Төлеби ауданында иттер мен мысықтарды күтіп-ұстаудың Қағидасын бекіту туралы
Оңтүстік Қазақстан облысы Төлеби аудандық мәслихатының 2012 жылғы 2 наурыздағы № 2/13-V шешімі. Оңтүстік Қазақстан облысы Төлеби ауданының Әділет басқармасында 2012 жылғы 11 сәуірде № 14-13-105 тіркелді. Күші жойылды - Оңтүстік Қазақстан облысы Төлеби ауданы мәлихатының 2012 жылғы 22 маусымдағы № 6/36-V шешімімен
Ескерту. Күші жойылды - Оңтүстік Қазақстан облысы Төлеби  ауданы мәслихатының 2012.06.22 № 6/36-V шешімімен.
Қазақстан Республикасының 2001 жылғы 30 қаңтардағы «Әкімшілік құқық бұзушылық туралы» Кодексінің 3 бабының 2 тармағына және Қазақстан Республикасының 2001 жылғы 23 қаңтардағы «Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы» Заңының 6 бабы, 1 тармағының 8) тармақшасына сәйкес, аудандық мәслихат ШЕШІМ ЕТТІ:
1.Қоса беріліп отырған Төлеби ауданында иттер мен мысықтарды күтіп - ұстаудың Қағидасы бекітілсін.
2. Осы шешiм алғаш ресми жарияланғаннан кейiн күнтiзбелiк он күн өткен соң қолданысқа енгiзiледі.
Аудандық мәслихат cессиясының төрағасы     А.Исабеков
Аудандық мәслихаттың хатшысы               Ә.Шыңғысбаев
Төлеби аудандық мәслихатының
2012 жылғы 02 наурыздағы
№ 2/13-Ү шешімімен бекітілген
Төлеби ауданында иттер мен мысықтарды күтіп-ұстаудың Қағидасы
Осы Қағида «Ветеринария туралы»«Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы» Қазақстан Республикасының заңдарына, «Әкімшілік құқық бұзушылық туралы» Қазақстан Республикасының Кодексіне сәйкес әзірленген. Қағида Төлеби ауданында иттер мен мысықтарды ұстау тәртібін реттейді.
Осы Қағида барлық иттер мен мысықтардың иелеріне меншік түріне қарамастан заңды және жеке тұлғаларға (Қорғаныс министрлігі Ұлттық қауіпсіздік комитеті, Ішкі істер министрлігі, Президенттің Күзет қызметі және Төтенше жағдайлар министрліктерінің мекемелері мен ұйымдары, сондай-ақ адамдарды құтқару, қылмысқа қарсы және қоғамдық тәртіпті сақтау қызметіндегілерден басқа), сондай-ақ иттер мен мысықтарды серуенге алып шығатын барлық тұлғаларға (бұдан әрі-Иелер) қолданылады.
1 тарау. Жалпы ережелер
Осы Қағида Төлеби ауданының аумағында әрекет етеді.
Осы Қағида келесі түсініктер қолданылады:
ит – үй жануары, сүт қоректі, қасқыр тектес жануарлар, көлеміне, түсіне және басқа да белгілеріне қарамастан;
мысық – үй жануары, сүт қоректі, мысық тектес жануарлар, көлеміне, түсіне, және басқа да белгілеріне қарамастан;
жануардың иесі – ит пен мысықтың асыраушы күтуші адам не болмаса иесінің келісіммен жалға алушы және осыған ұқсас әрекеттегі адам.
иесіз жануарлар – тіркеуде жоқ иелерін анықтау мүмкін болмаған, иелерінен адасқан не болмаса қашып кеткен, иесі немесе жануарға жауапты адам тарапынан қараусыз жүрген жануарлар.
иттер мен мысықтарды серуенге шығару – иесінің меншігі болып табылатын немесе тұлғадан жалға алып отырған орын-жайдан тыс жерде болуы және иттер мен мысықтардың арнайы белгіленген аумақтарда серуендеуі болып табылады.
2 тарау. Иттер мен мысықтарды тіркеуге алудың тәртібі
1. Төлеби ауданының тұрғындарындағы, кәсіпорындардағы, мекемелердегі, ұйымдарғы қызметтік, күзеттік, аңшылық иттер және иелердің ерекше жауапкершілігін қажет ететін иттер, сол сияқты мысықтардың барлық түрлері үй жануарларын бірдейлендіру тәртібімен ветеринарлық пунктерде, Төлеби ауданының ауыл шаруашылық және үй жануарларын тіркеу жүргізетін органда тізімдік есепке алынып, компьютерлік базаға енгізілуі тиіс. Әрбір тіркеуден өткен үй жануарларына бірдейлендіру реттік саны беріледі, бұл реттік сан оның бүкіл өмір сүру кезеңіне сақталады. Ит пен мысықты тіркеу барысында иелерінің есебінен ветеринарлық құжат және белгіленген үлгіге сәйкес реттік саны бар жетон беріледі.
Тіркеу барысында иелер осы Қағидамен таныстырылады. Жануарлар иелерінің Қағидамен танысқандығы тіркеу кітабына қол қойылуымен рәсімделеді.
Бірдейлендіру белгісі ретінде қызмет түріне ветеринарлық пункт дәрігері тарапынан үй жануарларының терісіне енгізетін микрочип салуға болады.

