Микроқаржы ұйымының есептілік беру тізбесін, нысандарын және қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі Басқармасының 2012 жылғы 24 желтоқсандағы № 373 Қаулысы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2013 жылы 15 ақпанда № 8340 тіркелді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2016 жылғы 28 қарашадағы № 272 қаулысымен
Ескерту. Күші жойылды – ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 28.11.2016 № 272 қаулысымен (01.01.2017 бастап қолданысқа енгізіледі).
"Микроқаржы ұйымдары туралы" 2012 жылғы 26 қарашадағы Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің Басқармасы ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Мыналар:
1) осы қаулының 1-қосымшасына сәйкес микроқаржы ұйымы есептілігінің тізбесі мен нысандары;
2) осы қаулының 2-қосымшасына сәйкес Микроқаржы ұйымының есептілік беру қағидалары бекітілсін.
2. Осы қаулы алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Ұлттық Банк
Төрағасы
Г. Марченко
КЕЛІСІЛДІ
Қазақстан Республикасы
Статистика агенттігі
Төраға
________ Ә. Смайылов
2013 жылғы 23 қаңтар
Қазақстан Республикасының
Ұлттық Банкі Басқармасының
2012 жылғы 24 желтоқсандағы
№ 373 қаулысына 1-қосымша
Микроқаржы ұйымы есептілігінің
тізбесі мен нысандары
Микроқаржы ұйымының есептілігінде мыналар қамтылады:

Об утверждении перечня, форм, и Правил представления отчетности микрофинансовой организацией
Постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 24 декабря 2012 года № 373. Зарегистрировано Министерством юстиции Республики Казахстан 15 февраля 2013 года № 8340. Утратило силу постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 28 ноября 2016 года № 272 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования)
Сноска. Утратило силу постановлением Правления Национального Банка РК от 28.11.2016 № 272 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
В соответствии с Законом Республики Казахстан от 26 ноября 2012 года "О микрофинансовых организациях" Правление Национального Банка Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Утвердить:
1) перечень и формы отчетности микрофинансовой организации, согласно приложению 1 к настоящему постановлению;
2) Правила представления отчетности микрофинансовой организацией, согласно приложению 2 к настоящему постановлению.
2. Настоящее постановление вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Председатель
Национального Банка
Г. Марченко
СОГЛАСОВАНО
Агентство Республики Казахстан
по статистике
Председатель
А. Смаилов
23 января 2013 года
Приложение 1
к постановлению Правления
Национального Банка
Республики Казахстан
от 24 декабря 2012 года № 373
Перечень и формы
отчетности микрофинансовой организации
Отчетность микрофинансовой организации включает в себя:

10.1.
...
Жиынтығы
Тартылған ақшаның негізгі көздері туралы есепті толтыру бойынша түсіндірмелер.
Тартылған ақшаның негізгі көздері туралы есепті толтыру кезінде микроқаржы ұйымдары жеке және заңды тұлғалардың - ұйымның он ең ірі кредиторын ашып көрсетеді (азаю тәртібімен басқалармен салыстырғанда кредиттің ең көп мөлшерін берген ұйымдар ұйымның ең ірі кредиторы болып табылады). Бұл ретте егер микроқаржы ұйымында микроқаржы ұйымының он ең ірі кредиторының қатарына кіретін заңды тұлғаның алдында міндеттемелері және осы тұлғаның ірі акционерлерінің/еншілес ұйымдарының алдында міндеттемелері болса, тиісті тармақшаларда ірі акционерлер/еншілес ұйымдар жөніндегі мәліметтерді көрсету қажет. Егер микроқаржы ұйымының жиынтығында он ең ірі кредитордың қатарына кіретін заңды тұлғаның және оның ірі акционерлерінің/еншілес ұйымдарының алдында міндеттемелері болған жағдайда микроқаржы ұйымы осы тұлға және оның ірі акционерлері/еншілес ұйымдары жөніндегі мәліметтерді көрсетуі қажет.
Бірінші басшы (ол болмаған кезеңде - оның орнындағы адам)
_____________________________________________________________________
(тегі, аты, бар болса - әкесінің аты) (қолы)
Бас бухгалтер _______________________________________________________
(тегі, аты, бар болса - әкесінің аты) (қолы)
Орындаушы:___________________________________________________________
(қызметі, тегі және аты) (қолы) (телефон нөмірі)
Есепке қол қойылған күн 20 __ жылғы "____" ________
Мөр орны
Қазақстан Республикасының
Ұлттық Банкі Басқармасының
2012 жылғы 24 желтоқсандағы
№ 373 қаулысына
2-қосымша
Микроқаржы ұйымының есептілік беру қағидалары
Осы Микроқаржы ұйымының есептілік беру қағидалары "Микроқаржы ұйымдары туралы" 2012 жылғы 26 қарашадағы Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес әзірленді және микроқаржы ұйымының Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің филиалына (бұдан әрі - уәкілетті органның филиалы) микроқаржы ұйымының орналасқан жері бойынша есептілік беру мерзімдері мен тәртібін белгілейді.
1. Микроқаржы ұйымы электрондық түрдегі есептілікті уәкілетті органның филиалына тоқсан сайын, есепті тоқсаннан кейінгі айдың жиырмасы күні Астана қаласының уақытымен сағат 18.00-ден кешіктірмей береді.
2. Электрондық түрдегі есептілік ұсынылып отырған деректердің конфиденциалдылығын және түзетілмеуін қамтамасыз ететін криптографиялық қорғау құралдары бар ақпаратты кепілдікпен жеткізудің тасымалдау жүйесі пайдаланыла отырып беріледі.

10.1
...
Итого
Пояснения по заполнению Отчета об основных источниках привлеченных денег
При заполнении Отчета об основных источниках привлеченных денег, микрофинансовые организации раскрывают десять крупнейших кредиторов организации - физических и юридических лиц (крупнейшими кредиторами организации являются организации, предоставившие наибольший размер кредита по сравнению с остальными, в порядке убывания). При этом, если у микрофинансовой организации имеются обязательства перед юридическим лицом, которое входит в число десяти крупнейших кредиторов микрофинансовой организации и обязательства перед крупными акционерами/дочерними организациями данного лица, необходимо также указывать сведения по крупным акционерам/дочерним организациям в соответствующих подпунктах. В случае если у микрофинансовой организации имеются обязательства перед юридическим лицом и его крупными акционерами/дочерними организациями, которые в совокупности входят в число десяти крупнейших кредиторов, микрофинансовой организации необходимо указывать сведения по данному лицу и его крупным акционерам/дочерним организациям.
Первый руководитель (на период его отсутствия – лицо, его замещающее)
____________________________________________________________________
(фамилия, имя, при наличии - отчество) (подпись)
Главный бухгалтер __________________________________________________
(фамилия, имя, при наличии - отчество) (подпись)
Исполнитель: ___________________________ _________ _________________
(должность, фамилия и имя) (подпись) (номер телефона)
Дата подписания отчета "_____" __________ 20_____ года.
Место для печати
Приложение 2
к постановлению Правления
Национального Банка
Республики Казахстан
от 24 декабря 2012 года № 373
Правила
представления отчетности микрофинансовой организацией
Настоящие Правила представления отчетности микрофинансовой организацией разработаны в соответствии Законом Республики Казахстан от 26 ноября 2012 года "О микрофинансовых организациях" и определяют сроки и порядок представления отчетности микрофинансовой организацией в филиал Национального Банка Республики Казахстан по месту нахождения микрофинансовой организации (далее – филиал уполномоченного органа).
1. Микрофинансовая организация представляет отчетность в электронном виде в филиал уполномоченного органа ежеквартально, не позднее 18.00 часов времени города Астаны двадцатого числа месяца, следующего за отчетным кварталом.
2. Отчетность в электронном виде представляется с использованием транспортной системы гарантированной доставки информации с криптографическими средствами защиты, обеспечивающей конфиденциальность и некорректируемость представляемых данных.

