Дене шынықтыру және спорт саласындағы мемлекеттік қызмет көрсету регламентін бекіту туралы
Қарағанды облысы Абай ауданы әкімдігінің 2012 жылғы 25 желтоқсандағы N 41/05 қаулысы. Қарағанды облысының Әділет департаментінде 2013 жылғы 22 қаңтарда N 2119 тіркелді. Күші жойылды - Қарағанды облысы Абай ауданы әкімдігінің 2013 жылғы 20 мамырдағы N 17/24 қаулысымен
Ескерту. Күші жойылды - Қарағанды облысы Абай ауданы әкімдігінің 20.05.2013 N 17/24 қаулысымен.
Қазақстан Республикасының "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" 2001 жылғы 23 қаңтардағы, "Нормативтік құқықтық актілер туралы" 1998 жылғы 24 наурыздағы, "Әкімшілік рәсімдер туралы" 2000 жылғы 27 қарашадағы Заңдарына және Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2012 жылғы 27 шілдедегі N 981 "Қазақстан Республикасы Спорт және дене шынықтыру істері агенттігі, дене шынықтыру және спорт саласындағы жергілікті атқарушы органдар көрсететін мемлекеттік қызмет стандарттарын бекіту туралы" қаулысына сәйкес Абай ауданының әкімдігі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Қоса берілген "Екінші және үшінші разрядтар, бірінші, екінші және үшінші жасөспірімдік разрядтар, біліктілігі жоғары және орта деңгейдегі екінші санатты жаттықтырушы, біліктілігі жоғары деңгейдегі екінші санатты нұсқаушы-спортшы, біліктілігі жоғары және орта деңгейдегі екінші санатты әдіскер, спорт төрешісі спорттық разрядтары мен санаттарын беру" мемлекеттік қызмет көрсету регламенті бекітілсін.
2. Осы қаулының орындалуын бақылау Абай ауданы әкімінің орынбасары Әсем Айтжанқызы Жүніспековаға жүктелсін.
3. Осы қаулы алғаш рет ресми жарияланғаннан кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Абай ауданының әкімі                       Е. Нашаров
Абай ауданы әкімдігінің
2012 жылғы 25 желтоқсандағы
N 41/05 қаулысымен
бекітілген
"Екiншi және үшiншi разрядтар, бірiншi, екiншi және үшiншi жасөспірімдік разрядтар, біліктiлiгi жоғары және орта деңгейдегi екiншi санатты жаттықтырушы, біліктiлiгi жоғары деңгейдегi екiншi санатты нұсқаушы-спортшы, біліктiлiгi жоғары және орта деңгейдегi екiншi санатты әдiскер, спорт төрешiсi спорттық разрядтары мен санаттарын беру" мемлекеттік қызмет көрсету регламенті
1. Негізгі ұғымдар
1. Осы регламентте келесідей негізгі ұғымдар пайдаланылады:
1) құрылымдық-функционалдық бірліктер (ҚФБ) - уәкілетті органдардағы жауапты тұлғалар, мемлекеттік органдардың құрылымдық бөлімшелері, мемлекеттік органдар, ақпараттық жүйелер немесе оларға бағынысты жүйелер;

Об утверждении регламента оказания государственной услуги в сфере физической культуры и спорта
Постановление акимата Абайского района Карагандинской области от 25 декабря 2012 года N 41/05. Зарегистрировано Департаментом юстиции Карагандинской области 22 января 2013 года N 2119. Утратило силу постановлением акимата Абайского района Карагандинской области от 20 мая 2013 года N 17/24
Сноска. Утратило силу постановлением акимата Абайского района Карагандинской области от 20.05.2013 N 17/24.
Примечание РЦПИ:
В тексте сохранена авторская орфография и пунктуация.
В соответствии с Законами Республики Казахстан от 23 января 2001 года "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан", от 24 марта 1998 года "О нормативных правовых актах", от 27 ноября 2000 года "Об административных процедурах", постановлением Правительства Республики Казахстан от 27 июля 2012 года N 981 "Об утверждении стандартов государственных услуг, оказываемых Агентством Республики Казахстан по делам спорта и физической культуры, местными исполнительными органами в сфере физической культуры и спорта" акимат Абайского района ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Утвердить прилагаемый регламент оказания государственной услуги "Присвоение спортивных разрядов и категорий: второй и третий, первый, второй и третий юношеские, тренер высшего и среднего уровня квалификации второй категории, инструктор-спортсмен высшего уровня квалификации второй категории, методист высшего и среднего уровня квалификации второй категории, судья по спорту".
2. Контроль за исполнением настоящего постановления возложить на заместителя акима Абайского района Джунуспекову Асем Айтжановну.
3. Настоящее постановление вводится в действие по истечении десяти календарных дней после первого официального опубликования.
Аким Абайского района                      Е. Нашаров
Утвержден
постановлением акимата
Абайского района
от 25 декабря 2012 года N 41/05
Регламент оказания государственной услуги
"Присвоение спортивных разрядов и категорий: второй и третий, первый, второй и третий юношеские, тренер высшего и среднего уровня квалификации второй категории, инструктор-спортсмен высшего уровня квалификации второй категории, методист высшего и среднего уровня квалификации второй категории, судья по спорту"
1. Основные понятия
1. В настоящем регламенте используются следующие основные понятия:
1) структурно-функциональные единицы (СФЕ) - ответственные лица уполномоченных органов, структурные подразделения государственных органов, государственные органы, информационные системы и их подсистемы;

2) уәкілетті орган – "Абай ауданының білім, дене тәрбиесі және спорт бөлімі" мемлекеттік мекемесі;
3) халыққа қызмет көрсету орталығы - "жалғыз терезе" қағидаты бойынша өтініштерді қабылдау және беру жөнінде жеке және (немесе) заңды тұлғаларға мемлекеттік қызмет көрсетуді іске асыратын республикалық мемлекеттік кәсіпорын.
2. Жалпы ережелер
2. Мемлекеттік қызмет "Абай ауданының білім, дене тәрбиесі және спорт бөлімі" мемлекеттік мекемесімен (бұдан әрі – уәкілетті орган) Қазақстан Республикасы Көлік және коммуникация министрлігінің Мемлекеттік қызметтерді автоматтандыруды бақылау және халыққа қызмет көрсету орталықтарының қызметін үйлестіру жөніндегі комитетінің "Қарағанды облысы бойынша Халыққа қызмет көрсету орталығы" республикалық мемлекеттік кәсіпорынының шаруашылық жүргізу құқығындағы филиалының Абай ауданындағы бөлімі арқылы көрсетіледі (бұдан әрі – Орталық), (байланыс деректері осы регламентке 1-қосымшада көрсетілген).
3. Мемлекеттік қызметтің нысаны: автоматтандырылмаған.
4. Мемлекеттік қызмет көрсету "Дене шынықтыру және спорт туралы" Қазақстан Республикасының 1999 жылғы 2 желтоқсандағы, "Әкімшілік рәсімдер туралы" Қазақстан Республикасының 2000 жылғы 27 қарашадағы, "Ақпараттандыру туралы" Қазақстан Республикасының 2007 жылғы 11 қаңтардағы Заңдарының, "Қазақстан Республикасының Спорт және дене шынықтыру істері агенттігі, дене шынықтыру және спорт саласындағы жергілікті атқарушы органдар көрсететін мемлекеттік қызмет стандарттарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2012 жылғы 27 шілдедегі N 981 қаулысының негізінде көрсетіледі.
5. Мемлекеттік қызмет жаттықтырушыларға, әдіскерлерге, нұсқаушыларға-спортшыларға және спорт төрешілеріне (бұдан әрі - алушылар) спорттық разрядтары мен біліктіліктерін ресми тану мақсатында көрсетіледі.
6. Мемлекеттік қызмет нәтижесі қағаз жеткізгіште бес жыл мерзімге спорттық разряд немесе санат беру туралы бұйрықтан үзінді не мемлекеттік қызметті көрсетуден бас тарту туралы электрондық құжат нысандағы дәлелді жауап болып табылады.
3. Мемлекеттік қызметті көрсету тәртібіне қойылатын талаптар
7. Мемлекеттік қызметті көрсету мерзімдері:
1) мемлекеттік қызмет көрсету мерзімі алушы жүгінген сәттен бастап күнтізбелік 30 күннен аспайды (құжаттарды қабылдау күні мемлекеттік қызмет көрсету мерзіміне кірмейді, бұл ретте жергілікті атқарушы орган мемлекеттік қызмет көрсету нәтижесін қызмет көрсету мерзімі аяқталғанға бір күн қалғанда ұсынады);
2) алушы жүгінген күні сол жерде көрсетілетін мемлекеттік қызметті алуға дейінгі күтудің жол берілетін ең көп уақыты 20 минуттан аспайды;

2) уполномоченный орган – государственное учреждение "Отдел образования, физической культуры и спорта Абайского района";
3) центр обслуживания населения – республиканское государственное предприятие, осуществляющее организацию предоставления государственных услуг физическим и (или) юридическим лицам по приему заявлений и выдаче документов по принципу "одного окна".
2. Общие положения
2. Государственная услуга оказывается государственным учреждением "Отдел образования, физической культуры и спорта Абайского района" (далее – уполномоченный орган) через отдел Абайского района филиала республиканского государственного предприятия на праве хозяйственного ведения "Центр обслуживания населения Карагандинской области" Комитета по контролю автоматизации государственных услуг и координации деятельности центров обслуживания населения Министерства транспорта и коммуникаций Республики Казахстан (далее - Центр), (контактные данные указаны в приложении 1 к настоящему регламенту).
3. Форма государственной услуги: не автоматизированная.
4. Государственная услуга оказывается на основании Законов Республики Казахстан от 2 декабря 1999 года "О физической культуре и спорте", от 27 ноября 2000 года "Об административных процедурах", от 11 января 2007 года "Об информатизации", постановления Правительства Республики Казахстан от 27 июля 2012 года N 981 "Об утверждении стандартов государственных услуг, оказываемых Агентством Республики Казахстан по делам спорта и физической культуры, местными исполнительными органами в сфере физической культуры и спорта".
5. Государственная услуга оказывается тренерам, методистам, инструкторам-спортсменам и судьям по спорту с целью официального признания спортивного разряда и квалификации (далее - получатели).
6. Результатом государственной услуги являются выдача выписки из приказа о присвоении спортивного разряда или категории сроком на пять лет на бумажном носителе либо мотивированный ответ об отказе в оказании государственной услуги в форме электронного документа.
3. Требования к порядку оказания государственной услуги
7. Сроки оказания государственной услуги:
1) с момента обращения получателя не превышают 30 календарных дней (день приема документов не входит в срок оказания государственной услуги, при этом уполномоченный орган представляет результат оказания государственной услуги за день до окончания срока оказания услуги);
2) максимально допустимое время ожидания до получения государственной услуги, оказываемой на месте в день обращения получателя, не более 20 минут;

3) алушы жүгінген күні сол жерде көрсетілетін мемлекеттік қызметті алушыға қызмет көрсетудің жол берілетін ең көп уақыты 20 минуттан аспайды.
8. Мемлекеттік қызмет тегін көрсетіледі.
9. Мемлекеттік қызмет уәкілетті органда демалыс және мереке күндерін қоспағанда, сағат 13.00-ден 14.00-ге дейінгі түскі үзіліспен сағат 9.00-ден 18.00-ге дейін көрсетіледі.
Орталықтарда мемлекеттік қызмет демалыс және мереке күндерін қоспағанда, дүйсенбіден сенбіні қоса алғанда, еңбек заңнамасына сай, белгіленген жұмыс кестесіне сәйкес сағат 9.00-ден 20.00-ге дейін үзіліссіз көрсетіледі.
Қабылдау "электрондық" кезек тәртібінде жеделдетілген қызмет көрсетусіз жүзеге асырылады.
10. Уәкілетті органдар аталған мемлекеттік қызметті көрсетуден мынадай негіздемелер бойынша бас тартады:
1) осы регламенттің 17-тармағында көрсетілген құжаттардың толық тізбесі ұсынылмаса;
2) құжаттарда жалған немесе бұрмаланған деректер анықталса;
3) спортшыға спорттық атақтарды беру құжаттарын тиісті норматив немесе талаптар орындалған сәттен бастап алты айдан асып кеткен мерзімде ұсынылса.
Алушы осы регламенттің 17-тармағында көрсетілген құжаттардың біреуін тапсырмаған жағдайда, орталық құжаттарды қабылдаудан бас тартады.
Құжаттарды қабылдаудан бас тартқан кезде Орталықтың қызметкері алушыға жетіспейтін құжаттарды көрсете отырып қолхат береді.
Өтінішті қараудан бас тарту туралы дәлелді жауап, құжаттар толық ұсынылмаған не болмаса мемлекеттік қызмет көрсету үшін белгіленген мерзімде ұсынылмаған жағдайда алушыға екі жұмыс күні мерзімінде беріледі.
11. Мемлекеттік қызметті алушыдан мемлекеттік қызметті алуға өтініш қабылдағаннан бастап мемлекеттік қызметтің нәтижесін берген уақытқа дейінгі мемлекеттік қызметті көрсету кезеңдері:
1) мемлекеттік қызметті алушы қажетті құжаттар пакетімен бірге Орталыққа өтініш береді;
2) Орталық құжаттарды қабылдайды, тіркейді және құжаттарды уәкілетті органға береді;
3) уәкілетті органның жауапты орындаушысы келіп түскен құжаттарды тексереді, мемлекеттік қызмет көрсетудің нәтижесін ресімдейді, бұйрық не бас тарту туралы дәлелді жауапты дайындайды және мемлекеттік қызметті алушыға береді.
12. Мемлекеттік қызметті көрсету үшін уәкілетті органда құжат қабылдауды жүзеге асыратын тұлғалардың ең аз саны бір қызметкер.
4. Мемлекеттік қызмет көрсету үдерісіндегі іс-әрекеттер
тәртібінің (өзара іс-қимылдар) сипаттамасы
13. Орталық арқылы мемлекеттік қызметті алу үшін өтініштердің бланкілерін толтыру талап етілмейді.

