Ақпараттандыру саласындағы тексеру парақтарының нысандарын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Көлік және коммуникация министрінің 2012 жылғы 17 қыркүйектегі № 609 Бұйрығы. Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде 2012 жылы 15 қазанда № 8013 тіркелді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрінің м.а. 2015 жылғы 27 шілдедегі № 805 бұйрығымен
Ескерту. Бұйрықтың күші жойылды - ҚР Инвестициялар және даму министрінің м.а. 27.07.2015 № 805 бұйрығымен.
«Ақпараттандыру туралы» Қазақстан Республикасының 2007 жылғы 11 қаңтардағы Заңының 6-бабы 18) тармақшасына, «Қазақстан Республикасындағы мемлекеттік бақылау және қадағалау туралы» Қазақстан Республикасының 2011 жылғы 6 қаңтардағы Заңының 15-бабы 1-тармағына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Мыналар:
1) осы бұйрыққа 1-қосымшаға сәйкес жеке кәсіпкерлік субъектілер жатпайтын ақпараттандыру саласындағы субъектілер үшін тексеру парағы;
2) осы бұйрыққа 2-қосымшаға сәйкес облыстардың, Астана мен Алматы қалаларының орталық мемлекеттік органдарының және жергілікті атқарушы органдарының интернет-ресурстарын тексеру бойынша тексеру парағы;
3) осы бұйрыққа 3-қосымшаға сәйкес мемлекеттік ақпараттық жүйелерді, бюджеттік қаражат есебінен құрылатын және (немесе) сатып алынатын аппараттық-бағдарламалық кешенді техникалық құжаттама (техникалық тапсырма, техникалық-экономикалық негіздеме, техникалық ерекшелік) талаптарына тексеру бойынша тексеру парағы.
2. Қазақстан Республикасы Көлік және коммуникация министрлігінің Байланыс және ақпараттандыру комитеті (Р.Р. Нұршабеков) белгіленген заңнамалық тәртіппен:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрық мемлекеттік тіркелгеннен кейін, оны бұқаралық ақпарат құралдарында ресми және Қазақстан Республикасы Көлік және коммуникация министрлігінің ресми интернет-ресурсында жариялауды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасы Көлік және коммуникация вице-министрі С.С. Сарсеновке жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғаш ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Министр                                     А. Жұмағалиев
Қазақстан Республикасы
Көлік және коммуникация министрінің
2012 жылғы 17 қыркүйектегі
№ 609 бұйрығына
1-қосымша
Нысан
Жеке кәсіпкерлік субъектілер жатпайтын ақпараттандыру
саласындағы субъектілер үшін тексеру парағы
Тексеруді белгілеген мемлекеттік орган
____________________________________________________________________
Тексеруді белгілеу туралы акт ______________________________________
(№,күні, құқықтық статистика жөніндегі органда тіркеу туралы мәлімет)
Тексеру субъектісінің атауы: _______________________________________
Тексеру жүргізу мерзімі ____________________________________________
Тексеру кезеңі _____________________________________________________
Салық төлеушінің тіркелу нөмірі (Жеке сәйкестендіру нөмірі/Бизнес сәйкестендіру нөмірі)
____________________________________________________________________
Мекенжайы: ______________қала,___________________________көшесі
Телефоны: ______________,  факс:  ________________________
Электрондық поштаның мекенжайы:  _________________@__________
Талаптар иә жоқ
Нормативтік-техникалық құжаттамаға қойылатын талаптар
1
Бағдарламалық өнімге, ақпараттық жүйеге, ақпараттық ресурс пен деректер қорына нормативтік-техникалық құжаттаманың болуы
2
Нормативтік-техникалық құжаттаманың ҚР СТ 34.015-2002 «Автоматтандырылған жүйені құруға техникалық тапсырма.», ҚР СТ 34.010-2002 «Ақпараттық технология. Бағдарламалық құралдарды сертификаттау. Бағдарламалық құжаттаманың сараптамасын жүргізу тәртібі.», ҚР СТ 34.012-2002 «Ақпараттық технология. Бағдарламалық құралдарды сертификаттау. Бағдарламалық құжаттама сапасын бағалаудың типтік әдістемесі.» МЕМСТ 2.105-95 «Мәтіндік құжаттардың жалпы талаптары.» - стандарттар талаптарына сәйкестігі
3
Нормативтік-техникалық құжаттаманы, ақпараттық жүйелерді, бағдарламалық өнімдерді, бағдарламалық кодтарды депозитке беруінің болуы
Ақпараттық жүйелерге, ақпараттық ресурстарға, бағдарламалық өнімдер мен деректер қорына қойылатын талаптар
4
Ақпараттық жүйелердің, бағдарламалық өнімдердің, деректер қорының нормативтік-техникалық құжаттама талаптарына сәйкестігі
5
Бағдарламалық өнімдерге және техникалық құралдарға ақпараттық қауіпсіздік талаптарына сәйкестігі туралы сәйкестік сертификаттарының болуы
6
Серверлер үшін арнайы (техникалық) үй-жайдың болуы
7
Мемлекеттік ақпараттық жүйелердің мемлекеттік емес ақпараттық жүйелермен ықпалдасуы бойынша талаптарды сақтау
8
Электрондық ақпараттық ресурстар мен ақпараттық жүйелерде осалдықтардың болуы
9
Серверлер мен жұмыс станцияларында лицензиялық бағдарламалық қамтамасыз етуді пайдалану
10
Ақпараттық жүйелерге, ақпараттық ресурстар мен деректер қорына ақпараттық қауіпсіздік талаптарына және Қазақстан Республикасының аумағында қабылданған стандарттарға сәйкес аттестаттардың болуы
11
Электрондық ақпараттық ресурс пен ақпараттық жүйенің мемлекеттік тіркелімінде тіркелуі
12
