Медициналық ұйымдарды аккредиттеу стандарттарын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2012 жылғы 2 қазандағы № 676 Бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2012 жылы 8 қарашада № 8064 тіркелді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің м.а. 2021 жылғы 5 қарашадағы № ҚР ДСМ - 111 бұйрығымен.
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Денсаулық сақтау министрінің м.а. 05.11.2021 № ҚР ДСМ - 111 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік жиырма бір күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Ескерту. Бұйрықтың тақырыбы жаңа редакцияда - ҚР Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрінің 08.04.2016 № 266 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
"Халық денсаулығы және денсаулық сақтау жүйесі туралы" Қазақстан Республикасының 2009 жылғы 18 қыркүйектегі Кодексінің 14-бабының 3-тармағына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Мыналар:
1) осы бұйрыққа 1-қосымшаға сәйкес Амбулаториялық-емханалық көмек көрсететін медициналық ұйымдарды аккредиттеу стандарттары;
2) осы бұйрыққа 2-қосымшаға сәйкес Стационарлық көмек көрсететін медициналық ұйымдарды аккредиттеу стандарттары;
3) осы бұйрыққа 3-қосымшаға сәйкес Жедел медициналық көмек және санитариялық авиация медициналық ұйымдарын аккредиттеу стандарттары;
4) осы бұйрыққа 4-қосымшаға сәйкес Қалпына келтіру емі және медициналық оңалту медициналық ұйымдарын аккредиттеу стандарттары;
5) осы бұйрыққа 5-қосымшаға сәйкес Паллиативтік көмек және мейіргер күтімін көрсететін медициналық ұйымдарды аккредиттеу стандарттары;
6) осы бұйрыққа 6-қосымшаға сәйкес Қан қызметі саласындағы қызметті жүзеге асыратын денсаулық сақтау ұйымдары үшін аккредиттеу стандарттары бекітілсін.
Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Денсаулық сақтау министрінің 05.06.2018 № 325 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
2. Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің Медициналық және фармацевтикалық қызметті бақылау комитеті (Б.С. Байсеркин) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде заңнамамен бекітілген тәртіппен мемлекеттік тіркеуге жіберсін.
3. Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің Заң қызметі департаменті (Ж.Ж. Данаева) осы бұйрықтың мемлекеттік тіркеуден өткеннен кейін бұқаралық ақпарат құралдарында ресми жариялануын қамтамасыз етсін.
4. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасының Денсаулық сақтау вице-министрі Е.Ә. Байжүнісовке жүктелсін.

Об утверждении стандартов аккредитации медицинских организаций
Приказ Министра здравоохранения Республики Казахстан от 2 октября 2012 года № 676. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 8 ноября 2012 года № 8064. Утратил силу приказом и.о. Министра здравоохранения Республики Казахстан от 5 ноября 2021 года № ҚР ДСМ - 111.
Сноска. Утратил силу приказом и.о. Министра здравоохранения РК от 05.11.2021 № ҚР ДСМ - 111 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Сноска. Заголовок в редакции приказа Министра здравоохранения и социального развития РК от 08.04.2016 № 266 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
В соответствии с пунктом 3 статьи 14 Кодекса Республики Казахстан от 18 сентября 2009 года "О здоровье народа и системе здравоохранения", ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить:
1) стандарты аккредитации медицинских организаций, оказывающих амбулаторно-поликлиническую помощь, согласно приложению 1 к настоящему приказу;
2) стандарты аккредитации медицинских организаций, оказывающих стационарную помощь, согласно приложению 2 к настоящему приказу;
3) стандарты аккредитации медицинских организаций скорой медицинской помощи и санитарной авиации, согласно приложению 3 к настоящему приказу;
4) стандарты аккредитации медицинских организаций восстановительного лечения и медицинской реабилитации, согласно приложению 4 к настоящему приказу;
5) стандарты аккредитации медицинских организаций, оказывающих паллиативную помощь и сестринский уход, согласно приложению 5 к настоящему приказу;
6) стандарты аккредитации для организаций здравоохранения, осуществляющих деятельность в сфере службы крови, согласно приложению 6 к настоящему приказу.
Сноска. Пункт 1 в редакции приказа Министра здравоохранения РК от 05.06.2018 № 325 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
2. Комитету контроля медицинской и фармацевтической деятельности Министерства здравоохранения Республики Казахстан (Байсеркин Б.С.) направить настоящий приказ на государственную регистрацию в Министерство юстиции Республики Казахстан в установленном законодательством порядке.
3. Департаменту юридической службы Министерства здравоохранения Республики Казахстан (Данаева Ж.Ж.) обеспечить официальное опубликование настоящего приказа после его государственной регистрации.
4. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на вице-министра здравоохранения Республики Казахстан Э.А. Байжунусова.

5. Осы бұйрық ресми жариялаған күнінен қолданысқа енгізіледі.
Министр С. Қайырбекова
Амбулаториялық-емханалық
көмек көрсететін медициналық
ұйымдарды аккредиттеу
стандарттарына 1 қосымша
Амбулаториялық-емханалық көмек көрсететін медициналық ұйымдарды аккредиттеу стандарттары
Ескерту. 1-қосымша жаңа редакцияда – ҚР Денсаулық сақтау министрінің 05.06.2018 № 325 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1-тарау. Басшылық
Өлшенетін өлшемшарттар
Ранг
1. Медициналық ұйымның басқару органы. Басқару органының функциялары (Бақылау Кеңесі, Директорлар кеңесі, медициналық ұйымның құрылтайшы(лары) құжаттарда жазылған
1)
Медициналық ұйымның бірінші басшысына (ларына) өкілеттілікті бөліп беруді қоса алғанда басқару органының құрылымы және функциялары Медициналық ұйымның Жарғысында (ережелері) жазылған **
III
2)
Медициналық ұйымының Басқару органының мүшелері Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес сайланады ***
III
3)
Басқару органы медициналық ұйымның бірінші басшысының(ларының) жұмысын бағалау өлшемшарттарын бекіткен және жыл сайын жүргізеді
III
4)
Медициналық ұйым тоқсан сайын Басқару органына медицина персоналының қателіктері, шағымдар, өлім жағдайлары және аталған оқиғалар бойынша жүргізілген талдау нәтижелері туралы мәліметтерді қоса алғанда негізгі қызмет нәтижелері туралы есептер ұсынады **
II
5)
Басқару органының жұмысын жыл сайын бағалауды жоғары тұрған денсаулық сақтау органы немесе жоғары тұрған құрылтайшы және бірінші басшысын(ларын) бағалауды медициналық ұйым құжат түрінде растайды. Медициналық ұйымның жоғары басқару деңгейі болып табылатын Басқару органы жыл сайынғы өзін-өзі бағалау түрінде өз қызметін бағалайды **
I
2. Стратегиялық және операциялық жоспарлау. Медициналық ұйымның басшылары халықтың қажеттіліктеріне сәйкес көрсетілетін қызметтерді жоспарлайды
1)
Стратегиялық жоспарлау бойынша құжатта (даму стратегиясы немесе стратегиялық жоспар) (бұдан әрі – стратегиялық жоспар) миссия, пайымы, құндылықтар, стратегиялық мақсаттар, міндеттер және міндеттерді орындау индикаторлары мазмұндалады **
III
2)
Медициналық ұйымның стратегиялық жоспары медициналық ұйымның құрылымдық бөлімшелері өкілдерінің қатысуымен әзірленеді және Басқару органымен келісіледі **
II
3)
Стратегиялық жоспардың негізінде медициналық ұйымның жылдық жоспары әзірленеді және бекітіледі **
II
4)
Басшылық тоқсан сайын ұйымның жылдық жоспарындағы (бөлімшелердің жұмыс жоспарлары) іс-шаралардың орындалуына және индикаторлар бойынша деректерге мониторинг жүргізеді **
II

5. Настоящий приказ вводится со дня его первого официального опубликования.
Министр
С. Каирбекова
Приложение 1
к приказу Министра здравоохранения
Республики Казахстан
от 2 октября 2012 года № 676
Стандарты аккредитации медицинских организаций, оказывающих амбулаторно-поликлиническую помощь
Сноска. Приложение 1 в редакции приказа Министра здравоохранения РК от 05.06.2018 № 325 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Глава 1: Руководство
Измеряемые критерии
Ранги
1. Орган управления медицинской организации. Функции Органа управления (Наблюдательный Совет, Совет директоров, учредитель (и)) медицинской организации прописаны в документах
1)
Структура и функции Органа управления, включая делегированные первому руководителю (-ям) медицинской организации полномочия, прописаны в Уставе (Положении) медицинской организации **
III
2)
Члены Органа управления медицинской организации избираются в соответствии с законодательством Республики Казахстан ***
III
3)
Органом управления утверждены критерии и ежегодно проводится оценка работы первого руководителя (-лей) медицинской организации
III
4)
Медицинская организация ежеквартально предоставляет Органу управления отчеты о результатах основной деятельности, включая сведения об ошибках медицинского персонала, жалобах, случаях смерти и результатах проведенного анализа по упомянутым событиям **
II
5)
Ежегодная оценка работы Органа управления вышестоящим органом здравоохранения или вышестоящим учредителем и оценка первого руководителя (-лей) медицинской организации подтверждается документально. Орган управления, являющийся высшим уровнем управления медицинской организации, оценивает свою деятельность в виде ежегодной самооценки **
I
2. Стратегическое и операционное планирование. Руководители медицинской организации планируют услуги согласно потребностям населения
1)
В документе по стратегическому планированию (стратегия развития или стратегический план) (далее – стратегический план) излагаются миссия, видение, ценности, стратегические цели, задачи и индикаторы исполнения задач **
III
2)
Стратегический план медицинской организации разрабатывается с участием представителей структурных подразделений медицинской организации и согласуется Органом управления**
II
3)
На основании стратегического плана разрабатывается и утверждается годовой план медицинской организации **
II
4)
Руководство ежеквартально проводит мониторинг выполнения мероприятий годового плана организации (планов работы подразделений) и данных по индикаторам **
II

5)
Басшылық жылдық бюджетті жоспарлайды және өндірістік міндеттерді іске асыру үшін медициналық ұйымды қажетті ресурстармен қамтамасыз етуді ұйымдастырады **
I
3. Өндірістік басқару. Медициналық ұйымды тиімді басқару оның миссиясына және негізгі қызметіне сәйкес жүзеге асырылады
1)
Медициналық ұйымның миссиясы және пайымы оның персоналы және халық үшін қолжетімді болып табылады
III
2)
Медициналық ұйым Қазақстан Республикасының заңнамасы талаптарына сәйкес әрекет етеді және уәкілетті органдардың тексеру нәтижелеріне уақтылы ден қояды ***
III
3)
Әрбір құрылымдық бөлімше үшін негізгі функцияларды сипаттай отырып және көрсетілетін қызметтердің тізімі бар бөлімше туралы ереже бекітіледі *
III
4)
Құрылымдық бөлімшелердің басшылары қойылған міндеттерді орындау және индикаторлар бойынша күтілетін нәтижелерге жету туралы медициналық ұйымның басшылығы алдында есеп береді (осы Стандарттың 8- тармағының 1), 2) тармақшаларын қарау) **
II
5
Медициналық ұйымның басшылығы тәуекелдердің алдын алу бойынша жүйелі, жоспарлы жұмыстар жүргізеді (осы Стандарттың 9- тармағының 1), 4) және 5) тармақшаларын қарау)
I
4. Ұйымдастырушылық құрылым.Ұйымдастырушылық құрылым медициналық ұйымның миссиясына және қызметіне сәйкес келеді
1)
Ұйымдастырушылық құрылым схема түрінде ұсынылады, медициналық ұйымның басшылығымен бекітіледі және ұйым персоналының мәліметіне жеткізіледі **
III
2)
Ұйымдастырушылық құрылымда медициналық ұйымға жалпы басшылық ететін лауазымды тұлға және емдеу-профилактикалық қызметке бақылау жүргізетін лауазымды тұлға көрсетіледі
III
3)
Ұйымдастырушылық құрылымда мейіргер күтімін бақылауды жүзеге асыратын лауазымды тұлға, медициналық қызмет көрсету сапасын басқару бойынша қызметті жүзеге асыратын лауазымды тұлға және (немесе) медициналық ұйымның миссиясын жүзеге асыруға арналған басқа да басқарушы тұлғалар көрсетіледі
III
4)
Ұйымдастырушылық құрылымда қаржылық ресурстарды тиімді басқаруға бақылауды жүзеге асыратын лауазымды тұлға көрсетіледі
III
5)
Құрылымдық бөлімшелердің медициналық персоналының өзара іс-әрекетін үйлестіру бөлімшелер туралы ережелермен (мұнда бөлімшелердің функциялары көрсетілген), қызметтік-лауазымдық нұсқаулықтармен, ұйымның ережелерімен және рәсімдерімен, сонымен қатар медициналық ұйымның тиісті комиссиясының жұмысымен қамтамасыз етіледі
II
5. Әдеп нормалары. Ұйымның әдеп нормалары анықталады және сақталады
1)
Медициналық ұйымда өз қызметінде, оның ішінде персоналдың мінез-құлғын анықтау және шешім қабылдау кезінде басшылыққа алатын әдеп нормалары анықталады
III

5)
Руководство планирует годовой бюджет и организует обеспечение медицинской организации необходимыми ресурсами для реализации производственных задач **
I
3. Производственное управление. Эффективное управление медицинской организации осуществляется в соответствии с ее миссией и основной деятельностью
1)
Миссия и видение медицинской организации являются доступными для ее персонала и населения
III
2)
Медицинская организация действует в соответствии с требованиями законодательства Республики Казахстан и своевременно реагирует на результаты проверок уполномоченных органов ***
III
3)
Для каждого структурного подразделения утверждается положение о подразделении с описанием основных функций и списком оказываемых услуг *
III
4)
Руководители структурных подразделений отчитываются перед руководством медицинской организации о выполнении поставленных задач и достижении желаемых результатов по индикаторам (смотреть подпункты 1), 2) пункта 8 настоящего Стандарта) **
II
5)
Руководство медицинской организации проводит системную, плановую работу по предупреждению рисков (смотреть подпункты 1), 4) и 5) пункта 9 настоящего Стандарта)
I
4. Организационная структура. Организационная структура соответствует миссии и деятельности организации
1)
Организационная структура представляется в виде схемы, утверждается руководством медицинской организации и доводится до сведения персонала организации **
III
2)
В организационной структуре указывается должностное лицо, осуществляющее общее руководство медицинской организацией, и должностное лицо, осуществляющее контроль лечебно-профилактической деятельности
III
3)
В организационной структуре указывается должностное лицо, осуществляющее контроль сестринского ухода, должностное лицо, осуществляющее деятельность по управлению качеством оказания медицинских услуг, и (или) иные руководящие лица для реализации миссии медицинской организации
III
4)
В организационной структуре указывается должностное лицо, осуществляющее контроль эффективного управления финансовыми ресурсами
III
5)
Координация взаимодействия персонала структурных подразделений обеспечиваются положениями о подразделениях (где указаны функции подразделений), должностными инструкциями, правилами и процедурами организации, а также работой соответствующих комиссий медицинской организации
II
5. Этические нормы. Определяются и соблюдаются этические нормы организации
1)
В медицинской организации определяются этические нормы, которыми она руководствуется в своей деятельности, в том числе при принятии решений и определении правил поведения персонала
III

2)
Медициналық ұйымның Әдеп кодексі медициналық ұйымның құрылымдық бөлімшелері өкілдерінің қатысуымен әзірленеді және басшылықпен бекітіледі*
III
3)
Медициналық ұйымда медициналық көмек көрсету кезінде туындайтын әдеп мәселелерін қарау үшін Әдеп комиссиясы құрылған **
II
4)
Медициналық ұйымда әдеп мәселелері бойынша анықтау, уақытылы талдау және шаралар қабылдау процесі енгізілген (емдеуді тоқтату, емдеуден бас тарту туралы шешімдер және Қазақстан Республикасы заңнамасының талаптарына сәйкес басқа да жағдайлар ) ***
I
5)
Медициналық ұйымның персоналы денсаулық сақтау саласындағы әдеп нормаларының мәселелері бойынша оқытудан өтеді **
II
6. Қауіпсіздік мәдениеті (Пациенттің қауіпсіздігі кәсіби ынтымақтастықтан жоғары орналасқан топтағы жазалаушы емес жағдай). Медициналық ұйымның басшылығы қауіпсіздік мәдениетін енгізеді және қолдайды, инциденттерді анықтауды ынталандырады және жұмысты жақсарту бойынша жүйелі шараларды қабылдайды
1)
Медициналық ұйымның басшылығы және персонал мына анықтамаларға сәйкес: "қауіпсіздік мәдениеті", "инцидент", "әлеуетті қателік", "қателік", "экстремалды оқиға", сондай-ақ хабарлау және инциденттерді тергеу ережелері бойынша оқытудан өткен **
I
2)
Медициналық ұйымда тәуекелі жоғары емшаралар мен операцияларды (сот талаптарының жоғары тәуекелімен) орындайтын медицина қызметкерлерінің кәсіптік жауапкершілігін сақтандыруды (кепіл беруді) қамтамасыз ету процесі енгізілген **
I
3)
Медициналық ұйымда инциденттерді анықтауға, құжаттандыруға және мониторинг жүргізуге жауапты лауазымды тұлғалар анықталған
I
4)
Медициналық ұйымның бекітілген емшараларына сәйкес инциденттер туралы тіркеу және хабарлау процесі енгізілген *
I
5)
Қызмет көрсету сапасын арттыру мақсатында медициналық ұйым басшылығы мәселелерді болдырмауға және тәуекелдерді азайтуға бағытталған жүйелі шаралар қабылдайды **
I
7. Сапаны басқару. Медициналық ұйымда медициналық қызмет көрсету сапасын басқару бойынша қызметті жүзеге асыратын лауазымды тұлға анықталады және медициналық қызмет көрсету сапасын жетілдіру бойынша негізгі жұмыс бағыттарын анықтайтын бағдарлама немесе жоспар бекітіледі
1)
Медициналық қызмет көрсету сапасын басқару бойынша қызметті жүзеге асыратын лауазымды тұлға сапаны жетілдіру саласындағы қажетті дағдылар мен білімге ие болады (осы Стандарттың 4-тармағының 3) тармақшасын қарау) **
I
2)
Медициналық ұйымның басқару органы медициналық ұйымның барлық бөлімшелерінің қатысуымен жыл сайын медициналық қызметтердің сапасын үздіксіз жетілдіру және пациенттің қауіпсіздігін арттыру бойынша бағдарламаны немесе іс-шаралар жоспарын бекітеді *
II

2)
Этический кодекс медицинской организации разрабатывается с участием представителей структурных подразделений медицинской организации и утверждается руководством *
III
3)
В медицинской организации создана Этическая комиссия для рассмотрения этических вопросов возникающих при оказании медицинской помощи **
II
4)
В медицинской организации внедрен процесс выявления, своевременного анализа и принятия мер по этическим вопросам (решения о прекращении лечения, отказе в лечении и другие ситуации в соответствии с требованиями законодательства Республики Казахстан) ***
I
5)
Персонал медицинской организации проходит обучение по вопросам этических норм в здравоохранении **
II
6. Культура безопасности (не карательная обстановка в коллективе, при которой безопасность пациента ставится выше профессиональной солидарности). Руководство организации внедряет и поддерживает культуру безопасности, поощряет выявление инцидентов и принимает системные меры по улучшению работы
1)
Руководители и персонал медицинской организации обучены определениям: "культура безопасности", "инцидент", "потенциальная ошибка", "ошибка", "экстремальное событие", а также правилам оповещения и расследования инцидентов **
I
2)
В медицинской организации внедрен процесс обеспечения страхования (гарантирования) профессиональной ответственности медицинских работников, выполняющих процедуры и операции высокого риска (с высоким риском судебных исков) **
I
3)
В медицинской организации определены должностные лица ответственные за выявление, документирование и мониторинг инцидентов
I
4)
Внедрен процесс регистрации и оповещения об инцидентах в соответствии с утвержденными процедурами медицинской организации *
I
5)
В целях повышения качества услуг руководством медицинской организации принимаются системные действия, направленные на профилактику проблем и снижение рисков **
I
7. Управление качеством. В медицинской организации определяется должностное лицо, осуществляющее деятельность по управлению качеством оказания медицинских услуг, и утверждается программа или план, определяющие основные направления работы по улучшению качества оказания медицинских услуг
1)
Должностное лицо медицинской организации, осуществляющее деятельность по управлению качеством оказания медицинских услуг, обладает необходимыми навыками и знаниями в области улучшения качества (смотреть подпункт 3) пункта 4 настоящего Стандарта) **
I
2)
Орган управления медицинской организации ежегодно утверждает программу или план мероприятий по непрерывному улучшению качества медицинских услуг и повышения безопасности пациента с участием всех подразделений медицинской организации *
II

3)
Медициналық қызметтердің сапасын үздіксіз жетілдіру бойынша құжатта "экстремалды оқиға" терминіне анықтама беріледі
II
4)
Экстремалды оқиға міндетті тергеп-тексерілуі тиіс және оның нәтижелері туралы медициналық ұйымның басшысы және қызығушылық танытқан пациент(тер), сондай-ақ Медициналық ұйымды басқару органы ақпараттандырылады (қабылданған шараларды көрсете отырып, тоқсандық есепте) (осы Стандарттың 1 тармағының 4) тармақшасын қарау)**
II
5)
Медициналық ұйымның персоналы медициналық ұйымның қызметіне мониторинг жүргізу нәтижесінде алынған сапаны жақсарту және статистикалық деректерді тиісінше пайдалану әдістеріне (құралдарына) оқытылады (осы Стандарттың 19-тармағының 3) тармақшасын қарау)
I
8. Сапаны үздіксіз арттыру. Медициналық ұйымда медициналық қызметтердің сапасын және пациенттің қауіпсіздігін үздіксіз арттыру бағдарламасы енгізіледі
1)
Басшылық жыл сайын жалпы медициналық ұйым үшін, сондай-ақ оның жеке құрылымдық бөлімшелері үшін медициналық қызметтердің сапасын және пациенттердің қауіпсіздігін арттырудың басым индикаторларын анықтауға қатысады. Негізгі индикаторларға жету бойынша көрсеткіштер медициналық ұйымның негізгі қызмет туралы тоқсандық есептеріне енгізіледі (осы Стандарттың 1-тармағының 4) тармақшасын; 2-тармағының 4) тармақшасын қарау) **
I
2)
Құрылымдық бөлімшелердің индикаторлары өлшенеді: есептеу формулалары әзірленеді (белгілі бір алыммен және бөліммен, егер қолдануға болатын болса), күтілетін бастапқы шамалар анықталады; деректерді жинау және индикаторларды талдау жүргізіледі **
I
3)
Қазақстан Республикасы заңнамасының талаптарына сәйкес келетін медициналық ұйымның бекітілген ішкі рәсімдеріне сәйкес медициналық карталарға клиникалық аудит жүргізіледі *
Клиникалық аудиттің нәтижелері медициналық қызметтердің сапасын арттыру бойынша шараларды әзірлеу барысында пайдаланылады *
I
4)
Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес пациенттердің қанағаттандырылуына сауалнама жүргізіледі. Сауалнама нәтижелері медициналық қызметтердің сапасын арттыру бойынша шараларды әзірлеу барысында ескеріледі *
I
5)
Тиісті комиссиялардың отырыстарында клиникалық жағдайларды талдау жүргізіледі, олардың нәтижелері клиникалық қызметті жетілдіру үшін қолданылады
I
9. Тәуекелдерді басқару. Медициналық ұйымда тәуекелдерді басқару бойынша бағдарлама енгізіледі
1)
Медициналық ұйымда тәуекелдерді басқару бойынша бекітілген бағдарламаға бар, ол мынадай элементтерді қамтиды:
мақсат, міндеттер;
тәуекелдер тізілімінің үлгісі және тәуекелдерді бағалау тәсілі;
тәуекелдерді басқару бойынша қызметті жүзеге асыратын бекітілген лауазымды тұлға;
персоналды оқыту бойынша талаптар;
тәуекелдің түрлері (стратегиялық, клиникалық, қаржылық және басқа да тәуекелдер);
тәуекелдерді жою бойынша әрекет жоспарының үлгісі және әрбір маңызды тәуекелге әрекетті әзірлеу талабы;
мүдделі тұлғаларды тәуекелдер туралы ақпараттандыру талабы *
I

3)
В документе по непрерывному улучшению качества медицинских услуг дается определение термина "экстремальное событие"
II
4)
Экстремальное событие подлежит обязательному расследованию и о его результатах информируются руководство медицинской организации, заинтересованный пациент (ы), а также Орган управления медицинской организации (в квартальном отчете с указанием принятых мер) (смотреть подпункт 4) пункта 1 настоящего Стандарта) **
II
5)
Персонал медицинской организации обучается методам (инструментам) улучшения качества и надлежащему использованию статистических данных, полученных в результате мониторинга деятельности медицинской организации (смотреть подпункт 2) пункта 19 настоящего Стандарта)
I
8. Непрерывное повышение качества. В медицинской организации внедряется программа непрерывного повышения качества медицинских услуг и безопасности пациента
1)
Руководство ежегодно участвует в определении приоритетных индикаторов повышения качества (далее – индикаторы) медицинских услуг и безопасности пациента, как в целом для медицинской организации, так и для отдельных структурных подразделений. Показатели по достижению ключевых индикаторов включаются в квартальные отчеты медицинской организации об основной деятельности (смотреть подпункт 4) пункта 1 и подпункт 4) пункта 2 настоящего Стандарта) **
I
2)
Индикаторы структурных подразделений измеримы: разрабатываются формулы расчета (с определенным числителем и знаменателем, если применимо), определяются желаемые пороговые значения; проводится сбор данных и анализ индикаторов **
I
3)
Проводится клинический аудит медицинских карт, согласно утвержденным внутренним процедурам медицинской организации, соответствующих требованиям законодательством Республики Казахстан *
Результаты клинического аудита используются при разработке мер по повышению качества медицинских услуг *
I
4)
Проводится анкетирование удовлетворенности пациентов в соответствии с законодательством Республики Казахстан. Результаты анкетирования учитываются при разработке мер по повышению качества медицинских услуг *
I
5)
На заседаниях соответствующих комиссий проводится разбор клинических случаев, результаты которого применяются для улучшения клинической деятельности
I
9. Управление рисками. В медицинской организации внедряется программа по управлению рисками
1)
Медицинская организация имеет утвержденную программу по управлению рисками, которая включает следующие элементы:
цель и задачи документа;
образец реестра рисков и способ оценки рисков;
утвержденное должностное лицо, осуществляющее деятельность по управлению рисками;
требования по обучению персонала;
виды рисков (стратегические, клинические, финансовые и прочие риски);
образец плана действий по устранению рисков и требование разработать действие на каждый значительный риск;
требование информировать заинтересованные стороны о рисках *
I

2)
Тәуекелдерді басқару бойынша бекітілген бағдарлама мыналарға қатысатын медициналық персоналмен жүзеге асырылады:
тәуекелдерді анықтау;
тәуекелдер туралы хабарлау;
тәуекелдердің басымдылығын бағалау және анықтау;
инциденттерді талдау (әлеуетті медициналық қателіктерді, медициналық қателіктерді, экстремалды оқиғаларды);
әрекет жоспарын құру және жүзеге асыру
I
3)
Құрылымдық бөлімшелердің басшылары және медициналық ұйымның персоналы өзінің бөлімшелеріндегі өндірістік процесстердің клиникалық, техногендік және ұйымдастырушылық ерекшеліктері салдарынан туындауы мүмкін болатын қолайсыз оқиғалар туралы ақпараттандырылған
I
4)
Медициналық ұйым тәуекелдерді үздіксіз бағалауды жүргізеді. Тәуекелдер туралы ақпарат көздері: инциденттер, медицина персоналы, бақылаулар, құжаттамаларды шолу, пациенттер және олардың заңды өкілдері **
I
5)
Медициналық ұйым тәуекелдерді басқару, тәуекелдерді азайту немесе жою бағдарламасының іс-шараларын толыққанды іске асыру бойынша шараларды қабылдайды (жыл сайын тәуекелдерді азайту бойынша әрекет жоспары құрылады, жаңартылады және түзетіледі) **
I
10. Клиникалық хаттамалар. Медициналық ұйымның басшылары медицина персоналының клиникалық хаттамаларды қолдану мен енгізуін мониторингілейді
1)
Медициналық ұйымның басшылығы диагностиканың және емдеудің клиникалық хаттамаларын (бұдан әрі – клиникалық хаттама) енгізуге және қолдануға мониторинг жүргізеді
III
2)
Медициналық ұйымда клиникалық хаттамаларға мониторинг жүргізу бойынша жауапты тұлғалар анықталған
I
3)
Клиникалық хаттамаларды енгізуге мониторинг жөніндегі іс-шаралар ішкі сараптаманың жоспарлы іс-шараларының шеңберінде Қазақстан Республикасы заңнамасының талаптарына сәйкес жүргізіледі
4)
Клиникалық аудит дəлелді медицина негізіндегі клиникалық хаттамалардың талаптарына сəйкес медициналық құжаттарды толық ретроспективті жəне (немесе) ағымдағы талдау арқылы жүргізіледі
II
5)
Медициналық карталарға клиникалық аудит нәтижелері медицина персоналымен кері байланыс, персоналды оқыту және медициналық ұйымның бекітілген рәсімдеріне сәйкес медициналық қызметтердің сапасын арттыру үшін басқа да іс-шаралар қолданылады
I
11. Халықпен жұмыс. Медициналық ұйым медициналық қызметтерді көрсетуді жоспарлауға пациенттерді, халықты және персоналды тартады және көрсетілетін медициналық қызметтердің халық үшін қолжетімділігіне ықпал етеді
1)
Медициналық ұйым халыққа көрсетілетін медициналық қызметтер және оларды алу шарттары (тәртібі) туралы, сондай-ақ көрсетілетін медициналық қызметтердің және оларды алу шарттарының (тәртібінің) тізіміндегі кез келген өзгерістер туралы хабарлайды **
III

2)
Утвержденная программа по управлению рисками реализуется персоналом медицинской организации, который участвует в:
выявлении рисков;
сообщении о рисках;
оценке и определении приоритетности рисков;
анализе инцидентов (потенциальных ошибок, ошибок, экстремальных событий);
составлении и реализации плана действий
I
3)
Руководители структурных подразделений и персонал медицинской организации осведомлены о возможных неблагоприятных событиях, которые могут возникнуть вследствие клинических, техногенных и организационных особенностей производственных процессов (далее – риски) в своих подразделениях
I
4)
Медицинская организация проводит непрерывную оценку рисков. Источники информации о рисках: инциденты, медицинский персонал, наблюдения, обзор документации, пациенты и их законные представители **
I
5)
Медицинская организация принимает меры по полноценной реализации мероприятий программы управления рисками, снижению или устранению рисков (ежегодно составляется, обновляется и корригируется план действий по снижению рисков) **
I
10. Клинические протоколы. Руководители медицинской организации мониторируют применение и внедрение медицинским персоналом клинических протоколов
1)
Руководством медицинской организации проводится мониторинг внедрения и применения клинических протоколов диагностики и лечения (далее – клинические протокола)
III
2)
В медицинской организации определены ответственные лица по мониторингу внедрения и применения клинических протоколов
I
3)
Мероприятия по мониторингу внедрения клинических протоколов осуществляются в рамках плановых мероприятий внутренней экспертизы в соответствии с требованиями законодательства Республики Казахстан
III
4)
Проводится клинический аудит путем ретроспективного и (или) текущего анализа медицинских карт на предмет их соответствия требованиям клинических протоколов, основанных на доказательной медицине
I
5)
Результаты клинического аудита медицинских карт применяются для обратной связи с медицинским персоналом, обучения персонала и других мероприятий для повышения качества медицинских услуг в соответствии с утвержденными процедурами медицинской организации
I
11. Работа с населением. Медицинская организация вовлекает пациентов, население и персонал в планирование оказания медицинских услуг и способствует доступности оказываемых медицинских услуг для населения
1)
Медицинская организация информирует население об оказываемых медицинских услугах и условиях (порядке) их получения, а также о любых изменениях в списке оказываемых медицинских услуг и условиях (порядке) их получения **
III

2)
Медициналық ұйым халыққа көрсетілетін медициналық қызметтердің сапасы туралы хабарлайды ("пациенттің қанағаттанушылығы" индикаторы және басқалары) **
III
3)
Медициналық ұйым коммуникация құралдары (веб-сайт, әлеуметтік желілер, телефон, call-орталық) арқылы көрсетілетін медициналық қызметтер бойынша халықпен тұрақты кері байланысты ұстайды
III
4)
Медициналық ұйым халықты салауатты өмір салтына және аурулардың алдын алуға оқыту бойынша бағдарламаларға қатысады **
III
5)
Бекітілген рәсімдерге сәйкес медициналық ұйым халықтың қажеттіліктерін ескере отырып, медициналық қызмет көрсетуді жоспарлайды
II
2-тарау. Ресурстарды басқару
12. Қаржыны басқару. Медициналық ұйымның қаржылық ресурстары жоспарлы міндеттерді іске асыру үшін тиімді пайдаланылады
1)
Медициналық ұйымның бюджеті стратегиялық және операциялық (жылдық) жұмыс жоспарларының қойылған міндеттеріне сәйкес келеді (осы Стандарттың 2-тармағының 2), 3) тармақшаларын қарау)
II
2)
Ұйымның бюджеті бөлімшелер басшыларының өтінімдері негізінде құрылады
III
3)
Бюджет қызметті жүзеге асыру үшін медициналық ұйымды қажетті ресурстармен қамтамасыз етуге мүмкіндік береді және медициналық ұйымның басшылығымен бекітілген рәсімдерге сәйкес қайта қаралады (осы Стандарттың 2- тармағының 5) тармақшасын қарау)
III
4)
Медициналық ұйымда жоқ дәрілік заттарды және медициналық мақсаттағы бұйымдарды шұғыл сатып алу үшін оларды жоспардан тыс сатып алу шарты бар **
II
5)
Ақылы негізде жүзеге асырылатын медициналық қызметтер халыққа қолжетімді, бекітілген баға көрсеткіштерінің негізінде көрсетіледі **
II
13. Қаржылық аудит және бухгалтерлік есеп. Ұйымның қаржылық ресурстарын басқару Қазақстан Республикасының заңнама актілеріне сәйкес жүргізіледі
1)
Ішкі қаржылық бақылау жүйесі немесе процесі бар
II
2)
Сыртқы мемлекеттік аудит және медициналық ұйымның сыртқы аудиті Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес жүргізіледі ***
III
3)
Бухгалтерлік есеп барлық кіріс және шығыс көздері туралы дұрыс қаржылық ақпараттарға негізделеді, шешім қабылдау үшін уақтылы және нақты қаржылық есептерді қамтамасыз етеді. Бухгалтерлік есеп мойындалған автоматтандырылған бағдарламаларды қолдану арқылы жүргізіледі **
III
4)
Медициналық қызметтерден пайдалар, шығындар және шығыстар бюджетпен салыстырылып, тұрақты қадағаланады және бірінші басшыға тоқсан сайынғы қаржылық есептер түрінде ұсынылады **
III
5)
Бухгалтерлік есептер уақтылы салық органдарына және мемлекеттік статистика органдарына жолданады
II

2)
Медицинская организация информирует население о качестве оказываемых медицинских услуг (индикатор "удовлетворенность пациента" и другие) **
III
3)
Медицинская организация постоянно поддерживает обратную связь с населением по оказываемым медицинским услугам через средства коммуникации (веб-сайт, социальные сети, телефон, call-центр)
III
4)
Медицинская организация участвует в программах по обучению населения здоровому образу жизни и профилактике заболеваний **
III
5)
В соответствии с утвержденными процедурами медицинская организация планирует оказание медицинских услуг с учетом потребностей населения
II
Глава 2: Управление ресурсами
12. Управление финансами. Финансовые ресурсы медицинской организации используются эффективно для реализации плановых задач
1)
Бюджет медицинской организации соответствует поставленным задачам стратегического и операционного (годового) планов работы (смотреть подпункты 2), 3) пункта 2 настоящего Стандарта)
II
2)
Бюджет организации составляется на основании заявок руководителей подразделений
III
3)
Бюджет позволяет обеспечивать медицинскую организацию необходимыми ресурсами для осуществления деятельности и пересматривается в соответствии с процедурами, утвержденными руководством медицинской организации (смотреть подпункт 5) пункта 2 настоящего Стандарта)
III
4)
Для экстренного приобретения лекарственных средств и изделий медицинского назначения, отсутствующих в медицинской организации, имеется договор их внепланового закупа **
II
5)
Медицинские услуги, осуществляемые на платной основе, оказываются на основании утвержденного прейскуранта цен, доступного населению **
II
13. Финансовый аудит и бухгалтерский учет. Управление финансовыми ресурсами организации проводится в соответствии с законодательными актами Республики Казахстан
1)
Существует система или процесс внутреннего финансового контроля
II
2)
Внешний государственный аудит и внешний аудит медицинской организации проводится в соответствии с законодательством Республики Казахстан ***
III
3)
Бухгалтерский учет основывается на достоверной финансовой информации обо всех источниках доходов и расходов, обеспечивает своевременные и точные финансовые отчеты для принятия решений. Бухгалтерский учет ведется с применением признанных автоматизированных программ **
III
4)
Прибыли, убытки и расходы на медицинские услуги регулярно отслеживаются в сравнении с бюджетами и предоставляются первому руководителю в виде ежеквартальных финансовых отчетов **
III
5)
Бухгалтерские отчеты своевременно направляются в налоговые органы и органы государственной статистики
II

14. Жалақы қоры. Персоналдың жалақысын төлеу қызметкердің ұйымның нәтижелілігіне үлесін ескере отырып, уақтылы және дифференциациялы жүргізіледі
1)
Медициналық ұйым персоналының жалақысын төлеу Басқару органымен келісілген, бекітілген ережелердің (бұдан әрі – Ереже) негізінде жүзеге асырылады *
III
2)
Медициналық ұйым персоналының жалақысын сараланған төлем жүйесінің негізінде төлеу барысында, Ережеде Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес медициналық ұйымның басшылығымен бекітілген персоналдың еңбек өнімділігін анықтауға арналған индикаторлар қарастырылған *
III
3)
Сараланған жалақы төлеу барысында бекітілген индикаторлардың негізінде мерзімді қызметкерлердің өнімділігін анықтау жүргізіледі **
III
4)
Персоналдың жалақысын төлеу, зейнетақы қорына аударымдар және басқа да міндетті аударымдар уақтылы жүргізіледі **
III
5)
Персоналдың жалақысын төлеу медициналық ұйыммен бекітілген ұйымдастырушылық құрылымның, штаттық кестенің негізінде жүргізіледі **
II
15. Ақпараттық басқару. Деректерді тиімді басқару үшін тиісті жағдайлар жасалады
1)
Медициналық ұйымда медициналық және әкімшіліктік ақпаратпен жұмыс жасау барысында медицина персоналының қажеттіліктерін, деректерді медициналық ұйымның жергілікті ақпараттық жүйесіне уақтылы және толық енгізілуін қамтамасыз ететін техникалық құралдардың жеткілікті саны бар
III
2)
Басшылық жұмыс үшін қажетті уақтылы ақпаратты алу үшін медициналық қызметкерлерге интернет желісіне кіруді қамтамасыз етеді
III
3)
Медициналық ұйымның басшылығы Қазақстан Республикасының қолданыстағы нормативтік құқықтық актілерінің және құқықтық актілерінің ұйым персоналына қолжетімділігін қамтамасыз етеді
III
4)
Медициналық ұйымның басшылығы медициналық карталарды электрондық форматта өткізу үшін жағдай жасайды
III
5)
Медициналық ұйым Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес құжаттамаларды басқару рәсімдерін бекітеді ***
II
16. Ақпаратты қорғау. Медициналық ұйым ақпараттың құпиялылығын, қауіпсіздігін және тұтастығын қамтамасыз етеді
1)
Медициналық ұйымда медицина персоналына құпия ақпараттың қолжетімділік деңгейлері анықталған *
II
2)
Баспа және электрондық тасымалдаушылардағы ақпарат зақымдалудан, жоғалудан және авторизацияланбаған кіруден қорғалады (автоматтандырылған ақпараттық жүйесіне рұқсатсыз кіру) *
II
3)
Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес медициналық ұйыммен пациент туралы ақпараттың құпиялылығы қамтамасыз етіледі ***
I

14. Фонд оплаты труда. Оплата труда персонала осуществляется своевременно и с учетом дифференцированного вклада работника в производительность организации
1)
Оплата труда персонала медицинской организации осуществляется на основании утвержденного положения, согласованного с Органом управления (далее - Положение) *
III
2)
При оплате труда персонала медицинской организации на основе дифференцированной системы оплаты, в Положении предусмотрены индикаторы для определения производительности труда персонала, утвержденные руководством медицинской организации в соответствии с законодательством Республики Казахстан *
III
3)
При дифференцированной оплате труда периодически проводится определение производительности работников на основании утвержденных индикаторов **
III
4)
Оплата труда персоналу, перечисления в пенсионный фонд и другие обязательные отчисления осуществляются своевременно **
III
5)
Оплата труда персоналу осуществляется на основе утвержденной медицинской организацией организационной структуры, штатного расписания **
II
15. Информационное управление. Создаются надлежащие условия для эффективного управления данными
1)
В медицинской организации имеется достаточное количество технических средств, обеспечивающих потребности медицинского персонала при работе с медицинской и административной информацией, своевременного и полного ввода данных в локальную информационную систему медицинской организации
III
2)
Руководство обеспечивает доступ медицинских работников к сети интернет для своевременного получения и обмена информацией, необходимой в работе
III
3)
Руководство медицинской организации обеспечивает доступность действующих нормативных правовых актов и правовых актов Республики Казахстан персоналу организации
III
4)
Руководство медицинской организации создает условия для ведения медицинских карт в электронном формате
III
5)
Медицинская организация утверждает процедуры управления документацией в соответствии с законодательством Республики Казахстан ***
II
16. Защита информации. Медицинская организация обеспечивает конфиденциальность, безопасность и целостность информации
1)
В медицинской организации определены уровни доступа персонала к конфиденциальной информации *
II
2)
Информация на бумажном и электронном носителях защищается от повреждения, утери и неавторизированного доступа (несанкционированное проникновение в автоматизированную информационную систему) *
II
3)
В соответствии с законодательством Республики Казахстан в медицинской организации обеспечивается конфиденциальность информации о пациенте ***
I

4)
Персонал құпия ақпаратты қорғау және жарияламау бойынша ережелерге оқытылады
III
5)
Медициналық ұйымда Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес медициналық және медициналық емес құжаттарды сақтау мерзімі және жою тәртіптері анықталған ***
II
17. Ішкі құжаттар. Басшылық персоналмен бірге медициналық ұйымның қызметін регламенттейтін медициналық ұйымның рәсімдерін әзірлейді, бекітеді және енгізеді
1)
Ұйымның рәсімдерін әзірлеу, келісу, бекіту және рәсімдеу, қайта қарау тәртібі бекітілген *
III
2)
Ұйымның қолданыстағы барлық ішкі рәсімдерінің тізімі құрылады және жаңартылады **
III
3)
Ұйымның басшылығы персонал үшін ұйымның қолданыстағы рәсімдері туралы ақпараттың қолжетімділігін қамтамасыз етеді
IIІ
4)
Медициналық ұйымның персоналын ұйымның бекітілген рәсімдері бойынша оқыту жүргізіледі
III
5)
Персонал өз қызметін медициналық ұйымның басшылығымен бекітілген рәсімдерге сәйкес жүзеге асырады
II
18. Медициналық құжаттама. Медициналық құжаттама уақтылы жасалады және медициналық көмектің сабақтастығына ықпал етеді
1)
Медициналық карталарда Қазақстан Республикасының заңнамасына және ең үздік әлемдік тәжірибеге сәйкес бекітілген медициналық құжаттаманың нысандары қолданылады ***
III
2)
Медициналық картаның мазмұны медициналық ұйымның бекітілген рәсімдеріне сәйкес стандартталады. Медициналық картадағы әрбір жазба күні мен уақытын көрсете отырып, автормен қол қойылады *
I
3)
Барлық жүргізілген емдеу іс-шаралары және дәрі-дәрмекпен терапиялар пациенттің медициналық картасында уақтылы құжаттанады *
I
4)
Медициналық карталарда медициналық ұйымның басшылығымен бекітілген аббревиатуралар, тізімдегі символдар пайдаланылады. Медициналық карталардағы жазбалар түсінікті жазылған және рәсімделген *
III
5)
Медициналық ұйымда медициналық карталардағы жазбалардың сапасына, уақытылығына және толықтығына клиникалық аудит жүргізіледі (осы Стандарттың 8-тармағының 3-тармақшасын қарау) *
I
19. Деректерді талдау. Деректердің дұрыстығына тексеру және оларды статистикалық талдау жүргізіледі
1)
Сыртқы ұйымдарда жарияланатын және ұсынылатын деректердің дұрыстығын тексеру рәсімдері бекітілген **
III
2)
Деректердің дұрыстығын тексеруді орындайтын жауапты тұлғалар оқытылған, жеткілікті тәжірибесі мен біліктілігі бар **
III
3)
Жаңа индикаторларды мониторингілеу кезінде деректердің дұрыстығын екінші тұлғамен тексеру (валидация) жүргізіледі *
III
4)
Басшылыққа арналған тоқсандық есептерге қосу үшін деректерді индикаторлар бойынша деректерді жинау жауапты қызметкермен жүзеге асырылады (1-тармақтың 4) тармақшасын және 2- тармақтың 4) тармақшасын қарау) **
III

4)
Персонал обучается правилам по защите и неразглашению конфиденциальной информации
III
5)
В медицинской организации определены сроки хранения и порядок уничтожения медицинских и немедицинских документов, в соответствии с законодательством Республики Казахстан ***
II
17. Внутренние документы. Руководство совместно с персоналом разрабатывает, утверждает и внедряет процедуры медицинской организации, регламентирующие ее деятельность
1)
Утвержден порядок разработки, согласования, утверждения и оформления, пересмотра процедур организации *
III
2)
Составляется и обновляется список всех действующих внутренних процедур организации **
III
3)
Руководство организации обеспечивает доступность для персонала информации о действующих процедурах организации
III
4)
Проводится обучение персонала медицинской организации по утвержденным процедурам организации
III
5)
Персонал осуществляет свою деятельность в соответствии с процедурами, утвержденными руководством медицинской организации
II
18. Медицинская документация. Медицинская документация составляется своевременно и способствует преемственности медицинской помощи
1)
В медицинских картах применяются формы медицинской документации согласно законодательству Республики Казахстан и лучшей мировой практики ***
III
2)
Содержание медицинской карты стандартизируется в соответствии с утвержденными процедурами медицинской организации. Каждая запись в медицинской карте подписывается автором с указанием даты и времени *
I
3)
Все проведенные лечебные мероприятия и медикаментозная терапия своевременно документируются в медицинской карте пациента *
I
4)
В медицинских картах используются аббревиатуры, символы из списка, утвержденного руководством медицинской организации. Записи в медицинских картах написаны и оформлены разборчиво *
III
5)
В медицинской организации проводится клинический аудит качества, своевременности и полноты записей в медицинских картах (смотреть подпункт 3) пункта 8 настоящего Стандарта) *
I
19. Анализ данных. Проводится проверка достоверности данных и их статистический анализ
1)
Утверждена процедура проверки достоверности публикуемых и предоставляемых во внешние организации данных **
III
2)
Ответственные лица, выполняющие проверку достоверности данных, обучены, имеют достаточный опыт и компетенцию **
III
3)
При мониторинге новых индикаторов проводится проверка достоверности полученных данных вторым лицом *
III
4)
Свод данных по индикаторам для включения в квартальные отчеты для руководства осуществляется ответственным работником (смотреть подпункт 4) пункта 1 и подпункт 4) пункта 2 настоящего Стандарта) **
III

5)
Арнайы бөлімше болмаған жағдайда жиналатын деректерді статистикалық талдау және оларды мүдделі тараптарға уақтылы ұсыну бойынша жауапты тұлғалар анықталады **
II
20. Штаттық кесте. Штаттық кесте медициналық ұйымның ұйымдастырушылық құрылымына, миссиясына және қызметіне сәйкес келеді
1)
Медициналық ұйымның штаттық кестесі медициналық ұйымның басшылығымен Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес бекітіледі ***
II
2)
Штаттық кесте медициналық ұйымның ұйымдастырушылық құрылымына және қызметіне сәйкес келеді
III
3)
Медициналық ұйымда Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес лауазымдарға біліктілік талаптары бекітіледі ***
III
4)
Медициналық ұйымның басшылығымен штаттық кестені қайта қарау құрылымдық бөлімшелер басшыларының өтінімдері, штаттық кестенің өндірістік қажеттіліктерге сәйкестігін талдау негізінде жүргізіледі (персоналмен жасақталу деңгейін; қажетті өтілі мен біліктілік деңгейін анықтау; персонал лауазымдарының тиімді және рационалды құрылымын есептеу) ***
II
5)
Штаттан тыс қызметкерлерді, қоса атқарушыларды, консультанттарды, резидентура тыңдаушыларын қоса алғанда лауазымның әрбір түріне медициналық ұйымның басшылығы біліктілік талаптары (білімі, оқыту, білімдер, дағдылар және тәжірибе) және әрбір лауазым үшін ерекшелік функциялары көрсетілетін лауазымдық нұсқаулықты бекітеді **
III
21. Адами ресурстарды басқару. Медициналық ұйымда адами ресурстарды тиімді басқару процесі енгізілген
1)
Персоналды іздеу, нұсқаулықтан өткізу (бағдарлау) және бейімдеу бойынша рәсімдер Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес әзірленеді және медициналық ұйыммен енгізіледі ***
III
2)
Медициналық ұйымның персоналы айналысатын лауазымдарына қойылатын лауазымдық нұсқаулықтың біліктілік талаптарына сәйкес келеді. Персоналмен қол қойылған лауазымдық нұсқаулықтың көшірмесі кадрлық қызметте болады
III
3)
Басшылар медициналық ұйымның персоналына үздіксіз білім алу үшін жағдай жасайды (интернетке рұқсат, компьютерлер, тренинг сыныптар, кітапхана)
III
4)
Персоналды оқыту қажеттілігі анықталады. Оқыту медициналық ұйымның базасында немесе одан тыс жүргізіледі
III
5)
Басшылық медициналық ұйымның персоналының мотивациясы және корпоративтік рухты нығайту үшін рәсімдер әзірлейді және енгізеді (осы Стандарттың 6-тармағының 1) және 5) тармақшаларын; 14-тармағының 5) тармақшасын қарау)
II
22. Персоналдың жеке іс парағы. Медициналық ұйымның басшылығы қызметкерлердің жеке файлдарын қалыптастыру, сақтау және жаңарту процесін анықтайды

5)
При отсутствии специального подразделения определяются ответственные лица по статистическому анализу собираемых данных и своевременному предоставлению их заинтересованным сторонам **
II
20. Штатное расписание. Штатное расписание соответствует организационной структуре, миссии и деятельности медицинской организации
1)
Штатное расписание медицинской организации утверждается руководством медицинской организации в соответствии с законодательством Республики Казахстан ***
II
2)
Штатное расписание соответствует организационной структуре и деятельности медицинской организации
III
3)
В медицинской организации утверждаются квалификационные требования к должностям в соответствии с законодательством Республики Казахстан ***
II
4)
Пересмотр штатного расписания руководством медицинской организации проводится на основании заявок руководителей структурных подразделений, анализа соответствия штатного расписания производственным нуждам (определение уровня укомплектованности персоналом; необходимого уровня стажа и компетентности; расчет эффективной и рациональной структуры должностей персонала) ***
III
5)
На каждый вид должности, включая внештатных работников, совместителей, консультантов, слушателей резидентуры, руководством медицинской организации утверждается должностная инструкция с указанием квалификационных требований (образование, обучение, знания, навыки и опыт) и функций, специфичных для данной должности **
II
21. Управление человеческими ресурсами. В медицинской организации внедрен процесс эффективного управления человеческими ресурсами
1)
Процедуры по поиску, инструктажу (ориентации) и адаптации персонала разрабатываются в соответствии с законодательством Республики Казахстан и внедряются в медицинской организации ***
III
2)
Персонал медицинской организации соответствует квалификационным требованиям должностной инструкции к занимаемой должности. Копия подписанной персоналом должностной инструкции имеется в кадровой службе
III
3)
Руководители создают условия для непрерывного обучения персонала медицинской организации (доступ в интернет, компьютеры, тренинговый класс, библиотека)
III
4)
Определяются потребности персонала в обучении. Обучение проводится на базе или вне медицинской организации
III
5)
Руководством разрабатываются и внедряются процедуры для мотивации персонала медицинской организации и укрепления корпоративного духа (смотреть подпункты 1), 5) пункта 6 и подпункт 5) пункта 14 настоящего Стандарта)
II
22. Личное дело персонала. Руководством медицинской организации установлен процесс формирования, хранения и обновления личных дел персонала

1)
Медициналық ұйым персоналының жеке іс парағы медициналық ұйымның бекітілген ішкі рәсімдеріне сәйкес сақталады. Олардың мазмұны стандартталған
II
2)
Штаттан тыс қызметкерлерді, қоса атқарушыларды, консультанттарды, резидентура тыңдаушыларын қоса алғанда медицина персоналының жеке іс парақтары маман сертификатын, білімі, еңбек өтілі және персоналдың біліктілігі туралы мәліметтерді қамтиды
I
3)
Әрбір медицина қызметкерінің жеке іс парағы лауазымдық нұсқаулықтардың талаптарына сәйкес қызметкердің білімі туралы құжаттардың түпнегіздермен дұрыстығын тексеру дәлелін қамтиды
I
4)
Әрбір медицина қызметкерінің жеке іс парағы жылына бір рет жүргізілетін персонал қызметін бағалау нәтижелерін қамтиды
II
5)
Әрбір медицина қызметкерінің жеке іс парағы медициналық ұйымның базасында және ұйымнан тыс оқытудан өту туралы жазбаларды қамтиды
III
23. Нұсқау. Медициналық ұйым ұйыммен таныстыру үшін әрбір қызметкермен нұсқау жүргізеді
1)
Медициналық ұйымда нұсқау жүргізу үшін оқу материалдары (жазбаша және (немесе) бейнематериалдар) әзірленеді және пайдаланылады
III
2)
Барлық штаттық және штаттан тыс медициналық қызметкерлер, қоса атқарушылар, консультанттар, студенттер, резидентура тыңдаушылары, медициналық ұйымның базасында оқытудан өтетін тұлғалар медициналық ұйыммен, өздерінің лауазымдық міндеттерімен (қызметкерлер үшін) және қауіпсіздік бойынша негізгі талаптармен танысу үшін нұсқаудан және оқытудан өтеді **
III
3)
Персоналдың нұсқауы өртке қарсы қауіпсіздікті, төтенше жағдайларға дайындықты және жұмыс орнындағы қауіпсіздікті қамтиды
III
4)
Персоналдың нұсқауы инфекциялық бақылау мәселелерін және медициналық жабдықтармен қауіпсіз жұмыс бойынша талаптарды қамтиды
III
5)
Медициналық ұйым персоналының нұсқауы медициналық көмек сапасын және пациенттің қауіпсіздігін арттыру бағдарламаларымен танысуды қамтиды
II
24. Клиникалық дағдыларды бағалау. Медициналық ұйымның басшылығымен бекітілген рәсімдерге сәйкес клиникалық персоналдың білімін және клиникалық дағдыларын бағалау жүргізіледі
1)
Жұмысқа орналасу барысында дәрігердің клиникалық дағдыларын бағалау жүргізіледі және оның клиникалық артықшылықтарының тізімі бекітіледі (осы медициналық ұйымдағы дәрігерге рұқсат етілген тәуекелі жоғары рәсімдердің және операциялардың тізбесі)
II
2)
Жұмысқа орналасу барысында орта медицина персоналының клиникалық дағдыларын бағалау жүргізіледі және медициналық ұйымның рәсімдеріне сәйкес құзыреттілік тізімі бекітіледі
III
3)
Жұмысқа орналасу барысында медициналық ұйымның параклиникалық құрылымдық бөлімшелері персоналының дағдыларын бағалау жүргізіледі
II

1)
Личные дела персонала медицинской организации хранятся в соответствии с утвержденными внутренними процедурами медицинской организации. Содержание личных дел стандартизировано
II
2)
Личные дела медицинского персонала, включая внештатных работников, совместителей, консультантов, слушателей резидентуры содержат сертификат специалиста, сведения об образовании, трудовом стаже и квалификации персонала
I
3)
Личное дело каждого медицинского работника содержит доказательство проверки подлинности у первоисточника документов об образовании работника, в соответствии с требованиями должностной инструкции
I
4)
Личное дело каждого медицинского работника содержит результаты оценки деятельности персонала, проводимые один раз в год
II
5)
Личное дело каждого медицинского работника содержит записи о проведении обучения на базе медицинской организации и вне организации
III
23. Инструктаж. Медицинская организация проводит инструктаж каждого работника для ознакомления с организацией
1)
В медицинской организации разрабатываются и используются учебные материалы (письменные и (или) видеоматериалы) для проведения инструктажа
III
2)
Все штатные и внештатные медицинские работники, совместители, консультанты, студенты, слушатели резидентуры, лица, обучающиеся на базе медицинской организации, проходят инструктаж и обучение для ознакомления с медицинской организацией, со своими должностными обязанностями (для работников) и основными требованиями по безопасности **
III
3)
Инструктаж персонала включает противопожарную безопасность, готовность к чрезвычайным ситуациям и соблюдение правил техники безопасности на рабочем месте
III
4)
Инструктаж персонала включает вопросы инфекционного контроля и требования по безопасной работе с медицинским оборудованием
III
5)
Инструктаж персонала медицинской организации включает ознакомление с программой повышения качества медицинской помощи и безопасности пациента
II
24. Оценка клинических навыков. Проводится оценка знаний и клинических навыков клинического персонала в соответствии с процедурами, утвержденными руководством медицинской организации
1)
При трудоустройстве проводится оценка клинических навыков врача и утверждается список его клинических привилегий (перечень операций и процедур высокого риска, выполнение которых разрешено врачу в данной медицинской организации)
II
2)
При трудоустройстве проводится оценка навыков среднего медицинского персонала и утверждаются персональные списки компетенций в соответствии с процедурами медицинской организации
III
3)
При трудоустройстве проводится оценка навыков персонала параклинических структурных подразделений медицинской организации
II

4)
Үш жылда бір рет немесе одан жиі дәрігердің қызметін, оның ағымдық біліктілігін (білімдерін, білімін, дағдыларын және тәжірибесін) бағалауды, емдеу нәтижелерін, оның ішінде жағымсыз нәтижелер мен басқа да деректерді ескере отырып, дәрігердің клиникалық артықшылықтарын қайта қарау рәсімі жүргізіледі *
Дәрігердің құзыреттілігі лауазымдық нұсқаулыққа, жұмыс көрсеткіштеріне немесе біліктілік деңгейіне сәйкес келмеген жағдайда дәрігерді осы ұйымның клиникалық практикасынан шеттету (артықшылықтарын шектеу) немесе оқытуға немесе тәрбиелілікке жолдау мәселесі қарастырылады
II
5)
Медициналық ұйымдарда жыл сайын параклиникалық құрылымдық бөлімшелер персоналының және орта медицина қызметкерінің құзыреттілігін қайта бағалау жүргізіледі
I
25. Персоналды жыл сайын бағалау. Жылына бір рет медициналық ұйымның басшылығы бекіткен рәсімдерге сәйкес медицина персоналының жұмысын бағалау жүргізіледі
1)
Медицина қызметкерлерін бағалау рәсімдері және бағалау түрлері бекітіледі.
Клиникалық мамандық дәрігерін (пациентке қарап-тексеру немесе емдеу жүргізетін дәрігер) бағалау түрі мына өлшемшарттарды қамтиды:
емдеу және күтім (дәрігер тиімді және орынды медициналық көмек көрсетеді);
клиникалық білімі (дәрігердің қажетті білі бар, осы білімін жұмыста қолданады);
біліктілікті арттыру (дәрігер өзінің клиникалық практикасын және білімін жетілдіреді);
жеке қасиеттері және тіл тапқыштығы (дәрігер пациенттермен және әріптестерімен кәсіби қарым-қатынасты сақтайды);
әдеп практикасы (дәрігер пациентке аяушылықпен, әр түрлі әлеуметтік және мәдени топтағы пациенттерге сыйластықпен қарайды);
ойлау жүйесі (дәрігер қажетті ресурстарды пайдалануда белсенділік және икемділік танытады);
ресурстарға үнемділікпен қарау (дәрігер дәрілік заттардың, зерттеуді, консультацияларды орынды және уақытылы тағайындайды)
III
2)
Дәрігерлерді, орта медицина персоналын және тізімі медициниалық ұйыммен анықталған басқа да қызметкерлерді бағалау барысында белгіленген жұмыс көрсеткіштері (қызмет индикаторлары) ескеріледі және осы көрсеткіштер жеке іс парағында қамтылады
II
3)
Персоналды бағалаудың толтырылған нысаны жеке іс парағында сақталады. Ұйымның персоналы оның жұмысын бағалау нәтижелерімен танысқан
III
4)
Бағалау нәтижелерінің негізінде Қазақстан Республикасы заңнамасының талаптарына сәйкес персоналдың айналысатын лауазымына сәйкестігі анықталады ***
III
5)
Персоналдың кәсіби құзыреттілігін бағалау жүргізіледі (осы Стандарттың 24-тармағының 4), 5) тармақшаларын қарау)
II
26. Персоналдың денсаулығы және қауіпсіздігі. Медициналық ұйым персоналының денсаулығы және қауіпсіздігі Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес сақталады ***

4)
Один раз в три года или чаще проводится процедура пересмотра клинических привилегий врача с учетом оценки деятельности врача, его текущей квалификации (знаний, образования, навыков и опыта), исходов лечения, в том числе неблагоприятных исходов и других сведений. *
При несоответствии компетентности врача требованиям должностной инструкции, показателям работы или уровню квалификации, рассматривается вопрос отстранения врача от клинической практики в данной организации (ограничение привилегий) или направление на обучение или менторство
II
5)
В медицинской организации ежегодно проводится переоценка компетенций персонала, параклинических структурных подразделений и средних медицинских работников
I
25. Ежегодная оценка персонала. Один раз в год проводится оценка работы медицинского персонала, в соответствии с процедурами, утвержденными руководством медицинской организации
1)
Утверждаются процедуры оценки и форма оценки медицинских работников.
Форма оценки врача клинической специальности (врач, который проводит осмотр или лечение пациента) включает критерии:
лечение и уход (врач оказывает эффективную и целесообразную медицинскую помощь);
клинические знания (врач владеет нужными знаниями, применяет эти знания в работе);
повышение квалификации (врач улучшает свою клиническую практику и знания);
личные качества и коммуникабельность (врач поддерживает профессиональные взаимоотношения с пациентами и коллегами);
этическая практика (врач относится к пациенту с состраданием, уважением к пациентам из разных социальных и культурных слоев);
системное мышление (врач проявляет активность и гибкость в использовании нужных ресурсов);
бережливое отношение к ресурсам (врач целесообразно и своевременно назначает лекарственные средства, исследования, консультации)
III
2)
При оценке врачей, среднего медицинского персонала и других работников, перечень которых определен медицинской организацией, учитываются установленные показатели работы (индикаторы деятельности) и эти показатели содержатся в личных делах
II
3)
Заполненная форма оценки персонала хранится в личном деле. Персонал организации ознакомлен с результатами оценки его работы
III
4)
На основании результатов оценки определяется соответствие персонала занимаемой должности согласно требованиям законодательством Республики Казахстан ***
III
5)
Проводится оценка профессиональных компетенций персонала (смотреть подпункты 4), 5) пункта 24 настоящего Стандарта)
II
26. Здоровье и безопасность персонала. Здоровье и безопасность персонала медицинской организации поддерживаются в соответствии с законодательством Республики Казахстан ***

1)
Медициналық ұйым персоналдарда сәйкестендіру бейдждерін, қажетті қорғаныш киімдерін, жеке қорғаныш құралдарын және қорғаныш жабдықтарын (оның ішінде радиациялық қауіпсіздік бойынша құралдар) ұсынады (немесе қамтамасыз етеді)
I
2)
Медициналық ұйым Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес жұмыс орындарының қауіпсіздігін бағалауды жүргізеді ***
III
3)
Медициналық ұйым жұмыс жүктемелеріне мониторинг жүргізеді, күйзелісті азайту және оны бақылау үшін персоналға психологиялық қолдау көрсетеді (күйзеліске қарсы бөлмелер, рухани тыныштық бөлмесі және басқалары) *
II
4)
Медициналық ұйым салауатты өмір салтын ұстану бойынша персонал үшін іс-шаралар жүргізеді және жағдай жасайды (спорттық іс-шаралар, темекі тартуға қарсы бағытталған іс-шаралар және басқалары) **
I
5)
Медициналық ұйым персоналды зиянды және/немесе қауіпті өндірістік факторлардан қорғауды қамтамасыз етеді және өндірістік жарақаттанушылықтың алдын алу бойынша шаралар қабылдайды **
I
27. Штаттын тыс қызметкерлер. Ұйымның штаттық кестесінде тұрмайтын персоналдың (штаттан тыс персонал) олармен ұсынылатын медициналық қызметтерге сәйкес білімі және біліктілігі болады
1)
Штаттан тыс персонал медициналық ұйымның басшылығымен қойылатын біліктілік талаптарына сәйкес келеді.
Қызмет көрсетуге арналған шарттың көшірмесі кадрлық қызметте болады (осы Стандарттың 21- тармағының 2) тармақшасын және 22-тармағының 1) тармақшасын қарау) **
III
2)
Штаттан тыс персоналдың жеке іс парағы білімі туралы құжаттардың түпнегіздермен дұрыстығын тексеру дәлелін қамтиды (осы Стандарттың 21-тармағының 2) тармақшасын қарау) **
III
3)
Жұмысқа орналасу барысында штаттан тыс медицина персоналының клиникалық дағдыларын бағалау жүргізіледі және медициналық ұйымның бекітілген рәсімдеріне сәйкес оның клиникалық артықшылықтарының тізімі немесе құзыреттілігінің тізімі бекітіледі (осы Стандарттың 24- тармағының 1), 2), 3) тармақшаларын қарау) **
III
4)
Жылына бір рет штаттан тыс персоналдың жұмыс сапасын бағалау жүргізіледі, бағалау нәтижелері жеке іс парағында сақталады (осы Стандарттың 25-тармағын қарау) **
III
5)
Штаттан тыс персоналдың жұмыс сапасын бағалау нәтижелері медициналық ұйым қызметтерінің сапасын арттыру үшін қолданылады
I
28. Шарттар мониторингі. Медициналық ұйымның басшылары шарт бойынша көрсетілетін қызметтердің және тауарлардың сапасын бақылайды
1)
Медициналық ұйымның басшысы медициналық ұйым үшін тауарларды немесе қызметтерді сатып алу туралы шарттардың күтімі бойынша жауапты тұлғаларды анықтайды
II
2)
Әрбір шартта өнім берушілерге, ұсынылатын қызметтердің немесе тауарлардың көлеміне және сапасына қойылатын талаптар жазылады **
I

1)
Медицинская организация предоставляет (или обеспечивает) персоналу идентификационные бейджи, необходимую защитную одежду, средства индивидуальной защиты и защитное оборудование (включая средства для радиационной безопасности)
I
2)
Медицинская организация проводит оценку безопасности рабочих мест в соответствии с законодательством Республики Казахстан ***
III
3)
Медицинская организация проводит мониторинг рабочей нагрузки, оказывает психологическую поддержку персонала для минимизации стресса и его контроля (антистрессовая комната, комната духовного уединения и другие) *
II
4)
Медицинская организация создает условия и проводит мероприятия для персонала по продвижению здорового образа жизни (спортивные мероприятия, мероприятия направленные против табакокурения и другие) **
I
5)
Медицинская организация обеспечивает защиту персонала от вредных и (или) опасных производственных факторов и принимает меры по предотвращению производственного травматизма **
I
27. Внештатные работники. Персонал, не состоящий в штатном расписании организации (внештатный персонал), имеет соответствующее предоставляемыми ими медицинскими услугами образование и квалификацию
1)
Внештатный персонал соответствует квалификационным требованиям, предъявляемым руководством медицинской организации.
Копия договора на оказание услуг имеется в кадровой службе (смотреть подпункт 2) пункта 21 и подпункт 1) пункта 22 настоящего Стандарта) **
III
2)
Личное дело внештатного персонала содержит доказательство проверки подлинности у первоисточника документов об образовании (смотреть подпункт 2) пункта 21 настоящего Стандарта) **
III
3)
При трудоустройстве проводится оценка клинических навыков внештатного медицинского персонала и утверждается список клинических привилегий или список компетенций в соответствии с утвержденными процедурами медицинской организации (смотреть подпункты 1), 2) и 3) пункта 24 настоящего Стандарта) **
III
4)
Один раз в год проводится оценка качества работы внештатного персонала, результаты оценки хранятся в личном деле (смотреть пункт 25 настоящего Стандарта) **
III
5)
Результаты оценки качества работы внештатного персонала применяются для повышения качества услуг медицинской организации
I
28. Мониторинг договоров. Руководители медицинской организации контролируют качество представляемых по договору услуг и товаров
1)
Руководителем медицинской организации определяются ответственные лица по курации договоров о закупке товаров или услуг для медицинской организации
II
2)
В каждом договоре прописываются требования к поставщикам, объему и качеству предоставляемых услуг или товаров **
I

3)
Әрбір шартта индикаторлар белгіленеді, олардың негізінде медициналық ұйым шартқа мониторинг және өнім берушінің тауарларының немесе көрсететін қызметтерінің сапасына бағалау жүргізеді **
II
4)
Белгіленген индикаторлардың негізінде шарттар мониторингінің нәтижелері медициналық ұйым басшысының назарына жеткізіледі (осы Стандарттың 28- тармағының 1) тармақшасын қарау) **
II
5)
Өнім берушінің көрсететін қызметтері немесе тауарларының сапасы медициналық ұйымның талаптарына сәйкес келмеген жағдайда өнім берушімен шартты бұзуға дейін алып келетін сәйкессіздіктерді жою бойынша шаралар қабылданады
I
3-тарау. Қауіпсіздікті басқару
1-параграф Инфекциялық бақылау.
29. Инфекциялық бақылау жөніндегі комиссия. Инфекциялық бақылау жөніндегі комиссия инфекциялық бақылау бойынша бағдарламалардың және алгоритмдердің орындалуын үйлестіреді
1)
Медициналық ұйым тәуекелдерді бағалауды қамтитын бір жыл ішіндегі инфекциялық бақылау және эпидемиологиялық ахуал нәтижелеріне талдау жүргізеді **
I
2)
Тәуекелдерді бағалау негізінде медициналық ұйымның басшылығы тәуекелдерді азайту бойынша қолжетімді және өлшенетін міндеттерді қамтитын алдағы жылға арналған инфекциялық бақылау бойынша инфекциялық бақылау бағдарламасын және жұмыс жоспарын (іс-шаралар жоспарын) әзірлейді және бекітеді. **
III
3)
Медициналық көмек көрсетумен (ауруханаішілік инфекциялар), оның ішінде тыныс алу аппаратураларын пайдаланумен, катетерлерді қолданумен байланысты инфекцияларға, сондай-ақ резистентті микоорганизмдерден пайда болған және ұйым үшін басқа да басым инфекцияларға мониторинг жүргізіледі **
I
4)
Инфекциялық бақылау жөніндегі комиссия ауруханаішілік инфекциялар бойынша деректерге талдау жүргізеді және олардың негізінде пациенттің қауіпсіздігін арттыру бойынша шаралар қабылдайды **
II
5)
Тоқсанына кеміне бір рет инфекциялық бақылау мамандары/инфекциялық бақылау комиссиясының мүшелері ұйымның персоналына және басшылығына инфекциялық бақылау индикаторларының мониторинг нәтижелері туралы және инфекциялық бақылау мәселелері бойынша медициналық ұйымның қызметін жетілдіру үшін ұсынымдар туралы ақпарат береді
I
30. Инфекциялық бақылау бойынша бағдарлама. Медициналық ұйымда инфекциялық бақылау бойынша бағдарлама әзірленеді және енгізіледі
1)
Инфекциялық бақылау бойынша бағдарлама Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес әзірленеді және енгізіледі ***
III
2)
Инфекциялық бақылау бойынша бағдарлама әзірлеу барысында дәлелді медицинаға негізделген ДДҰ немесе басқа да кәсіптік танылған көздердің ұсынымдары ескеріледі *
III
3)
Анықталған инфекциялық аурулар туралы ақпарат Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес денсаулық сақтау саласындағы уәкілетті органның Қоғамдық денсаулық сақтау комитетінің аумақтық департаменттеріне уақытылы ұсынылады ***
III

3)
В каждом договоре прописываются индикаторы, на основании которых медицинская организация проводит мониторинг договора и оценку качества услуг или товаров поставщика **
II
4)
Результаты мониторинга договоров на основе установленных индикаторов доводятся до сведения руководства медицинской организации **
II
5)
При несоответствии качества услуг или товаров поставщика требованиям медицинской организации, принимаются меры по устранению несоответствий вплоть до расторжения договора с поставщиком
I
Глава 3: Управление безопасностью
Параграф 1. Инфекционный контроль
29. Комиссия по инфекционному контролю. Комиссия по инфекционному контролю координирует выполнение программ и алгоритмов по инфекционному контролю
1)
Медицинская организация проводит анализ результатов инфекционного контроля и эпидемиологической обстановки за год, включающий оценку эпидемиологических рисков **
I
2)
На основании оценки эпидемиологических рисков руководством медицинской организации разрабатываются и утверждаются программа инфекционного контроля и план работы (план мероприятий) по инфекционному контролю на предстоящий календарный год, включающие достижимые и измеримые задачи по снижению рисков **
III
3)
Проводится мониторинг инфекций, связанных с оказанием медицинской помощи (внутрибольничные инфекции), в том числе связанных с использованием дыхательной аппаратуры, применением катетеров, а также вызванных резистентными микроорганизмами и другими приоритетными для организации инфекциями **
I
4)
Комиссия по инфекционному контролю проводит анализ данных по внутрибольничным инфекциям и на их основании принимает меры для повышения инфекционной безопасности пациента **
II
5)
Не реже одного раза в квартал специалисты инфекционного контроля (члены комиссии инфекционного контроля) информируют персонал и руководство организации о результатах мониторинга индикаторов инфекционного контроля, и о рекомендациях для улучшения деятельности медицинской организации по вопросам инфекционного контроля
I
30. Программа по инфекционному контролю. В медицинской организации разрабатывается и внедряется программа по инфекционному контролю
1)
Программа по инфекционному контролю разрабатывается и внедряется в соответствии с законодательством Республики Казахстан ***
III
2)
При разработке программы по инфекционному контролю учитываются рекомендации ВОЗ или других профессионально признанных источников, основанных на доказательной медицине *
III
3)
Информация о выявленных инфекционных заболеваниях своевременно предоставляются в территориальные департаменты Комитета охраны общественного здоровья уполномоченного органа в области здравоохранения в соответствии с законодательством Республики Казахстан ***
III

4)
Басшылық инфекциялық бақылау бағдарламасын тиімді орындау үшін қажетті ресурстарды ұсынады
II
5)
Медициналық ұйымның басшылығы денсаулық сақтау саласындағы уәкілетті органға инфекциялық бақылау нәтижелерін уақтылы ұсынуы үшін жауапты персоналды бекіткен
II
31. Инфекциялық бақылау бойынша рәсімдер. Медициналық ұйым инфекциялық бақылау саласында рәсімдерді және алгоритмдерді әзірлейді, бекітеді және енгізеді
1)
Медициналық ұйымда жеке қорғаныш құралдарын қолданудың әмбебап сақтық шаралары және ережелері бойынша алгоритмдер енгізіледі *
II
2)
Медициналық ұйымның инфекциялық бақылау саласындағы рәсімдері және алгоритмдері Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес әзірленеді *
II
3)
Медициналық ұйымда жеке қорғаныш құралдарының жеткілікті саны болады (осы Стандарттың 30- тармағының 5) тармақшасын қарау)
II
4)
Қол өңдеу орындарында ағынды суы бар қол жуғыштар, сабын, антисептикатер, сулықтар немесе қолды кептіруге арналған басқа да құралдар орнатылған (осы Стандарттың 30- тармағының 5) тармақшасын қарау)
I
5)
Жеке қорғаныш құралдарын персонал медициналық ұйымның бекітілген рәсімдеріне сәйкес пайдаланады
I
32. Дезинфекциялау, стерильдеу және кір жуатын орын. Тазалау (жинау), дезинфекциялау, стерильдеу және киім-кешекті қолдану инфекция қаупін азайта отырып Қазақстан Республикасының заңнама актілеріне сәйкес жүргізіледі ***
1)
Медициналық ұйымның персоналы Қазақстан Республикасында халықтың санитариялық-эпидемиологиялық саламаттылығы саласындағы заңнаманың үй-жайларды және беткейліктерді тазалау (жинау), дезинфекциялау бойынша талаптарын сақтайды.
I
2)
Бір рет қолданылатын бұйымдар ұйымның бекітілген рәсімдеріне және Қазақстан Республикасы заңнамасының талаптарына сәйкес пайдаланылғаннан кейін жойылады (қайта пайдалануды болдырылмайды) *
I
3)
Медициналық мақсаттағы бұйымдарды дезинфекциялау және стерильдеу "лас" аймақтан "таза" аймаққа процесінің ағындылығын сақтай отырып, инфекция қаупін азайтумен жүргізіледі. Персонал стерильдеу жүргізудің кезеңділігін сақтайды (жинау, тасымалдау, есептеу, төсеу, стерильдеу алды тазалау, стерильдеу, қаптау, таңбалау, жеткізу, құралдарды сақтау) *
I
4)
Стерильдеу алды тазалаудың және стерильдеудің сапасы химиялық және/немесе биологиялық индикаторларды қолдана отырып мониторингіленеді **
I
5)
Таза және лас киім-кешекпен жұмыс істеу, киім-кешекті жуу кросс-инфекциялар тәуекелін азайта отырып жүргізіледі. Персонал киім-кешекпен жұмыс істеу бойынша рәсімдерді сақтайды (жинау, тасымалдау, беру, жуу, үтіктеу, есептеу, тарату, қолдану) *
I

4)
Руководство предоставляет необходимые ресурсы для эффективного выполнения программы инфекционного контроля
II
5)
Руководством медицинской организации утвержден ответственный персонал за своевременное предоставление результатов инфекционного контроля в уполномоченный орган в области здравоохранения
II
31. Процедуры по инфекционному контролю. Медицинская организация разрабатывает, утверждает и внедряет процедуры и алгоритмы в области инфекционного контроля
1)
В медицинской организации внедряются алгоритмы по универсальным мерам предосторожности, применению средств индивидуальной защиты *
II
2)
Процедуры и алгоритмы медицинской организации в области инфекционного контроля разрабатываются в соответствии с законодательством Республики Казахстан *
II
3)
В медицинской организации в наличии имеется достаточное количество средств индивидуальной защиты (смотреть подпункт 5) пункта 30 настоящего Стандарта)
II
4)
В местах обработки рук установлены раковины с проточной водой, мылом, антисептиками, салфетками или другими средствами для сушки рук (смотреть подпункт 5) пункта 30 настоящего Стандарта)
I
5)
Средства индивидуальной защиты используются персоналом в соответствии с утвержденными процедурами медицинской организации
I
32. Дезинфекция, стерилизация и прачечная. Чистка (уборка), дезинфекция, стерилизация и обращение с бельем проводятся с минимизацией риска инфекций в соответствии с законодательными актами Республики Казахстан ***
1)
Персонал медицинской организации соблюдает требования законодательства в области санитарно-эпидемиологического благополучия населения в Республике Казахстан по чистке (уборке), дезинфекции помещений и поверхностей
I
2)
Одноразовые изделия утилизируются (исключается повторное использование) после использования в соответствии с утвержденными процедурами организации и требованиями законодательства Республики Казахстан *
I
3)
Дезинфекция и стерилизация изделий медицинского назначения проводится с минимизацией риска инфекций, с соблюдением поточности процесса от "грязной" к "чистой" зоне. Персонал соблюдает этапность проведения стерилизации (сбор, транспортировка, учет, укладка, предстерилизационная очистка, стерилизация, упаковка, маркировка, доставка, хранение инструментов) *
I
4)
Качество предстерилизационной очистки и стерилизации мониторируется с применением химических и (или) биологических индикаторов **
I
5)
Обращение с чистым и грязным бельем, стирка белья проводится с минимизацией риска кросс-инфекции. Персонал соблюдает процедуры по обращению с бельем (сбор, транспортировка, передача, стирка, глажка, учет, раздача, применение) *
I

33. Медициналық қалдықтар. Ұйым қалдықтармен қауіпсіз жұмыс істеуді қамтамасыз етеді
1)
Медициналық ұйымда медициналық мақсаттағы өткір, үшкір және кескіш бұйымдармен жұмыс істеуді қоса алғанда медициналық қалдықтармен қауіпсіз жұмыс істеу бойынша рәсімді, медициналық ұйымда пайда болатын барлық қалдықтарды топтау, сондай-ақ оларды уақтылы кәдеге жаратуды енгізеді *
I
2)
Қауіпті медициналық қалдықтарды орталықтандырып жинауға арналған үй-жай Қазақстан Республикасының заңнама талаптарына сәйкес келеді (жабық қоқыс контейнерлері, ауаны жеткілікті желдету пайдаланылады, температуралық режим сақталады)
I
3)
Қалдықтар Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес қауіпсіз жолмен кәдеге жаратылады.
Өткір, үшкір және кескіш заттар қалдықтарды қауіпсіз жинауға және жоюға арналған арнайы контейнерлерде кәдеге жаратылады ***
I
4)
Температуралық режимді және уақытша сақтау мерзімін сақтай отырып, қалдықтардың жіктемесіне сәйкес қан қалдықтары және компоненттері, биологиялық сұйықтықтар, ағза тіндері жұқтыру тәуекелін азайту арқылы таңбаланған контейнерлерде сақталады және кәдеге жаратылады
I
5)
Медицина персоналы қауіпті медициналық қалдықтармен жұмыс істеу бойынша рәсімдерге оқытудан өтеді және оларды практикада сақтайды **
I
34. Инженерлік жүйелер және жөндеу жұмыстары. Инфекциялық бақылау инженерлік жүйелермен бақыланады. Инфекциялық бақылау талаптары жөндеу жұмыстарын жүргізу кезінде сақталады
1)
Асептикалық жұмыс аймағы қажет орындарда (микробиологиялық, патологиялық-анатомиялық зертханалар), медициналық ұйымда мамандандырылған зертханалық жабдықтар орнатылады (ламинарлық бокстар)
II
2)
Инфекциясы бар пациенттерді оқшаулауға арналған жеке кіру есігі бар сүзгі және (немесе) оқшаулауыш Қазақстан Республикасының заңнамасы талаптарына сәйкес жарақталған ***
3)
Медициналық ұйымда жөндеу және құрылыс жұмыстарын жүргізу барысында инфекциялық бақылау бойынша, жұмыстың масштабына және түріне байланысты тәуекелдердің деңгейін анықтау бойынша рәсімдер сақталады *
I
4)
Жөндеу жұмыстарын жүргізетін тұлғалар инфекциялық бақылау мәселелері бойынша оқытудан өтеді
I
5)
Жөндеу-құрылыс жұмыстарының нәтижесінде пациенттердің және персоналдың инфекция жұқтыруының алдын алу үшін оларды жүргізу медициналық ұйымның инфекциялық бақылау жөніндегі жауапты тұлғамен жазбаша келісіледі **
II
35. Оқшаулау рәсімі. Медициналық ұйымда (инфекциялық) пациенттерді оқшаулау бойынша рәсімдер және алгоритмдер әзірленеді және енгізіледі
1)
Медициналық ұйымның персоналы инфекциялық пациенттерді оқшаулау бойынша рәсімдерге және алгоритмдерге оқытудан өтеді
III

33. Медицинские отходы. Организация обеспечивает безопасное обращение с отходами
1)
В медицинской организации внедряется процедура по безопасному обращению с медицинскими отходами, включая обращение с острыми, колющими и режущими изделиями медицинского назначения, классификация всех отходов, образуемых в медицинской организации, а также их своевременная утилизация *
I
2)
Помещение для централизованного сбора опасных медицинских отходов соответствует требованиям законодательства Республики Казахстан (используются закрытые мусорные контейнеры, достаточная вентиляция воздуха, соблюдается температурный режим)
I
3)
Отходы утилизируются безопасным образом в соответствии с законодательством Республики Казахстан ***
Острые, колющие и режущие предметы утилизируются в специальных контейнерах для безопасного сбора и утилизации отходов
I
4)
Остатки и компоненты крови, биологические жидкости, ткани организма хранятся и утилизируются с минимизацией риска инфицирования в маркированных контейнерах, согласно классификации отходов, с соблюдением температурного режима и сроков временного хранения
I
5)
Медицинский персонал обучается процедурам по обращению с опасными медицинскими отходами и соблюдает их на практике **
I
34. Инженерные системы и ремонтные работы. Инфекционный контроль поддерживается инженерными системами. Требования инфекционного контроля соблюдаются при проведении ремонтных работ
1)
В местах, где необходима асептическая рабочая зона, (микробиологическая, патологоанатомическая лаборатории) в медицинской организации устанавливается специализированное лабораторное оборудование (ламинарные боксы)
II
2)
Фильтр с отдельным входом и (или) изолятор с боксом для изоляции пациентов с инфекцией оснащены в соответствии с требованиями законодательства Республики Казахстан ***
I
3)
В медицинской организации при проведении ремонтных и строительных работ соблюдаются процедуры по инфекционному контролю, по определению уровня рисков в зависимости от масштаба и вида работ *
I
4)
Лица, осуществляющие ремонтные работы, обучаются по вопросам инфекционного контроля
II
5)
Для предотвращения инфицирования пациентов и персонала в результате ремонтно-строительных работ, их производство письменно согласуются с ответственным лицом инфекционного контроля медицинской организации **
II
35. Процедура изоляции. В медицинской организации разрабатываются и внедряются процедуры и алгоритмы по изоляции (инфекционных) пациентов
1)
Персонал медицинской организации обучается процедурам и алгоритмам по изоляции инфекционных пациентов
III

2)
Медициналық ұйымда инфекциясы бар пациенттерді оқшаулау үшін жеке кіру есігі бар сүзгі және (немесе) оқшаулауыш болады
I
3)
Инфекциясы бар пациент болатын аймақта жеке қорғаныш құралдары, персоналға және келушілерге инфекция жұқтыру тәуекелі туралы хабарлайтын көзбен көру белгісі болады. Оқшаулау рәсімі қол гигиенасын қатаң түрде сақтауды қамтиды
I
4)
Инфекциясы бар пациенттер және олардың күтімімен айналысатын адамдар қол гигиенасы және оқшаулау бойынша пациенттерге қойылатын талаптарды қамтитын инфекциялық бақылау мәселелеріне оқытудан өтеді **
II
5)
Инфекциясы бар пациент болатын және оны шығарғаннан кейін үй-жайларды және заттарды тазалау, өңдеу Қазақстан Республикасының санитариялық-эпидемиологиялық талаптары саласындағы заңнамаға сәйкес жүргізіледі ***
I
36. Персоналды инфекциялық бақылау мәселелері бойынша оқыту. Медициналық ұйым инфекциялық бақылау бойынша персоналды үздіксіз оқытуды жүргізеді
1)
Жыл сайын медициналық ұйымның барлық персоналы инфекциялық бақылау мәселелері бойынша оқытудан өтеді **
III
2)
Медициналық ұйым персоналының инфекциялық бақылау бойынша білімдері жыл сайын тестіленеді
III
3)
Инфекциялық бақылау бойынша қосымша оқыту студенттер, резидентура тыңдаушылары, медициналық ұйымның базасында білім алатын басқа да тұлғалар үшін жүргізіледі
II
4)
Пациенттерді, пациенттердің заңды өкілдерін инфекциялық бақылау мәселелері бойынша оқыту жүргізіледі
II
5)
Медициналық ұйымда инфекциялық бақылау мониторингі индикаторларының көрсеткіштері нашарлаған жағдайда медицина персоналын қосымша оқыту ұйымдастырылады (осы Стандарттың 29 -тармағының 5) тармақшасын қарау)
II
2-параграф. Ғимараттың қауіпсіздігі
37. Ғимараттың қауіпсіздігі жөніндегі комиссия. Медициналық ұйымда Ғимараттың қауіпсіздігі бойынша бағдарлама енгізеді, оның орындалуын Ғимараттың қауіпсіздігі жөніндегі комиссия үйлестіреді
1)
Ғимараттың қауіпсіздігі жөніндегі комиссия құрылады және жұмыс жасайды, ол ғимараттың және қоршаған ортаның қауіпсіздігін сақтау бойынша әрекеттерді үйлестіреді **
III
2)
Ғимараттың қауіпсіздігі бойынша бағдарлама Қазақстан Республикасының заңнамасы негізінде әзірленеді және мынадай бөлімдерді қамтиды: қоршаған ортаның қауіпсіздігі және күзет жүйесі, өрт қауіпсіздігі, төтенше жағдайларға дайындық, қауіпті материалдармен жұмыс істеу, медициналық жабдықтар, коммуналдық (инженерлік) жүйлер *
III
3)
Ғимараттың қауіпсіздігі бойынша бағдарлама әрбір жылға жұмыстардың басым бағыттарын анықтай отырып, жыл сайын қайта қарайды *
III
4)
Тоқсан сайын медициналық ұйымның басшысы Ғимараттың қауіпсіздігі жөніндегі комиссиядан немесе жауапты лауазымды тұлғадан Ғимараттың қауіпсіздігі бойынша бағдарламаның орындалуына жүргізілген негізгі жұмыстар және ғимарат пен қоршаған ортаның қауіпсіздігі бойынша бар проблемалар (тәуекелдер) көрсетілетін есепті алады **
II

