Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігі қылмыстық-атқару жүйесі мекемелерінде ұсталатын адамдарға туберкулезге қарсы көмекті ұйымдастыру қағидасын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2012 жылғы 27 ақпандағы № 115 және Ішкі істер министрінің 2012 жылғы 29 ақпандағы № 117 Бірлескен бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2012 жылы 4 мамырда № 7616 тіркелді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің 2014 жылғы 19 тамыздағы № 530 бұйрығымен
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Ішкі істер министрінің 19.08.2014 № 530 бұйрығымен (қолданысқа енгізілу тәртібін 5-т. қараңыз).
Қазақстан Республикасы Қылмыстық-атқару кодексінің 97-бабына, "Халық денсаулығы және денсаулық сақтау жүйесі туралы" Қазақстан Республикасы кодексінің 12-бабына сәйкес, БҰЙЫРАМЫЗ :
1. Қоса беріліп отырған Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігі қылмыстық-атқару жүйесі (бұдан әрі - ҚАЖ) мекемелерінде ұсталатын адамдарға туберкулезге қарсы көмекті ұйымдастыру қағидасы бекітілсін.
2. Облыстар, Астана және Алматы қалаларының денсаулық сақтау басқармаларының бастықтары (келісім бойынша) ҚАЖ мекемелеріне:
1) флюрографиялық тексерістер өткізуге;
2) бактериологиялық (микроскопиялық және культуральдық) зерттеулер жасауға, туберкулезге қарсы ұйымдардың зертханалары базасында туберкулездің туберкулезге қарсы препараттарына микробактерияларға дәрілік сезімталдылығына тест өткізуге;
3) Орталықтандырылған дәрігерлік-кеңестік комиссиялардың бірлескен отырысын;
4) ҚАЖ мекемелерінде туберкулезге қарсы шаралардың мониторингін өткізуге;
5) туберкулезбен науқас адамдар туралы туберкулезге қарсы ұйымдар, ҚАЖ мекемелері арасында ақпаратпен алмасуға;
6) әдістемелік-ұйымдастыру, техникалық және консультативтік көмек көрсетсін.
3. ҚАЖ аумақтық бөліністерінің бастықтарына мыналарды:
1) бактерия бөлу мен дәрілік тұрақтылығын ескере отырып, туберкулезбен науқастарды жеке ұстауды;
2) туберкулезбен науқас адамдармен қарым-қатынаста болатын қызметкерлерді жоғары дәрежедегі жеке қорғану құралдарымен қамтамасыз етсін.
4. "Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің қылмыстық-атқару жүйесі мекемелерінде ұсталатын адамдарға туберкулезге қарсы көмекті ұйымдастыру ережесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Әділет министрінің міндетін атқарушының 2009 жылғы 28 қазандағы № 141, Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің міндетін атқарушының 2009 жылғы 02 желтоқсандағы № 810 бірлескен бұйрығының күші жойылды деп танылсын (нормативтік құқықтық актілерінің № 6001 мемлекеттік тізілімінде тіркелген).

Об утверждении Правил организации противотуберкулезной помощи лицам, содержащимся в учреждениях уголовно-исполнительной системы Министерства внутренних дел Республики Казахстан
Совместный приказ Министра внутренних дел Республики Казахстан от 29 февраля 2012 года № 117 и Министра здравоохранения Республики Казахстан от 27 февраля 2012 года № 115. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 4 мая 2012 года № 7616. Утратил силу приказом Министра внутренних дел Республики Казахстан от 19 августа 2014 года № 530
Сноска. Утратил силу приказом Министра внутренних дел РК от 19.08.2014 № 530 (порядок введения в действие см. п. 5).
В соответствии со статьей 97 Уголовно-исполнительного кодекса Республики Казахстан, статьей 12 Кодекса Республики Казахстан «О здоровье народа и системе здравоохранения», ПРИКАЗЫВАЕМ:
1. Утвердить прилагаемые Правила организации противотуберкулезной помощи лицам, содержащимся в учреждениях уголовно-исполнительной системы Министерства внутренних дел Республики Казахстан (далее - УИС).
2. Начальникам управлений здравоохранения областей, городов Астаны и Алматы (по согласованию) оказывать учреждениям УИС содействие в организации проведения:
1) флюорографических осмотров;
2) бактериологических (микроскопических и культуральных) исследований и постановке теста на лекарственную чувствительность микобактерий туберкулеза к противотуберкулезным препаратам на базе лабораторий противотуберкулезных организаций (по согласованию);
3) совместных заседаний Централизованной врачебно-консультативной комиссии;
4) мониторинга противотуберкулезных мероприятий в учреждениях УИС;
5) обмена информацией между противотуберкулезными организациями, учреждениями УИС о больных туберкулезом;
6) организационно-методической, технической и консультативной помощи.
3. Начальникам территориальных подразделений УИС обеспечить:
1) раздельное содержание больных туберкулезом с учетом бактериовыделения и лекарственной устойчивости;
2) средствами индивидуальной защиты высокой степени сотрудников, контактирующих с больным туберкулезом.
4. Признать утратившим силу совместный приказ и.о. Министра юстиции Республики Казахстан от 28 октября 2009 года № 141 и и.о. Министра здравоохранения Республики Казахстан от 2 декабря 2009 года № 810 «Об утверждении Правил организации противотуберкулезной помощи лицам, содержащимся в учреждениях уголовно-исполнительной системы Министерства юстиции Республики Казахстан» (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 6001).

5. Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің Қылмыстық-атқару жүйесі комитеті (Б. Бердалин):
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін және оның ресми жариялануын;
2) Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің интернет-ресурсында осы бұйрықтың орналасуын қамтамасыз етсін.
6. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау вице-министріне және Ішкі істер министрінің орынбасарына жүктелсін.
7. Осы бұйрық алғаш рет ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының         Қазақстан Республикасының
Денсаулық сақтау министрі         Ішкі істер министрі
___________ С. Қайырбекова        _______________ Қ. Қасымов
КЕЛІСІЛГЕН
Қазақстан Республикасы
Еңбек және халықты
әлеуметтік қорғау министрі
__________ Г. Әбдіқалықова
2012 жылғы 26 наурыз
Қазақстан Республикасы
Денсаулық сақтау министрінің
2012 жылғы 27 ақпандағы № 115
Қазақстан Республикасы
Ішкі істер министрінің
2012 жылғы 29 ақпандағы № 117
бірлескен бұйрығымен
бекітілген
Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің
қылмыстық-атқару жүйесі мекемелерінде ұсталатын адамдарға
туберкулезге қарсы көмекті ұйымдастыру
қағидасы
I. Жалпы ережелер
1. Осы Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің қылмыстық-атқару жүйесі мекемелерінде ұсталатын адамдарға туберкулезге қарсы көмекті ұйымдастыру қағидасы (бұдан әрі - Қағида) Қазақстан Республикасы Қылмыстық-атқару кодексіне, Қазақстан Республикасында азаматтардың денсаулығын қорғау және санитарлық саулығы саласындағы заңнамаларға сәйкес әзірленген және қылмыстық-атқару жүйесі (бұдан әрі - ҚАЖ) тергеу изоляторларында (бұдан әрі - ТИЗО) ұсталатын қылмыс жасаған күдіктілер мен айыпталушыларға (бұдан әрі - күдіктілер және айыпталушылар), сонымен қатар ҚАЖ түзеу мекемелерінде жазасын өтеп жатқан адамдарға (бұдан әрі - сотталғандар) туберкулезге қарсы көмекті ұйымдастырумен байланысты мәселелерді реттейді.
2. Осы Қағидада пайдаланылатын негізгі ұғымдар:
1) қақырық микроскопиясының оң нәтижесімен өкпе туберкулезі (бактерия шығарушы) ем жүргізілгенге дейін қақырық жағындысының микроскопиясы кезінде туберкулез микобактериялары (бұдан әрі - ТМБ), тіпті бір рет болса да табылған науқаста анықталады;
2) қақырық жағындысының конверсиясы - ем барысында ТМБ жойылуы әр ай сайын жүргізілген микроскопия және тығыз қоректік ортада егу әдісінің қатарынан кем дегенде екі теріс нәтижесімен дәлелденген болса (науқас әлі де бактерия бөлуші болып саналады);

5. Комитету уголовно-исполнительной системы Министерства внутренних дел Республики Казахстан (Бердалин Б.М.) обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан и его последующее официальное опубликование;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства внутренних дел Республики Казахстан.
6. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующих вице-министра здравоохранения и заместителя министра внутренних дел Республики Казахстан.
7. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней со дня первого официального опубликования
Министр здравоохранения               Министр внутренних дел
Республики Казахстан                  Республики Казахстан
__________ С. Каирбекова              ___________ К. Касымов
«___»______ 2012 года                 «___»______ 2012 года
СОГЛАСОВАНО
Министр труда и социальной
защиты населения
Республики Казахстан
__________ Г. Абдыкаликова
«___»______ 2012 года
Утверждены
совместным приказом
Министра здравоохранения
Республики Казахстан
от 27 февраля 2012 года № 115
Министра внутренних дел
Республики Казахстан
от 27 февраля 2012 года № 117
Правила
организации противотуберкулезной помощи лицам,
содержащимся в учреждениях уголовно-исполнительной системы
Министерства внутренних дел Республики Казахстан
1. Общие положения
1. Настоящие Правила организации противотуберкулезной помощи лицам, содержащимся в учреждениях уголовно-исполнительной системы Министерства внутренних дел Республики Казахстан (далее - Правила), разработаны в соответствии с Уголовно-исполнительным кодексом Республики Казахстан, нормативными правовыми актами в сфере охраны здоровья и санитарного благополучия граждан Республики Казахстан и регулируют вопросы, связанные с организацией противотуберкулезной помощи лицам, подозреваемым и обвиняемым в совершении преступлений (далее - подозреваемые и обвиняемые), содержащимся в следственных изоляторах (далее - СИЗО) уголовно-исполнительной системы (далее - УИС), а также лицам, отбывающим наказание в исправительных учреждениях УИС (далее - осужденные).
2. Основные понятия, используемые в настоящих Правилах:
1) легочный туберкулез с положительным результатом микроскопии мокроты (бактериовыделитель) определяется у больного, у которого: при микроскопии мазка мокроты до проведения лечения обнаружены микобактерии туберкулеза (далее - МБТ), даже при однократном выявлении;
2) конверсия мазка мокроты - исчезновение МБТ в процессе лечения, подтвержденное не менее чем двумя последовательными отрицательными микроскопиями и посевами на твердых питательных средах с промежутком в 1 месяц (больной не перестает быть бактериовыделителем);

3) көптеген дәріге көнбейтін туберкулез (бұдан әрі - КДК ТБ) – бұл кем дегенде изониазид пен рифампицинге төзімді Mycobacterium tuberculosis штаммдары қоздырған, көптеген дәріге көнбейтін туберкулез;
4) кең көлемді дәрілерге көнбейтін туберкулез (ККДК ТБ) – бұл кемінде изониазид пен рифампицинге, сондай-ақ фторхинолондардың біреуіне және екінші қатардағы инъекциялық үш дәрінің біреуіне (капреомицин, канамицин немесе амикацинге) көнбейтін ТМБ туындаған штаммдары тұрақты туберкулез;
5) полирезистентті туберкулез (бұдан әрі – ПР ТБ) – бұл КДТ ТБ және ДККТ ТБ-ден өзгеше (айрықша), екі және одан да көп дәрілерге көнбейтін ТМБ штаммдары қоздырған туберкулез;
6) микроскопиялық зерттеу – микобактерияларды бактериоскопиялық анықтау әдісі. Бактериоскопиялық әдіс науқаста туберкулезді анықтауға, сонымен қатар ем нәтижелігін бақылауға мүмкіндік береді;
7) егу әдісі – бактериологиялық зертхана жағдайында микобактерия дақылдарын қоректік ортада бөліп алу әдісі. Егу әдісіне кез-келген биологиялық материал жолданады;
8) дәріге сезімталдық тесті - туберкулез микобактерияларының туберкулезге қарсы қолданылатын дәрілерге сезімталдық спектрін анықтау, науқастарды емдеу тактикасын таңдауға мүмкіндік беріп, ем тиімділігін бақылау және ауру нәтижесін болжау үшін қолданылады.
3. Күдіктілерге, айыпталушыларға және сотталғандарға туберкулезге қарсы көмек мамандандырылған мекемелерде және ҚАЖ-дың медициналық бөліністерінде көрсетіледі.
4. Күдіктілерге, айыпталушыларға, сотталғандарға туберкулезге қарсы көмекті ұйымдастыруды, сондай-ақ оның сапасын қадағалауды Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігі Қылмыстық-атқару жүйесі комитеті (бұдан әрі - ҚАЖ комитеті), оның аумақтық органдары, оның ішінде медициналық басқармалар, бөлімдер, бөлімшелер, топтар (бұдан әрі - медициналық қызметтер) жүзеге асырады.
5. Туберкулезбен ауыратын адамдарды ұстауға және емдеуге арналған туберкулез ауруханалары және мекемелері мамандандырылған емес мекемелердің туберкулезге қарсы жұмысы бойынша ұйымдық-әдістемелік орталықтары болып табылады. Осы қызмет бағытындағы негізгі ұйымдастыру іс-шаралары, сонымен қатар мемлекеттік денсаулық сақтау басқармасы, жергілікті орган мекемелері мен медициналық ұйымдары үйлестіру мен өзара іс-қимылды бейінді мамандар (бас, аға инспекторлар және маман инспекторлар) жүзеге асырады.
6. Туберкулезге қарсы көмек көрсетудің негізгі принциптері:
дер кезінде, айдауылдау, денсаулық сақтау туберкулезге қарсы іс-шараларының баламалылығы және сабақтастығы болып табылады.
ҚАЖ мекемелерінде туберкулезге қарсы іс-шараларға мыналар жатады:

3) туберкулез с множественной лекарственной устойчивостью (далее - МЛУ ТБ) – это туберкулез, вызванный Mycobacterium tuberculosis, штаммы которого устойчивы, по меньшей мере, к изониазиду и рифампицину;
4) туберкулез с широкой лекарственной устойчивостью (далее - ШЛУ ТБ) – это туберкулез, вызванный МБТ, штаммы которого устойчивы, по меньшей мере, к изониазиду и рифампицину, а также к одному из фторхинолонов и к одному из трех инъекционных препаратов второго ряда (капреомицину, канамицину или амикацину);
5) полирезистентный туберкулез (далее – ПР ТБ) – это туберкулез, вызванный МБТ, штаммы которого устойчивы к двум и более препаратам, отличающимся от МЛУ ТБ и ШЛУ ТБ;
6) микроскопическое исследование – бактериоскопический метод выявления микобактерий. Бактериоскопический метод позволяет у пациента установить туберкулез, а также проводить наблюдение за эффективностью лечения в динамике;
7) посев - метод выделения культуры МБТ на питательной среде в условиях бактериологических лабораторий. На посев может быть отправлен любой биологический материал;
8) тест на лекарственную чувствительность (далее – ТЛЧ) - определение спектра чувствительности МБТ к противотуберкулезным препаратам (далее - ПТП) позволяет определить тактику химиотерапии больных, используется для контроля за эффективностью лечения и определения прогноза заболевания.
3. Противотуберкулезная помощь подозреваемым, обвиняемым и осужденным предоставляется специализированными учреждениями и медицинскими подразделениями учреждений УИС.
4. Организация противотуберкулезной помощи подозреваемым, обвиняемым, осужденным, а также контроль качества ее оказания осуществляются Комитетом уголовно-исполнительной системы Министерства внутренних дел Республики Казахстан (далее - Комитет УИС), его территориальными органами, в том числе медицинскими управлениями, отделами, отделениями, группами (далее - медицинские службы).
5. Противотуберкулезные больницы и учреждения для содержания и лечения больных туберкулезом являются организационно-методическими центрами по противотуберкулезной работе для неспециализированных учреждений УИС. Основные организационные мероприятия по данному направлению деятельности, а также координация и взаимодействие с учреждениями и медицинскими организациями местного органа государственного управления здравоохранения осуществляются профильными специалистами (главные, старшие инспекторы и специалисты- инспекторы).
6. Основными принципами оказания противотуберкулезной помощи являются: своевременность, этапность, преемственность и эквивалентность противотуберкулезным мероприятиям организации здравоохранения.
Противотуберкулезные мероприятия в учреждениях УИС включают:

1) туберкулезге күдікті адамдарды анықтау;
2) туберкулез жағдайының, туберкулездің дәріге төзімді түрлерінің, АИТВ-инфекциясы және туберкулездің ко-инфекциясын диагностикалау;
3) туберкулез жағдайларын тіркеу және қалыпты классификациясы;
4) туберкулезбен науқастарды бактерия шығарушылығына байланысты бөлек ұстау және оқшаулау;
5) АИТВ-инфекциясы мен туберкулездің ко-инфекциясы және туберкулездің дәріге төзімді, сезімтал түрімен ауыратын науқастарды барабар емдеу;
6) 1 және 2 қатардағы туберкулезге қарсы препараттармен (бұдан әрі - ТҚП) және ТҚП-ға жағымсыз реакцияны алуды қамтамасыз ету;
7) туберкулез науқастарына диспансерлік қадағалау жүргізу;
8) ошақта эпидемияға қарсы іс-шаралар жүргізу;
9) АИТВ жұқтырғандарға туберкулездің химиопрофилактикасы;
10) туберкулез, туберкулездің дәріге төзімді түрлерінің, АИТВ-инфекциясы және туберкулездің ко-инфекциясы бойынша санитарлық ағартушылық;
11) стандартты медициналық іс-қағаздарды жүргізу;
12) инфекциялық бақылау шараларын сақтау;
13) жеке қорғану құралдарымен қамтамасыз ету;
14) денсаулық сақтау ұйымдарының мемлекеттік туберкулезге қарсы диспансер (бұдан әрі - ТҚД) және санитарлық эпидемиологиялық қадағалау (бұдан әрі - МСЭҚ) босатылатын туберкулезбен науқас адамдар туралы ақпаратты босатылуына дейін 2 ай бұрын хабарлау;
15) емнің нәтижесі туралы ақпаратты беру;
16) ҚАЖ-да туберкулезге қарсы шаралардың тиімділігін талдау;
17) когортты талдау.
7. ҚАЖ-дың туберкулезбен науқастарға емді жүзеге асыратын емдеу-профилактикалық мекемелеріне (бұдан әрі - ЕПМ):
1) туберкулезге қарсы ауруханалар;
2) емдеу құқығы бар түзеу мекемелер;
3) әйелдерді, кәмелетке толмағандарды, сот және құқық қорғау органдарының бұрынғы қызметкерлерін, өмірлік бас бостандығынан айырылған адамдарды ұстауға арналған түзеу мекемелерінде, түрмелерде, ТИЗО-да туберкулезбен науқастарды ұстауға және емдеуге арналған оқшаулау учаскілері жатады.
8. ҚАЖ-дың әрбір мекемесінде медициналық бөлімдер қарастырылған, оның құрамына терапевт, фтизиатр, дермотовенеролог, психиатр, стоматолог, рентгенолог және басқа да салалық мамандар, сонымен қатар орта медициналық персонал кіреді.
9. ТИЗО-ның медициналық бөлімінің мамандары:
1) карантинде, шағымдануы бойынша туберкулезге күдікті адамдарды анықтауды;
2) туберкулезді анықтауда диагностикалық алгоритмді сақтауды;
3) туберкулезге күдікті адамдарды туберкулездің микобактерияларына патологиялық материалдарын микроскопиялық зерттелуін;
4) жоспарлы көкірек қуысын флюорографиялық тексеруді;
5) алдыңғы уақытта науқастың туберкулезге қарсы емделуі, емделу курсының қорытындысы, дәріге сезімталдық тестінің (бұдан әрі - ДСТ) қорытындысы және емделуге бейімділігі фактілері бойынша ақпараттарға денсаулық сақтау ұйымдарының ТҚД-ға жазбаша сұрау салуды;

1) выявление лиц с подозрением на туберкулез;
2) диагностику случаев туберкулеза, лекарственно-устойчивых форм туберкулеза, ко-инфекции туберкулеза и ВИЧ-инфекции;
3) стандартную классификацию и регистрацию случаев туберкулеза;
4) изоляцию и раздельное содержание больных туберкулезом в зависимости от бактериовыделения;
5) адекватное лечение больных с чувствительными и лекарственно-устойчивыми формами туберкулеза и ко-инфекцией туберкулеза и ВИЧ-инфекции;
6) обеспечение противотуберкулезными препаратами (далее - ПТП) 1 и 2 ряда и лекарствами для снятия побочных реакций от ПТП;
7) диспансерное наблюдение за больными туберкулезом;
8) проведение противоэпидемических мероприятий в очаге;
9) химиопрофилактику туберкулеза у ВИЧ-инфицированных;
10) санитарное просвещение по туберкулезу, лекарственно-устойчивому туберкулезу и ко-инфекции туберкулеза и ВИЧ-инфекции;
11) ведение стандартной медицинской документации;
12) соблюдение мер инфекционного контроля;
13) обеспечение средствами индивидуальной защиты;
14) передачу информации об освобождающихся больных туберкулезом в противотуберкулезные организации (далее - ПТО) и организации государственного санитарно-эпидемиологического надзора (далее - ГСЭН), за 2 месяца до освобождения;
15) передачу информации об исходах лечения;
16) анализ эффективности противотуберкулезных мероприятий в УИС;
17) когортный анализ эффективности лечения.
7. К лечебно-профилактическим учреждениям УИС, осуществляющих лечение больных туберкулезом (далее - ЛПУ) относятся:
1) противотуберкулезные больницы;
2) исправительные учреждения на правах лечебных;
3) изолированные участки для содержания и лечения больных туберкулезом в СИЗО, тюрьме, исправительных учреждениях (далее - ИУ) для содержания женщин, несовершеннолетних, бывших работников судов и правоохранительных органов, лиц, приговоренных к пожизненному лишению свободы.
8. В каждом учреждении УИС имеется медицинская часть, в состав которой входят терапевт, фтизиатр, дерматовенеролог, психиатр, стоматолог, рентгенолог и другие профильные специалисты, а также средний медицинский персонал.
9. Специалисты медицинской части в СИЗО осуществляют:
1) выявление лиц с подозрением на туберкулез в карантине, при профилактических осмотрах, по обращаемости;
2) соблюдение диагностического алгоритма выявления случаев туберкулеза;
3) микроскопическое исследование патологического материала на микобактерии туберкулеза у лиц с подозрением на туберкулез;
4) плановое флюорографическое исследование органов грудной клетки;
5) письменный запрос в территориальные ПТО на информацию о факте предыдущего противотуберкулезного лечения больного, исходе курса лечения, результатах теста на лекарственную чувствительность (далее - ТЛЧ) и приверженности к лечению;

6) туберкулез жағдайларын, туберкулездің дәріге-сезімталдық нысанын, туберкулез және АИТВ-инфекциясының ко-инфекциясы дер кезінде диагностикалау үшін Орталық дәрігерлік-кеңестік комиссиясына (бұдан әрі - ОДКК) материалдарды ұсынуды;
7) туберкулезбен науқасты емдегенге дейін культуралды және ДСТ тексеруді;
8) ошақты тіркеуге алу үшін және эпидемияға қарсы шараларды жүргізу үшін карантинде туберкулез ауруын анықталуы туралы азаматтық сектордағы ТҚД және МСЭҚ хабарлауды;
9) туберкулез науқастарын тіркеу және қалыпты жіктеуді;
10) туберкулезбен науқастарды бактерия шығарушылығына және дәріге төзімділігіне байланысты бөлек ұстау және оқшаулау;
11) АИТВ-инфекциясы мен туберкулездің ко-инфекциясы және туберкулездің сезімтал түрімен ауыратын науқастарға барабар емді тағайындауды;
12) үнемі қадағаланатын емді жүргізу;
13) 1-қатардағы ТҚП тиімді жұмсауды;
14) диспансерлік қадағалау ұйымдастыруды;
15) АИТВ-инфекциясын жұқтырғандарға туберкулездің химиопрофилактикасын;
16) туберкулез, туберкулездің дәріге төзімді түрлерінің, АИТВ-инфекциясы және туберкулездің ко-инфекциясы бойынша санитарлық ағартуларды;
17) стандартты медициналық іс-қағаздар және электронды тізілім жүргізуді;
18) инфекциялық қадағалау шараларын сақтауды;
19) жеке бас қорғау заттарын қолдануды;
20) МСЭҚ және ТҚД босатылатын туберкулез науқастары туралы ақпаратты беруді;
21) емдеу нәтижесі туралы ақпаратты беруді;
22) мекемелерде туберкулезге қарсы шаралардың тиімділігін талдауды;
23) когортты талдау жасайды.
10. ТМ-нің медициналық бөлімінің мамандары:
1) карантинде, профилактикалық тексерісте, шағымдануы бойынша туберкулезге күдікті адамдарды анықтауды;
2) туберкулезді анықтауда диагностикалық алгоритмді сақтауды;
3) туберкулезге күдікті адамдарды туберкулездің мокобактерияларына патологиялық материалдарын микроскопиялық зерттеу;
4) жоспарлы көкірек қуысын флюорографиялық тексеру;
5) туберкулезбен науқастарды бактерия шығарушылығына және дәріге бейімділігін тексеру нәтижесіне байланысты оқшаулау;
6) туберкулез жағдайының, ТМБ дәріге төзімді түрінің, АИТВ-инфекциясы мен туберкулездің ко-инфекциясын уақытылы диагностикалау үшін Орталық дәрігерлік-консультативтік құжаттар ұсынуды;
7) науқастарды ТБ-03, ТБ-11 журналдарына тіркеу және ригистрге енгізу;

6) представление материала на Централизованную врачебно-консультативную комиссию (далее - ЦВКК) для своевременной диагностики случаев туберкулеза, лекарственно-устойчивых форм туберкулеза, ко-инфекции туберкулеза и ВИЧ-инфекции;
7) проведение культурального и ТЛЧ исследования больным туберкулезом до начала лечения;
8) информирование территориальных ПТО и ГСЭН о выявленных в карантине больных туберкулезом для взятия очага на учет и проведение противоэпидемических мероприятий;
9) стандартную классификацию и регистрацию случаев туберкулеза;
10) изоляцию и раздельное содержание больных туберкулезом в зависимости от бактериовыделения и результатов лекарственной устойчивости;
11) назначение адекватного лечения больных с чувствительными и лекарственно-устойчивыми формами туберкулеза и ко-инфекцией туберкулеза и ВИЧ-инфекции;
12) проведение непосредственно-контролируемого лечения;
13) рациональное использование ПТП 1 ряда;
14) организацию диспансерного наблюдения;
15) химиопрофилактику туберкулеза у ВИЧ-инфицированных;
16) санитарное просвещение по туберкулезу, лекарственно-устойчивому туберкулезу и ко-инфекцией туберкулеза и ВИЧ-инфекции;
17) ведение стандартной медицинской документации и электронного регистра;
18) соблюдение мер инфекционного контроля;
19) использование средств индивидуальной защиты;
20) передачу информации об освобождающихся больных туберкулезом в ПТО и ГСЭН;
21) передачу информации об исходах лечения;
22) анализ эффективности противотуберкулезных мероприятий в учреждении;
23) когортный анализ.
10. Специалисты медицинской части в ИУ осуществляют:
1) выявление лиц с подозрением на туберкулез в карантине, при профилактическом осмотре, по обращаемости;
2) соблюдение диагностического алгоритма выявления случаев туберкулеза;
3) микроскопическое исследование патологического материала на микобактерию туберкулеза у лиц с подозрением на туберкулез;
4) плановое флюорографическое исследование органов грудной клетки;
5) изоляцию больных туберкулезом в зависимости от бактериовыделения и результатов лекарственной устойчивости;
6) представление материала ЦВКК для своевременной диагностики случаев туберкулеза, лекарственно-устойчивых форм туберкулеза, ко-инфекции туберкулеза и ВИЧ-инфекции;
7) регистрацию больного в журнале ТБ-03 и ТБ-11 согласно учетным формам документации по туберкулезу, утвержденным приказом и.о. Министра здравоохранения Республики Казахстан от 23 ноября 2010 года № 907 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации Министерства юстиции Республики Казахстан от 21 декабря 2010 года за № 6697) (далее - формам учета по туберкулезу);

8) ошақты тіркеуге алу үшін және эпидемияға қарсы шараларды жүргізу үшін карантинде туберкулезбен науқастарды анықтау туралы ҚАЖД мемлекеттік санитарлық-эпидемияға қарсы қадағалау бөліністерін (бұдан әрі - МСЭҚБ) хабардар ету;
9) науқасты уақытылы ЕПМ-ге айдауылдауды;
10) ошақта туберкулезге қарсы шараларды;
11) қарым-қатынаста болған адамдарды тексеруді;
12) АИТВ жұқтырғандарға туберкулездің химиопрофилактикасын;
13) туберкулез, туберкулездің дәріге төзімді түрлерінің, АИТВ-инфекциясын және туберкулездің ко-инфекциясы бойынша санитарлық ағартулар;
14) жеке қорғану заттарын пайдалануды;
15) ЕПМ-нен емдеу нәтижесі туралы ақпаратты алу және ТБ-03, ТБ-11 журналдарына тіркеуді;
16) мекемелерде туберкулезге қарсы шаралардың тиімділігін талдауды;
17) когортты талдау;
18) стандартты медициналық іс-қағаздарды;
19) диспансерлік қадағалау ұйымдастыруды жүргізеді.
11. ҚАЖ мекемелерінде туберкулезбен науқастарға емді жүргізетін мамандармен:
1) туберкулез жағдайының, туберкулездің дәріге төзімді түрінің, АИТВ-инфекциясы мен туберкулездің ко-инфекциясын уақытылы диагностикалау үшін ОДКК жүргізуді;
2) емді бастағанға дейін туберкулезбен науқастардың барлығына культуралды зерттеу және туберкулезге қарсы препаттарға микобактерияларға дәрілік сезімталдығына тест жүргізуді ұйымдастыруды;
3) туберкулезбен науқастарды бактерия шығарушылығына және дәріге бейімділігіне тексеру нәтижесіне байланысты бөлек ұстау және оқшаулауды;
4) науқасты ЕПМ-де ұстау режимі туралы ақпараттандыру;
5) бактериологиялық мәртебесінің өзгеруіне байланысты, науқасты бөлімшелер бойынша орнын ауыстыру;
6) АИТВ-инфекциясы мен туберкулездің ко-инфекциясы және туберкулез науқастарына барабар емді тағайындауды;
7) үнемі қадағаланатын емді жүргізуді;
8) 1 және 2 қатардағы ТҚП-ды тиімді пайдалануды;
9) емдеу кезінде зертханалық және рентгенологиялық мониторинг;
10) туберкулез, туберкулездің дәріге төзімді түрлерінің, АИТВ-инфекциясы және туберкулездің ко-инфекциясы бойынша санитарлық ағартулар;
11) стандартты медициналық іс-қағаздар мен электронды тізілімді жүргізуді;
12) жеке қорғану заттарын пайдалануды;
13) емнен қағаз жүзінде бас тартқан ҚАЖ мекемелерінен босатылатын бактерия шығарушы туберкулезбен науқастарды сотқа мәжбүрлеп емделуіне іс-қағаздарын беруді;
14) МСЭҚ және ТҚД ұйымдарына босатылатын туберкулезбен науқастар туралы ақпаратты босатылуына дейін 2 ай бұрын жеткізуді;
15) сотта мәжбүрлеп емдеу тағайындалған бактерия шығарушы туберкулезбен науқастарды аумақтық ТҚД-не жеткізуді;

