Қазақстан Республикасының жалпы білім беретін оқу орындары оқушыларының емтихандарын өткізу және 2011 - 2012 оқу жылын аяқтау туралы
Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2012 жылғы 19 наурыздағы № 107 Бұйрығы. Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде 2012 жылы 28 наурызда № 7482 тіркелді
2007 жылғы 27 шілдедегі «Білім туралы» Қазақстан Республикасы Заңының 5-бабының 14) тармақшасына сәйкес және 2011 - 2012 оқу жылын ұйымдасқан түрде аяқтау, Қазақстан Республикасы жалпы білім беретін оқу орындары оқушыларының көшіру мен бітіру емтихандарын өткізу мақсатында БҰЙЫРАМЫН:
1. Оқу жылын аяқтау және бітіруші сыныптардың оқушыларының қорытынды аттестаттауын өткізу мынадай тәртіпте белгіленсін:
1) барлық типтегі жалпы білім беретін күндізгі және кешкі (кезекті) оқу орындарындағы мектепалды, 1-11 (12)-сыныптарда оқу сабақтары 2012 жылғы 25 мамырда аяқталады;
2) 9 (10)-сынып оқушыларын негізгі орта білім курсы бойынша қорытынды аттестаттау 2012 жылғы 30 мамыр - 16 маусым күндерінде, 11-сынып оқушыларын жалпы орта білім курсы бойынша қорытынды аттестаттау 2012 жылғы 31 мамыр - 20 маусым күндерінде өткізіледі;
3) 9 (10)-сынып бітірушілері негізгі орта білім курсы бойынша үш міндетті емтихан тапсырады:
ана тілі мен әдебиетінен (оқыту тілі) жазбаша емтихан - 30 мамырда (гуманитарлық пәндерді тереңдете оқытатын мектептердің және гимназиялардың оқушылары - шығарма, қалғандары - диктант жазады);
алгебрадан жазбаша емтихан - 2 маусымда;
орыс, өзбек, ұйғыр, тәжік тілдерінде оқытатын мектептердегі мемлекеттік тілден ауызша емтихан - 6 маусымда;
қазақ тілінде оқытатын мектептердегі орыс тілінен ауызша емтихан - 6 маусымда;
Негізгі орта білім беру ұйымы бітірушісінің таңдауына кез келген пәннен ауызша емтихан тапсыру ұсынылады, бірақ 2 пәннен артық болмауы қажет.
4) ағымдағы оқу жылында Қазақстан Республикасының жоғары оқу орындарына оқуға түскісі келетін жалпы орта білім беру ұйымдарының 11 (12)-сыныптарын бітірушілер мемлекеттік қорытынды аттестаттауды ұлттық бірыңғай тестілеу (бұдан әрі - ҰБТ) нысанында тапсырады.
Оқу бітірген жылы республиканың жоғары оқу орындарына оқуға түсуді және ҰБТ-ге қатысуды қаламайтын жалпы орта білім беру ұйымдарының 11 (12) сынып бітірушілері төрт міндетті емтихандарды мына мерзімдерде тапсырады:
орыс, өзбек, ұйғыр және тәжік тілдерінде оқытатын мектептердегі мемлекеттік тілден ауызша емтихан - 31 мамырда;
қазақ тілінде оқытатын мектептердегі орыс тілінен ауызша емтихан - 31 мамырда;
ана тілі мен әдебиетінен (мектептегі оқыту тілі) шығарма түрінде жазбаша емтихан (кешкі жалпы білім беретін мектептер үшін - диктант) - 4 маусымда;
алгебра және анализ бастамаларынан жазбаша емтихан - 8 маусымда;
Қазақстан тарихынан ауызша емтихан - 11 маусымда.
Бітірушінің таңдауына кез келген, 2-ден артық емес пәндерден ауызша емтихан тапсыру ұсынылады.

О завершении 2011 - 2012 учебного года и проведении экзаменов учащихся общеобразовательных учебных заведений Республики Казахстан
Приказ Министра образования и науки Республики Казахстан от 19 марта 2012 года № 107. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 28 марта 2012 года № 7482
В соответствии с подпунктом 14) статьи 5 Закона Республики Казахстан «Об образовании» от 27 июля 2007 года и в целях организованного завершения 2011 - 2012 учебного года и проведения переводных и выпускных экзаменов учащихся общеобразовательных учебных заведений Республики Казахстан ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Установить следующий порядок завершения учебного года и проведения итоговой аттестации учащихся выпускных классов:
1) учебные занятия в предшкольных, 1-11(12) классах всех типов дневных и вечерних (сменных) общеобразовательных учебных заведений завершаются 25 мая 2012 года;
2) итоговая аттестация учащихся 9 (10) классов за курс основного среднего образования проводится с 30 мая по 16 июня 2012 года, учащихся 11(12) классов за курс общего среднего образования - с 31 мая по 20 июня 2012 года;
3) выпускники 9 (10) классов сдают три обязательных экзамена за курс основного среднего образования:
письменный экзамен по родному языку и литературе (по языку обучения) - 30 мая (сочинение - для учащихся школ с углубленным изучением гуманитарных предметов и гимназий, диктант - для остальных);
письменный экзамен по алгебре - 2 июня;
устный экзамен по государственному языку в школах с русским, узбекским, уйгурским и таджикским языками обучения - 6 июня;
устный экзамен по русскому языку в школах с казахским языком обучения - 6 июня.
На выбор выпускника организации основного среднего образования предлагаются устные экзамены по любому предмету, но не более 2-х предметов;
4) выпускники 11(12) классов организаций общего среднего образования, желающие в текущем учебном году поступать в организации высшего образования Республики Казахстан, сдают итоговую государственную аттестацию в форме единого национального тестирования (далее - ЕНТ).
Для выпускников 11 (12) классов организаций общего среднего образования, не желающих в год завершения обучения поступать в организации высшего образования республики и участвовать в ЕНТ, установлены четыре обязательных экзамена в следующие сроки:
устный экзамен по государственному языку в школах с русским, узбекским, уйгурским, таджикским языками обучения - 31 мая;
устный экзамен по русскому языку в школах с казахским языком обучения - 31 мая;
письменный экзамен по родному языку и литературе (язык обучения школы) в форме сочинения (для вечерних общеобразовательных школ - диктант) - 4 июня;
письменный экзамен по алгебре и началам анализа - 8 июня;
устный экзамен по истории Казахстана - 11 июня.
На выбор выпускника предлагаются устные экзамены по любому предмету, но не более 2-х предметов.