Мемлекеттік тіркелімінде тіркелген деректер қоры, бағдарламалық өнімдер, деректер беру желілері мен интернет-ресурстар туралы мәліметтерді жыл сайын өзекті ету
13
Сол немесе басқа себептер бойынша пайдаланудан шығарылған немесе басқа ведомствоға берілген ақпараттық ресурстар мен ақпараттық жүйелерді Мемлекеттік тіркелімдегі есептен уақтылы шығару
14
Серверлерге, дербес компьютерлер мен ақпараттық қорғау жүйесіне паспорттардың болуы
15
Бастапқы кодтардың, жүктеу файлдарының (түпнұсқалар мен көшірмелері) болуы
16
Серверлерді, телекоммуникациялық жабдық пен ақпараттарды қорғау жүйесін әкімшілендіру бойынша білікті мамандардың болуы
17
Депозитарийда тұрған бағдарламалық өнімдер туралы мәліметтерді жыл сайын өзекті ету
18
Сол немесе басқа себептер бойынша пайдаланудан шығарылған немесе басқа ведомствоға берілген ақпараттық ресурстарды, бағдарламалық өнімдерді, ақпараттық жүйелерді, бағдарламалық кодтар мен бағдарламалық кодтардың нормативтік-техникалық құжаттаманы, нормативтік-техникалық құжаттаманы Депозитарийдегі есептен уақтылы шығару
19
Ақпараттық қауіпсіздікті қамтамасыз етуді регламентейтін құжаттардың болуы
20
Деректердің резервтік көшірмесі және мұрағаттау жүйесінің болуы
21

Об утверждении форм проверочных листов в области информатизации
Приказ Министра транспорта и коммуникаций Республики Казахстан от 17 сентября 2012 года № 609. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан от 15 октября 2012 года № 8013. Утратил силу приказом и.о. Министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан от 27 июля 2015 года № 805
Сноска. Утратил силу приказом и.о. Министра по инвестициям и развитию РК от 27.07.2015 № 805.
В соответствии подпунктом 18) статьи 6 Закона Республики Казахстан от 11 января 2007 года «Об информатизации», с пунктом 1 статьи 15 Закона Республики Казахстан от 6 января 2011 года «О государственном контроле и надзоре в Республике Казахстан», ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить формы проверочных листов:
1) для субъектов в сфере информатизации не относящихся к субъектам частного предпринимательства согласно приложению 1 к настоящему приказу;
2) по проверке интернет-ресурсов центральных государственных органов и местных исполнительных органов областей, городов Астана и Алматы согласно приложению 2 к настоящему приказу;
3) по проверке государственных информационных систем, аппаратно-программного комплекса, создаваемого и (или) приобретаемого за счет бюджетных средств, на соответствие требованиям технической документации (техническое задание, технико-экономическое обоснование, техническая спецификация) согласно приложению 3 к настоящему приказу.
2. Комитету связи и информатизации Министерства транспорта и коммуникации Республики Казахстан (Нуршабеков Р.Р.) в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) после государственной регистрации настоящего приказа его официальное опубликование в средствах массовой информации и размещение на официальном интернет-ресурсе Министерства транспорта и коммуникаций Республики Казахстан.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на вице-министра транспорта и коммуникаций Республики Казахстан Сарсенова С.С.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр                                    А. Жумагалиев
Приложение 1
к приказу Министра транспорта
и коммуникаций Республики Казахстан
от 17 сентября 2012 года № 609
Форма
Проверочный лист
для субъектов в сфере информатизации,
не относящихся к субъектам частного предпринимательства
Государственный орган, назначивщий проверку
____________________________________________________________________
Акт о назначении проверки __________________________________________
( №, дата, сведения о регистрации в органе по правовой статистике)
Наименование субъекта проверки: ____________________________________
Срок проведения проверки ___________________________________________
Проверяемый период _________________________________________________
Регистрационный номер налогоплательщика (индивидуальный
идентификационный номер/Бизнес-идентификационный номер)
____________________________________________________________________
Адрес: город _____________________, улица___________________________
Телефон: _________________________, факс: __________________________
Адрес электронной почты: _________________@_________________________
Требования
да
нет
Требования к нормативно-технической документации
1
Наличие нормативно-технической документации на
программные продукты, информационные системы,
информационные ресурсы и базы данных
2
Соответствие нормативно-технической документации
требованиям стандартов - СТ РК 34.015-2002
«Техническое задание на создание
автоматизированной системы»; СТ РК 34.010-2002
«Информационная технология. Сертификация
программных средств. Порядок проведения
экспертизы программной документации», СТ РК
34.012-2002 «Информационная технология.
Сертификация программных средств. Типовая
методика оценки качества программной
документации»,
ГОСТ 2.105-95 «Общие требования к текстовым
документам».
