Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі Басқармасының "Қазақстан Республикасының екінші деңгейдегі банктерінде және банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдарда касса операцияларын және банкноталарды, монеталарды және құндылықтарды инкассациялау операцияларын жүргізу ережесін бекіту туралы" 2001 жылғы 3 наурыздағы № 58 қаулысына өзгерістер енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2012 жылғы 24 тамыздағы № 252 Қаулысы. Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде 2012 жылы 8 қазанда № 7985 тіркелді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2019 жылғы 29 қарашадағы № 231 қаулысымен
Ескерту. Қаулының күші жойылды – ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 29.11.2019 № 231 (01.01.2020 бастап қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
"Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі туралы" 1995 жылғы 30 наурыздағы Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес және банктерде және банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдарда касса операцияларын және банкноттарды, монеталарды және құндылықтарды инкассациялау операцияларын жүргізу тәртібін жетілдіру мақсатында Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің Басқармасы ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі Басқармасының "Қазақстан Республикасының екінші деңгейдегі банктерінде және банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдарда касса операцияларын және банкноталарды, монеталарды және құндылықтарды инкассациялау операцияларын жүргізу ережесін бекіту туралы" 2001 жылғы 3 наурыздағы № 58 қаулысына (Нормативтік құқықтық актілерді тіркеу тізілімінде № 1482 тіркелген) мынадай өзгерістер енгізілсін:
қаулыда:
тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"Банктерде және банк операцияларының жекелеген түрлерiн жүзеге асыратын ұйымдарда кассалық операцияларды және банкноттарды, монеталарды және құндылықтарды инкассациялау бойынша операцияларды жүргізу қағидаларын бекіту туралы";
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Қоса беріліп отырған Банктерде және банк операцияларының жекелеген түрлерiн жүзеге асыратын ұйымдарда кассалық операцияларды және банкноттарды, монеталарды және құндылықтарды инкассациялау бойынша операцияларды жүргізу қағидалары бекітілсін және ол Қазақстан Республикасының Әдiлет министрлiгiнде мемлекеттiк тiркелген күннен бастап күнтізбелік он төрт күн өткен соң қолданысқа енгiзiлсiн.";
көрсетілген қаулымен бекітілген Қазақстан Республикасының екінші деңгейдегі банктерінде және банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдарда касса операцияларын және банкноттарды, монеталарды және құндылықтарды инкассациялау операцияларын жүргізу ережесінде:
тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"Банктерде және банк операцияларының жекелеген түрлерiн жүзеге асыратын ұйымдарда кассалық операцияларды және банкноттарды, монеталарды және құндылықтарды инкассациялау бойынша операцияларды жүргізу қағидалары";
1-бөлімде:
тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:

О внесении изменений в постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 3 марта 2001 года № 58 "Об утверждении Правил ведения кассовых операций и операций по инкассации банкнот, монет и ценностей в банках второго уровня и организациях, осуществляющих отдельные виды банковских операций, Республики Казахстан"
Постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 24 августа 2012 года № 252. Зарегистрировано в Министерстве юстиции Республики Казахстан 8 октября 2012 года № 7985. Утратило силу постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 29 ноября 2019 года № 231.
Сноска. Утратило силу постановлением Правления Национального Банка РК от 29.11.2019 № 231 (вводится в действие с 01.01.2020).
В соответствии с Законом Республики Казахстан от 30 марта 1995 года "О Национальном Банке Республики Казахстан" и в целях совершенствования порядка ведения кассовых операций и операций по инкассации банкнот, монет и ценностей в банках и организациях, осуществляющих отдельные виды банковских операций, Правление Национального Банка Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Внести в постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 3 марта 2001 года № 58 "Об утверждении Правил ведения кассовых операций и операций по инкассации банкнот, монет и ценностей в банках второго уровня и организациях, осуществляющих отдельные виды банковских операций, Республики Казахстан" (зарегистрированное в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 1482) следующие изменения:
в постановлении:
заголовок изложить в следующей редакции:
"Об утверждении Правил ведения кассовых операций и операций по инкассации банкнот, монет и ценностей в банках и организациях, осуществляющих отдельные виды банковских операций";
пункт 1 изложить в следующей редакции:
"1. Утвердить прилагаемые Правила ведения кассовых операций и операций по инкассации банкнот, монет и ценностей в банках и организациях, осуществляющих отдельные виды банковских операций, и ввести их в действие по истечении четырнадцати календарных дней со дня государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан.";
в Правилах ведения кассовых операций и операций по инкассации банкнот, монет и ценностей в банках второго уровня и организациях, осуществляющих отдельные виды банковских операций, Республики Казахстан, утвержденных указанным постановлением:
заголовок изложить в следующей редакции:
"Правила ведения кассовых операций и операций по инкассации банкнот, монет и ценностей в банках и организациях, осуществляющих отдельные виды банковских операций";
в разделе 1:
заголовок изложить в следующей редакции:

"1. Жалпы ережелер";
1-тарауда:
тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"1-параграф. Банктердегі және банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдардағы кассалық операциялар және банкноттарды, монеталарды және құндылықтарды инкассациялау бойынша операциялар";
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Осы Банктерде және банк операцияларының жекелеген түрлерiн жүзеге асыратын ұйымдарда кассалық операцияларды және банкноттарды, монеталарды және құндылықтарды инкассациялау бойынша операцияларды жүргізу қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) "Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі туралы" 1995 жылғы 30 наурыздағы Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес әзірленді және кассалық операцияларды және банкноттарды, монеталарды және құндылықтарды инкассациялау бойынша операцияларды жүргізу тәртібін, сондай-ақ қолма-қол ақшаны, басқа да құндылықтарды сақтауды және Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің (бұдан әрі – Ұлттық Банк) лицензиясы бар екінші деңгейдегі банктерде, банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдарда, олардың филиалдарында (бұдан әрі – банктер) касса тәртібінің сақталуына бақылауды қамтамасыз ету үшін қажетті талаптарды белгілейді.
