"Дәрілік заттарды, медициналық мақсаттағы бұйымдарды және медициналық техниканы мемлекеттік тіркеу, қайта тіркеу және оларды тіркеу деректеріне өзгерістер енгізу ережесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2009 жылғы 18 қарашадағы № 735 бұйрығына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2012 жылғы 15 ақпандағы № 84 Бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2012 жылы 19 наурызда № 7481 тіркелді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2021 жылғы 9 ақпандағы № ҚР ДСМ-16 бұйрығымен
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Денсаулық сақтау министрінің 09.02.2021 № ҚР ДСМ-16 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
"Халық денсаулығы және денсаулық сақтау жүйесі туралы" Қазақстан Республикасының 2009 жылғы 18 қыркүйектегі Кодексінің 63 және 70-баптарына сәйкес және дәрілік заттарды, медициналық мақсаттағы бұйымдарды және медициналық техниканы мемлекеттік тіркеу рәсімдерін жетілдіру үшін БҰЙЫРАМЫН:
1. "Дәрілік заттарды, медициналық мақсаттағы бұйымдарды және медициналық техниканы мемлекеттік тіркеу, қайта тіркеу және оларды тіркеу деректеріне өзгерістер енгізу ережесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2009 жылғы 18 қарашадағы № 735 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 5935 нөмірімен тіркелген орталық атқару және Қазақстан Республикасының өзге де орталық мемлекеттік органдардың актілер жинағында жарияланған, № 6, 2010 жыл) мынадай өзгерістер мен толықтырулар енгізілсін:
осы Бұйрыққа 1-қосымшаға сәйкес көрсетілген бұйрыққа 1-қосымша мынадай редакцияда жазылсын;
2-қосымшада:
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Медициналық мақсаттағы бұйымдарды және медициналық техниканы мемлекеттік тіркеу, қайта тіркеу және оларды тіркеу деректеріне өзгерістер енгізу ережесінде (бұдан әрі – Ереже):
4-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"4. Осы Ережеде мынадай негізгі ұғымдар пайдаланылады:
1) дәрілік заттар, медициналық мақсаттағы бұйымдар мен медициналық техника айналысы саласындағы мемлекеттік сарапшылық ұйым - дәрілік заттар, медициналық мақсаттағы бұйымдар мен медициналық техника cараптамасын жүргізу үшін медициналық мақсаттағы бұйымдар мен медициналық техниканы өндіруде және әзірлеуге тікелей қатысы жоқ, денсаулық сақтау саласындағы уәкілетті орган анықтайтын ұйым;

О внесении изменений и дополнений в приказ Министра здравоохранения Республики Казахстан от 18 ноября 2009 года № 735 "Об утверждении Правил государственной регистрации, перерегистрации и внесения изменений в регистрационное досье лекарственного средства, изделий медицинского назначения и медицинской техники"
Приказ Министра здравоохранения Республики Казахстан 15 февраля 2012 года № 84. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 19 марта 2012 года № 7481. Утратил силу приказом Министра здравоохранения Республики Казахстан от 9 февраля 2021 года № ҚР ДСМ-16 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования)
Сноска. Утратил силу приказом Министра здравоохранения РК от 09.02.2021 № ҚР ДСМ-16 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
В соответствии со статьями 63 и 71 Кодекса Республики Казахстан от 18 сентября 2009 года "О здоровье народа и системе здравоохранения" и усовершенствования процедуры государственной регистрации лекарственных средств, изделий медицинского назначения и медицинской техники, ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ Министра здравоохранения Республики Казахстан от 18 ноября 2009 года № 735 "Об утверждении Правил государственной регистрации, перерегистрации и внесения изменений в регистрационное досье лекарственного средства, изделий медицинского назначения и медицинской техники" (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 5935, опубликованный в Собрании актов центральных исполнительных и иных центральных государственных органов Республики Казахстан, № 6 2010 года) следующие изменения и дополнения:
приложение 1 к указанному приказу изложить в редакции согласно приложению 1 к настоящему приказу;
в Правилах государственной регистрации, перерегистрации и внесения изменений в регистрационное досье изделий медицинского назначения и медицинской техники (далее – Правила), утвержденных указанным приказом:
пункт 4 изложить в следующей редакции:
"4. В настоящих Правилах используются следующие основные понятия:
1) государственная экспертная организация в сфере обращения лекарственных средств, изделий медицинского назначения и медицинской техники - организация, определяемая уполномоченным органом в области здравоохранения для проведения экспертизы лекарственных средств, изделий медицинского назначения и медицинской техники, не принимавшая непосредственного участия в разработке и производстве изделия медицинского назначения и медицинской техники;

2) Дәрілік заттардың, медициналық мақсаттағы бұйымдар мен медициналық техниканың мемлекеттік тізілімі - Қазақстан Республикасында тіркелген және медициналық қолдануға рұқсат етілген дәрілік заттарды, медициналық мақсаттағы бұйымдар мен медициналық техниканы есепке алу құжаты;
3) ғылыми-зерттеу зертханалық диагностикалық құралдары - медициналық және ғылыми-зерттеу зертханаларда адам организмнен тыс сынамаларды зерттеулер үшін қолданылатын, ғылыми зерттеу жүргізуге арналған және өндіруші диагностикалау мақсатында қолдануға арнайы тағайындамаған құралдар;
4) жабдық – өздігінен медициналық мақсаттағы бұйымдар мен медициналық техника бола алмайтын, өндіруші арнайы медициналық мақсаттағы бұйымдар мен медициналық техникамен бірге олардың функционалды тағайындауларына сәйкес қолдануға арналған бұйым;
5) зертханалық диагностикалау құралдары - бұл медициналық техниканы медициналық зертханаларда адам ағзасынан алынған сынамаларды диагноз қою үшін қолдануға арналған пациенттің физиологиялық жай-күйін бағалау мақсатында және диагностикалау мақсатында қолдану үшін тағайындалған құралдар;
6) зертханалық құралдар - зертханаларда, оның ішінде медициналық, қолданылатын құралдар, сынақтамаларды дайындауға, жасауға, зертханалық препараттарды зерттеуге немесе өңдеуге, зертханалық ыдыстарды, аспаптарды немесе құралдарды гигиеналық өңдеу (химиялық, радиациялық, термиялық), диагноз қою үшін немесе адамның физиологиялық жағдайын бағалауға тағайындалмаған құралдар;
7) иммунобиологиялық препараттарға жататын диагностикалық реагенттер - әртүрлі ауруларды және физиологиялық жай-күйлердің өзара әдістермен диагностикалауға арналған, өзара комплементтік әрекеттесуге негізделген және инфекциялық агенттерді және сыртқы орта объектеріндегі олардың антигендерін табуға негізделген реагенттер;
8) клиникаға дейінгі (клиникалық емес) зерттеулер - адам денсаулығына ерекше әсері мен қауіпсіздігін зерделеу мақсатында химиялық, физикалық, биологиялық, микробиологиялық, фармакологиялық, токсикологиялық және басқа эксперименталдық ғылыми зерттеулер немесе сынақталатын затты тексеру бойынша зерттеу сериясы немесе заттардың, әдістердің физикалық әсері және профилактикасы, диагностикасы және ауруларды емдеу технологияларын зерттеу;
9) клиникалық зерттеу және (немесе) сынау - сыналушы ретінде адамды қатыстыра отырып медициналық мақсаттағы бұйымдар мен медициналық техниканы зерттеу және (немесе) сынау, ауруларды емдеудің және диагностикалау, алдын алу әдістері мен технологиялары, құралдарының қауіпсіздігі мен тиімділігін растау және анықтау үшін жүргізіледі;

2) Государственный реестр лекарственных средств, изделий медицинского назначения и медицинской техники - документ учета, зарегистрированных и разрешенных к медицинскому применению в Республике Казахстан лекарственных средств, изделий медицинского назначения и медицинской техники;
3) научно-исследовательские лабораторные диагностические приборы - приборы, применяемые в медицинских и научно-исследовательских лабораториях для исследования вне организма проб из организма человека для проведения научных исследований и не предназначенные специально производителем для использования в целях диагностики;
4) принадлежность - изделие, самостоятельно не являющееся изделием медицинского назначения или медицинской техникой, предназначенное производителем специально для совместного применения с изделием медицинского назначения или медицинской техникой в соответствии с их функциональным назначением;
5) лабораторные диагностические приборы - это медицинская техника, применяющаяся в медицинских лабораториях для исследования в искусственных условиях проб из организма человека с целью постановки диагноза или оценки физиологического состояния пациента и специально предназначенная производителем для использования в целях диагностики;
6) лабораторные приборы - приборы, используемые в лабораториях, в том числе медицинских, для пробоподготовки, изготовления, обработки или исследования лабораторных препаратов, гигиенической (химической, радиационной, термической) обработки лабораторной посуды, приспособлений или инструментария и не предназначенные для постановки диагноза или оценки физиологического состояния человека;
7) диагностические реагенты, относящиеся к иммунобиологическим препаратам – реагенты для диагностики различных заболеваний и физиологических состояний методами, основанными на комплементарных взаимодействиях и для обнаружения инфекционных агентов и их антигенов;
8) доклиническое (неклиническое) исследование - химические, физические, биологические, микробиологические, фармакологические, токсикологические и другие экспериментальные научные исследования или серия исследований по изучению испытываемого вещества или физического воздействия, средств, методов и технологий профилактики, диагностики и лечения заболеваний в целях изучения специфического действия и (или) безопасности для здоровья человека;
9) клиническое исследование и (или) испытание - исследование и (или) испытание изделия медицинского назначения и медицинской техники с участием человека в качестве испытуемого, проводимое для выявления или подтверждения безопасности и эффективности средств, методов и технологий профилактики, диагностики и лечения заболеваний;

10) қауіпті бағалау - адамға және қоршаған ортаға туындаған қауіптіліктің деңгейін анықтайтын процесс, қауіптілік идентификациясы мен сипаттамасынан тұратын және медициналық мақсаттағы бұйымдар мен медициналық техниканы қолдану кезінде әсер етуін бағалау;
11) медициналық мақсаттағы бұйымдар мен медициналық техниканың қауіпсіздігі – адам өміріне, денсаулығына, қоршаған ортаға зиян келтіруден басқа қауіпті фактордың іске асуы ықтималдығы мен оның салдарының ауырлық дәрежесінің үйлесуін ескере отырып, жол беруге болмайтын қауіптің болмауы;
12) медициналық мақсаттағы бұйымдар мен медициналық техниканы мемлекеттік қайта тіркеу – бұрынғы тіркеу нөмірі сақталып, жаңа тіркеу куәлігінің берілуімен жалғасатын мемлекеттік тіркеудің қолданылу мерзімінің белгілі бір мерзімге ұзартылуы, сондай-ақ Дәрілік заттардың, медициналық мақсаттағы бұйымдар мен медициналық техниканың мемлекеттік тізіліміне тиісті жазба енгізу;
13) медициналық мақсаттағы бұйымдар мен медициналық техниканы мемлекеттік тіркеу - медициналық мақсаттағы бұйымдар мен медициналық техниканың қауіпсіздігін, тиімділігі мен сапасын, фармацевтика нарығында заңды болуын анықтайтын рәсім және Қазақстан Республикасы дәрілік заттар, медициналық мақсаттағы бұйымдар мен медициналық техниканы мемлекеттік тізіліміне белгілі мерзімге енгізу;
14) медициналық мақсаттағы бұйымдар мен медициналық техниканың тиімділігі, қауіпсіздігі және сапасы туралы қорытынды - өтінім берілген медициналық мақсаттағы бұйымдар мен медициналық техниканың сараптама қорытындысы және оны мемлекеттік тіркеу, қайта тіркеу және тіркеу деректеріне өзгерістер енгізу немесе бас тарту туралы ұсынымы бар құжат;
15) медициналық мақсаттағы бұйымдар мен медициналық техниканың сапасы - медициналық мақсаттағы бұйымдар мен медициналық техниканың тағайындалуы бойынша әрекет етуіне ықпал ететін қасиеттері мен сипаттамаларының жиынтығы;
16) медициналық мақсаттағы бұйымдар мен медициналық техника қауіпсіздігінің жіктемесі - медициналық мақсаттағы бұйымдар мен медициналық техника құралдарын медициналық мақсатта қолданудың ықтимал қаупі дәрежесіне байланысты қауіпсіздік топтарының біріне жатқызу немесе анықтау;
17) медициналық мақсаттағы бұйымдар мен медициналық техниканың жиынтығы - медициналық мақсаттағы бұйымдар мен медициналық техниканың функциялық тағайындалуына сәйкес қолдану үшін өндіруші көздеген медициналық мақсаттағы бұйымдардың немесе медициналық техниканың қосымша бөлігі ретінде қолданылатын құрылғы және (немесе) бұйым;

10) оценка риска - процесс определения степени возникновения опасности для человека и окружающей среды, состоящий из идентификации и характеристики опасности, оценки воздействия при использовании изделий медицинского назначения и медицинской техники;
11) безопасность изделий медицинского назначения и медицинской техники - отсутствие недопустимого риска, связанного с причинением вреда жизни, здоровью человека, окружающей среде с учетом сочетания вероятности реализации опасного фактора и степени тяжести его последствий;
12) государственная перерегистрация изделия медицинского назначения и медицинской техники - продление срока действия государственной регистрации на определенный срок, сопровождающееся выдачей нового регистрационного удостоверения под прежним регистрационным номером, а также внесением соответствующей записи в Государственный реестр лекарственных средств, изделий медицинского назначения и медицинской техники;
13) государственная регистрация изделия медицинского назначения и медицинской техники - процедура определения правомерности присутствия на фармацевтическом рынке, оценки безопасности, эффективности и качества изделия медицинского назначения и медицинской техники и внесение изделия медицинского назначения и медицинской техники на определенный срок в Государственный реестр лекарственных средств, изделий медицинского назначения и медицинской техники Республики Казахстан;
14) заключение об эффективности, безопасности и качестве изделий медицинского назначения и медицинской техники - документ, содержащий результаты экспертизы заявленного изделия медицинского назначения и медицинской техники и рекомендации о его государственной регистрации, перерегистрации, внесении изменений в регистрационное досье или об отказе;
15) качество изделия медицинского назначения и медицинской техники - совокупность свойств и характеристик изделия медицинского назначения и медицинской техники, влияющих на их способность действовать по назначению;
16) классификация безопасности изделий медицинского назначения и медицинской техники - отнесение или определение принадлежности изделий медицинского назначения или медицинской техники к одному из классов безопасности в зависимости от степени потенциального риска применения в медицинских целях;
17) комплектующее к изделиям медицинского назначения и медицинской техники - изделие и (или) устройство, применяемые как составная часть изделия медицинского назначения или медицинской техники, предусмотренное производителем для использования в соответствии с функциональным назначением изделий медицинского назначения и медицинской техники;

18) медициналық мақсаттағы бұйымдардың жинағы (жиынтығы) - медициналық мақсаттағы бұйымдар ерек, бірыңғай медициналық мақсаттағы, топтама қаптамасы және таңбаланған, медициналық мақсаттағы бұйымдар атауының тізімі міндетті түрде көрсетілетін өндіруші қарастырған медициналық мақсаттағы бұйымдардың жиынтықты қолдану жөніндегі нұсқаулықтың болуы, олардың саны;
19) медициналық мақсаттағы бұйымдар мен медициналық техниканың модификациясы – ортақ конструктивті белгілері бар, жетілдіру, кеңейту немесе медициналық мақсатта қолдануға мамандану негізгі бұйымның базасында әзірленген медициналық мақсаттағы бұйымдар мен медициналық техниканың әртүрлілігі;
20) медициналық мақсаттағы бұйымдар мен медициналық техниканың үлгілері - мемлекеттік тіркеу, қайта тіркеу, медициналық мақсаттағы бұйымдар мен медициналық техниканың тіркеу деректеріне өзгерістер енгізу кезінде сараптама жүргізу үшін өтініш беруші ұсынатын медициналық мақсаттағы бұйымдар мен медициналық техника;
21) медициналық мақсаттағы бұйымдар мен медициналық техниканың шығыс материалдары - медициналық мақсаттағы бұйымдар мен медициналық техниканың функционалды тағайындалуына сәйкес манипуляция жүргізуді қамтамасыз ететін, медициналық мақсаттағы бұйымдар мен медициналық техниканы қолдану кезінде шығындалатын бұйымдар мен материалдар;
22) медициналық мақсаттағы бұйымдар мен медициналық техниканың тиімділігі – алдын-алу, диагностикалық және (немесе) емдік тиімділікке қол жеткізілуін қамтамасыз ететін сипаттамалар жиынтығы;
23) медициналық техниканы пайдалану құжаты - медициналық техниканы өндірушімен жасалатын тұтынушыға арналған құжат, медициналық техниканы пайдалану ережесін анықтайтын және медициналық техниканың негізгі параметрлері мен сипаттамасының (ерекшелігі) маңызын өндірушімен кепілдендірілетін куәландыратын ақпаратты көрсетеді, оны пайдалану жөніндегі ақпарат пен кепілдік бекітілген қызмет ету үшін жасалынады;
24) медициналық мақсаттағы бұйымдар мен медициналық техниканы өндіруші-ұйым (дайындаушы) - өндіру сатысының бірін іске асыратын, жасап шығаруға, өндіруге (жасауға), қаптамаға, оның атауын таңбалау, медициналық мақсаттағы бұйымдар мен медициналық техника нарығында қойылған қауіпсіздігі мен сапасына, өндіру заңды тұлғаның өзімен орындалама немесе оның атынан басқа өндіруші (дайындаушы) жасауына қарамастан жауапты жеке кәсіпкер немесе заңды тұлға;

18) набор (комплект) изделий медицинского назначения - совокупность изделий медицинского назначения, имеющих единое целевое медицинское назначение, групповую упаковку и маркировку, с обязательным указанием перечня наименований изделий медицинского назначения, предусмотренного производителем, их количества и наличия инструкции по применению набора (комплекта) изделий медицинского назначения;
19) модификация изделий медицинского назначения и медицинской техники - разновидность изделий медицинского назначения и медицинской техники, имеющая общие конструктивные признаки, разработанные на базе основного изделия с целью усовершенствования, расширения либо специализации применения в медицинских целях;
20) образцы изделий медицинского назначения и медицинской техники - изделия медицинского назначения и медицинская техника, представляемые заявителем для проведения экспертизы при государственной регистрации, перерегистрации, внесении изменений в регистрационное досье изделий медицинского назначения и медицинской техники;
21) расходный материал к изделиям медицинского назначения и медицинской техники - изделия и материалы, расходуемые при использовании изделия медицинского назначения и медицинской техники, обеспечивающие проведение манипуляций в соответствии с функциональным назначением изделия медицинского назначения и медицинской техники;
22) эффективность изделий медицинского назначения и медицинской техники - совокупность характеристик, обеспечивающих достижение профилактического, диагностического и (или) лечебного эффекта;
23) эксплуатационный документ медицинской техники - документ, разрабатываемый производителем медицинской техники для потребителя, определяющий правила эксплуатации медицинской техники и отражающий сведения, удостоверяющие гарантированные изготовителем значения основных параметров и характеристик (свойств) медицинской техники, гарантии и сведения по ее эксплуатации в течение установленного срока службы;
24) организация - производитель (изготовитель) изделий медицинского назначения и медицинской техники - индивидуальный предприниматель или юридическое лицо, осуществляющее одну из стадий производства, несущее ответственность за разработку, производство (изготовление), упаковку, маркировку под его наименованием, качество и безопасность размещенных на рынке изделий медицинского назначения и медицинской техники, независимо от того, выполняются ли стадии производства самим индивидуальным предпринимателем или юридическим лицом или от его имени другим производителем (изготовителем);

25) нормативтік құжат - медициналық мақсаттағы бұйымдар мен медициналық техниканың сапасына, қауіпсіздігіне, өндіру шарттарына, қолданылуына, сынау әдістеріне, тасымалдауға және сақтауға талаптарды анықтайтын ережелер жиынтығы;
26) өтініш беруші – дәрілік заттарды, медициналық мақсаттағы бұйымдар мен медициналық техниканы мемлекеттік тіркеу, қайта тіркеу және оларды тіркеу деректеріне өзгерістер енгізуді жүргізуге өтінішті, құжаттар мен материалдарды беруге уәкілетті әзірлеуші, өндіруші-ұйым (дайындаушы), жеке кәсіпкер немесе олардың сенімді тұлғасы;
27) тіркеу деректеріне өзгерістер енгізу - тіркеу куәлігінің қолданылу мерзімінде тіркеу деректеріне өтініш беруші енгізетін өзгерістер, ол медициналық мақсаттағы бұйымдардың және медициналық техниканың қауіпсіздігіне, тиімділігіне және сапасына әсер етпейді;
28) тіркеу куәлігінің иесі – медициналық мақсаттағы бұйымдардың және медициналық техниканың тиімділігіне, сапасына және қауіпсіздігіне жауапты жеке кәсіпкер, заңды тұлға;
29) тіркеу деректері - медициналық мақсаттағы бұйымдар мен медициналық техниканы мемлекеттік тіркеу, қайта тіркеу және тіркеу деректеріне өзгерістер енгізу кезінде өтініш беруші ұсынатын бекітілген құрылымдағы құжаттар мен материалдар жиынтығы;
30) тіркеу куәлігі – Қазақстан Республикасында медициналық мақсаттағы бұйымдар мен медициналық техниканың тіркелгенін куәландыратын, дәрілік заттар, медициналық мақсаттағы бұйымдар мен медициналық техника айналымы саласындағы мемлекеттік орган ұйым-өндірушіге беретін құжат;
31) тіркеу нөмірі - мемлекеттік тіркеу кезінде медициналық мақсаттағы бұйымдар мен медициналық техникаға, тағайындалатын кодтық белгі, сол арқылы ол дәрілік заттар, медициналық мақсаттағы бұйымдар мен медициналық техниканың Мемлекеттік тізіліміне енгізіледі және Қазақстан Республикасының фармацевтикалық нарығында болуының бүкіл кезеңінде өзгеріссіз сақталады.";
мынадай мазмұндағы 6-1 тармақпен толықтырылсын:
"6-1. Медициналық мақсаттағы бұйымдар ретінде өндіруші-мемлекетте тіркелген дәрілік заттарға жататын өзінің сипаттамалары мен қасиеттері бойынша тіркелген дәрілік заттар ретінде Қазақстан Республикасындағы мемлекеттік тіркеуге, қайта тіркеуге жатады.";
7-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"7. Медициналық мақсаттағы бұйымдардың және медициналық техниканың құрамына кіретін немесе оның құрамдас бөлігі болып табылатын дәрілік заттар мемлекеттік тіркеуге жатады.
Медициналық мақсаттағы бұйымдар немесе медициналық техника үстіңгі қабаты дәрілік затпен жабылған, медициналық мақсаттағы бұйымдар немесе медициналық техника ретінде мемлекеттік тіркеуге, қайта тіркеуге жатады.";
11-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

25) нормативный документ - совокупность правил, определяющих требования к качеству, безопасности, условиям производства, применения, методам испытаний, транспортировке и хранению изделий медицинского назначения и медицинской техники;
26) заявитель - разработчик, организация-производитель (изготовитель), индивидуальный предприниматель или их доверенное лицо, уполномоченное подавать заявление, документы и материалы на проведение государственной регистрации, перерегистрации и внесении изменений в регистрационное досье изделий медицинского назначения и медицинской техники;
27) внесение изменений в регистрационное досье - изменения, вносимые заявителем в регистрационное досье в течение действия регистрационного удостоверения, не влияющие на безопасность, эффективность и качество изделия медицинского назначения и медицинской техники, и подлежащие экспертизе;
28) владелец регистрационного удостоверения – индивидуальный предприниматель, юридическое лицо, несущее ответственность за эффективность, качество и безопасность изделий медицинского назначения и медицинской техники;
29) регистрационное досье - комплект документов и материалов, установленной структуры, представляемый заявителем при государственной регистрации, перерегистрации, внесении изменений в регистрационное досье изделия медицинского назначения и медицинской техники;
30) регистрационное удостоверение - документ, удостоверяющий государственную регистрацию изделия медицинского назначения и медицинской техники в Республике Казахстан, выдаваемый государственным органом в сфере обращения лекарственных средств, изделий медицинского назначения и медицинской техники организации-производителю;
31) регистрационный номер - кодовое обозначение, присваиваемое изделию медицинского назначения и медицинской технике при их государственной регистрации, под которым они вносятся в Государственный реестр лекарственных средств, изделий медицинского назначения и медицинской техники и сохраняется неизменным на период пребывания на рынке Республики Казахстан.";
дополнить пунктом 6-1 следующего содержания:
"6-1. Зарегистрированные в стране-производителе лекарственные средства в качестве изделия медицинского назначения, по своим характеристикам и свойствам, относящиеся к лекарственным средствам, подлежат государственной регистрации, перерегистрации в Республике Казахстан в качестве лекарственного средства.";
пункт 7 изложить в следующей редакции:
"7. Лекарственное средство, входящее в состав изделия медицинского назначения и медицинской техники или являющееся их составной частью, подлежит государственной регистрации.
Изделие медицинского назначения или медицинская техника, имеющие покрытие лекарственным средством, подлежат государственной регистрации, перерегистрации в качестве изделия медицинского назначения или медицинской техники.";
пункт 11 изложить в следующей редакции:

"11. Медициналық мақсаттағы бұйымдар мен медициналық техниканы мемлекеттік тіркеу және қайта тіркеу және оларды тіркеу деректеріне өзгерістер енгізу туралы өтінішке мыналар қоса беріледі:
1) құжаттар мазмұнының тізімдемесінің қосымшасымен тіркеу деректері;
2) үш реттік талдау жүргізу үшін қажетті мөлшердегі медициналық мақсаттағы бұйымдардың үлгілері, оның ішінде медициналық мақсаттағы бұйым болып табылатын медициналық мақсаттағы бұйымдар мен медициналық техникаға шығыс материалдар және жинақтаушылар;
3) стандартты үлгілер (олардың нормативтік құжатта қолданылуы туралы көрсетілген жағдайда);
4) тіркеу алымының төленгенін растайтын құжат.";
16-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"16. Мемлекеттік орган Қазақстан Республикасының салық заңнамасына сәйкес мемлекеттік тіркеу және қайта тіркеу және оларды тіркеу деректеріне өзгерістер енгізу өтінішін және тіркеу алымының төлемін растайтын құжатты қабылдағаннан және тіркелгеннен кейін осы Ережеге 6-қосымшаға сәйкес нысан бойынша Қазақстан Республикасында мемлекеттік тіркеуге өтінім берілген медициналық мақсаттағы бұйымдарға және медициналық техникаға сараптама жүргізудің орындылығы туралы (бұдан әрі - сараптама жүргізудің орындылығы туралы) қорытынды береді";
17-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"17. Мемлекеттік орган өтінішті қабылдаған күннен кейін жеті жұмыс күні ішінде сарапшылық ұйымға өтінішті, сараптаманың орындылығы туралы қорытындыны жібереді.
Сарапшылық ұйым бір жұмыс күні ішінде www.dari.kz интернет–ресурсына "Сараптама жұмыстары туралы мәліметтер" бөліміне өтініш түскендігі туралы ақпаратты шығарады.
Осылайша, өтініш беруші аталған ақпарат келіп түскеннен кейін жеті жұмыс күнінен кешіктірмей сарапшылық ұйымға тіркеу деректері, үш реттік талдау жүргізу үшін қажетті мөлшердегі үлгілерді, стандартты үлгілерді ұсынады.";
мынадай мазмұндағы 17-1) тармақшамен толықтырылсын:
"17-1) Кіріс құжаттары мен материалдарды мемлекеттік тіркеуге, қайта тіркеуге және оларды тіркеу деректеріне өзгерістер енгізуге материалдарды қабылдау және қорытынды құжаттарды беру мемлекеттік орган және сарапшылық ұйымдары "бір терезе" қағидаты бойынша жүзеге асырады.";
24-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"24. Мемлекеттік орган медициналық мақсаттағы бұйымдарға және медициналық техникаға сараптама жүргізуді сот шешімі шыққанға дейін мынадай құжаттар негізінде тоқтата тұрады:
1) сауда белгісі иесінің өтініші немесе оның зияткерлік меншігі құқығы басқа өтініш берушімен бұзылу фактісі туралы патент;
2) өндірістік меншік объектісіне, сондай-ақ өнімнің сақталу тәсілін қолдануға патенттің нотариалды расталған көшірмелері;

"11. К заявлению о государственной регистрации, перерегистрации, внесении изменений в регистрационное досье изделий медицинского назначения и медицинской техники прилагаются:
1) регистрационное досье, с приложением описи содержания документов;
2) образцы изделия медицинского назначения в количествах, необходимых для проведения трех кратного анализа, в том числе расходные материалы и комплектующие к изделиям медицинского назначения и медицинской технике, являющиеся изделиями медицинского назначения;
3) стандартные образцы (при указании об их применении в нормативном документе);
4) документ, подтверждающий оплату регистрационного сбора.";
пункт 16 изложить в следующей редакции:
"16. Государственный орган после принятия и регистрации заявления на государственную регистрацию, перерегистрацию и внесение изменений в регистрационное досье и документа, подтверждающего оплату регистрационного сбора выдает заключение о целесообразности проведения экспертизы изделия медицинского назначения и медицинской техники, заявленных на государственную регистрацию в Республике Казахстан (далее - заключение о целесообразности проведения экспертизы), по форме согласно приложению 6 к настоящим Правилам.";
пункт 17 изложить в следующей редакции:
"17. Государственный орган передает в государственную экспертную организацию заявление, заключение о целесообразности экспертизы в течение семи рабочих дней со дня приема заявления.
Экспертная организация в течение одного рабочего дня выносит на интернет-ресурс www.dari.kz информацию о поступления заявления в раздел "Сведения об экспертных работах".
При этом, заявитель не позднее семи рабочих дней после появления данной информации на интернет-ресурсе представляет в экспертную организацию регистрационное досье, образцы в количествах, необходимых для проведения трехкратного анализа, стандартные образцы.";
дополнить пунктом 17-1 следующего содержания:
"17-1. Прием входящих документов и материалов на государственную регистрацию, перерегистрацию и внесение изменений в регистрационное досье и выдача итоговых документов осуществляется государственным органом и экспертной организацией по принципу "одного окна".";
пункт 24 изложить в следующей редакции:
"24. Государственный орган приостанавливает проведение экспертизы изделия медицинского назначения и медицинской техники до вынесения судебного решения на основании следующих документов:
1) заявления владельца товарного знака или патента о факте нарушения прав его интеллектуальной собственности другим заявителем;
2) нотариально заверенной копии патента на объект промышленной собственности, а также применение охраняемого способа продукта;

3) зияткерлік меншік құқығының бұзылу фактісі туралы сот кеңсесінің қабылдауы туралы белгісі бар талап арыздың көшірмесі.
Өнеркәсіптік меншік нысандары мен Қазақстан Республикасының нарығында тауарлардың, жұмыстардың және қызметтердің азаматтық айналымына қатысушыларды жекешелендіру құралдарын, Қазақстан Республикасында тіркелген медициналық мақсаттағы бұйымдар мен медициналық техниканың зияткерлік меншік құқықтарының бұзылғаны туралы осы тармақтың 1), 2) және 3) тармақшаларында көрсетілген ақпараттар мемлекеттік органға келіп түскен жағдайда мемлекеттік орган соттың істі қарау нәтижелерін алғанға дейін тіркеу куәлігінің әрекетін тоқтады.
Бұл ретте, өтініш беруші көрсетілген мерзім ішінде Қазақстан Республикасының аумағында медициналық мақсаттағы бұйымдардың және медициналық техниканың бұдан әрі тіркеуіне салыстырылмалы сақтау құжаттарына кедергі келтірмейтіндігі (немесе кедергі келтіретін) туралы тиісінше қорытындымен осы құзырлы органның ведомстволық бағыныстағы сарапшылық ұйымның салыстырмалы талдауын алу үшін жаңалықтарды, пайдалы үлгілерді және өндірістік үлгілерді сақтау саласындағы уәкілетті органға жүгіне алады.
Көрсетілген мерзімде сот шешімін және (немесе) үшінші тұлғаның зияткерлік меншік құқығының бұзылуы немесе не бұзылмауы туралы зияткерлік меншікті қорғау саласында қорытынды алған жағдайда мемлекеттік орган медициналық мақсаттағы бұйымдарға және медициналық техникаға сараптама жүргізу кезеңінде мемлекеттік тіркеуден бас тартады немесе сараптама рәсімін жаңартады немесе медициналық мақсаттағы бұйымдар және медициналық техника тіркелген жағдайда, онда тіркеу куәлігі қайта шақыртылады немесе тіркеу куәлігінің әрекеті жаңартылады.";
39-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"39. Медициналық мақсаттағы бұйымдардың және медициналық техниканың мемлекеттік тіркеу жеделдетілген рәсімдер оларды сирек ауруларды профилактикалауға, емдеуге, диагностикалауға, эпидемияның туындауын және оның салдарын, инфекциялық аурулардың пандемиясын, Қазақстан Республикасының фармацевтикалық нарығында қажетті медициналық мақсаттағы бұйымдар мен медициналық техникасы, сондай-ақ отандық өндірушілердің медициналық мақсаттағы бұйымдар мен медициналық техникасы үшін тапшылығын жоюға арналған жағдайда қолданылады;";
Ережеге 1, 4, 5, 6, 7, 10-қосымшалар осы бұйрыққа тиісінше 2, 3, 4, 5, 6, 7–қосымшаларға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын;
Ережеге 2-қосымша алынып тасталсын.
2. Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің Медициналық және фармацевтикалық қызметті бақылау комитеті Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде осы бұйрықтың мемлекеттік тіркелуін қамтамасыз етсін.

