Жұмысшылардың жұмыстары мен кәсіптерінің бірыңғай тарифтік-біліктілік анықтамалығын (12-шығарылым) бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2012 жылғы 25 маусымдағы № 252-ө-м Бұйрығы. Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде 2012 жылы 30 шілдеде № 7817 тіркелді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2019 жылғы 21 қазандағы № 561 бұйрығымен
Ескерту. Күші жойылды – ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 21.10.2019 № 561 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Қазақстан Республикасы Еңбек кодексінің 125-бабына сәйкес жұмыстардың белгілі бір түрлерінің күрделігін белгілеу, жұмысшыларға біліктілік разрядтарын беру және кәсіптерінің дұрыс атауларын айқындау мақсатында БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған Жұмысшылардың жұмыстары мен кәсіптерінің бірыңғай тарифтік-біліктілік анықтамалығы (12-шығарылым) бекітілсін.
2. Еңбек және әлеуметтік әріптестік департаменті (А.Ә. Сарбасов) осы бұйрықты заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;
2) бұйрықтың ресми және мерзімді баспасөз құралдарында ресми жариялануын қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасының Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау вице-министрі Б.Б. Нұрымбетовке жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Министр
Г. Әбдіқалықова
Қазақстан Республикасы
Еңбек және халықты
әлеуметтік қорғау министрінің
2012 жылғы 25 маусымдағы
№ 252-ө-м бұйрығымен бекітілді
Жұмысшылардың жұмыстары мен кәсіптерінің бірыңғай
тарифтік-біліктілік анықтамалығы (12-шығарылым)
1-бөлім. Жалпы ережелер
1. Жұмысшылардың жұмыстары мен кәсіптерінің бірыңғай тарифтік-біліктілік анықтамалығы (12-шығарылым) (бұдан әрі - БТБА) "Ремиз-берд өндірісі" бөлімінен тұрады.
2. Жұмыстардың разрядтары еңбек жағдайлары ескерілмей (еңбектің күрделілігі деңгейіне әсер ететін және орындаушының біліктілігіне қойылатын талаптарды жоғарылататын төтенше жағдайларды қоспағанда) белгіленді.
3. Әрбір кәсіптің тарифтік-біліктілік сипаттамалары екі бөлімнен тұрады. "Жұмыс сипаттамасы" бөлімі жұмысшы орындай алуға тиісті жұмыстардың сипаттамасын қамтиды. "Білуге тиіс" бөлімі жұмысшыға арнайы біліміне, сондай-ақ жұмысшы қолдануға тиіс ережелерді, нұсқаулықтар мен басқа да материалдарды, әдістер мен құралдарды білуіне қатысты қойылатын негізгі талаптарды қамтиды.

Об утверждении Единого тарифно-квалификационного справочника работ и профессий рабочих (выпуск 12)
Приказ Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 25 июня 2012 года № 252-ө-м. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 30 июля 2012 года № 7817. Утратил силу приказом Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 21 октября 2019 года № 561.
Сноска. Утратил силу приказом Министра труда и социальной защиты населения РК от 21.10.2019 № 561 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
В соответствии со статьей 125 Трудового кодекса и с пп.1) п. 10 Положения о Министерстве труда и социальной защиты населения Республики Казахстан, утвержденного постановлением Правительства Республики Казахстан от 29 октября 2004 года № 1132, ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемый Единый тарифно-квалификационный справочник работ и профессий рабочих (выпуск 12).
2. Департаменту труда и социального партнерства (Сарбасов А. А.), в установленном законодательством порядке, обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) официальное опубликование приказа в официальных и периодических печатных изданиях.
3. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр
Г. Абдыкаликова
Утвержден
приказом Министра труда и
социальной защиты населения
Республики Казахстан
от 25 июня 2012 года № 252-ө-м
Единый тарифно-квалификационный справочник
работ и профессий рабочих (выпуск 12)
Раздел 1. Общие положения
1. Единый тарифно-квалификационный справочник работ и профессий рабочих (выпуск 12) (далее - ЕТКС) состоит из раздела: "Ремизо-бердочное производство".
2. Разряды работ установлены по их сложности без учета условий труда (за исключением экстремальных случаев, влияющих на уровень сложности труда и повышающих требования к квалификации исполнителя).
3. Тарифно-квалификационная характеристика каждой профессии имеет два раздела. Раздел "Характеристика работ" содержит описание работ, которые должен уметь выполнять рабочий. В разделе "Должен знать" содержатся основные требования, предъявляемые к рабочему в отношении специальных знаний, а также знаний положений, инструкций и других руководящих материалов, методов и средств, которые рабочий должен применять.

4. Тарифтік-біліктілік сипаттамаларында жұмысшы кәсібінің осы разрядына тән жұмыстардың тізбесі келтіріледі. Бұл тізбе жұмысшы орындай алатын және орындауға тиіс барлық жұмыстарды қамтымайды. Қажет болған жағдайда жұмыс беруші айрықшалықтарды ескере отырып, жұмысты орындау күрделілігіне сәйкес келетін жұмыстардың қосымша тізбелерін әзірлей алады, олар тиісті разрядтағы жұмысшы кәсіптердің тарифтік-біліктілік сипаттамаларында бар.
5. "Жұмыс сипаттамасы" бөлімінде көзделген жұмыстардан басқа, жұмысшы ауысымды қабылдау және тапсыру, жұмыс орнын, айлабұйымдарды, құралдарды жинастыру, сондай-ақ оларды тиісті жағдайда ұстау, белгіленген техникалық құжаттаманы жүргізу жөніндегі жұмысты орындауға тиіс.
6. "Білуге тиіс" бөлімінде қамтылған теориялық және практикалық талаптармен қатар, жұмысшы: еңбекті қорғау, өндірістік санитария мен өртке қарсы қауіпсіздік жөніндегі ережелер мен нормаларды, жеке қорғану құралдарын пайдалану ережесін, орындалатын жұмыстың (қызметтің) сапасына, жұмыс орнында еңбекті тиімді ұйымдастыруға қойылатын талаптарды, брак түрлерін және оның алдын алу мен жоюдың тәсілдерін, өндірістік дабылдатуды білуге тиіс.
7. Біліктілігі анағұрлым жоғары жұмысшы өзінің тарифтік-біліктілік сипаттамасында санамаланған жұмыстармен қатар, анағұрлым біліктілігі төмен жұмысшылардың тарифтік-біліктілік сипаттамасында көзделген жұмыстарды орындай алуға, сондай-ақ осы кәсіптегі анағұрлым төмен разрядтағы жұмысшыларға басшылық жасай білуге тиіс. Осыған байланысты, анағұрлым төмен разрядтар кәсіптерінің тарифтік-біліктілік сипаттамасында келтірілген жұмыстар, анағұрлым жоғары разрядтар кәсіптерінің сипаттамасында әдетте, көрсетілмейді.
8. Тарифтік-біліктілік сипаттамалары, ерекше ескертілген жағдайлардан басқа, осы бөлімдерде көрсетілген өндірістер мен жұмыс түрлері бар ұйымдардың меншік нысанына және ұйымдық–құқықтық нысанына қарамастан, олардағы жұмысшылардың жұмыстарын тарификациялаған және біліктілік разрядтарын белгілеген кезде міндетті болып табылады.
9. Қызметкердің еңбек кітапшасын толтыру кезінде, сондай-ақ тарифтік разрядты өзгерту кезінде оның кәсібінің атауы БТБА-ға сәйкес жазылады.
10. Қолданылуға ыңғайлы болу мақсатында, БТБА-да алфавиттік көрсеткіш қосымшада көзделген, онда жұмысшылар кәсіптерінің атауы, разрядтардың диапазондары және беттердің нөмірленуі қарастырылған.
11. "Ремиз-берд өндірісі" бөлімінде қарастырылған жұмысшы кәсіптері атауларының, олардың БТБА шығарылымы бойынша қолданыстағы атаулары көрсетілген тізбесі 1985 жылғы редакциясында берілген.

