Жұмысшылардың жұмыстары мен кәсіптерінің бірыңғай тарифтік-біліктілік анықтамалығын (64-шығарылым) бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2012 жылғы 1 қарашадағы № 422-ө-м Бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2012 жылы 23 қарашада № 8098 тіркелді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2025 жылғы 17 қаңтардағы № 499 бұйрығымен
Ескерту. Күші жойылды – ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 17.01.2025 № 499 бұйрығымен.
Қазақстан Республикасы Еңбек кодексінің 125-бабына сәйкес жұмыстардың белгілі бір түрлерінің күрделілігін белгілеу, жұмысшыларға біліктілік разрядтарын беру және кәсіптерінің дұрыс атауларын айқындау мақсатында БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған Жұмысшылардың жұмыстары мен кәсіптерінің бірыңғай тарифтік-біліктілік анықтамалығы (64-шығарылым) бекітілсін.
2. Еңбек және әлеуметтік әріптестік департаменті (А.Ә. Сарбасов) осы бұйрықтың заңнамада белгіленген тәртіппен Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін және ресми жариялануын қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтiк қорғау вице-министрi C.Ә. Ахметовке жүктелсiн.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Министр
C. Әбденов
Қазақстан Республикасы
Еңбек және халықты
әлеуметтік қорғау министрінің
2012 жылғы 1 қарашадағы
№ 422-ө-м бұйрығымен
бекітілген
Жұмысшылардың жұмыстары мен кәсіптерінің бірыңғай
тарифтік-біліктілік анықтамалығы
1–бөлім. Жалпы бөлім
1. Осы Бірыңғай тарифтік-біліктілік анықтамалық (бұдан әрі - БТБА) 64 шығарылымы "Ауыл, су және орман шаруашылығындағы механикаландырылған жұмыстар", "Өсімдік су және орман шаруашылығында жалпы механикаландырылған жұмыстар", "Қорғалған топырақтағы жұмыс", "Көпжылдық екпелерді күту бойынша жұмыстар", "Азық өндірісінің жұмыстары", "Гидромелиорация және шалғындық бойынша жұмыстар", "Көлік және тиеу-түсіру жұмыстары", "Өсімдік, және орман шаруашылығындағы жалпы қолмен істелетін жұмыстар", "Егістіктегі жұмыс", "Өсімдік шаруашылығындағы жұмыстар (жабық жер)", "Өсімдік өндіру жұмыстары (ашық жер)", "Бақша өндірісіндегі жұмыстар", "Жүзім өндірісіндегі жұмыстар", "Субтропикалық өнімдерді жасау бойынша жұмыстар", "Эфир майы мен дәрі өнімдерін өндіру бойынша жұмыстар", "Гүл өнімдері мен көгалдандыру жұмыстары", "Агроорманмелиорация және орман шаруашылығы бойынша жұмыстар", "Шаруашылық жұмыстары", "Өсімдік шаруашылығы, су және орман шаруашылығындағы жұмысшылар кәсіптерінің жұмыстарының сипаттамалары", "Мал шаруашылығындағы жұмыс" бөлімдерінен тұрады.

Об утверждении Единого тарифно-квалификационного справочника работ и профессий рабочих (выпуск 64)
Приказ Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 1 ноября 2012 года № 422-ө-м. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 23 ноября 2012 года № 8098. Утратил силу приказом Министра труда и социальной защиты населения РК от 17.01.2025 № 499.
Сноска. Утратил силу приказом Министра труда и социальной защиты населения РК от 17.01.2025 № 499.
В соответствии со статьей 125 Трудового Кодекса Республики Казахстан в целях установления сложности определенных видов работ, присвоения квалификационных разрядов рабочим и определения правильных наименований профессий рабочих, ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемый Единый тарифно-квалификационный справочник работ и профессий рабочих (выпуск 64).
2. Департаменту труда и социального партнерства (Сарбасов А. А.) в установленном законодательством порядке обеспечить государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан и его официальное опубликование.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на вице-министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан Ахметова С. А.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр
С. Абденов
Утвержден
приказом Министра труда и
социальной защиты населения
Республики Казахстан
от 1 ноября 2012 года № 422-ө-м
Единый тарифно-квалификационный справочник
работ и профессий рабочих (выпуск 64)
Раздел 1. Общие положения
1. Единый тарифно-квалификационный справочник (далее - ЕТКС) выпуск 64 состоит из разделов: "Общие механизированные работы в растениеводстве, водном и лесном хозяйстве", "Работы в защищенном грунте", "Работы по уходу за многолетними насаждениями", "Работы в кормопроизводстве", "Работы по гидромелиорации и луговодству", "Транспортные и погрузочно-разгрузочные работы", "Общие ручные работы в растениеводстве, водном и лесном хозяйстве", "Работы в полеводстве", "Работы в овощеводстве (закрытый грунт)", "Работы в овощеводстве (открытый грунт)", "Работы в садоводстве", "Работы в виноградарстве", "Работы по возделыванию субтропических культур", "Работы по возделыванию эфиромасличных и лекарственных культур", "Работы в цветоводстве и озеленении", "Работы по агролесомелиорации и в лесном хозяйстве", "Хозяйственные работы", "Характеристика работ профессий рабочих в растениеводстве, водном и лесном хозяйстве", "Работы и профессии рабочих в животноводстве".

2. Осы шығарылым төрт бөлімнен тұрады. Бірінші тараудың бөлімдерінде өсімдік, су және орман шаруашылығында тракторлармен, тіркемелі, тоспалы, өздігінен жүретін машиналармен және қуатты қозғағышқа және жетек сыныбына байланысты үш топқа топтастырылған механикаландырылған жұмыстар орналастырылған. Біртектес жұмыстарды орындау қиындықтарын ескере отырып, оларға тарифтік разрядтар белгіленген.
3. Екінші тараудың бөлімдерінде өсімдік, су және орман шаруашылықтарында қарапайым еңбек құралдарын, механизмдерін және жұмыс көлігі ретінде жануарларды пайдалана отырып орындалатын жұмыстар келтірілген және осы жұмыстардың тарифтік разрядтары белгіленген.
4. Аталған шығарылымның бірінші және екінші бөлімдерінде мазмұндалған тарифтелген барлық жұмыстар технологиялық орындау мен жүйелілікте орналастырылған. Өз реттік нөмірлері бар біртектес жұмыстар айқындамада біріктірілді. Ерекше жұмыстар дербес бөлімдерге бөлінді.
5. Үшінші тараудың бөлімінде өсімдік, су және орман шаруашылығы жұмысшыларының мамандықтары жұмыстарының сипаттамасы келтірілді.
6. Төртінші тарауда "Мал шаруашылығындағы жұмыстар мен мамандықтар" бөлімі мазмұндалған. Ол мал шаруашылығындағы жұмысшылар мамандықтарының тарифтік разрядтары мен тарифтік-біліктілік сипаттамаларынан тұрады.
7. Жұмыс разрядтары олардың еңбек жағдайларының қиындығын ескермей (еңбектің қиындығының деңгейіне және орындаушының біліктілігіне қойылатын талаптарын күшейтуге әсер ететін тәжірибелік жағдайларсыз) белгіленген. Әрбір мамандықтың тарифтік-біліктілік сипаттамасы екі бөлімнен тұрады. "Жұмыс сипаттамасы" жұмысшы орындай білуге тиіс жұмыстарды сипаттайды. "Білуге тиіс" бөлімінде арнайы білім, ережені, нұсқаулықты және басқа басшылыққа алынатын материалдар, жұмысшы қолдануға тиіс әдістер мен тәсілдерге қатысты жұмысшыға қойылатын негізгі талаптар мазмұндалады.
8. Тарифтік-біліктілік сипаттамаларында аталған жұмысшы анағұрлым мамандығына тән жұмыстардың тізімі беріледі. Бұл тізім жұмысшы орындауы мүмкін және орындауға тиіс барлық жұмыстарды шектемейді. Ұйым әкімдігі кәсіподақ комитетімен және басқа уәкілетті қызметкерлердің, өкілді органның келісімі бойынша тиісті разрядтардың жұмысшы мамандықтарының тарифтік-біліктілік сипаттамаларын мазмұндайтын оларды орындау қиындығы бойынша тиісті жұмыстардың қосымша тізімін әзірлеп және бекіте алады.

2. Его разработка вызвана изменением технологии производства, возрастанием роли научно – технического прогресса в производственной деятельности, повышением требований к уровню квалификации, общеобразовательной и специальной подготовке рабочих, качеству, конкурентоспособности продукции на внутреннем и внешнем рынках, а также изменением содержания труда.
3. Настоящий выпуск состоит из четырех частей. В разделах первой части помещены механизированные работы, выполняемые в растениеводстве, водном и лесном хозяйстве тракторами, прицепными, навесными, самоходными машинами и орудиями, сгруппированными в зависимости от мощности двигателя и тягового класса в три группы для которых установлены тарифные разряды с учетом сложности выполнения однотипных видов работ.
4. Все тарифицируемые работы, содержащиеся в разделах первой и второй части данного выпуска, размещены в технологической последовательности их выполнения. Однотипные работы объединены в позиции, имеющие свои порядковые номера. Специфические работы выделены в самостоятельные разделы.
5. В разделе третьей части приведены характеристики работ профессий рабочих в растениеводстве, водном и лесном хозяйстве. Четвертая часть содержит раздел: "Работы и профессии рабочих в животноводстве", состоящий из тарифно-квалификационных характеристик и тарифных разрядов профессий рабочих в животноводстве.
6. Разряды работ установлены по их сложности без учета условий труда (за исключением экстремальных случаев, влияющих на уровень сложности труда и повышающих требования к квалификации исполнителя). Тарифно-квалификационная характеристика каждой профессии имеет два раздела. Раздел "Характеристика работ" содержит описание работ, которые должен уметь выполнять рабочий. В разделе "Должен знать" содержатся основные требования, предъявляемые к рабочему в отношении специальных знаний, а также знаний положений, инструкций и других руководящих материалов, методов и средств, который рабочий должен применять.
7. В тарифно-квалификационных характеристиках приводится перечень работ, наиболее типичных для данного разряда профессии рабочего. Этот перечень не исчерпывает всех работ, которые может и должен выполнять рабочий. Администрация организации может разрабатывать и утверждать по согласованию с профсоюзным комитетом или иными, уполномоченными работниками, представительным органом дополнительный перечень работ, соответствующих по сложности их выполнения тем, которые содержатся в тарифно-квалификационных характеристиках профессий рабочих соответствующих разрядов.
8. Кроме работ, предусмотренных в разделе "Характеристика работ", рабочий должен выполнять работы по приемке и сдаче смены, уборке рабочего места, приспособлений, инструмента, а также по содержанию их в надлежащем состоянии, ведению установленной технической документации.

9. Жұмысшы "Жұмыстар сипаттамасы" бөлімінде көзделген жұмыстардан басқа ауысымды қабылдау және тапсыру, жұмыс орнын, айлабұйымдарды жинау бойынша жұмыстарды, сондай-ақ олардың тиісті жағдайдағы сипаттамасы белгіленген техникалық құжаттаманы жүргізу бойынша жұмыстарды орындауға тиіс.
10. Жұмысшы "Білуге тиіс" бөлімінде қамтылған теориялық және практикалық талаптармен қоса еңбекті қорғау; өндірістік санитария және өртке қарсы қауіпсіздік; жеке қорғану құралдарын қолдану ережелерін; орындалатын жұмыс (қызмет) сапасына қойылатын талаптарды; ақау түрлерін және оның алдын алу және жою тәсілдерін; өндірістік дабылды; жұмыс орнында еңбекті ұтымды ұйымдастыру тәсілдерін білуге тиіс.
11. Анағұрлым жоғары білікті жұмысшы тарифтік-біліктілік сипаттамасында көрсетілген жұмыстармен қоса анағұрлым төмен білікті жұмысшылардың тарифтік-біліктілік сипаттамасында қарастырылған жұмыстарды орындай білуі, сондай-ақ осы кәсіптің анағұрлым төмен жұмысшыларына басшылық ете білуге тиіс. Осыған байланысты біліктілігі анағұрлым төмен разрядтар кәсіптерінің тарифтік-біліктілік сипаттамаларында көрсетілген жұмыстар анағұрлым жоғары разрядтар сипаттамаларында берілмейді.
12. Жұмысшылардың жұмыстары мен кәсіптерінің тарифтік-біліктілік сипаттамалары сегіз разрядты тарифтік кестені негізге ала отырып әзірленген. Жұмысшының еңбек кітапшасын толтыру, сондай-ақ тарифтік разрядты өзгерту кезінде оның мамандығының атауы БТБА-ға сәйкес жазылады.
13. Кәсіптердің тарифтік-біліктілік сипаттамалары ерекше айтылған жағдайлардан басқа, осы бөлімде көрсетілген өндірістер мен жұмыс түрлері бар ұйымдарда, меншік және ұйымдық-құқықтық нысанына қарамастан, ерекше белгіленген жағдайларды қоспағанда, жұмыстарды тарифтеу және жұмысшыларға біліктілік разрядтарын беру кезінде міндетті болып табылады.
14. БТБА-ның бұрын қолданыста болған шығарылымы бойынша атаулары көрсетілген, осы "Мал шаруашылығындағы жұмыс" бөлімінде көзделген жұмысшылар кәсіптері атауларының тізбесі БТБА-ның (64-шығарылым) 2-қосымшасында көрсетілген.
I-бөлік
Ауыл, су және орман шаруашылығындағы механикаландырылған жұмыстар
Жұмыстардың тарифтік разрядтарын саралау үшін тракторлар, экскаваторлар, бульдозерлер, жүк тиегіштер, комбайндар және басқа да өздігінен жүретін машиналар тобы
I топ
Жетек сыныбы 1,4-дейін және қозғағышының қуаты 58,8 кВт (80 л.с.) дейін дөңгелекті – МТЗ-50, МТЗ-80, МТЗ-80Х, МТЗ-82, МТЗ-82р, ЮМЗ-6Л, ЮМЗ-6КЛ, ВТЗ-45, Т-40А, Т-40АМ, Т-40АНМ, Т-30, Т-80А, Т-30А, Т-25А, СШ-28, Т-16М, Т-16ММЧ, СШ-0611, Т-16МТ, ЛТЗ-60А, ЛТЗ-60АВ, КСС-2,6, АП-100 "Простор", "Универсал 445-V" (Румыния) тракторлары, сондай-ақ қозғағышының қуаты ұқсас жүк тиегіштер мен басқа да машиналар.
II топ

9. Наряду с требованиями к теоретическим и практическим знаниям, содержащимся в разделе "Должен знать", рабочий должен знать: правила по охране труда, производственной санитарии и противопожарной безопасности; правила пользования средствами индивидуальной защиты; требования, предъявляемые к качеству выполняемых работ (услуг); виды брака и способы его предупреждения и устранения; производственную сигнализацию; способы рациональной организации труда на рабочем месте.
10. Рабочий более высокой квалификации помимо работ, перечисленных в его тарифно-квалификационной характеристике, должен уметь выполнять работы, предусмотренные тарифно-квалификационными характеристиками рабочих более низкой квалификации, а также руководить рабочими более низких разрядов этой же профессии. В связи с этим работы, приведенные в тарифно-квалификационных характеристиках профессий более низких разрядов, в характеристиках более высоких разрядов, как правило, не приводятся.
11. Тарифно-квалификационные характеристики работ и профессий рабочих разработаны применительно к восьмиразрядной тарифной сетке. При заполнении трудовой книжки рабочего, а также при изменении тарифного разряда, наименование его профессии записывается в соответствии с ЕТКС.
12. Тарифно-квалификационные характеристики профессий являются обязательными при тарификации работ и присвоении квалификационных разрядов рабочим в организациях независимо от форм их собственности и организационно-правовых форм, где имеются производства и виды работ, указанные в настоящих разделах, кроме особо оговоренных случаев.
13. В целях удобства пользования, ЕТКС предусматривает алфавитный указатель в приложении, содержащий наименования профессий рабочих, диапазон разрядов и нумерацию страниц.
14. Перечень наименований профессий рабочих, предусмотренных разделом "Работы и профессии рабочих в животноводстве", с указанием их наименований по действовавшему разделу ЕТКС приведен в приложении 2 к настоящему ЕТКС.
Часть 1.
Механизированные работы в сельском, водном и лесном хозяйстве
Группы тракторов, экскаваторов, бульдозеров, погрузчиков, комбайнов и других самоходных машин для дифференциации тарифных разрядов работ
I группа
Колесные тракторы тягового класса до 1,4 и мощностью двигателя до 58,8 кВт (80 л.с.) – МТЗ-50, МТЗ-80, МТЗ-80Х, МТЗ-82, МТЗ-82р, ЮМЗ-6Л, ЮМЗ-6КЛ, ВТЗ-45, Т-40А, Т-40АМ, Т-40АНМ, Т-30, Т-80А, Т-30А, Т-25А, СШ-28, Т-16М, Т-16ММЧ, СШ-0611, Т-16МТ, ЛТЗ-60А, ЛТЗ-60АВ, КСС-2,6, АП-100 "Простор", "Универсал 445-V" (Румыния), а также погрузчики и другие машины с аналогичной мощностью двигателя.
II группа

Жетек сыныбы 1,4-тен 3 дейін (қоса алғанда) және қозғағышының қуаты: 73,5 кВт (100 л.с.) дейін шынжыр табанды, 58,8-ден 95,5 кВт (от 80 до 130 л.с.) дейін дөңгелекті – МТЗ-100, МТЗ-102, ДТ-75Н, ДТ-75МВ, ДТ-75В, ДТ-75БВ, Т-70С, ЛХТ-55, ТДТ-55, Т-54В-С3 "Болгар", ТДТ-60, ТДТ-75 тракторлары; ЭТЦ-202Б, ЭТЦ-163, ЭО-2621В, ЭО-3211Д, ЭО-3322Д, Э-304Д, ЭТЦ-165А, Э-304В, ЭТЦ-161, ЭО-3322А, ЭТР-162, Т-3М, Э-1015А, ЭО-432, ЭО-3122, ЭО-3332А, ЭО-3321, ЭО-3323, ЭО-4111В, ЭО-4321А экскаваторлары, сондай-ақ қозғағышының қуаты ұқсас бульдозерлер, жүк тиегіштер, комбайндар мен басқа да машиналар.
III топ
Жетек сыныбы 3-тен жоғары және қозғағышының қуаты 73,6 кВт (100 л.с.) және жоғары шынжыр табан, 95,5 кВт (130 л.с.) және одан жоғары дөңгелекті Т-130, Т-130-1, Т-130Б, Т-130БГ-3, Т-130МБГ, Т-130МГ, Т-130МГ-5, Т-150КН, ДТ-175С, ДТ-175Т, Т-4А, ВТ-100, ЛТЗ-155, ТЛТ-100, ЛХТ-100, ЛХТ-4, ТТ-4, К-700А, К-701, К-701М, К-702, К-703, Т-100, Т-100М, Т-180Г, Т-330, ДЭТ-250М, Т-100МБ тракторлары; МТП-72, МТП-71А, Д-659А, ЭТР-201Б, ЭТР-204, ЭТР-132, ЭТР-134, ЭТР-224А, ЭО-611БС, Э-10011Д, ЭТР-172, Э-652Б, ЭО-4121, ЭО-4124, ЭО-4111В, ЭО-4121Б, ЭО-5116, ЭО-5124, ЭО-6123, ЭО-7111В, ЭКГ-4У, ЭКГ-5А, ЭТЦ-252А экскаваторлары; Джон Дир, Массейс Фергюсон; (Дон-1500, Енисей-1200)астық жинайтын, картофель, қызылша, жүгері жинайтын комбайндар; жүк тиегіштер, бульдозерлер және қозғағышы ұқсас басқа да машиналар.
2-бөлім. Өсімдік су және орман шаруашылығында жалпы механикаландырылған жұмыстар
1. Жер қыртысын өңдеу
Параграф 1. Жер қыртысын өңдеу
15. Жерді ысырып және ысырмай жырту:
- ертеде жыртылған жерлерді, тың, тыңайған жерлерді, көп жылдық шөптердің топырақ қабатын; орман және көп жылдық көшеттерді отырғызуға плантажды және қабатты жырту; тазартылған орманды жерлерді, шабындықтарды, құрғатылған батпақты жерлерді және басқа ауыл шаруашылық алқаптарын аммиак суын енгізбей жырту
I топ тракторлар мен басқа да машиналар - 5 разряд
II топ тракторлар мен басқа да машиналар - 6 разряд
III топ тракторлар мен басқа да машиналар - 7 разряд
- бір мезгілде аммиак суын енгізе отырып
I топ тракторлар мен басқа да машиналар - 6 разряд
II топ тракторлар мен басқа да машиналар - 7 разряд
III топ тракторлар мен басқа да машиналар - 7 разряд
16. 10о-тен жоғары баурайларды білікше, микролимандар және атыздар жасай отырып баурайға көлденең жырту
I топ тракторлар мен басқа да машиналар - 6 разряд
II топ тракторлар мен басқа да машиналар - 7 разряд
III топ тракторлар мен басқа да машиналар - 7 разряд
17. Сабанның түбін және өсімдіктерді сақтай отырып, жазық кескіштермен, терең қопсытқыштармен қайта жырту, өңдеу
I топ тракторлар мен басқа да машиналар - 5 разряд
II топ тракторлар мен басқа да машиналар - 6 разряд
III топ тракторлар мен басқа да машиналар - 7 разряд

Тракторы тягового класса от 1,4 до 3 (включительно) и мощностью двигателя: гусеничных – до 73,5 кВт (100 л.с.), колесных – от 58,8 до 95,5 кВт (от 80 до 130 л.с.) – МТЗ-100, МТЗ-102, ДТ-75Н, ДТ-75МВ, ДТ-75В, ДТ-75БВ, Т-70С, ЛХТ-55, ТДТ-55, Т-54В-С3 "Болгар", ТДТ-60, ТДТ-75; экскаваторы ЭТЦ-202Б, ЭТЦ-163, ЭО-2621В, ЭО-3211Д, ЭО-3322Д, Э-304Д, ЭТЦ-165А, Э-304В, ЭТЦ-161, ЭО-3322А, ЭТР-162, Т-3М, Э-1015А, ЭО-432, ЭО-3122, ЭО-3332А, ЭО-3321, ЭО-3323, ЭО-4111В, ЭО-4321А, а также бульдозеры, погрузчики, комбайны и другие машины с аналогичной мощностью двигателя.
III группа
Тракторы тягового класса свыше 3 и мощностью двигателя: гусеничных-73,6 кВт (100 л.с.) и выше, колесных – 95,5 кВт (130 л.с.) и выше Т-130, Т-130-1, Т-130Б, Т-130БГ-3, Т-130МБГ, Т-130МГ, Т-130МГ-5, Т-150КН, ДТ-175С, ДТ-175Т, Т-4А, ВТ-100, ЛТЗ-155, ТЛТ-100, ЛХТ-100, ЛХТ-4, ТТ-4, К-700А, К-701, К-701М, К-702, К-703, Т-100, Т-100М, Т-180Г, Т-330, ДЭТ-250М, Т-100МБ; экскаваторы МТП-72, МТП-71А, Д-659А, ЭТР-201Б, ЭТР-204, ЭТР-132, ЭТР-134, ЭТР-224А, ЭО-611БС, Э-10011Д, ЭТР-172, Э-652Б, ЭО-4121, ЭО-4124, ЭО-4111В, ЭО-4121Б, ЭО-5116, ЭО-5124, ЭО-6123, ЭО-7111В, ЭКГ-4У, ЭКГ-5А, ЭТЦ-252А; Джон Дир, Массейс Фергюсон; комбайны зерноуборочные (Дон-1500, Енисей-1200), картофелеуборочные, свеклоуборочные, кукурузоуборочные; погрузчики, бульдозеры и другие машины с аналогичной мощностью двигателя.
Раздел 2. Общие механизированные работы в растениеводстве,
водном и лесном хозяйстве
1. Обработка почвы
Параграф 1. Обработка почвы
15. Пахота отвальная и безотвальная:
старопахотных земель, целины, залежи, пласта многолетних трав; плантажная и ярусная вспашка под закладку лесных и многолетних насаждений; вспашка расчищенных лесных площадей, лугов, осушенных болот и других сельскохозяйственных угодий без внесения аммиачной воды
I группа тракторов и других машин – 5 разряд
II группа тракторов и других машин – 6 разряд
III группа тракторов и других машин – 7 разряд
с одновременным внесением аммиачной воды
I группа тракторов и других машин – 6 разряд
II группа тракторов и других машин – 7 разряд
III группа тракторов и других машин – 7 разряд
16. Пахота поперек склона с образованием валиков, микролиманов и борозд на склонах свыше 10 о
I группа тракторов и других машин -6 разряд
II группа тракторов и других машин - 7 разряд
III группа тракторов и других машин - 7 разряд
17. Перепашка, обработка почвы плоскорезами, глубокорыхлителями с сохранением стерни и растительности
I группа тракторов и других машин - 5 разряд
II группа тракторов и других машин - 6 разряд
III группа тракторов и других машин - 7 разряд

27. Қатып қалған қидың кертпелерін және қоспаларды бөлу
I топ тарифициаланбағам
II топ тракторлар мен басқа да машиналар - 5 разряд
III топ тракторлар мен басқа да машиналар - 6 разряд
28. Қиды, шымтезекті, қоспаларды қатарлардан және үйіндіден жан-жаққа шашып тастау, известі, минералды тыңайтқыштарды, оргаминералды қоспаларды арнайы машиналармен топыраққа енгізу
I топ тракторлар мен басқа да машиналар - 4 разряд
II топ тракторлар мен басқа да машиналар - 5 разряд
III топ тракторлар мен басқа да машиналар - 5 разряд
29. Топыраққа өсімдіктің тамырдан тыс қосымша қоректендіруін енгізу:
- суйық тыңайтқыштар және сұйық нәжіс
I топ тракторлар мен басқа да машиналар - 4 разряд
II топ тракторлар мен басқа да машиналар - 5 разряд
III топ тракторлар мен басқа да машиналар - 6 разряд
- аммиак суы немесе сұйық аммиак
I топ тракторлар мен басқа да машиналар - 5 разряд
II топ тракторлар мен басқа да машиналар - 6 разряд
III топ тракторлар мен басқа да машиналар - 6 разряд
3. Тұқым дайындау, егу және отырғызу
Параграф 1. Тұқым дайындау, егу және отырғызу
30. Астық, бұршақ, шөп, қызылша, зығыр, кендір, жеміс және басқа өнімдердің тұқымдарын арнайы машиналармен және механикаландырылған бағытта тазалау мен сұрыптау
I топ тракторлар мен басқа да машиналар - 4 разряд
II, III топтарда тарифициаланбағам
31. Қызылша, жүгері, күбағыс және басқа өнімдер тұқымдарын машиналармен және механикаландырылған бағытта калибрлеу, қорғау-ынталандырғыш өнімдермен өңдеу
I топ тракторлар мен басқа да машиналар - 3 разряд
II, III топтарда тарифициаланбағам
32. Кейбір тұқымдардың сабағын механикалық кесу
I топ тракторлар мен басқа да машиналар - 3 разряд
II, III топтарда тарифициаланбағам
33. Картофель сұрыптайтын пункттерге қызмет көрсету
I топ тракторлар мен басқа да машиналар - 4 разряд
II, III топтарда тарифициаланбағам
34. Егу және отырғызу материалдарын дәрілеу кезінде машиналар мен агрегаттарға қызмет көрсету
I топ тракторлар мен басқа да машиналар - 4 разряд
II, III топтарда тарифициаланбағам
35. Тұқымдарды лазерлі өңдеу, отырғызатын материалдарды бактериалды дәрі-дәрмекпен өңдеу және өңдеудің басқа түрлері
I топ тракторлар мен басқа да машиналар - 3 разряд
II, III топтарда тарифициаланбағам
36. Жеміс-жидек дақылдарын, ағаш-бұта тұқымдарын қоса алғанда ауыл шаруашылық өнімдерін егу және отырғызу
I топ тракторлар мен басқа да машиналар - 6 разряд
II топ тракторлар мен басқа да машиналар - 6 разряд
III топ тракторлар мен басқа да машиналар - 7 разряд
37. Егетін және отырғызатын өнімдерді механикалық тиеу
I топ тракторлар мен басқа да машиналар - 3 разряд
II топ тракторлар мен басқа да машиналар - 4 разряд
III топтарда тарифициаланбағам

27. Разбивка буртов промерзшего навоза и компостов
I группе не тарифицируется
II группа тракторов и других машин – 5 разряд
III группа тракторов и других машин – 6 разряд
28. Внесение (разбрасывание) навоза, торфа, компостов из штабелей и куч, извести, минеральных удобрений, органоминеральных смесей в почву специальными машинами
I группа тракторов и других машин – 4 разряд
II группа тракторов и других машин – 5 разряд
III группа тракторов и других машин – 5 разряд
29. Внесение в почву внекорневой подкормки растений:
- жидких удобрений и навозной жижи
I группа тракторов и других машин – 4 разряд
II группа тракторов и других машин – 5 разряд
III группа тракторов и других машин – 6 разряд
- аммиачной воды или жидкого аммиака
I группа тракторов и других машин – 5разряд
II группа тракторов и других машин – 6 разряд
III группа тракторов и других машин – 6 разряд
3. Подготовка семян, посев и посадка
Параграф 1. Подготовка семян, посев и посадка
30. Очистка и сортировка семян зерновых, бобовых, трав, свеклы, льна, конопли, масличных, овощных и других культур специальными машинами и на механизированных линия
I группа тракторов и других машин – 4 разряд
II группе и III группе не тарифицируется
31. Калибровка, инкрустирование, обработка защитно – стимулирующими препаратами семян свеклы, кукурузы, подсолнечника и других культур машинами и на механизированных линиях
I группа тракторов и других машин – 3 разряд
II группе и III группе не тарифицируется
32. Механизированная нарезка черенков некоторых культур
I группа тракторов и других машин – 3 разряд
II группе и III группе не тарифицируется
33. Обслуживание картофелесортировальных пунктов
I группа тракторов и других машин – 4 разряд
II группе и III группе не тарифицируется
34. Обслуживание машин и агрегатов при протравливании посевного и посадочного материала
I группа тракторов и других машин – 4 разряд
II группе и III группе не тарифицируется
35. Лазерная обработка семян, обработка посадочного материала бактериальными препаратами и другие виды обработки
I группа тракторов и других машин – 3 разряд
II группе и III группе не тарифицируется
36.Посев и посадка сельскохозяйственных культур, включая плодово - ягодные и древесно-кустарниковые породы
I группа тракторов и других машин – 6разряд
II группа тракторов и других машин – 6 разряд
III группа тракторов и других машин – 7 разряд
37. Механизированная загрузка сеялок и сажалок
I группа тракторов и других машин – 3 разряд
II группа тракторов и других машин – 4 разряд
III группе не тарифицируется

38. Картофель, жеміс және басқа өнімдердің көшеттерін отырғызу үшін бұршақтарды, тарақшаларды кесу
I топ тракторлар мен басқа да машиналар - 4 разряд
II топ тракторлар мен басқа да машиналар - 4 разряд
III топ тракторлар мен басқа да машиналар - 5 разряд
39. Культиваторды пайдалана отырып, картофель түйнегін жауып бекіту
I топ тракторлар мен басқа да машиналар - 4 разряд
II топ тракторлар мен басқа да машиналар - 4 разряд
III топтарда тарифициаланбағам
40. Бульдозер, экскаватор, басқа машиналар мен қару-жарақтардың көмегімен сүрлем, пішендеме, картофель кертпелерін, тамыр-жемісті өсімдіктермен аналық қызылша, сәбіз және басқа өнімдерінің кагаттарын ашу
I топ тракторлар мен басқа да машиналар - 3 разряд
II топ тракторлар мен басқа да машиналар - 4 разряд
III топ тракторлар мен басқа да машиналар - 5 разряд
41. Картофель кертпелері мен траншеяларын, аналық қызылша мен азықтық тамыр-жеміс өсімдіктері тамырларын арнайы машиналармен сұрыптау
I топ тракторлар мен басқа да машиналар - 4 разряд
II топ тракторлар мен басқа да машиналар - 5 разряд
III топтарда тарифициаланбағам
4. Ауыл шаруашылық өнімдерін егу мен отырғызу үшін күтім
Параграф 1. Ауыл шаруашылық өнімдерін егу мен отырғызу үшін күтім
42. Қызылша, сәбіз және басқа өнімдерді көктегенге дейін және көктегеннен кейін жаппай қопсыту
I топ тракторлар мен басқа да машиналар - 4 разряд
II топ тракторлар мен басқа да машиналар - 4 разряд
III топ тракторлар мен басқа да машиналар - 5 разряд
43. Қатарлар арасын тырмалау, өңдеу, отайтын өнімдерді қопсыту, шабықтау (қорғау аймақтарында және қатарларда арам шөптерді топыраққа көму):
- тыңайтқышпен
I топ тракторлар мен басқа да машиналар - 4 разряд
II топ тракторлар мен басқа да машиналар - 4 разряд
III топ тракторлар мен басқа да машиналар - 5 разряд
- тыңайтқышсыз
I топ тракторлар мен басқа да машиналар - 5 разряд
II топ тракторлар мен басқа да машиналар - 5 разряд
III топ тракторлар мен басқа да машиналар - 6 разряд
44. Өсімдіктер шығысының жиілігін қалыптастыру, қызылшаны, қозаны, кефаны және басқа өнімді шоқтау және кесу
I топ тракторлар мен басқа да машиналар - 5 разряд
II топ тракторлар мен басқа да машиналар - 6 разряд
III топтарда тарифициаланбағам
5. Өсімдіктерді қорғау және химиялық өңдеу
Параграф 1. Өсімдіктерді қорғау және химиялық өңдеу
45. Өсімдіктерді қорғаудың химиялық және биологиялық құралдарын және уландырылған еліктіргіштерді механикалық дайындау, шайқау (тиеу, құю)
I топ тракторлар мен басқа да машиналар - 5 разряд
II топ тракторлар мен басқа да машиналар - 5 разряд
III топтарда тарифициаланбағам

38. Нарезка борозд, гребней для посадки картофеля, рассады овощных и других культур
I группа тракторов и других машин – 4 разряд
II группа тракторов и других машин – 4 разряд
III группа тракторов и других машин – 5 разряд
39. Заделка клубней картофеля с использованием культиватора
I группа тракторов и других машин – 4 разряд
II группа тракторов и других машин – 4 разряд
III группе не тарифицируется
40. Раскрытие траншей силоса, сенажа, буртов картофеля, кагатов с корнеплодами маточной свеклы, моркови и других культур с помощью бульдозера, экскаватора, других машин и орудий
I группа тракторов и других машин – 3 разряд
II группа тракторов и других машин – 4 разряд
III группа тракторов и других машин – 5 разряд
41. Выборка из буртов и траншей картофеля, маточных корней свеклы и кормовых корнеплодов специальной машиной
I группа тракторов и других машин – 4 разряд
II группа тракторов и других машин – 5 разряд
III группе не тарифицируется
4. Уход за посевами и посадками сельскохозяйственных культур
Параграф 1. Уход за посевами и посадками сельскохозяйственных культур
42. Сплошное рыхление почвы до и после появления всходов свеклы, моркови и других культур
I группа тракторов и других машин – 4 разряд
II группа тракторов и других машин – 4 разряд
III группа тракторов и других машин – 5 разряд
43. Боронование, обработка междурядий, рыхление, окучивание пропашных культур (засыпка почвой сорняков в защитных зонах и рядках):
- без подкормки
I группа тракторов и других машин – 4 разряд
II группа тракторов и других машин – 4 разряд
III группа тракторов и других машин – 5 разряд
- с подкормкой
I группа тракторов и других машин – 5 разряд
II группа тракторов и других машин – 5 разряд
III группа тракторов и других машин – 6 разряд
44. Формирование густоты всходов растений, букетировка и прореживание всходов свеклы, хлопчатника, кенафа и других культур
I группа тракторов и других машин – 5 разряд
II группа тракторов и других машин – 6 разряд
III группе не тарифицируется
5. Защита и химическая обработка растений
Параграф 1. Защита и химическая обработка растений
45. Механизированное приготовление, закачивание (загрузка, заливка) химических и биологических средств защиты растений и отравленных приманок
I группа тракторов и других машин – 5 разряд
II группа тракторов и других машин – 5 разряд
III группе не тарифицируется

46. Аэрозольді генераторлар мен тракторлық бүркігіштерді пайдалана отырып қоймалар мен сақтау орындарын ылғалды дезинфекциялау және дезинсекциялау; дәнді дақылдар өнімдерін түтіндету, әртүрлі өнімдерді дәрілеу
I топ тракторлар мен басқа да машиналар - 5 разряд
II, III топтарда тарифициаланбағам
47. Арнайы машинаның көмегімен кейбір өнімдер егістігіне аушы жырашығын қазу, жырашықтарда аушы құдықтарын бұрғылау
I топ тракторлар мен басқа да машиналар - 3 разряд
II топ тракторлар мен басқа да машиналар - 4 разряд
III топтарда тарифициаланбағам
48. Зиянкестердің, аурулардың және арам шөптердің алдын алу үшін ауыл шаруашылық өнімдері мен көп жылдық көшеттерді өңдеу (дәрі бүрку немесе себу), кейбір ауыл шаруашылық өнімдерін дефолианттармен және досиканттармен өңдеу, көп жылдық көшеттерді аэрозольдармен өңдеу
I топ тракторлар мен басқа да машиналар - 6 разряд
II топ тракторлар мен басқа да машиналар - 6 разряд
III топтарда тарифициаланбағам
6. Дәнді, дәнді-бұршақты дақылдарды, жүгеріні, зәйтүнді және басқа өнімдерді жинау
Параграф 1. Дәнді, дәнді-бұршақты дақылдарды, жүгеріні, зәйтүнді және басқа өнімдерді жинау
49. Дәнді, дәнді-бұршақты дақылдарды, қызылша, зәйтүн және басқа өнімдердің ұрық безін ені:
- 6 м дейін
I топ тракторлар мен басқа да машиналар - 4 разряд
II топ тракторлар мен басқа да машиналар - 5 разряд
III топтарда тарифициаланбағам
- 6 м жоғары егін ору машиналарымен ору
I топтарда тарифициаланбағам
II топ тракторлар мен басқа да машиналар - 6 разряд
III топ тракторлар мен басқа да машиналар - 6 разряд
50. Дәнді дақылдарды, сүрлем шөптерді, тамыр-жемісті өсімдікті, жеміс өнімдерін тікелей ору; дестелерді шауып алу, дестелерді комбайндармен іріктеу және орау (сабақтарын ұсатып және ұсатпай)
I топтарда тарифициаланбағам
II топ тракторлар мен басқа да машиналар - 6 разряд
III топ тракторлар мен басқа да машиналар - 7 разряд
51. Қонақ жүгеріні, джугарларды, қырыққабат, сәбіз және ұзын сабақты өнімдер тұқымдарын арнайы машинамен жинау
I топ тракторлар мен басқа да машиналар - 5 разряд
II, III топтарда тарифициаланбағам
52. Жасыл бұршақты, сиыржоңышқаны, бұршақты және басқа өнімдерді дестелі орақтармен және әнбебап егін ору машиналарымен жинау:
- шауып алу
I топ тракторлар мен басқа да машиналар - 4 разряд
II топ тракторлар мен басқа да машиналар - 5 разряд
III топтарда тарифициаланбағам
- комбайндармен іріктеу және орау
I топтарда тарифициаланбағам
II топ тракторлар мен басқа да машиналар - 6 разряд
III топ тракторлар мен басқа да машиналар - 6 разряд
53. Толық піскен және сүтті балауыз кезінде собықтарын айыра, сондай-ақ сүрлем үшін сабақтарын ұсақтай отырып жүгеріні:
- тіркемелі машинамен
I топ тракторлар мен басқа да машиналар - 5 разряд
II топ тракторлар мен басқа да машиналар - 5 разряд
III топтарда тарифициаланбағам
- өздігінен жүретін комбайындармен жинау
- I, II, топтарда тарифициаланбағам
III топ тракторлар мен басқа да машиналар - 7 разряд

46. Влажная дезинфекция и дезинсекция складов и хранилищ с использованием аэрозольных
I группа тракторов и других машин – 5 разряд
II группе и III группе не тарифицируется
47. Окапывание при помощи специальной машины посевов некоторых культур ловчими канавками, сверление ловчих колодцев в канавках
I группа тракторов и других машин – 3 разряд
II группа тракторов и других машин – 4 разряд
III группе не тарифицируется
48. Обработка посевов сельскохозяйственных культур и многолетних насаждений против вредителей, болезней и сорняков (опрыскивание или опыливание), специальная обработка некоторых сельскохозяйственных культур дефолиантами и досикантами, обработка аэрозолями многолетних насаждений
I группа тракторов и других машин – 6 разряд
II группа тракторов и других машин – 6 разряд
III группе не тарифицируется
6. Уборка зерновых, зернобобовых, кукурузы, масличных и других
культур
Параграф 1. Уборка зерновых, зернобобовых, кукурузы, масличных и
других культур
49. Косьба зерновых, зернобобовых, семенников свеклы, масличных и других культур в валки жатками с шириной захвата:
- до 6 м
I группа тракторов и других машин – 4 разряд
II группа тракторов и других машин – 5 разряд
III группе не тарифицируется
- свыше 6 м
I группе не тарифицируется
II группа тракторов и других машин – 6 разряд
III группа тракторов и других машин – 6 разряд
50. Прямое комбайнирование зерновых, семенников трав, корнеплодов, овощных культур; скашивание в валки, подбор и обмолот валков комбайнами (с измельчением или без измельчения соломы)
I группе не тарифицируется
II группа тракторов и других машин – 6 разряд
III группа тракторов и других машин – 7 разряд
51. Уборка сорго, джугары, семенников капусты, моркови и других высокостебельных культур специальной машиной
I группа тракторов и других машин – 5 разряд
II группе и III группе не тарифицируется
52. Уборка зеленого горошка, вики, гороха и других культур валковыми косилками и универсальными жатками:
- скашивание
I группа тракторов и других машин – 4 разряд
II группа тракторов и других машин – 5 разряд
III группе не тарифицируется
- подбор и обмолот валков комбайнами
I группе не тарифицируется
II группа тракторов и других машин – 6 разряд
III группа тракторов и других машин – 6 разряд
53.Уборка кукурузы на зерно в полной и молочно-восковой спелости с отделением початков, а также с измельчением стеблей для силосования:
- прицепными машинами
I группа тракторов и других машин – 5 разряд
II группа тракторов и других машин – 5 разряд
III группе не тарифицируется
- самоходными комбайнами
I группе II и группе не тарифицируется
III группа тракторов и других машин – 7 разряд

54. Машинистің жүгерінің собықтарын тазалауға арналған жұмысы
I топ тракторлар мен басқа да машиналар - 2 разряд
II, III топтарда тарифициаланбағам
55. Жаңғақ пен бадананы дестелерге салып, арнайы машиналармен жинау
I топ тракторлар мен басқа да машиналар - 5 разряд
II, III топтарда тарифициаланбағам
56. Бау байлау және суслондарға салып кунжут жинау
I топ тракторлар мен басқа да машиналар - 5 разряд
II, III топтарда тарифициаланбағам
57. Дәнді, дәнді-бұршақты дақылдар, техникалық өнімдер дестелерін, жүгері собықтарын, қант қызылшасы мен басқа өнімдердің, көп жылдық және бір жылдық шөптердің тұқымдарын ұсақтағыштармен және өздігінен жүретін комбайндармен, арнайы жабдықталған айлабұйымдармен ұсату
I топ тракторлар мен басқа да машиналар - 3 разряд
II топ тракторлар мен басқа да машиналар - 5 разряд
III топ тракторлар мен басқа да машиналар - 5 разряд
58. Жаңғақ бұршақтарын арнайы машиналармен жырту
I топ тракторлар мен басқа да машиналар - 2 разряд
II, III топтарда тарифициаланбағам
59. Кунжуттарды суслондардан бөліп алу
I топ тракторлар мен басқа да машиналар - 2 разряд
I, III топтарда тарифициаланбағам
60. Дәнді және әртүрлі өнімдер тұқымдарын астық пультімен, транспортерлермен және жүк тиегіштермен кертпелеу, белсенді кептіру және қайта жылжыту
I топ тракторлар мен басқа да машиналар - 2 разряд
II топ тракторлар мен басқа да машиналар - 3 разряд
III топтарда тарифициаланбағам
61. Дәнді дақылдарды, қант қызылшасын және кейбір басқа өнімдерді өнімділігі:
- 20 т/ч дейін
I топ тракторлар мен басқа да машиналар - 3 разряд
II, III топтарда тарифициаланбағам
- 20 т/ч артық
астық тазалаушы пункттердің механикандырылған ағымдық желілерінде жинаудан кейінгі сұрыптау
I топ тракторлар мен басқа да машиналар - 4 разряд
II топ тракторлар мен басқа да машиналар - 5 разряд
III топтарда тарифициаланбағам
62. Астықты, жүгеріні, тұқымдарды және басқа өнімдерді тазалауға, сұрыптауға, кептіруге, дайындауға және ыдысқа салуға арналған буып-түю желілерінің механикаландырылған астық тазалау пункттеріне қызмет көрсету
I топ тракторлар мен басқа да машиналар - 5 разряд
II, III топтарда тарифициаланбағам
63.Арнайы машиналармен, буып-түю желілерінде:
- қаптарды тікпей
I топ тракторлар мен басқа да машиналар - 1 разряд
II, III топтарда тарифициаланбағам
- қаптарды арнайы машиналармен тігіп астықты ыдысқа салу, қаптарға және қораптарға орналастыру
I топ тракторлар мен басқа да машиналар - 2 разряд
II, III топтарда тарифициаланбағам
64. Астықты, дәнді-бұршақты дақыл, бұршақ, күнбағыс, қант қызылшасы, зәйтүн өнімдерін, зығыр, кендір, жеміс, бақша, шөп, ағашты-бұталы тұқымды және басқаларды:
кептіргіштерде және арнайы машиналарда кептіру
I топ тракторлар мен басқа да машиналар - 4 разряд
II топ тракторлар мен басқа да машиналар - 5 разряд
III топтарда тарифициаланбағам

54. Работа машиниста на очистке початков кукурузы
I группа тракторов и других машин – 2 разряд
II группе и III группе не тарифицируется
55. Уборка арахиса и фасоли специальной машиной с укладкой в валки
I группа тракторов и других машин – 5 разряд
II группе и III группе не тарифицируется
56. Уборка кунжута с вязкой в снопы и укладкой в суслоны
I группа тракторов и других машин – 4 разряд
II группе и III группе не тарифицируется
57. Обмолот валков зерновых, зернобобовых, технических культур, початков кукурузы, семенников сахарной свеклы и других культур, многолетних и однолетних трав молотилками и самоходными комбайнами, оборудованными специальными приспособлениями
I группа тракторов и других машин – 3 разряд
II группа тракторов и других машин – 5 разряд
III группа тракторов и других машин – 5 разряд
58. Лущение бобов арахиса специальной машиной
I группа тракторов и других машин – 2 разряд
II группе и III группе не тарифицируется
59. Обмолот кунжута из суслонов
I группа тракторов и других машин – 4 разряд
II группе и III группе не тарифицируется
60. Буртование, активная сушка и передвижение зерна и семян различных культур зернопультами, транспортерами и погрузчиками
I группа тракторов и других машин – 2 разряд
II группа тракторов и других машин – 3 разряд
III группе не тарифицируется
61. Послеуборочная доработка зерна, семян сахарной свеклы и некоторых других культур на механизированных поточных линиях зерноочистительных пунктов производительностью:
- до 20 т/ч
I группа тракторов и других машин – 3 разряд
II группе и III группе не тарифицируется
- более 20 т/ч
I группа тракторов и других машин – 4 разряд
II группа тракторов и других машин – 5 разряд
III группе не тарифицируется
62. Обслуживание механизированных зерноочистительных пунктов, упаковочных линий на очистке, сортировке, сушке, подработке и затаривании зерна, кукурузы, семян и другой продукции
I группа тракторов и других машин – 5 разряд
II группе и III группе не тарифицируется
63. Затаривание зерна, упаковка в мешки и коробки на специальных машинах, упаковочных линиях:
- без зашивки мешков
I группа тракторов и других машин – 1 разряд
II группе и III группе не тарифицируется
- с зашивкой мешков специальной машиной
I группа тракторов и других машин – 2 разряд
II группе и III группе не тарифицируется
64. Сушка зерна, семян зернобобовых, бобовых, подсолнечника, сахарной свеклы, масличных культур, льна, конопли, овощных, бахчевых, трав, древесно-кустарниковых пород и других:
на сушилках и специальных машинах
I группа тракторов и других машин – 4 разряд
II группа тракторов и других машин – 5 разряд
III группе не тарифицируется

7. Шитті мақтаны жинау
Параграф 1. Шитті мақтаны жинау
65. Бұрылыс жолақтарын астықты жинау алдында грейдермен жобалау
I топтарда тарифициаланбағам
II топ тракторлар мен басқа да машиналар - 5 разряд
III топ тракторлар мен басқа да машиналар - 6 разряд
66. Шитті мақтаны бірінші және екінші машиналы жинау
I топ тракторлар мен басқа да машиналар - 7 разряд
II, III топтарда тарифициаланбағам
67. Құрақты жинау және машинамен жинағаннан кейін шитті мақтаны іріктеу
I топ тракторлар мен басқа да машиналар - 4 разряд
II, III топтарда тарифициаланбағам
68. Шитті мақтаны, машина жинаған құрақты тазалау, жерден алу және оны жылы кептіру
I топ тракторлар мен басқа да машиналар - 3 разряд
II, III топтарда тарифициаланбағам
69. Қоза сабақтарын арнайы машиналармен тамырымен жұлу, іріктеу және тракторлық талшықтармен жер телімінің шетіне шығару
I топ тракторлар мен басқа да машиналар - 3 разряд
II, III топтарда тарифициаланбағам
8. Қант қызылшасы мен басқа тамыр-жемісті өсімдікті жинау
Параграф 1. Қант қызылшасы мен басқа тамыр-жемісті өсімдікті жинау
70. Бір мезгілде көлік құралына тией отырып, ұсақтау орағымен және сабақ жинайтын машиналармен сабақтарды жинау
I топ тракторлар мен басқа да машиналар - 3 разряд
II топ тракторлар мен басқа да машиналар - 4 разряд
III топтарда тарифициаланбағам
71. Астықты жинау алдында арнайы егу құралымен қатарлар арасын қабат-қабатпен қопсыту
I топ тракторлар мен басқа да машиналар - 3 разряд
II топ тракторлар мен басқа да машиналар - 4 разряд
III топ тракторлар мен басқа да машиналар - 5 разряд
72. Қант қызылшасы мен басқа тамыр-жемісті өсімдіктерді қапсырма шегемен және арнайы машиналармен қазу, жырту
I топ тракторлар мен басқа да машиналар - 4 разряд
II топ тракторлар мен басқа да машиналар - 5 разряд
III топтарда тарифициаланбағам
73. Басын тазалап, қабыстырып қант қызылшасы мен басқа тамыр-жеміс өсімдіктерін бір мезгілде көлік құралына немесе:
- тіркемелі, аспалы тамыр жинағыш машиналар, комбайндар
I топ тракторлар мен басқа да машиналар - 5 разряд
II топ тракторлар мен басқа да машиналар - 5 разряд
III топтарда тарифициаланбағам
- өздігінен жүретін тамыр жинағыш машиналар, комбайндар дестелеріне сала отырып жинау
I топ тракторлар мен басқа да машиналар - 5 разряд
II топ тракторлар мен басқа да машиналар - 5 разряд
III топтарда тарифициаланбағам
74. Көлікке немесе бункер жинақтағышқа тией отырып, біліктерден тамыр жеміс өсімдіктерін іріктеу
I топ тракторлар мен басқа да машиналар - 4 разряд
II топ тракторлар мен басқа да машиналар - 4 разряд
III топтарда тарифициаланбағам
75. Көлік құралдарына уақытша кагаттардан тамыр-жемісті өсімдіктерді іріктеу
I топ тракторлар мен басқа да машиналар - 4 разряд
II топ тракторлар мен басқа да машиналар - 4 разряд
III топтарда тарифициаланбағам

