Жұмысшылардың жұмыстары мен кәсіптерінің бірыңғай тарифтік-біліктілік анықтамалығын (53-шығарылым) бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2012 жылғы 14 маусымдағы № 233-ө-м Бұйрығы. Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде 2012 жылы 18 шілдеде № 7797 тіркелді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2021 жылғы 29 желтоқсандағы № 513 бұйрығымен
Ескерту. Күші жойылды – ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 19.12.2021 № 513 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Қазақстан Республикасы Еңбек кодексінің 125-бабына сәйкес жұмыстардың белгілі бір түрлерінің күрделілігін белгілеу, жұмысшыларға біліктілік разрядтарын беру және кәсіптерінің дұрыс атауларын айқындау мақсатында БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған Жұмысшылардың жұмыстары мен кәсіптерінің бірыңғай тарифтік-біліктілік анықтамалығы (53-шығарылым) бекітілсін.
2. Еңбек және әлеуметтік әріптестік департаменті (А.Ә. Сарбасов) осы бұйрықтың заңнамада белгіленген тәртіппен Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін және ресми жариялануын қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтiк қорғау Вице-министрi Б.Б. Нұрымбетовке жүктелсiн.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Министр
Г. Әбдіқалықова
Қазақстан Республикасы
Еңбек және халықты
әлеуметтік қорғау министрінің
2012 жылғы 14 маусымдағы
№ 233-ө-м бұйрығымен бекітілген
Жұмысшылардың жұмыстары мен кәсіптерінің
бірыңғай тарифтік-біліктілік анықтамалығы (53-шығарылым)
1-бөлім. Жалпы ережелер
1. Жұмысшылардың жұмыстары мен кәсіптерінің бірыңғай тарифтік-біліктілік анықтамалығы (53-шығарылым) (бұдан әрі - БТБА) "Ұшатын аппараттарды (әуе құрылғыларын) пайдалану және ұшу сынақтары" бөлімінен тұрады.
2. Жұмыс дәрежелері жұмыс ауырлығына байланысты еңбек талаптарының есепке алмай жасалған (еңбек ауырлығының деңгейіне әсер ететін және орындаушының біліктілігін жоғарылату сұраныстарын қоспағанда).
3. Әр мамандықтың тарифтік - біліктілік сипаттамасы екі бөлімнен тұрады. "Жұмыс сипаттамасы" деген бөлімде маман орындауға тиісті жұмыстардың сипаттамасы берілген. "Білуі тиіс" бөлімі оның арнайы біліміне, ол қолдануға тиіс ережелерді, нұсқаулықтарды және басқа да басшылыққа алатын материалдарды және әдістер мен құралдарды білуіне қатысты маманнан талап етілетін арнайы талаптардан тұрады.

Об утверждении Единого тарифно-квалификационного справочника работ и профессий рабочих (выпуск 53)
Приказ Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 14 июня 2012 года № 233-ө-м. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 18 июля 2012 года № 7797. Утратил силу приказом Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 29 декабря 2021 года № 513.
Сноска. Утратил силу приказом Министра труда и социальной защиты населения РК от 29.12.2021 № 513 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
В соответствии со статьей 125 Трудового Кодекса Республики Казахстан в целях установления сложности определенных видов работ, присвоения квалификационных разрядов рабочим и определения правильных наименований профессий рабочих, ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемый Единый тарифно-квалификационный справочник работ и профессий рабочих (выпуск 53).
2. Департаменту труда и социального партнерства (Сарбасов А. А.) в установленном законодательством порядке обеспечить государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан и его официальное опубликование.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на Вице-министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан Нурымбетова Б. Б.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр
Г. Абдыкаликова
Утвержден
приказом Министра труда и
социальной защиты населения
Республики Казахстан
от 14 июня 2012 года № 233-ө-м
Единый тарифно-квалификационный справочник
работ и профессий рабочих (выпуск 53)
Раздел 1. Общие положения
1. Единый тарифно-квалификационный справочник работ и профессий рабочих (выпуск 53) (далее - ЕТКС) состоит из раздела "Эксплуатация и летные испытания летательных аппаратов (воздушных судов)".
2. Разряды работ установлены по их сложности без учета условий труда (за исключением экстремальных случаев, влияющих на уровень сложности труда и повышающих требования к квалификации исполнителя).
3. Тарифно-квалификационная характеристика каждой профессии имеет два раздела. Раздел "Характеристика работ" содержит описание работ, которые должен уметь выполнять рабочий. В разделе "Должен знать" содержатся основные требования, предъявляемые к рабочему в отношении специальных знаний, а также знаний положений, инструкций и других руководящих материалов, методов и средств, которые рабочий должен применять.

4. "Білуі тиіс" деген бөлімдегі теориялық және практикалық білімге қойылатын талаптарға қоса, маман еңбек қауіпсіздігін және еңбекті қорғау, өндірістік санитарлық және өрт қауіпсіздігі ережелерін, жеке қорғану құралдарын пайдалану ережесін, жұмысты орындау сапасына қойылатын талаптарды, ақау түрлері және оның алдын алу мен оны жою, өндірістік сигнализация, жұмыс орнында еңбекті тиімді ұйымдастыру бойынша талаптарды білуге тиіс. Анықтамалықтың бұл тарауы "Ұшатын аппараттарды (әуе құрылғыларын) пайдалану және ұшу сынақтары" өндірісіне тән тарифтік-біліктілік сипаттаманы қамтиды, олар ведомстволық бағынушылыққа қарамастан аталған өндіріс (жұмыстар) бар барлық ұйымдардағы мамандардың мамандықтарын тарификациялауда қолданылады.
5. Біліктілігі анағұрлым жоғары жұмысшы өзінің тарифтік-біліктілік сипаттамасында көрсетілген міндеттерімен қоса, біліктілігі анағұрлым төмен жұмысшылардың тарифтік-біліктілік сипаттамасында көзделген жұмыстарды орындай алуға және осы мамандықтағы біліктілігі төмен жұмысшыларды басқара алуға тиіс. Осыған байланысты разряды анағұрлым төмен кәсіптердің тарифтік-біліктілік сипаттамаларында көрсетілген жұмыстар анағұрлым жоғары разрядтарда көрсетілмейді.
6. Тарифтік-біліктілік сипаттамада авиациялық механик және авиациялық техник мамандықтарының "Жұмыс сипаттамасы" бөлімінде әуе құрылғыларының сыныптары көрсетілген, оны біліктілігі жоғары немесе төмен білікті маман орындай алуы керек. Әр түрлі сыныпқа жататын әуе құрылғыларына техникалық қызмет көрсету авиациялық техниканың жөндеу ісі мен техникалық пайдалану күші бар нұсқауға сәйкес бекітіледі.
7. Соңғы жылдары ұшатын аппараттардың құрылысы мен және олардың құрылғылары айтарлықтай күрделенді, оларға күтім жасау және сынаққа дайындау жоғары біліктілікті талап етеді. "Авиациялық парашют және авариялық құтқару құрылғылары технигі" мамандығы бойынша алтыншы разряд парашюттің эксперименттік (сынақ) үлгілері мен авариялық құтқару құрылғыларына техникалық қызмет көрсетумен, авиациялық өндіріс ұйымдарының мамандарына беріледі. Кабиналық (борттағы оператор, борттағы серік) және ұшатын (борттағы радист) экипаж мүшелерінің функционалдық міндеттерін орындауы және әуе кемесінде ұшу қауіпсіздігін қамтамасыз ету бойынша іс-шараларды өткізуі Мемлекеттік азаматтық авиация қызметінің нормативтік құжаттарына, жазда пайдалану нұсқаулығына, азаматтық авиация ұшуларын жүргізу ережелеріне, жазғы жұмысты ұйымдастыру нұсқаулығына, Халықаралық тасымалды ұйымдастыру бойынша қолданыстағы ережесіне және басқа да нормативтік құжаттарға сәйкес жүргізіледі. Техникалық қызмет көрсету жұмыстары барысында техникалық планердің және двигательдің түзеу жұмыстарына, құрылғылар мен электр құрылғылар, радиоқұрылғылар, жанғыш-жұққыш материалдармен жұмыс істеу барысында әуе құрылғыларына өзіндік техникалық қызмет көрсетуге мамандардан өзінің мамандығы бойынша рұқсат қағазы талап етіледі. Кабиналық және ұшқыштық экипаждың мүшелер өздерінің функционалды міндеттерін рұқсатына сәйкес орындайды.

4. Наряду с требованиями к теоретическим и практическим знаниям, содержащимся в разделе "Должен знать", рабочий должен знать: правила по безопасности и охране труда, производственной санитарии, правила пожарной безопасности, правила пользования средствами индивидуальной защиты, требования, предъявляемые к качеству выполняемых работ (услуг), виды брака и способы его предупреждения и устранения, производственную сигнализацию, требования по рациональной организации труда на рабочем месте. Данный раздел справочника содержит тарифно-квалификационные характеристики, специфические для производства "Эксплуатация и летные испытания летательных аппаратов (воздушных судов)", которые могут применяться для тарификации рабочих по профессиям во всех организациях, где имеются указанные производства (работы), независимо от ведомственной подчиненности.
5. Рабочий более высокой квалификации помимо работ, перечисленных в его тарифно-квалификационной характеристике, должен уметь выполнять работы, предусмотренные тарифно-квалификационными характеристиками рабочих более низкой квалификации, а также руководить рабочими более низких разрядов этой же профессии. В связи с этим работы, приведенные в тарифно-квалификационных характеристиках профессий более низких разрядов, в характеристиках более высоких разрядов, как правило, не приводятся.
6. В тарифно - квалификационных характеристиках профессий авиационных механиков и авиационных техников в разделе "Характеристика работ" указаны классы воздушных судов, которые рабочий той или иной квалификации должен уметь обслуживать. Работы, выполняемые по техническому обслуживанию воздушных судов различных классов, устанавливаются в соответствии с действующим Наставлением по технической эксплуатации и ремонту авиационной техники.
7. За последние годы значительно усложнились конструкции летательных аппаратов и их оборудования, что отразилось на увеличении квалификационных требований к их обслуживанию и подготовке к испытаниям. Шестой разряд профессии "Авиационный техник по парашютным и аварийно-спасательным средствам" присваивается в организациях авиационной промышленности рабочим, занятым техническим обслуживанием экспериментальных (опытных) образцов парашютных и аварийно-спасательных средств. Выполнение функциональных обязанностей членами кабинного (бортовым оператором, бортовым проводником) и летного (бортовым радистом) экипажа и проведение мероприятий по обеспечению безопасности полетов на воздушном судне производится согласно нормативным документам Государственной службы гражданской авиации, руководство по летной эксплуатации, наставлении по производству полетов гражданской авиации, руководство по организации летной работы, действующему Наставлению по организации международных перевозок и другим нормативным документам. При выполнении работ по техническому обслуживанию, техническому и восстановительному ремонту планера и двигателей, приборов и электрооборудования, радиооборудования, при работе с горюче - смазочными материалами требуется наличие у рабочих допусков по своей профессии к самостоятельному техническому обслуживанию воздушных судов. Функциональные обязанности членами кабинного и летного экипажа выполняются в соответствии со своим допуском.

8. Тарифтік-біліктілік сипаттамалары сегіз разрядты тарифтік кестеге лайықталып әзірленді.
9. Жұмысшының еңбек кітапшасын толтыру кезінде, сондай-ақ тарифтік разрядты өзгерту кезінде оның кәсібінің атауы БТБА-ға сәйкес жазылады.
10. Қолданылуға ыңғайлы болу мақсатында, БТБА-да қолданылған қабылданған қысқартулар БТБА-ға 1-қосымшаға және алфавиттік көрсеткіш БТБА-ға 2-қосымшаға сәйкес қарастырылған.
11. "Ұшатын аппараттарды (әуе құрылғыларын) пайдалану және ұшу сынақтары" бөлімінде қарастырылған жұмысшы кәсіптері атауларының, олардың БТБА шығарылымы бойынша қолданыстағы атаулары көрсетілген тізбесі 2002 жылғы редакциясында берілген.
2. Ұшатын аппараттарды (әуе құрылғыларын) пайдалану және ұшу сынақтары
1. Планер мен двигательдің авиациялық механик
Параграф 1. Планер мен двигательдің авиациялық механик, 2-разряд
12. Жұмыс сипаттамасы:
Ұшатын аппараттарға техникалық қызмет көрсету барысында дайындау-аяқтау жұмыстарын жасау және оларда орнатылған двигательдерді техникалық регламентпен техникалық қызмет көрсету және планер мен двигательдің ӘК ІІІ және ІV класстар авиациялық технарьдың бастауы бойынша жүзеге асады;
ӘК планер мен двигательдерге техникалық қызмет көрсету барысындағы дайындау - аяқтау жұмыстарының орындалуы баспалдақтың орның ауыстыру мен жинау, арнайы жасақты орнату;
Нысандарды техникалық қызмет көрсетуге дайындау, бұқтырманы, чехолдарды, бекітпелерді, науаны шешу, буксировка кезінде водиланы бекіту және ағыту, гидро және газ жабдықтар негізін қосу және ағыту, агрегатты тазарту, ашық түрдегі топса қосылысын жуу мен майлау және ӘК бекіту.
13. Білуі тиіс:
ӘК және қызмет көрсетілетін ұшатын аппараттар түрлеріне жалпы мәлімдеме, олардың двигательдері және оларға сай элементтері;
қызмет көрсететін АТ сипаттары мен схемаларын пайдалану ережелері, пайдалану-техникалық құжатнама;
техникалық эксплуатация, қызмет көрсететін АТ сақтау және консервация ережесі, техникалық қызмет көрсету кезінде қолданылатын майлар, сұйықтықтар және материалдар оларды белгілеу;
аэродром құрылғыларының, құралдарының, әрекет етуге және белгіленуі, оларды маркалау;
жұмыс орның дайындау тәртібі техникалық қызмет көрсету регламенттерінің барлық түріне арналған.
Арнайы бекітілген бағдарлама бойынша дайындық қажет.
14. Жұмыс үлгілері.
1) Демонтаж-монтаж:
есік, люктардың пилонының экплуатациялық төбесі және двигатель гондолы, аққыштарды және орағыту ілікті ағыту, қақпақтың, двигатель капотының ашылуы мен жабылуы;

8. Тарифно - квалификационные характеристики профессий рабочих разработаны применительно к восьмиразрядной тарифной сетке.
9. При заполнении трудовой книжки рабочего, а также при изменении тарифного разряда наименование его профессии записывается в соответствии с ЕТКС.
10. В целях удобства пользования ЕТКС предусматривает принятые сокращения согласно приложению 1 к ЕТКС и алфавитный указатель профессий рабочих согласно приложению 2 к ЕТКС.
11. Перечень наименований профессий рабочих, предусмотренных разделом "Эксплуатация и летные испытания летательных аппаратов (воздушных судов)", с указанием их наименований по действовавшему выпуску ЕТКС, указан в редакции 2002 года.
Раздел 2. Эксплуатация и летные испытания летательных
аппаратов (воздушных судов)
1. Авиационный механик по планеру и двигателям
Параграф 1. Авиационный механик по планеру и двигателям,
2-разряд
12. Характеристика работ:
Выполнение подготовительно-заключительных работ при техническом обслуживании летательных аппаратов и установленных на них двигателей по техническим регламентам и техническое обслуживание под руководством авиационного техника по планеру и двигателям ВС III и IV классов;
Выполнение подготовительно-заключительных работ при техническом обслуживании планера и двигателей ВС: установка, перемещение и уборка стремянок, трапов, специального снаряжения;
Подготовка объектов к техническому обслуживанию: снятие заглушек, чехлов, стопоров, колодок, подсоединение и отсоединение водила при буксировке, подключение и отключение источников гидро- и газоснабжения, очистка с промывкой агрегатов, промывка и смазка шарнирных соединений открытого типа, закрепление (швартовка) ВС.
13. Должен знать:
общие сведения по конструкции обслуживаемых типов летательных аппаратов и ВС, их двигателей и соответствующих элементов;
правила пользования техническими описаниями и схемами обслуживаемой АТ;
эксплуатационно-техническую документацию;
правила технической эксплуатации, хранения и консервации обслуживаемой АТ, применяемые при техническом обслуживании основные смазки, жидкости и материалы, их назначение;
назначение и принцип действия аэродромного оборудования, приспособлений, инструментов, их маркировку;
порядок подготовки рабочего места для всех видов регламентов технического обслуживания.
Требуется подготовка по установленной специальной программе.
14. Примеры работ.
1) Демонтаж-монтаж:
створок, крышек эксплуатационных лючков пилонов и гондол двигателей;
снятие зализов и обтекателей крыла;
открытие и закрытие крышек, капотов двигателей;

2) Жалпы түрдегі жұмыс:
ӘК-ны, двигательдің және остекленияның кіріс каналын қардан, қыраудан, мұздан тазарту, дөңгелектерді салқындату;
3) Профилактикалық жұмыстар:
турботоңазытқыш құрылғыны, АБЖ ауа-әуе радиаторын, штурвалдың колонкасын, ұшақты басқару педалін, жанаржағар май құйылатын бакты, жол жармасын басқару механизмін, фонарь каркасын ластанудан сақтау;
4) Түзеу жұмыстары:
кіші-гірім ақауды, қаптамадағы сызылған іздерді жою, қанаттардың және артқы қаптамасына жөндеу жұмыстары.
Параграф. 2. Планер мен двигатель бойынша авиациалық механик, 3-разряд
15. Жұмыс сипаттамасы:
Техникалық қызмет көрсету ұшатын жеңіл аппараттардың планері мен двигателіне және оларға орнатылған двигательдердің ӘК ІІІ және IV класстар бойынша орташа және әртүрлі қиындықтағы двигательдердің жұмысы авиациялық технарьдың басшылығымен іске асырылады.
Құрылғы жөнделіп жатқан аймақтағы жұмыстың орындалуын қамтамасыз ету үшін монтажды жұмыстар жасау. ӘК агрегаттарын механизация құралдарын қолданбай тазарту және шаю, сыртқы майлау немесе пресс-майлау арқылы шприцовкалау (қосындыны ажыратпай), үгітілетін нәрселерді, түйіндерді, бөлшектерін (қосылыстарды ажыратпай) сұйық маймен майлау, бөлшектердегі тетіктер арқылы майлау, консервация мақсатында жоғарғы жақтарын майлау, конденсатты немесе жиналған сұйықтықты төгу. Планерға, двигательге және оның жүйесіне сыртқы тексеріс. Тұрған қалыптың дұрыстығын люктың, есіктің, дұрыс жабылғаның, бөгде нәрселердің жоқтығын, сорғы тетіктерінің бітеліп қалмағаның және басқада нәрселердің болмауын қадағалау, түсті дефектоскопия. Жүргізіліп жатқан жөндеуге байланысты тексеріс.
16. Білуі тиіс:
негізгі құрастырылатын және ұшатын аппараттар мен ӘК және олардың двигательдерінің түрлеріне қызмет көрсетілетін техникалық мәлімет, АТ қызмет көрсететін түйіндер мен агрегаттар негізгі жұмыс бағдары мен міндеті;
эксплуатациялы-техникалық құжатнама, техникалық эксплуатация ережесі, регламенттер және техникалық қызмет көрсету технологиясы, қызмет көрсететін АТ сақтау және консервациялау;
марка, сорт, ӘК техникалық қызмет көрсеткенде материалдың шығатын мөлшерін белгілеу, коррозияның түрлері және олардың алдын - алу шаралары.
Арнайы бекітілген бағдарлама бойынша дайындық қажет, планер және двигательдің 2–разряды бойынша авиациялық механиктің 2 жылдан кем емес жұмыс стажы болуы керек.
17. Жұмыс үлгілері:
1) Демонтаж-монтаж:
АБЖ жылудыбысизоляциясы, есіктерді, люктарды, есіктердің, фюзеляждың үстіңгі және астыңғы қаптамасын нығыздау, қақпақ, эксплуатациялы плуон люгінің және гондол двигателінің тік және көлденен тұруы, шамның кептіретін патроны, терезелерге.

2) Работы общего вида:
удаление снега, инея, льда с поверхности ВС, входных каналов двигателя и остекления; охлаждение колес;
3) Профилактические работы:
очистка от загрязнений турбохолодильной установки, воздухо-воздушного радиатора СКВ, колонки штурвала, педалей управления самолетом, баков топливной системы, механизма управления створками шасси, каркаса фонаря;
4) Восстановительные работы:
устранение мелких неисправностей, выведение царапин с обшивки, ремонт перкалевой обшивки крыльев и хвостового оперения.
Параграф 2. Авиационный механик по планеру и двигателям,
3-разряд
15. Характеристика работ:
Техническое обслуживание под руководством авиационного техника по планеру и двигателям сверхлегких летательных аппаратов и установленных на них двигателей по различным видам регламентных работ средней сложности и ВС III и IV классов.
Проведение демонтажно-монтажных работ для обеспечения выполнения работ в зоне демонтируемого изделия. Очистка агрегатов ВС без применения средств механизации и без промывки, наружная смазка или зашприцовка масла через пресс-масленки (без разборки соединений), смазка жидким маслом трущихся поверхностей, узлов, сочленений (без разборки соединений), смазка через зазоры в сочленениях, покрытие смазкой поверхностей в целях консервации, слив конденсата или скопившихся жидкостей. Внешний осмотр планера, двигателей и их систем. Проверка правильности положения и плотности закрытия лючков, дверей, отсутствия посторонних предметов, загрязнений, закупорки дренажных отверстий и других очевидных повреждений, цветная дефектоскопия. Проведение несложных работ по текущему ремонту.
16. Должен знать:
основные конструктивные и технические данные обслуживаемых типов летательных аппаратов и ВС и их двигателей, назначение и принцип работы основных узлов и агрегатов обслуживаемой АТ;
эксплуатационно-техническую документацию, правила технической эксплуатации, регламенты и технологию технического обслуживания, хранения и консервации обслуживаемой АТ;
назначение, марки, сорта, нормы расхода материалов, применяемых при техническом обслуживании ВС, виды коррозии и способы ее предотвращения.
Требуется подготовка по установленной специальной программе, стаж работы авиационным механиком по планеру и двигателем 2-го разряда не менее двух лет.
17. Примеры работ.
1) Демонтаж-монтаж:
тепло-звуко-изоляции СКВ, уплотнений дверей, люков, створок, полов верхней и нижней палубы фюзеляжа, крышек, эксплуатационных лючков пилонов и гондол двигателей, горизонтального и вертикального оперения, осушительных патронов фонаря, окон;

2) Жалпы түрдегі жұмыстар (техникалық қызмет көрсету):
АБЖ турбротоңазытқышындағы майды ауыстыру.
3) Профилактикалық жұмыстар:
шығатын клапанды, КРАЖ фильтрін, басқару жүйесінің бағыттау ролигін және тросты, гидробактың әуе фильтрын, сумен қамтамасыз ету жүйесінің агрегатын және қоқыстарды жою, тот басқан есіктің, люктың, есіктің тұтқаларын, креслолардың бекітілген түйіндерін, руль, киля, стабилизаторларды ластанудан тазалау, тығыздалған ауамен әуе жанармай мен май фильтрларын двигатель жиклерін тазарту, үрлеу, ТЖА двигателінің термокорпусындағы майды бактан және гидрожүйенің қалдықтарының конденсатын, сумен жабдықтау жүйесіндегі бактағы суды, май айналым жүйесіндегі барлық майды ағызу, дезинфекция, антистатикпен өңдеу, нысанды кептіру;
4) Техникалық деңгейді бақылау:
АБЖ жылудыбысизоляциясының қатайуы, байланатын ременьдерді және олардың бекітілуін, авариялық құтқаратын құралдар, күштеп бекіту турбоқұбырлар, жүк кабинасының шварттық сеткасының барын тексеру, байланатын ременьдер және тұрмыстық құралданған жеке үстелдер, фюзеляждың тот басқан клапандарының конденсаты;
5) Түзету жұмыстары:
Конструкция элементтеріне демонтажсыз кіші-гірім жөндеу жұмыстары (ақауларды бұрғылау, жапсырма жасау және тағы басқа).
2. Құралдар мен электр құралдар бойынша авиациялы механик
Парагаф 1. Құралдар мен электр құралдар бойынша авиациялы механик, 2-разряд
18. Жұмыс сипаттамасы:
Дайындау-бекіту жұмыстарын орындау ұшатын аппараттардың құрылғылары мен электр құралдарына техникалық қызмет көрсету және ӘК ІІІ пен IV класстағы құрылғыларға және электр құралдарына техникалық қызмет жасау барысы авиациялық технарьдың басшылығымен орындалады;
Дайындау-бекіту жұмыстары барысында ӘК құрылғыларына және электр құралдарына техникалық қызмет көрсету және олардың ақауларын жою, орнату, баспалдақтың орның ауыстыру және жинау, арнайы құралдар;
Техникалық қызмет көрсетілген нысандарды пайдалануға дайындау, бұқтырманы толық статистикалық қысым қабылдағышынан ағыту және орнату, ӘК электр құрылғы көздерін қосу және ажырату, қарауға арналған люктарды ашу, жабу және құрылғылар блогы мен электр құралдар демонтажы. Құрылғылар мен электр құралдарды сыртқы тексеру және оларды тазарту.

2) Работы общего вида (технологическое обслуживание):
замена (дозаправка) масла в турбохолодильнике СКВ;
3) Профилактические работы: очистка от загрязнений выпускного клапана, фильтров САРД, тросов и направляющих роликов системы управления, воздушного фильтра гидробака, агрегатов системы водоснабжения и удаления отбросов, дренажных отверстий дверей, люков, створок, узлов крепления кресел, рулей, киля, стабилизатора, промывка, продувка сжатым воздухом воздушных, топливных и масляных фильтров и жиклеров двигателя, слив (полный) масла из бака и конденсата из влаго-отстойников гидросистемы, воды из баков системы водоснабжения, масла из всех сливных точек маслосистемы, из корпуса термо-корректора КТА двигателя, зашприцовка масла в пресс-масленки шарнирных соединений и ходовых винтов управления самолетом, шасси, смазка наружных поверхностей, уплотнений, замков запирания, узлов навески дверей, люков, створок, узлов крепления рулей, киля, стабилизатора, тросовой проводки двигателя, дезинфекция, обработка антистатиком, просушивание объекта;
4) Контроль технического состояния:
крепления теплозвукоизоляции СКВ, привязных ремней и регулировки их стопорения, аварийно-спасательных средств, трубопроводов силовой установки, проверка наличия швартовочных сеток грузового отсека (кабины), привязных ремней и индивидуальных столиков бытового оборудования, конденсата в дренажных клапанах фюзеляжа;
5) Восстановительные работы:
мелкий ремонт элементов конструкции без проведения демонтажных работ (засверловка трещин, установка накладок и так подобнее).
2. Авиационный механик по приборам и электрооборудованию
Параграф 1. Авиационный механик по приборам и
электрооборудованию, 2-разряд
18. Характеристика работ:
Выполнение подготовительно-заключительных работ при техническом обслуживании приборов и электрооборудования летательных аппаратов и техническое обслуживание под руководством авиационного техника по приборам и электрооборудованию ВС III и IV классов;
Выполнение подготовительно-заключительных работ при техническом обслуживании приборов и электрооборудования ВС и устранении их неисправностей: установка, перемещение и уборка стремянок, специального снаряжения;
Подготовка объектов технического обслуживания к использованию: снятие и установка заглушек на приемники полного статического давления, подключение и отключение источников электроснабжения к ВС, открытие, закрытие лючков для осмотра и демонтажа блоков приборов и электрооборудования. Внешний осмотр приборов и электрооборудования и их очистка.

19. Білуі тиіс:
Ұшатын аппараттар мен ӘК түрлеріне қызмет көрсететін құрылғылар мен электр құралдарды құрастыру элементі жайлы мәлімет, олардың техникалық сипаттамасы мен схемасын пайдалану ережесі, эксплуатациялық-техникалық құжатнама;
ӘК түрлерінің құрылғылары мен электр құралдары техникалық экплуатациялау мен техникалық қызмет көрсету ережесі;
БТА және ОҚ бекіту және оларды күту ережелері, құрылғылар мен құралдарға техникалық қызмет көрсету кезінде қолданылатын негізгі материалдар, қосалқы бөлектер, құрал–саймандар, олардың маркировкасы, А және РЭҚ барлық түріне техникалық қызмет көрсету үшін жұмыс орындарын дайындау тәртібі.
Арнайы бекітілген бағдарлама бойынша дайындық қажет.
20. Жұмыс үлгілері:
1) Демонтаж-монтаж:
өрт түтіндабылқағу сәуле лампаларына, өртсөндіргіш, дюриттік шланг, құрылғылардағы сәуле түсіруші лампа, қабылдағыш термометр, жылжымалы оттегі құрылғылары, компенсациялы сымдарды оқшаулау, техникалық бөліктердегі сәуле түсіруші лампалар, электр қайнатқыш, экипаж мүшелерінің жеке желдеткіштері;
2) Тексеру мен дефектация:
РИМАТ және ШББТ тектес тетіктерді, статистикалық және динамикалық қысым қабылдағышының платы, Авариялық жарық беретін шамдар;
3) Профилактикалық жұмыстар:
ластанудан тазарту, коррозия іздерін жою, жабдықталған тақтаны тазалау, басқару пультын және басқада құрылғыларды шаңнан тазарту, ОБҚ оттек құрылғысы бекітілген орынан және двигательді бақылау және жанармай жүйесін ластанудан тазалау, БАНО тектес фарды тазалау, лампа импульсті маяктың лампасын кірден тазалау;
4) Техникалық жағдай бақылауы:
өрт сөндіргіштің басындағы тетіктің сау болуын және онда пломбаның бар екендігін тексеру, сыртқы ауа термометрінің дұрыстығын, СҮФТ-250 тектес түрлендіргіштің бекітілуін, АКСБ-2 блогы, оттекті құрылғы, двигательді бақылау және жанармай жүйесі құрылғылары, ОБҚ, УКС және сауле беру арматуралары.
Параграф 2. Құралдар мен электр құралдар бойынша авиациялы механик, 3-разряд
21. Жұмыс сипаттамасы:
ӘК ІІІ және IV класс орташа ауырлық регламенті бойынша ұшатын аппараттардың өрке қарсы, оттекті, электр техникалық, электр жабдық құрылғылары мен жалпы құрылғылар бойынша техникалық қызмет көрсету авиациялық технардың басшылығымен өтеді;
Негізгі істелетін жұмыс: демонтажды-монтажды А және РЭҚ жөндеуден өтетін аймақты қамтамасыз ету, құрылғылар мен электр құралдарға сыртқы шолу жасау люкты, пердені ашпай олардың тазалығын, бөгде заттардың жоқтығын, айтарлықтай зардап жоқтығын тексеру, ақырғы ағытқыштарды сырттай майлау және генератордың тығыздау-майлауы арқылы зашприцовкалау, құрылғылар мен құралдарды тазартуға, бояуға, майлауға, оларды құрауға арналған жеңіл жөндеуге және А және РЭҚ зертханасындағы жеңіл жөндеу жұмыстарын дайындау.

19. Должен знать:
общие сведения о конструкции элементов приборов и электрооборудования обслуживаемых типов летательных аппаратов и ВС, правила пользования их техническими описаниями и схемами, эксплуатационно-техническую документацию;
правила технической эксплуатации и технического обслуживания приборов и электрооборудования обслуживаемых типов ВС;
назначение КПА и СИ, правила ухода за ними, применяемые при техническом обслуживании приборов и электрооборудования основные материалы, запасные части, инструмент, их маркировку, порядок подготовки рабочих мест для всех видов технического обслуживания А и РЭО.
Требуется подготовка по установленной специальной программе.
20. Примеры работ.
1) Демонтаж-монтаж: осветительных ламп в дымосигнализаторах пожара, огнетушителей, дюритовых шлангов, ламп подсвета в приборах, приемников термометров, переносных кислородных приборов, изоляции компенсационных проводов, ламп освещения в технических отсеках, электрокипятильников, индивидуальных вентиляторов членов экипажа;
2) Осмотр и дефектация: датчиков типа РИО и ДУА, плат приемников статического и динамического давления, светильников аварийного освещения;
3) Профилактические работы: удаление загрязнений, следов коррозии, протирка приборных досок, пультов управления и снятых приборов от пыли, удаление загрязнений с мест установки кислородного оборудования и приборов контроля двигателей и топливной системы, СОК, очистка фар типа БАНО, ламп импульсного маяка от грязи;
4) Контроль технического состояния: наличия и целостности пломбировки нажимного винта затвора огнетушителя, исправности термометра наружного воздуха, крепления преобразователя типа ПТС-250, блока БСПК-2, кислородного оборудования, приборов контроля двигателей и топливной системы, СОК, арматуры освещения и УФО.
Параграф 2. Авиационный механик по приборам и
электрооборудованию, 3-разряд
21. Характеристика работ:
Техническое обслуживание под руководством авиационного техника по приборам и электрооборудованию приборного, электротехнического, кислородного и противопожарного оборудования летательных аппаратов по регламентам средней сложности и ВС III и IV классов.
Выполнение основных работ: демонтажно-монтажные работы для обеспечения выполнения работ в зоне демонтируемого изделия А и РЭО, внешний осмотр приборов и электрооборудования без вскрытия крышек лючков, панелей и проверка их чистоты, отсутствия посторонних предметов, очевидных повреждений, наружная смазка концевых выключателей и зашприцовка масла через пресс-масленки генераторов, проведение работ по очистке, окраске и смазке приборов и электрооборудования, несложных операций по их сборке, разборке и несложного ремонта в лаборатории А и РЭО.

22. Білуі тиіс:
қызмет көрсетілетін ӘК және ұшатын аппараттар жайлы жалпы мәліметтерді, эксплуатациялы-жөңдеу жұмыстарының құжатнамасы, техникалық эксплуатацияның ережесін, сақтау, қызмет көрсететін А және РЭҚ құралдарын консервациялау, демонтаж және монтаж технологиясын, орындалып жатқан жұмыстың көлеміндегі авиациялық құрылғылар мен электр құралдардың функционалды және фидерлі сызбасын, авиациялық құрылғылар мен электр құралдардың жұмыс талаптарын, белгіленуін, БҚА және ОҚ жеңіл түрлерін белгілеу, пайдалану ережелері, сақтау және консервация, құрылғылар мен электр құралдардың ақауларын табу және оларды жою, техникалық қызмет көрсету кезінде пайдаланылатын материалдар, қосалқы бөлшектер, құралдар олардың белгіленуі және маркировка, электр техника, механиканың негізгі қағидаларын.
Арнайы бекітілген бағдарлама бойынша дайындық қажет, құрылғылар мен электр құралдар бойынша 2 разрядтағы авиациялы механик бір жылдан кем емес жұмыс өтілімі болу керек.
23. Жұмыс үлгілері.
1) Демонтаж-монтаж:
курстық жүйенің блогына, коррекциялы механизмға, ГИК-1 компас түріне, лентасозғыш механизмге, ажыратқыш және қосқышқа, электр жгуттың күш түсіру құрылғыларына, шығару двигателі мен ҚКҚ автоматика қорабына;
2) Тексеру мен дефектация:
өртке қарсы құрылғылар және олардың орналасу орны, дабылқаққыштардың тетіктерін, ажыратқыш және қосқыштарды, құрал-сайман тақтасын, қалқанша, тетік, оттегі жүйесінің лампасы мен двигательді бақылау және жанармай жүйесі, ОБҚ электрлі ажырағышы;
3) Профилактикалы жұмыстар:
жуу, тазарту, турбинаның артындағы газдың температурасын өлшейтін кіретін тесікті майлау, шассидің ақырғы ажыратқыштарын лайдан тазалау және оларды майлау;
4) Техникалық жағдайды тексеру:
өрт сөндіргіштің қысымын тексеру, орнатылған түтіндабылқаққыш пен өрт дабылқаққышының жүйесін бақылау, ау қысымы қабылдағышы жүйесінің қызып кетуін, АҚСБ фарлары, маяктар, құралдар мен пульттарға жарық беретін тақта, АҚК түрлерінің қысым дабылқаққыштары, вариометров мен дымқылсақтағыштың бекіткіші, жапқыш жүйесіндегі тетік, стабилизатор, шасси, шабуылдың бағытын белгілейтін тетік, астрокомпастың дегидаторы, өңдеудің нақтылығына көз жеткізу және изоляцияда бұзылудың жоқтығын, термобу науа ажырамасы сымдарының қосылыстары, МБЖ регистрына арналған перфаленттың бар екенін;
5) Түзету жұмыстары:
жұмсақ дәнекермен термобудың жиектерін және электр құрылғылардың проводнигін дәнекерлеу, ӘК тіреуіштеріне төсеу, нығайту және дәнекерлеу, алдыңғы бөлікшесіндегі жгуттың және кабельдің ілігін, қызмет көрсетіліп жатқан ӘК құралдары және электр жабдықтарындағы қарапайым ақаулықтарды табу және жою.

22. Должен знать:
общие сведения об обслуживаемых летательных аппаратах и ВС, эксплуатационно-ремонтную документацию, правила технической эксплуатации, хранения, консервации обслуживаемых изделий А и РЭО, технологию демонтажа и монтажа, функциональные и фидерные схемы авиационных приборов и электрооборудования в пределах выполняемых работ, назначение, устройство и принцип работы авиационных приборов и электрооборудования, назначение несложных КПА и СИ, правила пользования, хранения и консервации, способы обнаружения и устранения неисправностей приборов и электрооборудования, применяемые при техническом обслуживании материалы, запасные части, инструмент, их назначение и маркировку, основные законы электротехники, механики.
Требуется подготовка по установленной специальной программе, стаж работы авиационным механиком по приборам и электрооборудованию 2-го разряда не менее одного года.
23. Примеры работ.
1) Демонтаж-монтаж: блоков курсовой системы, коррекционного механизма, компаса типа ГИК-1, лентопротяжного механизма, выключателей и переключателей, электро-жгутов силовых установок, коробки автоматики запуска двигателя и ВСУ;
2) Осмотр и дефектация: противопожарного оборудования и мест его установки, кнопок сигнализаторов, выключателей и переключателей, приборных досок, щитков, кнопок, ламп кислородной системы и приборов контроля двигателей и топливной системы, расстыковочных электрических разъемов СОК;
3) Профилактические работы: мойка, очистка, смазка входных отверстий термопар замера температуры газа за турбиной, удаление загрязнений с концевых выключателей шасси и их смазка;
4) Контроль технического состояния: проверка давления в огнетушителях, системы дымоизвещения и сигнализации пожара встроенным контролем, системы обогрева приемников воздушного давления, фар БАНО, маяков, табло подсвета приборов и пультов, сигнализаторов давления типа ВУД, крепления вариометров, влагоотстойников, датчиков в системе закрылков, стабилизатора, шасси, датчиков углов атаки, дегидаторов астрокомпаса, надежности отбортовки и отсутствия повреждения изоляции, подсоединения компенсационных проводов к разъемной колодке термопар, наличия тарировочных перфолент для регистраторов МСРП;
5) Восстановительные работы: пайка мягкими припоями наконечников термопар и проводников электроприборов, прокладывание, крепление и пайка на опорах ВС, в носовых отсеках крыла жгутов и кабелей, выявление и устранение несложных неисправностей приборов и электрооборудования на обслуживаемой АТ.