3) максимально допустимое время обслуживания получателя государственной услуги, оказываемой на месте в день обращения получателя, не более 20 минут.
8. Государственная услуга оказывается бесплатно.
9. Государственная услуга осуществляется в уполномоченном органе с 09.00 часов до 18.00 часов, за исключением выходных и праздничных дней, с перерывом на обед с 13.00 до 14.00 часов.
В Центрах государственная услуга предоставляется ежедневно с понедельника по субботу включительно, за исключением выходных и праздничных дней, согласно трудовому законодательству в соответствии с установленным графиком работы с 09.00 часов до 20.00 часов без перерыва.
Прием осуществляется в порядке "электронной" очереди и без ускоренного обслуживания.
10. Уполномоченные органы отказывают в предоставлении данной государственной услуги по следующим основаниям:
1) непредставление полного перечня документов, предусмотренных пунктом 17 настоящего регламента;
2) обнаружение недостоверных или искаженных данных в документах;
3) представление документов на присвоение спортивных званий спортсмену в сроки, превышающие шесть месяцев с момента выполнения соответствующего норматива или требования.
Центр отказывает в приеме документов в случае непредставления получателем одного из документов, указанных в пункте 17 настоящего регламента.
При отказе в приеме документов работником Центра получателю выдается расписка с указанием недостающих документов.
Мотивированный ответ об отказе в рассмотрении заявления выдается получателю в течение двух рабочих дней в случае неполноты представления документов либо в сроки, установленные для оказания государственной услуги.
11. Этапы оказания государственной услуги с момента получения заявления от получателя государственной услуги и до момента выдачи результата государственной услуги:
1) получатель государственной услуги подает заявление вместе с необходимым пакетом документов в Центр;
2) Центр осуществляет прием документов, проводит регистрацию и передает документы в уполномоченный орган;
3) ответственный исполнитель уполномоченного органа проверяет поступившие документы, оформляет результат оказания государственной услуги, подготавливает приказ либо мотивированный ответ об отказе и выдает получателю государственной услуги.
12. Минимальное количество лиц, осуществляющих прием документов для оказания государственной услуги в уполномоченном органе составляет один сотрудник.
4. Описание порядка действия (взаимодействия) в процессе оказания государственной услуги
13. Для получения государственной услуги через Центр заполнение бланков заявлений не требуется.

14. Орталықта құжаттарды қабылдауды операциялық залда "кедергісіз" қызмет көрсету арқылы орталықтың қызметкерлері жүзеге асырады.
15. Мемлекеттік қызметті алу үшін барлық қажетті құжаттар тапсырылған кезде алушыға мыналар көрсетіле отырып тиісті құжаттардың қабылданғаны туралы қолхат беріледі:
1) сұрауды қабылдау күні мен нөмірі;
2) сұрау жасалған мемлекеттік қызмет түрі;
3) қоса берілген құжаттардың саны мен атауы;
4) құжаттарды беру күні (уақыты) мен орны;
5) құжаттарды ресімдеуге өтінішті қабылдаған орталық қызметкерінің тегі, аты, әкесінің аты;
6) алушының тегі, аты, әкесінің аты, уәкілетті өкілдің тегі, аты, әкесінің аты және олардың байланыс телефондары.
16. Орталықта дайын құжаттарды алушыға беруді орталықтың қызметкері қолхаттың негізінде онда көрсетілген мерзімде күн сайын "терезе" арқылы жүзеге асырады.
Егер алушы көрсетілген мерзімде қызметтің нәтижесін алуға келмесе, орталық оның бір ай бойы сақталуын қамтамасыз етеді, содан кейін өкілетті органға береді.
17. "1 жасөспірімдік разряд спортшысы", "2 жасөспірімдік разряд спортшысы", "3 жасөспірімдік разряд спортшысы" спорттық разрядтарын беру туралы мемлекеттік қызметті алу үшін алушы Орталыққа мынадай құжаттар тізбесін ұсынады:
1) осы регламентке 2-қосымшаға сәйкес белгіленген нысандағы ұсыным;
2) жарыстың атауы, оны өткізу мерзімі мен орны көрсетілген, жарыстың бас төрешісі мен бас хатшысы қол қойған хаттамадан көшірме;
3) осы спорт түрінен республикалық федерацияның мөрімен расталған жарыстар хаттамаларының көшірмелері;
4) осы регламентке 3-қосымшаға сәйкес бас төрешісінің, бас хатшысының қол қойған бокс, күрес түрлері мен басқа да жекпе-жектердің нәтижелері туралы анықтамасы.
"Біліктiлiгi жоғары деңгейдегi екінші санатты жаттықтырушы", "Біліктiлiгi орта деңгейдегi екінші санатты жаттықтырушы" санаттарын беру (және/немесе растау) туралы мемлекеттік қызметті алу үшін алушы Орталыққа мынадай құжаттар тізбесін ұсынады:
1) осы регламентке 5-қосымшаға сәйкес белгіленген нысандағы өтініш;
2) білімі туралы, біліктілігін арттыруы туралы құжаттардың көшірмелері;
3) еңбек кітапшасының немесе жұмыс берушінің оны тоқтату күні мен негіздемесі туралы белгісі бар еңбек шартының немесе еңбек шартын жасау және тоқтату негізінде еңбек қатынастарының туындауын және тоқтатылуын растайтын жұмыс берушінің актісінен үзіндінің көшірмесі немесе қызметкердің еңбек қызметі туралы мәліметтен тұратын мұрағат анықтамасы;
4) осы Регламентке 6-қосымшаға сәйкес белгіленген нысандағы анықтама ("Біліктілігі жоғары және орта деңгейдегі санаты жоқ жаттықтырушы" санатын беруді қоспағанда);

14. В Центре прием документов осуществляется работниками Центра в операционном зале посредством "безбарьерного" обслуживания.
15. При сдаче всех необходимых документов для получения государственной услуги получателю выдается расписка о приеме соответствующих документов с указанием:
1) номера и даты приема запроса;
2) вида запрашиваемой государственной услуги;
3) количества и названия приложенных документов;
4) даты (времени) и места выдачи документов;
5) фамилии, имени, отчества работника центра, принявшего заявление на оформление документов;
6) фамилии, имени, отчества получателя, имени, отчества уполномоченного представителя, их контактных телефонов.
16. В Центре выдача готовых документов получателю осуществляется работником Центра посредством "окон" ежедневно на основании расписки в указанный в ней срок.
В случаях, если получатель не обратился за результатом услуги в указанный срок, Центр обеспечивает его хранение в течение одного месяца, после чего передает в уполномоченный орган.
17. Для получения государственной услуги о присвоении спортивных разрядов: "Спортсмен 1 юношеского разряда", "Спортсмен 2 юношеского разряда", "Спортсмен 3 юношеского разряда" получатель представляет в Центр перечень документов:
1) представление установленной формы согласно приложению 2 к настоящему регламенту;
2) выписку из протокола соревнования с указанием наименования соревнования, срока и места его проведения, подписанную главным судьей и главным секретарем соревнования;
3) копии протоколов соревнований, заверенные печатью областной федерации по данному виду спорта;
4) справку о результатах по боксу, в видах борьбы и других единоборствах, подписанную главным судьей, главным секретарем соревнований согласно приложению 3 к настоящему регламенту.
Для получения государственной услуги о присвоении (и/или подтверждении) категорий "Тренер высшего уровня квалификации второй категории", "Тренер среднего уровня квалификации второй категории" получатель представляет в Центр перечень документов:
1) заявление установленной формы согласно приложению 5 к настоящему регламенту;
2) копии документов об образовании, повышении квалификации;
3) копию трудовой книжки или трудового договора с отметкой работодателя о дате и основании его прекращения, или выписки из актов работодателя, подтверждающих возникновение и прекращение трудовых отношений на основе заключения и прекращения трудового договора, или архивную справку, содержащую сведения о трудовой деятельности работника;
4) справку установленной формы согласно приложению 6 к настоящему регламенту (за исключением присвоения категории "Тренера высшего и среднего уровней квалификации без категории");

5) осы спорт түрінен облыстық федерацияның мөрімен расталған жарыстар хаттамаларының көшірмелері ("Біліктілігі жоғары және орта деңгейдегі санаты жоқ жаттықтырушы" біліктілік санатын беруді қоспағанда);
6) бұдан бұрынғы біліктілік санатын беру туралы куәліктің көшірмесі.
Мынадай құжаттардың мәліметтері:
жеке тұлға үшін - алушы жеке тұлғаның жеке басын куәландырушы құжат.
Мемлекеттік электрондық ақпараттық ресурс болып табылатын құжаттардың мәліметтерін уәкілетті орган тиісті мемлекеттік ақпараттық жүйелерден халыққа қызмет көрсету Орталықтарының ақпараттық жүйесі арқылы электрондық цифрлық қолтаңба қойылған электрондық құжат нысанында алады.
"Біліктiлiгi жоғары деңгейдегi екінші санатты жаттықтырушы", "Біліктiлiгi орта деңгейдегi екінші санатты жаттықтырушы" санаттарын беру осы регламентке 4-қосымшаға сәйкес дене шынықтыру ұйымдары қызметкерлері лауазымдарына арналған біліктілік талаптарына сәйкес жүзеге асырылады.
Біліктiлiгi жоғары деңгейдегi екінші санатты әдіскер" және "Біліктiлiгi орта деңгейдегi екінші санатты әдіскер" санатын беру (және/немесе растау) туралы мемлекеттік қызметті алу үшін алушы Орталыққа мынадай құжаттар тізбесін ұсынады:
1) осы регламентке 5-қосымшаға сәйкес белгіленген нысандағы өтініш;
2) білімі туралы, біліктілігін арттыруы туралы құжаттардың көшірмелері;
3) еңбек кітапшасының немесе жұмыс берушінің оны тоқтату күні мен негіздемесі туралы белгісі бар еңбек шартының немесе еңбек шартын жасау және тоқтату негізінде еңбек қатынастарының туындауын және тоқтатылуын растайтын жұмыс берушінің актісінен үзіндінің көшірмесі немесе қызметкердің еңбек қызметі туралы мәліметтен тұратын мұрағат анықтамасы;
4) бұдан бұрынғы біліктілік санатының берілуі туралы куәліктің көшірмесі.
"Біліктiлiгi жоғары деңгейдегi екінші санатты нұсқаушы-спортшы" санатын беру (және/немесе растау) туралы мемлекеттік қызметті алу үшін алушы Орталыққа мынадай құжаттар тізбесін ұсынады:
1) осы регламентке 5-қосымшаға сәйкес белгіленген нысандағы өтініш;
2) білімі туралы, біліктілігін арттыру туралы құжаттардың көшірмелері;
3) еңбек кітапшасының немесе жұмыс берушінің оны тоқтату күні мен негіздемесі туралы белгісі бар еңбек шартының немесе еңбек шартын жасау және тоқтату негізінде еңбек қатынастарының туындауын және тоқтатылуын растайтын жұмыс берушінің актісінен үзіндінің көшірмесі немесе қызметкердің еңбек қызметі туралы мәліметтен тұратын мұрағат анықтамасы;
4) спорт түрінен республикалық федерацияның спортшының соңғы 2 жылдағы жетістіктері көрсетілген, санатын беру туралы мөрмен расталған қолдаухаты;

5) копии протоколов соревнований, заверенные печатью областной федерации по данному виду спорта (за исключением присвоения квалификационной категории "Тренера высшего и среднего уровней квалификации без категории");
6) копию удостоверения о присвоении предыдущей квалификационной категории.
Сведения документов:
документа, удостоверяющего личность получателя – физического лица.
Сведения документов, являющиеся государственными электронными информационными ресурсами, уполномоченный орган получает из соответствующих государственных информационных систем через информационную систему Центров в форме электронных документов, подписанных электронной цифровой подписью.
Присвоение категорий "Тренер высшего уровня квалификации второй категории", "Тренер среднего уровня квалификации второй категории" осуществляется в соответствии с квалификационными требованиями для должностей работников организаций физической культуры согласно приложению 4 к настоящему регламенту.
Для получения государственной услуги о присвоении (и/или подтверждении) категории "Методист высшего уровня квалификации второй категории", "Методист среднего уровня квалификации второй категории" получатель представляет в Центр перечень документов:
1) заявление установленной формы согласно приложению 5 к настоящему регламенту;
2) копию документов об образовании, повышении квалификации;
3) копию трудовой книжки или трудового договора с отметкой работодателя о дате и основании его прекращения, или выписки из актов работодателя, подтверждающих возникновение и прекращение трудовых отношений на основе заключения и прекращения трудового договора, или архивную справку, содержащую сведения о трудовой деятельности работника;
4) копию удостоверения о присвоении предыдущей квалификационной категории.
Для получения государственной услуги о присвоении (и/или подтверждении) категории "Инструктор-спортсмен высшего уровня квалификации второй категории" получатель представляет в Центр перечень документов:
1) заявление установленной формы согласно приложению 5 к настоящему регламенту;
2) копии документов об образовании, повышении квалификации;
3) копию трудовой книжки или трудового договора с отметкой работодателя о дате и основании его прекращения, или выписки из актов работодателя, подтверждающих возникновение и прекращение трудовых отношений на основе заключения и прекращения трудового договора, или архивную справку, содержащую сведения о трудовой деятельности работника;
4) ходатайство республиканской федерации по виду спорта о присвоении категории с указанием достижений спортсмена за последние 2 года, заверенное печатью;

5) бұдан бұрынғы біліктілік санатының берілуі туралы куәліктің көшірмесі.
Мынадай құжаттардың мәліметтері:
жеке тұлға үшін - алушы жеке тұлғаның жеке басын куәландырушы құжат.
Біліктілік санаттарын беру осы регламентке 4-қосымшаға сәйкес дене шынықтыру және спорт ұйымдары қызметкерлерінің лауазымдарына арналған біліктілік талаптарына сәйкес жүзеге асырылады.
"Спорт төрешісі" төреші санатын беру туралы мемлекеттік қызметті алу үшін алушы Орталыққа Қазақстан Республикасының спорттық жіктегішінің талаптарына сәйкес төрешілік практика курсынан өткенін растайтын құжатты ұсынады.
18. Мемлекеттік қызмет туралы ақпаратты "Абай ауданы әкімінің аппараты" мемлекеттік мекемесінің www.abay-akimat-karaganda.kz ресми сайтында алуға болады.
19. Мемлекеттік қызметті көрсету үрдісіне келесідей құрылымдық-функционалдық бірліктер қатыстырылған (бұдан әрі – ҚФБ):
1) Орталық қызметкері;
2) уәкілетті органның басшылығы;
3) уәкілетті органның жауапты орындаушысы.
20. Әрбір әкімшілік іс-әрекеттің (рәсім) орындау мерзімін көрсетумен әр ҚФБ әкімшілік іс-әрекеттерінің (рәсімдерінің) дәйектілігі мен өзара іс-қимылының мәтіндік кестелік сипаттамасы осы регламентке 7-қосымшада келтірілген.
21. Мемлекеттік қызметті көрсету үдерісіндегі әкімшілік іс-әрекеттер мен ҚФБ қисынды дәйектілігі арасындағы өзара байланысты көрсететін схема осы регламентке 8-қосымшада көрсетілген.
5. Мемлекеттік қызметті көрсететін лауазымдық
тұлғалардың жауапкершілігі
22. Мемлекеттік қызметтің көрсетілуі үшін жауапты тұлға уәкілетті органның басшысы және Орталық басшысы болып табылады (бұдан әрі – лауазымды тұлға).
Лауазымды тұлға мемлекеттік қызмет көрсетуді Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес белгіленген мерзімдерде іске асыру мен сапасы үшін жауапты болады.
"Екiншi және үшiншi разрядтар,
бірiншi, екiншi және үшiншi
жасөспірімдік разрядтар,
біліктiлiгi жоғары және орта
деңгейдегi екiншi санатты
жаттықтырушы, біліктiлiгi
жоғары деңгейдегi екiншi
санатты нұсқаушы-спортшы,
біліктiлiгi жоғары және орта
деңгейдегi екiншi санатты
әдiскер, спорт төрешiсi
спорттық разрядтары мен
санаттарын беру" мемлекеттік
қызмет көрсету регламентіне
1-қосымша
"Екiншi және үшiншi разрядтар, бірiншi, екiншi және үшiншi жасөспірімдік разрядтар, біліктiлiгi жоғары және орта деңгейдегi екiншi санатты жаттықтырушы, біліктiлiгi жоғары деңгейдегi екiншi санатты нұсқаушы-спортшы, біліктiлiгi жоғары және орта деңгейдегi екiншi санатты әдiскер, спорт төрешiсi спорттық разрядтары мен санаттарын беру" мемлекеттік қызмет көрсету бойынша уәкілетті органның және халыққа қызмет көрсету Орталықтарының байланыс деректері
Білім беру саласындағы мемлекеттік қызмет көрсету бойынша қызметті іске асыратын өкілетті органның және халыққа қызмет көрсету орталықтарының атауы
Орналасқан орны, мекенжайы, электронды мекенжайы
Байланыс телефоны
Жұмыс кестесі
1
2
3
4
"Абай ауданының білім, дене тәрбиесі және спорт бөлімі" мемлекеттік мекемесі