7. Уборка хлопка-сырца
Параграф 1. Уборка хлопка-сырца
65. Предуборочная планировка поворотных полос грейдером
I группе не тарифицируется
II группа тракторов и других машин – 5 разряд
III группа тракторов и других машин – 6 разряд
66. Первый и второй машинный сбор хлопка- сырца
I группа тракторов и других машин – 7 разряд
II группе и III группе не тарифицируется
67. Уборка курака и подбор хлопка- сырья после машинной уборки
I группа тракторов и других машин – 4 разряд
II группе и III группе не тарифицируется
68. Очистка хлопка-сырца, курака машинного сбора, подборка с земли и его тепловая сушка
I группа тракторов и других машин – 3 разряд
II группе и III группе не тарифицируется
69. Корчевка стеблей хлопчатника специальными машинами, подборка и вывозка на обочину участка тракторными волокушками
I группа тракторов и других машин – 3 разряд
II группе и III группе не тарифицируется
8. Уборка сахарной свеклы и других корнеплодов
Параграф 1. Уборка сахарной свеклы и других корнеплодов
70. Уборка ботвы косилками- измельчителями и ботвоуборочными машинами с одновременной погрузкой в транспортное средство
I группа тракторов и других машин – 3 разряд
II группа тракторов и других машин – 4 разряд
III группе не тарифицируется
71. Предуборочное послойное рыхление междурядий специальными культиваторами
I группа тракторов и других машин – 3 разряд
II группа тракторов и других машин – 4 разряд
III группа тракторов и других машин – 5 разряд
72. Подкапывание, подпахивание скобами и специальными машинами сахарной свеклы и других корнеплодов
I группа тракторов и других машин – 4 разряд
II группа тракторов и других машин – 5 разряд
III группе не тарифицируется
73. Уборка сахарной свеклы в сочетании с доочисткой ее головок и других корнеплодов с одновременной погрузкой в транспортное средство или укладкой в валок:
- прицепными, навесными корнеуборочными машинами, комбайнами
I группа тракторов и других машин – 5 разряд
II группа тракторов и других машин – 5 разряд
III группе не тарифицируется
- самоходными корнеуборочными машинами, комбайнами
I группа тракторов и других машин – 6 разряд
II группа тракторов и других машин – 6 разряд
III группе не тарифицируется
74. Подбор корнеплодов из валков с погрузкой в транспортное средство или бункер – накопитель
I группа тракторов и других машин – 4 разряд
II группа тракторов и других машин – 4 разряд
III группе не тарифицируется
75. Погрузка корнеплодов из временных кагатов в транспортное средство
I группа тракторов и других машин – 4 разряд
II группа тракторов и других машин – 4 разряд
III группе не тарифицируется

76. Аналық қызылша тамырларын өңдеу үстелдерінде және механикаландырылған жүйелерде қыста сақтауға арналған траншеяларға сала отырып, тазалау және сұрыптау
I топ тракторлар мен басқа да машиналар - 4 разряд
II, III топтарда тарифициаланбағам
9. Эфир майы және дәрі өнімдерін жинау
Параграф 1. Эфир майы және дәрі өнімдерін жинау
77. - комбайнмен және айлабұйымдармен
I топ тарифициленген емес
II топ тракторлар мен басқа да машиналар - 6 разряд
III топтарда тарифициаланбағам
- контейнерге тией отырып комбайнмен
I топ тарифициленген емес
II топ тракторлар мен басқа да машиналар - 6 разряд
III топтарда тарифициаланбағам
- айлабұйымы және орағы бар егін жинайтын машиналармен кориандр, дәрілік, базилик, мускатты шатыраш, бұрышты жалбыз, анис, фенхел дайындамаларын және басқа өнімдерді жинау
I топ тракторлар мен басқа да машиналар - 4 разряд
II, III топтарда тарифициаланбағам
78. Ұсақтай отырып, жалбыз талшықтарын іріктеу
I топ тракторлар мен басқа да машиналар - 5 разряд
II, III топтарда тарифициаланбағам
79. Арнайы машиналарда жалбызды кептіру
I топ тракторлар мен басқа да машиналар - 4 разряд
II, III топтарда тарифициаланбағам
80. Комбайндармен кориандра, анис, тмин, фенхел талшықтарын іріктеу және уату
I топ тракторлар мен басқа да машиналар - 6 разряд
II топ тракторлар мен басқа да машиналар - 6 разряд
III топтарда тарифициаланбағам
81. Бұталы өсімдікті кесу және оны жасарту
I топ тракторлар мен басқа да машиналар - 5 разряд
II, III топтарда тарифициаланбағам
82. Бұталы өсімдікті жинайтын машинамен бұталы өсімдік гүлшоғын жинау
I топ тракторлар мен басқа да машиналар - 6 разряд
II, III топтарда тарифициаланбағам
83. Бұталы өсімдік бұталарын ұсатып және кесілген массаны шашып тастай отырып кесу, тамыр сабақтарын тазалау және тарау
I топ тракторлар мен басқа да машиналар - 5 разряд
II, III топтарда тарифициаланбағам
84. Раушан бұталарын механикаландырылған кесу
II топ тракторлар мен басқа да машиналар - 6 разряд
I, III топтарда тарифициаланбағам
85. Контейнерлерді қолдана отырып, эфир майы өнімдерін механикандырылған жинау
I топ тракторлар мен басқа да машиналар - 6 разряд
II топ тракторлар мен басқа да машиналар - 6 разряд
III топтарда тарифициаланбағам
86. Сабанды жинау, сабан шөмелесін қысып буу
I топ тракторлар мен басқа да машиналар - 3 разряд
II топ тракторлар мен басқа да машиналар - 4 разряд
III топтарда тарифициаланбағам
87. Машинамен қара күйелерді жинау
I топ тракторлар мен басқа да машиналар - 6 разряд
II, III топтарда тарифициаланбағам
10. Долгунц зығырын жинау және қайта өңдеу
Параграф 1. Долгунц зығырын жинау және қайта өңдеу

76. Доочистка и сортировка корней маточной свеклы на сортировочных столах и механизированных линиях с укладкой в траншеи на зимнее хранение
I группа тракторов и других машин – 4 разряд
II группе и III группе не тарифицируется
9. Уборка эфиромасличных и лекарственных культур
Параграф 1. Уборка эфиромасличных и лекарственных культур
77. Уборка кориандра, ноготков лекарственных, базилика, мускатного шалфея, мяты перечной, аниса, фенхеля и других культур:
- комбайном с приспособлением
I группе не тарифицируется
II группа тракторов и других машин – 6 разряд
III группе не тарифицируется
-комбайном с загрузкой в контейнер
I группе не тарифицируется
II группа тракторов и других машин – 6 разряд
III группе не тарифицируется
- жаткой с приспособлением и косилками
I группа тракторов и других машин – 4 разряд
II группе и III группе не тарифицируется
78. Подбор валков мяты с измельчением
I группа тракторов и других машин – 5 разряд
II группе и III группе не тарифицируется
79. Сушка мяты на специальных машинах
I группа тракторов и других машин – 4 разряд
II группе и III группе не тарифицируется
80. Подбор и обмолот валков кориандра, аниса, тмина, фенхеля комбайнами
I группа тракторов и других машин – 6 разряд
II группа тракторов и других машин – 6 разряд
III группе не тарифицируется
81. Подрезка растений лаванды и их омолаживание
I группа тракторов и других машин – 5 разряд
II группе и III группе не тарифицируется
82. Уборка соцветий лаванды лавандоуборочной машиной
I группа тракторов и других машин – 6 разряд
II группе и III группе не тарифицируется
83. Срез кустов лаванды с измельчением и разбрасыванием срезанной массы, раскорчевка и вычесывание корневищ
I группа тракторов и других машин – 5 разряд
II группе и III группе не тарифицируется
84. Механизированная обрезка кустов розы
I группе не тарифицируется
II группа тракторов и других машин – 6 разряд
III группе не тарифицируется
85. Механизированная уборка эфиромасличных культур с применением контейнеров
I группа тракторов и других машин – 6 разряд
II группа тракторов и других машин – 6 разряд
III группе не тарифицируется
86. Уборка соломы, стягивание копен соломы
I группа тракторов и других машин – 3 разряд
II группа тракторов и других машин – 4 разряд
III группе не тарифицируется
87. Сбор рожков спорыньи машиной
I группа тракторов и других машин – 6 разряд
II группе и III группе не тарифицируется
10. Уборка и переработка льна-долгунца
Параграф 1. Уборка и переработка льна-долгунца

133. Жыртылған жерді трактормен тырмамен (қаштарға, теңдерге) кесу
I топ тракторлар мен басқа да машиналар - 4 разряд
II топ тракторлар мен басқа да машиналар - 5 разряд
III топтарда тарифициаланбағам
134. Биоотынды трактормен нығыздау немесе өз бетімен жану (күзде немесе қыста)
I топтарда тарифициаланбағам
II топ тракторлар мен басқа да машиналар - 3 разряд
III топ тракторлар мен басқа да машиналар - 4 разряд
135. Топырақ пен нәрлі қоспаларды арнайы машиналармен ұсату және себу
I топ тракторлар мен басқа да машиналар - 3 разряд
II, III топтарда тарифициаланбағам
136. Көшетханаларды және жылы жайларды топырақтан, қардан және шіріндіден механикаландырылған тазарту (бір мезгілде көлікке тиеп немесе тиемей)
I топ тракторлар мен басқа да машиналар - 4 разряд
II топ тракторлар мен басқа да машиналар - 5 разряд
III топтарда тарифициаланбағам
137. Арнайы машиналармен іріктелген тыңайтқыштарды түсіру
I топ тракторлар мен басқа да машиналар - 4 разряд
II, III топтарда тарифициаланбағам
138. Жылы жай және көшетхана, камераларды, тыңайтқыштарды, биоотындарды және топырақты толтыру
I топ тракторлар мен басқа да машиналар - 4 разряд
II, III топтарда тарифициаланбағам
139. Топырақты жылы жайдан қабат-қабатымен итеру
I топ тракторлар мен басқа да машиналар - 4 разряд
II топ тракторлар мен басқа да машиналар - 5 разряд
III топтарда тарифициаланбағам
140. Жылы жайларға минералды және органикалық тыңайтқыштарды енгізу
I топ тракторлар мен басқа да машиналар - 4 разряд
II, III топтарда тарифициаланбағам
141. Көшетханаларда бұталы өсімдік көшеттерін механикаландырылған іскектеу
I топ тракторлар мен басқа да машиналар - 5 разряд
II, III топтарда тарифициаланбағам
142. Жылы жайларда пиязды механикаландырылған отырғызу
I топ тракторлар мен басқа да машиналар - 5 разряд
II, III топтарда тарифициаланбағам
143. Жылы жайларда көк пиязды механикаландырылған жинау
I топ тракторлар мен басқа да машиналар - 4 разряд
II, III топтарда тарифициаланбағам
144. Арнайы машиналармен үлдірді керу және түсіру
I топ тракторлар мен басқа да машиналар - 3 разряд
II, III топтарда тарифициаланбағам
145. Трактор бүркігішін пайдалана отырып, жылы жай мен топырақты дезинфекциялау
I топ тракторлар мен басқа да машиналар - 5 разряд
II, III топтарда тарифициаланбағам
146. Өсімдіктерге зиянкестер мен ауруларға қарсы улы химикаттар себу және бүрку
I топ тракторлар мен басқа да машиналар - 6 разряд
II топ тракторлар мен басқа да машиналар - 6 разряд
III топтарда тарифициаланбағам
147. Өсімдікке өсуге ынталандырғыш себу
I топ тракторлар мен басқа да машиналар - 5 разряд
II топ тракторлар мен басқа да машиналар - 5 разряд
III топтарда тарифициаланбағам
17. Тыңайтқыштарды және жабынғы топырақтарды дайындау
Параграф 1. Тыңайтқыштарды және жабынғы топырақтарды дайындау

133. Заготовка торфа, дерновой земли, навоза и компоста, послойная укладка, перемешивание и укрытие, перебивка биотоплива экскаватором или другими машинами
I группа тракторов и других машин – 4 разряд
II группа тракторов и других машин – 5 разряд
III группа тракторов и других машин – 5 разряд
134. Нарезка борозд (под калачи, тюки) трактором с бороздоделом
I группа тракторов и других машин – 4 разряд
II группа тракторов и других машин – 5 разряд
III группе не тарифицируется
135.Уплотнение биотоплива трактором или самовозгорании (осенью или зимой)
I группе не тарифицируется
II группа тракторов и других машин – 3 разряд
III группе тракторов и других машин – 4 разряд
136. Измельчение и просеивание грунта и питательной смеси специальными машинами
I группа тракторов и других машин – 4 разряд
II группе и III группе не тарифицируется
137. Механизированная очистка от земли, снега и перегноя (с одновременной погрузки или без погрузки в транспортное средство) парников и теплиц
I группа тракторов и других машин – 4 разряд
II группа тракторов и других машин – 5 разряд
III группе не тарифицируется
138. Выгрузка отработанного компоста специальными машинами
I группа тракторов и других машин – 4 разряд
II группе и III группе не тарифицируется
139. Набивка камер теплиц и парников компостом, биотопливом и землей
I группа тракторов и других машин – 4 разряд
II группе и III группе не тарифицируется
140. Послойное выталкивание грунта из теплиц
I группа тракторов и других машин – 4 разряд
II группа тракторов и других машин – 5 разряд
III группе не тарифицируется
141. Внесение минеральных и органических удобрений в теплицах
I группа тракторов и других машин – 4 разряд
II группе и III группе не тарифицируется
142. Механизированная пинцировка саженцев лаванды в парниках
I группа тракторов и других машин – 5 разряд
II группе и III группе не тарифицируется
143. Механизированная посадка лука в теплицах
I группа тракторов и других машин – 5 разряд
II группе и III группе не тарифицируется
144. Механизированная уборка зеленого лука в теплицах
I группа тракторов и других машин – 4 разряд
II группе и III группе не тарифицируется
145.Натягивание и съем пленки специальными машинами
I группа тракторов и других машин – 3 разряд
II группе и III группе не тарифицируется
146. Дезинфекция теплиц и грунта с использованием тракторных опрыскивателей
I группа тракторов и других машин – 5 разряд
II группе и III группе не тарифицируется
147. Опыливание и опрыскивание растений ядохимикатами от вредителей и болезней
I группа тракторов и других машин – 6 разряд
II группа тракторов и других машин – 6 разряд
III группе не тарифицируется

158. Жеміс ағаштарының, жүзім, ағаш және шілік бұта тұқымдарының екпелері мен көшеттерін және басқа материалдарды арнайы соқалармен қазып алу
I топ тракторлар мен басқа да машиналар - 4 разряд
II топ тракторлар мен басқа да машиналар - 5 разряд
III топтарда тарифициаланбағам
159. Ірі көлемді отырғызу материалдарын экскаватормен, қазатын күрекпен немесе гидробұрғымен қазып алу
I топ тракторлар мен басқа да машиналар - 4 разряд
II топ тракторлар мен басқа да машиналар - 5 разряд
III топ тракторлар мен басқа да машиналар - 6 разряд
160. Топырақты сақтау үшін бульдозерді немесе соқасы бар тракторды пайдаланып, отырғызу материалдарын көму
I топ тракторлар мен басқа да машиналар - 4 разряд
II топ тракторлар мен басқа да машиналар - 5 разряд
III топтарда тарифициаланбағам
161. Бір мезгілде тұқым сеуіп және ағаштар мен шілік бұталы ағаш кесу орындарына, өрт шалған жерлерге, кеспе ағаш алаңына, құмды жерлерге және ыңғайсыз жерлерге отырғызумен жер қыртысын соқамен дайындау
I топ тракторлар мен басқа да машиналар - 5 разряд
II топ тракторлар мен басқа да машиналар - 5 разряд
III топ тракторлар мен басқа да машиналар - 6 разряд
162. Бақтардағы, жүзімдіктердегі және орман өнімдерінің платацияларындағы жыртылған жерлер мен жолақтарды дискілеу, тырмалау
I топ тракторлар мен басқа да машиналар - 3 разряд
II топ тракторлар мен басқа да машиналар - 4 разряд
III топ тракторлар мен басқа да машиналар - 5 разряд
163. Бақтардың, жүзімдіктердің қатарлары арасында көшеттіктер мен басқа екпелер жолақтары мен тізбектерінің қатарларында топырақты минералдық тыңайтқыштарды енгіп және енгізбей қопсыту
I топ тракторлар мен басқа да машиналар - 4 разряд
II топ тракторлар мен басқа да машиналар - 5 разряд
III топтарда тарифициаланбағам
164. Көп жылдық екпелерді еккеннен кейін трактор тіркемелерімен және автоцистерналармен су әкеліп суару
I топ тракторлар мен басқа да машиналар - 3 разряд
II топ тракторлар мен басқа да машиналар - 4 разряд
III топтарда тарифициаланбағам
165. Жидек өнімдері көшеттерін арнайы машиналармен қазып алу
I топ тракторлар мен басқа да машиналар - 5 разряд
II, III топтарда тарифициаланбағам
166. Ағаштар мен шілік бұталарының жемісті және басқа тұқымдарының бастарын механикаландырылған кесу
I топ тракторлар мен басқа да машиналар - 4 разряд
II топ тракторлар мен басқа да машиналар - 4 разряд
III топтарда тарифициаланбағам
167. Жеміс және жидектерді комбайндармен немесе арнайы машиналармен жинау
I топ тракторлар мен басқа да машиналар - 4 разряд
II топ тракторлар мен басқа да машиналар - 5 разряд
III топтарда тарифициаланбағам

158. Выкопка сеянцев и саженцев плодовых деревьев, винограда, древесных и кустарниковых пород и другого посадочного материала специальными плугами
I группа тракторов и других машин – 4 разряд
II группа тракторов и других машин – 5 разряд
III группе не тарифицируется
159. Выкопка крупноразмерного посадочного материала экскаватором, выкопочной лопатой или гидробуром
I группа тракторов и других машин – 4 разряд
II группа тракторов и других машин – 5 разряд
III группа тракторов и других машин – 6 разряд
160. Прикопка посадочного материала для хранения землей с использованием бульдозера или трактора с плугом
I группа тракторов и других машин – 3 разряд
II группа тракторов и других машин – 4 разряд
III группе нетарифицируется
161. Подготовка почвы плугами с одновременным посевом семян и посадкой деревьев и кустарников на вырубках, гарях, прогалинах, песках и неудобных землях
I группа тракторов и других машин – 5 разряд
II группа тракторов и других машин – 5 разряд
III группа тракторов и других машин – 6 разряд
162.Дискование, боронование борозд и полос в садах, виноградниках и на плантациях лесных культур перед посадкой
I группа тракторов и других машин – 3 разряд
II группа тракторов и других машин – 4 разряд
III группа тракторов и других машин – 5 разряд
163. Рыхление почвы в междурядьях садов, виноградников, в рядках полос и грядок питомников и других насаждений с внесением и без внесения минеральных удобрений
I группа тракторов и других машин – 4 разряд
II группа тракторов и других машин – 5 разряд
III группе нетарифицируется
164. После посадочный полив многолетних насаждений с подвозкой воды тракторными тележками и автоцистернами
I группа тракторов и других машин – 3 разряд
II группа тракторов и других машин – 4 разряд
III группе нетарифицируется
165. Выкопка рассады ягодных культур специальными машинами
I группа тракторов и других машин – 5 разряд
II группе и III группе не тарифицируется
166. Механизированная обрезка и прореживание кроны плодовых и других пород деревьев и кустарников
I группа тракторов и других машин – 4 разряд
II группа тракторов и других машин – 4 разряд
III группе нетарифицируется
167. Уборка плодов и ягод комбайнами или специальными машинами
I группа тракторов и других машин – 4 разряд
II группа тракторов и других машин – 5 разряд
III группе нетарифицируется

265. Техниканы және ауыр салмақты жүктерді тіркемелі-ауыр жүк таситын тракторларда тасымалдау
I топтарда тарифициаланбағам
II топ тракторлар мен басқа да машиналар - 5 разряд
III топ тракторлар мен басқа да машиналар - 5 разряд
266. Экскаваторлармен және жүк тиегіш тракторлармен улы химикаттарды, уланған алдамшы жемді, қиды, шымтезекті, сүрлемді, пішендемені және бақа ауыл шаруашылық жүктерін тиеу және түсіру
I топ тракторлар мен басқа да машиналар – 4 разряд
II топ тракторлар мен басқа да машиналар - 5 разряд
III топ тракторлар мен басқа да машиналар - 6 разряд
267. Машиналарды, тракторларды және басқа көліктер мен агрегаттарды сүйреу
I топ тракторлар мен басқа да машиналар – 3 разряд
II топ тракторлар мен басқа да машиналар - 4 разряд
III топ тракторлар мен басқа да машиналар - 5 разряд
II бөлік
Ауыл, су және орман шаруашылығындағы қолмен істелетін жұмыстар
8-бөлім. Өсімдік, және орман шаруашылығындағы жалпы қолмен істелетін жұмыстар
22. Қар мен еріген суды тоқтату
Параграф 1. Қар мен еріген суды тоқтату
268. Қар тоқтату үшін қалқандарды, қамыс бауларды, сабан және басқа материалдарды орнату, бекіту және жинау - 3 разряд
269. Қар тоқтату кезінде сұрыптау және салумен қалқанды көшіру - 3 разряд
270. Шөмелелерді, ағаштарды, шатырларды қардан тазарту, қарды кертпектерге салу және оларды тезекпен, үгінділермен жабу - 4 разряд
271. Көктемгі тасқынға дайындық бойынша жұмыстар - 5 разряд
272. Еріген суларды тоқтату - 6 разряд
273. Қарды жеміс ағаштары діңгектерінің айналасына көлегейлеу (қимен, шымтезекпен) - 4 разряд
274. Бақтар мен көшеттіктерде қарды таптау - 4 разряд
23. Топырақты отырғызу егісіне дайындау
Параграф 1. Топырақты отырғызу егісіне дайындау
275. Қыртысты қабатты соқамен жырту, тілу - 6 разряд
276. Ат қаруымен тырмалау, культивациялау, тегістеу - 4 разряд
277. Ат қаруымен тырмалау, культивациялау, тегістеу - 5 разряд
278. Егіс жұмыстарында жұмыс істейтін жануарларды басқару - 3 разряд
279. Топырақ шаша отырып, жерді (егістікті) егістікті тегістеу - 5 разряд
280. Қолмен қопсыту, кесектерді ұсату және отырғызу алдында жерді тегістеу - 3 разряд
- тегіс бедер кезінде - 4 разряд
- таудың баурайларында құрылғылармен және террастарды жөндеумен жер телімін, плантацияларды егістікке және қатарлар орнатуға топтастыру - 5 разряд
281. Жоспарлау және ұяларға қазықшалар орната отырып, жер телімін тік сызықта бөлу (жолдарды, қорғалған жолақтарды, суландырғыштарды, желілерді белгілеу) - 6 разряд
282. Топырақ қыртысын ат (ротациялық) кетпенімен ұсату, топырақты айдау - 4 разряд
24. Тыңайтқыштарды дайындау және енгізу

265. Перевозка техники и других тяжеловесных грузов на тракторах с прицепами- тяжеловозами
I группе не тарифицируется
II группа тракторов и других машин – 5 разряд
III группа тракторов и других машин – 5 разряд
266. Погрузка и разгрузка экскаваторами и тракторными погрузчиками ядохимикатов, отравленных приманок, навоза, торфа, силоса, сенажа и других сельскохозяйственных грузов
I группа тракторов и других машин – 4 разряд
II группа тракторов и других машин – 5 разряд
III группа тракторов и других машин – 6 разряд
267. Буксировка автомашин, тракторов и других транспортных средств и агрегатов
I группа тракторов и других машин – 3 разряд
II группа тракторов и других машин – 4 разряд
III группа тракторов и других машин – 5 разряд
Часть II
Ручные работы в сельском, вводом и лесном хозяйистве
Раздел 8. Общие ручные работы в растениеводстве, водном и
лесном хозяйстве
22. Задержание снега и талых вод
Параграф 1. Задержание снега и талых вод
268. Расстановка, укрепление и уборка щитов, снопов из камыша, соломы и других материалов для снегозадержания - 3 разряд
269. Переноска щитов при снегозадержании с их сортировкой и укладкой- 3 разряд
270..Очистка скирд, деревьев, крыш от снега, укладка снега в бурты и укрытие их навозом, опилками - 4 разряд
271.Работы по подготовке к весеннему паводку- 5 разряд
272. Задержание талых вод 6
273. Притенение снега в приствольных кругах плодовых деревьев (навозом, торфом) -4 разряд
274. Трамбовка снега в садах и питомниках-4 разряд
23. Подготовка почвы к посеву посадке
Параграф 1. Подготовка почвы к посеву посадке
275. Вспашка, нарезка дернового пласта конными плугами-6 разряд
276. Боронование, культивация, шлейфование конными орудиями-4 разряд
277. Развозка навоза по полю с разбрасыванием-5 разряд
278. Управление рабочим скотом на полевых работах-3 разряд
279. Разравнивание участка (поля) вручную с разбрасыванием земли(планировки) – 5 разряд
280. Рыхление вручную, разбивка комьев и разравнивание земли перед посадкой
281. Разбивка участка, плантации под посев, посадку и установку шпалер:
- при ровным рельефе -3 разряд
-на склонах с устройством и ремонтом террас- 4 разряд
282. Планирование и прямолинейная разбивка участка с установкой колышков в гнезда (отметить дороги, защищенные полосы, оросители, сеть) - 5 разряд
283. Разрушение почвенной корки конной (ротационной) мотыгой, прикатывание почвы - 4 разряд
24. Приготовление и внесение удобрений

Параграф 1. Тыңайтқыштарды дайындау және енгізу
283. Қиды, шымтезекті, тыңайтқыштарды, минералды тыңайтқыштарды, ұсақталған известь пен басқа жұмсақ көлемді қоймаға орналастыру, тасымалдау, түсіру - 5 разряд
284. Минералды тыңайтқыштарды ұсату бойынша машиналарға қызмет көрсету -4 разряд
285. Ұшақтарды минералды тыңайтқыштармен толтыру - 4 разряд
286. Тыңайтқыш кертпелерін, қатарларын, үйінділерін түзету, жабу - 3 разряд
287. Өздігінен жанған кезде қиды нығыздау - 2 разряд
288. - қатқан қи мен жерді - 4 разряд
- жібіген қи, шымтезек және жерді қаптау және ұсату - 3 разряд
289. Минералдық тыңайтқыштар мен известі ұсату және себу - 5 разряд
290. Шымтезекті, күлді, құмды және басқа да сусымалы көлемдерді себу - 4 разряд
291. Минералды тыңайтқыштардың бірнеше түрін араластыру - 5 разряд
292. Сұйық нәжісті, аммиак суының жиынтығын, химикаттар мен фекальді көлемді тартып шығару, оларды егістікті және көшеттерді өңдеген кезде тапыраққа енгізу - 6 разряд
293. Тыңайтқыштарды, сұйық органикалық және минералдық тыңайтқыштарды дайындау - 5 разряд
294. Өсімдіктерді қоректендіру, топыраққа органоминералды қоспалар, органикалық және минералдық тыңайтқыштар енгізу - 5 разряд
295. Шымтезекті қуыстарға енгізу - 3 разряд
25. Отырғызатын материалдардың тұқымын дайындау
Параграф 1. Отырғызатын материалдардың тұқымын дайындау
296. Тұқымдарды тазалау және сұрыптау - 5 разряд
297. Егістік және отырғызатын материалдарды баптау, шыңдау, стратификациялау және өсіру үшін отырғыза бастау - 4 разряд
298. Тұқымдарды скарификациялау - 4 разряд
299. Тұқымдарды ауа-жылуымен қыздыру - 4 разряд
300. Астық, техникалық, көкөніс, бақша, азық және гүл өнімдерін машиналармен дәрілеу - 6 разряд
301. Тұқымдарды бактериалық тыңайтқыштармен және микроэлементтермен ашыту және өңдеу, тұқымдарды сусымалы заттармен араластыру - 5 разряд
302. Тұқымдарды суға салып қою (тиеп және түсіріп) - 4 разряд
303. Тұқымдарды тұзды қоспада жуу - 5 разряд
304. Кертпелерден, траншеядан және қоймалардан отырғызатын материалдарды, картофельді, көкөністерді, тамыр-жемісті өсімдікті және басқа да өнімдерді таңдау - 4 разряд
305. Отырғызу үшін ірі картофель мен тамыр сабақтарын кесу, түйнектер мен жуашықтарды өңдеп және тазалап ажырату және кесуге ынталандыру - 4 разряд
306. Отырғызатын түйнектер мен жуашықтарды улы химикаттармен дәрілеу - 6 разряд
307. Жеміс, жидек, сәнді және басқа да өнімдерді тотықтауға, егуге кесінділер дайындау - 6 разряд
308. Тамыр сабақтары мен көшеттерді отырғызу алдында уақытша көміп қою - 4 разряд
309. Отырғызатын материалды жүзім, жеміс-жидекті, сәнді және орман өнімдерін сұрыптау және дайындау - 5 разряд

Параграф 1. Приготовление и внесение удобрений
284. Складирование, перевозка и перекидка навоза, торфа, компостов, минеральных удобрений, мелко раздробленной извести и других рыхлых масс - 5 разряд
285.Обслуживание машин по дроблению минеральных удобрений-4 разряд
286.Загрузка самолетов минеральными удобрениями -4 разряд
287.Оправка и укрытие буртов, штабелей и куч удобрений - 3 разряд
288. Уплотнение навоза при самовозгорании - 2 разряд
289. Перебивка и дробление:
-промерзшего навоза и земли -4 разряд
- талого навоза, торфа и земли -3 разряд
290. Дробление и просеивание минеральных удобрений и извести - 5 разряд
291. Просеивание торфа, золы, песка и других сыпучих масс - 4 разряд
292. Смешивание нескольких видов минеральных удобрений - 5 разряд
293. Выкачивание навозной жижи, забор аммиачной воды, раствора химикатов и фекальной массы, внесение их в почву при обработке посевов и насаждений - 6 разряд
294. Приготовление компостов, растворов жидких органических и минеральных удобрений - 5 разряд
295. Подкормка растений, внесение в почву органоминеральных смесей, органических и минеральных удобрений - 5 разряд
296. Внесение торфа в лунки - 3 разряд
25. Подготовка семян и посадочного материала
Параграф 1. Подготовка семян и посадочного материала
297. Очистка и сортировка семян - 5 разряд
298. Закладка посевного и посадочного материала для яровизации, закалки, стратификации и проращивания - 4 разряд
299. Скарификация семян-4 разряд
300. Воздушно-тепловой обогревов семян-3 разряд
301. Протравливание на машинах семян зерновых, технических, овощных, бахчевых, кормовых и цветочных культур-6 разряд
302. Дражирование и обработка семян бактериальными удобрениями и микроэлементами, смешивание семян с сыпучей средой-5 разряд
303. Замачивание семян (с загрузкой и выгрузкой) -4 разряд
304. Промывка семян в соляном растворе-5 разряд
305. Выборка посадочного материала, картофеля, овощей, корнеплодов и других культур из буртов, траншей и хранилищ-4 разряд
306. Резка крупных картофеля и корневищ для посадки расщепление и стимулирующий надрез клубней и луковиц с сортировкой и очисткой-4 разряд
307. Обработка ядохимикатами посадочных клубней и луковиц-6 разряд
308. Заготовка черенков для окулировки, прививки и посадки плодовых, ягодных, декоративных и других культур-6 разряд
309. Временная прикопка корневищ и саженцев перед посадкой-4 разряд
310. Сортировка и подготовка посадочного материала винограда, плодово - ягодных, декоративных и лесных культур-5 разряд

26. Егу және отырғызу
Параграф 1. Егу және отырғызу
310. Егістікті егу мен отырғызуға арналған ат құралдарымен таңбалау - 4 разряд
311. Егістікті соқамен немесе шабықтағышпен бөліктерге бөлу - 4 разряд
312. Кортофель, екпелер, көшеттер және тамыр сабақтарын отырғызу кезінде жыртылған жерді соқамен немесе шабықтағышпен тілу және бекіту - 5 разряд
313. Отырғызу кезінде сабақтарды соқамен көміп тастау - 5 разряд
314. Егістікті егу мен отырғызуға қолмен таңбалау, жыртылған жер мен айшық жасау - 4 разряд
315. Қолмен тізбек жасау - 4 разряд
- егу мен отырғызу алдында тізбектерді түзету, ағаш тегістегіштермен тегістеу - 3 разряд
- өсімдіктерді механикалы түрде отырғызғаннан кейін түзету - 3 разряд
316. Екпелер мен көшеттерге тұқымдар және минералды тыңайтқыштар себу, отырғызатын материалдарды көшет және ағаш отырғызатын машиналарға апару және әперіп тұру - 4 разряд
317. Астық, техникалық, көкөніс, азық өнімдерін, кортофель, көшет, екпе, тамыр сабақ және басқа да отырғызатын материалдарды отырғызу кезіндегі тұқым себетін және көшеттер отырғызатын жерлердегі, көшет және ағаш отырғызатын машиналардағы жұмыстар - 5 разряд
318. Тұқымдарды қолмен себу, қайта себу, жауып бекіту; картофельді, тамыр жемісті өсімдікті, жуаның басын, тамыр сабақтарын, көшеттерді, көкөніс және басқа да өнімдер тұқымдарын егу, қайта егу, қопарып шығару, тәждерге, жыртылған жерлерге бөліп салу - 4 разряд
319. Көшеттер мен көкөніс, жеміс, гүл өнімдерін жәшіктерге, сөрелерге және ыдыстарға салу - 4 разряд
320. Көшеттерді, екпелерді, сабақ кесінділерін алу, апару және салу - 3 разряд
321. Егу, отырғызу, қайта отырғызу және өсімдіктерді күту кезінде су құйғышпен, шелекпен немесе шлангамен көкөніс және басқа өнімдерді суару - 4 разряд
322. Отырғызар алдында көшеттердің, екпелердің, жабайы және сәнді талдардың тамырлары мен бастарын кесу - 4 разряд
323. Көшеттер, екпелер және жабайы талдарды тезекті-балшықты быламыққа малу, оларды отырғызатын жеріне апару және шұңқырларға салу - 3 разряд
324. Жеміс және сәнді өнімдердің кесінді сабақтарын отырғызар алдында өсуге ынталандырғыштармен өңдеу - 2 разряд
325. Жүзім, құлмақ, жеміс-жидек, субтропикалық, сәнді және орман өнімдерін:
- екпе, жабайы талдар, кесінді сабақтар - 5 разряд
- көшеттер түрінде отырғызу, қайта отырғызу - 6 разряд
326. Гидробұрғымен ірі көлемді отырғызу материалдарының көшеттерін қазып алу және отырғызу - 5 разряд
327. Бір жылдық және екі жылдық көшеттерді қазып алу - 4 разряд
328. Көп жылдық көшеттер егістігінде, аэросебуде, тау баурайларындағы құрылғыларда және басқа жұмыстарда егістікті өңдеу, шұңқыр қазу кезіндегі дабылшының жұмысы - 2 разряд

26. Посев и посадка
Параграф 1. Посев и посадка
311. Маркировка поля конными орудиями для посева и посадки-4 разряд
312. Разбивка поля на делянки плугом или окучником-4 разряд
313. Нарезка и заделка борозд плугом или окучником при посадке картофеля, сеянцев, саженцев и корневищ-5 разряд
314. Завалка черенков плугом при посадке-5 разряд
315. Маркировка поля вручную под посев и посадку, поделка борозд и лунок-4 разряд
316. Поделка гряд вручную-4 разряд
317. Оправка:
-гряд перед посевом и посадкой, прикатывание деревянными катками-3 разряд
- растений после механизированной посадки-3 разряд
318. Заправка сеялок и сажалок семенами и минеральными удобрениями, подноска и подача посадочного материала на рассадопосадочные и лесопосадочные машины-4 разряд
319. Работа на сеялках, сажалках, рассадопосадочных и лесопосадочных машинах при посеве зерновых, технических, овощных, кормовых культур, посадке картофеля, рассады, сеянцев, саженцев, черенков и другого посадочного материала-5 разряд
320. Посев, подсев, заделка семян вручную; посадка, подсадка, высадка, раскладывание по лункам, бороздам картофеля, корнеплодов, луковиц, корневищ, рассады, семенников овощных и других культур -4 разряд
321. Пикировка рассады и сеянцев овощных, плодовых цветочных культур в ящиках, на стеллажах и в школку -4 разряд
322. Набор, подноска и раскладка рассады, сеянцев, саженцев, черенков и другого посадочного материала-3 разряд
323. Полив из лейки, ведра или шланга овощных и других культур во время посева, посадки, подсадки и ухода за растениями-4 разряд
324. Обрезка корней и крон саженцев, сеянцев, дичков и декоративных кустарников перед посадкой-4 разряд
325. Обмакивание корней саженцев, сеянцев и дичков в навозно-глиняную болтушку, разноска их по местам посадки и раскладка по ямам-3 разряд
326. Обработка стимуляторами роста черенков ягодных и декоративных культур перед посадкой-2 разряд
327. Посадка и подсадка винограда, хмеля, плодово-ягодных, субтропических, декоративных и лесных культур:
- сеянцами, дичками, черенками и отводками- 5 разряд
- саженцами-6 разряд
328. Выкопка и посадка саженцев крупноразмерного посадочного материала гидробуром-5 разряд
329. Выкопка однолетних и двухлетних саженцев-4 разряд
330. Работа сигнальщика при обработке посевов, копке ям на посадке многолетних насаждений, аэросеве, устройстве террас на склонах и других работах-2 разряд

27. Егістік пен екпе ағаштарды күту
Параграф 1. Егістік пен екпе ағаштарды күту
329. Топырақты, ауыл шаруашылық, орман және басқа өнімдер егістігін қымтау - 3 разряд
330. Егістікті құстардан қорғау - 1 разряд
331. - нашар және орташа ластанған кезде астық және техникалық өнімдер, қант қызылшасы, көкөніс және басқа да отайтын өнімдердің егістігін тұтастай - 4 разряд
- қатты ластанған кезде техникалық, көкөніс және басқа да өнімдерді - 5 разряд
- су құйылған күріш алқаптарын қолмен отау - 6 разряд
332. Егістіктерде, бақтарда, көшеттіктердің қатарлары арасындағы және тәждердегі топырақты қопсыту, тазалау - 4 разряд
333. Гүл шоқтарын әзірлеу, техникалық, көкөніс, бақша және басқа өнімдерді кесу, тексеру - 4 разряд
334. Отайтын, жеміс-жидек, дәрілік және басқа да өнімдерді шабықтау - 5 разряд
335. Қатарлар арасын қопсытқаннан кейін өсімдіктерді түзету - 2 разряд
336. Түрлі отау және гүлдеген өсімдіктерді жою - 3 разряд
337. Астық, техникалық, көкөніс және басқа да өнімдерді сорттық тазалау - 5 разряд
338. Егістіктерді, шекаралар мен арналар арасын ору машиналарымен немесе қол орағымен ору - 5 разряд
339. Егістіктердегі арам шөптерді жинау, шығару және оларды жағу - 3 разряд
340. - астық және азықтық өнімдерді - 2 разряд
- жүгері, техникалық, көкөніс және жүзім өнімдерін жасанды тозаңдандыру - 4 разряд
341. Түрлі-түсті қырыққабаттың басы мен екпелерді көшіріп отырғызғаннан кейін көлеңкелеу - 1 разряд
342. Өсімдіктерді байлау немесе көкөніс, бақша және басқа да өнімдер өрімдерін бөліп салу - 4 разряд
343. Көшіріп отырғызу үшін көшеттер таңдау - 3 разряд
344. Техникалық, көкөніс, бақша және басқа өнімдерді шырпу, бұтау
Жеміс-жидек, субтропикалық өнімдердің, жүзім, құлмақ, раушан, бұталы өсімдіктің жас өркенін үзу; қалыңдау жас өркенін кесу, қол орақпен өсімдіктің үстіңгі жағын кесу - 4 разряд
345. Құлмақты, мақтаны және басқа да өнімдерді кесу - 4 разряд
346. Жетілдіру үшін жүзім шоқтарын, раушан бұтақтарын және басқа өнімдерді бөліп салу - 5 разряд
347. Саптарға, қадаларға және торларға байлау, жүзім, құлмақ шоқтарын, жеміс ағаштарының, шілік бұталарының және гүлді өсімдіктердің бұтақтарын қолдауға енгізу - 4 разряд
348. Жүзімді, раушанды, бұталы өсімдікті, тұт ағаштарын, бамбук плантациялары мен жидек бұталарын жасарту (басындағы діңін аралау, белгілі биіктікте бұталарын кесу) - 3 разряд
349. Кетпенмен алқорының жас өрккенін бөлу - 3 разряд
350. Жүзім, жеміс, раушан, бұталы өсімдік, сәнді, орман және басқа өсімдіктердің бұтақтарын кесу және қалыптастыру - 4 разряд
351. Жас бұтақшаларды, әлсіз, құрғақ және сынған жас өскіндерді, жеміс және сәнді өнімдерді кесу - 2 разряд

27. Уход за посевами и насаждениями
Параграф 1. Уход за посевами и насаждениями
331. Мульчирование почвы, посевов сельскохозяйственных, лесных и других культур-3 разряд
332. Охрана посевов от птиц-1 разряд
333.Ручная прополка:
-сплошных посевов зерновых и технических культур, сахарной свеклы, овощных и других пропашных культур при слабой и средней засоренности- 4 разряд
- технических, овощных и других культур при сильной засоренности-5 разряд
- рисовых полей, залитых водой-6 разряд
334. Рыхление, шаровка, мотыжение почвы в междурядьях и лунках на посевах, в садах питомниках-4 разряд
335. Разработка букетов, прореживание, проверка технических, овощных, бахчевых и других культур-4 разряд
336.Окучивание и разокучивание пропашных, плодово- ягодных, лекарственных и других культур-5 разряд
337. Оправка растений после рыхления междурядий-2 разряд
338. Видовая прополка и удаление цветущих растений- 3 разряд
339. Сортовая прочистка зерновых, технических, семенников овощных и других культур-5 разряд
340. Обкашивание косой или ручной косилкой посевов, посадок, меж, границ и каналов-5 разряд
341. Сбор и вынос сорняков с полей и их сжигание-3 разряд
342. Искусственное опыление:
- зерновых и кормовых культур-2 разряд
-кукурузы, технических, овощных культур и винограда-4 разряд
343. Притенение головок цветной капусты и сеянцев после пикировки-1 разряд
344. Подвязывание растений или раскладка плетей овощных, бахчевых и других культур-4 разряд
345. Выборка рассады для пикировки-3 разряд
346. Прищипывание (пинцировка), пасынкование, вершкование технических, овощных, бахчевых и других культур;
Обломка зеленых побегов плодово-ягодных и субтропических культур, винограда, хмеля, розы, лаванды; вырезка побегов утолщения, подрезка верхушек растений ручной косой-4 разряд
347. Чеканка хмеля, хлопчатника и других культур-4 разряд
348. Укладка лозы винограда, веток розы и других культур для выращивания отводков-5 разряд
349. Подвязка к шпалерам, кольям и сеткам, заводка на поддержки виноградных лоз, хмеля, ветвей плодовых деревьев, кустарников и цветочных растений-4 разряд
350. Омолаживание винограда. розы, лаванды, тутовых деревьев, бамбуковых плантаций и кустов ягодников (спиливание штамбов у основания кроны, срезка кустов на заданную высоту)- 3 разряд
351. Отделение отводков айвы мотыгой-3 разряд

352. Жүзімдік, құлмақ өсетін жерлердегі, бақтардағы бұтанақ, бұтақ пен жүзім шоқтарын жинау және шығару - 1 разряд
353. Жеміс ағаштары мен жидек бұталарын ию және стланц ілмектерімен түйреу - 3 разряд
354. Жас өркендерді шұңқырға көме отырып салу - 2 разряд
355. Жеміс және субтропикалық ағаштарды, жүзімді, құлмақты, жеміс, сәнді, дәрілік және басқа өсімдіктерді суықтан қорғау бойынша жұмыс
- қыста жабу - 3 разряд
- жабынғысын шешу және қаңқасын бөлшектеу - 2 разряд
28. Суару және кептіру
Параграф 1. Суару және кептіру
356. Уақытша суарғыштар мен су жіберетін атыздар бастарының құрылғылары, оларды кескеннен кейін түзету - 4 разряд
357. Кептіру арналарын жасақтау кезінде жер қазатын машиналарға қызмет көрсету бойынша жұмыстар - 4 разряд
358. Су жіберуге арналған қарапайым құрылғының жерді суландыру желісіне арналған құрылғы (сифондар, қалқандар, әртүрлі материалдардан түтіктер) - 4 разряд
- барлық ауылшаруашылық өнімдерінде дамыған, атыздар бойынша жуатын және су қуаттандырғыш, жолақтар бойынша артық жіберетін - 6 разряд
- чек және тостағандар бойынша жуатын және су қуаттандырғышты суару - 5 разряд
359. Насосты жылжымалы станцияны пайдалану, құбыр салу және жинау кезіндегі қосымша жұмыстар - 3 разряд
360. Қоқыстан, балшық және су өсімдіктерінен тазалау және жер суландыру жүйесі мен орман кептіргіш арналарды жөндеу, егісті жобалау - 4 разряд
361. Диаметрі 1 м түтік көшірмелер насосын лайдан тазалау - 4 разряд
362. Жер суландыру жүйесін, лимандарды, сорғыларды жөндеу, сағаларын ауыстыру және жөндеу - 4 разряд
363. Гиромелиоративтік ғимараттар мен жолдарды ағымдық жөндеу - 4 разряд
29. Өсімдіктерді қорғау
Параграф 1. Өсімдіктерді қорғау
364. Өсімдіктерді қорғайтын қоспалар мен химиялық құралдар және биопрепараттар, дәріленген алдамшы жемді дайындау - 4 разряд
365. Өсімдіктерге химиялық және биологиялық қорғау құралдарын себу және бүрку - 5 разряд
366. Техникалық, көкөніс және басқа да өнімдері егістерінде жырашықтар қазу - 2 разряд
367. Техникалық, көкөніс өнімдері мен жүзім егістігі жыраларына пестицидтерді енгізу - 4 разряд
368. Шай, кесінді сабақтары, екпелер мен көшеттер бұталарын фумигациялау - 5 разряд
369. Қорғалған жерде орынжайды, машиналар мен топырақты дезинфекциялау және зарарсыздандыру - 4 разряд
370. Дәріленген алдамшы жемді шашып тастау, энтомофаголарды, фитофаголарды салу - 2 разряд
371. Техникалық, көкөніс және басқа да өнімдер егістігінде аулау шұңқырларын бұрғылау - 2 разряд
372. Қақпан құру және саршұнақтарды, көр тышқандарды, су тышқандар мен басқа да зиянкестерді қолмен аулау - 3 разряд

352. Формирование и обрезка кустов винограда, ягодников, розы, лаванды, декоративных, лекарственных и других растений-4 разряд
353. Вырезка поросли, слабых, сухих и поломанных побегов плодовых, ягодных и декоративных культур-2 разряд
354. Сбор и вынос сучьев, веток и листьев лозы на виноградниках, хмельниках, в садах, на земляничных плантациях-1 разряд
355. Пригибание и пришпиливание крючками стланцев плодовых деревьев и ягодных кустов--3 разряд
356. Укладка отводков с засыпкой канав-2 разряд
357. Работа по предохранению от заморозков плодовых и субтропических деревьев, винограда, хмеля, ягодников, декоративных, лекарственных и других растений:
- укрытие на зиму-3 разряд
-снятие укрытий и разборка каркасов-2 разряд
28. Орошение и осушение
Параграф 1. Орошение и осушение
358. Устройство оголовков временных оросителей и водовыпускных борозд, оправка их после нарезки-4 разряд
359. Работы по обслуживанию землеройных машин при сооружении осушительных каналов-4 разряд
360. Установка на ирригационной сети простейших устройств для пропуска воды (сифонов, щитков, трубок из различных материалов) -4 разряд
361. Поливы:
- вегетационный всех сельскохозяйственных культур, промывной и влагозарядковый по бороздам, напуском по полосам-6 разряд
- промывной и влагозарядковый по чекам и чашам-5 разряд
362. Вспомогательные работы при эксплуатации насосной передвижной станции, укладке и сборке трубопроводов-3 разряд
363. Очистка от наилений, мусора, болотной и водной растительности и мелкий ремонт ирригационной сети и лесоосушительных каналов, планировка откосов-4 разряд
364. Очистка от заиления и наносов труб-переездов диаметром до 1 м-4 разряд
365. Ремонт ирригационной сети, лиманов, дренажа, смена и ремонт устьев-4 разряд
366. Текущий ремонт гидромелиоративных сооружений и дорог-4 разряд
29. Защита растений
Параграф 1. Защита растений
367. Приготовление смесей и растворов химических средств защиты растений и биопрепаратов, отравленных приманок-4 разряд
368. Опыливание и опрыскивание растений химическими и биологическими средствами защиты-5 разряд
369. Окапывание посевов технических, овощных и других культур канавками - 2 разряд
370.Внесение в канавки пестицидов на посевах технических, овощных ленных культур и винограда -4 разряд
371. Фумигация кустов чая, черенков, сеянцев и сажанцев-5 разряд
372. Дезинфекция и обеззараживание помещений, машин и почвы в защищенном грунте-4 разряд

