Мемлекеттік мекемелер мен қазыналық кәсіпорындардың қызмет салаларының барлығына ортақ мамандардың жекелеген лауазымдарының біліктілік сипаттамаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2012 жылғы 27 қыркүйектегі № 378-ө-м Бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2012 жылы 15 қазанда № 8011 тіркелді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрінің 2016 жылғы 1 қыркүйектегі № 775 бұйрығымен
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрінің 01.09.2016 № 775 (алғаш ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
«Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігінің кейбір мәселелері туралы» Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2004 жылғы 29 қазандағы № 1132 қаулысының 10-тармағының 17-1) тармақшасына сәйкес мемлекеттік мекемелер мен қазыналық кәсіпорындардың қызмет салаларының барлығына ортақ мамандардың біліктілік талаптарын айқындау кезінде бірізділікті қамтамасыз ету мақсатында БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған Мемлекеттік мекемелер мен қазыналық кәсіпорындардың қызмет салаларының барлығына ортақ мамандардың жекелеген лауазымдарының біліктілік сипаттамалары бекітілсін.
2. Еңбек және әлеуметтік әріптестік департаменті (А.Ә. Сарбасов) осы бұйрықты заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;
2) бұйрықтың ресми және мерзімді баспасөз құралдарында ресми жариялануын қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасының Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау вице-министрі Б.Б. Нұрымбетовке жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Министр                                       С. Әбденов
Қазақстан Республикасы
Еңбек және халықты әлеуметтік
қорғау министрінің
2012 жылғы 27 қыркүйектегі
№ 378-ө-м бұйрығымен
бекiтiлген
Мемлекеттiк мекемелер мен қазыналық кәсіпорындардың, қызмет
салаларының барлығына ортақ мамандардың жекелеген
лауазымдарының бiлiктiлiк сипаттамалары
1. Жалпы ережелер
1. Бас бухгалтер, бас инженер, бас технолог, бас энергетик басшылар лауазымдарының бiлiктiлiк сипаттамалары Басшылардың, мамандардың және өзге де қызметкерлер лауазымдарының бiлiктiлiк анықтамалығында белгіленген.
2. Лауазымдық нұсқаулықтарды әзірлеу кезiнде тиiстi лауазымға ңақты ұйымдық-техникалық жағдайда тән жұмыстар тізімін нақтылауға рұқсат етіледі және қызметкерлердің қажетті арнайы даярлығына талаптар бекiтiледi.

Об утверждении квалификационных характеристик отдельных должностей специалистов государственных учреждений и казенных предприятий, общих для всех сфер деятельности
Приказ Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 27 сентября 2012 года № 378-ө-м. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 15 октября 2012 года № 8011. Утратил силу приказом Министра здравоохранения и социального развития Республики Казахстан от 1 сентября 2016 года № 775
Сноска. Утратил силу приказом Министра здравоохранения и социального развития РК от 01.09.2016 № 775 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
В соответствии с п.п. 17-1) п. 10 постановления Правительства Республики Казахстан от 29 октября 2004 года № 1132 «Некоторые вопросы Министерства труда и социальной защиты населения Республики Казахстан» в целях обеспечения единообразия при определении должностных обязанностей и требований к квалификации специалистов государственных учреждений и казенных предприятий, общих для всех сфер деятельности, ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемые Квалификационные характеристики отдельных должностей специалистов государственных учреждений и казенных предприятий, общих для всех сфер деятельности.
2. Департаменту труда и социального партнерства (Сарбасов А. А.) в установленном законодательством порядке, обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) официальное опубликование приказа в официальных и периодических печатных изданиях.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на вице-министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан Нурымбетова Б. Б.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр                                    С. Абденов
Утвержден
приказом Министра труда и
социальной защиты населения
Республики Казахстан
от 27 сентября 2012 года
№ 378-ө-м
Квалификационные характеристики отдельных должностей
специалистов государственных учреждений и казенных
предприятий, общих для всех сфер деятельности
1. Общее положение
1. Квалификационные характеристики должностей руководителей: главного бухгалтера, главного инженера, главного технолога, главного энергетика определены в Квалификационном справочнике должностей руководителей, специалистов и других служащих.
2. При разработке должностных инструкций допускается уточнение перечня работ, которые свойственны соответствующей должности в конкретных организационно-технических условиях, и устанавливаются требования к необходимой специальной подготовке работников.

3. Қызметкерлердің ic жүзiнде атқаратын лауазымдық мiндеттерi мен бiлiктiлiгiн комиссия (бiлiктiлiк, аттестациялық) белгілейді. Бұл ретте жұмыстардың сапалы және тиімді орындалуына аса назар аударылады.
2. Бухгалтер
4. Лауазымдық міндеттері:
мүлікті бухгалтерлік есепке алуды жүргізу, міндеттемелер мен шаруашылық операцияларды (негізгі құралдарды, тауарлы-материалдық құндылықтарды, өндіріске, азық-түлікті іске асыруға шығындарды, шаруашылық-қаржылық қызмет нәтижелерін, жеткізушілер мен тапсырыс берушілер, сондай-ақ қызмет көрсету үшін есептесуді есепке алу), қаржылық тәртіпті сақтайды және ресурстарды орынды пайдаланады, бухгалтерлік есептің тиісті учаскесі бойынша алғашқы құжаттаманы қабылдауды және бақылауды жүзеге асырады және оларды есеп өңдеуіне дайындайды, негізгі қаражатпен, тауарлы-ақшалы құндылықтар және ақшалай қаражатпен байланысты операцияларды бухгалтерлік есеп шотта көрсетеді, азық-түліктің (жұмыстың, қызметтің) өз бағасының есептік калькуляциясын құрастырады, жинақталған шығыстар мен өндірістік емес шығындардың көзін айқындайды, олардың алдын алу бойынша ұсыныстар дайындайды, салықтық және басқа міндетті төлемдерді есептеу және бюджетке аударуды, зейнетақы аударымдары және төлемдерді, заңнамаға сәйкес қаржыларды қызметкерлердің капиталдық салымдарын жалақысын қаржыландыруды есептеу мен аударуды жүргізеді, басшыларды, кредиторларды, инвесторларды, аудиторларды және бухгалтерлік есептілікті есептеудің тиісті бағыты (учаскесі) бойынша қолданушыларды салыстырмалы және анық бухгалтерлік ақпаратпен қамтамасыз етеді, есептеулердің жұмыс жоспарын (бюджеттік бағдарламаларды қаржыландыру жоспары), үлгілік нысандар көзделмеген, шаруашылық операцияларды ресімдеу үшін қолданылатын алғашқы құжаттардың нысандарын, сондай-ақ ішкі бухгалтерлік есептілікке арналған құжаттардың нысанын әзірлейді, бухгалтерлік ақпараттарды есепке алуды жүргізу және өңдеу технологияларының негізгі қабылдаулары мен әдістерінің мазмұнын айқындауға қатысады, ішкі шаруашылық резервтерін айқындау, құжат айналымын жетілдіру бойынша үнемдеу тәртібі мен іс-шараларды жүзеге асыру мақсатында аталған бухгалтерлік есеп пен есептілік бойынша ұйымның шаруашылық-қаржылық қызметіне экономикалық талдау жүргізуге, есептеу техникасының заманауи құралдарын қолдану негізінде бухгалтерлік есептің прогрессивті нысандары мен әдістерін әзірлеу мен енгізуге, ақша қаражаты мен тауарлық-материалдық құндылықтарды мүкәммәлдауды жүргізуге қатысу, есептілік құру үшін бухгалтерлік есептің тиісті учаскесі бойынша мәліметтер дайындайды, бухгалтерлік есептіліктің бұзылмауын бақылайды, мұрағатқа жіберу үшін оларды белгіленген тәртіпке сәйкес ресімдейді, бухгалтерлік ақпараттар дерекқорын қалыптастыру, енгізу және сақтау бойынша жұмыстарды орындайды, деректерді өңдеу кезінде қолданылатын анықтамалық және нормативтік ақпаратқа өзгерістер енгізеді, міндеттердің немесе олардың есептеу техникалары арқылы шешілетін жеке сатыларының экономикалық ізге түсірілуін қалыптастыруға қатысады, экономикалық ақпараттарды өңдеудің экономикалық негізделген жүйесін құруға мүмкіндік беретін дайын жобалар, алгоритмдер, қолданбалы бағдарламалар пакеттерін қолдану мүмкіндіктерін айқындайды.

3. Соответствие фактически выполняемых должностных обязанностей и квалификации работников требованиям должностных характеристик определяется комиссией (квалификационной, аттестационной). При этом особое внимание уделяется качественному и эффективному выполнению работ.
2. Бухгалтер
4. Должности обязанности:
выполняет работу по ведению бухгалтерского учета имущества, обязательств и хозяйственных операций (учет основных средств, товарно-материальных ценностей, затрат на производство, реализации продукции, результатов хозяйственно-финансовой деятельности, расчеты с поставщиками и заказчиками, а также за предоставленные услуги), соблюдает финансовую дисциплину и рациональное использование ресурсов, осуществляет прием и контроль первичной документации по соответствующим участкам бухгалтерского учета и подготавливает их к счетной обработке, отражает на счетах бухгалтерского учета операции, связанные с движением основных средств, товарно-материальных ценностей и денежных средств, составляет отчетные калькуляции себестоимости продукции (работ, услуг), выявляет источники образования потерь и непроизводительных затрат, подготавливает предложения по их предупреждению, производит начисление и перечисление налоговых и других обязательных платежей в бюджет, пенсионных отчислений и других выплат в соответствии с законодательством, средств на финансирование капитальных вложений, заработной платы работников, обеспечивает руководителей, кредиторов, инвесторов, аудиторов и других пользователей бухгалтерской отчетности сопоставимой и достоверной бухгалтерской информацией по соответствующим направлениям (участкам) учета, разрабатывает рабочий план счетов (план финансирования бюджетных программ), формы первичных документов, применяемые для оформления хозяйственных операций, по которым не предусмотрены типовые формы, а также формы документов для внутренней бухгалтерской отчетности, участвует в определении содержания основных приемов и методов ведения учета и технологии обработки бухгалтерской информации, участвует в проведении экономического анализа хозяйственно-финансовой деятельности организации по данным бухгалтерского учета и отчетности в целях выявления внутри хозяйственных резервов, осуществления режима экономии и мероприятий по совершенствованию документооборота, в разработке и внедрении прогрессивных форм и методов бухгалтерского учета на основе применения современных средств вычислительной техники, в проведении инвентаризаций денежных средств и товарно-материальных ценностей, подготавливает данные по соответствующим участкам бухгалтерского учета для составления отчетности, следит за сохранностью бухгалтерских документов, оформляет их в соответствии с установленным порядком для передачи в архив, выполняет работы по формированию, ведению и хранению базы данных бухгалтерской информации, вносит изменения в справочную и нормативную информацию, используемую при обработке данных, участвует в формулировании экономической постановки задач либо отдельных их этапов, решаемых с помощью вычислительной техники, определяет возможность использования готовых проектов, алгоритмов, пакетов прикладных программ, позволяющих создавать экономически обоснованные системы обработки экономической информации.

5. Білуге тиіс:
мүлікті, міндеттемелер мен шаруашылық операцияларды және есептілікті құруды бухгалтерлік есепке алуды ұйымдастыру бойынша Қазақстан Республикасының заңнамалық және басқа да нормативтік құқықтық актілерін, әдістемелік материалдарды, ұйымдағы бухгалтерлік есептің нысандары мен әдістерін, шоттардың жоспары мен хат-хабарын, бухгалтерлік есептің учаскесі бойынша құжат айналымын ұйымдастыруды, құжатқа тән ресімдеу және негізгі қаражат, тауарлық-материалдық құндылықтар мен ақшалай қаражаттың қозғалысымен байланысты операцияның бухгалтерлік есебінің шоттардан көрінуін, ұйымның шаруашылық-қаржылық қызметін экономикалық талдау әдістерін, есептеу техникасын пайдалану қағидасын, экономиканы, еңбекті және басқаруды ұйымдастыруды, шаруашылық жүргізудің әдістерін, Қазақстан Республикасының еңбек туралы заңнамасының негіздерін, еңбекті қорғау қағидалары мен нормаларын.
6. Біліктілікке қойылатын талаптар:
1) Біліктілігі жоғары дәрежелі маман:
жоғары санатты: тиісті мамандық бойынша жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейінгі) білім немесе бірінші санатты бухгалтер лауазымында 3 жылдан кем емес еңбек стажы немесе мамандығы бойынша 5 жылдан кем емес жұмыс стажы;
бірінші санатты: тиісті мамандық бойынша жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейінгі) білім немесе екінші санатты бухгалтер лауазымында 3 жылдан кем емес еңбек стажы немесе мамандығы бойынша 4 жылдан кем емес жұмыс стажы;
екінші санатты: тиісті мамандық бойынша жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейінгі) білім немесе бухгалтер лауазымында 1 жылдан кем емес еңбек стажы немесе мамандығы бойынша 3 жылдан кем емес жұмыс стажы;
санатсыз: жұмыс стажына талаптар қоймай, тиісті мамандық бойынша жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейінгі) білім немесе жоғары білім, белгіленген бағдарлама бойынша арнайы дайындық және есептеу және бақылау бойынша 3 жылдан кем емес жұмыс стажы.
2) Біліктілігі орта дәрежелі маман:
жоғарғы санатты: тиісті мамандық (біліктілік) бойынша техникалық және кәсіптік (арнайы орта, кәсіптік орта) білім және бірінші санатты бухгалтер лауазымында 3 жылдан кем емес еңбек стажы немесе мамандығы бойынша 5 жылдан кем емес жұмыс стажы;
бірінші санатты: тиісті мамандық (біліктілік) бойынша техникалық немесе кәсіптік (арнайы орта, кәсіптік орта) білім және екінші санатты бухгалтер лауазымында 2 жылдан кем емес еңбек стажы немесе мамандығы бойынша 4 жылдан кем емес жұмыс стажы;
екінші санатты: тиісті мамандық (біліктілік) бойынша техникалық және кәсіптік (арнайы орта, кәсіптік орта) білім және бухгалтер лауазымында 1 жылдан кем емес еңбек стажы немесе мамандығы бойынша 3 жылдан кем емес жұмыс стажы;
санатсыз: жұмыс стажына талаптар қоймай, тиісті мамандық (біліктілік) бойынша техникалық және кәсіптік (арнайы орта, кәсіптік орта) білім немесе белгіленген бағдарлама бойынша арнайы дайындық және есептеу және бақылау бойынша 3 жылдан кем емес жұмыс стажы.

