Жануарлар дүниесін қорғау, өсімін молайту және пайдалану саласында құрметті атақтар, төсбелгілерін және құрмет грамоталарын беру қағидасын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2012 жылғы 26 наурыздағы № 25-03-02/120 Бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2012 жылы 28 сәуірде № 7602 тіркелді.
Ескерту. Тақырыбы жаңа редакцияда - ҚР Экология және табиғи ресурстар министрінің 07.03.2023 № 76 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
"Жануарлар дүниесін қорғау, өсімін молайту және пайдалану туралы" Қазақстан Республикасының 2004 жылғы 9 шілдедегі Заңының 9-бабы 1-тармағының 33) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
Ескерту. Кіріспе жаңа редакцияда - ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 09.07.2015 № 18-03/624 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін он күнтізбелік күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1. Қоса беріліп отырған Жануарлар дүниесін қорғау, өсімін молайту және пайдалану пайдалану саласында құрметті атақтар, төс белгілерін және құрмет грамоталарын беру қағидасы бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігінің Орман және аңшылық шаруашылығы комитеті (Нысанбаев Е.Н.) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін және оның ресми жариялануын қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күннен бастап он күнтізбелік күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Министр А. Мамытбеков
Қазақстан Республикасы
Ауыл шаруашылығы
министрінің
2012 жылғы 26 наурыздағы
№ 25-03-02/120 бұйрығымен
бекітілген
Жануарлар дүниесін қорғау, өсімін молайту және пайдалану саласында құрметті атақтар, төсбелгілерін және құрмет грамоталарын беру қағидасы
1-тарау. Жалпы ережелер
Ескерту. Қағида жаңа редакцияда - ҚР Экология және табиғи ресурстар министрінің 07.03.2023 № 76 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1. Осы Жануарлар дүниесін қорғау, өсімін молайту және пайдалану саласында құрметті атақтар, төсбелгілерін және құрмет грамоталарын беру Қағидасы (бұдан әрі – Қағида) "Жануралар дүниесін қорғау, өсімін молайту және пайдалану туралы" Заңға сәйкес әзірленді және жануарлар дүниесін қорғау, өсімін молайту және пайдалану саласында құрметті атақтар, төсбелгілер және құрмет грамоталарын беру тәртібін айқындайды.
2. "Аңшылық шаруашылығы саласында еңбек сіңірген қызметкер", "Балық шаруашылығы саласының еңбек сіңірген қызметкері" құрметті атақтары (бұдан әрі – құрметті атақтар), "Жануарлар дүниесін қорғаудағы мінсіз қызметі үшін", "Балық шаруашылығы саласындағы мінсіз қызметі үшін" төсбелгілері (бұдан әрі – төсбелгілер) және құрмет грамоталары:

Об утверждении Правил присвоения почетных званий, нагрудных знаков и почетных грамот в области охраны, воспроизводства и использования животного мира
Приказ Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 26 марта 2012 года № 25-03-02/120. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 28 апреля 2012 года № 7602.
Сноска. В заголовок вносится изменение на казахском языке, текст на русском языке не меняется в соответствии с приказом Министра экологии и природных ресурсов РК от 07.03.2023 № 76 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
В соответствии с подпунктом 33) пункта 1 статьи 9 Закона Республики Казахстан от 9 июля 2004 года "Об охране, воспроизводстве и использовании животного мира", ПРИКАЗЫВАЮ:
Сноска. Преамбула в редакции приказа Министра сельского хозяйства РК от 09.07.2015 № 18-03/624 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
1. Утвердить прилагаемые Правила присвоения почетных званий, нагрудных знаков и почетных грамот в области охраны, воспроизводства и использования животного мира.
2. Комитету лесного и охотничьего хозяйства Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан (Нысанбаев Е.Н.) обеспечить государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан и его официальное опубликование.
3. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр
А. Мамытбеков
Утверждены
приказом Министра
сельского хозяйства
Республики Казахстан
от 26 марта 2012 года
№ 25-03-02/120
Правила
присвоения почетных званий, нагрудных знаков и почетных грамот в области охраны, воспроизводства и использования животного мира
Сноска. Правила – в редакции приказа Министра экологии и природных ресурсов РК от 07.03.2023 № 76 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила присвоения почетных званий, нагрудных знаков и почетных грамот в области охраны, воспроизводства и использования животного мира (далее – Правила) разработаны в соответствии с Законом Республики Казахстан "Об охране, воспроизводстве и использования животного мира" и определяют порядок присвоения почетных званий, нагрудных знаков и почетных грамот в области охраны, воспроизводства и использования животного мира.
2. Почетные звания "Аңшылық шаруашылығы саласында еңбек сіңірген қызметкер", "Балық шаруашылығы саласының еңбек сіңірген қызметкері" (далее ‒ почетные звания), нагрудные знаки "Жануарлар дүниесін қорғаудағы мінсіз қызметі үшін", "Балық шаруашылығы саласындағы мінсіз кызметі үшін" (далее ‒ нагрудные знаки) и почетные грамоты присваиваются:

1) "Қазақстан Республикасы Экология және табиғи ресурстар министрлігінің Орман шаруашылығы және жануарлар дүниесі комитеті" республикалық мемлекеттік мекемесі, "Қазақстан Республикасы Экология және табиғи ресурстар министрлігінің Балық шаруашылығы комитеті" республикалық мемлекеттік мекемесі (бұдан әрі – Комитеттер) және олардың аумақтық бөлімшелерінің қызметкерлеріне;
2) Комитеттердің қарамағындағы ведомстволық бағынысты ұйымдардың қызметкерлеріне;
3) жануарлар дүниесін қорғау, өсімін молайту және пайдалану саласындағы жергілікті мемлекеттік басқару органдарының қызметкерлеріне;
4) жануарлар дүниесін қорғау, өсімін молайту және тұрақты пайдалануды қамтамасыз ету бойынша мемлекеттік мекемелері мен республикалық мемлекеттік кәсіпорындарының қызметкерлеріне;
5) жануарлар дүниесін қорғау, өсімін молайту және пайдалану саласындағы ғылыми қызметкерлеріне;
6) аңшылық және балық шаруашылығы субъектілерінің қызметкерлеріне;
7) аңшылар мен аңшылық шаруашылығы субъектілерінің республикалық қауымдастықтарының, сондай-ақ балықшылар мен балық шаруашылығы субъектілерінің қоғамдық бірлестіктерінің қызметкерлеріне;
8) аңшылық және балық шаруашылығының дамуына үлес қосқан адамдарға, аңшылық және балық шаруашылықтары саласындағы белсенді ынтымақтастығы және ғылыми әзірлемелерді енгізгені үшін, осы салада мінсіз жұмыс істеген адамдарға, соның ішінде зейнеткерлік жасқа толуына байланысты құрметті демалысқа шыққан адамдарға, сондай-ақ осы саланың ардагерлеріне беріледі.
3. Құрметті атақтар Қағиданың 2-тармағында көрсетілген үміткерлер аңшылық және балық шаруашылығы саласын дамытуға, жануарлар дүниесі объектілерін сақтауға және көбейтуге елеулі үлес қосқан, сондай-ақ лауазымдарда кемінде 15 жыл мінсіз жұмыс істеген жоғары білікті мамандарға жануарлар дүниесін қорғау, өсімін молайту және пайдалану саласында белсенді ынтымақтастық жасағаны және ғылыми талдамаларды өндіріске енгізгені үшін ұсынылады.
"Аңшылық шаруашылығы саласында еңбек сіңірген қызметкер" және "Балық шаруашылығы саласының еңбек сіңірген қызметкері" құрметті атақтары осы Қағидалардың 1, 2-қосымшаларында көрсетілген үлгілер бойынша төсбелгілерімен атап өтіледі.
4. Төсбелгілерімен осы Қағиданың 2-тармағында көрсетілген үміткерлер, жануарлар дүниесін қорғау, өсімін молайту және пайдалану саласында, биологиялық әртүрлілікті сақтау мен көбейтуді қамтамасыз етуде елеулі табыстарға қол жеткізген, сондай-ақ лауазымдарда кемінде 10 жыл мінсіз жұмыс істеген қызметкерлер жануарлар дүниесін қорғау, өсімін молайту және пайдалану саласында белсенді ынтымақтастық жасағаны және ғылыми талдамаларды өндіріске енгізгені үшін ұсынылады.

