Жаңаөзен қаласында аз қамтамасыз етілген отбасыларға (азаматтарға) тұрғын үй көмегін көрсету тәртібі мен мөлшерін анықтау Қағидасын бекіту туралы
Маңғыстау облысы Жаңаөзен қалалық мәслихатының 2012 жылғы 26 қыркүйектегі № 9/79 шешімі. Маңғыстау облысының Әділет департаментінде 2012 жылғы 23 қазанда № 2166 тіркелді. Күші жойылды - Жаңаөзен қалалық мәслихатының 2014 жылғы 11 сәуірдегі № 26/219 қаулысымен.
Күші жойылды - Жаңаөзен қалалық мәслихатының 2014 жылғы 11 сәуірдегі № 26/219 қаулысымен.
Қазақстан Республикасының 2008 жылғы 4 желтоқсандағы № 95-IV Бюджет кодексіне, Қазақстан Республикасының 2001 жылғы 23 қаңтардағы "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" заңына, Қазақстан Республикасының 1997 жылғы 16 сәуірдегі № 94 "Тұрғын үй қатынастары туралы" заңына, Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2009 жылғы 30 желтоқсандағы № 2314 "Тұрғын үй көмегін көрсету ережесін бекіту туралы" қаулысына, Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2009 жылғы 14 сәуірдегі № 512 "Әлеуметтік тұрғыдан қорғалатын азаматтарға телекоммуникация қызметтерін көрсеткені үшін абоненттік төлемақы тарифінің көтерілуіне өтемақы төлеудің кейбір мәселелері туралы" қаулысына және Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2011 жылғы 7 сәуірдегі № 394 "Жергілікті атқарушы органдар көрсететін әлеуметтік қорғау саласындағы мемлекеттік қызметтердің стандарттарын бекіту туралы" қаулысына сәйкес, қалалық мәслихат ШЕШІМ ЕТТІ:
1. Қоса беріліп отырған Жаңаөзен қаласында аз қамтамасыз етілген отбасыларға (азаматтарға) тұрғын үй көмегін көрсету тәртібі мен мөлшерін анықтау Қағидасы (бұдан әрі-Қағида) бекітілсін.
2.Осы шешімнің орындалуын бақылау Жаңаөзен қалалық мәслихатының білім беру, денсаулық сақтау, мәдениет, спорт, экология, қоғамдық қауіпсіздік, әлеуметтік қорғау мәселелері жөніндегі тұрақты комиссиясына жүктелсін.
3. Осы шешім әділет органдарында мемлекеттік тіркелген күннен бастап күшіне енеді және ол алғаш ресми жарияланғаннан кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Сессия төрағасы,
Қалалық мәслихат
хатшысы                                 С.Мыңбай
«Келісілді:»
«Жаңаөзен қалалық жұмыспен қамту
және әлеуметтік бағдарламалар бөлімі»
мемлекеттік мекемесі бастығының м.а.
Б.Маркашова
26 қырқүйек 2012 ж.
«Жаңаөзен қалалық экономика және бюджеттік
жоспарлау бөлімі» мемлекеттік мекемесінің бастығы
Н.Ғұмарова
26 қырқүйек 2012 ж.
Жаңаөзен қалалық мәслихатының
2012 жылғы 26 қыркүйектегі № 9/79
шешімімен бекітілген
Жаңаөзен қаласында аз қамтамасыз етілген отбасыларға (азаматтарға) тұрғын үй көмегін көрсету тәртібі мен мөлшерін анықтау Қағидасы
1. Жалпы ережелер
1.Тұрғын үй көмегі жергілікті бюджет қаражаты есебінен Жаңаөзен қаласының аумағында тұрақты тұратын аз қамтамасыз етілген отбасыларға (азаматтарға):
жекешелендірілген тұрғын үй-жайларда (пәтерлерде) тұратын немесе мемлекеттік тұрғын үй қорындағы тұрғын үй-жайларды (пәтерлерді) жалдаушылар (қосымша жалдаушылар) болып табылатын отбасыларға (азаматтарға) тұрғын үйді (тұрғын ғимаратты) күтіп-ұстауға арналған шығыстарға;
тұрғын үйдің меншік иелерінің немесе жалдаушыларының (қосымша жалдаушыларының) отбасыларына (азаматтарына) коммуналдық қызметтерді тұтынуға;
байланыс саласындағы заңнамада белгіленген тәртіппен тұрғын үйдің меншік иелері немесе жалдаушылары (қосымша жалдаушылары) болып табылатын отбасыларға (азаматтарға) телекоммуникация желісіне қосылған телефон үшін абоненттік төлемақының ұлғаюы бөлігінде байланыс қызметтеріне;
жергілікті атқарушы орган жеке тұрғын үй қорынан жалға алған тұрғын үйді пайдаланғаны үшін жалға алу төлемақысына ақы төлеуге беріледі.