Осы Қағидалардың нормалары қызметінің айрықша түрі қолма-қол шетел валютасымен айырбастау операцияларын ұйымдастыру болып табылатын уәкілетті ұйымдарға қолданылмайды.";
3-тармақтың екінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"Бір касса қызметкерінің клиенттерге касса қызметін көрсетуді жүзеге асыруынан басқа, банктердің және Ұлттық почта операторының кассаларында қолма-қол ақша қабылдау және беру операцияларын және қолма-қол шетел валютасымен айырбастау операцияларын қоса атқаруына және орындауына жол беріледі.";
8 және 9-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"8. Кассалық торап "Екінші деңгейдегі банктердің және банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдардың үй-жайларын күзету мен жайластыруды ұйымдастыру жөніндегі талаптарды бекіту туралы" 2007 жылғы 28 мамырдағы № 56 Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі Басқармасының қаулысымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 4817 тіркелген) белгіленген талаптарға сәйкес жобалануға және жасалуға тиiс.
9. Банктердің кассалық және басқа да банк операцияларын жүргiзу үшiн банк орналасқан жерден басқа жерлерде Қазақстан Республикасының банк заңнамасына сәйкес филиалдар, филиалдардың қосымша үй-жайларын ашуына жол беріледі.";
2-тарауда:
тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"2-параграф. Қағидаларда пайдаланылатын ұғымдар";
11-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

"1. Общие положения";
в главе 1:
заголовок изложить в следующей редакции:
"Параграф 1. Кассовые операции и операции по инкассации банкнот, монет и ценностей в банках и организациях, осуществляющих отдельные виды банковских операций";
пункт 1 изложить в следующей редакции:
"1. Настоящие Правила ведения кассовых операций и операций по инкассации банкнот, монет и ценностей в банках и организациях, осуществляющих отдельные виды банковских операций, (далее – Правила) разработаны в соответствии с Законом Республики Казахстан от 30 марта 1995 года "О Национальном Банке Республики Казахстан" и устанавливают порядок ведения кассовых операций и операций по инкассации банкнот, монет и ценностей, а также условия, необходимые для обеспечения сохранности наличных денег, других ценностей и контроля за соблюдением кассовой дисциплины в банках второго уровня, организациях, осуществляющих отдельные виды банковских операций, их филиалах (далее – банки), имеющих лицензию Национального Банка Республики Казахстан (далее – Национальный Банк).
Нормы Правил не распространяются на уполномоченные организации, исключительным видом деятельности которых является организация обменных операций с наличной иностранной валютой.";
часть вторую пункта 3 изложить в следующей редакции:
"Помимо осуществления кассового обслуживания клиентов, допускается совмещение и выполнение в кассах банков и Национального оператора почты операций по приему и выдаче наличных денег и обменных операций с наличной иностранной валютой одним кассовым работником.";
пункты 8 и 9 изложить в следующей редакции:
"8. Кассовый узел должен быть спроектирован и устроен в соответствии с требованиями, установленными постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 28 мая 2007 года № 56 "Об утверждении Требований по организации охраны и устройству помещений банков второго уровня и организаций, осуществляющих отдельные виды банковских операций" (зарегистрированным в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 4817).
