Жануарлар дүниесін қорғау, өсімін молайту және пайдалану саласындағы мемлекеттік бақылауды және қадағалауды жүзеге асыратын уәкілетті орган ведомствосының және оның аумақтық бөлімшелерінің лауазымды адамдарының, сондай-ақ жануарлар дүниесін қорғауды тікелей жүзеге асыратын мемлекеттік мекемелер мен ұйымдар жұмыскерлерінің айырым белгілері бар нысанды киім (погонсыз) үлгілерін, оны киіп жүру қағидаларын және онымен қамтамасыз ету нормаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2012 жылғы 25 сәуірдегі № 25-03/206 Бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2012 жылғы 28 мамырдағы № 7685 тіркелді.
Ескерту. Бұйрықтың тақырыбы жаңа редакцияда – ҚР Премьер-Министрінің орынбасары – ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 19.02.2018 № 79 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
"Жануарлар дүниесін қорғау, өсімін молайту және пайдалану туралы" Қазақстан Республикасының 2004 жылғы 9 шілдедегі Заңының 9-бабы 1-тармағының 6) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Мыналар:
1) осы бұйрыққа 1-қосымшаға сәйкес жануарлар дүниесін қорғау, өсімін молайту және пайдалану саласындағы мемлекеттік бақылауды және қадағалауды жүзеге асыратын уәкілетті орган ведомствосының және оның аумақтық бөлімшелерінің лауазымды адамдарының, сондай-ақ жануарлар дүниесін қорғауды тікелей жүзеге асыратын мемлекеттік мекемелер мен ұйымдар жұмыскерлерінің айырым белгілері бар нысанды киім (погонсыз) үлгілері;
2) осы бұйрыққа 2-қосымшаға сәйкес Жануарлар дүниесін қорғау, өсімін молайту және пайдалану саласындағы мемлекеттік бақылауды және қадағалауды жүзеге асыратын уәкілетті орган ведомствосының және оның аумақтық бөлімшелерінің лауазымды адамдарының, сондай-ақ жануарлар дүниесін қорғауды тікелей жүзеге асыратын мемлекеттік мекемелер мен ұйымдар жұмыскерлерінің айырым белгілері бар нысанды киім (погонсыз) киіп жүру қағидалары;
3) осы бұйрыққа 3-қосымшаға сәйкес жануарлар дүниесін қорғау, өсімін молайту және пайдалану саласындағы мемлекеттік бақылауды және қадағалауды жүзеге асыратын уәкілетті орган ведомствосының және оның аумақтық бөлімшелерінің лауазымды адамдарын, сондай-ақ жануарлар дүниесін қорғауды тікелей жүзеге асыратын мемлекеттік мекемелер мен ұйымдар жұмыскерлерін айырым белгілері бар нысанды киіммен (погонсыз) қамтамасыз ету нормалары бекітілсін.
Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Премьер-Министрінің орынбасары – ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 19.02.2018 № 79 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.

Об утверждении образцов форменной одежды со знаками различия (без погон), правил ношения и нормы обеспечения ею должностных лиц ведомства уполномоченного органа и его территориальных подразделений, осуществляющих государственный контроль и надзор в области охраны, воспроизводства и использования животного мира, а также работников государственных учреждений и организаций, осуществляющих непосредственную охрану животного мира
Приказ Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 25 апреля 2012 года № 25-03/206. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 28 мая 2012 года № 7685.
Сноска. Заголовок в редакции приказа Заместителя Премьер-Министра РК - Министра сельского хозяйства РК от 19.02.2018 № 79 (вводится в действие по истечение десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
В соответствии с подпунктом 6) пункта 1 статьи 9 Закона Республики Казахстан от 9 июля 2004 года "Об охране, воспроизводстве и использовании животного мира" ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить:
1) образцы форменной одежды со знаками различия (без погон), должностных лиц ведомства уполномоченного органа и его территориальных подразделений, осуществляющих государственный контроль и надзор в области охраны, воспроизводства и использования животного мира, а также работников государственных учреждений и организаций, осуществляющих непосредственную охрану животного мира, согласно приложению 1 к настоящему приказу;
2) Правила ношения форменной одежды со знаками различия (без погон) должностными лицами ведомства уполномоченного органа и его территориальных подразделений, осуществляющими государственный контроль и надзор в области охраны, воспроизводства и использования животного мира, а также работниками государственных учреждений и организаций, осуществляющими непосредственную охрану животного мира, согласно приложению 2 к настоящему приказу;
3) нормы обеспечения форменной одежды со знаками различия (без погон) должностных лиц ведомства уполномоченного органа и его территориальных подразделений, осуществляющих государственный контроль и надзор в области охраны, воспроизводства и использования животного мира, а также работников государственных учреждений и организаций, осуществляющих непосредственную охрану животного мира, согласно приложению 3 к настоящему приказу.
Сноска. Пункт 1 в редакции приказа Заместителя Премьер-Министра РК - Министра сельского хозяйства РК от 19.02.2018 № 79 (вводится в действие по истечение десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

2. Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігінің Орман және аңшылық шаруашылығы комитеті (Нысанбаев Е.Н.) заңнамада белгіленген тәртіппен осы бұйрықтың Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін және ресми жариялануын қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрық алғаш ресми жарияланғаннан кейін он күнтізбелік күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Министр А. Мамытбеков
Қазақстан Республикасы
Ауыл шаруашылығы министрінің
2012 жылғы 25 сәуірдегі
№ 25-03/206 бұйрығына
1-қосымша
Жануарлар дүниесін қорғау, өсімін молайту және пайдалану саласындағы мемлекеттік бақылауды және қадағалауды жүзеге асыратын уәкілетті орган ведомствосының және оның аумақтық бөлімшелерінің лауазымды адамдарының, сондай-ақ жануарлар дүниесін қорғауды тікелей жүзеге асыратын мемлекеттік мекемелер мен ұйымдар жұмыскерлерінің айырым белгілері бар нысанды киім (погонсыз) үлгілері
Ескерту. 1-қосымшаның тақырыбы жаңа редакцияда – ҚР Премьер-Министрінің орынбасары – ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 19.02.2018 № 79 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1-тарау. Жалпы ережелер
Ескерту. 1-тараудың тақырыбы жаңа редакцияда - ҚР Экология, геология және табиғи ресурстар министрінің 16.06.2021 № 200 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1. Жануарлар дүниесін қорғау, өсімін молайту және пайдалану саласындағы мемлекеттік бақылауды және қадағалауды жүзеге асыратын уәкілетті орган ведомствосының және оның аумақтық бөлімшелерінің лауазымды адамдарының, сондай-ақ жануарлар дүниесін қорғауды тікелей жүзеге асыратын мемлекеттік мекемелер мен ұйымдар жұмыскерлерінің айырым белгілері бар нысанды киім (погонсыз) үлгілері "Жануарлар дүниесін қорғау, өсімін молайту және пайдалану туралы" 2004 жылғы 9 шілдедегі Қазақстан Республикасы Заңының 9-бабы 1-тармағының 6) тармақшасына сәйкес әзірленді.
Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Премьер-Министрінің орынбасары – ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 19.02.2018 № 79 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
2. Жануарлар дүниесін қорғау, өсімін молайту және пайдалану саласындағы мемлекеттік бақылауды және қадағалауды жүзеге асыратын уәкілетті орган ведомствосының және оның аумақтық бөлімшелерінің лауазымды адамдары үшін күнделікті және далалық нысанды киім белгіленген, олардың әрқайсысы қысқы және жазғы болып бөлінеді, ал жануарлар дүниесін қорғауды тікелей жүзеге асыратын мемлекеттік мекемелер мен ұйымдардың жұмыскерлері үшін күнделікті және далалық нысанды киім белгіленген, олардың әрқайсысы қысқы және жазғы болып бөлінеді.

2. Комитету лесного и охотничьего хозяйства Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан (Нысанбаев Е. Н.) в установленном законодательством порядке обеспечить государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан и официальное опубликование.
3. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней со дня его первого официального опубликования.
Министр
А. Мамытбеков
Приложение 1
к приказу Министра сельского хозяйства
Республики Казахстан
от 25 апреля 2012 года № 25-03/206
Образцы форменной одежды со знаками различия (без погон), должностных лиц ведомства уполномоченного органа и его территориальных подразделений, осуществляющих государственный контроль и надзор в области охраны, воспроизводства и использования животного мира, а также работников государственных учреждений и организаций, осуществляющих непосредственную охрану животного мира
Сноска. Заголовок в редакции приказа Заместителя Премьер-Министра РК - Министра сельского хозяйства РК от 19.02.2018 № 79 (вводится в действие по истечение десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Глава 1. Общее положение
Сноска. Заголовок главы 1 - в редакции приказа Министра экологии, геологии и природных ресурсов РК от 16.06.2021 № 200 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
1. Образцы форменной одежды со знаками различия (без погон) должностных лиц ведомства уполномоченного органа и его территориальных подразделений, осуществляющих государственный контроль и надзор в области охраны, воспроизводства и использования животного мира, а также работников государственных учреждений и организаций, осуществляющих непосредственную охрану животного мира разработаны в соответствии с подпунктом 6) пункта 1 статьи 9 Закона Республики Казахстан от 9 июля 2004 года "Об охране, воспроизводстве и использовании животного мира".
Сноска. Пункт 1 в редакции приказа Заместителя Премьер-Министра РК - Министра сельского хозяйства РК от 19.02.2018 № 79 (вводится в действие по истечение десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
2. Для должностных лиц ведомства уполномоченного органа и его территориальных подразделений, осуществляющих государственный контроль и надзор в области охраны, воспроизводства и использования животного мира установлена повседневная и полевая форменная одежда, каждая из которых подразделяется на зимнюю и летнюю, а для работников государственных учреждений и организаций, осуществляющих непосредственную охрану животного мира установлена повседневная и полевая форменная одежда, каждая из которых подразделяется на зимнюю и летнюю.

Ескерту. 2-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Премьер-Министрінің орынбасары – ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 19.02.2018 № 79 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
3. Жануарлар дүниесін қорғау, өсімін молайту және пайдалану саласындағы мемлекеттік бақылауды және қадағалауды жүзеге асыратын уәкілетті органның ведомствосы және оның аумақтық бөлімшелері деп Орман шаруашылығы және жануарлар дүниесі комитеті және оның аумақтық бөлімшелері және Балық шаруашылығы комитеті және оның облысаралық бассейндік балық шаруашылығы инспекциялары түсініледі.
Ескерту. 3-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Экология, геология және табиғи ресурстар министрінің 16.06.2021 № 200 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1. Орман шаруашылығы және жануарлар дүниесі комитеті мен оның аумақтық органдарының лауазымды адамдарының ерлерге арналған салтанатты нысанды киімі
Ескерту. 1-бөлім алып тасталды – ҚР Премьер-Министрінің орынбасары – ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 19.02.2018 № 79 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
2. Орман шаруашылығы және жануарлар дүниесі комитеті мен оның
аумақтық органдарының лауазымды адамдарының ерлерге арналған
күнделікті нысанды киімі
Ескерту. 2-тараудың атауы жаңа редакцияда - ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 30.04.2015 № 18-03/395 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
20. Күнделікті костюмнің, қысқы күртенің, маусымаралық плащтың үлгілері осы үлгілерге 2-қосымшада келтірілген.
21. Костюм күнделікті, көк-жасыл түсті пиджак пен шалбардан тұрады.
22. Пиджак – екі қаусырма өңiрлi, жартылай қыналған пiшiнде жібек астары бар, көк-жасыл түсті жүн немесе жартылай жүн матадан тігіледі, жағасы мен жеңдері қайырмалы. Екі қатарда орналасқан алтын түсті төрт нысандық түймесі бар. Жеңдердің ені 8 сантиметр қаусырмасы, оның жоғарғы жағында жасыл түсті кант бар. Сол жеңде – Орман шаруашылығы және жануарлар дүниесі комитетіне тиесіліктің жең белгісі. Пиджакқа петлицалар тігіледі. Пиджактың қалталары: сыртқы – бір төс (сол жағында) және қақпақшалары бар екі бүйір тік, ішкі – екі тік төс қалтасы бар.
Ескерту. 22-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 30.04.2015 № 18-03/395 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.

Сноска. Пункт 2 в редакции приказа Заместителя Премьер-Министра РК - Министра сельского хозяйства РК от 19.02.2018 № 79 (вводится в действие по истечение десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
3. Под ведомством уполномоченного органа и его территориальными подразделениями, осуществляющими государственный контроль и надзор в области охраны, воспроизводства и использования животного мира, понимается Комитет лесного хозяйства и животного мира и его территориальные подразделения и Комитет рыбного хозяйства и его межобластные бассейновые инспекции рыбного хозяйства.
Сноска. Пункт 3 - в редакции приказа Министра экологии, геологии и природных ресурсов РК от 16.06.2021 № 200 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
1. Парадная мужская форма должностных лиц Комитета лесного хозяйства и животного мира и его территориальных органов
Сноска. Глава 1 исключена приказом Заместителя Премьер-Министра РК - Министра сельского хозяйства РК от 19.02.2018 № 79 (вводится в действие по истечение десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
2. Повседневная мужская форма должностных лиц Комитета лесного
хозяйства и животного мира и его территориальных органов
Сноска. Заголовок главы 2 в редакции приказа Министра сельского хозяйства РК от 30.04.2015 № 18-03/395 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
20. Образцы костюма повседневного, куртки зимней, плаща демисезонного представлены согласно приложению 2 к настоящим образцам.
21. Костюм повседневный состоит из пиджака и брюк изумрудно-зеленого цвета.
Сноска. Пункт 21 в редакции приказа Заместителя Премьер-Министра РК - Министра сельского хозяйства РК от 19.02.2018 № 79 (вводится в действие по истечение десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
22. Пиджак – мужской полуприлегающей формы изготавливается из шерстяной или полушерстяной ткани, на шелковой подкладке, однобортный, воротник и лацканы отложные. Имеет четыре форменных пуговиц золотистого цвета, расположенных один ряд. Рукава с обшлагом шириной 8 сантиметров, по верху обшлага-кант зеленого цвета. На левом рукаве – нарукавный знак принадлежности к Комитету лесного хозяйства и животного мира. На пиджак нашиваются петлицы. Пиджак имеет карманы: внешние - один нагрудный (с левой стороны) и два боковых прямых с клапанами, внутренние – два нагрудных прямых.
Сноска. Пункт 22 в редакции приказа Министра сельского хозяйства РК от 30.04.2015 № 18-03/395 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

23. Ерлер шалбарының балағы тік, бүйір тігісі бойынша – жасыл түсті кант.
24. Ұзын жеңді көйлек, барлық лауазымды адамдар үшін – көгілдір-сұр түсті мақта-матадан тігіледі, тік пішінді, жоғарғы ілгегі жағада болатын 6 қарапайым түймелі ілгегі бар. Қайырма жағалы, төс қалталарының қақпақшалары болады. Жеңінің бір түймемен түймеленетін жапсырма манжеттері бар. Жағасында жиегінен 0,7 см, төменгі жағында жиегінен 2 см қашықтықта әрлеу тігісі сырылған.
25. Қысқа жеңді көйлек, барлық лауазымды адамдар үшін – көгілдір-сұр түсті мақта-матадан тігіледі, тік пішінді, жоғарғы ілгегі жағада болатын 6 қарапайым түймелі ілгегі бар. Қайырма жағалы, төс қалталарының қақпақшалары болады. Жеңінің бір түймемен түймеленетін жапсырма манжеттері бар. Жағасында жиегінен 0,7 см, төменгі жағында жиегінен 2 см қашықтықта әрлеу тігісі сырылған.
26. Галстук көк-жасыл түсті жібек матадан жасалады, сән талаптарына сай келеді. Банттан 5-6 см төмен қарай күннің және оның астында ұшып бара жатқан бүркіттің бейнесі орналасқан.
27. Фуражка нысандық костюм сияқты матадан тігіледі. Сопақша үлгідегі қатырма мен төрт қабырғадан, жасыл түсті шұға немесе барқыт көмкермеден, күнқағардан тұрады. Қатырманың шеті мен көмкерменің жоғарғы шетін бойлай жасыл түсті жиек сырылған. Фуражканың алдыңғы жақ бөлiгiнiң ортасына белгiленген үлгiдегi кокарда қадалады. Күнқағардың үстіне лакталған былғары, ал астына қара түсті күдері немесе жүн мата тартылған. Күнқағардың астында көмкермеге екі нысандық түймеге алтын түсті өрме жіп тағылады.
28. Күрте қысқы, көк-жасыл түсті плащтық матадан тігіледі, жылы, қаракөл жағасы бар (жағаның мехы бас киімнің мехына сәйкес келуге тиіс). Екі төс және екі тік бүйір сырт қалтасы бар. Бес нысандық түймемен жасырын түймеленеді. Сол жеңнің сыртқы жағында "иықтан төмен 100 миллиметр" - Орман шаруашылығы және жануарлар дүниесі комитетіне тиесіліктің жең белгісі.
Ескерту. 28-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 30.04.2015 № 18-03/395 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
29. Ерлердің маусымаралық тік пішінде плащы, көк-жасыл түсті түстi плащтық матадан тiгiледi, жылы астары бар. Жеңі тігіспен сырылған. Сол жеңде – Орман шаруашылығы және жануарлар дүниесі комитетіне тиесіліктің жең белгісі. Жағасы қайырмалы. Қалталары қисық, жапырақша қақпақшалы қиылмалы, тігіспен сырылған. Белінде пластмасса белдігі бар. Бүйірлерінде, жапырақшаларда, жағасында, жеңінде, плащтың төменгі жағында, белінде – шетінен 01-0,5 сантиметр қашықтықта әрлеу тігісі.

23. Брюки мужские прямые, по боковому шву – кант зеленого цвета.
24. Рубашка с длинными рукавами для всех должностных лиц - из хлопчатобумажной ткани серо-голубого цвета, прямой формы, с застежкой на 6 простых пуговицах с верхней застежкой на воротнике. Воротник отложной, стойка отрезная. Спинка из полочки с отрезной двойной клеткой кокеткой. Рукава втачные одно-шовные, с манжетами, застежкой на одну пуговицу. По воротнику проложена отделочная строчка на расстоянии 0,7 сантиметров от края, понизу 2 сантиметра от края.
25. Рубашка с короткими рукавами для всех должностных лиц - из хлопчатобумажной ткани серо-голубого цвета, прямой формы, с застежкой на 6 простых пуговицах с верхней застежкой на воротнике. Воротник отложной, стойка отрезная. Спинка из полочки с отрезной двойной клеткой кокеткой. По воротнику проложена отделочная строчка на расстоянии 0,7 сантиметров от края, понизу 2 сантиметра от края.
26. Галстук изготавливается из шелковой ткани изумрудно-зеленого цвета, модель отвечает требованиям моды. Ниже банта на 5-6 сантиметров изображение солнца и парящего беркута под ним.
27. Фуражка выполняется из той же ткани, что и форменный костюм. Состоит из овального донышка и четырех стенок, суконного или бархатного околыша зеленого цвета, козырька. По краю донышка и верхнему краю околыша канты зеленого цвета. Спереди на околыше фуражки кокарда установленного образца. Козырек обтянут сверху лакированной кожей, а снизу замшей или шерстяной тканью черного цвета. Над козырьком к околышу пристегивается на две форменные пуговицы плетеный шнур золотистого цвета.
28. Куртка зимняя из плащевой ткани изумрудно-зеленого цвета, утепленная, с воротником из каракуля (мех воротника должен соответствовать меху головного убора). Имеет два нагрудных и 2 боковых прямых внешних кармана. Застежка потайная с пятью форменными пуговицами. На наружной стороне левого рукава "100 миллиметров ниже предплечья" нарукавный шеврон принадлежности к Комитету лесного хозяйства и животного мира.
Сноска. Пункт 28 в редакции приказа Министра сельского хозяйства РК от 30.04.2015 № 18-03/395 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
29. Плащ демисезонный мужской, прямого силуэта изготавливается из плащевой ткани изумрудно-зеленого цвета, на утепленной подкладке. Рукав втачной. На левом рукаве – нарукавный знак принадлежности к Комитету лесного хозяйства и животного мира. Воротник отложной. Карманы косые, прорезные с листочкой, расстрочкой. Пояс с пластмассовой пряжкой. По бортам, листочкам, воротнику, рукаву, низу изделия, поясу – отделочная строчка на расстоянии 0,1-0,5 сантиметра от края.

Ескерту. 29-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 30.04.2015 № 18-03/395 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
29-1. Пальто қою көк түсті жүн матадан тігіледі, екі қаусырма өңірлі, тік пішінді, үш нысанды түйме қадалған, жағасы мен жеңі қайырмалы, жеңдері қайып тігілген, екі тігісті. Орта тігіс оймакілтекпен аяқталады, өрешелерде жапырақшалы жарма бүйір қалталары бар. Астары синтепон, ішкі жағынан астарлық матамен, ал сырт жағынан саржамен көмкерілген. Пальтоның жағасында, жең ұштарында, өңірлерінде, жапырақшаларда, белде, төменгі жағында жиегінен 1 сантиметр қашықтықта әрлеу жолы сырылған, жеңдерде айырым белгілері қондырылған.
Ескерту. 29-1-тармақпен толықтырылды - ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 30.04.2015 № 18-03/395 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
30. Құлақшын қара қаракөлден тігіледі.
31. Қара түсті бөкебай.
32. Бәтіңке қара түсті, табиғи мех. Маусымдық аяқкиімнің модельдері классикалық стильдің талаптарына сай келеді.
32-1. Бәтеңке (жартылай), қара түсті, табиғи мехы бар былғары. Маусымдық аяқкиімнің модельдері классикалық стильдің талаптарына сәйкес келеді.
Ескерту. 32-1-тармақпен толықтырылды - ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 30.04.2015 № 18-03/395 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
33. Жазғы туфли, қара түсті табиғи былғарыдан тігіледі. Модель классикалық стильдің талаптарына сай келеді.
34. Белбеу, қара түсті былғары.
3. Орман шаруашылығы және жануарлар дүниесі комитеті мен оның
аумақтық органдарының лауазымды адамдарының әйелдерге арналған
салтанатты нысанды киімі
Ескерту. 3-бөлім алып тасталды – ҚР Премьер-Министрінің орынбасары – ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 19.02.2018 № 79 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
4. Орман шаруашылығы және жануарлар дүниесі комитеті мен оның аумақтық органдарының лауазымды адамдарының әйелдерге арналған күнделікті нысанды киімі
Ескерту. 4-тараудың атауы жаңа редакцияда - ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 30.04.2015 № 18-03/395 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
52. Күнделікті костюмнің, қысқы күртенің және маусымаралық плащтың үлгілері осы үлгілерге 4-қосымшада келтірілген.

Сноска. Пункт 29 в редакции приказа Министра сельского хозяйства РК от 30.04.2015 № 18-03/395 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
29-1. Пальто из шерстяной ткани, темно-синего цвета, прямой формы с поясом, двубортное с застежкой на три форменных пуговицы, воротник и лацканы отложные, рукава втачные двушовные. Средний шов заканчивается шницей, на полочках боковые прорезные карманы с листочкой. Подкладки из синтепона, обработано с внутренней стороны подкладочной тканью, а с лицевой стороны саржей. По воротнику, лацканам, бортам, листочкам, поясу, низу пальто приложена отделочная строчка на расстоянии 1 сантиметра от края, на рукавах установлены знаки различия.
Сноска. Глава 2 дополнена пунктом 29-1 в соответствии с приказом Министра сельского хозяйства РК от 30.04.2015 № 18-03/395 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
30. Шапка-ушанка из черного каракуля.
31. Кашне черного цвета.
32. Ботинки черного цвета, на натуральном меху. Модели сезонной обуви отвечают требованиям классического стиля.
32-1. Полуботинки черного цвета, с мехом из натуральной кожи. Модели сезонной обуви отвечают требованиям классического стиля.
Сноска. Глава 2 дополнена пунктом 32-1 в соответствии с приказом Министра сельского хозяйства РК от 30.04.2015 № 18-03/395 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
32-1. Полуботинки черного цвета, с мехом из натуральной кожи. Модели сезонной обуви отвечают требованиям классического стиля.
33. Туфли летние, черного цвета, из натуральной кожи. Модель отвечает требованиям классического стиля.
34. Ремень кожаный черного цвета.
3. Парадная женская форма должностных лиц Комитета лесного
хозяйства и животного мира и его территориальных органов
Сноска. Глава 3 исключена приказом Заместителя Премьер-Министра РК - Министра сельского хозяйства РК от 19.02.2018 № 79 (вводится в действие по истечение десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
4. Повседневная женская форма должностных лиц Комитета лесного
хозяйства и животного мира и его территориальных органов
Сноска. Заголовок главы 4 в редакции приказа Министра сельского хозяйства РК от 30.04.2015 № 18-03/395 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
52. Образцы костюма повседневного, куртки зимней и плаща демисезонного представлены согласно приложению 4 к настоящим образцам.

