2. Қордың және (немесе) Ұйымның ірі қатысушысы (бұдан әрі – ірі қатысушы) осы Нұсқаулықта көзделген, Қордың және (немесе) Ұйымның меншікті капиталының жеткіліктілігін Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттiгi Басқармасының "Жинақтаушы зейнетақы қорларына арналған пруденциалдық нормативтердiң нормативтiк маңызы, олардың есебiнiң әдiстемесi туралы нұсқаулықты бекіту туралы" 2009 жылғы 5 тамыздағы № 180 (Нормативтiк құқықтық актiлердi мемлекеттік тіркеу тiзiлiмiнде № 5789 тiркелген) (бұдан әрi – № 180 қаулы), "Зейнетақы активтерiн инвестициялық басқаруды жүзеге асыратын ұйымдарға арналған пруденциалдық нормативтердiң нормативтiк мәндерi, оларды есептеу әдiстемесi туралы нұсқаулықты бекіту туралы" 2009 жылғы 5 тамыздағы № 181 (Нормативтiк құқықтық актiлердi мемлекеттік тiркеу тiзiлiмiнде № 5793 тiркелген) (бұдан әрi – № 181 қаулы), "Бағалы қағаздар рыногында кәсiби қызмет түрлерiн қоса атқаратын ұйымдарға арналған пруденциалдық нормативтердi есептеу ережесін бекіту туралы" 2009 жылғы 26 қыркүйектегі № 215 (Нормативтiк құқықтық актiлердi мемлекеттік тiркеу тiзiлiмiнде № 5810 тiркелген) (бұдан әрi – № 215 қаулы) қаулыларында белгiленген деңгейде қолдауы жөнінде шаралар қабылдайды.
3. Нұсқаулықта айқындалған, Қордың және (немесе) Ұйымның меншікті капиталының жеткіліктілігі коэффициенттерін ірі қатысушылардың қолдауы жөніндегі шаралар:
1) заңды тұлға болып табылатын ірі қатысушының Қордың және (немесе) Ұйымның ірі қатысушыларының сақтауы үшін міндетті Қордың және (немесе) Ұйымның меншікті капиталының жеткіліктілігі коэффициенттерін қолдауы жөніндегі шараларды қолданудың талаптары мен тәртібін белгілейтін ішкі құжаттарын әзірлеуден және бекітуден;
2) Қордың және (немесе) Ұйымның меншікті капиталының жеткіліктілігі коэффициентінің қажетті деңгейін (мәнін) тұрақты қамтамасыз етуден;
3) Қордың және (немесе) Ұйымның меншікті капиталының жеткіліктілігі коэффициентінің қажетті деңгейін (мәнін) жедел қамтамасыз етуден тұрады.
4. Қордың және (немесе) Ұйымның меншікті капиталының жеткіліктілігі коэффициентінің қажетті мәнін тұрақты қамтамасыз ету шаралары мыналардан:
1) Қордың және (немесе) Ұйымның № 180 қаулыда, № 181 қаулыда, № 215 қаулыда белгiленген пруденциалдық нормативтердi сақтауын тексеру мақсатында Қордың және (немесе) Ұйымның тоқсан сайынғы қаржылық есептiлiгiн талдау негiзiнде Қордың және (немесе) Ұйымның қаржылық жай-күйiн тоқсан сайын бағалаудан, сондай-ақ Қордың және (немесе) Ұйымның меншiктi капиталының жеткiлiктiлiгi коэффициентiнiң төмендеуiне ықпал ететiн тәуекелдердi бағалаудан;

2. Крупный участник Фонда и (или) Организации (далее - крупный участник) принимает меры, предусмотренные Инструкцией, по поддержанию достаточности собственного капитала Фонда и (или) Организации на уровне, установленном постановлениями Правления Агентства Республики Казахстан по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 5 августа 2009 года № 180 "Об утверждении Инструкции о нормативных значениях пруденциальных нормативов, методике их расчетов для накопительных пенсионных фондов" (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 5789) (далее - постановление № 180), от 5 августа 2009 года № 181 "Об утверждении Инструкции о нормативных значениях пруденциальных нормативов, методике их расчетов для организаций, осуществляющих инвестиционное управление пенсионными активами" (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 5793) (далее - постановление № 181), от 26 сентября 2009 года № 215 "Об утверждении Правил расчета пруденциальных нормативов для организаций, совмещающих виды профессиональной деятельности на рынке ценных бумаг" (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 5810) (далее - постановление № 215).