2. Облыстық, Алматы және Астана қалаларының білім басқармалары жалпы орта білім беру ұйымдарында 2011 - 2012 оқу жылын осы бұйрықтың талаптарына, Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2008 жылғы 18 наурыздағы № 125 бұйрығымен бекітілген (2008 жылғы 21 сәуірде нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу Тізілімінде № 5191-мен тіркелген, «Заң газеті» газетінің 2008 жылғы 30 мамырдағы № 81 (1481) санында жарияланған) Бастауыш, негізгі орта, жалпы орта білімнің білім беретін оқу бағдарламаларын іске асыратын білім беру ұйымдарындағы білім алушылардың үлгеріміне ағымдық бақылаудың, оларды аралық және қорытынды аттестаттаудың үлгі ережесіне сәйкес аяқтауды қамтамасыз етсін.
3. Алматы, Жамбыл және Оңтүстік Қазақстан облыстарының, Алматы қаласының білім басқармалары өзбек, ұйғыр және тәжік тілдерінде оқытатын мектептер үшін жазбаша бітіру емтихандарын өткізуге арналған емтихандық материалдарды уақытында дайындасын.
4. Мектепке дейінгі және орта білім департаменті (Ж.А. Жонтаева):
1) республикалық білім беру ұйымдарының 9 (10) және 11(12)-сыныптарын бітірушілері үшін қазақ тілі мен әдебиетінен, орыс тілі мен әдебиетінен, алгебрадан, алгебра және анализ бастамаларынан емтихандық тапсырмалар пакеттерін дайындасын;
2) қазақ тілі мен әдебиетінен шығарма тақырыптарын ТМД елдерінің және Моңғолияның Білім министрліктеріне жеткізсін;
3) шығарма тақырыптарын жариялау үшін «Қазақстан мұғалімі» және «Учитель Казахстана» газеттерінің редакцияларына ұсынсын;
4) осы бұйрықтың белгіленген тәртіппен Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін қамтамасыз етсін;
5) осы бұйрықты мемлекеттік тіркеуден өткізілгеннен кейін бұқаралық ақпарат құралдарында жарияласын.
5. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау вице-министр М.Н. Сарыбековке жүктелсін.
6. Осы бұйрық алғаш рет ресми жарияланғанынан он күнтізбелік күн өткеннен кейін қолданысқа енгізіледі.
Министр                                  Б. Жұмағұлов

2. Областным, городов Алматы и Астана управлениям образования обеспечить завершение 2011-2012 учебного года в организациях общего среднего образования в соответствии с требованиями настоящего приказа, Типовыми правилами текущего контроля успеваемости, промежуточной и итоговой аттестации обучающихся в организациях образования, реализующих общеобразовательные учебные программы начального, основного среднего, общего среднего образования, утвержденными приказом Министра образования и науки Республики Казахстан от 18 марта 2008 года № 125 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов 21 апреля 2008 года за № 5191, опубликован в газете «Юридическая газета» от 30 мая 2008 года № 81 (1481)).
3. Алматинскому, Жамбылскому, Южно-Казахстанскому областным и города Алматы управлениям образования своевременно подготовить экзаменационные материалы по проведению письменных выпускных экзаменов для школ с узбекским, уйгурским и таджикским языками обучения.
4. Департаменту дошкольного и среднего образования (Жонтаева Ж.А.):
1) подготовить пакеты экзаменационных заданий по казахскому языку и литературе, русскому языку и литературе, алгебре, алгебре и началам анализа для выпускников 9 (10) и 11 (12) классов республиканских организаций среднего образования;
2) довести темы сочинений по казахскому языку и литературе до Министерств образования стран СНГ и Монголии;
3) представить редакциям газет «Қазақстан мұғалімі», «Учитель Казахстана» темы сочинений для опубликования;
4) обеспечить в установленном порядке государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
5) после прохождения государственной регистрации опубликовать настоящий приказ в средствах массовой информации.
5. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на вице-министра Сарыбекова М.Н.
6. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр                                    Б. Жумагулов