53. Әйелдердің күнделікті костюмі көк-жасыл түсті жакеттен, юбкадан және шалбардан тұрады.
54. Көк-жасыл түсті жүн немесе жартылай жүн матадан тігілген жакет, екі өңірлі, жартылай қыналған пiшiнді, астары бар, аздап ұзартылған, иығы төмен түсірілген және қайырма бүгілгенге дейін екі нысанды түймеге бекітілетін кең ойықты. Жағасы мен жеңдері қайырмалы, жағаның жиегінде нысанды петлицалар тiгiлген жасыл түсті оқа. Жеңнің ені 8 см қайырмасы бар, қайырманың жоғарғы жағында – жасыл түсті оқа. Сол жеңнің сырт жағында "иықтан 100 миллиметр төмен" Орман шаруашылығы және жануарлар дүниесі комитетіне тиесіліктің жең қондырмасы болады. Манжеттер нысандық түймелерге бекітіледі.
Ескерту. 54-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 30.04.2015 № 18-03/395 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
55. Юбка тік пішілген, астарлы, бір түймеге түймеленетін сырып тігілген белі бар. Артқы жағы ортасынан екі қаусырмамен аяқталады, төменгі жағының орта тігісінде жырығы бар, сол жақ бүйіріне сырғытпа (молния) тігілген.
56. Шалбар тік балақты, белі сырып тігілген, түйме мен ілгекке немесе екі түймеге бекітілетін белдікті ұстап тұратын алты ілмегі бар. Шалбардың алдыңғы жағының жібек астары болады, төмен жағы манжетсіз, ені – 20-24 см. Сыртқы бүйірінің қисық жарма қалталары бар. Оң артқы жартысында қақпақшалы жарма қалта. Алдыңғы жағы "молниямен" немесе түймелермен жабылады.
57. Ұзын жеңді көйлек, барлық лауазымды адамдар үшін – көгілдір-сұр түсті мақта-матадан тігіледі, тік пішінді, жоғарғы ілгегі жағада болатын 6 қарапайым түймелі ілгегі бар.Қайырма жағалы, төс қалталарының қақпақшалары болады. Жеңінің бір түймемен түймеленетін жапсырма манжеттері бар. Жағасында жиегінен 0,7 см, төменгі жағында жиегінен 2 см қашықтықта әрлеу тігісі сырылған.
58. Қысқа жеңді көйлек, барлық лауазымды адамдар үшін – көгілдір-сұр түсті мақта-матадан тігіледі, тік пішінді, жоғарғы ілгегі жағада болатын 6 қарапайым түймелі ілгегі бар. Қайырма жағалы, төс қалталарының қақпақшалары болады. Жағасында жиегінен 0,7 см, төменгі жағында жиегінен 2 см қашықтықта әрлеу тігісі сырылған.
59. Көк-жасыл түсті жібек матадан жасалады, сән талаптарына сай келеді. Мойнақтан 5-6 см төмен қарай күннің және оның астында ұшып бара жатқан бүркіттің бейнесі орналасқан.
60. Фетрден немесе оған ұқсас материалдан жасалады, түсі қара. Дөңгелек қалпақ пен жиектен тұрады. Қалпақтың төменгі жағына ені 5-6 см жасыл түсті муар лента бекітіледі. Қалпақтың алдыңғы жағынан ортасына кокарда қадалады.

53. Костюм повседневный женский состоит из жакета, юбки и брюк изумрудно-зеленого цвета.
54. Жакет из шерстяной или полушерстяной ткани, полуприлегающей формы, однобортный, на подкладке, слегка удлиненный, с приспущенными плечами и широкой проймой, застегивающийся до перегиба лацкана на две форменные пуговицы. Воротник и лацканы отложные по краю воротника кант зеленого цвета с нашитыми форменными петлицами. Рукава с обшлагом шириной 8 сантиметров, по верху обшлага – кант зеленого цвета. На наружной стороне левого рукава "100 миллиметров ниже предплечья" нарукавный Шеврон принадлежности к Комитету лесного хозяйства и животного мира. Манжеты застегиваются на форменные пуговицы.
Сноска. Пункт 54 в редакции приказа Министра сельского хозяйства РК от 30.04.2015 № 18-03/395 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
55. Юбка прямого покроя на подкладке, пояс притачной, застегивающийся на одну пуговицу. Задняя половинка посередине заканчивается шлицей с двумя вытачками, с застежкой "молния" в левом боку.
56. Брюки прямые, пояс притачной, с шестью шлевками для поддерживания ремня, застегивающийся на пуговицу и крючок или две пуговицы. Передние половинки брюк на шелковой подкладке, низ без манжет, шириной внизу 20-24 сантиметров. Внешние боковые карманы косые прорезные. На правой задней половинке прорезной карман с клапаном. Гульфик с застежкой "молния" или на пуговицах.
57. Блузка с длинными рукавами для всех должностных лиц - из хлопчатобумажной ткани серо-голубого цвета, прямой формы, с застежкой на 6 простых пуговицах с верхней застежкой на воротнике. Воротник отложной, стойка отрезная. Спинка из полочки с отрезной двойной клеткой кокеткой. Рукава втачные одно-шовные, с манжетами, застежкой на одну пуговицу. По воротнику проложена отделочная строчка на расстоянии 0,7 сантиметров от края, понизу 2 сантиметра от края.
58. Блузка с короткими рукавами для всех должностных лиц - из хлопчатобумажной ткани серо-голубого цвета, прямой формы, с застежкой на 6 простых пуговицах с верхней застежкой на воротнике. Воротник отложной, стойка отрезная. Спинка из полочки с отрезной двойной клеткой кокеткой. По воротнику проложена отделочная строчка на расстоянии 0,7 сантиметров от края, понизу 2 сантиметра от края.
59. Галстук изготавливается из шелковой ткани изумрудно-зеленого цвета, модель отвечает требованиям моды. Ниже банта на 5-6 сантиметров изображение солнца и под ним парящего беркута.
60. Шляпа женская изготавливается из фетра или сходного с ним материала, цвет черный. Состоит из круглого колпака и полей. Внизу колпака крепится муаровая лента шириной 5-6 сантиметров зеленого цвета. Спереди посередине на шляпу крепится кокарда.

61. Көк-жасыл түсті қысқы күрте, ерлер күртесінің үлгісімен тігіледі, көк-жасыл түсті, бірақ сол жағына түймеленеді.
62. Әйелдердің көк-жасыл түсті маусымаралық плащы, ерлер плащының үлгісімен тігіледі, бірақ сол жағына түймеленеді.
63. Кубанка-құлақшын қара түсті табиғи қаракөлден тігілген.
64. Қара түсті бөкебай.
65. Етік қара түсті, табиғи мех. Маусымдық аяқкиімнің моделі классикалық стильдің талаптарына сай келеді.
66. Жазғы қара түсті туфли, табиғи былғарыдан тігілген. Модель классикалық стильдің талаптарына сай келеді.
67. Қара түсті былғары белдік.
5. Орман шаруашылығы және жануарлар дүниесі комитеті мен оның аумақтық органдарының лауазымды адамдарының далалық нысанды киімі
Ескерту. 5-тараудың атауы жаңа редакцияда - ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 30.04.2015 № 18-03/395 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
68. Жазғы далалық костюмнің, қысқы далалық костюмнің үлгілері осы үлгілерге 5-қосымшаға сәйкес келтірілген.
69. Жазғы далалық костюм теңбіл қорғаныштық түсті күрте мен шалбардан тұрады.
70. Күрте тік пішінді, кең иықты, өңірінің алты жасырын түймеге арналған орталық ілгегі бар, сырып тігілген сөрелі, қайып тігілген жеңдері, жағасы болады, төрт ілмекті және белінің сол жақ сөресінде тұзақ түрінде бір ілмегі бар. Сөрелері қақпақшалы екі жапсырма қалтасы екі темір түймемен жабылады. Жапсырма қалталар бүйірінен көлемді мөлшерде тігілген және ортасында ішінара қайып тігілген қарсы бүкпесі бар. Арқасы тұтас, ортасында ішінара қайып тігілген қарсы бүкпесі бар. Жеңдері екі тігісті, жейде сияқты пішілген, түймеге қадалатын жоғарғы үшкір ұшы бар сырып тігілген қабаттамамен аяқталады. Сол жеңнің сырт жағында "иықтан 100 миллиметр төмен" Орман шаруашылығы және жануарлар дүниесі комитетіне тиесіліктің жең қондырмасы болады.
Ескерту. 70-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 30.04.2015 № 18-03/395 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
71. Шалбардың астары жоқ, төменгі жағы тарылған, "молниямен" жабылып, түймеленетін түзу белдікті. Алдыңғы жартысының кеспе бөшкелі қалталары және тізе тұсында қарсы бүкпесі бар және кнопкаға жабылатын қақпақшалы жапсырма қалталары болады. Шалбардың арт жағында - қыспа түймемен жабылатын қақпақшалы екі жапсырма қалтасы бар.
72. Футболка қорғаныштық түсті мақта-матадан тігіледі.
73. Водолазка қорғаныштық түсті мақта-матадан тігіледі.
74. Телпек, теңбіл түсті.

61. Куртка зимняя изумрудно-зеленого цвета по фасону мужской, но с застежкой на левую сторону.
62. Плащ женский демисезонный изумрудно-зеленого цвета по фасону мужского, но с застежкой на левую сторону.
63. Шапка-кубанка из натурального каракуля черного цвета.
64. Кашне черного цвета.
65. Сапоги черного цвета, на натуральном меху. Модели сезонной обуви отвечают требованиям классического стиля.
66. Туфли летние, черного цвета, из натуральной кожи. Модель отвечает требованиям классического стиля.
67. Ремень кожаный черного цвета.
5. Полевая форма должностных лиц Комитета лесного хозяйства и
животного мира и его территориальных органов
Сноска. Заголовок главы 5 в редакции приказа Министра сельского хозяйства РК от 30.04.2015 № 18-03/395 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
68. Образцы костюма полевого летнего, костюма полевого зимнего представлены согласно приложению 5 к настоящим образцам.
69. Костюм полевой летний состоит из куртки и брюк камуфлированного защитного цвета.
70. Куртка прямого силуэта с расширенной линией плеч, с центральной застежкой борта на шесть скрытых пуговиц, на притачной кокетке, с втачными рукавами, с воротником, с четырьмя шлевками и одной шлевкой в виде петли на левой полочке по линии талии. Полочки с двумя накладными карманами с клапанами, застегивающимися на две кнопки. Накладные карманы выполнены с объемностью по боковым сторонам и частично стачанной встречной складкой посередине. Спинка - целая, с частично стачанной встречной складкой посередине. Рукава двушовные, рубашечного покроя, заканчивающиеся притачными манжетами с верхним острым концом, застегивающиеся на кнопку. На наружной стороне левого рукава "100 миллиметров ниже предплечья" нарукавный шеврон принадлежности к Комитету лесного хозяйства и животного мира.
Сноска. Пункт 70 в редакции приказа Министра сельского хозяйства РК от 30.04.2015 № 18-03/395 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
71. Брюки без подкладки, зауженные к низу, на прямом поясе, застегиваются на "молнию" и на пуговицу. Передние половинки с карманами с отрезными бочками и накладными карманами со встречной складкой в области колена и клапаном, застегивающимся на кнопки. На задних половинках брюк - два кармана с клапаном, застегивающимся на кнопку.
72. Футболка из хлопчатобумажной ткани защитного света.
73. Водолазка из хлопчатобумажной ткани защитного света.
74. Кепи камуфлированного цвета.

75. Қысқы далалық киім теңбіл қорғаныштық түсті жылы күләпаралы күртеден және жартылай комбинезоннан тұрады.
76. Күртенің сырылмалы астары мен алып-салмалы мех (цигейка) жағасы бар жылы мехтан (цигейка) тігіледі, тік пішінді, аралас ілгекті – жасырын қос сырғытпа түймелі (молния) және сырып тігілген екі қатар алты түймеге арналған ілмекті, арқадан сөреге өтетін. Иінішті, бүйір тігістерінде ұшы үшкір патамен бекітілген бүйір тігістерінің тіліктері бар, ол лентаға бекітіледі, белдің тұсында бес жуан ілмек бар. Сөре тұтас, сол жақ сөренің сырып тігілген қатары, бүйір жағының екі және екі жапсырма төс қалтасы, олардың қарсы бүкпесі және бір бүйір жағының қақпақшалы көлемді қалтасы, оның паттағы түймеге бекітілетін ұшы үшкір паты болады. Жеңі – көйлектікі сияқты, үш тігісті, сырып тігілген дөңгелек манжеті бар, "лентаға" ілінеді.
Сол жеңнің сырт жағында "иықтан 100 миллиметр төмен" Орман шаруашылығы және жануарлар дүниесі комитетіне тиесіліктің жең қондырмасы болады.
Ескерту. 76-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 30.04.2015 № 18-03/395 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
77. Жартылай комбинезон ысырмалы жылы астарлы, биік арқалы сырып тігілген кең белдігі және биіктігін реттеп отыратын бретельдері; бес жуан ілмекті, белдің бүйірінде ілгек-белдікшесі бар. Жартылай комбинезон үш қыспа түймемен және "молниямен" жабылады, бүйір тігісі тілікті, "молниямен" және пішінді патта орналасқан лентамен жабылады.
77-1. Жилет су жұқпайтын қасиеті бар теңбіл түсті қою көк матадан тігілген. Жеңсіз, синтепон астары, молния ілмегі бар. Екі жапсырма төс қалтасы және екі жапсырма жұп қалтасы, төс қалталардың астында молния және жабысқақ ілмек болады.
Ескерту. 77-1-тармақпен толықтырылды - ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 30.04.2015 № 18-03/395 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
78. Свитер қорғаныштық түсті жүн мата.
79. Құлақшын табиғи мехтан тігіледі.
79-1. Қысқы бет-перде қара немесе қою көк түсті жартылай жүн жіптен тоқылады.
Ескерту. 79-1-тармақпен толықтырылды - ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 30.04.2015 № 18-03/395 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.

75. Костюм полевой зимний состоит из куртки с утепленным капюшоном и полукомбинезона камуфлированного защитного цвета
76. Куртка на меховом (цигейка) утеплителе с пристегивающейся подкладкой и съемным меховым (цигейка) воротником, прямого силуэта, с комбинированной застежкой - потайной на двойную "молнию" и на шесть кнопок в два ряда на притачной планке, с кокетками, переходящими со спинки на полочку, с разрезами в боковых швах, скрепленными патой с острым концом, застегивающейся на ленту, с пятью широкими шлевками на линии талии. Полочка - целая, с притачной планкой на левой полочке, с двумя боковыми и двумя нагрудными накладными карманами со встречной складкой и объемностью одной боковой стороны, с клапаном и патой с острым концом, застегивающимися на кнопку на пате. Рукав - рубашечный, трехшовный, на притачной круговой манжете, с застежкой на "ленту". На наружной стороне левого рукава "100 миллиметров ниже предплечья" нарукавный шеврон принадлежности к Комитету лесного хозяйства и животного мира.
Сноска. Пункт 76 в редакции приказа Министра сельского хозяйства РК от 30.04.2015 № 18-03/395 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
77. Полукомбинезон на утеплителе с пристегивающейся подкладкой, на притачном широком поясе с высокой спинкой и бретелями, регулируемыми по высоте; с пятью широкими шлевками, с хлястиком-затяжником боковой части пояса. Полукомбинезон застегивается на три кнопки и "молнию", с разрезом в боковом шве с застежкой на "молнию" и ленту, расположенную на фигурной пате.
77-1. Жилет из ткани темно-синего, камуфлированный, с водоотталкивающим свойством. Без рукавов, на синтепоновой подкладке, с застежкой - на "молнию". С двумя нагрудными накладными карманами, и двумя накладными парными карманами, с застежкой на молнию и липучку, находящуюся под нагрудными карманами.
Сноска. Глава 5 дополнена пунктом 77-1 в соответствии с приказом Министра сельского хозяйства РК от 30.04.2015 № 18-03/395 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
78. Свитер шерстяной защитного цвета.
79. Шапка ушанка из натурального меха.
79-1. Маска зимняя изготавливается из полушерстяной пряжи черного или темно-синего цветов.
Сноска. Глава 5 дополнена пунктом 79-1 в соответствии с приказом Министра сельского хозяйства РК от 30.04.2015 № 18-03/395 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

80. Бәтеңке, сырты табиғи құрым былғары. Астары: табиғи астарлық былғары. Өкшені бекіту әдісі: желімдеп-тігу. Тұмсығы мен өкшенің үсті: жылу қорғағыш материалмен көмкерілген. Бәтеңкенің биіктігі: 23-27 см. Тұтас биік өкше.
81. Қысқы етік, биік тізесі берік, аязға төзімді синтетикалық материалдардан жасалған, галошы аязға шыдамды резинадан. Етіктің өкшесі қысыммен құйылған, көп қабатты. Жоғарғы жағынан тізе қардан қорғайтын қоса киілген гетралармен жабдықталған, аяқтың көлеміне қарай реттеледі (баумен қысылады). Етікті аяққа лайықтап кию ілмектегі екі белдікшелі жүйемен жүзеге асырылады. Топтамада 7 қабатты жылытқыш өндірме бар.
81-1. Резина, су кешетін (балықшының) етік.
Ескерту. 81-1-тармақпен толықтырылды - ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 30.04.2015 № 18-03/395 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
6. Балық шаруашылығы комитеті мен оның аумақтық бөлімшелерінің лауазымды адамдарының ерлерге арналған салтанатты нысанды киімі
Ескерту. 6-тарау алып тасталды - ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 30.04.2015 № 18-03/395 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
6-тарау. Балық шаруашылығы комитеті мен оның облысаралық бассейндік балық шаруашылығы инспекцияларының лауазымды адамдарының ерлерге арналған салтанатты нысанды киімі
Ескерту. Үлгілер 6-тараумен толықтырылды - ҚР Экология, геология және табиғи ресурстар министрінің 16.06.2021 № 200 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
82. Салтанатты костюмнің, қысқы пальтоның үлгілері осы үлгілерге 6-қосымшада келтірілген.
83. Ерлердің салтанатты костюмі пиджак пен шалбардан тұрады, аға инспекторлық құрам үшін құрамында кемінде 70% жүн бар қара түсті матадан тігіледі.
84. Пиджак екі қаусырма өңiрлi, жартылай қыналған пiшiнде, астарлы, төрт нысандық түймеге және үш сәндік түймеге арналған өңірлік ілмегі бар. Жағасы мен жең ұштары қайырмалы, сол жақ жеңде бөлек шығарылған ілмегі бар, жеңдер ені 8 см қайырмасы бар оймакілтекті, төрт нысанды түйме қадалған.
Қайырманың жоғарғы жағында – ашық көгілдір немесе көгілдір түсті оқа. Бүйірлері сырып тігілген және көлденең орналасқан қақпақшалы бүйір жарма қалталары бар. Астары полиэфир (100 %) матадан тігілген, ішкі қалталары жапырақшалы. Пиджакта тігілмелі айырым жең белгілері тағылады.

80. Ботинки, верх: натуральная хромовая кожа на шнурках. Подкладка: натуральная подкладочная кожа. Метод крепления подошвы: клеепрошивной. Подносок и задник: усиленные из термопластического материала. Высота берца: 23-27 сантиметра. Сплошной высокий клапан.
81. Сапоги зимние, высокое голенище изготовлено из прочных, морозоустойчивых синтетических материалов, галоша из морозостойкой резины. Подошва сапог отлитая под давлением, многослойная. Сверху голенища оснащены встроенными снегозащитными гетрами, имеющими регулировку по объему ноги (утяжка шнуром). Подгонка сапог по ноге осуществляется системой из двух ремешков на карабинах. В комплекте 7-ми слойные утепляющие вставки.
81-1. Сапоги резиновые, бродовые (рыбацкие).
Сноска. Глава 5 дополнена пунктом 81-1 в соответствии с приказом Министра сельского хозяйства РК от 30.04.2015 № 18-03/395 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
6. Парадная мужская форма должностных лиц Комитета
рыбного хозяйства и его территориальных подразделений
Сноска. Глава 6 исключена приказом Министра сельского хозяйства РК от 30.04.2015 № 18-03/395 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Глава 6. Парадная мужская форма должностных лиц Комитета рыбного хозяйства и его межобластных бассейновых инспекций рыбного хозяйства
Сноска. Образцы дополнены главой 6 в соответствии с приказом Министра экологии, геологии и природных ресурсов РК от 16.06.2021 № 200 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
82. Образцы костюма парадного, пальто зимнего представлены согласно приложению 6 к настоящим образцам.
83. Костюм парадный мужской состоит из пиджака и брюк для старшего инспекторского состава и изготавливается из ткани черного цвета с содержанием шерсти не менее 70 % ткани.
84. Пиджак полуприлегающего силуэта, двубортный, со смещенной бортовой застежкой, на подкладке с застежкой на четыре форменные пуговицы и четыре пуговицы декоративные. Воротник и лацканы отложенные с глазковой петлей на левом лацкане, рукава втачные со шлицей с обшлагом шириной 8 сантиметров, с тремя форменными пуговицами.
По верху обшлага - кант светло-голубого или бирюзового цвета. Полочки с притачными боками и боковыми горизонтально расположенными прорезными карманами с клапанами. Подкладка из полиэфирной (100%) ткани, на полочках внутренние карманы с листочкой. На пиджаке носятся нашивные нарукавные знаки различия.

85. Шалбарының балағы тік, белі сырылған, алты белдік ұстағыш орналасқан, түймеленеді және ілмегі немесе екі түймесі бар. Шалбардың алдыңғы жартысының полиэфир (100 %) матадан астары бар. Сыртқы бүйір қалталар қисық тілікті. Артында оң жағында қақпақшалы тілік қалтасы бар. Алды "молниямен" жабылады.
86. Кіші иснпекторлық құрамға арналған ерлердің костюмі (пиджак пен шалбар) қою көк түсті құрамында кемінде 70% жүн бар матадан тігіледі.
87. Пиджак бір қаусырма өңiрлi, жартылай қыналған пiшiнде, 4 түймелі, жағасы мен жеңі қайырмалы. Жеңдері қайып тігілген екі тігісті, оймакілтектерінде үш түймесі бар. Арқасының орта тігісі оймакілтекпен аяқталады, сөрешелер сырылған және белі қайып тігілген. Көлденең орналасқан қақпақшалы бүйір жарма қалталары бар. Ішкі қалталары жапырақшалы. Пиджакта тігілмелі айырым жең белгілері тағылады.
88. Шалбарының балағы тік, белі сырылған, алты белдік ұстағыш орналасқан, түймеленеді және ілмегі немесе екі түймесі бар. Шалбардың алдыңғы жартысының полиэфир (100 %) матадан астары бар. Сыртқы бүйір қалталар қисық тілікті. Артында оң жағында қақпақшалы тілік қалтасы бар. Алды "молниямен" жабылады.
89. Барлық лауазымды адамдар үшін жейде ақ түсті аралас матадан тігіледі, тік пішінді, 6 қарапайым түйме қадалған, жоғарғы түйме жағаға түймеленеді. Қайырма жағалы, тік өңірлі. Арқасы тілінген екі иінішті. Жейденің жеңі қайып тігілген бір тігісті, манжеті бар, бір түймемен түймеленеді. Жағасына жиегінен 0,7 см, төменгі жағында жиегінен 2 см қашықтықта әрлеу тігісі сырылған. Нысанды пиджакпен (күртемен) киіледі.
90. Галстук қара түсті жібек матадан жасалады, сән талаптарына сай келеді. Мойнақтан 5-6 см төмен қарай күннің және астында ұшып бара жатқан бүркіттің бейнесі орналасқан, алтын түсті жіптермен кестеленген.
91. Фуражка нысанды костюм түсіне сәйкес келетін матадан тігіледі, үш оқалы қатырмасына қара муар лента бекітілген:
- түбін ширекшелермен қосатын тігіске бір қайып;
- ширекшелерді күнқағармен қосатын қатырмамен қосатын тігіске екінші қайып;
- негізгі материалдан үшінші қайып (жалған) оқа фуражканың қатырмасына киілген репс жібек лентаны ұстап тұру үшін қатырманың төменгі жағымен өтеді. Фуражканың алдыңғы жағы көтеріңкі. Күнқағардың үстіне ортасынан қатырмаға белгіленген эмблема бекітіледі. Жаз кезінде фуражкаға ақ түсті алмалы-салмалы тыс киіледі, ол қайып тігумен қосылған түпшеден, 4 қабырғадан, оқадан тұрады.
Кіші иснпекторлық құрам фуражкасының күнқағары – қара лак жағылған, әшекейсіз, иекті ұстап тұратын лак жағылған қара белдікшесі бар, қатырмаға екі кішкентай нысанды түйме қадалған.
Аға испекторлық құрам жиегі лавр жапырақтарымен зерленген күнқағары былғары фуражка киеді. Иекті ұстап тұратын лак жағылған қара белдікшенің орнына фуражканың қатырмасында алтын түсті тунцаль жібі бекітілген. Фуражка астарлы.