Об утверждении Правил содержания собак и кошек в Толебийском районе
Решение Толебийского районного маслихата Южно-Казахстанской области от 2 марта 2012 года N 2/13-V. Зарегистрировано Управлением юстиции Толебийского района Южно-Казахстанской области 11 апреля 2012 года N 14-13-105. Утратило силу решением Толебийского районного маслихата Южно-Казахстанской области от 22 июня 2012 года N 6/36-V
Сноска. Утратило силу решением Толебийского районного маслихата Южно-Казахстанской области от 22.06.2012 N 6/36-V.
В соответствии с пунктом 2 статьи 3 Кодекса Республики Казахстан от 30 января 2001 года «Об административных правонарушениях» и подпунктом 8) пункта 1 статьи 6 Закона Республики Казахстан от 23 января 2001 года «О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан», районный маслихат РЕШИЛ:
1. Утвердить прилагаемые Правила содержания собак и кошек в Толебийском районе.
2. Данное решение вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Председатель сессии районного маслихата    А.Исабеков
Секретарь районного маслихата              А.Шынгысбаев
Утверждено решением
Толебийского района
маслихата от 02 марта
2012 года № 2/13-Y
ПРАВИЛА
содержания собак и кошек в Толебийском районе
Настоящие Правила разработаны в соответствии с Законами Республики Казахстан "О ветеринарии""О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан", Кодексом Республики Казахстан "Об административных правонарушениях". Правила регулируют порядок содержания собак и кошек Толебийского района.
Данные Правила распространяются на всех владельцев собак и кошек, юридических и физических лиц независимо от форм собственности (кроме предприятий, организаций и учреждений Министерства обороны, Комитета национальной безопасности, Министерства внутренних дел, Службы охраны Президента и Министерства по чрезвычайным ситуациям, выполняющих работу по спасению людей, а также по борьбе с преступностью и охране общественного порядка), а также на всех лиц, выгуливающих собак и кошек (далее - Владельцы).
Глава 1. Общие положения
Настоящие Правила действуют на территории Толебийского района.
В настоящих Правилах используются следующие понятия:
собака - домашнее животное, млекопитающее, семейства волчьих, независимо от размеров, окраса и иных признаков;
кошка - домашнее животное, млекопитающее, семейства кошачьих, независимо от размеров, окраса и иных признаков;
владелец животного - лицо, которому принадлежит собака или кошка, или лицо, которое занимается содержанием животных на основании аренды или других аналогичных отношений по соглашению с владельцем;
безнадзорное животное - незарегистрированное животное, у которого невозможно установить владельца, животное, убежавшее от владельца, которое находится без надзора со стороны владельца или ответственного лица;
выгул собак и кошек - пребывание животных вне помещения, являющегося собственностью владельца либо арендуемого владельцем у другого лица а также пребывание собак и кошек на специально отведенных территориях.
Глава 2. Порядок регистрации собак и кошек
1. Все служебные, сторожевые, охотничьи собаки и собаки, требующих особой ответственности владельцев, принадлежащие населению, предприятиям, организациям и учреждениям, независимо от породы, а также кошки подлежат учету и регистрации в ветеринарных клиниках и органе регистрации сельскохозяйственных и домашних животных Толебийского района для внесения в компьютерную базу идентификации сельскохозяйственных и домашних животных по Толебийскому району. Каждому зарегистрированному домашнему животному присваивается идентификационный номер, который сохраняется на протяжении всей его жизни. При регистрации собак и кошек владельцу выдаются ветеринарный паспорт и номерной жетон установленного образца за счет владельца животного.
При регистрации владелец животного должен быть ознакомлен с настоящими Правилами. Факт ознакомления удостоверяется подписью владельца животного в Книге регистрации.
В качестве идентификационного признака домашнее животное может иметь микрочип, который ей вживляет ветеринарный врач, имеющий соответствующую лицензию на деятельность.

2. Барлық иттер үш айлық жасынан, мысықтар екі айлық жасынан бастап алғашқы тіркеуден және жыл сайын қайта тіркеуден өтуі тиіс.
3. Үй жануарын асырап алған немесе иесінің мекен-жайы өзгерген жағдайда үй жануарлары екі апта мерзімінде тіркелуі керек.
4. Ит пен мысықты тіркеуден өткізу және қайта тіркеу кезінде иелері келесі құжаттар мен мәліметтер беруі қажет: иесінің жеке басының төл құжаты, салық төлеушінің тіркеу нөмері, мекен-жайы, байланыс телефоны, ит пен мысықтың туылған күні, түрі, түсі, жынысы, лақап аты, ерекше белгілері немесе жануардың сипаты.
5. Үй жануарына эвтоназия қолданылғанда немесе өліп қалған жағдайда ветеринарлық құжат пен жетон жануар бұрын тіркеу жүргізген органға немесе мекемеге тапсырылады.
6. Тіркеуші орган жануардың шығу (сатылу, жоғалу, өлу, басқа бір адамға тапсырылу) жағдайларында тіркеуден шығару үшін немесе қайта тіркеуі үшін хабарлануы керек.
3 тарау. Иттер мен мысықтарды күтіп - ұстау
7. Иттер мен мысықтарды сатып алу мен сату, басқа бір адамға тапсыру, барлық көлік түрлерімен аудан ішінде, ауданнан тысқары жерлерде, саяжай серіктестіктері аумақтарында тасымалдау әрекеттері құтырма және басқа да жұқпалы ауруларға қарсы егілген уақыты белгіленген жануардың ветеринарлық құжаты болған жағдайда ғана рұқсат етіледі. Иттер мен мысықтарды ауданнан тысқары жерлерге тасымалдау кезінде және ауданға басқа елді мекендерден әкелген жағдайда, иелері жануардың денсаулығы және егу жұмыстарының жүргізілгендігі жөнінде, яғни жұқпалы ауруларға қарсы 12 айдан аспаған мерзімде не болмаса жолға шығарған 30 күн бұрын егілгендігі жөніндегі мәлімет толтырылған ветеринарлық куәлігінің болуы тиіс.
