Мемлекеттік қызмет көрсету регламенттерін бекіту туралы
Қостанай облысы әкімдігінің 2012 жылғы 19 қазандағы № 457 қаулысы. Қостанай облысының Әділет департаментінде 2012 жылғы 14 қарашада № 3886 тіркелді. Күші жойылды - Қостанай облысы әкімдігінің 2016 жылғы 4 ақпандағы № 40 қаулысымен
РҚАО ескертпесі.
Мәтінде авторлық орфография және пунктуация сақталған.
Ескерту. Күші жойылды – Қостанай облысы әкімдігінің 04.02.2013 № 40 қаулысымен (қол қойылған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі).
"Әкімшілік рәсімдер туралы" Қазақстан Республикасының 2000 жылғы 27 қарашадағы Заңының 9-1-бабының 4-тармағына сәйкес Қостанай облысының әкімдігі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Қоса беріліп отырған мемлекеттік қызмет көрсету регламенттері бекітілсін:
1) "Жер учаскесiне жеке меншiк құқығына актiлерді ресiмдеу және беру";
2) "Тұрақты жер пайдалану құқығына актiлерді ресiмдеу және беру";
3) "Уақытша өтеулi (ұзақ мерзiмдi, қысқа мерзiмдi) жер пайдалану (жалдау) құқығына актiлерді ресiмдеу және беру";
4) "Уақытша өтеусiз жер пайдалану құқығына актiлер ресiмдеу және беру".
2. Осы қаулы алғаш ресми жарияланғаннан кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Облыс әкімі Н. Садуақасов
Әкімдіктің 2012 жылғы 19 қазандағы
№ 457 қаулысымен бекітілді
"Жер учаскесiне жеке меншiк
құқығына актiлерді ресiмдеу және беру"
мемлекеттік қызмет көрсету регламенті
1. Негізгі түсініктер
1. Осы "Жер учаскесіне жеке меншік құқығына актілерді ресімдеу және беру" мемлекеттік қызмет көрсету регламентінде (бұдан әрі – Регламент) мынадай негізгі түсініктер қолданылады:
жер учаскесіне сәйкестендіру құжаты – жер, құқықтық және қала құрылысы кадастрларын жүргізу мақсатында қажетті, жер учаскесінің сәйкестендіру сипаттамаларын қамтитын құжат;
жер учаскесі – Қазақстан Республикасының 2003 жылғы 20 маусымдағы Жер кодексінде белгіленген тәртіппен жер қатынастары субъектілеріне бекітіліп берілетін, тұйық шекара ішінде бөлінген жер бөлігі;
жер учаскесіне құқық белгілейтін құжат – осылардың негізінде жер учаскесіне құқықтар туындайтын, өзгертілетін немесе тоқтатылатын заңды фактілердің (заңды құрамдарының) басталғанын растайтын құжат, оның iшiнде шарттар, соттардың шешiмдерi, атқарушы органдардың құқықтық актiлерi, мұрагерлiкке құқық туралы куәлiк, меншiк құқығымен жер учаскесiне иеленген немесе уақытша өтеулi жер пайдалану (жалдау) құқығын сатып алған мемлекеттiк емес заңды тұлғаларды қайта ұйымдастыру кезiндегi табыстау актiсi немесе бөлу балансы;
жер қатынастары жөніндегі уәкiлеттi орган - жер қатынастары саласындағы функцияларды жүзеге асыратын облыстың, ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) жергiлiктi атқарушы органдарының құрылымдық бөлiмшесi.

Об утверждении регламентов государственных услуг
Постановление акимата Костанайской области от 19 октября 2012 года № 457. Зарегистрировано Департаментом юстиции Костанайской области 14 ноября 2012 года № 3886. Утратило силу постановлением акимата Костанайской области от 4 февраля 2013 года № 40
Примечание РЦПИ.
В тексте сохранена авторская орфография и пунктуация.
Сноска. Утратило силу постановлением акимата Костанайской области от 04.02.2013 № 40 (вводится в действие со дня подписания).
В соответствии с пунктом 4 статьи 9-1 Закона Республики Казахстан от 27 ноября 2000 года "Об административных процедурах" акимат Костанайской области ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Утвердить прилагаемые регламенты государственных услуг:
1) "Оформление и выдача актов на право частной собственности на земельный участок";
2) "Оформление и выдача актов на право постоянного землепользования";
3) "Оформление и выдача актов на право временного возмездного (долгосрочного, краткосрочного) землепользования (аренды)";
4) "Оформление и выдача актов на право временного безвозмездного землепользования".
2. Настоящее постановление вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Аким области Н. Садуакасов
Утвержден
постановлением акимата
от 19 октября 2012 года
№ 457
Регламент государственной услуги "Оформление и выдача
актов на право частной собственности на земельный участок"
1. Основные понятия
1. В настоящем регламенте государственной услуги "Оформление и выдача актов на право частной собственности на земельный участок" (далее - Регламент) используются следующие основные понятия:
идентификационный документ на земельный участок - документ, содержащий идентификационные характеристики земельного участка, необходимые для целей ведения земельного, правового и градостроительного кадастров;
земельный участок - выделенная в замкнутых границах часть земли, закрепляемая в установленном Земельным кодексом Республики Казахстан от 20 июня 2003 года порядке за субъектами земельных отношений;
правоустанавливающий документ на земельный участок - документ, подтверждающий наступление юридических фактов (юридических составов), на основании которых возникают, изменяются или прекращаются права на земельный участок, в том числе договоры, решения судов, правовые акты исполнительных органов, свидетельство о праве на наследство, передаточный акт или разделительный баланс при реорганизации негосударственных юридических лиц, владеющих земельным участком на праве собственности или выкупивших право временного возмездного землепользования (аренды);
уполномоченный орган по земельным отношениям - структурное подразделение местных исполнительных органов области, района (города областного значения), осуществляющее функции в области земельных отношений.

2. Жалпы ережелер
2. Осы Регламент "Мемлекеттiк қызмет стандарттарын бекiту және Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң 2007 жылғы 30 маусымдағы № 561 қаулысына толықтыру енгiзу туралы" Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң 2010 жылғы 17 ақпандағы № 102 қаулысымен бекітілген "Жер учаскесiне жеке меншiк құқығына актiлерді ресiмдеу және беру" мемлекеттік қызмет стандартын (бұдан әрі – Стандарт) сақтауды қамтамасыз етуге талаптарды белгілейді.
Мемлекеттік қызмет Стандарттың 1-қосымшасында мекенжайлар тізбесі көрсетілген жер қатынастары саласындағы функцияларды жүзеге асыратын облыстың, облыстық маңызы бар қаланың және аудандардың жергiлiктi атқарушы органдарының құрылымдық бөлiмшелерiмен жүзеге асырылады.
Мемлекеттік қызмет жеке және заңды тұлғаларға (бұдан әрі – тұтынушы) көрсетіледі.
Мемлекеттік қызмет жер учаскесінің орналасқан жері бойынша баламалы негізде тізбесі Стандарттың 3-қосымшасында көрсетілген халыққа қызмет көрсету орталықтары (бұдан әрі – Орталық) арқылы жүзеге асырылуы мүмкін.
3. Көрсетілетін мемлекеттік қызмет нысаны: автоматтандырылмаған.
4. Мемлекеттік қызмет Қазақстан Республикасының 2003 жылғы 20 маусымдағы Жер кодексінің 23 және 43-баптарының және "Жеке және заңды тұлғаларға көрсетілетін мемлекеттік қызметтердің тізілімін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң 2010 жылғы 20 шілдедегі № 745 қаулысының негізінде жүзеге асырылады.
5. Көрсетілетін мемлекеттiк қызметтің аяқталу түрі қағаз тасымалдағыштағы актіні немесе жер учаскесiне жеке меншiк құқығына актiнiң телнұсқасын немесе қызмет көрсетуден бас тарту себебi жазбаша түрде көрсетiлген бас тарту туралы дәлелденген жауап беру болып табылады.
6. Мемлекеттiк қызметтi жер учаскесiнiң орналасқан жерi бойынша жер учаскесінің жеке меншік құқығына актi дайындайтын кәсіпорынның шаруашылық жүргізу құқығындағы Қостанай еншілес мемлекеттік кәсіпорны (Қостанайжер ҒӨО) (бұдан әрi – "Қостанайжер ҒӨО" ЕМК) қатысуымен көрсетіледі.
3. Мемлекеттік қызмет көрсету тәртібіне
қойылатын талаптар
7. Мемлекеттік қызмет көрсетіледі:
уәкілетті органға өтініш білдірген кезде:
демалыс және мереке күндерiн қоспағанда, аптасына бес жұмыс
күнi, сағат 13.00-ден 14.00-ге дейiнгi түскi үзiлiспен сағат 9.00-ден 18.00-ге дейiн көрсетiледi. Құжаттарды қабылдау кезекке тұру
тәртiбiмен, алдын ала жазылусыз және жедел қызмет көрсетусiз жүзеге асырылады;
Орталыққа өтініш білдірген кезде:
жексенбi және мереке күндерiн қоспағанда, аптасына алты жұмыс
күнi, белгiленген жұмыс кестесiне сәйкес түскi үзiлiссiз сағат 9.00-ден сағат 20.00-ге дейiн көрсетiледi, филиалдар мен өкiлдiктер үшiн сағат 13.00-ден 14.00-ге дейiнгi түскi үзiлiспен сағат 9.00-ден сағат 19.00-ге дейiнгi жұмыс кестесi белгiленедi. Құжаттарды қабылдау "электрондық" кезекке тұру тәртiбiмен алдын ала жазылусыз және жедел қызмет көрсетусiз жүзеге асырылады.
Мемлекеттiк қызмет ақылы негiзде көрсетiледi, уәкiлеттi органға немесе Орталыққа Стандарттың 7-қосымшасына сәйкес мөлшерде жер учаскесiне жеке меншiк құқығына актiнi дайындағаны үшiн қызмет ақысын төлегенi туралы құжатты (түбiртектi) бередi.
Жер учаскесiне жеке меншiк құқығына актiнi дайындау үшiн ақы төлеу қолма қол немесе қолма-қол емес тәсiлмен екiншi деңгейдегi банктер арқылы мамандандырылған кәсiпорынның есеп шотына не мамандандырылған кәсiпорынның кассасында жүргiзiледi, олар төлемнiң мөлшерi мен уақытын растайтын төлем құжатын бередi.

2. Общие положения
2. Настоящий Регламент устанавливает требования к обеспечению соблюдения стандарта государственной услуги "Оформление и выдача актов на право частной собственности на земельный участок" (далее – Стандарта), утвержденного постановлением Правительства Республики Казахстан от 17 февраля 2010 года № 102 "Об утверждении стандартов государственных услуг и внесении дополнения в постановление Правительства Республики Казахстан от 30 июня 2007 года № 561".
Государственная услуга осуществляется структурными подразделениями местных исполнительных органов области, городов областного значения и районов, осуществляющими функции в области земельных отношений, перечень адресов которых указан в приложении 1 Стандарта.
Государственная услуга оказывается физическим и юридическим лицам (далее – потребитель).
Государственная услуга может осуществляться на альтернативной основе по месту нахождения земельного участка через центры обслуживания населения (далее – Центр), перечень которых указан в приложении 3 Стандарта.
3. Форма оказываемой государственной услуги: не автоматизированная.
4. Государственная услуга осуществляется на основании статей 23 и 43 Земельного кодекса Республики Казахстан от 20 июня 2003 года и постановления Правительства Республики Казахстан от 20 июля 2010 года № 745 "Об утверждении реестра государственных услуг, оказываемых физическим и юридическим лицам".
5. Результатом оказания государственной услуги является выдача на бумажном носителе акта или дубликата акта на право частной собственности на земельный участок, или мотивированного ответа об отказе в предоставлении услуги с указанием причины отказа в письменном виде.
6. Государственная услуга осуществляется с участием Костанайского дочернего государственного предприятия на праве хозяйственного ведения (КостанайНПЦзем) (далее - ДГП "КостанайНПЦзем"), которое изготавливает акт на право частной собственности на земельный участок по месту нахождения земельного участка.
3. Требования к порядку оказания государственной услуги
7. Государственная услуга предоставляется:
при обращении в уполномоченный орган:
пять рабочих дней в неделю, за исключением выходных и праздничных дней, с 9.00 часов до 18.00 часов, с перерывом на обед с 13.00 до 14.00 часов. Прием документов осуществляется в порядке очереди, без предварительной записи и ускоренного обслуживания;
при обращении в Центр:
шесть рабочих дней в неделю, за исключением воскресенья и праздничных дней, в соответствии с установленным графиком работы с 9.00 часов до 20.00 часов, без перерыва на обед, для филиалов и представительств устанавливается график работы с 9.00 часов до 19.00 часов с перерывом на обед с 13.00 до 14.00 часов. Прием документов осуществляется в порядке "электронной" очереди, без предварительной записи и ускоренного обслуживания.
Государственная услуга предоставляется на платной основе с предоставлением в уполномоченный орган или Центр документа (квитанции) об уплате услуг за изготовление акта на право частной собственности на земельный участок в размере, согласно приложению 7 Стандарта.
Оплата за изготовление акта на право частной собственности на земельный участок производится наличным или безналичным способом через банки второго уровня на расчетный счет специализированного предприятия либо в кассах здания специализированного предприятия, которыми выдается платежный документ, подтверждающий размер и дату оплаты.