85. Брюки прямые, пояс притачной с шестью шлевками для поддержки ремня, застегивающийся на пуговицу и крючок или две пуговицы. Передние половинки на полиэфирной (100%) подкладочной ткани. Внешние боковые карманы косые прорезные. На правой задней половинке прорезной карман с клапаном. Гульфик с застежкой "молния".
86. Костюм парадный мужской для младшего инспекторского состава состоит из пиджака и брюк, изготавливаемых из ткани темно-синего цвета с содержанием шерсти не менее 70 %.
87. Пиджак полуприлегающего силуэта, однобортный, с застежкой на 4 пуговицы, воротник и лацканы отложные. Рукава втачные двухшовные с тремя пуговицами на шлицах. Средний шов спинки заканчивается шлицей, полочки с притачными бочками и передней вытачкой по талии, боковыми горизонтально расположенными прорезными карманами с клапанами. Внутренние карманы с листочкой. На пиджаке носятся нашивные наплечные знаки различия.
88. Брюки прямые, пояс притачной с шестью шлевками для поддержки ремня, застегивающийся на пуговицу и крючок или две пуговицы. Передние половинки на полиэфирной (100%) подкладочной ткани. Внешние боковые карманы косые прорезные. На правой задней половинке прорезной карман с клапаном. Гульфик с застежкой "молния".
89. Рубашка для всех должностных лиц из смесовой ткани белого цвета, прямой формы, с застежкой на 6 простых пуговицах с верхней застежкой на воротнике. Воротник отложной, стойка отрезная. Спинка из полочки с отрезной двойной клеткой кокеткой. Рукава втачные одно-шовные, с манжетами, застежкой на одну пуговицу. По воротнику проложена отделочная строчка на расстоянии 0,7 сантиметров от края, понизу 2 сантиметра от края. Носится с форменным пиджаком (курткой).
90. Галстук изготавливается из шелковой ткани черного цвета. Ниже банта на 5-6 сантиметров расположено изображение солнца и парящего под ним беркута, вышитого из золотистых нитей.
91. Фуражка выполняется из той же ткани и цвета, что и форменный костюм, с черной муаровой лентой по тулье с тремя кантами:
- один втачан в шов, соединяющий донышко с четвертинками;
- второй втачан шов, соединяющий четвертины с околышем;
- третий втачан (фальшивый) кант из основного материала, проходит внизу околыша, для поддержания репсовой шелковой ленты, одетой на околыши фуражки. Перед фуражки приподнят. Над серединой козырька, на околышке укрепляется установленная эмблема. В летний период на фуражку надевается съемный чехол белого цвета, состоящий из донышка, 4-х стенок, канта, втачано присоединение.
Козырек фуражки у младшего инспекторского состава – черный лакированный, без украшений, с черным лакированным подбородным ремнем, прикреплен к околышу двумя малыми форменными пуговицами.
Старший инспекторский состав носит фуражку с кожаным козырьком и вышитыми на ней канителью и мишурой лавровыми листами на краю. Вместо лакированного подбородного черного ремня прикреплен двумя малыми форменными пуговицами шнур из тунцала золотистого цвета на околыше фуражки. Фуражка на подкладе.

92. Пальто қара түсті драптан тігіледі, жылы астары бар және қой терісінен тігілген (түсі) жағасы бар екі қаусырма өңірлі, тік пішінді, еркін нысанды, жеңдері қайып тігілген. Жағасы қайырмалы. Пальто лацканның бүгілген жеріне дейін алты нысандық түймемен жасырын түймеленеді. Өрешелерде жапырақшалы жарма бүйір қалталары бар. Артқы жағы ортасында тігіспен, төменгі жағы оймакілтекпен аяқталады. Оймакілтектің жоғарғы жағы шетінен 1,5 сантиметр, төменгі жағы шетінен 0,7 сантиметр қашықтықта әрлеу тігісі. Оймакілтек ұзындығы – 25/20 см. Жоғарғы жағында слот 45 градус бұрышта көлденең машина тігісімен бекітілген. Пальтоның ішкі жағында, астарында астары матадан тігілген, рамкалы қалталар өңделген. Пальтоның жылытқышы бар ма. Жылытқыш ілгек пальтоға борттағы және мойнындағы сыдырма ілгекке бекітіледі. Бекіткіш қайып тігілген астардан жасалған (200 г синтепон тығыздықта), параллель ромб тәрізді тігістермен қапталған, олардың арасындағы қашықтық 4,5-5 сантиметр, жылытқыш астардың ұзындығы пальтодың жоғарғы жағынан 4 сантиметрге қысқа. Қой терісінен тігілген жағасы негізгі жағаға сыдырма ілмекпен бекітіледі.
93. Қара қаракөлден тігілген ерлер құлақшынының күнқағары бар, аға инспекторлық құрам үшін - қара қаракөлден, кіші инспекторлық құрам үшін – қара түсті цигейкадан тігіледі. Құлақшынның немесе кубанканың алдыңғы жағына орта тұсына кокарда бекітіледі.
94. Қара түсті бөкебай, аға құрам үшін ақ түсті бөкебай көзделеді.
95. Қолғап, былғары, қара.
96. Етік, қара түсті, табиғи мехы бар былғары. Маусымдық аяқкиімнің модельдері классикалық стильдің талаптарына сәйкес келеді.
97. Жазғы туфли, қара түсті, табиғи былғары. Модель классикалық стильдің талаптарына сәйкес келеді, баусыз.
98. Белдік, қара түсті былғары.
7. Балық шаруашылығы комитеті мен оның аумақтық бөлімшелерінің лауазымды адамдарының ерлерге арналған күнделікті нысанды киімі
Ескерту. 7-тарау алып тасталды - ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 30.04.2015 № 18-03/395 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
7-тарау. Балық шаруашылығы комитеті мен оның аумақтық бөлімшелерінің лауазымды адамдарының ерлерге арналған күнделікті нысанды киімі
Ескерту. Үлгілер 7-тараумен толықтырылды - ҚР Экология, геология және табиғи ресурстар министрінің 16.06.2021 № 200 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
99. Күнделікті костюмнің, қысқы пальтоның үлгілері осы үлгілерге 7-қосымшада келтірілген.

92. Пальто черного цвета с пристегивающей подкладкой и пристегивающимся меховым воротником из овчины (черного цвета), изготавливается из драпа, двубортное, прямое, свободной формы, с втачными рукавами. Воротник отложной. Застегивается пальто на шесть форменных пуговиц до перегиба лацкана. Полочки с боковыми прорезными карманами с клапанами. Спинка со швом посередине, заканчивается внизу отлетной шлицей. Верхняя сторона шлицы вспушена на расстоянии 1,5 сантиметра от края, нижняя – на 0,7 сантиметра от края. Длина шлицы – 25 / 20 см. Вверху шлица скреплена поперечной машинной строчкой под углом 45 градусов. На внутренней стороне пальто, на подкладе обработаны карманы в рамку, с обтачками из ткани подкладки. Пальто с утеплителем. Утепляющая пристежка крепится к пальто по борту и горловине на застежку молнию. Пристежка выполнена из стеганного подклада с утеплителем –синтепон 200гр, выстеганного параллельными ромбообразными строчками, расстояние между которыми 4,5 – 5 сантиметра, длина утепленного подклада короче верха пальто на 4 сантиметра. Меховой воротник пристегивается к основному воротнику застежкой-молния.
93. Шапка-ушанка мужская с козырьком, принятого покроя, из черного каракуля – для старшего инспекторского состава, из цигейки черного цвета – для младшего инспекторского состава. Посередине окола спереди шапки или кубанки прикрепляется кокарда.
94. Кашне черного цвета, для старшего инспекторского состава предусматривается белого цвета.
95. Перчатки из натуральной кожи, черные.
96. Сапоги черного цвета, кожаные на натуральном меху. Модели сезонной обуви отвечают требованиям классического стиля.
97. Туфли летние, черного цвета, из натуральной кожи. Модель отвечает требованиям классического стиля, без шнурков.
98. Ремень кожаный, черного цвета.
7. Повседневная мужская форма должностных лиц Комитета
рыбного хозяйства и его территориальных подразделений
Сноска. Глава 7 исключена приказом Министра сельского хозяйства РК от 30.04.2015 № 18-03/395 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Глава 7. Повседневная мужская форма должностных лиц Комитета рыбного хозяйства и его межобластных бассейновых инспекций
Сноска. Образцы дополнены главой 7 в соответствии с приказом Министра экологии, геологии и природных ресурсов РК от 16.06.2021 № 200 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
99. Образцы костюма повседневного, пальто зимнего представлены согласно приложению 7 к настоящим образцам.

100. Ерлердің күнделікті костюмі пиджак пен шалбардан тұрады, қою көк түсті құрамында кемінде 70% жүн бар матадан тігіледі.
101. Күрте бір қаусырма өңiрлi, жағасы тік, жоғарғы жағына дейін түймеленеді. Өрешелерде қақпақшалы жапсырма төс қалталары бар. Арқасы иінішті. Жеңдері бір тігісті, тілікті манжеттері сырылған. Қалталарының қақпақшалары, манжеттер және белі нысанды түймелермен жабылады. Иық тігістерінде айырым белгілерін бекітуге арналған екіден ұстағыштар орналасқан. Сол жеңде – Балық шаруашылығы комитетінің мемлекеттік инспекторына тиесіліктің қондырмасы.
102. Ерлер шалбарының балағы тік, белі сырылған, алты белдік ұстағыш орналасқан, түймеленеді және ілмегі немесе екі түймесі бар. Шалбардың алдыңғы жартысының полиэфир (100 %) астары бар, балағы манжетсіз, төменгі жағының ені 20-24 см. Сыртқы бүйір қалталар қисық тілікті. Артында оң жағында қақпақшалы тілік қалтасы бар. Шалбардың бүйір тігістерінде ашық көк түсті оқа тартылған. Алды "молниямен" жабылады.
103. Барлық лауазымды адамдар үшін жейде ақ түсті ақ түсті аралас матадан тігіледі, тік пішінді, 6 қарапайым түйме қадалған, жоғарғы түйме жағаға түймеленеді. Қайырма жағалы, тік өңірлі. Арқасы тілінген екі иінішті. Жейденің жеңі қайып тігілген бір тігісті, манжеті бар, бір түймемен түймеленеді. Жағасына жиегінен 0,7 см, төменгі жағында жиегінен 2 см қашықтықта әрлеу тігісі сырылған.
104. Барлық лауазымды адамдар үшін қысқа жеңді жейде көк түсті ақ түсті аралас матадан тігіледі, тік пішінді, 6 қарапайым түйме қадалған, жоғарғы түйме жағаға түймеленеді. Қайырма жағалы, тік өңірлі. Арқасы тілінген екі иінішті. Жейденің жеңі қайып тігілген бір тігісті, манжеті бар, бір түймемен түймеленеді. Жағасына жиегінен 0,7 см, төменгі жағында жиегінен 2 см қашықтықта әрлеу тігісі сырылған.
105.Галстук қою көк түсті жібек матадан жасалады, сән талаптарына сай келеді. Мойнақтан 5-6 см төмен қарай күннің және астында ұшып бара жатқан бүркіттің бейнесі орналасқан, алтын түсті жіптермен кестеленген.
106. Фуражка нысанды костюм түсіне сәйкес келетін матадан тігіледі, үш оқалы қатырмасына қара муар лента бекітілген:
- түбін ширекшелермен қосатын тігіске бір қайып;
- ширекшелерді күнқағармен қосатын қатырмамен қосатын тігіске екінші қайып;
- негізгі материалдан үшінші қайып (жалған) оқа фуражканың қатырмасына киілген репс жібек лентаны ұстап тұру үшін қатырманың төменгі жағымен өтеді. Фуражканың алдыңғы жағы көтеріңкі. Күнқағардың үстіне ортасынан қатырмаға белгіленген эмблема бекітіледі. Жаз кезінде фуражкаға ақ түсті алмалы-салмалы тыс киіледі, ол қайып тігумен қосылған түпшеден, 4 қабырғадан, оқадан тұрады.
Кіші инспекторлық құрам фуражкасының күнқағары – қара лак жағылған, әшекейсіз, иекті ұстап тұратын лак жағылған қара белдікшесі бар, қатырмаға екі кішкентай нысанды түйме қадалған.
Аға иснпекторлық құрам жиегі лавр жапырақтарымен зерленген күнқағары былғары фуражка киеді. Иекті ұстап тұратын лак жағылған қара белдікшенің орнына фуражканың қатырмасында алтын түсті тунцаль жібі бекітілген.

100. Костюм повседневный состоит из куртки и брюк и изготавливается из ткани темно-синего цвета с добавлением шерсти не менее 70%.
101. Куртка однобортная, со стойким воротником с застежкой до верха. На полочках накладные нагрудные карманы с клапанами. Спинка с кокеткой. Рукава одношовные с притачными манжетами с разрезами. Клапана карманов, манжеты и пояс застегиваются на форменные пуговицы. На плечевых швах расположены по две шлевки для крепления знаков различия. На левом рукаве – нарукавный шеврон принадлежности к государственному инспектору Комитета рыбного хозяйства.
102. Брюки мужские прямые, пояс притачной, с шестью шлевками для поддерживания ремня, застегивающийся на пуговицу и крючок или две пуговицы. Передние половинки брюк на полиэфирной (100%) подкладочной ткани, низ без манжет, шириной внизу 20-24 сантиметра. Внешние боковые карманы косые прорезные. На правой задней половинке прорезной карман с клапаном. В боковых швах брюк проложен кант светло-голубого цвета. Гульфик с застежкой "молния".
103. Рубашка с длинными рукавами для всех должностных лиц - из смесовой ткани голубого цвета, прямой формы, с застежкой на 6 простых пуговицах с верхней застежкой на воротнике. Воротник отложной, стойка отрезная. Спинка на притачной двойной кокетке, по центру спинки заложена складочка. Рукава втачные одношовные, с манжетами, застежкой на одну пуговицу. По воротнику проложена отделочная строчка на расстоянии 0,7 сантиметра от края, понизу 2 сантиметра от края.
104. Рубашка с короткими рукавами для всех должностных лиц - из смесовой ткани голубого цвета, прямой формы, с застежкой на 6 простых пуговицах с верхней застежкой на воротнике. Воротник отложной, стойка отрезная. Спинка из полочки с отрезной двойной кокеткой. По воротнику проложена отделочная строчка на расстоянии 0,7 сантиметра от края, понизу 2 сантиметра от края.
105. Галстук изготавливается из шелковой ткани темно-синего цвета. Ниже банта на 5-6 сантиметра изображение солнца и парящего под ним беркута, вышитого из золотистых нитей.
106. Фуражка выполняется из той же ткани и цвета, что и форменный костюм, с черной муаровой лентой по тулье с тремя кантами:
- один втачан в шов, соединяющий донышко с четвертинками;
- второй втачан шов, соединяющий четвертины с околышем;
- третий втачан (фальшивый) кант из основного материала, проходит внизу околыша, для поддержания репсовой шелковой ленты, одетой на околыши фуражки. Перед фуражки приподнят. Над серединой козырька, на околышке укрепляется установленная эмблема. В летний период на фуражку надевается съемный чехол белого цвета, состоящий из донышка, 4-х стенок, канта, втачано присоединение.
Козырек фуражки у младшего инспекторского состава – черный лакированный, без украшений, с черным лакированным подбородным ремнем, прикреплен к околышу двумя малыми форменными пуговицами.
Старший инспекторский состав носит фуражку с кожаным козырьком и вышитыми на ней канителью и мишурой лавровыми листами на краю. Вместо лакированного подбородного черного ремня прикреплен двумя малыми форменными пуговицами шнур из тунцала золотистого цвета на околыше фуражки.

107. Синтепоннан жасалған, ортасында сыдырма ілгегі бар бір қаусырмалы (жабық желден қорғау клапанымен) қою көк түсті плащтық матадан (су өткізбейтін қасиеттері бар) жылы күрте. Жасанды теріден қайырмалы, сыдырмалы алмалы-салмалы жаға. 5 батырмаға бекітілетін капюшонмен (оқшауланған капюшон). Өрешелерде сыдырмасы бар, артқы жағында ортасынан тігісі бар бүйір қалталары бар.
108. Пальто қою көк түсті 70 % кем емес жүн матадан тігіледі, екі қаусырма өңірлі, тік пішінді, үш нысанды түйме қадалған, жағасы мен жеңі қайырмалы, жеңдері қайып тігілген, екі тігісті. Орта тігіс оймакілтекпен аяқталады, өрешелерде жапырақшалы жарма бүйір қалталары бар. Астары синтепон, ішкі жағынан астарлық матамен, ал сырт жағынан саржамен көмкерілген. Пальтоның жағасында, жең ұштарында, өңірлерінде, жапырақшаларда, белде, төменгі жағында жиегінен 1 см қашықтықта әрлеу жолы сырылған, жеңдерде Балық шаруашылығы комитетінің мемлекеттік инспекторына тиесілі айырым белгілері қондырылған.
109. Көк немесе қою көк түсті. Ерлер құлақшынының күнқағары бар, аға иснпекторлық құрам үшін - қара қаракөлден, кіші инспекторлық құрам үшін – қою көк түсті цигейкадан тігіледі. Құлақшынның немесе кубанканың алдыңғы жағына орта тұсына кокарда бекітіледі.
110. Бәтеңке, қара түсті, табиғи цигейка мехы бар былғары. Маусымдық аяқкиімнің модельдері классикалық стильдің талаптарына сәйкес келеді.
111. Жазғы туфли, қара түсті, табиғи былғары. Модель классикалық стильдің талаптарына сәйкес келеді, баусыз.
112. Белдік, қара түсті былғары.
8. Балық шаруашылығы комитеті мен оның аумақтық бөлімшелерінің лауазымды адамдарының әйелдерге арналған салтанатты нысанды киімі
Ескерту. 8-тарау алып тасталды - ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 30.04.2015 № 18-03/395 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
8-тарау. Балық шаруашылығы комитеті мен оның облысаралық бассейндік балық шаруашылығы инспекцияларының лауазымды адамдарының әйелдерге арналған салтанатты нысанды киімі
Ескерту. Үлгілер 8-тараумен толықтырылды - ҚР Экология, геология және табиғи ресурстар министрінің 16.06.2021 № 200 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
113. Салтанатты костюмнің, қысқы пальтоның үлгілері осы үлгілерге 8-қосымшада келтірілген.
114. Әйелдердің салтанатты костюмі екі қаусырма өңірлі китель мен юбкадан тұрады, қара түсті құрамында кемінде 70% жүн бар матадан тігіледі.
115. Екі қаусырма өңірлі китель, жартылай қыналған пiшiнде астары бар, аздап ұзартылған, иықтары түсіңкі және кең ойықты, қайырманың бүгілісіне дейін екі нысанды түймеге бекітіледі. Жағасы мен жең ұшы қайырылады. Жеңдері қайып тігілген, екі тігісті, шынтақ тігісінде екі нысанды түйме қадалған оймакілтегі бар. Арқасының жармамен аяқталатын орта тұстағы тігісі болады, өрешесінің омыраулық қыштаулы тігісі, сырылған бөшкесі, бүйірінде қалпақшалы көлденең жарма қалталары бар. Сол жақ өрешеде жапырақшалы тілік төс қалта. Жакетте иыққа тігілетін Балық шаруашылығы комитетінің мемлекеттік инспекторына тиесілі айырым белгілер тағылады.

107. Куртка утепленная из плащевой ткани с водоотталкивающими свойствами) темно-синего цвета с пристегивающей покладкой синтепона, однобортная с застежкой – молния по центру с закрытой ветрозащитным клапаном. Воротник отложной из натурального меха, съемный на молнии, с пристегивающимся на 5 пуговиц капюшоном (утепленный). На полочках боковые карманы с застежкой – молния, спина со швом посередине.
108. Пальто из ткани темно-синего цвета с содержанием шерсти не менее 70 %, прямой формы с поясом, двубортное с застежкой на три форменных пуговицы, воротник и лацканы отложные, рукава втачные двушовные. Средний шов заканчивается шницей, на полочках боковые прорезные карманы с листочкой. Подкладки из синтепона, обработано с внутренней стороны подкладочной тканью, а с лицевой стороны саржей. По воротнику, лацканам, бортам, листочкам, поясу, низу пальто приложена отделочная строчка на расстоянии 1 сантиметра от края, на рукавах установлены знаки принадлежности к государственному инспектору Комитета рыбного хозяйства.
109. Шапка-ушанка мужская принятого покроя из черного каракуля – для старшего инспекторского состава, из цигейки синего или темно-синего цвета – для младшего инспекторского состава. Посередине окола спереди шапки или кубанки прикрепляется кокарда.
110. Ботинки черного цвета, с мехом-цигейкой и из натуральной кожи. Модели сезонной обуви отвечают требованиям классического стиля.
111. Туфли строгие, черного цвета, из натуральной кожи. Модели отвечают требованиям классического стиля.
112. Ремень кожаный черного цвета.
8. Парадная женская форма должностных лиц Комитета
рыбного хозяйства и его территориальных органов
Сноска. Глава 8 исключена приказом Министра сельского хозяйства РК от 30.04.2015 № 18-03/395 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Глава 8. Парадная женская форма должностных лиц Комитета рыбного хозяйства и его межобластных бассейновых инспекции рыбного хозяйства
Сноска. Образцы дополнены главой 8 в соответствии с приказом Министра экологии, геологии и природных ресурсов РК от 16.06.2021 № 200 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
113. Образцы костюма парадного, пальто зимнего представлены согласно приложению 8 к настоящим образцам.
114. Костюм парадный состоит из двубортного кителя и юбки изготавливается, из шерстяной ткани черного цвета (содержание шерсти не менее 70%).
115. Двубортный китель полуприлегающей формы, однобортный, на подкладке, слегка удлиненный, с приспущенными плечами и широкой проймой, застегивающийся до перегиба лацкана на две форменные пуговицы. Воротник и лацканы отложные. Воротник окантован черным кантом, на воротнике - шитье золотистого цвета специального рисунка для 1-й и 2-й категории. Рукава втачные двухшовные, в локтевом шве шлица с двумя форменными пуговицами. Спинка со швом посередине, полочки с нагрудной вытачкой, с притачными бочками, боковыми горизонтальными прорезными карманами с клапанами. На левой полочке нагрудный прорезной карман с листочкой. На жакете носятся нашивные наплечные знаки принадлежности к государственному инспектору Комитета рыбного хозяйства.

116. Юбка тік пішілген, астарлы, белі сырылған, бір түймемен түймеленеді. Артқы жартысы орта тұсы екі қыштаулы тігісті ойматілікпен аяқталады, сол жақ бүйірінде "молния" ілгегі бар.
117. Ақ түсті жібек матадан тігілген, ұзын жеңді, жағасы қайырмалы, қималы тік болып келеді, қақпақшалы жапсырма төс қалталары бар, белі тұтас пішілген, бүйір тігістері тұсында жұмсақ тоқыма бау. Алды төменге дейін қиылып, сырылған. Арқасы иінішті. Жеңдерінің қиығы және сырылған манжеттері бар. Блузканың алды, қақпақшалары, манжеттері түймеленеді.
118. Ақ түсті жібек матадан тігілген, тік пішінді, қысқа жеңді. Өңірі планкалы, 6 нысанды түймесі бар. Өрешесі қималы, жағасы қайырмалы, қималы тік болып келеді. Арқасы қима иінішті және қарсы бүкпесі бар. Қақпақшалы жапсырма қалталары болады. Жеңнің сырғымалы тігістері сырылған.
119. Галстук қара түсті жібек матадан жасалады, моделі сән талаптарына сай келеді. Мойнақтан 5-6 см төмен қарай күннің және оның астында ұшып бара жатқан бүркіттің бейнесі орналасқан, алтын түстес жіптен тігілген.
120. Телпек жұмсақ қара түсті жүн матадан және ашық сұр түсті мақта-матадан тігіледі. Телпектің оқасы жоқ, диаметрі 24-26 см түбі бүйірлерінде 1-1,5 см құрайтын тігілген екі жартысы бар. Телпектің іш жағы астарлы, ал мойын жағында ұзындығы 1,5 см белдікше бар. Телпектің иекке тағатын қара лак жалатқан белдікшесі болады, екі кішкентай нысанды түймесі бар. Көлденең күйінде белдікшені қара түсті екі металл ілмек ұстап тұрады. Жасырын тігілген.
121. Қысқы пальто қара түсті плащтық материалдан тігіледі, табиғи мехтан жылы астары бар, жағасы қара цигейкадан алынған табиғи мех, қайырмалы. Тік пішінді жартылай пальто. Өрешелерінде ұшпа иініштері бар. Өңірінің қайырмасына дейін алты нысанды түймеге түймеленеді. Қалталарының жапсырма жапырақшалары бар. Арқасының ортасынан тігіс сырылған. Жеңі қайып тігілген. Сол жеңде – Балық шаруашылығы комитетінің мемлекеттік инспекторына тиесілі жең белгісі. Ілмегі жасырын. Жапырақшаларда, иініштерде, жағада, өңірде, төменгі жағында, жеңдерінде жиегінен 0,1-0,5 см қашықтықта әрлеу жолы сырылған. Иықта айырым белгілерін тағуға арналған погон-белдікшелер.
122. Құлақшын-кубанка аға иснпекторлық құрам үшін - қара қаракөлден, кіші инспекторлық құрам үшін – қара түсті цигейкадан тігіледі. Құлақшынның немесе кубанканың алдыңғы жағына орта тұсына кокарда бекітіледі.

116. Юбка прямого покроя на подкладке, пояс притачной, застегивающийся на одну пуговицу. Задняя половинка посередине заканчивается шлицей с двумя вытачками, с застежкой "молния" в левом боку.
117. Блузка с длинными рукавами из шелковой ткани белого цвета, с отложным воротником с отрезной стойкой, нагрудными накладными карманами с клапанами, цельнокроенным поясом с эластичной тесьмой в области боковых швов. Перед с разрезом до низа и вытачками. Спинка с кокеткой. Рукава с разрезами и притачными манжетами. Перед блузки, клапаны, манжеты застегиваются на пуговицы.
118. Блузка с короткими рукавами из шелковой ткани белого цвета прямой формы с короткими рукавами. С планкой на борту, застежками из 6 форменных пуговиц. Воротник отложной на отрезной стойке. Спинка с отрезной кокеткой и встречной складкой, с нагрудными вытачками. Карманы накладные с клапанами. Швы оката рукава втачные.
119. Галстук изготавливается из шелковой ткани черного цвета, модель отвечает требованиям моды. Ниже банта на 5-6 сантиметров изображение солнца и парящего под ним беркута, вышитого из золотистых нитей.
120. Беретка из мягкого черного шерстяного материала и хлопчатобумажной материи светло-серого тона. Берет без кантов, донышко диаметром 24-26 сантиметра соединяется с двумя половинками, сшитыми по бокам, образующими 1-1,5 сантиметра. С внутренней стороны берета подкладка, а со стороны околыша хвостик длиной 1,5 сантиметра. На берете черный лакированный подбородный ремень, прикрепленный к околышу двумя малыми форменными погувицами, в горизонтальном положении ремень удерживают два металлических крючка черного цвета. Пришитые впотай.
121. Пальто зимнее – из плащевой ткани черного цвета, с утепляющей подкладкой из натурального меха, воротник отложной из натурального меха черной цигейки, прямого силуэта. На полочках отлетные кокетки. Застегивается пальто на шесть форменные пуговицы до перегиба лацкана. Карманы с накладной листочкой. Спинка со швом посередине. Рукав втачной. На левом рукаве – нарукавный знак принадлежности к государственному инспектору Комитета рыбного хозяйства. Застежка потайная. По листочкам, кокеткам, воротнику, бортам, низу изделия, по планке, рукавам отделочная строчка на расстоянии 0,1-0,5 сантиметра от края. На плечах декоративные погончики-хлястики для ношения наплечных знаков различия.
122. Шапка – кубанка из натурального каракуля черного цвета для старшего инспекторского состава, для младшего инспекторского состава – из цигейки. Посередине окола спереди шапки или кубанки прикрепляется кокарда.