5) копию удостоверения о присвоении предыдущей категории.
Сведения документов:
документа, удостоверяющего личность получателя – физического лица.
Присвоение квалификационных категорий осуществляется в соответствии с квалификационными требованиями для должностей работников организаций физической культуры и спорта согласно приложению 4 к настоящему регламенту.
Для получения государственной услуги о присвоении судейской категории "Судья по спорту" получатель представляет в Центр документ, подтверждающий опыт судейской практики (прохождение курсов, семинаров), в соответствии с требованиями спортивной классификации Республики Казахстан.
18. Информацию о государственной услуге можно получить на официальном сайте государственного учреждения "Аппарат акима Абайского района": www.abay-akimat-karaganda.kz.
19. В процессе оказания государственной услуги задействованы следующие структурно-функциональные единицы (далее - СФЕ):
1) работник Центра;
2) руководство уполномоченного органа;
3) ответственный исполнитель уполномоченного органа.
20. Текстовое табличное описание последовательности и взаимодействие административных действий (процедур) каждой СФЕ с указанием срока выполнения каждого административного действия (процедуры) приведено в приложении 7 к настоящему регламенту.
21. Схема, отражающая взаимосвязь между логической последовательностью административных действий в процессе оказания государственной услуги и СФЕ, указана в приложении 8 к настоящему регламенту.
5. Ответственность должностных лиц, оказывающих
государственные услуги
22. Ответственным лицом за оказание государственной услуги является руководитель уполномоченного органа и руководитель Центра (далее – должностные лица).
Должностные лица несут ответственность за качество и реализацию оказания государственной услуги в установленные сроки в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
Приложение 1
к Регламенту оказания
государственной услуги
"Присвоение спортивных разрядов
и категорий: второй и третий,
первый, второй и третий юношеские,
тренер высшего и среднего уровня
квалификации второй категории,
инструктор-спортсмен высшего
уровня квалификации второй
категории, методист высшего и
среднего уровня квалификации
второй категории, судья по спорту"
Контактные данные уполномоченного органа
и Центров обслуживания населения по оказанию государственной услуги "Присвоение спортивных разрядов и категорий: второй и третий, первый, второй и третий юношеские, тренер высшего и среднего уровня квалификации второй категории, инструктор-спортсмен высшего уровня квалификации второй категории, методист высшего и среднего уровня квалификации второй категории, судья по спорту"
Наименование уполномоченного органа и центров обслуживания населения, осуществляющие функции по оказанию государственной услуги
Месторасположение, адрес, электронный адрес
Контактный телефон
График работы
1
2
3
4
Государственное учреждение "Отдел образования, физической культуры и спорта Абайского района"

100101, Қарағанды облысы, Абай ауданы, Абай қаласы, Карл Маркс көшесі, 43
www.bilim-otdel@mail.kz
тел. 8 (72131) 43769, 48206
Демалыс және мереке күндерін қоспағанда сағат 9.00-ден 18.00-ге дейін, түскі үзіліс сағат 13.00-ден 14.00-ге дейін
Орталық: Қазақстан Республикасы Көлік және коммуникация министрлігінің Мемлекеттік қызметтерді автоматтандыруды бақылау және халыққа қызмет көрсету орталықтарының қызметін үйлестіру жөніндегі комитетінің "Қарағанды облысы бойынша Халыққа қызмет көрсету орталығы " республикалық мемлекеттік кәсіпорынының шаруашылық жүргізу құқығындағы филиалының Абай ауданындағы N 1 бөлімі
100101, Қарағанды облысы, Абай ауданы, Абай қаласы, Абай көшесі, 54
con_abai@mail.ru
тел. 8(72131) 4-77-07, 4-72-27.
Демалыс және мереке күндерін қоспағанда, дүйсенбіден сенбіні қоса алғанда, еңбек заңнамасына сай, белгіленген жұмыс кестесіне сәйкес сағат 9.00-ден 19.00-ге дейін үзіліссіз
Орталық: Қазақстан Республикасы Көлік және коммуникация министрлігінің Мемлекеттік қызметтерді автоматтандыруды бақылау және халыққа қызмет көрсету орталықтарының қызметін үйлестіру жөніндегі комитетінің "Қарағанды облысы бойынша Халыққа қызмет көрсету орталығы " республикалық мемлекеттік кәсіпорынының шаруашылық жүргізу құқығындағы филиалының Абай ауданындағы N 2 бөлімі
100116, Қарағанды облысы, Абай ауданы, Топар кенті, Қазбек би көшесі, 3
con_topar@mail.ru
тел. 8(72153) 3-04-46, 3-04-47.
Демалыс және мереке күндерін қоспағанда, дүйсенбіден сенбіні қоса алғанда, еңбек заңнамасына сай, белгіленген жұмыс кестесіне сәйкес сағат 9.00-ден 19.00-ге дейін үзіліссіз
"Екiншi және үшiншi разрядтар,
бірiншi, екiншi және үшiншi
жасөспірімдік разрядтар,
біліктiлiгi жоғары және орта
деңгейдегi екiншi санатты
жаттықтырушы, біліктiлiгi
жоғары деңгейдегi екiншi
санатты нұсқаушы-спортшы,
біліктiлiгi жоғары және орта
деңгейдегi екiншi санатты
әдiскер, спорт төрешiсi
спорттық разрядтары мен
санаттарын беру" мемлекеттік
қызмет көрсету регламентіне
2-қосымша
ҰСЫНЫМ
Атағы
Түрлі түсті сурет
(2 дана)
3,5 х 4,5
Спорт түрі
Тегі, аты, әкесінің аты (мемлекеттік және орыс тілдерінде толтырылады)
Туған күні
Ұсынып отырған өңір (облыс, қала)
Ведомство
Спорт мектебі
Оқу, жұмыс орны
Білімі
Дене шынықтыру білімі
Спортпен шұғылдану өтілі
Үйінің мекенжайы
Алдыңғы атағы
Атақ берілген немесе расталған күн
Спортшыны даярлаған жаттықтырушының Т.А.Ә.
Жаттықтырушылық санаты
Бастапқы дене шынықтыру ұйымы
Басшы _________________
МО
Күні "__" ________ 20 __ ж.
Дене шынықтыру және спорт басқармасы (облыс, қала)
Басшы ___________________
МО
Күні "__" ________ 20 __ ж.
Осы спорт түрінен Қазақстан Республикасының федерациясы Басшы ____________________
МО
Күні "__" ________ 20 __ ж.
Комиссияның қарауына келіп түскен күні "___" _________ 20 __ ж.
Негізгі көрсеткіштер (нормативтер)
Орындаған күні (күні, айы, жылы)
Жарыстардың атауы
Жарыс дәрежесі, санаты
Көрсеткен нәтижесі
Төреші лауазымы
Төрешінің Т.А.Ә.
Қала (ел)
Төрешілік санаты
Бас төреші
Бас хатшы
Аға төреші
Атақ беру туралы белгі
Жауапты тұлға (Т.А.Ә.)
Лауазымы
Бас тартудың себебі және бұзушылық туралы белгі
20 __ ж. "___" _________ жолданған күні
"Екiншi және үшiншi разрядтар,
бірiншi, екiншi және үшiншi
жасөспірімдік разрядтар,
біліктiлiгi жоғары және орта
деңгейдегi екiншi санатты
жаттықтырушы, біліктiлiгi
жоғары деңгейдегi екiншi
санатты нұсқаушы-спортшы,
біліктiлiгi жоғары және орта
деңгейдегi екiншi санатты
әдiскер, спорт төрешiсi
спорттық разрядтары мен
санаттарын беру" мемлекеттік
қызмет көрсету регламентіне
3-қосымша
Нысан
Нәтижелер туралы анықтама
_____________________________________________________________ берілді
тегі, аты-жөні, әкесінің аты
______________________________________________________________ қаласы
Жарыстың өткен мерзімі және орны ____________________________________
Салмақ санаты ____________________________________________ кг. дейін.
Алған орны __________________________________________________________
Аталған салмақ санатында қатысқан спортшылардың саны
_____________________________________________________________________
Р/с N
Спортшының Т.А.Ә.
Облысы (қаласы)
Спорттық атағы
Нәтижесі
Жарыстардың бас төрешісі ____________________________________________
(Т.А.Ә.)
Жарыстың бас хатшысы ________________________________________________
(Т.А.Ә.)
Жарыстың бас төрешісінің қолы өткізуші ұйымның мөрімен расталады
_____________________________________________________________________
(жаттықтырушы, әдіскер, нұсқаушылардың біліктілік
санаттарын беру ережелерімен таныстым)
20 __ жылғы "___" ________________
"Екiншi және үшiншi разрядтар,
бірiншi, екiншi және үшiншi
жасөспірімдік разрядтар,
біліктiлiгi жоғары және орта
деңгейдегi екiншi санатты
жаттықтырушы, біліктiлiгi
жоғары деңгейдегi екiншi
санатты нұсқаушы-спортшы,
біліктiлiгi жоғары және орта
деңгейдегi екiншi санатты
әдiскер, спорт төрешiсi
спорттық разрядтары мен
санаттарын беру" мемлекеттік
қызмет көрсету регламентіне
4-қосымша
Дене шынықтыру және спорт ұйымдары қызметкерлерінің лауазымдарына арналған біліктілік талаптары

100101, Карагандинская область, Абайский район, город Абай, улица Карла Маркса, 43
www.bilim-otdel@mail.kz
тел. 8 (72131) 43769, 48206
Ежедневно с 09.00 часов до 18.00 часов, за исключением выходных и праздничных дней, с обеденным перерывом с 13.00 до 14.00 часов
Центр: отдел N 1 Абайского района республиканского государственного предприятия на праве хозяйственного ведения "Центр обслуживания населения Карагандинской области" Комитета по контролю автоматизации государственных услуг и координации деятельности Центр обслуживания населения Министерства транспорта и коммуникаций Республики Казахстан
100101, Карагандинская область, Абайский район, город Абай, улица Абая, 54.
con_abai@mail.ru
тел. 8 (72131) 4-77-07, 4-72-27.
с понедельника по субботу включительно, за исключением выходных и праздничных дней, согласно трудовому законодательству в соответствии с установленным графиком работы с 09.00 часов до 19.00 часов без перерыва
Центр: отдел N 2 Абайского района республиканского государственного предприятия на праве хозяйственного ведения "Центр обслуживания населения Карагандинской области" Комитета по контролю автоматизации государственных услуг и координации деятельности Центр обслуживания населения Министерства транспорта и коммуникаций Республики Казахстан
100116, Карагандинская область, Абайский район, поселок Топар, улица Казыбек би, 3.
con_topar@mail.ru
тел. 8 (72153) 3-04-46, 3-04-47.
с понедельника по субботу включительно, за исключением выходных и праздничных дней, согласно трудовому законодательству в соответствии с установленным графиком работы с 09.00 часов до 19.00 часов без перерыва
Приложение 2
к Регламенту оказания
государственной услуги
"Присвоение спортивных разрядов
и категорий: второй и третий,
первый, второй и третий юношеские,
тренер высшего и среднего уровня
квалификации второй категории,
инструктор-спортсмен высшего
уровня квалификации второй
категории, методист высшего и
среднего уровня квалификации
второй категории, судья по спорту"
ПРЕДСТАВЛЕНИЕ
Звание
Цветное фото
(2 шт.)
3,5 х 4,5
Вид спорта
Фамилия, имя, отчество (заполняется на государственном и русском языках)
Дата рождения
Представляющий регион (область, город)
Ведомство
Спортивная школа
Место учебы, работы
Образование
Физкультурное образование
Стаж занятий спортом
Домашний адрес
Предыдущее звание
Дата присвоения или подтверждения
Ф.И.О. тренера, подготовившего спортсмена
Тренерская категория
Первичная физкультурная организация
Руководитель ______________
МП
Дата "__" ________ 20 __ г.
Управление физической культуры и спорта (область, город)
Руководитель ______________ МП
Дата "__" ________ 20 __ г.
Федерация Республики Казахстан по данному виду спорта
Руководитель _____________
МП
Дата "__" ________ 20 __ г.
Дата поступления на рассмотрение комиссии: "__"________ 20 _ г.
Основные показатели (нормативы)
Дата выполнения (число месяц, год)
Наименование соревнований
Ранг, категория соревнования
Показанный результат
Должность судьи
Ф.И.О. судьи
Город (страна)
Судейская категория
Главный судья
Главный секретарь
Старший судья
Отметка о присвоении
Ответственное лицо
(Ф.И.О.)
Должность
Причина отказа и отметка о нарушениях
Дата отправки "___" ___________ 20 ___ г.
Приложение 3
к Регламенту оказания
государственной услуги
"Присвоение спортивных разрядов
и категорий: второй и третий,
первый, второй и третий юношеские,
тренер высшего и среднего уровня
квалификации второй категории,
инструктор-спортсмен высшего
уровня квалификации второй
категории, методист высшего и
среднего уровня квалификации
второй категории, судья по спорту"
Форма
Справка о результатах
Выдано ________________________________________________________
Ф.И.О.
Город _________________________________________________________
Сроки и место проведения соревнования _________________________
Весовая категория до ______________________________________ кг.
Занял место ___________________________________________________
Количество спортсменов, принявших участие в данной весовой
категории ___________________________________________________________
N п/п
Ф.И.О. спортсмена
Область (город)
Спортивное звание
Результат
Главный судья соревнований ____________________________________
(Ф.И.О.)
Главный секретарь соревнований ________________________________
(Ф.И.О.)
Подпись главного судьи соревнования
заверяется печатью проводящей организации
_____________________________________________________________________
(с Правилами присвоения квалификационных категорий тренерам,
методистам, инструкторам ознакомлен (а)
"_____" _____________ 20 __ год
Приложение 4
к Регламенту оказания
государственной услуги
"Присвоение спортивных разрядов
и категорий: второй и третий,
первый, второй и третий юношеские,
тренер высшего и среднего уровня
квалификации второй категории,
инструктор-спортсмен высшего
уровня квалификации второй
категории, методист высшего и
среднего уровня квалификации
второй категории, судья по спорту"
Квалификационные требования для должностей работников организаций физической культуры и спорта