1) сотрудникам республиканского государственного учреждения "Комитет лесного хозяйства и животного мира Министерства экологии и природных ресурсов Республики Казахстан", республиканского государственного учреждения "Комитет рыбного хозяйства Министерства экологии и природных ресурсов Республики Казахстан" (далее – Комитеты) и их территориальных подразделений;
2) работникам подведомственных организаций, находящихся в ведении Комитетов;
3) работникам органов местного государственного управления в области охраны, воспроизводства и использования животного мира;
4) работникам государственных учреждений и республиканских государственных предприятий по обеспечению охраны, воспроизводства и устойчивого использования животного мира;
5) научным работникам в области охраны, воспроизводства и использования животного мира;
6) работникам субъектов охотничьих и рыбных хозяйств;
7) работникам республиканских ассоциаций общественных объединений охотников и субъектов охотничьего хозяйства, а также общественных объединений рыболовов и субъектов рыбного хозяйства;
8) лицам, внесшим вклад в развитие охотничьего и рыбного хозяйств, за активное сотрудничество и внедрение научных разработок в области охотничьего и рыбного хозяйств, безупречно проработавших на должностях в данной отрасли, в том числе лицам, находящимся на заслуженном отдыхе в связи с достижением пенсионного возраста, а также ветеранам данных отраслей.
3. К присвоению почетного звания представляются кандидатуры, указанные в пункте 2 настоящих Правил, высокопрофессиональные специалисты, внесшие значительный вклад в развитие отрасли охотничьего и рыбного хозяйств, сбережение и увеличение объектов животного мира, сохранение животного мира, за активное сотрудничество и внедрение в производство научных разработок в области охраны, воспроизводства и использования животного мира, а также безупречно проработавших на должностях не менее 15 лет.
Почетные звания отмечаются нагрудными знаками "Аңшылық шаруашылығы саласында еңбек сіңірген қызметкер" и "Балық шаруашылығы саласының еңбек сіңірген қызметкері" указанным в приложениях 1, 2 к настоящим Правилам.
4. К присвоению нагрудных знаков представляются кандидатуры, указанные в пункте 2 настоящих Правил, добившиеся успехов в области охраны, воспроизводства и использования животного мира, в обеспечении сохранения и приумножения биологического разнообразия, за активное сотрудничество и внедрение в производство разработок в области охотничьего и рыбного хозяйств, а также безупречно проработавших на должностях не менее 10 лет.

5. Құрмет грамотасы саналы жұмысы, кәсіби шеберлігі, сала алдына қойылған міндеттерді шешуге жеке үлес қосқан және осы ұжымда кемінде 5 жыл жұмыс өтілі бар қызметкерлер мен жұмыскерлерге, сондай-ақ жұмыстағы жоғары көрсеткіштері үшін еңбек ұжымдарына ұсынылады.
6. Құрметті атақтарды, төсбелгілерді және құрмет грамоталарды беру Қазақстан Республикасы Экология және табиғи ресурстар министрінің бұйрығына сәйкес жүзеге асырылады.
7. Құрметті атақтарды, төсбелгілерді және құрмет грамоталарды беру жөніндегі ұсыныстарды қарау және оларды дайындау үшін Қазақстан Республикасы Экология және табиғи ресурстар министрлігінде (бұдан әрі – Министрлік) комиссия (бұдан әрі – Комиссия) құрылады.
8. Құрметті атақтарды, төсбелгілерді және құрмет грамоталарды ұсыну немесе ұсынбау туралы шешімді Комиссия көпшілік дауыспен, ашық дауыс беріп қабылдайды.
Дауыстар тең болған жағдайда Комиссия төрағасының дауысы шешуші болып табылады.
9. Марапаттаудың ресми мәтіні мемлекеттік және орыс тілдерінде дайындалады.
10. Төсбелгілер кеуденің оң жағында Қазақстан Республикасының мемлекеттік наградаларынан төмен тағылады.
11. Құрметті атақтары, төсбелгілері және құрмет грамоталары қызметкердің еңбек кітапшасы мен жеке ісіне, марапаттау туралы бұйрықтың күні мен нөмірі көрсетіліп, тиісті жазба жасалады.
