Қазақстан Республикасы аумағында шаруашылықаралық аңшылық ісін ұйымдастыру қағидасын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2012 жылғы 17 ақпандағы № 25-03-01/63 Бұйрығы. Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде 2012 жылы 16 наурызда № 7472 тіркелді
«Жануарлар дүниесiн қорғау, өсiмiн молайту және пайдалану туралы» 2004 жылғы 9 шілдедегі Қазақстан Республикасы Заңының 9-бабы
1-тармағының 35) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
Ескерту. Кіріспе жаңа редакцияда - ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 24.12.2015 № 18-03/1111 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1. Қоса беріліп отырған Қазақстан Республикасы аумағында шаруашылықаралық аңшылық ісін ұйымдастыру қағидасы бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігінің Орман және аңшылық шаруашылығы комитеті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде осы бұйрықтың мемлекеттік тіркелуін және ресми жариялануын қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрық бірінші рет ресми жарияланған күнінен бастап он күнтізбелік күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Министр                                  А. Мамытбеков
Қазақстан Республикасы
Ауыл шаруашылығы министрінің
2012 жылғы 17 ақпандағы
№ 25-03-01/63 бұйрығымен
бекітілген
Қазақстан Республикасы аумағында шаруашылықаралық аңшылық
ісін ұйымдастыру қағидасы
1. Осы Қазақстан Республикасы аумағында шаруашылықаралық аңшылық ісін ұйымдастыру қағидасы (бұдан әрі – Қағида) «Жануарлар дүниесін қорғау, өсімін молайту және пайдалану туралы» 2004 жылғы
9 шілдедегі Қазақстан Республикасы Заңының 9-бабы 1-тармағының
35) тармақшасына сәйкес әзірленді және аңшылық алқаптарды бекітіп бергенге дейін жүргізілетін аңшылық шаруашылығының шекаралары мен санаттарын, алаңын есептеуді, жануарлар дүниесі мен ол мекендейтін ортаның жай-күйін айқындау тәртібін анықтайды.
Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 24.12.2015 № 18-03/1111 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
2. Шаруашылықаралық аңшылық ісін ұйымдастыруды жеке және заңды тұлғалар (бұдан әрі – шаруашылықаралық аңшылық ісін ұйымдастыру субъектісі) аңшылық шаруашылығын ұйымдастыру және кейіннен аңшылық шаруашылығы субъектілеріне бекітіп беру үшін аңшылық алқаптардың резервтік қорының учаскесін таңдау мен зерделеу мақсатында жүзеге асырады.
3. Аңшылық шаруашылығы субъектісі – бекітіп берілген аңшылық алқаптарда аңшылық шаруашылығын жүргізетін жеке немесе заңды тұлғалар.

Об утверждении Правил по межхозяйственному охотоустройству на территории Республики Казахстан
Приказ Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 17 февраля 2012 года № 25-03-01/63. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 16 марта 2012 года № 7472
В соответствии с подпунктом 35) пункта 1 статьи 9 Закона Республики Казахстан от 9 июля 2004 года «Об охране, воспроизводстве и использовании животного мира», ПРИКАЗЫВАЮ:
Сноска. Преамбула в редакции приказа Министра сельского хозяйства РК от 24.12.2015 № 18-03/1111 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
1. Утвердить прилагаемые Правила по межхозяйственному охотоустройству на территории Республики Казахстан.
2. Комитету лесного и охотничьего хозяйства Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан в установленном законодательством порядке обеспечить государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан и официальное опубликование.
3. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти
календарных дней после первого официального опубликования.
Министр                                    А. Мамытбеков
Утверждены
приказом Министра сельского хозяйства
Республики Казахстан
от 17 февраля 2012 года
№ 25-03-01/63
Правила
по межхозяйственному охотоустройству на территории Республики
Казахстан
1. Настоящие Правила по межхозяйственному охотоустройству на территории Республики Казахстан (далее – Правила) разработаны в соответствии с подпунктом 35) пункта 1 статьи 9 Закона Республики Казахстан от 9 июля 2004 года «Об охране, воспроизводстве и использовании животного мира» и определяют порядок определения границ и категорий охотничьего хозяйства, расчета площади, состояния животного мира и среды его обитания, производимые до закрепления охотничьих угодий.
Сноска. Пункт 1 в редакции приказа Министра сельского хозяйства РК от 24.12.2015 № 18-03/1111 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
2. Межхозяйственное охотоустройство осуществляется физическими и юридическими лицами (далее – субъект межхозяйственного охотоустройства), с целью выбора и изучения участка резервного фонда охотничьих угодий для организации охотничьего хозяйства и последующим закреплением за субъектами охотничьих хозяйств.
3. Субъект охотничьего хозяйства – физическое или юридическое лицо, ведущее охотничье хозяйство на закрепленных охотничьих угодьях.

