Қазақстан Республикасының халқына офтальмологиялық көмек көрсететін денсаулық сақтау ұйымдарының қызметі туралы ережені бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2012 жылғы 28 ақпандағы № 120 Бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2012 жылы 2 сәуірде № 7505 тіркелді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2023 жылғы 29 қарашадағы № 168 бұйрығымен
Ескерту. Күші жойылды – ҚР Денсаулық сақтау министрінің 29.11.2023 № 168 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
"Халық денсаулығы және денсаулық сақтау жүйесі туралы" Қазақстан Республикасының 2009 жылғы 18 қыркүйектегі кодексінің 32-бабының 3-тармағының 1) тармақшасына сәйкес және Қазақстан Республикасының халқына офтальмологиялық көмек көрсететін денсаулық сақтау ұйымдарының қызметін жетілдіру мақсатында БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған Қазақстан Республикасының халқына офтальмологиялық көмек көрсететін денсаулық сақтау ұйымдарының қызметі туралы ереже бекітілсін.
2. Облыстардың, Астана және Алматы қалалары денсаулық сақтау басқармаларының бастықтары (келісім бойынша) осы бұйрықты басшылыққа алсын және мыналарды қамтамасыз етсін:
1) Қазақстан Республикасының халқына (ересектер мен балаларға) офтальмологиялық көмекті ұйымдастырсын және көрсетсін;
2) мамандандырылған консультациялық-диагностикалық кабинеттердің: глаукома, тамырлық және көз онкопатологиясы, балалардың көруін сақтау, облыстық көз консультациялық-диагностикалық орталықтардың не көп бағдарлы ауруханалардың жанындағы көз амбулаториялық микрохирургиясы бөлімшелерінің және күндізгі көз стационарларының жұмысын;
3) балалар мен ересектердің офтальмологиялық патологиясын уақытылы диагностикалауды қамтамасыз етсін.
3. Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің Медициналық көмекті ұйымдастыру департаменті (А.Ғ. Төлеғалиева) белгіленген заңнамалық тәртіпте осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді қамтамасыз етсін.
4. Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің Заң департаменті (Е.Р. Әмірғалиев) оны Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркегеннен кейін осы бұйрықтың бұқаралық ақпарат құралдарында ресми жариялануын қамтамасыз етсін.
5. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасының Денсаулық сақтау вице-министрі Е.Ә. Байжүнісовке жүктелсін.
6. Осы бұйрық оны алғашқы ресми жариялаған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткеннен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Денсаулық сақтау министрі
C. Қайырбекова
Қазақстан Республикасы
Денсаулық сақтау министрінің
2012 жылғы 28 ақпандағы
№ 120 бұйрығымен
бекітілген
Офтальмологиялық көмек көрсететін ұйымдар туралы ереже

Об утверждении Положения о деятельности организаций здравоохранения, оказывающих офтальмологическую помощь населению Республики Казахстан
Приказ Министра здравоохранения Республики Казахстан от 28 февраля 2012 года № 120. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 2 апреля 2012 года № 7505. Утратил силу приказом Министра здравоохранения Республики Казахстан от 29 ноября 2023 года № 168
Сноска. Утратил силу приказом Министра здравоохранения РК от 29.11.2023 № 168 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
В соответствии с подпунктом 1) пункта 3 статьи 32 Кодекса Республики Казахстан от 18 сентября 2009 года "О здоровье народа и системе здравоохранения" и в целях совершенствования деятельности организаций здравоохранения, оказывающих офтальмологическую помощь населению Республики Казахстан, ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемое Положение о деятельности организаций здравоохранения, оказывающих офтальмологическую помощь населению Республики Казахстан.
2. Начальникам Управлений здравоохранения областей, городов Астана и Алматы (по согласованию) принять к руководству настоящий приказ и обеспечить:
1) организацию и оказание офтальмологической помощи (взрослому и детскому) населению Республики Казахстан;
2) работу специализированных консультативно-диагностических кабинетов: глаукомного, сосудистой и онкопатологии глаза, охраны зрения детей, отделений амбулаторной микрохирургии глаза и дневных глазных стационаров при консультативно-диагностических центрах областных глазных либо многопрофильных больниц;
3) своевременную диагностику офтальмологической патологии у детей и взрослых современными методами.
3. Департаменту организации медицинской помощи Министерства здравоохранения Республики Казахстан (Тулегалиева А.Г.) обеспечить в установленном законодательством порядке государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан.
4. Юридического департаменту Министерства здравоохранения Республики Казахстан (Амиргалиев Е.Р.) обеспечить официальное опубликование настоящего приказа после его государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан.
5. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на Вице-министра здравоохранения Республики Казахстан Байжунусова Э.А.
6. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр здравоохранения
Республики Казахстан
С. Каирбекова
Утверждено
приказом Министра здравоохранения
Республики Казахстан
28 февраля 2012 года № 120
Положение
об организациях, оказывающих офтальмологическую помощь

1. Жалпы ережелер
1. Осы Офтальмологиялық көмек көрсететін ұйымдар туралы ереже (бұдан әрі – Ереже) меншік нысанына және ведомстволық тиесілілігіне қарамастан офтальмологиялық көмек көрсететін ұйымдардың қызметін реттейді.
2. Халыққа мамандандырылған офтальмологиялық көмек көрсететін денсаулық сақтау ұйымдары көру мүшелері ауыратын науқастарды анықтауға, емдеу мен медициналық оңалтуға бағытталған іс-шараларды уақтылы өткізу мақсатында құрылады.
3. Халыққа (ересектер мен балаларға) офтальмологиялық көмек көрсететін ұйымның жұмысын штаттан тыс бас офтальмолог (республиканың, облыстық, қаланың) маман үйлестіреді.
4. Қазақстан Республикасында офтальмологиялық көмек аудандық, қалалық ауруханалардың бөлімшелерінде және емхананың көз кабинеттерінде, облыстық офтальмологиялық ауруханаларда (орталықтарда), облыстық көп бейінді ауруханаларда, республикалық деңгейдегі ұйымдарда ("Құрмет белгісі" орденді Қазақ көз аурулары ғылыми-зерттеу институтында – ҚазКАҒЗИ) жүзеге асырылады.
5. Халыққа офтальмологиялық көмек амбулаториялық-емханалық, консультациялық-диагностикалық және стационарлық және стационарды алмастыратын көмек түрінде көрсетіледі.
6. Амбулаториялық-емханалық көмек қалалық, аудандық ауруханалар мен емханалардың, ведомстволық медициналық ұйымдардың және жеке меншік нысаны бар денсаулық сақтау ұйымдарының құрылымында ұйымдастырылады.
7. Кеңес беру-диагностикалық және стационарлық және стационарды алмастыратын көмек облыстық офтальмологиялық ауруханаларда (орталықтарда), облыстық, қалалық көп бейінді ауруханаларда, республикалық деңгейдегі ұйымдарда көрсетіледі.
8. Офтальмологиялық көмек көрсететін ұйымдардың штаттары "Денсаулық сақтау ұйымдарының үлгі штаттары мен штат нормативтерін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2010 жылғы 7 сәуірдегі № 238 бұйрығымен бекітілген ("Егемен Қазақстан" газетінде 16.10.2010 ж., № 274-275 (26335-26336) жарияланған, нормативтік құқықтық актісінің мемлекеттік тізілімінде тіркелген 2010 жылдың 15 сәуіріндегі № 6173) үлгі штаттар мен штат нормативтеріне сәйкес белгіленеді.
9. Офтальмологиялық көмек көрсететін ұйымдар өз қызметінде Қазақстан Республикасының Конституциясын, Қазақстан Республикасының заңдарын, жоғары тұрған денсаулық сақтау органдарының бұйрықтары мен үкімдерін, Жарғыны және Ережені басшылыққа алады.
2. Офтальмологиялық көмек көрсететін ұйымдардың негізгі
міндеттері мен функциялары
10. Ересектерді және (немесе) балаларды амбулаториялық-емханалық қабылдауды жүзеге асыратын офтальмолог кабинетінің негізгі міндеттері мен функциялары:

1. Общие положения
1. Настоящее положение об организациях, оказывающих офтальмологическую помощь (далее - Положение), регулирует деятельность организаций, оказывающих офтальмологическую помощь, независимо от форм собственности и ведомственной принадлежности.
2. Организации здравоохранения, оказывающие специализированную офтальмологическую помощь населению, создаются в целях своевременного проведения мероприятий, направленных на выявление, лечение и медицинскую реабилитацию больных с заболеваниями органа зрения.
3. Работу организаций, оказывающих офтальмологическую помощь населению (взрослому и детскому), координирует главный внештатный специалист офтальмолог (республики, области, города).
4. Офтальмологическую помощь в Республике Казахстан осуществляют в отделениях районных, городских больницах и глазных кабинетах поликлиники, областных офтальмологических больницах (центры), областных многопрофильных больницах, организациях республиканского уровня (Казахский ордена "Знак Почета" научно-исследовательский институт глазных болезней - КазНИИГБ).
5. Офтальмологическая помощь населению оказывается в виде амбулаторно-поликлинической, консультативно-диагностической, стационарной и стационарзамещающей помощи.
6. Амбулаторно-поликлиническая помощь организуется в структуре городских, районных больниц и поликлиник, ведомственных медицинских организаций и организаций здравоохранения, имеющих частную форму собственности.
7. Консультативно-диагностическая, стационарзамещающая и стационарная помощь оказываются в областных офтальмологических больницах (центрах), областных, городских многопрофильных больницах, организациях республиканского уровня.
8. Штаты организаций, оказывающих специализированную офтальмологическую помощь, устанавливаются согласно типовым штатам и штатным нормативам, утвержденным приказами Министра здравоохранения Республики Казахстан "Об утверждении типовых штатов и штатных нормативов организаций здравоохранения" от 7 апреля 2010 года № 238 (зарегистрированного в реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под номером № 6173 от 15 апреля 2010 года, опубликованный в газете "Казахстанская правда" от 16.10.2010 г., № 274-275 (26335-26336)).
9. В своей деятельности организации, оказывающие офтальмологическую помощь, руководствуются Конституцией Республики Казахстан, законодательством Республики Казахстан в области здравоохранения, Уставом и настоящим Положением.
2. Основные задачи и функции организаций, оказывающих
офтальмологическую помощь
10. Основные задачи и функции кабинета офтальмолога, осуществляющего амбулаторно-поликлинический прием взрослого и (или) детского населения:

1) көру мүшесі ауруларының (бұдан әрі – офтальмологиялық бейін аурулары) профилактикасы, ерте диагностикалау және емдеу;
2) офтальмологиялық бейін науқастарын диспансерлеу және емдік-профилактикалық іс-шаралар кешенін жүргізу;
4) көзді протездеу мен медициналық-әлеуметтік оңалтуды қосқанда офтальмопатологиясы бар науқастарды медициналық оңалту;
5) көз ауруларының профилактикасы бойынша санитариялық-гигиеналық жұмыстар жүргізу.
11. Облыстық офтальмологиялық ауруханалардың (орталықтардың), облыстық көп бейінді ауруханалардың консультациялық-диагностикалық және көз бөлімшелерінің негізгі міндеттері мен функциялары:
1) әкімшілік аумақтағы халыққа тиімді медициналық технологияларды қолдана отырып, амбулаториялық, стационарлық және стационарды алмастыратын жағдайларда мамандандырылған консультациялық-диагностикалық және емдік-профилактикалық офтальмологиялық көмек көрсету;
2) офтальмологиялық бейін аурулары кезінде халыққа консультациялық, диагностикалық, емдік және профилактикалық көмек мәселелері бойынша медициналық ұйымдарға ұйымдастыру-әдістемелік және практикалық көмек көрсету;
3) қызмет көрсету аумағындағы офтальмологиялық көмектің жай-күйі мен оның медициналық көмек сапасын бағалау индикаторларына сәйкестігін талдау;
4) өңірдің офтальмологиялық қызметінің барлық түрлерінің нысаналы бағдарламаларын әзірлеу және енгізу;
5) салауатты өмір салты қызметтерімен бірлесіп, офтальмологиялық бейін ауруларының профилактикасы бойынша іс-шараларды, халық арасында салауатты өмір салтын насихаттауды ұйымдастыру;
6) офтальмология мәселелері жөнінде ғылыми-практикалық іс-шараларды ұйымдастыру мен өткізуге қатысу;
7) есепке алу-есеп беру құжаттамасын жүргізу, статистикалық өңдеу мен басқа да құжаттардың негізінде қызмет туралы есеп беру.
3. Офтальмологиялық көмек көрсететін ұйымдардың құрылымы
12. Аудандық, қалалық емханалардың, ведомстволық медициналық ұйымдардың және жеке меншік нысаны бар денсаулық сақтау ұйымдарының құрылымында көз кабинеті, оптометрия және тонометрия кабинеттері, мамандандырылған балабақшалар мен мектеп-интернаттарда – көз кабинеттері ұйымдастырылады.
13. Облыстық офтальмологиялық ауруханалардың (орталықтардың), облыстық (қалалық) көп бейінді ауруханалардың, республикалық ауруханалардың, "Құрмет Белгісі" орденді Қазақ көз аурулары ғылыми зерттеу институты" (бұдан әрі - ҚазКАҒЗИ) құрылымында:
1) консультациялық көз кабинетін, балалардың көзін қорғау, глаукома, тамыр және онкоофтальмопатология кабинеттерін қамтитын амбулаториялық-емханалық бөлімше, көздің амбулаториялық микрохирургиясы бөлімшесі; күндізгі стационар;

1) профилактика, ранняя диагностика и лечение заболеваний органа зрения (далее - заболевания офтальмологического профиля);
2) диспансеризация и проведение комплекса лечебно-профилактических мероприятий больных офтальмологического профиля;
3) медицинская реабилитация больных с офтальмопатологией, включая глазное протезирование и медико-социальную реабилитацию;
4) проведение санитарно-гигиенической работы по профилактике заболеваний глаз.
11. Основные задачи и функции консультативно-диагностических и глазных отделений областных офтальмологических больниц (центров), областных многопрофильных больниц:
1) оказание специализированной консультативно-диагностической и лечебно-профилактической офтальмологической помощи населению административной территории в амбулаторных, стационарных и стационарзамещающих условиях с применением эффективных медицинских технологий;
2) оказание организационно-методической и практической помощи медицинским организациям по вопросам консультативной, диагностической, лечебной и профилактической помощи населению при заболеваниях офтальмологического профиля;
3) анализ состояния офтальмологической помощи на территории обслуживания и соответствия ее индикаторам оценки качества медицинской помощи;
4) разработка и внедрение целевых программ всех видов деятельности офтальмологической службы региона;
5) организация, совместно со службами здорового образа жизни, мероприятий по профилактике заболеваний офтальмологического профиля, пропаганды здорового образа жизни среди населения;
6) участие в организации и проведении научно-практических мероприятий по вопросам офтальмологии;
7) ведение учетно-отчетной документации, предоставление отчета о деятельности на основании статистической обработки.
3. Структура организаций, оказывающих офтальмологическую помощь
12. В структуре районных, городских поликлиник, медицинских организаций и организаций здравоохранения, имеющих частную форму собственности организуется глазной кабинет, кабинеты тонометрии и оптометрии, в специализированных детских садах и школах-интернатах - глазной кабинет.
13. В структуре областных офтальмологических больниц (центров), областных (городских) многопрофильных больниц, республиканских, АО "Казахский ордена "Знак почета" научно-исследовательский институт глазных болезней" (далее - КазНИИГБ) организуется:
1) амбулаторно-поликлиническое отделение офтальмологии консультативно-диагностического центра, включающее: глазной консультативный кабинет, кабинет охраны зрения детей, глаукомный кабинет, кабинет сосудистой и онкопатологии глаза, дневной стационар, кабинет амбулаторной микрохирургии глаза;

2) лазерлік офтальмология бөлімше (кабинет);
3) көз микрохирургиясы стационарлық бөлімшелері, оның ішінде шұғыл офтальмологиялық және офтальмотравматологиялық көмек орталығы бар балалар бөлімшелері;
4) көруді байланыстық түзету, көруді күрделі және арнайы түзету;
5) көзді жеке протездеу зертханасы;
6) ұйымдастыру-әдістемелік кабинет.
14. Тіндер трансплантологиясы зертханасы ҚазКАҒЗИ құрамында ұйымдастырылады.
Параграф 1. Емханалардағы көз кабинеті, оптометрия және
тонометрия кабинеттері (қалалық, аудандық),
мамандандырылған балабақшалар мен мектеп-интернаттардың
көз кабинеті (қалалық, аудандық)
15. Көз кабинеті мынадай функцияларды жүзеге асырады:
1) балаларды профилактикалық зерттеп-қарау және мектепке дейінгі және мектеп мекемелерінің медицина қызметкерлерінің күшімен балалардың көру өткірлігін жыл сайын зерттеуді ұйымдастыру, көруі бұзылған балаларды балаларға арналған мамандандырылған мектепке дейінгі және мектеп мекемелеріне жіберу;
2) қант диабетімен және гипертониялық аурумен ауыратын науқастарды жыл сайынғы профилактикалық зерттеп-қарау;
3) қалалық, аудандық емханалардың, дәрігерлік амбулаториялардың, фельдшерлік-акушериялық пункттердің, медициналық тармақтардың тонометрия кабинеттерін глаукома скринингі бойынша қызметін ұйымдастыру және мониторингі, қызметкерлер жіберген науқастардың глаукома диагнозын нақтылау (бұдан әрі - МСАК);
4) офтальмопатологиясы бар науқастарды тексеріп-қарау, емдеу және диспансерлік бақылау;
5) науқастарды іріктеу және облыстық (қалалық) кеңес беру-диагностикалық орталыққа және стационарлық емдеуге жіберу;
6) еңбекке уақытша жарамсыздық сараптамасын жүзеге асыру, айғақтар болған кезде – науқастарды медициналық-әлеуметтік сараптама жүргізуге жіберу;
7) офтальмопатологиясы бар науқастар профилактикасының, диагностикасының, емдеу мен оңалтудың жаңа әдістерін практикаға енгізу;
8) есепке алу-есеп беру құжаттамасын жүргізу, белгіленген тәртіппен қызметі туралы есеп беру.
16. Тонометрия кабинеті атқарады:
1) кез келген медициналық көмек үшін емханаға жүгінген 40 жастан асқан адамдарға көз іші қан қысымын өлшеуді және скрининг-тест бойынша сұрақ жүргізу;
2) глаукомаға күдікті адамдарды офтальмолог-дәрігерге жіберуді жүзеге асырады.
17. Оптометрия кабинеті атқарады:
1) көздің өткірлігін зерттеуді, аметропияны анықтау және түзету (балалар мен жасөспірімдерден басқалар үшін);
2) түзететін көзілдіріктер тағайындауды және көзілдірікке рецепт жазып беруі;
3) емдеуді немесе түзетудің арнайы түрлерін қажет ететіндерді офтальмолог-дәрігерге жіберуді;
4) көз іші қан қысымын өлшеуді жүзеге асырады.