Тұрғындарға, кәсіпорындарға, мекемелер мен ұйымдарға тиесілі иттердің барлық түрлері үш айлық мерзімінен бастап, құтырма ауруына және эпизоотиялық көрсеткіштерге сәйкес лептоспироз, микроспория ауруларына қарсы егілуі және гельминттердің болмауына тексерілуге тиіс немесе профилактикалық алдын-алу шаралары қолданылуы тиіс.
Мысықтар туылғаннан екі айлық мерзімнен бастап адамдар мен жануарларға бірдей жұқпалы ауруларға, эпизоотиялық көрсеткіштерге сәйкес микроспорияға қарсы егілуге, гельминттердің болмауына тексерілуге тиісті.
8. Иттің иесі ретінде (иелердің ерекше жауапкершілігін қажет ететін иттердің түрлерінен басқа) 14 жасқа толған, ата-анасының жазбаша рұқсаты бар (итті өз атына тіркеу үшін) тұлға болуы мүмкін.
9. Иттер мен мысықтарды ұстауға санитарлық-гигиеналық, зоогигиеналық талаптарды және осы Қағиданы сақтаған жағдайда рұқсат етіледі:
бір ғана отбасынан тұратын тұрғын үй-жайларда;
бірнеше отбасынан тұратын тұрғын үй-жайларда, тек өзіне тиесілі аумағында ұстауға (пәтер тұрғындарының жазбаша келісімімен);
мекемелерде, ұйымдарда, бақ шаруашылықтары мен саяжайларда, коммерциялық емес бірлестіктерде және демалыс орындарында иттерді байлауды түрде немесе торда, яғни қоршаған ортаға, адамдарға қауіпсіздік келтірмейтін және тыныштық сақталған жағдайда ұсталады.

2. Все собаки с трехмесячного, а кошки с двухмесячного возраста подлежат первичной регистрации и ежегодной перерегистрации.
3. При приобретении и перемене места жительства владельцев домашние животные регистрируются в двухнедельный срок.
4. При регистрации и перерегистрации собак и кошек владельцы представляют следующие данные: документ, удостоверяющий личность владельца, регистрационный номер налогоплательщика, адрес местожительства, контактный телефон, породу собаки и кошки, пол, кличку, дату рождения, окрас, особые признаки или описание животного.
5. При эвтаназии или гибели домашнего животного ветеринарный паспорт и жетон сдается в орган или учреждение, где ранее было зарегистрировано животное.
6. Регистрационный орган информируется о выбытии (продажа, пропажа, гибель, передача другому лицу) животного для снятия его с учета или перерегистрации.
Глава 3. Содержание собак и кошек
7. Покупка и продажа собак и кошек, передача их другому лицу, а также перевозка всеми видами транспорта в пределах района, вне территории района, на территории садоводческих товариществ разрешаются лишь при наличии ветеринарного паспорта на животное с отметками в нем даты вакцинации против бешенства и инфекционных заболеваний. При вывозе из района и ввозе в район из других регионов владельцам собак и кошек необходимо иметь ветеринарное свидетельство с отметками о состоянии их здоровья и о проведении вакцинации не более чем за 12 месяцев и не менее чем за 30 дней до ввоза.
Собаки, принадлежащие гражданам, предприятиям, учреждениям и организациям, начиная с трехмесячного возраста, независимо от породы, подлежат вакцинации против бешенства и по эпизоотическим показаниям против лептоспироза, микроспории, а также исследованию на гельминты либо профилактической дегельминтизации.
Кошки, начиная с двухмесячного возраста подлежат вакцинации против инфекционных заболеваний, общих для животных и людей, по эпизоотическим показаниям против микроспории, исследованию на гельминтозы.
8. Владельцем собаки (кроме собак, требующих особой ответственности владельца) может являться лицо, достигшее 14-летнего возраста, имеющее письменное разрешение родителей (для регистрации собаки на свое имя).
9. Содержание собак и кошек разрешается при условии соблюдения санитарно-гигиенических, зоогигиенических требований и настоящих Правил:
в жилых помещениях, занятых одной семьей;
в жилых помещениях, занятых несколькими семьями, лишь на своей жилой площади (с письменного согласия всех проживающих в квартире);
при предприятиях, организациях, учреждениях, садоводческих и дачных некоммерческих объединениях граждан, базах отдыха, собак на привязи или в вольерах, и в условиях, исключающих возможность причинения беспокойства и создания опасности для окружающих.

10. Қаладағы көп қабатты, көп пәтерлі тұрғын үйдегі бір отбасына саны екіден көп емес үлкен және орта мөлшердегі ересек иттер мен үш мысықты, үш айлық мерзімге дейінгі күшіктерді ұстауға рұқсат етіледі. Үш айдан асқан күшіктер мен мысықтар жаңа иелеріне берілуі немесе қараусыз иттер мен мысықтарды ұстаумен және және аулаумен айналысатын мекемелерге тапсырылуы тиіс.