8) информирование подразделения государственного санитарно-эпидемиологического надзора (далее - ПГСЭН) Департамента уголовно-исполнительной системы (далее - ДУИС) о выявленных в карантине больных туберкулезом для взятия очага на учет и проведение противоэпидемических мероприятий;
9) своевременное этапирование больного в ЛПУ;
10) проведение противоэпидемических мероприятий в очаге;
11) обследование контактных лиц;
12) химиопрофилактику туберкулеза у ВИЧ-инфицированных;
13) санитарное просвещение по туберкулезу, лекарственно-устойчивому туберкулезу и ко-инфекцией туберкулеза и ВИЧ-инфекции;
14) использование средств индивидуальной защиты;
15) получение информации об исходах лечения из ЛПУ и внесение в ТБ-03ТБ-11 согласно формам учета по туберкулезу;
16) анализ эффективности противотуберкулезных мероприятий в учреждении;
17) когортный анализ;
18) ведение стандартной медицинской документации;
19) организацию диспансерного наблюдения.
11. Специалистами, осуществляющими лечение больных туберкулезом в учреждениях УИС, проводится:
1) ЦВКК для своевременной диагностики случаев туберкулеза, лекарственно-устойчивых форм туберкулеза, ко-инфекции туберкулеза и ВИЧ-инфекции;
2) организация проведения культурального исследования и теста на лекарственную чувствительность микобактерий к противотуберкулезным препаратам всем больным туберкулезом до начала лечения;
3) изоляция и раздельное содержание больных туберкулезом в зависимости от бактериовыделения и результатов лекарственной устойчивости;
4) информирование больного о режиме содержания в ЛПУ;
5) перевод больного по отделениям в зависимости от изменения бактериологического статуса;
6) назначение адекватного лечения больным с чувствительными и лекарственно-устойчивыми формами туберкулеза и ко-инфекцией туберкулеза и ВИЧ-инфекции;
7) непосредственно-контролируемое лечение;
8) рациональное использование ПТП 1 и 2 ряда;
9) лабораторный и рентгенологический мониторинг во время лечения;
10) санитарное просвещение по туберкулезу, лекарственно-устойчивому туберкулезу и ко-инфекцией туберкулеза и ВИЧ-инфекции;
11) ведение стандартной медицинской документации и электронного регистра;
12) использование средств индивидуальной защиты;
13) представление документов в суд на принудительное лечение больных туберкулезом с бактериовыделением, освобождающихся из учреждений УИС, которые письменно подтвердили отказ от лечения;
14) передача информации об освобождающихся больных туберкулезом в ПТО и ГСЭН за 2 месяца до освобождения;
15) доставка больных туберкулезом с бактериовыделением в территориальные ПТО, которым судом назначено принудительное лечение;

16) емнің нәтижелері туралы ТИ, ТМ және денсаулық сақтау ұйымдарының ТҚД ақпарат берді;
17) ЕПМ туберкулезге қарсы шараларының тиімділігін талдауды;
18) когортты талдауды;
19) АИТВ-инфекциясы мен туберкулездің ко-инфекциясымен ауыратын науқастарға антиретровирусты емдеумен және ТКП-мен қамтуды жүргізеді.
12. Туберкулезді анықтау, диагностика жүргізу, туберкулезге қарсы емді тағайындау және диспансерлік бақылаудың түрін анықтау сапасын арттыру мақсатында ЕПМ бастығының бұйрығымен ОДКК комиссия құрылады.
ОДКК құрамына:
1) төраға – ЕПБ бастығы;
төраға орынбасары – медициналық бөлімнің бастығы кіреді;
2) комиссия мүшелері:
бөлініс бастықтары;
бактериолог-дәрігер;
провизор (дәрі-дәрмекпен қамтамасыз етуге жауапты);
рентгенолог.
Комиссия жұмыс көлеміне байланысты аптасына 1-2 рет отырыс өткізіп, ТМ және ТИ-ға барады. Осы Қағиданың 14-тармағымен көзделген жағдайлардан басқа, туберкулез диагнозы осы комиссияның шешімімен ғана расталады және ол диспансерлік есепке алу тобын анықтайды.
13. Науқастарды бір диспансерлік есептен басқа диспансерлік есепке ауыстыру ОДКК шешімімен жүргізіледі және амбулаторлық науқастың медициналық картасына тіркелетін эпикризбен ресімделеді.
14. Мынадай жағдайларда:
1) облыстық аумақта және Астана, Алматы қалаларының аумағында ЕПМ жоқ болғанда;
2) ҚАЖ мекемесі ЕПМ-нен 20 км асатын қашықтықта орналасқанда, туберкулез диагнозы азаматтық секторының ОДКК арқылы расталады.
15. ОДКК туберкулез диагнозын растаған жағдайда науқас аумақтық бекітілуі бойынша ЕПМ емді қабылдау үшін жіберіледі.
16. ҚАЖ мекемелерінің мүмкіндігі болмаған жағдайда (бактериоскопиялық және бактериологиялық зертхананың болмауы, зертханашының болмауы) азаматтық сектордың туберкулезге қарсы қызметі техникалық (жылжымалы флюроқондырғы) көмек көрсетеді, профильдік мамандардың қарауы, клиникалық-зертханалық тексерістер (қақырық жағындысының микроскопиясын және/немесе культуральды тексерістерді) келісімге сәйкес жасайды.
17. Туберкулездің асқынған жағдайларына клиникалық талдау ҚАЖД МСЭҚБ бірлесіп, талдау хаттамасы мен іс-шаралар жоспарын құру арқылы жүргізіледі.
18. Науқастарда туберкулездің реактивация белгілері анықталғанда олар дереу оқшаулануы (мекеме медициналық бөлімінің жұқпалы аурулар изоляторы үй-жайына) және туберкулезге қарсы мекемеге стационарлық емді қабылдау үшін ҚАЖ-дың туберкулезге қарсы мекемелеріне жөнелтілуі қажет. Науқас жөнелтілген соң, ол болған бөлмелерде (туберкулез инфекциясының ошағы) қорытынды залалсыздандыру жүргізіледі.
19. Туберкулез инфекциясы ошағындағы іс-шаралар Қазақстан Республикасы Үкіметінің "Жұқпалы ауруларды болдырмау бойынша санитарлық-эпидемияға қарсы (профилактикалық) іс-шараларды ұйымдастыруға және жүргізуге қойылатын санитарлық-эпидемиологиялық талаптар" Санитарлық ережелерді бекіту туралы" 2012 жылғы 12 қаңтардағы 33 қаулысына сәйкес жүргізіледі.
Туберкулез инфекциясы ошағында жүргізілген іс-шараларды қадағалауды ҚАЖД МСЭҚБ жүргізеді.

16) передача информации об исходах лечения в СИЗО, ИУ и ПТО организации здравоохранения;
17) анализ эффективности противотуберкулезных мероприятий в ЛПУ;
18) когортный анализ;
19) охват ПТП и антиретровирусной терапией больных с ко-инфекцией туберкулеза и ВИЧ-инфекции;
12. С целью повышения качества выявления, диагностики туберкулеза, регистрации, назначения противотуберкулезного лечения и определения тактики диспансерного наблюдения приказом начальника ЛПУ создается ЦВКК.
В состав ЦВКК входят:
1) председатель – начальник ЛПУ;
заместитель председателя – начальник медицинской части;
2) члены комиссии:
начальники отделений;
врач-бактериолог;
провизор (ответственный за лекарственное обеспечение);
рентгенолог.
Комиссия ЦВКК проводит заседания в зависимости от объема работы 1-2 раза в неделю и осуществляет выезды в ИУ и СИЗО. Подтверждение диагноза туберкулеза производится только решением данной комиссии, которая определяет группу диспансерного учета, за исключением случаев, предусмотренных пунктом 14 настоящих Правил.
13. Перевод больных из одной группы диспансерного учета в другую осуществляется решением ЦВКК и оформляется эпикризом, который приобщается к медицинской карте амбулаторного больного.
14. Диагноз туберкулеза устанавливается ЦВКК гражданского сектора в следующих случаях, если:
1) на территории области и городов Астаны и Алматы отсутствует ЛПУ;
2) учреждение УИС расположено на расстоянии более 20 км от ЛПУ.
15. При подтверждении ЦВКК диагноза туберкулез, больной направляется для лечения в ЛПУ по территориальному закреплению.
16. В случае отсутствия возможности (отсутствие бактериоскопической и бактериологической лаборатории, лаборанта), в учреждениях УИС ПТО организации здравоохранения оказывают техническую помощь (передвижная флюорографическая установка), осмотр профильными специалистами, проведение клинико-лабораторных исследований (микроскопия мазков мокроты и/или культуральные исследования) по согласованию.
17. Клинический разбор запущенных случаев туберкулеза проводится совместно ПГСЭН ДУИС с обязательным составлением протокола разбора и плана мероприятий.
18. При выявлении у больных признаков реактивации туберкулезного процесса они подлежат немедленной изоляции (помещению в инфекционный изолятор медицинской части) и направлению на стационарное лечение в ЛПУ. После убытия больного туберкулезом из помещений, где он находился (очаг туберкулезной инфекции), проводится заключительная дезинфекция.
19. Мероприятия в очаге туберкулезной инфекции проводятся в соответствии с постановлением Правительства Республики Казахстан от 12 января 2012 года № 33 «Об утверждении Санитарных правил «Санитарно-эпидемиологические требования к организации и проведению санитарно-противоэпидемических (профилактических) мероприятий по предупреждению инфекционных заболеваний» (далее – Постановление № 33).
Контроль за проведением мероприятий в очагах туберкулезной инфекции осуществляют ПГСЭН ДУИС.

20. Туберкулез инфекциясы ошағында төмендегідей іс-шаралар атқарылады:
1) ауруханаға жөнелтілгенге дейін науқасты уақытылы оқшаулау (медициналық бөлімнің оқшауланған үй-жайы);
2) инфекция көзін анықтау;
3) туберкулездің белсенді түрімен ауырған науқаспен қарым-қатынаста болғандарды анықтау, оларды диспансерлік есепке алу, тексеру жүргізу;
4) залалсыздандыруды жүргізу;
5) санитарлық-ағарту жұмыстары (дәрістер, әңгімелер, санитарлық бюллетеньдер шығару).
21. Атқарылған залалсыздандыру жұмыстары бойынша мәліметтер мекеменің медициналық бөлімінде сақталатын залалсыздандыру журналына жазылады.
22. Туберкулезбен ауыратын күдіктілерді, айыпталушыларды және сотталғандарды этаппен жіберу кезінде жіберуші мекеме маскалармен (хирургиялық), қақырық жинау ыдыстарымен қамтамасыз етеді. Бактерия бөлуші туберкулезбен ауырытындармен еріп жүретін айдауылдау қызметті жіберуші мекеме респираторлармен қамтамасыз етеді.
23. ТИ-да туберкулезбен ауыратын науқас анықталған кезде ошақты есепке алу және эпидемияға қарсы шараларды өткізу үшін карантиндегі туберкулезбен науқастарды ТҚД және денсаулық сақтау ұйымының МСЭҚ-ға ақпарат беру.
24. ТИ-да туберкулезбен ауыратын науқас анықталған кезде ТҚД-дан келесі ақпарат сұратылады: түрі, санаты, емнің алдыңғы оқиғасы және өзге деректер. ТҚД мамандары осы Қағиданың 1-қосымшасына сәйкес сұрау келіп түскеннен бастап 7 күн ішінде туберкулезбен науқас туралы сұратылған ақпаратты ұсынады.
Ақпаратпен алмасу кезінде Бағыттық картаны, туберкулезбен ауыратын науқастардың тізімін осы Қағиданың 23-қосымшаларына сәйкес пайдаланады.
25. Айыпталушы және күдіктіні ТИ-дан (сот залынан босатылған кезде) кету жағдайында ТҚД-ға науқас туралы барлық мәліметтер жазылған эпикриз, ТБ-01 көшірмесі, бағыттық карта, кету мекенжайы беріледі. Кейіннен, ай сайын емдеу нәтижелерін тіркеу арқылы ТҚД-мен салыстыру жүргізіледі.
26. ҚАЖ-дың медициналық қызметі:
1) арнайы есепке алу бөлімімен бірлесіп туберкулезбен ауыратын босатылуға дайындалып жатқан сотталғандардың тізімін дайындайды;
2) ТҚД-ге туберкулезбен ауыратын алдын ала босатылатын сотталғандар туралы ақпараттар ұсынады: мерзімінің аяқталуы бойынша босатылатын науқастарға - босатылуына дейін 2 ай бұрын; мерзімінің аяғына жетпей (шартты мерзімінен бұрын босатылатын) және денсаулығына байланысты босатылатындар) – босатылуы мүмкін күніне дейін 1 ай бұрын; уақытымен беру осы ақпаратты жауапты медициналық қамтамасыз ету бөлімшесінің туберкулез бойынша маманы);
3) науқас ТИ және ЕПМ босатылғаннан кейін ТҚД-ге ақпарат ұсынады (ТБ-01 нысанының көшірмесін, ДСТ нәтижелерін көрсете отырып ауру тарихының жазбасы, туберкулез ауруын өткізу актісі) және "емді жалғастыруға ауыстырылғандар" тіркеу журналына бекітеді (жауапты: емдеуші дәрігер, медицина бөлімінің бастығы);

20. Мероприятия в очаге туберкулезной инфекции включают следующее:
1) своевременную изоляцию больного (помещение в изолятор медицинской части) до направления в больницу;
2) определение источника инфекции;
3) выявление лиц, контактировавших с больным активным туберкулезом, взятие их на диспансерный учет, проведение обследования;
4) проведение дезинфекции;
5) санитарно-просветительная работа (лекции, беседы, выпуск санитарных бюллетеней).
21. Сведения о проведенной дезинфекционной работе заносятся в журнал дезинфекции, который хранится в медицинской части.
22. При этапировании подозреваемых, обвиняемых и осужденных, больных туберкулезом обеспечиваются масками (хирургическими), плевательницами учреждениями-отправителями. Конвойная служба, сопровождающая больных туберкулезом с бактериовыделением, обеспечивается респираторами высокой степени защиты учреждениями-отправителями.
23. При выявлении больного туберкулезом в СИЗО, информирование ПТО и ГСЭН о выявленных в карантине больных туберкулезом для взятия очага на учет и проведения противоэпидемических мероприятий.
24. При выявлении больного туберкулезом в СИЗО запрашивается следующая информация из ПТО: тип, категория, предыдущие эпизоды лечения и иные сведения. Специалисты ПТО предоставляют запрашиваемую информацию о больном туберкулезом в течение 7 дней со дня поступления запроса согласно приложению 1 к настоящим Правилам.
При обмене информацией используют Маршрутные карты, формат списков больных туберкулезом и результатах лечения, освободившихся до завершения лечения из ИУ, согласно приложениям 2 и 3 к настоящим Правилам.
25. В случае убытия обвиняемого и подозреваемого из СИЗО (при освобождении из зала суда) в ПТО передаются все данные о больном (выписной эпикриз, копия ТБ-01, маршрутная карта, адрес убытия). В последующем ежемесячно производится сверка с ПТО с регистрацией результатов лечения согласно приложению 1 к настоящим Правилам.
26. Медицинская служба УИС:
1) совместно с отделом специального учета подготавливает списки осужденных больных туберкулезом, готовящихся к освобождению;
2) предоставляет в ПТО информацию о больных туберкулезом, подлежащих освобождению заблаговременно: для больных, освобождающихся по окончании срока наказания – за 2 месяца до освобождения; для больных, освобождающихся до окончания срока наказания (условно-досрочное освобождение и освобождение по состоянию здоровья) – за 1 месяц до даты предполагаемого освобождения;
3) передает информацию в ПТО после освобождения больных из СИЗО и ЛПУ (копия формы ТБ-01, подробная выписка из истории болезни с указанием результатов ТЛЧ, акт передачи больного туберкулезом);