373. Көбелек құрттар мен ауыл шаруашылығы мен орман мәдениетінің басқа да балапан құрттарын жинау, зиянкестердің қысқы ұяларын алу, жібек құрт сауытын жұқтырған бұталарды салыстырып тексеру, орман төсеніші мен бақтарда түскен жапырақтарды жинау - 1 разряд
374. Жеміс ағаштарының көшеттеріне кеміргіштерге қарсы ерітінді жағу - 2 разряд
375. Жеміс ағаштарының діңіне сабаннан және жоңқадан аулау белдіктерін дайындау және байлау, желімді сақиналарды жапсыру және оларды қадағалау - 1 разряд
376. Жеміс ағаштарының діңдері мен қаңқа бұтақтарын тазалау - 2 разряд
377. Жеміс ағаштарының діңдерін қыста байлау - 2 разряд
378. Жеміс ағаштарының діңдерін қыста байлау - 1 разряд
379. Зиянкестерді және өсімдіктердің ауруларын есепке алу үшін топыраққа сынақ жүргізу - 3 разряд
30. Егінді жинау
Параграф 1. Егінді жинау
380. - қолмен - 6 разряд
- механикалық жетегі бар қол орағының көмегімен ору - 5 разряд
381. Тіркемелі машиналар мен құралдардағы тіркемешінің жұмысы - 4 разряд
382. Бау байлау үшін байлағыштар дайындау - 1 разряд
383. Суслондарға сала отырып, астық, техникалық және басқа да өнімдерді баумен байлау - 3 разряд
384. Бауларды тасу және суслондарға, айқастырылған табан ағашқа, қыспаққа салу мен конустар орнату - 2 разряд
385. Біліктерді, бауларды кептіру және аудару, құлап қалған суслондарды, қыспақтарды және конустарды түзету - 2 разряд
386. Астық, техникалық және басқа да өнімдерді ұсатуда ұсатқыштарға қызмет көрсету бойынша жұмыс - 4 разряд
387. Астық тазалайтын және кептіретін машиналар мен агрегаттарға қызмет көрсету бойынша жұмыстар - 3 разряд
388. Жүгері собықтарын машинамен орауыш пен бастырудан тазалау - 2 разряд
389. Бауларды қолмен шешу - 3 разряд
390. - пішен, сабандарды - 2 разряд
- күрішті білікте араластыру - 3 разряд
391. Пішен, сабан, азық, астық және техникалық өнімдерін көму және шөмелелеу, шөмелелер мен біліктерді аудару - 2 разряд
392. Пішен, сабанды аударған кезде арқанды қолмен түзету - 1 разряд
393. Пішен және сабанды ат аударғышымен аудару - 3 разряд
394. Картофельді, көкөніс, дәрі және басқа да өнімдердің тамырлары мен тамыр сабақтарын, жеміс және орман екпелері мен көшеттерін тырмалау және қопсыту - 5 разряд
395. Қарапайым айлабұйымдармен кебенге, маяға көтеру үшін пішенді, сабанды салу - 3 разряд
396. Пішен, сабан, астық бауларын және басқа да жүктерді көтергіш айлабұйымдармен көтеру - 3 разряд
397. Пішен, сабан, астық, техникалық және азық өнімдерін кебенге немесе маяға әперу, автокөлікке нмесе трактор тіркемесіне, сондай-ақ кебендер мен маяларға салу - 4 разряд

373. Разбрасывание отравленных приманок, раскладывание энтомофагов, фитофагов-2 разряд
374. Сверление ловчих ям на посевах технических, овощных и других культур-2 разряд
375. Расстановка капканов и ручной отлов сусликов, кротов, водяных крыс и других вредителей-3 разряд
376. Сбор гусениц и других личинок вредителей сельскохозяйственных и лесных культур, снятие зимних гнезд вредителей, сверка ветвей, зараженных кольчатым шелкопрядом, сгребание лесной подстилки и опавших листьев в садах-1 разряд
377. Обмазка саженцев плодовых деревьев раствором против грызунов-2 разряд
378. Заготовка и подвязка на штамбах плодовых деревьев ловчих поясов из соломы и стружек, накладка клеевых колец и контроль за ними, нефтевание яйцекладок-1 разряд
379. Очистка штамбов и скелетных ветвей плодовых деревьев-2 разряд
380. Обвязка штамбов плодовых деревьев на зиму-2 разряд
381. Снятие обвязок с плодовых деревьев-1 разряд
382. Взятие почвенных проб для учета вредителей и болезней растений
30.Уборка урожая
Параграф 1. Уборка урожая
383. Косьба:
- ручная-6разряд
- с помощью ручных косилок с механическим приводом-5 разряд
384. Работа прицепщика на прицепных машинах и орудиях-4 разряд
385. Заготовка перевясел для вязки снопов-1 разряд
386. Вязка снопов зерновых, технических и других культур с укладкой их в суслоны, крестцы и бабки -3 разряд
387. Подноска и укладка снопов в суслоны, крестцы, бабки и установка конусов-2 разряд
388. Сушка и переворачивание валков, снопов, оправка упавших суслонов, бабок и конусов-2 разряд
389. Работа по обслуживанию молотилок на обмолоте зерновых, технических и других культур-4 разряд
390. Работы по обслуживанию зерноочистительных и зерносушильных машин и агрегатов-3 разряд
391. Машинная очистка от оберток и обмолот початков кукурузы-2 разряд
392. Обмолот снопов вручную-3 разряд
393. Ворошение:
- сена, соломы-2 разряд
- риса в валках-3 разряд
394.Подгребание и копнение сена, соломы, кормовых, зерновых и технических культур, разваливание копен и валков - 2 разряд
395. Ручная заправка троса при сволакивание сена, соломы - 1 разряд
396. Сволакивание копен сена и соломы конной волокушей - 3 разряд
397. Подпахивание и выпахивание конным плугом картофеля, корней и корневищ овощных, лекарственных и других культур, плодовых и лесных сеянцев и сажанцев - 5 разряд

398. Салу кезінде пішенді, сабанды, техникалық және азық өнімдерін лақтыру және тасу - 3 разряд
399. Пішен, сабан және бауларды салуда маяны түзеушінің жұмысы - 3 разряд
400. Мая немесе кебендерді сорттау - 3 разряд
401. Көкөніс, техникалық және басқа өнімдердің шашақтарын, себеттерін, қорапшаларын, гүл шоқтарының бастарын кесу, үзу, бір жерге жинау - 3 разряд
402. Техникалық өнімдер мен жүгері собықтарын комбайнмен жинағаннан кейін шашақтары мен себеттерін жинау, ыдыстарға немесе көліктерге салу - 1 разряд
403. Көкөніс, азық, техникалық және гүл өнімдерінің тұқымдарын іріктеу, олардың жапырақтарын, түбіршектерін және жерді тазалау - 3 разряд
404. Ашық жерлерде, көшетхана мен жылы жайларда қиярларды, қызанақтарды және қырыққабаттарды жинау - 3 разряд
405. Трактор тіркемесі және платформаның көмегімен көкөністерді ішінара және толық жинау - 3 разряд
406. Көкөніс көкшөптерін (саумалдық, қымыздық, пияз және басқа өнімдер) жинау, кесу - 3 разряд
407. Картофель, көкөніс және техникалық өнімдерді комбайндарда және арнайы машиналарда жинау (қызмет көрсету) - 4 разряд
408. Картофельді, қант қызылшасын, азықтық тамыр жеміс өсімдіктері мен тамыр сабағын соқамен жыртқаннан кейін, картофель қазғышпен немесе қызылша көтергішпен қазғаннан кейін жинақтау, іріктеу - 3 разряд
409. Қант қызылшасы мен басқа да тамыр жеміс өсімдіктерін жапырақ пен топырақтан тазалау - 2 разряд
410. Егістікті соқамен жыртқаннан кейін немесе тырмалағаннан кейін картофель мен тамыр жеміс өсімдіктерін жинау - 2 разряд
411. Күнбағыс ағаштары және сүйекті тұқымдар, субтропикалық өнімдерден жемістерді түсіру - 3 разряд
412. Жидек жинау - 3 разряд
413. Жүзімнің асханалық және техникалық сорттарын іріктеп және жаппай жинау, тасу - 3 разряд
414. Ағаштардан жемістерді түсірген кезде себеттерді түсіру - 1 разряд
415. Пияздарды, тамыр жеміс өсімдіктерін, тамыр сабақтарын, жүгері собықтарын, күнбағыс және сүйекті тұқымдастарды, жүзім және жидекті сұрыптау және калибрлеу, ыдысқа салу - 2 разряд
416. Мандариндерді ыдысқа салып және салмай сұрыптау - 2 разряд
417. Торларды жемістермен папкаларға байлау, жәшіктерді қағу - 2 разряд
418. Қазып алар алдында екпелер мен көшеттерді жапырақтардан арылту - 1 разряд
419. Жеміс, сәнді және орман өнімдерінің отырғызатын материалдарын қазып алу - 4 разряд
420. Жеміс-жидек, сәнді және орман өнімдерінің отырғызу материалдарын соқалауды таңдау - 3 разряд
421. Жеміс-жидек, сәнді және басқа да өнімдердің отырғызу материалдарын сорты бойынша жинау - 4 разряд
422. Сабақ кесінділерін, екпелерді, көшеттерді алыс жерге апару үшін орау - 2 разряд
423. Лимонның тамыр жайған сабақтарының кесінділерін жөнелтуге дайындау - 3 разряд

398. Укладка сена, соломы в кучки для подъема на стог, скирду простейшими приспособлениями - 3 разряд
399. Подъем сена, соломы, снопов и других и грузов подъемными приспособлениями - 3 разряд
400. Подача сена, соломы, снопов зерновых, технических и кормовых культур на стог или скирду, укладка на автотранспорт или тракторные тележки, а также на стогах или скирдах - 4 разряд
401. Перекидка и разноска сена, соломы, снопов зерновых, технических и кормовых культур при укладке - 3 разряд
402. Работа скирдоправа на укладке сена, соломы и снопов - 5 разряд
403. Разборка скирд или стогов - 3 разряд
404. Срезание, ломка, сбор кистей, корзинок, коробочек, головок, соцветий овощных, технических и других культур со сноской в кучи - 3 разряд
405. Подбор кистей и корзинок технических культур и початков кукурузы после комбайновой уборки с укладкой в тару или на транспортные средства - 1 разряд
406. Отбор семенников (маточников) овощных, кормовых, технических и цветочных культур, очистка их от листьев, корешков и земли - 3 разряд
407. Уборка огурцов, томатов и капусты в открытом грунте, парниках и теплицах - 3 разряд
408. Выборочная и сплошная уборка овощей при помощи тракторной тележки и платформы - 3 разряд
409. Сбор, срезка зелени овощей (салата, шпината, щавеля, лука-пера и других культур) - 3 разряд
410. Уборка картофеля, овощей и технических культур на комбайнах и специальных машинах (обслуживание) - 4 разряд
411. Выборка и подборка картофеля, сахарной свеклы, кормовых корнеплодов и корневищ после распашки плугом, выкопки картофелекопателем или свеклоподъемником - 3 разряд
412. Очистка сахарной свеклы и других корнеплодов от ботвы и земли - 2 разряд
413. Сбор картофеля и корнеплодов после перепашки поля плугом или боронования - 2 разряд
414. Съем плодов с деревьев семечковых и косточковых пород, субтропических культур - 3 разряд
415. Сбор ягод - 3 разряд
416. Выборочный и сплошной сбор винограда столовых и технических сортов с подноской - 3 разряд
417. Подача корзин при съеме плодов с деревьев - 1 разряд
418. Сортировка и калибровка луковиц, корнеплодов, корневищ, початков кукурузы, семечковых и косточковых плодов, винограда и ягод с укладкой в тару - 2 разряд
419. Сортировка мандаринов с укладкой и без укладки в ящики - 2 разряд
420.Связка решет с плодами в папки, забивка ящиков - 2 разряд
421. Удаление листьев сеянцев и саженцев перед выкапыванием - 1 разряд
422. Выкопка посадочного материала плодовых, декоративных и лесных культур - 4 разряд
423..Выборка за плугом посадочного материала плодово-ягодных, декоративных и лесных культур - 3 разряд
424. Разбор по сортам посадочного материала плодово-ягодных, декоративных и других культур - 4 разряд
425. Упаковка черенков, сеянцев и саженцев для отправки на дальние расстояния - 2 разряд
426. Подготовка укорененных черенков лимона к отправке - 3 разряд

31. Азық-түлікті жөндеу және сақтау
Параграф 1. Азық-түлікті жөндеу және сақтау
424. Тоқтар мен
- астық және техникалық өнімдер тұқымдары - 1 разряд
- пияз, көкөніс және гүл өнімдері - 2 разряд
- дәрілік өсімдіктер, құлмақ түйіндері мен бұталы ағаш тұқымдары - 4 разряд
- алманы кептіру үшін кесу және оларды кептіру алаңдарында ауамен кептіру - 4 разряд
425. Дәрілік шөп ұнын дайындау бойынша агрегаттарға қызмет көрсету жұмыстары - 3 разряд
426. Астық, техникалық және басқа да өнімдер тұқымын тоқтарда желдету - 1 разряд
427. Астық, техникалық және басқа да өнімдер тұқымдарын қайта лақтыру және кертпелеу - 1 разряд
428. Астық, техникалық және басқа да өнімдер тұқымын, картофельді, тамыр жеміс өсімдіктерін, көкөністерді, жемістер мен жидектерді ыдысқа салу және ыдыстан алу - 2 разряд
429. Толтырылған қаптарды байлау және тігу - 1 разряд
430. Толтырылған қаптарды, жәшіктерді, себеттерді өлшеу, тасу және салу - 3 разряд
431. Астық, техникалық және басқа да өнімдер тұқымдарын жүк тиейтін, астық пульті және басқа машинасының көмегімен кертпелеу - 2 разряд
432. Астық салынған қаптарды, пішен немесе сабан текшелерін қатарлаған кезде машиналарға қызмет көрсету - 2 разряд
433. Көкөніс, бақша, жеміс-жидек, орман және басқа өнімдерді бөлу, жуу, сүрту және кептіру - 2 разряд
434. Өсімдіктің фисташка және басқа тұқымдары мен түрлерінің тұқымдарын машиналарда қанатсыздандырады және тазалайды - 3 разряд
435. Тұқымдарды үйкелеу, қанатсыздандыру және қолмен себу - 3 разряд
436. Картофельді, тамыр жеміс өсімдіктерін, көкөністі және басқа да өнімдерді кертпелеу, сабанмен және топырақпен жабу - 3 разряд
437. Картофельді, қызанақты және қиярды агрегаттарда және тазалау пункттерінде сұрыптау - 3 разряд
438. Қырыққабаттың өзегін механикаландырылған кесу, машинада ұсақтап кесу - 3 разряд
439. Картофельді, тамыр жеміс өсімдіктерін көму және көкөністерді қоймаға орналастыру - 2 разряд
440. Картофель, тамыр жеміс өсімдіктері және сүрлем траншеяларын ашу - 3 разряд
441. Картофельді, көкөністі іріктеу, тазалау, жуу және қолмен сұрыптау - 2 разряд
32. Тиеу-түсіру және көлік жұмыстары
Параграф 1. Тиеу-түсіру және көлік жұмыстары
442. Жүктерді: (жүктерді ілеспе құжаттарға сәйкес жеткізу және тапсыру)
- абайлықты, сақтықты талап етпейтін тиеулі және ыдысқа салынған (астық, ұн, балауса көлем, пішен, сабан, сүрлем, минералды тыңайтқыш, тұз, қи, шымтезек, тыңайтқыш, топырақ, балшық, құм, графий, ұсақталған тас кесек, шлак, тас, бор, алебастр, цемент, шыланбаған известь, қыш түтіктер, көмір, ағаш, фанера, үгінділер, аралау материалдары, ыдыс, бөшкедегі су, мұз, қар, металл сынықтары, жапырақты және кескен дөңбектегі металл, рельстер, мәткелер, құрыш, шойын түтіктер, оралған сым мен таспа, орауыштағы арқан және тағы басқа) - 3 разряд
- абайлықты, сақтықты талап ететін әртүрлі өндірістік (көкөністер, жемістер, тамыр жеміс өсімдіктері, картофель, отырғызатын және себетін материалдар, мақта, бидондағы сүт, ет және ет өнімдері, балық, жануарлар, құс, қыш, шойын, асбесті цементті құбырлар, кірпіш, шифер, көшетхананың шыныланған рамалары, жанар-жағар май және т.б.) - 4 разряд
- ірі, ауыр және ерекше сақтықты талап ететін (дөңгелек орман, бағандар, шпалдар, темір бетонды бұйымдар, ауыл шаруашылық машиналары, жәшіктегі шынылар, шыныдан жасалған бұйымдар, фарфор, оралған жұмыртқалар, электролампалар, кислота және ыдыстағы сілтілер, құрбан болған жануарлардың мүрдесі, фекалдар, сұйық нәжіс, улы химикаттар, гербицидтер, аммиак суы және тағы басқа)
тасымалдау, тиеу, түсіру және тасу - 5 разряд
443. Тасымалдаушының жұмысы, жүкті теңімен тасымалдау - 2 разряд

31. Доработка и хранение продукции
Параграф 1. Доработка и хранение продукции
427. Воздушная сушка на токах и площадках:
- зерна и семян технических культур - 1 разряд
- луковиц, семян овощных и цветочных культур - 2 разряд
- лекарственных растений, шишек хмеля и древесно-кустарниковых пород - 4 разряд
- резка яблок для сушки и их сушка - 4 разряд
428. Работы на обслуживании агрегатов по приготовлению витаминной травяной муки - 3 разряд
429. Провеивание зерна, семян технических и других культур на токах - 1 разряд
430. Перелопачивание и буртование зерна, семян технических и других культур - 2 разряд
431. Затаривание и растаривание зерна, семян технических и других культу, картофеля, корнеплодов, овощей, плодов и ягод - 2 разряд
432. Завязывание и зашивка затаренных мешков - 1 разряд
433. Взвешивание, перенос и укладка затаренных мешков, ящиков, корзин - 3 разряд
434. Буртование зерна, семян технических и других культур при помощи погрузчиков, зернопультов и других машин - 2 разряд
435. Обслуживание машин при штабелевание мешков зерна, тюков сена или соломы - 2 разряд
436. Выделение, промывка, вытирание и сушка семян овощных, бахчевых, плодово-ягодных, лесных и других культур - 3 разряд
437.Обескрыливание и очистка семян фисташковых и других пород и видов растений на машинах - 3 разряд
438. Протирка, обескрыливание и просеивание семян вручную - 3 разряд
439. Буртование картофеля, корнеплодов, овощей и других культур с укрытием соломкой и землей - 3 разряд
440. Сортировка картофеля, томатов и огурцов на сортировальных агрегатах и очистительных пунктах - 3 разряд
441. Механизированная вырезка кочерыг, шинкование капусты на машине - 3 разряд
442. Засыпка картофеля, корнеплодов и укладка овощей в хранилища - 2 разряд
443. Раскрытие буртов картофеля, корнеплодов и силосных траншей - 3 разряд
444. Переборка, очистка, мойка и ручная сортировка картофеля, овощей - 2 разряд
32. Погрузочно-разгрузочные и транспортные работы
Параграф 1. Погрузочно-разгрузочные и транспортные работы
445. Перевозка, погрузка, разгрузка и переноска грузов (доставка и сдача грузов (доставка и сдача грузов в соответствии с сопроводительными документами):
- навалочных и затаренных, не требующих особой осторожности (зерно, мука, зеленная масса, сено, солома, силос, минеральные удобрения, соль, навоз, торф, компост, земля, глина, песок, графий, щебень, шлак, камень, мел, алебастр, цемент, негашеная известь, гончарные трубы, уголь, дрова, фанера, опилки, пиломатериалы, тара, вода в бочках, лед, снег, металлолом, метал листовой и в болванках, рельсы, балки, трубы стальные, чугунные, проволока и лента в кругах, канаты на катушках и тому подобное) - 3 разряд
- различных производственных, требующих осторожности (овощи, фрукты, корнеплоды, картофель, посадочный и посевной материал, хлопок, молоко в бидонах, мясо и мясопродукты, рыба, животные, птица, гончарные, чугунные, асбоцементные Трубы, кирпич, черепица, шифер, остекленные парниковые рамы, топливно-смазочные материалы и тому подобное) - 4 разряд
- громоздких, тяжеловесных и требующих особой осторожности (круглый лес, столбы, шпалы, железобетонные изделия, сельскохозяйственные машины, стекло в ящиках, изделия из стекла, фарфора, упакованные яйца, электролампы, кислота и щелочи в посуде, трупы павших животных, фекалии, навозная жижа, ядохимикаты, гербициды, аммиачная вода и тому подобное) - 5 разряд
446. Работа возчика, перевозка грузов вьюком - 2 разряд

9-бөлім. Егістіктегі жұмыс
33. Дәнді және дәнді бұршақты өнімдер
Параграф 1. Дәнді және дәнді бұршақты өнімдер
444. Жүгері собықтарын жинау (жаппай және ішінара) - 3 разряд
445. Жүгері собықтарын қолмен құлату - 2 разряд
446. Жасыл бұршақ пен басқа да бұршақты өнімдердің тұқымдарын жинау - 3 разряд
447. Сабан масақтарыын жинау - 1 разряд
34. Қабықтық өнімдер
Параграф 1. Қабықтық өнімдер
448. Поскондарды іріктеу және кендір жинау – 4 разряд
449. Долгун зығырын қолмен түту - 4 разряд
450. Қыспаққа салып, машинада тоқу бауларын түзету - 2 разряд
451. Зығыр комбайнынан және іріктегіштерден кейін бау байлау және шашыраған таспаларды түзету - 2 разряд
452. Зығыр сабағын және зығыр трестерін сапасы бойынша уыстап сұрыптау - 3 разряд
453. Трестерді және кептіргіштерді отынға толтыру, зығыр трестерін және басқа да өнімдерді кептіру - 4 разряд
454. Мыжу – уату агрегаттарында зығыр, кендір және басқа өнімдер трестерін өңдеу - 5 разряд
455. Кенаф сабақтарын кесу - 3 разряд
456. Қабықтық өнімдерін жаю және конус сипатында көтеру - 3 разряд
457. Зығыр өнімінің сабағын стлищпен аудару - 2 разряд
458. Сулы жерлерге зығыр өнімдерін салу және жібіту, жібіту кезінде аудару және оларды алу - 4 разряд
459. Қалған зығыр өнімдерін судан алу - 2 разряд
460. Ригтерде кептіру кезінде трестерді толтыра арту және түсіру-3 разряд
461. Трестерді кептіруге күтім - 3 разряд
462. Зығыр өнімдерінің талшықтарын машинамен өңдегеннен кейін сүрту - 3 разряд
463. Зығыр өнімдерінің ұзын талшықтарын сұрыптау және байлау - 3 разряд
464. Тунганы тазалау машиналарына тазалау - 2 разряд
35. Темекі және махорка
Параграф 1. Темекі және махорка
465. Темекі мен махорканы жинау - 3 разряд
466. Темекі мен махорканың жапырақтарын жасыту – 3 разряд
467. Махорканы қатарлап салу және қатарларды қайталау – 2 разряд
468. Темекі жапырақтарын бауларға өткізу, темекі жапырақтарын жуу, бауларға өткізу - 2 разряд
469. Махорка сабақтарын біліктеу (кесу) - 3 разряд
470. Кептіру ферментациялау құрылғыларында отты кептіру кезінде жапырақтарды көлікке салу - 2 разряд
471. Темекіні кептіргіштерде кептіру және сулау – 3 разряд
472. Қоймаға және рам вагондар кептіргіштеріне темекі жапырақтарымен бірге орналастыру – 2 разряд
473. Темекінің тұтас өсімдіктерін кептіру қоймаларына ілу - 2 разряд
474. Темекі және махорка айлақтары мен гирляндаларын өру, махорканың глицтеріне түйреу, оларды ілу және жинау - 2 разряд
475. Жапырақтарды баулардан шешу, темекінің кепкен жапырақтарын сабақтарынан ажырату - 2 разряд
476. Темекі мен махорканы тауар сорты бойынша сұрыптау - 3 разряд

Раздел 9. Работы в полеводстве
33. Зерновые и зернобобовые культуры
Параграф 1. Зерновые и зернобобовые культуры
447. Уборка початков кукурузы (сплошная и выборочная) -3 разряд
448. Ручное обрушивание початков кукурузы-2 разряд
449. Сбор стручков зеленного горошка и других бобовых культур-3 разряд
450. Выборка соломы-старновки-1 разряд
34. Лубяные культуры
Параграф 1. Лубяные культуры
451. Выборка поскони и уборка матерки конопли - 4 разряд
452. Ручное теребление льна-долгунца - 4 разряд
453. Оправка снопов машинной вязки с постановкой в бабки - 2 разряд
454. Вязка снопов невязи после льнокомбайнов и подборщиков и поправка разостланной ленты - 2 разряд
455. Горстевая сортировка льносоломки и льнотресты по качеству - 3 разряд
456. Загрузка тресты и топлива в сушилку, сушка тресты льна и других культур - 4 разряд
457. Обработка тресты льна, конопли и других культур на мяльно-трепальных агрегатах - 5 разряд
458. Срезка стеблей кенафа - 3 разряд
459. Расстил и подъем лубяных культур с постановкой в конусы - 3 разряд
460. Переворачивание стеблей лубяных культур на стлище - 2 разряд
461. Загрузка лубяных культур в водоемы и мочила, переворачивание в период вымочки и их выгрузка - 4 разряд
462. Выборка остатков осыпи лубяных культур из водоемов - 2 разряд
463. Загрузка и выгрузка тресты при сушке в ригах - 3 разряд
464. Уход за сушкой тресты - 3 разряд
465. Подтрепка волокна лубяных культур после машинной обработки - 3 разряд
466. Сортировка и подвязка длинного волокна лубяных культур - 3 разряд
467. Очистка тунга на тунгоуборочной машине - 2 разряд
35. Табак и махорка
Параграф 1. Табак и махорка
468. Уборка табака и махорки - 3 разряд
469. Томление листьев табака и махорки - 3 разряд
470. Укладка махорки в штабеля и перекладка штабелей - 2 разряд
471. Нанизывание листьев табака на шнуры, промывка листьев табака, нанизывание на шнуры - 2 разряд
472. Пластовка (разрезание) стеблей махорки - 3 разряд
473. Раскладывание листьев на транспорте при огневой сушке на сушильно-ферментационной установке - 2 разряд
474. Сушка табака в сушилках и увлажнение - 3 разряд
475. Перемещение в сарай и сушилки рам-вагонов с листьями табака - 2 разряд
476. Подвешивание целых растений табака в сушильном сарае - 2 разряд

477. Өңделген махорканы бауларға байлау - 2 разряд
478. Темекі тұқылдарын сұрыптау және себу - 3 разряд
479. Темекі мен махорканы әртүрлі тәсілдермен орау - 2 разряд
36. Құлмақ
Параграф 1. Құлмақ
480. Негізгі тамыр сабақтарын ашу және кесу - 4 разряд
481. Құлмақты аналығын ашып және жауып, орап және қалдықтарын шығарып рамалау - 4 разряд
482. Таянышын ілу, сабақтарды таянышқа бұрау - 3 разряд
483. Сабақтарды ағаш қатарынан түсіру және құлмақ түйіндерін тарамдау - 3 разряд
484. Құлмақ сабақтарын кесу, аспалы сымдарын орауышқа орау және босату - 3 разряд
485. Құлмақты кептіру және сернитті ангидридпен (сульфитация) дәрілеу - 4 разряд
486. Құлмақты жеңіл престермен престеу және орау – 3 разряд
37. Сүрлем өнімдері
Параграф 1. Сүрлем өнімдері
487. Жүгері және басқа да өнімдер собықтарын сүрлемге қолмен кесу – 3 разряд
488. Шөпті, сүрлем көлемінің жапырақтарын тасымалдау және тасу - 2 разряд
489. Сүрлемді қолмен кесу және тиеу - 3 разряд
490. Сүрлем көлемін сүрлем кескіштер мен басқа да машиналарға салу - 3 разряд
491 Органикалық қышқылдарды қолдана отырып сүрлемді салу - 4 разряд
10-бөлім. Өсімдік шаруашылығындағы жұмыстар
(жабық жер)
38. Көшетханалар мен жылы жайлар
Параграф 1. Көшетханалар мен жылы жайлар
492. Көшетханалардың қаңқаларын орнату және құрастыру - 3 разряд
493. Рамалардан үлдір жылы жайлар құрастыру және бөлшектеу - 4 разряд
494. Жылы жай кесінділері мен рамаларын жөндеу - 3 разряд
495. Үлдірден және басқа да жабынғыдан жасалған жылы жайлардың қаңқасын ескі үлдірден тазалау - 1 разряд
496. Ескі үлдірлерді іріктеу және орамдарға байлап орау - 2 разряд
497. Буланған жерден үлдірді алу – 2 разряд
498. Рамаларға, қаңқаға синтетикалық үлдірді керу, жылы жайлардан сымдарды шешу және тарту – 3 разряд
499. Жылы жайлардың шыныланған төбелерін ақтау - 2 разряд
500. Көшетханалар мен жылы жайларды қардан, мұздан, шіріндіден және топырақтан тазарту - 3 разряд
501. Қатарларды дайындау, салу және шымды жерді қайта қазу - 3 разряд
502. Жылы жер үшін циркулярлы арамен сабан текшелерді кесу - 3 разряд
503. Қысқа арналған қимен жаба отырып, шымды топырақты себу - 3 разряд
504. Жылы жайларды биоотынға толтыру - 3 разряд
505. Тізбектерге шымтезек салу - 3 разряд
506. Ыстық судың сөрелерін шаю – 1 разряд
507. Жерді бумен стерилизациялау - 3 разряд
508. Субстратты шаю мен фосфаттау және тамырларын жұлу – 2 разряд
509. Сөреден сөреге жөнелте отырып, керамзитті шаю – 3 разряд
510. Керамзиттен қоқысты жасау – 2 разряд
511. Жылы жайларға топырақ пен шірінділер төгу және жылы жайлардың сөрелеріне субстракт дайындау, іріктеу және толтыру - 3 разряд

477. Вязка гаванок и гирлянд табака и махорки, накалывание на глицы махорки, их подвешивание и снятие - 2 разряд
478. Снятие листьев со шнуров, отделение сухих листьев табака от стеблей - 2 разряд
479. Сортировка табака и махорки по товарным сортам - 3 разряд
480. Вязка рассортированной махорки в снопики - 2 разряд
481. Переборка и просев потерти табака - 3 разряд
482. Упаковка табака и махорки различными способами - 2 разряд
36. Хмель
Параграф 1. Хмель
483. Открытие и обрезка главных корневищ - 4 разряд
484. Рамовка хмеля с открытием и закрытием маток, окучиванием и выносом отходов - 4 разряд
485. Навешивание поддержек, заводка стеблей на поддержки - 3 разряд
486.Съем стеблей со шпалеры и общипывание шишек хмеля - 3 разряд
487.Срезка стеблей хмеля, освобождение и сматывание подвесной проволоки в мотки - 3 разряд
488. Сушка и окуривание хмеля сернистым ангидридом (сульфитация) - 4 разряд
489. Прессование и упаковка хмеля легкими прессами - 3 разряд
37. Силосные культуры
Параграф 1. Силосные культуры
490. Ручная вырубка стеблей кукурузы и других культур на силос - 3 разряд
491. Переноска или подноска травы, ботвы силосной массы - 2 разряд
492. Ручная резка и погрузка силоса - 3 разряд
493. Подача силосной массы в силосорезки и другие машины - 3 разряд
494. Закладка силоса с применением органических кислот - 4 разряд
Раздел 10. Работы в Овощеводстве
(закрытый грунт)
38. Парники и теплицы
Параграф 1. Парники и теплицы
495. Установка и сборка парниковых каркасов - 3 разряд
496. Монтаж и демонтаж пленочных теплиц из рам - 4 разряд
497. Ремонт парниковых парубней и рам - 3 разряд
498. Очистка каркасов пленочных теплиц и других покрытий от старой пленки - 1 разряд
499. Подбор и сворачивание старой пленки в рулон со связкой - 2 разряд
500. Снятие пленки с пропаренного грунта - 2 разряд
501. Натягивание синтетической пленки на рамы, каркасы, снятие и натягивание проволоки в теплицах - 3 разряд
502. Побелка остекленной кровли теплиц - 2 разряд
503. Очистка парников и теплиц от снега, льда, перегноя и земли - 3 разряд
504. Заготовка, укладка в штабеля и перелопачивание дерновой земли - 3 разряд
505. Резка соломенных тюков для утепленного грунта на циркулярной пиле - 3 разряд
506. Просеивание дерновой земли с укрытием навоза на зиму - 3 разряд
507. Набивка парников биотопливом - 3 разряд
508. Укладка торфоплит на гряды - 3 разряд
509. Промывание стеллажей горячей водой - 1 разряд
510. Стерилизация грунтов паром - 3 разряд
511. Промывание и зафосфачивание субстрата и удаление корней - 2 разряд

512. Таселек арқылы ұсақ тас себу - 3 разряд
513. Нәрлі ерітінділер дайындау, оларды тексеру және түзету - 4 разряд
514. Шымтезек шірінділерінің және көшеттерді шүйілдірумен құнарлы кубиктердің құмыраларын дайындау бойынша машиналар мен станоктарға қызмет көрсету - 3 разряд
515. Шымтезек шірінділерінің құмыраларын қолмен дайындау - 3 разряд
516. Шымтезек шірінділерінің және қыш құмыраларды тасу және орнату - 2 разряд
517. Шүйілдіру жәшіктері мен құмыраларға топырақ салу - 1 разряд
518. Көшетханалар мен жылыжайлардағы өсімдіктерге күтім (суару, кесу, отау, шырпу және басқа да жұмыстар) - 4 разряд
519. Жылы жайларда топырақты қазу - 3 разряд
520. Қазғаннан кейін топырақты тегістеу - 2 разряд
521. Қиды, шіріндіні, топырақты, тыңайтқышты, сабан текшелерін зембілмен тасу - 3 разряд
522. Траншеяларды қазу және сабан текшелерін салу - 3 разряд
523. Егу (отырғызу) алдында жерді таңбалау - 2 разряд
524. Отырғызатын материалдарды, балдыркөк, алақоржын және басқа да өнімдерді жинау, дайындау - 2 разряд
525. Шпагатты кесу - 1 разряд
526. Шпагатты, өсімдіктерді шпагатқа байлау, өсімдіктерді шпагаттың айналасына үйіріп қою - 2 разряд
527. Жылыжайларда Қалдықтарын шығара отырып, өсімдіктерді қалыптастыру - 3 разряд
528. Көк пияз бен басқа да өнімдерді қүрекпен қопсыту - 3 разряд
529. Көкөністер мен басқа да өнімдерді кесу, тазалау, сұрыптау, ыдысқа салу - 2 разряд
530. Үлдірлерді электрлі үтікпен дәнекерлеу, дәнекерлегіш лампамен желімдеу - 2 разряд
531. Көшеттерге арналған пакеттерді желімдеу - 2 разряд
532. Пакеттердегі тесіктерді қолдан істеу - 1 разряд
533. Қатарларды, қалаштарды тоттан тазарту - 2 разряд
534. Басты пияздарды сұрыптау машиналарымен сұрыптау - 4 разряд
535. Алқоржын тамырларын ұсату - 3 разряд
536. Қозықұйрық өсіру үшін жылы жайларда қидың қатарларын жасау - 3 разряд
537. Қозықұйрық саңырауқұлағын жерге отырғызу - 4 разряд
538. Жылы жайларда қозықұйрықтарды жинау - 3 разряд
539. Көшетханалар мен жылыжайлардағы өнімді жинағаннан кейін өсімдік қалдықтарын жою - 1 разряд
540. Көшетханаларға, жертөлелерге және өнімдерді сақтайтын жерлерге өсіп жетілу үшін өсімдіктерді қою, орналастыру, іліп қою - 2 разряд
541. Көшетхана рамаларын қатарларға салу - 2 разряд
542. Маттарды жинау, кептіру және сақтауға қою - 2 разряд
39. Жылыжай комбинаттары
Параграф 1. Жылыжай комбинаттары
543. Нәрлі құмыраларға арналған қоспалар дайындау - 3 разряд
544. Құмыралары және көшеттері бар жәшіктерді қол арбамен тасу - 2 разряд
545. Нәрлі субстраттарды, дайын қоспасы бар немесе қосымша қоспаны дайындаумен полиэтилен құмыраларын толтыру - 2 разряд

512. Промывка керамзита с переброской его со стеллажа на стеллаж - 3 разряд
513. Выборка мусора из керамзита - 2 разряд
514. Засыпка парников землей и перегноем, подготовка, сортировка и загрузка субстрата на стеллажи теплиц - 3 разряд
515. Просеивание щебенки через грохот - 3 разряд
516. Подготовка питательных растворов, их проверка и корректировка - 4 разряд
517. Обслуживание машин и станков по изготовлению торфоперегнойных горшочков и питательньных кубиков с пикировкой рассады - 3 разряд
518. Изготовление торфоперегнойных горшочков вручную - 3 разряд
519. Перенос и установка торфоперегнойных и гончарных горшочков - 2 разряд
520. Насыпка земли в пикировочные ящики и горшочки - 1 разряд
521. Уход за растениями (полив, прореживание, прополка, прищипка и другие работы) в парниках и теплицах - 4 разряд
522. Перекопка почвы (грунта) в теплицах - 3 разряд
523. Разравнивание почвы после перекопки - 2 разряд
524. Подноска на носилках навоза, перегноя, земли, удобрений, соломенных тюков - 3 разряд
525. Копка траншей и укладка соломенных тюков - 3 разряд
526. Маркировка почвы перед посевом (посадкой) - 2 разряд
527. Заготовка, подготовка посадочного материала сельдерея, петрушки и других культур - 2 разряд
528. Нарезка шпагата - 1 разряд
529. Подвязка шпагата, растений шпагатом, закручивание растений вокруг шпагата - 2 разряд
530. Формирование растений в теплицах с выноской отходов - 3 разряд
531. Подкапывание зеленного лука и других культур лопатой - 3 разряд
532. Обрезка, очистка, сортировка, затаривание овощей и другой продукции - 2 разряд
533. Сварка полиэтиленовой пленки электроутюгом, склеивание пленки паяльной лампой - 2 разряд
534. Склеивание пакетов для рассады - 2 разряд
535. Подделка дырок в пакетах - 1 разряд
536. Очистка шпалер, калачей от ржавчины - 2 разряд
537. Сортировка репчатого лука на сортировочной машине - 4 разряд
538. Пескование корня петрушки - 3 разряд
539. Подделка навозных гряд в теплицах для выращивания шампиньонов - 3 разряд
540. Посадка в грунт грибницы шампиньонов - 4 разряд
541. Сбор шампиньонов в теплицах - 3 разряд
542. Удаление растительных - 1 разряд
543. Пристановка, раскладка, подвешивание овощей для доращивания в парниках, подвалах и овощехранилищах остатков после уборки урожая в парниках и теплицах - 2 разряд
544. Укладка парниковых рам в штабеля - 2 разряд
545. Сбор, сушка и укладка матов на хранение - 2 разряд
39. Тепличные комбинаты
Параграф 1. Тепличные комбинаты

546. Сабан текшелерін траншеяларға салу және текшенің байлауларын шешу - 2 разряд
547. Сабан текшелеріне су құю - 1 разряд
548. Сабан текшелеріне тыңайтқыштар құю және нәрлі топырақ себу - 3 разряд
549. Топырақ жылуы түтіктерінің арасына сабан мен үгінділер салу - 1 разряд
550. Жерге топырақ жылуы түтіктерін салу және көтеру - 3 разряд
551. Марганцовка қышқылының калиімен топырақты және өсімдікті өңдеу - 2 разряд
552. Топырақты үлдірмен жауып булау - 3 разряд
553. Жердің 1-2 см. жоғарғы қабатын тазалау - 2 разряд
40. Қозықұйрық өсіру
Параграф 1. Қозықұйрық өсіру
554. Камерадан өңделген топырақ пен тыңайтқышты түсірген кезде машиналарға қызмет көрсету - 4 разряд
555. Камерадан топырақ пен тыңайтқышты түсіргеннен кейін сөрелерді тазалау - 4 разряд
556. Топырақ пен тыңайтқышты түсіргеннен кейін торды бұрау - 3 разряд
557. Торларды арнайы ваннада формалинмен өңдеу - 4 разряд
558. Формалинмен өңдегеннен кейін торларды сөрелер бойынша төсеу - 4 разряд
559. Топырақты және тыңайтқышты түсіргеннен және сөрелерді толтырғаннан кейін камера мен тыңайтқыш коридорын жинау - 3 разряд
560. Камера мен сөрелерді өңдеуден кейін шаю - 3 разряд
561. Сөрелерді тыңайтқышқа толтырған кезде қалқанның орнын ауыстыру - 4 разряд
562. Компосты сөрелерде оларды машинамен толтаруннан кейін тегістеу - 6 разряд
563. Рельс төсеу мен нақыштайтын машинағың орнын аустыру - 3 разряд
564. Банкалардың ашылу және оларды шелектерден араластыруымен мицелияы даярау - 3 разряд
565. Мицелияны қолмен себу - 4 разряд
566. Тыңайтқыштарды машиналармен толтырғаннан кейін сөрелерде тегістеу - 4 разряд
567. Рельстерді салумен толтыру машиналарының орнын ауыстыру - 3 разряд
568. Банкаларды ашумен және оларды шелекте араластырумен мицелия дайындау - 6 разряд
569. Тыңайтқышты қолмен нығыздау (таптау) - 4 разряд
570. Тізбектерді қағазбен жабу және оны алу - 2 разряд
571. Милеция егістігін жамылғы топырақпен жабу - 4 разряд
572. Жамылғы топырақты қопсыту - 5 разряд
573. Арнайы машиналар немесе бүркігіштерді пайдалана отырып, сөрелерде топырақты:
- жамылғы топырақты сумен – 4 разряд
- формалин қосылған сумен суару, нәрлендіру – 5 разряд
574. Жамылғы топырақты бүркеу - 4 разряд
575. Тыңайтқыш толтырғаннан кейін сөрелерді, камераларды қағаз бойынша арнайы химиялық препараттармен өңдеу (бүрку) - 5 разряд
576. Ластаған жерлерді тұзбен өңдеу, тыңайтқыш коридорларын формалинмен өңдеу (бүрку) – 4 разряд
577. Капринустарды қолмен жинау – 3 разряд
578. Саңырауқұлақтарды жинау, арбаларға салып тасымалдау, түсіру таразыға салу – 4 разряд
579. Ыдыстарды арнайы ваннада формалин ерітіндісімен ылғалды дезинфекциялау, кілемшелерді өңдеу, ыдыстарды ваннадан түсіру және сумен шаю - 4 разряд

546. Приготовление смеси для питательных горшков - 3 разряд
547. Подвоз ящиков с горшочками и рассадой на ручной тележке - 2 разряд
548. Набивка полиэтиленовых горшочков и мешков питательными субстратами, готовой смесью, готовой смесью или с предварительным приготовлением смеси - 2 разряд
549..Укладка соломенных тюков в трашеи и снятие обвязки с тюков - 2 разряд
550. Полив соломенных тюков водой - 1 разряд
551. Заправка соломенных тюков удобрениями и засыпка питательным грунтом - 3 разряд
552. Раскладка соломы и опилок между трубами почвенного обогрева - 1 разряд
553. Укладка на грунт и подъем труб почвенного обогрева - 3 разряд
554. Обработка почвы и растений марганцовокислым калием - 2 разряд
555. Пропаривание почвы с укрытием пленкой - 3 разряд
556. Зачистка верхнего слоя грунта на 1-2 см - 2 разряд
40. Выращивание шампиньонов
Параграф 1. Выращивание шампиньонов
557.Обслуживание машины при выгрузке из камеры отработанной почвы и компоста - 4 разряд
558. Чистка стеллажей после выгрузки из камеры почвы и компоста - 4 разряд
559. Скручивание сеток после выгрузки почвы и компоста - 3 разряд
560. Обработка сеток формалином в специальной ванне - 4 разряд
561. Расстил сеток по стеллажам после обработки формалином - 4 разряд
562. Уборка камеры и компостного коридора после выгрузки почвы и компоста и набивки стеллажей - 3 разряд
563. Промывание камеры и стеллажей после обработки - 3 разряд
564. Перестановка щита при заполнении стеллажей компостом - 4 разряд
565. Разравнивание компоста на стеллажах после их заполнения машиной - 6 разряд
566. Перестановка набивочной машины с укладкой рельсов - 3 разряд
567. Подготовка мицелия с раскрытием банок и перемешиванием его в ведрах - 3 разряд
568. Посев мицелия вручную - 4 разряд
569. Перемешивание электрофрезой мицелия с компостом - 4 разряд
570. Оправка краев гряд после электрофрезы, снятие бумаги - 3 разряд
571. Уплотнение (трамбовка) компоста вибромашиной с приводом от электромотора - 6 разряд
572. Уплотнение (трамбовка) компоста вручную - 4 разряд
573. Покрытие гряд бумагой и ее снятие - 2 разряд
574. Покрытие посевов мицелия покровной почвой - 4 разряд
575. Рыхление покровной почвы гвоздевкой - 5 разряд
578. Полив, увлажнение почвы на стеллажах с использованием специальных машин или опрыскивателей:
- покровной почвы водой - 4 разряд
- водой с формалином - 5 разряд
579. Стуманивание покровной почвы - 4 разряд

580. Ыдыстарды камераларға жеткізу және тасып тарату – 3 разряд
581. Сымдарды текшелерден қолмен шешу және ажырату, сабан текшелерін айырлармен бөлу, стационар машинасымен сабанды ұсақтау, сабанды машинаға апару, сабанды айырмен тегістеу – 3 разряд
582. Қайта қаптау кезеңінде тыңайтқыш кертпелерін айырмен түзету – 4 разряд
583. Мегельді қолмен себу – 3 разряд
584. Шымтезек қиқымын шланганың көмегімен суландыру – 2 разряд
585. Шланганың, электр жетегі бар арнайы машинаның көмегімен жамылғы топырақты формалинмен өңдеу, машиналарды, орынжайды дезинфекциялау – 4 разряд
11-бөлім. Өсімдік өндіру жұмыстары
(ашық жер)
586. Өзекті ағарту (дояровизациялау) – 2 разряд
587. Ауа кептіргіші кезінде көкөніс өнімдері тұқымдарының сабақтарын ілу, шешу – 1 разряд
588. Қол станогымен немесе пышақпен қырыққабат қауданынан өзектерді кесу – 2 разряд
589. Егістіктерді арам шөптерден, өзектерден, сабақ жапырақтардан және басқа да қалдықтардан тазарту – 2 разряд
12-бөлім. Бақша өндірісіндегі жұмыстар
41. Көшетханалар
Параграф 1. Көшетханалар
590. Екпелерді, шыбықтарды, сабақ кесінділерін есептеу, бумалау және сұрыптау, оларды сақтау орнына және қазылған жерлерге салу, жабайыларын қарға көму – 2 разряд
591. Екпелерді және көшеттерді қысқа сақтау үшін көму – 2 разряд
592. Уақытша көмілген кеспе сабақтарды, екпелерді, көшеттерді іріктеу, оларды көшеттеу және отырғызуға дайындау – 3 разряд
593. Жабайы өсімдіктердің және көшеттердің тікенектері мен көздерін кесу - 4 разряд
594. Көзсабақтау үшін екпелерден діңдерді тазалау – 2 разряд
595. Көзсабақтау алдында діңдерді үгу – 1 разряд
596. Көшетханалардағы жеміс, сәнді және субтропикалық өнімдерді, сондай-ақ жеміс беретін ағаштарды ұластыру және көзсабақтау – 5 разряд
597. Көзсабақ пен ұластыруға бақша варын жағып байлау – 4 разряд
598. Көзсабақтарды қалқанға байлау және жабайы өскіндерді жою – 2 разряд
599. Көзсабақтарды және ұластыруды күзде және көктемде әлсіретіп, таңғышын шешіп тексеру – 4 разряд
600. Көзсабақтар мен ұластырғыштардан таңғышты шешу – 1 разряд
601. Көшеттердің басындағы бір жылдық өсімдіктердің тікенектерін кесу – 4 разряд
602. Бір жылдық және екі жылдық көшеттердің тікендерін кесу және қалыптастыру – 4 разряд
603. Жеміс ағаштарын жасарту үшін кесу – 5 разряд
604. Өркендерді шырпу (пинциппен жұлу) және көшеттердегі қалыңдаған бұталарды кесу – 2 разряд
42. Бақтар мен жидектік жер
Параграф 1. Бақтар мен жидектік жер
605. Түтіндетуге арналған үйме дайындау – 1 разряд
606. Машинаның көмегімен қарақат, қарлыған, таңқурай жидектері мен басқа да жидек өнімдерін жинау – 4 разряд

580. Обработка (опрыскивание) стеллажей, камеры после набивки компоста, камеры и стеллажей по бумаге специальными химическими препаратами -5 разряд
581. Обработка солью мест, покрытых плесенью, обработка (опрыскивание) компостного коридора формалином - 4 разряд
582. Сбор капринуса вручную - 3 разряд
583. Cбор грибов, перевозка с погрузкой на тележку, разгрузка и установка на весы - 4 разряд
584. Влажная дезинфекция тары в специальной ванне с раствором формалина, обработка ковриков, выгрузка тары из ванны и промывка водой - 4 разряд
585. Подвозка и развозка тары по камерам - 3 разряд
586. Разрыв и снятие проволоки с тюков вручную, перебивка тюков соломы вилами, измельчение соломы на стационарной машине, подача соломы в машину, разравнивание соломы вилами - 3 разряд
587. Оправка буртов компоста вилами в период между перебивками - 4 разряд
588. Просеивание мергеля вручную - 3 разряд
589. Увлажнение торфяной крошки с помощью шланга - 2 разряд
590.Обработка покровной почвы формалином с помощью шланга с помощью специальной машины с электроприводом, дезинфекция машин, помещения - 4 разряд
Раздел 11. Работы в Овощедстве
(открытый грунт)
591. Осветление кочерыг (дояровизация) - 2 разряд
592. Подвешивание, снятие стеблей семенников овощных культур при воздушной сушке - 1 разряд
593. Вырезка кочерыг из кочанов капусты на ручном станке или ножом - 2 разряд
594. Очистка поля от сорняков, кочерыг, ботвы и других остатков - 2 разряд
Раздел 12. Работы в садоводстве
41. Питомники
Параграф 1. Питомники
595. Подсчет, вязка в пучки и сортировка сеянцев, чубуков, черенков, укладка их в хранилища и на прикопочных участках, снегование дичков - 2 разряд
596. Прикопка черенков, сеянцев и саженцев на зимнее хранение - 2 разряд
597. Выборка временно прикопанных черенков, сеянцев и саженцев, подготовка их для пикирования и посадки - 3 разряд
598. Срезка дичков и сеянцев на шип и на глазок - 4 разряд
599. Подчистка штамбиков у сеянцев для окулировки - 2 разряд
600. Протирка штамбиков перед окулировкой - 1 разряд
601. Прививка и окулировка плодовых, декоративных и субтропических культур в питомниках, а также на плодоносящих деревьях - 5 разряд
602. Завязка окулировок и прививок с обмазкой садовым варом - 4 разряд
603. Подвязка окулянтов к шипу и удаление дикой поросли - 2 разряд
604. Осенняя и весенняя проверка окулировки и прививки с ослаблением и снятием повязок - 4 разряд
605. Снятие обвязок с окулировок и прививок - 1 разряд
606. Вырезка шипов у однолеток в кроне саженцев - 4 разряд