2)
В медицинской организации имеется фильтр с отдельным входом и (или) изолятор с боксом для изоляции пациентов с инфекцией
I
3)
В зоне нахождения инфекционного пациента имеются средства индивидуальной защиты, визуальный знак информирующий персонал и посетителей о риске инфекционного заражения. Процедура изоляции включает строгое соблюдение правил обработки рук
I
4)
Пациенты с инфекцией и ухаживающие за ними лица обучаются вопросам инфекционного контроля, включая правилам обработки рук и требованиям к пациентам по изоляции **
II
5)
Уборка, обработка помещения и предметов во время нахождения инфекционного пациента и после его выписки проводятся согласно законодательства в области санитарно-эпидемиологических требований Республики Казахстан ***
I
36. Обучение персонала по вопросам инфекционного контроля. Медицинская организация проводит непрерывное обучение персонала по инфекционному контролю
1)
Ежегодно весь персонал медицинской организации проходит обучение по вопросам инфекционного контроля **
III
2)
Знания персонала медицинской организации по инфекционному контролю тестируются ежегодно
III
3)
Дополнительное обучение по инфекционному контролю проводится для студентов, слушателей резидентуры, других лиц, обучающихся на базе медицинской организации
II
4)
Проводится обучение пациентов, законных представителей пациента по вопросам инфекционного контроля
II
5)
В случае ухудшения показателей индикаторов мониторинга инфекционного контроля, в медицинской организации проводится дополнительное обучение медицинского персонала (смотреть подпункт 5) пункта 29 настоящего Стандарта) по вопросам инфекционного контроля
II
Параграф 2. Безопасность здания
37. Комиссия по безопасности зданий. В медицинской организации внедряется Программа по безопасности зданий, выполнение которой координирует Комиссия по безопасности зданий
1)
Создается и работает Комиссия по безопасности зданий, которая координирует действия по поддержанию безопасности зданий и окружающей среды **
III
2)
Программа по безопасности зданий разрабатывается на основе законодательства Республики Казахстан и включает разделы: безопасность окружающей среды и система охраны, пожарная безопасность, готовность к чрезвычайным ситуациям, обращение с опасными материалами, медицинское оборудование, коммунальные (инженерные) системы *
III
3)
Программа по безопасности зданий пересматривается ежегодно с определением приоритетных на каждый год направлений работы *
III
4)
Ежеквартально руководитель медицинской организации получает отчет от Комиссии по безопасности здания или должностного лица, ответственного за выполнение Программы по безопасности зданий, с указанием проведенных ключевых работ и существующих проблемах (рисков) безопасности зданий и окружающей среды **
II

5)
Медициналық ұйымның басшысы жыл сайын Медициналық ұйымды басқару органына жүргізілген негізгі жұмыстар және ғимарат пен қоршаған ортаның қауіпсіздігі бойынша бар проблемалар (тәуекелдер) (бар болса) көрсетілетін Ғимараттың қауіпсіздігі бойынша бағдарламаның орындалуы туралы есепті жолдайды **
II
38. Қоршаған ортаның қауіпсіздігі. Медициналық ұйымның ғимараты(тары) және аумағы пациенттер, персонал және келушілер үшін қауіпсіз және жайлы болып табылады *
1)
Медициналық ұйым ғимаратының және аумағының жағдайы Қазақстан Республикасының заңнамасы талаптарына сәйкес келеді ***
I
2)
Өндірістік жарақат жағдайы және есептілікке жататын басқа да мәліметтер уәкілетті органдарға хабарланады.
I
3)
Ғимараттың қауіпсіздігі жөніндегі комиссия жүргізілген инспекция нәтижелерін кейіннен құжаттандыра отырып, тоқсан сайын ғимаратты және үй-жайларды, инженерлік жүйелерді және жабдықтарды инспекциялайды (тестілейді)
III
4)
Ғимараттар және үй-жайлар, инженерлік жүйелер, жабдықтар және басқа да заттар тұрақты жаңартылады және қауіпсіз деңгейде сақталады
III
5)
Персонал, пациенттер, келушілер үшін немесе қоршаған орта үшін едәуір тәуекелдер анықталған жағдайда медициналық ұйымның басшылығы қаражат бөлу, мүдделі тараптарды ақпараттандыру және анықталған тәуекелдерді азайту бойынша қажетті әрекеттерді қабылдайды
I
39. Күзет және қорғау. Медициналық ұйымның ғимаратын және аумағын күзету және қорғау қамтамасыз етіледі (осы Стандарттың 37-тармағының 2) тармақшасын қарау) *
1)
Медицина персоналы, штаттан тыс және келісімшарттық қызметкерлер, студенттер, резидентура тыңдаушылары медициналық ұйымның базасында оқытылатын тұлғалар медициналық ұйымның рәсімдеріне сәйкес сәйкестендіріледі (осы Стандарттың 26-тармағының 1) тармақшасын қарау)
III
2)
Күзет қызметінің қызметкерлері күзету және қорғау мақсатында ғимаратта және аумақта мониторинг (бейнебақылау және (немесе) шолу жасау) жүргізеді
II
3)
Ғимаратқа шолу жасау (инспекция) және күзет қызметінің қызметкерлері арасында кезекшілікті тапсыру құжаттандырылады **
III
4)
Бөгде тұлғалардың күндізгі стационарға және режимдік бөлімшелерге кіруі шектеледі (инженерлік, коммуналдық жүйелерді бақылау аймағы және басқалары)
I
5)
Күзет қызметінің қызметкерлері төтенше жағдайлар кезінде (қауіпсіздік бойынша кодтар кезінде) әрекет етуге, сондай-ақ алғашқы көмек көрсету бойынша оқытудан өтеді **
II
40. Өрт қауіпсіздігі. Өрт қауіпін және түтіндеуді төмендету бойынша бағдарлама енгізіледі (осы Стандарттың 38- тармағының 2) тармақшасын қарау) *

5)
Руководитель медицинской организации ежегодно направляет отчет в Орган управления медицинской организации о выполнении Программы по безопасности зданий с указанием проведенных ключевых работ и существующих проблем (рисков) безопасности зданий и окружающей среды. В случае, если Орган управления и руководитель медицинской организации являются одним лицом, то отчет предоставляет Комиссия по безопасности здания или должностное лицо, ответственное за выполнение Программы по безопасности зданий **
II
38. Безопасность окружающей среды. Здание (я) и территория медицинской организации являются безопасными и комфортными для пациентов, персонала и посетителей *
1)
Состояние здания (й) и территории медицинской организации соответствуют требованиям законодательства Республики Казахстан ***
I
2)
Случаи производственного травматизма и другие подлежащие отчетности сведения сообщаются в уполномоченные органы
I
3)
Комиссия по безопасности зданий ежеквартально инспектирует (тестирует) здания и помещения, инженерные системы и оборудование с последующим документированием результатов проведенной инспекции
III
4)
Здания и помещения, инженерные системы, оборудование и прочие предметы регулярно обновляются и поддерживаются на безопасном уровне
III
5)
При обнаружении значительных рисков для персонала, пациентов, посетителей или для окружающей среды, руководство медицинской организации предпринимает надлежащие действия по выделению средств, информированию заинтересованных сторон и снижению выявленных рисков
I
39. Охрана и защита. Обеспечивается охрана и защита здания и территории медицинской организации (смотреть подпункт 2) пункта 37 настоящего Стандарта) *
1)
Медицинский персонал, внештатные и контрактные работники, студенты, слушатели резидентуры, лица, обучающиеся на базе медицинской организации, идентифицируются в соответствии с процедурами медицинской организации (смотреть подпункт 1) пункта 26 настоящего Стандарта)
III
2)
Сотрудниками охранной службы проводится мониторинг (видеонаблюдение и обход) здания и территории с целью охраны и защиты
II
3)
Документируются обход (инспекция) здания и передача дежурств между сотрудниками охранной службы **
III
4)
Ограничивается вход посторонних лиц в дневной стационар и режимные отделения (зоны контроля инженерных, коммунальных систем и другие)
I
5)
Сотрудники охранной службы обучаются действиям при чрезвычайных ситуациях (при кодах по безопасности), а также оказанию первой помощи **
II
40. Пожарная безопасность. Внедряется программа по снижению пожарного риска и задымления (смотреть подпункт 2) пункта 37 настоящего Стандарта) *

1)
Өртті ерте анықтау жүйесі жұмыс жасайды; тұрақты инспекцияланатын және қажет болған жағдайда жаңартылатын өрт сөндіруге арналған жарамды құралдар жаңартылады
II
2)
Өртті ерте анықтауға және сөндіруге арналған құралдарды және жүйелерді инспекциялау, тестілеу және сақтау құжаттандырылады **
I
3)
Өрт кезінде және басқа да төтенше жағдайларда ғимараттан қауіпсіз көшіру үшін көшіру жолдары еркін күйде сақталады. Ақпараттық және нұсқаушы белгілер (шығуды, өрт сөндіру құрал-саймандарын және гидранттарды нұсқаушылар), көшіру схемасы болады
II
4)
Түтін мен өрттің таралуын шектеу үшін өртке қарсы есіктер орнатылады, өртке төзімді материалдар пайдаланылады, жанғыш материалдардың пайдалануы азайтылады.
II
5)
Медициналық ұйымның персоналы жыл сайын өрт және түтіндену кезіндегі әрекеттер бойынша практикалық жаттығу жүргізеді (осы Стандарттың 47- тармағының 2) тармақшасын қарау) **
II
41. Басқа да төтенше жағдайлар. Басқа да төтенше жағдайлардың қауіпін төмендету бойынша бағдарлама енгізіледі (осы Стандарттың 37 -тармағының 2) тармақшасын қарау) *
1)
Медициналық ұйым туындау ықтималдығын, бұзу күшін (салдарларын) және ұйымның өңір үшін маңызды төтенше жағдайлардың түрлеріне дайындық деңгейін көрсете отырып, тәуекелдерді бағалау түрінде аудан үшін маңызды төтенше жағдайлардың түрін анықтайды **
III
2)
Төтенше жағдайлар бойынша қауіптерді бағалаудың негізінде жылдық іс-шаралар жоспарында жұмыстың басым бағыттары анықталады **
III
3)
Ұйымның төтенше жағдайларға дайындығын жетілдіру үшін ресурстар бөлінеді
III
4)
Медициналық ұйымда төтенше жағдайлар кезінде қабылданатын әрекеттер бойынша жыл сайын персоналдың практикалық жаттығуы өткізіледі: шұғыл медициналық көмек көрсету, судың және электрдің баламалы көздерін пайдалануға дайындық, хабарлау жүйесінің дұрыстығын тексеру (осы Стандарттың 46-тармағының 3) тармақшасын қарау) **
III
5)
Төтенше жағдайлар кезінде әрекеттер бойынша практикалық оқыту аяқталысымен сәйкессіздікті жақсарту және үздіксіз жақсартуды қолдау жөніндегі іс-шаралар жоспарын әзірлей отырып, жүргізілген оқу нәтижелеріне талдау жүргізіледі **
II
42. Қауіпті материалдар және қалдықтар. Қауіпті материалдармен және қалдықтармен жұмыс істеу Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес жүзеге асырылады және адамдардың және қоршаған ортаның қауіпсіздігі қамтамасыз етіледі ***
1)
Атауларды (құрамы), сақтық шараларын және апатты жағдайлар кезіндегі бастапқы көмек шараларын, сақтау орындарын, барынша рұқсат етілетін сақтау көлемін және таңбалау үшін қолданылатын ескерту белгілерін көрсете отырып, медициналық ұйымның барлық қауіпті материалдары мен қалдықтарының тізімі (от қауiптi материалдарын қоса) анықталады (осы Стандарттың 33-тармағын қарау)
II

1)
Функционирует система раннего выявления пожара, в наличии исправные средства для пожаротушения, которые регулярно инспектируются и при необходимости обновляются
II
2)
Инспекция, тестирование и поддержание средств и систем для раннего выявления и тушения пожара документируются **
I
3)
Для безопасной эвакуации из здания при пожаре и других чрезвычайных ситуациях пути эвакуации поддерживаются в свободном состоянии. В наличии имеются информационные и указательные знаки (указатели выхода, размещения пожарного инвентаря и гидрантов), схемы эвакуации
II
4)
Для ограничения распространения дыма и огня устанавливаются противопожарные двери, используются огнеупорные материалы, минимизируется использование возгораемых материалов
II
5)
С персоналом медицинской организации ежегодно проводятся практические учения по действиям при пожаре и задымлении (смотреть подпункт 2) пункта 47 настоящего Стандарта) **
II
41. Другие чрезвычайные ситуации. Внедряется программа по снижению риска прочих чрезвычайных ситуаций (смотреть подпункт 2) пункта 37 настоящего Стандарта) *
1)
Медицинская организация определяет значимые для региона виды чрезвычайных ситуаций в виде оценки рисков с указанием вероятности возникновения, уровня разрушительной силы (последствий) и степени готовности организации к значимым для региона видам чрезвычайных ситуаций **
III
2)
На основе оценки рисков по чрезвычайным ситуациям в годовом плане мероприятий определяются приоритетные направления работы **
III
3)
Выделяются ресурсы для улучшения готовности организации к чрезвычайным ситуациям
III
4)
В медицинской организации ежегодно проходят практические учения персонала по принимаемым действиям при чрезвычайных ситуациях: оказание экстренной медицинской помощи, готовность использования альтернативных источников воды и электричества, проверка готовности системы оповещения, (смотреть подпункт 3) пункта 46 настоящего Стандарта) **
III
5)
По окончании практического обучения по действиям при чрезвычайных ситуациях, проводится анализ результатов проведенного обучения с разработкой плана мероприятий по улучшению несоответствий и поддержке непрерывного улучшения **
II
42. Опасные материалы и отходы. Обращение с опасными материалами и отходами осуществляется в соответствии с законодательством Республики Казахстан, и обеспечивается безопасность людей и окружающей среды ***
1)
Определяется список всех опасных материалов и отходов (включая огнеопасные материалы) медицинской организации с указанием названий (состава), мер предосторожности и мер первой помощи при аварийных ситуациях, мест хранения, максимально допустимого объема хранения и применимых для маркировки предупреждающих знаков (смотреть пункт 33 настоящего Стандарта)
II

2)
Қауіпті материалдарды таңбалауды, сақтауды, жұмыс істеу, тасымалдау, кәдеге жарату кезінде қорғаныш құралдарын киюді қоса алғанда қауіпті материалдармен жұмыс істеуге қойылатын талаптар жазылады*
II
3)
Барлық қауіпті материалдар мен қалдықтар атауы (құрамы), жарамдылық мерзімі және қолданылатын сақтық белгілері көрсетіле отырып таңбаланады
II
4)
Қауіпті материалдарды қолдану орындарында сақтық шаралары және бастапқы медициналық көмек көрсету алгоритмдері бойынша қолжетімді ақпарат болады
I
5)
Медицина персоналы қауіпті материалдарды төгілген кезде жылдам жинау (залалсыздандыру) және инцидент туралы жауапты лауазымды тұлғаларға хабарлау бойынша әрекеттерге оқытудан өтеді
II
43. Медициналық жабдық. Медициналық жабдықтың қауіпсіздігі тестілеу, калибрлеу, жұмыс жағдайында сақтау және персоналды оқыту жолымен қамтамасыз етіледі
1)
Медициналық жабдықтардың қауіпсіздігін қамтамасыз ету бойынша бағдарлама енгізіледі (осы Стандарттың 37- тармағының 2) тармақшасын қарау) *
III
2)
Барлық медициналық жабдықтың тізімі және есебі жүргізіледі
III
3)
Медициналық жабдықтарға профилактикалық қызмет көрсету, тестілеу, калибрлеу, сақтау, жөндеу жүргізіледі және құжаттандырылады:
жабдықтың әрбір бірлігіне профилактикалық қызмет көрсету өндірушінің нұсқаулығына сәйкес жиілікпен немесе одан жиі жүргізіледі;
профилактикалық қызмет көрсету жиілігі медициналық ұйымның құжаттарында жазылған;
жабдықтарға профилактикалық қызмет көрсету кестесі жыл сайын құрылады **
I
4)
Медициналық ұйымның басшылығы бекіткен рәсімдерге сәйкес персоналды медициналық жабдықпен қауіпсіз жұмыс істеуге оқыту жүргізіледі.
Оқытудан өткен және құзыретті персонал медициналық жабдықтармен жұмысқа жіберіледі *
III
5)
Пайдаланушыларға хабарлау және шақырту, бұзылу және медициналық жабдықтармен байланысты басқа да жағдайларда шаралар қабылдау жүйесі енгізіледі (мысалы, жану қаупі) *
I
44. Коммуналдық жүйелер. Медициналық ұйымдағы коммуналдық және инженерлік жүйелер Қазақстан Республикасы заңнамасының талаптарына сәйкес келеді ***
1)
Медициналық ұйымның басшылығы коммуналдық және инженерлік жүйелерді инспекциялау, тестілеу және сақтау тәртібі мен жиілігін анықтайды *
III
2)
Коммналдық және инженерлік жүйелердің жұмысы бақыланады, сақталады және жетілдіріледі
III
3)
Жүргізілген мониторинг нәтижелерін құжаттай отырып, желдету жүйелеріне мониторинг жүргізіледі
III
4)
Шаң басудың алдын алу үшін желдету жүйесіне өндірушінің ұсынымдарына сәйкес жиілікпен ауыстырылатын сүзгілер орнатылады
III
5)
Коммуналдық және инженерлік жүйелер төтенше жағдайлар кезінде ішінара немесе толық ажыратылуды жеңілдету үшін таңбаланады
I

2)
Прописываются требования к обращению с опасными материалами, включая их маркировку, хранение, ношение защитных средств при работе, транспортировке, утилизации *
II
3)
Все опасные материалы и отходы маркируются с указанием названия (состава), срока годности и применимых предупреждающих знаков
II
4)
В местах применения опасных материалов имеется доступная информация по мерам предосторожности и алгоритмам оказания первой медицинской помощи
I
5)
Медицинский персонал обучается действиям при разлитии опасного материала, включая быстрый сбор (обеззараживание) и сообщение об инциденте ответственным должностным лицам
I
43. Медицинское оборудование. Безопасность медицинского оборудования обеспечивается путем тестирования, калибровки, поддержания в рабочем состоянии и обучения персонала
1)
Внедряется программа по обеспечению безопасности медицинского оборудования (смотреть подпункт 2) пункта 37 настоящего Стандарта) *
III
2)
Определяется список и ведется учет всего медицинского оборудования
III
3)
Проводится и документируется профилактическое обслуживание, тестирование, калибровка, поддержание, ремонт медицинского оборудования:
профилактическое обслуживание каждой единицы оборудования проводится с частотой согласно инструкции производителя или чаще;
частота профилактического обслуживания прописана в документах медицинской организации;
график профилактического обслуживания оборудования составляется ежегодно **
I
4)
Проводится обучение персонала безопасной работе с медицинским оборудованием в соответствии с процедурами, утвержденными руководством медицинской организации.
Обученный и компетентный персонал допускается к работе с медицинским оборудованием *
III
5)
Внедряется система оповещения пользователей и принятия мер при отзыве, поломке и прочих случаях, связанных с медицинским оборудованием (например, риск возгорания) *
I
44. Коммунальные системы. Коммунальные и инженерные системы в медицинской организации соответствуют требованиям законодательства Республики Казахстан ***
1)
Руководством медицинской организации определяется порядок и частота инспекций, тестирования и поддержания коммунальных и инженерных систем *
III
2)
Функционирование коммунальных и инженерных систем контролируется, поддерживается и улучшается
III
3)
Проводится мониторинг системы вентиляции с документированием результатов проведенного мониторинга
III
4)
Для предупреждения пылевого загрязнения в системе вентиляции устанавливаются фильтры, которые меняются с частотой согласно рекомендации производителя
III
5)
Коммунальные и инженерные системы маркируются для облегчения частичного или полного отключения при чрезвычайных ситуациях
I

45. Су және электр жүйесі. Медициналық ұйымда судың және электрдің балама көздерін қоса алғанда оларға үдіксіз қолжетімділік қамтамасыз етіледі
1)
Медициналық ұйымда ауыз су және электр жылдың кез келген уақытында тәулік бойына қолжетімді болып табылады
III
2)
Медициналық ұйымда балама көздерден сумен жабдықтау және электрмен жабдықтау аса маңызды аймақтар және көрсетілетін қызметтер анықталады **
III
3)
Сумен жабдықтаудың балама көздері тоқсан сайын тестіленеді **
II
4)
Электрмен жабдықтаудың балама көздері тоқсан сайын тестіленеді, баламалы көздерден электр өндіру үшін қажетті отын қоры бар **
III
5)
Диализациялық бөлімшеде (орталықта) пайдаланылатын суды тазалау жүйесі Қазақстан Республикасының халқына нефрологиялық көмек көрсетуді ұйымдастыру стандартына сәйкес келеді***
II
46. Персоналды ғимараттың қауіпсіздігі бойынша оқыту. Ғимараттың және қоршаған ортаның қауіпсіздігін сақтау үшін медициналық ұйымның персоналын оқыту, білімін тестілеу жүргізіледі
1)
Персонал қауіпті материалдармен жұмыс істеу ережелеріне оқытылады (осы Стандарттың 43-тармағының 1) тармақшасын қарау)
II
2)
Персонал өрт туралы хабарлауды қоса алғанда өрт кезіндегі әрекеттерге, өртті сөндіру және пациенттерді көшіру дағдыларына оқытылады
II
3)
Персонал төтенше жағдайлар кезіндегі әрекеттерді қоса алғанда жабдықтармен және коммуналдық (инженерлік) жүйелермен жұмыс істеуге оқытылады (осы Стандарттың 43- тармағының 4) тармақшасын қарау)
II
4)
Штаттық және штаттан тыс персонал, студенттер, резидентура тыңдаушылары, медициналық ұйымның базасында оқытылатын тұлғалар, үй-жайларды жалдаушылар, волонтерлер және келушілер медициналық ұйымның ғимаратында және аумағында болу кезіндегі қауіпсіздік ережелеріне оқытылады
III
5)
Жыл сайын, медициналық ұйымның басшылығы бекіткен рәсімдерге сәйкес персоналдың медициналық ұйымның ғимаратында және аумағында болу кезіндегі қауіпсіздік ережелерін білуіне тестілеу жүргізіледі
I
3-параграф. Дәрілік заттардың және медициналық мақсаттағы бұйымдардың қауіпсіздігі
47. Дәрілік заттарды және медициналық мақсаттағы бұйымдарды басқару. Медициналық ұйымдарда ұйымда дәрілік заттармен және медициналық мақсаттағы бұйымдармен қауіпсіз жұмыс істеу қамтамасыз етіледі
1)
Дәрілік заттармен және медициналық мақсаттағы бұйымдармен жұмыс істеу Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес жүзеге асырылады ***
II
2)
Жыл сайын дәрілік заттардың және медициналық мақсаттағы бұйымдардың айналымын басқару жүйесіне мыналарды қамтитын талдау жүргізіледі: жоспарлау және сатып алу; сақтау; дәрігерлік тағайындау; дайындау немесе еріту; пациентке дәрі-дәрмек енгізу; емдік әсеріне мониторинг **
II

45. Вода и электричество. В медицинской организации обеспечивается непрерывный доступ к воде и электричеству, включая их альтернативные источники
1)
В медицинской организации питьевая вода и электричество являются доступными круглосуточно в любое время года
III
2)
В медицинской организации определяются зоны и услуги, для которых наиболее важно водоснабжение и электроснабжение из альтернативных источников **
III
3)
Альтернативные источники водоснабжения тестируются ежеквартально **
II
4)
Альтернативные источники электроснабжения тестируются ежеквартально, имеется необходимый запас топлива для выработки электричества из альтернативного источника **
III
5)
Система очистки воды, используемая в отделении (центре) диализа, соответствует стандарту организации оказания нефрологической помощи населению Республики Казахстан ***
II
46. Обучение персонала по безопасности зданий. Проводится обучение, тестирование знаний персонала медицинской организации для поддержания безопасности зданий и окружающей среды
1)
Персонал обучается правилам обращения с опасными материалами (смотреть подпункт 1) пункта 42 настоящего Стандарта)
II
2)
Персонал обучается действиям при пожаре, включая сообщение о пожаре, навыкам применения огнетушителей и эвакуации пациентов
II
3)
Персонал обучается работе с оборудованием и коммунальными (инженерными) системами, включая действия при чрезвычайных ситуациях (смотреть подпункты 4) пункта 43 настоящего Стандарта)
II
4)
Штатный и внештатный персонал, студенты, слушатели резидентуры, лица, обучающиеся на базе медицинской организации, арендаторы помещений, волонтеры и посетители обучаются правилам безопасности при нахождении в здании и на территории медицинской организации
III
5)
Ежегодно, в соответствии с утвержденными руководством медицинской организации процедурами, проводится тестирование знаний персонала по правилам безопасности при нахождении в здании и на территории медицинской организации
I
Параграф 3. Безопасность лекарственных средств и изделий медицинского назначения
47. Управление лекарственными средствами и изделиями медицинского назначения. В медицинской организации обеспечивается безопасное обращение с лекарственными средствами и изделиями медицинского назначения в организации
1)
Обращение с лекарственными средствами и изделиями медицинского назначения осуществляется в соответствии с законодательством Республики Казахстан ***
II
2)
Ежегодно проводится анализ системы управления оборотом лекарственных средств и изделий медицинского назначения, включающий: планирование и закуп; хранение; врачебные назначения; приготовление или разведение; введение лекарственных средств пациенту; мониторинг лечебного эффекта **
II

3)
Тәуекелдерді бағалауды қамтитын дәрілік заттарды және медициналық мақсаттағы бұйымдарды басқару жүйесіне (дәрілік заттарды пайдаланумен байланысты мәселелерді немесе қауіптілігі жоғары аймақтарды анықтау) талдау жүргізіледі **
II
4)
Дәрілік заттарды және медициналық мақсаттағы бұйымдарды басқарудың әрбір сатысын сипаттайтын рәсімдер әзірленеді және енгізіледі: жоспарлау және сатып алу; сақтау; дәрігерлік тағайындау; дайындау немесе еріту; пациентке дәрілік заттарды енгізу; дәрілік заттардың әсеріне мониторинг *
I
5)
Формулярлық тізімді бекітуді қоса алғанда дәрілік заттарды және медициналық мақсаттағы бұйымдарды басқару мәселелерін қарастыратын формулярлық комиссия құрылады және жұмыс жасайды **
I
48. Дәрілік заттарды және медициналық мақсаттағы бұйымдарды сақтау. Дәрілік заттар және медициналық мақсаттағы бұйымдар қауіпсіз және тиісті жолмен сақталады
1)
Барлық дәрілік заттар және медициналық мақсаттағы бұйымдар атауын (құрамын), жарамдылық мерзімін көрсете отырып, Қазақстан Республикасы заңнамасының талаптарына сәйкес сақталады **
II
2)
Дәрілік заттар және медициналық мақсаттағы бұйымдар температуралық режимді, ылғалдылықты және басқа да шарттарды ұстана отырып, оларды сақтауға қойылатын талаптарға сәйкес сақталады
II
3)
Қатаң есепке алынуға және бақылануға жататын есірткі және басқа да дәрілік заттар Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес сақталады ***
II
4)
Медициналық ұйымның ішкі ережелері дәрілік заттардың және медициналық мақсаттағы бұйымдардың жоғалудан және ұрлануынан сақталуын қамтамасыз етеді
II
5)
Дәріхана персоналы/бекітілген лауазымды тұлғалар Қазақстан Республикасы заңнамасының талаптарына сәйкес дәрілік заттардың сақталуын қамтамасыз ету үшін медициналық ұйымдарда дәрілік заттардың және медициналық мақсаттағы бұйымдардың барлық сақталу орындарына бақылау жүргізеді **
I
49. Дәрілік заттармен, медициналық мақсаттағы бұйымдармен ерекше жұмыс істеу және оларды жоюдың ерекше жағдайлары. Дәрілік заттармен және медициналық мақсаттағы бұйымдармен жұмыс істеу және оларды жоюдың ерекше жағдайлары жазылады
1)
Медициналық ұйымның басшылығы жарамдылық мерзімі өткен дәрілік заттарды және медициналық мақсаттағы бұйымдарды анықтау және жою тәртібін бекітеді және сақталуын бақылайды *
I
2)
Медициналық ұйымның басшылығы пациенттердің сатып алған (жеке, сырттан әкелінген) дәрілік заттарымен және медициналық мақсаттағы бұйымдарымен жұмыс істеу тәртібін бекітеді және сақталуын бақылайды *
I
3)
Медициналық ұйымның басшылығы дәрілік заттарды және медициналық мақсаттағы бұйымдарды ұрланудан және жоғалудан қорғауды, жиынның дайындығын уақтылы тексеруді және құрамының уақтылы толтырылуын қоса алғанда шұғыл жағдайларға арналған дәрілік заттардың және медициналық мақсаттағы бұйымдардың жиындарымен (шокқа қарсы төсеме, эпидемияға қарсы төсеме, реанимациялық жиын) жұмыс істеу тәртібін бекітеді және бақылайды *
I

3)
Проводится анализ системы управления лекарственными средствами и изделиями медицинского назначения, включающий оценку рисков (выявление проблем или зон высокого риска, связанных с использованием лекарственных средств) **
II
4)
Разрабатываются и внедряются процедуры, описывающие каждый этап управления лекарственными средствами и изделиями медицинского назначения: планирование и закуп; хранение; врачебные назначения; приготовление или разведение; введение лекарственных средств пациенту; мониторинг эффекта лекарственных средств *
I
5)
Создается и функционирует формулярная комиссия, рассматривающая вопросы управления лекарственными средствами и изделиями медицинского назначения, включая утверждение формулярного списка **
I
48. Хранение лекарственных средств и изделий медицинского назначения. Лекарственные средства и изделия медицинского назначения хранятся безопасно и надлежащим образом
1)
Все лекарственные средства и изделия медицинского назначения хранятся с указанием названия (содержания), срока годности в соответствии с требованиями законодательства Республики Казахстан**
II
2)
Лекарственные средства и изделия медицинского назначения хранятся с соблюдением температурного режима, влажности и прочих условий, в соответствии с требованиями к их хранению
II
3)
Наркотические и другие лекарственные средства, подлежащие строгому учету и контролю, хранятся в соответствии с законодательством Республики Казахстан ***
II
4)
Внутренние правила медицинской организации обеспечивают сохранность лекарственных средств и изделий медицинского назначения от утери и кражи
II
5)
Персоналом аптеки / утвержденными должностными лицами проводится контроль всех мест хранения лекарственных средств и изделий медицинского назначения в медицинской организации для обеспечения хранения лекарственных средств в соответствии с требованиями законодательства Республики Казахстан **
I
49. Особые случаи обращения с лекарственными средствами, изделиями медицинского назначения и их уничтожение. Прописываются особые случаи обращения с лекарственными средствами и изделиями медицинского назначения и их уничтожение
1)
Руководством медицинской организации утверждается и контролируется соблюдение порядка выявления и уничтожения лекарственных средств и изделий медицинского назначения с истекшим сроком годности *
I
2)
Руководством медицинской организации утверждается и контролируется соблюдение порядка обращения лекарственных средств и изделий медицинского назначения приобретенных пациентом (личных, принесенных извне) *
I
3)
Руководством медицинской организации утверждается и контролируется порядок обращения с наборами лекарственных средств и изделий медицинского назначения для экстренных случаев (противошоковая укладка, противоэпидемическая укладка, реанимационный набор), включая их защиту от кражи и потери, своевременную проверку готовности набора и восполнение содержимого *
I

4)
Медициналық ұйымның басшылығы медициналық ұйым басшылығымен бекітілген рәсімдерге сәйкес дәрілік заттарды және медициналық мақсаттағы бұйымдарды кері қайтару тәртібін бекітеді және бақылайды *
I
5)
Медициналық ұйымның басшылығы радиофармацевттік және басқа да қауіпті дәрілік заттармен жұмыс істеу тәртібін бекітеді және бақылайды *
I
50. Дәрілік заттарды тағайындау. Дәрілік заттарды тағайындау және дәрілік заттардың тағайындалуын тексеру процесі белгіленеді
1)
Тағайындау парағында немесе рецептте міндетті ақпаратты толтыруды қоса алғанда дәрілік заттарды тағайындауға қойылатын талаптар бекітілген: пациентті сәйкестендіру; дәрілік заттардың атауы (халықаралық патенттелмеген немесе тауарлық атауы); дозасы; енгізу жолы; жиілігі; курстың ұзақтығы*
I
2)
Медициналық ұйымда ұйымның басшылығы дәрігерлік тағайындаулар немесе рецепттер парақтарының дұрыс толтырылуын бақылау рәсімін әзірлеген және бекіткен *
I
3)
Медициналық ұйымның басшылығы шұғыл жағдайларда дәрілік заттарды ауызша тағайындау кезінде қолданылатын рәсімдерді әзірледі және бекітті *
I
4)
Тағайындаудың негізділігін және толықтығын айқындау үшін ағымдық медициналық карталарда дәрілік заттардың тағайындалуына тексеру жүргізіледі
I
5)
Ағымдық және жабық медициналық карталардағы дәрігерлік тағайындау парақтарының ұйымдастырушылық және пациеттің қауіпсіздік рәсімдерінің сақталу мәніне таңдамалы клиникалық аудит жүргізіледі *
I
51. Дәрілік заттарды дайындау. Дәрілік заттар қауіпсіз және таза ортада дайындалады
1)
Дәрілік заттар қажетті жабдықтары мен бұйымдары бар таза және қауіпсіз жұмыс аймағында дайындалады (ерітіледі, өлшенеді)
I
2)
Стерильді дәрілік заттарды дайындайтын медицина персоналы дәрілік заттарды дайындау қағидаттарына және асептика әдістеріне оқытылады **
I
3)
Пациентке енгізілген және пациент қабылдаған әрбір дәрілік зат жазба уақытын және жазба авторын көрсете отырып, тағайындау парағында (немесе басқа құжатта) құжаттанады **
I
4)
Дәрілік заттарды қауіпсіз енгізу бес тармақтың дұрыстығын тексеру арқылы қамтамасыз етіледі: дәл сол пациент, дәрілік зат, доза, енгізу жолы, қабылдау уақыты және жиілігі
I
5)
Дәрілік заттарды пациенттің өздігімен енгізу процесі жазылады (ингалятор немесе инсулинді қалам) *
III
52. Дәрілік заттармен жұмыс істеу мониторингі және оқыту. Дәрілік заттардың әсеріне мониторинг және қажеттіліктерге байланысты пациенттерді және персоналды мерзімді оқыту жүргізіледі

4)
Руководством медицинской организации утверждается и контролируется порядок отзыва лекарственных средств и изделий медицинского назначения в соответствии с процедурами, утвержденными руководством медицинской организации *
I
5)
Руководством медицинской организации утверждается и контролируется порядок обращения с радиофармацевтическими и другими опасными лекарственными средствами *
I
50. Назначение лекарственных средств. Прописывается процесс назначения лекарственных средств и проверки назначений лекарственных средств
1)
Утверждены требования к назначению лекарственных средств, включая заполнение обязательной информации в листе назначений или рецепте: идентификация пациента; название лекарственных средств (международное непатентованное или торговое наименование); доза; путь введения; кратность; длительность курса *
I
2)
В медицинской организации разработана и утверждена руководством организации процедура контроля правильности заполнения листов врачебных назначений или рецептов *
I
3)
Разрабатываются и утверждаются руководством медицинской организации процедуры, применяемые при устном назначении лекарственных средств в экстренных ситуациях *
I
4)
Проводится проверка назначений лекарственных средств в текущих медицинских картах для выяснения обоснованности и полноты назначения
I
5)
Проводится выборочный клинический аудит листов врачебных назначений в текущих и закрытых медицинских картах на предмет соблюдения процедур организации и безопасности пациента **
I
51. Приготовление лекарственных средств. Лекарственные средства готовятся в безопасной и чистой обстановке
1)
Лекарственные средства готовятся (разводятся, фасуются) в чистой и безопасной рабочей зоне с необходимым оборудованием и изделиями
I
2)
Медицинский персонал, готовящий стерильные лекарственные средства обучаются принципам приготовления лекарственных средств и методам асептики **
I
3)
Каждое лекарственное средство введенное пациенту и принятое пациентом документируется в листе назначений (или ином документе) с указанием времени и автора записи **
I
4)
Безопасное введение лекарственных средств обеспечивается проверкой правильности пяти пунктов: тот ли это пациент, лекарственное средство, доза, путь введения, время и частота приема
I
5)
Прописывается процесс самостоятельного введения пациентом лекарственных средств (ингалятор или инсулиновая ручка) *
III
52. Мониторинг и обучение обращения с лекарственными средствами. Проводится мониторинг эффекта лекарственных средств и периодическое обучение пациентов и персонала в зависимости от потребности

1)
Медициналық ұйымның басшылығы дәрілік заттардың әсеріне және жанама әсерлеріне мониторинг жүргізу бойынша рәсімдерді әзірлейді және бекітеді **
I
2)
Пациентті ауруханадан шығарғаннан кейін ұсынылатын дәрілік заттар бойынша оқытуды қоса алғанда дәрілік заттарды қабылдау мәселелері бойынша пациентке оқыту жүргізіледі**
I
3)
Медициналық ұйымда әлеуетті қателіктерді және қателіктері анықтау, хабарлау және талдау процесі енгізілген (осы Стандарттың 6-тармағының 3) тармақшасын қарау)
I
4)
Дәрігерлер және дәрілік заттармен жұмыс жасауға тартылған басқа да персонал үшін дәрілік заттар бойынша анықтамалық ақпарат қолжетімді болады
I
5)
Медициналық ұйымда дәрігерлер, мейіргерлер және дәрілік заттармен жұмыс жасауға тартылған басқа да персонал медициналық ұйымның басшылығымен бекітілген рәсімдерге сәйкес дәрілік заттармен жұмыс істеу мәселелері бойынша оқытылады **
I
53. Антибиотиктерді бақылау. Медициналық ұйым антибиотиктерді бақылау бойынша бағдарламаны енгізеді
1)
Антибиотиктерді бақылау бойынша бағдарлама (нұсқаулық) тағайындалуы шектелген антибиотиктердің тізімін қамтиды, сондай-ақ резервтік антибиотиктерді қолдануға көрсетілімдерді сипаттайды *
I
2)
Антибиотиктерді бақылау бойынша бағдарлама немесе нұсқаулық медициналық ұйымның басшылығымен бекітілген рәсімдерге сәйкес ұжымдық әзірленеді (дәрігердің және (немесе) клиникалық фармакологтың, инфекциялық бақылау, микробиология бойынша маманның қатысуымен)
I
3)
Дәрігерлер және басқа да тұтынушылар антибиотиктерді бақылау бойынша бағдарламаның немесе нұсқаулықтың талаптарына оқытылады
I
4)
Медициналық карталар антибиотиктерді бақылау бойынша бағдарламаны немесе нұсқаулықты орындау мәніне тұрақты қаралады
I
5)
Антибиотиктерді бақылау бойынша бағдарламаны немесе нұсқаулықты орындау медициналық көмектің сапасын жетілдіру үшін пайдаланылатын индикаторлар арқылы мониторингіленеді **
I
4-тарау. Пациентті емдеу және оның күтімі
1-параграф. Пациенттің қауіпсіздігі.
54. Пациентті сәйкестендіру. Пациенттің қауіпсіздігі пациентті сәйкестендіру процесі арқылы арттырылады
1)
Медициналық ұйымның басшылығы пациентке кемінде екі идентификаторды қолдана отырып, пациентті сәйкестендіру процесін сипаттайтын пациентті сәйкестендірудің операциялық рәсімінің стандарттарын (бұдан әрі – ОРС) бекітеді *
I
2)
Пациент әрбір емшараның, операцияның, инъекцияның, дәрілік заттарды қабылдаудың, биоматериалды алу және басқа да жағдайлардың алдында ОРС сәйкес сәйкестендіріледі
I
3)
Пациентті сәйкестендіру екі идентификатормен сәйкестендіру білезігін пайдалану жолымен не медициналық ұйым басшылығымен бекітілген пациенттерді сәйкестендірудің басқа балама тәсілдері арқылы жеңілдетіледі
I

1)
Разрабатываются и утверждаются руководством медицинской организации процедуры по проведению мониторинга эффекта лекарственных средств и побочных эффектов **
I
2)
Проводится обучение пациента по вопросам приема лекарственных средств, включая обучение по рекомендуемым лекарственным средствам после выписки **
I
3)
В медицинской организации внедрен процесс выявления, сообщения и анализа потенциальных ошибок и ошибок (смотреть подпункт 3) пункта 6 настоящего Стандарта)
I
4)
Для врачей и прочего персонала, вовлеченных в обращение с лекарственными средствами, имеется в доступе справочная информация по лекарственным средствам
I
5)
В медицинской организации врачи, медицинские сестры и прочий персонал, вовлеченные в обращение с лекарственными средствами, обучаются по вопросам обращения с лекарственными средствами в соответствии с процедурами, утвержденными руководством медицинской организации **
I
53. Контроль антибиотиков. Медицинская организация внедряет программу по контролю антибиотиков
1)
Программа (руководство) по контролю антибиотиков включает список антибиотиков, назначение которых ограничено, а также описывает показания к применению резервных антибиотиков *
I
2)
Программа или руководство по контролю антибиотиков разрабатывается коллективно (с участием врачей и (или) клинического фармаколога, специалистов по инфекционному контролю, микробиологии) в соответствии с процедурами, утвержденными руководством медицинской организации
I
3)
Врачи и другие пользователи обучаются требованиям программы или руководства по контролю антибиотиков
I
4)
Медицинские карты регулярно просматриваются на предмет выполнения программы или руководства по контролю антибиотиков
I
5)
Выполнение программы или руководства по контролю антибиотиков мониторируется через индикаторы, используемые для улучшения качества медицинской помощи **
I
Глава 4. Лечение и уход за пациентом
Параграф 1. Безопасность пациента
54. Идентификация пациента. Безопасность пациента повышается через процесс идентификации пациента
1)
Руководством медицинской организации утверждается стандартная операционная процедура (далее – СОП) идентификации пациента, описывающая процесс идентификации пациента с применением не менее двух идентификаторов пациента *
I
2)
Пациент идентифицируется в соответствии с СОП перед каждой процедурой, операцией, инъекцией, приемом лекарственного средства, взятием биоматериала и других ситуациях
I
3)
Идентификация пациента облегчается путем использования идентификационного браслета с двумя идентификаторами, либо через другие альтернативные способы идентификации пациента, утвержденные руководством медицинской организации
I

4)
Пациенттің идентификаторлары медициналық карталардың барлық нысандарында және пациенттің биоматериалдары бар барлық контейнерлерде болады
I
5)
Пациентті сәйкестендіру процесі пациенттің қауіпсіздігін арттыру үшін қолданылатын индикаторлар арқылы мониторингіленеді. Индикаторлар пациентті сәйкестендірудің пайдаланылатын тәсілдеріне байланысты таңдап алынады **
I
55. Ақпаратты тиімді беру. Пациенттердің қауіпсіздігі ауызша және (немесе) телефонмен ақпарат берудің стандартталған процесі арқылы арттырылады
1)
Ақпаратты алушы жазып алатыны және хабарламаны дауыстап оқитыны, хабарлаушы тұлға хабарламаның дұрыстығын растауы жазылған, ақпаратты ауызша және (немесе) телефон арқылы қабылдау мен берудің ОРС әзірленеді және енгізіледі *
I
2)
Зертханалық және диагностикалық зерттеудің күрделі нәтижелері туралы хабарлама, пациентке ауызша дәрілік заттар тағайындау ақпаратты ауызша және (немесе) телефон арқылы қабылдау мен берудің ОРС-ке сәйкес беріледі.
I
3)
Медициналық ұйым барлық зертханалық және диагностикалық зерттеулер үшін күрделі мәндердің тізімін анықтайды (медициналық ұйым көрсететін немесе немесе аутсорсингке берілген)
I
4)
Пациентке, пациенттерге күтімді медициналық қызметкерлердің арасында, пациенттерге күтімді жүзеге асыратын тұлғалардың арасында тапсыру кезінде ақпаратты беру бойынша ОРС әзірленеді және енгізіледі
I
5)
Зертханалық және диагностикалық зерттеулердің күрделі нәтижелерін хабарлау кезінде ауызша және (немесе) телефонмен ақпаратты беру процесі және ұйымдар мен көрсетілетін қызметтер арасында пациентті тапсыру процесі пациенттің қауіпсіздігін арттыру үшін қолданылатын индикатор(лар) арқылы мониторингіленеді*
I
56. Тәуекелі жоғары дәрілік заттардың қауіпсіздігі (жанама әсерлердің жоғары деңгейі бар және науқастың денсаулығына айтарлықтай зиян келтіретін дәрілер, сондай-ақ басқа дәрілердің атауларына немесе орамаларына ұқсас дәрілік заттар). Пациенттердің қауіпсіздігі тәуекелі жоғары дәрілік заттарды стандартталған таңбалаудың және қауіпсіз жұмыс істеудің есебінен арттырылады
1)
Тәуекелі жоғары дәрілік заттармен жұмыс істеуді сипаттайтын ОРС әзірленеді *
Рәсім:
тәуекелі жоғары дәрілік заттарды таңбалауды;
тәуекелі жоғары дәрілік заттарды сақтауды;
егер ерекшеліктер болса – тағайындауды және қолдануды;
тәуекелі жоғары дәрілік заттардың тізімін;
персоналды оқытуды қамтиды.
I
2)
Концентратталған электролиттермен жұмыс істеуді сипаттайтын ОРС әзірленеді *
Рәсім:
концентратталған электролиттердің таңбалауды;
концентратталған электролиттерді сақтау – сирек пайдалану орындарында сақтауға тыйым салуды, тек клиникалық қажетті орындарда сақтауды;
егер ерекшеліктер болса – тағайындау және қолдануды;
концентратталған электролиттердің тізімін;
персоналды оқытуды қамтиды
I

4)
Идентификаторы пациента присутствуют во всех формах медицинских карт и на всех контейнерах с биоматериалом пациента
I
5)
Процесс идентификации пациента мониторируется через индикаторы, которые применяются для повышения безопасности пациента. Индикаторы выбираются в зависимости от используемых способов идентификации пациента **
I
55. Эффективная передача информации. Безопасность пациентов повышается через стандартизированный процесс передачи устной и (или) телефонной информации
1)
Разрабатываются и внедряются СОП приема и передачи информации устно и (или) по телефону, где прописано, что получатель информации записывает и прочитывает сообщение вслух, сообщающее лицо подтверждает правильность сообщения
I
2)
Сообщения о критических результатах лабораторных и диагностических исследований, устные назначения лекарственных средств пациенту передаются согласно СОП приема и передачи информации устно и (или) по телефону *
I
3)
Медицинская организация устанавливает список критических значений для всех лабораторных и диагностических исследований (оказываемых медицинской организацией или переданных в аутсорсинг)
I
4)
Разрабатываются и внедряются СОП по передаче информации между медицинскими работниками при передаче ухода за пациентом, пациентами, лицами, осуществляющими уход за пациентом
I
5)
Процесс передачи устной и (или) телефонной информации при сообщении критических результатов лабораторных и диагностических исследований и процесс передачи пациента между организациями и службами мониторируется через индикатор (-ы), которые применяются для повышения безопасности пациента *
I
56. Лекарственные средства высокого риска (лекарственные средства обладающих высоким риском развития побочного действия и нанесения значительного вреда здоровью пациента, а также лекарственные средства схожие с наименованиями либо упаковками других лекарственных средств). Безопасность пациентов повышается за счет стандартизированной маркировки и безопасного обращения с лекарственными средствами высокого риска
1)
Разрабатывается СОП, описывающая обращение с лекарственными средствами высокого риска *
Процедура включает:
маркировку лекарственных средств высокого риска;
хранение лекарственных средств высокого риска;
назначение и применение – если есть особенности;
список лекарственных средств высокого риска;
обучение персонала
I
2)
Разрабатывается СОП, описывающая обращение с концентрированными электролитами *
Процедура включает:
маркировку концентрированных электролитов;
хранение концентрированных электролитов – запрет на хранение в местах редкого использования, хранение только в местах клинической необходимости;
назначение и применение – если есть особенности;
список концентрированных электролитов;
обучение персонала
I

3)
Атауы ұқсас және қаптамасы ұқсас дәрілік заттармен жұмыс істеуді сипаттайтын ОРС әзірленеді *
Рәсім:
атауы ұқсас және қаптамасы ұқсас дәрілік заттарды таңбалауды;
егер дәрілік заттардың атаулар үндес немесе сыртқы беті ұқсас болса, оларды бір сөреде немесе бір қатарда сақтауға тыйым салуды;
егер ерекшеліктер болса – тағайындауды және қолдануды;
атауы ұқсас және қаптамасы ұқсас дәрілік заттардың тізімін;
персоналды оқытуды қамтиды *
I
4)
Тәуекелі жоғары дәрілік заттармен, концентратталған электролиттермен, атауы ұқсас және қаптамасы ұқсас дәрілік заттармен жұмыс істеуді сипаттайтын ОРС барлық ұйымда орындалады
I
5)
Концентратталған электролиттермен, тәуекелі жоғары дәрілік заттармен және атауы ұқсас және қаптамасы ұқсас дәрілік заттармен жұмыс істеу пациенттің қауіпсіздігін арттыру үшін пайдаланылатын индикаторлар арқылы мониторингіленеді **
I
57. Хирургиялық қауіпсіздік: дұрыс дене мүшесі, дұрыс емшара және дұрыс пациент. Пациенттердің қауіпсіздігі дұрыс пациентке дұрыс дене мүшесінде дұрыс емшараны қамтамасыз ету үшін стандартталған операция алды верификация (пациенттің жоспарланған инвазиялық процедураға сәйкестігін растау) және тайм-аутттың (медициналық қызметкерлердің хирургиялық операцияларға немесе жоғары тәуекелді инвазиялық процедураларына дайын болуын тексеру) есебінен арттырылады
1)
Медициналық ұйымда операция орнын таңбалауды және (немесе) инвазивтік емшараны, операция алды тексеру рәсімдерін және дене мүшесінің дұрыстығын қамтамасыз ету үшін тайм-аутт, дұрыс емшараны және операцияны және пациентті сәйкестендіруді сипаттайтын ОРС әзірленеді *
I
2)
Дене бөлігін операцияны (емшараны) орындайтын дәрігер тәуекелі жоғары операцияның және инвазивтік емшараның алдында медициналық ұйымда бекітілген бірыңғай белгі түрінде таңбалайды.
I
3)
Медициналық ұйымның басшылығымен бекітілген рәсімдерге және нысанға мына процестерді тексеруді қамтитын операция алдындағы верификация жүзеге асырылады:
пациенттің өзінің идентификаторларын (толық аты, туған жылы) растауы
пациенттің оперативтік араласуды немесе тәуекелі жоғары емшарасын жүзеге асыруға ақпараттық келісімін растауы
пациенттің оперативтік араласуды (дене және/немесе ағза жағы және учаскесі) растауы
операция орнын таңбалау
пациенттің аллергиясының болуы немесе болмауы
пациенттің тыныс алдары жолының проблемалары
I
4)
Барлық хирургиялық команда мына сатыларды қамтитын тайм-аут рәсіміне қатысады:
пациентті сәйкестендіру;
операциялық араласу атауын немесе инвазивтік емшараны растау;
операциялық араласу участкесін және жағын және инвазивтік емшараны врастау;
хирургиялық бригаданың операцияға дайындығы
Тайм-аут медициналық картада құжаттанады.
I

3)
Разрабатывается СОП, описывающая обращение с лекарственными средствами со схожим названием и схожей упаковкой.
Процедура включает:
маркировку лекарственных средств со схожим названием и схожей упаковкой;
запрет на хранение лекарственных средств на одной полке или рядом, если у них созвучны названия или схожий внешний вид;
назначение и применение – если есть особенности;
список лекарственных средств со схожим названием и схожей упаковкой;
обучение персонала *
I
4)
СОП, описывающие обращение с лекарственными средствами высокого риска, с концентрированными электролитами, с лекарственными средствами со схожим названием и схожей упаковкой выполняются во всей организации
I
5)
Обращение с концентрированными электролитами, лекарственными средствами высокого риска и лекарственными средствами со схожим названием, и схожей упаковкой мониторируются через индикаторы, которые применяются для повышения безопасности пациента **
I
57. Хирургическая безопасность: правильный участок тела, правильная процедура и правильный пациент. Безопасность пациентов повышается за счет стандартизированной предоперационной верификации (подтверждение соответствия пациента планируемой инвазивной процедуре) и тайм-аута (проверка готовности медицинского персонала к операции или инвазивной процедуре высокого риска), чтобы обеспечить правильную процедуру на правильном участке тела правильному пациенту
1)
В медицинской организации разрабатываются СОП, описывающие процесс маркировки места операции и (или) инвазивной процедуры высокого риска, а также процедуры предоперационной верификации и тайм-аута для обеспечения правильного участка тела, правильной процедуры и операции и идентификации пациента *
I
2)
Участок тела маркируется перед операцией и инвазивной процедурой высокого риска в виде единого знака, утвержденного в медицинской организации, врачом, который будет выполнять операцию (процедуру)
I
3)
В соответствии с процедурами и формой, утвержденными руководством медицинской организации осуществляется предоперационная верификация, включающая проверку процессов:
подтверждение пациентом своих идентификаторов (полное имя, дата рождения);
подтверждение пациентом информированного согласия на осуществление; оперативного вмешательства или процедуру высокого риска;
подтверждение пациентом участка оперативного вмешательства (сторона и участок тела и (или) орган);
маркировка места операции;
наличие или отсутствие аллергии у пациента;
проблемы дыхательных путей у пациента
I
4)
Вся хирургическая команда участвует в процедуре тайм-аута, включающего следующие этапы:
идентификация пациента;
подтверждение названия оперативного вмешательства или инвазивной процедуры;
подтверждение участка и стороны оперативного вмешательства или инвазивной процедуры;
готовность хирургической бригады к операции.
Тайм-аут документируется в медицинской карте
I

5)
Операция алды верификациялауды және тайм-аут рәсімін орындау пациенттің қауіпсіздігін арттыру үшін пайдаланылатын индикаторлар арқылы мониторингіленеді **
I
58. Медициналық көмек көрсетумен байланысты инфекциялар тәуекелін қол гигиенасы арқылы төмендету. Пациенттердің қауіпсіздігі медициналық көмек көрсетумен байланысты инфекциялардың алдын алу үшін кешенді қол гигиенасы бағдарламасының есебінен арттырылады
1)
Қолды өңдеу арқылы медициналық көмек көрсетумен байланысты инфекциялар тәуекелін азайту. Пациенттердің қауіпсіздігі медициналық көмек көрсетумен байланысты инфекцияларды болдырмау үшін қолды өңдеудің кешенді бағдарламасы есебінен арттырылады
I
2)
Қолды өңдеу бойынша емшаралар барлық медициналық ұйымда орындалады
I
3)
Қолды өңдеу рәсімдерін орындау үшін ресурстар қажетті көлемде ұсынылған.
I
4)
Медицина персоналы қол өңдеу гигенасы түрлері, сатылары және көрсеткіштер бойынша оқытылады **
I
5)
Қол өңдеу практикасы пациенттің қауіпсіздігін арттыру үшін пайдаланылатын индикаторлар арқылы мониторингіленеді **
I
59. Пациенттің құлауы салдарынан залал тәуекелін төмендету. Пациенттердің қауіпсіздігі пациенттердің қолданылатын тобы үшін құлау тәуекелін алғашқы және қайта бағалаудың есебінен, сондай-ақ профилактикалық іс-шаралардың және қоршаған ортаның қауіпсіздігінің есебінен арттырылады
1)
Құлаудың және құлаудан жарақат алудың алдын алуға бағытталған құлаудың профилактикалық ОРС әзірленеді. Медициналық ұйымның персоналы ОРС деректеріне оқытылады *
I
2)
Құлау профилактикасы бойынша рәсімдердің құлау тәуекелін бағалауға қойылатын нақты талаптары болады
I
3)
Құлау тәуекелін бағалау және қайта бағалау қажет болған жағдайда орындалады және уақтылы медициналық картада құжаттанады **
I
4)
Құлау тәуекелі жоғары пациенттерді сүйемелдеуді және медициналық ұйымның рәсімдерімен анықталған басқа да әрекеттерді қамтитын құлау профилактикасы бойынша әрекеттер орындалады
I
5)
Құлау профилактикасы және құлау саны пациенттің қауіпсіздігін арттыру үшін пайдаланылатын индикаторлар арқылы мониторингіленеді **
I
2-параграф. Пациенттің құқықтары
60. Мүмкіндігі шектеулі тұлғаларға арналған медициналық көмекке қолжетімділік. Медициналық көмекке қолжетімділік мүмкіндігі шектеулі тұлғаларға жеңілдетіледі.
1)
Ғимаратқа кіруде мүгедек арбаларына қолжетімді жолдар, тұтқалар және таяныштар болады
II
2)
Мүмкіндігі шектеулі тұлғалар үшін мүгедектерге арналған арбалар, балдақтар, таяқтар қолжетімді болып табылады
II
3)
Медициналық ұйымның басшылығы мүмкіндігі шектеулі тұлғаларды сүйемелдеуді қамтамасыз ету бойынша рәсімдер әзірлейді және бекіледі
I

5)
Выполнение предоперационной верификации и процедуры тайм-аута мониторируются через индикаторы, которые применяются для повышения безопасности пациента **
I
58. Снизить риск инфекций, связанных с оказанием медицинской помощи через обработку рук. Безопасность пациентов повышается за счет комплексной программы обработки рук для предотвращения инфекций, связанных с оказанием медицинской помощи
1)
Разрабатываются основанные на доказательной базе (литературе) процедуры, описывающие виды и этапы мытья рук (обработки рук), а также показания для обработки рук *
I
2)
Процедуры по обработке рук выполняются по всей медицинской организации
I
3)
Ресурсы для выполнения процедур обработки рук представлены в необходимом объеме
I
4)
Медицинский персонал обучаются видам, этапам и показаниям обработки рук **
I
5)
Практика обработки рук мониторируются через индикатор (-ы), которые применяются для повышения безопасности пациента **
I
59. Снизить риск вреда вследствие падений пациента. Безопасность повышается за счет первичной и повторной оценки риска падения у пациентов группы риска, а также за счет профилактических мероприятий и безопасной окружающей среды
1)
Разрабатывается СОП профилактики падений, которая направлена на предотвращение падений и травм от падений. Персонал медицинской организации обучается данным СОП *
I
2)
Процедуры по профилактике падений имеют четкие требования к оценке риска падения
I
3)
Оценка и переоценка риска падения выполняются, когда это требуется и своевременно документируются в медицинской карте **
I
4)
Выполняются действия по профилактике падений, включая сопровождение пациентов с высоким риском падения и другие действия, определенные в правилах медицинской организации
I
5)
Профилактика падений и число падений мониторируются через индикатор (ы), которые применяются для повышения безопасности пациента **
I
Параграф 2. Права пациента
60. Доступ к медицинской помощи для лиц с ограниченными возможностями. Доступ к медицинской помощи облегчается для лиц с ограниченными возможностями
1)
Вход в здание имеет пути, доступные для инвалидных колясок, поручни и перила
II
2)
Для лиц с ограниченными возможностями являются доступными инвалидные кресла, костыли, трости
II
3)
Разрабатываются и утверждаются руководством медицинской организации процедуры по обеспечению сопровождения лиц с ограниченными возможностями
I

4)
Мүмкіндігі шектеулі пациенттерге арналған дәретханаларда, күндізгі стационар палаталарында және медициналық ұйымның басшылығы анықтаған басқа да орындарда шақырту түймелері немесе персоналдың тарапынан көмек шақырту құралдары болады
I
5)
Ғимаратқа кіру тұрқалармен және таяныштармен жабдықталған
I
61. Пациенттің құқықтары бойынша рәсімдер. Медициналық ұйым Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес пациенттердің құқықтарын сақтауға бағытталған рәсімдерді әзірлейді және енгізеді ***
1)
Медициналық ұйым пациенттің құқықтарын сақтауға бағытталған рәсімдерді әзірлейді және енгізеді және осы процеске пациенттерді және олардың заңды өкілдерін енгізеді **
I
2)
Пациенттің және олардың заңды өкілдерінің құқықтары туралы ақпарат Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес мемлекеттік және орыс тілдерінде орналастырылған **
II
3)
Пациенттер өзінің құқықтары және өзінің денсаулығы үшін ортақ жауапкершілігі туралы ақпараттандырылады, ол дәрігерге алдыңғы аурулар, емдеу, зерттеп-қараулар, сондай-ақ медициналық персоналдың ұсынымдарын ұстану қажеттілігі туралы ақпарат беруді қамтиды
II
4)
Медициналық ұйым медициналық ұйымның бекітілген рәсімдеріне сәйкес пациенттердің олардың заңды өкілдеріне оларды емдеуге қатысты ақпарат ұсыну бойынша құқықтарын сақтайды *
I
5)
Барлық персонал пациенттің және олардың заңды өкілдерінің құқықтары туралы хабардар етілген
II
62. Медициналық көмек алуға қолжетімділік. Медициналық көмектің қолжетімділігінің (жас ерекшелік, физикалық, тілдік, мәдени және пациенттердің басқа да шектеулері) және пациенттер мүлкінің сақталуының тәуекелдері анықталады және төмендетіледі
1)
Медициналық ұйымның ғимараты және оған іргелес аумақ қажетті ақпараттық және нұсқау белгілермен жабдықталған
III
2)
Пациенттер коммуникативтік проблемалармен (тілдік кедергі, саңырау-мылқау және т.б.) жүгінген жағдайда медициналық ұйым оларға тиісті медициналық көмекті қамтамасыз ету үшін барлық қажетті шараларды қабылдайды
II
3)
Медицина персоналы пациенттердің мәдени немесе рухани талғамдарын шектемейді және пациенттердің рухани көмек алуына кедергі жасамайды
II
4)
Пациенттердің мүліктерін ұрлаудан және жоғалудан қорғауды қамтамасыз ететін медициналық ұйымның лауазымды тұлғаларының күзет және материалдық жауапкершілік жүйесі жұмыс жасайды
III
5)
Ұйым медициналық күтімдегі басқа да шектеулерді анықтайды және оларды төмендету бойынша шараларды қабылдайды
II
63. Ақпараттық дербестігі және құпиялылығы. Пациенттің жеке өміріне қол сұқпаушылық (дербестік), ақпараттың құпиялылық, пациентке лайықты және ілтипат қатынас құқықтары сақталады

4)
Туалеты для пациентов с ограниченными возможностями, палаты дневного стационара и другие места, определенные руководством медицинской организации, имеют кнопки вызова или другие средства вызова помощи со стороны медицинского персонала
I
5)
Вход в здание оборудован поручнями и перилами
I
61. Процедуры по правам пациента. Медицинская организация разрабатывает и внедряет процедуры, направленные на соблюдение прав пациента в соответствии с законодательством Республики Казахстан ***
1)
Медицинская организация разрабатывает и внедряет процедуры, направленные на соблюдение прав пациента и включает в этот процесс пациентов и их законных представителей **
I
2)
Информация о правах пациента и их законных представителях размещена на государственном и русском языках в соответствии с законодательством Республики Казахстан **
II
3)
Пациенты информируются о своих правах и солидарной ответственности за свое здоровье, которая включает информирование врача о предыдущих заболеваниях, лечении, обследованиях, а также необходимость следования рекомендациям медицинского персонала
II
4)
Медицинская организация соблюдает права пациентов по предоставлению их законным представителям информации относительно их лечения в соответствии с утвержденными процедурами медицинской организации *
I
5)
Весь персонал осведомлен о правах пациента и их законных представителей
II
62. Доступ к получению медицинской помощи. Выявляются и снижаются риски доступности медицинской помощи (возрастные, физические, языковые, культурные и другие ограничения пациентов) и сохранности имущества пациентов
1)
Здание медицинской организации и прилегающая к ней территория оборудованы необходимыми информационными и указательными знаками
III
2)
При обращении пациентов с коммуникативными проблемами (языковой барьер, глухонемые и т.д.) медицинская организация предпринимает все необходимые меры для обеспечения их надлежащей медицинской помощью
II
3)
Медицинский персонал не ограничивает культурные или духовные предпочтения пациентов и не препятствует пациентам в доступе к духовной помощи
II
4)
Функционирует система охраны и материальной ответственности должностных лиц медицинской организации, обеспечивающих защиту имущества пациентов от кражи и утери
III
5)
Организация выявляет другие ограничения в медицинском уходе и принимает меры по их снижению
II
63. Приватность и конфиденциальность информации. Соблюдаются права пациента на неприкосновенность частной жизни (приватность), конфиденциальность информации, достойное и уважительное отношение к пациенту

1)
Медициналық ұйым емдеу және күтім көрсету процесінде пациенттің дербестігін қамтамасыз етеді
I
2)
Пациент туралы ақпараттың құпиялылығы Қазақстан Республикасының заңнамасы талаптарына сәйкес сақталады ***
I
3)
Ұйымның медицина персоналы пациенттердің емдеу және күтім көрсету процесіндегі басымдық және құпиялылық қажеттіліктерін анықтайды
II
4)
Медицина персоналы Қазақстан Республикасының ақпарат құпиялылығын реттейтін заңнамасы туралы хабардар етілген
I
5)
Медицина персоналы емдеудің барлық сатыларында пациентке құрметпен қарайды
II
64. Пациенттердің және олардың заңды өкілдерінің өтініштері. Пациенттердің және олардың заңды өкілдерінің өтініштері уақтылы және объективті қабылданады және қаралады
1)
Ұйымда пациенттердің және олардың заңды өкілінің пациенттің құқықтарын бұзуға қатысты өтініштерін қабылдау процесі болады және пайдаланылады **
II
2)
Медициналық ұйымның басшылығы Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес пациенттердің және олардың заңды өкілдерінің өтініштерін жинау, басымды ету және қарау процесі бойынша рәсімдерді бекітеді *
II
3)
Пациенттердің және олардың заңды өкілдерінің өтініштері Қазақстан Республикасының заңнамасымен анықталған уақыт мерзімі ішінде уақтылы және объективті қаралады ***
II
4)
Пациентті қолдау және сапаны бақылау қызметінің персоналы медициналық ұйымның бекітілген рәсімдеріне сәйкес өтініштерді құжаттандыруды және мониторингілеуді жүргізеді. Мониторинг нәтижелері медициналық қызметтердің сапасын арттыру үшін пайдаланылады
I
5)
Өтініштерді талдау нәтижелері денсаулық сақтау ұйымының медициналық қызметтер сапасын арттыру үшін пайдаланылады.
II
65. Пациентің медициналық қызметке ақпараттандырылған ерікті келсімі. Медициналық ұйым медициналық қызметке пациенттің жалпы ақпараттандырылған ерікті келісімін алу рәсімдерін енгізеді
1)
Пациенттің немесе олардың заңды өкілдерінің ақпараттандырылған ерікті келісімін алу процесі Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес медициналық ұйымның басшылығы бекіткен рәсімдерде анықталады ***
II
2)
Медициналық ұйымның пациенттері осы медициналық ұйымның медициналық қызметіне ақпараттандырылған ерікті келісімін алу рәсімі туралы хабардар етілген
I
3)
Жауапты медицина персоналы пациент үшін түсінікті және қолжетімді түсіндірмелерді пайдалана отырып, медициналық қызметке пациенттің немесе олардың заңды өкілінің ақпараттандырылған ерікті келісімін алу процесіне оқытылған
II
4)
Ақпараттандырылған ерікті келісіммен танысу кезінде пациенттер және олардың заңды өкілдері бөлек арнайы ақпараттандырылған келісімді талап ететін зерттеулер, емшаралар және емдеулер туралы ақпараттандырылады
II

1)
Медицинская организация обеспечивает приватность пациента в процессе лечения и предоставления ухода
I
2)
Конфиденциальность информации о пациенте сохраняется в соответствии с требованиями законодательства Республики Казахстан ***
I
3)
Медицинский персонал организации определяет потребности пациентов в приватности и конфиденциальности в процессе лечения и предоставления ухода
II
4)
Медицинский персонал осведомлен о законодательстве Республики Казахстан, регулирующий конфиденциальность информации
I
5)
Медицинский персонал проявляет уважительное отношение к пациенту на всех этапах лечения
II
64. Обращения пациентов и их законных представителей. Обращения пациентов и их законных представителей принимаются и рассматриваются своевременно и объективно
1)
В организации существует и используется процесс приема обращений от пациентов и их законных представителей относительно нарушения прав пациента **
II
2)
Руководством медицинской организации утверждаются процедуры по процессу сбора, приоритезации и рассмотрения обращений пациентов и их законных представителей в соответствии с законодательством Республики Казахстан *
II
3)
Обращения пациентов и их законных представителей рассматриваются своевременно и объективно в течение периода времени определенного законодательством Республики Казахстан ***
II
4)
Персоналом службы поддержки пациента и контроля качества проводится сбор, обработка, анализ и мониторинг обращений в соответствии с утвержденными процедурами медицинской организации. Результаты анализа используются для повышения качества медицинских услуг
I
5)
Результаты анализа обращений используются для повышения качества медицинских услуг организации здравоохранения
II
65. Информированное добровольное согласие пациента на медицинские услуги. Медицинской организацией внедряются процедуры получения общего информированного добровольного согласия пациента на медицинские услуги
1)
Процесс получения информированного добровольного согласия пациента или их законного представителя определяется в процедурах, утвержденных руководством медицинской организации, в соответствии с законодательством Республики Казахстан *
II
2)
Пациенты медицинской организации осведомлены о процедуре получения добровольного информированного согласия на медицинские услуги в данной медицинской организации
I
3)
Ответственный медицинский персонал обучен процессу получения общего информированного добровольного согласия пациента или их законного представителя на медицинские услуги, используя понятные и доступные для пациента пояснения
II
4)
При ознакомлении с информированным добровольным согласием пациенты или их законные представители информируются об исследованиях, процедурах и лечении, требующих отдельного специального информированного согласия
II

5)
Пациенттің немесе олардың заңды өкілінің ақпараттандырылған ерікті келісімінде қауіпсіздік мақсатында немесе басқа да мақсаттарда фото-және бейнетүсірілім жүргізу мүмкіндігі қосымша келісіледі
I
66. Пациенттің арнайы ақпараттандырылған ерікті келісімі. Медициналық ұйым операцияның, анестезияның, емшаралық седацияның, сондай-ақ тәуекелі жоғары басқа да емшаралардың алдында медициналық қызметке пациенттің арнайы ақпараттандырылған ерікті келісімін алу рәсімдері енгізіледі
1)
Медициналық ұйымның басшылығы пациенттің және олардың заңды өкілдерінің арнайы ақпараттандырылған ерікті келісімін алуды сипаттайтын рәсімдерді бекітеді
II
2)
Медициналық ұйымның басшылығы Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес пациенттің арнайы ақпараттандырылған ерікті келісімін алуды талап ететін тәуекелі жоғары емшаралардың тізімін бекітеді. Тізім дәрігерлермен және тәуекелі жоғары емшаралар және емдеу көрсететін тұлғалармен бірлесе әзірленеді *
I
3)
Жауапты медицина персоналы түсінікті және қолжетімді түсіндірмелерді пайдалана отырып, медициналық қызметке пациенттің немесе олардың заңды өкілдерінің арнайы ақпараттандырылған ерікті келісімін алу процесіне оқытылған
II
4)
Тәуекелі жоғары емшараларға және емдеуге пациенттің немесе олардың заңды өкілдерінің арнайы ақпараттандырылған ерікті келісімінің ақпараты Қазақстан Республикасы заңнамасының белгіленген талаптарына сәйкес келеді ***
I
5)
Пациенттің ақпараттандырылған ерікті келісімі кез келген операцияның, тәуекелі жоғары емшараның, анестезияның және седацияның алдында, ғылыми жобаға немесе эксперименттік емдеуге қатысу алдында және медициналық ұйыммен анықталған басқа да жағдайларда медициналық картада рәсімделеді және құжаттанады **
I
67. Емдеуден бас тарту. Пациент ұсынылған медициналық көмектен бас тарту құқығы туралы ақпараттандырылады
1)
Медициналық ұйымның басшылығы Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес пациенттің ұсынылған медициналық көмектен бас тартуын (емдеу ұсынысынан толықтай немесе ішінара) рәсімдеу рәсімін бекіткен *
II
2)
Денсаулық үшін мүмкін болатын қолайсыз салдарларды көрсете отырып, медициналық көмектен бас тарту медициналық ұйымның басшылығы бекіткен рәсімдерге сәйкес медициналық құжаттардағы жазбалармен рәсімделеді және пациент не оның заңды өкілі, сондай-ақ тартылған медицина қызметкері қол қояды
II
3)
Пациентінің талабы бойынша ұйым медициналық ұйымның бекітілген рәсімдеріне сәйкес, пациентпен екінші пікір алу мүмкіндігі үшін толық көлемде жүргізілетін емдеудің барысы туралы ақпаратты ұсынады
III

5)
В информированном добровольном согласии пациента или их законного представителя дополнительно оговаривается возможность проведения фото- и видеосъемки в целях безопасности или иных целях
I
66. Специальное информированное добровольное согласие пациента. Медицинской организацией внедряются процедуры получения специального информированного добровольного согласия пациента на медицинские услуги перед операцией, анестезией, процедурной седацией, а также при других процедурах высокого риска
1)
Руководством медицинской организации утверждаются процедуры, описывающие получение специального информированного добровольного согласия пациента и их законных представителей
II
2)
Руководством медицинской организации утверждается список процедур высокого риска, требующих получение специального добровольного информированного согласия пациента в соответствии с законодательством Республики Казахстан. Список разрабатывается совместно врачами и лицами, которые оказывают процедуры и лечение высокого риска *
I
3)
Ответственный медицинский персонал обучены процессу получения специального информированного добровольного согласия пациента или их законных представителей на процедуры высокого риска, используя понятное и доступное изложение
II
4)
Информация специального информированного добровольного согласия пациента или их законных представителей на процедуры и лечение высокого риска соответствует установленным требованиям законодательства Республики Казахстан ***
I
5)
Информированное добровольное согласие пациента оформляется и документируется в медицинской карте перед любой операцией, процедурой высокого риска, анестезией и седацией, перед участием в научном проекте или в экспериментальном лечении и в других ситуациях, определенных медицинской организацией *
I
67. Отказ от лечения. Пациент информирован о праве на отказ от предложенной медицинской помощи
1)
Руководством медицинской организации утверждена процедура оформления отказа пациента от предложенной медицинской помощи (полностью или частично, от продолжения лечения) в соответствии с законодательством Республики Казахстан *
II
2)
Отказ от медицинской помощи с указанием возможных неблагоприятных последствий для здоровья оформляется записью в медицинских документах и подписывается пациентом либо его законным представителем, а также задействованным медицинским работником в соответствии с утвержденными руководством процедурами медицинской организации *
II
3)
По требованию пациента организация предоставляет информацию о процессе проводимого лечения в полном объеме для возможности получения пациентом второго мнения, согласно утвержденным процедурам медицинской организации *
III

4)
Медициналық ұйымда пациенттің анықталған емдеуден, емдеудің бөлігінен, инвазивтік емшарадан немесе емдеуге жатқызудан бас тартуын құжаттандыру процесі болады
II
5)
Медицина персоналы пациенттің емдеуден бас тарту құқығына құрметпен қарайды және оның баламалы емдеу түрлері, бас тарту салдарынан мүмкін тәуекелдер және асқынулар туралы ақпараттандырады
I
68. Ғылыми зерттеулер. Пациенттің ғылыми зерттеулерге немесе эксперименттік емдеуге қатысуы Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес жүргізіледі ***
1)
Медициналық ұйымда пациентті тарта отырып ғылыми зерттеулердің немесе эксперименттік емдеудің жүргізілуіне бақылау жүргізетін Жергілікті Әдеп комиссиясы құрылады және жұмыс жасайды **
I
2)
Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес медициналық ұйыммен әзірленген рәсімдерде пациенттің қауіпсіздігі және зерттеу жүргізу туралы шешім қабылдау үшін күтілетін артықшылықтар мен тәуекелдерге ғылыми зерттеуге шолу жасауды, талдауды қамтитын Жергілікті Әдеп комиссияның функциялары анықталады ***
I
3)
Медициналық ұйымның басшылығы пациентті тарта отырып ғылыми зерттеу жүргізуге және үйлестіруге бақылау жүргізетін тұлғаны (бас зерттеуші) анықтайды
III
4)
Зерттеу басталар алдында пациенттің сәйкестендірілуін, дәрігердің тегі және есімін, күнін, уақытын, пациенттің немесе оның заңды өкілінің қолы көрсетіле отырып, пациент немесе оның заңды өкілі ғылыми зерттеуге қатысуға ақпараттандырылған келісімге қол қояды
III
5)
Пациент зерттеу барысы және пациенттің міндеттері туралы, күтілетін артықшылықтар, тәуекелдер және ыңғайсыздықтар, емдеудің балама түрлері туралы ақпараттанады, бас тартудан кейінгі жағымсыз қатынастан қорықпай кез келген уақытта зерттеуден бас тартуға құқылы
I
69. Студенттерге, резидентура тыңдаушыларына, медициналық ұйымның базасында оқытылатын басқа да тұлғаларға білім беру процесін бақылау. Медициналық ұйым медициналық ұйымның басшылығымен бекітілген рәсімдерге сәйкес студенттердің, резидентура тыңдаушыларының, медициналық ұйымның базасында оқытылатын басқа да тұлғалардың оқытылуына бақылау жүргізеді
1)
Медициналық ұйымның басшылығы студенттерге, резидентура тыңдаушыларына, медициналық ұйымның базасында оқытылатын басқа да тұлғаларға бақылау жүргізу бойынша рәсімдер әзірлейді
II
2)
Студенттердің, резидентура тыңдаушыларының, медициналық ұйымның базасында оқытылатын басқа да тұлғалардың білім алу мәртебесін растайтын тізімдер болады **
I
3)
Студенттер, резидентура тыңдаушылары, медициналық ұйымның базасында оқытылатын басқа да тұлғалар үшін медициналық көмек көрсетуде дербестік деңгейі анықталады (нені бақылаумен жасау, нені өздігімен орындау) **
I

4)
В медицинской организации существует процесс документирования отказа пациента от определенного лечения, части лечения, инвазивной процедуры или от госпитализации
II
5)
Медицинский персонал уважает право пациента отказаться от лечения и информирует его об альтернативных видах лечения, возможных рисках и осложнениях вследствие отказа
I
68. Научные исследования. Участие пациента в научных исследованиях или экспериментальном лечении проводится в соответствии с законодательством Республики Казахстан ***
1)
В медицинской организации создается и работает Локальная Этическая Комиссия, которая наблюдает за проведением научных исследований с вовлечением пациента или экспериментального лечения **
I
2)
В процедурах, разработанных медицинской организацией в соответствии с законодательством Республики Казахстан, определяются функции Локальной Этической Комиссии, включающие обзор научного исследования, анализ ожидаемых преимуществ и рисков для безопасности пациента и принятие решения о проведении исследования ***
I
3)
Руководством медицинской организации определяется лицо, осуществляющее контроль за проведением и координацией научного исследования с вовлечением пациента (главный исследователь)
III
4)
Перед началом исследования пациентом или его законным представителем подписывается информированное согласие на участие в научном исследовании с указанием идентификации пациента, фамилии и подписи врача, даты, времени, подписи пациента или законного представителя
III
5)
Пациент информируется о ходе исследования и обязанностях пациента, об ожидаемых преимуществах, рисках и дискомфорте, альтернативных видах лечения, праве отказаться от участия в исследовании в любое время без страха предвзятого отношения после отказа
I
69. Контроль образовательного процесса студентов, слушателей резидентуры, других лиц, обучающихся на базе медицинской организации. Медицинская организация осуществляет контроль за обучением студентов, слушателей резидентуры, других лиц, обучающихся на базе медицинской организации в соответствии с утвержденными руководством медицинской организации процедурами
1)
Руководством медицинской организации разрабатываются процедуры по осуществлению контроля студентов, слушателей резидентуры, других лиц, обучающихся на базе медицинской организации
II
2)
Имеются списки студентов, слушателей резидентуры, других лиц, обучающихся на базе медицинской организации и документы, подтверждающие их учебный статус **
I
3)
Для студентов, слушателей резидентуры, других лиц, обучающихся на базе медицинской организации, определяется уровень самостоятельности в оказании медицинской помощи (что делать под наблюдением, а что самостоятельно) **
I

4)
Медициналық ұйым медициналық ұйымның базасында білім беру процесінде бақылау жүргізетін жауапты тұлғаларды анықтайды
II
5)
Студенттер, резидентура тыңдаушылары, медициналық ұйымның базасында оқытылатын басқа да тұлғалар пациенттердің қауіпсіздігін қамтамасыз ету мақсатында нұсқаулықтан өтеді (қол гигиенасы, жеке қорғаныш құралдарын қолдану) **
I
3 -параграф. Клиникалық күтімнің негіздері
70. Амбулаториялық пациенттерді қабылдау. Амбулаториялық пациенттерді қабылдау процессі стандартталады
1)
Медициналық ұйымда пациенттерді емдеу, консультациялық және диагностикалық қызметтерге жолдау, пациенттерді тіркеу барысында пациенттердің ағымын бөлу бойынша рәсімдер әзірленеді және енгізіледі
II
2)
Тіркеу бөлімінің орналасуы медицина персоналының "келушіге жақын" қағидасы максималды қолжетімділігін қамтамасыз етеді (жаңа және тұрғызылып жатқан ғимараттарда тіркеу бөлімінің дөңгелек бойына, желпеуіш тәріздес орналасуы)
II
3)
Тіркеу бөлімі медициналық ұйымның жұмысы барысында үздіксіз байланысты қамтамасыз ете отырып, өндірістік қажеттіліктерге сәйкес жабдықталады
I
4)
Медициналық ұйымда халықтың нысаналы топтарына профилактикалық медициналық қарап-тексеру, скринингтік қарап-тексеру жүргізіледі
II
5)
Медициналық ұйымда халықты диспансерлеу бойынша рәсімдер әзірленеді және енгізіледі
I
71. Бастапқы медициналық-санитариялық көмек мамандары (жалпы практика дәрігерлері, участкелік терапевт/педиатр-дәрігер, участкелік мейіргер/жалпы практика мейіргері, акушер, фельдшер) Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес қызметті жүзеге асырады
1)
Медициналық ұйымның басшылығы Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес бастапқы медициналық-санитариялық көмек мамандарының қызмет етуі бойынша рәсімдер әзірлейді (ең кең тараған ауруларды, сондай-ақ жарақаттарды, улануларды және басқа да шұғыл жағдайларды диагностикалау және емдеу; отбасына, аналықты, әкелікті және балалықты қорғау, оның ішінде отбасыны жоспарлау; профилактикалық іс-шаралар және тәуекел факторларын анықтау және басқалары) ***
I
2)
Участкелік (жалпы дәрігерлік) қызмет бөлімшесінің меңгерушісі үй жағдайында шақыртуларға қызмет көрсету көрсетілімдеріне сәйкес медицина қызметкері үй жағдайында шақыртуларға қызмет көрсетуді және пациенттерге келуді үйлестіреді
I
3)
Мыналарды қамтитын профилактикалық қызметтер жүзеге асырылады: профилактикалық қарап-тексеру, екпе жасау, салауатты өмір салтын қалыптастыру және насихаттау, рационалды және дұрыс тамақтану бойынша ұсынымдар, отбасыны жоспарлау, диспансерлеу және динамикалық бақылау, жүкті әйелдерді, балаларды, оның ішінде жаңа туған нәрестелерді үйде бақылау, әлеуметтік-психологиялық консультациялау
I

4)
Медицинская организация определяет ответственных лиц для осуществления контроля образовательного процесса на базе медицинской организации
II
5)
Студенты, слушатели резидентуры, другие лица, обучающиеся на базе медицинской организации, проходят инструктаж с целью обеспечения безопасности пациентов (гигиена рук, применение средств индивидуальной защиты) **
I
Параграф 3. Основы клинического ухода
70. Прием амбулаторных пациентов. Процесс приема амбулаторных пациентов стандартизован
1)
В медицинской организации разрабатываются и внедряются процедуры по распределению потоков пациентов при направлении на лечебные, консультативные и диагностические услуги, регистрации пациентов
II
2)
Расположение регистратуры обеспечивает максимальную доступность медицинского персонала (круговое, веерное расположение регистратуры в новых и строящихся зданиях) по принципу "ближе к посетителю"
I
3)
Регистратура оснащается в соответствии с производственными потребностями, обеспечивая беспрерывную связь во время работы медицинской организации
I
4)
В медицинской организации проводятся профилактические медицинские осмотры целевых групп населения, скрининговые осмотры
II
5)
В медицинской организации разрабатываются и внедряются процедуры по диспансеризации населения
I
71. Специалисты первичной медико-санитарной помощи (врач общей практики, участковый врач-терапевт/педиатр, участковая медицинская сестра/медицинская сестра общей практики, акушер (-ка), фельдшер) осуществляют деятельность в соответствии с законодательством Республики Казахстан
1)
Руководством медицинской организации разрабатываются процедуры по осуществлению деятельности специалистов первичной медико-санитарной помощи (диагностика и лечение наиболее распространенных заболеваний, а также травм, отравлений и других неотложных состояний; охрана семьи, материнства, отцовства и детства, в том числе планирование семьи; профилактические мероприятия и выявление факторов риска и другие) в соответствии с законодательными актами Республики Казахстан ***
I
2)
Заведующий отделением участковой (общеврачебной) службы координирует обслуживание вызовов и посещение пациентов на дому медицинским работником в соответствии с показаниями для обслуживания вызовов на дому
I
3)
Осуществляются профилактические услуги, включающие: профилактические осмотры, вакцинацию, формирование и пропаганду здорового образа жизни, рекомендации по рациональному и здоровому питанию, планирование семьи, диспансеризацию и динамическое наблюдение, патронаж беременных, детей, в том числе новорожденных, социально-психологическое консультирование
I

4)
Медициналық ұйымның басшылығы бекіткен диагностикалау және емдеу хаттамаларына сәйкес диагностикалық және емдеу медициналық қызметтері көрсетіледі
I
5)
Пациенттердің еңбекке жарамсыздық жағдайы анықталады. Пациенттерді медициналық-әлеуметтік сараптамаға жолдау жүзеге асырылады. Жеңілдетілген еңбек шарттарына, шипажайлық-курорттық емдеуге ауыстыруға көрсетілімдер анықталады. Бекітілген контингенттің денсаулық жағдайына талдау жүргізіледі
II
72. Амбулаториялық пациенттерді консультациялау. Амбулаториялық пациенттерді тіркеу, қарап-тексеру және жүргізу процесстері стандартталады.
1)
Амбулаториялық пациенттерді тіркеу, қарап-тексеру және жүргізу процесстерін сипаттайтын рәсімдер енгізіледі *
II
2)
Пациенттер үшін қолжетімді дәрігерлердің қабылдау (консультациялау) кестелері болады (осы Стандарттың 11-тармағының 1) тармақшасын қарау)
III
3)
Пациентті негізгі ауруы бойынша қарау жүргізетін дәрігер амбулаториялық сатыда пациентті емдеуді үйлестіреді
III
4)
Емханада, күндізгі стационарда, емшаралық кабинеттерде дәрілік заттарды тағайындауды орындау барысында медициналық ұйымның тағайындау, орындалған тағайындауды құжаттандыру және пациенттің жай-күйіне мониторинг жүргізу бойынша біріңғай рәсімдері сақталады (осы Стандарттың 47-тармағының 4) тармақшасын; 50-тармағының 1) тармақшасын; 51 тармағының 1), 2), 3), 4) тармақшаларын; 52-тармағының 1), 2), 3), 4), 5) тармақшаларын қарау)
III
5)
Пациенттің медициналық картасында пациенттің негізгі ағымдық және өткерген аурулары, тұрақты қабылдайтын дәрілік заттары, аллергиялары, операциялары, байланыс деректері және пациенттің тұрғылықты мекен-жайы туралы ақпарат жазылады
I
73. Тәуекел тобындағы пациенттер. Медициналық ұйым тәуекел тобының пациенттерін және тәуекелі жоғары емшараларды анықтайды (пациенттің өміріне немесе денсаулығына зиян келтіретін ықтималдылығы жоғары және медициналық персонал мен науқастың назарын күшейтуді талап ететін рәсімдер).
1)
Медициналық ұйымның басшылығы өзінің жай-күйі, жас ерекшелік немесе физикалық ерекшеліктері себептері бойынша өзінің пікірін айта алмайтын не қысқа мерзім ішінде олардың денсаулық жағдайы күрт нашарлау тәуекелі бар тәуекел тобындағы пациенттерді анықтайды
I
2)
Тәуекел тобындағы пациенттерді қарап-тексеру, емдеу, күтім жасау, олармен жұмыс істеу ерекшеліктерін сипаттайтын емшаралар енгізіледі *
3)
Пациентті қарап-тексеру нысаны қажеттілігіне байланысты тәуекел тобындағы пациенттер үшін маңызды ақпаратпен толықтырылады (қарап-тексеру нысанын түрлендіру)
III
4)
Зорлық-зомбылық құрбандары анықталған кезде мүдделі әлеуметтік, құқық қорғау органдарымен және басқа да ұйымдармен байланыста болады
III