4. В тарифно-квалификационных характеристиках приводится перечень работ, наиболее типичных для данного разряда профессии рабочего. Этот перечень не исчерпывает всех работ, которые может и должен выполнять рабочий. В необходимых случаях работодатель с учетом специфики может разрабатывать дополнительные перечни работ, соответствующих по сложности их выполнения тем, которые содержатся в тарифно-квалификационных характеристиках профессий рабочих соответствующих разрядов.
5. Кроме работ, предусмотренных в разделе "Характеристика работ", рабочий должен выполнять работы по приемке и сдаче смены, уборке рабочего места, приспособлений, инструментов, а также по содержанию их в надлежащем состоянии, ведению установленной технической документации.
6. Наряду с требованиями к теоретическим и практическим знаниям, содержащимися в разделе "Должен знать", рабочий должен знать: правила и нормы по охране труда, производственной санитарии и противопожарной безопасности, правила пользования средствами индивидуальной защиты, требования, предъявляемые к качеству выполняемых работ (услуг), виды брака и способы его предупреждения и устранения, производственную сигнализацию, требования по рациональной организации труда на рабочем месте.
7. Рабочий более высокой квалификации помимо работ, перечисленных в его тарифно-квалификационной характеристике, должен уметь выполнять работы, предусмотренные тарифно-квалификационными характеристиками рабочих более низкой квалификации, а также руководить рабочими более низких разрядов этой же профессии. В связи с этим работы, приведенные в тарифно-квалификационных характеристиках более низких разрядов, в характеристиках более высоких разрядов, как правило, не приводятся.
8. Тарифно-квалификационные характеристики профессий являются обязательными при тарификации работ и присвоении квалификационных разрядов рабочим в организациях независимо от форм их собственности и организационно-правовых форм, где имеются производства и виды работ, указанные в настоящих разделах, кроме особо оговоренных случаев.
9. При заполнении трудовой книжки рабочего, а также при изменении тарифного разряда наименование его профессии записывается в соответствии с ЕТКС.
10. В целях удобства пользования, ЕТКС предусматривает алфавитный указатель профессий рабочих согласно приложению к ЕТКС, содержащий наименования профессий рабочих, диапазон разрядов и нумерацию страниц.
11. Перечень наименований профессий рабочих, предусмотренных настоящим разделом "Ремизо-бердочное производство", с указанием их наименований по действовавшему выпуску ЕТКС, указан в редакции 1985 года.

2-бөлім. Тарифтік-біліктілік сипаттамалары
1. Ремиз автоматтарының автоматшысы
Параграф 1. Ремиз автоматтарының автоматшысы, 3-разряд
12. Жұмыс сипаттамасы:
металл галдарының барлық типтерін қорғасын-қалайы дәнекермен дәнекерлеу агрегаты бар ремизді автоматтарда дәнекерлеу кезінде газбен қыздыра отырып өңдеу;
ванналарды флюспен және қорғасын-қалайы дәнекерімен толтыру;
сымдарды түзеу;
ванналардағы фетрді ауыстыру;
газдың берілуін бақылау;
дәнекер температурасын өлшеу және берілген шекте ұстап тұру;
дәнекер айнасынан күлді кетіру. Гал сапасы бақылау.
13. Білуге тиіс:
қызмет көрсететін жабдықтың құрылымын, ремизді галдардың атауы мен нысанын, сымның диаметрін;
саңылау мен құлақшалардың мөлшерін, қолданылатын дәнекер мен флюстердің құрамын;
жұмыстың қауіпсіз жолдарын.
Параграф 2. Ремиз автоматтарының автоматшысы, 4-разряд
14. Жұмыс сипаттамасы:
металл галдарының барлық типтерін қорғасын-қалайы дәнекермен дәнекерлеу агрегаты бар ремизді автоматтарда дәнекерлеу кезінде электрмен қыздыра отырып өңдеу;
электронды автоматика аспаптарының дәнекер температурасын ұстап тұру және сымды берілген шекте берудің тұрақты жылдамдығын ұстап тұру жөніндегі жұмысын бақылау;
метал галдарды таратып бөлу шнурларына тізу және есептеу жөніндегі автоматты тораптарды баптау;
автоматқа май құю, оның жекелеген тораптары мен механизмдерін реттемелеу;
арнаулы құралды жетілдіру. Гал сапасын бақылау.
15. Білуге тиіс:
қызмет көрсететін жабдықтың құрылымын, тораптар мен механизмдерді реттемелеу тәсілдерін, электр аппаратурадағы ванналарды қыздырудың берілген режимін реттеуді;
автоматқа қайталап май құю әдістері мен тәсілдерін, құралдың сапасына қойылатын негізгі талаптарды, құралды жеткеру мен орнатудың ережесі мен тәсілдерін;
жұмыстың қауіпсіз жолдарын.
2. Берд әзірлеуші
Параграф 1. Берд әзірлеуші, 2-разряд
16. Жұмыс сипаттамасы:
берд дайындамаларын дискілі арамен кесу, сұрыптау және оларды сұрпы бойынша бөліп салу, бердының берілген жиектемесі мен енін сақтай отырып, скулкаларды бердыге бекіту, арадағы қалдықты кесіп алу;
желім ерітіндісін әзірлеу, слачок бетін тегістеу, бердыларды желімдеу және кептіру;
бердыларды ерітіндімен сүрту және шайырдан тазарту;
берды шнурын арнаулы айлабұйымда қайта орау, қайта есу сымдарын катушкаға орамалау, штампылау, скулкаларды әзірлеу және таңбалау;
пружиналарды оправаға орау;
қосалқы пружиналар мен слачоктарды кетіру, салма ұштарын қию және сыртын тазалау.
17. Білуге тиіс:
қызмет көрсететін аралардың құрылымын, арнаулы айлабұйымдар мен бақылау-өлшеу құралының нысаны мен қолдану шарттарын, берд шнуры мен қайта орау сымын қайта орау тәсілдерін;
берд, шнур нөмірлері мен қайта орай сымының диаметрлерін, шығарылатын бұйымдардың ассортиментін;
берд дайындамадарын, бекітпелерді кесу және тазалау, скулкаларды таңбалау және желімдеу ережесін;
шекетеулер туралы негізгі деректерді, өңделетін материалдардың негізгі механикалық қасиеттерін;
жұмыстың қауіпсіз жолдарын.

Раздел 2. Тарифно-квалификационные характеристики
1. Автоматчик ремизных автоматов
Параграф 1. Автоматчик ремизных автоматов, 3-й разряд
12. Характеристика работ:
обработка на ремизных автоматах с паяльными агрегатами на газовом подогреве при пайке свинцово - оловянистыми припоями всех типоразмеров металлических галев, заполнение ванночек флюсом и свинцово - оловянистыми припоями;
заправка проволоки. Смена фетра на ванночках;
контроль за подачей газа;
замеры температуры припоя и поддержание ее в заданных пределах;
удаление с зеркала припоя шлаков;
контроль за качеством галев.
13. Должен знать:
устройство обслуживаемого оборудования, наименование и назначение ремизных галев, диаметры проволоки, размеры глазков и ушек, составы применяемых припоев и флюсов, безопасные приемы работы.
Параграф 2. Автоматчик ремизных автоматов, 4-й разряд
14. Характеристика работ:
обработка на ремизных автоматах с паяльными агрегатами на электро-подогреве при пайке свинцово - оловянистыми припоями всех типоразмеров металлических галев;
контроль за работой электронных приборов автоматики по поддержанию температуры припоя и поддержанию постоянной скорости подачи проволоки в заданных пределах;
подналадка автоматических узлов по подсчету и нанизыванию металлических галев на разделительные шнуры;
перезаправка автомата, подналадка отдельных узлов и механизмов;
подгонки специального инструмента;
контроль за качеством галев.
15. Должен знать:
устройство обслуживаемых автоматов, способы подналадки узлов и механизмов;
регулирование заданных режимов нагрева ванн на электроаппаратуре, методы и способы перезаправки автоматов;
основные требования, предъявляемые к качеству инструмента;
правила и методы подгонки и установки инструмента, безопасные приемы работы.
2. Изготовитель берд
Параграф 1. Изготовитель берд, 2-й разряд
16. Характеристика работ:
разрезка заготовок берд на дисковой пиле, сортировка и укладка их по сортам, крепление скулок к берду с соблюдением заданной кромки и ширины берда, обрезка слачков на пиле;
приготовление клеевого раствора, выравнивание поверхности слачков, склеивание и сушка берд;
протирка берд растворителем и очистка их от смолы.
перемотка бердочного шнура на специальном приспособлении, намотка перевивочной проволоки на катушки, штамповка, заготовка и клеймение скулок;
навивка пружинок на оправку;
удаление вспомогательных пружин и слачков, обрезка концов накладок и зачистка торцов.
17. Должен знать:
устройство обслуживаемых пил, назначение и условия применения специальных приспособлений и контрольно-измерительного инструмента, способы перемотки бердочного шнура и перевивочной проволоки, номера берд, шнура и диаметры перевивочной проволоки, ассортимент вырабатываемых изделий, правила разрезки и чистки заготовок берд, креплений, маркировки и склеивания скулок;
основные сведения о допусках;
основные механические свойства обрабатываемых металлов, безопасные приемы работы.