2) лазерное офтальмологическое отделение (кабинет);
3) стационарные отделения микрохирургии глаза, в том числе детские, с центром неотложной офтальмологической и офтальмотравматологической помощи;
4) кабинет контактной, сложной и специальной коррекции зрения;
5) лаборатория индивидуального протезирования глаза;
6) организационно-методический кабинет.
14. Лаборатория трансплантологии тканей организуется в составе КазНИИГБ.
Параграф 1. Глазной кабинет, кабинеты тонометрии и оптометрии
в поликлиниках (районных, городских), глазной кабинет
специализированных детских садов и школ-интернатов (районных, городских)
15. Глазной кабинет осуществляет следующие функции:
1) профилактический осмотр детей и организация ежегодного исследования остроты зрения у детей силами медицинских работников дошкольных и школьных учреждений, направление детей с нарушением зрения в специализированные детские дошкольные и школьные учреждения;
2) ежегодный профилактический осмотр больных сахарным диабетом и гипертонической болезнью;
3) организация и мониторинг деятельности по скринингу глаукомы кабинетов тонометрии городских, районных поликлиник, врачебных амбулаторий, фельдшерско-акушерских пунктов, медицинских пунктов, уточнение диагноза глаукомы у пациентов, направленных медицинскими работниками первичной медико-санитарной помощи (далее - ПМСП);
4) обследование, лечение и диспансерное наблюдение больных с офтальмопатологией;
5) отбор и направление больных в областной (городской) консультативно-диагностический центр и на стационарное лечение;
6) осуществление экспертизы временной нетрудоспособности, при показаниях - направление больных на проведение медико-социальной экспертизы;
7) внедрение в практику новых методов профилактики, диагностики, лечения и реабилитации больных с офтальмопатологией;
8) ведение учетно-отчетной документации, предоставление отчета о деятельности.
16. Кабинет тонометрии осуществляет:
1) измерение внутриглазного давления лицам старше 40 лет, обратившимся в поликлинику за любой медицинской помощью и опрос по скрининг-тесту;
2) направление лиц с подозрением на глаукому к врачу-офтальмологу.
17. Кабинет оптометрии осуществляет:
1) исследование остроты зрения, выявление и коррекцию аметропии (кроме детей и подростков);
2) назначение корригирующих очков и выписку рецепта на очки;
3) направление к врачу-офтальмологу нуждающихся в лечении или специальных видах коррекции;
4) измерение внутриглазного давления.

18. Мамандандырылған балабақшалар мен мектеп-интернаттардың көз кабинеті мынадай функцияларды жүзеге асырады:
1) көру функцияларының жай-күйін жүйелі бақылау, көру жүктемесін бағалау, көздің шаршауының алдын алу;
2) қалған көру функцияларын сақтау мен ішінара қалпына келтіру мақсатында балаларды емдеу, аурулар өршіген кезде стационарлық емге жіберу;
3) көздің қосалқы ауруларының асқынуларының одан әрі дамуының профилактикасы;
4) педагогикалық құрамның, ата-аналар мен балалар арасында әңгімелер, лекциялар өткізу, профбағдарлау жұмыстарын жүргізу;
5) тиісті құжаттаманы жүргізу, 16 жасқа толған соң балаларды медициналық-әлеуметтік сараптамаға жіберу;
19. Кабинеттің дәрігерлері балабақшалардың, мектептердің тәрбиешілерімен, педагогтарымен, тифлопедагогтарымен, педиатрларымен және әдіскерлерімен, аумақтық емхананың мамандарымен тығыз байланыста жұмыс істейді.
Параграф 2. Консультациялық-диагностикалық орталық
офтальмологиясының амбулаториялық-емхана бөлімшесі
20. Офтальмологияның амбулаториялық-емхана бөлімшесі облыстық офтальмологиялық аурухананың (орталықтың), облыстық (қалалық) көп бейінді аурухананың консультациялық-диагностикалық орталығының құрылымдық бөлімшесі болып табылады.
21. Амбулаторлық-емхана бөлімшесі мынадай функцияларды жүзеге асырады:
1) консультациялық және диагнозды нақтылауға жіберілген науқастарды терең зерттеп-тексеру;
2) облыстық немесе республикалық деңгейдегі көз бөлімшесіне жоспарлы немесе шұғыл емдеуге жатқызуға және микрохирургиялық емдеуге жіберу;
4) қазіргі заманғы және тиімді микрохирургиялық операцияларды амбулаторлық жағдайда жасау және енгізу;
5) офтальмопатологияны диагностикалау мен емдеудің қазіргі заманғы әдістерін клиникаға енгізу және олардың тиімділігін талдау;
6) еңбекке уақытша жарамсыздық парағын беру;
7) офтальмопатология, оның ішінде балалардың офтальмопатологиясының профилактикасы бойынша санитариялық-ағарту жұмысы;
8) бекітілген нысандарға сәйкес есепке алу және есеп беру құжаттамасын жүргізу, белгіленген тәртіппен қызметі туралы есепті ұсыну.
22. Консультациялық-диагностикалық орталықтың офтальмология бөлімшесі мынадай кабинеттер мен бөлімшелерді қамтиды:
1) көз консультациялық;
2) балалардың көруін сақтау;
3) глаукома;
4) көз тамырлық және онкопатология;
5) күндізгі стационар;
6) көздің амбулаторлық микрохирургиясы.
23. Көз консультациялық кабинеті мынадай функцияларды жүзеге асырады:
1) дәрігерлер аудандық және қалалық емханаларға жіберген науқастарға консультация беру;
2) қазіргі заманғы әдістерді қолдана отырып, қажетті зертханалық, аспаптық және диагностикалық зерттеулердің көмегімен диагнозды нақтылау;

18. Глазной кабинет специализированных детских садов и школ-интернатов осуществляет следующие функции:
1) систематическое наблюдение за состоянием зрительных функций, оценка зрительных нагрузок, предупреждение зрительной утомляемости;
2) лечение детей с целью сохранения и частичного восстановления остаточных зрительных функций, при прогрессировании заболеваний - направление на стационарное лечение;
3) профилактика развития осложнений сопутствующих заболеваний глаз;
4) проведение бесед, лекций среди педагогического состава, родителей и детей, работа по профориентации;
5) ведение документации, направление детей на медико-социальную экспертизу по достижению 16 лет;
19. Врачи Кабинета координируют свою работу с воспитателями, педагогами, тифлопедагогами, педиатрами и методистами детских садов, школ, со специалистами территориальной поликлиники.
Параграф 2. Амбулаторно-поликлиническое отделение офтальмологии
консультативно-диагностического центра
20. Амбулаторно-поликлиническое отделение офтальмологии является структурным подразделением консультативно-диагностического центра областной офтальмологической больницы (центра), областной (городской) многопрофильной больницы.
21. Амбулаторно-поликлиническое отделение осуществляет следующие функции:
1) углубленное обследование больных, направленных на консультацию и уточнение диагноза;
2) направление на плановую или экстренную госпитализацию и микрохирургическое лечение в глазное отделение областного или республиканского уровня;
3) выполнение и внедрение современных и эффективных микрохирургических операций в амбулаторных условиях;
4) внедрение в клиническую практику современных методов диагностики и лечения офтальмопатологии, анализ их эффективности;
5) выдача листка временной нетрудоспособности;
6) санитарно-просветительская работа по профилактике офтальмопатологии, в том числе детской;
7) ведение учетно-отчетной документации, представление отчета о деятельности.
22. Отделение офтальмологии консультативно-диагностического центра включает кабинеты и подразделения:
1) глазной консультативный;
2) охраны зрения детей;
3) глаукомный;
4) сосудистой и онкопатологии глаза;
5) дневной стационар;
6) амбулаторной микрохирургии глаза.
23. Глазной консультативный кабинет осуществляет функции:
1) консультацию больных, направленных врачами районных и городских поликлиник;
2) уточнение диагноза с помощью необходимых лабораторных, инструментальных и диагностических исследований с применением современных методов;

3) науқастарды іріктеу және стационарлық емдеуге жіберу;
4) науқасты МСАК немесе күндізгі стационар деңгейінде одан әрі емдеу жөнінде ұсыным беру;
24. Балалардың көруін сақтау кабинеті мынадай функцияларды жүзеге асырады:
1) күрделі офтальмопатологиясы бар балаларды кешенді тексеріп-қарау және емдеу, хирургиялық емдеуге, протездеуге, көруді күрделі және әлеуметтік түзетуге жіберу;
2) қыликөзділігі және амблиопиясы бар, нашар көретін және нашар көретін балаларды мамандандырылған мектепке дейінгі және мектеп мекемелеріне іріктеу;
3) көру мүшесінің туа біткен және тұқым қуалайтын патологиясы бар, шала туған рентинопатиясы бар, алыстан көрмейтін, көру нервісінің атрофиясы, ретинобластомасы және басқа да офтальмопотологиясы бар балаларды динамикалық бақылау;
4) балаларды диагностикалаудың, емдеу мен оңалтудың тиімді жаңа әдістерін енгізу;
5) балалардың көруін сақтау бойынша санитариялық-ағарту жұмысын ұйымдастыру және жүргізу;
6) емханалардың (балалар немесе аралас қабылдау) көз кабинеттерінің офтальмологтарына, мектеп және мектепке дейінгі мекемелердің педиатрларына көз ауруларының және көру бұзылуларының профилактикасы, ерте анықтау, емдеу бойынша кеңестік көмек көрсету;
7) мамандандырылған балалар мекемелерінің көз кабинеттерінің офтальмологтарына әдістемелік көмек көрсету;
8) сырқаттанушылықты және емдеу тиімділігін талдау, медициналық-педагогикалық комиссияның жұмысына қатысу.
25. Глаукома кабинеті мынадай функцияларды жүзеге асырады:
1) глаукома диагнозын нақтылау үшін кешенді тексеріп-қарау, глаукомамен ауыратын пациенттерге бекітілген хаттамаларға сәйкес ем тағайындау, диспансерлік байқау;
2) тиісті жабдығы болған кезде глаукоманы лазермен емдеу немесе науқасты ҚазКАҒЗИ-дің республикалық лазерлік орталығына жіберу;
3) глаукоманы диагностикалау мен емдеудің жаңа әдістерін практикаға енгізу;
4) емханалардың офтальмологтары мен МСАК медицина қызметкерлеріне глаукома скринингін өткізуде ұйымдастыру-әдістемелік көмек;
5) амбулаториялық-емханадық көмек көрсететін ұйымдардың базасында көз тономериясы бойынша мейірбикелерді даярлауға қатысу;
6) "Глаукома науқастары мектебінің" жұмысын қоса алғанда, халық арасында глаукома мәселелері бойынша санитариялық-ағарту жұмысын ұйымдастыру.
26. Көздің тамырлық және онкопатологиясы кабинеті мынадай функцияларды жүзеге асырады:
1) бар науқастарға консультациялық-диагностикалық және емдік көмек көрсету:
диабеттік, гипертониялық және гипотониялық ретинопатиясы;
жасына байланысты макулярлық дегенерациясы;
торқабықтар мен көру нерві қан айналымының жіті бұзылулары;
торқабықтардың, тамырлық қабықтар мен көру нервінің қабынған және дистрофиялық аурулары;
торқабықтардың және тамырлық қабықтардың туа біткен және тұқым қуалайтын ауытқулары;
көру мүшесі мен көз шарасының қатерсіз, қатерлі және жалған ісік аурулары;
эндокриндік офтальмопатиясы.