2–тарау. Құрметті атақтар, төсбелгілер және құрмет грамоталарының беру тәртібі және оларды тапсыру
12. Құрметті атақтар, төсбелгілер мен құрмет грамоталарын беруге ұсынымдарды:
1) Комитеттердің қарамағындағы ведомстволық бағынысты ұйымдардың;
2) жануарлар дүниесін қорғау, өсімін молайту және пайдалану саласындағы жергілікті мемлекеттік басқару органдарының;
3) жануарлар дүниесін қорғау, өсімін молайту және тұрақты пайдалануды қамтамасыз ету бойынша мемлекеттік мекемелері мен республикалық мемлекеттік кәсіпорындарының;
4) жануарлар дүниесін қорғау, өсімін молайту және пайдалану саласындағы ғылыми ұйымдарының;
5) аңшылық және балық шаруашылықтары субъектілерінің;
6) аңшылар мен аңшылық шаруашылығы субъектілері қоғамдық бірлестіктері республикалық қауымдастықтарының, сондай-ақ балық аулаушылар мен балық шаруашылығы субъектілерінің қоғамдық бірлестіктерінің басшылары, Комитеттердің аумақтық бөлімшелеріне мерекелік, мерейтойлық күндерге дейін 30 күнтізбелік күннен кешіктірмей, ал Комитеттердің аумақтық бөлімшелері күнтізбелік 20 күннен кешіктірмей, Комитеттер Министрлікке мерекелік, мерейтойлық күндерге дейін 10 күнтізбелік күннен кешіктірмей жібереді.
13. Құрметті атақтар, төсбелгілер және құрмет грамоталарын беруге ұсынымдарды аумақтық бөлімшелердің басшылары Комитеттерге, Комитеттер Министрлікке жібереді.

5. Почетные грамоты присваиваются сотрудникам и работникам, за добросовестную работу, профессиональное мастерство, личный вклад в решении поставленных задач перед отраслью, и имеющим стаж работы в данном коллективе не менее 5 лет, а также трудовые коллективы за высокие показатели в работе.
6. Присвоение почетных званий, нагрудных знаков и почетных грамот осуществляется в соответствии с приказом Министра экологии и природных ресурсов Республики Казахстан.
7. Для рассмотрения и подготовки предложений по присвоению почетных званий, нагрудных знаков и почетных грамот в Министерстве экологии и природных ресурсов Республики Казахстан (далее – Министерство) создается комиссия (далее – Комиссия).
8. Решение о представлении или непредставлении почетных званий, нагрудных знаков и почетных грамот комиссия принимает большинством голосов, открытым голосованием.
При равенстве голосов, голос председателя Комиссии является решающим.
9. Официальный текст присвоения составляется на государственном и русском языках.
10. Нагрудные знаки носятся на правой стороне груди ниже государственных наград Республики Казахстан.
11. В трудовую книжку и личное дело работника вносится соответствующая запись с указанием даты и номера приказа о присвоении почетных званий, нагрудных знаков и почетных грамот.
Глава 2. Порядок присвоения Почетного звания, нагрудного знака и почетной грамоты и их вручение
12. Представления к присвоению почетных званий, нагрудных знаков и почетных грамот направляются руководителями:
1) подведомственных организаций, находящихся в ведении Комитетов;
2) органами местного государственного управления в области охраны, воспроизводства и использования животного мира;
3) государственных учреждений и республиканских государственных предприятий по обеспечению охраны, воспроизводства и устойчивого использования животного мира;
4) научных организаций в области охраны, воспроизводства и использования животного мира;
5) субъектов охотничьего и рыбного хозяйств;
6) республиканских ассоциаций общественных объединений охотников и субъектов охотничьего хозяйства, а также общественных объединений рыболовов и субъектов рыбного хозяйства, в территориальные подразделения Комитетов не позднее чем за 30 календарных дней до праздничных, юбилейных дат, а территориальными подразделениями Комитетов - не позднее чем за 20 календарных дней, Комитетами в Министерство - не позднее 10 календарных дней до праздничных, юбилейных дат.