Параграф 2. Берд әзірлеуші, 3-разряд
18. Жұмыс сипаттамасы:
әртүрлі типтегі және нөмірлі шайырланған, дәнекерленген, желімделген және басқа да бердылардың дайындамаларын берд орау машиналарында ағаш слачокке орамалау;
шайырланған, дәнекерленген, желімделген және басқа да бердылардың дайындамаларын тазалау және майлау, бөліп кесу және салмалдарға арналған дайындамаларды тегістеп түзету;
салмаларда байлау және тазалау;
катушкаларды орнату, тарақты аралау, слачоктарды тазалау және май құю, тістерді орнату;
шнурдың тартпасын, берд тісінің берілуін және перевой механизмін реттеу;
бер тісінің оралуын және орау барысындағы ақаулардың түзетілуін қадағалау;
берд дайындамаларының көлемі мен оны салу;
дәнекерленген және желімделген тарақтарды, дәнекерленген, желімделген және басқа да, металл слачоктарға оралған бердыларды құрастыру;
пружиналарды автоматтарға орамалау;
шлихталау қатаршаларындағы тізіпорағыштарды құрастыру алдын ала тісін штампылап, қайрай отырып соңғы өңдеу;
спиральдар мен салмаларды қайрау.
19. Білуге тиіс:
қызмет көрсететін жабдықтың жұмыс принципін мен оны реттемелеу тәсілдерін, бақылау-өлшеу құралының құрылымын, берд құрастыру жолдарын, жабдықты күту ережесін, берд дайындамаларын ораудан және құрастырудан кейін қабылдауға арналған техникалық шарттарды;
бердының типі мен нөмірін анықтау ережесін, бердыны майлау ережесі мен қолданылатын майлардың маркілерін, бердыны майлау жөніндегі жартылай автоматтың жұмыс принципін;
жұмыстың қауіпсіз жолдарын.
Параграф 3. Берд әзірлеуші, 4-разряд
20. Жұмыс сипаттамасы:
әртүрлі типтегі және нөмірлі шайырланған, дәнекерленген, желімделген және басқа да бердылардың дайындамаларын берд орау машиналарында ағаш слачокке орамалау;
шайырланған, дәнекерленген, желімделген және басқа да бердылар мен тістерінің қалыңдығы 0,27 миллиметр (бұдан әрі – мм.) артық тарақтарды қолмен өңдеу;
тістердің қисығын түзеу, өтпелік шамасын тегістеу, араларындағы параллельдікті сақтау және берд тісі орамасындағы ақауларды арнаулы құралдармен және айлабұйымдармен жою;
барлық нөмірдегі бердылардағы кеспелер мен қималарды тоқыма станоктарында түзету;
планкалардың жоғарғы және төменгі кеспелерін жою;
қысымдалған ауа станоктарныда бердыларды жұмысқа дайындау, жуу және үрмелеу;
түрлі металл торларға арналған, шайырланған, дәнекерленген, желімделген және басқа да, ағаш слачоктарға арналған бердыларды құрастыру. П-үлгілі салмағы арналған профильді дайындау;
желім компаундын әзірлеу. П-үлгілі профиль салмасы мен пружиналарды желім компаундымен толтыру;
балқыма жасау;
берд және тор дайындамалары тарақтарын дәнекерлеу;
берд дайындамаларын кесінді айналмада бөліп кесу;
қызмет көрсететін машиналарды баптау.

Параграф 2. Изготовитель берд, 3-й разряд
18. Характеристика работ:
навивка заготовок смоленых, паяных, клееных и других берд разных типов и номеров на деревянный слачок на бердовивочных машинах;
прочистка и смазка заготовок смоленых, клееных и других берд, разрезка и рихтовка заготовок для накладок;
привязка и чистка накладок;
установка катушек, опиловка гребня, зачистка и заправка слачков, накладок зуба;
регулирование натяжения шнура, подачи бердочного зуба и перевойного механизма;
наблюдение за навивкой зубьев берда и исправление дефектов, возникающих в ходе навивки;
объем и укладывание заготовок берда;
сборка заправочных паяных и клееных гребенок, паяных, клееных и других берд, свитых на металлический слачок;
навивка пружинок на автоматах;
сборка и окончательная отделка вручную сновальных у шлихтовальных рядков с предварительной штамповкой зуба, его заточкой;
заготовка спиралей и накладок.
19. Должен знать:
принцип действия и способы подналадки обслуживаемого оборудования, устройство контрольно-измерительного инструмента;
приемы сборки берд, правила ухода за оборудованием, технические условия на приемку заготовок берд после навивки и сборки, правила определения типа и номера берда, правила смазки берд и применяемые марки смазочных масел, принцип действия полуавтомата по смазке берд;
безопасные приемы работы.
Параграф 3. Изготовитель берд, 4-й разряд
20. Характеристика работ:
навивка заготовок паяных, клееных и других берд различных типов и номеров на металлический слачок на бердовивочной машине;
отделка вручную смоленых, паяных, клееных и других берд и гребенок с толщиной зубьев свыше 0,27 миллиметров (далее мм.);
выпрямление кривизны зубьев, выравнивание величины проходов, выдерживание параллельности между ними и устранение дефектов в навивке зубьев берда специальными инструментами и приспособлениями;
исправление рассеков и присеков в бердах всех номеров непосредственно на ткацких станках;
устранение подрезки верхней и нижней планок;
подготовка к работе, промывка и продувка берд на станках сжатым воздухом;
сборка берд для различных металлических сеток, паяных, клееных и других, свитых на деревянный слачок;
изготовление профиля для П-образной накладки;
приготовление клеевого компаунда;
заполнение накладки П-образного профиля и пружин клеевым компаундом. Составление сплавов. Пайка гребней заготовок берд и сеток;
разрезка заготовок берд на отрезном круге;
наладка обслуживаемых машин.

