Қазақстан Республикасының Тұңғыш Президенті күніне орай Астана қаласындағы мұқтаж азаматтардың жекелеген санаттарына біржолғы әлеуметтік көмек көрсету ережесі туралы
Астана қаласы мәслихатының 2012 жылғы 21 қарашадағы № 82/10-V шешімі. Астана қаласының Әділет департаментінде 2012 жылғы 30 қарашада нормативтік құқықтық кесімдерді Мемлекеттік тіркеудің тізіліміне № 751 болып енгізілді. Күші жойылды - Астана қаласы мәслихатының 2013 жылғы 27 маусымдағы № 152/18-V шешімімен
Ескерту. Күші жойылды - Астана қаласы мәслихатының 27.06.2013 № 152/18-V шешімімен.
Қазақстан Республикасының 2008 жылғы 4 желтоқсандағы Бюджет кодексінің 55-бабы 1-тармағының 5) тармақшасына, «Ұлы Отан соғысының қатысушылары мен мүгедектеріне және соларға теңестірілген адамдарға берілетін жеңілдіктер мен оларды әлеуметтік қорғау туралы» Қазақстан Республикасының 1995 жылғы 28 сәуірдегі Заңының 20-бабына, «Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы» Қазақстан Республикасының 2001 жылғы 23 қаңтардағы Заңының 6-бабы 1-тармағының 15) тармақшасына, «Қазақстан Республикасы астанасының мәртебесі туралы» Қазақстан Республикасының 2007 жылғы 21 шілдедегі Заңының 8-бабының 3) тармақшасына, «Қазақстан Республикасындағы мерекелер туралы» Қазақстан Республикасының 2001 жылғы 13 желтоқсандағы Заңына сәйкес, Астана қаласының мәслихаты ШЕШТІ:
1. Қоса берілген Қазақстан Республикасының Тұңғыш Президенті күніне орай Астана қаласындағы мұқтаж азаматтардың жекелеген санаттарына біржолғы әлеуметтік көмек көрсету ережесі бекітілсін.
2. Осы шешім оны алғашқы ресми жариялаған күннен бастап он күнтізбелік күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Астана қаласы мәслихаты
сессиясының төрағасы                       Н. Мещеряков
Астана қаласы
мәслихатының хатшысы                       С. Есілов
Астана қаласы мәслихатының
2012 жылғы 21 қарашадағы
№ 82/10-V шешіміне
қосымша
Қазақстан Республикасының Тұңғыш Президенті күніне орай
Астана қаласындағы мұқтаж азаматтардың жекелеген санаттарына
біржолғы әлеуметтік көмек көрсету
ЕРЕЖЕСІ
Осы Қазақстан Республикасының Тұңғыш Президенті күніне орай Астана қаласындағы мұқтаж азаматтардың жекелеген санаттарына біржолғы әлеуметтік көмек көрсету ережесі Қазақстан Республикасының 2008 жылғы 4 желтоқсандағы Бюджет кодексінің 55-бабы 1-тармағының 5) тармақшасына, «Ұлы Отан соғысының қатысушылары мен мүгедектеріне және соларға теңестірілген адамдарға берілетін жеңілдіктер мен оларды әлеуметтік қорғау туралы» Қазақстан Республикасының 1995 жылғы 28 сәуірдегі Заңының 20-бабына, «Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы» Қазақстан Республикасының 2001 жылғы 23 қаңтардағы Заңының 6-бабы 1-тармағының 15) тармақшасына, «Қазақстан Республикасы астанасының мәртебесі туралы» Қазақстан Республикасының 2007 жылғы 21 шілдедегі Заңының 8-бабының 3) тармақшасына, «Қазақстан Республикасындағы мерекелер туралы» Қазақстан Республикасының 2001 жылғы 13 желтоқсандағы Заңына сәйкес әзірленді.