3) копии искового заявления с отметкой о приеме канцелярии суда о факте нарушения прав интеллектуальной собственности.
В случае поступления в государственный орган информации, указанной в подпунктах 1), 2) и 3) настоящего пункта о нарушении прав интеллектуальной собственности на объекты промышленной собственности и средства индивидуализации участников гражданского оборота, товаров, работ и услуг на рынке Республики Казахстан на зарегистрированные в Республике Казахстан изделия медицинского назначения и медицинскую технику - государственный орган приостанавливает действие регистрационного удостоверения до получения результатов судебного разбирательства.
При этом, в течение указанного срока заявитель может обратиться в уполномоченный орган в области охраны изобретений, полезных моделей и промышленных образцов для получения сравнительного анализа экспертной организации подведомственному этому уполномоченному органу, с соответствующим заключением о том, что сопоставляемые охранные документы не препятствуют (или препятствуют) дальнейшей регистрации изделия медицинского назначения и медицинской техники на территории Республики Казахстан.
При получении в указанный срок судебного решения о нарушении или не нарушении прав интеллектуальной собственности третьими лицами государственный орган на этапе проведения экспертизы изделия медицинского назначения и медицинской техники отказывает в государственной регистрации или возобновляет процедуру экспертизы, либо в случае если изделия медицинского назначения и медицинской техники зарегистрированы, то отзывает регистрационное удостоверение или возобновляет действие регистрационного удостоверения.";
пункт 39 изложить в следующей редакции:
"39. Ускоренная процедура государственной регистрации изделий медицинского назначения и медицинской техники применяется в случаях предназначения их для профилактики, лечения, диагностики редких заболеваний, возникновения и устранения последствий эпидемии, пандемии инфекционных заболеваний, дефицита на фармацевтическом рынке Республики Казахстан необходимых изделий медицинского назначения и медицинской техники, а также для изделий медицинского назначения и медицинской техники отечественных производителей.";
приложения 1, 4, 5, 6, 7, 10 к Правилам изложить в новой редакции согласно приложениям 2, 3, 4, 5, 6, 7 к настоящему приказу соответственно;
приложение 2 к Правилам исключить.
2. Комитету контроля медицинской и фармацевтической деятельности Министерства здравоохранения Республики Казахстан обеспечить государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан.

3. Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің Заң қызметі және мемлекеттік сатып алу департаменті осы бұйрықтың мемлекеттік тіркелгеннен кейін оның ресми жариялануын қамтамасыз етсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланғаннан кейін күнтізбелік он күн өткеннен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Денсаулық сақтау министрі
С. Қайырбекова
Қазақстан Республикасы
Денсаулық сақтау министрінің
2011 жылғы 15 ақпандағы
№ 84 бұйрығына
1-қосымша
Қазақстан Республикасы
Денсаулық сақтау министрінің
2009 жылғы 18 қарашадағы
№ 735 бұйрығына
1-қосымша
Дәрілік заттарды мемлекеттік тіркеу, қайта тіркеу және оларды
тіркеу деректеріне өзгерістер енгізу ережесі
1. Жалпы ережелер
1. Осы дәрілік заттарды мемлекеттік тіркеу, қайта тіркеу және оларды тіркеу деректеріне өзгерістер енгізу ережесі (бұдан әрі – Ереже) Қазақстан Республикасында дәрілік заттарды мемлекеттік тіркеу, қайта тіркеу және оларды тіркеу деректеріне өзгерістер енгізудің, мемлекеттік тіркеудің, қайта тіркеудің жеделдетілген рәсімдерін жүргізудің тәртібін, сондай-ақ олардан бас тарту негіздемесін белгілейді.
2. Дәрілік заттарды мемлекеттік тіркеу, қайта тіркеу және олардың тіркеу деректеріне өзгерістер енгізуді дәрілік заттардың, медициналық мақсаттағы бұйымдардың және медициналық техниканың айналысы саласындағы мемлекеттік орган (бұдан әрі – мемлекеттік орган) жүзеге асырады.
3. Мемлекеттік тіркеуді, қайта тіркеу және оларды тіркеу деректеріне өзгерістер енгізудің шартты міндетті дәрілік заттарға, медициналық мақсаттағы бұйымдарға және медициналық техникаға сараптама жүргізу болып табылады.
Сараптаманы дәрілік затты әзірлеу және өндіруге тікелей қатысы жоқ, дәрілік заттардың, медициналық мақсаттағы бұйымдардың және медициналық техниканың айналысы саласындағы мемлекеттік сарапшылық ұйым (бұдан әрі – сарапшылық ұйым) жүргізеді.
4. Осы Ережеде мынадай негізгі ұғымдар пайдаланылады:
1) авторлық генерик (автогенерик) – түпнұсқа препаратқа барабар, бір өндіруші өндірген, бірақ саудалық атауы мен бағасымен өзгешеленетін дәрілік препарат;
2) биоэквиваленттілік – бірдей жағдайда екі дәрілік заттың салыстырмалы сипаттамасы, ол бірыңғай молярлы дозаларда пайдаланылғаннан кейін тиімділік және қауіпсіздікке қатысты олардың фармацевтикалық және биологиялық эквиваленттілігін растайды;
3) биоқолжетімділік – жылдамдық және дәреже, онымен белсенді зат дәрілік нысананнан сорылады және әрекет ету орнында қолжетімді болады;

3. Департаменту юридической службы и государственных закупок Министерства здравоохранения Республики Казахстан обеспечить официальное опубликование настоящего приказа после его государственной регистрации.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр здравоохранения
Республики Казахстан
С. Каирбекова
Приложение 1
к приказу
Министра здравоохранения
Республики Казахстан
от 15 февраля 2012 года № 84
Приложение 1
к приказу Министра здравоохранения
Республики Казахстан
от 18 ноября 2009 года № 735
Правила
государственной регистрации, перерегистрации и
внесения изменений в регистрационное досье
лекарственных средств
1. Общие положения
1. Настоящие Правила государственной регистрации, перерегистрации и внесения изменений в регистрационное досье лекарственных средств (далее – Правила) определяют порядок проведения государственной регистрации, перерегистрации и внесению изменений в регистрационное досье лекарственных средств в Республике Казахстан, ускоренной процедуры государственной регистрации, перерегистрации, а также оснований для отказа в них.
2. Государственную регистрацию, перерегистрацию и внесение изменений в регистрационное досье лекарственного средства осуществляет государственный орган в сфере обращения лекарственных средств, изделий медицинского назначения и медицинской техники (далее - государственный орган).
3. Обязательным условием государственной регистрации, перерегистрации, внесения изменений в регистрационное досье является проведение экспертизы лекарственного средства, изделия медицинского назначения и медицинской техники.
Экспертизу проводит государственная экспертная организация, не принимающая непосредственного участия в разработке и производстве лекарственного средства, изделий медицинского назначения и медицинской техники (далее - экспертная организация).
4. В настоящих Правилах используются следующие основные понятия:
1) авторизованный генерик (автогенерик) – лекарственный препарат, идентичный оригинальному препарату, выпускаемый тем же производителем, но отличающийся торговым наименованием и ценой;
2) биоэквивалентность - сравнительная характеристика двух лекарственных средств при одинаковых условиях, которая подтверждает их фармацевтическую и биологическую эквивалентность в отношении эффективности и безопасности после использования в одинаковых молярных дозах;
3) биодоступность - скорость и степень, с которой активное вещество всасывается из лекарственной формы и становится доступным в месте действия;

4) биологиялық текті дәрілік препараттар - биологиялық ақуыздардан тұратын препараттар (гармондар, цитокиндер, қанды ұйыту факторлары, соның ішінде төмен молекулярлы гепарин, инсулиндер, көпклонды антиденелер, ферменттер, колонды ынталандыратын факторлар, гендік-инженерлік және гибродомды технология көмегімен алынған тін жасушалары негізінде жасалған препараттар), сондай-ақ биосимилярлар;
5) биосимиляр - сапасы, қауіпсіздігі және тиімділігі бойынша бұрын тіркелген эталонды инновациялық биологиялық дәрілік затқа ұқсас ретінде мәлімделген және ұқсас халықаралық патенттелмеген атауы бар жаңадан өндірілген биологиялық дәрілік зат;
6) генерик (жаңадан өндірілген дәрілік препарат) - белсенді заттар құрамы, дәрілік нысаны бойынша түпнұсқалық препаратқа сәйкес және түпнұсқалық препаратқа не лицензиялық келісім бойынша сақтау құжаттарының жарамдылық мерзімі өткеннен кейін айналысқа түскен дәрілік препарат;
7) гомеопатикалық препараттар – гомеопатикалық қағидалар бойынша қолданылатын, арнайы технология бойынша дайындалған немесе өндірілген, құрамында өсімдік, жануарлар, минералдық тектегі заттардың өте аз мөлшерлері болатын бір немесе көп компонентті дәрілік зат;
8) дәрілік заттың балк-өнімі - соңғы қаптаманы қоспағанда, технологиялық үдерістің барлық кезеңдерін өткен дозаланған дәрілік зат;
9) дәрілік затты мемлекеттік тіркеу – дәрілік заттың қауіпсіздігін, тиімділігі мен сапасын, фармацевтика нарығында заңды болуын белгілі мерзімге Қазақстан Республикасында дәрілік заттардың, медициналық мақсаттағы бұйымдар мен медициналық техниканың мемлекеттік тізіліміне енгізілуін айқындайтын рәсім;
10) дәрілік затты мемлекеттік тіркеу - дәрілік заттың қауіпсіздігін, тиімділігі мен сапасын, фармацевтика нарығында заңды болуын белгілі мерзімге Қазақстан Республикасының дәрілік заттардың, медициналық мақсаттағы бұйымдар мен медициналық техниканың мемлекеттік тізіліміне енгізуді айқындайтын рәсім;
11) дәрілік заттардың, медициналық мақсаттағы бұйымдар мен медициналық техниканың мемлекеттік тізілімі - Қазақстан Республикасында тіркелген және медициналық қолдануға рұқсат етілген дәрілік заттарды, медициналық мақсаттағы бұйымдар мен медициналық техниканы медициналық қолдануға рұқсат етілген есепке алу құжаты;
12) дәрілік заттың тиімділігі, қауіпсіздігі және сапасы туралы қорытынды - өтініш берілген дәрілік заттың сараптама нәтижесінен тұратын және оның мемлекеттік тіркеу, қайта тіркеу және оларды тіркеу деректеріне өзгерістер енгізу немесе олардан бас тарту құжаты;

4) лекарственные препараты биологического происхождения - препараты, содержащие биологические белки (гормоны, цитокины, факторы свертывания крови, в том числе низкомолекулярные гепарины, инсулины, моноклональные антитела, ферменты, колониестимулирующие факторы, препараты, созданные на базе клеток тканей, полученные с помощью генно-инженерных и гибридомных технологий), а также биосимиляры;
5) биосимиляр - воспроизведенное биологическое лекарственное средство, заявленное как подобное по качеству, безопасности и эффективности ранее зарегистрированному, эталонному инновационному биологическому лекарственному средству и имеющее сходное международное непатентованное название;
6) генерик (воспроизведенный лекарственный препарат) - лекарственный препарат, соответствующий оригинальному препарату по составу активных веществ, лекарственной форме и поступивший в обращение после истечения срока действия охранных документов на оригинальный препарат, либо по лицензионному соглашению;
7) гомеопатические препараты - одно- или многокомпонентные лекарственные средства, содержащие сверхмалые дозы веществ растительного, животного, минерального происхождения, изготовленные или произведенные по специальной технологии, применяемые по гомеопатическим правилам;
8) балк-продукт лекарственного средства - дозированное лекарственное средство, прошедшее все стадии технологического процесса, за исключением окончательной упаковки;
9) государственная перерегистрация лекарственного средства - продление срока действия государственной регистрации на определенный срок, сопровождающееся выдачей нового регистрационного удостоверения под прежним регистрационным номером, а также внесением соответствующей записи в Государственный реестр лекарственных средств, изделий медицинского назначения и медицинской техники;
10) государственная регистрация лекарственного средства - процедура определения правомерности присутствия на фармацевтическом рынке, оценки безопасности, эффективности и качества лекарственного средства и внесение лекарственного средства на определенный срок в Государственный реестр лекарственных средств, изделий медицинского назначения и медицинской техники Республики Казахстан;
11) Государственный реестр лекарственных средств, изделий медицинского назначения и медицинской техники - документ учета зарегистрированных и разрешенных к медицинскому применению в Республике Казахстан лекарственных средств, изделий медицинского назначения и медицинской техники;
12) заключение об эффективности, безопасности и качестве лекарственного средства - документ, содержащий результаты экспертизы заявленного лекарственного средства и рекомендации о его государственной регистрации, перерегистрации, внесении изменений в регистрационное досье или об отказе в них;

13) дәрілік субстанция - шығу тегі табиғатына қарамастан, нақты бір фармакологиялық белсенділігі бар дәрілік препаратты өндіруге және дайындауға арналған зат немесе қоспа зат;
14) дәрілік өсімдік шикізаты - дәрілік заттарды өндіру мен дайындау үшін қолданылатын жас немесе кептірілген өсімдік немесе олардың бөліктері;
16) дәрілік препарат - нақты бір дәрілік нысандағы дәрілік зат;
17) дәрілік заттың халықаралық патенттелмеген атауы – дәрілік заттың Дүниежүзілік денсаулық сақтау ұйымы ұсынған атауы;
18) дәрілік заттың сапасы мен қауіпсіздігін бақылайтын нормативтік-техникалық құжат – дәрілік заттың сапа жиынтығының нормасын бекітетін, оларды анықтау әдістерін, дәрілік заттың сериясына қарамастан бірдей қауіпсіздікті және тиімділікті, сонымен қатар дәрілік затты мемлекеттік тіркеу, қайта тіркеу кезінде мемлекеттік органмен берілген өндіруші-мекемемен бекітілген нөмірмен, оны өндірудің біртектілігі мен тұрақтылығын қамтамасыз ететін құжат;
19) дәрілік затты өндіруші-ұйым - дәрілік затты өндірудің кез келген кезеңін жүзеге асыратын және дайын өнімнің қауіпсіздігіне, тиімділігіне және сапасына жауапты субъект;
20) дәрілік заттың саудалық атауы – дәрілік заттың тіркелетін атауы;
21) жіктеменің биофармацевтикалық жүйесі (бұдан әрі - ЖБЖ) – белсенді заттар негізінде олардың белгілі (pH) қышқылдығы/сілтілігі ортасында және ішек қабырғасы арқылы өту дәрежесі жіктемеcінің ғылыми жүйесі;
22) клиникаға дейінгі (клиникалық емес) зерттеу - адамның денсаулығына ерекше әсер етуін және (немесе) қауіпсіздігін зерделеу мақсатында сыналатын затты немесе физикалық әсерді, ауруларды профилактикалау, оларды диагностикалау мен емдеудің құралдарын, әдістері мен технологияларын зерделеу жөніндегі химиялық, физикалық, биологиялық, микробиологиялық, фармакологиялық, токсикологиялық және басқа да эксперименттік ғылыми зерттеулер немесе зерттеулер сериясы;
23) клиникалық зерттеу – субъект ретінде адамды қатыстыра отырып, ауруларды профилактикалау, диагностикалау мен емдеу құралдарының, әдістері мен тиімділігін анықтау немесе растау үшін жүргізілетін зерттеу;
24) медициналық иммунобиологиялық препараттар - инфекциялық және иммундық (аллергиялықты қоса алғанда) аурулардың өзіндік ерекшелігі бар профилактикасына, оларды диагностикалау мен емдеуге, басқа да аурулар мен физиологиялық жай-күйлерді иммунологиялық әдістердің көмегімен диагностикалауға арналған, сыртқы орта объектілерінде инфекциялық агенттер мен олардың антигендерін индикациялауға арналған препараттар, иммундық жүйе арқылы емдеу және профилактикалық әсерін тигізетін қан (алу тәсіліне қарамастан) препараттары;

13) лекарственная субстанция - вещество или смесь веществ, вне зависимости от природы происхождения, обладающие определенной фармакологической активностью, предназначенные для производства и изготовления лекарственных препаратов;
14) лекарственное растительное сырье - свежие или высушенные растения или их части, используемые для производства или изготовления лекарственных средств;
16) лекарственный препарат - лекарственное средство в определенной лекарственной форме;
17) международное непатентованное название лекарственного средства - название лекарственного средства, рекомендованное Всемирной организацией здравоохранения;
18) нормативно-технический документ по контролю за качеством и безопасностью лекарственного средства - документ, устанавливающий комплекс норм качества лекарственного средства, методик их определения, обеспечивающих одинаковую безопасность и эффективность лекарственного средства независимо от серии, а также постоянство и единообразие его производства, утвержденный организацией-производителем с номером, присвоенным государственным органом при государственной регистрации, перерегистрации лекарственного средства;
19) организация-производитель лекарственного средства - субъект, осуществляющий любую из стадий производства лекарственного средства и несущий ответственность за безопасность, эффективность и качество готовой продукции;
20) торговое наименование лекарственного средства - название, под которым регистрируется лекарственное средство;
21) биофармацевтическая система классификации (далее - БСК) - научная система классификации активных веществ на основе их растворимости в средах с определенным показателем кислотности/щелочности (pH) и степени проникания через стенку кишечника;
22) доклиническое (неклиническое) исследование - химические, физические, биологические, микробиологические, фармакологические, токсикологические и другие экспериментальные научные исследования или серия исследований по изучению испытываемого вещества или физического воздействия, средств, методов и технологий профилактики, диагностики и лечения заболеваний в целях изучения специфического действия и (или) безопасности для здоровья человека;
23) клиническое исследование - исследование с участием человека в качестве субъекта, проводимое для выявления или подтверждения безопасности и эффективности средств, методов и технологий профилактики, диагностики и лечения заболеваний;
24) медицинские иммунобиологические препараты - препараты для специфической профилактики, диагностики и лечения инфекционных и иммунных (включая аллергические) заболеваний, диагностики при помощи иммунологических методов других заболеваний и физиологических состояний, индикации инфекционных агентов и их антигенов в объектах внешней среды, препараты крови (независимо от способа получения), оказывающие лечебный и профилактический эффект через иммунную систему;

25) орфандық препараттар - орфандық (сирек кездесетін) ауруларды емдеуге және диагностикалауға арналған препараттар;
26) өтініш беруші – дәрілік заттарды мемлекеттік тіркеу, қайта тіркеу және оларды тіркеу деректеріне өзгерістер енгізуді жүргізуге өтініш, құжаттар мен материалдарды ұсынуға уәкілетті әзірлеуші, өндіруші-ұйым (дайындаушы) немесе сенімді тұлға;
27) парафармацевтиктер - фармакологиялық әсері бар және аурулардың профилактикасына, көмекші терапияға, ағзалар мен жүйелердің функционалдық белсенділігін реттеуге бағытталған табиғи жолмен алынатын, емдік мөлшерлемелердегі биологиялық белсенді қоспалар немесе олардың синтетикалық баламалары;
28) референтті препарат - қауіпсіздігі, тиімділігі және сапасы дәлелденген және оны генерикпен салыстыруға арналған түпнұсқа немесе қайта жаңартылған дәрілік препарат;
29) тіркеу деректеріне өзгерістер енгізу - дәрілік заттың тиімділігіне, қауіпсіздігіне және сапасына әсер етпейтін, тіркеу куәлігінің жарамдылық мерзімі ішінде тіркеу деректеріне өтінім беруші енгізетін өзгерістер;
30) тіркеу деректері - дәрілік затты тіркеу, қайта тіркеу және оларды тіркеу деректеріне өзгерістер енгізу өтінішімен қоса берілетін мазмұны белгіленген материалдар мен құжаттар жиыны;
31) тіркеуден кейінгі кезеңдегі қауіпсіздікті зерттеу - тіркелген дәрілік препаратты қолдануда бекітілген айғақтар шеңберінде қауіпті сәйкестендіру немесе сандық бағалау мақсатында жүргізілетін фармакоэпидемиологиялық немесе клиникалық сынақ;
32) тіркеу куәлігінің иесі – дәрілік заттың тиімділігіне, сапасына және қауіпсіздігіне жауапты жеке кәсіпкер, заңды тұлға;
33) тіркеу куәлігі - өтініш иесіне тіркелген дәрілік затқа мемлекеттік орган беретін және Қазақстан Республикасында дәрілік затты медициналық қолдану үшін рұқсат ету болып табылатын құжат;
34) тіркеу нөмірі - мемлекеттік тіркеу кезінде дәрілік затқа, тағайындалатын кодтық белгі, сол арқылы ол Дәрілік заттардың, медициналық мақсаттағы бұйымдар мен медициналық техниканың мемлекеттік тізіліміне енгізіледі және дәрілік заттың Қазақстан Республикасының фармацевтикалық нарығында болуының бүкіл кезеңі ішінде өзгеріссіз сақталады;
35) тиісті өндірістік тәжірибе – стандарт бойынша олардың тағайындалуы мен тіркеу деректеріне сәйкес дәрілік заттардың өндірісі мен сапасын бақылауға кепілдік беретін сапаны қамтамасыз ететін жүйенің құрылымдық бөлігі;

25) орфанные препараты - препараты для лечения и диагностики орфанных (редких) заболеваний;
26) заявитель - разработчик, организация-производитель (изготовитель), индивидуальный предприниматель или их доверенное лицо, уполномоченное подавать заявление, документы и материалы на проведение государственной регистрации, перерегистрации и внесении изменений в регистрационное досье лекарственных средств;
27) парафармацевтики - биологически активные вещества натурального происхождения или их синтетические аналоги в лечебных дозах, обладающие фармакологическим действием и направленные на профилактику заболеваний, вспомогательную терапию и регуляцию функциональной активности органов и систем;
28) референтный препарат - оригинальный или воспроизведенный лекарственный препарат с доказанными безопасностью, эффективностью и качеством и предназначенный для сравнения с ним генерика;
29) внесение изменений в регистрационное досье - изменения, вносимые заявителем в регистрационное досье в течение действия регистрационного удостоверения, не влияющие на безопасность, эффективность и качество лекарственного средства и подлежащие экспертизе;
30) регистрационное досье - комплект документов и материалов установленного содержания, представляемый вместе с заявлением на государственную регистрацию, перерегистрацию лекарственного средства и внесение изменений в регистрационное досье;
31) исследования безопасности в пострегистрационный период - фармакоэпидемиологические или клинические испытания, проводимые в рамках утвержденных показаний к применению зарегистрированного лекарственного препарата с целью идентификации или количественной оценки риска;
32) владелец регистрационного удостоверения - индивидуальный предприниматель, юридическое лицо, несущее ответственность за эффективность, качество и безопасность лекарственного средства;
33) регистрационное удостоверение - документ, выдаваемый заявителю государственным органом на зарегистрированное лекарственное средство и являющийся разрешением для медицинского применения лекарственного средства в Республике Казахстан;
34) регистрационный номер - кодовое обозначение, присваиваемое лекарственному средству при государственной регистрации, под которым оно вносится в Государственный реестр лекарственных средств, изделий медицинского назначения и медицинской техники и сохраняется неизменным в течение всего периода пребывания лекарственного средства на фармацевтическом рынке Республики Казахстан;
35) Надлежащая производственная практика – составная часть системы обеспечения качества, гарантирующая производство и контроль качества лекарственных средств по стандартам в соответствии с их предназначением и требованиями регистрационного досье;

36) фармакологиялық зат – клиникалық сынақ объектісі және әлеуетті дәрілік зат болып табылатын фармакологиялық белсенділігі мен уыттылығы белгіленген зат немесе заттардың қоспасы.
5. Мемлекеттік тіркеу және қайта тіркеуге Қазақстан Республикасында өндірілген, сондай-ақ, мыналарды:
1) саудалық атауына қоса дәрілік нысаны, дозалануы, өлшеп-орауы көрсетілген дәрілік препараттарды;
2) дәрілік заттардың балк-өнімдері;
3) Қазақстан Республикасында бұрын тіркелген дәрілік нысаны, дозасы көрсетілген дәрілік заттардың жаңа комбинацияларын;
4) Қазақстан Республикасында бұрын тіркелген, бірақ басқа өндіруші-ұйыммен, басқа дәрілік түрде жаңа дозасымен, жаңа өлшеп-ораммен, жаңа қаптамамен, қосалқы заттардың басқа құрамымен, басқа атаумен өндірілген дәрілік заттарды;
5) Тиісті өндірістік тәжірибе жағдайында емес өндірілген дәрілік субстанцияларды;
6) әр елде әр өндірістік алаңда өндірілген тіркеу куәлігінің бір ұстаушысының дәрілік заттарын қоса алғанда, осы аумаққа әкелінген дәрілік заттар жатады.
6. Мемлекеттік тіркеуге:
1) дәріханаларда дайындалған дәрілік препараттар;
2) тиісті өндірістік тәжірибе жағдайларында өндірілген дәрілік субстанциялар жатпайды.
7. Атауы бір, белсенді заттардың әртүрлі құрамы бар дәрілік заттарды мемлекеттік тіркеуге рұқсат берілмейді.
8. Қазақстан Республикасында мемлекеттік тіркеуге өндіруші-елде тіркелген дәрілік заттар жатады.
9. Дәрілік затты мемлекеттік тіркеу, қайта тіркеу және тіркеу құжаттарына өзгерістер енгізу және сараптама жүргізу үшін өтініш беруші мыналарды ұсынады:
1) осы Ережеге 1, 2-қосымшаларға сәйкес бекітілген нысандағы өтініш;
2) құрамында осы Ережеге 3-қосымшаға сәйкес Қазақстан Республикасында дәрілік заттарды мемлекеттік тіркеу, қайта тіркеу кезінде ұсынылатын тіркеу деректеріндегі құжаттардың Тізбесінде (бұдан әрі - Тізбе) және осы Ережеге 4-қосымшаға сәйкес Жалпы техникалық құжат форматындағы (тиісті өндірістік практика жағдайында өндірілген дәрілік заттар үшін) Қазақстан Республикасында дәрілік заттарды мемлекеттік тіркеу, қайта тіркеу кезінде ұсынылатын тіркеу деректеріндегі құжаттардың Тізбесінде көрсетілген барабар құжаттар мен материалдардан тұратын екі данадағы тіркеу құжаттарының тіркеу дерегі (тіркеу дерегенің бір данасы толығымен қағаз нұсқада ұсынылады, екінші данада *** белгіленген тармақтары электрондық нұсқада ұсынылады);