1. Біліктілігі жоғары деңгейдегі жоғары санатты жаттықтырушы
Бiлiктiлiк талаптары: жоғары бiлiм (дене шынықтыру), мамандығы бойынша кемiнде 5 жыл жұмыс өтiлi, бiлiктiлiк арттыру курсынан өтуi, тиiстi куәлiгiнiң болуы тиiс, оның iшiнде:
Олимпиада, Паралимпиада, Сурдлимпиада ойындарында спорт түрлерiнен бағдарламада немесе спорттың ойын түрлерiнен жеке, командалық нөмiрлерде 1-6-орын алған бiр спортшыны дайындау;
Азия ойындарында, Азияның Паралимпиадалық, Сурдлимпиадалық ойындарында спорт түрлерiнен немесе спорттың ойын түрлерiнен жеке, командалық нөмiрлерде 1-3-орын алған бiр спортшыны дайындау;
әлем, Азия, Еуропа чемпионаттарында, Дүниежүзiлiк универсиадаларда, халықаралық жасөспiрiмдер ойындарында жеке немесе командалық ойын түрлерiнен 1-5-орын алған немесе студенттер арасындағы чемпионатта 1-орын алған бiр спортшыны дайындау;
мүгедектер спорты түрлерiнен әлем, Азия чемпионаттарында, Дүниежүзiлiк мүгедектер ойындарында, Азия жасөспiрiмдер паралимпиадалық ойындарында спорттың жеке немесе ойын түрлерiнен 1-5-орын алған немесе жастар мен мүгедек студенттер арасындағы әлем чемпионаттарында 1-орын алған бiр спортшыны дайындау;
жеткiншектер арасындағы әлем немесе Азия чемпионатында 1-3-орын алған бiр спортшыны дайындау;
жеткiншектер арасындағы мүгедектер спорты түрлерiнен әлем немесе Азия чемпионатында 1-3-орын алған бiр спортшыны дайындау;
республиканың ұлттық құрама командасына үш спортшыны дайындау;
республиканың жастар құрама командасына төрт спортшыны дайындау;
республиканың жасөспiрiмдер құрама командасына бес спортшыны дайындау;
елдiң құрама командасының бас, мемлекеттiк, аға жаттықтырушысы ретiнде кемiнде үш жыл жаттықтырушы-оқытушы ретiнде жұмыс iстеу.
Бiлуі тиіс: Қазақстан Республикасының Конституциясын, Қазақстан Республикасының "Дене шынықтыру және спорт туралы" 1999 жылғы 2 желтоқсандағы, "Бiлiм туралы" 2007 жылғы 27 шілдедегі, "Қазақстан Республикасындағы баланың құқықтары туралы" 2002 жылғы 8 тамыздағы, "Қазақстан Республикасындағы тiл туралы" 1997 жылғы 11 шілдедегі, "Сыбайлас жемқорлыққа қарсы күрес туралы" 1998 жылғы 2 шілдедегі Заңдарын, Қазақстан Республикасында дене шынықтыру және спортты дамыту жөнiндегi стратегиялық және бағдарламалық құжаттарын, басқа да дене шынықтыру және спорт саласындағы заңнамалық және нормативтiк құқықтық актiлерін, заманауи спорт ғылымы жетiстiктерi, отандық және шетелдiк спортты дамытудың жаңа медико-биологиялық және фармакологиялық әдiстерiн мен үрдiстерiн, спорт түрiнен оқу-жаттығу процесiн ұйымдастыру, еңбек заңнамасының еңбектi қорғау негiздерiн, өрт қауiпсiздiгi мен санитарлық-гигиеналық нормаларын.

1. Тренер высшего уровня квалификации высшей категории
Квалификационные требования: высшее образование (физкультурное), стаж работы по специальности не менее 5 лет, прохождение курсов повышения квалификации, наличие соответствующего удостоверения, в том числе:
подготовить одного спортсмена, занявшего 1-6 место на Олимпийских, Паралимпийских, Сурдлимпийских играх в индивидуальных, командных номерах программы по видам спорта или игровым видам спорта;
подготовить одного спортсмена, занявшего 1-3 место на Азиатских играх, Азиатских Паралимпийских, Сурдлимпийских играх в индивидуальных, командных номерах программы по видам спорта или игровым видам спорта;
подготовить одного спортсмена, занявшего 1-5 место на чемпионатах мира, Азии, Европы, Всемирных универсиадах, международных юношеских играх, в индивидуальных или игровых видах спорта или 1 место на чемпионате мира среди студентов;
подготовить одного спортсмена, занявшего 1-5 место на чемпионатах мира, Азии по видам инвалидного спорта, Всемирных играх инвалидов, Азиатских юношеских паралимпийских играх в индивидуальных или игровых видах спорта или 1 место на чемпионате мира среди молодежи и студентов-инвалидов;
подготовить одного спортсмена, занявшего 1-3 место на чемпионатах мира или Азии среди юниоров;
подготовить одного спортсмена, занявшего 1-3 место на чемпионатах мира или Азии по видам инвалидного спорта среди юниоров;
подготовить трех спортсменов в сборную национальную команду республики;
подготовить четырех спортсменов в сборную молодежную команду республики;
подготовить пять спортсменов в сборную юношескую команду республики;
тренерско-преподавательская работа в качестве главного, государственного, старшего тренера сборной команды страны не менее трех лет.
Знание Конституции Республики Казахстан, законов Республики Казахстан от 2 декабря 1999 года "О физической культуре и спорте", от 27 июля 2007 года "Об образовании", от 8 августа 2002 года "О правах ребенка в Республике Казахстан", от 11 июля 1997 года "О языках в Республике Казахстан", от 2 июля 1998 года "О борьбе с коррупцией", стратегических и программных документов по развитию физической культуры и спорта в Республике Казахстан, других законодательных и нормативных правовых актов в сфере физической культуры и спорта, достижений современной спортивной науки, новых медико-биологических и фармакологических методов и тенденций развития отечественного и зарубежного вида спорта, организации учебно-тренировочного процесса по виду спорта, основ трудового законодательства, охраны труда, противопожарной безопасности и санитарно-гигиенических норм.

2. Бiлiктiлiгi жоғары деңгейдегi бiрiншi санатты жаттықтырушы
Бiлiктiлiк талаптары: жоғары бiлiм (дене шынықтыру), мамандығы бойынша кемiнде 5 жыл жұмыс өтiлi болуы тиiс, соның iшiнде:
Олимпиада, Паралимпиада, Сурдлимпиада ойындарға бiр қатысушыны дайындау;
Азия ойындарында, Азия Паралимпиадалық, Сурдлимпиадалық ойындарында спорт түрлерiнен немесе спорттың ойын түрлерiнен жеке, командалық нөмiрлерде 4-6-орын алған бiр спортшыны дайындау;
Әлем, Азия, Еуропа чемпионаттарына, Дүниежүзiлiк универсиадаларға бiр қатысушыны дайындау;
мүгедектер спорты түрлерiнен әлем, Азия чемпионаттарында, Дүниежүзiлiк мүгедектер ойындарында, Азия жасөспiрiмдер паралимпиадалық ойындарында спорттың жеке немесе ойын түрлерiнен 6-9-орын алған бiр спортшыны дайындау;
халықаралық кешендi жеткiншектер арасындағы ойындарда жеке немесе спорттың ойын түрлерiнен 6-9-орын алған бiр спортшыны дайындау;
жеткiншектер арасында мүгедектер спорты түрiнен әлем немесе Азия чемпионатында 4-6-орын алған бiр спортшыны дайындау;
республиканың ұлттық құрама командасына екi спортшыны дайындау;
республиканың жастар құрама командасына үш спортшыны дайындау;
республиканың жасөспiрiмдер құрама командасына төрт спортшыны дайындау;
спортта дарынды балаларға арналған мектеп-интернатта немесе спорт колледжiнде одан әрi жаттығуы үшiн төрт спортшыны тапсыру;
елдiң құрама командасының бас, мемлекеттiк, аға жаттықтырушысы ретiнде кемiнде бiр жыл жаттықтырушы-оқытушы ретiнде жұмыс iстеу;
дене шынықтыру және спорт жөнiндегi республикалық немесе облыстық уәкiлеттi органда кемiнде екi жыл ұйымдастыру-әдiстемелiк жұмыс iстеу.
Бiлуі тиіс: Қазақстан Республикасының Конституциясын, Қазақстан Республикасының "Дене шынықтыру және спорт туралы" 1999 жылғы 2 желтоқсандағы, "Бiлiм туралы" 2007 жылғы 27 шілдедегі, "Қазақстан Республикасындағы баланың құқықтары туралы" 2002 жылғы 8 тамыздағы, "Қазақстан Республикасындағы тiл туралы" 1997 жылғы 11 шілдедегі, "Сыбайлас жемқорлыққа қарсы күрес туралы" 1998 жылғы 2 шілдедегі Заңдарын, Қазақстан Республикасында дене шынықтыру және спортты дамыту жөнiндегi стратегиялық және бағдарламалық құжаттарын, басқа да дене шынықтыру және спорт саласындағы заңнамалық және нормативтiк құқықтық актiлерін, заманауи спорт ғылымы жетiстiктерi, отандық және шетелдiк спортты дамытудың жаңа медико-биологиялық және фармакологиялық әдiстерiн мен үрдiстерiн, спорт түрiнен оқу-жаттығу процесiн ұйымдастыру, еңбек заңнамасының еңбектi қорғау негiздерiн, өрт қауiпсiздiгi мен санитарлық-гигиеналық нормаларын.
3. Бiлiктiлiгi жоғары деңгейдегi екiншi санатты жаттықтырушы
Бiлiктiлiк талаптары: жоғары бiлiм (дене шынықтыру), мамандығы бойынша кемiнде 3 жыл жұмыс өтiлi болуы тиiс, соның iшiнде:
кешендi халықаралық жасөспiрiмдер ойындарында спорттың жеке немесе ойын түрлерiнен 6-8-орын алған бiр спортшыны дайындау;
жасөспiрiмдер арасында мүгедектер спорты түрлерiнен әлем немесе Азия чемпионаттарында 6-8-орын алған бiр спортшыны дайындау;
спортта дарынды балаларға арналған мектеп-интернатқа немесе спорт колледжiне одан әрi жаттығуы үшiн екi спортшыны тапсыру;
облыстардың, Астана және Алматы қалаларының құрама командаларына үш спортшыны дайындау;
дене шынықтыру және спорт жөнiндегi республикалық немесе облыстық уәкiлеттi органда кемiнде екi жыл ұйымдастыру-әдiстемелiк жұмыс iстеу;
дене шынықтыру және спорт жоғары оку орнын немесе басқа жоғары оқу орнының дене тәрбиесi факультетiн үздiк бiтiргенi туралы дипломының, сондай-ақ көрсетiлген оқу орны мен факультеттi бiтiргенi туралы диплом мен "Қазақстан Республикасының спорт шеберiнен" төмен емес спорттық атағының болуы.

2. Тренер высшего уровня квалификации первой категории
Квалификационные требования: высшее образование (физкультурное), стаж работы по специальности не менее 5 лет, в том числе:
подготовить одного участника Олимпийских игр, Паралимпийских, Сурдлимпийских игр;
подготовить одного спортсмена, занявшего 4-6 место на Азиатских играх, Азиатских Паралимпийских, Сурдлимпийских играх в индивидуальных, командных номерах программы по видам спорта или игровым видам спорта;
подготовить одного спортсмена участника чемпионата мира, Азии, Европы, Всемирных универсиад;
подготовить одного спортсмена, занявшего 6-9 места на чемпионатах мира, Азии по видам инвалидного спорта, Всемирных играх инвалидов, Азиатских юношеских паралимпийских играх в индивидуальных или игровым видам спорта;
подготовить одного спортсмена занявшего 6-9 место на комплексных международных юношеских играх в индивидуальных или игровых видах спорта;
подготовить одного спортсмена, занявшего 4-6 место на чемпионатах мира или Азии по видам инвалидного спорта среди юниоров;
подготовить двух спортсменов в сборную национальную команду республики;
подготовить трех спортсменов в сборную молодежную команду республики;
подготовить четырех спортсменов в сборную юношескую команду республики;
передать четырех спортсменов для дальнейшего совершенствования в школы-интернаты для одаренных в спорте детей или колледж спорта;
тренерско-преподавательская работа в качестве главного, государственного, старшего тренера сборной команды страны не менее одного года;
организационно-методическая работа в республиканском или областном уполномоченном органе по физической культуре и спорту не менее двух лет.
Знание Конституции Республики Казахстан, законов Республики Казахстан от 2 декабря 1999 года "О физической культуре и спорте", от 27 июля 2007 года "Об образовании", от 8 августа 2002 года "О правах ребенка в Республике Казахстан", от 11 июля 1997 года "О языках в Республике Казахстан", от 2 июля 1998 года "О борьбе с коррупцией", стратегических и программных документов по развитию физической культуры и спорта в Республике Казахстан, других законодательных и нормативных правовых актов в сфере физической культуры и спорта, достижений современной спортивной науки, новых медико-биологических и фармакологических методов и тенденций развития отечественного и зарубежного вида спорта, организации учебно-тренировочного процесса по виду спорта, основ трудового законодательства, охраны труда, противопожарной безопасности и санитарно-гигиенических норм.
3. Тренер высшего уровня квалификации второй категории
Квалификационные требования: высшее образование (физкультурное), стаж работы по специальности не менее 3 лет, в том числе:
подготовить одного спортсмена, занявшего 6-8 место на комплексных международных юношеских играх в индивидуальных или игровых видах спорта;
подготовить одного спортсмена, занявшего 6-8 место на чемпионатах мира или Азии по видам инвалидного спорта среди юниоров;
передать двух спортсменов для дальнейшего совершенствования в школы-интернаты для одаренных в спорте детей или колледж спорта;
подготовить трех спортсменов в сборную команду области, гг.Астаны и Алматы;
организационно-методическая работа в республиканском или областном уполномоченном органе по физической культуре и спорту не менее двух лет;
наличие диплома с отличием об окончании высшего учебного заведения физической культуры и спорта или факультета физического воспитания других высших учебных заведений, а также диплома об окончании указанных учебных заведений и факультетов и спортивного звания не ниже "Мастер спорта Республики Казахстан".