8. Мемлекеттiк қызмет көрсету тәртiбi туралы толық ақпарат тiзбесi Стандарттың 1, 3-қосымшаларында көрсетiлген мемлекеттiк қызмет көрсету орындарындағы стендiлерде, интернет-ресурста (www.egov.кz, www.edv-kost.кz) орналастырылады.
9. Мемлекеттiк қызметтi алу үшiн Регламенттің 14-тармағында көрсетiлген құжаттар орналасқан жерi бойынша уәкiлеттi органға немесе Орталыққа тапсырылады.
Мемлекеттік қызметті алу үшін тұтынушыдан өтінішті алған сәттен бастап мемлекеттік қызметтің нәтижесін берген сәтке дейін мемлекеттік қызметті көрсету кезеңдері:
1) тұтынушы Орталыққа немесе уәкілетті органға актіні (актінің түпнұсқасын) беру туралы өтінішті береді;
2) Орталықтың инспекторы барлық қажетті құжаттардың бар болуын тексереді, журналға тіркейді және құжаттарды жинақтаушы бөлімнің инспекторына құжаттарды береді;
3) Орталықтың жинақтаушы бөлімінің инспекторы барлық берілетін құжаттардың бар болуын тексереді және оларды курьерлік қызметке береді;
4) курьерлік қызмет құжаттарды уәкілетті органға береді;
5) уәкілетті органның кеңсесінің маманы құжаттарды қабылдайды және тіркейді;
6) уәкілетті органның бастығы жауапты орындаушыны белгілейді;
7) уәкілетті органның жауапты орындаушысы қабылданған құжаттарды тексереді, дәлелденген бас тарту немесе мемлекеттік қызмет көрсетуді тоқтату жөнінде жазбаша ескертпе хат дайындайды немесе акт (актінің түпнұсқасын) дайындау үшін мамандандырылған кәсіпорынға құжаттарды жібереді;
8) "Қостанайжер ҒӨО" ЕМК жауапты орындаушысы актіні (актінің түпнұсқасын) дайындап уәкілетті органға береді;
9) уәкілетті органның жауапты орындаушысы актіге (актінің телнұсқасына) бастықтың қолын қойдыртып, елтаңба мөрмен куәландырып, актілерді беру кітабында тіркейді және Орталыққа жібереді немесе тұтынушыға береді, не болмаса бастыққа себепті бас тартуға немесе мемлекеттік қызмет көрсетуді тоқтату туралы хабарламаға қол қойдыртады және Орталыққа жібереді немесе тұтынушыға береді;
10) Орталықтың инспекторы актіні (актінің телнұсқаксын), немесе себепті бас тартуды, немесе мемлекеттік қызмет көрсетуді тоқтату туралы жазбаша ескертуді өтініш берушіге ұсынады.
10. Мемлекеттiк қызмет көрсету мерзiмдерi:
1) тұтынушы осы Регламенттің 14-тармағында айқындалған қажеттi құжаттарды тапсырған сәттен бастап, мемлекеттiк қызмет көрсету
мерзiмдері:
уәкiлеттi органға өтiнiш бiлдiрген кезде – 4 жұмыс күнi ішінде, жер учаскесiне жеке меншiк құқығына арналған актiнiң телнұсқасын берген кезде 2 жұмыс күнi;
Орталыққа өтiнiш бiлдiрген кезде – уәкiлеттi органға қажетті құжаттар келіп түскен күннен бастап 4 жұмыс күнi ішінде, жер учаскесiне жеке меншiк құқығына арналған актiнiң телнұсқасын берген кезде 2 жұмыс күнi ішінде;

8. Полная информация о порядке оказания государственной услуги размещается на стендах в местах оказания государственной услуги, на интернет-ресурсе (www.egov.кz, www.edv-kost.кz), перечень которых указан в приложениях 1, 3 Стандарта.
9. Для получения государственной услуги документы, указанные в пункте 14 Регламента, сдаются в уполномоченный орган или Центр по месту нахождения земельного участка.
Этапы оказания государственной услуги с момента получения заявления от потребителя для получения государственной услуги и до момента выдачи результата государственной услуги:
1) потребитель подает заявление о выдаче акта (дубликата акта) в Центр или уполномоченный орган;
2) инспектор Центра проверяет наличие всех необходимых документов, регистрирует в журнале и передает документы инспектору накопительного отдела;
3) инспектор накопительного отдела Центра проводит проверку наличия всех передаваемых документов и передает их курьерской службе;
4) курьерская служба передает документы в уполномоченный орган;
5) специалист канцелярии уполномоченного органа принимает документы и регистрирует;
6) начальник уполномоченного органа определяет ответственного исполнителя;
7) ответственный исполнитель уполномоченного органа проверяет принятые документы, подготавливает для подписания начальнику уполномоченного органа мотивированный отказ, либо письменное уведомление о приостановлении оказания государственной услуги или направляет документы в специализированное предприятие для изготовления акта (дубликат акта);
8) ответственный исполнитель ДГП "КостанайНПЦзем" изготавливает акт (дубликат акта) и передает в уполномоченный орган;
9) ответственный исполнитель уполномоченного органа подписывает начальником акт (дубликат акта), заверяет гербовой печатью, регистрирует в книге выдачи актов и передает в Центр или выдает потребителю, либо подписывает начальником мотивированный отказ, либо письменное уведомление о приостановлении оказания государственной услуг и передает в Центр или выдает потребителю;
10) инспектор Центра выдает акт (дубликат акта), либо мотивированный отказ, либо письменное уведомление о приостановлении оказания государственной услуги заявителю.
10. Сроки оказания государственной услуги:
1) сроки оказания государственной услуги, с момента сдачи потребителем необходимых документов, определенных в пункте 14 настоящего Регламента:
при обращении в уполномоченный орган – в течение 4 рабочих дней, при выдаче дубликата акта на право частной собственности на земельный участок в течение 2 рабочих дней;
при обращении в Центр – в течение 4 рабочих дней, при выдаче дубликата акта на право частной собственности на земельный участок в течение 2 рабочих дней со дня поступления необходимых документов в уполномоченный орган;

2) құжаттарды тапсыру және алу кезiнде кезекте күтудiң рұқсат берiлген ең көп уақыты 30 минуттан аспайды;
3) құжаттарды тапсыру және алу кезiнде қызмет көрсетудiң рұқсат берiлген ең көп уақыты 30 минуттан аспайды.
11. Тұтынушы осы Регламенттің 14-тармағында көрсетiлген тиiстi құжаттарды ұсынбаған жағдайда мемлекеттiк қызметтi көрсетуден бас тартылады.
Мемлекеттiк қызмет мынадай негiздер бойынша тоқтатылады:
1) аталған жер учаскесi бойынша сот шешiмдерiнiң болуы немесе сот қарауы жүрiп жатқаны туралы хабарламаның болуы;
2) заңнама нормаларының бұзылуы жойылғанға дейiн прокурорлық қадағалау актiсiнiң болуы;
3) бiр учаскеге құқықты ресiмдеуге қатысты бiрнеше өтiнiштiң болуы немесе құқықты ресiмдеу үдерісінде осы жер учаскесiнiң басқа
да пайдаланушылары анықталған кезде.
Жер учаскелерiне құқықтарды ресiмдеудi сот шешiмдерi және прокурорлық қадағалау актiлерi бойынша тоқтата тұру тоқтата тұру үшiн негiз болып табылған жағдайлар анықталғанға дейiнгi, ал бiрнеше
өтiнiштердің түсу себебi бойынша тараптар арасында келiсiм орнатылғанға дейiнгi, немесе заңды күшiне енген сот шешiмi ұсынылғанға дейiнгi мерзiмге кейiнге қалдырылған деп есептеледi.
Жер учаскелерiне құқықтарды ресiмдеудi тоқтата тұру туралы
мәлiметтер тiркеу және есепке алу кiтабына енгiзiледi. Тұтынушыға жер учаскесiне жеке меншiк құқығына актiнi ресiмдеудi тоқтата тұруға негiз болған құжатты және тоқтата тұру мерзiмдерiн көрсете отырып, ресiмдеудi тоқтата тұру себептерiн жою үшiн тұтынушының кейiнгi iс-қимылын көрсете отырып жазбаша хабарлама жолданады.
Егер тұтынушы құжаттарды алуға мерзiмiнде келмеген жағдайда, уәкiлеттi орган оларды 6 ай бойы сақтауды қамтамасыз етедi, одан кейiн оларды мамандандырылған кәсiпорынның мұрағатына өткiзедi.
Егер тұтынушы құжаттарды алуға мерзiмiнде келмеген жағдайда, Орталық оларды 1 ай бойы сақтауды қамтамасыз етедi, одан кейiн оларды уәкiлеттi органға бередi.
12. Уәкілетті органда мемлекеттік қызметті көрсету үшін құжаттарды қабылдауды жүзеге асыратын ең кем адам саны – 1 маман.
4. Мемлекеттік қызметті көрсету үдерісінде
әрекеттесу (өзара әрекеттесу) тәртібін сипаттау
13. Уәкiлеттi органда немесе Орталықта құжаттарды қабылдаған кезде кіріс құжаттарын тіркеу кітабында тиісті жазба енгізіледі. Тұтынушыға құжаттарды қабылдағаны туралы қолхат беріледi, онда:
1) сұраудың нөмiрi және қабылданған күнi;
2) сұрау салынған мемлекеттiк қызмет түрi;
3) қоса берiлген құжаттардың саны мен атаулары;

2) максимально допустимое время ожидания в очереди при сдаче и получении документов составляет не более 30 минут;
3) максимально допустимое время обслуживания при сдаче и получении документов составляет не более 30 минут.
11. В предоставлении государственной услуги отказывается в случае непредоставления потребителем соответствующих документов, указанных в пункте 14 настоящего Регламента.
Государственная услуга будет приостановлена по следующим основаниям:
1) наличие судебных решений по данному земельному участку либо наличие уведомления о ведущемся судебном разбирательстве;
2) наличие акта прокурорского надзора, до устранения нарушения норм законодательства;
3) наличие нескольких заявлений в отношении оформления прав на один и тот же участок или при выявлении в процессе оформления прав других пользователей этого земельного участка.
Приостановление оформления прав на земельные участки по судебным решениям и актам прокурорского надзора считается отложенным на срок до выяснения обстоятельств, явившихся основанием для приостановления, а по причине поступления нескольких заявлений – до установления соглашения между сторонами либо до предоставления вступившего в законную силу решения суда.
Сведения о приостановлении оформления прав на земельные участки заносятся в книгу регистрации и учета. Потребителю направляется письменное уведомление с указанием документа, на основании которого приостановлено оформление акта на право частной собственности на земельный участок и сроков приостановления, с указанием последующих действий потребителя для устранения причин приостановления оформления.
В случаях, если потребитель не обратился за получением документов в срок, уполномоченный орган обеспечивает их хранение в течение 6 месяцев, после чего передает их в архив специализированного предприятия.
В случаях, если потребитель не обратился за получением документов в срок, Центр обеспечивает их хранение в течение 1 месяца, после чего передает их в уполномоченный орган.
12. Минимальное количество лиц, осуществляющих прием документов для оказания государственной услуги в уполномоченном органе - 1 специалист.
4. Описание порядка действий (взаимодействия)
в процессе оказания государственной услуги
13. При приеме документов в уполномоченном органе или Центре вносится соответствующая запись в книгу учета входящих документов. Потребителю выдается расписка о приеме документов, с указанием:
1) номера и даты приема запроса;
2) вида запрашиваемой государственной услуги;
3) количества и названий приложенных документов;

4) құжаттарды беру күнi (уақыты) мен орны;
5) мемлекеттiк қызмет көрсету үшiн өтiнiштi қабылдаған адамның тегi, аты, әкесiнiң аты мен лауазымы көрсетiледi.
14. Мемлекеттік қызметті көрсету үшiн уәкiлеттi органға немесе Орталыққа мынадай құжаттарды ұсыну қажет:
1) мемлекет жер учаскесiне жеке меншiк құқығын берген кезде:
стандарттың 4-қосымшасына сәйкес уәкiлеттi органға жер учаскесiне жеке меншiк құқығына актi беруге өтiнiш;
жергiлiктi атқарушы органның жер учаскесiне жеке меншiк құқығын беру туралы шешiмiнен үзiндi көшiрме;
уәкiлеттi орган бекiткен жерге орналастыру жобасының және жергiлiктi жерде жер учаскесiнiң шекараларын белгiлеу жөнiндегi материалдардың көшiрмелерi;
жеке тұрғын үй құрылысына бөлуге арналған алаңда жер учаскелерiн орналастырудың жерге орналастыру жобасы болған жағдайда, көрсетiлген жұмыстарды орындаған ұйым беретiн, нақты жер учаскесiне арналған жерге орналастыру жобасының бiр бөлiгi және оның жергiлiктi жердегi шекараларын белгiлеу жөнiндегi материалдар;
салық төлеушi куәлiгiнiң (СТТН) көшiрмесi;
заңды тұлғаны мемлекеттiк тiркеу туралы куәлiктiң көшiрмесi;
жер учаскесiне жеке меншiк құқығына актiнi дайындағаны үшiн қызметтерге ақы төленгенi туралы құжат (түбiртек);
тұтынушының жеке басын куәландыратын құжаттың көшiрмесi
немесе тұтынушының атынан берiлген сенiмхаттың және сенiм бiлдiрiлген тұлғаның жеке басын куәландыратын құжаттың көшiрмесi.
Тұлғаның жеке куәлiгiнiң, сенiмхаттың немесе өкілдің өкілеттілігін куәландыратын құжаттың көшiрмелерiн тексеру үшiн олардың түпнұсқалары ұсынылады, олар тексерiлгеннен кейiн тұтынушыға қайтарылады;
2) жер учаскесiнiң сәйкестендiру сипаттамалары өзгерген жағдайда: стандарттың 4-қосымшасына сәйкес уәкiлеттi органға жер учаскесiне жеке меншiк құқығына актi беруге өтiнiш;
жергiлiктi атқарушы органның жеке меншiк құқығына бұрын берiлген жер учаскесiнiң сәйкестендiру сипаттамаларының өзгеруi туралы шешiмiнен үзiндiнiң және/немесе жер учаскесiнiң сәйкестендiру сипаттамаларының өзгергендiгiн растайтын өзге құжаттың көшiрмесi;
уәкiлеттi орган бекiткен жерге орналастыру жобасының және жергiлiктi жерде жер учаскесiнiң шекараларын белгiлеу жөнiндегi материалдардың көшiрмелерi;
салық төлеушi куәлiгiнiң (СТТН) көшiрмесi;
заңды тұлғаны мемлекеттiк тiркеу туралы куәлiктiң көшiрмесi;
жер учаскесiне жеке меншiк құқығына актiнi дайындағаны үшiн қызметтерге ақы төленгенi туралы құжат (түбiртек);
тұтынушының жеке басын куәландыратын құжаттың көшiрмесi не
тұтынушының атынан берiлген сенiмхаттың және сенiм бiлдiрiлген тұлғаның жеке басын куәландыратын құжаттың көшiрмесi.
Тұлғаның жеке куәлiгiнiң, сенiмхаттың немесе өкілдің өкілеттілігін куәландыратын құжаттың көшiрмелерiн тексеру үшiн олардың түпнұсқалары ұсынылады, олар тексерiлгеннен кейiн тұтынушыға қайтарылады;

4) даты (время) и места выдачи документов;
5) фамилии, имени, отчества и должности лица, принявшего заявление на оказание государственной услуги.
14. Для оказания государственной услуги необходимо предоставление в уполномоченный орган или в Центр следующих документов:
1) при предоставлении государством права частной собственности на земельный участок:
заявление в уполномоченный орган на выдачу акта на право частной собственности на земельный участок, согласно приложению 4 к Стандарту;
копия выписки из решения местного исполнительного органа о предоставлении права частной собственности на земельный участок;
копия землеустроительного проекта, утвержденного уполномоченным органом, и материалов по установлению границ земельного участка на местности;
при наличии землеустроительного проекта размещения земельных участков на площадку для отвода под индивидуальное жилищное строительство представляется часть землеустроительного проекта на конкретный земельный участок и материалы по установлению его границ на местности, выдаваемые организацией, выполнившей указанные работы;
копия свидетельства налогоплательщика (РНН);
копия свидетельства о государственной регистрации юридического лица;
документ (квитанция) об уплате услуг за изготовление акта на право частной собственности на земельный участок;
копия документа, удостоверяющего личность потребителя, либо копия доверенности от потребителя, и документа, удостоверяющего личность доверенного лица.
Для проверки копии удостоверения личности лица или доверенности предъявляются оригиналы документов, которые после проверки возвращаются потребителю;
2) в случае изменений идентификационных характеристик земельного участка:
заявление в уполномоченный орган на выдачу акта на право частной собственности на земельный участок, согласно приложению 4 к Стандарту;
копия выписки из решения местного исполнительного органа об изменении идентификационных характеристик на ранее предоставленный земельный участок на праве частной собственности и/или иного документа, подтверждающего изменение идентификационных характеристик земельного участка;
копии землеустроительного проекта, утвержденного уполномоченным органом, и материалов по установлению границ земельного участка на местности;
копия свидетельства налогоплательщика (РНН);
копия свидетельства о государственной регистрации юридического лица;
документ (квитанция) об уплате услуг за изготовление акта на право частной собственности на земельный участок;
копия документа, удостоверяющего личность потребителя, либо копия доверенности от потребителя, и документа, удостоверяющего личность доверенного лица.
Для проверки копии удостоверения личности лица или доверенности, предъявляются оригиналы документов, которые после проверки возвращаются потребителю;