9. Допускается открывать банкам в соответствии с банковским законодательством Республики Казахстан филиалы, дополнительные помещения филиалов вне места нахождения банка для совершения кассовых и иных банковских операций.";
в главе 2:
заголовок изложить в следующей редакции:
"Параграф 2. Понятия, используемые в Правилах";
пункт 11 изложить в следующей редакции:

"11. Ережеде қолданылатын ұғымдар мынаны бiлдiредi:
1) автоматтандырылған касса – автоматтандырылған басқару құрылғыларын және бағдарламалық қамтамасыз ету пайдалана отырып қолма-қол ақшаны қабылдау, сақтау және беру бойынша электрондық-механикалық жабдық;
2) арнайы байланыс – арнайы жөнелтілімдерді (тіркеу пакеттері, жіберілімдер және мемлекеттік құпиялардан тұратын және олардың тасымалдағыштары бар тиісті бумадағы метиздер), сондай-ақ басқа да жөнелтілімдерді қабылдау, өңдеу, тасымалдау және жеткізу (тапсыру);
3) банк клиентi – банк қызметiн пайдаланатын жеке және заңды тұлғалар;
4) банкноттар, монеталар – айналымда жүрген құны және түрi әртүрлi ақша белгiлерi;
5) банкомат – төлем карточкасын ұстаушыларға қолма-қол ақша алуға және төлем карточкаларын пайдалана отырып банктің басқа да қызмет көрсетуін пайдалануға мүмкіндік жасайтын электрондық-механикалық құрылғы;
6) банк құндылықтарының сақталуына жауапты лауазымды адамдар – банктің (банк филиалының) бірінші басшысы не банк (банк филиалының) басшысының бұйрығымен арнайы тағайындалған лауазымды адам, банктің (банк филиалының) бас бухгалтері не бас бухгалтерінің орынбасары және банк (банк филиалы) кассасының меңгерушісі, не банк (банк филиалы) кассасы меңгерушісінің орнындағы адам;
7) валюталық құндылықтар – қолма-қол шетел валютасы, төлем құжаттары, номиналы және (немесе) құны шетел валютасындағы бағалы қағаздар;
8) инкассация – қолма-қол ақшаны және басқа құндылықтарды қабылдау, жинау, жеткізу, алып бару, тасымалдау, сақтау және өткізу;
9) касса – ақшаны және басқа да құндылықтарды сақтау, қабылдау және беру үшiн арнайы жабдықталған үй-жай;
10) касса кiтабы (касса журналы) – құндылықтармен жасалған операция көрсетiлетін, олардың түсуi мен берiлуi есепке алынатын есеп жүргiзу ведомостары;
11) касса құжаты – ақша құжаты (кiрiстiк касса ордерi, шығыстық касса ордерi, қолма-қол ақшамен жарна төлеу жөнiнде хабарландыру, чек, төлем ведомосы), сол бойынша құндылықтарды қабылдау және төлеу жөнiндегi касса операциясы жасалады және ресiмделедi;
12) касса операциялары – құндылықтарды қабылдау, санап алу, айырбастау, беру, iрiктеу, буып-түю және сақтау;
13) кешкi касса – жұмыс күнi аяқталғаннан кейiн банк клиенттерiнен және бөлiмшелерiнен қолма-қол ақшаны қабылдап және санап алатын банк кассасы;
14) корреспондент банктер – Қазақстан Республикасы банктерiнiң корреспонденттiк шоттары ашылған және тиiстi келiсiмдер жасаған банктерi;
15) кiрiс кассасы – операция кезiнде банктiң клиенттерiнен қолма-қол ақшаны қабылдап алатын банк кассасы;

"11. Используемые в Правилах понятия означают следующее:
1) автоматизированная касса – электронно-механическое оборудование по приему, хранению и выдаче наличных денег с использованием устройств автоматизированного управления и программного обеспечения.";
2) специальная связь – прием, обработка, перевозка и доставка (вручение) специальной отправки (регистрационные пакеты, посылки и метизы в соответствующей упаковке, содержащие государственные секреты и их носители), а также других отправлений;
3) клиент банка – физические и юридические лица, пользующиеся услугами банка;
4) банкноты, монеты – денежные знаки разного достоинства и вида, находящиеся в обращении;
5) банкомат – электронно-механическое устройство, позволяющее держателям платежных карточек получать наличные деньги и пользоваться другими услугами банка с использованием платежных карточек;
6) должностные лица, ответственные за сохранность ценностей банка – первый руководитель банка (филиала банка) либо специально назначенное приказом руководителя банка (филиала банка) должностное лицо, главный бухгалтер либо заместитель главного бухгалтера банка (филиала банка) и заведующий кассой банка (филиала банка), либо лицо, заменяющее заведующего кассой банка (филиала банка);
7) валютные ценности – наличная иностранная валюта, платежные документы и ценные бумаги, номинал и (или) стоимость которых выражены в иностранной валюте;
8) инкассация – прием, сбор, доставка, сопровождение, перевозка, хранение и сдача наличных денег и других ценностей;
9) касса – специально оборудованное помещение для хранения, приема и выдачи денег и других ценностей;
10) кассовая книга (кассовый журнал) – учетные ведомости, в которых отражаются операции с ценностями, учитываются поступления и их выдача;