4)
Оказываются диагностические и лечебные медицинские услуги в соответствии с утвержденными руководством медицинской организации протоколами диагностики и лечения
I
5)
Определяется состояние нетрудоспособности пациентов. Осуществляется направление пациентов на медико-социальную экспертизу. Определяются показания к переводу на облегченные условия труда, санаторно-курортное лечение. Проводится анализ состояния здоровья прикрепленного контингента
II
72. Консультация амбулаторных пациентов. Процесс регистрации, осмотра и ведения амбулаторных пациентов стандартизируются
1)
Внедряются процедуры, описывающие процесс регистрации, осмотра и ведения амбулаторных пациентов *
II
2)
Имеется график приема (консультации) врачей, доступный для пациентов (смотреть подпункт 1) пункта 11 настоящего Стандарта)
III
3)
Врач, осматривающий пациента по основному заболеванию, координирует лечение пациента на амбулаторном этапе
III
4)
При выполнении назначений лекарственных средств в поликлинике, дневном стационаре, процедурных кабинетах соблюдаются единые процедуры медицинской организации по назначению, документации выполненного назначения и мониторингу состояния пациента (смотреть подпункт 4) пункта 47; подпункт 1) пункта 50; подпункты 1), 2), 3), 4) пункта 51 и подпункты 1), 2), 3), 4), 5) пункта 52 настоящего Стандарта)
III
5)
В медицинской карте пациента содержится информация об основных текущих и перенесенных заболеваниях пациента, постоянно принимаемых лекарственных средств, аллергиях, операциях, контактные данные и адрес проживания пациента
I
73. Пациенты группы риска. Медицинская организация определяет пациентов группы риска и процедуры высокого риска (процедуры которые имеют высокую вероятность причинения вреда жизни или здоровью пациента и требуют повышенного внимания со стороны медицинского персонала и пациента).
1)
Руководством медицинской организации определяются пациенты группы риска, которые по причине своего состояния, возрастных или физических особенностей не способны выражать свое мнение, либо существует риск резкого ухудшения состояния их здоровья за короткий промежуток времени
I
2)
Внедряются процедуры, описывающие особенности осмотра, лечения, ухода, обращения с пациентами группы риска *
II
3)
Форма осмотра пациента по необходимости дополняется информацией, важной для пациентов группы риска (модификация формы осмотра)
III
4)
При выявлении жертв насилия организация контактирует с заинтересованными социальными, правоохранительными органами и иными организациями
III

5)
Медициналық ұйымда тәуекел дәрежесі жоғары рәсімдердің тізбесі бекітілген
74. Бастапқы қарап-тексеру. Пациенттерді медициналық сұрыптау (триаж) және алғашқы қарап-тексеру жүргізіледі. Бастапты қарап-тексеру пациенттің қажеттіліктерін анықтау және бастапқы емдеу жоспарын құрастыру үшін ақпараттық болып табылады *
1)
Бастапқы қарап-тексеруді Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес жауапты тұлғалар жүзеге асырады ***
I
2)
Бастапқы қарап-тексеру жазбасын жауапты тұлға Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес пациенттің медициналық картасына енгізеді ***
II
3)
Қарап-тексеруді қоса алғанда медициналық картадағы жазбалар, пациентті емдеуге және оның күтіміне тартылған медициналық персоналға қолжетімді болып табылады
III
4)
Білікті мамандар құжаттармен расталған өздерінің білімі, біліктілігі және дағдылары негізінде қарап-тексерулер жүргізеді
II
5)
Бастапқы қарап-тексеруді жүзеге асыратын жауапты тұлғаның сәйкестендіру деректері бастапқы қарап-тексеру нысанында тіркелген***
III
75. Емдеу және күтім жоспары. Жеке емдеу жоспары уақтылы құжаттанады және емдеудің мақсаттарын немесе күтілетін нәтижелерін қамтиды *
1)
Емдеу жоспары бастапқы қарап-тексерудің, алдыңғы қарап-тексерулердің, тексеру нәтижелерінің негізінде жеке әзірленеді
III
2)
Емдеу жоспарын әзірлеуге топ тартылады (дәрігер, мейіргер және басқа да мамандар)
III
3)
Емдеу жоспары мүмкіндігінше емдеудің мақсаттарын немесе күтілетін нәтижелерді қамтиды
II
4)
Емдеу жоспары медициналық ұйымның басшысы бекіткен клиникалық хаттамалар талаптарына сәйкес келеді (осы Стандарттың 10-тармағын қарау)
I
5)
Тағайындау парақтары пациентті емдеу жоспарына сәйкес келеді. Пациентке қажетті мамандардың кеңесі, зерттеулер, дәрілік және басқа да терапия тағайындалады
II
76. Созылмалы инфекциялық емес ауруларды басқару бағдарламасы. Пациенттердің медициналық персоналмен серіктестік қатынастарын қамтамасыз ету және медициналық көмек көрсетудің сапасын арттыру үшін созылмалы инфекциялық емес ауруларды басқару бағдарламасы енгізіледі *
1)
Созылмалы инфекциялық емес ауруларды басқару бағдарламасы әзірленеді және процесі енгізіледі (бекітілген халықтың мәртебесін бағалау, пациенттерді қарау бойынша стратегияларды қалыптастыру, пациенттердің, мониторинг индикаторларының тізімін бекіту)
I
2)
Медициналық ұйымның басшылығы медициналық ұйымның басшылары, дәрігерлердің, мейіргерлердің және басқа да персоналдың қатарынан созылмалы инфекциялық емес ауруларды басқару бойынша бағдарламаны жүзеге асыру үшін жауапты тұлғаларды анықтайды (мультитәртіптік топ)
I

5)
В медицинской организации утвержден перечень процедур высокой степени риска *
II
74. В медицинской организации проводится первичный осмотр и медицинская сортировка пациентов (триаж). Первичный осмотр является информативным для определения потребностей пациента и составления первоначального плана лечения *
1)
Первичный осмотр осуществляется ответственными лицами в соответствии с законодательством Республики Казахстан ***
I
2)
Запись первичного осмотра ответственным лицом вносится в медицинскую карту пациента в соответствии с законодательством Республики Казахстан ***
II
3)
Записи в медицинской карте, включая осмотры, являются доступными медицинскому персоналу, задействованному в лечении и уходе за пациентом
III
4)
Квалифицированные специалисты проводят осмотры на основе их образования, квалификации и навыков, подтвержденных документами
II
5)
Идентификационные данные ответственного лица осуществляющего первичный осмотр зафиксированы в форме первичного осмотра ***
III
75. План лечения и ухода. Индивидуальный план лечения своевременно документируется и включает в себя цели или желаемые результаты лечения *
1)
План лечения разрабатывается индивидуально на основе первичного осмотра, предыдущих осмотров, результатов обследований
II
2)
В разработку плана лечения вовлекается команда (врач, медицинская сестра и другие специалисты)
3)
План лечения по возможности включает цели или желаемые результаты лечения
II
4)
План лечения соответствует требованиям клинических протоколов утвержденных руководством медицинской организации (смотреть пункт 10 настоящего Стандарта)
I
5)
Листы назначения соответствуют плану лечения пациента. Пациенту назначаются необходимые консультации специалистов, исследования, лекарственная и иная терапия
III
76. Программа управления хроническими неинфекционными заболеваниями. Внедряется программа управления хроническими неинфекционными заболеваниями для обеспечения партнерских отношений пациентов с медицинским персоналом и повышения качества оказания медицинской помощи *
1)
Разрабатывается программа и внедряется процесс управления хроническими неинфекционными заболеваниями (оценка статуса прикрепленного населения, формирование стратегий по ведению пациентов, утверждение списков пациентов, индикаторов мониторинга)
III
2)
Руководством медицинской организации определяются ответственные лица для реализации программы по управлению хроническими неинфекционными заболеваниями из числа руководителей медицинской организации, врачей, медицинских сестер и прочего персонала (мультидисциплинарная команда)
III

3)
Пациенттерді өзіндік менеджментті қолдау бағдарламасы бойынша және медициналық персоналды ауруларды басқару бағдарламасын енгізу құралдарын қолдану бойынша оқыту жүргізіледі (бақылау карталарын, тізілімдерді жүргізу)
I
4)
Медициналық ұйымның басшылығы бекіткен рәсімдерге сәйкес созылмалы инфекциялық емес ауруларды басқару бойынша іс-шаралардың тиімділігін бағалау үшін мониторинг жүргізіледі
I
5)
Мониторинг нәтижелері медициналық ұйымның қызметін жетілдіру үшін медициналық персоналды оқыту және басқа да шараларға қатысты шешім қабылдау үшін қолданылады
I
77. Пациентті қайта қарап-тексеру. Пациенттің жай-күйі динамикалы бақыланады және құжаттанады
1)
Пациенттің жай-күйі жоспарынан мақсаттарға немесе күтілетін нәтижелерге жетуді бағалау мақсатында динамикалы бақыланады және емдеу құжаттанады
III
2)
Пациенттерді қайта қарап-тексеру медициналық ұйымның рәсімдеріне сәйкес пациенттің жай-күйіне байланысты аурудың жіті фазасында және аурудың жіті емес созылмалы фазасында тұрақты жүргізіледі*
II
3)
Емдеу жоспары пациенттің жай-күйіне, диагнозына байланысты немесе жаңа ақпараттың негізінде және қайта қарап-тексеру нәтижелері бойынша жаңартылады
II
4)
Пациентті қайта қарап-тексеру пациенттің динамикадағы жай-күйін көрсете отырып, дәрігердің күнделікті жазбалары түрінде құжаттанады (егер қолдану мүмкін болса, мейіргерлердің күнделікті жазбалары)
II
5)
Пациенттің жай-күйінің нашарлау белгілері пайда болған кезде медициналық ұйымның бекітілген рәсімдеріне сәйкес тиісті шаралар қабылданады
II
78. Ауруханадан шығаруды жоспарлау (күндізгі стационар үшін). Ауруханадан шығаруды жоспарлау емдеу процесінде жүзеге асырылады*
1)
Ауруханадан шығаруды жоспарлау пациенттің медициналық ұйыммен бастапқы байланыс пунктінде басталады
II
2)
Медициналық ұйымның бекітілген рәсімдеріне сәйкес ауруханадан шығаруды жоспарлау процесі пациенттің және (немесе) олардың заңды өкілдерінің қатысуымен жүзеге асырылады. Егер пациенттің өлім қаупі жоғары болса, емдеу жоспары өлім алдында жатқан пациенттің ауруды және басқа да белгілерді тоқтату бойынша, әлеуметтік, психологиялық, рухани және мәдени көмек көрсету бойынша қажеттіліктерін ескереді; көмек құрметпен және рақымдылықпен көрсетіледі
II
3)
Ауруханадан шығаруды жоспарлау медициналық көмектің үздіксіздігіне ықпал ету мақсатында медициналық ұйымдармен немесе басқа да мекемелермен өзара іс-қимылды қамтиды.
II
4)
Ауруханадан шығаруды жоспарлау пациенттің әлеуметтік, рухани және мәдени қажеттіліктерін ескереді. Егер пациенттің өлім қаупі жоғары болса, медициналық ұйым пациентте әлеуметтік, психологиялық, рухани және мәдени қолдау көрсету үшін басқа мекемелермен өзара іс-әрекетте болады
II

3)
Проводится обучение пациентов по программе поддержки самоменеджмента и медицинского персонала по применению инструментов внедрения программы управления заболеваниями (ведение карт наблюдения, регистров)
II
4)
Проводится мониторинг для оценки эффективности мероприятий по управлению хроническими неинфекционными заболеваниями в соответствии с утвержденными руководством процедурами медицинской организации
I
5)
Результаты мониторинга применяются для принятия решений об обучении медицинского персонала и других мероприятий для улучшения деятельности медицинской организации
II
77. Повторные осмотры пациента. Состояние пациента наблюдается и документируется в динамике
1)
Состояние пациента наблюдается и документируется в динамике с целью оценки достижения целей или желаемых результатов от плана лечения
III
2)
Повторные осмотры пациента проводятся регулярно в течение острой фазы заболевания и при хронической неострой фазе заболевания, в соответствии с процедурами медицинской организации в зависимости от состояния пациента *
II
3)
План лечения обновляется в зависимости от состояния, диагноза пациента или на основе новой информации и по результатам повторных осмотров
II
4)
Повторные осмотры пациента документируются в виде дневниковых записей врача (если применимо, также дневниковых записей медицинской сестры) с указанием состояния пациента в динамике
II
5)
При появлении признаков ухудшения состояния пациента принимаются соответствующие меры в соответствии с утвержденными процедурами медицинской организации
II
78. Планирование выписки (для дневного стационара). Планирование выписки осуществляется в процессе лечения *
1)
Планирование выписки начинается с пункта первого контакта пациента с медицинской организацией
II
2)
Процесс планирования выписки, в соответствии утвержденными процедурами медицинской организации, осуществляется с участием пациента и (или) их законными представителями.
Если есть высокий риск смерти пациента, план лечения учитывает потребности умирающего пациента по купированию боли и прочих симптомов по оказанию социальной, психологической, духовной и культурной помощи; помощь оказывается с уважением и состраданием
II
3)
Планирование выписки включает взаимодействие с медицинскими организациями или другими учреждениями в целях содействия непрерывности медицинской помощи
II
4)
Планирование выписки учитывает социальные, духовные и культурные потребности пациента.
Если есть высокий риск смерти пациента, медицинская организация взаимодействует с другими учреждениями для оказания социальной, психологической, духовной и культурной поддержки пациенту
I

5)
Ауруханадан шығаруды жоспарлау медициналық картада құжаттанады және қажеттілікке байланысты жаңартылады
II
79. Амбулаториялық науқастың медициналық картасынан үзінді көшірме (шығару эпикризі). Шығару эпикризі көрсетілген медициналық көмек туралы негізгі ақпаратты қамтиды*
1)
Пациенттің ауруханадан шығаруға дайындығы пациенттің жай-күйімен және шығаруға көрсетілімдермен анықталады
III
2)
Ауруханадан шығару эпикризі емдеуге жатқызу себептерін, негізгі диагнозды, ілеспе ауруларды, қарап-тексерудің, тексерудің негізгі деректерін, жүргізілген емдеуді, қабылданған негізгі дәрілік заттарды қамтиды
II
3)
Шығару эпикризі пациенттің ауруханадан шығару кезіндегі жай-күйі туралы ақпаратты және одан әрі емдеу және күтім бойынша егжей-тегжейлі ұсыныстарды қамтиды
II
4)
Шығару эпикризінің көшірмесі медициналық картада сақталады, шығару эпикризінің басқа көшірмесі пациентке және (немесе) пациентті одан әрі емдеуге жауапты медициналық қызметкерге беріледі
II
5)
Егер пациент ескертусіз немесе дәрігердің ұсыныстарына қарсы медициналық ұйымнан шығатын болса, пациентті және (немесе) оның заңды өкілдерін, немесе тұрғылықты жері бойынша дәрігерді мүмкін тәуекелдер мен салдарлар туралы ақпараттандырады
I
80. Пациентті ауыстыру және тасымалдау. Пациентті ауыстыру қабылдаушы ұйыммен келісіледі және пациентті тасымалдаудың қауіпсіздігі қамтамасыз етіледі*
1)
Пациентті басқа медициналық ұйымға ауыстыру ауыстыру себептерін, жүргізілген емдеуді, ауыстыру сәтіндегі пациенттің жай-күйін және әрі қарай ұсынымдарды қамтитын ауыстыру эпикризінің негізінде жүргізіледі
IIІ
2)
Пациентті басқа медициналық ұйымға тасымалдау пациентті қабылдауға оның дайындығы расталғаннан кейін жүзеге асырылады
II
3)
Пациентті медициналық көлікпен ауыстыру кезінде тасымалдау кезіндегі пациенттің жай-күйін, көрсетілген емдеуді, қабылдаушы ұйымның атауын және пациентті сүйемелдеуші және қабылдаушы медициналық персоналдың тегі көрсетілетін тасымалдау парағы толтырылады
II
4)
Санитариялық автокөлік Қазақстан Республикасы заңнамасының талаптарына сәйкес жабдықталған. Медициналық ұйымның жауапты тұлғалары санитариялық автомашиналардың техникалық жағдайына тұрақты тексеру жүргізеді (егер көлік медициналық ұйымның иелігінде болса)
II
5)
Пациенттің жай-күйіне және қажеттіліктеріне байланысты пациент білікті персоналмен сүйемелденеді
II
81. Пациентті оқыту. Медициналық ұйым пациенттерді және пациентке күтім жасайтын тұлғаларды сапалы, қауіпсіз күтімге үздіксіз оқытуды жүргізеді

5)
Планирование выписки документируется в медицинской карте и обновляется по мере необходимости
II
79. Выписка из медицинской карты амбулаторного больного (выписной эпикриз). Выписной эпикриз содержит ключевую информацию об оказанной медицинской помощи *
1)
Готовность пациента к выписке определяется состоянием пациента и показаниями к выписке
II
2)
Выписной эпикриз содержит причину госпитализации, основной диагноз, сопутствующие заболевания, ключевые данные осмотров, обследований, проведенное лечение, основные принятые лекарственные средства
II
3)
Выписной эпикриз содержит информацию о состоянии пациента на момент выписки и подробные рекомендации по дальнейшему лечению и уходу
II
4)
Копия выписного эпикриза хранится в медицинской карте, другая копия выписного эпикриза выдается пациенту в день выписки, либо выдается медицинскому работнику, ответственному за дальнейшее лечение пациента, с обязательным ознакомлением пациента с содержанием выписного эпикриза
II
5)
Если пациент покинул медицинскую организацию без предупреждения или против рекомендаций врача, проводится информирование пациента и (или) его законных представителей, или врача по месту жительства о возможных рисках и последствиях
I
80. Перевод и транспортировка пациента. Перевод пациента согласовывается с принимающей организацией и обеспечивается безопасность транспортировки пациента *
1)
Перевод пациента в другую медицинскую организацию проводится на основе переводного эпикриза, который содержит причину перевода, проведенное лечение, состояние пациента на момент перевода и дальнейшие рекомендации
III
2)
Транспортировка пациента в другую медицинскую организацию осуществляется после подтверждения ею готовности принять пациента
II
3)
При переводе пациента на медицинском транспорте заполняется транспортировочный лист с указанием состояния пациента во время транспортировки, оказанного лечения, названия принимающей организации и фамилии сопровождающих и принимающих пациента медицинского персонала
II
4)
Санитарный автотранспорт оснащен в соответствии с требованиями законодательства Республики Казахстан. Ответственными лицами медицинской организации проводятся регулярные проверки технического состояния санитарных автомашин (если транспорт принадлежит медицинской организации)
II
5)
Пациент сопровождается квалифицированным медицинским персоналом в зависимости от состояния и потребностей пациента
I
81. Обучение пациента. Медицинская организация проводит непрерывное обучение пациентов и лиц, осуществляющих уход за пациентом, качественному, безопасному уходу

1)
Медициналық ұйым пациенттерді және пациентке күтім жасайтын тұлғаларды сапалы, қауіпсіз күтімге үздіксіз оқыту рәсімдерін әзірлейді және процессті енгізеді
I
2)
Медициналық ұйымның персоналы пациенттерді және пациентке күтім жасайтын тұлғаларды сапалы, қауіпсіз күтімге үздіксіз оқыту қажеттіліктеріне бағалау жүргізеді. Бағалау нәтижелері уақтылы медициналық картаға енгізіледі
II
3)
Пациенттерді және пациентке күтім жасайтын тұлғаларды сапалы және қауіпсіз күтімге үздіксіз оқытуды медициналық ұйымның басшылығын бекіткен рәсімдерге сәйкес жауапты персонал жүргізеді
II
4)
Медициналық ұйымның басшылығы бекіткен рәсімдерге сәйкес пациенттердің және пациентке күтім жасайтын тұлғалардың біліміне мониторинг жүргізеді*
I
5)
Мониторинг нәтижелері медициналық ұйымның қызметін жетілдіру үшін пациенттерді және пациентке күтім жасайтын тұлғаларды оқыту барысында пайдаланылады
II
82. Анестезиологиялық қызметті ұйымдастыру. Анестезия және седация бойынша қызметтер қолжетімді болып табылады және Қазақстан Республикасының заңнамасына және кәсіби талаптарға сәйкес келеді*
1)
Медициналық ұйымның басшылығы анестезиологиялық қызметке және анестезия және седация бойынша барлық қызметтерге бақылауды жүзеге асыратын білікті жауапты тұлғаны анықтайды. Білікті жауапты тұлғаның функциялары лауазымдық нұсқаулықтарда белгіленеді
II
2)
Білікті тұлға анестезиологиялық алды және седация алды қарап-тексеру, анестезия немесе седация жүргізеді және анестезия және седация барысында және одан кейін пациентті бақылайды
I
3)
Седация және анестезия бойынша көрсетілетін қызметтер кәсіптік стандарттарға, клиникалық хаттамаларға сәйкес келеді
II
4)
Седация және анестезия бойынша қызметтер шұғыл жағдайлар үшін қолжетімді болып табылады
I
5)
Пациенттің анестезияға және седацияға арнайы ақпараттандырылған ерікті келісімі рәсімделеді (пациенттерге анестезияның немесе седацияның артықшылықтары, тәуекелердері, мүмкін асқынулары және баламалары туралы айтылады) **
II
83. Анестезия. Анестезия бойынша емшаралар немесе нұсқаулықтар әзірленеді және енгізіледі*
1)
Анестезия жүргізу алдында анестезиологпен пациентті алдын ала қарап-тексеру жүргізіледі және медициналық картада құжаттанады (осы Стандарттың 18-тармағының 2) тармақшасын қарау)
II
2)
Анестезия жүргізу алдында анестезиолог пациентті индукция алды бағалауды жүргізеді және құжатталады
I
3)
Анестезия барысында өмірлік-маңызды функциялардың негізінде физиологиялық мәртебе бақыланады және медициналық ұйым бекіткен рәсімдерге сәйкес құжаттанады.
II

1)
Медицинской организацией разрабатываются процедуры, и внедряется процесс обучения пациентов и лиц, осуществляющих уход за пациентом, качественному, безопасному уходу
II
2)
Персоналом медицинской организации проводится оценка потребностей в обучении пациента и лиц, осуществляющих уход за пациентом, качественному, безопасному уходу. Результаты оценки своевременно вносятся в медицинскую карту
II
3)
Обучение качественному и безопасному уходу пациентов и лиц, осуществляющих уход за пациентом, проводится ответственным персоналом в соответствии с процедурами, утвержденными руководством медицинской организации
II
4)
В соответствии с утвержденными руководством процедурами медицинской организации проводится мониторинг знаний пациента и лиц, осуществляющих уход за пациентом *
II
5)
Результаты мониторинга используются при обучении пациента и лиц, осуществляющих уход за пациентом, для улучшения деятельности медицинской организации
II
82. Организация анестезиологической службы. Услуги по анестезии и седации являются доступными и соответствуют законодательству Республики Казахстан и профессиональным требованиям *
1)
Руководством медицинской организации определяется квалифицированное ответственное лицо, осуществляющее контроль анестезиологической службы и всех услуг по анестезии и седации. Функции квалифицированного ответственного лица прописываются в должностной инструкции
II
2)
Квалифицированное лицо проводит пред-анестезиологический и пред-седационный осмотр, анестезию или седацию и наблюдает за пациентом во время и после анестезии и седации
I
3)
Оказываемые услуги по седации и анестезии соответствуют профессиональным стандартам, клиническим протоколам
II
4)
Осуществляется доступность услуг по седации и анестезии в экстренных ситуациях
I
5)
Оформляется специальное информированное добровольное согласие пациента на анестезию и седацию (пациенту говорится о преимуществах, рисках, возможных осложнениях и альтернативах предлагаемой анестезии или седации) **
II
83. Анестезия. Разрабатываются и внедряются процедуры или руководства по анестезии *
1)
Перед проведением анестезии анестезиологом проводится и документируется в медицинской карте предварительный осмотр пациента (смотреть подпункт 1) пункта 18 настоящего Стандарта)
II
2)
Перед началом анестезии анестезиологом проводится и документируется прединдукционная оценка состояния пациента
I
3)
Физиологический статус во время анестезии на основе жизненно-важных функций наблюдается и документируется в соответствии с утвержденными процедурами медицинской организации.
II

4)
Әрбір пациенттің пост-анестезиология мәртебесі өмірлік-маңызды функциялардың негізінде бақыланады және медициналық ұйым бекіткен рәсімдерге сәйкес құжаттанады
II
5)
Пациентті ояту туралы шешімді медициналық ұйымның басшылығы бекіткен рәсімдерге сәйкес анестезиолог қабылдайды
II
84. Седация. Седация бойынша емшаралар немесе нұсқаулықтар әзірленеді және енгізіледі*
1)
Седация жүргізу алдында білікті дәрігер пациентті алдын ала қарап-тексеру жүргізеді және медициналық картада құжаттанады (осы Стандарттың 18-тармағының 1) тармақшасын қарау)
II
2)
ОРС-та ауыртатын емшараны сүйемелдеу (емшаралық седация) үшін жүргізілетін барлық жерлер санамаланады *
II
3)
Емшаралық седация жүргізу кезінде шұғыл көмек көрсету үшін дәрілік заттар және медициналық мақсаттағы бұйымдар бар болады
II
4)
Емшаралық седацияны тереңдетілген реанимациялық көмек көрсету дағдыларын меңгерген тұлға жүзеге асырады (анестезиолог-дәрігер, не тереңдетілген жүрек-өкпе реанимациясы бойынша жарамды сертификаты бар дәрігер)
II
5)
Седациядан кейін қалпына келтіру медициналық картада құжаттанатын ояту өлшемшарттарының негізінде анықталады
II
85. Шұғыл медициналық көмек көрсету бойынша қызметтер барлық ұйым бойынша қолжетімді болып табылады*
1)
Медициналық ұйымның аумағындағы жұмыс сағаттары шұғыл медициналық көмектің қолжетімді қызметтері болып табылады
II
2)
Базалық жүрек-өкпе реанимациясын көрсетуге арналған дәрілік заттардың, медициналық мақсаттағы бұйымдардың және жабдықтардың стандартталған жиынтығы тұрақты дайындықта сақталады
II
3)
Медициналық ұйым базалық жүрек-өкпе реанимациясын көрсету тәртібін сипаттайтын емшараларды енгізеді
I
4)
Медициналық ұйымның аумақтық бөлімшелерінде базалық жүрек-өкпе реанимациясын көрсетуге жауапты тұлғалар анықталады
I
5)
Денсаулық сақтау ұйымының медицина қызметкері базалық жүрек-өкпе реанимациясын көрсетуге оқытылады
I
86. Хирургиялық араласу. Операция хаттамасы уақтылы және егжей-тегжейлі құрылады*
1)
Операция басталғанға дейін дәрігер операция алды қарап-тексеру және оны медициналық картада операция алды эпикризі түрінде құжаттандыруды жүргізеді
II
2)
Операция алды эпикризде операцияның негіздемесі немесе себебі, операция алды диагноз, жоспарланатын операцияның атауы қамтылады
II
3)
Пациенттің хирургиялық араласуға арнайы ақпараттандырылған ерікті келісімі рәсімделеді (пациентке ұсынылатын емдеу әдісінің артықшылықтары, тәуекелдері, мүмкін асқынулары және баламалары туралы айтылады) **
II

4)
Пост-анестезиологический статус каждого пациента мониторируется на основе контроля показателей жизненных функций его организма, и в дальнейшем документируется в соответствии с процедурами утвержденными руководством медицинской организации
II
5)
Решение о пробуждении пациента принимается анестезиологом в соответствии с утвержденными руководством медицинской организации процедурами
II
84. Седация. Разрабатываются и внедряются процедуры или руководства по седации *
1)
Перед проведением седации квалифицированный врач проводит и документирует в медицинской карте предварительный осмотр пациента (смотреть подпункт 1) пункта 18 настоящего Стандарта)
II
2)
В СОП перечисляются все места, где проводится седация для сопровождения болезненных процедур (процедурная седация) *
III
3)
При проведении процедурной седации в наличие имеются лекарственные средства и изделия медицинского назначения для оказания экстренной помощи
II
4)
Процедурная седация осуществляется лицом, владеющим навыками углубленной реанимационной помощи (врач-анестезиолог, либо врач с действующим сертификатом по углубленной сердечно-легочной реанимации)
II
5)
Восстановление после седации определяется на основе критериев пробуждения, которые документируются в медицинской карте
II
85. Услуги по оказанию экстренной медицинской помощи являются доступными по всей организации *
1)
В часы работы на территории медицинской организации являются доступными услуги экстренной медицинской помощи
II
2)
Стандартизованный набор лекарственных средств, изделий медицинского назначения и оборудования для оказания базовой сердечно-легочной реанимации поддерживается в постоянной готовности
II
3)
Медицинской организацией внедряются процедуры, описывающие порядок оказания базовой сердечно-легочной реанимации
I
4)
В структурных подразделениях медицинской организациии определяются лица, ответственные за проведение базовой сердечно-легочной реанимации
I
5)
Медицинский персонал организации здравоохранения обучается оказанию базовой сердечно-легочной реанимации
I
86. Хирургическое вмешательство. Протокол операции составляется своевременно и подробно *
1)
До начала операции врачом проводится предоперационный осмотр и документирование его в виде предоперационного эпикриза в медицинской карте
II
2)
В предоперационном эпикризе содержатся обоснование или причина операции, предоперационный диагноз, название планируемой операции
II
3)
Оформляется специальное информированное добровольное согласие пациента на хирургическое вмешательство (пациенту говорится о преимуществах, рисках, возможных осложнениях и альтернативах предлагаемого метода лечения) **
II

4)
Операция аяқталғаннан кейін үш сағаттың ішінде, пациент ояну аймағынан шығарылғанға дейін операция хаттамасы құрылады және құжаттанады
II
5)
Операция хаттамасы медициналық ұйымның басшылығы бекіткен рәсімдерге сәйкес рәсімделеді
I
87. Операциядан кейінгі емдеу жоспары. Медициналық ұйымда операциядан кейінгі емдеу және күтім жоспарын құру стандартталады
1)
Операциядан кейінгі емдеу және күтім жоспарын дәрігер, мейіргермен және басқа да тартылған мамандармен бірлесіп құрады
II
2)
Операциядан кейінгі емдеу және күтім жоспарында емдеу іс-шараларының толық тізбесі, осы пациенттің күтімі мен тамақтануы бойынша нұсқау қамтылады
III
3)
Операциядан кейінгі емдеу жоспары операциядан кейін құрылады және медицина персоналы үшін қолжетімді болады
II
4)
Операциядан кейінгі емдеу жоспары дәрігердің тағайындау парақтарында жазылған
II
5)
Пациенттің жай-күйі немесе қажеттіліктері өзгерген жағдайда операциядан кейінгі емдеу және күтім жоспары түзетіледі
II
4 -параграф. Зертханалық қызметтер
88. Зертханалық қызметті ұйымдастыру. Зертханалық қызметтер пациенттер үшін қолжетімді болып табылады және Қазақстан Республикасының заңнама актілеріне, кәсіптік талаптарға сәйкес келеді
1)
Медициналық ұйымның басшылығы медициналық ұйымның пациенттеріне көрсетілетін, оның ішінде шарт бойынша қосалқы мердігерлік ұйымдары көрсететін зертханалық қызметтерді бақылауды жүзеге асыратын білікті тұлғаны анықтайды
II
2)
Білікті тұлғалар зертханалық зерттеулер жүргізеді және түсіндіреді
I
3)
Көрсетілетін зертханалық қызметтер Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес келеді***
II
4)
Белгілі бір зертханалық қызметтер жұмыстан тыс уақытта туындайтын шұғыл жағдайлар үшін тәулік бойына қолжетімді болып табылады (егер қолдануға болатын болса)
II
5)
Шарт бойынша қосалқы мердігерлік ұйымдар көрсететін зертханалық қызметтер шартта жазылатын индикаторлар немесе талаптар арқылы мониторингіленеді**
I
89. Зертханалық зерттеулердің уақыт шегі. Әрбір зертханалық зерттеу түріне уақыт шегі анықталады *
1)
Әрбір зертханалық зерттеу түріне зерттеу нәтижелерінің дайындалуының уақыт шегі анықталады*
II
2)
Зертханалық зерттеулердің нәтижелері уақтылы хабарланады
II
3)
Жауапты тұлға шұғыл зертханалық зерттеулердің уақтылы орындалуына мониторинг жүргізеді**
II
4)
Әрбір зертханалық зерттеу түріне зерттеу нәтижелерімен бланкіде көрсетілетін қалыпты мәндер шектері анықталады және қажет болғанда қайта қаралады
II
5)
Медициналық ұйым зертханалық зерттеулердің күрделі (нормадан едәуір ауытқыған) нәтижелерін анықтайды, олар анықталған жағдайда зертхана персоналы 30 минуттың ішінде дәрігерге немесе стационарлық бөлімшенің постына хабарлайды (осы Стандарттың 55- тармағының 1) және 3) тармақшаларын қарау)
II

4)
В течение трех часов после окончания операции, до того, как пациент покинет зону пробуждения, составляется и документируется протокол операции
II
5)
Протокол операции оформляется в соответствии с утвержденными руководством процедурами медицинской организации
I
87. Послеоперационный план лечения. В медицинской организации составление послеоперационного плана лечения и ухода стандартизируются
1)
Послеоперационный план лечения и ухода составляется врачом совместно с медицинской сестрой и другими задействованными специалистами
II
2)
Послеоперационный план лечения и ухода за пациентом содержит полный перечень лечебных мероприятий, указания по уходу и питанию за данным пациентом
III
3)
Послеоперационный план лечения составляется после операции и доступен для медицинского персонала
II
4)
Послеоперационный план лечения прописан в медицинской карте пациента
II
5)
При изменении состояния или потребностей пациента послеоперационный план лечения и ухода корректируется
II
Параграф 4. Лабораторные услуги
88. Организация лабораторной службы. Лабораторные услуги являются доступными для пациентов и соответствуют законодательным актам Республики Казахстан и профессиональным требованиям
1)
Руководством медицинской организации определяется квалифицированное лицо, осуществляющее контроль лабораторных услуг, оказываемых пациентам медицинской организации, в том числе оказываемых субподрядными организациями по договору
II
2)
Квалифицированными лицами проводятся и интерпретируются лабораторные исследования
I
3)
Оказываемые лабораторные услуги соответствуют законодательству Республики Казахстан ***
II
4)
Определенные лабораторные услуги являются доступными круглосуточно для экстренных ситуаций, возникающих во внерабочее время (если применимо)
II
5)
Лабораторные услуги, оказываемые субподрядными организациями по договору, мониторируются через индикаторы или требования, которые прописываются в договоре **
I
89. Временные рамки лабораторных исследований. Определяются временные рамки на каждый вид лабораторного исследования *
1)
На каждый вид лабораторного исследования определяются временные рамки готовности результата исследования *
II
2)
Результаты лабораторных исследований сообщаются своевременно
II
3)
Ответственным лицом проводится мониторинг своевременности выполнения экстренных лабораторных исследований **
I
4)
На каждый вид лабораторного исследования определяются границы нормальных значений, которые указаны в бланке с результатом исследования и при необходимости пересматриваются
II
5)
Медицинской организацией определяются критические (значительно отклоненные от нормы) результаты лабораторных исследований, при выявлении которых персонал лаборатории в течение 30 минут информирует врача или пост стационарного отделения (смотреть подпункты 1) и 3) пункта 55 настоящего Стандарта)
II

90. Пациенттің биоматериалымен жұмыс істеу. Пациенттің биоматериалын жинау, сәйкестендіру және таңбалау, тасымалдау, жою процестері стандартталады*
1)
Медициналық ұйым дәрігердің зертханалық зерттеуді тағайындау және зертханаға жолдаманы жазып беру процесін бекітеді және орындайды
II
2)
Медициналық ұйым биоматериалды жинау, оның сәйкестендіру және таңбалау процесін бекітеді және орындайды
II
3)
Медициналық ұйым пациенттің биоматериалын қауіпсіз тасымалдау және жұмыс істеу процесін бекітеді және орындайды
I
4)
Медициналық ұйым пациенттің биоматериалын зертхананың қабылдау, тіркеу, қадағалау және сақтау процесін бекітеді және орындайды
II
5)
Жоғарыда аталған талаптарды ұйымның пациенттері үшін зертханалық зерттеулерді орындайтын қосалқы мердігерлік ұйымдар орындайды
II
91. Зертханалық қауіпсіздік. Инфекциялық бақылаумен және ғимараттың қауіпсіздігімен өзара байланысты зертханалық қауіпсіздік бағдарламасы енгізіледі және орындалады*
1)
Зертхананың медицина персоналы жеке қорғаныш құралдары, арнайы киім, қорғаныш жабдықтары және құрылғылары (көзілдірік, ламинарлық шкаф) арқылы қорғалады
II
2)
Зертхананың барлық персоналы жұмысқа орналасу кезінде, жаңа жабдықтарды алу кезінде, жұмыс әдістері өзгерген кезде, зертханалық қауіпсіздікті сақтаумен байланысты инциденттерден кейін зертханалық қауіпсіздік негіздеріне оқытылады**
I
3)
Зертхананың жұмыс аймақтарында зертханалық қауіпсіздік бағдарламасының тамақтануға, сұйықтық ішуге, темекі тартуға, косметика қолдануға, байланыс линзаларына немесе ерінге жанасуға тыйым салу бойынша талаптары орындалады
II
4)
Қауіпсіздікпен байланысты (мысалы, инемен укол салу, биоматериалмен байланыс) инциденттер жауапты тұлғаларға хабарланады және олар бойынша бекітілген рәсімдерге сәйкес түзету шаралары қабылданады (осы Стандарттың 3-тармағының 2) тармақшасын; 26-тармақтың 5) тармақшасын; 43-тармақтың 5) тармақшасын қарау)
II
5)
Жылына бір рет зертханалық қызметтерге бақылау жүргізетін тұлға Ғимараттың қауіпсіздігі жөніндегі комиссияның отырысында зертханалық қауіпсіздік бойынша есеп береді
II
92. Зертханада сапаны бақылау. Зертханалық қызметтердің сапасына ішкі және сыртқы бақылау жүргізіледі
1)
Медициналық ұйым жабдықтар арқылы немесе қолмен зерттеу нәтижелерін таңдамалы қайта тексеру жолымен зертханалық қызметтердің сапасына ішкі бақылау жүргізеді
II
2)
Сапаны ішкі бақылауды медициналық ұйым бекіткен рәсімдерге сәйкес жүргізеді және егер автоматты түрде жабдықтарда жүргізілетін болса құжаттаманы талап етпейді
III

90. Обращение с биоматериалом пациента. Процессы сбора, идентификации и маркировки, транспортировки, утилизации биоматериала пациента стандартизируются *
1)
Медицинской организацией утверждается и выполняется процесс назначения лабораторного исследования врачом и выписывания направления в лабораторию
II
2)
Медицинской организацией утверждается и выполняется процесс сбора биоматериала, его идентификации и маркировки
II
3)
Медицинской организацией утверждается и выполняется процесс безопасной транспортировки, обращения с биоматериалом пациента
I
4)
Медицинской организацией утверждается и выполняется процесс приема лабораторией, регистрации, отслеживания и хранения биоматериала пациента
II
5)
Вышеуказанные требования выполняются субподрядными организациями, выполняющими лабораторные исследования для пациентов организации
II
91. Лабораторная безопасность. Внедряется и выполняется программа лабораторной безопасности, взаимосвязанная с инфекционным контролем и безопасностью здания *
1)
Медицинский персонал лаборатории защищается от рисков через средства индивидуальной защиты, специальную одежду, защитное оборудование и устройства (очки, ламинарный шкаф)
II
2)
Весь персонал лаборатории обучается основам лабораторной безопасности при трудоустройстве, при получении нового оборудования, при изменениях методов работа, после инцидентов связанных с соблюдением лабораторной безопасности **
I
3)
В рабочих зонах лаборатории выполняются требования программы лабораторной безопасности по запрету на прием пищи, жидкости, курению, применению косметики, прикосновению к контактным линзам или к губам
II
4)
Инциденты, связанные с безопасностью (например, укол иглой, контакт с биоматериалом), сообщаются ответственным лицам и по ним принимаются корректирующие меры, в соответствии с утвержденными процедурами (смотреть подпункт 2) пункта 9; подпункт 5) пункта 26 и подпункт 5) пункта 43 настоящего Стандарта)
II
5)
Один раз в год лицо, осуществляющее контроль лабораторных услуг, выступает с отчетом по лабораторной безопасности на заседании Комиссии по безопасности здания
II
92. Контроль качества в лаборатории. Проводится внутренний и внешний контроль качества лабораторных услуг
1)
Медицинской организацией проводится внутренний контроль качества лабораторных услуг через оборудование или вручную путем выборочной перепроверки результатов исследований
II
2)
Внутренний контроль качества проводится в соответствии с утвержденными процедурами медицинской организации и не требует документации, если выполняется автоматически на оборудовании
III

3)
Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес зертханалық қызметтердің сапасына сыртқы бақылау жүргізіледі *** (реферанс-зертхана немесе биоматериалды таңдамалы қайта тексеру арқылы)
II
4)
Сапаны сыртқы бақылау жылына бір рет жүргізіледі және құжат түрінде расталады**
I
5)
Ішкі және сыртқы сапаны бақылау нәтижелері қанағаттанарлық болмаған жағдайда, медициналық ұйым бекіткен рәсімдерге сәйкес түзету іс-шаралар жүргізіледі
II
93. Зертханалық жабдықтар. Зертханалық жабдықтар жұмыс күйінде сақталады
1)
Зертханалық жабдық тестіленеді, сақталады, калибрленеді және осы әрекеттер құжаттанады (осы Стандарттың 43- тармағының 1), 2), 3), 4), 5) тармақшаларын қарау)
III
2)
Зертханалық жабдықтарға медициналық ұйым бекіткен рәсімдерге сәйкес қызмет көрсетіледі
III
3)
Барлық персонал өздері жұмыс жасайтын жабдықтармен жұмысқа оқытудан өтеді
III
4)
Егер зертханалық жабдық зертханадан тыс орналасса және оларды клиникалық бөлімшелердің персоналы пайдаланатын болса, онда олар медициналық ұйымның басшылығымен бекітілген рәсімдерге сәйкес жабдықпен жұмыс жасауға оқытылады**
II
5)
Тоқсан сайын зертхананың басшысы немесе персоналы зертханадан тыс орналасқан барлық зертханалық жабдық бірліктеріне тексеру жүргізеді **
I
5 -параграф. Сәулелік диагностика қызметі
94. Сәулелік диагностика қызметін ұйымдастыру. Сәулелік диагностика қызметтері пациенттердің қажеттіліктерін қанағаттандырады және Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес келеді***
1)
Медициналық ұйымның басшылығы медициналық ұйымның пациенттерге көрсететін сәулелік диагностикалауды бақылауды жүзеге асыратын білікті тұлғаны анықтайды
III
2)
Білікті тұлғалар сәулелік диагностикада радиологиялық, ультрадыбыстық және басқа да зерттеу түрлерін жүргізеді
III
3)
Білікті тұлғалар сәулелік диагностикада радиологиялық, ультрадыбыстық және басқа да зерттеу түрлерін түсіндіреді
III
4)
Көрсетілетін сәулелік диагностика қызметтері Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес келеді ***
II
5)
Қосалқы мердігерлік ұйымдар көрсететін сәулелік диагностика қызметтері шартта жазылады. Медициналық ұйым бекіткен рәсімдерге сәйкес осы көрсетілетін қызметтер мониторингіленеді**
I
95. Сәулелік диагностикада зерттеудің уақыт шегі. Сәулелік диагностикада әрбір зерттеу түріне уақыт шегі анықталады*
1)
Радиологиялық зерттеудің әрбір түріне (рентген, компьютерлік томография, магнитті-резонанстық томография) зерттеп-тексеру бойынша қорытындының дайындығының уақыт шегі (мерзімдер) анықталады
II

3)
Проводится внешний контроль качества лабораторных услуг в соответствии с законодательством Республики Казахстан (через референс-лабораторию или выборочную перепроверку биоматериала) ***
II
4)
Внешний контроль качества проводится один раз в год и подтверждается документально **
I
5)
При неудовлетворительном результате внутреннего или внешнего контроля качества проводятся корректирующие мероприятия в соответствии с утвержденными процедурами медицинской организации
II
93. Лабораторное оборудование. Лабораторное оборудование поддерживается в рабочем состоянии
1)
Лабораторное оборудование тестируется, поддерживается, калибруется, и эти действия документируются (смотреть подпункты 1), 2), 3), 4) и 5) пункта 43 настоящего Стандарта) **
III
2)
Лабораторное оборудование обслуживается в соответствии с утвержденными процедурами медицинской организации *
III
3)
Весь персонал обучается работе с оборудованием, с которым они работают **
III
4)
Если лабораторное оборудование находится вне лаборатории и им пользуется персонал клинических отделений, то они обучаются работе с оборудованием в соответствии с процедурами, утвержденными руководством медицинской организации **
II
5)
Ежеквартально руководителем или персоналом лаборатории проверяются все единицы лабораторного оборудования, которое находится вне лаборатории **
I
Параграф 5. Служба лучевой диагностики
94. Организация службы лучевой диагностики. Услуги лучевой диагностики удовлетворяют нужды пациентов и соответствуют законодательству Республики Казахстан ***
1)
Руководством медицинской организации определяется квалифицированное лицо, осуществляющее контроль лучевой диагностики, оказываемой пациентам медицинской организации
III
2)
Квалифицированные лица проводят радиологические, ультразвуковые и другие виды исследований лучевой диагностики
III
3)
Квалифицированные лица интерпретируют радиологические, ультразвуковые и другие виды исследований лучевой диагностики
III
4)
Оказываемые услуги лучевой диагностики соответствуют законодательству Республики Казахстан ***
II
5)
Услуги лучевой диагностики, оказываемые субподрядными организациями, прописываются в договоре. В соответствии с утвержденными процедурами медицинской организации данные услуги мониторируются **
I
95. Временные рамки исследований в лучевой диагностике. Определяются временные рамки на каждый вид исследования в лучевой диагностике *
1)
На каждый вид радиологического исследования (рентген, компьютерная томография, магнитно-резонансная томография) определяются временные рамки (сроки) готовности заключения по обследованию
II

2)
Медицналық ұйымда радиологиялық зерттеудің қорытындысы уақтылы дайындалады
II
3)
Шұғыл радиологиялық зерттеулердің уақтылы орындалуына мониторинг жүргізіледі
I
4)
Сәулелік диагностика дәрігері болмаған жағдайда тиісті құзыреттілігі бар бейіндегі маманға зертттеулердің нәтижелерін беруге рұқсат етіледі.
II
5)
Радиологиялық зерттеулердің күрделі (нормадан едәуір ауытқыған) нәтижелері анықталады, олар анықталған жағдайда персонал дәрігерге немесе жауапты тұлғаға хабарлайды (осы Стандарттың 55-тармағының 1) және 3) тармақшаларын қарау)
I
96. Радиациялық қауіпсіздік. Инфекциялық бақылаумен және ғимараттың қауіпсіздігімен өзара байланысты радиациялық қауіпсіздік бағдарламасы енгізіледі және орындалады*
1)
Сәулелік диагностика бөлімшесінің персоналы рентген-қорғаныш киімдерді кию, қорғаныш құралдарын ұстау, жеке дозиметрлерді кию арқылы радиациядан қорғалады
II
2)
Радиологиялық қызметтің персоналы бекітілген рәсімдерге сәйкес жұмысқа орналасу кезінде, жаңа жабдықтарды алу кезінде немесе жұмыс әдістері өзгерген кезде және қажеттілікке байланысты радиациялық қауіпсіздік негіздеріне оқытылады**
I
3)
Радиациялық қауіпсіздік бағдарламасы барлық рентген-қорғаныш киімнің қорғаныш қасиеттерін әрбір екі жыл сайын тексеруді, үй-жайдағы радиация фонын жылына бір рет тексеруді және жеке дозометрлерді тоқсан сайын бақылауды қамтиды**
I
4)
Қауіпсіздікпен немесе радиациялық қауіпсіздікті сақтамаумен байланысты инциденттер хабарланады және инциденттермен жұмыс жасау нәтижелері бойынша түзету шаралары қабылданады (осы Стандарттың 9-тармағының 2) тармақшасын; 26-тармағының 5) тармақшасын; 42 тармағының 5) тармақшасын қарау)
II
5)
Жыл сайын радиациялық қауіпсіздікке бақылауды жүзеге асыратын тұлға Ғимараттың қауіпсіздігі жөніндегі комиссияның отырысында радиациялық қауіпсіздік бойынша есеп береді
II
97. Радиологиялық жабдық. Радиологиялық жабдық жұмыс жағдайында сақталады
1)
Сәулелік диагностика бойынша барлық жабдықтар (рентген, компьютерлік томография, магнитті-резонанстық томография, ультрадыбыстық зерттеу және басқалары) инспекцияланады, сақталады, калибрленеді (осы Стандарттың 43-тармағының 1), 2), 3), 4), 5) тармақшаларын қарау)
II
2)
Сәулелік диагностика бойынша жабдықтарды инспекциялау, сақтау және калибрлеу бойынша әрекеттер құжатталады
II
3)
Сәулелік диагностика бойынша жабдыққа медициналық ұйымның бекіткен рәсімдеріне сәйкес қызмет көрсетіледі.
III
4)
Сәулелік диагностика бойынша барлық жабдықтардың тізімі жүргізіледі
III
5)
Сатып алынатын сәулелік диагностика бойынша жабдықтардың техникалық ерекшеліктеріне және сипаттамаларына қойылатын талаптарды сәулелік диагностика жөніндегі маман анықтайды
II

2)
В медицинской организации заключение радиологических исследований готовится своевременно
II
3)
Проводится мониторинг своевременности выполнения экстренных радиологических исследований
I
4)
В случае отсутствия врача лучевой диагностики, допускается передача результатов исследования профильному специалисту, обладающему соответствующей компетентностью
II
5)
Определяются критические (значительно отклоненные от нормы) результаты радиологических исследований, при выявлении которых медицинский персонал информирует врача или ответственных лиц (смотреть подпункты 1) и 3) пункта 55 настоящего Стандарта)
I
96. Радиационная безопасность. Внедряется и выполняется программа радиационной безопасности, взаимосвязанная с инфекционным контролем и безопасностью здания *
1)
Персонал отделения лучевой диагностики защищается от радиации через ношение рентген-защитной одежды, использование защитных устройств, ношение индивидуальных дозиметров
II
2)
Персонал радиологической службы обучается основам радиационной безопасности при трудоустройстве, получении нового оборудования, изменении методов работы и по мере необходимости в соответствии с утвержденными процедурами **
I
3)
Программа радиационной безопасности включает проверку защитных свойств всей рентген-защитной одежды каждые два года, проверку фона радиации в помещении один раз в год и ежеквартальный контроль индивидуальных дозиметров **
I
4)
Инциденты, связанные с безопасностью или несоблюдением радиационной безопасности, сообщаются и по результатам работы с инцидентами принимаются корректирующие меры (смотреть подпункт 2) пункта 9; подпункт 5) пункта 26 и подпункт 5) пункта 42 настоящего Стандарта)
II
5)
Ежегодно лицо, осуществляющее контроль радиационной безопасности, выступает с отчетом по радиационной безопасности на заседании Комиссии по безопасности здания
II
97. Радиологическое оборудование. Радиологическое оборудование поддерживается в рабочем состоянии
1)
Все оборудование по лучевой диагностике (рентген, компьютерная томография, магнитно-резонансная томография, ультразвуковое исследование и другие) инспектируется, поддерживается и калибруется (смотреть подпункты 1), 2), 3), 4), 5) пункта 43 настоящего Стандарта)
II
2)
Действия по инспектированию, поддержке и калибровке оборудования по лучевой диагностике документируются **
II
3)
Оборудование по лучевой диагностике обслуживается в соответствии с утвержденными процедурами медицинской организации
III
4)
Ведется список всего оборудования по лучевой диагностике
III
5)
Требования к технической спецификации и характеристикам закупаемого оборудования по лучевой диагностике определяются специалистом по лучевой диагностике
II

98. Радиологияда сапаны бақылау. Радиологиялық зерттеулердің сапасына ішкі және сыртқы бақылау жүргізіледі
1)
Сапаны ішкі бақылау күнделікті жүргізіледі және егер автоматты түрде жабдықтарда жүргізілетін болса құжаттама қажет етілмейді
II
2)
Жыл сайын сыртқы сарапшы қорытындыларды таңдамалы қайта тексеруі жолымен сапаны сыртқы бақылау жүргізіледі ("екінші рет оқу")
II
3)
Күдікті, күрделі жағдайлар кезінде ұйым жүгінетін сыртқы сарапшылардың байланыс деректері көрсетілген тізімі бар ("екінші рет оқу")**
II
4)
Сыртқы сарапшылардың білімі, біліктілігі құжат түрінде расталады
II
5)
Сапаны бақылау деректері қанағаттанарлық болмаған жағдайда радиологида жұмысты жақсарту бойынша шаралар қабылданады
II
2012 жылғы 2 қазандағы
Қазақстан Республикасы
Денсаулық сақтау министрінің
бұйрығына 2-қосымша
Стационарлық көмек көрсететін медициналық ұйымдар үшін аккредиттеу стандарттары
Ескерту. 2-қосымша жаңа редакцияда – ҚР Денсаулық сақтау министрінің 05.06.2018 № 325 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1-тарау: Басшылық
Өлшенетін өлшемшарттар
Ранг
1. Медициналық ұйымның басқару органы. Медициналық ұйымның басқару органының (Бақылау кеңесі, Директорлар кеңесі, құрылтайшысы(лары)) функциялары құжаттарда жазылған
1)
Басқару органының құрылымы және функциялары, оның ішінде медициналық ұйымның бірінші басшысына (ларына) берілген өкілеттіктер медициналық ұйымның Жарғысында (Ережесінде) белгіленген **
III
2)
Медициналық ұйымда Басқару органының мүшелері Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес сайланады ***
III
3)
Басқару органы медициналық ұйымның бірінші басшысының(ларының) қызметін бағалау өлшемшарттарын бекіткен және жыл сайын жүргізеді
III
4)
Медициналық ұйым тоқсан сайын Басқару органына негізгі қызмет нәтижелері туралы есептер, оның ішінде медицина персоналының қателіктері, шағымдар, өлім жағдайлары және аталған жағдайлар бойынша жүргізілген талдау нәтижелері туралы мәліметтерді ұсынады **
II
5)
Басқару органының жұмысын жоғары тұрған денсаулық сақтау органы немесе жоғары тұрған құрылтайшы жыл сайынғы бағалау және медициналық ұйымның бірінші басшысын(ларын) бағалау құжаты түрінде растайды.
Медициналық ұйымның жоғары басқару деңгейі болып табылатын Басқару органы жыл сайынғы өзін-өзі бағалау түрінде өз қызметін бағалайды **
I

98. Контроль качества в радиологии. Проводится внутренний и внешний контроль качества радиологических исследований
1)
Внутренний контроль качества проводится ежедневно и не требует документации, если выполняется автоматически на оборудовании
II
2)
Ежегодно проводится внешний контроль качества путем выборочной перепроверки заключения внешним экспертом ("второе чтение") **
II
3)
Существует список внешних экспертов с контактными данными, к которым обращается организация при сомнительном, сложном случае ("второе чтение") **
II
4)
Знания, квалификация внешних экспертов подтверждается документально
II
5)
При неудовлетворительных данных контроля качества принимаются меры по улучшению работы в радиологии
II
Стандарт или критерий, требующий, чтобы были прописаны внутренние процедуры (внутренний нормативный документ), обозначается знаком *
Стандарт или критерий, требующий, чтобы был любой другой подтверждающий документ, обозначается знаком ** (Например, список участников лекции, план работы, журнал учета, и т.п).
Стандарт или критерий, основанный на нормативных правовых актах и правовых актах Республики Казахстан, обозначается знаком ***
Приложение 2
к приказу Министра здравоохранения
Республики Казахстан
от 2 октября 2012 года № 676
Стандарты аккредитации медицинских организаций, оказывающих стационарную помощь
Сноска. Приложение 2 в редакции приказа Министра здравоохранения РК от 05.06.2018 № 325 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Глава 1: Руководство
Измеряемые критерии
Ранги
1. Орган управления медицинской организации. Функции Органа управления (Наблюдательный Совет, Совет директоров, учредитель (и)) медицинской организации прописаны в документах
1)
Структура и функции Органа управления, включая делегированные первому руководителю (-ям) медицинской организации полномочия, прописаны в Уставе (Положении) медицинской организации **
III
2)
Члены Органа управления медицинской организации избираются в соответствии с законодательством Республики Казахстан ***
III
3)
Органом управления утверждены критерии и ежегодно проводится оценка работы первого руководителя (-лей) медицинской организации
III
4)
Медицинская организация ежеквартально предоставляет Органу управления отчеты о результатах основной деятельности, включая сведения об ошибках медицинского персонала, жалобах, случаях смерти и результатах проведенного анализа по упомянутым событиям **
II
5)
Ежегодная оценка работы Органа управления вышестоящим органом здравоохранения или вышестоящим учредителем и оценка первого руководителя (-лей) медицинской организации подтверждается документально.
Орган управления, являющийся высшим уровнем управления медицинской организации, оценивает свою деятельность в виде ежегодной самооценки **
I

2. Стратегиялық және операциялық жоспарлау. Медициналық ұйымның басшылары халықтың қажеттіліктеріне қарай көрсетілетін қызметтерді жоспарлайды
1)
Стратегиялық жоспарлау бойынша құжатта (даму стратегиясы немесе стратегиялық жоспар) (бұдан әрі – стратегиялық жоспар) миссиясы, пайымы, құндылықтары, стратегиялық мақсаттары, міндеттері және міндеттерді орындау индикаторлары жазылады **
III
2)
Медициналық ұйымның стратегиялық жоспары медициналық ұйымның құрылымдық бөлімшелері өкілдерінің қатысуымен әзірленеді және Басқару органы келіседі **
II
3)
Стратегиялық жоспардың негізінде медициналық ұйымның жылдық жоспары әзірленеді және бекітіледі **
II
4)
Басшылық тоқсан сайын ұйымның жылдық жоспарындағы (бөлімшелердің жұмыс жоспарлары) іс-шаралардың орындалуына және индикаторлар бойынша деректерге мониторинг жүргізеді **
II
5)
Басшылық жылдық бюджетті жоспарлайды және өндірістік міндеттерді іске асыру үшін медициналық ұйымды қажетті ресурстармен қамтамасыз етуді ұйымдастырады **
I
3. Өндірістік басқару. Медициналық ұйымды тиімді басқару оның миссиясына және негізгі қызметіне сәйкес жүзеге асырылады
1)
Медициналық ұйымның миссиясы және пайымы оның персоналы және халық үшін қолжетімді болып табылады
III
2)
Медициналық ұйым Қазақстан Республикасы заңнамасының талаптарына сәйкес әрекет етеді және уәкілетті органдардың тексеру нәтижелеріне уақтылы жауап береді ***
III
3)
Әрбір құрылымдық бөлімше үшін негізгі функциялардың сипаттамасы және көрсетілетін қызметтердің тізімі көрсетіле отырып, бөлімше туралы ереже бекітіледі *
III
4)
Құрылымдық бөлімшелердің басшылары қойылған міндеттерді орындау және индикаторлар бойынша күтілетін нәтижелерге жету туралы медициналық ұйымның басшылығы алдында есеп береді (осы Стандарттың 8- тармағының 1), 2) тармақшаларын қарау) **
II
5)
Медициналық ұйымның басшылығы тәуекелдердің алдын алу бойынша жүйелі, жоспарлы жұмыс жүргізеді (осы Стандарттың 9- тармағының 1), 4) және 5) тармақшаларын қарау)
I
4. Ұйымдастырушылық құрылым.Ұйымдастырушылық құрылым медициналық ұйымның миссиясына және қызметіне сәйкес келеді
1)
Ұйымдастырушылық құрылым схема түрінде ұсынылады, медициналық ұйымның басшылығы бекітеді және ұйым персоналының назарына жеткізіледі **
III
2)
Ұйымдастырушылық құрылымда медициналық ұйымға жалпы басшылық ететін лауазымды тұлға және емдеу-профилактикалық қызметке бақылау жүргізетін лауазымды тұлға көрсетіледі
III
3)
Ұйымдастырушылық құрылымда мейіргер күтімін бақылауды жүзеге асыратын лауазымды тұлға, медициналық қызмет көрсету сапасын басқару бойынша қызметті жүзеге асыратын лауазымды тұлға және (немесе) медициналық ұйымның миссиясын іске асыруға арналған басқарушы тұлғалар көрсетіледі
III

2. Стратегическое и операционное планирование. Руководители медицинской организации планируют услуги согласно потребностям населения
1)
В документе по стратегическому планированию (стратегия развития или стратегический план) (далее – стратегический план) излагаются миссия, видение, ценности, стратегические цели, задачи и индикаторы исполнения задач *
III
2)
Стратегический план медицинской организации разрабатывается с участием представителей структурных подразделений медицинской организации и согласуется Органом управления**
II
3)
На основании стратегического плана разрабатывается и утверждается годовой план медицинской организации *
II
4)
Руководство ежеквартально проводит мониторинг выполнения мероприятий годового плана организации (планов работы подразделений) и данных по индикаторам **
II
5)
Руководство планирует годовой бюджет и организует обеспечение медицинской организации необходимыми ресурсами для реализации производственных задач **
I
3. Производственное управление. Эффективное управление медицинской организации осуществляется в соответствии с ее миссией и основной деятельностью
1)
Миссия и видение медицинской организации являются доступными для ее персонала и населения
III
2)
Медицинская организация действует в соответствии с требованиями законодательства Республики Казахстан и своевременно реагирует на результаты проверок уполномоченных органов ***
III
3)
Для каждого структурного подразделения утверждается положение о подразделении с описанием основных функций и списком оказываемых услуг *
III
4)
Руководители структурных подразделений отчитываются перед руководством медицинской организации о выполнении поставленных задач и достижении желаемых результатов по индикаторам (смотреть подпункты 1), 2) пункта 8 настоящего Стандарта) **
II
5)
Руководство медицинской организации проводит системную, плановую работу по предупреждению рисков (смотреть подпункты 1), 4) и 5) пункта 9 настоящего Стандарта)
I
4. Организационная структура. Организационная структура соответствует миссии и деятельности организации
1)
Организационная структура представляется в виде схемы, утверждается руководством медицинской организации и доводится до сведения персонала организации *
III
2)
В организационной структуре указывается должностное лицо, осуществляющее общее руководство медицинской организацией, и должностное лицо, осуществляющее контроль лечебно-профилактической деятельности
III
3)
В организационной структуре указывается должностное лицо, осуществляющее контроль сестринского ухода, должностное лицо, осуществляющее деятельность по управлению качеством оказания медицинских услуг, и (или) иные руководящие лица для реализации миссии медицинской организации
III

4)
Ұйымдастырушылық құрылымда қаржылық ресурстарды тиімді басқаруға бақылауды жүзеге асыратын лауазымды тұлға көрсетіледі
III
5)
Құрылымдық бөлімшелердің медицина персоналының өзара іс-әрекетін үйлестіру бөлімшелер туралы ережелермен (мұнда бөлімшелердің функциялары көрсетілген), лауазымдық нұсқаулықтармен, ұйымның қағидаларымен және рәсімдерімен, сондай-ақ медициналық ұйымның тиісті комиссиясының жұмысымен қамтамасыз етіледі
II
5. Әдеп нормалары. Ұйымның әдеп нормалары анықталады және сақталады
1)
Медициналық ұйымда өз қызметінде, оның ішінде шешім қабылдау және персонал іс-әрекетінің қағидаларын анықтау кезінде басшылыққа алынатын әдеп нормалары анықталады
III
2)
Медициналық ұйымның Әдеп кодексі медициналық ұйымның құрылымдық бөлімшелері өкілдерінің қатысуымен әзірленеді және басшылық бекітеді *
III
3)
Медициналық ұйымда медициналық көмек көрсету барысында туындайтын әдеп мәселелерін қарауға арналған Әдеп комиссиясы құрылған **
II
4)
Медициналық ұйымда әдеп мәселелері бойынша анықтау, уақтылы талдау және шаралар қабылдау процесі енгізілген (емдеуді тоқтату, емдеуден бас тарту туралы шешімдер және Қазақстан Республикасы заңнамасының талаптарына сәйкес басқа да жағдайлар ) ***
I
5)
Медициналық ұйымның персоналы денсаулық сақтауда әдеп норма мәселелері бойынша оқытудан өтіп тұрады **
II
6. Қауіпсіздік мәдениеті (Пациенттің қауіпсіздігі кәсіби ынтымақтастықтан жоғары орналасқан топтағы жазалаушы емес жағдай). Ұйымның басшылығы қауіпсіздік мәдениетін енгізеді және қолдайды, инциденттерді анықтауды ынталандырады және жұмысты жақсарту бойынша жүйелі шараларды қабылдайды
1)
Медициналық ұйымның басшылығы және персоналы мына анықтамалар: "қауіпсіздік мәдениеті", "инцидент", "әлеуетті қателік", "қателік", "экстремалды оқиға", сонымен қатар хабарлау және инциденттерді тергеп-тексеру қағидалары бойынша оқытудан өткен **
I
2)
Медициналық ұйымда тәуекелі жоғары емшаралар мен операцияларды (сот талаптарының жоғары тәуекелі бар) орындайтын медициналық қызметкерлердің кәсіптік жауапкершілігін сақтандыруды (кепілдік беруді) қамтамасыз ету процесі енгізілген **
I
3)
Медициналық ұйымда инциденттерді анықтауға, құжаттамалауға және мониторинг жүргізуге жауапты лауазымды тұлғалар анықталған
I
4)
Медициналық ұйымның бекітілген рәсімдеріне сәйкес инциденттер туралы тіркеу және хабарлау процесі енгізілген *
I
5)
Қызмет көрсету сапасын арттыру мақсатында медициналық ұйым басшылығы мәселелерді болдырмауға және тәуекелдерді азайтуға бағытталған жүйелі шаралар қабылдайды **
I
7. Сапаны басқару. Медициналық ұйымда медициналық қызмет көрсету сапасын басқару бойынша қызметті жүзеге асыратын лауазымды тұлға анықталады және медициналық қызмет көрсету сапасын жақсарту бойынша негізгі жұмыс бағыттарын анықтайтын бағдарлама немесе жоспар бекітіледі

4)
В организационной структуре указывается должностное лицо, осуществляющее контроль эффективного управления финансовыми ресурсами
III
5)
Координация взаимодействия персонала структурных подразделений обеспечиваются положениями о подразделениях (где указаны функции подразделений), должностными инструкциями, правилами и процедурами организации, а также работой соответствующих комиссий медицинской организации
II
5. Этические нормы. Определяются и соблюдаются этические нормы организации
1)
В медицинской организации определяются этические нормы, которыми она руководствуется в своей деятельности, в том числе при принятии решений и определении правил поведения персонала
III
2)
Этический кодекс медицинской организации разрабатывается с участием представителей структурных подразделений медицинской организации и утверждается руководством *
III
3)
В медицинской организации создана Этическая комиссия для рассмотрения этических вопросов, возникающих при оказании медицинской помощи **
II
4)
В медицинской организации внедрен процесс выявления, своевременного анализа и принятия мер по этическим вопросам (решения о прекращении лечения, отказе в лечении и другие ситуации в соответствии с требованиями законодательства Республики Казахстан) ***
I
5)
Персонал медицинской организации проходит обучение по вопросам этических норм в здравоохранении **
II
6. Культура безопасности (не карательная обстановка в коллективе, при которой безопасность пациента ставится выше профессиональной солидарности). Руководство организации внедряет и поддерживает культуру безопасности, поощряет выявление инцидентов, и принимает системные меры по улучшению работы
1)
Руководители и персонал медицинской организации обучены определениям: "культура безопасности", "инцидент", "потенциальная ошибка", "ошибка", "экстремальное событие", а также правилам оповещения и расследования инцидентов **
I
2)
В медицинской организации внедрен процесс обеспечения страхования (гарантирования) профессиональной ответственности медицинских работников, выполняющих процедуры и операции высокого риска (с высоким риском судебных исков) **
I
3)
В медицинской организации определены должностные лица ответственные за выявление, документирование и мониторинг инцидентов
I
4)
Внедрен процесс регистрации и оповещения об инцидентах в соответствии с утвержденными процедурами медицинской организации*
I
5)
В целях повышения качества услуг руководством медицинской организации принимаются системные действия, направленные на профилактику проблем и снижение рисков **
I
7. Управление качеством. В медицинской организации определяется должностное лицо, осуществляющее деятельность по управлению качеством оказания медицинских услуг, и утверждается программа или план, определяющие основные направления работы по улучшению качества оказания медицинских услуг

1)
Медициналық қызмет көрсету сапасын басқару бойынша қызметті жүзеге асыратын лауазымды тұлға сапаны жақсарту саласындағы қажетті дағдылар мен білімге ие болады (осы Стандарттың 4-тармағының 3) тармақшасын қарау) **
I
2)
Медициналық ұйымның басқару органы медициналық ұйымның барлық бөлімшелерінің қатысуымен жыл сайын медициналық көрсетілетін қызметтердің сапасын үздіксіз жақсарту және пациенттің қауіпсіздігін арттыру бойынша бағдарламаны немесе іс-шаралар жоспарын бекітеді *
II
3)
Медициналық көрсетілетін қызметтердің сапасын үздіксіз жақсарту бойынша құжатта "экстремалды оқиға" терминіне анықтама беріледі
II
4)
Экстремалды оқиға міндетті тергеп-тексерілуі тиіс және оның нәтижелері туралы медициналық ұйымның басшылығы және мүдделі пациент(тер), сонымен қатар Медициналық ұйымның басқару органы ақпараттандырылады (қабылданған шараларды көрсете отырып, тоқсандық есепте) (осы Стандарттың 1-тармағының 4) тармақшасын қарау)**
II
5)
Медициналық ұйымның персоналы медициналық ұйымның қызметіне мониторинг жүргізу нәтижесінде алынған сапаны жақсарту және статистикалық деректерді тиісті пайдалану әдістеріне (құралдарына) оқытылады (осы Стандарттың 19-тармағының 3) тармақшасын қарау)
I
8. Сапаны үздіксіз арттыру. Медициналық ұйымда медициналық көрсетілетін қызметтердің сапасын және пациенттің қауіпсіздігін үздіксіз арттыру бағдарламасы енгізіледі
1)
Басшылық жыл сайын жалпы медициналық ұйым үшін, сондай-ақ оның жеке құрылымдық бөлімшелері үшін медициналық көрсетілетін қызметтердің сапасын және пациенттердің қауіпсіздігін арттырудың басым индикаторларын анықтауға қатысады. Негізгі индикаторларға жету бойынша көрсеткіштер медициналық ұйымның негізгі қызметі туралы тоқсандық есептерге қосылады (осы Стандарттың 1-тармағының 4) тармақшасын және 2-тармағының 4) тармақшасын қарау) **
I
2)
Құрылымдық бөлімшелердің индикаторлары өлшенеді: есептеу формулалары әзірленеді (белгілі бір алыммен және бөліммен, егер қолдануға болатын болса), күтілетін шекті мәндер анықталады; деректерді жинау және индикаторларды талдау жүргізіледі **
I
3)
Қазақстан Республикасы заңнамасының талаптарына сәйкес келетін медициналық ұйымның бекітілген ішкі рәсімдеріне сәйкес медициналық карталарға клиникалық аудит жүргізіледі *
Клиникалық аудиттің нәтижелері медициналық көрсетілетін қызметтердің сапасын арттыру бойынша шараларды әзірлеу кезінде пайдаланылады *
I
4)
Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес пациенттердің қанағаттандырылуына сауалнама жүргізіледі.
Сауалнама нәтижелері медициналық көрсетілетін қызметтердің сапасын арттыру бойынша шараларды әзірлеу кезінде пайдаланылады *
I

1)
Должностное лицо медицинской организации, осуществляющее деятельность по управлению качеством оказания медицинских услуг, обладает необходимыми навыками и знаниями в области улучшения качества (смотреть подпункт 3) пункта 4 настоящего Стандарта) **
I
2)
Орган управления медицинской организации ежегодно утверждает программу или план мероприятий по непрерывному улучшению качества медицинских услуг и повышения безопасности пациента с участием всех подразделений медицинской организации *
II
3)
В документе по непрерывному улучшению качества медицинских услуг дается определение термина "экстремальное событие"
II
4)
Экстремальное событие подлежит обязательному расследованию и о его результатах информируются руководство медицинской организации, заинтересованный пациент (ы), а также Орган управления медицинской организации (в квартальном отчете с указанием принятых мер) (смотреть подпункт 4) пункта 1 настоящего Стандарта) **
II
5)
Персонал медицинской организации обучается методам (инструментам) улучшения качества и надлежащему использованию статистических данных, полученных в результате мониторинга деятельности медицинской организации (смотреть подпункт 2) пункта 19 настоящего Стандарта)
I
8. Непрерывное повышение качества. В медицинской организации внедряется программа непрерывного повышения качества медицинских услуг и безопасности пациента
1)
Руководство ежегодно участвует в определении приоритетных индикаторов повышения качества (далее – индикаторы) медицинских услуг и безопасности пациента, как в целом для медицинской организации, так и для отдельных структурных подразделений. Показатели по достижению ключевых индикаторов включаются в квартальные отчеты медицинской организации об основной деятельности (смотреть подпункт 4) пункта 1 и подпункт 4) пункта 2 настоящего Стандарта) **
I
2)
Индикаторы структурных подразделений измеримы: разрабатываются формулы расчета (с определенным числителем и знаменателем, если применимо), определяются желаемые пороговые значения; проводится сбор данных и анализ индикаторов **
I
3)
Проводится клинический аудит медицинских карт, согласно утвержденным внутренним процедурам медицинской организации, соответствующих требованиям законодательством Республики Казахстан *
Результаты клинического аудита используются при разработке мер по повышению качества медицинских услуг *
I
4)
Проводится анкетирование удовлетворенности пациентов в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
Результаты анкетирования учитываются при разработке мер по повышению качества медицинских услуг *
I

5)
Тиісті комиссиялардың отырыстарында клиникалық жағдайларды талдау жүргізіледі, олардың нәтижелері клиникалық қызметті жақсарту үшін қолданылады
I
9. Тәуекелдерді басқару. Медициналық ұйымда тәуекелдерді басқару бойынша бағдарлама енгізіледі
1)
Медициналық ұйымда тәуекелдерді басқару бойынша бекітілген бағдарлама бар, ол мына элементтерді қамтиды:
мақсаты, міндеттері;
тәуекелдер тізілімінің үлгісі және тәуекелдерді бағалау тәсілі;
тәуекелдерді басқару бойынша қызметті жүзеге асыратын бекітілген лауазымды тұлға;
персоналды оқыту бойынша талаптар;
тәуекелдер түрлері (стратегиялық, клиникалық, қаржылық және басқа да қауіптер);
тәуекелдерді жою бойынша іс-қимыл жоспарының үлгісі және әрбір елеулі тәуекелге іс-қимылды әзірлеу талабы;
мүдделі тұлғаларды тәуекелдер туралы ақпараттандыру талабы *
I
2)
Тәуекелдерді басқару бойынша бекітілген бағдарламаны мыналарға қатысатын медицина персоналы іске асырады:
тәуекелдерді табу;
тәуекелдер туралы хабарлама;
тәуекелдердің басымдылығын бағалау және анықтау;
инциденттерді талдау (әлеуетті қателіктерді, қателіктерді, экстремалды жағдайларды);
іс-қимыл жоспарын құру және іске асыру
I
3)
Құрылымдық бөлімшелердің басшылары және медициналық ұйымның персоналы өзінің бөлімшелеріндегі өндірістік процестердің клиникалық, техногендік және ұйымдастырушылық ерекшеліктері салдарынан туындауы мүмкін болатын қолайсыз оқиғалар (бұдан әрі - тәуекелдер) туралы ақпараттандырылған
I
4)
Медициналық ұйым тәуекелдерді үздіксіз бағалауды жүргізеді. Тәуекелдер туралы ақпарат көздері: инциденттер, медицина персоналы, бақылаулар, құжаттамаларды шолу, пациенттер және олардың заңды өкілдері **
I
5)
Медициналық ұйым тәуекелдерді басқару, тәуекелдерді азайту немесе жою бағдарламасының іс-шараларын толыққанды іске асыру бойынша шараларды қабылдайды (жыл сайын тәуекелдерді азайту бойынша іс-қимыл жоспары құрылады, жаңартылады және түзетіледі) **
I
10. Клиникалық хаттамалар. Медициналық ұйымның басшылары медицина персоналының клиникалық хаттамаларды қолдануына және енгізуіне мониторинг жүргізеді
1)
Медициналық ұйымның басшылығы клиникалық хаттамаларды енгізуге және қолдануға мониторинг жүргізеді
III
2)
Медициналық ұйымда клиникалық хаттамаларды енгізу және қолдану мониторингі бойынша жауапты тұлғалар анықталған
I
3)
Клиникалық хаттамаларды енгізу мониторингі бойынша іс-шаралар Қазақстан Республикасы заңнамасының талаптарына сәйкес жоспарлы ішкі сараптама іс-шараларының шеңберінде жүргізіледі
III
4)
Клиникалық аудит медициналық карталардың дəлелді медицинаға негізделген клиникалық хаттамалардың талаптарына сəйкестігі тұрғысынан оларды толық ретроспективті жəне (немесе) ағымдағы талдау арқылы жүргізіледі
I

5)
На заседаниях соответствующих комиссий проводится разбор клинических случаев, результаты которого применяются для улучшения клинической деятельности
I
9. Управление рисками. В медицинской организации внедряется программа по управлению рисками
1)
Медицинская организация имеет утвержденную программу по управлению рисками, которая включает следующие элементы:
цель и задачи документа;
образец реестра рисков и способ оценки рисков;
утвержденное должностное лицо, осуществляющее деятельность по управлению рисками;
требования по обучению персонала;
виды рисков (стратегические, клинические, финансовые и прочие риски);
образец плана действий по устранению рисков и требование разработать действие на каждый значительный риск;
требование информировать заинтересованные стороны о рисках *
I
2)
Утвержденная программа по управлению рисками реализуется персоналом медицинской организации, который участвует в:
выявлении рисков;
сообщении о рисках;
оценке и определении приоритетности рисков;
анализе инцидентов (потенциальных ошибок, ошибок, экстремальных событий);
составлении и реализации плана действий
I
3)
Руководители структурных подразделений и персонал медицинской организации осведомлены о возможных неблагоприятных событиях, которые могут возникнуть вследствие клинических, техногенных и организационных особенностей производственных процессов (далее – риски) в своих подразделениях
I
4)
Медицинская организация проводит непрерывную оценку рисков. Источники информации о рисках: инциденты, медицинский персонал, наблюдения, обзор документации, пациенты и их законные представители **
I
5)
Медицинская организация принимает меры по полноценной реализации мероприятий программы управления рисками, снижению или устранению рисков (ежегодно составляется, обновляется и корригируется план действий по снижению рисков) **
I
10. Клинические протоколы. Руководители медицинской организации мониторируют применение и внедрение медицинским персоналом клинических протоколов
1)
Руководством медицинской организации проводится мониторинг внедрения и применения клинических протоколов
III
2)
В медицинской организации определены ответственные лица по мониторингу внедрения и применения клинических протоколов
I
3)
Мероприятия по мониторингу внедрения клинических протоколов осуществляются в рамках плановых мероприятий внутренней экспертизы в соответствии с требованиями законодательства Республики Казахстан
III
4)
Проводится клинический аудит путем ретроспективного и (или) текущего анализа медицинских карт на предмет их соответствия требованиям клинических протоколов, основанных на доказательной медицине
I

1)
Жұмысқа орналасу барысында дәрігердің клиникалық дағдыларын бағалау жүргізіледі және оның клиникалық артықшылықтарының тізімі бекітіледі (осы медициналық ұйымдағы дәрігерге рұқсат етілген тәуекелі жоғары рәсімдердің және операциялардың тізбесі)
II
2)
Жұмысқа орналасу барысында орта медицина персоналының клиникалық дағдыларын бағалау жүргізіледі және медициналық ұйымның рәсімдеріне сәйкес құзыреттілік тізімі бекітіледі
III
3)
Жұмысқа орналасу барысында медициналық ұйымның параклиникалық құрылымдық бөлімшелері персоналының дағдыларын бағалау жүргізіледі
II
4)
Үш жылда бір рет немесе одан жиі дәрігердің қызметін, оның ағымдық біліктілігін (білімдерін, білімін, дағдыларын және тәжірибесін) бағалауды, емдеу нәтижелерін, оның ішінде жағымсыз нәтижелер мен басқа да деректерді ескере отырып, дәрігердің клиникалық артықшылықтарын қайта қарау рәсімі жүргізіледі *
Дәрігердің құзыреттілігі лауазымдық нұсқаулыққа, жұмыс көрсеткіштеріне немесе біліктілік деңгейіне сәйкес келмеген жағдайда дәрігерді осы ұйымның клиникалық практикасынан шеттету (артықшылықтарын шектеу) немесе оқытуға немесе менторлыққа жіберу мәселесі қарастырылады
II
5)
Медициналық ұйымда жыл сайын параклиникалық құрылымдық бөлімшелер персоналының және орта медицина қызметкерінің құзыреттілігін қайта бағалау жүргізіледі
I
25. Персоналды жыл сайын бағалау. Жылына бір рет медициналық ұйымның басшылығы бекіткен рәсімдерге сәйкес медицина персоналының жұмысын бағалау жүргізіледі
1)
Медицина қызметкерлерін бағалау рәсімдері және бағалау түрлері бекітіледі.
Клиникалық мамандық дәрігерін (пациентке қарап-тексеру немесе емдеу жүргізетін дәрігер) бағалау түрі мына өлшемшарттарды қамтиды:
емдеу және күтім (дәрігер тиімді және лайықты медициналық көмек көрсетеді);
клиникалық білімі (дәрігердің керекті білімі бар, осы білімін жұмыста қолданады);
біліктілікті арттыру (дәрігер өзінің клиникалық практикасын және білімін жетілдіреді);
жеке қасиеттері және тіл тапқыштығы (дәрігер пациенттермен және әріптестерімен кәсіби қарым-қатынасты сақтайды);
әдеп практикасы (дәрігер пациентке аяушылықпен, әр түрлі әлеуметтік және мәдени қабаттағы пациенттерге сыйластықпен қарайды);
жүйелі ойлау (дәрігер керекті ресурстарды пайдалануда белсенділік және икемділік танытады);
ресурстарға үнемділікпен қарау (дәрігер дәрілік заттардың, зерттеуді, консультацияларды лайықты және уақтылы тағайындайды)
III
2)
Дәрігерлерді, орта медицина персоналын және тізімі медициниалық ұйыммен анықталған басқа да қызметкерлерді бағалау барысында белгіленген жұмыс көрсеткіштері (қызмет индикаторлары) ескеріледі және осы көрсеткіштер жеке іс парақтарында қамтылады
II

1)
При трудоустройстве проводится оценка клинических навыков врача и утверждается список его клинических привилегий (перечень операций и процедур высокого риска, выполнение которых разрешено врачу в данной медицинской организации)
II
2)
При трудоустройстве проводится оценка навыков среднего медицинского персонала и утверждаются персональные списки компетенций в соответствии с процедурами медицинской организации
III
3)
При трудоустройстве проводится оценка навыков персонала параклинических структурных подразделений медицинской организации
II
4)
Один раз в три года или чаще проводится процедура пересмотра клинических привилегий врача с учетом оценки деятельности врача, его текущей квалификации (знаний, образования, навыков и опыта), исходов лечения, в том числе неблагоприятных исходов и других сведений *
При несоответствии компетенции врача требованиям должностной инструкции, показателям работы или уровню квалификации, рассматривается вопрос отстранения врача от клинической практики в данной организации (ограничение привилегий) или направление на обучение или менторство
II
5)
В медицинской организации ежегодно проводится переоценка компетенций персонала, параклинических структурных подразделений и средних медицинских работников
I
25. Ежегодная оценка персонала. Один раз в год проводится оценка работы медицинского персонала, в соответствии с процедурами, утвержденными руководством медицинской организации
1)
Утверждаются процедуры оценки и форма оценки медицинских работников.
Форма оценки врача клинической специальности (врач, который проводит осмотр или лечение пациента) включает критерии:
лечение и уход (врач оказывает эффективную и целесообразную медицинскую помощь);
клинические знания (врач владеет нужными знаниями, применяет эти знания в работе);
повышение квалификации (врач улучшает свою клиническую практику и знания);
личные качества и коммуникабельность (врач поддерживает профессиональные взаимоотношения с пациентами и коллегами);
этическая практика (врач относится к пациенту с состраданием, уважением к пациентам из разных социальных и культурных слоев);
системное мышление (врач проявляет активность и гибкость в использовании нужных ресурсов);
бережливое отношение к ресурсам (врач целесообразно и своевременно назначает лекарственные средства, исследования, консультации)
III
2)
При оценке врачей, среднего медицинского персонала и других работников, перечень которых определен медицинской организацией, учитываются установленные показатели работы (индикаторы деятельности) и эти показатели содержатся в личных делах
II

3)
Медициналық мақсаттағы бұйымдарды дезинфекциялау және стерильдеу "кір" аймақтан "таза" аймаққа процестің ағындылығын сақтай отырып, инфекция қаупін азайтумен жүргізіледі. Персонал стерильдеу жүргізудің кезеңділігін сақтайды (жинау, тасымалдау, есептеу, төсеу, стерильдеу алды тазалау, стерильдеу, қаптау, таңбалау, жеткізу, құралдарды сақтау) *
I
4)
Стерильдеу алды тазалаудың және стерильдеудің сапасы химиялық және/немесе биологиялық индикаторларды қолдана отырып мониторингіленеді **
I
5)
Таза және кір киім-кешекпен жұмыс істеу, киім-кешекті жуу кросс-инфекциялар тәуекелін азайта отырып жүргізіледі. Персонал киім-кешекпен жұмыс істеу бойынша рәсімдерді сақтайды (жинау, тасымалдау, беру, жуу, үтіктеу, есептеу, тарату, қолдану) *
I
33. Медициналық қалдықтар. Ұйым қалдықтармен қауіпсіз жұмыс істеуді қамтамасыз етеді
1)
Медициналық ұйымда медициналық мақсаттағы өткір, үшкір және кескіш бұйымдармен жұмыс істеуді қоса алғанда медициналық қалдықтармен қауіпсіз жұмыс істеу бойынша рәсімді, медициналық ұйымда пайда болатын барлық қалдықтарды жіктеу, сондай-ақ оларды уақтылы кәдеге жаратуды енгізеді *
I
2)
Қауіпті медициналық қалдықтарды орталықтандырып жинауға арналған үй-жай Қазақстан Республикасының заңнама талаптарына сәйкес келеді (жабық қоқыс контейнерлері, ауаны жеткілікті желдету пайдаланылады, температуралық режим сақталады)
I
3)
Қалдықтар Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес қауіпсіз жолмен кәдеге жаратылады***
Өткір, үшкір және кескіш заттар қалдықтарды қауіпсіз жинауға және жоюға арналған арнайы контейнерлерде кәдеге жаратылады
I
4)
Температуралық режимді және уақытша сақтау мерзімін сақтай отырып, қалдықтардың жіктемесіне сәйкес қан қалдықтары және компоненттері, биологиялық сұйықтықтар, ағза тіндері жұқтыру тәуекелін азайту арқылы таңбаланған контейнерлерде сақталады және кәдеге жаратылады
I
5)
Медицина персоналы қауіпті медициналық қалдықтармен жұмыс істеу бойынша рәсімдерге оқытудан өтеді және оларды практикада сақтайды **
I
34. Ас блогы. Медициналық ұйым ас дайындау барысында инфекция тәуекелін азайтады
1)
Тамақ өнімдерімен барлық кезеңдерде жұмыс Қазақстан Республикасы заңнамасының талаптарына сәйкес келеді және олардың сақталуын және қауіпсіздігін қамтамасыз етіледі ***
I
2)
Тамақ өнімдері температуралық режимді, ылғалдылықты, жарықтан қорғауды, желдетуді, сақтау мерзімін, тауар көршілестігін, шыққан жерін, сапасы мен қауіпсіздігін растайтын құжаттардың болуын, олардың ластануы мен бұзылуын, сондай-ақ оларға бөтен құралдар мен заттардың түсуін болдырмайтын шарттарды сақтауды қоса алғанда, Қазақстан Республикасының санитариялық-эпидемиологиялық талаптарын орындай отырып, сақталады *
I

3)
Дезинфекция и стерилизация изделий медицинского назначения проводится с минимизацией риска инфекций, с соблюдением поточности процесса от "грязной" к "чистой" зоне. Персонал соблюдает этапность проведения стерилизации (сбор, транспортировка, учет, укладка, предстерилизационная очистка, стерилизация, упаковка, маркировка, доставка, хранение инструментов) *
I
4)
Качество предстерилизационной очистки и стерилизации мониторируется с применением химических и (или) биологических индикаторов **
I
5)
Обращение с чистым и грязным бельем, стирка белья проводится с минимизацией риска кросс-инфекции. Персонал соблюдает процедуры по обращению с бельем (сбор, транспортировка, передача, стирка, глажка, учет, раздача, применение) *
I
33. Медицинские отходы. Организация обеспечивает безопасное обращение с отходами
1)
В медицинской организации внедряется процедура по безопасному обращению с медицинскими отходами, включая обращение с острыми, колющими и режущими изделиями медицинского назначения, классификация всех отходов, образуемых в медицинской организации, а также их своевременная утилизация *
I
2)
Помещение для централизованного сбора опасных медицинских отходов соответствует требованиям законодательства Республики Казахстан (используются закрытые мусорные контейнеры, достаточная вентиляция воздуха, соблюдается температурный режим)
I
3)
Отходы утилизируются безопасным образом в соответствии с законодательством Республики Казахстан ***
Острые, колющие и режущие предметы утилизируются в специальных контейнерах для безопасного сбора и утилизации отходов
I
4)
Остатки и компоненты крови, биологические жидкости, ткани организма хранятся и утилизируются с минимизацией риска инфицирования в маркированных контейнерах, согласно классификации отходов, с соблюдением температурного режима и сроков временного хранения
I
5)
Медицинский персонал обучается процедурам по обращению с опасными медицинскими отходами и соблюдает их на практике **
I
34. Пищеблок. Медицинская организация минимизирует риск инфекций при приготовлении пищи
1)
Обращение с продуктами питания на всех этапах соответствует требованиям законодательства Республики Казахстан и обеспечивает их сохранность и безопасность ***
I
2)
Продукты питания хранятся с соблюдением санитарно- эпидемиологических требований Республики Казахстан, включая температурный режим, влажность, защиту от света, вентиляцию, сроки хранения, товарное соседство, наличие документов, подтверждающих происхождение, качество и безопасность, соблюдение условий, исключающих их загрязнение и порчу, а также попадание в них посторонних предметов и веществ *
I