Пәтерлерде иттер мен мысықтардың барлық түрлеріне арналған паналау орындарын ашуға жол берілмейді. Ерекше жағдайларда, жергілікті атқарушы органдарға, пәтерлер иелері кооперативтеріне санитарлық-тұрмыстық талаптарды ескере отырып тиісті ұйымдар мен қызметтерді қатыстыра отырып, пәтерлерде және басқа да коммуналдық нысандарда иттер мен мысықтарды, басқа да зоологиялық түрлерді белгіленген саннан артық көлемде ұстауға рұқсат беруге, ұстауды шектеуге құқық беріледі.
11. Иттер мен мысықтарды көпшілік пайдаланатын (ас әзірлеуге арналған бөлмелерде, кіреберістерде, баспалдақ алаңдарында, үйдің шатырында, жертөлелерде, балконда және басқа да қосалқы үй-жайларда) орындарда және үй маңында (жеке тұрғын үй аумағынан басқа), қонақ үйлер мен жатақхана дәліздерінде ұстауға рұқсат етілмейді.
12. Иттер мен мысықтарды жекелеген тұрғын үй қорында, ғимараттарда, және оларға тиесілі аумақтарға жердің заңды иегерінің рұқсатымен немесе басқа да өкілетті тұлғаның келісімімен ұстауға болады. Иттер жақсылап қоршалған,яғни қашып кете алмайтындай, адамдарға не болмаса басқа жануарларға шабуылдамауына ыңғайлап жасалынған аумақта ұсталуы тиіс. Осы аумақта иттің барлығы жөнінде кіреберісте 20х30 сантиметр көлеміндегі, иттің суреті бар «Ит күзетеді! Охраняется собакой!» ескерту қойылуы шарт.
13. Жеке тұрғын үйлер қорында гигиеналық-санитарлық және зоогигиеналық талаптар сақталған жағдайда саны екіден көп иттерді күтіп-ұстауға рұқсат етіледі.
14. Иттер мен мысықтарды зообұрыштарда, балалар және жасөспірімдерге арналған мекемелердің «тірі бұрыштарында», жазғы және қысқы сауықтыру орталықтарында (санаторийлер, демалыс үйлері, пансионаттар) санитарлық-эпидемиологиялық және ветеринарлық қадағалау органдарының рұқсатымен ұстауға болады.
15. Тіркелмеген (есепке алынбаған) және жұқпалы ауруларға қарсы егілмеген иттер мен мысықтарды ұстауға тиым салынады.
16. Иттер мен мысықтардың қатысуымен өткізілетін жарыстар, көрмелер және тағы басқа көпшілік шаралар санитарлық-эпидемиологиялық, ветеринарлық қадағалау өкілдерінің жазбаша келісімімен және ішкі істер органдары мен аудан әкімінің рұқсаты бойынша өткізіледі.

10. Одна семья в городской квартире многоквартирного жилого дома может содержать не более двух взрослых собак крупных и средних пород и трех кошек, приплодов до трех месячного возраста. Щенки и котята старше трех месячного возраста должны быть переданы новым владельцам или предприятиям, занимающимися отловом и содержанием безнадзорных животных.
Не допускается организация в квартирах приютов и питомников для любых видов собак и кошек. В исключительных случаях, по санитарно-бытовым условиям, местным исполнительным органам, кооперативам собственников квартир предоставляется право с привлечением соответствующих служб и организаций разрешать содержание большего количества домашних животных, ограничивать содержание гражданами собак, кошек и других зоологических видов в квартирах и других коммунальных объектах.
11. Не допускается содержание собак и кошек в местах общего пользования (кухни, коридоры, лестничные площадки, подвалы, чердаки, лоджии, балконы и другие подсобные помещения), на придомовых территориях (кроме придомовых территорий домов индивидуального жилищного фонда), в гостиницах и в коридорах общежитий.
12. Собак и кошек разрешается содержать в домах индивидуального жилищного фонда, в здании и на прилегающей к нему территории только с разрешения владельца этой территории или с согласия другого правомочного лица. Собаки должны содержаться на хорошо огороженной территории, ограждение должно исключить побег животного, нападения на людей или других животных, нанесения укусов прохожим. О наличии собаки на территории должна быть сделана предупреждающая табличка при входе размером не менее 20 х 30 сантиметров с изображением собаки и надписью "Ит күзетеді! Охраняется собакой!".
13. Содержание более двух собак может быть разрешено в домах индивидуального жилищного фонда, если условия содержания животных соответствуют зоогигиеническим и санитарно-гигиеническим нормам.
14. Разрешается содержать собак и кошек в зооуголках, "живых уголках" детских и подростковых учреждений, летних и зимних оздоровительных санаторно-курортных учреждениях (санатории, дома отдыха, пансионаты) с разрешения санитарно-эпидемиологической и ветеринарной служб.
15. Не допускается содержание незарегистрированных (не состоящих на учете) и невакцинированных собак и кошек.
16. Проведение выставок, соревнований и других массовых мероприятий с участием собак и кошек допускается с письменного согласия представителей ветеринарного, санитарно-эпидемиологического надзора и разрешения Акима соответствующего района.

17. Мемлекет аумағынан селекциялық (асыл тұқымды) және ұлттық құндылығы бар иттер мен мысықтарды кинологиялық, фелинологиялық орталықтарының (клубтардың) рұқсатынсыз не болмаса жолдамасынсыз шығаруға жол берілмейді.
18. Иттер мен мысықтарды олардың терісін пайдалану, етін өңдеу, сату, тұтыну үшін өсіруге не болмаса аулауға жол берілмейді.
