Банктер, банктің немесе банк холдингінің еншілес ұйымдары сатып алатын заңды тұлғалардың акцияларына (жарғылық капиталға қатысу үлестеріне) қойылатын талаптарды, сондай-ақ банктің заңды тұлғалардың жарғылық капиталына қатысу үлестерінің не акцияларының жиынтық құнын белгілеу туралы
Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2012 жылғы 24 ақпандағы № 84 Қаулысы. Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде 2012 жылы 2 сәуірде № 7504 тіркелді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2019 жылғы 19 тамыздағы № 131 қаулысымен
Ескерту. Күші жойылды – ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 19.09.2019 № 131 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
Ескерту. Тақырыбы жаңа редакцияда – ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 27.03.2017 № 54 (01.06.2017 бастап қолданысқа енгізіледі) қаулысымен
"Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне банк қызметін және қаржы ұйымдарын тәуекелдерді азайту тұрғысынан реттеу мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" 2011 жылғы 28 желтоқсандағы Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің Басқармасы ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Мыналар белгіленсін:
1) екінші деңгейдегі банктер, банктердің немесе банк холдингтерінің еншілес ұйымдары заңды тұлғалардың акцияларын олар мынадай талаптарға сәйкес келген кезде сатып алатыны:
Қазақстан Республикасының резидент емес заңды тұлғаларының акциялары осы қаулының қосымшасында көрсетілген халықаралық қор биржаларында еркін айналыста болады;
"Бағалы қағаздар рыногы туралы" 2003 жылғы 2 шілдедегі Қазақстан Республикасы Заңының 22-1-бабы 3-тармағының талаптарына сәйкес Қазақстан Республикасының резиденті-ұйымдары таныған заңды тұлғалардың акциялары қор биржасының тізіміне енгізілген;
Қазақстан Республикасының резиденті-заңды тұлғалардың акциялары қор биржасының ресми тізіміне енгізілген;
Қазақстан Республикасының резиденті-заңды тұлғаларының акциялары қор биржасының № 189 қаулыда көзделген ресми тізімінің "акциялар" секторының бірінші санатына енгізілген;
2) банктердің немесе банк холдингтерінің еншілес ұйымдары "Қазақстан Республикасындағы банктер және банк қызметі туралы" 1995 жылғы 31 тамыздағы Қазақстан Республикасы Заңының (бұдан әрі - Банктер туралы заң) 8-бабы 3-тармағының 1) және 2) тармақшаларында айқындалған заңды тұлғалардың жарғылық капиталына қатысу үлесін сатып алады;

Об установлении Требований к приобретаемым банками, дочерними организациями банка или банковского холдинга акциям (долям участия в уставном капитале) юридических лиц, а также совокупной стоимости долей участия банка в уставном капитале либо акций юридических лиц
Постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 24 февраля 2012 года № 84. Зарегистрировано в Министерстве юстиции Республики Казахстан 2 апреля 2012 года № 7504. Утратило силу постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 19 августа 2019 года № 131 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования)
Сноска. Утратило силу постановлением Правления Национального Банка РК от 19.08.2019 № 131 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Сноска. В заголовок внесено изменение на государственном языке, текст на русском языке не меняется постановлением Правления Национального Банка РК от 27.03.2017 № 54 (вводится в действие с 01.06.2017).
В соответствии с Законом Республики Казахстан от 28 декабря 2011 года "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам регулирования банковской деятельности и финансовых организаций в части минимизации рисков" Правление Национального Банка Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Установить, что:
1) банки второго уровня, дочерние организации банков или банковских холдингов приобретают акции юридических лиц при их соответствии следующим требованиям:
акции юридических лиц - нерезидентов Республики Казахстан, находятся в свободном обращении на международных фондовых биржах, указанных в приложении к настоящему постановлению;
акции юридических лиц, признаваемых организациями-резидентами Республики Казахстан в соответствии с требованиями пункта 3 статьи 22-1 Закона Республики Казахстан от 2 июля 2003 года "О рынке ценных бумаг", включены в официальный список фондовой биржи;
акции юридических лиц - резидентов Республики Казахстан находятся в представительском списке индекса фондовой биржи;
акции юридических лиц - резидентов Республики Казахстан включены в официальный список фондовой биржи;
2) дочерние организации банков или банковских холдингов приобретают доли участия в уставном капитале юридических лиц, определенных в подпунктах 1) и 2) пункта 3 статьи 8 Закона Республики Казахстан от 31 августа 1995 года "О банках и банковской деятельности в Республике Казахстан" (далее - Закон о банках);

