Қорықшылардың омырауға тағатын белгісінің нысаны мен айырым белгілері бар нысанды киімін бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2012 жылғы 26 наурыздағы № 25-03-02/121 Бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2012 жылы 16 сәуірде № 7582 тіркелді
«Жануарлар дүниесiн қорғау, өсiмiн молайту және пайдалану туралы» 2004 жылғы 9 шілдедегі Қазақстан Республикасы Заңының 9-бабы
1-тармағының 34) тармақшасына БҰЙЫРАМЫН:
Ескерту. Кіріспе жаңа редакцияда - ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 24.12.2015 № 18-03/1111 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1. Қоса беріліп отырған:
1) осы бұйрыққа 1-қосымшаға сәйкес қорықшылардың омырауға тағатын белгісінің нысаны;
2) осы бұйрыққа 2-қосымшаға сәйкес қорықшылардың айырым белгілері бар нысанды киімі бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігінің Орман және аңшылық шаруашылығы комитеті осы бұйрықтың заңнамалық тәртіпте Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін және оның бұқаралық ақпарат құралдарында ресми жариялануын қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап он күнтізбелік күн өткеннен кейін қолданысқа енгізіледі.
Министр                                     А. Мамытбеков
Қазақстан Республикасы
Ауыл шаруашылығы министрінің
2012 жылғы 26 наурыздағы
№ 25-03-02/121
бұйрығына 1-қосымша
Нысан
Қорықшылардың омырауға тағатын белгісі
Аңшылық шаруашылығы субъектілері үшін
Балық шаруашылығы субъектілері үшін
Ескертпе:
Қорықшылардың омырауға тағатын белгісі мырыш, алюминий және мыс қорытпасынан құю әдісімен мөлшері 72x56 миллиметр қалқан түрінде дайындалады. Омырауға тағатын белгінің сұлбасы кейіннен алтын түсті гальванмен көмкеріле отырып ені 3 мм қатпарлау тәсілімен жасалады. Орталық жоғары бөлігінде "ҚОРЫҚШЫЛЫҚ ҚЫЗМЕТ" деген алтын түстес жазу орналастырылған (әріптің биіктігі - 5 миллиметр, ені - 1 миллиметр).
Қалқанның төменгі бөлігінің ортасында омырауға тағатын белгінің жеке нөмірі үшін мөлшері 35x9 миллиметр алтын түстес тікбұрышты алаңқай орналасқан. "№" белгісі мен нөмір цифрлары қысып өрнектеу тәсілімен жасалып, қара эмальмен көмкерілген. Омырауға тағатын белгінің ортасында Қазақстанның алтын түстес күн шапақ шашқан картасының жасыл сұлбасы бейнеленген, картаның бер жағында алтын түстес марал (аңшылық шаруашылығы субъектілері үшін), бекіре (балық шаруашылығы субъектілері үшін) бейнеленген. Белгі көгілдір эмальмен көмкерілген (Қазақстан Республикасы жалауының түсі).
Омырауға тағатын белгінің астыңғы беті бұрандамен бекітілетін етіп жасалған.
Омырауға тағатын белгі қорықшылардың айырым белгілері бар нысанды киіміне, сол жақта, кеуде тұсына тағылады.
Қазақстан Республикасы
Ауыл шаруашылығы министрінің
2012 жылғы 26 наурыздағы
№ 25-03-02/121
бұйрығына 2-қосымша
Айырым белгілері бар арнайы киім нысаны
Қорықшылардың айырым белгілері бар жазғы және қысқы теңбіл түсті (қорғаныштық түс) арнайы киімі мыналардан тұрады:

Об утверждении формы нагрудного знака егеря и специальной одежды со знаками различия
Приказ Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 26 марта 2012 года № 25-03-02/121. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 16 апреля 2012 года № 7582
В соответствии с подпунктом 34) пункта 1 статьи 9 Закона Республики Казахстан от 9 июля 2004 года «Об охране, воспроизводстве и использовании животного мира», ПРИКАЗЫВАЮ:
Сноска. Преамбула в редакции приказа Министра сельского хозяйства РК от 24.12.2015 № 18-03/1111 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
1. Утвердить:
1) форму нагрудного знака егеря согласно приложению 1 к настоящему приказу;
2) форму специальной одежды со знаками различия согласно приложению 2 к настоящему приказу.