13. Представления к присвоению почетных званий, нагрудных знаков и почетных грамот направляются в Комитеты руководителями территориальных подразделений, Комитеты направляют в Министерство.

14. Құрметті атақтарды, төсбелгілерді және құрмет грамоталарды наградалармен марапаттау туралы мәселені шешу үшін Комитеттің аумақтық бөлімшелеріне мынадай құжаттар ұсынылады:
1) құрметті атақтарды, төсбелгілерді және құрмет грамоталарды наградалармен марапаттау туралы ұсыныс;
2) осы Қағиданың 3-қосымшасына сәйкес нысан бойынша белгіленген үлгідегі наградтау қағазы.
15. Қызметкерлер мен еңбек ұжымдарын материалдық емес ынталандырудың барлық түрін есепке алуды Министрліктің кадр қызметі жүзеге асырады.
16. Құрметті атақтарды, төсбелгілерін және олардың куәліктерін, сондай-ақ құрмет грамоталарын тапсыру Министр немесе басқа да лауазымды тұлғалар арқылы салтанатты жағдайда жүргізіледі.
17. "Жануарлар дүниесін қорғаудағы мінсіз қызметі үшін", "Балық шаруашылығы саласындағы мінсіз қызметі үшін" төсбелгілерімен олардың куәліктері осы Қағиданың 4, 5-қосымшаларында көрсетілген сипаттамаларға сәйкес рәсімделеді.
18. Құрметті атақтарды, сонымен қатар төсбелгілермен қайта марапаттау жіберілмейді.
19. Төсбелгілер немесе құрмет грамоталарын жоғалтқан жағдайда көшірмелері берілмейді.
Жануарлар дүниесін қорғау,
өсімін молайту және пайдалану
саласында құрметті атақтар,
төсбелгілер және құрмет
грамоталарын беру қағидасында
1-қосымша
Үлгі
"Аңшылық шаруашылығы саласында еңбек сіңірген қызметкер" құрметті атаққа төсбелгісінің сипаттамасы
"Аңшылық шаруашылығы саласында еңбек сіңірген қызметкер" құрметті атаққа төсбелгісінің сипаттамасы емен жапырағының екі бұтақтан құралған сопақша гүл шоқтары түрінде болады. Бұтақтардың ұштарына төменгі жағынан лента оралған. Гүл шоқтарының ортасында құрметті атақтың атауы жазылған өрнекті жазба орналастырылған. Жазбаның төбесінде – Қазақстан Республикасының елтаңбасы. Жазбаның астында терек жапырағы мен қалықтаған бүркіт бейнеленген. Белгінің алдыңғы жағы дөңес. Барлық суреттер мен жазулар бедерлі. Белгінің артқы жағында киімге бекітетін бұранда. Белгінің өлшемі: биіктігі – 50 миллиметр, ені – 40 миллиметр, күмістен жасалады.
Құрмет белгісіне куәлік
Куәлік көлемі 100х70 миллиметр жасыл түсті жиналмалы кітапша түрінде дайындалады, мундиор материалынан жасалады.
Алдыңғы жағында ортада Қазақстан Республикасының елтаңбасы, төменгі жағында жазба бар:
Куәлік
Удостоверение
Ішкі сол жақ астарында жазбалар:
жоғарыда – Қазақстан Республикасы Экология және табиғи ресурстар министрлігінің Орман шаруашылығы және жануарлар дүниесі комитеті;
Комитет лесного хозяйства и животного мира Министерства экологии и природных ресурсов Республики Казахстан.
Куәлік №_____
Удостоверение
Парақтың ортасында Қазақстан Республикасы Экология және табиғи ресурстар министрлігінің Орман шаруашылығы және жануарлар дүниесі комитетінің эмблемасы.