Бiлуі тиіс: Қазақстан Республикасының Конституциясын, Қазақстан Республикасының "Дене шынықтыру және спорт туралы" 1999 жылғы 2 желтоқсандағы, "Бiлiм туралы" 2007 жылғы 27 шілдедегі, "Қазақстан Республикасындағы баланың құқықтары туралы" 2002 жылғы 8 тамыздағы, "Қазақстан Республикасындағы тiл туралы" 1997 жылғы 11 шілдедегі, "Сыбайлас жемқорлыққа қарсы күрес туралы" 1998 жылғы 2 шілдедегі Заңдарын, Қазақстан Республикасында дене шынықтыру және спортты дамыту жөнiндегi стратегиялық және бағдарламалық құжаттарын, басқа да дене шынықтыру және спорт саласындағы заңнамалық және нормативтiк құқықтық актiлерін, заманауи спорт ғылымы жетiстiктерi, отандық және шетелдiк спортты дамытудың жаңа медико-биологиялық және фармакологиялық әдiстерiн мен үрдiстерiн, спорт түрiнен оқу-жаттығу процесiн ұйымдастыру, еңбек заңнамасының еңбектi қорғау негiздерiн, өрт қауiпсiздiгi мен санитарлық-гигиеналық нормаларын.
4. Бiлiктiлiгi жоғары деңгейдегi санаты жоқ жаттықтырушы
Бiлiктiлiк талаптары: жоғары бiлiм (дене шынықтыру), мамандығы бойынша кемiнде 3 жыл жұмыс өтiлi болуы.
Бiлуі тиіс: Қазақстан Республикасының Конституциясын, Қазақстан Республикасының "Дене шынықтыру және спорт туралы" 1999 жылғы 2 желтоқсандағы, "Бiлiм туралы" 2007 жылғы 27 шілдедегі, "Қазақстан Республикасындағы баланың құқықтары туралы" 2002 жылғы 8 тамыздағы, "Қазақстан Республикасындағы тiл туралы" 1997 жылғы 11 шілдедегі, "Сыбайлас жемқорлыққа қарсы күрес туралы" 1998 жылғы 2 шілдедегі Заңдарын, Қазақстан Республикасында дене шынықтыру және спортты дамыту жөнiндегi стратегиялық және бағдарламалық құжаттарын, басқа да дене шынықтыру және спорт саласындағы заңнамалық және нормативтiк құқықтық актiлерін, заманауи спорт ғылымы жетiстiктерi, отандық және шетелдiк спортты дамытудың жаңа медико-биологиялық және фармакологиялық әдiстерiн мен үрдiстерiн, спорт түрiнен оқу-жаттығу процесiн ұйымдастыру, еңбек заңнамасының еңбектi қорғау негiздерiн, өрт қауiпсiздiгi мен санитарлық-гигиеналық нормаларын.
5. Бiлiктiлiгi орта деңгейдегi жоғары санатты жаттықтырушы
Бiлiктiлiк талаптары: орта бiлiм (дене шынықтыру), мамандығы бойынша кемiнде 5 жыл жұмыс өтiлi болуы тиiс, соның iшiнде:
Олимпиада, Паралимпиада, Сурдлимпиада ойындарында спорт түрлерiнен немесе ойын спорты түрлерiнен жеке, командалық нөмiрлерде 1-6-орын алған бiр спортшыны дайындау;
Азия ойындарында, Азия паралимпиадалық, Сурдлимпиадалық ойындарында спорт түрлерiнен немесе спорттың ойын түрлерiнен жеке, командалық нөмiрлерде 1-3-орын алған бiр спортшыны дайындау;
әлем, Азия, Еуропа чемпионаттарында, Дүниежүзiлiк универсиадаларда, кешендi халықаралық жасөспiрiмдер ойындарында спорттың жеке немесе ойын түрлерiнен 1-5-орын алған бiр спортшыны дайындау;

Знание Конституции Республики Казахстан, законов Республики Казахстан от 2 декабря 1999 года "О физической культуре и спорте", от 27 июля 2007 года "Об образовании", от 8 августа 2002 года "О правах ребенка в Республике Казахстан", от 11 июля 1997 года "О языках в Республике Казахстан", от 2 июля 1998 года "О борьбе с коррупцией", стратегических и программных документов по развитию физической культуры и спорта в Республике Казахстан, других законодательных и нормативных правовых актов в сфере физической культуры и спорта, достижений современной спортивной науки, новых медико-биологических и фармакологических методов и тенденций развития отечественного и зарубежного вида спорта, организации учебно-тренировочного процесса по виду спорта, основ трудового законодательства, охраны труда, противопожарной безопасности и санитарно-гигиенических норм.
4. Тренер высшего уровня квалификации без категории
Квалификационные требования: высшее образование (физкультурное), стаж работы по специальности не менее 3 лет.
Знание Конституции Республики Казахстан, законов Республики Казахстан от 2 декабря 1999 года "О физической культуре и спорте", от 27 июля 2007 года "Об образовании", от 8 августа 2002 года "О правах ребенка в Республике Казахстан", от 11 июля 1997 года "О языках в Республике Казахстан", от 2 июля 1998 года "О борьбе с коррупцией", стратегических и программных документов по развитию физической культуры и спорта в Республике Казахстан, других законодательных и нормативных правовых актов в сфере физической культуры и спорта, достижений современной спортивной науки, новых медико-биологических и фармакологических методов и тенденций развития отечественного и зарубежного вида спорта, организации учебно-тренировочного процесса по виду спорта, основ трудового законодательства, охраны труда, противопожарной безопасности и санитарно-гигиенических норм.
5. Тренер среднего уровня квалификации высшей категории
Квалификационные требования: среднее образование (физкультурное), стаж работы по специальности не менее 5 лет, в том числе:
подготовить одного спортсмена, занявшего 1-6 место на Олимпийских, Паралимпийских и Сурдлимпийских играх в индивидуальных, командных номерах программы по видам спорта или игровым видам спорта;
подготовить одного спортсмена, занявшего 1-3 место на Азиатских играх, Азиатских паралимпийских, сурдлимпийских играх в индивидуальных, командных номерах программы по видам спорта или игровым видам спорта;
подготовить одного спортсмена, занявшего 1-5 место на чемпионатах мира, Азии, Европы, Всемирных универсиадах, комплексных международных юношеских играх в индивидуальных или игровых видах спорта;

мүгедектер спорты түрлерiнен әлем, Азия чемпионаттарында, Дүниежүзiлiк мүгедектер ойындарында, Азия жасөспiрiмдер паралимпиадалық ойындарында спорттың жеке немесе ойын түрлерiнен 1-5-орын алған немесе жастар және мүгедек студенттер арасындағы әлем чемпионатында 1-орын алған бiр спортшыны дайындау;
жеткiншектер арасындағы әлем немесе Азия чемпионатында 1-3 орын алған бiр спортшыны дайындау;
жеткiншектер арасындағы мүгедектер спорты түрлерiнен әлем немесе Азия чемпионатында 1-3-орын алған бiр спортшыны дайындау;
республиканың ұлттық құрама командасына үш спортшыны дайындау;
республиканың жастар құрама командасына төрт спортшыны дайындау;
республиканың жасөспiрiмдер құрама командасына бес спортшыны дайындау;
елдiң құрама командасында мемлекеттiк, аға жаттықтырушы ретiнде кемiнде үш жыл жұмыс iстеу;
дене шынықтыру және спорт жөнiндегi республикалық немесе облыстық уәкiлеттi органда кемiнде үш жыл ұйымдастыру-әдiстемелiк жұмыс iстеу.
Бiлуі тиіс: Қазақстан Республикасының Конституциясын, Қазақстан Республикасының "Дене шынықтыру және спорт туралы" 1999 жылғы 2 желтоқсандағы, "Бiлiм туралы" 2007 жылғы 27 шілдедегі, "Қазақстан Республикасындағы баланың құқықтары туралы" 2002 жылғы 8 тамыздағы, "Қазақстан Республикасындағы тiл туралы" 1997 жылғы 11 шілдедегі, "Сыбайлас жемқорлыққа қарсы күрес туралы" 1998 жылғы 2 шілдедегі Заңдарын, Қазақстан Республикасында дене шынықтыру және спортты дамыту жөнiндегi стратегиялық және бағдарламалық құжаттарын, басқа да дене шынықтыру және спорт саласындағы заңнамалық және нормативтiк құқықтық актiлерін, заманауи спорт ғылымы жетiстiктерi, отандық және шетелдiк спортты дамытудың жаңа медико-биологиялық және фармакологиялық әдiстерiн мен үрдiстерiн, спорт түрiнен оқу-жаттығу процесiн ұйымдастыру, еңбек заңнамасының еңбектi қорғау негiздерiн, өрт қауiпсiздiгi мен санитарлық-гигиеналық нормаларын.
6. Бiлiктiлiгi орта деңгейдегi бiрiншi санатты жаттықтырушы
Бiлiктiлiк талаптары: орта бiлiм (дене шынықтыру), мамандығы бойынша кемiнде 3 жыл жұмыс өтiлi болуы тиiс, соның iшiнде:
Олимпиада, Паралимпиада, Сурдлимпиада ойындардың бiр қатысушысын дайындау;
Азия ойындарында, Азия Паралимпиадалық, Сурдлимпиадалық ойындарында спорт түрлерiнен жеке, командалық нөмiрлерде немесе ойын спорты түрлерiнен 4-6-орын алған бiр спортшыны дайындау;
әлем, Азия, Еуропа чемпионаттарының, Дүниежүзiлiк универсиадалардың бiр қатысушысын дайындау;
мүгедектер спорты түрлерiнен әлем, Азия чемпионаттарында, Дүниежүзiлiк мүгедектер ойындарында, Азия жасөспiрiмдер паралимпиадалық ойындарда спорттың жеке немесе ойын түрлерiнен бiр қатысушыны немесе жастар мен студенттердiң әлем чемпионатында 1-орын алған бiр спортшыны дайындау;

подготовить одного спортсмена, занявшего 1-5 место на чемпионатах мира, Азии по видам инвалидного спорта, Всемирных играх инвалидов, Азиатских юношеских паралимпийских играх в индивидуальных или игровых видах спорта или 1 место на чемпионате мира среди молодежи и студентов-инвалидов;
подготовить одного спортсмена, занявшего 1-3 место на чемпионатах мира или Азии среди юниоров;
подготовить одного спортсмена, занявшего 1-3 место на чемпионатах мира или Азии по видам инвалидного спорта среди юниоров;
подготовить трех спортсменов в сборную национальную команду республики;
подготовить четырех спортсменов в сборную молодежную команду республики;
подготовить пять спортсменов в сборную юношескую команду республики;
работа в качестве государственного, старшего тренера сборной команды страны не менее трех лет;
организационно-методическая работа в республиканском или областном уполномоченном органе по физической культуре и спорту не менее трех лет.
Знание Конституции Республики Казахстан, законов Республики Казахстан от 2 декабря 1999 года "О физической культуре и спорте", от 27 июля 2007 года "Об образовании", от 8 августа 2002 года "О правах ребенка в Республике Казахстан", от 11 июля 1997 года "О языках в Республике Казахстан", от 2 июля 1998 года "О борьбе с коррупцией", стратегических и программных документов по развитию физической культуры и спорта в Республике Казахстан, других законодательных и нормативных правовых актов в сфере физической культуры и спорта, достижений современной спортивной науки, новых медико-биологических и фармакологических методов и тенденций развития отечественного и зарубежного вида спорта, организации учебно-тренировочного процесса по виду спорта, основ трудового законодательства, охраны труда, противопожарной безопасности и санитарно-гигиенических норм.
6. Тренер среднего уровня квалификации первой категории
Квалификационные требования: среднее образование (физкультурное), стаж работы по специальности не менее 3 лет, в том числе:
подготовить одного участника Олимпийских игр, Паралимпийских и Сурдлимпийских игр;
подготовить одного спортсмена, занявшего 4-6 место на Азиатских играх, Азиатских паралимпийских, сурдлимпийских играх в индивидуальных, командных номерах программы по видам спорта или игровым видам спорта;
подготовить одного спортсмена - участника чемпионата мира, Азии, Европы, Всемирных универсиад;
подготовить одного спортсмена - участника чемпионата мира, Азии по видам инвалидного спорта, Всемирных игр инвалидов, Азиатских юношеских паралимпийских игр в индивидуальных или игровых видах спорта, или занявшего 1 место на чемпионате мира среди молодежи и студентов;

кешендi халықаралық жасөспiрiмдер ойындарында спорттық жеке немесе ойын түрлерiнен 6-9-орын алған бiр спортшыны дайындау;
жеткiншектер арасындағы әлем немесе Азия чемпионатында 4-6-орын алған бiр спортшыны дайындау;
республиканың ұлттық құрама командасына екi спортшыны дайындау;
республиканың жастар құрама командасына үш спортшыны дайындау;
республиканың жасөспiрiмдер құрама командасына төрт спортшыны дайындау;
спортта дарынды балаларға арналған мектеп-интернатта немесе спорт колледжiнде одан әрi жаттығу үшiн екi спортшыны тапсыру;
елдiң құрама командасының бас, мемлекеттiк, аға жаттықтырушысы ретiнде кемiнде бiр жыл жаттықтырушылық-оқытушылық жұмыс iстеу;
дене шынықтыру және спорт жөнiндегi республикалық немесе облыстық уәкiлеттi органда кемiнде екi жыл ұйымдастыру-әдiстемелiк жұмыс iстеу.
Бiлуі тиіс: Қазақстан Республикасының Конституциясын, Қазақстан Республикасының "Дене шынықтыру және спорт туралы" 1999 жылғы 2 желтоқсандағы, "Бiлiм туралы" 2007 жылғы 27 шілдедегі, "Қазақстан Республикасындағы баланың құқықтары туралы" 2002 жылғы 8 тамыздағы, "Қазақстан Республикасындағы тiл туралы" 1997 жылғы 11 шілдедегі, "Сыбайлас жемқорлыққа қарсы күрес туралы" 1998 жылғы 2 шілдедегі Заңдарын, Қазақстан Республикасында дене шынықтыру және спортты дамыту жөнiндегi стратегиялық және бағдарламалық құжаттарын, басқа да дене шынықтыру және спорт саласындағы заңнамалық және нормативтiк құқықтық актiлерін, заманауи спорт ғылымы жетiстiктерi, отандық және шетелдiк спортты дамытудың жаңа медико-биологиялық және фармакологиялық әдiстерiн мен үрдiстерiн, спорт түрiнен оқу-жаттығу процесiн ұйымдастыру, еңбек заңнамасының еңбектi қорғау негiздерiн, өрт қауiпсiздiгi мен санитарлық-гигиеналық нормаларын.
7. Бiлiктiлiгi орта деңгейдегi екiншi санатты жаттықтырушы
Бiлiктiлiк талаптары: орта бiлiм (дене шынықтыру), мамандығы бойынша кемiнде 2 жыл жұмыс өтiлi болуы тиiс, соның iшiнде:
әлем, Еуропа, Азия, чемпионаттарына, Азия ойындарына, әлем кубогы кезеңдерiне, Дүниежүзiлiк жасөспiрiмдер ойындарына, тәуелсіз мемлекеттер достастығы, Балтық және Ресей өңiрлерi елдерiнiң халықаралық жасөспiрiмдер ойындарына спорттық жеке немесе ойын түрлерiнен бiр қатысушыны дайындау;
мүгедектер спорты түрлерiнен әлем, Азия чемпионаттарына, Дүниежүзiлiк мүгедектер ойындарына, Азия жасөспiрiмдер паралимпиадалық ойындарына спорттық жеке немесе ойын түрлерiнен қатысушы бiр спортшыны немесе жастар және мүгедек студенттер арасындағы әлем чемпионатында 1-орын алған бiр спортшыны дайындау;
спортта дарынды балаларға арналған мектеп-интернатта немесе спорт колледжiнде одан әрi жаттығу үшiн төрт спортшыны тапсыру;
облыстардың, Астана және Алматы қалаларының құрама командаларына үш спортшыны дайындау;
дене шынықтыру және спорт жөнiндегi республикалық немесе облыстық уәкiлеттi органда кемiнде екi жыл ұйымдастыру-әдiстемелiк жұмыс iстеу;
дене шынықтыру және спорт жоғары оқу орнын немесе басқа жоғары оқу орнының дене тәрбиесi факультетiн үздiк бiтiргенi туралы дипломының, сондай-ақ көрсетiлген оқу орны мен факультеттi бiтiргенi туралы диплом мен "Қазақстан Республикасының спорт шеберiнен" темен емес спорттық атағының болуы.

