Тауарды шығарған елді, Кеден одағы тауарының немесе шетел тауарының мәртебесін айқындау, сәйкестігін растау, аккредиттеу жөніндегі сарапшы-аудиторларды даярлау, қайта даярлау, біліктілігін арттыру және оларды аттестаттау қағидасын, және оларға қойылатын біліктілік талаптарын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Индустрия және жаңа технологиялар министрінің м.а. 2012 жылғы 29 желтоқсандағы № 510 Бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2013 жылы 4 ақпанда № 8323 тіркелді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрінің м.а. 2015 жылғы 6 ақпандағы № 116 бұйрығымен
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Инвестициялар және даму министрінің м.а. 06.02.2015 № 116 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік жиырма бір күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
«Техникалық реттеу туралы» Қазақстан Республикасы Заңының 7-бабының бірінші бөлімінің 11) тармақшасына сәйкес, БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған:
1) Тауарды шығарған елді, Кеден одағы тауарының немесе шетел тауарының мәртебесін айқындау, сәйкестігін растау, аккредиттеу жөніндегі сарапшы-аудиторларды даярлау, қайта даярлау, біліктілігін арттыру және оларды аттестаттау қағидасы осы бұйрықтың 1-қосымшасына сәйкес;
2) Сәйкестігін растау, аккредиттеу жөніндегі сарапшы-аудиторларға қойылатын біліктілік талаптары осы бұйрықтың 2-қосымшасына сәйкес бекітілсін.
2. «Сәйкестiктi растау, тауарды шығарған елдi айқындау және аккредиттеу жөнiндегi сарапшы-аудиторларды аттестаттау ережесiн бекiту туралы» Қазақстан Республикасы Индустрия және сауда министрінің м.а. 2009 жылғы 9 қазандағы № 274 бұйрығының (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 5827 тіркелген, «Заң газеті» 2009 жылғы 5 қарашада № 169 (1766), Қазақстан Республикасы орталық атқарушы және өзге орталық мемлекеттік органдардың актілерінің жинағында 2009 жылы № 12 жарияланған), күші жойылды деп танылсын.
3. Қазақстан Республикасы Индустрия және жаңа технологиялар министрлігінің Техникалық реттеу және метрология комитеті (Р.А. Сәтбаев) заңнамада белгіленген тәртіпте осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін және бұқаралық ақпарат құралдарында ресми жариялануын қамтамасыз етсін.
4. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасы Индустрия және жаңа технологиялар вице-министрі Қ.А. Тулеушинге жүктелсін.
5. Осы бұйрық алғаш рет ресми жарияланған күнінен күнтізбелік жиырма бір күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Министрдің
міндетін атқарушы                          А. Рау
Қазақстан Республикасы
Индустрия және жаңа
технологиялар министрінің м.а.
2012 жылғы 29 желтоқсандағы
№ 510 бұйрығымен бекітілді
Тауарды шығарған елді, Кеден одағы тауарының немесе шетел
тауарының мәртебесін айқындау, сәйкестігін растау, аккредиттеу
жөніндегі сарапшы-аудиторларды даярлау, қайта даярлау,
біліктілігін арттыру және оларды аттестаттау
ҚАҒИДАСЫ

Об утверждении Правил подготовки, переподготовки, повышения квалификации экспертов-аудиторов по подтверждению соответствия, аккредитации, определению страны происхождения товара, статуса товара Таможенного союза или иностранного товара и их аттестации, и квалификационных требований к ним
Приказ и.о. Министра индустрии и новых технологий Республики Казахстан от 29 декабря 2012 года № 510. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 4 февраля 2013 года № 8323. Утратил силу приказом и.о. Министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан от 6 февраля 2015 года № 116.
Сноска. Утратил силу приказом и.о. Министра по инвестициям и развитию РК от 06.02.2015 № 116 (вводится в действие по истечении двадцати одного календарного дня после дня его первого официального опубликования).
В соответствии с подпунктом 11) части первой статьи 7 Закона Республики Казахстан "О техническом регулировании" ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемые:
1) Правила подготовки, переподготовки, повышения квалификации экспертов-аудиторов по подтверждению соответствия, аккредитации, определению страны происхождения товара, статуса товара Таможенного союза или иностранного товара и их аттестации согласно приложению 1 к настоящему приказу;
2) Квалификационные требования к экспертам-аудиторам по подтверждению соответствия, аккредитации.
2. Признать утратившим силу приказ и.о. Министра индустрии и торговли Республики Казахстан от 9 октября 2009 года № 274 "Об утверждении Правил аттестации экспертов-аудиторов по подтверждению соответствия, определению страны происхождения товара и аккредитации" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов, за № 5827, опубликован в Собрание актов центральных исполнительных и иных центральных государственных органов Республики Казахстан, за № 12 2009 года, "Юридическая газета" от 5 ноября 2009 года № 169 (1766).
3. Комитету технического регулирования и метрологии Министерства индустрии и новых технологий Республики Казахстан (Сатбаев Р.А.) в установленном законодательством порядке обеспечить государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан и официальное опубликование в средствах массовой информации.
4. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на вице-министра индустрии и новых технологий Республики Казахстан Тулеушина К.А.
5. Настоящий приказ вводится в действие по истечении двадцати одного календарного дня со дня его первого официального опубликования.
