Парниктік газдар шығарындылары мен сіңірулерін реттеу саласындағы жобалық тетіктердің бірліктерін квоталар бірліктеріне ауыстыру қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Қоршаған ортаны қорғау министрінің 2012 жылғы 10 мамырдағы № 148-ө Бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2012 жылы 2 маусымда № 7688 тіркелді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Экология, геология және табиғи ресурстар министрінің м.а. 2021 жылғы 4 тамыздағы № 289 бұйрығымен
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Экология, геология және табиғи ресурстар министрінің м.а. 04.08.2021 № 289 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Қазақстан Республикасының 2007 жылғы 9 қаңтардағы Экологиялық кодексінің 17-бабына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған Парниктік газдар шығарындылары мен сіңірулерін реттеу саласындағы жобалық тетіктердің бірліктерін квоталар бірліктеріне ауыстыру қағидалары бекітілсін.
2. Төменкөміртекті даму департаменті осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігіне мемлекеттік тіркеуге ұсынуды және оның кейіннен ресми бұқаралық ақпарат құралдарында жариялануын қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланғаннан кейін күнтізбелік отыз күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Министр
Н. Қаппаров
Қазақстан Республикасы
Қоршаған ортаны қорғау министрінің
2012 жылғы 10 мамырдағы № 148-ө
бұйрығымен бекітілген
Парниктік газдар шығарындылары мен сіңірулерін реттеу
саласындағы жобалық тетіктердің бірліктерін квоталар
бірліктеріне ауыстыру қағидалары
1. Жалпы ережелер
1. Осы Парниктік газдар шығарындылары мен сіңірулерін реттеу саласындағы жобалық тетіктердің бірліктерін квоталар бірліктеріне ауыстыру қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) парниктік газдар шығарындылары мен сіңірулерін реттеу саласындағы жобалық тетіктердің бірліктерін квоталар бірліктеріне ауыстыру тәртібін белгілейді.
2. Осы Қағидаларда мынадай ұғымдар пайдаланылады:
1) ауыстыру - көміртегі бірліктерін бір түрден басқа түрге айналдыру операциясы;
2) көміртегі бірлігінің иесі - парниктік газдар шығарындылары мен сіңірулерін реттеу саласындағы жобалық тетіктердің бірліктерін иеленетін тұлға;
3) парниктік газдар шығарындыларын және сіңірулерін реттеу саласындағы жобалық тетіктер бірліктері – шығарындыларды азайту бірліктері, шығарындыларды сертификатталған азайту бірліктері, шығарындыларды ішкі азайту бірліктері және парниктік газдар сіңірулерінің бірліктері.
Ескерту. 2-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Энергетика министрінің м.а. 17.11.2016 № 496 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.

Об утверждении Правил конвертации единиц проектных механизмов в сфере регулирования выбросов и поглощений парниковых газов в единицы квот
Приказ Министра охраны окружающей среды Республики Казахстан от 10 мая 2012 года № 148-ө. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 2 июня 2012 года № 7688. Утратил силу приказом и.о. Министра экологии, геологии и природных ресурсов Республики Казахстан от 4 августа 2021 года № 289.
Сноска. Утратил силу приказом и.о. Министра экологии, геологии и природных ресурсов РК от 04.08.2021 № 289 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
В соответствии со статьей 17 Экологического кодекса Республики Казахстан от 9 января 2007 года, ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить Правила конвертации единиц проектных механизмов в сфере регулирования выбросов и поглощений парниковых газов в единицы квот.
2. Департаменту низкоуглеродного развития обеспечить представление настоящего приказа в Министерство юстиции Республики Казахстан для государственной регистрации и последующее опубликование в официальных средствах массовой информации.
3. Настоящий приказ вводится в действие по истечении тридцати календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр
Н. Каппаров
Утверждены
приказом Министра
охраны окружающей среды
Республики Казахстан
от 10 мая 2012 года № 148-ө
Правила конвертации единиц проектных механизмов в сфере
регулирования выбросов и поглощений парниковых газов в единицы квот
1. Общие положения
1. Настоящие Правила конвертации единиц проектных механизмов в сфере регулирования выбросов и поглощений парниковых газов в единицы вот (далее - Правила) устанавливают порядок конвертации единиц проектных механизмов в сфере регулирования выбросов и поглощений парниковых газов в единицы квот.
2. В настоящих Правилах используются следующие понятия:
1) конвертация - операция по переводу углеродных единиц одного вида в другой;
2) владелец углеродных единиц - лицо, владеющее единицами проектных механизмов в сфере регулирования выбросов и поглощений парниковых газов;
3) единицы проектных механизмов в сфере регулирования выбросов и поглощений парниковых газов - единицы сокращения выбросов, единицы сертифицированного сокращения выбросов, единицы внутреннего сокращения выбросов и единицы поглощения парниковых газов.
Сноска. Пункт 2 с изменением, внесенным приказом и.о. Министра энергетики РК от 17.11.2016 № 496 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