подготовить одного спортсмена, занявшего 6-9 место на комплексных международных юношеских играх в индивидуальных или игровых видах спорта;
подготовить одного спортсмена, занявшего 4-6 место на чемпионатах мира или Азии по видам инвалидного спорта среди юниоров;
подготовить двух спортсменов в сборную национальную команду республики;
подготовить трех спортсменов в сборную молодежную команду республики;
подготовить четырех спортсменов в сборную юношескую команду республики;
передать двух спортсменов для дальнейшего совершенствования в школы-интернаты для одаренных в спорте детей или колледж спорта;
тренерско-преподавательская работа в качестве главного, государственного, старшего тренера сборной команды страны не менее одного года;
организационно-методическая работа в республиканском или областном уполномоченном органе по физической культуре и спорту не менее двух лет.
Знание Конституции Республики Казахстан, законов Республики Казахстан от 2 декабря 1999 года "О физической культуре и спорте", от 27 июля 2007 года "Об образовании", от 8 августа 2002 года "О правах ребенка в Республике Казахстан", от 11 июля 1997 года "О языках в Республике Казахстан", от 2 июля 1998 года "О борьбе с коррупцией", стратегических и программных документов по развитию физической культуры и спорта в Республике Казахстан, других законодательных и нормативных правовых актов в сфере физической культуры и спорта, достижений современной спортивной науки, новых медико-биологических и фармакологических методов и тенденций развития отечественного и зарубежного вида спорта, организации учебно-тренировочного процесса по виду спорта, основ трудового законодательства, охраны труда, противопожарной безопасности и санитарно-гигиенических норм.
7. Тренер среднего уровня квалификации второй категории
Квалификационные требования: среднее образование (физкультурное), стаж работы по специальности не менее 2 лет, в том числе:
подготовить одного спортсмена участника чемпионата мира, Европы, Азии, Азиатских игр, этапов кубка мира, Всемирных юношеских игр, международных юношеских игр стран Содружества Независимых Государств, Балтии и регионов России в индивидуальных или игровых видах спорта;
подготовить одного спортсмена, участника чемпионата мира, Азии по видам инвалидного спорта, Всемирных игр инвалидов, Азиатских юношеских паралимпийских игр в индивидуальных или игровых видах спорта, или занявшего 1 место на чемпионате мира среди молодежи и студентов-инвалидов;
передать четырех спортсменов для дальнейшего совершенствования в школы-интернаты для одаренных в спорте детей или колледж спорта;
подготовить трех спортсменов в сборную команду области, городов Астаны и Алматы;
организационно-методическая работа в республиканском или областном уполномоченном органе по физической культуре и спорту не менее двух лет;
наличие диплома с отличием об окончании высшего учебного заведения физической культуры и спорта или факультета физического воспитания других высших учебных заведений, а также диплома об окончании указанных учебных заведений и факультетов и спортивного звания не ниже "Мастер спорта Республики Казахстан".

Бiлуі тиіс: Қазақстан Республикасының Конституциясын, Қазақстан Республикасының "Дене шынықтыру және спорт туралы" 1999 жылғы 2 желтоқсандағы, "Бiлiм туралы" 2007 жылғы 27 шілдедегі, "Қазақстан Республикасындағы баланың құқықтары туралы" 2002 жылғы 8 тамыздағы, "Қазақстан Республикасындағы тiл туралы" 1997 жылғы 11 шілдедегі, "Сыбайлас жемқорлыққа қарсы күрес туралы" 1998 жылғы 2 шілдедегі Заңдарын, Қазақстан Республикасында дене шынықтыру және спортты дамыту жөнiндегi стратегиялық және бағдарламалық құжаттарын, басқа да дене шынықтыру және спорт саласындағы заңнамалық және нормативтiк құқықтық актiлерін, заманауи спорт ғылымы жетiстiктерi, отандық және шетелдiк спортты дамытудың жаңа медико-биологиялық және фармакологиялық әдiстерiн мен үрдiстерiн, спорт түрiнен оқу-жаттығу процесiн ұйымдастыру, еңбек заңнамасының еңбектi қорғау негiздерiн, өрт қауiпсiздiгi мен санитарлық-гигиеналық нормаларын.
8. Бiлiктiлiгi орта деңгейдегi санаты жоқ жаттықтырушы
Бiлiктiлiк талаптары: орта бiлiм (дене шынықтыру) немесе орта (толық) жалпы бiлiм және "Қазақстан Республикасының спорт шеберiнен" төмен емес спорттық атағының болуы.
Бiлуі тиіс: Қазақстан Республикасының Конституциясын, Қазақстан Республикасының "Дене шынықтыру және спорт туралы" 1999 жылғы 2 желтоқсандағы, "Бiлiм туралы" 2007 жылғы 27 шілдедегі, "Қазақстан Республикасындағы баланың құқықтары туралы" 2002 жылғы 8 тамыздағы, "Қазақстан Республикасындағы тiл туралы" 1997 жылғы 11 шілдедегі, "Сыбайлас жемқорлыққа қарсы күрес туралы" 1998 жылғы 2 шілдедегі Заңдарын, Қазақстан Республикасында дене шынықтыру және спортты дамыту жөнiндегi стратегиялық және бағдарламалық құжаттарын, басқа да дене шынықтыру және спорт саласындағы заңнамалық және нормативтiк құқықтық актiлерін, заманауи спорт ғылымы жетiстiктерi, отандық және шетелдiк спортты дамытудың жаңа медико-биологиялық және фармакологиялық әдiстерiн мен үрдiстерiн, спорт түрiнен оқу-жаттығу процесiн ұйымдастыру, еңбек заңнамасының еңбектi қорғау негiздерiн, өрт қауiпсiздiгi мен санитарлық-гигиеналық нормаларын.
9. Бiлiктiлiгi жоғары деңгейдегi жоғары санатты әдiскер
Бiлiктiлiк талаптары: жоғары бiлiм (дене шынықтыру), мамандығы бойынша кемiнде 5 жыл жұмыс өтiлi болуы тиiс, соның iшiнде:
жұмыс тәжiрибесiне енгiзiлген ғылыми әзiрлемелерiнiң болуы;
жоғары оқу орнындағы дене тәрбиесi және спорттық жаттықтыру саласындағы кемiнде 3 жыл ғылыми-оқытушылық жұмысы;
спорттан бiлiктiлiктiң жоғары деңгейдегi бiрiншi санатты әдiскер лауазымындағы кемiнде 3 жыл жұмыс өтiлi;
жоғары спорт шеберлiгi мектептерiндегi ұйымдастырушы-әдiстемелiк және басшылық жұмыс, жоғары және орта арнаулы оқу орындарындағы 3 жыл iшiндегi оқытушылық жұмыс;
дене шынықтыру және спорт жөнiндегi республикалық және облыстық уәкiлеттi органдағы 3 жыл iшiндегi ұйымдастыру-әдiстемелiк және басқарушылық жұмыс.

Знание Конституции Республики Казахстан, законов Республики Казахстан от 2 декабря 1999 года "О физической культуре и спорте", от 27 июля 2007 года "Об образовании", от 8 августа 2002 года "О правах ребенка в Республике Казахстан", от 11 июля 1997 года "О языках в Республике Казахстан", от 2 июля 1998 года "О борьбе с коррупцией", стратегических и программных документов по развитию физической культуры и спорта в Республике Казахстан, других законодательных и нормативных правовых актов в сфере физической культуры и спорта, достижений современной спортивной науки, новых медико-биологических и фармакологических методов и тенденций развития отечественного и зарубежного вида спорта, организации учебно-тренировочного процесса по виду спорта, основ трудового законодательства, охраны труда, противопожарной безопасности и санитарно-гигиенических норм.
8. Тренер среднего уровня квалификации без категории
Квалификационные требования: среднее образование (физкультурное) или среднее (полное) общее образование и наличие спортивного звания не ниже "Мастер спорта Республики Казахстан".
Знание Конституции Республики Казахстан, законов Республики Казахстан от 2 декабря 1999 года "О физической культуре и спорте", от 27 июля 2007 года "Об образовании", от 8 августа 2002 года "О правах ребенка в Республике Казахстан", от 11 июля 1997 года "О языках в Республике Казахстан", от 2 июля 1998 года "О борьбе с коррупцией", стратегических и программных документов по развитию физической культуры и спорта в Республике Казахстан, других законодательных и нормативных правовых актов в сфере физической культуры и спорта, достижений современной спортивной науки, новых медико-биологических и фармакологических методов и тенденций развития отечественного и зарубежного вида спорта, организации учебно-тренировочного процесса по виду спорта, основ трудового законодательства, охраны труда, противопожарной безопасности и санитарно-гигиенических норм.
9. Методист высшего уровня квалификации высшей категории
Квалификационные требования: высшее образование (физкультурное), стаж работы по специальности не менее 5 лет, в том числе:
наличие методических разработок, внедренных в практику работы;
научно-преподавательская работа в области физического воспитания и спортивной тренировки в высших учебных заведениях не менее 3 лет;
стаж работы в должности методиста по спорту высшего уровня квалификации первой категории не менее 3 лет;
организационно-методическая и руководящая работа в школах высшего спортивного мастерства, преподавательская работа в высших и средних специальных учебных заведениях в течение 3 лет;
организационно-методическая и руководящая работа в республиканских и областных уполномоченных органах по физической культуре и спорту в течение 3 лет;

Бiлуі тиіс: Қазақстан Республикасының Конституциясын, Қазақстан Республикасының "Дене шынықтыру және спорт туралы" 1999 жылғы 2 желтоқсандағы, "Бiлiм туралы" 2007 жылғы 27 шілдедегі, "Қазақстан Республикасындағы баланың құқықтары туралы" 2002 жылғы 8 тамыздағы, "Қазақстан Республикасындағы тiл туралы" 1997 жылғы 11 шілдедегі, "Сыбайлас жемқорлыққа қарсы күрес туралы" 1998 жылғы 2 шілдедегі Заңдарын, Қазақстан Республикасында дене шынықтыру және спортты дамыту жөнiндегi стратегиялық және бағдарламалық құжаттарын, басқа да дене шынықтыру және спорт саласындағы заңнамалық және нормативтiк құқықтық актiлерін, заманауи спорт ғылымы жетiстiктерi, отандық және шетелдiк спортты дамытудың жаңа медико-биологиялық және фармакологиялық әдiстерiн мен үрдiстерiн, спорт түрiнен оқу-жаттығу процесiн ұйымдастыру, еңбек заңнамасының еңбектi қорғау негiздерiн, өрт қауiпсiздiгi мен санитарлық-гигиеналық нормаларын.
14. Бiлiктiлiгi орта деңгейдегi бiрiншi санатты әдiскер
Бiлiктiлiк талаптары: орта бiлiм (дене шынықтыру), мамандығы бойынша кемiнде 3 жыл жұмыс өтiлi;
дене тәрбиесi және спорттық жаттықтыру саласындағы кемiнде 2 жыл ғылыми-оқытушылық жұмыс;
спорттан бiлiктiлiктiң орта деңгейдегi екiншi санатты әдiскер лауазымындағы кемiнде 1 жыл жұмыс өтiлi;
жоғары спорт шеберлiгi мектептерiндегi 2 жыл iшiндегi ұйымдастыру-әдiстемелiк және басшылық жұмыс;
дене шынықтыру және спорт саласындағы республикалық және облыстық уәкiлеттi органдағы 2 жыл iшiндегi ұйымдастыру-әдiстемелiк және басқарушылық жұмыс.
Бiлуі тиіс: Қазақстан Республикасының Конституциясын, Қазақстан Республикасының "Дене шынықтыру және спорт туралы" 1999 жылғы 2 желтоқсандағы, "Бiлiм туралы" 2007 жылғы 27 шілдедегі, "Қазақстан Республикасындағы баланың құқықтары туралы" 2002 жылғы 8 тамыздағы, "Қазақстан Республикасындағы тiл туралы" 1997 жылғы 11 шілдедегі, "Сыбайлас жемқорлыққа қарсы күрес туралы" 1998 жылғы 2 шілдедегі Заңдарын, Қазақстан Республикасында дене шынықтыру және спортты дамыту жөнiндегi стратегиялық және бағдарламалық құжаттарын, басқа да дене шынықтыру және спорт саласындағы заңнамалық және нормативтiк құқықтық актiлерін, заманауи спорт ғылымы жетiстiктерi, отандық және шетелдiк спортты дамытудың жаңа медико-биологиялық және фармакологиялық әдiстерiн мен үрдiстерiн, спорт түрiнен оқу-жаттығу процесiн ұйымдастыру, еңбек заңнамасының еңбектi қорғау негiздерiн, өрт қауiпсiздiгi мен санитарлық-гигиеналық нормаларын.
15. Бiлiктiлiгi орта деңгейдегi екiншi санатты әдiскер
Бiлiктiлiк талаптары: орта бiлiм (дене шынықтыру), мамандығы бойынша кемiнде 1 жыл жұмыс өтiлi;
жоғары оқу орнындағы дене тәрбиесi және спорттық жаттықтыру саласындағы кемiнде 1 жыл ғылыми-оқытушылық жұмыс;
спорттан бiлiктiлiктiң орта деңгейдегi санатсыз әдiскер лауазымындағы кемiнде 1 жыл жұмыс өтiлi.