3
Наличие депонирования нормативно-технической
документации, информационных систем, программных
продуктов, программных кодов
Требования к информационным системам,
информационным ресурсам, программным продуктам и базам данных
4
Соответствие информационных систем,
информационных ресурсов программных продуктов,
баз данных требованиям нормативно-технической
документации
5
Наличие сертификатов соответствия на программные
продукты и технические средства о соответствии
требованиям информационной безопасности
6
Наличие специального (технического) помещения
для серверов
7
Соблюдение требований по интеграции
государственных информационных систем с
негосударственными информационными системами
8
Наличие уязвимостей в электронных информационных ресурсах и информационных системах
9
Использование лицензионного программного обеспечения на серверах и рабочих станциях
10
Наличие аттестата информационных систем, информационных ресурсов и баз данных на соответствие требованиям информационной безопасности и принятым на территории Республики Казахстан стандартам
11
Наличие регистрации в государственном регистре электронных информационных ресурсов и информационных систем
12
Ежегодная актуализация сведений о базах данных, программных продуктах, сетей передачи данных и Интернет-ресурсах, зарегистрированных в Государственном регистре
13
Своевременное снятие с учета из Государственного регистра информационных ресурсов и информационных систем, снятых с эксплуатации по тем или иным причинам или переданных в другое ведомство
14
Наличие паспортов на сервера, персональные компьютеры и системы защиты информации
15
Наличие исходных кодов, загрузочных файлов (оригиналов и копий)
16
Наличие квалифицированных специалистов по администрированию серверов, телекоммуникационного оборудования и систем защиты информации
17
Ежегодная актуализация сведений о программных продуктах находящиеся в депозитарии программных кодов, и нормативно-технической документации
18
Своевременное снятие с учета из Депозитария нормативно-технической документации, программных кодов и программных продуктов по информационным системами и информационным ресурсам, снятых с эксплуатации по тем или иным причинам или переданных в другое ведомство
19
Наличие документов регламентирующих обеспечение информационной безопасности
20
Наличие системы резервного копирования и архивирования данных
21

Ақпараттық жүйелерді, ақпараттық ресурстарды, деректер қорын құру үдерісінің ҚР СТ 34.019 – 2005 «Ақпараттық технология. Бағдарламалық құралдардың өмірлік циклінің үрдістері.», МЕМСТ 34.601-90 «Автоматтандырылған жүйелер. Құру кезеңдері.» талаптарына сәйкес болуы
22
Ақпараттық жүйелер интерфейсінің мемлекеттік тілде болуы
Уәкілетті органның лауазымды тұлғасы:
_________________________  _________  _____________________________
(лауазымы)              (қолы)    тегі, аты және әкесінің аты
(бұдан әрі - Т.А.Ә.)
_________________________  _________  _____________________________
(лауазымы)              (қолы)            (Т.А.Ә.)
Тексерілетін субъектілер:
_________________________  _________  ______________________________
(лауазымы)              (қолы)            (Т.А.Ә.)
Қазақстан Республикасы
Көлік және коммуникация министрінің
2012 жылғы 17 қыркүйектегі
№ 609 бұйрығына
2-қосымша
Нысан
Облыстардың, Астана мен Алматы қалаларының орталық мемлекеттік
органдарының және жергілікті атқарушы органдарының
интернет-ресурстарын тексеру бойынша тексеру парағы
Тексеруді белгілеген орган ________________________________________
Тексеруді белгілеу туралы акт _____________________________________
(№,күні, құқықтық статистика жөніндегі органда тіркеу туралы мәлімет)
Тексеру субъектісінің атауы:  _____________________________________
Тексеру жүргізу мерзімі ___________________________________________
Тексеру кезеңі ____________________________________________________
Салық төлеушінің тіркелу нөмірі (Жеке сәйкестендіру нөмірі/Бизнес
сәйкестендіру нөмірі) ______________________________________________
Мекенжайы: ______________қала,  ___________________________ көшесі
Телефоны: ______________,  факс:  ________________________
Электрондық поштаның мекенжайы:  _________________@__________
Интернет-ресурстың мекенжайы ________________________________
р/с
Талаптар
Интернет-ресурста бар болуы
иә жоқ
1
Қазақстан Республикасының мемлекеттік рәміздері
Мемлекеттік Ту, Мемлекеттік Елтаңба, Мемлекеттік Әнұран;
2
Мемлекеттік орган туралы жалпы ақпарат
пошталық мекенжайы;
электрондық пошта адресі;
анықтамалық қызметтердің телефондары;
мемлекеттік органның ережесі (Өкілеттілікті сипаттау);
өкілеттілікті, міндеттерді және функцияларды анықтайтын заңдардың, нормативтік актілердің тізбесі;
Т.А.Ә., телефондардың нөмірлерін және электрондық пошта адрестерін көрсетумен жергілікті атқарушы органдардың құрылымы;
Т.А.Ә., телефондардың нөмірлерін және электрондық пошта адрестерін көрсетумен ведомствоға бағынысты және аумақтық бөлімшелердің тізбесі.