3) отбор и направление пациентов на стационарное лечение;
4) рекомендации по дальнейшему лечению пациентов на уровне ПМСП и дневного стационара.
24. Кабинет охраны зрения детей осуществляет следующие функции:
1) комплексное обследование и лечение детей со сложной офтальмопатологией, направление на хирургическое лечение, протезирование, сложную и специальную коррекцию зрения;
2) отбор детей с косоглазием и амблиопией, со слабовидением и остаточным зрением в специализированные дошкольные и школьные учреждения;
3) динамическое наблюдение за детьми с врожденной и наследственной патологией органа зрения, ретинопатией недоношенных, близорукостью, атрофией зрительного нерва, ретинобластомой и другой офтальмопотологией;
4) внедрение новых эффективных методов диагностики, лечения и реабилитации детей;
5) организация и проведение санитарно-просветительной работы по охране зрения детей;
6) оказание консультативной помощи офтальмологам глазных кабинетов поликлиник (детского или смешанного приема), педиатрам школьных и дошкольных учреждений по профилактике, раннему выявлению, лечению глазных заболеваний и расстройства зрения;
7) оказание методической помощи офтальмологам глазных кабинетов специализированных детских учреждений;
8) анализ заболеваемости и эффективности лечения, участие в работе медико-педагогической комиссии.
25. Глаукомный кабинет осуществляет следующие функции:
1) комплексное обследование для уточнение диагноза глаукомы и назначение лечения, диспансерное наблюдение пациентов с глаукомой;
2) лазерное лечение глаукомы при наличии соответствующего оборудования либо направление больного в республиканский лазерный центр КазНИИГБ;
3) внедрение в практику новых методов диагностики и лечения глаукомы;
4) организационно-методическая помощь офтальмологам поликлиник и медработникам ПМСП в проведении скрининга глаукомы;
5) участие в подготовке медицинских сестер по тонометрии глаз на базе организаций, оказывающих амбулаторно-поликлиническую помощь;
6) организация санитарно-просветительской работы среди населения по вопросам глаукомы, включая работу "Школы глаукомного больного".
26. Кабинет сосудистой и онкопатологии глаза осуществляет следующие функции:
1) оказание консультативно-диагностической и лечебной помощи больным:
диабетической, гипертонической и гипотонической ретинопатией;
возрастной макулярной дегенерацией;
острыми нарушениями кровообращения сетчатки и зрительного нерва;
воспалительными и дистрофическими заболеваниями сетчатки, сосудистой оболочки и зрительного нерва;
врожденными и наследственными аномалиями сетчатки и сосудистой оболочки;
доброкачественными, злокачественными и псевдоопухолевыми заболеваниями органа зрения и орбиты;
эндокринной офтальмопатией;

2) зерттеудің зертханалық, аспаптық және жоғары технологиялық әдістерінің көмегімен диагнозды нақтылау;
3) көз кабинеттерінің офтальмологтарына әдістемелік көмек.
27. Күндізгі стационар АОА деңгейінде амбулаториялық-емханалық көмек көрсететін медициналық ұйымдардың, облыстық офтальмологиялық аурухананың (орталықтың) консультациялық-диагностикалық орталығының, республикалық деңгейдегі облыстық (қалалық) көп бейінді аурухананың құрамында ұйымдастырылады. Күндізгі стационардың негізгі функциялары:
1) жағдайы тәулік бойы бақылауды және стационарда емдеуді қажет етпейтін ересектер мен балаларға мамандандырылған офтальмологиялық көмек көрсету;
2) диспансерлік науқастарға емдік және профилактикалық іс-шаралар кешенін жүргізу;
3) аурудың диагнозы алғаш белгіленген науқастарға немесе созылмалы науқастарға аурудың ауырлық деңгейі өзгерген кезде барабар терапияны таңдау.
Күндізгі стационардың құрамына мыналар кіреді:
1) науқастарды қабылдауға арналған кабинет;
2) емшара кабинеті;
3) науқастарға арналған палаталар;
4) манипуляция кабинеті;
5) медперсонал кабинеті;
6) киім-кешекті, төсек жабдықтарын және шаруашылыққа қажетті заттарды сақтауға арналған үй-жай.
Күндізгі стационар функцияларын жүзеге асыру үшін медициналық ұйымның барлық клиникалық және қос клиникалық бөлімшелерін пайдаланады.
28. Көздің амбулаториялық микрохирургиясы бөлімшесі мынадай функцияларды жүзеге асырады:
1) науқастарды амбулаториялық операцияға іріктеу;
2) осы Ережеге 1-қосымшаға сәйкес амбулаториялық жағдайда көру мүшесіне жасалатын микрохирургиялық әрекеттер тізбесіне сәйкес офтальмомикрохирургиялық көмек көрсету;
3) операциядан кейінгі кезеңде науқастарды байқау және қажетті манипуляцияларды (таңу, тігістерді алу және басқа) орындау;
4) науқастарды операциядан кейінгі кезеңде режимге, ал оның сенімді адамдарын науқасқа күтім жасауға үйрету.
Параграф 3. Лазерлік офтальмологиялық бөлімше (кабинет)
29. Лазерлік офтальмологиялық бөлімше офтальмологиялық аурухананың консультациялық-диагностикалық орталығының, республикалық деңгейдегі облыстық (қалалық), көп бейінді аурухананың құрамында құрылады.
30. Бөлімшенің негізгі міндеттері мен функциялары:
1) қазіргі заманғы лазерлік технологияларды қолдана отырып, офтальмопатологиясы бар науқастарды емдеу;
2) лазерлік емдеудің инновациялық әдістерін практикаға енгізу;
3) амбулаториялық-емханалық көмек көрсететін ұйымдарға лазерлік технологияларды қолдану мәселелері бойынша ұйымдастыру-әдістемелік, үйлестіру және косультациялық көмек көрсету, дәрігерлерді қайта даярлауға және тақырыптық жетілдіруге қатысу;

2) уточнение диагноза с помощью лабораторных, инструментальных и высокотехнологичных методов исследования;
3) методическая помощь офтальмологам глазных кабинетов.
27. Дневной стационар организуется в составе медицинских организаций, оказывающих амбулаторно-поликлиническую помощь на уровне ЦРБ, консультативно-диагностического центра областной офтальмологической больницы (центра), многопрофильной областной (городской) больницы и республиканском уровне и осуществляет следующие функции:
1) оказание специализированной офтальмологической помощи взрослому и детскому населению, состояние которых не требует круглосуточного наблюдения и лечения в стационаре;
2) проведение комплекса лечебных и профилактических мероприятий диспансерным больным;
3) подбор терапии больным с впервые установленным диагнозом заболевания или хроническим больным при изменении степени тяжести заболевания.
В структуру дневного стационара входит:
1) кабинет для приема больных;
2) процедурный кабинет;
3) палаты для больных;
4) манипуляционный кабинет;
5) кабинет медперсонала;
6) помещения для хранения белья, постельных принадлежностей, предметов хозяйственного обихода.
Для осуществления функций дневной стационар использует все клинические и параклинические подразделения медицинской организации.
28. Отделение амбулаторной микрохирургии глаза осуществляет следующие функции:
1) скрининг больных на амбулаторные операции;
2) оказание офтальмомикрохирургической помощи в соответствии с Перечнем микрохирургических вмешательств на органе зрения, выполняемых амбулаторно, согласно приложению 1 к настоящему Положению;
3) наблюдение за больными и выполнение необходимых манипуляций в послеоперационном периоде;
4) обучение пациентов, а также лиц, осуществляющих уход за ними режиму в послеоперационном периоде.
Параграф 3. Лазерное офтальмологическое отделение (кабинет)
29. Лазерное офтальмологическое отделение создается в составе консультативно-диагностического центра областной офтальмологической больницы (центра), областной (городской) многопрофильной больницы, республиканском уровне.
30. Основные задачи и функции отделения:
1) лечение больных с офтальмопатологией с применением современных лазерных технологий;
2) внедрение в практику инновационных методов лазерного лечения;
3) организационно-методическая и консультативная помощь организациям, оказывающим амбулаторно-поликлиническую помощь, по вопросам применения лазерных технологий, участие в переподготовке и тематическом усовершенствовании врачей;