И.о. Министра
А. Рау
Приложение 1
к приказу и.о. Министра
индустрии и новых технологий
Республики Казахстан
от 29 декабря 2012 года № 510
Правила подготовки, переподготовки, повышения
квалификации экспертов-аудиторов по подтверждению
соответствия, аккредитации, определению страны происхождения
товара, статуса товара Таможенного союза или иностранного
товара и их аттестации

1. Жалпы ереже
1. Осы Тауарды шығарған елді, Кеден одағы тауарының немесе шетел тауарының мәртебесін айқындау, сәйкестігін растау, аккредиттеу жөніндегі сарапшы-аудиторларды даярлау, қайта даярлау, біліктілігін арттыру және оларды аттестаттау қағидасы (бұдан әрі – Қағида) «Техникалық реттеу туралы» 2004 жылғы 4 қарашадағы Қазақстан Республикасы Заңының (бұдан әрі - Заң) 7-бабы бірінші бөлімі 11) тармақшасына сәйкес әзірленген және Тауарды шығарған елді, Кеден одағы тауарының немесе шетел тауарының мәртебесін айқындау, сәйкестігін растау, аккредиттеу жөніндегі сарапшы-аудиторларды даярлау (бұдан әрі – сарапшы-аудиторлар), қайта даярлау, біліктілігін арттыру (бұдан әрі – оқыту) және оларды аттестаттау тәртібін бекітеді және ұйымдастырады.
2. Қағидада мынадай ұғымдар пайдаланылады:
1) білімді бақылау – нәтижесі бойынша оқытудан өткені туралы куәландыратын құжатты беру туралы шешім қабылданатын, өтініш берушінің тиісті оқыту курсы бойынша алған теориялық және практикалық білімін бағалау;
2) оқу бағдарламасы – әрбiр оқу пәнi (сабақ) бойынша меңгерiлуге тиiстi бiлiмнiң, шеберлiктiң, дағдылар мен бiлiктiлiктiң мазмұны мен көлемiн айқындайтын бағдарлама;
3) өтінім беруші – тауарды шығарған елді, Кеден одағы тауарының немесе шетел тауарының мәртебесін айқындау, сәйкестігін растау, аккредиттеу жөніндегі сарапшы-аудиторларды даярлауға, қайта даярлауға және біліктілігін арттыруға өтінім берген жеке немесе заңды тұлға;
4) уәкілетті орган – техникалық реттеу және метрология саласындағы мемлекеттік реттеуді жүзеге асыратын мемлекеттік орган;
5) сарапшы - аудитор аттестаты – сәйкестікті растау, аккредиттеу жөніндегі жұмыстарды атқаруға арналған құжат;
6) сарапшы - аудитордың біліктілік аттестаты - тауарды шығарған елді, Кеден одағы тауарының немесе шетел тауарының мәртебесін айқындау жөніндегі жұмыстарды атқаруға арналған құжат.
2. Даярлау, қайта даярлау және біліктілігін арттыру тәртібі
3. Тауарды шығарған елді, Кеден одағы тауарының немесе шетел тауарының мәртебесін айқындау, сәйкестігін растау, аккредиттеу жөніндегі сарапшы-аудиторларды даярлау, қайта даярлау және біліктілігін арттыру (бұдан әрі - оқыту) даярлау, қайта даярлау және біліктілігін арттыру түрінде жүргізіледі.
4. Тауарды шығарған елді, Кеден одағы тауарының немесе шетел тауарының мәртебесін айқындау, сәйкестігін растау, аккредиттеу жөніндегі сарапшы-аудиторларды даярлау, қайта даярлау және біліктілігін арттыруды жүзеге асыратын оқу орталығы (бұдан әрі – оқытуды жүзеге асыратын ұйым) оқу бағдарламасын әзірлейді, оны бекітеді және уәкілетті органмен келіседі.

1. Общие положения
1. Настоящие Правила подготовки, переподготовки, повышения квалификации экспертов-аудиторов по подтверждению соответствия, аккредитации, определению страны происхождения товара, статуса товара Таможенного союза или иностранного товара и их аттестации (далее – Правила) разработаны в соответствии с подпунктом 11) части первой статьи 7 Закона Республики Казахстан от 9 ноября 2004 года "О техническом регулировании" (далее - Закон) и определяют порядок подготовки, переподготовки, повышения квалификации (далее - обучение) экспертов-аудиторов по подтверждению соответствия, аккредитации, определению страны происхождения товара, статуса товара Таможенного союза или иностранного товара (далее – экспертов-аудиторов) и их аттестации.
2. В Правилах используются следующие основные понятия:
1) контроль знаний – оценка приобретенных заявителем теоретических и практических знаний по соответствующему курсу обучения, по результатам которой принимается решение о выдаче документа, свидетельствующего о прохождении обучения;
2) учебная программа – программа, определяющая по каждой учебной дисциплине (предмету) содержание и объем знаний, умений, навыков и компетенций, подлежащих освоению;
3) заявитель – физическое или юридическое лицо, подающее заявку на подготовку, переподготовку и повышение квалификации по подтверждению соответствия, аккредитации, определению страны происхождения товара, статуса товара Таможенного союза или иностранного товара;
4) уполномоченный орган – государственный орган, осуществляющий государственное регулирование в области технического регулирования и метрологии;
5) аттестат эксперта - аудитора – документ на выполнение работ по подтверждению соответствия, аккредитации;
6) квалификационный аттестат эксперта-аудитора – документ на выполнение работ по определению страны происхождения товара, статуса товара Таможенного союза или иностранного товара.
2. Порядок подготовки, переподготовки,
повышения квалификации
3. Подготовка, переподготовка, повышение квалификации экспертов-аудиторов по подтверждению соответствия, аккредитации, определению страны происхождения товара, статуса товара Таможенного союза или иностранного товара (далее – обучение) осуществляется путем подготовки, переподготовки и повышения квалификаций.
4. Учебный центр, осуществляющий подготовку, переподготовку и повышение квалификации экспертов-аудиторов и претендующих в эксперты-аудиторы по подтверждению соответствия, аккредитации, определению страны происхождения товара, статуса товара Таможенного союза или иностранного товара (далее – учебный центр) разрабатывает учебную программу, утверждает и согласовывает ее с уполномоченным органом.