21. Білуге тиіс:
қызмет көрсететін жабдықтың құрылымын және оны реттемелеу тәсілдерін, бердыларды бақылау және тексеру үшін қолданылатын арнаулы айлабұйымдардың құрылымын;
жабдықты күту ережесін, бердыларды, тарақтарды қабылдау, түзеу және өңдеу жолдарын, өңдеуге қойылатын техникалық шарттарды, тор түрлері мен сұрыптарын, торларды дәнекерлеу жолдарын, компаунд компоненттерін;
оны жасау жөніндегі нұсқаулықты, синтетикалық желім қасиеттерін, бердыны желімдеу сапасының оның тоқыма станоктарындағы тұрақтылығына әсерін;
жұмыстың қауіпсіз жолдарын.
Параграф 4. Берд әзірлеуші, 5-разряд
22. Жұмыс сипаттамасы:
шайырланған, дәнекерленген, желімделген және басқа да бердылар мен тістерінің қалыңдығы 0,27 мм артық тарақтарды қолмен өңдеу. Тіс арасындағы саңылау көлемін тегістей және олардың арасындағы паралелльдікті сақтай отырып отырып тістің түрлі қалыңдығын түзеу;
берд дайындамалары тіс жинағындағы ақауларды тіс тегістігі бойынша арнаулы айлабұйыммен жою;
бердыларды микроскоппен тексеру;
барлық типтегі, нөмір мен қатардағы бердыларды жөндеу;
жоғары нөмірдегі бердылардың тіс отырмасын түзету;
бердының үстіңгі қабатындағы учаскелік кесіктерді станоктарда жою;
негіздемені орамалау үшін бағалық және бағыттаушы қатарларды дайындау;
берд тісін түзеуге арналған арнаулы құралды жылтырату және қайрау;
түрлі нөмірдегі желімделген бердыларды тіс аралық қашықтықтарды микроскоппен және эпидиоскоппен тексере отырып, берды-жинау автоматында жинамалау;
берды бойындағы тістердің ақауларын жою;
тістерді дәлдік және тіс аралық өтпелерді бекітпелеу үшін спиральмен бекіту;
слачоктар мен берд түбірін арнаулы желіммен желімдеу, кептіру және бердыға төрт салманы жапсыру;
микроскоптағы тіс арасындағы өтпелерді тексеру мақсатымен берд махын арнаулы құралмен тазалау.
23. Білуге тиіс:
берд-жинақтау автоматтарының құрылымын, жабдықтау реттемелеу тәсілдері мен оны күту ережесін, бердының типтері мен нөмірлерін және оларға қойылатын талаптарды, берд тістерін орнату ережесін, бердке арналған қатарларды дайындау ережесін, металдың қасиеттері мен құрылымының өзгеруін, түрлі түзету ысытпасының температуралық режимін;
бердыны жинақтаудан және желімдеуден кейін қабылдаудың техникалық шарттарын, желім қасиеттерін, өлшеу құралдарының нысанын және оны қолдану ережесін;
жұмыстың қауіпсіз жолдарын.
3. Жаккард машиналарға арналған жарақтарды жасаушы
Параграф 1. Жаккард машиналарға арналған жарақтарды жасаушы, 2-разряд
24. Жұмыс сипаттамасы:
бетке арналған ілмені қолмен жасау;
ілмелерді мөлшеріне қарай сұрыптау және жүздіктер бойынша байламдау;
ванналараға арналған жуу ерітіндісін әзірлеу;
ілмені ваннаға салу, жуу және оны ваннадан түсіріп алу;
ілмені айлабұйымдардың көмегімен тазалау және оны стеллаждарға қою.

21. Должен знать:
устройство и способы подналадки обслуживаемого оборудования, устройство специальных приспособлений, применяемых для контроля и проверки берд;
правила ухода за оборудованием, приемы;
способы правки и отделки берд, гребенок, технические условия на отделку, типы и сорта сеток, приемы пайки сеток, компоненты компаунда, инструкцию по его составлению;
свойства синтетических клеев, влияние качества клеения берд на их стойкость на ткацких станках, безопасные приемы работы.
Параграф 4. Изготовитель берд, 5-й разряд
22. Характеристика работ:
отделка вручную паяных, смоленых, клееных и других берд и гребенок с толщиной зубьев до 0,27 мм;
корректировка различной толщины зубьев с выравниванием величины зазоров между зубьями и выдерживанием параллельности между ними;
устранение дефектов в наборе зубьев заготовок берд специальным инструментом по плоскости зуба;
проверка берд под микроскопом;
ремонт берд всех типов, номеров и рядков;
исправление посадки зубьев берд высоких номеров;
устранение участковой подрезки на поверхности берд на станках;
изготовление ценовых и направляющих рядков для навивки основы;
полировка и заточка специального инструмента для корректировки зубьев берда;
наборка клееных берд разных номеров на бердо-наборочном автомате с проверкой расстояний проходов между зубьями на микроскопе и эпидиоскопе;
устранение дефектных зубьев по всей длине берда;
закрепление зубьев спиралями для точности и фиксации проходов между зубьями;
склеивание специальным клеем слачков и корней берда, просушка и приклеивание четырех накладок к берду;
расчистка маха берда специальным инструментом с целью проверки проходов (рассеков) между зубьями на микроскопе.
23. Должен знать:
устройство бердо-наборочных автоматов;
способы подналадки оборудования и правила ухода за ним;
типы и номера берд и требования;
предъявляемые к ним, технические условия на корректировку зубьев берда;
правила установки берд на станке;
правила изготовления рядков для берд;
свойства и изменение структуры металла;
температурный режим нагрева для различной правки;
технические условия приемки берд после наборки и склейки;
свойства клеев, назначение и правила пользования измерительными инструментами;
безопасные приемы работы.
3. Изготовитель оснастки для жаккардовых машин
Параграф 1. Изготовитель оснастки для жаккардовых машин, 2-й разряд
24. Характеристика работ:
изготовление вручную подвеса для лиц;
сортировка подвеса по размерам и связывание его по сотням;
Приготовление моющего раствора для ванн;
загрузка подвеса в ванну, мойка и выгрузка его из ванны;
очистка подвеса с помощью приспособлений и укладывание его в стеллажи.

25. Білуге тиіс:
тазалауға арналған айлабұйымдардың құрылымын, нысанын және қолдану шарттарын, ілмені жасау және тазалау тәсілдерін;
жуу ерітіндісінің құрамы мен қасиеттерін, ілме мөлшерлерін.
Параграф 2. Жаккард машиналарға арналған жарақтарды жасаушы, 3-разряд
26. Жұмыс сипаттамасы:
беттерді, галдарды, сақиналарды, жақшаларды және күршектерді мөлшерлері бойынша жартылай автоматтарда жасау;
дайындалған шикізатты, материалдар мен айлабұйымдарды саны мен сапасы бойынша сұрыптау;
жартылай автоматтарды баптау және тексеру;
беттерді өлшеу-бақылау құралдарымен тексеру;
жасалған беттерді алу, таңбалау, қоймалау және тапсыру;
эластикалық элементті мөлшері бойынша станоктарда жасау және оны галевомен, күршекпен біріктіру;
полиэтилен трубкаларын кесу және оларды галевтерге кигізу;
жасалатын құрамдас элементтердің сапасын бақылау.
27. Білуге тиіс:
қызмет көрсететін жабдықтың құрылымын және оны реттемелеу тәсілдерін, бердыларды бақылау және тексеру үшін қолданылатын арнаулы айлабұйымдардың құрылымын, арнаулы кесу құралын қайрау ережесін;
бет жасаудың ережесі мен тәсілдерін, бет тип мөлшерлерін және өңделетін шикізат пен материалдарға қойылатын талаптарды, галды және эластикалық элементтерді жасау жолдарын;
жұмыстың қауіпсіз жолдарын.
Параграф 3. Жаккард машиналарға арналған жарақтарды жасаушы, 4-разряд
28. Жұмыс сипаттамасы:
бет дайындамаларын шиелеп тоқу машинасында тоқу;
қайта өңдеуге келіп түсетін бұрама жіпті орау сапасына, қоспа санына қарай, металл тесіктерді нөмірі мен сырт түріне қарай тексеру;
машинаны жұмысқа дайындау және оған май құю;
арқау жіптері тросының тартылуын қадағалау;
машиналардың, кесу пышағы бар бөлгіштің, пластина пружинасының жұмысталған бөлшектерін беру торабын бөлшектеп және қарастыра отырып ауыстыру;
машинаны баптау;
кесу пышақтарын қайрау;
бет дайындамаларын түсіріп алу, оларды мөлшері бойынша бөліп қою, ұштарын тегістеу;
аркатты және рамалы шнурларды мөлшері бойынша дайындау;
аркатты шнурлардың жіп ұштарын байламға қосу, жалғанған жерлерін тегістеу.
29. Білуге тиіс:
түрлі типтегі шиелеп тоқу машиналарының құрылымын, қызмет көрсететін машинан кинематикасын және оның дәлдігін тексеру ережесін;
машинаны баптау ережесін, арналу айлабұйымды термоөңдеу мен жетілдіру ережесін;
дайындаманы байламдау ережесін және тәсілдерін, аркатты және рамалы шнурларды жасау станоктарының құрылымын және оны баптауды;
жіп нөмірлерін, сапаға қойылатын талаптарды;
техникалық шарттар мен мемлекеттік стандарттарды, шнур жасау есептерін, оларды біріктіру тәсілдері мен әдістерін;
жұмыстың қауіпсіз жолдарын.