123. Бөкебай қара түсті.
124. Қолғап, табиғи былғары, қара түсті.
125. Етік, қара түсті, табиғи мех. Маусымдық аяқкиімнің модельдері классикалық стильдің талаптарына сәйкес келеді.
126. Туфли, қара түсті, табиғи мех. Модель классикалық стильдің талаптарына сәйкес келеді.
8. Балық шаруашылығы комитеті мен оның аумақтық бөлімшелерінің лауазымды адамдарының әйелдерге арналған күнделікті нысанды киімі
Ескерту. 8-тарау алып тасталды - ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 30.04.2015 № 18-03/395 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
9. Балық шаруашылығы комитеті мен оның аумақтық бөлімшелерінің лауазымды адамдарының далалық нысанды киімі
Ескерту. 9-тарау алып тасталды - ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 30.04.2015 № 18-03/395 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
9-тарау. Балық шаруашылығы комитеті мен оның аумақтық бөлімшелерінің лауазымды адамдарының әйелдерге арналған күнделікті нысанды киімі
Ескерту. Үлгілер 9-тараумен толықтырылды - ҚР Экология, геология және табиғи ресурстар министрінің 16.06.2021 № 200 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
127. Күнделікті әйелдер костюмінің, қысқы пальтосының үлгілері осы үлгілерге 9-қосымшада келтірілген.
128. Әйелдердің күнделікті костюмі жакет пен юбкадан және шалбар тұрады, қою көк түсті жүн матадан тігіледі.
129. Екі қаусырма өңірлі китель, жартылай қыналған пiшiнде астары бар, аздап ұзартылған, иықтары түсіңкі және кең ойықты, қайырманың бүгілісіне дейін екі нысанды түймеге бекітіледі. Жағасы мен жең ұшы қайырылады. Жеңдері қайып тігілген, екі тігісті, шынтақ тігісінде екі нысанды түйме қадалған оймакілтегі бар. Сол жеңде – Балық шаруашылығы комитетінің мемлекеттік инспекторына тиесілі жең белгісі. Арқасының жармамен аяқталатын орта тұстағы тігісі болады, өрешесінің омыраулық қыштаулы тігісі, сырылған бөшкесі, бүйірінде қалпақшалы көлденең жарма қалталары бар. Сол жақ өрешеде жапырақшалы тілік төс қалта. Жакетте иыққа тігілетін айырым белгілер тағылады.
130. Юбка тік пішілген, астарлы, белі сырылған, бір түймемен түймеленеді. Артқы жартысы орта тұсы екі қыштаулы тігісті ойматілікпен аяқталады, сол жақ бүйірінде "молния" ілгегі бар.
131. Шалбар қою көк түсті жібек матадан тігілген, балағы тік, белі сырылған, бір түймеге түймеленеді. Шалбардың алдыңғы жартысында екі жұмсақ бүкпе бар. Артқы жағының бүйірлері бір рет сырылған. Сол жақтағы бүйір тігісте "молния" ілгек.

123. Кашне черного цвета.
124. Перчатки из натуральной кожи, черные.
125. Сапоги черного цвета, на натуральном меху. Модели сезонной обуви отвечают требованиям классического стиля.
126. Туфли летние, черного цвета, из натуральной кожи. Модель отвечает требованиям классического стиля.
9. Повседневная женская форма должностных лиц Комитета
рыбного хозяйства и его территориальных органов
Сноска. Глава 9 исключена приказом Министра сельского хозяйства РК от 30.04.2015 № 18-03/395 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Глава 9. Повседневная женская форма должностных лиц Комитета рыбного хозяйства и его межобластных бассейновых инспекции рыбного хозяйства
Сноска. Образцы дополнены главой 6 в соответствии с приказом Министра экологии, геологии и природных ресурсов РК от 16.06.2021 № 200 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
127. Образцы повседневного женского костюма, плаща демисезонного представлены согласно приложению 9 к настоящим образцам.
128. Костюм повседневный женский состоит из двубортного кителя, юбки и брюк темно-синего цвета.
129. Двубортный китель полуприлегающей формы, однобортный, на подкладке, слегка удлиненный, с приспущенными плечами и широкой проймой, застегивающийся до перегиба лацкана на две форменные пуговицы. Воротник и лацканы отложные. Рукава втачные двухшовные, в локтевом шве шлица с двумя форменными пуговицами. На левом рукаве – нарукавный знак принадлежности к государственному инспектору Комитета рыбного хозяйства. Спинка со швом посередине, полочки с нагрудной вытачкой, с притачными бочками, боковыми горизонтальными прорезными карманами с клапанами. На левой полочке нагрудный прорезной карман с листочкой. На жакете носятся нашивные наплечные знаки принадлежности к государственному инспектору Комитета рыбного хозяйства.
130. Юбка прямого покроя на подкладке, пояс притачной, застегивающийся на одну пуговицу. Задняя половинка посередине заканчивается шлицей с двумя вытачками, с застежкой "молния" в левом боку.
131. Брюки из шерстяной ткани темно-синего цвета, прямые, пояс притачной, застежка на одну пуговицу. На передней полочке две мягкие складки. На задней полочке по бокам по одной вытачке. В левом боковом шве застежка – "молния".

132. Ұзын жеңді блузка, ақ түсті жібек матадан тігілген, ұзын жеңді, жағасы қайырмалы, қималы тік болып келеді, қақпақшалы жапсырма төс қалталары бар, белі тұтас пішілген, бүйір тігістері тұсында жұмсақ тоқыма бау. Алды төменге дейін қиылып, сырылған. Арқасы иінішті. Жеңдерінің қиығы және сырылған манжеттері бар. Блузканың алды, қақпақшалары, манжеттері түймеленеді.
133. Қысқа жеңді блузка ақ түсті жібек матадан тігілген, тік пішінді, қысқа жеңді. Өңірі планкалы, 6 нысанды түймесі бар. Өрешесі қималы, жағасы қайырмалы, қималы тік болып келеді. Арқасы қима иінішті және қарсы бүкпесі бар. Қақпақшалы жапсырма қалталары болады. Жеңнің сырғымалы тігістері сырылған.
134. Галстук қара түсті жібек матадан жасалады, моделі сән талаптарына сай келеді. Мойнақтан 5-6 см төмен қарай күннің және оның астында ұшып бара жатқан бүркіттің бейнесі орналасқан, алтын түсті жіппен кестеленген.
135. Телпек жұмсақ қара түсті жүн матадан және ашық сұр түсті мақта-матадан тігіледі. Телпектің оқасы жоқ, диаметрі 24-26 см түбі бүйірлерінде 1-1,5 см құрайтын тігілген екі жартысы бар. Телпектің іш жағы астарлы, ал мойын жағында ұзындығы 1,5 см белдікше бар. Телпектің иекке тағатын қара лак жалатқан белдікшесі болады, екі кішкентай нысанды түймесі бар. Көлденең күйінде белдікшені қара түсті екі металл ілмек ұстап тұрады. Жасырын тігілген.
136. Қою көк түсті жүн матадан тігілген күнделікті әйелдер күртесі, бір өңірлі, "молния" ілмегі бар, жағасы қайырмалы, бүйір тігістері тұсында жұмсақ тоқыма бау, төменге дейін астары бар. Өрешелері иінішті және тік рельефті және көлбеу орналасқан жапырақшалы екі бүйір қалтасы болады. Арқасы иінішті. Жеңдері бір тігісті және қиықты сырылған манжеттері бар. Сол жеңде – Балық шаруашылығы комитетінің мемлекеттік инспекторына тиесілі жең белгісі. Манжеттер нысанды түймемен жабылады. Иықта Балық шаруашылығы комитетінің мемлекеттік инспекторына тиесілі айырым белгілерін тағуға арналған сәнді погон-белдікшелер.
137. Қою көк түсті плащтық матадан тігілген әйелдер плащы, тік қыналған, белінде белдігі бар. Өрешелерінде жапырақшалы жапсырма тілік қалталар болады, түймеленетін ұшпа иінішті. Арқасының орта тігісі бар және бүкпелі. Жеңі сырылған. Сол жеңде – Балық шаруашылығы комитетінің мемлекеттік инспекторына тиесілі жең белгісі. Бөксеге дейін жылы астары бар. Жасырын ілмекті. Өрешелерінде, иініште, жапырақшаларда, жағада жиегінен 0,1-0,6 см қашықтықта әрлеу жолы сырылған. Иықта Балық шаруашылығы комитетінің мемлекеттік инспекторына тиесілі айырым белгілерін тағуға арналған сәнді погон-белдікшелер.

132. Блузка с длинными рукавами из шелковой ткани белого цвета, с отложным воротником с отрезной стойкой, нагрудными накладными карманами с клапанами, цельнокроенным поясом с эластичной тесьмой в области боковых швов. Перед с разрезом до низа и вытачками. Спинка с кокеткой. Рукава с разрезами и притачными манжетами. Перед блузки, клапаны, манжеты застегиваются на пуговицы.
133. Блузка с короткими рукавами из шелковой ткани белого цвета прямой формы с короткими рукавами. С планкой на борту, застежками из 6 форменных пуговиц. Воротник отложной на отрезной стойке. Спинка с отрезной кокеткой и встречной складкой, с нагрудными вытачками. Карманы накладные с клапанами. Швы оката рукава втачные.
134. Галстук, изготавливается из шелковой ткани темно-синего цвета, модель отвечает требованиям моды. Ниже банта на 5-6 сантиметра изображение солнца и под ним парящего беркута, вышитого из золотистых нитей.
135. Беретка из мягкого черного шерстяного материала и хлопчатобумажной материи светло-серого тона. Берет без кантов, донышко диаметром 24-26 сантиметра соединяется с двумя половинками, сшитыми по бокам, образующими 1-1,5 сантиметра. С внутренней стороны берета подкладка, а со стороны околыша хвостик длиной 1,5 сантиметра. На берете черный лакированный подбородный ремень, прикрепленный к околышу двумя малыми форменными погувицами, в горизонтальном положении ремень удерживают два металлических крючка черного цвета. Пришитые впотай.
136. Куртка повседневная шерстяная женская, изготавливается из ткани темно-синего цвета, однобортная, с застежкой на "молнию", с отложным воротником, с эластичной тесьмой в области боковых швов, с подкладкой до низа. Полочки с кокетками и вертикальными рельефами и двумя боковыми карманами в листочку, расположенные с наклоном. Спинка с кокеткой. Рукава одношовные с притачными манжетами с разрезами. На левом рукаве – нарукавный знак принадлежности к государственному инспектору Комитета рыбного хозяйства. Манжеты застегиваются на форменные пуговицы. На плечах декоративные погончики-хлястики для ношения наплечных знаков принадлежности к государственному инспектору Комитета рыбного хозяйства.
137. Плащ демисезонный женский из плащевой ткани темно-синего цвета, прямого силуэта с поясом на пряжку. На полочках имеются прорезные карманы с накладной листочкой, отлетные кокетки с пристегивающейся пуговицей. Спинка со средним швом и складкой, отлетной кокеткой. Рукав втачной. На левом рукаве – нарукавный знак принадлежности к государственному инспектору Комитета рыбного хозяйства. Подкладка до линии бедра на утеплителе. Застежка потайная. По полочкам, кокетке, листочкам, воротнику проложена отделочная строчка на 0,1-0,6 сантиметра от края. На плечах декоративные погончики-хлястики для ношения наплечных знаков принадлежности к государственному инспектору Комитета рыбного хозяйства.

138. Құлақшын-кубанка аға иснпекторлық құрам үшін - қара қаракөлден, кіші иснпекторлық құрам үшін – қою көк түсті цигейкадан тігіледі. Құлақшынның немесе кубанканың алдыңғы жағына орта тұсына кокарда бекітіледі.
139. Етік, қара түсті, табиғи мех. Маусымдық аяқкиімнің модельдері классикалық стильдің талаптарына сәйкес келеді.
140. Жазғы туфли, қара түсті, табиғи мех. Модель классикалық стильдің талаптарына сәйкес келеді.
10-тарау. Балық шаруашылығы комитеті мен оның облысаралық бассейндік балық шаруашылығы инспекцияларының лауазымды адамдарының далалық нысанды киімі
Ескерту. Үлгілер 10-тараумен толықтырылды - ҚР Экология, геология және табиғи ресурстар министрінің 16.06.2021 № 200 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
141. Далалық жазғы киімнің, далалық қысқы киімнің үлгілері осы үлгілерге 10-қосымшада келтірілген.
142. Далалық жазғы киім теңбіл қою көк қорғаныштық түсті күрте мен шалбардан тұрады.
143. Күрте тік пішінді, кең иықты сызығы бар, бүктелетін жағасы бар, тоқыма бекіткіші бар желден қорғайтын жолақпен жабылатын орталық сыдырма бүйірлік бекіткіші бар. Тігілген қамыттың астында тоқыма бекіткіштерінде клапаны бар екі кеуде қалталары орналасқан. Төменгі жағында көлбеу кіреберісі бар екі қалта бар. Сол жақ кеуде қалтасының клапанының жоғарғы жиегінен жоғары, инспектордың тегі мен аты-жөні көрсетілген жапсырманы бекітуге арналған тоқыма бекіткіші тігілген, мысалы, "Е.К. Суықбаев". Видеотіркегішті бекіту үшін тоқыма бекіткіші бар ілмек пен ілгек-белдікшесі орнатылады. Арқасы тұтас, ортасында ішінара қайып тігілген қарсы бүкпесі бар Арқасында жарық қайтаратын материалдан жасалған "МЕМЛЕКЕТТІК ИНСПЕКТОР" деген жазу бар. Манжеті бар жеңдер тоқыма бекіткішіне бекітіледі. Сол жақ жеңнің сыртқы жағында "білектен 100 миллиметр төмен" жең шевроны балық шаруашылығы комитетіне тиесілі. Сол жеңнің сырт жағында "иықтан 100 миллиметр төмен" Балық шаруашылығы комитетіне тиесіліктің жең қондырмасы болады. Күртенің төменгі жағының жандарында екі қатарлы элластикалық жолақтар бар.
Ескерту. 143-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Экология және табиғи ресурстар министрінің 18.04.2023 № 126 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.

138. Шапка-кубанка из натурального каракуля черного цвета – для старшего инспекторского состава, для младшего инспекторского состава из цигейки темно-синего цвета. Посередине окола спереди шапки или кубанки прикрепляется кокарда.
139. Сапоги черного цвета, на натуральном меху. Модели сезонной обуви отвечают требованиям классического стиля.
140. Туфли летние, черного цвета, из натуральной кожи. Модель отвечает требованиям классического стиля.
10. Полевая форма должностных лиц Комитета рыбного
хозяйства и его территориальных органов
Сноска. Глава 10 исключена приказом Министра сельского хозяйства РК от 30.04.2015 № 18-03/395 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Глава 10. Полевая форма должностных лиц Комитета рыбного хозяйства и его межобластных бассейновых инспекции рыбного хозяйства
Сноска. Образцы дополнены главой 10 в соответствии с приказом Министра экологии, геологии и природных ресурсов РК от 16.06.2021 № 200 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
141. Образцы костюма полевого летнего, костюма полевого зимнего представлены согласно приложению 10 к настоящим образцам.
142. Костюм полевой летний состоит из куртки и брюк камуфлированного темно-синего цвета.
143. Куртка прямого силуэта с расширенной линией плеч, с отложным воротником, с центральной застежкой борта на молнию, которая закрывается ветрозащитной планкой с текстильной застежкой. Под притачной кокеткой расположены два нагрудных кармана с клапаном на текстильных застежках. Снизу по бокам два накладных кармана с наклонным входом. Выше верхнего края клапана левого грудного кармана настрочена текстильная застежка для крепления нашивки с указанием фамилии и инициала инспектора к примеру "СУЫКБАЕВ Е.К.". Для крепления видеорегистратора настрочена шлевка и хлястики с текстильной застежкой. Спинка - целая, с частично стачанной встречной складкой посередине. На спинке надпись "МЕМЛЕКЕТТІК ИНСПЕКТОР" из световозвращающего материала. Рукава с манжетой застегивающаяся на текстильную застежку. На наружной стороне левого рукава "100 миллиметров ниже предплечья" нарукавный шеврон принадлежности к Комитету рыбного хозяйства. Низ куртки с притачным поясом с двумя рядами эластичной ленты по бокам.
Сноска. Пункт 143 - в редакции приказа Министра экологии и природных ресурсов РК от 18.04.2023 № 126 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

143-1. Қысқа жеңді, тік пішінді, түймелері бар қара көк түсті камуфляжды көйлек. Жағасы қайырмалы, қималы тік болып келеді. Арқасы тілінген екі иінішті. Түймесімен клапандары бар екі төс қалта. Сол жақ кеуде қалтасының клапанының жоғарғы жиегінен жоғары, инспектордың тегі мен аты-жөні көрсетілген жапсырманы бекітуге арналған тоқыма бекіткіші орнатылды, мысалы, "Е.К. Суықбаев". Видеотіркегішті бекіту үшін тоқыма бекіткіші бар ілмек пен ілгек-белдікшесі тігілген. Арқасында жарық қайтаратын материалдан жасалған "МЕМЛЕКЕТТІК ИНСПЕКТОР" деген жазу бар Сол жеңнің сырт жағында "иықтан 100 миллиметр төмен" Балық шаруашылығы комитетіне тиесіліктің жең қондырмасы болады.
Ескерту. 10-тарау 143-1-тармақпен толықтырылды - ҚР Экология және табиғи ресурстар министрінің 18.04.2023 № 126 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
144. Шалбардың астары жоқ, төменгі жағы тарылған, белдіктің астына бес ілмегі бар тұймеге бекітілетін тік белдеуде. Гульфик "молнияға" бекітіледі. Белдіктің бүйірлерінде элластикалық жолақтар бар. Сыртқы бүйір қалталары қисық, тілікті. Алдыңғы жартысының кеспе бөшкелі қалталары және тізе тұсында қарсы бүкпесі бар және кнопкаға жабылатын қақпақшалы жапсырма қалталары болады. Шалбардың артқы жартысында - қыспа түймемен жабылатын қақпақшалы екі жапсырма қалтасы бар.
Ескерту. 144-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Экология және табиғи ресурстар министрінің 18.04.2023 № 126 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
145. Футболка қорғаныштық қою көк түсті теңбіл аралас матадан тігіледі.
145-1. Белдік тактикалық, қою көк түсті.
Ескерту. 10-тарау 145-1-тармақпен толықтырылды - ҚР Экология және табиғи ресурстар министрінің 18.04.2023 № 126 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
146. Кепи (жазғы бейсболка) қою көк түсті, камуфляждалған, төрт клиннан тұрады, алдыңғы бөлігі үш бөлшекке бөлінген, кұнқағар және өлшемін реттеу үшін белдігі бар айылбаспен бар.
Алдыңғы қабырғаның ортасында осы бұйрықтың 23-қосымшасына сәйкес кокарда кестеленген.
Ескерту. 146-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Экология және табиғи ресурстар министрінің 18.04.2023 № 126 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
146-1. Жылытылған кепи (маусымдық бейсболка) қою көк түсті, камуфляждалған. Су жұқтырмайтын сіңдірмесі бар плащтық мата, төрт сынадан тұрады, алдыңғы бөлігі үш бөлікке және кұнқағарға бөлінген. Кепиде ішке кіргізілетін құлаққаптары мен шүйделігі бар. Астары және құлаққаптары мен шүйделігі флис кенепімен жылытылған және элластикалық өріммен жиектелген.
Алдыңғы қабырғаның ортасында осы бұйрықтың 23-қосымшасына сәйкес кокарда кестеленген.

143-1. Рубашка из темно-синего цвета камуфлированная с короткими рукавами, прямой формы, с застежкой на пуговицах. Воротник отложной, стойка отрезная. Спинка из полочки с отрезной двойной кокеткой. Два нагрудных накладных кармана с клапанами на пуговицах. Выше верхнего края клапана левого грудного кармана настрочена текстильная застежка для крепления нашивки с указанием фамилии и инициала государственного инспектора к примеру "СУЫКБАЕВ Е.К.". Для крепления видеорегистратора настрочена шлевка и хлястики с текстильной застежкой. На спинке надпись "МЕМЛЕКЕТТІК ИНСПЕКТОР" из световозвращающего материала. На наружной стороне левого рукава "100 миллиметров ниже предплечья" нарукавный шеврон принадлежности к Комитету рыбного хозяйства.
Сноска. Глава 10 дополнена пунктом 143-1 в соответствии с приказом Министра экологии и природных ресурсов РК от 18.04.2023 № 126 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
144. Брюки без подкладки, зауженные к низу, на прямом поясе с застежкой на пуговицы, с пятью шлевками под ремень. Гульфик застегиваются на "молнию". По бокам пояса эластичные ленты. Внешние боковые карманы косые, прорезные. Передние половинки с карманами с отрезными бочками и накладными карманами со встречной складкой в области колена и клапаном, застегивающимся на кнопки. На задних половинках брюк – два прорезных кармана с клапаном, застегивающимся на кнопку.
Сноска. Пункт 144 - в редакции приказа Министра экологии и природных ресурсов РК от 18.04.2023 № 126 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
145. Футболка темно-синего цвета камуфлированного, из смесовой ткани.
145-1. Ремень тактический, темно-синего цвета.
Сноска. Глава 10 дополнена пунктом 145-1 в соответствии с приказом Министра экологии и природных ресурсов РК от 18.04.2023 № 126 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
146. Кепи (бейсболка летнее) темно-синего цвета, камуфлированная, состоит из четырех клиньев, передней части, разделенной на три детали, козырька и пряжки с ремешком, для регулирования размера.
По центру передней стенки вышита кокарда согласно приложению 23 настоящего приказа.
Сноска. Пункт 146 - в редакции приказа Министра экологии и природных ресурсов РК от 18.04.2023 № 126 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
146-1. Кепи утепленное (бейсболка демисезонное) темно-синего цвета, камуфлированная. Ткань плащевая (З-х слойная), с водоотталкивающей пропиткой, состоит из четырех клиньев, передняя часть разделена на три детали и козырька. Кепи с наушниками и назатыльником, заправляющимся во внутрь. Подкладка и наушники с назатыльником утеплены флисовым полотном и окантованы эластичной тесьмой.
По центру передней стенки вышита кокарда согласно приложению 23 настоящего приказа.