5. Оқыту бағдарламасы мынадай ақпараттарды:
1) кәсіптік оқыту нысанын;
2) оқыту курсының атауын;
3) ұзақтығын;
4) оқуды өткізу мақсатын;
5) пән атауларын, әрбір пән (бөлім) бойынша лекцияларды, (қажеттілігіне қарай) тәжірибелік сабақтарды қосқандағы сағат санын қосылған оқыту жоспарын;
6) меңгерілуге тиісті білімнің, шеберліктің, дағдылар мен біліктіліктің мазмұны мен көлемін.
6. Оқыту курстары төменде көрсетілгеннен кем емес мерзімді құрайды:
даярлау, қайта даярлау бойынша – 2 апта (80 академиялық сағат);
біліктігін арттыру бойынша – 1 апта (40 академиялық сағат);
Стандарттау, тауарды шығарған елді, Кеден одағы тауарының немесе шетел тауарының мәртебесін айқындау бойынша бір апталық оқыту курсы жұмыс тәжірибесі екі жылдан астам жеке тұлғаларға жүргізіледі.
7. Өтінім беруші оқытудан өту үшін оқытуға жіберілген маман туралы ақпаратты, оқыту нысанын және оқыту тақырыбының атауын көрсете отырып оқытуды жүзеге асыратын ұйымға еркін түрде жазылған өтінімді жолдайды.
8. Өтінім тіркелгеннен кейін оқытуды жүзеге асыратын ұйым стандарттау жөніндегі нормативтік құжаттарда белгіленген тәртіппен оқытуды жүргізеді.
9. Оқыту нәтижелері бойынша білімді бақылауды құрамына тиісті бағыттар бойынша сарапшы-аудиторлар немесе тиісті қызмет бағытында кем дегенде 5 жыл жұмыс өтілі бар мамандар кіретін ұйымның емтихан комиссиясы жүзеге асырады.
Білімді бақылау тестілеу түрінде жүзеге асырылады.
Білімді бақылау жетпіс пайыздан кем емес көлемде дұрыс жауап берген жағдайда оң бағаланады.
10. Оқыту аяқталғаннан кейін, тыңдаушыларға білімді бағалаудан оң нәтиже алған жағдайда Қағиданың 1-қосымшасына сәйкес нысан бойынша мемлекеттік және орыс тілдерінде тиісті бағыттары бойынша даярлау, қайта даярлау, біліктілігін арттыру туралы куәлік беріледі.
11. Білімді бақылаудан теріс нәтиже алған жағдайда тыңдаушыға Қағиданың 2-қосымшасына сәйкес нысан бойынша теориялық курсты тыңдағаны туралы анықтама беріледі.
12. Берілген куәліктер тіркеу журналы Қағиданың 3-қосымшасына сәйкес көрсетілген нысан бойынша жүргізіледі.
3. Сарапшы-аудиторларды аттестаттау
13. Сарапшы-аудиторларды аттестаттау үшін уәкілетті органда Сарапшы-аудиторларды аттестаттау жөніндегі комиссия құрылады (бұдан әрі – Комиссия), оның құрамы мен ережесі уәкілетті органның бірінші басшысының бұйрығымен бекітіледі.
Тауарды шығарған елді, Кеден одағы тауарының немесе шетел тауарының мәртебесін айқындау сарапшы-аудиторларды аттестаттау жөніндегі комиссияны құру, қызмет тәртібі мен құрамының ерекшеліктері Заңның 16-1-бабымен реттеледі.

5. Учебная программа содержит следующую информацию:
1) форма профессионального обучения;
2) наименование обучающего курса;
3) продолжительность;
4) цель проведения обучения;
5) учебный план, включающий наименование дисциплин, количество часов по каждой дисциплине (разделу), в том числе лекции, практические занятия (при необходимости);
6) содержание и объем знаний, умений, навыков и компетенций, подлежащих освоению.
6. Сроки проведения обучающих курсов составляют не менее:
2 недель (80 академических часов) – по подготовке, переподготовке;
1 неделя (40 академических часов) – по повышению квалификации.
Физические лица с опытом работы более двух лет проходят обучение по стандартизации, определению страны происхождения товара, статуса товара Таможенного союза или иностранного товара по недельному курсу.
7. Для прохождения обучения заявитель направляет заявку произвольной формы в учебный центр, осуществляющую обучение, с указанием сведений о специалисте, направляющемся на обучение, формы обучения и наименования темы обучения.
8. Обучение учебным центром осуществляется после регистрации заявки по нормативным документам по стандартизации Республики Казахстан.
9. Контроль знаний по результатам обучения осуществляет экзаменационная комиссия учебного центра, в состав которой входят эксперты-аудиторы и специалисты со стажем работы по направленной деятельности не менее 5 лет.
Контроль знаний осуществляется в форме тестирования.
Контроль знаний оценивается положительно в случае набора правильных ответов в количестве не менее семидесяти процентов.
10. По завершении обучения при положительных результатах оценки знаний слушателям выдается удостоверение о подготовке, переподготовке, повышении квалификации по соответствующему направлению на государственном и русском языках, по форме согласно приложению 1 к настоящим Правилам.
11. При отрицательных результатах контроля знаний слушателю выдается справка о прослушивании теоретического курса по форме согласно приложению 2 к настоящим Правилам.
12. Журнал регистрации выданных удостоверений ведется по форме согласно приложению 3 к настоящим Правилам.
3. Аттестация экспертов-аудиторов
13. Для аттестации экспертов–аудиторов в уполномоченном органе создается Комиссия по аттестации экспертов–аудиторов (далее - Комиссия), состав и положение которой утверждаются приказом первого руководителя уполномоченного органа.