5. Должен знать: законодательные и иные нормативные правовые акты Республики Казахстан, методические материалы по организации бухгалтерского учета имущества, обязательств и хозяйственных операций и составлению отчетности, формы и методы бухгалтерского учета в организации, план и корреспонденцию счетов, организацию документооборота по участкам бухгалтерского учета, порядок документального оформления и отражения на счетах бухгалтерского учета операций, связанных с движением основных средств, товарно-материальных ценностей и денежных средств, методы экономического анализа хозяйственно-финансовой деятельности организации, правила эксплуатации вычислительной техники, экономику, организацию труда и управления, методы хозяйствования, основы законодательства о труде Республики Казахстан, правила и нормы охраны труда.
6. Требования к квалификации:
1) Специалист высшего уровня квалификации:
высшей категории: высшее (или послевузовское) образование по соответствующей специальности и стаж работы в должности бухгалтера первой категории не менее 3 лет или стаж работы по специальности не менее 5 лет;
первой категории: высшее (или послевузовское) образование по соответствующей специальности и стаж работы в должности бухгалтера второй категории не менее 2 лет или стаж работы по специальности не менее 4 лет;
второй категории: высшее (или послевузовское) образование по соответствующей специальности и стаж работы в должности бухгалтера не менее 1 года или стаж работы по специальности не менее 3 лет;
без категории: высшее (или послевузовское) образование по соответствующей специальности, без предъявления требований к стажу работы или высшее образование, специальная подготовка по установленной программе и стаж работы по учету и контролю не менее 3 лет.
2) Специалист среднего уровня квалификации:
высшей категории: Среднее техническое и профессиональное (среднее специальное, среднее профессиональное) образование по соответствующей специальности (квалификации) и стаж работы в должности бухгалтера первой категории не менее 3 лет или стаж работы по специальности не менее 5 лет;
первой категории: Среднее техническое и профессиональное (среднее специальное, среднее профессиональное) образование по соответствующей специальности (квалификации) и стаж работы в должности бухгалтера второй категории не менее 2 лет или стаж работы по специальности не менее 4 лет;
второй категории: Среднее техническое и профессиональное (среднее специальное, среднее профессиональное) образование по соответствующей специальности (квалификации) и стаж работы в должности бухгалтера не менее 1 года или стаж работы по специальности не менее 3 лет;
без категории: Среднее техническое и профессиональное (среднее специальное, среднее профессиональное) образование по соответствующей специальности (квалификации), без предъявления требований к стажу работы или специальная подготовка по установленной программе и стаж работы по учету и контролю не менее 3 лет.

3. Барлық мамандықтардың инженері
7. Лауазымдық міндеттері:
есептеу техникасын, коммуникацияны және байланысты қолдану арқылы жобалау, құрылыс, ақпараттық қызмет көрсету, өндірісті, еңбекті және басқаруды ұйымдастыру, метрологиялық қамтамасыз ету, техникалық бақылау саласындағы жұмыстарды орындайды, әдістемелік және басқа құжаттарды, техникалық құжаттаманы, сондай-ақ әзірленген жобалар мен бағдарламаларды жүзеге асыру бойынша ұсыныстар мен іс-шараларды әзірлейді, техникалық-экономикалық талдау жүргізеді, қабылданған және іске асырылған шешімді кешенді дәлелдейді, жұмыстың (қызметтің) орындалу топтамасын қысқарту мүмкіндіктерін іздестіреді, олардың орындалу процесін дайындауға, ұйымның бөлімшелерін қажетті техникалық деректермен, құжаттармен, материалдармен, жабдықтармен қамтамасыз етуге жәрдемдеседі, зерттеу, ұйымның (ұйымның бөлімшелері) жобалары мен бағдарламаларын әзірлеу бойынша жұмыстарға, жабдықты сынау және оны пайдалануға енгізумен байланысты іс-шаралар өткізуге, сондай-ақ техникалық құралдарды, жүйелерді, процесстерді, жабдықтарды және материалдарды стандарттау бойынша жұмыстарды орындауға, техникалық құжаттаманы қарауға және атқарылған жұмыс мәселесі бойынша жасалған қажетті шолуларды, пікірлерді дайындауға қатысады, ақпаратты, техникалық деректерді, көрсеткіштерді және жұмыстың нәтижелерін зерттейді және талдайды, оларды жинақтайды және жүйелейді, заманауи электрондық-есептеу техникасын пайдалана отырып, қажетті есептеулерді жүргізеді, жұмыс кестелерін, тапсырыстарды, өтінімдерді, нұсқаулықтарды, түсіндірме жазбаларды, карталарды, схемаларды, басқа техникалық құжаттамаларды, сондай-ақ бекітілген нысан және нақты мерзім бойынша белгіленген есептілікті құрастырады, жобалар мен бағдарламаларды, жоспарлар мен шарттарды іске асыру кезінде әдістемелік және практикалық көмек көрсетеді, техникалық құжаттаманың сараптамасын, жабдықтың жағдайы мен оны пайдалануды қадағалау мен бақылауды жүзеге асырады, қолданыстағы нормалардың, қағидалардың және стандарттардың белгіленген талаптарын сақтауды қадағалайды, қызметкерлердің ғылыми-техникалық білімін арттыру бойынша жұмысты ұйымдастырады, шығармашылық бастамашылықтың, ұтқырлықтың, өнертабыстықтың дамуына, отандық және шетелдік ғылымды, техниканы енгізуге, ұйымның тиімді жұмысын қамтамасыз ететін озық тәжірибені пайдалануға мүмкіндік туғызады.
8. Білуге тиіс:
орындалатын жұмыстардың мәселесі бойынша Қазақстан Республикасының заңнамалық және басқа да нормативтік актілерін және басқа материалдарды, техникалық даму перспективасын және ұйымның (ұйымның бөлімшелерінің) қызметінің ерекшеліктерін, жұмыс қағидаттарын, техникалық сипаттамаларын, әзірленген және пайдаланылатын техникалық құралдардың, материалдардың конструктивті ерекшеліктерін, олардың өзіне тән қасиетін, есептеу техникасының, коммуникацияның және байланыстың заманауи құралдарын, зерттеу әдістерін, жұмысты орындау қағидалары мен шарттарын, техникалық құжаттамаға, материалдарға, бұйымдарға қойылатын негізгі талаптарды, техникалық құжаттамаларды құрастыру және ресімдеу бойынша қолданыстағы стандарттарды, техникалық жағдайды, ереже мен нұсқаулықты, техникалық есептеулер жүргізу және зерттеулер мен әзірлемелердің экономикалық тиімділігін айқындау әдістерін, тиісті қызмет саласындағы ғылым мен техниканың, отандық және шетелдік озық тәжірибені, экономиканың, еңбекті ұйымдастыру мен басқарудың негіздерін, Қазақстан Республикасының еңбек туралы заңнамасының негіздерін, еңбекті қорғаудың қағидалары мен нормаларын.

3. Инженер всех специальностей
7. Должности обязанности:
выполняет с использованием средств вычислительной техники, коммуникаций и связи работы в области научно-технической деятельности по проектированию, строительству, информационному обслуживанию, организации производства, труда и управления, метрологическому обеспечению, техническому контролю, разрабатывает методические и другие документы, техническую документацию, а также предложения и мероприятия по осуществлению разработанных проектов и программ, проводит технико-экономический анализ, комплексно обосновывает принимаемые и реализуемые решения, изыскивает возможности сокращения цикла выполнения работ (услуг), содействует подготовке процесса их выполнения, обеспечению подразделений организации необходимыми техническими данными, документами, материалами, оборудованием, участвует в работах по исследованию, разработке проектов и программ организации (подразделений организации), в проведении мероприятий, связанных с испытаниями оборудования и внедрением его в эксплуатацию, а также выполнении работ по стандартизации технических средств, систем, процессов, оборудования и материалов, в рассмотрении технической документации и подготовке необходимых обзоров, отзывов, заключений по вопросам выполняемой работы, изучает и анализирует информацию, технические данные, показатели и результаты работы, обобщает и систематизирует их, проводит необходимые расчеты, используя современную электронно-вычислительную технику, составляет графики работ, заказы, заявки, инструкции, пояснительные записки, карты, схемы, другую техническую документацию, а также установленную отчетность по утвержденным формам и в определенные сроки, оказывает методическую и практическую помощь при реализации проектов и программ, планов и договоров, осуществляет экспертизу технической документации, надзор и контроль над состоянием и эксплуатацией оборудования, следит за соблюдением установленных требований, действующих норм, правил и стандартов, организует работу по повышению научно-технических знаний работников, способствует развитию творческой инициативы, рационализации, изобретательства, внедрению достижений отечественной и зарубежной науки, техники, использованию передового опыта, обеспечивающих эффективную работу организации.
8. Должен знать:
законодательные и иные нормативные правовые акты Республики Казахстан, методические и другие материалы по вопросам выполняемой работы, перспективы технического развития и особенности деятельности организации (подразделений организации), принципы работы, технические характеристики, конструктивные особенности разрабатываемых и используемых технических средств, материалов и их свойства, современные средства вычислительной техники, коммуникаций и связи, методы исследования, правила и условия выполнения работ, основные требования, предъявляемые к технической документации, материалам, изделиям, действующие стандарты, технические условия, положения и инструкции по составлению и оформлению технической документации, методы проведения технических расчетов и определения экономической эффективности исследований и разработок, достижения науки и техники, передовой отечественный и зарубежный опыт в соответствующей области деятельности, основы экономики, организации труда и управления, основы законодательства о труде Республики Казахстан, правила и нормы охраны труда.

9. Біліктілікке қойылатын талаптар:
1) Біліктілігі жоғары дәрежелі маман:
жоғары санатты: тиісті мамандық бойынша жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейінгі) білім және бірінші санатты инженер лауазымында 3 жылдан кем емес еңбек стажы немесе мамандығы бойынша 5 жылдан кем емес жұмыс стажы;
бірінші санатты: тиісті мамандық бойынша жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейінгі) білім және екінші санатты инженер лауазымында 2 жылдан кем емес еңбек стажы немесе мамандығы бойынша 4 жылдан кем емес жұмыс стажы;
екінші санатты: тиісті мамандық бойынша жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейінгі) білім және инженер лауазымында 1 жылдан кем емес еңбек стажы немесе мамандығы бойынша 3 жылдан кем емес жұмыс стажы;
санатсыз: жұмыс стажына талаптар қоймай, тиісті мамандық бойынша жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейінгі) білім.
2) Біліктілігі орта дәрежелі маман:
жоғарғы санатты: тиісті мамандық (біліктілік) бойынша техникалық және кәсіптік (арнайы орта, кәсіптік орта) білім және бірінші санатты инженерлік-техникалық лауазымдарда 3 жылдан кем емес еңбек стажы немесе мамандығы бойынша 5 жылдан кем емес жұмыс стажы;
бірінші санатты: тиісті мамандық (біліктілік) бойынша техникалық немесе кәсіптік (арнайы орта, кәсіптік орта) білім және екінші санатты инженерлік-техникалық лауазымдарда 2 жылдан кем емес еңбек стажы немесе мамандығы бойынша 4 жылдан кем емес жұмыс стажы;
екінші санатты: тиісті мамандық (біліктілік) бойынша техникалық және кәсіптік (арнайы орта, кәсіптік орта) білім және инженерлік-техникалық лауазымдарында 1 жылдан кем емес еңбек стажы немесе мамандығы бойынша 3 жылдан кем емес жұмыс стажы;
санатсыз: жұмыс стажына талаптар қоймай, тиісті мамандық (біліктілік) бойынша техникалық және кәсіптік (арнайы орта, кәсіптік орта) білім.
4. Кадр жөніндегі инспектор
10. Лауазымдық міндеттері:
бастапқы есеп құжаттамасының біріздендірілген нысандарына сәйкес ұйымның, оның бөлімшелерінің жеке құрамын есептеуді жүргізеді, еңбек туралы заңнамаға, ережеге және ұйым басшысының бұйрығына сәйкес қызметкерлерді қабылдауды, ауыстыруды және жұмыстан шығаруды, сондай-ақ кадр жөніндегі басқа белгіленген құжаттаманы ресімдейді, қызметкерлердің жеке істерін қалыптастырады және жүргізеді, оларға еңбек қызметімен байланысты өзгерістер енгізеді, біліктілік, аттестациялық, конкурстық комиссияға және қызметкерлерді көтермелеуге және марапаттауға ұсынуға қажетті материалдарды дайындайды, еңбек кітапшаларын толтырады, есептейді және сақтайды, қызметкердің еңбек жолы туралы анықтама береді, қызмет етушілердің еңбек кітапшаларына және басқа да құжаттарына жазбалар жүргізеді, ұйымның персонал жөніндегі деректер банкіне қызметкерлердің сандық, сапалық құрамы және олардың қозғалысы туралы ақпаратты енгізеді, оның уақтылы жаңартылуы мен толтырылуын қадағалайды, қызметкерлерге еңбек демалысын беру есебін жүргізеді, кезекті еңбек демалысы кестелерін құру мен оны сақтауды бақылауды жүзеге асырады, кадрлардың тұрақтамауының себептерін зерттейді, оны төмендету бойынша іс-шаралар әзірлеуге қатысады, ағымдағы сақтаудың белгіленген мерзімдерінің өтуіне байланысты мұрағатқа сақтауға беруге құжаттарды дайындайды, белгіленген есептілікті құрастырады.