3) жер учаскесiне жеке меншiк құқығына актiнiң телнұсқасын беру кезiнде:
стандарттың 4-қосымшасына сәйкес уәкiлеттi органға жер учаскесіне жеке меншік құқығына актiнiң телнұсқасын беруге өтiнiш;
жер учаскесiне жеке меншiк құқығына актiнiң телнұсқасын дайындағаны үшiн қызметтерге ақы төленгенi туралы құжат (түбiртек);
тұтынушының жеке басын куәландыратын құжаттың көшiрмесi немесе
тұтынушының атынан берiлген сенiмхаттың және сенiм бiлдiрiлген тұлғаның жеке басын куәландыратын құжаттың көшiрмесi.
жер учаскесiнiң орналасқан жерi бойынша жергiлiктi облыстық газеттiң жер учаскесiне жеке меншiк құқығына актiнiң түпнұсқасын жарамсыз деп тану туралы хабарландыру жарияланған данасы.
Тұлғаның жеке куәлiгiнiң, сенiмхаттың немесе өкілдің өкілеттілігін куәландыратын құжаттың көшiрмелерiн тексеру үшiн олардың түпнұсқалары ұсынылады, олар тексерiлгеннен кейiн тұтынушыға қайтарылады;
15. Мемлекеттік қызмет көрсету үдерісін сипаттау осы регламенттің 1-қосымшасында келтірілген.
Мемлекеттік қызметті көрсету үдерісінде келесі құрылымдық-функционалдық бірліктер (бұдан әрі – ҚФБ) тартылған:
1) Орталық инспекторы;
2) Орталықтың жинақтаушы бөлімі;
3) курьерлік қызмет;
4) уәкілетті орган кеңсесінің маманы;
5) уәкілетті органның бастығы;
6) уәкілетті органның жауапты орындаушысы;
7) "Қостанайжер ҒӨО" ЕМК жауапты орындаушысы.
16. Жүйелілікті сипаттау мен мемлекеттік қызметті көрсету кезінде уәкiлеттi органның, мамандандырылған кәсiпорынның және Орталық әрекеттесуі осы регламенттің 2-қосымшасында келтірілген.
5. Мемлекеттік қызметтерді көрсететін
лауазымды тұлғалардың жауапкершілігі
17. Мемлекеттік қызметті тиісінше көрсетпегені үшін лауазымды тұлғалардың жауапкершілігі Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамасына сәйкес болады.
"Жер учаскесіне жеке меншік
құқығына актілерді ресімдеу және беру" мемлекеттік
қызмет көрсету регламентіне 1-қосымша
1-кесте, ҚФБ іс-әрекеттерінің сипаттамасы
Негізгі үдерістің іс-әрекеті (барысы, жұмыс ағыны)
1
Іс-әрекеттің
№ (барысы,
жұмыс ағыны)
1
2
3
2
ҚФБ атауы
Орталық
қызметкері
(инспекторы)
Орталық
жинақтаушы
бөлімінің
қызметкері
(инспекторы)
Курьерлік
қызмет
3
Іс-әрекеттің
(үдерістің,
рәсімнің,
операцияның)
атауы және
олардың
сипаттамасы
Құжаттарды
тексеруді,
журналда
тіркеу және
жинақтаушы
бөлімінің
инспекторына
құжаттарды
беруді жүзеге
асырады
Құжаттарды
жинауды,
тізілім
құруды және
уәкілетті
органға
жіберуді
жүзеге
асырады
Қоса берілген
құжаттар мен
бірге
өтінішті
уәкілетті
органға
жеткізеді
4
Аяқтау нысаны
(деректер,
құжат, ұйым-
дастырушылық-
өкімдік
шешімдер)
Орталықтың
жиңақтаушы
бөліміне
тұтынушы мен
ұсынылған
құжаттар
топтамасын
беру
Тізілімге
сәйкес
курьерлік
қызметке
құжаттарды
беру
Қоса берілген
құжаттар мен
бірге
өтінішті
уәкілетті
органға
жеткізу
5
Орындау
мерзімі
30 минуттан
артық емес
Күніне 3 рет
Күніне екі
реттен кем
емес
6
Келесі іс-
әрекеттің
нөмірі
2
3
4
Кестенің жалғасы:
4
5
6
Уәкілетті органның
кеңсесінің маманы
Уәкілетті
органның
бастығы
Уәкілетті органның
жауапты орындаушысы
Құжаттарды қабылдайды
тіркейді, тұтынушыдан
қабылдау кезінде
өтініш берушіге
құжаттарды қабылдау
туралы қолхат береді
Хат-хабармен
танысуды жүзеге
асырады,
жауапты орын-
даушыны анық-
тайды
Қабылданған құжат-
тарды тексеруді
жүзеге асырады және
"ҚостанайжерҒӨО" ЕМК
береді, немесе
себепті бас тартуды,
немесе мемлекеттік
қызмет көрсетуді
тоқтату туралы
жазбаша хабарламаны
дайындайды
Бұрыштама қою үшін
құжаттарды бастыққа
жіберу
Бұрыштама қою,
құжаттарды
жауапты орын-
даушыға беру
Актіні (актінің
телнұсқасын) дайын-
дау үшін "Қостанай-
жер ҒӨО" ЕМК беру
1 сағат
1 сағат
1 жұмыс күн
5
6
7
Кестенің жалғасы:
7
8
9
"Қостанайжер ҒӨО"
ЕМК жауапты
орындаушысы
Уәкілетті органның
жауапты орындаушысы
Орталық қызметкері
(инспекторы)
Актіні (актінің
телнұсқасын)
дайындайды және
уәкілетті органға
береді
Дайындалған
актіні (актінің
телнұсқасын)
тексереді, басшыға
қол қойдыртады,
елтаңбалы мөрімен
куәландырады,
актілерді беру
кітабында тіркейді,
немесе мемлекеттік
қызмет көрсетуді
тоқтату туралы
жазбаша хабарламаға
басшымен қол
қойдыртады және
есептеу мен тіркеу
кітабына мәліметті
енгізеді, немесе
дәлелді түрде бас
тартуға басшымен
қол қойдыртады
Өтініш берушіге
актінің (актінің
телнұсқасын)
немесе дәлелді бас
тарту немесе
мемлекеттік қызмет
көрсетуді тоқтату
бойынша жазбаша
хабарлама береді
Сәйкестендір
уші құжат-акт
(актінің
телнұсқасы)
Орталыққа немесе
тұтынушыға беру
Акт 4 жұмыс күні
ішінде. Актінің
телнұсқасы 2
жұмыс күні
1 жұмыс күн
30 минутта артық
емес
8
9
2-кесте. Пайдалану нұсқалары. Негізгі үдеріс
Негізгі үдеріс (барысы, жұмыс ағыны)
Орталық қызметкері
(инспекторы)
Орталықтың
жинақтаушы
бөлімінің
қызметкері
(инспекторы)
Курьерлік
қызмет
Уәкілетті
органның
кеңсесінің
маманы
№ 1 іс-әрекет
Барлық қажетті
құжаттардың бар
болуын тексереді,
журналда тіркейді,
өтініш берушіге
құжаттарды
қабылдау туралы
қолхат береді,
құжаттарды
жинақтаушы
Орталықтың
инспекторына
жолдайды.
(30 минут артық
емес)
№ 2
іс-әрекет
Құжаттарды
жинауды,
тізілімін
құруды және
уәкілетті
органға
жіберуді
жүзеге
асырады
(күніне
3 рет)
№ 3 іс-әре-
кет Қоса
берілген
құжаттармен
бірге
өтінішті
уәкілетті
органға
жеткізеді
(күніне екі
реттен кем
емес)
№ 4
іс-әрекет
Құжаттарды
қабылдайды,
тіркейді,
тұтынушыдан
қабылдау
кезінде
өтініш
берушіге
құжаттарды
қабылдау
туралы
қолхат
береді,
құжаттарды
бастыққа
бұрыштама
енгізу үшін
жолдайды.
(1 сағат)
№ 9 іс-әрекет
Өтініш берушіге
актіні (актінің
түпнұсқасын)
береді (30 минут
артық емес)
Кестенің жалғасы:
Уәкілетті органның
бастығы
Уәкілетті
органның жауапты
орындаушысы
"Қостанайжер ҒӨО"
ЕМК жауапты
орындаушысы
№ 5 іс-әрекет
Хат-хабармен
танысуды, жауапты
орындаушыны
анықтауды жүзеге
асырады (1 сағат)
№ 6 іс-әрекет
Қабылданған
құжаттарды
тексеру және
актіні (актінің
телнұсқасын)
дайындау үшін
"Қостанайжер ҒӨО"
жіберуді жүзеге
асырады (1 жұмыс
күн)
№ 7 іс-әрекет
Актіні (актінің
телнұсқасын)
дайындайды және
уәкілетті органға
береді (4 жұмыс
күні ішінде).
Актінің телнұсқасы
(2 жұмыс күн)
№ 8 іс-әрекет
Дайындалған
актіні актінің
телнұсқасын)
тексереді,
басшыға қол
қойдыртады,
елтаңбалы мөрмен
куәландырады,
актілерді беру
қітабында
тіркейді.
Орталыққа немесе
тұтынушыға береді
(1 жұмыс күн)
3-кесте. Пайдалану нұсқалары. Баламалы үдеріс
Негізгі үдеріс (барысы, жұмыс ағыны)
Орталық қызметкері
(инспекторы)
Орталықтың
жинақтаушы
бөлімінің
қызметкері
(инспекторы)
Курьерлік қызмет
№ 1 іс-әрекет
Қажетті құжаттардың
бар болуын
тексереді, журналда
тіркейді, өтініш
берушіге құжаттарды
қабылдау туралы
қолхат береді,
құжаттарды Орталық-
тың жинақтаушы
бөлімінің инспекто-
рына береді.
(30 минуттан артық
емес)
№ 2 іс-әрекет
Құжаттарды жинауды,
тізілім құруды және
уәкілетті органға
жіберуді жүзеге
асырады (күніне 3
рет)
№ 3 іс-әрекет
Қоса берілген
құжаттармен бірге
өтінішті
уәкілетті органға
жеткізеді
(күніне екі
реттен кем емес)
№ 8 іс-әрекет Өтініш
берушіге дәлелденген
бас тартуды береді
(жұмыс күні ішінде)
Кестенің жалғасы
Негізгі үдеріс (барысы, жұмыс ағыны)
Уәкілетті органның
кеңсесінің бастығы
Уәкілетті
органның бастығы
Уәкілетті
органның жауапты
орындаушысы
№ 4 іс-әрекет
Құжаттарды
қабылдайды,
тіркейді,
тұтынушыдан қабылдау
кезінде өтініш
берушіден құжаттарды
қабылдау туралы
қолхат береді,
құжаттарды басшыға
бұрыштама соқтыру
үшін жолдайды
(1 сағат)
№ 5 іс-әрекет
Хат-хабармен
танысуды жүзеге
асырады, жауапты
орындаушыны
анықтайды
(1 сағат)
№ 6 іс-әрекет
Құжаттарды
қарастырады,
дәлелденген бас
тарту дайындайды
(1 жұмыс күн)
№ 7 іс-әрекет
Дәлелденген бас
тартуға басшымен
қол қойдыртады.
Орталыққа немесе
тұтынушыға береді
(1 жұмыс күн)
"Жер учаскесіне жеке меншік
құқығына актілерді ресімдеу және беру" мемлекеттік
қызмет көрсету регламентіне 2-қосымша
Мемлекеттік қызметті көрсету үдерісі
Әкімдіктің 2012 жылғы 19 қазандағы
№ 457 қаулысымен бекітілді
"Тұрақты жер пайдалану құқығына
актiлерді ресiмдеу және беру" мемлекеттік
қызмет көрсету регламенті