3
Мемлекеттік қызметтің имиджі
Қазақстан Республикасы Елбасының жыл сайынғы жолдауы;
елбасының жыл сайынғы Жолдауын іске асыру жөніндегі іс-шаралар жоспарлары;
елбасының жыл сайынғы Жолдауын іске асыру жөніндегі іс-шаралар Жоспарын іске асырудың нәтижелері (құзыреті шегінде);
жергілікті атқарушы органдары басшыларының дербес блогы (веб-күнделік);
«Мемлекеттік қызмет» имиджі», бөлімі (Қазақстан Республикасы мемлекеттік қызметшілерінің ар-намыс кодексі, мемлекеттік қызметшілердің қызметтік этикасының ережелері туралы мемлекеттік қызмет позитивті имиджін қалыптастыру және нығайту туралы ақпарат);
сыбайлас жемқорлық іс-қимылына қарсы қабылданатын шаралар туралы ақпарат.
4
Норма шығармашылық қызмет
мемлекеттік органмен шығарылған нормативтік құқықтық актілер;
нормативтік құқықтық актілер жобаларының мәтіндері
5
Мемлекеттік органның ағымдағы қызметі туралы ақпарат
мемлекеттік орган қызметінің жоспарлары мен көрсеткіштері (Стратегиялық және Операциялық жоспарлар);
стратегиялық және Операциялық жоспарларды орындау туралы есептер;
мемлекеттік бағдарламалар (салалық бағдарламалар);
мемлекеттік бағдарламаларды салалық бағдарламаларды, орындау туралы есептер(құзыреті шегінде);
салалар бойынша мемлекеттік бағдарламаларды орындау туралы қорытындылар (салалар бойынша өңірді дамыту жағдайы мен серпінін сипаттайтын статистикалық деректер мен көрсеткіштер;
жергілікті атқарушы органдар қызметі туралы Әкімнің есептері.
6
Бюджетті орындау
әлеуметтік маңызды жобаларға (мектептер, ауруханалар, бала бақшалар және т.б.) бөлінген бюджеттік қаражаттар және оларды игеру туралы ақпарат
7
Конкурстар, тендерлер өткізу
ашық конкурстар, аукциондар, тендерлер, сараптамалар және басқадай іс-шаралармен оларды өткізудің шарттары туралы мәлімет;
онда заңды тұлғалар мен жеке тұлғалардың қатысу тәртібі
8
Кәсіпкерлікті қызметті мемлекеттік қолдау
құзыретті мемлекеттік органдардың мекенжайларын және байланыс телефондарын көрсетумен агроөнеркәсіптік кәсіпорындары кешендерін субсидиялау, бизнесті және ауыл халқын несиелеу, ауыл шаруашылығы техникалары мен құрал-жабдықтарының лизингі туралы ақпарат;
мамандандырылған ұйымдардың байланыс деректерін көрсетумен ауыл шаруашылығы өнімдерін сатып алу, өндіру, қайта өңдеу және іске асыру тәртібі туралы ақпарат;
заңмен және басқадай нормативтік актілермен сәйкес қарауға органмен қабылданған мәлімдемеленген құжаттардың нысандарын орналастырумен рұқсат беру әрекеттерін (лицензиялау, аккредитациялау, тіркеу және т.б.) мемлекеттік органмен жүзеге асырудың тәртібі
9
Мемлекеттік қызметтерді, оның ішінде электрондық форматта көрсету
мемлекеттік қызмет туралы ақпарат (бизнес үшін мемлекеттік қызмет тізбесі; азаматтар үшін мемлекеттік қызмет тізбесі; халыққа қызмет көрсету орталықтары арқылы көрсетілетін мемлекеттік қызмет тізбесі (бар болған кезде);
электрондық түрде көрсетілетін қызмет тізбесі;
мемлекеттік қызмет көрсету стандарттары мен регламенттерінің бар болуы;
электрондық мемлекеттік қызмет нұсқаулығын орналастырумен Қазақстан Республикасының «электрондық үкіметі»-мен ықпалдастыру арқылы жүзеге асырылатын интерактивті электрондық қызметтердің бар болуы
10
Мемлекеттік органдарды кадрмен қамтамасыз ету
мемлекеттік және қызметке азаматтардың түсу тәртібі (рәсімдерді сипаттау, норматив құқықтық база);
мемлекеттік қызметтегі бос орындар туралы мәлімет;
мемлекеттік қызметтегі бос орындарды баса тұруға кандидаттарға біліктілік талаптар;
бос орындарды баса тұру мәселелері жөніндегі консультация беруге уәкілетті тұлғалардың Т.А.Ә. телефон нөмірлері, электрондық пошта адрестері
11
Халықпен жұмыс
азаматтарды қабылдау және олардың өтініштерін мемлекеттік органда қараудың тәртібі (нормативтік құқықтық база);
азаматтарды қабылдау кестесі;
азаматтарды қабылдау және олардың өтініштерін қарау мәселелері жөніндегі уәкілетті тұлғалардан ақпаратты ауызша алу мүмкіндігі олар арқылы берілетін азаматтарға байланыс телефондары;
азаматтар мен ұйымдардың өтініштерін шолулар және оларды қарау нәтижелері;
кері байланыс функцияларының бар болуы («Сұрақ-жауап», он-лайн консультациялар, сұрақтар мен жауаптардың мұрағаты, интерактивтік сауалдамалар)
12
Ақпараттық қолдау
жаңалықтардың өзекті тізбегі (жаңалықтар мұрағатын құрумен);
жалпы пайдаланудың, деректер қорының, тізілімдердің, тіркелімдердің ақпараттық ресурстар тізбесі;
құрылымдық бөлімшелердің, ведомствоға бағынысты ұйымдардың ақпараттық ресурстарының тізбесі;
пайдалы сілтемелер (үкімет интернет-ресурстары, «электрондық үкімет», заңнама деректер қорының және т.б. веб-порталы);
андатпалар мен жаңалықтарды беру үшін RSS-арнасының бар болуы
13
Мүмкіншілігі шектеулі адамдар үшін ақпараттың қолжетімділігі
мағыналы жүктемені артатын мәтіндік емес медиа веб-контент үшін баламалы мәтіннің бар болуы;
үш секундтан аса автоматты түрде ойнатылатын веб-контент үшін тоқтау, пауза немесе музыканы ажырату механизмінің бар болуы;
үш секундтан аса жарқылдақты қамтитын жылжымалы, жыпылқтайтын, айналатын веб-контентті автоматты түрде тоқтату механизмінің бар болуы;
интерфейстің белсенді құраушын бір уақытта бөлумен пернатақтаның көмегімен веб-контенттің бар функционалдығын басқару мүмкіншілігінің бар болуы;