1-тарау. Жалпы ережелер

О ПРАВИЛАХ ОКАЗАНИЯ ЕДИНОВРЕМЕННОЙ СОЦИАЛЬНОЙ ПОМОЩИ ОТДЕЛЬНЫМ КАТЕГОРИЯМ НУЖДАЮЩИХСЯ ГРАЖДАН ГОРОДА АСТАНЫ КО ДНЮ ПЕРВОГО ПРЕЗИДЕНТА РЕСПУБЛИКИ КАЗАХСТАН
Решение маслихата города Астаны от 21 ноября 2012 года № 82/10-V. Зарегистрировано Департаментом юстиции города Астаны 30 ноября 2012 года № 751. Утратило силу решением маслихата города Астаны от 27 июня 2013 года № 152/18-V
Сноска. Решение утратило силу решением маслихата города Астаны от 27.06.2013 № 152/18-V.
В соответствии с подпунктом 5) пункта 1 статьи 55 Бюджетного кодекса Республики Казахстан от 4 декабря 2008 года, статьей 20 Закона Республики Казахстан от 28 апреля 1995 года «О льготах и социальной защите участников, инвалидов Великой Отечественной войны и лиц, приравненных к ним», подпунктом 15) пункта 1 статьи 6 Закона Республики Казахстан от 23 января 2001 года «О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан», подпунктом 3) статьи 8 Закона Республики Казахстан от 21 июля 2007 года «О статусе столицы Республики Казахстан», Законом Республики Казахстан от 13 декабря 2001 года «О праздниках в Республике Казахстан», маслихат города Астаны РЕШИЛ:
1. Утвердить прилагаемые Правила оказания единовременной социальной помощи отдельным категориям нуждающихся граждан города Астаны ко Дню Первого Президента Республики Казахстан.
2. Настоящее решение вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Председатель сессии маслихата
города Астаны                              Н. Мещеряков
Секретарь маслихата города Астаны          С. Есилов
Приложение к решению
маслихата города Астаны
от 21 ноября 2012 года № 82/10-V
ПРАВИЛА ОКАЗАНИЯ ЕДИНОВРЕМЕННОЙ СОЦИАЛЬНОЙ ПОМОЩИ ОТДЕЛЬНЫМ
КАТЕГОРИЯМ НУЖДАЮЩИХСЯ ГРАЖДАН ГОРОДА АСТАНЫ КО ДНЮ ПЕРВОГО
ПРЕЗИДЕНТА РЕСПУБЛИКИ КАЗАХСТАН
Настоящие Правила оказания единовременной социальной помощи отдельным категориям нуждающихся граждан города Астаны ко Дню Первого Президента Республики Казахстан (далее - Правила) разработаны в соответствии с подпунктом 5) пункта 1 статьи 55 Бюджетного кодекса Республики Казахстан от 4 декабря 2008 года, статьей 20 Закона Республики Казахстан от 28 апреля 1995 года «О льготах и социальной защите участников, инвалидов Великой Отечественной войны и лиц, приравненных к ним», подпунктом 15) пункта 1 статьи 6 Закона Республики Казахстан от 23 января 2001 года «О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан», подпунктом 3) статьи 8 Закона Республики Казахстан от 21 июля 2007 года «О статусе столицы Республики Казахстан», Законом Республики Казахстан от 13 декабря 2001 года «О праздниках в Республике Казахстан».
Раздел 1. Общие положения

1. Қазақстан Республикасының Тұңғыш Президенті күніне орай мұқтаж азаматтардың жекелеген санаттарына бір жолғы әлеуметтік көмек көрсету (бұдан әрі - Әлеуметтік көмек) Астана қаласында тіркелген және тұрақты тұратын азаматтарға көрсетіледі.
2. Әлеуметтік көмекті қаржыландыру көзі Астана қаласының бюджеті болып табылады.