607. Дәнді және сүйекті жемістерді жинауға арналған машиналарға қызмет көрсету – 2 разряд
608. Жемістерді тауарлық өңдеуге арналған машиналарға қызмет көрсету бойынша жұмыстар
- сұрыптау және калибрлеу – 3 разряд
- қиғаш, шарлы және тігінен салу – 4 разряд
609. Ағаштардың діңдері мен қаңқа бұтақтарын известпен ақтау – 2 разряд
610. Жас және жеміс беретін ағаштардың діңдерін кесу – 5 разряд
611. Ағаштардың кесілген жерлері мен жарақаттарына сыр немесе бақша варын жағу – 1 разряд
612. Бақтардағы өлекселерді жинау – 1 разряд
613. Ағаштардың астына тірек орнату және түзету – 2 разряд
614. Ағаштардың астындағы тіректерді тарату – 2 разряд
615. Тіректерді пирамидаға жинау және орнату – 2 разряд
616. Қой бүлдіргенінің мұртшаларын тармақшалардың даму дәрежесі бойынша кесу және сұрыптау – 2 разряд
617. Қой бүлдіргенінің мұртшаларын плантацияда жою – 1 разряд
618. Қой бүлдіргенінің астына қорғау қабатын себу (үгінді, кесінді, шымтезек) – 1 разряд
619. Таңқурай бұтақтарын байлау мен шешу және олардың қыстан кейінгі жағдайларын тексеру – 1 разряд
13-бөлім. Жүзім өндірісіндегі жұмыстар
43. Көшетханалар
Параграф 1. Көшетханалар
620. Бумалап және сақтауға қоя отырып, жүзім шоқтарын дайындау, жапырақтарынан, бұталарынан, жұқа және жетілмеген материалдан тазалап, сабақтарын кесу – 4 разряд
621. Сақтау кезінде жүзім шоқтарының жағдайын тексеру – 3 разряд
622. Телінуші және ұласушы кесінді сабақтарын ыдысқа салып және одан алып сулау – 2 разряд
623. Калибрлеу машиналары мен жартылай автоматтарда телінуші мен ұласушының кесінді сабақтарын калибрлеу – 3 разряд
624. Телінуші мен ұласушының кесінді сабақтарын (қолмен) калибрлеу, көшеттеу алдында кесуді жаңалау – 3 разряд
625. Бұтақтарды отырғызуға дайындау (калибрлеу, кесу) – 2 разряд
626. Жүзімнің кесінді сабақтарын қолмен көшеттеу – 5 разряд
627. Машинамен көшеттеу үшін кесінді сабақтардың сыңарларын іріктеу – 2 разряд
628. Жүзімнің кесінді сабақтарының қабығын тырмалау – 2 разряд
629. Көшеттеуді бақылау және есептеу – 4 разряд
630. Көшетханалар немесе траншеяларды мұзға толтыру және кесінді сабақтарын ұсақтауға арналған ағаш табан орнату – 3 разряд
631. Кесінді сабақтарын ұсақтауға салу, трашеялардан оларды іріктеу – 2 разряд
632. Стратификациялау және ұсақтау кезінде көшеттерді күту – 2 разряд
633. Көшеттерді стратификациялық жәшіктерге салу – 2 разряд
634. Көшеттерді апарып және апармай парафиндеу, байлау – 3 разряд
635. Жәшіктерді стратификациялық камераларға және отырғызуға шығару – 2 разряд
636. Көшеттерді фумигацияға салу және фумигациядан кейін алу – 5 разряд

607. Обрезка и формирование кроны одно- и двухлетних саженцев - 4 разряд
608. Омолаживающая обрезка плодовых деревьев - 5 разряд
609. Прищипка (пинцировка) побегов и вырезка веток утолщения на саженцах - 2 разряд
42. Сады и ягодники
Параграф 1. Сады и ягодники
610. Приготовление куч для дымления и дымление - 1 разряд
611. Сбор ягод смородины, крыжовника, малины и других ягодных культур с помощью машин - 4 разряд
612. Работа по обслуживанию машин для уборки плодов семечковых и косточковых культур - 2 разряд
613. Работы по обслуживанию машин и линий для товарной обработки плодов
- сортировка и калибровка - 3 разряд
-диагональная, шаровая и пряморядная укладка - 4 разряд
614. Побелка известью штамбов и скелетных ветвей деревьев - 2 разряд
615. Обрезка кроны молодых и плодоносящих деревьев - 5 разряд
616. Обмазка срезов и ран деревьев краской или садовым варом - 1 разряд
617. Сбор падалицы в садах - 1 разряд
618. Установка и подправка подпор под деревьями - 2 разряд
619. Разноска подпор под деревьями - 2 разряд
620. Уборка и установка подпор в пирамиду - 2 разряд
621. Обрезка и сортировка усов земляники по степени развития розеток - 2 разряд
622. Удаление усов земляники на плантации - 1 разряд
623. Подсыпка защитного слоя под землянику (опилки, слома, торф) - 1 разряд
624. Связывание и развязывание кустов малины и проверка их состояния после перезимовки - 1 разряд
Раздел 13. Работы Виноградстве
43. Питомники
Параграф 1. Питомники
625..Заготовка виноградной лозы со связыванием в пучки и укладкой на хранение нарезка на черенки с очисткой от листьев, пасынков, выбраковкой тонкого и невызревшего материала - 4 разряд
626. Проверка состояния лозы во время хранения - 3 разряд
627. Вымачивание черенков подвоя и привоя с укладкой и выемкой из емкости - 2 разряд
628. Калибровка черенков подвоя и привоя на калибровочных машинах и полуавтоматах - 3 разряд
629. Калибровка (вручную) черенков подвоя и привоя обновление срезов перед прививкой - 3 разряд
630..Подготовка отводков к посадке (калибровка, подрезка) - 2 разряд
631. Прививка виноградных черенков вручную - 5 разряд
632. Подбор пар черенков для машинной прививки винограда - 2 разряд
633. Бороздование коры черенков винограда - 2 разряд
634. Контроль и подсчет прививок - 4 разряд
635. Надбивка парников или траншей льдом и установка деревянного дна для кильчевания черенков - 3 разряд
636. Установка черенков на кильчевание, выборка их из траншей - 2 разряд

637. Көшетханалар мен жүзімдіктерде жер біліктерін қатарлау және орау – 3 разряд
44. Жүзімдіктер
Параграф 1. Жүзімдіктер
638. Жүзімнің техникалық және азықтық сортын жинау бойынша агрегаттарға қызмет көрсету бойынша жұмыс – 4 разряд
639. Ұңғымаларды қол гидробұрғысымен немесе жүзім отырғызуға арналған сүйменмен бұрғылау – 3 разряд
640. Жер біліктерін жүзім бұтақтары оралған кезде және ашық кезінде түзету – 2 разряд
641. Ашылар алдында жүзім шоқтарын көтеру – 2 разряд
642. Аналықтарды, көшеттерді және жасыл өркендерді жүзімдіктерді жөндеу – 4 разряд
643. Жүзімдіктерді 20% дейін кесінділерімен жөндеу – 3 разряд
644. Жүзім шоқтарын ағаш қатарларынан шешу – 2 разряд
645. Жүзімдіктерді филоксероны жұқтыруға тексеру – 4 разряд
14-бөлім. Субтропикалық өнімдерді жасау бойынша жұмыстар
45. Шай, тұт және игілікті лавр
Параграф 1. Шай, тұт және игілікті лавр
646. Шай плантацияларынан көп жылдық арам шөптерді жою – 2 разряд
647. Механикаландырылған кесуден кейін шай бұтақтарын тазалау – 3 разряд
648. Шайдың үш-төрт жылдық бұтақтарын кесу және қалыптастыру – 3 разряд
649. Қатарлардағы шай бұтақтарын жартылай ауыр және ауыр кесу – 4 разряд
650. Шай плантацияларын жөндеу:
- тұқымдарды себу – 2 разряд
- көшеттерді отырғызу – 3 разряд
- сортты – 5 разряд
- престелген көк шайды дайындауға арналған ірі жапырақтар үшін лао-чаға арналған қаптау материалынан жасалған – 4 разряд
- кофеин алуға арналған шикізатты шай жапырақтарын жинау – 3 разряд
651. Тұт ағашының жеміс шоғырын жинау – 3 разряд
652. Кәрі тұт ағаштарын қазу – 4 разряд
653. Лавр жемісін жинау – 3 разряд
654. Лавр жапырағын стандарт бойынша кептіру, жұлу және сұрыптау – 2 разряд
655. Шай және лавр жапырақтарын ыдыстарға салу, ілу және алғаш сапасын айқындау – 2 разряд
656. Шай жапырақтарына арналған қаптарды арам шөптерден тазалау – 2 разряд
657. Шай жапырақтары салынған қаптарды жәшіктерге салу және жәшіктерді тасымалдау – 2 разряд
658. Шай және лавр тұқымдарын жинау – 2 разряд
46. Бамбук және цитрус өнімдері
Параграф 1. Бамбук және цитрус өнімдері
659. Қыс бойы көшеттерді күту – 2 разряд
660. Цитрус көшеттерін мәрлімен байлау – 1 разряд
661. Бамбук арқандарын кесу үшін таңбалау – 1 разряд
662. Бамбук діңдерін кесу – 3 разряд
663. Бамбуктың шағын орманын балтамен шабу, бамбук діңдерін бұтақтан тазарту және оларды тасымалдау орнына шығару, арқандарды аралау, сұрыптау және салу – 3 разряд
664. Тунга жемістерін тазалап жинау – 2 разряд
665. Ағаштардың бастарын байлау және шешу – 2 разряд
666. Цитрустарды үлдірмен немесе матамен жабу – 3 разряд
15-бөлім. Эфир майы мен дәрі өнімдерін өндіру бойынша жұмыстар

637. Уход за прививками при стратификации и кильчевании черенков - 2 разряд
638. Укладка прививок в стратификационные ящики - 2 разряд
639. Парафинирование, обвязывание прививок с подноской и без подноски - 3 разряд
640. Вынос ящиков в стратификационные камеры и на закладку - 2 разряд
641. Укладка саженцев для фумигации и разгрузка камеры после фумигации - 5 разряд
642. Катаровка и разокучивание земляных валиков в питомниках и на виноградниках - 3 разряд
44. Виноградники
Параграф 1. Виноградники
643. Работа по обслуживанию агрегатов по уборке технических и столовых сортов винограда - 4 разряд
644. Бурение скважин ручным гидробуром или ломом для посадки винограда-3 разряд
645. Подправка земляного вала при укрытии и открытии кустов винограда-2 разряд
646. Поднятие лозы вилами перед открытием-2 разряд
647. Ремонт (подновление) маточников и виноградников саженцами и зелеными отводками-4 разряд
648. Ремонт винограда с изреженностью до 20 %-3 разряд
649. Снятие лозы со шпалеры-2 разряд
650. Обследование виноградников на на зараженность филоксерой-4 разряд
Раздел 14. Работы по возделыванию субтропических культур
45. Чай, тутовые и лавр благородный
Параграф 1. Чай, тутовые и лавр благородный
651. Удаление многолетних сорняков из кустов чайных плантаций-2 разряд
652. Очистка чайных кустов после механизированной подрезки-3 разряд
653. Формирование и подрезка трех-четырех летних кустов чая-3 разряд
654. Полутяжелая и тяжелая подрезка чайных кустов в шпалерах-4 разряд
655. Ремонт чайных плантаций:
-подсев семян-2 разряд
-подсадка саженцев-3 разряд
656. Сбор чайного листа:
-сортового-5 разряд
-облицовочного материала для лао-ча, грубого листа для изготовления зеленого прессованного чая-4 разряд
- сырья для получения кофеина-3 разряд
657. Сбор соплодий шелковицы-3 разряд
658. Выкопка взрослых тутовых деревьев " со стулом" -4 разряд
659. Сбор урожая лавра-3 разряд
660. Сушка, отшипывание и сортировка лаврового листа по стандарту-2 разряд
661. Затаривание, взвешивание и первичное определение качества чайного и лаврового листа-2 разряд
662. Очистка мешочков для чайного листа от сорняков-2 разряд
663. Укладка мешочков с чайным листом в ящики и переноска ящиков-2 разряд
664. Сбор чайных и лавровых семян-2 разряд
46. Бамбук и цитрусовые культуры
Параграф 1. Бамбук и цитрусовые культуры
665. Уход за саженцами в течение зимы-2 разряд
666. Обвязывание марлей саженцев цитрусовых-1 разряд

667. Бұрыштық жалбыздық көшеттерді дайындау – 3 разряд
668. Бұрыштық жалбыздық көшеттерді отырғызу, атыздар бойынша базилик және басқа дәрілік өсімдіктерді отырғызу – 3 разряд
669. Атыздар бойынша базилик пен дәрілік өсімдіктерді суару – 3 разряд
670. Раушанның қауызын және бұталы өсімдіктің гүлсидамын жою – 1 разряд
671. Раушанның көшеттерін отырғызуға дайындау – 2 разряд
672. Раушанның көшеттерін отырғызу – 3 разряд
673. Раушандарды санитарлық өңдеу (артық өскіндерін жұлу) – 3 разряд
674. Раушан гүлдерін, бұталы өсімдіктердің гүл шоқтарын, дәрілік дайындамаларды жинау – 3 разряд
675. Раушанның гүлсағақтарын кесу, қазотының, базиликтің, жалбыздың жасыл көлемін және мускат шатрашының гүл шоғырын кесу – 2 разряд
676. Бұрыштық жалбыздықты текшеге орау – 2 разряд
677. Раушан және бұталы өсімдіктер плантациясын жөндеу – 3 разряд
- улы және қатты ароматтандырылған өсімдіктердің – 4 разряд
- басқа да өсімдіктердің тамыр сабақтарын, жапырақтарын, гүл шоғырын, гүлдерін, сабақтарын, тұқымдық жемістерін жинау, сұрыптау және кесу – 4 разряд
678. Дәрілік ағаш тұқымдастардың жас өркендерін кесу – 3 разряд
679. Алтай тамырларын қабықтан тазарту – 3 разряд
680. Тамырларды, тамыр сабақтарды, шірінділер және дәрілік өсімдіктерді жуу – 3 разряд
681. Дәрілік шикізаттарды жуғаннан кейін кептіру – 3 разряд
- улы өсімдіктердің – 3 разряд
- басқа да өсімдіктердің дәрілік шикізаттарын сұрыптап және престеп орау – 2 разряд
682. Саңырауқұлақ субстрактіні және қара бидай қастауышының жұғуын дайындау – 3 разряд
683. Қара бидай масақтарынан қастауыш түтік кеспелерін жинау – 2 разряд
684. Қастауыш түтік кеспелерін тұқымнан ажырату – 2 разряд
16-бөлім. Гүл өнімдері мен көгалдандыру жұмыстары
685. Пияз бастарының гиацидтерін әбден пісіру – 3 разряд
686. Гүлдердің отырғызу материалдарын қазып алу – 3 разряд
687. Ұсақ көшетті іскекте көшеттеу – 2 разряд
688. Лилияларды қабыршақтармен, балалар және бульбочкамен көбейту – 3 разряд
689. Шпагаттан торлар тоқу және құру және қалампыр гүлін байлауға арналған металл рамаларды орнату – 2 разряд
690. Сымдарды тіректерге керу (сымдарды апарумен) – 3 разряд
691. Сымдарды тіректерден шешу, қалдық жіптерді жою, оларды орамдарға орау және апару – 2 разряд
692. Ағаш және металл тіректерді жою, оларды жылы жайдан шығару – 2 разряд
693. Гүлдерді стандарт бойынша кесу және сұрыптау, есептеу, бумалап байлау және орау – 2 разряд
694. Бақытгүлін, қазотын және басқа да гүл өсімдіктерін сабақтау – 3 разряд
695. Шымды клубтар мен рабаттардың айналасына салу – 2 разряд
- ағаштар мен бұталарды – 4 разряд
- тірі қоршаулар, кілемше гүл отырғызғыш және бордюрлерге қалыптап алу және кесу – 3 разряд

667. Клеймение бамбуковых тростей для срезки-1 разряд
668. Срезка бамбуковых стволов-3 разряд
669. Рубка бамбуковой рощи топором, очистка от ветвей стволов бамбука и вынос их к месту транспортировки, распиловка, сортировка и укладке тростей-3 разряд
670. Сбор очистка плодов тунга-2 разряд
671. Связывание и развязывание кроны деревьев-2 разряд
672. Укрытие цитрусовых пленкой или тканым материалом-3 разряд
Раздел 15. Работы по возделыванию эфиромасличных и
лекарственных культур
673. Заготовка рассады мяты перечной-3 разряд
674. Посадка рассады мяты перечной, посадка рассады базилика и других лекарственных растений по борозда-3 разряд
675. Полив базилика и лекарственных растениий по бороздам-3 разряд
676. Удаление бутов розы и цветоносов лаванды-1 разряд
677. Приготовление саженцев роз к посадке-2 разряд
678. Посадка саженцев роз-3 разряд
679. Санитарная обработка роз (удаление лишни х побегов) -3 разряд
680. Сбор цветов розы, уборка соцветий лаванды, ноготовков лекарственных-3 разряд
681. Обрезка цветоножек розы, срезка зеленной массы герани, базилика, мяты и соцветий мускатного шалфея-2 разряд
682. Упаковка перечной мяты в тюки-2 разряд
683. Ремонт плантаций розы и лаванды-3 разряд
684. Уборка, сортировка и резка корней корневищ, листьев, соцветий, цветов, стручков, плодов семян:
-ядовитых и сильно ароматизированных растений-4 разряд
-других растений-3 разряд
685. Вырезка молодых побегов у лекарственных древесных пород-3 разряд
686. Очистка корней алтая от коры-3 разряд
687. Мойка корней, корневищ, черенков и листьев лекарственных растений-3 разряд
688. Сушка лекарственного сырья после мойки-3 разряд
689. Упаковка лекарственного сырья с сортировкой и прессованием:
-ядовитых растений-3 разряд
-других растений-2 разряд
690. Приготовление грибкового субстрата и заражение ржи спорыньей-3 разряд
691. Сбор рожков спорыньи с колосьев ржи-2 разряд
692. Отделение рожков спорыньи от семян-2 разряд
Раздел 16. Работы в цветоводстве и озелении
693. Переваривание луковиц гиацинтов-3 разряд
694. Выкопка посадочного материала цветов-3 разряд
695. Пикирование мелкой рассады пинцетном-2 разряд

696. Гидропульттан жасалған оранжереялардың шыныларын ақтау – 2 разряд
697. Оренжереялардағы өсімдіктерді тазалау, оларды жуу және су бүрку – 1 разряд
698. Апару және қадамен бекітумен өсімдіктерді қалқандармен көлеңкелеу, қалқандарды шешу және апару – 2 разряд
699. Қабаттап асып байлау кезінде қалампырды құрғақ жапырақтар мен арам шөптерден тазалау – 1 разряд
17-бөлім. Агроорманмелиорация және орман шаруашылығы бойынша жұмыстар
700. Өзектер мен мәткелерде өрме және фашинді тоғандар орнату – 3 разряд
701. Жылжымалы құмдарда және өзектердің татандары бойынша қалқандар мен төселен қорғандар қою – 2 разряд
702. Өзектер, мәткелер, және тік баурайлар бойынша тұқымдар себу, оларды шабындықтау – 4 разряд
703. Ағаштар мен бұталарды тамырымен жұлу, тамырымен жұлынған ормандарды бөлу – 4 разряд
704. Шабындықтардағы, жайылымдардағы және арналар жиегіндегі бұтақтарды шабу, жас бұтақшалар алу үшін бұтақтарды томарға кесу – 3 разряд
705. Жер телімін ағаштардан, кесілген томарлардан, тамырлардан, ағаш қалдықтарынан және шымнан тазалау – 3 разряд
706. Қаудандарды күрекпен жою – 2 разряд
707. Тау баурайларында, өзектерде және мәткелерде террасалар құру – 4 разряд
708. Су тоғы бүріккіштерін жасап шығару – 4 разряд
709. Алаңқайлар, жолақтар, шұңқырларды орман отырғызу және қосымша көшеттер отырғызуға дайындау – 3 разряд
710. Екпелерді, көшеттерді және жабайы өсімдіктерді Колесова семсерінің астына отырғызу және қосымша көшеттер отырғызу – 4 разряд
711. Орман жолақтарының ірі көлемді отырғызу материалдарын отырғызу кезінде діңгек түбіндегі дөңгелектерді түзету – 3 разряд
712. Құстарға арнап ұяшықтар жасау – 2 разряд
- кесілген ағаштардан – 3 разряд
- биіктігі 5 м дейінгі ағаштар мен бұталардан – 4 разряд
- 5 метрдан жоғары биіктіктегі ағаштардан арнайы лаздардың (мұнара мен автокөтергіштер) көмегімен бүршіктер, жаңғақтар және басқа да ағаш және бұталы тұқымдар дайындау – 5 разряд
713. Фисташка және басқа да ағаш және бұталы өсімдіктер тұқымдарын қанатсыздандыру және тазалау - 2 разряд
714. Ағаш және бұталы тұқымдарын кептіру, тазалау, сұрыптау және ыдысқа салу – 2 разряд
715. Емен жаңғағы мен ағаш және бұталы тұқымдарды салу – 2 разряд
716. Өру қурайларын, қадаларды, шоқтарды, жөкелерді және шелқабықшаларды дайындау – 2 разряд
717. Орман төсенішін дайындау – 2 разряд
718. Дәрілік материалдарды, саңырауқұлақ, қайың шырынын және басқа да азық-түліктерді және табиғат тартымдарын дайындау – 3 разряд
719. Кеспе ағаштарды жару, бөлу және ойықтарымен, нысаналауды өлшеумен, бағандар дайындау және қоюмен сыналатын алаңдарды белгілеу - 4 разряд

696. Размножение лилий чешуйками, детской и бульбочками-3 разряд
697. Плетение и устройство сетки из шпагата и установка металлических рам для подвязки гвоздики-2 разряд
698. Натягивание проволоки на опоры (с подноской проволоки) -3 разряд
699. Снятие проволоки с опор, удаление остатков нитей, сматывание их в мотки и относка-2 разряд
700. Удаление деревянных и металлических опор с выносом их из теплиц-2 разряд
701. Срезка и сортировка цветов по стандартам, подсчет, связывание пучки и упаковка-2 разряд
702. Черенкование хризантем, герани и других цветочных растений-3 разряд
703. Укладка дерна вокруг клуб и рабаток-2 разряд
704. Формовочная стрижка и обрезка:
-деревьев, кустарников-4 разряд
-живых изгородей, ковровых цветочников и бордюров-3 разряд
705. Забеливание стекол оранжереи из гидропульта-2 разряд
706. Очистка растении в оранжереях, их обмывка и опрыскивание водой-1 разряд
707. Притенение растений щитами с их подноской и укреплением кольями, снятие щитов и их относка-2 разряд
708. Очистка гвоздик от сухих листьев и сорняков при ярусной подвязке-1 разряд
Раздел 17. Работы по агролесомелиорации и в лесном хозяйстве
709. Устройство плетневых и фашинных запруд на оврагах и балках-3 разряд
710. Расстановка щитов и устилочных защит на подвижных песках и по днищам оврагов-2 разряд
711. Посев семян древесных и кустарниковых пород по оврагам, балкам и крутым склонам, их залужение-4 разряд
712. Корчевка деревьев и кустарников, разделка выкорчеванного леса-4 разряд
713. Рубка кустарников на лугах, пастбищах и вдоль каналов, обрезка кустов на пень для получения поросли-3 разряд
714. Очистка участка от деревьев, выкорчеванных пней, корней, древесных остатков и дернины-3 разряд
715. Удаление кочек лопатой-2 разряд
716. Устройство террас на склонах гор, оврагов и балок-4 разряд
717. Поделка распылителей водотока-4 разряд
718. Подготовка площадок, полос, ямок для посадки и подсадки леса-3 разряд
719. Посадка, подсадка сеянцев, саженцев и дичков под меч Колесова-4 разряд

720. Айырмен және белгілеп өлшеумен ағаштарды санау, кеудеден жоғары және тамыр мойнындағы ағаштарды өлшеу және таңбалау, оларға жүзік кигізу – 3 разряд
18-бөлім. Шаруашылық жұмыстары
47. Қырманды, алаңқайларды және орынжайды дайындау
Параграф 1. Қырманды, алаңқайларды және орынжайды дайындау
721. Қырманды дайындау (қоқыстан тазалау, сабанмен жабу, сумен суару) – 1 разряд
722. Сақтау орындарын қоқыстан, қалдықтардан және пайдаланылған құмнан тазалау, қоймалар мен басқа да орынжайларды жуу – 1 разряд
723. Қабырғалар мен төбелерді сабанмен бітеп жылыту – 2 разряд
724. Қабырғалар мен төбелерді лаймен сылау – 3 разряд
725. Қолмен немесе электр жетегі бар бүріккішті пайдаланып орынжайды, қабырғаларды, жабынғыларды, жылы жайдың терезелерін және көшетханалардың рамаларын ақтау және сырлау – 2 разряд
726. Орынжай, жол, қырман жанындағы шөптерді, арам шөптерді қолмен ору – 3 разряд
727. Шыны кесу, терезе және көшетхана рамалары мен басқа да шынылы жабынғыларды шынылау – 3 разряд
728. Көшетхана рамаларын жөндеу – 2 разряд
729. Шыныланған рамаларды майлау – 2 разряд
730. Терезе және жылы жай рамаларының шынысын, жылы жай және басқа да ғимараттардың шыны жабынғыларын жуу және тазалау – 1 разряд
731. Машиналы трактор агрегатының көмегімен терезелерді бормен қараңғылау – 4 разряд
48. Керек-жарақтар мен ыдыстарды дайындау, әзірлеу және жөндеу
Параграф 1. Керек-жарақтар мен ыдыстарды дайындау, әзірлеу және жөндеу
732. Шалғы қағу – 4 разряд
733. Кетпенді, күректерді және пышақтарды қайрау – 2 разряд
734. Араларды, орақтар мен бақша пышақтарын қайрау – 3 разряд
735. Жетектер, доғалар және әртүрлі саптарға арналған материалдарды дайындау, балталар, тұтқалар, күректерге саптар және басқа да құралдар дайындау, жөндеу және орнату – 3 разряд
736. Жетектер, оталғыштар жасау, оларды арбалар мен шаналарға орнату, маркерлер мен рамалар дайындау – 3 разряд
- ат әбзелдерін дайындау бойынша – 3 разряд
- ат әбзелдерін жөндеу бойынша
қайысшының жұмысы – 2 разряд
737. Арқандар, қамшы, қамыттың тамақ бауын дайындау – 1 разряд
738. Сымдар кесу және зәкірлер үшін оларды орау – 3 разряд
739. Зембілдер, жәшіктер, екі метрліктер, қол маркерлерін және тырмалар дайындау және жөндеу – 3 разряд
740. Соғу станоктарына тақтайшалар салу мен апару және ыдыстар бөлшектерінің ұсақтарын жинау – 2 разряд
741. Қаптарды, себеттерді және басқа да ыдыстарды тазалау, жуу және жөндеу – 2 разряд
742. Көкөніс өнімдері мен көшеттерге арналған ыдыстарды дайындау (тазалау, жуу) – 1 разряд
743. Жәшіктерді таңбалау, ағаштарға, бағандарға этикеткаларды, белгілерді дайындау, жазу және ілу – 1 разряд
744. Фашиндер, баулар, өрілген қалқандар, маттар әзірлеу – 2 разряд
745. Шыбықтан, қурайдан, жағыршақтан өрілген бұйымдар әзірлеу – 2 разряд
746. Сыпырғыштар мен сыпыртқылар дайындау – 2 разряд
747. Газ шілтерін пайдаланып сымдар мен құрылымды тазалау және күйдіру – 3 разряд
49. Ағаш қатарларын, кішкене қоршаулар мен басқа да ғимараттарды орнату және жөндеу

720. Оправка приствольных кругов при посадке лесных полос крупноразмерным посадочным материалом-3 разряд
721. Устройство гнездовий для птиц-2 разряд
722. Заготовка шишек, орехов и других плодов древесных и кустарниковых пород:
-со срубленных деревьев (на лесосеках) -3 разряд
- со стоящих деревьев и кустарников высотой до 5 м-4 разряд
- с деревьев высотой свыше 5 м с помощью специальных лазов (вышек и автоподъемников) -5 разряд
723. Обескрыливание и очистка семян фисташковых и других древесных и кустарниковых растений-2 разряд
724. Сушка, очистка, сортировка и затаривание семян древесных и кустарниковых пород-2 разряд
725. Закладка желудей и других семян древесно-кустарниковых пород на хранение-2 разряд
726. Заготовка плетневого хвороста, кольев, лозы, мочала и лыка-2 разряд
727. Заготовка лесной подстилки и мха-2 разряд
728. Заготовка лекарственного материала, грибов, березового сока и других продуктов и даров природы-3 разряд
729. Разбивка, отвод лесосек и закладка пробных площадей с прорубкой, промером визиров, изготовлением и постановкой столбов-4 разряд
730. Пересчет деревьев с замером вилкой и отметкой, обмер и клеймение деревьев на высоте груди и у шейки корня, их окольцовывание-3 разряд
Раздел 18. Хозяйственные работы
47. Подготовка токов, площадок и помещений
Параграф 1. Подготовка токов, площадок и помещений
731. Подготовка тока (очистка от мусора, покрытие соломой, полив водой) -1 разряд
732. Очистка хранилищ от мусора, отходов и использованного песка, мытье складов и других помещений-1 разряд
733. Утепление стен и потолков соломой-2 разряд
734. Штукатурка стен и потолков глиняным раствором-3 разряд
735. Побелка и покраска помещений, стен, покрытий, стекол теплиц и парниковых рам вручную или с использованием опрыскивателя с электроприводом-2 разряд
736. Обкашивание вручную трав, сорняков около помещений, дорог, токов-3 разряд
737. Резка стекла, остекление оконных и парниковых рам и других стеклянных покрытий-3 разряд
738. Ремонт парниковых рам-2 разряд
739. Промазка остекление рам-2 разряд
740. Промывка и протирка стекол оконных и парниковых рам, стеклянных покрытий теплиц и других сооружений-1 разряд
741. Затемнение стекол мелом с помощью машинно-тракторного агрегата-4 разряд
48. Подготовка, изготовление и ремонт инвентаря и тары

Параграф 1. Ағаш қатарларын, кішкене қоршаулар мен басқа да ғимараттарды орнату және жөндеу
748. Қадалар мен тіректерді дайындау және тегістеп шабу – 2 разряд
749. Жетектерге, ілгіштерге, дуалдарға, қоршауларға, егістік пен ормандар белгілеріне арналған бағандар дайындау – 2 разряд
750. Қадалар мен бағандарды күйдіру, оларды гудрондармен жабу – 2 разряд
751. Зәкірлер мен орман белгілерін, ауыл шаруашылық өнімдерін кептіруге арналған ілгіштерді орнату – 2 разряд
752. Зәкірлерді бекіту – 3 разряд
753. Зәкірді бағанға сыммен біріктіру – 3 разряд
754. Жүзімдіктерде, бақтарда, құлмақ өсіретін жерде және жылы жайларда жетектер орнатқан кезде бағандар қою – 3 разряд
755. Жүзімдіктердегі, бақтардағы, құлмақ өсіретін жерлердегі және жылы жайлардағы жетектерді шешу – 2 разряд
756. Ескі бағандарды сымдарын шешіп, қазып алу – 2 разряд
757. Бағандар бойынша сымдар мен ауырлықтарды, жүзімдіктерде, бақтарда және құлмақ өсіретін жерлерде жетектерді ілу, бекіту және керу – 3 разряд
758. Сымдарды зәкірлерге бұрау – 3 разряд
759. Жетектерді жөндеу – 3 разряд
760. Сырғауылдарды, қоршауларды ұластыру, сымнан қоршау жасау, байлау үшін торлар орнату – 2 разряд
761. Қапсырма шегелерді қағу – 2 разряд
762. Сәкі ағаштар жасау – 2 разряд
50. Жер және жер өлшеу жұмыстары
Параграф 1. Жер және жер өлшеу жұмыстары
763. Шұңқыр, траншея орларын қазу – 3 разряд
764. Геодезиялық түсіру кезінде мөлшерқаданы тасу және қою, қадаларды, ілгіштерді, қазықшаларды орнату – 1 разряд
765. Қол бұрғысының көмегімен топырақ үлгілерін алу – 2 разряд
766. Оптикалық приборлардың көмегімен жер телімдерін кварталдарға бөлу – 3 разряд
51. Ағаштар, мұз және тас дайындау
Параграф 1. Ағаштар, мұз және тас дайындау
767. Ағаштарды көлденеңдеп аралау және ағаш отын қазу – 2 разряд
768. Ағаштарды орналастыру – 1 разряд
769. Мұз ою және жағаға шығару – 3 разряд
770. Мұзды жетекке салу – 2 разряд
771. Мұзды шланганың көмегімен мұздақтау – 2 разряд
772. Карьерде тастар дайындау – 4 разряд
773. Тастарды үйіп жинау – 3 разряд
52. Су мен отынды ағызу
Параграф 1. Су мен отынды ағызу
774. Суды құдықтардан және ашық су қоймалардан шығару, суды бөшкелер мен шұңқырларға тасу және құю – 2 разряд

Параграф 1. Подготовка, изготовление и ремонт инвентаря и тары
742. Отбивка кос-4 разряд
743. Точка мотыг, лопат и ножей-2 разряд
744. Точка пил, серпов и садовых ножей-3 разряд
745. Заготовка материала для оглобель, дуг и различных черенков, изготовление, ремонт и насадка топорищ, ручек, черенков на лопаты и другие орудия-3 разряд
746. Поделка оглобель, дышел с установкой их к повозкам и саням, изготовление маркеров и рам-3 разряд
747. Работа шорника:
-по изготовлению сбруи-3 разряд
-по ремонту сбруи-2 разряд
748. Изготовление веревок, пут, супоней, кнутов-1 разряд
749. Нарезка проволоки и ее скручивание для якорей-3 разряд
750. Изготовление и ремонт носилок, ящиков, двухметровок, ручных маркеров и грабель-3 разряд
751. Складирование и поднос дощечек к сбоечным станкам и комплектование россыпи тарных деталей-2 разряд
752. Очистка, мойка и ремонт мешков, корзин и другой тары-2 разряд
753. Подготовка тары для рассады и под урожай плодов овощей (очистка, мойка) -1 разряд
754. Маркировка ящиков, изготовление, написание и навешивание этикеток, меток на деревья и столбы-1 разряд
755. Изготовление фашин, снопов, плетеных щитов, рогож и матов-2 разряд
756. Изготовление плетеных изделий из прута, хвороста и драни-3 разряд
757. Изготовление веников и метел-1 разряд
758. Очистка и обжигание проволоки и конструкций с использованием газовой горелки-3 разряд
49. Установка и ремонт шпалер, изгородей и других сооружений
Параграф 1. Установка и ремонт шпалер, изгородей и других сооружений
760. Заготовка и затесывание кольев и подпор-2 разряд
761. Заготовка столбов для шпалер, вешал, заборов, изгородей, полевых и лесных знаков-2 разряд
762. Обжигание кольев и столбов, покрытые их гудроном-2 разряд
763. Установка якорей и лесных знаков, вешал для просушивания сельскохозяйственных культур-2 разряд
764. Заделка якорей-3 разряд
765. Соединение якоря со столбом проволокой-3 разряд
766. Установка столбов при устройстве шпалер в виноградниках, садах, хмельниках и теплицах-3 разряд
767. Снятие шпалер в садах, виноградниках, хмельниках и теплицах-2 разряд
768. Выкопка старых столбов со снятием проволоки-2 разряд
769. Навешивание, прикрепление и натягивание проволоки и тяжей по столбам, шпалеры в виноградниках, садах и хмельниках-3 разряд
770. Накручивание проволоки на якорь-3 разряд
771. Ремонт шпалеры-3 разряд
772. Прибивка жердей, штакетника, устройство ограждений из проволоки, установка сеток для подвязки-2 разряд
773. Забивка скоб-2 разряд
774. Устройство подстожий-2 разряд
50. Земляные и землемерные работы
Параграф 1. Земляные и землемерные работы

792. Білуге тиіс:
әр түрлі жұмыс режимінде стационарлық сорғы станцияларының құрылысы мен жұмыс қағидаттары;
қозғалтқыштың, сорғының, олардың жетектерінің, жұмыс сипаттамасы;
қозғалтқыштың, сорғыны, сорғы станциясының тораптар мен агрегаттарының тиімді және ең көп шекті жүктемесі;
қозғалтқыштарды, сорғыны, гидравликалық жүйе мен сорғы станциясының басқа да жабдықтарын пайдалану ерекшеліктері, оларды техникалық пайдалану сипаттамасына сәйкес реттеу ережесі мен ерекшеліктері;
негізгі тораптар мен агрегаттарды монтаждау және демонтаждау ережесі;
жекелеген агрегаттарды, тораптар мен стационарлық үлгідегі станциялар жүйесін алдын ала тексеру және мерзімді техникалық күту ережесі мен әдістері бақылау-өлшеу аспаптарының мақсаты және оларды пайдалану;
станцияның, оның негізгі тораптары мен агрегаттарының жұмысындағы ақаулықтарды анықтау әдіс-тәсілдері.
59. Көкөніс өсіруші
Параграф 1. Көкөніс өсіруші
793. Жұмыс сипаттамасы:
көкөніс шаруашылығында топырақты дайындау, тұқым дайындау, көшет өсіру, көкөніс дақылдарын егу және отырғызу, дақылдарды күту, өнімді жинау және сақтау, оны сату, қарапайым қол құралдары мен айлабұйымдарының көмегімен өңдеу жұмыстарын, сондай-ақ электр мотор және іштен жану қозғалтқыштарының көмегімен жүретін механизмдер мен агрегаттарға қызмет көрсету жөніндегі жұмыстарды орындау;
қолданылатын машиналар мен механизмдерге техникалық қызмет көрсету, олардың ақаулықтарын анықтау және жою.
794. Білуге тиіс:
ашық және жабық (жылыжайда, көшетханада, комбинаттарда, басқа да құрылыстарда), топырақта өсірілетін дақылдардың технологиялық ерекшеліктері және оларға қойылатын агротехникалық талаптар, қарапайым құралдардың, электр мотор және іштен жану қозғалтқыштарының көмегімен жүретін машиналар мен механизмдердің көмегімен орындалатын топырақты өңдеу, тыңайтқыштарды дайындау және себу, тұқымдарды тазалау және егуге дайындау, көшеттерді өсіру, көкөніс дақылдарын егу және отырғызу жөніндегі жұмыстардың түрлері, өсімдіктерді күту тәсілдері, өнімді жинау мерзімін белгілеу тәсілдері, көкөніс өнімдерінің әр түрлі түрлерінің сапасына қойылатын талаптар, олардың сортын айқындау;
көкөніс шаруашылығында қолданылатын машиналар мен механизмдерге техникалық қызмет көрсету жұмыстарын жүргізу тәсілдері.
60. Жабық топырақ жабдығының операторы
Параграф 1. Жабық топырақ жабдығының операторы
795. Жұмыс сипаттамасы:
жылу, ылғал жіберу механизмдерінің, жарықтандырғыш аспаптарының үздіксіз және үнемді жұмысын қамтамасыз ету, өсірілетін дақылдарды күту және оларды тыңайтқыштармен қоректендіру процессін реттеу;
өсірілетін дақылдардың вегетациялық кезеңінің мерзімін, өсірілген дақылдарды жинау мерзімін белгілеуге, дақылдардың жаңа айналымын салуға топырақты дайындауға қатысу;
жабық топырақ құрылыстарындағы микроклиматты реттейтін жабдықтар мен аспаптарды жеңіл-желпі жөндеу, агрегаттар мен механизмдерді жөндеуге және ауыстыруға қатысу.
796. Білуге тиіс:
жылыжайдағы және жабық топырақ құрылыстарындағы микроклиматты реттейтін автомат және жартылай автомат механизмдердің құрылысы мен жұмыс қағидаты;
өсірілетін дақылдардың қажеттілігін ескере отырып, жылу, жарық, ылғал жіберу схемасы, дақылдарды өсіру мен кезектестірудің вегетациялық кезеңі, дақылдардың айналымын отырғызу үшін топырақты дайындау тәсілдері, басқа да агротехникалық талаптар;
микроклиматты реттеу механизмінің, бақылау аспаптарының ықтимал ақаулықтары, оларды алдын алу және жою тәсілдері, қолданылатын жабдықтарды алдын ала тексеру мерзімділігі.
61. Кептіру құрылғыларының операторы
Параграф 1. Кептіру құрылғыларының операторы
797. Жұмыс сипаттамасы:
тұқымдар мен дақылдардың әр түрлі түрлерін дайындау және кептіру құрылғысында кептіру процесін басқару, кептіру процессін бақылау;
өндірістік журнал немесе басқа да қажетті жазбаларды жүргізу, алдын алу жұмыстарын орындау, жанармайды, ауаны жіберу жүйесін, арту және тиеу құрылғыларын және басқа да механизмдерді жөндеу.
798. Білуге тиіс:
бидай, бұршақ тұқымдарын, күнбағысты, май дақылдарды, зығырды, шелқабық, көкөніс, бақша дақылдарын, шөптерді, ағаш-бұтақ жыныстары мен басқа да дақылдардың тұқымдары мен бұталарын кептіруге арналған әр түрлі кептіру құрылғылары мен арнайы машиналардың мақсаты мен құрылысы;
жанармай мен ауаны жіберу жабдықтары мен механизмдерінің құрылысы мен жұмыс қағидаттары, жанармайды ұтымды пайдалану немесе басқа энергия түрін пайдалану тәсілдері;
кептіру дәрежесін бақылауға арналған аспаптың мақсаты мен құрылысы;
қызмет көрсетілетін жабдықты күту ережесі және оның жұмысындағы ақаулықтарды түзету тәсілдері;
кептіру құрылғыларының, жанармай мен ауа жіберу, қажетті температура режимін және ылғалдылық деңгейін сақтау жөніндегі жекелеген агрегаттардың жұмысында пайда болуы мүмкін ақаулықтардың себептері.
62. Көшетхананы баптаушы
Параграф 1. Көшетхананы баптаушы
799. Жұмыс сипаттамасы:
топырақты дайындау, егу, тұқымды және сүйекті дақылдардың көшетін отырғызу жұмыстарын орындау;
өсімдіктерді күту, өсімдіктерді егуге, құнарландыруға дайындау;
көшеттерді қазып алу, оларды сұрыптау және сатуға дайындау;
егуге арналған материалдарды дайындау, оны сақтау;
көшеттерді, тұқымдарды қыста сақтау тәсілдері; егістердің өсіп кетуін тексеру.

792. Характеристика работ:
выполнение работ по посадке виноградной лозы, уходу за плодоносящими виноградниками и виноградной школкой;
правила виноградных саженцев, уход за прививками во время хранения, высадка виноградных прививок в школку, уход за школкой, выкопка саженцев;
способы уборки винограда, сортировки, подготовки к хранению, реализации, переработке.
793. Должен знать:
сорта винограда и особенности выращивания; подготовку плантации под закладку виноградника, способы посадки виноградных саженцев;
уход за плодоносящими и молодыми посадками; способы обрезки виноградных лоз, подвязки их к шпалерам, ремонта виноградников саженцами и зелеными отводками;
заготовки лозы для прививок, способы ее хранения, нарезки черенков для прививок, ручной и машинный способы прививки, хранения и уход за прививками;
высадку виноградной школки и уход за ней;
способы уборки столовых и технических сортов винограда, сортировки и подготовки винограда для хранения, его реализации и переработки.
794. Требуется среднее профессиональное образование.
54. Грибовод
Параграф 1. Грибовод
795. Характеристика работ:
выполнение работ при выращивании грибов в открытом и закрытом грунте: подготовка почвы, внесение удобрений, посев грибницы, уход за посевами, сбор грибов, подготовка продукции к реализации, переработке, хранению.
796. Должен знать:
виды грибов и способы их выращивания в открытом и закрытом грунте;
технологическую последовательность и способы выполнения работ, подготовку грядок, стеллажей, камер для выращивания грибов, способы посева грибницы;
уход за ростом грибов (регулировка тепла, света, влажности);
способы обработки посевов специальными препаратами и стимуляторами роста;
сроки и способы сбора грибов, сортировки, определения качества, подготовки к реализации;
болезни грибов, их предупреждение; способы дезинфекции почвы, тары, камер, сооружений для выращивания и временного хранения собранных грибов.
797. Требуется среднее профессиональное образование.
55. Лесовод
Параграф 1. Лесовод
798. Характеристика работ.
посадка сеянцев и саженцев древесных пород с помощью машин и механизмов, выращивание посадочного материала, деревьев и кустарников в школах и плантациях, уход за ними (рыхление почвы, подкормка минеральными удобрениями, полив с помощью дождевальных установок или мотопомп);
прививка черенков, окулировка посадочного материала плодовых, древесных пород; лесозащитные работы (опрыскивание ядохимикатами с помощью ранцевых, конных и тракторных опрыскивателей);
работы по отводу лесосек и лесоустройству с помощью моторизированных орудий труда (прорубка, прочистка и промер визиров, квартальных просек и пограничных линий, изготовление и постановка квартальных, визирных и деляночных столбов, закладка пробных площадей, обмер и пересчет деревьев, рубка модельных деревьев и другие);
тушение лесных пожаров с помощью мотопомп, тракторных, конных и ручных дождевальных установок;
профилактический осмотр и технический уход за используемыми машинами, конными и ручными орудиями труда.
799. Должен знать:
основы лесоводства, лесовосстановления, лесоустройства, лесозащиты, лесоэксплуатации, лесного товароведения, а также почвоведения;
способы, методы и технологические особенности выращивания посадочного материала различных древесных и кустарниковых пород;
способы и технические особенности прививки посадочного материала различных пород деревьев;
правила и методы приготовления субстратов, растворов и эмульсий ядохимикатов;
методы и технологические особенности проведения лесозащитных работ, а также учета результатов химических обработок;
методы и способы предупреждения и борьбы с лесными пожарами;
методы и технологические особенности ухода за различными породами леса;
методы проведения рубок и определения пороков древесины;
методы определения болезней и вредителей леса и меры борьбы с ними;
устройство, правила и методы технического ухода и эксплуатации используемых тракторных, конных и ранцевых машин и агрегатов, посадочных поточно-механизированных линий, других орудий труда.
56. Льновод
Параграф 1. Льновод

800. Білуге тиіс:
көшетханаларда тұқымды және сүйекті дақылдар көшеттерін өсіру ерекшеліктері;
топырақты бау дақылдарының әр түрлі түрлерінің көшеттерін отырғызу үшін топырақты дайындау жұмыстары;
алманы, алмұртты, жүзім сабақтарын, басқа да бау дақылдарын құнарландыру және егу тәсілдері;
егістерді күту ережесі; бұталарды, көшеттерді қыста сақтау әдістері;
бір және екі жылдық көшеттердің кесу және басын қалыптастыру;
фумигация үшін жүзім сабақтары көшеттерін орналастыру;
алманы, алмұртты, жүзім сабақтарын егу үшін материал дайындау;
күзгі және көктемгі егістердің өсіп кетуін тексеру және есептеу.
801. Кәсіптік орта білім талап етіледі.
63. Диқан
Параграф 1. Диқан
802. Жұмыс сипаттамасы:
топырақты өңдеу және дайындау, егу, отырғызу және оны күту кезінде қолмен жасалатын ауыл шаруашылығы жұмыстарын орындау;
ауыл шаруашылығы дақылдарының арамшөптері мен зиянкестерімен күресу жөніндегі қол жұмысын орындау, өсімдіктерді қорғаудың химиялық құралдарын қолдану, егістікке көң, шымтезек тастау, минералды тыңайтқыш себу, қоймаға салу, тыңайтқыштарды ауыстыру және жан-жаққа шашу, минералды тыңайтқыштарды ұнтақтау және себу, компост дайындау, шымтезек пен көңді шұңқырларға салу;
тұқымдарды жылы ауамен жылыту, тұқым сепкіштер мен көшет отырғызғыштарға тұқым мен минералды тыңайтқыштарды салу, егістікті отау, арамшөп жинау және егістік алқабынан шығару, шөпті, сабанды, бауды кептіру;
шөп пен сабанды жинау және көпенелеу;
картоп пен басқа да дақылдарды жыртылған жерден, жыртқаннан кейінгі қатардан жинау;
қаптарды, жәшіктерді, себеттерді толтыру, ауыстыру және салу;
сақтағаннан кейін картопты, тамырлы жемістерді іріктеу, жуу, сұрыптау.
803. Білуге тиіс:
егістікте өсірілетін дақылдарға қойылатын агротехникалық талаптар;
топырақты өңдеу және дайындау, тыңайтқыштарды себу, тұқымдарды тазалау, егу, отырғызу, егістікті күту, өсімдіктерді қорғау, өнімді жинау, өнімді сақтау кезінде қол жұмыстарын және егістіктегі басқа да жұмыстарды орындау тәсілдері;
еңбек құралдарын, малды пайдаланып орындайтын жұмыстардың түрлері, сондай-ақ ауыл шаруашылығы жұмыстарын орындау кезінде механизмдер мен агрегаттарға қызмет көрсетумен байланысты жұмыстар;
өнімді жинау, пысықтау,өнімді сақтау және өткізу тәсілдері мен мерзімі;
электр моторлары мен іштен жану қозғалтқыштарымен жүретін механизмдер мен агрегаттар;
қолданылатын жабдықтар мен механизмдерде қолданылатын ақаулықтарды анықтау және жою тәсілдері.
64. Күріш өсіруші
Параграф 1. Күріш өсіруші
804. Жұмыс сипаттамасы:
күріш шаруашылығында қолмен және әр түрлі құралдардың, агрегаттар мен механизмдердің көмегімен агротехникалық жұмыстарды орындау: егу алдында тұқымды дайындау, оларды химиялық өңдеу;
егу алдында топырақты және күріш алқабын дайындау;
тыңайтқыштарды дайындау және себу, вегетация (коректендіру, арамшөппен, аурулармен және зиянкестермен күресу) кезеңінде өсімдіктерді күту;
атыздарды тегістеу;
квадраттар бойынша бастапқы орындаушылық түсіру;
кастаішілік тордың гидротехникалық құрылыстарын жөндеу;
атыздарға су құю, атыздағы су қабатын реттеу, гидротехникалық жүйеге қызмет көрсету;
атыздардың арасындағы шығыңқы жерлерді шабу, арамшөптерді жұлу және өрттеу;
жинаудың алдында атыздарды кептіру, атыздардың бұрышындағы және гидротехникалық құрылғылардағы күрішті қолмен шабу;
егістікті жинауға дайындау; шабылған шығыңқы жерлерді қопсыту;
егістіктен топырақтағы үлкен кесектерді және жекелеген кесілмеген бұталарды алып тастау;
тыңайтқыштарды, күріш дәндерін және басқа да жүктерді тиеу және тасымалдау;
тұқым мен күріш дәндерін тазалау, сұрыптау, жетілдіру;
қолданылатын еңбек құралдарын, агрегаттар мен механизмдерге техникалық қызмет көрсету.