36) фармакологическое средство - вещество или смесь веществ с установленной фармакологической активностью и токсичностью, являющееся объектом клинического испытания и потенциальным лекарственным средством.
5. Государственной регистрации и перерегистрации подлежат произведенные в Республике Казахстан, а также ввозимые на ее территорию лекарственные средства, включая:
1) лекарственные препараты под торговыми наименованиями с указанием лекарственной формы, дозировки, фасовки;
2) балк-продукты лекарственных средств;
3) новые комбинации ранее зарегистрированных в Республике Казахстан лекарственных средств с указанием лекарственной формы, дозировки, фасовки;
4) лекарственные средства, зарегистрированные ранее в Республике Казахстан, но произведенные другими организациями-производителями в других лекарственных формах, с новой дозировкой, новой фасовкой, новой упаковкой, другим составом вспомогательных веществ, другим названием;
5) лекарственные субстанции, произведенные не в условиях Надлежащей производственной практики;
6) лекарственные средства, производимые в разных странах на разных производственных площадках при условии одного держателя регистрационного удостоверения.
6. Государственной регистрации не подлежат:
1) лекарственные препараты, изготовленные в аптеках;
2) лекарственные субстанции, произведенные в условиях Надлежащей производственной практики.
7. Не допускается государственная регистрация лекарственных средств под одним наименованием, имеющих разный состав активных веществ.
8. Государственной регистрации в Республике Казахстан подлежат лекарственные средства, зарегистрированные в стране-производителе.
9. Для государственной регистрации, перерегистрации, внесения изменений в регистрационное досье лекарственного средства и проведении экспертизы заявитель предоставляет:
1) заявление по утвержденным формам, согласно приложениям 1, 2 к настоящим Правилам;
2) регистрационное досье в двух экземплярах, содержащее идентичные документы и материалы, указанные в Перечне документов регистрационного досье, предоставляемых при государственной регистрации, перерегистрации лекарственных средств в Республике Казахстан, согласно приложению 3 к настоящим Правилам (далее - Перечень) и в Перечне документов регистрационного досье, предоставляемых при государственной регистрации, перерегистрации лекарственных средств в Республике Казахстан в формате Общего технического документа (для лекарственных средств, произведенных в условиях Надлежащей производственной практики) согласно приложению 4 к настоящим Правилам, (один экземпляр регистрационного досье предоставляется полностью на бумажном носителе, во втором экземпляре пункты, отмеченные ** предоставляются на электронном носителе);

3) дәрілік заттардың сапасы мен қауіпсіздігін бақылау бойынша нормативтік-техникалық құжаттаманың талаптары бойынша үш реттік талдау жүргізу үшін қажетті санда дәрілік заттардың үлгілері;
4) дәрілік заттарға сынақ жүргізу кезінде қолданылатын дәрілік заттардың және бөтен қоспалардың, арнайы реагенттердің, шығыс материалдардың стандартты үлгілері (ерекше жағдайларда және қайтарып беру жағдайларында).
10. Өтініш беруші дәрілік заттарды мемлекеттік тіркеу, қайта тіркеу үшін алымды төлегенін растайтын құжатты ұсынады.
11. Дәрілік заттарға Тиісті өндірістік тәжірибе жағдайында жасалған тіркеу деректері 5 модульден (бұдан әрі – Модульдер) тұратын Жалпы техникалық құжат (бұдан әрі – ЖТҚ) форматы бойынша осы Ережеге 4-қосымшаға сәйкес Жалпы техникалық құжат форматы бойынша (тиісті өндірістік практика жағдайында өндірілген дәрілік заттар үшін) Қазақстан Республикасында дәрілік заттарды мемлекеттік тіркеу, қайта тіркеу кезінде ұсынылатын тіркеу деректері құжатының Тізбесіне сәйкес жасалады.
Құжаттар модуль бойынша тігіледі және топталады, беттері модуль бойынша нөмірленеді.
12. Тіркеу деректері ЖТҚ форматында төмендегідей құрылады:
1) алыс шет елдердің өндіруші-ұйымдары;
2) Тәуелсіз мемлекеттер достастығы (бұдан әрі – ТМД) елдерінің өндіруші ұйымдары – Тиісті өндірістік тәжірибе сертификатын алғаннан кейін екі жылдан кейін;
3) Қазақстан Республикасының өндіруші-ұйымдары – Тиісті өндірістік тәжірибе сертификатын алғаннан кейін үш жылдан кейін.
13. Тиісті өндірістік тәжірибе жағдайында өндірілмеген дәрілік заттарға тіркеу деректері Тізбеге сәйкес әзірленеді.
Құжаттар Тізбеде анықталған тәртіппен тігіліп, бөлім бойынша топтастырылады, беттері бөлім бойынша нөмірленеді.
14. ЖТҚ форматы жоқ Тиісті өндірістік тәжірибе жағдайында алыс шет елдердің өндіруші ұйымдарымен өндірілген дәрілік заттарды тіркеу деректері Тізбеге сәйкес әзірленеді.
15. Түпнұсқалық дәрілік затты және оның жаңа дәрілік нысанын мемлекеттік тіркеу үшін, оның ішінде медициналық иммунобиологиялық препаратты, радиофармацевтикалық препаратты, биосимилярдың тіркеу деректері екі толық жиынтықта ұсынылады.
16. Дәрілік субстанцияны, балк-өнімді, фармакопеялық емес дәрілік өсімдік шикізаты, генерик, гомеопатикалық препараттар 1-3 тіркеу деректерінің модульдері немесе толық көлемде Тізбенің 1-2 бөлімдері ұсынылады. 4, 5-модульдері немесе Тізбенің 3, 4-бөлімдері осы Ереженің 19-31 тармақтарында көрсетілген көлемде ұсынылады.

3) образцы лекарственных средств в количествах, необходимых для проведения трехкратного анализа в соответствии с требованиями нормативно-технического документа по контролю за качеством и безопасностью лекарственных средств;
4) стандартные образцы лекарственных веществ и посторонних примесей, специфические реагенты, расходные материалы, применяемые при проведении испытаний лекарственных средств (в исключительных случаях и на условиях возврата).
10. Заявитель представляет документ, подтверждающий оплату сбора за государственную регистрацию, перерегистрацию лекарственного средства.
11. Регистрационное досье на лекарственное средство, произведенное в условиях Надлежащей производственной практики, составляется по формату общего технического документа (далее - ОТД), состоящего из 5 модулей в соответствии с Перечнем документов регистрационного досье, предоставляемых при государственной регистрации, перерегистрации лекарственных средств в Республике Казахстан в формате Общего технического документа (для лекарственных средств, произведенных в условиях Надлежащей производственной практики), согласно приложению 4 к настоящим Правилам (далее - Модули).
Документы подшиваются и группируются строго по порядкам, согласно модулям с нумерацией страниц каждого модуля.
12. Регистрационное досье в формате ОТД составляется:
1) организациями-производителями дальнего зарубежья;
2) организациями-производителями стран Содружества Независимых Государств - через два года после получения сертификата Надлежащей производственной практики;
3) организациями-производителями Республики Казахстан - через три года после получения сертификата Надлежащей производственной практики.
13. Регистрационное досье на лекарственное средство, произведенное не в условиях Надлежащей производственной практики, составляется согласно Перечню.
Документы подшиваются, группируются по частям, с нумерацией страниц каждой части.
14. Регистрационное досье на лекарственное средство, произведенное организациями производителями дальнего зарубежья в условиях Надлежащей производственной практики, не имеющие формата ОТД составляется согласно Перечню.
15. Для государственной регистрации оригинального лекарственного средства и его новых лекарственных форм, в том числе медицинского иммунобиологического препарата, радиофармацевтического препарата, биосимиляра предоставляются два полных комплекта регистрационного досье.
16. Для государственной регистрации лекарственной субстанции, балк-продукта, не фармакопейного лекарственного растительного сырья, генерика, гомеопатического препарата представляются Модули 1-3, или части 1-2 Перечня в полном объеме. Модули 4, 5, или части 3, 4 Перечня, предоставляются в объеме, указанном в пунктах 19-31, настоящих Правил.

17. Белгілі белсенді заттары бар белгіленген комбинациясымен дәрілік заттарды мемлекеттік тіркеуге өтініш беру кезінде, олар бұрын терапевтикалық мақсатта осы үйлесімде қолданылмаған, осы Ережеге 3, 4-қосымшаларға сәйкес толық деректер ұсыну қажет. 4, 5-модульдер немесе Тізбенің 3 және 4-бөліктері белсенді заттардың осы сәйкестігіне жататын фармакологиялық, токсикологиялық және клиникалық зерттеу нәтижесінен тұруы тиіс, олар осы белсенді заттардың үйлесіміне жатады.
18. Өсімдік текті дәрілік препараттарды тіркеу жағдайында, соның ішінде дәрілік өсімдік шикізат жинағын, сәйкесінше фармакологиялық, токсикологиялық және клиникалық зерттеу нәтижесі ұсынылады. Клиникаға дейінгі (клиникалық емес) және (немесе) клиникалық зерттеулер бойынша материалдар мен құжаттар мыналарды:
1) ерекше белсенділікті клиникаға дейінгі (клиникалық емес) зерттеу материалдары;
2) жіті және созылмалы улану зерттеулерінің материалдары;
3) жергілікті қоздырғыш әрекеттер туралы деректер;
4) аллергиялық қасиетері туралы деректер;
5) өндіруші елдегі немесе басқа елдердегі клиникалық қолданудың тәжірибесі болуы тиіс.
Сонымен қатар дәрілік препараттың сапалық аспектілеріне қатысты материалдар толық көлемде ұсынылады.
19. Дәрілік затты мемлекеттік қайта тіркеу үшін 5 модульден 1-3 модульдері ұсынылады: тіркеуден кейінгі тәжірибиеде қолданылуы туралы есеп; қауіпсіздігі бойынша жүйелі түрде жаңартылатын есеп негізгі бөлімдердің орыс тіліне қысқа түпнұсқалық аудармасымен, немесе Тізбенің 1-2 бөліктері.
20. 1-модульдің, 3-модульдің құжаттары: (3.2.Р.5.1.) ерекшелігі (тері), (3.2.Р.5.2.) талдау әдістері, (3.2.Р.5.6.) ерекшелігіне (теріне) негіздеме, сондай-ақ Тізбенің 1-2 бөліктері орыс тіліне түпнұсқа аудармасымен ұсынылады.
21. Әртүрлі дәрілік формадағы бір дәрілік затты тіркеу, қайта тіркеу кезінде өтініш беруші әрбір дәрілік нысанға бөлек–бөлек өтініш және тіркеу деректерін ұсынады. Мемлекеттік тіркеуге, қайта тіркеуге бір дәрілік нысандағы әртүрлі мөлшердегі, концентрациядағы, толтыру көлемі бір уақытта ұсынылған жағдайда өтініш беруші әрбір дозаға, қаптама макеттері мен жапсырмаларын, концентрацияға толтыру көлеміне және қаптамадағы дозасына қосымшасымен бір өтініш және тіркеу деректерін ұсынады.
22. Орфандық дәрілік препараттар клиникаға дейінгі (клиникаға дейін) клиникалық зерттеулердің аталған нәтижелері жетіспеген кезде, егер мемлекеттік тіркеуге өтініш беру кезінде ғылыми мағлұмат көлемі толық ақпаратты жинауға мүмкіндік бермесе өтініш берушінің кепілдік берген міндеті бойынша тіркеледі:

17. При подаче заявления на государственную регистрацию лекарственных средств с фиксированной комбинацией известных активных веществ, которые ранее не применялись в данном сочетании с терапевтической целью, необходимо предоставить полное досье в соответствии с перечнями, согласно приложениям 3, 4 к настоящим Правилам. Модули 4, 5, или части 3, 4 Перечня, должны содержать результаты фармакологических, токсикологических и клинических исследований, которые относятся к данному сочетанию активных веществ.
18. В случае государственной регистрации лекарственных препаратов растительного происхождения, в том числе сборов лекарственного растительного сырья, предоставляются результаты соответствующих фармакологических, токсикологических и клинических исследований. Материалы и документы по доклиническим (неклиническим) и (или) клиническим исследованиям должны включать:
1) материалы доклинических (неклинических) исследований специфической активности;
2) материалы исследования острой и хронической токсичности;
3) данные о местно-раздражающем действии;
4) данные об аллергизирующих свойствах;
5) опыт клинического применения в стране-производителе или других странах.
При этом материалы относительно качественных аспектов лекарственного препарата предоставляются в полном объеме.
19. Для государственной перерегистрации лекарственного средства предоставляются Модули 1-3, из Модуля 5: отчеты о пострегистрационном опыте применения с кратким аутентичным переводом на русский язык основных разделов или части 1-2 Перечня.
20. Документы Модуля 1, Модуля 3: спецификации (3.2.P.5.1.), аналитические методики (3.2.Р.5.2.), обоснование спецификаций (3.2.Р.5.6.), а также части 1-2 Перечня предоставляются с аутентичным переводом на русский язык.
21. При государственной регистрации, перерегистрации различных лекарственных форм одного и того же лекарственного средства заявитель представляет отдельные заявления и регистрационные досье на каждую лекарственную форму. При условии одновременной подачи на государственную регистрацию, перерегистрацию одной лекарственной формы с различной дозировкой, концентрацией, объемом заполнения заявитель представляет одно заявление и регистрационное досье с приложением макетов упаковок и этикеток на каждую дозировку, концентрацию, объем заполнения и количество доз в упаковке.
22. Орфанные лекарственные препараты при недостаточности данных результатов доклинических (неклинических) и клинических исследований, если уровень научных знаний на момент подачи заявки на государственную регистрацию не позволяет собрать более полную информацию регистрируются под гарантированное обязательство заявителя:

1) белгілі бір мерзімде белгіленген зерттеу бағдарламасының орындау, оның нәтижесі "пайда/қауіп" арақатынасын қайта бағалау үшін негіздеме болып табылады;
2) Дәрілік препаратты дәрігердің қатаң қадағалауымен қолдану;
Қойылған талаптарды орындау кезеңінде клиникаға дейінгі (клиникалық емес) және клиникалық зерттеулер нәтижесінің мәліметтері жетіспеген кезде мемлекеттік орган тіркелген орфандық препарат үшін "пайда/қауіп" арақатынасын қайта бағалайды.
23. Биосимилярларға жататын дәрілік заттар егер:
1) белсенді заттарды және дәрілік препараттарды (биосимиляр) өндіру үрдісімен белсенді заттарды және эталонды биологиялық дәрілік зат (биосимиляр) дайындау процесінің салыстыру туралы толық ақпарат;
2) тиісті өндіріс тәжірибесінде белсенді субстанция және дайын өнімді өндіру, оның валидациясын растайтын және эталонды биологиялық дәрілік зат өндіру процесімен салыстырып ұсынылған ақпарат;
3) эталонды биологиялық дәрілік заттың құрылымдық ұқсастығы мен құрамының ұқсастығы дәлелденсе;
4) биосимилярдың және эталонды биологиялық дәрілік зат фармакотоксикологиялық түріндегі өзгешеліктерді анықтауға бағытталған клиникаға дейінгі (клиникалық емес) зерттеудің салыстырмалы түрі туралы есеп;
5) эталонды инновациялық биологиялық дәрілік затпен салыстырылған биосимилярдың қауіпсіздігін, тиімділігін және иммуногендігін клиникалық зерттеу есептері және жағымсыз әсерлерінің тиісті мониторингін қамтамасыз ету және маркетингтен кейінгі кезеңде "пайда/қауіп" арақатынасын бағалау үшін ұсынылған дәрілік заттың фармакологиялық қадағалануын және қауіптерін басқару бойынша ақпарат;
6) дәрілік заттар биосимиляр болып табылады деп көрсетілген медициналық қолдану жөніндегі нұсқаулық ұсынылған жағдайда тіркеледі.
24. Өтініш беруші генериктерді мемлекеттік тіркеу кезінде 4 және 5 Модульдер немесе Тізбесінің 3 және 4 бөліктері бойынша құжаттар мен материалдар және мынадай зерттеулердің бірін ұсынады:
1) дәрілік заттарды генериктерге жатқызудың негіздемесі (белсенді заттардың, белсенді заттардағы қоспа бейінінің және түпнұсқалық дәрілік заттармен дайын өнімнің барабарлығын растау, генерикалық және түпнұсқалық дәрілік заттарда қосалқы заттар құрамын салыстыру);

1) выполнения в определенные сроки определенной программы исследований, результаты которых будут являться основанием для переоценки соотношения "польза-риск";
2) применения лекарственного препарата под строгим наблюдением врача;
3) немедленного уведомления государственного органа о любых побочных действиях, возникших при применении орфанного препарата, и предпринятых мерах.
В период выполнения поставленных условий, при недостаточности данных результатов доклинических (неклинических) и клинических исследований, государственный орган ежегодно переоценивает соотношение "польза-риск" для зарегистрированного орфанного препарата.
23. Лекарственные средства, относящиеся к биосимилярам регистрируются при предоставлении:
1) полная информация об идентичности процесса производства активного вещества и лекарственного препарата (биосимиляра) в сравнении с процессом изготовления активного вещества и эталонного биологического лекарственного средства;
2) информация о производстве активной субстанции и готового продукта в условиях Надлежащей производственной практики, подтверждающая его валидацию и представленная в сравнении с процессом производства эталонного биологического лекарственного средства;
3) доказательства структурного подобия эталонному биологическому лекарственному средству и идентичности состава;
4) отчеты о доклинических (неклинических) исследованиях сравнительного характера, направленные на выявление различий в фармакотоксикологических характеристиках биосимиляра и эталонного биологического лекарственного средства;
5) отчеты клинических исследований безопасности и эффективности, иммуногенности биосимиляра в сравнении с эталонным инновационным биологическим лекарственным средством и информация по фармаконадзору и управлению рисками (установленные в процессе разработки и потенциальные) на заявляемый препарат для обеспечения надлежащего мониторинга побочный действий и оценки соотношения польза/риск в постмаркетинговом периоде;
6) инструкция по медицинскому применению с указанием, что лекарственное средство является биосимиляром.
24. При государственной регистрации генериков заявитель представляет по Модулям 4 и 5 или частям 3 и 4 Перечня документы и материалы одного из следующих исследований:
1) обоснование отнесения лекарственного средства к генерикам (подтверждение идентичности активного вещества, профиля примесей в активном веществе и готовом продукте с оригинальным лекарственным средством, сравнение состава вспомогательных веществ в генерическом и оригинальном лекарственных средствах);

2) биоэквиваленттік зерттеудің деректері немесе олардың болмау негіздемесі;
3) тіркелген препараттың фармакокинетикада, фармакодинамикада және (немесе) әртүрлі тұздардың, эфирлердің белсенді заттар туындыларының уыттылығының болмауын дәлелдейтін деректер (мұндай дәлелдеулер ұсынылмаған жағдайда, осы зат жаңа белсенді зат ретінде қаралады);
4) өтініш берілген препаратқа ғылыми жариялымдар;
5) салыстырмалы клиника алды зерттеулердің, терапиялық эквиваленттіктің салыстырмалы клиникалық зерттеулердің деректері және (немесе) биоэквиваленттік жүргізуге мүмкіндік бермейтін дәрілік нысандар үшін қолданудың клиникалық тәжірибесі;
6) түпнұсқалық препаратпен референтті препараттың биоэквиваленттігін дәлелдейтін немесе өндіруші елде оны клиникалық тәжірибе ретінде қолдану туралы ақпарат егер Қазақстан Республикасында тіркелмеген немесе түпнұсқа болып табылмайтын референтті препаратты таңдау жағдайында;
7) факторларды өзгерткен жағдайда бұрын тіркелген қатты мөлшерленген дәрілік форманың фармако-технологиялық көрсеткіштеріне әсер ететін препараттың эквиваленттігін негіздемесі.
25. Генериктің референс-препаратпен эквиваленттігін дәлелдеу үшін мынадай зерттеулердің бірінің деректері ұсынылады:
- биоэквиваленттік зерттеулер;
- терапиялық эквиваленттіктің салыстырмалы зерттеулер;
- салыстырмалы клиника алды (клиникалық емес) зерттеулер.
26. Биоэквивалентті зерттеулер деректері әсер ететін заттардың концентрациясы ағзаның билогиялық сұйықтықтарымен (қан плазмасы, несеп) өлшенетін дәрілік заттар үшін ұсынылады. Әсер ететін заттардың концентрациясы ағзаның биологиялық сұйықтықтарымен өлшенуі мүмкін емес дәрілік заттар үшін терапиялық эквиваленттілігін немесе клиникалық зерттеулердің салыстырмалы зерттеулері ұсынылады.
27. Терапиялық эквиваленттіліктің және (немесе) клиникалық зерттеулердің салыстырмалы зерттеулерің деректері биоқолжетімділіктің айырмашылығы терапиялық эквиваленттіліктің қаупін тудыруы мүмкін генериялық дәрілік заттар үшін ұсынылады:
1) пероралды дәрілік нысандағы дәрілік заттар, олар:
әлеуметтік мәні бар ауруларды емдеуге арналған;
арнаулы терапиялық индексі бар;
әсер етуші заттың, қосалқы заттардың және (немесе) өндірістік процестердің полиморфизмінің биоэквиваленттілікке ықпалы туралы ғылыми дәлелдемелері бар;
түрлендірілген босап шығуымен дәрілік нысанда шығарылады;
әлеуметтік мәні бар ауруларды емдеуге арналған;
жүйелі іс-қимылмен әсер ететін заттардың белгілеген комбинациясы бар.

2) данные исследования биоэквивалентности или обоснование их отсутствия;
3) данные, доказывающие отсутствие изменений в фармакокинетике, фармакодинамике и (или) токсичности разных солей, эфиров или производных активного вещества зарегистрированного препарата (в случае непредоставления таких доказательств, данное вещество рассматривается как новое активное вещество);
4) научные публикации на заявляемый препарат;
5) данные сравнительных доклинических исследований, сравнительных клинических исследований терапевтической эквивалентности и (или) клинический опыт применения для лекарственных форм, не позволяющих проведение биоэквивалентности;
6) данные, доказывающие биоэквивалентность референтного препарата с оригинальным препаратом или информацию о клиническом опыте применения его в стране-производителе в случае выбора референтного препарата, не зарегистрированного в Республике Казахстан или не являющегося оригинальным;
7) обоснование эквивалентности препарата ранее зарегистрированному в случае изменения факторов, влияющих на фармако-технологические показатели твердых дозированных лекарственных форм.
25. Для доказательства эквивалентности генерика с референс-препаратом предоставляются данные одного из следующих исследований:
исследования биоэквивалентности;
сравнительных исследований терапевтической эквивалентности;
сравнительных доклинических (неклинических) исследований.
26. Данные исследований биоэквивалентности предоставляются для лекарственных средств, концентрация действующего вещества которых может быть измерена в биологических жидкостях организма (плазма крови, моча).
Для лекарственных средств, концентрацию действующего вещества которых невозможно измерить в биологических жидкостях организма, предоставляются данные сравнительных исследований терапевтической эквивалентности или сравнительных клинических исследований.
27. Данные сравнительных исследований терапевтической эквивалентности и (или) клинических исследований предоставляются для генерических лекарственных средств, для которых различие в биодоступности может предоставлять риск терапевтической неэквивалентности, при отсутствии данных, подтверждающих биоэквивалентность, включая:
1) лекарственные средства в пероральных лекарственных формах, которые:
предназначены для лечения социально-значимых заболеваний;
имеют узкий терапевтический индекс;
имеют научные доказательства о влиянии полиморфизма действующего вещества, вспомогательных веществ и (или) производственных процессов на биоэквивалентность;
выпускаются в лекарственных формах с модифицированным высвобождением;
предназначены для лечения социально-значимых заболеваний;
содержат фиксированные комбинации действующих веществ с системным действием;

2) пероралды және парентералды қолдануға арналмаған дәрілік нысандағы, бірақ жүйелі әсер беретін (тері асты имплантациясына арналған трандермалды пластырь, ректальді суппозиторийлер, шайнайтын таблеткалар, д.з.) дәрілік заттар.
28. Жергілікті және сыртқа қолдануға арналған дәрілік түрдегі және жүйелі әсер бермейтін генериялық дәрілік заттар үшін салыстырмалы клиника алды зерттеулерінің мәліметтері ұсынылады.
29. Құрамында витаминдері бар және (немесе) витаминдер және витаминдер мен минералдар болып табылатын дәрілік заттарды мемлекеттік тіркеу кезінде өтініш беруші мынадай құжаттар мен материалдардың бірін ұсынады:
1) сарапшы туралы түйіндемені қоса алғанда сарапшының есебімен бірге қауіпсіздік жөніндегі деректердің библиографиялық шолуы;
2) өтінімі берілген препаратқа ғылыми мақала;
3) жедел және (немесе) созылмалы уыттылық зерттеулерінің мәліметтері.
30. Өтініш беруші гомеопатиялық препараттарды мемлекеттік тіркеу кезінде мынадай ақпараттар енетін құжаттар мен материалдарды ұсынады:
4 және 5 модульдер немесе Тізбенің 3 және 4 бөліктері бойынша:
1) көпжылғы тәжірибеде қолданылып жүрген препараттар үшін: қолдану саласында көрсетілген гомеопатикалық препараттың тиімділігі мен қауіпсіздігі туралы ғылыми әдебиеттер деректеріне шолу;
2) фармакопея мен монографияда бұрын ескерілмеген жаңа гомеопатикалық препараттар үшін: токсикологиялық зерттеу деректері, әртүрлі потенцияны таңдау негіздемесі, қолдану тәжірибесінің клиникалық деректері;
3) дәрілік заттың гомеопатикалық препарат болып табылатынын көрсетумен медициналық қолдану жөніндегі нұсқаулық.
31. Дәрілік заттардың тіркеу деректеріне өзгерістер енгізу туралы өтінішке осы Ережеге 5-қосымшада көрсетілген өзгерістер енгізу үшін қажетті құжаттар мен материалдардың Тізбесіне сәйкес өзгерістер енгізу үшін қажетті құжаттар мен материалдар ұсынылады.
2. Дәрілік заттарды мемлекеттік тіркеу, қайта тіркеу және
олардың тіркеу деректеріне өзгерістер енгізу тәртібі
32. Мемлекеттік орган мемлекеттік тіркеуге, қайта тіркеуге және тіркеу деректеріне өзгерістер енгізуге өтінішті, Қазақстан Республикасының салық заңнамасына сәйкес тіркеу деректері алымы төлегені туралы құжатты қабылдап және тіркегеннен кейін, осы Ережеге 6-қосымшаға сәйкес нысан бойынша мемлекеттік тіркеуге, қайта тіркеуге және дәрілік заттың тіркеу деректеріне өзгерістер енгізуге мәлімделген дәрілік затқа сараптама жүргізу дұрыстығы туралы қорытынды түрінде ресімделген дәрілік затқа сараптама жүргізу туралы шешім шығарады.
Мемлекеттік орган өтініш қабылданғаннан бастап күнтізбелік жеті күн ішінде өтініш пен дәрілік затты сараптаудың орындылығына сәйкестігі туралы қорытындыны сарапшылық ұйымға жібереді. Сарапшылық ұйым бір жұмыс күні ішінде өтініш түскендігі туралы ақпаратты интернет–ресурсына www.dari.kz ("Сарапшылық жұмыстар туралы мәліметтер" бөлімде) шығарады.