4) жұмыстың нәтижелері мен есептілігін белгіленген тәртіппен талдау;
5) қызметкерлердің еңбегін қорғау, қауіпсіздік техникасы мен өндірістік санитария қағидаларын сақтау бойынша іс-шаралар өткізу.
31. Бөлімшенің құрамында мыналар болады:
1) науқастарды қабылдауға арналған кабинет;
2) лазерлік әрекеттерге арналған операция бөлімі;
3) ангиографиялық зерттеулер жүргізуге арналған кабинет.
32. Облыстардың, Астана және Алматы қалаларының перинаталдық орталықтарының жанынан ұйымдастырылатын лазерлік офтальмологиялық кабинет шала туған нәрестелердің ретинопатиясын анықтауға және емдеуге арналады.
33. Перинаталдық орталық кабинетінің негізгі функциялары:
1) 34 аптаға жетпей, дене салмағы 2000 граммнан аз, гестация мерзімінде туған балаларды, сондай-ақ туғаннан соң 3-6 аптадан кейін жалпы соматикалық статусы ауырлаған шала туған балаларды тексеріп-қарау;
2) шала туған нәрестелердің ретинопатия скринингі, ретинопатия клиникасы байқалған кезде шала туған нәрестелерді одан әрі зерттеп-қарау;
3) ауруы анықталған сәтінен бастап 72 сағаттың ішінде шала туған нәрестелердің ретинопатиясының белсенді сатысында лазерлік емдеуді жүргізу;
4) торқабық қабатының клиникалық айқындалуы бар шала туған нәрестелердің ретинопатиясының ауыр нысандары анықталған кезде хирургиялық емдеуге Қаз КАҒЗИ-ға уақтылы жіберуді қамтамасыз ету.
Параграф 4. Ересектерге және (немесе) балаларға арналған
көз микрохирургиясы стационарлық бөлімшесі
34. Ересектерге және (немесе) балаларға арналған көз микрохирургиясының стационар бөлімшесі (бұдан әрі – Стационар бөлімшесі) тәулік бойы медициналық бақылауды қажет ететін науқастарды емдеуге арналған облыстық офтальмологиялық аурухананың (орталықтың), облыстық (қалалық) көп бейінді аурухананың құрылымдық бөлімшесі болып табылады.
35. Стационар бөлімшесі мынадай функцияларды жүзеге асырады:
1) осы Ережеге 2-қосымшаға сәйкес көру мүшесіне жасалатын міндетті микрохирургиялық әрекеттер тізбесіне сәйкес науқастарға мамандандырылған, оның ішінде жоғары технологиялық офтальмологиялық көмек көрсету. Ересектерге арналған бөлімшеде микрохирургиялық белсенділік кемінде 70 %, хирургиялық – кемінде 60 %, балаларға арналған бөлімшеде – тиісінше кемінде 60 және 50 % құрайды, хирургиялық белсенділікті есептеу операциялардың санына қарай жүргізіледі;
2) диагностиканың, емдеудің және офтальмопатология микрохирургиясының қазіргі заманғы әдістерін әзірлеу және клиникалық практикаға енгізу;
3) офтальмопатологиясы бар пациенттерді оңалтудың емдеуге жатқызу кезегін жүргізу;

4) анализ результатов работы и отчетность в установленном порядке;
5) проведение мероприятий по охране труда персонала, соблюдения техники безопасности и производственной санитарии.
31. Отделение имеет в своем составе:
1) кабинет для приема больных;
2) операционную для лазерных вмешательств;
3) кабинет для проведения ангиографических исследований.
32. Лазерный офтальмологический кабинет, организуемый при областных перинатальных центрах, городов Алматы и Астаны, предназначен для выявления и лечения ретинопатии недоношенных.
33. Основные функции офтальмологического кабинета, входящего в состав перинатального центра:
1) обследование детей, рожденных при сроке гестации менее 34 недель, с массой тела менее 2000 грамм, а также доношенных детей с отягощенным общим соматическим статусом через 3-6 недель после рождения;
2) скрининг ретинопатии у недоношенных детей, последующий осмотр недоношенных при проявлении клиники ретинопатии;
3) проведение лазерного лечения активной стадии ретинопатии недоношенных в течение 72 часов от момента установления заболевания;
4) обеспечение своевременного направления в КазНИИГБ на хирургическое лечение при выявлении тяжелых форм ретинопатии недоношенных с клиническим проявлением отслойки сетчатки.
Параграф 4. Стационарные отделения микрохирургии глаза, в том
числе детские, с центром неотложной офтальмологической и
офтальмотравматологической помощи
34. Стационарное отделение микрохирургии глаза для взрослых и (или) детей (далее - Стационарное отделение) является структурным подразделением областной офтальмологической больницы (центра), областной (городской) многопрофильной больницы для лечения больных, нуждающихся в круглосуточном медицинском наблюдении.
35. Стационарное отделение осуществляет следующие функции:
1) оказание специализированной, в том числе высокотехнологичной, офтальмологической помощи больным в соответствии с Перечнем обязательных микрохирургических вмешательств на органе зрения, выполняемых в областном (городском) отделении микрохирургии глаза для взрослых и/или детей согласно приложению 2 к настоящему Положению. Микрохирургическая активность в отделении для взрослых должна составлять не менее 70 %, хирургическая - не менее 60 %, в отделении для детей - не менее 60 и 50 % соответственно, расчет хирургической активности производится, исходя из числа операций;
2) разработка и внедрение в клиническую практику современных методов диагностики, лечения и микрохирургии офтальмопатологии;
3) проведение госпитального этапа реабилитации пациентов с офтальмопатологией;

4) еңбекке уақытша жарамсыздық сараптамасын жүзеге асыру;
5) есепке алу және есеп беру құжаттамасын жүргізу, бөлімшенің қызметі туралы есептерді ұсыну;
6) офтальмология саласында медициналық көмек көрсету мәселелері бойынша медициналық ұйым персоналының біліктілігін арттыру үдерісіне қатысу.
Стационар бөлімшесінің құрамына мыналар кіреді:
1) қабылдау бөлімі;
2) науқастарға арналған палаталар;
3) аппарат бөлмесі;
4) манипуляция, емшара және таңу кабинеттері;
5) операциялық блок;
6) лазерлік кабинет;
7) бөлімше меңгерушісінің және дәрігерлердің, аға мейіргердің кабинеттері;
8) киім-кешекті, төсек жабдықтарын және шаруашылыққа қажетті заттарды сақтауға арналған;
9) науқастарға тамақ қабылдауға арналған үй-жайлар.
36. Облыстық (қалалық) офтальмологиялық және офтальмотравматологиялық шұғыл көмек орталығы (бұдан әрі – Орталық) облыстық офтальмологиялық аурухананың стационарының құрамында немесе облыстық (қалалық) көп бағдарлы аурухананың көз бөлімшесінің жанынан құрылады, орталықтың негізгі функциялары:
1) күйікпен, көз алмасының және көздің қосалқы аппаратының жарақаттары бар пациенттерге тәулік бойы мамандандырылған микрохирургиялық көмек;
2) көз алмасының тесіп өткен жараларын, аққабықтың контузиялық жыртылуларын, көздің қосалқы аппаратын бастапқы хирургиялық тазарту, көз жасы түтікшелерінің бүтіндігін қалпына келтіру;
3) мөлдір қабықтағы және конъюнктивиттік қуыстағы бөгде заттарды алу;
4) глаукоманың жіті ұстамасы, шұғыл көмекті қажет ететін көздік жіті асқынған, тамырлық және басқа да аурулары кезіндегі шұғыл көмек.
Орталық құрылымына мыналар кіреді:
1) дәрігердің қабылдау кабинеті және аппарат бөлмесі;
2) операциялық микрохирургия бөлмесі;
3) таңу бөлмесі.
37. Шұғыл хирургиялық және жедел офтальмологиялық көмек көрсетілгеннен кейін науқастарды тұрғылықты жері бойынша офтальмологқа амбулаториялық емделуге, емдеуге жатқызуды қажет ететіндерді көз стационарына, қажет болған жағдайда (шұғыл түрде) ҚазКАҒЗИ-ға жібереді.
Параграф 5. Көруді байланыстық, күрделі және арнайы
түзету кабинеті
38. Көруді байланыстық түзету кабинеті облыстық офтальмологиялық аурухананың (орталықтың) консультациялық-диагностикалық орталығының, облыстық (қалалық) көп бейінді аурухананың, ҚазКАҒЗИ-дің құрамында шаруашылық-есептік негізде ұйымдастырылады.
39. Кабинеттің негізгі міндеттері мен функциялары:
1) дайын жұмсақ байланыс линзаларын талдау;
2) қатты және косметикалық байланыс линзаларын талдау және дайындау;
3) көзге салынған линзаға бейімделуін бақылау;
4) көруді түзетудің жаңа әдістерін меңгеру және практикаға енгізу;