9. Требования к квалификации:
1) Специалист высшего уровня квалификации:
высшей категории: высшее (или послевузовское) образование по соответствующей специальности и стаж работы в должности инженера первой категории не менее 3 лет или стаж работы по специальности не менее 5 лет;
первой категории: высшее (или послевузовское) образование по соответствующей специальности и стаж работы в должности инженера второй категории не менее 2 лет или стаж работы по специальности не менее 4 лет;
второй категории: высшее (или послевузовское) образование по соответствующей специальности и стаж работы в должности инженера не менее 1 года или стаж работы по специальности не менее 3 лет;
без категории: высшее (или послевузовское) образование по соответствующей специальности, без предъявления требований к стажу работы.
2) Специалист среднего уровня квалификации:
высшей категории: среднее техническое и профессиональное (среднее специальное, среднее профессиональное) образование по соответствующей специальности (квалификации) и стаж работы инженерно-технических должностях первой категории не менее 3 лет или стаж работы по специальности не менее 5 лет;
первой категории: среднее техническое и профессиональное (среднее специальное, среднее профессиональное) образование по соответствующей специальности (квалификации) и стаж работы инженерно-технических должностях второй категории не менее 2 лет или стаж работы по специальности не менее 4 лет;
второй категории: среднее техническое и профессиональное (среднее специальное, среднее профессиональное) образование по соответствующей специальности (квалификации) и стаж работы инженерно-технических должностях не менее 1 года или стаж работы по специальности не менее 3 лет;
без категории: среднее техническое и профессиональное (среднее специальное, среднее профессиональное) образование по соответствующей специальности (квалификации), без предъявления требований к стажу работы.
4. Инспектор по кадрам
10. Должности обязанности:
ведет учет личного состава организации, ее подразделений в соответствии с унифицированными формами первичной учетной документации, оформляет прием, перевод и увольнение работников в соответствии с законодательством о труде, положениями и приказами руководителя организации, а также другую установленную документацию по кадрам, формирует и ведет личные дела работников, вносит в них изменения, связанные с трудовой деятельностью, подготавливает необходимые материалы для квалификационных, аттестационных, конкурсных комиссий и представления работников к поощрениям и награждениям, заполняет, учитывает и хранит трудовые книжки и иные документы, выдает справки о трудовой деятельности работников, производит записи в трудовых книжках и иных документах работающих, вносит информацию о количественном, качественном составе работников и их движении в банк данных о персонале организации, следит за его своевременным обновлением и пополнением, ведет учет предоставления отпусков работникам, осуществляет контроль над составлением и соблюдением графиков очередных отпусков, изучает причины текучести кадров, участвует в разработке мероприятий по ее снижению, подготавливает документы по истечении установленных сроков текущего хранения к сдаче на хранение в архив, составляет установленную отчетность.

11. Білуге тиіс:
персонал қозғалысы мен есептеу бойынша құжаттаманы жүргізу бойынша Қазақстан Республикасының заңнамалық және басқа да нормативтік құқықтық актілерін, әдістемелік материалдарды, Қазақстан Республикасының еңбек және зейнетақы заңнамаларын, ұйымның құрылымы мен штаттарын, ұйымның қызметкерлерінің еңбек кітапшалары мен жеке істерін ресімдеу, жүргізу және сақтау тәртібін, жұмысшылар кәсіптерінің және қызметшілер лауазымдарының атауларын беру тәртібін, қызметкерлерге зейнетақы ресімдеуді, кадрлар қозғалысын есепке алу және белгіленген есептілікті құру тәртібін, ұйымның персонал жөніндегі деректер банкін жүргізу тәртібін, іс-қағаздар негіздерін, Қазақстан Республикасының еңбек туралы заңнамасының негіздерін, еңбекті қорғау қағидалары мен нормаларын.
12. Біліктілікке қойылатын талаптар:
Біліктілігі орта дәрежелі маман:
жоғарғы санатты: тиісті мамандық (біліктілік) бойынша техникалық және кәсіптік (арнайы орта, кәсіптік орта) білім және бірінші санатты инспектор лауазымында 3 жылдан кем емес еңбек стажы немесе мамандығы бойынша 5 жылдан кем емес жұмыс стажы;
бірінші санатты: тиісті мамандық (біліктілік) бойынша техникалық немесе кәсіптік (арнайы орта, кәсіптік орта) білім және екінші санатты инспектор лауазымында 2 жылдан кем емес еңбек стажы немесе мамандығы бойынша 4 жылдан кем емес жұмыс стажы;
екінші санатты: тиісті мамандық (біліктілік) бойынша техникалық және кәсіптік (арнайы орта, кәсіптік орта) білім және инспектор лауазымында 1 жылдан кем емес еңбек стажы немесе мамандығы бойынша 3 жылдан кем емес жұмыс стажы;
санатсыз: жұмыс стажына талаптар қоймай, тиісті мамандық (біліктілік) бойынша орта техникалық және кәсіптік (арнайы орта, кәсіптік орта) білім.
5. Зертханашы (білім беру және денсаулық сақтау ұйымдарының зертханашыларынан басқа)
13. Лауазымдық міндеттері:
зерттеу және әзірлеме жүргізген кезде зертханалық талдаулар, сынақтар, өлшемдер және жұмыстың басқа түрлерін орындайды, жұмыстың бекітілген бағдарламасына сәйкес зерттеу процесінде материалдарды жинау және өңдеуге қатысады, зертхана жабдықтарының жағдайын қадағалайды, оны жөндеуді жүзеге асырады, жабдықтарды (аспаптарды, аппаратураларды) тәжірибе жасауға дайындайды, әзірленген нұсқаулықтар мен басқа техникалық құжаттамаға сәйкес оны тексеру мен қарапайым ретке келтіруді жүзеге асырады, бақылау жүргізеді, аспап көрсеткішін жазып алады, жұмыс журналдарын жүргізеді, құрылымдық бөлімше қызметкерлерін жұмысқа қажетті жабдықтармен, материалдармен, реактивтермен қамтамсыз етеді, әдістемелік құжаттарға сәйкес талдау, сынау, өлшем нәтижелерін өңдейді, жүйелейді, оларды есепке алады, белгіленген тапсырмаға сәйкес әдеби, рефераттық және ақпараттық шығарылым, нормативтік–техникалық құжаттама көздерінен мәліметтер жинақтайды, өткізілген зерттеулер мен тәжірибелерге байланысты әртүрлі есептеу және графикалық жұмыстарды орындайды, орындалған жұмыстар бойынша техникалық құжаттаманы құрастыру мен ресімдеуге қатысады.

11. Должен знать:
законодательные и иные нормативные правовые акты Республики Казахстан, методические материалы по ведению документации по учету и движению персонала, трудовое и пенсионное законодательство Республики Казахстан, структуру и штаты организации, порядок оформления, ведения и хранения трудовых книжек и личных дел работников организации, порядок присвоения наименований профессий рабочих и должностей служащих, оформления пенсий работникам, порядок учета движения кадров и составления установленной отчетности, порядок ведения банка данных о персонале организации, основы делопроизводства, основы законодательства о труде Республики Казахстан, правила и нормы охраны труда.
12. Требования к квалификации:
Специалист среднего уровня квалификации:
высшей категории: среднее техническое и профессиональное (среднее специальное, среднее профессиональное) образование по соответствующей специальности (квалификации) и стаж работы в должности инспектора первой категории не менее 3 лет или стаж работы по специальности не менее 5 лет;
первой категории: среднее техническое и профессиональное (среднее специальное, среднее профессиональное) образование по соответствующей специальности (квалификации) и стаж работы в должности инспектора второй категории не менее 2 лет или стаж работы по специальности не менее 4 лет;
второй категории: среднее техническое и профессиональное (среднее специальное, среднее профессиональное) образование по соответствующей специальности (квалификации) и стаж работы в должности инспектора не менее 1 года или стаж работы по специальности не менее 3 лет;
без категории: среднее техническое и профессиональное (среднее специальное, среднее профессиональное) образование по соответствующей специальности (квалификации), без предъявления требований к стажу работы.
5. Лаборант (кроме лаборантов организаций образования и
здравоохранения)
13. Должности обязанности:
выполняет лабораторные анализы, испытания, измерения и другие виды работ при проведении исследований и разработок, принимает участие в сборе и обработке материалов в процессе исследований в соответствии с утвержденной программой работы, следит за исправным состоянием лабораторного оборудования, осуществляет его наладку, подготавливает оборудование (приборы, аппаратуру) к проведению экспериментов, осуществляет его проверку и простую регулировку согласно разработанным инструкциям и другой технической документации, участвует в выполнении экспериментов, осуществляет необходимые подготовительные и вспомогательные операции, проводит наблюдения, снимает показания приборов, ведет рабочие журналы, обеспечивает сотрудников подразделения необходимыми для работы оборудованием, материалами, реактивами и др, обрабатывает, систематизирует и оформляет в соответствии с методическими документами результаты анализов, испытаний, измерений, ведет их учет, производит выборку данных из литературных источников, реферативных и информационных изданий, нормативно-технической документации в соответствии с установленным заданием, выполняет различные вычислительные и графические работы, связанные с проводимыми исследованиями и экспериментами, принимает участие в составлении и оформлении технической документации по выполненным работам.

14. Білуге тиіс:
жұмыс тақырыбына қатысты басшылық, нормативтік және анықтамалық материалдарды, талдаулар, сынаулар мен зерттеудің басқа түрлерін жүргізу әдістерін, қолданыстағы стандарттарды және әзірленетін техникалық құжаттамаға техникалық жағдайды, оны ресімдеу тәртібін, зертхана жабдығын, бақылау-өлшеу аппаратурасын және оны пайдалану ережесін, техникалық есептеулерді, есептеу және графикалық жұмыстарды орындау әдістері мен құралдарын, экономика негіздерін, еңбекті және өндірісті ұйымдастыруды, есептеу техникасын пайдалану қағидасын, Қазақстан Республикасының еңбек туралы заңнамасының негіздерін, ішкі еңбек тәртібінің қағидаларын, еңбекті қорғаудың қағидалары мен нормаларын.
15. Біліктілікке қойылатын талаптар:
1) Біліктілігі жоғары дәрежелі маман:
жоғары санатты: тиісті мамандық бойынша жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейінгі) білім және бірінші санатты зертханашы лауазымында 3 жылдан кем емес еңбек стажы немесе мамандығы бойынша 5 жылдан кем емес жұмыс стажы;
бірінші санатты: тиісті мамандық бойынша жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейінгі) білім және екінші санатты зертханашы лауазымында 2 жылдан кем емес еңбек стажы немесе мамандығы бойынша 4 жылдан кем емес жұмыс стажы;
екінші санатты: тиісті мамандық бойынша жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейінгі) білім және зертханашы лауазымында 1 жылдан кем емес еңбек стажы немесе мамандығы бойынша 3 жылдан кем емес жұмыс стажы;
санатсыз: жұмыс стажына талаптар қоймай, тиісті мамандық бойынша жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейінгі) білім.
2) Біліктілігі орта дәрежелі маман:
жоғарғы санатты: тиісті мамандық (біліктілік) бойынша техникалық және кәсіптік (арнайы орта, кәсіптік орта) білім және бірінші санатты зертханашы лауазымында 3 жылдан кем емес еңбек стажы немесе мамандығы бойынша 5 жылдан кем емес жұмыс стажы;
бірінші санатты: тиісті мамандық (біліктілік) бойынша техникалық немесе кәсіптік (арнайы орта, кәсіптік орта) білім және екінші санатты зертханашы лауазымында 2 жылдан кем емес еңбек стажы немесе мамандығы бойынша 4 жылдан кем емес жұмыс стажы;
екінші санатты: тиісті мамандық (біліктілік) бойынша техникалық және кәсіптік (арнайы орта, кәсіптік орта) білім және зертханашы лауазымында 1 жылдан кем емес еңбек стажы немесе мамандығы бойынша 3 жылдан кем емес жұмыс стажы;
санатсыз: жұмыс стажына талаптар қоймай, тиісті мамандық (біліктілік) бойынша техникалық және кәсіптік (арнайы орта, кәсіптік орта) білім.

14. Должен знать:
руководящие, нормативные и справочные материалы, касающиеся тематики работы, методы проведения анализов, испытаний и других видов исследований, действующие стандарты и технические условия на разрабатываемую техническую документацию, порядок ее оформления, лабораторное оборудование, контрольно-измерительную аппаратуру и правила ее эксплуатации, методы и средства выполнения технических расчетов, вычислительных и графических работ, основы экономики, организации труда и производства, правила эксплуатации вычислительной техники, основы законодательства о труде Республики Казахстан, правила внутреннего трудового распорядка, правила и нормы охраны труда.
15. Требования к квалификации:
1) Специалист высшего уровня квалификации:
высшей категории: высшее (или послевузовское) образование по соответствующей специальности и стаж работы в должности лаборанта первой категории не менее 3 лет или стаж работы по специальности не менее 5 лет;
первой категории: высшее (или послевузовское) образование по соответствующей специальности и стаж работы в должности лаборанта второй категории не менее 2 лет или стаж работы по специальности не менее 4 лет;
второй категории: высшее (или послевузовское) образование по соответствующей специальности и стаж работы в должности лаборанта не менее 1 года или стаж работы по специальности не менее 3 лет;
без категории: высшее (или послевузовское) образование по соответствующей специальности, без предъявления требований к стажу работы.
2) Специалист среднего уровня квалификации:
высшей категории: среднее техническое и профессиональное (среднее специальное, среднее профессиональное) образование по соответствующей специальности (квалификации) и стаж работы в должности лаборанта первой категории не менее 3 лет или стаж работы по специальности не менее 5 лет;
первой категории: среднее техническое и профессиональное (среднее специальное, среднее профессиональное) образование по соответствующей специальности (квалификации) и стаж работы в должности лаборанта второй категории не менее 2 лет или стаж работы по специальности не менее 4 лет;
второй категории: среднее техническое и профессиональное (среднее специальное, среднее профессиональное) образование по соответствующей специальности (квалификации) и стаж работы в должности лаборанта не менее 1 года или стаж работы по специальности не менее 3 лет;
без категории: среднее техническое и профессиональное (среднее специальное, среднее профессиональное) образование по соответствующей специальности (квалификации), без предъявления требований к стажу работы.

