Жұмысшылардың жұмыстары мен кәсіптерінің бірыңғай тарифтік-біліктілік анықтамалығын (40-шығарылым) бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2013 жылғы 27 ақпандағы № 81-ө-м Бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2013 жылы 07 наурызда № 8362 тіркелді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2021 жылғы 13 қыркүйектегі № 334 бұйрығымен.
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 13.09.2021 № 334 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Қазақстан Республикасы Еңбек кодексінің 125-бабына сәйкес жұмыстардың белгілі бір түрлерінің күрделілігін белгілеу, жұмысшыларға біліктілік разрядтарын беру және кәсіптерінің дұрыс атауларын айқындау мақсатында БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған Жұмысшылардың жұмыстары мен кәсіптерінің бірыңғай тарифтік-біліктілік анықтамалығы (40-шығарылым) бекітілсін.
2. Еңбек және әлеуметтік әріптестік департаменті (А.Ә. Сарбасов) осы бұйрықтың заңнамада белгіленген тәртіппен Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін және ресми жариялануын қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтiк қорғау вице-министрi Е.Қ. Егембердіге жүктелсiн.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Министр
С. Әбденов
Қазақстан Республикасы
Еңбек және халықты әлеуметтік
қорғау министрінің
2013 жылғы 27 ақпандағы
№ 81-ө-м бұйрығымен бекітілген
Жұмысшылардың жұмыстары мен кәсіптерінің бірыңғай
тарифтік-біліктілік анықтамалығы (40-шығарылым)
1-бөлім. Жалпы ережелер
1. Осы Жұмысшылардың жұмыстары мен кәсіптерінің бірыңғай тарифтік-біліктілік анықтамалығының (БТБА) шығарылымы "Құрылыс материалдарының өндірісі" бөлімінен тұрады.
2. Жұмыс разрядтары еңбек жағдайы ескерілмей (еңбектің күрделілік деңгейіне әсер етуші және орындаушының біліктілігіне қойылатын талаптарды арттырушы айрықша жағдайларды қоспағанда), олардың күрделілігі бойынша белгіленді.
3. Әр кәсіп бойынша тарифтік-біліктілік сипаттаманың екі бөлімі бар.
4. "Жұмыс сипаттамасы" бөлімі жұмысшы орындай білуге тиіс жұмыстардың суреттемесін қамтиды.
5. "Білуге тиіс" бөлімінде арнаулы білімге, сондай-ақ ережелерді, нұсқаулықтар мен басшы материалдарды, жұмысшы қолдануға тиісті әдістер мен құралдарды білуіне қатысты жұмысшыға қойылатын негізгі талаптар қамтылған.
6. Тарифтік-біліктілік сипаттамасында жұмысшы кәсібінің осы разрядына анағұрлым тән жұмыстардың тізбесі келтіріледі. Бұл тізбе жұмысшы орындай алатын және орындауға тиісті жұмыстардың барлығын қамти алмайды. Жұмыс беруші қажетті жағдайда, жұмыс ерекшелігін ескере отырып, тиісті разряд жұмысшылары кәсіптерінің тарифтік-біліктілік сипаттамаларында қамтылған жұмыстарға сәйкес келетін жұмыстардың қосымша тізбесін әзірлей алады.

Об утверждении Единого тарифно-квалификационного справочника работ и профессий рабочих (выпуск 40)
Приказ Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 27 февраля 2013 года № 81-ө-м. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 7 марта 2013 года № 8362. Утратил силу приказом Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 13 сентября 2021 года № 334.
Сноска. Утратил силу приказом Министра труда и социальной защиты населения РК от 13.09.2021 № 334 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
В соответствии со статьей 125 Трудового Кодекса Республики Казахстан в целях установления сложности определенных видов работ, присвоения квалификационных разрядов рабочим и определения правильных наименований профессий рабочих, ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемый Единый тарифно-квалификационный справочник работ и профессий рабочих (выпуск 40).
2. Департаменту труда и социального партнерства (Сарбасов А. А.) в установленном законодательством порядке обеспечить государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан и его официальное опубликование.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на вице-министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан Егемберды Е. К.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр
С. Абденов
Утвержден
приказом Министра труда и
социальной защиты населения
Республики Казахстан
от 27 февраля 2013 года № 81-ө-м
Единый тарифно-квалификационный справочник
работ и профессий рабочих (Выпуск 40)
1-раздел. Общее положение
1. Настоящий выпуск Единого тарифно-квалификационного справочника работ и профессий рабочих (ЕТКС) состоит из раздела "Производство строительных материалов".
2. Разряды работ установлены по их сложности без учета условий труда (за исключением экстремальных случаев, влияющих на уровень сложности труда и повышающих требования к квалификации исполнителя).
3. Тарифно-квалификационная характеристика каждой профессии имеет два раздела.
4. Раздел "Характеристика работ" содержит описание работ, которые должен уметь выполнять рабочий.
5. В разделе "Должен знать" содержатся основные требования, предъявляемые к рабочему в отношении специальных знаний, а также знаний положений, инструкций и других руководящих материалов, методов и средств, которые рабочий должен применять.
6. В тарифно-квалификационных характеристиках приводится перечень работ, наиболее типичных для данного разряда профессии рабочего. Этот перечень не исчерпывает всех работ, которые может и должен выполнять рабочий. В необходимых случаях работодатель с учетом специфики может разрабатывать дополнительные перечни работ, соответствующих по сложности их выполнения тем, которые содержатся в тарифно-квалификационных характеристиках профессий рабочих соответствующих разрядов.