3. Радио жабдық бойынша авиациялы механик
Параграф 1. Радио жабдық бойынша авиациялы механик, 2-разряд
24. Жұмыс сипаттамасы:
III және IV класстарының ӘК радио жабдық бойынша әуе технигінің басшылығымен ұшатын аппараттардың радиожабдығында техникалы қызмет көрсету барысында және техникалы қызмет көрсету барысында дайындау - аяқтау жұмыстарын орындау;
Радио жабдықта техникалы қызмет көрсету барысында дайындау-аяқтау жұмыстарын және ақауларды жою жұмысын орындау:
орнату, басқышты, жолдарды, арнайы жабдықтың орнын ауыстыру және жинау;
Техникалы қызмет көрсететін нысандарды қолдануға дайындау:
АА бітеуішін және УҚС радиостанцияларды, ұзындық өлшеуішті, ұшақ жүргізгіш жауаптыларын және радио жабдықтың басқада жүйешелерін түсіру және орнату, радио жабдықтың блоктарын алу үшін және қарау үшін люктарды ашу және жабу. Антенналарды және олардың орағытуларын, жүйешелерді және электр жабдықтың блогын сыртынан қарау және оларды тазарту.
25. Білуі тиіс:
ұшатын аппараттардың түрлерін және ӘК қызмет көрсететін радиожабдығының элементтері жайлы жалпы мағлұмат, олардың техникалы сызба және үлгілерді пайдалану ережесі, эксплуатациалы-техникалы құжатнаманы, техникалы эксплуатацияның ережесі және ӘК тектес қызмет көрсетілетін радио жабдықта техникалы қызмет көрсету, ӘК бақылау-тексеру аппаратурасының және өлшеу құралдарының белгіленуі, оларды күту ережелері, радиожабдыты техникалы қызмет көрсету кезінде пайдаланылатын негізгі материалдар, қосалқы бөлшектер және құралдар, оларды таңбалау, техникалы қызмет көрсету регламентінің барлық түріне жұмыс орның дайындау тізімі.
Арнайы бекітілген бағдарлама бойынша дайындық қажет.
26. Жұмыс үлгілері.
1) Демонтаж-монтаж:
радиоаппаратураның ақаулы метализациясын, "АРФА" тектес магнитофондағы кассеталар, ұзындық өлшегіштің антеннасына бітеуіштер, ұшақтың жауапбергіші;
2) Тексеру және ақаулыққа жатқызу:
авиагарнитуралар, антенналар, олардың сырты және орағытуларын, радиобиіктікөлшегіштер, ұзындықөлшегіштер, қатіқандар, пульттар, радиобиіктікөлшегіштер, қашықтықөлшегіштер, щит, пульт, кнопкалар, тану жауапбергіштерінің және ұшақжүргізгіштің шамдарын;
3) Профилактикалық жұмыстар:
антенналардың, олардың панельдерін, сыртын және радио жабдықтың амортизациялы тіреулерінің кірін тазарту;
4) Техникалы жағдайды бақылау:
ША электр жгуттарын созу және бақылау, ұшақтың жауап бергіштерін және ҚҚДЖ бекітілуінің нақтылығын тексеру;
5) Жаңарту жұмыстары:
авиагарнитуралардың шнурларына ұсақ жөндеу жұмыстары.
Параграф 2. Радио жабдық бойынша авиациялы механик, 3-разряд
27. Жұмыс сипаттамасы:
Орташа күрделі әртүрлі регламент бойынша ұшатын аппараттардың радиожабдығына және III және IV класстардағы ӘК радио жабдық бойынша авиациялы техниктің басшылығымен техникалы қызмет көрсету;
Негізгі жұмыстарды орындау: А және РЭҚ өнім монтаждалып жатқан аймақта жұмыстың орындалуын қамтамасыз ету үшін демонтаж-монтаж, люктарды, панельдерді ашпай сыртқы тексеру және болуы мүмкін ақаулардың лас нәрселердің жоқтығын тексеру, радио жабдықты тазарту, бояу және майлау, оны құрау, бөлшектеу бойынша қарапайым операцияларды орындау.

3. Авиационный механик по радиооборудованию
Параграф 1. Авиационный механик по радиооборудованию, 2-разряд
24. Характеристика работ:
Выполнение подготовительно-заключительных работ при техническом обслуживании радиоооборудования летательных аппаратов и техническое обслуживание под руководством авиационного техника по радиооборудованию ВС III и IV классов;
Выполнение подготовительно-заключительных работ при техническом обслуживании радиооборудования и устранении неисправностей: установка, перемещение и уборка стремянок, трапов, специального снаряжения;
Подготовка объектов технического обслуживания к использованию: снятие и установка заглушек КВ и УКВ радиостанций, дальномера, ответчиков самолетовождения и других подсистем радиооборудования, открытие, закрытие лючков для осмотра и съемки блоков радиооборудования. Внешний осмотр антенн и их обтекателей, подсистем и блоков радиооборудования и их очистка.
25. Должен знать:
общие сведения о конструкции элементов радиооборудования обслуживаемых типов летательных аппаратов и ВС, правила пользования их техническими схемами и описаниями, эксплуатационно-техническую документацию, правила технической эксплуатации и технического обслуживания радиооборудования обслуживаемых типов ВС, назначение контрольно-проверочной аппаратуры ВС и средств измерения и правила ухода за ними, применяемые при техническом обслуживании радиооборудования основные материалы, запасные части и инструмент, их маркировку, порядок подготовки рабочего места для всех видов регламента технического обслуживания.
Требуется подготовка по установленной специальной программе.
26. Примеры работ.
1) Демонтаж-монтаж: дефектной металлизации радиоаппаратуры, кассеты в магнитофоне типа "АРФА", заглушек на антенны дальномера, самолетные ответчики;
2) Осмотр и дефектация: авиагарнитур, антенн, их кожухов и обтекателей, радиовысотомеров, дальномеров, щитков, пультов, кнопок, ламп ответчиков опознавания и самолетовождения;
3) Профилактические работы: удаление загрязнений антенн, их обтекателей, панелей, кожухов и амортизационных подставок радиоаппаратуры;
4) Контроль технического состояния: затяжки и контровки ШР электрожгутов, надежности крепления самолетных ответчиков и ССО;
5) Восстановительные работы: мелкий ремонт шнуров авиагарнитур.
Параграф 2. Авиационный механик по радиооборудованию, 3-разряд
27. Характеристика работ:
Техническое обслуживание радиооборудования летательных аппаратов по различным регламентам средней сложности и ВС III и IV классов под руководством авиационного техника по радиооборудованию;
Выполнение основных работ: демонтаж-монтаж для обеспечения выполнения работ в зоне демонтируемого изделия А и РЭО, внешний осмотр без вскрытия лючков, панелей и проверка отсутствия очевидных повреждений, загрязнений, очистка, окраска и смазка радиооборудования, несложные операции по его разборке, сборке, несложный ремонт.

28. Білуі тиіс:
қызмет көрсетіліп жатқан ұшатын және ӘК жайлы жалпы мәліметтер, радио жабдықта техникалы қызмет көрсетудің регламенты, эксплуатациялы - жөндеу құжатнамасы және техникалы эксплуатациялау ережесі, радио жабдықты сақтау және консервациялау, қызмет көрсетіліп жатқан құрылғылардың белгіленуі, құрылымы және жұмыс мақсаты, қызмет көрсетіліп жатқан радио жабдықтың ақауларын табу тәсілдері және оларды жою, қарапайым БТА және ӨҚ белгіленуі және жұмыс мақсаты, радио жабдыққа қызмет көрсету барысында пайдаланылатын материалдар, олардың белгіленуі және таңбалау, радиотехниканың, электрониканың және радиолокацияның негізгі заңдары.
Арнайы бекітілген бағдарлама бойынша дайындық қажет, радио жабдық бойынша 2- разрядты авиациялы механик ретінде жұмыс стажы екі жылдан кем болмауы тиіс.
29. Жұмыс үлгілері.
1) Демонтаж-монтаж:
ҰСҚ, магнитофондардың, авиагарнитуралардың, микрофондардың, нажағайшеберлерінің, радиобиіктік өлшегіштердің блогының, радиокомпастың қабылдағыштарының бөлек тораптарын.
2) Тексеру және ақаулыққа жатқызу:
жоғары жиілікті кабельдер, электрсымдар, штепсельді және жоғары жиілікті ажырамдарды, тангент, дабылқаққыштар, қосқыш және ажыратқыштар, радиолокатордың және радиобиіктік өлшегіштердің жағдайын жәнеблоктарының бегітілуін және тағы басқа.
3) Техникалы жағдайды бақылау:
РЭҚ блоктарындағы сақтандырғыштарды және қосалқыларды, иілгіш шнурлар және олардың ША, пассажирларды хабарландыру жүйесі, радио жабдықты металлдау, АРК радиодевиациясын, 021, 081 өнімдерін пломбалау, антенналарды бекіту және антенналы кабельдерді.
4) Жаңарту жұмыстары:
мегафондардың батареясын ауыстыру, фидерлі сызбаға сәйкес штепсельді ажыратқыштарды дәнекерлеу, нажағай - шеберлерінің ақаулықтарын жою.
4. Жанар-жағармай материалдары бойынша авиациалық техник
Параграф 1. Жанар-жағармай материалдары бойынша авиациалық техник, 4-разряд
30. Жұмыс сипаттамасы:
Құбырларды, бекіткіш арматураларды, үлестіретін крандарды, резервуарлардың тыныстық және сақтандырғыш клапандарын, гидроамортизаторлардың астыңғы ағызу құрылғысын, авиациялы жылумен қамтамасыз ету нысандарына техникалы қызмет көрсету және эксплуатациялау, стационарлы және ӘК авиожанаржағармаймен толтыру қозғалмалы құралдарын, гидрантты реттегіштерді және ӘК орталықтандырылған жартылай автоматтандырылған жүйесінің қосылу колонкаларын және авиа ЖЖМ нысандарды қамтамасыз ету;
Жұмыс құжатнамасын жүргізу және авиациялы жанармаймен қамтамасыз ету нысандарын арнайы жабдықтандыру және технологиялы жұмыстарды өткізудің регламентті кестесін жасау.

28. Должен знать:
общие сведения об обслуживаемых летательных аппаратах и ВС, регламенты технического обслуживания радиооборудования, эксплуатационно-ремонтную документацию и правила технической эксплуатации, хранения и консервации радиооборудования, назначение, устройство и принцип работы обслуживаемых приборов, способы обнаружения и устранения неисправности обслуживаемого радиооборудования, назначение и принцип действия несложных КПА и СИ, применяемые при техническом обслуживании радиооборудования материалы, их назначение и маркировку, основные законы радиотехники, электроники и радиолокации.
Требуется подготовка по установленной специальной программе, стаж работы авиационным механиком по радиооборудованию 2-го разряда не менее двух лет.
29. Примеры работ.
1) Демонтаж-монтаж: отдельных блоков СПУ, СПГУ, магнитофонов, авиагарнитур, микрофонов, грозоразрядников, блоков радиовысотомера, приемника радиокомпаса;
2) Осмотр и дефектация: высокочастотных кабелей, электропроводки, штепсельных и высокочастотных разъемов, тангент, сигнализаторов, выключателей и переключателей, состояния и крепления блоков радиолокатора, радиовысотомера и так далее;
3) Контроль технического состояния: предохранителей на блоках РЭО и запасных, гибких шнуров и их ШР, системы оповещения пассажиров, металлизации радиоаппаратуры, графиков радиодевиации АРК, пломбирования изделий 021, 081, крепления антенны и антенных кабелей;
4) Восстановительные работы: замена батарей мегафонов, перепайка штепсельных разъемов согласно фидерным схемам, устранение неисправностей грозо-разрядников.
4. Авиационный техник по горюче-смазочным материалам
Параграф 1. Авиационный техник по горюче-смазочным
материалам, 4-разряд
30. Характеристика работ:
Техническое обслуживание и эксплуатация трубопроводов, запорной арматуры, раздаточных кранов, дыхательных и предохранительных клапанов резервуаров, устройств нижнего слива авиатоплива гидро-амортизаторов объектов авиационного топливо-обеспечения, стационарных и передвижных средств заправки ВС авиатопливом, гидрантных регуляторов и присоединительных колонок полуавтоматизированных систем централизованной заправки ВС и объектов обеспечения авиа ГСМ;
Ведение рабочей документации и составление графиков проведения регламентных работ технологического и специального оборудования объектов авиационного топливо-обеспечения.

31. Білуі тиіс:
қызмет көрсетіліп жатқан жабдықтың және авиациялы жанармаймен қамтамасыз ету нысандарының құрылымын, ӘК орталықтандырылған жартылай автоматты жүйесінің құрылымы, қағидалы және монтажды сызбасы, техникалы қызмет көрсету бойынша регламентті жұмыстарды өткізу түрлері және технологиясы, фильтрлардың, сорғыш құрылғылардың, бекіту аппаратураларының ақаулықтарын жою тәсілдері, сынамаларды алу үлгілері және авиациялы жанармайдың, майлардың және арнайы сұйықтықтың негізгі маркалары, судың бар екенін анықтау тәсілдері, механикалы қоспалар және авиа ЖЖМ қалыңдығын, жапсырмалардың өлшемі, есептеудің ережесі, авиа ЖЖМ сапасын өлшейтін құралдармен тексеру әдістемесі.
Орта кәсіптік білім қажет.
32. Жұмыс үлгілері.
1) Фильтроэлементтерді бөлшектеу, ауыстыру және жуу, авиациялы жанармай және май үшін фильтрларды сүрту және құрау;
2) Қозғалатын және станционарлы АТ толтыруға пайдаланылатын агрегаттардың бірдей емес тармағын стендте гидравликалы сынау;
3) Авиациялы керосинді және майдың қоспасын дайындау және олардың сапасын жақсарту, авиациялы майларды және жанармайларды кептіру және тазарту;
4) Авиажанармайдын, майдын, авиа ЖЖМ тазалығын (судын жоқтығын және ұсақ қоспалардын жоқтығын) және қоюлығын анықтау;
5) Авиациялы жанармайдың сынама өндірушісінің жұмысын тексеру, бұл құрылғы резервуарлардағы авиациялы жанармайдың деңгейін, қалқып жүретін қоршаулы құрылғыны өлшеу үшін, басқарылуымен сақпан;
6) Сорғыштарды және электр двигательдерді орталықтандыру.
Параграф 2. Жанар-жағармай материалдары бойынша авиациалық техник, 5-разряд
33. Жұмыс сипаттамасы:
Авиациялы жанармаймен қамтамасыз ету нысанын және әуе судаларын авиажанармаймен толтыру орталықтандырылған автоматты жүйесіне техникалы қызмет көрсету және құрылғыларын эксплуатациялау;
Авиациялы керосинге, гидрантты реттегіштерге және сағатына 200 м3 өндірістілікпен ӘК авиажанармаймен толтыру орталықтандырылған автоматтандырылған жүйенің қосатын колонкаларына кристалдануға қарсы сұйықтықты қосуға арналған мөлшерлеуіштердің жұмысын сынау және реттеу; Жөндеу-жаңарту жұмыстарын орындау.
34. Білуі тиіс:
жабдықтың және ұшақтарды авиациялы жанармаймен толтыру орталықтандырылған автоматты жүйелердің құрылымы және техникалы мәліметтері, қағидалы және монтажды сызбасы, жанармайлы және майлы қамтамасыз ету түрлерінің барлығын техникалы қызмет көрсету технологиясының және регламенті, тозған тораптар мен бөлшектерді жаңарту тәсілдері, отандық және шетелдік авиажанармай және АТ үшін майлардың маркалардың өзара араласуы, авиаЖЖМ жаңа маркаларымен жұмыс істеу ережесі және олардың құрамы, авариялы және қабылданбаған авиатехникадан сына алу ережесі, ӘК авиажанармай және арнайы сұйықтықтарды шығындау нормасы, сапа көрсеткіштерін өлшеу құралдарының қателіктерінің мөлшерін және авиаЖЖМ есебін.
Орта кәсіптік білім қажет, 4-разрядты жанғыш-жұққыш авиациялы техник ретінде жұмыс стажы екі жылдан кем болмауы тиіс.

31. Должен знать:
устройство, принципиальные и монтажные схемы обслуживаемого оборудования и устройств объектов авиационного топливо-обеспечения, полуавтоматизированных систем централизованной заправки ВС, технологию и виды проведения регламентных работ по техническому обслуживанию, способы устранения неисправностей в работе фильтров, насосных установок, запорной аппаратуры, правила отбора проб и основные марки авиационного топлива, масел и специальных жидкостей, методы определения наличия воды, механических примесей и плотности авиа ГСМ, дозировки присадки, правила учета, методику проверки измерительными средствами качества авиа ГСМ.
Требуется среднее профессиональное образование.
32. Примеры работ.
1) Разборка, замена и промывка фильтроэлементов, протирка и сборка фильтров для авиационного топлива и масел;
2) Гидравлические испытания на стенде непарных рукавов передвижных и стационарных агрегатов, применяемых для заправки АТ;
3) Приготовление смесей авиационного керосина и масла и исправление их качества, осушка и очистка авиационных масел и топлива;
4) Определение чистоты (содержание воды и механических примесей) и плотности авиатоплива, масел, авиа ГСМ;
5) Проверка работы пробоотборников авиационного топлива, устройства для измерения уровня авиационного топлива в резервуарах, плавающего заборного устройства, хлопушки с управлением;
6) Центровка насосов и электродвигателей.
Параграф 2. Авиационный техник по горюче-смазочным
материалам, 5-разряд
33. Характеристика работ:
Техническое обслуживание и эксплуатация устройств объектов авиационного топливо-обеспечения и автоматизированных систем централизованной заправки воздушных судов авиатопливом;
Испытание и регулировка работы дозаторов, предназначенных для добавления противо-кристаллизационной жидкости в авиационный керосин, гидрантных регуляторов и присоединительных колонок автоматизированных систем централизованной заправки ВС авиатопливом производительностью до 200 м3/час. Выполнение ремонтно-восстановительных работ.
34. Должен знать:
устройство, технические данные, принципиальные и монтажные схемы оборудования и автоматизированных систем централизованной заправки самолетов авиационным топливом, регламенты и технологию технического обслуживания всех видов топливного и масляного обеспечения, способы восстановления изношенных узлов и деталей, взаимозаменяемость отечественных и зарубежных марок авиатоплива и масел для АТ, правила работы с новыми марками авиа ГСМ и их свойства, правила отбора проб с аварийной и отказавшей авиатехники, нормы расхода авиатоплива и специальных жидкостей на ВС, величину погрешности средств измерений показателей качества и учета авиа ГСМ.
Требуется среднее профессиональное образование, стаж работы авиационным техником по горюче-смазочным материалам 4-го разряда не менее двух лет.

35. Жұмыс үлгілері.
Жанармаймен қамтамасыз ету нысандарының жабдықтарының жұмыс қабілеттілігін жөндеу жұмыстарынан кейін тексеру, авариялы және қабылданбаған авиатехникадан сынама алу, сапа көрсеткіштерін өлшеу құралдарының жағдайын тексеру және авиажанармай, май, май және арнайы сұйықтықты есептеу.
Параграф 3. Жанар-жағармай материалдары бойынша авиациалық техник, 6-разряд
36. Жұмыс сипаттамасы:
Шетелдік жоғары автоматтандырылған және отандық жоғары өндірістік автоматтандырылған сағатына 200 м3 жоғары өндірістік ұшақтарды авиаұшқыштың жанармай толтыратын орталықтандырылған техникалы жабдыққа техникалы қызмет көрсету және эксплуатациялау ережесі. Күрделі ақауларды жою және авиаЖЖМ құралдарын, авиаЖЖМ өлшейтін құралдарының және авиаЖЖМ сапалы көрсеткіштерін есептейтін құралдардың жұмыстарын реттеу. Біліктілігі төмен жанар-жағармай материалдары бойынша авиациялы техниктердің жұмысын басқару.
37. Білуі тиіс:
ЖЖМ қызметінің нысандарының технологиялы конструкциясы, фильтрлауды, мөлшерлеу құралдарын дайындау, авиаЖЖМ және арнайы сұйықтықтарды сақтау және тасымалдау, ЖЖМ қызметінің технологиялы нысандарын жұмыс қабілетін икемдеу және тексеру, икемдеу ережесі және оларға тән ақаулықтарды жоюдың тәртібі, авиаЖЖМ және арнайы сұйықтықтарды толтыруға беру және сақтау, дайындау, технологиялы тәсілі, авиаЖЖМ оларды қабылдау барысында сапасының төмендеуіне тән белгілері, оларды сақтау және тасымалдау, авиаЖЖМ сапасын тексеруді ұйымдастыру және авиаЖЖМ сапасы бойынша бақылау-тіркеу құжаттамасын бақылауды ұйымдастыру, ЖЖм қызметіндегі есептеуді, тазалықты тексеруді, мөлшерлеу және авиаЖЖМ тығыздығын тексеруді ұйымдастыру, ЖЖМ қызметінің технологиялы нысандарының технологиялы жұмыс парамерлері бойынша бақылау-тіркеу құжатнамасын жүргізу ережесі.
Орта кәсіптік білім қажет және 5-дәрежелі жағар-жанармай материалдары бойынша авиациялы техниктің жұмыс өтілімі екі жылдан кем болмау керек, авиа ЖЖМ пайдаланып бөлімдерге қауіпсіз ұшуды қамтамасыз ету бойынша белгілі жұмыстарды жасауға сертификаттың болуы.
38. Жұмыс үлгілері.
1) Жұмысты тексеру, автоматты режимде технологиялы жабдықтың жұмысын қамтамасыз ететін механикалы, электрлі, электрпневматикалы және пневматикалы құрылғыларды реттеу және сынау, жұмысты тексеру, жанармайды фильтрлау және суды бөлудің автоматты жүйесін реттеу және сынау, жанармайды шығындау және ҰОЖҚ сорғыш станцияларын реттеу жүйелерін икемдеу және сынау, ӘК жанармай құюға берген кезінде авиажанармайдың сапасын тексеру бойынша жұмыстарды ұйымдастыру.
5. Парашютті және апаттық-құтқару құралдары бойынша авиациялық техник

35. Примеры работ.
1) Проверка работоспособности оборудования объектов топливо-обеспечения после ремонта, отбор проб с аварийной и отказавшей авиатехники, проверка состояния измерительных средств показателей качества и учета авиатоплива, масел, смазок и специальных жидкостей.
Параграф 3. Авиационный техник по горюче-смазочным
материалам, 6-разряд
36. Характеристика работ:
Техническое обслуживание и эксплуатация технологического оборудования импортных высокоавтоматизированных и отечественных высокопроизводительных автоматизированных систем централизованной заправки самолетов авиатопливом производительностью свыше 200 м3/час.;
Устранение сложных неисправностей и регулировочные работы средств подготовки авиа ГСМ, измерительных средств учета и показателей качества авиа ГСМ. Руководство работой авиационных техников по горюче-смазочным материалам более низкой квалификации.
37. Должен знать:
конструкцию технологических объектов службы ГСМ, средств подготовки фильтрации, дозировки, хранения и транспортировки авиа ГСМ и специальных жидкостей, правила регулировки, настройки и проверки работоспособности технологических объектов службы ГСМ и порядок исправления их характерных неисправностей, технологию приема, подготовки, хранения и выдачи на заправку авиа ГСМ и специальных жидкостей, характерные признаки ухудшения качества авиа ГСМ в процессе их приемки, хранения и транспортировки, организацию контроля качества авиа ГСМ и контрольно-регистрационную документацию по качеству авиа ГСМ, организацию учета в службе ГСМ, проверки чистоты, дозировки и плотности авиа ГСМ, правила ведения контрольно-регистрационной документации по технологическим параметрам работы технологических объектов службы ГСМ.
Требуется среднее профессиональное образование и стаж работы авиационным техником по горюче-смазочным материалам 5-го разряда не менее двух лет, наличие сертификата на проведение работ определенного вида, связанных с обеспечением безопасности полетов в части применения авиа ГСМ.
38. Примеры работ.
1) Проверка работы, регулировка и испытание механических, электрических, электропневматических и пневмомеханических устройств, обеспечивающих работу технологического оборудования в автоматическом режиме, проверка работы, регулировка и испытание систем автоматической фильтрации топлива и отделения воды, наладка и испытание систем регулировки расхода топлива в насосной станции ЦЗС, организация работы по проверке качества авиатоплива при выдаче его на заправку ВС.
5. Авиационный техник по парашютным и аварийно-спасательным
средствам

Параграф 1. Парашютті және апаттық-құтқару құралдары бойынша авиациялық техник, 4-разряд
39. Жұмыс сипаттамасы:
Әртүрлі парашют - тежегіш жүйелерінің, ӘК, матрикалы, жүк, оқу-жаттығатын және құтқарушы парашюттардың, авариялық-құтқарушы құралдардың және байланыс құралдарының регламентті жұмыстары бойынша техникалы қызмет көрсету.
Авариялық-құтқарушы жабдықтардың жинақталғаның, дұрыстығын, қызмет көрсетілетін барлық түрлі парашюттардың дұрыс салынуын тексеру, парашюттарға автоматты және оттекті құрылғыларды орнату және монтаждау, ӘК контейнерлеріне тежегіш парашюттарды салу, парашютті және авариялық-құтқаратын құрылғылардың ұсақ ақауларын табу және жою, ақаулыққа тексеру. Парашютті салушылардың жұмысын қадағалау.
Паршют және авариялық-құтқаратын құрылғыларға техникалы құжатнама жүргізу. Барлық парашютті және авариялық-құтқаратын құрылғыларға жөндеу жұмыстарын жасау, іздеу-құтқару жұмыстарын жүргізуге қатысу.
40. Білуі тиіс:
ӘК конструкциясы жайлы негізгі мәліметтер, ӘК және паршютті және авариялы-құтқаратын құрылғыларды эксплуатациялау ережесі, парашютті-тежегіш жүйелердің монтаждау технологиясын және жұмыс мақсатын, конструкциясын, авариялық-құтқаратын құрылғылар және дабылқағу құрылғыларының құрылымы және қолданылу тәртібі, тежегіш парашюттардың, авариялық-құтқару жүзқұрылғыларын, үрленетін басқыштар және авариялы дабылқағу құрылғыларының материалды бөліктерінің эксплуатациялы ерекшеліктері, парашютті және авариялық-құтқаратын құрылғыларға жөндеу жұмыстарын жасау ережесі, станокта және тігін машиналарында жұмыс істеу ережесі.
Орта кәсіптік білім қажет.
Параграф 2. Парашютті және апаттық-құтқару құралдары бойынша авиациялық техник, 5-разряд
41. Жұмыс сипаттамасы:
Автоматты және оттегі аспаптарына техникалық қызмет көрсету, көмір қышқыл баллондарын толтыру.
Құтқару құралдарының саңылаусыздығын тексеру, пайдаланылатын апаттық-құтқару құралдарының ақаулығын түзеу, дабыл бергіш жүйелердің апаттық клапандарын, парашюттік автоматты ашу аспаптарын және басқа күрделі автоматты апатты апаттық-құтқару және оттегі аспаптарын ақаулау және жөндеу.
Апаттық байланыс құралдарының ұшу алдындағы дайындығын бақылау.
Парашюттерге, жүзу құралдарына, креслоны, капсуланы, бөлінетін кабинаны катапульттау жүйесіне және дабыл беру құралдарына техникалық қызмет жөніндегі жүйелі жұмысын ұйымдастыруды және бақылауды жүзеге асыру.
42. Білуі тиіс:
қызмет көрсететін парашюттер мен апаттық-құтқару құралдары, қорғаныс жабдықтары мен дабыл беру құралдары регламенттерінің барлық түрлерін, автоматты апаттық-құтқару және оттегі аспаптары мен олардың тораптарының ақаулығын анықтау және жөндеу әдістерін, күрделі жағдайда дабыл берудің пиротехникалық құралдарды қолдану ережесі мен тәртібін, құрғақта және суда құтқару операциясын жүргізу тәртібі мен әдістерін.
Орта кәсіптік білім және парашюттік және апаттық-құтқару құралдары жөніндегі 4-ші разрядты авиациялық техниктің кем дегенде екі жыл жұмыс стажы қажет.

Параграф 1. Авиационный техник по парашютным и
аварийно-спасательным средствам, 4-разряд
39. Характеристика работ.
Техническое обслуживание по всем видам регламентных работ парашютно-тормозных систем всех видов ВС, матричных, грузовых, учебно-тренировочных и спасательных парашютов, аварийно-спасательных средств и средств связи;
Проверка укомплектованности, исправности аварийно-спасательного оборудования, правильности укладки всех обслуживаемых типов парашютов;
Установка и монтаж автоматических и кислородных приборов на парашюты, укладка тормозных парашютов в контейнеры ВС, проведение дефектации, выявление и устранение мелких неисправностей парашютных и аварийно-спасательных средств; Контроль за работой укладчиков парашютов; Ведение технической документации на парашюты и аварийно-спасательные средства.
Ремонт всех парашютных и аварийно-спасательных средств, участие в проведении поисково-спасательных работ.
40. Должен знать:
основные сведения о конструкции ВС, правила эксплуатации ВС и обслуживаемых парашютных и аварийно-спасательных средств, конструкцию, принцип работы и технологию монтажа парашютно-тормозных систем, устройство и порядок применения аварийно-спасательных средств и средств сигнализации, эксплуатационные особенности материальной части тормозных парашютов, аварийно-спасательных плавсредств, надувных трапов и аварийных средств сигнализации, правила ремонта парашютных и аварийно-спасательных средств, правила работы на станках и швейных машинах.
Требуется среднее профессиональное образование.
Параграф 2. Авиационный техник по парашютным и
аварийно-спасательным средствам, 5-разряд
41. Характеристика работ:
Техническое обслуживание автоматических и кислородных приборов, зарядка углекислотных баллонов;
Проверка спасательных средств на герметичность, устранение неисправностей эксплуатируемых аварийно-спасательных средств, дефектация и ремонт аварийных клапанов систем сигнализации, приборов автоматического открытия парашютов и других сложных автоматических аварийно-спасательных и кислородных приборов;
Контроль предполетной подготовки аварийных средств связи;
Организация и осуществление контроля работы смены по техническому обслуживанию парашютов, плавсредств, систем катапультирования кресел, капсул, отделяемых кабин и средств сигнализации.
42. Должен знать:
все виды регламентов обслуживаемых парашютов и аварийно-спасательных средств, защитного снаряжения и средств сигнализации, методы выявления и устранения неисправностей на автоматических аварийно-спасательных и кислородных приборах и их узлах, правила и порядок применения пиротехнических средств сигнализации в сложной обстановке, правила и способы проведения спасательных операций на суше и воде.
Требуется среднее профессиональное образование и стаж работы авиационным техником по парашютным и аварийно-спасательным средствам 4-го разряда не менее двух лет.

Параграф 3. Парашютті және апаттық-құтқару құралдары бойынша авиациялық техник, 6-разряд
43. Жұмыс сипаттамасы:
Парашюттік және апаттық-құтқару құралдарының эксперименттік (тәжірибелік) үлгілеріне регламенттік техникалық қызмет көрсету, оларды жердегі және әуедегі сынақтарға дайындау.
Парашютке автоматты және оттегі аспаптарын орнату, жаңа апаттық-құтқару құралдарын пайдалану кезінде ерекше күрделі ақауларды жою.
44. Білуі тиіс:
парашюттік және апаттық-құтқару құралдарының эксперименттік (тәжірибелік) үлгілеріне техникалық қызмет көрсетудің ерекшеліктерін, ерекше күрделі өмірді қамтамасыз ететін агрегаттарда және парашюттік және апаттық-құтқару құралдарында жұмыс істеу ерекшеліктерін, ерекше күрделі ақауларды жөндеу әдістерін, автоматика негіздерін.
Орта кәсіптік білім және парашюттік және апаттық-құтқару құралдары жөніндегі 5-ші разрядты авиациялық техниктің кем дегенде екі жыл жұмыс өтілі қажет.
6. Планер және двигательдер бойынша авиациялық техник
Параграф 1. Планер және двигательдер бойынша авиациялық техник, 4-разряд
45. Жұмыс сипаттамасы:
Жеңіл және өте жеңіл түрдегі ұшу аппараттарына және оларға орнатылған двигательдерге техникалық қызмет көрсету.
Планерлер мен двигательдерге, ІІ-ІІІ сыныптағы ұшақтар немесе І-ІІ сыныптағы тікұшақтар түрлерінің біреуіне техникалық қызмет көрсету немесе техникалық қызмет көрсетудің жедел түрлерінде І сыныптағы ұшақтарға, яки ІІ-ІV сыныптағы ұшақтардың немесе ІІ-ІV сыныптағы тікұшақтардың бір немесе одан көп түрлеріне техникалық қызмет көрсетудің жауапкершілігі төмен жұмыстарды орындау.
Өзінен біліктілігі жоғары планер және двигательдер жөніндегі авиациялық техниктің басшылығымен орта күрделі ұшу аспаптарына техникалық қызмет көрсету.
Қалпына келтіру жұмыстарын, жөндеуге және сақтауға жөнелтуді орындау үшін планер және авиадвигательдер жүйесінің агрегаттарын бөлшектеу-құрастыруын жүргізу.
Люктерді ашумен және ашусыз планерлердің сынуын, тарсылдауын, жапырылуын, сызаттардың, гидрогазды коммуникация саңылаусыздық іздерін, лакты бояу және қорғаныс жабылғыларының ақауларын, шамдарды, терезелерді әйнектеудің ақауларын (сызаттар, сынықтар, шарбылану және жалтырау), жол берілмейтін саңылауларды, тозуды, люфтарды, мүжілуді және басқа да механикалық ақауларды сырттай (арнаулы құралдарды пайдаланбастан ақау табу) байқау.
Тетіктердің көмегімен қысымды өлшеу, қысымды (қысу жөніндегі пневматиктер, апшу жөніндегі амортизаторлар) көзбен тексеру.
Үйкелетін беттерді (ішінара және толық бөлшектеумен) маймен жуу, өртке қарсы өңдеу, нысанды жуу мен химиялық тазалау, кірді кетіру, ЖЖМ қалдықтарын ағызу, нысанды көзбен немесе аспаппен тексеру, ЖЖМ сынамасын алу.
Мүжілуді кетірместен лакты бояу жабылғысын қалпына келтіру, бөлшектеу жұмыстарын өткізбестен (сызаттарды бұрғылау, жапсырма орнату және тағы басқа) құрылғылар элементтерін ұсақ жөндеу, басқару тартымын маркалауды қалпына келтіру.

Параграф 3. Авиационный техник по парашютным и
аварийно-спасательным средствам, 6-разряд
43. Характеристика работ:
Регламентное техническое обслуживание экспериментальных (опытных) образцов парашютных и аварийно-спасательных средств, подготовка их к наземным и летным испытаниям;
Установка на парашют автоматических и кислородных приборов, устранение особо сложных неисправностей при эксплуатации новых аварийно-спасательных средств.
44. Должен знать:
особенности технического обслуживания экспериментальных (опытных) образцов парашютных и аварийно-спасательных средств, особенности выполнения работ на особо сложных жизнеобеспечивающих агрегатах и системах парашютных и аварийно-спасательных средств, методы устранения особо сложных неисправностей, основы автоматики.
Требуется среднее профессиональное образование и стаж работы авиационным техником по парашютным и аварийно-спасательным средствам 5-го разряда не менее двух лет.
6. Авиационный техник по планеру и двигателям
Параграф 1. Авиационный техник по планеру и двигателям,
4-разряд
45. Характеристика работ:
Техническое обслуживание летательных аппаратов легкого и сверхлегкого типа и установленных на них двигателей;
Техническое обслуживание планера и двигателей, в объеме периодических форм, одного из типов самолетов II-III классов или вертолетов I-II классов или менее ответственные работы технического обслуживания на самолетах I класса, либо одного и более типов самолетов II-IV классов или вертолетов II-IV классов на оперативных формах технического обслуживания;
Техническое обслуживание летательных аппаратов среднего типа под руководством авиационного техника по планеру и двигателям более высокой квалификации;
Проведение демонтажа-монтажа агрегатов систем планера и авиадвигателей для выполнения восстановительных работ, отправки на ремонт и хранение;
Внешний осмотр (дефектация без применения спецсредств) планера со вскрытием и без вскрытия лючков на отсутствие: поломок, хлопунов, вмятин, царапин, следов негерметичности гидрогазовых коммуникаций, повреждений лакокрасочных и защитных покрытий, повреждений остекления (трещин, сколов, расслоения и серебра) фонарей, окон, недопустимых зазоров, износов, люфтов, коррозии и загрязнений и других механических повреждений;
Измерение давления с помощью приспособлений, визуальная проверка давления (пневматиков по обжатию, амортизаторов по усадке);
Промывка маслом трущихся поверхностей (с частичной или полной разборкой), противопожарная обработка, химическая очистка, удаление загрязнений с промывкой объекта, слив отстоя ГСМ, визуальная или инструментальная проверка объекта, взятие пробы ГСМ;
Восстановление лакокрасочных покрытий без удаления коррозии, мелкий ремонт элементов конструкции без проведения демонтажных работ (засверловка трещин, установка накладок и тому подобное), восстановление маркировки тяг управления.

46. Білуі тиіс:
ұшу аппараттары мен СЖ ұшу-техникалық сипаттамалары туралы жалпы мәліметтерді, қызмет көрсететін СЖ түрлері жүйесінің құрылымын, принциптік және құрастыру сызбаларын, техникалық пайдалану ережесін, техникалық қызмет көрсету мазмұны мен технологиясын, ЖС бетін күтіп-ұстау ережесін, ЖС жабылғысы мен қаптамасын жөндеу тәртібі мен әдістерін, пайдалану саңылауларын және техникалық шектерді, магний және титан қоспаларынан, композициялық материалдарынан жасалған бөлшектерді күтіп-ұстау және жөндеу (ауыстыру) ережесін, ақауларды анықтау және жөндеу тәсілдерін, ЖС, двигательдер мен агрегаттарды сақтау және бұзылмайтын ету ережесін, ЖС-ға техникалық қызмет көрсету және ұшу сынақтарына дайындау ережесі мен тәртібін, техникалық қызмет көрсетуге қолданылатын материалдарды және олардың қасиеттерін, аэроалаң қондырғыларының, техникалық қызмет көрсету кезінде қолданылатын тұрақты және жылжымалы құрылғылардың, тетіктердің, аспаптардың құрылымын, мақсатын, іс-әрекет принципін және қолдану ережесін, жылжымалы қосылыстарды майлау орнын, мерзімін, ережесі мен түрлерін, жалпы түрге техникалық қызмет көрсету (ЖС-ні тіркеп сүйреу, ЖС-ні жер бетіндегі мұздаудан тазарту) жұмыстарын орындау тәртібін, ЖС-ні экипажға тапсыру-қабылдап алу және күзету ережесін, техникалық қызмет көрсету құжаттамаларын және оны жүргізу тәртібін, рұқсат беру және қону жүйесін.
Орта кәсіптік білім қажет.
47. Жұмыс үлгілері.
1) бөлшектеу және құрастыру:
құбырларды, СКВ қорабының конденсаторларын, сүзгіштер мен САРД кептіргіш патрондарын, ұшқыштың креслосын, электр магнитті крандарды, басқару жүйесінің құбырын, ПОС қанатының агрегаттарын, басқару шассиінің жармасы мен механизмдерін, ағызу бактарын, тастандыларды кетіру жүйесінің насостарын, пайдалану люктерін, пилон жармасының кілттерін және двигатель гондоласын, тура әйнектерді, желкөздерді, пайдалану люктарының аспа тораптарын, отын жүйесі сүзгіші мен күш қондырғыларының стартерін.
2) байқау және ақауларын табу:
СКВ жылу-дыбыс оқшаулағышын, жолаушылар креслосын, жүк қондырғысын, гидромотер жалғас қанатшасының жетегін, гидрожүйе дренаж багының бекіту тораптарын, әуе-жылу ПОС двигателінің құбырлары мен агрегаттарын, сумен жабдықтау және тастандыларды шығару агрегаттарын, қаптаманы, есіктің тығыздағышын, люктерді, жармаларды, жоғары және төменгі палубалардың едендерін, пилондарда двигательдерді бекіту тораптарын, тік және көлденең қауырсындар қаптамасының дренаж тесіктерін, шам қаңқасы мен экипаж кабинасының тораптары мен детальдарын, қанаттағы гидрокөтергіштің астындағы тораптар мен ұяларды, двигатель мен жүйесінің фотоэлементтер дабыл бергіш жаңқаларын.