11) кассовый документ – денежный документ (приходный кассовый ордер, расходный кассовый ордер, объявление на взнос наличными, чек, платежная ведомость), по которому осуществляется и которым оформляется кассовая операция по приему и выдаче ценностей;
12) кассовые операции – прием, пересчет, размен, обмен, выдача, сортировка, упаковка и хранение ценностей;
13) касса вечерняя – касса банка, осуществляющая прием и пересчет наличных денег от клиентов и подразделений банка после окончания рабочего дня;
14) банки-корреспонденты – банки, в которых открыты корреспондентские счета банков Республики Казахстан и с которыми заключены соответствующие соглашения;
15) касса приходная – касса банка, осуществляющая прием наличных денег от клиентов банка в операционное время;

"9-параграф. Қолма-қол ақшамен жұмысты ұйымдастыру";
11-тарауда:
тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"10-параграф. Қолма-қол ақшаны жинақтау және орау";
82-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"82. Барлық банктерде қолма-қол ақшаны өңдеудiң, қалыптастырудың және ораудың осы Қағидаларда белгiленген бiрыңғай тәртiбi қолданылады.";
83-тармақтың бірінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"83. Кассирлер өздерi кассаға қабылдап алған қолма-қол ақшаны құнына қарай, ал содан кейiн айналымға жарамды және тозығы жеткен деп сұрыптайды. Тозығы жеткен банкноттар қатарына жатқызылған банкноттар айналымға жiберiлмейдi және Ұлттық Банктiң филиалына өткiзiлуге тиiс.";
84-тармақтың бесінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"Қолма-қол ақшаны вакуумдық орағыштардың көмегiмен 1000 (мың) парақтан полиэтилен пакеттерге орау кезiнде банкноттар 100 (жүз) түптен түбiртекке жинақталады. Үстiңгi стандартты жапсырмаға жоғарыда көрсетiлген барлық деректемелер қойылады. Қосылған тiгiсiне клишенiң көмегiмен банктiң сәйкестендiру коды және қолма-қол ақшаны жинақтаған және ораған кассирдiң жеке коды қойылады.";
85-тармақтың алтыншы бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"Тексеру үшiн қайта санауға ұшыраған қолма-қол ақша Қағидалардың 85-тармағына сәйкес оралады, бұл ретте бандерольдерге және жоғарғы жапсырмаларға қосымша "тексеру үшін қайта санау" мөртабаны қойылады.";
12-тарауда:
тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"11-параграф. Касса қызметкерлерiнiң құндылықтарды бiр-бiрiне беруі";
87-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"87. Касса меңгерушiсi жұмыс күнi басталмас бұрын қабылданған және берілген (құндылықтарды) есепке алу кiтабына қол қойғызып, кассирлерге қолма-қол ақша бередi және жауапты орындаушылардың есебiне берiлген қатаң есептегi бланкiлерді есепке алу кiтабында (Қағидаларға 20-қосымша) қол қойғыза отырып, бір күнгi бойы операциялар жасау үшін қажеттi қатаң есептегi бланкiлердi бередi.";
89-тармақтың бірінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"89. Толық және толық емес бумаларды, сондай-ақ банкноттардың толық емес түбiршектерiнен тұратын бумаларды касса меңгерушiсi бiр-бiрлеп қайта санамай, түбiршектер бойынша тексерiп, жапсырмадағы белгілеріне қарай қабылдап алады, ал толық және толық емес қапшықтарды (қалташаларды, тюбиктердi) олардың ораулары осы тараудың 10-параграфының талаптарына сәйкес келген жағдайда жапсырмадағы белгілері бойынша қабылдап алады.";
3-бөлімде:
тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"3. Автоматтандырылған жүйелердi қолдана отырып клиенттерге касса арқылы қызмет көрсету";
13-тарауда:
тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"1-параграф. Банк кассаларының клиенттерге қызмет көрсетуi";
90-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

"Параграф 9. Организация работы с наличными деньгами";
в главе 11:
заголовок изложить в следующей редакции:
"Параграф 10. Формирование и упаковка наличных денег";
изложен в новой редакции текст пункта 82 на казахском языке, текст на русском языке не изменяется;
часть первую пункта 83 изложить в следующей редакции:
"83. Кассиры сортировывают принятые ими в кассу наличные деньги по достоинствам, а затем на годные к обращению и ветхие. Банкноты, отнесенные в разряд ветхих банкнот, в обращение не выпускаются и подлежат сдаче в филиал Национального Банка.";
часть пятую пункта 84 изложить в следующей редакции:
"При упаковке наличных денег в полиэтиленовые пакеты по 1000 (тысяче) листов при помощи вакуумных упаковщиков, банкноты формируются по 100 (сто) листов в корешке. Верхние стандартные накладки содержат все вышеуказанные реквизиты. На заварочном шве при помощи клише проставляется банковский идентификационный код и личный код кассира, производившего формирование и упаковку наличных денег.";
изложен в новой редакции текст части шестой пункта 85 на казахском языке, текст на русском языке не изменяется;