интернет-ресурстың басты бетінен ағымдағы ашық бетке дейін бөлім бойынша жүру жолын қамтитын навигациялық тізбектің бар болуы;
веб-беттің басына қайтып келуге пайдаланушыға мүмкіндік беретін «Жоғарға» сілтемесінің бар болуы мәтіндік ақпарат үлкен көлемі интернет-ресурстың веб-бетіне орналасқан кезде веб-беттің негізгі қамтылуына өту сілтемелерінің әрбір веб-бетте бар болуы;
пайдаланушының ақпаратын енгізген кезде анықталған қате туралы мәтіндік хабарламаның бар болуы (нысандарды толтырған кезде);

Соответствие процесса создание информационных систем, информационных ресурсов, баз данных требованиям СТ РК 34.019 – 2005 «Информационная технология. Процессы жизненного цикла программных средств», ГОСТ 34.601-90 «Автоматизированные системы. Стадии создания»
22
Наличие интерфейса информационных систем на государственном языке
Должностные лица уполномоченного органа:
___________ _________   ___________________________
(должность) (подпись)      фамилия имя отчества
(далее - Ф.И.О)
___________ _________  ____________________________
(должность) (подпись)            (Ф.И.О)
Проверяемые субъекты:
___________ _________  ____________________________
(должность) (подпись)            (Ф.И.О)
Приложение 2
к приказу Министра транспорта
и коммуникаций Республики Казахстан
от 17 сентября 2012 года № 609
Форма
Проверочный лист
по проверке интернет-ресурсов центральных государственных
органов и местных исполнительных органов областей,
городов Астана и Алматы
Орган, назначивший проверку ________________________________________
Акт о назначении проверки __________________________________________
( №, дата, сведения о регистрации в органе по правовой статистике)
Наименование субъекта проверки: ____________________________________
Срок проведения проверки ___________________________________________
Проверяемый период _________________________________________________
Регистрационный номер налогоплательщика (индивидуальный
идентификационный номер/Бизнес-идентификационный номер)
____________________________________________________________________
Адрес: город _____________________, улица___________________________
Телефон: _________________________, факс: __________________________
Адрес электронной почты: _________________@_________________________
Адрес интернет-ресурса _____________________________________________
№ п/п
Требования
Наличие на Интернет-ресурсе:
Да
Нет
1
Государственные символы Республики Казахстан
Государственный Флаг, Государственный Герб,
Государственный Гимн
2
Общая информация о государственном органе
почтовый адрес;
адрес электронной почты;
телефоны справочных служб;
положение госоргана (Описание полномочий);
перечень законов, нормативных актов,
определяющих полномочия, задачи и функции;
структура местных исполнительных органов с
указанием Ф.И.О руководителей, номеров
телефонов и адресов электронной почты;
перечень подведомственных и территориальных
подразделений с указанием Ф.И.О. руководителей,
номеров телефонов и адресов электронной почты
3
Имидж государственной службы
ежегодные Послания Главы государства;
планы мероприятий по реализации ежегодных
посланий Главы государства;
результаты реализации Плана мероприятий по
реализации ежегодного послания Главы
государства (в пределах компетенции);
персональный блог (веб-дневник) руководителей
местных исполнительных органов;
раздел «Имидж государственной службы»
(Информация о формировании и укреплении
позитивного имиджа государственной службы, о
кодексе чести государственных служащих
Республики Казахстан, о правилах служебной
этики государственных служащих);
информация о принимаемых мерах по
противодействию коррупции
4
Нормотворческая деятельность
нормативные правовые акты, изданные
государственным органом;
тексты проектов нормативных правовых актов
5
Информация о текущей деятельности
государственного органа
планы и показатели деятельности
государственного органа (Программа развития
территории);
отчеты об исполнении Программы развития
территории;
государственные программы (отраслевые
программы);
отчеты об исполнении государственных программ,
отраслевых программ (в пределах компетенции);
итоги социально-экономического развития региона
по отраслям (статистические данные и
показатели, характеризующие состояние и
динамику развития региона по отраслям);
отчеты Акима о деятельности местных
исполнительных органов
6
Исполнение бюджета
Информация о бюджетных средствах, выделенных на
социально значимые проекты (школы, больницы,
детские сады и т.д.) и их освоение
7
Проведение конкурсов, тендеров сведения об
открытых конкурсах, аукционах, тендерах,
экспертизах и других мероприятиях и условия их
проведения;
порядок участия в них юридических и физических
лиц
8
Государственная поддержка предпринимательской
деятельности
справочные материалы по вопросам организации и
развития собственного дела, кредитования,
субсидирования, налогообложения, с указанием
адресов и контактных телефонов компетентных
государственных органов;
защита предпринимательства;
информация о субсидировании предприятий