46. Должен знать:
общие сведения о летно-технических характеристиках летательных аппаратов и ВС, конструкцию, принципиальные и монтажные схемы систем обслуживаемых типов ВС, правила технической эксплуатации, содержание и технологию технического обслуживания, правила ухода за поверхностью ВС, лакокрасочными и другими защитными покрытиями, порядок и методы ремонта покрытий и обшивки ВС, эксплуатационные зазоры и технические допуски, правила ухода за деталями из магниевых и титановых сплавов, композиционных материалов и их ремонта (замены), способы обнаружения и устранения неисправностей, правила хранения и консервации ВС, двигателей и агрегатов, правила и порядок технического обслуживания и подготовки ВС к летным испытаниям, материалы, применяемые при техническом обслуживании и их свойства, конструкцию, назначение, принцип действия и правила применения аэродромного оборудования, стационарных и передвижных установок, приспособлений, инструментов, применяемых при техническом обслуживании, места, сроки, правила и виды смазок подвижных соединений, порядок выполнения работ технического обслуживания общего вида (буксировка ВС, принятие его на место стоянки, очистка ВС от наземного обледенения), правила приема-передачи ВС экипажу и охране, документацию по техническому обслуживанию и порядок ее ведения, систему допусков и посадок.
Требуется среднее профессиональное образование.
47. Примеры работ.
1) Демонтаж-монтаж:
трубопроводов, конденсаторов короба СКВ, фильтров и осушительных патронов САРД, кресла пилотов, электромагнитных кранов, трубопроводов системы управления, агрегатов ПОС крыла, створок и механизмов управления шасси, сливных баков, насосов системы удаления отбросов, эксплуатационных лючков, замков створок пилонов и гондол двигателя, лобовых стекол, форточек, узлов навески эксплуатационных лючков, фильтров топливной системы и стартера силовой установки;
2) Осмотр и дефектация:
теплозвукоизоляции СКВ, кресла пассажирского, грузового оборудования, гидромотора привода закрылков, узлов крепления дренажного бака гидросистемы, трубопроводов и агрегатов воздушно-тепловой ПОС двигателя, агрегатов водоснабжения и удаления отбросов, обшивки, уплотнений дверей, люков, створок, полов верхней и нижней палуб, узлов крепления двигателя на пилонах, дренажных отверстий в обшивке горизонтального и вертикального оперения, узлов и деталей каркаса фонаря и кабины экипажа, узлов и гнезд под гидроподъемники на крыле, фильтроэлементов сигнализации стружки в маслосистеме двигателя;

3) Жалпы түрдегі жұмыстар (техникалық қызмет көрсету):
ұшаққа отынды толық құю, доңғалақ пневматиктерін ауамен зарядтау, гидроаккумуляторларды зарядтау, двигательді сырттай тоқтатып қою (қайта іске қосу), СЖ-ның жерде мұздануының алдын алу.
4) Профилактикалық жұмыстар:
бағыттаушы лифтерді, гидрожүйе бактарын, тура әйнектерді, желкөздерді, есіктердің, люктердің, жармалардың дренаждық тесіктерін, двигательдің отын және май жүйелерінің сүзгіштерін кірлеуден тазарту, сумен жабдықтау жүйесінің қыздырғышынан сұйықты ағызу, эляронды, РН, РВ басқару бұрама механизмдерінің сырты және ішкі беттерін майлау.
5) техникалық жағдайын бақылау:
СКВ қалқалағышының бекітілуінің, ұшқыштар мен жолаушылар креслосының, шасси пневматикасының, жүк люгі жармасының, жану камерасының, двигательдің ауа тартқышы, жүк және арқандап байлау қондырғысы каптамасының, отын жүйесі дренажды сыртқа шығарылған өткізгіші, двигатель май сүзгісі сүзу элементтері тазалығының, ұшақты басқару жүйесі рөлдік сыртқа шығарылған өткізгіші редукторларындағы майлау гидробактағы АМГ-10 арнаулы сұйығы, сумен жабдықтау жүйесіндегі су деңгейін тексерудің, ұшқыш креслосының демпферіндегі, гидрожүйе багындағы, доңғалақ пневматикасындағы, двигатель компрессорларының жүк түсіру алқаптарындағы қысымның, СКВ құбырлы тоңазытқыш қондырғысы, ұшақты басқару электр крандары, отын бактары және гидрожүйе бастары, шасси доңғалағы пневматиктері, сумен жабдықтау агрегаттары саңылаусыздығының (сыртқы), бұрылу рөлі мен элерондар триммерлері ауытқу және бейтарап тұру сәйкестігінің, соңындағы қауырсынының пайдалану люктері люфтының, двигательдің ауатартқышы клапандары мен қолқалағыштары іске қосылуы ұзақтығының, доңғалақтар пневматиктерінің, алдыңғы тірек аспасы кілттерінің, компрессор І сатысының қалақшасы мен ВНА тозуының, сығу бойынша доңғалақ пневматиктерін және апшу бойынша шасси тағаны бәсеңдеткішін зарядтау, СКВ құбырлы тоңазытқышы қанатшалары жүрісі, КНД, КВД роторлары ауналу жеңілдігінің, кресло арқасы механизмінің іске қосылу, фотолюктер қозғалысы механизмдері арқаны тартылу күштерінің.
6) Қалпына келтіру жұмыстары:
доңғалақ пневматиктерінің қысымын бақылау.
Параграф 2. Планер және двигательдер бойынша авиациялық техник, 5- разряд
48. Жұмыс сипаттамасы:
Күрделі регламент бойынша орта немесе жеңіл түрдегі ұшу аппараттарына және оларға орнатылған двигательдерге техникалық қызмет көрсету және мерзімді түрдегі көлемде планерлер мен двигательдерге техникалық қызмет көрсету, жедел түрде І сыныптағы ұшақтар немесе І сыныптағы тікұшақтар түрлерінің біреуіне яки ІІ-ІІІ сыныптағы ұшақтардың немесе ІІ-ІІІ сыныптағы тікұшақтардың екіге дейінгі түрлеріне яки ВС үшке дейінгі түрлеріне, оның ішінде ВС І сыныптағы түріне техникалық қызмет көрсету. Өзінен біліктілігі жоғары планер және двигательдер жөніндегі авиациялық техниктің басшылығымен ауыр түрдегі ұшу аппараттарына техникалық қызмет көрсету;
Техникалық қызмет көрсету жөніндегі жұмыстардың негізгі түрлерін орындау: құрастыру телімінде немесе зертханада агрегаттарды тексергеннен кейін оларды бөлшектеу-құрастыру, қызмет көрсететін ВС агрегаттары мен планерлердің барлық әдістермен ақауын табу, сүзгіде кірлеудің болмауын, сүзгі элементтерінің зақымдануын, тығыздағыштың кондициялық еместігін байқау, сызаттардың жоқтығын тексеру үшін үлкейткіш шынының көмегімен нысанның бекітілген аймағының осал жерлерін қарау, арнаулы сұйықтың, газдың қажетті мөлшерінің болуын тексеру және талап етілетін нормаға дейін толық (толық зарядтау) құю (немесе құйылмаған жүйеге нормаға дейін құю), нысанды люфтінің және жалғаудың тозуының жоқтығының, тойтармалы, бұрандамалы және бұрандалы жалғаулардың бұзылуының техникалық жағдайын бақылау, бұйымға ылғалдың, арнаулы сұйықтың әсерінен жұмыс қабілеті бұзылуының алдын алуды және жұмыс қабілетін тексеру, бұйымның сенімділігін қолдау және қалпына келтіру (бақылау мен металдануы бар тірек бұйымдарын тарту, бақылауын, металдануын қалпына келтіру, реттейтін бұрамаға пломба салу), механикалық күштерді, люфтерді, саңылауларды, бөлшектердің өзара орналасуын реттеу, басқару жүйесінің рөлдерін теңгеру, күш элементтері мен қаптамадағы деформацияны, сызаттар мен жарықтарды жою, кейіннен реттеумен және жұмыс қабілетін тексерумен агрегаттарды және тораптарды ауыстыру, алдын ала мүжілуді кетірумен және бұйымды бөлшектеумен зақымдалған жерлердің лакты бояу жабылғысын қалпына келтіру, ӘК-ден бұйымды бөлшектеуден кейін орындалатын жабылғыны алдын ала кетірумен толық ауыстыру, бөлшектеу жұмыстарын қолданумен құрылғы элементтерін күрделі жөндеу;
ӘК-ні ұшу сынақтарына дайындау. Сынақ хаттамаларын жүргізу.

3) Работы общего вида (технологическое обслуживание):
дозаправка самолета топливом, зарядка воздухом пневматиков колес, зарядка гидроаккумуляторов, наружная консервация (расконсервация) двигателя, предупреждение обледенения ВС на земле;
4) Профилактические работы:
очистка от загрязнений направляющих лифтов, баков гидросистемы, лобовых стекол, форточек, дренажных отверстий дверей, люков, створок, фильтров топливной и масляной систем двигателя, слив жидкости из подогревателей системы водоснабжения, смазка наружных и внутренних поверхностей винтовых механизмов управления элеронами, РН, РВ;
5) Контроль технического состояния:
крепления заслонок СКВ, кресел пилотов и пассажирских, пневматиков шасси, створок грузолюка, кожуха камеры сгорания, воздухозаборника двигателя, грузового и швартовочного оборудования, чистоты дренажных выводов топливной системы, фильтроэлементов маслофильтра двигателя, проверка уровня смазки в редукторах рулевого привода системы управления самолетом, спецжидкости АМГ-10 в гидробаке, воды в системе водоснабжения, давления в демпфере кресла пилота, в баках гидросистемы, пневматиках колес, разгрузочных полостях компрессора двигателя, герметичности (наружной) турбохолодильной установки СКВ, электрокранов управления самолетом, топливных баков и баков гидросистемы, пневматиков колес шасси, агрегатов системы водоснабжения, соответствия отклонений и нейтрального положения триммеров рулей поворота и элеронов, люфта эксплуатационных лючков хвостового оперения, продолжительности срабатывания клапанов и заслонок обогрева воздухозаборников двигателя, износа пневматиков колес, замков подвески передней опоры, лопаток I ступени компрессора и ВНА, зарядки пневматиков колес по обжатию и амортизаторов стоек шасси по усадке, легкости хода крыльчаток турбохолодильника СКВ, вращения роторов КНД, КВД двигателя, усилий срабатывания механизма спинки кресла, натяжения тросов механизмов перемещения фотолюков;
6) Восстановительные работы:
регулировка давления пневматиков колес.
Параграф 2. Авиационный техник по планеру и двигателям,
5-разряд
48. Характеристика работ:
Техническое обслуживание по сложным регламентам летательных аппаратов среднего или легкого типа и установленных на них двигателей и техническое обслуживание планера и двигателей, в объеме периодических форм, одного из типов самолетов I класса или вертолетов I класса, или до двух типов самолетов II-III классов или вертолетов II-III классов, либо до трех типов ВС, из них одного типа ВС I класса на оперативных формах технического обслуживания;
Техническое обслуживание летательных аппаратов тяжелого типа под руководством авиационного техника по планеру и двигателям более высокой квалификации;
Выполнение основных видов работ по техническому обслуживанию: демонтаж-монтаж агрегатов после проверки их на монтажном участке или в лаборатории, дефектация всеми методами планера и агрегатов обслуживаемых ВС, осмотр фильтров на отсутствие загрязнений, повреждений фильтрующих элементов, некондиционности уплотнений, осмотр уязвимых мест закрепленной зоны объекта с помощью лупы для проверки отсутствия трещин, проверка наличия необходимого количества специальных жидкостей, газов и дозаправка (дозарядка) до требуемой нормы (или заправка до нормы не заправленных систем), контроль технического состояния объекта на отсутствие люфтов и износов соединений, повреждений заклепочных, болтовых и винтовых соединений, проверка работоспособности и предупреждение нарушений работоспособности из-за воздействия на изделие влаги, специальных жидкостей, поддержание и восстановление надежности изделий (подтяжка крепежных изделий, имеющих контровку или металлизацию, восстановление контровки, металлизации, пломбирование регулировочных винтов), регулировка механических усилий, люфтов, зазоров, взаимного положения деталей, балансировка рулей системы управления, устранение деформаций, царапин и трещин на силовых элементах и обшивке, замена агрегатов и узлов с последующей регулировкой и проверкой на работоспособность, восстановление лакокрасочных покрытий в местах повреждения с предварительным удалением коррозии и демонтажом изделия, полная замена покрытия с предварительным удалением его, выполняемая после демонтажа изделия с ВС, укрупненный ремонт элементов конструкции с применением демонтажных работ;
Подготовка ВС к летным испытаниям. Ведение протокола испытаний.

49. Білуі тиіс:
қызмет көрсететін ұшу аппараттары мен ӘК-нің, олардың двигательдері мен агрегаттарының материалдық бөліктерінің пайдалану ерекшеліктерін, ӘК-ні ұшу сынақтарына дайындау технологиясын, ұшу сынақтарының бағдарламасын, сынақтан кейін ӘК-ні дәлдеу және реттеу жұмыстарының әдістерін, ӘК мен авиадвигательдер өндірісі мен жөндеуі технологиясы бойынша негізгі мәліметтерді, ӘК-ні ресурстық сынау әдістемесін, жергілі әуе желісі және уақытша орналасу аэроалаңдарында ӘК-ге техникалық қызмет көрсетуді ұйымдастыру мен мазмұнының ерекшеліктерін, авиа ЖЖМ-ды сақтау, оларды аэроалаңдық бақылау және пайдалану, ұшақтарға (тікұшақтарға) отынмен және май құю тәртіптерін, авиадвигательдерді іске қосу және сынау тәртібін.
Орта кәсіптік білім, планер және двигательдер жөніндегі 4-разрядты авиациялық техниктің кем дегенде екі жыл жұмыс өтілі қажет, сертификат болған кезде - өзіндік бақылаумен (жеке таңбамен) жұмыс істеу құқығы.
50. Жұмыс үлгілері.
1) СКВ қысымын реттегішін, лифтер жетегі механизмдерін, бактарды, гидрожүйе насос станцияларын, гидравликалық крандарды, шасси жармасын басқару механизмдерін, күш цилиндрлері аспасының тораптары мен кильді бекіту тораптарын, тұрақтандырғышты, двигательдерді бөшектеу-құрастыру.
2) Жалпы түрдегі жұмыстар (техникалық қызмет көрсету):
ӘК-ге отын құю және СУИТЗ-3 жүйесін тексеру;
3) Профилактикалық жұмыстар:
двигательдің май сүзгісін жуып-шаю және аспаппен жуып-шаю сапасын тексеру;
4) Двигательдің, доңғалақтың бұрылу цилиндрінің, басқарудың бастапқы (нөлдік) жағдайының, СКВ құбырлы тоңазытқыш құрылғысындағы, арнаулы сұйық, шасси бәсеңдеткіші цилиндрлеріндегі, бактағы отынның деңгейінің, отын жүйесі сорғылары, сорғылар мен гидрожүйе сорғы станциясы, шасси бәсеңдеткіш цилиндрлері, сумен жабдықтау жүйесі багы қысымының, СКВ ауа-әуе радиаторы, гидрожүйе сорғылары, шассидің апаттық тежелу баллондары, сумен жабдықтау жүйесі бактары саңылаусыздығының (сыртқы), шасси бәсеңдеткіші аспасы тораптары, кіру есігін ашу кілттері механизмдері, рөлді, кильді, тура шыныны, желкөзді бекіту тораптары, двигательдің КНД және КВД жұмыс күрекшелері құрсау сөрелері бойынша саңылаудың, люфтінің, жалғасқанатшаның, алғы қанатшаның, шассидің негізгі және тұмсықтың тірегінің іске қосылу ұзақтығының, басқарудың шүберін жүйесі кардандарын әрбір бұрандама қосылуларының, шасси жармасын арқандық басқару механизмдерінің тозуының, шасси бәсеңдеткішінің сығылу, двигательдер аспасы бәсеңдеткіш пакеттері апшуының, люфтер, жалғасқанатша мен алғы қанатша, кіру, жүк, апаттық есіктер, двигательді басқару жетектері механизмдерінің жеңіл барысының, креслоның, ПОС ажырату жалғауының, пилондар қақпағының, жарманың және двигательдер гондоласының, қанаттың соңындағы ағымпаздығының, ұшақты басқарудың арқандық сымының тартылуының, шассидің шығарылған жағдайында кілт цилиндрі піспегінің қозғалу күшінің, жарманың, двигатель пилондары мен гондолаларының ашылу (жабылу) күшінің, жалғасқанатшаны, қалқаншаны, спойлерді, шассидің негізгі және тұмсықтық тіректерін жинаудың (шығарудың), шасси жармасы, кіру, жүк және апаттық есіктер, жарманың, пилондар қақпасы мен двигатель гондоласының сыюының, СКВ қысым реттегішінің, пилот креслосы демпферінің, ПОС крандарының, отын жүйесі сорғысының, шассиді жинау мен шығару, есік құлыптары мен олардың бөгелу жүйесінің, пилондар жармасы мен двигательдер гондоласының орнықтырғышының, шамның желкөздерінің, двигательдің КПВ, ВНА механизмдерінің, зертханалық жағдайда – САРД агрегаттарының техникалық жағдайын бақылау;

49. Должен знать:
эксплуатационные особенности материальной части обслуживаемых летательных аппаратов и ВС, их двигателей и агрегатов, технологию подготовки ВС к летным испытаниям, программу летных испытаний, методы доводки и регулировочные работы на ВС после испытаний, основные сведения по технологии производства и ремонта ВС и авиадвигателей, методику ресурсных испытаний ВС, особенности организации и содержания технического обслуживания ВС на аэродромах местных воздушных линий и временного базирования, порядок хранения авиа ГСМ, их аэродромного контроля и использования, заправки самолетов (вертолетов) топливом и маслом, порядок запуска и опробования авиадвигателей.
Требуется среднее профессиональное образование, стаж работы авиационным техником по планеру и двигателям 4-го разряда не менее двух лет, при наличии сертификата - право выполнять работы с самоконтролем (личным клеймом);
50. Примеры работ.
1) Демонтаж-монтаж: регулятора давления СКВ, механизмов привода лифтов, баков, насосной станции гидросистемы, гидравлических кранов, механизмов управления створками шасси, узлов навески силовых цилиндров и узлов крепления киля, стабилизатора, двигателей;
2) Работы общего вида (технологическое обслуживание): заправка ВС топливом и проверка системы СУИТЗ-З;
3) Профилактические работы: промывка маслофильтра двигателя и проверка прибором качества промывки;
4) Контроль технического состояния:
исходного (нулевого) положения управления двигателем, цилиндра разворота колес, уровня спецжидкости в турбохолодильной установке СКВ, в цилиндрах амортизаторов шасси, топлива в баках, давления насосов топливной системы, насосов и насосной станции гидросистемы, в цилиндрах амортизаторов шасси, в баках системы водоснабжения, герметичности (наружной) воздухо-воздушного радиатора СКВ, бака наддува, насосов гидросистемы, баллонов аварийного торможения шасси, баков системы водоснабжения, зазора, люфта в узлах навески амортизаторов шасси, в механизмах замков открытия входных дверей, в узлах крепления рулей, киля, лобовых стекол, форточек, по бандажным полкам рабочих лопаток КНД и КВД двигателя, продолжительности срабатывания закрылков, предкрылков, основной и носовой опор шасси, износа в каждом болтовом соединении карданов шкворней системы управления, механизма тросового управления створками шасси, обжатия амортизаторов шасси, усадки амортизационных пакетов навески двигателей, легкости хода механизма привода лифтов, закрылков, предкрылков, дверей входных, грузовых, аварийных, управления двигателем, крепления кресла, разъемных соединений ПОС, створок, крышек пилонов и гондол двигателей, концевых обтекателей крыла, натяжения тросовой проводки управления самолетом, усилия страгивания поршня цилиндра замка выпущенного положения шасси, усилия открытия (закрытия) створок, пилонов и гондол двигателя, уборки (выпуска) закрылков, щитков, спойлеров, основной и носовой опор шасси, вписываемости створок шасси, входных, грузовых и аварийных дверей, створок, крышек пилонов и гондол двигателей, работоспособности регуляторов давления СКВ, демпфера кресла пилота, кранов ПОС, насосов топливной системы, системы уборки и выпуска шасси, замков дверей и их стопорения, фиксаторов створок пилонов и гондол двигателей, форточек фонаря, механизмов КПВ, ВНА двигателя, в лабораторных условиях - агрегатов САРД;

5) Қалпына келтіру жұмыстары:
СКВ қысым реттегішінің, двигатель құбырлары мен отын агрегаттары қосылысының саңылаусыздығын (сыртқы) реттеу;
6) СКВ қысым реттегішін, гидрожүйе бактарын, шасси тежегіші мөлшерлегішін, шасси жармасы саңылауын, тура шыны мен желкөз люфтілерін, бекіту, гидрожүйенің багындағы және шасси бәсеңдеткішіндегі арнаулы сұйықтың деңгейін реттеу, гидрожүйе үрмелеу багындағы, шасси тежегішіндегі, двигатель бүріккіші алдындағы отынның қысымын, шасси жармасының ауытқуын, шасси тірегінің іске қосылу ұзақтығын, реверетті қосуды, шасси жармасын, жалғасқанатшаны, алғы қанатшаны басқару механизмдерінің жеңіл жүрісін, тура шынының, жалғасқанатшаның, алғы қанатшаның сыюын реттеу, шассидің алдыңғы тірегі доңғалағының бұрылуын басқару жүйесінің жұмысын тексеру және реттеу, отын жүйесі агрегаттарын, жиналған және шығарылған жағдайдағы шасси құлыбын ауыстыру және реттеу.
Параграф 3. Планер және двигатель бойынша авиациялық техник, 6-разряд
51. Жұмыс сипаттамасы:
Ерекше күрделі регламент бойынша барлық түрдегі сериялық ұшу аппараттарына, пайдаланудағы басты сериядағы ұшу аппараттарына техникалық қызмет көрсету;
Мерзімділік түріндегі көлемде планерлер мен двигательдерге техникалық қызмет көрсету, жедел түрде кең фюзеляжды ұшақтардың немесе жаңа ұрпақтағы ұшақтардың түрлерінің біреуіне немесе ВС ІІ-ІІІ сыныптағы үшке дейінгі түрдегі яки ӘК-нің төртке дейінгі түрдегі, оның ішінде екі түрі ВС І сыныптағы ұшақтарға техникалық қызмет көрсету;
ӘК техникалық қызмет көрсету бойынша жұмыстардың негізгі түрлерін орындау: токты-құйынды, акустикалық және рентгендік ақауларды табу, тура байқау үшін қол жетпес және қиын жететін аймақтарды эндоскоптың көмегімен байқау, тура және кері бағыттарда қозғалыс кезінде толық бұрышқа немесе толық жүріске элементтердің еркін қозғалысын, дұрыс орналасуды (шығыршықпен арқанның өтуін), ағудың жоқтығын, арқандар мен басқару тартымының жол берілмейтін көнеруін, қосылымдардағы люфтерді тексеру үшін ӘК басқару жүйесі мен двигательдер бөлшектерін байқау, қатты қызуды, қисаюды, металл қонуды және еріп кетуді, сызаттарды болдырмауды қамтамасыз ету үшін двигательдің, планердің және күш құрылғысының қыздыратын элементтерінің ыстық бөлшектерін қарау, оптикалық құралдардың көмегімен зертханалық жағдайда агрегаттар жүйесінің ішкі беттерін (ашумен) байқау, ешқандай қосымша құралдарды қолданбастан (борт аспаптары мен дабыл бергіштер бойынша) ӘК жүйесінің жұмысқа қабілетін тексеру және қызмет көрсететін нысандардың параметрлерін тексеру, тетіктердің көмегімен агрегаттар мен жүйелердің саңылаусыздығын тексеру, қысыммен СКВ және ПОС құбырларын тексеру, пайдалану параметрлерін қалпына келтіру мақсатымен жүйелерді реттеу, агрегаттарды, планердің тораптары мен бөлшектерін ресурсты жұмыспен өтеу бойынша және бұзылғанын кейіннен реттеу мен ауыстыру, ауыстырумен шеттетілмейтін және жерде білінбеген планер бойынша ерекше күрделі ақауларды жою.

5) Восстановительные работы:
регулировка герметичности (наружной) регулятора давления СКВ, трубопроводов и соединений топливных агрегатов двигателя, крепления регулятора давления СКВ, баков гидросистемы, дозаторов тормозов шасси, зазора в створках шасси, люфта лобовых стекол и форточек, уровня спецжидкости в баке гидросистемы и в амортизаторах шасси, давления в баке наддува гидросистемы, в тормозах шасси, топлива перед форсунками двигателя, отклонения створок шасси, продолжительности срабатывания опор шасси, включения реверса, легкости хода механизма управления створками шасси, закрылками, предкрылками, вписываемости лобовых стекол, закрылков, предкрылков, проверка работы и регулировка системы управления поворотом колес передней опоры шасси, замена и регулировка агрегатов топливной системы, замков убранного и выпущенного положения шасси.
Параграф 3. Авиационный техник по планеру и двигателям,
6-разряд
51. Характеристика работ:
Техническое обслуживание по особо сложным регламентам серийных летательных аппаратов всех типов, находящихся в эксплуатации и летательных аппаратов головных серий;
Техническое обслуживание планера и двигателей, в объеме периодических форм, одного из типов широкофюзеляжных самолетов или самолетов нового поколения или до трех типов ВС II-III классов, либо до четырех типов ВС, из них два типа ВС I класса на оперативных формах технического обслуживания;
Выполнение основных видов работ по техническому обслуживанию ВС: токовихревая, акустическая и рентгеновская дефектоскопия, осмотр с помощью эндоскопа недоступных и труднодоступных для прямого осмотра зон, осмотр деталей систем управления ВС и двигателей для проверки свободного движения элементов на полный угол или на полный ход при движении в прямом и обратном направлениях, правильного положения (прохождения тросов по роликам), отсутствия течи, недопустимых потертостей тросов и тяг управления, люфтов в соединениях, осмотр горячих частей двигателя, обогреваемых элементов планера и силовой установки для обеспечения отсутствия перегрева, коробления, металлического налета и оплавления, трещин, осмотр внутренних поверхностей агрегатов систем в лабораторных условиях (со вскрытием) с помощью оптических средств, проверка работоспособности систем ВС и проверка параметров объектов обслуживания без применения каких-либо дополнительных средств (по бортовым приборам и сигнализации), проверка герметичности агрегатов и систем с помощью приспособлений, проверка под давлением трубопроводов СКВ и ПОС, регулировка систем с целью восстановления эксплуатационных параметров, замена агрегатов, узлов и деталей планера по отработке ресурса и отказавших с последующей регулировкой, устранение особо сложных неисправностей по планеру, не устраняющихся заменой или не проявляющихся на земле.

52. Білуі тиіс:
қызмет көрсететін ұшу аппаратының және ӘК-нің тұтастай алғанда, оның двигателі мен жүйесінің пайдалану-техникалық деректері мен құрылымын, олардың функцияларын, жұмыс принципін, пайдалану, күтіп-ұстау ережесін және техникалық қызмет көрсету технологиясын, двигательдер мен ВСУ-ды іске қосу және сынау жөніндегі жалпы түрдегі жұмыстарын орындау тәртібін, ақау табуды жүргізу, АТ жұмыс қабілетін тексеру тәртібін және олардың жұмыс істемеуін және бұзылуын анықтау мен түзеу әдістерін, қызмет көрсететін ӘК бөлшектерін, агрегаттарын (жинақтаушы бұйымдар) ауыстыру технологиясын, токты-құйынды, акустикалық және рентгендік ақау табу үшін қолданылатын аппаратураның құрылысын және жұмыс ережесін.
Орта кәсіптік білім, планер және двигательдер жөніндегі 5-разрядты авиациялық техниктің кем дегенде үш жыл жұмыс стажы болуы қажет, сертификат болған кезде өзіндік бақылаумен (жеке таңбамен) жұмыстарды орындау құқығы.
53. Жұмыс үлгілері.
1) Байқау және ақаулау:
эндоскопты пайдаланумен басқару жүйесіндегі арқалық пен рельстерді бекіту бұрандамасында, тұрақтандырғышты бекіту артқы торабының негізгі бұрандамаларында сызаттың болуына ультрадыбыстық бақылау, ультрадыбыстық дефектоскопия әдісімен алюминий қоспасынан жасалған қанат бөлшектерінде сызаттың болмауын тексеру, бақылаудың оптикалық әдісімен двигательдің ГВТ қалақшасын байқау;
2) Отын жүйесі құбырлары бекітілуінің, штурвал колонкасы, педальдар, басқарудың жүктеме жүйесі бастапқы (нөлдік) орналасуының, двигательдің ІV тірегі әуе және май қалақшалары арасындағы қысымның, САРД қысым реттегіші саңылаусыздығының (сыртқы), тұрақтандырғышты бекіту тораптарындағы, редуктор рессорының көпкілтекті қосылуындағы және двигательдің сыртқа тебу жетегінің жетекші тістегершігі саңылауының, люфтінің, шасси бәсеңдеткіші аспасының, жалғасқанатша рельстерінің қанат аспасы тораптарының тозуының, жалғасқанатша жетегін қолмен басқару тұтқасындағы күштің (сәттің), САРД-тың шығарылу клапандарын ашудың (жабудың), шассидің шығарылған және жиналған құлыптарының, САРД қысым реттегішінің, штурвал колонкасының, педальдің, ұшақты басқару жүктемесінің жұмыс қабілетінің, апаттық тоқтату және әуе бұрамасы қалағының флюгерленуінің, апаттық режімдегі кіру және апаттық есіктер жүйесінің техникалық жағдайын бақылау;
3) Қалпына келтіру жұмыстары:
САРД гермокабинасындағы, шассидің тежеу жүйесіндегі қысымды, трубинаның двигательдері ең үлкен температураны, САРД құбырлары, отын жүйесі бактары мүшеленуінің саңылаусыздығын (сыртқы) реттеу, тұрақтандырушының бұрамалы көтергішін, басқару жүйесіндегі арқандық берілісті, отын жүйесі құбырларын кейіннен реттеумен және жұмыс қабілетін тексерумен ауыстыру.

52. Должен знать:
эксплуатационно - технические данные и конструкцию обслуживаемых летательных аппаратов и ВС в целом, его двигателей и систем, их функции, принцип работы, правила эксплуатации, содержание и технологию технического обслуживания, порядок выполнения работ общего вида по запуску и опробованию двигателей и ВСУ, порядок проведения дефектации, проверки работоспособности АТ и методы выявления и устранения ее отказов и неисправностей, технологию замены деталей, агрегатов (комплектующих изделий) обслуживаемого ВС, устройство и правила работы с аппаратурой, применяемой для токовихревой, акустической и рентгеновской дефектоскопии.
Требуется среднее профессиональное образование, стаж работы авиационным техником по планеру и двигателям 5-го разряда не менее трех лет, при наличии сертификата - право выполнять работы с самоконтролем (личным клеймом).
53. Примеры работ.
1) Осмотр и дефектация:
ультразвуковой контроль наличия трещин болтов крепления балок и рельсов в системе управления, основных болтов заднего узла крепления стабилизатора с использованием эндоскопа, проверка деталей крыла из алюминиевых сплавов на отсутствие трещин методом ультразвуковой дефектоскопии, осмотр лопаток ГВТ двигателя оптическим методом контроля;
2) Контроль технического состояния:
крепления трубопроводов топливной системы, исходного (нулевого) положения колонки штурвала, педалей, загружателей системы управления, давления между воздушной и масляной полостями IV опоры двигателя, герметичности (наружной) регуляторов давления САРД, зазора, люфта в узлах крепления стабилизатора, в шлицевом соединении рессоры редуктора и ведущей шестерни центробежного привода двигателя, износа навески амортизаторов шасси, рельсов закрылков, узлов навески крыла, усилия (момента) на рукоятке ручного управления привода предкрылков, открытия (закрытия) выпускных клапанов САРД, замков выпущенного и убранного положения шасси, на работоспособность регуляторов давления САРД, колонки штурвала, педалей, загружателей управления самолетом, системы аварийного останова и флюгирования лопастей воздушного винта, входных и аварийных дверей в аварийном режиме;
3) Восстановительные работы:
регулировка давления в гермокабине САРД, тормозной системе шасси, максимальной температуры газа за турбиной двигателя, герметичности (наружной) сочленений трубопроводов САРД, баков топливной системы, замена с последующей регулировкой и проверкой на работоспособность винтового подъемника стабилизатора, тросовой проводки в системе управления, трубопроводов топливной системы.

Параграф 4. Планер және двигательдер бойынша авиациялық техник, 7-разряд
54. Жұмыс сипаттамасы:
Мерзімдік түрдегі көлемде планер мен двигательдерге техникалық қызмет көрсету, жедел түрдегі өзіндік бақылаумен (жеке таңбамен) кең фюзеляжды ұшақтардың немесе жаңа ұрпақтағы ұшақтардың түрлерінің біреуіне немесе ӘК І санаттағы екі түріндегі яки беске дейінгі түрдегі ұшақтарға, оның ішінде І сыныптағы үшке дейінгі түрдегі ұшақтарға техникалық қызмет көрсету.
Өзінен біліктілігі төмен жұмысшылар орындаған ТО мен Р сапасын бақылау.
Хаттамаларды және сынақ актілерін ресімдеумен сынақ ұшулары алдында зауыт шығаратын ұшақтар мен олардың түрленімдерінің ұшақтар (тікұшақтар) мен двигательдер жүйелерін жерде игеру. Базалық және базадан тыс аэроалаңдарда сынақ ұшыруларына қызмет көрсету, сынақ ұшыруларында анықталған ескертпелерді түзету.
Техникалық қызмет көрсету жөніндегі негізгі жұмыстарды орындау: өнеркәсіп бюллетеньдері бойынша күрделі диагностикалық жұмыстар (планер және двигательдердің барынша осал жерлерін, жүйелері мен бұйымдарын бір реттік тексеру жұмыстар), борттық бақылау құралдарында тіркелген экипаждың ескертпелері, ұшу ақпаратын өңдеу нәтижесі және қауіпсіз тоқтап қалуға дейін техникалық пайдалану кезіндегі жоспарлы бақылау нәтижесі бойынша бұйымдардың тоқтап қалуының алдын алуға және бұйымдарға уақытын жөндеу жүргізуге бағытталған технологиялық қызмет көрсетудің, байқаудың және аспаптық бақылаудың күрделі жұмыстары, арнаулы КПА-ны қолданумен технологиялық байланысты реттеу жұмыстары, САРД агрегаттарын (бөлшектерін), двигательдің басқару, отын және гидрогазды жүйелерін ауыстыру жолымен жүйелер мен бұйымдардың функционалдық тоқтап қалуын іздестіру және жөндеу, компьютерлік бағдарламалар мен стендтік қондырғыларды пайдаланумен планер және двигательдер жүйелері мен бұйымдардың бұзылуын іздеу және қалпына келтіру жөндеуін жүргізу, ӘК-ні жердегі сынаудың барлық түрлерін жүргізу, басқару жүйесін тексеру және реттеу, ӘК-ні әуеде сынауға толық техникалық дайындау және сынақтан кейінгі ақауларды жөндеу, планер және авиациялық двигательдерді ТО мен Р және ВР орындау сапасын бақылау, пайдалану-техникалық құжаттамалардың дұрыс ресімделуін тексеру.
55. Білуі тиіс:
ұшу аппараттары мен ӘК түрленімдерінің құрылымы мен ерекшеліктерін, дербес ЭЕМ-ын қолданумен жұмыстарды орындау алгоритмі мен әдістерін, диагностикалық қондырғылардың жұмыс ережесін, бұзбайтын бақылау әдістерін, оларды қолдану ережесін және ТО мен Р бақылау нәтижелерін бағалау тәртібін, реттеу жұмыстарын жүргізу тәртібін, бұзылулардың туындау себептерін және оларды жөндеу әдістерін, жұмыс принциптерін, жапсарлас бақылау құралдарын (құрылғыларын) және АТ жағдайын автоматтандырылған жердегі бақылау жүйесін пайдалану және қолдану ережесін, модульдік двигательдер құрылымдарының ерекшеліктерін, жекелеген модульдерді бөлшектеу-құрастыру тәртібін, АТБ-да орындалатын қалпына келтіру жұмыстарының тізімін, модуль двигательдерін жөндеу кезінде қолданылатын қондырғыларды, двигательдерді іске қосу және сынау технологиясын, техникалық қызмет көрсетудің сапасын бақылауды ұйымдастыруды.
Орта кәсіптік білім, планер және двигательдер жөніндегі 6-разрядты авиациялық техниктің кем дегенде үш жыл жұмыс өтілі қажет.

Параграф 4. Авиационный техник по планеру и двигателям,
7-разряд
54. Характеристика работ:
Техническое обслуживание планера и двигателей, в объеме периодических форм, с самоконтролем (личным клеймом) одного из типов широкофюзеляжных самолетов или самолетов нового поколения, или двух типов ВС I класса, либо до пяти типов самолетов, из них до трех типов самолетов I класса на оперативных формах технического обслуживания;
Контроль качества ТО и Р, выполняемых рабочими более низкой квалификации;
Наземная отработка систем самолета (вертолета) и двигателей выпускаемого заводом самолета и его модификаций перед испытательными полетами с оформлением протоколов и актов испытаний;
Обслуживание испытательных полетов на базовом и внебазовом аэродромах, устранение замечаний, выявленных в испытательных полетах;
Выполнение основных работ по техническому обслуживанию: сложные диагностические работы (разовые проверочные работы наиболее уязвимых мест, систем и изделий планера и двигателей) по бюллетеням промышленности, сложные работы технологического обслуживания, осмотры и инструментальный контроль исправности, направленные на предупреждение отказов изделий и своевременное проведение ремонта изделий по замечаниям экипажа, результатам обработки полетной информации, зарегистрированной бортовыми средствами контроля, и результатам планового контроля при технической эксплуатации до безопасного отказа, технологически связанные регулировочные работы с применением специализированных КПА, поиск и устранение функциональных отказов систем и изделий путем замены агрегатов (деталей) САРД, управления, топливной и гидрогазовой систем двигателя, поиск неисправностей и проведение восстановительного ремонта систем и изделий планера и двигателей с использованием компьютерных программ и стендового оборудования, проведение всех видов наземных испытаний ВС, проверка и регулировка систем управления, полная техническая подготовка ВС к испытаниям в воздухе и устранение неисправностей после испытаний, контроль качества выполнения ТО и Р и ВР планера и авиационных двигателей, контроль за правильностью оформления эксплуатационно-технической документации.
55. Должен знать:
конструкцию и особенности модификаций летательных аппаратов и ВС, алгоритмы и методы выполнения работ с применением персональной ЭВМ, правила работы на диагностическом оборудовании, методы неразрушающего контроля, правила их применения и порядок оценки результатов контроля ТО и Р, порядок выполнения регулировочных работ, причины возникновения неисправностей и способы их устранения, принципы работы, правила эксплуатации и использования средств (устройств) встроенного контроля и автоматизированных наземных систем контроля состояния АТ, особенности конструкции модульных двигателей, порядок демонтажа-монтажа отдельных модулей, перечень ремонтно-восстановительных работ, выполняемых в АТБ, оборудование, используемое при ремонте модульных двигателей, технологию запуска и опробования двигателей, организацию контроля качества технического обслуживания.
Требуется среднее профессиональное образование, стаж работы авиационным техником по планеру и двигателям 6-го разряда не менее 3-х лет.

56. Жұмыс үлгілері.
1) Ақау табу:
белгіленген және жөндеулер арасындағы ресурстарды ұзартуды орындау кезінде ұшақ тораптарын байқау, өнеркәсіп бюллетеньдері бойынша күрделі диагностикалық жұмыстар, двигательдің білікаралық мойынтірегін диагностикалау.
2) Жалпы түрдегі жұмыстар (техникалық қызмет көрсету):
двигательді жалғап іске қосу, қысқартылған кесте бойынша двигательді сынау.
3) Техникалық жағдайды бақылау (өзіндік бақылаумен тексеру):
автоматтандырылған жапсарлас бақылау - СКВ, басқарудың негізгі сұлбасынан резервтікке және резервтіктен апаттыққа көшкен кезде дабыл беру, САРД құбырындағы, құбырдағы, гидрожүйе тармағы мен агрегаттардағы, ылғал ұстағыштың, жарманың, олардың аспа тораптарының жарамдылығы (жағдайы), жолаушылар кабинасы терезелерін, жердегі стендтің көмегімен тежелу жүйесін жиектеу, басқару жүйесін реттеудің двигатель жұмысының режиміне сәйкестігі.
4) Қалпына келтіру жұмыстары:
аяқтама айырғышын ауыстыру және жалғасқанатшаның алғы қанатшаның тежелу қалқаншаның аяқтама айырғышын реттеу, шасси кинематикасы бойынша реттеу жұмыстары, кейіннен НАР айналымын, ұшу режімін, қабылдағышын және тағы басқа реттеумен НР-ЗОКУ, НР-ЗОКП сорғыларына ауыстыру, двигательдің іске қосу бүріккішін және двигательдің екінші сұлбасында ауаны қайта қосу клапандарын ауыстыру, мынандай түрдегі функционалдық тоқтап қалу кезінде ақауларды іздеу және жөндеу, гидроаккумулятордағы негізгі және тежегіш қысымның нормадан төмен түсу уақыты, шассидің барлық тіректерінің жиналмауы, двигатель іске қосылмайды, іске қосылудың кешігуі.
Параграф 5. Планер және двигательдер бойынша авиациялық техник, 8-разряд
57. Жұмыс сипаттамасы:
Мерзімді түрдегі көлемде сынақ ұшулары кезінде тәжірибелік және түрленімдегі ұшу аппараттарына және планер мен двигательдерге, өзіндік бақылаумен (жеке таңбамен) кең фюзеляжды ұшақтарға немесе жаңа ұрпақтағы ұшақтарға техникалық қызмет көрсету;
Өзінен біліктілігі төмен жұмысшылар орындаған жұмыстарды бақылау;
Тәжірибелік және түрленімдегі ұшу аппараттарын жердегі және ұшу сынақтарына дайындаудың технологиясы мен әдістерін, сынақтар кезіндегі кемшіліктерді жоюдың үнемді әдістерін практикалық жүзеге асыру;
Техникалық қызмет көрсету жөніндегі мынандай негізгі жұмыстарды орындау:
кең фюзеляжды ұшақтардағы немесе жаңа ұрпақтағы ұшақтардағы планер және двигательдердің күрделі және өзара байланысқан жүйелерінде кешенді реттеу жұмыстарын жүргізу, агрегаттардың, ӘК жүйелерінің тоқтап қалуының алдын алуға бағытталған жұмыс қабілетін байқау және бақылау және борттық бақылау жүйесінде тіркелген ӘК экипажының ескертпелері, ұшу ақпаратын өңдеу нәтижесі бойынша, сондай-ақ ӘК-ні техникалық пайдалану кезіндегі жоспарлы бақылау нәтижесі бойынша уақытылы жөндеуді жүргізу, базалық ұшақтардың барлық түрлерінде сирек кездесетін тоқтап қалу себептерін іздестіру, ӘК тораптарын, агрегаттарын қалыпқа келтіру, кейіннен реттеумен тоқтап қалған агрегаттардың, бұйымдардың, жүйелердің барынша күрделі бұзылуларын түзеу, компьютерлік бағдарламаларды қолданумен базалық ӘК-нің барлық түрлеріндегі агрегаттардың, бұйымдардың, жүйелердің техникалық жағдайын талдау және бағалау, тиісті құжаттамаларды ресімдеумен орындалған жұмыстарды өзіндік бақылау, өзінен біліктілігі төмен авиатехниктер орындаған жекелеген планер және двигательдер агрегаттарын, тораптарын, бұйымдарын, жүйелерін ТО мен Р және ВР жұмыстарының сапасын бақылау, авиациялық оқиғаларды зерттеуге қатысу, ТО мен Р немесе ВР процестерін жетілдіру жөніндегі компьютерлік бағдарламаларды жасауға қатысу, ӘК-ні жөндеуге тапсыру (қабылдап алу), ТО мен Р орналасқан ВС-ны ауысымнан ауысымға қабылдау-тапсыруды жүзеге асыру.