19. Төлеби ауданы аумағында иттердің төбелесін ұйымдастыруға және өткізуге, жануарларға қарсы қатыгез әрекеттер жасауға мүмкіншілік беретін басқа да іс-шараларды өткізуге жол берілмейді (қызметтегі, күзетке арналған иттердің жұмыс қабілеттілігін тексеру мақсатында, иттерді жарақат алмауын ескеретін, дұрыс тұқымдық сұрыптауға арналған арнайы ережелер бойынша тексерулерден басқа).
4 тарау. Иесінің ерекше жауапкершілігін қажет ететін иттерді күтіп - ұстау
20. Адамдарға және басқа жануарларға қауіп тұғызуға бейім, ұстауда ерекше жауапкершілікті қажет ететін асыл тұқымды иттердің есебін жүргізу мақсатында, осындай иттерді өсіруге және ұстауға кинологиялық клубтарда, бірлестікте және Төлеби ауданындағы ауыл шаруашылық және үй жануарларын тіркейтін органда, ветеринарлық клиникада тіркеуге алынғаннан кейін ғана рұқсат етіледі. Итті тіркеу барысында иттің иесін осы Қағидамен таныстырып, танысқандығы жөнінде қолын қойғызуы керек.
21. Иесінің ерекше жауапкершілігін қажет ететін ит тұқымдарының түрлеріне: американдық стаффордшир терьері, стаффордшир бультерьері, ротвейлер, акита-ину, аргентиналық дог, питбультерьер, бульмастиф, бразильялық филдер, боксер, американдық бульдог, ризеншнауцер, ағылшындық мастиф, испандық мастиф, пиринейлік мастиф, тибеттік мастиф, ирландық волкодав, лабрадор, командор, берндік малшы иті, корольдік (үлкен) пудель, бельгиялық овчарка, доберман, оңтүстік орыс овчаркасы, ортаазиялық овчарка, кавказдық овчарка, мәскеулік күзет иті және сондай-ақ осы тұқымдардың бұдандастырылуынан туған, шоқтығының биіктігі 50 сантиметрден жоғары иттер жатады. Иттің қай тұқымға жататындығы тегінің құжаттарына қарап ажыратылады, ал даулы жағдайда ауыл шаруашылық және үй жануарларын тіркеу орындары жанындағы сараптау комиссияның көмегімен анықталады.
22. Иесінің ерекше жауапкершілігін қажет ететін иттерді ауыл шаруашылық және үй жануарларын тіркейтін орындардың келісімінсіз, аудан аумағына әкелуге, ұстауға, иеленуге және өсіруге рұқсат берілмейді.
23. Иесінің ерекше жауапкершілігін қажет ететін иттерді ұстау үшін оның болашақ иесі психоневрологиялық және нашақорлық диспансерлік есепте тұрмағандығы туралы анықтама көрсетуі қажет.
24. Тіркеуден өтпеген, иесінің ерекше жауапкершілікті қажет ететін иттері бар меншік иелері иттерін осы Қағида бұқаралық ақпарат құралдарында ресми жарияланған күнінен бастап кинологиялық клубтарда, бірлестіктерде, ауыл шаруашылық және үй жануарларын тіркеу орындарында, ветеринарлық пункттерде тіркетуі тиіс.

17. Не допускается вывоз за пределы территории государства собак и кошек, представляющих селекционную (племенную) и национальную ценность без разрешения или направления кинологического, фелинологического центров (клубов), а также больных животных.
18. Не допускается разведение и отлов собак и кошек с целью использования их шкур и мяса для реализации, переработки и потребления.
19. На территории Толебийского района не допускается организация и проведение собачьих боев и других мероприятий, допускающих жестокость по отношению к животным (исключением является проверка рабочих качеств собак по специальным правилам, что исключает увечье животного и позволяет провести правильный племенной отбор для разведения собак-охранников).
Глава 4. Содержание собак, требующих особой ответственности владельца
20. В целях ведения учета породистых собак, склонных к проявлению повышенной агрессивности к людям и другим животным, содержание собак, требующих особой ответственности владельца, разрешается только после постановки на учет в кинологических клубах, объединениях и органе в регистрации сельскохозяйственных и домашних животных. При регистрации владельца собаки необходимо ознакомить с настоящими Правилами под роспись.
21. К породам собак, требующих особой ответственности владельца относятся: американский стаффордширский терьер, стаффордширский бультерьер, ротвейлер, акита-ину, аргентинский дог, питбультерьер, бультерьер, бульмастиф, бразильские филы, боксер, бульдог американский, ризеншнауцер, мастиф английский, мастиф испанский, мастиф пиринейский, мастиф тибетский, ирландский волкодав, лабрадор, командор, бернская пастушья собака, королевский(большой) пудель, бельгийская овчарка, доберман, южнорусская овчарка, среднеазиатская овчарка, кавказская овчарка, московская сторожевая а также их метисы и прочие породы собак с высотой в холке более 50 сантиметров. Принадлежность собак к породе определяется на основании родословных документов, а в спорных случаях - экспертной комиссией при органе регистрации сельскохозяйственных и домашних животных.
22. Не разрешается приобретать, ввозить собак, требующих особой ответственности владельца на территорию района, содержать и разводить без согласования с местами регистрации сельскохозяйственных и домашних животных.
23. Для согласования содержания собак, требующих особой ответственности владельца, потенциальному владельцу необходимо предъявить справки о не состоянии на учете в психоневрологическом и наркологическом диспансерах.
24. Владельцы незарегистрированных собак, требующих особой ответственности владельца, начиная со дня опубликования настоящих Правил в средствах массовой информации, должны зарегистрировать своих питомцев в кинологических клубах, объединениях и местах регистрации сельскохозяйственных и домашних животных.