4) ТҚД-ден емделуінің аяқталуына дейін, ТИ немесе ЕПМ босатылған туберкулезбен ауыратын науқастың емделу нәтижесі сұралады (жауапты: емдеуші дәрігер, медицина бөлімінің бастығы, ҚАЖД туберкулез бойынша маманы).
ҚАЖ мекемесінің әкімшілігі ТҚД-дан сотпен мәжбүрлеп емдеу тағайындалған, тиісті құжат бар бактерия бөлуші науқасқа еріп баруды және жеткізілуін қамтамасыз етеді.
27. Денсаулық сақтау ұйымының ТҚД жауапты мамандары:
1) босатылуына 2 ай қалған, туберкулезбен ауыратын күдіктілердің, айыпталушылардың және сотталғандардың тізімін алады (жауапты: ҚАЖД маманы, ҚАЖ мекемелері бойынша үйлестіруші);
2) босатылуынан 2 ай бұрын, ЕПМ алынған, туберкулезбен ауыратындар туралы ақпаратты тексереді (науқастың тұрғылықты мекенжайының дұрыстығын), сонымен қатар босатылғаннан кейін науқасқа әсер ететін себептерді анықтау және жою, мекенжайының расталуын алу мақсатында туыстарымен және жақындарымен әңгімелеседі (жауапты: ҚАЖД маманы, түрмелер бойынша үйлестіруші);
3) пациенттердің тұрғылықты жеріндегі учаскелік фтизиатріне дайындалған тізімдерді жолдайды (жауапты: ҚАЖД маманы, ҚАЖ мекемелері бойынша үйлестіруші);
4) ҚАЖД медициналық қызметіне көрсетілген фактілердің дұрыс еместігіне немесе көрсетілген мекенжайдың болмағандығы туралы ақпарат ұсынады (жауапты: ҚАЖД маманы, ҚАЖ мекемелері бойынша үйлестіруші);
5) келген туберкулезбен ауыратын науқастарды тіркейді және ҚАЖД медицина қызметіне хабарлайды (жауапты: ҚАЖД маманы, ҚАЖ мекемелері бойынша үйлестіруші);
6) ҚАЖ-дың медициналық қызметіне ҚАЖ-да химиотерапия курсы біткеннен кейін келген туберкулезбен ауыратын науқастың емінің аяқталу нәтижесі туралы ақпаратты ұсынады (жауапты: ҚАЖД маманы, мекемелер бойынша үйлестіруші).
28. ҚАЖ-да туберкулезге қарсы шаралардың мониторингі және баға беру ұдайы индикаторлық негізде жүргізіліп отырады.
2. Туберкулезді анықтау және диагностика жүргізу
29. ҚАЖ мекемелерінде туберкулез жағдайын анықтау төмендегі кезеңдерде:
1) мекемеге келген уақытында (карантинде);
2) профилактикалық медициналық тексерістер барысында;
3) ауруы бойынша медициналық көмекке жүгінген кезде жүзеге асырылады.
30. ҚАЖ мекемелерінің әрбір жасағында, туберкулез ауруына күдігі бар жөтеліп жүрген сотталғандарды тіркейтін, науқастың өзі немесе жасақтағы жауапты кезекші толтыратын (аты-жөні, тегі), "Жөтелетін аурулар журналы" (ТБ-15 нысанды) жүргізіледі. ТМ-гі жауапты адамдар (медицина қызметкері және жасақ бастығы) апта сайын жөтеліп жүрген адамдарды анықтау және "Жөтелетін аурулар журналын" (ТБ-15 нысанды) жүргізуді қадағалау мақсатында жасақтарды аралап тұрады.

4) запрашивает из ПТО исходы лечения больных туберкулезом, освободившихся из СИЗО или ЛПУ до завершения курса лечения (ответственное лицо: лечащий врач, начальник медицинской части, специалист по туберкулезу ДУИС).
Администрация учреждения УИС обеспечивает сопровождение и доставку в ПТО организации здравоохранения больного с бактериовыделением, которым судом назначено принудительное лечение, с соответствующей документацией.
27. ПТО организации здравоохранения:
1) получают список подозреваемых, обвиняемых и осужденных, больных туберкулезом, готовящихся к освобождению за 2 месяца до освобождения (ответственное лицо: специалист ДУИС, координатор по учреждениям УИС);
2) проверяют информацию о больных туберкулезом, освобождающихся из ЛПУ, полученную за 2 месяца до освобождения соответственно (наличие или правильность указанного адреса проживания больного), а также беседуют с родными и близкими (ответственное лицо: специалист ДУИС, координатор по учреждениям УИС) с целью выяснения и устранения возможных причин, которые могут повлиять на приверженность больного к лечению после освобождения и получают подтверждение адреса проживания;
3) рассылают подготовленные списки участковым фтизиатрам по месту жительства пациентов (ответственное лицо: специалист ДУИС, координатор по учреждениям УИС);
4) направляют в медицинскую службу ДУИС информацию о фактах неправильно указанных или несуществующих адресов (ответственное лицо: специалист ДУИС, координатор по учреждениям УИС);
5) регистрируют прибывших больных туберкулезом и информируют об этом медицинскую службу ДУИС (ответственное лицо: специалист ДУИС, координатор по учреждениям УИС);
6) направляют в медицинскую службу УИС информацию о результатах (исходах) лечения больных туберкулезом, прибывших из УИС по завершении курса химиотерапии (ответственное лицо: специалист ДУИС, координатор по учреждениям УИС).
28. Мониторинг и оценка противотуберкулезных мероприятий в УИС проводятся регулярно на индикаторной основе.
2. Выявление и диагностика туберкулеза
29. Выявление случаев туберкулеза в учреждениях УИС проводится на следующих этапах:
1) при поступлении в учреждение (в карантине);
2) во время профилактических медицинских осмотров;
3) в случае обращения за медицинской помощью по поводу заболевания.
30. В учреждениях УИС в каждом отряде должен быть «Журнал учета лиц, страдающих кашлем» согласно приложению 6 к настоящим Правилам, в котором регистрируются лица с кашлем (фамилия, имя, отчество) дежурным по отряду или самим осужденным. Ответственные лица ИУ (медицинский работник и начальник отряда) еженедельно должны проводить обход по отрядам с целью выявления кашляющих лиц и контролировать ведение «Журнала учета лиц, страдающих кашлем».

31. Туберкулезге күдіктіні анықтаған жағдайда ТМ-нің медицина қызметкері дереу ол жөнінде медициналық бөлім бастығына баяндайды және пациентті оқшаулауға және тексеруге арналған шараларды жүргізеді.
32. Егер жөтел адамда 2 аптадан ұзақ болса мекеменің медицина қызметкері (терапевт, фельдшер) науқастың туберкулезге диагностикалық алгоритмін жүргізеді.
33. Туберкулезді, туберкулездің дәрілік-тұрақтылық нысаны, туберкулездің ко-инфекция және АИТВ-инфекциясын уақытылы диагностикалау үшін ОДКК материалдарды ұсынады.
34. Туберкулез анықталған науқас ЕПМ этаппен жіберілгенге дейін инфекциялық оқшаулауда ұстау қажет.
35. Туберкулезбен науқастардың емі жүргізілмейтін ҚАЖ мекемелерінде үй-жайлардан алыстатылған, Қазақстан Республикасы Үкіметінің "Денсаулық сақтау объектілеріне қойылатын санитарлық-эпидемиологиялық талаптар" Санитарлық ережелерді бекіту туралы" 2012 жылғы 17 қаңтардағы 87 қаулысына (бұдан әрі - Қаулы) сәйкес жабдықталған медициналық тексеру және науқастарды қарауға арналған кабинеттер, қақырық жинау бөлмелерін (орнын) ұйымдастыру қажет.
Климаты жылы өңірлерде қақырық алуды далада, арнайы жасалған орында ұйымдастыру қажет.
36. Қақырықтың теріс мәнді жағындысымен өкпе туберкулезін анықтау үшін:
1) қышқылға төзімді бактериялардың болуына қақырық жағындысына микроскопиялық зерттеу жүргізу кезінде 3 рет теріс нәтижелі микроскопияның расталуы;
2) белсенді өкпе туберкулезіне тән рентгенологиялық өзгерістер;
3) кең ауқымды бактерияға қарсы препараттардың тиімсіздігі;
4) туберкулезге қарсы дәрі-дәрмектерді тағайындау туралы ОДКК шешімі қажет.
37. Барлық I, II, III және IV санаттағы науқастардан қақырық немесе басқа патологиялық материалдарды (зәр, саңылау бөліндісі, экссудат және басқалар) № 33 Қаулыға сәйкес жүзеге асырылады.
38. Транзиттік-ауыстыру пункті арқылы жіберілген адамнан туберкулез ауруына күдік болса, ол медициналық бөлім бастығының баянатымен транзитті камерадан диагностикалық алгоритм жүргізілетіндерге арналған камераға көшіріледі. ТИ кезекші көмекшісі өзінде сақталатын жеке істі бөлек алып және медициналық бөлім бастығының қатысуымен жеке істен амбулаториялық картаны алады. Этаппен одан әрі жіберу мәселесі шешілгенге дейін ашылған жеке іс тергеу изоляторының кезекші көмекшісінде қалады. Медициналық бөлім бастығы ТИ бастығының атына науқастың диагнозы анықталғанша ол адамды этаптан алу туралы баянат береді.
Диагнозы анықталған жағдайда:

31. При подозрении на туберкулез медицинский работник ИУ немедленно докладывает об этом начальнику медицинской части и принимает меры, направленные на изоляцию и обследование пациента.
32. В случае выявления лица с кашлем более 2-недель, медицинский работник (терапевт, фельдшер) учреждения проводит диагностический алгоритм обследования больного на туберкулез.
33. Представление материала ЦВКК для своевременной диагностики случаев туберкулеза, лекарственно-устойчивых форм туберкулеза, ко-инфекции туберкулеза и ВИЧ-инфекции.
34. Больного, у которого выявлен туберкулез, необходимо содержать в инфекционном изоляторе до этапирования в ЛПУ.
35. В учреждениях УИС, где не проводится лечение больных туберкулезом, необходимо организовать кабинет, предназначенный для медицинского осмотра и обследования больных, комнату (место) для сбора мокроты, максимально отдаленные от жилых помещений, оборудованные в соответствии с постановлением Правительства Республики Казахстан от 17 января 2012 года № 87 «Об утверждении Санитарных правил «Санитарно-эпидемиологические требования к объектам здравоохранения» (далее - Постановление № 87).
В регионах с теплым климатом сбор мокроты организовывается на улице в специально отведенном месте.
36. Для постановки диагноза легочного туберкулеза с отрицательным мазком мокроты необходимо:
1) не менее чем 3-х кратное получение отрицательных результатов при микроскопическом исследовании мазка мокроты на наличие кислотоустойчивых бактерий;
2) наличие рентгенологических изменений, соответствующих активному туберкулезу легких;
3) отсутствие эффекта от антибактериальных препаратов широкого спектра действия;
4) решение ЦВКК о назначении противотуберкулезных препаратов.
37. Сбор мокроты или другого патологического материала (моча, отделяемое из свищей, экссудат и прочее) у больных I, II, III и IV категорий лечения осуществляется в соответствии с Постановлением № 33.
38. В случае подозрения на туберкулез у лица, находящегося в транзитно-пересыльном пункте, лицо по рапорту начальника медицинской части, переводится из транзитной камеры в камеру, где содержатся лица, которым проводится диагностический алгоритм. Дежурный помощник начальника СИЗО вскрывает личное дело, хранящееся у него, и в присутствии начальника медицинской части изымает амбулаторную карту больного из личного дела. Вскрытое личное дело остается у дежурного помощника начальника СИЗО до решения вопроса о дальнейшем этапировании. Начальник медицинской части подает рапорт на имя начальника СИЗО о снятии с этапа данного лица до выяснения диагноза.
В случае подтверждения диагноза:

1) медициналық бөлім бастығы тарапынан ТИ бастығының атына тағы да маршрут бағытын өзгерту және ҚАЖ-дың туберкулезге қарсы мекемеге жіберу мәселесін шешу туралы баянат беріледі;
2) этапқа дейін науқасты ТИ туберкулез ауруларына арналған медициналық бөлім камерасына ауыстырады;
3) туберкулез жағдайы тіркеледі, тиісінше емі тағайындалады;
4) фтизиатр (транзит орнының фельдшері) жол парағына және ТИ транзитті камераларының орналасуына сәйкес қарым-қатынаста болғандарды анықтайды, олардың аты-жөнін науқастың медициналық картасына енгізеді;
5) тексеріс жүргізген медициналық қызметкер, жеке істің ашық анықтамасындағы қорытындыға аты-жөнін, лауазымын және күнін көрсете отырып қол қояды. Егер транзитпен кетіп бара жатқан кісі туберкулезді науқаспен қарым–қатынаста болған болса, онда бұл этаппен бара жатқан адамның жеке ісінің ашық анықтамасында "қатынаста болған" белгісімен көрсетілуі тиіс.
39. Анамнезінде туберкулез бар барлық адамдардың бұрынғы мекенжайына (тұрғын жеріне) сұрау салу жіберіледі.
40. ЕПМ жібергенде қажетті түрде төмендегі медициналық құжаттарды ұсыну қажет:
1) мұрағаттық рентген-флюоро тексеріс деректері;
2) бактериоскопиялық (микроскопия) зерттеулер деректері;
3) амбулаторлық пациенттің медициналық картасы;
4) эпидемиологиялық тексеріс деректері;
5) кезеңді аудармалық эпикриз.
3. Туберкулез жағдайларын тіркеу, емдеу және диспансерлік
қадағалау
41. Туберкулез жағдайын анықтау (туберкулез процесін оқшаулау, бактериологиялық мәртебесі, аурудың асқынуы, санаттар бойынша емдеу, емнің көрсеткені, диспансерлік бақылау) Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің қолданыстағы нормативтік құқықтық актілеріне сәйкес жүргізіледі.
42. Туберкулезбен науқастар осы Қағиданың 4-қосымшасына сәйкес химиотерапиямен емдеудің стандартты кестесіне байланысты емін қабылдайды.
ТИ-да туберкулезбен науқас мекеменің туберкулезге қарсы бөлімшесінде (камерада) емін қабылдайды, кейін бас бостандығынан айыру түрінде қылмыстық жаза тағайындалған сот үкімі заңды күшіне енгеннен кейін ЕПМ ауыстырылады.
43. Туберкулезбен науқас адамға емі жүргізіліп жатқан мекемелерде препараттарды беретін және олардың қабылдануын қадағалайтын бөлме бөлу қажет.
44. Туберкулез ауруларын емдеу арнайы дайындалған медициналық қызметкердің тікелей қадағалауымен (барлық тағайындалған дәрілердің қолданылуына қадағалау) жүргізіледі. Емдеу бастамастан бұрын, науқаспен "Ем қабылдау үшін науқастың ақпараттық келісімі" 14-ТБ нысанына қол қоюы арқылы тағайындалған туберкулезге қарсы препараттарды қабылдау қажеттігі, емделуде үзілістің қаупі, аурудан емделу ұзақтығы мен қиындығы, қосымша реакциялардың болуы, қоршағандарға инфекциялық қауіптің туындауы туралы әңгіме өткізіледі.