3) при выдаче дубликата акта на право частной собственности на земельный участок:
заявление в уполномоченный орган на выдачу дубликата акта на право частной собственности на земельный участок, согласно приложению 4 к Стандарту;
документ (квитанция) об уплате услуг за изготовление дубликата акта на право частной собственности на земельный участок;
копия документа, удостоверяющего личность потребителя, либо копия доверенности от потребителя, и документа, удостоверяющего личность доверенного лица;
экземпляр местной областной газеты по месту нахождения земельного участка с опубликованным объявлением о признании подлинника акта на право частной собственности на земельный участок недействительным.
Для проверки копии удостоверения личности лица или доверенности предъявляются оригиналы документов, которые после проверки возвращаются потребителю.
15. Описание процесса оказания государственной услуги приведено в приложении 1 к настоящему Регламенту.
В процессе оказания государственной услуги задействованы следующие структурно-функциональные единицы (далее – СФЕ):
1) инспектор Центра;
2) накопительный отдел Центра;
3) курьерская служба;
4) специалист канцелярии уполномоченного органа;
5) начальник уполномоченного органа;
6) ответственный исполнитель уполномоченного органа;
7) ответственный исполнитель ДГП "КостанайНПЦзем".
16. Описание последовательности и взаимодействии при оказании государственной услуги уполномоченного органа, специализированного предприятия и Центра приведено в приложении 2 к настоящему Регламенту.
5. Ответственность должностных лиц,
оказывающих государственные услуги
17. Ответственность должностных лиц за ненадлежащее оказание государственной услуги наступает в соответствии с действующими законами Республики Казахстан.
Приложение 1
к регламенту государственной услуги
"Оформление и выдача актов на право частной
собственности на земельный участок"
Таблица 1. Описание действий СФЕ
Действия основного процесса (хода, потока работ)
1
№ действия
(хода, потока
работ)
1
2
3
2
Наименование
СФЕ
Работник
(инспектор)
Центра
Работник
(инспектор)
накопитель-
ного отдела
Центра
Курьерская
служба
3
Наименование
действия
(процесса,
процедуры
операции) и их
описание
Осуществляет
проверку
документов,
регистрацию
в журнале
и передачу
документов
инспектору
накопитель-
ного отдела
Осуществляет
сбор
документов,
составление
реестра и
отправку
в уполномо-
ченный орган
Доставляет
в уполномо-
ченный орган
заявления с
прилагаемыми
документами
4
Форма
завершения
(данные,
документ,
организационно
-распоряди-
тельное
решение)
Передача
пакета пред-
ставленных
потребителем
документов в
накопительный
отдел Центра
Передача
документов
курьерской
службе,
согласно
реестра
Доставка в
уполномочен-
ный орган
заявлений с
прилагаемыми
документами
5
Сроки
исполнения
Не более
30 минут
3 раза
в день
Не менее двух
раз в день
6
Номер
следующего
действия
2
3
4
Продолжение таблицы:
4
5
6
Специалист канцелярии
уполномоченного
органа
Начальник
уполномоченного
органа
Ответственный
исполнитель
уполномоченного
органа
Принимает документы,
регистрирует, при
приеме от потребителя
выдает расписку о
приеме документов
заявителю
Осуществляет
ознакомление
с корреспон-
денцией,
определяет
ответственного
исполнителя
Осуществляет
проверку принятых
документов и
передает в ДГП
"КостанайНПЦзем",
либо подготавливает
мотивированный
отказ, либо
письменное
уведомление о
приостановлении
оказания
государственной
услуги
Направление
документов начальнику
для наложения
резолюции
Наложение
резолюции,
передача
документов
ответственному
исполнителю
Передача в ДГП
"КостанайНПЦзем" для
изготовления акта
(дубликата акта)
1 час
1 час
1 рабочий день
5
6
7
Продолжение таблицы:
7
8
9
Ответственный
исполнитель ДГП
"КостанайНПЦзем"
Ответственный
исполнитель
уполномоченного
органа
Работник
(инспектор) Центра
Изготавливает акт
(дубликат акта) и
передает в
уполномоченный
орган
Проверяет
изготовленный акт
(дубликат акта),
подписывает
начальником,
заверяет гербовой
печатью,
регистрирует в
книге выдачи актов,
либо подписывает
начальником
письменное
уведомление о
приостановлении
оказания
государственной
услуги и заносит
сведения в книгу
регистрации и
учета, либо
подписывает
начальником
мотивированный
отказ
Выдает акт
(дубликат акта)
либо мотивированный
отказ, либо
письменное
уведомление о
приостановлении
оказания
государственной
услуги заявителю
Идентификационный
документ – акт
(дубликат акта)
Передача в Центр
или потребителю
Акт – в течение
4 рабочих дней
Дубликат акта –
2 рабочих дня
1 рабочий день
Не более 30 минут
8
9
Таблица 2. Варианты использования. Основной процесс
Основной процесс (ход, поток работ)
Работник
(инспектор) Центра
Работник
(инспектор)
накопитель-
ного отдела
Центра
Курьерская
служба
Специалист
канцелярии
уполномочен-
ного органа
Действие № 1
Проверяет наличие
всех необходимых
документов,
регистрирует
в журнале, выдает
расписку о приеме
документов
заявителю,
передает документы
инспектору
накопительного
Центра (не более
30 минут)
Действие № 2
Осуществляет
сбор
документов,
составление
реестра и
отправку в
уполномочен-
ный орган
(3 раза в
день)
Действие № 3
Доставляет в
уполномочен-
ный орган
заявления с
прилагаемыми
документами
(не менее
двух раз
в день)
Действие № 4
Принимает
документы,
регистрирует
при приеме
от
потребителя
выдает
расписку о
приеме
документов
заявителю,
направляет
документы
начальнику
для
наложения
резолюции
(1 час)
Действие № 9
Выдает акт
(дубликат акта)
заявителю (не
более 30 минут)
Продолжение таблицы:
Начальник
уполномоченного
органа
Ответственный
исполнитель
уполномоченного
органа
Ответственный
исполнитель ДГП
"КостанайНПЦзем"
Действие № 5
Осуществляет
ознакомление с
корреспонденцией,
определяет
ответственного
исполнителя (1 час)
Действие № 6
Осуществляет
проверку принятых
документов и
передачу в ДГП
"КостанайНПЦзем"
для изготовления
акта (дубликата
акта) (1 рабочий
день)
Действие № 7
Изготавливает акт
и передает в
уполномоченный орган
(в течение 4 рабочих
дней)
Дубликат акта
(2 рабочих дня)
Действие № 8
Проверяет
изготовленный
акт, подписывает
начальником,
заверяет гербовой
печатью,
регистрирует
в книге выдачи
актов. Передает
в Центр или
потребителю
(1 рабочий день)
Таблица 3. Варианты использования
Альтернативный процесс
Основной процесс (ход, поток работ)
Работник (инспектор
Центра
Работник
(инспектор)
накопительного
отдела Центра
Курьерская служба
Действие № 1
Проверяет наличие
всех необходимых
документов,
регистрирует в
журнале, выдает
расписку о приеме
документов
заявителю, передает
документы инспектору
накопительного
отдела Центра
(не более 30 минут)
Действие № 2
Осуществляет сбор
документов,
составление реестра
и отправку
в уполномоченный
орган (3 раза
в день)
Действие № 3
Доставляет
в уполномоченный
орган заявления
с прилагаемыми
документами
(не менее двух
раз в день)
Действие № 8
Выдает
мотивированный отказ
заявителю (в течение
рабочего дня)
Продолжение таблицы
Основной процесс (ход, поток работ)
Специалист
канцелярии
уполномоченного
органа
Начальник
уполномоченного
органа
Ответственный
исполнитель
уполномоченного
органа
Действие № 4
Принимает документы,
регистрирует, при
приеме от
потребителя выдает
расписку о приеме
документов
заявителю,
направляет документы
начальнику для
наложения резолюции
(1 час)
Действие № 5
Осуществляет
ознакомление с
корреспонденцией,
определяет
ответственного
исполнителя
(1 час)
Действие № 6
Рассматривает
документы,
готовит
мотивированный
отказ (1 рабочий
день)
Действие № 7
Подписывает
мотивированный
отказ
начальником.
Передает в Центр
или потребителю
(1 рабочий день)
Приложение 2
к регламенту государственной услуги
"Оформление и выдача актов на право частной
собственности на земельный участок"
Процесс оказания государственной услуги
Утвержден
постановлением акимата
от 19 октября 2012 года
№ 457
Регламент государственной услуги "Оформление и выдача
актов на право постоянного землепользования"

1. Негізгі түсініктер
1. Осы "Тұрақты жер пайдалану құқығына актілерді ресімдеу және беру" мемлекеттік қызмет көрсету регламентінде (бұдан әрі – Регламент) мынадай негізгі түсініктер қолданылады:
жер учаскесіне сәйкестендіру құжаты – жер, құқықтық және қала құрылысы кадастрларын жүргізу мақсатында қажетті, жер учаскесінің сәйкестендіру сипаттамаларын қамтитын құжат;
жер учаскесі – Қазақстан Республикасының 2003 жылғы 20 маусымдағы Жер кодексінде белгіленген тәртіппен жер қатынастары субъектілеріне бекітіліп берілетін, тұйық шекара ішінде бөлінген жер бөлігі;
жер учаскесіне құқық белгілейтін құжат – осылардың негізінде жер учаскесіне құқықтар туындайтын, өзгертілетін немесе тоқтатылатын заңдық фактілердің (заңды құрамдарының) басталғанын растайтын құжат, оның iшiнде шарттар, соттардың шешiмдерi, атқарушы органдардың құқықтық актiлерi, мұрагерлiкке құқық туралы куәлiк, меншiк құқығымен жер учаскесiне иеленген немесе уақытша өтеулi жер пайдалану (жалдау) құқығын сатып алған мемлекеттiк емес заңды тұлғаларды қайта ұйымдастыру кезiндегi табыстау актiсi немесе бөлу балансы;
жер қатынастары жөніндегі уәкiлеттi орган - жер қатынастары саласындағы функцияларды жүзеге асыратын облыстың, ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) жергiлiктi атқарушы органдарының құрылымдық бөлiмшесi.
2. Жалпы ережелер
2. Осы Регламент "Мемлекеттiк қызмет стандарттарын бекiту және Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң 2007 жылғы 30 маусымдағы № 561 қаулысына толықтыру енгiзу туралы" Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң 2010 жылғы 17 ақпандағы № 102 қаулысымен бекітілген "Тұрақты жер пайдалану құқығына актiлерді ресiмдеу және беру" мемлекеттік қызмет стандартын (бұдан әрі – Стандарт) сақтауды қамтамасыз етуге талаптарды белгілейді.
Мемлекеттік қызмет Стандарттың 1-қосымшасында мекенжайлар тізбесі көрсетілген жер қатынастары саласындағы функцияларды жүзеге асыратын облыстың, облыстық маңызы бар қаланың және аудандардың жергiлiктi атқарушы органдарының құрылымдық бөлiмшелерiмен жүзеге асырылады.
Мемлекеттік қызмет жеке және заңды тұлғаларға (бұдан әрі – тұтынушы) көрсетіледі.
Мемлекеттік қызмет жер учаскесінің орналасқан жері бойынша баламалы негізде тізбесі Стандарттың 3-қосымшасында көрсетілген халыққа қызмет көрсету орталықтары (бұдан әрі – Орталық) арқылы жүзеге асырылуы мүмкін.
3. Көрсетілетін мемлекеттік қызмет нысаны: автоматтандырылмаған.
4. Мемлекеттік қызмет Қазақстан Республикасының 2003 жылғы 20 маусымдағы Жер кодексінің 34 және 43-баптарының және "Жеке және заңды тұлғаларға көрсетілетін мемлекеттік қызметтердің тізілімін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң 2010 жылғы 20 шілдедегі № 745 қаулысының негізінде жүзеге асырылады.
5.Көрсетілетін мемлекеттiк қызметтің аяқталу түрі қағаз тасымалдағыштағы актіні немесе тұрақты жер пайдалану құқығына актiнiң телнұсқасын немесе қызмет көрсетуден бас тарту себебi жазбаша турде көрсетiлген бас тарту туралы дәлелденген жауап беру болып табылады.

1. Основные понятия
1. В настоящем регламенте государственной услуги "Оформление и выдаче актов на право постоянного землепользования" (далее - Регламент) используются следующие основные понятия:
идентификационный документ на земельный участок - документ, содержащий идентификационные характеристики земельного участка, необходимые для целей ведения земельного, правового и градостроительного кадастров;
земельный участок - выделенная в замкнутых границах часть земли, закрепляемая в установленном Земельным кодексом Республики Казахстан от 20 июня 2003 года порядке за субъектами земельных отношений;
правоустанавливающий документ на земельный участок - документ, подтверждающий наступление юридических фактов (юридических составов), на основании которых возникают, изменяются или прекращаются права на земельный участок, в том числе договоры, решения судов, правовые акты исполнительных органов, свидетельство о праве на наследство, передаточный акт или разделительный баланс при реорганизации негосударственных юридических лиц, владеющих земельным участком на праве собственности или выкупивших право временного возмездного землепользования (аренды);
уполномоченный орган по земельным отношениям - структурное подразделение местных исполнительных органов области, района (города областного значения) осуществляющее функции в области земельных отношений.
2. Общие положения
2. Настоящий Регламент устанавливает требования к обеспечению соблюдения стандарта государственной услуги "Оформление и выдача актов на право постоянного землепользования" (далее – Стандарт), утвержденного постановлением Правительства Республики Казахстан от 17 февраля 2010 года № 102 "Об утверждении стандартов государственных услуг и внесении дополнения в постановление Правительства Республики Казахстан от 30 июня 2007 года № 561".
Государственная услуга осуществляется структурными подразделениями местных исполнительных органов области, городов областного значения и районов, осуществляющими функции в области земельных отношений, перечень адресов которых указан в приложении 1 Стандарта.
Государственная услуга оказывается физическим и юридическим лицам (далее – потребитель).
Государственная услуга может осуществляться на альтернативной основе по месту нахождения земельного участка через центры обслуживания населения (далее – Центр), перечень которых указан в приложении 3 Стандарта.
3. Форма оказываемой государственной услуги: не автоматизированная.
4. Государственная услуга осуществляется на основании статей 34 и 43 Земельного кодекса Республики Казахстан от 20 июня 2003 года и постановления Правительства Республики Казахстан от 20 июля 2010 года № 745 "Об утверждении реестра государственных услуг, оказываемых физическим и юридическим лицам".
5. Результатом оказания государственной услуги является выдача на бумажном носителе акта или дубликата акта на право постоянного землепользования, или мотивированного ответа об отказе в предоставлении услуги с указанием причины отказа в письменном виде.

6. Мемлекеттiк қызметтi жер учаскесiнiң орналасқан жерi бойынша тұрақты жер пайдалану құқығына актi дайындайтын кәсіпорынның шаруашылық жүргізу құқығындағы Қостанай еншілес мемлекеттік кәсіпорны (Қостанайжер ҒӨО) (бұдан әрi – "Қостанайжер ҒӨО" ЕМК) қатысуымен көрсетіледі.
3. Мемлекеттік қызмет көрсету тәртібіне талаптар
7. Мемлекеттік қызмет:
уәкілетті органға өтініш білдірген кезде:
демалыс және мереке күндерiн қоспағанда, аптасына бес жұмыс
күнi, сағат 13.00-ден 14.00-ге дейiнгi түскi үзiлiспен сағат 9.00-ден 18.00-ге дейiн көрсетiледi. Құжаттарды қабылдау кезекке тұру
тәртiбiмен алдын ала жазылусыз және жедел қызмет көрсетусiз жүзеге асырылады;
Орталыққа өтініш білдірген кезде:
жексенбi және мереке күндерiн қоспағанда, аптасына алты жұмыс
күнi, белгiленген жұмыс кестесiне сәйкес түскi үзiлiссiз сағат 9.00-ден сағат 20.00-ге дейiн көрсетiледi, филиалдар мен өкiлдiктер үшiн сағат 13.00-ден 14.00-ге дейiнгi түскi үзiлiспен сағат 9.00-ден сағат 19.00-ге дейiнгi жұмыс кестесi белгiленедi. Құжаттарды қабылдау "электрондық" кезекке тұру тәртiбiмен алдын ала жазылусыз және жедел қызмет көрсетусiз жүзеге асырылады.
Мемлекеттiк қызмет ақылы негiзде көрсетiледi, уәкiлеттi органға немесе Орталыққа Стандарттың 7-қосымшасына сәйкес мөлшерде жер учаскесiне жеке меншiк құқығына актiнi дайындағаны үшiн қызмет ақысын төлегенi туралы құжатты (түбiртектi) бередi.
Тұрақты жер пайдалану құқығына актiнi дайындау үшiн ақы төлеу қолма қол немесе қолма-қол емес тәсiлмен екiншi деңгейдегi банктер арқылы мамандандырылған кәсiпорынның есеп шотына не мамандандырылған кәсiпорынның кассасында жүргiзiледi, олар төлемнiң мөлшерi мен уақытын растайтын төлем құжатын бередi.
8. Мемлекеттiк қызмет көрсету тәртiбi туралы толық ақпарат тiзбесi Стандарттың 1, 3 -қосымшаларында көрсетiлген мемлекеттiк қызмет көрсету орындарындағы стендiлерде, интернет-ресурста (www.egov.кz, www.edv-kost.кz) орналастырылады.
9. Мемлекеттiк қызметтi алу үшiн Регламенттің 14-тармағында көрсетiлген құжаттар орналасқан жерi бойынша уәкiлеттi органға немесе Орталыққа тапсырылады.
Мемлекеттік қызметті алу үшін тұтынушыдан өтінішті алған сәттен бастап мемлекеттік қызметтің нәтижесін берген сәтке дейін мемлекеттік қызметті көрсету кезеңдері:
1) тұтынушы Орталыққа немесе уәкілетті органға актіні (актінің түпнұсқасын) беру туралы арызды береді;
2) Орталықтың инспекторы барлық қажетті құжаттардың бар балуын тексереді, журналға тіркейді және құжаттарды жинақтаушы бөлімнің инспекторына құжаттарды береді;