2) лекарственные средства в лекарственных формах, не предназначенных для перорального и парентерального применения, но оказывающие системное действие (трандермальные пластыри, суппозитории ректальные, жевательные таблетки, для подкожной имплантации).
28. Для генерических лекарственных средств в лекарственных формах для наружного и местного применения и не оказывающих системное действие предоставляются данные сравнительных доклинических исследований.
29. При государственной регистрации лекарственных средств, содержащих витамины и (или) представляющих собой комплекс витаминов и (или) витаминов и минералов, заявитель представляет один из нижеследующих документов и материалов:
1) библиографический обзор данных по безопасности лекарственных средств, вместе с отчетом эксперта, включая информацию об эксперте;
2) научные публикации на заявляемый препарат;
3) данные исследований острой и (или) хронической токсичности.
30. При государственной регистрации гомеопатических препаратов заявитель представляет документы и материалы, включающие следующую информацию по Модулям 4 и 5 или частям 3 и 4 Перечня:
1) для препаратов, имеющих многолетний опыт применения: обзор данных научной литературы об эффективности и безопасности гомеопатического препарата в заявляемой области применения;
2) для новых гомеопатических препаратов, не упоминаемых в фармакопеях и монографиях: данные токсикологических исследований, обоснование подбора различных потенций, данные клинического опыта применения;
3) инструкцию по медицинскому применению с указанием, что лекарственное средство является гомеопатическим препаратом.
31. К заявлению о внесении изменений в регистрационное досье лекарственного средства прилагаются документы и материалы, необходимые для внесения изменений, согласно Перечню документов и материалов, необходимых для внесения изменений, указанного в приложении 5 к настоящим Правилам.
2. Порядок государственной регистрации, перерегистрации,
внесений изменений в регистрационное досье лекарственных
средств
32. Государственный орган после принятия и регистрации заявления на государственную регистрацию, перерегистрацию и внесение изменений в регистрационное досье, документа об оплате регистрационного сбора в соответствии с налоговым законодательством Республики Казахстан выносит решение о проведении экспертизы по форме в виде заключения о целесообразности проведения экспертизы лекарственного средства, заявленного на государственную регистрацию, перерегистрацию и внесение изменений в регистрационное досье в Республике Казахстан по форме согласно приложению 6 к настоящим Правилам.
Государственный орган передает в экспертную организацию заявление, заключение о целесообразности экспертизы лекарственного средства в течение семи рабочих дней со дня приема заявления. Экспертная организация выносит на интернет-ресурсе www.dari.kz (в раздел "Сведения об экспертных работах") информацию о поступления заявления в течение рабочего дня.

33. Өтініш беруші өтініш түскеннен кейін күнтізбелік жеті күннен кешіктірмей сарапшылық ұйымға екі барабар дана тіркеу дерегін, үш реттік талдауға жеткілікті мөлшерде дәрілік заттардың үлгілерін, дәрілік заттардың және бөтен қоспалардың стандартты үлгілері, арнайы реагенттерді, шығыс материалдарын (ерекше жағдайларда және қайтарып беру шарттарымен) ұсынады.
34. Кіріс құжаттары мен материалдарды мемлекеттік тіркеуге, қайта тіркеуге және оларды тіркеу деректеріне қабылдауды және қорытынды құжаттарды беруді "бір терезе" қағидаты бойынша мемлекеттік және сараптау органы жүзеге асырады.
35. Өтініш беруші сарапшылық ұйымға 36-тармақта санамалған құжаттар мен материалдарды ұсынбаған жағдайда өтініш уәкілетті мемлекеттік органға дәрілік затқа тіркеуден бас тартылғандығы туралы шешім қабылдау үшін жіберіледі.
36. Сарапшылық ұйымының ұсынымы негізінде мемлекеттік органның шешімімен мемлекеттік орган және сарапшылық ұйымының мамандары өндіруші-ұйымға және клиника алды және (немесе) клиникалық орталықтарына бару жолымен өндіріс жағдайын және сапасын қамтамасыз ету жүйесін, клиника алды және (немесе) клиникалық зерттеулер, фармакологиялық қадағалау жүйесін жүргізуді бағалау жүзеге асырылады.
37. Тіркеу деректеріндегі ақпарат (материалдар мен құжаттар), дәрілік заттарды мемлекеттік тіркеу, қайта тіркеу және оларды тіркеу деректеріне өзгерістер енгізу кезіндегі сараптаудың барлық кезеңдеріндегі құпия ақпаратқа жатады.
Құпия ақпаратқа қатысы бар, дәрілік затты мемлекеттік тіркеу, қайта тіркеу және оларды тіркеу деректеріне өзгерістер енгізу шараларына қатысты мемлекеттік орган тұлғалары, атқаратын қызметі, орны немесе міндетін атқарушы, оның қорғау шараларын сақтауға және қабылдауға міндетті.
38. Фармакологиялық және дәрілік заттардың талдау және (немесе) клиникалық зерттеулері мен сынақтары белгіленген тәртіппен аккредиттелген сынақ зертханаларында және клиникалық базаларда жүргізіледі.
39. Фармакологиялық және дәрілік заттарды клиникалық зерттеу және (немесе) сынау, сонымен қатар генериктерді биоэквиваленттікке сынау, қауіпсіздігі мен тиімділігі жөнінде қосымша мәлімет алу қажеттігі жағдайында сарапшылық ұйымының ұсынымы негізінде мемлекеттік органның шешімімен жүргізіледі.
Клиникалық зерттеу және (немесе) дәрілік заттарды сынақтау, сонымен қатар генериктерді биоэквиваленттікке сынақтау өтініш берушінің келісімі негізінде клиникалық базаларда жүргізіледі.

33. Заявитель не позднее семи рабочих дней после появления данной информации на интернет-ресурсе представляет в экспертную организацию регистрационное досье в двух идентичных экземплярах, образцы лекарственных средств в количествах, необходимых для проведения трехкратного анализа, стандартные образцы лекарственных веществ и посторонних примесей, специфические реагенты и расходные материалы (в исключительных случаях и на условии возврата).
34. Прием входящих документов и материалов на государственную регистрацию, перерегистрацию и внесение изменений в регистрационное досье и выдача итоговых документов осуществляется государственным органом и экспертной организацией по принципу "одного окна".
35. В случае непредставления заявителем в экспертную организацию документов и материалов перечисленных в пункте 33 к настоящим Правилам, заявление передается в государственный орган для возврата заявителю.
36. По решению государственного органа на основании представления экспертной организации осуществляется оценка условий производства и системы обеспечения качества, проведения доклинических и (или) клинических исследований, системы фармаконадзора путем посещения организации-производителя и доклинических и (или) клинических центров специалистами государственного органа и экспертной организации.
37. Информация, содержащаяся в регистрационном досье (материалы и документы), все этапы экспертизы при государственной регистрации, перерегистрации и внесении изменений в регистрационное досье лекарственного средства, относятся к конфиденциальной информации.
Лица, имеющие доступ к конфиденциальной информации, относящейся к процедуре государственной регистрации, перерегистрации и внесения изменений в регистрационное досье лекарственных средств, вследствие занимаемой должности, положения или выполнения обязательств сохраняют и принимают меры к ее охране.
38. Аналитические и клинические исследования и (или) испытания фармакологических и лекарственных средств проводятся аккредитованными испытательными лабораториями и клиническими базами.
39. Клинические исследования и (или) испытания фармакологических и лекарственных средств, а также испытания генериков на биоэквивалентность, проводятся в случаях необходимости получения дополнительных сведений о безопасности и эффективности по решению государственного органа на основании рекомендаций экспертной организации.
Клинические исследования и (или) испытания фармакологических и лекарственных средств, а также испытания генериков на биоэквивалентность проводятся в клинических базах на основании договора с заявителем.

40. Клиника алды (клиникалық емес) зерттеу деректердің болмауы немесе жеткіліксіздігі жағдайында сарапшылық ұйымының ұсынымымен өтініш берушінің келісімі негізінде қосымша зерттеу жүргізіледі.
41. Қазақстан Республикасының фармацевтикалық нарығында тиісті өндірістік тәжірибе жағдайында өндірілген, қауіпсіздігіне, тиімділігіне және сапасына он бес жылдан астам рекламациясыз дәрілік зат болған жағдайда кейіннен қайта тіркеу талдау сараптамасыз жүргізіледі.
42. Мемлекеттік орган дәрілік заттарға сараптама жүргізуді сот шешімі шыққанша мынадай құжаттар негізінде тоқтата тұрады:
1) сауда белгісі иесінің өтініші немесе оның зияткерлік меншігі құқығы басқа өтініш берушімен бұзылу фактісі туралы патент;
2) өндірістік меншік объектісіне, сондай-ақ өнімнің сақталу тәсілін қолдануға патенттің нотариалды расталған көшірмелері;
3) зияткерлік меншік құқығының бұзылу фактісі туралы сот кеңсесінің қабылдауы туралы белгісі бар талап арыздың көшірмесі.
Өнеркәсіптік меншік нысандары мен Қазақстан Республикасының нарығында тауарлардың, жұмыстардың және қызметтердің азаматтық айналымына қатысушыларды жекешелендіру құралдарын, Қазақстан Республикасында тіркелмеген дәрілік заттардың зияткерлік меншік құқықтарының бұзылғаны туралы осы тармақтың 1, 2 және 3) тармақшаларында көрсетілген ақпараттар мемлекеттік органға келіп түскен жағдайда - мемлекеттік орган соттың істі қарау нәтижелерін алғанға дейін тіркеу куәлігінің әрекетін тоқтады.
Бұл ретте, өтініш беруші Қазақстан Республикасының аумағында медициналық мақсаттағы бұйымдардың және медициналық техниканың бұдан әрігі тіркеуіне салыстырылмалы сақтау құжаттарына кедергі келтірмейтіндігі (немесе кедергі келтіретін) туралы қорытындыға сәйкес осы құзырлы органның ведомствосындағы сарапшылық ұйымның салыстырмалы талдауын алу үшін суреттеуді, пайдалы үлгілерді және өндірістік үлгілерді сақтау саласындағы мемлекеттік органға жүгінеді.
Көрсетілген мерзімде сот шешімін және (немесе) үшінші тұлғаның зияткерлік меншік құқығының бұзуы немесе не бұзбауы туралы зияткерлік меншікті қорғау саласында қорытынды алған жағдайда мемлекеттік орган дәрілік заттарға сараптама жүргізу кезеңінде мемлекеттік тіркеуден бас тартады немесе сараптама рәсімін жаңартады, немесе медициналық мақсаттағы бұйымдар және медициналық техника тіркелген жағдайда, онда тіркеу куәлігі қайта шақыртылады немесе тіркеу куәлігінің әрекеті жаңартылады.
43. Енгізілетін өзгерістер дәрілік заттың қауіпсіздігі мен сапасын төмендетпеуі тиіс.
44.Өзгерістер былайша жіктеледі:

40. При отсутствии или недостаточности данных доклинических (неклинических) исследований проводятся дополнительные исследования по рекомендации экспертной организации на основании договора с заявителем.
41. В случае присутствия на фармацевтическом рынке Республики Казахстан лекарственного средства, произведенного в условиях надлежащей производственной практики, более пятнадцати лет без рекламаций на его безопасность, эффективность и качество, последующая перерегистрация проводится без аналитической экспертизы.
42. Государственный орган приостанавливает проведение экспертизы лекарственного средства до вынесения судебного решения на основании следующих документов:
1) заявления владельца товарного знака или патента о факте нарушения прав его интеллектуальной собственности другим заявителем;
2) нотариально заверенной копии патента на объект промышленной собственности, а также охраняемый способ получения продукта;
3) копии искового заявления с отметкой о приеме канцелярии суда о факте нарушения прав интеллектуальной собственности.
В случае поступления в государственный орган информации, указанной в подпунктах 1), 2) и 3) настоящего пункта о нарушении прав интеллектуальной собственности на объекты промышленной собственности и средства индивидуализации участников гражданского оборота, товаров, работ и услуг на рынке Республики Казахстан на зарегистрированные в Республике Казахстан лекарственные средства - государственный орган приостанавливает действие регистрационного удостоверения до получения результатов судебного разбирательства.
При этом, в течение указанного срока заявитель может обратиться в уполномоченный орган в области охраны изобретений, полезных моделей и промышленных образцов для получения сравнительного анализа проведенного экспертной организацией, подведомственной данному уполномоченному органу, с соответствующим заключением о том, что сопоставляемые охранные документы не препятстсвуют (или препятствуют) дальнейшей регистрации лекарственного средства на территории Республики Казахстан.
При получении в указанный срок судебного решения о нарушении или не нарушении прав интеллектуальной собственности третьими лицами государственный орган на этапе проведения экспертизы лекарственных средств отказывает в государственной регистрации или возобновляет процедуру экспертизы, либо в случае если лекарственное средство зарегистрировано, то отзывает регистрационное удостоверение или возобновляет действие регистрационного удостоверения.
43. Вносимые изменения не должны снижать безопасность и качество лекарственного средства.
44. Изменения классифицируются на:

1) дәрілік заттың тіркеу деректеріне енгізілген І үлгідегі өзгерістер – дәрілік зат тіркеу куәлігінің әрекет ету кезіндегі тіркеу деректерінің мазмұнына түзетулер енгізуге қатысты және осы Ережеге 5-қосымшаға сәйкес жаңа тіркеуді талап етпейтін болмашы өзгерістер.
Дәрілік заттарды пайдалану қауіпсіздігімен байланысты жеделдетілген уақытша шектеу және тіркелген дәрілік затты қолдану кезінде адамның денсаулығына қауіп анықталған жағдайда оларды енгізу туралы мемлекеттік орган шешім қабылдау үшін жеделдетілген тәртіпте мемлекеттік органды хабардар етеді. Мемлекеттік орган оң шешім қабылдаған жағдайда өтініш берушіге шектеу енгізілген сәттен бастап 15 жұмыс күнінен кешіктірмей өзгеріс енгізу рәсімдерін жүзеге асыру үшін қауіпсіздігіне қатысты тиісті құжаттамаларды ұсынады.
2) осы Ережеге 7-қосымшаға сәйкес дәрілік заттардың жаңа мемлекеттік тіркеуін талап ететін және дәрілік заттардың сипаттарының елеулі өзгерістерімен сүйемелденетін ІІ үлгідегі өзгерістер;
ІІ үлгідегі өзгерістерді енгізу дәрілік заттарды мемлекеттік тіркеу үшін осы Ережемен белгіленген тәртіппен жүзеге асырылады.
45. Өтініш беруші осы Ережемен белгіленген мерзім ішінде осы Ережеге 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша мемлекеттік органға Қазақстан Республикасында мемлекеттік тіркеуден (қайта тіркеуден) өткен дәрілік заттың тіркеу деректеріне өзгерістер енгізу туралы өтінішті ұсынады.
46. Сарапшылық ұйым сараптама нәтижелері негізінде тіркеу деректеріне енгізілетін өзгерістерді осы Ережеге 10-қосымшаға сәйкес дәрілік заттың қауіпсіздігіне, тиімділігі мен сапасына әсері туралы қорытынды береді.
47. Мемлекеттік орган күнтізбелік он күн ішінде тіркеу деректеріне өзгерістер енгізу туралы бұйрық шығарады, оның негізінде сарапшылық ұйым тіркеу деректеріне тиісті жазбалар енгізеді.
48. Нәтижесінде тіркеу куәлігіндегі ақпараты өзгеретін І түрдегі өзгерістерді енгізе отырып, дәрілік заттың тіркеу куәлігінің қалған қолданыс мерзіміне бұрынғы нөмірімен өтініш иесіне тіркеу куәлігіне енгізілген өзгерістер мен тіркеу куәлігінің жаңа бланкісіне бұйрықтың нөмірі жазыла отырып, жаңа тіркеу куәлігі беріледі.
49. Дәрілік затты таңбалау және қаптамалау бойынша тіркеу деректеріне өзгерістер енгізілген жағдайда уәкілетті органның келісімімен өзгерістер енгізілгеннен кейін алты айға дейін бұрын бекітілген қаптамасында әкелуге рұқсат етіледі. Дәрілік заттың бұрынғы қаптамасындағы жарамдылық мерзімі өткенге дейін дәрілік затты бұрынғы және жаңа қаптамада бір мезгілде сатуға рұқсат етіледі.

1) изменения типа I, вносимые в регистрационное досье лекарственного средства, которые не требуют новой регистрации, согласно приложению 5 к настоящим Правилам:
незначительные изменения, касающиеся внесения поправок в содержание регистрационного досье, в период действия регистрационного удостоверения лекарственного средства;
срочные временные ограничения, связанные с безопасностью использования лекарственного средства и которые вводятся заявителем в случае выявления риска для здоровья человека при применении зарегистрированного лекарственного средства, должны сообщаться в государственный орган в срочном порядке для принятия решения государственным органом об их внедрении. При положительном решении государственного органа заявитель предоставляет не позднее пятнадцати рабочих дней с момента начала введения ограничений относительно безопасности соответствующую документацию для осуществления процедуры внесения изменений;
2) изменения типа II, требующие новой государственной регистрации лекарственного средства и которые сопровождаются существенными изменениями характеристик лекарственного средства согласно приложению 7 к настоящим Правилам.
Внесение изменений типа II осуществляется в порядке, определенном настоящими Правилами для государственной регистрации лекарственных средств.
45. Заявитель в течение срока, определенного настоящими Правилами представляет в государственный орган заявление на внесение изменений в регистрационное досье лекарственного средства, прошедшего государственную регистрацию (перерегистрацию) в Республике Казахстан по форме, согласно приложению 2 к настоящим Правилам.
46. Экспертная организация на основании результатов экспертизы делает заключение о влиянии вносимых изменений в регистрационное досье на безопасность, эффективность и качество лекарственного средства по форме согласно приложению 8 к настоящим Правилам.
47. Государственный орган в течение десяти календарных дней издает приказ о внесении изменений в регистрационное досье, на основании которого экспертная организация вносит соответствующие записи в регистрационное досье.
48. Заявителю выдается новое регистрационное удостоверение под прежним номером государственной регистрации на остаточный срок действия государственной регистрации лекарственного средства при внесении изменений типа I, в результате которых меняется информация в регистрационном удостоверении с указанием даты введения изменения и номера приказа в новом бланке регистрационного удостоверения.
49. В случае перерегистрации или внесения изменений в регистрационное досье по маркировке и по упаковке лекарственного средства, разрешается ввоз в ранее утвержденной упаковке до шести месяцев после внесения изменений по согласованию с уполномоченным органом. Допускается одновременная реализация лекарственного средства в ранее и вновь утвержденной упаковке до окончания срока годности лекарственного средства в ранее утвержденной упаковке.

50. Тіркеу деректеріне І үлгідегі өзгерістер енгізілген кезде дәрілік препараттың медициналық қолдану бойынша нұсқаулығына өзгеріс бөлігіне өтініш иесіне медициналық қолдану жөніндегі жаңа нұсқаулық беріледі.
Дәрілік препаратты бұрын бекітілген медициналық қолдану бойынша нұсқаулықтың қолдану мерзімі өткенге дейін сатуға рұқсат етіледі.
51. Мемлекеттік орган Қазақстан Республикасында мемлекеттік тіркеуге, қайта тіркеуге және тіркеу деректеріне өзгерістер енгізуге өтініш берілген дәрілік затты мемлекеттік тіркеу, қайта тіркеу және тіркеу деректеріне өзгерістер енгізу туралы немесе осы Ережеге 9-қосымшаға сәйкес нысан бойынша сарапшылық ұйымының Қазақстан Республикасында мемлекеттік тіркеуге, қайта тіркеуге өтініш берілген дәрілік заттың қауіпсіздігі, тиімділігі және сапасы туралы қорытынды негізінде бас тарту туралы шешім қабылдайды.
52. Дәрілік затты мемлекеттік тіркеу, қайта тіркеу туралы оң шешім жағдайында мемлекеттік орган күнтізбелік он күн ішінде осы Ереженің 8-қосымшасына сәйкес нысан бойынша тіркелген дәрілік заттың тіркеу куәлігін жазып береді және:
1) дәрілік затты дәрілік заттар, медициналық мақсаттағы бұйымдар мен медициналық техниканың мемлекеттік тізіліміне енгізу және дәрілік затты медициналық қолдануға рұқсат ету туралы;
2) дәрілік затты медициналық қолдану нұсқаулығын бекіту туралы (Ұлттық екпе күнтізбесіне кіретін профилактикалық әрекеті бар медициналық иммунобиологиялық препараттардан басқа, олардың медициналық қолдану нұсқаулығы халықтың санитарлық-эпидемиологиялық саулығы саласындағы мемлекеттік органмен келісілгеннен кейін бекітіледі);
3) дәрілік заттың сапасы мен қауіпсіздігін бақылау бойынша нормативтік-техникалық құжатты келісу туралы;
4) қаптама, жапсырма, заттаңба жапсырманы бекіту туралы бұйрық шығарады.
53. Тіркелген дәрілік затқа мемлекеттік орган бұйрықты бекіткеннен кейін өтініш берушіге бес жұмыс күнінен кешіктірмей және сарапшылық ұйым жазбаша хабарлама алған сәттен бастап:
1) Осы Ереженің 10-тармағына сәйкес нысан бойынша Қазақстан Республикасының аумағында медициналық қолдануға рұқсат етілген мерзімі көрсетілген тіркелген дәрілік заттың тіркеу куәлігін (сарапшылық ұйымға арналған көшірме);

50. При внесении изменений типа I в регистрационное досье в части изменений в инструкцию по медицинскому применению лекарственного препарата государственным органом утверждается и выдается заявителю новая инструкция по медицинскому применению.
Допускается реализация лекарственного препарата с ранее утвержденной инструкцией по медицинскому применению до окончания срока годности лекарственного средства.
51. Государственный орган принимает решение о государственной регистрации, перерегистрации, внесении изменений в регистрационное досье лекарственного средства, заявленного на государственную регистрацию, перерегистрацию и внесение изменений в регистрационное досье лекарственного средства в Республике Казахстан или об отказе - на основании заключения экспертной организации о безопасности, эффективности и качестве лекарственного средства, заявленного на государственную регистрацию, перерегистрацию в Республике Казахстан по форме, согласно приложению 9 к настоящим Правилам.
52. Государственный орган при положительном решении о государственной регистрации, перерегистрации лекарственного средства в течение десяти календарных дней утверждает регистрационное удостоверение на зарегистрированное лекарственное средство по форме, согласно приложению 10 к настоящим Правилам и издает приказ:
1) о внесении лекарственного средства в Государственный реестр лекарственных средств, изделий медицинского назначения и медицинской техники и разрешении к медицинскому применению на территории Республики Казахстан;
2) об утверждении инструкции по медицинскому применению лекарственного средства (кроме медицинских иммунобиологических препаратов профилактического действия входящих в сроки проведения профилактических прививок в Республике Казахстан, инструкции по медицинскому применению которых утверждаются после согласования с государственным органом в сфере санитарно-эпидемиологического благополучия населения);
3) о согласовании нормативно-технического документа по контролю за качеством и безопасностью лекарственного средства;
4) об утверждении макетов упаковок, этикеток, стикеров.
53. На зарегистрированное лекарственное средство государственный орган после утверждения приказа выдает заявителю, не позднее пяти рабочих дней с момента получения письменного уведомления заявителем и экспертной организации:
1) регистрационное удостоверение на зарегистрированное лекарственное средство по форме согласно приложению 10 к настоящим Правилам (копию для экспертной организации) с указанием срока, в течение которого разрешается медицинское применение на территории Республики Казахстан;

2) Мемлекеттік және орыс тілдерінде дәрілік заттың медициналық қолдану жөніндегі бекітілген нұсқаулық;
3) бекітілген нөмірімен келісілген дәрілік заттың сапасы және қауіпсіздігін бақылайтын нормативтік-техникалық құжат;
4) қаптаманың, жапсырманың, заттаңбаның бекітілген макеттерін береді.
54. Егер мемлекеттік орган осы Ереженің 53-тармағында көрсетілген мерзімде құжаттарды өтініш берушіге бермеген жағдайда немесе құжаттарды беруден бас тарту себебі туралы жазбаша хабарламаса осы Ережемен белгіленген мерзімнен бастап он жұмыс күні ішінде өтініш беруші мемлекеттік тіркеуді растайтын құжаттарды алмағандығы туралы мемлекеттік органды хабардар етеді.
Мемлекеттік орган өтініш берушіден жазбаша хабарламаны алған сәттен бастап бес жұмыс күнінен кешіктірмей 53-тармаққа сәйкес қорытынды құжаттарды береді.
55. Мемлекеттік тіркеуді, қайта тіркеуді аяқтайтын барлық қорытынды құжаттарға және бұйрыққа қол қойғаннан кейін, сарапшылық ұйым тіркеу құжатының көшірмесін, біріншілік сараптама қорытындысын, арнайы фармацевтикалық және фармакологиялық сараптаманың қорытындысы, сынақ зертханасының есебі, дәрілік заттың медициналық қолдану жөніндегі бекітілген нұсқаулық, дәрілік заттың сапасы мен қауіпсіздігін бақылайтын келісілген нормативтік-техникалық құжат берілген нөмірімен, қаптаманың, жапсырманың, заттаңбаның бекітілген макеттері, өтініш иесімен хат алмасу материалдары бар тіркеу деректерінің бір данасын мұрағатқа дайындайды және ведомстволық мұрағатта оның сақталуын іске асырады.
Тіркеу деректерінің екінші данасын сарапшылық ұйымы өтініш иесіне береді. Өтініш беруші тіркеу дерегінің екінші данасын алудан жазбаша бас тартқан жағдайында соңғысы Мемлекеттік мұрағаттың келісімі бойынша белгіленген тәртіппен жоюға жатқызылады.
56. Ведомстволық мұрағаттағы тіркеу деректері тіркеу куәлігінің жарамдылық мерзімі кезінде қауіпсіздігі және тиімділігі туралы есеппен, өтініш берушінің барлық салған құжаттарына өзгерістер енгізу туралы тіркеу куәлігі көшірмесімен толықтырылады.
57. Тіркеу куәлігін жарамдылық мерзімі "пайда-қауіп" көрсеткішін ескере отырып, дәрілік препаратқа тұрақтылық бес жылға дейін, дәрілік субстанцияға, дәрілік өсімдік шикізатына үш жылдан он жылға дейін белгіленеді.

2) утвержденную инструкцию по медицинскому применению лекарственного средства на государственном и русском языках;
3) согласованный нормативно-технический документ по контролю за качеством и безопасностью лекарственного средства с присвоенным номером;
4) утвержденные макеты упаковок, этикеток, стикеров.
54. В случае, если государственный орган не выдал заявителю документы в сроки, указанные в пункте 53 настоящих Правил или письменно не уведомил заявителя о причине отказа в выдаче документов, то по истечении десяти рабочих дней с даты истечения сроков, установленных настоящими Правилами, заявитель письменно уведомляет государственный орган о неполучении документов, подтверждающих государственную регистрацию.
Государственный орган не позднее трех рабочих дней с момента получения письменного уведомления заявителя выдает итоговые документы, указанные в пункте 53 настоящих Правил.
55. После подписания приказа и всех документов, завершающих государственную регистрацию, перерегистрацию лекарственных средств, экспертная организация формирует один архивный экземпляр регистрационного досье, включающий копию регистрационного удостоверения, заключение первичной экспертизы, заключения специализированной фармацевтической и фармакологической экспертиз, отчет испытательной лаборатории, утвержденную инструкцию по медицинскому применению лекарственного средства, согласованный нормативно-технический документ по контролю за качеством и безопасностью лекарственного средства с присвоенным номером, утвержденные макеты упаковок, этикеток, стикеров, материалы по переписке с заявителем, и осуществляет его хранение в ведомственном архиве.
Регистрационное досье, поданное на государственную регистрацию, перерегистрацию должно храниться в архиве с соблюдением требований конфиденциальности независимо от результатов регистрации. После окончания десятилетнего срока хранения регистрационные досье подлежат уничтожению.
Второй экземпляр регистрационного досье экспертная организация выдает заявителю. В случае письменного отказа заявителя в получении второго экземпляра регистрационного досье, последнее подлежит утилизации.
56. Во время действия регистрационного удостоверения регистрационное досье, находящееся в ведомственном архиве, дополняется копиями регистрационных удостоверений о внесении изменений со всеми приложенными документами заявителя, отчетами о безопасности и эффективности.
57. Срок действия регистрационного удостоверения определяется с учетом показателей "польза-риск", стабильности на лекарственный препарат на период до пяти лет, на лекарственную субстанцию, лекарственное растительное сырье на период до десяти лет.