Аз қамтамасыз етілген отбасылардың (азаматтардың) тұрғын үй көмегін есептеуге қабылданатын шығыстары жоғарыда көрсетілген бағыттардың әрқайсысы бойынша шығыстардың сомасы ретінде айқындалады.
Тұрғын үй көмегі телекоммуникация желісіне қосылған телефон үшін абонеттік төлемақының, жеке тұрғын үй қорынан жергілікті атқарушы орган жалдаған тұрғын үйді пайдаланғаны үшін жалға алу ақысының ұлғаюы бөлігінде тұрғын үйді (тұрғын ғимаратты) күтіп-ұстауға арналған шығыстарға, коммуналдық қызметтер мен байланыс қызметтерін тұтынуға нормалар шегінде ақы төлеу сомасы мен отбасының (азаматтардың) осы мақсаттарға жұмсаған, жергілікті өкілді органдар белгілеген шығыстарының шекті жол берілетін деңгейінің арасындағы айырма ретінде айқындалады.
Шекті жол берілетін шығыстар үлесі – телекоммуникация желісіне қосылған телефон үшін абоненттік төлемақының, жеке тұрғын үй қорынан жергілікті атқарушы орган жалдаған тұрғын үйді пайдаланғаны үшін жалға алу ақысының ұлғаюы бөлігінде отбасының (азаматтың) бір айда тұрғын үйді (тұрғын ғимаратты) күтіп–ұстауға, коммуналдық қызметтер мен байланыс қызметтерін тұтынуға жұмсалған шығыстарының шекті жол берілетін
деңгейінің отбасының (азаматтың) орташа айлық жиынтық кірісіне жеті пайызбен қатынасы болып табылады.
2. Тұрғын үй көмегін тағайындау мен төлеу бойынша уәкілетті орган "Жаңаөзен қалалық жұмыспен қамту және әлеуметтік бағдарламалар бөлімі" мемлекеттік мекемесі (бұдан әрі-уәкілетті орган ) болып анықталды (келісім бойынша).

Об утверждении Правил определения размера и порядка оказания жилищной помощи малообеспеченным семьям (гражданам) в городе Жанаозен
Решение Жанаозенского городского маслихата Мангистауской области от 26 сентября 2012 года № 9/79. Зарегистрировано Департаментом юстиции Мангистауской области 23 октября 2012 года № 2166. Утратило силу - решением маслихата города Жанаозен от 11 апреля 2014 года № 26/219.
Утратило силу - решением маслихата города Жанаозен от 11 апреля 2014 года № 26/219.
В соответствии Бюджетного кодекса Республики Казахстан от 4 декабря 2008 года № 95-IV, закона Республики Казахстан от 23 января 2001 года "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан", закона Республики Казахстан от 16 апреля 1997 года № 94 "О жилищных отношениях", постановлением Правительства Республики Казахстан от 30 декабря 2009 года № 2314 "Об утверждении Правил предоставления жилищной помощи", постановлением Правительства Республики Казахстан от 14 апреля 2009 года № 512 "О некоторых вопросах компенсации повышения тарифов абонентской платы за оказание услуг телекоммуникаций социально защищаемым гражданам" и постановлением Правительства Республики Казахстан от 7 апреля 2011 года № 394 "Об утверждении стандартов государственных услуг в сфере социальной защиты, оказываемых местными исполнительными органами" городской маслихат РЕШИЛ:
1. Утвердить прилагаемые Правила определения размера и порядка оказания жилищной помощи малообеспеченным семьям (гражданам) в городе Жанаозен (далее-Правила).