6. Механик
16. Лауазымдық міндеттері:
жабдықтаудың барлық түрлеріне апатсыз және сенімді жұмысты, олардың дұрыс пайдаланылуын, уақтылы сапалы жөндеу және техникалық қызмет көрсетуді, оны жаңғырту және жабдықты үнемді жөндеу қызметін көрсетуді көтеру бойынша жұмыс жүргізуді қамтамасыз етеді, ғимарат және цех құрылысын механикалық жабдықтауда қорғаныс құрылғыларының жағдайы мен оны жөндеуге техникалық қадағалауды жүзеге асырады, жабдықтарды байқау, тексеру және жөндеудің, күнтізбелік жоспарларын (кестелер), күрделі жөндеулерді орталықтандыра отырып орындауға, жоспарлы-алдын алу және ағымдағы жөндеу үшін қажетті материалдар, қосымша бөлшектер, құралдар алуға өтінімді, жабдыққа төлқұжаттар құрастыру, қосымша бөлшектер мен басқа да техникалық құжаттаманы егжей-тегжейлі тексеруге дайындықты ұйымдастырады, жаңа жабдықты қабылдау және орнатуға, жұмыс орындарын аттестациялау және рационалдандыруға, тиімділігі аз жабдықты жандандыру және жоғары өнімді жабдықтармен ауыстыру бойынша жұмыс жүргізуге, қолмен істелетін ауыр және көп еңбекті қажет ететін жұмыстарды механизмдеу құралдарын енгізуге қатысады, жабдықтың барлық түрлерін есепке алуды, сондай-ақ есептен шығару үшін амортизациялық мерзімі біткен және ескірген жабдықтардың құжаттарын дайындауды ұйымдастырады, олардың уақытынан бұрын тозу себептерін айқындау үшін жабдықтардың, жеке бөлшектерінің және тораптардың жұмыс жағдайын зерттейді, себебін және жабдықтың техникалық жағдайына байланысты тоқтап тұру ұзақтығын талдауды жүзеге асырады, тораптарды және механизмдердің бөлшектерін жөндеу және қалпына келтірудің прогрессивті әдістерін, сондай-ақ жабдықтың қызмет ету мерзімін ұзарту, оның тоқтап тұруын қысқарту және ауысымдықты арттыру, апаттар мен өндірістік жарақаттардың алдын алу, көп еңбекті қажет ететін жұмысты және жөндеудің өзіндік құнын азайту, оның сапасын жақсарту бойынша іс-шараларды әзірлейді және енгізеді, жақпа-эмульсиялық шаруашылыққа техникалық басшылық етуді жүзеге асырады, жақпа және ысатын материалдар шығысының прогрессивті нормаларын енгізеді, істен шыққан майларды қайта өңдеуді ұйымдастырады, цех жабдықтарын техникалық дәлдікке тексеруге, оны тиімді пайдалануға мүмкіндік туғызатын жұмыстың оңтайлы режиміне жабдықтарды орнатуға, техникалық пайдалану, жабдықты жақпалауға және оны күту, жөндеу жұмыстарын қауіпсіз жүргізу бойынша нұсқаулық әзірлеуге қатысады, жабдықтарды жөндеу мен жаңғыртуға қатысты ұтқыр ұсыныстар мен өнертабыстарды қарайды, олар бойынша қорытынды береді, қабылданған ұсыныстарды енгізуді қамтамасыз етеді, жабдықтарды жөндеу және жаңғырту бойынша жұмыстардың орындалуын есепке алуды ұйымдастырады, олардың сапасын, сондай-ақ осы мақсатқа жұмсалған материалдық ресурстар шығыстарының дұрыстығын қадағалайды, жөндеу жұмыстарын жүргізу кезінде еңбекті қорғау қағидалары мен нормаларын, экологиялық қауіпсіздік талаптарын сақтауды қамтамасыз етеді, ұйымның жабдықтарды жөндеу және оны жұмысқа қабілетті жағдайда ұстауға қолдау көрсетуді жүзеге асыратын бөлімшелердің қызметкерлерін басқарады.

6. Механик
16. Должности обязанности:
обеспечивает безаварийную и надежную работу всех видов оборудования, их правильную эксплуатацию, своевременный качественный ремонт и техническое обслуживание, проведение работ по его модернизации и повышение экономичности ремонтного обслуживания оборудования, осуществляет технический надзор за состоянием и ремонтом защитных устройств на механическом оборудовании, зданий и сооружений цеха, организует подготовку календарных планов (графиков) осмотров, проверок и ремонта оборудования, заявок на централизованное выполнение капитальных ремонтов, на получение необходимых для планово-предупредительных и текущих ремонтов материалов, запасных частей, инструмента, составление паспортов на оборудование, спецификаций на запасные части и другой технической документации, участвует в приемке и установке нового оборудования, проведении работ по аттестации и рационализации рабочих мест, модернизации и замене малоэффективного оборудования высокопроизводительным, во внедрении средств механизации тяжелых ручных и трудоемких работ, организует учет всех видов оборудования, а также отработавшего амортизационный срок и морально устаревшего, подготовку документов на их списание, изучает условия работы оборудования, отдельных деталей и узлов с целью выявления причин их преждевременного износа, осуществляет анализ причин и продолжительности простоев, связанных с техническим состоянием оборудования, разрабатывает и внедряет прогрессивные методы ремонта и восстановления узлов и деталей механизмов, а также мероприятия по увеличению сроков службы оборудования, сокращению его простоев и повышению сменности, предупреждению аварий и производственного травматизма, снижению трудоемкости и себестоимости ремонта, улучшению его качества, осуществляет техническое руководство смазочно-эмульсионным хозяйством, внедряет прогрессивные нормы расхода смазочных и обтирочных материалов, организует регенерацию отработанных масел, участвует в проверке оборудования цеха на техническую точность, в установлении оптимальных режимов работы оборудования, способствующих его эффективному использованию, в разработке инструкций по технической эксплуатации, смазке оборудования и уходу за ним, по безопасному ведению ремонтных работ, рассматривает рационализаторские предложения и изобретения, касающиеся ремонта и модернизации оборудования, дает заключения по ним, обеспечивает внедрение принятых предложений, организует учет выполнения работ по ремонту и модернизации оборудования, контролирует их качество, а также правильность расходования материальных ресурсов, отпущенных на эти цели, обеспечивает соблюдение правил и норм охраны труда, требований экологической безопасности при производстве ремонтных работ, руководит работниками подразделений организации, осуществляющими ремонт оборудования и поддержание его в работоспособном состоянии.

17. Білуге тиіс:
Қазақстан Республикасының заңнамалық және басқа да нормативтік құқықтық актілерін, ғимараттың, құрылыстың жабдықтарын жөндеуді ұйымдастыру бойынша әдістемелік және басқа да материалдарды, ұйымдағы жөндеу қызметін ұйымдастыруды, жөндеудің жоспарлы-алдын алу жүйесін және технологиялық жабдықты оңтайлы пайдалануды, ұйымның техникалық даму перспективаларын, техникалық сипаттамаларды, сындарлы ерекшеліктерді, тағайындауды, жұмыс тәртібін және ұйымның жабдығын пайдалану ережелерін, жөндеу жұмыстарының технологиясы мен ұйымдастыруды, монтаждау әдістерін, жабдықты реттеу мен жөндеуді, ұйымның өнімді өндіру технологиясының негіздерін, жабдыққа төлқұжат құрастыру тәртібін, пайдалану бойынша нұсқаулықтарды, ақаулар ведомосін, егжей-тегжейін ашу және басқа да техникалық құжаттаманы, жабдықты жөндеуге тапсыру және жөндегеннен кейін алу қағидасын, жақпа-эмульсиялық шаруашылықты ұйымдастыруды, жабдықты пайдалану, жөндеу және жаңғырту кезінде еңбекті оңтайлы ұйымдастыру талаптарын, ұйымда жөндеу қызметінің отандық және шетелдік озық тәжірибесін, өндірісті, экономика негіздерін, еңбекті ұйымдастыру және басқаруды, еңбек туралы заңнаманы, еңбекті қорғау қағидалары мен нормаларын.
18. Біліктілікке қойылатын талаптар:
1) Біліктілігі жоғары дәрежелі маман:
жоғары санатты: тиісті мамандық бойынша жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейінгі) білім және бірінші санатты механик лауазымында 3 жылдан кем емес еңбек стажы немесе мамандығы бойынша 5 жылдан кем емес жұмыс стажы;
бірінші санатты: тиісті мамандық бойынша жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейінгі) білім және екінші санатты механик лауазымында 2 жылдан кем емес еңбек стажы немесе мамандығы бойынша 4 жылдан кем емес жұмыс стажы;
екінші санатты: тиісті мамандық бойынша жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейінгі) білім және механик лауазымында 1 жылдан кем емес еңбек стажы немесе мамандығы бойынша 3 жылдан кем емес жұмыс стажы;
санатсыз: жұмыс стажына талаптар қоймай, тиісті мамандық бойынша жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейінгі) білім.
2) Біліктілігі орта дәрежелі маман:
жоғарғы санатты: тиісті мамандық (біліктілік) бойынша техникалық және кәсіптік (арнайы орта, кәсіптік орта) білім және бірінші санатты механик лауазымында 3 жылдан кем емес еңбек стажы немесе мамандығы бойынша 5 жылдан кем емес жұмыс стажы;
бірінші санатты: тиісті мамандық (біліктілік) бойынша техникалық немесе кәсіптік (арнайы орта, кәсіптік орта) білім және екінші санатты механик лауазымында 2 жылдан кем емес еңбек стажы немесе мамандығы бойынша 4 жылдан кем емес жұмыс стажы;

17. Должен знать:
законодательные и иные нормативные правовые акты Республики Казахстан, методические и другие материалы по организации ремонта оборудования, зданий, сооружений, организацию ремонтной службы в организации, систему планово-предупредительного ремонта и рациональной эксплуатации технологического оборудования, перспективы технического развития организации, технические характеристики, конструктивные особенности, назначение, режимы работы и правила эксплуатации оборудования организации, организацию и технологию ремонтных работ, методы монтажа, регулировки и наладки оборудования, основы технологии производства продукции организации, порядок составления паспортов на оборудование, инструкций по эксплуатации, ведомостей дефектов, спецификаций и другой технической документации, правила сдачи оборудования в ремонт и приема после ремонта, организацию смазочно-эмульсионного хозяйства, требования рациональной организации труда при эксплуатации, ремонте и модернизации оборудования, передовой отечественный и зарубежный опыт ремонтного обслуживания в организации, основы экономики, организации производства, труда и управления, основы законодательства о труде, правила и нормы охраны труда.
18. Требования к квалификации:
1) Специалист высшего уровня квалификации:
высшей категории: высшее (или послевузовское) образование по соответствующей специальности и стаж работы в должности механика первой категории не менее 3 лет или стаж работы по специальности не менее 5 лет;
первой категории: высшее (или послевузовское) образование по соответствующей специальности и стаж работы в должности механика второй категории не менее 2 лет или стаж работы по специальности не менее 4 лет;
второй категории: высшее (или послевузовское) образование по соответствующей специальности и стаж работы в должности механика не менее 1 года или стаж работы по специальности не менее 3 лет;
без категории: высшее (или послевузовское) образование по соответствующей специальности, без предъявления требований к стажу работы.
2) Специалист среднего уровня квалификации:
высшей категории: среднее техническое и профессиональное (среднее специальное, среднее профессиональное) образование по соответствующей специальности (квалификации) и стаж работы в должности механика первой категории не менее 3 лет или стаж работы по специальности не менее 5 лет;
первой категории: среднее техническое и профессиональное (среднее специальное, среднее профессиональное) образование по соответствующей специальности (квалификации) и стаж работы в должности механика второй категории не менее 2 лет или стаж работы по специальности не менее 4 лет;

екінші санатты: тиісті мамандық (біліктілік) бойынша техникалық және кәсіптік (арнайы орта, кәсіптік орта) білім және механик лауазымында 1 жылдан кем емес еңбек стажы немесе мамандығы бойынша 3 жылдан кем емес жұмыс стажы;
санатсыз: жұмыс стажына талаптар қоймай, тиісті мамандық (біліктілік) бойынша техникалық және кәсіптік (арнайы орта, кәсіптік орта) білім.
7. Аудармашы
19. Лауазымдық міндеттері:
ғылыми, техникалық, қоғамдық-саяси, экономикалық және басқа да арнайы әдебиетті, патенттік баяндауларды, нормативтік-техникалық және тауарға ілеспе құжаттаманы, шетелдік ұйымдармен хат алмасу материалдарын, сондай-ақ конференциялардың, кеңестердің, семинарлардың материалдары және тағы басқа аударады, аудармалардың түпнұсқаның лексикалық, стильдік, және мағыналық мазмұнына дәл сәйкестігін, пайдаланылған ғылыми және техникалық терминдер мен анықтамаларға қатысты белгіленген тәртіпті сақтауды қамтамасыз ете отырып, белгіленген мерзімде ауызша және жазбаша, толық және қысқа аудармалар жасайды, аудармаларды редакциялауды жүзеге асырады, шетел әдебиеті мен ғылыми-техникалық құжаттаманың аннотациясы мен рефераттар дайындайды, шетел материалдары бойынша тақырыптық шолулар құрастыруға қатысады, терминдерді біріздендіру, экономикалық қызметтің, ғылым мен техниканың тиісті түрлері бойынша аудармалар тақырыбы жөнінде түсініктер мен анықтамаларды жетілдіру, орындалған аудармалар, аннотациялар, рефераттарды есепке алу және жүйелеу бойынша жұмыс жүргізеді.
20. Білуге тиіс:
шет тілін, ғылыми-техникалық аударма әдісін, қолданыстағы аудармаларды үйлестіру жүйесін, ұйым қызметінің мамандандырылуын, тақырып бойынша қазақша (орысша) және шет тілдеріндегі терминологияны, сөздіктерді, терминологиялық стандарттарды, жинақтар мен анықтамалықтарды, ғылыми және әдеби редакциялау негіздерін, қазақ (орыс) және шет тілдердің грамматикасы мен стилін, экономика негіздерін, еңбек пен басқаруды ұйымдастыру мен нормалауды, Қазақстан Республикасының еңбек туралы заңнамасын, ішкі тәртіп қағидасын, еңбекті қорғау қағидасы мен нормаларын.
21. Біліктілікке қойылатын талаптар:
1) Біліктілігі жоғары дәрежелі маман:
жоғары санатты: тиісті мамандық бойынша жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейінгі) білім және бірінші санатты аудармашы лауазымында 3 жылдан кем емес еңбек стажы немесе мамандығы бойынша 5 жылдан кем емес жұмыс стажы;
бірінші санатты: тиісті мамандық бойынша жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейінгі) білім және екінші санатты аудармашы лауазымында 2 жылдан кем емес еңбек стажы немесе мамандығы бойынша 4 жылдан кем емес жұмыс стажы;