Ескерту. 10-тарау 146-1-тармақпен толықтырылды - ҚР Экология және табиғи ресурстар министрінің 18.04.2023 № 126 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
147. Кеудеше су жұқпайтын қасиеті бар камуфляждалған қою көк түсті матадан тігілген. Жеңсіз, синтепон астары, молния ілмегі бар. Екі жапсырма кеуде қалтасы және екі жапсырма жұп қалтасы, төс қалталардың астындасырмалы молния және жабысқақ ілмек болады. Сол жақ кеуде қалтасының клапанының жоғарғы жиегінен жоғары, инспектордың тегі мен аты-жөні көрсетілген жапсырманы бекітуге арналған тоқыма бекіткіші тігілген, мысалы, "Е.К. Суықбаев ". Видеотіркегішті бекіту үшін тоқыма бекіткіші бар ілмек пен ілгек-белдікшесі орнатылады. Арқасында жарық қайтаратын материалдан жасалған "МЕМЛЕКЕТТІК ИНСПЕКТОР" деген жазу бар. Сол жеңнің сырт жағында "иықтан 100 миллиметр төмен" Балық шаруашылығы комитетіне тиесіліктің жең қондырмасы болады.
Ескерту. 147-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Экология және табиғи ресурстар министрінің 18.04.2023 № 126 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
147-1. Пуловер қою көк түсті иірімжіптен тоқылып жасалған.
Орталық өңірінен сыдырмамен сырылатын пуловер.
Бұйымның алдыңғы бөлігінде сол жағында жапсырма қалта тігілген. Қалта бөлшектері, күшейткіш бөлшектер қою көк түсті жадағай матадан жасалған және өнімнің түсімен үйлеседі.
Жеңі бір тігісті, шынтақ аймағында күшейткіш төсемі бар.
Иық тігістерінің аймағында трапеция тәрізді күшейткіш төсемдер орнатылады. Сол жеңнің сырт жағында "иықтан 100 миллиметр төмен" Балық шаруашылығы комитетіне тиесіліктің жең қондырмасы болады.
Ескерту. 10-тарау 147-1-тармақпен толықтырылды - ҚР Экология және табиғи ресурстар министрінің 18.04.2023 № 126 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
148. Қысқы далалық киім қою көк комуфляждалған түсті күрте мен жартылай комбинезоннан тұрады.
Ескерту. 148-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Экология және табиғи ресурстар министрінің 18.04.2023 № 126 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
149. Алмалы-салмалы астары және алмалы-салмалы капюшоны бар, тік пішінді, екі жүгіртгіші бар сыдырмалы сырмаға (үлкен тістері бар) орталық борттық ілгегі бар жылы күрте.
Жағаның жоғарғы жиегінен борттың бүкіл ұзындығы бойынша желден қорғайтын планка орнатылған. Сөре үш бөліктен тұрады: кеуде деңгейіндегі иінтірек, ортаңғы және төменгі бөлік. Сөренің ортаңғы бөлігінде кеуде қалталары жасалған.
Сөрелердің төменгі бөлігінде бүйірлік көлемді қалталар тігілген. Қалтаның ішкі жағы флис төсемнен.
Күртешенің енін реттеу үшін бел сызығы бойынша бау тігілген.
Арқасы иінтірекпен.
Негізгі матадан жасалған жағаның сыртқы бөлігі, іші жүннен жасалған және синтетикалық жылытқыш бір қабатымен жылытылған. капюшон бекіту үшін тоқыма бекіткішіне жасырын бекітпесі бар желбей паталары екі жағынан жағаның шеттерінде өңделеді.
Капюшон алынбалы, жылытылған, күртешенің мойнының төменгі жиегіне негізгі матадан жасалған жабық жолағы бар алынбалы сыдырмалы сырмаға бекітіледі.
Жеңдер тоқылған, төменгі жағында екі тігісті тоқылған пульсниктері бар. Сол жақ кеуде қалтасының клапанының жоғарғы жиегінен жоғары, инспектордың тегі мен аты-жөні көрсетілген жапсырманы бекітуге арналған тоқыма бекіткіші тігілген, мысалы, "Е.К. Суықбаев ". Видеотіркегішті бекіту үшін тоқыма бекіткіші бар ілмек пен ілгек-белдікшесі орнатылады. Арқасында жарық қайтаратын материалдан жасалған "МЕМЛЕКЕТТІК ИНСПЕКТОР" деген жазу бар. Сол жеңнің сырт жағында "иықтан 100 миллиметр төмен" Балық шаруашылығы комитетіне тиесіліктің жең қондырмасы болады.
Күртенің негізгі төсемі (сөрелер мен арқаның бөлшектерінде сан сызығына дейін трикотаж төсемі - флистен, сан сызығынан төмен - астарлық матадан жасалған) синтетикалық жылытқыштың бір қабатымен жылытылған. Өңір асты мен астардың тігістеріне астарлықты бекіту үшін "сыдырма" тігіледі.
Синтетикалық жылытқыштың бір қабаты бар астарлы матадан жасалған тоқылған жағасы бар алынбалы төсем.

Сноска. Глава 10 дополнена пунктом 146-1 в соответствии с приказом Министра экологии и природных ресурсов РК от 18.04.2023 № 126 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
147. Жилет из ткани темно-синего цвета, камуфлированный, с водоотталкивающим свойством. Без рукавов, на синтепоновой подкладке, с застежкой - на "молнию". С двумя нагрудными накладными карманами, и двумя накладными парными карманами, с застежкой на молнию и липучку, находящуюся под нагрудными карманами. Сразу выше верхнего края клапана левого грудного кармана настрочена текстильная застежка для крепления нашивки с указанием фамилии и инициала инспектора к примеру "СУЫКБАЕВ Е.К.". Для крепления видеорегистратора настрочена шлевка и хлястики с текстильной застежкой. На спинке надпись "МЕМЛЕКЕТТІК ИНСПЕКТОР" из световозвращающего материала.
Сноска. Пункт 147 - в редакции приказа Министра экологии и природных ресурсов РК от 18.04.2023 № 126 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
147-1. Пуловер шерстяной вязаный выполненный из пряжи темно-синего цвета.
Пуловер с центральной застежкой на замок-молнию.
На передней части изделия с левой стороны настрочен накладной карман. Детали кармана, усилительные детали выполнены из плащевой ткани темно-синего цвета и по цвету гармонируют с цветом изделия.
Рукав одношовный, втачанной с усилительной накладкой в области локтя.
В области плечевых швов настрочены усилительные накладки трапециевидной формы. На наружной стороне левого рукава "100 миллиметров ниже предплечья" нарукавный шеврон принадлежности к Комитету рыбного хозяйства.
Сноска. Глава 10 дополнена пунктом 147-1 в соответствии с приказом Министра экологии и природных ресурсов РК от 18.04.2023 № 126 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
148. Костюм полевой зимний состоит из куртки с утепленным капюшоном и полукомбинезона темно-синего цвета, камуфлированный.
Сноска. В пункт 148 внесено изменение на казахском языке, текст на русском языке не меняется приказом Министра экологии и природных ресурсов РК от 18.04.2023 № 126 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
149. Куртка утепленная, со съемной подстежкой и съемным капюшоном, прямого силуэта, с центральной бортовой застежкой на застежку-молнию (с крупными зубьями) с двумя бегунками.
От верхнего края воротника по всей длине борта настрочена ветрозащитная планка.
Полочка состоит из трех частей: кокетки на уровне груди, средней и нижней части. По средней части полочки изготовлены нагрудные карманы. В нижней части полочек настрочены боковые объемные накладные карманы. Внутренняя часть кармана из флисового полотна.
По линии талии настрочена кулиска для регулирования ширины куртки.
Спинка с кокеткой.
Наружная часть воротника из основной ткани, внутренняя часть из флисового полотна и утеплен с одним слоем синтетического утеплителя. По краям воротника с обеих сторон обработаны отлетные паты с потайным креплением на текстильную застежку для фиксации капюшона.
Капюшон съемный, утепленный, пристегивающийся по нижнему краю к горловине куртки на разъемную замок-молнию с закрытой планкой из основной ткани. Рукава в тачные, двухшовные с трикотажными напульсниками по низу. Сразу выше верхнего края клапана левого грудного кармана настрочена текстильная застежка для крепления нашивки с указанием фамилии и инициала инспектора к примеру "СУЫКБАЕВ Е.К.". Для крепления видеорегистратора настрочена шлевка и хлястики с текстильной застежкой. На спинке надпись "МЕМЛЕКЕТТІК ИНСПЕКТОР" из световозвращающего материала. На наружной стороне левого рукава "100 миллиметров ниже предплечья" нарукавный шеврон принадлежности к Комитету рыбного хозяйства.
Основной подклад куртки (на деталях полочек и спинки до линии бедер из трикотажного полотна – флис, ниже линии бедер – из подкладочной ткани) утеплен одним слоем синтетического утеплителя. В швы стачивания подбортов и подклада втачаны "застежки-молнии" для крепления подстежки.
Съемная подстежка с трикотажным воротником из подкладочной ткани с одним слоем синтетического утеплителя.

Ескерту. 149-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Экология және табиғи ресурстар министрінің 18.04.2023 № 126 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
150. Жартылай комбинезон ысырмалы жылы астарлы синтетикалық толтырғышымен, биік арқалы сырып тігілген кең белдігі және биіктігін реттеп отыратын бретельдері, бес жуан ілмекті, белдің бүйірінде ілгек-белдікшесі бар. Жартылай комбинезон үш қыспа түймемен және "молниямен" жабылады, бүйір тігісі тілікті, "молниямен" және пішінді патта орналасқан лентамен жабылады. Екі бүйірлік тілікті қалта.
Ескерту. 150-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Экология және табиғи ресурстар министрінің 18.04.2023 № 126 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
150-1. Су өткізбейтін, төзімді резеңке материалдардан жасалған балықшылардың жартылай комбинезоны.
Ескерту. 10-тарау 150-1-тармақпен толықтырылды - ҚР Экология және табиғи ресурстар министрінің 18.04.2023 № 126 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
151. Қысқы бет-перде қою көк түсті, флис материалынан жасалған.
Ескерту. 151-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Экология және табиғи ресурстар министрінің 18.04.2023 № 126 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
152. Құлақшын қою көк түсті. Ысырмалы мақта астарлы нысанды құлақшын 4 сыналы қалпақтан, күнқағардан және құлаққабы тұтас пішілген мойынжабардан тұрады. Аралас күйде: күнқағардың және құлаққабы бар мойынжабардың жоғарғы жағы – қою көк түсті жасанды жүннен, қалған жоғары бөліктері су өткізбейтін қою көк, камуфляж түсті матадан жасалған.
Күнқағардың ортасында кокарда бекітілген.
Құлақшынның барлық бөлшектері күнқағар мен мойынжабардың орта тұсының шебіне қарсы тұрған қалпақтың орта тігістеріне симметриялы орналасады.
Ескерту. 152-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Экология және табиғи ресурстар министрінің 18.04.2023 № 126 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
153. Қонышы биік қысқы берц-бәтеңке, қара түсті. Жоғарғы жағы табиғи құрым былғары. Астары табиғи астарлық былғары. Өкшені бекіту әдісі: желімдеу-тігу. Тұмсығы мен арты: күшейтілген термопластикалық материалдан жасалған. Берцының биіктігі: 23-27 см. Тұтас биік клапаны. Астары – табиғи жүн. Бауы бар.

Сноска. Пункт 149 - в редакции приказа Министра экологии и природных ресурсов РК от 18.04.2023 № 126 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
150. Полукомбинезон на утеплителе из синтетического наполнителя с пристегивающейся подкладкой, на притачном широком поясе с высокой спинкой и бретелями, регулируемыми по высоте; с пятью широкими шлевками, с хлястиком-затяжником боковой части пояса. Полукомбинезон застегивается на три кнопки и "молнию", с разрезом в боковом шве с застежкой на "молнию" и ленту, расположенную на фигурной пате. Два боковых прорезных кармана.
Сноска. Пункт 150 - в редакции приказа Министра экологии и природных ресурсов РК от 18.04.2023 № 126 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
150-1. Полукомбинезон рыбацкий, изготавливается из прочных, водопроницаемых, резиновых материалов.
Сноска. Глава 10 дополнена пунктом 150-1 в соответствии с приказом Министра экологии и природных ресурсов РК от 18.04.2023 № 126 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
151. Маска зимняя изготавливается из флисового материала темно-синего цвета.
Сноска. Пункт 151 - в редакции приказа Министра экологии и природных ресурсов РК от 18.04.2023 № 126 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
152. Шапка темно-синего цвета. Ушанка форменная на стеганной ватной подкладке состоит из 4-клинного колпака, козырька и назатыльника с цельнокроеными с ним наушниками. Изготавливается комбинированной: верх козырька и назатыльника с наушниками – из искусственного меха темно-синего цвета, остальные детали верха шапки из водонепроницаемой ткани темно-синего, камуфляжного цвета.
В центре козырька прикрепляется эмблема.
Все детали шапки-ушанки должны быть расположены симметрично относительно средних швов колпака, находящихся против линий середины козырька и назатыльников.
Сноска. Пункт 152 - в редакции приказа Министра экологии и природных ресурсов РК от 18.04.2023 № 126 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
153. Ботинки-берцы зимние, черного цвета. Верх: натуральная хромовая кожа. Подкладка: натуральная подкладочная кожа. Метод крепления подошвы: клеепрошивной. Подносок и задник: усиленные из термопластического материала. Высота берца: 23-27 сантиметра. Сплошной высокий клапан. Подкладка – натуральный мех. На шнурках.

Ескерту. 153-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Экология және табиғи ресурстар министрінің 18.04.2023 № 126 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
153-1. Қонышы биік жазғы берц-бәтеңке, қара түсті. Жоғарғы жағы табиғи құрым былғары. Астары табиғи астарлық былғары. Өкшені бекіту әдісі: желімдеу-тігу. Тұмсығы мен арты: күшейтілген термопластикалық материалдан жасалған. Берцының биіктігі: 23-27 см. Тұтас биік клапаны. Бауы бар.
Ескерту. 10-тарау 153-1-тармақпен толықтырылды - ҚР Экология және табиғи ресурстар министрінің 18.04.2023 № 126 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
154. Резеңке етік, бродовые (балықшының). Аяқ киімнің үстіңгі жағы поливинилхлоридтен жасалған, астары трикотаж, құйылған әдісімен қалыпталған, табаны екі қабатты, сырғанауға қарсы.
Ескерту. 154-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Экология және табиғи ресурстар министрінің 18.04.2023 № 126 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
154-1. Су өткізбейтін етік, жылытылған, жоғары жіліншік (тізеден төмен).
Жоғарғы жағы аязға төзімді, су өткізбейтін көбіктелген каучук материалынан жасалған.
Калоштың төменгі бөлігі ылғалға төзімді, арнайы этиленвинилацетат материалынан термо толтырылған. Астары жүннен жасалған. Салынатын шұлықтар табиғи киізден және жүннен жасалған.
Ескерту. 10-тарау 154-1-тармақпен толықтырылды - ҚР Экология және табиғи ресурстар министрінің 18.04.2023 № 126 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
11. Жануарлар дүниесін қорғауды тікелей жүзеге асыратын мемлекеттік мекемелер мен ұйымдар қызметкерлерінің ерлерге арналған күнделікті киім нысаны
Ескерту. 10-тараудың атауы жаңа редакцияда - ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 30.04.2015 № 18-03/395 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
155. Күнделікті киімнің, қысқы күртенің, маусымдық плащтың үлгілері осы үлгілерге 11-қосымшаға сәйкес келтірілген.
156. Күнделікті ерлер киімі қою жасыл түсті күрте мен шалбардан тұрады.
157. Күрте қою жасыл түсті жартылай жүн матадан тігіледі, бір өңірлі, жеті нысанды түйме қадалған, жағасы қайырмалы, оған белгiленген үлгiдегi петлицалар тiгiлген. Қақпақшалы жапсырма төс қалталары бар. Арқасы иінішті. Жеңдері бір тігісті, қиықты манжеттер сырылған. Қалталардың қақпақшалары, манжеттер және бел нысанды түймелерге салынады. Сол жеңде – жануарлар дүниесін қорғау жөніндегі мемлекеттік мекемеге тиесіліктің жең қондырмасы.

Сноска. Пункт 153 - в редакции приказа Министра экологии и природных ресурсов РК от 18.04.2023 № 126 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
153-1. Ботинки-берцы летние, черного цвета. Верх: натуральная хромовая кожа. Подкладка: натуральная подкладочная кожа. Метод крепления подошвы: клеепрошивной. Подносок и задник: усиленные из термопластического материала. Высота берца: 23-27 сантиметра. Сплошной высокий клапан. На шнурках.
Сноска. Глава 10 дополнена пунктом 153-1 в соответствии с приказом Министра экологии и природных ресурсов РК от 18.04.2023 № 126 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
154. Сапоги резиновые, бродовые (рыбацкие). Верх обуви из поливинилхлорида, подкладка трикотаж, метод крепления литьевой, подошва двухслойный, противоскользящая.
Сноска. Пункт 154 - в редакции приказа Министра экологии и природных ресурсов РК от 18.04.2023 № 126 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
154-1. Сапоги водонепроницаемые, утепленные высокое голенище (ниже колена).
Материал верха изготовлено из прочных, морозоустойчивых, водонепроницаемых материалов выполненная из вспененного каучука.
Нижняя часть калоши влагостойкая, с термо наполнением из специального материала этиленвинилацетата. Подкладка из меха. Вкладные чулки из натурального войлока и меха.
Сноска. Глава 10 дополнена пунктом 154-1 в соответствии с приказом Министра экологии и природных ресурсов РК от 18.04.2023 № 126 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
11. Повседневная мужская форма работников государственных
учреждений и организаций, осуществляющих непосредственную
охрану животного мира
155. Образцы костюма повседневного, куртки зимней, плащ демисезонный представлены согласно приложению 11 к настоящим образцам.
156. Костюм мужской повседневный состоит из куртки и брюк темно-зеленого.
157. Куртка изготавливается из полушерстяная ткани, однобортный, с застежкой на семь форменных пуговиц, с отложным воротником с нашитыми форменными петлицами. На полочках накладные нагрудные карманы с клапанами. Спинка с кокеткой. Рукава одношовные с притачными манжетами с разрезами. Клапана карманов, манжеты и пояс застегиваются на форменные пуговицы. На левом рукаве – нарукавный шеврон принадлежности к государственному учреждению по охране животного мира.

158. Шалбарының балағы тік, белі қайып тігілген, белінде алты белдік ұстағыш орналасқан, түймеленеді және күрмек ілмекке ілінеді. Алдыңғы жартысы жібек астарлы, балағы манжетсіз, ені 20-24 см. Сыртқы бүйір қалталары қисық тілікті. Шалбардың оң жақ артқы жартысында қалпақшалы қима қалта бар. Алды молниямен немесе түймелермен жабылады.
159. Барлық лауазымды адамдар үшін ұзын жеңді жейде сұрғылт-көк түсті мақта-матадан тігіледі, тік пішінді, 6 қарапайым түйме қадалған, жоғарғы түйме жағаға түймеленеді. Қайырма жағалы, тік өңірлі. Арқасы тілінген екі иінішті. Жейденің жеңі қайып тігілген бір тігісті, манжеті бар, бір түймемен түймеленеді. Жағасына жиегінен 0,7 см, төменгі жағында жиегінен 2 см қашықтықта әрлеу тігісі сырылған.
160. Барлық лауазымды адамдар үшін ұзын жеңді жейде сұрғылт-көк түсті мақта-матадан тігіледі, тік пішінді, 6 қарапайым түйме қадалған, жоғарғы түйме жағаға түймеленеді. Қайырма жағалы, тік өңірлі. Арқасы тілінген екі иінішті. Жағасына жиегінен 0,7 см, төменгі жағында жиегінен 2 см қашықтықта әрлеу тігісі сырылған.
161. Галстук қою жасыл түсті жібек матадан жасалады, сән талаптарына сай келеді. Банттан 5-6 см төмен қарай күннің және оның астында ұшып бара жатқан бүркіттің бейнесі орналасқан.
162. Фуражка нысандық костюм сияқты матадан тігіледі. Сопақша үлгідегі қатырма мен төрт қабырғадан, жасыл түсті шұға немесе барқыт көмкермеден, күнқағардан тұрады. Қатырманың шеті мен көмкерменің жоғарғы шетін бойлай жасыл түсті жиек сырылған. Фуражканың алдыңғы жақ бөлiгiнiң ортасына белгiленген үлгiдегi кокарда қадалады. Күнқағардың үстіне лакталған былғары, ал астына қара түсті күдері немесе жүн мата тартылған. Күнқағардың астында көмкермеге екі нысандық түймеге алтын түсті өрме жіп тағылады.
163. Қысқы күрте қою жасыл түсті плащтық матадан тігіледі, жылы астары бар, қаракөл жағалы (жағаның мехы бас киімнің мехына сәйкес келуге тиіс). Екі төс және бүйірінде 2 түзу сырт қалтасы бар. Бес нысанды түймелі жасырын ілгегі бар. Сол жеңнің сырт жағында "иықтан 100 мм төмен" жануарлар дүниесін қорғау жөніндегі мемлекеттік мекемеге тиесіліктің жең қондырмасы болады.
164. Ерлердің маусымдық тік пішінді плащы көк-жасыл түсті плащтық матадан тiгiледi, жылы астары бар. Жеңі тігіспен сырылған. Сол жеңде – жануарлар дүниесін қорғау жөніндегі мемлекеттік мекемеге тиесіліктің жең белгісі. Жағасы қайырмалы. Қалталары қисық, жапырақша қақпақшалы қиылмалы, тігіспен сырылған. Белінде пластмасса белдігі бар. Бүйірлерінде, жапырақшаларда, жағасында, жеңінде, плащтың төменгі жағында, белінде – шетінен 01-0,5 см қашықтықта әрлеу тігісі.

158. Брюки мужские прямые, пояс притачной, с шестью шлевками для поддерживания ремня, застегивающийся на пуговицу и крючок или две пуговицы. Передние половинки брюк на шелковой подкладке, низ без манжет, шириной внизу 20-24 сантиметра. Внешние боковые карманы косые прорезные. На правой задней половинке прорезной карман с клапаном. Гульфик с застежкой "молния" или на пуговицах.
159. Рубашка с длинными рукавами для всех должностных лиц - из хлопчатобумажной ткани серо-голубого цвета, прямой формы, с застежкой на 6 простых пуговицах с верхней застежкой на воротнике. Воротник отложной, стойка отрезная. Спинка из полочки с отрезной двойной клеткой кокеткой. Рукава втачные одно-шовные, с манжетами, застежкой на одну пуговицу. По воротнику проложена отделочная строчка на расстоянии 0,7 сантиметра от края, понизу 2 сантиметра от края.
160. Рубашка с короткими рукавами для всех должностных лиц - из хлопчатобумажной ткани серо-голубого цвета, прямой формы, с застежкой на 6 простых пуговицах с верхней застежкой на воротнике. Воротник отложной, стойка отрезная. Спинка из полочки с отрезной двойной клеткой кокеткой. По воротнику проложена отделочная строчка на расстоянии 0,7 сантиметра от края, понизу 2 сантиметра от края.
161. Галстук изготавливается из шелковой ткани темно зеленого цвета, модель отвечает требованиям моды. Ниже банта на 5-6 сантиметров изображение солнца и парящего беркута под ним.
162. Выполняется из той же ткани, что и форменный костюм. Состоит из овального донышка и четырех стенок, суконного или бархатного околыша зеленого цвета, козырька. По краю донышка и верхнему краю околыша канты зеленого цвета. Спереди на околыше фуражки кокарда. Козырек черный лакированный. Над козырьком к околышу пристегивается на две форменные пуговицы плетеный шнур золотистого цвета.
163. Куртка зимняя из плащевой ткани темно-зеленого цвета, утепленная, с меховым воротником (мех воротника должен соответствовать меху головного убора). Имеет два нагрудных и 2 боковых прямых внешних кармана. Застежка потайная с пятью форменными пуговицами. На наружной стороне левого рукава "100 миллиметра ниже предплечья" нарукавный шеврон принадлежности к государственному учреждению по охране животного мира.
164. Плащ демисезонный мужской прямого силуэта согласно, изготавливается из плащевой ткани изумрудно-зеленого цвета, на утепленной подкладке. Рукав втачной. На левом рукаве – нарукавный знак принадлежности к государственному учреждению по охране животного мира. Воротник отложной. Карманы косые, прорезные с листочкой, расстрочкой. Пояс с пластмассовой пряжкой. По бортам, листочкам, воротнику, рукаву, низу изделия, поясу – отделочная строчка на расстоянии 0,1-0,5 сантиметра от края.

165. Табиғи мехтан тігілген құлақшын.
166. Қара түсті мойыншалғы.
167. Қара түсті табиғи былғарыдан тігілген бәтеңке. Маусымдық аяқкиімнің моделі классикалық стильдің талаптарына сай келеді.
168. Қара түсті табиғи былғарыдан тігілген туфли. Модель классикалық стильдің талаптарына сай келеді.
169. Қара түсті былғары белбеу.
12. Жануарлар дүниесін қорғауды тікелей жүзеге асыратын мемлекеттік мекемелер мен ұйымдар қызметкерлерінің әйелдерге арналған күнделікті киім нысаны
Ескерту. 11-тараудың атауы жаңа редакцияда - ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 30.04.2015 № 18-03/395 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
170.Күнделікті киімнің, қысқы күртенің, маусымдық плащтың үлгілері осы үлгілерге 12-қосымшаға сәйкес келтірілген.
Күнделікті әйелдер киімі қою жасыл түсті жакеттен, юбка мен шалбардан тұрады.
171. Қою жасыл түсті жүн немесе жартылай жүн матадан тігілген, бір қаусырма өңiрлi, жартылай қыналған пiшiнде астары бар жакет, аздап ұзартылған, иықтары түсіңкі және кең ойықты, қайырманың бүгілісіне дейін екі нысанды түймеге бекітіледі. Жағасы мен өңірі қайырмалы, жағаның жиегінде нысанды петлицалар қадалған жасыл түсті оқа. Жеңдерінің ені 8 см қайырмасы бар, қайырманың жоғарғы жағында – жасыл түсті оқа. Сол жеңнің сыртқы жағында "иықтан төмен 100 миллиметрде" жануарлар дүниесін қорғау жөніндегі мемлекеттік мекемеге тиесіліктің жең қондырмасы. Манжеттер нысанды түймелерге бекітіледі.
172. Юбка тік пішілген, астарлы, белі сырылған, бір түймемен түймеленеді. Артқы жартысы орта тұсы екі қыштаулы тігісті ойматілікпен аяқталады, сол жақ бүйірінде "молния" ілгегі бар.
173. Шалбар балағы тік, белі сырылған, алты белдік ұстағыш орналасқан, түймеленеді және ілмегі немесе екі түймесі бар. Шалбардың алдыңғы жартысының жібек астары бар, төменгі жағы манжетсіз, төменгі жағының ені 20-24 см. Сыртқы бүйір қалталары көлденең қималы. Шалбардың артқы оң жақ жартысының қалпақшалы жарма қалтасы болады. Алды ысырма "молниялы" немесе түймелі.
174. Барлық лауазымды адамдар үшін ұзын жеңді жейде сұрғылт-көк түсті мақта-матадан тігіледі, тік пішінді, 6 қарапайым түйме қадалған, жоғарғы түйме жағаға түймеленеді. Қайырма жағалы, тік өңірлі. Арқасы тілінген екі иінішті. Жейденің жеңі қайып тігілген бір тігісті, манжеті бар, бір түймемен түймеленеді. Жағасына жиегінен 0,7 см, төменгі жағында жиегінен 2 см қашықтықта әрлеу тігісі сырылған.
175. Барлық лауазымды адамдар үшін қысқа жеңді жейде сұрғылт-көк түсті мақта-матадан тігіледі, тік пішінді, 6 қарапайым түйме қадалған, жоғарғы түйме жағаға түймеленеді. Қайырма жағалы, тік өңірлі. Арқасы тілінген екі иінішті. Жейденің жеңі қайып тігілген бір тігісті, манжеті бар, бір түймемен түймеленеді. Жағасына жиегінен 0,7 см, төменгі жағында жиегінен 2 см қашықтықта әрлеу тігісі сырылған.