3. Парниктік газдар шығарындылары мен сіңірулерін реттеу саласындағы жобалық тетіктердің бірліктерін квоталар бірліктеріне ауыстыруды Көміртегі бірліктерінің мемлекеттік тізілімі операторы жүргізеді.
4. Парниктік газдар шығарындылары мен сіңірулерін реттеу саласындағы жобалық тетіктердің бірліктерін квоталар бірліктеріне ауыстыру олардың иелерінің Қазақстан Республикасының көміртегі бірліктерінің мемлекеттік тізіліміндегі есеп шоттарында жүзеге асырылады.
5. Парниктік газдар шығарындыларын және сіңірулерін реттеу саласындағы жобалық тетіктер бірліктерін квоталар бірліктеріне айырбастау тиісті қосалқы шотта және Қазақстан Республикасының көміртегі бірліктерінің мемлекеттік тізіліміндегі шотта бірліктердің тиісті саны болған кезде жүзеге асырылады.
Ескерту. 5-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Энергетика министрінің м.а. 17.11.2016 № 496 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
2. Парниктік газдар шығарындылары мен сіңірулерін реттеу
саласындағы жобалық тетіктердің бірліктерін квоталар
бірліктеріне ауыстыру тәртібі
6. Парниктік газдар шығарындылары мен сіңірулерін реттеу саласындағы жобалық тетіктердің бірліктерін квоталар бірліктеріне ауыстыру олардың иесінің өтініш білдіруі бойынша жүргізіледі.
7. Парниктік газдар шығарындылары мен сіңірулерін реттеу саласындағы жобалық тетіктердің бірліктерін квоталар бірліктеріне ауыстыруды жүргізу үшін көміртегі бірліктерінің иесі Көміртегі бірліктерінің мемлекеттік тізілімі операторына ауыстырылатын бірліктердің түрі мен көлемін көрсете отырып сұраным жібереді.
8. Көміртегі бірліктерінің мемлекеттік тізілімінің операторы парниктік газдар шығарындылары мен сіңірулерін реттеу саласындағы жобалық тетіктердің бірліктерін квоталар бірліктеріне ауыстыру немесе ауыстырудан бас тарту туралы шешімді көміртегі бірліктерінің иесінен ауыстыру жөнінде сұранымды алған күннен бастап 15 күнтізбелік күн ішінде қабылдайды.
9. Көміртегі бірліктерінің мемлекеттік тізілімінің операторы көміртегі бірліктерінің мемлекеттік тізіліміндегі өтініш берушінің есеп шотында парниктік газдар шығарындылары мен сіңірулерін реттеу саласындағы жобалық тетіктер бірліктерінің қажетті мөлшері болмаған жағдайда айырбастаудан бас тарту туралы шешім қабылдайды.
Ескерту. 9-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Энергетика министрінің м.а. 17.11.2016 № 496 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
10. Шығарындыларды азайту бірліктерін және шығарындылардың сертификатталған бірліктерін квота бірліктеріне ауыстыруды Қазақстан Республикасының халықаралық шарттарына сәйкес Қазақстан Республикасының белгіленген мөлшер бірліктері қолданысқа енгізілгеннен кейін Көміртегі бірліктерінің мемлекеттік тізілімі операторы жүргізеді.