58. Тіркеу куәлігінің иесі тіркеу куәлігінің қолданылу мерзімі ішінде жеткізілетін тіркелген дәрілік заттың сапасы, тиімділігі және қауіпсіздігі үшін жауапты болады, ол мемлекеттік тіркеу, қайта тіркеуге ұсынылған үлгілерге сәйкес болуы тиіс.
59. Тіркеу куәлігінің иесі тіркеу куәлігінің қолданылу мерзімі ішінде мемлекеттік органға дәрілік заттың қауіпсіздігі, тиімділігі жөнінде мынадай мерзімділікпен:
1) мемлекеттік тіркеуден кейін екі жыл ішінде алты айда бір рет;
2) кейінгі үш жыл ішінде – жыл сайын;
3) одан әрі – кейіннен дәрілік затты қайта тіркеу кезінде бес жылда бір рет есеп беріп отыруға тиіс.
60. Тіркеу куәлігінің мерзімі өткеннен кейін дәрілік зат қайта тіркелген жағдайда ғана әрі қарай қолдануға рұқсат етілуі мүмкін.
61. Өтініш беруші тіркеу куәлігін қолданылу мерзімі өткеннен кейін тіркеу куәлігінің қолданылуы өткеннен кейін алты айдың ішінде қайта тіркеуге өтініш беруге құқылы.
62. Қазақстан Республикасының аумағына әкелінген және сонда өндірілген дәрілік заттар тіркеу куәліктерінің жарамдылық мерзімі өткенге дейін сақталады және сатуға рұқсат етіледі.
3. Дәрілік заттарды мемлекеттік тіркеу, қайта тіркеу
шараларын жеделдету тәртібі
63. Дәрілік заттардың қауіпсіздігіне, тиімділігіне және сапасына деген талаптарды төмендетпейтін мемлекеттік тіркеу, қайта тіркеуді жеделдету рәсімдері бойынша (бұдан әрі мәтін бойынша – жеделдетілген рәсімдер):
1) дәрілік заттар, соның ішінде төтенше жағдайлардың алдын алуға арналған, сондай-ақ ұлттық қауіпсіздік мақсатында медициналық иммунобиологиялық препараттар;
2) авторлық генериктер;
3) дәрілік субстанциялар мен балк-өнімдер;
4) Қазақстан Республикасының отандық өндірушілері өндірген дәрілік препараттар тіркелуі мүмкін.
64. Жеделдету рәсімдері:
1) сараптаманы жеке кезеңдерін алып тастау;
2) сараптаманы жүргізу мерзімдерін жеделдету арқылы жүзеге асырылады.
65. Дәрілік заттардың жеделдетілген тіркеу жүргізу мерзімі "Дәрілік заттарға, медициналық мақсаттағы бұйымдар мен медициналық техникаға сараптама жүргізу ережесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2009 жылғы 18 қарашадағы № 736 бұйрығымен регламенттеледі (нормативтік–құқықтық актілердің № 5926 мемлекеттік тіркеу Тізілімінде тіркелген).
66. Құжаттардың толық емес жиынтығын ұсынған жағдайда, сонымен қатар ұсынылған материалдар мен құжаттардың шынайылығы мен сапасына күмән тудырса, дәрілік затты мемлекеттік тіркеу, қайта тіркеудің жеделдету рәсімдері қолданылмайды.

58. В течение срока действия регистрационного удостоверения завод-изготовитель лекарственного средства несет ответственность за качество, эффективность и безопасность поставляемого зарегистрированного лекарственного средства, которое должно соответствовать образцам, представленным на государственную регистрацию, перерегистрацию.
59. Владелец регистрационного удостоверения в течение срока действия регистрационного удостоверения предоставляет в государственный орган отчет по безопасности и эффективности лекарственного средства со следующей периодичностью:
1) один раз в шесть месяцев в течение двух лет после государственной регистрации;
2) ежегодно - в течение последующих трех лет;
3) в дальнейшем - один раз в пять лет при последующей перерегистрации лекарственного средства.
60. По истечении срока действия регистрационного удостоверения, лекарственное средство подлежит перерегистрации.
61. Заявитель подает заявление на перерегистрацию до окончания действия регистрационного удостоверения, а также в течение шести месяцев после окончания действия регистрационного удостоверения.
62. Ввезенные и произведенные на территории Республики Казахстан до истечения срока регистрационного удостоверения лекарственные средства хранятся и реализуются до истечения срока годности.
3. Порядок ускоренной процедуры государственной регистрации,
перерегистрации лекарственных средств
63. По ускоренной процедуре государственной регистрации, перерегистрации, не снижающей требования к безопасности, эффективности и качеству лекарственных средств (далее - ускоренная процедура) регистрируются:
1) лекарственные средства, в том числе медицинские иммунобиологические препараты, предназначенные для предотвращения чрезвычайных ситуаций, а также в целях национальной безопасности;
2) авторизованные генерики;
3) лекарственные субстанции и балк-продукты;
4) лекарственные препараты, произведенные отечественными производителями Республики Казахстан.
64. Ускоренная процедура осуществляется путем:
1) исключения отдельных этапов экспертизы;
2) ускорения сроков проведения экспертизы.
65. Сроки проведения ускоренной регистрации лекарственных средств регламентируются приказом Министра здравоохранения Республики Казахстан от 18 ноября 2009 года № 736 "Об утверждении Правил проведения экспертизы лекарственных средств, изделий медицинского назначения и медицинской техники" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 5926).
66. При предоставлении неполного комплекта документов, а также при возникновении сомнений в качестве и достоверности представленных материалов и документов, ускоренная процедура государственной регистрации, перерегистрации лекарственных средств не применяется.

67. Мемлекеттік тіркеу, қайта тіркеудің жеделдету рәсімдері сараптама мекемесі мен өтініш берушінің шарты негізінде жүргізіледі.
68. Өтініш берушінің жазбаша өтініші бойынша оны жүргізудің қажеттілігін уәждеме негізінде мемлекеттік тіркеу, қайта тіркеудің жеделдету рәсімдерін шешімін мемлекеттік орган қабылдайды.
4. Дәрілік заттарды мемлекеттік тіркеуден, қайта тіркеуден және
тіркеу деректеріне өзгерістер енгізуден бас тарту негіздемесі
69. Мемлекеттік орган дәрілік заттарды мемлекеттік тіркеуден, қайта тіркеуден және оларды тіркеу деректеріне өзгерістер енгізуде мынадай:
1) біріншілік сараптама жүргізу кезінде өтініш берушіге жасалған ескертуден кейін тіркеу құжаттары жиынтығының толық жинағы ұсынылмағанда, арнайы сараптама кезеңдерінде дәрілік заттың қауіпсіздігін, тиімділігін және сапасын растайтын қосымша материалдарды күнтізбелік отыз күннен аспайтын мерзімде ұсынылмағанда;
2) мемлекеттік тіркеуге, қайта тіркеуге өтініш жасалған дәрілік заттың бұрын тіркелмеген аналогтарымен салыстырғанда қауіпсіздігі мен тиімділігі неғұрлым төмен болғанда;
3) дәрілік заттың құрамында Қазақстан Республикасында қолдануға тыйым салынған заттар мен материалдар болғанда;
4) Қазақстан Республикасы Мемлекеттік Фармакопеясы, немесе Қазақстан Республикасы аумағында қолданыста бар фармакопеялар регламенттеген сапасы мен қауіпсіздігін көрсеткіштерінің едәуір төмен, немесе бұрын тіркелген аналогтарымен салыстырғанда;
5) өтініш иесі күмәнді мәліметтерді ұсынғанда;
6) өтініш беруші осы Ережеге сәйкес тағайындалған сынақ жүргізуден бас тартқанда;
7) дәрілік заттардың қауіпсіздігін және/немесе тиімділігін сипаттайтын клиникалық және басқа зерттеулердің жағымсыз нәтижелері алынған жағдайда;
8) өндіруші мекемені барып көргенде анықталған дәрілік заттардың қауіпсіздігін, тиімділігін және сапасын қамтамасыз ететін, сапа жағдайын қамтамасыз ететін жүйе мен өндірудің шынайы жағдайының сәйкес болмауы кезінде бас тартқан жағдайларда бас тартады.
70. Мемлекеттік тіркеуден, қайта тіркеуден бас тартылған жағдайда тіркеу алымдары мен сараптама жұмыстарын жүргізу үшін төленген бағасы өтініш иесіне қайтарылмайды.

67. Ускоренная процедура государственной регистрации, перерегистрации проводится на основании договора экспертной организации с заявителем.
68. Решение об ускоренной процедуре государственной регистрации, перерегистрации принимается государственным органом по письменному обращению заявителя с мотивированным обоснованием необходимости ее проведения.
4. Порядок отказа в государственной регистрации,
перерегистрации лекарственных средств, внесении изменений в
регистрационное досье
68. Государственный орган отказывает в государственной регистрации, перерегистрации лекарственного средства и во внесении изменений в регистрационное досье в случаях:
1) непредставления полного комплекта регистрационного досье после выдачи замечаний заявителю в процессе проведения первичной экспертизы, непредставления дополнительных материалов на этапах специализированной экспертизы, подтверждающих безопасность, эффективность и качество лекарственного средства в срок, превышающий тридцать календарных дней;
2) более низкой безопасности и эффективности заявленного на государственную регистрацию, перерегистрацию лекарственного средства по сравнению с ранее зарегистрированными аналогами;
3) наличия в составе лекарственного средства веществ, запрещенных к применению в Республике Казахстан;
4) более низких показателей качества и безопасности, регламентированных Государственной Фармакопеей Республики Казахстан, или фармакопеями, признанными действующими на территории Республики Казахстан, или в сравнении с ранее зарегистрированными аналогами;
5) представления заявителем недостоверных сведений;
6) отказа заявителя от проведения испытаний назначенных в соответствии с настоящими Правилами;
7) получения отрицательных результатов клинических и (или) других исследований, характеризующих безопасность и (или) эффективность, и (или) качество лекарственного средства;
8) несоответствия фактических условий производства и системы обеспечения качества условиям, обеспечивающим заявленную безопасность, эффективность и качество лекарственного средства, выявленных во время посещения организации-производителя.
69. В случаях отказа в государственной регистрации, перерегистрации или отзыва заявителем заявления на государственную регистрацию после начала проведения экспертизы, регистрационный сбор и стоимость проведения экспертных работ заявителю не возвращаются.
70. Государственный орган после принятия решения сообщает заявителю в течение десяти календарных дней в письменной форме об отказе в государственной регистрации, перерегистрации лекарственного средства и во внесении изменений в регистрационное досье.

71. Мемлекеттік орган дәрілік заттарды мемлекеттік тіркеу, қайта тіркеу және оларды тіркеу деректеріне өзгерістер енгізуден бас тарту туралы шешім қабылдағаннан кейін өтініш иесіне жазбаша түрде күнтізбелік он күнде хабарлайды.
72. Өтініш беруші дәрілік заттарды Қазақстан Республикасында мемлекеттік тіркеуден, қайта тіркеуден және оларды тіркеу деректеріне өзгерістер енгізуден бас тартуға келіспеген жағдайда уәкілетті мемлекеттік органға жазбаша өтініш береді.
Дәрілік заттарды мемлекеттік
тіркеу, қайта тіркеу және
тіркеу деректеріне өзгерістер
енгізу ережесіне
1-қосымша
Нысан
Қазақстан Республикасында дәрілік заттарды мемлекеттік
тіркеуге, қайта тіркеуге өтініш
1.
Саудалық атауы
мемлекеттік тілде
орыс тілінде
2.
1) Дәрілік препарат мыналар болып табылады (керегін белгілеу керек)
түпнұсқа
генерик
орфандық
биосимиляр
автогенерик
медициналық иммундық -
биологиялық препаттар (МИБП)
өсімдік тектес дәрілік препараттар
гомеопатиялық препараттар
парафармацевтиктер

71. В случае несогласия заявителя с отказом в государственной регистрации, перерегистрации и внесения изменений в регистрационное досье лекарственных средств в Республике Казахстан, заявителем подается письменное заявление в уполномоченный государственный орган.
Приложение 1
к Правилам государственной
регистрации, перерегистрации
и внесения изменений
в регистрационное досье
лекарственных средств
Форма
Заявление
на государственную регистрацию, перерегистрацию
лекарственного средства в Республике Казахстан
1.
Торговое название
на государственном языке
на русском языке
2.
Лекарственный препарат является:
1) Для лекарственного препарата (нужное отметить)
оригинальный
генерик
Орфанный
Биосимиляр
автогенерик
Медицинские
иммунобиологические
препараты (МИБП)
лекарственные препараты
растительного
происхождения
гомеопатические препараты
парафармацевтики

2) Генерик, (автогенерик) биосимиляр үшін түпнұсқалық дәрілік препараттың атауын көрсету керек
3.
Халықаралық патенттелмеген атауы (ХПА)
орыс тілінде
латын әріптерімен
4.
Дәрілік нысандар
мемлекеттік тілде
Орыс тілінде
5.
Дозасы
6.
Концентрациясы
7.
Анатомиялық-терапевтикалық-химиялық жіктемеге сәйкес (АТХ коды) коды
8.
Негізгі фармакологиялық әсер
9.
Қолдану саласы (дәрілік затты медициналық қолдануға ұсынылған кездегі, ауруды көрсету керек)
10.
Енгізу тәсілі
11. Қаптама
Қаптама атауы
Қаптама түрі (бірінші, екінші)
Өлшемі
Көлемі
Қаптамадағы бірлік саны
Қысқаша сипаттамасы
1.
2.
...

2) Для генерика (автогенерика), биосимиляра указать
название оригинального лекарственного препарата
3.
Международное
непатентованное
название (МНН)
на русском языке
латинскими буквами
Продолжение таблицы:
4.
Лекарственная форма
на государственном
языке
на русском языке
5.
Дозировка
6.
Концентрация
7.
Код согласно Анатомо-терапевтическо-
химической классификации (АТХ код)
8.
Основное фармакологическое действие
9.
Область применения (указать
заболевания, при которых рекомендуется
медицинское применение лекарственного
средства)
10
Способы введения
11. Упаковка
Наименование
упаковки
Вид
упаковки
(первичная,
вторичная)
Размер
Объем
Количество
единиц в
упаковке
Краткое
описание
1.

12. Дәрілік препараттың толық сапалық және сандық құрамы:
1) Дәрілік препараттар үшін:
Атауы
Заттар түрі (белсенді немесе қосалқы)
1 Дәрілік нысанның бірлігіне саны
Сапасын регламентейтін нормативтік құжат немесе басылым жылы көрсетілген Фармакопея
Адам немесе жануар тектес белгілер
1.
2.
...
2) Дәрілік өсімдік шикізаты үшін
Жиын құрамына кіретін өсімдіктердің ботаникалық латын тіліндегі атауы
Сапасын регламенттейтін нормативтік құжат немесе басылым жылы көрсетілген Фармакопея
Жабайы өсетін немесе қолдан өсірілетін
Өсірілетін жері
1.
2.
...

12. Полный качественный и количественный состав лекарственного препарата:
1) Для лекарственных препаратов:
Наименование
Тип вещества
(активное или
вспомогательное)
Количество на
единицу
лекарственной
формы1
Нормативный
документ,
регламентирующий
качество или
Фармакопея с
указанием года
издания
Признак
человеческого
или животного
происхождения
1.
2.
..
2) Для лекарственного растительного сырья
Ботанические
латинские
названия
растений,
входящих в
состав сбора
Нормативный
документ,
регламентирующий
качество или
Фармакопея с
указанием года
издания
Дикорастущее или
культивируемое
Место
произрастания
1.
2.
..

13. Есірткілерді бақылау жөніндегі халықаралық комитет бақылайды
ҚР-да бақылауға жататын дәрілік препараттардың құрамына кіретін заттардың атауы
Дәрілік заттардың химиялық атауы
ҚР-да бақылауға жататын есірткі психотроптық заттар мен прекурсорлар тізімінің кестесі (қажеттісін белгілеу керек)
1.
II кесте
III кесте
IV кесте
2.
II кесте
III кесте
IV кесте
...
II кесте
III кесте
IV кесте
14. Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес лицензиялауға жататын дәрілік заттардағы улы заттардың болуы
ҚР лицензиялауға жататын дәрілік препараттың құрамына кіретін улы заттардың атауы
ҚР лицензиялауға жататын улы заттар тізбесінің тізімі (қажеттісін белгілеу керек)
1.
1 тізім
2 тізім
2.
1 тізім
2 тізім
..
1 тізім
2 тізім

13. Контролируется международным комитетом по контролю за наркотиками
Наименование вещества,
входящего в состав
лекарственного
препарата, подлежащего
контролю в РК
Химическое
название
лекарственного
вещества
Таблица списка наркотических
средств, психотропных
веществ и прекурсоров,
подлежащих контролю в РК
(нужное отметить)
1.
II таблица
III таблица
IV таблица
2.
II таблица
III таблица
IV таблица
...
II таблица
III таблица
IV таблица
14. Наличие ядовитых веществ в лекарственном средстве, подлежащих лицензированию в соответствии с законодательством Республики Казахстан
Наименование ядовитого вещества,
входящего в состав лекарственного
препарата, подлежащего
лицензированию в РК
Список перечня ядовитых
веществ, подлежащих
лицензированию в РК (нужное
отметить)
1.
1 список
2 список
2.
1 список
2 список
...
1 список
2 список

15. Дәрілік препараттың құрамына кіретін белсенді субстанцияларды өндірушілер
Дәрілік препараттар құрамына кіретін заттардың атауы
Өндірушінің орыс және ағылшын тілдеріндегі атауы
Елі*
Өндіріс алаңының орыс және ағылшын тілдеріндегі мекенжайы
1.
2.
..
16.
Дәрілік затты сақтау мерзімі
ұсынылған сақтау мерзімі
ұсынылған қолдану кезеңі (контейнерді алғаш ашқаннан кейін)
Ұсынылған қолдану кезеңі (ерітілгеннен немесе араластырылғаннан кейін)
17.
Тасымалдау
18.
Сақтау шарттары
Ұсынылған сақтау шарттары
қаптаманы алғаш ашқаннан кейінгі ұсынылған сақтау мерзімі
1. Ескертпе: гомеопатиялық – 100 грамға. Масса бірлігінде (г,мг, мг/кг), биологиялық бірлікте, концентрация бірлігінде (пайызда, мг/мл) дәрілік нысанның 1 бірлігіне
19. Өндіруші-елде және басқа елдерде тіркеу
Елдің атауы*
Тіркеу куәлігінің № (маркетингке лицензиялар)
Берілген күні
Жарамды мерзімі
1.
2.
..

15. Производители активных субстанций, входящих в состав лекарственного препарата
Наименование
вещества, входящего в
состав лекарственного
препарата
Наименование
производителя
на русском и
английском
языках
Страна*
Адрес производственной
площадки на русском и
английском языках
1.
2.
...
16.
Срок хранения
лекарственного
средства
предлагаемый срок хранения
предлагаемый период применения (после
первого вскрытия контейнера)
предлагаемый период применения (после
растворения или разведения)
17.
Транспортирование
18.
Условия хранения
предлагаемые условия хранения
предлагаемые условия хранения после
первого вскрытия упаковки
1 Примечание: Для гомеопатических - на 100 г. В единицах массы (г, мг, мг/кг), биологических единицах, в единицах концентрации (процентах, мг/мл) на 1 единицу лекарственной формы.
19. Регистрация в стране-производителе и других странах
Название страны*
№ регистрационного
удостоверения
(лицензии на
маркетинг)
Дата выдачи
Срок действия
1.
2.
...

20. Қазақстан Республикасында қорғау құжатымен (патенттермен) қорғалуы
Патенттік қорғау түрі
Құжат нөмірі
Берілген күні
Жарамдылық мерзімі
Қорғау құжатының иесі (патентті иеленуші)
1.
2.
..
21.
Өтініш берілген елдегі босатылу нысаны
Дәрігердің рецептісімен
Дәрігердің рецептісіз
22.
Отандық өндірушілер үшін тиісті өндірістік тәжірибеден тыс жағдайларда өндірілген (гомеопатиялық препараттардан, медициналық иммунобиологиялық препараттардан және дәрілік өсімдік шикізатынан басқа) дәрілік субстанция мемлекеттік тіркеуге берілген бе
Иә
Жоқ
23.
Өндіріс
Осы өндірісте толығымен
Осы өндірісте ішінара
Басқа өндірісте толығымен
24. Өтініш беруші
Атауы Т.А.Ә.
мемлекеттік тілде
орыс тілінде
ағылшын тілінде
Елі*
Заңды мекенжайы
Орналасқан мекенжайы
Телефон
Факс
e-mail
Басшының Т.А.Ә.
Байланыс жасайтын тұлға
Т.А.Ә.
Қызметі
Телефон
Факс
e-mail
* ҚР МК ИСО 3166 біртұтас жіктемесі бойынша классификаторы бойынша (цифрлық кодын көрсете отырып елдің толық атауы) енгізіледі
25. Қазақстан Республикасында мемлекеттік тіркеу іс-шарасы кезінде өтініш берушіден әрекет етуге уәкілетті әрекет етуші сенімді адам/компания, өкілдік
Атауы (немесе Т.А.Ә.)
мемлекеттік тілде
орыс тілінде
ағылшын тілінде
Елі*
Заңды мекенжайы
Орналасқан мекенжайы
Телефон
Факс
e-mail
Басшының Т.А.Ә.
Сенімхат бойынша деректер
Сенімхат №
Берілген күні
Жарамдылық мерзімі
26. Дәрілік затты өндіруші
Атауы Т.А.Ә.
мемлекеттік тілде
орыс тілінде
ағылшын тілінде
Елі*
Заңды мекенжайы
Орналасқан мекенжайы
Телефон
Факс
e-mail
Басшының Т.А.Ә.
Өндіріске өндіруші-елдің уәкілетті органы берген лицензия (рұқсаттама)
Лицензия №
Берілген күні
Байланыс жасайтын тұлға
Т.А.Ә.
Қызметі
Телефон
Факс
e-mail
27. Дәрілік препаратты өндіруші(лер) және өндіріс учаскесі(лері) (дәрілік препараттың бөлігі болып табылатын кез-келген компоненттің (оның ішінде дәрілік түрді еріткіштің) өндіріс учаскесін қоса алғанда)2
Атауы Т.А.Ә.
мемлекеттік тілде
орыс тілінде
ағылшын тілінде
Елі*
Заңды мекенжайы
Орналасқан мекенжайы
Телефон
Факс
e-mail
Басшының Т.А.Ә.
Өндірістің осы учаскесінде жүзеге асырылатын қызметтің қысқаша сипаттамасы
Егер өндіріс учаскесі Қазақстан Республикасында орналасса
өндіруге лицензия нөмірі
GMP сертификатының нөмірі (бар болса)
Уәкілетті адамның Т.А.Ә. (егер өндіруге берілген лицензияда көрсетілмесе)
Егер өндіріс учаскесі Қазақстан Республикасынан тыс жерде орналасса
фармацевтикалық өнімге сертификат нөмірі (СPР) ДДҰ нысаны бойынша – ол болмағанда – сертификат нөмірі GMP беріледі
еркін сату сертификат нөмірі, ол болмағанда - өндіруге лицензия нөмірі беріледі
Байланыс жасайтын тұлға
Т.А.Ә.
Қызметі
Телефон
Факс
e-mail

20. Защищенность охранными документами (патентами) в Республике Казахстан
Вид патентной
защиты
Номер
документа
Дата
выдачи
Срок
действия
(дата
истечения)
Владелец охранного
документа
(патентообладатель)
1.
2.
...
21.
Форма отпуска в стране
заявителя
По рецепту врача
Без рецепта врача
22.
Подана ли на государственную регистрацию лекарственная субстанция,
произведенная не в условиях Надлежащей производственной практики, для
отечественных производителей (кроме гомеопатических препаратов,
медицинских иммунобиологических препаратов и лекарственного растительного
сырья)
Да
Нет
23.
Производство
Полностью на данном производстве
Частично на данном производстве
Полностью на другом производстве
24. Заявитель
Название Ф.И.О.
на государственном языке
на русском языке
на английском языке
Страна*
Юридический адрес
Фактический адрес
Телефон
Факс
e-mail
Ф.И.О. руководителя
Контактное лицо
Ф.И.О.
Должность
Телефон
Факс
e-mail
-----------------------------
* Страна вводится по единому классификатору ГК РК ИСО 3166 (полное наименование страны с указанием цифрового кода)
25. Доверенное лицо/компания, представительство от заявителя, уполномоченное проводить действия во время процедуры государственной регистрации в Республике Казахстан
Название (или Ф.И.О.)
на государственном языке
на русском языке
на английском языке
Страна*
Юридический адрес
Фактический адрес
Телефон
Факс
e-mail
Ф.И.О. руководителя
Данные по доверенности
№ доверенности
Дата выдачи
Срок действия
26. Производитель лекарственного средства
Название Ф.И.О.
на государственном языке
на русском языке
на английском языке
Страна*
Юридический адрес
Фактический адрес
Телефон
Факс
e-mail
Ф.И.О. руководителя
Лицензия (разрешение) на производство,
выданная уполномоченным органом
страны-производителя
№ лицензии
Дата выдачи
Контактное лицо
Ф.И.О.
Должность
Телефон
Факс
e-mail
27. Производитель (и) лекарственного препарата и участок (и) производства (включая участки производства любого компонента (в том числе растворителя лекарственной формы), который является частью лекарственного препарата).
Название Ф.И.О.
на государственном языке
на русском языке
на английском языке
Страна*
Юридический адрес
Фактический адрес
Телефон
Факс
e-mail
Ф.И.О. руководителя
Краткое описание функций, осуществляемых на данном участке производства
Если участок производства
размещен в Республике
Казахстан
номер лицензии на производство
номер сертификата GMP (при наличии)
Ф.И.О. уполномоченного лица (если не
указаны в лицензии на производство)
Если участок производства
размещен вне Республики
Казахстан
номер сертификата на фармацевтический
продукт (СPР) по форме ВОЗ при его
отсутствии - номер сертификата GMP
номер сертификата свободной продажи,
при его отсутствии - номер лицензии на
производство
Контактное лицо
Ф.И.О.
Должность
Телефон
Факс
e-mail

2. қажет болған жағдайда 27-тармақ қосымша учаскелер тізімдемесіне қосу қайталанады
28. Дәрілік затты қаптаушы-ұйым
Атауы
мемлекеттік тілде
орыс тілінде
ағылшын тілінде
Елі*
Заңды мекенжайы
Орналасқан мекенжайы
Телефон
Факс
e-mail
Басшының Т.А.Ә.
Байланыс жасайтын тұлға
Т.А.Ә.
Қызметі
Телефон
Факс
e-mail
3. қажет болған жағдайда 28-тармақ қосымша учаскелер тізімдемесіне қосу қайталанады
29. Тіркеу куәлігінің иесі
Атауы
мемлекеттік тілде
орыс тілінде
ағылшын тілінде
Елі*
Заңды мекенжайы
Орналасқан мекенжайы
Телефон
Факс
e-mail
Басшының Т.А.Ә.
Байланыс жасайтын тұлға
Т.А.Ә.
Қызметі
Телефон
Факс
e-mail
30. Қазақстан Республикасында фармакоқадағалауды жүзеге асыратын уәкілетті тұлға
Атауы
Елі*
Заңды мекенжайы
Орналасқан мекенжайы
Телефон
Факс
e-mail
Басшының Т.А.Ә.
Байланыс жасайтын тұлға
Т.А.Ә.
Қызметі
Телефон
Факс
e-mail
31. Қазақстан Республикасында дәрілік затты қайтарып алумен байланысты әрекеттер үшін жауапты адам
Атауы
Елі*
Заңды мекенжайы
Орналасқан мекенжайы
Телефон
Факс
e-mail
Басшының Т.А.Ә.
Байланыс жасайтын тұлға
Т.А.Ә.
Қызметі
Телефон
Факс
e-mail
32. Дәрілік заттарға сараптама жүргізу шарттары бойынша деректер
Шарттардың №
Қорытынды беру күні
Жарамдылық мерзімі
33. Дәрілік заттарға сараптама жүргізуге төлемдерді жүзеге асыратын субъект
Атауы Т.А.Ә.
орыс тілінде
ағылшын тілінде
Елі*
Заңды мекенжайы
Орналасқан мекенжайы
Телефон
Факс
e-mail
Төлеушінің реквизиттері
СТН, БСН, ЖСН
Банк
Е/ш
В/с
Код
БИК
Өтініш беруші:
______________________________________________________________
тіркеу құжаттары жинағының барлық даналарында мазмұндалған ақпараттың дұрыстығы мен түпнұсқалығына, дәрілік зат сапасын бақылау жөніндегі әдістеменің, дәрілік затты медициналық қолдану жөніндегі нұсқаулықтар аудармаларының барабарлығына, сондай-ақ дәрілік зат үлгілерінің, дәрілік және бөтен қоспалардың тіркеуге ұсынылған нормативтік-құжаттарға сәйкестігіне кепілдік беремін.
Мемлекеттік тіркеуден өткен жағдайда мемлекеттік тіркеу кезінде ұсынылған үлгілерге толық сәйкес дәрілік заттарды жеткізуге міндеттенемін және өндіруші-ұйымның талаптарына сәйкес тасымалдау мен сақтау шарттарын сақтай отырып, жарамдылық кезеңі ішінде дәрілік заттардың тиімділігі, қауіпсіздігі мен сапа көрсеткіштері бойынша нормативтік-техникалық құжаттама талаптарының сәйкестігіне кепілдік беремін.
Шешім қабылданғаннан кейін тіркеу құжаттары жинағына кез-келген өзгерістер енгізілген және медициналық қолдану жөніндегі нұсқаулығында бұрын көрсетілмеген кезкелген жағымсыз реакциялар анықталған жағдайда бір ай мерзім ішінде хабарлауға және екі жыл бойы 6 ай ішінде бір рет одан кейін келесі үш жыл ішінде жыл сайын және кейіннен қайта тіркеу кезінде бес жылда бір реттен кем емес ДЗ қауіпсіздігі мен тиімділігі жөнінде есеп беруге міндеттенемін.
Өтініш 4 данада жасалған.
Күні __________
_______________ ___________ _________________________
Өтініш берушінің қолы жауапты тұлғаның Т.А.Ә.
лауазымы
Мөр орны
Дәрілік заттарды мемлекеттік
тіркеу, қайта тіркеу және
тіркеу деректеріне өзгерістер
енгізу ережесіне
2-қосымша
Нысан
Қазақстан Республикасында мемлекеттік тіркеуден (қайта
тіркеуден) өткен дәрілік заттардың тіркеу деректеріне
өзгерістер енгізуіне өтініш
№ ________ "___" ___________ 20___ж.

