Вагондар (контейнерлер) операторлары ұсынатын қызметтер тәртiбiн айқындау
Қазақстан Республикасы Көлік және коммуникация министрінің 2012 жылғы 19 қазандағы № 709 Бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2012 жылы 24 қарашада № 8118 тіркелді.
Ескерту. Тақырыбы жаңа редакцияда – ҚР Инвестициялар және даму министрінің 30.06.2017 № 415 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен
"Темір жол көлігі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 2001 жылғы 8 желтоқсандағы 14-бабы 2-тармағының 17) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған Вагондардың (контейнерлердің) операторы қызметтерін ұсыну қағидалары бекітілсін.
2. "Вагондар (контейнерлер) операторы қызметінің ережесін бекіту туралы" Көлік және коммуникациялар министрінің 2011 жылғы 16 наурыздағы № 146 бұйрығының (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 6894 болып тіркелген, 2011 ж., 11 маусымда № 185-186 (26606-26607) "Казахстанская правда" газетінде жарияланған) күшi жойылды деп танылсын.
3. Қазақстан Республикасы Көлік және коммуникация министрлігінің Көлік және қатынас жолдары комитеті (Н.И. Қилыбай) осы бұйрықты белгіленген тәртіппен Қазақстан Республикасы Әділет министрлігіне мемлекеттік тіркеу үшін ұсынуды қамтамасыз етсін.
4. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасы Көлік және коммуникация министрлігінің жауапты хатшысы Ж.М. Қасымбекке жүктелсін.
5. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Министр
А. Жұмағалиев
Қазақстан Республикасы
Көлік және коммуникация
министрінің
2012 жылғы 19 қазандағы
№ 709 бұйрығымен
бекітілген
Вагондардың (контейнерлердің) операторы қызметтерін ұсыну
қағидалары
1. Жалпы ережелер
1. Осы Вагондардың (контейнерлердің) операторы қызметтерін ұсыну қағидалары (бұдан әрі - Қағидалар) "Темір жол көлігі туралы" Қазақстан Республикасының 2001 жылғы 8 желтоқсандағы Заңына сәйкес әзірленген, вагондардың (контейнерлердің) операторы қызметтерін ұсыну тәртібін белгілейді.
2. Қызмет көрсету үдерісінде оператор мынадай қағидаттарды басшылыққа алады:
жүк жөнелтушілердің қажеттілігін жедел қанағаттандыру;
вагондардың (контейнерлердің) жұмыс паркін икемді пайдалану;
вагондарды жалға алуға шек қою және вагондардың (контейнерлердің) қозғалысын басқару.
3. Осы Қағидаларда пайдаланылатын ұғымдар:
1) вагондардың (контейнерлердің) операторы - жеке меншік құқығында немесе өзге заң негіздемелерінде, вагон операторының қызмет көрсету жолымен тасымалдау үдерісінде және тасымалдау құжаттарында көрсетілген тұлға болып табылады;

Об утверждении Правил предоставления услуг операторов вагонов (контейнеров)
Приказ Министра транспорта и коммуникаций Республики Казахстан от 19 октября 2012 года № 709. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан от 24 ноября 2012 года № 8118.
Сноска. Заголовок в редакции приказа Министра по инвестициям и развитию РК от 30.06.2017 № 415 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
В соответствии с подпунктом 17) пункта 2 статьи 14 Закона Республики Казахстан от 8 декабря 2001 года "О железнодорожном транспорте" ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемые Правила предоставления услуг операторов вагонов (контейнеров).
2. Признать утратившим силу приказ Министра транспорта и коммуникаций Республики Казахстан от 16 марта 2011 года № 146 "Об утверждении Правил предоставления услуг оператора вагонов (контейнеров)" (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 6894, опубликованный в газете "Казахстанская правда" от 11 июня 2011 года № 185-186 (26606-26607).
3. Комитету транспорта и путей сообщения Министерства транспорта и коммуникаций Республики Казахстан (Килыбай Н.И.) в установленном порядке обеспечить представление настоящего приказа в Министерство юстиции Республики Казахстан для государственной регистрации.
4. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на Ответственного секретаря Министерства транспорта и коммуникаций Республики Казахстан Касымбек Ж.М.
5. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр
А. Жумагалиев
Утверждены
приказом Министра
транспорта и коммуникаций
Республики Казахстан
от 19 октября 2012 года № 709
Правила
предоставления услуг оператора вагонов (контейнеров)
1. Общее положение
1. Настоящие Правила предоставления услуг оператора вагонов (контейнеров) (далее - Правила) разработаны в соответствии с Законом Республики Казахстан от 8 декабря 2001 года "О железнодорожном транспорте", определяют порядок предоставления услуг оператора вагонов (контейнеров).
2. В процессе оказания услуг оператор руководствуется следующими принципами:
оперативность удовлетворения потребности грузоотправителей;
гибкость использования рабочего парка вагонов (контейнеров);
разграничение аренды вагонов и управления движением вагонов (контейнеров).
3. Понятия, используемые в настоящих Правилах:
1) оператор вагонов (контейнеров) – лицо, владеющее вагонами (контейнерами) на праве собственности или иных законных основаниях, участвующее в перевозочном процессе путем оказания услуг оператора вагонов (контейнеров) и указанное в перевозочных документах;