Знание Конституции Республики Казахстан, законов Республики Казахстан от 2 декабря 1999 года "О физической культуре и спорте", от 27 июля 2007 года "Об образовании", от 8 августа 2002 года "О правах ребенка в Республике Казахстан", от 11 июля 1997 года "О языках в Республике Казахстан", от 2 июля 1998 года "О борьбе с коррупцией", стратегических и программных документов по развитию физической культуры и спорта в Республике Казахстан, других законодательных и нормативных правовых актов в сфере физической культуры и спорта, достижений современной спортивной науки, новых медико-биологических и фармакологических методов и тенденций развития отечественного и зарубежного вида спорта, организации учебно-тренировочного процесса по виду спорта, основ трудового законодательства, охраны труда, противопожарной безопасности и санитарно-гигиенических норм.
14. Методист среднего уровня квалификации первой категории
Квалификационные требования: среднее образование (физкультурное), стаж работы по специальности не менее 3 лет;
научно-преподавательская работа в области физического воспитания и спортивной тренировки не менее 2 лет;
стаж работы в должности методиста по спорту среднего уровня квалификации второй категории не менее 1 года;
организационно-методическая и руководящая работа в школах высшего спортивного мастерства в течение 2 лет;
организационно-методическая и руководящая работа в республиканских и областных уполномоченных органах по физической культуре и спорту в течение 2 лет.
Знание Конституции Республики Казахстан, законов Республики Казахстан от 2 декабря 1999 года "О физической культуре и спорте", от 27 июля 2007 года "Об образовании", от 8 августа 2002 года "О правах ребенка в Республике Казахстан", от 11 июля 1997 года "О языках в Республике Казахстан", от 2 июля 1998 года "О борьбе с коррупцией", стратегических и программных документов по развитию физической культуры и спорта в Республике Казахстан, других законодательных и нормативных правовых актов в сфере физической культуры и спорта, достижений современной спортивной науки, новых медико-биологических и фармакологических методов и тенденций развития отечественного и зарубежного вида спорта, организации учебно-тренировочного процесса по виду спорта, основ трудового законодательства, охраны труда, противопожарной безопасности и санитарно-гигиенических норм.
15. Методист среднего уровня квалификации второй категории
Квалификационные требования: среднее образование (физкультурное), стаж работы по специальности не менее 1 года;
научно-преподавательская работа в области физического воспитания и спортивной тренировки в учебных заведениях не менее 1 года;
стаж работы в должности методиста по спорту среднего уровня квалификации без категории не менее 1 года.

Бiлуі тиіс: Қазақстан Республикасының Конституциясын, Қазақстан Республикасының "Дене шынықтыру және спорт туралы" 1999 жылғы 2 желтоқсандағы, "Бiлiм туралы" 2007 жылғы 27 шілдедегі, "Қазақстан Республикасындағы баланың құқықтары туралы" 2002 жылғы 8 тамыздағы, "Қазақстан Республикасындағы тiл туралы" 1997 жылғы 11 шілдедегі, "Сыбайлас жемқорлыққа қарсы күрес туралы" 1998 жылғы 2 шілдедегі Заңдарын, Қазақстан Республикасында дене шынықтыру және спортты дамыту жөнiндегi стратегиялық және бағдарламалық құжаттарын, басқа да дене шынықтыру және спорт саласындағы заңнамалық және нормативтiк құқықтық актiлерін, заманауи спорт ғылымы жетiстiктерi, отандық және шетелдiк спортты дамытудың жаңа медико-биологиялық және фармакологиялық әдiстерiн мен үрдiстерiн, спорт түрiнен оқу-жаттығу процесiн ұйымдастыру, еңбек заңнамасының еңбектi қорғау негiздерiн, өрт қауiпсiздiгi мен санитарлық-гигиеналық нормаларын.
16. Бiлiктiлiгi орта деңгейдегi санаты жоқ әдiскер
Бiлiктiлiк талаптары: орта бiлiм (дене шынықтыру) немесе орта (толық) жалпы бiлiм немесе "Қазақстан Республикасының спорт шеберiнен" төмен емес спорттық атағының болуы.
Білуі тиіс: Қазақстан Республикасының Конституциясын, Қазақстан Республикасының "Дене шынықтыру және спорт туралы" 1999 жылғы 2 желтоқсандағы, "Бiлiм туралы" 2007 жылғы 27 шілдедегі, "Қазақстан Республикасындағы баланың құқықтары туралы" 2002 жылғы 8 тамыздағы, "Қазақстан Республикасындағы тiл туралы" 1997 жылғы 11 шілдедегі, "Сыбайлас жемқорлыққа қарсы күрес туралы" 1998 жылғы 2 шілдедегі Заңдарын, Қазақстан Республикасында дене шынықтыру және спортты дамыту жөнiндегi стратегиялық және бағдарламалық құжаттарын, басқа да дене шынықтыру және спорт саласындағы заңнамалық және нормативтiк құқықтық актiлерін, заманауи спорт ғылымы жетiстiктерi, отандық және шетелдiк спортты дамытудың жаңа медико-биологиялық және фармакологиялық әдiстерiн мен үрдiстерiн, спорт түрiнен оқу-жаттығу процесiн ұйымдастыру, еңбек заңнамасының еңбектi қорғау негiздерiн, өрт қауiпсiздiгi мен санитарлық-гигиеналық нормаларын.
17. Бiлiктiлiгi жоғары деңгейдегi жоғары санатты нұсқаушы-спортшы
Бiлiктiлiк талаптары: жоғары немесе орта бiлiм, соның iшiнде:
Қазақстан Республикасының спорт түрлерiнен құрама команданың құрамына (спорт клубына) кiру;
Қазақстан Республикасының ұлттық командасының құрамында Олимпиада ойындарында 1-6-орын;
әлем чемпионаттарында 1-3-орын, Азия ойындарында 1-2-орын, Еуропа чемпионаттарында 1-2-орын және олимпиадалық спорт түрлерiнен әлем кубогының финалдарында 1-орын алу.

Знание Конституции Республики Казахстан, законов Республики Казахстан от 2 декабря 1999 года "О физической культуре и спорте", от 27 июля 2007 года "Об образовании", от 8 августа 2002 года "О правах ребенка в Республике Казахстан", от 11 июля 1997 года "О языках в Республике Казахстан", от 2 июля 1998 года "О борьбе с коррупцией", стратегических и программных документов по развитию физической культуры и спорта в Республике Казахстан, других законодательных и нормативных правовых актов в сфере физической культуры и спорта, достижений современной спортивной науки, новых медико-биологических и фармакологических методов и тенденций развития отечественного и зарубежного вида спорта, организации учебно-тренировочного процесса по виду спорта, основ трудового законодательства, охраны труда, противопожарной безопасности и санитарно-гигиенических норм.
16. Методист среднего уровня квалификации без категории
Квалификационные требования: среднее образование (физкультурное) или среднее (полное) общее образование, или наличие спортивного звания не ниже "Мастер спорта Республики Казахстан".
Знание Конституции Республики Казахстан, законов Республики Казахстан от 2 декабря 1999 года "О физической культуре и спорте", от 27 июля 2007 года "Об образовании", от 8 августа 2002 года "О правах ребенка в Республике Казахстан", от 11 июля 1997 года "О языках в Республике Казахстан", от 2 июля 1998 года "О борьбе с коррупцией", стратегических и программных документов по развитию физической культуры и спорта в Республике Казахстан, других законодательных и нормативных правовых актов в сфере физической культуры и спорта, достижений современной спортивной науки, новых медико-биологических и фармакологических методов и тенденций развития отечественного и зарубежного вида спорта, организации учебно-тренировочного процесса по виду спорта, основ трудового законодательства, охраны труда, противопожарной безопасности и санитарно-гигиенических норм.
17. Инструктор-спортсмен высшего уровня квалификации
высшей категории
Квалификационные требования: высшее или среднее образование, в том числе:
войти в состав сборной команды Республики Казахстан по виду спорта (спортивного клуба);
занять в составе национальной команды Республики Казахстан 1-6 место на Олимпийских играх;
занять 1-3 место на чемпионатах мира, 1-2 место на Азиатских играх, 1-2 место на чемпионатах Европы и 1 место в финалах кубка мира по олимпийским видам спорта.

Білуі тиіс: Қазақстан Республикасының Конституциясын, Қазақстан Республикасының "Дене шынықтыру және спорт туралы" 1999 жылғы 2 желтоқсандағы, "Бiлiм туралы" 2007 жылғы 27 шілдедегі, "Қазақстан Республикасындағы баланың құқықтары туралы" 2002 жылғы 8 тамыздағы, "Қазақстан Республикасындағы тiл туралы" 1997 жылғы 11 шілдедегі, "Сыбайлас жемқорлыққа қарсы күрес туралы" 1998 жылғы 2 шілдедегі Заңдарын, Қазақстан Республикасында дене шынықтыру және спортты дамыту жөнiндегi стратегиялық және бағдарламалық құжаттарын, басқа да дене шынықтыру және спорт саласындағы заңнамалық және нормативтiк құқықтық актiлерін, заманауи спорт ғылымы жетiстiктерi, отандық және шетелдiк спортты дамытудың жаңа медико-биологиялық және фармакологиялық әдiстерiн мен үрдiстерiн, спорт түрiнен оқу-жаттығу процесiн ұйымдастыру, еңбек заңнамасының еңбектi қорғау негiздерiн, өрт қауiпсiздiгi мен санитарлық-гигиеналық нормаларын.
18. Бiлiктiлiгi жоғары деңгейдегi бiрiншi санатты нұсқаушы-спортшы
Бiлiктiлiк талаптары: жоғары немесе орта бiлiм, соның iшiнде:
Қазақстан Республикасының ұлттық командасының құрамында әлем чемпионаттарында 4-6-орын;
Азия чемпионаттарында 1-3-орын, Азия ойындары мен Еуропа чемпионаттарында 3-5-орын;
жастар арасындағы Азия чемпионаттарында 1-3-орын, олимпиадалық спорт түрлерiнен жастар арасындағы Азия чемпионаттарында 1-орын, олимпиадалық емес спорт түрлерiнен әлем чемпионаттарында 1-3-орын, олимпиадалық емес спорт түрлерiнен Азия чемпионаттарында 1-орын.
Білуі тиіс: Қазақстан Республикасының Конституциясын, Қазақстан Республикасының "Дене шынықтыру және спорт туралы" 1999 жылғы 2 желтоқсандағы, "Бiлiм туралы" 2007 жылғы 27 шілдедегі, "Қазақстан Республикасындағы баланың құқықтары туралы" 2002 жылғы 8 тамыздағы, "Қазақстан Республикасындағы тiл туралы" 1997 жылғы 11 шілдедегі, "Сыбайлас жемқорлыққа қарсы күрес туралы" 1998 жылғы 2 шілдедегі Заңдарын, Қазақстан Республикасында дене шынықтыру және спортты дамыту жөнiндегi стратегиялық және бағдарламалық құжаттарын, басқа да дене шынықтыру және спорт саласындағы заңнамалық және нормативтiк құқықтық актiлерін, заманауи спорт ғылымы жетiстiктерi, отандық және шетелдiк спортты дамытудың жаңа медико-биологиялық және фармакологиялық әдiстерiн мен үрдiстерiн, спорт түрiнен оқу-жаттығу процесiн ұйымдастыру, еңбек заңнамасының еңбектi қорғау негiздерiн, өрт қауiпсiздiгi мен санитарлық-гигиеналық нормаларын.
19. Бiлiктiлiгi жоғары деңгейдегi екiншi санатты нұсқаушы-спортшы
Бiлiктiлiк талаптары: жоғары немесе орта бiлiмі бар, соның ішінде Қазақстан Республикасының спорт түрлерiнен құрама командасының құрамында (спорт клубында) орын алуы.

Знание Конституции Республики Казахстан, законов Республики Казахстан от 2 декабря 1999 года "О физической культуре и спорте", от 27 июля 2007 года "Об образовании", от 8 августа 2002 года "О правах ребенка в Республике Казахстан", от 11 июля 1997 года "О языках в Республике Казахстан", от 2 июля 1998 года "О борьбе с коррупцией", основ трудового законодательства, правил техники безопасности, стратегических и программных документов по развитию физической культуры и спорта в Республике Казахстан, других законодательных и нормативных правовых актов в сфере физической культуры и спорта, достижений современной спортивной науки, новых медико-биологических и фармакологических методов и тенденций развития отечественного и зарубежного вида спорта, организации учебно-тренировочного процесса по виду спорта, основ трудового законодательства, охраны труда, противопожарной безопасности и санитарно-гигиенических норм.
18. Инструктор-спортсмен высшего уровня квалификации
первой категории
Квалификационные требования: высшее или среднее образование, в том числе занять в составе национальной команды Республики Казахстан 4-6 место на чемпионатах мира;
1-3 место на чемпионатах Азии, 3-5 место на Азиатских играх и чемпионатах Европы;
1-3 место на чемпионатах мира среди молодежи, 1 место на чемпионатах Азии среди молодежи по олимпийским видам спорта, 1-3 место на чемпионатах мира по неолимпийским видам спорта, 1 место на чемпионатах Азии по неолимпийским видам спорта.
Знание Конституции Республики Казахстан, законов Республики Казахстан от 2 декабря 1999 года "О физической культуре и спорте", от 27 июля 2007 года "Об образовании", от 8 августа 2002 года "О правах ребенка в Республике Казахстан", от 11 июля 1997 года "О языках в Республике Казахстан", от 2 июля 1998 года "О борьбе с коррупцией", стратегических и программных документов по развитию физической культуры и спорта в Республике Казахстан, других законодательных и нормативных правовых актов в сфере физической культуры и спорта, достижений современной спортивной науки, новых медико-биологических и фармакологических методов и тенденций развития отечественного и зарубежного вида спорта, организации учебно-тренировочного процесса по виду спорта, основ трудового законодательства, охраны труда, противопожарной безопасности и санитарно-гигиенических норм.
19. Инструктор-спортсмен высшего уровня квалификации
второй категории
Квалификационные требования: высшее или среднее образование, в том числе войти в состав национальной сборной команды Республики Казахстан по видам спорта (спортивного клуба).

