"Кадрдағы қазақстандық үлесті есептеу әдістемесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2010 жылғы 27 қыркүйектегі N 320-ө бұйрығына өзгерістер енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2012 жылғы 23 ақпандағы № 58-ө-м Бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2012 жылы 24 сәуірде № 7599 тіркелді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2018 жылғы 18 мамырдағы № 193 бұйрығымен
Ескерту. Бұйрықтың күші жойылды – ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 18.05.2018 № 193 (29.06.2018 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
"Жер қойнауы және жер қойнауын пайдалану туралы" Қазақстан Республикасының 2010 жылғы 24 маусымдағы Заңының 26-бабы 1-тармағының 1) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. "Кадрдағы қазақстандық үлесті есептеу әдістемесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2010 жылғы 27 қыркүйектегі № 320-ө бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді тіркеудің мемлекеттік тізілімінде № 6618 тіркелген, 2010 жылғы 29 қарашадағы № 325 (26386)) "Казахстанская правда" газетінде жарияланған) мынадай өзгерістер енгізілсін:
тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"Кадрдағы жергілікті үлесті есептеу әдістемесін бекіту туралы";
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Қоса беріліп отырған Кадрдағы жергілікті үлесті есептеу әдістемесі бекітілсін.";
осы бұйрықпен бекітілген Кадрдағы жергілікті үлесті есептеу әдістемесі осы бұйрықтың қосымшасына сәйкес редакцияда жазылсын.
2. Халықты жұмыспен қамту департаменті (Д.Р. Арғындықов) осы бұйрықтың заңнамада белгіленген тәртіппен Қазақстан Республиканың Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін және оның ресми жариялануын қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Министр
Г. Әбдіқалықова
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Индустрия және жаңа
технологиялар министрі
Ә. Исекешев___________
2012 жылғы 2 сәуір
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Мұнай және газ министрі
С. Мыңбаев____________
2012 жылғы 23 ақпан
Қазақстан Республикасы
Еңбек және халықты әлеуметтік
қорғау министрінің
2012 жылғы 23 ақпандағы
№ 58-ө-м бұйрығына
қосымша
Қазақстан Республикасы
Еңбек және халықты әлеуметтiк
қорғау министрiнiң
2010 жылғы 27 қыркүйектегi
№ 320-ө бұйрығымен
бекiтiлген
Кадрлардағы жергілікті қамтуды
есептеу әдiстемесi
1. Кадрлардағы жергілікті қамтуды есептеу әдiстемесi (бұдан әрi - Әдiстеме) "Жер қойнауы және жер қойнауын пайдалану туралы" Қазақстан Республикасының 2010 жылғы 24 маусымдағы Заңына сәйкес әзiрлендi.

О внесении изменений в приказ Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 27 сентября 2010 года № 320-ө "Об утверждении Методики расчета казахстанского содержания в кадрах"
Приказ Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 23 февраля 2012 года № 58-ө-м. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 24 апреля 2012 года № 7599. Утратил силу приказом Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 18 мая 2018 года № 193 (вводится в действие с 29.06.2018)
Сноска. Утратил силу приказом Министра труда и социальной защиты населения РК от 18.05.2018 № 193 (вводится в действие с 29.06.2018).
В соответствии с подпунктом 1) пункта 1 статьи 26 Закона Республики Казахстан от 24 июня 2010 года "О недрах и недропользовании" ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 27 сентября 2010 года № 320-ө "Об утверждении Методики расчета казахстанского содержания в кадрах" (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 6618, опубликованный в "Казахстанской правде" от 29 ноября 2010 года № 325 (26386)) следующие изменения:
заголовок изложить в следующей редакции:
"Об утверждении Методики расчета местного содержания в кадрах";
пункт 1 изложить в следующей редакции:
"1. Утвердить прилагаемую Методику расчета местного содержания в кадрах.".
Методику расчета казахстанского содержания в кадрах, утвержденную указанным приказом, изложить в редакции согласно приложению к настоящему приказу.
2. Департаменту занятости населения (Аргандыков Д.Р.) обеспечить государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан и официальное опубликование в установленном законодательством порядке.
3. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр
Г. Абдыкаликова
СОГЛАСОВАНО
Министр индустрии и
новых технологий
Республики Казахстан
_______________ А. Исекешев
2 апреля 2012 года
СОГЛАСОВАНО
Министр нефти и газа
Республики Казахстан
________________ С. Мынбаев
Приложение
к приказу Министра труда и
социальной защиты населения
Республики Казахстан
от 23 февраля 2012 года № 58-ө-м
Утверждена
приказом Министра труда и
социальной защиты населения
Республики Казахстан
от 27 сентября 2010 года 320-ө
Методика расчета
местного содержания в кадрах
1. Методика расчета местного содержания в кадрах (далее - Методика) разработана в соответствии с Законом Республики Казахстан от 24 июня 2010 года "О недрах и недропользовании".