Особенности создания, состава и порядка деятельности Комиссии по аттестации экспертов-аудиторов по определению страны происхождения товара, статуса товара Таможенного союза или иностранного товара регламентируются статьей 16-1 Закона.

13-1. Комиссия кемінде бес адамнан құралады. Комиссия құрамына уәкілетті органның және Қазақстан Республикасының Ұлттық кәсіпкерлер палатасының өкілдері кіреді.
Ескерту. Қағида 13-1-тармақпен толықтырылды - ҚР Премьер-Министрінің орынбасары - ҚР Индустрия және жаңа технологиялар министрінің 28.08.2013 № 263 (алғаш рет ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік жиырма бір күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
14. Сарапшы-аудитор болуға үміткер жеке тұлғалар, сәйкестігін растау, аккредиттеу жөніндегі сарапшы-аудиторға аттестаттаудан өту үшін Комиссияға алушыда электрондық-цифрлық қолтаңба болған жағдайда «электронды үкімет» www.e.gov.kz веб-порталы арқылы немесе «Е-лицензиялау» www.elicense.kz веб-порталы арқылы мына мәліметтерді ұсынады, олар уәкілетті органның кеңсесінде толтырылады:
1) сарапшы-аудитордың (сарапшы-аудиторға үміткердің) жеке карточкасының деректері;
2) алушының жеке куәлік деректері;
3) сарапшы-аудиторға үміткердің аттестаттаудың мәлімделген саласында теориялық оқудан өтуі туралы деректері;
4) жоғары білімінің болуы туралы деректері;
5) еңбек қызметінің растайтын деректері.
Сондай-ақ жеке тұлғаның өтінім берілген салада төменде көрсетілгендер бойынша аттестаттау жұмыстарын өткізуге қатысқанын растайтын тағылымдамалардан өткені туралы есептердің сканерленген көшірмесі:
өнімнің және көрсетілетін қызметтердің сәйкестігін растау (әр түрлі схемалар бойынша сертификаттау жөніндегі жұмыстар туралы ақпаратты қоса алғанда) және персоналдың сәйкестігін растау бойынша (оның ішінде кәсіби қауымдастықтардың ұсыныстары) – 5 (бес) есеп;
жалпы ұзақтығы жиырма жұмыс күнінен кем емес тағылымдамалар туралы менеджмент жүйелерінің сәйкестігін растау бойынша (құжаттаманы талдауды, тексеруге қатысуды және олар туралы есеп жасауды қоса алғанда) және аккредиттеу бойынша (құжаттаманы талдауды, тексеруге қатысуды және олар туралы есеп жасауды қоса алғанда) - 4 (төрт) есеп;
персоналды сәйкестігін растау – персоналды сертификаттау жөніндегі органда тағылымдамадан өту (3 есептен кем емес) немесе сәйкесінше бағыттағы кәсіби ассоциациялардан ұсыныс.
Тауарды шығарған елді, Кеден одағы тауарының немесе шетел тауарының мәртебесін айқындау жөніндегі сарапшы-аудитор болуға аттестаттаудан өту үшін Комиссияға Заңның 16-1-бабының 6-тармағына сәйкес құжаттарды ұсынады.
15. Сарапшы-аудитор болуға үміткер жеке тұлғалар Қағиданың 4-қосымшасында көрсетілген сарапшы-аудиторлардың қызмет бағыттарына сәйкес аттестатталады.
16. Комиссия жеке тұлғалардың және сарапшы-аудиторлардың құжаттарын қарайды және олар келіп түскен күннен бастап 15 (он бес) жұмыс күні ішінде сәйкестігін растау, аккредиттеу жөніндегі сарапшы-аудитор аттестатты (бұдан әрі - аттестат) және/немесе тауарды шығарған елді, Кеден одағы тауарының немесе шетел тауарының мәртебесін айқындау жөніндегі сарапшы-аудитор біліктілік аттестатын (бұдан әрі - біліктілік аттестаты) беру немесе беруден дәлелдi бас тарту туралы шешімді қабылдайды.
Сарапшы-аудитор болуға үміткер жеке тұлғалардың және сарапшы-аудиторлардың құжаттарын қараудан бас тарту туралы шешім қабылданғанда, уәкілетті орган негізді себеппен дәлелді бас тартуды Комиссия шешім қабылдаған күннен бастап үш жұмыс күн ішінде жібереді.

13-1. Комиссия состоит не менее чем из пяти человек. В состав Комиссии включаются представители уполномоченного органа и Национальной палаты предпринимателей Республики Казахстан.
Сноска. Правила дополнены пунктом 13-1 в соответствии с приказом Заместителя Премьер-Министра РК - Министра индустрии и новых технологий РК от 28.08.2013 № 263 (вводится в действие по истечении двадцати одного календарного дня со дня его первого официального опубликования).
14. Для прохождения аттестации экспертов-аудиторов по подтверждению соответствия, аккредитации в Комиссию через веб-портал "электронного правительства" www.e.gov.kz или через веб-портал "Е-лицензирование" www.elicense.kz, при условии наличия у получателя электронной цифровой подписи, физические лица, претендующие в эксперты-аудиторы предоставляют следующие сведения, которые заполняются в канцелярии уполномоченного органа:
1) данные личной карточки эксперта-аудитора (кандидата в эксперты-аудиторы);
2) данные, удостоверяющие личность получателя;
3) данные о прохождении теоретической подготовки в заявляемой области аттестации кандидата в эксперты-аудиторы;
4) данные о наличии высшего образования;
5) данные, подтверждающие трудовую деятельность.