165. Шапка-ушанка из натурального меха.
166. Кашне черного цвета.
167. Ботинки черного цвета, на натуральном меху. Модели сезонной обуви отвечают требованиям классического стиля.
168. Туфли летние, черного цвета, из натуральной кожи. Модель отвечает требованиям классического стиля.
169. Ремень кожаный черного цвета.
12. Повседневная женская форма работников государственных
учреждений и организаций, осуществляющих непосредственную
охрану животного мира
170. Образец костюма повседневного, куртки зимней, плащ демисезонный представлены согласно приложению 12 к настоящим образцам.
Костюм повседневный женский состоит из жакета, юбки и брюк темно-зеленого цвета.
171. Жакет из шерстяной или полушерстяной ткани, полуприлегающей формы, однобортный, на подкладке, слегка удлиненный, с приспущенными плечами и широкой проймой, застегивающийся до перегиба лацкана на две форменные пуговицы. Воротник и лацканы отложные по краю воротника кант зеленого цвета с нашитыми форменными петлицами. Рукава с обшлагом шириной 8 сантиметров, по верху обшлага – кант зеленого цвета. На наружной стороне левого рукава "100 миллиметров ниже предплечья" нарукавный шеврон принадлежности к государственному учреждению по охране животного мира. Манжеты застегиваются на форменные пуговицы.
172. Юбка прямого покроя на подкладке, пояс притачной, застегивающийся на одну пуговицу. Задняя половинка посередине заканчивается шлицей с двумя вытачками, с застежкой "молния" в левом боку.
173. Брюки прямые, пояс притачной, с шестью шлевками для поддерживания ремня, застегивающийся на пуговицу и крючок или две пуговицы. Передние половинки брюк на шелковой подкладке, низ без манжет, шириной внизу 20-24 сантиметра. Внешние боковые карманы косые прорезные. На правой задней половинке прорезной карман с клапаном. Гульфик с застежкой "молния" или на пуговицах.
174. Блузка с длинными рукавами для всех должностных лиц - из хлопчатобумажной ткани серо-голубого цвета, прямой формы, с застежкой на 6 простых пуговицах с верхней застежкой на воротнике. Воротник отложной, стойка отрезная. Спинка из полочки с отрезной двойной клеткой кокеткой. Рукава втачные одно-шовные, с манжетами, застежкой на одну пуговицу. По воротнику проложена отделочная строчка на расстоянии 0,7 сантиметров от края, понизу 2 сантиметра от края.
175. Блузка с короткими рукавами для всех должностных лиц - из хлопчатобумажной ткани серо-голубого цвета, прямой формы, с застежкой на 6 простых пуговицах с верхней застежкой на воротнике. Воротник отложной, стойка отрезная. Спинка из полочки с отрезной двойной клеткой кокеткой. По воротнику проложена отделочная строчка на расстоянии 0,7 сантиметров от края, понизу 2 сантиметра от края.

176. Галстук қою жасыл түсті жібек матадан жасалады, сән талаптарына сай келеді. Банттан 5-6 см төмен қарай күннің және оның астында ұшып бара жатқан бүркіттің бейнесі орналасқан.
177. Армиялық үлгідегі пилотка, бірақ сол жақ өңірінде жасыл түсті оқа сырылған. Пилотканың алдынан кокарда бекітіледі.
178. Қысқы күрте қою жасыл түсті плащтық матадан тігіледі, жылы астары бар, мех жағалы (жағаның мехы бас киімнің мехына сәйкес келуге тиіс). Екі төс және бүйірінде 2 түзу сырт қалтасы бар. Бес нысанды түймелі жасырын ілгегі бар. Сол жеңнің сырт жағында "иықтан 100 мм төмен" жануарлар дүниесін қорғау жөніндегі мемлекеттік мекемеге тиесіліктің жең қондырмасы.
179. Қою жасыл түсті плащтық матадан тігілген әйелдер плащы, тік қыналған, белінде белдігі бар. Өрешелерінде жапырақшалы жапсырма тілік қалталар болады, түймеленетін ұшпа иінішті. Арқасының орта тігісі бар және бүкпелі. Жеңі сырылған. Сол жеңде – жең белгісі. Бөксеге дейін жылы астары бар. Жасырын ілмекті. Өрешелерінде, иініште, жапырақшаларда, жағада жиегінен 0,1-0,6 см қашықтықта әрлеу жолы сырылған.
180. Табиғи мехтан тігілген кубанка-бөрік. Бөріктің немесе кубанканың алдында орта тұсынан кокарда бекітіледі.
181. Қара түсті мойыншалғы.
182. Қара түсті табиғи былғарыдан тігілген етік. Маусымдық аяқкиімнің моделі классикалық стильдің талаптарына сай келеді.
183. Қара түсті табиғи былғарыдан тігілген туфли. Модель классикалық стильдің талаптарына сай келеді.
184. Қара түсті былғары белбеу.
13. Жануарлар дүниесін қорғауды тікелей жүзеге асыратын мемлекеттік мекемелер мен ұйымдар қызметкерлерінің далалық киім нысаны
Ескерту. 12-тараудың атауы жаңа редакцияда - ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 30.04.2015 № 18-03/395 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
185. Далалық жазғы киімнің, далалық қысқы киімнің үлгілері осы үлгілерге 13-қосымшаға сәйкес келтірілген.
186. Далалық жазғы киім осы үлгілерге 13-қосымшаға сәйкес күрте мен шалбардан тұрады.
187. Күрте теңбіл түсті мақта-матадан тігіледі, ұзындығы стандартты, ұзын жеңді. Қайырма жағалы, белгіленген үлгідегі тігілген петлицалары болады. Жеңінің қондырма манжеттері бар, бір түймемен түймеленеді. Сол жеңнің сырт жағында "иықтан 100 мм төмен" жануарлар дүниесін қорғау жөніндегі мемлекеттік мекемеге тиесіліктің жең қондырмасы болады. Қиық қақпақшалы екі тік төс қалтасы бар.
188. Шалбар балағы тік, теңбіл түсті мақта-матадан тігіледі, алдыңғы жартысының астары бар, белдік ұстағыштар орналасқан, төменгі жағы манжетсіз, төменгі жағының ені 20-24 см.

176. Галстук изготавливается из шелковой ткани темно зеленого цвета, модель отвечает требованиям моды. Ниже банта на 5-6 сантиметров изображение солнца и под ним парящего беркута.
177. Пилотка армейского образца, но с перехлестывающимся на левую сторону кантом зеленого цвета по бортику. На пилотке спереди прикрепляется кокарда.
178. Куртка зимняя из плащевой ткани темно-зеленого цвета, утепленная, с меховым воротником (мех воротника должен соответствовать меху головного убора). Имеет два нагрудных и 2 боковых прямых внешних кармана. Застежка потайная с пятью форменными пуговицами. На наружной стороне левого рукава "100 миллиметров ниже предплечья" нарукавный шеврон принадлежности к государственному учреждению по охране животного мира.
179. Плащ женский из плащевой ткани темно-зеленого цвета, прямого силуэта с поясом на пряжку. На полочках имеются прорезные карманы с накладной листочкой, отлетные кокетки с пристегивающейся пуговицей. Спинка со средним швом и складкой, отлетной кокеткой. Рукав втачной. На левом рукаве – нарукавный знак. Подкладка до линии бедра на утеплителе. Застежка потайная. По полочкам, кокетке, листочкам, воротнику проложена отделочная строчка на 0,1-0,6 сантиметров от края.
180. Шапка - кубанка из натурального меха, Посередине окола спереди шапки или кубанки прикрепляется кокарда.
181. Кашне черного цвета.
182. Сапоги черного цвета, на натуральном меху. Модели сезонной обуви отвечают требованиям классического стиля.
183. Туфли летние, черного цвета, из натуральной кожи. Модель отвечает требованиям классического стиля.
184. Ремень кожаный черного цвета.
13. Полевая форма работников государственных учреждений
и организаций, осуществляющих непосредственную
охрану животного мира
185. Образцы костюма полевого летнего, костюма полевого зимнего представлены согласно приложению 13 к настоящим образцам.
186. Костюм полевой летний состоит из куртки и брюк согласно приложению 13 к настоящим образцам.
187. Куртка изготовляется из хлопчатобумажной ткани камуфлированного цвета, стандартной длины с длинными рукавами, воротник отложной, с нашитыми форменными петлицами. Рукава с пришивными манжетами, застегивающимися на одну пуговицу. На наружной стороне левого рукава "100 миллиметров ниже предплечья" нарукавный шеврон принадлежности к государственному учреждению по охране животного мира. Имеет два нагрудных прямых кармана, с прорезанным клапаном.
188. Брюки - навыпуск, изготавливаются из хлопчатобумажной ткани камуфлированного цвета, передние половинки брюк на подкладке, со шлевками для ремня, низ без манжет, шириной внизу 20-24 сантиметра.

189. Қорғаныштық түсті мақта-матадан тігілген футболка.
190. Қорғаныштық түсті мақта-матадан тігілген водолазка.
191. Теңбіл түсті кепкі.
192. Далалық қысқы киім күртке мен жартылай комбинезоннан тұрады.
193. Күрте теңбіл түсті су жұқпайтын теңбіл матадан тігіледі, қой терісінен жасалған ысырмалы ілмелі астары бар. Күрте ұзын тік пішінді, қос сырғытпалы молниямен ортасынан жабылады. Өрешелерде жапырақшалы 4 қима қалта орнатылған. Өрешесі қима иінішті. Сол жақ өрешеде 6 қыспа түймеге бекітілетін желден қорғайтын жамылғы тігілген. Арқасы иінішті. Күртенің бөксе тұсы мен төменгі жағында резина бауы мен бекіткіші бар ішкі ықтырма сырылған. Жеңінің ұшы шығыңқы, екі тігісті, трикотаж білекшесі бар. Сол жеңнің жоғарғы бөлігіне белгіленген үлгідегі дөңгелек қондырма тігіледі. Жағасы тік. Күләпарасы алып-салмалы, 2 ішкі ықтырмасы, бауы және бекіткіші бар, күртеге молниямен тағылады, күләпараның ішкі бөлігі мен жағасы флистен жасалған. Астарына ішкі қалта қондырылған.
Ысырмалы ілмелі мех астарға төсем тігілген, күртеге түйменің көмегімен тағылады. Пайдаланылатын жылытқыш - "Аляска".
194. Жартылай комбинезон теңбіл түсті су жұқпайтын матадан тігіледі, 2 сырғытпалы молниялы орталық ілгегі бар. Шалбардың алдыңғы жағына 2 жарма қалта қондырылған. Тізе тұсында – күшейткіш жапсырма. Шалбардың балағында – резиналы манжеттер. Биіктігі бойынша ұзындығы жуан резиналы бретельдің көмегімен реттеледі.
Жартылай комбинезонның омырауы мен артқы бөлшектері ішкі жағынан флиспен өңделген. Белде жуан резина белбеуді ұстағыштар орналасқан, бөксенің ені резинаның көмегімен реттеледі.
195. Қорғаныш түсті жүннен тоқылған свитер.
196. Қысқы кепкі түпшеден, бүйір бөлігінен, алдыңғы күнқағардан және қара түсті қой терісінен жасалған желден қорғайтын қақпақшадан тұрады. Кепкінің бүйір бөлігінің ортасында кокардаға планка қондырылған, күнқағардың үстінде тоқыма планка – "өрмешаш" орналасқан. Сырты су жұқпайтын теңбіл матадан тігілген. Астары 100% мақта, жылытқышы – жартылай жүн мақта.
197. Қысқы етік, биік тізесі берік, аязға төзімді синтетикалық материалдардан жасалған, галошы аязға шыдамды резинадан. Етіктің өкшесі қысыммен құйылған, көп қабатты. Жоғарғы жағынан тізе қардан қорғайтын қоса киілген гетралармен жабдықталған, аяқтың көлеміне қарай реттеледі (баумен қысылады). Етікті аяққа лайықтап кию ілмектегі екі белдікшелі жүйемен жүзеге асырылады. Топтамада 7 қабатты жылытқыш өндірме бар.

189. Футболка из хлопчатобумажной ткани защитного света.
190. Водолазка из хлопчатобумажной ткани защитного света.
191. Кепи камуфлированного цвета.
192. Костюм полевой зимний состоит из куртки и полукомбинезона.
193. Куртка мужская изготовлена из камуфлированной ткани с водоотталкивающей пропиткой, со съемной подстежкой из овчины. Куртка прямого силуэта, удлиненная с центральной застежкой на замок "молнию" с двумя бегунками. На полочках обработаны 4 прорезных кармана в "листочку". Полочка с отрезанной кокеткой. На левой полочке пришита ветрозащитная пленка, застегивающаяся на 6 кнопок. Спинка с кокеткой. По линии талии и низа куртки-внутренняя кулиска с резиновым шнуром и фиксатором. Рукава вточные, двушовные, с трикотажными напульсниками. В верхней части левого рукава нашивается круглый шеврон установленного образца. Воротник стойка. Капюшон съемный, с 2 внутренними кулисками, со шнуром и фиксатором, пристегивается к куртке замком "молнией", внутренняя часть капюшона и воротника изготовлена из флиса. На подкладе обработан внутренний карман.
Съемная меховая подстежка обработана подкладом, пристегивается к куртке при помощи пуговиц. Используемый утеплитель - "Аляска".
194. Полукомбинезон изготовлен из камуфлированной ткани с водоотталкивающей пропиткой, центральная застежка на замке "молнии", с 2 бегунками. На передних половинках брюк обработаны 2 кармана с бочком. В области колена-усиливающая накладка. В нижней части брюк манжеты на резинке. По высоте длина регулируется при помощи бретелей с широкой резинкой.
Нагрудная и задняя детали полукомбинезона с внутренней стороны обработаны флисом. По линии талии расположены шлевки под широкий поясной ремень, ширина по талии регулируется при помощи резинки.
195. Свитер шерстяной защитного цвета.
196. Кепи зимняя, состоит из донышка, боковой части, лицевого козырька и опускающегося ветрозащитного клапана из овчины черного цвета. В центре боковой части кепки обработана планка для кокарды, над козырьком расположена плетенная планка-"косичка". Верх-камуфлированная ткань с водоотталкивающей пропиткой. Подклад-хлопок 100 %, утеплитель полушерстяной ватин.
197. Сапоги зимние, высокое голенище изготовлено из прочных, морозоустойчивых синтетических материалов, галоша из морозостойкой резины. Подошва сапог отлитая под давлением, многослойная. Сверху голенища оснащены встроенными снегозащитными гетрами, имеющими регулировку по объему ноги (утяжка шнуром). Подгонка сапог по ноге осуществляется системой из двух ремешков на карабинах. В комплекте 7-ми слойные утепляющие вставки.

198. Бәтеңке, жоғарғы жағы: табиғи құрым былғары. Астары: табиғи астарлық былғары. Өкшені бекіту әдісі: желімдеу-тігу. Тұмсығы мен арты: күшейтілген термопластикалық материалдан жасалған. Қонышының биіктігі: 23-27 сантиметр. Тұтас биік қақпақшалы. Бауы бар.
Ескертпе:
Ерлер мен әйелдердің нысанды киімінің салтанатты және күнделікті костюмдерінің, плащының, пальтосының және арнайы (далалық) киімінің сол жағынан:
Орман шаруашылығы және жануарлар дүниесі комитеті мен оның аумақтық бөлімшелерінің лауазымды адамдары үшін осы үлгілерге 14-қосымшаға сәйкес үлгі бойынша;
Балық шаруашылығы комитеті мен оның облысаралық бассейндік балық шаруашылығы инспекцияларының лауазымды адамдары үшін осы үлгілерге 15-қосымшаға сәйкес үлгі бойынша;
жануарлар дүниесін тікелей қорғауды жүзеге асыратын мемлекеттік мекемелер мен ұйымдардың жұмыскерлері үшін осы үлгілерге 16-қосымшаға сәйкес үлгі бойынша жең белгісі тігіледі.
Ерлер мен әйелдердің нысанды киімінің салтанатты және күнделікті костюмдері мен далалық киімінің сол жағынан:
Орман шаруашылығы және жануарлар дүниесі комитеті мен оның аумақтық бөлімшелерінің лауазымды адамдары үшін осы үлгілерге 17-қосымшаға сәйкес үлгі бойынша;
Балық шаруашылығы комитеті мен оның облысаралық бассейндік балық шаруашылығы инспекцияларының лауазымды адамдары үшін осы үлгілерге 18-қосымшаға сәйкес үлгі бойынша;
жануарлар дүниесін тікелей қорғауды жүзеге асыратын мемлекеттік мекемелер мен ұйымдардың жұмыскерлері үшін осы үлгілерге 19-қосымшаға сәйкес үлгі бойынша төсбелгі тағылады.
Ерлер мен әйелдердің нысанды киімінің салтанатты және күнделікті костюмдері мен далалық киімінің жағаларына петлицалар, ал жеңдеріне:
Орман шаруашылығы және жануарлар дүниесі комитеті мен оның аумақтық бөлімшелерінің лауазымды адамдары үшін осы үлгілерге 20-қосымшаға сәйкес үлгі бойынша;
Балық шаруашылығы комитеті мен оның облысаралық бассейндік балық шаруашылығы инспекцияларының лауазымды адамдары үшін осы үлгілерге 21-қосымшаға сәйкес үлгі бойынша;
жануарлар дүниесін тікелей қорғауды жүзеге асыратын мемлекеттік мекемелер мен ұйымдардың жұмыскерлері үшін осы үлгілерге 22-қосымшаға сәйкес үлгі бойынша мемлекеттік инспекторлардың санатына тиесілігін айқындайтын жең қондырмасы тігіледі, ол оң және сол жақ жеңнің сыртқы жағына жеңнің төменгі жиегінен 100 миллиметр қашықтықта тігіледі.
Фуражкаға, пилоткаға, кепкіге және қысқы құлақшынға алдыңғы жағының ортасынан осы үлгілерге 23-қосымшаға сәйкес кокарда бекітіледі.
Ескерту. 198-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Экология, геология және табиғи ресурстар министрінің 16.06.2021 № 200 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Жануарлар дүниесін қорғау, өсімін молайту
және пайдалану саласындағы мемлекеттік
бақылауды және қадағалауды жүзеге
асыратын уәкілетті органның және оның
аумақтық бөлімшелерінің лауазымды
адамдарының, сондай-ақ жануарлар
дүниесін қорғауды тікелей жүзеге асыратын
мемлекеттік мекемелер мен ұйымдар
қызметкерлерінің айырым белгілері бар
нысанды киім (погонсыз) үлгілеріне
1-қосымша
Салтанатты костюмнің, қысқы пальтоның, маусымдық плащтың үлгілері

198. Ботинки верх: натуральная хромовая кожа. Подкладка: натуральная подкладочная кожа. Метод крепления подошвы: клеепрошивной. Подносок и задник: усиленные из термопластического материала. Высота берца: 23-27 сантиметров. Сплошной высокий клапан. На шнурках.
Примечание:
С левой стороны парадного и повседневного костюмов, плаща, пальто и специальной (полевой) мужской и женской форменной одежды нашивается нарукавный шеврон:
для должностных лиц Комитета лесного хозяйства и животного мира и его территориальных подразделений по образцу согласно приложению 14 к настоящим образцам;
для должностных лиц Комитета рыбного хозяйства и его межобластных бассейновых инспекций рыбного хозяйства образцу согласно приложению 15 к настоящим образцам;
для работников государственных учреждений и организаций, осуществляющих непосредственную охрану животного мира по образцу согласно приложению 16 к настоящим образцам.
С левой стороны парадного и повседневного костюмов и полевой мужской и женской форменной одежды носится нагрудной знак:
для должностных лиц Комитета лесного хозяйства и животного мира и его территориальных подразделений по образцу согласно приложению 17 к настоящим образцам;
для должностных лиц Комитета рыбного хозяйства и его межобластных бассейновых инспекций рыбного хозяйства по образцу согласно приложению 18 к настоящим образцам;
для работников государственных учреждений и организаций, осуществляющих непосредственную охрану животного мира по образцу согласно приложению 19 к настоящим образцам.
На воротниках парадного и повседневного костюмов и полевой мужской и женской форменной одежды нашиваются петлицы, а на рукавах нарукавный обшлаг, определяющий принадлежность к категории государственных инспекторов, нашивается на внешней стороне правого и левого рукава на расстоянии 100 мм от нижнего края рукава:
для должностных лиц Комитета лесного хозяйства и животного мира и его территориальных подразделений по образцу согласно приложению 20 к настоящим образцам;
для должностных лиц Комитета рыбного хозяйства и его межобластных бассейновых инспекций рыбного хозяйства по образцу согласно приложению 21 к настоящим образцам;
для работников государственных учреждений и организаций, осуществляющих непосредственную охрану животного мира по образцу согласно приложению 22 к настоящим образцам.
На фуражке, пилотке, кепи и зимней шапке в центре передней части прикрепляется кокарда согласно приложению 23 к настоящим образцам.
Сноска. Пункт 198 - в редакции приказа Министра экологии, геологии и природных ресурсов РК от 16.06.2021 № 200 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Приложение 1
к Образцам форменной одежды со знаками
различия (без погон), должностных лиц
уполномоченного органа и территориальных
подразделений, осуществляющих государственный
контроль и надзор в области охраны,
воспроизводства и использования животного
мира, а также работников государственных
учреждений и организаций, осуществляющих
непосредственную охрану животного мира
Образцы костюма парадного, пальто зимнего, плаща демисезонного

Ескерту. 1-қосымша алып тасталды – ҚР Премьер-Министрінің орынбасары – ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 19.02.2018 № 79 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Жануарлар дүниесін қорғау,
өсімін молайту және пайдалану
саласындағы мемлекеттік
бақылауды және қадағалауды
жүзеге асыратын уәкілетті орган
ведомствосының және оның
аумақтық бөлімшелерінің
лауазымды адамдарының,
сондай-ақ жануарлар дүниесін
қорғауды тікелей жүзеге
асыратын мемлекеттік
мекемелер мен ұйымдар
жұмыскерлерінің айырым
белгілері бар нысанды киім
(погонсыз) үлгілеріне
2-қосымша
Ескерту. 2-қосымшаның оң жақ жоғарғы бұрышы жаңа редакцияда – ҚР Премьер-Министрінің орынбасары – ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 19.02.2018 № 79 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Күнделікті костюмнің, қысқы күртенің, маусымдық плащтың үлгілері
Жануарлар дүниесін қорғау, өсімін молайту
және пайдалану саласындағы мемлекеттік
бақылауды және қадағалауды жүзеге
асыратын уәкілетті органның және оның
аумақтық бөлімшелерінің лауазымды
адамдарының, сондай-ақ жануарлар
дүниесін қорғауды тікелей жүзеге асыратын
мемлекеттік мекемелер мен ұйымдар
қызметкерлерінің айырым белгілері бар
нысанды киім (погонсыз) үлгілеріне
3-қосымша
Салтанатты костюмның, қысқы пальтоның, маусымдық плаштың үлгілері
Ескерту. 3-қосымша алып тасталды – ҚР Премьер-Министрінің орынбасары – ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 19.02.2018 № 79 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Жануарлар дүниесін қорғау,
өсімін молайту және пайдалану
саласындағы мемлекеттік
бақылауды және қадағалауды
жүзеге асыратын уәкілетті орган
ведомствосының және оның
аумақтық бөлімшелерінің
лауазымды адамдарының,
сондай-ақ жануарлар дүниесін
қорғауды тікелей жүзеге
асыратын мемлекеттік
мекемелер мен ұйымдар
жұмыскерлерінің айырым
белгілері бар нысанды киім
(погонсыз) үлгілеріне
4-қосымша
Ескерту. 4-қосымшаның оң жақ жоғарғы бұрышы жаңа редакцияда – ҚР Премьер-Министрінің орынбасары – ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 19.02.2018 № 79 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Күнелікті костюмнің, қысқы күртенің, маусымдық плащтың үлгілері
Жануарлар дүниесін қорғау,
өсімін молайту және пайдалану
саласындағы мемлекеттік
бақылауды және қадағалауды
жүзеге асыратын уәкілетті орган
ведомствосының және оның
аумақтық бөлімшелерінің
лауазымды адамдарының,
сондай-ақ жануарлар дүниесін
қорғауды тікелей жүзеге
асыратын мемлекеттік
мекемелер мен ұйымдар
жұмыскерлерінің айырым
белгілері бар нысанды киім
(погонсыз) үлгілеріне
5-қосымша