3. Меры по поддержанию крупными участниками коэффициентов достаточности собственного капитала Фонда и (или) Организации, определенные Инструкцией, включают в себя:
1) разработку и утверждение внутренних документов крупным участником, являющимся юридическим лицом, устанавливающих обязательные для соблюдения крупными участниками Фонда и (или) Организации условия и порядок применения мер по поддержанию коэффициентов достаточности собственного капитала Фонда и (или) Организации;
2) постоянное обеспечение необходимого уровня (значения) коэффициента достаточности собственного капитала Фонда и (или) Организации;
3) оперативное обеспечение необходимого уровня (значения) коэффициента достаточности собственного капитала Фонда и (или) Организации.
4. Меры постоянного обеспечения необходимого значения коэффициента достаточности собственного капитала Фонда и (или) Организации включают следующее:
1) ежеквартальную оценку финансового состояния Фонда и (или) Организации на основе анализа ежеквартальной финансовой отчетности Фонда и (или) Организации, с целью проверки соблюдения пруденциальных нормативов Фонда и (или) Организации, установленных постановлением № 180, постановлением № 181, постановлением № 215, а также оценку рисков, влияющих на снижение коэффициента достаточности собственного капитала Фонда и (или) Организации;

2) Қордың және (немесе) Ұйымның меншікті капиталы жеткіліктілігінің болжамдық мәндерін тоқсан сайын бағалаудан;
3) Қордағы және (немесе) Ұйымдағы тәуекелдердi басқару жүйесiнiң тиімді жұмыс істеуінің, оның ішінде көрсетілген жүйелердің Заңның 40-1-бабында белгіленген талаптарға сәйкес келу бағаларының қамтамасыз етілуін жыл сайын бақылаудан;
4) ірі қатысушылары бар Қорда және (немесе) Ұйымда Нұсқаулықтың 6-тармағында көзделген жедел қамтамасыз ету шараларын айқындайтын рәсімдердің болуын жыл сайын бақылаудан;
5) зейнетақы активтерін инвестициялаған кезде Қордың инвестициялық декларацияны және меншікті активтерді инвестициялаған кезде Қордың және (немесе) Ұйымның меншікті активтерін инвестициялау саясатын ірі қатысушылары бар Қордың және (немесе) Ұйымның сақтауын тоқсан сайын бақылаудан;
6) Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының "Банктің, банк холдингінің ірі қатысушысы, сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының, сақтандыру холдингінің ірі қатысушысы, ашық жинақтаушы зейнетақы қорының ірі қатысушысы мәртебесін иеленуге келісімді беру, беруден бас тарту, қайтарып алу ережесін бекіту туралы" 2008 жылғы 25 қаңтардағы № 7 қаулысына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 5165 тіркелген) сәйкес жасалған, Қордың және (немесе) Ұйымның қаржылық жай-күйі нашарлауы мүмкін жағдайда Қорды және (немесе) Ұйымды қайта капиталдандыру жоспарында көзделген шараларды қабылдаудан тұрады.
5. Қордың және (немесе) Ұйымның меншікті капиталының жеткіліктілігі коэффициенті № 180 қаулыда, № 181 қаулыда, № 215 қаулыда белгiленген нормативтік мәннен төмен азайған кезде ірі қатысушы оны ұлғайту мақсатында Қордың және (немесе) Ұйымның меншікті капиталының жеткіліктілігі коэффициентін тұрақты қамтамасыз ету шараларынан басқа қосымша жедел қамтамасыз ету шараларын қолданады.