Білуі тиіс: Қазақстан Республикасының Конституциясын, Қазақстан Республикасының "Дене шынықтыру және спорт туралы" 1999 жылғы 2 желтоқсандағы, "Бiлiм туралы" 2007 жылғы 27 шілдедегі, "Қазақстан Республикасындағы баланың құқықтары туралы" 2002 жылғы 8 тамыздағы, "Қазақстан Республикасындағы тiл туралы" 1997 жылғы 11 шілдедегі, "Сыбайлас жемқорлыққа қарсы күрес туралы" 1998 жылғы 2 шілдедегі Заңдарын, Қазақстан Республикасында дене шынықтыру және спортты дамыту жөнiндегi стратегиялық және бағдарламалық құжаттарын, басқа да дене шынықтыру және спорт саласындағы заңнамалық және нормативтiк құқықтық актiлерін, заманауи спорт ғылымы жетiстiктерi, отандық және шетелдiк спортты дамытудың жаңа медико-биологиялық және фармакологиялық әдiстерiн мен үрдiстерiн, спорт түрiнен оқу-жаттығу процесiн ұйымдастыру, еңбек заңнамасының еңбектi қорғау негiздерiн, өрт қауiпсiздiгi мен санитарлық-гигиеналық нормаларын.
"Екiншi және үшiншi разрядтар,
бірiншi, екiншi және үшiншi
жасөспірімдік разрядтар,
біліктiлiгi жоғары және орта
деңгейдегi екiншi санатты
жаттықтырушы, біліктiлiгi
жоғары деңгейдегi екiншi
санатты нұсқаушы-спортшы,
біліктiлiгi жоғары және орта
деңгейдегi екiншi санатты
әдiскер, спорт төрешiсi
спорттық разрядтары мен
санаттарын беру" мемлекеттік
қызмет көрсету регламентіне
5-қосымша
Нысан
Біліктілік комиссиясының төрағасы ___________________________________
_____________________________________________________________________
(дене шынықтыру және спорт жөніндегі ведомствоның немесе
жергілікті атқарушы органның атауы)
ӨТІНІШ
_____________________________________________________________________
(спорт түрі)
Мен, ________________________________________________________________
Туған жылы __________________________________________________________
Спорттық атағы _________________, құрметті атағы ____________________
Жұмыс орны, атқаратын қызметі _______________________________________
Жаттықтырушы-оқытушылық жұмыс өтілі _________________________________
Үйінің мекенжайы: ___________________________________________________
Маған __________________________________________ беру туралы мәселені
қарауыңызды сұраймын.
Спорттық атақты беру үшін негіз ретінде келесі жұмыс нәтижелерін
санаймын: ___________________________________________________________
"___" ______________ 20 __ ж.
______________________________
(жеке қолы)
"Екiншi және үшiншi разрядтар,
бірiншi, екiншi және үшiншi
жасөспірімдік разрядтар,
біліктiлiгi жоғары және орта
деңгейдегi екiншi санатты
жаттықтырушы, біліктiлiгi
жоғары деңгейдегi екiншi
санатты нұсқаушы-спортшы,
біліктiлiгi жоғары және орта
деңгейдегi екiншi санатты
әдiскер, спорт төрешiсi
спорттық разрядтары мен
санаттарын беру" мемлекеттік
қызметін көрсету регламентіне
6-қосымша
Нысан
Жаттықтырушы-оқытушының спортшыларды даярлауы туралы
анықтама
__________________________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты)
Р/с N
Дайындаған спортшының тегі, аты
Туған жылы
Спортшымен жұмыс істеген өтілі
Растаушы құжат
Спорттық нәтижесі
Тіркелген (берілген) орны
Растаушы құжат
Басшының қолы
М.О. "____" ________________ ___ жыл
Облыстық спорт басқармасы бастығының қолы
М.О. "____" ________________ ___ жыл
"Екiншi және үшiншi разрядтар,
бірiншi, екiншi және үшiншi
жасөспірімдік разрядтар,
біліктiлiгi жоғары және орта
деңгейдегi екiншi санатты
жаттықтырушы, біліктiлiгi
жоғары деңгейдегi екiншi
санатты нұсқаушы-спортшы,
біліктiлiгi жоғары және орта
деңгейдегi екiншi санатты
әдiскер, спорт төрешiсi
спорттық разрядтары мен
санаттарын беру" мемлекеттік
қызмет көрсету регламентіне
7-қосымша
Әрбір әкімшілік іс-әрекетінің (рәсім) орындау мерзімін көрсетумен ҚФБ әкімшілік іс-әрекеттерінің (рәсімдерінің) дәйектілігі мен өзара іс-қимылының мәтіндік кестелік сипаттамасы
1-кесте. ҚФБ іс-әрекеттерінің сипаттамасы
Іс-әрекет N (жұмыстар барысы, ағыны)
1
2
ҚФБ атауы
Орталық қызметкері
Орталық қызметкері
Әрекет (үрдістің, ресімнің, операцияның) атауы және олардың сипаттамасы
Құжаттарды қабылдау
Тізілімді құрады
Аяқталу нысаны (деректер, құжат, ұйымдастырушылық-өкімдік шешім)
Журналда тіркеу және алушыға қолхат беру
Құжаттарды уәкілетті органға жолдау
Орындау мерзімдері
30 минут
Күніне екі реттен кем емес
Негізгі үдерісінің іс-әрекеттері (жұмыстар барысы, ағыны)
Әрекет N (жұмыс барысы, ағымы)
3
4
5
ҚФБ атауы
Уәкілетті органның жауапты орындаушысы
Уәкілетті органның басшысы
Уәкілетті органның жауапты орындаушысы
Әрекет (үдерісінің, ресімнің, операцияның) атауы және олардың сипаттамасы
Құжаттарды қабылдау, тіркеу
Хат-хабармен танысу
Құжаттардың толық болуын тексеруді жүзеге асыру, бас тарту туралы дәлелді жауап немесе бұйрық дайындау
Аяқталу нысаны (деректер, құжат, ұйымдастырушылық-өкімдік шешім)
Қарар қою үшін құжаттарды басшылыққа жолдау
Қарар қою, құжаттарды жауапты орындаушының орындауына жолдау
Бұйрықтың үзіндісін немесе бас тарту туралы дәлелді жауапты Орталыққа беру
Орындау мерзімдері
1 сағат
1 сағат
28 күнтізбелік күн ішінде
2-кесте. Пайдалану нұсқалары. Негізгі үдеріс
1-топ ҚФБ
Орталық қызметкері
2-топ ҚФБ
Уәкілетті органның жауапты орындаушысы
3-топ ҚФБ
Уәкілетті органның басшысы
N 1 іс-әрекет
Құжаттарды қабылдау, қолхат беру, өтінішті тіркеу, құжаттарды өкілетті органға жолдау
N 2 іс-әрекет
Орталықтардан өтініш қабылдау, тіркеу, өтінішті уәкілетті органның басшысына жолдау
N 3 іс-әрекет
Қарар қою, құжаттарды жауапты орындаушының орындауына жолдау
N 4 іс-әрекет
Өтінішті қарау, дайындау
N 5 іс-әрекет
Нәтижеге қол қою
N 6 іс-әрекет
Орталықтың ақпараттық жүйесінде тіркейді
N 7 іс-әрекет
Орталыққа бұйрықтан үзіндіні жолдау
N 8 іс-әрекет
Орталықта алушыға бұйрықтан үзіндіні беру
3-кесте. Пайдалану нұсқалары. Баламалы үдеріс
1-топ ҚФБ
Орталық қызметкері
2-топ ҚФБ
Уәкілетті органның жауапты орындаушысы
3-топ ҚФБ
Уәкілетті органның басшысы
N 1 іс-әрекет
Құжаттарды қабылдау, қолхат беру, өтінішті тіркеу, құжаттарды уәкілетті органға жолдау
N 2 іс-әрекет
Орталықтардан өтініш қабылдау, тіркеу, өтінішті уәкілетті органның басшысына жолдау
N 3 іс-әрекет
Қарар қою, құжаттарды жауапты орындаушының орындауына жолдау
N 4 іс-әрекет
Өтінішті қарау, бас тарту туралы дәлелді жауапты дайындау
N 5 іс-әрекет
Бас тарту туралы дәлелді жауапқа қол қою
N 6 іс-әрекет
Бас тарту туралы дәлелді жауапты Орталыққа жолдау
N 7 іс-әрекет
Орталықта алушыға бас тарту туралы дәлелді жауапты беру
"Екiншi және үшiншi разрядтар,
бірiншi, екiншi және үшiншi
жасөспірімдік разрядтар,
біліктiлiгi жоғары және орта
деңгейдегi екiншi санатты
жаттықтырушы, біліктiлiгi
жоғары деңгейдегi екiншi
санатты нұсқаушы-спортшы,
біліктiлiгi жоғары және орта
деңгейдегi екiншi санатты
әдiскер, спорт төрешiсi
спорттық разрядтары мен
санаттарын беру" мемлекеттік
қызмет көрсету регламентіне
8-қосымша
Мемлекеттік қызметті көрсету үдерісіндегі әкімшілік іс-әрекеттер мен ҚФБ қисынды дәйектілігі арасындағы өзара байланысты көрсететін схема

Знание Конституции Республики Казахстан, законов Республики Казахстан от 2 декабря 1999 года "О физической культуре и спорте", от 27 июля 2007 года "Об образовании", от 8 августа 2002 года "О правах ребенка в Республике Казахстан", от 11 июля 1997 года "О языках в Республике Казахстан", от 2 июля 1998 года "О борьбе с коррупцией", стратегических и программных документов по развитию физической культуры и спорта в Республике Казахстан, других законодательных и нормативных правовых актов в сфере физической культуры и спорта, достижений современной спортивной науки, новых медико-биологических и фармакологических методов и тенденций развития отечественного и зарубежного вида спорта, организации учебно-тренировочного процесса по виду спорта, основ трудового законодательства, охраны труда, противопожарной безопасности и санитарно-гигиенических норм.
Приложение 5
к Регламенту оказания
государственной услуги
"Присвоение спортивных разрядов
и категорий: второй и третий,
первый, второй и третий юношеские,
тренер высшего и среднего уровня
квалификации второй категории,
инструктор-спортсмен высшего
уровня квалификации второй
категории, методист высшего и
среднего уровня квалификации
второй категории, судья по спорту"
Форма
Председателю ______________________________ квалификационной комиссии
_____________________________________________________________________
(наименование ведомства или местного исполнительного
органа по физической культуре и спорту)
ЗАЯВЛЕНИЕ
_____________________________________________________________________
(вид спорта)
Я, __________________________________________________________________
Год рождения ________________________________________________________
Квалификационная категория __________________________________________
Спортивное звание _________________________, почетное звание ________
Место работы, занимаемая должность __________________________________
Стаж тренерско-преподавательской работы _____________________________
Домашний адрес: _____________________________________________________
Прошу рассмотреть вопрос присвоения мне _____________________________
Основанием для присвоения квалификационной категории считаю следующие
результаты работы:___________________________________________________
"___" __________ 20 __ г.
___________________________
(личная подпись)
Приложение 6
к Регламенту оказания
государственной услуги
"Присвоение спортивных разрядов
и категорий: второй и третий,
первый, второй и третий юношеские,
тренер высшего и среднего уровня
квалификации второй категории,
инструктор-спортсмен высшего
уровня квалификации второй
категории, методист высшего и
среднего уровня квалификации
второй категории, судья по спорту"
Форма
Справка
о подготовке спортсменов тренером-преподавателем
_____________________________________________________
(фамилия, имя, отчество)
N п/п
Фамилия, имя подготовленного спортсмена
Год рождения
Стаж работы со спортсменом
Подтверждающий документ
Спортивный результат
Куда зачислен (передан)
Подтверждающий документ
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
Подпись руководителя
М.П. "____" __________ ____ год
Подпись начальника
областного управления спорта
М.П. "____" __________ ____ г.
Приложение 7
к Регламенту оказания
государственной услуги
"Присвоение спортивных разрядов
и категорий: второй и третий,
первый, второй и третий юношеские,
тренер высшего и среднего уровня
квалификации второй категории,
инструктор-спортсмен высшего
уровня квалификации второй
категории, методист высшего и
среднего уровня квалификации
второй категории, судья по спорту"
Текстовое табличное описание последовательности и взаимодействие административных действий (процедур) каждой СФЕ с указанием срока выполнения каждого административного действия (процедуры)
Таблица 1. Описание действий СФЕ
N действия (хода, потока работ)
1
2
Наименование СФЕ
Работник Центра
Работник Центра
Наименование действия (процесса, процедуры, операции) и их описание
Прием документов
Составляет реестр
Форма завершения (данные, документ, организационно-распорядительное решение)
Регистрация в журнале и выдача расписки получателю
Отправка документов в уполномоченный орган
Сроки исполнения
30 минут
Не менее двух раз в день
Действия основного процесса (хода, потока работ)
N действия (хода, потока работ)
3
4
5
Наименование СФЕ
Ответственный исполнитель уполномоченного органа
Руководитель уполномоченного органа
Ответственный исполнитель уполномоченного органа
Наименование действия (процесса, процедуры, операции) и их описание
Прием документов, регистрация
Ознакомление с корреспонденцией
Осуществление проверки полноты документов, подготовка приказа либо мотивированного ответа об отказе
Форма завершения (данные, документ, организационно- распорядительное решение)
Направление документов руководству для наложения резолюции
Наложение резолюции, отправка ответственному исполнителю уполномоченного органа
Передача выписки из приказа либо мотивированного ответа об отказе в Центр
Сроки исполнения
1 час
1 час
В течение 28 календарных дней
Таблица 2. Варианты использования. Основной процесс.
Группа 1 СФЕ
Работник Центра
Группа 2 СФЕ
ответственный исполнитель уполномоченного органа
Группа 3 СФЕ
Руководитель уполномоченного органа
Действие N 1
Прием документов, выдача расписки, регистрация заявления, направление документов в уполномоченный орган
Действие N 2
Прием заявления из Центров регистрация, направление заявления руководителю уполномоченного органа
Действие N 3
Наложение резолюции, отправка ответственному исполнителю уполномоченного органа
Действие N 4
Рассмотрение заявления, подготовка
Действие N 5
Подписание результата
Действие N 6
фиксирует в информационной системе Центра
Действие N 7
Передача выписки из приказа в Центр
Действие N 8
Выдача выписки из приказа получателю в Центре
3. Варианты использования. Альтернативный процесс.
Группа 1 СФЕ
Работник Центра
Группа 2 СФЕ
Ответственный исполнитель уполномоченного органа
Группа 3 СФЕ
Руководитель уполномоченного органа
Действие N 1
Прием документов, выдача расписки, регистрация заявления, направление документов в уполномоченный орган
Действие N 2
Прием заявления из Центра, регистрация, направление заявления руководителю уполномоченного органа
Действие N 3
Наложение резолюции, отправка ответственному исполнителю уполномоченного органа
Действие N 4
Рассмотрение заявления. Подготовка мотивированного ответа об отказе
Действие N 5
Подписание мотивированного ответа об отказе
Действие N 6
Передача мотивированного ответа об отказе в Центр
Действие N 7
Выдача мотивированного ответа об отказе получателю в Центре
Приложение 8
к Регламенту оказания
государственной услуги
"Присвоение спортивных разрядов
и категорий: второй и третий,
первый, второй и третий юношеские,
тренер высшего и среднего уровня
квалификации второй категории,
инструктор-спортсмен высшего
уровня квалификации второй
категории, методист высшего и
среднего уровня квалификации
второй категории, судья по спорту"
Схема, отражающая взаимосвязь между логической последовательностью административных действий в процессе оказания государственной услуги и СФЕ