1) начальником медицинской части на имя начальника СИЗО вновь подается рапорт для решения вопроса об изменении маршрута следования и направлении больного в противотуберкулезное учреждение УИС;
2) до этапа больного переводят в камеру медицинской части СИЗО для туберкулезных больных;
3) проводится регистрация случая туберкулеза, назначается лечение;
4) фтизиатр (фельдшер транзитного поста) согласно попутному листу и размещению в транзитной камере СИЗО, определяет круг контактных лиц, фамилии которых заносятся в медицинскую карту данного больного;
5) медицинский работник, проводивший осмотр, ставит под заключением на открытой справке личного дела свою подпись с указанием фамилии, должности и даты. Если лицо, следующее транзитом, являлось контактным с больным туберкулезом, это должно быть зафиксировано в открытой справке на личном деле этапируемого с отметкой «контактный».
39. На всех лиц, имеющих в анамнезе туберкулез, направляются запросы по месту предыдущего учета (жительства) больного.
40. При направлении в ЛПУ необходимо обязательно предоставить следующую медицинскую документацию:
1) архивные данные рентген - флюорообследования;
2) данные бактериологического (микроскопия) исследования;
3) медицинская карта амбулаторного пациента;
4) данные эпидемиологического расследования;
5) переводной эпикриз.
3. Регистрация, лечение и диспансерное наблюдение случаев
туберкулеза
41. Определение случаев туберкулеза (локализация туберкулезного процесса, бактериологический статус, тяжесть заболевания, лечение по категориям, исход лечения, диспансерное наблюдение) осуществляется в порядке общепринятых стандартов здравоохранения Республики Казахстан.
42. Больные туберкулезом получают лечение в соответствии со стандартными схемами лечения химиотерапии согласно приложению 4 к настоящим Правилам.
В СИЗО больной туберкулезом получает лечение в противотуберкулезном отделении (камере) учреждения и после вступления приговора суда, с назначением уголовного наказания в виде лишения свободы, в законную силу переводится в ЛПУ.
43. В учреждениях, где проводится лечение больных туберкулезом необходимо выделить комнату для выдачи препаратов и строгого наблюдения за их приемом.
44. Лечение больных туберкулезом проводится под непосредственным наблюдением (контроль за применением всех предписанных лекарственных препаратов) медицинского работника. Перед началом лечения с больным необходимо провести беседу о необходимости приема назначаемых противотуберкулезных препаратов под контролем, опасности перерывов в лечении, длительности и сложности лечения заболевания, возможных побочных реакциях, инфекционной опасности для окружающих с последующим подписанием ТБ-14 согласно формам учета по туберкулезу.

45. ЕПМ төменде көрсетілген санаттағы адамдарға, олар:
1) туберкулезге қарсы препараттарға сезімталдығы анықталған оң мәнді жағындымен, алғаш рет анықталған туберкулезбен науқастарға;
2) туберкулезге қарсы препараттарға сезімталдығы анықталған, оң мәнді жағындымен туберкулездің қайталану жағдайларына;
3) бактерия бөлмейтін өкпе туберкулезі мен өкпеден тыс түрлеріне;
4) көптік дәрілік тұрақтылығы бар туберкулезбен ауыратындар;
5) созылмалы туберкулезбен ауыратындарға;
6) тек қана симптоматикалық емдеу тағайындалған интенсивті терапия мен хирургиялық емдеуге жататын кең және жаппай дәрілік тұрақтылығы бар науқастарға арналған арнаулы бөлімшелер ұйымдастырылуы керек. Осы санаттағы адамдар талап етілетін инфекцияларды бақылау шараларын сақтай отырып, басқа бөлімшелердің және жасақтардың науқастарымен әртүрлі қатынастардан оқшауланған болуы керек.
46. Әрбір арнаулы бөлімшеде, препараттарды беретін және оның қабылдануын қадағалайтын арнайы бөлме ұйымдастырылуы қажет. Бақыланатын емді жасақ бастығының қатысуымен орта медициналық қызметкер жүргізеді. Фтизиатр жүйелі түрде тікелей бақыланатын емдеу процесіне хаттамасын қолдана отырып мониторинг жүргізіп отыруы қажет. Жасақ бастығы науқастың препараттарды қабылдауға арналған тікелей бақыланатын ем-дом бөлмесіне міндетті түрде баруын қамтамасыз етеді.
47. ЕПМ-де туберкулезге қарсы препараттар, қосымша әсер ету, асқынуды емдеуге және басқа да ауруларды емдеуге арналған дәрі-дәрмектері бар күзетілетін дәріхана болуы тиіс. Туберкулезге қарсы және симптоматикалық препараттар үшін мұздатқыш, желдеткіш, гигрометр және термометр қондырғысы міндетті түрде қажет. Дәріхана сотталғандардың қол жетпейтін жерінде орналасуы керек. Медициналық қызметкерлердің дәрілік препараттарға үнемі қол жетімділігі болуы тиіс.
48. Диспансерлік есепке алудың 0 және IIІ тобына жататындар, ҚАЖ арнаулы емес мекемелеріндегі фтизиатр-дәрігерінде қаралады. І, ІІ топқа жататындар ЕПМ ұсталады.
49. Аз қалдықты өзгерістері бар диспансерлік есепке алудың II тобына жататын адамдар ОДКК шешімімен ТМ-ге фтизиатр дәрігері бақылауымен одан әрі жазасын өтеуге жіберіледі.
50. Көптеген қалдықты өзгерістері бар адамдар ОДКК шешімімен ЕПМ-нің диспансерлік бөлімінде бақыланады.
Кәмелетке толмағандарға арналған ТМ адамдарды диспансерлік қадағалау медициналық ұйымдарда адамдарды диспансерлік бақылау тәртібін реттейтін нормативті құқықтық актілерге сәйкес денсаулық сақтау ұйымдарының жүргізіледі.

45. В ЛПУ должны быть организованы специализированные отделения для следующих категорий:
1) больных туберкулезом впервые выявленных с положительным мазком - тип «новый случай», с лабораторно-подтвержденной сохраненной чувствительностью к ПТП;
2) повторных случаев туберкулеза с положительным мазком, с подтвержденной сохраненной чувствительностью к ПТП;
3) больных туберкулезом легких без бактериовыделения и внелегочными формами;
4) больных туберкулезом с множественной лекарственной устойчивостью;
5) хронических больных туберкулезом;
6) больных с широкой или тотальной лекарственной устойчивостью, подлежащих наиболее интенсивной терапии и хирургическому лечению, а также больных, которым показано только симптоматическое лечение. Данная категория больных должна быть изолирована от любого контакта с больными из других отделений и отрядов с соблюдением требуемых мер инфекционного контроля.
46. В каждом специализированном отделении необходимо организовать комнату для выдачи препаратов и наблюдения за их приемом. Контролируемое лечение проводится средним медицинским персоналом в присутствии начальника отряда. Фтизиатр регулярно проводит мониторинг процесса непосредственного контролируемого лечения, для чего используется протокол по проведению непосредственно контролируемого лечения. Начальник отряда обеспечивает обязательное посещение больным комнаты непосредственно контролируемого лечения для приема препаратов.
47. В ЛПУ предусматривается охраняемая аптека с запасом ПТП, лекарственных средств для лечения побочных эффектов, осложнений и лечения других заболеваний. Обязательно в помещении наличие холодильной установки, кондиционера, гигрометра и термометра для хранения противотуберкулезных и симптоматических препаратов. Аптека должна находиться в недоступном для осужденных месте. Медицинский персонал имеет постоянный доступ к лекарственным препаратам.
48. Лица, относящиеся к 0 и IIІ группам диспансерного учета, наблюдаются врачом-фтизиатром в учреждениях УИС, неспециализированного учреждения. Лица, относящиеся к І, II группе диспансерного учета, содержатся в ЛПУ.
49. Лица, относящиеся ко II группе диспансерного учета с малыми остаточными изменениями, решением ЦВКК направляются в ИУ для дальнейшего отбывания срока наказания под наблюдение врача-фтизиатра.
50. Лица с большими остаточными изменениями решением ЦВКК наблюдаются в диспансерном отделении ЛПУ.
Диспансерное наблюдение лиц, содержащихся в ИУ для несовершеннолетних, проводится согласно нормативному правовому акту, регламентирующему порядок диспансерного наблюдения лиц в медицинских организациях организации здравоохранения.

51. Диспансерлік есепке алудың 0 тобына, ҚАЖ мекемелерінде стандартты диагностикалық алгоритм жүргізгеннен кейін, туберкулез процесінің белсенділігі бар немесе жоқтығын анықтау мүмкін болмаған, туберкулезге күмәнді адамдар бақыланады. Бұл санаттағы адамдарға диспансерлік есепте тұрмаған, күмәнді белсенділікпен алғашқы рет табылған және қайталанған жағдайлар жатады.
52. Мүгедектікті және еңбекке жарамсыздық дәрежесін белгілеу, сондай-ақ куәландырылатын адамның әлеуметтік қорғалуы шегінде қажеттілігін анықтау Қазақстан Республикасы Үкіметінің "Медико-әлеуметтік сараптаманы жүргізу Ережелерін бекіту туралы" 2005 жылғы 20 шілдедегі 750 қаулысына сәйкес Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігі Бақылау және әлеуметтік қорғау комитетінің аумақтық бөлімшелерінің медико-әлеуметтік сараптаманы (бұдан әрі - МӘС) өткізу жолдары арқылы жүргізіледі.
Сотталған-мүгедек адамға мемлекеттік әлеуметтік жәрдемақы ТМ-нің арнаулы шотына түсіріледі.
4. ҚАЖ-да көптік дәрілік тұрақтылығы бар туберкулезбен
науқастардың емін жүргізу
53. ЕПМ-де көптік және күрделі дәрілік тұрақтылығы бар турекулезбен науқастардың емін жүргізу Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің жалпы қабылданған стандарттары негізінде жүзеге асырылады.
54. Көптік дәрілік тұрақтылығы бар туберкулезбен науқастарды 2 қатардағы ТҚП емдеу ЕПМ-же жүргізіледі.
55. ҚАЖД және облыстық, Астана және Алматы қ.қ. денсаулық сақтау басқармаларының бірлескен бұйрықтарымен әрбір көптік дәрілік тұрақтылығы бар науқастың диагнозы және емдеу тактикасы бойынша алқалық шешім қабылдайтын денсаулық сақтау ұйымының ТҚД өкілін шақыру арқылы мамандандырылған ОДКК ұйымдастыру қажет.
56. IV санаттағы науқастарға емдеу қарама-қарсы көрсеткіштер жоқ болған жағдайда тағайындалуы мүмкін. Әрбір науқас бойынша соңғы шешімді денсаулық сақтау ұйымының мамандарымен бірлескен ОДКК қабылдайды. Ұзақ мерзімдегі емдеуге және препараттарға жанама реакция болуы мүмкіндігі туралы алдын-ала психологиялық дайындық, сонымен қатар санитарлық ағарту ІV санат бойынша емдеудің ажырамас бөлігі болып табылады.
57. Көптік дәрілік тұрақтылығы бар туберкулез диагнозы құжаттамалық расталған барлық науқастар ем қабылдағанға дейін микроскопия, бактериологиялық зерттеулердің, рентгенологиялық зерттеулерінің мәліметтері, дәрілік сезімталдығына тестілері (бұдан әрі - ДСТ), клиникалық-зертханалық зерттеулер және мамандардың қорытындылары болуы қажет. ІV санаты бойынша екінші қатардағы препараттармен емделіп жатқан барлық көптік дәрілік тұрақтылығы бар туберкулезбен науқастарға, қарқынды кезеңде (арақашықтығы 30 күннен аспауы керек) ай сайын, жалғастыру кезеңінде тоқсан сайын қақырық жағындысына микроскопия және культурасын егу қажет. Бактериологиялық зерттеу үшін материал алған кезде туберкулезге қарсы препараттармен емделу үзілмеуі тиіс. Рентгенологиялық тексерулер науқастың емделу динамикасын қадағалау үшін тоқсан сайын өткізілуі тиіс. Қосымша емдеу курсының барлық кезеңінде клиникалық мониторинг өткізіледі және теріс реакциялардың болуын қадағалау үшін, сондай-ақ басқа да патологияларды емдеу үшін мамандардың қарауы жүргізіліп отырады.

51. В 0 группе диспансерного учета наблюдаются лица с подозрением на туберкулез, которым после проведения стандартного диагностического алгоритма в учреждениях УИС, не представляется возможным снять или подтвердить активность туберкулезного процесса. К этой категории лиц относятся впервые выявленные и повторные случаи с сомнительной активностью, не состоящие на диспансерном учете.
52.Установление инвалидности и степени утраты трудоспособности, также определение потребности освидетельствуемого лица в мерах социальной защиты проводятся путем проведения медико-социальной экспертизы (далее - МСЭ) территориальными подразделениями Комитета по контролю и социальной защите Министерства труда и социальной защиты населения Республики Казахстан, в соответствии с постановлением Правительства Республики Казахстан от 20 июля 2005 года № 750 «Об утверждении Правил проведения медико-социальной экспертизы».
Государственное социальное пособие осужденным-инвалидам перечисляется на специальный счет ИУ.
4. Ведение больных туберкулезом с множественной лекарственной
устойчивостью в УИС
53. Ведение больных туберкулезом с множественной и широкой лекарственной устойчивостью в ЛПУ проводится в порядке общепринятых стандартов здравоохранения Республики Казахстан.
54. Лечение больных туберкулезом с множественной лекарственной устойчивостью ПТП 2 ряда проводится в ЛПУ.
55. ДУИС совместно с управлениями здравоохранения областей, городов Астана и Алматы организуют специализированные ЦВКК с обязательным участием представителя ПТО организации здравоохранения, которые принимают коллегиальное решение о диагнозе и тактике лечения каждого больного туберкулезом с множественной лекарственной устойчивостью.
56. Больным IV категории лечения курс противотуберкулезной терапии может быть назначен при отсутствии противопоказаний. Окончательное решение по каждому больному принимает совместная ЦВКК со специалистами ПТО организации здравоохранения. Предварительная психологическая подготовка больного на длительное лечение и возможность побочных реакций на препараты, а также санитарное просвещение являются неотъемлемой частью лечения по IV категории.
57. Всем больным с подтвержденным диагнозом туберкулеза с множественной лекарственной устойчивостью до начала лечения проводят микроскопию, бактериологическое исследование (посев), ТЛЧ, рентгенологическое обследование, клинико-лабораторные исследования и осмотр узкими специалистами. Пациентам, получающим лечение препаратами второго ряда по IV категории, необходимо проводить исследование микроскопии мазка мокроты и посев культуры ежемесячно в интенсивной (взятых с интервалом не менее 30 дней) и ежеквартально в поддерживающей фазе на протяжении всего курса лечения. Перед взятием материала для бактериологического исследования лечение ПТП не должно прерываться. Рентгенологическое обследование проводится ежеквартально с целью наблюдения за динамикой лечения больного. Дополнительно, на протяжении всего курса лечения, проводится клинический мониторинг и осмотр узкими специалистами с целью выявления и купирования побочных реакций, а также профилактики и лечения прочих патологий.