агропромышленного комплекса; кредитовании
бизнеса и сельского населения; лизинг
сельскохозяйственной техники и оборудования, с
указанием контактных данных уполномоченных
государственных органов;
информация о порядке закупа, производства,
переработки и реализации сельскохозяйственной
продукции с указанием контактных данных
специализированных организаций;
порядок осуществления государственным органом
разрешительных действий (лицензирование,
аккредитация, регистрация и другие) с
размещением форм заявительных документов,
принимаемых органом к рассмотрению в
соответствии с законами и иными нормативными
правовыми актами
9
Оказание государственных услуг, в том числе в
электронном формате
информация о государственных услугах (перечень
государственных услуг для бизнеса; перечень
государственных услуг для граждан; перечень
государственных услуг, оказываемых через центры
обслуживания населения (при наличии);
наличие стандартов и регламентов оказания
государственных услуг;
наличие интерактивных электронных услуг,
осуществляемых посредством интеграции с
«электронным правительством» Республики
Казахстан, с размещением инструкции для
пользователей электронных государственных услуг
10
Кадровое обеспечение государственных органов
порядок поступления граждан на государственную
и службу (описание процедур, нормативная
правовая база);
сведения о вакантных должностях государственной
службы;
квалификационные требования к кандидатам на
замещение вакантных должностей государственной
службы;
номера телефонов, адреса электронной почты и
Ф.И.О. лиц, уполномоченных консультировать по
вопросам замещения вакантных должностей
11
Работа с населением
порядок приема граждан и рассмотрения их
обращений в государственный орган (нормативная
правовая база);
график приема граждан;
контактные телефоны, посредством которых
гражданам предоставляется возможность получить
устную информацию от уполномоченных лиц по
вопросам приема граждан и рассмотрения их
обращений;
обзор обращений граждан и организаций и
результаты их рассмотрения;
наличие функции обратной связи («Вопрос-ответ»,
он-лайн консультации, архив вопросов и ответов,
интерактивные опросы)
12
Информационная поддержка
актуальная лента новостей (с созданием архива
новостей);
перечни информационных систем общего
пользования, банков данных, реестров,
регистров;
перечень информационных ресурсов структурных
подразделений, подведомственных организаций;
полезные ссылки (правительственные
интернет-ресурсы, веб-портал «электронного
правительства, база данных законодательства и
пр.);
наличие RSS-канала для передачи анонсов и
новостей
13
Доступность информации для людей с
ограниченными возможностями
наличие альтернативного текста для нетекстового
и медиа веб-контента, несущего смысловую
нагрузку;
наличие механизма остановки, паузы, или
выключения звука для веб-контента,
проигрывающегося автоматически более трех
секунд;
наличие механизма по остановке автоматически
движущегося, мигающего, прокручивающегося
веб-контента, содержащего вспышки более чем три
раза в секунду;
наличие возможности управления всей
функциональностью веб-контента с помощью
клавиатуры с одновременным выделением активного
компонента интерфейса;
наличие навигационных цепочек, содержащих путь
следования по разделам от главной страницы
интернет-ресурса до текущей открытой страницы;
наличие на каждой веб-странице ссылки перехода
к основному содержанию веб-страницы; при
размещении на веб-странице интернет-ресурса
большого объема текстовой информации наличие
ссылки «Наверх», позволяющая пользователю
вернуться к началу веб-страницы;
наличие текстового сообщения об ошибке,
выявленной при вводе информации пользователем
(при заполнении форм);
соблюдение уровня контрастности текста по

4,5:1 кем емес фонға қатынасы бойынша мәтіннің кереғарлы бойынша мәтін кереғарлығы деңгейін сақтау;
горизанталды айналдыруға бармай-ақ веб контентті немесе интернет-ресурстың функционалдығын (титрді және мәтіннің көрсетілуін болдырмай-ақ) жоғалтпай-ақ 200% дейін шрифтің өзгерту мүмкіндігі;
сайттың кеңейтілген картасының бар болуы;
іздестіру механизмінің бар болуы.
14
Өңір туралы анықтамалық ақпарат
жалпы мәлімет: өңірдің картасы, тарих, географиялық ахуал, табиғи-климатикалық жағдай, экологиялық жай-күй, төтенше жағдайлар, табиғи ресурстар, өңірді экономикасын мамандандыру;
өңірдің өнеркәсіптік кәсіпорындарының тізбесі мен байланыс деректерін көрсетумен өнеркәсіп;
өңірдің мамандандырылған кәсіпорындарының тізбесі мен байланыс деректерін көрсетумен ауыл шаруашылығы мен ветеринария;
инфрақұрылым (көлік, байланыс, тұрғын үй және ТКШ);
денсаулық сақтау (мекемелер, медициналық қызмет көрсету, санитарлық-эпидемиологиялық қадағалау желісі);
білім беру (мекемелер желісі, ауыл халқы үшін жеңілдіктер);
шағын және орташа бизнес;
мәдениет, религия, спорт и туризм;
мемлекеттік қолдау шараларын және уәкілетті органдардың байланыс ақпаратын көрсету мен халықтың көші-қон;
өңірдің Инвестициялық мүмкіншіліктері
Уәкілетті органның лауазымды тұлғасы:
_________________________  _________  _____________________________
(лауазымы)              (қолы)            (Т.А.Ә.)