2. В случае необходимости добавления описания дополнительного участка пункт 27 повторяется
28. Организация - упаковщик лекарственного средства.
Название
на государственном языке
на русском языке
на английском языке
Страна*
Юридический адрес
Фактический адрес
Тел.
Факс
e-mail
Ф.И.О. руководителя
Контактное лицо
Ф.И.О.
Должность
Телефон
Факс
e-mail
3. В случае необходимости добавления описания дополнительного участка пункт 28 повторяется
29. Владелец регистрационного удостоверения
Название
на государственном языке
на русском языке
на английском языке
Страна*
Юридический адрес
Фактический адрес
Тел.
Факс
e-mail
Ф.И.О. руководителя
Контактное лицо
Ф.И.О.
Должность
Телефон
Факс
e-mail
30. Уполномоченное лицо по осуществлению фармаконадзора в Республике Казахстан
Название
Страна*
Юридический адрес
Фактический адрес
Телефон
Факс
e-mail
Ф.И.О. руководителя
Контактное лицо
Ф.И.О.
Должность
Телефон
Факс
e-mail
31. Уполномоченное лицо, ответственное за действия, связанные с отзывом лекарственных средств в Республике Казахстан
Название
Страна*
Юридический адрес
Фактический адрес
Телефон
Факс
e-mail
Ф.И.О. руководителя
Контактное лицо
Ф.И.О.
Должность
Телефон
Факс
e-mail
32. Данные по договору на проведение экспертизы лекарственных средств
№ договора
Дата заключения
Срок действия
33. Субъект, осуществляющий оплату за проведение экспертизы лекарственного средства
Название Ф.И.О.
на русском языке
на английском языке
Страна*
Юридический адрес
Фактический адрес
Телефон
Факс
e-mail
Реквизиты плательщика
РНН, БИН, ИИН
Банк
Р/с
В/с
Код
БИК
Заявитель: ___________________________________________________
гарантирую достоверность и идентичность информации, содержащейся во всех экземплярах регистрационного досье, адекватность переводов методик контроля качества, инструкции по медицинскому применению лекарственного средства, а также соответствие образцов лекарственного средства, стандартных образцов лекарственных и посторонних примесей нормативным документам, представляемым на регистрацию.
В случае государственной регистрации обязуюсь осуществлять поставки лекарственного средства, полностью соответствующего образцам, представленным при государственной регистрации и гарантирую соответствие лекарственного средства по показателям безопасности, эффективности и качества требованиям нормативно-технического документа по контролю за качеством и безопасностью лекарственных средств в течение всего срока годности при соблюдении условий транспортирования и хранения в соответствии с требованиями организации-производителя.
Обязуюсь сообщать в течение месяца после принятия решения о любых изменениях в регистрационном досье и обнаружении любых побочных реакций, ранее не указанных в инструкции по медицинскому применению лекарственного средства и предоставлять отчеты о безопасности и эффективности один раз в 6 месяцев в течение двух лет после государственной регистрации, затем ежегодно в течение последующих трех лет и не реже одного раза в пять лет при последующей перерегистрации.
Заявление составлено в 4-х экземплярах.
Дата __________
______________ _______________ ______________________________
Должность подпись Ф.И.О. ответственного лица
Заявителя
Место печати
Приложение 2
к Правилам государственной
регистрации, перерегистрации
и внесения изменений
в регистрационное досье
лекарственных средств
Форма
Заявление
на внесение изменений в регистрационное досье лекарственного
средства, прошедшего государственную регистрацию
(перерегистрацию) в Республике Казахстан
№ _______ "____" ________ 200_ г.

1. Дәрілік заттың саудалық атауы (мемлекеттік және орыс тілдерінде)
____________________________________________________________________
2. Дәрілік түрі, дозасы, концентрациясы, көлемі, енгізу тәсілі,
қаптамасындағы дозалар мөлшері _____________________________________
3. Дәрілік зат Қазақстан Республикасында тіркелген және Мемлекеттік тізілімге ________ № _________ енгізілді.
4. Өтініш беруші (өндіруші-ұйым, тіркеу куәлігінің иесі, сенімді тұлға) (керектісін толтыру керек):
4.1. Дәрілік затты өндіруші-ұйым
Өндіруші-ұйымның атауы ________________________________________
Өндіруші-ұйымның елі (ҚР МК ИСО 3166 біртұтас жіктеме бойынша цифрлық коды көрсетіле отырып (ресми дәрежесі) елдің толық атауы)
Заңды мекенжайы
____________________________________________________________________
Орналасқан мекенжайы
____________________________________________________________________
Басшының тегі, аты
____________________________________________________________________
Телефон, факс, Е-mail
____________________________________________________________________
3. Дәрілік заттың сараптамасын жүргізуге шарттың №, бекітілген
күні, жарамды мерзімі ____________________________________
4.2. Тіркеу куәлігінің иесі
Компанияның аты
____________________________________________________________________
Өндіруші–кәсіпорын
____________________________________________________________________
(тіркеу куәлігін толтыру үшін көрсету керек)
мемлекеттік тілде
____________________________________________________________________
орыс тілінде
____________________________________________________________________
шетелдіктер үшін (ТМД елдерінен басқа) (ағылшын тілінде қосымша)
Өндіруші-кәсіпорынның елі (ҚР МК ИСО 3166 біртұтас жіктемесі
бойынша цифрлық коды көрсетіле отырып (ресми дәрежесі) елдің толық атауы)
____________________________________________________________________
Басшысы
____________________________________________________________________
Заңды мекенжайы
____________________________________________________________________
Орналасқан мекенжайы
____________________________________________________________________
Телефон, факс, Е-mail
____________________________________________________________________
Дәрілік заттың сараптамасын жүргізуге шарттың №, бекітілген күні, жарамды мерзімі
____________________________________________________________________
4.3. Қазақстан Республикасында мемлекеттік тіркеу іс-шарасы
кезінде тапсырысшыдан әрекет етуге уәкілеттік алып _________________
____________________________________________________________________
(сенімхат №, берілген күні, жарамды мерзімі)
_____________________________________ негізінде әрекет етуші сенімді
адам/компания, өкілдік
Тегі, аты, әкесінің аты/ компания атауы
____________________________________________________________________
Заңды мекенжайы
____________________________________________________________________
Орналасқан мекенжайы
____________________________________________________________________
Телефон, факс, E-mail
____________________________________________________________________
Дәрілік заттың сараптамасын жүргізуге шарт №, бекітілген күні,
жарамды мерзімі
___________________________________________________________________;

1. Торговое название лекарственного средства (на
государственном, русском языках)
_____________________________________________________________________
2. Лекарственная форма, дозировка, концентрация, объем
заполнения, количество доз в
упаковке_____________________________________________________________
__________
3. Лекарственное средство зарегистрировано в Республике
Казахстан и внесено в Государственный реестр под №_________ от_______
4. Заявитель (организация-производитель, владелец
регистрационного удостоверения, доверенное лицо) (нужное заполнить):
4.1. Организация-производитель лекарственного средства
Наименование организации-производителя ___________________________
Страна организации-производителя (полное наименование страны
(официальный статус) с указанием цифрового кода по единому
классификатору ГК РК ИСО 3166)
Юридический адрес
_____________________________________________________________________
Адрес местонахождения
_____________________________________________________
Фамилия, имя руководителя
___________________________________________________
Телефон, факс,
Е-mail________________________________________________________
№ договора на проведение экспертизы лекарственных средств, дата
заключения, срок действия __________________________________
4.2. Владелец регистрационного удостоверения
Название компании
__________________________________________________________
Предприятие-производитель
__________________________________________________
(указать для заполнения регистрационного удостоверения)
на государственном языке
_____________________________________________________
на русском языке
_____________________________________________________________
для зарубежных (кроме стран СНГ) (дополнительно на английском
языке)_____________
Страна предприятия-производителя (полное наименование страны
(официальный статус) с указанием цифрового кода по единому
классификатору ГК РК ИСО 3166)
______________________________________________
Руководитель
________________________________________________________________
Юридический адрес
___________________________________________________________
Адрес местонахождения
_______________________________________________________
Телефон, факс, Е-mail
_________________________________________________________
№ договора на проведение экспертизы лекарственных средств, дата
заключения, срок действия
____________________________________________________
4.3. Доверенное лицо/компания, представительство от заявителя,
уполномоченное проводить действия во время процедуры государственной
регистрации в Республике Казахстан __________________________
действующее на основании
_____________________________________________________________________
(доверенность №, дата выдачи, срок действия)
Фамилия, имя, отчество/название компании
______________________________________
Юридический адрес
__________________________________________________________
Адрес местонахождения
_______________________________________________________
Телефон, факс, E-mail
_________________________________________________________
№ договора на проведение экспертизы лекарственных средств, дата
заключения, срок действия
____________________________________________________;

1.2.1
БДҰ ұсынымына сәйкес фармацевтикалық өнімге сертификат (нотариальды куәландырылған).
Ол болмағанда мыналар ұсынылады:
Өндіруші-елде (нотариальды куәландырылған) тіркеу туралы сертификат (тіркеу куәлігі)
Сертификат GMP (БДҰ) (соңғы инспекция қорытындысы мен күні көрсетіле отырып) (нотариальді куәландырылған)
Еркін сатуға рұқсат беретін сертификат (экспорт)
1.2.2.
Тауардың шығу тегіне сертификат (отандық өндірушілер үшін)

1.2.1
Сертификат на фармацевтический продукт согласно рекомендации
ВОЗ (нотариально заверенный).
При отсутствии предоставляются:
Сертификат (регистрационное удостоверение) о регистрации в
стране-производителе (заверенные нотариально)
Сертификат GMP (ВОЗ) (с указанием даты и результатов
последней инспекции) (заверенные нотариально)
Сертификат, разрешающий свободную продажу (экспорт)
1.2.2.
Сертификат происхождения товара (для отечественных
производителей)

1.2.3.
Өндіруге құқы бар (бірегей препарат патентінің жарамдылық мерзімі өткенге дейін) лицензиялық шарт (келісім)
1.2.4.
Басқа елдерде тіркеу куәлігінің нөмірі мен күні көрсетілген ДЗ тіркеу туралы деректер (немесе сертификат немесе тіркеу куәлігінің көшірмесі)
1.2.5.
Сақталатын құжаттың көшірмесі (бар болғанда). Патент болмаған кезде өтініш берушінің патент иесінің құқықтарын бұзбағаны туралы кепілхат.
1.3.
Дәрілік препараттың, таңбалаудың және медициналық қолдану жөніндегі нұсқаулықтың қысқаша сипаттамасы
1.3.1.
Өндіруші елде бекітілген дәрілік препараттың қысқаша сипаттамасы
1.3.2.
Медициналық қолдану жөніндегі нұсқаулық
1.3.3.
Тұтынушы қаптамасының түрлі-түсті макеті қағаз жүзінде және 1:1 масштабта электронды нұсқада
1.3.4.
Қауіпсіздік жөніндегі кезең-кезеңімен жаңартылып тұратын есеп (тіркеу кезінде)
1.4.
Сарапшылар жөнінде ақпарат
1.4.1.
Сапасы бойынша сараптау жөніндегі ақпарат
1.4.2.
Клиникаға дейінгі деректер бойынша сараптау жөніндегі ақпарат
1.4.3.
Клиникалық деректер бойынша сараптау жөніндегі ақпарат
1.5.
Әртүрлі түрдегі өтініштерге арнайы талаптар
1.5.1.
65/65/ЕЕС директиваның 4.8 (ii) бабына сәйкес библиографиялық өтініштерге қатысты ақпарат
1.5.2.
65/65/ЕЕС директиваның 4.8 (iii) бабына сәйкес қысқартылған өтініштерге қатысты ақпарат, 1 және 2 абзац
1.6.
Қоршаған орта үшін әлеуетті қауіпті бағалау (модульге 1-қосымша)
1.6.1
Геномодифицирленген организмнен алынған немесе құрамында бар дәрілік заттар
1.7.
ҚР-да өтініш берушінің фармакоқадағалауға қатысты ақпарат
1.7.1
Өтініш беруші ұсынған, дәрілік препаратты медициналық қолдану кезінде қауіпті басқару жүйесі және фармакоқадағалаудың егжей-тегжейлі сипаттамасы
1.7.2
Өтініш беруші өзінің өкімінде Қазақстан Республикасы аумағында фармакоқадағалауға жауапты білікті тұлғаның барлығын растайтын құжат
2 модуль
ОТД түйіндеме
2.1.
2. 3. 4. 5 модульдерінің мазмұны
2.2.
ОТД енгізу
2.3.
Сапасы бойынша жалпы есеп
2.4.
Клиникаға дейінгі деректерді шолу
2.5.
Клиникалық деректерді шолу
2.6.
Клиникаға дейінгі деректер есебі
2.6.1.
Мәтіндік форматтағы фармакологиялық деректер есебі
2.6.2.
Кесте түріндегі фармакологиялық деректер есебі
2.6.3.
Мәтіндік форматтағы фармакокинетикалық деректер есебі
2.6.4.
Кесте түріндегі фармакокинетикалық деректер есебі
2.6.5.
Мәтіндік форматтағы токсикологиялық деректер есебі
2.6.6.
Кесте түріндегі токсикологиялық деректер есебі
2.7.
Клиникалық деректер есебі

1.2.3.
Лицензионный договор (соглашение) на право производства (до
истечения срока действия патента на оригинальный препарат)
1.2.4.
Сведения о регистрации ЛС в других странах с указанием
номера и даты регистрационного удостоверения (или копии
сертификата или регистрационного удостоверения)
1.2.5.
Копия охранного документа (при наличии). При отсутствии
патента, гарантийное письмо заявителя о не нарушении прав
патентообладателя.
1.3.
Краткая характеристика лекарственного препарата, маркировка
и инструкция по медицинскому применению
1.3.1.
Краткая характеристика лекарственного препарата,
утвержденная в стране производителя
1.3.2.
Инструкция по медицинскому применению
1.3.3.
Цветные макеты потребительской упаковки на бумажном и
электронном носителях в масштабе 1:1
1.3.4.
Периодический обновляемый отчет по безопасности (при
перерегистрации)
1.4.
Информация об экспертах
1.4.1.
Информация об эксперте по качеству
1.4.2.
Информация об эксперте по доклиническим данным
1.4.3.
Информация об эксперте по клиническим данным
1.5.
Специальные требования к разным типам заявлений
1.5.1.
Информация относительно библиографических заявлений в
соответствии со статьей 4.8 (ii) Директивы 65/65/ЕЕС
1.5.2.
Информация относительно сокращенных заявлений в соответствии
со статьей 4.8 (iii) Директивы 65/65/ЕЕС, 1 и 2 абзацы
1.6.
Оценка потенциальной опасности для окружающей среды
(Приложение 1 к модулю)
1.6.1
Лекарственные препараты, содержащие или полученные из
геномодифицированных организмов
1.7.
Информация относительно фармаконадзора заявителя в РК
1.7.1
Детальное описание фармаконадзора и системы управления
риском при медицинском применении лекарственного препарата,
предоставляемые держателем регистрационного удостоверения
1.7.2
Документ, подтверждающий, что заявитель имеет в своем
распоряжении квалифицированное лицо, ответственное за
фармаконадзор на территории Республики Казахстан
Модуль 2.
Резюме ОТД
2.1.
Содержание модулей 2.3.4.5
2.2.
Введение в ОТД
2.3.
Общий отчет по качеству
2.4.
Обзор доклинических данных
2.5.
Обзор клинических данных
2.6.
Отчет доклинических данных
2.6.1.
Отчет фармакологических данных в текстовом формате
2.6.2.
Отчет фармакологических данных в виде таблиц
2.6.3.
Отчет фармакокинетических данных в текстовом формате
2.6.4.
Отчет фармакокинетических данных в виде таблиц
2.6.5.
Отчет токсикологических данных в текстовом формате
2.6.6.
Отчет токсикологических данных в виде таблиц
2.7.
Отчет клинических данных

3.2.S.1.
Жалпы ақпарат*
3.2.S.1.1.
Атауы *
3.2.S.1.2.
Құрылымы *
3.2.S.1.3.
Жалпы қасиеттері*
3.2.S.2.
**Өндіріс
3.2.S.2.1.
Өндіруші*
3.2.S.2.2.
**Өндірістік үдерісті сипаттау және оны бақылау*
3.2.S.2.3.
**Шығыс материалдарды бақылау
3.2.S.2.4.
**Сын кезеңін және аралық өнімін бақылау
3.2.S.2.5.
**Үдеріс валидациясы және/немесе оны бағалау
3.2.S.2.6.
**Өндірістік үдеріс әзірлемесі
3.2.S.3.
Сипаттамасы*
3.2.S.3.1.
**Құрылымын және басқадай сипаттамаларын растау
3.2.S.3.2.
Қоспалар*
3.2.S.4.
Дәрілік заттарды бақылау*
3.2.S.4.1.
Ерекшелігі*
3.2.S.4.2.
**Талдамалық әдістемелер*
3.2.S.4.3.
**Талдамалық әдістемелер валидациясы
3.2.S.4.4.
Сериялар тексеруі*
3.2.S.4.5.
**Ерекшелігін негіздеу
3.2.S.5.
**Стандартты үлгілер немесе заттар
3.2.S.6.
Буып-түю/тығындау жүйесі*
3.2.S.7.
Тұрақтылығы*
3.2.S.7.1.
Тұрақтылығына қатысты түйіндеме және қорытынды*
3.2.S.7.2.
Тұрақтылықты тіркеуден кейінгі зерттеу хаттамасы және тұрақтылыққа қатысты міндеттеме*
3.2.S.7.3.
Тұрақтылығы туралы деректер*
3.2.Р.
Дәрілік препарат
3.2.Р.1.
Дәрілік препараттың сипаттамасы мен құрамы
3.2.Р.2.
Фармацевтикалық әзірлеме
3.2.Р.2.1.
Дәрілік препараттың құрамдық заттары
3.2.Р.2.1.1.
Дәрілік субстанция
3.2.Р.2.1.2.
Қосымша заттар
3.2.Р.2.2.
Дәрілік препарат
3.2.Р.2.2.1.
Құрамын әзірлеу
3.2.Р.2.2.2.
Артығы
3.2.Р.2.2.3.
Физикалық-химиялық және биологиялық қасиеттері
3.2.Р.2.3.
Өндірістік үдерістің әзірлемесі
3.2.Р.2.4.
Буып-түю/тығындау жүйесі
3.2.Р.2.5.
Микробиологиялық сипаттамалары
3.2.Р.2.6.
Сыйымдылығы
3.2.Р.3.
Өндіріс
3.2.Р.3.1.
Өндіруші(лер)
3.2.Р.3.2.
Серияға құрам
3.2.Р.3.3.
Өндірістік үдерісті сипаттау және үдерісті бақылау
3.2.Р.3.4.
Сын кезеңін және аралық өнімін бақылау
3.2.Р.3.5.
Үдеріс валидациясы және/немесе оны бағалау
3.2.Р.4.
Қосымша заттарды бақылау
3.2.Р.4.1.
Ерекшеліктері
3.2.Р.4.2.
Талдамалық әдістемелері
3.2.Р.4.3.
Талдамалық әдістемелер валидациясы
3.2.Р.4.4.
Ерекшелігін негіздеу
3.2.Р.4.5.
Адам және жануарлардан алынған қосымша заттар
3.2.Р.4.6.
Жаңа қосымша заттар
3.2.Р.5.
Дәрілік препаратты бақылау
3.2.Р.5.1.
Ерекшелігі(тері)
3.2.Р.5.2.
Талдамалық әдістемелер
3.2.Р.5.3.
Талдамалық әдістемелер валидациясы
3.2.Р.5.4.
Серияларды тексеру
3.2.Р.5.5.
Қоспалар сипаттамасы
3.2.Р.5.6.
Ерекшеліктер негіздемесі
3.2.Р.6.
Стандартты үлгілер мен заттар
3.2.Р.7.
Буып-түю/тығындау жүйесі
3.2.Р.8.
Тұрақтылығы
3.2.Р.8.1.
Тұрақтылығы туралы түйіндеме және қорытынды
3.2.Р.8.2.
Тұрақтылықты тіркеуден кейінгі зерттеу хаттамасы және тұрақтылыққа қатысты міндеттеме

3.2.S.1.
Общая информация*
3.2.S.1.1.
Название*
3.2.S.1.2.
Структура*
3.2.S.1.3.
Общие свойства*
3.2.S.2.
** Производство
3.2.S.2.1.
Производитель*
3.2.S.2.2.
** Описание производственного процесса и его контроль
3.2.S.2.3.
** Контроль исходных материалов
3.2.S.2.4.
** Контроль критических этапов и промежуточной продукции
3.2.S.2.5.
** Валидация процесса и/или его оценка
3.2.S.2.6.
** Разработка производственного процесса
3.2.S.3.
Характеристика*
3.2.S.3.1.
** Доказательство структуры и другие характеристики
3.2.S.3.2.
Примеси*
3.2.S.4.
Контроль активного вещества*
3.2.S.4.1.
Спецификация*
3.2.S.4.2.
** Аналитические методики*
3.2.S.4.3.
** Валидация аналитических методик
3.2.S.4.4.
Анализы серий*
3.2.S.4.5.
** Обоснование спецификации
3.2.S.5.
** Стандартные образцы или вещества
3.2.S.6.
Система упаковка/укупорка*
3.2.S.7.
Стабильность*
3.2.S.7.1.
Резюме относительно стабильности и выводы*
3.2.S.7.2.
Протокол пострегистрационного изучения стабильности и
обязательства относительно стабильности*
3.2.S.7.3.
Данные о стабильности*
3.2.Р.
Лекарственный препарат
3.2.Р.1.
Описание и состав лекарственного препарата
3.2.Р.2.
Фармацевтическая разработка
3.2.Р.2.1.
Составные вещества лекарственного препарата
3.2.Р.2.1.1.
Лекарственная субстанция
3.2.Р.2.1.2.
Вспомогательные вещества
3.2.Р.2.2.
Лекарственный препарат
3.2.Р.2.2.1.
Разработка состава
3.2.Р.2.2.2.
Излишки
3.2.Р.2.2.3.
Физико-химические и биологические свойства
3.2.Р.2.3.
Разработка производственного процесса
3.2.Р.2.4.
Система упаковка/укупорка
3.2.Р.2.5.
Микробиологические характеристики
3.2.Р.2.6.
Совместимость
3.2.Р.3.
Производство
3.2.Р.3.1.
Производитель (и)
3.2.Р.3.2.
Состав на серию
3.2.Р.3.3.
Описание производственного процесса и контроля процесса
3.2.Р.3.4.
Контроль критических этапов и промежуточной продукции
3.2.Р.3.5.
Валидация процесса и/или его оценка
3.2.Р.4.
Контроль вспомогательных веществ
3.2.Р.4.1.
Спецификации
3.2.Р.4.2.
Аналитические методики
3.2.Р.4.3.
Валидация аналитических методик
3.2.Р.4.4.
Обоснование спецификаций
3.2.Р.4.5.
Вспомогательные вещества человеческого и животного
происхождения
3.2.Р.4.6.
Новые вспомогательные вещества
3.2.Р.5.
Контроль лекарственного препарата
3.2.Р.5.1.
Спецификация (и)
3.2.Р.5.2.
Аналитические методики
3.2.Р.5.3.
Валидация аналитических методик
3.2.Р.5.4.
Анализы серий
3.2.Р.5.5.
Характеристика примесей
3.2.Р.5.6.
Обоснования спецификации (й)
3.2.Р.6.
Стандартные образцы и вещества
3.2.Р.7.
Система упаковка/укупорка
3.2.Р.8.
Стабильность
3.2.Р.8.1.
Резюме и вывод о стабильности
3.2.Р.8.2.
Протокол пострегистрационного изучения стабильности и
обязательства относительно стабильности

4.2.3.5.
Қайта жаңғыру және онтогенетикалық уыттылығы:
- ұрпағын жалғастыру қабілеті және ерте эмбриондық дамуы;
- ұрықтың-іштегі баланың дамуы;
- құрсақта және босанғаннан кейін дамуы;
- ұрпағына (өсетін жануарлар) қандай да бір дозаны бергенін зерттеу және/немесе одан әрі бағалағаны.
4.2.3.6.
Жергілікті көтере алу
4.2.3.7.
Уыттылықтың басқа да зерттеулері:
- антигендік;
- иммуноуытты;
- механикалық зерттеулер;
- тәуелділік;
- метаболиттер;
- қоспалар;
- басқалары.
4.3.
Пайдаланылған әдебиеттердің көшірмесі
**5 модуль. Клиникалық зерттеулер туралы есептер
5.1.
Мазмұны
5.2.
Кесте түріндегі барлық клиникалық зерттеулер тізбесі
5.3.
Клиникалық зерттеулер туралы есептер
5.3.1.
Биофармацевтикалық зерттеулер туралы есептер:
- биожеткіліктігі жөніндегі зерттеулер есебі;
- биожеткіліктігі және биобарабарлығы жөніндегі салыстырмалы зерттеулер есебі;
- in-vitro-in-vivo ықтымал зерттеулері жөніндегі есеп;
- биоталдамалық және талдамалық әдіс жөніндегі есеп;
5.3.2.
Адамның биоматериалын пайдаланған кездегі фармакокинетика жөніндегі зерттеулер есебі:
- ақуыздармен байланысуын зерттеу есебі;
- бауыр метаболизмі мен өзара әрекеттесуін зерттеу есебі;
- адамның басқадай биоматериалын пайдалана отырып зерттеу жөніндегі есеп.
5.3.3.
Адамды фармакокинетикалық зерттеу туралы есеп:
- сау еріктілерде фармакокинетиканы зерттеу және бірінші көтере алушылықты зерттеу есебі;
- емделушілерде фармакокинетиканы зерттеу және бірінші көтере алушылықты зерттеу есебі;
- фармакокинетикалық зерттеудің ішкі факторын зерттеу есебі;
- фармакокинетикалық зерттеудің сыртқы факторын зерттеу есебі;
- әртүрлі популяцияда фармакокинетиканы зерттеу есебі;
5.3.4.
Адамды фармакодинамикалық зерттеу туралы есеп:
- фармакодинамиканы және сау еріктілердің фармакокинетикасын/фармакодинамикасын зерттеу есебі;
- фармакодинамиканы және емделушілердің фармакокинетикасын/фармакодинамикасын зерттеу есебі;
5.3.5.
Тиімділігі мен қауіпсіздігін зерттеу жөніндегі есептер:
- көрсетілген көрсетілімдер бойынша бақыланатын клиникалық зерттеулер есебі;
- бақыланбайтын клиникалық зерттеулер есебі;
- кез келген үстірт интеграцияланған тексерулерді, мета-тексерулер және айқаспалы тексерулерді қоса алғанда бір зерттеуден көбірек деректер тексеруінің есебі;
- басқадай зерттеулер бойынша есептер.
5.3.6.
Қолданудың тіркеуден кейінгі тәжірибелері туралы есептер
5.3.7.
Дербес тіркеу түрлері мен емделушілердің дербес тізімінің үлгілері
5.4.
Пайдаланылған әдебиеттердің көшірмесі
*3.2.S тарауында ұсыну қажетті мәліметтердің ең аз көлемі
**Электрондық нұсқада беріледі
Егер құжаттаманың жеке бөліктері материалдарға қосылмаса, сәйкес жерлерде сәйкес тақырыптардың астына себебін көрсету керек.
3.2.S тарауындағы жануарлардан алынған препараттар үшін мынадай қосымша ақпараттар берілуі керек:
түріне, жасына, шикізат алынған жануарлар рационына қатысты деректер;
дәрілік заттарды өндіруге арналған шикізаттар алынған тіндер сипаты (санаты) туралы деректер, оның қауіптілігі құрамындағы приондарға қатысты болады.;
экстрагенттерді, температуралық режимін және т.с.с. көрсете отырып шикізаттарды өңдеудің технологиялық сызбасы;
соңғы өнімде (қажет болған жағдайда) приондарды анықтау әдістерін қоса алғанда, бастапқы шикізатты бақылау әдісі.
_____________
Ескерту.