2. Комитету лесного и охотничьего хозяйства Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан обеспечить в установленном законодательством порядке государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан и его официальное опубликование в средствах массовой информации.
3. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней со дня первого официального опубликования.
Министр                                    А. Мамытбеков
Приложение 1 к приказу
Министра сельского хозяйства
Республики Казахстан
от 26 марта 2012 года № 25-03-02/12
Форма
Нагрудной знак егеря
Для субъектов охотничьих хозяйств
Для субъектов рыбных хозяйств
Примечание:
Нагрудной знак егерей изготавливается в виде щита размер 72x56 миллиметров из сплава цинка, алюминия и меди, литьевым методом. Контур нагрудного знака изготавливается рельефным способом шириной 3 миллиметра, с дальнейшим гальванопокрытием золотистого цвета. В центре верхней части расположена надпись «ҚОРЫҚШЫЛЫҚ ҚЫЗМЕТ» золотистого цвета, (высота букв 5 миллиметров, ширина 1 миллиметр)
В центре нижней части щита расположена прямоугольная площадка размер 35x9 миллиметров золотистого цвета для нанесения индивидуального номера нагрудного знака. Знак «№» и цифры номера изготавливаются способом тиснения и покрыты черной эмалью. В центре нагрудного знака изображение зеленого контура карты Казахстана с восходящим солнцем золотистого цвета, на фоне карты изображение марала (для субъектов охотничьих хозяйств) осетра (для субъектов рыбных хозяйств) золотистого цвета. Знак покрывается голубой эмалью (цвет флага Республики Казахстан).
Нагрудной знак с обратной стороны имеет винтовое крепление.
Нагрудной знак носится на левой стороне, в области груди, на специальной одежде егерей со знаками различия.
Приложение 2 к приказу
Министра сельского хозяйства
Республики Казахстан
от 26 марта 2012 года № 25-03-02/12
Форма специальной одежды со знаками различия
Специальная одежда цвета хаки (защитного цвета) летняя и зимняя со знаками различия егерей состоит:

1) жазғы: жеңіл күрте, шалбар, кепкі, қара түсті бәтеңке мен туфли;
2) қысқы: жылы күртелер мен шалбарлар, құлақшын, түсі қара аяқкиім (етік, пима, унта).
Күртелердің жағасы қайырмалы, белгіленген үлгідегі петлицалар мен айырым белгілері тігілген, сол жеңнің сырт жағында "иықтан төмен" белгіленген үлгідегі шеврон тігіледі (бекітіледі).
Қорықшылардың айырым белгілері
Аға қорықшы
Шеттігі алтын түсті жіппен әдептелген көлемі 95x38x95x38 миллиметр қою жасыл түсті барқыттан жасалған параллелепипед тәрізді нысандағы петлицалар. Петлицаның жоғары бөлігінде қорықшылар эмблемасы. Петлицаның орта тұсында көлемі 22x6 миллиметр екі дөңес тікбұрыш.
Қорықшы
Петлица мен эмблема сондай. Петлицаның орта тұсында көлемі 22x6 миллиметр бір дөңес тікбұрыш.
Аға қорықшылар мен қорықшылардың айырым белгілері
Аға қорықшылар мен қорықшылардың айырым белгілері кейіннен алтын түсті гальванмен көмкеріле отырып, мырыш, алюминий және мыс қорытпасынан құю әдісімен дайындалады. Айырым белгілері (көлемі 22x6 миллиметр) дөңес тікбұрыш нысанында орындалған. Эмблема астыңғы бетінен ортасынан сыммен бекітіледі.
Жағаға арналған петлицалар
Ескертпе:
Шеттігі алтын түсті жіппен әдептелген көлемі 95x38x95x38 миллиметр қою жасыл түсті барқыттан жасалған параллелепипед тәрізді нысандағы петлицалар. Петлицаның жоғары бөлігінде қорықшылық қызметінің эмблемасы, петлицаның орта тұсында қорықшылардың айырым белгілері, петлицалар қорықшылардың нысанды киімі жағасының төменгі жиегіне тігіледі.