6. Государственная услуга оказывается с участием Костанайского дочернего государственного предприятия на праве хозяйственного ведения (КостанайНПЦзем) (далее - ДГП "КостанайНПЦзем"), которое изготавливает акт на право постоянного землепользования по месту нахождения земельного участка.
3. Требования к порядку оказания государственной услуги
7. Государственная услуга предоставляется:
при обращении в уполномоченный орган:
пять рабочих дней в неделю, за исключением выходных и праздничных дней, с 9.00 часов до 18.00 часов, с перерывом на обед с 13.00 до 14.00 часов. Прием документов осуществляется в порядке очереди, без предварительной записи и ускоренного обслуживания;
при обращении в Центр:
шесть рабочих дней в неделю, за исключением воскресенья и праздничных дней, в соответствии с установленным графиком работы с 9.00 часов до 20.00 часов, без перерыва на обед, для филиалов и представительств устанавливается график работы с 9.00 часов до 19.00 часов с перерывом на обед с 13.00 до 14.00 часов. Прием документов осуществляется в порядке "электронной" очереди, без предварительной записи и ускоренного обслуживания.
Государственная услуга предоставляется на платной основе с предоставлением в уполномоченный орган или Центр документа (квитанции) об уплате услуг за изготовление акта на право постоянного землепользования на земельный участок в размере, согласно приложению 7 Стандарт.
Оплата за изготовление акта на право постоянного землепользования производится наличным или безналичным способом через банки второго уровня на расчетный счет специализированного предприятия либо в кассах здания специализированного предприятия, которыми выдается платежный документ, подтверждающий размер и дату оплаты.
8. Полная информация о порядке оказания государственной услуги размещается на стендах в местах оказания государственной услуги, на интернет-ресурсе (www.egov.кz, www.edv-kost.кz), перечень которых указан в приложениях 1, 3 Стандарта.
9. Для получения государственной услуги документы, указанные в пункте 14 Регламента, сдаются в уполномоченный орган или Центр по месту нахождения земельного участка.
Этапы оказания государственной услуги с момента получения заявления от потребителя для получения государственной услуги и до момента выдачи результата государственной услуги:
1) потребитель подает заявление о выдаче акта (дубликата акта) в Центр или уполномоченный орган;
2) инспектор Центра проверяет наличие всех необходимых документов, регистрирует в журнале и передает документы инспектору накопительного отдела;

3) Орталықтың жинақтаушы бөлімінің инспекторы барлық берілетін құжаттардың тексереді және оларды курьерлік қызметке құжаттарды береді;
4) курьерлік қызмет құжаттарды уәкілетті органға береді;
5) уәкілетті орган кеңсесінің маманы құжаттарды қабылдайды және тіркейді;
6) уәкілетті органның бастығы жауапты орындаушыны белгілейді;
7) уәкілетті органның жауапты орындаушыны қабылданған құжаттарды тексереді, дәлелденген бас тарту немесе мемлекеттік қызметті көрсетуді тоқтату жөнінде жазбаша ескертпе хат дайындайды немесе акт (актінің түпнұсқасын) дайындау үшін мамандандырылған кәсіпорынға құжаттарды жібереді;
8) "Қостанайжер ҒӨО" ЕМК жауапты орындаушысы актіні (актінің түпнұскасын) дайындап уәкілетті органға береді;
9) уәкілетті органның жауапты орындаушысы актіге (актінің телнұсқасына) бастықтың қолын қойдыртып, елтаңба мөрмен куәландырып, актілерді беру кітабында тіркейді және Орталыққа жібереді немесе тұтынушыға береді, не болмаса бастыққа себепті бас тартуға немесе мемлекеттік қызмет көрсетуді тоқтату туралы хабарламаға қол қойдыртады және Орталыққа жібереді немесе тұтынушыға береді;
10) Орталықтың инспекторы өтініш берушіге актіні (актінің телнұсқасын), немесе себепті бас тартуды, немесе мемлекеттік қызмет көрсетуді тоқтату туралы жазбаша ескертуді ұсынады.
10. Мемлекеттiк қызмет көрсету мерзiмдерi:
1) тұтынушы Регламенттің 14-тармағында айқындалған қажеттi құжаттарды тапсырған сәттен бастап мемлекеттiк қызмет көрсету
мерзiмдері:
уәкiлеттi органға өтiнiш бiлдiрген кезде – 4 жұмыс күнi ішінде, тұрақты жер пайдалану құқығына арналған актiнiң телнұсқасын берген кезде 2 жұмыс күнi ішінде;
Орталыққа өтiнiш бiлдiрген кезде – уәкiлеттi органға қажетті құжаттар келіп түскен күннен бастап 4 жұмыс күнi ішінде, тұрақты жер пайдалану құқығына арналған актiнiң телнұсқасын берген кезде 2 жұмыс күнi ішінде;
2) құжаттарды тапсыру және алу кезiнде кезекте күтудiң рұқсат берiлген ең көп уақыты 30 минуттан аспайды;
3) құжаттарды тапсыру және алу кезiнде қызмет көрсетудiң рұқсат берiлген ең көп уақыты 30 минуттан аспайды.
11. Тұтынушы Регламенттің 14-тармағында көрсетiлген тиiстi құжаттарды ұсынбаған жағдайда мемлекеттiк қызметтi көрсетуден бас тартылады.
Мемлекеттiк қызмет мынадай негiздер бойынша тоқтатылады:
1) аталған жер учаскесi бойынша сот шешiмдерiнiң болуы немесе сот қарауы жүрiп жатқаны туралы хабарламаның болуы;
2) заңнама нормаларының бұзылуы жойылғанға дейiн прокурорлық қадағалау актiсiнiң болуы;

3) инспектор накопительного отдела Центра проводит проверку наличия всех передаваемых документов и передает их курьерской службе;
4) курьерская служба передает документы в уполномоченный орган;
5) специалист канцелярии уполномоченного органа принимает документы и регистрирует;
6) начальник уполномоченного органа определяет ответственного исполнителя;
7) ответственный исполнитель уполномоченного органа проверяет принятые документы, подготавливает для подписания начальнику уполномоченного органа мотивированный отказ, либо письменное уведомление о приостановлении оказания государственной услуги или направляет документы в специализированное предприятие для изготовления акта (дубликат акта);
8) ответственный исполнитель ДГП "КостанайНПЦзем" изготавливает акт (дубликат акта) и передает в уполномоченный орган;
9) ответственный исполнитель уполномоченного органа подписывает начальником акт (дубликат акта), заверяет гербовой печатью, регистрирует в книге выдачи актов и передает в Центр или выдает потребителю, либо подписывает начальником мотивированный отказ, либо письменное уведомление о приостановлении оказания государственной услуги и передает в Центр или выдает потребителю;
10) инспектор Центра выдает акт (дубликат акта), либо мотивированный отказ, либо письменное уведомление о приостановлении оказания государственной услуги заявителю.
10. Сроки оказания государственной услуги:
1) сроки оказания государственной услуги, с момента сдачи потребителем необходимых документов, определенных в пункте 14настоящего Регламента:
при обращении в уполномоченный орган – в течение 4 рабочих дней, при выдаче дубликата акта на право постоянного землепользования в течение 2 рабочих дней;
при обращении в Центр – в течение 4 рабочих дней, при выдаче дубликата акта на право постоянного землепользования в течение 2 рабочих дней со дня поступления необходимых документов в уполномоченный орган;
2) максимально допустимое время ожидания в очереди при сдаче и получении документов составляет не более 30 минут;
3) максимально допустимое время обслуживания при сдаче и получении документов составляет не более 30 минут.
11. В предоставлении государственной услуги отказывается в случае непредоставления потребителем соответствующих документов, указанных в пункте 14 настоящего Регламента.
Государственная услуга будет приостановлена по следующим основаниям:
1) наличие судебных решений по данному земельному участку либо наличие уведомления о ведущемся судебном разбирательстве;
2) наличие акта прокурорского надзора, до устранения нарушения норм законодательства;

3) бiр учаскеге құқықты ресiмдеуге қатысты бiрнеше өтiнiштiң болуы немесе құқықты ресiмдеу удерісінде осы жер учаскесiнiң басқа
да пайдаланушылары анықталған кезде.
Жер учаскелерiне құқықтарды ресiмдеудi сот шешiмдерi және прокурорлық қадағалау актiлерi бойынша тоқтата тұру тоқтата тұру үшiн негiз болып табылған жағдайлар анықталғанға дейiнгi, ал бiрнеше
өтiнiштердің түсу себебi бойынша тараптар арасында келiсiм орнатылғанға дейiнгi, немесе заңды күшiне енген сот шешiмi ұсынылғанға дейiнгi мерзiмге кейiнге қалдырылған деп есептеледi.
Жер учаскелерiне құқықтарды ресiмдеудi тоқтата тұру туралы
мәлiметтер тiркеу және есепке алу кiтабына енгiзiледi. Тұтынушыға тұрақты жер пайдалану құқығына актiнi ресiмдеудi тоқтата тұруға негiз болған құжатты және тоқтата тұру мерзiмдерiн көрсете отырып, ресiмдеудi тоқтата тұру себептерiн жою үшiн тұтынушының кейiнгi iс-қимылын көрсете отырып жазбаша хабарлама жолданады.
Егер тұтынушы құжаттарды алуға мерзiмiнде келмеген жағдайда, уәкiлеттi орган оларды 6 ай бойы сақтауды қамтамасыз етедi, одан кейiн оларды мамандандырылған кәсiпорынның мұрағатына өткiзедi.
Егер тұтынушы құжаттарды алуға мерзiмiнде келмеген жағдайда, Орталық оларды 1 ай бойы сақтауды қамтамасыз етедi, одан кейiн оларды уәкiлеттi органға бередi.
12. Уәкілетті органда мемлекеттік қызметті көрсету үшін құжаттарды қабылдауды жүзеге асыратын ең кем адам саны – 1 маман.
4. Мемлекеттік қызметті көрсету үдерісінде
әрекеттесу (өзара әрекеттесу) тәртібін сипаттау
13. Уәкiлеттi органда және/немесе Орталықта құжаттарды қабылдаған кезде кіріс құжаттарын тіркеу кітабында тиісті жазба енгізіледі. Тұтынушыға құжаттарды қабылдағаны туралы қолхат беріледi, онда:
1) сұраудың нөмiрi және қабылданған күнi;
2) сұрау салынған мемлекеттiк қызмет түрi;
3) қоса берiлген құжаттардың саны мен атаулары;
4) құжаттарды беру күнi (уақыты) мен орны;
5) мемлекеттiк қызмет көрсету үшiн өтiнiштi қабылдаған адамның тегi, аты, әкесiнiң аты мен лауазымы көрсетiледi.
14. Мемлекеттік қызметті көрсету үшiн уәкiлеттi органға немесе Орталыққа мынадай құжаттарды ұсыну қажет:
1) мемлекет тұрақты жер пайдалану құқығын берген кезде:
стандарттың 4-қосымшасына сәйкес уәкiлеттi органға тұрақты жер пайдалану құқығына актi беруге өтiнiш;
жергiлiктi атқарушы органның тұрақты жер пайдалану құқығын беру туралы шешiмiнен үзiндi көшiрме;
уәкiлеттi орган бекiткен жерге орналастыру жобасының және жергiлiктi жерде жер учаскесiнiң шекараларын белгiлеу жөнiндегi материалдардың көшiрмелерi;
салық төлеушi куәлiгiнiң (СТТН) көшiрмесi;
заңды тұлғаны мемлекеттiк тiркеу туралы куәлiктiң көшiрмесi;
тұрақты жер пайдалану құқығына актiнi дайындағаны үшiн қызметтерге ақы төленгенi туралы құжат (түбiртек);
тұтынушының жеке басын куәландыратын құжаттың көшiрмесi
немесе тұтынушының атынан берiлген сенiмхаттың және сенiм бiлдiрiлген тұлғаның жеке басын куәландыратын құжаттың көшiрмесi.
Тұлғаның жеке куәлiгiнiң, сенiмхаттың немесе өкілдің өкілеттілігін куәландыратын құжаттың көшiрмелерiн тексеру үшiн олардың түпнұсқалары ұсынылады, олар тексерiлгеннен кейiн тұтынушыға қайтарылады;

3) наличие нескольких заявлений в отношении оформления прав на один и тот же участок или при выявлении в процессе оформления прав других пользователей этого земельного участка.
Приостановление оформления прав на земельные участки по судебным решениям и актам прокурорского надзора считается отложенным на срок до выяснения обстоятельств, явившихся основанием для приостановления, а по причине поступления нескольких заявлений – до установления соглашения между сторонами либо до предоставления вступившего в законную силу решения суда.
Сведения о приостановлении оформления прав на земельные участки заносятся в книгу регистрации и учета. Потребителю направляется письменное уведомление с указанием документа, на основании которого приостановлено оформление акта на право постоянного землепользования и сроков приостановления, с указанием последующих действий потребителя для устранения причин приостановления оформления.
В случаях, если потребитель не обратился за получением документов в срок, уполномоченный орган обеспечивает их хранение в течение 6 месяцев, после чего передает их в архив специализированных предприятий.
В случаях, если потребитель не обратился за получением документов в срок, Центр обеспечивает их хранение в течение 1 месяца, после чего передает их в уполномоченный орган.
12. Минимальное количество лиц, осуществляющих прием документов для оказания государственной услуги в уполномоченном органе - 1 специалист.
4. Описание порядка действий (взаимодействия)
в процессе оказания государственной услуги
13. При приеме документов в уполномоченном органе или Центр вносится соответствующая запись в книгу учета входящих документов. Потребителю выдается расписка о приеме документов, с указанием:
1) номера и даты приема запроса;
2) вида запрашиваемой государственной услуги;
3) количества и названий приложенных документов;
4) даты (время) и места выдачи документов;
5) фамилии, имени, отчества и должности лица, принявшего заявление на оказание государственной услуги.
14. Для оказания государственной услуги необходимо предоставление в уполномоченный орган или в Центр следующих документов:
1) при предоставлении государством права постоянного землепользования:
заявление в уполномоченный орган на выдачу акта на право постоянного землепользования, согласно приложению 4 к Стандарту;
копия выписки из решения местного исполнительного органа о предоставлении права постоянного землепользования;
копии землеустроительного проекта, утвержденного уполномоченным органом, и материалов по установлению границ земельного участка на местности;
копия свидетельства налогоплательщика (РНН);
копия свидетельства о государственной регистрации юридического лица;
документ (квитанция) об уплате услуг за изготовление акта на право постоянного землепользования;
копия документа, удостоверяющего полномочия представителя.
Для проверки копии удостоверения личности лица, доверенности или документа удостоверяющего полномочия представителя предъявляются их оригиналы, которые после проверки возвращаются потребителю;