3)
Тамақ дайындаудың технологиялық процестері температуралық режимді, аймақтарға бөлуді (шикізат, дайын өнім), өңдеу мүкәммалын, жабдықтарды және ыдысты таңбалауды, дайын және шикі тамақ өнімдерін бөліп өңдеуді қоса алғанда, Қазақстан Республикасы халқының санитариялық-эпидемиологиялық саламаттылық нормаларының талаптарын сақтай отырып жүргізіледі *
I
4)
Санитариялық-эпидемиологиялық талаптарға сәйкес ас блогында кросс-инфекциялардың алдын алу үшін тамақ өнімдерін, беттерді, ыдыстарды және басқа да дайындау орындарын өңдеу, азық-түлікті өңдеу және сақтау, сондай-ақ ас блогының қосалқы үй-жайларын өңдеу жүргізіледі
I
5)
Медициналық ұйымдағы ас блогының персоналы медициналық қарап-тексеруден, орындайтын жұмыс сипатына сәйкес кәсіби даярлықтан (біліктілік, мамандық), сондай-ақ тамақ өнімдерін өндірудің қауіпсіздігін қамтамасыз ететін Қазақстан Республикасы халқының санитариялық-эпидемиологиялық саламаттылық нормалары талаптарын сақтау саласында оқытудан және аттестаттаудан өтеді **
I
35. Инженерлік жүйелер және жөндеу жұмыстары. Инфекциялық бақылау инженерлік жүйелермен бақыланады. Инфекциялық бақылау талаптары жөндеу жұмыстарын жүргізу кезінде сақталады
1)
Асептикалық жұмыс аймағы қажет орындарда (микробиологиялық, патологиялық-анатомиялық зертханалар), медициналық ұйымда мамандандырылған зертханалық жабдықтар орнатылады (ламинарлық бокстар)
II
2)
Инфекциясы бар пациенттерді оқшаулауға арналған жеке кіру есігі бар сүзгі және (немесе) изолятор Қазақстан Республикасының заңнамасы талаптарына сәйкес жарақталған ***
I
3)
Медициналық ұйымда жөндеу және құрылыс жұмыстарын жүргізу барысында инфекциялық бақылау бойынша, жұмыстың масштабына және түріне байланысты тәуекелдердің деңгейін анықтау бойынша рәсімдер сақталады *
I
4)
Жөндеу жұмыстарын жүргізетін тұлғалар инфекциялық бақылау мәселелері бойынша оқытудан өтеді
II
5)
Жөндеу-құрылыс жұмыстарының нәтижесінде пациенттердің және персоналдың инфекция жұқтыруының алдын алу үшін оларды жүргізу медициналық ұйымның инфекциялық бақылау жөніндегі жауапты тұлғамен жазбаша келісіледі **
II
36. Оқшаулау рәсімі. Медициналық ұйымда (инфекциялық) пациенттерді оқшаулау бойынша рәсімдер және алгоритмдер әзірленеді және енгізіледі
1)
Медициналық ұйымның персоналы инфекциялық пациенттерді оқшаулау бойынша рәсімдерге және алгоритмдерге оқытудан өтеді
III
2)
Медициналық ұйымда инфекциясы бар пациенттерді оқшаулау үшін жеке кіру есігі бар сүзгі және (немесе) изолятор болады
I
3)
Инфекциясы бар пациент болатын аймақта жеке қорғаныш құралдары, персоналға және келушілерге инфекция жұқтыру тәуекелі туралы хабарлайтын көзбен көру белгісі болады. Оқшаулау рәсімі қол гигиенасын қатаң түрде сақтауды қамтиды
I

3)
Технологические процессы приготовления пищи происходят с соблюдением требований норм санитарно-эпидемиологического благополучия населения Республики Казахстан, включая температурный режим, деление на зоны (сырая, готовая продукция), маркировку разделочного инвентаря, оборудования и тары, раздельную обработку готовых и сырых пищевых продуктов *
I
4)
Проводится обработка продуктов питания, поверхностей, посуды и других мест приготовления, обработки и хранения пищи, а также вспомогательных помещений пищеблока, для предотвращения кросс-инфекций в пищеблоке в соответствии с санитарно-эпидемиологическими требованиями
I
5)
Персонал пищеблока медицинской организации проходит медицинский осмотр, профессиональную подготовку (квалификацию, специальность), соответствующую характеру выполняемых работ, а также обучение и аттестацию в области соблюдения требований норм санитарно-эпидемиологического благополучия населения Республики Казахстан, обеспечивающих безопасность производства пищевых продуктов **
I
35. Инженерные системы и ремонтные работы. Инфекционный контроль поддерживается инженерными системами. Требования инфекционного контроля соблюдаются при проведении ремонтных работ
1)
В местах, где необходима асептическая рабочая зона, (микробиологическая, патологоанатомическая лаборатории) в медицинской организации устанавливается специализированное лабораторное оборудование (ламинарные боксы)
II
2)
Фильтр с отдельным входом и (или) изолятор с боксом для изоляции пациентов с инфекцией оснащены в соответствии с требованиями законодательства Республики Казахстан ***
I
3)
В медицинской организации при проведении ремонтных и строительных работ соблюдаются процедуры по инфекционному контролю, по определению уровня рисков в зависимости от масштаба и вида работ *
I
4)
Лица, осуществляющие ремонтные работы, обучаются по вопросам инфекционного контроля
II
5)
Для предотвращения инфицирования пациентов и персонала в результате ремонтно-строительных работ, их производство письменно согласуются с ответственным лицом инфекционного контроля медицинской организации **
II
36. Процедура изоляции. В медицинской организации разрабатываются и внедряются процедуры и алгоритмы по изоляции (инфекционных) пациентов
1)
Персонал медицинской организации обучается процедурам и алгоритмам по изоляции инфекционных пациентов
III
2)
В медицинской организации имеется фильтр с отдельным входом и (или) изолятор с боксом для изоляции пациентов с инфекцией
I
3)
В зоне нахождения инфекционного пациента имеются средства индивидуальной защиты, визуальный знак информирующий персонал и посетителей о риске инфекционного заражения. Процедура изоляции включает строгое соблюдение правил обработки рук
I

1)
Қолды жуу (қолды өңдеу) түрлері мен кезеңдерін сипаттайтын дәлелді базаға (әдебиетке) негізделген рәсімдер, сондай-ақ қолды өңдеуге арналған көрсетілімдер әзірленеді *
I
2)
Қолды өңдеу бойынша рәсімдер барлық медициналық ұйымда орындалады
I
3)
Қолды өңдеу рәсімдерін орындау үшін ресурстар қажетті көлемде ұсынылған.
I
4)
Медицина персоналы қолды өңдеу түрлеріне, кезеңдеріне және көрсетілімдеріне оқытылады **
I
5)
Қолды өңдеу практикасы пациенттің қауіпсіздігін арттыру үшін пайдаланылатын индикатор(лар) арқылы мониторингіленеді **
I
60. Пациенттің құлауы салдарынан залал тәуекелін төмендету. Қауіпсіздік тәуекел топтары пациенттерінің құлау тәуекелін алғашқы және қайта бағалау есебінен, сондай-ақ профилактикалық іс-шаралар және қауіпсіз қоршаған орта есебінен арттырылады
1)
Құлаудың және құлаудан жарақат алудың алдын алуға бағытталған құлау профилактикасының ОРС әзірленеді. Медициналық ұйымның персоналы ОРС деректеріне оқытылады *
I
2)
Құлау профилактикасы бойынша рәсімдердің құлау тәуекелін бағалауға қойылатын нақты талаптары болады
I
3)
Құлау тәуекелін бағалау және қайта бағалау қажет болған жағдайда орындалады және уақтылы медициналық картада құжатталады **
I
4)
Құлау тәуекелі жоғары пациенттерді сүйемелдеуді және медициналық ұйымның рәсімдерімен анықталған басқа да әрекеттерді қамтитын құлау профилактикасы бойынша әрекеттер орындалады
I
5)
Құлау профилактикасы және құлау саны пациенттің қауіпсіздігін арттыру үшін пайдаланылатын индикатор(лар) арқылы мониторингіленеді **
I
2-параграф. Пациенттің құқықтары
61. Мүмкіндігі шектеулі тұлғалар үшін медициналық көмекке қолжетімділік. Медициналық көмекке қолжетімділік мүмкіндігі шектеулі тұлғалар үшін жеңілдетіледі
1)
Ғимаратқа кіруде мүгедек арбаларына қолжетімді жолдар, тұтқалар және таяныштар бар
II
2)
Мүмкіндіктері шектеулі және ерекше қажеттіліктері бар тұлғалар үшін мүгедек арбалары, балдақтар, таяқтарға қолжетімді
II
3)
Медициналық ұйымның басшылығымен мүмкіндіктері шектеулі тұлғаларды сүйемелдеуді қамтамасыз ету бойынша рәсімдер әзірленеді және бекітіледі
I
4)
Мүмкіндіктері шектеулі пациенттерге арналған дәретханаларда, күндізгі стационар палаталарында және медициналық ұйымның басшылығымен анықталған басқа да орындарда шақырту батырмалары немесе медицина персоналы тарапынан басқа да көмекке шақыру құралдары бар
I
5)
Ғимараттың кіреберісі мен дәліздері тұтқалармен және таяныштармен жабдықталған
I
62. Пациенттің құқықтары бойынша рәсімдер. Медициналық ұйым Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес пациенттердің құқықтарын сақтауға бағытталған рәсімдерді әзірлейді және енгізеді ***

1)
Разрабатываются основанные на доказательной базе (литературе) процедуры, описывающие виды и этапы мытья рук (обработки рук), а также показания для обработки рук *
I
2)
Процедуры по обработке рук выполняются по всей медицинской организации
I
3)
Ресурсы для выполнения процедур обработки рук представлены в необходимом объеме
I
4)
Медицинский персонал обучаются видам, этапам и показаниям обработки рук **
I
5)
Практика обработки рук мониторируются через индикатор (-ы), которые применяются для повышения безопасности пациента **
I
60. Снизить риск вреда вследствие падений пациента. Безопасность повышается за счет первичной и повторной оценки риска падения у пациентов группы риска, а также за счет профилактических мероприятий и безопасной окружающей среды
1)
Разрабатывается СОП профилактики падений, которая направлена на предотвращение падений и травм от падений. Персонал медицинской организации обучается данным СОП *
I
2)
Процедуры по профилактике падений имеют четкие требования к оценке риска падения
I
3)
Оценка и переоценка риска падения выполняются, когда это требуется и своевременно документируются в медицинской карте **
I
4)
Выполняются действия по профилактике падений, включая сопровождение пациентов с высоким риском падения и другие действия, определенные в правилах медицинской организации
I
5)
Профилактика падений и число падений мониторируются через индикатор (-ы), которые применяются для повышения безопасности пациента **
I
Параграф 2. Права пациента
61. Доступ к медицинской помощи для лиц с ограниченными возможностями. Доступ к медицинской помощи облегчается для лиц с ограниченными возможностями
1)
Вход в здание имеет пути, доступные для инвалидных колясок, поручни и перила
II
2)
Для лиц с ограниченными возможностями являются доступными инвалидные кресла, костыли, трости
II
3)
Разрабатываются и утверждаются руководством медицинской организации процедуры по обеспечению сопровождения лиц с ограниченными возможностями
I
4)
Туалеты для пациентов с ограниченными возможностями, палаты дневного стационара и другие места, определенные руководством медицинской организации, имеют кнопки вызова или другие средства вызова помощи со стороны медицинского персонала
I
5)
Вход и коридоры здания оборудованы поручнями и перилами
I
62. Процедуры по правам пациента. Медицинская организация разрабатывает и внедряет процедуры, направленные на соблюдение прав пациента в соответствии с законодательством Республики Казахстан ***

1)
Медициналық ұйым пациенттің құқықтарын сақтауға бағытталған рәсімдерді әзірлейді және енгізеді және осы процеске пациенттерді және олардың заңды өкілдерін қатыстырады **
I
2)
Пациенттің және олардың заңды өкілдерінің құқықтары туралы ақпарат Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес мемлекеттік және орыс тілдерінде орналастырылған **
II
3)
Пациенттер өзінің құқықтары және өзінің денсаулығы үшін ортақ жауапкершілігі туралы ақпараттандырылады, ол дәрігерге алдыңғы аурулары, емдеу, зерттеп-қараулары, сондай-ақ медицина персоналының ұсынымдарын ұстану қажеттілігі туралы ақпараттандыруды қамтиды
II
4)
Медициналық ұйым медициналық ұйымның бекітілген рәсімдеріне сәйкес пациенттердің заңды өкілдеріне оларды емдеуге қатысты ақпарат ұсыну бойынша пациенттердің құқықтарын сақтайды *
I
5)
Барлық персонал пациенттің және олардың заңды өкілдерінің құқықтары туралы хабардар
II
63. Медициналық көмек алуға қолжетімділік. Медициналық көмектің қолжетімділігінің (жас, дене, тіл, мәдени ерекшеліктері және пациенттердің басқа да шектеулері) және пациенттер мүлкінің сақталуының тәуекелдері анықталады және төмендетіледі
1)
Медициналық ұйымның ғимараты және оған іргелес аумақ қажетті ақпараттық және нұсқаушы белгілермен жабдықталған
III
2)
Коммуникативтік проблемалары бар (тілдік кедергі, саңырау-мылқау және т.б.) пациенттер жүгінген жағдайда медициналық ұйым оларға тиісті медициналық көмекті қамтамасыз ету үшін барлық қажетті шараларды қабылдайды
II
3)
Медицина персоналы пациенттердің мәдени немесе рухани талғамдарын шектемейді және пациенттердің рухани көмек алуына кедергі жасамайды
II
4)
Пациенттердің мүліктерін ұрлаудан және жоғалудан қорғауды қамтамасыз ететін медициналық ұйымның лауазымды тұлғаларының күзет және материалдық жауапкершілік жүйесі жұмыс істейді
III
5)
Ұйым медициналық күтімдегі басқа да шектеулерді анықтайды және оларды төмендету бойынша шараларды қабылдайды
II
64. Ақпараттық дербестігі және құпиялылығы. Пациенттің жеке өміріне қол сұқпаушылық (дербестік), ақпараттың құпиялылық, пациентке лайықты және ілтипатты қатынас құқықтары сақталады
1)
Медициналық ұйым емдеу және күтім көрсету процесінде пациенттің дербестігін қамтамасыз етеді
I
2)
Пациент туралы ақпараттың құпиялылығы Қазақстан Республикасының заңнамасы талаптарына сәйкес сақталады ***
I
3)
Ұйымның медицина персоналы пациенттердің емдеу және күтім көрсету процесіндегі басымдық және құпиялылық қажеттіліктерін анықтайды
II
4)
Медицина персоналы Қазақстан Республикасының ақпарат құпиялылығын реттейтін заңнамасы туралы хабардар етілген
I

1)
Медицинская организация разрабатывает и внедряет процедуры, направленные на соблюдение прав пациента и включает в этот процесс пациентов и их законных представителей **
I
2)
Информация о правах пациента и их законных представителях размещена на государственном и русском языках в соответствии с законодательством Республики Казахстан **
II
3)
Пациенты информируются о своих правах и солидарной ответственности за свое здоровье, которая включает информирование врача о предыдущих заболеваниях, лечении, обследованиях, а также необходимость следования рекомендациям медицинского персонала
II
4)
Медицинская организация соблюдает права пациентов по предоставлению их законным представителям информации относительно их лечения в соответствии с утвержденными процедурами медицинской организации *
I
5)
Весь персонал осведомлен о правах пациента и их законных представителей
II
63. Доступ к получению медицинской помощи. Выявляются и снижаются риски доступности медицинской помощи (возрастные, физические, языковые, культурные и другие ограничения пациентов) и сохранности имущества пациентов
1)
Здание медицинской организации и прилегающая к ней территория оборудованы необходимыми информационными и указательными знаками
III
2)
При обращении пациентов с коммуникативными проблемами (языковой барьер, глухонемые и т.д.) медицинская организация предпринимает все необходимые меры для обеспечения их надлежащей медицинской помощью
II
3)
Медицинский персонал не ограничивает культурные или духовные предпочтения пациентов и не препятствует пациентам в доступе к духовной помощи
II
4)
Функционирует система охраны и материальной ответственности должностных лиц медицинской организации, обеспечивающих защиту имущества пациентов от кражи и утери
III
5)
Организация выявляет другие ограничения в медицинском уходе и принимает меры по их снижению
II
64. Приватность и конфиденциальность информации. Соблюдаются права пациента на неприкосновенность частной жизни (приватность), конфиденциальность информации, достойное и уважительное отношение к пациенту
1)
Медицинская организация обеспечивает приватность пациента в процессе лечения и предоставления ухода
I
2)
Конфиденциальность информации о пациенте сохраняется в соответствии с требованиями законодательства Республики Казахстан ***
I
3)
Медицинский персонал организации определяет потребности пациентов в приватности и конфиденциальности в процессе лечения и предоставления ухода
II
4)
Медицинский персонал осведомлен о законодательстве Республики Казахстан, регулирующий конфиденциальность информации
I

1)
Медициналық ұйымда пациентті тарта отырып ғылыми зерттеулердің немесе эксперименттік емдеудің жүргізілуіне бақылау жүргізетін Жергілікті Әдеп комиссиясы құрылады және жұмыс істейді **
I
2)
Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес медициналық ұйым әзірлеген рәсімдерде ғылыми зерттеуге шолу жасауды, пациенттің қауіпсіздігі үшін күтілетін артықшылықтар мен тәуекелдерді талдауды және зерттеу жүргізу туралы шешім қабылдауды қамтитын Жергілікті Әдеп комиссияның функциялары анықталады ***
I
3)
Медициналық ұйымның басшылығы пациентті тарта отырып ғылыми зерттеу жүргізуге және үйлестіруге бақылау жүргізетін тұлғаны (бас зерттеуші) анықтайды
III
4)
Зерттеу басталар алдында пациент немесе оның заңды өкілі пациенттің сәйкестендірілуін, дәрігердің тегін және қолын, күнін, уақытын, пациенттің немесе оның заңды өкілінің қолын көрсете отырып, ғылыми зерттеуге қатысуға ақпараттандырылған келісімге қол қояды
III
5)
Пациент зерттеу барысы және пациенттің міндеттері туралы, күтілетін артықшылықтар, тәуекелдер және ыңғайсыздық, емдеудің балама түрлері, бас тартудан кейінгі жағымсыз қатынастан қорықпай кез келген уақытта зерттеуден бас тартуға құқығы туралы ақпараттандырылады
I
70. Студенттерге, резидентура тыңдаушыларына, медициналық ұйымның базасында оқытылатын басқа да тұлғаларға білім беру процесін бақылау. Медициналық ұйым медициналық ұйымның басшылығы бекіткен рәсімдерге сәйкес студенттердің, резидентура тыңдаушыларының, медициналық ұйымның базасында оқытылатын басқа да тұлғалардың оқытылуына бақылау жүргізеді
1)
Медициналық ұйымның басшылығы студенттерге, резидентура тыңдаушыларына, медициналық ұйымның базасында оқытылатын басқа да тұлғаларға бақылау жүргізу бойынша рәсімдер әзірлейді
II
2)
Студенттердің, резидентура тыңдаушыларының, медициналық ұйымның базасында оқытылатын басқа да тұлғалардың оқу мәртебесін растайтын тізімдер болады **
I
3)
Студенттер, резидентура тыңдаушылары, медициналық ұйымның базасында оқытылатын басқа да тұлғалар үшін медициналық көмек көрсетуде дербестік деңгейі анықталады (нені бақылаумен жасау, нені өздігімен орындау) **
I
4)
Медициналық ұйым медициналық ұйымның базасында білім беру процесінде бақылау жүргізетін жауапты тұлғаларды анықтайды
II
5)
Студенттер, резидентура тыңдаушылары, медициналық ұйымның базасында оқытылатын басқа да тұлғалар пациенттердің қауіпсіздігін қамтамасыз ету мақсатында нұсқаудан өтеді (қол гигиенасы, жеке қорғаныш құралдарын қолдану) **
I
3-параграф. Пациентті емдеу және оның күтімі

1)
В медицинской организации создается и работает Локальная Этическая Комиссия, которая наблюдает за проведением научных исследований с вовлечением пациента или экспериментального лечения **
I
2)
В процедурах, разработанных медицинской организацией в соответствии с законодательством Республики Казахстан определяются функции Локальной Этической Комиссии, включающие обзор научного исследования, анализ ожидаемых преимуществ и рисков для безопасности пациента и принятие решения о проведении исследования ***
I
3)
Руководством медицинской организации определяется лицо, осуществляющее контроль за проведением и координацией научного исследования с вовлечением пациента (главный исследователь)
III
4)
Перед началом исследования пациентом или его законным представителем подписывается информированное согласие на участие в научном исследовании с указанием идентификации пациента, фамилии и подписи врача, даты, времени, подписи пациента или законного представителя
III
5)
Пациент информируется о ходе исследования и обязанностях пациента, об ожидаемых преимуществах, рисках и дискомфорте, альтернативных видах лечения, праве отказаться от участия в исследовании в любое время без страха предвзятого отношения после отказа
I
70. Контроль образовательного процесса студентов, слушателей резидентуры, других лиц, обучающихся на базе медицинской организации. Медицинская организация осуществляет контроль за обучением студентов, слушателей резидентуры, других лиц, обучающихся на базе медицинской организации в соответствии с утвержденными руководством медицинской организации процедурами
1)
Руководством медицинской организации разрабатываются процедуры по осуществлению контроля студентов, слушателей резидентуры, других лиц, обучающихся на базе медицинской организации
II
2)
Имеются списки студентов, слушателей резидентуры, других лиц, обучающихся на базе медицинской организации и документы, подтверждающие их учебный статус **
I
3)
Для студентов, слушателей резидентуры, других лиц, обучающихся на базе медицинской организации, определяется уровень самостоятельности в оказании медицинской помощи (что делать под наблюдением, а что самостоятельно) **
I
4)
Медицинская организация определяет ответственных лиц для осуществления контроля образовательного процесса на базе медицинской организации
II
5)
Студенты, слушатели резидентуры, другие лица, обучающиеся на базе медицинской организации, проходят инструктаж с целью обеспечения безопасности пациентов (гигиена рук, применение средств индивидуальной защиты) **
I
Параграф 3. Лечение и уход за пациентом

71. Амбулаториялық пациенттерді қабылдау. Амбулаториялық пациенттерді қабылдау процесі стандартталған
1)
Медициналық ұйымда пациенттерді емдеу, консультативтік және диагностикалық қызметтерге жолдау, оларды тіркеу кезінде пациенттердің ағымын бөлу бойынша рәсімдер әзірленеді және енгізіледі
II
2)
Тіркеу бөлімінің орналасуы медицина персоналының "келушіге жақын" қағидаты бойынша барынша жақын қолжетімділікті қамтамасыз етеді (жаңа және тұрғызылып жатқан ғимараттарда тіркеу бөлімінің дөңгелек бойына, желпеуіш тәріздес орналасуы)
I
3)
Тіркеу бөлімі медициналық ұйымның жұмысы барысында үздіксіз байланысты қамтамасыз ете отырып, өндірістік қажеттіліктерге сәйкес жабдықталады
I
4)
Медициналық ұйымда халықтың мақсатты топтарына профилактикалық медициналық қарап-тексеру, скринингтік қарап-тексеру жүргізіледі
II
5)
Медициналық ұйымда халықты диспансерлеу бойынша рәсімдер әзірленеді және енгізіледі
I
72. Амбулаториялық пациенттерге консультация беру. Амбулаториялық пациенттерді тіркеу, қарап-тексеру және жүргізу процестері стандартталады
1)
Амбулаториялық пациенттерді тіркеу, қарап-тексеру және жүргізу процестерін сипаттайтын рәсімдер енгізіледі *
II
2)
Пациенттер үшін қолжетімді дәрігерлердің қабылдау (консультация беру) кестелері бар (осы Стандарттың 11-тармағының 1) тармақшасын қарау)
III
3)
Пациентті негізгі ауруы бойынша қарайтын дәрігер амбулаториялық кезеңде пациентті емдеуді үйлестіреді
III
4)
Емханада, күндізгі стационарда, емшаралық кабинеттерде дәрілік заттарды тағайындауды орындау кезінде медициналық ұйымның тағайындау, орындалған тағайындауды құжаттандыру және пациенттің жай-күйіне мониторинг жүргізу бойынша бірыңғай рәсімдері сақталады (осы Стандарттың 48-тармағының 4) тармақшасын; 50-тармағының 1) тармақшасын; 52-тармағының 1), 2), 3), 4), 5) тармақшаларын; 53-тармағының 1), 2), 3), 4), 5) тармақшаларын қарау)
III
5)
Пациенттің медициналық картасында пациенттің негізгі ағымдық және өткерген аурулары, тұрақты қабылдайтын дәрілік заттары, аллергиялары, операциялары, байланыс деректері және пациенттің тұрғылықты мекенжайы туралы ақпарат беріледі
I
73. Тәуекел тобындағы пациенттер. Медициналық ұйым тәуекел тобының пациенттерін және тәуекелі жоғары емшараларды анықтайды (пациенттің өміріне немесе денсаулығына зиян келтіретін ықтималдылығы жоғары және медициналық персонал мен науқастың назарын күшейтуді талап ететін рәсімдер).
1)
Медициналық ұйымның басшылығы өзінің жай-күйі, жас ерекшелік немесе физикалық ерекшеліктері себептері бойынша өзінің пікірін айта алмайтын не қысқа мерзім ішінде олардың денсаулық жағдайы күрт нашарлау тәуекелі бар тәуекел тобындағы пациенттерді анықтайды
I

71. Прием амбулаторных пациентов. Процесс приема амбулаторных пациентов стандартизован
1)
В медицинской организации разрабатываются и внедряются процедуры по распределению потоков пациентов при направлении на лечебные, консультативные и диагностические услуги, регистрации пациентов
II
2)
Расположение регистратуры обеспечивает максимальную доступность медицинского персонала (круговое, веерное расположение регистратуры в новых и строящихся зданиях) по принципу "ближе к посетителю"
I
3)
Регистратура оснащается в соответствии с производственными потребностями, обеспечивая беспрерывную связь во время работы медицинской организации
I
4)
В медицинской организации проводятся профилактические медицинские осмотры целевых групп населения, скрининговые осмотры
II
5)
В медицинской организации разрабатываются и внедряются процедуры по диспансеризации населения
I
72. Консультация амбулаторных пациентов. Процесс регистрации, осмотра и ведения амбулаторных пациентов стандартизируются
1)
Внедряются процедуры, описывающие процесс регистрации, осмотра и ведения амбулаторных пациентов *
II
2)
Имеется график приема (консультации) врачей, доступный для пациентов (смотреть подпункт 1) пункта 11 настоящего Стандарта)
III
3)
Врач, осматривающий пациента по основному заболеванию, координирует лечение пациента на амбулаторном этапе
III
4)
При выполнении назначений лекарственных средств в поликлинике, дневном стационаре, процедурных кабинетах соблюдаются единые процедуры медицинской организации по назначению, документации выполненного назначения и мониторингу состояния пациента (смотреть подпункт 4) пункта 48; подпункт 1) пункта 51; подпункты 1), 2), 3), 4), 5) пункта 52 и подпункты 1), 2), 3), 4), 5) пункта 53 настоящего Стандарта)
III
5)
В медицинской карте пациента содержится информация об основных текущих и перенесенных заболеваниях пациента, постоянно принимаемых лекарственных средств, аллергиях, операциях, контактные данные и адрес проживания пациента
I
73. Пациенты группы риска. Медицинская организация определяет пациентов группы риска и процедуры высокого риска (процедуры которые имеют высокую вероятность причинения вреда жизни или здоровью пациента и требуют повышенного внимания со стороны медицинского персонала и пациента)
1)
Руководством медицинской организации определяются пациенты группы риска, которые по причине своего состояния, возрастных или физических особенностей не способны выражать свое мнение, либо существует риск резкого ухудшения состояния их здоровья за короткий промежуток времени
I

2)
Тәуекел тобындағы пациенттерді қарап-тексеру, емдеу, күтім жасау, олармен жұмыс істеу ерекшеліктерін сипаттайтын емшаралар енгізіледі *
II
3)
Пациентті қарап-тексеру нысаны қажеттілігіне байланысты тәуекел тобындағы пациенттер үшін маңызды ақпаратпен толықтырылады (қарап-тексеру нысанын жаңғырту)
III
4)
Зорлық-зомбылық құрбандары анықталған кезде ұйым мүдделі әлеуметтік, құқық қорғау органдарымен және басқа да ұйымдармен байланыста болады
III
5)
Медициналық ұйымда тәуекел дәрежесі жоғары рәсімдердің тізбесі бекітілген
I
74. Қабылдау бөлмесі. Пациенттерді медициналық сұрыптау (триаж) және алғашқы қарап-тексеру жүргізіледі. Алғашқы қарап-тексеру пациенттің қажеттіліктерін анықтау және бастапқы емдеу жоспарын құру үшін ақпараттық болып табылады*
1)
Медициналық ұйымның басшылығы пациенттерді медициналық сұрыптау рәсімдерін бекіткен *
I
2)
Қосыша диагностика әдістеріне немесе салалық мамандарды тартуға, сондай-ақ пациентті тиісті денсаулық сақтау ұйымына ауыстыруға қажеттіліктерге бағалау жүргізіледі
II
3)
Алғашқы қарап-тексеруді Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес жауапты тұлғалар жүзеге асырады және пациенттің психологиялық-эмоциялық мәртебесін бағалауды қамтиды
III
4)
Бастапқы қарап-тексеру жазбасын жауапты тұлға пациенттің медициналық картасына енгізеді және пациентті емдеуге және оның күтіміне тартылған персоналға қолжетімді болып табылады
II
5)
Білікті мамандар құжаттармен расталған өздерінің білімі, біліктілігі және дағдылары негізінде қарап-тексерулер жүргізеді
III
75. Алғашқы қарап-тексеру құжаттамасы. Алғашқы қарап-тексеруді білікті тұлға жүргізеді және медициналық ұйымның бекітілген рәсімдеріне сәйкес медициналық картада құжаттандырылады*
1)
Алғашқы қарап-тексеру Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес пациенттің медициналық картасына енгізіледі ***
II
2)
Медициналық құжаттаманы рәсімдеу пациенттерге қарап-тексеру жүргізетін барлық дәрігерлер мамандықтарының түрлері үшін бекітілген алғашқы қарап-тексеру нысандарына сәйкес жүзеге асырылады (және егер қолдануға жарамды болса, мейіргерлер үшін) (осы Стандарттың 18- тармағының 1) тармақшасын қарау)
3)
Жоспарлы стационарлық пациентті алғашқы қарап-тексеру келіп түскеннен кейін 8 сағаттың ішінде немесе пациенттің жай-күйіне қарай ерте жүргізіледі және құжаттандырылады (осы Стандарттың 18-тармағының 3) тармақшасын қарау)
II
4)
Шұғыл пациентті алғашқы қарап-тексеру Қазақстан Республикасы заңнамасының талаптарына және медициналық ұйымның рәсімдеріне сәйкес жүргізіледі және құжаттандырылады
I
5)
Пациентті алғашқы қарап-тексеру медициналық ұйымның басшылығы бекіткен рәсімдерге сәйкес жүргізіледі*
III

2)
Внедряются процедуры, описывающие особенности осмотра, лечения, ухода, обращения с пациентами группы риска *
II
3)
Форма осмотра пациента по необходимости дополняется информацией, важной для пациентов группы риска (модификация формы осмотра)
III
4)
При выявлении жертв насилия организация контактирует с заинтересованными социальными, правоохранительными органами и иными организациями
III
5)
В медицинской организации утвержден перечень процедур высокой степени риска *
II
74. Приемный покой. Проводится медицинская сортировка пациентов (триаж) и первичный осмотр. Первичный осмотр является информативным для определения потребностей пациента и составления первоначального плана лечения *
1)
Руководством медицинской организации утверждена процедура медицинской сортировки пациентов *
I
2)
Проводится оценка потребности в дополнительных методах диагностики или привлечении узких специалистов, а также для перевода пациента в соответствующую организацию здравоохранения
II
3)
Первичный осмотр осуществляется ответственными лицами в соответствии с законодательством Республики Казахстан и включает оценку психо-эмоционального статуса пациента
III
4)
Запись первичного осмотра ответственным лицом вносится в медицинскую карту пациента, и являются доступными персоналу, задействованному в лечении и уходе за пациентом
II
5)
Квалифицированные специалисты проводят осмотры на основе их образования, квалификации и навыков, подтвержденных документами
III
75. Документация первичного осмотра. Первичный осмотр проводится квалифицированным лицом и документируется в медицинской карте в соответствии с утвержденными процедурами медицинской организации *
1)
Первичный осмотр заносится в медицинскую карту пациента в соответствии с законодательством Республики Казахстан ***
II
2)
Оформление медицинской документации осуществляется в соответствии с утвержденными формами первичного осмотра для всех видов специальностей врачей (и если применимо, для медицинских сестер), которые проводят осмотр пациентов (смотреть подпункт 1) пункта 18 настоящего Стандарта) *
3)
Первичный осмотр планового стационарного пациента проводится и документируется в течение 8 часов после поступления или раньше, в зависимости от состояния пациента (смотреть подпункт 3) пункта 18 настоящего Стандарта)
II
4)
Первичный осмотр экстренного пациента проводится и документируется в соответствии с требованиями законодательства Республики Казахстан и процедурами медицинской организации
I
5)
Первичный осмотр пациентов проводится в соответствии с утвержденными руководством медицинской организации процедурами *
III

76. Емдеу және күтім жоспары. Жеке емдеу жоспары уақтылы құжаттандырылады және емдеудің мақсаттарын немесе күтілетін нәтижелерін қамтиды*
1)
Емдеу жоспары алғашқы қарап-тексерудің, алдыңғы қарап-тексерулердің, тексеру нәтижелерінің негізінде жеке әзірленеді
III
2)
Емдеу жоспарын әзірлеуге команда тартылады (дәрігер, мейіргер және басқа да мамандар)
III
3)
Емдеу жоспары мүмкіндігінше емдеудің мақсаттарын немесе күтілетін нәтижелерін қамтиды
II
4)
Емдеу жоспары медициналық ұйымның басшылығы бекіткен клиникалық хаттамалар талаптарына сәйкес келеді (осы Стандарттың 10-тармағын қарау)
I
5)
Тағайындау парақтары пациенттің емдеу жоспарына сәйкес келеді. Пациентке қажетті мамандардың консультациясы, зерттеулер, дәрілік және өзге де терапия тағайындалады
II
77. Пациентті қайта қарап-тексеру. Пациенттің жай-күйі динамикада бақыланады және құжаттандырылады
1)
Пациенттің жай-күйі емдеу жоспарынан мақсаттарға немесе күтілетін нәтижелерге жетуді бағалау мақсатында динамикада бақыланады және құжаттандырылады
III
2)
Пациенттерді қайта қарап-тексеру медициналық ұйымның рәсімдеріне сәйкес пациенттің жай-күйіне байланысты аурудың жіті фазасында және аурудың жіті емес созылмалы фазасында тұрақты жүргізіледі*
II
3)
Емдеу жоспары пациенттің жай-күйіне, диагнозына байланысты немесе жаңа ақпараттың негізінде және қайта қарап-тексеру нәтижелері бойынша жаңартылады
II
4)
Пациентті қайта қарап-тексеру пациенттің динамикадағы жай-күйін көрсете отырып, дәрігердің күнделікті жазбалары түрінде құжаттандырылады (егер қолдану мүмкін болса, мейіргердің күнделікті жазбалары)
II
5)
Пациенттің жай-күйінің нашарлау белгілері пайда болған кезде медициналық ұйымның бекітілген рәсімдеріне сәйкес тиісті шаралар қабылданады
II
78. Пациентті бөлімшелер арасында ауыстыру. Пациентті реанимация және қарқынды терапия бөлімшесінен немесе бөлімшесіне ауыстыру физиологиялық өлшемшарттарға негізделген *
1)
Медициналық ұйым пациентті реанимация бөлімшесіне немесе қарқынды терапия палатасына ауыстыру өлшемшарттарын белгілейді
II
2)
Медициналық ұйым реанимация бөлімшесінен немесе қарқынды терапия палатасынан клиникалық бөлімшеге ауыстыру өлшемшарттарын белгілейді
II
3)
Пациентті реанимация және қарқынды терапия бөлімшесінен немесе бөлімшесіне ауыстыру объективті физиологиялық өлшемшарттарға негізделеді
II
4)
Ауыстыру өлшемшарттарын әзірлеуге реанимация бөлімшесінің немесе қарқынды терапия палатасының персоналы қатысады. Медицина персоналы медициналық ұйымның бекітілген рәсімдеріне сәйкес өлшемшарттарды қолдануға оқытылады
I
5)
Пациенттердің медициналық карталары реанимация немесе қарқынды терапия бөлімшесінен немесе бөлімшесіне ауыстыру барысында белгіленген өлшемшарттарға сәйкес келетін пациенттің жай-күйі туралы деректерді қамтиды
II

76. План лечения и ухода. Индивидуальный план лечения своевременно документируется и включает в себя цели или желаемые результаты лечения *
1)
План лечения разрабатывается индивидуально на основе первичного осмотра, предыдущих осмотров, результатов обследований
III
2)
В разработку плана лечения вовлекается команда (врач, медицинская сестра и другие специалисты)
III
3)
План лечения по возможности включает цели или желаемые результаты лечения
II
4)
План лечения соответствует требованиям клинических протоколов утвержденных руководством медицинской организации (смотреть пункт 10 настоящего Стандарта)
I
5)
Листы назначения соответствуют плану лечения пациента. Пациенту назначаются необходимые консультации специалистов, исследования, лекарственная и иная терапия
II
77. Повторные осмотры пациента. Состояние пациента наблюдается и документируется в динамике
1)
Состояние пациента наблюдается и документируется в динамике с целью оценки достижения целей или желаемых результатов от плана лечения
III
2)
Повторные осмотры пациента проводятся регулярно в течение острой фазы заболевания и при хронической неострой фазе заболевания, в соответствии с процедурами медицинской организации в зависимости от состояния пациента *
II
3)
План лечения обновляется в зависимости от состояния, диагноза пациента или на основе новой информации и по результатам повторных осмотров
II
4)
Повторные осмотры пациента документируются в виде дневниковых записей врача (если применимо, также дневниковых записей медицинской сестры) с указанием состояния пациента в динамике
II
5)
При появлении признаков ухудшения состояния пациента принимаются соответствующие меры в соответствии с утвержденными процедурами медицинской организации
II
78. Перевод пациента между отделениями. Перевод пациента в/из отделение/-я реанимации и интенсивной терапии основан на физиологических критериях *
1)
Медицинская организация устанавливает критерии перевода пациента в отделение реанимации или палату интенсивной терапии
II
2)
Медицинская организация устанавливает критерии перевода пациента из отделения реанимации или палаты интенсивной терапии в клиническое отделение
II
3)
Критерии перевода в/из отделение/-я реанимации или палаты интенсивной терапии основываются на объективных физиологических параметрах
II
4)
В разработке критериев перевода принимает участие медицинский персонал отделения реанимации или палаты интенсивной терапии. Медицинский персонал обучается применению критериев в соответствии с утвержденными процедурами медицинской организации **
I
5)
Медицинские карты пациентов содержат данные о состоянии пациента, которые соответствуют установленным критериям при переводе в/из отделение/-я реанимации или палаты интенсивной терапии
II

79. Ауруханадан шығаруды жоспарлау. Ауруханадан шығаруды жоспарлау емдеу процесінде жүзеге асырылады*
1)
Ауруханадан шығаруды жоспарлау пациенттің медициналық ұйыммен бастапқы байланыс пунктінде басталады
II
2)
Медициналық ұйымның бекітілген рәсімдеріне сәйкес ауруханадан шығаруды жоспарлау процесі пациенттің және (немесе) олардың заңды өкілдерінің қатысуымен жүзеге асырылады. Егер пациенттің өлім қаупі жоғары болса, емдеу жоспары өлім алдында жатқан пациенттің ауруды және басқа да белгілерді тоқтату бойынша, әлеуметтік, психологиялық, рухани және мәдени көмек көрсету бойынша қажеттіліктерін ескереді; көмек құрметпен және рақымдылықпен көрсетіледі
II
3)
Ауруханадан шығаруды жоспарлау медициналық көмектің үздіксіздігіне ықпал ету мақсатында медициналық ұйымдармен немесе басқа да мекемелермен өзара іс-қимылды қамтиды
II
4)
Ауруханадан шығаруды жоспарлау пациенттің әлеуметтік, рухани және мәдени қажеттіліктерін ескереді. Егер пациенттің өлім қаупі жоғары болса, медициналық ұйым пациентке әлеуметтік, психологиялық, рухани және мәдени қолдау көрсету үшін басқа мекемелермен өзара іс-әрекетте болады
II
5)
Ауруханадан шығаруды жоспарлау медициналық картада құжаттанады және қажеттілігіне байланысты жаңартылады
II
80. Амбулаториялық науқастың медициналық картасынан үзінді көшірме (шығару эпикризі). Шығару эпикризі көрсетілген медициналық көмек туралы негізгі ақпаратты қамтиды*
1)
Пациенттің ауруханадан шығаруға дайындығы пациенттің жай-күйімен және шығаруға көрсетілімдермен анықталады
III
2)
Шығару эпикризі емдеуге жатқызу себептерін, негізгі диагнозды, ілеспе ауруларды, қарап-тексерудің, тексерудің негізгі деректерін, жүргізілген емдеуді, қабылданған негізгі дәрілік заттарды қамтиды
II
3)
Шығару эпикризі пациенттің ауруханадан шығару кезіндегі жай-күйі туралы ақпаратты және одан әрі емдеу және күтім бойынша егжей-тегжейлі ұсыныстарды қамтиды
II
4)
Шығару эпикризінің көшірмесі медициналық картада сақталады, шығару эпикризінің басқа көшірмесі стационардан шығатын күні пациентке не пациентті шығару эпикризінің ішіндегімен міндетті түрде таныстыра отырып, пациентті одан әрі емдеуге жауапты медициналық қызметкерге беріледі
II
5)
Егер пациент ескертусіз немесе дәрігердің ұсынымдарына қарсы медициналық ұйымнан шығатын болса, пациентті және (немесе) оның заңды өкілдерін, немесе тұрғылықты жері бойынша дәрігерді мүмкін тәуекелдер мен салдарлар туралы ақпараттандырады
I
81. Пациентті ауыстыру және тасымалдау. Пациентті ауыстыру қабылдаушы ұйыммен келісіледі және пациентті тасымалдаудың қауіпсіздігі қамтамасыз етіледі*

79. Планирование выписки. Планирование выписки осуществляется в процессе лечения *
1)
Планирование выписки начинается с пункта первого контакта пациента с медицинской организацией
II
2)
Процесс планирования выписки, в соответствии утвержденными процедурами медицинской организации, осуществляется с участием пациента и (или) их законными представителями.
Если есть высокий риск смерти пациента, план лечения учитывает потребности умирающего пациента по купированию боли и прочих симптомов по оказанию социальной, психологической, духовной и культурной помощи; помощь оказывается с уважением и состраданием
II
3)
Планирование выписки включает взаимодействие с медицинскими организациями или другими учреждениями в целях содействия непрерывности медицинской помощи
II
4)
Планирование выписки учитывает социальные, духовные и культурные потребности пациента.
Если есть высокий риск смерти пациента, медицинская организация взаимодействует с другими учреждениями для оказания социальной, психологической, духовной и культурной поддержки пациенту
I
5)
Планирование выписки документируется в медицинской карте и обновляется по мере необходимости
II
80. Выписка из медицинской карты стационарного больного (выписной эпикриз). Выписной эпикриз содержит ключевую информацию об оказанной медицинской помощи *
1)
Готовность пациента к выписке из стационара определяется состоянием пациента и показаниями к выписке
III
2)
Выписной эпикриз содержит причину госпитализации, основной диагноз, сопутствующие заболевания, ключевые данные осмотров, обследований, проведенное лечение, основные принятые лекарственные средства
II
3)
Выписной эпикриз содержит информацию о состоянии пациента на момент выписки и подробные рекомендации по дальнейшему лечению и уходу
II
4)
Копия выписного эпикриза хранится в медицинской карте, другая копия выписного эпикриза выдается пациенту в день выписки из стационара, либо выдается медицинскому работнику, ответственному за дальнейшее лечение пациента, с обязательным ознакомлением пациента с содержанием выписного эпикриза
II
5)
Если пациент покинул медицинскую организацию без предупреждения или против рекомендаций врача, проводится информирование пациента и (или) его законных представителей, или врача по месту жительства о возможных рисках и последствиях
I
81. Перевод и транспортировка пациента. Перевод пациента согласовывается с принимающей организацией и обеспечивается безопасность транспортировки пациента *

1)
Пациентті басқа медициналық ұйымға ауыстыру ауыстыру себептерін, жүргізілген емдеуді, ауыстыру сәтіндегі пациенттің жай-күйін және әрі қарай ұсынымдарды қамтитын ауыстыру эпикризінің негізінде жүргізіледі
II
2)
Пациентті басқа медициналық ұйымға тасымалдау пациентті қабылдауға оның дайындығы расталғаннан кейін жүзеге асырылады
II
3)
Пациентті медициналық көлікпен ауыстыру кезінде тасымалдау кезіндегі пациенттің жай-күйі, көрсетілген емдеу, қабылдаушы ұйымның атауы және пациентпен бірге жүретін және қабылдайтын медицина персоналының тегі көрсетілетін тасымалдау парағы толтырылады
II
4)
Санитариялық автокөлік Қазақстан Республикасы заңнамасының талаптарына сәйкес жабдықталған. Медициналық ұйымның жауапты тұлғалары санитариялық автомашиналардың техникалық жағдайына тұрақты тексеру жүргізеді (егер көлік медициналық ұйымға тиесілі болса)
II
5)
Пациенттің жай-күйіне және қажеттіліктеріне байланысты пациентпен бірге білікті персонал жүреді
II
82. Анестезиологиялық қызметті ұйымдастыру. Анестезия және седация бойынша қызметтер тәулік бойы қолжетімді болып табылады және Қазақстан Республикасының заңнамасына және кәсіби талаптарға сәйкес келеді*
1)
Медициналық ұйымның басшылығы анестезиологиялық қызметке және анестезия және седация бойынша барлық қызметтерге бақылауды жүзеге асыратын білікті жауапты тұлғаны анықтайды. Білікті жауапты тұлғаның функциялары лауазымдық нұсқаулықта жазылады
II
2)
Білікті тұлға анестезиология алды және седация алды қарап-тексеруді, анестезия немесе седацияны жүргізеді және анестезия мен седация барысында және одан кейін пациентті бақылайды
I
3)
Седация және анестезия бойынша көрсетілетін қызметтер медициналық ұйымның басшылығы бекіткен және дәлелді медицинаға негізделген клиникалық хаттамаларға сәйкес келеді
II
4)
Шұғыл жағдайларда седация және анестезия бойынша қызметтердің қолжетімділігі жүзеге асырылады
I
5)
Пациенттің анестезияға және седацияға арнайы ақпараттандырылған ерікті келісімі рәсімделеді (пациентке ұсынылатын анестезияның немесе седацияның артықшылықтары, тәуекелдері, мүмкін асқынулары және баламалары туралы айтылады) **
II
83. Анестезия. Анестезия бойынша рәсімдер немесе нұсқаулықтар әзірленеді және енгізіледі *
1)
Анестезия жүргізу алдында анестезиолог пациентті алдын ала қарап-тексеруді жүргізеді және медициналық картада құжаттандырады (осы Стандарттың 18-тармағының 2) тармақшасын қарау)
II
2)
Анестезияны бастау алдында анестезиолог пациенттің жай-күйіне индукция алды бағалауды жүргізеді және құжаттандырады
I
3)
Анестезия барысында өмірлік маңызды функциялардың негізінде физиологиялық мәртебе бақыланады және медициналық ұйым бекіткен рәсімдерге сәйкес құжаттандырылады.
Ескертпе: құжаттама жиілігі және бақылануы тиіс өмірлік маңызды функциялар емшараға дейінгі пациенттің жай-күйіне, емшараның түріне, анестетиктің түріне және кәсіптік талаптарға байланысты болады және рәсімдерде нақты жазылады
II

1)
Перевод пациента в другую медицинскую организацию проводится на основе переводного эпикриза, который содержит причину перевода, проведенное лечение, состояние пациента на момент перевода и дальнейшие рекомендации
III
2)
Транспортировка пациента в другую медицинскую организацию осуществляется после подтверждения ею готовности принять пациента
II
3)
При переводе пациента на медицинском транспорте заполняется транспортировочный лист с указанием состояния пациента во время транспортировки, оказанного лечения, названия принимающей организации и фамилии сопровождающих и принимающих пациента медицинского персонала
II
4)
Санитарный автотранспорт оснащен в соответствии с требованиями законодательства Республики Казахстан. Ответственными лицами медицинской организации проводятся регулярные проверки технического состояния санитарных автомашин (если транспорт принадлежит медицинской организации)
II
5)
Пациент сопровождается квалифицированным медицинским персоналом в зависимости от состояния и потребностей пациента
I
82. Организация анестезиологической службы. Услуги по анестезии и седации являются доступными круглосуточно и соответствуют законодательству Республики Казахстан и профессиональным требованиям *
1)
Руководством медицинской организации определяется квалифицированное ответственное лицо, осуществляющее контроль анестезиологической службы и всех услуг по анестезии и седации. Функции квалифицированного ответственного лица прописываются в должностной инструкции
II
2)
Квалифицированное лицо проводит пред-анестезиологический и пред-седационный осмотр, анестезию или седацию и наблюдает за пациентом во время и после анестезии и седации
I
3)
Оказываемые услуги по седации и анестезии соответствуют клиническим протоколам, утвержденным руководством медицинской организации и основанным на доказательной медицине
II
4)
Осуществляется доступность услуг по седации и анестезии в экстренных ситуациях
I
5)
Оформляется специальное информированное добровольное согласие пациента на анестезию и седацию (пациенту говорится о преимуществах, рисках, возможных осложнениях и альтернативах предлагаемой анестезии или седации) **
II
83. Анестезия. Разрабатываются и внедряются процедуры или руководства по анестезии *
1)
Перед проведением анестезии анестезиологом проводится и документируется в медицинской карте предварительный осмотр пациента (смотреть подпункт 1) пункта 18 настоящего Стандарта)
II
2)
Перед началом анестезии анестезиологом проводится и документируется прединдукционная оценка состояния пациента
I
3)
Физиологический статус во время анестезии на основе жизненно-важных функций наблюдается и документируется в соответствии с утвержденными процедурами медицинской организации.
Примечание: частота документации и жизненно-важные функции, которые должны наблюдаться, зависят от состояния пациента до процедуры, от вида процедуры, от вида анестетика и от профессиональных требований, и четко прописываются в процедурах
II

4)
Әрбір пациенттің анестезиядан кейінгі мәртебесі оның организмінің өмірлік маңызды функцияларының көрсеткіштерін бақылау негізінде мониторингіленеді және медициналық ұйым басшылығы бекіткен рәсімдерге сәйкес құжаттандырылады
II
5)
Пациентті ояту туралы шешімді медициналық ұйымның басшылығы бекіткен рәсімдерге сәйкес анестезиолог қабылдайды
II
84. Седация. Седация бойынша рәсімдер немесе нұсқаулықтар әзірленеді және енгізіледі *
1)
Седация жүргізу алдында білікті дәрігер пациентті алдын ала қарап-тексеруді жүргізеді және медициналық картада құжаттандырады (осы Стандарттың 18-тармағының 1) тармақшасын қарау)
II
2)
ОРС-та ауыртатын емшараны сүйемелдеу үшін седация (емшаралық седация) жүргізілетін барлық жерлер санамаланады *
III
3)
Емшаралық седация жүргізу кезінде шұғыл көмек көрсету үшін дәрілік заттар және медициналық мақсаттағы бұйымдар бар болады
II
4)
Емшаралық седацияны тереңдетілген реанимациялық көмек көрсету дағдыларын меңгерген тұлға жүзеге асырады (анестезиолог-дәрігер не тереңдетілген жүрек-өкпе реанимациясы бойынша қолданыстағы сертификаты бар дәрігер)
II
5)
Седациядан кейін қалпына келу медициналық картада құжаттамаланатын ояту өлшемшарттары негізінде анықталады
II
85. Реанимация қызметтері барлық ұйым бойынша қолжетімді болып табылады *
1)
Медициналық ұйымның аумағында тәулік бойы реанимация қызметтері қолжетімді болып табылады
II
2)
Базалық жүрек-өкпе реанимациясын көрсетуге арналған дәрілік заттардың, медициналық мақсаттағы бұйымдардың және жабдықтардың стандартталған жиыны тұрақты дайындықта сақталады
II
3)
Медициналық ұйым базалық жүрек-өкпе реанимациясын көрсету тәртібін сипаттайтын рәсімдерді енгізеді
I
4)
Медициналық ұйымның құрылымдық бөлімшелерінде базалық жүрек-өкпе реанимациясын жүргізуге жауапты тұлғалар анықталады
I
5)
Денсаулық сақтау ұйымының медицина персоналы базалық жүрек-өкпе реанимациясын көрсетуге оқытылады
I
86. Хирургиялық араласу. Операция хаттамасы уақтылы және егжей-тегжейлі құрылады *
1)
Операция басталғанға дейін дәрігер операция алды қарап-тексеруді және оны медициналық картада операция алды эпикриз түрінде құжаттандыруды жүргізеді
II
2)
Операция алды эпикризінде операцияның негіздемесі немесе себебі, операция алды диагноз, жоспарланатын операцияның атауы болады
II
3)
Пациенттің хирургиялық араласуға арнайы ақпараттандырылған ерікті келісімі рәсімделеді (пациентке ұсынылатын емдеу әдісінің артықшылықтары, тәуекелдері, мүмкін асқынулары және баламалары туралы айтылады) **
II

4)
Пост-анестезиологический статус каждого пациента мониторируется на основе контроля показателей жизненных функций его организма, и в дальнейшем документируется в соответствии с процедурами утвержденными руководством медицинской организации
II
5)
Решение о пробуждении пациента принимается анестезиологом в соответствии с утвержденными руководством медицинской организации процедурами
II
84. Седация. Разрабатываются и внедряются процедуры или руководства по седации *
1)
Перед проведением седации квалифицированный врач проводит и документирует в медицинской карте предварительный осмотр пациента (смотреть подпункт 1) пункта 18 настоящего Стандарта)
II
2)
В СОП перечисляются все места, где проводится седация для сопровождения болезненных процедур (процедурная седация) *
III
3)
При проведении процедурной седации в наличие имеются лекарственные средства и изделия медицинского назначения для оказания экстренной помощи
II
4)
Процедурная седация осуществляется лицом, владеющим навыками углубленной реанимационной помощи (врач-анестезиолог, либо врач с действующим сертификатом по углубленной сердечно-легочной реанимации)
II
5)
Восстановление после седации определяется на основе критериев пробуждения, которые документируются в медицинской карте
II
85. Услуги реанимации являются доступными по всей организации *
1)
Круглосуточно на территории медицинской организации являются доступными услуги реанимации
II
2)
Стандартизованный набор лекарственных средств, изделий медицинского назначения и оборудования для оказания базовой сердечно-легочной реанимации поддерживается в постоянной готовности
II
3)
Медицинской организацией внедряются процедуры, описывающие порядок оказания базовой сердечно-легочной реанимации
I
4)
В структурных подразделениях медицинской организации определяются лица, ответственные за проведение базовой сердечно-легочной реанимации
I
5)
Медицинский персонал организации здравоохранения обучается оказанию базовой сердечно-легочной реанимации
I
86. Хирургическое вмешательство. Протокол операции составляется своевременно и подробно *
1)
До начала операции врачом проводится предоперационный осмотр и документирование его в виде предоперационного эпикриза в медицинской карте
II
2)
В предоперационном эпикризе содержатся обоснование или причина операции, предоперационный диагноз, название планируемой операции
II
3)
Оформляется специальное информированное добровольное согласие пациента на хирургическое вмешательство (пациенту говорится о преимуществах, рисках, возможных осложнениях и альтернативах предлагаемого метода лечения) **
II

4)
Операция аяқталғаннан кейін үш сағаттың ішінде пациент ояну аймағынан шығарылғанға дейін операция хаттамасы құрылады және құжаттанады
II
5)
Операция хаттамасы медициналық ұйымның басшылығы бекіткен рәсімдерге сәйкес рәсімделеді
I
87. Операциядан кейінгі емдеу және күтім жоспары. Медициналық ұйымда операциядан кейінгі емдеу және күтім жоспарын құру стандартталады
1)
Операциядан кейінгі емдеу және күтім жоспарын дәрігер, мейіргер және басқа да қатыстырылған мамандар бірлесіп құрады
II
2)
Пациентті операциядан кейінгі емдеу және күтім жоспары осы пациентті емдеу іс-шараларының толық тізбесін, оны күту және тамақтандыру бойынша нұсқауларды қамтиды
III
3)
Операциядан кейінгі емдеу жоспары операциядан кейін құрылады және медицина персоналы үшін қолжетімді
II
4)
Операциядан кейінгі емдеу жоспары пациенттің медициналық картасында жазылған
II
5)
Пациенттің жай-күйі немесе қажеттіліктері өзгерген жағдайда операциядан кейінгі емдеу және күтім жоспары түзетіледі
II
4-параграф. Зертханалық қызметтер және қан қызметі
88. Зертханалық қызметті ұйымдастыру. Зертханалық қызметтер пациенттер үшін қолжетімді болып табылады және Қазақстан Республикасының заңнама актілеріне, кәсіптік талаптарға сәйкес келеді
1)
Медициналық ұйымның басшылығы медициналық ұйымның пациенттеріне көрсетілетін, оның ішінде шарт бойынша қосалқы мердігер ұйымдар көрсететін зертханалық қызметтерді бақылауды жүзеге асыратын білікті тұлғаны анықтайды
II
2)
Білікті тұлғалар зертханалық зерттеулер жүргізеді және түсіндіреді
I
3)
Көрсетілетін зертханалық қызметтер Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес келеді***
II
4)
Белгілі бір зертханалық қызметтер жұмыстан тыс уақытта туындайтын шұғыл жағдайлар үшін тәулік бойы жүзеге асырылады
II
5)
Шарт бойынша қосалқы мердігер ұйымдар көрсететін зертханалық қызметтер шартта жазылатын индикаторлар немесе талаптар арқылы мониторингіленеді**
I
89. Зерттеулердің уақыт шектері. Әрбір зертханалық зерттеу түріне уақыт шектері анықталады *
1)
Әрбір зертханалық зерттеу түріне зерттеу нәтижесінің дайындалуының уақыт шектері анықталады *
II
2)
Зертханалық зерттеулердің нәтижелері уақтылы хабарланады
II
3)
Жауапты тұлға шұғыл зертханалық зерттеулердің уақтылы орындалуына мониторинг жүргізеді**
I
4)
Әрбір зертханалық зерттеу түріне зерттеу нәтижесі бар бланкіде көрсетілген биологиялық референттік интервал (норма шекаралары) анықталады және қажет болғанда қайта қаралады
II
5)
Медициналық ұйым зертханалық зерттеулердің критикалық (нормадан едәуір ауытқыған) нәтижелерін анықтайды, олар анықталған жағдайда зертхана персоналы 30 минут ішінде дәрігерге немесе стационарлық бөлімшенің постына хабарлайды (осы Стандарттың 55- тармағының 1) және 3) тармақшаларын қарау)
II

4)
В течение трех часов после окончания операции, до того, как пациент покинет зону пробуждения, составляется и документируется протокол операции
II
5)
Протокол операции оформляется в соответствии с утвержденными руководством процедурами медицинской организации
I
87. Послеоперационный план лечения и ухода. В медицинской организации составление послеоперационного плана лечения и ухода стандартизируются
1)
Послеоперационный план лечения и ухода составляется врачом совместно с медицинской сестрой и другими задействованными специалистами
II
2)
Послеоперационный план лечения и ухода за пациентом содержит полный перечень лечебных мероприятий, указания по уходу и питанию за данным пациентом
III
3)
Послеоперационный план лечения составляется после операции и доступен для медицинского персонала
II
4)
Послеоперационный план лечения прописан в медицинской карте пациента
II
5)
При изменении состояния или потребностей пациента послеоперационный план лечения и ухода корректируется
II
Параграф 4. Лабораторные услуги и служба крови
88. Организация лабораторной службы. Лабораторные услуги являются доступными для пациентов и соответствуют законодательным актам Республики Казахстан и профессиональным требованиям
1)
Руководством медицинской организации определяется квалифицированное лицо, осуществляющее контроль лабораторных услуг, оказываемых пациентам медицинской организации, в том числе оказываемых субподрядными организациями по договору
II
2)
Квалифицированными лицами проводятся и интерпретируются лабораторные исследования
I
3)
Оказываемые лабораторные услуги соответствуют законодательству Республики Казахстан ***
II
4)
Определенные лабораторные услуги осуществляются круглосуточно для экстренных ситуаций, возникающих во внерабочее время
II
5)
Лабораторные услуги, оказываемые субподрядными организациями по договору, мониторируются через индикаторы или требования, которые прописываются в договоре **
I
89. Временные рамки исследований. Определяются временные рамки на каждый вид лабораторного исследования *
1)
На каждый вид лабораторного исследования определяются временные рамки готовности результата исследования *
II
2)
Результаты лабораторных исследований сообщаются своевременно
II
3)
Ответственным лицом проводится мониторинг своевременности выполнения экстренных лабораторных исследований **
I
4)
На каждый вид лабораторного исследования определяются биологический референтный интервал (границы нормы), которые указаны в бланке с результатом исследования и при необходимости пересматриваются
II
5)
Медицинской организацией определяются критические (значительно отклоненные от нормы) результаты лабораторных исследований, при выявлении которых персонал лаборатории в течение 30 минут информирует врача или пост стационарного отделения (смотреть подпункт 1), 2) и 3) пункта 56 настоящего Стандарта)
II

3)
Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес зертханалық қызметтердің сапасына сыртқы бақылау жүргізіледі *** (реферанс-зертхана немесе биоматериалды таңдамалы қайта тексеру арқылы)
II
4)
Сапаны сыртқы бақылау жылына бір рет жүргізіледі және құжат түрінде расталады**
I
5)
Ішкі және сыртқы сапаны бақылау нәтижелері қанағаттанарлық болмаған жағдайда, медициналық ұйым бекіткен рәсімдерге сәйкес түзету іс-шаралар жүргізіледі
II
93. Зертханалық жабдықтар. Зертханалық жабдықтар жұмыс күйінде сақталады
1)
Зертханалық жабдық тестіленеді, сүйемелденеді, калибрленеді және осы әрекеттер құжаттанады (осы Стандарттың 43- тармағының 1), 2), 3), 4), 5) тармақшаларын қарау)
III
2)
Зертханалық жабдықтарға медициналық ұйым бекіткен рәсімдерге сәйкес қызмет көрсетіледі *
III
3)
Барлық персонал өздері жұмыс жасайтын жабдықтармен жұмыс істеуге оқытылады
III
4)
Егер зертханалық жабдық зертханадан тыс орналасса және оларды клиникалық бөлімшелердің персоналы пайдаланатын болса, онда олар медициналық ұйымның басшылығы бекіткен рәсімдерге сәйкес жабдықпен жұмыс істеуге оқытылады**
II
5)
Тоқсан сайын зертхананың басшысы немесе персоналы зертханадан тыс орналасқан барлық зертханалық жабдық бірліктеріне тексеру жүргізеді **
I
94. Қан қызметі (банкі). Қанмен және оның компоненттерімен жұмыс істеу Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес келеді***
1)
Медициналық ұйымның басшылығы қанға және оның компоненттеріне өтінім беру және ұйымға жеткізу рәсімдерін бекітеді және сақтайды. Медициналық ұйымның басшылығы қанды және оның компоненттерінің резервтік көлемін сақтау және ұйым ішінде қан компоненттерінің қозғалысы процесін бекітеді және сақтайды
II
2)
Медициналық ұйымның басшылығы пациентті сәйкестендіру, реципиентті иммундық-гематологиялық тексеру және қанды және оның компоненттерін ауыстырып құю барысында үйлесімділікті тестілеу процесін бекітеді және сақтайды
II
3)
Медициналық ұйымның басшылығы қанды және оның компоненттерін ауыстырып құюдан кейін пациенттің жағдайын бақылау және трансфузияның жағымсыз салдарларына күдіктенген кезде медицина персоналының өзара іс-қимыл жасау процесін бекітеді және сақтайды
II
4)
Медициналық ұйымның персоналы пациенттерге трансфузиялық көмек көрсету қағидаларына оқытылған ** Медициналық ұйымның басшылығы трансфузиология бойынша қызметтер көрсету барысында пациенттің қауіпсіздігін қамтамасыз ету бойынша шараларды сақтайды: трансфузия кезіндегі қауіпсіз қоршаған орта; трансфузиялық көмекті қамтамасыз етуге арналған жабдықтар мен шығыс материалдарын пайдалану
II

3)
Проводится внешний контроль качества лабораторных услуг в соответствии с законодательством Республики Казахстан (через референс-лабораторию или выборочную перепроверку биоматериала) ***
II
4)
Внешний контроль качества проводится один раз в год и подтверждается документально **
I
5)
При неудовлетворительном результате внутреннего или внешнего контроля качества проводятся корректирующие мероприятия в соответствии с утвержденными процедурами медицинской организации
II
93. Лабораторное оборудование. Лабораторное оборудование поддерживается в рабочем состоянии
1)
Лабораторное оборудование тестируется, поддерживается, калибруется, и эти действия документируются (смотреть подпункты 1), 2), 3), 4) и 5) пункта 44 настоящего Стандарта) **
III
2)
Лабораторное оборудование обслуживается в соответствии с утвержденными процедурами медицинской организации *
III
3)
Весь персонал обучается работе с оборудованием, с которым они работают **
III
4)
Если лабораторное оборудование находится вне лаборатории и им пользуется персонал клинических отделений, то они обучаются работе с оборудованием в соответствии с процедурами, утвержденными руководством медицинской организации **
II
5)
Ежеквартально руководителем или персоналом лаборатории проверяются все единицы лабораторного оборудования, которое находится вне лаборатории **
I
94. Служба (банк) крови. Обращение с кровью и ее компонентами соответствует законодательству Республики Казахстан ***
1)
Утверждается руководством медицинской организации и соблюдается процедура подачи заявки и доставки в организацию крови и ее компонентов. Утверждается руководством медицинской организации и соблюдается процесс хранения резервного объема крови и ее компонентов и движения компонентов крови внутри организации
II
2)
Утверждается руководством медицинской организации и соблюдается процесс идентификации пациента, иммуногематологического обследования реципиента и тестирования совместимости при переливании крови и ее компонентов
II
3)
Утверждается руководством медицинской организации и соблюдается процесс наблюдения за состоянием пациента после переливания крови и ее компонентов и взаимодействия медицинского персонала при подозрении на неблагоприятные последствия трансфузии
II
4)
Персонал медицинской организации обучен правилам оказания трансфузионной помощи пациентам **
Персоналом медицинской организации соблюдаются меры по обеспечению безопасности пациента при оказании услуг по трансфузиологии: безопасная окружающая среда при трансфузии; использование оборудования и расходных материалов, предназначенных для обеспечения трансфузионной помощи
II

5)
Медициналық ұйымның басшылығы донорлық қанды және оның компоненттерін жаңа туылған нәрестелерге құю кезінде трансфузия алды тестілеу рәсімін бекітеді және сақтайды. Медициналық ұйымның басшылығы қосымша инфекциялық және иммунологиялық қауіпсіздікті және/немесе жеке іріктеуді қамтамасыз ету үшін арнайы өңдеуден өткен донорлық қанды және оның компоненттерін қолдану бойынша шараларды бекітеді және сақтайды
I
5-параграф. Сәулелік диагностика қызметі.
95. Сәулелік диагностика қызметін ұйымдастыру. Сәулелік диагностика қызметтері пациенттердің қажеттіліктерін қанағаттандырады және Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес келеді ***
1)
Медициналық ұйымның басшылығы медициналық ұйымның пациенттерге көрсететін сәулелік диагностикалауды бақылауды жүзеге асыратын білікті тұлғаны анықтайды
III
2)
Білікті тұлғалар сәулелік диагностиканың радиологиялық, ультрадыбыстық және басқа да зерттеу түрлерін жүргізеді және түсіндіреді
III
3)
Көрсетілетін сәулелік диагностика қызметтері Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес келеді ***
III
4)
Белгілі бір сәулелік диагностика қызметтері жұмыстан тыс уақытта пайда болатын шұғыл жағдайлар үшін тәулік бойы қолжетімді болып табылады (егер қолдануға болатын болса)
II
5)
Қосалқы мердігер ұйымдар көрсететін сәулелік диагностика қызметтері шартта жазылады. Медициналық ұйым бекіткен рәсімдерге сәйкес осы көрсетілетін қызметтер мониторингіленеді**
I
96. Сәулелік диагностикада зерттеудің уақыт шегі. Сәулелік диагностикада әрбір зерттеу түріне уақыт шегі анықталады *
1)
Радиологиялық зерттеудің әрбір түріне (рентген, компьютерлік томография, магнитті-резонанстық томография) зерттеп-тексеру бойынша қорытындының дайындығының уақыт шектері (мерзімдері) анықталады
II
2)
Медициналық ұйымда радиологиялық зерттеудің қорытындысы уақтылы дайындалады
II
3)
Шұғыл радиологиялық зерттеулердің уақтылы орындалуына мониторинг жүргізіледі
I
4)
Жұмыстан тыс уақытта радиологиялық зерттеу бар кескін немесе диск дәрігердің зерттеуді түсіндіру бойынша артықшылығы болған жағдайда қорытындысыз кезекші немесе емдеуші дәрігерге беріледі
II
5)
Радиологиялық зерттеулердің критикалық (нормадан едәуір ауытқыған) нәтижелері анықталады, олар анықталған жағдайда медицина персоналы дәрігерге немесе жауапты тұлғаға хабарлайды (осы Стандарттың 56-тармағының 2) және 3) тармақшаларын қарау)
I
97. Радиациялық қауіпсіздік. Инфекциялық бақылаумен және ғимараттың қауіпсіздігімен өзара байланысты радиациялық қауіпсіздік бағдарламасы енгізіледі және орындалады *
1)
Сәулелік диагностика бөлімшесінің персоналы рентген-қорғаныш киімдерді кию, қорғаныш құрылғыларын пайдалану, жеке дозиметрлерді кию арқылы радиациядан қорғалады
II

5)
Утверждается руководством медицинской организации, и соблюдаются процедуры предтрансфузионного тестирования при переливании донорской крови и ее компонентов новорожденным. Утверждаются руководством медицинской организации и соблюдаются меры по применению донорской крови и ее компонентов, прошедших специальную обработку для обеспечения дополнительной инфекционной и иммунологической безопасности и (или) индивидуальный подбор
I
Параграф 5. Служба лучевой диагностики
95. Организация службы лучевой диагностики. Услуги лучевой диагностики удовлетворяют нужды пациентов и соответствуют законодательству Республики Казахстан ***
1)
Руководством медицинской организации определяется квалифицированное лицо, осуществляющее контроль лучевой диагностики, оказываемой пациентам медицинской организации
III
2)
Квалифицированные лица проводят и интерпретируют радиологические, ультразвуковые и другие виды исследований лучевой диагностики
III
3)
Оказываемые услуги лучевой диагностики соответствуют законодательству Республики Казахстан ***
III
4)
Определенные услуги лучевой диагностики являются доступными круглосуточно для экстренных ситуаций, возникающих во внерабочее время (если применимо)
II
5)
Услуги лучевой диагностики, оказываемые субподрядными организациями, прописываются в договоре. В соответствии с утвержденными процедурами медицинской организации данные услуги мониторируются **
I
96. Временные рамки исследований в лучевой диагностике. Определяются временные рамки на каждый вид исследования в лучевой диагностике *
1)
На каждый вид радиологического исследования (рентген, компьютерная томография, магнитно-резонансная томография) определяются временные рамки (сроки) готовности заключения по обследованию
II
2)
В медицинской организации заключение радиологических исследований готовится своевременно
II
3)
Проводится мониторинг своевременности выполнения экстренных радиологических исследований
I
4)
Во внерабочее время снимок или диск с радиологическим исследованием выдается дежурному или лечащему врачу без заключения при условии, что врач имеет привилегию по интерпретации исследования
II
5)
Определяются критические (значительно отклоненные от нормы) результаты радиологических исследований, при выявлении которых медицинский персонал информирует врача или ответственных лиц (смотреть подпункты 2) и 3) пункта 56 настоящего Стандарта)
I
97. Радиационная безопасность. Внедряется и выполняется программа радиационной безопасности, взаимосвязанная с инфекционным контролем и безопасностью здания *
1)
Персонал отделения лучевой диагностики защищается от радиации через ношение рентген-защитной одежды, использование защитных устройств, ношение индивидуальных дозиметров
II

2)
Радиологиялық қызметтің персоналы бекітілген рәсімдерге сәйкес жұмысқа орналасу кезінде, жаңа жабдықты алу кезінде, жұмыс әдістері өзгерген кезде және қажеттілікке қарай радиациялық қауіпсіздік негіздеріне оқытылады**
I
3)
Радиациялық қауіпсіздік бағдарламасы әрбір екі жыл сайын барлық рентген-қорғаныш киімнің қорғаныш қасиеттерін тексеруді, жылына бір рет үй-жайдағы радиация аясын тексеруді және жеке дозометрлерді тоқсан сайын бақылауды қамтиды**
I
4)
Қауіпсіздікпен немесе радиациялық қауіпсіздікті сақтамаумен байланысты инциденттер хабарланады және инциденттермен жұмыс істеу нәтижелері бойынша түзету шаралары қабылданады (осы Стандарттың 9-тармағының 2) тармақшасын; 26-тармағының 5) тармақшасын; 43-тармағының 5) тармақшасын қарау)
II
5)
Жыл сайын радиациялық қауіпсіздікке бақылауды жүзеге асыратын тұлға Ғимараттың қауіпсіздігі жөніндегі комиссияның отырысында радиациялық қауіпсіздік бойынша есеп береді
II
98. Радиологиялық жабдық. Радиологиялық жабдық жұмыс күйінде сүйемелденеді
1)
Сәулелік диагностика бойынша барлық жабдықтар (рентген, компьютерлік томография, магниттік-резонанстық томография, ультрадыбыстық зерттеу және басқалары) инспекцияланады, сүйемелденеді және калибрленеді (осы Стандарттың 44-тармағының 1), 2), 3), 4), 5) тармақшаларын қарау)
II
2)
Сәулелік диагностика бойынша жабдықтарды инспекциялау, сүйемелдеу және калибрлеу бойынша іс-әрекеттер құжатталады **
III
3)
Сәулелік диагностика бойынша жабдыққа медициналық ұйымның бекітілген рәсімдеріне сәйкес қызмет көрсетіледі
III
4)
Сәулелік диагностика бойынша барлық жабдықтардың тізімі жүргізіледі
III
5)
Сәулелік диагностика бойынша сатып алынатын жабдықтардың техникалық ерекшеліктеріне және сипаттамаларына қойылатын талаптарды сәулелік диагностика жөніндегі маман анықтайды
II
99. Радиологияда сапаны бақылау. Радиологиялық зерттеулердің сапасына ішкі және сыртқы бақылау жүргізіледі
1)
Сапаны ішкі бақылау күнделікті жүргізіледі және егер автоматты түрде жабдықтарда жүргізілетін болса құжаттама қажет етілмейді
II
2)
Жыл сайын сыртқы сарапшы қорытындыларды таңдамалы қайта тексеру жолымен сапаны сыртқы бақылауды жүргізеді ("екінші рет оқу")**
II
3)
Күдікті, күрделі жағдайлар кезінде ұйым жүгіне алатын сыртқы сарапшылардың байланыс деректері көрсетілген тізімі бар ("екінші рет оқу")**
II
4)
Сыртқы сарапшылардың білімі, біліктілігі құжат түрінде расталады
II
5)
Сапаны бақылау деректері қанағаттанарлықсыз болған жағдайда радиологияда жұмысты жақсарту бойынша шаралар қабылданады
II
5-тарау. Мамандандырылған медициналық көмек
1-параграф. Инсульт кезінде науқастарға көрсетілетін медициналық көмекті аккредиттеу стандарттары

2)
Персонал радиологической службы обучается основам радиационной безопасности при трудоустройстве, получении нового оборудования, изменении методов работы и по мере необходимости в соответствии с утвержденными процедурами **
I
3)
Программа радиационной безопасности включает проверку защитных свойств всей рентген-защитной одежды каждые два года, проверку фона радиации в помещении один раз в год и ежеквартальный контроль индивидуальных дозиметров **
I
4)
Инциденты, связанные с безопасностью или несоблюдением радиационной безопасности, сообщаются и по результатам работы с инцидентами принимаются корректирующие меры (смотреть подпункт 2) пункта 9; подпункт 5) пункта 26 и подпункт 5) пункта 43 настоящего Стандарта)
II
5)
Ежегодно лицо, осуществляющее контроль радиационной безопасности, выступает с отчетом по радиационной безопасности на заседании Комиссии по безопасности здания
II
98. Радиологическое оборудование. Радиологическое оборудование поддерживается в рабочем состоянии
1)
Все оборудование по лучевой диагностике (рентген, компьютерная томография, магнитно-резонансная томография, ультразвуковое исследование и другие) инспектируется, поддерживается и калибруется (смотреть подпункты 1), 2), 3), 4), 5) пункта 44 настоящего Стандарта)
II
2)
Действия по инспектированию, поддержке и калибровке оборудования по лучевой диагностике документируются **
II
3)
Оборудование по лучевой диагностике обслуживается в соответствии с утвержденными процедурами медицинской организации
III
4)
Ведется список всего оборудования по лучевой диагностике
III
5)
Требования к технической спецификации и характеристикам закупаемого оборудования по лучевой диагностике определяются специалистом по лучевой диагностике
II
99. Контроль качества в радиологии. Проводится внутренний и внешний контроль качества радиологических исследований
1)
Внутренний контроль качества проводится ежедневно и не требует документации, если выполняется автоматически на оборудовании
II
2)
Ежегодно проводится внешний контроль качества путем выборочной перепроверки заключения внешним экспертом ("второе чтение") **
II
3)
Существует список внешних экспертов с контактными данными, к которым может обратиться организация при сомнительном, сложном случае ("второе чтение") **
II
4)
Знания, квалификация внешних экспертов подтверждается документально
II
5)
При неудовлетворительных данных контроля качества принимаются меры по улучшению работы в радиологии
II
Глава 5. Специализированная медицинская помощь
Параграф 1. Стандарты аккредитации оказания медицинской помощи пациентам при инсульте

100. Әкімшілік шарттар. Медициналық ұйым қызметін медициналық ұйымның рұқсат құжаттарына және миссиясына сәйкес жүзеге асырады
1)
Медициналық ұйымның қызметі лицензияланған, инсультпен және транзиторлық ишемиялық шабуылмен (бұдан әрі - ТИШ) ауырған пациенттерге медициналық көмек көрсету үшін қажетті лицензиялардың барлық түрлері бар ***
I
2)
Инсульт орталығы немесе ми қан айналымының жіті бұзылу бөлімшесі медициналық ұйымның бөлек бөлімшесі болып табылады
I
3)
Медициналық ұйымда Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес өңірлендіру деңгейіне сәйкес инсультпен және ТИШ-пен ауыратын пациенттерге көрсетілетін медициналық қызметтердің тізбесі (емшаралар, операциялар атауларын, диагностика және емдеу түрлерін көрсете отырып) бекітілген *
III
4)
Медициналық ұйым (инсульт орталығы) инсультпен ауыратын пациенттерді емдеу және күтім жасау бойынша бекітілген нормативтік құжаттарға сәйкес қажетті дәрілік заттармен және медициналық мақсаттағы бұйымдармен қамтамасыз етілген *
I
5)
Медициналық ұйым (инсульт орталығы) инсультпен ауыратын пациенттерді емдеу және күтім жасау бойынша бекітілген нормативтік құжаттарға сәйкес қажетті жабдықтармен жарақталған *
I
101. Медициналық ұйымның ұйымдастырушылық құрылымы инсультпен ауыратын пациенттерді емдеуді және күтім жасауды қамтамасыз етеді *
1)
Медициналық ұйымның ұйымдастырушылық құрылымында инсульт орталығының немесе инсультпен ауыратын пациенттерге неврологиялық көмек көрсететін бөлімшенің болуы анықталған
II
2)
Медициналық ұйымның ұйымдастырушылық құрылымында төсектердің ең аз саны көрсетіле отырып, анестезия, реанимация және қарқынды терапия қызметтері болуы анықталған
II
3)
Медициналық ұйымның ұйымдастырушылық құрылымында шұғыл қабылдау бөлімшесінің болуы анықталған
II
4)
Медициналық ұйымның ұйымдастырушылық құрылымында оңалту қызметінің болуы анықталған немесе оңалту көмегін көрсететін ұйымдармен өзара іс-қимыл жасау туралы дәлелдер бар
I
5)
Медициналық ұйымның басшылығы пациенттерге неврологиялық көмек көрсететін құрылымдық бөлімшелер туралы үлгілік ережелерді әзірлеген және бекіткен
III
102. Сабақтастық. Инсультпен ауыратын пациенттерге медициналық көмек көрсету сабақтастығы сақталады
1)
Инсультпен ауыратын пациенттерді емдеуге жатқызу процесі Қазақстан Республикасының заңнамасына және ұйымның ресурстарына сәйкес бекiтiлген өлшемшарттарға негiзделген *
I
2)
Инсультпен ауыратын пациенттерді басқа медициналық ұйымдарға жолдау, ауыстыру және тасымалдау процесі Қазақстан Республикасының заңнамасына және медициналық ұйымның ресурстарына сәйкес бекітілген өлшемшарттарға негізделген *
I

100. Административные условия. Медицинская организация осуществляет деятельность в соответствии с разрешительными документами и миссией медицинской организации
1)
Деятельность медицинской организации лицензирована, имеются все виды необходимых лицензий для оказания медицинской помощи пациентам с инсультом и транзиторной ишемической атакой (далее – ТИА) ***
I
2)
Инсультный центр или отделение острых нарушений мозгового кровообращения являются отдельным подразделением медицинской организации
I
3)
В медицинской организации утвержден перечень медицинских услуг пациентам с инсультом и транзиторной ишемической атакой (с указанием наименования процедур, операций, видов диагностики и лечения), согласно уровню регионализации в соответствии с законодательством Республики Казахстан *
III
4)
Медицинская организация (инсультный центр) обеспечена необходимыми лекарственными средствами и изделиями медицинского назначения в соответствии с утвержденными документами по лечению и уходу за пациентами с инсультом *
I
5)
Медицинская организация (инсультный центр) оснащена необходимым оборудованием в соответствии с утвержденными нормативными документами по лечению и уходу за пациентами с инсультом *
I
101. Организационная структура медицинской организации обеспечивает лечение и уход за пациентами с инсультом *
1)
В организационной структуре медицинской организации определено наличие инсультного центра или отделения по оказанию неврологической помощи пациентам с инсультами
II
2)
В организационной структуре медицинской организации определено наличие службы анестезии, реанимации и интенсивной терапии, с указанием минимального числа коек
II
3)
В организационной структуре медицинской организации определено наличие экстренного приемного отделения
II
4)
В организационной структуре медицинской организации определено наличие реабилитационной службы или есть доказательства о взаимодействии с организациями, оказывающими реабилитационную помощь
II
5)
Руководством медицинской организации разработаны и утверждены типовые положения о структурных подразделениях, оказывающих неврологическую помощь пациентам
III
102. Преемственность. Соблюдается преемственность оказания медицинской помощи пациентам с инсультом
1)
Процесс госпитализации пациентов с инсультом основан на утвержденных критериях, в соответствии с законодательством Республики Казахстан и ресурсами организации *
I
2)
Процесс направления, перевода и транспортировки пациентов с инсультом в другие медицинские организации основан на утвержденных критериях, в соответствии с законодательством Республики Казахстан и ресурсами медицинской организации *
I

3)
Инсультпен ауыратын пациенттерді басқа медициналық ұйымдарға емдеуге жатқызу, жолдау, ауыстыру және тасымалдау бойынша жауапты тұлғалар және олардың лауазымдық міндеттері анықталған*
II
4)
Инсультпен ауыратын пациенттерді басқа ұйымдарға емдеуге жатқызу, жолдау және ауыстыру бойынша шешімдерді қабылдау үшін жауапты тұлғаларға тексеру нәтижелерін беру процесі және уақыт шектері бекітілген*
II
5)
Өңірлік инсульт орталықтары Республикалық инсульт орталығына инсультпен емдеуге жатқызылған және емделген пациенттер бойынша ай сайынғы есептерді ұсынады**
III
103. Қабылдау бөлімшесі. Емдеуге жатқызу процесі стандартталған және инсультпен ауыратын пациенттердің қажеттіліктеріне сәйкес келеді
1)
Қабылдау бөлімшесі Қазақстан Республикасы заңнамасының белгіленген талаптарына сәйкес жарақталған. Қабылдау бөліміне кіру инсультпен ауыратын пациенттердің кедергісіз түсуін қамтамасыз етеді
II
2)
Медициналық ұйымда қабылдау бөлімшесіне инсультпен және/немесе ТИШ-пен ауыратын пациенттердің түсуі алдында инсульт бригадасының, радиологтардың, клиникалық зертханалық диагностика мамандарының шұғыл келуін қамтамасыз ететін байланыс жүйесі енгізілген
II
3)
Инсультпен және ТИШ-пен ауыратын пациенттерді медициналық сұрыптау инсульт кезінде шұғыл медициналық көмек көрсету алгоритмінің уақыт диапазонын сақтай отырып, бекітілген өлшемшарттарға және қағидаларға сәйкес жүргізіледі *
I
4)
Нейровизуализация жүргізу барысында басымдылық инсультпен және ТИШ-пен ауыратын пациенттерге беріледі
II
5)
Қабылдау бөлімшесінің медицина персоналы Қазақстан Республикасы заңнамасының талаптарын, медициналық ұйымында бекітілген ОРС және инсультпен ауыратын пациенттерге медициналық көмек көрсету алгоритмдерін басшылыққа алады *
II
104. Алғашқы қарап-тексеру. Пациентті алғашқы қарап-тексеру көлемі кәсіптік талаптарға сәйкес келеді
1)
Пациенттің неврологиялық анамнезін жинау және неврологиялық жағдайына бағалау жүзеге асырылады. Алғашқы қарап-тексеру нәтижелері пациенттің медициналық картасына жазылады
I
2)
Инсультпен ауыратын пациенттерді емдеу клиникалық хаттамалардың талаптарына сәйкес пациенттің өмірлік маңызды функцияларын бағалау жүргізіледі. Бастапқы бағалау мынаны қамтиды:
сыртқы тыныс алу және өкпе функцияларының жағдайын анықтау;
жұтынуды бағалау тестін пайдалана отырып, дисфагияның ерте белгілерін анықтау;
жүрек-қан тамыры жүйесінің жай-күйін, жүректің ілеспе ауруларын бағалау;
артериялық қысымды, жүрек соғысының жиілігін өлшеу;
пульсоксиметрлерді пайдалана отырып, оксигенация деңгейін анықтау
I
3)
Инсультпен ауыратын пациенттердің неврологиялық мәртебесіне бағалау жүргізіледі. Инсульттің ауырлығы NIHSS шкаласы және Глазго Кома шкаласы/FOUR кома шкаласы бойынша бағалануы тиіс *
NIHSS "эн ай эйч эс эс" – National Institute of Health Stroke Scale "Нэшиональ институт оф Хэлз Строук Скэйл" (Ұлттық денсаулық институтының инсульт шкаласы, АҚШ)
FOUR "фоу" – Full Outline of Unresponsiveness "Фул аутлайн оф анреспонсивнес" (активті емес толық жоспар)
I