Петлицаларға арналған эмблемалар
Аңшылық шаруашылығы субъектілері үшін
Балық шаруашылығы субъектілері үшін
Ескертпе:
Эмблема кейіннен алтын түсті гальванмен көмкеріле отырып, мырыш, алюминий және мыс қорытпасынан құю әдісімен дайындалады (көлемі 22x19 миллиметр). Эмблема жартылай дөңгелек емен жапырағы нысанында төменгі жағынан лента тартылып орындалған. Эмблеманың ортасына жасыл фонда марал (аңшылық шаруашылығы субъектілері үшін), бекіре (балық шаруашылығы субъектілері үшін) бейнеленген қалқан (көлемі 14x16 миллиметр) орналастырылған. Эмблеманың төменгі бөлігінде, қалқан мен жапырақтан жоғары айқастырылған екі мылтық (көлемі 17x3,5 миллиметр) орналастырылған (тек аңшылық шаруашылығының қорықшылары үшін). Эмблема астыңғы бетінен ортасынан сыммен бекітіледі.
Жеңге тағылатын шеврон
Аңшылық шаруашылығы субъектілері үшін
Балық шаруашылығы субъектілері үшін
Ескертпе:
Қорықшылардың арнаулы киімдерінің жеңіне тағылатын шеврон тығыз тоқыма материалдан дайындалады. Нысаны дөңгелек "аңшылық шаруашылығы субъектілері үшін) және сопақ (балық шаруашылығы субъектілері үшін) шевронның сыртқы диаметрі 85 миллиметр. Ішкі диаметрі 65 миллиметр құрайды. Сыртқы және ішкі диаметрлерінің арасында сары түспен мемлекеттік тілде аңшылық шаруашылығы мен балық шаруашылығының атаулары жазылған. Шевронның ортасында, сары фонда, қалқан түрінде жасалған қорықшының эмблемасы орналастырылған. Эмблеманың жоғары орталық бөлігінде "ҚОРЫҚШЫЛЫҚ ҚЫЗМЕТ" деген жазу орналастырылған. Эмблеманың ортасында Қазақстанның алтын күн шапақ шашқан жасыл картасы бейнеленген, картаның фонында алтын түстес марал (аңшылық шаруашылығы субъектілері үшін), бекіре (балық шаруашылығы субъектілері үшін) бейнеленген. Шеврон қорықшылардың нысандық киімінің сол жеңіне, иық тігісінен 120 миллиметр төмен тігіледі.
Бас киімге тағылатын кокарда
Аңшылық шаруашылығы субъектілері үшін
Балық шаруашылығы субъектілері үшін
Ескертпе:
Кейіннен алтын түсті гальванмен көмкеріле отырып, мырыш, алюминий және мыс қорытпасынан құю әдісімен дайындалады.

1) летняя: облегченные куртка, брюки, кепи, ботинки и туфли черного цвета.
2) зимняя: утепленные куртки и брюки, шапка-ушанка, обувь темного цвета (сапоги, валенки, унты).
На куртках воротник отложной с нашитыми петлицами и знаками различия установленного образца, на наружной стороне левого рукава «ниже предплечья» пришивается (прикрепляется) шеврон установленного образца.
Знаки различия егерей
Старший
егерь
Петлицы формы параллелепипеда из темно-зеленого бархата размером
95x38x95x38 миллиметров с кантом из шитья золотистого цвета. В
верхней части петлицы эмблема егерей. В центре петлицы два рефленных
прямоугольника размером 22x6 миллиметров.
Егерь
Петлицы и эмблема те же. В центре петлицы один рефленный
прямоугольник размером 22x6 миллиметров.
Знаки различия старших егерей и егерей
Знаки различия егерей изготавливаются из сплава цинка, алюминия и меди, литьевым методом, с дальнейшим гальванопокрытием золотистого цвета. Знаки различия выполнены в форме рефленного прямоугольника (размером 22x6 миллиметров). Прямоугольники с обратной стороны в центре имеют проволочное крепление.
Петлицы на воротник
Примечание:
Петлицы формы параллелепипеда размером 95x38x95x38 миллиметров из темно-зеленого бархата с кантом из шитья золотистого цвета. В верхней части петлицы прикрепляется эмблема егерей, посередине петлицы знаки различия егерей, петлицы пришиваются на нижние края воротников специальной одежды егерей.