25. Балаларға және 16 жасқа толмаған жас өспірімдерге, сонымен қатар денсаулық жағдайы қоғамдық қауіпсіздікті қамтамасыз ете алмайтын азаматтарға иесінің ерекше жауапкершілігін қажет ететін иттерді серуенге шығаруға рұқсат берілмейді.
26. Иесінің ерекше жауапкершілігін қажет ететін иттерді серуендету оларға арналған арнайы орындардан басқа қоғамдық және көпшілік демалыс орындарына әкелуге рұқсат берілмейді.
5 тарау. Иттер мен мысықтарды серуенге шығарудың реті
Иелері итті серуенге шығарғанда келесі талаптарды орындауы тиіс:
27. Иттерді тұмылдырықпен (декоративті түрінен басқа) және қысқа (1 метрге дейін) мойын жіппен, Ережедегі 40-тармақта көрсетілген орындардан басқа жерлерде, қоршаған ортаға ешқандай қолайсыздық келтірмейтіндей етіп ертіп жүруге және серуенге шығаруға болады.
28. Иттерді тұмылдырықсыз және мойын жіпсіз тек арнайы қоршалған аумақтарда, жаттықтыру алаңдарында, жергілікті атқарушы органдары, пәтер иелері кооперативтері бекіткен еркін серуен алаңдарында алып жүруге болады.
29. Иттердің иелері әрдайым иттің мойнына аты, түрі, иесінің мекен-жайы мен телефондары көрсетілген жетон бекітілген қарғыбау тағуы керек. Иесінің тілегі бойынша жетонда итке қатысты басқа да мәлімет болуы мүмкін.
30. Иттерді қалалық қоғамдық көліктерде тасымалдау көліктің артқы алаңдарында, жолаушылардың мазасын алмайтын жағдайда жүзеге асырылуы тиіс. Иттердің декоративті түрлерін және мысықтарды сөмкеде, арнайы торларда (тасымалдауға арналған контейнерде), қолда алып тасымалдауға болады. Науқас иттер мен мысықтарды қоғамдық көлікте тасымалдауға жол берілмейді.
31. Иттерді тұрғын үйлердің маңында серуендету кезінде иттердің иелері 23.00. мен 07.00. сағат аралығында тыныштықты сақтауды қамтамасыз етуі тиіс.
32. Итті қысқа мойын жіппен және тұмылдырықпен, өздігінен шешіліп кетпейтіндей, иесі ғимараттың ішінде уақытша болған мерзімге, егер де ит басқа тұлғаларға қауіп төнгізбейтін, қоғамдық тәріпті бұзбайтын, қозғалыстарға және өзіне зиян келмейтіндей жағдайда байлаулы қалдыруына болады. Осы кезде ит жүргіншілердің жүріп тұруына кедергі болмауы керек.
33. Ит қоғамдық орындарда қарғы баусыз тек қана қызметтік тапсырмаларды орындау кезінде ғана жүре алады.
34. Көше қиылыстары мен магистралды жолдардан өткен кезде иттің иесі (итте серуендеуге шығарған тұлға) жол-көлік оқиғаларын және итті көліктің басып кетпеуін болдырмау үшін мойын жібін қысқартып ұстауы тиіс.
35. Иттердің иелері келесі тыйымдарды сақтауға тиісті:
1) құтырма ауруына қарсы егілмеген және токсоплазмозға (латентті немесе созылмалы түрде болатын паразиттік инфекция. Қоздырғышы – жасушаішілік паразит) тексерілмеген иттерді серуендетуге;

25. Не разрешается выгуливать собак, требующих особой ответственности владельца, детям и подросткам до 16 лет, а также лицам физическое состояние которых не может обеспечить безопасность окружающих.
26. Не разрешается приводить собак, требующих особой ответственности владельца в общественные места и другие места массового отдыха граждан, за исключением мест, специально отведенных с местными исполнительными органами для выгула собак.
Глава 5. Порядок выгула собак и кошек
При выгуле собак владельцы должны соблюдать следующие требования.
27. Выводить собак и выгуливать их разрешается в наморднике (кроме собак декоративных пород) и на коротком (до 1 метра) поводке в местах, не перечисленных в пункте 40 настоящих Правил, не создавая беспокойства и помех окружающим.
28. Выгул собак без поводка и намордника допускается лишь на огороженных территориях, дрессировочных площадках и предусмотренных местными исполнительными органами, кооперативами собственников квартир местах для свободного выгула.
29. Владельцы собак должны постоянно иметь на собаке ошейник с закрепленным на нем жетоном с указанием клички собаки, ее породы, адресом и телефонами владельца. На жетоне по желанию владельца может быть указана и иная информация, касающаяся собаки.
30. Перевозка собак в городском общественном транспорте должна осуществляться на задних площадках при условии, исключающем беспокойство пассажиров. Собак декоративных пород и кошек допускается перевозить в сумках, в специальных клетках (контейнерах для переноса), либо на руках. Перевозка больных собак и кошек в общественном транспорте не допускается.
31. При выгуле собак около жилых домов владельцы собак должны обеспечивать тишину в период с 23.00. до 07.00 часов.
32. Собаку можно оставить на привязи в наморднике и на коротком поводке, исключающей произвольное развязывание, около здания на время, в течение которого владелец животного находится в помещениях этого здания, если при этом нет угрозы для других лиц, нарушения общественного порядка, движению и здоровью собаки. При этом собака не должна препятствовать проходу людей.
33. Собака может находиться в общественном месте без поводка только при исполнении служебных заданий.