3. Әлеуметтік көмек «Астана қаласының Жұмыспен қамту және әлеуметтік бағдарламалар басқармасы» мемлекеттік мекемесі әкімшісі (бұдан әрі - Әкімші) болып табылатын «Жергілікті өкілетті органдардың шешімдері бойынша мұқтаж азаматтардың жекелеген санаттарына әлеуметтік төлемдер» бюджеттік бағдарламасына (бұдан әрі - Бағдарлама) сәйкес және қала бюджетінде осы мақсаттарға көзделген қаражат шегінде ұсынылады.
2-тарау. Әлеуметтік көмек төлеу тәртібі
4. Әлеуметтік көмек Қазақстан Республикасының Тұңғыш Президенті күніне орай (1 желтоқсан) азық-түлік жиынтығы түрінде және ақшалай төлем түрінде ұсынылады.
5. Әлеуметтік көмек 18 жасқа дейінгі балалары бар отбасыларға берілетін мемлекеттік атаулы әлеуметтік көмек және мемлекеттік жәрдемақы алушылар ішінен жиынтық табысы азық-түлік себетінің құнынан төмен аз қамтылған азаматтарға (отбасыларға) азық-түлік жиынтығы түрінде ұсынылады.
6. Ереже шеңберінде азық-түлік жиынтығы:
картоп - 50 килограмм;
күріш - 25 килограмм;
қант - 5 килограмм;
күнбағыс майы - 5 литр құрайды.
7. Азық-түлік жиынтығын сатып алу Қазақстан Республикасының мемлекеттік Сатып алу туралы заңнамасына сәйкес жүзеге асырылады.
8. Ақшалай төлем түріндегі әлеуметтік көмек азаматтардың келесі санаттарына:
20 000 (жиырма мың) теңге мөлшерінде - Ұлы Отан соғысының қатысушылары мен мүгедектеріне;
10 000 (он мың) теңге мөлшерінде - жеңілдіктер мен кепілдіктер жағынан Ұлы Отан соғысының қатысушылары мен мүгедектеріне теңестірілген адамдарға;
Ұлы Отан соғысы жылдарында тылдағы қажырлы еңбегі және мінсіз әскери қызметі үшін бұрынғы КСР Одағының ордендерімен және медальдерімен наградталған адамдарға, сондай-ақ Ұлы Отан соғысы жылдары 1941 жылғы 22 маусымнан бастап 1945 жылғы 9 мамырға дейінгі кезеңде кемінде алты ай тылда жұмыс істеген (қызмет атқарған) және бұрынғы КСР Одағының ерең еңбегі үшін ордендерімен және медальдерімен наградталмаған адамдарға;
жергілікті әуе қорғанысының объектілерді өзін-өзі қорғау топтары мен авариялық командаларының жеке құрамы қатарындағы Ұлы Отан соғысында қаза тапқан адамдардың жесірлеріне, екінші рет некеге тұрмаған Ленинград қаласының госпитальдері мен ауруханаларында қаза тапқан қызметкерлердің жесірлеріне;
қайтыс болған Ұлы Отан соғысы мүгедектерінің және соларға теңестірілген мүгедектердің әйелдеріне (күйеулеріне), сондай-ақ қайтыс болған соғысқа қатысушылардың, партизандардың, астыртын күрес жүргізген адамдардың, «Ленинградты қорғағаны үшін» медалімен және «Қоршаудағы Ленинград тұрғыны» белгісімен наградталған, жалпы ауруға шалдығудың, еңбек ету кезінде зақым алуының нәтижесінде және басқа себептерге (құқыққа қайшы келетіндерінен басқаларына) байланысты мүгедек деп танылған азаматтардың екінші рет некеге тұрмаған әйелдеріне (күйеулеріне);

1. Единовременная социальная помощь отдельным категориям нуждающихся граждан ко Дню Первого Президента Республики Казахстан (далее - Социальная помощь) оказывается гражданам, зарегистрированным и постоянно проживающим в городе Астане.
2. Источником финансирования Социальной помощи является бюджет города Астаны.