3) Банктер туралы заңның 8-бабының 3-тармағының 1) тармақшасында көрсетілген заңды тұлғалардың банктің жарғылық капиталына қатысу үлестерінің не акцияларының жиынтық құнының мөлшері банктің меншікті капиталының 50 (елу) пайызынан аспайды.
Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 28.01.2016 № 12 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); өзгеріс енгізілді - 27.03.2017 № 54 (01.06.2017 бастап қолданысқа енгізіледі) қаулысымен
1-1. Осы қаулының 1-тармағында белгіленген акциялардан басқа банктің немесе банк холдингінің еншілес ұйымдары:
депозитарлық қызметті немесе бағалы қағаздар нарығында сауда-саттықты ұйымдастыру жөніндегі қызметті жүзеге асыратын заңды тұлғалардың акцияларын;
Қазақстан Республикасының резиденті-заңды тұлғалардың қор биржасының ресми тізімінің "Негізгі" алаңының "акциялар" секторының "Стандарт" санатына және "Баламалы" алаңының "акциялар" секторына енгізілген, банктің және банк холдингінің еншілес ұйымы маркет-мейкер функцияларын жүзеге асыратын акциялары.
Ескерту. Қаулы 1-1-тармақпен толықтырылды - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 25.01.2013 № 6 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі және 05.06.2012 бастап туындаған қатынастарға қолданылады); өзгеріс енгізілді - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 24.12.2014 № 244 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); өзгеріс енгізілді - 27.03.2017 № 54 (01.06.2017 бастап қолданысқа енгізіледі) қаулысымен
2. Осы қаулы алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Ұлттық Банк
Төрағасы
Г. Марченко
Қазақстан Республикасы
Ұлттық Банкі Басқармасының
2012 жылғы 24 ақпандағы
№ 84 қаулысына қосымша
Халықаралық қор биржаларының тізімі
Ескерту. Қосымша жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 28.01.2016 № 12 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
1. Австрия қор биржасы (Wiener bourse AG);
2. Америка қор биржасы (American Stock Exchange);
3. Бомбей қор биржасы (The Bombay Stock Exchange Limited, ВSE);
4. Бразилия қор биржасы (Bovespa);
5. Варшава қор биржасы (Warsaw Stock Exchange);
6. Гонконг қор биржасы (Hong Kong Exchanges and Clearing);
7. Амстердамдағы "Евронекст" Еуропа қор биржасы (Euronext Amsterdam);

3) размер совокупной стоимости долей участия банка в уставном капитале либо акций юридических лиц, указанных в подпункте 1) пункта 3 статьи 8 Закона о банках, составляет не более 50 (пятидесяти) процентов размера собственного капитала банка.
Сноска. Пункт 1 в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 28.01.2016 № 12 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); с изменениями, внесенными постановлением Правления Национального Банка РК от 27.03.2017 № 54 (вводится в действие с 01.06.2017).
1-1. Помимо акций, установленных пунктом 1 настоящего постановления, дочерние организации банка или банковского холдинга приобретают:
акции юридических лиц, осуществляющих депозитарную деятельность или деятельность по организации торгов на рынке ценных бумаг;
акции юридических лиц - резидентов Республики Казахстан, включенные в категорию "стандарт" сектора "акции" площадки "Основная" и сектор "акции" площадки "Альтернативная" официального списка фондовой биржи, по которым дочерняя организация банка и банковского холдинга осуществляет функции маркет-мейкера.
Сноска. Постановление дополнено пунктом 1-1 в соответствии с постановлением Правления Национального Банка РК от 25.01.2013 № 6 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); с изменением, внесенным постановлением Правления Национального Банка РК от 24.12.2014 № 244 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); от 27.03.2017 № 54 (вводится в действие с 01.06.2017).
2. Настоящее постановление вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Председатель
Национального Банка
Г. Марченко
Приложение
к постановлению Правления
Национального Банка
Республики Казахстан
от 24 февраля 2012 года № 84
Список международных фондовых бирж
Сноска. Приложение в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 28.01.2016 № 12 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
1. Австрийская фондовая биржа (Wiener bourse AG);
2. Американская фондовая биржа (American Stock Exchange);
3. Бомбейская фондовая биржа (The Bombay Stock Exchange Limited, BSE);
4. Бразильская фондовая биржа (Bovespa);
5. Варшавская фондовая биржа (Warsaw Stock Exchange);
6. Гонконгская фондовая биржа (Hong Kong Exchanges and Clearing);
7. Европейская фондовая биржа "Евронекст" в Амстердаме (Euronext Amsterdam);