Эмблемы на петлицы
Для субъектов охотничьих хозяйств
Для субъектов рыбных хозяйств
Примечание:
Эмблемы изготавливаются из сплава цинка, алюминия и меди, литьевым методом, с дальнейшим гальванопокрытием золотистого цвета (размером 22x19 миллиметров). Эмблема выполнена в форме полукруглого дубового венка перетянутого снизу лентой. В центре эмблемы расположен щит (размером 14x16 миллиметров), с изображением марала (для субъектов охотничьих хозяйств) осетра (для субъектов рыбных хозяйств) на зеленом фоне. В нижней части эмблемы, поверх щита и венка расположены два перекрещенных ружья размером 17x3,5 миллиметров (только для егерей охотничьих хозяйств). Эмблемы с обратной стороны в центре имеют проволочное крепление.
Шеврон на рукава
Для субъектов охотничьих хозяйств
Для субъектов рыбных хозяйств
Примечание:
Шеврон на рукава специальной одежды егерей изготавливается из плотного тканевого материала. Формы круглая (для субъектов охотничьих хозяйств) и овальная (для субъектов рыбных хозяйств), внешний диаметр шеврона 85 миллиметров. Внутренний диаметр составляет 65 миллиметров, Между внешним и внутренним диаметрами наименование охотничьего хозяйства или рыбного хозяйства на государственном языке желтого цвета В центре шеврона, на желтом фоне, размещена эмблема егерей, сделанная в виде щита. В центре верхней части эмблемы расположена надпись "ҚОРЫҚШЫЛЫҚ ҚЫЗМЕТ" желтого цвета. В центре эмблемы - изображение зеленого контура карты Казахстана с восходящим солнцем золотистого цвета, на фоне карты изображение марала (для субъектов охотничьих хозяйств) осетра (для субъектов рыбных хозяйств) золотистого цвета. Шеврон пришивается на левый рукав специальной одежды егерей, 120 миллиметров ниже плечевого шва.
Кокарда на головной убор
Для субъектов охотничьих хозяйств
Для субъектов рыбных хозяйств
Примечание:
Кокарда на головной убор специальной одежды егерей изготавливается из сплава цинка, алюминия и меди, литьевым методом, с дальнейшим гальванопокрытием золотистого цвета.

Кокарда (55x43 миллиметр) көлбеу сопақша түрінде орындалған, оның орта тұсында сопақша нысандағы (29x34 миллиметр) тік розетка орналасады. Сопақша розетканың (17x21 миллиметр) орта тұсында сопақшаны екі тең бөлікке бөлетін, алтын түстес сегіз қырлы созалаң жұлдыз орналасқан. Сол жағы жасыл эмальмен, ал оң жағы көгілдір эмальмен көмкерілген. Сопақша розетка жиегінің үстіңгі беті сәуле шашқан алтын түспен бедерленген. Розетка, екі жағынан да, кокарданың төменгі бөлігіне лента тартылып, әрбір жағына бес данадан алтын жалатқан лавр жапырақтарымен жиектелген. Төменгі бөлікте, жапырақ пен розетканың жоғары жағында айқастырылған алтын түстес 43x6 миллиметр екі мылтық орналастырылған (тек аңшылық шаруашылығы субъектілері үшін).
Кокарда астыңғы бетінен ортасынан сыммен бекітіледі.

Кокарда (размером 55x43 миллиметров) выполнена в виде горизонтального овала, в центре которой располагается вертикальная розетка овальной формы (29x34 миллиметров). В центре розетки (17x21 миллиметров) расположена восьмиконечная, вытянутая звезда золотистого цвета, разделяющая овал на две равные части. Левая сторона овала покрыта зеленой эмалью, правая - голубой эмалью. Ободок овальной розетки имеет гофрированную под лучи поверхность золотистого цвета. Розетка, обрамлена с обеих сторон лавровыми ветками золотистого цвета, по пять листьев с каждой стороны. В нижней части кокарды лавровые ветки перетянуты лентой, поверх венка и розетки, расположены два перекрещенных ружья золотистого цвета размером 43x6 миллиметров (только для субъектов охотничьих хозяйств).
Кокарда с обратной стороны в центре имеет проволочное крепление.