второй категории: среднее техническое и профессиональное (среднее специальное, среднее профессиональное) образование по соответствующей специальности (квалификации) и стаж работы в должности механика не менее 1 года или стаж работы по специальности не менее 3 лет;
без категории: среднее техническое и профессиональное (среднее специальное, среднее профессиональное) образование по соответствующей специальности (квалификации), без предъявления требований к стажу работы.
7. Переводчик
19. Должности обязанности:
переводит научную, техническую, общественно-политическую, экономическую и другую специальную литературу, патентные описания, нормативно-техническую и товаросопроводительную документацию, материалы переписки с зарубежными организациями, а также материалы конференций, совещаний, семинаров и так подобное, выполняет в установленные сроки устные и письменные, полные и сокращенные переводы, обеспечивая при этом точное соответствие переводов лексическому, стилистическому и смысловому содержанию оригиналов, соблюдение установленных требований в отношении используемых научных и технических терминов и определений, осуществляет редактирование переводов, подготавливает аннотации и рефераты иностранной литературы и научно-технической документации, участвует в составлении тематических обзоров по зарубежным материалам, ведет работу по унификации терминов, совершенствованию понятий и определений по тематике переводов по соответствующим видам экономической деятельности, науки и техники, учет и систематизацию выполненных переводов, аннотаций, рефератов.
20. Должен знать:
иностранный язык, методику научно-технического перевода, действующую систему координации переводов, специализацию деятельности организации, терминологию по тематике переводов на казахском (русском) и иностранных языках, словари, терминологические стандарты, сборники и справочники, основы научного и литературного редактирования, грамматику и стилистику казахского (русского) и иностранного языка, основы экономики, организации и нормирования труда и управления, законодательство о труде Республики Казахстан, правила внутреннего трудового распорядка, правила и нормы охраны труда.
21. Требования к квалификации:
1) Специалист высшего уровня квалификации:
высшей категории: высшее(или послевузовское) образование по соответствующей специальности и стаж работы в должности переводчика первой категории не менее 3 лет или стаж работы по специальности не менее 5 лет;
первой категории: высшее (или послевузовское) образование по соответствующей специальности и стаж работы в должности переводчика второй категории не менее 2 лет или стаж работы по специальности не менее 4 лет;

екінші санатты: тиісті мамандық бойынша жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейінгі) білім және аудармашы лауазымында 1 жылдан кем емес еңбек стажы немесе мамандығы бойынша 3 жылдан кем емес жұмыс стажы;
санатсыз: жұмыс стажына талаптар қоймай, тиісті мамандық бойынша жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейінгі) білім.
2) Біліктілігі орта дәрежелі маман:
жоғарғы санатты: тиісті мамандық (біліктілік) бойынша техникалық және кәсіптік (арнайы орта, кәсіптік орта) білім және бірінші санатты аудармашы лауазымында 3 жылдан кем емес еңбек стажы немесе мамандығы бойынша 5 жылдан кем емес жұмыс стажы;
бірінші санатты: тиісті мамандық (біліктілік) бойынша техникалық немесе кәсіптік (арнайы орта, кәсіптік орта) білім және екінші санатты аудармашы лауазымында 2 жылдан кем емес еңбек стажы немесе мамандығы бойынша 4 жылдан кем емес жұмыс стажы;
екінші санатты: тиісті мамандық (біліктілік) бойынша техникалық және кәсіптік (арнайы орта, кәсіптік орта) білім және аудармашы лауазымында 1 жылдан кем емес еңбек стажы немесе мамандығы бойынша 3 жылдан кем емес жұмыс стажы;
санатсыз: жұмыс стажына талаптар қоймай, тиісті мамандық (біліктілік) бойынша техникалық және кәсіптік (арнайы орта, кәсіптік орта) білім.
8. Психолог (педагог-психологтан басқа)
22. Лауазымдық міндеттері:
ұйым қызметкерлерінің еңбек жағдайларын жақсарту бойынша іс-шаралар әзірлеу және жұмыстың тиімділігін арттыру мақсатында өндірістің психологиялық, экономикалық және ұйымдастырушылық факторларының ұйым қызметкерлерінің еңбек қызметіне әсер етуін зерттейді, әлеуметтік даму жоспарларының жобалары мен бағдарламаларды құрастыру, жұмыс істеушілерге әсер ететін психологиялық факторларды айқындау бойынша жұмыстарды орындайды, физиологпен бірге қызметкерлердің жеке қасиеттеріне, әртүрлі кәсіптер мен мамандықтардың жұмысшылары мен қызметшілерінің еңбек қызметінің ерекшеліктеріне, сондай-ақ кәсіптік іріктеумен, еңбек жағдайын психологиялық тексерумен, қызығушылық пен икемділікті анықтаумен, еңбегіне қанағаттанумен байланысты тексерулер жүргізеді, еңбек жағдайларының жұмыс істеушілердің психикасына әсерін айқындау бойынша сараптамаға қатысады, еңбек процесстерін және қызметкердің жұмыс уақытындағы психологиялық жағдайын талдайды, социологпен және басқа да мамандармен бірге әлеуметтік даму міндеттерін айқындауға қатысады, шешуді талап ететін анағұрлым өзекті мәселелерді (кадрлардың тұрақтамауы, еңбек тәртібін бұзу, тиімділігі аз жұмыс) таңдауды жүзеге асырады, олардың туындау себептерін жою жолдарын айқындайды, профессиограммалар мен өндіріс ортасының жұмыс істеушінің психологиялық жүйкесінің ширығуына әсер етуімен айқындалатын жұмысшылар кәсіптері мен қызметшілер лауазымдарының егжей-тегжейлі психологиялық сипаттамаларын әзірлейді, оның кәсіптік қабілеттерінің даму перпективаларын ескере отырып, адамның жеке еңбек мүмкіндіктерін оңтайлы пайдалану жағдайына қатысты ұсыныстар береді, жас жұмысшылар мен мамандардың өндірістік және кәсіптік бейімделуі бойынша іс-шараларды жүзеге асыруға қатысады, психологиялық зерттеулер нәтижелерін тәжірибеге енгізу, сондай-ақ оңтайлы еңбек процестерін ұйымдастыруға, еңбек пен демалыстың тиімді тәртібін орнатуға, моральдық-психологиялық климатты, еңбек жағдайын жақсартуға және адамның еңбекке қабілеттілігін арттыруға мүмкіндік беретін әлеуметтік дамуды басқаруды жетілдірудің нақты бағыттары бойынша іс-шаралар бойынша ұсынымдар мен ұсыныстар дайындайды, олардың орындалуына бақылау жасайды, еңбекті ұйымдастыру және өндірісті басқару талаптарына қарай кадрлардың тұрақтамау себептерін, оларды іріктеу және орналастыруды талдайды, кадрлар тұрақтылығын қамтамасыз ету, қызметкерлерді бейімдеу бойынша қажетті іс-шараларды қабылдау жөнінде ұсыныстар әзірлейді, өндірісті басқару және ұжымның әлеуметтік дамуының әлеуметтік-психологиялық мәселесі бойынша ұйым басшыларына, сондай-ақ кадр және еңбек мәселелерімен айналысатын қызметкерлерге консультация береді, күйзелісті жеңу, шиеленістің алдын алу, тіл табыса алу және ұйымдағы қолайлы әлеуметтік-психологиялық атмосфераның басқа да өлшемдерінің әдістері бойынша ұйымда оқу ұйымдастырады.

второй категории: высшее (или послевузовское) образование по соответствующей специальности и стаж работы в должности переводчика не менее 1 года или стаж работы по специальности не менее 3 лет;
без категории: высшее (или послевузовское) образование по соответствующей специальности, без предъявления требований к стажу работы.
2) Специалист среднего уровня квалификации:
высшей категории: среднее техническое и профессиональное (среднее специальное, среднее профессиональное) образование по соответствующей специальности (квалификации) и стаж работы в должности переводчика первой категории не менее 3 лет или стаж работы по специальности не менее 5 лет;
первой категории: среднее техническое и профессиональное (среднее специальное, среднее профессиональное) образование по соответствующей специальности (квалификации) и стаж работы в должности переводчика второй категории не менее 2 лет или стаж работы по специальности не менее 4 лет;
второй категории: среднее техническое и профессиональное (среднее специальное, среднее профессиональное) образование по соответствующей специальности (квалификации) и стаж работы в должности переводчика не менее 1 года или стаж работы по специальности не менее 3 лет;
без категории: среднее техническое и профессиональное (среднее специальное, среднее профессиональное) образование по соответствующей специальности (квалификации), без предъявления требований к стажу работы.
8. Психолог (кроме педагога-психолога)
22. Должности обязанности:
изучает влияние психологических, экономических и организационных факторов производства на трудовую деятельность работников организации в целях разработки мероприятий по улучшению их условий труда и повышения эффективности работы, выполняет работу по составлению проектов планов и программ социального развития, определению психологических факторов, оказывающих влияние на работающих, проводит совместно с физиологом обследования индивидуальных качеств работников, особенностей трудовой деятельности рабочих и служащих различных профессий и специальностей, а также связанные с профессиональным подбором, проверкой психологических условий труда, выявлением интересов и склонностей, удовлетворенностью трудом, участвует в экспериментах по определению влияния условий труда на психику работающих, анализирует трудовые процессы и психологическое состояние работника во время работы, совместно с социологом и другими специалистами участвует в определении задач социального развития, осуществляет выбор наиболее актуальных вопросов и проблем, требующих решения(текучесть кадров, нарушения трудовой дисциплины, малоэффективный труд), определяет пути устранения причин, их вызывающих, разрабатывает профессиограммы и детальные психологические характеристики профессий рабочих и должностей служащих, определяемые влиянием производственной среды на нервно-психическое напряжение работающего, дает рекомендации относительно условий оптимального использования личных трудовых возможностей человека с учетом перспективы развития его профессиональных способностей, участвует в осуществлении мер по производственной и профессиональной адаптации молодых рабочих и специалистов, подготавливает рекомендации и предложения по внедрению результатов психологических исследований в практику, а также мероприятия по конкретным направлениям совершенствования управления социальным развитием, способствующие организации оптимальных трудовых процессов, установлению рациональных режимов труда и отдыха, улучшению морально-психологического климата, условий труда и повышению работоспособности человека, осуществляет контроль за их выполнением, анализирует причины текучести кадров, подбор и их расстановку, исходя из требований организации труда и управления производством, разрабатывает предложения по обеспечению стабильности кадров, принятию необходимых мер по адаптации работников, консультирует руководителей организации по социально-психологическим проблемам управления производством и социального развития коллектива, а также работников, занимающихся кадровыми и трудовыми вопросами, организует обучение в коллективе методам преодоления стресса, профилактике конфликтов, коммуникабельности и другим параметрам благоприятной социально-психологической атмосферы в коллективе.

23. Білуге тиіс:
Қазақстан Республикасының практикалық психология мәселесіне қатысты заңнамалық және басқа да нормативтік құқықтық актілерін, еңбек және басқару психологиясын, инженерлік және әлеуметтік психологияны, қызметкерлердің еңбек қызметінің психологиялық ерекшеліктерін зерттеу әдістерін, еңбек жағдайларын зерттеу кезінде қолданатын техникалық құралдарды, психологтар жұмысының отандық және шетелдік озық тәжірибелерін, экономика негіздерін, өндірісті, еңбекті және басқаруды ұйымдастыруды, кәсіптік бағдар және кәсіптік бейімдеу жұмыстарының негіздерін, Қазақстан Республикасының еңбек туралы заңнамасын, ішкі еңбек тәртібінің қағидасын, еңбекті қорғау қағидасы мен нормаларын.
24. Біліктілікке қойылатын талаптар:
Біліктілігі жоғары дәрежелі маман:
жоғары санатты: тиісті мамандық бойынша жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейінгі) білім және бірінші санатты психолог лауазымында 3 жылдан кем емес еңбек стажы немесе мамандығы бойынша 5 жылдан кем емес жұмыс стажы;
бірінші санатты: тиісті мамандық бойынша жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейінгі) білім және екінші санатты психолог лауазымында 2 жылдан кем емес еңбек стажы немесе мамандығы бойынша 4 жылдан кем емес жұмыс стажы;
екінші санатты: тиісті мамандық бойынша жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейінгі) білім және психолог лауазымында 1 жылдан кем емес еңбек стажы немесе мамандығы бойынша 3 жылдан кем емес жұмыс стажы;
санатсыз: жұмыс стажына талаптар қоймай, тиісті мамандық бойынша жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейінгі) білім.
9. Әлеуметтанушы
25. Лауазымдық міндеттері:
ұйымда қызметкерлердің материалдық және рухани қажеттіліктерін қанағаттандыру және олардың еңбек өнімділігінің дәрежесін арттыруға мүмкіндік туғызатын анағұрлым қолайлы әлеуметтік-психологиялық жағдай жасауға бағытталған іс-шараларды әзірлеу мен енгізу мақсатында әлеуметтік зерттеулер жүргізеді, экономикалық және әлеуметтік дамудың перспективалық және жылдық жоспарларын құруға және қаражатты әлеуметтік-мәдени іс-шараларға жоспарлауға қатысады, әлеуметтік зерттеулер бағдарламаларын құрастырады және олардың орындалуын қадағалайды, өткізілген зерттеулер негізінде еңбекті ұйымдастыру нысандарын жетілдіру, оны бөлу және біріктіру, еңбек қызметі жағдайын жақсарту бойынша ұсыныстар әзірлейді.
26. Білуге тиіс:
Қазақстан Республикасының әлеуметтік-психологиялық мәселелерге қатысты заңнамалары мен басқа да нормативтік құқықтық актілерін, еңбек социологиясын, әлеуметтік зерттеулер жүргізу әдістерін, еңбек психологиясы, инженерлік және әлеуметтік психология негіздерін, жалақыны ұйымдастыру нысандары мен жүйесін, ұйымның әлеуметтік дамуын жоспарлау әдістерін, әлеуметтанушылар жұмысының отандық шетелдік озық тәжірибесін, экономика негіздерін, өндірісті, еңбекті және басқаруды ұйымдастыруды, Қазақстан Республикасының еңбек туралы заңнамасын, ішкі еңбек тәртібінің қағидасын, еңбекті қорғау қағидасы мен нормаларын.