8. Брюссельдегі "Евронекст" Еуропа қор биржасы (Euronext Brussels);
9. Лиссабондағы "Евронекст" Еуропа қор биржасы (Euronext Lisbon);
10. Париждегі "Евронекст" Еуропа қор биржасы (Euronext Paris);
11. Үндістан қор биржасы (Delhi Stock Exchange);
12. Ирландия қор биржасы (Irish Stock Exchange);
13. Италия қор биржасы (Borsa Italiana SPA);
14. Лондон қор биржасы (London Stock Exchange);
15. Малайзия қор биржасы (Bursa Malaysia);
16. Мексика қор биржасы (Bolsa Mexicana de Valores, BMV);
17. Үндістан Ұлттық қор биржасы (National Stock Exchange of India Limited);
18. Неміс қор биржасы (Deutsche bourse AG);
19. Нью-Йорк қор биржасы (New York Stock Exchange);
20. Испания біріккен қор биржасы (ВМЕ Spanish Exchanges);
21. Құрамына Стокгольм, Хельсинки, Таллин және Рига биржалары кіретін Біріккен қор биржасы (Hex Integrated Markets Ltd.);
22. Сингапур қор биржасы (Singapore Exchange);
23. Стамбул қор биржасы (Istanbul Stock Exchange);
24. Стокгольм қор биржасы (Stockholm Exchange);
25. Токио қор биржасы (Tokyo Stock Exchange);
26. Филиппин қор биржасы (Philippine Stock Exchange);
27. Австралия қор биржасы (Australian Stock Exchange);
28. Афина қор биржасы (Athens Exchange);
29. Джакарта қор биржасы (Jakarta Stock Exchange);
30. Йоханнесбург (Оңтүстік Африка) қор биржасы (JSE Securities Exchange South Africa);
31. Копенгаген қор биржасы (Copenhagen Stock Exchange);
32. Люксембург қор биржасы (Bourse de Luxembourg);
33. Мальта қор биржасы (Malta Stock Exchange);
34. Монреаль қор биржасы (Bourse de Montreal);
35. Жаңа Зеландия қор биржасы (New Zealand Exchange);
36. Осака қор биржасы (Osaka Securities Exchange);
37. Осло қор биржасы (Oslo bourse);
38. Ресей Федерациясының қор биржасы (ОАО ММВБ-РТС);
39. АҚШ қор биржасы (National Association of Securities Dealers Automated Quotation, NASDAQ);
40. Торонто қор биржасы (Toronto Stock Exchange);
41. Швейцария қор биржасы (SWX Swiss Exchange);
42. Франкфурт қор биржасы (Frankfurt Stock Exchange);
43. Шанхай қор биржасы (Shanghai Stock Exchange);
44. Шэньчжень қор биржасы (Shenchzhen Stock Exchange);
45. Оңтүстік Корея қор биржасы (Korea Stock Exchange).

8. Европейская фондовая биржа "Евронекст" в Брюсселе (Euronext Brussels);
9. Европейская фондовая биржа "Евронекст" в Лиссабоне (Euronext Lisbon);
10. Европейская фондовая биржа "Евронекст" в Париже (Euronext Paris);
11. Индийская фондовая биржа (Delhi Stock Exchange);
12. Ирландская фондовая биржа (Irish Stock Exchange);
13. Итальянская фондовая биржа (Borsa Italiana SPA);
14. Лондонская фондовая биржа (London Stock Exchange);
15. Малазийская фондовая биржа (Bursa Malaysia);
16. Мексиканская фондовая биржа (Bolsa Mexicana de Valores, BMV);
17. Национальная фондовая биржа Индии (National Stock Exchange of India Limited);
18. Немецкая фондовая биржа (Deutsche bourse AG);
19. Нью-Йоркская фондовая биржа (New York Stock Exchange);
20. Объединенная фондовая биржа Испании (ВМЕ Spanish Exchanges);
21. Объединенная фондовая биржа, в состав которой входят биржи Стокгольма, Хельсинки, Таллина и Риги (Hex Integrated Markets Ltd.);
22. Сингапурская фондовая биржа (Singapore Exchange);
23. Стамбульская фондовая биржа (Istanbul Stock Exchange);
24. Стокгольмская фондовая биржа (Stockholm Exchange);
25. Токийская фондовая биржа (Tokyo Stock Exchange);
26. Филиппинская фондовая биржа (Philippine Stock Exchange);
27. Фондовая биржа Австралии (Australian Stock Exchange);
28. Фондовая биржа Афин (Athens Exchange);
29. Фондовая биржа Джакарты (Jakarta Stock Exchange);
30. Фондовая биржа Йоханнесбурга (Южная Африка) (JSE Securities Exchange South Africa);
31. Фондовая биржа Копенгагена (Copenhagen Stock Exchange);
32. Фондовая биржа Люксембурга (Bourse de Luxembourg);
33. Фондовая биржа Мальты (Malta Stock Exchange);
34. Фондовая биржа Монреаля (Bourse de Montreal);
35. Фондовая биржа Новой Зеландии (New Zealand Exchange);
36. Фондовая биржа Осаки (Osaka Securities Exchange);
37. Фондовая биржа Осло (Oslo bourse);
38. Фондовая биржа Российской Федерации (ОАО ММВБ-РТС);
39. Фондовая биржа США (National Association of Securities Dealers Automated Quotation, NASDAQ);
40. Фондовая биржа Торонто (Toronto Stock Exchange);
41. Фондовая биржа Швейцарии (SWX Swiss Exchange);
42. Франкфуртская фондовая биржа (Frankfurt Stock Exchange);
43. Шанхайская фондовая биржа (Shanghai Stock Exchange);
44. Шэньчженьская фондовая биржа (Shenchzhen Stock Exchange);
45. Южнокорейская фондовая биржа (Korea Stock Exchange).