2. Әдiстеме жер қойнауын пайдаланушылардың келiсiмшарт бойынша мiндеттемелерiн орындауына мониторинг жүргізуді және бақылауды жүзеге асыру мақсатында жер қойнауын пайдалануға арналған келiсiмшарттарда кадрлардағы жергілікті қамтуды есептеуге, сондай-ақ өтiнiм берушiлердiң жер қойнауын пайдалану құқығын алуға арналған конкурстық ұсыныстарды даярлауына арналған.
3. Кадрлардағы жергілікті қамту қызметкерлердің әр санаты бойынша бөле отырып, келiсiмшартты орындауға жұмылдырылған персоналдың жалпы санына кадрлардағы қазақстандық қамтудың пайыздық мәнiн айқындау негiзiнде белгiленедi.
4. Қазақстандық кадрлардың пайыздық құрамы мына санаттар бойынша айқындалады:
1) бiрiншi санат – басқарушы құрам;
2) екiншi санат – жоғары және орта кәсiптiк бiлiмi бар мамандар;
3) үшiншi санат – бiлiктi жұмысшылар.
Бiрiншi санатқа жер қойнауын пайдаланушының және (немесе) оператордың ағымдағы қызметiн басқаруды жүзеге асыратын атқарушы органның құрамына кiретiн адамдар, олардың орынбасарлары, филиалдардың басшылары, сондай-ақ жер қойнауын пайдаланушының және (немесе) оператордың жекелеген бағыттағы қызметiн басқаруды, құрылымдық бөлiмшелердiң қызметiн үйлестiру мен бақылауды қоса жүзеге асыратын адамдар жатады.
Екiншi санатқа жер қойнауын пайдаланушының және (немесе) оператордың құрылымдық бөлiмшелерiн басқаратын және жер қойнауын пайдаланушының қызмет процесiне тiкелей басшылықты жүзеге асыратын қызметкерлер, сондай-ақ жер қойнауын пайдаланушының және (немесе) оператордың штатында тұратын арнайы бiлiмi және жұмыс дағдысы, тәжiрибесi бар қызметкерлер жатады.
Үшiншi санатқа Қазақстан Республикасы Еңбек кодексінің 125 бабында көзделген білікті талаптарына сәйкес келетін бiлiктi жұмысшылар жатады.
5. Тиiстi санаттар бойынша қазақстандық кадрлардағы пайыздық қамту мына формула бойынша айқындалады:
h = VKC x 100 %
Vo
мұндағы
- VKC – тиiстi санаттағы қазақстандық кадрлардың саны;
- Vo – келiсiмшартты орындауға жұмылдырылған тиiстi санаттағы персоналдың жалпы саны.
Есептеу мысалы:
Екiншi санат бойынша қазақстандық кадрларды пайыздық қамтуды есептеу үшiн бастапқы деректер:
(Vo) – жер қойнауын пайдаланушының екiншi санаты бойынша келiсiмшартты орындауға жұмылдырылған персоналының жалпы саны 1200 адамды құрайды;
(VKC) – тиiстi санаттағы қазақстандық кадрлардың саны 1000 адам құрайды.
Осы санаттағы бойынша қазақстандық кадрлардың пайыздық қамтылуы:
h = 1000 x 100 % = 83 %

2. Методика предназначена для расчета местного содержания в кадрах в контрактах на недропользование для целей осуществления мониторинга и контроля соблюдения недропользователями обязательств по контракту, а также для подготовки заявителями конкурсных предложений на получение права недропользования.
3. Местное содержание в кадрах устанавливается на основе определения значений процентного содержания казахстанских кадров в общей численности персонала, задействованного при исполнении контракта, с разбивкой по каждой категории работников.
4. Процентное содержание казахстанских кадров определяется по следующим категориям:
1) первая категория - руководящий состав;
2) вторая категория - специалисты с высшим и средним профессиональным образованием;
3) третья категория - квалифицированные рабочие.
К первой категории относятся лица, входящие в состав исполнительного органа, осуществляющего управление текущей деятельностью недропользователя и (или) оператора, их заместители, руководители филиалов, а также лица, непосредственно осуществляющие управление отдельными направлениями деятельности недропользователя и (или) оператора, включая координацию и контроль деятельности структурных подразделений.
Ко второй категории относятся работники, возглавляющие структурные подразделения недропользователя и (или) оператора и осуществляющие непосредственное руководство процессами деятельности недропользователя, а также работники, состоящие в штате недропользователя и (или) оператора, обладающие специальными знаниями и навыками, опытом работы.
К третьей категории относятся квалифицированные рабочие, соответствующие квалификационным требованиям предусмотренные статьей 125 Трудового кодекса Республики Казахстан.
5. Процентное содержание казахстанских кадров по соответствующим категориям, определяется по следующей формуле:
VKC
h = ---- x 100 %, где
Vo
- VKC - численность казахстанских кадров соответствующей категории;
- Vo - общая численность персонала соответствующей категории, задействованного при исполнении контракта.
Пример расчета:
Исходные данные для расчета процентного содержания казахстанских кадров по второй категории:
(Vo) - общая численность персонала недропользователя второй категории задействованного при исполнении контракта составляет 1200 человек;
(VKC) - численность казахстанских кадров соответствующей категории составляет 1000 человек.
Процентное содержание казахстанских кадров данной категории составляет:
1000
h = ---- x 100 % = 83 %