Сноска. Приложение 1 исключено приказом Заместителя Премьер-Министра РК - Министра сельского хозяйства РК от 19.02.2018 № 79 (вводится в действие по истечение десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Приложение 2
к Образцам форменной одежды
со знаками различия (без погон),
должностных лиц ведомства
уполномоченного органа и его
территориальных
подразделений,
осуществляющих
государственный контроль и
надзор в области охраны,
воспроизводства и
использования животного мира,
а также работников
государственных учреждений и
организаций, осуществляющих
непосредственную охрану
животного мира
Сноска. Текст в правом верхнем углу приложения 2 в редакции приказа Заместителя Премьер-Министра РК - Министра сельского хозяйства РК от 19.02.2018 № 79 (вводится в действие по истечение десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Образцы костюма повседневного, куртки зимней, плаща демисезонного
Приложение 3
к Образцам форменной одежды со знаками
различия (без погон), должностных лиц
уполномоченного органа и территориальных
подразделений, осуществляющих государственный
контроль и надзор в области охраны,
воспроизводства и использования животного
мира, а также работников государственных
учреждений и организаций, осуществляющих
непосредственную охрану животного мира
Образцы костюма парадного, пальто зимнего, плаща демисезонного
Сноска. Приложение 3 исключено приказом Заместителя Премьер-Министра РК - Министра сельского хозяйства РК от 19.02.2018 № 79 (вводится в действие по истечение десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Приложение 4
к Образцам форменной одежды
со знаками различия (без погон),
должностных лиц ведомства
уполномоченного органа и его
территориальных
подразделений,
осуществляющих
государственный контроль и
надзор в области охраны,
воспроизводства и
использования животного мира,
а также работников
государственных учреждений и
организаций, осуществляющих
непосредственную охрану
животного мира
Сноска. Текст в правом верхнем углу приложения 4 в редакции приказа Заместителя Премьер-Министра РК - Министра сельского хозяйства РК от 19.02.2018 № 79 (вводится в действие по истечение десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Образцы костюма повседневного, куртки зимней,
плаща демисезонного
Приложение 5
к Образцам форменной одежды
со знаками различия (без погон),
должностных лиц ведомства
уполномоченного органа и его
территориальных
подразделений,
осуществляющих
государственный контроль и
надзор в области охраны,
воспроизводства и
использования животного мира,
а также работников
государственных учреждений и
организаций, осуществляющих
непосредственную охрану
животного мира

Ескерту. 5-қосымшаның оң жақ жоғарғы бұрышы жаңа редакцияда – ҚР Премьер-Министрінің орынбасары – ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 19.02.2018 № 79 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Далалық жазғы костюмнің, далалық қысқы костюмнің үлгілері
Жануарлар дүниесін қорғау, өсімін молайту
және пайдалану саласындағы мемлекеттік
бақылауды және қадағалауды жүзеге
асыратын уәкілетті органның және оның
аумақтық бөлімшелерінің лауазымды
адамдарының, сондай-ақ жануарлар
дүниесін қорғауды тікелей жүзеге асыратын
мемлекеттік мекемелер мен ұйымдар
қызметкерлерінің айырым белгілері бар
нысанды киім (погонсыз) үлгілеріне
6-қосымша
Салтанатты костюмнің, қысқы пальтоның үлгілері
Ескерту. 6-қосымша алып тасталды - ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 30.04.2015 № 18-03/395 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Жануарлар дүниесін қорғау,
өсімін молайту және пайдалану
саласындағы мемлекеттік
бақылауды және қадағалауды
жүзеге асыратын уәкілетті
органның және оның аумақтық
бөлімшелерінің лауазымды
адамдарының, сондай-ақ
жануарлар дүниесін қорғауды
тікелей жүзеге асыратын
мемлекеттік мекемелер мен
ұйымдар қызметкерлерінің
айырым белгілері бар нысанды
киім (погонсыз) үлгілеріне
6-қосымша
Салтанатты костюмнің және қысқы пальтоның үлгілері
Ескерту. Үлгілер 6-қосымшамен толықтырылды - ҚР Экология, геология және табиғи ресурстар министрінің 16.06.2021 № 200 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Жануарлар дүниесін қорғау, өсімін молайту
және пайдалану саласындағы мемлекеттік
бақылауды және қадағалауды жүзеге
асыратын уәкілетті органның және оның
аумақтық бөлімшелерінің лауазымды
адамдарының, сондай-ақ жануарлар
дүниесін қорғауды тікелей жүзеге асыратын
мемлекеттік мекемелер мен ұйымдар
қызметкерлерінің айырым белгілері бар
нысанды киім (погонсыз) үлгілеріне
7-қосымша
Күнделікті костюмнің, қысқы пальтоның үлгілері
Ескерту. 7-қосымша алып тасталды - ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 30.04.2015 № 18-03/395 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Жануарлар дүниесін қорғау,
өсімін молайту және пайдалану
саласындағы мемлекеттік
бақылауды және қадағалауды
жүзеге асыратын уәкілетті
органның және оның аумақтық
бөлімшелерінің лауазымды
адамдарының, сондай-ақ
жануарлар дүниесін қорғауды
тікелей жүзеге асыратын
мемлекеттік мекемелер мен
ұйымдар қызметкерлерінің
айырым белгілері бар нысанды
киім (погонсыз) үлгілеріне
7-қосымша
Күнделікті костюмнің және қысқы пальтоның үлгілері

Сноска. Текст в правом верхнем углу приложения 5 в редакции приказа Заместителя Премьер-Министра РК - Министра сельского хозяйства РК от 19.02.2018 № 79 (вводится в действие по истечение десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Образцы костюма полевого летнего , костюма полевого зимнего
Приложение 6
к Образцам форменной одежды со знаками
различия (без погон), должностных лиц
уполномоченного органа и территориальных
подразделений, осуществляющих государственный
контроль и надзор в области охраны,
воспроизводства и использования животного
мира, а также работников государственных
учреждений и организаций, осуществляющих
непосредственную охрану животного мира
Образцы костюма парадного пальто зимнего
Сноска. Приложение 6 исключено приказом Министра сельского хозяйства РК от 30.04.2015 № 18-03/395 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Приложение 6 к Образцам
форменной одежды
со знаками различия (без погон),
должностных лиц
уполномоченного органа и
территориальных подразделений,
осуществляющих государственный
контроль и надзор в области
охраны, воспроизводства и
использования животного мира,
а также работников государственных
учреждений и организаций,
осуществляющих непосредственную
охрану животного мира
Образец
Образцы костюма парадного и пальто зимнего
Сноска. Образцы дополнены приложением 6 в соответствии с приказом Министра экологии, геологии и природных ресурсов РК от 16.06.2021 № 200 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Приложение 7
к Образцам форменной одежды со знаками
различия (без погон), должностных лиц
уполномоченного органа и территориальных
подразделений, осуществляющих государственный
контроль и надзор в области охраны,
воспроизводства и использования животного
мира, а также работников государственных
учреждений и организаций, осуществляющих
непосредственную охрану животного мира
Образцы костюма повседневного пальто зимнего
Сноска. Приложение 7 исключено приказом Министра сельского хозяйства РК от 30.04.2015 № 18-03/395 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Приложение 7 к Образцам
форменной одежды
со знаками различия (без погон),
должностных лиц
уполномоченного органа и
территориальных подразделений,
осуществляющих государственный
контроль и надзор в области
охраны, воспроизводства и
использования животного мира,
а также работников государственных
учреждений и организаций,
осуществляющих непосредственную
охрану животного мира
Образцы костюма повседневного и пальто зимнего

Ескерту. Үлгілер 18-қосымшамен толықтырылды - ҚР Экология, геология және табиғи ресурстар министрінің 16.06.2021 № 200 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); жаңа редакцияда - ҚР Экология және табиғи ресурстар министрінің 18.10.2023 № 286 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрықтарымен.
Жануарлар дүниесін қорғау,
өсімін молайту және пайдалану
саласындағы мемлекеттік
бақылауды және қадағалауды
жүзеге асыратын уәкілетті орган
ведомствосының және оның
аумақтық бөлімшелерінің
лауазымды адамдарының,
сондай-ақ жануарлар дүниесін
қорғауды тікелей жүзеге
асыратын мемлекеттік
мекемелер мен ұйымдар
жұмыскерлерінің айырым
белгілері бар нысанды киім
(погонсыз) үлгілеріне
19-қосымша
Жануарлар дүниесін қорғауды тікелей жүзеге асыратын мекемелер мен ұйымдар қызметкерлерінің омырау белгісі
Ескерту. 19-қосымша жаңа редакцияда – ҚР Экология, геология және табиғи ресурстар министрінің 01.06.2020 № 127 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Жануарлар дүниесін қорғау,
өсімін молайту және пайдалану
саласындағы мемлекеттік
бақылауды және қадағалауды
жүзеге асыратын уәкілетті орган
ведомствосының және оның
аумақтық бөлімшелерінің
лауазымды адамдарының,
сондай-ақ жануарлар дүниесін
қорғауды тікелей жүзеге
асыратын мемлекеттік
мекемелер мен ұйымдар
жұмыскерлерінің айырым
белгілері бар нысанды киім
(погонсыз) үлгілеріне
20-қосымша
Жануарлар дүниесін қорғау, өсімін молайту және пайдалану саласындағы мемлекеттік бақылауды және қадағалауды жүзеге асыратын уәкілетті орган ведомствосының және оның аумақтық бөлімшелерінің лауазымды адамдарының айырым белгілері
Ескерту. 20-қосымшаның оң жақ жоғарғы бұрышы және тақырыбы жаңа редакцияда – ҚР Премьер-Министрінің орынбасары – ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 19.02.2018 № 79 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Ескерту. 20-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 30.04.2015 № 18-03/395 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1. Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігі Орман шаруашылығы және жануарлар дүниесі комитетінің төрағасы – Қазақстан Республикасының жануарлар дүниесін қорғау жөніндегі бас мемлекеттік инспекторы.
Күнделікті
Петлицада:
- жоғарғы бөлігінде Комитеттің эмблемасы орналасқан;
- ортасымен ұзына бойына ою түрінде сутаж жібімен екі жолақ тартылған;
- ортасында алтын түстес етіп кестеленген өлшемі 18 миллиметр төрт жұлдыз орналасқан.

Сноска. Образцы дополнены приложением 18 в соответствии с приказом Министра экологии, геологии и природных ресурсов РК от 16.06.2021 № 200 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); в редакции приказа Министра экологии и природных ресурсов РК от 18.10.2023 № 286 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Приложение 19 к Образцам
форменной одежды со знаками
различия (без погон),
должностных лиц ведомства
уполномоченного органа и его
территориальных
подразделений,
осуществляющих
государственный контроль и
надзор в области охраны,
воспроизводства и
использования животного мира,
а также работников
государственных учреждений и
организаций, осуществляющих
непосредственную охрану
животного мира
Нагрудной знак работников государственных учреждений и организаций, осуществляющих непосредственную охрану животного мира
Сноска. Приложение 19 - в редакции приказа Министра экологии, геологии и природных ресурсов РК от 01.06.2020 № 127 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Приложение 20
к Образцам форменной одежды
со знаками различия (без погон),
должностных лиц ведомства
уполномоченного органа и его
территориальных
подразделений,
осуществляющих
государственный контроль и
надзор в области охраны,
воспроизводства и
использования животного мира,
а также работников
государственных учреждений и
организаций, осуществляющих
непосредственную охрану
животного мира
Сноска. Текст в правом верхнем углу приложения 20 в редакции приказа Заместителя Премьер-Министра РК - Министра сельского хозяйства РК от 19.02.2018 № 79 (вводится в действие по истечение десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Знаки различия должностных лиц ведомства уполномоченного органа и его территориальных подразделений, осуществляющих государственный контроль и надзор в области охраны, воспроизводства и использования животного мира
Сноска. Заголовок в редакции приказа Заместителя Премьер-Министра РК - Министра сельского хозяйства РК от 19.02.2018 № 79 (вводится в действие по истечение десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
1. Председатель Комитета лесного хозяйства и животного мира - Главный государственный инспектор по охране животного мира Республики Казахстан.
Повседневная
На Петлицах расположены:
- в верхней части эмблема Комитета;
- посередине два продольных просвета в виде орнамента из сутажа;
- посередине четыре звезды размером 18 миллиметров шитые золотистого цвета.

Жеңге тағылатын белгі, өлшемі 140х70 миллиметр, алтын түстес төрт жолақты, тігілген.
Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Премьер-Министрінің орынбасары – ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 19.02.2018 № 79 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
2. Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігі Орман шаруашылығы және жануарлар дүниесі комитеті төрағасының жануарлар дүниесін қорғау, өсімін молайту және пайдалану саласындағы реттеу, бақылау және қадағалау мәселелерімен айналысатын орынбасары – Қазақстан Республикасының жануарлар дүниесін қорғау жөніндегі бас мемлекеттік инспекторының орынбасары
Күнделікті
Петлицада:
- жоғарғы бөлігінде Комитеттің эмблемасы орналасқан;
- ортасымен ұзына бойына ою түрінде сутаж жібімен екі жолақ тартылған;
- ортасында алтын түстес анодталған алюминийден өлшемі 15 миллиметр үш жұлдызша орналасқан.
Жеңге тағылатын белгі, өлшемі 140х70 миллиметр, алтын түстес үш жолақты.
Ескерту. 2-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Премьер-Министрінің орынбасары – ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 19.02.2018 № 79 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
3. Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігі Орман шаруашылығы және жануарлар дүниесі комитетінің жануарлар дүниесін қорғау, өсімін молайту және пайдалану саласындағы реттеу, бақылау және қадағалау мәселелерімен айналысатын басқармасының басшысы, бас сарапшылары – Қазақстан Республикасының жануарлар дүниесін қорғау жөніндегі аға мемлекеттік инспекторы.
Күнделікті
Петлицада:
- жоғарғы бөлігінде Комитеттің эмблемасы орналасқан;
- ортасымен ұзына бойына ою түрінде сутаж жібімен екі жолақ тартылған;
- ортасында алтын түстес анодталған алюминийден өлшемі 15 миллиметр екі жұлдызша орналасқан.
Жеңге тағылатын белгі, өлшемі 140х60 миллиметр, алтын түстес екі жолақты.
Ескерту. 3-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Премьер-Министрінің орынбасары – ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 19.02.2018 № 79 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
4. Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігі Орман шаруашылығы және жануарлар дүниесі комитетінің жануарлар дүниесін қорғау, өсімін молайту және пайдалану саласындағы реттеу, бақылау және қадағалау мәселелерімен айналысатын сарапшылары – Қазақстан Республикасының жануарлар дүниесін қорғау жөніндегі мемлекеттік инспекторлары.
Күнделікті
Петлицада:
- жоғарғы бөлігінде Комитеттің эмблемасы орналасқан;
- ортасымен ұзына бойына ою түрінде сутаж жібімен екі жолақ тартылған;
- ортасында алтын түстес анодталған алюминийден өлшемі 15 миллиметр бір жұлдызша орналасқан.

Нарукавный знак, размером 140х70 миллиметров, с четырьмя просветами золотистого цвета, шитый.
Сноска. Пункт 1 в редакции приказа Заместителя Премьер-Министра РК - Министра сельского хозяйства РК от 19.02.2018 № 79 (вводится в действие по истечение десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
2. Заместитель Председателя Комитета лесного хозяйства и животного мира Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан, ведающий вопросами регулирования, контроля и надзора в области охраны, воспроизводства и использования животного мира - заместитель Главного государственного инспектора по охране животного мира Республики Казахстан.
Повседневная
На Петлицах расположены;
- в верхней части эмблема Комитета;
- посередине два продольных просвета в виде орнамента из сутажа;
- посередине три звездочки из анодированного алюминия золотистого цвета размером 15 миллиметров.
Нарукавный знак, размером 140х70 миллиметров, с тремя просветами, золотистого цвета.
Сноска. Пункт 2 в редакции приказа Заместителя Премьер-Министра РК - Министра сельского хозяйства РК от 19.02.2018 № 79 (вводится в действие по истечение десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
3. Руководитель управления, главные эксперты Комитета лесного хозяйства и животного мира Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан ведающий вопросами регулирования, контроля и надзора в области охраны, воспроизводства и использования животного мира - старший государственный по охране животного мира инспектор Республики Казахстан.
Повседневная
На Петлицах расположены:
- в верхней части эмблема Комитета;
- посередине два продольных просвета в виде орнамента из сутажа;
- посередине две звездочки из анодированного алюминия золотистого цвета размером 15 миллиметров.
Нарукавный знак, размером 140х60 миллиметров, с двумя просветами, золотистого цвета.
Сноска. Пункт 3 в редакции приказа Заместителя Премьер-Министра РК - Министра сельского хозяйства РК от 19.02.2018 № 79 (вводится в действие по истечение десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
4. Эксперты Комитета лесного хозяйства и животного мира Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан ведающие вопросами регулирования, контроля и надзора в области охраны, воспроизводства и использования животного мира - государственные инспектора по охране животного мира Республики Казахстан.
Повседневная
На Петлицах расположены:
- в верхней части эмблема Комитета;
- посередине два продольных просвета в виде орнамента из сутажа;
- посередине одна звездочка из анодированного алюминия золотистого цвета размером 15 миллиметров.

Жеңге тағылатын белгі, өлшемі 140х50 миллиметр, алтын түстес бір жолақты.
Ескерту. 4-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Премьер-Министрінің орынбасары – ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 19.02.2018 № 79 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
5. Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігі Орман шаруашылығы және жануарлар дүниесі комитетінің жануарлар дүниесін қорғау, өсімін молайту және пайдалану саласындағы реттеу, бақылау және қадағалау мәселелерімен айналысатын облыстық орман шаруашылығы және жануарлар дүниесі аумақтық инспекцияларының басшылары – тиісті облыстардың жануарлар дүниесін қорғау жөніндегі бас мемлекеттік инспекторлары.
Күнделікті
Петлицада:
- жоғарғы бөлігінде Комитеттің эмблемасы орналасқан;
- ортасымен ұзына бойына ою түрінде сутаж жібімен екі жолақ тартылған;
- ортасында алтын түстес анодталған алюминийден өлшемі 15 миллиметр екі жұлдызша орналасқан.
Жеңге тағылатын белгі, өлшемі 140х60 миллиметр, алтын түстес екі жолақты.
Ескерту. 5-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Премьер-Министрінің орынбасары – ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 19.02.2018 № 79 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
6. Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігі Орман шаруашылығы және жануарлар дүниесі комитетінің жануарлар дүниесін қорғау, өсімін молайту және пайдалану саласындағы реттеу, бақылау және қадағалау мәселелерімен айналысатын облыстық орман шаруашылығы және жануарлар дүниесі аумақтық инспекциялары басшыларының орынбасарлары – тиісті облыстардың жануарлар дүниесін қорғау жөніндегі бас мемлекеттік инспекторларының орынбасарлары.
Күнделікті
Петлицада:
- жоғарғы бөлігінде Комитеттің эмблемасы орналасқан;
- ортасымен ұзына бойына ою түрінде сутаж жібімен екі жолақ тартылған;
- ортасында алтын түстес анодталған алюминийден өлшемі 15 миллиметр бір жұлдызша орналасқан.
Жеңге тағылатын белгі, өлшемі 140х60 миллиметр, алтын түстес бір жолақты.
Ескерту. 6-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Премьер-Министрінің орынбасары – ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 19.02.2018 № 79 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
7. Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігі Орман шаруашылығы және жануарлар дүниесі комитеті облыстық орман шаруашылығы және жануарлар дүниесі аумақтық инспекцияларының жануарлар дүниесін қорғау, өсімін молайту және пайдалану саласындағы реттеу, бақылау және қадағалау мәселелерімен айналысатын бөлімдерінің басшылары – тиісті облыстардың жануарлар дүниесін қорғау жөніндегі аға мемлекеттік инспекторлары.
Күнделікті
Петлицада:
- жоғарғы бөлігінде Комитеттің эмблемасы орналасқан;
- ортасымен ұзына бойына сутаж жібімен екі жолақ ою тартылған;
- ортасында алтын түстес анодталған алюминийден өлшемі 12 миллиметр үш жұлдызша орналасқан.

Нарукавный знак, размером 140х50 миллиметров, с одним просветом, золотистого цвета.
Сноска. Пункт 4 в редакции приказа Заместителя Премьер-Министра РК - Министра сельского хозяйства РК от 19.02.2018 № 79 (вводится в действие по истечение десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
5. Руководители областных территориальных инспекций лесного хозяйства и животного мира Комитета лесного хозяйства и животного мира Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан ведающие вопросами регулирования, контроля и надзора в области охраны, воспроизводства и использования животного мира - главные государственные инспектора по охране животного мира соответствующих областей.
Повседневная
На Петлицах расположены:
- в верхней части эмблема Комитета;
- посередине два продольных просвета в виде орнамента из сутажа;
- посередине две звездочки из анодированного алюминия золотистого цвета размером 15 миллиметров.
Нарукавный знак, размером 140х60 миллиметров, с двумя просветами, золотистого цвета.
Сноска. Пункт 5 в редакции приказа Заместителя Премьер-Министра РК - Министра сельского хозяйства РК от 19.02.2018 № 79 (вводится в действие по истечение десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
6. Заместители руководителей областных территориальных инспекций лесного хозяйства и животного мира Комитета лесного хозяйства и животного мира Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан ведающие вопросами регулирования, контроля и надзора в области охраны, воспроизводства и использования животного мира - заместители главных государственных инспекторов по охране животного мира соответствующих областей.
Повседневная
На Петлицах расположены:
- в верхней части эмблема Комитета;
- посередине два продольных просвета в виде орнамента из сутажа;
- посередине одна звездочка из анодированного алюминия золотистого цвета размером 15 миллиметров.
Нарукавный знак, размером 140х60 миллиметров, с одним просветом, золотистого цвета.
Сноска. Пункт 6 в редакции приказа Заместителя Премьер-Министра РК - Министра сельского хозяйства РК от 19.02.2018 № 79 (вводится в действие по истечение десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
7. Руководители отделов областных территориальных инспекций лесного хозяйства и животного мира Комитета лесного хозяйства и животного мира Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан ведающие вопросами регулирования, контроля и надзора в области охраны, воспроизводства и использования животного мира - старшие государственные инспектора по охране животного мира соответствующих областей.
Повседневная
На Петлицах расположены:
- в верхней части эмблема Комитета;
- посередине два продольных просвета с орнаментом из сутажа;
- посередине три звездочки из анодированного алюминия золотистого цвета размером 12 миллиметров.

Жеңге тағылатын белгі, өлшемі 140х50 миллиметр, алтын түстес үш жолақты.
Ескерту. 7-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Премьер-Министрінің орынбасары – ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 19.02.2018 № 79 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
8. Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігі Орман шаруашылығы және жануарлар дүниесі комитеті облыстық орман шаруашылығы және жануарлар дүниесі аумақтық инспекцияларының жануарлар дүниесін қорғау, өсімін молайту және пайдалану саласындағы реттеу, бақылау және қадағалау мәселелерімен айналысатын мамандары – тиісті облыстардың жануарлар дүниесін қорғау жөніндегі мемлекеттік инспекторлары.
Күнделікті
Петлицада:
- жоғарғы бөлігінде Комитеттің эмблемасы орналасқан;
- ортасымен ұзына бойына сутаж жібімен екі жолақ ою тартылған;
- ортасында алтын түстес анодталған алюминийден өлшемі 12 миллиметр екі жұлдызша орналасқан.
Жеңге тағылатын белгі, өлшемі 140х40 миллиметр, алтын түстес екі жолақты.
Ескерту. 8-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Премьер-Министрінің орынбасары – ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 19.02.2018 № 79 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Жануарлар дүниесін қорғау, өсімін молайту
және пайдалану саласындағы мемлекеттік
бақылауды және қадағалауды жүзеге
асыратын уәкілетті органның және оның
аумақтық бөлімшелерінің лауазымды
адамдарының, сондай-ақ жануарлар
дүниесін қорғауды тікелей жүзеге асыратын
мемлекеттік мекемелер мен ұйымдар
қызметкерлерінің айырым белгілері бар
нысанды киім (погонсыз) үлгілеріне
21-қосымша
Балық шаруашылығы комитетінің лауазымдық санаттары және лауазымды адамдарының тиісті айырым белгілері
Ескерту. 21-қосымша алып тасталды - ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 30.04.2015 № 18-03/395 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Жануарлар дүниесін қорғау,
өсімін молайту және пайдалану
саласындағы мемлекеттік
бақылауды және қадағалауды
жүзеге асыратын уәкілетті
органның және оның аумақтық
бөлімшелерінің лауазымды
адамдарының, сондай-ақ
жануарлар дүниесін қорғауды
тікелей жүзеге асыратын
мемлекеттік мекемелер
мен ұйымдар қызметкерлерінің
айырым белгілері бар нысанды
киім (погонсыз) үлгілеріне
21-қосымша
Экология, геология және табиғи ресурстар министрлігі Балық шаруашылығы комитетінің лауазымдық санаттары және лауазымды адамдарының тиісті айырым белгілері
Ескерту. Үлгілер 21-қосымшамен толықтырылды - ҚР Экология, геология және табиғи ресурстар министрінің 16.06.2021 № 200 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Тиісті айырым белгісі
Мәртебесі
Лауазымы
Аға иснпекторлық құрам:
1-ші санат
1 жалпақ галун
1 орташа галун
Қазақстан Республикасының балық ресурстарын және басқа да су жануарларын қорғау жөніндегі бас мемлекеттік инспектор
Қазақстан Республикасы Экология, геология және табиғи ресурстар министрлігі Балық шаруашылығы комитетінің төрағасы
3 орташа галун
Қазақстан Республикасының балық ресурстарын және басқа да су жануарларын қорғау жөніндегі бас мемлекеттік инспекторының орынбасары
Қазақстан Республикасы Экология, геология және табиғи ресурстар министрлігінің Балық шаруашылығы комитеті төрағасының орынбасары
Кіші инспекторлық құрам:
2-ші санат
1 орташа галун
2 жіңішке галун
Қазақстан Республикасының балық ресурстарын және басқа да су жануарларын қорғау жөніндегі аға мемлекеттік инспекторы
Қазақстан Республикасы Экология, геология және табиғи ресурстар министрлігі Балық шаруашылығы комитетінің басқарма басшысы
3-ші санат
1 орташа галун
3 жіңішке галун
Қазақстан Республикасының балық ресурстарын және басқа да су жануарларын қорғау жөніндегі мемлекеттік инспектор
Қазақстан Республикасы Экология, геология және табиғи ресурстар министрлігі Балық шаруашылығы комитетінің бас сарапшысы, сарапшысы
Экология, геология және табиғи ресурстар министрлігінің Балық шаруашылығы комитеті аумақтық бөлімшелерінің лауазымдық санаттары және лауазымды адамдарының тиісті айырым белгілері
Тиісті айырым белгісі
Мәртебесі
Лауазымы
Аға иснпекторлық құрам:
4-ші санат
4 орташа галун
Тиісті бассейннің балық ресурстарын және басқа да су жануарларын қорғау жөніндегі бас мемлекеттік инспекторы
Қазақстан Республикасы Экология, геология және табиғи ресурстар министрлігі Балық шаруашылығы комитеті аумақтық бөлімшесінің басшысы
1 орташа галун
1 жіңішке галун
Тиісті бассейннің балық ресурстарын және басқа да су жануарларын қорғау жөніндегі бас мемлекеттік инспекторының орынбасары
Қазақстан Республикасы Экология, геология және табиғи ресурстар министрлігі Балық шаруашылығы комитетінің аумақтық бөлімшесі басшысының орынбасары
Кіші иснпекторлық құрам:
5-ші санат
3 жіңішке галун
Тиісті бассейннің балық ресурстарын және басқа да су жануарларын қорғау жөніндегі аға мемлекеттік инспекторы
Қазақстан Республикасы Экология, геология және табиғи ресурстар министрлігінің Балық шаруашылығы комитеті аумақтық бөлімшесінің бөлім басшығы
6-ші санат
4 жіңішке галун
Тиісті бассейннің балық ресурстарын және басқа да су жануарларын қорғау жөніндегі мемлекеттік инспекторы
Қазақстан Республикасы Экология, геология және табиғи ресурстар министрлігінің Балық шаруашылығы комитеті аумақтық бөлімшесінің бас, жетекші маманы
Жануарлар дүниесін қорғау,
өсімін молайту және пайдалану
саласындағы мемлекеттік
бақылауды және қадағалауды
жүзеге асыратын уәкілетті орган
ведомствосының және оның
аумақтық бөлімшелерінің
лауазымды адамдарының,
сондай-ақ жануарлар дүниесін
қорғауды тікелей жүзеге
асыратын мемлекеттік
мекемелер мен ұйымдар
жұмыскерлерінің айырым
белгілері бар нысанды киім
(погонсыз) үлгілеріне
22-қосымша