в главе 12:
заголовок изложить в следующей редакции:
"Параграф 11. Передача ценностей между кассовыми работниками";
изложен в новой редакции текст пункта 87 на казахском языке, текст на русском языке не изменяется;
часть первую пункта 89 изложить в следующей редакции:
"89. Полные и неполные пачки, а также пачки, состоящие из неполных корешков банкнот, принимаются заведующим кассой по обозначениям на накладках с проверкой по корешкам без полистного пересчета, а полные и неполные мешки (пакеты, тюбики) принимаются по обозначениям на ярлыках при условии их упаковки в соответствии с требованиями параграфа 10 настоящей главы.";
в разделе 3:
заголовок изложить в следующей редакции:
"3. Обслуживание клиентов по кассе с применением автоматизированных систем";
в главе 13:
заголовок изложить в следующей редакции:
"Параграф 1. Обслуживание клиентов кассами банков";
пункт 90 изложить в следующей редакции:

"11-параграф. Айырбастау пункттерiндегi кассаның жұмысы";
244-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"244. Қолма-қол шетел валютасын және шетел валютасындағы төлем құжаттарын инкассоға қабылдау бойынша операциялар клиенттiң өтiнiшi (Қағидаларға 35-қосымша) негiзiнде оған түбіртек (Қағидаларға 41-қосымша) беру арқылы жүзеге асырылады.";
245-тармақтың бірінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"245. Айырбастау пунктiнiң қызметкерi жұмыс күнi аяқталғаннан кейiн касса айналымы және құндылықтар қалдығы туралы есептік анықтаманы (Қағидаларға 5-қосымша) жасайды, валюталық құндылықтарды есептейдi, оларды касса аппаратының немесе компьютердiң есеп жүргiзу құжаттарының мәлiметтерiмен сәйкестiгiн салыстырып тексередi және құндылықтар салынған инкассатор қоржынының әрқайсысына үш дана етiп жолдама ведомостерiн жасайды.";
249-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"249. Инкассаторлар банкке валюталық құндылықтар салынған қоржындарды Қағидалардың 2-тарауының 5-параграфында белгіленген тәртiппен бередi.";
8-бөлімде:
тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"8. Ақшаны және басқа құндылықтарды сақтау";
41-тараудың тақырыбы алып тасталсын;
301-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"301. Құндылықтар қоймасында осы тараудың 300-тармағында көзделмеген құжаттар мен заттарды сақтауға жол берілмейді.";
308-тармақтың екінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"Кiлттердiң телнұсқалары бар пакет құндылықтардың сақталуына жауапты лауазымды адамдар қол қойған iлеспе хатпен банктiң жақын филиалдарының бiрiне немесе шарттық талаптармен басқа банкке сақтауға өткiзiледi, ол туралы пакет өткiзген банкке түбіртек (Қағидаларға 45-қосымша) берiледi. Iлеспе хатта кiлттердiң телнұсқалары бар пакет құндылықтардың сақталуына жауапты лауазымды адамдар қол қойған және банктiң мөрiмен расталған банктiң жазбаша талабы болғанда керi қайтып берiлетiнi көрсетiледi.";
309-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"309. Құндылықтар қоймасын ашу алдында құндылықтардың сақталуына жауапты лауазымды адамдар күзет өкiлiнiң қатысуымен кiретiн есiктiң, құлыптардың, шпагаттың және мөр бедерлерiнiң тұтастығына және бұзылмағандығына көз жеткiзуi, содан соң құндылықтар қоймасын күзеттен шығаруы, ол туралы қойманы, отқа төзiмдi сейфтердi және басқа ақша сақтау орындарын ашуға, жабуға және мөрлеуге рұқсат етiлген адамдардың бақылау журналына (Қағидаларға 29-қосымша) қол қоюы тиiс. Содан соң шпагаттың бiр орамын қырқып алып, мөр бедерлерi бар тақтайшаны қойманы тексеру аяқталғанға дейiн бүлiнбейтiндей етiп кесiп алу керек. Қойманы қарау аяқталысымен сургуч мөрлердің бедерлерi жойылуға тиiс.";
319-тармақтың бірінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"319. Құндылықтар қоймасы кiлттермен жабылады, содан соң күзет өкiлiнiң көзiнше құндылықтардың сақталуына жауапты лауазымды адамдар мөрлейдi. Мөрлердiң бедерлерiн қолда бар үлгiлермен салыстырып тексергеннен кейiн қоймаларды, отқа жанбайтын сейфтердi және басқа ақша сақтайтын орындарды ашуға, жабуға және мөр қоюға рұқсат берiлген адамдардың бақылау журналына (Қағидаларға 29-қосымша) күзет өкiлi қол қояды.";
320-тармақтың бірінші және екінші бөліктері мынадай редакцияда жазылсын:
"320. Құндылықтар қоймасының барлық мөрлерi және кiлттерi, пломбирлер, клишелер және атаулы мөртабандар, сондай-ақ кассирлердiң банктегi құндылықтарын сақтауға арналған жеке құралдарының кiлттерi нысанын банк белгілейтін, металл мөрлердi, мөртабандарды, клишелердi, пломбирлердi және қойма мен жанбайтын шкафтардың кiлттерiн тіркеу журналына тiркеледі.