2. Контроль за исполнением настоящего решения возложить на постоянную комиссию Жанаозенского городского маслихата по вопросам образования, здравоохранения, культуры, спорта, экологии, общественной безопасности, социальной защиты.
3. Настоящее решение вступает в силу со дня государственной регистрации в органах юстиции и вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Председатель сессии,
Секретарь городского
маслихата                               С.Мыңбай
«СОГЛАСОВАНО:»
И.о.начальника государственного учреждения
«Жанаозенский городской отдел
занятости и социальных программ»
Маркашова Б.
26 сентября 2012 год
Начальник государственного учреждения
«Жанаозенский городской отдел
экономики и бюджетного планирования»
Гумарова Н.26 сентября 2012 год
Утверждена решением Жанаозенского
городского маслихата от 26 сентября 2012 года
№ 9/79
Правила определения размера и порядка оказания жилищной помощи малообеспеченным семьям (гражданам) в городе Жанаозен
1. Общие положения
1. Жилищная помощь предоставляется за счет средств местного бюджета малообеспеченным семьям (гражданам), постоянно проживающим на территории в городе Жанаозен на оплату:
расходов на содержание жилого дома (жилого здания) семьям (гражданам), проживающим в приватизированных жилых помещениях (квартирах) или являющимся нанимателями (поднанимателями) жилых помещений (квартир) в государственном жилищном фонде;
потребления коммунальных услуг семьями (гражданами), являющимся собственниками или нанимателями (поднанимателями) жилища;
услуг связи в части увеличения абонентской платы за телефон, подключенный к сети телекоммуникаций семьям (гражданам), являющимся собственниками или нанимателями (поднанимателями) жилища в порядке, установленном законодательством в области связи;
арендной платы за пользование жилищем, арендованным местным исполнительным органом в частном жилищном фонде.
Расходы малообеспеченных семей (граждан), принимаемые к исчислению жилищной помощи, определяются как сумма расходов по каждому из вышеуказанных направлений.
Жилищная помощь определяется как разница между суммой оплаты расходов на содержание жилого дома (жилого здания), потребление коммунальных услуг и услуг связи в части увеличения абонентской платы за телефон, подключенный к сети телекоммуникаций, арендной платы за пользование жилищем, арендованным местным исполнительным органом в частном жилищном фонде, в пределах норм и предельно-допустимого уровня расходов семьи (граждан) на эти цели, установленных местными представительными органами.
Доля предельно–допустимых расходов является отношение предельно–допустимого уровня расходов семьи (гражданина) в месяц на содержание жилого дома (жилого здания), потребление коммунальных услуг и услуг связи в части увеличения абонентской платы за телефон, подключенный к сети телекоммуникаций, арендной платы за пользование жилищем, арендованным местным исполнительным органом в частном жилищном фонде, к совокупному доходу семьи (гражданина) в семи процентах.
2. Уполномоченным органом по назначению и выплате жилищной помощи определено государственное учреждение "Отдел занятости и социальных программ города Жанаозен"(далее – уполномоченный орган) (по согласованию).

3. Жеке меншігінде бірден артық тұрғын үй (пәтері, үй) бар отбасылар немесе тұрғын үйді жалға берушілер тұрғын үй көмегін алу құқығын жоғалтады.
Барлық санаттағы мүгедектерді және стационарлық емделуде бір айдан астам уақыт кезеңінде болатын адамдарды, күндізгі оқу нысанында оқитын оқушыларды, студенттерді, тыңдаушыларды, курсанттар мен магистранттарды, сондай-ақ бірінші және екінші топтағы, он сегіз жасқа дейінгі мүгедек балаларды, сексен жастан асқан адамдарды, үш жасқа дейінгі балаларды бағып–күтумен айналысатын азаматтарды қоспағанда, жұмыспен қамту мәселелері жөніндегі уәкілетті органда тіркелмеген жұмысқа жарамды жұмыссыз азаматтарға, уәкілетті орган ұсынған жұмысқа, оның ішінде әлеуметтік жұмыс орнына немесе қоғамдық жұмысқа орналастырудан, кәсіби даярлаудан, қайта даярлаудан, біліктілігін арттырудан дәлелсіз себептермен бас тартқан, осындай жұмыстарға қатысуды және оқуды өз бетінше тоқтатқан жұмыссыздарға тұрғын үй көмегі тағайындалмайды.