Также прилагаются сканированные копии отчетов о прохождении физическим лицом стажировок, подтверждающих его участие в проведении работ в заявляемой области аттестации по подтверждению соответствия:
продукции и услуг (включая информацию о работах по сертификации по различным схемам) - 5 (пять) отчетов;
систем менеджмента о стажировках общей продолжительностью не менее двадцати рабочих дней (включая анализ документации, участие в проверках и составление отчетов о них) и аккредитации (включая анализ документации, участие в проверках и составление отчетов о них) – 4 (четыре) отчета;
персонала – прохождение стажировок в органе по сертификации персонала (не менее 3 отчетов) или рекомендации профессиональных ассоциаций по соответствующим направлениям.
Для прохождения аттестации экспертов-аудиторов по определению страны происхождения товара, статуса товара Таможенного союза или иностранного товара в Комиссию представляют документы в соответствии с пунктом 6 статьи 16-1 Закона.
15. Аттестация экспертов-аудиторов осуществляется по направлениям деятельности экспертов-аудиторов приведенных в приложении 4 к настоящим Правилам.
16. Комиссия рассматривает документы экспертов-аудиторов и физических лиц претендующих в эксперты-аудиторы, и принимает решение о выдаче или о мотивированном отказе в выдаче аттестата эксперта-аудитора по подтверждению соответствия, аккредитации (далее - аттестат) и/или квалификационного аттестата эксперта-аудитора по определению страны происхождения товара, статуса товара Таможенного союза или иностранного товара (далее - квалификационный аттестат) в течение 15 (пятнадцати) рабочих дней со дня их поступления.
При принятии решения об отказе рассмотрения документов экспертов-аудиторов и физических лиц претендующих в эксперты-аудиторы, уполномоченный орган направляет мотивированный отказ с обоснованием его причин в течение трех рабочих дней со дня принятия решений Комиссии.

17. Аттестаты электронды-цифрлық қолтаңбамен қол қойылған электрондық құжат түрінде (www.elicense.kz) порталында) немесе біліктілік аттестаты бойынша қағаз түріндегі тасымалдауышпен Қағиданың 5- және 6-қосымшаларына сәйкес нысанда беріледі және тіркелген күнінен бастап бес жыл ішінде жарамды.
18. Аттестаты және/немесе біліктілік аттестаты Қазақстан Республикасының мемлекеттік техникалық реттеу жүйесінің Тізіліміне тіркеледі.
19. Біліктілік аттестаты бүлінген жағдайда уәкілетті органға бүлінген біліктілік аттестатын қосып өтінім жолдайды. Уәкілетті орган он бес жұмыс күні ішінде өтінімді қарайды, бүлінген біліктілік аттестатын жояды және біліктілік аттестаттың бұрынғы нөмірі, берілген күні, қолданылу мерзімі көрсетілген біліктілік аттестатының телнұсқасын береді.
Біліктілік аттестаты жоғалған жағдайда:
1) Қазақстан Республикасының барлық аумағында таралатын бұқаралық ақпарат құралдарына біліктілік аттестатын аттестаттың нөмірін, берілген күні мен қолданылу мерзімін көрсете отырып жарамсыз деп тану туралы мәліметтер жариялайды;
2) уәкілетті органға біліктілік аттестатын жарамсыз деп тану туралы және осы тармақтың 1-тармақшасында көзделген мәліметтердің жарияланғанын растайтын құжатты қоса ұсынып біліктілік аттестаттың нөмірін, берілген күнін, қолданылу мерзімін көрсете отырып біліктілік аттестаттың телнұсқасын беру туралы еркін түрдегі өтінім береді.
20. Біліктілік аттестатының телнұсқасы уәкілетті органға өтінім түскен күннен бастап 10 (он) жұмыс күні ішінде беріледі.
Тауарды шығарған елді, Кеден одағы
тауарының немесе шетел тауарының
мәртебесін айқындау, сәйкестігін растау,
аккредиттеу жөніндегі сарапшы-
аудиторларды даярлау, қайта даярлау,
біліктілігін арттыру және оларды
аттестаттау қағидасына
1-қосымша
нысан
___________________________________________________________________
уәкілетті органның атауы
___________________________________________________________________
ұйымның атауы
Сарапшы-аудиторларды даярлау, қайта даярлау, біліктілігін
арттыру жөніндегі
КУӘЛІК
№_______
Осы куәлік ___________________________________________берілді
Тегі, аты, әкесінің аты (бұдан әрі - Т.А.Ә.)
Ол 20___ж. «___ » - «__» аралығында _______ сағаттық
САРАПШЫ-АУДИТОРЛАРДЫ даярлау, қайта даярлау, біліктілігін арттыру
(керегін сызыңыз) жөніндегі теориялық курстан өтті және
____________________________________________________________________
(қызмет бағытының атауы)
бойынша жұмыстарды өткізуге қажетті білім алғандығы туралы растайтын емтихан тапсырды.
Ұйым басшысы _____________   ____________________
(қолы)             (Т.А.Ә.)
М.О.
Берілген күні «___» __________20___ж.
_______________________ қаласы
Тауарды шығарған елді, Кеден одағы
тауарының немесе шетел тауарының
мәртебесін айқындау, сәйкестігін растау,
аккредиттеу жөніндегі сарапшы-
аудиторларды даярлау, қайта даярлау,
біліктілігін арттыру және оларды
аттестаттау қағидасына
2-қосымша
нысан
Теориялық курсты тыңдағаны туралы анықтама
________________________________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты)
20 ___жылдың «___» - «____» _________аралығында
_____________________________________________________________________
Оқытуды жүзеге асырған ұйымның атауы
_____________________________________________________________________
тақырыбы бойынша даярлау, қайта даярлау/біліктілігін арттырудың оқыту
курсын тыңдағаны үшін берілді.