Құндылықтар қоймасының мөрлерiн және кiлттерiн, пломбирлерiн, клишелерiн және атаулы мөртабандарын және кассирлердiң құндылықтарды сақтау үшiн жеке құралдарының кiлттерiн беру және өткiзу нысанын банк белгілейтін, металл мөрлерді, мөртабандарды, клишелерді, пломбирлерді қойма мен отқа төзiмдi шкафтардың кiлттерiн берудi тiркеу журналында қолхат арқылы жүргiзiледi.";
9-бөлімде:
тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"9. Құндылықтарға ревизия жүргiзу";
42-тараудың тақырыбы алып тасталсын;
322-тармақтың бірінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"322. Ревизияларды жүргiзуге дайындалған, құндылықтармен операцияларды орындауға байланысы жоқ, осы Қағидаларды және Ұлттық Банктiң касса жұмысы бойынша басқа нормативтiк құқықтық актiлерiн бiлуi жөнiнде сынақ қабылданатын қызметкерлер қатыстырылады.";
326-тармақтың екінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"Бiр уақытта бiр жолы барлық құндылықтарға ревизия жүргiзуге мүмкiн болмаған жағдайларда, ревизия басшысы жұмыс күнi аяқталған соң күзетуге өткiзiлетiн құндылықтар қоймаларын және сейфтердi құндылықтардың сақталуына жауапты лауазымды адамдармен бiрге мөр қояды. Ревизия басшысының мөрi ревизия жүргiзiлетiн банктiң лауазымды адамдарының мөрлерiнiң жоғары жағына қойылады.";
330-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"330. Қолма-қол ақшаны және құндылықтарды парақтап және даналап санауға қоймадан беру және оларды тексерiп болғаннан кейiн қабылдау қабылданған және берiлген ақшаны (құндылықтарды) есепке алу кiтабына (Қағидаларға 6-қосымша) кассирлердiң қол қоюы арқылы жүзеге асырылады.";
332-тармақтың төртінші бөлігінің 3) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"3) ақшаның және құндылықтардың ревизия кезiнде анықталған артық шығуы және кем шығуы, сондай-ақ Қағидалар талаптарының бұзылуы;";
1-1-қосымшаның оң жақтағы жоғарғы бұрышы мынадай редакцияда жазылсын:
"Банктерде және банк
операцияларының жекелеген түрлерін
жүзеге асыратын ұйымдарда касса
операцияларын және банкноттарды,
монеталарды және құндылықтарды
инкассациялау операцияларын
жүргізу қағидаларына
1-1-қосымша";
1-2-қосымшаның оң жақтағы жоғарғы бұрышы мынадай редакцияда жазылсын:
"Банктерде және банк
операцияларының жекелеген түрлерін
жүзеге асыратын ұйымдарда касса
операцияларын және банкноттарды,
монеталарды және құндылықтарды
инкассациялау операцияларын
жүргізу қағидаларына
1-2-қосымша";
2-1-қосымшаның оң жақтағы жоғарғы бұрышы мынадай редакцияда жазылсын:
"Банктерде және банк
операцияларының жекелеген түрлерін
жүзеге асыратын ұйымдарда касса
операцияларын және банкноттарды,
монеталарды және құндылықтарды
инкассациялау операцияларын
жүргізу қағидаларына
2-1-қосымша";
3-қосымшаның оң жақтағы жоғарғы бұрышы мынадай редакцияда жазылсын:
"Банктерде және банк
операцияларының жекелеген түрлерін
жүзеге асыратын ұйымдарда касса
операцияларын және банкноттарды,
монеталарды және құндылықтарды
инкассациялау операцияларын
жүргізу қағидаларына
3-қосымша";
4-қосымша алып тасталсын;
5-қосымшаның оң жақтағы жоғарғы бұрышы мынадай редакцияда жазылсын:
"Банктерде және банк
операцияларының жекелеген түрлерін
жүзеге асыратын ұйымдарда касса
операцияларын және банкноттарды,
монеталарды және құндылықтарды
инкассациялау операцияларын
жүргізу қағидаларына
5-қосымша";
6-қосымшаның оң жақтағы жоғарғы бұрышы мынадай редакцияда жазылсын:
"Банктерде және банк
операцияларының жекелеген түрлерін
жүзеге асыратын ұйымдарда касса
операцияларын және банкноттарды,
монеталарды және құндылықтарды
инкассациялау операцияларын
жүргізу қағидаларына
6-қосымша";
7-қосымшаның оң жақтағы жоғарғы бұрышы мынадай редакцияда жазылсын:
"Банктерде және банк
операцияларының жекелеген түрлерін
жүзеге асыратын ұйымдарда касса
операцияларын және банкноттарды,
монеталарды және құндылықтарды
инкассациялау операцияларын
жүргізу қағидаларына
7-қосымша";
8-қосымшаның оң жақтағы жоғарғы бұрышы мынадай редакцияда жазылсын:
"Банктерде және банк
операцияларының жекелеген түрлерін
жүзеге асыратын ұйымдарда касса
операцияларын және банкноттарды,
монеталарды және құндылықтарды
инкассациялау операцияларын
жүргізу қағидаларына
8-қосымша";
10-қосымшаның оң жақтағы жоғарғы бұрышы мынадай редакцияда жазылсын:
"Банктерде және банк
операцияларының жекелеген түрлерін
жүзеге асыратын ұйымдарда касса
операцияларын және банкноттарды,
монеталарды және құндылықтарды
инкассациялау операцияларын
жүргізу қағидаларына
10-қосымша";
11-қосымшаның оң жақтағы жоғарғы бұрышы мынадай редакцияда жазылсын:
"Банктерде және банк
операцияларының жекелеген түрлерін
жүзеге асыратын ұйымдарда касса
операцияларын және банкноттарды,
монеталарды және құндылықтарды
инкассациялау операцияларын
жүргізу қағидаларына
11-қосымша";
12-қосымшаның оң жақтағы жоғарғы бұрышы мынадай редакцияда жазылсын:
"Банктерде және банк
операцияларының жекелеген түрлерін
жүзеге асыратын ұйымдарда касса
операцияларын және банкноттарды,