56. Примеры работ.
1) Дефектация:
осмотр узлов самолета при выполнении продления назначенного и межремонтного ресурса, сложные диагностические работы по бюллетеням промышленности, диагностика межвального подшипника двигателя;
2) Работы общего вида (технологическое обслуживание):
ложный запуск двигателя, опробование двигателя по сокращенному графику;
3) Контроль технического состояния (проверка с самоконтролем): автоматизированный встроенный контроль - СКВ, сигнализации при переходе с основного контура управления на резервный и с резервного на аварийный, исправности (состояния) влагоотстойников в трубопроводе САРД, трубопроводов, рукавов и агрегатов гидросистемы, створок, узлов их навески, замков шасси, окантовки окон пассажирской кабины, тормозной системы с помощью наземного стенда, соответствия регулировки системы управления режимам работы двигателя;
4) Восстановительные работы:
замена концевых выключателей и регулировка концевых выключателей закрылков, предкрылков, тормозных щитков, регулировочные работы по кинематике шасси, замена насосов НР-ЗОКУ, НР-ЗОКП с последующей регулировкой оборотов НАР, взлетного режима, приемистости и другие, замена пусковых форсунок двигателя и клапанов перепуска воздуха во втором контуре двигателя, поиск и устранение неисправностей при функциональных отказах вида, время падения давления в гидро-аккумуляторе основного и тормозного меньше нормы, не убираются все опоры шасси, двигатель не запускается, отладка запуска.
Параграф 5. Авиационный техник по планеру и двигателям,
8-разряд
57. Характеристика работ:
Техническое обслуживание опытных и модифицированных летательных аппаратов при испытательных полетах и планера и двигателей, в объеме периодических форм, с самоконтролем (личным клеймом) широкофюзеляжных самолетов или самолетов нового поколения;
Контроль работ, выполненных рабочими более низкой квалификации;
Практическая отработка технологии и методов подготовки к наземным и летным испытаниям опытных и модифицированных летательных аппаратов, рациональных методов устранения недостатков при испытаниях;
Выполнение основных работ по техническому обслуживанию:
проведение комплексных регулировочных работ на сложных и взаимосвязанных системах планера и двигателей на широкофюзеляжных самолетах или самолетах нового поколения, осмотр и контроль работоспособности, направленные на предупреждение отказов агрегатов, систем ВС, и своевременное проведение ремонта по замечаниям экипажа ВС, результатам обработки полетной информации, зарегистрированной бортовыми системами контроля, а также по результатам планового контроля при технической эксплуатации ВС, поиск причины редко встречающегося отказа всех типов базовых самолетов, доводка узлов, агрегатов ВС, устранение наиболее сложных неисправностей отказавших агрегатов, изделий, систем с последующей регулировкой, анализ и оценка технического состояния агрегатов, изделий, систем всех типов базовых ВС с применением компьютерных программ, самоконтроль выполняемых работ с оформлением соответствующей документации, контроль качества работ ТО и Р и ВР отдельных агрегатов, узлов, изделий, систем планера и двигателей, выполненных авиатехниками более низкой квалификации, участие в расследовании авиационных происшествий, участие в создании компьютерных программ по совершенствованию процессов ТО и Р или ВР, сдача (прием) ВС в ремонт, осуществление приема- сдачи ВС, находящегося на ТО и Р из смены в смену.

58. Білуі тиіс:
АТБ ақпараттық-басқару жүйесінің жинақтамасын, АТ пайдалану процесін ақпараттық қамтамасыз етуді және басқаруды, борттық және жердегі бақылау құралдары мен АТ ақпараттық деректер базасын қолданумен агрегаттардың, ӘК жүйелерінің ақауларын іздеу және түзеу бағдарламасын, өнеркәсіп бюллетеньдері бойынша АТ-ны бақылау және қалпына келтіруді жүргізу, жұмыс нәтижелерін ресімдеу тәртібін, өндірістік тапсырысқа және пайдалану құжаттамаларының талаптарына сәйкес тұтастай ӘК-ге техникалық қызмет көрсету жөніндегі жұмыстарды ұйымдастыру, АТВ мен АРЗ арасында, цехтар мен экипаждар ауысымы арасында ӘК-ні беру тәртібін.
Орта кәсіптік білім, планер және двигательдер жөніндегі 7-разрядты авиациялық техниктің кем дегенде үш жыл жұмыс өтілі қажет.
59. Жұмыс үлгілері.
1) Жердегі бақылауды қосумен және двигатель жұмысының барлық сипаттамаларын алумен бір мезгілде екі ӘК двигательдерін іске қосудың, қыздырудың және сынаудың, жалғасқанатша орналасуының, КИСС экранында көрсеткіштердің және басқару тұтқасы орналасуының, суфлер жетегі шарикті мойынтірегіндегі және двигательдің артқы тірегіндегі май айдау сорғысындағы радиалды және осьтік люфтінің, тістегеріш іліктіруінің бүйір саңылауының техникалық жағдайын бақылау;
2) Техникалық жағдайды бақылау (орындалған жұмыстардың сапасы): СКВ құбырлы тоңазытқышындағы майдың деңгейі, құбырлы тоңазытқыш роторының жеңіл айналуы, штурвал арқанының тартылуы, алғы қанатшаны РП71-01 басқару гидроэлементтері бүркеншегінің жұмыс істеуі, шасси тежеу жүйесі гидроаккумуляторындағы азоттың қысымы, шассиді жинау және шығаруды бекіту крандарының ішкі саңылаусыздығы, апаттық есіктердің үйкелетін беттерін майлау, қанаттың ұялы құрылымы, ұялы толтыруыштан қаптаманың қатпарлануы болмауына көлденең және тік қанатталуы, шам желкөзінің үйкелетін бөлшектерін майлау, ТЖУ редукторының картеріндегі майдың деңгейі, двигатель кокын орнату, бюллетеньдерді және бір реттік тексерулерді орындау.
7. Құрылғылар және электр қондырғылар бойынша авиациялық техник
Параграф 1. Құрылғылар және электр қондырғылар бойынша авиациялық техник, 4-разряд
60. Жұмыс сипаттамасы:
Мерзімді түрдегі көлемде жеңіл түрдегі ұшу аппараттарының аспаптық, электр техникалық, оттегілік және өртке қарсы қондырғыларына және аспаптар мен электр қондырғыларына, ІІ-ІІІ сыныптағы ұшақтардың немесе І-ІІ сыныптағы тікұшақтардың түрлерінің біреуіне техникалық қызмет көрсету немесе І сыныптағы ұшақтарға техникалық қызмет көрсету бойынша күрделілігі төмен жұмыстар яки жедел түрде ІІ-ІV сыныптағы және ІІ-ІV сыныптағы тікұшақтардың бір және одан көп түрлеріне немесе А және РЭО зертханасында бір және одан көп жүйеге (бұйымға) техникалық қызмет көрсету;
Өзінен біліктілігі жоғары аспаптар және электр қондырғылары жөніндегі авиациялық техниктің басшылығымен орта түрдегі ұшу аппараттарына техникалық қызмет көрсету;
Техникалық қызмет көрсету бойынша мынандай негізгі жұмыстарды орындау: НТП-да тексерулер, А және РЭО зертханасында қалпына келтіру жұмыстарын орындау үшін және ӘК-нің бөлшектелген бұйымдарын сақтау мақсатында ӘК бұйымдарын, аспаптарын және электр қондырғыларын бөлшектеу-құрастыру, контровка, металдану зақымдануы, ылғал мен мүжілудің болуын болдырмау, электр сымы оқшаулағышының зақымдануының, штепсельдік ажыратқыштың, борттау бекіткішінің зақымдануын болдырмау мақсатында аспаптар мен электр қондырғылары бөліктері люктерін ашумен және ашпастан аспаптар мен электр қондырғыларын сыртқы байқау, контровкасы жоқ қосылғыштардың қажетті тартылуын қалпына келтіру, тартылу мен контровканы қалпына келтіру, металдануды қалпына келтіру.

58. Должен знать:
комплектацию информационно-управляющей системы АТБ, информационное обеспечение и управление процессом эксплуатации АТ, программы поиска и устранения неисправностей агрегатов, систем ВС с использованием бортовых и наземных средств контроля и информационной базы данных АТБ, порядок контроля и проведения доработок АТ по бюллетеням промышленности, оформление результатов работ, организацию работы по техническому обслуживанию ВС в целом в соответствии с производственным заданием и требованиями эксплуатационной документации, порядок передачи ВС между АТБ и АРЗ, между сменой цеха и экипажем.
Требуется среднее профессиональное образование, стаж работы авиационным техником по планеру и двигателям 7-го разряда не менее трех лет.
59. Примеры работ.
1) Контроль технического состояния: запуск, прогрев и опробование одновременно двух двигателей ВС с подключением пунктов наземного контроля и снятием всех характеристик работы двигателя, положений закрылков, положений рукоятки управления и показаний на экране КИСС, бокового зазора в зацеплении шестерен, радиального и осевого люфтов в шарикоподшипниках привода суфлера и масло-откачивающего насоса задней опоры двигателя;
2) Контроль технического состояния (качества выполнения работ): уровня масла в турбохолодильнике СКВ, легкости вращения ротора турбохолодильника, натяжения тросов штурвалов, функционирования гидро-элементов головок управления РП71-01 предкрылков, давления азота в гидро-аккумуляторах тормозной системы шасси, внутренней герметичности запорных кранов уборки и выпуска шасси, смазки трущихся поверхностей аварийных дверей, сотовых конструкций крыла, горизонтального и вертикального оперения на отсутствие отслоения обшивки от сотового заполнителя, смазки трущихся деталей форточек фонаря, уровня масла в картере редуктора ТНУ, установки кока двигателя, выполнения бюллетеней и разовых проверок.
7. Авиационный техник по приборам и электрооборудованию
Параграф 1. Авиационный техник по приборам и
электрооборудованию, 4-разряд
60. Характеристика работ:
Техническое обслуживание приборного, электротехнического, кислородного и противопожарного оборудования летательных аппаратов легкого типа и приборов и электрооборудования, в объеме периодических форм, одного из типов самолетов II-III классов или вертолетов I-II классов, или менее сложные работы по техническому обслуживанию самолетов I класса, либо одного и более типов самолетов II-IV классов или вертолетов II-IV классов на оперативных формах технического обслуживания или одной и более систем (изделий) в лаборатории А и РЭО;
Техническое обслуживание летательных аппаратов среднего типа под руководством авиационного техника по приборам и электрооборудованию более высокой квалификации;
Выполнение основных работ по техническому обслуживанию:
демонтаж-монтаж изделий, приборов и электрооборудования ВС для выполнения проверки на НТП, восстановительных работ в лаборатории А и РЭО и в целях хранения демонтированных с ВС изделий, внешний осмотр приборов и электрооборудования со вскрытием и без вскрытия лючков отсеков приборов и электрооборудования с целью обеспечения отсутствия повреждений контровки, металлизации, наличия влаги и коррозии, повреждений изоляции электропроводки, повреждений штепсельных разъемов, отбортовочных креплений, восстановление необходимой затяжки соединений, не имеющих контровки, восстановление затяжки и контровки, восстановление металлизации.

61. Білуі тиіс:
қызмет көрсететін ұшу аппараттары мен ӘК-нің, олардың двигательдері мен жүйелерінің ұшу-техникалық сипаттамалары мен құрылымы туралы жалпы мағлұматтар, авиааспаптар мен электр қондырғыларының техникалық пайдалану, мазмұны және техникалық қызмет көрсету ережесін, АТ-ға борттық (нөмірленген) құжаттамаларды және оған ТО өндірістік-техникалық құжаттамаларды жүргізу тәртібін, қызмет көрсететін ӘК түрлері аспаптары мен электр қондырғыларының құрылымын, пайдалану ерекшеліктерін, КПА мен СК және бақылау-жазу аппаратурасының мазмұнын және іс-әрекет принципін, ӘК-нің аспаптық және электр қондырғысының функционалдық, принциптік, фидерлік және құрастыру сызбаларын, ӘК аспаптары мен электр қондырғыларының мүмкін бұзылуларын анықтау және жөндеу тәсілдерін, АТ техникалық қызмет көрсету жөніндегі құжаттамаларды, техникалық қызмет көрсету ережесі мен тәртібін, техникалық қызмет көрсету кезінде қолданылатын материалдарды, қосалқы бөлшектерді, құрылғыларды, олардың қасиеттерін, маркалау ережесін;
А мен РЭО зертханаларында қосымша: А мен РЭО техникалық параметрлерінің негізгі нормаларын, КПА-ны дайындау тәсілдерін және бақыланатын параметрлерді өлшеу.
Орта кәсіптік білім қажет.
62. Жұмыс үлгілері.
Тікелей ӘК-де.
1) Қысым тұрақтандырғышын, түтін хабарлағышының датчигін, гидрожүйені, шасси мен басқаруды бақылау аспаптарын, анероидты-мембранды аспаптарды, бұрыштық жылдамдық датчигін, тангаж бұрышын көрсетушіні, датчиктерді, отын өлшегіштерді, көрсетушілерді, ауыстырушыларды, тахометр есептегіштерін, дірілді бақылау аппаратурасын, МСРП өздігінен жазушыны, блоктарды, экипаж кабинасы әйнегін жылыту автоматтарын бөлшектеу-құрастыру;
2) Двигательдердегі өртке қарсы қондырғылар мен электр сымдарын, багаж-жүк кабинасындағы (бөліктегі) ылғал жинағышты, аспап тақтасы панелін, автоұшу агрегаттарын, оларды бекіту жағдайын, ішкі клемма қалыбын, қосу жеке релейлік қорапшаларды, аккумуляторлық батереяларды, күш сымдарының қосылуы мен гермошығарылымдарын, манерлардың коллекторлық-щеткалық тораптарын, шасси тағандарындағы, аспап тақтасындағы КВ мен электр сымдарын байқау және ақауларды табу;
3) Өрт сөндіру жүйелері саңылаусыздығының, анероидты-мембранды аспаптарды қоректендіру жүйелерінің, өрт қондырғыларының, жарық және дыбыс дабыл берудің, авиагоризонттың, автоұшудың, курстық жүйелердің, экипажды сақтандыру жүйесі сиренасының, электр су қайнатқышының, тежегіштер көзінің автоматтары датчигінің, МСРП жүйесі тіркегішінің таспа-тартпа механизмінің, ұшақтың мұздануын дабылдағыштың, ПОС дабылдағышының, электр қондырғыларын бекіту сенімділігінің техникалық жағдайын бақылау;

61. Должен знать:
общие сведения о летно-технических характеристиках и конструкции обслуживаемых типов летательных аппаратов и ВС, их двигателей и систем, правила технической эксплуатации, содержание и технологию обслуживания авиаприборов и электрооборудования, порядок ведения бортовой (пономерной) документации на АТ и производственно-технической документации на ее ТО, конструкцию, эксплуатационные особенности приборов и электрооборудования обслуживаемых типов ВС, назначение и принцип действия КПА и СИ и контрольно - записывающей аппаратуры, функциональные, принципиальные, фидерные и монтажные схемы приборного и электрооборудования ВС, способы обнаружения и устранения возможных неисправностей приборов и электрооборудования ВС, документацию по техническому обслуживанию АТ, правила и порядок технического обслуживания, применяемые при техническом обслуживании материалы, запасные части, инструмент, их свойства, правила маркировки;
В лаборатории А и РЭО дополнительно:
основные нормы технических параметров А и РЭО, способы подготовки КПА и измерения контролируемых параметров.
Требуется среднее профессиональное образование.
62. Примеры работ.
Непосредственно на ВС.
1) Демонтаж-монтаж:
сигнализатора давления, датчика дымоизвещения, приборов контроля гидросистемы, шасси и управления, анероидно-мембранных приборов, датчика угловых скоростей, указателя угла тангажа, датчиков, топливомеров, указателей, переключателей, измерителей тахометра, аппаратуры контроля вибрации, самописцев, блоков МСРП, автомата обогрева стекол кабины экипажа;
2) Осмотр и дефектация:
противопожарного оборудования и электропроводки на двигателях, влаго-отстойников в багажно - грузовой кабине (отсеке), панелей приборных досок, агрегатов автопилота, проверка состояния их крепления, внутренних клеммных колодок, соединительных и релейных коробок, аккумуляторных батарей, соединений и гермовыводов силовых проводов, коллекторно-щеточных узлов маяков, КВ и электропроводки на стойках шасси, приборных досок;
3) Контроль технического состояния:
герметичности системы пожаротушения, систем питания анероидно-мембранных приборов, работоспособности пожарного оборудования, световой и звуковой сигнализации, авиагоризонта, автопилота, курсовой системы, сирены системы предупреждения экипажа, электрокипятильников, датчиков автоматов юза тормозов, лентопротяжного механизма регистраторов системы МСРП, сигнализаторов обледенения самолетов, сигнализаторов ПОС, надежности крепления электрооборудования;

4) Қалпына келтіру жұмыстары: өрт сөндіруші сағаттарды, биіктік және гидравликалық жүйелер жұмыстарын бақылау аспаптарын, КРД аспаптарын, МСРП блоктары мен құрылғыларын ауыстыру және жұмыс істеуін тексеру;
5) А және РЭО зертханасында;
6) КУС-730/1100, УС-116 түріндегі жылдамдық көрсеткіштерінің, СВС-ПН-15 жүйесінің Ф-115-1 блоктарының, ТКС-П2 жүйесінің курстық блоктарын, КМ-15, КМ-32 түріндегі оттегі маскаларының, АП-6Е автоматы рөлдік машинасының, ИКДРД, ИКДРДА түріндегі қысым реттегішінің НТП-ға сәйкестігін тексеру;
7) ТНВ және ТУЭ түрлеріндегі датчиктер мен көрсетушілердің, ИП-21, ИП-32 түріндегі ӘК элементтері орналасуын көрсетушілердің, КЗП тұтынушылары қорғаныс қорапшаларының, ПРФ-4МП, ФР-9 түрлеріндегі рөлдік және қону шамдарының, барлық жүйедегі отын өлшеу датчиктерінің НТП-ға сәйкестігін тексеру;
8) П-1, П-109 түрлеріндегі датчиктерге, сыртқы ауа температурасы көрсетушілеріне, ТНВ, ТУЭ түрлеріндегі жылыту және желдету жүйелеріне, АЗП-А2 түріндегі кернеу көбеюінен қорғау автоматтарына, авиациялық генераторларға техникалық қызмет көрсету және реттеу.
Параграф 2. Құрылғылар және электр қондырғылар бойынша авиациялық техник, 5-разряд
63. Жұмыс сипаттамасы:
Орта түрдегі ұшу аппаратының аспаптық, электр техникалық, оттегілік және өртке қарсы қондырғыларының бюллетеньдері бойынша техникалық қызмет көрсету және түзеуді орындау;
Мерзімді түрдегі көлемде аспаптар мен электр қондырғыларына техникалық қызмет көрсету, жедел түрде І сыныптағы ӘК түрлерінің біреуіне немесе ІІ-ІІІ сыныптағы ӘК екіге дейінгі түрлеріне яки ӘК үшке дейінгі түрлеріне, оның ішінде І сыныптағы ӘК түрлерінің біреуіне техникалық қызмет көрсету немесе А мен РЭО зертханасында бөлшектелген ӘК-нің үш және одан көп аспаптар мен электр қондырғыларында ТО мен Р жөніндегі жұмыстарды орындау;
Күрделі және көп еңбекті талап ететін регламенттер бойынша ауыр ұшу аппараттарында әртүрлі, оның ішінде зертханалық әдістермен ақауларды табуға қатысу;
Техникалық қызмет көрсету бойынша мынандай негізгі жұмыстарды орындау:
ӘК агрегаттары күрделі жүйелерін оларды техникалық қызмет көрсетуге және жөндеуге зертханаға жіберу үшін бөлшектеу, зертханада тексерілгеннен кейін агрегаттарды, блоктарды құрастыру, жаңа бұйымдарды немесе күрделі жөндеуден өткен бұйымдарды реттеу, регламенттік жұмыстардың мерзімдік түрлері бойынша ӘК-ге техникалық қызмет көрсету кезінде авиааспаптар мен электр қондырғыларының ақауларын барлық әдістермен және толық көлемде табу, щеткалық-коллекторлық тораптардың кірленуін табу, щетканың тозуын, қатты қызу іздерін, ылғалдың, мүжілудің, ақаулардың, күш релесі түйісуінің қызудан еруін анықтау мақсаттарында электр двигательдерін, генераторларды, өңдегіштерді және тағы басқа ашумен толық көлемде байқау, тікелей ӘК-де ашпастан блоктың техникалық жағдайын тексеру, ӘК жүйесі мен оның қондырғыларын автоматтандырылған (жапсарлас) бақылау, арнаулы тетіктердің көмегімен агрегаттар мен жүйелердің ішкі саңылаусыздығын тексеру, реттеумен және күйіне келтірумен жекелеген агрегаттарды, блоктарды ауыстыру жолымен А мен РЭО жүйесінің жұмысқа қабілетін қалпына келтіру, басқарудың автоматты борттық жүйесін, базалық пилотажды-навигациялық жүйелерін, параметрлерді тіркеу жүйесін және басқа да авиациялық қондырғыларды тексеру үшін арналған бақылау-есептеу және тіркеуші аппаратураларды ретке келтіру;
Аспаптар жөніндегі авиациялық техник-метролог үшін* қосымша: метрологиялық зертханаларда ӘК-ге техникалық қызмет көрсету кезінде қолданылатын өлшеу және бақылау-тексеру аппаратураларына тексеру және реттеу жұмыстарын орындау, КПА метрологиялық аттестаттауын және ЭРД сараптамасын өткізуге қатысу.

4) Восстановительные работы:
замена и проверка функционирования огнетушителей, часов, приборов контроля работы высотной и гидравлической систем, приборов КРД, блоков и устройств МСРП;
В лаборатории А и РЭО1.
5) Проверка на соответствие НТП: указателей скорости типа КУС- 730 /1100, УС-И6, блоков Ф-115-1 системы СВС-ПН-15, блоков курсовой системы ТКС-П2, кислородных масок типа КМ-15, КМ-32, рулевой машинки автомата АП- 6Е, регуляторов давления типа ИКДРД, ИКДРДА;
6) Проверка на соответствие НТП: датчиков и указателей типа ТНВ и ТУЭ, указателей положения элементов ВС типа ИП-21, ИП-32, коробок защиты потребителей КЗП, рулежных и посадочных фар типа ПРФ-4МП, ФР-9, датчиков топливомеров всех систем;
7) Техническое обслуживание и регулировка: датчиков типа П-1, П-109, указателей температуры наружного воздуха, систем отопления и вентиляции типа ТНВ, ТУЭ, автоматов защиты от перенапряжения типа АЗП-А2, авиационных генераторов.
Параграф 2. Авиационный техник по приборам и
электрооборудованию, 5-разряд
63. Характеристика работ:
Техническое обслуживание и выполнение доработок по бюллетеням приборного, электротехнического, кислородного и противопожарного оборудования летательных аппаратов среднего типа;
Техническое обслуживание приборов и электрооборудования, в объеме периодических форм, одного из типов ВС I класса или до двух типов ВС II-III классов, либо до трех типов ВС, из них одного типа ВС I класса на оперативных формах технического обслуживания или выполнение работ по ТО и Р на демонтированных с ВС трех и более системах приборов и электрооборудования в лаборатории А и РЭО;
Участие в дефектации различными методами, в том числе и лабораторными, тяжелых летательных аппаратов по сложным и трудоемким регламентам;
Выполнение основных работ по техническому обслуживанию: демонтаж с ВС агрегатов сложных систем для отправки их в лабораторию на техническое обслуживание и ремонт, монтаж агрегатов, блоков после проверки в лаборатории, наладки нового изделия или изделия, прошедшего капитальный ремонт, дефектация всеми методами и в полном объеме авиаприборов и электрооборудования при техническом обслуживании ВС по периодическим видам регламентных работ, осмотр в полном объеме со вскрытием электродвигателей, генераторов, преобразователей и так далее с целью обнаружения загрязнений щеточно-коллекторных узлов, выявления износа щеток, следов перегрева, наличия влаги, коррозии, повреждений, оплавления контактов силовых реле, проверка технического состояния без вскрытия блока непосредственно на ВС, автоматизированный (встроенный) контроль систем ВС и его оборудования, проверка внутренней герметичности агрегатов и систем с помощью специальных приспособлений, восстановление работоспособности систем А и РЭО путем замены отдельных агрегатов, блоков с регулировкой и настройкой, отладка контрольно-измерительной и регистрирующей аппаратуры, предназначенной для проверки автоматизированных бортовых систем управления, базовых пилотажно-навигационных систем, систем регистрации параметров и другого авиационного оборудования;
Для авиационного техника по приборам-метролога* дополнительно: выполнение в метрологических лабораториях поверочных и регулировочных работ измерительной и контрольно-поверочной аппаратуры, применяемой при техническом обслуживании ВС, участие в проведении метрологической аттестации КПА и экспертизе ЭРД.

64. Білуі тиіс:
қызмет көрсететін ұшу аппараттары мен ӘК-нің аспаптары мен электр қондырғыларын техникалық пайдалану, ТО регламенті мен технологиясы ережесін, аспаптар мен электр қондырғылары жүйесінің және оларға орнатылған құрылғылардың жұмыс ерекшеліктерін, осы жүйенің және ӘК басқа жүйелерінің басқа элементтерімен өзара байланысын, оларды пайдалану ережесін, күрделі авиациялық жылу өлшегіш және хироскопиялық аспаптарды тексеру ережесі мен тәртібін, бақылау-өлшеу және тексеру аспаптарының (құрылғылардың) құрылымын және жұмыс принципін, ақау табуды жүргізу және А мен РЭО жұмыс қабілетін тексеру тәртібін, бұзылуларды анықтау мен жөндеу, жинақтаулы бұйымдарды, агрегаттарды және олардың элементтерін ауыстыру әдістерін, жөндеу жүргізу ЭРД-сын;
А мен РЭО зертханасы үшін қосымша: тоқтап қалған аспаптар мен электр қондырғыларын зертханалық тексеру және жұмыс қабілетін қалпына келтіру әдістері мен технологиясын, ЭРД, НТЭРАТ талаптарына сәйкес қызмет көрсететін А мен РЭО бұйымдарын тексеру және диагностикалау тәсілдері мен операцияларын, А мен РЭО бұйымдарын қалпына келтіру бойынша үлгілік технологиялық операцияларды;
Аспаптар жөніндегі авиациялық техник-метролог үшін қосымша: КПА, СК, ССК тексеру және жөндеу бойынша нормативтік-техникалық құжаттамалар.
Орта кәсіптік білім, аспаптар және электр қондырғылары жөніндегі 4-разрядты авиациялық техниктің кем дегенде үш жыл жұмыс стажы қажет.
65. Жұмыс үлгілері.
Тікелей ӘК-де.
1) Өртке қарсы қондырғыны, двигательді ауыстыру кезінде КРД аспаптарын, рөлдің ауытқуын реттеумен автоұшудың рөлдік машинасын орнатуды, аккумуляторлық батареяны, түзегіш қондырғыны, электр бөліктерін және автоұшуды қоректендіруге қосуды, отын жүйесі автоматикасын бөлшектеу-құрастыру;
2) Байқау және ақауларды табу: электр сымдарының ашық телімдерін, электр литдеңгейін тексерумен аккумуляторлық батарея контейнерлерін, жүкшығырдың коллекторлық-щеткалық тораптарын және щеткаларды ауыстыру, қанат, қауырсын мұздануға қарсы құрылғыларының жарамдылығы;
3) Гидрогазды жүйе монометрлерінің, нақты курстық жүйенің, қоректендірудің негізгі және резервтік көздерінен авиагоризонттардың, двигатель температурасын реттегіштің, түзеу қондырғысының, АЗС-тың, температура реттегішінің, анероидтық-мембрандық қондырғының, курстық жүйе мен астрокомпастың, двигательді іске қосу мен сынау кезінде КРД аспаптарын, жолаушылар салондарын жарықтандырудың, "БАҚЫЛАУ" режімінде ПОС экипажының кабинасында ішкі дабылдағыштың, ПОС күш қондырғысының, фотолюк қақпаларын басқару электр механизмдерінің және ашық орналасқан люктердің дабыл беруінің техникалық жағдайын бақылау;

64. Должен знать:
правила технической эксплуатации, регламенты и технологию ТО приборов и электрооборудования обслуживаемых летательных аппаратов и ВС, особенности работы систем приборов и электрооборудования и установленных в них устройств, взаимосвязь с другими элементами данной системы и другими системами ВС, правила их эксплуатации, правила и порядок проверки сложных авиационных тепло-измерительных и гироскопических приборов, конструкцию и принцип работы контрольно-измерительных и проверочных приборов (установок), порядок проведения дефектации и проверки работоспособности А и РЭО, методы выявления и устранения неисправностей, замены комплектующих изделий, агрегатов и их элементов, ЭРД на проведение ремонта;
Для лаборатории А и РЭО дополнительно-методы и технологию лабораторной проверки и восстановления работоспособности отказавших приборов и электрооборудования, способы и операции по проверке и диагностированию обслуживаемых изделий А и РЭО в соответствии с требованиями ЭРД, НТЭРАТ, типовые технологические операции по восстановлению изделий А и РЭО;
Для авиационного техника по приборам- метролога дополнительно: нормативно-техническую документацию по проверке и ремонту КПА, СИ, ССИ.
Требуется среднее профессиональное образование, стаж работы авиационным техником по приборам и электрооборудованию 4-го разряда не менее 3 лет.
65. Примеры работ.
Непосредственно на ВС.
1) Демонтаж-монтаж:
противопожарного оборудования, приборов КРД при замене двигателя, установка рулевых машинок автопилотов с регулировкой отклонения рулей, аккумуляторных батарей, выпрямительного устройства, электрической части и подключение к источникам питания автопилотов, автоматики топливной системы;
2) Осмотр и дефектация:
открытых участков электропроводки, контейнеров аккумуляторных батарей с проверкой уровня электролита, коллекторно-щеточного узла лебедки и замена щеток, исправности противообледенительных устройств крыла, оперения;
3) Контроль технического состояния:
манометров гидрогазовых систем, точной курсовой системы, авиагоризонтов от основного и резервного источников питания, регуляторов температуры двигателя, выпрямительных устройств, АЗС, регулятора температуры, анероидно-мембранного оборудования, курсовых систем и астро-компаса, приборов КРД при запуске и опробовании двигателей, освещения пассажирских салонов, внутренней сигнализации в кабине экипажа ПОС в режиме "КОНТРОЛЬ", ПОС силовой установки, электро-механизмов управления крышками фотолюков и сигнализации открытого положения люков;

4) Биіктік рөлі триммері механизмдерінің, авиагоризонттың, шығын өлшеуіш агрегаттарының, отын өлшегіштердің, борттық параметрлер датчигінің, кернеуді реттеу блогының, доңғалақ бұрылысын басқаруды негізгі және апаттық аяқтама айырғыштарының қалпына келтіру жұмыстары;
А мен РЭО зертханасында:
5) НТП-ға сәйкестігін тексеру: СВС-72 жүйесінің УВ-75-15ПВ түріндегі биіктік көрсеткіші, СВС-ПН-15 жүйесіндегі УСВП-К түріндегі жылдамдық көрсеткіші, КС-6 курстық жүйесі ИТА-6М түріндегі тахометр көрсеткіші, НВ-ПП навигациялық есептегішінің П-4-4 түріндегі индикатор-датчигі, КП-19, КП-21, КП-24М түрлеріндегі оттегі аспаптары;
6) Техникалық қызмет көрсету және реттеу: КУС-730/1100, УС-И6 түріндегі жылдамдық көрсеткіші, УРВК-18К түріндегі ауа шығыны көрсеткіші, Ф-115-1 түріндегі сүзгіш, БП-27-2 түріндегі қоректендіру блогы, СВС-ПН-15 әуе дабылы жүйесінің БСГ дабыл дайындығы блогы, ПУ-11 түріндегі басқару пульті, УШ-3 түріндегі штурман көрсеткіші, ТКС-П2 курстық жүйесі, КМ-15, КМ-32 түрлеріндегі оттегі маскалары, САУ-1Т-2(1) жүйесіндегі КПП-75(С), НПП-ТК(1) түріндегі пилотаждық аспаптар;
7) Қалпына келтіру жөндеу жұмыстары: ДС түріндегі түтін датчигі, ауа шығыны көрсеткіші, әуе жылдамдығының датчигі, оттегі монометрлері, шығын өлшегіш көрсеткіші, тахометр көрсеткіші;
8) АПД-30 түріндегі двигательдерді іске қосудың автоматты панельдерін, БРН, БРЧ жиілік пен кернеу реттегіш блоктарына, БРП, БУ түрлеріндегі отын өлшеуіш автоматикасы блоктарына, БКН-115в түріндегі кернеуді бақылау блогына, МП-100, МПК-13 түрлеріндегі электр механизмдеріне техникалық қызмет көрсету және реттеу;
9) ПКТ-6М, АМ-800 түрлеріндегі аяқтама айырғыштарына, СМИ-2КМ түріндегі импульстық манарларға, АОС-81 түріндегі әйнекті жылыту автоматтарына, генераторлар мен коллекторлық өзгерткіштерге, діріл блоктарына қалпына келтіру жөндеу жұмыстарын жүргізу;
10) Метрологиялық зертханадағы жұмыстар: мәселен УПКС, УПП-ТКС, ПКР-24 (27), КПА-ИС-1 түрлеріндегі регламент жұмыстарының барлық түрлері бойынша техникалық қызмет көрсету, авиациялық қондырғылардың жекелеген бөлшектерін, тораптарын ауыстырумен және КПА-ны ретке келтірумен ауыстыру, стандарттауға келмейтін өлшеу құралдарын сынаққа дайындау бойынша жұмыстарды жүргізу, ГСИ стандарттар жүйесінің талабына сәйкес сынақ нәтижесін өңдеу;
11) Осы жерде және де басқа жерлерде А және РЭО зертханасы бойынша ВС басқа сыныптары үшін үлгілік болып табылатын ВС нақты үлгілері үшін жүйелердің үлгілері келтіріледі;
12) Аспаптар бойынша авиациялық техник кәсібі - 5, 6, 7 - метролог кәсібі ВС қызмет көрсетуде және жөндеуде қолданылатын метрологиялық қызмет көрсетумен, бақылау-тексеру және өлшеу аппаратурасын тексерумен және жөндеумен байланысты жұмыс учаскелеріндегі метрологиялық зертханаларда енгізіледі.

4) Восстановительные работы:
замена с последующей регулировкой и проверкой на работоспособность механизмов триммера руля высоты, авиагоризонтов, агрегатов расходомеров, топливомеров, датчиков бортовых регистраторов параметров, блока регулирования напряжения, концевых выключателей основной и аварийной гидросистем управления поворотом колес.
В лаборатории А и РЭО.
5) Проверка на соответствие НТП:
указателя высоты типа УВ-75-15ПВ системы СВС-72, указателя скорости типа УСВП-К системы СВС-ПН-15, гироагрегата ГА-3 курсовой системы ТКС-П2, указателя тахометра типа ИТА-6М курсовой системы КС-6, индикатора- датчика типа П-4-4 навигационного вычислителя НВ-ПБ, кислородных приборов типа КП-19, КП-21, КП-24М;
6) Техническое обслуживание и регулировка:
указателей скорости типа КУС-730/1100, УС-И6, указателя расхода воздуха типа УРВК-18К, фильтра типа Ф-115-1, блока питания типа БП-27-2, блока сигнала готовности БСГ системы воздушных сигналов СВС-ПН-15, пульта управления типа ПУ-11, указателя штурмана типа УШ-3, курсовой системы ТКС-П2, кислородных масок типа КМ-15, КМ-32, пилотажных приборов типа КПП-75(С), НПП-ТК(1) системы САУ-1Т-2(1);
7) Восстановительный ремонт:
датчиков дыма типа ДС, сигнализатора давления, указателя расхода воздуха, датчика воздушной скорости, кислородных манометров, указателя расходомера, указателя тахометра;
8) Проверка на соответствие НТП:
автоматических панелей запуска двигателей типа АПД-30, блоков регуляторов частоты и напряжения БРН, БРЧ, сигнализаторов обледенения типа ИСО-16, электро-механизмов привода закрылков и стабилизатора МУС, МПЗ;
9) Техническое обслуживание и регулировка:
автоматических панелей двигателя типа АПД-30, блоков регуляторов частоты и напряжения БРН, БРЧ, блоков автоматики топливомеров типа БРП, БУ, блока контроля напряжения типа БКН-115в, электро-механизмов типа МП-100, МПК-13;
10) Восстановительный ремонт: концевых выключателей типа ПКТ-6М, АМ-800:
импульсных маяков типа СМИ-2КМ, автомата обогрева стҰкол типа АОС-81, генераторов и коллекторных преобразователей, блоков вибрации;
11) Работы в метрологической лаборатории:
техническое обслуживание по всем видам регламентных работ аппаратуры, например, типа УПКС, УПП-ТКС, ПКР-24(27), КПА-ИС-1, ремонт с заменой отдельных узлов, деталей и наладка КПА авиационного оборудования, проведение работ по подготовке не стандартизированных средств измерений к испытаниям, обработка результатов испытаний в соответствии с требованиями систем стандартов ГСИ;
12) Здесь и далее по лаборатории А и РЭО приведены примеры систем (изделий) для конкретных типов ВС, являющиеся типовыми для других классов ВС;
13) Профессия авиационного техника по приборам – метролога 5, 6, 7 разрядов вводится в метрологических лабораториях на участках работ, связанных с метрологическим обслуживанием, проверкой и ремонтом контрольно-проверочной и измерительной аппаратуры, применяемой при обслуживании и ремонте ВС.

Параграф 3. Құрылғылар және электр қондырғылар бойынша авиациялық техник, 6-разряд
66. Жұмыс сипаттамасы:
Пайдалану жағдайында кез келген түрдегі сериялық ұшу аппараттары аспаптық, электр техникалық, оттегілік, өртке қарсы қондырғылар және борттық өлшеу жүйесі бюллетеньдері бойынша техникалық қызмет көрсету және түзеуді орындау;
Мерзімдік түрдегі көлемде аспаптар мен электр қондырғыларына техникалық қызмет көрсету. Жедел түрде кең фюзеляжды ұшақтардың немесе жаңа ұрпақтағы ұшақтардың түрлерінің біреуіне немесе ӘК ІІ-ІІІ сыныптағы үшке дейінгі түрлеріне яки ӘК-нің төртке дейінгі түрлеріне яки ӘК-нің төртке дейінгі түрлеріне, оның ішінде ӘК І сыныптағы екі түрінде техникалық қызмет көрсету немесе А мен РЭО зертханаларында бөлшектелген ӘК-ден төрт және одан көп жүйелерде ТО мен Р және ВР жөніндегі жұмыстарды орындау;
Техникалық қызмет көрсетудің мынандай негізгі жұмыстарын орындау: КПА-ны қолданумен күрделі аспаптар мен электр қондырғылары жүйелерін тексеру, ешқандай қосымша құралдарды қолданбастан қызмет көрсететін (тек штаттық борт аспаптары мен дабылдағыштары бойынша) нысандардың жұмыс істеуін тексеру, ӘК бортындағы аспаптар мен электр қондырғыларын кешенді реттеу, аспаптар мен электр қондырғыларын тексерумен және реттеумен бұзылуларын жөндеу;
Аспаптар жөніндегі авиациялық техник-метролог үшін қосымша: ӘК-ге техникалық қызмет көрсету кезінде қолданылатын СИ мен КПА тексеру және реттеу жұмыстарының орындалуын бақылау, тұрақты токты күшейткішті, уақыт релесін, сельсиндатчикті, синустық-косинустық потенциометрді, тахогенератор мен электр двигателін ауыстырумен ағымдағы жөндеу, борттық басқару жүйесін, базалық пилотаждық-навигациялық кешендерді, параметрлерді тіркеу жүйесі мен басқа да А мен РЭО-ны тексеру үшін арналған өлшеу құралдары мен тіркеуші аппаратураны, стендтерді, пульттерді, құрылымдар мен КПА-ны ретке келтіру және сынау, ССИ-ді метрологиялық аттестаттауды және ЭРД сараптамасын өткізу.
67. Білуі тиіс:
қызмет көрсететін ұшу аппараттарының авиааспаптық және электр қондырғылары регламентін және технологиялық қызмет көрсету технологиясын, ұшақтық механикалық жүйелердің аспаптары мен электр қондырғыларын (басқару, кондициялау және тағы басқа) жинақтау, олардың жұмыс принциптерін, пайдалану және техникалық қызмет көрсету ережесін, ақаулар табуды өткізу және А мен РЭО жұмысқа қабілетін тексеру тәртібін, аспаптар мен электр қондырғылары бұзылуларын анықтау мен жөндеу әдістерін;
А мен РЭО зертханасы үшін қосымша: А мен РЭО тоқтап қалған бұйымдарының, олардың модульдері мен платоларының, оның ішінде аспаптық және электр қондырғылары микроэлектрондық элементтер базасын ауыстырумен жұмысқа қабілетін (жөндеу) зертханалық тексеру мен қалпына келтіру әдістерін және технологиясын;
Аспаптар жөніндегі авиациялық техник-метролог үшін қосымша: ақауларды түзеу, параметрлерді өлшеуді орындау, КПА мен СИ төлқұжаттық сипаттамаларын қайта жаңғырту, сараптама мен аттестаттауды өткізу ережесі мен тәртібін;
Орта кәсіптік білім, аспаптар мен электр қондырғылары жөніндегі 5-ші разрядты авиациялық техниктің кем дегенде үш жыл жұмыс стажы қажет.
68. Жұмыс үлгілері.
Тікелей ӘК-де.