23. Должен знать:
законодательные и иные нормативные правовые акты Республики Казахстан, относящиеся к вопросам практической психологии, психологию труда и управления, инженерную и социальную психологию, методы изучения психологических особенностей трудовой деятельности работников, технические средства, применяемые при изучении условий труда, передовой отечественный и зарубежный опыт работы психологов, основы технологии производства, основы экономики, организации производства, труда и управления, основы профориентационной и профадаптационной работы, законодательство о труде Республики Казахстан, правила внутреннего трудового распорядка, правила и нормы охраны труда.
24. Требования к квалификации:
Специалист высшего уровня квалификации:
высшей категории: высшее (или послевузовское) образование по соответствующей специальности и стаж работы в должности психолога первой категории не менее 3 лет или стаж работы по специальности не менее 5 лет;
первой категории: высшее (или послевузовское) образование по соответствующей специальности и стаж работы в должности психолога второй категории не менее 2 лет или стаж работы по специальности не менее 4 лет;
второй категории: высшее (или послевузовское) образование по соответствующей специальности и стаж работы в должности психолога не менее 1 года или стаж работы по специальности не менее 3 лет;
без категории: высшее (или послевузовское) образование по соответствующей специальности, без предъявления требований к стажу работы.
9. Социолог
25. Должности обязанности:
проводит социологические исследования с целью разработки и внедрения мероприятий, направленных на создание в организации наиболее благоприятных социально-психологических условий, способствующих повышению степени удовлетворения материальных и духовных потребностей работников и производительности их труда, участвует в составлении проектов перспективных и годовых планов экономического и социального развития и в планировании средств на социально-культурные мероприятия, составляет программы социологических исследований и контролирует их выполнение, на основе проведенных исследований разрабатывает рекомендации по совершенствованию форм организации труда, его разделению и кооперации, улучшению условий трудовой деятельности.
26. Должен знать: законодательные и иные нормативные правовые акты Республики Казахстан, относящиеся к социально- психологическим вопросам, социологию труда, методы проведения социологических исследований, основы психологии труда, инженерной и социальной психологии, формы и системы организации заработной платы, методы планирования социального развития организации, передовой отечественный и зарубежный опыт работы социологов, основы технологии производства, основы экономики, организации труда и управления, законодательство о труде Республики Казахстан, правила внутреннего трудового распорядка, правила и нормы охраны труда.

27. Біліктілікке қойылатын талаптар:
Біліктілігі жоғары дәрежелі маман:
жоғары санатты: тиісті мамандық бойынша жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейінгі) білім және бірінші санатты социолог лауазымында 3 жылдан кем емес еңбек стажы немесе мамандығы бойынша 5 жылдан кем емес жұмыс стажы;
бірінші санатты: тиісті мамандық бойынша жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейінгі) білім және екінші санатты социолог лауазымында 2 жылдан кем емес еңбек стажы немесе мамандығы бойынша 4 жылдан кем емес жұмыс стажы;
екінші санатты: тиісті мамандық бойынша жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейінгі) білім және социолог лауазымында 1 жылдан кем емес еңбек стажы немесе мамандығы бойынша 3 жылдан кем емес жұмыс стажы;
санатсыз: жұмыс стажына талаптар қоймай, тиісті мамандық бойынша жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейінгі) білім.
10. Кадр жөніндегі маман
28. Лауазымдық міндеттері:
ұйымды қажетті кәсіптер, мамандықтар және біліктіліктер кадрларымен жасақтау бойынша жұмыс жүргізеді, кадрларды іріктеу, таңдау, орналастыру бойынша жұмыстарға қатысады, ағымдық және перспективалық кадрлардың қажеттілігін айқындау және бос лауазымға орналастыру және жоғарылатуға резерв құру бойынша ұсыныстар дайындау мақсатында ұйым мен оның құрылымдық бөлімшелері персоналының лауазымдық және кәсіптік-біліктілік құрылымына, қызметкерлерді қабылдау, ауыстыру, еңбек қызметі және жұмыстан шығарумен байланысты кадрларды есепке алу бойынша белгіленген құжаттамаға, қызметкерлерді аттестациялау және олардың іскерлік қасиетін бағалау нәтижелеріне зерттеу және талдау жасайды, кадрлар қажеттілігін қанағаттандыру көздерін айқындау, оқу орындарымен, ұқсас бейіндегі ұйымдармен тікелей байланысты орнату және қолдау үшін еңбек нарығын зерттеуге қатысады, бос орындардың бар екендігі туралы ұйым қызметкерлерін хабарландырады, еңбек жөнінде перспективалық және ағымдық жоспарлар әзірлеуге қатысады, жас мамандар мен жас жұмысшыларды оқу орнында алған кәсібіне, мамандығына сәйкес жайғастыру мен орналастыруға, оларға тағылымдама өткізуді бақылауды жүзеге асырады, жаңадан қабылданған қызметкерлерді өндіріс қызметіне бейімдеу бойынша жұмысқа қатысады, персоналды дамыту, іскерлік мансапты жоспарлау, кадрларды оқыту және біліктіліктерін арттыру бойынша ұсыныстар дайындауға, сондай-ақ оқытудың тиімділігін бағалауға қатысады, біліктілік, аттестациялық, конкурстық комиссияны әдістемелік және ақпараттық қамсыздандыру жұмыстарын ұйымдастыруға, олардың шешімін ресімдеуге қатысады, еңбек тәртібі жағдайын және ұйым қызметкерлерінің ішкі еңбек тәртібі, кадрлар қозғалысы қағидаларын орындауын талдайды, кадрлардың тұрақтамауын төмендету және еңбек тәртібін жақсарту бойынша іс-шаралар әзірлеуге қатысады, қызметкерлерді қабылдау, ауыстыру және жұмыстан шығаруды уақтылы ресімдеуді, олардың қазіргі және бұрынғы еңбек қызметі туралы анықтама беруді, еңбек кітапшасы мен басқа да құжаттарды сақтау мен толтыру қағидаларын сақтауды, кадр бойынша белгіленген басқа да құжаттаманы ресімдеуді, сондай-ақ ұйымның персонал туралы деректер банкіне тиісті ақпаратты енгізуді қадағалайды. Белгіленген есептілікті құрастырады.

27. Требования к квалификации:
Специалист высшего уровня квалификации:
высшей категории: высшее (или послевузовское) образование по соответствующей специальности и стаж работы в должности социолога первой категории не менее 3 лет или стаж работы по специальности не менее 5 лет;
первой категории: высшее (или послевузовское) образование по соответствующей специальности и стаж работы в должности социолога второй категории не менее 2 лет или стаж работы по специальности не менее 4 лет;
второй категории: высшее (или послевузовское) образование по соответствующей специальности и стаж работы в должности социолога не менее 1 года или стаж работы по специальности не менее 3 лет;
без категории: высшее (или послевузовское) образование по соответствующей специальности, без предъявления требований к стажу работы.
10. Специалист по кадрам
28. Должности обязанности:
выполняет работу по комплектованию организации кадрами требуемых профессий, специальностей и квалификации, принимает участие в работе по подбору, отбору, расстановке кадров, проводит изучение и анализ должностной и профессионально-квалификационной структуры персонала организации и ее подразделений, установленной документации по учету кадров, связанной с приемом, переводом, трудовой деятельностью и увольнением работников, результатов аттестации работников и оценки их деловых качеств с целью определения текущей и перспективной потребности в кадрах, подготовки предложений по замещению вакантных должностей и созданию резерва на выдвижение, участвует в изучении рынка труда для определения источников удовлетворения потребности в кадрах, установления и поддержания прямых связей с учебными заведениями, контактов с организациями аналогичного профиля, информирует работников организации об имеющихся вакансиях, принимает участие в разработке перспективных и текущих планов по труду, осуществляет контроль над размещением и расстановкой молодых специалистов и молодых рабочих в соответствии с полученной в учебном заведении профессией и специальностью, проведением их стажировок, принимает участие в работе по адаптации вновь принятых работников к производственной деятельности, участвует в подготовке предложений по развитию персонала, планированию деловой карьеры, обучению и повышению квалификации кадров, а также в оценке эффективности обучения, принимает участие в организации работы, методическом и информационном обеспечении квалификационных, аттестационных, конкурсных комиссий, оформлении их решений, анализирует состояние трудовой дисциплины, и выполнение работниками организации правил внутреннего трудового распорядка, движение кадров, участвует в разработке мероприятий по снижению текучести и улучшению трудовой дисциплины, контролирует своевременное оформление приема, перевода и увольнения работников, выдачу справок об их настоящей и прошлой трудовой деятельности, соблюдение правил хранения и заполнения трудовых книжек и иных документов, оформления другой установленной документации по кадрам, а также внесение соответствующей информации в банк данных о персонале организации, составляет установленную отчетность.

29. Білуге тиіс:
персоналды басқару бойынша Қазақстан Республикасының заңнамалық және басқа да нормативтік құқықтық актілерін, әдістемелік материалдарды, еңбек заңнамасын, ұйымның құрылымы мен штатын, оның бейінін, дамудың мамандандырылуы мен перспективаларын, кадрларға перспективалық және ағымдық қажеттілікті айқындау тәртібін, ұйымды кадрлармен қамтамасыз ету көздерін, кадрлар құрылымының кәсіптік-біліктілік талдау әдістерін, аттестация жүргізу туралы ережені, лауазымға таңдау (тағайындау) тәртібін, кадрмен, оның қозғалысымен байланысты құжаттаманы ресімдеу, жүргізу және сақтау тәртібін, ұйымның персонал туралы деректер банкін қалыптастыру және жүргізу тәртібін, кадр бойынша есептілік құрастыру тәртібін, еңбектің психологиясы мен социологиясының негіздерін, экономика негіздерін, еңбек пен басқаруды ұйымдастыруды, Қазақстан Республикасының зейнетақымен қамсыздандыру, еңбек туралы заңнамасын, есептеу техникасының, коммуникация және байланыс құралдарын, еңбекті қорғаудың қағидалары мен нормаларын.
30. Біліктілікке қойылатын талаптар:
Біліктілігі жоғары дәрежелі маман:
жоғары санатты: тиісті мамандық бойынша жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейінгі) білім және бірінші санатты кадр жөніндегі маман лауазымында 3 жылдан кем емес еңбек стажы немесе мамандығы бойынша 5 жылдан кем емес жұмыс стажы;
бірінші санатты: тиісті мамандық бойынша жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейінгі) білім және екінші санатты кадр жөніндегі маман лауазымында 2 жылдан кем емес еңбек стажы немесе мамандығы бойынша 4 жылдан кем емес жұмыс стажы;
екінші санатты: тиісті мамандық бойынша жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейінгі) білім және кадр жөніндегі маман лауазымында 1 жылдан кем емес еңбек стажы немесе мамандығы бойынша 3 жылдан кем емес жұмыс стажы;
санатсыз: жұмыс стажына талаптар қоймай, тиісті мамандық бойынша жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейінгі) білім.
11. Барлық атаудағы техниктер
31. Лауазымдық міндеттері:
білікті маманның басшылығымен қажетті техникалық есептер жүргізу, техникалық тапсырмаларға, қолданыстағы стандарттар мен нормативтік құжаттарға сәйкестігін қамтамасыз ете отырып, қиын емес жобалар мен қарапайым кестелерді әзірлейді, зертхана жағдайында және объектілерде жабдықтарды және жүйелерді жөндеу, баптау, реттеу және тәжірибелі тексеруді жүзеге асырады, оның дұрыс жұмыс істеуін қадағалайды, сараптамалар мен сынақтар жүргізуге қатысады, аспаптарды қосады, қажетті сипаттамалар мен өлшемдерді тіркейді және алынған нәтижелерді өңдейді, бағдарламалар, нұсқаулықтар және басқа да техникалық құжаттамаларды әзірлеуге, макеттер дайындауға, сондай-ақ сынау және сараптама жасау жұмыстарына қатысады, шығыс материалдарын, статистикалық деректер есептілігін, ғылыми-техникалық ақпараттарды жинау, өңдеу бойынша жұмыстарды орындайды, өткізілген жұмыстар сипаттамасын, қажетті ерекшеліктерді, диаграммаларды, кестелерді, графиктерді және басқа да техникалық құжаттаманы құрастырады, жұмыста қолдану мақсатында анықтамалық және арнайы әдебиетті зерттейді, жаңа техника мен прогресшіл технологияларды, тиімді ұсыныстар мен өнертабыстарды енгізудің экономикалық тиімділігін дәлелдеуге қатысады, жоспарлы және есептік құжаттамаларды ресімдеу бойынша жұмыстарды орындайды, техникалық құжаттамаға орындалатын жұмыстарды қарау және талқылау кезінде қабылданған шешімдерге сәйкес қажетті өзгерістер мен түзетулер енгізеді, орындалатын жұмыс бойынша келіп түскен құжаттама мен хат-хабарды қабылдайды және тіркейді, оның сақталуын қамтамасыз етеді, құжаттардың өтуін және олардың орындалу мерзімін бақылауды есепке алады, сондай-ақ іс жүргізумен аяқталған құжаттарды техникалық ресімдеуді жүзеге асырады, жұмыс туралы есептерді құрастыру үшін деректерді жүйелейді, өңдейді және дайындайды, жұмыста заманауи техникалық құралдарды қолдану бойынша қажетті шараларды қолданады.

29. Должен знать:
законодательные и иные нормативные правовые акты Республики Казахстан, методические материалы по управлению персоналом, трудовое законодательство, структуру и штаты организации, его профиль, специализацию и перспективы развития, порядок определения перспективной и текущей потребности в кадрах, источники обеспечения организации кадрами, методы анализа профессионально-квалификационной структуры кадров, положения о проведении аттестации, порядок избрания (назначения) на должность, порядок оформления, ведения и хранения документации, связанной с кадрами и их движением, порядок формирования и ведения банка данных о персонале организации, порядок составления отчетности по кадрам, основы психологии и социологии труда, основы экономики, организации труда и управления, законодательство о пенсионном обеспечении, о труде Республики Казахстан, средства вычислительной техники, коммуникаций и связи, правила и нормы охраны труда.
30. Требования к квалификации:
Специалист высшего уровня квалификации:
высшей категории: высшее (или послевузовское) образование по соответствующей специальности и стаж работы в должности специалиста по кадрам первой категории не менее 3 лет или стаж работы по специальности не менее 5 лет;
первой категории: высшее (или послевузовское) образование по соответствующей специальности и стаж работы в должности специалиста по кадрам второй категории не менее 2 лет или стаж работы по специальности не менее 4 лет;
второй категории: высшее (или послевузовское) образование по соответствующей специальности и стаж работы в должности специалиста по кадрам не менее 1 года или стаж работы по специальности не менее 3 лет;
без категории: высшее (или послевузовское) образование по соответствующей специальности, без предъявления требований к стажу работы.
11. Техники всех наименований
31. Должности обязанности:
под руководством более квалифицированного специалиста выполняет работу по проведению необходимых технических расчетов, разработке несложных проектов и простых схем, обеспечивая их соответствие техническим заданиям, действующим стандартам и нормативным документам, осуществляет наладку, настройку, регулировку и опытную проверку оборудования и систем в лабораторных условиях и на объектах, следит за его исправным состоянием, участвует в проведении экспериментов и испытаний, подключает приборы, регистрирует необходимые характеристики и параметры и проводит обработку полученных результатов, принимает участие в разработке программ, инструкций и другой технической документации, в изготовлении макетов, а также в испытаниях и экспериментальных работах, выполняет работу по сбору, обработке и накоплению исходных материалов, данных статистической отчетности, научно-технической информации, составляет описания проводимых работ, необходимые спецификации, диаграммы, таблицы, графики и другую техническую документацию, изучает с целью использования в работе справочную и специальную литературу, участвует в обосновании экономической эффективности внедрения новой техники и прогрессивной технологии, рационализаторских предложений и изобретений, выполняет работу по оформлению плановой и отчетной документации, вносит необходимые изменения и исправления в техническую документацию в соответствии с решениями, принятыми при рассмотрении и обсуждении выполняемой работы, принимает и регистрирует поступающую документацию и корреспонденцию по выполняемой работе, обеспечивает ее сохранность, ведет учет прохождения документов и контроль за сроками их исполнения, а также осуществляет техническое оформление документов, законченных делопроизводством, систематизирует, обрабатывает и подготавливает данные для составления отчетов о работе, принимает необходимые меры по использованию в работе современных технических средств.