монеталарды және құндылықтарды
инкассациялау операцияларын
жүргізу қағидаларына
12-қосымша";
13-қосымшаның оң жақтағы жоғарғы бұрышы мынадай редакцияда жазылсын:
"Банктерде және банк
операцияларының жекелеген түрлерін
жүзеге асыратын ұйымдарда касса
операцияларын және банкноттарды,
монеталарды және құндылықтарды
инкассациялау операцияларын
жүргізу қағидаларына
13-қосымша";
14-қосымшаның оң жақтағы жоғарғы бұрышы мынадай редакцияда жазылсын:
"Банктерде және банк
операцияларының жекелеген түрлерін
жүзеге асыратын ұйымдарда касса
операцияларын және банкноттарды,
монеталарды және құндылықтарды
инкассациялау операцияларын
жүргізу қағидаларына
14-қосымша";
15-қосымшаның оң жақтағы жоғарғы бұрышы мынадай редакцияда жазылсын:
"Банктерде және банк
операцияларының жекелеген түрлерін
жүзеге асыратын ұйымдарда касса
операцияларын және банкноттарды,
монеталарды және құндылықтарды
инкассациялау операцияларын
жүргізу қағидаларына
15-қосымша";
16-қосымшаның оң жақтағы жоғарғы бұрышы мынадай редакцияда жазылсын:
"Банктерде және банк
операцияларының жекелеген түрлерін
жүзеге асыратын ұйымдарда касса
операцияларын және банкноттарды,
монеталарды және құндылықтарды
инкассациялау операцияларын
жүргізу қағидаларына
16-қосымша";
17-қосымшаның оң жақтағы жоғарғы бұрышы мынадай редакцияда жазылсын:
"Банктерде және банк
операцияларының жекелеген түрлерін
жүзеге асыратын ұйымдарда касса
операцияларын және банкноттарды,
монеталарды және құндылықтарды
инкассациялау операцияларын
жүргізу қағидаларына
17-қосымша";
18-қосымшаның оң жақтағы жоғарғы бұрышы мынадай редакцияда жазылсын:
"Банктерде және банк
операцияларының жекелеген түрлерін
жүзеге асыратын ұйымдарда касса
операцияларын және банкноттарды,
монеталарды және құндылықтарды
инкассациялау операцияларын
жүргізу қағидаларына
18-қосымша";
19-қосымшаның оң жақтағы жоғарғы бұрышы мынадай редакцияда жазылсын:
"Банктерде және банк
операцияларының жекелеген түрлерін
жүзеге асыратын ұйымдарда касса
операцияларын және банкноттарды,
монеталарды және құндылықтарды
инкассациялау операцияларын
жүргізу қағидаларына
19-қосымша";
20-қосымшаның оң жақтағы жоғарғы бұрышы мынадай редакцияда жазылсын:
"Банктерде және банк
операцияларының жекелеген түрлерін
жүзеге асыратын ұйымдарда касса
операцияларын және банкноттарды,
монеталарды және құндылықтарды
инкассациялау операцияларын
жүргізу қағидаларына
20-қосымша";
21-қосымшаның оң жақтағы жоғарғы бұрышы мынадай редакцияда жазылсын:
"Банктерде және банк
операцияларының жекелеген түрлерін
жүзеге асыратын ұйымдарда касса
операцияларын және банкноттарды,
монеталарды және құндылықтарды
инкассациялау операцияларын
жүргізу қағидаларына
21-қосымша";
22-қосымшаның оң жақтағы жоғарғы бұрышы мынадай редакцияда жазылсын:
"Банктерде және банк
операцияларының жекелеген түрлерін
жүзеге асыратын ұйымдарда касса
операцияларын және банкноттарды,
монеталарды және құндылықтарды
инкассациялау операцияларын
жүргізу қағидаларына
22-қосымша";
23-қосымшаның оң жақтағы жоғарғы бұрышы мынадай редакцияда жазылсын:
"Банктерде және банк
операцияларының жекелеген түрлерін
жүзеге асыратын ұйымдарда касса
операцияларын және банкноттарды,
монеталарды және құндылықтарды
инкассациялау операцияларын
жүргізу қағидаларына
23-қосымша";

"Параграф 11. Кассовая работа в обменных пунктах";
изложен в новой редакции текст пункта 244 на казахском языке, текст на русском языке не изменяется;
изложен в новой редакции текст части первой пункта 245 на казахском языке, текст на русском языке не изменяется;
пункт 249 изложить в следующей редакции:
"249. Сдача сумок с валютными ценностями инкассаторами в банк осуществляется в порядке, установленном в параграфе 5 главы 2 Правил.";
в разделе 8:
заголовок изложить в следующей редакции:
"8. Хранение денег и других ценностей";
заголовок главы 41 исключить;
пункт 301 изложить в следующей редакции:
"301. Хранение в кладовой ценностей документов и предметов, не предусмотренных пунктом 300 настоящей главы, не допускается.";
изложен в новой редакции текст части второй пункта 308 на казахском языке, текст на русском языке не изменяется;
изложен в новой редакции текст пункта 309 на казахском языке, текст на русском языке не изменяется;
изложен в новой редакции текст части первой пункта 319 на казахском языке, текст на русском языке не изменяется;
части первую и вторую пункта 320 изложить в следующей редакции:
"320. Все печати и ключи от кладовой ценностей, пломбиры, клише, именные штампы, а также ключи от индивидуальных средств хранения ценностей кассиров, имеющиеся в банке, регистрируются в журнале регистрации передачи металлических печатей, штампов, клише, пломбиров и ключей от кладовой и несгораемых шкафов, форма которого устанавливается банком.