5. ҚАЖ-да туберкулез науқастарын дәрілік қамтамасыз ету
58. Туберкулезбен науқас адамдар медициналық көмектің кепілдік берілген көлемі шеңберінде ТҚП қамтамасыз етіледі.
59. ТҚП сақтау шарттары "Денсаулық сақтау ұйымдарында дәрілік заттардың түрлі топтары мен медициналық мақсаттағы бұйымдарды сақтау туралы ереже" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2009 жылғы 18 қарашадағы № 739 бұйрығының талаптарына сәйкес болуы тиіс.
60. ТҚП-ны бір ТМ-нен басқа ТМ-ге беру облыстық ҚАЖД ТҚП атауын және қажетті санын көрсете отырып ҚАЖ комитетіне хат жазу негізінде жүзеге асырылады. ҚАЖ комитетінде дәрі-дәрмекпен қамтамасыз етуге жауапты адам әр тоқсан сайын ТҚП қозғалысын қадағалап және осының негізінде ТҚП беру және алу жөнінде жазбаша нұсқау жібереді.
61. Мекемелердің арақашықтығы алыс жағдайда ТҚП пошта (бандероль) арқылы қажетті құжаттармен (сенімхат, тауар құжаттамасы) жіберіледі. ТҚП беретін мекемеде жөнелтпе құжаттың міндетті түрде номерін, сенім хатқа сәйкес алушының тегін, аты-жөнін, сонымен қатар препараттың атауын, мөлшерін, өлшем бірлігін, сертификат номерін, сериясын, жарамды мерзімін, жіберілген дәрілердің санын, әр препараттың бағасы мен жалпы сомасын көрсете отырып жөнелтпе құжатты толтырады.
62. Егер де ТМ-да ТҚП қоры жеткіліксіз жағдайда препараттар облыстық, Астана және Алматы қ.қ. ТҚД беріледі. ҚАЖД бастығы облыстық, Астана және Алматы қ.қ. мемлекеттік денсаулық сақтау басқармасы жергілікті органының медициналық ұйымының дәрілік бөліміне (ТҚП атауы және қажетті мөлшері көрсетілген) хат жібереді. Облыстық, Астана және Алматы қ.қ. мемлекеттік денсаулық сақтау басқармасы жергілікті органының медициналық ұйымының денсаулық сақтау басқармасынан оң жауап түскен кезде ТҚД-дан ТМ-ге ТҚП-ны беру туралы бұйрық шығарылады. ҚАЖД ТҚП-ны ТҚД-дан алғаны туралы ҚАЖ комитетін жазбаша хабардар етеді. ТҚД-ның дәрілік қамтамасыз ету бойынша үйлестіруші Республикалық мемлекеттік қазыналық кәсіпорны Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің "Туберкулез проблемаларының ұлттық орталығы" мемлекеттік мекемесін (бұдан әрі - ТПҰО) жазбаша хабардар етеді.
63. ТМ-нен ТҚД-ға ТҚП-ны беру мынадай тәртіппен жүргізіледі: ТҚД бас дәрігерінің қолы қойылған хат ҚАЖД-ға (ТҚП және қажетті санын көрсете отырып) жіберіледі. ҚАЖД ҚАЖ комитетіне ТҚП беру туралы хатты мәлімет үшін жолдайды (ТҚД хатының көшірмесін қоса береді). ТҚД дәрілік қамтамасыз ету бойынша үйлестіруші ҚАЖД-дан ТҚП алу туралы рұқсат қағазды алу үшін облыстық, Астана және Алматы қ.қ. мемлекеттік денсаулық сақтау басқармасы жергілікті органының медициналық ұйымының ТҚД бас дәрігерінің қолы қойылған хат жібереді.
Оң шешілген жағдайда ТҚД-ға ТҚП-ны беру туралы ҚАЖД бастығының бұйрығы шығады. ТҚД дәрілік қамтамасыз ету бойынша үйлестіруші ТМ-нен ТҚП алғаны туралы ТПҰО жазбаша түрде хабардар етеді.

5. Лекарственное обеспечение больных туберкулезом в УИС
58. Больные с туберкулезом ПТП обеспечиваются в рамках гарантированного объема бесплатной медицинской помощи.
59. Условия хранения ПТП должны соответствовать требованиям приказа Министра здравоохранения Республики Казахстан от 18 ноября 2009 года № 739 «Об утверждении Правил хранения и транспортировки лекарственных средств, изделий медицинского назначения и медицинской техники» (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации МЮ РК от 26 ноября 2009 года за № 5921).
60. Передача ПТП из одного ИУ в другое осуществляется на основании письма ДУИС в Комитет УИС с указанием наименования ПТП и необходимого количества. Ответственное лицо за лекарственное обеспечение Комитета УИС ежеквартально анализирует движение ПТП и на основании этого дает письменное указание о передаче и получении ПТП.
61. В случае отдаленности учреждений ПТП передаются по почте (бандероль) с необходимыми документами (доверенность, накладная). В случае близкого расположения учреждений, ответственное лицо получает ПТП лично по доверенности. В учреждении, где выдаются ПТП, необходимо выписать накладные с обязательным указанием номера накладной, фамилии, имени, отчества получателя по доверенности, а также указать наименование, дозировку, единицу измерения, номер сертификата, серии, срок годности, количество отпущенного препарата, цену и сумму на каждое наименование препарата.
62. В случае недостаточного запаса ПТП в ИУ препараты передаются из ПТО областей, городов Астаны и Алматы на договорной основе с оформлением необходимых документов. За подписью начальника ДУИС направляется письмо в лекарственный отдел медицинской организации местного органа государственного управления здравоохранением областей, городов Астаны и Алматы (с указанием наименований ПТП и необходимого количества). ДУИС информирует письменно о получении ПТП из ПТО в Комитет УИС. Координатор по лекарственному обеспечению ПТО письменно информирует Республиканское государственное казенное предприятие «Национальный центр проблем туберкулеза» Министерства здравоохранения Республики Казахстан (далее - НЦПТ МЗ РК) о передаче ПТП в ИУ.
63. Передача ПТП из ИУ в ПТО производится в следующем порядке: за подписью главного врача ПТО направляет письмо в ДУИС (с указанием ПТП и необходимого количества). ДУИС направляет письмо в Комитет УИС о передаче ПТП (для сведения прилагает копию письма ПТО). Координатор по лекарственному обеспечению ПТО направляет письмо за подписью главного врача ПТО в медицинскую организацию местного органа государственного управления здравоохранением областей, городов Астаны и Алматы для получения письма-разрешения о получении ПТП из ДУИС.
При положительном решении издается приказ начальника ДУИС о передаче ПТП в ПТО. Координатор по лекарственному обеспечению ПТО письменно информирует НЦПТ МЗ РК о получении ПТП из ИУ.

64. Түскен (жіберілген) ТҚП кіріс/шығысы барлық жағдайлары ТБ 12 – "Туберкулезге қарсы препараттарды тіркеу журналына" ТҚП түскен күні (берілгені) тіркеу журналына тіркеледі. ТҚП кірісі негізгі жөнелтпе құжатына сәйкес тіркеледі, шығыс жөнелтпе құжатына және сұранысына негізделеді. Ескертпеде ТҚП алынған облыс және мекеме немесе қайда жіберілгені міндетті түрде көрсетілуі қажет.
Қылмыстық-атқару жүйесі мекемелерінде
ұсталатын адамдарға туберкулезге қарсы
көмекті ұйымдастыру қағидасына
1-қосымша
Нысаны
Туберкулезбен науқас адамдар бойынша ақпарат беру
және салыстыру жүргізу сызбасы
1. Егер мекеме бір облыс аумағында орналасса, ТИ және ТМ-нен науқасты ЕПМ түзеу мекемесіне жіберу бағыты:
1) ТИ-дан жіберу түрі:
бір облыс аумағында туберкулездің белсенді түрі анықталғанда диагнозын растау, емдеу стратегиясын анықтау, науқасты бақылау ОДКК-ның шешімімен ЕПМ-де жүргізіледі.
ТБ-02, 07 (ТБ-07 IV санаты), 08 (ТБ-08 IV санаты), ТБ-10 (ТБ-10 IV санаты) нысандары бойынша есеп беру мерзіміне сәйкес, ТБ-13 ҚАЖД-ға жіберіледі. ТИ-дың медициналық бөлімі ТБ-03 журналы мен ЕПМ ТБ-03 жиынтық журналы бойынша сол көрсетілген нөмірімен, ТИ индексін және келген уақытын көрсетіп үнемі салыстырып отырады, ал келесі салыстыруда тексеру және емделу нәтижесі кестесінде емделу нәтижесі көрсетіледі. Белгіленген күні (келісім бойынша) ТИ-дың дәрігер-фтизиатр маманы ЕПМ-ге салыстыруға шығады.
ЕПМ-ге түскен кезде науқас ТБ-03, ТБ-11 ІV санаты журналы және Туберкулез ауруының ұлттық тіркеуіне "ауысқан" түрімен тіркеледі. Емделу аяқталғаннан кейін, емделу нәтижесі ТБ-08, ТБ-08 ІV санаты үлгісіне тіркеу үшін келген ТИ-ға беріледі.
Туберкулез ауруының ұлттық тіркеу деректері ай сайын ҚАЖ комитетіне беріледі.
Бір облыс аумағында орналасқан ТИ-дан ЕПМ-ге кеткен кездегі ақпаратты тапсыру және салыстыру сызбасы:
2) ТМ-ге жіберу түрі.
ЕПМ-нен үлкен қашықтықта болған жағдайда науқастың диагнозын азаматтық денсаулық сақтау секторының ОДКК комиссиясы қояды;
жақын орналасқан жағдайда – ҚАЖ ОДКК қояды.
ТМ-нен ЕПМ-ге түскен туберкулездің белсенді түрімен науқастанғандар ТБ-03 журналына және "жаңа жағдай", "қайталама", "басқа да" ретінде Туберкулез ауруының ұлттық тіркеу журналында тіркеледі.

64. Все случаи прихода и расхода ПТП заносятся в ТБ-12, согласно формам учета по туберкулезу, в день поступления (отпуска) ПТП. Приход ПТП регистрируется на основании накладных, расход - на основании накладных и требований. В примечании необходимо указать область, город и учреждение, откуда получены или куда переданы ПТП.
Приложение 1
к Правилам организации противотуберкулезной
помощи лицам, содержащимся в учреждениях
уголовно-исполнительной системы
Форма
Схемы
передачи информации и проведения сверки по больным туберкулезом
1. Маршрут направления больного из СИЗО и ИУ в ЛПУ, если они находятся в пределах одной области:
1) вариант для СИЗО:
при выявлении больного активным туберкулезом, в пределах одной области подтверждение диагноза, определение стратегии лечения, наблюдения за больным проводится решением ЦВКК при ЛПУ.
В соответствии со сроками представления отчетные формы ТБ-02, ТБ-07 (ТБ-07 IV категория), ТБ-08 (ТБ-08 IV категория), ТБ-10 (ТБ-10 IV категория), ТБ-13 согласно формам учета по туберкулезу направляются в ДУИС. Медицинской частью СИЗО проводится постоянная сверка журнала ТБ-03 со сводным журналом ТБ-03 ЛПУ, где они заносятся за тем же номером, с указанием индекса СИЗО и даты прибытия, а в последующем при сверке в графах результатов исследования и лечения заносятся результаты и исход лечения. В определенный день (по согласованию) специалист врач-фтизиатр СИЗО выезжает на сверку в ЛПУ.
При поступлении в ЛПУ больной туберкулезом регистрируется в журнале ТБ-03, ТБ-11 IV категории, согласно формам учета по туберкулезу и Национальном регистре больных туберкулезом в графе «переведен». После завершения лечения результаты лечения передаются в СИЗО, откуда прибыл больной, для составления формы ТБ-08, ТБ-08 IV категории согласно формам учета по туберкулезу.
Ежемесячно данные по Национальному регистру больных туберкулезом передаются в Комитет УИС.
Схема
передачи информации и проведения сверки – при убытии больного из СИЗО
в ЛПУ в пределах одной области:
2) вариант для ИУ:
в случае большой отдаленности от ЛПУ диагноз больному выставляется территориальной ЦВКК гражданского сектора здравоохранения.
Схема
передачи информации и проведения сверки – при убытии больного из СИЗО
в ЛПУ в пределах одной области:
2) вариант для ИУ:
в случае большой отдаленности от ЛПУ диагноз больному выставляется территориальной ЦВКК гражданского сектора здравоохранения;
в случае близкого расположения – ЦВКК УИС.
Больные активным туберкулезом, поступившие из ИУ в ЛПУ, регистрируются в журнале ТБ-03, согласно формам учета по туберкулезу и Национальном регистре больных туберкулезом, в графах «новый случай», «рецидив», «другие».

2. Басқа облыстан келгендерге:
1) ТИ-ға арналған түрі:
басқа облыстарда туберкулездің белсенді түрі анықталған науқастың диагнозын растау, емдеу стратегиясын анықтау, ауруды бақылау аумақтық денсаулық сақтау органдарының мамандарын тарта отырып жүргізіледі:
Әрбір анықталған туберкулезбен науқасқа 089у, 058у, ТБ-01, ТБ-02, ТБ-03, ТБ-04, ТБ-05, ТБ-06, ТБ-07, ТБ-08, ТБ-10, ТБ-11, ТБ-12, ТБ-13, ТБ-14, ТБ-15, ТБ-17, ТБ-18 есеп-есеп беру үлгілері толтырылады және жүргізіледі. ТИ-дан ҚАЖД-ның МСЭҚБ және ЕПМ-ге 089у, 058у хабарлама жіберіледі. ЕПМ-ге 089у, 058у хабарлама тек қана туберкулезбен науқасты айдауылдау алдындағы тексерісте анықталса, яғни ауруды анықтау кезінен, науқасты ЕПМ-ге емделуге жіберуге дейін бір айдан аз уақытты құраса. Сот үкімі заңды түрде күшіне енгеніне дейін және ЕПМ-ге ауыстырылғанша, науқасты орнында стандартты сызба бойынша емдеуді қамтамасыз етеді. ЕПМ-ге ауыстырылған жағдайда есеп нысанының ТБ-01 үлгісі жіберіледі, құжат көшірмесі анықталған жерде қалады. ЕПМ-ге түскен кезде науқас ТБ-03 журналы және Туберкулез ауруының ұлттық тіркеуіне "ауысқан" түрімен тіркеледі. Емделу аяқталғаннан кейін, емделу нәтижесі, ТБ-08 және ТБ-10 үлгілеріне тіркеу үшін науқас келген ТИ-ға беріледі.
ТИ-дан басқа облыста орналасқан ЕПМ-ге кеткен кездегі ақпаратты тапсыру және салыстыру сызбасы:
2) ТМ-ға арналған түрі:
Диагнозды ОДКК растайды. ТБ-03 журналында науқас тиісті үлгі бойынша тіркеледі.
ТМ-де анықталған туберкулез науқасқа 089у, 058у, ТБ-02, ТБ-03, ТБ-04, ТБ-05, ТБ-07 есеп беру үлгілері толтырылады. ТИ-дан ҚАЖД МСЭҚБ және ЕПМ-ге 089у, 058у хабарлама жіберіледі.
Облыстық ТМ-нен ЕПМ-ге түскен туберкулездің белсенді түрімен науқастанғандар ТБ-03, ТБ-11 ІV санаты журналына және "жаңа жағдай", "қайталама", "басқа да" ретінде Туберкулез ауруының ұлттық тіркеу журналында тіркеледі.
Қылмыстық-атқару жүйесі мекемелерінде
ұсталатын адамдарға туберкулезге қарсы
көмекті ұйымдастыру қағидасына
2-қосымша
Нысаны
Ведомствоаралық өзара әрекет ету бойынша
№ 1 БАҒЫТТЫҚ КАРТА
_______ облысы бойынша ҚАЖД-ның ________ мекемесінен емі аяқталмай
босатылатындар туралы ақпарат
1. Т.А.Ә.____________________________________________________________
2. Туған жылы _______________________________________________________
3. Босатылатын күні _________________________________________________  4. Үлгісі, санаты ___________________________________________________