3)
Определены ответственные лица и их должностные обязанности по госпитализации, направлению, переводу и транспортировке пациентов с инсультом в другие медицинские организации *
II
4)
Утвержден процесс и временные рамки передачи результатов обследований ответственным лицам для принятия решения по госпитализации, направлению и переводу пациентов с инсультом в другие организации *
II
5)
Региональные инсультные центры предоставляют ежемесячные отчеты в Республиканский инсультный центр по госпитализированным и пролеченным пациентам с инсультом **
III
103. Приемное отделение. Процесс госпитализации стандартизирован и соответствует нуждам пациентов с инсультом
1)
Приемное отделение оснащено в соответствии с установленными требованиями законодательства Республики Казахстан. Вход в приемный покой обеспечивает беспрепятственное поступление пациентов с инсультом
II
2)
В медицинской организации внедрена система связи, обеспечивающая экстренное прибытие в приемное отделение инсультной бригады, радиологов, специалистов клинической лабораторной диагностики перед поступлением пациентов с инсультом и (или) ТИА
II
3)
Медицинская сортировка пациентов с инсультами и (или) ТИА проводится в соответствии с утвержденными критериями и правилами, с соблюдением временного диапазона алгоритма оказания экстренной медицинской помощи при инсульте *
I
4)
При проведении нейровизуализации приоритет отдается пациентам с инсультом и ТИА
II
5)
Медицинский персонал приемного отделения руководствуется требованиями законодательства Республики Казахстан, утвержденными в медицинской организации СОП и алгоритмами оказания медицинской помощи пациентам с инсультом *
II
104. Первичный осмотр. Объем первичного осмотра пациента соответствует профессиональным требованиям
1)
Осуществляется сбор неврологического анамнеза и оценка неврологического статуса пациента. Данные первичного осмотра записываются в медицинской карте пациента
I
2)
Проводится оценка жизненно важных функций пациента, согласно требований клинических протоколов лечения пациентов с инсультом. Исходная оценка включает:
определение состояния внешнего дыхания и функции легких;
выявление ранних признаков дисфагии, с использованием теста оценки глотания;
оценка состояния сердечно-сосудистой системы, сопутствующих заболеваний сердца;
измерение артериального давления, частоты сердечных сокращений;
определение уровня оксигенации с использованием пульсоксиметров
I
3)
Проводится оценка неврологического статуса пациентов с инсультом. Тяжесть инсульта должна быть оценена по шкале NIHSS и шкалы комы Глазго/шкалы комы FOUR *
NIHSS "эн ай эйч эс эс" – National Institute of Health Stroke Scale "Нэшиональ институт оф Хэлз Строук Скэйл" (Шкала инсульта Национального института здоровья)
FOUR "фоу" – Full Outline of Unresponsiveness "Фул аутлайн оф анреспонсивнес" (Полное описание неактивности)
II

4)
Емдеу хаттамаларына сәйкес зертханалық және құрал-саймандық зерттеулер (компьютерлік томография, магниттік-резонанстық томография, бастың брахиоцефальдық тамырларын ультрадыбыстық диагностикалау) жүргізіледі *
I
5)
Қажет болған жағдайда емдеудің хаттамаларына сәйкес шұғыл медициналық көмек көрсетіледі*
I
105. Қарқынды терапия. Анестезия, реанимация және қарқынды терапия қызметі пациенттердің клиникалық қажеттіліктеріне сәйкес келеді
1)
Реанимация қызметінің персоналы нормативтік талаптарға, медициналық ұйымның штаттық кестесіне және ұйымдастырушылық құрылымына сәйкес жасақталған *
I
2)
Реанимация қызметі персоналының функционалдық міндеттері және біліктілігіне қойылатын талаптары анықталған*
II
3)
Реанимация қызметі кәсіптік талаптарға сәйкес және көрсетілетін медициналық көмектің деңгейіне сәйкес белгіленген талаптарға (медициналық мақсаттағы бұйымдар, дәрілік заттар, медициналық жабдық, жиһаз) сәйкес жабдықталған
I
4)
Реанимация қызметі персоналының іс-әрекеттері кәсіптік стандарттарға, клиникалық хаттамаларға сәйкес келеді
I
5)
Инсультпен ауыратын пациенттерді реанимация бөлімшесіне (бөлімшесінен) немесе қарқынды терапия палатасына (палатасынан) ауыстыру кезінде пациенттің объективті физиологиялық параметрлеріне негізделген ауыстыру өлшемшарттары пайдаланылады
I
106. Тромболитикалық терапия. Тромболитикалық терапия емдеу хаттамаларына сәйкес жүргізіледі
1)
Медицина персоналы тромболитикалық терапияға көрсетілімдерді және қарсы көрсетілімдерді анықтау үшін тәуекелдерді бағалау жүргізеді. Осы бағалау деректері пациенттің медициналық картасында көрсетіледі
I
2)
Медицина персоналы медициналық ұйымның бірінші басшысы бекіткен тромболитикалық терапия хаттамасының нысанын толтырады. Тромболитикалық терапия тактикасы (жүйелі немесе селективті) клиникалық емдеу хаттамаларына негізделеді *
I
3)
Зертханалық және құрал-саймандық зерттеулердің қажетті көлемі (тромбоциттер, гематокрит санын міндетті анықтау арқылы қанның жалпы талдауы, гликемияның деңгейін анықтау, белсендірілген ішінара тромбопластин уақыты және халықаралық нормаландырылған қатынас) жүргізіледі
I
4)
Перифериялық көктамыр катетерін орнату және мониторингі инфекциялық бақылау талаптарына сәйкес келеді
II
5)
Пациентті (туысқандарын) ұсынылған емдеу туралы ақпараттандыру жүргізіледі. Пациенттің тромболитикалық терапияны жүргізу туралы медициналық ұйым басшысы бекіткен ақпараттандырылған келісімінің нысаны толтырылады
I
107. Негізгі терапия. Негізгі терапияны жүргізу кезеңдері стандартталған
1)
Тұрақты негізде өмірлік маңызды функциялар мен пациент гомеостазын мониторингтеу және түзету жүргізіледі
I

4)
Проводится лабораторное и инструментальное исследование (компьютерная томография, магнитно резонансная томография, ультразвуковая диагностика головы брахиоцефальных сосудов) согласно требований протоколов лечения *
I
5)
При необходимости оказывается экстренная медицинская помощь согласно требованиям протоколов лечения *
I
105. Интенсивная терапия. Служба анестезии, реанимации и интенсивной терапии соответствует клиническим нуждам пациентов
1)
Персонал службы реанимации укомплектован в соответствии с нормативными требованиями, штатного раписания и организационной структурой медицинской организации *
I
2)
Определены функциональные обязанности и требования к квалификации персонала службы реанимации *
II
3)
Служба реанимации оснащена в соответствии с установленными требованиями (изделия медицинского назначения, лекарственные средства, медицинское оборудование, мебель) в соответствии с профессиональными требованиями и согласно уровня оказываемой медицинской помощи
I
4)
Действия персонала службы реанимации соответствуют профессиональным стандартам, клиническим протоколам
I
5)
При переводе пациентов с инсультом в/из отделение/-я реанимации или палаты интенсивной терапии используются критерии перевода, основанные на объективных физиологических параметрах пациента
II
106. Тромболитическая терапия. Тромболитическая терапия проводится в соответствии с протоколами лечения
1)
Медицинским персоналом проводится оценка рисков для определения показаний и противопоказаний к тромболитической терапии. Данные оценки рисков заполняются в медицинской карте пациента
I
2)
Медицинским персоналом заполняется форма протокола тромболитической терапии, утвержденная первым руководителем медицинской организации. Тактика тромболитической терапии (системная или селективная) основывается на клинических протоколах лечения *
III
3)
Проводится необходимый объем лабораторных и инструментальных исследований (общий анализ крови с обязательным определением числа тромбоцитов, гематокрита, определение уровня гликемии, активированное частичное тромбопластиновое время и международное нормализованное отношение
II
4)
Установка и мониторинг периферического венозного катетера соответствует требованиям инфекционного контроля
III
5)
Проводится информирование пациента (родственников) о предложенном лечении. Заполняется форма информированного согласия пациента о проведении тромболитической терапии утвержденная руководством медицинской организации
II
107. Основная терапия. Этапы проведения основной терапии стандартизированы
1)
Проводится мониторинг и коррекция жизненно-важных функций и гомеостаза пациента на постоянной основе
I

2)
Көрсетілімдер болған жағдайда пациенттің зертханалық көрсеткіштері мен құрал-саймандық зерттеу нәтижелеріне бақылау жүргізіледі
I
3)
Пациенттің барабар оксигенациясын қамтамасыз ету жүргізіледі (оттегі инсуфляциясы, ауа өткізгішті орнату, өкпені жасанды желдету)
I
4)
Асқынулардың алдын алу және емдеу жүргізіледі (өкпе артериясының тромбоэмболиясы, пневмония, аяқ тамырларының, төсекжараның, жіті ойық жараның (стресс жаралар) тромбоэмболиялары және асқазан-ішек жолының эрозиялары)
I
5)
Асқынуларды емдеу жүргізіледі (өкпе артериясының тромбоэмболиясы, пневмония, аяқ тамырларының, төсекжараның, жіті ойық жараның (стресс жаралар) тромбоэмболиялары және асқазан-ішек жолының эрозиялары)
І
108. Инсультті хирургиялық емдеу. Инсультті хирургиялық емдеу кәсіптік талаптарға, бекітілген клиникалық хаттамаларға және пациенттердің қажеттіліктеріне сәйкес келеді
1)
Хирургиялық емдеу негізделген көрсетілімдер бойынша жүргізіледі
I
2)
Жіті және жітілеу кезеңде хирургиялық араласуларды жүргізу туралы шешім неврологтардың, анестезиологтардың, реаниматологтардың және хирургтердің (нейрохирургтың және/немесе тамыр хирургының) қатысуымен алқалы жүргізіледі
I
3)
Хирургиялық емдеу медициналық ұйымның басшышылығы бекіткен диагностика және емдеу хаттамаларына сәйкес жүргізіледі
I
4)
Пациенттің немесе оның заңды өкілдерінің хирургиялық емдеуді жүргізуге ақпараттандырылған келісімі медициналық ұйымның басшылығы бекіткен қағидаларға сәйкес рәсімделеді
II
5)
Хирургиялық емдеуді жүргізу кезеңдері толығымен стандартталған (құжаттаманы рәсімдеу, басқа бөлімшеге ауыстыру және т.б.)
II
109. Зертханалық қызметтер. Зертханалық қызметтер инсультпен ауыратын пациенттердің қажеттіліктерін қанағаттандыру үшін қолжетімді *
1)
Көрсетілген медициналық көмектің деңгейіне қарай инсультпен ауыратын пациенттерге қолжетімді зертханалық диагностика қызметтерінің (осы ұйым көрсететін немесе аутсорсингке берілген) тізбесі бекітілген
II
2)
Кадрлық құрам диагностика және емдеу хаттамаларының талаптарына және инсультпен ауыратын пациенттердің қажеттіліктеріне сәйкес келетін зертханалық қызметтердің қажетті көлемін көрсетуге қабілетті білікті персоналмен толықтырылған
I
3)
Шұғыл зертханалық қызметтер инсультпен ауыратын пациенттер үшін тәулік бойы қолжетімді және нәтижелер дайындығының уақыт шектері бекітілген
II
4)
Зертханалық диагностика бойынша қызметтер көрсететін қызметте медициналық жабдықты мерзімді тексеру, калибрлеу, сүйемелдеу, сапаны ішкі бақылау жүргізіледі
II
5)
Зертханалық зерттеу жүргізудің барлық кезеңдері стандартталған
II
110. Сәулелік диагностика. Сәулелік диагностика қызметтері инсультпен ауыратын пациенттердің қажеттіліктерін қанағаттандыру үшін қолжетімді

2)
Проводится контроль лабораторных показателей и результатов инструментальных исследований пациента при наличии показаний
I
3)
Проводится обеспечение адекватной оксигенации (инсуфляция кислорода, установка воздуховод, искусственная вентиляция легких) пациента
I
4)
Проводится профилактика и лечение осложнений (тромбоэмболия легочной артерии, пневмонии, тромбоэмболии глубоких вен нижних конечностей, пролежней, острых пептических язв (стресс-язв) и эрозий желудочно-кишечный тракт)
I
5)
Проводится лечение осложнений (тромбоэмболия легочной артерии, пневмонии, тромбоэмболии глубоких вен нижних конечностей, пролежней, острых пептических язв (стресс-язв) и эрозий желудочно-кишечный тракт)
I
108. Хирургическое лечение инсульта. Хирургическое лечение инсульта соответствует профессиональным требованиям, утвержденным клиническим протоколам и потребностям пациентов
1)
Хирургическое лечение проводится по обоснованным показаниям
I
2)
Решение о проведении хирургических вмешательств в остром и подостром периоде проводится коллегиально с участием неврологов, анестезиологов, реаниматологов и хирургов (нейрохирурга и (или) сосудистого хирурга)
I
3)
Хирургическое лечение проводится в соответствии с протоколами диагностики и лечения, утвержденными руководством медицинской организации
I
4)
Информированное согласие пациента или его законных представителей на проведение хирургического лечения оформляется в соответствии с правилами утвержденными руководством медицинской организации
II
5)
Этапы проведения хирургического лечения полностью стандартизированы (оформление документации, перевод в другое подразделение и т.д.)
II
109. Лабораторные услуги. Лабораторные услуги доступны для удовлетворения нужд пациентов с инсультом *
1)
Утвержден перечень услуг лабораторной диагностики, доступных пациентам с инсультом, в зависимости от уровня оказываемой медицинской помощи (оказываемые данной организацией или переданные в аутсорсинг)
III
2)
Кадровый состав укомплектован квалифицированным персоналом, способным оказать необходимый объем лабораторных услуг, соответствующий требованиям протоколов диагностики и лечения и потребностям пациентов с инсультом
II
3)
Экстренные лабораторные услуги доступны круглосуточно для пациентов с инсультом и утверждены временные рамки готовности результатов
I
4)
В службе, оказывающей услуги по лабораторной диагностике проводится периодическая проверка, калибровка, поддержание медицинского оборудования, внутренний контроль качества
II
5)
Все этапы проведения лабораторных исследований стандартизованы
II
110. Лучевая диагностика. Услуги лучевой диагностики доступны для удовлетворения нужд пациентов с инсультом

1)
Инсультпен ауыратын пациенттерге қолжетімді көрсетілетін медициналық көмектің (осы ұйым көрсететін немесе аутсорсингке берілген) деңгейіне қарай сәулелік диагностика бойынша қызметтердің тізбесі бекітілген *
II
2)
Сәулелік диагностика бойынша қызмет көрсететін персоналдың кадрлық құрамы нормативтік талаптар мен пациенттердің қажеттіліктеріне сәйкес келеді
II
3)
Сәулелік диагностиканың шұғыл қызметтері инсультпен ауыратын пациенттерге тәулік бойы қолжетімді және нәтижелер дайындығының уақыт шектері бекітілген*
I
4)
Сәулелік диагностика бойынша қызметтер көрсететін қызметте сапаны бақылау жүйесі енгізілген (нәтижелерді "қайта оқу", оның ішінде сырттан маман(дар)ды тарту арқылы, сапаны ішкі бақылау; медициналық жабдықтың техникалық жағдайын тексеру, тестілеу және сүйемелдеу) **
II
5)
Сәулелік диагностика жүргізудің барлық кезеңдері стандартталған
II
111. Пациентті және отбасын оқыту. Халықпен және басқа да медициналық ұйымдармен профилактикалық жұмыс жүргізіледі
1)
Инсульт орталығында дәрігерлер мен орта медицина персоналы пациенттермен және олардың туыстарымен пациенттерге күтім жасау, емдік дене шынықтыру, ерте және кеш оңалту әдістері, дұрыс тамақтану, төсекжарамен күресу, антигипертензивті терапияға бейімділік туралы профилактикалық әңгімелесулер жүргізеді
II
2)
Инсульт орталығында апта сайын пациенттер, олардың туыстары немесе жақындары үшін "Инсульт мектебінде" қан айналымы жүйесі ауруларының бірінші және қайталама алдын алу мәселелері бойынша сабақтар, инсульттен кейін өзіне-өзі қызмет көрсету және тұрмыстық дағдыларды қалпына келтіру, күтім жасау және оңалтуға оқыту жүргізіледі. "Инсульт мектебінде" жүргізілген сабақтар журналда фотоесептермен бірге тіркеледі **
II
3)
Медициналық ұйым пациенттер мен отбасыларды салауатты өмір салтына және осы бейін бойынша аурулардың алдын алуға оқыту бойынша бағдарламаларға қатысады
III
4)
Пациенттермен және олардың отбасыларымен алдын алу іс-шараларын жүргізу кезеңдері стандартталған *
III
5)
Инсультпен ауыратын пациенттердің туыстары Инсульт мектебі және/немесе инсульттің алдын алу және оқыту мақсатында медициналық ұйым жүргізетін басқа да іс-шаралар туралы хабардар
III
112. Инсультпен ауыратын пациенттердің ерте оңалту бөлімшесіндегі терапиясы
1)
Инсульт орталығында Қазақстан Республикасы заңнамасының талаптарына сәйкес медицина персоналымен толықтырылған ерте оңалту бөлімшесі ашылған
II
2)
Ерте оңалту бөлімшесін медициналық жабдықтармен және медициналық мақсаттағы бұйымдармен жарақтандыру, дәрілік заттармен қамтамасыз ету бекітілген диагностика және емдеу хаттамаларының талаптарына және Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес келеді
II

1)
Утвержден перечень услуг по лучевой диагностике, доступный пациентам с инсультом, в зависимости от уровня оказываемой медицинской помощи (оказываемые данной организацией или переданные в аутсорсинг) *
II
2)
Кадровый состав персонала, оказывающего услуги по лучевой диагностики, соответствует нормативным требованиям и потребностям пациентов
II
3)
Экстренные услуги лучевой диагностики доступны круглосуточно для пациентов с инсультом и утверждены временные рамки готовности результатов *
I
4)
В службе, оказывающей услуги по лучевой диагностике, внедрена система контроля качества ("вторая читка" результатов, в том числе с привлечением стороннего специалиста (-ов), внутренний контроль качества; проверка, тестирование и поддержание технического состояния медицинского оборудования) **
II
5)
Все этапы процедуры проведения лучевой диагностики стандартизованы
II
111. Обучение пациента и семьи. Проводится профилактическая работа с населением и другими медицинскими организациями
1)
В инсультном центре врачи и средний медицинский персонал проводит профилактические беседы с пациентами и их родственниками по уходу за пациентом, лечебной физической культуре, о приемах ранней и поздней реабилитации, правильном питание, борьбе с пролежнями, о приверженности к антигипертензивной терапии
II
2)
В инсультном центре еженедельно для пациентов, их родственников или близких проводятся занятия в "Школе инсульта" по вопросам первичной и вторичной профилактике болезней системы кровообращения, обучение восстановлению самообслуживания и бытовых навыков, уходу и реабилитации после инсульта. Проведенные занятия "Школы инсульта" регистрируются в журнале с фотоотчетами **
II
3)
Медицинская организация участвует в программах по обучению пациентов и семьи здоровому образу жизни и профилактике заболеваний по данному профилю
III
4)
Этапы проведения профилактических мероприятий с пациентами и их семьями стандартизированы *
III
5)
Родственники пациентов с инсультом осведомлены о Школе инсульта и (или) других мероприятиях медицинской организации, проводимых в целях обучения и профилактики инсульта
III
112. Терапия пациентов с инсультом в отделении ранней реабилитации
1)
В инсультном центре развернуто отделение ранней реабилитации, укомплектованное медицинским персоналом в соответствии с требованиями законодательства Республики Казахстан
II
2)
Оснащение отделения ранней реабилитации медицинским оборудованием и изделиями медицинского назначения, обеспечение лекарственными средствами соответствует требованиям утвержденных протоколов диагностики и лечения и законодательству Республики Казахстан
II

3)
Ерте нейрооңалтуды жүргізу мерзімдері бекітілген диагностика және емдеу хаттамаларының талаптарына және Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес келеді *
II
4)
Инсультпен ауыратын пациенттерге кешенді оңалту терапиясын жүргізуді мамандардың көп салалық бригадасы жүзеге асырады.
Пациенттің медициналық картасында мейіргерлік күтім нысаны толтырылады, онда орта медицина персоналы орындаған оңалту іс-шаралары көрсетіледі
I
5)
Инсульт орталығында эрготерапия, логопед, психотерапевт (психиатр) кабинеттері жұмыс істейді
I
2-параграф. Босандыру бойынша медициналық көмек көрсетуді аккредиттеу стандарттары
113. Әкімшілік шарттар мен ресурстар. Медициналық ұйым босандыру бойынша медициналық қызметтер көрсету үшін базалық жағдайларды жасайды
1)
Медициналық ұйымның қызметі лицезияланған, босандыру бойынша медициналық қызмет көрсету үшін лицензиялардың барлық қажетті түрлері бар ***
I
2)
Босандыру бойынша медициналық қызмет көрсететін дәрігерлік және орта медицина персоналы атқаратын лауазымдарына арналған лауазымдық нұсқаулықтың біліктілік талаптарына сәйкес келеді*
I
3)
Медициналық ұйым босанатын әйелдерге/жаңа босанған әйелдерге және жаңа туылған нәрестелерге медициналық көмек көрсету талаптарына сәйкес қажетті дәрілік құралдармен және медициналық мақсаттағы бұйымдармен қамтамасыз етілген
I
4)
Медициналық ұйым босанатын әйелдерге/жаңа босанған әйелдерге және жаңа туылған нәрестелерге белгіленген медициналық көмек көрсету талаптарына сәйкес қажетті жабдықтармен жарақталған
I
5)
Медициналық ұйымның басшылығы босанатын әйелдер/жаңа босанған әйелдер және жаңа туылған нәрестелердің тиімді болуы және оларды емдеу үшін, сондай-ақ олардың еркін және ыңғайлы қозғалуы үшін қажетті жағдайларды жасайды
I
114. Сабақтастық. Медициналық көмек көрсетудің сабақтастығы сақталады
1)
Жүкті, босанатын және жаңа босанған әйелдерді емдеуге жатқызу процесі Қазақстан Республикасының заңнамасына, медициналық сұрыптау жағдайларына және ұйымның ресурстарына сәйкес бекітілген өлшемшарттарға негізделген ***
I
2)
Жүкті, босанатын және жаңа босанған әйелдерді басқа медициналық ұйымдарға жолдау, ауыстыру және тасымалдау процесі Қазақстан Республикасының заңнамасына және ұйымның ресурстарына сәйкес бекітілген өлшемшарттарға негізделген ***
I
3)
Жүкті, босанатын және жаңа босанған әйелдерді емдеуге жатқызу, басқа медициналық ұйымдарға жолдау, ауыстыру және тасымалдау процестеріне жауапты тұлғалар және олардың лауазымдық міндеттері анықталған *
II
4)
Басқа медициналық ұйымдарға емдеуге жатқызу, жолдау, ауыстыру бойынша шешім қабылдау үшін жауапты тұлғаларға тексеру нәтижелерін беру және алу процесі енгізілген
II

3)
Сроки проведения ранней нейрореабилитации соответствуют требованиям утвержденных протоколов диагностики и лечения и законодательству Республики Казахстан *
II
4)
Проведение комплексной реабилитационной терапии пациентам с инсультом осуществляется мультидисциплинарной бригадой специалистов.
В медицинской карте пациента заполняется форма сестринского ухода, в которой фиксируются выполненные реабилитационные мероприятия средним медицинским персоналом
II
5)
В инсультном центре функционируют кабинеты эрготерапии, логопеда, психотерапевта (психиатра)
II
Параграф 2. Стандарты аккредитации родовспоможения
113. Административные условия и ресурсы. Медицинская организация создает базовые условия для оказания медицинских услуг по родовспоможению
1)
Деятельность медицинской организации лицензирована, имеются все виды необходимых лицензий для оказания медицинских услуг по родовспоможению ***
I
2)
Врачебный и средний медицинский персонал оказывающий медицинские услуги по родовспоможению, соответствует квалификационным требованиям должностных инструкций к занимаемым должностям *
I
3)
Медицинская организация обеспечена необходимыми лекарственными средствами и изделиями медицинского назначения в соответствии с требованиями оказания медицинской помощи роженицам / родильницам и новорожденным
I
4)
Медицинская организация оснащена необходимым оборудованием в соответствии с установленными требованиями оказания медицинской помощи роженицам / родильницам и новорожденным
I
5)
Руководство медицинской организации создает необходимые условия для эффективного пребывания и лечения рожениц / родильниц и новорожденных, а также для их свободного и удобного передвиджения
I
114. Преемственность. Соблюдается преемственность оказания медицинской помощи
1)
Процесс госпитализации беременных, рожениц и родильниц основан на утвержденных критериях в соответствии с законодательством Республики Казахстан, условиями медицинской сортировки и ресурсами организации ***
I
2)
Процесс направления, перевода и транспортировки беременных, рожениц и родильниц в другие медицинские организации основан на утвержденных критериях в соответствии с законодательством Республики Казахстан и ресурсами организации ***
I
3)
Определены ответственные лица за процесс госпитализации, направления, перевода и транспортировки беременных, рожениц и родильниц в другие медицинские организации и их должностные обязанности *
II
4)
Внедрен процесс передачи и получения результатов обследований ответственным лицам для принятия решения по госпитализации, направлению, переводу в другие организации
II

5)
Қабылдау бөліміне жедел жәрдемнен ақпарат алуға және акушерлік бөлімшесіне шұғыл хабар беруге мүмкіндік беретін байланыс жүйесі енгізілген
II
115. Түсу кезіндегі медициналық көмек
1)
Жүкті, босанатын және жаңа босанған әйелдерге арналған медициналық сұрыптау жүйесі мен өлшемшарттары әзірленген және бекітілген *
II
2)
Бастапқы бағалау мынаны қамтиды:
анамнезді жинау;
антенаталды жазбаларды және босану жоспарын талдау;
ана мен ұрықтың жағдайын бағалау;
көрсетілімдер болған кезде қынаптық зерттеу;
көрсетілімдер болған жағдайда ұрыққа кардиотокография жасау
II
3)
Босану блогына уақытынан бұрын келіп түсуді болдырмау үшін босануға дейінгі палаталарда белсенді босану қызметінің дамуын күту үшін жағдайлар жасалған
I
4)
Үйге шығарған жағдайда пациентке мынадай:
қауіпті белгілер бойынша;
босану қызметінің басталу белгілері бойынша ұсынымдар беріледі
I
5)
Мерзімінен бұрын босанудың алдын алу және емдеу үшін тиімділігі дәлелденген технологиялар мен әдістемелер пайдаланылады
II
116. Босану палатасындағы жағдайлар
1)
Медициналық ұйым медициналық қызметтер көрсетудің құпиялылығын қамтамасыз етеді: босану палатасы бір босанатын әйелге есептелген немесе палатада бірден артық босанатын әйел болған жағдайда кермелер/перделер қолданылады
II
2)
Босанатын әйелмен/жаңа босанған әйелмен қажетті персоналдан басқа кез келген адамның болуы келісіледі**
II
3)
Босанатын әйел/жаңа босанған әйел әрбір емшараның мақсаты туралы ақпараттандырылады және медициналық ұйымның ережелеріне сәйкес ақпараттандырылған ерікті келісімін береді
II
4)
Босанатын әйел/жаңа босанған әйел персоналмен өздерінің денсаулығы мен көрсетілетін көмекке байланысты кез келген мәселелерді талқылау мүмкіндігіне ие
II
5)
Инфекциялардың алдын алу жүзеге асырылады, босану палатасының персоналы инфекциялық бақылау талаптарын сақтайды. Жұмыс жағдайындағы және санитариялық талаптарға сәйкес дәретханаға және себезгі бөлмесіне еркін қолжетімділік бар
I
117. Босану кезіндегі медициналық көмек
1)
Медициналық ұйымда физиологиялық және күрделі босану кезінде және босанғаннан кейінгі кезеңде көмек стандарттарын анықтайтын нұсқаулар бекітілген *
I
2)
Физиологиялық және күрделі босанудың анықтамалары, көмек көрсетудің барынша жоғары деңгейіне ауыстыруға арналған өлшемшарттар медицина персоналына белгілі және практикада қолданылады **
II
3)
Босану кезіндегі медициналық көмекті тиісті клиникалық практикаға рұқсаты бар білікті мамандар (акушер – гинеколог – дәрігер, акушер) көрсетеді **
I
4)
Асқыну туындаған жағдайда орта медицина қызметкерлері (акушерлер) мен дәрігерлік персонал арасында медициналық көмек көрсетудің сабақтастығы сақталады **
II

5)
Внедрена система связи, позволяющая приемному отделению получать информацию со скорой помощи и экстренно оповещать отделение акушерства
II
115. Медицинская помощь при поступлении
1)
Разработана и утверждена руководством медицинской организации система и критерии медицинской сортировки для беременных, рожениц и родильниц *
II
2)
Начальная оценка включает:
сбор анамнеза;
анализ антенатальных записей и плана родов;
оценка состояния матери и плода;
вагинальное исследование при наличии показаний;
кардиотокография плода при наличии показаний
II
3)
Для исключения преждевременного поступления в родовой блок созданы условия для ожидания развития активной родовой деятельности в дородовых палатах
I
4)
В случае выписки домой, пациентке даются рекомендации:
по тревожным признакам;
признакам начала родовой деятельности
I
5)
Для профилактики и лечения преждевременных родов используются технологии и методики с доказанной эффективностью
II
116. Условия в родовой палате
1)
Медицинская организация обеспечивает конфиденциальность оказания медицинских услуг: родовая палата рассчитана на одну роженицу или используются ширмы / занавески в случае, когда в палате находятся более одной роженицы
II
2)
С роженицей / родильницей согласуется присутствие в родовой палате любых других людей сверх необходимого персонала **
II
3)
Роженица / родильница информируется о целях каждой процедуры и дает информированное добровольное согласие согласно правилам медицинской организации
II
4)
Роженица / родильница имеет возможность обсуждать с персоналом любые вопросы, касающиеся их здоровья и оказываемой помощи
II
5)
Осуществляется профилактика инфекций, персонал родовой палаты соблюдает требования инфекционного контроля. Имеется свободный доступ к туалету и душу, находящихся в рабочем состоянии и санитарных условиях
I
117. Медицинская помощь при родах
1)
В медицинской организации утверждены руководства, определяющие стандарты помощи во время физиологических и осложненных родов и в послеродовом периоде *
I
2)
Определения физиологических и осложненных родов, критерии для перевода на более высокий уровень оказания помощи, известны медицинскому персоналу и применяются на практике **
II
3)
Медицинская помощь во время родов оказывается квалифицированными специалистами, имеющими допуск к соответствующей клинической практике (врач – акушер-гинеколог, акушерка) **
I
4)
Соблюдается преемственность оказания медицинской помощи между средними медицинскими работниками (акушерками) и врачебным персоналом в случае возникновения осложнений
II

5)
Босануға дейінгі палаталарда белсенді босану қызметінің дамуын күту үшін жағдайлар жасалған. Дәрігерлік қарап-тексеру күнделікті және көрсетілімдер бойынша жүргізіледі
II
118. Босанатын әйелді босану уақытында қолдау
1)
Босанатын әйел босану кезінде серіктестің қатысу мүмкіндігі туралы хабарландырады. Босануда қолдау көрсету үшін босанатын әйелдің серіктесі босану уақытында қатыса алады
II
2)
Босану уақытында босану палатасында бір акушердің тұрақты болуы үшін жағдай жасалған
I
3)
Босану уақытында көмек көрсететін акушер/дәрігер босанатын әйелдің серіктесімен бірге жұмыс істейді, босану процесінің ағымын түсіндіреді, психологиялық қолдауды жүзеге асырады және қажетті ұсынымдарды береді **
I
4)
Босанатын әйелдерге релаксация, тыныс алу, массаж, акупунктура, гипноз техникаларын және дәрі-дәрмексіз ауырсынуды басудың басқа да әдістерін таңдауда қолдау көрсетіледі **
II
5)
Эпидуралдық анальгезияны жүргізу алдында, босанатын әйелге эпидуралдық анальгезияның тәуекелдері мен артықшылықтары туралы, сондай-ақ босануға мүмкін болатын әсері туралы ақпарат беріледі
II
119. Партограмманы пайдалану
1)
Медицина персоналы партограмманы пайдалану бойынша медициналық ұйымның басшылығы бекіткен хаттаманы немесе алгоритмді жүргізеді *
II
2)
Жүкті/босанатын әйелді қарап-тексеру деректері уақтылы жиналады және партограммаға дұрыс жазылады
II
3)
Медицина персоналы партограммаға талдау жүргізеді. Акушер немесе көмек көрсететін басқа маман ақпаратты жинайды, жазады және талдайды
I
4)
Партограмма босану палатасында босанатын/жаңа босанған әйелдің төсегінің жанында орналасады
II
5)
Партограмманы медицина персоналы босану барысындағы араласулар туралы шешімдер қабылдау үшін қолданады
II
120. Босануды жүргізу
1)
Босанудың бірінші кезеңінде босанатын әйел позицияны еркін таңдауды жүзеге асырады, медицина персоналы қажетті зерттеулерді (қынаптық) және босану жоспарына түзету жүргізеді
I
2)
Босанудың бірінші кезеңінде амниотомия қатаң түрде көрсетілімдер бойынша жүргізіледі
I
3)
Босанудың екінші кезеңінде босанатын әйел позицияны еркін таңдауды жүзеге асырады. Стационарда жеткілікті аудан болған жағдайда босануды босанатын әйел босанудың бірінші кезеңінде болған жерде жүргізеді
II
4)
Баланың туылуы кезінде қарынға кез келген қысымды жасауға жол берілмейді
I
5)
Босанатын әйелге босанудың үшінші кезеңін жүргізудің физиологиялық және белсенді әдістерінің салыстырмалы тәуекелдері мен артықшылықтары туралы ақпарат беріледі және шешім қабылдау процесіне қатыстырылады *
II
121. Босану барысында жатыр ішіндегі ұрықтың жағдайын бақылау
1)
Ұрықтың жағдайы Қазақстан Республикасы заңнамасының талаптарына сәйкес бағаланады ***
II

5)
Созданы условия для ожидания развития активной родовой деятельности в дородовых палатах. Врачебный осмотр проводится ежедневно и по показаниям
II
118. Поддержка роженицы во время родов
1)
Роженица информируется о возможности присутствия партнера во время родов. Партнер роженицы может присутствовать во время родов для оказания поддержки в родах
II
2)
Созданы условия для постоянного присутствия одной акушерки в родовой палате во время родов
I
3)
Акушерка / врач, оказывающая помощь во время родов, работает совместно с партнером роженицы, объясняет течение родового процесса, осуществляет психологическую поддержку и дает необходимые рекомендации **
I
4)
Роженицам оказывается поддержка в выборе техник релаксации, дыхания, массажа, акупунктуры, гипноза и других методов немедикаментозного обезболивания **
II
5)
Перед проведением эпидуральной анальгезии, роженица информируется о рисках и преимуществах эпидуральной анальгезии, а также о ее возможном влиянии на роды
II
119. Использование партограммы
1)
Медицинским персоналом ведется протокол или алгоритм по использованию партограммы, утвержденный руководством медицинской организации *
II
2)
Данные осмотра беременной / роженицы своевременно собираются и правильно записываются на партограмму
II
3)
Медицинским персоналом проводится анализ партограммы. Информация собирается, записывается и анализируется акушеркой или другим специалистом, оказывающим помощь
I
4)
Партограмма находится в родовой палате рядом с кроватью роженицы / родильницы
II
5)
Партограмма используется медицинским персоналом для принятия решений о вмешательствах во время родов
II
120. Ведение родов
1)
В первом периоде родов роженицей осуществляется свободный выбор позиции, медицинским персоналом проводится необходимые исследования (влагалищные) и корректировка плана родов
II
2)
Амниотомия в первом периоде родов проводится строго по показаниям
II
3)
Во втором периоде родов роженицей осуществляется свободный выбор позиции. Роды, при наличии достаточных площадей стационара, проводят в том же месте, где роженица находилась в первом периоде родов
II
4)
Любое давление на живот во время рождения ребенка исключается
I
5)
Роженица информируется о сравнительных рисках и преимуществах физиологического и активного методов ведения третьего периода родов и вовлекается в процесс принятия решения *
II
121. Наблюдение за состоянием плода во время родов
1)
Персоналом медицинской организации проводится оценка физиологического состояния плода согласно процедурам, установленным руководством медицинской организации *
II

2)
Кардиотокографияны пайдалану тәртібін сипаттайтын, дәлелді медицинаға негізделіп бекітілген хаттама немесе алгоритм бар *
II
3)
Ұрықтың жатырлық белсенділігі мен жүрек қызметін бағалауды акушер жүргізеді. Ауытқулар анықтаған жағдайда акушер кезекші дәрігерге/аға ординаторға ақпарат береді **
I
4)
Медицина персоналы кардиотокография деректерін бағалауға оқытылған, ұйымдағы бар кардиотокографияны талдау бойынша нұсқаулыққа сәйкес реактивті және ареактивті тестілердің, қалыпты, күмәнді және патологиялық кардиотокографияның анықтамаларынан хабардар**
II
5)
Ұрықтың патологиялық жағдайы расталған жағдайда кесарь тілігі немесе операциялық қынаптық босандыру жолымен жедел босандыру диагнозды қойғаннан соң алғашқы 30 минут ішінде жүзеге асырылады
I
122. Босану кезінде және босандырудан кейін алғашқы 2 сағатта жаңа туылған нәрестеге көмек көрсету
1)
Медицина персоналы Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес әзірленген медициналық ұйымның рәсімдеріне сәйкес босануға дайындық жүргізеді
I
2)
Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес әзірленген медициналық ұйымның рәсімдеріне сәйкес жаңа туылған нәрестені бағалау жүргізіледі және алғашқы көмек көрсетіледі ***
I
3)
Медициналық ұйым басшылығы жаңа туылған нәрестелерге реанимация жүргізу бойынша ОРС бекітеді. Жаңа туылған нәрестелерге реанимация жүргізу бойынша ОРС босану залдарында орналасқан және медициналық ұйым персоналы орындайды *
I
4)
Медициналық ұйымның персоналы жаңа туылған нәрестені анасының ерте емізуіне жәрдем көрсетеді. Жаңа туылған нәрестеге алғашқы рет емшек беру бірінші сағаттың ішінде жүргізіледі. "Терімен теріге" байланысы қамтамасыз етіледі
II
5)
Анаға және жаңа туылған нәрестеге босанудан кейінгі кезеңдегі көмек, профилактикалық емшаралар медициналық ұйымның клиникалық хаттамаларына және халықаралық ұсынымдарға сәйкес жүзеге асырылады.
Бөлімшеде ана мен жаңа туылған нәрестенің жеке басын нақты сәйкестендіру жүйесі пайдаланылады
I
123. Босанудан кейінгі ерте кезең
1)
Босанудан кейінгі кезеңде ауырсынуды басу үшін стероидтық емес қабынуға қарсы дәрілік заттар қолданылады
I
2)
Босанудан кейінгі күтімде ана мен баланың жағдайына сапалы мониторинг қамтамасыз етіледі.
Ананың жағдайын бақылау келесі көрсеткіштерді бақылануды қамтиды:
өмірлік маңызды функциялар;
жатыр тонусын анықтау;
қан шығынын бағалау;
тігістер болған жағдайда бұт арасын тексеру;
сүт бездерін тексеру;
шағымдар
I
3)
Босанудан кейін қан кетудің алдын алу бекітілген хаттамаларға немесе алгоритмдерге сәйкес жүргізіледі *
I
4)
Қалыпты босанудан кейін шығару босанудан кейін кем дегенде 18 сағаттан кейін жүргізіледі *
I

2)
Имеется утвержденный протокол или алгоритм, описывающий порядок использования кардиотокографии, основанный на доказательной медицине *
II
3)
Оценка маточной активности и сердечной деятельности плода осуществляется акушеркой. При выявлении отклонений, акушерка информирует дежурного врача/старшего ординатора **
I
4)
Медицинский персонал обучен оценке данных кардиотокографии, осведомлен определениям реактивного и ареактивного тестов, нормальной, подозрительной и патологической кардиотокографии в соответствии с имеющимися в организации руководствами по анализу кардиотокографии **
II
5)
В случае подтверждения патологического состояния плода экстренное родоразрешение путем кесарева сечения или оперативных вагинальных родов осуществляется в течение первых 30 минут после постановки диагноза
I
122. Помощь новорожденным во время родов и в первые 2 часа после родоразрешения
1)
Проводится оценка новорожденного и первичная помощь в соответствии с процедурами медицинской организации
I
2)
Руководством медицинской организации утверждается СОП по проведению реанимации новорожденных. СОП по проведению реанимации новорожденных расположены в родильных залах и выполняется персоналом медицинской организации *
I
3)
Персонал медицинской организации способствует раннему грудному вскармливанию новорожденного матерью. Первое прикладывание новорожденного к груди матери осуществляется в течение первого часа. Обеспечивается контакт "кожа к коже"
I
4)
Помощь матери и новорожденному в послеродовом периоде, профилактические процедуры осуществляются в соответствии с клиническими протоколами медицинской организации и международными рекомендациями
II
5)
Медицинская организация использует систему идентификации личности матери и новорожденного
I
123. Ранний послеродовый период
1)
В послеродовом периоде применяются нестероидные противовоспалительные лекарственные средства для обезболивания
I
2)
В послеродовом уходе обеспечивается качественный мониторинг состояния матери и новорожденного.
Наблюдение за состоянием матери включает контроль следующих показателей:
жизненно важные функции;
определение тонуса матки;
оценка кровопотери;
осмотр промежности при наличии швов;
осмотр молочных желез;
жалобы
I
3)
Профилактика послеродового кровотечения осуществляется в соответствии с утвержденными протоколами и алгоритмами *
I
4)
Выписка после нормальных родов осуществляется не ранее чем через 18 часов после родов *
II

5)
Шығару эпикризінде асқыну симптомдарын анықтау, әйел мен жаңа туылған нәрестенің гигиенасы, дұрыс тамақтану, физикалық жүктемелер, емізу бойынша көрсетілімдер, босанудан кейінгі кезеңнің психологиялық ерекшеліктері, отбасын жоспарлау бойынша ұсынымдар көрсетіледі
II
124. Кесарь тілігінің қауіпсіздігін қамтамасыз ету
1)
Кесарь тілігі клиникалық көрсетілімдер бойынша өткізіледі. Медициналық ұйымның басшылығы медицина персоналының кесарь тілігіне дайындығы мен оны өткізу, оның ішінде шұғыл кесарь тілігін жасау кезіндегі іс-әрекеттерін сипаттайтын сипаттайтын хаттаманы бекітеді *
I
2)
Жоспарлы кесарь тілігі жүктіліктің 39 аптасынан кейін жүргізіледі
I
3)
Операция бөлмесі, операция блогының персоналы, зертхана шұғыл кесарь тілігін жасауға әрқашан дайын болады
I
4)
Медициналық ұйымда қанның/қан препараттарының жеткілікті қоры болады. Қан/қан препараттарын құюды жүргізу үшін жағдай жасалған
I
5)
Кесарь тілігін өткізу және операциядан кейінгі кезеңде жаңа босанған әйелді қарау халықаралық ұсынымдарға сәйкес келеді *
I
125. Анестезиология, реанимация және қарқынды терапия бөлімшелері босанатын/жаңа босанған әйелдің клиникалық қажеттіліктеріне сәйкес келеді
1)
Негізгі клиникалық тестілерге (қан деңгейі, гемоглобин және гематокрит, протеинурияға тест-жолақтар) анестезиология, реанимация және қарқынды терапия бөлімшесінде(лерінде) қолжетімді. Талдау нәтижелеріне шұғыл түрде қолжетімді
I
2)
Босанатын/жаңа босанған әйелге шұғыл көмек көрсету үшін негізгі дәрілік заттарға, сонымен қатар қан/қан препараттарының қорына қолжетімді және анестезиология, реанимация және қарқынды терапия бөлімшесінде(лерінде) жеткілікті көлемде бар
I
3)
Анестезиология, реанимация және қарқынды терапия бөлімшесінде(лерінде) босанатын/жаңа босанған әйелге шұғыл көмек көрсету үшін шығыс материалдарына (шприцтер және инелер, назогастралды зондтар, әртүрлі өлшемдегі маскалары бар өздігінен ашылатын тыныс алу қаптары, небулайзерлер және төсемелерге) қолжетімді және жеткілікті көлемде бар
I
4)
Дефибрилляторлардың жұмыс істеуі мен жарамдылығын медициналық ұйымның жауапты қызметкері(лері) тұрақты негізде тексереді және сүйемелдейді
I
5)
Шұғыл көмек көрсету алгоритмі дәлелді медицинаға негізделген халықаралық немесе кәсіптік танылған көздерге сәйкес келеді *
I
126. Босанудан кейін қан кеткен кезде (бұдан әрі – БҚК) көмек көрсетуге медициналық ұйымның дайындығы *
1)
Медициналық ұйым персоналы БКҚ жағдайында көмек көрсету мен оның алдын алу хаттамасын сақтайды ***
I
2)
Персоналдың БКҚ жағдайындағы іс-әрекеттерінің ішкі алгоритмін медициналық ұйымның басшылығы бекіткен және персонал оны сақтайды *
I

5)
В выписном эпикризе указываются рекомендации по выявлению симптомов осложнений, гигиены женщины и новорожденного, здоровому питанию, физическим нагрузкам, советам по грудному вскармливанию, психологическим особенностям послеродового периода, планированию семьи
II
124. Обеспечение безопасности кесарева сечения
1)
Кесарево сечение проводится по клиническим показаниям. Руководством медицинской организации утверждается протокол, описывающий действия медицинского персонала при подготовке и проведении кесарева сечения, в том числе экстренного *
I
2)
Плановое кесарево сечение проводится после 39 недели беременности
I
3)
Операционная, персонал операционного блока и лаборатория всегда готовы к проведению экстренного кесарева сечения
I
4)
В медицинской организации имеется достаточный запас крови / препаратов крови. Созданы условия для проведения трансфузии крови / препаратов крови
I
5)
Проведение кесарева сечения и ведение родильницы в послеоперационном периоде соответствуют международным рекомендациям *
I
125. Оснащение отделений анестезиологии, реанимации и интенсивной терапии соответствует клиническим потребностям роженицы / родильницы
1)
Основные клинические тесты (уровень сахара, гемоглобин и гематокрит, тест-полоски на протеинурию) доступны в отделении (-ях) анестезиологии, реанимации и интенсивной терапии. Результаты анализов доступны незамедлительно
I
2)
Основные лекарственные средства для оказания экстренной помощи родильницы / роженицы, а также запасы крови / препаратов крови, доступны и имеются в достаточном количестве в отделении (-ях) анестезиологии, реанимации и интенсивной терапии
I
3)
В отделении (-ях) анестезиологии, реанимации и интенсивной терапии доступны и имеются в достаточном количестве расходные материалы для оказания экстренной помощи родильницы / роженицы (шприцы и иглы, назогастральные зонды, саморасправляющиеся дыхательные мешки с масками разных размеров, небулайзеры и прокладки)
I
4)
Функциональность и исправность дефибрилляторов проверяется и поддерживается на постоянной основе ответственным (-ми) работником (-ми) медицинской организации
I
5)
Алгоритм оказания экстренной помощи соответствует международным или профессионально признанным источникам, основанным на доказательной медицине *
I
126. Готовность медицинской организации к оказанию помощи при послеродовом кровотечении (далее – ПРК) *
1)
Персоналом медицинской организации соблюдается протокол профилактики и помощи при ПРК ***
I
2)
Внутренний алгоритм действий персонала при ПРК утвержден руководством медицинской организации и соблюдается персоналом *
I

3)
Қан банкіне қолжетімділік бар. Қан препараттары кешіктірілмей жеткізілуі мүмкін
I
4)
Босанудан кейінгі кезеңде жаңа босанған әйелдің қан кету көлемі және оның жағдайының клиникалық параметрлері қатаң түрде мониторингіленеді, жатыр тонусы тұрақты түрде бақыланады
II
5)
Медициналық ұйымның басшылығы дәлелді медицинаға негізделген халықаралық немесе кәсіптік танылған көздерге сәйкес келетін БКҚ кезінде көмек көрсету хаттамалары әзірлеген және бекіткен
I
127. Преэклампсияның алдын алу және емдеу *
1)
Преэклапсияның алдын алу әдістері дәлелді медицинаға негізделген халықаралық немесе кәсіптік танылған көздерге сәйкес келеді
I
2)
Медицина персоналы преэклампсия мен ауыр преэклампсияға дұрыс диагностика жүргізеді
I
3)
Преэклампсия жағдайында көмекті ұйымдастыру халықаралық немесе кәсіптік танылған көздерге сәйкес келеді
I
4)
Преэклампсия диагностикаланған кезде босандыру уақыты және әдісі туралы шешім халықаралық немесе кәсіптік танылған көздерге сәйкес қабылданады
I
5)
Преэклампсия диагностикаланған әйелді босанудан кейінгі кезеңде күту және емдеу халықаралық немесе кәсіптік танылған көздерге сәйкес келеді
I
128. Босану прогрессін бағалау және ұзаққа созылған босануды диагностикалау халықаралық немесе кәсіптік танылған көздерге сәйкес келеді
1)
Медициналың ұйым персоналы ұзаққа созылатын босануды ерте анықтау құралын (4 сағаттық желісі бар партограмма) қолданады
2)
Ұзаққа созылатын босану диагнозы және оны жүргізу алгоритмі медициналық көмек көрсететін медицина персоналы арасында келісіледі **
3)
Медициналық ұйымда босану прогрессін бағалау мен ұзаққа созылатын босануды диагностикалау хаттамасының бекітілген нысаны бар*
4)
Медицина персоналы босанудың бірінші кезеңін дұрыс диагностикалауға, латентті фазаны анықтауға оқытылған **
5)
Ұзаққа созылған белсенді фаза кезінде окситоцинді пайдалану медициналық ұйымның басшылығы бекіткен клиникалық хаттамаларға және халықаралық ұсынымдарға сәйкес келеді *
129. Медициналық ұйымда анада сепсиске күдік болған жағдайда оны ерте диагностикалау, сараптамалық консультация беру, емдеу және ауыстыру жүйесі енгізілген *
1)
Медициналық қызметкерлер босанатын, жаңа босанған әйелдегі және жаңа туылған нәрестедегі сепсис симптомдары туралы, сондай-ақ ауыр сепсис пен септикалық шоқтың жылдам және әлеуетті өлім қаупімен даму ықтималдығы туралы хабардар**
I
2)
Босанудан кейінгі кезеңде медициналық ұйымға жүгінген жаңа босанған әйелдер дереу емдеуге жатқызылады. Медициналық картада жақын арада басынан өткен аурулар және байланысы туралы мәліметтер жазылады
I
3)
Антибиотиктің бірінші дозасын енгізу алдында қан себу тағайындалады, басқа да мүмкін болатын инфекция ошақтарынан себу үшін материал алу жүргізіледі.
I

3)
Имеется доступ к банку крови. Препараты крови могут быть доставлены без задержки
I
4)
В послеродовом периоде объем кровопотери и клинические параметры состояния роженицы строго мониторируются, регулярно контролируется тонус матки
II
5)
Разработаны и утверждены руководством медицинской организации протокола оказания помощи при ПРК, соответствующие международным или профессионально признанным источникам, основанным на доказательной медицине
I
127. Профилактика и лечение преэклампсии *
1)
Методы профилактики преэклампсии соответствуют международным или профессионально признанным источникам, основанным на доказательной медицине
I
2)
Медицинским персоналом проводится правильная диагностика преэклапсии и тяжелой преэклапсии
I
3)
Организация помощи при преэклапсии соответствует международным или профессионально признанным источникам
I
4)
Решение о времени и методе родоразрешения при диагностированной преэклампсии принимается в соответствии с международными или профессионально признанными источниками
I
5)
Уход и лечение женщин с диагностированной преэклапсией в послеродовом периоде соответствуют международным или профессионально признанным источникам
I
128. Оценка прогресса родов и диагностика затяжных родов соответствует международным или профессионально признанным источникам
1)
Персоналом медицинской организации используются инструменты по раннему распознанию затяжных родов (партограмма с 4-х часовой линией)
II
2)
Диагноз и алгоритм ведения затяжных родов согласуются между медицинским персоналом, оказывающим медицинскую помощь **
II
3)
В медицинской организации имеется утвержденная форма протокола оценки прогресса родов и диагностики затяжных родов *
II
4)
Медицинский персонал обучен правильной диагностике первого периода родов, определению латентной фазы **
II
5)
Применение окситоцина при затянувшейся активной фазе соответствует клиническим протоколам, утврежденным руководством медицинской организации и международным рекомендациям *
II
129. В медицинской организации внедрена система ранней диагностики, экспертного консультирования, лечения и перевода при подозрении на сепсис у матери *
1)
Медицинские работники осведомлены о симптомах сепсиса у рожениц, родильниц и новорожденных, а также вероятность быстрого и потенциально смертельного развития тяжелого сепсиса и септического шока **
I
2)
Родильницы, обратившиеся в медицинскую организацию в послеродовом периоде, госпитализируются без задержек. В медицинской карте фиксируются сведения о недавно перенесенных заболеваниях и контактах
I
3)
Перед введением первой дозы антибиотика назначается посев крови, производится забор материала для посева из других возможных очагов инфекции
I

4)
Клиникалық көрсетілімдер болған жағдайда антибиотиктермен терапия тез арада, себу нәтижелерін күтпей басталады
I
5)
Қажетті диагностикалық зерттеулер инфекция көзін сәйкестендіру үшін тез арада жүргізіледі
I
130. Анадан ұрыққа АИТВ инфекциясының вертикалды трансмиссиясын диагностикалау және алдын алу *
1)
Барлық жүкті әйелдер АИТВ инфекциясына скринингтен өтеді
2)
АИТВ-ға тестілеу нәтижесі оң болған барлық жүкті әйелдерге босану сәтінде антиретровирусты препараттармен қысқа емдеу курсы ұсынылады
3)
АИТВ-ға тестілеу нәтижесі оң болған барлық жүкті әйелдерге босану сәтінде жоспарлы операциялық араласу жолымен босандыру ұсынылады
4)
АИТВ-ға оң нәтижелі аналардан туған жаңа туылған нәрестелерді тамақтандыру медициналық ұйымның басшылығы бекіткен ОРС-ға сәйкес жүргізіледі
5)
АИТВ-ға оң нәтижелі аналар мен олардың балаларын адекватты бақылау жүзеге асырылады
II
131. Жүкті, жаңа босанған, босанатын әйелдерді, жаңа туылған нәрестелерді анағұрлым жоғары деңгейдегі медициналық босандыру және балалар ұйымдарына тасымалдау
1)
Жүкті, жаңа босанған және жаңа туылған нәрестелерді медициналық ұйымдардың арасында тасымалдау "өзімізге" қағидаты бойынша жүргізілуі тиіс **
II
2)
Жүкті, жаңа босанған, босанатын әйелдер жылыту жүйесімен жабдықталған мамандандырылған көлікте медицина персоналының (дәрігер, акушер, жүргізуші-санитар) және қажет болған жағдайда басқа да тартылған мамандардың алып жүруі арқылы тасымалданады
II
3)
Жаңа туылған нәрестелерді тасымалдау өкпені жасанды желдету аппараты болғанда және міндетті түрде оқытылған медицина персоналының (неонатолог-дәрігер, мейіргер, жүргізуші-санитар) және қажет болған жағдайда басқа да тартылған мамандардың алып жүруі арқылы көлік кувезінде мамандандырылған көлікте жүзеге асырылуы тиіс
II
4)
Жүкті, жаңа босанған, босанатын әйелдерді тасымалдауға арналған мамандандырылған көлік шұғыл медициналық көмек көрсету үшін қажетті дәрілік заттармен және медициналық мақсаттағы бұйымдармен жарақталған
I
5)
Жүкті, жаңа босанған, босанатын әйелдерді тасымалдауға арналған мамандандырылған көлік шұғыл медициналық көмек көрсету үшін қажетті медициналық жабдықтармен жарақталған
I
132. Емізу бойынша рәсімдер. Медициналық ұйым емізу практикасын қорғау, қолдау және ынталандыру бойынша рәсімдерді әзірлейді және енгізеді *
1)
Медициналық ұйымда ДДҰ қағидаттарына сәйкес келетін емізу бойынша қағидалар әзірленген және процесі енгізілген. Медицина персоналы жүкті әйелдерге және емізетін әйелдерге ДДҰ қағидаттарына сәйкес келетін емізудің артықшылықтары мен әдістері туралы ақпарат береді
II

4)
При наличии клинических показаний антибиотикотерапия начинается незамедлительно, не дожидаясь результатов посева
5)
Необходимые диагностические исследования проводятся незамедлительно для идентификации источника инфекции
I
130. Диагностика и профилактика вертикальной трансмиссии ВИЧ-инфекции от матери плоду *
1)
Все беременные проходят скрининг на ВИЧ-инфекцию
II
2)
Всем беременным с положительным результатом тестирования на ВИЧ в момент родов рекомендуется короткий курс лечения антиретровирусными препаратами
II
3)
Всем беременным с положительным результатом тестирования на ВИЧ в момент родов рекомендуется родоразрешение путем планового оперативного вмешательства
II
4)
Вскармливание новорожденных, родившихся у ВИЧ-позитивных матерей, проводится согласно СОП, утвержденной руководством медицинской организации *
II
5)
Осуществляется адекватное наблюдение ВИЧ-позитивных матерей и их детей
II
131. Транспортировка беременных, рожениц, родильниц, новорожденных в медицинские организации родовспоможения и детства более высокого уровня
1)
Транспортировка беременных, рожениц и новорожденных между медицинскими организациями должна проводиться по принципу "на себя" **
II
2)
Беременные, роженицы и родильницы перевозятся в специализированном транспорте, оснащенном системой обогрева, с сопровождением медицинского персонала (врач, акушерка, водитель-санитар) и других привлеченных специалистов в случае необходимости
II
3)
Перевозка новорожденных должна осуществляться в специализированном транспорте в транспортном кувезе при наличии аппарата искусственной вентиляции легких и с обязательным сопровождением обученного медицинского персонала (врач-неонатолог, медицинская сестра, водитель-санитар) и других привлеченных специалистов в случае необходимости
II
4)
Специализированный транспорт для перевозки беременных, рожениц и родильниц оснащен необходимыми лекарственными средствами и изделиями медицинского назначения для оказания экстренной медицинской помощи
I
5)
Специализированный транспорт для перевозки беременных, рожениц и родильниц оснащен необходимым медицинским оборудованием для оказания экстренной медицинской помощи
I
132. Процедуры по грудному вскармливанию. Медицинская организация разрабатывает и внедряет процедуры по охране, поддержке и поощрения практики грудного вскармливания *
1)
В медицинской организации разработаны правила и внедрен процесс по грудному вскармливанию, соответствующие принципам ВОЗ. * Медицинский персонал информирует беременных женщин и кормящих матерей о преимуществах и методах грудного вскармливания, соответствующих принципам ВОЗ
II

2)
Жауапты персонал егер аналар өз балаларынан бөлек болуы тиіс болса да, аналарға емшек емізу және сүттің шығуын сақтау бойынша оқыту жүргізеді
II
3)
Медициналық ұйымның жауапты персоналы босанудан кейін бір сағаттың ішінде "теріден теріге" байланысын қалай жүзеге асыру қажеттілігі туралы оқытуды жүргізеді, аналарға баланың емізуге дайындығын анықтауда дағдыларын дамытуда көмек көрсетеді
II
4)
Медициналық ұйымда физиологиялық босану кезінде ана мен баланың бір палатада тәулік бойы бірге болуы үшін қажетті ресурстар бар және жағдайлар жасалған
II
5)
АИТВ жұқтырған аналар емізудің әр түрлерінің ртықшылықтары мен кемшіліктері туралы ақпаратты қоса алғанда, бөбек жасындағы балаларды тамақтандыру әдістері туралы толық көлемде консультация және кейіннен ананың жасаған таңдауын қолдай отырып, әрбір жеке жағдайда барынша қолайлы тамақтандыру әдістерін таңдау бойынша арнайы ұсынымдар алады
II
3-параграф. Жіті коронарлық синдром немесе жіті миокард инфаркты кезінде медициналық көмек көрсетуді аккредиттеу стандарттары
133. Әкімшілік жағдайлар және ресурстар. Медициналық ұйым кардиология (коронарлық синдром немесе жіті миокард инфаркты) бойынша медициналық қызметтерді көрсету үшін базалық жағдайларды жасайды
1)
Медициналық ұйымның жіті коронарлық синдроммен (бұдан әрі – ЖКС) немесе жіті миокард инфарктымен (бұдан әрі – ЖМИ) ауыратын пациенттерге медициналық көмек көрсету үшін қажетті барлық лицензиялар түрлері бар ***
I
2)
Медициналық ұйымда өңірлендіру деңгейіне сәйкес емшаралар, операцияларның аттары, диагностика және емдеу түрлері көрсетілген кардиология (ЖКС немесе ЖМИ) бойынша медициналық қызметтер тізбесі бекітілген *
II
3)
Кардиология, интервенциялық кардиология және кардиохирургия бойынша медициналық қызмет көрсететін дәрігер және орта медицина персоналы атқаратын лауазымына арналған лауазымдық нұсқаулық талаптарына сәйкес келеді
I
4)
І, ІІ және ІІІ деңгейлі медициналық ұйым Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес ЖКС немесе ЖМИ-мен ауыратын пациенттерге медициналық көмек көрсету талаптарына сәйкес қажетті дәрілік заттармен және медициналық мақсаттағы бұйымдармен қамтамасыз етілген
I
5)
І, ІІ және ІІІ деңгейлі медициналық ұйым Қазақстан Республикасы заңнамасының талаптарына сәйкес қажетті жабдықтармен жарақталған
I
134. Ұйымдық құрылым. Медициналық ұйымның ұйымдық құрылымы ЖКС немесе ЖМИ-мен ауыратын пациенттерге күтімді қамтамасыз етеді
1)
І деңгейлі стационардың ұйымдық құрылымында кардиологиялық төсектермен және қарқынды терапия палатасымен терапия бөлімшесінің немесе қарқынды терапия бөлімшесі бар кардиологиялық бөлімшенің болуы белгіленген. Алғашқы медициналық-санитариялық көмек (бұдан әрі – МСАК) деңгейінде Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес кардиолог кабинетінің болуы белгіленген *
I

2)
Ответственным персоналом проводится обучение матерей по кормлению грудью и сохранению лактации, даже если матери должны быть отдельны от своих детей **
II
3)
Ответственным персоналом медицинской организации в течение одного часа после родов проводится обучение, как осуществлять контакт "кожа-к-коже", помощь матерям в развитии навыка в распознавании готовности ребенка к грудному вскармливанию
II
4)
В медицинской организации имеются необходимые ресурсы и созданы условия для совместного круглосуточного пребывания матери и ребенка в одной палате при физиологических родах
II
5)
ВИЧ-инфицированные матери получают консультирование в полном объеме о методах кормления детей раннего возраста, включая информацию о преимуществах и недостатках различных видов вскармливания, и специальные рекомендации по выбору методов кормления, наиболее приемлемых в каждой отдельной ситуации, и с последующей поддержкой матерей в сделанном выборе
II
Параграф 3. Стандарты аккредитации оказания медицинской помощи при остром коронарном синдроме или остром инфаркте миокарда
133.Административные условия и ресурсы. Медицинская организация создает базовые условия для оказания медицинских услуг по кардиологии (коронарный синдром или острый инфаркт миокарда)
1)
Медицинская организация имеет все виды необходимых лицензий для оказания медицинской помощи пациентам с острым коронарным синдромом (далее – ОКС) или острым инфарктом миокарда (далее – ОИМ) ***
I
2)
В медицинской организации утвержден перечень медицинских услуг по кардиологии (ОКС или ОИМ) с указанием названия процедур, операций, видов диагностики и лечения, в соответствии с уровнем регионализации *
II
3)
Врачебный и средний медицинский персонал, оказывающий медицинские услуги по кардиологии, интервенционной кардиологии и кардиохирургии, соответствует квалификационным требованиям должностной инструкции к занимаемой должности
I
4)
Медицинская организация I, II и III уровня обеспечена необходимыми лекарственными средствами и изделиями медицнского назначения в соответствии с требованиями оказания медицинской помощи пациентам с ОКС или ОИМ согласна законодательства Республики Казахстан
I
5)
Медицинская организация I, II и III уровня оснащена необходимым оборудованием в соответствии с требованиями законодательства Республики Казахстан
I
134. Организационная структура. Организационная структура медицинской организации обеспечивает уход за пациентами с ОКС или ОИМ
1)
В организационной структуре стационара I уровня установлено наличие отделения терапии с кардиологическими койками и палатой интенсивной терапии или кардиологическое отделение с палатой интенсивной терапии. На уровне первичной медико-санитарной помощи (далее – ПМСП) установлено наличие кабинета кардиолога в соответствии законодательства Республики Казахстан *
I

2)
ІІ және ІІІ деңгейлі медициналық ұйымның ұйымдық құрылымында қарқынды терапия палатасы бар кардиологиялық бөлімшенің болуы белгіленген *
I
3)
І, ІІ және ІІІ деңгейлі медициналық ұйымның ұйымдық құрылымында төсектердің ең аз саны көрсетілген реанимация және қарқынды терапия қызметінің болуы белгіленген
I
4)
І, ІІ және ІІІ деңгейлі медициналық ұйымның ұйымдық құрылымында шұғыл қабылдау бөлімшесінің болуы белгіленген *
II
5)
І, ІІ және ІІІ деңгейлі медициналық ұйымның ұйымдық құрылымында ЖКС немесе ЖМИ-мен ауыратын пациенттердің реабилитация қызметінің болуы белгіленген немесе реабилитациялық көмек көрсететін ұйымдармен өзара іс-қимыл жасау туралы дәлелдеме бар *
I
135. Сабақтастық. Медициналық көмек көрсетудің сабақтастығы сақталады
1)
Пациенттерді емдеуге жатқызу, басқа медициналық ұйымдарға жіберу және ауыстыру процесі медициналық ұйымның белгіленген өлшемшарттарының және ұйымның ресурстарының негізінде жүзеге асырылады *
I
2)
Пациенттерді емдеуге жатқызуға, басқа медициналық ұйымдарға жіберуге және ауыстыруға жауапты медициналық ұйымның персоналы анықталады *
II
3)
Пациенттерді тексеру процесі (зертханалық және құрал-саймандық зерттеу әдістері, мамандардың қарап-тексеруі) медициналық көмек көрсету деңгейін және Қазақстан Республикасының заңнамасын ескере отырып, стандартталған.
Медициналық ұйымның персоналына диагностика және емдеу хаттамалары мен алгоритмдерінің немесе операциялық рәсімдер стандарттарының көшірмелеріне қолжетімді
I
4)
Медициналық ұйымның басшылығы жауапты персоналға емдеуге жатқызу, басқа медициналық ұйымдарға жіберу және ауыстыру бойынша шешім қабылдау үшін тексеру нәтижелерін беру процесін және уақыт шектерін бекіткен *
II
5)
Медициналық ұйымның басшылығы пациенттерді басқа медициналық ұйымдарға ауыстыру және тасымалдау процесін бекіткен *
II
136. Амбулаториялық-емханалық көмек – І деңгей. Амбулаториялық-емханалық көмек деңгейінде кардиологиялық пациенттерді уақтылы анықтау және емдеу жүргізіледі
1)
ЖКС/ЖМИ-дің диагностикасы мен емдеудің бекітілген хаттамаларына және Қазақстан Республикасы заңнамасының талаптарына сәйкес медициналық-санитариялық алғашқы көмек көрсетіледі, қажет болған жағдайда пациенттерге консультативтік-диагностикалық және жедел медициналық көмек ұйымдастырылады
I
2)
ЖКС немесе ЖМИ-мен ауыратын пациенттерге диагностика мен емдеу хаттамаларына сәйкес диагностикалық, зертханалық және құрал-саймандық зерттеулердің қажетті кешені жүргізіледі
I
3)
Кардиологиялық пациенттерді уақтылы диспансерлеу жүзеге асырылады
I

2)
В организационной структуре медицинской организации II и III уровня установлено наличие кардиологического отделения с палатой интенсивной терапии *
I
3)
В организационной структуре медицинской организации I, II и III уровня стационара установлено наличие службы реанимации и интенсивной терапии, с указанием минимального числа коек
I
4)
В организационной структуре медицинской организации I, II и III уровня стационара установлено наличие экстренного приемного отделения *
II
5)
В организационной структуре медицинской организации I, II и III уровня установлено наличие службы реабилитации пациентов с ОКС или ОИМ или есть доказательства о взаимодействии с организациями, оказывающими реабилитационную помощь *
I
135.Преемственность. Соблюдается преемственность оказания медицинской помощи
1)
Процесс госпитализации, направления и перевода пациентов в другие медицинские организации осуществляется на основании критериев, установленных медицинской организацией и ресурсов организации *
I
2)
Определяется персонал медицинской организации ответственный за госпитализацию, направление и перевод пациентов в другие организации *
II
3)
Процесс обследования пациентов (лабораторные и инструментальные методы исследования, осмотры специалистов) стандартизирован с учетом уровней оказания медицинской помощи и законодательства Республики Казахстан.
Копии протоколов диагностики и лечения и алгоритмов или стандартов операционных процедур доступны персоналу медицинской организации
I
4)
Руководством медицинской организации утвержден процесс и временные рамки передачи результатов обследований ответственному персоналу для принятия решения по госпитализации, направлению и переводу пациентов в другие организации *
II
5)
Руководством медицинской организации утвержден процесс перевода и транспортировки пациентов в другие медицинские организации *
II
136.Амбулаторно-поликлиническая помощь - I уровень. На уровне амбулаторной поликлинической помощи проводится своевременное выявление и лечение кардиологических пациентов
1)
Проводится первичная медико-санитарная помощь, при необходимости организуется консультативно-диагностическая и экстренная медицинская помощь пациентам, согласно утвержденным протоколам диагностики и лечения ОКС/ОИМ или требованиям законодательства Республики Казахстан
I
2)
Пациентам с ОКС или ОИМ проводится необходимый комплекс диагностических, лабораторных и инструментальных исследований в соответствии с протоколами диагностики и лечения
I
3)
Осуществляется своевременная диспансеризация кардиологических пациентов
I

4)
Қан айналымы жүйесінің ауруларына, оның ішінде жүректің ишемиялық ауруына, артериялық гипертензия мен қант диабетіне халықты профилактикалық қарап-тексеру және скринингтік зерттеулер жүргізіледі
II
5)
Салауатты өмір салтын қалыптастыру және насихаттау, пациенттерді денсаулықты басқару процесіне тарту бойынша іс-шаралар жүргізіледі **
II
137. Қабылдау бөлімшесі. Пациенттерді емдеуге жатқызу процесі стандартталған және ЖКС/ЖМИ-мен ауыратын пациенттердің қажеттіліктеріне сәйкес келеді
1)
І, ІІ және ІІІ деңгейлі медициналық ұйымдарда қабылдау бөлімшесінің дәрігеріне жедел медициналық көмек бригадасынан ақпарат алуға және жауапты медицина персоналына (кардиологқа және/немесе интервенциялық кардиологқа) ЖКС немесе ЖМИ-мен ауыратын пациенттің түскені туралы шұғыл хабарлауға мүмкіндік беретін байланыс жүйесі енгізілген
2)
Медициналық ұйымның бекітілген ережелеріне сәйкес пациенттерді медициналық сұрыптау жүргізіледі, ЖКС немесе ЖМИ-мен ауыратын пациенттерге медициналық көмек көрсету алгоритмінің уақыт шектері сақталады *
3)
Медицина персоналы пациенттерді медициналық сұрыптау өлшемшарттарына оқытылған және медициналық ұйымның ережелеріне сәйкес оның құжаттамасын жүргізеді**
4)
Қабылдау бөлімшесі көрсетілетін медициналық көмектің деңгейіне қарай Қазақстан Республикасы заңнамасының талаптарына сәйкес жарақталған
5)
ЖКС немесе ЖМИ-мен ауыратын пациенттерді қабылдау бойынша жұмыс медициналық ұйымның басшылығы бекіткен рәсімдерге және Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес жүргізіледі*
138. Алғашқы қарап-тексеру. Пациентті алғашқы қарап-тексеру көлемі кәсіптік талаптарға сәйкес келеді
1)
Медицина персоналы пациенттің кардиологиялық анамнезін жинауды және жағдайын бағалауды жүзеге асырады. Алғашқы қарап-тексеру деректері пациенттің медициналық картасында жазылған
I
2)
Емдеу хаттамасының талаптарына сәйкес пациенттің өмірлік маңызды функцияларын бағалау жүргізіледі. Бастапқы бағалау мыналарды қамтиды:
артериялық қысымды, жүрек соғысының жиілігін өлшеу;
ағзалардың жағдайын анықтау;
жүрек-қан тамыры жүйесінің жағдайын бағалау, жүректің ілеспе ауруларының және басқа да аурулардың болуы (қант диабеті, неврологиялық патология және басқ.);
пульсоксиметрияны пайдалана отырып, оксигенация деңгейін анықтау
I
3)
ЖКС немесе ЖМИ-мен ауыратын пациенттердің диагностикасы мен емдеу хаттамаларының талаптарына сәйкес зертханалық және құрал-саймандық зерттеулер жүргізіледі:
12 –бөлімде электрокардиографиялық зерттеу;
тропониндерді жоғары сезімталдықты өлшеу;
қанның биохимиялық талдауы;
эхокардиография (қажет болған жағдайда)
I

4)
Проводятся профилактические осмотры и скрининговые исследования населения на болезни системы кровообращения, в том числе ишемическую болезнь сердца, артериальную гипертензию и сахарный диабет
II
5)
Проводятся мероприятия по формированию и пропаганде здорового образа жизни, вовлечению пациентов в процесс управления здоровьем **
II
137.Приемное отделение. Процесс госпитализации пациентов стандартизирован и соответствует нуждам пациента с ОКС/ОИМ
1)
В медицинских организациях I, II и III внедрена система связи, позволяющая врачу приемного отделения получить информацию от бригады скорой медицинской помощи и экстренно оповестить ответственный медицинский персонал (кардиолога и (или) интервенционного кардиолога) о поступающем пациенте с ОКС или ОИМ
II
2)
Проводится медицинская сортировка пациентов в соответствии с утвержденными правилами медицинской организации, соблюдаются временные рамки алгоритма оказания медицинской помощи пациентам с ОКС или ОИМ *
II
3)
Медицинский персонал обучен критериям медицинской сортировки пациентов и проводит его документацию в соответствии с правилами медицинской организации **
II
4)
Приемное отделение оснащено в соответствии с требованиями законодательства Республики Казахстан в зависимости от уровня оказываемой медицинской помощи
II
5)
Работа по приему пациентов с ОКС или ОИМ проводится согласно процедурам, утвержденным руководством медицинской организации и в соответствии с законодательством Республики Казахстан *
II
138.Первичный осмотр. Объем первичного осмотра пациента соответствует профессиональным требованиям
1)
Медицинским персоналом осуществляется сбор кардиологического анамнеза и оценка состояния пациента. Данные первичного осмотра зафиксированы в медицинской карте пациента
I
2)
Проводится оценка жизненно важных функций пациента согласно требованиям протоколов лечения. Исходная оценка включает:
измерение артериального давления, частоты сердечных сокращений;
определение состояния органов;
оценка состояния сердечно-сосудистой системы, наличие сопутствующих заболеваний сердца и других заболеваний (сахарный диабет, неврологическая патология и др.);
определение уровня оксигенации с использованием пульсоксиметрии
I
3)
Проводятся лабораторные и инструментальные исследования, согласно требований протоколов диагностики и лечения пациентов с ОКС или ОИМ:
электрокардиографическое исследование в 12-отведениях;
высокочувствительные измерение тропонинов;
биохимический анализ крови;
эхокардиография (при необходимости)
I

4)
Дәрігердің тегі мен қолы пациенттің бастапқы қарап-тексеру нысанында жазылған
I
5)
Пациентті қарап-тексеру уақыты мен күні пациенттің бастапқы қарап-тексеру нысанын жазылған
I
139. Қарқынды терапия. Анестезия, реанимация және қарқынды терапия қызметі пациенттердің клиникалық қажеттіліктеріне сәйкес келеді
1)
Анестезия, реанимация және қарқынды терапия қызметінің медицина персоналы штаттық кесте және Қазақстан Республикасы заңнамасының талаптарына сәйкес толықтырылған
I
2)
Анестезия, реанимация және қарқынды терапия қызметі персоналының функционалдық міндеттері, біліктілігіне қойылатын талаптар және жауапкершілігі анықталған *
II
3)
Реанимация және қарқынды терапия қызметі Қазақстан Республикасы заңнамасының талаптарына және көрсетілетін медициналық көмектің деңгейіне сәйкес жарақталған (медициналық жабдық, медициналық мақсаттағы бұйымдар, дәрілік заттар, жиһаз, ақпараттық қамтамасыз ету)
I
4)
Реанимация және қарқынды терапия бөлімшесіндегі қарқынды терапия диагностика және емдеу хаттамаларының талаптарына сәйкес келеді*
I
5)
Медициналық ұйымда пациенттерді қарқынды терапия және реанимация бөлімшесіне/бөлімшесінен ауыстыру өлшемшарттары бекітілген. Пациенттің жағдайын өлшемшарттар деректеріне сәйкестігіне бағалауды реаниматолог-дәрігер жүзеге асырады*
II
140. Тромбоэмболияның алдын алу және тромболитикалық терапия.
Тромбоэмболияның алдын алу және/немесе тромболитикалық терапия емдеу хаттамаларына сәйкес жүргізіледі
1)
Медицина персоналы тромболитикалық терапияға көрсетілімдер мен қарсы көрсетілімдерді анықтау үшін тәуекелдерді бағалауды жүргізеді. Тәуекелдерді бағалау деректері пациенттің медициналық картасында жазылады
I
2)
Медицина персоналы медициналық ұйымның бірінші басшысы бекіткен тромболитикалық терапия хаттамасының нысанын толтырады. Тромболитикалық терапия тәсілі клиникалық емдеу хаттамаларына негізделеді
I
3)
Зертханалық және құрал-саймандық зерттеулердің қажетті көлемі жүргізіледі (тромбоциттер, гематокрит санын міндетті анықтау арқылы қанның жалпы талдауы, гликемия деңгейін анықтау, белсендірілген ішінара тромбопластин уақыты және халықаралық нормаланған қатынас)
I
4)
Тромбоэмболитикалық асқынулардың алдын алу үшін тұрақты негізде ауыз арқылы антикоагулянттарды қабылдайтын, жүрекше фибрилляциясы және механикалық клапандары бар пациенттерде халықаралық нормаланған қатынас талдауын міндетті бақылау жүргізіледі
I
5)
Перифериялық көктамыр катетерін орнату және мониторингі инфекциялық бақылау талаптарына сәйкес келеді
II
141. Стационарлық медициналық көмек. Стационарлық медициналық көмек ЖКС немесе ЖМИ-мен ауыратын пациенттердің қажеттіліктеріне жауап береді

4)
Фамилия и подпись врача зафиксирована в форме первичного осмотра пациента
I
5)
Время и дата осмотра пациента зафиксировано в форме первичного осмотра пациента
I
139.Интенсивная терапия. Служба анестезии, реанимации и интенсивной терапии соответствует клиническим нуждам пациентов
1)
Медицинский персонал службы анестезии, реанимации и интенсивной терапии укомплектован в соответствии с требованиями штатного расписания и законодательства Республики Казахстан
I
2)
Определены функциональные обязанности, требования к квалификации и ответственность персонала службы анестезии, реанимации и интенсивной терапии *
II
3)
Служба реанимации и интенсивной терапии оснащена (медицинское оборудование, изделия медицинского назначения, лекарственные средства, мебель, информационное обеспечение) в соответствии с требованиями законодательства Республики Казахстан и согласно уровню оказываемой медицинской помощи
I
4)
Интенсивная терапия в отделении реанимации и интенсивной терапии соответствует требованиям протоколов диагностики и лечения *
I
5)
В медицинской организации утверждены критерии перевода пациентов в/из отделение (-я) интенсивной терапии и реанимации. Оценка состояния пациента на соответствие данным критериям осуществляется врачом-реаниматологом *
II
140.Профилактика тромбоэмболии и тромболитическая терапия. Профилактика тромбоэмболии и (или) тромболитическая терапия проводится в соответствии с протоколами лечения
1)
Медицинским персоналом проводится оценка рисков для определения показаний и противопоказаний к тромболитической терапии. Данные оценки рисков фиксируются в медицинской карте пациента
I
2)
Медицинским персоналом заполняется форма протокола тромболитической терапии, утвержденная первым руководителем медицинской организации. Тактика тромболитической терапии основывается на клинических протоколах лечения
I
3)
Проводится необходимый объем лабораторных и инструментальных исследований (общий анализ крови с обязательным определением числа тромбоцитов, гематокрита, определение уровня гликемии, активированное частичное тромбопластиновое время и международное нормализованное отношение
I
4)
У пациентов с фибрилляцией предсердий и механическими клапанами, принимающих на регулярной основе оральные антикоагулянты для профилактики тромбоэмболических осложнений, проводится обязательный контроль анализа международное нормализованное отношение
I
5)
Установка и мониторинг периферического венозного катетера соответствует требованиям инфекционного контроля
II
141.Стационарная медицинская помощь. Стационарная медицинская помощь отвечает потребностям пациентов с ОКС или ОИМ

1)
ЖКС немесе ЖМИ-ға күмәні бар пациент шұғыл түрде емдеуге жатқызылады
I
2)
ІІ және ІІІ деңгейлі медициналық ұйымдарда – өмірлік маңызды функциялардың бұзылуының туындау қаупі кезінде Қазақстан Республикасы заңнамасының талаптарына сәйкес реанимация блогына/бөлімшесіне немесе катетерлеу зертханасына емдеуге жатқызу жүргізіледі
I
3)
І, ІІ және ІІІ деңгейлі медициналық ұйымдарда жауапты тұлға диагноз қою қиындық тудырғанда, жүргізілген емдеу тиімсіз болғанда, сондай-ақ өзге де көрсетілімдер кезінде диагностика және емдеу хаттамаларының талаптарына сәйкес диагнозды қою және барынша тиімді емдеу жоспарын анықтау мақсатында консилум ұйымдастырады
I
4)
Пациенттен (немесе асыраушысынан/отбасы мүшесінен) тәуекелі жоғары емшараны жүргізуге жазбаша ақпараттандырылған келісім алынады
II
5)
Пациенттен (немесе асыраушысынан/отбасы мүшесінен) хирургиялық емдеуді жүргізуге жазбаша ақпараттандырылған келісім алынады
II
142. Негізгі терапия. Негізгі емдеу жүргізу кезеңдері стандартталған
1)
Медициналық ұйымның персоналы тұрақты негізде пациенттің өмірлік маңызды функциялары мен гемостазына мониторинг және түзету жүргізеді
I
2)
Медициналық ұйымның персоналы пациенттің зертханалық көрсеткіштері мен құрал-саймандық зерттеулерінің деректеріне көрсетілімдер болған жағдайда бақылау жүргізеді
I
3)
Медициналық ұйым персоналы пациенттің адекватты оксигенациясын (оттегі инсуфляциясы, ауаөткізгішті орнату, өкпені жасанды желдету) қамтамасыз етеді
I
4)
Медициналық ұйым персоналы асқынулардың (өкпе артериясы тромбоэмболиясы, пневмония, аяқтың терең көктамырлары тромбоэмболиясы, ұйыған жерлер, жіті ойық жаралар және басқасы) алдын алуды және емдеуді жүргізеді
I
5)
Медициналық ұйымда диагностика және емдеу хаттамаларының талаптарына сәйкес пациентке негізгі емдеуді ұсыну үшін қажетті жабдықтар бар
143. ЖМИ-мен ауыратын пациенттерді хирургиялық емдеу (ІІІ деңгей). Жіті миокард инфарктын хирургиялық емдеу кәсіптік талаптарға, бекітілген клиникалық хаттамаларға және пациенттердің қажеттіліктеріне сәйкес келеді
1)
Хирургиялық емдеу диагностика және емдеу хаттамаларының талаптарына және Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес негізделген көрсетілімдер бойынша жүргізіледі ***
I
2)
Жіті (жітілеу) кезеңде хирургиялық араласу жүргізу туралы шешім ұжымдық түрде қабылданады (кардиологтар, интервенциялық кардиологтар, кардиохирургтар мен анестезиологтар, реаниматологтардың қатысуымен)
I
3)
Хирургиялық емдеу дәлелді медицинаға негізделген медициналық ұйымның клиникалық хаттамаларына сәйкес жүргізіледі*
I

1)
Пациент с подозрением на ОКС или ОИМ госпитализируется в экстренном порядке
I
2)
В медицинских организациях II и III уровня – при угрозе возникновения нарушений жизненно-важных функций госпитализация проводится в блок / отделение реанимации или лабораторию катетеризации согласно требованиям законодательства Республики Казахстан
I
3)
В медицинских организациях I, II и III уровня ответственным лицом при затруднении постановки диагноза, неэффективности проводимого лечения, а также при иных показаниях, организуется консилиум в целях установления диагноза и определения более эффективного плана лечения согласно требованиям протоколов диагностики и лечения
I
4)
У пациента (или опекуна/члена семьи) берется письменное информированное согласие на проведение процедуры высокого риска
II
5)
У пациента (или опекуна/члена семьи) берется письменное информированное согласие на проведение хирургического лечения
II
142.Основное лечение. Этапы проведения основного лечения стандартизированы
1)
Персоналом медицинской организации проводится мониторинг и коррекция жизненно-важных функций и гемостаза пациента на постоянной основе
I
2)
Персоналом медицинской организации проводится контроль лабораторных показателей и данных инструментальных исследований пациента при наличии показаний
I
3)
Персоналом медицинской организации проводится обеспечение адекватной оксигенации (инсуфляция кислорода, установка воздуховода, искусственная вентиляция легких) пациента
I
4)
Персоналом медицинской организации проводится профилактика и лечение осложнений (тромбоэмболия легочной артерии, пневмонии, тромбоэмболии глубоких вен нижних конечностей, пролежни, острые пептические язвы и пр.)
I
5)
В медицинской организации имеется необходимое оборудование для оказания основного лечения пациенту, согласно требованиям протоколов диагностики и лечения
II
143.Хирургическое лечение пациентов с ОИМ (III уровень). Хирургическое лечение острого инфаркта миокарда соответствует профессиональным требованиям, утвержденным клиническим протоколам и потребностям пациентов
1)
Хирургическое лечение проводится по обоснованным показаниям согласно требованиям протоколов диагностики и лечения и законодательства Республики Казахстан ***
I
2)
Решение о проведении хирургических вмешательств в остром (подостром) периоде проводится коллегиально (с участием кардиологов, интервенционных кардиологов, кардиохирургов и анестезиологов, реаниматологов)
I
3)
Хирургическое лечение проводится в соответствии с клиническими протоколами медицинской организации, основанными на доказательной медицине *
I

4)
Хирургиялық емдеу жүргізу кезеңдері Қазақстан Республикасы заңнамасының талаптарына сәйкес толық стандартталған (құжаттаманы рәсімдеу, басқа бөлімшеге ауыстыру және т.б.)
I
5)
Хирургиялық емдеу жүргізуге пациенттің немесе оның заңды өкілдерінің ақпараттандырылған келісімі медициналық ұйым басшылығы бекіткен ережелерге сәйкес рәсімделеді *
I
144. Зертханалық қызметтер. Зертханалық қызметтер ЖКС немесе ЖМИ-мен ауыратын пациенттердің қажеттіліктерін қанағаттандыру үшін қолжетімді
1)
Медициналық ұйым басшылығы көрсетілетін медициналық көмек деңгейіне қарай ЖКС немесе ЖМИ-мен ауыратын пациенттерге қолжетімді зертханалық диагностика қызметтерінің тізбесін бекітеді (осы ұйым көрсететін немесе аутсорсингке берілген)*
IIІ
2)
Кадр құрамы диагностика және емдеу хаттамаларының талаптарына және ЖКС немесе ЖМИ-мен ауыратын пациенттердің қажеттіліктеріне сәйкес келетін зертханалық қызметтердің қажетті көлемін көрсетуге қабілетті білікті персоналмен толықтырылған
3)
Шұғыл зертханалық қызметтер ЖКС немесе ЖМИ-мен ауыратын пациенттерге тәулік бойы қолжетімді және нәтижелер дайындығының уақыт шектері бекітілген *
I
4)
Зертханалық диагностика бойынша қызмет көрсететін қызметте медициналық жабдықты мерзімді тексеру, калибрлеу, сүйемелдеу, сапаны ішкі бақылау жүргізіледі **
I
5)
Зертханалық зерттеулер жүргізудің барлық кезеңдері стандартталған *
I
145. Функционалдық және сәулелік диагностика. Функционалдық және сәулелік диагностика қызметтері ЖКС/ЖМИ-мен ауыратын пациенттердің қажеттіліктерін қанағаттандыруға қолжетімді
1)
Көрсетілетін медициналық көмек деңгейіне қарай ЖКС немесе ЖМИ-мен ауыратын пациенттерге қолжетімді функционалдық және сәулелік диагностика бойынша қызметтердің тізбесі бекітілген (осы ұйым көрсететін немесе аутсорсингке берілген) *
IIІ
2)
Кадр құрамы диагностика және емдеу хаттамаларының талаптарына және ЖКС немесе ЖМИ-мен ауыратын пациенттердің қажеттіліктеріне сәйкес келетін функционалдық және сәулелік диагностика бойынша қызметтердің қажетті көлемін көрсетуге қабілетті білікті персоналмен толықтырылған
3)
ІІ және ІІІ деңгейлі медициналық ұйымдарда – сәулелік және функционалдық диагностиканың шұғыл қызметтері ЖКС немесе ЖМИ-мен ауыратын пациенттер үшін тәулік бойы қолжетімді және нәтижелер дайындығының уақыт шектері бекітілген
I
4)
Функционалдық және сәулелік диагностика бойынша қызметтерді көрсететін қызметте медициналық жабдықты мерзімді тексеру, калибрлеу, сүйемелдеу, сапаны ішкі бақылау жүргізіледі **
I
5)
Функционалдық және сәулелік диагностика жүргізудің барлық кезеңдері стандартталған *
I
146. Жедел медициналық жәрдем (І деңгей). Жедел медициналық жәрдем деңгейінде ЖКС/ЖМИ-мен ауыратын пациенттерді уақтылы анықтау, алғашқы медициналық көмек көрсету және тасымалдау үшін жағдайлар жасалған