800. Характеристика работ:
выполнение вручную или с помощью простых орудий и приспособлений работ в льноводстве по подготовке семян, применению удобрений, посеву, уходу за посевами, уборке льнопродукции, доработке, хранению и реализации льнотресты, складированию семян, а также работ по обслуживанию льномолотилок, сушилок, сортировок и других механизмов и агрегатов при обмолоте льна, доработке семян и льнотресты, приводимых в действие от электромоторов и двигателей внутреннего сгорания.
801. Должен знать:
способы выполнения работ в льноводстве по подготовке почвы, внесению удобрений, подготовке семян, посеву льна, прополке, уходу за посевами, защите растений, уборке, обмолоту, хранению семян, льнотресты;
назначение и использование простых орудий труда и методы выполнения работ при обслуживании механизмов и агрегатов, применяемых в льноводстве.
57. Машинист дождевальной установки
Параграф 1. Машинист дождевальной установки
802. Характеристика работ:
полив сельскохозяйственных культур, садов, ягодников, лугов, пастбищ, питомников, лесопосадок и других плантаций дождевальными установками или машинами рядовым или дождевальным способом;
периодический профилактический осмотр и технический уход за основными механизмами и узлами дождевальной установки (машины);
периодическая смазка основных узлов;
монтаж и демонтаж трубопроводов; обнаружение и устранение неисправностей и поломок;
ремонт гидравлической системы, насоса, узлов и механизмов дождевальной установки.
803. Должен знать:
устройство и принципы работы дождевальных установок или машин различных типов;
рабочую характеристику насосов и приводов к ним;
оптимальные и максимально допустимые нагрузки на насосы;
необходимые сведения по гидравлике и механике дождевальных установок или машин и их эксплуатации;
эксплуатационные особенности типов насосов;
правила и принципы забора, подачи и полива воды, монтажа и демонтажа основных узлов и трубопроводов;
правила и методы периодического обслуживания и технического ухода;
назначение и применение контрольно- измерительных приборов;
способы обнаружения и устранения основных неисправностей в работе установок или машин и используемого оборудования;
правила и особенности полива различных сельскохозяйственных культур, насаждений, лугов и пастбищ.
58. Машинист стационарной насосной станции
Параграф 1. Машинист стационарной насосной станции
804. Характеристика работ:
выполнение комплекса работ на различных типах стационарных насосных станциях, ежесменный осмотр основных узлов и агрегатов, периодический технический уход;
подготовка станции к работе и ее управление в заданном режиме работы;
регулирование режима работы в соответствии с изменением условий производства;
периодическая смазка, монтаж и демонтаж узлов, агрегатов и другого оборудования;
обнаружение и устранение неисправностей и поломок;
несложный ремонт двигателя, насоса, гидравлической системы, других узлов и оборудования насосной станции.

805. Білуге тиіс:
күріш шаруашылығында орындалатын жұмыстар: тұқым мен топырақты дайындау, егу алдында және вегетация кезінде тыңайтқыштарды себу;
өсімдіктерді күту (химикаттарды пайдалана отырып отау, тыңайтқыштармен қоректендіру, тозаңдандыру және аурулар мен зиянкестерге қарсы улы химикаттарды себу);
атыздарды тегістеу; квадраттар бойынша алу;
гидротехникалық жүйені күту және оны жөндеу;
егістіктегі арамшөптерді жұлу және өрттеу, атыздардың арасындағы шығыңқы жерлерді шабу;
атыздардың бұрышындағы және гидротехникалық құрылғылардағы күрішті шабу;
күріш алқаптарын жинауға дайындау;
шабылған шығыңқы жерлерді қопсыту;
тыңайтқыштарды, тұқым мен күріш дәндерін тиеу, түсіру және тасымалдау;
тұқым мен күріш дәндерін тазалау, сұрыптау, жетілдіру;
қолданылатын еңбек құралдарын, агрегаттар мен механизмдерге техникалық қызмет көрсету тәсілдері.
65. Баушы
Параграф 1. Баушы
806. Жұмыс сипаттамасы:
бау шаруашылығында жас талдарды, жеміс салатын ағаштар мен бұталарды күту, ағаштардың зиянкестері мен ауруларымен күрес, жас талдар мен жеміс салатын ағаштарды кесу және басын қалыптастыру, көшеттерді егу және құнарландыру, өнімдерді жинау, сұрыптау, сақтау және сатуға дайындау жөніндегі қол жұмыстарын орындау.
807. Білуге тиіс:
ағаштар мен бұталы өсімдік жыныстарын өсірудің ерекшеліктері;
тыңайтқыштардың түрлері және оларды жеміс салатын баулар мен жидек өсіретін жерлерде салу тәсілдері;
жеміс салатын ағаштар мен бұталы өсімдіктердің көшеттерін қазу, оларды отырғызуға дайындау және отырғызу тәсілдері;
жеміс өсіретін бауда ағаштар мен бұталарды күту;
жас талдар мен жеміс салатын ағаштарды кесу және басын қалыптастыру ережесі;
жеміс салатын ағаштар мен талдардың зиянкестері мен ауруларымен күрес шаралары, емдеу тәсілдері;
жемісті ағаштардың сорттары, пісу мерзімдері, жемістерін жинау, оларды сақтау үшін сапаларына қарай сұрыптау, өңдеу;
жеміс салатын ағаштар мен талдарды қыстауға дайындау әдістері, оларды аяз бен зиянкестерден қорғау тәсілдері.
66. Қызылша өсіруші
Параграф 1. Қызылша өсіруші
808. Жұмыс сипаттамасы:
қызылша өсіру шаруашылығында топырақты, тұқымды дайындау, тыңайтқыштарды дайындау және пайдалану, егу, егістікті күту, арамшөппен және зиянкестермен күресу, қызылшаны жинау, пысықтау, үю, сақтау, қызылшаны өткізуге дайындау жұмыстарын және қол еңбегі құралдарын, сондай-ақ электр моторлары мен іштен жану қозғалтқыштарының көмегімен жүретін механизмдер мен агрегаттарды пайдаланумен байланысты басқа да жұмыстарды орындау.

805. Должен знать:
устройство и принцип действия стационарных насосных станций при различных режимах работы;
рабочие характеристики двигателей, насосов, приводов к ним, гидравлических систем насосных станций;
оптимальные и максимальные нагрузки на двигатели, насосы, агрегаты и узлы насосных станций;
эксплуатационные особенности двигателей, насосов, гидравлических систем и другого оборудования насосных станций, правила и особенности их регулирования в соответствии с техническими и эксплуатационными характеристиками;
правила монтажа и демонтажа основных узлов и агрегатов;
правила и методы профилактического обслуживания и периодического технического ухода за отдельными агрегатами, узлами и системами станций стационарных типов;
назначение и использование контрольно-измерительных приборов;
методы и способы обнаружения неисправностей при работе станций, основных ее узлов и агрегатов.
59. Овощевод
Параграф 1. Овощевод
806. Характеристика работ:
выполнение работ в овощеводстве открытого и закрытого грунта по подготовке почвы, семян, удобрений, выращиванию рассады, посеву и посадке овощных культур, уходу за культурами, сбору и хранению продукции, ее реализации, переработке с помощью простых ручных орудий и инструмента, а также работ по обслуживанию механизмов и агрегатов, приводимых в действие от электромоторов и двигателей внутреннего сгорания;
проведение технического обслуживания используемых машин и механизмов, выявление и устранение их неисправностей.
807. Должен знать:
агротехнические требования и технологические особенности культур, выращиваемых в открытом и закрытом грунте (парниках, теплицах, комбинатах, других сооружениях), виды работ, выполняемых с помощью простых орудий, машин и механизмов, приводимых в действие от электромоторов и двигателей внутреннего сгорания, по обработке почвы, заготовке и внесению удобрений, очистке семян и подготовке их к посеву, выращиванию рассады, посеву, посадке и посадке овощных культур, способы ухода за растениями, способы определения сроков сбора продукции, требования, предъявляемые к качеству различных видов овощной продукции, определение ее сортов;
способы проведения работ по техническому обслуживанию машин и механизмов, используемых в овощеводстве.
60. Оператор оборудования закрытого грунта
Параграф 1. Оператор оборудования закрытого грунта
808. Характеристика работ:
обеспечение бесперебойной и экономичной работы механизмов подачи тепла, влаги, осветительных приборов, регулирование процесса ухода за выращиваемыми культурами и их подкормкой;
участие в определении сроков вегетационного периода, выращиваемых культур, сбора выращенной продукции, подготовке почвы к закладке нового оборота культур;
мелкий ремонт оборудования и приборов регулирования микроклимата в сооружениях защищенного грунта, участие в ремонте и замене агрегатов и механизмов.

809. Білуге тиіс:
қызылша өсіруге қойылатын агротехникалық талаптар, қызылша шаруашылығында қол еңбегі құралдарының, механизмдер мен агрегаттардың көмегімен орындалатын топырақты өңдеу;
тыңайтқыштарды дайындау және пайдалану, тұқымды тазалау, оны өңдеу және егуге дайындау;
егістікті күту жөніндегі жұмыстардың түрлері;
өсімдіктерді зиянкестерден қорғау және арамшөппен күресу құралдары;
қызылшаны жинау мерзімі, оны жетілдіру, үю тәсілдері және қызылшаны сақтаудың басқа да тәсілдері, оны сатуға дайындау.
67. Тұқым өсіруші
Параграф 1. Тұқым өсіруші
810. Жұмыс сипаттамасы:
тұқым өсіру шаруашылығында топырақты, тұқымды дайындау, тыңайтқыштарды себу, егу, тұқым дақылдарын егу және егістікті күту, тұқымның жетілу мерзімін айқындау, тұқым дақылдарын жинау, тұқымның сапасын анықтау, оларды сақтауға және өткізуге дайындау жұмыстарын қарапайым еңбек құралдары, электр моторлары мен іштен жану қозғалтқыштарының көмегімен және басқа да энергия көздерінің көмегімен жүретін механизмдер мен агрегаттар арқылы орындау;
қолданылатын машиналарды, механизмдер мен агрегаттарға техникалық қызмет көрсету, ақаулықтарын анықтау және жою.
811. Білуге тиіс:
тұқым дақылдарын өсіруге қойылатын агротехникалық талаптар және өсіру ерекшеліктері;
қарапайым еңбек құралдары, электр моторлары мен іштен жану қозғалтқыштарының көмегімен және басқа да энергия көздерінің көмегімен жүретін механизмдер мен агрегаттар арқылы тұқым дақылдарын өсіру, топырақты өңдеу, тыңайтқыштарды себу, тұқымдар мен тұқымдықтарды отырғызуға дайындау, өсімдіктерді отау, арамшөппен және зиянкестермен, дақылдардың ауруларымен күресу бойынша жұмыстардың түрлері, тұқымдықтарды іріктеп және тегіс жинау, тұқымдарды тазалау, сұрыптау, сақтауға дайындау және өткізу тәсілдері;
өсірілетін дақылдар тұқымдарының сапасына қойылатын талаптар;
тұқым шаруашылығында пайдаланылатын машиналарға, механизмдер мен агрегаттарға техникалық қызмет көрсету тәсілдері.
68. Темекі өсіруші
Параграф 1. Темекі өсіруші
812. Жұмыс сипаттамасы:
қарапайым құралдарды, машиналар мен агрегаттарды пайдалана отырып, темекі шаруашылығында топырақты өңдеу, тыңайтқыштарды себу, тұқымды темекіден тазарту, оларды егуге дайындау жұмыстарын орындау;
егісті өткізу, көшеттерді өсіру, оларды отырғызу, күту, арамшөптер мен аурулардан қорғау, жинау, жетілдіру, өнімді сапасы бойынша сұрыптау және өткізу.
813. Білуге тиіс:
темекі мен махорканың әр түрлі сорттарын өсірудің агротехникасы;
темекі шаруашылығындағы механизмдер мен агрегаттарға қызмет көрсетумен байланысты топырақты өңдеу, тыңайтқыштарды себу, темекі тұқымдарын тазалау, оларды егуге дайындау, егу жөніндегі жұмыс түрлері, түрлі сортты темекі мен махорканың көшеттерін өсіру, темекі мен махорканың көшеттерін отырғызу, өсімдіктерді күту, отау, арамшөптер мен аурулардан қорғау, жинау, жетілдіру тәсілдері, өткізуге дайындау.
69. Ауыл шаруашылығы өндірісінің тракторшы-машинисі
Параграф 1. Ауыл шаруашылығы өндірісінің тракторшы-машинисі

809. Должен знать:
устройство и принцип работы автоматических и полуавтоматических механизмов регулирования микроклимата в теплицах и других сооружениях защищенного грунта;
схемы подачи тепла, света, влаги с учетом потребности выращиваемых культур, вегетационный период выращивания и чередования культур, способы приготовления почвы для закладки оборота культур, другие агротехнические требования;
возможные неисправности механизмов регулирования микроклимата, контрольных приборов, способы их предупреждения и устранения;
периодичность профилактического осмотра применяемого оборудования.
61. Оператор сушильных установок
Параграф 1. Оператор сушильных установок
810. Характеристика работ:
управление процессом подготовки и сушки различных видов семян и культур в сушильной установке, наблюдение за процессом сушки;
ведение производственного журнала или других необходимых записей, выполнение профилактических работ, ремонт системы подачи топлива, воздуха, загрузочных и разгрузочных устройств и других механизмов.
811. Должен знать:
назначение и устройство различных сушильных установок и специальных машин для сушки семян зерновых, бобовых, подсолнечника, масличных культур, льна, лубяных, овощных, бахчевых культур, трав, семян и стеблей древесно-кустарниковых пород и других культур;
устройство и принцип работы оборудования и механизмов подачи топлива и воздуха, способы рационального сжигания топлива или использования другого вида энергии;
назначение и устройство приборов для контроля степени сушки;
правила ухода за обслуживаемым оборудованием и способы устранения неполадок в его работе;
причины возникновения возможных неисправностей в работе, сушильных установок или отдельных агрегатов по подаче топлива, воздуха, поддержанию нужного режима температуры и уровня влажности.
62. Питомниковод
Параграф 1. Питомниковод
812. Характеристика работ:
выполнение работ в питомниках по подготовке почвы, посеву, посадке дичков семечковых и косточковых культур;
уход за растениями, подготовка растений к прививке, окулировке;
выкопка саженцев, их сортировка, подготовка к реализации;
заготовка материала для прививок, его хранение;
способы зимнего хранения дичков, сеянцев, саженцев;
проверка приживаемости прививок
813. Должен знать:
особенности выращивания саженцев семечковых и косточковых пород в питомниках;
работы по подготовке почвы для посева дичков различных видов садовых культур;
способы окулировки и прививки яблонь, груш, виноградной лозы, других садовых культур;
правила ухода за прививками;
методы зимнего хранения черенков, сеянцев, саженцев;
способы обрезки и формирования кроны одно и двулетних саженцев;
укладки саженцев виноградной лозы для фумигации, заготовки материала для прививок яблонь, груш, виноградной лозы;
прививок, проверка и подсчет приживаемости осенней и весенней прививок.

814. Жұмыс сипаттамасы:
егістік алқаптарында ауыл шаруашылығы жұмыстарын (жер жырту, әр түрлі ауыл шаруашылығы және орман дақылдарын егу және отырғызу, қопсыту, тырмалау, топырақты нығыздау, органикалық және минералды тыңайтқыштарды себу, қопсыту, шөпті, сабанды жинау, бидай және басқа да ауыл шаруашылығы дақылдарын жинау) орындау кезінде;
стационарлық жұмыстарды орындау кезінде (тұқымдарды тазалау, кептіру, сұрыптау, сүрлемді, пішендемені нығыздау, сабан мен сүрлемді кескішке қызмет көрсету);
қырманда, фермада және басқа да өндірістік жағдайларда тасымалдағыштарға қызмет көрсету кезінде барлық тасымалдау жұмыстарын орындау кезінде (фермаларға жемді жеткізу және тарату, қорадан қиды шығару) агрегаттағы жетегі бар және аспалы машиналары мен құралдары бар тракторларды, бульдозерлерді, тиегіштерді, комбайндар мен басқа да өздігінен жүретін машиналарды басқару;
өсімдік шаруашылығында, мал шаруашылығында, жем өндірісінде, жабық топырақта, көп жылдық егістерді күту бойынша, агро- және гидромелиорацияда және орман шаруашылығында оларға қойылатын агротехникалық және технологиялық талаптарға сәйкес ауыл шаруашылығы жұмыстарын орындау;
тракторлар мен ауыл шаруашылығы машиналарына ай сайын техникалық қызмет көрсету және ағымдағы жөндеу, ақаулықтарды анықтау және оларды жою.
815. Білуге тиіс:
тракторлар мен оларға агрегатталатын ауыл шаруашылығы машиналары мен құралдарының құрылысы;
ауыл шаруашылығы жұмыстарын жүргізуге қойылатын агротехникалық және технологиялық талаптар;
техникалық қызмет көрсету және ағымдағы жөндеу жүргізу ережесі;
жетек және аспалы агрегаттарды жинақтау және оларды тасымалдау ережесі;
жол жүру ережесі;
машиналар мен агрегаттардың негізгі ақаулықтарының түрлері, оларды анықтау және жою тәсілдері;
тракторлар мен ауыл шаруашылығы машиналарының механизмдері мен тораптарын реттеу тәсілдері.
816. Кәсіптік орта білім талап етіледі.
70. Құлмақ өсіруші
Параграф 1. Құлмақ өсіруші
817. Жұмыс сипаттамасы:
құлмақ шаруашылығында топырақты өңдеу, құлмақты отырғызу, өсімдіктерді күту, құлмақ шаруашылығында пайдаланатын машиналарға қызмет көрсету бойынша жұмыстарды орындау;
бұтау, өркендерді аспаға байлау, құлмақтың бүршіктерін жинау, бұталарын, сымдарын жинау; құлмақты кептіру, престеу, орау.

814. Требуется среднее профессиональное образование.
63. Полевод
Параграф 1. Полевод
815. Характеристика работ:
выполнение ручных сельскохозяйственных работ при обработке и подготовке почвы, посеве, посадке и уходу за ними;
выполнение ручных работ по борьбе с сорняками и вредителями сельскохозяйственных культур, применение химических средств защиты растений, разбрасывание навоза, торфа, рассев минеральных удобрений по полю, складирование, перенос и разбрасывание удобрений, дробление и просеивание минеральных удобрений, приготовление компостов, внесение торфа и навоза в лунки;
воздушно- тепловой обогрев семян, заправка сеялок и сажалок семенами и минеральными удобрениями, прополка посевов, сбор и вынос сорняков с полей, сушка сена, соломы, снопов;
подгребание и копнение сена, соломы;
выборка картофеля и других культур из борозд, рядков после распашки; затаривание, перенос и укладка мешков, ящиков, корзин;
переборка, мойка, сортировка картофеля, корнеплодов после хранения.
816. Должен знать:
агротехнические требования, предъявляемые к выращиваемым в полеводстве культурам;
способы выполнения ручных работ при обработке и подготовке почвы, внесении удобрений, очистке семян, посеве, посадке, уходе за посевами, защите растений, уборке урожая, доработке, хранении продукции и другие работы в полеводстве; виды работ, выполняемые с применением орудий труда, рабочего скота, а также работы, связанные с обслуживанием механизмов и агрегатов при выполнении сельскохозяйственных работ;
способы и сроки уборки урожая, доработки, хранения и реализации продукции; механизмы и агрегаты, приводимые в действие от электромоторов и двигателей внутреннего сгорания;
способы выявления и устранения неисправностей в применяемых орудиях и механизмах.
64. Рисовод
Параграф 1. Рисовод
817. Характеристика работ:
выполнение вручную и с помощью различных орудий, агрегатов и механизмов агротехнических работ в рисоводстве: подготовка семян перед посевом, их химическая обработка;
подготовка почвы и рисовых полей перед посевом; подготовка и внесение удобрений уход за растениями в период вегетации (подкормка, борьба с сорняками, болезнями и вредителями);
нивелировка чеков;
исполнительная исходная съемка по квадратам;
ремонт гидротехнических сооружений внутрикастовой сети;
залив чеков водой, регулировка слоя воды в чеках, обслуживание гидротехнической системы;
окашивание межчековых валиков, удаление и сжигание сорняков;
предуборочное осушение чеков, обкос риса вручную в углах чеков и у гидротехнических сооружений;
подготовка полей к уборке; ворошение скошенных валиков;
уборка больших комьев почвы и отдельных не срезанных стеблей с поля;
погрузка, транспортировка удобрений, зерна риса и других грузов;
очистка, сортировка, доработка семян и зерна риса;
проведение технического обслуживания и ремонта, используемых орудий труда, агрегатов и механизмов.

818. Білуге тиіс:
құлмақ өсірудің агротехникасы, құлмақ отырғызу, құлмақ өсіретін жердегі қатарлардың арасындағы топырақты өңдеу, өркендерді аспаға байлау, құлмақтың басын түзету, негізгі тамыр бастарын ашу, құлмақты бұтау (артық өркендерін алып тастау) жұмыстарының түрлері;
құлмақтың бүршіктерін жинау және сұрыптау тәсілдері, құлмақтың бұталарын жинау, аспалы сымды орау жұмыстары, құлмақты сұрыптау, престеу және орау тәсілдері.
71. Гүл өсіруші
Параграф 1. Гүл өсіруші
819. Жұмыс сипаттамасы:
гүл шаруашылығында топырақты дайындау, тыңайтқыштарды себу, гүл дақылдарын отырғызу және егу, кесу мерзімін белгілей отырып,гүл дақылдарын күту;
гүлдерді сұрыптау, гүлдерді тасымалдау және сатуға дайындау, гүл дақылдарының тұқымдарын жинау, түйіндерін, тамыр бастарын, баданаларын қазып алу және сақтау, бұталарды дайындау және сақтау жұмыстарын қарапайым құралдар мен механизмдердің көмегімен орындау, сондай-ақ іштен жану қозғалтқыштары мен басқа да энергия көздерінің көмегімен жұмыс істейтін машиналар мен механизмдерге қызмет көрсету.
820. Білуге тиіс:
гүл дақылдарын өсірудің ерекшеліктерің мен оларға қойылатын агротехникалық талаптар;
топырақты дайындау, тыңайтқыштарды себу, тұқымдарды, түйіндерді, баданаларды отырғызу және егуге дайындау және отырғызылған, егілген гүл дақылдарын күту, арамшөптермен, зиянкестермен және гүлдердің ауруларымен күресу тәсілдері;
тұқымдарды, түйіндерді, баданаларды, тамыр бастарын, гүл дақылдарының бұталарын жинау тәсілдері;
гүл шаруашылығындағы жұмыстарды орындау жөніндегі машиналар мен механизмдерді қолдану және оларға қызмет көрсету.
821. Кәсіптік орта білім талап етіледі.
72. Шай өсіруші
Параграф 1. Шай өсіруші
822. Жұмыс сипаттамасы:
шай шаруашылығында тұқымдарды егу, көшеттерді өсіру жұмыстарын орындау, егіс алқаптарын көшеттерді отырғызуға дайындау, шай бұталарын күту, оларды кесу және фумигациялау;
шай жапырақтарын жинау, сұрыптау және шай жапырақтарын сатуға дайындау.
823. Білуге тиіс:
шай бұталарын өсіру негіздері, топырақты дайында, тұқымдарды егу тәсілдері, шай бұталарының көшеттерін отырғызу және өсіру;
шай бұталарын күту жұмыстарының түрлері, аспаларды орнату, үш және төрт жылдық шай бұталарын қалыптастыру және кесу тәсілдері, аспадағы шай бұталарын ауыр, жартылай ауыр кесу тәсілдері;
шай жапырақтарын жинау мерзімі мен тәсілдері, шай бұталарын фумигациялау, шай алқаптарын жөндеу (барлық жұмыс түрлерімен тұқымдарды егу, көшеттерді отырғызу).
73. Эфир-зәйтүн өсіруші
Параграф 1. Эфир-зәйтүн өсіруші
824. Жұмыс сипаттамасы:
эфир-зәйтүн және емдік дақылдарды (жалбыз, лаванда, шатыраш, раушан, кориандр, тмин, фенхель, қазоты және тағы басқа) өсіру жөніндегі жұмыстар кешенін орындау;
егу немесе отырғызу алдында топырақты, тұқымды және отырғызу материалын дайындау;
егу немесе отырғызу алдында, сондай-ақ өсімдіктердің вегетациясы кезінде тыңайтқыштарды дайындау және себу;
тұқымдарды егу және көшеттер мен басқа да отырғызу материалдарын отырғызу;
вегетация (отау, қопсыту, түптеу, бұталарды кесу, қалыптастыру, зиянкестермен және аурулармен күресу) кезінде өсімдіктерді күту;
өнімді жинау, сұрыптау, жетілдіру және сақтауға немесе өткізуге дайындау;
селекциялық көбейту үшін жоғары сапалы өсімдіктерді, тұқымдар мен отырғызу материалдарын сұрыптау;
еңбек құралдарына, машиналар мен механизмдерге, агрегаттарға техникалық қызмет көрсету және жөндеу.

818. Должен знать:
работы выполняемые в рисоводстве: подготовка семян и почвы к посеву;
внесение удобрений перед посевом и во время вегетации растений;
уход за растениями (прополка, с применением химикатов, подкормка удобрениями, опыливание и опрыскивание ядохимикатами от болезней и вредителей);
нивелировка чеков, съемка по квадратам; уход за гидротехнической системой и ее ремонт;
удаление с полей сорняков и их сжигание, окашивание межчековых валиков, обкос риса в углах чеков и у гидротехнических сооружений;
подготовка рисовых полей к уборке;
ворошение валков после скашивания; погрузка, разгрузка и транспортировка удобрений, семян и зерна риса;
очистка, сортировка, доработка семян и зерна риса;
способы проведения технического обслуживания и ремонта, используемых орудий труда, механизмов и агрегатов.
65. Садовод
Параграф 1. Садовод
819. Характеристика работ:
выполнение ручных работ в садоводстве по уходу за молодыми посадками, плодовыми деревьями и кустарниками, борьбе с вредителями и болезнями деревьев, обрезке и формированию кроны молодых и плодоносящих деревьев, прививке и окулировке дичков, уборке, сортировке и подготовке к хранению и реализации плодов.
820. Должен знать:
особенности выращивания деревьев и кустарниковых пород;
виды удобрений и способы их внесения в плодоносящих садах и ягодниках;
способы выкопки саженцев плодовых деревьев и кустарников, подготовки их к посадке и посадки; способы прививки и окулировки плодовых деревьев;
уход за деревьями и кустарниками в плодоносящем саду;
правила формирования кроны молодых и плодоносящих деревьев;
меры борьбы с вредителями и болезнями плодовых деревьев и кустарников, способы лечения;
сорта плодовых деревьев, сроки созревания, сбора плодов, сортировку их по качеству для хранения, переработки;
методы подготовки плодовых деревьев и кустарников к зимовке, способы их предохранения от морозов и вредителей.
66. Свекловод
Параграф 1. Свекловод
821. Характеристика работ:
выполнение работ в свекловодстве по подготовке почвы, семян, заготовке и применению удобрений; посеву, уходу за посевами, борьбе с сорняками и вредителями, уборке свеклы, доработке, буртованию, хранению, подготовке свеклы к реализации и других работ, связанных с использованием ручных орудий труда, а также механизмов и агрегатов, приводимых в действие от электромоторов и двигателей внутреннего сгорания.
822. Должен знать:
агротехнические требования, предъявляемые к выращиванию свеклы, виды работ в свекловодстве, выполняемые с помощью ручных орудий труда, механизмов и агрегатов по обработке почвы, заготовке и внесению удобрений, очистке семян, их обработке и подготовке к посеву, посеву свеклы, уходу за посевами; средства защиты растений от вредителей и борьбы с сорняками;
сроки уборки свеклы, способы ее доработки, буртования и другие способы хранения свеклы, подготовки ее к реализации.
67. Семеновод
Параграф 1. Семеновод
823. Характеристика работ:
выполнение работ в семеноводстве по подготовке почвы, внесению удобрений, посеву, посадке и уходу за семенными культурами, определению сроков созревания семян, уборке семенных культур;
определению качества семян, подготовке их к хранению и реализации, с помощью простых орудий, машин, механизмов и агрегатов, приводимых в действие от двигателей внутреннего сгорания и других источников энергии;
проведение технического обслуживания используемых машин, механизмов и агрегатов, выявление и устранение их неисправностей.
824. Должен знать:
агротехнические требования и особенности выращивания семенных культур;
виды работ по выращиванию семенных культур, выполняемых с помощью простых орудий, машин, механизмов и агрегатов, приводимых в действие от двигателей внутреннего сгорания и других источников энергии, по обработке почвы, внесению удобрений, подготовке семян и семенников к высадке, прополке растений, борьбе с сорняками, вредителями, болезнями культур, способы сбора семян при выборочной и сплошной уборке семенников, очистке, сортировке, подготовке семян к хранению и реализации;
требования, предъявляемые к качеству семян выращиваемых культур;
способы проведения работ по техническому обслуживанию машин, механизмов и агрегатов, используемых в семеноводстве.
68. Табаковод
Параграф 1. Табаковод

828. Жұмыс сипаттамасы:
сиырларды бұзаулау бөлімшесінде қолмен сауу;
малды азықтандыру және оларды күту жөніндегі басқа да жұмыстарды орындау;
қашарларды жатықтырып сауу;
жас қашарлардың сүт өнімділігін арттыруға мүмкіндік беретін әдістерді қолдану;
жаңа туған бұзауларды малдәрігерлік өңдеу;
малдарға бұзаулаған кезде көмек көрсету;
бұзаулайтын жердегі тазалықты қамтамасыз ету жұмыстарын орындау.
829. Білуге тиіс:
жануарлар анатомиясы мен физиологиясы негіздерін;
желіннің құрылымын;
сүт түзу және сүт беру физиологиясын;
бұзаулау мерзімінің таянғаны белгілері мен жаңа туған бұзауды қабылдау ережесін;
бұзауларды малдәрігерлік өңдеу ережесін;
малды бұзаулағаннан кейін азықтандыру, күту ережесін;
қашарларды жатықтырып сауу және олардың сүт өнімділігін арттыру әдістерін.
75. Малшы
Параграф 1. Малшы, 3-разряд
830. Жұмыс сипаттамасы:
сауу алаңдарында сиырлар мен биелерді күту жөніндегі қосалқы жұмыстар;
малды сауатын жерге апару;
малды жайылымға шығару және әкелу;
сүт флягалары мен басқа да ыдыстарды механикаландырылған немесе қолмен жуу, орынжайды жинау және зарарсыздандыру, халаттар мен қап тарасын жуу;
малды фермада ұстаудың зоогигиеналық нормаларын сақтау;
малдың сүт өнімділігін арттыру жөніндегі іс-шараларды және мал ауруларын болдырмау жөніндегі алдын алу іс-шараларын жүргізуге қатысу;
малды өлшеу, қабылдау және айдап бару;
малдың ұрықтандыруға бөлу, қадағалау, бұзаулатып алу және кезекшілік кезіндегі басқа да жұмыстарды орындау.
831. Білуге тиіс:
зоогигиена мен ветеринарияның негізгі талаптарын;
зарарсыздандыру және ертінді жасау тәсілдерін;
мал ауруларын болдырмау жөніндегі алдын алу іс-шараларын жүргізу ережесін;
Параграф 2. Малшы, 4-разряд
832. Жұмыс сипаттамасы:
ірі қара малды байлап және бос ұстау кезінде семіртетін және жайылатын мал басын күту жөніндегі қол және ішінара механикаландырылған жұмыстар;
малды интенсивті семірту, жоғары салмақ кондициясындағы төлді өсіру;
малды азықтандыру, суару және бағу;
қиды шығару және төсемді ауыстыру;
орынжайды жинау, малды, орындары мен өтпе жолды тазарту;
жемді жеткізу, дайындау және беру;
жем торларын ауыстырып қою;
жемазық қалдықтарын жинау және шөмелені түзету;
мал аурулары мен мал шығынын болдырмау жөніндегі алдын алу іс-шараларын жүргізуге қатысу;
бордақылаудан алынған малды өлшеу, көлікке тиеу және ет комбинатына жөнелту.
833. Білуге тиіс:
малды күту ережесін;
кең таралған мал ауруы түрлерін және ауырған малға алғашқы жәрдем көрсету жолдарын;
малды жаюдың жолдары мен ережесін;
жем беру мен жайылымды пайдалану ережесін;
негізгі жемді және олардың жемдік құндылығын;
сиырлардың ақуызға, дәрумендер мен минеральдік заттарға деген мұқтаждығын;
бордақылауға жем дайындау тәсілдерін;
малды интенсивті семірту, жоғары салмақ кондициясындағы төлді өсіру әдістерін.
Параграф 3. Малшы, 5-разряд

828. Должен знать:
устройство тракторов и агрегатируемых с ними сельскохозяйственных машин и орудий;
агротехнические и технологические требования, предъявляемые к проведению сельскохозяйственных работ; правила выполнения технического обслуживания и технического обслуживания и текущего ремонта;
правила комплектования прицепных и навесных агрегатов и их транспортировки;
правила дорожного движения; виды основных неисправностей машин и агрегатов, способы их обнаружения и устранения;
способы регулирования механизмов и узлов тракторов и сельскохозяйственных машин.
829. Требуется среднее профессиональное образование.
70. Хмелевод
Параграф 1. Хмелевод
830. Характеристика работ:
выполнение работ в хмелеводстве по обработке почвы, посадке хмеля, уходу за растениями, обслуживание машин, применяемых в хмелеводстве;
ручные работы по пасынкованию, подвязыванию побегов к шпалерам, сбору шишек хмеля, уборке стеблей, проволоки;
сушка, прессование, упаковка хмеля;
831. Должен знать:
агротехнику выращивания хмеля, виды работ по посадке хмеля, обработке почвы в междурядьях хмельника, подвязывание побегов к шпалерам, правке верхушек хмеля, открытию главных корневищ, пасынкованию (удалению лишних побегов) хмеля;
способы обрывки и сортировки шишек хмеля, работы по уборке стеблей хмеля, сматыванию подвесной проволоки, способы сортировки, прессования и упаковке хмеля.
71. Цветовод
Параграф 1. Цветовод
832. Характеристика работ:
выполнение работ в цветоводстве по подготовке почвы, внесению удобрений, посеву и посадке цветочных культур, уходу за цветочными культурами с определением срока среза;
сортировке цветов, подготовке цветов к транспортировке и реализации, сбору семян цветочных культур, выкопке и хранению клубней, луковиц, корневищ, заготовке и хранению черенков с помощью простых орудий и механизмов, а также обслуживание машин и механизмов, приводимых в действие от двигателей внутреннего сгорания и других источников энергии.
833. Должен знать:
агротехнические требования и особенности выращивания цветочных культур;
виды работ по обработке почвы, внесению удобрений, подготовке семян, клубней, луковиц и черенков к посеву, посадке и уходу за посевами и посадками цветочных культур, методы борьбы с сорняками, вредителями и болезнями цветов;
способы сбора семян, луковиц, клубней, корневищ, заготовки черенков цветочных культур;
применение и обслуживание машин и механизмов по выполнению работ в цветоводстве.

834. Жұмыс сипаттамасы:
сауылатын малды, аналық мал басын мамандандырылған ет бағытындағы мал шаруашылығында, бұзаулармен бірге, профилакторлық және сүт кезеңіндегі ірі қара бұзауларын күту жөніндегі қол және ішінара механикаландырылған жұмыстар;
сиырлардың сүт өнімділігін арттыру, бұзау басын көбейту және олардың сақталуын жақсарту жөніндегі іс-шараларды орындау;
малды азықтандыру, суару және бағу;
қиды шығару және төсемді ауыстыру;
орынжайды жинау, малды, орныдары мен өтпе жолды тазарту;
жемді жеткізу, дайындау және беру;
бұзаулаған сиырларды қадағалау;
бұзауды қабылдау және сиыр бұзаулаған кезде, малшыларға саууға көмектесу;
сиырларды ұрықтандыруға әкелу;
мал моционы мен серуендетуді жүргізу.
835. Білуге тиіс:
сауын табынды мамандандырылған ет бағытындағы мал шаруашылығында, бұзаулармен бірге, профилакторлық және сүт кезеңіндегі ірі қара бұзауларын еметін бұзауларды, аналық сиырларды, бұзаулы сиырларды күтудің, ұстаудың, технологиясы мен прогрессивті әдістерін;
қызмет көрсететін мал басының өнімділігін арттыру әдістерін;
жоғары сапалы сүт алу ережесін; бұзаудың жыныстық жетілу мерзімін;
шағылыстыру және ұрықтандыру мерзімін;
буаз сиырлар мен қашарларды күту ережесін;
бұзауды туғызып алу ережесін;
жас төлді түрлі типтегі орынжайларда күту және өсіру ерекшеліктерін;
малдың ауруын болдырмау жөніндегі алдын алу шараларын;
бұзауларды топқа жинау кезіндегі негізгі зоотехникалық талаптарды антибиотиктер мен микроэлементтерді қолдану ережесін;
қызмет көрсететін механизмдер мен жабдықтың құрылымы мен пайдалану ережесін.
Параграф 4. Малшы, 6-разряд
836. Жұмыс сипаттамасы:
бұқаларды күтіп бағу жөніндегі қол және ішінара механикаландырылған жұмыстар;
малды азықтандыру, суару және тазалау;
мал аурулары мен мал шығынын болдырмау жөніндегі алдын алу іс-шараларын жүргізу;
ветөңдеуге қатысу;
малды байлау және босату, серуендеуге шығару;
бұқадан тұқым алу кезінде операторға көмек көрсету.
837. Білуге тиіс:
бұқалардың анатомиясы мен физиологиясын, оларды бағу және азықтандыру технологиясын;
азықтандырудың нормасы мен тәртібін; жыныстық жетілу белгілерін;
сапалы тұқым алуға ықпал етуші жағдайларды.
76. Жұмыс малын күту жөніндегі малшы
Параграф 1. Жұмыс малын күту жөніндегі малшы, 4-разряд
838. Жұмыс сипаттамасы:
жұмыс өгіздерін, түйелерді, есектерді, және олардың төлін бағу, суару және азықтандыру;
жұмыс малының төлін жұмысқа үйрету;
төсемді, ауыстыру, малдарды, оларды ұсату алаңдарын тазарту және басқа да жұмыстар;
зооветеринарлық іс-шараларға қатысу;
шұбат дайындау.

834. Требуется среднее профессиональное образование.
72. Чаевод
Параграф 1. Чаевод
835. Характеристика работ:
выполнение работ в чаеводстве по посеву семян, выращиванию саженцев;
подготовка плантаций к посадке саженцев, уход за посадками чайных кустов, их подрезка и фумигация;
сбор чайного листа, сортировка и подготовка чайного листа для реализации.
836. Должен знать:
основы выращивания чайного куста, способы подготовки почвы, посева семян, посадки и выращивания саженцев чайных кустов;
виды работ по уходу за чайными кустами, установки шпалеры, способы формирования и подрезки трех-четырехлетних кустов чая, способы проведения полутяжелой, тяжелой подрезки чайных кустов в шпалерах;
сроки и способы сбора чайного листа, фумигации чайных кустов, ремонта чайных плантаций (подсев семян, посадка саженцев со всеми видами работ).
73. Эфиромасличник
Параграф 1. Эфиромасличник
837. Характеристика работ:
выполнение комплекса работ по выращиванию эфиромасличных и лекарственных культур (мята перечная, лаванда, шалфей, роза, кориандр, тмин, фенхель, герань и другие);
подготовка почвы, семян и посадочного материала перед посевом или посадкой;
подготовка и внесение удобрений перед посевом или посадкой, а также во время вегетации растений;
посев семян и посадка (высадка) саженцев и другого посадочного материала;
уход за растениями во время вегетации (прополка, рыхление, окучивание, обрезка, формирование кустов, борьба с вредителями и болезнями и другие);
уборка, сортировка, доработка и подготовка продукции к хранению или реализации;
отбор высококачественных растений, семян и посадочного материала для селекционного размножения;
техническое обслуживание и ремонт орудий труда, машин и механизмов и агрегатов.
838. Должен знать:
комплекс агротехнических работ по выращиванию эфиромасличных и лекарственных культур: подготовка почвы, удобрений, семян, посадочного материала и плантаций пред посевом или посадкой;
посев семян или посадочного материала;
уход за растениями во время вегетации (прополка, рыхление, окучивание, подкормка, борьба с вредителями и болезнями, обрезка, формирование кустов и другие);
способы уборки, сортировки, доработки, подготовки готовой продукции к хранению или реализации;
правила отбора высокопродуктивных растений, семян, саженцев и другого посадочного материала для размножения и селекционной работы; методы технического обслуживания и ремонта используемых в работе орудий труда, машин, механизмов и агрегатов.
Часть V
Раздел: 20. Работы и профессии рабочих в животноводстве
74. Дояр
Параграф 1. Дояр, 4-й разряд

839. Білуге тиіс:
жұмыс малын күтіп бағудың зоотехникалық және ветеринарлық ережелерін;
азықтандыру нормасы мен тәртібін;
көлік жабдығын пайдалану ережесін;
шұбат дайындау технологиясын.
Параграф 2. Жұмыс малын күту жөніндегі малшы, 4-разряд
840. Жұмыс сипаттамасы:
ботасы еметін аруаналар мен боталарды бағу, суару және азықтандыру;
боталайтын аруаналарға көмектесу;
ботаны туғызып алу және алғашқы алдын ала өңдеу;
ботаны емуге, минеральды азыққа және жайылымға үйрету;
аруанының желінін өңдеу;
артық сүтті сауып алу;
түйені қолмен және механикаландырылған сауу;
төл орнын тазалау және жинау;
түйені қолмен және механикаландырылған қырқу;
мал басының жалпы физиологиялық жай-күйін қадағалау;
мал ауырған жағдайда, ветеринар маманға айту және емдеуге көмек көрсету;
түйелерді зарарсыздандыру камераларынан өткізу.
841. Білуге тиіс:
ботасы еметін аруаналарды бағу, суару және азықтандырудың зоотехникалық және ветеринарлық ережесін мен аруаналарды боталағаннан кейін күту ерекшеліктерін;
азықтандыру нормаларын;
малдың ақуызға, дәрумендер мен минеральдік заттарға деген мұқтаждығын;
мал ауырған немесе боталаған кезде көмек көрсету, жаңа туған ботаны күту ережесін;
сауу ережесін және сауу аппараттарын пайдалану ережесін;
қолданылатын қырқу машиналарының құрылымын;
түйелерді зарарсыздандыру камераларынан өткізу ережесін;
түйелермен жұмыс кезінде еңбекті қорғау және қауіпсіздік техникасы ережесін.
77. Шабандоз
Параграф 1. Шабандоз, 5-разряд
842. Жұмыс сипаттамасы:
аттарды біліктілігі анағұрлым жоғары шабандоздың басшылығымен салт мініп үйрету;
аттарды шеңбер және түйіспе жол бойында шылбырмен, ауыздықпен басқаруға жаттықтыру;
аттарды сынауға қатысу;
атбегілердің жаттықтыратын жылқыны күту, баптау жұмыстарын бақылау;
ат әбзелдерін техникалық күтіп ұстау және оны жұмысқа дайындау;
жылқының бұлшық еттері мен сіңірлі байлам аппаратын массаждау, жақпа жағу, компресс қою және басқа да жұмыстар;
жемді және ветеринар дәрігер мен зоотехниктің арнаулы рецепті бойынша қосымша жемазық дайындау;
қызмет көрсететін персонал жұмысының табелін, тағалау және фураж ведомостарын жүргізу.
843. Білуге тиіс:
анатомия, физиология және зоогигиена негіздерін;
аттарды азықтандыру, күту және оларды тренинг жағдайында ұстау ережесін;
алғашқы ветеринарлық көмек көрсету ережесін;
аттарды жаттықтыру және сынау кезінде қолданылатын құралдарды, арнаулы жабдықтарды пайдалану ережесін;
аттарды жаттықтыру және сынау жөніндегі ережені, нұсқаулықты және кеңестерді;
жылқының дене температурасын, демалысын, қан соғуы пульса мен физиологиялық жай-күйін бақылаудың негізгі тәсілдерін;
жаттықтыратын аттың мускулатурасын;
жылқыны мініп үйрету ережесін.
Параграф 2. Шабандоз, 6-разряд
844. Жұмыс сипаттамасы:
аттарды салт мініп үйрету;
жас жылқыны жаттықтыруға және сынауға тікелей қатысу;
аттарды сынау мен жарыстарға жаттықтырушының басшылығымен дайындау;
жылқы жарысын, сынауларды және алып шығуды ұйымдастыру;
аттарды дайындау және аукционда көрсету;
аттарды ветөңдеуге, бонитировкаға,сату кезінде бағалауға алып шығу, сынауға қатысу;
атқораның, жаттықтыру құралдарының жай-күйі мен жарамдылығын, бекітілген орынжай мен аумақтың санитарлық жағдайын қадағалау;
жаттығу нәтижелері бойынша бақылау жұмыстарын жүргізу;
қауіпсіздік техникасы мен өртке қарсы іс-шаралар ережелерінің сақталуын бақылау;
жылқыны бағу, азықтандыру, күту және тағалауды бақылау.