32. Білуге тиіс:
тақырып бойынша Қазақстан Республикасының заңнамалық және басқа да нормативтік құқықтық актілерін, анықтамалық материалдарды, тәртіпке келтіретін жұмыстарды орындаудың негізгі әдістерін, арнайы және анықтамалық әдебиеттерде, жұмыс бағдарламаларында және нұсқаулықтарда қолданылған терминологияны, қолданыстағы стандарттарды және әзірленетін техникалық құжаттамаға техникалық жағдайларды, оны құрастыру тәртібі мен ресімдеу қағидасын, өлшеу, бақылау және сараптама жасау техникасы мен дәйектілігін, бақылау-өлшеу аппаратурасын және оны пайдалану қағидасын, өндіру технологиясының негіздерін, қолданылатын жабдықтың техникалық сипаттамасын, сындарлы ерекшеліктерін, тағайындауды, жұмыс принциптерін және пайдалану қағидаларын, жабдықты тексеру және ақауларын анықтау әдістерін, жабдықтың жұмыс тәртібінің өлшемдерін, сипаттамаларын және деректерін өлшеу құралдары мен әдістерін, техникалық есептеулерді, кестелік және есептеу жұмыстарын орындауды, ақпаратты алу, өңдеу және берудің техникалық құралдарын, есептеу техникасын пайдалану қағидаларын, қолданылатын есепке алу және есептілік нысандарын және есепке алуды жүргізу тәртібі мен есептілікті құрастыруды, жаңа техниканы және прогрессивті технологияны, тиімді ұсыныстар мен өнертабыстарды енгізудің экономикалық тиімділігін есептеу әдістерін, іс жүргізу негіздерін, экономика, өндіріс, еңбек және басқаруды ұйымдастыру негіздерін, Қазақстан Республикасының еңбек туралы заңнамасының негіздерін, еңбекті қорғау қағидалары мен нормаларын.
33. Біліктілікке қойылатын талаптар:
Біліктілігі орта дәрежелі маман:
жоғарғы санатты: тиісті мамандық (біліктілік) бойынша техникалық және кәсіптік (арнайы орта, кәсіптік орта) білім және бірінші санатты техник лауазымында 3 жылдан кем емес еңбек стажы немесе мамандығы бойынша 5 жылдан кем емес жұмыс стажы;
бірінші санатты: тиісті мамандық (біліктілік) бойынша техникалық немесе кәсіптік (арнайы орта, кәсіптік орта) білім және екінші санатты техник лауазымында 2 жылдан кем емес еңбек стажы немесе мамандығы бойынша 4 жылдан кем емес жұмыс стажы;
екінші санатты: тиісті мамандық (біліктілік) бойынша техникалық және кәсіптік (арнайы орта, кәсіптік орта) білім және техник лауазымында 1 жылдан кем емес еңбек стажы немесе мамандығы бойынша 3 жылдан кем емес жұмыс стажы;
санатсыз: жұмыс стажына талаптар қоймай, тиісті мамандық (біліктілік) бойынша техникалық және кәсіптік (арнайы орта, кәсіптік орта) білім.

32. Должен знать:
законодательные и иные нормативные правовые акты Республики Казахстан, справочные материалы по тематике работы, основные методы выполнения наладочных работ, терминологию, применяемую в специальной и справочной литературе, рабочих программах и инструкциях, действующие стандарты и технические условия на разрабатываемую техническую документацию, порядок ее составления и правила оформления, последовательность и технику проведения измерений, наблюдений и экспериментов, контрольно-измерительную аппаратуру и правила пользования ею; основы технологии производства, технические характеристики, конструктивные особенности, назначение, принципы работы и правила эксплуатации используемого оборудования, методы осмотра оборудования и обнаружения дефектов, методы и средства измерения параметров, характеристик и данных режима работы оборудования, выполнения технических расчетов, графических и вычислительных работ, технические средства получения, обработки и передачи информации, правила эксплуатации вычислительной техники, применяемые формы учета и отчетности и порядок ведения учета и составления отчетности, методы расчета экономической эффективности внедрения новой техники и прогрессивной технологии, рационализаторских предложений и изобретений, основы ведения делопроизводства, основы экономики, организации производства, труда и управления, основы законодательства о труде Республики Казахстан, правила и нормы охраны труда.
33. Требования к квалификации:
Специалист среднего уровня квалификации:
высшей категории: среднее техническое и профессиональное (среднее специальное, среднее профессиональное) образование по соответствующей специальности (квалификации) и стаж работы в должности техника первой категории не менее 3 лет или стаж работы по специальности не менее 5 лет;
первой категории: среднее техническое и профессиональное (среднее специальное, среднее профессиональное) образование по соответствующей специальности (квалификации) и стаж работы в должности техника второй категории не менее 2 лет или стаж работы по специальности не менее 4 лет;
второй категории: среднее техническое и профессиональное (среднее специальное, среднее профессиональное) образование по соответствующей специальности (квалификации) и стаж работы в должности техника не менее 1 года или стаж работы по специальности не менее 3 лет;
без категории: среднее техническое и профессиональное (среднее специальное, среднее профессиональное) образование по соответствующей специальности (квалификации), без предъявления требований к стажу работы.

12. Экономист
34. Лауазымдық міндеттері:
ұйымның өндірудің тиімділігі мен рентабельділігін, шығарылған өнімнің жаңа түрлерін игеру сапасын арттыруға, материалдық, еңбек және қаржы ресурстарын оңтайлы пайдалану кезінде түпкілікті жоғары нәтижелерге қол жеткізуге бағытталған экономикалық қызметін жүзеге асыру бойынша жұмысын орындайды, өнімді сату көлемін өсіру мен пайданы көбейтуді қамтамасыз ету мақсатында ұйымның шаруашылық-қаржылық, өндірістік және коммерциялық қызметіне (бизнес-жоспарлар) жобалар құрастыру үшін шығыс деректерін дайындайды, шығарылатын өнімді өндіру және іске асыру үшін қажетті материалдық, еңбек және қаржы шығындарын, өнімнің жаңа түрлерін, прогрессивті техника мен технологияны игеру бойынша есептерді орындайды, ұйым мен оның бөлімшелерінің шаруашылық қызметтерінің экономикалық талдауын жүзеге асырады, өндіріс резервтерін анықтайды, үнемдеу тәртібін қамтамасыз ету, өндірістің рентабельділігін, шығарылатын өнімнің бәсекеге қабілеттілігін, еңбек өнімділігін арттыру, өндіріске және өнімді іске асыруға шығындарды төмендету, шығындарды және өнімсіз шығыстарды жою, сондай-ақ қосымша өнімді шығару мүмкіндіктерін анықтау бойынша шаралар әзірлейді, еңбек пен өндірісті ұйымдастырудың экономикалық тиімділігін, жаңа техника мен технологияны, тиімді ұсыныстар мен өнертабыстарды енгізуді айқындайды, әзірленген өндірістік-шаруашылық жоспарларын қарауға, ресурстарды сақтау бойынша жұмыстар жүргізуге, жоспарлы және есепке алу құжаттамаларын енгізу мен жетілдіруге қатысады, келісім шарттар жасау үшін материалдарды ресімдейді, шарттық міндеттемелердің орындалу мерзімін қадағалайды, ұйым және оның бөлімшелері бойынша жоспарлы тапсырмалардың орындалу барысын, шаруашылық ішіндегі резервтерді пайдалануды бақылауды жүзеге асырады, маркетингтік зерттеулер жүргізуге және өндірістің дамуын болжауға қатысады, регламенттелмеген есептеулермен және есептеу операцияларын жүзеге асырудың дұрыстығын бақылаумен байланысты жұмысты орындайды, ұйым мен оның бөлімшелерінің өндірістік қызметі нәтижелерінің экономикалық көрсеткіштерін, сондай-ақ жасалған шарттарды есепке алады, белгіленген мерзімде кезеңдік есептілікті дайындайды, экономикалық ақпарат дерекқорын қалыптастыру, енгізу және сақтау бойынша жұмыстарды орындайды, деректерді өңдеу кезінде пайдаланылатын анықтамалық және нормативтік ақпаратқа өзгерістер енгізеді, есептеу техникасының көмегімен шешілетін міндеттер немесе олардың жеке кезеңінің экономикалық тұрғыдан қойылуын қалыптастыруға қатысады, экономикалық ақпараттарды өңдеудің экономикалық негізделген жүйелерін құруға мүмкіндік беретін дайын жобалар, алгоритмдер, қолданбалы бағдарламалар пакетін пайдалану мүмкіндігін айқындайды.

12. Экономист
34. Должности обязанности:
выполняет работу по осуществлению экономической деятельности организации, направленной на повышение эффективности и рентабельности производства, качества выпускаемой и освоение новых видов продукции, достижение высоких конечных результатов при оптимальном использовании материальных, трудовых и финансовых ресурсов, подготавливает исходные данные для составления проектов хозяйственно-финансовой, производственной и коммерческой деятельности (бизнес-планов) организации в целях обеспечения роста объемов продаж продукции и увеличения прибыли, выполняет расчеты по материальным, трудовым и финансовым затратам, необходимые для производства и реализации выпускаемой продукции, освоения новых видов продукции, прогрессивной техники и технологии, осуществляет экономический анализ хозяйственной деятельности организации и ее подразделений, выявляет резервы производства, разрабатывает меры по обеспечению режима экономии, повышению рентабельности производства, конкурентоспособности выпускаемой продукции, производительности труда, снижению издержек на производство и реализацию продукции, устранению потерь и непроизводительных расходов, а также выявлению возможностей дополнительного выпуска продукции, определяет экономическую эффективность организации труда и производства, внедрения новой техники и технологии, рационализаторских предложений и изобретений, участвует в рассмотрении разработанных производственно-хозяйственных планов, проведении работ по ресурсосбережению, во внедрении и совершенствовании плановой и учетной документации, оформляет материалы для заключения договоров, следит за сроками выполнения договорных обязательств, осуществляет контроль за ходом выполнения плановых заданий по организации и ее подразделениям, использованием внутрихозяйственных резервов, участвует в проведении маркетинговых исследований и прогнозировании развития производства, выполняет работу, связанную с нерегламентированными расчетами и контролем над правильностью осуществления расчетных операций, ведет учет экономических показателей результатов производственной деятельности организаций и ее подразделений, а также учет заключенных договоров, подготавливает периодическую отчетность в установленные сроки, выполняет работы по формированию, ведению и хранению базы данных экономической информации, вносит изменения в справочную и нормативную информацию, используемую при обработке данных, участвует в формировании экономической постановки задач либо отдельных их этапов, решаемых с помощью вычислительной техники, определяет возможность использования готовых проектов, алгоритмов, пакетов прикладных программ, позволяющих создавать экономически обоснованные системы обработки экономической информации.

35. Білуге тиіс:
ұйым қызметін жоспарлау, есепке алу және талдау бойынша Қазақстан Республикасының заңнамалық және басқа да нормативтік құқықтық актілерін, әдістемелік материалдарды, жоспарлы жұмыстарды ұйымдастыруды, ұйымның шаруашылық-қаржылық және өндірістік қызметінің перспективалық және жылдық жоспарларын әзірлеу тәртібін, бизнес жоспарларды әзірлеу тәртібін, материалдық, еңбек және қаржы шығындары нормативтерін әзірлеу тәртібі, ұйым мен оның бөлімшелері қызметінің көрсеткіштерін есепке алу мен экономикалық талдау әдістерін, жаңа техника және технологияны, еңбекті ұйымдастыруды, тиімді ұсыныстар мен өнертабыстарды енгізудің экономикалық тиімділігін айқындау әдістерін, есептеу жұмыстарын жүргізу әдістері мен құралдарын, шарттар жасау үшін материалдарды ресімдеу қағидасын, жедел және статистикалық есепке алуды ұйымдастыруды, есептілікті құрастыру тәртібі мен мерзімдерін, нарықтық экономика жағдайында ұйымның экономикалық қызметінде отандық және шетелдің озық тәжірибені тиімді ұйымдастыруды, экономиканы, өндірісті, еңбек пен басқаруды ұйымдастыруды, өндіріс технологиясының негіздерін, шаруашылықтың нарықтық әдістерін, ұйымның шаруашылық қызметіне экономикалық есептеулер мен талдауды жүзеге асыру үшін есептеу техникасын қолдану мүмкіндіктерін, оны пайдалану қағидаларын, Қазақстан Республикасының еңбек туралы заңнамасын, еңбекті қорғау қағидасы мен нормаларын.
36. Біліктілікке қойылатын талаптар:
1) Біліктілігі жоғары дәрежелі маман:
жоғары санатты: тиісті мамандық бойынша жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейінгі) білім және бірінші санатты экономист лауазымында 3 жылдан кем емес еңбек стажы немесе мамандығы бойынша 5 жылдан кем емес жұмыс стажы;
бірінші санатты: тиісті мамандық бойынша жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейінгі) білім және екінші санатты экономист лауазымында 2 жылдан кем емес еңбек стажы немесе мамандығы бойынша 4 жылдан кем емес жұмыс стажы;
екінші санатты: тиісті мамандық бойынша жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейінгі) білім және экономист лауазымында 1 жылдан кем емес еңбек стажы немесе мамандығы бойынша 3 жылдан кем емес жұмыс стажы;
санатсыз: жұмыс стажына талаптар қоймай, тиісті мамандық бойынша жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейінгі) білім.
2) Біліктілігі орта дәрежелі маман:
жоғарғы санатты: тиісті мамандық (біліктілік) бойынша техникалық және кәсіптік (арнайы орта, кәсіптік орта) білім және бірінші санатты экономист лауазымында 3 жылдан кем емес еңбек стажы немесе мамандығы бойынша 5 жылдан кем емес жұмыс стажы;