3. Есептіліктегі деректер ұлттық валюта - теңгемен көрсетіледі.
4. Есептілікті жасау кезінде пайдаланылатын өлшем бірлігі мың теңгемен белгіленеді. Есептегі бес жүз теңгеден аз сома нөлге дейін дөңгелектенеді, ал бес жүз теңгеге тең және одан жоғары сома мың теңгеге дейін дөңгелектенеді.
5. Есепті күндегі жағдай бойынша қағаз тасымалдағыштағы есептілікке микроқаржы ұйымының бірінші басшысы (ол болмаған кезеңде - оның орнындағы адам), бас бухгалтер, орындаушы қол қояды, ол мөрмен куәландырылады және микроқаржы ұйымында сақталады.
Уәкілетті орган филиалының талап етуі бойынша микроқаржы ұйымы сұрау салуды алған күннен бастап бес жұмыс күнінен кешіктірмей қағаз тасымалдағышта белгілі бір күндегі жағдай бойынша есептілікті береді.
6. Электрондық тасымалдағышта ұсынылатын деректердің қағаз тасымалдағыштағы деректермен бірдей болуын микроқаржы ұйымының бірінші басшысы (ол болмаған кезеңде - оның орнындағы адам) және бас бухгалтер қамтамасыз етеді.
7. Есептілікке өзгерістер және (немесе) толықтырулар енгізу қажет болған жағдайда микроқаржы ұйымы есептілік берген күннен бастап үш жұмыс күні ішінде уәкілетті органның филиалына өзгерістер және (немесе) толықтырулар енгізу қажеттілігінің себептерін түсіндіре отырып жазбаша өтінішхат береді.
8. Микроқаржы ұйымы берген есептілікте толық емес және (немесе) дәйексіз ақпарат табылған жағдайда уәкілетті органның филиалы бұл туралы микроқаржы ұйымын хабардар етеді. Микроқаржы ұйымы уәкілетті органның филиалы хабардар еткен күннен бастап екі жұмыс күнінен кешіктірмей филиалдың ескертулері ескеріле отырып пысықталған есептілікті береді.

3. Данные в отчетности указываются в национальной валюте - тенге.
4. Единица измерения, используемая при составлении отчетности, устанавливается в тысячах тенге. Сумма менее 500 (пятисот) тенге в отчете округляется до 0 (нуля), а сумма, равная 500 (пятистам) тенге и выше, округляется до тысячи тенге.
5. Отчетность на бумажном носителе по состоянию на отчетную дату подписывается первым руководителем микрофинансовой организации (на период его отсутствия – лицом, его замещающим), главным бухгалтером, исполнителем, заверяется печатью и хранится в микрофинансовой организации.
По требованию филиала уполномоченного органа микрофинансовая организация не позднее пяти рабочих дней со дня получения запроса представляет отчетность по состоянию на определенную дату на бумажном носителе.
6. Идентичность данных, представляемых на электронном носителе, данным на бумажном носителе обеспечивается первым руководителем микрофинансовой организации (на период его отсутствия – лицом, его замещающим) и главным бухгалтером.
7. В случае необходимости внесения изменений и (или) дополнений в отчетность микрофинансовая организация в течение трех рабочих дней со дня представления отчетности представляет в филиал уполномоченного органа письменное ходатайство с объяснением причин необходимости внесения изменений и (или) дополнений.
8. При обнаружении неполной и (или) недостоверной информации в отчетности, представленной микрофинансовой организацией, филиал уполномоченного органа уведомляет об этом микрофинансовую организацию. Микрофинансовая организация не позднее двух рабочих дней со дня уведомления филиалом уполномоченного органа представляет доработанную с учетом замечаний филиала уполномоченного органа отчетность.