839. Характеристика работ:
ручное доение коров с продуктивностью до 3,5 тысяча килограм (далее - тыс.кг) молока;
ручное доение кобыл, овец и коз;
массаж, подмывание вымени и другие операции по воздействию на скорость и полноту молокоотдачи и чистоту молока;
приведение ветеринарно-санитарных работ по уходу за выменем;
подготовка и раздача кормов;
чистка животных, стойл и кормушек;
мойка и чистка молочной посуды;
выполнение мероприятий по улучшению содержания животных, кормлению сбалансированными по питательным веществам кормами в целях повышения молочной продуктивности животных, получение молока высокого качества и увеличения выхода телят;
выявление животных в охоте и подготовка их к искусственному осеменению или случке;
перевод глубокостельных коров и нетелей в определенные сроки в родильное отделение;
оказание помощи ветеринарным работникам в проведении профилактических мероприятий, лечении и искусственном осеменении животных;
проведение совместно с ветеринарным персоналом профилактических мероприятий по предупреждению заболеваний животных;
первичная обработка молока.
840. Должен знать:
правила доения, кормления, поения и содержания животных;
методы повышения молочной продуктивности животных;
комплекс мер, обеспечивающих получение чистого молока;
признаки охоты у животных;
рационы, нормы кормления и порядок скармливания кормов;
потребность коров в белке, витаминах и минеральных веществах;
правила ухода за выменем и наиболее часто встречающееся заболевание вымени;
признаки бруцеллеза, ящура и других заболеваний; признаки стельности и приближения родов животных;
сроки и методы запуска животных и подготовки их к отелу, выжеребке, окоту;
правила оказания первой помощи заболевшим животным; сведения о некоторых лекарственных и дезинфицирующих средствах и их применение;
технику искусственного осеменения и правила подготовки маток для осеменения;
затраты, из которых слагается себестоимость молока, и пути их снижения; правила первичной обработки молока.
При ручном доении коров с продуктивностью свыше 3,5 тыс.кг молока в год и в изоляторе - 5-й разряд.
Параграф 2. Дояр, 6-й разряд
841. Характеристика работ:
ручное доение коров в родильном отделении;
кормление и все работы по уходу за животными;
раздой первотелок;
применение методов раздоя коров и первотелок, позволяющих повысить их молочную продуктивность;
проведение ветеринарной обработки новорожденных телят;
оказание помощи животным при отелах;
выполнение работ по обеспечению чистоты в родильном отделении.
842. Должен знать:
основы анатомии и физиологии животных; строение вымени;
физиологию молокообразования и молокоотдачи; признаки приближения родов и правила приема новорожденного теленка, правила их ветеринарной обработки;
правила кормления, ухода за скотом в первый период после отела;
методы раздоя коров и первотелок и повышения их молочной продуктивности.
75. Животновод
Параграф 1. Животновод, 3-й разряд
843. Характеристика работ:
вспомогательные работы по уходу за коровами и кобылами на доильных площадках;
подгон животных к месту доения;
выгон и загон животных на прогулку и на пастбище;
механизированная или ручная мойка молочных фляг и других емкостей, уборка и дезинфекция помещения, стирка халатов и мешкотары;
соблюдение зоогигиенических норм содержания животных на фермах;
участие в проведении мероприятий по повышению молочной продуктивности скота и профилактических мероприятий по предупреждению заболеваний животных;
прием, взвешивание и перегон скота;
выявление охоты у животных и отделение их для осеменения, наблюдение за скотом, прием отелов и другие работы во время дежурства.
844. Должен знать:
основные требования зоогигиены и ветеринарии;
способы дезинфекции и приготовления растворов;
правила проведения профилактических мероприятий по предупреждению заболеваний животных;
способы выявления охоты у животных.
Параграф 2. Животновод, 4-й разряд

845. Білуге тиіс:
жылқыны тағалау, жаттықтыру және сынау ережесін;
жүктеме режимі мен дозасын;
зауыттағы сынаулардағы жарыстар мен алып шығуларды дайындау, ұйымдастыру және өткізу ережесін.
78. Аң өсіруші
Параграф 1. Аң өсіруші, 5-разряд
846. Жұмыс сипаттамасы:
пайдалану фермаларында аңдарды күтіп бағу;
оларды азықтандыру және суару;
орынжайды, кілеттерді, үйшіктерді, жабдықтар мен құралдарды тазалау, жуу және зарарсыздандыру, төсемді ауыстыру;
аңдарды ұсатуды жақсарту, терінің сапасын жақсарту мақсатында жемазық сапасы бойынша теңгермелі азықтандыру жөніндегі іс-шараларды орындау;
аңдардың денсаулық жағдайын қадағалау және оларға алғашқы көмек көрсету;
ұрғашы аңды еркектеріне жағыстыру және шағылыстыру жөніндегі басқа да жұмыстар;
күшіктеу кезінде көмек көрсету;
төлдерін аналықтан бөлу, өлшеу, таңбалау және күту;
зооветеринарлық іс-шараларға қатысу.
847. Білуге тиіс:
аңдарды күтіп бағу, азықтандыру ережесін;
азықтандырудың сапасы мен нормасын;
қызмет көрсететін аңдардың қоректік заттарға мұқтаждығын;
өз бөлімшесіндегі аңдардың жеке ерекшеліктерін;
фермадағы өндірістік циклдарды; шағылыстыруды дайындау және өткізу техникасын;
негізгі топ аналықтары мен аталықтарын ұстаудың, азықтандыру және күтудің ерекшеліктерін;
төлді алу және сақтау шарттарын;
жас төлді азықтандыру және күтудің ерекшеліктерін.
Параграф 2. Аң өсіруші, 6-разряд
848. Жұмыс сипаттамасы:
асыл тұқымды аң фермаларында аңдарды күтіп бағу;
аңдардың тұқымын асылдандыру сапасын жақсарту мақсатында жемазық сапасы бойынша теңгермелің азықтандыру жөніндегі іс-шараларды орындау;
аңдарды асыл тұқымға іріктеуге, бонитировкалауға, аңдарды жұптауға іріктеуге, асыл тұқымды аң өсіру ісі жөніндегі құжаттамаға жазба жазуға қатысу;
аң терісінің іріктеп союға жетілгенін анықтау;
басқа шаруашылықтарға сату үшін аң топтарын (селекциялық топтарды) жиынтықтау.
849. Білуге тиіс:
қымбат терілі, ұстауда өсірілетін аңдардың анатомиялық-физиологиялық және биологиялық ерекшеліктерін;
асыл тұқымды аң фермаларында жылдың әртүрлі кезеңінде аңдарды күтіп бағу және азықтандыру жүйесін;
аңдарды қамауда өсіру техникасын; асыл тұқымды саңдарды іріктеу техникасын;
аң ауруларын, олардың алдын алу және олармен күресу шараларын;
ауырған аңға көмек көрсетудің негізгі жолдарын;
аң терісінің тауарлы сапасын, тері ақауларын, олардың болу себептері мен алдын алу шараларын;
асыл тұқымды аң төлін өсіру ерекшеліктерін.
79. Жылқышы
Параграф 1. Жылқышы 3-разряд
850. Жұмыс сипаттамасы:
жылқыны түнгі уақытта бағу жұмыстарын орындау:
жылқыны азықтандыру және суару;
құлындаған кезде биелерге алғашқы көмек көрсету;
жылқы ауруының алдын алу жөніндегі іс-шараларды жүргізу;
атқоралардағы түнгі уақытта белгіленген тәртіпті сақтау.
851. Білуге тиіс:
зоогигиена мен ветеринарияның негізгі талаптарын;
жылқыны азықтандыру және суару тәсілдерін;
мал ауруының алдын алу жөніндегі іс-шараларды жүргізу ережесін;
биелердің күйін анықтау және шағылыстыруды жүргізу ережесін.
Параграф 2. Жылқышы, 4-разряд

845. Характеристика работ:
ручные и частично механизированные работы по уходу за откормочным и нагульным поголовьем крупного рогатого скота при привязном и беспривязном содержании;
ведение интенсивного откорма животных, выращивание молодняка высоких весовых кондиций;
кормление, поение и пастьба животных;
удаление навоза и смена подстилки;
уборка помещения, чистка животных, стойл и проходов;
доставка, подготовка и раздача кормов;
перестановка кормовых решеток;
подбор кормовых остатков и оправка скирд, буртов;
участие в проведении профилактических и лечебных мероприятий по предупреждению заболеваний и падежа животных;
взвешивание снятых с откорма животных, погрузка и отправка на мясокомбинат.
846. Должен знать:
правила ухода за скотом; наиболее распространенные болезни и основные приемы оказания первой ветеринарной помощи заболевшим животным; способы и правила пастьбы животных;
порядок и норму скармливания кормов и правила использования пастбищ;
основные корма и их кормовую ценность;
потребность животных в белке, витаминах и минеральных веществах;
способы подготовки кормов к скармливанию;
методы интенсивного откорма животных и выращивания молодняка высоких весовых кондиций.
Параграф 3. Животновод, 5-й разряд
847. Характеристика работ:
ручные и частично механизированные работы по уходу за дойным стадом, маточным стадом в специализированном мясном скотоводстве, за коровами-кормилицами с телятами, телятами профилакторного и молочного периода и ремонтным молодняком крупного рогатого скота;
выполнение мероприятий по повышению молочной продуктивности коров, увеличению выхода телят и улучшению их сохранности, кормлению скота сбалансированными по питательным веществам кормами;
кормление, поение, пастьба и чистка животных;
оказание помощи в лечении и ветеринарной обработке животных;
наблюдение за стельными коровами;
прием телят и оказание помощи животноводам по доению во время отела коров;
выявление охоты, привод коров для осеменения и проведение их случки;
проведение моционов и прогулок животных.
848. Должен знать:
технологию и прогрессивные методы содержания дойного стада, коров с телятами на подсосе в мясном скотоводстве и телят в зимнее и летнее время;
методы повышения продуктивности обслуживаемого поголовья скота;
правила получения молока высокого качества;
сроки половой зрелости телок;
признаки появления охоты у коров, телок;
сроки случки или искусственного осеменения;
правила ухода за стельными коровами и нетелями;
правила приема отелов;
особенности содержания и выращивания молодняка в помещениях разных типов;
профилактические меры по предупреждению заболевания животных;
основные требования зоотехнии при комплектовании телят в группы;
правила применения антибиотиков и микроэлементов;
устройство и правила эксплуатации обслуживаемых механизмов и оборудования.
Параграф 4. Животновод, 6-й разряд
849. Характеристика работ:
ручные и частично механизированные работы по уходу за быками-производителями;
кормление, поение, пастьба и чистка животных;
проведение мероприятий по улучшению содержания и кормления животных и профилактических мероприятий по предупреждению их заболеваний; участие в ветобработках;
привязывание и отвязывание животных на прогулку и на случку;
оказание помощи операторам при взятии семени от быков-производителей.
850. Должен знать:
основы анатомии и физиологии, технологию содержания и кормления быков-производителей;
нормы и порядок кормления; признаки проявления половой зрелости;
условия, способствующие получению качественного семени.
76. Животновод по уходу за рабочими животными
Параграф 1. Животновод по уходу за рабочими животными, 4-й разряд
851. Характеристика работ:
пастьба, кормление, поение и подкормка рабочих волов, верблюдов, мулов, ослов и их молодняка;
приучение молодняка рабочих животных к работе;
смена подстилки, чистка животных, площадок для их загона и другие работы. Участие в зооветеринарных мероприятиях;
приготовление шубата.

852. Жұмыс сипаттамасы:
жұмыс жылқысын, бордақылаудағы малды, сауылатын биелерді, құлындар мен төлдерді жұмысшы-пайдалану фермасында бағу жұмыстарын орындау;
шөп шабу, жемазық дайындау және оны жеткізу;
жылқыны азықтандыру, суару және тазалау;
жұмыс және өнім беретін жылқы табынын бағу;
малды шағылыстыруға, жасанды ұрықтандыруға және құлындатуға дайындау;
биелерді шағылыстыруға дайындау;
жылқының тұяқтарын тазалау және жуу, құйрығы мен жалын күзеу;
құлындаған кезде биелерге алғашқы көмек көрсету;
жас төлді өсіру, орынжайды тазалау, төсемді ауыстыру және шығару;
зооветеринарлық және алдын алу шараларын, атқораны, қосалқы орынжайларды, суаратын орынды, ат әбзелдерін ұсақ жөндеу;
аттар мен әбзелдерді жұмысқа беру және жұмыстан кейін қабылдап алу.
853. Білуге тиіс:
жылқының анатомиясын, физиологиясы мен зоогигиенасы негіздерін;
жылқыны азықтандыру және суару ережесін;
жемазықтың негізгі түрлерін және олардың қоректік құндылығын;
автосуарғыштың, көлік инвентарының, әбзелдердің құрылымы мен пайдалану ережесін;
құлындаған кезде биелерге алғашқы көмек көрсету ережесін;
жыныстың жетілу мерзімін;
шағылыстыруға жасанды ұрықтандыруға және құлындатуға дайындауды жүргізу ережесін;
жас төлді өсіру ережесін.
Параграф 3. Жылқышы, 5-разряд
854. Жұмыс сипаттамасы:
жылқы зауыттарында, мемлекеттік атқораларда, мемлекеттік асыл тұқымды жылқы өсіру стансаларында, ипподромдар мен асыл тұқымды жылқы өсіру фермаларында асыл тұқымды биелер мен құлындарды, пайдалану фермаларында жаттықтырылатын аттар мен аталық жылқыларды бағу жұмыстарын орындау;
жылқыны азықтандыру, суару және тазалау;
жас малды жем жеуге, ауыздықтауға және әбзелге үйрету;
жылқыларды жаттығулардан кейін жетектеп жүру;
ауырған кезде малға алғашқы көмек көрсету және бонитировкалау, таңбалау, өлшем алу, емдеу және алдын алу мен басқа да іс-шаралар кезінде мамандарға көмек көрсету;
жорға және мініс аттарын жегу және ерттеу.
855. Білуге тиіс:
асыл тұқымды жылқы төлін өсіру және бағы негіздерін;
қысыр, құлынды және емізетін биелерді ұстау технологиясын;
жылқыны жаттықтыру жөніндегі нұқсаулықтар мен кеңестерді;
жаттығу және көлік әбзелдері мен жылқыны тазалауға арналған пневматикалық құралдардың құрылымы мен пайдалану ережесін;
табын және үйірді іріктеу ережесін;
асыл тұқымды өсіру мен зоотехникалық алғашқы есепті жүргізу ережесін.
Параграф 4. Жылқышы 6-разряд
856. Жұмыс сипаттамасы:
асыл тұқымды айғырларды бағу жұмыстарын орындау;
жылқыны азықтандыру, суару және тазалау, ертоқыммен, жегулі және механикалық жетекпен жүргізу моционын;
жылқыны жеңіл жұмысқа пайдалану;
жас малды жем жеуге, ауыздықтауға және әбзелге үйрету;
жылқыларды жаттығулардан кейін жетектеп жүру;
ауырған кезде малға алғашқы көмек көрсету және бонитировкалау, таңбалау, өлшем алу, емдеу және алдын алу мен басқа да іс-шаралар кезінде мамандарға көмек көрсету.

852. Должен знать:
зоотехнические и ветеринарные правила ухода за рабочими животными;
нормы и порядок кормления;
правила пользования транспортной упряжью;
технологию приготовления шубата.
Параграф 2. Животновод по уходу за рабочими животными, 5-й разряд
853. Характеристика работ:
кормление, поение, уход, пастьба и наблюдение за подсосными матками-верблюдицами и верблюжатами;
оказание помощи маткам-верблюдицам при родах;
прием новорожденных верблюжат и их профилактическая обработка;
приучение верблюжат к сосанию материнского молока, минеральной подкормке и пастьбе;
профилактическая обработка вымени маток;
сдаивание лишнего молока;
ручное и механизированное доение верблюдиц;
чистка и уборка бутятников;
ручная и механизированная стрижка верблюдов;
сбор линьки, наблюдение за общим физиологическим состоянием поголовья животных;
в случае заболевания животных обращение к ветеринарному специалисту и оказание помощи в лечении;
обработка верблюдов в дезинфекционных камерах.
854. Должен знать:
зоотехнические и ветеринарные правила ухода, кормления, поения и особенности содержания маток-верблюдиц до и после родов;
нормы кормления;
потребность животных в белке, витаминах и минеральных веществах;
правила помощи при родах и заболеваниях животных;
ухода за новорожденными верблюжатами;
правила доения, устройство и правила эксплуатации доильных аппаратов;
устройство применяемых стригальных машин;
правила обработки животных в дезинфекционных камерах;
правила охраны труда и техники безопасности при работе с верблюдами.
77. Жокей
Параграф 1. Жокей, 5-й разряд
855. Характеристика работ:
выездка лошадей верхом под руководством жокея более высокой квалификации;
обучение лошадей к управлению поводом и шенкелями при работе по кругу и в движении по пересеченной местности;
участие в испытаниях лошадей;
контроль за работой коневодов по уходу, содержанию тренируемых лошадей;
технический уход за упряжью и подготовка ее к работе;
массаж, втирание мази, накладывание компресса и другие работы по уходу за мускулатурой и сухожильно-связочным аппаратом лошадей;
приготовление кормов и подкормок по специальным рецептам по указанию ветеринарного врача и зоотехника;
ведение табеля работы обслуживающего персонала, ковочной и фуражной ведомостей.
856. Должен знать:
основы анатомии, физиологии и зоогигиены;
правила кормления, содержания лошадей и ухода за ними в условиях тренинга;
правила оказания первой ветеринарной помощи;
правила обращения с инвентарем и специальным снаряжением, применяемым при тренировке и испытаниях лошадей;
правила, инструкции, наставления по тренировке и испытаниям лошадей;
основные способы измерения температуры тела, частоты дыхания, пульса и физиологического состояния;
приемы ухода за мускулатурой тренируемой лошади; правила выездки лошадей.
Параграф 2. Жокей, 6-й разряд

857. Білуге тиіс:
азықтандыру ережесін; асыл тұқымды айғырларды өсіру және бағу технологиясын;
анатомия мен физиология негіздерін; механикалық жетек құрылымы мен пайдалану негіздерін;
жылқыны жаттықтыру жөніндегі нұқсаулықтар мен кеңестерді;
жаттығу және көлік әбзелдері мен жылқыны тазалауға арналған пневматикалық құрылдардың құрылымы мен пайдалану ережесін;
атты ертоқыммен және экипажда басқару ережесін.
80. Пантыларды консервілеуші
Параграф 1. Пантыларды консервілеуші, 4-разряд
858. Жұмыс сипаттамасы:
пантыларды қабылдап алу және чандарда, автоклавтарда ыстық суға бірнеше рет батыру және желмен кептіруге ілу жолымен консервілеу;
пантыларды бірнеше мәрте қайнату және желмен кептіруге жұмыстарын жүргізу;
қосалқы өнімді өңдеу және консервілеу.
859. Білуге тиіс:
қызмет көрсететін жабдықтың құрылымын;
пантылар мен қосалқы өнімді дайындау, сұрыптау және консервілеу технологиясын;
пантыларды қайнату ережесін және кептіру тәсілдерін.
81. Қоян өсіруші
Параграф 1. Қоян өсіруші, 4-разряд
860. Жұмыс сипаттамасы:
өндірістік табындағы және бордақыдағы қояндарды күтіп бағу;
суару, азықтандыру, кілеттерді тазадау және қиды шығару;
орынжайды, кілеттер мен құралдарды зарарсыздандыру, түбітін тарау;
ұрғашы қояндарды аталықтарына жіберу;
шағылыстыру, аналықтарды, аталықтарды және төлді трафареттеу жөніндегі алғашқы нысандарды толтыру;
төлдерді таңбалау;
жануарлардың денсаулық жағдайын қадағалау және оларға емдеуде көмек көрсету;
қояндардың ауруы мен шығын болуының алдын алу жөніндегі іс-шараларды жүргізу;
қояндарды өлшеу, сою пунктіне тапсыру.
861. Білуге тиіс:
қояндарды күтіп бағу, суару, азықтандыру ережесін;
азықтандыру нормаларын, олардың қоректік заттарға мұқтаждығын;
негізгі табын мен бордақылау топтарын жиынтықтау ережесін;
шағылыстырудың мерзімі мен өткізу ережесін;
қояндар ауырған кезде алғашқы көмек көрсету ережесін;
қояндарды сою пунктіне тапсыру мен құжаттаманы толтыру ережесін.
Параграф 2. Қоян өсіруші, 5-разряд
862. Жұмыс сипаттамасы:
асыл тұқымды қоян өсіру фермалары мен қоян өсіру кешендерінде қояндарды күтіп бағу;
суару, азықтандыру, кілеттерді тазалау және қиды шығару;
қояндардың тұқымын асылдандыру жөніндегі іс-шараларды орындау;
жасы, жынысы және дамуына қарай топтарды іріктеу;
негізгі табынды бракқа шығару және бордақылау топтарын жиынтықтау;
аналықтарды шағылыстыру, ұя дайындау және аналықтарды тууға дайындау, көжектерді қабылдап алу, төлді бөлу және өсіру;
асыл тұқымды Асыл тұқымды топты (селекциялық топты) және басқа шаруашылықтарға сату үшін қоян топтарын жиынтықтау.

857. Характеристика работ:
выездка лошадей верхом;
непосредственное участие в тренировке и испытаниях молодняка;
подготовка лошадей к испытаниям и соревнованиям под руководством тренера;
организация и проведение соревнований, испытаний и выводок лошадей;
подготовка лошадей и показ их на аукционе;
организация выводок лошадей для ветобработки, бонитировки, оценки при продаже;
наблюдение за состоянием и исправностью конюшенного, тренировочного инвентаря и санитарным состоянием закрепленных помещений и территорий;
проведение контрольных работ по результатам тренировок;
контроль за соблюдением правил по технике безопасности и противопожарных мероприятий;
контроль за кормлением, уходом, содержанием и ковкой лошадей.
858. Должен знать:
правила ковки, тренировки лошадей и их испытаний;
режим и дозировку нагрузок;
правила подготовки, организации и проведения заводских испытаний, соревнований и выводок лошадей.
78. Зверовод
Параграф 1. Зверовод, 5-й разряд
859. Характеристика работ:
уход за зверями на пользовательных фермах;
кормление, поение зверей;
уборка, чистка, мойка и дезинфекция помещений, клеток, домиков, оборудования и инвентаря, смена подстилки;
выполнение мероприятий по улучшению содержания зверей, кормлению сбалансированными по качеству кормами в целях улучшения качества шкурок;
наблюдение за состоянием здоровья зверей и оказание им первой помощи;
подсадка самок к самцам и другие работы по проведению гона;
оказание помощи самкам при щенении;
отсадка молодняка от самок, взвешивание, клеймение и уход за щенками;
участие в зооветеринарных мероприятиях.
860. Должен знать:
правила содержания, кормления зверей и ухода за ними;
качество и нормы кормления; потребность обслуживаемых зверей в питательных веществах;
индивидуальные особенности зверей своего отделения;
производственные циклы на ферме; технику подготовки и проведения гона;
особенности содержания, кормления и ухода за самками и самцами основного стада;
условия получения и сохранения приплода;
особенности содержания и кормления молодняка.
Параграф 2. Зверовод, 6-й разряд
861. Характеристика работ:
уход за зверями на племенных фермах;
выполнение мероприятий по улучшению племенных качеств зверей и увеличению выхода приплода;
участие в отборе зверей на племя, бонитировке поголовья, отборе зверей и подборе пар, проведении записей в документации по племенному делу;
определение зрелости меха для выборочного забоя;
комплектование ядра (селекционной группы) и групп для продажи в другие хозяйства.
862. Должен знать:
анатомо-физиологические и биологические особенности пушных зверей, разводимых в неволе;
системы содержания и кормления зверей на племенных фермах в различные периоды года;
технику разведения зверей в неволе;
технику отбора и подбора племенных зверей;
болезни зверей, их предупреждение и меры борьбы с ними;
основные приемы оказания помощи заболевшему зверю;
товарное качество шкурок зверей, дефекты шкурок, причины их возникновения и меры предупреждения;
особенности выращивания племенного молодняка.
79. Коневод
Параграф 1. Коневод, 3-й разряд

863. Білуге тиіс:
қояндардың анатомиясы, физиологиясы, зоогигиенасы негіздерін;
оларды азықтандыру және өсіру ережесін;
жұптарды іріктеу техникасын;
аналықтарды шағылыстыру, ұя дайындау және тууға дайындау ережесін;
аналық және асыл тұқымды қоян басы мен жас төлдерді күту және ұстау техникасын, есебін.
82. Қымыз дайындаушы
Параграф 1. Қымыз дайындаушы, 3-разряд
864. Жұмыс сипаттамасы:
қымызды дайындау үшін дайындық жұмыстарын жүргізу;
сүтті алғашқы өңдеу, ашытқыны араластыру, бөтелкелерді жабу;
жуу және зарарсыздандыру заттарын берілген рецепті бойынша жасау;
ыдыс пен сүтті алғашқы өңдеуге қолданылатын жабдықты жуу және зарарсыздандыру;
сүтті қабылдау және есебін алу.
865. Білуге тиіс:
ферма жанындағы сүт зертханасының құрылымы мен жабдығын;
сүт өнімін өндіруге арналған шикізат ретінде сүтке қойылатын Мемстандарт талаптарын, сүтті алғашқы өңдеу технологиясын;
сүтті алғашқы өңдеуге қолданылатын жабдықтың құрылымын және қызмет көрсету ережесін;
сүтті қабылдау және алғашқы өңдеу кезіндегі есепке алу және есептілік ережесін.
Параграф 2. Қымыз дайындаушы, 4-разряд
866. Жұмыс сипаттамасы:
қымызды дайындау процесін жүргізу;
сүтті химиялық талдау;
ашытқы әзірлеу және сүтті ашыту;
қымызды машина тәсілімен дайындау, бөліп құю, суыту.
867. Білуге тиіс:
сүттік құрамы мен физикалық-химиялық қасиеттерін;
сүтті химиялық талдау кезінде қолданылатын реактивтердің қасиеттерін;
сүт ақауын, оның алдын алу шаралары мен жою тәсілдерін;
сүтті химиялық талдау әдістерін;
микробиология негіздерін және қымызды Мемстандарт талаптарына сәйкес дайындау технологиясын.
83. Жібек құртын әзірлеу жөніндегі зертханашы
Параграф 1. Жібек құртын әзірлеу жөніндегі зертханашы, 2-разряд
868. Жұмыс сипаттамасы:
персе пілләсін кілеттер мен изолятордан түсіріп алу, персені сұрыптау, қанар қаптарға салып преске апару;
сынама әзірлеу және талдау;
пестик салынған ступкаларды, жабынды және заттық шыныларды жуу;
жібек құртын жуу, кептіру, желге ұшыру және бөліп салу;
жібек құртын тазалау: желімдеуші қабатын эмульсияланған қапшықтар мен табалардан қырып алу;
эмульсияланған қағазды дайындау және қапшықтарды тігу;
піллә партияларын біріктіру және кілеттерге, стеллаждарға салу, түсіру, қаптарға толтыру;
жібек құртын сақтау қоймасының температурасын, ылғалдылығын тіркеу;
жібек құртын қысқы сақтау;
көбелекті қапшықтарды тізу, оларды ілу, түсіріп алу және грен салмаларын сұрыптау.

863. Характеристика работ:
выполнение работ по уходу за лошадьми в ночное время;
кормление и поение лошадей;
оказание первой помощи кобылам при выжеребке;
проведение профилактических мероприятий по предупреждению заболеваний лошадей;
соблюдение установленного порядка на конюшнях и конедворах в ночное время.
864. Должен знать:
основные требования зоогигиены и ветеринарии;
способы кормления и поения лошадей;
правила проведения профилактических мероприятий по предупреждению заболевания животных, правила выявления охоты у кобыл и проведения случки.
Параграф 2. Коневод, 4-й разряд
865. Характеристика работ:
выполнение работ по уходу за рабочими лошадьми, лошадьми на откорме, дойными кобылами, жеребятами и молодняком в рабоче-пользовательном коневодстве;
подкашивание травы, подвоз и приготовление кормов;
кормление, поение, чистка животных;
пастьба табунов рабочих и продуктивных лошадей;
подготовка животных к случке, искусственному осеменению и выжеребке;
выявление маток в охоте и проведение случки;
расчистка и замывка копыт, подрезка хвостов и гривы;
оказание помощи животным при заболеваниях и родах;
выращивание молодняка, уборка помещений, вывозка и смена подстилки;
участие в проведении зооветеринарных профилактических мероприятий и мелкий ремонт сбруи, конюшен, подсобных помещений и водопоя;
выдача лошадей и сбруи на работу и прием их после работы.
866. Должен знать:
основы анатомии, физиологии, зоогигиены лошадей;
правила и нормы поения, кормления и пастьбы;
правила ветеринарно-санитарного содержания и оказания первой ветпомощи животным;
основные виды кормов и их питательную ценность;
устройство и эксплуатацию автопоилок, транспортного инвентаря и сбруи;
правила оказания первой помощи при заболеваниях и родах;
сроки половой зрелости;
признаки появления охоты, правила проведения случки, искусственного осеменения животных и подготовки их к родам;
методы выращивания молодняка.
Параграф 3. Коневод, 5-й разряд
867. Характеристика работ:
выполнение работ по уходу за племенными кобылами, молодняком и тренируемыми лошадьми на конных заводах, госконюшнях, госплемстанциях, ипподромах и племфермах, за жеребцами-производителями на пользовательных фермах;
кормление, поение, пастьба, прогулка, чистка и купание животных;
приучение молодняка к поеданию кормов, к недоуздку и сбруе;
групповая тренировка молодняка;
вываживание лошадей по окончании тренировки;
оказание первой помощи животным при заболеваниях и помощи специалистам при бонитировке, таврении, взятии промеров, лечении, проведении профилактических и других мероприятий;
запряжка и седловка рысистых и верховых лошадей. Перегон и погрузка их для перевозки.
868. Должен знать:
основы разведения и выращивания молодняка племенных лошадей;
технологию содержания холостых, жеребых и подсосных кобыл;
инструкции и наставления по тренировке лошадей;
устройство и правила пользования тренировочной и транспортной упряжью и пневматическими устройствами для чистки животных;
правила формирования табунов и косяков;
правила ведения первичного племенного и зоотехнического учета.
Параграф 4. Коневод, 6-й разряд

869. Білуге тиіс:
жібек құртын жуу мен кептіру технологиясын;
сынама әзірлеу және талдау тәсілдерін;
зертхана жабдығымен жұмыс істеу ережесін.
Параграф 2. Жібек құртын әзірлеу жөніндегі зертханашы, 3-разряд
870. Жұмыс сипаттамасы:
көбелектерді жұптастыру, айыру және оларды изолятор мен қапшықтарға салу;
пілләні тесіп қуыршақтарды алу, оларды сүрту;
препараттарды микроскопиялауға дайындау;
препараттарды микроскопиялау;
көбелектерді бөлшекке бөлу, ступкаларға салу, механикалық сүрту;
өндірістік бақылау;
жібекшілерден пілләне сұрыптары бойынша қабылдап алу, оларды асыл тұқымды және аралас сұрыпқа бөлу;
аппараттарда асыл тұқымды піллә партиясының жынысын айыру;
жібек құрты үлгілерін іріктеу;
персе пілләсін механикалық престерде, экспортқа арналған киптерді салып, таңбалай отырып престеу;
пілләні сыдырғыш машинада тазалау.
871. Білуге тиіс:
қуыршақтарды алдын ала зерттеу жүргізу тәсілдерін және микроталдау әдістерін;
пілләні сұрыптау және олардың жынысын анықтау ережесі мен әдістерін.
Параграф 3. Жібек құртын әзірлеу жөніндегі зертханашы, 6-разряд
872. Жұмыс сипаттамасы:
пілләнің сұрыптық құрамын анықтау және қуыршақтарды алдын ала зерттеу.
873. Білуге тиіс:
тұт жібекшісі биологиясы негіздерін;
үлгі іріктеу және оларды талдауға дайындау тәртібін.
Параграф 4. Жібек құртын әзірлеу жөніндегі зертханашы, 5-разряд
874. Жұмыс сипаттамасы:
жазғы бағыттағы жібек құртын тұз қышқылы ертіндісінде өңдеу.
875. Білуге тиіс:
тұз қышқылымен өңдеу технологиясын, өңдеу экспозициясын;
жұмыс және титрлендірілген ертінді жасау тәсілдерін.
84. Шабандоз
Параграф 1. Шабандоз, 5-разряд
876. Жұмыс сипаттамасы:
экипажға жегілген аттарды айдау, оларды біліктілігі анағұрлым жоғары ат айдаушының басшылығымен жаттықтыру;
жылқышылардың жылқыны күту, бағу және азықтандыру жұмыстарын бақылау;
қоймадан инвентарь, жем және төсемді алып жылқышыларға беру;
трен-бөлімше, тағалау, және жемазық ведомостары қызметкерлерінің жұмыс табелін жүргізу;
қоймадан дәрі-дәрмектерді алу және оларды сақтау, ветеринар дәрігерінің нұсқауы бойынша пайдалану;
жаттығу экипаждары мен әбзелдерін жұмыс жағдайында ұстау.
877. Білуге тиіс:
анатомия, физиология, зоогигиена негіздерін;
жемазық рациондарын жасау ережесін;
жем түрлерінің жемдік құндылығын;
аттарды олардың атқаратын жұмысы мен жасына қарай азықтандыру ережесі мен техникасын;
алғашқы ветеринарлық көмек көрсету ережесін;
экипаждары мен әбзелдердің, қорғану айлабұйымдарының құрылымын;
аттар тренингінің олардың жасына қарай негізгі әдістерін;
экипаж түрлерін және оларды құрастыру мен атты жегу ережесін;
желісті аттарды жүгірту, жаттықтыру және сынау ережесін.
Параграф 2. Шабандоз, 6-разряд
878. Жұмыс сипаттамасы:
экипажға жегілген аттарды айдау;
аттарды жаттықтыру жоспарын жасау;
жаттығуларды ұйымдастыру және солардың нәтижелері бойынша бақылау жұмыстарын жүргізу;
жылқыны азықтандырудың, күтудің және ұстаудың ветеринарлық-зоотехникалық ережелерінің орындалуын қамтамасыз ету;
жылқының денсаулығы мен жай-күйін қадағалау;
жылқыларды сынауға, жаттығуға дайындау және оларды өткізу;
жылқыны аукционға дайындау және сонда көрсету;
жылқының жұмыс есебін жүргізу;
жылқыны ветеринарлық өңдеуге, бонитировкаға және сату кезінде бағалауға алып шығу;
атқораның, жаттықтыру құралдарының жай-күйі мен жарамдылығын, бекітілген орынжай мен аумақтың санитарлық жағдайын қадағалау;
қауіпсіздік техникасы мен өртке қарсы іс-шаралар ережелерінің сақталуын бақылау.

869. Характеристика работ:
выполнение работ по уходу за племенными жеребцами-производителями;
кормление, поение, пастьба, чистка, проведение моционов под седлом, в упряжи и на механической водилке;
проведение пробы кобыл на "охоту" жеребцом-пробником;
использование жеребцов на легкой работе;
оказание первой помощи при заболевании жеребцов-производителей и помощи специалистам при бонитировке, таврении, взятии промеров, лечении, проведении профилактических и других мероприятий.
870. Должен знать:
правила кормления; технологию содержания и разведения племенных жеребцов;
основы анатомии и физиологии;
устройство и эксплуатацию механических водилок: пневматических устройств для чистки лошадей, транспортной и тренировочной сбруи;
правила управления лошадью под седлом и в экипаже.
80. Консервировщик пантов
Параграф 1. Консервировщик пантов, 4-й разряд
871. Характеристика работ:
прием и консервирование пантов в чанах, автоклавах путем многократного погружения их в горячую воду и подвешивание к ветровой сушилке;
проведение многократной варки пантов и сушки их в жаровых и ветровых сушилках;
обработка и консервирование побочной продукции.
872. Должен знать:
устройство обслуживаемого оборудования;
технологию заготовки, сортировки и консервирования пантов и побочной продукции;
правила и способы варки и сушки пантов.
81. Кроликовод
Параграф 1. Кроликовод, 4-й разряд
873. Характеристика работ:
уход за кроликами производственного стада и на откорме;
кормление, поение, уборка клеток и вывозка навоза;
дезинфекция помещений, клеток и инвентаря, вычесывание пуха;
подсадка самок к самцам и другие работы;
заполнение первичных форм учета результатов случек, трафаретов самок, самцов и молодняка Клеймение молодняка;
наблюдение за состоянием здоровья животных и оказание им лечебной помощи;
проведение профилактических мероприятий по предупреждению заболеваний и падежа кроликов;
взвешивание, сдача кроликов на забойный пункт.
874. Должен знать:
правила содержания, кормления, поения и ухода за кроликами;
нормы кормления, потребность кроликов в питательных веществах;
правила комплектования основного стада и откормочных групп;
сроки и правила проведения случки;
правила оказания первой помощи при заболеваниях кроликов;
порядок сдачи кроликов на забойный пункт и оформления документации.
Параграф 2. Кроликовод, 5-й разряд
875. Характеристика работ:
уход за кроликами на племенных фермах и на кролиководческих комплексах;
кормление, поение, уборка клеток;
выполнение мероприятий по улучшению племенных качеств животных;
подбор групп по полу, возрасту и развитию;
выбраковка основного стада и комплектование откормочных групп;
случка самок, подготовка гнезда и крольчих к окролу, прием крольчат при окроле, отсадка и выращивание молодняка;
комплектование племенного ядра (селекционной группы) и групп кроликов для продажи в другие хозяйства.
876. Должен знать:
основы анатомии, физиологии, зоогигиены кроликов;
правила их кормления и разведения; технику отбора и подбора пар;
правила проведения случки, подготовки крольчих к окролу;
технику ухода и содержания маточного и племенного поголовья и молодняка кроликов, племенной учет.
82. Кумысодел
Параграф 1. Кумысодел, 3-й разряд
877. Характеристика работ:
ведение подготовительных работ по приготовлению кумыса;
первичная обработка молока, размешивание закваски, разлив кумыса, закупорка бутылок;
приготовление моющих и дезинфицирующих растворов по заданной рецептуре;
мойка и дезинфекция посуды и оборудования, применяемого для первичной обработки молока;
прием молока и его учет.
878. Должен знать:
устройство и оборудование прифермской молочной лаборатории;
требования ГОСТа к молоку как сырью для производства молочных продуктов, технологию первичной обработки молока;
устройство и правила обслуживания оборудования, применяемого для первичной обработки молока;
правила учета и отчетности при получении и первичной обработке молока.
Параграф 2. Кумысодел, 4-й разряд

879. Білуге тиіс:
аттарды жаттықтырудың ай сайынғы жоспарын жасау ережесін;
жаттығу жұмысын есепке алу тәсілдерін;
жылқыларды зауыттардағы сынауға, жаттығуға дайындау және оларды өткізу ережесін;
аттарды тағалау ережесін.
85. Тері өңдеуші
Параграф 1. Тері өңдеуші, 3-разряд
880. Жұмыс сипаттамасы:
ірі қара малдың, жылқының, қойдың, ешкі мен қоян ұшасынан теріні қолмен айлабұйымдарды пайдалана отырып түсіруді жүргізу;
теріні қолмен немесе майсыздандыру станоктарының көмегімен майсыздандыру;
теріні өңдеу және консервациялауды жүргізу.
881. Білуге тиіс:
түрлі жануарлар терілерінің қыл жабыны мен тері тінінің топографиясы мен құрылымын;
жануарлардың өңделмеген терілерінің мемстандарттарын;
жануарлардың терілерін алғашқы өңдеу нұсқаулығын;
терілерді алғашқы өңдеу цехында өндіріс кезіндегі қауіпсіздік техникасы мен санитарлық ережені.
Параграф 2. Тері өңдеуші, 4-разряд
882. Жұмыс сипаттамасы:
аң терісін және каракөл қозылардың терісін қолмен айлабұйымдарды пайдалана отырып немесе теріні түсіру станоктарының көмегімен түсіруді жүргізу;
теріні қолмен немесе майсыздандыру станоктарының көмегімен майсыздандыру;
теріні ет кесіндісінен және шел майынан қолмен немесе таптауыш барабанда тазарту;
қаракөл қозылардың терісін тұздау, кептіру және тұздан, қоспадан, ластан қолмен немесе механизмдердің көмегімен тазарту;
ұлтабарды өңдеу;
аң терілерін тиісті типтегі және мөлшердегі түзегіштерде түзеу;
аң терілерін кептіру камераларында, барабандарда өңдеу;
тарау, ақауларын кетіру, қолмен немесе механизмдердің көмегімен тазарту;
аң терілерін қайталап түзеу және өңдеу.
883. Білуге тиіс:
түрлі аң және каракөл қозылар терілерінің қыл жабыны мен тері тінінің топографиясы мен құрылымын;
түрлі аң және каракөл қозылардың өңделмеген терілерінің мемстандарттарын;
түрлі аң және каракөл қозылар жануарлардың терілерін алғашқы өңдеу жөніндегі қолданысағы нұсқаулықтар мен кеңестерді;
терілерді алғашқы өңдеу цехында өндіріс кезіндегі қауіпсіздік техникасы мен санитарлық ережені.
86. Бұғы өсіруші
Параграф 1. Бұғы өсіруші 3-разряд
884. Жұмыс сипаттамасы:
бұғы өсіру бригадасы мүшелеріне қызмет көрсету; тамақ пісіру, киім мен аяқ киімді жөндеу, шаңғыны тері қабатымен көмкеру, ұшаны түсіру және мүшелеу, отын мен мұз дайындау, мекенжайды жинау, жылжымалы үйді көшіп қонуға дайындау, оны орнату және басқа да жұмыстар.
885. Білуге тиіс:
тамақ пісіру негіздерін;
тамақ пен инвентарьды сақтау ережесін;
киім мен аяқ киімді жөндеу, ұшаны түсіру және мүшелеу ережесін;
жылжымалы үйді күту, бөлшектеу және орнату ережесін;
отын мен мұз дайындау тәсілдерін.
Параграф 2. Бұғы өсіруші, 6-разряд

879. Характеристика работ:
ведение процесса приготовления кумыса;
проведение химического анализа молока;
приготовление закваски и заквашивание молока;
приготовление, расфасовка и охлаждение кумыса машинным способом.
880. Должен знать:
состав и физико-химические свойства молока;
свойства реактивов, применяемых при проведении химических анализов молока;
пороки молока, меры предупреждения и способы их устранения;
методы проведения химических анализов молока;
основы микробиологии, технологии приготовления кумыса в соответствии с требованиями ГОСТа.
83. Лаборант по гренажу
Параграф 1. Лаборант по гренажу, 2-й разряд
881. Характеристика работ:
высыпка коконов персе из клеток и изоляторов, сортировка персе, набивка в канары с отноской в прессы;
подготовка и анализ проб;
мойка ступочек с пестиками, покровных и предметных стекол;
мойка, просушивание, провеивание и расфасовка грены;
очистка грены: соскабливание клеющих пород грены с эмульсированных мешочков и противней;
изготовление эмульсированной бумаги и пошив мешочков;
объединение партий коконов и засыпка в клетки, стеллажи, их высыпка, переноска и набивка в мешки;
регистрация температуры, влажности в гренохранилище;
зимнее хранение грены;
нанизывание мешочков с бабочками в гирлянды, подвеска их, съем с гирлянд и сортировка кладок грены.
882. Должен знать:
технологию мойки и сушки грены;
способы подготовки проб и испытания;
правила обращения с лабораторным оборудованием.
Параграф 2. Лаборант по гренажу, 3-й разряд
883. Характеристика работ:
спаривание, распаривание бабочек, укладка их в изоляторы и мешочки для откладки грены;
взрезывание коконов с выемкой куколок, растирание куколок;
подготовка препаратов к микроскопированию;
микроскопирование препаратов;
разделение бабочек на части, укладка их в ступочки, механическое растирание;
производственный контроль;
приемка коконов от шелководов по сортам, сортировка коконов на племенные и сортосмесь;
определение пола коконов племенной партии на аппаратах;
отбор образцов грены;
прессовка коконов персе на механических прессах с отноской, укладкой и маркировкой кип для экспорта;
очистка коконов на сдиросъемной машине.
884. Должен знать:
способы проведения предварительных исследований куколок и методы микроанализа;
правила и методы сортировки коконов и определения их пола.
Параграф 3. Лаборант по гренажу, 4-й разряд
885. Характеристика работ:
определение сортового состава коконов и предварительные исследования куколок.

886. Жұмыс сипаттамасы:
бұғыларды бағу, азықтандыру, суару және біліктілігі анағұрлым жоғары бұғы өсірушінің басшылығымен зооветеринарлық іс-шараларды жүргізуге қатысу;
табыннан ажыраған немесе парктен шығып кеткен бұғыларды ұстау;
жетекші және қосалқы бұғыларды жұмысқа және жүкпен жүруге үйрету;
бұғы қайыратын иттерді үйрету;
табынды жыртқыштардан қорғау;
жыртқыштарды атып алу;
тері киім мен аяқ киімді тігу.
887. Білуге тиіс:
бұғыларды бағу және зооветеринарлық іс-шараларды орындау техникасы негіздерін;
бұғыларды, иттерді ұстап алу және үйрету әдістерін;
анатомия, физиология, зоогигиена, аурулар жөніндегі қарапайым деректерді, оларды емдеу және алдын алу шараларын;
табынды жыртқыштардан қорғау тәсілдерін;
жем мен жайылым сипаттамаларын;
малды асылдандыру жұмысы негіздерін; жеке гигиенаны, өндірістік санитарияны және өртке қарсы іс-шараларды.
Параграф 3. Бұғы өсіруші, 5-разряд
888. Жұмыс сипаттамасы:
бұғыларды бағу, азықтандыру, суару және шағылыстыру мен бұзаулауды, пантыларды кесуді жүргізу;
бұғыларды ұсату және сою;
бұғыны қосымша және интенсивті жемдеу;
жайылу маусымы мен нақты ауа райын жағдайларын ескере отырып жайылым таңдау;
мал басын көбейту іс-шараларын орындау;
шағын габаритті, жылжымалы радиостансалар мен бұғыны бағумен байланысты вездеходтармен жұмыс істеу.
889. Білуге тиіс:
бұғыларды бағу және зооветеринарлық іс-шараларды орындау техникасы негіздерін;
бұғыларды, иттерді ұстап алу және үйрету әдістерін;
анатомия, физиология, зоогигиена, аурулар жөніндегі қарапайым деректерді, оларды емдеу және алдын алу шараларын;
жемнің, жайылымның типтері мен сипаттамаларын, оларды ұтымды пайдалану, бұғыларды жаю, қосымша азықтандыру және бордақылау ережесін;
бұғылардың қоректік заттарға мұқтаждығын;
бұғы өсіру және тұқымын асылдандыру негіздерін;
бұғыны сою және алғашқы өңдеу технологиясын; пантыларды дұрыс кесу және консервілеу ережесін;
көліктік бұғыларды пайдалану ережесі мен техникасын;
шағын габаритті, жылжымалы радиостансалар мен бұғыны бағумен байланысты вездеходтартар туралы жалпы деректерді;
қауіпсіздік техникасын, жеке гигиенаны, өндірістік санитарияны, өртке қарсы іс-шараларды;
бұғы өсірудегі озық тәжірибені.
87. Мал өсіру кешендері мен механикаландырылған фермалардың операторы
Параграф 1. Мал өсіру кешендері мен механикаландырылған фермалардың операторы, 2-разряд
890. Жұмыс сипаттамасы:
ірі қара мал мен жылқыларды қабылдап алу және және кезекшілік кезінде олардың сақталуын қамтамасыз ету, қажет болған жағдайда малды сою;
ауру малдарды азықтандыру және суару;
механизмдердің жұмысын қадағалау;
жарамсыз механизмдерді жөндеу үшін кезекші слесарді немесе электромонтерді шақыру.
891. Білуге тиіс:
өндірістік процестерді механикаландыру кезінде малды ұстау жағдайларына қойылатын негізгі талаптарды;
механикаландырылған жабдықтарды техникалық пайдалану ережесін;
аурулардың неғұрлым кең тараған түрлерін және ауырған малға алғашқы жәрдем көрсетудің негізгі жолдарын.
Параграф 2. Мал өсіру кешендері мен механикаландырылған фермалардың операторы, 4-разряд

886. Должен знать:
основы биологии тутового шелкопряда;
порядок отбора образцов и их подготовки к анализу.
Параграф 4. Лаборант по гренажу, 5-й разряд
887. Характеристика работ:
обработка грены летнего направления в растворе соляной кислоты.
888. Должен знать:
технологию обработки соляной кислотой, экспозицию обработки;
способы приготовления рабочих и титрованных растворов
84. Наездник
Параграф 1. Наездник, 5-й разряд
889. Характеристика работ:
заездка лошадей, запряженных в экипажи, и их тренировка под руководством наездника более высокой квалификации;
контроль за работой коневодов по уходу, содержанию и кормлению лошадей;
получение со склада и выдача коневодам инвентаря, фуража и подстилки;
ведение табеля работы персонала тренировочного отделения, ковочной и фуражной ведомостей;
получение со склада и хранение медикаментов, использование их по указанию ветеринарного врача;
содержание тренерских экипажей и сбруи в рабочем состоянии.
890. Должен знать:
основы анатомии, физиологии,1 зоогигиены;
правила составления кормовых рационов; кормовую ценность различных кормов;
правила и технику кормления лошадей в зависимости от их возраста и выполняемой работы;
правила оказания первой ветеринарной помощи;
устройство экипажей, сбруи и защитных приспособлений;
основные методы тренинга лошадей в зависимости от их возраста;
виды беговых экипажей и правила сборки и запряжки в них лошадей;
правила заездки, тренировки и испытаний рысистых лошадей.
Параграф 2. Наездник, 6-й разряд
891. Характеристика работ:
заездка лошадей, запряженных в экипажи;
составление плана тренировок лошадей;
организация тренировок и проведение контрольных работ по их результатам;
обеспечение выполнения ветеринарно-зоотехнических правил кормления, ухода и содержания лошадей;
наблюдение за состоянием здоровья и упитанностью лошадей;
подготовка лошадей к испытаниям, соревнованиям и проведение их;
подготовка и показ лошадей на аукционах;
ведение учета работы лошадей;
организация выводок лошадей или ветеринарной обработки, бонитировки, оценки при продаже и так далее;
содержание в исправном состянии закрепленных за отделением конюшенного и тренировочного инвентаря, содержание закрепленных помещений и территорий в санитарном состоянии;
контроль за соблюдением правил по технике безопасности и противопожарных правил.