Тестіге қатысушы қайта тестілеуге қатыса алады, бір ай өткен соң
Ұйым басшысы _____________ __________________________________________
(қолы)                   (Т.А.Ә.)
М.О.
Тауарды шығарған елді, Кеден одағы
тауарының немесе шетел тауарының
мәртебесін айқындау, сәйкестігін
растау, аккредиттеу жөніндегі
сарапшы-аудиторларды даярлау,
қайта даярлау, біліктілігін
арттыру және оларды аттестаттау
қағидасына
3-қосымша
нысан
Берілген куәліктер тіркеу журналы
р/с
Т.А.Ә.
Жұмыс орны, лауазымы
Куәлік №
Алған күні мен қолы
1
2
3
4
5
Тауарды шығарған елді, Кеден одағы
тауарының немесе шетел тауарының мәртебесін
айқындау, сәйкестігін растау, аккредиттеу
жөніндегі сарапшы-аудиторларды даярлау,
қайта даярлау, біліктілігін арттыру және
оларды аттестаттау қағидасына
4-қосымша
Сарапшы-аудиторлар қызметінің бағыттары:

17. Аттестат выдается в форме электронного документа подписанного электронной-цифровой подписью (на портале - www.elicense.kz), квалификационный аттестат выдается на бумажном носителе по формам согласно приложениям 5 и 6 к настоящим Правилам и действителен в течение пяти лет со дня его регистрации.
18. Аттестат и/или квалификационный аттестат регистрируется в Реестре государственной системы технического регулирования Республики Казахстан.
19. В случае порчи квалификационного аттестата, эксперт-аудитор обращается с заявлением в уполномоченный орган с приобщением испорченного квалификационного аттестата. В течение пятнадцати рабочих дней уполномоченный орган рассматривает заявление, уничтожает испорченный квалификационный аттестат и выдает дубликат квалификационного аттестата с указанием прежнего номера, даты выдачи, срока действия квалификационного аттестата.
В случае утери квалификационного аттестата:
1) опубликовывает в средствах массовой информации, распространяемых на всей территории Республики Казахстан, сведения о признании недействительным квалификационного аттестата с указанием номера, даты выдачи и срока действия квалификационного аттестата;
2) подает заявление произвольной формы в уполномоченный орган о признании недействительным квалификационного аттестата и о выдаче дубликата квалификационного аттестата с указанием номера, даты выдачи, срока действия квалификационного аттестата с приложением документа, подтверждающего опубликование сведений, предусмотренных подпунктом 1) настоящего пункта.
20. Дубликат квалификационного аттестата выдается в течение 10 (десяти) рабочих дней со дня поступления заявления в уполномоченный орган.
Приложение 1
к Правилам подготовки, переподготовки,
повышения квалификации экспертов-аудиторов
по подтверждению соответствия, аккредитации,
определению страны происхождения товара,
статуса товара Таможенного союза или
иностранного товара и их аттестации
форма
_____________________________________________________________
наименование уполномоченного органа
_____________________________________________________________
наименование организации
УДОСТОВЕРЕНИЕ
по подготовке, переподготовке и повышению квалификации
экспертов-аудиторов
№______
Настоящее удостоверение выдано_________________________________
Фамилия, имя, отчество (далее - Ф.И.О)
в том, что он (а) с "___" по "__" ___________20___г. прошел (а)
теоретический курс по подготовке, переподготовке, повышении
квалификации ЭКСПЕРТОВ – АУДИТОРОВ (нужное подчеркнуть), в
объеме_______часов и сдал (а) экзамен, свидетельствующий о
приобретении знаний, необходимых для проведения работ по:
___________________________________________________________________
(наименование направления деятельности)
Руководитель организации _____________ ______________________
(подпись) (Ф.И.О.)
МП.
Дата выдачи "___" __________20___г
город_______________________
Приложение 2
к Правилам подготовки, переподготовки,
повышения квалификации экспертов-аудиторов
по подтверждению соответствия, аккредитации,
определению страны происхождения товара,
статуса товара Таможенного союза или
иностранного товара и их аттестации
форма
Справка о прослушивании теоретического курса
Дана___________________________________________________________
(Ф.И.О.)
в том, что он(а) с "__" по "__"______ 20___г. прослушал (а)
обучающий курс подготовки, переподготовки/повышения квалификации по теме:
_____________________________________________________________________
в____________________________________________________________________
наименование учебного центра
Участник тестирования может пройти повторное тестирование, но не
ранее одного месяца.
Руководитель ____________________ ____________________________
подпись Ф.И.О.
М.П.
Приложение 3
к Правилам подготовки, переподготовки,
повышения квалификации экспертов-аудиторов
по подтверждению соответствия, аккредитации,
определению страны происхождения товара,
статуса товара Таможенного союза или
иностранного товара и их аттестации
форма
Журнал регистрации выданных удостоверений
№ п/п
Ф.И.О.
Место работы, должность
№ удостоверения
Дата и роспись в получении
1
2
3
4
5
Приложение 4
к Правилам подготовки, переподготовки,
повышения квалификации экспертов-аудиторов
по подтверждению соответствия, аккредитации,
определению страны происхождения товара,
статуса товара Таможенного союза или
иностранного товара и их аттестации
Направления деятельности экспертов-аудиторов

1. Мынадай өнімдердің сәйкестігін растау:
1) автокөлік құралдары;
2) тұрмыстық химия;
3) кабельдік;
4) жеңіл өнеркәсіп;
5) машина жасау;
6) металлургиялық;
7) минералдық тыңайтқыштар;
8) мұнай;
9) қару-жарақ (қызметтік-штаттық, азаматтық) және оның оқ-дәрілері;
10) парфюмерлік-косметикалық;
11) пиротехникалық;
12) тамақ өнеркәсібі;
13) радио-техникалық;
14) ауыл шаруашылығы өндірісі;
15) байланыс құралдары;
16) телекоммуникация құралдары;
17) программалық құралдар және деректер қоры;
18) құрылыс материалдары және құрастырылымдары;
19) ағаштан өңделген тауарлар;
20) отын шикізаты;
21) химиялық;
22) электрондық;
23) электр-техникалық.