4)
Этапы проведения хирургического лечения полностью стандартизированы (оформление документации, перевод в другое подразделение и т.д.) согласно требованиям законодательства Республики Казахстан *
I
5)
Информированное согласие пациента или его законных представителей на проведение хирургического лечения оформляется в соответствии с правилами, утвержденными руководством медицинской организации *
II
144.Лабораторные услуги. Лабораторные услуги доступны для удовлетворения нужд пациентов с ОКС / ОИМ
1)
Руководством медицинской организации утвержден перечень услуг лабораторной диагностики, доступных пациентам с ОКС или ОИМ, в зависимости от уровня оказываемой медицинской помощи (оказываемые данной организацией или переданные в аутсорсинг) *
III
2)
Кадровый состав укомплектован квалифицированным персоналом, способным оказать необходимый объем лабораторных услуг, соответствующим требованиям протоколов диагностики и лечения и потребностям пациентов с ОКС или ОИМ
II
3)
Экстренные лабораторные услуги доступны круглосуточно для пациентов с ОКС или ОИМ и утверждены временные рамки готовности результатов *
I
4)
В службе, оказывающей услуги по лабораторной диагностике, проводится периодическая проверка, калибровка, поддержка медицинского оборудования, внутренний контроль качества **
I
5)
Все этапы проведения лабораторных исследований стандартизованы *
I
145.Функциональная и лучевая диагностика. Услуги функциональной и лучевой диагностики доступны для удовлетворения нужд пациентов с ОКС / ОИМ
1)
Утвержден перечень услуг по функциональной и лучевой диагностике, доступных пациентам с ОКС или ОИМ, в зависимости от уровня оказываемой медицинской помощи (оказываемые данной организацией или переданные в аутсорсинг) *
III
2)
Кадровый состав укомплектован квалифицированным персоналом, способным оказать необходимый объем услуг по функциональной и лучевой диагностике, соответствующим требованиям протоколов диагностики и лечения и потребностям пациентов с ОКС или ОИМ
II
3)
В медицинских организациях II и III уровня экстренные услуги лучевой и функциональной диагностики доступны круглосуточно для пациентов с ОКС или ОИМ и утверждены временные рамки готовности результатов
I
4)
В службе, оказывающей услуги по функциональной и лучевой диагностике, проводится периодическая проверка, калибровка, поддержка медицинского оборудования, внутренний контроль качества **
I
5)
Все этапы проведения функциональной и лучевой диагностики стандартизованы *
I
146.Скорая медицинская помощь (I уровень). На уровне службы скорой медицинской помощи созданы условия для своевременного выявления, оказания первой медицинской помощи и транспортировки пациентов с ОКС/ОИМ

1)
Санитариялық көлік, медициналық жабдықтар тізбесі, дәрілік заттармен және медициналық мақсаттағы бұйымдармен қамтамасыз ету ЖКС немесе ЖМИ-мен ауыратын пациенттерге кезек күттірмейтін көмек көрсету талаптарына сәйкес келеді
I
2)
Жедел медициналық жәрдем қызметінің шақыртудан бастап шақырту орнына келуге дейінгі уақыты ЖКС немесе ЖМИ-мен ауыратын пациенттерге медициналық көмек көрсету алгоритмдеріне сәйкес регламенттеледі **
I
3)
Жедел медициналық жәрдем қызметінің кадр құрамы ЖКС немесе ЖМИ-мен ауыратын пациенттерге кезек күттірмейтін медициналық көмектің қажетті көлемін көрсетуге қабілетті білікті персоналдан тұрады
I
4)
Жедел медициналық жәрдем қызметінің медицина персоналы емдеуге жатқызуға дейінгі кезеңде тромбоэмболитикалық терапия әдістемесін меңгерген
I
5)
Жедел медициналық жәрдем қызметінің медицина персоналы медициналық көмек көрсетілген пациенттің жағдайын құжаттамалайды және осы ақпаратты пациентті қабылдайтын келесі медициналық қызметкерлер тобына береді
I
147. Профилактикалық жұмыс. Халықпен және басқа да медициналық ұйымдармен профилактикалық жұмыс жүргізіледі**
1)
МСАК халық арасында қан айналымы жүйесі ауруларының бастапқы және қайталама профилактикасына бағытталған іс-шараларды тоқсан сайын жүргізеді
III
2)
МСАК диспансерлік есепте тұрған тәуекел факторлары бар пациенттер үшін Денсаулық мектебінің (артериялық гипертония, қант диабеті және басқа мектеп) қызметін жүзеге асырады. Фотоесептер бар сабақтарды және қатысушыларды тіркеу журналы жүргізіледі
II
3)
І, ІІ және ІІІ деңгейлі медициналық ұйымдар мамандары пациенттермен және олардың туыстарымен пациентті күту, емдік дене шынықтыру, ерте және кейінгі оңалту әдістері, дұрыс тамақтану, зиянды әдеттерінен бас тарту, гипотензивті терапияға бейімділік мәселелері бойынша профилактикалық әңгімелерді жүргізеді
III
4)
Ерте және кейінгі оңалту, дұрыс тамақтану, зиянды әдеттерінен бас тарту, гипотензивті терапияға бейімділік мәселелері бойынша оқыту және/немесе тарату материалы пациенттер және/немесе олардың өкілдері үшін қолжетімді
III
5)
І, ІІ және ІІІ деңгейлі медициналық ұйым халықты салауатты өмір салтына және аурулардың алдын алуға оқыту бойынша бағдарламаларға қатысады
III
4-параграф. Онкологиялық аурулар кезінде медициналық көмек көрсетуді аккредиттеу стандарттары
148. Әкімшілік жағдайлар және ресурстар. Медициналық ұйым онкология бойынша медициналық қызметтерді көрсету үшін базалық жағдайларды жасайды
1)
Медициналық ұйымның қызметі лицензияланған, науқасқа онкологиялық медициналық көмек көрсету үшін қажетті лицензиялары бар***
I

1)
Санитарный транспорт, перечень медицинского оборудования, обеспечение лекарственными средствами и изделиями медицинского назначения соответствуют требованиям оказания неотложной помощи пациентам с ОКС или ОИМ
I
2)
Время доезда службы скорой медицинской помощи от вызова до прибытия на место вызова регламентируется в соответствии с алгоритмами оказания медицинской помощи пациентам с ОКС или ОИМ **
I
3)
Кадровый состав службы скорой медицинской помощи состоит из квалифицированного персонала, способного оказывать необходимый объем неотложной медицинской помощи пациентам с ОКС или ОИМ
I
4)
Медицинский персонал службы скорой медицинской помощи владеет методикой тромболизисной терапии на догоспитальном этапе
I
5)
Медицинский персонал службы скорой медицинской помощи документирует состояние пациента, оказанную медицинскую помощь, и передают эту информацию следующей команде медицинских работников, принимающих пациента
I
147.Профилактическая работа. Проводится профилактическая работа с населением и другими медицинскими организациями **
1)
ПМСП ежеквартально проводит мероприятия среди населения, направленные на первичную и вторичную профилактику болезней системы кровообращения
III
2)
ПМСП осуществляет деятельность Школы здоровья (школа артериальной гипертонии, сахарного диабета и другие) для пациентов с факторами риска, состоящих на диспансерном учете. Ведется журнал регистрации занятий и участников с фотоотчетами
II
3)
Специалисты медицинских организаций I, II и III уровня проводят профилактические беседы с пациентами и их родственниками по вопросам ухода за пациентом, лечебной физической культуры, приемам ранней и поздней реабилитации, правильному питанию, отказу от вредных привычек приверженности гипотензивной терапии
III
4)
Обучающий и (или) раздаточный материал по вопросам ранней и поздней реабилитации, правильному питанию, отказу от вредных привычек, приверженности гипотензивной терапии доступен пациентам и (или) их представителям
III
5)
Медицинская организация I, II и III уровня участвует в программах по обучению населения здоровому образу жизни и профилактике заболеваний
III
Параграф 4. Стандарты аккредитации оказания медицинской помощи при онкологических заболеваниях
148.Административные условия и ресурсы. Медицинская организация создает базовые условия для оказания медицинских услуг по онкологии
1)
Деятельность медицинской организации лицензирована, имеются все виды необходимых лицензий для оказания онкологической помощи пациентам ***
I

2)
Медициналық ұйымда көрсетілетін медициналық көмектің деңгейін ескере отырып, онкология бойынша медициналық ұйым көрсететін қызметтер тізімі бекітілген *
II
3)
Медициналық ұйым онкология және/немесе сәулелік терапия бойынша медициналық көмек көрсетудің белгіленген талаптарына сәйкес қажетті дәрілік заттармен және медициналық мақсаттағы бұйымдармен қамтамасыз етілген
I
4)
Медициналық ұйым онкология және/немесе сәулелік терапия бойынша медициналық көмек көрсетудің белгіленген талаптарына сәйкес қажетті жабдықтармен қамтамасыз етілген
I
5)
Басшылық онкологиялық пациенттерді тиімді емдеу үшін қажетті жағдайлар жасайды
I
149. Сабақтастық. Медициналық көмек көрсетудің сабақтастығы сақталады
1)
Онкологиясы бар пациенттерді емдеуге жатқызу, басқа медициналық ұйымдарға жіберу, ауыстыру процесі медициналық ұйымда бекітілген өлшемшарттардың негізінде және пациенттің қажеттіліктері мен ұйымның ресурстарына сәйкес жүзеге асырылады *
I
2)
Онкологиялық диспансерде / орталықта / бөлімшеде алғашқы медициналық-санитариялық алғашқы көмек көрсететін медициналық ұйымдармен өзара байланысты жүзеге асыратын жауапты тұлғалар анықталған *
II
3)
Онкологиясы бар пациенттерді тексеру және арнайы емдеу Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген мерзімдерге сәйкес жүргізіледі
I
4)
Жоғары технологиялық радиациялық онкология орталықтарымен және Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің "Онкология және радиология Қазақ ғылыми-зерттеу институты" ШЖҚ РМК-мен (бұдан әрі – ҚазОРҒЗИ) өзара байланыс жүзеге асырылады **
II
5)
Пациенттерді тексеру процесі (зертханалық және құрал-саймандық зерттеу әдістері, мамандардың қарап-тексеруі) медициналық көмек көрсету деңгейін ескере отырып, стандартталған
I
150. Профилактикалық жұмыс. Халықпен және басқа да медициналық ұйымдармен профилактикалық жұмыс жүргізіледі **
1)
Медициналық ұйымда онкологиялық аурулардың алдын алуға бағытталған іс-шаралар жүргізіледі
II
2)
Медициналық ұйым тұрғындарға көрсетілетін қызметтер туралы ақпарат береді және олармен кері байланыста болады
II
3)
Медициналық ұйымда халық арасында және басқа да медициналық ұйымдарда профилактикалық жұмыс жүргізудің бекітілген жоспары бар.
Профилактикалық іс-шаралардың есеп беру нысандарын медициналық ұйымның басшылығы бекітеді *
II
4)
Медициналық ұйымда профилактикалық жұмыс жүргізу жоспарына мониторингті жүзеге асыратын жауапты тұлға анықталған
II
5)
Медициналық ұйым салауатты өмір салты қызметімен бірлесіп және осы бейін бойынша аурулардың алдын алу бойынша тұрғындар арасында ісікке қарсы насихаттау жүргізуге қатысады
II

2)
В медицинской организации утвержден список оказываемых услуг медицинской организацией по онкологии с учетом уровня оказываемой медицинской помощи *
II
3)
Медицинская организация обеспечена необходимыми лекарственными средствами и изделиями медицинского назначения в соответствии с установленными требованиями оказания медицинской помощи по онкологии и (или) лучевой терапии
I
4)
Медицинская организация обеспечена необходимым оборудованием в соответствии с установленными требованиями оказания медицинской помощи по онкологии и (или) лучевой терапии
I
5)
Руководство создает необходимые условия для эффективного лечения онкологических пациентов
I
149.Преемственность. Соблюдается преемственность оказания медицинской помощи
1)
Процесс госпитализации, направления, перевода пациентов с онкологией в другие медицинские организации осуществляется на основании критериев, утвержденных медицинской организацией, и в соответствии с потребностями пациента и ресурсами организации *
I
2)
В онкологическом диспансере / центре / отделении определены ответственные лица, осуществляющие взаимосвязь с медицинскими организациями, оказывающими первичную медико-санитарную помощь *
II
3)
Углубленное обследование и специализированное лечение пациентов с онкологией, проводится согласно срокам установленным законодательством Республики Казахстан
I
4)
Осуществляется взаимосвязь с высокотехнологичными центрами радиационной онкологии и РГП на ПХВ "Казахский научно- исследовательский институт онкологии и радиологии" Министерства здравоохранения Республики Казахстан (далее - КазНИИОР) **
II
5)
Процесс обследования пациентов (лабораторные и инструментальные методы исследования, осмотры специалистов) стандартизирован с учетом уровня оказания медицинской помощи
I
150.Профилактическая работа. Проводится профилактическая работа с населением и другими медицинскими организациями **
1)
В медицинской организации проводятся мероприятия, направленные на профилактику онкологических заболеваний
II
2)
Медицинская организация информирует население об оказываемых услугах и поддерживает с ним обратную связь
II
3)
В медицинской организации имеется утвержденный план проведения профилактической работы среди населения и в других медицинских организациях.
Отчетные формы профилактических мероприятий утверждаются руководством медицинской организации *
II
4)
В медицинской организации определено ответственное лицо, осуществляющее мониторинг плана проведения профилактической работы
II
5)
Медицинская организация участвует в проведении противораковой пропаганды среди населения совместно со службой здорового образа жизни и профилактике заболеваний по данному профилю
II

1-бөлім. Амбулаториялық-емханалық көмек деңгейінде онкологиялық көмек көрсету
151. Онкологиялық кабинет амбулаториялық-емханалық көмек ұйымдарының, көп бейінді аурухананың консультативтік-диагностикалық бөлімшелерінің құрамына кіреді
1)
Онкологиялық кабинеттің жабдықтармен және медициналық мақсаттағы бұйымдармен жабдықталуы Қазақстан Республикасы заңнамасының талаптарына сәйкес жүзеге асырылады
II
2)
Онкологиялық кабинет қызметін онкологиялық диспансермен/орталықпен келісілген және Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес медициналық ұйымның басшысы бекіткен жоспар бойынша жүзеге асырады
II
3)
Медициналық ұйымда іс-шаралар жоспары мен оқу кестесіне сәйкес онкологиялық аурулардың алдын алу және олардың профилактикасы мәселелері бойынша медициналық-санитариялық алғашқы көмек көрсететін персоналды оқыту жүзеге асырылады **
II
4)
Медициналық ұйымда қабылданған басқарушылық шешімдерді көрсете отырып, асқынған онкологиялық науқастардың жағдайларын талдау (онкологиялық пациенттердің асқыну хаттамалары) тұрақты негізде жүргізіледі
II
5)
"Онкологиялық науқастардың электрондық тізілімі" ақпараттық жүйесіндегі ақпаратты талдау жолымен онкологта есепте тұрған пациенттерді диспансерлік бақылауға мониторинг жүргізіледі.
Әртүрлі мамандықтағы дәрігерлерде ісік алды аурулармен диспансерлік есепте тұрған пациенттердің мониторингі жүргізіледі
II
152. Маммологиялық кабинет бекітілген штаттық нормативтерге сәйкес (болған жағдайда) амбулаториялық-емханалық көмек ұйымдарының, көп бейінді аурухананың консультативтік-диагностикалық бөлімшелерінің құрамына кіреді
1)
Маммологиялық кабинеттің жабдықтармен және медициналық мақсаттағы бұйымдармен жабдықталуы Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес жүзеге асырылады
I
2)
Маммологиялық кабинеттің дәрігері сүт безінің ісіктеріне күдікті пациенттерге консультативтік және диагностикалық медициналық көмекті, анықталған науқастарды қайта қарауға және арнайы емдеуге онкологиялық диспансерге/орталыққа жіберуді жүзеге асырады
I
3)
Сүт безінің зиянсыз ісіктері бар науқастарды диспансерлеу жүргізіледі
II
4)
Сүт безі ісігін ерте анықтау бойынша медициналық-санитариялық алғашқы көмек көрсететін медициналық ұйым персоналының қызметін үйлестіру жүзеге асырылады (маммографиялық скрининг, профилактикалық тексеру, сү бездерін өздігімен тексеру) **
II
5)
Әйелдерді сүт безінің аурулары және сүт безі ісігін ерте анықтау туралы ақпараттандыру бойынша іс-шаралар жүргізіледі (семинарлар, жарияланымдар, оқыту, денсаулық мектептері және басқа іс-шаралар) **
II
153. Әйелдерді қарап-тексеру кабинеті ұйымның меншік нысаны мен ведомстволық тиесілігіне қарамастан амбулаториялық-емханалық көмек ұйымдарының, көп бейінді аурухананың консультативтік-диагностикалық бөлімшелерінің құрамына кіреді

Раздел 1. Онкологическая помощь на уровне амбулаторно-поликлинической помощи
151.Онкологический кабинет входит в состав организаций амбулаторно-поликлинической помощи, консультативно-диагностических отделений многопрофильной больницы
1)
Оснащение онкологического кабинета оборудованием и изделиями медицинского назначения осуществляется в соответствии с требованиями законодательства Республики Казахстан
II
2)
Онкологический кабинет осуществляет деятельность по плану, согласованному с онкологическим диспансером / центром и утвержденному руководителем медицинской организации в соответствии с законодательством Республики Казахстан
II
3)
В соответствии с планом мероприятий и графиком обучения в медицинской организации осуществляется обучение персонала, оказывающего первичную медико-санитарную помощь вопросам предупреждения и профилактики онкологических заболеваний **
II
4)
В медицинской организации на регулярной основе проводится разбор случаев запущенных онкологических больных (протоколы запущенности онкологических пациентов) с указанием принятых управленческих решений **
II
5)
Проводится мониторинг диспансерного наблюдения пациентов, состоящих на учете у онколога, путем анализа информации в информационной системе "Электронный регистр онкологических больных". Проводится мониторинг пациентов, состоящих на диспансерном учете с предраковыми заболеваниями у врачей различных специальностей
II
152.Маммологический кабинет входит в состав организаций амбулаторно-поликлинической помощи, консультативно-диагностических отделений многопрофильной больницы, в соответствие с утвержденными штатными нормативами (при наличии)
1)
Оснащение маммологического кабинета оборудованием и изделиями медицинского назначения осуществляется в соответствии с законодательством Республики Казахстан
I
2)
Врач маммологического кабинета осуществляет консультативную и диагностическую медицинскую помощь пациентам с подозрением на опухолевые образования молочной железы, направление выявленных больных на дообследование и специализированное лечение в онкологический диспансер/ центр
I
3)
Проводится диспансеризация больных с доброкачественными новообразованиями молочной железы
II
4)
Осуществляется координация деятельности персонала медицинской организации, оказывающей первичную медико-санитарную помощь по раннему выявлению рака молочной железы (маммографический скрининг, профилактические осмотры, самообследование молочных желез) **
II
5)
Проводятся мероприятия по информированию женского населения о заболеваниях молочной железы и раннему выявлению рака молочной железы (семинары, публикации, обучение, школы здоровья и другие мероприятия) **
II
153.Смотровой женский кабинет входит в состав организаций амбулаторно-поликлинической помощи, консультативно-диагностических отделений многопрофильной больницы, независимо от формы собственности и ведомственной принадлежности организации

1)
Ұйымда Қазақстан Республикасы заңнамасының талаптарына сәйкес арнайы жабдықтары және аспаптары бар, жарықтандырылған әйелдерді қарап-тексеру кабинеті жабдықталған
I
2)
Медициналық ұйымның емханалық бөлімшесінің меңгерушісі және онколог-дәрігер әйелдерді қарап-тексеру кабинетінің қызметіне, мейіргерлердің кәсіби даярлық деңгейі мен жұмысына басшылықты және бақылауды жүзеге асырады.
Әйелдерді қарап-тексеру кабинетінің медицина персоналы ай сайын медициналық ұйымның онкологына медициналық ұйымның әкімшілігімен келісілген өз қызметі туралы есептерді тапсырады
II
3)
Әйелдерді қарап-тексеру кабинетінің медицина персоналы созылмалы, ісік алды аурулары мен қатерлі ісіктерді ерте анықтау мақсатында әйелдерді профилактикалық қарап-тексеруді жүргізеді
I
4)
Емханаға бекітілген әйелдер арасында ағарту жұмысының журналына жазу арқылы түсіндіру жұмысы жүргізіледі **
II
5)
Өткізілетін профилактикалық қарап-тексерулерді және алғашқы медициналық құжаттаманың белгіленген нясандары бойынша цитологиялық зерттеу нәтижелерін есепке алу және тіркеу жүзеге асырылады
II
154. Ер адамдарды қарап-тексеру кабинеті ұйымның меншік нысаны мен ведомстволық тиесілігіне қарамастан амбулаториялық-емханалық көмек ұйымдарының, көп бейінді аурухананың консультативтік-диагностикалық бөлімшелерінің құрамына кіреді
1)
Медициналық ұйымда Қазақстан Республикасы заңнамасының талаптарына сәйкес арнайы жабдықтары және аспаптары бар, жарықтандырылған ер адамдарды қарап-тексеру кабинеті жабдықталған
I
2)
Медициналық ұйымның емханалық бөлімшесінің меңгерушісі және онкологы ер адамдарды қарап-тексеру кабинетінің қызметіне, мейіргерлердің кәсіби даярлық деңгейі мен жұмысына басшылықты және бақылауды жүзеге асырады.
Ер адамдарды қарап-тексеру кабинетінің медицина персоналы ай сайын медициналық ұйымның онкологына медициналық ұйымның әкімшілігімен келісілген өз қызметі туралы есептерді тапсырады
II
3)
Медицина персоналы созылмалы, ісік алды аурулары мен қатерлі ісіктерді ерте анықтау мақсатында әйелдерді профилактикалық қарап-тексеруді жүргізеді
I
4)
Медицина персоналы амбулаториялық-емханалық көмек ұйымына келетін ер адамдар арасында түсіндіру жұмысын жүргізеді**
II
5)
Өткізілетін профилактикалық қарап-тексерулерді және алғашқы медициналық құжаттаманың белгіленген нясандары бойынша цитологиялық зерттеу нәтижелерін есепке алу және тіркеу жүзеге асырылады
II
155. Проктологиялық кабинет амбулаториялық-емханалық көмек ұйымдарының, көп бейінді аурухананың консультативтік-диагностикалық бөлімшелерінің (болған жағдайда) құрамына кіреді

1)
В организации оборудован смотровой женский кабинет со специальным оборудованием и инструментарием, освещением в соответствии с требованиями законодательства Республики Казахстан
I
2)
Заведующий поликлиническим отделением медицинской организации и врач-онколог осуществляют руководство и контроль за деятельностью женского смотрового кабинета, работой и уровнем профессиональной подготовки медицинской сестры.
Медицинский персонал смотрового женского кабинета ежемесячно предоставляет онкологу медицинской организации отчеты о своей деятельности, согласованные с администрацией медицинской организации
II
3)
Медицинский персонал смотрового женского кабинета проводит профилактические осмотры женщин в целях раннего выявления хронических, предопухолевых заболеваний и злокачественных новообразований
I
4)
Проводится разъяснительная работа среди женского населения, прикрепленного к поликлинике, с записями в журнале просветительной работы **
II
5)
Осуществляется учет и регистрация проводимых профилактических осмотров и результатов цитологических исследований по установленным формам первичной медицинской документации
II
154.Смотровой мужской кабинет входит в состав организаций амбулаторно-поликлинической помощи, консультативно-диагностических отделений многопрофильной больницы, независимо от формы собственности и ведомственной принадлежности организации
1)
В медицинской организации оборудован смотровой мужской кабинет со специальным оборудованием и инструментарием, освещением в соответствии с законодательством Республики Казахстан
I
2)
Заведующий поликлиническим отделением и онколог медицинской организации осуществляют руководство и контроль за деятельностью мужского смотрового кабинета, работой и уровнем профессиональной подготовки медицинской сестры.
Медицинский персонал мужского смотрового кабинета ежемесячно предоставляет онкологу медицинской организации отчеты о своей деятельности, согласованные с администрацией медицинской организации
II
3)
Медицинский персонал проводит профилактические осмотры мужчин в целях раннего выявления хронических, предопухолевых заболеваний и злокачественных новообразований
I
4)
Медицинским персоналом проводится разъяснительная работа среди мужского населения, посещающего организацию амбулаторно-поликлинической помощи **
II
5)
Осуществляется учет и регистрация проводимых профилактических осмотров и результатов цитологических исследований по установленным формам первичной медицинской документации
II
155.Проктологический кабинет входит в состав организаций амбулаторно-поликлинической помощи, консультативно-диагностических отделений многопрофильной больницы (при его наличии)

1)
Ұйымда Қазақстан Республикасы заңнамасының талаптарына сәйкес арнайы жабдықтары және аспаптары бар, жарықтандырылған проктологиялық кабинет жабдықталған
I
2)
Қалалық және аудандық емханаларда проктологиялық кабинеттің жұмысын колопроктология мәселелері бойынша біліктілігін арттырудан өткен хирургиялық кабинеттің хирургы жүзеге асырады
II
3)
Проктолог-дәрігер бейінді мамандардың және МСАК ұйымының жолдаулары бойынша тоқ ішек ауруларын диагностикалау мен емдеуді жүзеге асырады
I
4)
Қатерлі ісіктерге күдік болған жағдайда проктолог-дәрігер/хирург пациентті консультациялық-диагностикалық орталықтың онколог-дәрігеріне жолдайды
II
5)
Проктологиялық кабинет қызметінің есебі Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілеріне және ұйымның іс номенклатурасына сәйкес бекітілген нысандар бойынша жүргізіледі
II
156. Жалпы практика дәрігерінің кабинеті онкологиялық ауру тәуекелі бар пациенттерді тиімді анықтау және паллиативтік және симптоматикалық емдеуді жүзеге асыру үшін ұйымдастырылған
1)
Дәрігерге дейінгі және қарап-тексеру кабинеті деңгейінде анықталған онкологиялық ауруға күдікті пациенттерді тіркеу журналы жүргізіледі **
II
2)
Созылмалы және ісік алды аурулармен диспансерлік есепте тұрған пациенттер бойынша құжаттама, диспансерлеу журналы жүргізіледі, диспансерлік науқастардың тіркелім базасы өзектендіріледі
II
3)
Онкологиялық науқастардың тізімдері немесе онкологқа кезекті диспансерлік бақылауға шақырту күні көрсетілген, осы учаскенің аумағында тұратын онкологиялық науқастардың электрондық тіркелімінен алынған көшірме бар. Паллиативтік және/немесе симптоматикалық емдеуге жататын IY клиникалық топтағы пациенттердің тізімі (немесе онкологиялық науқастардың электрондық тіркелімінен алынған көшірме) бар
II
4)
Жалпы практика дәрігерлері онкологиялық қауіпсіздік және онкологиялық ауруларды ерте диагностикалау мәселелері бойынша біліктілігін арттырудан өтеді
II
5)
Амбулаториялық карталарда медициналық ұйымның басшысы бекіткен нысан бойынша амбулаториялық-емханалық деңгейдегі онкологиялық қарап-тексерудің толтырылған парағы бар *
II
157. Онкологиялық аурулардың скринингі мен профилактикасы
1)
Медициналық ұйымда онкологиялық патологияны ерте анықтауға мақсатты топтарға профилактикалық қарап-тексеру мен скрининг жүргізіледі
I
2)
Медициналық ұйымда скринингтің дайындық сатысы жүргізіледі: жоспарлау, ақпараттандыру, халықты қабылдауға шақыру **
I
3)
Профилактика және әлеуметтік-психологиялық көмек бөлімшесіндегі құжаттаманың есебі мен толтырылуы Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілеріне сәйкес келеді
II

1)
В организации оборудован проктологический кабинет со специальным оборудованием и инструментарием, освещением в соответствии с законодательством Республики Казахстан
I
2)
В городских и районных поликлиниках работа проктологического кабинета осуществляется хирургом хирургического кабинета, имеющим повышение квалификации по вопросам колопроктологии
II
3)
Врачом-проктологом осуществляет диагностика и лечение заболеваний толстой кишки по направлению профильных специалистов и организаций ПМСП
I
4)
При подозрении на злокачественное новообразование врач-проктолог / хирург направляет пациента в консультативно-диагностический центр к врачу-онкологу
II
5)
Учет деятельности проктологического кабинета ведется по утвержденным формам в соответствии с нормативными правовыми актами Республики Казахстан и номенклатурой дел организации
II
156.Кабинет врача общей практики организован для эффективного выявления пациентов с риском онкологического заболевания и осуществления паллиативного и симптоматического лечения
1)
Ведется журнал регистрации пациентов с подозрением на онкологическое заболевание, выявленным на уровне доврачебного и смотрового кабинета **
II
2)
Ведется документация по пациентам, состоящим на диспансерном учете с хроническими и предраковыми заболеваниями, журнал диспансеризации, актуализируются база регистра диспансерных больных
II
3)
Имеются списки онкологических больных или выгрузка из электронного регистра онкологических больных, проживающих на территории данного участка, с указанием даты их приглашения к онкологу на очередное диспансерное наблюдение. Имеется список пациентов (или выгрузка из электронного регистра онкологических больных), пациентов с IV клинической группой, подлежащих паллиативному и (или) симптоматическому лечению
II
4)
Врачи общей практики проходят повышение квалификации по вопросам онконастороженности и ранней диагностики онкологических заболеваний
II
5)
В амбулаторных картах имеется в наличии заполненный лист онкоосмотра амбулаторно-поликлинического уровня по форме, утвержденной руководством медицинской организации *
II
157.Скрининг и профилактика онкологических заболеваний
1)
В медицинской организации проводятся профилактические осмотры и скрининг целевой группы на раннее выявление онкопатологии
I
2)
В медицинской организации проводится подготовительный этап скрининга: планирование, информирование, приглашение населения на прием **
I
3)
Учет и заполнение документации в отделении профилактики и социально-психологической помощи соответствует нормативным правовым актам Республики Казахстан
II

4)
Жауапты медицина персоналы скринингтің электрондық деректер базасын жасайды
II
5)
Скринингтің барлық түрлері бойынша скринингтік зерттеулер жоспары орындалады
II
2-бөлім. Өңірлік, қалалық, облыстық онкологиялық диспансерлер, орталықтар және көп бейінді медициналық ұйымдардың онкологиялық бөлімшелері деңгейінде онкологиялық көмек көрсету
158. Онкологиялық диспансердің / онкологиялық орталықтың диспансерлік бөлімшесі
1)
Медициналық ұйымда мультитәртіпті топ (бұдан әрі - МТТ) құрылған және жұмыс істейді. МТТ жұмысы үшін жеке кабинет бөлінген, оның жұмыс кестесі бекітілген. Пациенттердің амбулаториялық және стационарлық медициналық карталарында МДТ хаттамалары бар*
I
2)
Медициналық ұйымда созылмалы ауырсыну синдромы бар науқастарға көмек көрсету және консультация үшін ауырсынуға қарсы терапия кабинеті жұмыс істейді (болған жағдайда). Орта медицина персоналы "Ауырсынуды бағалау" парағын жүргізеді
I
3)
Амбулаториялық деңгейде онкологиялық патологиясы бар пациенттерге химиялық-гормонды терапия онкологиялық диспансердің амбулаториялық химиялық терапия (бұдан әрі – АХК) кабинетінде жүргізіледі
I
4)
АХК-та ісікке қарсы және гормондық препараттардың келуін және шығынын және қызмет көрсетілетін пациенттерді қатаң есепке алу жүргізіледі. Өтінімдерді түзету үшін дәрілік преператтар мен пациенттер бойынша тоқсан сайынғы есептер жасалады
I
5)
Медициналық ұйымда әлеуметтік қызметкер және психолог кабинеттері жұмыс істейді
II
159. Химиялық терапия бөлімшесі
1)
Диагностика мен емдеудің клиникалық хаттамаларына сәйкес қатерлі ісіктің верификациялық диагнозы бар пациенттерге химиялық терапияның қажетті курстары және емдеудің басқа да ерекше әдістері жүргізіледі
I
2)
Медицина персоналы сабақтас бөлімшелерде химиялық терапия алып жатқан пациенттерге консультация беруді және бақылауды жүзеге асырады
I
3)
Медицина персоналы қатерлі аурумен ауыратын пациенттерге полихимиялық терапияны жүргізуде стационарлық бөлімшелер мен онкологиялық диспансердің амбулаториялық химиялық терапия кабинетінің арасында сабақтастықты қамтамасыз етеді
I
4)
Медициналық ұйымның басшылығы персоналдың қауіпсіздігін қамтамасыз ететін цитостатикалық дәрілік заттарды бір орталықтан дайындауға арналған кабинеттің немесе орталықтандырылған клиникалық-фармакологиялық бөлімнің (болған жағдайда) қызметін сипаттайтын рәсімдерді бекіткен *
III
5)
Таргетті терапия молекулярлық-генетикалық талдауларды ескере отырып жүргізіледі
I
160. Қалпына келтіру емі және паллиативтік көмек
1)
Онкологиялық пациенттерді қалпына келтіру емі бөлімшесінің құрылымы мыналарды қамтиды: емдік дене шынықтыруға арналған кабинет (зал), массаж кабинеті, физиотерапия кабинеті (медициналық ұйымның физиотерапия бөлімшесінің құрамында болуы мүмкін), психотерапия кабинеті, физикалық диагностика және емдеу әдістері кабинеті
II

4)
Ответственным медицинским персоналом формируется электронная база данных скрининга
II
5)
Выполняется план скрининговых исследований по всем видам скринингов
II
Раздел 2. Онкологическая помощь на уровне региональных, городских, областных онкологических диспансеров, центров и онкологических отделений многопрофильных медицинских организаций
158.Диспансерное отделение онкологического диспансера / онкологического центра
1)
В медицинской организации создана и функционирует мультидисциплинарная группа (далее – МДГ). Для работы МДГ выделен отдельный кабинет, утвержден график ее работы. В амбулаторных и стационарных медицинских картах пациентов имеются протоколы МДГ *
I
2)
В медицинской организации функционирует кабинет противоболевой терапии для оказания помощи и консультации больных с хроническим болевым синдромом (при наличии). Средним медицинским персоналом ведется лист "Оценка боли"
I
3)
Химио-гормонотерапия пациентов с онкологической патологией на амбулаторном уровне осуществляется в кабинете амбулаторной химиотерапии (далее – КАХ) онкологического диспансера
I
4)
В КАХ ведется строгий учет прихода и расхода противоопухолевых и гормональных препаратов и обслуживаемых пациентов. Для корректировки заявок составляются ежеквартальные отчеты по лекарственным препаратам и пациентам
I
5)
В медицинской организации функционируют кабинеты социального работника и психолога
II
159.Отделение химиотерапии
1)
Проводятся необходимые курсы химиотерапии и другие специфические методы лечения пациентам с верифицированным диагнозом злокачественного новообразования согласно клиническим протоколам диагностики и лечения
I
2)
Медицинским персоналом осуществляется консультирование и наблюдение пациентов, получающих химиотерапию в смежных подразделениях
I
3)
Медицинским персоналом обеспечивается преемственность в проведении полихимиотерапии пациентам со злокачественными заболеваниями между стационарными подразделениями и кабинетом для амбулаторной химиотерапии онкологического диспансера
I
4)
Руководством медицинской организации утверждены процедуры, описывающие деятельность кабинета для централизованного приготовления цитостатических лекарственных средств или централизованного клинико-фармакологического отдела (при наличии), обеспечивающие безопасность персонала *
III
5)
Таргетная терапия проводится с учетом молекулярно-генетических анализов
I
160.Восстановительное лечение и паллиативная помощь
1)
Структура отделения восстановительного лечения онкологических пациентов включает в себя: кабинет (зал) для лечебной физкультуры, кабинет массажа, кабинет физиотерапии (возможно в составе отделения физиотерапии медицинской организации), кабинет психотерапии, кабинет физических методов диагностики и лечения
II

2)
Онкологиялық науқастардың әртүрлі контингенттері үшін қалпына келтіру емінің әдістері мен құралдарын таңдау барысында сараланған тәсіл жүзеге асырылады
I
3)
Қатерлі ісіктердің таралған түрлері бар пациенттерді медициналық-әлеуметтік оңалту бойынша іс-шаралар кешені жүргізіледі
I
4)
Онкологиялық пациенттерге үйде паллиативтік көмекті ұйымдастыру бойынша МСАК медициналық ұйымдарына консультативтік көмек көрсетіледі
I
5)
Паллиативтік көмек бөлімшесінде лауазымдық нұсқаулықтарына сәйкес психолог немесе психотерапевт қызметін жүзеге асырады
II
161. Радиологиялық бөлімше (болған жағдайда)
1)
Сәулелік терапия бөлімшесін радиотерапевтік қондырғылармен, топометрлік және дозиметрлік жабдықтармен техникалық жарақтау деңгейі Қазақстан Республикасының санитариялық нормалары мен қағидаларының белгіленген талаптарына сәйкес келеді ***
I
2)
Сәулелік терапияны физикалық-техникалық қамтамасыз ету блогы сәулелік терапия бөлімшесінің құрамына кіреді (радиологиялық бөлімше) немесе медициналық физиктер, инженерлер, сәулелік зертханашылар штаты бар дербес құрылымдық бірлік болып табылады
II
3)
Радиологиялық бөлімшеде дозиметрия және сәулелік терапияны жоспарлау кабинеттері жұмыс істейді
I
4)
Күндізгі стационарда радиологиялық төсектер жұмыс істейді
I
5)
Радиологиялық картаны жүргізу белгіленген талаптарға сәйкес келеді (толтырылуының толықтығы және дұрыстығы; жоспарды тексерген және бекіткен тұлға мен әзірлеуші сәйкестендірілген пациентті оқыту жоспарының болуы)
I
162. Цитологиялық зертхана
1)
Ісікті және ісік алды ауруларының цитологиялық диагностикасы жүргізіледі
I
2)
Жасушалық блокты (референс орталықтар үшін) пайдалану арқылы иммундық-фенотипті, молекулярлық-биологиялық зерттеулер жүргізіледі
I
3)
Тұрғындарды профилактикалық, медициналық қарап-тексеру және диспансерлеу кезінде алынған материалдарға цитологиялық зерттеу жүргізіледі
I
4)
Цитологиялық материалды алуға қатысатын медицина персоналына материалды алу және зертханаға жеткізу әдістемесі бойынша нұсқау жүргізіледі **
I
5)
Цитологиялық зерттеу бойынша медициналық ұйымның зертханашыларына біліктілігін арттыру және практикада оқыту (жұмыс орнында тағылымдама) жүргізіледі**
I
163. Патоморфологиялық зертхана және/немесе молекулярлық-генетикалық зертхана
1)
Патоморфологиялық зертханалар және онкологиялық ұйымдардың референс-орталықтары деңгейінде жүргізілетін биопсиялық және операциялық материалды иммундық-гистохимиялық (бұдан әрі – ИГХ) және референтті-сараптамалық зерттеулер Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерімен бекітілген тәртіпте және тізбеге, онкологиялық аурулардың диагностикасы мен емдеу хаттамаларына сәйкес жүзеге асырылады *
I

2)
Осуществляется дифференциальный подход при выборе методов и средств восстановительного лечения для различных контингентов онкологических больных
I
3)
Проводится комплекс мероприятий по медико-социальной реабилитации пациентов с распространенными формами злокачественных новообразований
I
4)
Оказывается консультативная помощь медицинским организациям ПМСП по организации паллиативной помощи онкологическим пациентам на дому
I
5)
В отделении паллиативной помощи осуществляет деятельность психолог или психотерапевт в соответствии с должностными инструкциями
II
161.Радиологическое отделение (при наличии)
1)
Уровень технического оснащения отделения лучевой терапии радиотерапевтическими установками, топометрическим и дозиметрическим оборудованием соответствует установленным требованиям санитарных норм и правил Республики Казахстан ***
I
2)
Блок физико-технического обеспечения лучевой терапии входит в состав отделения лучевой терапии (радиологического отделения), или является самостоятельной структурной единицей со штатом медицинских физиков, инженеров, лучевых лаборантов
II
3)
В радиологическом отделении функционируют кабинеты дозиметрии и планирования лучевой терапии
I
4)
В дневном стационаре функционируют радиологические койки
I
5)
Ведение радиологической карты соответствует установленным требованиям (полнота и правильность его заполнения; наличие плана облучения пациента, с идентификацией разработчика и лица проверившего и утвердившего план)
I
162.Цитологическая лаборатория
1)
Проводится цитологическая диагностика опухолевых и предопухолевых заболеваний
I
2)
Проводятся иммунофенотипические, молекулярно-биологические исследования с использованием клеточного блока (для референс центров)
I
3)
Проводится цитологическое исследование материала, взятого при профилактических, медицинских осмотрах и диспансеризации населения
I
4)
Проводится инструктаж медицинского персонала, участвующего в заборе цитологического материала, по методике получения и доставке материала в лабораторию **
I
5)
Проводится повышение квалификации и обучение на практике (стажировка на рабочем месте) лаборантов медицинской организации по цитологическому исследованию **
I
163.Патоморфологическая лаборатория и (или) молекулярно-генетическая лаборатория
1)
Иммуногистохимические (далее – ИГХ) и референтно-экспертные исследования биопсийного и операционного материала проводимые на уровне патоморфологических лабораторий и референс-центров онкологических организаций, осуществляются в соответствии с порядком и перечнем, утвержденным нормативными правовыми актами Республики Казахстан, протоколами диагностики и лечения онкологических заболеваний *
I

2)
Медициналық ұйым аумақтық бекітілген онкологиялық диспансерлермен, гистологиялық материалдарға ИГХ және референтті-сараптамалық зерттеу жүргізу бойынша жеткізу қызметтерімен өзара іс-қимыл жасау ережелері мен алгоритмін әзірлейді және енгізеді
II
3)
Патоморфологиялық зертханаларда жүргізілетін ИГХ зерттеуді сараптауды жылына 1 реттен сиретпей референс-орталықтар жүзеге асырады
III
4)
Парафинге өткізу, құюға арналған жабдықтарды қолдана отырып, сертификатталған реагенттерді пайдалану, стандартты рәсімдерді сақтау арқылы гистологиялық және ИГХ зерттеулерді автоматтандырылған түрде жүргізу қамтамасыз етіледі
II
5)
Дербестендірілген терапия жүргізу мақсатында полимеразды-тізбекті реакцияны пайдалана отырып, молекулярлық-генетикалық зерттеу және/немесе жаңа буынды секвенирлеу (NGS) жүргізу (болған жағдайда)
I
164. Мамандандырылған консультациялық-диагностикалық бөлім/бөлімше (МКДБ)
1)
МКДБ халықтың онкологиялық аурулардан өлім-жітімін төмендетеуге бағытталған скринингтік бағдарламаларды ендіру бойынша ұйымдық-әдістемелік жұмыс жүргізеді
II
2)
Скринингтік зерттеулер жүргізуге қатысатын мамандықтар бойынша бейінді дәрігерлер және басты штаттан тыс мамандармен үйлестіру жұмысы жүзеге асырылады
II
3)
Скринингтік маммограммалар мен цитологиялық шағын препараттарды мұрғаттау жүргізіледі
II
4)
Скрининг бойынша талдамалық ақпаратты республикалық МКДБ-ға уақтылы ұсына отырып, жұмыс жоспарын үйлестіру жүзеге асырылады
II
5)
Медициналық ұйым скринингтік бағдарламалар шеңберінде МКДБ дәрігерлерінің біліктілігін арттыру, санитариялық-ағарту жұмысын жоспарлау және басқару бойынша іс-шаралар жүргізеді **
II
3-бөлім. Ұлттық деңгейдегі онкологиялық көмек: ҚазОжРҒЗИ
165. Үйлестіру және әдістемелік қызмет
1)
Онкология, сәулелік диагностика және сәулелік терапия, ядролық медицина саласында тәжірибелік, клиникалық және статистикалық зерттеулер жүргізе отырып, ғылыми-зерттеу, ғылыми-практикалық және ұйымдық-әдістемелік жұмыстар жүргізіледі
II
2)
Денсаулық сақтау ұйымдарына емдеу-диагностикалық және ұйымдастыру мәселелері, онкология, сәулелік диагностика және сәулелік терапия, ядролық медицина саласында жаңа технологияларды енгізу бойынша ұйымдық-әдістемелік және консультативтік көмек көрсетіледі
II
3)
Қазақстан Республикасының онкологиялық қызметінің жұмысы үйлестіріледі: өңірлік, облыстық және қалалық онкологиялық диспансерлер мен орталықтардың жылдық есептерін мониторингтеу және талдау
II
4)
Қатерлі онкологиялық ауруларды диагностикалау, емдеу, алдын алудың қолда бар әдістерін жетілдіру және жаңа әдістерді енгізу жүргізіледі
II

2)
Медицинской организацией разрабатываются и внедряются правила и алгоритмы взаимодействия с территориально закрепленными онкологическими диспансерами, службами доставки по проведению ИГХ и референтно-экспертных исследований гистологических материалов *
II
3)
Экспертиза ИГХ исследований, проводимых в патоморфологических лабораториях, осуществляется референс-центрами не реже 1 раза в год
III
4)
Обеспечивается автоматизированное проведение гистологических и ИГХ исследований с применением оборудования для проводки, заливки в парафин, использованием сертифицированных реагентов, с соблюдением стандартных процедур
II
5)
Проводятся молекулярно-генетические исследования с использованием полимеразной цепной реакцией и (или) секвенирования нового поколения (NGS) с целью проведения персонифицированной терапии (при наличии)
I
164.Специализированный консультативно-диагностический отдел / отделение (СКДО)
1)
СКДО проводится организационно-методическая работа по внедрению скрининговых программ, направленных на снижение смертности населения от онкологических заболеваний
II
2)
Осуществляется координационная работа с профильными врачами и главными внештатными специалистами по специальностям, участвующими в проведении скрининговых исследований
II
3)
Проводится архивирование скрининговых маммограмм и цитологических микропрепаратов
II
4)
Осуществляется координация планов работы со своевременным предоставлением аналитической информации по скринингу в республиканский СКДО
II
5)
Медицинская организация проводит мероприятия по повышению квалификации врачей СКДО, по планированию и руководству санитарно-просветительной работы в рамках скрининговых программ **
II
Раздел 3. Онкологическая помощь национального уровня: КазНИИОР
165.Координационная и методическая деятельность
1)
Проводятся научно-исследовательские, научно-практические и организационно-методические работы в области онкологии, лучевой диагностики и лучевой терапии, ядерной медицины с проведением экспериментальных, клинических и статистических исследований
II
2)
Оказывается организационно-методическая и консультативная помощь организациям здравоохранения по лечебно-диагностическим и организационным вопросам, внедрению новых технологий в области онкологии, лучевой диагностики и лучевой терапии, ядерной медицины
II
3)
Координируется деятельность онкологической службы Республики Казахстан: мониторинг и анализ годовой отчетности региональных, областных, городских онкологических диспансеров и центров
II
4)
Проводится совершенствование существующих и разработка новых методов диагностики, лечения, профилактики злокачественных онкологических заболеваний
II

5)
Қазақстан Республикасында онкологиялық ауруларды ерте диагностикалау бойынша скринингтік бағдарламаларды әзірлеу, енгізу, мониторингтеу жүзеге асырылады
II
5-параграф. Травматологиялық көмек көрсетуді аккредиттеу стандарттары
166. Әкімшілік жағдайлар және ресурстар. Медициналық ұйым травматология және ортопедия бойынша медициналық қызметтер көрсету үшін базалық жағдайларды жасайды
1)
Медициналық ұйымның қызметі лицензияланған, науқасқа травматологиялық және ортопедиялық медициналық көмек көрсету үшін қажетті лицензиялары бар***
I
2)
Медициналық ұйымның басшылығы көрсетілетін медициналық көмектің деңгейін ескере отырып, травмотологиялық және ортопедиялық қызметтердің тізбесін бекіткен
I
3)
Медициналық ұйым көрсетілетін медициналық көмектің деңгейін ескере отырып, травматология және ортопедия бойынша медициналық көмек көрсету талаптарына сәйкес қажетті дәрілік заттармен және медициналық мақсаттағы бұйымдармен жабдықталған
I
4)
Медициналық ұйым көрсетілетін медициналық көмектің деңгейін ескере отырып, травматология және ортопедия бойынша медиицналық көмек көрсету талаптарына сәйкес қажетті жабдықтармен және аспаптармен жабдықталған
I
5)
Медициналық ұйым травматологиялық және ортопедиялық пациенттер үшін тұру мен емделудің қажетті және қауіпсіз жағдайларын жасайды
I
167. Ұйымдық құрылым. Медициналық ұйымның ұйымдық құрылымы пациенттерді травматологиялық және ортопедиялық емдеуді қамтамасыз етеді
1)
Медициналық ұйымның ұйымдық құрылымында пациенттерге травматологиялық және/немесе ортопедиялық көмек көрсетуді қамтамасыз ететін бөлімшенің болуы анықталған
I
2)
Медициналық ұйымда жіті жарақаты бар пациенттерді тәулік бойы амбулаториялық қабылдауды қамтамасыз ететін травматологиялық пункттің болуы белгіленген
I
3)
Медициналық ұйымда пациенттерге травматологиялық және/немесе ортопедиялық көмек көрсететін бөлімше(лер) туралы бекітілген ереже бар
I
4)
Пациенттерге травматологиялық және ортопедиялық көмек көрсетуді қамтамасыз ететін бөлімше медициналық ұйымның штаттық кестесіне және лауазымдық нұсқаулықтарына сәйкес кадр құрамымен толықтырылған
I
5)
Медициналық ұйым травматологиялық және/немесе ортопедиялық бөлімшенің басшысын тағайындайды, ол атқаратын лауазымына арналған лауазымдлық нұсқаулықтың белгіленген біліктілік талаптарына сәйкес келеді
I
168. Ресурстар. Медициналық ұйымның материалдық-техникалық базасы травматологиялық және ортопедиялық пациенттерге медициналық көмек көрсету көлемі мен деңгейіне сәйкес келеді
1)
Медициналық ұйымның пациенттерге сапалы және тиімді травматологиялық және ортопедиялық көмек көрсетуге арналған қажетті және жарамды медициналық жабдықтары болады
I

5)
Осуществляется разработка, внедрение, мониторинг скрининговых программ по ранней диагностике онкологических заболеваний в Республики Казахстан
II
Параграф 5. Стандарты аккредитации оказания травматологической помощи
166.Административные условия и ресурсы. Медицинская организация создает базовые условия для оказания медицинских услуг по травматологии и ортопедии
1)
Деятельность медицинской организации лицензирована, имеются все виды необходимых лицензий для оказания травматологической и ортопедической помощи пациентам
I
2)
Руководством медицинской организации утвержден перечень травматологических и ортопедических услуг с учетом уровня оказываемой медицинской помощи
I
3)
Медицинская организация обеспечена необходимыми лекарственными средствами и изделиями медицинского назначения в соответствии с требованиями оказания медицинской помощи по травматологии и ортопедии с учетом уровня оказываемой медицинской помощи
I
4)
Медицинская организация обеспечена необходимым оборудованием и инструментарием в соответствии с требованиями оказания медицинской помощи по травматологии и ортопедии с учетом уровня оказываемой медицинской помощи
I
5)
Медицинская организация создает необходимые и безопасные условия пребывания и лечения для травматологических и ортопедических пациентов
I
167.Организационная структура. Организационная структура медицинской организации обеспечивает травматологическое и ортопедическое лечение пациентов
1)
В организационной структуре медицинской организации определено наличие подразделения, обеспечивающего оказание травматологической и (или) ортопедической помощи пациентам
I
2)
В медицинской организации установлено наличие травматологического пункта, оказывающего круглосуточный амбулаторный прием пациентов с острой травмой
I
3)
Медицинская организация имеет утвержденное положение о подразделении (-ях), оказывающим (-их) травматологическую и (или) ортопедическую помощь пациентам
I
4)
Подразделение, обеспечивающее оказание травматологической и (или) ортопедической помощи пациентам, укомплектовано кадровым составом согласно штатного расписания медицинской организации и должностных инструкций.
I
5)
Медицинская организация назначает руководителя травматологического и (или) ортопедического подразделения, который соответствует установленным квалификационным требованиям должностной инструкции к занимаемой должности
I
168.Ресурсы. Материально-техническая база медицинской организации соответствует объему и уровню оказания медицинской помощи травматологическим и ортопедическим пациентам
1)
Медицинская организация имеет необходимое и исправное медицинское оборудование, для оказания качественной и эффективной травматологической и ортопедической помощи пациентам
I

2)
Медициналық ұйымның пациенттерге сапалы және тиімді травматологиялық және ортопедиялық көмек көрсетуге арналған қажетті және жарамды аспаптары болады
I
3)
Медициналық жабдық мерзімдік техникалық тексеруден, калибрлеуден және қажет болған жағдайда жөндеуден өтеді
I
4)
Медициналық ұйым жыл сайын травматологиялық және/немесе ортопедиялық бөлімше басшысының өтінімдері негізінде пациенттерге травматологиялық және ортопедиялық көмек көрсету үшін қажетті медициналық жабдықтардың, медициналық мақсаттағы бұйымдардың, аспаптар мен дәрілік заттардың тізбесін жасайды
I
5)
Медициналық ұйым жіті жарақат немесе тірек-қимыл аппараттарының аурулары кезінде медициналық көмектің толық көлемін көрсету үшін медициналық мақсаттағы бұйымдардың және дәрілік заттардың қажетті азаймайтын қорын қамтамасыз етеді
I
6)
Медициналық ұйым травматологиялық және ортопедиялық қызметті қолдау және дамыту үшін қажетті қаржылық құралдарды жоспарлайды және ұйымның бюджетінен бөледі
І
169. Пациентті қабылдау. Жарақат немесе тірек-қимыл аппаратының ауруы бар пациентті алғашқы қарап-тексеру қолжетімділік, уақыт және көлем талаптарына сәйкес келеді
1)
Медициналық ұйым мынаны қамтамасыз етеді:
жеңіл дәрежелі жарақаты немесе тірек-қимыл аппаратының созылмалы ауруы асқанған пациенттерді травматолог-ортопедтің кабинетіне уақтылы қабылдау/қарап-тексеру;
жіті жарақаты бар пациенттер өздігінен жүгінгенде, жедел медициналық көмек желісі бойынша, басқа медициналық ұйымдардың жолдамасы бойынша түскен кезде пациенттерді қабылдау бөлімшесіне/бөлмесіне уақтылы қабылдау және қарап-тексеру
жіті жарақаты бар пациенттерді травматологиялық пунктке уақтылы қабылдау және қарап-тексеру
I
2)
Жарақаты немесе тірек-қимыл аппарат аурулары бар пациенттерді алғашқы қабылдау/қарап-тексеру барысында шағымдарды және өмір, жарақат немесе ауру анамнезі, алдын ала диагнозын анықтай отырып, тұқым қуалайтын, аллергологиялық, объективті және жергілікті мәртебесін жинау жүргізіледі
I
3)
Ауыр жарақат алған пациенттерге өмірлік маңызды функцияларды бағалау, неврологиялық қарап-тексеру, анатомиялық зақымдану дәрежесінің баллдық көрсеткішін ескере отырып, пациенттің жергілікті мәртебесін бағалау, реаниматолог-дәрігерлердің қатысуымен физиологиялық бұзылулар дәрежесін бағалау жүргізіледі
4)
Медициналық ұйым жарақаты немесе тірек-қимыл аппаратының аурулары бар пациенттерге зертханалық және құрал-саймандық зерттеу әдістерін уақтылы жүргізуді қамтамасыз етеді
5)
Жарақаты және/немесе тірек-қимыл аппаратының аурулары бар пациенттерге медициналық көмек көрсетудің басталуы және уақытылығы медициналық ұйым басшылығы бекіткен диагностика және емдеу хаттамаларының талаптарына сәйкес келеді
170. Мамандандырылған медициналық көмек. Травматологиялық және ортопедиялық көмек пациенттерге сапалы және тиімді медициналық көмек көрсету талаптарына сәйкес келеді

2)
Медицинская организация имеет необходимый и исправный инструментарий для оказания качественной и эффективной травматологической и ортопедической помощи пациентам
I
3)
Медицинское оборудование проходит периодическую техническую проверку, калибровку и при необходимости ремонт
I
4)
Медицинская организация ежегодно формирует перечень необходимого медицинского оборудования, изделий медицинского назначения, инструментария и лекарственных средств для оказания травматологической и (или) ортопедической помощи пациентам, на основании заявок руководителя травматологического и (или) ортопедического подразделения
I
5)
Медицинская организация обеспечивает необходимый неснижаемый запас изделий медицинского назначения и лекарственных средств для оказания полноценного объема медицинской помощи при острой травме или заболеваниях опорно-двигательного аппарата
I
6)
Медицинская организация планирует и выделяет из бюджета организации необходимые финансовые средства для поддержания и развития травматологической и ортопедической службы
I
169.Прием пациента. Первичный осмотр пациента с травмой или заболеванием опорно-двигательного аппарата соответствует требованиям доступности, своевременности и объему
1)
Медицинская организация обеспечивает:
своевременный прием / осмотр пациентов с травмой легкой степени или с обострением хронического заболевания опорно-двигательного аппарата в кабинете травматолога-ортопеда;
своевременный прием и осмотр в приемном отделении/покое пациентов с острой травмой при самостоятельном обращении пациентов, при поступлении по линии скорой медицинской помощи, при направлении других медицинских организаций
своевременный прием и осмотр пациентов с острой травмой в травматологическом пункте
II
2)
При первичном приеме / осмотре пациента с травмой или с заболеванием опорно-двигательного аппарата проводится сбор жалоб и анамнеза жизни, травмы или заболевания, наследственный, аллергологический, объективный и локальный статус с определением предварительного диагноза
II
3)
Пациентам с тяжелой травмой проводится оценка жизненно-важных функций, неврологический осмотр, оценка локального статуса пациента с учетом балльного показателя степени анатомических повреждений, оценка степени физиологических нарушений с участием врачей-реаниматологов
II
4)
Медицинская организация обеспечивает своевременное проведение лабораторных и инструментальных методов исследований для пациентов с травмой или заболеванием опорно-двигательного аппарата
II
5)
Начало и своевременность оказания медицинской помощи пациентам с травмой и (или) с заболеваниями опорно-двигательного аппарата соответствуют требованиям протоколов диагностики и лечения, утвержденных руководством медицинской организации
II
170.Специализированная медицинская помощь. Травматологическая и ортопедическая помощь соответствует требованиям качественного и эффективного оказания медицинской помощи пациентам

1)
Медициналық көмек травматологиялық және ортопедиялық пациенттерге медициналық көмек көрсету деңгейін ескере отырып, медициналық ұйымның басшылығы бекіткен диагностика және емдеу хаттамаларына сәйкес көрсетіледі
2)
Хирургиялық араласуға пациенттің арнайы ақпараттандырылған ерікті келісімі рәсімделеді (пациент ұсынылатын емдеу әдісінің артықшылықтары, тәуекелдері, ықтимал асқынулары және баламалары туралы хабардар етіледі) **
I
3)
Медициналық ұйымда жарақаты немесе тірек-қимыл аппаратының аурулары бар пациенттердің өлім-жітім жағдайларын талдау (талқылау) жүргізіледі
I
4)
Медициналық ұйымда диагноз қою қиындық тудырғанда, жүргізілетін емдеу тиімсіз болғанда, сондай-ақ өзге де көрсетілімдер кезінде диагностика және емдеу хаттамаларының талаптарына сәйкес диагнозды белгілеу және емдеудің барынша тиімді жоспарын анықтау мақсатында консилиум ұйымдастырылады *
I
5)
Медициналық ұйымда пациенттің тұратын жеріне қарамастан кез келген сипаттағы жіті жарақат кезінде "медициналық көмектен бас тартпау" қағидаты енгізілген*
I
171. Травматологиялық және ортопедиялық көмек көрсету ресурстары және жоспары. Травматологиялық және ортопедиялық көмек пациенттерге сапалы және тиімді медициналық көмек көрсету талаптарына сәйкес келеді
1)
Жарақаты және тірек-қимыл аппараты аурулары бар пациенттерге медициналық көмек көрсететін медицина персоналы тұрақты негізде оқыту және біліктілікті арттыруды жүргізеді
I
2)
Медициналық ұйымда дәлелді медицинаға негізделген кәсіптік танылған көздерге сәйкес келетін жарақат пен тірек-қимыл аппаратының ауруларын емдеу технологиялары мен әдістері енгізілген
I
3)
Медициналық ұйым госпитальға дейінгі кезеңде жарақат кезінде медициналық көмек көрсету деңгейі мен сапасын талдай отырып, ұйымның травматологиялық қызметі мен жедел медициналық жәрдем көрсетудің өзара іс-қимылын үйлестіреді
4)
Медициналық ұйымда травматологиялық көмек көрсетуді, оның ішінде пациенттер жаппай түскен жағдайда көмек көрсетуді көздейтін төтенше жағдайларға дайындық жоспары бар *
5)
Медициналық ұйым жоғары тұрған органдарға және ұйымдарға есептерді жібере отырып, жүгінген, емделген және/немесе ауыстырылған, өлген травматологиялық және ортопедиялық пациенттер саны туралы статистикалық деректерді жинайды және талдайды
172. Қарқынды терапия. Анестезия, реанимация және қарқынды терапия қызметі пациенттердің клиникалық қажеттіліктеріне сәйкес келеді
1)
Реанимация қызметінің персоналы нормативтік талаптарға, штат кестесіне және медициналық ұйымның ұйымдық құрылымына сәйкес толықтырылған *
I

1)
Медицинская помощь травматологическим и ортопедическим пациентам оказывается в соответствии протоколами диагностики и лечения, утвержденными руководством медицинской организации с учетом уровня оказания медицинской помощи
II
2)
Оформляется специальное информированное добровольное согласие пациента на хирургическое вмешательство (пациент информируется о преимуществах, рисках, возможных осложнениях и альтернативах предлагаемого метода лечения) **
II
3)
В медицинской организации проводится анализ (разбор) летальных случаев пациентов с травмой или заболеваниями опорно-двигательного аппарата
II
4)
В медицинской организации при затруднении постановки диагноза, неэффективности проводимого лечения, а также при иных показаниях организуется консилиум в целях установления диагноза и определения более эффективного плана лечения согласно требованиям протоколов диагностики и лечения *
II
5)
В медицинской организации внедрен принцип "не отказывать в медицинской помощи" при острой травме любого характера независимо от места проживания пациента *
II
171.Ресурсы и план травматологической и ортопедической помощи. Травматологическая и ортопедическая помощь соответствует требованиям качественного и эффективного оказания медицинской помощи пациентам
1)
Медицинский персонал, оказывающий медицинскую помощь пациентам с травмой и заболеваниями опорно-двигательного аппарата, проходит обучение и повышение квалификации на постоянной основе
II
2)
В медицинской организации внедрены технологии и методы лечения травм и заболеваний опорно-двигательного аппарата, соответствующие профессионально признанным источникам, основанные на доказательной медицине
II
3)
Медицинская организация координирует взаимодействие травматологической службы организации и скорой медицинской помощи, с анализом уровня и качества оказания медицинской помощи при травме на догоспитальном этапе
II
4)
Медицинская организация имеет план готовности к чрезвычайным ситуациям, предусматривающий оказание травматологической помощи, в том числе при массовом поступлении пациентов *
II
5)
Медицинская организация проводит сбор и анализ статистических данных по количеству обратившихся, пролеченных и (или) переведенных, умерших травматологических и ортопедических пациентов с направлением отчетов в вышестоящие органы и организации
II
172.Интенсивная терапия. Служба анестезии, реанимации и интенсивной терапии соответствует клиническим нуждам пациентов
1)
Персонал службы реанимации укомплектован в соответствии с нормативными требованиями, штатного раписания и организационной структурой медицинской организации *
I

2)
Медициналық ұйым жарақат алған, оның ішінде көптеген және үйлескен жарақаттары бар пациенттерге қарқынды терапия және анестезия көрсету мәселелері бойынша анестезия, реанимация және қарқынды терапия қызметінің персоналына оқыту өткізеді
I
3)
Реанимация қызметі кәсіптік талаптарға сай белгіленген талаптарға және көрсетілетін медициналық көмек деңгейіне сәйкес жарақталған (медициналық мақсаттағы бұйымдар, медициналық жабдық, жиһаз)
I
4)
Медициналық ұйымның қабылдау бөліміне жіті жарақат алған, соның ішінде көптеген және үйлескен жарақаттары бар сыни пациенттер түскен жағдайда реаниматолог-дәрігердің уақтылы қарап-тексеруі қамтамасыз етіледі
I
5)
Медициналық ұйымда пациенттерді қарынды терапия және реанимация бөліміне/бөлімінен ауыстыру өлшемшарттары бекітілген. Пациенттің жағдайының берілген өлшемшарттарға сәйкестігін бағалауды реаниматолог-дәрігер жүргізеді *
I
173. Операциялық блок. Операциялық блоктың жағдайлары жарақаты немесе тірек-қимыл аппаратының аурулары бар пациенттерге операциялық емдеу жүргізуді қамтамасыз етеді
1)
Медициналық ұйымда көрсетілетін медициналық көмектің деңгейін ескере отырып, операциялық емдеу жүргізуді қамтамасыз етуге арналған операциялық блоктың бекітілген штаты және кадр құрамы болады. Реанимация қызметінің персоналы талаптарға, штат кестесіне және медициналық ұйымның ұйымдық құрылымына сәйкес толықтырылған *
I
2)
Медициналық ұйымда жарақат немесе тірек-қимыл аппаратының аурулары кезінде толық және қауіпсіз операциялық араласуды жүргізуді қамтамасыз ететін операциялық блок жұмыс істейді
I
3)
Медициналық ұйым операциялық блокты көрсетілетін медициналық көмек деңгейін ескере отырып, жарақаты және тірек-қимыл аппаратының аурулары бар пациенттерге операциялық араласу жүргізу үшін қажетті және жарамды жабдықпен, аспаптармен, медициналық мақсаттағы бұйымдармен және шығыс материалдарымен қамтамасыз етеді
I
4)
Медициналық ұйым операциялық блоктың персоналына жарақаты және тірек-қимыл аппаратының аурулары бар пациенттерге операциялық араласуды ұйымдастыру және жүргізу мәселелері бойынша оқыту өткізеді
I
5)
Медициналық ұйымда операциялық араласуды тікелей жүргізу алдында жарақаты немесе тірек-қимыл аппаратының аурулары бар пациентті сәйкестендіру және пациенттердің операциялық учаскесін верификациялау жүйесін енгізілген
I
174. Реабилитациялық көмек. Реабилитациялық көмек травматологиялық және ортопедиялық пациентерді қалпына келтіру және өмір сүру сапасын жақсарту бойынша уақтылы және толыққанды талаптарға сәйкес келеді

2)
Медицинская организация проводит обучение персонала службы анестезии, реанимации и интенсивной терапии по вопросам оказания интенсивной терапии и анестезии пациентам с травмами, в том числе множественными и сочетанными
I
3)
Служба реанимации оснащена в соответствии с установленными требованиями (изделья медицинского назначения, лекарственные средства, медицинское оборудование, мебель) в соответствии с профессиональными требованиями и согласно уровню оказываемой медицинской помощи
I
4)
В случае поступления в приемное отделение медицинской организации критических пациентов с острой травмой, в том числе множественной и сочетанной травмой, обеспечивается своевременный осмотр врача-реаниматолога
I
5)
В медицинской организации утверждены критерии перевода пациентов в/из отделение(-я) интенсивной терапии и реанимации. Оценка состояния пациента на соответствие данным критериям осуществляется врачом-реаниматологом *
I
173. Операционный блок. Условия операционного блока обеспечивают проведение оперативного лечения пациентов с травмой или заболеваниями опорно-двигательного аппарата
1)
Медицинская организация имеет утвержденный штат и кадровый состав операционного блока для обеспечения проведения оперативного лечения с учетом уровня оказываемой медицинской помощи. Персонал службы реанимации укомплектован в соответствии с требованиями, штатного раписания и организационной структуры медицинской организации *
I
2)
В медицинской организации функционирует операционный блок, обеспечивающий проведение полноценного и безопасного оперативного вмешательства при травмах или заболеваниях опорно-двигательного аппарата
I
3)
Медицинская организация обеспечивает операционный блок необходимым и исправным оборудованием, инструментарием, изделиями медицинского назначения и расходными материалами для проведения оперативных вмешательств у пациентов с травмой и заболеваниями опорно-двигательного аппарата с учетом уровня оказываемой медицинской помощи
I
4)
Медицинская организация проводит обучение персонала операционного блока по вопросам организации и проведения оперативных вмешательств у пациентов с травмой и заболеваниями опорно-двигательного аппарата
I
5)
В медицинской организации внедрена система идентификации пациента и верификации операционного участка у пациентов с травмой или заболеванием опорно-двигательного аппарата перед непосредственным проведением оперативного вмешательства
I
174.Реабилитационная помощь. Реабилитационная помощь соответствует своевременным и полноценным требованиям по восстановлению и улучшению качества жизни травматологических и ортопедических пациентов

1)
Медициналық ұйымның құрамында оңалту бөлімшесінің болуы не травматологиялық және/немесе ортопедиялық бөлімше құрамында оңалту жүргізу үшін төсектер болуы анықталған
ІI
2)
Медициналық ұйымда травматологиялық немесе ортопедиялық пациенттерге ерте және/немесе кейінгі оңалту көмегін көрсету үшін қажетті жағдайлар және медициналық жабдықтар тізбесі бар
ІI
3)
Медициналық ұйым травматологиялық және ортопедиялық пациенттерге оңалту көмегін көрсетудің қазіргі заманғы технологиялары бойынша медицина персоналына оқыту өткізеді
ІI
4)
Медициналық ұйым жарақаты және тірек-қимыл аппаратының аурулары бар пациенттер үшін жеке кешенді оңалту жоспарын қамтамасыз етеді
5)
Медициналық ұйым оңалту жоспарының іске асырылуын бақылауды және пациенттердің өмір сапасын арттыру және жақсарту үшін қажетті түзетулер енгізуді қамтамасыз етеді
Ішкі рәсімдердің (ішкі нормативтік құжаттың) жазылуы талап етілетін стандарт немесе өлшемшарт * белгімен белгіленеді.
Кез келген басқа растаушы құжаттың болуы талап етілетін стандарт немесе өлшемшарт ** белгімен белгіленеді (мысалы, дәріске қатысушылар тізімі, жұмыс жоспары, есепке алу журналы және т.б.).
Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілеріне және құқықтық актілеріне негізделген стандарт немесе өлшемшарт *** белгімен белгіленеді.
2012 жылғы 2 қазандағы
Қазақстан Республикасы
Денсаулық сақтау министрінің
бұйрығына 3-қосымша
Жедел медициналық көмек көрсететін медициналық ұйымдарды аккредиттеу стандарттары
Ескерту. 3-қосымша жаңа редакцияда – ҚР Денсаулық сақтау министрінің 05.06.2018 № 325 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1-тарау. Басшылық
Өлшенетін өлшемшарттар
Ранг
1. Медициналық ұйымның басқару органы. Басқару органының функциялары (Бақылау Кеңесі, Директорлар кеңесі, медициналық ұйымның құрылтайшы(лары) құжаттарда жазылған
1)
Медициналық ұйымның бірінші басшысына(ларына) өкілеттілікті бөліп беруді қоса алғанда басқару органының құрылымы және функциялары Медициналық ұйымның Жарғысында (ережелері) жазылған **
III
2)
Медициналық ұйымының Басқару органының мүшелері Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес сайланады ***
III
3)
Басқару органы медициналық ұйымның бірінші басшысының(ларының) жұмысын бағалау өлшемшарттарын бекіткен және жыл сайын жүргізеді
III
4)
Медициналық ұйым тоқсан сайын Басқару органына медицина персоналының қателіктері, шағымдар, өлім жағдайлары және аталған оқиғалар бойынша жүргізілген талдау нәтижелері туралы мәліметтерді қоса алғанда негізгі қызмет нәтижелері туралы есептер ұсынады **
II

1)
В структуре медицинской организации установлено наличие реабилитационного отделения либо определены койки для проведения реабилитации в составе травматологического и (или) ортопедического отделения
II
2)
Медицинская организация имеет необходимые условия и перечень медицинского оборудования для проведения ранней и (или) поздней реабилитационной помощи травматологическим или ортопедическим пациентам
II
3)
Медицинская организация проводит обучение медицинского персонала по современным технологиям оказания реабилитационной помощи травматологическим и ортопедическим пациентам
II
4)
Медицинская организация обеспечивает индивидуальный комплексный план реабилитации для пациентов с травмой и заболеванием опорно-двигательного аппарата
II
5)
Медицинская организация обеспечивает контроль реализации плана реабилитации и внесение необходимых корректировок для повышения и улучшения качества жизни пациентов
II
Стандарт или критерий, требующий, чтобы были прописаны внутренние процедуры (внутренний нормативный документ), обозначается знаком *
Стандарт или критерий, требующий, чтобы был любой другой подтверждающий документ, обозначается знаком ** (Например, список участников лекции, план работы, журнал учета, и т.п).
Стандарт или критерий, основанный на нормативных правовых актах и правовых актах Республики Казахстан, обозначается знаком ***
Приложение 3
к приказу Министра здравоохранения
Республики Казахстан
от 2 октября 2012 года № 676
Стандарты аккредитации медицинских организаций скорой медицинской помощи и санитарной авиации
Сноска. Приложение 3 в редакции приказа Министра здравоохранения РК от 05.06.2018 № 325 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Глава 1: Руководство
Измеряемые критерии
Ранги
1. Орган управления медицинской организации. Функции Органа управления (Наблюдательный Совет, Совет директоров, учредитель (и)) медицинской организации прописаны в документах
1)
Структура и функции Органа управления, включая делегированные первому руководителю
(-ям) медицинской организации полномочия, прописаны в Уставе (Положении) медицинской организации **
III
2)
Члены Органа управления медицинской организации избираются в соответствии с законодательством Республики Казахстан ***
III
3)
Органом управления утверждены критерии и ежегодно проводится оценка работы первого руководителя (-лей) медицинской организации
III
4)
Медицинская организация ежеквартально предоставляет Органу управления отчеты о результатах основной деятельности, включая сведения об ошибках медицинского персонала, жалобах, случаях смерти и результатах проведенного анализа по упомянутым событиям **
II

47. Дәрілік заттармен, медициналық мақсаттағы бұйымдармен ерекше жұмыс істеу және оларды жоюдың ерекше жағдайлары. Дәрілік заттармен және медициналық мақсаттағы бұйымдармен жұмыс істеу және оларды жоюдың ерекше жағдайлары жазылады
1)
Медициналық ұйымның басшылығы жарамдылық мерзімі өткен дәрілік заттарды және медициналық мақсаттағы бұйымдарды анықтау және жою тәртібін бекітеді және сақталуын бақылайды *
I
2)
Медициналық ұйымның басшылығы құрамында есірткі заттар, психотроптық заттар бар дәрілік заттарды және жарамдылық мерзімі өткен прекурсорларды анықтау және жою тәртібін бекітеді және сақталуын бақылайды*
I
3)
Медициналық ұйымның басшылығы дәрілік заттарды және медициналық мақсаттағы бұйымдарды ұрланудан және жоғалудан қорғауды, жиынның дайындығын уақтылы тексеруді және құрамының уақтылы толтырылуын қоса алғанда шұғыл жағдайларға арналған дәрілік заттардың және медициналық мақсаттағы бұйымдардың жиындарымен (шокқа қарсы төсеме, эпидемияға қарсы төсеме, реанимациялық жиын) жұмыс істеу тәртібін бекітеді және бақылайды *
I
4)
Медициналық ұйымның басшылығы медициналық ұйым басшылығымен бекітілген рәсімдерге сәйкес дәрілік заттарды және медициналық мақсаттағы бұйымдарды кері қайтару тәртібін бекітеді және бақылайды *
I
5)
Медициналық ұйымның басшылығы қауіпті дәрілік заттармен жұмыс істеу тәртібін бекітеді және бақылайды *
I
48. Дәрілік заттарды тағайындау. Дәрілік заттарды тағайындау және дәрілік заттардың тағайындалуын тексеру процесі белгіленеді
1)
Медициналық карталарда міндетті ақпаратты қоса алғанда дәрілік заттарды тағайындауға қойылатын талаптар бекітілген: пациентті сәйкестендіру; дәрілік заттардың атауы (халықаралық пантенттелмеген немесе саудадағы атауы); дозасы; енгізу жолы*
I
2)
Медициналық ұйымда ұйымның басшылығы дәрігерлік тағайындау немесе рецепт парақтарын толтырдың дұрыстығын бақылау ресімін әзірлеген және бекіткен *
I
3)
Медициналық ұйымның басшылығы шұғыл жағдайларда дәрілік заттарды ауызша тағайындау кезінде қолданылатын ресімдерді әзірлейді және бекітеді *
I
4)
Тағайындаудың негізділігін және толықтығын анықтау үшін ағымдық медициналық карталарда дәрілік заттардың тағайындалуына тексеру жүргізіледі
I
5)
Ұйымның рәсімдерінің және пациеттің қауіпсіздігінің сақталу мәніне медициналық карталардың таңдамалы клиникалық аудиті жүргізіледі *
I
49. Дәрілік заттармен жұмыс істеу мониторингі және оқыту. Дәрілік заттардың әсеріне мониторинг және қажеттіліктерге байланысты пациенттерді және персоналды мерзімді оқыту жүргізіледі

47. Особые случаи обращения с лекарственными средствами, изделиями медицинского назначения и их уничтожение. Прописываются особые случаи обращения с лекарственными средствами, изделиями медицинского назначения и их уничтожение
1)
Руководством медицинской организации утверждается и контролируется соблюдение порядка выявления и уничтожения лекарственных средств и изделий медицинского назначения с истекшим сроком годности *
I
2)
Руководством медицинской организации утверждается и контролируется соблюдение порядка выявления и уничтожения лекарственных средств содержащих наркотические средства, психотропные вещества и прекурсоры с истекшим сроком годности *
I
3)
Руководством медицинской организации утверждается и контролируется порядок обращения с наборами лекарственных средств и изделий медицинского назначения для экстренных случаев (противошоковая укладка, противоэпидемическая укладка, реанимационный набор), включая их защиту от кражи и потери, своевременную проверку готовности набора и восполнение содержимого *
I
4)
Руководством медицинской организации утверждается и контролируется порядок отзыва лекарственных средств и изделий медицинского назначения в соответствии с процедурами, утвержденными руководством медицинской организации *
I
5)
Руководством медицинской организации утверждается и контролируется порядок обращения с опасными лекарственными средствами *
I
48. Назначение лекарственных средств. Прописывается процесс назначения лекарственных средств и проверки назначений лекарственных средств
1)
Утверждены требования к назначению лекарственных средств, включая обязательную информацию в медицинских картах: идентификация пациента; название лекарственных средств (международное непатентованное или торговое наименование); доза; путь введения *
I
2)
В медицинской организации разработана и утверждена руководством организации процедура контроля правильности заполнения листов врачебных назначений или рецептов *
I
3)
Разрабатываются и утверждаются руководством медицинской организации процедуры, применяемые при устном назначении лекарственных средств в экстренных ситуациях *
I
4)
Проводится проверка назначений лекарственных средств в текущих медицинских картах для выяснения обоснованности и полноты назначения
I
5)
Проводится выборочный клинический аудит медицинских карт на предмет соблюдения процедур организации и безопасности пациента **
I
49. Мониторинг и обучение обращения с лекарственными средствами. Проводится мониторинг эффекта лекарственных средств и периодическое обучение пациентов и персонала в зависимости от потребности

1)
Медициналық ұйымның басшылығы дәрілік заттардың әсеріне және жанама әсерлеріне мониторинг жүргізу бойынша рәсімдерді әзірлейді және бекітеді **
I
2)
Медициналық ұйымда әлеуетті қателіктерді және қателіктері анықтау, хабарлау және талдау процесі енгізілген (осы Стандарттың 6-тармағының 4-тармағының 3) тармақшасын қарау)
I
3)
Дәрігерлер және дәрілік заттармен жұмыс жасауға тартылған басқа да персонал үшін дәрілік заттар бойынша анықтамалық ақпарат қолжетімді болады
I
4)
Медициналық ұйымда дәрілік заттармен жұмыс жасауға тартылған дәрігерлер медициналық ұйымның басшылығы бекіткен рәсімдерге сәйкес дәрілік заттармен жұмыс істеу мәселелері бойынша оқытылады **
I
5)
Медициналық ұйымда орта дәрілік заттармен жұмыс жасауға тартылған медицина персоналы және басқа да персонал медициналық ұйымның басшылығы бекіткен рәсімдерге сәйкес дәрілік заттармен жұмыс істеу мәселелері бойынша оқытылады **
I
4-тарау. Пациентті емдеу және оның күтімі
1-параграф. Пациенттің қауіпсіздігі.
50. Пациентті сәйкестендіру. Пациенттің қауіпсіздігі пациентті сәйкестендіру процесі арқылы арттырылады
1)
Медициналық ұйымның басшылығы пациентке кемінде екі идентификаторды қолдана отырып, пациентті сәйкестендіру процесін сипаттайтын пациентті сәйкестендірудің операциялық рәсімінің стандарттарын (бұдан әрі – ОРС) бекітеді *
I
2)
Пациент әрбір емшараның, операцияның, инъекцияның, дәрілік заттарды қабылдаудың, биоматериалды алу және басқа да жағдайлардың алдында ОРС сәйкес сәйкестендіріледі
I
3)
Пациентті сәйкестендіру екі идентификатормен сәйкестендіру білезігін пайдалану жолымен не медициналық ұйым басшылығымен бекітілген пациенттерді сәйкестендірудің басқа балама тәсілдері арқылы жеңілдетіледі
I
4)
Пациенттің идентификаторлары медициналық карталардың барлық нысандарында болады
I
5)
Пациентті сәйкестендіру процесі пациенттің қауіпсіздігін арттыру үшін қолданылатын индикаторлар арқылы мониторингіленеді. Индикаторлар пациентті сәйкестендірудің пайдаланылатын тәсілдеріне байланысты таңдап алынады **
I
51. Ақпаратты тиімді беру. Пациенттердің қауіпсіздігі ауызша және (немесе) телефонмен ақпарат берудің стандартталған процесі арқылы арттырылады
1)
Ақпаратты алушы жазып алатыны және хабарламаны дауыстап оқитыны, хабарлаушы тұлға хабарламаның дұрыстығын растауы жазылған, ақпаратты ауызша және (немесе) телефон арқылы қабылдау мен берудің ОРС әзірленеді және енгізіледі *
I
2)
Пациентке ауызша дәрілік заттар тағайындау медициналық картаға немесе ілеспе параққа енгізе отырып, ақпаратты ауызша және (немесе) телефон арқылы қабылдау мен берудің ОРС-ке сәйкес беріледі.
I

1)
Разрабатываются и утверждаются руководством медицинской организации процедуры по проведению мониторинга эффекта лекарственных средств и побочных эффектов **
I
2)
В медицинской организации внедрен процесс выявления, сообщения и анализа потенциальных ошибок и ошибок (смотреть подпункты 3), 4) пункта 6 настоящего Стандарта)
I
3)
Для врачей и прочего персонала, вовлеченных в обращение с лекарственными средствами, имеется в доступе справочная информация по лекарственным средствам
I
4)
В медицинской организации врачи, вовлеченные в обращение с лекарственными средствами, обучаются по вопросам обращения с лекарственными средствами в соответствии с процедурами, утвержденными руководством медицинской организации **
I
5)
В медицинской организации средний медицинский персонал и прочий персонал, вовлеченные в обращение с лекарственными средствами, обучаются по вопросам обращения с лекарственными средствами в соответствии с процедурами, утвержденными руководством медицинской организации **
I
Глава 4: Лечение и уход за пациентом
Параграф 1. Безопасность пациента
50. Идентификация пациента. Безопасность пациента повышается через процесс идентификации пациента
1)
Руководством медицинской организации утверждается стандартная операционная процедура (далее – СОП) идентификации пациента, описывающая процесс идентификации пациента с применением не менее двух идентификаторов пациента *
I
2)
Пациент идентифицируется в соответствии с СОП перед каждой процедурой, инъекцией, приемом лекарственного средства, взятием биоматериала и других ситуациях
I
3)
Идентификация пациента облегчается путем использования идентификационного браслета с двумя идентификаторами, либо через другие альтернативные способы идентификации пациента, утвержденные руководством медицинской организации
I
4)
Идентификаторы пациента присутствуют во всех формах медицинских карт
I
5)
Процесс идентификации пациента мониторируется через индикаторы, которые применяются для повышения безопасности пациента. Индикаторы выбираются в зависимости от используемых способов идентификации пациента **
I
51. Эффективная передача информации. Безопасность пациентов повышается через стандартизированный процесс передачи устной и (или) телефонной информации
1)
Разрабатывается и внедряется СОП приема и передачи информации устно и (или) по телефону, где прописано, что получатель информации записывает и прочитывает сообщение вслух, сообщающее лицо подтверждает правильность сообщения
I
2)
Устные назначения лекарственных средств пациенту передаются согласно СОП приема и передачи информации устно, с внесением в медицинскую карту или сопроводительный лист *
I

4)
Ерікті келісім медициналық ұйым анықаған кез келген инвазивті рісім, тәуекелі жоғары рәсім алдында және басқа да жағдайларда медициналық шақырту картасынан алынады және құжатталады**
II
5)
Ұйымның қызметкерінің ерікті келісімді алу процесі тұрақты бақыланады. Поцесс сапасы төмендеген жағдайда медицина персоналын қосымша оқыту ұйымдастырылады**
59. Емдеуден бас тарту. Пациент ұсынылған медициналық көмектен бас тарту құқығы туралы ақпараттандырылады
1)
Медициналық ұйымның басшылығы Қазақстан Республикасының заңнамасы талаптарына сәйкес пациенттің ұсынылған медициналық көмектен бас тартуын (емдеу ұсынысынан толықтай немесе ішінара) рәсімдеу рәсімін бекітеді***
II
2)
Медициналық ұйымның басшылығы Қазақстан Республикасының заңнамасы талаптарына сәйкес пациенттің емдеуге жатқызудан бас тартуын рәсімдеу рәсімін бекітеді***
І
3)
Денсаулық үшін мүмкін болатын қолайсыз салдарларды көрсете отырып, медициналық көмектен бас тарту медициналық ұйымның басшылығы бекіткен рәсімдерге сәйкес медициналық құжаттардағы жазбалармен рәсімделеді және пациент не оның заңды өкілі, сондай-ақ тартылған медицина қызметкері қол қояды
ІІ
4)
Медицина персоналы пациенттің емдеуден бас тарту құқығына құрметпен қарайды және бас тарту салдарынан мүмкін тәуекелдер және асқынулар туралы ақпараттандырады
II
5)
Медициналық ұйым пациенттердің медициналық көмектен бас тарту жағдайлары туралы амбулаториялық-емханалық көмек ұйымын (аумақтық тіркеліп-бектілуі бойынша) хабардар етуді қамтамасыз етеді
I
3 -параграф. Пациентті емдеу және оның күтімі
60. Пациенттерді медициналық іріктеу. Шұғыл медициналық көмектің пациенттерге қызмет көрсету үдерісі стандартталған
1)
Медициналық ұйым пациенттерді медициналық іріктеу рәсімдерін жүзеге асырады **
I
2)
Жағдайдың кезек күттірмейтіндігіне/шұғылдығына сәйкес емдеуді басымдық беру жүргізіледі
I
3)
Инцидент орнында қажеттілікке байланысты қосымша ресурстарға және өтінімдерге қажеттіліктерді бағалау жүргізіледі
I
4)
Тиісті денсаулық сақтау ұйымына тасымалдау және емдеу үшін көрсетілімдердің болуына пациентке бағалау жүргізіледі
I
5)
Персонал медициналық іріктеу өлшемшарттарына оқытылады, олардың негізінде пациенттің шұғыл немесе кезек күттірмейтін көмекке қажеттілігі анықталады
I
61. Бастапқы қарап-тексеру. Бастапты қарап-тексеру пациенттің қажеттіліктерін анықтау және бастапқы емдеу жоспарын құрастыру үшін ақпараттық болып табылады *
1)
Бастапқы қарап-тексеруді Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес жауапты тұлғалар жүзеге асырады ***
I
2)
Бастапқы қарап-тексеру жазбасын жауапты тұлға Қазақстан Республикасының заңнамасы талаптарына сәйкес пациенттің медициналық картасына енгізеді ***
II