899. Білуге тиіс:
сауу аппараттарының құрылымы мен пайдалану ережесін;
сауу аппараттарын бөлшектеу және құрастыру жуу және зарарсыздандыру, оларды техникалық күту және ақауларын ережесін;
машинамен сауу техникасын;
малды азықтандыру, суару және ұстау ережесі мен нормаларын;
жемазық беру тәртібін;
малдың ақуызға, дәрумендер мен минеральдік заттарға деген мұқтаждығын;
сиырлардың сүт өнімділігін арттыру әдістерін;
жоғары сапалы сүт алуды қамтамасыз ететін шаралар кешенін;
сүтті суыту техникасын;
малды бұзаулауға, құлындауға және қоздауға жіберудің және оны дайындаудың мерзімі мен әдісін;
ауырған малға алғашқы ветеринарлық көмек көрсету ережесін;
малдың желінін маститке тексеру және күту мен маститпен, бруцеллезбен, аусылмен және басқа да ауру түрлерімен ауырудың алдын алу жөніндегі санитарлық-ветеринарлық жұмыстарды жүргізу ережесін;
қолдан ұрықтандыру негіздерін және аналықтарды ұрықтандыруға дайындау ережесін.
Өнімділігі орта есеппен бір сиырдан жылына 3,5 мың килограмм дейінгі екі аппаратпен сауу кезінде - 4-разряд.
Параграф 2. Машинамен сауу операторы, 6-разряд
900. Жұмыс сипаттамасы:
cиырларды өнімділігі орта есеппен бір сиырдан жылына 3,5 мың килограмм жоғары үш немесе одан да көп аппаратпен машинамен сауу және сауу алаңдары мен басқа да жоғары өнімді сүт сауу қондырғыларында сауу;
сиырлардың сүттілігін арттыру, бұзау алу және олардың сақталуын жақсарту жөніндегі іс-шараларды орындау;
сиырларды бұзаулайтын бөлімшеде және қашарларды машинамен сауу;
қашарларды машинамен саууға үйрету;
вакуумды насос пен аппараттарды қосу және вакуум режимін тексеру;
концентрацияланған жемазықты дозалау және механизмдердің көмегімен оттықтарға беру;
малдың толық сауылуын тексеру;
сауу алаңдары мен қондырғыларын реттеу және техникалық баптау, ақауларын жою;
малдың желінін маститке тексеру және күту мен маститпен ауырудың алдын алу жөніндегі санитарлық-ветеринарлық жұмыстарды жүргізу;
сиырларды машинамен сауу ережесін сақтау;
малдың төлдеуінің басталуын анықтау және жаңа туған төлді қабылдау;
жаңа туған төлді сүрту және кіндігін күйдіру;
жаңа туған төлді кілетке және профилакторийге жеткізу;
сиырды бұзаулағаннан кейін күту;
бұзаулаған сиырдың желінін емдік препараттармен өңдеу;
мал дәрігерінің нұсқауы бойынша жаңа туған төлге дәрі беру;
жаңа туған төлді сүрту кварцты шаммен сәулелендіру;
сиырларды тазалау.
901. Білуге тиіс:
әртүрлі стационарлық және жылжымалы сауу алаңдары мен қондырғыларының, сүт құбырының, вакуумді насостардың, тоңазыту қондырғыларының, сүтті жинау мен сақтауға арналған танкілердің құрылымын, олардың жұмысқа қосу ережесін;
сауу аппараттарының құрылымы мен пайдалану ережесін;
сауу аппараттарын бөлшектеу және құрастыру жуу және зарарсыздандыру, оларды техникалық күту және ақауларын ережесін;
жуу заттарының дозасын; машинамен сауу техникасы мен қондырғыларын жуу мен зарарсыздандырудың тәртібін;
малдың анатомиясы мен физиологиясы негіздерін;
желіннің құрылымын; сүт қалыптасу және сүт беру физиологиясын;
малды бұзаулау мерзімінің таянуы белгілерін және жаңа туған төлді қабылдау ережесін;
сиырды бұзаулағаннан кейін күту, сиырдың желінін емдік препараттармен өңдеу ережесін;
түрлі жемазықтың жемдік құндылығын, оны берудің нормалары мен ережесін;
мал өнімі өнімділігін арттыру жолдарын және сүтті алғашқы өңдеу ережесін;
сүтті өндірістік негізде өндіру технологиясын.
89. Қой өсіру кешендері мен механикаландырылған фермаларының операторы
Параграф 1. Қой өсіру кешендері мен механикаландырылған фермаларының операторы, 2-разряд
902. Жұмыс сипаттамасы:
кезекшілік уақытында малдың сақталуын қамтамасыз ету және қажетті жағдайда оларды сою;
қойлар мен ешкілерді жалдау ванналары мен душ қондырғыларында жалдау процесін жүргізу;
электрмен қырқу пунктіндегі электр моторларына, желдеткіш қондырғыларына қызмет көрсету;
қойды механикаландырылған және қоймен қырқу кезінде кесу құралын қайрау және жетілдіру;
механизмдердің жұмысын қадағалау;
жарамсыз механизмдерді жөндеу үшін кезекші слесарді немесе электромонтерді шақыру.
903. Білуге тиіс:
өндірістік процестерді механикаландыру кезінде малды ұсату жағдайларына қойылатын негізгі талаптарды;
қайрау станоктарының, жалдау ванналарының, электромоторлары мен басқа да қызмет көрсететін жабдықтың құрылымын, жұмыс режимін және пайдалану ережесін;
аурулардың неғұрлым кең тараған түрлерін және ауырған малға алғашқы жәрдем көрсетудің негізгі жолдарын;
малды сою және терісін консервілеу ережесін; электротехника жөніндегі қарапайым деректерді.
Параграф 2. Қой өсіру кешендері мен механикаландырылған фермаларының операторы, 3-разряд
904. Жұмыс сипаттамасы:
пайдалану және мал тұқымын асылдандыру фермалары мен мал өсіру кешендерінде малды күту жөніндегі механикаландырылған жұмыстарды біліктілігі анағұрлым жоғары оператордың басшылығымен жүргізу;
жүнді престерде буып-түю;
қырқу агрегаттарын, электрогенераторды, престер мен қойлар мен ешкілерді қырқуға арналған басқа да жабдықты баптау, монтаждау және бөлшектеу.
905. Білуге тиіс:
ветеринария мен зоогигиена жөніндегі қарапайым деректерді;
қырқу агрегаттарын, электрогенераторды, престер мен қойлар мен ешкілерді қырқуға арналған басқа да жабдықты баптау, монтаждау және бөлшектеу ережесін.
Параграф 3. Қой өсіру кешендері мен механикаландырылған фермаларының операторы, 4-разряд

899. Характеристика работ:
пастьба, кормление, поение оленей и участие в проведении зооветмероприятий под руководством оленевода более высокой квалификации;
отлов животных, отбившихся от стада или ушедших из парка;
обучение ведущих и пристяжных оленей к работе в упряжке и под вьюком;
обучение оленегонных собак;
охрана стада от хищников;
отстрел хищников;
пошив меховой одежды и обуви.
900. Должен знать:
основы техники пастьбы и выполнения зооветмероприятий;
методы вылова, обучения оленей и собак;
способы охраны стада от хищников;
элементарные сведения по анатомии, физиологии, зоогигиене, болезням, их лечение и меры профилактики;
характеристику кормов и пастбищных угодий;
основы разведения и племенной работы;
установку коралей; личную гигиену, производственную санитарию и противопожарные мероприятия.
Параграф 3. Оленевод, 5-й разряд
901. Характеристика работ:
пастьба, кормление, поение оленей, проведение гона, отела, срезка пантов;
участие в проведении зооветмероприятий;
вылов и убой животных;
подкормка и интенсивный откорм оленей;
подбор пастбищ с учетом сезона выпаса и конкретных погодных условий;
выполнение мероприятий по увеличению поголовья животных;
работа на малогабаритных, переносных радиостанциях и вездеходах, связанных с уходом за оленями.
902. Должен знать:
технику пастьбы оленей;
организацию проведения зооветмероприятий, основы анатомии, физиологии, зоогигиены, основные болезни оленей и меры профилактики и лечение;
типы и характеристику кормов, пастбищ и правила их рационального использования, методы нагула, подкормок и откорма оленей;
потребность оленей в питательных веществах; основы разведения и племенной работы;
технологию убоя и первичной обработки продуктов убоя оленей;
правила срезки и консервирования пантов;
правила и технику использования транспортных оленей;
общие сведения о малогабаритных переносных радиостанциях и вездеходах;
правила техники безопасности, личной гигиены, производственной санитарии, противопожарных мероприятий;
передовой опыт в оленеводстве.
87. Оператор животноводческих комплексов и
механизированных ферм
Параграф 1. Оператор животноводческих комплексов и
механизированных ферм, 2-й разряд
903. Характеристика работ:
прием крупного рогатого скота и лошадей и обеспечение их сохранности во время дежурства, в случае необходимости забой животных;
кормление, поение больных животных;
наблюдение за работой механизмов;
вызов дежурного слесаря или электромонтера для ремонта неисправных механизмов.
904. Должен знать:
основные требования, предъявляемые к условиям содержания животных при механизации производственных процессов;
правила технической эксплуатации средств механизации;
признаки наиболее распространенных болезней и основные приемы оказания первой помощи заболевшим и пострадавшим животным.
Параграф 2. Оператор животноводческих комплексов и
механизированных ферм, 4-й разряд
905. Характеристика работ:
механизированные работы по уходу за откормочным и нагульным поголовьем крупного рогатого скота и лошадей;
ведение интенсивного откорма животных, выращивание молодняка высоких весовых кондиций;
кормление, поение, пастьба, чистка животных, доставка, подготовка раздача кормов;
удаление навоза, смена подстилки, уборка помещений, стойл, проходов;
контроль за работой применяемых механизмов;
проведение технических уходов за обслуживаемым оборудованием, подналадка и устранение несложных неисправностей в механизмах и оборудовании;
оказание первой ветеринарной помощи заболевшим животным;
прием, взвешивание и перегон скота;
проведение дезинфекции помещений.

906. Жұмыс сипаттамасы:
тұсақтарды, ісектерді, ересек қойларды пайдалану және мал өсіру кешендерінде, тұқымын асылдандыру фермалардағы бракқа шығарылған мал басын күту жөніндегі механикаландырылған жұмыстар;
малды азықтандыру, суару, қиын шығару;
малдың ұсталуын жақсарту, қызмет көрсететін мал басына ұстауды жақсарту, олардың өнімділігін арттыру, және олардың сақталуын жақсарту жөніндегі іс-шараларды орындау;
ауырған малға алғашқы көмек көрсету;
қойлар мен ешкілерді электрмен қырқу машиналарында механикаландырылған әдіспен қырқу;
орынжайлар мен құралдарды тазалау және жинау;
орынжайларды зарарсыздандыруды жүргізу.
907. Білуге тиіс:
кешенді механикаландыру кезінде малды ұстау технологиясын;
қызмет көрсететін мал басының өнімділігін арттыру әдістерін;
ветеринария мен зоогигиена негіздерін;
негізгі жемдер мен олардың жемдік құндылықтарын;
азықтандыру нормаларын, малдың ақуызға, дәрумендер мен минералдық заттарға мұқтаждығын;
қолданылатын қырқу машиналарының, зарарсыздандыру қондырғылары мен басқа да жабдықтың құрылымын.
Параграф 4. Қой өсіру кешендері мен механикаландырылған фермаларының операторы, 5-разряд
908. Жұмыс сипаттамасы:
аналық қой басын, ешкілеоді, қойларды, қошқарлар мен 1,5 жасқа дейінгі тұсақтарды (тушаларды) пайдалану және мал өсіру кешендерінде күту жөніндегі механикаландырылған жұмыстар;
малды азықтандыру, суару, қиын шығару;
қозы алу жүн қырқу және мал басының сақталуын жақсарту жөніндегі іс-шараларды орындау;
түбітті ешкілерді тарау;
қошқарлардан тұқым алу, қолдан ұрықтандыру кезінде көмек көрсету.
909. Білуге тиіс:
аналықтарды, қошқарларды, жас төлді кешенді механикаландырылған жағдайда малды ұстау технологиясын;
механикаландыру жабдықтарының құрылымын;
жабдықтар мен механизмдерді басқару және баптау ережесін;
аналық қойлар мен ешкі басын, қошқарларды, жас төлді ұстауға қойылатын негізгі талаптарды;
жас төлді ұсату мен өсіру технологиясының ерекшеліктерін;
қозы алуды көбейту әдістерін;
қой мен ешкі ауруының алдын алуды;
антибиотиктер мен микроэлементтерді қолдану ережесін;
мал тұқымын асылдандыру және зоотехникалық есепті жүргізу ережесін.
Параграф 5. Қой өсіру кешендері мен механикаландырылған фермаларының операторы, 6-разряд
910. Жұмыс сипаттамасы:
асыл тұқымды аналық қой басын, ешкілеоді, қойларды, қошқарлар мен 1,5 жасқа дейінгі тұсақтарды (тушаларды) фермалар мен мал өсіру кешендерінде күту жөніндегі механикаландырылған жұмыстар;
малды азықтандыру, суару, қиын шығару;
асыл тұқымды мал басының сапасын жақсарту және төл алуды көбейту жөніндегі іс-шараларды орындау;
қойлар мен ешкілерді электрмен қырқу машиналарында жылдамдатылған әдіспен механикаландырылған қырқу.
911. Білуге тиіс:
асыл тұқымды аналықтарды, қошқарларды, жас төлді кешенді механикаландырылған жағдайда ұстау және өсіру технологиясын;
асыл тұқымды қой басының сапасын жақсарту әдістерін;
механикаландыру құралдарының құрылымын;
жабдықтар мен механизмдерді басқару және баптау ережесін;
жылдамдатылған әдіспен механикаландырылған қырқу жолдарын.
90. Малды ветеринарлық өңдеу жөніндегі оператор
Параграф 1. Малды ветеринарлық өңдеу жөніндегі оператор, 5-разряд
912. Жұмыс сипаттамасы:
емдеу-алдын ала өңдеу, термометриялау, екпе жасау, мал мен құсты жаппай зерттеу кезінде диагностикалық препараттар енгізу;
мал мен құстың ауруының және шығынын болдырмаудың алдын алу-ветеринарлық іс-шараларды орындау;
изолятордағы ауру малдарды күту;
малдарды емдеу кезінде ветеринар мамандарға көмек көрсету;
жарақаттану, улану кезінде малдарға алғашқы көмек көрсету;
жараларын өңдеу;
малды пішу;
төлдету кезінде және зерттеуге материал алу кезінде ветеринар мамандарға көмек көрсету.

906. Должен знать:
правила ухода за скотом в условиях механизации;
методы интенсивного откорма и выращивания молодняка высоких весовых кондиций;
устройство и правила технической эксплуатации средств механизации;
наиболее распространенные болезни и основные приемы оказания первой ветеринарной помощи заболевшим животным;
способы и правила пастьбы скота;
порядок и норму скармливания травостоя и правила использования пастбищ;
основные корма и их кормовую ценность;
способы подготовки кормов к скармливанию;
потребность животных в белке, витаминах и минеральных веществах;
устройство дезинфекционных установок.
Параграф 3. Оператор животноводческих комплексов и
механизированных ферм, 5-й разряд
907. Характеристика работ:
механизированные работы по уходу за дойными и сухостойными коровами на комплексах и механизированных фермах, маточным стадом в мясном животноводстве, коровами-кормилицами, ремонтным молодняком, телятами профилакторного и молочного периодов в возрасте до 4-6 месяцев на механизированных фермах;
выполнение мероприятий по повышению молочной продуктивности коров, увеличению выхода телят и улучшению их сохранности, кормлению скота сбалансированными по питательности веществам кормами;
кормление, поение, чистка животных;
подгон коров из секций к доильной установке;
выгон животных из доильной установки;
контроль за правильным размещением коров по секциям;
выявление охоты у животных;
выявление и отсортировка больных коров;
откорм крупного рогатого скота и лошадей на государственных животноводческих комплексах и откормочных площадках;
оказание помощи по подгону коров на пункты искусственного осеменения и отгону в коровник;
подбор коров-кормилиц для телят;
оказание помощи в лечении и ветеринарной обработке животных, наблюдение за стельными коровами;
прием телят и оказание помощи животноводам по доению во время отела коров;
проведение моционов и прогулок животных.
908. Должен знать:
устройство механизмов, применяемых на фермах;
порядок проведения ежедневных и периодических технических уходов за механизмами;
основные требования и прогрессивные методы содержания дойного и откормочного стада, коров-кормилиц и телят в зимнее и летнее время;
правила получения молока высокого качества, ухода за стельными и новотельными коровами;
правила приема отелов;
особенности технологии содержания и выращивания молодняка в помещениях разных типов;
методы повышения продуктивности обслуживаемого поголовья скота;
профилактику заболевания взрослого поголовья и телят;
основные требования зоотехники при комплектовании телят в группы;
правила применения микроэлементов;
правила ведения племенного и зоотехнического учета;
технологию производства продуктов животноводства на промышленной основе.
Параграф 4. Оператор животноводческих комплексов и
механизированных ферм, 6-й разряд
909. Характеристика работ:
механизированные работы по выращиванию молодняка и уходу за коровами в родильном отделении на комплексах;
механизированные работы по уходу за быками-производителями;
выполнение мероприятий по повышению среднесуточных привесов молодняка, кормлению его сбалансированными по питательным веществам кормами;
кормление, поение и чистка животных;
формирование групп молодняка однородных по весу и возрасту;
приготовление и подача молока телятам;
транспортировка корма в помещения по секциям и раздача его по кормушкам с помощью транспортеров;
управление автоматизированной системой вентиляции и отопления в помещениях;
управление системой механизации при уборке навоза, транспортировке и раздаче кормов;
проведение регулировок и технического ухода за средствами механизации и автоматики, поддержание заданного микроклимата в помещениях комплекса.
910. Должен знать:
основы анатомии и физиологии молодняка крупного рогатого скота;
основные виды кормов, их кормовую ценность;
рацион, нормы и режим кормления и поения животных;
особенности кормления и поения в период выращивания животных;
ветеринарно-санитарные условия и зоотехнические требования, предъявляемые к содержанию и уходу за молодняком крупного рогатого скота и быками-производителями;
основные болезни животных; назначение, устройство, правила технической эксплуатации средств механизации и автоматизации;
технологические процессы по содержанию и уходу за молодняком крупного рогатого скота, их последовательность, цикличность и длительность;
методы повышения продуктивности обслуживаемого поголовья скота;
элементарные сведения по организации племенного учета.
88. Оператор машинного доения
Параграф 1. Оператор машинного доения, 5-й разряд
912. Характеристика работ:
машинное доение коров двумя аппаратами с продуктивностью в среднем по группе на фуражную корову свыше 3,5 тыс.кг молока в год или тремя и более аппаратами с продуктивностью до 3,5 тыс.кг молока в год;
машинное доение кобыл, овец;
массаж, подмывание, вытирание вымени и другие операции по воздействию на скорость и полноту молокоотдачи и чистоту молока;
машинное доение коров в изоляторе;
проверка на мастит и проведение санитарно-ветеринарных работ по уходу за выменем и профилактике заболевания маститом;
соблюдение правил машинного доения коров;
подключение и отключение аппаратов, проверка аппаратов на частоту пульсаций и контроль за их работой;
машинное додаивание животных;
выполнение мероприятий по улучшению содержания животных, кормлению сбалансированными по питательным веществам кормами в целях повышения молочной продуктивности, получения молока высокого качества и увеличения выхода телят;
разборка и сборка, промывка и дезинфекция доильных аппаратов, технический уход за ними и устранение неполадок;
раздача кормов;
чистка кормушек, коров;
мойка и чистка молочной посуды и уборка помещения;
выявление животных в охоте и подготовка их к искусственному осеменению или к случке;
оказание помощи ветеринарным специалистам в проведении профилактических мероприятий в лечении, искусственном осеменении животных;
соблюдение ветеринарно-санитарных правил на молочной ферме.

920. Білуге тиіс:
жұмыртқаны санатқа жатқызудың техникалық шарттарын, оны сұрыптау, таңбалау,буып-түю, сақтау және тасымалда ережесін;
жұмыртқа сұрыптайтын және жұмыртқа жуатын машиналардың құрылымы мен пайдалану шарттарын.
Параграф 2. Құс фабрикалары мен механикаландырылған фермалардың операторы, 3-разряд
921. Жұмыс сипаттамасы:
құстарды ұстау және кілеттерге немесе жәшіктерге орналастыру;
құс қорасын құсты ұстауға дайындау, терезелерді қараңғылау, секцияларда перде орнату;
құстар салынған жәшіктерді көлікке әкелу және тиеу;
ұсталған құстарды басқа цехқа беру немесе союға жіберу.
922. Білуге тиіс:
жасы мен жынысына, топтың өндірістік нысанына қарай құстардың ерекшелігін;
құстарды ұстау және көлікке тиеу тәсілдерін.
Параграф 3. Құс фабрикалары мен механикаландырылған фермалардың операторы, 4-разряд
923. Жұмыс сипаттамасы:
бақылау ұясындағы ұяның нөмірі, тауықтың нөмірі мен жұмыртқалаған күні белгіленген жұмыртқаны жинау;
жұмыртқаны қоймаға тапсыру;
құс топтарын жасақтауға және сақиналауға қатысу;
құстарды бракқа шығару;
жұмыртқаны мемстандарт бойынша сұрыптау;
құстарды азықтандыру машиналарының көмегімен суару және азықтандыру;
жұмыртқаны зарарсыздандыру, сәулелендіру және инкубаторға салу;
жұмыртқаларды бақылап қарау және жарамсыздарын бракқа шығару;
орынжайлар мен инкубаторларда белгіленген температура режимін, ылғалдылық пен газ ауысуын сақтау;
науаларды инкубациялық шкафтан шығару шкафтарына ауыстыру;
балапан салынған науаларды алу;
шыққан балапандарды сұрыптау және сәулелендіру;
әлсіз балапандарды санау және кәдеге жарату;
жәшіктерді дайындау және сөткелік балапандарды шаруашылықтарға жіберу үшін буып-түю;
инкубаторды тазалау және оны қайтадан жұмыртқа салуға дайындау, жабдықты, тараны, орынжайды жуу;
жабдық пен механизмдерге техникалық қызмет көрсету;
орынжайды зарарсыздандыру.
924. Білуге тиіс:
әртүрлі құстардың жұмыртқасын түрлі маркадағы, типтегі инкубаторларда инкубациялау технологиясын және олардың құрылымын;
инкубаторияның техникалық жабдығын техникалық басқару және қызмет көрсету техникасын;
инкубациялауды биологиялық бақылау әдістерін;
инкубациялық цехтарға арналған ветеринарлық-санитарлық нұсқаулықты;
зарарсыздандыру қондырғысының құрылымын.
Параграф 4. Құс фабрикалары мен механикаландырылған фермалардың операторы, 5-разряд

920. Характеристика работ:
механизированные работы по уходу за переярками, валушками, взрослыми валухами на пользовательных фермах и животноводческих комплексах, выбракованным поголовьем на племенных фермах;
кормление, поение животных, удаление навоза;
выполнение мероприятий по улучшению содержания и кормления обслуживаемого поголовья в целях повышения продуктивности животных и их сохранности;
оказание первой помощи заболевшим животным;
механизированная стрижка овец и коз на электростригальных машинах обычным методом;
чистка и уборка инвентаря и помещений;
проведение дезинфекции помещений.
921. Должен знать:
технологию содержания животных при комплексной механизации;
методы повышения продуктивности обслуживаемого поголовья овец;
основы ветеринарии и зоогигиены;
основные корма и их кормовую ценность;
нормы кормления, потребность животных в белке, витаминах и минеральных веществах;
устройство применяемых стригальных машин, дезинфекционных установок и другого оборудования.
Параграф 4. Оператор овцеводческих комплексов и
механизированных ферм, 5-й разряд
922. Характеристика работ:
механизированные работы по уходу за маточным поголовьем овец, коз, баранами, козлами-производителями и ярочками (козочками) от отбивки до 1,5 лет на пользовательных фермах и животноводческих комплексах;
кормление, поение, животных; удаление навоза;
выполнение мероприятий по увеличению приплода ягнят, настрига шерсти и улучшению сохранности поголовья;
чесание пуховых коз;
оказание помощи при взятии семени производителей при искусственном осеменении.
923. Должен знать:
технологию содержания маток, производителей, молодняка при выращивании их в условиях комплексной механизации;
устройство средств механизации;
правила управления и ухода за оборудованием и механизмами; основные требования, предъявляемые к содержанию маточного поголовья овец и коз, баранов, козлов-производителей, молодняка;
особенности технологии содержания и выращивания молодняка;
методы увеличения приплода ягнят; профилактику заболевания овец и коз;
правила применения антибиотиков и микроэлементов;
правила ведения племенного и зоотехнического учета.
Параграф 5. Оператор овцеводческих комплексов и
механизированных ферм, 6-й разряд
924. Характеристика работ:
механизированные работы по уходу за племенным маточным поголовьем овец и коз, баранов и козлов-производителей и молодняком от отбивки до 1,5 лет на фермах и животноводческих комплексах;
кормление, поение животных, удаление навоза;
выполнение мероприятий по улучшению племенных качеств маточного поголовья и увеличению приплода ягнят;
механизированная стрижка овец и коз на электростригальных машинах скоростным методом.

925. Жұмыс сипаттамасы:
жерде ұсталатын өнеркәсіптік табындағы ересек құс басын, өнеркәсіптік табындағы жас құстар мен бройлерлерді күту жөніндегі механикаландырылған жұмыстар, құстарды суару және азықтандыру;
құс өнімділігін арттыру, оны теңгермелі қоректік заттармен азықтандыру жөніндегі іс-шараларды орындау;
құстарды сұрыптау, іріктеу және бракқа шығару;
жұмыртқаны жинау және тапсыру;
алдын алу және емдеу шараларын жүргізуге қатысу;
қиды шығару;
орынжайды жинау, суарғыштарды жуу, науаларды тазалау;
барлық механикаландыру құралдарын басқару;
жабдықты баптау, реттеу және ұсақ жөндеу;
ауа алмасуын, құстарға арналған орынжайдағы температура мен ылғалдылықты реттеу;
жұмыртқаны ұялар мен тауықтар бойынша есепке алу, желілер бойынша іріктеу жөніндегі жұмысты орындау;
асыл тұқымды құстарды жасақтау, жұмыртқаларды өлшеу және инкубациялық науаларға аналық нөмірі бойынша салу;
балапанжарды дәне ересек құстарды өлшеу;
балапандарды науадан алу және сақиналау;
белгіленген құжаттаманы жүргізу.
926. Білуге тиіс:
ауылшаруашылық құстарының анатомиясы мен физиологиясы негіздерін;
балапандар мен ересек құс басын ұстау және бройлерді өнеркәсіптік негізде өсіру технологиясы мен озық тәжірибені;
аспаптар мен аппаратура құрылымын; қызмет көрсететін құс басының өнімділігін арттыру әдістерін;
техникалық күту ережесін;
жемазық рационына қойылатын негізгі талаптарды;
жемазық дайындау тәсілдерін;
жемді берудің нормасы мен тәртібін;
қызмет көрсететін құс түрінің ақуызға, дәрумендерге және минералдық заттарға мұқтаждығын;
құс шаруашылығындағы ветеринарлық-санитарлық талаптарды;
асыл тұқымды құс есебі құжаттамасын жүргізу ережесін.
Параграф 5. Құс фабрикалары мен механикаландырылған фермалардың операторы, 6-разряд
927. Жұмыс сипаттамасы:
кілетте ұсталатын құстарды, асыл тұқымды балапандар мен селекциондық-асыл тұқымды табындағы құстарды күту жөніндегі механикаландырылған жұмыстар, құстарды суару және азықтандыру;
қиды шығару;
асыл тұқымды құс өнімділігін арттыру, оны теңгермелі қоректік заттармен азықтандыру жөніндегі іс-шараларды орындау;
бонитировкаға қатысу;
жұмыртқаларды кросстары, желілері бойынша сұрыптау;
тәуліктік балапандарды сапасына қарай сұрыптай отырып жынысы бойынша бөлу.
928. Білуге тиіс:
кілетте ұсталатын құстарды, асыл тұқымды балапандар мен селекциондық-асыл тұқымды табындағы құстарды кешенді механикаландыру жағдайында кілетте ұстау технологиясын; қызмет көрсететін құс басының өнімділігін арттыру әдістерін;
техникалық күту ережесін;
асыл тұқымды құс өсірудің және ұстаудың ерекшеліктерін;
селекциялық-тұқымды асылдандыру жұмысының негізгі әдістерін;
құстың жеке бағалау және іріктеу белгілерін;
тауық желісінің негізгі кростарын;
жарық беретін механика құралдарын басқару ережесін;
балапандарды сапасы мен жынысына қарай сұрыптауға қойылатын зоотехникалық талаптарды.
93. Шошқа өсіру кешендері мен механикаландырылған фермалардың операторы
Параграф 1. Шошқа өсіру кешендері мен механикаландырылған фермалардың операторы, 2-разряд

925. Должен знать:
технологию содержания племенных маток, производителей и молодняка при выращивании их в условиях комплексной механизации;
методы улучшения племенных качеств поголовья овец;
устройство средств механизации;
правила управления и ухода за оборудованием и механизмами;
приемы скоростных методов стрижки.
90. Оператор по ветеринарной обработке животных
Параграф 1. Оператор по ветеринарной обработке животных, 5-й разряд
926. Характеристика работ:
проведение массовых лечебно-профилактических обработок, термометрии, прививок, введение диагностических препаратов при массовых исследованиях животных и птицы;
выполнение ветеринарно-профилактических мероприятий по предупреждению заболеваний и падежа животных и птицы;
уход за больными животными в изоляторе;
оказание помощи ветеринарным специалистам в лечении животных;
оказание первой помощи животным при травматических повреждениях, отравлениях;
обработка ран;
кастрация животных;
помощь ветеринарным специалистам при родовспоможении и взятии материала для исследования.
927. Должен знать:
основы анатомии и физиологии животных;
принципы технологии производства продуктов животноводства в промышленных комплексах;
основные сведения о наиболее распространенных болезнях животных и птицы и принципы их диагностики;
меры профилактики и лечения больных животных;
наиболее часто применяемые лекарственные средства, их действие и способы введения в организм животных;
правила хранения и порядок использования медикаментов, биопрепаратов, дезинфицирующих средств, инструментов и дезинфицирующих средств, инструментов и дезинфекционной техники, порядок организации и проведения массовых прививок и других ветеринарных обработок животных, прививочные инструменты, приборы и аппараты, в том числе для аэрозольной вакцинации;
основы ветеринарно-санитарных правил и ветеринарного законодательства;
правила личной безопасности при работе с животными и ядовитыми веществами.
91. Оператор по искусственному осеменению животных и птицы
Параграф 1. Оператор по искусственному осеменению животных и
птицы, 4-й разряд
928. Характеристика работ:
проведение подготовительных работ по искусственному осеменению: подготовка физиологических растворов, оттаивание спермы и оценка ее качества; подготовка медикаментов, мойка, дезинфекция и стерилизация инструментов, приборов, посуды;
проведение санобработки животных и птицы, намеченной к осеменению;
поддержание в чистоте пункта искусственного осеменения;
учет осемененных животных и птицы;
стирка полотенец и спецодежды;
отопление и уборка пункта.

929. Жұмыс сипаттамасы:
шошқа басын қабылдап алу, кезекшілік кезінде олардың сақталуын қамтамасыз ету, қажет болған жағдайда сою;
механизмдердің жұмысын қадағалау;
жарамсыз механизмдерді жөндеу үшін кезекші слесарьді немесе электр монтерді шақыру.
930. Білуге тиіс:
өндірістік процестерді толық механикаландыру кезінде малды ұстау жағдайларына қойылатын негізгі талаптарды;
механикаландыру құралдарын техникалық пайдалану ережесін;
анағұрлым кең тараған аурулардың белгілерін және ауырған малға алғашқы көмек көрсету жолдарын.
Параграф 2. Шошқа өсіру кешендері мен механикаландырылған фермалардың операторы, 4-разряд
931. Жұмыс сипаттамасы:
кешенді механикаландыру кезінде мал шаруашылығы фермаларында бойдақ және супоросты шошқа басын бағу және күту жөніндегі механикаландырылған жұмыстар;
азықтандыру, суару, қиды шығару, орынжайды жуу және жинау;
шошқалардың туу қабілетін жақсарту шараларын орындау;
ауырған малға алғашқы көмек көрсету;
жемазықты дозалау және таратып бөлу;
механикадағы қарапайым ақауларды жою;
шошқаларды қабылдап алу, өлшеу және айдап бару;
орынжайды зарарсыздандыру.
932. Білуге тиіс:
шошқалардың биологиялық ерекшеліктерін;
кешенді механикаландыру кезінде мал шаруашылығы фермаларында бойдақ және супоросты шошқа басын бағу технологиясын және прогрессивті әдістерін;
өндірістік процестерді толық механикаландыру кезінде малды ұстау жағдайларына қойылатын негізгі талаптарды;
механикаландыру құралдарын техникалық пайдалану ережесін;
шошқалардың ауруының алдын алу және негізгі зоогигиена талаптарын;
машиналар мен механизмдерді пайдалану және оларды күтіп баптау ережесін.
Параграф 3. Шошқа өсіру кешендері мен механикаландырылған фермалардың операторы, 5-разряд
933. Жұмыс сипаттамасы:
кешенді механикаландыру кезінде мал шаруашылығы фермаларында бойдақ және супоросты аналық шошқаны, аталық қабандарды, жөндеу төлдерін мен бордақыдағы шошқаларды бағу және күту жөніндегі механикаландырылған жұмыстар;
жемазықты дозалау және таратып бөлу, азықтандыру, суару, қиды шығару, орынжайды жуу және жинау;
шошқа төлін көбейту шараларын орындау;
шошқаны теңгермелі қоректік жем мен интенсивті бордақылауды жүргізу;
Жұмыстарды орындау кезінде технология талаптарын сақтау. Машиналар мен механизмдерді техникалық күту. Бордақыдан алынған шошқаларды тиеу және ет комбинатына жіберу.
934. Білуге тиіс:
шошқалардың анатомиясы мен физиологиясы жөніндегі негізгі деректерді;
толық кешенді механикаландыру кезінде шошқа басын бағу технологиясын және прогрессивті әдістерін;
зооветеринарлық ережелерді;
антибиотиктерді, медикаменттер мен микроэлементтерді пайдалану ережесін;
машиналар мен механизмдерді реттеу және техникалық күту ережесін.
Параграф 4. Шошқа өсіру кешендері мен механикаландырылған фермалардың операторы, 6-разряд
935. Жұмыс сипаттамасы:
кешенді механикаландыру кезінде мемлекеттік мал өсіру кешендерінде төлдеген аналық шошқаларды, ембейтін торайларды; аталық қабандарды, торай емізетін аналық шошқалар мен емшектен айырылған торайларды бағу және күту жөніндегі механикаландырылған жұмыстар;
жемазықты дозалау және таратып бөлу, азықтандыру, суару, қиды шығару, орынжайды жуу және жинау;
жұмыстарды орындау кезінде технология талаптарын сақтау;
шошқа төлін көбейту, орташа күндік салмақ қосуын көбейту және төлді сақтау мақсатында шошқаны теңгермелі қоректік жеммен азықтандыру шараларын орындау;
шошқа фермаларында қолданылатын машиналар мен механизмдерді техникалық күтуді жүргізу.
936. Білуге тиіс:
шошқалардың биологиялық ерекшеліктерін, олардың анатомиясы мен физиологиясы, толық механикаландырылған жағдайда төлдеген аналық шошқаларды, ембейтін торайларды;
аталық қабандарды, торай емізетін аналық шошқалар мен емшектен айырылған торайларды бағу және күту технологиясын;
жөніндегі негізгі деректерді;
шошқалардың ауруының алдын алу және негізгі зоогигиена талаптарын;
механикаландыру құралдарын техникалық пайдалану ережесін және оларға техникалық қызмет көрсетуді.
94. Жем дайындау цехының операторы
Параграф 1. Жем дайындау цехының операторы, 3-разряд
937. Жұмыс сипаттамасы:
аппараттардың, механизмдердің көмегімен малдарға, аңдар мен құстарға арналған жемді жем репептері бойынша дайындау;
суды, барды мен басқа да сұйықтарды құбыр бойынша беру;
тамақ қалдықтарынан бөгде заттарды алу жөніндегі механизмдер мен айлабұйымдарға қызмет көрсету;
жабдықтың жұмысындағы ақауларды анықтау және жою;
техникалық күту;
жабдықты реттеу.
938. Білуге тиіс:
жемнің құрамы мен жұғымдылығын, жем рациондарын;
жануарлардың қоректік заттарға мұқтаждығын;
қолданылатын машиналар мен механизмдердің құрылымын;
тамақ қалдықтарынан бөгде заттарды алудың техникасы мен технологиясын;
жабдықтың жұмысындағы ақауды жою тәсілдерін.
Параграф 2. Жем дайындау цехының операторы, 4-разряд

929. Должен знать:
правила обращения с оборудованием и реактивами;
сроки покрытия и осеменения животных;
способы осеменения, правила санобработки животных и птицы;
методы оценки качества спермы.
Параграф 2. Оператор по искусственному осеменению животных и
птицы, 6-й разряд
930. Характеристика работ:
выявление маток в охоте после отела, окота, опороса по внешним признакам;
взятие спермы у производителей;
проведение искусственного осеменения;
учет и отчетность перед станцией, племпредприятием.
931. Должен знать:
методы и основы искусственного осеменения сельскохозяйственных животных, получаемые при специальной подготовке;
правила взятия спермы от производителей, оценку ее качества;
правила хранения и транспортировки спермы;
способы осеменения животных; технику ректальных исследований;
правила обращения с криогенным оборудованием и жидким азотом, способы подготовки медикаментов для стерилизации инструментов, приборов, посуды.
932. Требуется среднее профессиональное образование.
92. Оператор птицефабрик и механизированных ферм
Параграф 1. Оператор птицефабрик и механизированных ферм, 2-й разряд
933. Характеристика работ:
сортировка и калибровка яиц с использованием оборудования;
мойка загрязненных яиц на яйцемоечных машинах;
маркировка, укладка и упаковка яиц;
подача тары к месту упаковки;
сборка коробов и подача упакованной продукции к месту штабелевания;
мойка оборудования и помещения.
934. Должен знать:
технические условия отнесения яиц к той или иной категории, правила сортировки, маркировки, упаковки, хранения и транспортировки яиц;
устройство и условия эксплуатации яйцесортировочных и яйцемоечных машин.
Параграф 2. Оператор птицефабрик и механизированных ферм, 3-й разряд
935. Характеристика работ:
отлов и размещение птицы в клетках или ящиках;
подготовка птичников к отлову птицы, затемнение окон, установка ширм в секциях птичника;
подноска клеток с птицей и погрузка их на транспорт;
передача отловленной птицы в другой цех или сдача ее на убой.
936. Должен знать:
различия птицы по полу и возрасту, производственному назначению стада;
способы отлова и погрузки птицы на транспорт.
Параграф 3. Оператор птицефабрик и механизированных ферм, 4-й разряд
937. Характеристика работ:
сбор яиц из контрольных гнезд с отметкой на яйце номера гнезда, номера несушки, даты снесения, Сдача яиц на склад;
участие в комплектовании, отборе и кольцевании группы птиц;
выбраковка птицы;
сортировка яиц по государственному стандарту;
поение и кормление птицы с помощью откормочных машин;
дезинфекция, облучение и закладка яиц в инкубатор;
проведение контрольных просмотров яиц и выбраковка неполноценных;
поддержание в инкубаторах и помещении установленного режима температуры, влажности и газообмена;
перемещение лотков из инкубационных в выводные шкафы;
выгрузка лотков с молодняком птицы;
сортировка и облучение выведенного молодняка;
подсчет и утилизация слабого молодняка;
подготовка ящиков и упаковка суточных птенцов в ящики для отправки в хозяйства;
чистка инкубатора и подготовка его к новой закладке яиц, мойка оборудования, тары и помещения;
проведение технических уходов за оборудованием и механизмами;
проведение дезинфекции помещений.
938. Должен знать:
технологию инкубирования яиц различных видов птицы в инкубаторах различных марок, типов и их устройство;
технику управления и обслуживания технологического оборудования инкубатория;
методы биологического контроля в инкубации;
ветеринарно-санитарные инструкции для инкубационных цехов;
устройство дезинфекционных установок.
Параграф 4. Оператор птицефабрик и механизированных ферм, 5-й разряд

939. Жұмыс сипаттамасы:
жемді рациондар мен арнаулы рецептер бойынша, сондай-ақ ақуыз және басқа да компоненттері бойынша теңгермелі жемдерді дайындау;
жем массасын қазандарда сығымдалған ауамен термиялық өңдеу, араластыру;
бу қысымын манометр бойынша қадағалау;
дайын жемді бункер жинауышқа қысымды ауаның көмегімен беру;
жемді дайындаудың сапасы тексеру және бақылау;
құрама жемді, майы алынбаған сүтті алмастырғышты, премикстерді дайындау;
құрама жемді мемлекеттік кешендердегі сауу қондырғыларды дозалау және механикаландырылған таратып беру.
940. Білуге тиіс:
малдардың, аңдар мен құстардың ас қорыту анатомиясы мен физиологиясын, жемнің сіңуін;
жемге мұқтаждықты және азықтандыру нормасын, рациондардың жалпы жұғымдылығын, жануарларға арналған ақуыз, минеральдік қаттар мен дәрумендер мөлшерін;
арнаулы рецепт бойынша жем дайындау тәсілдері мен ережесін.
Параграф 3. Жем дайындау цехының операторы, 5-разряд
941. Жұмыс сипаттамасы;
ішек-қарыннан, балықтан, тамақ қалдықтарынан құрама, қатты және шырынды жемдерді, фарштар мен басқа да жем түрлерін механикаландырылған дайындау және таратып бөлу;
механизация және автоматика құралдарын бақылау-өлшеу аспаптарын пайдалана отырып басқару;
жем жасау машиналары мен дозалаушы қондырғыларды техникалық күту және реттеу;
машиналар мен агрегаттардың ақауларын анықтау;
автоматты құрылғыларды жемді берілген таратып бөлу бағдарламасына сәйкес реттеу.
942. Білуге тиіс:
жем жасау машиналары мен дозалаушы қондырғылардың, жем жасау жөніндегі өндірістік процестерді механикаландыру құралдарының құрылымы мен пайдалану ережесін;
жабдықты реттеу және оған техникалық қызмет көрсету ережесін;
ақауларды жою тәсілдерін;
жем қоспасын, құрама жемді, майы алынбаған сүтті алмастырғышты, премикстерді дайындаудың технологиялық процесін, және оларды беру ережесін;
ауыл шаруашылық малдарының, аңдардың жемдеумен байланысты болатын негізгі ауруларын;
мал шаруашылығын өнеркәсіптік негізде жүргізу негіздерін.
Параграф 4. Жем дайындау цехының операторы, 6-разряд
943. Жұмыс сипаттамасы:
қатты және шырынды жемді басқару пультінің көмегімен таратып бөлу;
жем желілері механизмдерін қарау және тексеру;
жем желілерін жем қалдықтарынан тазарту;
дозаторларға жем толтыру;
жемді рационға сәйкес секциялар бойынша таратып беру;
дозаторларды майлау;
механизмдердің жұмысындағы ақауларды слесарь-жөндеушілермен бірлесіп жою.

939. Характеристика работ:
механизированные работы по уходу за взрослым поголовьем птицы промышленного стада напольного содержания, молодняком промышленного стада и бройлерами, поение и кормление птицы;
выполнение мероприятий по повышению продуктивности птицы, кормлению ее сбалансированными по питательным веществам кормами проведении профилактических и лечебных мероприятий;
удаление помета;
уборка помещения, мойка поилок, чистка кормушек;
управление всеми средствами механизации;
наладка, регулировка и мелкий ремонт оборудования;
регулирование воздухообмена, температуры и влажности воздуха в помещениях для птицы;
выполнение работ по учету яиц по гнездам и несушкам, отбору по линиям и породам;
комплектование племенной птицы, взвешивание и укладка яиц в инкубационные лотки по номерам матерей;
взвешивание молодняка и взрослой птицы;
выборка из лотков цыплят и кольцевание;
ведение установленной племенной документации.
940. Должен знать:
основы анатомии и физиологии сельскохозяйственной птицы;
технологию и прогрессивные методы содержания молодняка и взрослого поголовья птицы и выращивания бройлеров на промышленной основе;
устройство приборов и аппаратуры;
методы повышения продуктивности обслуживаемого поголовья птицы;
правила технического ухода;
основные требования, предъявляемые к кормовым рационам;
способы приготовления кормов;
нормы и порядок скармливания кормов;
потребность обслуживаемого вида птицы в белке, витаминах и минеральных веществах;
ветеринарно-санитарные требования в птицеводстве;
правила ведения племенной документации.
Параграф 5. Оператор птицефабрик и механизированных ферм, 6-й разряд
941. Характеристика работ:
механизированные работы по уходу за птицей клеточного содержания, племенным молодняком и птицей родительского и селекционно-племенного стада;
кормление, поение птицы, удаление помета;
выполнение мероприятий по улучшению продуктивности и племенных качеств птицы;
участие в бонитировках;
сортировка яиц по породам, кроссам, линиям;
разделение молодняка по полу в суточном возрасте с одновременной сортировкой по качеству.
942. Должен знать:
технологию клеточного содержания птицы, племенного молодняка и селекционной птицы в условиях комплексной механизации;
методы повышения продуктивности обслуживаемого поголовья птицы;
устройство и обслуживание оборудования, применяемого при клеточном содержании;
особенности выращивания и содержания племенной птицы;
основные методы селекционно-племенной работы;
признаки индивидуальной оценки и отбора птицы;
основные кроссы линий кур;
правила управления средствами механизации освещения;
основы анатомии и физиологии всех видов сельскохозяйственной птицы;
зоотехнические требования, предъявляемые к сортировке молодняка птицы по качеству и полу.
93. Оператор свиноводческих комплексов и
механизированных ферм
Параграф 1. Оператор свиноводческих комплексов и
механизированных ферм, 2-й разряд
943. Характеристика работ:
прием поголовья свиней, обеспечение их сохранности при дежурстве, в случае необходимости забой животных;
наблюдение за работой механизмов;
вызов дежурного слесаря или электромонтера для ремонта неисправных механизмов.

944. Білуге тиіс:
жем желілерін басқару пультінің, жем жасау машиналары мен дозалаушы қондырғылардың және жем жасау жөніндегі өндірістік процестерді механикаландыру құралдарының құрылымы мен пайдалану ережесін;
жабдықты реттеу және техникалық қызмет көрсету ережесін;
негізгі ақауларды жою тәсілдерін.
95. Кәсіпшілік аңшы
Параграф 1. Кәсіпшілік аңшы, 4-разряд
945. Жұмыс сипаттамасы:
жабайы жануарларды атып алу және ұстап алу;
кәсіпшілік өнімдерін алғаш рет өңдеу, консервілеу және бекітілген стандарттарға және техникалық жағдайларға сәйкес тапсыру;
аңшылықтың жолдары мен соқпақтарын салу және базаларын жабдықтау;
аңшылықтың жергілікті ережелерімен көзделген зиянды жануарларды құрту;
қаруды, оқ-дәрілерді, қақпандарды және аулайтын басқа да қаруларды, мүліктерді, жабдықтарды тексеру;
өздігінен аулайтын қаруларды орнату;
жабайы жануарлардың санын есептеуге қатысу.
946. Білуге тиіс:
жабайы жануарлардың биологиясы мен экологиясының негіздерін;
кәсіпшілік учаскесінің шекарасын;
аң аулаудың мерзімдері мен қағидаларын;
кәсіпшілік өнімдерін алғаш рет өңдеу мен консервілеу тәсілдерін;
зиянды жануарлармен күресу тәсілдерін; өндірістік санитария қағидаларын.
Параграф 2. Кәсіпшілік аңшы, 5-разряд
947. Жұмыс сипаттамасы:
жабайы аңдарды атып алу және ұстап алу;
аулау құралдарын дайындау және жөндеу;
жабайы жануарларды қорғау және қайтадан молықтыру бойынша іс-шаралар өткізу;
азық-түлік, өнім, жанар-жағар май және басқа материалдар қорын қыстауға қамдау орнына немесе кәсіпшілік учаскесінде орналасқан басқа пунктке жеткізуге қатысу;
кәсіпшілік базаларын қайта консервациялау;
байланыс көлік құралдары мен басқа техникалық құралдарды дайындау және тексеру.
948. Білуге тиіс:
жабайы жануарлардың биологиясы мен экологиясының негіздерін;
аңшылық кәсіпшілігі өніміне арналған стандарттар мен техникалық жағдайларды;
жабайы жануарларды қорғау және қайтадан молықтыру бойынша іс-шаралар өткізу тәртібін;
өндірістік санитария қағидаларын.
96. Ветеринарлық препараторшы
Параграф 1. Ветеринарлық препараторшы, 3-разряд
949. Жұмыс сипаттамасы:
жануарлардың қалыпты және патологиялық ағзалары мен тіндерінен қималар, жақпалар мен зертханалық препараттар жасау;
қоректендіру ортасын дайындау;
зертхана жануарларына күтім жасау.
950. Білуге тиіс:
жануарлар анатомиясы мен физиологиясы негіздерін;
қималар, жақпалар мен зертханалық препараттар жасау тәсілдерін;
зертханалық тәжірибеде қолданылатын консерванттар мен химиялық реактивтердің қысқаша сипаттамасын.
97. Жем жасаушы
Параграф 1. Жем жасаушы, 1-разряд
951. Жұмыс сипаттамасы:
жем қайнатқыштарда, қазандарда, чандар мен пешпен қыздырылатын басқа да ыдыстарда су ысыту;
судың ысуын қадағалау.
952. Білуге тиіс:
өртке қарсы қауіпсіздік ережесін;
қызмет көрсететін жабдықтың жұмыс принципі мен пайдалану ережесін.
Параграф 2. Жем жасаушы, 2-разряд
953. Жұмыс сипаттамасы:
жемді қайнату және бөктіру жөніндегі көмекші және дайындық жұмыстарын жүргізу;
ыдыстарды суға толтыру;
пасталарды, кисельді, айранды, тұндырманы, шөп ұнын дайындау;
жемді, тамақ қалдықтарын жуу, араластыру, известеу, өсіру, ашытқылау, консервілеу, химиялық және бактериологиялық өңдеу, тамақ қалдықтарынан бөгде заттарды қолмен алу;
шырынды жемді, концентраттар мен жануарлардан алынған жемді ұнтақтауышта, қол жетекті машиналарда немесе қолмен ұнтақтау, жармалау, тарту, кесу және шабу;
тамыр өнімдерін машиналарды қолдана отырып жуу, ұнтақтау, бөктіру;
жемді шұңқырлар мен траншеяларда витаминдеп өңдеу;
жем қалдықтарын қайнату қазандарына салу;
жемді транспортерлердің көмегімен таратып бөлу;
мұнарадан, шұңқырлар мен траншеялардан, бурттардан қолмен алу;
ыдысты жуу, қайнату қазандарын, чандарды тазалау;
жем дайындау орындарын жинау;
шұңқырлар мен траншеялардағы жемді гидротермиялық өңдеу.

944. Должен знать:
основные требования, предъявляемые к условиям содержания животных при полной механизации производственных процессов, правила технической эксплуатации средств механизации;
признаки наиболее распространенных болезней и основные приемы оказания первой помощи заболевшим и пострадавшим животным.
Параграф 2. Оператор свиноводческих комплексов и
механизированных ферм, 4-й разряд
945. Характеристика работ:
механизированные работы по содержанию и уходу за холостыми и супоросными свиноматками на животноводческих фермах при комплексной механизации;
кормление, поение, удаление навоза, мойка и уборка помещений;
выполнение мероприятий по улучшению оплодотворяемости свиноматок;
выявление охоты у свиноматок;
оказание помощи заболевшим животным;
дозирование и распределение кормов;
устранение несложных неполадок в механизации;
прием, взвешивание и перегон свиней;
проведение дезинфекции помещений.
946. Должен знать:
биологические особенности свиней;
технологию и прогрессивные методы содержания холостых и супоросных свиноматок в условиях комплексной механизации;
основные корма и их кормовую ценность; нормы кормления, потребность животных в белке, витаминах и минеральных веществах;
методы улучшения оплодотворяемости свиноматок, признаки появления охоты у свиней;
сроки случки или искусственного осеменения;
профилактику заболевания свиней и основные требования зоогигиены;
правила эксплуатации машин и механизмов и ухода за ними.
Параграф 3. Оператор свиноводческих комплексов и
механизированных ферм, 5-й разряд
947. Характеристика работ:
механизированные работы по содержанию и уходу за холостыми и супоросными свиноматками, хряками-производителями, ремонтным молодняком и свиньями на откорме на государственных животноводческих комплексах и за ремонтным молодняком и свиньями на откорме при комплексной механизации;
дозирование и раздача кормов, поение, удаление навоза, мойка и уборка помещений;
выполнение мероприятий по увеличению выхода приплода;
ведение интенсивного откорма свиней сбалансированными по питательным веществам кормами;
соблюдение требований технологии при выполнении работ;
проведение технических уходов машин и механизмов;
погрузка и отправка снятых с откорма, свиней на мясокомбинат;
выявление охоты у свиноматок.
948. Должен знать:
основные сведения по анатомии и физиологии свиней;
технологию и прогрессивные методы содержания обслуживаемых групп животных в условиях полной механизации;
методы повышения их продуктивности;
зооветеринарные правила;
правила применения антибиотиков, медикаментов и микроэлементов;
правила регулировки и технического обслуживания машин и механизмов.
Параграф 4. Оператор свиноводческих комплексов и
механизированных ферм, 6-й разряд
949. Характеристика работ:
механизированные работы по содержанию и уходу за подсосными свиноматками с приплодом, поросятами-отъемышами на государственных животноводческих комплексах; хряками-производителями, подсосными свиноматками и поросятами-отъемышами при комплексной механизации;
дозирование и раздача кормов, поение животных, удаление навоза;
соблюдение требований технологии при выполнении работ;
выполнение мероприятий по улучшению содержания животных, кормлению сбалансированными по питательным веществам кормами в целях увеличения среднесуточных привесов и сохранности молодняка;
проведение регулировок и технического ухода за средствами механизации, применяемыми на свиноводческих фермах.
950. Должен знать:
биологические особенности свиней, основы их анатомии и физиологии, технологию и прогрессивные методы содержания подсосных свиноматок с приплодом, поросят-отъемышей и хряков-производителей в условиях полной механизации;
ветеринарно-санитарные условия и зоотехнические требования, предъявляемые к содержанию подсосных свиноматок с приплодом, поросят-отъемышей и хряков-производителей;
методы увеличения продуктивности молодняка свиней; основные болезни животных;
устройство, правила технической эксплуатации средств механизации и их техническое обслуживание.
94. Оператор цехов по приготовлению кормов
Параграф 1. Оператор цехов по приготовлению кормов, 3-й разряд
951. Характеристика работ:
приготовление кормов по кормовым рецептам с помощью аппаратов, механизмов для животных, зверей и птицы;
подача воды, барды и других жидкостей по трубопроводу;
обслуживание механизмов и приспособлений для удаления инородных тел из пищевых отходов;
выявление и устранение неисправностей в работе оборудования;
проведение технического ухода;
регулировка оборудования.
952. Должен знать:
состав и питательность кормов, кормовые рационы;
потребность животных и птицы в питательных веществах;
устройство применяемых машин и механизмов;
технику и технологию удаления инородных тел из пищевых отходов;
способы устранения неполадок в работе оборудования.
Параграф 2. Оператор цехов по приготовлению кормов, 4-й разряд
953. Характеристика работ:
приготовление кормов по рационам и спецрецептам, а также кормов, сбалансированных по белку и другим компонентам;
термическая обработка, перемешивание кормовой массы в котлах сжатым воздухом;
наблюдение за давлением пара по манометру;
подача с помощью сжатого воздуха готовых кормов в бункернакопитель;
проверка качества и контроль за подготовкой кормов;
подготовка комбикорма, заменителя цельного молока, премиксов к скармливанию;
дозирование и механизированная раздача концентрированных кормов на доильных установках в государственных комплексах.