4.2.3.5.
Репродуктивная и онтогенетическая токсичность: способность к
воспроизведению потомства и раннее эмбриональное развитие;
развитие зародышаплода; внутриутробное и послеродовое
развитие; исследования, в которых потомкам (растущие
животные) давали определенную дозу и/или оценивали в
дальнейшем.
4.2.3.6.
Местная переносимость
4.2.3.7.
Другие исследования токсичности: антигенность;
иммунотоксичность; механические исследования; зависимость;
метаболиты; примеси; другие.
4.3.
Копия использованных литературных источников
**Модуль 5. Отчеты о клинических исследованиях и (или)
испытаниях
5.1.
Содержание
5.2.
Перечень всех клинических испытаний в виде таблиц
5.3.
Отчеты о клинических испытаниях
5.3.1.
Отчеты о биофармацевтических исследованиях: отчет
исследований по биодоступности; отчет сравнительных
исследований по биодостпуности и биоэквивалентности; отчет
по корреляции исследований invitroinvivo; отчет по
биоаналитическим и аналитическим методам;
5.3.2.
Отчеты исследований по фармакокинетике при использовании
биоматериалов человека: отчет исследований связывания с
белками; отчет исследований печеночного метаболизма и
взаимодействий; отчет по исследованиям с использованием
других биоматериалов человека.
5.3.3.
Отчеты о фармакокинетических исследованиях у человека: отчет
исследований фармакокинетики у здоровых добровольцев и
исследованию первичной переносимости; отчет исследований
фармакокинетики у пациентов и исследованию первичной
переносимости; отчет исследований внутреннего фактора
фармакокинетических исследований; отчет исследований
внешнего фактора фармакокинетических исследований; отчет
исследований фармакокинетики в различных популяциях;
5.3.4.
Отчеты о фармакодинамических исследованиях у человека: отчет
исследований фармакодинамики и
фармакокинетики/фармакодинамики у здоровых добровольцев;
отчет исследований фармакодинамики и
фармакокинетики/фармакодинамики у пациентов;
5.3.5.
Отчеты об исследовании эффективности и безопасности: отчет
контролируемых клинических исследований по заявленным
показаниям; отчет неконтролируемых клинических исследований;
отчеты анализа данных более чем одного исследования, включая
любые формальные интегрированные анализы, метаанализы и
перекрестные анализы; отчеты по другим исследованиям.
5.3.6.
Отчеты о пострегистрационном опыте применения
5.3.7.
Образцы индивидуальных регистрационных форм и индивидуальные
списки пациентов
5.4.
Копия использованных литературных источников
* Минимальный объем сведений, который необходимо предоставлять в разделе 3.2.S.
** Предоставляются в электронном виде.
Если отдельные части документации не включены в материалы, следует в соответствующим месте указать причину под соответствующим заглавием.
Для препаратов животного происхождения в разделе 3.2.S должна быть подана такая дополнительная информация:
данные относительно вида, возраста, рациона животных, от которых получено сырье;
данные о характере (категории) ткани, из которой получено сырье для производства лекарственного средства, с точки зрения его опасности относительно содержимого прионов;
технологическая схема обработки сырья с указанием экстрагентов, температурного режима и т.п.;
методы контроля исходного сырья, включая методы выявления прионов в конечном продукте (при необходимости).
_____________________________

1) Қазақстан Республикасында мемлекеттік тіркеуге өтініш жасалған дәрілік заттардың аналогтары тіркелді
ИӘ ЖОҚ (қажеттісін көрсету керек)
№ р/с
Мемлекеттік тіркеуге ұсынылған дәрілік заттың қаптамасында дәрілік түрі, дозалары, концентрациялары мен бірліктер мөлшері көрсетілген дәрілік заттар аналогының саудалық атауы
Өтініш иесі көрсеткен дәрілік заттың бағасы
Халықаралық аналогының бағасы
Дистрибьюторлық аналогының бағасы
2) сақталатын құжаттың көшірмесі (бар болса). Патент болмаған кезде өтішін берушінің панет иесінің құқығын бұзбау туралы кепілхаты.
ИӘ ЖОҚ (қажеттісін көрсету керек)
3) лицензиялық шарттың болуы (патент қолданысы мерзімі аяқталғанға дейін)
ИӘ ЖОҚ (қажеттісін көрсету керек)
2) дәрілік зат GМР жағдайларында өндіріледі
ИӘ ЖОҚ (қажеттісін көрсету керек);
4) дәрілік зат республикалық бюджеттік бағдарламалар шеңберінде Қазақстан Республикасы халқының әлеуметтік-мәнді ауруларын емдеу кезінде қолданылады және шектеулі клиникалық зерттеулерге немесе биоэквиваленттілікке сынақтар жүргізуге жатады.
ИӘ ЖОҚ (қажеттісін көрсету керек)
5) Қазақстан Республикасында тіркелу кезеңінде дәрілік заттың сапасына жарнаманың болуы;
6) жарнамалау сипаты (теріс қорытындысының күні, сертификаттау жөніндегі органның атауы, сәйкес келмеу көрсеткіштері)
7) Тексерудің қорытындысын ескере отырып, Мемлекеттік орган сараптау жұмыстарын жүргізуді орынды деп санайды. Өтініш берілген дәрілік заттардың қауіпсіздігін, тиімділігін және сапа көрсеткіштерін бағалау үшін сараптауға тіркеу құжаттар жинағын және өнімдер үлгілерін дәрілік заттарды, медициналық мақсаттағы және медицина техникасы айналымы саласындағы мемлекеттік сараптау ұйымына жібереді.
Қорытынды:
1) өтініш берілген дәрілік зат ____________сараптама жүргізуге жіберіледі.
2) өтініш берілген дәрілік зат ____________сараптамаға
___________________________байланысты жатпайды себебін көрсетіңіз)
Күні _______________
________________ _____________ __________________________
Қызметі қолы Жауапты адамның Т.А.Ә.
Дәрілік заттарды мемлекеттік
тіркеу, қайта тіркеу және
тіркеу деректеріне өзгерістер
енгізу ережесіне
7-қосымша
Дәрілік затты жаңадан тіркеуді талап ететін
ІІ үлгідегі өзгерістер
1. Дәрілік затты жаңадан тіркеуді талап ететін өзгерістерге мыналар жатады:
1) Белсенді заттардың өзгерістері:
бір немесе одан да көп белсенді заттарды қосу;
бір немесе одан да көп белсенді заттарды алып тастау;
белсенді заттардың сандық өзгерістері;
белсенді заттың сол терапиялық әсерімен оның тұз немесе изомер туындысына ауыстырылуы;
изомерлер мен олардың қоспасының ауыстырылуы;
табиғи негіздерден бөлінген немесе биотехнологиялық жолмен, басқа химиялық құрылымдағы затпен немесе өніммен алынған заттардың ауыстырылуы;
радиоактивті дәрілік заттар үшін жаңа таратқыш.

1) в Республике Казахстан зарегистрированы аналоги заявленного
на государственную регистрацию, перерегистрацию, внесение изменений в
регистрационное досье лекарственного средства
ДА НЕТ (нужное отметить)
Сведения об аналогах лекарственного средства:
п/п
Торговое название аналога
лекарственного средства с указанием
лекарственной формы, дозы, концентрации
и объема наполнения, количества единиц
в упаковке заявленного на
государственную регистрацию
Цена
лекарствен-
ного
средства,
указанная
заявителем
Цена аналога
международная
Цена аналога
дистрибьютер-
ская
2) Копия охранного документа (при наличии). При отсутствии
патента, гарантийное письмо заявителя о не нарушении прав
патентообладателя.
ДА НЕТ (нужное отметить)
3) наличие лицензионного договора (до истечения срока действия
патента)
ДА НЕТ (нужное отметить)
4) лекарственное средство производится в условиях GMP: ДА НЕТ
нужное отметить;
5) лекарственное средство, применяется при лечении
социально-значимых заболеваний населения Республики Казахстан в
рамках республиканских бюджетных программ и подлежат ограниченным
клиническим исследованиям или проведению испытаний на
биоэквивалентность. ДА НЕТ нужное отметить;
6) наличие рекламаций на качество лекарственного средства в
период регистрации в Республике Казахстан;
7) характер рекламаций (дата отрицательного заключения,
наименование органа по сертификации, показатели несоответствия). С
учетом результатов анализа государственный орган считает проведение
экспертных работ целесообразным. Направляет регистрационное досье и
образцы продукции на экспертизу в государственную экспертную
организацию в сфере обращения лекарственных средств, изделий
медицинского назначения, медицинской техники для оценки показателей
безопасности, эффективности и качества заявленного лекарственного
средства.
Заключение:
1) заявленное лекарственное средство ___________ направляется
на проведение экспертизы.
2) заявленное лекарственное средство ___________ не подлежит
экспертизе в виду ______________ (указать причину)
Дата __________
____________ _____________ __________________________
Должность подпись Ф.И.О. ответственного лица
Приложение 7
к Правилам государственной
регистрации, перерегистрации
и внесения изменений
в регистрационное досье
лекарственных средств
Изменения типа II, требующие новой регистрации
лекарственного средства
1. К изменениям, требующим новой регистрации лекарственного средства, относятся:
1) Изменения активных веществ:
добавление одного или более активных веществ;
удаление одного или более активных веществ;
количественные изменения активных веществ;
замена активного вещества на его солевое или изомерное производное с тем же терапевтическим эффектом;
замена изомеров и их смесей;
замена вещества, выделенного из природных источников или полученного биотехнологическим путем, веществом или продуктом с другим химическим строением;
новый носитель для радиоактивных лекарственных средств.

2) Терапиялық көрсетілімдердің өзгерісі:
басқа терапиялық саладағы көрсетілімдердің қосылуы (емдеу, диагностика немесе алдын алу - қолданыстағы АТХ-жіктемесіне сәйкес анықталады);
көрсетілімдердің басқа терапиялық салаға өзгертілуі (емдеу, диагностика немесе алдын алу - қолданыстағы АТХ-жіктемесіне сәйкес анықталады);
3) Дозалау, дәрілік түр мен қолдану тәсілінің өзгертілуі:
биожетімділік өзгеруі;
фармакокинетикасының өзгеруі;
дәрілік затты дозалаудың өзгеруі;
жаңа дәрілік затты өзгерту немесе қосу;
енгізудің жаңа жолын өзгерту немесе қосу (артерияішілік, көктамыр ішілік, бұлшықет ішілік және басқа енгізу жолдары кезінде препараттың тиімділігі мен қауіпсіздігіндегі айырмашылықтарға байланысты парентеральды дәрілік түрлер үшін).

2) Изменения терапевтических показаний:
добавление показаний в другой терапевтической области (лечение, диагностика или профилактика - определяется в соответствии с действующей анатомо-терапевтическо-химической (АТХ) классификацией;
изменения показаний в другую терапевтическую область (лечение, диагностика или профилактика - определяется в соответствии с действующей анатомо-терапевтическо-химической (АТХ) классификацией;
3) Изменения дозирования, лекарственной формы и способа применения:
изменение биодоступности;
изменение фармакокинетики;
изменение дозирования лекарственного средства;
изменение или добавление новой лекарственной формы;
изменение или добавление нового пути введения (для парентеральных лекарственных форм в связи с отличиями в эффективности и безопасности препарата при внутриартериальном, внутривенном, внутримышечном и других путях введения).

2. Жоғарыда көрсетілген өзгерістер кезінде тапсырысшы өзгерістерді енгізу қажеттігін дәйектеумен бірге көрсетілген өзгерістерді дәйектейтін және дәрілік заттың сараптамасы үшін жеткілікті болып табылатын тіркеу материалдарының тиісті бөлімдерін ұсынады.
Дәрілік заттарды мемлекеттік
тіркеу, қайта тіркеу және
тіркеу деректеріне өзгерістер
енгізу ережесіне
8-қосымша
Тіркеу деректеріне енгізілетін өзгерістердің дәрілік заттың
қауіпсіздігіне, тиімділігіне және сапасына әсері туралы қорытынды

2. При указанных выше изменениях заявитель вместе с обоснованием необходимости внесения изменений подает соответствующие разделы регистрационных материалов, которые обосновывают указанные изменения и являются достаточными для экспертизы лекарственного средства.
Приложение 8
к Правилам государственной
регистрации, перерегистрации
и внесения изменений
в регистрационное досье
лекарственных средств
Форма
Заключение
о влиянии вносимых изменений в регистрационное досье на
безопасность, эффективность и качество лекарственного средства

1. Сараптау ұйымы тіркеу деректеріне енгізілетін дәрілік заттың қауіпсіздігі, тиімділігі, сапасы сараптамасының нәтижелерін хабарлайды:
№ р/с
Дәрілік заттың саудалық атауы (дәрілік түрін, дозасын, концентрациясын және толтыру көлемін, дәрілік препараттар үшін - қаптамадағы доза мөлшері көрсетіле отырып)
Өндіруші - ұйым, өндіруші - ел
Енгізілетін өзгерістер І түрге немесе ІІ түрге жатқызылған
Қазақстан Республикасында қорғау құжатымен қорғалуы (иә, жоқ)
1
2
3
4
5
кестенің жалғасы
Алғашқы сараптаманың қорытындысы (жағымды немесе жағымсыз)
Сынақ зертханасының қорытындысы: есептің күні және хаттама №, (жағымды және жағымсыз)
Фармакопея орталығының комиссияларының қорытындысы (мерзімі көрсетіле отырып, мемлекеттік тіркеуге, қайта тіркеуге ұсынылған немесе мемлекеттік тіркеуден, қайта тіркеуден бас тарту ұсынылған)
Фармакология орталығының комиссияларының қорытындысы (мерзімі көрсетіле отырып, мемлекеттік тіркеуге, қайта тіркеуге ұсынылған немесе мемлекеттік тіркеуден, қайта тіркеуден бас тарту ұсынылған)
6
7
8
9
Күні ___________
________________ ___________ _____________________________
Лауазымы қолы Жауапты тұлғаның Т.А.Ә.
Мөрдің орны
Ескерту:

1. Экспертная организация сообщает результаты экспертизы на безопасность, эффективность, качество лекарственного средства вносимых изменений в регистрационное досье:
п/п
Торговое наименование
лекарственного средства (с
указанием лекарственной формы,
дозировки, концентрации и
объема заполнения, количества
доз в упаковке – для
лекарственного препарата)
Организация
производитель,
страна-
производитель
Вносимые
изменения
отнесены к
Типу I или
Типу II
Защищенность
охранным
документом в
Республике
Казахстан (да,
нет)
1
2
3
4
5
Продолжение таблицы:
Заключение первичной
экспертизы
(положительное или
отрицательное)
Заключение комиссии
испытательной
лаборатории: дата и №
протокола, отчета
(положительное или
отрицательное)
Заключение комиссии
Фармакопейного центра
(рекомендована
государственная
регистрация,
перерегистрация с
указанием срока или
рекомендован отказ в
государственной
регистрации,
перерегистрации)
Заключение комиссии
Фармакологического
центра (рекомендована
государственная
регистрация,
перерегистрация с
указанием срока или
рекомендован отказ в
Государственной
регистрации,
перерегистрации)
6
7
8
9
Дата __________
____________ ______________ _____________________________
Должность подпись Ф.И.О. ответственного лица
Место печати
Примечание:

1. Қорытындыда субстанцияның қауіпсіздігі, тиімділігі және сапасы туралы тіркеу құжаттары жинағына енгізілетін өзгерістердің әсері туралы баған толтырылмайды.
2. Дәрілік заттың қауіпсіздігіне, тиімділігіне және сапасына тіркеу құжаттары жинағына өзгерістер енгізуден бас тарту туралы ұсыныс болған жағдайда Мемлекеттік органға тіркеу куәлігінің қолданылуы кезеңінде дәрілік заттың қауіпсіздігіне, тиімділігіне және сапасына тіркеу құжаттары жинағына енгізілетін өзгерістердің әсері туралы қорытындымен бірге бас тартудағы дәйектеме ұсынылады.
Дәрілік заттарды мемлекеттік
тіркеу, қайта тіркеу және
тіркеу деректеріне өзгерістер
енгізу ережесіне
9-қосымша
Нысан
Қазақстан Республикасында мемлекеттік тіркеуге, қайта тіркеуге
өтініш жасалған дәрілік заттың қауіпсіздігі, тиімділігі және
сапасы туралы қорытынды

1. В Заключении о влиянии вносимых изменений в регистрационное досье на безопасность, эффективность и качестве субстанции не заполняется графа.
2. В случае рекомендации отказа во внесении изменений в регистрационное досье лекарственного средства вместе с Заключением о влиянии вносимых изменений в регистрационное досье на безопасность, эффективность и качество лекарственного средства в период действия регистрационного удостоверения в государственный орган представляется обоснование в отказе.
Приложение 9
к Правилам государственной
регистрации, перерегистрации
и внесения изменений
в регистрационное досье
лекарственных средств
Форма
Заключение
о безопасности, эффективности и качестве лекарственного
средства, заявленного на государственную регистрацию,
перерегистрацию в Республике Казахстан

1. Сараптау ұйымы Қазақстан Республикасында мемлекеттік тіркеу, қайта тіркеу кезінде дәрілік заттың қауіпсіздігіне, тиімділігіне, сапасына сараптама нәтижелерін хабарлайды:
№ р/с
Дәрілік заттың саудалық атауы (дәрілік түрін, дозасын, концентрациясын және толтыру көлемін, дәрілік препараттар үшін - қаптамадағы доза мөлшері көрсетіле отырып)
Өндіруші - ұйым, өндіруші - ел
Лицензиялық шарттың болуы (патенттің қолдану мерзімі аяқталғанға дейін)
Қазақстан Республикасында қорғау құжатымен қорғалуы (иә, жоқ)
1
2
3
4
5
кестенің жалғасы
Алғашқы сараптаманың қорытындысы (жағымды немесе жағымсыз)
Сынақ зертханасының қорытындысы: есептің күні және хаттама №, (жағымды және жағымсыз)
Фармакопея орталығының комиссияларының қорытындысы (мерзімі көрсетіле отырып, мемлекеттік тіркеуге, қайта тіркеуге ұсынылған немесе мемлекеттік тіркеуден, қайта тіркеуден бас тарту ұсынылған)
Фармакология орталығының комиссияларының қорытындысы (мерзімі көрсетіле отырып, мемлекеттік тіркеуге, қайта тіркеуге ұсынылған немесе мемлекеттік тіркеуден, қайта тіркеуден бас тарту ұсынылған)
6
7
8
9
Күні ___________
______________ ___________ _______________________________
Қызметі қолы Жауапты тұлғаның Т.А.Ә.
Мөрдің орны
Ескерту:
1. Дәрілік субстанцияның қауіпсіздігі, тиімділігі және сапасы туралы қорытындыда 8 баған толтырылмайды.
2. Қауіпсіздігі, тиімділігі және сапасы жөніндегі қорытындымен бірге дәрілік затты мемлекеттік тіркеуден, қайта тіркеуден бас тартуға ұсыныс жасалған жағдайда Мемлекеттік органға бас тартудағы дәйектеме ұсынылады.
Дәрілік заттарды мемлекеттік
тіркеу, қайта тіркеу және
тіркеу деректеріне өзгерістер
енгізу ережесіне
10-қосымша
Нысан
ТІРКЕУ КУӘЛІГІ
ҚР-ДЗ-№
Осы куәлік "Халық денсаулығы және денсаулық сақтау жүйесі туралы" Қазақстан Республикасының Кодексіне сәйкес берілген:
1.
Тіркеу куәлігі иесінің атауы
2.
Тіркеу куәлігі иесінің елі
дәрілік зат Қазақстан Республикасы аумағында тіркелген және медициналық тәжірибеде қолдануға рұқсат етілген.
Дәрілік затты тіркеу туралы ақпарат
3.
Препараттың саудалық атауы
4.
Халықаралық патенттелмеген атауы (бар болса)
5.
Дәрілік түрі
6.
Дозасы
7.
Қаптау
8.
АТХ коды
9.
Белсенді заттар құрамы
10.
Сақтау мерзімі
11.
Босатылу тәртібі (рецепт арқылы, рецептісіз)
Дәрілік затты өндіруші туралы ақпарат
Ұйым түрі немесе өндіріс учаскесі
Ұйымның атауы
Елі
1.
Өндіруші
2.
Қаптаушы
Тіркелген (қайта тіркелген) күні дейін жарамды
Өзгеріс енгізілген күні және
бұйрық нөмірі
Мемлекеттік орган басшысы
(немесе уәкілетті тұлға) М.О.
Қазақстан Республикасы
Денсаулық сақтау министрінің
2011 жылғы 15 ақпандағы
№ 84 бұйрығына
2-қосымша
Медициналық мақсаттағы
бұйымдар мен медициналық
техниканы мемлекеттік тіркеу,
қайта тіркеу
және тіркеу деректеріне
өзгерістер енгізу
ережесіне 1-қосымша
Нысан
Қазақстан Республикасында медициналық мақсаттағы бұйымдар мен
медициналық техниканы мемлекеттік тіркеу, қайта тіркеу және
олардың тіркеу деректеріне өзгерістер енгізу ережесіне өтініш
(атап өту қажет)

1. Экспертная организация сообщает результаты экспертизы на безопасность, эффективность и качество лекарственного средства при государственной регистрации, перерегистрации в Республике Казахстан:
п/п
Торговое название
лекарственного средства (с
указанием лекарственной
формы, дозировки,
концентрации и объема
заполнения, количества доз в
упаковке – для лекарственного
препарата)
организация-
производитель,
страна-
производитель
Наличие
лицензионного
договора (до
истечения срока
действия патента)
Защищенность
охранным
документом в
Республике
Казахстан (да,
нет)
1
2
3
31
5
Продолжение таблицы:
Заключение первичной
экспертизы
(положительное или
отрицательное)
Заключение
испытательной
лаборатории: дата и №
протокола, отчета
(положительное или
отрицательное)
Заключение
Фармакопейного центра
(рекомендована
государственная
регистрация,
перерегистрация с
указанием срока или
рекомендован отказ в
государственной
регистрации,
перерегистрации)
Заключение
Фармакологического
центра (рекомендована
государственная
регистрация,
перерегистрация с
указанием срока или
рекомендован отказ в
Государственной
регистрации,
перерегистрации)
5
6
7
8
Дата __________
_____________ ________________ _________________________
Должность подпись Ф.И.О. ответственного лица
Место печати
Примечание:
1. В Заключении о безопасности, эффективности и качестве лекарственной субстанции не заполняется графа 8.
2. В случае рекомендации отказа в государственной регистрации, перерегистрации лекарственного средства вместе с Заключением о безопасности, эффективности и качестве в государственный орган предоставляется обоснование в отказе.
Приложение 10
к Правилам государственной
регистрации, перерегистрации
и внесения изменений
в регистрационное досье
лекарственных средств
Форма
РЕГИСТРАЦИОННОЕ УДОСТОВЕРЕНИЕ
РК - ЛС - N
В соответствии с Кодексом Республики Казахстан "О здоровье народа и системе здравоохранения", настоящее удостоверение выдано:
1.
Наименование владельца регистрационного удостоверения
2.
Страна владельца регистрационного удостоверения
в том, что лекарственное средство Зарегистрировано и разрешено к применению в медицинской практике на территории Республики Казахстан
Информация о зарегистрированном лекарственном средстве
3.
Торговое наименование препарата
4.
Международное непатентованное название (при наличии)
5.
Лекарственная форма
6.
Дозировка
7.
Фасовка
8.
Код АТХ
9.
Состав активных веществ
10.
Срок хранения
11.
Порядок отпуска (по рецепту, без рецепта)
Информация о производителе лекарственного средства
Тип организации или участок
производства
Наименование
организации
Страна
1.
Производитель
2.
Упаковщик
Дата регистрации
(перерегистрации) Действительно до
Дата внесения изменений и номер приказа
Руководитель Государственного органа М.П.
(или уполномоченное лицо)
Приложение 2
к приказу
Министра здравоохранения
Республики Казахстан
от 15 февраля 2012 года № 84
Приложение 1
к Правилам государственной
регистрации, перерегистрации и
внесения изменений в регистрационное
досье изделий медицинского назначения
и медицинской техники
Форма
Заявление
на государственную регистрацию, перерегистрацию
изделия медицинского назначения и медицинской техники
в Республике Казахстан (нужное подчеркнуть)

1. Медициналық мақсаттағы бұйым мен медициналық техниканың атауы
______________________________________________________________
______________________________________________________________
2. Қазақстан Республикасында тіркелуі (тіркелген кезде)
Тіркеу куәлігінің №
Беру күні
Қолданылу мерзімі
3. Медициналық мақсаттағы бұйым мен медициналық техниканы өндіруші-ұйымды (әзірлеуші) көрсетіп комплектациялау (шыққан елі):
Жинақталатыны
Өндіруші-ұйым (дайындаушы)
Елі
4. Медициналық мақсаттағы бұйымдардың қолдану саласы және оның тағайындалуы
____________________________________________________________________
қолдану саласы
____________________________________________________________________
тағайындалуы
5. Қолданудағы әлеуетті қауіп дәрежесіне байланысты қауіпсіздік класы (қажеттісі көрсетілсін):
1 класы – қауіптің төмен дәрежесімен
2 а класы – қауіптің орташа дәрежесімен
2 б класы – қауіптің көтеріңкі дәрежесімен
3 класы – қауіптің жоғары дәрежесімен
6. Өндіруші:
Өндіруші-ұйым (дайындаушы)
____________________________________________________________________
Басшысы
____________________________________________________________________
Заңды мекенжайы:
____________________________________________________________________
Өндіруші-ұйымның (дайындаушы) орналасқан мекенжайы:
____________________________________________________________________
Телефон, факс, E-mail
____________________________________________________________________
өндіріс елі
____________________________________________________________________
7. Өтініш беруші:
Өндірушінің (дайындаушы) Қазақстан Республикасындағы сенімді тұлғасы
____________________________________________________________________
заңды тұлғаның аты
_____________________________________________ негізінде әрекет ететін құжатты көрсету (сенім хат немесе б.),
____________________________________________________________
№ және берілген күні, жарамды мерзімі тұлға
____________________________________________________________________
Т.А.Ә.
____________________________________________________________________
құжатты көрсету (сенім хат немесе б.), № және берілген күні,
____________________________________________________________________
жарамды мерзімі
Телефон, факс, Е-mail
____________________________________________________________________
Медициналық мақсаттағы бұйымдар мен медициналық техникаға сараптау жүргізу шарты
____________________________________________________________________
№ және шартқа отырған күні
8. Өндіруші туралы мәліметтер: (қажеттісі көрсетілсін)
Басты офис (кәсіпорын)
____________________________________________________________________
атауы, мекен-жайы
субмердігерлік ұйым ________________________ атауы, мекен-жайы еншілес кәсіпорын _______________________________________________________________атауы, мекен-жайы
өндірістік алаң ________________________________________ атауы, мекен-жайы
медициналық мақсаттағы бұйымның құрамына кіретін дәрілік затты өндіруші
____________________________________________________________________
атауы, мекен-жайы

1. Наименование изделия медицинского назначения и медицинской
техники_____________________________________________________________
_________________________________________________________________
2.Регистрация в Республике Казахстан (при перерегистрации)
№ регистрационного удостоверения
Дата выдачи
Срок действия
3.Комплектация изделия медицинского назначения и медицинской
техники с указанием организации-производителя (изготовителя), страны
происхождения:
Комплектующие
Организация-производитель (изготовитель)
Страна
4. Область применения изделия медицинского назначения и его
назначение
____________________________________________________________________
область применения
____________________________________________________________________
назначение
5. Класс безопасности в зависимости от степени потенциального
риска применения (fs24необходимое отметить): (подпункт приказа № 764)
класс 1 – с низкой степенью риска
класс 2 а – со средней степенью риска
класс 2 б – с повышенной степенью риска
класс 3 – с высокой степенью риска
6.Производитель:
Организация - производитель (изготовитель)_____________________
Руководитель __________________________________________________
Юридический адрес: ____________________________________________
Адрес местонахождения организации–производителя:
___________________
_______________________________________________________________
Телефон, факс, E-mail__________________________________________
страна производства ___________________________________________
7. Заявитель:
Разработчик, организация-производитель (изготовитель),
индивидуальный предприниматель или их доверенное лицо в Республике
Казахстан
_____________________________________________________________________
наименование
действующее на основании
_______________________________________________________________
указать документ (доверенность или др.), № и дату выдачи, срок
действия
в лице
___________________________________________________________
Ф.И.О.
_____________________________________________________________ указать
документ (доверенность или др.), № и дата выдачи, срок действия
Телефон, факс, Е-mail _________________________________________
Договор на проведение экспертизы изделий медицинского
назначения и медицинской техники ____________________________________
№ и дата заключения
8. Сведения о производителе (изготовителе):(fs24нужное указать)
головной офис (предприятие) ___________________________________
наименование, адрес
субподрядная организация ______________________________________
наименование, адрес
дочернее предприятие ____________________________________
наименование, адрес
производственная
площадка_______________________________________
наименование, адрес
производитель лекарственного средства, входящего в состав
изделия медицинского назначения
_____________________________________________
наименование, адрес