Выдача и передача печатей и ключей от кладовой ценностей, пломбиров, клише, именных штампов и ключей от индивидуальных средств для хранения ценностей кассиров производится под расписку в журнале регистрации передачи металлических печатей, штампов, клише, пломбиров и ключей от кладовой и несгораемых шкафов, форма которого устанавливается банком.";
в разделе 9:
заголовок изложить в следующей редакции:
"9. Проведение ревизии ценностей";
заголовок главы 42 исключить;
изложен в новой редакции текст части первой пункта 322 на казахском языке, текст на русском языке не изменяется;
часть вторую пункта 326 изложить в следующей редакции:
"В тех случаях, когда одновременно в один прием не могут быть обревизованы все ценности, руководитель ревизии после окончания рабочего дня вместе с должностными лицами, ответственными за сохранность ценностей, производит опечатывание кладовых ценностей и сейфов, которые сдаются под охрану. Печать руководителя ревизии накладывается выше печатей должностных лиц ревизуемого банка.";
изложен в новой редакции текст пункта 330 на казахском языке, текст на русском языке не изменяется;
изложен в новой редакции текст подпункта 3) части четвертой пункта 332 на казахском языке, текст на русском языке не изменяется;
правый верхний угол приложения 1-1 изложить в следующей редакции:
"Приложение 1-1
к Правилам ведения кассовых операций и операций по инкассации банкнот, монет и ценностей в банках и организациях, осуществляющих отдельные виды банковских операций";
правый верхний угол приложения 1-2 изложить в следующей редакции:
"Приложение 1-2
к Правилам ведения кассовых операций и операций по инкассации банкнот, монет и ценностей в банках и организациях, осуществляющих отдельные виды банковских операций";
правый верхний угол приложения 2-1 изложить в следующей редакции:
"Приложение 2-1
к Правилам ведения кассовых операций и операций по инкассации банкнот, монет и ценностей в банках и организациях, осуществляющих отдельные виды банковских операций";
правый верхний угол приложения 3 изложить в следующей редакции:
"Приложение 3
к Правилам ведения кассовых операций и операций по инкассации банкнот, монет и ценностей в банках и организациях, осуществляющих отдельные виды банковских операций";
приложение 4 исключить;
правый верхний угол приложения 5 изложить в следующей редакции:
"Приложение 5
к Правилам ведения кассовых операций и операций по инкассации банкнот, монет и ценностей в банках и организациях, осуществляющих отдельные виды банковских операций";
правый верхний угол приложения 6 изложить в следующей редакции:
"Приложение 6
к Правилам ведения кассовых операций и операций по инкассации банкнот, монет и ценностей в банках и организациях, осуществляющих отдельные виды банковских операций";
правый верхний угол приложения 7 изложить в следующей редакции:
"Приложение 7
к Правилам ведения кассовых операций и операций по инкассации банкнот, монет и ценностей в банках и организациях, осуществляющих отдельные виды банковских операций";
правый верхний угол приложения 8 изложить в следующей редакции:
"Приложение 8
к Правилам ведения кассовых операций и операций по инкассации банкнот, монет и ценностей в банках и организациях, осуществляющих отдельные виды банковских операций";
правый верхний угол приложения 10 изложить в следующей редакции:
"Приложение 10
к Правилам ведения кассовых операций и операций по инкассации банкнот, монет и ценностей в банках и организациях, осуществляющих отдельные виды банковских операций";
правый верхний угол приложения 11 изложить в следующей редакции:
"Приложение 11
к Правилам ведения кассовых операций и операций по инкассации банкнот, монет и ценностей в банках и организациях, осуществляющих отдельные виды банковских операций";
правый верхний угол приложения 12 изложить в следующей редакции:
"Приложение 12
к Правилам ведения кассовых операций и операций по инкассации банкнот, монет и ценностей в банках и организациях, осуществляющих отдельные виды банковских операций";
правый верхний угол приложения 13 изложить в следующей редакции:
"Приложение 13
к Правилам ведения кассовых операций и операций по инкассации банкнот, монет и ценностей в банках и организациях, осуществляющих отдельные виды банковских операций";
правый верхний угол приложения 14 изложить в следующей редакции:
"Приложение 14
к Правилам ведения кассовых операций и операций по инкассации банкнот, монет и ценностей в банках и организациях, осуществляющих отдельные виды банковских операций";
правый верхний угол приложения 15 изложить в следующей редакции:
"Приложение 15
к Правилам ведения кассовых операций и операций по инкассации банкнот, монет и ценностей в банках и организациях, осуществляющих отдельные виды банковских операций";
правый верхний угол приложения 16 изложить в следующей редакции:
"Приложение 16
к Правилам ведения кассовых операций и операций по инкассации банкнот, монет и ценностей в банках и организациях, осуществляющих отдельные виды банковских операций";
правый верхний угол приложения 17 изложить в следующей редакции:
"Приложение 17
к Правилам ведения кассовых операций и операций по инкассации банкнот, монет и ценностей в банках и организациях, осуществляющих отдельные виды банковских операций";
правый верхний угол приложения 18 изложить в следующей редакции:
"Приложение 18
к Правилам ведения кассовых операций и операций по инкассации банкнот, монет и ценностей в банках и организациях, осуществляющих отдельные виды банковских операций";
правый верхний угол приложения 19 изложить в следующей редакции:
"Приложение 19
к Правилам ведения кассовых операций и операций по инкассации банкнот, монет и ценностей в банках и организациях, осуществляющих отдельные виды банковских операций";
правый верхний угол приложения 20 изложить в следующей редакции:
"Приложение 20
к Правилам ведения кассовых операций и операций по инкассации банкнот, монет и ценностей в банках и организациях, осуществляющих отдельные виды банковских операций";
правый верхний угол приложения 21 изложить в следующей редакции:
"Приложение 21
кассовых операций и операций по инкассации банкнот, монет и ценностей в банках и организациях, осуществляющих отдельные виды банковских операций";
правый верхний угол приложения 22 изложить в следующей редакции:
"Приложение 22
к Правилам ведения кассовых операций и операций по инкассации банкнот, монет и ценностей в банках и организациях, осуществляющих отдельные виды банковских операций";
правый верхний угол приложения 23 изложить в следующей редакции:
"Приложение 23
к Правилам ведения кассовых операций и операций по инкассации банкнот, монет и ценностей в банках и организациях, осуществляющих отдельные виды банковских операций";

2. Осы қаулы алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Ұлттық Банк
Төрағасы Г. Марченко

2. Настоящее постановление вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Председатель
Национального Банка
Г. Марченко