2. Көрсетілетін қызметтердің сәйкестігін растау:
3. Персоналды сәйкестігін растау.
4. Менеджмент жүйелерінің сәйкестігін растау.
5. Аккредиттеу.
6. Тауарды шығарған елді, Кеден одағы тауарының және шетел тауарының мәртебесін айқындау.
Тауарды шығарған елді, Кеден
одағы тауарының немесе шетел
тауарының мәртебесін айқындау,
сәйкестігін растау, аккредиттеу
жөніндегі сарапшы-аудиторларды
даярлау, қайта даярлау, біліктілігін
арттыру және оларды аттестаттау қағидасына
5-қосымша
нысан
ҚАЗАҚСТАН РЕСПУБЛИКАСЫНЫҢ МЕМЛЕКЕТТІК ЕЛТАҢБАСЫ
ҚАЗАҚСТАН РЕСПУБЛИКАСЫНЫҢ ИНДУСТРИЯ ЖӘНЕ ЖАҢА ТЕХНОЛОГИЯЛАР
МИНИСТРЛІГІ ТЕХНИКАЛЫҚ РЕТТЕУ ЖӘНЕ МЕТРОЛОГИЯ КОМИТЕТІ
ҚАЗАҚСТАН РЕСПУБЛИКАСЫНЫҢ
МЕМЛЕКЕТТІК ТЕХНИКАЛЫҚ РЕТТЕУ ЖҮЙЕСІ
САРАПШЫ-АУДИТОР
АТТЕСТАТЫ
Қазақстан Республикасының
Мемлекеттік техникалық реттеу
жүйесінің тізілімінде № ____
«___» ___________ 20__ жылы
тіркелген
«___» ___________ 20__ жылға
дейін жарамды
Осы аттестат ___________________________ сарапшы-аудиторларға
(Т.А.Ә.)
қойылатын Қазақстан Республикасының техникалық реттеу
саласындағы заңнама талаптарына сәйкестігін куәландырады, және
_________________ бойынша жұмыстарды жүргізу құқығына аттестатталды.
Аттестат «___» ___________ 20__ жылы Сарапшы-аудиторларды
аттестаттау жөніндегі комиссияның шешімі негізінде берілді.
М.О. ________________   ____________________
қолы                 Т.А.Ә.
Тауарды шығарған елді, Кеден одағы
тауарының немесе шетел тауарының
мәртебесін айқындау, сәйкестігін
растау, аккредиттеу жөніндегі
сарапшы-аудиторларды даярлау,
қайта даярлау, біліктілігін арттыру
және оларды аттестаттау қағидасына
6-қосымша
нысан
ҚАЗАҚСТАН РЕСПУБЛИКАСЫНЫҢ МЕМЛЕКЕТТІК ЕЛТАҢБАСЫ
ҚАЗАҚСТАН РЕСПУБЛИКАСЫНЫҢ ИНДУСТРИЯ ЖӘНЕ ЖАҢА ТЕХНОЛОГИЯЛАР
МИНИСТРЛІГІ ТЕХНИКАЛЫҚ РЕТТЕУ ЖӘНЕ МЕТРОЛОГИЯ КОМИТЕТІ
ҚАЗАҚСТАН РЕСПУБЛИКАСЫНЫҢ
МЕМЛЕКЕТТІК ТЕХНИКАЛЫҚ РЕТТЕУ ЖҮЙЕСІ БІЛІКТІЛІК АТТЕСТАТЫ
Қазақстан Республикасының
Мемлекеттік техникалық реттеу
жүйесінің тізілімінде № ____
«___» ___________ 20__ жылы
тіркелген
«___» __________ 20__ жылға
дейін жарамды
Осы біліктілік аттестат __________________ сарапшы-аудиторларға
(Т.А.Ә.)
қойылатын Қазақстан Республикасының техникалық реттеу саласындағы
заңнама талаптарына сәйкестігін куәландырады және Тауарды шығарған
елді, Кеден одағы тауарының немесе шетел тауарының мәртебесін
айқындау бойынша жұмыстарды жүргізу құқығына аттестатталды.
Біліктілік аттестат «___» ___________ 20__ жылы
Сарапшы-аудиторларды аттестаттау жөніндегі комиссияның шешімі негізінде берілді.
М.О. _______________    ______________________
қолы                 Т.А.Ә.
Қазақстан Республикасы
Индустрия және жаңа
технологиялар министрінің м.а.
2012 жылғы 29 желтоқсандағы
№ 510 бұйрығымен бекітілді
Сәйкестігін растау, аккредиттеу жөніндегі сарапшы-аудиторларға
қойылатын біліктілік талаптары

1. Подтверждение соответствия продукции:
1) автотранспортных средств;
2) бытовой химии;
3) кабельной;
4) легкой промышленности;
5) машиностроения;
6) металлургической;
7) минеральных удобрений;
8) нефтяной;
9) оружия (служебно-штатного, гражданского) и боеприпасов к нему;
10) парфюмерно-косметической;
11) пиротехнической;
12) пищевой промышленности;
13) радиотехнической;
14) сельскохозяйственного производства;
15) средств связи;
16) средств телекоммуникаций;
17) программных средств и баз данных;
18) строительных материалов и конструкций;
19) товаров деревообработки;
20) топливного сырья;
21) химической;
22) электронной;
23) электротехнической.