954. Білуге тиіс:
жемді қайнатудың, бөктірудің және гидротермиялық өңдеудің тәсілдері мен технологиясын;
жемді химиялық және бактериологиялық өңдеуді;
қазандарға от жағу ережесін;
жемді дайындаудың санитарлық ережесін;
жемді, дәрумендерді, антибиотиктер мен басқа да препараттарды сақтау ережесін.
Параграф 3. Жем жасаушы, 3-разряд
955. Жұмыс сипаттамасы:
жемді рецепті бойынша жасау;
жем мен тамақ қалдықтарын жем бөктіргіште, қайнату қазандарында, чандарда қайнату, бөктіру және гидротермиялық өңдеу. жөніндегі көмекші және дайындық жұмыстарын жүргізу;
шырынды жемді, концентраттар мен жануарлардан алынған жемді ұнтақтауышта, электр жетекті машиналарда ұнтақтау, жармалау, тарту, кесу және шабу;
су бөгеттерінен мал және өсімдік бағытындағы жемді дайындау;
орынжайды, жабдықты, инвентарь мен тараны зарарсыздандыру;
жем қалдықтарын алу және дайын өнімді фермаларға босату;
жемді қабылдау және жұмсау есебін жүргізу;
мұнарадан, шұңқырлар мен траншеялардан, бурттардан көтеру құрылғысының көмегімен алу.
956. Білуге тиіс:
машиналар мен жабдықтың, өндірістік инвентардың, аспаптардың, өлшеу аспаптарының, ыдыстың, тараның құрылымы мен пайдалану ережесін;
оларды пайдалану және күту ережесін;
жемді дайындау ережесін;
түрлі компоненттерді жылумен өңдеу ережесін, оларды салу кезектілігін;
түрлі жыныстағы және жастағы жануарлар тобына жем дайындаудың ерекшеліктерін;
жемнің құрамы мен қоректілігін;
мал мен құстың қоректік заттарға мұқтаждығын.
Параграф 4. Жем жасаушы, 4-разряд
957. Жұмыс сипаттамасы:
жемді арнаулы рецепті бойынша, сондай-ақ ақуыз мен басқа да компоненттері бойынша теңгермелі жемдерді жасау;
жем массасын қазандарда араластыру және термиялық өңдеу;
ішек-қарынды, балықты, тамақ қалдықтары мен тағы басқа шаю;
жем цехындағы машиналар мен жабдыққа техникалық күтім жасау;
рационға сәйкес тамақ қалдықтарының талап етілетін мөлшерін дайындау жөніндегі есептерді жүргізу.
958. Білуге тиіс:
малдар, аңдар мен құстарға берілетін жемнің түрлерін, олардың жұғымдылығын, ағзаға сіңуі мен маңызын;
жануарлардың ақуызға, дәрумендер мен минералдық заттарға мұқтаждығын;
қайнату қазандарын, жем дайындауға арналған жабдықтар мен машиналарды пайдалану ережесін;
жемді дайындау технологиясын және жем беру режимдерін;
жем рациондарын және оларды жасауды.
98. Малға ілесіп жүруші
Параграф 1. Малға ілесіп жүруші, 3-разряд
959. Жұмыс сипаттамасы:
жөнелту, бару пункттерінде және автомашиналармен, теміржолмен, су көлігімен тасымалдау кезінде жануарлар мен құстарға ілесіп жүру, оларға қызмет көрсету және күзету;
базаларда мал партияларын қабылдап алу және бару пунктіне айдап жүру;
малды, құсты, инвентарь мен жемазықты жөнелту, бару пункттерінде жеткізу, тиеу, бару пунктінде түсіру;
көлік құралдарында мал мен құсқа арналған орынжайларды жабдықтау және күтіп ұстау;
малды дайындау және сою пунктіне айдап бару;
мал мен құсты азықтандыру, суару және туалетін сақтау, малды бару жолында жаю;
малды өлшеуге, ветеринарлық өңдеуге, сұрыптауға қатысу;
жарақат алған мал мен құсқа алғашқы көмек көрсету;
белгіленген құжаттаманы дайындау және мал мен құсты қабылдап алу-тапсыру актісі бойынша тапсыру.

954. Должен знать:
анатомию пищеварительного тракта и физиологию пищеварения у животных, зверей и птицы, переваримость кормов;
потребность в корме и нормы кормления, общую питательность рационов, количество белка, минеральных веществ и витаминов для животных;
способы и технологию приготовления кормов по специальным рецептам.
Параграф 3. Оператор цехов по приготовлению кормов, 5-й разряд
955. Характеристика работ:
механизированное приготовление и раздача концентрированных, грубых и сочных кормов, фарша из субпродуктов и рыбы, пищевых отходов и других видов кормов;
управление средствами механизации и автоматизации с использованием контрольно-измерительной аппаратуры;
регулировка кормоприготовительных машин и дозирующих установок, технический уход за ними;
выявление неисправностей машин и агрегатов;
регулировка автоматических устройств согласно заданной программе раздачи кормов.
956. Должен знать:
устройство и правила эксплуатации кормоприготовительных машин, агрегатов, дозирующих установок и других средств механизации производственных процессов по приготовлению кормов;
правила технического обслуживания и регулировки оборудования;
способы устранения неисправностей;
технологический процесс приготовления кормосмесей, комбикормов, заменителей цельного молока, премиксов и правила их скармливания;
основные заболевания сельскохозяйственных животных, зверей, связанные с нарушением кормления;
основы ведения животноводства на промышленной основе.
Параграф 4. Оператор цехов по приготовлению кормов, 6-й разряд
957. Характеристика работ:
раздача с помощью пульта управления грубых и сочных кормов;
обход и проверка механизмов кормовых линий;
удаление с кормовых линий остатков кормов;
заполнение дозаторов кормами;
подача и распределение кормов по секциям согласно рациону;
смазка дозаторов;
устранение неисправностей в работе механизмов совместно со слесарями-ремонтниками.
958. Должен знать:
устройство и правила эксплуатации пультов управления кормовых линий, кормоприготовительных машин, агрегатов, дозирующих установок и других средств механизации производственных процессов по приготовлению и раздаче кормов;
правила технического обслуживания и регулировки оборудования;
способы устранения основных неисправностей.
95. Охотник промысловый
Параграф 1. Охотник промысловый, 4-й разряд
959. Характеристика работ:
отстрел и отлов диких животных;
первичная обработка, консервирование и сдача продукции промысла согласно утвержденным стандартам и техническим условиям;
прокладка охотничьих путиков, троп и оборудование баз;
уничтожение вредных животных, предусмотренное местными правилами охоты;
проверка оружия, боеприпасов, капканов и других орудий лова, инвентаря, оборудования;
установка самоловных орудий;
участие в проведении учета численности диких животных.

960. Білуге тиіс:
мал мен құсты қабылдап алу, тасымалдау және тапсыру тәртібін;
жануарларды вагонға, автомашиналарға, су көлігіне тиеуді, қызмет көрсетуді және орналастыруды;
орындалатын жұмыс шегінде, теміржолдардағы дабылдату нұсқаулығын;
жол жүру бағытын және мал мен құсқа алғашқы жәрдем көрсету ережесін зоотехника мен ветеринария негіздерін;
малды айдау, жаю ережесі мен азықтандыру рационы мен мерзімін;
қабылдап алу-тапсыру құжаттарын ресімдеу ережесін.
Асыл тұқымды мал мен құсқа ілесіп жүру кезінде - 4-разряд.
99. Құс өсіруші
Параграф 1. Құс өсіруші, 2-разряд
961. Жұмыс сипаттамасы:
құсты азықтандыру және күту жөніндегі қосалқы жұмыстарды орындау;
құстарды кілеттерге орналастыру, оларды кілеттерден алу және бордақылауға беру;
жемдегеннен кейін құстың жай-күйін қадағалау, құсты союға уақытында жіберу;
түнгі уақытта құсты күту, осал құстарды анықтау және өлгендерін жинау;
орынжайда берілген температура және ауа режимін сақтау;
құстарды жаю;
жұмыртқаны сұрыптау, калибрлеу және қолмен жуу;
жұмыртқаны сұрыптау таңбалау, салу және буып-түю;
өндірістік орынжайды және жұмыс орындарын жинау;
кілетті және басқа да қызмет көрсететін жабдық пен инвентарьді тазалау, жуу.
962. Білуге тиіс:
құсты азықтандыру және күту ережесін;
құстың ауруы белгілерін;
құсты ұстау және өсіру жағдайларына қойылатын зооветеринарлық және санитарлық негізгі талаптарды;
жұмыртқаны сұрыптау таңбалау, салу және буып-түю ережесін;
зарарсыздандыратын ертіндінің құрамын.
Параграф 2. Құс өсіруші, 4-разряд
963. Жұмыс сипаттамасы:
жерде ұстау кезінде өнеркәсіптік табындағы ересек құсты және өнеркәсіптік табындағы жас құстарды күту жөніндегі қол және ішінара механикаландырылған жұмыстар;
жемді дайындау, оған микроэлементсалқы жұмыстарды орындау;
құстарды кілеттерге орналастыру, оларды кілеттен мен басқа да қоспаларды салу;
суарғышқа судың берілуін реттеу;
қиды шығару, суарғышты жуу, науалар мен ұяларды тазалау;
құс өнімділігін арттыру жөніндегі іс-шараларды орындау;
құсты сұрыптау және бракқа шығару;
жұмыртқаны жинау, салу сұрыптау таңбалау, салу, буып-түю және тапсыру;
алдын алу және емдеу іс-шараларына қатысу;
жабдықты техникалық күту;
құстарға арналған орынжайда берілген температура және ауа режимін реттеу;
құсты кілетте құстау кезінде табаларды тазалау.
964. Білуге тиіс:
жерде және кілетте ұсталатын ауылшаруашылық құстарының анатомиясы мен физиологиясы негіздерін;
қызмет көрсететін құс өнімділігін арттыру әдістерін;
технологиялық жабдықты пайдалану ережесін және оларды күтуді;
жем берудің нормалары мен тәртібін;
қызмет көрсететін құстардың ақуызға, дәрумендер мен минералдік заттарға мұқтаждығын.
Параграф 3. Құс өсіруші, 5-разряд
965. Жұмыс сипаттамасы:
кілетте ұсталатын өнеркәсіптік табындағы құсты, асыл тұқымды жас құстарды, аналық және селекциондық-асыл тұқымды табынды күту жөніндегі қол және ішінара механикаландырылған жұмыстар;
азықтандыру, суару, қиды шығару;
құс өнімділігін арттыру, оларды теңгермелі қоректі заттармен қоректендіру жөніндегі іс-шараларды орындау.
966. Білуге тиіс:
кілетте ұстау кезінде қолданылатын кілетті батарейлер мен жабдықтың құрылымын;
асыл тұқымды құсты өсіру және күту жөніндегі ерекшеліктерді;
селекциондық-асыл тұқымды табынды күту жұмысының негізгі әдістерін.
100. Ара өсіруші
Параграф 1. Ара өсіруші, 3-разряд
967. Жұмыс сипаттамасы:
араларды күту және олардан өнім алу жөніндегі қосалқы және көмекші жұмыстарды орындау;
араларды қыстықтан шығару;
оларды бал жиынына дайындау және апару, омартада орналастыру;
омарталарды алдына ала күту, жөндеу және бояу;
рамкаларды керу және өсіру;
ара шаруашылығы өнімін өңдеу;
ұяларды жылыту;
араларды азықтандыру және ұяны қысқа дайындау;
ұяны, инвентарьды, зарарсыздандыру, аурумен және зиянкестермен алдын ала күресу іс-шараларын жүргізу;
омартадағы және орынжайлардағы санитарлық-гигиеналық жағдайларды ұстау;
орынжайларды, қоршауды, жабдықтар мен инвентарьды ағымдық жөндеу.
968. Білуге тиіс:
ара отбасының құрамын;
аналықтың, жұмысшы аралардың рөлін;
ара отбасының жыл ішіндегі тіршілік-тынысын;
омартаға, араны күтуде, бал жинауда және балауыз шикізатын қайта өңдеуде қолданылатын инвентарьға қойылатын талаптарды;
жабдықты пайдалану ережесін;
араларды қыстықтан шығару және қыстыққа қою техникасын.
Параграф 2. Ара өсіруші, 4-разряд

960. Должен знать:
основы биологии и экологии диких животных;
границы промыслового участка;
сроки и правила проведения охоты;
способы первичной обработки и консервирования продукции промысла;
способы борьбы с вредными животными;
правила производственной санитарии.
Параграф 2. Охотник промысловый, 5-й разряд
961. Характеристика работ:
отстрел и отлов диких животных;
изготовление и ремонт орудий лова;
проведение мероприятий по охране и воспроизводству диких животных;
участие в доставке запасов продовольствия, продукции, горюче-смазочных и других материалов, снаряжения к зимовью или другому пункту, расположенному на промысловом участке;
расконсервация промысловых баз;
подготовка и опробование средств транспорта, связи и других технических средств.
962. Должен знать:
основы биологии и экологии диких животных;
стандарты и технические условия на продукцию охотничьего промысла;
порядок проведения мероприятий по охране и воспроизводству диких животных;
правила производственной санитарии.
96. Препаратор ветеринарный
Параграф 1. Препаратор ветеринарный, 3-й разряд
963. Характеристика работ:
изготовление срезов из нормальных и патологических органов и тканей животных, мазков и лабораторных препаратов;
приготовление питательных сред;
уход за лабораторными животными.
964. Должен знать:
основы анатомии и физиологии животных;
способы приготовления питательных сред, мазков и лабораторных препаратов;
краткую характеристику консервантов и химических реактивов, применяемых в лабораторной практике.
97. Приготовитель кормов
Параграф 1. Приготовитель кормов 1-й разряд
965. Характеристика работ:
подогрев воды в кормозапарниках, котлах, чанах и других емкостях с печным отоплением;
наблюдение за нагревом воды.
966. Должен знать:
правила противопожарной безопасности;
принципы действия и правила эксплуатации обслуживаемого оборудования.
Параграф 2. Приготовитель кормов, 2-й разряд
967. Характеристика работ:
проведение вспомогательных и подготовительных работ по варке и запариванию кормов;
наполнение емкостей водой;
приготовление паст, киселей, простокваш, настоев, отваров, сенной муки;
мойка, смешивание, известкование, проращивание, дрожжевание, консервирование, химическая и бактериологическая обработка кормов, пищевых отходов, удаление инородных тел из пищевых отходов вручную;
измельчение, дробление, размол, резка и рубка грубых, сочных кормов, концентратов и кормов животного происхождения на измельчителях, машинах с ручным приводом или вручную;
мойка, измельчение, запаривание корнеклубнеплодов с применением машин;
витаминизированная обработка кормов в ямах и траншеях;
загрузка кормовых отходов в варочные котлы, кормозапарники;
раздача кормов при помощи транспортеров;
выемка кормов из башен, ям, траншей, буртов вручную;
мойка посуды, чистка варочных котлов, чанов;
уборка кормоприготовительных помещений;
гидротермическая обработка кормов и пищевых отходов в ямах и траншеях.
968. Должен знать:
способы и технологию варки, запаривания и гидротермической обработки кормов;
правила химической и бактериологической обработки кормов;
правила топки котлов;
санитарные правила приготовления кормов;
правила хранения кормов, витаминов, антибиотиков и других препаратов.
Параграф 3. Приготовитель кормов, 3-й разряд

969. Жұмыс сипаттамасы:
тауарлы және тозаңдату омарталарында араларды күту жұмыстарды орындау;
араларды тозаңдатылатын дақылдарға үйрету;
хош иісті сироп дайындау және оны араларға беру;
сотылардың сапасын, ұядағы аралардың саны мен балды, барлық жастағы отбасы мүшелерінің күші мен төлдеуін тексеру;
ара фермасының, омартаның бал балансын жасау;
ара отбасыларын отырғызу;
отбасындағы араларды көбейту;
ара отбасыларының көктемгі түгендемесін жүргізу;
ара ауруымен және зиянкестермен алдын ала күресу;
аналықтарды шығару және ауыстыру;
омартадағы бал сотыларын іріктеу және оларды ашу;
балды ағызып алу, ара шаруашылығы өнімін өңдеу;
араларға қысқы және көктемгі уақытқа жемазық дайындау;
омартадағы есепті жүргізу.
970. Білуге тиіс:
ара өнімін өнеркәсіптік өндіру технологиясын;
жекелеген ара жұптарының құрылымы мен биологиясын, олардың жем құрамын;
күшті және жоғары өнімді ара отбасыларын ұстау әдістерін;
даланың, жайылымдар мен шабындықтардың маңызды бал беретін шөп түрлерін;
алудың негізгі типтерін; әртүрлі ауылшаруашылық дақылдарын тозаңдату кезінде араларлы пайдалану ерекшелігін;
ұяларды ұлғайту тәсілдерін; араларды типтік ұяларды ұстау әдістерін;
араларды бал жинауға дайындау және апару тәсілдерін;
аналықтарды шығару және ауыстыру, араны қысқа дайындау және оларды қысқы кезеңде күту тәсілдерін;
ара балының құрамы мен қасиеттерін;
араны қыста қосымша қоректендіру, балды, балауыз шикізатын буып-түю және сақтау, оны қайта өңдеу тәсілдерін, ауруымен және зиянкестермен алдын ала күресу шараларын.
Параграф 3. Ара өсіруші, 5-разряд
971. Жұмыс сипаттамасы:
аналық шығару, асыл тұқымды және тозаңдату-бал өндіру фермаларында, омарталарында араларды күту жұмыстарды орындау;
аналықтарды шығару және ауыстыру;
араларды тозаңдатылатын дақылдарға үйрету;
тәрбиеленуші отбасмыларды дайындау және оларды азықтандыру;
личинкаларға екпе салу, ара аналықтарын жұптастыру үшін нуклеустарды дайындау және аналықтарды отырғызу;
өнімді аналықтарды іріктеу және оларды тапсырыс берушіге жөнелту;
жасанды жолмен ара отбасыларын жасақтау, араларды бал жинауда және ауылшаруашылық дақылдарын тозаңдату кезінде араларды пайдалану;
араларды тозаңдатылатын дақылдарға үйрету;
ауру ара отбасыларын анықтау, оларды араларды және төл үлгілерін зерттеуге жөнелту;
ара сүтін, прополисті, гүл тозаңын жинау;
асыл тұқымды аналық шығарылатын омарталарда есеп құжаттамасын жүргізу.
972. Білуге тиіс:
асыл тұқым өсіру ісі негіздерін;
аналық личинкалардың даму және азықтық режимін;
өнім беретін және бермейтін аналықтардың белгілерін;
ара аналықтарын шығарудың жолдары мен техникасын;
личинкалардың азық режимін; нуклеустарды қалыптастыру техникасын;
пакетті ара өсіруді, ара төлінің және ересек аралардың ауруларын;
аралардың улы химикаттардан улануын;
ара ауруларымен күресу шараларын;
ара сүтін, прополисті, гүл тозаңын жинау және сақтау тәсілдерін.
101. Ветеринарлық санитар
Параграф 1. Ветеринарлық санитар, 3-разряд
973. Жұмыс сипаттамасы:
емдік заттарды, жабдықты, инструменттерді, материалдарды жасау және дайындау;
ауру және тәжірибелік жануарларды күту;
тұяқтарды кесу, мүйізді алу және кесу, өнеркәсіптік құс шаруашылығында балапандардың тұмсығын кесу және күйдіру;
жануарлардың тері қабатын паразиттерге қарсы өңдеу. Дератизация жүргізу;
мал базасындағы малдың жай-күйін қадағалау;
ветеринарлық емханадағы, зертханадағы, участке мен пункттегі санитарлық тәртіпті сақтау;
карантин және ауру және ауру күдікті малдарды ветеринарлық дәрігердің нұсқауы бойынша оқшаулау жөніндегі іс-шараларды орындау;
зертхана жануарларын күту.

969. Характеристика работ:
приготовление кормов по рецептам;
запаривание, варка, гидротермическая обработка кормов и пищевых отходов в кормозапарниках, котлах и чанах;
измельчение, дробление, размол, резка и рубка грубых, сочных кормов, концентратов и кормов животного происхождения на машинах с электро- или другим приводом;
заготовка из водоемов кормов животного и растительного происхождения;
дезинфекция помещений, оборудования, инвентаря, тары;
получение кормовых отходов и отпуск готовых кормов фермам;
ведение учета получения и расходования кормов;
выемка кормов из башен, ям, траншей, буртов с помощью подъемных устройств.
970. Должен знать:
устройство и правила эксплуатации машин и оборудования, производственного инвентаря, инструментов, измерительных приборов, посуды, тары, правила пользования и ухода за ними;
правила приготовления кормов; правила тепловой обработки различных компонентов, последовательность их загрузки;
особенности подготовки кормов для различных видов и половозрастных групп животных;
состав и питательность кормов;
потребность животных и птицы в питальных веществах.
Параграф 4. Приготовитель кормов, 4-й разряд
971. Характеристика работ:
приготовление кормов по спецрецептам, а также кормов, сбалансированных по белку и другим компонентам;
термическая обработка, перемешивание кормовой массы в котлах;
промывка субпродуктов, рыбы, пищевых отходов и другие;
проведение технических уходов за машинами и оборудованием в кормоцехе;
проведение расчетов по приготовлению требуемого количества пищевых, отходов согласно рациону.
972. Должен знать:
виды кормов, применяемых для животных, птиц, зверей, их питательность, переваримость и значение для организма;
потребность животных в белке, витаминах и минеральных веществах;
устройство и правила эксплуатации варочных котлов, оборудования и машин для подготовки кормов к скармливанию;
технологию подготовки кормов и режимы кормления;
кормовые рационы и их составление для животных.
98. Проводник по сопровождению животных
Параграф 1. Проводник по сопровождению животных, 3-й разряд
973. Характеристика работ:
сопровождение, обслуживание и охрана животных и птицы в пунктах отправления, назначения и в пути следования при транспортировке их на автомашинах, по железной дороге и водным транспортом;
прием на базах партий скота и перегон его до пункта назначения;
подвоз или подгон и погрузка животных, птицы, инвентаря, кормов в пунктах отправления, выгрузка в пунктах назначения;
оборудование и содержание в чистоте помещений для животных и птицы на транспортных средствах;
перегон животных на заготовительные и убойные пункты;
кормление, поение, соблюдение туалета животных и птицы, пастьба скота в пути следования;
участие при взвешивании, ветеринарной обработке, сортировке скота;
оказание первой помощи животным и птице, получившим травмы;
оформление установленной документации и сдача животных и птицы по приемо-сдаточному акту.

974. Білуге тиіс:
хирургиялық аспаптар мен материалдарды стерилизациялау ережесін;
жануарларға алғашқы көмек көрсету ережесін;
дәрілік заттарды беру тәсілдерін;
жануарлармен жұмыс кезінде, инструменттер мен жабдықтарды пайдалану кезінде жеке қауіпсіздік ережесін.
Параграф 2. Ветеринарлық санитар, 4-разряд
975. Жұмыс сипаттамасы:
ветеринар мамандарға жануарларды аппараттар мен механизмдердің көмегімен жаппай егу, өңдеу, сондай-ақ жануарлардың денесін патологоанатомиялық жару, және утильдеу при кезінде көмек көрсету;
вакциналау, зарарсыздандыру және дезинсекциялау;
зарарсыздандыру ертінділерін әзірлеу;
малдан қан сынамасын алу.
976. Білуге тиіс:
малдың анатомиясы мен физиологиясын;
малдың ауруын анықтау тәсілдерін; жалпы алдын алу, аурудың себептері мен сыныптамасын;
вакциналау әдістерін;
алдын алу іс-шараларын ұйымдастыру негіздерін;
зарарсыздандыру, бүріккіш және орынжайлар мен малды механикаландырылған өңдеуге арналған басқа да аспаптардың қондырғысының құрылымын.
102. Шошқашы
Параграф 1. Шошқашы, 3-разряд
977. Жұмыс сипаттамасы:
шошқа басын күту жөніндегі көмекші жұмыстар;
кезекшілдік кезінде туған торайларды қабылдау;
аналықтар мен торайларды қосымша азықтандыру;
ауырған малға алғашқы көмек көрсету және шошқаны бағы жөніндегі басқа да жұмыстарды орындау;
оларды қабылдау, өлшеу және айдап бару;
шошқа басының сақталуын қадағалау.
978. Білуге тиіс:
шошқаны бағу және азықтандыру ережесін;
төлді алғашқы өңдеу және ауырған және төлдеген кезде алғашқы көмек көрсету ережесін.
Параграф 2. Шошқашы, 4-разряд
979. Жұмыс сипаттамасы:
бойдақ және супорос аналықтарды, жөндеудегі төлдер мен бордақыдағы шошқаларды күту жөніндегі қол немесе ішінара механикаландырылған жұмыстар;
азықтандыру, суару, қиды шығару және орынжайды жинау;
төл алуды көбейту шараларын орныдау;
шошқаны теңгермелі қоректік заттармен интенсивті бордақылау;
оларды фермаларда бағудың зоогигиеналық нормаларын сақтау;
аналықтарды шағылыстыруды жүргізу және қолдан ұрықтандыруға қатысу;
аналықтарды күшіктеуге дайындау;
ауырған малға көмек көрсету және аурудың, малдың өлім-жітімі мен ауруының алдын алу және емдеу шараларын жүргізуге көмектесу;
бордақыланған малды өлшеу және ет комбинатына жөнелту.
980. Білуге тиіс:
бойдақ және супорос аналықтарды, жөндеудегі төлдер мен бордақыдағы шошқаларды күту және азықтандыру ережесін, технологиясы мен озық әдістерін; жемнің құрамы мен қоректілігін, жем рациондарының құрылымын;
шошқаның ақуызға, дәрумендер мен минералдық заттарға мұқтаждығын;
қызмет көрсететін мал басының өнімділігін арттыру жолдарын;
анағұрлым кең тараған ауру түрлерін және ауырған малға алғашқы көмек көрсету ережесін;
аурудың алдын алу жөніндегі ветеринарлық-санитарлық іс-шараларды;
сойылатын мал кондициясын, шошқа өсіру техникасын;
аналықтардың өнімділігін бағалауды;
төлдің аз болуы, аборттар мен қысыр қалудың негізгі себептерін.
Параграф 3. Шошқашы, 5-разряд

974. Должен знать:
порядок приема, транспортировки и сдачи животных и птицы;
правила погрузки, обслуживания и размещения сопровождаемых животных и птицы в вагоне, автомобиле, плавсредствах;
инструкцию по сигнализации железных дорог в пределах выполняемой работы;
маршрут следования и правила оказания первой ветеринарной помощи животным и птице;
основы зоотехники и ветеринарии;
правила перегона, пастьбы скота, рацион и сроки кормления;
правила оформления приемосдаточных документов.
При сопровождении племенного скота и птицы - 4-й разряд.
99. Птицевод
Параграф 1. Птицевод, 2-й разряд
975. Характеристика работ:
выполнение вспомогательных работ по кормлению и уходу за птицей;
размещение птицы в клетках, выемка птицы из клеток и передача их на откорм;
наблюдение за состоянием птицы после кормления, своевременная сдача птицы на убой;
уход за птицей в ночное время, выделение и отсадка слабой и сбор павшей птицы;
поддержание в помещении заданного температурного и воздушного режима;
пастьба птиц;
сортировка, калибровка и мойка яиц вручную;
маркировка, укладка и упаковка яиц;
уборка производственных помещений и рабочих мест;
чистка, мойка клеточного и другого обслуживаемого оборудования и инвентаря.
976. Должен знать:
правила ухода и содержания птицы;
признаки заболевания птицы; основные зооветеринарные и санитарные требования, предъявляемые к условиям содержания и выращивания птицы;
правила сортировки, маркировки и упаковки яиц;
состав дезинфицирующих растворов.
Параграф 2. Птицевод, 4-й разряд
977. Характеристика работ:
ручные и частично механизированные работы по уходу за взрослым поголовьем промышленного стада птицы при напольном содержании и молодняком промышленного стада;
приготовление кормов, внесение в них микроэлементов и других добавок и их раздача;
регулирование подачи воды в поилки;
удаление помета, мойка поилок, чистка кормушек и гнезд;
выполнение мероприятий по повышению продуктивности птицы;
сортировка и выбраковка птицы;
сбор, укладка, упаковка и сдача яиц;
участие в проведении профилактических и лечебных мероприятий;
проведение технических уходов за оборудованием;
регулирование воздухообмена, температуры и влажности воздуха в помещении для птицы;
очистка противней при клеточном содержании птицы.
978. Должен знать:
основы анатомии и физиологии сельскохозяйственной птицы напольного и клеточного содержания;
методы повышения продуктивности обслуживаемого поголовья птицы;
правила эксплуатации технологического оборудования и ухода за ним;
нормы кормления и порядок скармливания кормов;
потребность обслуживаемого вида птицы в белке, витаминах и минеральных веществах.
Параграф 3. Птицевод, 5-й разряд
979. Характеристика работ:
ручные или частично механизированные работы по уходу за птицей промышленного стада клеточного содержания, племенным молодняком, родительским и селекционно-племенным стадом;
кормление, поение птицы, удаление помета;
выполнение мероприятий по повышению продуктивности птицы, кормлению ее сбалансированными по питательным веществам кормами.
980. Должен знать:
устройство клеточных батарей и оборудования, применяемого при клеточном содержании;
особенности выращивания и содержания племенной птицы;
основные методы селекционно-племенной работы.
100. Пчеловод
Параграф 1. Пчеловод, 3-й разряд

996. Білуге тиіс:
жүн мен мамықтың ассортименті мен техникалық жағдайын;
жүннің және мамықтың түрін, жұқалығын, ұзындығын, жай-күйін, түсін, ластану деңгейін айқындайды;
буманы буып-түю қағидасын.
Параграф 2. Жүн мен мамықты сұрыптаушы, 6-разряд
997. Жұмыс сипаттамасы:
жуылмаған жүн мен мамықты стандарт бойынша сұрыптау;
жүннің түрін, жұқалығын (сапасын), ұзындығын, оның жай-күйін (қалыпты, кірлі, ақаулы және тағы басқа), мамықтың түрін анықтау (1-ші және 2-шітүтумен, донебаждық таралған);
рунаны стандарт бойынша сыныптау кезінде сыныпқа немесе кіші сыныпқа жатқызу;
қол жүнді түсі мен жай-күйіне қарай сұрыптау;
жүннің ластану деңгейін айқындау;
сұрыптау бойынша алғаш есепке алуды жүргізу.
998. Білуге тиіс:
жүн мен мамықты дайындау стандарты мен техникалық шарттарын;
жүннің түрін, жұқалығын (сапасын), ұзындығын, оның жай-күйін, түсін айқындау белгілерін;
алғашқы есепті жүргізу тәртібін;
буманы буып-түю және таңбалау қағидасын.
104. Аттарды жаттықтырушы
Параграф 1. Аттарды жаттықтырушы, 6-разряд
999. Жұмыс сипаттамасы:
жас малды мініп және жаттықтырып үйрету жұмыстарын ұйымдастыру;
ерттеу, кордовой және бичевой жұмысы;
жылқының тренингі мен физиологиялық жай-күйін бақылау және есепке алу;
жылқыны тағалау есебін жүргізу;
уақыт, қашықтық, қозғалыс жылдамдығы жүктемелеріндегі ерекшеліктерді ескере отырып, жылқыны жаттықтыру және сынау жоспарлары мен кестелерін жасау;
жаттықтыру және сынау материалдарын есепке алу және талдау;
жылқы әбзелін ұдайы тексеру;
жылқылардың дәстүрлі жүлделерге, топтық жарыстарға және басқа да жаттығуларға қатысу өтінімдерін жасау;
жүлдеге шабу диспозициясын құру;
жылқыны көлік құралдарына тиеу мен түсіруді ұйымдастыру;
шабандоздардың және жаттықтыру бөлімшесі атбегілерінің жұмысына басшылық ету.
1000. Білуге тиіс:
жылқының тренингі анатомиясын, зоогигиенасын, физиологиясын;
ветеринария негіздерін;
ипподромдағы асыл тұқымды жылқыларды тағалау мен сынау ережесін;
асыл тұқымды жылқыларды өсіру, ұстау және азықтандыру технологиясын.
105. Шопан
Параграф 1. Шопан, 3-разряд
1005. Жұмыс сипаттамасы:
қой мен ешкі басын бағу жөніндегі қосалқы жұмыстар;
саулықтар мен ешкілерді жайылымнан төлдеу бөлімшесіне жеткізу. Жем әкелу;
төлдеу бөлімшесінде қозыларды азықтандыру, суару және күту жұмыстарына көмек көрсету;
қойларды қырқымға, бонитировкаға және қырқымнан кейін зарарсыздандырушы ертіндіде жалдау;
орынжайды жинау және зарарсыздандыру;
қой қораны қидан тазарту;
қиды қолмен кесу;
мал ауруының алдын алу шараларына қатысу;
мал басын қадағалау, сақманды қабылдау мен кезекшілік кезіндегі басқа да жұмыстар.
1006. Білуге тиіс:
зоогигиена мен ветеринария жөніндегі қарапайым деректерді;
қойды қырқымға, бонитировкаға және беру техникасын;
қырқымнан кейін қойды жалдау ережесін;
көлік құралдарының құрылымын және жүк тасу ережесін;
сақманды қабылдау мен төлдеу бөлімшесінде қозыларды күту ережесін.
Параграф 2. Шопан, 4-разряд
1007. Жұмыс сипаттамасы:
қой басын, ешкілерді, қойларды, қошқарлар мен 1,5 жасқа дейінгі тұсақтарды (тушаларды) пайдалану және мал өсіру кешендерінде күту жөніндегі қолмен атқарылатын және ішінара механикаландырылған жұмыстар;
малды азықтандыру, суару;
мал басының өнімділігін арттыру және сақталуы мақсатында қызмет көрсететін мал басын ұстау және азықтандыруды жақсарту жөніндегі іс-шараларды орындау;
сақманды қалыптасыру кезінде саулықтар мен қозыларды іріктеу;
ауырған малға және қозылау кезінде көмек көрсету;
саулықтар мен қозыларды санитарлық-гигиеналық баптау;
қоздаған кезде саулықтарды күту;
қозыларды басқа саулыққа жанастыру.

996. Должен знать:
биологические особенности свиней, основы их анатомии и физиологии;
технологию и прогрессивные методы содержания и кормления подсосных свиноматок с приплодом, поросят-отъемышей;
методы увеличения выхода приплода и продуктивности молодняка свиней;
устройство обслуживаемых машин и механизмов, правила их эксплуатации и ухода за ними, правила их регулировки и технического обслуживания.
Параграф 4. Свиновод, 6-й разряд
997. Характеристика работ:
ручные и частично механизированные работы по уходу за хряками-производителями;
комрление, поение, удаление навоза, участие в ветеринарных обработках;
выполнение мероприятий по улучшению содержания животных и кормлению сбалансированными по питательным веществам кормами в целях увеличения выхода приплода;
проведение случки, моциона животных;
оказание первой помощи животным, уборка помещений и другие работы.
998. Должен знать:
технологию и прогрессивные методы содержания и кормления хряков-производителей; признаки проявления половой зрелости;
правила использования хряков и технику взятия семени.
103. Сортировщик шерсти и пуха
Параграф 1. Сортировщик шерсти и пуха, 5-й разряд
999. Характеристика работ:
сортировка немытой шерсти и пуха по стандарту;
определение вида шерсти, ее тонины (качества), длины, состояния шерсти (нормальная, средняя, дефектная и другие), вида пуха (чесаный 1-й и 2-й чески, донебажный);
отнесение руна к классу и подклассу при сортировке по стандарту;
рассортировка ручной шерсти по цветам и состоянию, определение степени загрязненности шерсти под руководством сортировщика более высокой квалификации.
1000. Должен знать:
ассортимент и технические условия на шерсть и пух;
способы определения вида, тонины, длины, состояния, цвета шерсти и пуха, степени загрязненности; правила упаковки кип.
Параграф 2. Сортировщик шерсти и пуха, 6-й разряд
1001. Характеристика работ:
сортировка немытой шерсти и пуха по стандарту;
определение вида шерсти, ее тонины (качества), длины, состояния шерсти (нормальная, средняя, дефектная и другие), вида пуха (чесаный 1-й и 2-й чески, донебажный);
отнесение руна к классу и подклассу при сортировке по стандарту;
рассортировка ручной шерсти по цветам и состоянию;
определение степени загрязненности шерсти;
ведение первичного учета по сортировке.
1002. Должен знать:
технические условия, стандарты на шерсть и пух;
признаки определения вида, тонины (качества), длины, состояния, цвета шерсти и пуха;
порядок ведения первичного учета по сортировке;
правила упаковки и маркировки кип.
104. Тренер лошадей
Параграф 1. Тренер лошадей, 6-й разряд
1003. Характеристика работ:
организация работы по заездке и тренировке молодняка; седловка, работа кордового и бичевого;
ведение учета и контроль по тренингу и физиологическому состоянию лошадей;
ведение учета ковки лошадей;
составление планов и графиков проведения тренировок и испытаний лошадей с учетом различий в нагрузках по времени, дистанции, скорости движения;
учет и анализ материалов тренировок и испытаний;
регулярная проверка снаряжения лошадей;
составление заявок на участие лошадей в розыгрыше традиционных призов, в групповых скачках (бегах) и других соревнованиях;
составление диспозиции езды на призы;
организация погрузки и выгрузки лошадей на транспортные средства;
руководство работой жокеев и коневодов тренерских отделений по уходу за лошадьми.
1004. Должен знать:
анатомию, зоогигиену, физиологию тренинга лошадей;
основы ветеринарии; правила ковки, испытания племенных лошадей на ипподромах;
технологию выращивания, содержания и кормления племенных лошадей.
105. Чабан
Параграф 1. Чабан, 3-й разряд
1005. Характеристика работ:
вспомогательные работы по уходу за поголовьем овец и коз;
доставка маток овец и коз с пастбищ в родильное отделение;
подвоз кормов;
оказание помощи при проведении работ по кормлению, поению и уходу за молодняком в родильном отделении;
подача овец и коз на стрижку, бонитировку и купание их после стрижки в дезинфицирующем растворе;
уборка и дезинфекция помещений;
уборка кошар от навоза;
вырезка кизяка вручную;
участие в проведении профилактических мероприятий по предупреждению заболеваний животных;
наблюдение за поголовьем, прием окотов и другие работы во время дежурства.
1006. Должен знать:
элементарные сведения по зоогигиене и ветеринарии, технику подачи овец на стрижку и бонитировку;
правила купания овец после стрижки; устройство транспортных средств и правила перевозки грузов;
правила приема окотов и ухода за молодняком в родильном отделении.
Параграф 2. Чабан, 4-й разряд
1007. Характеристика работ:
ручные и частично механизированные работы по уходу за переярками, валушками от отбивки до 1,5 лет, валухами взрослыми на пользовательных фермах и выбракованным поголовьем на племенных фермах;
кормление, поение, пастьба животных;
выполнение мероприятий по улучшению содержания и кормления обслуживаемого поголовья в целях повышения продуктивности животных и их сохранности;
отбор маток и ягнят при формировании сакманов;
прием новорожденных ягнят;
чистка и уборка инвентаря и помещений;
оказание помощи заболевшим животным и при родах;
санитарно-гигиеническая обработка овцематок и ягнят;
уход за овцематками в период их ягнения;
подсадка ягнят к другим маткам.

1008. Білуге тиіс:
бекітілген мал басын азықтандыру, суару, күту және бағу ережесін;
негізгі жемді және оның жұғымдылық қасиеттерін;
аналықтарды, қошқарларды, жас төлді кешенді механикаландырылған жағдайда малды ұстау технологиясын;
механикаландыру жабдықтарының құрылымын;
жабдықтар мен механизмдерді басқару және баптау ережесін;
аналық қойлар мен ешкі басын, қошқарларды, жас төлді ұстауға қойылатын негізгі талаптарды;
жас төлді ұсату мен өсіру технологиясының ерекшеліктерін;
қозы алуды көбейту әдістерін;
қой мен ешкі ауруының алдын алуды;
анағұрлым кең тараған ауру түрлерін және ауырған малға алғашқы және дәрігерге дейінгі көмек көрсету жолдарын.
Параграф 3. Шопан, 5-разряд
1009. Жұмыс сипаттамасы:
саулық қой басын, ешкілерді, қойларды, қошқарлар мен 1,5 жасқа дейінгі тұсақтарды (тушаларды) пайдалану фермаларында күту жөніндегі қолмен атқарылатын және ішінара механикаландырылған жұмыстар;
малды азықтандыру, суару және жаю;
қозы басын, жүн алуды көбейту және мал басының сақталуын жақсарту жөніндегі іс-шараларды орындау;
түбітті ешкілерді тарау;
қой мен ешкіні қолмен қырқу;
жасанды ұрықтандыру кезінде операторларға тұқым алуға көмек көрсету.
1010. Білуге тиіс:
саулық қой басын, ешкілерді, қойларды, қошқарлар мен төлдерді ұстаудың технологиясы мен озық әдістерін;
жас төлді ұстау мен өсіру технологиясының ерекшеліктерін;
қой мен ешкі ауруының алдын алуды; қозы алуды көбейту әдістерін;
антибиотиктен мен микроэлементтерді қолдану ережесін;
зоотехникалық есеп жүргізу ережесін;
қолмен қырқудың технологиясы мен кезектілігін.
Параграф 4. Шопан, 6-разряд
1011. Жұмыс сипаттамасы:
саулық қой басын, ешкілерді, қойларды, қошқарлар мен 1,5 жасқа дейінгі тұсақтарды (тушаларды) асыл тұқымды мал фермаларында күту жөніндегі қолмен атқарылатын және ішінара механикаландырылған жұмыстар;
малды азықтандыру, суару және жаю;
асыл тұқымды саулық басының сапасын жақсарту және қозы алуды көбейту жөніндегі іс-шараларды орындау.
1012. Білуге тиіс:
саулық қой басын, ешкілерді, қойларды, қошқарлар мен төлдерді асыл тұқымды мал фермаларында ұстаудың технологиясының ерекшеліктерін;
асыл тұқымды қой мен ешкінің сапасын жақсарту әдістерін;
асыл тұқымды мал өсіру және зоотехникалық есеп жүргізу ережесін.
106. Жібек өсіруші
Параграф 1. Жібек өсіруші, 2-разряд
1013. Жұмыс сипаттамасы:
жібек құртына арналған шөп пен сабанды дайындау, оларды құрты жолына жеткізу;
жібек құрттығын сабаннан станоктарға бөлу;
ораманы жазу және төсем қағазын кесу;
3-5 жастағы гусеницаларға арналған жемді дайындау, өңдеу және құрт жолына жеткізу;
жібек құртын қолмен тазалау;
ревендук тігу және оны стеллаждарға кигізу, көлеңкелі кептіру перделерін ілу;
қабылданған жібек құртын дайындау пунткінің тарасына салу, оларды уақытша сақтау орнына немесе механикалық піллә кептіргішке (булы морилкаларға) апару, механикалық кептіргішке немесе булы морилкаларға салу, олардан түсіріп алу, жартылай кепкен жібек құртын көлеңкелі кептіру стеллаждарына апару;
құрғақ жібек құртын қанар қаптарға таралау және бунтыларға салу, көлеңкелі кептіру стеллаждарындағы жібек құртын аудармалау, кара-пачаха пілләсін іріктеп алу.

1008. Должен знать:
правила кормления, поения, ухода, содержания и пастьбы закрепленного поголовья;
основные корма и их кормовую ценность;
нормы кормления потребность животных в белках, витаминах и минеральных веществах технологию проведения ягнения и выращивания ягнят;
основы ветеринарии и зоогигиены;
методы повышения продуктивности обслуживаемого поголовья овец;
наиболее распространенные болезни и основные приемы оказания первой ветеринарной помощи заболевшим животным и доврачебной помощи.
Параграф 3. Чабан, 5-й разряд
1009. Характеристика работ:
ручные и частично механизированные работы по уходу за маточным поголовьем овец, коз, баранов и козлов производителей, ярочками (козочками) от отбивки до 1,5 лет на пользовательных фермах. Кормление, поение, пастьба животных;
выполнение мероприятий по увеличению приплода ягнят, настрига шерсти и улучшению сохранности поголовья;
чесание пуховых коз;
ручная стрижка овец и коз;
оказание помощи операторам при взятии семени производителей при искусственном осеменении.
1010. Должен знать:
технологию и прогрессивные методы содержания маточного поголовья овец и коз, баранов, козлов-производителей, молодняка;
особенности технологии содержания и выращивания молодняка;
профилактику заболевания овец и коз;
методы увеличения приплода ягнят;
правила применения антибиотиков и микроэлементов;
правила ведения зоотехнического учета;
технологию и последовательность стрижки вручную.
Параграф 4. Чабан, 6-й разряд
1011. Характеристика работ:
ручные и частично механизированные работы по уходу за маточным поголовьем овец и коз, баранов и козлов-производителей, молодняком от отбивки до 1,5 лет на племенных фермах;
кормление, поение, пастьба животных;
выполнение мероприятий по улучшению племенных качество маточного поголовья и увеличению приплода ягнят.
1012. Должен знать:
особенности технологии содержания маточного поголовья, молодняка и производителей на племенных фермах;
методы улучшения племенных качеств поголовья овец и коз;
правила ведения племенного и зоотехнического учета.
106. Шелковод
Параграф 1. Шелковод, 2-й разряд
1013. Характеристика работ:
заготовка трав и соломы для коконников, доставка их к червоводням;
поделка коконников из соломы на станках;
размотка рулонов и нарезка подстилочной бумаги;
заготовка, подработка и доставка к червоводням корма для гусениц 3 - 5 возрастов;
очистка коконов вручную;
пошивка и натягивание ревендука на стеллажах, навешивание занавесей теневых сушилок;
пересыпка принятых коконов в тару заготпункта, относка их к месту временного хранения или к механическим коконосушилкам (паровым морилкам), загрузка в механические сушилки или паровые морилки и выгрузка из них, относка заморенных, полусухих коконов на стеллажи теневой сушилки;
затаривание сухих коконов в канары и укладка в бунты, перелопачивание коконов на стеллажах теневых коконосушилок, выборка коконов кара-пачаха.

1014. Білуге тиіс:
жемдеу кезінде қолданылатын машиналар мен инвентардың құрылымы мен нысанын; жібек құртын кептірудің технологиялық режимін;
кептірілген жібек құртының сапасына қойылатын талаптарды;
піллә кептіргіштің құрылымы мен нысанын.
Параграф 2. Жібек өсіруші, 4-разряд
1015. Жұмыс сипаттамасы:
тұт жапырағын дайындау, кіші және ересек жастағы тұт көбелегін солармен азықтандыру;
төсемді ауыстыру, гусеница партияларын сиректеу және тегістеу;
кіші жастағы тұт көбелегі гусеницаларын біріктіріп жемдеу үшін жылытылған камераларды дайындау және осы камераларда гусеницаларды жемдеу;
камералардағы температура режимі мен ылғалды реттеу, орынжайлардағы ауаны желдету;
тұт көбелегі гусеницалары ауруларымен күрес жөніндегі алдын алу шараларын жүргізу;
ораамаға дайын гусеницаларды құрттыққа қою;
пілләні құрттықтан алу, сапасына қарай сұрыптау және жөнелту үшін буып-түю;
жібек құртының ірі тобын құрттықтарда ұйымдастыру және шығару;
тірілерін қатыру және сұрыптық жібек құрттарын піллә кептіру камераларында, конвейерлі және жәшікті піллә кептіргіштерде бумен кептіру;
жібек құрты салынған арбаларды камераға кіргізу және кейін шығарып алу;
камерада берілген температураны сақтау және режимге сәйкес қатыру процесін қадағалау.
1016. Білуге тиіс:
азықтандыру кезінде қолданылатын машиналар мен инвентардың құрылымы мен нысанын;
жібек құртының бай шығымын өсіру үшін қажетті шарттарды;
жібек құрты гусеницасының ауруларын және олармен күресу шараларын;
жібек құрты гусеницасының ауруларымен күресте қолданылатын улы химикаттарды;
жібек құртының аурулары мен зиянкестерін және олармен күресу жолдарын;
улы химикаттардың түрлерін және оларды қолдану ережесін;
жібек құртын қатыру және кептірудің технологиялық режимін;
кептірілген піллә сапасына қойылатын талаптарды.

1014. Должен знать:
устройство и назначение машин и инвентаря, применяемых при выкормках;
технологический режим замаривания и сушки коконов;
требования, предъявляемые к качеству высушенных коконов;
устройство и назначение коконосушилок.
Параграф 2. Шелковод, 4-й разряд
1015. Характеристика работ:
сбор, доставка и подготовка тутового листа, кормление им гусениц тутового шелкопряда младших и старших возрастов;
смена подстилки, разрежение и выравнивание партий гусениц;
подготовка утепленных камер для объединенной выкормки гусениц шелкопряда младших возрастов и выкармливание гусениц в этих камерах;
регулирование режима температуры и влажности на выкормках, обмена воздуха и освещения, в выкормочных помещениях;
проведение профилактических мероприятий по борьбе с заболеваниями гусениц шелкопряда;
раскладка на коконники гусениц, готовых к завивке;
снятие коконов с коконников, сортировка по качеству и упаковка их для отправки;
организация и проведение крупных выкормок шелкопряда в червоводнях и общественных помещениях;
замаривание живых и сушка сортовых коконов паром в кокономорильных камерах, на конвейерных и ящичных коконосушилках;
вкатывание и выкатывание тележки с коконами в камеру;
поддержание в камере заданной температуры и наблюдение за процессом замаривания согласно режиму;
поддержание в коконосушилке заданной температуры и наблюдение за процессом замаривания и сушки коконов согласно режиму.
1016. Должен знать:
устройство и назначение машин и инвентаря, применяемых при выкормках;
условия, необходимые для выращивания высокого урожая коконов;
болезни гусениц шелкопряда и меры борьбы с ними;
ядохимикаты, применяемые в борьбе с заболеваниями гусениц шелкопряда;
болезни и вредители шелковицы и меры борьбы с ними;
виды ядохимикатов и правила их применения;
технологический режим замаривания и сушки коконов;
требования, предъявляемые к качеству высушенных коконов.