3. Социальная помощь предоставляется согласно бюджетной программе «Социальная помощь отдельным категориям нуждающихся граждан по решениям местных представительных органов» (далее - Программа), администратором которой является Государственное учреждение «Управление занятости и социальных программ города Астаны» (далее - Администратор), и в пределах средств, предусмотренных в бюджете города на данные цели.
Раздел 2. Порядок выплаты Социальной помощи
4. Социальная помощь ко Дню Первого Президента Республики Казахстан (1 декабря) предоставляется в виде продуктовых наборов и в виде денежных выплат.
5. Социальная помощь в виде продуктовых наборов предоставляется малообеспеченным гражданам (семьям), совокупный доход которых ниже стоимости продовольственной корзины, из числа получателей государственной адресной социальной помощи и государственного пособия семьям, имеющим детей до 18 лет.
6. Продуктовый набор в рамках Правил включает в себя:
картофель - 50 килограмм;
рис - 25 килограмм;
сахар - 5 килограмм;
масло подсолнечное - 5 литров.
7. Закуп продуктовых наборов осуществляется в соответствии с законодательством Республики Казахстан о государственных закупках.
8. Социальная помощь в виде денежных выплат предоставляется следующим категориям граждан:
в размере 20 000 (двадцать тысяч) тенге - участникам и инвалидам Великой Отечественной войны;
в размере 10 000 (десять тысяч) тенге:
лицам, приравненным по льготам и гарантиям к участникам и инвалидам Великой Отечественной войны;
лицам, награжденным орденами и медалями бывшего Союза ССР за самоотверженный труд и безупречную воинскую службу в тылу в годы Великой Отечественной войны, а также лицам, проработавшим (прослужившим) не менее шести месяцев с 22 июня 1941 года по 9 мая 1945 года и не награжденным орденами и медалями бывшего Союза ССР за самоотверженный труд и безупречную воинскую службу в тылу в годы Великой Отечественной войны;
вдовам погибших в Великую Отечественную войну лиц из числа личного состава групп самозащиты объектовых и аварийных команд местной противовоздушной обороны, вдовам погибших работников госпиталей и больниц города Ленинграда, не вступившим в повторный брак;
женам (мужьям) умерших инвалидов Великой Отечественной войны и приравненных к ним инвалидов, а также женам (мужьям) умерших участников войны, партизан, подпольщиков, граждан, награжденных медалью «За оборону Ленинграда» и знаком «Житель блокадного Ленинграда», признававшихся инвалидами в результате общего заболевания, трудового увечья и других причин (за исключением противоправных), которые не вступали в другой брак;

«Ұлы Отан соғысының қатысушылары мен мүгедектеріне және соларға теңестірілген адамдарға берілетін жеңілдіктер мен оларды әлеуметтік қорғау туралы» Қазақстан Республикасының 1995 жылғы 28 сәуірдегі Заңының 9-бабы 1-тармағымен олардың мәртебесі белгіленген қайтыс болған әскери қызметшілердің отбасы мүшелеріне;
жалғыз ата-анасынан немесе ата-анасының екеуінен айырылған жетім балаларға;
төрт және одан да көп 18 жасқа дейінгі балалары бар көпбалалы отбасыларға беріледі.
9. Әлеуметтік көмектің сомаларын төлеу ақшалай қаражатты Астана қаласының екінші деңгейдегі банктер бөлімшелері арқылы алушылардың дербес шоттары немесе карталық шоттарына аудару арқылы жүргізіледі.

членам семей погибших военнослужащих, статус которых определен пунктом 1 статьи 9 Закона Республики Казахстан от 28 апреля 1995 года «О льготах и социальной защите участников, инвалидов Великой Отечественной войны и лиц, приравненных к ним»;
детям-сиротам, потерявшим обоих или единственного родителя;
многодетным семьям, имеющим четырех и более детей до 18 лет.
9. Выплата сумм Социальной помощи производится через отделения банков второго уровня города Астаны путем перечисления денежных средств на лицевые счета или картсчета получателей.