Нарукавный знак, размером 140х50 миллиметров, с тремя просветами, золотистого цвета.
Сноска. Пункт 7 в редакции приказа Заместителя Премьер-Министра РК - Министра сельского хозяйства РК от 19.02.2018 № 79 (вводится в действие по истечение десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
8. Специалисты областных территориальных инспекций лесного хозяйства и животного мира Комитета лесного хозяйства и животного мира Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан ведающие вопросами регулирования, контроля и надзора в области охраны, воспроизводства и использования животного мира - государственные инспектора по охране животного мира соответствующих областей.
Повседневная
На Петлицах расположены:
- в верхней части эмблема Комитета;
- посередине два продольных просвета с орнаментом из сутажа;
- посередине две звездочки из анодированного алюминия золотистого цвета размером 12 миллиметров.
Нарукавный знак, размером 140х40 миллиметров, с двумя просветами, золотистого цвета.
Сноска. Пункт 8 в редакции приказа Заместителя Премьер-Министра РК - Министра сельского хозяйства РК от 19.02.2018 № 79 (вводится в действие по истечение десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Приложение 21
к Образцам форменной одежды со знаками
различия (без погон), должностных лиц
уполномоченного органа и территориальных
подразделений, осуществляющих государственный
контроль и надзор в области охраны,
воспроизводства и использования животного
мира, а также работников государственных
учреждений и организаций, осуществляющих
непосредственную охрану животного мира
Должностные категории и соответствующие знаки различия
должностных лиц Комитета рыбного хозяйства
Сноска. Приложение 21 исключено приказом Министра сельского хозяйства РК от 30.04.2015 № 18-03/395 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Приложение 21 к Образцам
форменной одежды
со знаками различия (без погон),
должностных лиц
уполномоченного органа и
территориальных подразделений,
осуществляющих государственный
контроль и надзор в области
охраны, воспроизводства и
использования животного мира,
а также работников государственных
учреждений и организаций,
осуществляющих непосредственную
охрану животного мира
Должностные категории и соответствующие знаки различия должностных лиц Комитета рыбного хозяйства Министерства экологии, геологии и природных ресурсов Республики Казахстан
Сноска. Образцы дополнены приложением 21 в соответствии с приказом Министра экологии, геологии и природных ресурсов РК от 16.06.2021 № 200 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Соответствующий знак различия
Статус
Должность
Старший инспекторский состав:
1-я категория
1 широкий галун
1 средний галун
Главный государственный инспектор по охране рыбных ресурсов и других водных животных Республики Казахстан
Председатель Комитета рыбного хозяйства Министерства экологии, геологии и природных ресурсов Республики Казахстан
3 средних галуна
Заместитель Главного государственного инспектора по охране рыбных ресурсов и других водных животных Республики Казахстан
Заместитель Председателя Комитета рыбного хозяйства Министерства экологии, геологии и природных ресурсов Республики Казахстан
Младший инспекторский состав
2-я Категория
1 средний галун
2 узких галуна
Старший государственный инспектор по охране рыбных ресурсов и других водных животных Республики Казахстан;
Руководитель управления Комитета рыбного хозяйства Министерства экологии, геологии и природных ресурсов Республики Казахстан;
3-я категория
1 средний галун
3 узких галуна
Государственный инспектор по охране рыбных ресурсов и других водных животных Республики Казахстан;
Главный эксперт, эксперт Комитета рыбного хозяйства Министерства экологии, геологии и природных ресурсов Республики Казахстан;
Должностные категории и соответствующие знаки различия должностных лиц межобластных бассейновых инспекции рыбного хозяйства Комитета рыбного хозяйства Министерства экологии, геологии и природных ресурсов Республики Казахстан
Соответствующий знак различия
Статус
Должность
Старший инспекторский состав:
4-я Категория
4 средних галуна
Главный государственный инспектор по охране рыбных ресурсов и других водных животных соответствующего бассейна
Руководитель межобластной бассейновой инспекции рыбного хозяйства Комитета рыбного хозяйства Министерства экологии, геологии и природных ресурсов Республики Казахстан
1 средний галун
1 узкий галун
Заместитель Главного государственного инспектора по охране рыбных ресурсов и других водных животных соответствующего бассейна
Заместитель руководителя межобластной бассейновой инспекции рыбного хозяйства Комитета рыбного хозяйства Министерства экологии, геологии и природных ресурсов Республики Казахстан
Младший инспекторский состав
5-я Категория
3 узких галуна
Старший государственный инспектор по охране рыбных ресурсов и других водных животных соответствующего бассейна.
Руководитель отдела межобластной бассейновой инспекции рыбного хозяйства Комитета рыбного хозяйства Министерства экологии, геологии и природных ресурсов Республики Казахстан
6-я Категория
4 узких галуна
Государственный инспектор по охране рыбных ресурсов и других водных животных соответствующего бассейна
Главный, ведущий специалист межобластной бассейновой инспекции рыбного хозяйства Комитета рыбного хозяйства Министерства экологии, геологии и природных ресурсов Республики Казахстан
Приложение 22
к Образцам форменной одежды
со знаками различия (без погон),
должностных лиц ведомства
уполномоченного органа и его
территориальных
подразделений,
осуществляющих
государственный контроль и
надзор в области охраны,
воспроизводства и
использования животного мира,
а также работников
государственных учреждений и
организаций, осуществляющих
непосредственную охрану
животного мира

Ескерту. 22-қосымшаның оң жақ жоғарғы бұрышы жаңа редакцияда – ҚР Премьер-Министрінің орынбасары – ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 19.02.2018 № 79 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Жануарлар дүниесін қорғауды тікелей жүзеге асыратын мемлекеттік мекемелер мен ұйымдар қызметкерлерінің айырым белгілері
Ескерту. 22-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 30.04.2015 № 18-03/395 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1. Жануарлар дүниесін қорғау жөніндегі мемлекеттік мекеменің директоры.
Күнделікті
Петлица қою жасыл барқыттан тiгiлген, петлицаның ортасымен ұзына бойына сутаж жібімен екі жолақ түсірілген, петлицада алтын түстес анодталған алюминийден өлшемі 15 миллиметр екі жұлдызша орналасқан.
Жеңге тағылатын белгі, өлшемі 140х60 миллиметр, алтын түстес, тігілген.
Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Премьер-Министрінің орынбасары – ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 19.02.2018 № 79 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
2. Жануарлар дүниесін қорғау жөніндегі мемлекеттік мекеме директорының орынбасары.
Күнделікті
Петлица қою жасыл барқыттан тiгiлген, петлицаның ортасымен ұзына бойына сутаж жібімен екі жолақ түсірілген, петлицада алтын түстес анодталған алюминийден өлшемі 15 миллиметр бір жұлдызша орналасқан.
Жеңге тағылатын белгі, өлшемі 140х60 миллиметр, алтын түстес, тігілген.
Ескерту. 2-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Премьер-Министрінің орынбасары – ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 19.02.2018 № 79 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
3. Жануарлар дүниесін қорғау жөніндегі мемлекеттік мекеменің бас қорықшысы
Күнделікті
Петлица қою жасыл барқыттан тiгiлген, петлицаның ортасымен ұзына бойына сутаж жібімен бір жолақ түсірілген, петлицада алтын түстес анодталған алюминийден өлшемі 12 миллиметр төрт жұлдызша орналасқан.
Жеңге тағылатын белгі, өлшемі 140х50 миллиметр, алтын түстес, тігілген.
Ескерту. 3-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Премьер-Министрінің орынбасары – ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 19.02.2018 № 79 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
4. Жануарлар дүниесін қорғау жөніндегі мемлекеттік мекеменің қорықшысы.
Күнделікті
Петлица қою жасыл барқыттан тiгiлген, петлицаның ортасымен ұзына бойына сутаж жібімен бір жолақ түсірілген, петлицада алтын түстес анодталған алюминийден өлшемі 12 миллиметр үш жұлдызша орналасқан.

Сноска. Текст в правом верхнем углу приложения 22 в редакции приказа Заместителя Премьер-Министра РК - Министра сельского хозяйства РК от 19.02.2018 № 79 (вводится в действие по истечение десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Знаки различия работников государственных учреждений и организаций,
осуществляющих непосредственную охрану животного мира
1. Директор государственного учреждения по охране животного мира.
Повседневная
Петлицы из темно-зеленого бархата, посередине петлицы два продольных просвета из сутажа на петлице две звездочки размером 15 миллиметров из анодированного алюминия золотистого цвета.
Нарукавный знак, размером 140х60 миллиметров, золотистого цвета, шитый.
Сноска. Пункт 1 в редакции приказа Заместителя Премьер-Министра РК - Министра сельского хозяйства РК от 19.02.2018 № 79 (вводится в действие по истечение десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
2. Заместитель директора государственного учреждения по охране животного мира.
Повседневная
Петлицы из темно-зеленого бархата, посередине петлицы два продольных просвета из сутажа на петлице одна звездочка размером 15 миллиметров из анодированного алюминия золотистого цвета.
Нарукавный знак, размером 140х60 миллиметров, золотистого цвета, шитый.
Сноска. Пункт 2 в редакции приказа Заместителя Премьер-Министра РК - Министра сельского хозяйства РК от 19.02.2018 № 79 (вводится в действие по истечение десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
3. Старший егерь государственного учреждения по охране животного мира.
Повседневная
Петлицы из темно-зеленого бархата, посередине петлицы один продольный просвет из сутажа на петлице четыре звездочки размером 12 миллиметров из анодированного алюминия золотистого цвета.
Нарукавный знак, размером 140х50 миллиметров, золотистого цвета, шитый.
Сноска. Пункт 3 в редакции приказа Заместителя Премьер-Министра РК - Министра сельского хозяйства РК от 19.02.2018 № 79 (вводится в действие по истечение десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
4. Егерь государственного учреждения по охране животного мира.
Повседневная
Петлицы из темно- зеленого бархата, посередине петлицы один продольный просвет из сутажа на петлице три звездочки размером 12 миллиметров из анодированного алюминия золотистого цвета.

Жеңге тағылатын белгі, өлшемі 140х40 миллиметр, алтын түстес, тігілген.
Ескерту. 4-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Премьер-Министрінің орынбасары – ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 19.02.2018 № 79 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Жануарлар дүниесін қорғау,
өсімін молайту және пайдалану
саласындағы мемлекеттік
бақылауды және қадағалауды
жүзеге асыратын уәкілетті орган
ведомствосының және оның
аумақтық бөлімшелерінің
лауазымды адамдарының,
сондай-ақ жануарлар дүниесін
қорғауды тікелей жүзеге
асыратын мемлекеттік
мекемелер мен ұйымдар
жұмыскерлерінің айырым
белгілері бар нысанды киім
(погонсыз) үлгілеріне
23-қосымша
Ескерту. 23-қосымша жаңа редакцияда – ҚР Экология, геология және табиғи ресурстар министрінің 01.06.2020 № 127 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); жаңа редакцияда - ҚР Экология және табиғи ресурстар министрінің 18.04.2023 № 126 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрықтарымен.
Қысқы бас киімнің кокардасы
Жазғы бас киімнің кокардасы
Кепиге тігілетін кокардасы
Қазақстан Республикасы
Ауыл шаруашылығы министрінің
2012 жылғы 25 сәуірдегі
№ 25-03/206 бұйрығына
2-қосымша
Жануарлар дүниесін қорғау, өсімін молайту және пайдалану саласындағы мемлекеттік бақылауды және қадағалауды жүзеге асыратын уәкілетті орган ведомствосының және оның аумақтық бөлімшелерінің лауазымды адамдарының, сондай-ақ жануарлар дүниесін қорғауды тікелей жүзеге асыратын мемлекеттік мекемелер мен ұйымдар жұмыскерлерінің айырым белгілері бар нысанды киім (погонсыз) киіп жүру қағидалары
Ескерту. Қағиданың тақырыбы жаңа редакцияда – ҚР Премьер-Министрінің орынбасары – ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 19.02.2018 № 79 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1. Жалпы ережелер
1. Жануарлар дүниесін қорғау, өсімін молайту және пайдалану саласындағы мемлекеттік бақылауды және қадағалауды жүзеге асыратын уәкілетті орган ведомствосының және оның аумақтық бөлімшелерінің лауазымды адамдарының, сондай-ақ жануарлар дүниесін қорғауды тікелей жүзеге асыратын мемлекеттік мекемелер мен ұйымдар жұмыскерлерінің айырым белгілері бар нысанды киім (погонсыз) киіп жүру қағидалары "Жануарлар дүниесін қорғау, өсімін молайту және пайдалану туралы" 2004 жылғы 9 шілдедегі Қазақстан Республикасы Заңының 9-бабы 1-тармағының 6) тармақшасына сәйкес әзірленді.
Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Премьер-Министрінің орынбасары – ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 19.02.2018 № 79 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.

Нарукавный знак, размером 140х40 миллиметров, золотистого цвета, шитый.
Сноска. Пункт 4 в редакции приказа Заместителя Премьер-Министра РК - Министра сельского хозяйства РК от 19.02.2018 № 79 (вводится в действие по истечение десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Приложение 23
к Образцам форменной одежды
со знаками различия (без погон),
должностных лиц
уполномоченного органа
и территориальных подразделений,
осуществляющих
государственный контроль
и надзор в области охраны,
воспроизводства и использования
животного мира, а также
работников государственных
учреждений и организаций,
осуществляющих
непосредственную охрану
животного мира
Сноска. Приложение 23 - в редакции приказа Министра экологии и природных ресурсов РК от 18.04.2023 № 126 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Кокарда на зимний головной убор
Кокарда на летний головной убор
Кокарда на кепи полевые, нашивная
Приложение 2
к приказу Министра сельского хозяйства
Республики Казахстан
от 25 апреля 2012 года № 25-03/206
Правила ношения форменной одежды со знаками различия (без погон), должностными лицами ведомства уполномоченного органа и его территориальных подразделений, осуществляющими государственный контроль и надзор в области охраны, воспроизводства и использовании животного мира, а также работниками государственных учреждений и организаций, осуществляющими непосредственную охрану животного мира
Сноска. Заголовок в редакции приказа Заместителя Премьер-Министра РК - Министра сельского хозяйства РК от 19.02.2018 № 79 (вводится в действие по истечение десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
1. Общие положения
1. Правила ношения форменной одежды со знаками различия (без погон), должностными лицами ведомства уполномоченного органа и его территориальных подразделений, осуществляющими государственный контроль и надзор в области охраны, воспроизводства и использовании животного мира, а также работниками государственных учреждений и организаций, осуществляющими непосредственную охрану животного мира разработаны в соответствии с подпунктом 6) пункта 1 статьи 9 Закона Республики Казахстан от 9 июля 2004 года "Об охране, воспроизводстве и использовании животного мира".
Сноска. Пункт 1 в редакции приказа Заместителя Премьер-Министра РК - Министра сельского хозяйства РК от 19.02.2018 № 79 (вводится в действие по истечение десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

2. Жануарлар дүниесін қорғау, өсімін молайту және пайдалану саласындағы мемлекеттік бақылауды жүзеге асыратын уәкілетті орган ведомствосының және оның аумақтық бөлімшелерінің лауазымды адамдары, сондай-ақ жануарлар дүниесін қорғауды тікелей жүзеге асыратын мемлекеттік мекемелер мен ұйымдардың жұмыскерлері атқаратын лауазымына сәйкес өздері үшін белгіленген нысанды киімді киіп жүреді.
Ескерту. 2-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Премьер-Министрінің орынбасары – ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 19.02.2018 № 79 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
3. Жануарлар дүниесін қорғау, өсімін молайту және пайдалану саласындағы мемлекеттік бақылауды жүзеге асыратын уәкілетті орган ведомствосының және оның аумақтық бөлімшелерінің лауазымды адамдары үшін, сондай-ақ жануарлар дүниесін қорғауды тікелей жүзеге асыратын мемлекеттік мекемелер мен ұйымдардың жұмыскерлері үшін күнделікті және далалық нысанды киім белгіленген. Нысанды киім жазғы және қысқы болып бөлінеді.
Ескерту. 3-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Премьер-Министрінің орынбасары – ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 19.02.2018 № 79 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
4. Нысанды киім киіп жүру мынадай жағдайларда көзделеді:
1) күн сайын қызметтік міндеттерін орындау кезінде – күнделікті нысан;
2) далалық жағдайлардағы жұмыстармен байланысты қызметтік міндеттерін орындау және арнайы іс-шаралар жүргізу кезінде – арнайы (далалық) нысан.
Ескерту. 4-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Премьер-Министрінің орынбасары – ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 19.02.2018 № 79 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
5. Мынаған:
1) табиғат қорғау мекемелерінің мемлекеттік инспекторлары болып табылмайтын адамдардың айырым белгілері бар нысанды киім киіп жүруіне;
2) нысанды киім заттарын, сондай-ақ нысанды және азаматтық киімді араластыруға;
3) белгіленбеген үлгілердегі айырым белгілері бар нысанды киім киіп жүруге жол берілмейді.
Ескерту. 5-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Премьер-Министрінің орынбасары – ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 19.02.2018 № 79 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
6. Құлақшын, фуражканың, кепкінің төменгі жиегі екі қастың үстінен көлденең қойылған бір-екі саусақ енінде болатындай етіп қисайтпай, түзу киіледі, ал фуражканы күнқағары - қастардың деңгейінде болатындай етіп киіледі. Эмблеманың орталығы мұрынның жоғарғы қыры үстінде болуға тиіс.

2. В служебное время должностные лица ведомства уполномоченного органа и его территориальных подразделений, осуществляющих государственный контроль и надзор в области охраны, воспроизводства и использовании животного мира, а также работники государственных учреждений и организаций, осуществляющие непосредственную охрану животного мира носят установленную для них форменную одежду соответственно занимаемой должности.
Сноска. Пункт 2 в редакции приказа Заместителя Премьер-Министра РК - Министра сельского хозяйства РК от 19.02.2018 № 79 (вводится в действие по истечение десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
3. Для должностных лиц ведомства уполномоченного органа и его территориальных подразделений, а также для работников государственных учреждений и организаций осуществляющих государственный контроль и надзор в области охраны, воспроизводства и использовании животного мира установлена повседневная и полевая форменная одежда. Форменная одежда подразделяется на летнюю и зимнюю.
Сноска. Пункт 3 в редакции приказа Заместителя Премьер-Министра РК - Министра сельского хозяйства РК от 19.02.2018 № 79 (вводится в действие по истечение десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
4. Ношение форменной одежды предусматривается:
1) на ежедневную при исполнении служебных обязанностей - повседневная форма;
2) при исполнении служебных обязанностей, связанных с работами в полевых условиях и проведении специальных мероприятий - специальная (полевая) форма.
Сноска. Пункт 4 в редакции приказа Заместителя Премьер-Министра РК - Министра сельского хозяйства РК от 19.02.2018 № 79 (вводится в действие по истечение десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
5. Не допускается:
1) ношение форменной одежды со знаками различия лицами, не являющимися государственными инспекторами природоохранных учреждений;
2) смешение предметов форменной одежды, а также форменной и гражданской одежды;
3) ношение форменной одежды со знаками различия, не установленных образцов.
Сноска. Пункт 5 в редакции приказа Заместителя Премьер-Министра РК - Министра сельского хозяйства РК от 19.02.2018 № 79 (вводится в действие по истечение десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
6. Шапка, фуражка, кепи надеваются прямо, без наклона так, чтобы их нижний край находился на ширине одного-двух пальцев, горизонтально приложенных над бровными дугами, а козырек фуражки, кепи - на уровне бровей. Центр эмблемы должен находиться над переносицей.

7. Плащ бекітілген белдікпен киіледі.
8. Пальтоның, плащтың, пиджактың, күнделікті пиджактың барлық түймелері түймеленеді.
Ескерту. 8-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Премьер-Министрінің орынбасары – ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 19.02.2018 № 79 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
9. Жылы күрте, далалық күрте, күнделікті күрте толық түймеленген күйінде киіледі.
10. Күнделікті нысан галстукпен киіледі, ол көйлекке жоғарыдан үшінші және төртінші түймелердің аралығында қысқышпен бекітіледі.
Ескерту. 10-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Премьер-Министрінің орынбасары – ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 19.02.2018 № 79 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
11. Аяқ киім әрқашан таза болуға және бауы мұқият байлануға тиіс.
12. Бөкебай пальто, плащ, жылы күрте жағасының астынан оралады.
13. Нысанды киімде Қазақстан Республикасының жоғары дәрежелі айырым белгілері, ордендер мен медальдар тағылады.
Ескерту. 13-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Премьер-Министрінің орынбасары – ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 19.02.2018 № 79 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
14. Күнделікті нысанды киімде наградалар символдары (планкалары) және басқа да айырым белгілері тағылады.
15. Жоғары және арнаулы орта оқу орындарын бітіргені туралы белгілер басқа белгілерден төмен тағылады.

7. Плащ носится с застегнутым поясом.
8. Пальто, плащ, пиджак повседневный застегиваются на все пуговицы.
Сноска. Пункт 8 в редакции приказа Заместителя Премьер-Министра РК - Министра сельского хозяйства РК от 19.02.2018 № 79 (вводится в действие по истечение десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
9. Куртка утепленная, куртка полевая, куртка повседневная носятся застегнутыми полностью.
10. Повседневная форма носится с галстуком, который прикрепляется к рубашке закрепкой (зажим) между третьей и четвертой сверху пуговицей.
Сноска. Пункт 10 в редакции приказа Заместителя Премьер-Министра РК - Министра сельского хозяйства РК от 19.02.2018 № 79 (вводится в действие по истечение десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
11. Обувь должна быть всегда вычищена и зашнурована.
12. Кашне носится заправленным под воротник пальто, плаща, куртки утепленной.
13. На форменной одежде носятся знаки высшей степени отличия Республики Казахстан, ордена и медали.
Сноска. Пункт 13 в редакции приказа Заместителя Премьер-Министра РК - Министра сельского хозяйства РК от 19.02.2018 № 79 (вводится в действие по истечение десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
14. На повседневной форменной одежде носятся символы наград (планки) и другие знаки отличия.
15. Знаки об окончании высших и средних специальных учебных заведений носятся ниже других знаков.

16. Омырауға тағатын нөмірлі белгі күнделікті және арнаулы (далалық) нысанды киімге бекітіледі.
Қазақстан Республикасы
Ауыл шаруашылығы
министрінің
2012 жылғы 25 сәуірдегі
№ 25-03/206 бұйрығына
3-қосымша
Жануарлар дүниесін қорғау, өсімін молайту және пайдалану саласындағы мемлекеттік бақылауды және қадағалауды жүзеге асыратын уәкілетті орган ведомствосының және оның аумақтық бөлімшелерінің лауазымды адамдарын, сондай-ақ жануарлар дүниесін қорғауды тікелей жүзеге асыратын мемлекеттік мекемелер мен ұйымдар жұмыскерлерін айырым белгілері бар нысанды киіммен (погонсыз) қамтамасыз ету нормалары

16. Нагрудный номерной знак крепится на повседневную и специальную (полевую) форменную одежду.
Приложение 3 к приказу
Министра сельского хозяйства
Республики Казахстан
от 25 апреля 2012 года № 25-03/206
Нормы обеспечения форменной одежды со знаками различия (без погон),
должностных лиц ведомства уполномоченного органа и его территориальных
подразделений, осуществляющих государственный контроль и надзор в области
охраны, воспроизводства и использования животного мира, а также работников
государственных учреждений и организаций, осуществляющих непосредственную охрану животного мира