Оң жақ астарында келесімазмұндағы жазбалар:
Осы куәлік оған аңшылық шаруашылығы саласын дамытудағы жетістіктерге қол жеткізгені, жануарлар дүниесі объектілерін үнемдегені және ұлғайтқаны, жануарлар дүниесін сақтағаны, белсенді ынтымақтастығы және жануарлар дүниесін өсімін молайту мен пайдалануды қорғау саласындағы ғылыми әзірлемелерді өндіріске енгізгені үшін беріледі,
төмендегі мәтін:
"Министр"_______________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болған жағдайда)
М. О. ____________________
(қолы)
20 _______ жылғы "___"________ №____ бұйрық
Жануарлар дүниесін қорғау,
өсімін молайту және пайдалану
саласында құрметті атақтар,
төсбелгілер және құрмет
грамоталарын беру қағидасында
2-қосымша
Үлгі
"Балық шаруашылығы саласының еңбек сіңірген қызметкері" құрметті атаққа төсбелгісінің сипаттамасы
Төсбелгі екі бөліктен тұрады: жоғарғы қалып бөлігі және төменгі төсбелгі.
"Балық шаруашылығы саласының еңбек сіңірген қызметкері" құрметті атаққа арналған төсбелгі суық эмальмен және алтын жалатылған гальваникалық жабынмен құйылатын, өлшемі 45 миллиметр қырлы жұлдыз түріндегі металл қорытпасынан жасалады.
Төсбелгінің алдыңғы жағында (аверсінде) ортасында кеменің шығыңқы элементтері, толқындар және төменде көгілдір фонда (эмаль) "бекіре" балығының силуэті бейнеленген.
Төсбелгідегі барлық суреттері мен жазулары бедерлі.
Сыртқы шеңбер бойынша ақ фонда қазақ тілінде "БАЛЫҚ ШАРУАШЫЛЫҒЫ САЛАСЫНЫҢ ЕҢБЕК СІҢІРГЕН ҚЫЗМЕТКЕРІ" деген алтын дөңес әріптермен жазулар.

14. Для решения вопроса о награждении почетными званиями, нагрудными знаками и почетными грамотами в территориальные подразделения Комитетов представляются следующие документы:
1) представление о награждении почетными званиями, нагрудными знаками и почетными грамотами;
2) наградной лист установленного образца по форме согласно приложению 3 к настоящим Правилам.
15. Учет всех видов нематериальных поощрений работников и трудовых коллективов осуществляется кадровой службой Министерства.
16. Вручение почетных званий, нагрудных знаков и удостоверений к ним, а также почетных грамот производится в торжественной обстановке Министром или другими должностными лицами.
17. Нагрудные знаки "Жануарлар дүниесін қорғаудағы мінсіз қызметі үшін", "Балық шаруашылығы саласындағы мінсіз қызметі үшін" и удостоверения к ним, оформляются согласно описаниям, указанным в приложениях 4, 5 к настоящим Правилам.
18. Повторное награждение почетными званиями, а также нагрудными знаками не допускается.
19. При утере нагрудных знаков или почетных грамот дубликаты не выдаются.
Приложение 1
к Правилам присвоения
почетных званий, нагрудных
знаков и почетных грамот
в области охраны, воспроизводства
и использования животного мира
Образец
Описание нагрудного знака к почетному званию
"Аңшылық шаруашылығы саласында еңбек сіңірген қызметкер"
Описание нагрудного знака к почетному званию "Аңшылық шаруашылығы саласында еңбек сіңірген қызметкер" имеет форму овального венка, образованного двумя ветвями дубового листа. Концы ветвей внизу увиты лентой. В середине венка помещен фигурный картуш с надписью названия почетного звания. Картуш венчает герб Республики Казахстан. Внизу картуша лист тополя и парящий беркут. Лицевая сторона знака выпуклая. Все изображения и надпись рельефные. На обратной стороне знака – винт для крепления к одежде.
Размер знака: высота – 50 миллиметров, ширина – 40 миллиметров, изготовляется из серебра.
Удостоверение к почетному знаку
Удостоверение изготовляется в виде складной книжки зеленого цвета размером 100х70 миллиметров и выполняется из материала мундиор.
На лицевой стороне по центру герб Республики Казахстан, снизу надпись:
Куәлік
Удостоверение
На внутреннем левом вкладыше надписи:
вверху – Қазақстан Республикасы Экология және табиғи ресурстар министрлігі Орман шаруашылығы және жануарлар дүниесі комитеті
Комитет лесного хозяйства и животного мира Министерства экологии и природных ресурсов Республики Казахстан.
№ ____ Куәлік
Удостоверение
По центру листа эмблема Комитета лесного хозяйства и животного мира Министерства экологии и природных ресурсов Республики Казахстан.