25. Должен знать:
устройство, назначение и условия применения приспособлений для очистки;
способы заготовки и очистки подвеса;
состав и свойства моющего раствора, размеры подвеса.
Параграф 2. Изготовитель оснастки для жаккардовых машин, 3-й разряд
26. Характеристика работ:
изготовление лиц, галев, колечек, скобочек и крючков по размерам на полуавтоматах;
сортировка по количеству и качеству заготовленного сырья, материалов и приспособлений;
Наладка и проверка заправки полуавтоматов;
проверка лиц контрольно-измерительным инструментом;
съем, клеймение, складывание и сдача изготовленных лиц;
заготовка эластичного элемента на станках по размерам и соединение его с галевом и крючком;
нарезка полиэтиленовых трубок и надевание их на галева;
контроль качества изготовляемых комплектующих элементов.
27. Должен знать:
устройство и правила наладки обслуживаемого оборудования;
устройство специальных приспособлений и контрольно-измерительного инструмента;
правила заточки специального режущего инструмента;
правила и способы изготовки лиц типоразмеры лиц и требования;
предъявляемые к обрабатываемому сырью и материалам, приемы изготовления галев и эластичного элемента;
безопасные приемы работы.
Параграф 3. Изготовитель оснастки для жаккардовых машин, 4-й разряд
28. Характеристика работ:
вязка заготовок лиц на узловязальной машине;
проверка поступающей в переработку крученой пряжи по качеству намотки, числу сложений, металлических глазков по номерам и внешнему виду;
подготовка машины к работе и ее заправка;
наблюдение за натяжением тросов плетешковых нитей. Замена сработанных деталей машин, делителя с обрезным ножом, пластинчатых пружин с разборкой узла подачи и его сборка;
наладка машины;
заточка обрезных ножей;
съем заготовок лиц, укладка по размерам, выравнивание узлов и концов;
заготовка аркатных и рамных шнуров по размерам. Соединение в пучок концов нитей аркатных шнуров узлами и скобочками, выравнивание мест соединения.
29. Должен знать:
устройство узловязальных машин различных типов, кинематику и правила проверки на точность обслуживаемой машины;
правила наладки машины, правила термообработки и доводки специального инструмента;
правила и способы вязки заготовки;
устройство и наладку станков для изготовления аркатных и рамных шнуров, номера пряжи;
требования, предъявляемые к качеству;
технические условия и государственные стандарты, расчеты по изготовлению шнуров;
способы и методы их соединения;
безопасные приемы работы.

Параграф 4. Жаккард машиналарға арналған жарақтарды жасаушы, 5-разряд
30. Жұмыс сипаттамасы:
аркат қаусырмаларын құрастыру стенділерінде есепке, сызбаға, раппорт тәртібіне сәйкес жасау;
аркат байламдарын рамалық шнурлармен біріктіру, тегістеу және оларды құрастыру стендінің күршектеріне тапсырыстарға сәйкес ілу;
аркатты шнурлар мен галды машинамен немесе қолмен біріктіру;
біріккен жерді полимермен құймалау;
электронды тораптарды реттемелеу, құю машинасының температурасы мен жұмыс режимін реттеу;
аркат қаусырмасының құрастыру элементтерін;
кассей тақтасын, шыны торшаларды, қарау ортасы деңгейін, линия ойығын айлабұйымдар мен аспаптардың көмегімен тегістеу және орталандыру;
дайын аркат қаусырмасын стендтен түсіріп алу.
31. Білуге тиіс:
құю машинасының құрылымын, жұмыс режимін және басқару тораптарын, айлабұйымдар мен аспаптарды реттемелеу ережесін;
аркат қаусырмасының, құрастыру элементтері мен шикізаттың сапасына қойылатын техникалық талаптарды, аркатты бөлу есебі ережесін;
шнурларды күршекке ілу ережесін;
түрлі типтегі жаккард машиналарында күршектердің орналасу тәртібін, маталардың ассортименті мен қаусырма есептерін;
көздер мен барлық қаусырмаларды тегістеу әдістерін, галды аркат шнурымен қосу тәсілдері мен әдістерін, қолданылатын полимерлердің физикалық-механикалық қасиеттерін, аркат қаусырмасын стендіден түсіріп алу жолдарын;
жұмыстың қауіпсіз жолдарын.
4. Ремиз жасаушы
Параграф 1. Ремиз жасаушы, 1-разряд
32. Жұмыс сипаттамасы:
дайын ремиздерді металл көздермен және ашпалы галдарды оларды алдын ала қолмен қыздыра отырып бөлу;
ремиз дайындамаларын пружинаға тарта отырып арбаша айлабұйымдарына ілмелеу;
барлық сұрып ремиздерін жіптің түс белгілері, мөлшері мен нөмірі бойынша сұрыптау;
сұрыпталған ремиздерді жиынтықтарға байламдау;
оларды партияларға салу және тапсырысқа сәйкес есептен шығару;
көздерді кигізу, ремиздердің түс белгілеріне арналып боялған жіпті қайта орамалау, ілмелерді, таяқшаларды тазалау.
33. Білуге тиіс:
қарапайым айлабұйымдар мен бақылау-өлшеу құралдарының нысаны мен оларды қолдану шарттарын, шығарылатын ремиз өнімдерінің ассортиментін, өңделетін материалдардың атауын;
таңбалануын, шикізат пен материалдардың сапасына қойылатын талаптарды, көлік құралдарын пайдалану ережесін.
Параграф 2. Ремиз жасаушы, 2-разряд
34. Жұмыс сипаттамасы:
төмен нөмірлі (№ 48 дейінгі) жіптен жасалған жіп көзді ремиз дайындамалары мен ашпалы галдарды бапталған ремиз тоқу машиналарында тоқу;
ремиз жіпті катушкаларды орнату, қаусыру және автоматта жіптің тартылуын реттеу, инелерді ауыстыру және орнату;
жіп ұштарының үзілген жерлерін жалғау, түйіндерді шығару;
аркатты өткізу;
ремиз бұйымдарын оларды жасаудың техникалық шарттарына сәйкес түзеу;
металл ремиздерді тоқу және реставрациялау.

Параграф 4. Изготовитель оснастки для жаккардовых машин, 5-й разряд
30. Характеристика работ:
изготовление аркатных заправок в соответствии с расчетом, схемой, порядком проборки и раппортом на сборочных стендах;
соединение пучков арката с рамными шнурами, выравнивание и навешивание их на крючки сборочного стенда согласно заказам;
соединение галев с аркатными шнурами на машине или вручную;
заливка полимером мест соединения с учетом размеров и формы;
подналадка электронных узлов;
регулирование температуры и режима работы литьевой машины;
выравнивание и центровка при помощи приспособлений и приборов комплектующих элементов аркатной заправки: кассейной доски, стеклянных решеток, уровня центра глазков, уклона линии зева по глубине;
съем готовой аркатной заправки со стенда.
31. Должен знать:
устройство, режим работы литьевой машины и правила подналадки узлов управления, приспособлений и приборов;
технические требования, предъявляемые к качеству аркатной заправки, комплектующих элементов и сырья;
правила расчета проборки арката;
правила навешивания шнуров на крючки, порядок расположения крючков в различных типах жаккардовых машин;
порядок их счета, ассортимент и заправочные расчеты тканей;
методы выравнивания глазков и всей заправки;
способы и методы соединения галева с аркатным шнуром, физико-механические свойства применяемых полимеров;
приемы снятия аркатной заправки со стенда;
безопасные приемы работы.
4. Изготовитель ремиз
Параграф 1. Изготовитель ремиз, 1-й разряд
32. Характеристика работ:
разъединение готовых ремиз с металлическим глазком и раздвижных галев с предварительным их подогревом вручную;
завешивание заготовок ремиз на приспособление тележек с затяжкой на пружины;
сортировка ремиз всех сортов по цветным отметкам, размерам и номерам пряжи;
связывание рассортированных ремиз в комплекты;
укладывание в партии и списывание их в соответствии с заказом;
надевание глазков, перемотка крашеной пряжи для цветных отметок ремиз, чистка подвеса, прутков.
33. Должен знать:
назначение и условия применения простых приспособлений и контрольно-измерительных инструментов;
ассортимент вырабатываемых ремизных изделий;
наименование и маркировку обрабатываемых материалов;
требования, предъявляемые к качеству сырья и материалов;
правила пользования транспортными средствами.
Параграф 2. Изготовитель ремиз, 2-й разряд
34. Характеристика работ:
вязка заготовок ремиз с нитяным глазком из пряжи низких номеров (до № 48) и раздвижных галев на налаженных ремизо-вязальных машинах;
установка катушек с ремизной нитью, заправка и регулировка натяжения нити на автомате, смена и установка игл;
Сращивание концов нитей в местах обрыва, вывод узлов. Снование арката;
правка ремизных изделий в соответствии с техническими условиями на их изготовление;
вязка и реставрация металлических ремиз.