_________________________  _________  _____________________________
(лауазымы)              (қолы)            (Т.А.Ә.)
Тексерілетін субъектілер:
_________________________  _________  ______________________________
(лауазымы)              (қолы)            (Т.А.Ә.)
Қазақстан Республикасы
Көлік және коммуникация министрінің
2012 жылғы 17 қыркүйектегі
№ 609 бұйрығына
3-қосымша
Нысан
Мемлекеттік ақпараттық жүйелерді, бюджеттік қаражат есебінен
құрылатын және (немесе) сатып алынатын аппараттық-бағдарламалық
кешенді техникалық құжаттама (техникалық тапсырма,
техникалық-экономикалық негіздеме, техникалық ерекшелік)
талаптарына тексеру бойынша тексеру парағы
Тексеруді белгілеген орган ________________________________________
Тексеруді белгілеу туралы акт _____________________________________
(құқықтық статистика жөніндегі органда тіркеу туралы мәлімет №, күні)
Тексеру субъектісінің атауы: ______________________________________
Тексеру жүргізу мерзімі ___________________________________________
Тексеру кезеңі ____________________________________________________
Салық төлеушінің тіркелу нөмірі (Жеке сәйкестендіру нөмірі/Бизнес сәйкестендіру нөмірі)
__________________________________________________________________
Мекенжайы: ______________қала,  ___________________________ көшесі
Телефоны: ______________,  факс:  ________________________
Электрондық поштаның мекенжайы:  _________________@__________
Талаптар иә жоқ
Нормативтік-техникалық құжаттамаға қойылатын талаптар
1
Бағдарламалық өнімге, ақпараттық жүйеге, ақпараттық ресурс пен деректер қорына нормативтік-техникалық құжаттаманың болуы
2
Нормативтік-техникалық құжаттаманың ҚР СТ 34.015-2002 «Автоматтандырылған жүйені құруға техникалық тапсырма.», ҚР СТ 34.010-2002 «Ақпараттық технология. Бағдарламалық құралдарды сертификаттау. Бағдарламалық құжаттаманың сараптамасын жүргізу тәртібі.», ҚР СТ 34.012-2002 «Ақпараттық технология. Бағдарламалық құралдарды сертификаттау. Бағдарламалық құжаттама сапасын бағалаудың типтік әдістемесі.» МЕМСТ 2.105-95 «Мәтіндік құжаттардың жалпы талаптары.» стандарттар талаптарына сәйкестігі
3
Нормативтік-техникалық құжаттаманы, ақпараттық жүйелерді, бағдарламалық өнімдерді, бағдарламалық кодтарды мен нормативтік-техникалық құжаттаманы депозитке беруінің болуы
Ақпараттық жүйелерге, ақпараттық ресурстарға, бағдарламалық өнімдер мен деректер қорына қойылатын талаптар
4
Ақпараттық жүйелердің, бағдарламалық өнімдердің, деректер қорының нормативтік-техникалық құжаттама талаптарына сәйкестігі
5
Ақпараттық жүйелерге, ақпараттық ресурстар мен деректер қорына ақпараттық қауіпсіздік талаптарына сәйкес аттестаттардың болуы
6
Электрондық ақпараттық ресурс пен ақпараттық жүйенің мемлекеттік тіркелімінде тіркелуі
7
Мемлекеттік тіркелімінде тіркелген деректер қоры, бағдарламалық өнімдер, деректер беру желілері мен интернет-ресурстар туралы мәліметтерді жыл сайын өзекті ету
8
Сол немесе басқа себептер бойынша пайдаланудан шығарылған немесе басқа ведомствоға берілген ақпараттық ресурстар мен ақпараттық жүйелерді Мемлекеттік тіркелімдегі есептен уақтылы шығару
9
Бастапқы кодтардың, жүктеу файлдарының (түпнұсқалар мен көшірмелері) болуы
10
Депозитарийда тұрған бағдарламалық өнімдер туралы мәліметтерді жыл сайын өзекті ету
11
Сол немесе басқа себептер бойынша пайдаланудан шығарылған немесе басқа ведомствоға берілген, ақпараттық ресурстарды, бағдарламалық өнімдерді, ақпараттық жүйелерді, бағдарламалық кодтар мен бағдарламалық кодтардың нормативтік-техникалық құжаттаманы, нормативтік-техникалық құжаттаманы Депозитарийдегі есептен уақтылы шығару
12
Ақпараттық жүйелерді, ақпараттық ресурстарды, деректер қорын құру үдерісінің ҚР СТ 34.019 – 2005 «Ақпараттық технология. Бағдарламалық құралдардың өмірлік циклінің үрдістері.», МЕМСТ 34.601-90 «Автоматтандырылған жүйелер. Құру кезеңдері.» талаптарына сәйкес болуы
13
Ақпараттық жүйелер интерфейсінің мемлекеттік тілде болуы
Уәкілетті органның лауазымды тұлғасы:
_________________________  _________  _____________________________
(лауазымы)              (қолы)            (Т.А.Ә.)