4. Өтемақы шараларымен қамтамасыз етілетін тұрғын үй аумағы бір адамға 18 шаршы метр, жалғыз тұратын азаматтар үшін 30 шаршы метрден аспайтын мөлшерде қабылданады.
Жұмыссыз адам жұмысқа, оның ішінде әлеуметтік жұмыс орнына немесе қоғамдық жұмысқа орналасқан, кәсіби даярлауға, қайта даярлауға, біліктілігін арттыруға жіберілген күннен бастап, ал Қазақстан Республикасының еңбекке жарамды азаматтары жұмыспен қамтуға жәрдемдесудің белсенді шараларына қатысқан күннен бастап тұрғын үй көмегі қайта қалпына келтіріледі.
2. Тұрғын үй көмегін тағайындау тәртібі
5. Тұрғын үй көмегін тағайындау үшін отбасы (азамат) (бұдан әрі – өтініш беруші) тұрғын үй көмегін тағайындауды жүзеге асыратын уәкілетті органға (бұдан әрі – уәкілетті орган) мынадай құжаттарды тапсырады:
1) өтініш;
2) өтініш берушінің жеке басын куәландыратын құжаттың көшірмесі;
3) тұрғын үйге құқық беретін құжаттың көшірмесі;
4) азаматтарды тіркеу кітабының көшірмесі;
5) отбасының табысын растайтын құжаттар. Тұрғын үй көмегін алуға үміткер отбасының (Қазақстан Республикасы азаматының) жиынтық табысын есептеу тәртібін тұрғын үй қатынастары саласындағы уәкілетті орган белгілейді;
6) тұрғын үйді (тұрғын ғимаратты) күтіп ұстауға арналған ай сайынғы жарналардың мөлшері туралы шоттар;
7) коммуналдық қызметтерді тұтынуға арналған шоттар;
8) телекоммуникация қызметтері үшін түбіртек-шот немесе байланыс қызметтерін көрсетуге арналған шарттың көшірмесі;
9) жеке тұрғын үй қорынан жергілікті атқарушы орган жалдаған тұрғын үйді пайдаланғаны үшін жергілікті атқарушы орган берген жалдау ақысының мөлшері туралы шот.
Құжаттың түпнұсқалары мен көшірмелері ұсынылады. Жауапты тұлға құжаттарды қабылдаған сәтте ұсынылған көшірмелерді құжаттардың түпнұсқасымен салыстырады және салыстыруды өткізгеннен соң түпнұсқаларды қайтарады.

3. Лица, имеющие в частной собственности более одной единицы жилья (квартиры, дома) или сдающие жилые помещения в аренду, утрачивают право на получение жилищной помощи.
Жилищная помощь не назначается семьям безработным, не зарегистрированным в уполномоченном органе по вопросом занятости и трудоспособным гражданам в качестве безработных, отказавшихся без уважительных причин от предложенной работы, в том числе на социальные рабочие места и общественные работы, от профессиональной подготовки, переподготовки, повышения квалификации, самовольно прекратившим участие в таких работах и обучении, за исключением инвалидов всех групп и граждан находящихся на стационарном лечении более одного месяца, учащихся, студентом, слушателей, курсантов и магистрантов учебных заведений дневной формы, а также лиц, осуществляющих уход за инвалидами первой и второй группы, дети–инвалидов до восемнадцати лет, лицами старше восьмидесяти лет и детей до трех лет.
4. Площадь жилья, обеспечиваемая компенсационными мерами принимается в размере 18 квадратных метров на человека, для одиноко проживающих граждан не более 30 квадратных метров.
Жилищная помощь безработному восстанавливается со дня его трудоустройства, в том числе на социальное рабочее место или общественную работу, направления на профессиональную подготовку, переподготовку, повышение квалификации, а трудоспособным гражданам Республики Казахстан со дня участия в активных мерах содействия занятости.