1) Қазақстан Республикасында мемлекеттік тіркеуге өтініш жасалған медициналық мақсаттағы бұйымдар мен медициналық техниканың аналогтары тіркелді:
ИӘ ЖОҚ (қажеттісін көрсету керек)
Медициналық мақсаттағы бұйымдар мен медициналық техниканың аналогтары туралы мәліметтер:
№ р/с
Мемлекеттік тіркеуге ұсынылған медициналық мақсаттағы бұйымдар мен медициналық техника аналогының саудалық атауы
Өтініш иесі (дайындаушы) көрсеткен медициналық мақсаттағы бұйымдар мен медициналық техниканың бағасы
Халықаралық аналогының бағасы
Дистрибьюторлық аналогының бағасы
2) сақталатын құжаттың көшірмесі (бар болса). Патент болмаған кезде өтішін берушінің панет иесінің құқығын бұзбау туралы кепілхаты.
ИӘ ЖОҚ (қажеттісін көрсету керек)
3) лицензиялық шарттың болуы (патент қолданысы мерзімі аяқталғанға дейін)
ИӘ ЖОҚ (қажеттісін көрсету керек)
4) дәрілік зат республикалық бюджеттік бағдарламалар шеңберінде Қазақстан Республикасы халқының әлеуметтік-мәнді ауруларын емдеу кезінде қолданылады және шектеулі клиникалық зерттеулерге немесе биоэквиваленттілікке сынақтар жүргізуге жатады.
ИӘ ЖОҚ (қажеттісін көрсету керек)
5) жарнамалау сипаты (теріс қорытындысының күні, сертификаттау жөніндегі органның атауы, сәйкес келмеу көрсеткіштері)
6) Тексерудің қорытындысын ескере отырып, Мемлекеттік орган сараптау жұмыстарын жүргізуді орынды деп санайды. Өтініш берілген дәрілік заттардың қауіпсіздігін, тиімділігін және сапа көрсеткіштерін бағалау үшін сараптауға тіркеу құжаттар жинағын және өнімдер үлгілерін дәрілік заттарды, медициналық мақсаттағы және медицина техникасы айналымы саласындағы мемлекеттік сараптау ұйымына жібереді.
Қорытынды:
1) Мемлекеттік орган талдау нәтижесін ескере отырып, сараптамалық жұмыстар жүргізуді орынды деп санайды. Тіркеу құжаттарының жинағын және өтініш берілген медициналық мақсаттағы бұйымның және медициналық техниканың қауіпсіздігін, тиімділігін және сапасын бағалау үшін сараптамалық ұйымға өнім үлгілерін сараптамаға жібереді.
2) өтініш берілген медициналық мақсаттағы бұйымдар мен медициналық техника ____________сараптамаға ___________________________байланысты жатпайды себебін көрсетіңіз)
Мемлекеттік органның жауапты тұлғасы __________________________
(Т.А.Ә., лауазымы)
Толтыру күні 2011 жылғы "____"_______________
М.О. (мөр орны)
Қазақстан Республикасы
Денсаулық сақтау министрінің
2011 жылғы 15 ақпандағы
№ 84 бұйрығына
6-қосымша
Медициналық мақсаттағы
бұйымдар мен медициналық
техниканы мемлекеттік тіркеу,
қайта тіркеу және тіркеу
деректеріне өзгерістер енгізу
ережесіне 7-қосымша
Нысан
Қазақстан Республикасында мемлекеттік тіркеуге, қайта тіркеуге
өтініш білдірген медициналық мақсаттағы бұйымдар мен
медициналық техниканың қауіпсіздігі, тиімділігі және сапасы
туралы қорытынды
Сараптау ұйымы Қазақстан Республикасында мемлекеттік тіркеуге, қайта тіркеуге өтініш білдірген медициналық мақсаттағы бұйымдар мен медициналық техника қауіпсіздігінің, тиімділігінің және сапасының сараптау қорытындысын хабарлайды
№ р/к
Медициналық мақсаттағы бұйымдар мен медициналық техникасының атауы
Өндіруші-ұйым, өндіруші-ел
Қазақстан Республикасында қорғау құжатымен қорғалуы (иә, жоқ)
Әлеуметтік дәрежесіне байланысты қауіпсіздік класы
1
2
3
4
5
кестенің жалғасы
Алғашқы сараптаманың қорытындысы
Талдамалық сараптаманың қорытындысы
Фармацевтикалық сараптаманың қорытындысы
Мамандандырылған сараптаманың қорытындысы
Сараптау ұйымының қорытындысы
6
7
8
9
10
Сарапшылық ұйымының басшысы
Қолы _________________
"____" ______ 20___ ж М.О. (мөрдің орны)
Ескерту:

1) в Республике Казахстан зарегистрированы аналоги заявленного на государственную регистрацию изделия медицинского назначения и медицинской техники:
ДА НЕТ (нужное отметить)
Сведения об аналогах изделий медицинского назначения и медицинской техники:
п/п
Торговое название аналога
изделия медицинского
назначения и медицинской
техники, заявленного на
государственную регистрацию
Цена изделия
медицинского
назначения и
медицинской
техники,
указанная
заявителем
Цена аналога
международная
Цена аналога
дистрибютерская
2) Копия охранного документа (при наличии). При отсутствиипатента, гарантийное письмо заявителя о не нарушении правпатентообладателя.
ДА НЕТ (нужное отметить)
3) наличие лицензионного договора (до истечения срока действияпатента)
ДА НЕТ (нужное отметить)
4) изделия медицинского назначения и медицинская техникаприменяется при лечении социально-значимых заболеваний населенияРеспублики Казахстан в рамках республиканских бюджетных программ иподлежат ограниченным клиническим исследованиям:
ДА НЕТ (нужное отметить);
5) наличие отрицательных отзывов на качество изделиймедицинского назначения и медицинской техники в период регистрации вРеспублике Казахстан;
6) характер отрицательных отзывов (дата отрицательногозаключения, наименование органа по сертификации, показателинесоответствия).
Заключение:
1) С учетом результатов анализа государственный орган считаетпроведение экспертных работ целесообразным. Направляет регистрационное досье и образцы продукции на экспертизу в экспертнуюорганизацию для оценки показателей безопасности, эффективности икачества заявленного изделия медицинского назначения или медицинскойтехники.
2) Заявленные изделий медицинского назначения и медицинской
техники __________ не подлежат экспертизе в виду ______________
(указать причину)
Ответственное лицо ______________________ Подпись _________
государственного органа (Ф.И.О., должность)
Дата заполнения:
"____" ______20___ г М.П. (место печати)
Приложение 6
к приказу
Министра здравоохранения
Республики Казахстан
от 15 февраля 2012 года № 84
Приложение 7
к Правилам государственной
регистрации, перерегистрации и
внесения изменений в регистрационное
досье изделий медицинского назначения
и медицинской техники
Форма
Заключение о безопасности, эффективности и качестве
изделия медицинского назначения/медицинской техники,
заявленного на государственную регистрацию, перерегистрацию в
Республике Казахстан
Экспертная организация сообщает результаты экспертизы на безопасность, эффективность и качество изделия медицинского назначения/медицинской техники, заявленного на государственную регистрацию, перерегистрацию в Республике Казахстан
п/п
Наименование изделия
медицинского
назначения/медицинской
техники
Организация-
производитель,
страна-производитель
Защищенность
охранным документом
в Республике
Казахстан (да, нет)
Класс безопасности
в зависимости от
степени
потенциального
риска
1
2
3
4
5
Продолжение таблицы:
Заключение
первичной
экспертизы
Заключение
аналитической
экспертизы
Заключение
фармацевтической
экспертизы
Заключение
специализирован-
ной экспертизы
Заключение
экспертной
организации
6
7
8
9
10
Руководитель Экспертной организации
Подпись_________________
"____" ______20___ г М.П. (место печати)
Примечание:

1. 6-98 бағандарда сараптау кезеңі бойынша қорытындының ресімделген күні және № (бар болса) көрсетіледі
2. 10-бағанында сараптау ұйымының Қазақстан Республикасында мемлекеттік тіркеуден, қайта тіркеуден бас тартуына ұсынымдар көрсетіледі.
Сараптау ұйымының медициналық мақсаттағы бұйымдар мен медициналық техниканың қауіпсіздігі, тиімділігі және сапасы жөніндегі Қорытындысына медициналық мақсаттағы бұйымдар мен медициналық техниканы Қазақстан Республикасында мемлекеттік тіркеуден, қайта тіркеуден бас тартуға ұсыным жасалған жағдайда мемлекеттік органға түсініктеме беріледі.
Қазақстан Республикасы
Денсаулық сақтау министрінің
2011 жылғы 15 ақпандағы
№ 84 бұйрығына
7-қосымша
Медициналық мақсаттағы
бұйымдар мен медициналық
техниканы мемлекеттік тіркеу,
қайта тіркеу және тіркеу
деректеріне өзгерістер енгізу
ережесіне 10-қосымша
Нысан
Жаңа редакцияны талап етпейтін, Қазақстан Республикасындағы
қолданыс кезеңінде медициналық мақсаттағы бұйымдар мен (немесе)
медициналық техниканың тіркеу деректеріне енгізілетін 1 түрдегі өзгерістер
Өзгеріс
Шарт/ескерту
Өзгерістер енгізуге қажетті құжаттар мен материалдардың тізбесі
1
2
3
1. Өндірістік лицензия мазмұнының өзгерісі:
Негізгі шарт - өндіріске жаңа лицензия өндіруші елдің уәкілетті органы беруі тиіс
- Бекітілген түр бойынша өзгеріс енгізуге өтініш;
- Өндірушіден (дайындаушы) Қазақстан Республикасында мемлекеттік тіркеу кезінде мүдделерін ұсыну құқына сенімхат;
- Өндіруші–елде (дайындаушы) медицина техникасының тіркелгенін куәландыратын құжат және/немесе Еркін сату сертификаты (Free Sale) енгізілген өзгерістерімен;
- *Өндіруші-елінде (дайындаушы) өндіру құқына мемлекеттік лицензия;
- *Лицензияға негізгі құрамдас және жинақтаушы бөліктер, материалдар тізбесі көрсетілген қосымша;
- Өндіріс шарттарының ұлттық және/немесе халықаралық стандарттармен (GMP; ISO; EN) сәйкестігін растайтын құжат;
- медициналық техниканың ұлттық немесе халықаралық нормативтік құжаттарға сәйкестігін растайтын құжат (Сәйкестік декларациясы, Сәйкестік сертификаты);
- Қазақстан Республикасының тіркеу куәлігінің көшірмесі;
- Өндірушінің дайын өнімнің сапасы мен қауіпсіздігін бақылау және өндірістік үдерісінің өзгеріс енгізілген күнін көрсете отырып, өзгеріссіз қалатынын куәландыратын хаты;
- медициналық мақсаттағы бұйымның қолдану жөніндегі нұсқаулығының жобалары (JPEG форматында CD электрондық тасығыштарында );
- таңбалау макеті (JPEG форматында CD электрондық тасығыштарында)
Құжаттарды тіркеу
- дайындаушы-зауыт, дистрибьютор атауының өзгеруі
Өндіріс орны өзгерген жоқ
- бөлік немесе бүкіл өндірістік үдеріс үшін өндіріс орнының (орындарының) өзгеруі
Сынақ тәсілдерін қоса алғанда, өндіріс үдерісінде және ерекшелігінде өзгерістер жоқ.

1. В графах 6-98 указывается дата и №(при наличии) оформления заключения по этапу экспертизы
2. В графе 10 указывается рекомендация экспертной организации к государственной регистрации, перерегистрации в Республике Казахстан, отказу в них.
В случае рекомендации к отказу в государственной регистрации, перерегистрации изделий медицинского назначения и медицинской техники в Республике Казахстан к Заключению о безопасности, эффективности и качестве изделий медицинского назначения/медицинской техники экспертной организацией в государственный орган представляются пояснения.
Приложение 7
к приказу
Министра здравоохранения
Республики Казахстан
от 15 февраля 2012 года № 84
Приложение 10
к Правилам государственной
регистрации, перерегистрации и
внесения изменений в регистрационное
досье изделий медицинского назначения
и медицинской техники
Форма
Изменения типа 1, не требующие новой регистрации,
вносимые в регистрационное досье изделия медицинского
назначения и (или) медицинской техники в период действия
регистрационного удостоверения в Республике Казахстан
Изменение
Условия/замечания
Перечень документов и
материалов, необходимых для
внесения изменений
1
2
3
1. Изменение содержания
производственной
лицензии:
- изменение названия
завода-изготовителя;
дистрибутора
- изменение места
(мест) производства для
части или всего
производственного
процесса
Основное условие -
новая лицензия на
производство должна
быть выдана
уполномоченным органом
страны производителя
(изготовителя)
Место производства не
изменилось
Нет изменений в
производственном
процессе или
спецификациях, включая
методы испытания.
- Заявление на внесение изменений по
утвержденной форме;(на электронном
носителе CD в формате word)
- Доверенность от производителя на
право представления интересов при
государственной регистрации в
Республике Казахстан;(на электронном
носителе CD в формате word)
- Документ, удостоверяющий
регистрацию медицинской техники в
стране производителе и/или
Сертификат свободной продажи
(FreeSale) с внесенными
изменениями;( В соответствии с
международными нормами заверения)
- *Государственная лицензия на право
производства в стране-производителе;
- *приложение к лицензии с указанием
перечня основных составных и
комплектующих частей, материалов;
- Документ, подтверждающий
соответствие условий производства
национальным и/или международным
стандартам (GMP; ISO; EN);;( В
соответствии с международными
нормами заверения)
- Документ, подтверждающий
соответствие медицинской техники
национальным или международным
нормативным документам (Декларация
соответствия; Сертификат
соответствия);;( В соответствии с
международными нормами заверения)
- Копия регистрационного
удостоверения Республики Казахстан;
- Письмо производителя,
удостоверяющее, что производственный
процесс и контроль за качеством и
безопасностью готового продукта
остаются без изменений, с указанием
даты внесения изменений;
- проекты инструкций по применению
изделий медицинского назначения;
(на электронном носителе CD в
формате word)
- макет маркировки(на электронном
носителе CD в формате JPGE )
Опись документов

2. Медициналық мақсаттағы бұйымдар мен медициналық техника атауының өзгеруі
- Медициналық мақсаттағы бұйымдар мен медициналық техника атауының өзгеруі қажеттігінің дәлелді негіздемесі
- Бекітілген түр бойынша өзгерістер енгізуге өтініш макеті (JPEG форматында CD электрондық тасығыштарында);
- Өндірушіден (дайындаушы) Қазақстан Республикасында мемлекеттік тіркеу кезінде мүдделерін ұсыну құқына сенімхат макеті (JPEG форматында CD электрондық тасығыштарында);
- Атауы өзгертілген өндіруші–елде медициналық мақсаттағы бұйымдар мен медициналық техниканың тіркелгенін куәландыратын құжат және/немесе Еркін сату сертификаты;
- Қазақстан Республикасының тіркеу куәлігінің көшірмесі;
- Өндірушінің медициналық мақсаттағы бұйымдар мен медициналық техника атауының өзгеруі қажеттігінің дәлелді негіздемесі бар хаты;
- медициналық мақсаттағы бұйымдарды қолдану жөніндегі нұсқаулық жобалары (JPEG форматында CD электрондық тасығыштарында );
- таңбалау макеті (JPEG форматында CD электрондық тасығыштарында);
Құжаттарды тіркеу
3. Шығын материалындағы және/немесе жинақталатын және/немесе керек-жарақтар құрамының (атауының артуы/азаюы және/немесе ауысуы) өзгеруі
Медициналық мақсаттағы бұйымдар мен медициналық техниканың қызметтік сипаттамаларына әсер етпеуі
- Бекітілген түр бойынша өзгерістер енгізуге өтініш макеті (JPEG форматында CD электрондық тасығыштарында);
- Қазақстан Республикасының тіркеу куәлігінің көшірмесі;
- Өндірушінің (дайындаушы) жинақтар құрамының өзгеруі қажеттігінің дәлелді негіздемесі бар және жинақтардың жаңа тізбесі көрсетілген хаты;
- Пайдаланылатын құжат
Құжаттарды тіркеу
4. Қолдану көрсетілімдерінің; қолдану саласының; қолдануға болмайтын жағдайлардың; жағымсыз әсерлердің алынуы/қосылуы
Медициналық мақсаттағы бұйымдар мен медициналық техниканы қолданғандағы қауіпсіздігі сақталуы және клиникалық қауіпсіздік және сапа зерттеулері деректерімен расталуы тиіс
- Бекітілген түр бойынша өзгерістер енгізуге өтініш макеті (JPEG форматында CD электрондық тасығыштарында);
- Қазақстан Республикасының тіркеу куәлігінің көшірмесі;
- Өндірушінің (дайындаушы) қолдану көрсетілімінің өзгеруі қажеттігінің дәлелді негіздемесі бар хаты;
- медициналық мақсаттағы бұйымдарды қолдану жөніндегі нұсқаулық жобалары макеті (JPEG форматында CD электрондық тасығыштарында);
- бұрын бекітілген нұсқаулық;
- таңбалау макеті (қажет болған жағдайда);
- енгізілген өзгерістерді көрсететін, клиникалық (медициналық) сынақтар қорытындысы
Құжаттарды тіркеу
5. Керек-жарақтарды және (немесе) жинақтау және/немесе шығын материалдарын, буып-түюге, өңдеуге, соңғы қаптауға және таңбалауға арналған медициналық мақсаттағы бұйымдарды өндірушінің ауысуы;
және/немесе керек-жарақтарды және (немесе) жинақтау және/немесе шығын материалдарын, буып-түюге, өңдеуге, соңғы қаптауға және таңбалауға арналған медициналық мақсаттағы бұйымдарды өндірушінің өндіру орнының өзгеруі
Жинақтау және/немесе шығын материалдарының техникалық сипаттамасы мен сапа бақылауы дайын өнімнің сапасын төмендетпеуі керек
- Бекітілген түр бойынша өзгерістер енгізуге өтініш макеті (JPEG форматында CD электрондық тасығыштарында);
- Өндіріс шарттарының жинақталатын және/немесе шығын материалдарының ұлттық және/немесе халықаралық стандарттарымен (GMP; ISO; EN) сәйкестігін растайтын құжат;
- Қазақстан Республикасының тіркеу куәлігінің көшірмесі;
- Өндірушінің (дайындаушы) дайын өнімнің сапасы мен қауіпсіздігін бақылау және өндірістік үдерісінің өзгеріссіз қалатынын куәландыратын хаты;
- медициналық мақсаттағы бұйымдарды қолдану жөніндегі нұсқаулық жобалары (қажет болған жағдайда) макеті (JPEG форматында CD электрондық тасығыштарында)
Құжаттарды тіркеу
6. Медициналық мақсаттағы бұйымдардың сақтау мерзімінің артуы/азаюы
Мерзімінің өзгеруінің дәлелді негіздемесі
- Бекітілген түр бойынша өзгерістер енгізуге өтініш макеті (JPEG форматында CD электрондық тасығыштарында);
- Қазақстан Республикасының тіркеу куәлігінің көшірмесі;
- Өндірушінің (дайындаушы) дайын өнімнің сапасы мен қауіпсіздігін бақылау және өндірістік үдерісінің өзгеріссіз қалатынын куәландыратын хаты;
- Тұрақтылығы жөніндегі деректер (медициналық мақсаттағы бұйымдар үшін) 3 сериядан кем емес);
- Медициналық мақсаттағы бұйымдарды қолдану жөніндегі нұсқаулық жобасы (қажет болған жағдайда) макеті (JPEG форматында CD электрондық тасығыштарында);
- Таңбалау макеті (JPEG форматында CD электрондық тасығыштарында)
Құжаттарды тіркеу

2. Изменение
наименования изделия
медицинского назначения
и/или медицинской
техники
- Мотивированное
обоснование
необходимости изменения
наименования изделия
медицинского назначения
и/или медицинской
техники
- Заявление на внесение изменений по
утвержденной форме;(на электронном
носителе CD в формате word)
- Доверенность от производителя на
право представления интересов при
государственной регистрации в
Республике Казахстан;(на электронном
носителе CD в формате word)
-Документ, удостоверяющий
регистрацию изделия медицинского
назначения и медицинской техники в
стране производителе под измененным
наименованием и/или Сертификат
свободной продажи (FreeSale);
(В соответствии с международными
нормами заверения)
- Копия регистрационного
удостоверения Республики Казахстан;
- Письмо производителя
(изготовителя), содержащее
мотивированное обоснование
необходимости изменения наименования
изделия медицинского назначения
и(или) медицинской техники;
- проекты инструкций по применению
изделий медицинского назначения;(на
электронном носителе CD в формате
word)
/ эксплуатационный документ
- макет маркировки (на электронном
носителе CD в формате JPGE)
- Опись документов
3. Изменение
(увеличение/уменьшение
наименований и/или
замена) в составе
принадлежностей и/или
комплектующих и/или
расходных материалов
Отсутствие влияния на
функциональные
характеристики изделий
медицинского назначения
и медицинской техники
- Заявление на внесение изменений по
утвержденной форме;(на электронном
носителе CD в формате word)
- Копия регистрационного
удостоверения Республики Казахстан;
- Письмо производителя
(изготовителя), содержащее
мотивированное обоснование
необходимости изменения в составе
комплектующих и указанием нового
перечня комплектующих;
- Эксплуатационный документ на
государственном и русском языке
-Опись документов
4. Удаление/добавление
показаний по
применению; области
применения;
противопоказаний;
побочных эффектов
Безопасность применения
изделия медицинского
назначения и /или
медицинской техники
должна сохраняться и
подтверждаться данными
исследований,
клинической
безопасности и качества
- Заявление на внесение изменений по
утвержденной форме; (на электронном
носителе CD в формате word)
- Копия регистрационного
удостоверения Республики Казахстан;
- Письмо производителя
(изготовителя), содержащее
мотивированное обоснование
необходимости изменения показаний по
применению;
- проекты инструкций по применению
изделий медицинского назначения;(на
электронном носителе CD в формате
word)
- ранее утвержденная инструкция;
- макет маркировки (при
необходимости);(на электронном
носителе CD в формате JPGE)
- результаты клинических
(медицинских) испытаний, отражающие
внесенные изменения
- Опись документов
5.Смена производителей
изделия медицинского
назначения,
предназначенного для
фасовки, обработки,
окончательной упаковки
и маркировки;
принадлежностей и(или)
комплектующих и/или
расходных материалов
и/или Изменение места
производства
производителя изделия
медицинского
назначения,
предназначенного для
фасовки, обработки,
окончательной упаковки
и маркировки,
принадлежностей и/или
комплектующих и/или
расходных материалов
Технические
характеристики и
контроль качества
комплектующих и/или
расходных материалов не
должны снижать качество
готового продукта
-Заявление на внесение изменений по
утвержденной форме;(на электронном
носителе CD в формате word)
-Документ, подтверждающий
соответствие условий производства
национальным и/или международным
стандартам (GMP; ISO; EN)
комплектующих и/или расходных
материалов; (В соответствии с
международными нормами заверения)
- Копия регистрационного
удостоверения Республики Казахстан;
- Письмо производителя,
удостоверяющее, что производственный
процесс и контроль за качеством и
безопасностью готового продукта
остаются без изменений;
- проекты инструкций по применению
изделия медицинского назначения (при
необходимости) (на электронном
носителе CD в формате word)
- Опись документов
6.Увеличение/уменьшение
срока хранения изделия
медицинского назначения
Мотивированное
обоснование изменения
срока
-Заявление на внесение изменений по
утвержденной форме; (на электронном
носителе CD в формате word)
- Копия регистрационного
удостоверения Республики Казахстан;
- Письмо производителя,
удостоверяющее, что производственный
процесс и контроль за качеством и
безопасностью готового продукта
остаются без изменений;
- Данные по стабильности (для
изделий медицинского назначения) не
менее чем на 3-х сериях);
- Проект инструкции по применению
изделия медицинского назначения (при
необходимости);(на электронном
носителе CD в формате word)
- Макет маркировки;(на электронном
носителе CD в формате JPGE)
- Опись документов

7. Сақтау шарттарының өзгеруі
Сақтау шарттары өзгеруінің дәлелді негіздемесі
- Бекітілген түр бойынша өзгерістер енгізуге өтініш макеті (JPEG форматында CD электрондық тасығыштарында);
- Қазақстан Республикасының тіркеу куәлігінің көшірмесі;
- Сақтау шарттарын өзгерту туралы өндірушінің негіздеме – хаты;
- Тұрақтылығы жөніндегі деректер (медициналық мақсаттағы бұйымдар үшін) 3 сериядан кем емес);
- Медициналық мақсаттағы бұйымдарды қолдану жөніндегі нұсқаулық жобасы (қажет болған жағдайда) макеті (JPEG форматында CD электрондық тасығыштарында);
- Таңбалау макеті (JPEG форматында CD электрондық тасығыштарында)
Құжаттарды тіркеу
8. Медициналық мақсаттағы бұйымдардың дайын өнімінің сапасын бақылау үдерісіндегі өзгерістер
Сапасын бақылау үдерісіндегі өзгерістердің дәлелді негіздемесі
- Бекітілген түр бойынша өзгерістер енгізуге өтініш макеті (JPEG форматында CD электрондық тасығыштарында);
- Қазақстан Республикасының тіркеу куәлігінің көшірмесі;
- Өндірушінің (дайындаушы), өндірістік үдерістің өзгеріссіз қалатынын куәландыратын хаты;
- Өндірушінің (дайындаушы), бақылаудың көрсетілген процедурасы дайын өнімнің сапасы мен қауіпсіздігін төмендетпейтінін куәландыратын хаты;
- соңғы өнімнің сапасын реттейтін, енгізілген өзгерістері бар нормативтік техникалық құжаттама;
Құжаттарды тіркеу
9. Медициналық мақсаттағы бұйымдар қаптамасының өзгерістері:
- медициналық мақсаттағы бұйымдардың бірінші қаптамасы;
- екінші және/немесе топтық қаптама
Қаптама өзгеруінің медициналық мақсаттағы бұйымдардың сапасына, тұрақтылығына әсер етуі/әсер етпеуі туралы дәлелді негіздемелері; медициналық мақсаттағы бұйымдар-қаптама өзара әрекеттесуі
- Бекітілген түр бойынша өзгерістер енгізуге өтініш макеті (JPEG форматында CD электрондық тасығыштарында);
- Қазақстан Республикасының тіркеу куәлігінің көшірмесі;
- Өндірушінің (дайындаушы) бірінші қаптамаға қатысты енгізілген өзгерістердің медициналық мақсаттағы бұйымдардың сапа тұрақтылығына әсер ететінін/әсер етпейтінін куәландыратын хаты;
- өзгерістер енгізілген нормативтік техникалық құжаттама;
- жаңа және ескі үлгінің қаптама макеті макеті (JPEG форматында CD электрондық тасығыштарында);
- жаңа және ескі үлгінің таңбалау макеті макеті (JPEG форматында CD электрондық тасығыштарында);
- медициналық техника үшін өлшемі 13xl5 см кем емес фото;
Құжаттарды тіркеу
10. Оттискілердің, белгілердің немесе басқа да таңбалаулардың, мөртабандар мен жазбалардың, таңбалау үшін пайдаланылатын бояулардың қосылуы немесе өзгеруін қоса алғанда өзгеруі
Таңбалауға өзгерістерді енгізудегі дәлелді негіздемесі
- Бекітілген түр бойынша өзгерістер енгізуге өтініш макеті (JPEG форматында CD электрондық тасығыштарында);
- Қазақстан Республикасының тіркеу куәлігінің көшірмесі;
- Енгізілетін өзгерістер туралы өндірушінің негіздеме – хаты;
- қаптама макеті (JPEG форматында CD электрондық тасығыштарында);
- таңбалау макеті (JPEG форматында CD электрондық тасығыштарында);

7. Изменение условий
хранения
Мотивированное
обоснование изменения
условий хранения
-Заявление на внесение изменений по
утвержденной форме; (на электронном
носителе CD в формате word)
- Копия регистрационного
удостоверения Республики Казахстан;
- Письмо-обоснование производителя
(изготовителя) об изменении условий
хранения;
- Данные по стабильности (для
изделий медицинского назначения) не
менее чем на 3-х сериях);
- Проект инструкции по применению
изделия медицинского назначения (при
необходимости); (на электронном
носителе CD в формате word)
- Макет маркировки; (на электронном
носителе CD в формате JPGE)
- Опись документов
8. Изменение в
процедуре контроля
качества готового
продукта изделия
медицинского назначения
Мотивированное
обоснование изменения в
процедуре контроля
качества
-Заявление на внесение изменений по
утвержденной форме; (на электронном
носителе CD в формате word)
- Копия регистрационного
удостоверения Республики Казахстан;
- Письмо производителя,
удостоверяющее, что производственный
процесс и остается без изменений;
- Письмо производителя,
удостоверяющее, что заявленная
процедура контроля не снижает
качество и безопасность готового
продукта;- нормативная техническая
документация, с внесенными
изменениями, регламентирующая
качество конечного продукта
- Опись документов
9. Изменение упаковки
изделия медицинского
назначения:
- первичной упаковки
изделия медицинского
назначения;
- вторичной и/или
групповой упаковки
Мотивированное
обоснование о влиянии/
не влиянии изменения
упаковки на
стабильность, качество
изделия медицинского
назначения;
взаимодействия
упаковка- изделие
медицинского назначения
-Заявление на внесение изменений по
утвержденной форме; (на электронном
носителе CD в формате word)
- Копия регистрационного
удостоверения Республики Казахстан;
- Письмо производителя,
удостоверяющее о том, что вносимые
изменения, относительно первичной
упаковки влияют/ не влияют на
стабильность, качество изделия
медицинского назначения;
- нормативная техническая
документация, с внесенными
изменениями;
- макет упаковки нового и старого
образца; (на электронном носителе CD
в формате JPGE)
- макет маркировки нового и старого
образца; (на электронном носителе CD
в формате JPGE)
- фото размером не менее 13x l5 см
для медицинской техники
- Опись документов
10. Изменение оттисков,
грунтовки или других
маркировок, штампов и
надписей, включая
добавление или
изменения краски,
используемых для
маркировки.
Мотивированное
обоснование внесения
изменений в маркировку
-Заявление на внесение изменений по
утвержденной форме; (на электронном
носителе CD в формате word)
- Копия регистрационного
удостоверения Республики Казахстан;
- Письмо-обоснование производителя о
вносимых изменениях;
- макет упаковки; (на электронном
носителе CD в формате JPEG)
- макет маркировки; (на электронном
носителе CD в формате JPEG)

- медициналық техника үшін өлшемі 13xl5 см кем емес фото;
Құжаттарды тіркеу
Ескерту:
Құжаттар міндетті түрде орыс тіліне аударылып ұсынылады.
Өтініш беруші ұсынылатын құжаттардың дұрыстығына жауапты.

- фото размером не менее 13x l5 см
для медицинской техники
- Опись документов
Примечание:
Документы представляются с обязательным переводом на русский язык.
Заявитель несет ответственность за достоверность предоставляемых документов.