4)
Добровольное согласие берется и документируется в медицинской карте вызова перед любой инвазивной процедурой, процедурой высокого риска и в других ситуациях, определенных медицинской организацией **
II
5)
Процесс получения   медицинскими работниками организации добровольного согласия регулярно контролируются. В случае снижения качества процесса, организуется дополнительное обучение медицинского персонала **
I
59. Отказ от лечения. Пациент информирован о праве на отказ от предложенной медицинской помощи
1)
Руководством медицинской организации утверждаются процедуры оформления отказа пациента от предложенной медицинской помощи в соответствии с требованиями законодательства Республики Казахстан ***
II
2)
Руководством медицинской организации утверждаются процедуры оформления отказа пациента от госпитализации в соответствии с требованиями законодательства Республики Казахстан ***
I
3)
Отказ от медицинской помощи с указанием возможных последствий оформляется записью в медицинских документах и подписывается пациентом, либо его законным представителем, а также медицинским работником в соответствии с утвержденными руководством процедурами медицинской организации
II
4)
Медицинский персонал уважает право пациента в отказе от лечения и информирует о возможных рисках, осложнениях и угрозе жизни вследствие отказа
II
5)
Медицинская организация обеспечивает информирование организации амбулаторно-поликлинической помощи о случаях отказа пациентов от медицинской помощи (по территориальной закрепленности)
I
Параграф 3. Лечение и уход за пациентом
60. Медицинская сортировка пациентов. Процесс обслуживания пациентов скорой медицинской помощи стандартизован
1)
Медицинской организацией осуществляются процедуры медицинской сортировки пациентов **
I
2)
Проводится приоритизация лечения в соответствии с неотложностью / экстренностью ситуации
I
3)
Проводится оценка потребности в дополнительных ресурсах и запросах при необходимости на месте инцидента
I
4)
Проводится оценка пациента на наличие показаний для лечения и транспортировки в надлежащую организацию здравоохранения
I
5)
Персонал обучается критериям медицинской сортировки, на основе которых определяется потребность пациента в экстренной или неотложной помощи
I
61. Первичный осмотр. Первичный осмотр является информативным для определения потребностей пациента и составления первоначального плана лечения *
1)
Первичный осмотр пациента осуществляется ответственными лицами в соответствии с законодательством Республики Казахстан ***
I
2)
Запись первичного осмотра ответственным лицом вносится в медицинскую карту пациента в соответствии с требованиями законодательства Республики Казахстан ***
II

3)
Бастапқы қарап-тексеру пациенттің психологиялық-эмоционалдық мәртебесін анықтауды қамтиды
III
4)
Жедел медициналық көмек мамандары құжаттармен расталған өздерінің білімі, біліктілігі және дағдыларына сәйкес бастапқы қарап-тексерулер жүргізеді
II
5)
Зорлық-зомбылық құрбандары анықталған кезде мүдделі әлеуметтік, құқық қорғау органдарымен және өзге де ұйымдармен байланыста болады.
III
62. Емдеу және күтім жоспары. Жеке емдеу жоспары уақытылы құжаттандырылады және емдеудің мақсаттарын немесе күтілетін нәтижелерін қамтиды *
1)
Кезек күттірмейтін емдеу іс-шараларының жоспары бастапқы қарап-тексерудің және клиникалық жай-күйге және қажет болған жағдайда тасымалдау шарттарына байланысты белгілі бір уақыт аралығыннан кейін қажет қайта қарап-тексерудің негізінде жеке әзірленеді
III
2)
Емдеу жоспары дәлелді базаға негізделген клиникалық хаттамаларға сәйкес келеді (осы Стандарттың 10-тармағын қарау)
III
3)
Емдеу жоспарынан мақсаттарға немесе күтілетін нәтижелерге жетуді бағалау мақсатында пациенттің жай-күйі динамикалы бақыланады және құжаттандырылады
II
4)
Емдеу жоспары пациенттің жай-күйіне, диагнозына байланысты немесе жаңа ақпараттың негізінде және қайта қарап-зерттеу нәтижелері бойынша жаңартылады
I
5)
Жүргізілген емдеу іс-шаралары (емшаралар, енгізілген дәрілік заттар) уақытылы медициналық құжаттамаға енгізіледі
II
63. Пациентті ауыстыру және тасымалдау. Пациентті ауыстыру қабылдаушы ұйыммен келісіледі және пациентті тасымалдаудың қауіпсіздігі қамтамасыз етіледі *
1)
Пациентті басқа медициналық ұйымға ауыстыру ауыстыру себептерін, жүргізілген емдеуді, ауыстыру сәтіндегі пациенттің жай-күйін және одан әрі ұсынымдарды қамтитын ауыстыру эпикризінің негізінде жүргізіледі
II
2)
Пациентті басқа медициналық ұйымға ауыстыру қабылдаушы медициналық ұйыммен пациетті қабылдау туралы келісім болған кезде жүргізіледі
II
3)
Пациентті медициналық көлікпен ауыстыру кезінде тасымалдау кезіндегі пациенттің жай-күйін, көрсетілген емді, қабылдаушы ұйымның атауын және пациентті сүйемелдеуші және қабылдаушы медициналық персоналдың тегі көрсетілетін тасымалдау парағы толтырылады
II
4)
Санитариялық автокөлік Қазақстан Республикасы заңнамасының талаптарына сәйкес жабдықталған. Жауапты тұлғалар көліктің дайындығына тұрақты инспекция жүргізеді (егер көлік медициналық ұйымның иелігінде болса)
II
5)
Пациенттің жай-күйіне және қажеттіліктеріне байланысты пациент білікті персоналмен сүйемелденеді
II
64. Күтімнің үздіксіздігі. Медициналық ұйымға пациентті жеткізу/тасымалдау барысында күтімнің үздіксіздігі сақталады *

3)
Первичный осмотр включает определение психо-эмоционального статуса пациента
III
4)
Специалисты скорой медицинской помощи проводят первичные осмотры в соответствии с их образованием, квалификацией и навыками, подтвержденными документами
II
5)
При выявлении жертв насилия организация контактирует с заинтересованными социальными, правоохранительными органами и иными организациями
III
62. План лечения и ухода. Индивидуальный план лечения своевременно документируется и включает в себя цели или желаемые результаты лечения *
1)
План неотложных лечебных мероприятий разрабатывается индивидуально на основании первичного осмотра и при необходимости повторных осмотров через определенные промежутки времени в зависимости от клинического состояния и условий транспортировки
III
2)
План лечения соответствует основанным на доказательной базе клиническим протоколам (смотреть пункт 10 настоящего Стандарта)
III
3)
Состояние пациента наблюдается и документируется в динамике с целью оценки достижения целей или желаемых результатов от плана лечения
II
4)
План лечения обновляется в зависимости от состояния, диагноза пациента или на основе новой информации и по результатам повторных осмотров
I
5)
Проведенные лечебные мероприятия (процедуры, введенные лекарственные средства) своевременно вносятся в медицинскую документацию
II
63. Перевод и транспортировка пациента. Перевод пациента согласовывается с принимающей организацией и обеспечивается безопасность транспортировки пациента *
1)
Перевод пациента из одной медицинской организации в другую осуществляется на основе переводного эпикриза, который содержит причину перевода, проведенное лечение, состояние пациента на момент перевода и дальнейшие рекомендации
II
2)
Перевод пациента в другую медицинскую организацию проводится при наличии договоренности с принимающей медицинской организацией о готовности принять пациента
II
3)
При переводе пациента на медицинском транспорте, заполняется транспортировочный лист с указанием состояния пациента во время транспортировки, оказанного лечения, названия принимающей организации и фамилии медицинского персонала, сопровождающих и принимающих пациента
II
4)
Санитарный автотранспорт оснащен в соответствии с требованиями законодательства Республики Казахстан. Проводится регулярная инспекция готовности машины ответственными лицами (если транспорт принадлежит медицинской организации)
II
5)
Пациент сопровождается квалифицированным персоналом в зависимости от состояния и потребностей пациента
II
64. Непрерывность ухода. Во время доставки/транспортировки пациента в медицинскую организацию соблюдается непрерывность ухода *

1)
Қабылдаушы денсаулық сақтау ұйымы пациенттің шақырту картасына ілеспе парақпен тіркелетін пациент туралы ауызша ақпарат ұсынады
II
2)
Медициналық ұйым қабылдаушы денсаулық сақтау ұйымын барлық пациенттердің, оның ішінде өлім алдында жатқан пациенттердің келуі немесе тапсырылуы туралы алдын ала хабарлайды
II
3)
Пациентті басқа денсаулық сақтау ұйымына тапсыру кезінде жедел медициналық көмек бригадасы жолдаушы ұйымнан клиникалық түйіндемені немесе медициналық құжаттамадан үзінді көшірмені алады
II
4)
Клиникалық түйіндеме немесе медициналық құжаттамадан үзінді көшірме пациентпен бірге беріледі
II
5)
Клиникалық түйіндеме немесе медициналық құжаттамадан үзінді көшірме пациенттің жай-күйі, жүргізілген емшаралар және араласулар, пациенттің үздіксіз күтімді қажет етуі туралы ақпаратты қамтиды
II
65. Көрсетілетін қызметтердің халыққа қолжетімділігі. Медициналық ұйым пациенттің медициналық көмектің қолжетімділігіне қажеттіліктерін қанағаттандырады
1)
Шұғылдылық санаттарына сәйкес халыққа, тиісті қызметтерге және басқа медициналық ұйымдарға жедел медициналық көмек алу тәртібі туралы ақпарат беру ресімдері әзірленеді
II
2)
Медициналық ұйым қоғамның және бұқаралық ақпарат құралдарының сұрақтарына жауап беру процесін белгілейді және іске асырады
II
3)
Медициналық ұйым тәулік бойғы режимде халықтың жеке жүгінуі кезінде ауызша ақпарат береді. Медициналық ұйым тәулік бойғы режимде медициналық көмек көрсетілген пациенттердің немесе қайғылы жағдайлар кезінде зардап шегушілердің орналасқан жері туралы телефонмен ақпарат береді
II
4)
Медициналық ұйым апатты қызметтермен өзара іс-қимыл орнатады
II
5)
Қызметкерлер медициналық ұйымның апатты қызметтермен өзара іс-қимылы ресімдеріне оқытылады
II
66. Өлім алдында жатқан пациенттердің қажеттіліктерін қанағаттандыру. Медициналық ұйым өлім алдында жатқан пациенттердің қажеттіліктерін қанағаттандырады
1)
Медициналық ұйымның персоналы өлім алдында жатқан пациенттерге және олардың заңды өкілдеріне ауруды және басқа да симптомдарды басқаруда көмек көрсетеді
II
2)
Медициналық ұйымның персоналы пациенттің және олардың заңды өкілдерінің рухани және мәдени талғамдарына құрметпен қарайды
II
3)
Персонал реанимация бойынша көрсетілетін қызметтерді тоқтатуға
қатысты ұйымның ресімдеріне оқытылады
II
4)
Медициналық ұйым шақыртудан кейін немесе жедел көмек қызметкерінің қатысуында өлімге ұшыраған пациенттердің өтініші бойынша ресімдер әзірлейді
II
5)
Медициналық ұйымның персоналы шақыртудан кейін немесе жедел көмек қызметкерінің қатысуында өлімге ұшыраған пациенттердің өтініші бойынша ресімдер туралы танысты

1)
Принимающей организации здравоохранения предоставляется устная информация о пациенте, подкрепляющаяся сопроводительным листом к карте вызова пациента
II
2)
Медицинская организация заблаговременно оповещает принимающую организацию здравоохранения о прибытии или передаче всех пациентов, включая пациентов находящихся в предсмертном состоянии
II
3)
Во время передачи пациента в другую организацию здравоохранения, бригада скорой медицинской помощи забирает от направляющей организации клиническое резюме или выписку из медицинской документации
II
4)
Клиническое резюме или выписка из медицинской документации передается вместе с пациентом
II
5)
Клиническое резюме или выписка из медицинской документации содержит информацию о состоянии пациента, проведенных процедурах и вмешательствах, потребности пациента в непрерывном уходе
II
65. Доступность услуг для населения. Медицинская организация удовлетворяет потребности пациента в доступе к медицинской помощи
1)
Разрабатываются процедуры информирования населения, соответствующих служб и других медицинских организаций о порядке получения скорой медицинской помощи в соответствии с категориями срочности
II
2)
Медицинская организация устанавливает и реализовывает процесс реагирования на запросы общественности и средства массовой информации
II
3)
Медицинская организация в круглосуточном режиме выдает устную информацию при личном обращении населения.
Медицинская организация в круглосуточном режиме выдает информацию по телефону о местонахождении пациентов или пострадавших при несчастных случаях, которым была оказана медицинская помощь
II
4)
Налаживается взаимодействие медицинской организации с аварийными службами
II
5)
Сотрудники обучаются процедурам взаимодействия медицинской организации с аварийными службами **
II
66. Удовлетворение потребностей умирающих пациентов. Медицинская организация удовлетворяет потребности умирающих пациентов
1)
Персонал медицинской организации оказывает помощь умирающим пациентам и их законным представителям в управлении болью и другими симптомами
II
2)
Персонал медицинской организации уважительно относится к духовным и культурным предпочтениям пациента и законных представителей
II
3)
Персонал обучается процедуре организации в отношении остановки услуг по реанимации
II
4)
Медицинская организация разрабатывает процедуру по обращению с пациентом, умершим после вызова или в присутствии сотрудника скорой помощи
II
5)
Персонал медицинский организации ознакомлен о процедурах по обращению с пациентом, умершим после вызова или в присутствии сотрудника скорой помощи **
III

67. Шұғыл медициналық көмек қызметтері барлық ұйым бойынша қолжетімді болып табылады*
1)
Тәулік бойынша медициналық ұйымның аумағында реанимация қызметтері қолжетімді болып табылады (базалық жүрек-өкпе реанимациясын көрсету)
II
2)
Базалық және тереңдетілген жүрек-өкпе реанимациясын көрсетуге арналған дәрілік заттардың, медициналық мақсаттағы бұйымдардың және жабдықтардың стандартталған жиынтығы тұрақты дайындықта сақталады
II
3)
Базалық және тереңдетілген жүрек-өкпе реанимациясын көрсету тәртібін сипаттайтын емшаралар енгізіледі
I
4)
Тереңдетілген (кеңейтілген) жүрек-өкпе реанимациясы медициналық ұйымның бекітілген ресімдеріне сәйкес көрсетіледі
I
5)
Медицина қызметкерлері базалық жүрек-өкпе реанимациясын көрсетуге оқытылады
I
68. Инвазивті рәсімдер. Жүргізілетін инвазивтік рәсімдер туралы құжаттама уақтылы және егжей-тегжейлі ресімделеді
1)
Инвазивтік рәсімдер туралы туралы ақпарат, сондай-ақ алынған нәтижелер пациенттің шақырту картасында уақтылы тіркеледі
I
2)
Шақыртудың медициналық картасындағы жазба инвазивтік рәсімнің негіздемесін немесе себебін, диагнозды қамтиды
I
3)
Пациент рәсім басталғанға дейін жүргізілетін инвазивтік рәсім туралы хабарланады
I
4)
Пациент инвазивтік рәсім жүргізуге келісім береді
I
5)
Пациентің психологиялық-эмоционалдық жай-күйі рәсім барысында және одан кейін үздіксіз бақыланады
I
5-тарау: Арнайы қызметтер
1-параграф. Кезек күттірмейтін және жедел көмектің коммуникациялық орталықтары. Кезек күттірмейтін/жедел медициналық көмектің коммуникациялық орталықтары инциденттерге жедел және кезек күттірмейтін көмек қызметтерінің ден қоюын және пациенттерді тасымалдау қажеттілігін тиімді сақтайды.
69. Коммуникациялық орталықтың жұмыс жоспарын әзірлеу және мониторинг. Медициналық ұйымның басшылары коммуникациялық орталықтың қызметтерін жоспарлайды және мониторингілейді.
1)
Медициналық ұйымның басшылығы коммуникациялық орталық қызметінің тиімділігін арттыру мақсатында жылдық жұмыс жоспарын бекітеді, жоспардың іс-шараларының іске асырылуына мониторинг жүргізеді
II
2)
Коммуникациялық орталықтың жұмыс жоспарын мониторингілеу ден қою облыстарын анықтауды, максималды жүктеме кезеңдерін міндетті түрде қамтумен қажетті материалдық-техникалық және адами ресурстардың болуын қамтиды
II
3)
Коммуникациялық орталықтың жұмыс жоспарын мониторингілеу зардап көрушілер саны көп инциденттерге және апаттарға ден қоюды қамтиды
II
4)
Коммуникациялық орталықтың жұмыс жоспарын мониторингілеу күрделі инциденттерді үйлестіруді қамтиды
II
5)
Коммуникациялық орталықтың жұмыс жоспарын мониторингілеу толық түсіндірілген 24-сағаттық коммцникациялық жүйенің ұсынылуын қамтиды
II

67. Услуги экстренной медицинской помощи являются доступными по всей организации *
1)
Круглосуточно на территории медицинской организации являются доступными услуги экстренной медицинской помощи (оказание базовой и углубленной сердечно-легочной реанимации)
II
2)
Стандартизованный набор лекарственных средств, изделий медицинского назначения и оборудования для оказания базовой и углубленной сердечно-легочной реанимации поддерживается в постоянной готовности
II
3)
Внедрены процедуры, описывающие порядок оказания базовой и углубленной сердечно-легочной реанимации
I
4)
Углубленная (расширенная) сердечно-легочная реанимация оказывается в соответствии с утвержденными процедурами медицинской организации
I
5)
Медицинские работники обучаются оказанию базовой сердечно-легочной реанимации
I
68. Инвазивные процедуры. Своевременно и подробно оформляется документация о проводимой инвазивной процедуре
1)
Информация об инвазивных процедурах, а также полученные результаты, своевременно фиксируются в карте вызова пациента
I
2)
Запись в медицинской карте вызова содержит обоснование или причину инвазивной процедуры, диагноз
I
3)
Пациент информируется о проводимой инвазивной процедуре до начала процедуры
I
4)
Пациента дает согласие на проведение инвазивной процедуры
I
5)
Психоэмоциональное состояние пациента непрерывно мониторируется во время и после процедуры
I
Глава 5: Специальные службы
Параграф 1. Коммуникационные центры неотложной и скорой медицинской помощи. Коммуникационные центры неотложной и (или) скорой медицинской помощи эффективно поддерживают реагирование службы скорой и неотложной помощи на инциденты, и необходимость транспортировки пациентов
69. Разработка и мониторинг плана работы коммуникационного центра. Руководители медицинской организации планируют и мониторируют услуги коммуникационного центра
1)
В целях повышения эффективности деятельности коммуникационного центра руководством медицинской организации утверждается годовой план работы, проводится мониторинг реализации мероприятий плана
II
2)
Мониторинг плана работы коммуникационного центра включает определение областей реагирования, наличие необходимых материально-технических и человеческих ресурсов с обязательным охватом периодов максимальной нагрузки
II
3)
Мониторинг плана работы коммуникационного центра включает реагирование на инциденты с большим количеством жертв и катастрофы
II
4)
Мониторинг плана работы коммуникационного центра включает координацию критических инцидентов
II
5)
Мониторинг плана работы коммуникационного центра включает предоставление исчерпывающей интегрированной 24-часовой коммуникационной системы
II

70. Шақыртуларды санаттау. Коммуникациялық орталықтың жұмыс жоспары ден қою деңгейіне және шұғылдылық санатына сәйкес шақыртуларды нақты санаттау үшін белгілі бір процесті қамтиды.
1)
Коммуникациялық орталық қызметінің тиімділігін арттыру мақсатында медициналық ұйымның басшылығы жылдық жұмыс жоспарын бекітеді. Жылдық жоспарды іске асыру мониторингі жүргізіледі.
I
2)
Коммуникациялық орталықтың жұмыс жоспарын мониторингілеу ден қою облыстарын анықтауды, максималды жүктеме кезеңдерін міндетті түрде қамтумен қажетті материалдық-техникалық және адами ресурстардың болуын қамтиды
I
3)
Коммуникациялық орталықтың жұмыс жоспарын мониторингілеу зардап көрушілер саны көп инциденттерге және апаттарға ден қоюды қамтиды
I
4)
Коммуникациялық орталықтың жұмыс жоспарын мониторингілеу күрделі инциденттерді үйлестіруді қамтиды
I
5)
Коммуникациялық орталықтың жұмыс жоспарын мониторингілеу толық түсіндірілген коммцникациялық жүйенің ұсынылуын қамтиды
I
71. Ден қою уақыты бойынша медициналық көмек көрсету стандарттары. Коммуникациялық орталықтың жұмыс жоспары ден қою уақыты бойынша медициналық көмек көрсету стандарттарын қамтиды
1)
Ден қою уақыты бойынша медициналық көмек көрсету стандарттары Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес келеді ***
III
2)
Ден қою уақыты бойынша медициналық көмек көрсету стандарттары медициналық көмек көрсетудің әр түрлі салаларын қамтиды
III
3)
Ден қою уақыты бойынша медициналық көмек көрсету стандарттары әр түрлі диспетчерлік санаттарды қамтиды
III
4)
Ден қою уақыты бойынша медициналық көмек көрсету стандарттары шақыртуды күту уақытын қамтиды
III
5)
Ден қою уақыты бойынша медициналық көмек көрсету стандарттарына біріңғай сағаттарды не синхрондалған сағаттарды пайдалана отырып, мониторинг жүргізледі
III
72. Медициналық қызмет ұсынуға өтініштерді қабылдау және өтініштер туралы ақпаратты құжаттандыру. Коммуникациялық орталық медициналық қызмет ұсынуға өтініштер туралы ақпарат алуға және құжаттандыруға арналған процесстерді пайдаланады
1)
Шақыртушы тұлғамен кері байланыс үшін телефон нөмірін, инцидент мекен-жайын немесе қажетті қызметті, шақырту себебін немесе шағымның мәнін белгілеу (жазба) жүргізіледі
I
2)
Сұратудың жеделдігін немесе кезек күттірмейтіндігін белгілеу (жазба) жүргізіледі
I
3)
Ұсынылған нұсқаулықты белгілеу (жазба) жүргізіледі
I
4)
Басқа ұйымдардан жәрдемдесу қажеттілігін белгілеу (жазба) жүргізіледі
I
5)
Тікелей, жедел коммуникациялар мыналар арасында тұрақты сақталады:
диспетчер және қоңырау шалған тұлғамен;
диспетчер және жедел көмек бригадасымен.
I
73. Коммуникациялық орталықтың үздіксіз жұмысына арналған көмекші жүйелер. Медициналық ұйыммен ақпаратты үздіксіз алу және алмасу жүйесі енгізіледі

70. Категорирование вызовов. План работы коммуникационного центра включает в себя определенный процесс для того, чтобы четко категорировать вызовы согласно уровню реагирования и категории срочности
1)
В целях повышения эффективности деятельности коммуникационного центра, руководством медицинской организации утверждается годовой план работы. Проводится мониторинг реализации годового плана
I
2)
План работы коммуникационного центра включает определение областей реагирования, наличие необходимых материально-технических и человеческих ресурсов, с обязательным охватом периодов максимальной нагрузки
I
3)
План работы коммуникационного центра включает приоритетное реагирование на инциденты с большим количеством жертв и катастрофы
I
4)
План работы коммуникационного центра включает координацию критических инцидентов
I
5)
План работы коммуникационного центра включает предоставление исчерпывающей интегрированной круглосуточной коммуникационной системы
I
71. Стандарты оказания медицинской помощи по времени реагирования. План работы коммуникационного центра включает в себя стандарты оказания медицинской помощи по времени реагирования
1)
Стандарты оказания медицинской помощи по времени реагирования соответствуют законодательству Республики Казахстан ***
III
2)
Стандарты оказания медицинской помощи по времени реагирования охватывают различные области предоставления медицинских услуг
III
3)
Стандарты оказания медицинской помощи по времени реагирования охватывают различные диспетчерские категории
III
4)
Стандарты оказания медицинской помощи по времени реагирования охватывают время ожидания вызова
III
5)
Стандарты оказания медицинской помощи по времени реагирования подвергаются мониторингу с использованием единых часов либо синхронизированных часов
III
72. Прием и документирование информации о заявках на предоставление медицинских услуг. Коммуникационный центр использует процесс для получения и документирования информации о заявках на предоставление медицинских услуг
1)
Проводится фиксирование (запись) номера телефона для обратной связи с вызывающим лицом, адреса инцидента или необходимой услуги, повода для вызова или жалобы
I
2)
Проводится фиксирование (запись) экстренности или неотложности запроса
I
3)
Проводится фиксирование (запись) предоставленных инструкций
I
4)
Проводится фиксирование (запись) необходимости содействия другой организации
I
5)
Прямые, срочные коммуникации поддерживаются постоянно между:
диспетчером и лицом, осуществляющим звонок;
диспетчером и бригадой скорой помощи
I
73. Вспомогательные системы для бесперебойной работы коммуникационного центра. Медицинской организацией внедряется система бесперебойного получения и обмена информацией

1)
Медициналық ұйымның басшылығы ақпаратпен үздіксіз алмасу бойынша қажетті ресурстардың болуы қамтамасыз етеді
I
2)
Шұғыл және басқа жа шақыртуларды уақытылы тіркеу жүргізіледі (телефонға жауап беру және басқалары)
I
3)
Диспетчерлік қызметтің жұмысын ұйымдастыру Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес келеді ***
I
4)
Ақпаратпен үздіксіз алмасуды қамтамасыз ететін спутниктік навигациялық жүйе болады
I
5)
Үздіксіз ақпарат алмасуда радиокоммуникация және сандық картаға түсіру қолданылады
I
2-параграф. Жедел/кезек күттірмейтін көмек қызметі. Жедел/кезек күттірмейтін медициналық көмек қызметі инциденттерге ден қою және пациенттерді тасымалдау қажеттіліктерін тиімді сақтайды.
74. Жедел, кезек күттірмейтін медициналық көмек қызметі пациенттің қажеттіліктеріне сәйкес келеді
1)
Медициналық ұйымның басшылығы дәрігерлікке дейінгі кезек күттірмейтін көмекті тиімді көрсетуге арналған қажетті ресурстарды қамтамасыз етеді
I
2)
Жедел/кезек күттірмейтін көмек қызметі қажетті жабдықтарды пайдалана отырып, әр түрлі клиникалық облыстарға ден қоюға қабілетті
I
3)
Жедел және кезек күттірмейтін медициналық көмек көрсету халықтың қажеттіліктеріне сәйкес сызықтық (дәрігерлік, фельдшерлік) және мамандандырылған бригадалармен жүзеге асырылады
I
4)
Медициналық көмектің көлемі медициналық көмек көрсету стандарттарына сәйкес ұсынылады (клиникалық хаттамалар, клиникалық нұсқаулықтар, алгоритмдер)
I
5)
Жедел және кезек күттірмейтін медициналық көмек көрсетудің барлық сатылары стандартталады
I
75. Санитариялық автокөлік. Пациенттердің белгіленген талапатарға және қажеттіліктерге сәйкес санитариялық автокөлік түрінде медициналық көмек көрсетуді ұйымдастыру бойынша ресімдер әзірленеді және енгізіледі
1)
Санитариялық автокөлік бригадасы типіне байланысты жедел/кезек күттірмейтін көмек көрсету үшін қажетті жабдықтардың, дәрілік заттардың, шығыс материалдарының жеткілікті көлемімен жабдықталған
I
2)
Пациенттің негізгі өмір сүру функциясын сақтауға арналған санитариялық автокөлік бастапқы көмек көрсету бойынша мамандармен қамтамасыз етілген. Жүргізуші бастапқы көмек көрсетуге (базалық жүрек-өкпе реанимациясы) және пациентті тасымалдауға, орнын ауыстыруға оқытылған
I
3)
Уақыты бойынша күрделі жағдайларды немесе күрделілігіті жоғары медициналық көмекті талап ететін жағдайларды қамтитын медициналық персоналдың қарап-тексеруі, пациентті емдеуі және еркін орын ауыстыруы үшін жеткілікті кеңістік болады
I
4)
Санитариялық автокөлік сақтандырылған және жол-көлік оқиғаларының алдын алу және жиілігін төмендету бойынша шаралар қабылданады:
жүргізушілерді қиын жағдайдағы пациенттерді тасымалдау ерекшеліктеріне оқыту;
күрделі ауа-райы жағдайларында және қарбалас сәттерде жүргізу ерекшеліктері;
жыл маусымдарына сәйкес дөңгелектердің сапасы;
уақытылы техникалық қарау және жөндеу;
жол-көлік оқиғалары жағдайлары бойынша деректерді жинау және әрбір жол-көлік оқиғасын талдау;
жұмысқа қабылдау барысында жүргізушілерге кіріспе нұсқаулық және әрбір жол-көлік оқиғасынан кейін мерзімді нұсқаулық;
медициналық ұйымның бекітілген рәсімдеріне сәйкес автокөлікті уақтылы есептен шығару және жаңарту (сатып алу)
I

1)
Руководством медицинской организации обеспечивается наличие необходимых ресурсов по бесперебойному обмену информацией
I
2)
Осуществляется своевременная регистрация неотложных и других вызовов (ответы на телефон и другие)
I
3)
Организация работы диспетчерской службы соответствует законодательству Республики Казахстан ***
I
4)
Спутниковая навигационная система имеется в наличии и бесперебойно обеспечивает обмен информацией
I
5)
В бесперебойном обмене информацией используются радиокоммуникации и цифровое картографирование
I
Параграф 2. Служба скорой / неотложной помощи. Служба скорой / неотложной медицинской помощи эффективно поддерживает реагирование на инциденты и необходимость транспортировки пациентов
74. Служба скорой / неотложной помощи соответствует потребностям пациентов
1)
Руководством медицинской организации обеспечиваются необходимые ресурсы для эффективного оказания доврачебной неотложной помощи
I
2)
Служба скорой / неотложной помощи способна реагировать в разных клинических областях с использованием необходимого оборудования
I
3)
Оказание экстренной и неотложной медицинской помощи осуществляется линейными (врачебными, фельдшерскими) и специализированными бригадами в соответствии с потребностями населения
I
4)
Объем медицинской помощи предоставляется в соответствии со стандартами оказания медицинской помощи (клиническими протоколами, клиническими руководствами, алгоритмами)
I
5)
Все этапы оказания экстренной и неотложной медицинской помощи стандартизируются *
I
75. Санитарный автотранспорт. Разрабатываются и внедряются процедуры по организации оказания медицинской помощи в форме санитарной авиации в соответствии с установленными требованиями и потребностями пациентов
1)
Санитарный автотранспорт оснащен достаточным количеством оборудования, лекарственных средств расходных материалов, необходимых для предоставления скорой / неотложной помощи, в зависимости от типа бригады
I
2)
Санитарный автотранспорт для поддержания основных функций жизнедеятельности пациента обеспечен специалистами по оказанию первой помощи. Водитель обучен мерам первой помощи (базовой сердечно-легочной реанимации) и транспортировке, перекладке пациента
I
3)
Имеется достаточное пространство для осмотра, лечения пациента и свободного перемещения медицинского персонала, включая ситуации, критические по времени или ситуации, требующие медицинской помощи повышенной сложности
I
4)
Санитарный автотранспорт застрахован и принимаются меры по профилактике и снижению частоты дорожно-транспортных происшествий:
обучение водителей особенностям транспортировки пациентов в критическом состоянии;
особенности вождения в экстремальных погодных условиях и в часы-пик;
качество шин согласно времени года;
своевременный технический осмотр и ремонт;
сбор данных по случаям дорожно-транспортных происшествий и анализ каждого дорожно-транспортного происшествия;
вводный инструктаж водителей при приеме на работу и периодический инструктаж после каждого случая дорожно-транспортного происшествия;
своевременное списание и обновление (закуп) автотранспорта в соответствии с утвержденными процедурами медицинской организации
I

5)
Санитариялық автокөлік қатаң түрде тағайындалуы бойынша пайдаланылады және инфекциялық бақылау жүргізіледі – беттерді өңдеу, автокөлік ішін тазалау
I
3-параграф. Санитариялық авиация. Санитариялық авиация инциденттерге ден қою және пациенттерді тасымалдау қажеттіліктерін тиімді сақтайды
76. Санитариялық авиация пациенттердің қажеттіліктеріне сәйкес келеді
1)
Медициналық ұйымның басшылығы күтілетін деңгейде кезек күттірмейтін көмекті тиімді көмек ұсыну және инцидент орнына ұшу үшін қажетті ресурстар қамтамасыз етеді
I
2)
Санитариялық авиация бригадасы қажетті жабдықтарды пайдалана отырып, әр түрлі клиникалық облыстарға ден қоюға қабілетті
I
3)
Жедел және кезек күттірмейтін медициналық көмек көрсету пациенттердің қажеттіліктеріне сәйкес бригадалар (республикалық, мамандандырылған және аймақтық деңгейлерде) жүзеге асырады
I
4)
Медициналық көмектің көлемі медициналық көмек көрсету стандарттарына сәйкес ұсынылады (клиникалық хаттамалар, клиникалық нұсқаулықтар, алгоритмдер)
I
5)
Санитариялық авиация түрінде медициналық көмек көрсетудің барлық сатылары стандартталады
I
77. Санитариялық авиакөлік. Санитариялық авиакөлік түрінде медициналық көмек көрсетуді ұйымдастыру бойынша рәсімдер әзірленеді және енгізіледі
1)
Санитариялық авиакөлік балаларға, сондай-ақ ересектерге жедел/кезек күттірмейтін көмек көрсетуге арналған жабдықтардың, дәрілік заттардың, шығыс материалдарының жеткілікті көлемімен жабдықталған
I
2)
Санитариялық авиацияның әуе кемесінің салонында пациенттерді орналастыру, медициналық аппаратураны, газ-баллондық жабдықтарды бекіту үшін жабдықталған орынға болады, тасымалдау кезінде олардың қауіпсіз жұмыс жасауы қамтамасыз етіледі
I
3)
Санитариялық авиацияның әуе кемесінің салонында уақыты бойынша қиын жағдайларды немесе күрделілігі жоғары медициналық көмекті талап ететін жағдайларды қамтитын медициналық персоналдың пациентті қарап-тексеруі, емдеуі және еркін орын ауыстыруы үшін жеткілікті кеңістік болады
I
4)
Пациентті тасымалдауға қатысатын клиникалық персонал бейінді маманмен дереу байланысуы үшін мүмкіндік болады
I
5)
Тасымалдаудың барлық кезеңінде пациент үшін борттағы санитариялық авиацияның мобильді бригадасы тікелей жауапты болады
I
78. Санитариялық авиацияның мобильді бригадасын оқыту. Санитариялық авиацияның мобильді бригадасы аэромедициналық көмек көрсетудің және пациенттерді емдеудің негізгі аспектілеріне оқытылады
1)
Медициналық ұйымның персоналына авиациялық физиологияның және санитариялық авиацияның медициналық қызметтерінің ерекше аспектілері бойынша оқыту және тестілеу жүргізіледі
II

5)
Санитарный автотранспорт используется строго по назначению, проводится инфекционный контроль-обработка поверхностей, уборка внутри автотранспорта
I
Параграф 3. Санитарная авиация. Санитарная авиация эффективно поддерживает реагирование на инциденты и необходимость транспортировки пациентов
76. Санитарная авиация соответствует потребностям пациентов
1)
Руководством медицинской организации обеспечиваются необходимые ресурсы для эффективного предоставления неотложной помощи на ожидаемом уровне и вылета на место инцидента
I
2)
Бригада санитарной авиации способна реагировать в разных клинических областях с использованием необходимого оборудования
I
3)
Оказание экстренной и неотложной медицинской помощи осуществляется бригадами (республиканский, специализированный и региональный уровни) в соответствии с потребностями пациентов
I
4)
Объем медицинской помощи предоставляется в соответствии со стандартами оказания медицинской помощи (клиническими протоколами, клиническими руководствами, алгоритмами) *
I
5)
Все этапы предоставления медицинской помощи в форме санитарной авиации стандартизируются *
I
77. Санитарный авиатранспорт. Разрабатываются и внедряются процедуры по организации оказания медицинской помощи в форме санитарного авиатранспорта
1)
Воздушное судно санитарной авиации оснащено достаточным количеством оборудования и расходных материалов, необходимых для оказания скорой и неотложной помощи, как детям, так и взрослым
I
2)
В салоне воздушного судна санитарной авиации имеются оборудованные места, для размещения пациентов, фиксации медицинской аппаратуры, газобаллонного оборудования обеспечивается их безопасное функционирование при транспортировке
I
3)
В салоне воздушного судна санитарной авиации имеется достаточное пространство для осмотра, лечения пациента и свободного перемещения медицинского персонала, включая ситуации, критические по времени или ситуации, требующие медицинской помощи повышенной сложности
I
4)
Клинический персонал, принимающий участие в транспортировке пациента, имеет возможность немедленно связаться с профильным специалистом
I
5)
Непосредственную ответственность за пациента во время всего трансфера несет мобильная бригада санитарной авиации на борту
I
78. Обучение мобильной бригады санитарной авиации. Мобильная бригада санитарной авиации обучается ключевым аспектам предоставления аэромедицинской помощи и лечения пациентов
1)
Проводится обучение и тестирование знаний медицинского персонала организации по вопросам авиационной физиологии и медицинским услугам санитарной авиации
II

2)
Әуе-көлік қызметтері және бригада ресурстарын басқару ұйымдастырушылық мәселелері бойынша персоналды оқыту жүргізіледі
II
3)
Әуедегі қауіпсіздік мәселелеріне ұйымның перосналын оқыту және жабдықтармен танысу тұрақты негізде жүргізіледі
II
4)
Міндетті спецификалық ұшу алды нұсқаулықтар жүргізіледі
II
5)
Оқыту сондай-ақ штаттан тыс медицина персоналын, студенттерді, курсанттарды, резиденттерді қамтиды
II
Ішкі рәсімдердің (ішкі нормативтік құжат) жазылуын қажет етілетін стандарт немесе өлшемшарт *белгімен белгіленеді
Кез келген басқа растайтын құжаты болуын қажет ететін стандарт немесе өлшемшарт **белгімен белгіленеді (мысалы, дәріске қатысушылардың тізімі, жұмыс жоспары, есепке алу журналы және т.б.).
Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілеріне және құқықтық актілеріне негізделген стандарт немесе өлшемшарт ***белгімен белгіленеді
2012 жылғы 2 қазандағы
Қазақстан Республикасы
Денсаулық сақтау министрінің
бұйрығына 4-қосымша
Қалпына келтіру емі және медициналық оңалту медициналық ұйымдарын аккредиттеу стандарттары
Ескерту. Бұйрық 4-қосымшамен толықтырылды - ҚР Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрінің 08.04.2016 № 266 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); жаңа редакцияда – ҚР Денсаулық сақтау министрінің 05.06.2018 № 325 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрықтарымен.
1-тарау. Басшылық
Өлшенетін өлшемшарттар
Ранг
1. Медициналық ұйымның басқару органы. Басқару органының функциялары (Бақылау Кеңесі, Директорлар кеңесі, медициналық ұйымның құрылтайшы(лары) құжаттарда жазылған
1)
Медициналық ұйымның бірінші басшысына(ларына) өкілеттілікті бөліп беруді қоса алғанда басқару органының құрылымы және функциялары Медициналық ұйымның Жарғысында (ережелері) жазылған **
III
2)
Медициналық ұйымының Басқару органының мүшелері Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес сайланады ***
III
3)
Басқару органы медициналық ұйымның бірінші басшысының(ларының) жұмысын бағалау өлшемшарттарын бекіткен және жыл сайын жүргізеді
III
4)
Медициналық ұйым тоқсан сайын Басқару органына медицина персоналының қателіктері, шағымдар, өлім жағдайлары және аталған оқиғалар бойынша жүргізілген талдау нәтижелері туралы мәліметтерді қоса алғанда негізгі қызмет нәтижелері туралы есептер ұсынады **
II
5)
Басқару органының жұмысын жыл сайын бағалауды жоғары тұрған денсаулық сақтау органы немесе жоғары тұрған құрылтайшы және бірінші басшысын(ларын) бағалауды медициналық ұйым құжат түрінде растайды. Медициналық ұйымның жоғары басқару деңгейі болып табылатын Басқару органы жыл сайынғы өзін-өзі бағалау түрінде өз қызметін бағалайды **
I

2)
Проводится обучение персонала по организационным вопросам воздушно-транспортных услуг и управлению ресурсами бригады
II
3)
Обучение персонала организации вопросам безопасности в воздухе и ознакомление с оборудованием происходит на постоянной основе
II
4)
Проводятся обязательные специфические предполетные инструктажи
II
5)
Обучение охватывает, в том числе внештатный медицинский персонал, студентов, курсантов, резидентов
II
Стандарт или критерий, требующий, чтобы были прописаны внутренние процедуры (внутренний нормативный документ), обозначается знаком *
Стандарт или критерий, требующий, чтобы был любой другой подтверждающий документ, обозначается знаком ** (Например, список участников лекции, план работы, журнал учета, и т.п).
Стандарт или критерий, основанный на нормативных правовых актах и правовых актах Республики Казахстан, обозначается знаком ***
Приложение 4 к приказу
Министра здравоохранения
Республики Казахстан
от 2 октября 2012 года № 676
Стандарты аккредитации медицинских организаций восстановительного лечения и медицинской реабилитации
Сноска. Приказ дополнен приложением 4 в соответствии с приказом Министра здравоохранения и социального развития РК от 08.04.2016 № 266 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); в редакции приказа Министра здравоохранения РК от 05.06.2018 № 325 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Глава 1: Руководство
Измеряемые критерии
Ранги
1. Орган управления медицинской организации. Функции Органа управления (Наблюдательный Совет, Совет директоров, учредитель (и)) медицинской организации прописаны в документах
1)
Структура и функции Органа управления, включая делегированные первому руководителю (-ям) медицинской организации полномочия, прописаны в Уставе (Положении) медицинской организации **
III
2)
Члены Органа управления медицинской организации избираются в соответствии с законодательством Республики Казахстан ***
III
3)
Органом управления утверждены критерии и ежегодно проводится оценка работы первого руководителя (-лей) медицинской организации
III
4)
Медицинская организация ежеквартально предоставляет Органу управления отчеты о результатах основной деятельности, включая сведения об ошибках медицинского персонала, жалобах, случаях смерти и результатах проведенного анализа по упомянутым событиям **
II
5)
Ежегодная оценка работы Органа управления вышестоящим органом здравоохранения или вышестоящим учредителем и оценка первого руководителя (-лей) медицинской организации подтверждается документально. Орган управления, являющийся высшим уровнем управления медицинской организации, оценивает свою деятельность в виде ежегодной самооценки **
I

3)
Ас дайындаудың технологиялық процесстері температуралық режимді, аймаққа бөлуді (шикі және дайын өнім), бөлшектеу мүкаммалын, жабдықты және ыдысты таңбалауды, дайын және шикі тамақ өнімдерін бөлек өңдеуді қоса алғанда Қазақстан Республикасының халықтың санитариялық-эпидемиологиялық саламаттылық нормаларының талаптарын сақтай отырып жүргізіледі
I
4)
Санитариялық-эпидемиологиялық талаптарға сәйкес ас блогында кросс-инфекцияларды болдырмау үшін тамақ өнімдерін, беткейліктерді, ыдыстарды және ас дайындау, өңдеу және сақтаудың басқа да орындарын өңдеу жүргізіледі
I
5)
Медициналық ұйымның ас блогының персоналы медициналық қарап-тексеруден, орындайтын жұмыс сипатына сәйкес кәсіби даярлықтан (біліктілік, мамандық), сондай-ақ тамақ өнімдері өндірісінің қауіпсіздігін қамтамасыз ететін Қазақстан Республикасының халықтың санитариялық-эпидемиологиялық саламаттылығы нормаларының талаптарын сақтау саласында оқытудан және аттестациялаудан өтеді **
I
35. Инженерлік жүйелер және жөндеу жұмыстары. Инфекциялық бақылау инженерлік жүйелермен сақталады. Жөндеу жұмыстарын жүргізу кезінде инфекциялық бақылау талаптары сақталады
1)
Асептикалық жұмыс аймағы қажет орындарда (микробиологиялық, патологоанатомиялық зертханалар) медициналық ұйымда мамандандырылған зертханалық жабдықтар орнатылады (ламинарлық бокстар)
II
2)
Инфекциясы бар пациенттерді оқшаулауға арналған жеке кіру есігі бар сүзгі және (немесе) оқшаулау бөлмесі Қазақстан Республикасы заңнамасының талаптарына сәйкес жабдықталған ***
I
3)
Медициналық ұйымда жөндеу және құрылыс жұмыстарын жүргізу кезінде инфекциялық бақылау бойынша, жұмыстың масштабына және түріне байланысты тәуекелдердің деңгейін анықтау бойынша рәсімдер сақталады *
I
4)
Жөндеу жұмыстарын жүргізетін тұлғалар инфекциялық бақылау мәселелері бойынша оқытудан өтеді
II
5)
Жөндеу-құрылыс жұмыстарының нәтижесінде пациенттердің және персоналдың инфекция жұқтыруын болдырмау үшін оларды жүргізу медициналық ұйымның инфекциялық бақылау бойынша жауапты тұлғасымен жазбаша келісіледі **
II
36. Персоналды инфекциялық бақылау мәселелері бойынша оқыту. Медициналық ұйым инфекциялық бақылау бойынша персоналды үздіксіз оқытуды жүргізеді
1)
Жыл сайын медициналық ұйымның дәрігерлік персоналы инфекциялық бақылау мәселелері бойынша оқытудан өтеді **
IIІ
2)
Медициналық ұйым персоналының инфекциялық бақылау бойынша білімдері жыл сайын тестіленеді
IIІ
3)
Инфекциялық бақылау бойынша қосымша оқыту студенттер, резидентура тыңдаушылары, медициналық ұйым базасында оқитын басқа да тұлғалар үшін жүргізіледі

3)
Технологические процессы приготовления пищи происходят с соблюдением требований норм санитарно-эпидемиологического благополучия населения Республики Казахстан, включая температурный режим, деление на зоны (сырая, готовая продукция), маркировку разделочного инвентаря, оборудования и тары, раздельную обработку готового и сырого пищевых продуктов
I
4)
Проводится обработка продуктов питания, поверхностей, посуды и других мест приготовления, обработки и хранения пищи, а также вспомогательных помещений пищеблока, для предотвращения кросс-инфекций в пищеблоке в соответствии с санитарно - эпидемиологическими требованиями
I
5)
Персонал пищеблока медицинской организации проходит медицинский осмотр, профессиональную подготовку (квалификацию, специальность), соответствующую характеру выполняемых работ, а также обучение и аттестацию в области соблюдения требований норм санитарно-эпидемиологического благополучия населения Республики Казахстан, обеспечивающих безопасность производства пищевых продуктов **
I
35. Инженерные системы и ремонтные работы. Инфекционный контроль поддерживается инженерными системами. Требования инфекционного контроля соблюдаются при проведении ремонтных работ
1)
В местах, где необходима асептическая рабочая зона, (микробиологическая, патологоанатомическая лаборатории) в медицинской организации устанавливается специализированное лабораторное оборудование (ламинарные боксы)
II
2)
Фильтр с отдельным входом и (или) изолятор с боксом для изоляции пациентов с инфекцией оснащены в соответствии с требованиями законодательства Республики Казахстан ***
I
3)
В медицинской организации при проведении ремонтных и строительных работ соблюдаются процедуры по инфекционному контролю по определению уровня рисков в зависимости от масштаба и вида работ *
I
4)
Лица, осуществляющие ремонтные работы, обучаются по вопросам инфекционного контроля
II
5)
Для предотвращения инфицирования пациентов и персонала в результате ремонтно-строительных работ, их производство письменно согласуются с ответственным лицом инфекционного контроля медицинской организации **
II
36. Обучение персонала по вопросам инфекционного контроля. Медицинская организация проводит непрерывное обучение персонала по инфекционному контролю
1)
Ежегодно весь персонал медицинской организации проходит обучение по вопросам инфекционного контроля **
III
2)
Знания персонала медицинской организации по инфекционному контролю тестируются ежегодно
III
3)
Дополнительное обучение по инфекционному контролю проводится для студентов, слушателей резидентуры, других лиц, обучающихся на базе медицинской организации
II

71. Бастапқы қарап-тексеруді құжаттандыру. Бастапқы қарап-тексеруді білікті адам жүргізеді және медициналық ұйымның бекітілген рәсімдеріне сәйкес медициналық картада құжатталады*
1)
Бастапқы қарап-тексеру Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес пациентің медициналық картасына жазылады***
ІІ
2)
Медициналық құжатты ресімдеу пациенттерді қарап-тексеруді жүргізетін дәрігер мамандығының барлық түрлері үшін (және егер мейіргерлер үшін қолданылатын болса) бастапқы қарап-тексерудің бекітілген нысандарына сәйкес жүзеге асырылады
ІІ
3)
Шұғыл пациентті бастапқы қарап-тексеру Қазақстан Республикасының заңнамасы талаптарына және медициналық ұйымның рәсімдеріне сәйкес жүргізіледі және құжатталады
ІІ
4)
Ұйымда зорлық-зомдылық құрбандарын, қатігездік немесе немқұрайлылық қарым-қатынасты анықтау процесі болады:
1) осындай пациенттер туралы тиісті сыртқы ұйымға жүгінуі тиіс ақпарат бойынша өлшемшарттар анықталған;
2) зорлық-зомбылық, қатігездік немесе немқұрайлылық қарым-қатынас белгілері болған кезде (денедегі көгеру іздері немесе сызаттар немесе сұрау кезінде анықталған) медициналық ұйым ол туралы құқық қорғау органдарына дереу хабарлайды және оларды болдырмау бойынша шаралар қабылдайды;
3) персонал зорлық-зомбылық, қатігездік немесе немқұрайлылық қарым-қатынас анықталған процеске және қағидаларға оқытылған
72. Емдеу және күтім жоспары. Жеке емдеу жоспары уақтылы құжаттанады және емдеудің мақсаттарын немесе күтілетін нәтижелерін қамтиды *
1)
Емдеу жоспары бастапқы қарап-тексерудің, алдыңғы қарап-тексерулердің, тексеру нәтижелерінің негізінде жеке әзірленеді
I
2)
Емдеу жоспарын әзірлеуге топ тартылады (дәрігер, мейіргер және басқа да мамандар)
I
3)
Емдеу жоспары мүмкіндігінше емдеудің мақсаттарын немесе күтілетін нәтижелерді қамтиды
I
4)
Емдеу жоспары медициналық ұйымның басшысы бекіткен клиникалық хаттамалар талаптарына сәйкес келеді (осы Стандарттың 10-тармағын қарау)
I
5)
Тағайындау парақтары пациентті емдеу жоспарына сәйкес келеді. Пациентке қажетті мамандардың кеңесі, зерттеулер, дәрілік және басқа да терапия тағайындалады
I
73. Пациентті қайта қарап-тексеру. Пациенттің жай-күйі динамикалы бақыланады және құжаттанады
1)
Пациенттің жай-күйі жоспарынан мақсаттарға немесе күтілетін нәтижелерге жетуді бағалау мақсатында динамикалы бақыланады және емдеу құжаттанады
III
2)
Пациенттерді қайта қарап-тексеру пациенттің жай-күйіне байланысты медициналық ұйымның рәсәмдеріне сәйкес жүргізіледі*
II

71. Документация первичного осмотра. Первичный осмотр проводится квалифицированным лицом и документируется в медицинской карте в соответствии с утвержденными процедурами медицинской организации *
1)
Первичный осмотр заносится в медицинскую карту пациента в соответствии с законодательством Республики Казахстан ***
II
2)
Оформление медицинской документации осуществляется в соответствии с утвержденными формами первичного осмотра для всех видов специальностей врачей (и если применимо, для медицинских сестер), которые проводят осмотр пациентов *
II
3)
Первичный осмотр экстренного пациента проводится и документируется в соответствии с требованиями законодательства Республики Казахстан и процедурами медицинской организации
II
4)
В организации есть процесс выявления жертв насилия, жестокого или невнимательного обращения:
1) определены критерии, по которым информация о таких пациентах должна сообщаться в соответствующие внешние организации;
2) при наличии признаков насилия, жестокого или невнимательного обращения (синяки или царапины на коже или из опроса), медицинская организация незамедлительно сообщает об этом в правоохранительные органы и принимает меры по их предотвращению;
3) персонал обучен правилам и процессу выявления жертв насилия, жестокого или невнимательного обращения
II
5)
Обращения пациентов и посетителей медицинской организации регистрируются в журнал регистрации обращений и мониторируются
II
72. План лечения и ухода. Индивидуальный план лечения своевременно документируется и включает в себя цели или желаемые результаты лечения *
1)
План лечения и ухода соответствует утвержденным протоколам диагностики и лечения и включает:
1) нужды пациента согласно осмотру и исследованиям,
2) цели и ожидаемые результаты ухода
I
2)
Медицинский персонал, участвующий в уходе за пациентом, ознакомлен с планом ухода
I
3)
План лечения и ухода своевременно выполняется
I
4)
Для каждого пациента определяется одно лицо (лечащий врач или координатор лечения), ответственное за его лечение и уход в течение пребывания пациента в организации. При смене этого лица, пациенту сообщается, кто будет его заменять
I
5)
Листы назначения соответствуют плану лечения пациента. Пациенту назначаются необходимые консультации специалистов, исследования, лекарственная и иная терапия
I
73. Повторные осмотры пациента. Состояние пациента наблюдается и документируется в динамике
1)
Состояние пациента наблюдается и документируется в динамике с целью оценки достижения целей или желаемых результатов от плана лечения
II
2)
Повторные осмотры пациента проводятся регулярно
в соответствии с процедурами медицинской организации в зависимости от состояния пациента Повторные осмотры пациента документируются в виде дневниковых записей врача (если применимо, также дневниковых записей медицинской сестры) с указанием состояния пациента в динамике *
II

Ескерту. Бұйрық 6-қосымшамен толықтырылды – ҚР Денсаулық сақтау министрінің 05.06.2018 № 325 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1-тарау. Басшылық
Өлшенетін өлшемшарттар
Ранг
1. Қан қызметі саласындағы қызметті жүзеге асыратын денсаулық сақтау басқармасының органы.
Қан қызметі саласындағы қызметті жүзеге асыратын денсаулық сақтау ұйымының (бақылау кеңесі, Директорлар кеңесі, құрылтайшысы (және)) басқармасының органының функциялары белгіленген және құжаттанған
1)
Ұйымның бірінші басшысына бөліп берілген өкілеттіктерді қоса алғанда Басқарма органының құрылымы мен функуциясы Медициналық ұйымның Жарғысында (ережелері) жазып берілген**
III
2)
Ұйымның Басқару органының мүшелері Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес сайланады ***
III
3)
Басқару органымен ұйымның бірінші басшысының(ларының) қызметін бағалау өлшемшарттары бекітілген және жыл сайын жүргізіледі *
III
4)
Медициналық ұйым тоқсан сайын Басқару органына медицина қызметкерінің қателіктері, шағымдар, өлім-жітім және аталған оқиғалар бойынша жүргізілген талдау нәтижелері туралы мәліметтерді қоса алғанда оның қызметінің негізгі нәтижелері туралы есептерді ұсынады **
II
5)
Басқару органының жұмысын жоғары тұрған денсаулық сақтау органы немесе жоғары тұрған құрылтайшы жыл сайын бағалау жүргізіледі және ұйымның бірінші басшысын(ларын) бағалау құжатпен расталады.
Ұйымның жоғары басқару деңгейі болып табылатын Басқару органы жыл сайынғы өзін-өзі бағалау түрінде өз қызметін бағалайды **
I
2. Стратегиялық және операциялық жоспарлау. Ұйымның басшылығы халықтың қажеттіліктеріне сәйкес қызметтерді жоспарлайды
1)
Стратегиялық жоспарлау бойынша құжатта (даму стратегиясы немесе стратегиялық жоспар) (бұдан әрі – стратегиялық жоспар) миссия, пайымы, құндылықтар, стратегиялық мақсаттар, міндеттер және міндеттерді орындау индикаторлары мазмұндалады.
Өндірістік жоспар, қажетті ресрурстар, ресурспен жабдықтау жөніндегі іс-шаралар және жұмыс істеудің басқа да стратегиялық мәселелері ұйымды басқару және қаржыландыру органымен келісіледі***
III
2)
Стратегиялық жоспар ұйымның құрылымдық бөлімшелері өкілдерінің қатысуымен әзірленеді және Басқару органымен келісіледі **
II
3)
Жылдық жұмыс жоспары бірінші басшы бекіткен стратегиялық жоспар мен бөлімшелердің жұмыс жоспарлары негізінде әзірленеді **
II
4)
Басшылық тоқсан сайын ұйымның жылдық жоспарындағы (бөлімшелердің жұмыс жоспарлары) іс-шаралардың орындалуына және индикаторлар бойынша деректерге мониторинг жүргізеді**
II

Сноска. Приказ дополнен приложением 6 в соответствии с приказом Министра здравоохранения РК от 05.06.2018 № 325 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Глава 1: Руководство
Измеряемые критерии
Ранги
1. Орган управления организации здравоохранения, осуществляющей деятельность в сфере службы крови.
Функции Органа управления (Наблюдательный Совет, Совет директоров, учредитель (и)) организации здравоохранения, осуществляющей деятельность в сфере службы крови, установлены и документированы
1)
Структура и функции Органа управления, включая делегированные первому руководителю (-ям) организации полномочия, прописаны в Уставе (положении) медицинской организации **
III
2)
Члены Органа управления организации утверждаются в соответствии с законодательством Республики Казахстан ***
III
3)
Органом управления утверждены критерии и ежегодно проводится оценка работы первого руководителя (-лей) организации *
III
4)
Медицинская организация ежеквартально предоставляет Органу управления отчеты о результатах основной деятельности, включая сведения об ошибках медицинского персонала, жалобах, случаях смерти и результатах проведенного анализа по упомянутым событиям **
II
5)
Ежегодная оценка работы Органа управления, вышестоящим органом здравоохранения или вышестоящим учредителем, и оценка первого руководителя (-лей) организации подтверждается документально.
Орган управления, являющийся высшим уровнем управления организации, оценивает свою деятельность в виде ежегодной самооценки**
I
2. Стратегическое и операционное планирование. Руководители организации планируют услуги согласно потребностям населения
1)
В документе по стратегическому планированию (стратегия развития или стратегический план) (далее – стратегический план) излагаются миссия, видение, ценности, стратегические цели, задачи и индикаторы исполнения задач.
Производственный план, необходимые ресурсы, мероприятия по ресурсосбережению и другие стратегические вопросы функционирования согласуются с органом, осуществляющим управление и финансирование организации ***
III
2)
Стратегический план разрабатывается с участием представителей структурных подразделений организации и согласуется с Органом управления**
II
3)
Годовой план работы разрабатывается на основании стратегического плана и планов работы подразделений, утверждается первым руководителем **
II
4)
Руководство ежеквартально проводит мониторинг выполнения мероприятий годового плана работы организации (планов работы подразделений) и данных по индикаторам **
II

5)
Өндірістік міндеттерді іске асыру үшін ұйымды қажетті ресурстармен қамтамасыз ету бойынша жылдық есеп жыл сайын жоспарланады.**
I
3. Өндірістік басқару.Ұйымды тиімді басқару оның миссиясы мен негізгі ұйымдық қызметіне сәйкес жүзеге асырылады
1)
Ұйымның миссиясы және пайымы оның медицина персоналы және халық үшін қолжетімді болып табылады
III
2)
Ұйым Қазақстан Республикасы заңнамасының талаптарына сәйкес әрекет етеді және уәкілетті органдардың тексеру нәтижелеріне уақтылы ден қояды ***
III
3)
Әрбір құрылымдық бөлімше үшін негізгі функцияларды сипаттай отырып және көрсетілетін қызметтердің тізімі бар бөлімше туралы ереже бекітіледі *
III
4)
Құрылымдық бөлімшелердің басшылары қойылған міндеттерді орындау және индикаторлар бойынша күтілетін нәтижелерге жету туралы медициналық ұйымның басшылығы алдында есеп береді (осы Стандарттың 8-тармағының 1), 2) тармақшаларын қарау) **
II
5)
Ұйымның басшылығы тәуекелдердің алдын алу бойынша (осы Стандарттың 9-тармағының 1), 4) және 5) тармақшаларын қарау), оның ішінде уәкілетті органдардың тексеру нәтижелеріне уақтылы ден қоюы арқылы жүйелі, жоспарлы жұмыстар жүргізеді **
I
4. Ұйымдастырушылық құрылым. Ұйымдастырушылық құрылым ұйымның миссиясына және қызметіне сәйкес келеді
1)
Ұйымдастырушылық құрылым схема түрінде ұсынылады, ұйымның басшысымен бекітіледі және ұйым персоналының мәліметіне дейін жеткізіледі**
III
2)
Ұйым басшылығы әрбір құрылымдық бөлімшенің функцияларын бекітеді *
II
3)
Ұйымның басшылығы мыналарды бақылау бойынша жауапты тұлғаларды белгілейді (бірінші басшының орынбасарлары):
қызметті ұйымдастыруды жалпы басқару (бірінші басшының орынбасары);
медициналық қызмет көрсету, оның ішінде тиісті өндірістік практика үшін жауапты адамдар;
медициналық қызмет көрсету сапасын басқару, оның ішінде сапаны бақылау ***
III
4)
Ұйымның басшысы ұйымның миссиясын іске асыру үшін орта медицина персоналының қызметін бақылау бойынша жауапты тұлғаны және (немесе) өзге де басшы адамды бекітеді ***
III
5)
Қаржы ресурстарын тиімді басқаруды бақылау бойынша жауапты адам тағайындалады ***
III
5. Әдеп нормалары. Ұйымның әдеп нормалары анықталады және сақталады
1)
Ұйымда өз қызметінде, оның ішінде персоналдың мінез-құлғын анықтау және шешім қабылдау кезінде басшылыққа алатын әдеп нормалары анықталады
III
2)
Медициналық ұйымның Әдеп кодексі медициналық ұйымның құрылымдық бөлімшелері өкілдерінің қатысуымен әзірленеді және басшылықпен бекітіледі*
III

5)
Годовой бюджет по обеспечению организации необходимыми ресурсами для реализации производственных задач планируется ежегодно. **
I
3. Производственное управление. Эффективное управление организации осуществляется в соответствии с ее миссией и основной деятельностью
1)
Миссия и видение организации являются доступными для ее медицинского персонала и для населения.
III
2)
Организация действует в соответствии с требованиями законодательства Республики Казахстан и своевременно реагирует на результаты проверок уполномоченных органов ***
III
3)
Для каждого структурного подразделения утверждается положение о подразделении с описанием основных функций и списком оказываемых услуг *
III
4)
Руководители структурных подразделений отчитываются перед руководством организации о выполнении поставленных задач и достижении желаемых результатов по индикаторам (смотреть подпункты 1), 2) пункта 8 настоящего Стандарта) **
II
5)
Руководство организации проводит системную, плановую работу по предупреждению рисков (смотреть подпункты 1), 4) и 5) пункта 9 настоящего Стандарта), в том числе посредством своевременного реагирования на результаты проверок уполномоченных органов **
I
4. Организационная структура. Организационная структура соответствует миссии и деятельности организации
1)
Организационная структура представляется в виде схемы, утверждается руководством организации и доводится до сведения персонала организации **
III
2)
Руководством организации утверждены функции каждого структурного подразделения *
II
3)
Руководством организации утверждаются ответственные лица (заместители первого руководителя) по:
общему управлению деятельностью организации (первый заместитель руководителя);
оказанию медицинских услуг, в том числе ответственного за надлежащую производственную практику;
управлению качеством оказания медицинских услуг, в том числе контролю качества***
III
4)
Руководством организации утверждается ответственное лицо по контролю деятельности среднего медицинского персонала и (или) иные руководящие лица для реализации миссии организации ***
III
5)
Утверждается ответственное лицо по контролю эффективного управления финансовыми ресурсами ***
III
5. Этические нормы. Определяются и соблюдаются этические нормы организации
1)
В организации определяются этические нормы, которыми она руководствуется в своей деятельности, в том числе при принятии решений и определении процедур поведения персонала
III
2)
Этический кодекс медицинской организации разрабатывается с участием представителей структурных подразделений медицинской организации и утверждается руководством *
III

3)
Ұйымда медициналық көмек көрсету кезінде туындайтын әдеп мәселелерін қарау үшін Әдеп комиссиясы құрылған **
II
4)
Ұйымда әдеп мәселелері бойынша анықтау, уақытылы талдау және шаралар қабылдау процесі Қазақстан Республикасы заңнамасының талаптарына сәйкес енгізілген***
I
5)
Ұйымның медицина персоналы әдеп нормаларының мәселелері бойынша оқытудан өтеді **
II
6. Қауіпсіздік мәдениеті (Пациенттің қауіпсіздігі кәсіби ынтымақтастықтан жоғары орналасқан топтағы жазалаушы емес жағдай). Ұйымның басшылығы қауіпсіздік мәдениетін енгізеді және қолдайды, инциденттерді анықтауды ынталандырады және жұмысты жақсарту бойынша жүйелі шараларды қабылдайды
1)
Медициналық ұйымның басшылығы және персонал мына анықтамаларға сәйкес: "қауіпсіздік мәдениеті", "инцидент", "әлеуетті қателік", "қателік", "экстремалды оқиға", сондай-ақ хабарлау және инциденттерді тергеу ережелері бойынша оқытудан өткен **
I
2)
Медициналық ұйымда инциденттерді анықтауға, құжаттандыруға және мониторинг жүргізуге жауапты лауазымды тұлғалар анықталған
I
3)
Медициналық ұйымның бекітілген рәсімдеріне сәйкес инциденттер туралы тіркеу және хабарлау процесі енгізілген *
I
4)
Ұйымның персоналы инциденттер туралы тіркей және хабарлау процесі туралы хабарланған
I
5)
Қызмет көрсету сапасын арттыру мақсатында медициналық ұйым басшылығы мәселелерді болдырмауға және тәуекелдерді азайтуға бағытталған жүйелі шаралар қабылдайды **
I
7. Сапаны бақылау. Ұйымда медициналық қызметтер сапасын үздіксіз арттыру жүйесі енгізген
1)
Барлық бөлімшелердің қатысуымен қызметтер сапасын үздіксіз жақсарту және пациенттердің қауіпсіздігін арттыру жөніндегі іс-шаралар жыл сайын әзірленеді*
I
2)
Сапаны үздіксіз жетілдіру жөніндегі іс-шаралар:
құрылымдық бөлімшелердің басшыларымен бірлесе әзірленеді;
сапаны арттыру жөніндегі іс-шаралар, іс-қимыл жоспары, жетістікке жету мақсаттары мен әдістері егжей-тегжейлі анықталады;
аудиттер жүргізудің, сапа индикаторлары бойынша деректер жинаудың кестесі анықталады;
жауапты тұлғалар мен орындау мерзімдері анықталады*
II
3)
Медициналық қызметтің сапасын үздіксіз жақсарту бойынша құжатта сапаны арттыру жөніндегі іс-шараның "экстремальды оқиғасы" терминіне анықтама беріледі
II
4)
Экстремальды оқиға міндетті тергеп-тексеруге жатады және оның нәтижелері туралы ұйым басшылығына хабарланады
II
5)
Ұйым персоналы қызмет мониторингтің нәтижесінде алынған деректерді тиісті пайдалану және сапаны жақсарту әдістерінде (құралдарына) оқытылады **
I
8. Сапаны үздіксіз арттыру. Ұйымда медициналық қызметтердің сапасын және пациенттің қауіпсіздігін үздіксіз арттыру бағдарламасы енгізіледі

3)
В организации создана Этическая комиссия для рассмотрения этических вопросов возникающих при оказании медицинской помощи **
II
4)
В организации внедрен процесс выявления, своевременного анализа и принятия мер по этическим вопросам в соответствии с требованиями законодательства Республики Казахстан ***
I
5)
Медицинский персонал организации проходит обучение по вопросам этики **
II
6. Культура безопасности (не карательная обстановка в коллективе, при которой безопасность пациента ставится выше профессиональной солидарности). Руководство организации внедряет и поддерживает культуру безопасности, поощряет выявление инцидентов, и принимает системные меры по улучшению работы
1)
Руководители и персонал медицинской организации обучены определениям: "культура безопасности", "инцидент", "потенциальная ошибка", "ошибка", "экстремальное событие", а также правилам оповещения и расследования инцидентов **
I
2)
В организации определены должностные лица ответственные за выявление, документирование и мониторинг инцидентов, связанных с безопасностью
I
3)
Внедрен процесс регистрации и оповещения об инцидентах в соответствии с утвержденными процедурами медицинской организации*
I
4)
Персонал организации осведомлен о процессе регистрации и оповещения об инцидентах
I
5)
В целях повышения качества услуг руководством медицинской организации принимаются системные действия, направленные на профилактику проблем и снижение рисков **
I
7. Управление качеством. В организации внедрена система непрерывного повышения качества медицинских услуг
1)
Мероприятия по непрерывному улучшению качества услуг и повышения безопасности пациента с участием всех подразделений разрабатываются ежегодно *
I
2)
Мероприятия по непрерывному улучшению качества:
разрабатываются совместно с руководителями структурных подразделений;
подробно определяются мероприятия по повышению качества, план действий, цели и методы достижения;
определяется график проведения аудитов, сбора данных по индикаторам качества;
определяются ответственные лица и сроки исполнения*
II
3)
В документе по непрерывному улучшению качества медицинских услуг дается определение термина "экстремальное событие" мероприятия по повышению качества
II
4)
Экстремальное событие подлежит обязательному расследованию и о его результатах информируются руководство организации
II
5)
Персонал организации обучается методам (инструментам) улучшения качества и надлежащему использованию данных, полученных в результате мониторинга деятельности **
I
8. Непрерывное повышение качества. Организация внедряет программу непрерывного повышения качества медицинских услуг и безопасности пациента / донора

1)
Басшылық жыл сайын жалпы ұйым және жекелеген құрылымдық бөлімшелер үшін пациенттердің қызметтері мен қауіпсіздігі сапасын арттырудың басым индикаторларын (бұдан әрі – индикаторлар) анықтауға қатысады
I
2)
Индикаторлар мониторингі нәтижелерінің деректерін ұйымның персоналы талдайды. Қызметті талдау нәтижелерін ұйымның басшылығы қарайды және v қызметін жақсарту үшін қолданады**
I
3)
Практикалық қызметті белгіленген қағидалармен және нұсқаулықтармен бағалау бойынша ішкі аудиттерді аудиттер жүргізудің белгіленген кестесіне сәйкес ұйымның құзыретті персоналы немесе сарапшылар тобы жүргізеді.***
Аудиттің нәтижелері медициналық қызметтердің сапасын арттыру үшін қолданылады
I
4)
Ішкі аудиттің нәтижелері тиісті комиссиялардың жұмысында, отырыстарда немесе конференцияларда талқыланады, олар процестерді жетілдіру үшін қолданылады; есептерге сапаны жақсарту бағдарламасының бөлігі ретінде енгізіледі **
I
5)
Өндірістік қызметтің сәйкессіздіктерін қарастыру, оның құзыреттілігін және жұмыс істеу тәртібін анықтау үшін комиссия құрылады.
I
9. Тәуекелдерді басқару. Ұйымда тәуекелдерді басқару бойынша бағдарлама енгізіледі
1)
Ұйымда тәуекелдерді басқару бойынша бекітілген бағдарламаға бар, ол мынадай элементтерді қамтиды:
мақсат, міндеттер;
тәуекелдер тізілімінің үлгісі және тәуекелдерді бағалау тәсілі;
тәуекелдерді басқару бойынша қызметті жүзеге асыратын бекітілген лауазымды тұлға;
персоналды оқыту бойынша талаптар;
тәуекелдің түрлері (стратегиялық, клиникалық, қаржылық және басқа да тәуекелдер);
тәуекелдерді жою бойынша әрекет жоспарының үлгісі және әрбір маңызды тәуекелге әрекетті әзірлеу талабы;
мүдделі тұлғаларды тәуекелдер туралы ақпараттандыру талабы *
I
2)
Ұйымның сапа саласындағы мақсаттарына сәйкес келетін қауіпсіз донорларды тарту үшін стратегия әзірленеді, онда:
донорлықтың негізгі қағидаттары (ерікті, ақысыз);
донорларды тарту үшін халқтың нысаналы топтары;
әлеуетті донорларды ынталандыру және оқыту әдістері;
донорлық кадрларды сақтау саясаты *
I
3)
Ұйым тәуекелдерді үздіксіз бағалауды жүргізеді. Тәуекелдер туралы ақпарат көздері: донорлардың инциденттерін және қолайсыз әсерін және асқынуларын зерттеу нәтижелері;донорлықтан кейінгі донорлар туралы ақпаратты талдау (донордың белгіленген өлшемшарттарға сәйкестігі туралы ақпарат); медицина персоналынан, пациенттерден және олардың заңды өкілдерінен алынған ақпарат, құжттаманы шолу **
I
4)
Ұйымда құрылымдық бөлімшелердің басшыларын және олардың персоналын ұйымда бар тәуекелдер бойынша оқыту жүргізіледі **
I

1)
Руководство ежегодно участвует в определении приоритетных индикаторов повышения качества (далее – индикаторы) услуг и безопасности пациента, как в целом для организации, так и для отдельных структурных подразделений
I
2)
Данные результатов мониторинга индикаторов анализируются персоналом организации. Результаты анализа деятельности рассматриваются руководством организации и применяются для улучшения деятельности **
I
3)
Внутренние аудиты по оценке практической деятельности установленным правилам и руководствам, проводятся компетентным персоналом организации или группой экспертов в соответствии с установленным графиком проведения аудитов. ***
Результаты аудита применяются для повышения качества медицинских услуг
I
4)
Результаты внутренних аудитов обсуждаются в работе соответствующих комиссий, на собраниях или конференциях, используются для улучшения процессов; включаются в отчеты в рамках выполнения программы повышения качества**
I
5)
Создается комиссия по рассмотрению несоответствий производственной деятельности, определяются ее компетенции и порядок деятельности***
I
9. Управление рисками. Организация внедряет программу по управлению рисками
1)
Организация имеет утвержденную программу по управлению рисками, которая включает следующие элементы:
цель и задачи документа;
образец реестра рисков и способ оценки рисков;
утвержденное должностное лицо, осуществляющее деятельность по управлению рисками;
требования по обучению персонала;
виды рисков (стратегические, клинические, финансовые, прочие риски);
образец плана действий по устранению рисков и требование разработать действие на каждый значительный риск;
требование информировать заинтересованные стороны о рисках *
I
2)
Разрабатывается стратегия привлечения безопасных доноров, соответствующая целям организации в области качества где, определяются:
основные принципы донорства (добровольное, безвозмездное);
целевые группы населения для привлечения доноров;
методы стимулирования и просвещения потенциальных доноров;
политика сохранения донорских кадров *
I
3)
Организация проводит непрерывную оценку рисков. Источники информации о рисках: результаты расследования инцидентов и неблагоприятных реакций и осложнений у доноров; анализа информации о донорах после донации (информация о соответствии донора установленным критериям); информация от медицинского персонала, пациентов и их законных представителей, наблюдения, обзора документации **
I
4)
Проводится обучение руководителей структурных подразделений и их персонала о существующих рисках в организации **
I

5)
Ұйымның басшылығы тәуекелдерді азайту немесе жою үшін шаралар қабылдайды.
Тәуекелдерді азайту жөніндегі іс-шаралар сапаны арттыру бағдарламасына енгізіледі **
I
10. Халықпен жұмыс. Ұйым көрсетілетін медициналық қызметке қолжетімділікті арттыру және халықты ақпараттандыру бойынша шаралар қабылдайды
1)
Ұйым қан донорлығы және көрсетілетін қызметтер туралы халықты ақпараттандырады **
III
2)
Донорлармен өзара іс-қимыл:
карантиндеуді қамтамасыз ететін қайта жоспарлы донация немесе қайта тексеріп-қарау үшін донорларды шақыру;
шағымдар мен ұсыныстарды қарау арқылы жүзеге асырылады**
III
3)
Қанды дұрыс пайдалану, тапсырыс беру, жеткізу тәртібі және трансфузиялардың тиімділігін талдау мәселелері бойынша медициналық ұйым мен қан өнімдерін тұтынушылардың өзара іс-қимылы жүзеге асырылады**
III
4)
Халықтың нысаналы топтарын донорлықты насихаттау мәселелеріне оқыту жүргізіледі (жалпы білім беретін мектептер, ЖОО, колледждер)**
III
5)
Донорларды тарту үшін ақпараттық-жарнамалық және насихаттау материалдары әзірленеді (бүктемелер, парақшалар, баннерлер, бейне және аудио, промо өнімдер)**
III
2-тарау: Ресурстарды басқару
11. Қаржыны басқару. Ұйым жоспарланған міндеттерді іске асыру үшін қаржы ресурстарын жоспарлайды және бақылайды
1)
Ұйым бюджеті стратегиялық және операциялық (жылдық) жұмыс жоспарларының міндеттеріне сәйкес келеді
I
2)
Бюджет ұйымға қызметті жүзеге асыру үшін қажетті ресурстарды ұйымдастыруды қамтамасыз етуге мүмкіндік береді және басшылық бекіткен рәсімдерге сәйкес қайта қаралады
I
3)
Ұйым бюджеті құрылымдық бөлімшелер басшыларының өтінімдері негізінде жоспарланады
I
4)
Қаржылық қызметті талдау бойынша тұрақты ішкі аудит жүргізіледі**
I
5)
Ақылы негізде жүзеге асырылатын медициналық қызметтер халыққа қолжетімді, бекітілген баға көрсеткіштерінің негізінде орындалады **
II
12. Бухгалтерлік есеп. Ұйымда қаржылық ресурстарға бухгалтерлік есеп жүргізіледі
1)
Ұйымда ішкі қаржылық бақылау енгізілген
I
2)
Медициналық ұйымның сыртқы мемлекеттік аудиті мен сыртқы аудиті Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес жүргізіледі ***
I
3)
Бухгалтерлік есеп кірістер мен шығыстардың барлық көздері туралы сенімді қаржылық ақпаратқа негізделеді, шешім қабылдау үшін уақтылы және нақты қаржылық есептерді қамтамасыз етеді. Бухгалтерлік есеп танылған автоматтандырылған бағдарламаларды қолдану арқылы жүргізіледі **
I
4)
Медициналық қызметтерге пайда, шығындар және шығыстар бюджеттермен салыстырғанда тұрақты бақыланады және тоқсан сайынғы қаржылық есептер түрінде бірінші басшыға ұсынылады**
I

5)
Руководством организации принимаются меры по снижению или устранению рисков.
План действий по снижению рисков включается в программу повышения качества**
I
10. Работа с населением. Организация принимает меры к повышению доступности оказываемых медицинских услуг и информированию населения
1)
Организация информирует население о вопросах донорства крови и оказываемым услугам**
III
2)
Взаимодействие с донорами осуществляется посредством:
приглашения доноров для повторных плановых донаций или повторного обследования, обеспечивающего процесс карантинизации;
рассмотрения жалоб и предложений**
III
3)
Осуществляется взаимодействие с медицинской организацией- потребителем продуктов крови по вопросам рационального использования крови, порядка заказа, поставки и анализа эффективности трансфузий **
III
4)
Проводится обучение целевых групп населения вопросам пропаганды донорства (общеобразовательные школы, вузы, колледжи) **
III
5)
Разрабатываются информационно-рекламные и агитационные материалы, для привлечения доноров (буклеты, листовки, баннеры, видео и аудио, промо продукции) **
III
Глава 2: Управление ресурсами
11. Управление финансами. Организация планирует и контролирует финансовые ресурсы для реализации плановых задач
1)
Бюджет организации соответствует поставленным задачам стратегического и операционного (годового) планов работы
I
2)
Бюджет позволяет обеспечивать организацию необходимыми ресурсами для осуществления деятельности и пересматривается в соответствии с процедурами, утвержденными руководством
I
3)
Бюджет организации планируется на основании заявок руководителей подразделений
I
4)
Проводится регулярный внутренний аудит по анализу финансовой деятельности **
I
5)
Медицинские услуги, осуществляемые на платной основе, выполняются на основании утвержденного прейскуранта цен, доступного населению **
II
12. Бухгалтерский учет. В организации проводится бухгалтерский учет финансовых ресурсов
1)
В организации внедрен внутренний финансовый контроль
I
2)
Внешний государственный аудит и внешний аудит медицинской организации проводится в соответствии с законодательством Республики Казахстан ***
I
3)
Бухгалтерский учет основывается на достоверной финансовой информации обо всех источниках доходов и расходов, обеспечивает своевременные и точные финансовые отчеты для принятия решений. Бухгалтерский учет ведется с применением признанных автоматизированных программ **
I
4)
Прибыли, убытки и расходы на медицинские услуги регулярно отслеживаются в сравнении с бюджетами и предоставляются первому руководителю в виде ежеквартальных финансовых отчетов **
I

5)
Бухгалтерлік есептер салық органдарына және мемлекеттік статистика органдарына уақтылыжолданады **
I
13. Жалақы қоры. Медицинаы персоналының жалақысы уақтылы жүзеге асырылады
1)
Медициналық ұйым персоналының жалақысы Басқару органымен келісіліп, бекітілген ережелер (бұдан әрі – Ереже) негізінде жүзеге асырылады*
II
2)
Ұйым персоналының жалақысын дифференциалды төлем жүйесі негізінде төлеген кезде Ережеде Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес ұйым басшылығы бекіткен персоналдың еңбек өнімділігін анықтау үшін индикаторлар көзделеді *
II
3)
Персоналдың жалақысын төлеу уақтылы жүзеге асырылады**
II
4)
Зейнетақы қорына аударымдар және басқа да міндетті аударымдар уақтылы жүзеге асырылады**
II
5)
Персоналдың жалақысын төлеу ұйым бекіткен ұйымдастырушылық құрылымның, штаттық кестенің негізінде жүзеге асырылады**
II
14. Ақпараттық басқару. Деректерді тиімді басқару үшін тиісті жағдай жасалады
1)
Ұйымда медициналық және әкімшілік ақпаратпен жұмыс істеу кезінде медицина персоналының қажеттіліктерін қамтамасыз ететін техникалық құралдардың жеткілікті саны болады
I
2)
Автоматтандырылған ақпараттық жүйелер пайдаланылады, олар мыналарды қамтамасыз етеді:
донорларды тарту, зертханалық тестілеу және компоненттерді шығару сияқты процесстердің арасында өзара байланысты сақтау;
көрсетілетін қызметтерге сәйкес үйлесімді компьютерлердің және қолданбалы бағдарлама пакеттерінің болуы;
лицензиялық бағдарламалық жасақтамалар;
ағымдық шығыстарды басқару;
бағдарламалық жасақтаманы тестілеуге және пайдалануға арналған қажетті жаңартулар ресімдері;
үздіксіз техникалық қызмет көрсету;
I
3)
Ақпараттың құпиялылығы, қауіпсіздігі және тұтастығы донордың жеке деректерінің автоматтандырылған электрондық ақпараттық дерекқорына, сондай-ақ қағаз тасымалдағыштар бойынша донорлық қағаз карточкаларына қол жетімділікті шектеу арқылы қамтамасыз етіледі **
I
4)
Медициналық ұйымның басшылығы медициналық карталарды электрондық форматта өткізу үшін жағдай жасайды
I
5)
Ұйым басшылығы қызметкерлерге Интернетте жұмысқа қажетті ақпараттарды уақтылы алу және алмасу үшін қолжетімділікті қамтамасыз етеді.
III
15. Ақпаратты қорғау. Ұйым құпиялылықты, қауіпсіздікті және ақпараттың тұтастығын қамтамасыз етеді
1)
Ұйымда персоналдың құпия ақпаратқа қолжетімділік деңгейлері анықталады*
II
2)
Баспа және электрондық тасымалдаушылардағы ақпарат зақымдалудан, жоғалудан және авторизацияланбаған кіруден қорғалады (автоматтандырылған ақпараттық жүйесіне рұқсатсыз кіру) *
II

5)
Бухгалтерские отчеты своевременно направляются в налоговые органы и органы государственной статистики
I
13. Фонд оплаты труда. Оплата труда медицинского персонала осуществляется своевременно
1)
Оплата труда персонала медицинской организации осуществляется на основании утвержденного положения, согласованного с Органом управления (далее – Положение) *
II
2)
При оплате труда персонала организации на основе дифференцированной системы оплаты, в Положении индикаторы для определения производительности труда персонала, утвержденные руководством организации в соответствии с законодательством Республики Казахстан *
II
3)
Оплата труда персоналу осуществляется своевременно**
II
4)
Перечисления в пенсионный фонд и другие обязательные отчисления осуществляются своевременно**
II
5)
Оплата труда персоналу осуществляется на основе утвержденной организацией организационной структуры, штатного расписания**
II
14. Информационное управление. Создаются надлежащие условия для эффективного управления данными
1)
В организации имеется достаточное количество технических средств, обеспечивающих потребности медицинского персонала при работе с медицинской и административной информацией
I
2)
Используются автоматизированные информационные системы, которые обеспечивают:
поддержку взаимосвязи между процессами, такими как привлечение доноров, лабораторное тестирование и выпуск компонентов;
наличие совместимых компьютеров и пакетов прикладных программ, соответствующих оказываемым услугам;
лицензионное программное обеспечение;
управление текущими расходами;
процедуры необходимых обновлений для тестирования и эксплуатации программного обеспечения;
непрерывное техническое обслуживание
II
3)
Конфиденциальность, безопасность и целостность информации обеспечивается путем ограничения доступа к автоматизированным электронным информационным базам персональных данных доноров, а также к картам доноров на бумажных носителях **
III
4)
Руководство организации обеспечивает доступность действующих нормативных правовых актов Республики Казахстан персоналу организации
III
5)
Руководство организации обеспечивает доступ персонала к сети интернет для своевременного получения и обмена информацией, необходимой в работе
III
15. Защита информации. Организация обеспечивает конфиденциальность, безопасность и целостность информации
1)
В организации определяются уровни доступа персонала к конфиденциальной информации *
II
2)
Информация на бумажном и электронном носителях защищается от повреждения, утери и неавторизированного доступа (несанкционированное проникновение в автоматизированную информационную систему) *
II

3)
Донор туралы ақпараттың құпиялылығы Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес қамтамасыз етіледі ***
I
4)
Ұйымның персоналы құпия ақпаратты қорғау және жарияламау бойынша талаптарға оқытылады **
III
5)
Ұйымда Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес медициналық және медициналық емес құжаттарды сақтау мерзімі мен тәртібі анықталады ***
II
16. Ішкі құжаттар. Ұйымда ұйымның қызметін реттейтін ішкі құжаттар әзірленеді
1)
Жұмыс (операциялық) рәсімдерін әзірлеу, келісу, бекіту және өңдеу, қайта қарау тәртібі бекітіледі *
III
2)
Барлық қолданыстағы ішкі жұмыс рәсімдерінің тізімі жасалады және жаңартылады **
III
3)
Қолданыстағы жұмыс рәсімдері туралы ақпараттың персонал үшін қолжетімдігі қамтамасыз етіледі
III
4)
Ұйымның персоналын ұйымның бекітілген жұмыс рәсімдері бойынша оқыту жүргізіледі
III
5)
Өндірістік қызмет ұйымның белгіленген рәсімдеріне сәйкес жүзеге асырылады
III
17. Медициналық құжаттама. Ұйымда медициналық қызмет құжаттамасы донорлардың қауіпсіздігін қамтамасыз етеді
1)
Медициналық құжаттамада және/немесе ақпараттық жүйеде мыналарды сәйкестендіру және қадағалау қамтамасыз етіледі:
донорларды;
қанды және оның компоненттерін;
персоналды;
қан үлгілерін;
шығыс материалдарын;
өнімдердің немесе материалдардың орналасқан жерлерін***
II
2)
Толтырудың толықтығын, нақтылығын және уақтылығын қарау мақсатында медициналық құжаттаманы жоспарланған тексерулер тұрақты жүргізіледі*
I
3)
Бақыланатын жағдайларда белгіленген уақыт мерзімінде жазбалардың сақталуы қамтамасыз етіледі, олар мыналарды қамтиды:
жазбаларға рұқсат етілген қолжетімділік;
жазбаларды арнайы орнатылған жерлерде және олардың бұзылуы мен жоғалуын болдырмайтын жағдайларда сақтау;
жазбалардың қайта қалпына келтірілуі;
жазбалардың сақталуы үшін тағайындалған тұлғаның жауапкершілігі;
мұрағаттық деректер***
I
4)
Донорлар туралы медициналық жазбалар жүргізудің мыналарды қамтитын құжаттандырылған ресімі қолданылады:
карталарды ашу, оның ішінде бірегей сәйкестендіру нөмірлерін беру;
тек барлығына белгілі белгілер мен қысқартуларды пайдалану;
медициналық жазбаларда ақпарат іздеуді жеңілдету мақсатында стандартталған форматты сақтау;
медициналық құжаттаманы уақтылы ресімдеу;
донордың медициналық құжаттамасын сақтау, қорғау, қалпына келтіру және мұрағаттандыру*
II
5)
Донордың медициналық картасына өзгерістерді қоса алғанда жазбаларды уәкілетті адамдар енгізеді
II
18. Деректерді талдау. Деректердің дұрыстығын тексеру және статистикалық талдау жүргізіледі
1)
Сыртқы ұйымдарда жарияланатын және ұсынылатын деректердің дұрыстығын тексеру рәсімі бекітілді.
III

3)
Конфиденциальность информации о доноре обеспечивается в соответствии с законодательством Республики Казахстан***
I
4)
Персонал организации обучается требованиям по защите и неразглашению конфиденциальной информации**
III
5)
В организации определены сроки хранения и порядок уничтожения медицинских и немедицинских документов, в соответствии с законодательством Республики Казахстан ***
II
16. Внутренние документы. В организации разработаны внутренние документы, регулирующие деятельность организации
1)
Утверждается порядок разработки, согласования, утверждения и оформления, пересмотра рабочих (операционных) процедур *
III
2)
Составляется и обновляется список всех действующих внутренних рабочих процедур **
III
3)
Обеспечивается доступность для персонала информации о действующих рабочих процедурах
III
4)
Проводится обучение персонала организации по утвержденным рабочим процедурам организации
III
5)
Производственная деятельность осуществляется в соответствии с установленными процедурами организации
III
17. Медицинская документация. В организации документация медицинской деятельности обеспечивает безопасность доноров
1)
В медицинской документации и (или) информационной системе обеспечивается идентификация и прослеживаемость:
доноров;
крови и ее компонентов;
персонала;
образцов крови;
расходных материалов;
местонахождения продуктов или материалов***
II
2)
Регулярно проводятся запланированные проверки медицинской документации с целью рассмотрения полноты, точности и своевременности заполнения*
I
3)
Обеспечивается сохранение записей в течение установленного периода времени при контролируемых условиях, которые включают в себя:
санкционированный доступ к записям;
хранение записей в специально установленных местах и условиях, исключающих их порчу и потерю;
восстанавливаемость записей;
ответственность назначенных лиц за сохранность записей;
архивация данных***
I
4)
Применяется документированная процедура ведения медицинских записей о донорах, включающая:
открытие карт, в том числе присвоение уникального идентификационного номера;
использование только общеизвестных символов и сокращений;
поддержание стандартизованного формата с целью облегчения поиска информации в медицинских записях;
своевременное оформление медицинской документации;
хранение, защиту, восстановление и архивирование медицинской документации донора*
II
5)
Записи в медицинской карте донора, включая изменения, вносятся уполномоченными лицами
II
18. Анализ данных. Проводится проверка достоверности и статистический анализ данных
1)
Утверждается процедура проверки достоверности публикуемых и предоставляемых во внешние организации данных
III