Параграф 3. Авиационный техник по приборам и
электрооборудованию, 6-разряд
66. Характеристика работ:
Техническое обслуживание и выполнение доработок по бюллетеням приборного, электротехнического, кислородного, противопожарного оборудования и систем бортовых измерений любых типов серийных летательных аппаратов в условиях эксплуатации;
Техническое обслуживание приборов и электрооборудования, в объеме периодических форм, одного из типов широкофюзеляжных самолетов или самолетов нового поколения, или до трех типов ВС II-III классов, либо до четырех типов ВС, из них двух типов ВС I класса на оперативных формах технического обслуживания, или выполнение работ по ТО и Р и ВР на демонтированных с ВС четырех и более системах в лаборатории А и РЭО;
Выполнение основных работ технического обслуживания: проверка с применением КПА сложных систем приборов и электрооборудования, проверка функционирования объекта обслуживания без применения каких-либо дополнительных средств (только по штатным бортовым приборам и сигнализации), комплексная регулировка приборов и электрооборудования на борту ВС, устранение неисправностей с проверкой и регулировкой приборов и электрооборудования;
Для авиационного техника по приборам- метролога дополнительно: контроль выполнения поверочных и регулировочных работ СИ и КПА, применяемых при техническом обслуживании ВС, ревизия трансформаторов, дросселей, полупроводниковых диодных и триодных модулей, преобразователей сигналов и их цепей, текущий ремонт с заменой усилителей постоянного тока, реле времени, сельсиндатчиков, синусно-косинусных потенциометров, тахогенераторов и электродвигателей, наладка и испытания средств измерения и регистрирующей аппаратуры, стендов, пультов, установок и КПА, предназначенной для проверки бортовых систем управления, базовых пилотажно-навигационных комплексов, систем регистрации параметров и другого А и РЭО, проведение метрологической аттестации ССИ и экспертизы ЭРД.
67. Должен знать:
регламенты и технологию технического обслуживания авиа-приборного и электрооборудования обслуживаемых летательных аппаратов, комплектацию приборов и электрооборудования самолетных механических систем (управление, кондиционирование и другие), принципы их работы, правила эксплуатации и технического обслуживания, порядок проведения дефектации и проверки работоспособности А и РЭО, методы выявления и устранения неисправностей приборов и электрооборудования;
Для лаборатории А и РЭО дополнительно: методы и технологию лабораторной проверки и восстановления работоспособности (ремонта) отказавших изделий А и РЭО, их модулей и плат, в том числе с заменой микроэлектронной элементной базы приборного и электрооборудования;
Для авиационного техника по приборам - метролога дополнительно: методы устранения дефектов, выполнения измерений параметров, воспроизведения паспортных характеристик КПА и СИ, правила и порядок проведения экспертизы и аттестации.
Требуется среднее профессиональное образование, стаж работы авиационным техником по приборам и электрооборудованию 5-го разряда не менее трех лет.
Примеры работ.
Непосредственно на ВС.

1) Дистанциялық компастарды, курстық және инерциалдық жүйелерді байқау және ақауларын табу;
2) Техникалық жағдайды бақылау:
КПА көмегімен кабинадағы өртке қарсы қондырғылар, қысымды автоматты реттеу жүйесі параметрлерін толық тарирлеу мен реттеуді тексеру, САУ тарту күші автоматтары, әуе сигналдары жүйесі, БСКД (БСКД-ны қосумен) апаттық индикаторлар бойынша өзгерткіштер, жарық сигналды табло-крихтограмма, авиадвигательдер мен трубогенераторларды оларды сынау кезінде мұздануға қарсы іске қосу жүйесінің құрылғысы, двигательдер бұрамасын флюгерлеудің электр қондырғысы жүйесі, базалық навигациялық кешендер, сыртқы жарықтандыру мен сигналдау, каналша күшейткіші мен релесі, контейнерді түсіру-тиеу жүйелері, САУ бүйірдегі және ағымдағы каналдарында сигналдың өтуі, КИСС бойынша отын жүйесінің, тұрақты ток жүйесінің жағдайын сипаттайтын параметрлер;
3) Қалпына келтіру жұмыстары:
КПА көмегімен ДС түріндегі датчикті, автоматты басқару жүйесінің агрегаттарын, инерциалдық жүйе агрегаттарын ауыстырудан кейін электр двигательдері жұмысы режімінде реттеу, КПА-ны қолданумен тарировканы және діріл аппаратурасын реттеуді тексеру, ток кернеуінен асудан ауыспалы ток тұтынушыларын автоматты апаттық алып тастаудан қорғауды тексеру және реттеу;
А мен РЭО зертханасында;
4) СВС-72 жүйесінің БВП-9 түріндегі әуе параметрлері блогының, ВСМВ-15 түріндегі параметрлер есептегішінің, СВС-ПН-15 жүйесінің КЗСП түріндегі берілген жылдамдығын түзетушінің, П-21 түріндегі платформаның, И-11 инерциалды жүйесі басқару пультінің, П-2-3 түріндегі индикатор-есепшінің, НВ-ПБ навигациялық есептегішінің П-14-4 түріндегі басқару пультінің, БАПС-77-03 (08) САУ-1Т-2 (1) түріндегі жылдамдықты ауыстыру автоматы блогының НТП-ға сәйкестігін тексеру;
5) ВАР-75, ВР-10М түрлеріндегі вариометрлерді, КУС-730 түріндегі жылдамдық көрсеткішін, УРВК-18К түріндегі ауаны жұмсау көрсеткішін, ПУ-11 түріндегі басқару пультін, ТКС-П2 курстық жүйесінің, УНС-3 түріндегі штурман көрсеткішін, ПУ-8 түріндегі машина рөлін, АП-6Е автоұшудың БС-КС түріндегі КС байланыс блогын қалпына келтірумен жөндеу;
6) Метрологиялық зертханадағы жұмыстар:
мәселен ИВД, ИВП, КПА-САУ-1Т түрлеріндегі аппаратуралардың регламенттік жұмыстарының барлық түрлері бойынша техникалық қызмет көрсету, трансформаторлардың, дросселдердің, жартылай өткізгіштердің, диодты және триодты модульдердің, сигналды өңдеушілердің және олардың тізбектерінің ақауларын табу, тұрақты токты күшейткішті, уақыт релесін, сельсиндатчикті, синустық-косинустық потенциометрді, тахогенератор мен электр двигателін ауыстырумен ағымдағы жөндеу.

1) Осмотр и дефектация:
дистанционных компасов, курсовых и инерциальных систем;
2) Контроль технического состояния:
проверка с помощью КПА полной тарировки и регулировки параметров датчиков противопожарного оборудования, системы автоматической регулировки давления в кабине, автоматов тяги САУ, системы воздушных сигналов, преобразователей по аварийным индикаторам БСКД (с включением БСКД), светосигнальных табло-кихтограмм, противо-обледенительных устройств системы запуска авиадвигателей и турбогенераторов при их опробовании, электрооборудования системы флюгирования винтов двигателей, базовых навигационных комплексов, наружного освещения и сигнализации, усилителей и реле подканала, системы погрузки-разгрузки контейнеров, прохождения сигналов в боковом и продольном каналах САУ, параметров, характеризующих состояние топливной системы, системы постоянного тока и аккумуляторов по КИСС;
3) Восстановительные работы:
регулировка с помощью КПА режимов работы электродвигателя после замены датчика типа ДС, агрегатов систем автоматического управления, агрегатов инерциальных систем, проверка тарировки и регулировки вибро-аппаратуры с применением КПА, проверка и регулировка автомата защиты сети от перенапряжения автоматического аварийного отключения потребителей переменного тока;
В лаборатории А и РЭО.
4) Проверка на соответствие НТП:
блока воздушных параметров типа БВП-9 системы СВС-72, вычислителя параметров типа ВСМВ-1-15, корректора заданной скорости типа КЗСП системы СВС-ПН-15, платформы типа П-21, пульта управления инерциальной системы И-11, индикатора- задатчика типа П-2-3, пульта управления типа П-14-4 навигационного вычислителя НВ-ПБ, блока автомата переключения скорости типа БАПС-77-03(08) САУ-1Т-2(1);
5) Восстановительный ремонт:
вариометров типа ВАР- 75, ВР-10М, указателя скорости типа КУС-730, указателя расхода воздуха типа УРВК-18К, пульта управления типа ПУ-11, указателя штурмана типа УШ-3 курсовой системы ТКС-П2, рулевой машинки типа ПУ-8, блока связи с КС типа БС-КС автопилота АП-6Е;
6) Работы в метрологической лаборатории:
техническое обслуживание по всем видам регламентных работ аппаратуры, например, типа ИВД, ИВП, КПА-САУ-1Т, дефектация трансформаторов, дросселей, полупроводниковых, диодных и триодных модулей, преобразователей сигналов и их цепей, текущий ремонт с заменой усилителей постоянного тока, реле времени, сельсин-датчиков, синусно-косинусных потенциометров, тахогенераторов и электродвигателей.

Параграф 4. Құрылғылар және электр қондырғылар бойынша авиациялық техник, 7-разряд
69. Жұмыс сипаттамасы:
Мерзімді түрдегі көлемде аспаптар мен электр қондырғыларына техникалық қызмет көрсету, жедел түрде өзіндік бақылаумен кең фюзеляжды ұшақтардың немесе жаңа ұрпақтағы ұшақтардың түрлерінің біреуіне немесе ӘК І сыныптағы екі түрдегі ұшақтарға немесе ӘК бортындағы блок аралық, модульдік қосылуларды көп функционалды тексеру яки беске дейінгі түрдегі ұшақтарға, оның ішінде ӘК І санаттағы үшке дейінгі түрдегі ұшақтарға техникалық қызмет көрсету. А мен РЭО зертханаларында ӘК-ден бөлшектелген бестен астам бұйымдарға, аспаптар мен электр қондырғыларына ТО мен Р және ВР жөніндегі жұмыстарды орындау.
Біліктілігі төмен жұмысшылар орындаған ТО мен Р сапасын бақылау.
Хаттамаларды және сынақ актілерін ресімдеумен сынақ ұшулары алдында зауыт шығаратын сериялық ұшақтар мен олардың түрленімдеріндегі авиациялық аспаптары мен электр қондырғыларын жерде жөнге келтіру. Ерекше күрделі навигациялық, пилотаждық, ақпараттық кешендерін, биіктік-жылдамдық параметрлері кешенін жөнге келтіру және реттеу. Техникалық қызмет көрсету жөніндегі мынандай негізгі жұмыстарды орындау: аспаптар мен электр қондырғыларының ұшу қауіпсіздігін қамтамасыз ету тұрғысынан барынша маңызды жүйелер мен бұйымдарды бір реттік тексеру жұмыстар, ӘК-нің басқа жүйелерімен кешенде аспаптар мен электр қондырғылары байланысын және жұмыс қабілетін тексеру, қауіпсіз тоқтап қалуға дейін техникалық пайдалану кезінде ӘК экипажының ескертпелері, ұшу ақпараттарын өңдеу нәтижелері және жоспарлы бақылау нәтижелері бойынша тоқтап қалуды анықтауға және қалпына келтіру жұмыстарын жүргізуге бағытталған түзулігін байқау және аспаптық бақылау, ССН қолданумен борттық ЭЕМ пайдалану арқылы жаңа авиатехниканы игеру кезінде зертханада тексеру және реттеу жұмыстары, субблокқа және оның құрамдастарына дейін ақауларын терең іздеумен ӘК-ден бөлшектенген бұйымдардағы аспаптар мен электр қондырғыларын диагностикалау, тоқтап қалған субблокты, КФМ-ды ауыстырумен анықталған ақауларды жөндеу немесе ішкі блоктық байланыс желісін қалпына келтіру, зертханадағы стенд қондырғысында тоқтап қалған кезде блоктар мен бұйымдардың аспаптары мен электр қондырғыларындағы ақауларды іздестіру және қалпына келтіру жөндеуін жүргізу, компьютерлік бағдарламаларды пайдаланумен аспапты және электр қондырғыларын жөндеу және ретке келтіру, аспаптар мен электр қондырғыларын ұшудағы сынақтарға техникалық дайындау және сынақтардан кейінгі ақауларды кетіру, тиісті құжаттамаларды ресімдеумен орындалған жұмыстарды өзіндік бақылау, А мен РЭО жүйесіне ТО және Р жұмыстары сапасын бақылау бойынша жұмыстар, пайдалану-жөндеу құжаттамаларын дұрыс ресімдеуді бақылау, ССИ, КП әзірлеу мен жөндеу, олардың ақауларын іздестіру мен кетіру.
Аспаптар жөніндегі авиациялық техник-метролог үшін қосымша: күрделі борттық жүйелерді және А мен РЭО кешендері тексеру үшін арналған СИ мен ССИ жағдайын метрологиялық тексеру, реттеу және сынау.

Параграф 4. Авиационный техник по приборам и
электрооборудованию, 7-разряд
69. Характеристика работ:
Техническое обслуживание приборов и электрооборудования, в объеме периодических форм, с самоконтролем одного из типов широкофюзеляжных самолетов или самолетов нового поколения, или двух типов ВС I класса, или многофункциональные проверки межблочных, модульных соединений на борту ВС, либо до пяти типов самолетов, из них до трех типов ВС I класса на оперативных формах технического обслуживания, или выполнение работ по ТО и Р и ВР на демонтированных с ВС более пяти изделиях, приборах и электрооборудовании в лаборатории А и РЭО;
Контроль качества ТО и Р, выполняемых рабочими более низкой квалификации;
Наземная отработка авиационных приборов и электрооборудования выпускаемого заводом серийного самолета и его модификаций перед испытательными полетами с оформлением протоколов и актов испытаний; Настройка и регулировка особо сложных навигационных, пилотажных, информационных комплексов, комплексов высотно-скоростных параметров;
Выполнение основных работ по техническому обслуживанию: разовые проверочные работы наиболее важных с точки зрения обеспечения безопасности полетов систем и изделий приборов и электрооборудования, проверка сопряжения и работоспособности приборного и электрооборудования в комплексе с другими системами ВС, осмотры и инструментальный контроль исправности, направленные на выявление отказов и проведение восстановительных работ по замечаниям экипажа ВС, результатам обработки полетной информации и результатам планового контроля при технической эксплуатации до безопасного отказа, проверочные и регулировочные работы в лаборатории при освоении новой авиатехники с использованием бортовых ЭВМ с применением ССИ, диагностирование демонтированных с ВС изделий приборов и электрооборудования с глубиной поиска неисправностей до субблока и его компонентов, устранение выявленных неисправностей заменой отказавшего субблока, КФМ или восстановление внутриблочных линий связи, поиск неисправностей и проведение восстановительного ремонта блоков и изделий приборов и электрооборудования при отказах на стендовом оборудовании в лаборатории, ремонт и настройка приборного и электрооборудования с использованием компьютерных программ, техническая подготовка приборов и электрооборудования к испытаниям в полете и устранение неисправностей после испытания, самоконтроль выполняемых работ с оформлением соответствующей документации, работы по контролю качества работ ТО и Р и ВР систем А и РЭО, контроль за правильностью оформления эксплуатационно - ремонтной документации, изготовление и ремонт ССИ, КПА, поиск и устранение их неисправностей;
Для авиационных техников по приборам-метрологов дополнительно: метрологическая проверка состояния, регулировка и испытания СИ и ССИ, предназначенных для проверки сложных бортовых систем и комплексов А и РЭО.

70. Білуі тиіс:
күрделі жүйелер мен функционалды байланысқан авиациялық қондырғылар кешендерінің құрамын, жұмыс принципін, дербес ЭЭМ-ны қолданумен жұмыстарды орындау әдістері мен алгоритмін, микропроцессор базасындағы есептеу техникасы мен сандық басқару жүйесінің негіздерін, борттық жүйелерді алгоритмдік қамтамасыз ету және оларды пайдалануды, борттық және жердегі бақылау құралдарының ақпараттарын жинау, өңдеу және талдау әдістерін және ұшу деректерін тіркеу, КСПНО, функционалдық байланыстарды және оған кіретін жүйелердің жұмыс істеу алгоритмдерін құрауды, А мен РЭО жүйелері техникалық жағдайының параметрлерін борттық (ішкі) бақылауды ұйымдастыруды, бағдарламалық және аппаратуралық іркілісті тексеру, жинақтама бұйымдары мен олардың элементтерін ауыстыру тәртібін, А мен РЭО жүйелеріндегі ТО және Р орындалған жұмыстарын бақылау процедурасының орындалуын және сапаны бақылауды ұйымдастыруды, жаңа АТ-ны сынақ ұшақтарына техникалық дайындау ерекшеліктерін.
Аспаптар жөніндегі авиациялық техник-метролог үшін қосымша:
күрделі борттық жүйелерін және А мен РЭО кешендерін тексеру үшін арналған С мен ССИ жағдайын тексеру, реттеу және сынау тәсілдерін.
А мен РЭО зертханасы үшін қосымша:
КСПО-ны және функционалдық байланыстар мен КСПНО-ға кіретін сандық қондырғылардың жұмыс істеу алгоритмдерін құрау, оның жапсарлас бақылау жүйесін ұйымдастыру, жинақтаманы және оның элементтерін ауыстыру жолымен тоқтап қалған ӘК бұйымдарын, оның субблоктарын, модульдерін, жондарын, оның ішінде элементтік базасын ауыстырумен қалпына келтіру әдістері, АСНКД түріндегі ССИ пайдаланумен жердегі автоматты бақылау және диагностикалау жұмыстарын орындау тәртібі.
Орта кәсіптік білім, аспаптар және электр қондырғылары жөніндегі 6-шы разрядты авиациялық техниктің кем дегенде үш жыл жұмыс өтілі қажет.
71. Жұмыс үлгілері.
Тікелей ӘК-де.
1) техникалық жағдайын бақылау:
Автоматты блоктарымен, басқарудың автоматты жүйесін бақылаудың жапсарлас блогының, ИМЦ-2СЧ масса өлшеуішінің, СПП3-1 жүйесі АСШУ-1 штурвалдық басқару автоматты жүйесінің, двигательді бақылаудың (БСКД-90) борттық жүйесінің, ВСУ-1-85 тарту күшін басқарудың есептеу жүйесінің, бір борттағы ауыспалы ток генераторы сөндірілген кезде ауыспалы ток жүйешесін біріктіру сызбасының көмегімен мұздану датчиктерінің, КПА көмегімен, бұрылу автоматтарымен және оның КИСС-1-М дабылдағыш жүйесі кешенді ақпараттық жүйесімен байланыста бірлесіп автоұшудың жапсарлас бақылау көмегімен СЭИ электронды индикация жүйелері КИСС-ке ақпаратты шығарумен ауаның кондицияға сәйкестендіру жүйесінің, сигналдар мен КСПНО ақпаратын, апаттық сигналдар жүйесін пайдаланумен негізгі және қосалқы САРД жүйесінің;

70. Должен знать:
конструкцию, принцип работы сложных систем и комплексов функционально связанного авиационного оборудования, методы и алгоритмы выполнения работ с использованием персональных ЭВМ, основы вычислительной техники и цифровых систем управления на базе микропроцессоров, алгоритмическое обеспечение бортовых систем и их использование, методы сбора, обработки и анализа информации бортовых и наземных средств контроля и регистрации полетных данных, построение КСПНО, функциональные связи и алгоритмы функционирования входящих в нее систем, организацию бортового (внутреннего) контроля параметров технического состояния систем А и РЭО, порядок проверки программных и аппаратурных сбоев, замены комплектующих изделий и их элементов, организацию контроля качества и выполнения процедур контроля выполненных работ ТО и Р и ВР систем А и РЭО, особенности технической подготовки к испытательным полетам новой АТ;
Для авиационных техников по приборам-метрологов дополнительно: способы проверки состояния, регулировки и испытания СИ и ССИ, предназначенных для проверки сложных бортовых систем и комплексов А и РЭО;
Для лаборатории А и РЭО дополнительно:
построение КСПНО и функциональные связи и алгоритмы функционирования цифрового оборудования, входящего в КСПНО, организацию его встроенной системы контроля, методы восстановления отказавших изделий ВС, его субблоков, модулей, плат путем замены комплектующих и их элементов, в том числе заменой элементной базы, порядок выполнения работ автоматизированного наземного контроля и диагностирования с использованием ССИ типа АСНКД;
Требуется среднее профессиональное образование, стаж работы авиационным техником по приборам и электрооборудованию 6-го разряда не менее 3 лет.
71. Примеры работ.
Непосредственно на ВС.
1) Контроль технического состояния:
датчиков обледенения с блоками автоматики, с помощью встроенного блока контроля автоматических систем управления, измерителя массы ИМЦ-2СЧ, автоматической системы штурвального управления АСШУ-1 системы СППЗ-1, бортовой системы контроля двигателя (БСКД-90), вычислительной системы управления тягой ВСУ-1-85, схемы объединения подсистем переменного тока при выключенных генераторах переменного тока одного борта, пультов системы электронной индикации СЭИ с помощью КПА, с помощью встроенного контроля автопилота совместно с автоматом разворота и его связи с системами комплексной информационной системы сигнализации КИСС-1-М, системы кондиционирования воздуха с выходом информации на КИСС, основной и дублирующей систем САРД с использованием сигналов и информации КСПНО, системы аварийных сигналов;

2) Қалпына келтіру жұмыстары:
дербес ЭЕМ-де ұшу эшалондары бойынша биіктікті өлшеу көрсеткіштерін түзеу есептері, РТ2-36 жүйесі микросызба жиынтығы бар күшейткіштер мен платоларды қалпына келтіру жөндеуі және реттеуі, КПА-ны қолданумен платодағы микросызбаларды ретке келтіру, параметрлерін бақылау және жұмыс қабілетін тексеру.
А мен РЭО зертханасында қосымша:
3) НВ-ПБ навигациялық есептегіштің П-4-4 түріндегі индикатор-есебіне, САУ-1Т-2(1) жүйесі демпферлер блогына техникалық қызмет көрсету және реттеу;
4) ТА-3 түріндегі гидроагрегатты, ТКС-П2 курстық жүйесінің БДК-1 түріндегі дистанциялық түзету блогын, НВ-ПБ навигациялық есептегішінің П-4-4 түріндегі индикатор-есебін, АП-66 автоұшудың БУ-24 түріндегі басқару блогын, САУ-1Т-2(1) жүйесі БДГ-1094 түріндегі гироскопты демпферлеу блогын қалпына келтіру жөндеуі;
5) ТО мен Р немесе ВР сапасын операциялық бақылау: "Кодтаушы альтиметр" бұйымында түзетулердің, кодтық түрдегі биіктік мағынасының барометриялық таблицасын, түзету коэффициент мағынасын, қисаю, тангаж, курс мағыналарын, И-11 түріндегі бұйымда гидроплатформа бұрышының мағынасын жасау, КУС-1200, КУС-730/1100-2, КУС-730/1100К түрлеріндегі бұйымдарында жылдамдық көрсеткіштері параметрлерін есептеу;
6) Электр қондырғыларын қалпына келтіріп жөндеу: 5397 СКВ түріндегі командалық аспаптарды, БЭ-45 түріндегі тербелудің электрондық блогы, тұрақтандырғышты және жалғасқанатшаны басқару электр механизмдері, СКВ температураны реттеудің электрондық блоктары;
7) ТО мен Р немесе ВР сапасын операциялық бақылау: оқшаулағыш кедергісі, МКВ түріндегі КВ жағдайы, МУС-3ПТВ түріндегі электр двигателінің тұрақтандыру жетегі механизмі электр магнитті муфтасының ток тұтынуы.
Параграф 5. Құрылғылар және электр қондырғылар бойынша авиациялық техник, 8-разряд
72. Жұмыс сипаттамасы:
Мерзімді түрдегі көлемде сынақ ұшулары кезінде тәжірибелік және түрленімдегі ұшу аппараттарының электр қондырғылары жүйелері мен аспаптар жүйелеріне, аспаптар мен электр қондырғыларына, кең фюзеляжды ұшақтарға және жаңа ұрпақтағы ұшақтарға өңдік бақылаумен техникалық қызмет көрсету немесе ӘК-нің бортында немесе зертханада КПА мен СИ пайдаланумен А мен РЭО жүйесіндегі күрделі көп функционалды реттеу жұмыстарын орындау.
Өзінен біліктілігі төмен жұмысшылар орындаған жұмыстарды бақылау
Тәжірибелік және түрленімдегі ұшу аппараттарын жердегі және ұшу сынақтарына дайындау технологиясы мен әдістерін, сынау кезінде анықталған кемшіліктерді жоюдың үнемді әдістерін ретке келтіру.
Техникалық қызмет көрсету жөніндегі мынандай негізгі жұмыстарды орындау:
ӘК-нің бортында күрделі және өзара байланысқан аспаптар мен электр қондырғылары жүйелерінде кешенді реттеу жұмыстарын жүргізу, борттық бақылау құралдары тіркеген экипаждың ескертпелері, ұшу ақпаратын өңдеу нәтижесі және техникалық пайдалану кезінде жоспарлы бақылау нәтижесі бойынша аспаптар мен электр қондырғыларының тоқтап қалуының алдын алуға және оларға уақытылы жөндеу жүргізуге бағытталған байқау және жұмыс қабілетін бақылау, компьютерлік басқармаларды пайдалану базалық ұшақтардың барлық түрлерінде сирек кездесетін аспаптар мен электр қондырғыларының тоқтап қалу себептерін іздестіру, КПА мен СИ пайдаланушы жаңа ұрпақтағы ұшақтарды игеру кезінде аспаптар мен электр қондырғылары блоктарының және бұйымдарының техникалық жағдайын талдау, өзінен біліктілігі төмен авиатехник орындаған, тұтастай алғанда А мен РЭО жекелеген блоктары мен жүйелерінің ТО мен Р, ВР процестері сапасын бақылау және ұйымдастыру, ТО мен Р немесе ВР процестерін ұйымдастыруды жетілдіру жөніндегі компьютерлік бағдарламаларды жасауға қатысу, ӘК-ін жөндеуге тапсыру (қабылдап алу), ТО мен Р орналасқан ӘК-ін ауысымнан ауысымға қабылдау-тапсыруды жүзеге асыру, авиациялық оқиғаны зерттеуге қатысу.
А мен РЭО зертханаларында:
субблокқа, КФМ-ға дейін ақауларды терең іздестірумен және физикалық деңгейде ақау нәтижелерін (бақыланатын параметрлерді) растаумен, АСНКД түріндегі жұмыс орнын пайдаланумен немесе қол режімінде автоматты техникалық жағдайды бақылау, диагностикалық және бұзылуларды іздестіру, А мен РЭО-да тұтастай алғанда жүйе құрамында барлық құрауыштарды көп функционалдық реттеу жұмыстары, субблоктың, КФМ-ның тоқтап қалған құрауыштарын ауыстырумен қалпына келтіріп жөндеу немесе байланыстың функционалдық желілерін қалпына келтіру.

2) Восстановительные работы:
расчет поправок показаний высотомерного оборудования по эшелонам полета на персональной ЭВМ, восстановительный ремонт и регулировка усилителей и плат, содержащих микросхемы комплекта системы РТ2-36, настройка, контроль параметров и проверка работоспособности микросхем на платах с применением КПА.
В лаборатории А и РЭО.
3) Техническое обслуживание и регулировка:
индикатора- задатчика типа П-4-4 навигационного вычислителя НВ-ПБ, блока демпферов системы САУ-1Т-2(1);
4) Восстановительный ремонт:
гиро-агрегата типа ГА-3, блока дистанционной коррекции типа БДК-1 курсовой системы ТКС-П2, индикатора- задатчика типа П-4-4 навигационного вычислителя НВ-ПБ, блока управления типа БУ-24 автопилота АП-6Е, блока демпферования гироскопа типа БДГ-1094 системы САУ-1Т-2(1);
5) Пооперационный контроль качества ТО и Р или ВР:
составление барометрических таблиц поправок, значений высоты в кодовом виде на изделии "Кодирующий альтиметр", значений корректирующих коэффициентов, значений крена, тангажа, курса, значений углов гироплатформы на изделии типа И-11, расчета параметров указателя скорости на изделии типа КУС-1200, КУС-730/ 1100-2, КУС-730/1100К;
6) Восстановительный ремонт электрооборудования:
командных приборов типа 5397 СКВ, электронных блоков вибрации типа БЭ-45, электро-механизмов управления стабилизатором и закрылками, электронных блоков регуляторов температуры СКВ;
7) Пооперационный контроль качества ТО и Р или ВР:
сопротивления изоляции, состояния КВ типа МКВ, токопотребления электромагнитных муфт электродвигателей механизма привода стабилизатора типа МУС-3ПТВ.
Параграф 5. Авиационный техник по приборам и
электрооборудованию, 8-разряд
72. Характеристика работ:
Техническое обслуживание систем электрооборудования и систем приборов опытных и модифицированных летательных аппаратов при испытательных полетах и приборов и электрооборудования, в объеме периодических форм, с самоконтролем широкофюзеляжных самолетов и самолетов нового поколения или сложные многофункциональные регулировочные работы систем А и РЭО с использованием КПА и СИ на борту ВС или в лаборатории;
Контроль работ, выполненных рабочими более низкой квалификации;
Отработка технологии и методов подготовки к наземным и летным испытаниям опытных и модифицированных летательных аппаратов, рациональных методов устранения недостатков, выявленных при испытаниях;
Выполнение основных работ по техническому обслуживанию:
проведение комплексных регулировочных работ на борту ВС на сложных и взаимосвязанных системах приборов и электрооборудования, осмотр и контроль работоспособности, направленные на предупреждение отказов приборов и электрооборудования и своевременное проведение их ремонта по замечаниям экипажа, результатам обработки полетной информации, зарегистрированной бортовыми средствами контроля, и по результатам планового контроля при технической эксплуатации, поиск причины редко встречающегося отказа приборов и электрооборудования всех типов базовых самолетов с использованием компьютерных программ, анализ технического состояния блоков и изделий приборов и электрооборудования при освоении самолетов нового поколения с использованием КПА и СИ, контроль качества и организации процессов ТО и Р, ВР отдельных блоков и систем А и РЭО в целом, выполненных авиатехниками более низкой квалификации, участие в создании компьютерных программ по совершенствованию организации процессов ТО и Р или ВР, сдача (прием) ВС в ремонт, осуществление приема - сдачи ВС, находящегося на ТО и Р из смены в смену, участие в расследовании авиационных происшествий;
В лаборатории А и РЭО:
контроль технического состояния, диагностика и поиск неисправностей в автоматизированном с использованием рабочих мест типа АСНКД или ручном режиме с глубиной поиска неисправностей до субблока, КФМ и подтверждением результатов дефектации (контролируемых параметров) на физическом уровне, многофункциональные регулировочные работы всех компонентов в составе системы А и РЭО в целом, восстановительный ремонт с заменой отказавших компонентов или восстановление функциональных линий связи субблока, КФМ.

73. Білуі тиіс:
ұшу аппараттарын жерде сынау бағдарламасын және оларды орындау жөніндегі әдістемелік нұсқаманы, тұтастай алғанда А мен РЭО және олардың жекелеген блоктары мен жүйелеріне ТО мен Р, ВР жұмыстарын орындауды ұйымдастыруды және сапасын тексеру әдістерін, А мен РЭО ретке келтіру технологиясын, өндірістік тапсырмаға және ЭД талаптарына сәйкес ТО мен Р және ВР жөніндегі жұмыстарды ұйымдастыруды, ӘК-ін экипажға тапсыру тәртібін, аспаптар мен электр қондырғыларын жөндеу кәсіпорнына тапсыру және жөндеуден кейін қабылдап алу ережесін;
А мен РЭО зертханасы үшін қосымша:
тоқтап қалған күрделі жүйе блоктарын (бұйымдарын), олардың субблоктарын, модульдерін, платоларын құраушылары мен олардың элементтерін ауыстыру жолымен қалпына келтіру әдістерін, тоқтап қалу мен бұзылуларды іздестіру және түзету бағдарламасының алгоритмін, А мен РЭО орындалған жұмыстар сапасын операциялық және іріктеп бақылау әдістерін;
Орта кәсіптік білім, аспаптар және электр қондырғылары жөніндегі 7-разрядты авиациялық техниктің кем дегенде үш жыл жұмыс стажы қажет.
74. Жұмыс үлгілері.
Тікелей ӘК-де.
1) БИНС-85 платформасыз инерциалдық жүйесінің, ВСС-85 ұшақ жүргізудің есептеу жүйесінің, КИСС қолданумен БЦ-261 басқару блогынан тест-сигнал көмегімен жалғасқанатша мен алғы қанатшаны басқарудың негізгі жүйесінің, ИКВСП-мен САЧ-дың бірлескен жұмысының, пилотаждық-навигациялық қондырғы мен радио байланыс қондырғысы жағдайы параметрлерінің, КИСС қолданумен алғы тірек бұрылуы СУ-18 кеңейтілген тест-бақылау жүйесінің техникалық жағдайын бақылау.
2) Техникалық қызмет көрсету сапасын бақылау:
әр түтіктің жекелеп жұмыс істеуі кезінде және түтіктер жүйесінің бірлесіп жұмыс істеуі кезінде жалғасқанатшаны шығару мен жинау ұзақтығы, ВСУ жағдайын сипаттайтын түтіктерді тарирлеу және берілген параметрлердегі бір реттік команданың өтуі, жапсарлас бақылау қондырғысының көмегімен генераторлау жүйесінің жарамдылығы, ауыспалы және тұрақты ток жүйесінің жұмысқа қабілеттігі.
3) Қалпына келтіру жұмыстары:
күш қондырғыларымен байланысқан (генератордың қатарлап жұмыс істеу, кернеу жиілігін реттеу), ИКАО ІІ санаты бойынша автоматты қонуға бет алу жүйесіндегі бұзылуларды іздестіру және түзету, релені, түйіспе мен электр сымдарын ауыстырумен НВ-ПБ-1 жүйесінің модельдеуші және интегрилдеуші тізбектері мен күшейткішін (П17-2 блогын баспа платосына орнату), РТА-32 электронды блоктарын, СПУ-18Е, ДТ, ВТ түрлеріндегі өлшеу блоктары мен отын өлшегіш автоматикасын, бөлу құрылғылары мен қалқанын қалпына келтіріп жөндеу және реттеу, бір және көп қабатты баспа құрастыру платосын және оларда орналасқан микросызбалар мен микромодульдерді қалпына келтіріп жөндеу, БД-1 демпфері блогын, БРК-000-01 бір реттік команда блогын, БС-005 салыстыру блогын, БУ-04-02 күту блогын реттеу және қалпына келтіріп жөндеу, борттық ЦВМ-ды қайта бағдарламалау, двигательді гидромеханикалық және электрондық басқару жүйесін ретке келтіру.
А мен РЭО зертханасында.

73. Должен знать:
программы наземных испытаний летательных аппаратов и методические указания по их выполнению, организацию и методы контроля качества выполненных работ ТО и Р, ВР А и РЭО в целом и их отдельных блоков и систем, технологию доработок А и РЭО, организацию работы по ТО и Р и ВР в соответствии с производственным заданием и требованиями ЭД, порядок передачи ВС экипажу, правила передачи приборов и электрооборудования на ремонтные предприятия и приема после ремонта;
Для лаборатории А и РЭО дополнительно: методы восстановления отказавших блоков (изделий) сложных систем, их субблоков, модулей, плат путем замены комплектующих и их элементов, алгоритмы программ поиска и устранения причин отказов и неисправностей, методы пооперационного и выборочного контроля качества выполненных работ А и РЭО;
Требуется среднее профессиональное образование, стаж работы авиационным техником по приборам и электрооборудованию 7-го разряда не менее 3 лет.
74. Примеры работ.
Непосредственно на ВС.
1) Контроль технического состояния: бесплатформенной инерциальной системы БИНС-85, вычислительной системы самолетовождения ВСС-85, основной системы управления закрылками и предкрылками с помощью тест-сигналов с блоков управления БЦ-261 с применением КИСС, совместной работы САУ с ИКВСП, параметров состояния пилотажно-навигационного оборудования и оборудования радио связи, расширенный тест-контроль системы СУ-18 разворота передней опоры с применением КИСС;
2) Контроль качества технического обслуживания:
продолжительности выпуска и уборки закрылков при работе каждого канала в отдельности и при совместной работе каналов системы, тарировки каналов и прохождения разовых команд заданных параметров, характеризующих состояние ВСУ, исправности системы генерирования с помощью оборудования встроенного контроля, работоспособности системы переменного и постоянного тока;
3) Восстановительные работы:
поиск и устранение неисправностей в системе автоматического захода на посадку по II категории ИКАО, связанных с системами силовых установок (параллельная работа генераторов, регулировка частоты напряжения), ВР или регулировка моделирующих и интегрирующих цепей и усилителей системы НВ-ПБ-1 (вставки на печатных платах блока П17-2), электронных блоков РТА-32, блоков измерения и автоматики топливомеров типа СПУТ-18Е, ДТ, ВТ, распределительных устройств и щитов с заменой реле, контакторов и электропроводки, восстановительный ремонт плат с одно- и многослойным печатным монтажом и размещенными на них микросхемами и микромодулями, регулировка и восстановительный ремонт блока демпферов БД-1, блока разовых команд БРК-000-01, блока сравнения БС-005, блока ухода БУ-04-02, перепрограммирование бортовых ЦВМ, настройка гидромеханической и электронной систем управления двигателями.
В лаборатории А и РЭО.

1) Қалпына келтіру жұмыстары:
КЗВ-0-15 түріндегі берілген биіктік түзеткіші, СВС-ПН-15 жүйесінің ВС МВ-1-15 түріндегі есептегіші, И-11 инерциалды жүйесінің блогы, НВ-ПБ навигациялық есептегішінің П-31-4 түріндегі "қону" блогы, БАПС-44-03(08) түріндегі жылдамдықты ауыстыру автоматының блогы, ВАУТ С.2(3,4 және тағы басқа) түріндегі автоматты тарту күшінің есептегіші, САУ1Т-2(1) жүйесінің БСДП (1606) директорлық аспабының байланыс блогы, жалғасқанатша мен тұрақтандырғышты басқару жүйесінің КВ блоктары, Б3, БРЗУ үш фазалы ток генераторларын қорғау және басқару блоктары, БРН, БРЧ кернеу мен жиілікті реттеу блоктары;
2) ТО мен Р немесе ВР сапасын операциялық бақылау:
ВМ-15, ВМ-15Б, ВМФ-50К түрлеріндегі "Механикалық биіктік өлшегіш" бұйымында биіктік өлшеудің қосынды дәлелсіздігінің мағынасы, ВЭМ-72К, ВЭМ-72ПБ электр механикалық түрлеріндегі биіктік өлшеу түзетулерінің борттық таблицасын құрау, КП-75М түріндегі "Оттегі компрессорына" техникалық қызмет көрсету, УС-2, УС-Н, УС-И6 түрлеріндегі "Жылдамдық көрсеткіші" борттық таблицасын жасау, тахогенератордың шығыс кернеуі, МВД2Д3 түріндегі айналмалы әрекеттегі механизмі генераторы двигателінің шығыс кернеуі, циклограмманы, МП-100М-2С, МП-100МТ, МП-250 үдемелі түрлеріндегі механизмдер циклограммасын өңдеу уақытын ретке келтіру.
8. Радио қондырғылары бойынша авиациялық техник
Параграф 1. Радио қондырғылары бойынша авиациялық техник, 4-разряд
75. Жұмыс сипаттамасы:
Жеңіл түрдегі ұшу аппараттары радио қондырғысының бюллетеньдері бойынша техникалық қызмет көрсету және түзетуді орындау және мерзімді түрдегі көлемде радио қондырғыларына техникалық қызмет көрсету жедел түрде ІІ-ІІІ сыныптағы ұшақтар немесе ІІ-ІІІ сыныптағы тікұшақтар түрлерінің біреуіне немесе І сыныптағы ұшақтарға техникалық қызмет көрсету жөніндегі жауапкершілігі төмен жұмыстар яки ІІ-ІV сыныптағы ұшақтардың немесе ІІ-ІV сыныптағы тікұшақтардың бір және одан көп түрлеріне немесе А мен РЭО зертханасында бір және одан көп жүйеге (бұйымға) техникалық қызмет көрсету.
Өзінен біліктілігі жоғары радио қондырғысы жөніндегі авиациялық техниктің басшылығымен орта түрдегі ұшу аппараттарына техникалық қызмет көрсету.
Техникалық қызмет көрсету жөніндегі мынандай негізгі жұмыстарды орындау:
НТП-ға сәйкестікті тексеруді орындау үшін РЭО бұйымдары блоктарын бөлшектеу, құрастыру, қалпына келтіру жұмыстарын жүргізу, контровка, металдану, ылғалдану, мүжілу зақымдануын, борттау бекітуінің әлсіреуін, штепсельдік ажырағыштың бүлінуін анықтау үшін радио қондырғыларын сыртқы байқау, қосылғыштар мен контровканың қажетті тартылуын қалпына келтіру, металдануды қалпына келтіру.