35. Білуге тиіс:
құрылымы туралы негізгі деректерді, қызмет көрсететін машиналардың аса маңызды бөліктерінің атауы мен нысанын, жұмыс принципін, ремиз бұйымдары өндірісінде қолданылатын жіп нөмірлерін, қызмет көрсететін операциялар бұйымдарына қойылатын талаптарды, способы вязки галдарды;
ремиздерді тоқудың, аркатты ілмек жасай отырып өткізу тәсілдерін, арнаулы айлабұйымдар мен бақылау-өлшеу құралдарының нысаны мен оларды қолдану шарттарын;
жұмыстың қауіпсіз жолдарын.
Параграф 3. Ремиз жасаушы, 3-разряд
36. Жұмыс сипаттамасы:
жіңішке және қалыңдығы орташа (№ 48 жоғары) жіп көзді және металл көзді қалыңдығы әртүрлі жіптен жасалған ремиз дайындамаларын бапталған ремиз тоқу машиналарында тоқу;
қызмет көрсететін ремиз тоқу машиналарын баптау;
ремиз дайындамаларын, аркатты, бетті және галдарды крахмалдауға және лактауға арналған қондырғыларды дайындау, реттеу және қызмет көрсету;
ремиз бұйымдарын бірінші және қайталап крахмалдау және лактау кезінде ілу және түсіріп алу;
ремизді, аркатты, бетті және галдарды крахмалдау және лактау, өңдеу және кептіру;
жаңа ремиздерді әзірлеу, галдарды ажырату, ескі ремиздерді тазалау және реставрациялау, сондай-ақ, көздерді арнаулы айлабұйымдарда жасау және реставрациялау;
жекелеген механизмдер мен қондырғылардың жұмыс режимін реттеу.
37. Білуге тиіс:
ремиз тоқитын, крахмалдайтын және лактайтын машиналар мен қондырғылардың, ілмектеуші станоктардың құрылымы мен реттемелеу тәсілдерін, қолданылатын жіп сұрыптарын, әзірленетін бұйымдардың нысанына қарай;
оларға қойылатын талаптарды, қолданылатын қанықтыру және лактаушы материалдардың құрамын және олардың бұйымдарды өңдеу кезінде білінетін қасиеттерін;
тоқыманы әзірлеу және жаңа ремиз галдарды планкаларға бекіту тәсілдерін, станоктардағы ремиздерді бүліну себептері мен оларды тәсілдерін, жұмсалған галдарды қайта байлау;
түсіру және ауыстыру тәсілдерін;
жұмыстың қауіпсіз жолдарын.
5. Ремиз-берд өндірісін бақылаушы
Параграф 1. Ремиз-берд өндірісін бақылаушы, 2-разряд
38. Жұмыс сипаттамасы:
ремиз дайындамалары мен беттерді крахмалдағаннан және лактағаннан кейін сапа жөніндегі талаптарға және бұйымды бракқа шығару нұсқаулығына сәйкес бақылау, қабылдау және бракқа шығару;
сырт белгілері бойынша бұйымның жарамдылығын анықтау және таңбалау;
ақауларды есепке алу.
39. Білуге тиіс:
ремиздер мен беттерді бракқа шығару нұсқаулықты және сапа жөніндегі талаптарды, қолданылатын бұйымдардың нысаны мен қасиеттерін, қабылдау тәсілдерін;
бұйымның сұрыптарын, мөлшерін, шартты белгілері мен өңдеуге жіберілетін нормативтік түсірулерді.

35. Должен знать:
основные сведения об устройстве, наименование и назначение важнейших частей и принцип действия обслуживаемых машин, номера пряжи;
применяемые для производства ремизных изделий;
требования, предъявляемые к изделиям на обслуживаемых операциях;
способы вязки галев, ремиз, снования арката с изготовлением петли, назначение и условия применения специальных приспособлений и контрольно-измерительного инструмента, безопасные приемы работы.
Параграф 3. Изготовитель ремиз, 3-й разряд
36. Характеристика работ:
вязка заготовок ремиз с нитяным глазом на тонкой и средней толщины пряжи (свыше № 48) и из пряжи различной толщины с металлическим глазком на налаженных ремизо-вязальных машинах;
подналадка обслуживаемых ремизо-вязальных машин;
подготовка, регулирование и обслуживание установок для накрахмаливания и лакирования заготовок ремиз, арката, лиц и галев;
навешивание и съем ремизных изделий при первичном и повторном лакировании и накрахмаливании. Накрахмаливание, лакирование, отделка и сушка ремиз, арката, лиц и галев;
разработка новых ремиз, разъединение галев, чистка и реставрация старых ремиз, а также изготовление и реставрация глазков на специальных приспособлениях;
замена ремиз на ткацких станках;
регулирование режимов работы отдельных механизмов, установок.
37. Должен знать:
устройство и способы подналадки ремизо-вязальных, накрахмаливающих, лакировальных машин и установок и оплеточных станков, сорта применяемой пряжи и требования;
предъявляемые к ней в зависимости от назначения изготовляемых изделий, и их условные обозначения;
составы применяемых пропитывающих и лакирующих материалов и их свойства, проявляемые при обработке изделий;
способы разработки вязки и укрепления на планках новых ремизных галев;
причины порчи ремиз на станках и способы их ликвидации, перевязку, выгрузку и замену сработанных галев, безопасные приемы работы.
5. Контролер ремизо-бердочного производства
Параграф 1. Контролер ремизо-бердочного производства, 2-й разряд
38. Характеристика работ:
контроль, приемка и отбраковка заготовок ремиз и лиц после вязки и окрахмаливания в соответствии с требованиями по качеству и инструкцией по отбраковке изделий;
определение годности изделий по внешним признакам и клеймение их. Учет брака.
39. Должен знать:
требования по качеству и инструкцию по отбраковке ремиз и лиц, назначение и свойства применяемых изделий;
способы приемки, сорта изделий, размеры, условные обозначения и нормативные припуски на обработку.