2) жер учаскесiнiң сәйкестендiру сипаттамалары өзгерген жағдайда:
стандарттың 4-қосымшасына сәйкес уәкiлеттi органға тұрақты жер пайдалану құқығына актi беруге өтiнiш;
жергiлiктi атқарушы органның тұрақты жер пайдалану құқығына бұрын берiлген жер учаскесiнiң сәйкестендiру сипаттамаларының өзгеруi туралы шешiмiнен үзiндiнiң және/немесе жер учаскесiнiң сәйкестендiру сипаттамаларының өзгергендiгiн растайтын өзге құжаттың көшiрмесi;
уәкiлеттi орган бекiткен жерге орналастыру жобасының және жергiлiктi жерде жер учаскесiнiң шекараларын белгiлеу жөнiндегi материалдардың көшiрмелерi;
салық төлеушi куәлiгiнiң (СТТН) көшiрмесi;
заңды тұлғаны мемлекеттiк тiркеу туралы куәлiктiң көшiрмесi;
тұрақты жер пайдалану құқығына актiнi дайындағаны үшiн қызметтерге ақы төленгенi туралы құжат (түбiртек);
тұтынушының жеке басын куәландыратын құжаттың көшiрмесi не
тұтынушының атынан берiлген сенiмхаттың және сенiм бiлдiрiлген тұлғаның жеке басын куәландыратын құжаттың көшiрмесi.
Тұлғаның жеке куәлiгiнiң, сенiмхаттың немесе өкілдің өкілеттілігін куәландыратын құжаттың көшiрмелерiн тексеру үшiн олардың түпнұсқалары ұсынылады, олар тексерiлгеннен кейiн тұтынушыға қайтарылады;
3) тұрақты жер пайдалану құқығына актiнiң телнұсқасын беру кезiнде:
стандарттың 4-қосымшасына сәйкес уәкiлеттi органға тұрақты жер пайдалану құқығына актiнiң телнұсқасын беруге өтiнiш;
тұрақты жер пайдалану құқығына актiнiң телнұсқасын дайындағаны үшiн қызметтерге ақы төленгенi туралы құжат (түбiртек);
тұтынушының жеке басын куәландыратын құжаттың көшiрмесi немесе
тұтынушының атынан берiлген сенiмхаттың және сенiм бiлдiрiлген тұлғаның жеке басын куәландыратын құжаттың көшiрмесi.
жер учаскесiнiң орналасқан жерi бойынша жергiлiктi облыстық газеттiң тұрақты жер пайдалану құқығына актiнiң түпнұсқасын жарамсыз деп тану туралы хабарландыру жарияланған бір данасы.
Тұлғаның жеке куәлiгiнiң, сенiмхаттың немесе өкілдің өкілеттілігін куәландыратын құжаттың көшiрмелерiн тексеру үшiн олардың түпнұсқалары ұсынылады, олар тексерiлгеннен кейiн тұтынушыға қайтарылады;
15. Мемлекеттік қызметі көрсету үдерісін сипаттау осы регламенттің 1-қосымшасында келтірілген.
Мемлекеттік қызметті көрсету үдерісінде келесі құрылымдық-функционалдық бірліктер (бұдан әрі – ҚФБ) тартылған:
1) Орталық инспекторы;
2) Орталықтың жинақтаушы бөлімі;
3) курьерлік қызмет;
4) уәкілетті орган кеңсесінің маманы;
5) уәкілетті органның бастығы;
6) уәкілетті органның жауапты орындаушы;
7) "Қостанайжер ҒӨО" ЕМК жауапты орындаушысы.
16. Жүйелілікті сипаттау мен мемлекеттік қызметті көрсету кезінде уәкiлеттi органның, мамандандырылған кәсiпорынның және Орталықтың әрекеттесуі осы регламенттің 2-қосымшасында келтірілген.
5. Мемлекеттік қызметтерді көрсететін
лауазымды тұлғалардың жауапкершілігі

2) в случае изменений идентификационных характеристик земельного участка:
заявление в уполномоченный орган на выдачу акта на право постоянного землепользования, согласно приложению 4 к Стандарту;
копия выписки из решения местного исполнительного органа об изменении идентификационных характеристик на ранее предоставленный земельный участок на право постоянного землепользования и/или иного документа, подтверждающего изменение идентификационных характеристик земельного участка;
копии землеустроительного проекта, утвержденного уполномоченным органом, и материалов по установлению границ земельного участка на местности;
копия свидетельства налогоплательщика (РНН);
копия свидетельства о государственной регистрации юридического лица;
документ (квитанция) об уплате услуг за изготовление акта на право постоянного землепользования;
копия документа, удостоверяющего полномочия представителя.
Для проверки копии удостоверения личности лица, доверенности или документа удостоверяющего полномочия представителя предъявляются их оригиналы, которые после проверки возвращаются потребителю;
3) при выдаче дубликата акта на право постоянного землепользования:
заявление в уполномоченный орган на выдачу дубликата акта на право постоянного землепользования, согласно приложению 4 к Стандарту;
документ (квитанция) об уплате услуг за изготовление дубликата акта на право постоянного землепользования;
копия документа, удостоверяющего полномочия представителя;
экземпляр местной областной газеты по месту нахождения земельного участка с опубликованным объявлением о признании подлинника акта на право постоянного землепользования недействительным.
Для проверки копии удостоверения личности лица, доверенности или документа удостоверяющего полномочия представителя предъявляются их оригиналы, которые после проверки возвращаются потребителю.
15. Описание процесса оказания государственной услуги приведены в приложении 1 к настоящему Регламенту.
В процессе оказания государственной услуги задействованы следующие структурно-функциональные единицы (далее – СФЕ):
1) инспектор Центра;
2) накопительный отдел Центра;
3) курьерская служба;
4) специалист канцелярии уполномоченного органа;
5) начальник уполномоченного органа;
6) ответственный исполнитель уполномоченного органа;
7) ответственный исполнитель ДГП "КостанайНПЦзем".
16. Описание последовательности и взаимодействии при оказании государственной услуги уполномоченного органа, специализированного предприятия и Центра приведено в приложении 2 к настоящему Регламенту.
5. Ответственность должностных лиц,
оказывающих государственные услуги

1. Негізгі түсініктер
1. Осы "Уақытша өтеулі (ұзақ мерзімді, қысқа мерзімді) жер пайдалану (жалдау) құқығына актілерді ресімдеу және беру" мемлекеттік қызмет көрсету регламентінде (бұдан әрі – Регламент) мынадай негізгі түсініктер қолданылады:
жер учаскесіне сәйкестендіру құжаты – жер, құқықтық және қала құрылысы кадастрларын жүргізу мақсатында қажетті, жер учаскесінің сәйкестендіру сипаттамаларын қамтитын құжат;
жер учаскесі – Қазақстан Республикасының 2003 жылғы 20 маусымдағы Жер кодексінде белгіленген тәртіппен жер қатынастары субъектілеріне бекітіліп берілетін, тұйық шекара ішінде бөлінген жер бөлігі;
жер учаскесіне құқық белгілейтін құжат – осылардың негізінде жер учаскесіне құқықтар туындайтын, өзгертілетін немесе тоқтатылатын заңдық фактілердің (заңды құрамдарның) басталғанын растайтын құжат, оның iшiнде шарттар, соттардың шешiмдерi, атқарушы органдардың құқықтық актiлерi, мұрагерлiкке құқық туралы куәлiк, меншiк құқығымен жер учаскесiне иеленген немесе уақытша өтеулi жер пайдалану (жалдау) құқығын сатып алған мемлекеттiк емес заңды тұлғаларды қайта ұйымдастыру кезiндегi табыстау актiсi немесе бөлу балансы;
жер қатынастары жөніндегі уәкiлеттi орган - жер қатынастары саласындағы функцияларды жүзеге асыратын облыстың, ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) жергiлiктi атқарушы органдарының құрылымдық бөлiмшесi.
2. Жалпы ережелер
2. Осы Регламент "Мемлекеттiк қызмет стандарттарын бекiту және Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң 2007 жылғы 30 маусымдағы № 561 қаулысына толықтыру енгiзу туралы" Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң 2010 жылғы 17 ақпандағы № 102 қаулысымен бекітілген "Уақытша өтеулі (ұзақ мерзімді, қысқа мерзімді) жер пайдалану (жалдау) құқығына актілерді ресімдеу және беру" мемлекеттік қызметі стандартын (бұдан әрі – Стандарт) сақтауды қамтамасыз етуге талаптарды белгілейді.
Мемлекеттік қызмет Стандарттың 1-қосымшасында мекенжайлар тізбесі көрсетілген жер қатынастары саласындағы функцияларды жүзеге асыратын облыстың, облыстық маңызы бар қаланың және аудандардың жергiлiктi атқарушы органдарының құрылымдық бөлiмшелерiмен жүзеге асырылады.
Мемлекеттік қызмет жеке және заңды тұлғаларға (бұдан әрі – тұтынушы) көрсетіледі.
Мемлекеттік қызмет жер учаскесінің орналасқан жері бойынша баламалы негізде тізбесі Стандарттың 3-қосымшасында көрсетілген халыққа қызмет көрсету орталықтары (бұдан әрі – Орталық) арқылы жүзеге асырылуы мүмкін.
3. Көрсетілетін мемлекеттік қызмет нысаны: автоматтандырылмаған.

1. Основные понятия
1. В настоящем регламенте государственной услуги "Оформление и выдаче актов на право временного возмездного (долгосрочного, краткосрочного) землепользования (аренды)" (далее - Регламент) используются следующие основные понятия:
идентификационный документ на земельный участок - документ, содержащий идентификационные характеристики земельного участка, необходимые для целей ведения земельного, правового и градостроительного кадастров;
земельный участок - выделенная в замкнутых границах часть земли, закрепляемая в установленном Земельным кодексом Республики Казахстан от 20 июня 2003 года порядке за субъектами земельных отношений;
правоустанавливающий документ на земельный участок - документ, подтверждающий наступление юридических фактов (юридических составов), на основании которых возникают, изменяются или прекращаются права на земельный участок, в том числе договоры, решения судов, правовые акты исполнительных органов, свидетельство о праве на наследство, передаточный акт или разделительный баланс при реорганизации негосударственных юридических лиц, владеющих земельным участком на праве собственности или выкупивших право временного возмездного землепользования (аренды);
уполномоченный орган по земельным отношениям - структурное подразделение местных исполнительных органов области, района (города областного значения) осуществляющее функции в области земельных отношений.
2. Общие положения
2. Настоящий Регламент устанавливает требования к обеспечению соблюдения стандарта государственной услуги "Оформление и выдача актов на право временного возмездного (долгосрочного, краткосрочного) землепользования (аренды)" (далее – Стандарт), утвержденного постановлением Правительства Республики Казахстан от 17 февраля 2010 года № 102 "Об утверждении стандартов государственных услуг и внесении дополнения в постановление Правительства Республики Казахстан от 30 июня 2007 года № 561".
Государственная услуга осуществляется структурными подразделениями местных исполнительных органов области, городов областного значения и районов, осуществляющими функции в области земельных отношений, перечень адресов которых указан в приложении 1 Стандарта.
Государственная услуга оказывается физическим и юридическим лицам (далее – потребитель).
Государственная услуга может осуществляться на альтернативной основе по месту нахождения земельного участка через центры обслуживания населения (далее – Центр), перечень которых указан в приложении 3 Стандарта.
3. Форма оказываемой государственной услуги: не автоматизированная.

4. Мемлекеттік қызмет Қазақстан Республикасының 2003 жылғы 20 маусымдағы Жер кодексінің 35, 37, 43-баптарының және "Жеке және заңды тұлғаларға көрсетілетін мемлекеттік қызметтердің тізілімін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң 2010 жылғы 20 шілдедегі № 745 қаулысының негізінде жүзеге асырылады.
5.Көрсетілетін мемлекеттiк қызметтің аяқталу түрі қағаз тасымалдағыштағы актіні немесе уақытша өтеулi (ұзақ мерзiмдi, қысқа мерзiмдi) жер пайдалану (жалдау) құқығына актiнiң түпнұсқасын беру немесе қызмет көрсетуден бас тарту себебi жазбаша түрде көрсетiлген бас тарту туралы дәлелденген жауап беру болып табылады.
6. Мемлекеттiк қызметтi жер учаскесiнiң орналасқан жерi бойынша уақытша өтеулі (ұзақ мерзімді, қысқа мерзімді )жер пайдалану құқығына актi дайындайтын кәсіпорынның шаруашылық жүргізу құқығындағы Қостанай еншілес мемлекеттік кәсіпорны (Қостанайжер ҒӨО) (бұдан әрi – "Қостанайжер ҒӨО" ЕМК) қатысуымен көрсетіледі.
3. Мемлекеттік қызмет көрсету
тәртібіне қойылатын талаптар
7. Мемлекеттік қызмет көрсетіледі:
уәкілетті органға өтініш білдірген кезде:
демалыс және мереке күндерiн қоспағанда, аптасына бес жұмыс
күнi, сағат 13.00-ден 14.00-ге дейiнгi түскi үзiлiспен сағат 9.00-ден 18.00-ге дейiн көрсетiледi. Құжаттарды қабылдау кезекке тұру
тәртiбiмен алдын ала жазылусыз және жедел қызмет көрсетусiз жүзеге асырылады;
Орталыққа өтініш білдірген кезде:
жексенбi және мереке күндерiн қоспағанда, аптасына алты жұмыс
күнi, белгiленген жұмыс кестесiне сәйкес түскi үзiлiссiз сағат 9.00-ден сағат 20.00-ге дейiн көрсетiледi, филиалдар мен өкiлдiктер үшiн сағат 13.00-ден 14.00-ге дейiнгi түскi үзiлiспен сағат 9.00-ден сағат 19.00-ге дейiнгi жұмыс кестесi белгiленедi. Құжаттарды қабылдау "электрондық" кезекке тұру тәртiбiмен алдын ала жазылусыз және жедел қызмет көрсетусiз жүзеге асырылады.
Мемлекеттiк қызмет ақылы негiзде көрсетiледi, уәкiлеттi органға немесе Орталыққа Стандарттың 7-қосымшасына сәйкес мөлшерде уақытша өтеулі (ұзақ мерзімді, қысқа мерзімді) жер пайдалану (жалдау) құқығына актiнi дайындағаны үшiн қызмет ақысын төлегенi туралы құжатты (түбiртектi) бередi.
Уақытша өтеулi (ұзақ мерзiмдi, қысқа мерзiмдi) жер пайдалану (жалдау) құқығына актiнi дайындау үшiн ақы төлеу қолма қол немесе
қолма-қол емес тәсiлмен екiншi деңгейдегi банктер арқылы мамандандырылған кәсiпорынның есеп шотына не мамандандырылған кәсiпорынның кассасында жүргiзiледi, олар төлемнiң мөлшерi мен уақытын растайтын төлем құжатын бередi.
8. Мемлекеттiк қызмет көрсету тәртiбi туралы толық ақпарат тiзбесi осы Стандарттың 1, 3-қосымшаларында көрсетiлген мемлекеттiк қызмет көрсету орындарындағы стендiлерде, интернет-ресурста (www.egov.кz, www.edv-kost.кz) орналастырылады.

4. Государственная услуга осуществляется на основании статей 34 и 43 Земельного кодекса Республики Казахстан от 20 июня 2003 года и постановления Правительства Республики Казахстан от 20 июля 2010 года № 745 "Об утверждении реестра государственных услуг, оказываемых физическим и юридическим лицам".
5. Результатом оказания государственной услуги является выдача на бумажном носителе акта или дубликата акта на право временного возмездного (долгосрочного, краткосрочного) землепользования, или мотивированного ответа об отказе в предоставлении услуги с указанием причины отказа в письменном виде.
6. Государственная услуга оказывается с участием Костанайского дочернего государственного предприятия на праве хозяйственного ведения (КостанайНПЦзем) (далее - ДГП "КостанайНПЦзем"), которое изготавливает акт на право временного возмездного (долгосрочного, краткосрочного) землепользования (аренды) по месту нахождения земельного участка.
3. Требования к порядку оказания государственной услуги
7. Государственная услуга предоставляется:
при обращении в уполномоченный орган:
пять рабочих дней в неделю, за исключением выходных и праздничных дней, с 9.00 часов до 18.00 часов, с перерывом на обед с 13.00 до 14.00 часов. Прием документов осуществляется в порядке очереди, без предварительной записи и ускоренного обслуживания;
при обращении в Центр:
шесть рабочих дней в неделю, за исключением воскресенья и праздничных дней, в соответствии с установленным графиком работы с 9.00 часов до 20.00 часов, без перерыва на обед, для филиалов и представительств устанавливается график работы с 9.00 часов до 19.00 часов с перерывом на обед с 13.00 до 14.00 часов. Прием документов осуществляется в порядке "электронной" очереди, без предварительной записи и ускоренного обслуживания.
Государственная услуга предоставляется на платной основе с предоставлением в уполномоченный орган или Центр документа (квитанции) об уплате услуг за изготовление акта на право временного возмездного (долгосрочного, краткосрочного) землепользования (аренды) на земельный участок в размере, согласно приложению 7 Стандарта.
Оплата за изготовление акта на право временного возмездного (долгосрочного, краткосрочного) землепользования (аренды) производится наличным или безналичным способом через банки второго уровня на расчетный счет специализированного предприятия либо в кассах здания специализированного предприятия, которыми выдается платежный документ, подтверждающий размер и дату оплаты.
8. Полная информация о порядке оказания государственной услуги размещается на стендах в местах оказания государственной услуги, на интернет-ресурсе (www.egov.кz, www.edv-kost.кz), перечень которых указан в приложениях 1, 3 Стандарта.