2. Порядок назначения жилищной помощи
5. Для назначения жилищной помощи семья (гражданин) (далее – заявитель) обращается в уполномоченный орган, осуществляющий назначение жилищной помощи (далее – уполномоченный орган) представляет следующие документы:
1) заявление;
2) копию документа, удостоверяющего личность заявителя;
3) копию правоустанавливающего документа на жилище;
4) копию книги регистрации граждан;
5) документ, подтверждающие доходы семьи. Порядок исчисления совокупного дохода семьи (гражданина республики Казахстан), претендующей на получение жилищной помощи, определяется уполномоченным органом в сфере жилищных отношений;
6) счета о размерах ежемесячных взносов на содержания жилого дома (жилого здания);
7) счета на потребление на коммунальных услуг;
8) квитанцию-счет за услуги телекоммуникаций или копия договора на оказание услуг связи;
9) счет размере арендой платы за пользование жилищем, арендованным местным исполнительным органом в частном жилищном фонде, предъявленный местным исполнительным органом.
Документы предоставляются в копиях и подлинниках. Ответственное лицо в момент приема документов сверяет предоставленные копии с подлинниками документов и возвращает подлинники сразу же после проведения сверки.

6. Шешім - уәкілетті орган маманының және басшысының қолтаңбасы арқылы куәландырылған, тұрғын үй көмегін тағайындау (тағайындаудан бас тарту) туралы құжат болып табылады.
тұрғын үй көмегі, оны алуға құқығы бар жағдайда, өтініш берген айдан бастап сол тоқсанға тағайындалады.
отбасының (азаматтың) табыстарын растайтын құжаттар ұсынылғаннан кейін тоқсан сайын тұрғын үй көмегін алушыларды қайта тіркеу жүргізіледі.
7. Тұрғын үй көмегін тағайындау кезінде өтемақы шараларымен қамтамасыз етілетін тұрғын үй алаңының және коммуналдық қызметтерді тұтынудың келесі әлеуметтік нормалары ескеріледі:
1) электр қуатының нормалары (бір айға):
бір бөлмеге -114 квт/сағ;
екі бөлмеге-138 квт/сағ;
үш бөлмеге-150 квт/сағ;
төрт бөлмеге-162 квт/сағ;
бес бөлмеге-174 квт/сағ;
алты бөлмеге- 198 квт/сағ.
2) бір тармақты газбен жылыту аппаратының есебімен (бір айға) -1022 м3;
екі тармақты газбен жылыту аппаратының есебімен (бір айға)-1496 м3;
ыстық сумен жабдықталған газ плитасына бір адамға (қыста) - 23,1;
ыстық сумен жабдықталмаған газ плитасына бір адамға (жазда) - 29 м3.
3) су пайдалану нормалары:
ауыз су тәулігіне бір адамға -6,3 м3;
су құбырымен және ваннамен жабдықталған тұрғын үйлер тәулігіне бір адамға-9,0 м3;
көп қабатты тұрғын үйлерінің ішкі су құбыр желісі 1м2 -8,62 тенге.
ай сайынғы ішкі аулаға су өткізу желісімен қамтамасыз ету қызметіне, бір үйге- 164 тенге;
4) коммуналдық қызмет тарифтері:
есептегіш құралдарының көрсеткіші бойынша
есептегіш құралдарының көрсеткіші болмаған жағдайда:
ыстық су бір адам үшін:
90 литр х30,4 күн /1000х302-40=827-36 теңге.
жылу энергиясына қосымша құн салығымен 1904,67тенге;
көп қабатты тұрғын үйлердің ішкі инженерлік коммуникациялық құбырларына техникалық қызмет көрсету-15,42 тенге.
8. Коммуналдық қызметтерді тұтыну төлемінің тарифтерін және нормаларын қызмет берушілер ұсынады.
3.Тұрғын үй көмегін алуға үміткер отбасының (азаматтың) жиынтық табысын есептеу
9. Тұрғын үй көмегін алуға үміткер отбасының (азаматтың) жиынтық табысы тұрғын үй көмегін тағайындау мен төлеу бойынша уәкілетті органмен тұрғын үй көмегін тағайындауға өтініш берген тоқсанның алдындағы тоқсандағы жиынтық табысы Қазақстан Республикасы Құрылыс және тұрғын үй-коммуналдық шаруашылық істері агенттігі Төрағасының 2011 жылғы 5 желтоқсандағы № 471 "Тұрғын үй көмегін алуға, сондай-ақ мемлекеттік тұрғын үй қорынан тұрғын үйді немесе жеке тұрғын үй қорынан жергілікті атқарушы орган жалдаған тұрғын үйді алуға үміткер отбасының (азаматтың) жиынтық табысын есептеу қағидасын бекіту туралы" бұйрығы негізінде жүзеге асырылады.