1) Восстановительный ремонт:
корректора заданной высоты типа КЗВ-0-15, вычислителя типа ВС МВ-1-15 системы СВС-ПН-15, блоков инерциальной системы И-11, блока "посадки" типа П-31-4 навигационного вычислителя НВ-ПБ, блока автомата переключения скоростей типа БАПС-77-03(08), вычислителя автомата тяги типа ВАУТ С;2 (3, 4 и так далее), блока связи с директорными приборами БСДП (1606) системы САУ1Т-2(1), блоков КВ систем управления закрылками и стабилизатором, блоков защиты и управления генераторами трехфазного тока БЗУ, БРЗУ, блоков регулирования напряжения и частоты БРН, БРЧ;
2) Пооперационный контроль качества ТО и Р или ВР:
значений суммарной погрешности высотомера на изделии "Высотомер механический" типа ВМ-15, ВМ-15Б, ВМФ-50К, составления бортовых таблиц поправок высотомера электромеханического типа ВЭМ-72К, ВЭМ-72ПБ, технического обслуживания "Кислородного компрессора" типа КП-75М, составления бортовых таблиц "Указателя скорости" типа УС-2, УС-Н, УС-И6, выходного напряжения тахогенератора, выходного напряжения двигателя генератора механизма вращательного действия типа МВД2Д3, настройки циклограммы, времени обработки циклограммы механизма поступательного типа МП-100М-2С, МП-100МТ, МП-250.
8. Авиационный техник по радиооборудованию
Параграф 1. Авиационный техник по радиооборудованию,
4-разряд
75. Характеристика работ:
Техническое обслуживание и выполнение доработок по бюллетеням радиооборудования летательных аппаратов легкого типа и техническое обслуживание радиооборудования, в объеме периодических форм, одного из типов самолетов II-III классов или вертолетов I-II классов или менее ответственные работы по техническому обслуживанию самолетов I класса, либо одного и более типов самолетов II-IV классов или вертолетов II-IV классов на оперативных формах технического обслуживания или одной и более систем (изделий) в лаборатории А и РЭО;
Техническое обслуживание летательных аппаратов среднего типа под руководством авиационного техника по радиооборудованию более высокой квалификации;
Выполнение основных работ по техническому обслуживанию:
демонтаж, монтаж блоков изделий РЭО для выполнения проверки на соответствие НТП, проведения восстановительных работ, внешний осмотр радиооборудования для выявления повреждений контровки, металлизации, влаги, коррозии, ослабления отбортовочных креплений, повреждений штепсельных разъемов, восстановление необходимой затяжки соединений и контровки, восстановление металлизации;

76. Білуі тиіс:
қызмет көрсететін ұшу аппараттары мен ӘК түрлерінің, олардың двигательдері мен жүйелерінің ұшу-техникалық сипаттамалары мен құрылымы туралы жалпы мағлұматтарды, радио қондырғылардың құрылымы мен пайдалану ерекшеліктерін, радио қондырғыларына техникалық қызмет көрсету мазмұны мен технологиясын, авиациялық техникасына борттық (нөмірленген) құжаттамаларын және оларға техникалық қызмет көрсетуге өндірістік-техникалық құжаттамалар жүргізу ережесін, техникалық қызмет көрсететін радио қондырғыларының технологиясы мен регламентін, қызмет көрсететін ӘК радио қондырғыларының пайдалану ерекшеліктерін, техникалық параметрлердің негізгі нормаларын, қондырғыларды ретке келтіру мен параметрлерді өлшеу тәсілдерін, радио қондырғылары жинақтамасына кіретін аспаптар блогының құрылымы мен жұмыс принципін, КПА мен СИ әрекетінің мазмұны мен принципін, оларды пайдалану ережесін, радиолокациялық және радионавигациялық қондырғылардың функционалдық, принциптік, фидерлік және құрастыру сызбасын, радио қондырғыларының мүмкін бұзылуларын анықтау мен жөндеу әдістерін, ӘК радио қондырғыларына техникалық қызмет көрсету жөніндегі құжаттамаларды, оларды жүргізу мен ресімдеу тәртібін, техникалық қызмет көрсету кезінде қолданылатын материалдарды, қосалқы бөлшектерді, жабдықтарды, олардың қасиеттерін, маркалау ережесін.
А мен РЭО зертханасы үшін қосымша: техникалық параметрлердің негізгі нормаларын, қондырғыны ретке келтіру және параметрлерді өлшеу тәсілдерін.
Орта кәсіптік білім қажет.
77. Жұмыс үлгілері.
Тікелей ӘК-де.
1) УКВ радиостанция блоктарын, ақпарат жүйелерін, қауіпті дабылдау жүйелерін, радио биіктік өлшегішін, алысты өлшегішті, жақын және алыс навигация аппаратураларын, АФС ұшақ блогын, тану жауап бергіші мен ұшақ жүргізу блоктарын бөлшектеу-құрастыру.
2) КВ және УКВ радиостанциялары блоктарын, сөйлеу ақпараттағыш блоктарын, радио биіктік өлшегішін, радиокомпасты, АФС, жақын және алыс навигация аппаратураларын, тану және хабарлау жауап бергішін байқау және ақауларын табу.
3) КВ радиостанциясының, радиокомпас блоктарының, ұшақтық алысты өлшегіш пен радиолокатордың, навигациялық-қону жүйелерінің, жақын навигация аппаратурасының, тану және ұшақ жүргізу жауап бергішінің, магниттік жазу борттық аппаратурасы жұмыс істеуінің (кернеу астында), ұшақтық сөйлесу құрылғысының, ұшақтық АФС блогының, биіктік өлшегіш, алысты өлшегіш блоктарының, радиокомпастың, радиоизотоптың мұздану дабылдағышының, тану және ССО ұшақ жүргізу жауап бергішінің, КВ радиостанциясы жоғары қоректендіру антеннасы диэлектрлік кірістірме оқшаулағышы кедергісінің, тану жауап бергіші антеннасының техникалық жағдайын бақылау.

76. Должен знать:
общие сведения о летно-технических характеристиках и конструкции обслуживаемых типов летательных аппаратов и ВС, их двигателей и систем, конструкцию и эксплуатационные особенности радиооборудования, содержание и технологию технического обслуживания радиооборудования, порядок ведения бортовой (пономерной) документации на авиационную технику и производственно-технической документации на ее техническое обслуживание, регламенты и технологию технического обслуживания радиооборудования, эксплуатационные особенности радиооборудования обслуживаемых ВС, основные нормы технических параметров, способы настройки оборудования и измерения параметров, конструкцию и принцип работы блоков приборов, входящих в комплект радиооборудования, назначение и принцип действия КПА и СИ, правила пользования ими, функциональные, принципиальные, фидерные и монтажные схемы радиолокационного и радионавигационного оборудования, способы обнаружения и устранения возможных неисправностей радиооборудования, документацию по техническому обслуживанию радиооборудования ВС, порядок ее ведения и оформления, применяемые при техническом обслуживании материалы, запасные части, инструмент, их свойства, правила маркировки;
Для лаборатории А и РЭО дополнительно: основные нормы технических параметров, способы настройки оборудования и измерения параметров.
Требуется среднее профессиональное образование.
77. Примеры работ.
Непосредственно на ВС.
1) Демонтаж-монтаж: блоков УКВ радиостанций, системы речевой информации, системы сигнализации опасности, радиовысотомера, дальномера, аппаратуры ближней и дальней навигации, блока самолетной АФС, блоков ответчиков опознавания и самолетовождения;
2) Осмотр и дефектация: блоков КВ и УКВ радиостанций, блоков речевого информатора, радиовысотомера, радиокомпаса, АФС, аппаратуры ближней и дальней навигации, ответчиков опознавания и оповещения;
3) Контроль технического состояния: КВ радиостанции, блоков радиокомпаса, самолетного дальномера и радиолокатора, навигационно-посадочной системы, аппаратуры ближней навигации, ответчиков опознавания и самолетовождения, функционирования (под напряжением) бортовой аппаратуры магнитной записи, самолетного переговорного устройства, блока самолетной АФС, блоков высотомера, дальномера, радиокомпаса, радиоизотопного сигнализатора обледенения, ответчиков опознавания и самолетовождения ССО, сопротивления изоляции диэлектрической вставки антенны верхнего питания КВ радиостанции, антенны ответчика опознавания;

4) Қалпына келтіру жұмыстары:
штурвалдағы, панельдегі және тангенттердегі "Радио" мен "СПУ" түймесін ауыстыру, ВЧ ажыратқышын қайта дәнекерлеу, қосылғыштар мен контровканың қажетті тартылуын қалпына келтіру, металдануды қалпына келтіру.
А мен РЭО зертханасында.
1) "Микрон" бұйымының П7Вб-МК түріндегі блогын, "Ядро-11" бұйымының Б7А1-Яр-ІІ түріндегі блогын, "Баклан-20" бұйымының ПДУ-блок 4 түріндегі блогының, "АФК-15" бұйымының блоктарын, СО-70 бұйымының ПП-02 түріндегі блогының, "КурсМП2" бұйымының блоктарының, "СПГС-1" бұйымының блоктарының, "О-20" бұйымының блоктарының НТП-ға сәйкестігін тексеру.
2) Техникалық қызмет көрсету және реттеу:
"Микрон" бұйымының П13А түріндегі блокты, "Ядро-ІІ" бұйымының Б13-Яр-ІІ түріндегі блокты, "СДК-67" бұйымының алюртрамын, "СПГС-1" бұйымының ТМБ түріндегі блокты, СОМ-64 бұйымының ПУ ИКАО-01 түріндегі блокты, МСРП-64 жүйесінің БЛМ-1-1 түріндегі блокты, МСРП-12 жүйесінің блоктары.
Парагаф 2. Радио қондырғылары бойынша авиациялық техник, 5-разряд
78. Жұмыс сипаттамасы:
Орта түрдегі ұшу аппараттарындағы радио қондырғыларының бюллетеньдері бойынша техникалық қызмет көрсету және түзетуді орындау және мерзімдік түрдегі көлемде радио қондырғыларына техникалық қызмет көрсету, жедел түрде І сыныптағы ӘК түрлерінің біреуіне немесе ІІ-ІІІ сыныптағы ӘК екіге дейінгі түрлеріне яки үшке дейінгі түрдегі ӘК, оның ішінде І сыныптағы ӘК бір түріне техникалық қызмет көрсету немесе А мен РЭО зертханасында бөлшектелген ӘК-нің үш және одан көп радио қондырғылары бұйымдарына ТО мен Р бойынша жұмыстар орындау.
Көп еңбекті талап ететін регламенттер бойынша ұшу аппараттарының радио қондырғыларының әртүрлі әдістермен, оның ішінде зертханалық әдістерді, бақылау мен реттеуді қолданумен ақауларын табу.
Өзінен біліктілігі жоғары радио қондырғылары жөніндегі авиациялық техниктің басшылығымен ұшу аппараттарының ауыр және өте ауыр түрлерінде күрделі регламенттік жұмыстарды орындау.
Техникалық қызмет көрсетудің мынандай негізгі жұмыстарын орындау: РЭО күрделі жүйе агрегаттарын ТО мен Р-ға зертханаға жөнелту үшін бөлшектеу, зертханада тексеруден және жөндеуден кейін агрегаттарды, блоктарды, жаңа агрегаттарды немесе күрделі жөндеуден өткен агрегаттарды құрастыру, регламенттің мерзімдік түрлері бойынша ӘК-не техникалық қызмет көрсету кезінде РЭО толық көлемінде және барлық әдістермен ақауларын табу, бөгде заттарды, зақымдануды, қатты қызу, ылғал, мүжілу іздерін анықтау үшін РК, РУ, пульттерді байқау, кірлеуді тазалау, ӘК жүйесі мен оның РЭО-сын автоматты (жапсарлас) бақылау, тетіктердің көмегімен зертханада агрегатты ашпастан блоктың техникалық жағдайын тексеру, кейіннен реттеумен және ретке келтірумен жекелеген агрегаттар мен блоктарды ауыстыру жолымен жөндеу, ұшақты жүргізудің автоматты борттық жүйесін тексеру үшін арналған бақылау-өлшеу және тіркеуші аппаратураларды түзету.

4) Восстановительные работы: замена кнопок "Радио" и "СПУ" на штурвалах, панелях и тангентах, перепайка ВЧ разъемов, восстановление необходимой затяжки соединений и контровки, восстановление металлизации.
В лаборатории А и РЭО.
1) Проверка на соответствие НТП:
блоков типа П7Вб-МК изделия "Микрон", блока типа Б7А1-Яр-II изделия "Ядро-II", блока типа ПДУ- блок 4 изделия "Баклан-20", блоков изделия "АРК-15", блока типа ПП- 02 изделия СО - 70, блоков изделия "КурсМП2", блоков изделия "СПГС-1", блоков изделия "О-20";
2) Техническое обслуживание и регулировка:
блока типа П13А изделия "Микрон", блока типа Б13-Яр-II изделия "Ядро-II", амортрамы изделия "СДК-67", блока типа ТМБ изделия "СПГС-1", блока типа ПУ ИКАО-01 изделия СОМ-64, блока типа БЛМ-1-1 системы МСРП-64, блоков системы МСРП-12.
Параграф 2. Авиационный техник по радиооборудованию, 5-разряд
78. Характеристика работ:
Техническое обслуживание и выполнение доработок по бюллетеням радиооборудования летательных аппаратов среднего типа и техническое обслуживание радиооборудования, в объеме периодических форм, одного из типов ВС I класса или до двух типов ВС II-III классов, либо до трех типов ВС, из них одного типа ВС I класса на оперативных формах технического обслуживания, или выполнение работ по ТО и Р демонтированных с ВС трех и более изделий радиооборудования в лаборатории А и РЭО;
Дефектация различными методами, в том числе с использованием лабораторных методов, контроля и регулировки радиооборудования летательных аппаратов по трудоемким регламентам;
Выполнение сложных регламентных работ на тяжелых и сверхтяжелых типах летательных аппаратов под руководством авиационного техника по радиооборудованию более высокой квалификации;
Выполнение основных работ технического обслуживания: демонтаж агрегатов сложных систем РЭО для отправки их в лабораторию на ТО и Р, монтаж агрегатов, блоков после проверки в лаборатории и ремонта, нового агрегата или агрегата, прошедшего капитальный ремонт, дефектация всеми методами и в полном объеме РЭО при техническом обслуживании ВС по периодическим видам регламента, осмотр РК, РУ, пультов для обнаружения посторонних предметов, повреждений, следов перегрева, влаги, коррозии, удаление загрязнений, автоматизированный (встроенный) контроль систем ВС и его РЭО, проверка технического состояния блока без вскрытия агрегата в лаборатории с помощью приспособлений, ремонт путем замены отдельных агрегатов и блоков с последующей их регулировкой и настройкой, отладка контрольно-измерительной и регистрирующей аппаратуры, предназначенной для проверки автоматизированных бортовых систем самолетовождения.

79. Білуі тиіс:
қызмет көрсететін ұшу аппараттары мен ӘК радио қондырғыларын техникалық пайдалану ережесін, техникалық қызмет көрсету регламенті мен технологиясын, радио қондырғылары жүйесі мен оларға орнатылған құрылғылардың жұмыс, осы жүйенің және басқа да жүйелердің басқа элементтерінің өзара байланыс ерекшеліктерін, радио қондырғыларының күрделі жүйелерін тексеру ережесі мен тәртібін, ретке келтіру және радиоэлектронды қондырғылары мен радио байланысы қондырғыларының негізгі техникалық параметрлерін алу тәсілдерін, радио қондырғыларынан ақпарат (сигнал) алу жүйесінің құрылысын, бақылау - өлшеу және тексеру аспаптарының (құрылғының) құрылымын және жұмыс принципін, ақаулар табуды жүргізу және радио қондырғыларының жұмыс қабілеттілігін тексеру тәртібін, бұзылуларды анықтау мен түзеу әдістерін, жинақтама бұйымдарын, агрегаттар мен олардың элементтерін ауыстыру тәсілдерін, ЭРД жөндеуін жүргізуді.
А мен РЭО зертханасы үшін қосымша:
радио қондырғыларының тоқтап қалған элементтерін зертханалық тексеру және жұмыс қабілетін қалпына келтіру әдістері мен технологиясын, ЭРД талаптарына технологиялық картаға сәйкес қызмет көрсететін А мен РЭО бұйымдарын тексеру, диагностикалау ережесі мен тәртібін, А мен РЭО бұйымдарын қалпына келтіру жөніндегі үлгілік технологиялық операцияны орындау ережесін.
Орта кәсіптік білім, радио қондырғылары жөніндегі 4-ші разрядты авиациялық техниктің кем дегенде үш жыл жұмыс стажы қажет.
80. Жұмыс үлгілері.
Тікелей ӘК-де.
1) "Микрон" радиостанциясы блоктарын, антенналы радиолокаторларды, радиокомпас блоктарын бөлшектеу-құрастыру;
2) Сымдардың ұштарын, ССО аппаратурасын, радиокомпасты байқау және ақауларын табу;
3) Магниттік жазу борттық аппаратурасы шасси соңынан айырудың, "Микрон" түріндегі радиостанциясы П5-МК блогына ауа беру траги саңылаусыздығының, "Арал" бойынша алысты өлшегіштің, навигациялық-қону жүйелерінің, жақын навигация аппаратураларының, ұшақты жүргізу жауап бергішінің, қысқа толқынды және УКВ радиостанциясы, ұшақ радиолокаторы, радиокомпас, ұшақ АФС, манарлары бойынша жұмыс істеуінің, қысқа толқынды радиостанцияны, радиолокаторды, алысты өлшегішті, ДИСС, жақын навигация аппаратурасын жапсарлас бақылаудың техникалық жағдайын бақылау (тексеру);
А мен РЭО зертханасында:
4) "Микрон" бұйымының П1В түріндегі блогының, "Ядро-ІІ" бұйымының Б1-Яр-ІІ түріндегі блоктың, "Курс-МП-70" бұйымы блоктарының, "СД-75" бұйымының ПУА түріндегі блогының, "РСБН-7С" бұйымының СЗД-ПМ түріндегі блогының, "СО-72" бұйымының БПИ-АЙ түріндегі блоктың, "СОМ-64" бұйымының ПП-01 түріндегі блогының, МСРП-А-02 жүйесінің АЦПУ-ның НТП-ға сәйкестігін тексеру;

79. Должен знать:
правила технической эксплуатации, регламенты и технологию технического обслуживания радиооборудования обслуживаемых летательных аппаратов и ВС, особенности работы систем радиооборудования и установленных в них устройств, взаимосвязи с другими элементами данной системы и другими системами, правила и порядок проверки сложных систем радиооборудования, способы настройки и снятия основных технических параметров радиоэлектронного оборудования и оборудования радио связи, устройство систем, получающих информацию (сигнал) от радиооборудования, конструкцию и принцип работы контрольно-измерительных и проверочных приборов (установок), порядок проведения дефектации и проверки работоспособности радиооборудования, методы выявления и устранения неисправностей, способы замены комплектующих изделий, агрегатов и их элементов, ЭРД на проведение ремонта;
Для лаборатории А и РЭО дополнительно:
методы и технологию лабораторной проверки и восстановления работоспособности отказавших элементов радиооборудования, правила и порядок проверки, диагностирования обслуживаемых изделий А и РЭО в соответствии с требованиями ЭРД, технологическими картами, правила выполнения типовых технологических операции по восстановлению изделий А и РЭО.
Требуется среднее профессиональное образование, стаж работы авиац; техником по радиооборудованию 4-го разряда не менее 3 лет.
80. Примеры работ.
Непосредственно на ВС.
1) Демонтаж-монтаж:
блоков радиостанции "Микрон", антенных радиолокаторов, блоков радиокомпасов;
2) Осмотр и дефектация: наконечников проводов, аппаратуры ССО, радиокомпасов;
3) Контроль технического состояния (проверка):
включения от концевиков шасси бортовой аппаратуры магнитной записи, герметичности тракта подачи воздуха в блок П5-МК радиостанции типа "Микрон", по "Острову" дальномера, навигационно-посадочной системы, аппаратуры ближней навигации, ответчиков самолетовождения, функционирования по маякам коротковолновых и УКВ радиостанций, самолетного радиолокатора, радиокомпаса, самолетной АФС, встроенным контролем коротковолновой радиостанции, радиолокатора, дальномера, ДИСС, аппаратуры ближней навигации.
В лаборатории А и РЭО.
4) Проверка на соответствие НТП:
блока типа П1В изделия "Микрон", блока типа Б1-Яр-II изделия "Ядро-II", блоков изделия "Курс-МП-70", блока типа ПУА изделия "СД-75", блока типа С3Д-ПМ изделия "РСБН-7С", блока типа БПИ-АЦ изделия "СО-72", блока типа ПП-01 изделия "СОМ-64", АЦПУ системы МСРП-А-02;

5) "Микрон" бұйымының П7В2б-лік түріндегі блогына, "Ядро-ІІ" бұйымының Б7А1-Яр-ІІ түріндегі блогына, "Курс-МП70" бұйымының режім мен курс селекторларына, "АРК-15" бұйымының блоктарына, "Курс-МП2" бұйымының блоктарына техникалық қызмет көрсету және реттеу;
6) Қалпына келтіріп жөндеу: зертханада сөйлемдік ақпараттағыштың, АФС блогының, "МАРС-БМ" магнитофонының, мұзданудың радиоизотопы дабылдағышының ақауларын түзеу, кейіннен реттеумен және жұмыс қабілетін тексерумен радиолокаторды, 020, 020М, 023 түріндегі бұйымдар блоктарын ауыстыру.
Параграф 3. Радио қондырғылары бойынша авиациялық техник, 6-разряд
81. Жұмыс сипаттамасы:
Пайдалануға қолданылатын барлық түрдегі сериялық ұшу аппараттары радио қондырғыларының бюллетеньдері бойынша техникалық қызмет көрсету және түзетуді орындау және мерзімді түрдегі көлемде радио қондырғыларына техникалық қызмет көрсету, жедел түрде кең фюзеляжды ұшақтардың немесе жаңа ұрпақтағы ұшақтардың түрлерінің біреуіне немесе ІІ-ІІІ сыныптағы ӘК үшке дейінгі түрлеріне, яки төртке дейінгі ӘК түрлеріне, оның ішінде І сыныптағы ӘК екі түріне техникалық қызмет көрсету немесе А мен РЭО зертханасында бөлшектелген ӘК-нің төрт және одан көп жүйелерге (бұйымдарға) ТО мен Р және ВР жұмыстарын орындау.
Техникалық қызмет көрсету жөніндегі мынандай негізгі жұмыстарды орындау:
РЭО күрделі жүйелерін КПА қолданумен тексеру, ешқандай қосымша құралдарды қолданбастан (тек штаттық борттық аспаптар мен дабылдағыштар бойынша) қызмет көрсететін нысанның жұмыс істеуін тексеру, РЭО жүйесін кешенді реттеу және ретке келтіру, ӘК-гі бұйымдарды тексерумен және ретке келтірумен ақауларды түзету.
82. Білуі тиіс:
ұшу аппараттары мен ӘК радио қондырғыларының жинақтамасын, радио қондырғыларының жұмыс принципін, құрылысын, пайдалану және техникалық қызмет көрсету ережесін, радио қондырғыларының жұмыс қабілетін тексеру және ақауларын табуды өткізу тәртібін, бұзылуларды анықтау мен түзеу тәсілдерін, жинақтаушы бұйымдарды және олардың элементтерін ауыстыру, радио қондырғыларын реттеу және ретке келтіру ережесін, радио қондырғылары жүйесінің және олардың басқа жүйелермен өзара байланыс ерекшелігін, жұмыс принципін.
А мен РЭО зертханасы үшін қосымша:
радио қондырғылар, олардың модульдері мен платолары бойынша, оның ішінде радио қондырғыларының микроэлектронды элементтер базасын ауыстыруға байланысты А мен РЭО тоқтап қалған бұйымдарын зертханалық тексеру және жұмыс қабілетін қалпына келтіру әдістері мен технологиясын.
Орта кәсіптік білім, радио қондырғылары жөніндегі 5-ші разрядты авиациялық техниктің кем дегенде үш жыл жұмыс өтілі талап қажет.

5) Техническое обслуживание и регулировка:
блока типа П7В2б-мк изделия "Микрон", блока типа Б7А1-Яр-II изделия "Ядро-II", селекторов режима и курса изделия "Курс-МП70", блоков изделия "АРК-15", блоков изделия "Курс-МП2";
Восстановительный ремонт:
6) устранение неисправностей в лаборатории речевого информатора, блока АФС, мегафона, магнитофона "МАРС-БМ", радиоизотопного сигнализатора обледенения, замена с последующей регулировкой и проверкой на работоспособность антенны радиолокатора, блоков изделия типа 020, 020М, 023.
Параграф 3. Авиационный техник по радиооборудованию, 6-разряд
81. Характеристика работ:
Техническое обслуживание и выполнение доработок по бюллетеням радиооборудования серийных летательных аппаратов всех типов, находящихся на эксплуатации и техническое обслуживание радиооборудования, в объеме периодических форм, одного из типов широкофюзеляжных самолетов или самолетов нового поколения, или до трех типов ВС II-III класса, либо до четырех типов ВС из них двух типов ВС I класса на оперативных формах технического обслуживания или выполнение работ по ТО и Р и ВР на демонтированных с ВС четырех и более системах (изделиях) в лаборатории А и РЭО;
Выполнение основных работ по техническому обслуживанию: проверка с применением КПА сложных систем РЭО, проверка функционирования объекта обслуживания без применения каких-либо дополнительных средств (только по штатным бортовым приборам и сигнализации), комплексная регулировка и настройка систем РЭО, устранение неисправностей с проверкой и настройкой изделия на ВС.
82. Должен знать:
комплектацию радиооборудования летательных аппаратов и ВС, принципы работы, устройство, правила эксплуатации и технического обслуживания радиооборудования, порядок проведения дефектации и проверки работоспособности радиооборудования, способы выявления и устранения неисправностей, правила замены комплектующих изделий и их элементов, регулировки и настройки радиооборудования, особенности, принципы работы систем радиооборудования и их взаимосвязь с другими системами;
Для лабораторий А и РЭО дополнительно:
методы и технологию лабораторной проверки и восстановления работоспособности (ремонта) отказавших изделий А и РЭО по радиооборудованию, их модулей и плат, в том числе связанных с заменой микроэлектронной элементной базы радиооборудования.
Требуется среднее профессиональное образование, стаж работы авиационным техником по радиооборудованию 5-го разряда не менее 3 лет.

83. Жұмыс үлгілері.
Тікелей ӘК-де.
1) КПА көмегімен ӘК-де қысқа толқынды және УКВ радио станциясын модульдеу коэффициентін, НАС-1В, ДИСС-32-90 аппаратураларының (имитатор, ССИ көмегімен), жақын навигация аппаратурасының, тану және ұшақ жүргізу жауапбергішінің техникалық жағдайын бақылау (тексеру);
2) Қалпына келтіру жұмыстары:
БТУ-1Б түріндегі борттық телевизиялық қондырғысын, локаторды синхрондаудың қабылдау-беру блоктары антенналық құрылғысын, беру локаторы манетронының аймағы, радиостанциядағы, жақын навигация аппаратураларындағы, АРК-9, АРК-15 түрлеріндегі қабылдағыштардағы, "Гроза", СОМ-64 жүйелеріндегі, 020 бұйымындағы күрделі ақауларды (зертханада) анықтау және түзету, радиокомпастардың белгіленген қателерін тексерумен АРК радиоавиациясын өтеу және есептен шығару.
А мен РЭО зертханасында.
3) "РСБН-7с" бұйымының БС-02, БИАД-04 түрлеріндегі блоктарының, МСРП-А-02 жүйесінің ПУ-50, КБИ-2-2 түрлеріндегі блоктардың НТП-ға сәйкестігін тексеру;
4) Техникалық қызмет көрсету және реттеу:
"Микрон" бұйымының П1В-МК түріндегі блоктары, "Ядро-ІІ" бұйымының БЮВ-ЯрІІ түріндегі блоктары, "Курс-МП-70" бұйымының Пу түріндегі блоктары, "РСБН-7е" бұйымының СЗД-ПМ түріндегі блоктары, "СОМ-64" бұйымының ПП-1 түріндегі блоктары, ДИСС-013 бұйымының ИП, ВД түріндегі блоктары;
5) Қалпына келтіріп жөндеу:
"Микрон" бұйымының ПЮВ-МК түріндегі блоктары, "Ядро ІІ" бұйымының ПГА1-ЯрІІ түріндегі блоктары, "Курс-МП-70" бұйымының режімдер мен курстар селекторлары, "Курс МП-2" бұйымының блоктары, "020" бұйымының блоктары, МСРП-64 бұйымының БЛМ-1-1 түріндегі блоктары.
Параграф 4. Радио қондырғылары бойынша авиациялық техник, 7-разряд
84. Жұмыс сипаттамасы:
Хаттамаларды және сынау актілерін ресімдеумен сынақ ұшулары алдында авиациялық радио қондырғыларды, зауыттар шығаратын ұшу аппараттар мен түрленімдерін жерде игеру.
Мерзімдік түрдегі көлемде радио қондырғыларына техникалық қызмет көрсету, жедел түрде өзіндік бақылаумен кең фюзеляжды ұшақтардың немесе жаңа ұрпақтағы ұшақтардың түрлерінің біреуіне немесе І сыныптағы ӘК екі түріне немесе ӘК бортындағы блок аралық, модульдік қосылыстарды көп функционалдық тексеру яки ұшақтардың беске дейінгі түрлеріне, оның ішінде І сыныптағы ӘК-нің үшке дейінгі түрлеріне техникалық қызмет көрсету немесе А мен РЭо зертханасында ӘК-нің бөлшектелген бестен көп радио қондырғылары бұйымдарына ТО мен Р және ВР жөніндегі жұмыстарды орындау. Өзінен біліктілігі төмен жұмысшылар орындаған жұмыстардың сапасын бақылау. Ерекше күрделі навигациялық, пилотаждық, ақпараттық, радиолокациялық кешендерді түзеу және реттеу.
Техникалық қызмет көрсету жөніндегі мынандай негізгі жұмыстарды орындау: әдеттегідей көп қабатты сезгіш платоларына құрастырылған күшейткіш, фазаны сезгіш, коммуникациялаушы және басқа да күрделі радиоэлектронды құрылғыларды КПА-мен тексеру, радио қондырғыларының барынша күрделі жүйелерін, бұйымдарын, блоктары мен бөлшектерін бір реттік тексеру жұмыстары, радио қондырғыларының басқа жүйелермен жанасуын және жұмыс қабілетін тексеру, "жағдай (тоқтап қалу бойынша)" бойынша қызмет көрсететін блоктар мен бұйымдарды қалпына келтіріп жөндеу, ақауларды байқау және аспаптық бақылау, экипаждың ескертпелері, ұшу ақпаратын өңдеу нәтижесі және техникалық пайдалану кезінде жоспарлы бақылау нәтижесі бойынша қалпына келтіру жұмыстарын жүргізу, ССИ қолданумен борттық ЭЕМ-ді пайдалану арқылы жаңа автотехниканы игеру кезінде зертханада тексеру және реттеу жұмыстары, субблокқа және оның құраушыларына дейін бұзылуларды терең іздестірумен ӘК-нен бөлшектелген А мен РЭО бұйымдарын диагностикалау, анықталған ақауларды түзету, тоқтап қалған бұйымдарды ауыстыру немесе ішкі блоктық байланыс желісін қалпына келтіру, блоктар мен бұйымдарға қалпына келтіріп жөндеуді жүргізу, компьютерлік бағдарламаларды пайдаланумен радио қондырғыларын жөндеу және ретке келтіру, радио қондырғыларын әуеде сынауға толық техникалық дайындау және сынақтан кейін ақауларды түзеу, күрделі борттық жүйелер мен радио қондырғылары кешендерін тексеру үшін арналған СИ мен ССИ реттеу мен сынау, тиісті құжаттамаларды ресімдеумен орындалған жұмыстарды өзіндік бақылау, А мен РЭО жүйесіндегі ТО мен Р және ВР жұмыстарын орындау сапасын бақылау, пайдалану-жөндеу құжаттамаларының дұрыс ресімделуін бақылау, СИ, КПА дайындаумен жөндеу, олардың ақауларын іздестіру және түзету.

83. Примеры работ.
Непосредственно на ВС.
1) Контроль технического состояния (проверка):
2) с помощью КПА на ВС коэффициента модуляции коротковолновых и УКВ радиостанций, на работоспособность (с помощью имитаторов, ССИ) аппаратуры НАС-1Б, ДИСС-32-90, аппаратуры ближней навигации, ответчиков опознавания и самолетовождения;
Восстановительные работы:
3) настройка бортовой телевизионной установки типа БТУ-1Б, антенных устройств приемопередающих блоков синхронизации локаторов, зоны магнетрона передающего локатора, выявление и устранение сложных неисправностей (в лаборатории) радиостанций, аппаратуры ближней навигации, в приемнике типа АРК-9, АРК-15, радиолокаторе "Гроза", ДИСС-013, системы "Курс-МП", СОМ-64, изделия 020, компенсация и списание радиодевиации АРК с проверкой установочной ошибки радиокомпасов;
В лаборатории А и РЭО.
4) Проверка на соответствие НТП:
блоков типа БС-02, БИАД-04 изделия "РСБН-7с", блоков типа ПУ-50, КБН-2-2 системы МСРП-А-02;
5) Техническое обслуживание и регулировка:
блоков типа П1В-МК изделия "Микрон", блоков типа Б10В-Яр II изделия "Ядро II", блоков типа ПУ изделия "Курс-МП – 70", блоков типа С3Д-ПМ изделия "РСБН-7с", блоков типа ПП-1 изделия "СОМ-64", блоков типа ИП, ВД изделия ДИСС-013;
6) Восстановительный ремонт:
блоков типа П10В-МК изделия "Микрон", блоков типа П7А1-Яр II изделия "Ядро II", селекторов режимов и курсов изделия "Курс –МП - 70", блоков изделия "Курс МП-2", блоков изделия "020", блоков типа БЛМ-1-1 изделия МСРП-64.
Параграф 4. Авиационный техник по радиооборудованию, 7-разряд
84. Характеристика работ:
Наземная отработка авиационного радиооборудования, выпускаемого заводом летательного аппарата и его модификаций перед испытательными полетами с оформлением протоколов и актов испытаний; Техническое обслуживание радиооборудования, в объеме периодических форм, с самоконтролем одного из типов широкофюзеляжных самолетов или самолетов нового поколения, или двух типов ВС I класса или многофункциональные проверки межблочных, модульных соединений на борту ВС, либо до пяти типов самолетов, из них до трех типов ВС I класса на оперативных формах технического обслуживания или выполнение работ по ТО и Р и ВР на демонтированных с ВС более пяти изделиях радиооборудования в лаборатории А и РЭО;
Контроль качества работ, выполняемых рабочими более низкой квалификации;
Настройка и регулировка особо сложных навигационных, пилотажных, информационных, радиолокационных комплексов.
Выполнение основных работ по техническому обслуживанию: проверка с КПА усилительных, фазо-чувствительных, коммутирующих и других сложных радиоэлектронных устройств, смонтированных, как правило, на многослойных чувствительных платах, разовые проверочные работы наиболее важных систем, изделий, блоков и деталей радиооборудования, проверка сопряжения и работоспособности радиооборудования с другими системами, восстановительный ремонт блоков и изделий, обслуживаемых по "состоянию (по отказам)", осмотры и инструментальный контроль неисправностей, проведение восстановительных работ по замечаниям экипажа, результатам обработки полетной информации и результатам планового контроля при технической эксплуатации, проверочные и регулировочные работы в лаборатории при освоении новой авиатехники с использованием бортовых ЭВМ с применением ССИ, диагностирование демонтированных с ВС изделий А и РЭО с глубиной поиска неисправностей до субблока и его компонентов, устранение выявленных неисправностей, замена отказавших изделий или восстановление внутриблочных линий связи, проведение восстановительного ремонта блоков и изделий, ремонт и настройка радиооборудования с использованием компьютерных программ, полная техническая подготовка радиооборудования к испытаниям в воздухе и устранение неисправностей после испытаний, регулировка и испытания СИ и ССИ, предназначенных для проверки сложных бортовых систем и комплексов радиооборудования, самоконтроль выполняемых работ с оформлением соответствующей документации, контроль качества выполнения работ ТО и Р и ВР систем А и РЭО, контроль за правильностью оформления эксплуатационно - ремонтной документации, изготовление и ремонт ССИ, КПА, поиск и устранение их неисправностей.