9. Мемлекеттiк қызметтi алу үшiн Регламенттің 14-тармағында көрсетiлген құжаттар жер учаскесіния орналасқан жерi бойынша уәкiлеттi органға немесе Орталыққа тапсырылады.
Мемлекеттік қызметті алу үшін тұтынушыдан өтінішті алған сәттен бастап мемлекеттік қызметтің нәтижесін берген сәтке дейін мемлекеттік қызметті көрсету кезеңдері:
1) тұтынушы Орталыққа немесе уәкілетті органға актіні (актінің түпнұсқасын) беру туралы өтінішті береді;
2) Орталықтың инспекторы барлық қажетті құжаттардың бар балуын тексереді, журналға тіркейді және құжаттарды жинақтаушы бөлімінің инспекторына құжаттарды береді;
3) Орталықтың жинақтаушы бөлімінің инспекторы барлық берілетін құжаттардың бар балуын тексереді және оларды курьерлік қызметке береді;
4) курьерлік қызмет құжаттарды уәкілетті органға береді;
5) уәкілетті органның кеңсесінің маманы құжаттарды қабылдайды және тіркейді;
6) уәкілетті органның бастығы жауапты орындаушыны белгілейді;
7) уәкілетті органның жауапты орындаушысы қабылданған құжаттарды тексереді, дәлелденген бас тарту немесе мемлекеттік қызмет көрсетуді тоқтату жөнінде жазбаша ескертпе хат дайындайды немесе акт (актінің телнұсқасын) дайындау үшін мамандандырылған кәсіпорынға құжаттарды жібереді;
8) "Қостанайжер ҒӨО" ЕМК жауапты орындаушысы актіні (актінің телнұсқасын) дайындап уәкілетті органға береді;
9) уәкілетті органның жауапты орындаушысы актіге (актінің телнұсқасына) бастықтың қолын қойдыртып, елтаңба мөрмен куәландырып, актілерді беру кітабында тіркейді және Орталыққа жібереді немесе тұтынушыға береді, не болмаса бастыққа себепті бас тартуға немесе мемлекеттік қызмет көрсетуді тоқтату туралы хабарламаға қол қойдыртады және Орталыққа жібереді немесе тұтынушыға береді;
10) Орталықтың инспекторы өтініш берушіге актіні (актінің түпнұсқасын), немесе себепті бас тартуды, немесе мемлекеттік қызмет көрсетуді тоқтату туралы жазбаша ескертуді ұсынады.
10. Мемлекеттiк қызмет көрсету мерзiмдерi:
1) тұтынушы Регламентінің 14-тармағында айқындалғані қажеттi құжаттарды тапсырған сәттен бастап мемлекеттiк қызмет көрсету мерзiмдері:
уәкiлеттi органға өтiнiш бiлдiрген кезде – 4 жұмыс күнi ішінде, уақытша өтеулi (ұзақ мерзiмдi, қысқа мерзiмдi) жер пайдалану (жалдау) құқығына арналған актiнiң телнұсқасын берген кезде 2 жұмыс күнi ішінде;
Орталыққа өтiнiш бiлдiрген кезде – уәкiлеттi органға қажетті құжаттар келіп түскен күннен бастап 4 жұмыс күнi ішінде, уақытша өтеулi (ұзақ мерзiмдi, қысқа мерзiмдi) жер пайдалану (жалдау) құқығына арналған актiнiң телнұсқасын берген кезде 2 жұмыс күнi ішінде;

9. Для получения государственной услуги документы, указанные в пункте 14 Регламента, сдаются в уполномоченный орган или Центр по месту нахождения земельного участка.
Этапы оказания государственной услуги с момента получения заявления от потребителя для получения государственной услуги и до момента выдачи результата государственной услуги:
1) потребитель подает заявление о выдаче акта (дубликата акта) в Центр или уполномоченный орган;
2) инспектор Центра проверяет наличие всех необходимых документов, регистрирует в журнале и передает документы инспектору накопительного отдела;
3) инспектор накопительного отдела Центра проводит проверку наличия всех передаваемых документов и передает их курьерской службе;
4) курьерская служба передает документы в уполномоченный орган;
5) специалист канцелярии уполномоченного органа принимает документы и регистрирует;
6) начальник уполномоченного органа определяет ответственного исполнителя;
7) ответственный исполнитель уполномоченного органа проверяет принятые документы, подготавливает для подписания начальнику уполномоченного органа мотивированный отказ, либо письменное уведомление о приостановлении оказания государственной услуги или направляет документы в специализированное предприятие для изготовления акта (дубликат акта);
8) ответственный исполнитель ДГП "КостанайНПЦзем" изготавливает акт (дубликат акта) и передает в уполномоченный орган;
9) ответственный исполнитель уполномоченного органа подписывает начальником акт (дубликат акта), заверяет гербовой печатью, регистрирует в книге выдачи актов и передает в Центр или выдает потребителю, либо подписывает начальником мотивированный отказ, либо письменное уведомление о приостановлении оказания государственной услуги и передает в Центр или выдает потребителю;
10) инспектор Центра выдает акт (дубликат акта), либо мотивированный отказ, либо письменное уведомление о приостановлении оказания государственной услуги заявителю.
10. Сроки оказания государственной услуги:
1) сроки оказания государственной услуги, с момента сдачи потребителем необходимых документов, определенных в пункте 14 настоящего Регламента:
при обращении в уполномоченный орган – в течение 4 рабочих дней, при выдаче дубликата акта на право временного возмездного (долгосрочного, краткосрочного) землепользования (аренды) в течение 2 рабочих дней;
при обращении в Центр – в течение 4 рабочих дней, при выдаче дубликата акта на право временного возмездного (долгосрочного, краткосрочного) землепользования (аренды) в течение 2 рабочих дней со дня поступления необходимых документов в уполномоченный орган;

3) қоса берiлген құжаттардың саны мен атаулары;
4) құжаттарды беру күнi (уақыты) мен орны;
5) мемлекеттiк қызмет көрсету үшiн өтiнiштi қабылдаған адамның тегi, аты, әкесiнiң аты мен лауазымы көрсетiледi.
14. Мемлекеттік қызметті көрсету үшiн уәкiлеттi органға немесе Орталыққа мынадай құжаттарды ұсыну қажет:
1) мемлекет уақытша өтеулi (ұзақ мерзiмдi, қысқа мерзiмдi) жер пайдалану (жалдау) құқығын берген кезде:
стандарттың 4-қосымшасына сәйкес уәкiлеттi органға уақытша өтеулi (ұзақ мерзiмдi, қысқа мерзiмдi) жер пайдалану (жалдау) құқығына актi беруге өтiнiш;
жергiлiктi атқарушы органның уақытша өтеулi (ұзақ мерзiмдi,
қысқа мерзiмдi) жер пайдалану (жалдау) құқығын беру туралы шешiмiнен үзiндi көшiрме;
уәкiлеттi орган бекiткен жерге орналастыру жобасының және жергiлiктi жерде жер учаскесiнiң шекараларын белгiлеу жөнiндегi материалдардың көшiрмелерi;
жеке тұрғын үй құрылысына бөлуге арналған алаңда жер учаскелерiн орналастырудың жерге орналастыру жобасы болған жағдайда, көрсетiлген жұмыстарды орындаған ұйым беретiн, нақты жер учаскесiне арналған жерге орналастыру жобасының бiр бөлiгi және оның жергiлiктi жердегi шекараларын белгiлеу жөнiндегi материалдар;
салық төлеушi куәлiгiнiң (СТТН) көшiрмесi;
заңды тұлғаны мемлекеттiк тiркеу туралы куәлiктiң көшiрмесi;
уақытша өтеулi (ұзақ мерзiмдi, қысқа мерзiмдi) жер пайдалану (жалдау) құқығына актiнi дайындағаны үшiн қызметтерге ақы төленгенi туралы құжат (түбiртек);
тұтынушының жеке басын куәландыратын құжаттың көшiрмесi
немесе тұтынушының атынан берiлген сенiмхаттың және сенiм бiлдiрiлген тұлғаның жеке басын куәландыратын құжаттың көшiрмесi;
Тұлғаның жеке куәлiгiнiң, сенiмхаттың немесе өкілдің өкілеттілігін куәландыратын құжаттың көшiрмелерiн тексеру үшiн олардың түпнұсқалары ұсынылады, олар тексерiлгеннен кейiн тұтынушыға қайтарылады;
2) жер учаскесiнiң сәйкестендiру сипаттамалары өзгерген жағдайда: стандарттың 4-қосымшасына сәйкес уәкiлеттi органға уақытша өтеулi (ұзақ мерзiмдi, қысқа мерзiмдi) жер пайдалану (жалдау) құқығына актi беруге өтiнiш;
жергiлiктi атқарушы органның уақытша өтеулi (ұзақ мерзiмдi,
қысқа мерзiмдi) жер пайдалану (жалдау) құқығына бұрын берiлген жер учаскесiнiң сәйкестендiру сипаттамаларының өзгеруi туралы шешiмiнен
үзiндiнiң және/немесе жер учаскесiнiң сәйкестендiру сипаттамаларының өзгергендiгiн растайтын өзге құжаттың көшiрмесi;
уәкiлеттi орган бекiткен жерге орналастыру жобасының және жергiлiктi жерде жер учаскесiнiң шекараларын белгiлеу жөнiндегi материалдардың көшiрмелерi;
салық төлеушi куәлiгiнiң (СТТН) көшiрмесi;
заңды тұлғаны мемлекеттiк тiркеу туралы куәлiктiң көшiрмесi;
уақытша өтеулi (ұзақ мерзiмдi, қысқа мерзiмдi) жер пайдалану (жалдау) құқығына актiнi дайындағаны үшiн қызметтерге ақы төленгенi туралы құжат (түбiртек);
тұтынушының жеке басын куәландыратын құжаттың көшiрмесi не
тұтынушының атынан берiлген сенiмхаттың және сенiм бiлдiрiлген тұлғаның жеке басын куәландыратын құжаттың көшiрмесi;
Тұлғаның жеке куәлiгiнiң, сенiмхаттың немесе өкілдің өкілеттілігін куәландыратын құжаттың көшiрмелерiн тексеру үшiн олардың түпнұсқалары ұсынылады, олар тексерiлгеннен кейiн тұтынушыға қайтарылады;

3) количества и названий приложенных документов;
4) даты (время) и места выдачи документов;
5) фамилии, имени, отчества и должности лица, принявшего заявление на оказание государственной услуги.
14. Для оказания государственной услуги необходимо предоставление в уполномоченный орган или в Центр следующих документов:
1) при предоставлении государством права временного возмездного (долгосрочного, краткосрочного) землепользования (аренды):
заявление в уполномоченный орган на выдачу акта на право временного возмездного (долгосрочного, краткосрочного) землепользования (аренды), согласно приложению 4 к Стандарту;
копия выписки из решения местного исполнительного органа о предоставлении права временного возмездного (долгосрочного, краткосрочного) землепользования (аренды);
копии землеустроительного проекта, утвержденного уполномоченным органом, и материалов по установлению границ земельного участка на местности;
при наличии землеустроительного проекта размещения земельных участков на площадку для отвода под индивидуальное жилищное строительство представляется часть землеустроительного проекта на конкретный земельный участок и материалы по установлению его границ на местности, выдаваемые организацией, выполнившей указанные работы;
копия свидетельства налогоплательщика (РНН);
копия свидетельства о государственной регистрации юридического лица;
документ (квитанция) об уплате услуг за изготовление акта на право временного возмездного (долгосрочного, краткосрочного) землепользования (аренды);
копия документа, удостоверяющего личность потребителя, либо копия доверенности от потребителя, и документа, удостоверяющего личность доверенного лица.
Для проверки копии удостоверения личности лица,или доверенности предъявляются оригиналы документов, которые после проверки возвращаются потребителю;
2) в случае изменений идентификационных характеристик земельного участка:
заявление в уполномоченный орган на выдачу акта на право временного возмездного (долгосрочного, краткосрочного) землепользования (аренды), согласно приложению 4 к Стандарту;
копия выписки из решения местного исполнительного органа об изменении идентификационных характеристик на ранее предоставленный земельный участок на праве временного возмездного (долгосрочного, краткосрочного) землепользования (аренды) и/или иного документа, подтверждающего изменение идентификационных характеристик земельного участка;
копии землеустроительного проекта, утвержденного уполномоченным органом, и материалов по установлению границ земельного участка на местности;
копия свидетельства налогоплательщика (РНН);
копия свидетельства о государственной регистрации юридического лица;
документ (квитанция) об уплате услуг за изготовление акта на право временного возмездного (долгосрочного, краткосрочного) землепользования (аренды);
копия документа, удостоверяющего личность потребителя, либо копия доверенности от потребителя, и документа, удостоверяющего личность доверенного лица.
Для проверки копии удостоверения личности лица, или доверенности предъявляются оригиналы документов, которые после проверки возвращаются потребителю;

1. Негізгі түсініктер
1. Осы "Уақытша өтеусіз жер пайдалану құқығына актілер ресімдеу және беру" мемлекеттік қызметі көрсету регламентінде (бұдан әрі – Регламент) мынадай негізгі түсініктер қолданылады:
жер учаскесіне сәйкестендіру құжаты – жер, құқықтық және қала құрылысы кадастрларын жүргізу мақсатында қажетті, жер учаскесінің сәйкестендіру сипаттамаларын қамтитын құжат;
жер учаскесі Қазақстан Республикасының 2003 жылғы 20 маусымдағы Жер кодексінде белгіленген тәртіппен жер қатынастары субъектілеріне бекітіліп берілетін, тұйық шекара ішінде бөлінген жер бөлігі;
жер учаскесіне құқық белгілейтін құжат – осылардың негізінде жер учаскесіне құқықтар туындайтын, өзгертілетін немесе тоқтатылатын заңдық фактілердің (заңдық құрамдарының) басталғанын растайтын құжат, оның iшiнде шарттар, соттардың шешiмдерi, атқарушы органдардың құқықтық актiлерi, мұрагерлiкке құқық туралы куәлiк, меншiк құқығымен жер учаскесiне иеленген немесе уақытша өтеулi жер пайдалану (жалдау) құқығын сатып алған мемлекеттiк емес заңды тұлғаларды қайта ұйымдастыру кезiндегi табыстау актiсi немесе бөлу балансы;
жер қатынастары жөніндегі уәкiлеттi орган - жер қатынастары саласындағы функцияларды жүзеге асыратын облыстың, ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) жергiлiктi атқарушы органдарының құрылымдық бөлiмшесi.
2. Жалпы ережелер
2. Осы Регламент "Мемлекеттiк қызмет стандарттарын бекiту және Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң 2007 жылғы 30 маусымдағы № 561 қаулысына толықтыру енгiзу туралы" Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң 2010 жылғы 17 ақпандағы № 102 қаулысымен бекітілген "Уақытша өтеусiз жер пайдалану құқығына актілер ресімдеу және беру" мемлекеттік қызмет стандартын (бұдан әрі – Стандарт) сақтауды қамтамасыз етуге талаптарды белгілейді.
Мемлекеттік қызмет Стандарттың 1-қосымшасында мекенжайлар тізбесі көрсетілген жер қатынастары саласындағы функцияларды жүзеге асыратын облыстың, облыстық маңызы бар қаланың және аудандардың жергiлiктi атқарушы органдарының құрылымдық бөлiмшелерiмен жүзеге асырылады. Мемлекеттік қызмет жеке және заңды тұлғаларға (бұдан әрі – тұтынушы) көрсетіледі.
Мемлекеттік қызмет жер учаскесінің орналасқан жері бойынша баламалы негізде тізбесі Стандарттың 3-қосымшасында көрсетілген халыққа қызмет көрсету орталықтары (бұдан әрі – Орталық) арқылы жүзеге асырылуы мүмкін.
3. Көрсетілетін мемлекеттік қызмет нысаны: автоматтандырылмаған.
4. Мемлекеттік қызмет Қазақстан Республикасының 2003 жылғы 20 маусымдағы Жер кодексінің 35, 36 және 43-баптарының және "Жеке және заңды тұлғаларға көрсетілетін мемлекеттік қызметтердің тізілімін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң 2010 жылғы 20 шілдедегі № 745 қаулысының негізінде жүзеге асырылады.