4. Шаруашылықаралық аңшылық ісін ұйымдастыру мынандай тәртіпте жүзеге асырылады:
1) дайындық кезеңі - шаруашылықаралық аңшылық ісін ұйымдастыруды жүргізуге дайындық кезеңі;
2) далалық кезең - шаруашылықаралық аңшылық ісін ұйымдастыру үшін материалдар жинау кезеңі;
3) камеральдық кезең - шаруашылықаралық аңшылық ісін ұйымдастырудың жиналған материалдарын өңдеу кезеңі.
5. Шаруашылықаралық аңшылық ісін ұйымдастырудың дайындық кезеңі мыналардан тұрады:
1) аңшылық шаруашылығын жүргізуге болатын аңшылық алқаптардың резервтік қорының учаскелерін анықтау.
Аңшылық шаруашылығын жүргізу үшін учаскелер анықтау өлшемдері мыналар болып табылады:
аң аулау объектілеріне жататын жануарлар түрлерінің тұрақты немесе уақытша мекендеуі;
аң аулауды өткізу мүмкіндігі;
учаскенің санитариялық және ветеринариялық қолайлылығы;
учаскенің аңшылар үшін қолжетімділік дәрежесі;
2) құрылған аңшылық шаруашылықтары мен ерекше қорғалатын табиғи аумақтардың жапсарлас шекараларын нақтылау (аңшылық шаруашылықтары мен ерекше қорғалатын табиғи аумақтар құру туралы мұрағаттық құжаттарды зерделеу жолымен);
3) шаруашылықаралық аңшылық ісін ұйымдастыру бойынша жұмыстарды бастау күні және оларды жүргізу мерзімін анықтау;
4) жануарлар дүниесі объектілері мен олардың мекендеу ортасын салыстырмалы түрде бағалау әдістерін таңдау (сауалдама-сұрау салу, маршруттық, осының алдындағы кезеңдерде аң аулауды өткізу нәтижелеріне талдау жасау);
5) аңшылық ісін ұйымдастырушылар тобын қалыптастыру және жасақтау.
6. Шаруашылықаралық аңшылық ісін ұйымдастырудың далалық кезеңі мыналардан тұрады:
1) жүріп өту тәсілдерін анықтау (жаяу, салт атпен, автомобильмен, моторлы қайықпен, авиациямен), схема-карталарда (қағазға басылған және (немесе) электрондық нұсқадағы) маршрутты көрсетіп, далалық күнделікте нәтижелерді сипаттай отырып, далалық тексеру маршрутын белгілеу және олардан өту;
2) секундтың оннан бір үлесіне дейін дәлдікпен бұрылма нүктелердің және (немесе) жергілікті жердегі объектілерге байланыстырудың географиялық координаттарын айқындау;
3) жануарлар дүниесі объектілерінің таралымдары мен олардың мекендеу ортасының жай-күйін бағалау (орнықты, оңтайлы, орнықсыз және бүлінген күйде);
4) далалық тексерудің нәтижелерін картографиялық түпнұсқаға көшіру.
7. Шаруашылықаралық аңшылық ісін ұйымдастырудың камеральдық кезеңі мыналардан:
1) басты геодезиялық негіздің бекеттеріне, темір және автомобиль жолдарына, гидротехникалық объектілерге, өзендердің жағалау бұрылыстарына, электр тарату желілеріне, жергілікті жер бедерінің ерекшеліктеріне байланыстырылған, жобаланып отырған аңшылық шаруашылықтары шекараларының картасына түсіріп, далалық тексерудің картографиялық материалын зерделеу және өңдеу;

4. Межхозяйственное охотоустройство осуществляется в следующем порядке:
1) подготовительный период – период подготовки к проведению межхозяйственного охотоустройства;
2) полевой период – период сбора материалов для межхозяйственного охотоустройства;
3) камеральный период – период обработки собранных материалов межхозяйственного охотоустройства.
5. Подготовительный период межхозяйственного охотоустройства состоит из:
1) определения участков резервного фонда охотничьих угодий, на которых целесообразно ведение охотничьего хозяйства.
Критериями определения участков для ведения охотничьего хозяйства являются:
постоянное или временное обитание видов животных, относящихся к объектам охоты;
возможность проведения охоты;
санитарное и ветеринарное благополучие участка;
степень доступности участка для охотников;
2) уточнения сопредельных границ существующих охотничьих хозяйств и особо охраняемых природных территории (путем изучения архивных документов о создании охотничьих хозяйств и особо охраняемых природных территорий);
3) определения даты начала и сроки проведения работ по межхозяйственному охотоустройству.
4) выбора методов (анкетно-опросный, маршрутный, анализ результатов проведения охот в предшествующие периоды) относительной оценки объектов животного мира и их среды обитания;
5) формирование и комплектование охотоустроительной группы.
6. Полевой период межхозяйственного охотоустройства состоит из:
1) определения способов прохождения (пеший, конный, автомобильный, водно-моторный, авиационный), составления маршрута полевого обследования с описанием результатов в полевом дневнике с фиксированием маршрута на картах-схемах (на бумажном и (или) электронном носителях) и их прохождение;
2) определения географических координат поворотных точек с точностью до десятых долей секунды и (или) привязки к объектам местности;
3) оценки состояния (устойчивое, оптимальное, неустойчивое и деструктивное состояния) популяции объектов животного мира и их среды обитания;
4) переноса на картографический оригинал результатов полевого обследования.
7. Камеральный период межхозяйственного охотоустройства состоит из:
1) изучения и обработки картографического материала полевого обследования с нанесением на карту границ проектируемых охотничьих хозяйств, привязанных к пунктам главной геодезической основы, железным и автомобильным дорогам, гидротехническим объектам, береговым изгибам рек, линиям электропередач, особенностям рельефа местности;

2) жобаланып отырған учаскелердің шекарасын сипаттау және олардың алқабын гектармен айқындау;
3) жануарлар дүниесі объектілерінің таралымдары мен олардың мекендеу ортасының жай-күйін анықтау;
4) жобаланып отырған аңшылық шаруашылықтарының санаттарын анықтау;
5) жанама өнім түрлері мен қосымша қызметтер алу мүмкіндігін анықтау;
6) аңшылық шаруашылықтарының паспорттарын толтыру.

2) описания границ и определения площади проектируемых участков в гектарах;
3) определения состояния популяции объектов животного мира и их среды обитания;
4) определение категорий проектируемых охотничьих хозяйств;
5) определения возможности получения побочных видов продукции и дополнительных услуг;
6) заполнение паспортов охотничьих хозяйств.