2. Подтверждение соответствия услуг.
3. Подтверждения соответствия персонала.
4. Подтверждение соответствия систем менеджмента.
5. Аккредитация.
6. Определение страны происхождения товара, статуса товара Таможенного союза или иностранного товара.
Приложение 5
к Правилам подготовки, переподготовки,
повышения квалификации экспертов-аудиторов
по подтверждению соответствия, аккредитации,
определению страны происхождения товара,
статуса товара Таможенного союза или
иностранного товара и их аттестации
форма
ГОСУДАРСТВЕННЫЙ ГЕРБ РЕСПУБЛИКИ КАЗАХСТАН
КОМИТЕТ ТЕХНИЧЕСКОГО РЕГУЛИРОВАНИЯ И МЕТРОЛОГИИ
МИНИСТЕРСТВА ИНДУСТРИИ И НОВЫХ ТЕХНОЛОГИЙ
РЕСПУБЛИКИ КАЗАХСТАН
ГОСУДАРСТВЕННАЯ СИСТЕМА
ТЕХНИЧЕСКОГО РЕГУЛИРОВАНИЯ
РЕСПУБЛИКИ КАЗАХСТАН
АТТЕСТАТ
ЭКСПЕРТА-АУДИТОРА Зарегистрирован в Реестре Государственной системы технического регулирования
Республики Казахстан за № ____
от "___" ___________ 20__ года
Действителен
до "___" ___________ 20__ года
Настоящий аттестат удостоверяет, что __________________________
(Ф.И.О.)
соответствует требованиям законодательства Республики Казахстан в
области технического регулирования, предъявляемым к
экспертам-аудиторам и аттестован (а) на право проведения работ по
____________________________
Аттестат выдан на основании решения Комиссии по аттестации
экспертов-аудиторов от "___" __________ 20__ года
М.П. ____________________ _________________________
подпись Ф. И. О.
Приложение 6
к Правилам подготовки, переподготовки,
повышения квалификации экспертов-аудиторов
по подтверждению соответствия, аккредитации,
определению страны происхождения товара,
статуса товара Таможенного союза или
иностранного товара и их аттестации
форма
ГОСУДАРСТВЕННЫЙ ГЕРБ РЕСПУБЛИКИ КАЗАХСТАН
КОМИТЕТ ТЕХНИЧЕСКОГО РЕГУЛИРОВАНИЯ И МЕТРОЛОГИИ
МИНИСТЕРСТВА ИНДУСТРИИ И НОВЫХ ТЕХНОЛОГИЙ
РЕСПУБЛИКИ КАЗАХСТАН
ГОСУДАРСТВЕННАЯ СИСТЕМА
ТЕХНИЧЕСКОГО РЕГУЛИРОВАНИЯ
РЕСПУБЛИКИ КАЗАХСТАН
КВАЛИФИКАЦИОННЫЙ АТТЕСТАТ Зарегистрирован в Реестре Государственной системы технического регулирования
Республики Казахстан за № ____
от "___" ___________ 20__ года
Действителен
до "___" ___________ 20__ года
Настоящий квалификационный аттестат удостоверяет, что _________
(Ф.И.О.)
соответствует требованиям законодательства Республики Казахстан в
области технического регулирования, предъявляемым к
экспертам-аудиторам и аттестован(а) на право проведения работ по
определению страны происхождения товара, статуса товара Таможенного
союза или иностранного товара.
Квалификационный аттестат выдан на основании решения Комиссии
по аттестации экспертов-аудиторов от "___" __________ 20__ года
М.П. ____________________ _________________________
подпись Ф.И.О.
Приложение 2
к приказу и.о. Министра
индустрии и новых технологий
Республики Казахстан
от 29 декабря 2012 года № 510
Квалификационные требования к экспертам-аудиторам по
подтверждению соответствия, аккредитации

1. Сәйкестікті растау, аккредиттеу жөніндегі сарапшы-аудиторларға қойылатын біліктілік талаптар:
1) аттестаттаудың мәлімделген саласына сәйкес келетін, жоғары білімнің болуы;
2) мамандығы бойынша жұмыс өтілі кемінде төрт жыл немесе мәлімделген аттестаттау саласында кемінде үш жыл;
3) жеке тұлғаның уәкілетті органда немесе оның ведомствоға қарасты ұйымында 5 жылдан жоғары жұмыс тәжірибесінің болуы тағылымдамасын растаусыз аттесталады;
4) сарапшы-аудиторлардың стандарттау жөніндегі нормативтік құжаттарға және уәкілетті органмен келісілген оқу бағдарламасына, ұсынылған қызмет бағыттарына сәйкес аттестаттаудың мәлімделген саласында теориялық оқудан өтуі;
5) кем дегенде екі жыл жұмыс өтілі бар сарапшы аудиторда аттестаттаудың мәлімделген саласында тағылымдамадан өтуі.

1. Квалификационные требования, к экспертам-аудиторам по подтверждению соответствия, аккредитации:
1) наличие высшего образования, соответствующего заявляемой области аттестации;
2) стаж работы по специальности не менее четырех лет или заявляемой области аттестации не менее трех лет;
3) физические лица с опытом работы в уполномоченном органе или его подведомственной организации более 5 лет аттестуются без подтверждения стажировок;
4) прохождение теоретического обучения в заявляемой области аттестации в соответствии с рекомендуемыми направлениями деятельности экспертов аудиторов, с нормативными документами по стандартизации и с согласованными учебными программами уполномоченным органом;
5) прохождение стажировки в заявляемой области аттестации у эксперта-аудитора со стажем работы не менее двух лет.