_________________________  _________  _____________________________
(лауазымы)              (қолы)            (Т.А.Ә.)
Тексерілетін субъектілер:
_________________________  _________  ______________________________
(лауазымы)              (қолы)            (Т.А.Ә.)

отношению к фону не менее 4,5:1;
возможность изменения размера шрифта до 200 %
без потери веб-контента или функциональности
интернет-ресурса (исключая титры и изображения
текста), не прибегая к горизонтальной
прокрутке;
наличие расширенной карты сайта;
наличие поискового механизма
14
Справочная информация о регионе
общие сведения: карта региона, история,
географическое положение,
природно-климатические условия, экологическое
состояние, чрезвычайные ситуации, природные
ресурсы, специализация экономики региона;
промышленность, с указанием перечня и
контактных данных промышленных предприятий
региона;
сельское хозяйство и ветеринария, с указанием
перечня и контактных данных специализированных
предприятий региона;
инфраструктура (транспорт, связь, жилищное
строительство и ЖКХ);
здравоохранение (сеть учреждений, медицинское
обслуживание, санитарно-эпидемиологический
надзор);
образование (сеть учреждений, льготы для
сельского населения);
малый и средний бизнес;
культура, религия, спорт и туризм;
миграция населения, с указанием мер
государственной поддержки и контактной
информации уполномоченных органов;
инвестиционные возможности региона
Должностные лица уполномоченного органа:
___________ _________   ___________________________
(должность) (подпись)      фамилия имя отчества
___________ _________  ____________________________
(должность) (подпись)            (Ф.И.О)
Проверяемые субъекты:
___________ _________  ____________________________
(должность) (подпись)            (Ф.И.О)
Приложение 3
к приказу Министра транспорта
и коммуникаций Республики Казахстан
от 17 сентября 2012 года № 609
Форма
Проверочный лист
по проверке государственных информационных систем,
аппаратно-программного комплекса, создаваемого и (или)
приобретаемого за счет бюджетных средств, на соответствие
требованиям технической документации (техническое задание,
технико-экономическое обоснование, техническая спецификация)
Орган, назначивший проверку ________________________________________
Акт о назначении проверки __________________________________________
( №, дата, сведения о регистрации в органе по правовой статистике)
Наименование субъекта проверки: ____________________________________
Срок проведения проверки ___________________________________________
Проверяемый период _________________________________________________
Регистрационный номер налогоплательщика (индивидуальный
идентификационный номер/Бизнес-идентификационный номер)
____________________________________________________________________
Адрес: город _____________________, улица___________________________
Телефон: _________________________, факс: __________________________
Адрес электронной почты: _________________@_________________________
Требования
да
нет
Требования к нормативно-технической документации
1
Наличие нормативно-технической документации на
программные продукты, информационные системы,
информационные ресурсы и базы данных
2
Соответствие нормативно-технической документации
требованиям стандартов - СТ РК 34.015-2002
«Техническое задание на создание
автоматизированной системы»; СТ РК 34.010-2002
«Информационная технология. Сертификация
программных средств. Порядок проведения
экспертизы программной документации», СТ РК
34.012-2002 «Информационная технология.
Сертификация программных средств. Типовая
методика оценки качества программной
документации»,
ГОСТ 2.105-95 «Общие требования к текстовым
документам».
3
Наличие депонирования нормативно-технической
документации, информационных систем, программных
продуктов, программных кодов
Требования к информационным системам, информационным ресурсам,
программным продуктам и базам данных
4
Соответствие информационных систем,
информационным ресурсам программных продуктов,
баз данных требованиям нормативно-технической
документации
5
Наличие аттестата информационных систем,
информационных ресурсов и баз данных на
соответствие требованиям информационной
безопасности
6
Наличие регистрации в государственном регистре
электронных информационных ресурсов и
информационных систем
7
Ежегодная актуализация сведений о базах данных,
программных продуктах, сетей передачи данных и
интернет-ресурсах, зарегистрированных в
Государственном регистре
8
Своевременное снятие с учета в Государственном
регистре информационных ресурсов и
информационных систем, снятых с эксплуатации по
тем или иным причинам или переданных в другое
ведомство
9
Наличие исходных кодов, загрузочных файлов
(оригиналов и копий)
10
Ежегодная актуализация сведений о программных
продуктах находящиеся в депозитарии
11
Своевременное снятие с учета из Депозитарии
информационных систем, программных продуктов,
программных кодов и нормативно-технической
документации программных кодов и
нормативно-технической документации, снятых с
эксплуатации по тем или иным причинам или
переданных в другое ведомство
12
Соответствие процесса создание информационных
систем, информационных ресурсов, баз данных
требованиям СТ РК 34.019 – 2005 «Информационная
технология. Процессы жизненного цикла
программных средств», ГОСТ 34.601-90
«Автоматизированные системы. Стадии создания»
13
Наличие интерфейса информационных систем на
государственном языке
Должностные лица уполномоченного органа:
___________ _________   ___________________________
(должность) (подпись)      фамилия имя отчества
___________ _________  ____________________________
(должность) (подпись)            (Ф.И.О)
Проверяемые субъекты:
___________ _________  ____________________________
(должность) (подпись)            (Ф.И.О)