6. Решение - удостоверенный подписью специалиста и руководителям уполномоченного органа, представляет собой документ о назначении (отказе в назначении) жилищной помощи.
жилищная помощь назначается при наличии права на нее с месяца обращения на квартал.
перерегистрация получателей жилищной помощи производится ежеквартально после предоставления подтверждающего документа о полученных доходах семьи (гражданина).
7. При назначении жилищной помощи учитываются следующие нормы площади жилья и потребления коммунальных услуг, обеспечиваемые компенсационными мерами:
1) нормы электроэнергии (за один месяц):
на одну комнату – 114 квт/час;
на две комнаты – 138 квт/час;
на три комнаты – 150 квт/час;
на четыре комнаты – 162 квт/час;
на пять комнат – 174 квт/час;
на шесть комнат – 198 квт/час.
2) одно рожковый аппарат с расчетом отопительным аппаратом (за один месяц) -1022 м3
двух рожковый аппарат с расчетом отопительным аппаратом (за один месяц)-1496 м3;
на газовую плиту имеющие горячие водоснабжения на одного человека (зимой ) -23,1;
на газовую плиту не имеющие горячие водоснабжения на одного человека (летом) -29 м3.
3) нормы употребление воды:
питьевая вода на одного человека -6,3 м3;
жилые дома с водоснабжением канализации и ванны в сутки на одного человека- 9,0 м3;
внутренняя водопроводная сеть многоэтажных жилых домов 1 м2  -8,62 тенге;
стоимость ежемесячного обслуживания внутридворовых сетей водоснабжения на одного абонента- 164 тенге.
4) тарифы коммунальных услуг:
по показателей расчетных средств
если отсутствует показателей расчетных средств
горячая вода на одного человека:
90 литр х30,4 дней /1000х302-40=827-36 теңге;
стоимость дополнительным налогом на тепло энергии-1904,67 тенге;
техническое обслуживание внутренне инженерно-коммуникационных  М3 проводов многоэтажных жилых домов-15,42 тенге.
8. Тарифы и нормы потребления коммунальных услуг предоставляют поставщики услуг.
3. Исчисления совокупного дохода семьи (гражданина), претендующего на получение жилищной помощи.
9. Совокупный доход семьи (гражданина), претендующей на получение жилищной помощи, исчисляется уполномоченным органом по назначению и выплате жилищной помощи за квартал, предшествовавший кварталу обращения за назначением жилищной помощи на основании приказа Председателя Агентства Республики Казахстан по делам строительства и жилищно-коммунального хозяйства от 5 декабря 2011 года № 471 "Об утверждении правил исчисления совокупного дохода семьи (гражданина), претендующей на получение жилищной помощи, а также на предоставление жилища из государственного жилищного фонда или жилища, арендованного местным исполнительным органом в частном жилищном фонде".

4. Тұрғын үй көмегін қаржыландыру және төлеу тәртібі
10. Тұрғын үй көмегін төлеуді қаржыландыру қала бюджетінде тиісті қаржылық жылға қарастырылған қаражат негізінде жүзеге асырылады.
11. Тұрғын үй көмегін төлеу есептелген сомаларды алушылардың жеке шоттарына екінші деңгейлі банктердің бөлімшелері арқылы аудару жолымен жүргізіледі (келісім бойынша).
Шоттарға ақшалай соммаларды аудару уәкілетті органмен ай сайын жүргізіледі.

4. Порядок выплаты финансирование жилищной помощи.
10. Финансирование выплат жилищной помощи осуществляется в пределах средств, предусмотренных в бюджет города на соответствующий финансовый год.
11. Выплата жилищной помощи осуществляется заявлению получателя жилищной помощи через банки второго уровня (по согласованию).
Перечисление денежных сумм на счета производится уполномоченным органом ежемесячно.