34. При переходе через улицы и вблизи магистралей владелец собаки (лицо, осуществляющее выгул собаки) должен взять ее на короткий поводок во избежание дорожно-транспортных происшествий и гибели собаки на проезжей части.
35. Владельцы собак должны соблюдать следующие ограничения:
1) выгуливать собак, не прошедших вакцинацию от бешенства и исследования на токсоплазмоз (паразитарная инфекция, протекающая в латентной или хронической форме. Возбудитель- внутриклеточный паразит.);

2) жануарларды рұқсат етілген немесе арнайы орындардан басқа, ауладағы балалар ойнайтын, спорттық алаңдарда, мектепке дейінгі және оқу орындарының аумақтарында, емделу мекемелерінің, саябақтар мен қоғамдық демалыс орындарының алаңындарында, тыйым салынған ескерту белгісі бар жерлерде серуендетуге;
3) иттерді қалалық жағажайда серуендетуге, көпшілік шомылатын жерлерде жуындыруға, тоғандарда, фонтандарда, су айдындары мен бөгеттерде шомылдыруға;
4) көзі нашар көретін адамды жетектеуші иттен басқа иттерді қоғамдық тамақтану кәсіпорындарына, азық-түлік дүкендерінің сауда жасау және өндірістік орындарына, сервистік қызмет көрсету мекемелері мен мәдениет мекемелеріне әкелуге, ұстауға;
5) халық көп жиналатын орындарда және қоғамдық шаралар өтетін жерлерде адамдарды құтқаруға арналған тапсырманы орындау барысындағы, қылмыспен күрес және қоғамдық тәртіпті сақтауға қатысатын, сондай-ақ көзі нашар көретін адамды жетектеуші иттерден басқа жануарлармен бірге болуға.
36. Иесі мас болған жағдайда итті ертіп жүруге және көпшілік жүретін орындарда серуендетуге, көлікте алып жүруіне рұқсат берілмейді.
6 тарау. Ит пен мысық иелері
37. Тіркелген иттер мен мысықтар иесінің меншігі болып табылады және кез-келген меншік ретінде заңмен қорғалады.
38. Ит немесе мысық Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2003 жылғы 28 сәуірдегі № 407 қаулысымен бекітілген аурулар түрімен ауырған деп танылған жағдайда, аумақтық бас мемлекеттік ветеринарлық инспектордың шешімімен, немесе соттың шешімі болған жағдайда ғана иесінен алынып, жойылуы мүмкін. Егер де ит науқас емес деп танылса, онда ол иесіне қайтарылуы тиіс. Сонымен қатар, ит немесе мысық иелерінен адамға жарақат келтірген жағдайларда, қауып алғанда, адамға берілетін аурулардың немесе қауіпті аурулардың болуын тексеру үшін алынуы мүмкін.
39. Иттер мен мысықтардың иелері төмендегі талаптарды орындауға борышты:
1) иттер мен мысықтардың қоршаған ортаға қолайсыздық келтірмейтін және қауіпсіздік тудырмайтын, тыныштықты жағдайын қамтамасыз ету;
2) тұрғын үй-жайларда тыныштықты қамтамасыз ету;
3) алаңдарды, кіреберістерді, сатылық торларды, лифтілерді, балалар алаңдарын, жолдарды, тротуар, шағын гүлбақтарды, демалыс аумақтарын ластамау, ал ластанған жағдайда міндетті түрде жедел тазалауды жүзеге асыру (қағаз немесе полиэтилен пакеттерін пайдалану);
4) жануарларды түрлеріне қарай зоотехникалық, зоогигиеналық және ветеринарлық-санитарлық талаптарға сәйкес ұстау, қоғамдық қауіпсіздікті қамтамасыз ету;
5) иттер мен мысықтарды олардың биологиялық қажеттіліктеріне сай ұстау, оларға ізгілікті қарау, қараусыз қалдырмау, өздерінің жануарларына қажеттілігіне қарай тамақ беру, таза су ішуге жағдай жасау, ұрмау;

2) выгуливать животных на детских дворовых площадках, спортивных площадках, территориях детских дошкольных и учебных заведений, лечебных учреждений, парках и в других местах массового отдыха граждан, в местах, где установлены запрещающие знаки, за исключением мест, разрешенных или специально отведенных для этих целей;
3) выгул собак на городских пляжах, купать и мыть животное в общественных местах купания, в прудах, фонтанах, водоемах и водозаборах;
4) приводить и содержать собак, кроме собак-поводырей для людей со слабым зрением, на предприятиях общественного питания, в торговых и производственных залах продовольственных магазинов, сервисного обслуживания, культурных учреждениях;
5) находиться с животным в местах скопления народа и на общественных мероприятиях, за исключением служебных собак, выполняющих работу по спасению людей, а также по борьбе с преступностью и охране общественного порядка и собак-поводырей для людей со слабым зрением.
36. Не разрешается выгуливать собак и появляться с ними в общественных местах и транспорте лицам, находящимся в нетрезвом состоянии.
Глава 6. Владельцы собак и кошек
37. Зарегистрированные собаки и кошки являются собственностью их владельца и как всякая собственность охраняется законом.
38. Собака или кошка могут быть изъяты у владельца и умерщвлены в случаях установления заболеваний, утвержденных постановлением Правительства Республики Казахстан, от 28 апреля 2003 года №407 по решению Главного государственного ветеринарного инспектора территории или же по решению суда. В случае, если животное признано здоровым, оно возвращается владельцу. Собака или кошка также могут быть изъяты у владельца в случае нанесения ими покусов, царапин человеку, для проведения исследования на предмет наличия болезней, передающихся человеку, либо опасных заболеваний.