2. Вариант для прибывших из других областей:
1) вариант для СИЗО:
при выявлении больного активным туберкулезом в другой области, подтверждение диагноза, определение тактики лечения, наблюдения за больным проводится путем привлечения специалистов территориальных органов здравоохранения.
На каждого выявленного больного туберкулезом заполняются и ведутся учетно-отчетные формы 089у, 058у, ТБ-01, ТБ-02, ТБ-03, ТБ-04, ТБ-05, ТБ-06, ТБ-07, ТБ-08, ТБ-10, ТБ-11, ТБ-12, ТБ-13, ТБ-14, ТБ-15, ТБ-17, ТБ-18, бланк результатов ТЛЧ согласно формам учета по туберкулезу. Извещения 089/у, 058/у направляются из СИЗО в ПГСЭН ДУИС и ЛПУ. В ЛПУ формы 089/у, 058/у направляются только в случае выявления больного туберкулезом при осмотре перед этапированием, то есть период от выявления больного до направления на лечение в ЛПУ составляет менее одного месяца. До вступления приговора в законную силу и перевода в ЛПУ, больной обеспечивается лечением по стандартным схемам на месте. При переводе больного в ЛПУ из учетных форм передается ТБ-01, копия документа остается по месту выявления. При поступлении в ЛПУ больной регистрируется в журнале ТБ-03 и Национальном регистре больных туберкулезом в графе «переведен». После завершения лечения, результаты лечения передаются в СИЗО, откуда прибыл больной, для составления ТБ-08 и ТБ-10 согласно формам учета по туберкулезу.
Схема
передачи информации и проведения сверки при убытии больного
из СИЗО в ЛПУ в пределы другой области:
2) вариант для ИУ:
Диагноз подтверждается ЦВКК. В журнале ТБ-03 больной регистрируется в соответствии с установленным диагнозом.
В ИУ, где выявлен больной, заполняются учетно-отчетные формы: 089/у, 058/у, ТБ-02, ТБ-03, ТБ-04, ТБ-05, ТБ-07 согласно формам учета по туберкулезу. Извещения 089/у, 058/у согласно формам учета по туберкулезу направляются из СИЗО в ПГСЭН ДУИС и ЛПУ.
Больные активным туберкулезом, поступившие из ИУ областей в ЛПУ, регистрируются в журнале ТБ-03, ТБ-11 IV категории согласно формам учета по туберкулезу и Национальном регистре больных туберкулезом в графах «новый случай», «рецидив», «другие».
Приложение 2
к Правилам организации противотуберкулезной помощи лицам,
содержащимся в учреждениях уголовно-исполнительной системы
Форма
МАРШРУТНАЯ КАРТА № 1
по межведомственному взаимодействию
Информация об освобождаемых из учреждения _____ ДУИС
по ____________ области с незавершенным лечением
1. Фамилия, имя, отчество ___________________________________________
2. Год рождения _____________________________________________________
3. Дата освобождения ________________________________________________
4. Тип, категория ___________________________________________________

5. Аудандық тіркеу номері ___________________________________________
6. Емдеу басталған күні _____________________________________________
7. Диагнозы _________________________________________________________
8. Босатылу кезінде МБТ+, (-) _______________________________________
9. ДСТ деректері ____________________________________________________
10. Соңғы рентгендік тексеріс күні (CV+, CV-)  ______________________
11. Мәжбүрлеп емдеу тағайындалуы ____________________________________
12. Нақты тұрғылықты мекен-жайы _____________________________________
13. Аумақтық ТҚД мекен жайы _________________________________________
Дәрігер-фтизиатр
(Т.А.Ж.)____________________
МБ бастығы
(Т.А.Ж.)____________________
Күні "____" _________20   ж.
Ескертпе: факспен, поштамен, электронды поштамен жіберілді (керекті сызып қою қажет).
Нысаны
Ведомствааралық өзара әрекет ету бойынша
№ 2 БАҒЫТТЫҚ КАРТА
____ облысы бойынша ҚАЖД-ның _____ мекемесінен емі аяқталмай
босатылған науқастар және емнің нәтижесі туралы ақпарат
(ТҚД толтырады)
1. Т.А.Ә.____________________________________________________________
2. Туған жылы _______________________________________________________
3. ҚАЖД мекемесінен алынған ақпарат күні ____________________________
4. "Д" тіркеуге алынған күні және емделу уақыты _____________________
5. Емнің аяқталған күні _____________________________________________
6. Емнің нәтижесі ___________________________________________________
7. Диагнозы _________________________________________________________
Дәрігер-фтизиатр
(Т.А.Ж.)_______________________________
ОТҚД бас дәрігері
(Т.А.Ж.)_______________________________
Күні "___" ________20  ж.
Ескертпе: факспен, поштамен, электронды поштамен жіберілді (керекті сызып қою қажет).
Егер науқас жоғарыда көрсетілген мекенжайда тұрмайтын болса ҚАЖД-ға хабарлау тиіс.
Ведомствааралық өзара әрекет ету бойынша
№ 3 БАҒЫТТЫҚ КАРТА
ТҚД (қалалық, аудандық) тіркелген науқастар туралы
ақпарат (ҚАЖД МҚЕБ (МҚЕТ) сұрауына)
1. Т.А.Ә.____________________________________________________________
2. Туған жылы _______________________________________________________
3. ҚАЖД мекемесінен алынған ақпарат күні ____________________________
4. "Д" тіркеуге алынған күні және емделу уақыты _____________________
5. Аудандық тіркеу номері ___________________________________________
6. Типі, санаты, бактерия бөлушілігі, _______________________________
7. Диагнозы _________________________________________________________
8. ДСТ деректері ____________________________________________________

5. Районный регистрационный номер ___________________________________
6. Дата начала лечения ______________________________________________
7. Диагноз __________________________________________________________
8. На момент освобождения МБТ+, (-) _________________________________
9. Данные ТЛЧ _______________________________________________________
10. Дата последнего рентгенобследования (CV+, CV-) __________________
11. Назначено принудительное лечение ________________________________
12. Адрес фактического проживания ___________________________________
13. Адрес территориального ПТО ______________________________________
Врач-фтизиатр
(Ф.И.О.) ____________________
Начальник МСЧ
(Ф.И.О.) ____________________
Дата «___» _________ 20 г.
Примечание: отправлено по факсу, почтой, электронной почтой (нужное подчеркнуть).
Форма
МАРШРУТНАЯ КАРТА № 2
по межведомственному взаимодействию
Информация о больных и результатах лечения освободившихся
из учреждения ________ ДУИС по _________ области
с незавершенным лечением
(заполняется ПТО)
1. Фамилия, имя, отчество _______________________________________
2. Год рождения _________________________________________________
3. Дата получения информации из учреждения ДУИС _________________
4. Дата взятия на «Д» учет и продолжения лечения ________________
5. Дата окончания лечения _______________________________________
6. Исход лечения ________________________________________________
7. Диагноз ______________________________________________________
Врач-фтизиатр
(Ф.И.О.) _______________________________
Главный врач ПТО
(Ф.И.О.) _______________________________
Дата «___» ________ 20 г.
Примечание: отправлено по факсу, почтой, электронной почтой (нужное подчеркнуть). Если больной не проживает по указанному адресу, то об этом необходимо сообщить в ДУИС.
МАРШРУТНАЯ КАРТА № 3
по межведомственному взаимодействию
Форма
Информация о больных, зарегистрированных в ПТО (городской,
районный)
(на запрос из отделения (группы) медицинского обеспечения ДУИС)
1. Фамилия, имя, отчество ___________________________________________
2. Год рождения _____________________________________________________
3. Дата получения информации из учреждения ДУИС _____________________
4. Дата взятия на «Д» учет и начала лечения _________________________
5. Районный регистрационный номер ___________________________________
6. Тип, категория, бактериовыделение ________________________________
7. Диагноз __________________________________________________________
8. Данные ТЛЧ _______________________________________________________

9. Соңғы рентгендік тексеріс күні (CV+, CV-)  _______________________
10. Аумақтық ТҚД мекен жайы _________________________________________
Дәрігер-фтизиатр
(Т.А.Ж.)_______________________________
ОТҚД бас дәрігері
(Т.А.Ж.)_______________________________
Күні "___" ________ 200  ж.
Ескертпе: факспен, поштамен, электронды поштамен жіберілді (керекті сызып қою қажет).
Егер науқас жоғарыда көрсетілген мекен-жайда тұрмайтын болса ҚАЖД-ға хабарлау тиіс.
Қылмыстық-атқару жүйесі мекемелерінде
ұсталатын адамдарға туберкулезге қарсы
көмекті ұйымдастыру қағидасына
3-қосымша
Нысаны
ҚАЖ КОМИТЕТІНІҢ ТҮЗЕУ МЕКЕМЕЛЕРІНЕН БОСАТЫЛҒАН ТУБЕРКУЛЕЗБЕН
НАУҚАС АДАМДАРДЫҢ ТІЗІМ ФОРМАТЫ
____________________________________облысының ________ мекемесінен босатылған туберкулезбен науқас адамдардың тізімі
Құрастырған күні (ТМ) ______________________________
ТҚД хабарлаған күні ________________
Ақпаратты алған күні (ТҚО) _________________
Тегі, аты-жөні
Түрі/ санаты
Емделудің басталу уақыты
Босатылу кезінде
Босатылған күні
Мекенжайы (сотталғаның көрсеткен тұрғын үйінің мекенжайы)
ескертпе
МБТ+/ МБТ-
Емделу фазасы
1
2
3
...
Дайындаған (ТМ маманы) ___________ Қабылдаған (ТҚО маманы) __________
Тізім өңірлік туберкулезге қарсы диспансерге және ішкі істер органдарына беріледі.
Нысаны
___________________ облысы ТМ-нен _________________облысына
емі аяқталмай босатылған туберкулезбен науқастың емінің
нәтижелері және туберкулез аурулары туралы ақпарат
(20  ж._______ тоқсан)
ҚАЖ мекемесінде толтырылады
ТҚО толтырылады
Т.А.Ә.
Түрі/ санаты
Емнің басталған күні
Босатылар кезінде
Босатылған күні
ТҚД-ны хабардар еткен күн
ТМ-нен ақпаратты алған күні
Д тіркеуге алған күні
Емделу нәтижесі
ескертпе
МБТ+/МБТ-
Емделу фазасы
1
2
3
...
ТМ маманы ______________________       ТҚД маманы _____________
Қылмыстық-атқару жүйесі мекемелерінде
ұсталатын адамдарға туберкулезге қарсы
көмекті ұйымдастыру қағидасына
4-қосымша
Нысаны
Кестелер
№ 1 кесте. Химиятерапияның стандартты үлгілері
Категория
Қарқынды кезең
Базалық дозалар саны
Жалғастыру кезеңі
Базалық дозалар саны
I
2 (4) HRZE (S) стрептомицин 2 ай қолданылады (60 доза)
60 (120)
4 (7) Н3 R3 немесе
4 (7) НR немесе
4 (7) НRЕ*
60
(150)**
120 (210)
II
3 (5) HRZES стрептомицин 2 ай қолданылады
90 (150)
5 Н3R3Е3 немесе
5 НRЕ
75**
150
III
2 HRZE
60
4 Н3R3 немесе
4HR немесе
4 НRЕ*
60**
120
Ескертпе: әрiптердiң алдындағы сандар ем кезеңінің айлық ұзақтығын көрсетедi. Төмендегi индекстегi сандар аптадағы препарат мөлшерiнiң санын көрсетедi. Егер әрiптен кейiн сан болмаса, науқас препаратты күнде қабылдауы керек. Альтернативтi препарат жақша ішінде көрсетiлген.
* Бұл үлгі изониазид немесе рифампицинге жеке төзімділік болған жағдайда қолданылады.
** туберкулезге қарсы препаратттарды интермиттеуші әдіспен қабылдау кезінде
№ 2 кесте. Ересектер үшін туберкулезге қарсы препараттардың тәуліктік дозалары (мг) (науқастардың салмақ диапазондарын ескере отырып)
Препарат атауы
Салмағы (кг)

9. Дата последнего рентгенобследования (CV+, CV-) __________________
10. Адрес территориального ПТО ______________________________________
Врач-фтизиатр
(Ф.И.О.) _______________________________
Главный врач ПТО
(Ф.И.О.) _______________________________
Дата «___» ________ 20 г.
Примечание: отправлено по факсу, почтой, электронной почтой (нужное подчеркнуть). Если больной не проживает по указанному адресу, то об этом необходимо сообщить в ДУИС.
Приложение 3
к Правилам организации противотуберкулезной
помощи лицам, содержащимся в учреждениях
уголовно-исполнительной системы
Форма
ФОРМАТ СПИСКОВ БОЛЬНЫХ ТУБЕРКУЛЕЗОМ, ОСВОБОДИВШИХСЯ
ИЗ ИСПРАВИТЕЛЬНЫХ УЧРЕЖДЕНИЙ КОМИТЕТА УИС
Список больных туберкулезом, освобождающихся из учреждения
____________ в __________________________ область
Дата составления (ИУ)
______________________________
Дата оповещения ПТО
________________
Дата получения
информации (ПТО)
_________________
Ф.И.О.
ТИП/
категория
Дата начала
лечения
На момент
освобождения
Дата
осво-
божде-
ния
Адрес
(домашний
и который
указал
осужденный)
примечание
МБТ+/
МБТ-
Фаза
лечения
1
2
3
Подготовил (специалист ИУ) __________ Принял (специалист ПТО) _______
Список передается в региональный противотуберкулезный диспансер и в органы внутренних дел
Информация о больных туберкулезом и результатах лечения,
освободившихся до завершения лечения из ИУ
__________ области в _______ область (___ квартал 20__ г.)
Заполняется учреждением УИС
Ф.И.О.
Тип/
кате-
гория
Дата
начала
лече-
ния
На момент
освобождения
Дата
освобож-
дения
Дата
оповещения
ПТД
МБТ+/
МБТ-
Фаза
леч-я
1
2
3
продолжение таблицы
Заполняется ПТО
Дата получения информации
из ИУ
Дата взятия на
ДУ
Результат лечения
Примечание
Специалист ИУ ______________________ Специалист ПТО _____________
Приложение 4
к Правилам организации противотуберкулезной
помощи лицам, содержащимся в учреждениях
уголовно-исполнительной системы
Форма
Таблицы
Таблица № 1. Стандартные схемы химиотерапии
Категория
Интенсивная фаза
Кол-во
базовых
доз
Поддерживающая фаза
Кол-во
базовых
доз
I
2(4) HRZE(S)
Стрептомицин
используется в течение
2 месяцев (60 доз)
60 (120)
4 (7) H3R3 или
4 (7) HR или
4(7) HRЕ*
60 (105)**
120 (210)
II
3(5) HRZES
Стрептомицин
используется в течение
2 месяцев
90 (150)
5 H3R3Е3 или
5 HRЕ
75**
150
III
2 HRZЕ
60
4 H3R3 или
4 HR или 4HRE*
60**
120
Примечание: цифра перед буквами указывает на продолжительность фазы в месяцах. Нижний индекс цифры указывает на число доз препарата в неделю.
Если после буквы нет цифры, то это означает, что больному необходимо принимать препарат ежедневно. Альтернативный препарат обозначен в скобках.
*Данная схема лечения назначается при наличии монорезистентности к изониазиду или рифампицину.
**при интермиттирующем методе приема противотуберкулезных препаратов.
Таблица № 2. Схема дозировок противотуберкулезных препаратов для
взрослых с учетом весовых диапазонов пациентов
Название препарата
Вес (кг)