35. Должен знать: законодательные и иные нормативные правовые акты Республики Казахстан, методические материалы по планированию, учету и анализу деятельности организации, организацию плановой работы, порядок разработки перспективных и годовых планов хозяйственно-финансовой и производственной деятельности организации, порядок разработки бизнес-планов, планово-учетную документацию, порядок разработки нормативов материальных, трудовых и финансовых затрат, методы экономического анализа и учета показателей деятельности организации и ее подразделений, методы определения экономической эффективности внедрения новой техники и технологии, организации труда, рационализаторских предложений и изобретений, методы и средства проведения вычислительных работ, правила оформления материалов для заключения договоров, организацию оперативного и статистического учета, порядок и сроки составления отчетности, отечественный и зарубежный опыт рациональной организации экономической деятельности организации в условиях рыночной экономики, экономику, организацию производства, труда и управления, основы технологии производства, рыночные методы хозяйствования, возможности применения вычислительной техники для осуществления технико-экономических расчетов и анализа хозяйственной деятельности организации, правила ее эксплуатации, законодательство о труде Республики Казахстан, правила и нормы охраны труда.
36. Требования к квалификации:
1) Специалист высшего уровня квалификации:
высшей категории: высшее (или послевузовское) образование по соответствующей специальности и стаж работы в должности экономиста первой категории не менее 3 лет или стаж работы по специальности не менее 5 лет;
первой категории: высшее (или послевузовское) образование по соответствующей специальности и стаж работы в должности экономиста второй категории не менее 2 лет или стаж работы по специальности не менее 4 лет;
второй категории: высшее (или послевузовское) образование по соответствующей специальности и стаж работы в должности экономиста не менее 1 года или стаж работы по специальности не менее 3 лет;
без категории: высшее (или послевузовское) образование по соответствующей специальности, без предъявления требований к стажу работы.
2) Специалист среднего уровня квалификации:
высшей категории: среднее техническое и профессиональное (среднее специальное, среднее профессиональное) образование по соответствующей специальности (квалификации) и стаж работы в должности экономиста первой категории не менее 3 лет или стаж работы по специальности не менее 5 лет;

бірінші санатты: тиісті мамандық (біліктілік) бойынша техникалық немесе кәсіптік (арнайы орта, кәсіптік орта) білім және екінші санатты экономист лауазымында 2 жылдан кем емес еңбек стажы немесе мамандығы бойынша 4 жылдан кем емес жұмыс стажы;
екінші санатты: тиісті мамандық (біліктілік) бойынша техникалық және кәсіптік (арнайы орта, кәсіптік орта) білім және экономист лауазымында 1 жылдан кем емес еңбек стажы немесе мамандығы бойынша 3 жылдан кем емес жұмыс стажы;
санатсыз: жұмыс стажына талаптар қоймай, тиісті мамандық (біліктілік) бойынша техникалық және кәсіптік (арнайы орта, кәсіптік орта) білім.
13. Заң кеңесшісі
37. Лауазымдық міндеттері:
құқықтық сипаттағы құжаттарды әзірлейді немесе әзірлеуге қатысады, ұйымда құқықтық жұмыстарға әдістемелік тұрғыдан басшылық етуді жүзеге асырады, әртүрлі құқықтық құжаттарды дайындау және ресімдеуде құрылымдық бөлімшелер мен қоғамдық ұйымдарға құқықтық көмек көрсетеді, шағымды қабылдамаған кезде дәлелді жауап дайындауға қатысады, төрелік сотқа, тергеу және сот органдарына беру үшін ұйымның басқа бөлімшелерімен бірге ұрлық, ысыраптау, жеткіліксіздік, сапасы төмен, стандартқа сай келмейтін, жиынтықсыз өнім шығару, қоршаған ортаны қорғау туралы заңнаманы бұзу және басқа да құқық бұзушылықтар туралы материалдар дайындайды, өндірісте жатқан, сот және төрелік орындаумен аяқталған істерді есепке алуды және сақтауды жүзеге асырады, шарттық, қаржылық және еңбек тәртібін нығайту, ұйым мүлкін сақтауды қамтамасыз ету бойынша іс-шараларды әзірлеу мен жүзеге асыруға қатысады, анықталған кемшіліктерді жою және ұйымның шаруашылық-қаржылық қызметін жақсарту туралы ұсыныстар әзірлеу мақсатында шағымдар, сот және төрелік істерді, қорытынды тәжірибесін, және шаруашылық шарттарының орындалуын қарау нәтижелерін зерттейді, талдайды және қорытады, шаруашылық шарттар, оларға құқықтық сараптама жасау, ұйымдық келісімшарттар мен салалық келісімдердің шарттарын әзірлеу, сондай-ақ дебиторлық және кредиторлық берешек туралы мәселелерді қарау бойынша жұмыстарға қатысады, шағымдарға жауап дайындау үшін құрылымдық бөлімшелердің анықтамаларды, есептеулерді, түсіндірулерді және басқа да материалдарды уақтылы ұсынуын қадағалайды, заманауи ақпараттық технологиялар мен есептеу құралдарын қолдану негізінде анықтамалық құжаттаманы дайындайды, ұйым қызметінде туындайтын құқықтық мәселелер, сынға түсетін нормативтік актілердің жобасы бойынша қорытындылар дайындауға қатысады, ұйым қызметкерлерін қолданыстағы заңнама және ондағы өзгерістер жөнінде ақпараттандыруды, ұйымның лауазымды тұлғаларын олардың қызметіне қатысты нормативтік құқықтық актілермен таныстыруды жүзеге асырады, ұйым қызметкерлеріне ұйымдастырушылық-құқықтық және басқа да заң мәселелері бойынша консультация береді, қорытындылар жасайды, мүліктік-құқықтық сипаттағы құжаттар мен актілерді ресімдеуге жәрдемдеседі.

первой категории: среднее техническое и профессиональное (среднее специальное, среднее профессиональное) образование по соответствующей специальности (квалификации) и стаж работы в должности экономиста второй категории не менее 2 лет или стаж работы по специальности не менее 4 лет;
второй категории: среднее техническое и профессиональное (среднее специальное, среднее профессиональное) образование по соответствующей специальности (квалификации) и стаж работы в должности экономиста не менее 1 года или стаж работы по специальности не менее 3 лет;
без категории: среднее техническое и профессиональное (среднее специальное, среднее профессиональное) образование по соответствующей специальности (квалификации), без предъявления требований к стажу работы.
13. Юрисконсульт
37. Должности обязанности:
разрабатывает или принимает участие в разработке документов правового характера, осуществляет методическое руководство правовой работой в организации, оказывает правовую помощь структурным подразделениям и общественным организациям в подготовке и оформлении различного рода правовых документов, участвует в подготовке обоснованных ответов при отклонении претензий, подготавливает совместно с другими подразделениями организации материалы о хищениях, растратах, недостачах, выпуске недоброкачественной, нестандартной и некомплектной продукции, нарушении законодательства об охране окружающей среды, и об иных правонарушениях для передачи их в арбитражный суд, следственные и судебные органы, осуществляет учет и хранение находящихся в производстве и законченных исполнением судебных и арбитражных дел, участвует в разработке и осуществлении мероприятий по укреплению договорной, финансовой и трудовой дисциплины, обеспечению сохранности имущества организации, проводит изучение, анализ и обобщение результатов рассмотрения претензий, судебных и арбитражных дел, практики заключения и исполнения хозяйственных договоров с целью разработки предложений об устранении выявленных недостатков и улучшении хозяйственно-финансовой деятельности организации, принимает участие в работе по заключению хозяйственных договоров, проведении их правовой экспертизы, разработке условий коллективных договоров и отраслевых соглашений, а также рассмотрении вопросов о дебиторской и кредиторской задолженности, контролирует своевременность представления структурными подразделениями справок, расчетов, объяснений и других материалов для подготовки ответов на претензии, подготавливает справочную документацию на основе применения современных информационных технологий и вычислительных средств, принимает участие в подготовке заключений по правовым вопросам, возникающим в деятельности организации, проектам нормативных актов, поступающих на отзыв, осуществляет информирование работников организации о действующем законодательстве и изменениях в нем, ознакомление должностных лиц организации с нормативными правовыми актами, относящимися к их деятельности, консультирует работников организации по организационно-правовым и другим юридическим вопросам, подготавливает заключения, оказывает содействие в оформлении документов и актов имущественно-правового характера.

38. Білуге тиіс:
ұйымның өндірістік-шаруашылық және қаржылық қызметін регламенттейтін Қазақстан Республикасының заңнамалық және басқа да нормативтік құқықтық актілерін, ұйымның құқықтық қызметі бойынша әдістемелік және басқа да материалдарды, азаматтық, еңбек, қаржылық, әкімшілік құқықты, салықтық заңнаманы, ұйымның шаруашылық-қаржылық қызметі жөніндегі есептілігін жасау, есепке алуды жүргізу тәртібін, шаруашылық шарттар, ұйымдық шарттар, салалық келісімдер жасау және ресімдеу тәртібі, заманауи ақпараттық технологияларды қолдана отырып құқықтық құжаттамаларды жүргізу және есепке алу және жүйелеу тәртібін, экономика, еңбекті, өндірісті және басқаруды ұйымдастыру негіздерін, есептеу техникасы, коммуникация және байланыс құралдарын, еңбекті қорғау қағидалары мен нормаларын.
39. Біліктілікке қойылатын талаптар:
1) Біліктілігі жоғары дәрежелі маман:
жоғары санатты: тиісті мамандық бойынша жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейінгі) білім және бірінші санатты юрисконсульт лауазымында 3 жылдан кем емес еңбек стажы немесе мамандығы бойынша 5 жылдан кем емес жұмыс стажы;
бірінші санатты: тиісті мамандық бойынша жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейінгі) білім және екінші санатты юрисконсульт лауазымында 2 жылдан кем емес еңбек стажы немесе мамандығы бойынша 4 жылдан кем емес жұмыс стажы;
екінші санатты: тиісті мамандық бойынша жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейінгі) білім және юрисконсульт лауазымында 1 жылдан кем емес еңбек стажы немесе мамандығы бойынша 3 жылдан кем емес жұмыс стажы;
санатсыз: жұмыс стажына талаптар қоймай, тиісті мамандық бойынша жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейінгі) білім.
2) Біліктілігі орта дәрежелі маман:
жоғарғы санатты: тиісті мамандық (біліктілік) бойынша техникалық және кәсіптік (арнайы орта, кәсіптік орта) білім және бірінші санатты юрисконсульт лауазымында 3 жылдан кем емес еңбек стажы немесе мамандығы бойынша 5 жылдан кем емес жұмыс стажы;
бірінші санатты: тиісті мамандық (біліктілік) бойынша техникалық немесе кәсіптік (арнайы орта, кәсіптік орта) білім және екінші санатты юрисконсульт лауазымында 2 жылдан кем емес еңбек стажы немесе мамандығы бойынша 4 жылдан кем емес жұмыс стажы;
екінші санатты: тиісті мамандық (біліктілік) бойынша техникалық және кәсіптік (арнайы орта, кәсіптік орта) білім және юрисконсульт лауазымында 1 жылдан кем емес еңбек стажы немесе мамандығы бойынша 3 жылдан кем емес жұмыс стажы;
санатсыз: жұмыс стажына талаптар қоймай, тиісті мамандық (біліктілік) бойынша техникалық және кәсіптік (арнайы орта, кәсіптік орта) білім.

38. Должен знать:
законодательные и иные нормативные и правовые акты Республики Казахстан, регламентирующие производственно-хозяйственную и финансовую деятельность организации, методические и другие материалы по правовой деятельности организации, гражданское, трудовое, финансовое, административное право, налоговое законодательство, порядок ведения учета и составления отчетности о хозяйственно-финансовой деятельности организации, порядок заключения и оформления хозяйственных договоров, коллективных договоров, отраслевых соглашений, порядок систематизации, учета и ведения правовой документации с использованием современных информационных технологий, основы экономики, организации труда, производства и управления, средства вычислительной техники, коммуникаций и связи, правила и нормы охраны труда.
39. Требования к квалификации:
1) Специалист высшего уровня квалификации:
высшей категории: высшее (или послевузовское) образование по соответствующей специальности и стаж работы в должности юрисконсульта первой категории не менее 3 лет или стаж работы по специальности не менее 5 лет;
первой категории: высшее (или послевузовское) образование по соответствующей специальности и стаж работы в должности юрисконсульта второй категории не менее 2 лет или стаж работы по специальности не менее 4 лет;
второй категории: высшее (или послевузовское) образование по соответствующей специальности и стаж работы в должности юрисконсульта не менее 1 года или стаж работы по специальности не менее 3 лет;
без категории: высшее (или послевузовское) образование по соответствующей специальности, без предъявления требований к стажу работы.
2) Специалист среднего уровня квалификации:
высшей категории: среднее техническое и профессиональное (среднее специальное, среднее профессиональное) образование по соответствующей специальности (квалификации) и стаж работы в должности юрисконсульта первой категории не менее 3 лет или стаж работы по специальности не менее 5 лет;
первой категории: среднее техническое и профессиональное (среднее специальное, среднее профессиональное) образование по соответствующей специальности (квалификации) и стаж работы в должности юрисконсульта второй категории не менее 2 лет или стаж работы по специальности не менее 4 лет;
второй категории: среднее техническое и профессиональное (среднее специальное, среднее профессиональное) образование по соответствующей специальности (квалификации) и стаж работы в должности юрисконсульта не менее 1 года или стаж работы по специальности не менее 3 лет;
без категории: среднее техническое и профессиональное (среднее специальное, среднее профессиональное) образование по соответствующей специальности (квалификации), без предъявления требований к стажу работы.