39. Владельцы собак и кошек должны выполнять ниже перечисленные требования:
1) обеспечить поведение собак и кошек, которое не причиняло бы беспокойства и не представляло бы опасности для окружающих;
2) принимать меры по недопущению шума в жилых помещениях;
3) не загрязнять дворы, подъезды, лестничные площадки, лифты, детские площадки, дорожки, тротуары, скверы, парки, зоны отдыха, а в случае загрязнения осуществлять незамедлительную уборку;
4) содержать животных в условиях, соответствующих зоотехническим, зоогигиеническим и ветеринарно-санитарным требованиям по их видам и породам, соблюдать требования общественной безопасности;
5) содержать собак и кошек в соответствии с их биологическими потребностями, гуманно обращаться с ними, не оставлять без присмотра, предоставлять животным необходимое количество пищи, постоянный доступ к питьевой воде, не допускать жестокого обращения;

6) ветеринариялық мекемелер мамандарының талаптары бойынша иттер мен мысықтарды бақылау үшін, диагностикалық зерттеу және емдеу, алдын-алу шараларын жүргізу үшін бөгетсіз берілуі керек;
7) иттер мен мысықтарды жыл сайын екі, үш айлық мерзімінен бастап ветеринариялық емханаларға бақылау үшін және құтырма ауруына және басқа да инфекциялық ауруларға қарсы алдын алу шараларын қолдануға әкеліп отыру, ветеринарлық құжатына жазбаларды белгілеп отыру;
8) жүйелі түрде, тоқсанына кемінде бір рет иттер мен мысықтарға гельмиттерге және тері паразиттеріне қарсы алдын-алу шараларын қолданып отыруы керек;
9) иттер мен мысықтар ауырғанда немесе ауруға күдікті болғанда жедел түрде ветеринарлық мекемелерге хабарласу, тексерістердің қорытындысы бойынша мамандардың ұсыныстарын мүлтіксіз сақтау;
10) ит немесе мысықты одан әрі ұстауға мүмкіндік болмаған жағдайда оны басқа тұлғаға, жануарларды қорғау мекемелеріне береді немесе ветеринариялық мекемеге тапсырады;
11) үй жануарының өліп қалған жағдайларында немесе құтыру ауруына шалдығуға ұқсас белгілері болған жағдайда жедел түрде ветеринарлық мекемелерге хабарлау қажет және осы жануарлар ветеринарлық қызмет мамандарының келуіне дейін оқшаулануы тиіс;
12) ит немесе мысық белгісіз себептермен өліп қалған жағдайларда ветеринарлық мекемелерге немесе лицензияланған ветеринарлық дәрігерлерге өлудің себептерін анықтау үшін хабарласу қажет.
40. Өліп қалған иттер мен мысықтардың өлігін лақтырып тастауға, аудан аумағына көміп тастауға рұқсат берілмейді.
Иттер мен мысықтардың өлігі қараусыз жануарларды аулайтын және өлген жануарлардың өлекселерін жинайтын қызмет орындарына тапсырылуға немесе жануарлар өлексесін жоюмен айналысатын орындарға тапсырылып, тиісті құжаттар алынуы керек.
7 тарау. Жануарлар иелерінің осы Қағиданы бұзғандары үшін жауапкершілігі
41. Осы Қағиданы бұзғаны үшін жануар иесі Заңда белгіленген жауапкершілікке тартылады.
8 тарау. Қорытынды жағдайлар
42. Тіркелуге тиісті иттер мен мысықтардың иелері оларды осы Қағида күшіне енгеннен бастап алты ай мерзім ішінде тіркетуі қажет.

6) по требованию специалистов ветеринарных учреждений беспрепятственно предоставлять собак и кошек для осмотра, диагностических исследований и лечебно-профилактических обработок;
7) ежегодно, начиная с двух и трех месячного возраста, доставлять собак и кошек в ветеринарные клиники для осмотра и профилактических прививок против бешенства и других инфекционных заболеваний, с отметкой об этом в ветеринарном паспорте животного;
8) регулярно, не реже одного раза в квартал, проводить профилактическую обработку собак и кошек от кожных паразитов и гельминтов;
9) во всех случаях заболевания либо при подозрении на заболевание собак и кошек немедленно обращаться в ветеринарные учреждения, неукоснительно соблюдать рекомендации специалиста по результатам обследования;
10) при невозможности дальнейшего содержания собак и кошек передать его другому владельцу, зоозащитной организации или сдать в ветеринарное учреждение;
11) немедленно сообщать в ветеринарные учреждения о случаях гибели домашних животных или о подозрениях на заболевания бешенством и изолировать их до прибытия специалистов ветеринарных служб;
12) в случае гибели собаки или кошки по неизвестной причине, обратиться в ветеринарное учреждение или к лицензированному ветеринарному врачу для выяснения причины гибели.
40. Не разрешается выбрасывать трупы собак и кошек, осуществлять их захоронение на территории района.
Трупы собак и кошек должны сдаваться в службы по отлову бродячих и сбору трупов павших животных или пункты утилизации с получением соответствующих документов.
Глава 7. Ответственность владельцев животного за нарушение настоящих Правил
41. За нарушение настоящих Правил владелец животного несут установленную законодательством ответственность.
Глава 8. Заключительные положения
42. Владельцы собак и кошек, подлежащих регистрации, должны зарегистрировать их в течение шести месяцев со дня вступления в силу настоящих Правил.