Параграф 2. Ремиз-берд өндірісін бақылаушы, 3-разряд
40. Жұмыс сипаттамасы:
аркат ремизі мен мақта-мата галдарды лактағаннан және оларды техникалық шарттар мен ГОСТ талаптарына сәйкес өңдегеннен кейін бақылау, қабылдау және бракқа шығару;
бұйымдарды мөлшері мен жіп нөміріне қарай сұрыптау;
эталон, зертхана талдау деректері мен басқа да белгілері бойынша бұйымның жарамдылығын анықтау;
біліктілігі төмен бақылаушылардың бұйымды бракқа шығару дұрыстығын тексеру;
өнімге жасалған шағым актілерін қарауға қатысу.
41. Білуге тиіс:
қабылданатын бұйымдарға арналған техникалық шарттар мен мемлекеттік стандарттарды, ремиздердің, аркаттар мен галдардың нысанын, қолданылуын және тексеру тәсілдерін, эталондар бойынша сапаны бақылау ережесін және әдістерін, бақылау-өлшеу құралдарының нысанын;
қолдану шарттары мен құрылымын, мөлшерлерді, шектеулерді өңделетін материалдардың негізгі қасиеттерін.
Параграф 3. Ремиз-берд өндірісін бақылаушы, 4-разряд
42. Жұмыс сипаттамасы:
бердыларды, беттерді, тарақтарды, металл галдар мен ремиз-берд өндірісінің басқа да бұйымдарын техникалық шарттар мен мемлекеттік стандарттарға сәйкес өлшеу аспаптары мен құралдарын пайдалана отырып бақылау және қабылдау;
бұйым ақауларын, оларды түзеу және журналға тіркеу үшін қайтара отырып анықтау;
бұйымның беріктігін арнаулы аспаптарда тексеру;
бердының нөмірін, сұрпын және есебін тексеру;
қабылданған бұйымдарды сұрпы мен нөмірі бойынша белгілеу, тапсырыс бойынша таратып бөлу және таңбалау;
қабылдау құжаттамасын ресімдеу;
біліктілігі төмен бақылаушылардың бұйымды бракқа шығару дұрыстығын тексеру.
43. Білуге тиіс:
қабылданатын бұйымдарға арналған техникалық шарттар мен мемлекеттік стандарттарды, ремиз-берд өндірісінің басқа да бұйымдарын бақылау тәсілдері мен әдістерін, бақылау-өлшеу құралдарының құрылымын;
бұйымдарды аспаптармен және құралдармен сынау әдістерін, бұйымның мөлшерлерін, түсіру жүйесін, эталондарды пайдалану ережесін;
бракты қабылдау және есепке алу құжаттамасын жүргізуді.
6. Ремиз-берд жабдығын баптаушы
Параграф 1. Ремиз-берд жабдығын баптаушы, 4-разряд
44. Жұмыс сипаттамасы:
бұйымның барлық тип размерлерін қорғасын-қалайы дәнекермен дәнекерлеу және қалайымен қалайылау кезінде ремиз және көз автоматтарының дәнекерлеу және қалайылау агрегаттарының жекелеген тораптарын баптау;
ремиз бұйымдарын крахмалдау, лактау және өңдеу процестерін жүргізуге арналған машиналар мен қондырғыларды баптау;
майыстырғыш және тіс жасау станоктарының механизмдерін, айлабұйымдары мен құралдарын реттемелей отырып баптау;
жабдықты орташа және күрделі жөндеуге тапсыруға дайындау;
жабдыққа май құю;
кесетін құралдарды қайрау.

Параграф 2. Контролер ремизо-бердочного производства, 3-й разряд
40. Характеристика работ:
контроль, приемка и отбраковка ремиз арката и хлопчатобумажных галев после лакирования и отделки их в соответствии с техническими условиями и требованиями ГОСТа;
сортировка изделий по размерам и номерам пряжи. Определение годности изделий по эталонам, данным анализа лаборатории и другим признакам:
проверка правильности отбраковки изделий контролерами низшей квалификации;
участие в рассмотрении актов рекламации на продукцию.
41. Должен знать:
технические условия и государственные стандарты на принимаемые изделия, назначение, применение и способы проверки ремиз, аркатов и галев;
правила и методы контроля качества по эталонам;
назначение, условия применения и устройство контрольно-измерительного инструмента, размеры, допуски, основные свойства обрабатываемых материалов.
Параграф 3. Контролер ремизо-бердочного производства, 4-й разряд
42. Характеристика работ:
контроль и приемка берд, лиц, гребенок, металлических галев и других изделий ремизо-бердочного производства в соответствии с техническими условиями и государственными стандартами с применением измерительных приборов и инструментов;
определение дефектов изделий с возвратом их для исправления и регистрации в журнале;
проверка на специальных приборах прочности изделий;
проверка номера, сорта и расчета берда;
установка по сортам и номерам принятых изделий, распределение по заказам и клеймение;
оформление документации приемки;
проверка правильности отбраковки изделий контролерами низшей квалификации.
43. Должен знать:
технические условия, государственные стандарты на применяемые изделия, способы и методы контроля изделий ремизо-бердочного производства;
устройство контрольно-измерительного инструмента, методы испытаний изделий приборами и инструментами, размеры изделий, систему допусков;
правила пользования эталонами, ведение документации по приемке и учету брака.
6. Наладчик ремизо-бердочного оборудования
Параграф 1. Наладчик ремизо-бердочного оборудования, 4-й разряд
44. Характеристика работ:
наладка отдельных узлов паяльных и лудильных агрегатов ремизных и глазковых автоматов при пайке свинцово - оловянистыми припоями и лужении оловом всех типоразмеров изделий;
наладка машин и установок для ведения процессов накрахмаливания, лакирования и отделки ремизных изделий;
наладка плющильных и зубо-дельных станков с настройкой и установкой механизмов, приспособлений и инструментов;
подготовка оборудования к сдаче его для среднего и капитального ремонта. Заправка оборудования. Заточка режущего инструмента.

45. Білуге тиіс:
түрлі типтегі жабдықтың құрылымын, кинематикалық және электр сызбаларды, қызмет көрсететін жабдықты баптау тәсілдері мен дәлдігін тексеру ережесін, бұйымдарды жасау технологиясын, крахмалдаушы және лактаушы ерітінділер мен қорғасын-қалайы дәнекерлердің құрамын, оларды дайындау және қолдану тәсілдерін, ақау;
жабдықты орташа және күрделі жөндеуге беру тәртібінің ведомостарын жасау, арнаулы және қалыпты кесуші құралды термо өңдеу, қайрау және жетілдіру ережесін, жұмыстың қауіпсіз жолдарын.
Параграф 2. Ремиз-берд жабдығын баптаушы, 5-разряд
46. Жұмыс сипаттамасы:
бұйымның барлық тип размерлерін қорғасын-қалайы дәнекермен дәнекерлеу және қалайымен қалайылау кезінде дәнекерлеу және қалайылау агрегаттары бар ремиз және көз автоматтарын баптау;
тораптарды ұсақ жөндей отырып, ремиз және берд айналдыру машиналарын іріктеу және орнату;
ремиз-тоқу берд айналдыру автоматтарының түйіп тоқу машианаларын, жаккард машиналарына арналған жабдық элементтерінің қосылған жерлерін полимер құюға және түрлі типтегі және құрылымдағы, есептерді орындайтын, ремиз-берд бұйымдарын дайындауға арналған ауыспа шестерняларды ірікте орнататын басқа да машиналар мен станоктарды баптау;
айлабұйымдарды, механизмдерді бақылау-өлшеу құралдарын қолдана отырып орнату;
жабдықтың жұмыс режимін анықтау;
арнаулы құралды қайрау.
47. Білуге тиіс:
қызмет көрсететін жабдықтың кинематикалық және электр сызбасын, түрлі типтегі машиналардың дәлдігін тексеру тәсілдерін, ақау ведомостарын жасауды;
жабдықты жөндеуден кейін қабылдау және май құю ережесін, ауыспалы шестернялар есебін, станоктің паспорты мен анықтамалығы бойынша кесу режимін анықтау ережесін кесу теориясы негіздерін, қолданылатын материалдардың физикалық-механикалық қасиеттерін;
жұмыстың қауіпсіз жолдарын.
7. Берд тісін өңдеуші
Параграф 1. Берд тісін өңдеуші, 3-разряд
48. Жұмыс сипаттамасы:
қалыңдығы 0,5 мм жоғары берд тісін тіс жасау машиналарында бұдырлығын техникалық шарттарға сәйкес квалитеттер мен параметрлер бойынша өңдеу;
машиналарды реттемелеу.
49. Білуге тиіс:
қызмет көрсететін тіс жасау машиналарының құрылымын, жұмыс принципін және реттемелеу тәсілдерін, арнаулы айлабұйымдар мен бақылау-өлшеу құралының құрылымын, арнаулы кесу құралын қайрау ережесін, бұдырлық шегі, квалитеттері мен параметрлерін, өңделетін материалдардың негізгі қасиеттерін;
жұмыстың қауіпсіз жолдарын.
Параграф 2. Берд тісін өңдеуші, 4-разряд
50. Жұмыс сипаттамасы:
қалыңдығы 0,3 мм-ден 0,5 мм-ге дейінгі берд тісін тіс жасау машиналарында бұдырлығын техникалық шарттарға сәйкес квалитеттер мен параметрлер бойынша өңдеу;
машиналарды реттемелеу.