2) вагондар (контейнерлер) операторының қызметі (бұдан әрі - оператор) - жүктерді вагондармен тасымалдауды қамтамасыз етуде жүк иелерін қажеттіліктерін қанағаттандыру;
3) вагондарды (контейнерлерді) орналастыру - клиенттің берген өтінішін есепке ала отырып тасымал станциялары арасында келісілген вагондардың (контейнерлердің) санын белгілеу;
4) клиенттерді вагондармен (контейнерлермен) қамтамасыз ету - тасымалдарды жүзеге асыру үшін вагондармен (контейнерлермен) иелік ету құқығынсыз жөнелту станцияларында оларға вагондарды (контейнерлерді) пайдалануға беру.
2. Вагондардың (контейнерлердің) операторы қызметтерін ұсыну
тәртібі
4. Клиенттерге Оператор қызмет ұсынудың негіздемесі оператордың қызмет көрсету шарты (бұдан әрі - Шарт) болып табылады, онда тараптардың негізгі құқықтары, міндеттері, жауапкершілігі, қызмет көрсету шарты және қызмет көрсету мерзімі белгіленеді. Шартта вагондардың (контейнерлердің) нөмірлері немесе біріздендірілген белгілері қамтылмаған.
5. Оператордың қызмет ұсынуы Ұлттық инфрақұрылым операторының ақпараттық қызметтері жүйесін ұсыну шартының және жүк вагондарының ағымдағы ағытпалы жөндеу шартының негізінде Ұлттық инфрақұрылым операторымен өзара іс-қимыл жолымен жүзеге асырылады.
Ескерту. 5-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Инвестициялар және даму министрінің 30.06.2017 № 415 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен
6. Қызмет ұсыну кезінде оператор:
1) вагондарды (контейнерлерді) техникалық және коммерциялық жарамды күйде береді;
2) бос вагондардың тасымалын ұйымдастырады;
3) тасымалдау құжаттарында вагондардың иесі ретінде көрсетіледі, егер жіберілетін вагонның меншік иесі болған жағдайда;
4) тасымалдау үдерісіне қатысушылардан мыналарды талап етеді:
Шарттың қолдану мерзімі аяқталғаннан кейін өз вагондарының, контейнерлерінің уақтылы қайтарылуын;
Шарттың қолданыстағы кезеңінде өз вагондарының, контейнерлерінің сақталуын қамтамасыз ету;
Шарт талаптарын бұзудан туындаған келтірілген материалдық залалдың өтелуін;
шарттық немесе өзге негізде өз вагондарының, контейнерлерінің орналасқан жері туралы ақпаратты уақтылы беруді;
жүк жөнелтушілер ұсынған тапсырысқа сәйкес өз жылжымалы құрамын пайдалану үшін тең құқықты қамтамасыз етуді;
магистральдық темір жолдарында вагондарды (контейнерлерді) пайдалану бойынша жедел, статистикалық есептілікті бастапқы есепке алудың жүргізілуін қамтамасыз ету үшін тасымалдаушыға және Ұлттық инфрақұрылым операторына беруді.
Ескерту. 6-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Инвестициялар және даму министрінің 30.06.2017 № 415 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен

2) деятельность оператора вагонов (контейнеров) (далее – оператор) - удовлетворение потребностей грузовладельцев в обеспечении перевозок грузов вагонами (контейнерами);
3) распределение вагонов (контейнеров) - определение согласованного количества вагонов (контейнеров) между станциями погрузки с учетом поданной клиентом заявки;
4) обеспечение клиентов вагонами (контейнерами) - предоставление им в пользование вагонов (контейнеров) на станции отправления без предоставления права владения вагонами (контейнерами) для осуществления перевозки.
2. Порядок предоставления услуг оператора вагонов (контейнеров)
4. Основанием для предоставления услуг оператора клиентам является договор оказания услуг оператора (далее - Договор), в котором определяются основные права, обязанности, ответственность сторон, условия оказания услуг и срок оказания услуг. Договор не содержит номеров или других идентифицирующих признаков вагонов (контейнеров).
5. Предоставление услуг оператора осуществляется путем взаимодействия с Национальным оператором инфраструктуры - на основании договора на оказание информационных услуг системой Национального оператора инфраструктуры и договора на текущий отцепочный ремонт грузовых вагонов.
Сноска. Пункт 5 в редакции приказа Министра по инвестициям и развитию РК от 30.06.2017 № 415 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
6. При предоставлении услуг оператор:
1) предоставляет вагоны (контейнеры) в технически и коммерчески исправном состоянии;
2) организует перевозку порожних вагонов;
3) в перевозочных документах указывается как владелец вагонов при условии если является собственником отправляемого вагона;
4) требует от участников перевозочного процесса:
своевременного возвращения своих вагонов, контейнеров после окончания срока действия Договора;
обеспечения сохранности своих вагонов, контейнеров в период действия Договора;
возмещения причиненного материального ущерба, вызванного нарушением условий Договора;
своевременного предоставления информации о дислокации своих вагонов, контейнеров на договорной или иной основе;
обеспечения равного права для использования своего подвижного состава в соответствии с предоставленными заявками грузоотправителей;
предоставления перевозчику и Национальному оператору инфраструктуры информации для обеспечения ведения первичного учета оперативной, статистической отчетности по использованию вагонов (контейнеров) на магистральных железнодорожных путях.
Сноска. Пункт 6 с изменением, внесенным приказом Министра по инвестициям и развитию РК от 30.06.2017 № 415 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

7. Оператор жасалған Шарттарға сәйкес вагондардың (контейнерлердің) қажетті саны көрсетілген он күндік, ай сайынғы тапсырыс негізінде клиенттерге қызмет көрсетеді.
8. Вагондардың саны және (немесе) түрлеріне тапсырыс болмаса, сондай-ақ вагондар (контейнерлер) операторы қызметтерінен талап етілетін станцияларға вагондар (контейнерлер) жеткізілуінің шығындары артырылса оператор он жұмыс күні ішінде тапсырыс берушіге жазбаша түрде дәлелді бас тарту жібереді.
9. Оператор ұсынылған тапсырыстар негізінде вагондарды (контейнерлерді) тасымалдауға даярлау жоспарын әзірлейді.
10. Тасымалдауға даярланған вагондарды (контейнерлерді) оператор жүк жөнелтуші көрсеткен жөнелту станциясына жібереді.
Осы мақсатта оператор тасымалдаушының бос вагондарды (контейнерлерді) тасымалдау бойынша қызметтерін пайдаланады.
11. Вагондар операторларының қызмет көрсетуінің басталу және аяқталу сәті Шартта анықталады.
12. Оператордың қызметін төлеу тәртібі Шартта анықталады.
13. Жүк жөнелтуші өзінің тапсырысына сәйкес станцияға жеткізілген оператордың бос вагондарынан (контейнерлер) бас тартқан жағдайда және оларды станцияда басқа жөнелтушімен тәулік ішінде қолдану мүмкін болмаған жағдайда егер Шартта өзгеше көзделмесе оператор одан әрбір тұрған тәулік үшін ақы алады.
Станциялық немесе кіреберіс жолдарда вагондардың бос тұру уақыты 2 тәуліктен асып кетсе, егер Шартта өзгеше көзделмесе, Оператор жазбаша хабарлама жібереді және вагондарды басқа станцияға ресімдейді.
14. Егер Шартта өзгеше көзделмесе, оған жүк тасымалдарына арналмаған оператордың вагондарын (контейнерлерін) қолдана алмайды.

7. Оператор оказывает клиентам услуги на основании ежедекадных, ежемесячных заявок, с указанием необходимого количества вагонов (контейнеров) согласно заключенным Договорам.
8. При отсутствии заявленного количества и (или) типов вагонов, а также при превышении затрат на доставку вагонов (контейнеров) на требуемые станции доходов получаемых от услуг оператора вагонов (контейнеров) оператор направляет заявителю в течении 10 рабочих дней мотивированный отказ в письменном виде.
9. Оператор на основании поданных заявок формирует план подготовки вагонов (контейнеров) к перевозкам.
10. Подготовленные к перевозке вагоны (контейнеры) оператор направляет на станцию отправления указанную клиентом.
В этих целях оператор пользуется услугами перевозчика по транспортировке порожних вагонов (контейнеров).
11. Момент начала и завершения оказания услуг оператора вагонов определяется Договором.
12. Порядок оплаты услуг оператора определяется Договором.
13. При отказе грузоотправителя от загрузки прибывших в соответствии с его заявкой на станцию погрузки порожних вагонов (контейнеров) оператора и невозможности использования их в течение суток на станции прибытия другим грузоотправителем, оператор взимает с него плату за каждые сутки простоя если иное не предусмотрено Договором.
При превышении времени простоя вагонов на станционных или подъездных путях более 2 суток Оператор направляет письменное уведомление и оформляет вагоны на другую станцию, если иное не предусмотрено Договором.
14. Не допускается использование вагонов (контейнеров) оператора для перевозки грузов которых он не предназначен, если иное не предусмотрено Договором.