На правом вкладыше надписи следующего содержания:
Настоящее удостоверение выдано в том, что ему (ей) присвоен (а) за достижение успехов в развитии отрасли охотничьего хозяйства, сбережение и увеличение объектов животного мира, сохранение животного мира, за активное сотрудничество и внедрение в производство научных разработок в области охраны воспроизводства и использования животного мира,
внизу текст:
"Министр"_______________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болған жағдайда)
М.П. ____________________
(қолы)
20___жылғы "___" ________ №____ бұйрық
Приложение 2
к Правилам присвоения
почетных званий, нагрудных
знаков и почетных грамот
в области охраны, воспроизводства
и использования животного мира
Образец
Описание нагрудного знака к почетному званию
"Балық шаруашылығы саласының еңбек сіңірген қызметкері"
Нагрудный знак состоит из двух частей: верхней колодки (подвески) и нижней – собственно нагрудного знака.
Нагрудный знак к почетному званию "Балық шаруашылығы саласының еңбек сіңірген қызметкері" изготавливается из сплава металлов в форме граненной звезды размером 45 миллиметров, которая заливается холодной эмалью и гальваническим покрытием позолотой.
На лицевой стороне нагрудного знака (аверс) по центру изображены выступающие элементы корабля, волны и ниже изображение силуэта рыбы "осетр" на голубом фоне (эмаль).
Все изображения и надписи на нагрудном знаке рельефные.
По внешнему кругу на белом фоне надписи золотыми выпуклыми буквами на казахском языке "БАЛЫҚ ШАРУАШЫЛЫҒЫ САЛАСЫНЫҢ ЕҢБЕК СІҢІРГЕН ҚЫЗМЕТКЕРІ".

Шеңбер тартпа мен сақинаның көмегімен мөлшері 65х44 миллиметр қалыпқа бекітілген, ол жасыл матамен керілген, алтын түсті жолақтары бар алтын жиектемемен көмкерілген.
Құрметті төсбелгісі мыс – никель құймасынан жасалады.
Төсбелгінің сыртында (реверс) тіркеу нөмірі ойылған.
Төс белгісі куәлігінің сипаттамасы
"Жануарлар дүниесін қорғаудағы мінсіз қызметі үшін" төсбелгісінің куәлігі бүктемелі кітапша түрінде тығыз қағаздан жасалған.
Бланкінің бүктелген күйіндегі мөлшері 75х110 миллиметр.
Ашық күйінде сол жақ бетінде төсбелгісінің бейнесі орналасқан.
Ашық күйінде оң жағында жоғарғыда "№ ____ КУӘЛІК" деген жазу бар, оның астында марапатталушының тегі, аты, әкесінің аты (бар болған жағдайда) жазылатын орын бар, ал одан кейін:
"Жануарлар дүниесін қорғаудағы мінсіз қызметі үшін" төсбелгісімен марапатталады деп жазылған,
төмендегі мәтін:
"Министр"_______________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болған жағдайда)
М. О. ____________________
(қолы)
20 _______ жылғы "___"________ №____ бұйрық

Круг с помощью ушка и кольца прикрепляется к колодке размером 65х44 миллиметров, обтянута голубой тканью, по краю которой идет золотая окантовка.
Почетный нагрудный знак изготавливается из медно–никелевого сплава.
На оборотной стороне нагрудного знака (реверс) выбит регистрационный номер.
Описание удостоверения к нагрудному знаку
Удостоверение к нагрудному знаку "Жануарлар дүниесін қорғаудағы мінсіз қызметі үшін" представляет собой двухстраничную книжку из плотной бумаги.
Размеры бланка в сложенном виде 75x110 миллиметров.
На левой странице разворота размещено изображение нагрудного знака.
На правой стороне разворота вверху надпись: "№____ КУӘЛІК", под ней предусмотрено место для фамилии, имени и отчества (при его наличии) награжденного, а далее текст:
"Жануарлар дүниесін қорғаудағы мінсіз қызметі үшін" омырауға тағатын белгімен марапатталды",
внизу текст:
"Министр"_______________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болған жағдайда)
М.П. ____________________
(қолы)
20___жылғы "___" ________ №____ бұйрық