4) осуществление экспертизы временной нетрудоспособности;
5) ведение учетной и отчетной документации, представление отчетов о деятельности отделения;
6) участие в процессе повышения квалификации персонала медицинской организации по вопросам оказания медицинской помощи в области офтальмологии.
В структуру стационарного отделения входят:
1) приемный покой;
2) палаты для больных;
3) аппаратная;
4) манипуляционный, процедурный и перевязочный кабинеты;
5) операционный блок;
6) лазерный кабинет;
7) кабинеты заведующего отделением и врачей, старшей медицинской сестры;
8) помещения для хранения белья, постельных принадлежностей, предметов хозяйственного обихода;
9) помещения для приема пищи больными.
36. Областной (городской) центр неотложной офтальмологической и офтальмотравматологической помощи (далее - Центр) организуется в составе стационара областной офтальмологической больницы (центра), при глазном отделении областной (городской) многопрофильной больницы и осуществляет следующие функции:
1) круглосуточная специализированная помощь пациентам с ожогами, травмами глазного яблока и придаточного аппарата глаза;
2) первичная хирургическая обработка проникаюших ранений глазного яблока, контузионных разрывов склеры, придаточного аппарата глаза, восстановление целостности слезных канальцев;
3) удаление инородных тел роговицы, конъюнктивальной полости и внутриглазных;
4) экстренная помощь при остром приступе глаукомы, острых воспалительных, сосудистых и других заболеваниях глаз, требующих неотложной помощи.
В структуру Центра входят:
1) кабинет врачебного приема и аппаратная;
2) операционная микрохирургии;
3) перевязочная.
37. После оказания экстренной хирургической и неотложной офтальмологической помощи больных направляют на амбулаторное лечение к офтальмологу по месту жительства, нуждающихся в госпитализации - в глазной стационар, при необходимости (в экстренном порядке) - в КазНИИГБ.
Параграф 5. Кабинет контактной, сложной и специальной коррекции
зрения
38. Кабинет контактной коррекции зрения организуется на хозрасчетной основе в составе, консультативно-диагностического центра областной офтальмологической больницы (центра), областной (городской) многопрофильной больницы, КазНИИГБ.
39. Основные задачи и функции кабинета:
1) подбор готовых мягких контактных линз;
2) подбор, изготовление жестких и косметических контактных линз;
3) наблюдение за пациентами в период адаптации глаза к линзам;
4) освоение и внедрение в практику новых методов коррекции зрения;

5) санитариялық-ағарту жұмысы.
40. Көзді байланыстық түзету кабинетінің құрамында немесе дербес көруді күрделі және арнайы түзету кабинеті ұйымдастырылады, ол мыналарды жүзеге асырады:
1) көрудің күрделі оптикалық кемістіктері бар пациенттерге призматтық, сферопризматтық және изейкониялық түзету құралдарын таңдау және пациенттерге оларды пайдалануды үйрету;
2) тексеріп-қарау мен оптикалық түзетудің жаңа прогрессивтік әдістерін меңгеру және енгізу.
41. Көрудің күрделі және арнайы түзету кабинетінде алғаш келген науқастарды қабылдау офтальмолог-дәрігерлер мен оптометристердің жолдамасы бойынша жүзеге асырылады.
Параграф 6. Көзді жеке протездеу зертханасы
42. Көзді жеке протездеу зертханасы ҚазКАҒЗИ-дің, облыстық офтальмологиялық аурухананың консультациялық-диагностикалық орталығының, облыстық (қалалық) көп бейінді аурухананың құрамында шаруашылық-есеп негізінде ұйымдастырылады.
43. Зертхананың негізгі функциялары:
1) көз протездерін және эктопротездерді таңдау және дайындау;
2) стандарттық көз протездерін таңдау;
3) энуклеациядан кейін алғашқы протездеуді жүргізу;
4) балалар көз протездеуі;
5) айғақтар болғанда: туа біткен көз алмасының ауытқулары кезінде, сәулелік терапиядан, күйіктен, қабақтар мен конъюнктивиттік қуысқа жасалған пластикалық операциялардан кейінгі субатрофиялық және атрофиялық көздерді протездеуді жүргізу.
Параграф 7. Ұйымдастыру-әдістемелік кабинет
44. Ұйымдастыру-әдістемелік кабинет облыстық офтальмологиялық аурухананың (орталықтың), ҚазКАҒЗИ-дің құрылымдық бөлімшесі болып табылады, есепке алу және есеп беру құжаттамасын жүргізуді, қызметі туралы есепті белгіленген тәртіппен ұсынуды жүзеге асырады. Оның құрамында (немесе дербес) медициналық статистика кабинеті ұйымдастырылады.
45. Ұйымдастыру-әдістемелік кабинет мынадай функцияларды жүзеге асырады:
1) Қазақстан Республикасының аумағында офтальмологиялық бейіндегі аурулардың таралуын талдау;
2) әзірлік нысаналы бағдарламаларды, басқару құжаттарын әзірлеуге қатысу, медициналық көмек стандарттарын және Қазақстан Республикасының аумағында офтальмологиялық бейіндегі аурулардың профиилактикасын, диагностикалау мен емдеуді жетілдіру бойынша басқа да құжаттарды енгізу және қолдануды практикалық іске асыру;
3) офтальмологиялық бейіндегі аурулармен ауыратын науқастарға медициналық көмек көрсететін ұйымдардың қызметіне, оның ішінде статистикалық есеп пен есептілікті жүргізу бойынша ұйымдастыру-әдістемелік басшылықты қамтамасыз ету;
4) есепке алу және есеп беру статистикалық нысандарына мониторинг және талдау, құжаттаманы жүргізу жөніндегі бағдарламалық кешендердің жұмысын қамтамасыз ету, оның ішінде төсекпен қамтылу және қажеттілік, емдеуге жатқызудың негізділігі, орташа есеппен төсекте болу, жоспарланбаған қайталап түсу көрсеткіші (бір ауру бойынша бір ай ішінде) және т.б.;

5) санитарно-просветительная работа.
40. В составе кабинета контактной коррекции зрения или самостоятельно организуется кабинет сложной и специальной коррекции зрения, который осуществляет:
1) подбор средств призматической, сферопризматической и изейконической коррекции пациентам со сложными оптическими дефектами зрения и обучение пациентов пользованию ими;
2) освоение и внедрение новых прогрессивных методов обследования и оптической коррекции.
41. Прием первичных больных в кабинете сложной и специальной коррекции зрения осуществляется по направлениям врачей-офтальмологов и оптометристов.
Параграф 6. Лаборатория индивидуального протезирования глаза
42. Лаборатория индивидуального глазного протезирования организуется на хозрасчетной основе в составе КазНИИГБ, консультативно-диагностического центра областной офтальмологической больницы (центра), областной (городской) многопрофильной больницы.
43. Основные функции лаборатории:
1) подбор и изготовление индивидуальных глазных протезов и эктопротезов;
2) подбор стандартных глазных протезов;
3) проведение первичного протезирования после энуклеации;
4) глазное протезирование у детей;
5) при наличии показаний проведение протезирования: субатрофичных и атрофичных глаз, при врожденных аномалиях глазного яблока, после лучевой терапии, ожогов, пластических операций на веках и конъюнктивальной полости.
Параграф 7. Организационно-методический кабинет
44. Организационно-методический кабинет является структурным подразделением областной офтальмологической больницы (центра), КазНИИГБ, осуществляет ведение учетной и отчетной документации. В его составе (или самостоятельно) организуется кабинет медицинской статистики.
45. Организационно-методический кабинет осуществляет следующие функции:
1) анализ распространенности заболеваний офтальмологического профиля на территории Республики Казахстан;
2) участие в разработке региональных целевых программ, внедрение и практическая реализация применения стандартов медицинской помощи и документов по совершенствованию профилактики, диагностики и лечения заболеваний офтальмологического профиля на территории Республики Казахстан;
3) обеспечение организационно-методического руководства деятельности организаций, оказывающих медицинскую помощь больным офтальмологического профиля, в том числе - по ведению статистического учета и отчетности;
4) мониторинг и анализ учетных и отчетных статистических форм, обеспечение работы программных комплексов по ведению документации, в том числе обеспеченность и потребность в койках, обоснованность госпитализации, среднее пребывание на койке, показатель незапланированного повторного поступления (в течение месяца по поводу одного и того же заболевания);

5) МСАК көрсететін ұйымдармен сабақтастықты қамтамасыз ету, медициналық көмек көрсетудің амбулаториялық және стационарлық деңгейлерінің диагноздарының айырмашылықтары жағдайларына мониторинг;
6) социологиялық сұраулар жүргізу, негізделген шағымдарды талдау;
7) қазіргі заманғы ақпараттық технологияларды, оның ішінде медициналық ақпараттық жүйелерді тәжірбиеге енгізу.
46. Облыстық (қалалық) көп бейінді ауруханада бұл функциялар сол ұйымның тиісті құрылымына жүктеледі.
Параграф 8. Тіндер трансплантологиялық зертханасы
47. Тіндер трансплантологиясы зертханасы ҚазКАҒЗИ құрамында ұйымдастырылады, оның қызметі "Адамнан адамға және жануарлардан адамға тіндерді және (немесе) ағзаларды (ағзалардың бөліктерін) алу, консервілеу, трансплантация жүргізу ережесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2009 жылғы 30 қазандағы № 623 бұйрығының негізінде жүзеге асырылады.
48. Тіндер трансплантологиялық зертханасының негізгі функциялары:
1) жалпыға бірдей медициналық өлшемдерге сәйкес донор мәйіттерді іріктеу және донор материалының донор мәйіттері мен реципиенттерін гемотрансфузиологиялық инфекцияға тексеруді қамтамасыз ету және бақылау;
2) дайындалған және берілген донорлық материалды алу, паспорттау, тіркеу және есепке алу;
3) консервілеу алдындағы тазарту және донор материалын консервілеу мен оның зарарсыздығын қамтамасыз ету және бақылау;
4) транспланттауға жарамсыз материалды кәдеге жаратуды қамтамасыз ету.
49. Офтальмолог дәрігер донор материалды ауыстырып қондыруды қажет ететін науқастардың консилиумына және оны транспланттауға айғақтар мен қарсы айғақтарды бағалауға қатысады, донор материалды транспланттауға жатқызылған науқастардың хирургиялық емдеу нәтижелерін бақылауды жүзеге асырады.
50. Тіндер трансплантологиясы зертханасының офтальмолог дәрігерінің міндетіне мыналар кіреді:
1) донор мәйіттің көз алмасын тексеріп-қарау;
2) зертханашылар мен санитарлардың тіндерді алуын бақылау;
3) консервіленген материалдардың сапасын экспресс-тестілеу сараптамасын жүргізу.
Параграф 9. "Құрмет белгісі" орденді Қазақ көз аурулары
ғылыми-зерттеу институты" АҚ
51. "Құрмет белгісі" орденді" Қазақ көз аурулары ғылыми-зерттеу институты" АҚ (ҚазКАҒЗИ) – акционерлік қоғам, Қазақстан Республикасының заңнамасымен заңды тұлға болып табылады, тіркеу нөмірі, дербес теңгерімі, банктік есепшоттары, өзінің атауы жазылған мөрі, бланкілері және оның қызметін жүзеге асыру үшін қажетті өзге де деректемелері болады.