45. Должен знать:
устройство оборудования различных типов, кинематические и электрические схемы, способы наладки и правила проверки на точность обслуживаемого оборудования, технологию изготовления изделий;
составы накрахмаливающих и лакирующих растворов и свинцово - оловянистых припоев;
способы их приготовления и применения;
составление ведомостей дефектов и порядок сдачи оборудования в средний и капитальный ремонт;
правила термообработки, заточки и доводки специального и нормального режущего инструмента;
безопасные приемы работы.
Параграф 2. Наладчик ремизо-бердочного оборудования, 5-й разряд
46. Характеристика работ:
наладка ремизных и глазковых автоматов с паяльными и лудильными агрегатами, с подогревом газом при пайке свинцово - оловянистыми припоями и лужении оловом всех типоразмеров изделий;
подбор и установка узлов ремизных и бердо-вивочных машин с проведением мелкого ремонта узлов;
наладка машин с узловязателем ремизо - вязальных бердо-вивочных автоматов, установок для заливки мест соединения элементов оснастки для жаккардовых машин полимерами и других машин и станков различных типов и конструкций с выполнением расчетов, подбором и установкой сменных шестерен для изготовления ремизо - бердочных изделий;
установка приспособлений, механизмов с применением контрольно-измерительных инструментов;
определение режимов работы оборудования. Заточка специального инструмента.
47. Должен знать:
кинематические и электрические схемы обслуживаемого оборудования, способы проверки на точность различных типов машин;
составление ведомости дефектов;
правила заправки и приемки оборудования после ремонта;
расчет сменных шестерен, правила определения режимов резания по справочникам и паспорту станка, основы теории резания, физико-механические свойства применяемых материалов, безопасные приемы работ.
7. Обработчик зуба берда
Параграф 1. Обработчик зуба берда, 3-й разряд
48. Характеристика работ:
обработка бердочного зуба толщиной свыше 0,5 мм на зубо-дельных машинах по квалитетам и параметрам шероховатости в соответствии с техническими условиями;
подналадка машин.
49. Должен знать:
устройство, принцип действия и способы подналадки обслуживаемых зубо-дельных машин, устройство специальных приспособлений и контрольно-измерительного инструмента;
правила заточки специального режущего инструмента, допуски, квалитеты и параметры шероховатости;
основные свойства обрабатываемых материалов;
безопасные приемы работы.
Параграф 2. Обработчик зуба берда, 4-й разряд
50. Характеристика работ:
обработка бердочного зуба толщиной свыше 0,3 до 0,5 мм по квалитетам и параметрам шероховатости в соответствии с техническими условиями на зубо-дельных машинах;
наладка машин.

51. Білуге тиіс:
әртүрлі типтегі тіс жасау машиналарының құрылымын, қызмет көрсететін тіс жасау машиналарының кинематикалық сызбасын, баптау және дәлдігін тексеру ережесін, қалыпты кесуші құралды термо өңдеу;
қайрау және жетілдіру ережесін;
шектеу жүйесін;
жұмыстың қауіпсіз жолдарын.
Параграф 3. Берд тісін өңдеуші, 5-разряд
52. Жұмыс сипаттамасы:
қалыңдығы 0,3 мм-ге дейінгі берд тісін тіс жасау машиналарында бұдырлығын техникалық шарттарға сәйкес квалитеттер мен параметрлер бойынша өңдеу;
тісті өңдеудің кезектілігін және көпкесетін құрал мен тісті тегістігі мен бүйірі бойынша түзеуге арналған арнаулы айлабұйымды қолдана отырып технологиялық процеске сәйкес кесудің ең оңтайлы режимдерін белгілеу.
53. Білуге тиіс:
әртүрлі типтегі тіс жасау машиналарының кинематикалық сызбасын, баптау және дәлдігін тексеру тәсілдерін;
қызмет көрсететін машиналардың құрылымын, станоктің паспорты мен анықтамалығы бойынша кесу режимін анықтау ережесін кесу теориясы негіздерін;
жұмыстың қауіпсіз жолдарын.
8. Бердыларды шайырлаушы
Параграф 1. Бердыларды шайырлаушы, 3-разряд
54. Жұмыс сипаттамасы:
берд дайындамаларының, берд шнуры мен ванналардағы басқа да бұйымдардың тарақтарын шайырлау және сіңіру жөніндегі технологиялық процесті жүргізу;
шайыр ерітіндісін әзірлеу;
берд дайындамаларының тарақтарын технологиялық шарттарға сәйкес майыстыру;
ванна жұмысының режимін белгілеу және ұстап тұру, аспаптар мен берілген режим бойынша шайырлау процесін реттеу;
рецепт бойынша шайыр және сіңіру ерітінділерін жасау;
бұйымның сіңірілуін қадағалау.
55. Білуге тиіс:
ванналардың, арнаулы айлабұйымдар мен бақылау-өлшеу құралының құрылымын;
шайыр ерітінділерін жасау рецептін, берд дайындамаларының, берд шнурының тарақтарын шайырлау және сіңіру ережесін;
бұйымдардың нөмірлері мен сұрыптарын, шайырлау және сіңіру кезінде қолданылатын материалдарды;
олардың қасиеттері мен өнімнің сапасына тигізетін әсерін, шайырлану сапасын анықтау тәсілдерін;
жұмыстың қауіпсіз жолдарын.
9. Бұйымдарды кептіруші
Параграф 1. Бұйымдарды кептіруші, 3-разряд
56. Жұмыс сипаттамасы:
ремизді, беттерді, галдарды, ремиз-берд өндірісінің басқа да бұйымдарын кептіру камераларында кептірудің технологиялық процесін жүргізу;
бұйым тиелген арбаларды тиеу және кептіру камераларынан түсіріп алу;
бақылау-өлшеу құралдары бойынша кептіру режимін белгілеу;
ауаның, желдеткіш қондырғыларының жұмысын, кептіру процесін, кептіру камераларының жарамдылығын және көлік құралдарының жұмысын қадағалау. Көлік құралдарын басқару;
кептіру құрылғылары жұмысындағы ақауларды анықтау;
кептіру процесі жазбасын жүргізу.

51. Должен знать:
устройство зубо-дельных машин различных типов, кинематические схемы, способы наладки и правила проверки на точность обслуживаемых зубо-дельных машин;
правила термообработки и доводки нормального специального режущего инструмента, систему допусков;
безопасные приемы работы.
Параграф 3. Обработчик зуба берда, 5-й разряд
52. Характеристика работ:
обработка бердочного зуба толщиной до 0,3 мм на зубо-дельных машинах по квалитетам и параметрам шероховатости в соответствии с техническими условиями;
установление последовательности обработки зуба и наивыгоднейших режимов резания согласно технологическому процессу с применением многорезцового инструмента и специальных приспособлений для правки зуба по плоскости и ребру.
53. Должен знать:
кинематические схемы и способы проверки на точность различных типов зубо-дельных машин;
конструкцию обслуживаемых машин;
правила определения режимов резания по справочникам и паспорту станка;
основы теории резания;
безопасные приемы работы.
8. Смольщик берд
Параграф 1. Смольщик берд, 3-й разряд
54. Характеристика работ:
ведение технологического процесса по смолению и пропитке гребней заготовок берд, бердочного шнура и других изделий в ванных;
приготовление смоляного раствора. Загиб гребней заготовок берд в соответствии с технологическими условиями;
установление и поддержание заданных режимов работы ванн, регулирование процесса смоления по приборам и заданным режимам;
составление по рецептам смоляных и пропиточных растворов;
наблюдение за пропиткой изделий.
55. Должен знать:
устройство ванн, контрольно-измерительных приборов и специальных приспособлений, рецепты приготовления смоляного раствора;
правила и способы смоления гребней заготовок берд и пропитки бердочного шнура, номера и сорта изделий, материалы, применяемые при смолении и пропитке, их свойства и влияние на качество изделий;
способы определения качества смоления;
безопасные приемы работы.
9. Сушильщик изделий
Параграф 1. Сушильщик изделий, 3-й разряд
56. Характеристика работ:
ведение технологического процесса сушки ремиз, лиц, галев, других изделий ремизо-бердочного производства в сушильных камерах;
загрузка и выгрузка тележек с изделиями из сушильных камер;
установление режима сушки по контрольно-измерительным приборам. Наблюдение за температурой воздуха, работой вентиляционных установок, процессом сушки, исправностью сушильных камер и работой транспортных средств;
управление транспортными средствами;
выявление неисправностей в работе сушильных устройств;
ведение записи процесса сушки.