6. Жедел қамтамасыз ету шаралары:
1) Қордың және (немесе) Ұйымның меншікті капиталының жеткіліктілігі коэффициентінің қажетті мәнін қамтамасыз ету жөніндегі іс-әрекеттерді;
2) Қор және (немесе) Ұйым активтерінің құрылымын өзгерту жөніндегі іс-әрекеттерді;
3) Қордың және (немесе) Ұйымның ұйымдастыру құрылымын өзгерту жөніндегі іс-әрекеттерді;
4) Қор және (немесе) Ұйым акционерлерінің арасында оның жай акциялары бойынша дивидендтер есептеуді және (немесе) төлеуді (таза кірісті бөлуді) тоқтата тұру жөніндегі іс-әрекеттерді көздейді.
7. Қордың және (немесе) Ұйымның меншікті капиталының жеткіліктілігі коэффицентінің қажетті мәнін қамтамасыз ету жөніндегі іс-әрекеттер Қордың және (немесе) Ұйымның орналастырылатын акцияларын ірі қатысушының сатып алуынан, Қордың және (немесе) Ұйымның меншікті капиталы жеткіліктілігі коэффицентінің қажетті мөлшерін № 180 қаулыда, № 181 қаулыда, № 215 қаулыда белгіленген нормативтік мәнге сәйкес келтіру мақсатында осы акциялардың құнын төлеуден тұрады, бірақ олармен шектелмейді.

2) ежеквартальную оценку прогнозных значений достаточности собственного капитала Фонда и (или) Организации;
3) ежегодный контроль за обеспечением эффективности функционирования системы управления рисками в Фонде и (или) Организации, в том числе оценок соответствия указанных систем требованиям, установленным статьей 40-1 Закона;
4) ежегодный контроль наличия в Фонде и (или) Организации, имеющих крупных участников, процедур, определяющих меры оперативного обеспечения, предусмотренные в пункте 6 Инструкции;
5) ежеквартальный контроль соблюдения Фондом и (или) Организацией, имеющих крупных участников, инвестиционной декларации Фонда при инвестировании пенсионных активов и политики инвестирования собственных активов Фонда и (или) Организации при инвестировании собственных активов;
6) принятие мер предусмотренных планом рекапитализации Фонда и (или) Организации, в случае возможного ухудшения финансового положения Фонда и (или) Организации, составленным в соответствии с постановлением Правления Агентства Республики Казахстан по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 25 января 2008 года № 7 "Об утверждении Правил выдачи, отказа в выдаче и отзыва согласия на приобретение статуса крупного участника банка, банковского холдинга, крупного участника страховой (перестраховочной) организации, страхового холдинга, крупного участника открытого накопительного пенсионного фонда" (зарегистрированным в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 5165).
5. Крупным участником с целью увеличения коэффициента достаточности собственного капитала Фонда и (или) Организации, при его снижении ниже нормативного значения, установленного постановлением № 180, постановлением № 181, постановлением № 215, дополнительно, помимо мер постоянного обеспечения коэффициента достаточности собственного капитала Фонда и (или) Организации, применяются меры оперативного обеспечения.
6. Меры оперативного обеспечения предусматривают:
1) действия по обеспечению необходимого значения коэффициента достаточности собственного капитала Фонда и (или) Организации;
2) действия по изменению структуры активов Фонда и (или) Организации;
3) действия по изменению организационной структуры Фонда и (или) Организации;
4) действия по приостановлению начисления и (или) выплаты дивидендов по простым акциям (распределения чистого дохода) Фонда и (или) Организации между его акционерами.
7. Действия по обеспечению необходимого значения коэффициента достаточности собственного капитала Фонда и (или) Организации включают, но не ограничиваются, приобретение крупным участником размещаемых акций Фонда и (или) Организации, оплату стоимости данных акций в целях приведения необходимого размера коэффициента достаточности собственного капитала Фонда и (или) Организации к нормативному значению, установленному постановлением № 180, постановлением № 181, постановлением № 215.