5) обеспечение преемственности с организациями, оказывающими ПМСП, мониторинг за случаями расхождения диагнозов амбулаторного и стационарного уровней оказания медицинской помощи;
6) проведение социологических опросов, анализ обоснованных жалоб;
7) внедрение в практику современных информационных технологий, в том числе медицинских информационных систем;
46. В областной (городской) многопрофильной больнице эти функции возлагаются на соответствующую структуру данной организации.
Параграф 8. Лаборатория трансплантологии тканей
47. Лаборатория трансплантологии тканей организуется в составе КазНИИГБ, ее деятельность осуществляется на основании приказа Министра здравоохранения Республики Казахстан "Об утверждении Правил изъятия, консервации, проведения трансплантации тканей и (или) органов (части органов) от человека к человеку и от животных к человеку" от 30 октября 2009 года № 623 (зарегистрированного в реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 5909 от 26 ноября 2009 года, опубликованный в газете "Юридическая газета" от 30 декабря 2009 года № 198 (1798)).
48. Основные функции лаборатории трансплантологии тканей:
1) отбор доноров-трупов согласно общепринятым медицинским критериям, обеспечение и контроль обследования доноров-трупов и реципиентов донорского материала на гемотрансфузионные инфекции;
2) изъятие, паспортизация, регистрация и учет заготовленного и выданного донорского материала;
3) предконсервационная очистка и консервация донорского материала, обеспечение и контроль его стерильности;
4) обеспечение утилизации материала, непригодного к трансплантации.
49. Врач-офтальмолог участвует в консилиуме больных, нуждающихся в пересадке донорского материала, и оценке показаний и противопоказаний к его трансплантации, осуществляет контроль результатов хирургического лечения у больных, подвергшихся трансплантации донорского материала.
50. В обязанности врача-офтальмолога лаборатории трансплантологии тканей входит:
1) осмотр глазного яблока трупа-донора;
2) контроль за изъятием тканей лаборантами и санитарами;
3) проведение экспресс-тестов контроля качества консервированных материалов.
Параграф 9. АО "Казахский ордена "Знак Почета" научно-
исследовательский институт глазных болезней"
51. АО "Казахский ордена "Знак Почета" научно-исследовательский институт глазных болезней (КазНИИГБ) - акционерное общество "Казахский ордена "Знак Почета" научно-исследовательский институт глазных болезней со стопроцентным участием государства в уставном капитале, является юридическим лицом, имеет Устав, регистрационный номер, самостоятельный баланс, банковские счета, печать, бланки со своим наименованием и иные реквизиты, необходимые для осуществления его деятельности.

52. ҚазКАҒЗИ мынадай функцияларды жүзеге асырады:
1) диагностиканың, офтальмомикрохирургияның, лазермен емдеудің, эксперименттік, клиникалық және статистикалық зерттеулердің жоғары технологиялық әдістерінің негізінде офтальмология саласындағы ғылыми және ұйымдастыру-әдістемелік жұмыстарды жүргізу;
2) стационарлық және стационарды алмастыратын технологияларды пайдалана отырып, диагностика мен емдеудің клиникалық нұсқаулықтары мен кезеңдік хаттамаларына сәйкес ересектер мен балаларға жоғары мамандандырылған және мамандандырылған офтальмологиялық медициналық көмек көрсету;
3) осы Ереженің 3-қосымшасына сәйкес Республикалық деңгейде көру мүшелеріне жасалатын міндетті микрохирургиялық әрекеттер тізбесіне сәйкес көз микрохирургиясының қазіргі заманғы технологияларын қолдана отырып, науқастарды операциялық емдеу. Ересектерге арналған бөлімшедегі микрохирургиялық белсенділік кемінде 90 %, хирургиялық – кемінде 80 %, балаларға арналған бөлімшеде - тиісінше кемінде 80 % және 70 % құрауы тиіс;
4) офтальмопатологияны диагностикалау мен емдеудің жаңа технологияларын әзірлеу, оларды практикалық денсаулық сақтауға енгізу;
5) сырқаттанушылықты талдау және оны төмендету бойынша кешенді профилактикалық шараларды әзірлеу, Қазақстан Республикасындағы офтальмологиялық ауруларды анықтау жөніндегі скринигілік бағдарламаларды әзірлеуге, енгізуге, мониторингіне қатысу;
6) көз ауруларын емдеу, офтальмомикрохирургияны дамыту және офтальмопатология профилактикасы мәселелері бойынша стратегияны және нормативтік-құқықтық базаны әзірлеуге қатысу;
7) офтальмологиялық науқастарға медициналық көмек көрсететін барлық меншік нысанындағы денсаулық сақтау ұйымдарын аккредиттеуге қатысу;
8) медициналық ғылым мен практикалық денсаулық сақтау саласының жаңа жетістіктерін насихаттау мақсатында офтальмология мәселелері бойынша ақпараттық-білім беру материалдарын әзірлеу және дайындау, монографияларды, еңбектердің жинақтарын, әдістемелік ұсынымдарды және мерзімдік басылымдарды (журналдарды) басып шығару;
9) съездерді, симпозиумдарды, ғылыми конференцияларды, мастер-кластар мен кеңестерді (оның ішінде халықаралық) ұйымдастыруға, өткізуге және дайындау мен өткізуге қатысу;
10) жоғары және орта білімі бар медицина кадрларын оқытудың әртүрлі нысандарын (стационарлық, жүрмелі және қашықтықтан) пайдалана отырып, офтальмология бойынша біліктілігін арттыру және қайта даярлау циклдарын өткізу, резидентурада оқыту;
11) Қазақ офтальмология қоғамының жұмысына қатысу, офтальмопатология мәселелері бойынша халықтың хабардар болуын арттыру мақсатында бұқаралық ақпарат құралдарымен жұмыс.

52. КазНИИГБ осуществляет следующие функции:
1) проведение научной и организационной - методической работы в области офтальмологии на основе высокотехнологических методов диагностики, офтальмомикрохирургии, лазерного лечения, экспериментальных, клинических и статистических исследований;
2) оказание высокоспециализированной и специализированной офтальмологической медицинской помощи взрослому и детскому населению с использованием стационарных и стационарзамещающих технологий, инновационных методов, согласно клиническим руководствам и периодическим протоколам диагностики и лечения;
3) оперативное лечение больных с применением современных технологий микрохирургии глаза в соответствии с перечнем обязательных микрохирургических вмешательств на органе зрения, выполняемых на республиканском уровне, согласно приложению 3 к настоящему Положению. Микрохирургическая активность в отделении для взрослых должна составлять не менее 90 %, хирургическая - не менее 80 %, в отделении для детей - не менее 80 % и 70 % соответственно;
4) разработка новых технологий и методов диагностики и лечения офтальмопатологии, внедрение их в практическое здравоохранение;
5) анализ заболеваемости и разработка комплексных профилактических мер по ее снижению, участие в разработке, внедрении, мониторинге скрининговых программ по выявлению офтальмологических заболеваний в Республике Казахстан;
6) участие в разработке стратегии и нормативно-правовой базы по вопросам лечения заболеваний глаз, развития офтальмомикрохирургии и профилактики офтальмопатологии;
7) участие в аккредитации организаций здравоохранения всех видов собственности, оказывающих медицинскую помощь офтальмологическим больным;
8) разработка и изготовление информационно-образовательных материалов по вопросам офтальмологии, издание монографий, сборников трудов, методических рекомендаций, и периодических изданий (журналов) в целях пропаганды новейших достижений медицинской науки и практического здравоохранения;
9) участие в организации, проведении и подготовке съездов, симпозиумов, научных конференций, мастер - классов и совещаний (в том числе международных);
10) проведение циклов повышения квалификации и переподготовки медицинских кадров с высшим и средним образованием по офтальмологии с использованием различных форм обучения (стационарные, выездные и дистанционные), обучение в резидентуре;
11) участие в работе Казахского общества офтальмологов, работа со средствами массовой информации с целью повышения информированности населения по вопросам офтальмопатологии.