85. Білуі тиіс:
күрделі жүйелердің және функционалдық байланысқан радио қондырғылар кешендерінің құрылымын, жұмыс принципін, дербес ЭЕМ-ді қолданумен жұмыстарды орындау әдістері мен алгоритмін, микропроцессорлар базасындағы есептеу техникалары мен сандық басқару жүйесінің негіздерін, борттық жүйелерді алгоритмдік қамтамасыз етуді және оларды пайдалануды, борттық және жердегі бақылау құралдарының ақпараттарын жинау, өңдеу және талдау және ұшу деректерін тіркеу әдістерін, радио қондырғылары жүйелерін пайдалану, олардың басқа жүйелермен өзара байланысы ерекшеліктерін, ережесін, АТ ақауларды анықтау және жұмыс қабілетін тексеру тәртібін, бұзылуларды анықтау және түзету әдістерін, жинақтама бұйымдарын, агрегаттарды және олардың элементтерін ауыстыру тәсілдерін, А мен РЭО жүйелеріне ТО мен Р және ВР жұмыстарын орындау сапасын бақылауды ұйымдастыруды, жаңа АТ-ны сынақ ұшуларына техникалық дайындау ерекшеліктерін.
А мен РЭО зертханасы үшін қосымша:
КСПНО және функционалдық байланысты және КСПНО-ға кіретін сандық қондырғысының жұмыс істеу алгоритмін, оның жапсарлас бақылауын ұйымдастыруды құрастыру, тоқтап қалған ӘК бұйымдарын, оның субблоктарын, модульдерін, платоларын құраушылары мен олардың элементтерін ауыстырумен, оның ішінде элементтік базаны ауыстырумен қалпына келтіру әдістерін, АСКНД түріндегі ССИ пайдаланумен жердегі автоматты бақылау және диагностикалық жұмыстарын орындау ережесін.
Орта кәсіптік білім, радио қондырғылары жөніндегі 6-шы разрядты авиациялық техниктің кем дегенде үш жыл жұмыс стажы қажет.
86. Жұмыс үлгілері.
Тікелей ӘК-де.
1) Жапсарлас борттық бақылау жүйесінің көмегімен сөйлемдік ақпарат жүйесінің, жапсарлас бақылаудың көмегімен МН-РЛС-85 метеонавигация резервтік каналдарының, 020М түріндегі берілгіш ВЧ генераторының үйлесімді байланысының, СО және ИКВСП жауап бергіші бірлескен жұмысының техникалық жағдайын бақылау;
2) Қалпына келтіру жұмыстары: КПА қолданумен платолардағы микросызба параметрлерін ретке келтіру және бақылау, жұмыс қабілетін тексеру, радиолокаторларды кешенді реттеу, РОЗ-1 түріндегі радиолокаторындағы антенна блогын юстирлеу, стендік қондырғыда тоқтап қалу кезінде блоктар мен бұйымдардың ақауларын іздестіру және қалпына келтіріп жөндеуді жүргізу;
А мен РЭО зертханасында.
3) Техникалық қызмет көрсету және реттеу: "Ядро-ІІ" бұйымының Б1-ЯрІІ түріндегі блоктарын, "Курс-МП-70" бұйымының РМП-70 түріндегі блоктарын, "СО-72" бұйымының БПИ-АЦ түріндегі блоктарын, "Гроза" бұйымының Гр 1Б түріндегі блоктарын;
4) Қалпына келтіріп жөндеу:
"Курс-МП-70" бұйымының басқару пультін, "СО-70" бұйымының ПП-02 блогын, "СД-75" бұйымының 1СД-1 блогын, "РСБИ-7С" бұйымының 3ДПМ блогын;

85. Должен знать:
конструкцию, принцип работы сложных систем и комплексов функционально связанного радиооборудования, методы и алгоритмы выполнения работ с применением персональных ЭВМ, основы вычислительной техники и цифровых систем управления на базе микропроцессоров, алгоритмическое обеспечение бортовых систем и их использование, методы сбора, обработки и анализа информации бортовых и наземных средств контроля и регистрации полетных данных, особенности, правила эксплуатации систем радиооборудования их взаимосвязи с другими системами, порядок проведения дефектации и проверки работоспособности АТ, методы выявления и устранения неисправностей, способы замены комплектующих изделий, агрегатов и их элементов, организацию контроля качества выполняемых работ ТО и Р и ВР систем А и РЭО, особенности технической подготовки и испытательным полетам новой АТ;
Для лаборатории А и РЭО дополнительно: построение КСПНО и функциональные связи и алгоритмы функционирования цифрового оборудования, входящего в КСПНО, организацию его встроенной системы контроля, методы восстановления отказавших изделий ВС, его субблоков, модулей, плат путем замены комплектующих и их элементов, в том числе с заменой элементной базы, правила выполнения работ автоматизированного наземного контроля и диагностирования с использованием ССИ типа АСКНД.
Требуется среднее профессиональное образование, стаж работы авиационным техником по радиооборудованию 6-го разряда не менее трех лет.
86. Примеры работ.
Непосредственно на ВС.
1) Контроль технического состояния:
системы речевой информации с помощью системы встроенного бортового контроля, резервных каналов метео-навигации МН-РЛС-85 с помощью встроенного контроля, оптимальной связи генератора ВЧ передатчика типа 020М, совместной работы ответчика СО и ИКВСП;
2) Восстановительные работы:
настройка и контроль параметров микросхем на платах с применением КПА, проверка работоспособности, комплексная регулировка радиолокаторов, юстировка антенного блока радиолокатора типа РОЗ-1, поиск неисправностей и проведение восстановительного ремонта блоков и изделий радиооборудования при отказе на стендовом оборудовании;
В лаборатории А и РЭО.
3) Техническое обслуживание и регулировка:
блоков типа Б1-ЯрII изделия "Ядро-II", блоков типа РПМ-70 изделия "Курс- МП- 70", блоков типа БПИ-АЦ изделия "СО-72", блоков типа Гр 1Б изделия "Гроза";
4) Восстановительный ремонт:
пульта управления изделия "Курс- МП- 70", блока ПП-02 изделия "CО-70", блока 1СД-1 изделия "СД-75", блока 3ДПМ изделия "РСБН-7C";

5) ТО мен Р және ВР сапасын операциялық бақылау:
жиілік тұрақсыздығын, кіру қуатын, "Баклан-20" радиостанциясы ПРМ сезгіштігін, навигациялық шығу кернеуін, "КРП-200П" курстық радио қабылдағышы бленкерінің іске қосылу шегін, "УНП" түріндегі бұйымының СП-50, ІLS, VOR режимдеріндегі курстық арна жиілігінде дайындық сигналы сезгіштігін.
Параграф 5. Радио қондырғылары бойынша авиациялық техник, 8-разряд
87. Жұмыс сипаттамасы:
Тәжірибелік және эксперименттік ұшу аппараттары арнаулы радиотехникалық құралдарының күрделі кешендерін практикалық түзету технологиясын және жедел дайындау тәсілдерін.
Мерзімдік түріндегі көлемде радио қондырғыларына техникалық қызмет көрсету, ӘК бортында немесе зертханада КПА мен СИ пайдаланумен, өзіндік бақылаумен кең фюзеляжды ұшақтарға және жаңа ұрпақтағы ұшақтарға немесе А мен РЭО жүйесіндегі көп функционалды реттеу жұмыстарын жүргізу.
Өзінен біліктілігі төмен жұмысшылар орындаған жұмыстың сапасын бақылау.
Радиотехникалық қондырғылар кешенін ұшу аппараттарында қолдануға дайындау.
Техникалық қызмет көрсету жөніндегі мынандай негізгі жұмыстарды орындау: ӘК бортында күрделі және өзара байланысқан радио қондырғылары жүйелерінде кешенді реттеу жұмыстарын жүргізу, борттық бақылау құралдарында тіркелген экипаждың ескертпелері, ұшу ақпаратын өңдеу нәтижесі және техникалық пайдалану кезінде жоспарлы бақылау нәтижесі бойынша бұйымдардың тоқтап қалуының алдын алуға және бұзуларды уақытылы қалпына келтіруге бағытталған байқау және жұмыс қабілетін бақылау, компьютерлік бағдарламаларды пайдаланумен базалық ұшақтардың барлық түрлеріндегі сирек кездесетін РЭО тоқтап қалу себептерін іздестіру, КПА мен СИ пайдаланумен жаңа ұрпақтағы ұшақтарды игеру кезінде блоктар мен РЭО бұйымдарының техникалық жағдайын талдау және бағалау, өзінен біліктілігі төмен жұмысшылар орындаған, тұтастай алғанда А мен Рэо жекелеген блоктары мен жүйелеріне ТО мен Р, ВР процесінің сапасы мен ұйымдастыруын бақылау, авиациялық оқиғаларды зерттеуге қатысу, ТО мен Р немесе ВР процестерін жетілдіру жөніндегі компьютерлік бағдарламаларды құрастыруға қатысу, ӘК-ін жөндеуге тапсыру (қабылдап алу), ТО мен Р орналасқан ӘК-ін ауысымнан ауысымға тапсыру-қабылдауды жүзеге асыру.
А мен РЭО зертханасында қосымша: техникалық жағдайды бақылау, субблокқа КФМ-ға дейін бұзылуларды терең іздестірумен АСНКД түріндегі жұмыс орнын пайдаланумен автоматты немесе қол режімінде ақауларды диагностикалау және іздестіру, тұтастай алғанда А мен РЭО жүйесінің құрамындағы барлық құраушыларды көп функционалды реттеу жұмыстары, тоқтап қалған құраушыларды ауыстырумен қалпына келтіріп жөндеу немесе субблок, КФМ функционалдық байланыс жүйесін қалпына келтіру.

5) Пооперационный контроль качества ТО и Р или ВР:
нестабильности частоты, входной мощности, чувствительности ПРМ радиостанции "Баклан-20", напряжения навигационного выхода, порога срабатывания бленкера курсового радиоприемника "КРП-200П", чувствительности сигнала готовности на частотах курсового канала в режимах СП-50, ILS, VOR на изделия типа "УНП".
Параграф 3. Авиационный техник по радиооборудованию, 8-разряд
87. Характеристика работ:
Практическая отработка технологии и методов оперативной подготовки сложных комплексов специального радиотехнического оборудования опытных и экспериментальных летательных аппаратов;
Техническое обслуживание радиооборудования, в объеме периодических форм, с самоконтролем широкофюзеляжных самолетов и самолетов нового поколения или сложные многофункциональные регулировочные работы систем А и РЭО с использованием КПА и СИ на борту ВС или в лаборатории;
Контроль качества работ, выполняемых рабочими более низкой квалификации;
Подготовка комплексов радиотехнического оборудования к применению на летательных аппаратах;
Выполнение основных работ по техническому обслуживанию:
проведение комплексных регулировочных работ на борту ВС на сложных и взаимосвязанных системах радиооборудования, осмотр и контроль работоспособности, направленные на предупреждение отказов изделий и своевременное восстановление исправности изделия по замечаниям экипажа, результатам обработки полетной информации, зарегистрированной бортовыми средствами контроля, и результатам планового контроля при технической эксплуатации, поиск причины редко встречающегося отказа РЭО всех типов базовых самолетов с использованием компьютерных программ, анализ и оценка технического состояния блоков и изделий РЭО при освоении самолетов нового поколения с использованием КПА и СИ, контроль качества и организация процессов ТО и Р, ВР отдельных блоков и систем А и РЭО в целом, выполненных рабочими более низкой квалификации, участие в расследовании авиационных происшествий, участие в создании компьютерных программ по совершенствованию процессов ТО и Р или ВР, сдача (прием) ВС в ремонт, осуществление приема- сдачи ВС, находящегося на ТО и Р из смены в смену;
В лаборатории А и РЭО дополнительно:
контроль технического состояния, диагностика и поиск неисправностей в автоматизированном с использованием рабочих мест типа АСНКД или ручном режиме с глубиной поиска неисправностей до субблока, КФМ, многофункциональные регулировочные работы всех компонентов в составе системы А и РЭО в целом, восстановительный ремонт заменой отказавших компонентов или восстановление функциональных линий связи субблока, КФМ.

88. Білуі тиіс:
басқарушы техникалық құжаттамаларды, тәжірибелік радио қондырғыларын сынау бағдарламасын, А мен РЭО орындалған жұмыстарын сапасын бақылауды ұйымдастыруды және әдістерін, күрделі тоқтап қалуды, РЭО аппараттық және бағдарламалық іркілісін іздестіру мен кетіру тәртібін, өндірістік тапсырмаға және ЭРД талаптарына сәйкес ТО мен Р және ВР кезінде жұмыстарды ұйымдастыруды, радио қондырғыларын жөндеу кәсіпорнына тапсыру - қабылдап алу тәртібін;
А мен РЭО зертханасы үшін қосымша: жинақтаманы және оның элементтерін ауыстыру жолымен тоқтап қалған күрделі жүйелер блоктарын (бұйымдарын), оның субблоктарын, модульдерін, платоларын қалпына келтіру әдістерін, тоқтап қалу мен бұзылулар себептерін іздестіру және түзету бағдарламасының алгоритмін, А мен РЭО бұйымдарының орындалған жұмыстары сапасын операциялық және іріктеме бақылау әдістерін.
Орта кәсіптік білім, радио қондырғылары жөніндегі 7-разрядты авиациялық технигінің кем дегенде үш жыл жұмыс стажы қажет.
89. Жұмыс үлгілері.
Тікелей ӘК-де.
1) А-331 навигациялық жүйесі байланысының, ССЛО-85 көмегімен кеңейтілген жердегі бақылау режімінде КСПНО тұрақтандыруын және жұмыс істеуін реттеу, демпферлеуші разрядник электр тізбегінің, радиобайланыс қондырғысы мен пилотаждық-навигациялық қондырғысы параметрлерінің бір реттік командасын тарирлеудің, СОМ-64 жауап бергіші блогының техникалық жағдайын бақылау;
2) Қалпына келтіру жұмыстары:
бір және көп қабатты баспа құрастыру платосын және оларға орналастырылған микросызбалар мен микромодульдерді жөндеу.
А мен РЭО зертханасында.
3) Қалпына келтіріп жөндеу: "Микрон" бұйымының П1 В түріндегі блогын, "Ядро-ІІ" бұйымының Б1-ЯрІІ, П5-Яр түріндегі блоктарын, "Курс-МП-70" бұйымының УНП, РПМ-70 түрлеріндегі блоктарын, "СО-72" бұйымының БПИ-АЦ түріндегі блогын, "СОМ-64" бұйымының Ш-01 түріндегі блогын, "Гроза" бұйымының ГР-1Б түріндегі блогын, "ДИСС-013" бұйымының ВЧ, НЧ түрлеріндегі блоктарын.
9. Аэроалаң жұмысшысы
Параграф 1. Аэроалаң жұмысшысы, 2-разряд
90. Жұмыс сипаттамасы:
Жазғы алаңды күтіп-ұстау бойынша қосымша дайындау жұмыстарын орындау. Жазғы алаңның топырақты бөлігіне шөптер себу. Аэроалаңдағы қауіпті жерлерді қоршау. Перронды және вокзал маңы аумағын жинау;
Өзінен біліктілігі жоғары жұмысшының басшылығымен дренаж жүйесін тазалау және жазғы алаңның топырақты жерін ағымдағы жөндеу. Аэроалаң жабылғысын маркалау;
Тігістерді тазалау, мастикамен толтыру және күрделі емес аэроалаң механизмдерін қолдана отырып температуралық тігістерді түзету. Дара, дара-оралған және сусымалы жүктерді тиеу-түсіру жұмыстарын орындау.

88. Должен знать:
руководящую техническую документацию, программы испытаний опытного радиооборудования, организацию и методы контроля качества выполненных работ А и РЭО, порядок поиска и устранения сложных отказов, аппаратных и программных сбоев РЭО, технологию доработок А и РЭО, организацию работы при ТО и Р и ВР в соответствии с производственным заданием и требованиями ЭРД, порядок передачи-приема радиооборудования на ремонтные предприятия;
Для лаборатории А и РЭО дополнительно: методы восстановления отказавших блоков (изделий) сложных систем, его субблоков, модулей, плат путем замены комплектующих и их элементов, алгоритмы программ поиска и устранения причин отказов и неисправностей, методы пооперационного и выборочного контроля качества выполняемых работ изделий А и РЭО.
Требуется среднее профессиональное образование, опыт работы авиационным техником по радиооборудованию 7-го разряда не менее трех лет.
89. Примеры работ.
Непосредственно на ВС.
1) Контроль технического состояния: связи навигационной системы А-331, регулировки стабилизации и функционирования КСПНО в режиме расширенного наземного контроля с помощью ССЛО-85, аппаратуры "МАРС-БМ" с помощью блока 70А-50, электрической цепи демпферующих разрядников, тарировки разовых команд параметров оборудования радиосвязи и пилотажно-навигационного оборудования, блоков ответчика СОМ-64;
2) Восстановительные работы: ремонт плат с одно- и многослойным печатным монтажом и размещенными на них микросхемами и микромодулями.
В лаборатории А и РЭО.
1) Восстановительный ремонт:
блока типа П1В изделия "Микрон", блоков типа Б1-ЯрII, П5- ЯрII изделия "Ядро-II", блоков типа УНП, РПМ-70 изделия "Курс-МП-70", блока типа ШК ИКАО-01 изделия "СО-70", блока типа БПИ-АЦ изделия "СО-72", блока типа Ш-01 изделия "СОМ-64", блока типа ГР-1Б изделия "Гроза", блоков типа ВЧ, НЧ изделия "ДИСС-О13".
9. Аэродромный рабочий
Параграф 1. Аэродромный рабочий, 2-разряд
90. Характеристика работ:
Выполнение подготовительных вспомогательных работ по содержанию летного поля. Посев трав на грунтовую часть летного поля. Ограждение опасных мест на аэродроме. Уборка перрона и привокзальной территории;
Очистка дренажной системы и текущий ремонт грунтовой части летного поля под руководством рабочего более высокой квалификации. Маркировка аэродромных покрытий;
Очистка, заливка швов мастикой и исправление температурных швов с использованием несложных аэродромных механизмов;
Выполнение погрузочно-разгрузочных работ штучных, штучно-пакетированных и сыпучих грузов.

91. Білуі тиіс:
Жазғы алаңды кез келген жыл мезгілінде пайдалану ережесін, дыбыс және жарық дабыл берілуін, ВС және көліктің аэроалаңда қозғалу ережесін, аумақты тазалау және жазғы алаңның ағымдағы жөндеуі кезінде пайдаланылатын машиналар мен механизмдерді, оларды күтіп-ұстау ережесін, аэроалаң жабылғысын ағымдағы жөндеу бойынша жұмыстардың орындалу технологиясын және жүйелілігін, аэроалаң жабылғысын қардан және мұздан тазалау бойынша жұмыстардың орындалу технологиясын және жүйелілігін.
Параграф 2. Аэроалаң жұмысшысы, 3-разряд
92. Жұмыс сипаттамасы:
Жазғы алаңның бетін, оның жасанды және топырақ жабылғысын күтіп-ұстау жұмыстарын орындау. Жазғы алаңды және оның жабылғысын ағымдағы жөндеу. Жазғы алаңның дренаж жүйесін тазалау және түзулігін тексеру. Прайнерді, суық мастиканы дайындау, қалыпты (қозғалмалы) қазанда ыстық мастиканы жылыту. Аэроалаң механизмдері мен машиналарды тазалау және ұсақ кемшіліктерін жою.
93. Білуі тиіс:
жазғы алаңның жасанды және табиғи жабылғыларының түрлері мен ерекшеліктерін, аэроалаң жабылғыларын жөндеу технологиясын және қар жабылғысын өңдеу, агротехника және геодезия жөніндегі қарапайым мәліметтерді, аэроалаң машиналары мен механизмдері құрылымы туралы негізгі деректерді және оларды пайдалану ережесін, мастиканың түрлерін, оларды дайындау технологиясын, тігістерге мастиканың әртүрлі түрлерін құю технологиясын, радиостанцияны пайдалану ережесін.
Параграф 3. Аэроалаң жұмысшысы, 4-разряд
94. Жұмыс сипаттамасы:
Жазғы алаңды және ұшу-отыру жолақтарының жасанды жабылғыларын, рөлдік жолдарды, ӘК тұрағының орындарын және перрондарды жөндеу бойынша күрделі жұмыстардың барлық түрлерін орындау.
Жөндеу жұмыстарын жүргізуге қажетті материалдардың санын анықтау, аэроалаң жабылғыларын жөндеу кезінде пайдаланылатын материалдардан (бетон, асфальт және тағы басқа) қоспалар құрастыру. Тиісті механизмдердің көмегімен ұшу-отыру жолақтарын тазалау, су жинау құдықтарына қарай көлденеңі бойынша тартпа трассасын төсеу.
Қызмет көрсететін аэроалаң және ауыл шаруашылығы машиналарын пайдалану, ойдағыдай және кемшіліксіз күтіп-ұстау.
95. Білуі тиіс:
барлық пайдаланылатын аэроалаң және ауыл шаруашылығы машиналарының, аэроалаң жабылғыларын жөндеу және күтіп-ұстау кезінде қолданылатын механизмдер мен агрегаттардың мақсатын, жұмыс принципін және пайдалану ережесін, радиобайланысты пайдалану ережесін, ұшу-отыру жолақтары жабылғыларының барлық түрлерінің физикалық-механикалық қасиеттерін, метрология жөніндегі қажетті көлемдегі мәліметтерді.
10. Борт операторы
Параграф 1. Борт операторы

91. Должен знать:
правила эксплуатации летного поля в различное время года, звуковую и световую сигнализацию, правила движения ВС и транспорта на аэродроме, машины и механизмы, применяемые при уборке территории и при текущем ремонте летного поля, правила обращения с ними, последовательность и технологию выполнения работ по текущему ремонту аэродромных покрытий, последовательность и технологию выполнения работ по очистке аэродромных покрытий от снега и льда.
Параграф 2. Аэродромный рабочий, 3-разряд
92. Характеристика работ:
Выполнение работ по уходу за поверхностью летного поля, его искусственными и грунтовыми покрытиями. Текущий ремонт летного поля и его покрытий. Очистка и проверка исправности дренажной системы летного поля. Приготовление прайнера, холодной мастики, разогрев горячих мастик в стационарном (передвижном) котле. Очистка и устранение мелких неисправностей аэродромных механизмов и машин.
93. Должен знать:
типы и особенности искусственных и естественных покрытий летного поля, технологию ремонта аэродромных покрытий и обработки снежного покрова, элементарные сведения по агротехнике и геодезии, основные данные о конструкции аэродромных машин и механизмов и правила их эксплуатации, виды мастик, технологию их приготовления, технологию заливки швов различными видами мастик, правила эксплуатации радиостанции.
Параграф 3. Аэродромный рабочий, 4-разряд
94. Характеристика работ:
Выполнение всех видов сложных работ по ремонту летного поля и искусственных покрытий взлетно-посадочных полос, рулежных дорожек, мест стоянки ВС и перронов;
Определение количества необходимых материалов для проведения ремонтных работ, составление смесей из материалов (бетон, асфальт и тому подобное), применяющихся при ремонте аэродромных покрытий; Очистка взлетно-посадочных полос с помощью соответствующих механизмов, прокладывание лотковых трасс к водосборным колодцам по горизонтам;
Использование и содержание в надлежащем порядке и исправности применяемых аэродромных и сельскохозяйственных машин.
95. Должен знать:
назначение, принцип работы и правила эксплуатации всех используемых аэродромных и сельскохозяйственных машин, механизмов и агрегатов, применяемых при ремонте и уходе за аэродромными покрытиями, правила пользования радиосвязью, физико-механические свойства всех типов покрытий взлетно-посадочных полос, в необходимом объеме сведения по метрологии.
10. Бортовой оператор
Параграф 1. Бортовой оператор

96. Жұмыс сипаттамасы:
ӘК-де тиеу-түсіру жұмыстарын орындау және ұйымдастыру, ұшу қауіпсіздігін қамтамасыз ету бойынша бақылау-тексеру жұмыстарын жүргізу. АТБ-дан немесе басқа да экипаждан ӘК-ні қабылдап алу. Жүктерді тиеу жөніндегі диспетчерден жеткізу құжаттамасын да алу, контейнерге және сөрелерге коммерциялық тиеуді қабылдау. Экипажға және еріп жүретіндерге борт мүліктерін және тамақ, медициналық аптечка алу. Жүктің жағдайын, жүктің сыртында мөр мен пломбаның барлығын және сақталуын тексеру, контейнерлердің, сөрелердің нөмірлерінің және пломбалардың почталық-жүктік тізімдегі жазбаға сәйкестігін салыстыру.
РЛЭ-ға және бақылай қарау парағына сәйкес ӘК-ні сырттай қарау.
ӘК-ні ұшар алдында қарау және тексеру:
жүк кабинасының түзулігін, әйнектердің шынылануын, апаттық шығу есіктері жабылуының сенімділігін, жүк жолының жағдайын, оттегі жабдығы мен бетперделердің істеуін, баллондар мен өрт сөндіру құралдарында оттегінің барлығын. Жүк тиеу және болат арқан қондырғысы мен құралдарының жиынтығын және жұмыс істеуін тексеру, қондырғының жұмыс істемейтіні туралы ӘК командиріне уақытылы баяндау, ӘК-де жүк тиеу қондырғысын тиеу процесіне дайындау. Жүк люгін ашу және аяқтама тіректі босату.
Жүкті тиеу, түсіру және арқандап байлау кезінде жүкшілер бригадасын, көлік құралдарының және механизациялау құралдарының келуі мен кетуін бақылау және басшылық ету.
Бекітілген тиеу және арқандап байлау кестесіне сәйкес көтеру-көлік механизмдерінің көмегімен ӘК-ге тиеу процесін жүргізу. Жеткізу құжаттары бойынша жүктердің барлығын, жүкшілердің орталықтандыру кестеге сәйкес жүктерді орналастыруын, бекітуін және орнықтыруын бақылау. Жүкшілердің кінәсінен зақымдалған жүктерге актілер құрастыру.
ӘК қаптамасының тұтастығын тексеру мақсатымен ӘК-ні сырттай қорытындылай қарау, аяқтама тіректі жинау және жүк люгін жабу. Жүктің, контейнердің және тұғырықтардың тиеу кезінде анықталған бұзылуларын жоюды бақылау, жүк қаптамасының және маркалауының бұзылуы туралы почталық-жүктік тізімде белгілеу. ӘК-нің жүк орналасқан барлық қонысын құлыпқа жабу мен пломбылау және экипажбен бірге ӘК-ні күзетке тапсыру. ӘК-нің ұшуы кезінде жүк бөлігіндегі жүктің жағдайын бақылау, қажет болғанда жүкті бекітіп тұрған белбеулерді, шынжырлар мен торларды қысып тарту.
Жүктің қауіпті ауытқуы болған жағдайда шешім қабылдау үшін ӘК командирін хабардар ету.
97. Білуі тиіс:
ӘК-нің жазғы-техникалық сипаттамалары және құрылымы туралы жалпы мәліметтерді (ӘК-ні орталықтандыру, жүк бөлігінің құрылысын, люктің ашып-жабылуын басқару тәсілдерін, ӘК-де қызметтік және тұрмыстық қоныстардың орналасу сызбасын), жүк бөлігі қондырғысын және оны пайдалану ережесін, азаматтық авиацияның жүк қызметін ұйымдастыру (жүктерді қабылдау және тасымалдау ережесін, жүк тасымалдау түрлерін, қауіпті және тез бүлінетін жүктерді арнайы маркалауды, тиісті тасымалдау құжаттамасын, жүкті орнына жеткізуді және поштаны тасымалдауды ресімдеу, қаптамасы бұзылған коммерциялық тиеуді және тапсыруды ресімдеу ережесін), ӘК-ні жүк тиеуге ұшу алдында дайындауды жүргізу тәртібін, тиеу-түсіру жұмыстары технологиясын және борт операторының экипаж мүшелерімен өзара әрекеті тәртібін, жүктерді тиеу, орналастыру және бекіту тәртібін, апаттық құтқару құралдарының мақсатын және оларды апаттық жағдайда қолдану ережесін.
ІІ-ІІІ сыныптағы ӘК-де тиеу-түсіру жұмыстарын орындау және ұйымдастыру кезінде - 4-разряд;
І-ІІ сыныптағы ӘК-де тиеу-түсіру жұмыстарын орындау және ұйымдастыру кезінде, 4-ші разрядты борт операторының үш жылдан кем емес жұмыс өтілі - 5-разряд;
5-ші разрядты борт операторы үшін орта кәсіптік білім қажет.

96. Характеристика работ:
Выполнение и организация погрузочно-разгрузочных работ на ВС и проведение контрольно-проверочных работ по обеспечению безопасности полетов. Прием ВС от АТБ или другого экипажа. Получение от диспетчера по загрузке грузов и перевозочной документации, прием коммерческой загрузки в контейнерах и на поддонах. Получение бортового имущества и питания на экипаж и сопровождающих, медицинской аптечки. Проверка состояния груза, наличия и сохранности печатей и пломб на упаковке груза, сверка соответствия номеров контейнеров, поддонов и пломб записям в почтово-грузовой ведомости;
Внешний осмотр ВС согласно РЛЭ и листу контрольного осмотра;
Предполетный осмотр ВС и проверка:
исправности грузовой кабины, остекления окон, надежности закрытия аварийных выходов, состояния грузового пола, исправности кислородного оборудования и маски, наличия кислорода в баллонах и противопожарных огнетушителей. Проверка комплектности и исправности погрузочного и швартовочного оборудования и приспособлений, своевременный доклад командиру ВС о неисправностях оборудования, подготовка погрузочного оборудования к процессу погрузки в ВС. Открытие грузового люка и выпуск хвостовой опоры;
Контроль и руководство подъездом-отъездом транспортных средств и средств механизации, бригадой грузчиков при погрузке, разгрузке и швартовке груза;
Проведение процесса загрузки ВС с помощью подъемно-транспортных механизмов согласно утвержденной схеме погрузки и швартовки. Контроль по перевозочным документам наличия грузов, размещения, крепления и укладки грузов грузчиками в соответствии с центровочным графиком. Составление актов на грузы, поврежденные по вине грузчиков;
Внешний заключительный осмотр ВС с целью проверки целостности обшивки ВС, уборки хвостовой опоры и закрытия грузового люка; Контроль устранения выявленных при загрузке повреждений упаковки груза, контейнеров и поддонов, отметка в почтово-грузовой ведомости о повреждениях упаковки и маркировки груза; Закрытие на замок и пломбирование всех помещений ВС где размещен груз и вместе с экипажем сдача ВС под охрану; Осуществление контроля положения груза в грузовом отсеке во время проведения полета ВС, подтяжка при необходимости ремней, цепей и сеток, закрепляющих груз;
Информирование командира ВС в случае опасного смещения груза для принятия решения.
97. Должен знать:
общие сведения о летно-технических характеристиках и конструкции ВС (центровка ВС, конструкцию грузового отсека, способы управления створками люка, схему расположения служебных и бытовых помещений на ВС), оборудование грузового отсека и правила его эксплуатации, организацию грузовой службы гражданской авиации (правила приема и перевозки грузов, виды грузовых перевозок, специальную маркировку для перевозки опасных и скоропортящихся грузов, соответствующую перевозочную документацию, правила оформления досылки груза и перевозки почты, приема и сдачи коммерческой загрузки, оформления приема и сдачи груза с поврежденной упаковкой), порядок проведения предполетной подготовки ВС к загрузке, технологию погрузочно-разгрузочных работ и порядок взаимодействия бортового оператора с членами экипажа, правила загрузки, размещения и крепления грузов, назначение аварийных спасательных средств и правила их применения в аварийной ситуации.
При выполнении и организации погрузочно-разгрузочных работ на ВС II-III классов - 4-разряд;
при выполнении и организации погрузочно-разгрузочных работ на ВС I-II классов, стаже работы бортовым оператором 4-го разряда не менее 3 лет - 5-разряд;
Для бортового оператора 5 разряда требуется среднее профессиональное образование.

11. Бортсерік
Параграф 1. Бортсерік
98. Жұмыс сипаттамасы:
Ұшу кезінде ӘК-де авиажолаушылар мен жазғы экипаж мүшелеріне сервистік қызмет көрсету және ұшу қауіпсіздігін қамтамасыз ету бойынша шараларды жүргізу. Ұшуға тапсырма, рейс туралы ақпарат пен қажетті құжаттаманы алу. ӘК-ні авиажолаушыларды отырғызғанға дейін және бөтен тұлғалар мен ұмыт қалған заттарды табу мақсатында рейс аяқталысымен авиажолаушылар шыққаннан кейін қарауды жүргізу. Апаттық-құтқару және тұрмыстық қондырғылардың жағдайын бақылау және оның бұзылуы туралы СБЭ-ны уақытылы хабардар ету.
Авиажолаушыларды отырғызғанға дейін ӘК-нің санитарлық жағдайын тексеру. ӘК бортына коммерциялық жүкті, поштаны, тұрмыстық мүлікті, дәмхана-ас үй қондырғысын, ыдысты, авиажолаушылар мен экипажға арналған тамақты қабылдауды және орналастыруды қамтамасыз ету.
ӘК бортындағы авиажолаушылар санын және орналасуын бақылау. Авиажолаушыларға және жазғы экипаж мүшелеріне рейстің технологиялық картасымен қарастырылған толық қызмет жиынтығын көрсету. Авиажолаушыларды бортта өзін ұстау ережесімен және басқа да қажетті ақпаратпен таныстыру, ұшу кезінде тыныштық атмосферасын сақтау. Ұшу кезінде ӘК бортында өзін ұстау ережесін жолаушылардың сақтауын бақылау және осы ережені барлық бұзушылықтар туралы СБЭ-ны уақытылы хабардар ету. Қажет болғанда авиажолаушыларға алғашқы (дәрігерге дейінгі) медициналық көмек көрсету. Апаттық немесе төтенше жағдайларда авиажолаушылар қауіпсіздігін қамтамасыз ету, оларды эвакуациялауды ұйымдастыру. Ұшу құжаттамасын ресімдеу және оны БП қызметіне өңдеуге уақытылы ұсыну.
99. Білуі тиіс:
әртүрлі сыныптағы ӘК-де қызметтік, тұрмыстық және қоғамдық қоныстардың құрылымдық ерекшеліктерін және орналасуын, борт серігінің ұшу алдындағы және ұшудан кейінгі жұмысы бойынша, коммерциялық жүкті қабылдау-тапсыру туралы нұсқаманы, ӘК-нің кабиналық экипаж мүшелерінің жұмысын реттейтін құжаттарды, стандарттарды және технологиясын, жолаушыларды, багаж бен жүктерді тасымалдау ережесін, авиажолаушыларға қызмет көрсету, авиажолаушыларға жұмсақ инвентарь мен қызмет көрсету құралдарын беру жөніндегі өндірістік стандарттарды, рейсте авиажолаушылардың санитарлық ережесін және тамақтануын ұйымдастыруды, борт серігіне қатысты көлемде авиажолаушыларды, экипаж мүшелерін және ӘК-ні қарауға басшылық етуді, қауіпті жүктерді тасымалдау ережесін, апаттық жағдайда авиажолаушыларды құтқаруға арналған АСС-ны орналастыру сызбасын және пайдалану ережесін, апат кезіндегі іс-әрекет тәртібі туралы нұсқаманы, экипаждың апат кезіндегі іс-әрекеті жөніндегі жаднаманы, алғашқы (дәрігерге дейінгі) көмек көрсету ережесін, ұшу құжаттамасын ресімдеу ережесін.
МВЛ-да ӘК-ге қызмет көрсету кезінде қосымша білуі тиіс:
ұшу бағыты бойынша авиажолаушылармен және МВЛ қызметкерлерімен қатынасу үшін МВЛ-да ӘК-ге қызмет көрсету кезіндегі арнайы дайындық бағдарламасымен қарастырылған көлемде шетел тілін, шет елде болу ережесін, МВЛ-да қолданылатын есепке алу және есептілік нұсқаларын, оларды жүргізу және құрастыру тәртібін, МВЛ-да қарастырылған ұшу құжаттамасын ресімдеу тәртібін, МВЛ-да жолаушыларды және жүктерді тасымалдау ережесін.

11. Бортовой проводник
Параграф 1. Бортовой проводник
98. Характеристика работ:
Сервисное обслуживание авиапассажиров и членов летного экипажа во время полета на ВС и проведение мероприятий по обеспечению безопасности полета. Получение задания на полет, необходимой документации и информации о рейсе. Проведение досмотра ВС до посадки авиапассажиров и после выхода авиапассажиров по окончании рейса с целью обнаружения посторонних лиц и забытых вещей;
Контроль состояния аварийно-спасательного и бытового оборудования и своевременное информирование СБЭ о его неисправности. Проверка санитарного состояния ВС до посадки авиапассажиров. Обеспечение приема и размещения на борту ВС коммерческой загрузки, почты, бытового имущества, буфетно-кухонного оборудования, посуды, бортового питания на авиапассажиров и экипаж;
Контроль количества и размещения авиапассажиров на борту ВС. Предоставление авиапассажирам и членам летного экипажа полного комплекса услуг, предусмотренных технологическими картами рейса. Ознакомление авиапассажиров с правилами поведения на борту и другой необходимой информацией, создание в полете атмосферы спокойствия. Контроль соблюдения пассажирами правил поведения на бору ВС во время полета и своевременное информирование СБЭ обо всех нарушениях этих правил. Оказание при необходимости первой (доврачебной) медицинской помощи авиапассажирам. Обеспечение безопасности авиапассажиров в аварийной или чрезвычайной ситуации, организация их эвакуации. Оформление полетной документации и своевременное предоставление ее для обработки в службу БП.
99. Должен знать:
конструктивные особенности и расположение служебных, бытовых и общественных помещений на ВС разных классов, инструкции по предполетной и послеполетной работе бортового проводника, о приеме-сдаче коммерческой загрузки, стандарты, технологии и документы, регламентирующие работу членов кабинного экипажа ВС, правила перевозки пассажиров, багажа и грузов, отраслевые стандарты по предоставлению услуг авиапассажирам, выдаче мягкого инвентаря и средств обслуживания авиапассажиров, санитарные правила и организацию питания авиапассажиров в рейсе, руководство по досмотру авиапассажиров, членов экипажа и ВС в объеме, касающемся бортового проводника, правила перевозки опасных грузов, схему размещения и правила пользования АСС, предназначенными для спасения авиапассажиров в аварийной ситуации, инструкции о порядке действий в аварийной обстановке, памятку экипажу по действиям в чрезвычайной обстановке, правила оказания первой (до врачебной) помощи, правила оформления полетной документации;
При обслуживании ВС на МВЛ дополнительно должен знать: иностранный язык в объеме, предусмотренном программой специальной подготовки при обслуживании ВС на МВЛ для общения с авиапассажирами и работниками МВЛ по маршруту полета, правила пребывания за границей, применяемые на МВЛ формы учета и отчетности, порядок их ведения и составления, порядок оформления полетной документации, предусмотренной на МВЛ, правила перевозок пассажиров и багажа на МВЛ.

ІІ-ІІІ сыныптағы 4-ші түрге дейін ӘК-де авиажолаушыларға және жазғы экипаж мүшелеріне қызмет көрсету кезінде - 4-разряд;
І-ІІ сыныптағы 4-ші түрге дейін ВВЛ және МВЛ-да авиажолаушыларға және жазғы экипаж мүшелеріне қызмет көрсету және 4-ші разрядты борт серігі ретінде бір жылдан кем емес жұмыс өтілі кезінде - 5-разряд.
Параграф 2. Бортсерік, 6-разряд
100. Жұмыс сипаттамасы:
Ұшу кезінде авиажолаушылар мен жазғы экипаж мүшелеріне сервистік қызмет көрсету және І-ІІ сыныптағы ВВЛ және МВЛ-ның ӘК-де ұшу қауіпсіздігін қамтамасыз ету бойынша шараларды жүргізу. ӘК-ні ұшу алдында дайындау бойынша, ұшу кезінде және ұшудан кейін бортсеріктердің жұмысын ұйымдастыру.
ӘК-ні рейске дайындауды қамтамасыз етуге байланысты жұмыстарға басшылық ету (ӘК бортына коммерциялық жүкті, поштаны, тұрмыстық мүлікті, дәмхана-ас үй қондырғысын, ыдысты, авиажолаушылар мен экипажға арналған тамақты қабылдау және орналастыруға байланысты), қызметтік поштаны қабылдау және тапсыру. ӘК командирін рейске дайындық барысы, ӘК-нің және бортсеріктердің ұшуды орындауға дайындықтары туралы, борттағы жолаушылар саны туралы және жолаушылардың VIP тобы туралы, ӘК-нің ұшу кезіндегі жағдайы туралы, ӘК-нің қонуға дайындығы туралы хабардар ету.
Авиажолаушылар мен жазғы экипаж мүшелеріне рейстің технологиялық картасымен қарастырылған толық қызмет жиынтығын көрсетуді ұйымдастыру және бақылау, "F" сыныптағы авиажолаушыларға қызмет көрсету. Өткізілген ұшулардан кейін қорытындылар жасау және өзі басшылық ететін бортсеріктермен бірге ұшуға берілген тапсырмалардың орындалу қорытындыларын талдау.
Рейстік құжаттаманы ресімдеу және ұшуға берілген тапсырмалардың орындалуы бойынша есепті дербес ЭЕМ-да құрастыру. Базадан тыс әуежайларда экипаж мүшелерінің, бортсеріктердің демалысын ұйымдастыру.
101. Білуі тиіс:
ӘК-нің кабина экипажы мүшелерінің ұшу тапсырмасын орындау кезіндегі жұмысын реттейтін стандарттарды, технологиясын және басқа да құжаттарды, авиажолаушыларға қызмет көрсетуді және тамақтандыруды, "F" сыныптағы авиажолаушыларға жеке қызмет көрсетуді ұйымдастыру, психология негізін және араласу ережесін, бортсеріктер экипажы мүшелерімен ұшу қорытындысын талдауды жүргізу әдістемесін, рейс құжаттамасын ресімдеу тәртібін, пайдаланушы ретінде дербес ЭЕМ-да жұмыс істеу ережесін.
5-разрядты бортсерік ретінде кем дегенде үш жыл жұмыс стажы қажет.
12. Борт радисі
Параграф 1. Борт радисі
102. Жұмыс сипаттамасы:
Радио- және электрқондырғыны жазда пайдалану және ӘК-де ұшу қауіпсіздігін қамтамасыз ету бойынша бақылау-тексеру жұмыстарын орындау;
Әуежай қызметін (САИ, АМС) трассадағы метеорологиялық деректермен, метеожағдай талдауымен таныстыру;
ВВЛ және МВЛ-да ұшу үшін тиісті құжаттаманы алу және дайындау; Навигациялық жағдаймен таныстыру, ұшу кезінде радиобайланысты жүргізу кестесін анықтау;
РЛЭ-ға сәйкес белгіленген бағыт бойынша ұшудың алдында ӘК-ні сырттай қарау. РЛЭ-ға сәйкес ӘК экипажы кабинасындағы радиобайланыстың, электрқондырғысының жағдайын және жұмысқа дайындығын бақылау. Радиобайланыс аппаратурасы жұмысының сенімділігін қамтамасыз ету және тұрақты екіжақты байланысты қолдау. ОВД органдарымен белгіленген фразеологияны қолданумен қабылданған диспетчерлік нұсқауларды нақты және уақытылы орындаумен радиоалмасу мен радиобайланысты жүргізу, ӘК бортынан метрологиялық және басқа да ақпаратты беру;
ӘК командирін ОВД бойынша диспетчердің нұсқаулары туралы және метрологиялық жағдай туралы уақытылы хабардар ету. ӘК командиріне радиобайланыс қондырғысы жұмысындағы барлық ауытқулар және оларды жоюға байланысты өз ұсыныстарын хабарлау. Радиобайланыстың борт журналын жүргізу;
РЛЭ-ға сәйкес ұшу аяқталғаннан кейін ӘК-ні қарауды жүргізу, БАИ технигіне тиісті құжаттарды тапсыру.