2)
Деректердің дұрыстығын тексеруді орындайтын жауапты тұлғалар оқытылған, жеткілікті тәжірибесі мен құзыреті болады**
III
3)
Жаңа индикаторларды мониторингілеу кезінде алынған деректердің сенімділігін тексеруді екінші адам жүргізеді *
III
4)
Басшылыққа арналған тоқсандық есептерді енгізу үшін индикаторлар бойынша деректерді жинақтаужы жауапты қызметкер жүзеге асырады **
III
5)
Арнайы бөлімше болмаған жағдайда жиналатын деректерді статистикалық талдау және оларды мүдделі тараптарға уақтылы ұсыну бойынша жауапты тұлғалар анықталады **
III
19. Штаттық кесте. Штаттық кесте ұйымның ұйымдық құрылымына, миссиясына және қызметіне сәйкес келеді
1)
Ұйымның штаттық кестесін Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес оның басшысы бекітеді**
III
2)
Штаттық кесте ұйымның ұйымдастырушылық құрылымына және қызметіне сәйкес келеді
III
3)
Ұйымда Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес лауазымдарға біліктілік талаптары бекітіледі ***
III
4)
Штаттық кестені қайта қарау құрылымдық бөлімшелер басшыларының өтінімдері, штаттық кестенің өндірістік қажеттіліктерге сәйкестігін талдау негізінде жүргізіледі (персоналмен толықтыру деңгейін; өтілі мен біліктіліктің қажетті деңгейін анықтау; персонал лауазымдарының тиімді және рационалды құрылымын есептеу) ***
II
5)
Штаттан тыс қызметкерлерді, қоса атқарушыларды, консультанттарды, резидентура тыңдаушыларын қоса алғанда лауазымдардың әрбір түріне біліктілік талаптарын (білімі, оқыту, білімдер, дағдылар және тәжірибе) және әрбір лауазым үшін ерекше функцияларды көрсете отырып, лауазымдық нұсқаулық бекітіледі**
III
20. Адами ресурстарды басқару. Ұйымда адами ресурстарды тиімді басқару процесі енгізілген
1)
Персоналды іздеу, нұсқаулықтан өткізу (бағдарлау) және бейімдеу бойынша ресімдер Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес әзірленеді және жүзеге асырылады***
III
2)
Ұйымның персоналы атқаратын лауазымына арналған лауазымдық нұсқаулықтарындағы біліктілік талаптарына сәйкес келеді. Персоналмен қол қойған лауазымдық нұсқаулықтың көшірмесі кадрлық қызметінде болады
III
3)
Ұйымның басшылары ұйым персоналын үздіксіз оқыту үшін жағдай жасайды (Интернет желісіне қол жеткізу, компьютерлер, тренингтік сынып, кітапхана)
III
4)
Персоналдың оқытудағы қажеттіліктері анықталды. Оқыту ұйым базасында немесе одан тыс жүргізіледі.
III
5)
Ұйымның басшылығы персоналды уәждеу және корпоративтік рухын нығайту үшін ресімдер әзірлейді және енгізеді
III
21. Персоналдың жеке іс парағы. Ұйымның басшылығы персоналдың жеке іс парағын ресімдеу, сақтау және жаңарту процесін анықтайды

2)
Ответственные лица, выполняющие проверку достоверности данных, обучены, имеют достаточный опыт и компетенцию **
III
3)
При мониторинге новых индикаторов проводится проверка достоверности полученных данных вторым лицом *
III
4)
Свод данных по индикаторам для включения в квартальные отчеты для руководства осуществляется ответственным работником **
III
5)
При отсутствии специального подразделения определяются ответственные лица по статистическому анализу собираемых данных и своевременному предоставлению их заинтересованным сторонам**
III
19. Штатное расписание. Штатное расписание соответствует организационной структуре, миссии и деятельности организации
1)
Штатное расписание организации утверждается ее руководителем в соответствии с законодательством Республики Казахстан ***
III
2)
Штатное расписание разрабатывается в соответствии с организационной структурой и деятельностью организации
III
3)
В организации утверждены квалификационные требования к должностям в соответствии с законодательством Республики Казахстан ***
III
4)
Пересмотр штатного расписания проводится на основании заявок руководителей структурных подразделений, анализа соответствия штатного расписания производственным нуждам (определение уровня укомплектованности персоналом; необходимого уровня стажа и компетентности; расчет эффективной и рациональной структуры должностей персонала) ***
II
5)
На каждый вид должности, включая внештатных работников, совместителей, консультантов, слушателей резидентуры, утверждается должностная инструкция с указанием квалификационных требований (образование, обучение, знания, навыки и опыт) и функций, специфичных для данной должности **
III
20. Управление человеческими ресурсами. В организации внедрен процесс эффективного управления человеческими ресурсами
1)
Процедуры по поиску, инструктажу (ориентации) и адаптации персонала осуществляются в соответствии с законодательством Республики Казахстан ***
III
2)
Персонал организации соответствует квалификационным требованиям должностной инструкции к занимаемой должности. Копия подписанной персоналом должностной инструкции имеется в кадровой службе
III
3)
Руководители организации создают условия для непрерывного обучения персонала организации (доступ в интернет, компьютеры, тренинговый класс, библиотека)
III
4)
Определяются потребности персонала в обучении. Обучение проводится на базе или вне организации
III
5)
Руководством организации разрабатываются и внедряются процедуры для мотивации персонала и укрепления корпоративного духа
III
21. Личное дело персонала. Руководством организации установлен процесс формирования, хранения и обновления личных дел персонала

1)
Медициналық ұйым персоналының жеке іс парақтары медициналық ұйымның бекітілген ішкі рәсімдеріне сәйкес сақталады. Жеке іс парағының мазмұны стандартталған
III
2)
Штаттан тыс қызметкерлерді, қоса атқарушыларды, консультанттарды, резидентура тыңдаушыларды қоса алғанда медицина персоналының жеке іс парағы маман сертификатын, білімі, еңбек өтілі және персоналдың біліктілігі туралы мәліметтерді қамтиды
III
3)
Әрбір медицина қызметкерінің жеке іс парағы лауазымдық нұсқаулықтардың талаптарына сәйкес қызметкердің білімі туралы құжаттардың түпнегіздермен дұрыстығын тексеру дәлелін қамтиды
II
4)
Әрбір медицина қызметкерінің жеке іс парағы жылына бір рет жүргізілетін персонал қызметін бағалау нәтижелерін қамтиды
III
5)
Әрбір медицина қызметкерінің жеке іс парағы медициналық ұйымның базасында және ұйымнан тыс оқыту жүргізу туралы жазбаларды қамтиды
III
22. Нұсқаулық. Ұйымда медициналық персоналды лауазымымен таныстыру ресімі енгізілген
1)
Ұйымда нұсқаулық жүргізу үшін оқу материалдары (жазбаша және (немесе) бейнематериалдар) әзірленеді және пайдаланылады**
III
2)
Барлық штаттық және штаттан тыс медицина қызметкерлері, қоса атқарушылар, консультанттар, студенттер, резидентура тыңдаушылары, медициналық ұйымның базасында оқытудан өтуші тұлғалар медициналық ұйыммен, өздерінің лауазымдық міндеттерімен (қызметкерлер үшін) және қауіпсіздік жөніндегі негізгі талаптармен танысу үшін нұсқаулықтан және оқытудан өтеді **
III
3)
Өндірістік қызметке жіберілген маманды тағайындауға (қабылдауға) дейін оның практикалық біліміне және дағдыларына бағалау жүргізіледі**
III
4)
Персоналдың нұсқаулығы өртке қарсы қауіпсіздік, төтенше жағдайларға дайындық және жұмыс орнындағы қауіпсіздік, инфекциялық бақылау және медициналық жабдықтармен қауіпсіз жұмыс жасау бойынша талаптар мәселелерін қамтиды
III
5)
Ұйым персоналының нұсқауы медициналық көмек сапасын және донордың қауіпсіздігін арттыру бағдарламаларымен танысуды қамтиды
III
23. Клиникалық дағдыларды бағалау. Ұйымда ұйымның басшылығы бекіткен ресімдерге сәйкес клиникалық персоналдың білімі мен дағдыларын бағалау жүргізіледі
1)
Жұмысқа орналасу барысында дәрігердің клиникалық дағдыларын бағалау жүргізіледі және оның клиникалық артықшылықтарының тізімі бекітіледі (осы медициналық ұйымдағы дәрігерге рұқсат етілген тәуекелі жоғары рәсімдердің және операциялардың тізбесі)
II
2)
Жұмысқа орналасу кезінде орта медицина персоналының клиникалық дағдыларын бағалау жүргізіледі және ұйымның ресімдеріне сәйкес құзыреттіліктің жеке тізімі бекітіледі
II

1)
Личные дела персонала медицинской организации хранятся в соответствии с утвержденными внутренними процедурами медицинской организации. Содержание личных дел стандартизировано
III
2)
Личные дела медицинского персонала, включая внештатных работников, совместителей, консультантов, слушателей резидентуры содержат сертификат специалиста, сведения об образовании, трудовом стаже и квалификации персонала
III
3)
Личное дело каждого медицинского работника содержит доказательство проверки подлинности у первоисточника документов об образовании работника, в соответствии с требованиями должностной инструкции
II
4)
Личное дело каждого медицинского работника содержит результаты оценки деятельности персонала, проводимые один раз в год
III
5)
Личное дело каждого медицинского работника содержит записи о проведении обучения на базе медицинской организации и вне организации
III
22. Инструктаж. В организации внедрена процедура введения медицинского персонала в должность
1)
В организации разрабатываются и используются учебные материалы (письменные и (или) видеоматериалы) для проведения инструктажа **
III
2)
Все штатные и внештатные медицинские работники, совместители, консультанты, студенты, слушатели резидентуры, лица, обучающиеся на базе медицинской организации, проходят инструктаж и обучение для ознакомления с медицинской организацией, со своими должностными обязанностями (для работников) и основными требованиями по безопасности **
3)
До назначения (приема) специалиста, допущенного к производственной деятельности, проводится оценка его практических знаний и навыков**
III
4)
Инструктаж персонала включает вопросы противопожарной безопасности, готовности к чрезвычайным ситуациям и безопасности на рабочем месте, инфекционного контроля и требования по безопасной работе с медицинским оборудованием
III
5)
Инструктаж персонала организации здравоохранения включает ознакомление с программой повышения качества медицинской помощи и безопасности донора
III
23. Оценка клинических навыков. В организации проводится оценка знаний и навыков клинического персонала в соответствии с процедурами, утвержденными руководством организации
1)
При трудоустройстве проводится оценка клинических навыков врача и утверждается список клинических привилегий врача (перечень процедур высокого риска, выполнение которых разрешено врачу в данной медицинской организации)
II
2)
При трудоустройстве проводится оценка клинических навыков среднего медицинского персонала и утверждаются персональные списки компетенций в соответствии с процедурами организации
II

3)
Жұмысқа орналасу кезінде ұйымның параклиникалық құрылымдық бөлімшелері персоналының дағдыларын бағалау жүргізіледі
II
4)
Үш жылда бір рет немесе одан жиі дәрігердің қызметін, оның ағымдық біліктілігін (білімдерін, білімін, дағдыларын және тәжірибесін) бағалауды, медициналық қызмет көрсету нәтижелерін, оның ішінде қолайсыз нәтижелер мен басқа да мәліметтерді ескере отырып, дәрігердің клиникалық артықшылықтарын қайта қарау ресімі жүргізіледі.*
Дәрігердің құзыреттілігі лауазымдық нұсқаулыққа, жұмыс көрсеткіштеріне немесе біліктілік деңгейіне сәйкес келмеген жағдайда дәрігерді осы ұйымның клиникалық практиксынан шеттету (артықшылықтарын шектеу) немесе оқытуға немесе тәрбиелілікке жолдау мәселесі қаралады
II
5)
Жыл сайын орта медицина персоналының құзыреттілігі қайта қаралады және жаңартылады
II
24. Персоналды жыл сайын бағалау. Жылына бір рет медициналық ұйым басшылығы бекіткен рәсімдерге сәйкес медицина персоналының жұмысын бағалау жүргізіледі
1)
Медицина қызметкерлерін бағалау рәсімдері мен бағалау нысандары бекітілді **
Қызметкердің атқарып жүрген лауазымына сәйкестігін бағалау тәртібі белгіленді *
III
2)
Дәрігердің клиникалық мамандықты бағалау нысаны мынадай өлшемшарттарды қамтиды:
клиникалық білімдер және практикалық дағдылар (жұмысқа қолданылатын қажетті білімді игеру);
біліктілікті арттыру (өз клиникалық практикасы мен білімдерін жақсарту);
байланысқа бейімділік дағдылары (донорлармен және әріптестермен кәсіби өзара қарым-қатынасты сақтау);
әдеп дағдылары (әртүрлі әлеуметтік және мәдени топтардағы донорға, пациентке (егер қолданылатын болса) құрметпен қарым-қатынас);
жүйелі ойлау (дәрігерге қатысты) (қажетті ресурстарды пайдалануда белсенділік пен икемділік таныту);
ресурстарға ұқыпты қарау *
III
3)
Инвазивті рәсімдерді орындайтын орта медицина персоналын бағалау нысаны мынадай өлшемшарттарды қамтиды:
практикалық дағдылар (жұмыста қолданылатын қажетті білімді игеру);
біліктілікті арттыру;
байланысқа бейімділік дағдылары (донорлармен және әріптестермен кәсіби өзара қарым-қатынасты сақтау);
әдеп дағдылары (әртүрлі әлеуметтік және мәдени топтардағы донорға, пациентке (егер қолданылатын болса) құрметпен қарым-қатынас);
ресурстарға ұқыпты қарау *
III
4)
Қызметкердің жұмысын бағалаудың толтырылған нысаны жеке іс парағында сақталады.**
III
5)
Ұйымның персоналы оның жұмысын бағалау нәтижелерімен танысады**
III
25. Персоналдың денсаулығы және қауіпсіздігі. Ұйым персоналының денсаулығы мен қауіпсіздігі Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес жүзеге асырылады
1)
Ұйым персоналды сәйкестендіру белгілерімен, қажетті қорғаныш киімімен, жеке қорғаныш құралдарымен және қорғаныш жабдығымен қамтамасыз етеді
I

3)
При трудоустройстве проводится оценка навыков персонала параклинических структурных подразделений организации
II
4)
Один раз в три года или чаще проводится процедура пересмотра клинических привилегий врача с учетом оценки деятельности врача, его текущей квалификации (знаний, образования, навыков и опыта), исходов оказания медицинских услуг, в том числе неблагоприятных исходов и других сведений. *
При несоответствии компетенций врача должностной инструкции, показателям работы или уровню квалификации, рассматривается вопрос отстранения врача от клинической практики в данной организации (ограничение привилегий) или направление на обучение или менторство
II
5)
Ежегодно пересматривается и обновляется лист компетенций среднего медицинского работника
II
24. Ежегодная оценка персонала. Один раз в год проводится оценка работы медицинского персонала, в соответствии с процедурами, утвержденными руководством медицинской организации
1)
Утверждаются процедуры оценки и форма оценки медицинских работников **
Устанавливается порядок оценки соответствия работника занимаемой должности *
III
2)
Форма оценки врача клинической специальности, включает критерии:
клинические знания и практические навыки (владение нужными знаниями, применяемыми в работе);
повышение квалификации (улучшение своей клинической практики и знаний);
навыки коммуникабельности (поддерживание профессиональных взаимоотношений с донорами и коллегами);
этические навыки (отношение к донору, пациенту (если применимо) из разных социальных и культурных слоев с уважением);
системного мышления (применимо для врача) (проявление активности и гибкости в использовании нужных ресурсов);
бережливое отношение к ресурсам *
III
3)
Форма оценки среднего медицинского персонала, выполняющего инвазивные процедуры, включает критерии:
практические навыки (владение нужными знаниями, применяемыми в работе);
повышение квалификации;
навыки коммуникабельности (поддерживание профессиональных взаимоотношений с донорами и коллегами);
этические навыки (отношение к донору, пациенту (если применимо) из разных социальных и культурных слоев с уважением);
бережливое отношение к ресурсам *
III
4)
Заполненная форма оценки деятельности работника хранится в личном деле **
III
5)
Персонал организации ознакомлен с результатами оценки его работы **
III
25. Здоровье и безопасность персонала. Здоровье и безопасность персонала организации поддерживаются в соответствии с законодательством Республики Казахстан
1)
Организация предоставляет (или обеспечивает) персоналу идентификационные бейджи, необходимую защитную одежду, средства индивидуальной защиты и защитное оборудование
I

2)
Ұйым персоналды зиянды және/немесе қауіпті өндірістік факторлардан қорғауды қамтамасыз етеді және биологиялық скринингті және қан арқылы берілетін жұқпалы аурулардың алдын алуды қоса алғанда өндірістік жарақаттануды болдырмау бойынша шараларды қабылдайды
II
3)
Жұмыс орындарының қауіпсіздігін бағалау Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес жүргізіледі
II
4)
Ұйым салауатты өмір салтын насихаттау үшін жағдайлар жасайды және іс-шаралар (спорттық іс-шаралар, темекі шегуге қарсы бағытталған іс-шаралар және басқалар) өткізеді **
II
5)
Персоналдың еңбек жағдайларына қанағаттануына бағалау және жұмыс жүктемесіне мониторинг жүргізіледі*
II
26. Штаттын тыс қызметкерлер. Ұйымда ұйымның штаттық кестесінде тұрмайтын персоналдың сәйкес келетін білімі мен біліктілігі болады
1)
Штаттан тыс персонал ұйымның басшылығы қоятын біліктілік талаптарына сәйкес келеді.
II
2)
Штаттан тыс персоналдың жеке іс парағы білімі туралы құжаттардың түпнегіздермен дұрыстығын тексеру дәлелін қамтиды (осы Стандарттың 21-тармағының 2) тармақшасын қарау) **
II
3)
Қызмет көрсетуге арналған шарттың көшірмесі кадрлар қызметі бөлімінде болады**
II
4)
Штаттан тыс қызметкердің техникалық тапсырманы орындауына тұрақты тексеру жүргізіледі **
II
5)
Штаттан тыс қызметкердің техникалық тапсырманы орындауын тексеру құжатталады **
II
27. Шарттардың мониторингі. Ұйымда көрсетілетін қызметтерді немесе тауарларды ұсыну туралы шарттарды бақылау жүргізіледі
1)
Ұйым үшін көрсетілетін қызметтерді немесе тауарларды сатып алу туралы шарттардың жетекшілігі жөніндегі жауапты тұлғалар анықталады**
II
2)
Әрбір шартта өнім берушілерге, ұсынылатын қызметтердің немесе тауарлардың көлемі мен сапасына қойылатын талаптар жазылады**
I
3)
Қан компоненттерін өндіруге және жеткізуге, сондай-ақ қызмет көрсетуге шарттарды тұжырымдалуының дұрысытығы нысанына тексеру жүргізіледі.
Шартты орындауға мониторинг және өнім берушінің көрсетілетін қызметтерінің немесе тауарларының сапасын бағалау жүргізіледі**
I
4)
Шарттарға мониторинг нәтижелері талданады, нәтижелер қызметті жақсарту үшін пайдаланылады**
II
5)
Өнім берушінің көрсетілетін қызметтерінің немесе тауарларының сапасы ұйымның талаптарына сәйкес келмеген жағдайда өнім берушімен шартты бұзуға дейін алып келетін сәйкессіздіктерді жою бойынша шаралар қабылданады
I
3-тарау: Қауіпсіздікті басқару
1-параграф. Өндірістік орта.
28. Ұйымда өндірістік орта донорлық қан мен оның компоненттерін дайындау, өңдеу, қарап-тексеру, сақтау және тасымалдау процесінде олардың белгіленген талаптарға қажетті сәйкестігін, сондай-ақ донорлық қанның және оның компоненттерінің бактериялық ластануын болдырмайтын шараларды қамтамасыз етеді.

2)
Организация обеспечивает защиту персонала от вредных и (или) опасных производственных факторов и принимаются меры по предотвращению производственного травматизма включая биологический скрининг и профилактику инфекционных заболеваний передающихся через кровь
II
3)
Проводится оценка безопасности рабочих мест в соответствии с законодательством Республики Казахстан
II
4)
Организация создает условия и проводятся мероприятия по продвижению здорового образа жизни (спортивные мероприятия, мероприятия направленные против табакокурения и другие) **
II
5)
Проводится оценка удовлетворенности персонала условиями труда и мониторинг рабочей нагрузки *
II
26. Внештатные работники. В организации работники, не состоящие в штатном расписании организации, имеют соответствующее образование и квалификацию
1)
Внештатный персонал соответствует квалификационным требованиям предъявляемым руководством организации
II
2)
Личное дело внештатного персонала содержит доказательство проверки подлинности у первоисточника документов об образовании (смотреть подпункт 2) пункта 21 настоящего Стандарта) **
II
3)
Копия договора на оказание услуг имеется в кадровой службе **
II
4)
Проводится регулярная проверка выполнения технического задания внештатным работником **
II
5)
Проверка выполнения технического задания внештатным работником документируется **
II
27. Мониторинг договоров. В организации проводится контроль договоров о предоставлении услуг или товаров
1)
Определяются ответственные лица по курации договоров о закупке товаров или услуг для организации
II
2)
В каждом договоре прописываются требования к поставщикам, объему и качеству предоставляемых услуг или товаров **
I
3)
Проводится проверка договора на производство и поставку компонентов крови, а также предоставление услуг на предмет правильности формулирования.
Проводится мониторинг исполнения договора и оценка качества услуг или товаров поставщика **
I
4)
Результаты мониторинга договоров анализируются, результаты используются для улучшения деятельности **
II
5)
При несоответствии качества услуг или товаров поставщика требованиям организации, принимаются меры по устранению несоответствий вплоть до расторжения договора с поставщиком
I
Глава 3: Управление безопасностью
Параграф 1. Производственная среда
28. В организации производственная среда обеспечивает необходимое соответствие донорской крови и ее компонентов установленным требованиям в процессе их заготовки, переработки, обследования, хранения и транспортирования, а также меры, исключающие бактериальное загрязнение донорской крови и ее компонентов

1)
Өндірістік үй-жайларда материалдар мен адамдар ағымын өндірістік процестерді орындау дәйектілігіне сәйкес бағыттау қамтамасыз етіледі ***
II
2)
Өндірістік үй-жайларда:
1) функционалдық жабық жүйе шеңберіндегі қан өнімдерін дайындау/өндіру үшін таза үй-жайлар;
2) функционалдық жабық емес жүйе шеңберінде қан өнімдерін өндіруге арналған ерекше таза үй-жайлар болады***
II
3)
Таза және ерекше таза үй-жайлар аймақтары бір бірінен бөлінеді ***
II
4)
Асептикалық және антисептикалық талаптарға сәйкестігі үшін жағдайлар қамтамасыз етіледі ***
II
5)
Таза және ерекше таза үй-жайларда ауаның тазалығы бақыланады. ***
II
29. Еңбек гигиенасы бойынша бағдарлама. Еңбек гигиенасы бойынша бағдарлама жеке гигиена, еңбек гигиенасы іс-шараларының кешенін және жұмыс орнын ұйымдастыруды қамтиды
1)
Санитариялық-эпидемиологиялық режимге және еңбек гигиенасы жөніндегі іс-шаралар бағдарламасын әзірлеуге жұмыс тобы анықталады немесе жауапты адам тағайындалады**
III
2)
Еңбек гигиенасы бойынша бағдарламада мынадай іс-шаралар көзделеді:
персоналды медициналық тексеріп-қарау,
инфекциялық ауруларды анықтау жағдайларын тіркеу және осындай жағдайларда инфекцияның берілу мүмкіндігімен байланысты персоналды жұмыстан шеттету рәсімі;
персоналды кәсіби еңбек гигиенасы мәселелеріне оқыту;
персоналды белгіленген нормаларға сәйкес технологиялық киіммен және жеке қорғаныш құралдарымен қамтамасыз ету
III
3)
еңбек гигиенасы бойынша бағдарлама жыл сайын жаңартылады**
III
4)
Ұйымның басшылығы еңбек гигиенасы бойынша бағдарламаны орындау мониторингінң нәтижелері және қызметті жақсартуға арналған ұсынымдар туралы ақпараттанады**
III
5)
Еңбек гигиенасы бойынша бағдарламаны тиімді орындау үшін қажетті ресурстарн жоспарланады және қамтамасыз етіледі**
I
30. Еңбекті гигиенасы. Ұйымда еңбек гигиенасы саласындағы рәсімдер мен алгоритмдер енгізілді
1)
Ұйымда әмбебап сақтық шаралары мен жеке қорғаныш құралдарын қолдану жөніндегі алгоритмдер енгізіледі *
II
2)
Ұйымның персоналы технологиялық киіммен және жеке қорғаныш құралдарымен қамтамасыз етіледі **
II
3)
Жеке қорғаныш құралдарының саны жеткілікті көлемде болады**
II
4)
Қолды өңдеу орындарында ағын суы бар раковиналар, сабын, антисептиктер, қолдыр кептіруге арналған сулықтар немесе басқа да құралдар орнатылады
II
5)
Өндірістік үй-жайларға жақын орналасқан, тиісті жабдықпен, жуғыш және дезинфекциялаушы құралдарымен, жинау мүкаммалымен жабдықталған қосымша аймақтар көзделеді:
демалу бөлмелері және қоғамдық тамақтану объектілері (буфет);
киім ауыстыруға, жуынуға арналған үй-жайлар және дәретхана;
шаруашылық және жуғыш материалдарды сақтауға арналған жеке үй-жай
II

1)
В производственных помещениях обеспечивается направление потоков материалов и людей в соответствии с последовательностью выполнения производственных процессов ***
II
2)
В производственных помещениях имеются:
1) чистые помещения для заготовки/производства продуктов крови в рамках функционально замкнутой системы;
2) особо чистые помещения для производства продуктов крови в рамках функционально не замкнутой системы ***
II
3)
Зоны чистых и особо чистых помещений отделяются друг от друга ***
II
4)
Обеспечиваются условия для соблюдения требований асептики и антисептики ***
II
5)
В чистых и особо чистых помещениях контролируется чистота воздух***
II
29. Программа по гигиене труда. Программа по гигиене труда обеспечивает комплекс мероприятий личной гигиены, гигиены труда и организации рабочего места
1)
Определяется рабочая группа или назначается ответственное лицо за санитарно-эпидемиологический режим и разработку программы мероприятий по гигиене труда **
III
2)
В программе по гигиене труда предусматриваются следующие мероприятия:
медицинское обследование персонала;
регистрация случаев выявления инфекционных заболеваний и процедура отстранения персонала от работы, связанной с возможностью передачи инфекции в таких случаях;
обучение персонала вопросам гигиены труда;
обеспечение персонала технологической одеждой и индивидуальными средствами защиты в соответствии с установленными нормами
III
3)
Программа по гигиене труда обновляется ежегодно **
III
4)
Руководство организации информируется о результатах мониторинга выполнения программы по гигиене труда и рекомендациях для улучшения деятельности **
III
5)
Планируются и обеспечиваются необходимые ресурсы для эффективного выполнения программы по гигиене труда **
I
30. Гигиена труда. В организации внедрены процедуры и алгоритмы в области гигиены труда
1)
В организации внедрены алгоритмы по универсальным мерам предосторожности и применению средств индивидуальной защиты *
II
2)
Персонал организации обеспечивается технологической одеждой и индивидуальными средствами защиты **
II
3)
В наличии имеется достаточное количество средств индивидуальной защиты
II
4)
В местах обработки рук устанавливаются раковины с проточной водой, мылом, антисептиками, салфетками или другими средствами для сушки рук
II
5)
Предусматриваются вспомогательные зоны, расположенные вблизи производственных помещений, оснащенные соответствующим оборудованием, моющими и дезинфицирующими средствами, уборочным инвентарем:
комнаты отдыха и объект общественного питания (буфет);
помещения для переодевания, умывания и туалета;
отдельные помещения для хранения хозяйственных и моющих материалов
II

31. Дезинфекциялау, стерильдеу. Үй-жайлар мен беткейліктер тазалаудан және дезинфекциялаудан өтеді, мыс бұйымдар, құрал-саймандар (қажет болғанда) стерильденеді
1)
Ұйым персоналы үй-жайларды және беткейліктерді тазалау (жинау), дезинфекциялау бойынша Қазақстан Республикасының халықтың санитариялық-эпидемиологиялық салауаттылығы саласындағы заңнама талаптарын сақтайды
I
2)
Бір рет қолданылатын бұйымдар ұйымның бекітілген рәсімдеріне және Қазақстан Республикасы заңнамасының талаптарына сәйкес пайдаланудан кейін жойылады (қайта пайдаланылмайды)**
I
3)
Медициналық мақсаттағы бұйымдарды дезинфекциялау және стерильдеу "лас" аймақтан "таза" аймаққа поцесі ағындылығын сақтайотырып, инфекция тәуекелін азайту жүргізіледі. Персонал стерильдеу жүргізудің сатылығын сақтайды (құрал-саймандарды жинау, тасымалдау, есепке алу, төсеу, стерильдеу алды тазалау, стерильдеу, қаптау, таңбалау, жеткізу, сақтау) *
I
4)
Стерильдеу алды тазалаудың және стерильдеудің сапасы химиялық және/немесе биологиялық индикаторларды қолдана отырып мониторингіленеді***
I
5)
Таза және лас киім-кешекпен жұмыс істеу, киім-кешекті жуу кросс-инфекциялар тәуекелін азайтумен жүргізіледі. Персонал киім-кешекпен жұмыс істеу бойынша ресімдерді сақтайды (жинау, тасымалдау, беру, жуу, үтіктеу, есепке алу, тарату, қолдану) *
I
32. Қалдықтарды жою. Ұйым қалдықтармен қауіпсіз жұмыс істеуді қамтамасыз етеді
1)
Ұйымда медициналық мақсаттағы өткір, үшкір және кескіш бұйымдармен жұмыс істеуді қоса алғанда медициналық қалдықтармен қауіпсіз жұмыс істеу, ұйымда пайда болатын барлық қалдықтарды жіктеу, сондай-ақ оларды уақтылы кәдеге жарату бойынша рәсімдер енгізіледі *
I
2)
Қалдықтар Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес қауіпсіз түрде кәдеге жаратылады ***
Өткір, үшкір және кескіш заттар қалдықтары қауіпсіз жинау және кәдеге жарату үшін арнайы контейнерлерде кәдеге жаратылады *
I
3)
Қауіпті медициналық қалдықтарды орталықтандырылған жинауға арналған үй-жайларда Қазақстан Республикасының заңнамасының талаптары қамтамасыз етіледі (жабық қоқыс контейнерлері пайдаланылады, ауаның желдеткіші жеткілікіші, температура режимі сақталады) ***
I
4)
Қан қалдықтары мен компоненттері, биологиялық сұйықтықтар, ағза тіндері инфекция жұқтыру тәуекелін азайтумен, температуралық режимді және уақытша сақтау мерзімдерін сақтай отырып, қалдықтардың жіктемесіне сәйкес таңбаланған контейнерлерде сақталады және кәдеге жаратылады***
I
5)
Ұйымның персоналы медициналық қалдықтармен жұмыс істеу бойынша ресімдерге оқытылады және оларды практикада сақтайды**
I
33. Инженерлік жүйелер және жөндеу жұмыстары. Инфекциялық бақылау инженерлік жүйелермен қолдауға алынады. Жөндеу жұмыстарын жүргізу кезінде инфекциялық бақылау талаптары сақталады

31. Дезинфекция, стерилизация. Помещения и поверхности проходят чистку и дезинфекцию, изделия медицинского назначения, инструментарий стерилизуются (при необходимости)
1)
Персонал организации соблюдает требования законодательства в области санитарно-эпидемиологического благополучия населения в Республике Казахстан по чистке (уборке), дезинфекции помещений и поверхностей
I
2)
Одноразовые изделия утилизируются (исключается повторное использование) после использования в соответствии с утвержденными процедурами организации и требованиями законодательства Республики Казахстан *
I
3)
Дезинфекция и стерилизация изделий медицинского назначения проводится с минимизацией риска инфекций, с соблюдением поточности процесса от "грязной" к "чистой" зоне. Персонал соблюдает этапность проведения стерилизации (сбор, транспортировка, учет, укладка, предстерилизационная очистка, стерилизация, упаковка, маркировка, доставка, хранение инструментов) *
I
4)
Качество предстерилизационной очистки и стерилизации мониторируются с применением химических и (или) биологических индикаторов **
I
5)
Обращение с чистым и грязным бельем, стирка белья проводится с минимизацией риска кросс-инфекции. Персонал соблюдает процедуры по обращению с бельем (сбор, транспортировка, передача, стирка, глажка, учет, раздача, применение) *
I
32. Удаление отходов. Организация обеспечивает безопасное обращение с отходами
1)
В организации внедрены процедуры по безопасному обращению с медицинскими отходами, включая обращение с острыми, колющими и режущими изделиями медицинского назначения, классификацию всех отходов, образуемых в организации, а также их своевременной утилизации *
I
2)
Отходы утилизируются безопасным образом в соответствии с законодательством Республики Казахстан ***
Острые, колющие и режущие предметы утилизируются в специальных контейнерах для безопасного сбора и утилизации отходов *
I
3)
В помещении для централизованного сбора опасных медицинских отходов обеспечиваются требования законодательства Республики Казахстан (используются закрытые мусорные контейнеры, достаточная вентиляция воздуха, соблюдается температурный режим) ***
I
4)
Остатки и компоненты крови, биологические жидкости, ткани организма хранятся и утилизируются с минимизацией риска инфицирования в маркированных контейнерах, согласно классификации отходов, с соблюдением температурного режима и сроков временного хранения ***
I
5)
Персонал организации обучается процедурам по обращению с медицинскими отходами и соблюдает их на практике**
I
33. Инженерные системы и ремонтные работы. Инфекционный контроль поддерживается инженерными системами. Требования инфекционного контроля соблюдаются при проведении ремонтных работ

1)
Қазақстан Республикасының санитарлық-эпидемиологиялық талаптарына жауап беретін су құбыры мен кәріз жүйелерінің дұрыс жұмыс істеуі қамтамасыз етіледі
I
2)
Донорлар мен персоналдың гигиенаны сақтауы үшін жағдай (санитариялық тораптардың, раковиналардың, сабынның, электр кептіргіштерінің немесе қағаз сүлгілердің, антисептикалық құралдардың жеткілікті саны) қамтамасыз етіледі
I
3)
Жөндеу және құрылыс жұмыстарын жүргізу кезінде жұмыстың түріне және масштабына байланысты тәуекелдер деңгейін анықтау бойынша, инфекциялық бақылау бойынша рәсімдер сақталады*
I
4)
Жөндеу-құрылыс жұмыстарының нәтижесінде донорлардың және персоналдың инфекция жұқтыруының алдын алу үшін оларды жүргізу ұйымның инфекциялық бақылау жөніндегі жауапты тұлғасымен жазбаша келісіледі**
II
5)
Жөндеу жұмыстарын жүргізетін тұлғалар инфекциялық бақылау мәселелері бойынша оқытылады
II
34. Персоналды гигиена және санитария мәселелері бойынша оқыту. Ұйым персоналды еңбек гигиенасы мәселелері бойынша үздіксіз оқытуды жүргізеді
1)
Персоналға арналған оқыту бағдарламасы құзыреттілігі әр түрлі тыңдаушылар топтарын ескере отырып, әзірленеді және құжаттанады**
III
2)
Персоналды оқыту бекітілген кестелерге сәйкес жүргізіледі**
III
3)
Жыл сайын еңбек гигиенасы және санитариялық-эпидемиологиялық талаптар мәселелері бойынша медицина персоналының білімін тестілеу жүргізіледі**
III
4)
Донорларды гигиена және санитария мәселелері бойынша ақпараттандыруға арналған материалдар әзірленеді**
III
5)
Еңбек гигиенасы мониторингінің индикаторлар көрсеткіштері нашарлаған жағдайда медицина персоналын үшін қосымша оқыту жүргізіледі**
II
2-параграф. Ғимараттың қауіпсіздігі.
35. Ұйымның ғимараты донорлар, персонал және келушілер үшін қауіпсіз және ыңғайлы
1)
Ұйымның ғимараттары құрылыс және санитарлық нормалар мен қағидалардың талаптарына сәйкес келеді, жүктерді жеткізу және мүмкіндіктері шектеулі адамдардың келуі үшін ыңғайлы ***
II
2)
Ғимараттың қауіпсіздігі бойынша бағдарлама Қазақстан Республикасы заңнамасының негізінде әзірленеді және мынадай бөлімдерді қамтиды: қоршаған ортаның қауіпсіздігі және күзет жүйесі, өрт қауіпсіздігі, төтенше жағдайларға дайындық, қауіпті материалдармен жұмыс істеу, медициналық жабдықтар, коммуналдық (инженерлік) жүйелер *
III
3)
Ғимараттың қауіпсіздігі бойынша бағдарлама тәуекелдерді жыл сайын бағалау түрінде әрбір жылға жұмыстың басым бағыттарын анықтай отырып жыл сайын қайта қаралады*
III
4)
Тоқсан сайын медициналық ұйымның басшысы Ғимараттың қауіпсіздігі жөніндегі комиссиядан немесе Ғимараттың қауіпсіздігі бойынша бағдарламаның орындалуына жауапты лауазымды тұлғадан жүргізілген негізгі жұмыстар және ғимараттар мен қоршаған ортаның қауіпсіздігі бойынша бар проблемалар (тәуекелдер) көрсетілетін есепті алады **
II

1)
Обеспечивается исправное функционирование водопроводных и канализационных систем, отвечающее санитарно-эпидемиологическим требованиям Республики Казахстан
I
2)
Обеспечиваются условия для поддержания гигиены доноров и персонала (достаточное количество санитарных узлов, раковин, мыла, электросушилок или бумажных полотенец, антисептических средств)
I
3)
При проведении ремонтных и строительных работ соблюдаются процедуры по инфекционному контролю, по определению уровня рисков в зависимости от масштаба и вида работ *
I
4)
Для предотвращения инфицирования доноров и персонала в результате ремонтно-строительных работ, их производство письменно согласуются с ответственным лицом инфекционного контроля организации **
II
5)
Лица, осуществляющие ремонтные работы, обучаются по вопросам инфекционного контроля
II
34. Обучение персонала по вопросам гигиены труда. Организация проводит непрерывное обучение персонала по вопросам гигиены труда
1)
Программа обучения для персонала разрабатывается и документируется с учетом групп слушателей с разными компетенциями **
III
2)
Обучение персонала проводится в соответствии с утвержденным графиком **
III
3)
Ежегодно проводится тестирование знаний медицинского персонала по вопросам гигиены труда и санитарно-эпидемиологических требований **
III
4)
Разрабатываются материалы для информирования доноров по вопросам гигиены и санитарии **
III
5)
В случаях ухудшения показателей индикаторов мониторинга гигиены труда проводится дополнительное обучение медицинского персонала **
II
Параграф 2. Безопасность зданий
35. Здания организации безопасны и комфортны для доноров, персонала и посетителей
1)
Здания организации отвечают требованиям строительных и санитарных норм и правил, удобны для доставки грузов и посещений людей с ограниченными возможностями ***
II
2)
Программа по безопасности зданий разрабатывается на основе законодательства Республики Казахстан и включает разделы: безопасность окружающей среды и система охраны, пожарная безопасность, готовность к чрезвычайным ситуациям, обращение с опасными материалами, медицинское оборудование, коммунальные (инженерные) системы *
III
3)
Программа по безопасности зданий пересматривается ежегодно с определением приоритетных на каждый год направлений работы в виде ежегодной оценки рисков *
III
4)
Ежеквартально руководитель медицинской организации получает отчет от Комиссии по безопасности здания или должностного лица, ответственного за выполнение Программы по безопасности зданий, с указанием проведенных ключевых работ и существующих проблемах (рисков) безопасности зданий и окружающей среды **
II

5)
Медициналық ұйымның басшысы жыл сайын Медициналық ұйымды басқару органына жүргізілген негізгі жұмыстар және ғимараттар мен қоршаған ортаның қауіпсіздігі бойынша бар проблемалар (тәуекелдер) (бар болса) көрсетілетін Ғимараттың қауіпсіздігі бойынша бағдарламаның орындалуы туралы есепті жолдайды **
II
36. Қоршаған ортаның қауіпсіздігі. Ұйымның қоршаған ортасы донорлар, пациенттер (егер қолдануға болатын болса), персонал және келушілер үшін қауіпсіз және ыңғайлы*
1)
Ұйымның іргелес аумағында:
бос кіру жолдары болады;
донорлардың/келушілердің, персоналдың автомобильдеріне арналған тұрақ орындары бөлінген;
ғимарат мүмкіндігі шектеулі адамдардың қозғалысы үшін пандуспен жабдықталған;
қызметтік көлік үшін жабдықталған гараж, сондай-ақ жөндеу жөндеуге арналған орын болады ***
II
2)
Ұйымның басшысы:
физикалық зорлық-зомбылық қауіпінен және мүлкін жоғалтудан келушілердің және персоналдың;
жеке немесе оқшауланған үй-жайда жұмыс жасайтын персоналдың қауіпсіздігін қамтамасыз ету бойынша шаралар қабылдайды*
II
3)
Донорларға рұқсат етілген үй-жайлар басқа жұмыс аймақтарынан бөлінеді. Күту аймақтары донорлар мен келушілердің ыңғайлы орналасуы үшін отыру орынларымен жабдықталады.
II
4)
Ғимараттар және үй-жайлар, инженерлік жүйелер, жабдықтар тоқсан сайын инспекцияланады және қауіпсіз деңгейде ұсталады***
II
5)
Медицина персоналы, донорлар, пациенттер келушілер үшін немесе қоршаған орта үшін едәуір тәуекелдер анықталған жағдайда қаражат бөлу, мүдделі тараптарды ақпараттандыру және тәуекелдерді азайту бойынша тиісті әрекеттер қабылданады**
I
37. Күзет және қорғау. Ұйымда аумақты, ғимаратты, адамдарды күзету және қорғау қамтамасыз етілген
1)
Медицина персоналы, штаттан тыс және келісімшарттық қызметкерлер, студенттер, резидентура тыңдаушылары, ұйымның базасында оқытылатын басқа да тұлғалар медициналық ұйымның рәсімдеріне сәйкес сәйкестендіріледі *
III
2)
Күзет қызметінің персоналы күзету және қорғау мақсатында ғимаратта және аумақта мониторинг (бейнебақылау және шолу жасау) жүргізеді
II
3)
Ғимаратқа шолу жасау (инспекция) және күзет қызметінің қызметкерлері арасында кезекшілікті тапсыру құжаттандырылады**
III
4)
Бөгде адамдардың режимдік бөлімшелерге кіруі шектеледі (инженерлік, коммуналдық жүйелерді бақылау аймақтары және басқалары)
I
5)
Күзет қызметінің қызметкерлері төтенше жағдайларда әрекет етуге, сондай-ақ бастапқы көмек көрсету бойынша оқытылады**
II
38. Өрт қауіпсіздігі. Өрттің тәуекелін және түтіндеуді азайту бойынша бағдарлама енгізіледі
1)
Өртті ерте анықтау жүйесі жұмыс істейді, қажет болған жағдайда тұрақты тексеріліп, жаңартылып тұратын өрт сөндіру құралдары болады
II

5)
Руководитель медицинской организации ежегодно направляет отчет в Орган управления медицинской организации о выполнении Программы по безопасности зданий с указанием проведенных ключевых работ и существующих проблем (рисков) безопасности зданий и окружающей среды (если применимо)**
II
36. Безопасность окружающей среды. Окружающая среда организации безопасна и комфортна для доноров, пациентов (если применимо), персонала и посетителей*
1)
На прилегающей территории организации:
имеются свободные подъездные пути;
отведены парковочные места для автомобилей доноров/посетителей, персонала;
здание оборудовано пандусом для передвижения лиц с ограниченными возможностями;
имеется оснащенный гараж для служебного транспорта, а также место для проведения ремонта***
II
2)
Руководством организации принимаются меры по обеспечению безопасности:
посетителей и персонала от угрозы физического насилия, и потери имущества;
персонала, работающего в одиночку или в изолированном помещении *
II
3)
Помещения, к которым имеют доступ доноры, отделяются от других рабочих зон. Зоны ожидания оборудуются местами для сидения для комфортного пребывания доноров и посетителей
II
4)
Здания и помещения, инженерные системы, оборудование ежеквартально инспектируются, и поддерживаются на безопасном уровне ***
II
5)
При обнаружении значительных рисков для медицинского персонала, доноров, пациентов, посетителей или для окружающей среды, предпринимаются надлежащие действия по выделению средств, информированию заинтересованных сторон и снижению рисков**
I
37. Охрана и защита. В организации обеспечена охрана и защита территории, здания, людей
1)
Медицинский персонал, внештатные и контрактные работники, студенты, слушатели резидентуры, лица, обучающиеся на базе организации, идентифицируются в соответствии с процедурами медицинской организации *
III
2)
Сотрудниками охранной службы проводится мониторинг (видеонаблюдение и обход) здания и территории с целью охраны и защиты
II
3)
Документируются обход (инспекция) здания и передача дежурств между сотрудниками охранной службы **
III
4)
Ограничивается вход посторонних лиц в режимные отделения (зоны контроля инженерных, коммунальных систем и другие)
I
5)
Сотрудники охранной службы обучаются действиям при чрезвычайных ситуациях, а также оказанию первой помощи **
II
38. Пожарная безопасность. Внедряется программа по снижению пожарного риска и задымления
1)
Функционирует система раннего выявления пожара, в наличии исправные средства для пожаротушения, которые регулярно инспектируются и, при необходимости, обновляются
II

2)
Ерте анықтау және өрт сөндіру үшін объектілер мен жүйелердің инспекциялау, тестілеу және техникалық қызмет көрсетуі құжатталады **
I
3)
Өрт және басқа да төтенше жағдайлар кезінде ғимараттан қауіпсіз көшіру үшін көшіру жолдары еркін жағдайда сақталады. Ақпараттық және көрсеткіш белгілері (шығу көрсеткіштері, өрт сөндіру жабдықтары мен гидранттар орналасуы), көшіру схемалар болады
II
4)
Түтін мен өрттің таралуын шектеу үшін өртке қарсы есіктер орнатылады, өртке төзімді материалдар пайдаланылады, жанғыш материалдардың пайдалануы азайтылады
II
5)
Медициналық ұйымның персоналымен жыл сайын өрт және түтіндену кезіндегі әрекеттер бойынша практикалық жаттығулар жүргізіледі **
II
39. Басқа да төтенше жағдайлар. Басқа да төтенше жағдайлардың тәуекелін азайту бойынша шаралар енгізіледі
1)
Мүмкін болатын төтенше жағдайлардың түрлері (табиғи апаттар, жаппай жарақат алу, аурулардың өршуі және т.б.) анықталады. Төтенше жағдайлардың туындау ықтималдылығын, салдарының деңгейін және ұйымның төтенше жағдайларға дайындығы дәрежесін бағалау жүргізіледі**
II
2)
Төтенше жағдайлар тәуекелдерін бағалау негізінде жылдық іс-шаралар жоспарында жұмыстың басым бағыттары анықталады **
II
3)
Ұйымның төтенше жағдайларға дайындығын жақсарту үшін ресурстар бөлінеді.
II
4)
Жыл сайын персоналды төтенше жағдайлар кезіндегі әрекеттерге оқыту үшін практикалық жаттығулар жүргізіледі: шұғыл медициналық көмек көрсету,балама су және электр көздерін пайдалануға дайындық, сондай-ақ хабарлау жүйесінің дайындығын ексеру.
III
5)
Практикалық оқыту аяқталуына байланысты іс-шаралар жоспарын әзірлеу және үздіксіз жақсартуды қолдау арқылы жүргізілген оқытуға талдау жүргізіледі**
II
40. Қауіпті материалдар және қалдықтар. Қауіпті материалдармен және қалдықтармен жұмыс істеу кезінде ұйым адамдарының және қоршаған ортаның қауіпсіздігі қамтамасыз етілген
1)
Атаулары (құрамы), сақтық шаралары және апаттық жағдайлар кезіндегі бастапқы көмек шаралары, сақтау орындары, сақтаудың барынша рұқсат етілген көлемі және таңбалау үшін қолданылатын ескерту белгілерін көрсете отырып, ұйымны ңбарлық қауіпті материалдары мен қалдықтарының тізімі (от қауiптi материалдарын қоса) анықталады
I
2)
Қауіпті материалдарды таңбалауды, сақтауды, жұмыс кезінде қорғаныш құралдарын киюді, тасымалдауды, кәдеге жаратуды қоса алғанда қауіпті материалдармен жұмыс істеуге қойылатын талаптар жазылады*
I
3)
Барлық қауіпті материалдар және қалдықтар атауын (құрамын), жарамдылық мерзімін және қолданылатын ескерту белгілері көрсетіле отырып, таңбаланады
II
4)
Қауіпті материалдарды қолдану орындарында сақтық шаралары және бастапқы медициналық көмек көрсету алгортимдері бойынша қолжетімді ақпарат болады
I

2)
Инспекция, тестирование и поддержание средств и систем для раннего выявления и тушения пожара документируются **
I
3)
Для безопасной эвакуации из здания при пожаре и других чрезвычайных ситуациях пути эвакуации поддерживаются в свободном состоянии. В наличии имеются информационные и указательные знаки (указатели выхода, размещения пожарного инвентаря и гидрантов), схемы эвакуации
II
4)
Для ограничения распространения дыма и огня устанавливаются противопожарные двери, используются огнеупорные материалы, минимизируется использование возгораемых материалов
II
5)
Ежегодно с персоналом медицинской организации проводятся практические учения по действиям при пожаре и задымлении **
II
39. Другие чрезвычайные ситуации. Внедряется программа по снижению риска прочих чрезвычайных ситуаций
1)
Определяются виды возможных чрезвычайных ситуаций (стихийные бедствия, массовый травматизм, вспышка заболевания и другие). Проводится оценка вероятности возникновения, уровня последствий и степени готовности организации к чрезвычайным ситуациям **
II
2)
На основе оценки рисков чрезвычайных ситуаций в годовом плане мероприятий определяются приоритетные направления работы **
II
3)
Выделяются ресурсы для улучшения готовности организации к чрезвычайным ситуациям
II
4)
Ежегодно проводятся практические учения для персонала по обучению действиям при чрезвычайных ситуациях: оказание экстренной медицинской помощи, готовности использования альтернативных источников воды и электричества, а также проверка готовности системы оповещения
III
5)
По окончании практического обучения проводится анализ проведенного обучения, с разработкой плана мероприятий и поддержки непрерывного улучшения **
II
40. Опасные материалы и отходы. При обращении с опасными материалами и отходами и обеспечена безопасность людей и окружающей среды организации
1)
Определяется список всех опасных материалов и отходов (включая огнеопасные материалы) организации с указанием названий (состава), мер предосторожности и мер первой помощи при аварийных ситуациях, мест хранения, максимально допустимого объема хранения и применимых для маркировки предупреждающих знаков
I
2)
Прописываются требования к обращению с опасными материалами, включая их маркировку, хранение, ношение защитных средств при работе, транспортировке, утилизации *
I
3)
Все опасные материалы и отходы маркируются с указанием названия (состава), срока годности и применимых предупреждающих знаков
II
4)
В местах применения опасных материалов имеется доступная информация по мерам предосторожности и алгоритмам оказания первой медицинской помощи
I

5)
Медицина персоналы дереу жинауды (залалсыздандыру) және жауапты лауазымды адамдарға инцидент туралы хабарлауды қоса алғанда қауіпті материал төгілген кезде әрекет етуге оқытылады
II
41. Медициналық жабдық. Ұйым қан компоненттерін өндіру үшін қажетті жабдықтармен қамтамасыз етілген
1)
Арнайы бөлімше болмаған кезде жабдықтың жағдайына, техникалық қызмет көрсетуіне және жөндеуге жауапты тұлға тағайындалады**
III
2)
Қан және оның компоненттерін өндіру және олардың сапасын бақылауда қолданылатын барлық медициналық жабдықтар тізімі анықталады және есепке алу жүргізіледі**
II
3)
Жабдықтың профилактикалық қызмет көрсетуі, тестілеу, калибрлеу, ұстау және жөндеу жұмыстары жүргізіледі және құжатталады**
II
4)
Медициналық жабдықпен қауіпсіз жұмыс істеуге оқыту медициналық ұйымының басшылығы бекіткен рәсімдерге сәйкес жүргізіледі
II
5)
Білімді және құзыреті бар персоналға медициналық жабдықпен жұмыс істеуге рұқсат беріледі*
II
42. Қанның және оның компоненттерінің сапасына және қауіпсіздігіне әсер ететін жабдық (күрделі жабдық). Ұйымда қанның және оның компоненттерінің сапасына және қауіпсіздігіне әсер ететін жабдыққа сервистік қызмет көрсету жүргізіледі
1)
Тоңазытқыш және мұздатқыш жабдықтарды, оның ішінде плазмалық жылдам мұздатқыштарды тексеру кезінде дабыл жүйесін тексеру және температураны ұстап тұру жүргізіледі
II
2)
Компьютерлік перифериялық және таңбалау жабдығын тексеру кезінде медицина персоналын аутентификациялау құралдарын (электрондық кілттер немесе смарт-карталар); донорларды сәйкестендіру құралдарын (сандық суреттер немесе биосәйкестендіру құралдары); таңбаланған объектілерді (карталарды, түтікшелер, қан компоненттері бар контейнерлерді, донорлық білезіктерді) сәйкестендіру үшін штрих-код сканерлерінің болуын тексеру жүргізіледі
II
3)
Штрих-код жабдықтарының штрих-кодтарды байланыссыз сканерлеу функциясы тексеріледі
III
4)
Жібіту және жылыту жабдықтарының жібіту және қыздыру жылдамдығы тексеріледі**
III
5)
Магистральдарды стерильді қосу үшін аппараттарды тексеру кезінде магистральдарды қосу
Желіні зарарсыздандыруға арналған құрылғыны тексерген кезде, желілердің тұтастығы тексеріледі **
III
43. Су және электр жүйесі. Ұйымда судың және электрдің балама көздерін қоса алғанда оларға үдіксіз қолжетімділік қамтамасыз етіледі
1)
Ұйымда ауыз су қолжетімдігі жылдың кез келген уақытында тәулік бойына қамтамасыз етіледі
III
2)
Электрлікке қолжетімділік жылдың кез келген уақытында тәулік бойына қамтамасыз етіледі
III
3)
Ұйымда балама көздерден сумен жабдықтау және электрмен жабдықтау аса маңызды аймақтар және көрсетілетін қызметтер анықталады **
III

5)
Медицинский персонал обучается действиям при разлитии опасного материала, включая быстрый сбор (обеззараживание) и сообщение об инциденте ответственным должностным лицам
II
41. Медицинское оборудование. Организация обеспечена необходимым оборудованием для производства компонентов крови
1)
При отсутствии специального подразделения, назначается лицо, ответственное за состояние, техническое обслуживание и ремонт оборудования **
III
2)
Определяется список и ведется учет всего медицинского оборудования применяемого в производстве и при контроле качества крови и ее компонентов **
II
3)
Проводится и документируется профилактическое обслуживание, тестирование, калибровка, поддержание, ремонт оборудования **
II
4)
Проводится обучение персонала безопасной работе с медицинским оборудованием в соответствии с процедурами, утвержденными руководством медицинской организации
II
5)
Обученный и компетентный персонал допускается к работе с медицинским оборудованием *
II
42. Оборудование, влияющее на качество и безопасность крови и ее компонентов (критическое оборудование). В организации проводится сервисное обслуживание оборудования, влияющего на качество и безопасность крови и ее компонентов
1)
При проверке холодильного и морозильного оборудования, в том числе быстрозамораживателей плазмы, проводится проверка системы сигнализации и поддержки температуры
II
2)
При проверке компьютерного периферийного и маркировочного оборудования проводится проверка средств аутентификации медицинского персонала (электронными ключами или смарт-картами); средств идентификации доноров (с использованием цифровых фотографий или средств биоидентификации); наличия штрихкодовых сканеров для идентификации маркированных объектов (карты, пробирки, контейнеры с компонентами крови, донорские браслеты)
II
3)
У штрихкодового оборудования проверяется функция бесконтактного сканирования штриховых кодов
III
4)
У оборудования для размораживания и подогрева проверяется скорость размораживания и подогрева **
III
5)
При проверке аппаратов для стерильного соединения магистралей проверяется герметичность соединение магистралей **
III
43. Вода и электричество. В организации обеспечивается непрерывный доступ к воде и электричеству, включая их альтернативные источники
1)
Обеспечивается доступность питьевой воды круглосуточно в любое время года
III
2)
Обеспечивается доступность электричества круглосуточно в любое время года
III
3)
Определяются зоны и услуги, для которых наиболее важно водоснабжение и электроснабжение из альтернативных источников **
III

4)
Сумен жабдықтаудың баламалы көздері тоқсан сайын тестіленеді **
III
5)
Ұйым баламалы көздерден электр өндіру үшін қажетті отын қоры болады **
III
44. Персоналды ғимараттың және қоршаған ортаның қауіпсіздігі бойынша оқыту. Ұйым персоналы ғимараттың және қоршаған ортаның қауіпсіздігін сақтау мәселелеріне оқытылған
1)
Персонал қауіпті материалдармен жұмыс істеу ережелеріне оқытылады**
II
2)
Персонал өрт туралы хабарлауды қоса алғанда өрт кезіндегі әрекеттерге, өртті сөндіру және пациенттерді көшіру дағдыларына оқытылады **
II
3)
Персонал төтенше жағдайлар кезіндегі әрекеттерді қоса алғанда жабдықтармен және коммуналдық (инженерлік) жүйелермен жұмыс істеуге оқытылады **
II
4)
Штаттық және штаттан тыс персонал, студенттер, резидентура тыңдаушылары, медициналық ұйымның базасында оқытылатын тұлғалар, үй-жайларды жалдаушылар, волонтерлер және келушілер медициналық ұйымның ғимаратында және аумағында болу кезіндегі қауіпсіздік ережелеріне оқытылады
III
5)
Жыл сайын, медициналық ұйымның басшылығы бекіткен рәсімдерге сәйкес персоналдың медициналық ұйымның ғимаратында және аумағында болу кезіндегі қауіпсіздік ережелерін білуіне тестілеу жүргізіледі
I
3-параграф. Медициналық мақсаттағы дәрілік заттар мен бұйымдардың қауіпсіздігі
45. Медициналық мақсаттағы дәрілік заттар мен бұйымдарды басқару. Ұйымда медициналық мақсаттағы дәрілік заттар мен бұйымдарды қауіпсіз пайдалану қамтамасыз етілген
1)
Медициналық мақсаттағы дәрілік заттар мен бұйымдармен жұмыс істеу Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес жүзеге асырылады***
II
2)
Жыл сайын жоспарлауды, сатып алуды және сақтауды қамтитын медициналық мақсаттағы дәрілік заттар мен бұйымдардың айналымын басқару жүйесін талдау жүргізіледі**
II
3)
Тәуекелдерді бағалауды (проблемаларды немесе тәуекелі жоғары аймақтарды анықтау) қамтитын медициналық мақсаттағы дәрілік заттар мен бұйымдарды басқару жүйесін талдау жүргізіледі**
II
4)
Медициналық мақсаттағы дәрілік заттар мен бұйымдарды басқарудың әрбір кезеңін сипаттайтын рәсімдер әзірленеді және енгізіледі: жоспарлау; сатып алу; сақтау; қолдану, есептен шығару*
I
5)
Формулярлық тізімді бекітуді қоса алғанда медициналық мақсаттағы дәрілік заттар мен бұйымдарды басқару мәселелерін қарастыратын формулярлық комиссия құрылады және жұмыс істейді **
I
46. Медициналық мақсаттағы дәрілік заттар мен бұйымдарды сақтау. Ұйымда медициналық мақсаттағы дәрілік заттар мен бұйымдар қауіпсіз жағдайларда сақталады
1)
Барлық медициналық мақсаттағы бұйымдар мен дәрілік заттар Қазақстан Республикасының заңнамасының талаптарына сәйкес атауы (құрамы), жарамдылық мерзімі көрсетіле отырып, сақталады**
II

4)
Альтернативные источники электроснабжения тестируются ежеквартально **
III
5)
В организации имеется необходимый запас топлива для выработки электричества из альтернативного источника **
III
44. Обучение персонала по безопасности зданий и окружающей среды. Персонал организации обучен вопросам поддержания безопасности зданий и окружающей среды
1)
Персонал обучается правилам обращения с опасными материалами **
II
2)
Персонал обучается действиям при пожаре, включая сообщение о пожаре, навыкам применения огнетушителей и эвакуации пациентов **
II
3)
Персонал обучается работе с оборудованием и коммунальными (инженерными) системами, включая действия при чрезвычайных ситуациях **
II
4)
Штатный и внештатный персонал, студенты, слушатели резидентуры, лица, обучающиеся на базе организации, арендаторы помещений, волонтеры и посетители обучаются правилам безопасности при нахождении в здании и на территории медицинской организации
III
5)
Ежегодно, в соответствии с утвержденными руководством организации процедурами, проводится тестирование знаний персонала по правилам безопасности при нахождении в здании и на территории организации
I
Параграф 3. Безопасность лекарственных средств и изделий медицинского назначения
45. Управление изделиями медицинского назначения и лекарственными средствами. В организации обеспечено безопасное использование изделий медицинского назначения и лекарственных средств
1)
Обращение с лекарственными средствами и изделиями медицинского назначения осуществляется в соответствии с законодательством Республики Казахстан ***
II
2)
Ежегодно проводится анализ системы управления оборотом лекарственных средств и изделий медицинского назначения, включающий планирование, закуп и хранение **
II
3)
Проводится анализ системы управления лекарственными средствами и изделиями медицинского назначения, включающий оценку рисков (выявление проблем или зон высокого риска) **
II
4)
Разрабатываются и внедряются процедуры, описывающие каждый этап управления лекарственными средствами и изделиями медицинского назначения: планирование, закуп, хранение, применение, списание *
I
5)
Создается и функционирует формулярная комиссия, рассматривающая вопросы управления лекарственными средствами и изделиями медицинского назначения, включая утверждение формулярного списка **
I
46. Хранение изделий медицинского назначения и лекарственных средств. Хранение изделий медицинского назначения и лекарственных средства хранятся в безопасных условиях
1)
Все лекарственные средства и изделия медицинского назначения хранятся с указанием названия (содержания), срока годности в соответствии с требованиями законодательства Республики Казахстан **
II

2)
Медициналық мақсаттағы дәрілік заттар мен бұйымдар температуралық режимді, ылғалдылықты және басқа да шарттарды сақтай отырып, оларды сақтауға қойылатын талаптарға сәйкес сақталады**
II
3)
Ұйымның жауапты персоналы барлық медициналық мақсаттағы дәрілік заттар мен бұйымдарды (сатып алу, сақтау, беру, есептен шығару) есепке алуды жүргізеді.
II
4)
Медициналық мақсаттағы бұйымдар мен дәрілік заттар жоғалудан және ұрланудан қорғалады**
II
5)
Дәріхана персоналы/бекітілген лауазымды тұлғалар Қазақстан Республикасы заңнамасының талаптарына сәйкес медициналық мақсаттағы дәрілік заттар мен бұйымдардың сақталуын қамтамасыз ету үшін денсаулық сақтау ұйымдарында медициналық мақсаттағы дәрілік заттар мен бұйымдардың барлық сақтау орындарын бақылауды жүргізеді**
I
4-тарау: Донордың күтімі
47. Донордың қауіпсіздігі. Ұйымда донордың қауіпсіздігі донорлық функцияларды жүзеге асырудың барлық сатыларында қамтамасыз етіледі
1)
Донор қызметін жүзеге асыру алдында донорға медициналық тексеру жүргізіледі
I
2)
Тұрақты донорларға медициналық қарап-тексеру жүргізіледі. Зертханалық зерттеулер нәтижелері жүгіну кезінде донорларға беріледі***
I
3)
Қан алуға арналған қауіпсіз және ыңғайлы жұмыс орны қамтамасыз етіледі. Венепункия ұйым басшылығы белгілеген операциялық рәсімдер стандарттарына сәйкес жүргізіледі**
I
4)
Ұйымның жауапты персоналы белгіленген рәсімге сәйкес қан алу кезінде және одан кейін донорды бақылауды жүзеге асырады***
I
5)
Ұйымның персоналы донорларда қолайсыз әсерлер мен асқынулар белгілерін анықтауға және қажетті көмек көрсетуге оқытылады.
Донорларда әсерлер мен асқынулар болған жағдайға көмек көрсету құралдары болады**
I
48. Донорлардың құқықтары. Ұйым донорлық функцияларды жүзеге асыру кезінде донорлардың құқықтарын қорғайды және қамтамасыз етеді
1)
Донордың құқықтары және міндеттері туралы ақпарат Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес донорлардың келетін орындарында мемлекеттік және орыс тілдерінде орналастырылады
I
2)
Донорлар туралы құпия ақпарат Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес ұсынылады***
I
3)
Донорлық функцияларды жүзеге асыру кезінде донорлардың құрметті қатынасты сақтау, қысым көрсетпеу және құпиялылық құқықтары жүзеге асырылады. Донорлардың ерекше мәдени немесе рухани талғамдары донорлық функцияны орындаудан бас тартуға негіз болып табылмайды*
II
4)
Донор туралы ақпараттың құпиялылығы және қолжетімсіздігі мына жолдармен қамтамасыз етіледі:
донор туралы ақпаратқа рұқсатты тек заңды негіздемесі бар уәкілетті тұлғаларға немесе сұрату бойынша ұсыну;
жеке ақпаратты отбасыларына және басқа ұйымдарға жариялауға донордың келісімін алу;
зерттеуге қатыстыруға донордың және реципиенттің келісімін алу***
I

2)
Лекарственные средства и изделия медицинского назначения хранятся с соблюдением температурного режима, влажности и прочих условий, в соответствии с требованиями к их хранению
II
3)
Ответственным персоналом организации ведется учет всех лекарственных средств и изделий медицинского назначения (закуп, хранение, выдача, списание)
II
4)
Изделия медицинского назначения и лекарственные средства защищаются от потери и кражи **
II
5)
Персоналом аптеки / утвержденными должностными лицами проводится контроль всех мест хранения лекарственных средств и изделий медицинского назначения в организации здравоохранения для обеспечения хранения лекарственных средств и изделий медицинского назначения в соответствии с требованиями законодательства Республики Казахстан **
I
Глава 4: Уход за донором
47. Безопасность донора. В организации безопасность донора обеспечена на всех этапах осуществления донорской функции
1)
Перед осуществлением донорской функции проводится медицинское обследование донора
I
2)
Осуществляются медицинские осмотры регулярных доноров. Результаты лабораторных исследований выдаются донорам при обращении ***
I
3)
Обеспечивается безопасное и комфортное рабочее место для взятия крови. Венепункция проводится согласно стандартам операционных процедур, установленных руководством организации **
I
4)
Ответственный персонал организации осуществляет наблюдение за донором во время и после забора крови в соответствии с установленной процедурой ***
I
5)
Персонал организации обучается установлению признаков неблагоприятных реакций и осложнений у доноров и оказанию необходимой помощи.
В наличии имеются средства оказания помощи в случае реакций и осложнений у доноров **
I
48. Права доноров. Организация защищает и обеспечивает права доноров при осуществлении донорской функции
1)
Информация о правах и обязанностях донора, размещается на государственном и русском языках в местах пребывания доноров в соответствии с законодательством Республики Казахстан
I
2)
Конфиденциальная информация о донорах предоставляется в соответствии с законодательством Республики Казахстан ***
II
3)
При осуществлении донорской функции обеспечивается право доноров на соблюдение уважительного отношения, свободу от притеснений и конфиденциальность. Культурные или духовные предпочтения доноров не являются основанием к отказу в выполнении донорской функции*
II
4)
Приватность и конфиденциальность информации о доноре обеспечивается путем:
предоставления доступа к информации о доноре только уполномоченным лицам или по запросу, имеющему законное обоснование;
получения согласия донора на раскрытие личной информации семьям и другим организациям;
получения согласия донора и реципиента на вовлечение в исследование ***
I

5)
Персоналды донордың құқықтарын сақтау ережелеріне оқыту жүргізіледі. Ұйым басшылығы ықтимал донорлардың құқықтарын бұзу жағдайларын тергеп-тексеруді жүргізді**
I
49. Донордың ақпараттандырылған ерікті келісімі. Ұйымда донордың донорлыққа ақпараттандырылған ерікті келісімін алу ресімі енгізілген
1)
Донорлыққа ақпараттандырылған ерікті келісімін алу процесі Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес жүзеге асырылады***
I
2)
Донорлық алдында донорға қан және (немесе) оның компоненттерін алу ресімінің мәні, ресіммен байланысты тәуекелдер, донорлыққа дейін және кейін қан үлгілерін тестілеу ережелері түсіндіреледі.
II
3)
Донорлық алдында донорға сұрақ және жауап үшін уақыт беріледі***
II
4)
Персонал донорлыққа ақпараттандырылған ерікті келісімді алу ресіміне оқытылады**
I
5)
Донорға донорлық функцияны жүзеге асырудың кез келген сатысында қан беруге келісу немесе бас тарту құқығы беріледі***
II
50. Донорларға және қан өнімдеріне қатысты сәйкес еместік бойынша есептілік. Ұйым өндірістік қызметті жақсарту мақсатында донорларға қатысты сәйкес еместік есептеріне зерттеу жүргізеді
1)
Донорлық функцияны жүзеге асыру барысында орын алған донорға қатысты кез келген қолайсыз оқиғаны ұйым персоналы бағалайды, тергеп-тексереді және мониорингілейді **
I
2)
Қан компоненттерінің бастапқы нәтижелерге сәйкес еместігі анықталған жағдайдағы іс-қимыл алгоритмдері әзірленген және енгізілген. Өндірістік процестер және ресімдердің сәйкес еместігі анықталған жағдайда, қан компоненттерінің сапасы олар шығарылғанға дейін бағаланады.
I
3)
Қан компоненттерін шығарғаннан кейін сәйкес еместігі анықталған жағдайда, ол кері қайтарып алынады, ал тұтынушы-ұйым әлеуетті тәуекелдер туралы хабарланады
I
4)
Қанның сәйкес келмейтін бірлігі оқшауланады. Қанның сәйкес келмейтін бірлігін кәдеге жарату бағалау және тергеп-тексеру нәтижелерінің негізінде шешіледі***
I
5)
Ұйым басшылығы қан құю кезінде трансмиссивтік аурудың берілу фактісі туралы уәкілетті органға хабарлау алгоритмін бекітті**
I
5-тарау. Процесстерді бақылау.
51. Донорлық қанның және қан препараттарының қауіпсіздігі. Ұйымда қауіпсіз донорлық қанның шығарылуы қамтамасыз етіледі
1)
Донорларды қабылдау жеке басын куәландыратын құжаттар болған жағдайда жүргізіледі***
I
2)
Донорды сәйкестендіру кезінде кемінде екі идентификатор қолданылады (тегі, аты және әкесінің аты (егер бар болса) және толық туған күні), одан басқа жеке сәйкестендіру нөмірі (бірегей штрих-код) қолданылады. Донордың идентификаторлары медициналық карталардың барлық түрлерінде және донордың биоматериалы бар барлық контейнерлерде (донорлық қан немесе компоненттер, қан үлгілері бар түтікшелер және т.б.) пайдаланылады.
I

5)
Проводится обучение персонала правилам соблюдения прав донора. Руководством организациями проводится расследование предполагаемых случаев нарушения прав донора **
I
49. Информированное добровольное согласие донора. В организации внедрена процедура получения информированного добровольного согласия донора на донацию
1)
Процесс получения информированного добровольного согласия на донацию осуществляется в соответствии с законодательством Республики Казахстан***
I
2)
Перед донацией донору объясняются суть процедуры сбора крови и (или) ее компонентов, риски, связанные с процедурой, правил тестирования образцов крови до и после донации.
II
3)
Перед донацией донору предоставляется время для вопросов и ответов***
II
4)
Персонал обучается процедуре получения информированного добровольного согласия на донацию**
I
5)
Донор осведомляется о праве согласия или отказа от сдачи крови на любом этапе осуществления донорской функции ***
II
50. Отчетность по несоответствиям в отношении доноров и продуктов крови. Организация изучает отчеты несоответствий в отношении доноров с целью улучшения производственной деятельности
1)
Любое неблагоприятное событие в отношении донора, имевшее место в ходе осуществления донорской функции, оценивается, расследуется и мониторируется персоналом организации **
I
2)
Разработаны и внедрены алгоритмы действий в случае выявления несоответствия компонентов крови первоначальным результатам. При выявлении несоответствия производственных процессов и процедур, качество компонентов крови оценивается до их выпуска
I
3)
При выявлении несоответствия после выпуска компонента крови, он отзывается, а организация-потребитель извещается о потенциальных рисках
I
4)
Несоответствующая единица крови изолируется. Утилизация несоответствующей единицы крови решается на основании результатов оценки и расследования ***
I
5)
Руководством организации утвержден алгоритм оповещения Уполномоченного органа о факте передачи трансмиссивного заболевания при переливании **
I
Глава 5: Контроль процессов
51. Безопасность донорской крови и препаратов крови. Организация обеспечивает выпуск безопасной донорской крови
1)
Прием доноров осуществляется при наличии документов удостоверяющих личность ***
I
2)
При идентификации донора применяются как минимум два идентификатора (фамилия имя и отчество (при наличии) и полная дата рождения), кроме этого применяется индивидуальный идентификационный номер (уникальный штрих-код). Идентификаторы донора используются во всех формах медицинских карт и на всех контейнерах с биоматериалом донора (донорской кровью или компонентами, пробирках с образцами крови и др.)
I

3)
Донорлық басталғанға дейін ұйымның персоналы қанды немесе оның компоненттерін алуға, консервілеуге және сақтауға арналған контейнерді және ерітінділерді тексеру жүргізіледі
I
4)
Бактериялық және вирустық бірігу тәуекелін азайту бойынша шаралардың сақталуы қамтамасыз етіледі***
I
5)
Жауапты персонал қанның және оның компоненттерінің белгіленген талаптарға сәйкестігін растау және сапа менеджменті жүйесінің нәтижелілігін тұрақты арттыру үшін қажетті бақылауды, мониторингілеуді, өлшеуді, талдауды және жақсартуды жүргізеді***
I
52. Қан алу. Ұйым тиімді және ұтымды тәсілмен донорлық қан компоненттерін дайындауды жүргізеді
1)
Қан мен оның компоненттерін дайындау тәртібі қажеттіліктерді ескере отырып, сондай-ақ донорлық ресурстардың барынша тиімділігі мен ұтымды пайдаланылуын қамтамасыз ету мақсатында белгіленеді ***
III
2)
Алынатын қанның және қан жинау контейнеріндегі қан мен антикоагулянттың/консерванттың тұрақты араласуы, қан ағымының үздіксіздігі және донорлықтың белгіленген ұзақтығы қамтамасыз етіледі***
III
3)
Дискреттік плазмаферез әдісімен қан алу кезінде донорды және оған қайтарылатын эритроциттер бірліктерін сәйкестендірудің екі тәуелсіз құралын пайдалану; донорға оның эритроциттерін қайтарудың белгіленген уақытының сақталуы; донордан бір ретте алынатын қанның жалпы көлемінің (антикоагулянтты қоспағанда) белгіленген өлшемшарттарға сәйкестігі қамтамасыз етіледі ***
III
4)
Аферез әдісімен қан алу кезінде аутологиялық алынатын компоненттердің реинфузия қауіпсіздігін қамтамасыз ететін қосымша талаптар, әуе эмболиясын болдырмайтын шарттар орындалады.
Алынатын компоненттердің белгіленген көлемнен аспауы тиіс көлемі бақыланады***
III
5)
Шығу жағдайларында қанды дайындау үшін қан дайындау ресіміне, сондай-ақ персоналды, жабдықтарды және дайындалған қанды тасымалдау сатыларына жалпы талаптар және стационардан қашық орналасқан жағдайда көмек көрсету шаралары белгіленеді***
III
53. Қанды өңдеу және компоненттерді алу. Ұйымда донорлық қанды және оның компоненттерін дайындау, өңдеу, сақтау және тасымалдау кезінде пайдаланылатын технологиялар олардың бірігуін болдырмауды және қанның және оның компоненттерінің биологиялық қасиеттерінің сақталуын қамтамасыз етеді
1)
Полимерлік контейнерлер жүйесінің герметикалығы қамтамасыз етіледі және қан компоненттерін өндіру барысында пайдаланылатын кез келген әдіс жағдайында олардың тұтастығының бұзылуына жол берілмейді (центрифугалау, мұздату, жібіту, сүзгілеу, шаю, глицеринсіздендіру және басқалары) ***
I
2)
Бөлінетін компоненттердің құрамына байланысты центрифугалау режимі***
III

3)
До начала донации персоналом организации проводится проверка контейнера и растворов, используемых для сбора, консервирования и хранения крови или ее компонентов
I
4)
Обеспечивается соблюдение мер по снижению риска бактериальной и вирусной контаминации ***
I
5)
Ответственным персоналом проводятся контроль, мониторинг, измерения, анализ и улучшения, необходимые для подтверждения соответствия крови и ее компонентов установленным требованиям и постоянного повышения результативности системы менеджмента качества
I
52. Сбор крови. Организации проводит заготовку компонентов донорской крови эффективным и рациональным способом
1)
Порядок заготовки крови и ее компонентов устанавливается с учетом потребностей, а также с целью обеспечения максимальной эффективности и рационального использования донорских ресурсов ***
III
2)
Обеспечивается постоянное перемешивание забираемой крови и антикоагулянта / консерванта в контейнере для сбора крови, непрерывность кровотока, установленная продолжительность донации
III
3)
При взятии крови методом дискретного плазмафереза обеспечивается использование двух независимых средств идентификации донора и единицы, возвращаемых ему эритроцитов; соблюдение установленного времени возврата донору его эритроцитов; соответствие общего количества крови, забираемого у донора за один раз (исключая антикоагулянт), установленному критерию ***
III
4)
При взятии крови методами афереза выполняются дополнительные требования, обеспечивающие безопасность реинфузии аутологичных забираемых компонентов, условия, исключающие воздушную эмболию.
Контролируется общее количество извлекаемых компонентов, которое не должно превышать установленного объема ***
III
5)
Для заготовки крови в выездных условиях устанавливаются общие требования к процедуре заготовки крови, а так же к этапам транспортирования персонала, оборудования и заготовленной крови и меры оказания помощи в условиях удаленности от стационара ***
III
53. Переработка крови и получение компонентов. В организации технологии, используемые при заготовке, переработке, хранении и транспортировании донорской крови и ее компонентов обеспечивают предупреждение их контаминации и сохранение биологических свойств крови и ее компонентов
1)
Обеспечивается герметичность системы полимерных контейнеров и не допускается нарушение их целостности при любых методах, используемых в производстве компонентов крови (центрифугирование, замораживание, размораживание, фильтрация, отмывание, деглицеринизация, пулирование и другие) ***
I
2)
Режимы центрифугирования устанавливаются в зависимости от состава выделяемых компонентов***
III

3)
Қан жасушаларын (эритроциттерді, тромбоциттерді) ұзақ мерзімге консервілеу үшін пайдаланылатын мұздату әдістеріне қойылатын талаптар сақталады ***
III
4)
Қанды және оның компоненттерін жібіту (жібу) мамандандырылған жабдықтарды пайдалана отырып, белгіленген температурада жүргізіледі ***
III
5)
Рентгендік немесе гамма-сәулелену үшін 25-тен 50 грейге дейінгі дозаларды қамтамасыз ететін әдістер пайдаланылады. Әрбір сәулелік көз үшін белгіленген экспозиция уақыты өндірушінің нұсқаулығында белгіленген аралықтар арқылы бақыланады ***
III
54. Дайын өнімді таңбалау. Ұйымда дайын өнім әдеп бойынша сәйкестендіріледі
1)
Таңбалауға өңдеудің, зерттеудің, жарамсыз деп танудың барлық сатыларынан өткен дайын жатады***
I
2)
Таңбалау заттаңбалары өнімнің барлық жарамдылық мерзімі ішінде сақталады, заттаңбада жазылған ақпараттың оқылуы барлық сақтау мерзімі ішінде қамтамасыз етіледі***
I
3)
Қан және оның компоненттері бар контейнерлерді автоматты түрде сәйкестендіру мүмкіндігі үшін заттаңбаға машинамен оқылатын ақпаратты жазуға шаралар қолданылады***
II
4)
Бір уақытта атаулары бірдей өнімдерді таңбалау жүргізіледі. Таңбалау процесін және шығаруға дайын өнімді тексеру жүйесі қолданылады***
I
5)
Өнімді шығару бойынша жұмыспен айналысатын персонал өнімді таңбалау ережелеріне оқытылады**
I
55. Дайын өнімді шығару. Ұйымда бақылау мәртебесін өзгерту және дайын өнімді шығару тәртібі және өкілеттілік белгіленген
1)
Бақылау мәртебесін өзгертуге және дайын өнімді шығаруға өкілеттігі бар жауапты тұлғалар тағайындалады**
I
2)
Өнімнің әрбір бірлігінің жарамдылығы туралы шешім тексерулердің барлық белгіленген түрлері аяқталғаннан кейін қабылданады **
I
3)
Есепке алу-тіркеу нысандарында өнімнің мәртебесін өзгерту бойынша деректер тіркелуде (медициналық қолдану үшін, жарамсыздық, басқалары)***
I
4)
Дайын өнім қоса берілетін құжаттарымен бірге дайын өнім қоймасына беріледі**
II
5)
Өнімнің сапасын тексеру нәтижелері талданады және қызметті жақсарту үшін пайдаланылады**
II
56. Сақтау және тасымалдау. Ұйымда қанды және оның компоненттерін сақтау және жеткізу орнына тасымалдау шарттары қамтамасыз етілген
1)
Қан мен оның компоненттерін сақтау мен тасымалдаудың барлық сатыларында өнімдерді сәйкестендіру және олардың сапасын сақтау қамтамасыз етіледі***
I
2)
Қан компоненттерінің тіршілік әрекетін қамтамасыз ету үшін қажетті температуралық аралықтарды сақтау мүмкіндігі қамтамасыз етіледі***
I
3)
Қанды және оның компоненттерін тасымалдау санитариялық-гигиеналық талаптарды сақтай отырып, термооқшаулауыш контейнерлерде жүзеге асырылады***
I

3)
Соблюдаются требования к используемым методам замораживания для долгосрочного консервирования клеток крови (эритроцитов, тромбоцитов)***
III
4)
Размораживание (оттаивание) крови и ее компонентов производится при установленной температуре с использованием специализированного оборудования***
III
5)
Для рентгеновского или гамма-облучения используются методы, обеспечивающие дозу от 25 до 50 грей. Время экспозиции, установленное для каждого лучевого источника, контролируется через интервалы, установленные в инструкции изготовителя
III
54. Маркировка готовой продукции. В организации готовая продукция идентифицируется по этикетке
1)
Маркировке подвергается готовая продукция, прошедшая все стадии переработки, исследований, выбраковки***
I
2)
Этикетки маркировки сохраняются в течение всего срока годности продукта, обеспечивается читабельность информации, приведенной на этикетке в течение всего срока хранения. ***
I
3)
Принимаются меры к нанесению машиночитаемой информации на этикетку, для возможности автоматической идентификации контейнеров с кровью или ее компонентами ***
II
4)
Одновременно проводится маркировка одноименной продукции. Применяется система проверок процесса маркировки и готовой к выпуску продукции ***
I
5)
Персонал, занятый на работе по выпуску продукции обучается правилам маркировки продукции **
I
55. Выпуск готовой продукции. В организации установлен порядок и полномочия на изменение статуса контроля и выпуск готовой продукции
1)
Назначаются ответственные лица, имеющие полномочия на изменение статуса контроля и выпуск готовой продукции**
I
2)
Решение о пригодности каждой единицы продукции принимается после завершения всех установленных видов проверки**
I
3)
В учетно-регистрационных формах регистрируются данные по изменению статуса продукта (для медицинского применения, брак, другое)***
I
4)
Готовая продукция передается на склад готовой продукции с сопроводительными документами **
II
5)
Результаты проверок качества продукции анализируются и используются для улучшения деятельности **
II
56. Хранение и транспортировка. В организации обеспечены условия хранения и транспортирования крови и ее компонентов к месту назначения
1)
На всех этапах хранения и транспортирования крови и ее компонентов обеспечивается идентификация продуктов и сохранение их качества ***
I
2)
Обеспечивается возможность соблюдения температурных интервалов, необходимых для обеспечения жизнеспособности компонентов крови ***
I
3)
Транспортирование крови и ее компонентов осуществляется в термоизоляционных контейнерах с соблюдением санитарно-гигиенических требований ***
I

4)
Есепке алу-тіркеу нысандарында қанды және оның компоненттерін сақтау және тасымалдау параметрлері тіркеледі**
II
5)
Сақтау (қанды, қанның компоненттерін, үлгілерді, реагенттерді, қан алуға арналған контейнерлерді және т.б.) кезінде бақылау жүйесі мыналарды қамтиды: температураны өлшеу құралдары; температураны тіркеу жүйесі (өлшемдердің мерзімділігін қоса алғанда); температуралық режим бұзылған жағдайда дабыл беруі тиіс барлық жабдықтарда орнатылған хабарлау жүйесі**
I
57. Қан компоненттерін беру. Ұйымнан қан компоненттері жауапты тұлға қол қойған өтінімнің негізінде шығарылады
1)
Тапсырысты тек қан компонентін алуға уәкілетті емдеу мекемесінің медицина қызметкері ғана қабылдайды**
I
2)
Өтінімді қабылдау кезінде ұсынушының жеке басы сәйкестендіріледі және өтінімді ресімдеудің дұрыстығы тексеріледі. Дұрыс ресімделмеген өтінімдер (қажетті қолдардың, деректердің болмауы және т.б.) қайта ресімдеу үшін қайтарылады**
I
3)
"Беруге рұқсат етілген" деген мәртебесі бар өнім жеке қорғалған аймақта орналасады (беру бөлімі, экспедиция)***
I
4)
Берілген өнім ескеріледі, өтінімді қабылдау және қайтару туралы; дайын өнімді беру туралы жазбалар жүргізіледі. Жазба жүргізу кезінде берілу күні және уәкілетті тұлғалардың қолы көрсетіледі***
I
5)
Жеткізу кезінде өнімнің биологиялық және материалдық сақталуы қамтамасыз етіледі**
I
Ішкі рәсімдердің (ішкі нормативтік құжат) жазылуын қажет етілетін стандарт немесе өлшемшарт * белгімен белгіленеді
Кез келген басқа растайтын құжаты болуын қажет ететін стандарт немесе өлшемшарт ** белгімен белгіленеді (мысалы, дәріске қатысушылардың тізімі, жұмыс жоспары, есепке алу журналы, және т.б.).
Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілеріне және құқықтық актілеріне негізделген стандарт немесе өлшемшарт *** белгімен белгіленеді

4)
В учетно-регистрационных формах регистрируются параметры хранения и транспортирования крови и ее компонентов **
II
5)
В систему наблюдения при хранении (крови, компонентов крови, образцов, реагентов, контейнеров для сбора крови и т.п.) включаются: средства измерения температуры; система регистрации температуры (включая периодичность замеров); система оповещения, установленную на всем оборудовании, которая должна подавать сигнал тревоги при нарушении температурного режима**
I
57. Выдача компонентов крови. Из организации компоненты крови отпускаются на основе заявки, подписанной ответственным персоналом организации
1)
Заказ принимается только от медицинского работника, уполномоченного лечебным учреждением на получение компонентов крови **
I
2)
При приеме заявки идентифицируется личность предъявителя и проверяется правильность оформления заявки. Неправильно оформленные заявки (отсутствие необходимых подписей, данных и т.п.) возвращаются для переоформления **
I
3)
Продукция, имеющая статус "разрешенная для выдачи", размещается в отдельной защищенной зоне (отдела выдачи, экспедиции)***
I
4)
Выданная продукция учитывается, ведутся записи о приеме и возврате заявок; о выдаче готовой продукции. При ведении записей указывается дата выдачи и подписи уполномоченных лиц***
I
5)
При доставке обеспечивается биологическая и материальная сохранность продукции **
I
Стандарт или критерий, требующий, чтобы были прописаны внутренние процедуры (внутренний нормативный документ), обозначается знаком *
Стандарт или критерий, требующий, чтобы был любой другой подтверждающий документ, обозначается знаком ** (Например, список участников лекции, план работы, журнал учета, и т.п).
Стандарт или критерий, основанный на нормативных правовых актах и правовых актах Республики Казахстан, обозначается знаком ***