53. ҚазКАҒЗИ құрылымында мыналар ұйымдастырылады:
1) балалар мен ересектерге арналған стационарлық микрохирургиялық бөлімшелер;
2) консультациялық-диагностикалық орталық, мынадай кабинеттерді қамтиды: консультациялық қабылдау, глаукома, тамырлық және көз онкопатологиясы, балалардың көруін сақтау, байланыстық көруді, күрделі және арнайы түзету, көзді протездеу, амбулаториялық хирургия, лазермен емдеу, күндізгі стационар;
3) функциялық диагностика және клиникалық кабинеттер, зертханалар;
4) ұйымдастыру-әдістемелік және статистикалық кабинет.
54. Құрылымды, штат кестесін, жекелеген құрылымдық бөлімшелердің қызметі туралы ережені, ҚазКА ҒЗИ қызметкерлерінің лауазымдық міндеттері мен сыйлықақы ставкаларын Директорлар кеңесі бекітеді.
Офтальмологиялық көмек көрсететін
ұйымдар туралы Ережеге
1-қосымша
Амбулаториялық жағдайда көру мүшесіне жасалатын
микрохирургиялық әрекеттер тізбесі
1. І және ІІ сатыдағы птеригиумды алып тастау.
2. Пингвекулдарды алып тастау.
3. Халязионды алып тастау.
4. Қабақ ксантелазмдарын алып тастау.
5. Шағын көлемді ісіктерді алып тастау.
6. Дұрыс өспеген кірпіктер диатермокоагуляциясы.
7. Қабақтың ішке қарай кіруін және сыртқа айналуын жою.
8. Конъюнктивтердің көптеген бөгде денелерін алып тастау.
9. Мейбомиялық бездерді тазарту.
10. Көз жасы жолдарына операциялар; көз жасы қабының флегмондарын ашу, көз жасы нүктелерін кеңейту, көз жасы нүктелерінің теріс айналуын жою, каналикулит кезіндегі операциялар, дакриоцисториностомия.
11. Қабақ пен конъюнктивтер ісіктерінің криодеструкциясы.
12. Көктемгі катар кезінде емізіктердің криодеструкциясы.
13. Криоретинопексия және криоциклопексия
14. Облыстық және қалалық деңгейлерде (тек ҚазКАҒЗИ-пен келісім бойынша) ФЭК-ті қоса алғанда ИОЛ-ды импланттай отырып, катаракта экстракциясы.
15. Гипотензиялық операциялар.
16. Қыликөзділік кезіндегі операциялар (резекция, рецессия, көзден тыс бұлшық еттердің біреуін алып тастау).
17. Блефаропластика.
18. Блефарорафия.
19. Қабақтарға косметикалық операциялар - қабақты тарту (беттің пластикалық хирургиясы бойынша мамандандыру болған жағдайда).
Балаларға операция наркозбен жасалады.
Офтальмологиялық көмек көрсететін
ұйымдар туралы Ережеге
2-қосымша
Ересектерге және/немесе балаларға арналған облыстық (қалалық)
көз микрохирургиясы бөлімшесінде көру мүшесіне жасалатын
міндетті микрохирургиялық әрекеттердің ТІЗБЕСІ
1. Балалардағы туа біткендерден басқа интраокулярлық линзаларды импланттациясы бар катарактаның интракапсулярлық және экстракапсулярлық экстракциясы.
2. Балалардағы туа біткендерден басқа, глаукома кезіндегі патогенетикалық бағдарланған операциялар.

53. В структуре КазНИИГБ организуются:
1) стационарные микрохирургические отделения для взрослых и детей;
2) консультативно-диагностический центр, включая кабинеты: консультативного приема, глаукомный, сосудистой и онкопатологии глаза, охраны зрения детей, контактной, сложной и специальной коррекции зрения, глазного протезирования, амбулаторной хирургии, лазерного лечения, дневной стационар;
3) кабинеты функциональной диагностики и клинические лаборатории;
4) организационно-методический и статистический кабинет.
54. Структура, штатное расписание, положение о деятельности отдельных структурных подразделений, должностные обязанности и ставки вознаграждения сотрудников КазНИИГБ утверждаются советом директоров.
Приложение 1
к Положению об организациях,
оказывающих офтальмологическую помощь
Перечень
микрохирургических вмешательств на органе зрения,
выполняемых амбулаторно
1. Удаление птеригиума I-II стадии.
2. Удаление пингвекулы.
3. Удаление халязиона.
4. Удаление ксантелазмы век.
5. Удаление новообразований небольших размеров.
6. Диатермокоагуляция неправильно растущих ресниц.
7. Устранение заворота и выворота век.
8. Удаление множественных инородных тел конъюнктивы.
9. Чистка мейбомиевых желез.
10. Операции на слезных путях; вскрытие флегмоны слезного мешка, расширение слезных точек, устранение выворота слезных точек, операции при каналикулите, дакриоцисториностомия.
11. Криодеструкция новообразований век и конъюнктивы.
12. Криодеструкция сосочков при весеннем катаре.
13. Криоретинопексия и криоциклопексия
14. Экстракция катаракты с имплантацией ИОЛ, включая ФЭК на областном и городском уровне.
15. Гипотензивные операции.
16. Операции при косоглазии (резекция, рецессия, удаление одной из внеглазных мышц).
17. Блефаропластика.
18. Блефарорафия.
19. Косметические операции на веках - подтяжка век (при наличии специализации по пластической хирургии лица).
Операции у детей проводятся под наркозом.
Приложение 2
к Положению об организациях,
оказывающих офтальмологическую помощь
ПЕРЕЧЕНЬ
обязательных микрохирургических вмешательств на органе зрения,
выполняемых в областном (городском) отделении микрохирургии
глаза для взрослых и/или детей
1. Интракапсулярная и экстракапсулярная экстракция катаракты с имплантацией интраокулярной линзы, кроме врожденной у детей.
2. Патогенетически ориентированные операции при глаукоме, кроме врожденной у детей.

3. Торқабықтардың ажырауы кезіндегі экстрасклералық операциялар.
4. Көз алмасын тесіп өткен жарақаттар кезіндегі, оның ішінде бөгде денелердің түсуіне байланысты операциялар.
5. Қабақтарға және көз жасы жолдарына операциялар.
6. Тамырлық реконструкциялық операциялар.
7. Көздің алдыңғы қиығына реконструкциялық операциялар.
8. Перфорация кезіндегі шұғыл жағдайларда емдеу мақсатында қабақты жабу.
9. Жергілікті тіндермен пластикасы бар және кемістіктерді тері транспланттарымен жабуға байланысты қабақтың ісіктері кезіндегі операциялар.
10. Трансплантациясыз 2-3-сатыдағы птеригиумды алып тастау.
11. Қыликөзділік кезіндегі операциялар.
Офтальмологиялық көмек көрсететін
ұйымдар туралы Ережеге
3-қосымша
Республикалық деңгейде көру мүшесіне жасалатын міндетті
микрохирургиялық әрекеттер ТІЗБЕСІ
1. Жасқа байланысты катарактаның және туа біткен, асқынған және интраокулярлық линзаларды имплантациясымен қайталанған катарактаның барлық түрлерінің интракапсулярлық және экстракапсулярлық экстракциясы.
2. Интраокулярлық линзаларды қайта импланттау.
3. Глаукома, оның ішінде туа біткен глаукома кезіндегі патогенетикалық бағдарланған операциялар.
4. Көру мүшесінің үйлескен патологиясы кезіндегі құрамдасқан әрекеттердің барлық түрлері.
5. Офтальмологияда тіндерді, оның ішінде аққабықты ауыстырып қондырудың барлық түрлері.
6. Торқабықтардың ажырауына, оның күшеюіне және бұрын жасалған операциялардың асқынуларына байланысты операциялар.
7. Шыны тәріздес денеге, оның ішінде оның ортаңғы және артқы бөлімдеріне жасалатын операциялар.
8. Рефракциялық операциялар.
9. Көзге, көзішілік терең тесіп өткен жарақаттар кезінде және көз шарасындағы бөгде денелер болғанда жасалатын операциялар.
10. Көру мүшесі жарақаттарының ауыр нәтижесі кезінде, көз шарасы ауруларының оптикалық-реконструкциялық және пластикалық операциялары.
11. Қабақтарға және көз жасы жолдарының күрделі реконструкциялық операциялары.
12. Тамырлы реконструкциялық операциялар.
13. Қыликөзділік кезінде жасалатын операциялар.
14. Функциялық тұрғыда көретін бір көзге жасалатын операциялардың барлық түрлері (екі көздің көру өткірлігі 0,05д және одан төмен не қайтымсыз соқырлық кезінде).

3. Экстрасклеральные операции при отслойке сетчатки.
4. Операции при проникающих ранениях глазного яблока, в том числе с внедрением инородного тела.
5. Операции на веках и слезных путях.
6. Сосудистые реконструктивные операции.
7. Реконструктивные операции на переднем отрезке глаз.
8. Закрытие роговицы с лечебной целью в экстренных случаях при перфорации.
9. Операции при опухолях век с пластикой местными тканями и закрытием дефектов кожными трансплантатами.
10. Удаление птеригиума 2-3 стадии без трансплантации.
11. Операции при косоглазии.
Приложение 3
к Положению об организациях,
оказывающих офтальмологическую помощь
ПЕРЕЧЕНЬ
обязательных микрохирургических вмешательств на органе зрения,
выполняемых на республиканском уровне
1. Интракапсулярная и экстракапсулярная экстракция возрастной катаракты и всех видов врожденных, осложненных и вторичных катаракт и с имплантацией интраокулярных линз.
2. Вторичная имплантация интраокулярных линз.
3. Патогенетически ориентированные операции при глаукоме, в т.ч. врожденной.
4. Все виды комбинированных вмешательств при сочетанной патологии органа зрения.
5. Все виды пересадки тканей в офтальмологии, в том числе роговицы.
6. Операции по поводу отслойки сетчатки, ее рецидивов и осложнений ранее проведенных операций.
7. Операции на стекловидном теле, в том числе центральном и заднем его отделах.
8. Рефракционные операции.
9. Операции при сложных проникающих ранениях глаза, внутриглазных и орбитальных инородных телах.
10. Оптико-реконструктивные и пластические операции при тяжелых исходах травм органа зрения, заболеваниях орбиты.
11. Сложные реконструктивные операции на веках и слезных путях.
12. Сосудистые реконструктивные операции.
13. Операции при косоглазии.
14. Все виды операций на единственных в функциональном отношении глазах (при остроте зрения парного глаза 0,05д и ниже либо необратимой слепоте).