При обслуживании авиапассажиров и членов летного экипажа на ВС II-III классов до 4-х типов - 4-разряд;
при обслуживании авиапассажиров и членов летного экипажа на ВС I-II классов до 4-х типов на ВВЛ и МВЛ и стаже работы бортовым проводником 4-го разряда не менее года - 5-разряд.
Параграф 2. Бортовой проводник, 6-разряд
100. Характеристика работ:
Сервисное обслуживание авиапассажиров и членов летного экипажа во время полета и проведение мероприятий по обеспечению безопасности полета на ВС I-II класса на ВВЛ и МВЛ. Организация работы бортовых проводников по предполетной подготовке ВС, во время полета и после полета;
Руководство работами по обеспечению подготовки ВС к рейсу (по приему и размещению на борту ВС коммерческой загрузки, почты, бытового имущества, буфетно-кухонного оборудования, посуды, бортового питания на авиапассажиров и экипаж), прием и сдача служебной почты;
Информирование командира ВС о ходе подготовки к рейсу, готовности ВС и бортовых проводников к выполнению полета, о количестве пассажиров на борту и о пассажирах группы VIP, об обстановке на ВС во время полета, о готовности ВС к посадке;
Организация и контроль за предоставлением авиапассажирам и членам летного экипажа полного комплекса услуг, предусмотренных технологическими картами рейса, обслуживание авиапассажиров "F" класса; Подведение итогов после проведенных полетов и анализ результатов выполнения задания на полет с бортовыми проводниками, которыми он руководит;
Оформление рейсовой документации и составление отчета по выполненному заданию на полет на персональной ЭВМ;
Организация отдыха членов экипажа бортовых проводников во внебазовых аэропортах.
101. Должен знать:
стандарты, технологии и другие документы, регламентирующие работу членов кабинного экипажа ВС при выполнении задания на полет, организацию обслуживания и питания авиапассажиров и индивидуального обслуживания авиапассажиров "F" класса, основы психологии и правила общения, методику проведения разбора результатов полета с членами экипажа бортовых проводников, порядок оформления рейсовой документации, правила работы на персональной ЭВМ в объеме пользователя.
Требуется стаж работы бортовым проводником 5-го разряда не менее 3 лет.
12. Бортовой радист
Параграф 1. Бортовой радист
102. Характеристика работ:
Летная эксплуатация радио- и электрооборудования и выполнение контрольно-проверочных работ по обеспечению безопасности полетов на ВС;
Ознакомление в службах аэропорта (САИ, АМС) с метеорологическими данными по трассе, анализом метеообстановки;
Получение и подготовка соответствующей документации для полета на ВВЛ и на МВЛ; Ознакомление с навигационной обстановкой, уточнение схемы ведения радиосвязи в полете;
Внешний осмотр ВС перед полетом по установленному маршруту согласно РЛЭ. Контроль состояния и готовности к работе радиосвязи, электрооборудования в кабине экипажа ВС в соответствии с РЛЭ. Обеспечение надежной работы аппаратуры радиосвязи и поддержание устойчивой двухсторонней связи; Ведение радиообмена и радиосвязи с органами ОВД с использованием установленной фразеологии с точным и своевременным исполнением принятых диспетчерских указаний, передача с борта ВС метеорологической и другой информации; Своевременное оповещение командира ВС об указаниях диспетчера по ОВД и о метеорологической обстановке;
Сообщение командиру ВС обо всех отклонениях в работе оборудования радиосвязи и своих предложениях по их устранению; Ведение бортового журнала радиосвязи;
Проведение осмотра ВС после завершения полета в соответствии с РЛЭ, сдача соответствующей документации технику БАИ.

103. Білуі тиіс:
ӘК-нің жазғы-техникалық деректерін, радио- және электрқондырғысының орналасуын және жазғы пайдалану ережесін, борт радиусінің ұшу сатылары бойынша функционалдық міндеттерін, радиоалмасу және радиобайланысты белгілеу және жүргізу тәртібін, ӘК-ні ұшуға дайындау ережесін және ұшудың қарапайым және айырықша жағдайларындағы ұшу сатыларына байланысты экипаж мүшелерінің өзара әрекет кестесін, метеорология кодтарын және ұшу трассасындағы нақты ауа райы мен ауа райы болжамын, радиоалмасу ережесін және фразеологиясын, радио- және электрқондырғысын пайдалану ережесін, радио- және электрқондырғысының мүмкін ақауларын, оларды табу және жою әдістерін, базаға дейін ұшып жетуге рұқсат етілетін ақаулар тізбесін, радио- және электрқондырғысын жазғы-техникалық пайдалану жөніндегі САИ құжаттамасын және оны жүргізу тәртібін;
МВЛ-да ұшуды орындау үшін қосымша білуі тиіс: қолданыстағы талаптарға, нормативтерге және басқа да құжаттарға сәйкес МВЛ-да ұшу ережесін, МВЛ-да ұшу үшін ӘК-де орнатылған қондырғылар тізбесін, әуедегі қозғалыс ерекшеліктерін және МВЛ-да байланысты ұйымдастыруды, кедендік талаптарды және шекаралық бақылауды, МВЛ-да әуежай жерүсті қызметтерімен қатынасуға қажетті көлемде шетел тілін және ӘК-нің қалыпты және айырықша жағдайларда ұшуындағы радиоалмасу фразеологиясын.
Екі түрге дейін ІІ-ІІІ сыныптағы ӘК-нің немесе ВВЛ-да барлық сыныптағы тікұшақтардың радио- және электрқондырғысын жазғы пайдалану кезінде - 5-разряд;
ВВЛ-да І сыныптағы ӘК мен МВЛ-да екі түрге дейін І-ІІ сыныптағы ӘК-нің радио- және электрқондырғысын жазғы пайдалану және 5-ші разрядты борт радисі ретінде кем дегенде үш жыл жұмыс стажы болған кезде - 6-разряд.
13. Телескоптикалы басқыштың машинисі
Параграф 1. Телескоптикалы басқыштың машинисі, 3-разряд
104. Жұмыс сипаттамасы:
ІӘЖ аэропорттарда әртүрлі ӘС қызмет көрсету барысында телескопиялы басқыштарды басқару. Телескопиялы басқыштардың жұмысқабылетін тексеру. Жұмыс, маневрирлеу, телескопиялы басқышты ӘС алып берудің қажетті режимін таңдау;
Биіктік құрылғысы бойынша телескопиялы басқышты ӘС белгілі түрлерінің сәйкес биіктікті орнату;
Басқару пультінде бақылау-өлшеу құрылғыларының көрсеткіштерін бақылау және телескопиялы басқыш бойынша еденнің деңгейін автоматты түрде түзейту;
Авариялы жағдайларда телескопиялы басқыштың қозғалтқыш жетегінің қол тежегішімен тоқтату және қол авариялы түсіргішін іске қосу;
Қарапайым ақауларды табу және жою, жөндеу жұмыстарына және телескопиялы басқыштың тораптарын реттеуге қатысу.
105. Білуі тиіс:
телескопиялы басқыштардың құрылымы, жұмыс мақсаты және белгіленуі, оларды эксплуатациялау бойынша ережесі және нұсқаулықтары, ӘС рейстерге дайындау технологиялы кестесі, ӘС телескопиялы басқыштармен қызмет көрсету техникасы және ӘС перронда тоқтайтын орнын сызбасы, ӘС фюзеляждарын конструктивті ерекшеліктерін және әртүрлі ӘС есіктердің орналасуы, электр техника ерекшеліктері, телескопиялы басқыштарға қарапайым жөндеу жұмыстарын орындау тәсілдері және түрлері, қарапайым электр монтажды сызба, монтажды және бақылау-өлшеу құралдарының құрылымы, белгіленуі және пайдалану ережесі.

103. Должен знать:
летно-технические данные ВС, расположение и правила летной эксплуатации радио- и электрооборудования, функциональные обязанности бортового радиста по стадиям полета, порядок установления и ведения радиообмена и радиосвязи, правила подготовки к полетам и схему взаимодействия членов экипажа ВС по стадиям полета в обычных и особых условиях полета, метеорологические коды и содержание информации о фактической погоде и прогнозе погоды по трассе полета, правила и фразеологию радиообмена, правила эксплуатации радио- и электрооборудования, возможные неисправности радио- и электрооборудования, методы их обнаружения и устранения, перечень неисправностей, допустимых для полета до базы, документацию САИ по летно-технической эксплуатации радио- и электрооборудования и порядок ее ведения;
При выполнении полетов на МВЛ дополнительно должен знать: правила полетов на МВЛ в соответствии с действующими требованиями, нормативами и другими документами, перечень оборудования, установленного на ВС для полетов на МВЛ, особенности воздушного движения и организации связи на МВЛ, таможенные требования и пограничный контроль, иностранный язык в объеме, необходимом для общения с наземными службами аэропортов на МВЛ и фразеологию радиообмена в нормальных и особых условиях полета ВС.
При летной эксплуатации радио- и электрооборудования ВС II-III классов до двух типов или вертолетов всех классов на ВВЛ - 5-разряд;
при летной эксплуатации радио- и электрооборудования ВС I класса на ВВЛ и I-II классов до двух типов ВС на МВЛ и стаже работы бортовым радистом 5-го разряда не менее трех лет - 6-разряд.
13. Машинист телескоптических трапов
Параграф 1. Машинист телескоптических трапов, 3-разряд
104. Характеристика работ:
Управление телескопическими трапами при обслуживании различных типов ВС в аэропортах на ВВЛ. Проверка работоспособности телескопического трапа;
Выбор необходимого режима работы, маневрирование, подача телескопического трапа к ВС;
Установка по прибору высоты телескопического трапа, соответствующей высоте определенного типа ВС;
Наблюдение за показаниями контрольно-измерительных приборов на пульте управления и автоматическим выравниванием уровня пола телескопического трапа;
Растормаживание ручного тормоза ходового привода телескопического трапа в аварийных ситуациях и приведение в действие ручного аварийного спуска;
Выявление и устранение несложных неисправностей, участие в проведении ремонта и регулировке узлов телескопических трапов.
105. Должен знать:
устройство, принцип действия и назначение телескопических трапов, правила и инструкции по их эксплуатации, технологические графики подготовки к рейсам ВС, технологию обслуживания ВС телескопическими трапами и схему расположения стоянок ВС на перроне, конструктивные особенности фюзеляжей ВС и схему расположения дверей на ВС различных типов, основы электротехники, приемы и способы выполнения работ по несложному ремонту телескопических трапов, несложные электромонтажные схемы, устройство, назначение и правила пользования монтажным и контрольно-измерительным инструментом.

Әртүрлі ӘС қызмет көрсетуде және телескопиялы басқыштармен ХӘЖ аэропорттарында басқару және 3-разрядты телескопиялы басқыштың машинистінің жұмыс стажы бір жылдан кем болмау керек - 4-разряд.
14. Әуе кемелерін жуушы
Параграф 1. Әуе кемелерін жуушы, 1-разряд
106. Жұмыс сипаттамасы:
IV классты ӘК сыртқы қаптамаларын жуу және тазарту, регламентті (ӘС I-II класстардан басқа техникалы қызмет көрсету мерзімді регламенті) жұмыстардың барлық түрлері бойынша ӘК барлық түрлеріне тазарту жұмыстарын жасау. Дәретхана бөлмесін жинау, еденді, креслоларды, ӘК терезелі жарықфильтрларын химиялы құралдарды пайдаланып жуу. Жуатын құралдарды жұмысқа дайындау, бекітілген құжатнаманы толтыру.
107. Білуі тиіс:
қызмет көрсетіліп жатқан ӘК (сонымен қоса өте төмен температурада) лакбояғыш қаптамалар және ӘК ішкі өндемелерін жуу және тазарту жұмыстарын жасауда олармен жұмыс істеу ережелерін білу, ұшқыштың кабинасын, авариалы люктардан жанында жұмыстар жасауда қауіпсіздік шараларын сақтау, ерітінділердің, жуатын сұйықтықтардың құрамы (мөлшерлеу шамасын), жуатын құралдарды дайындау және оларды пайдалану ережесі, қолданылып жатқан ертінді және еріткіштердің құрамы.
Параграф 2. Әуе кемелерін жуушы, 2-разряд
108. Жұмыс сипаттамасы:
I-Ш классты ӘК сыртқы қаптамасын және кеңфюзеляжды ӘК регламентті жұмыстарының барлық түрлері бойынша жуатын агрегаттарды және жабдықтарды пайдаланып жуу және тазарту, техникалы қызмет көрсетудің регламентінің мерзімді формасы бойынша I-II классты ӘК техникалы қызмет көрсетуде арнайы машинаны (кешенді жуу және тазарту үшін) пайдаланып тазарту және жуу.
Жабдықталған (терезе перде, кілемшелер, қаптамалар және тағы басқа) құралдарды ауыстыру. ӘК дәретхана бөлмелерінің жуу және тазарту орталықтандырылған жүйесімен жабдықталмаған бактарының жетектерін түсіру, оларды бар нәрседен тазарту, жетектейтін және үйлестіретін тармақтарын байланыстыру және ажырату және ӘК дәретхана бөлмесінің бактарының жетектерін жабу.
109. Білуі тиіс:
кірді, мұзды, қаптамалардағы майлы іздерді және ӘК басқада бөлшектеріндегі кірлерді кетіру тәсілдері, ӘК қолданылатын синтетикалы матаның ерекшелігі және жуу технологиясы, ӘК кешенді жуу және тазарту жұмыстарын жасауға арналған арнайы жабдықталған машиналар және механизмдердің құрылымы және ережесі, пассажир салондарын, экипаж кабиналарын, багажды ажырамдарды, сантораптарды құрастыру жайлы жалпы мәліметтер, ӘК буфетті-ас үйлі жабдықтарының, канализация жүйелерін және сумен қамтудың құрылымы және конструкциясының ерекшеліктері, экипаж кабиналарын және пассажир салондарын тазарту ерекшеліктері, ӘК тұратын орындарында жұмыс орындарын қамтамасыз ету.

При обслуживании ВС различных типов и управлении телескопическими трапами в аэропортах на МВЛ и стаже работы машинистом телескопических трапов 3-го разряда не менее года - 4-разряд.
14. Мойщик воздушных судов
Параграф 1. Мойщик воздушных судов, 1-разряд
106. Характеристика работ:
Мойка и очистка наружной обшивки ВС IV класса, внутренняя уборка и мойка всех типов ВС по всем видам регламентных работ (кроме ВС I-II классов на периодических формах регламента технического обслуживания). Мойка, очистка и уборка туалетной комнаты, полов, кресел, оконных светофильтров ВС с применением химических средств. Приготовление и подготовка к работе моющих средств, оформление установленной документации.
107. Должен знать:
типы обслуживаемых ВС, технологию мойки и очистки наружной обшивки ВС (в том числе в условиях низких температур), правила обращения с лакокрасочными покрытиями и внутренней отделкой ВС при мойке и очистке их от загрязнений, меры предосторожности при мойке и уборке в кабине пилотов, возле аварийных люков ВС, состав (дозировку) растворов (эмульсий), моющих жидкостей, правила приготовления моющих средств и обращения с ними, свойства применяемых растворов и растворителей.
Параграф 2. Мойщик воздушных судов, 2-разряд
108. Характеристика работ:
Мойка и очистка наружной обшивки ВС I-Ш классов и широкофюзеляжных ВС по всем видам регламентных работ с применением моечных агрегатов и оборудования, внутренняя уборка и мойка с применением специальной машины (для комплексной мойки и уборки) ВС I-II классов при техническом обслуживании по периодическим формам регламента технического обслуживания;
Замена средств комфорта (шторы, ковры, чехлы и другие); Снятие приемников баков туалетных комнат на ВС, не оборудованных централизованной системой слива и промывки, очистка их от содержимого, подсоединение и отсоединение приемных и раздаточных рукавов и закрытие сливных люков приемных баков туалетных комнат ВС;
109. Должен знать:
способы удаления грязи, льда, масляных пятен с обшивки и других частей ВС, особенности и технологию мойки современных синтетических тканей, применяемых на ВС, устройство и правила эксплуатации специального оборудования машин и механизмов для комплексной мойки и уборки ВС, общие сведения о компановке пассажирских салонов, кабин экипажа, багажных отсеков, санузлов, устройство и особенности конструкции буфетно-кухонного оборудования, систем канализации и водоснабжения ВС, особенности уборки кабин экипажа и пассажирских салонов, правила содержания рабочего места на местах стоянки ВС.

15. Ұшуларды қамтамасыз ету жүйесінің жарықтехникалы жабдығында қызмет көрсету бойынша электр механик
Параграф 1. Ұшуларды қамтамасыз ету жүйесінің жарықтехникалы жабдығында қызмет көрсету бойынша электр механик, 4-разряд
110. Жұмыс сипаттамасы:
Сәуле тарататын қуаттарды реттейтін жабдықтары жоқ төмен үдемелі жарықтарымен қондыру жарықтехникалы жабдықта қызмет көрсету. Жарықжабдығының және түнгі стартты арматура жарықтарының және жарықжабдықтың ақауларын табу және оларды жою. Фокустау, жөндеу және бөлек жарықтарды ауыстыру. Жарықтехникалы және электр техникалы апаратураларды түзу қалпында ұстау. Двигательге және жарықжүйесінің электрқуатбергішінің резервті генераторына техникалы қызмет көрсету. Электржүйесін, қорғану құралдарын және трансформатор подстанцияларындағы басқару құралдарына қызмет көрсету. Қонудың қозғалмалы жүйесін жазу және жинау, дизель-генератор құрылғысына техникалы күтім жасау. Барлық диапазонды қуаттағы басқару щиттарындағы аппаратураларда қызмет көрсету және жөндеу жұмыстары.
111. Білуі тиіс:
төмен кернеуде жұмыс істейтін қорғану құралдарының құрылымы және белгіленуі, электр двигательдердің, трансформаторлардың, ӘК (қондыратын прожекторлар, ӘК қондыру жарықтары, бөгейтін жарықтарды және тағы басқа) қондыру жарықтехникалы жүйелерінің құрылымы, жұмыс қағидалары және эксплуатациялаудың негізгі ережелері, сәуле тарататын қуатты реттеу үшін жабдықтары жоқ, төмен үдемелі жарықтармен қондыру жүйесінің жарықтехникалы жарықтарды тартып үйлестіру үлгісін, олардың түсті ерекшеліктері, түнгі ұшулардағы сәулелі дабылқағудың коды, қондыратын прожекторлардың түрлері, нашар ауа-райы кезінде ӘК қондыру үшін жарықтар, электр материалдардың негізгі түрлері, олардың құрамы және пайдалану саласы, мегометрмен орау оқшауларының ережелері және сынау нормалары, релейлі қорғанысқа қойылатын негізгі талаптар, электржүйеде жұмыс істеу ережелері және тәсілдері, жоғары және төмен кернеулі сымдарды қиыстырып келтіру және дәнекерлеу ережесі және тәсілдері, электр машина және электржүйелерінің жұмысындағы ақаулықтарды табу және жою ережелері және тәсілдері, қорғайтын және өлшейтін құрылғылардың жұмыс мақсаты және эксплуатациялау ережесі, релелерді икемдеу, тексеру және реттеу тәсілдері, қорғау құралдарына және автоматика құрылғыларының талаптары, "ФИ" косинусын жақсарту бойынша негізгі шаралар, жұмыс істейтін кернеулі электр құрылғыларының жұмыс ережесі, жалпы электр техника және жарықтехниканың негіздері.
Параграф 2. Ұшуларды қамтамасыз ету жүйесінің жарықтехникалы жабдығында қызмет көрсету бойынша электр механик, 5-разряд

15. Электромеханик по обслуживанию светотехнического
оборудования систем обеспечения полетов
Параграф 1. Электромеханик по обслуживанию светотехнического
оборудования систем обеспечения полетов, 4-разряд
110. Характеристика работ:
Обслуживание светотехнического оборудования систем посадки с огнями малой интенсивности, не имеющих оборудования для регулирования силы излучающего света. Обнаружение и исправление повреждений свето-оборудования и арматуры огней ночного старта. Фокусировка, ремонт и замена отдельных огней. Содержание в исправности светотехнической и электротехнической аппаратуры. Проведение технического обслуживания двигателя и генератора резервного электропитания свето-систем. Обслуживание электросети, средств защиты и приборов управления на трансформаторной подстанции. Развертывание и свертывание передвижных систем посадки, проведение технического ухода за дизель-генераторной установкой. Обслуживание и ремонт аппаратуры на щитах управления во всех диапазонах мощности.
111. Должен знать:
устройство и назначение защитных средств, работающих на низком напряжении, устройство, принцип действия и основные правила эксплуатации электродвигателей, трансформаторов, светотехнических систем посадки ВС (посадочных прожекторов, огней посадки ВС, заградительных огней и так далее), схему размещения огней светотехнических систем посадки с огнями малой интенсивности, не имеющих оборудования для регулирования силы излучающего света, их цветовое различие, код световой сигнализации при ночных полетах, типы посадочных прожекторов, огней для посадки ВС при плохой видимости, основные виды электроматериалов, их свойства и область применения, правила и нормы испытания изоляции обмоток мегометром, основные требования к релейной защите, правила и приемы работы в электросети, приемы и способы сращивания и пайки проводов высокого и низкого напряжения, правила и приемы выявления и устранения неисправностей в работе электромашин и электросетей, принцип работы и правила эксплуатации защитных и измерительных приборов, способы наладки, проверки и регулировки реле, требования к устройству средств защиты и автоматики, основные мероприятия по улучшению косинуса "ФИ", правила работы в действующих электроустановках, находящихся под напряжением, основы общей электротехники и светотехники.
Параграф 2. Электромеханик по обслуживанию светотехнического
оборудования систем обеспечения полетов, 5-разряд

112. Жұмыс сипаттамасы:
Сәуле тартатын қуаттарды реттейтін жабдықтары бар төмен үдемелі жарықтарымен қондыру жарықтехникалы жабдықта қызмет көрсету. Қонудың жарықтехникалы жүйелерінде қолданылатын жарықтехникалы және электр техникалы аппаратураларда қызмет көрсету және икемдеу. Жарықтықты магнитті реттеуіштерді және резервті дизель-генераторлардың автоматтанған аппаратурасын, жарықтықты автоматты реттеу сызбасын, қонудың жарықтехникалы жарықтарын дистанционды басқаруда қызмет көрсету, икемдеу және реттеу. Төмен үдемелі жарық жүйелеріндегі кабельді шеңберлеріндегі ақаулы орындарды анықтау.
113. Білуі тиіс:
сәуле тарататын қуаттарды реттейтін жабдықтары бар, төмен үдемелі жарықтехникалы жүйенің оттарын электржүйеге қосу және орналастыру үлгісі, жарықтықты реттеу қағидасы, ұшуды қамтамасыз ететін жүйелердің жарығының жарықтығын автоматты реттеу үлгісі, қызмет көрсетіліп жатқан жүйеге кіретін электр аппараттарының құрылымы, жұмыс мақсаты және белгіленуі, электр аппараттарға және кабельді жүйелерге сынақ жүргізудің тәсілдері, қызмет көрсетіліп жатқан учаскенің толық электрлі сызбасын, электр құралдардың және ӘК қондырудың жарықтехникалы жүйесінің аппараттарын, сонымен қоса жарықтықты автоматты түрде реттейтін құралдардың қызмет көрсетуін және икемдеуін ережесін, ішкі жану двигательдерінің жұмыс қағидасы және құрылымы, тұтынушылардың элетроқондырғыларын эксплуатациялау ережесі және олардың құрылымы, электр техника және радиотехниканың негізгі заңдылықтары.
Орта кәсіптік білім қажет.
Параграф 3. Ұшуларды қамтамасыз ету жүйесінің жарықтехникалы жабдығында қызмет көрсету бойынша электр механик, 6-разряд
114. Жұмыс сипаттамасы:
Жоғары үдемелі жарықтармен (бұдан әрі - ЖҮЖ) тікелей аэродомға қондыру жарықтехникалы жабдық жүйесіне қызмет көрсету (жердегі және терең жарықтарды, басқарылмайтын және басқарылатын тұтқалардың ақпаратты көрсеткіштері, глиссадты жарықтар, импульсты желілер, оқшаулайтын трансформаторымен жүйелі қуат беру кабельді желілер). Электрoнды-тиристорлы қызмет көрсету және басқада мақсаттарда орындалған жарықты реттеу және олардың жиынтық элементтерін (электронды тораптар және блоктар және тағы басқа).
Релейлі-механикалы, белгілі аэродромның жарықдабылды жабдықтарын басқару үшін қолданылатын телемеханиканың электронды құрылғыларында қызмет көрсету. Аэродромның жарықдабыл жүйелерін басқару үшін қолданылатын телемеханиканың компьютерлі құрылғыларында қызмет көрсету. ӘК ұшуларын радиотехникалы қамтамасыз ететін нысандарды резервті электрожабдықты автоматты қосу (бұдан әрі - РАҚ) үлгісінде қызмет көрсету.
Қуаттың тізбегі бойынша III дәреже бойынша автоматтандырылған дизель-генераторларда, автоматика тізбегі және дизель-генератор жүйелерін автоматты реттеу тізбегінде қызмет көрсету.

112. Характеристика работ:
Обслуживание электротехнического оборудования систем посадки с огнями малой интенсивности, имеющих оборудование для регулирования силы излучаемого света. Обслуживание и наладка светотехнической и электротехнической аппаратуры, применяемой в светотехнических системах посадки. Обслуживание, наладка и регулировка магнитных регуляторов яркости и аппаратуры автоматизированных резервных дизель-генераторов, схем автоматического регулирования яркости, дистанционного управления огнями светотехнических систем посадки. Определение места повреждения в кабельных кольцах в подсистемах огней малой интенсивности.
113. Должен знать:
схемы размещения и подключения к электросетям огней светотехнических систем малой интенсивности, имеющих оборудование для регулирования силы излучаемого света, принцип действия регулятора яркости, схему автоматического регулирования яркости огней систем обеспечения полетов, устройство, принцип работы и назначение электроаппаратов, входящих в обслуживаемую систему, методы проведения испытаний электроаппаратуры и кабельных сетей, полную электрическую схему обслуживаемого участка, правила обслуживания и наладки сложных электроприборов и аппаратов светотехнических систем посадки ВС, а также приборов автоматического регулирования яркости, принцип действия и устройство двигателей внутреннего сгорания, правила эксплуатации электроустановок потребителей и их устройство, основные законы электротехники и светотехники.
Требуется среднее профессиональное образование.
Параграф 3. Электромеханик по обслуживанию светотехнического
оборудования систем обеспечения полетов, 6-разряд
114. Характеристика работ:
Обслуживание светотехнического оборудования систем посадки с огнями высокой интенсивности непосредственно на аэродроме (огней наземных и углубленных, информационных указателей руления неуправляемых и управляемых, глиссадных огней, импульсных линий, кабельных линий последовательного питания с изолирующими трансформаторами). Обслуживание электронно-тиристорных и выполненных на других принципах действия регуляторов яркости и их комплектующих элементов (электронных узлов и блоков, реле и так далее);
Обслуживание релейно-механических, электронных устройств телемеханики, применяемых для управления системами светосигнального оборудования конкретного аэродрома. Обслуживание компьютерных устройств телемеханики, применяемых для управления системами светосигнального оборудования аэродрома. Обслуживание схем автоматического включения резервного электроснабжения (АВР) объектов радиосветотехнического обеспечения полетов ВС;
Обслуживание дизель-генераторов, автоматизированных по III степени, силовых цепей, цепей автоматики и цепей автоматического регулирования системами дизель-генератора;

115. Білуі тиіс:
берілген аэродромда жарықдабыл жабдықтарының жүйелерін эксплуатациялауда қолданылатын жарықты реттеуіштердің құрылымдарын және жұмыс мақсаттарын, белгіленуін, берілген аэродромда жарықдабыл жабдықтарының жүйелерін басқару үшін қолданылатын телемеханиканың белгіленуі, жұмыс мақсаты және құрылымы, ААХҰ бойынша аэродромдарда көру категориялары жайлы түсінік, I, II, Ш ААХҰ (ОВИ-1, ОВИ-2, ОВИ-3 категориялы) бойынша көру категориясы ӘС қондыру және басқару, ұшыруға арналған жарықдабыл жабдықтарының жүйесінің жарықдабыл картинасы, аэродромда әртүрлі жарықдабыл жабдықтарының жүйесін, РАҚ сызбасын, ілу және белгілеу, III дәреже бойынша автоматтанған дизель-генераторлардың автоматика сызбасын және элементтерінің жұмыс мақсаты, орындалып жатқан жұмыстың мөлшерінде электр техника, электр ника, телемеханика, есептейтін техникаларды.
Орта кәсіптік білім қажет және 5-дәрежелі ұшуды қамтамасыз ететін жарықтехникалы жабдықтарда қызмет көрсету бойынша электр механик болып қызмет көрсету үшін жұмыс өтілімі бір жылдан аз болмау керек.
Жұмысшылардың жұмыстары мен кәсіптерінің
бірыңғай тарифтік-біліктілік
анықтамалығына (53-шығарылым)
1-қосымша
Қабылданған қысқартулар
А ж/е РЭҚ -
ӘҚ–ның авиациалы және радиоэлектронды құрылғысы
ЖҚА -
желіні қорғайтын автомат
АМГС -
авиациялық метеорологиялық станция
ЖДБАЖ -
жердегі деректерді бақылау автоматтық желісі
АЖЗ -
авиациялық-жөндеу зауыты
АРК -
авиациялық радиокомпас
АҚҚ -
авариялық-құтқару құрылғылары
АТ -
авиациялық техника
АТБ -
авиациялық-техникалық база
АФЖ -
антенно-фидерлі жүйесі
АМБ -
аэронавигациялы мәліметті бюро
БАНО -
бортты аэронавигациялы от
БС -
борттағы серік
БДБЖ-
борттық двигателді бақылау жүйесі
АКСБ -
ақырғы креннің салыстыру блогы
ІӘЖ -
ішкі әуе жолдары
КБА -
кірістік бағыттайтын аппарат
ЖЖ -
жөндеу жұмыстары
ӘК -
әуе кемелері
ҚКҚ -
қосымша күшберу қондырғысы
АҚК-
ауа қысым көрсеткіші
ЖЖ -
жоғары жылдамдық
ГАЖ -
газ-ауа жолы
АА МҚ -
Азаматтық авиация мемлекеттік қызметі
ЖЖМ -
Жанғыш-жұққыш материалдар
ҰЖӨП-
ұшақтың жылдамдығын өлшейтін плер
ШББТ -
шабуылдың бағдарын белгілейтін тетік
ХААҰ -
Халықаралық азаматтық авиация ұйымы
ЖЖӨК -
жоғары жылдамдықты өлшейтін кешен
АА -
ақырғы ажыратқыш
ЖҚК -
жоғары қысым компрессоры
ДҚКМЖ -
дабыл қағу кешенді мәлімет желісі
ТҚК -
төмен қысым компрессоры
БТА -
бақылау тексеру аспаптары
АЖК -
ауа жіберетін клапан
ДЖТ -
қозғалтқыштың жұмысын тексеру
ҰНҚКЖ -
ұшқыш-навигациялық құрылғының кешенді желісі
ТЖА -
топпен жағылатын агрегат
КМФ -
конструктивті модульді функция
ХӘЖ -
халықаралық әуе жолдары
МБЖ-ҰМТ
магнитті бақылау жүйесі, ұшатын мәліметтерді тіркеу
АЖБ -
автоматты жұмыстың басталуы
ААҰТ -
Азаматтық авиацияның ұшуға талаптары
ТПН -
Техникалық параметрлер нормасы
АТЖмТЭЖТЕ -
авиациялы техникаға жөндеу мен техникалық эксплуатация жасауды талап ету
ҚАҚЖ -
ұшақтың ағаруға қарсы жүйесі
СҮФТ -
статистикалы үш фазалы түрлендіруші
ӘҚҰ -
әуе қозғалысын ұйымдастыру
БР -
биіктік рулі
РМАТ -
радиоизотоптық мұзға айналу тетігі
ТЖ, ТҚ -
таратқыш жәшік (құрылғы)
ҚЭБ -
ұшу бойынша бастама
БР -
бағдар рулі
РБА -
реттеу-бағыттау аппараты
ҰЖҰБ -
ұшу жұмыстарын ұйымдастыру басшылығы
РЭҚ -
радиоэлектронды құрылғы
АГАҚ -
аэронавигациялы ақпарат қызметі
ҚРАЖ -
қысымды реттеу автоматты жүйесі
АБЖ -
автоматты басқару жүйесі
ЭБС -
экипаж бортының серігі
ӘДЖ -
әуе дабылдары жүйесі
ӨҚ -
өлшеу құралдары (қарапайым)
АБЖ -
ауа баптау жүйесі
ҚЖ -
ұшақтағы жауапкер
ОБҚ -
объективті бақылау құралдары
ҰСҚ -
ұшақтағы сөйлесу құрылғылары
ҚҚДЖ -
қауіп–қатер дабыл жүйесі
АӨҚ -
арнайы өлшеу құралдары (А және РЭО, КПА зертхананың қабырға құрылғылары...)
ЖМҚӨЖ -
жанаржағар май құюды өлшеу жүйесі
ТНҚ -
турбонасосты құрылғы
ТҚК ж/е Ж -
техникалық қызмет көрсету және жөндеу
УҚТ -
ультрақысқатолқын
УКС -
ультракүлгін сәуле
СЕМ -
сандық есептегіш машина
ҰОЖҚ -
ұшаққа орталықтандырылған жанаржағармай құю
ША -
штепсельді ажырам
ЭЖҚ -
эксплуатациялы – жөндеу құжатнамасы
ЭҚ -
эксплуатациялы құжатнама
Жұмысшылардың жұмыстары мен кәсіптерінің
бірыңғай тарифтік-біліктілік
анықтамалығына (53-шығарылым)
2-қосымша
Жұмысшылар кәсіптерінің алфавиттік көрсеткіші
р/с
Мамандықтың атаулары
Разрядтар диапазоны
Беті
1
Аспаптар жөніндегі авиациялық техник-метролог*
5-7
25
2
Аэроалаң жұмысшысы
2-4
45
3
Борт операторы
4-5
46
4
Борт радисі
5-6
49
5
Бортсерік
4-6
47
6
Әуе кемелерін жуушы
1-2
51
7
Жанар-жағармай материалдары бойынша авиациялық техник
4-6
9
8
Құралдар мен электр құралдар бойынша авиациялы механик
2-3
5
9
Құрылғылар және электр қондырғылар бойынша авиациялық механик
4-8
23
10
Парашютті және аппаттық-құтқару құралдары бойынша авиациялық техник
4-6
12
11
Планер және двигательдер бойынша авиациялық техник
4-8
13
12
Планер мен двигатель бойынша авиациялық механик
2-3
3
13
Радио жабдық бойынша авиациялы механик
2-3
7
14
Радио қондырғылар бойынша авиациялық техник
4-8
36
15
Телескоптикалы басқыштың машинисі
3-4
51
16
Ұшуларды қамтамасыз ету жүйесінің жарықтехникалы жабдығында қызмет көрсету бойынша электромеханик
4-6
52

115. Должен знать:
назначение, принцип действия и устройство регуляторов яркости, применяемых в эксплуатируемых на данном аэродроме системах светосигнального оборудования, назначение, принцип действия и устройство системы телемеханики, применяемой для управления светосигнальным оборудованием на данном аэродроме, понятие о категориях видимости на аэродроме по ИКАО, светосигнальные картины систем светосигнального оборудования, предназначенные для обеспечения взлета, посадки и руления ВС при категориях видимости по ИКАО I, II, III (категорированных ОВИ-1, ОВИ-2, ОВИ-3), назначение и размещение на аэродроме различных подсистем светосигнального оборудования, схем АВР, принцип действия элементов и схему автоматики дизель-генераторов, автоматизированных по III степени, электротехнику, электронику, телемеханику, вычислительную технику в объеме выполняемых работ.
Требуется среднее профессиональное образование и стаж работы электромехаником по обслуживанию светотехнического оборудования систем обеспечения полетов 5-го разряда не менее одного года.
Приложение 1 к
Единому тарифно-квалификационному справочнику
работ и профессии рабочих (выпуск 53)
Принятые сокращения
А и РЭО -
авиационное и радиоэлектронное оборудование ВС
АЗС -
автомат защиты сети
АМСГ -
авиационная метеорологическая станция
АСНКД -
автоматическая система наземного контроля данных
АРЗ -
авиационно- ремонтный завод
АРК -
авиационный радиокомпас
АСС -
аварийно-спасательные средства
АТ -
авиационная техника
АТБ -
авиационно- техническая база
АФС -
антенно-фидерная система
БАИ -
бюро аэронавигационной информации
БАНО -
бортовой аэронавигационный огонь
БП -
бортовой проводник
БСКД -
бортовая система контроля двигателя
БСПК -
блок сравнения предельного крена
ВВЛ -
внутренние воздушные линии
ВНА -
входной направляющий аппарат
ВР -
восстановительный ремонт
ВС -
воздушное судно
ВСУ -
вспомогательная силовая установка
ВУД -
воздушный указатель давления
ВЧ -
высокая частота
ГВТ -
газо-воздушный тракт
ГС ГА -
Государственная служба гражданской авиации
ГСМ -
горюче- смазочные материалы
ДИСС -
доплеровский измеритель скорости самолета
ДУА -
датчик угла атаки
ИКАО -
международная организация гражданской авиации
ИКВСП -
измерительный комплекс высотно-скоростных параметров
КВ -
концевой выключатель
КВД -
компрессор высокого давления
КИСС -
комплексная информационная система сигнализации
КНД -
компрессор низкого давления
КПА-
контрольно- проверочная аппаратура
КПВ -
клапан перепуска воздуха
КРД -
контроль работы двигателей
КСПНО -
комплексная система пилотажно-навигационного
оборудования
КТА -
командно-топливный агрегат
КФМ -
конструктивно- функциональный модуль
МВЛ -
международные воздушные линии
МСРП -
магнитная система контроля, регистрации полетных
данных
НАР -
начало автоматической работы
НППГА -
Наставление по производству полетов гражданской
авиации
НТП -
нормы технических параметров
НТЭРАТ-
Наставление по технической эксплуатации и ремонту
авиационной техники
ПОС -
противообледенительная система самолета
ПТС -
преобразователь статический трехфазный
ОВД -
организация воздушного движения
РВ -
руль высоты
РИО -
радиоизотопный датчик обледенения
РК, РУ -
распределительная коробка (устройство)
РЛЭ -
Руководство по летной эксплуатации
РН -
руль направления
РНА -
регулируемо-направляющий аппарат
РОЛР -
Руководство по организации летной работы
РЭО -
радиоэлектронное оборудование
САИ -
служба аэронавигационной информации
САРД -
система автоматического регулирования давления
САУ -
система автоматического управления
СБЭ -
старший бортовой проводник экипажа
СВС -
система воздушных сигналов
СИ -
средства измерения (стандартные)
СКВ -
система кондиционирования воздуха
СО -
самолетный ответчик
СОК -
средства объективного контроля
СПУ, СПГУ
самолетное переговорное устройство
ССО -
система сигнализации опасности
ССИ -
специальные средства измерения (стендовое
оборудование лабораторий А и РЭО, КПА)
СУИТЗ -
система измерения заправки топливом
ТНУ -
турбонасосная установка
ТО и Р-
техническое обслуживание и текущий ремонт
УКВ -
ультракоротковолновый
УФО -
ультрафиолетовое излучение
ЦВМ -
цифровая вычислительная машина
ЦЗС -
централизованная заправка самолета
ШР -
штепсельный разъем
ЭРД -
эксплуатационно - ремонтная документация
ЭД -
эксплуатационная документация
Приложение 2 к
Единому тарифно-квалификационному справочнику
работ и профессии рабочих (выпуск 53)
Алфавитный указатель профессий рабочих
п/п
Наименование профессий
Диапазон
разрядов
Страница
1
Авиационный механик по планеру и
двигателям
2-3
3
2
Авиационный механик по приборам и
электрооборудованию
2-3
5
3
Авиационный механик по радиооборудованию
2-3
8
4
Авиационный техник по горюче-смазочным
материалам
4-6
9
5
Авиационный техник по парашютным и
аварийно-спасательным средствам
4-6
12
6
Авиационный техник по планеру и
двигателям
4-8
14
7
Авиационный техник по приборам и
электрооборудованию
4-8
23
8
Авиационный техник по приборам –
метролог*
5-7
25
9
Авиационный техник по радиооборудованию
4-8
35
10
Аэродромный рабочий
2-4
44
11
Бортовой оператор
4-5
45
12
Бортовой проводник
4-6
46
13
Бортовой радист
5-6
48
14
Машинист телескопичеких трапов
3-4
49
15
Мойщик воздушных судов
1-2
50
16
Электромеханик по обслуживанию
светотехнического оборудования систем
обеспечения полетов
4-6
51