3. Конвертация единиц проектных механизмов в сфере регулирования выбросов и поглощений парниковых газов в единицы квот производится оператором Государственного реестра углеродных единиц.
4. Конвертация единиц проектных механизмов в сфере регулирования выбросов и поглощений парниковых газов в единицы квот осуществляется на счетах их владельцев в Государственном реестре углеродных единиц Республики Казахстан.
5. Конвертация единиц проектных механизмов в сфере регулирования выбросов и поглощений парниковых газов в единицы квот осуществляется при наличии соответствующего количества единиц на соответствующем субсчете и счете в Государственном реестре углеродных единиц Республики Казахстан.
Сноска. Пункт 5 в редакции приказа и.о. Министра энергетики РК от 17.11.2016 № 496 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
2. Порядок конвертации единиц проектных механизмов в сфере
регулирования выбросов и поглощений парниковых газов в единицы квот
6. Конвертация единиц проектных механизмов в сфере регулирования выбросов и поглощений парниковых газов в единицы квот производится по обращению их владельцев.
7. Для проведения конвертации единиц проектных механизмов в сфере регулирования выбросов и поглощений парниковых газов в единицы квот владелец углеродных единиц направляет запрос оператору Государственного реестра углеродных единиц с указанием вида и объема конвертируемых единиц.
8. Оператор Государственного реестра углеродных единиц принимает решение о конвертации или в отказе в конвертации единиц проектных механизмов в сфере регулирования выбросов и поглощений парниковых газов в единицы квот в течение 15 календарных дней со дня получения запроса на конвертацию от владельца углеродных единиц.
9. Оператор Государственного реестра углеродных единиц принимает решение об отказе в конвертации в случае отсутствия необходимого количества единиц проектных механизмов в сфере регулирования выбросов и поглощений парниковых газов на счету заявителя в Государственном реестре углеродных единиц.
Сноска. Пункт 9 в редакции приказа и.о. Министра энергетики РК от 17.11.2016 № 496 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
10. Конвертация единиц сокращения выбросов и единиц сертифицированного сокращения выбросов в единицы квот производится оператором Государственного реестра углеродных единиц только после введения в действие единиц установленного количества Республики Казахстан в соответствии с международными договорами Республики Казахстан.

11. Көміртегі бірліктерінің мемлекеттік тізілімі операторы ауыстыру туралы шешім қабылданған жағдайда көміртегі бірліктерінің иесінен тиісті сұраным түскен күннен бастап 15 күнтізбелік күн ішінде осы операцияны жүргізеді.
12. Ауыстыру квотаның бір бірлігі парниктік газдар шығарындылары мен сіңірулерін реттеу саласындағы жобалық тетіктерінің бір бірлігі арақатынасында жүргізіледі.
13. Парниктік газдар шығарындылары мен сіңірулерін реттеу саласындағы жобалық тетіктердің бірліктерін квоталар бірліктеріне ауыстыру осы операцияда қолданылатын көміртегі бірліктерінің қолданылу мерзімі аяқталғанға дейін 1 сағаттан кешіктірмей жүргізеді.
14. Квота бірліктеріне ауыстырылған шығарындылардың ішкі азайту бірліктері Парниктік газдар шығарындыларына квоталар бөлудің ұлттық жоспарының келесі қолданылу кезеңіне тасымалдауға жатпайды.
15. Алып тасталды - ҚР Энергетика министрінің м.а. 17.11.2016 № 496 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.

11. В случае принятия решения о конвертации оператор Государственного реестра углеродных единиц производит данную операцию в течение 15 календарных дней со дня получения соответствующего запроса от владельца углеродных единиц.
12. Конвертация производится в соотношении одна единица квоты за одну единицу проектных механизмов в сфере регулирования выбросов и поглощений парниковых газов.
13. Конвертация единиц проектных механизмов в сфере регулирования выбросов и поглощений парниковых газов в единицы квот производится не позднее 1 часа до истечения срока действия углеродных единиц, используемых в данной операции.
14. Единицы внутренних сокращений выбросов, конвертированные в единицы квот, не подлежат переносу на период действия следующего Национального плана.
15. Исключен приказом и.о. Министра энергетики РК от 17.11.2016 № 496 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).