1. Основные понятия
1. В настоящем регламенте государственной услуги "Оформление и выдаче актов на право временного безвозмездного землепользования" (далее - Регламент) используются следующие основные понятия:
идентификационный документ на земельный участок - документ, содержащий идентификационные характеристики земельного участка, необходимые для целей ведения земельного, правового и градостроительного кадастров;
земельный участок - выделенная в замкнутых границах часть земли, закрепляемая в установленном Земельным кодексом Республики Казахстан от 20 июня 2003 года порядке за субъектами земельных отношений;
правоустанавливающий документ на земельный участок - документ, подтверждающий наступление юридических фактов (юридических составов), на основании которых возникают, изменяются или прекращаются права на земельный участок, в том числе договоры, решения судов, правовые акты исполнительных органов, свидетельство о праве на наследство, передаточный акт или разделительный баланс при реорганизации негосударственных юридических лиц, владеющих земельным участком на праве собственности или выкупивших право временного возмездного землепользования (аренды);
уполномоченный орган по земельным отношениям - структурное подразделение местных исполнительных органов области, района (города областного значения) осуществляющее функции в области земельных отношений.
2. Общие положения
2. Настоящий Регламент устанавливает требования к обеспечению соблюдения стандарта государственной услуги "Оформление и выдача актов на право временного безвозмездного землепользования" (далее – Стандарт), утвержденного постановлением Правительства Республики Казахстан от 17 февраля 2010 года № 102 "Об утверждении стандартов государственных услуг и внесении дополнения в постановление Правительства Республики Казахстан от 30 июня 2007 года № 561".
Государственная услуга осуществляется структурными подразделениями местных исполнительных органов области, городов областного значения и районов, осуществляющими функции в области земельных отношений, перечень адресов которых указан в приложении 1 Стандарта.
Государственная услуга оказывается физическим и юридическим лицам (далее – потребитель).
Государственная услуга может оказываться на альтернативной основе по месту нахождения земельного участка через центры обслуживания населения (далее – Центр), перечень которых указан в приложении 3 Стандарта.
3. Форма оказываемой государственной услуги: не автоматизированная.
4. Государственная услуга осуществляется на основании статей 35, 36 и 43 Земельного кодекса Республики Казахстан от 20 июня 2003 года и постановления Правительства Республики Казахстан от 20 июля 2010 года № 745 "Об утверждении реестра государственных услуг, оказываемых физическим и юридическим лицам".

5. Көрсетілетін мемлекеттiк қызметтің нәтижесі болып уақытша өтеусiз жер пайдалану құқығына қағаз тасымалдағыштағы актіні немесе уақытша өтеусiз жер пайдалану құқығына актiнiң телнұсқасын беру, немесе жазбаша түрде себебi көрсетiлген қызмет көрсетуден бас тарту туралы дәлелденген жауап беру табылады.
6. Мемлекеттiк қызметтi жер учаскесiнiң орналасқан жерi бойынша уақытша өтеусіз жер пайдалану құқығына актi дайындайтын (актiнiң түпнұсқасын) кәсіпорынның шаруашылық жүргізу құқығындағы Қостанай еншілес мемлекеттік кәсіпорны (ҚостанайжерҒӨО) (бұдан әрi – "Қостанайжер ҒӨО" ЕМК) қатысуымен көрсетіледі.
3. Мемлекеттік қызмет көрсету тәртібіне
қойылатын талаптар
7. Мемлекеттік қызмет көрсетіледі:
уәкілетті органға өтініш білдірген кезде:
демалыс және мереке күндерiн қоспағанда, аптасына бес жұмыс
күнi, сағат 13.00-ден 14.00-ге дейiнгi түскi үзiлiспен сағат 9.00-ден 18.00-ге дейiн көрсетiледi. Құжаттарды қабылдау кезекке тұру
тәртiбiмен алдын ала жазылусыз және жедел қызмет көрсетусiз жүзеге асырылады;
Орталыққа өтініш білдірген кезде:
жексенбi және мереке күндерiн қоспағанда, аптасына алты жұмыс
күнi, белгiленген жұмыс кестесiне сәйкес түскi үзiлiссiз сағат 9.00-ден сағат 20.00-ге дейiн көрсетiледi, филиалдар мен өкiлдiктер үшiн сағат 13.00-ден 14.00-ге дейiнгi түскi үзiлiспен сағат 9.00-ден сағат 19.00-ге дейiнгi жұмыс кестесi белгiленедi. Құжаттарды қабылдау "электрондық" кезекке тұру тәртiбiмен алдын ала жазылусыз және жедел қызмет көрсетусiз жүзеге асырылады.
Мемлекеттiк қызмет ақылы негiзде көрсетiледi, уәкiлеттi органға немесе Орталыққа Стандарттың 7-қосымшасына сәйкес мөлшерде уақытша өтеусіз жер пайдалану құқығына актiнi дайындағаны үшiн қызмет ақысын төлегенi туралы құжатты (түбiртектi) бередi.
Уақытша өтеусiз жер пайдалану құқығына актiнi дайындау үшiн ақы төлеу қолма қол немесе қолма-қол емес тәсiлмен екiншi деңгейдегi банктер арқылы мамандандырылған кәсiпорынның есеп шотына не мамандандырылған кәсiпорынның кассасында жүргiзiледi, олар төлемнiң мөлшерi мен уақытын растайтын төлем құжатын бередi.
8. Мемлекеттiк қызмет көрсету тәртiбi туралы толық ақпарат тiзбесi осы Стандарттың 1, 3-қосымшаларында көрсетiлген мемлекеттiк қызмет көрсету орындарындағы стендiлерде, интернет-ресурста (www.egov.кz, www.edv-kost.кz) орналастырылады.
9. Мемлекеттiк қызметтi алу үшiн Регламенттің 14-тармағында көрсетiлген құжаттар орналасқан жерi бойынша уәкiлеттi органға немесе Орталыққа тапсырылады.
Мемлекеттік қызметті алу үшін тұтынушыдан арызды алған уақыттан бастап мемлекеттік қызметтің нәтижесін берген сәтке дейін мемлекеттік қызметті көрсету кезеңдері:

5. Результатом оказания государственной услуги является выдача на бумажном носителе акта на право временного безвозмездного землепользования, или дубликата акта на право временного безвозмездного землепользования, или мотивированного ответа об отказе в предоставлении услуги с указанием причины отказа в письменном виде.
6. Государственная услуга оказывается с участием Костанайского дочернего государственного предприятия на праве хозяйственного ведения (КостанайНПЦзем) (далее - ДГП "КостанайНПЦзем"), которое изготавливает акт на право временного безвозмездного землепользования по месту нахождения земельного участка.
3. Требования к порядку оказания государственной услуги
7. Государственная услуга предоставляется:
при обращении в уполномоченный орган:
пять рабочих дней в неделю, за исключением выходных и праздничных дней, с 9.00 часов до 18.00 часов, с перерывом на обед с 13.00 до 14.00 часов. Прием документов осуществляется в порядке очереди, без предварительной записи и ускоренного обслуживания;
при обращении в Центр:
шесть рабочих дней в неделю, за исключением воскресенья и праздничных дней, в соответствии с установленным графиком работы с 9.00 часов до 20.00 часов, без перерыва на обед, для филиалов и представительств устанавливается график работы с 9.00 часов до 19.00 часов с перерывом на обед с 13.00 до 14.00 часов. Прием документов осуществляется в порядке "электронной" очереди, без предварительной записи и ускоренного обслуживания.
Государственная услуга предоставляется на платной основе с предоставлением в уполномоченный орган или Центр документа (квитанции) об уплате услуг за изготовление акта на право временного безвозмездного землепользования, согласно приложению 7 Стандарта.
Оплата за изготовление акта на право временного безвозмездного землепользования производится наличным или безналичным способом через банки второго уровня на расчетный счет специализированного предприятия либо в кассах здания специализированного предприятия, которыми выдается платежный документ, подтверждающий размер и дату оплаты.
8. Полная информация о порядке оказания государственной услуги размещается на стендах в местах оказания государственной услуги, на интернет-ресурсе (www.egov.кz, www.edv-kost.кz), перечень которых указан в приложениях 1, 3 Стандарта.
9. Для получения государственной услуги документы, указанные в пункте 14 Регламента, сдаются в уполномоченный орган или Центр по месту нахождения земельного участка.
Этапы оказания государственной услуги с момента получения заявления от потребителя для получения государственной услуги и до момента выдачи результата государственной услуги:

2) жер учаскесiнiң сәйкестендiру сипаттамалары өзгерген жағдайда: стандарттың 4-қосымшасына сәйкес уәкiлеттi органға уақытша өтеусiз жер пайдалану құқығына актi беруге өтiнiш;
жергiлiктi атқарушы органның уақытша өтеусiз жер пайдалану құқығына бұрын берiлген жер учаскесiнiң сәйкестендiру сипаттамаларының өзгеруi туралы шешiмiнен үзiндiнiң және/немесе жер учаскесiнiң сәйкестендiру сипаттамаларының өзгергендiгiн растайтын өзге құжаттың көшiрмесi;
уәкiлеттi орган бекiткен жерге орналастыру жобасының және жергiлiктi жерде жер учаскесiнiң шекараларын белгiлеу жөнiндегi материалдардың көшiрмелерi;
салық төлеушi куәлiгiнiң (СТТН) көшiрмесi;
заңды тұлғаны мемлекеттiк тiркеу туралы куәлiктiң көшiрмесi;
уақытша өтеусiз жер пайдалану құқығына актiнi дайындағаны үшiн қызметтерге ақы төленгенi туралы құжат (түбiртек);
өкілдің өкілеттілігін куәландыратын құжаттың көшірмесі;
тұтынушының жеке басын куәландыратын құжаттың көшiрмесi не
тұтынушының атынан берiлген сенiмхаттың және сенiм бiлдiрiлген тұлғаның жеке басын куәландыратын құжаттың көшiрмесi.
Тұлғаның жеке куәлiгiнiң, сенiмхаттың немесе өкілдің өкілеттілігін куәландыратын құжаттың көшiрмелерiн тексеру үшiн олардың түпнұсқалары ұсынылады, олар тексерiлгеннен кейiн тұтынушыға қайтарылады;
3) уақытша өтеусiз жер пайдалану құқығына арналған актiнiң телнұсқасын беру кезiнде:
стандарттың 4-қосымшасына сәйкес уәкiлеттi органға уақытша өтеусiз жер пайдалану құқығына арналған актiнiң телнұсқасын беруге өтiнiш;
уақытша өтеусiз жер пайдалану құқығына актiнiң телнұсқасын дайындағаны үшiн қызметтерге ақы төленгенi туралы құжат (түбiртек);
жер учаскесiнiң орналасқан жерi бойынша жергiлiктi облыстық газеттiң уақытша өтеусiз жер пайдалану құқығына актiнiң түпнұсқасын жарамсыз деп тану туралы хабарландыру жарияланған данасы.
өкілдің өкілеттілігін куәландыратын құжаттың көшірмесі;
тұтынушының жеке басын куәландыратын құжаттың көшiрмесi немесе
тұтынушының атынан берiлген сенiмхаттың және сенiм бiлдiрiлген тұлғаның жеке басын куәландыратын құжаттың көшiрмесi.
Тұлғаның жеке куәлiгiнiң, сенiмхаттың немесе өкілдің өкілеттілігін куәландыратын құжаттың көшiрмелерiн тексеру үшiн олардың түпнұсқалары ұсынылады, олар тексерiлгеннен кейiн тұтынушыға қайтарылады;
15. Мемлекеттік қызметі көрсету үдерісін сипаттау осы регламенттің 1-қосымшасында келтірілген.
Мемлекеттік қызметті көрсету үдерісінде келесі құрылымдық-функционалдық бірліктер (бұдан әрі – ҚФБ) тартылған:
1) ХҚКО инспекторы;
2) ХҚКО жинақтаушы бөлімі;
3) курьерлік қызмет;

2) в случае изменений идентификационных характеристик земельного участка:
заявление в уполномоченный орган на выдачу акта на право временного безвозмездного землепользования, согласно приложению 4 к Стандарту;
копия выписки из решения местного исполнительного органа об изменении идентификационных характеристик на ранее предоставленный земельный участок на право временного безвозмездного землепользования и/или иного документа, подтверждающего изменение идентификационных характеристик земельного участка;
копии землеустроительного проекта, утвержденного уполномоченным органом, и материалов по установлению границ земельного участка на местности;
копия свидетельства налогоплательщика (РНН);
копия свидетельства о государственной регистрации юридического лица;
документ (квитанция) об уплате услуг за изготовление акта на право временного безвозмездного землепользования;
копия документа, удостоверяющего полномочия представителя;
копия документа, удостоверяющего личность потребителя, либо копия доверенности от потребителя, и документа, удостоверяющего личность доверенного лица.
Для проверки копии удостоверения личности лица, доверенности или документа удостоверяющего полномочия представителя предъявляются их оригиналы, которые после проверки возвращаются потребителю;
3) при выдаче дубликата акта на право временного безвозмездного землепользования:
заявление в уполномоченный орган на выдачу дубликата акта на право временного безвозмездного землепользования, согласно приложению 4 к Стандарту;
документ (квитанция) об уплате услуг за изготовление дубликата акта на право временного безвозмездного землепользования;
экземпляр местной областной газеты по месту нахождения земельного участка с опубликованным объявлением о признании подлинника акта на право временного безвозмездного землепользования недействительным;
копия документа, удостоверяющего полномочия представителя;
копия документа, удостоверяющего личность потребителя, либо копия доверенности от потребителя, и документа, удостоверяющего личность доверенного лица.
Для проверки копии удостоверения личности лица, доверенности или документа удостоверяющего полномочия представителя предъявляются их оригиналы, которые после проверки возвращаются потребителю.
15. Описание процесса оказания государственной услуги приведено в приложении 1 к настоящему Регламенту.
В процессе оказания государственной услуги задействованы следующие структурно-функциональные единицы (далее – СФЕ):
1) инспектор Центра;
2) накопительный отдел Центра;
3) курьерская служба;