30-39
40-54
55-70
70-тен аса
Қарқынды кезең – күнделiктi қабылдау
Изониазид
200 мг
300 мг
300 мг
400 мг
Рифампицин
300 мг
450 мг
600 мг
750 мг
Пиразинамид
1000 мг
1500 мг
2000 мг
2000 мг
Этамбутол
600 мг
800 мг
1200 мг
1600 мг
Стрептомицин (1гр)
500 мг
750 мг
1000 мг
1000 мг
Жалғастыру кезеңі – күнделiктi қабылдау
Изониазид
200 мг
300 мг
300 мг
400 мг
Рифампицин
300 мг
450 мг
600 мг
750 мг
Этамбутол
600 мг
800 мг
1200 мг
1600 мг
Жалғастыру кезеңі – аптасына 3 рет қабылдау
Изониазид
300 мг
600 мг
600 мг
700 мг
Рифампицин
300 мг
450 мг
600 мг
750 мг
Этамбутол
1200 мг
1600 мг
2400 мг
2400 мг
Ескертпе: Рифампициннiң КҚБМТҚД-дегі ең жоғарғы тәулiктiк мөлшерi – 750 мг.
№ 3 кесте. Қақырықты тексеру мерзімділігінің үлгісі
Қақырық жағындысын тексеруді келесі мерзімділікте жүргізу керек
Емдеудің жалғастыру кезеңінің ұзақтығы 6 ай
емдеу алдында (0)
2 ай соңында
5 ай басында
6 ай соңында
Емдеудің жалғастыру кезеңінің ұзақтығы 8 ай
емдеу алдында (0)
3 (4) ай соңында
5 ай соңында
8 ай соңында
№ 4 кесте. Мониторинг және бағалау бойынша кесте форматы
Облыс
Күні
Топтың/қатысушылар басшысы
Байланыс ақпараты
Бюджет
1
Қылмыстық-атқару жүйесі мекемелерінде
ұсталатын адамдарға туберкулезге қарсы
көмекті ұйымдастыру қағидасына
5-қосымша
Нысаны
Туберкулез бойынша есепке алу құжаттары
1. 089/е – өмiрiнде алғаш рет туберкулездiң белсенді түрi, жыныстық жолмен берiлетiн жұқпалы аурулар, трихофития, микроспория, фавус, қышыма, трахома, психикалық аурулардың анықталғандығы туралы хабарлама. Есеп беріліп отырған жылда туберкулезге алғаш рет шалдыққан (алғаш рет тіркелген) диагнозы ОДКК-да анықталғаннан кейін туберкулезбен алғаш рет ауырған барлық науқастарға толтырылады.
2. 058/е – бактерия бөлуші науқастар "жұқпалы ауру, азық-түлік өнімдерімен, жедел, кәсіби улану, егуге организмнің өзгеше жауабы туралы шұғыл хабарлама" негiзiнде есепке алынады. Шұғыл хабарламаның жіберілу мерзiмi – бактерия бөлу анықталғаннан кейiн, бiр тәулiк iшiнде.
3. ТБ 01 – туберкулезге шалдыққан науқастың медициналық картасы, туберкулезге шалдыққан әрбір науқасқа ем тағайындалғанда немесе емдеу курсына қайта тіркегенде, ОДКК-да туберкулез деген диагноз қойылғаннан кейін немесе туберкулезбен ауыратын науқастың типі өзгеруі туралы шешім қабылданғаннан кейін мекен-жайына қатысты аудандық фтизиатр немесе аурухананың фтизиатры толтырады. Бұл карта емнің толық курсы барысындағы науқас туралы ақпаратты тіркеуге арналған және де туберкулезбен ауыратын науқастарды бақылайтын компьютерлік бағдарламаға кіріс құжаты болып табылады. Науқас ауруханадан шыққанда ТБ 01 медициналық картасы қолына берiлiп, науқас емін жалғастыратын АМСК жүйесi мекемесіне не ТҚКҰ-ға жеткізіледі. Химиятерапия курсы аяқталғаннан кейiн ТБ 01 медициналық картасы аудандық ТҚКҰ-ға жiберiледi.

30-39
40-54
55-70
более 70
Интенсивная фаза - ежедневный прием
Изониазид
200 мг
300 мг
300 мг
400 мг
Рифампицин
300 мг
450 мг
600 мг
750 мг
Пиразинамид
1000 мг
1500 мг
2000 мг
2000 мг
Этамбутол
600 мг
800 мг
1200 мг
1600 мг
Стрептомицин (1 гр.)
500 мг
750 мг
1000 мг
1000 мг
Поддерживающая фаза – ежедневный прием
Изониазид
200 мг
300 мг
300 мг
400 мг
Рифампицин 150 мг
300 мг
450 мг
600 мг
750 мг
Этамбутол 400 мг
600 мг
800 мг
1200 мг
1600 мг
Поддерживающая фаза - прием 3 раза в неделю
Изониазид
300 мг
600 мг
600 мг
700 мг
Рифампицин 150 мг
300 мг
450 мг
600 мг
750 мг
Этамбутол 400 мг
1200 мг
1600 мг
2400 мг
2400 мг
Примечание: максимальная суточная доза Рифампицина в КПФД - 750 мг.
Таблица № 3 Схема периодичности исследования мокроты
Исследование мазка мокроты необходимо проводить
в следующей периодичности
Продолжительность
поддерживающей фазы
лечения 6 месяцев
до начала
лечения
(0)
в конце
2 мес.
в начале
5 мес.
в конце
6 мес.
Продолжительность
поддерживающей фазы
лечения 8 месяцев
до начала
лечения
(0)
в конце
3(4) мес.
в конце
5 мес.
в конце
8 мес.
Таблица № 4 Формат графика по мониторингу и оценке
Область
Дата
Руководитель
группы/
Участники
Контактная
информация
Бюджет
1
Приложение 5
к Правилам организации противотуберкулезной
помощи лицам, содержащимся в учреждениях
уголовно-исполнительной системы
Учетные формы документации по туберкулезу
1. 089/у - извещение о больном с впервые в жизни установленным диагнозом активного туберкулеза, инфекций, передающихся преимущественно половым путем, трихофитии, микроспории, фавуса, чесотки, трахомы, психического заболевания заполняется на всех впервые выявленных больных туберкулезом (вновь зарегистрированных) в отчетном году после установления диагноза туберкулеза на ЦВКК;
2. 058/у - учет бактериовыделителей на основании «экстренного извещения об инфекционном заболевании, пищевом, остром, профессиональном отравлении, необычной реакции на прививку». Срок представления экстренного извещения – в течение суток с момента установления бактериовыделения;
3. ТБ 01 - медицинская карта больного туберкулезом, заполняется на каждый случай лечения больного туберкулеза, а также при перерегистрации на курс повторного лечения, по месту его проживания, районным врачом-фтизиатром, либо врачом-фтизиатром стационара после постановки диагноза «туберкулез» или после принятии решения о присвоении другого типа больного туберкулезом на ЦВКК. Данная карта предназначена для регистрации информации о больном на протяжении всего курса химиотерапии и является входным документом компьютерной программы слежения Национальный регистр больных туберкулезом. При выписке больного из стационара карта ТБ 01 выдается на руки больному и передается в организации ПМСП или ПТО, где больной получает поддерживающую фазу лечения. По окончании курса химиотерапии карта ТБ 01 передается в районную ПТО.

4. ТБ 03 – облыстағы (қала, аудандағы) туберкулездi тiркеу журналы. Аталған журнал науқас диспансерлік есеп, емделу мен бақылауға алынған туберкулезге қарсы күресу ұйымында жүргiзiледi. Журналдың сол жағы ем тағайындалғанға дейін толтырылады, ал оң жағы науқастың медициналық картасы ТБ 01 негiзiнде толтырылады. Журналдағы мәлiметтер ай сайын ТБ 04 зертханалық тiркеу журналы және мемлекеттік санитариялық эпидемиологиялық қызмет органдарының жұқпалы ауруларды есепке алу мәліметтерімен (ТБ 02 үлгісі - "кейбір жұқпалы және паразиттік аурулар туралы есеп" № 1 үлгіге қосымша) салыстырылып отырады. Ем сәтсіз аяқталған жағдайда науқасты ТБ 03 журналына қайта тіркеу қажет.
5. ТБ 04 – зертханалық тiркеу журналы, қақырықты туберкулез микобактериясына микроскопиялық тексеретін БМСК жүйесi және ТҚҰ-ның әрбір зертханасында жүргізіледі. Зертханалық реттік нөмір (қақырық үлгісіне емес), науқасқа беріледі.
6. ТБ 05 – қақырықты туберкулез микобактериясына микроскопиялық тексеруге жіберетін жолдама (бактериоскопияға).
7. ТБ 06 – ТМБ дақылдарының туберкулезге қарсы қолданылатын дәрілерге сезiмталдығын анықтауға жолдама.
8. ТБ 09 – емді не бақылауды жалғастыру мақсатында туберкулезбен ауыратын науқасты бiр мекемеден басқа бір мекемеге ауыстыру жолдамасы.
9. ТБ 11 – туберкулезбен ауыратын IV санаттағы науқастарды тiркеу журналы. Аталған журнал дәрiге көнбейтін туберкулезге шалдығып, IV санатқа ауыстырылған науқастарды тiркеу үшiн облыстық және аудандық туберкулезге қарсы күресу ұйымында жүргiзiледi.
10. ТБ 12 – туберкулезге қарсы қолданылатын дәрілерді тiркеу журналы.
11. ТБ 14 – науқастың ақпарат алғаннан кейінгі ем қабылдауға берген келiсiмi.
12. ТБ 15 – туберкулезге күдік тудырған науқастарды тiркеу журналы.
13. ТБ 16 – контингентті диспансерлiк бақылау картасы.
14. ТБ 17 - зертханалық егу әдісі бойынша зерттеулерді есепке алу журналы.
15. ТБ 18 - ТМБ дәріге сезімталдығын тестілеу нәтижелерінің зертханалық журналы.
Туберкулез бойынша есеп беру құжаттары:
1. 8-үлгі – туберкулездің жаңадан анықталған және қайталанған түрлері бойынша жылдық есеп.
2. 33 здрав – туберкулезге шалдыққан науқастар туралы жылдық есеп.
3. ТБ 07 – тiркелген туберкулез жағдайлары туралы тоқсандық есеп. Аталған тоқсандық есепті аудандық, қалалық, облыстық, республикалық туберкулезге қарсы күресу ұйымдары ТБ 03 туберкулезді тiркеу журналы негiзiнде құрастырады. Тоқсандық есепті туберкулезге қарсы күресу ұйымдары тікелей тапсыру принципі бойынша РМҚМ "Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау Министрлігінің Туберкулез мәселелерiнің Ұлттық орталығына" (бұдан әрі ТМҰО) тапсырады. Облыстар бойынша жинақ есептi ТМҰО құрастырады.

4. ТБ 03 - журнал регистрации туберкулеза в области (город, район). Данный журнал ведется в ПТО, где больной взят на диспансерный учет, лечение и наблюдение. Левая часть журнала заполняется до лечения, правая часть – на основании медицинской карты больного формы ТБ 01. Данные журнала ежемесячно сверяются с лабораторным регистрационным журналом – форма ТБ 04 и данными государственного органа санитарно-эпидемиологической службы по учету инфекционных заболеваний (форма ТБ 02 – дополнение к форме № 1 «отчет об отдельных инфекционных и паразитарных заболеваниях»). В случае неблагоприятного исхода необходимо провести перерегистрацию больного и занести в журнал ТБ 03;
5. ТБ 04 – лабораторный регистрационный журнал, ведется в каждой лаборатории организаций ПМСП и ПТО, проводящей микроскопические исследования мокроты на микобактерии туберкулеза. Лабораторный порядковый номер присваивается больному (не образцу мокроты);
6. ТБ 05 – направление на проведение микроскопического исследования мокроты на наличие микобактерии туберкулеза (на бактериоскопию);
7. ТБ 06 – направление на чувствительность культуры МБТ к противотуберкулезным препаратам;
8. ТБ 09 - направление на перевод больного туберкулезом. Для передачи больного туберкулезом из одной медицинской организации в другую для продолжения лечения/наблюдения;
9. ТБ 11 - журнал регистрации больных туберкулезом категории IV. Данный журнал ведется областными и районными ПТО для регистрации больных с лекарственной устойчивостью и больных переведенных в категорию IV;
10. ТБ 12 - журнал регистрации ПТП;
11. ТБ 14 - информированное согласие больного на лечение;
12. ТБ 15 - журнал регистрации больных с подозрением на туберкулез;
13. ТБ 16 – карта диспансерного наблюдения за контингентом;
14. ТБ 17 - лабораторный журнал учета культуральных исследований;
15. ТБ 18 - лабораторный журнал результата теста на лекарственную чувствительность МБТ.
Отчетная документация по туберкулезу:
1. 8 форма – годовой отчет о новых случаях и рецидивах заболевания активным туберкулезом;
2. 33 здрав – годовой отчет о больных туберкулезом;
3. ТБ 07 - квартальный отчет о зарегистрированных случаях туберкулеза. Данный отчет составляется по району, городу, области, республики противотуберкулезной организацией на основании журнала регистрации туберкулеза формы ТБ 03. Квартальный отчет предоставляется противотуберкулезными организациями по вертикальному принципу в Республиканское государственное казенное предприятие «Национальный центр проблем туберкулеза Республики Казахстан» Министерства здравоохранения Республики Казахстан (далее – НЦПТ РК). Сводный отчет по областям составляет НЦПТ РК;

4. ТБ 08 – 12 ай бұрын тiркелген туберкулезге шалдыққан науқастардың ем нәтижесі бойынша тоқсандық есеп. Аталған үлгі ТБ 03 туберкулезді тiркеу журналы негiзiнде есеп беріп отырған тоқсанның соңғы күнінен бiр жыл кері қайтып, ретроспективті түрде құрастырылады. Есеп тікелей тапсыру принципімен ТБ 07 үлгісі сияқты тапсырылады.
5. ТБ 10 – 6 ай бұрын тiркелген бактерия бөлушi науқастардың қақырық жағындысының конверсиясы нәтижелерi бойынша тоқсандық есеп.
6. ТБ 13 – туберкулезге қарсы дәрілердің қолданылуы туралы тоқсандық есеп.
Қылмыстық-атқару жүйесі мекемелерінде
ұсталатын адамдарға туберкулезге қарсы
көмекті ұйымдастыру қағидасына
6-қосымша
Нысаны
Жөтелден зардап шегетін тұлғаларды есепке алу
Журналы
№ ______ жасақ
______ ай 20______ жыл
Т.А.Ә.
Ай күндері
Жасақ бастығы (А.Т.Ә.) __________
Қолы __________

4. ТБ 08 – квартальный отчет по результатам лечения больных туберкулезом, зарегистрированных 12 месяцев назад. Данная форма заполняется ретроспективно на основании журнала регистрации туберкулеза формы ТБ 03, вернувшись назад на один год от квартала, который закончился на день отчета. Отчет предоставляется по вертикальному принципу в том же порядке аналогично формы ТБ 07;
5. ТБ 10 – квартальный отчет по результатам конверсии мазка мокроты у больных с бактериовыделением, зарегистрированных 6 месяцев назад;
6. ТБ 13 - квартальный отчет по использованию противотуберкулезных препаратов.
Приложение 6
к Правилам организации противотуберкулезной
помощи лицам, содержащимся в учреждениях
уголовно-исполнительной системы
Форма
Журнал учета лиц, страдающих кашлем
Отряд № ___
______ месяц 2010 года
Ф.И.О.
дни месяца
Начальник отряда (Ф.И.О.) __________
Подпись _______________