7. "Жұмыс сипаттамасы" бөлімінде көзделген жұмыстармен қатар, жұмысшы ауысымды қабылдау және тапсыру, жұмыс орнын, айлабұйымдарды, құралдарды жинастыру, сондай-ақ оларды тиісінше ұстау, белгіленген техникалық құжаттаманы жүргізу жөніндегі жұмыстарды орындауға тиіс.
8. "Білуге тиіс" бөлімінде қамтылған теориялық және практикалық білімдермен қатар, жұмысшы: еңбекті қорғау, өндірістік санитария мен өртке қарсы қауіпсіздік жөніндегі ереже мен нормаларды; жеке қорғану құралдарын пайдалану ережесін; орындалатын жұмыс (қызмет) сапасына қойылатын талаптарды; жарамсыздықтың түрлері мен оның алдын алу және жоюдың тәсілдерін; өндірістік дабылдатқышты; жұмыс орнында еңбекті ұтымды ұйымдастыру жөніндегі талаптарды білуге тиіс.
9. Біліктілігі анағұрлым жоғары жұмысшы өзінің тарифтік-біліктілік сипаттамасында санамаланған жұмыстармен қатар, біліктілігі анағұрлым төмен жұмысшылардың тарифтік-біліктілік сипаттамасында көзделген жұмыстарды орындай білуге, сондай-ақ осы кәсіптегі разряды төмен жұмысшыларға басшылық жасай білуге тиіс. Осыған байланысты, анағұрлым төмен разряд кәсіптерінің тарифтік-біліктілік сипаттамасында келтірілген жұмыстар, анағұрлым жоғары тарифтік-біліктілік сипаттамасында, әдетте келтірілмейді.
10. Тарифтік-біліктілік сипаттама жеті разрядтық тарифтік кестеге орай әзірленді.
11. Қолданылуға ыңғайлы болу мақсатында, БТБА-да алфавиттік көрсеткіш қосымшада көзделген, онда жұмысшылар кәсіптерінің атауы, разрядтардың диапазондары және беттердің нөмірленуі қарастырылған.
12. "Құрылыс материалдарының өндірісі" бөлімінде қарастырылған жұмысшы кәсіптері атауларының, олардың БТБА шығарылымы бойынша қолданыстағы атаулары көрсетілген тізбесі 2002 жылғы редакциясында берілген.
2-бөлім. Құрылыс материалдарының өндірісі
1. Автоклавшы
Параграф 1. Автоклавшы, 4-разряд
13. Жұмыс сипаттамасы:
автоклавта әктасты – кремний түйіршікті және вулканды тау жынысы жылуоқшаулағыш бұйымдарды жылумен өңдеу процесін жүргізу;
жылутасымалдағыштың келуін реттеу;
жылумен өңдеу режимін бақылау және температураны, қысымды, өңдеу ұзақтығын реттеу;
бұйымдарды арбашықтарға, контейнерлерге тиеу және түсіру, автоклавтардың қақпақтарын ашу мен жабу;
автоклавтан автоклавқа буды өткізу;
процесс аяқталған соң кондетсаттар мен жылутасымалдағыштарды ағызу;
автоклавтар жұмысының кестесін сақтау.
14. Білуге тиіс:
автоклавтардың, бақылау-өлшеу құралдарының, жүк тиеу және түсіру механизмдерінің құрылысы;
жылутасымалдағыштардың қасиеттері мен параметрлері;
гидромасса мен бұйымның қасиеттері;
бұйымды жылумен өңдеудің технологиясы;
жылутасымалдағышты беру сызбасы; реттеуші крандардың, клапандардың міндеті;
автоклавтар жұмысының кестесі.

7. Кроме работ, предусмотренных в разделе "Характеристика работ", рабочий должен выполнять работы по приемке и сдаче смены, уборке рабочего места, приспособлений, инструментов, а также по содержанию их в надлежащем состоянии, ведению установленной технической документации.
8. Наряду с требованиями к теоретическим и практическим знаниям, содержащимися в разделе "Должен знать", рабочий должен знать: правила и нормы по охране труда, производственной санитарии и противопожарной безопасности; правила пользования средствами индивидуальной защиты; требования, предъявляемые к качеству выполняемых работ (услуг); виды брака и способы его предупреждения и устранения; производственную сигнализацию; требования по рациональной организации труда на рабочем месте.
9. Рабочий более высокой квалификации помимо работ, перечисленных в его тарифно-квалификационной характеристике, должен уметь выполнять работы, предусмотренные тарифно-квалификационными характеристиками рабочих более низкой квалификации, а также руководить рабочими более низких разрядов этой же профессии. В связи с этим работы, приведенные в тарифно-квалификационных характеристиках более низких разрядов, в характеристиках более высоких разрядов, как правило, не приводятся.
10. Тарифно-квалификационные характеристики разработаны применительно к семиразрядной тарифной сетке.
11. В целях удобства пользования, ЕТКС предусматривает алфавитный указатель профессий рабочих согласно приложению к ЕТКС, содержащий наименования профессий рабочих, диапазон разрядов и нумерацию страниц.
12. Перечень наименований профессий рабочих, предусмотренных настоящим разделом "Производство строительных материалов", с указанием их наименований по действовавшему выпуску ЕТКС, указан в редакции 2002 года.
2-раздел. "Производство строительных материалов"
1. Автоклавщик
Параграф 1. Автоклавщик, 4-й разряд
13. Характеристика работ:
ведение процесса тепловой обработки известково-кремнезернистых и вулканитовых теплоизоляционных изделий в автоклавах;
регулирование поступления теплоносителя;
наблюдение за режимом тепловой обработки и регулирование температуры, давления, продолжительности обработки;
загрузка и выгрузка вагонеток, контейнеров с изделиями, закрывание и открывание крышек автоклавов;
перепуск пара из автоклава в автоклав;
спуск конденсата и теплоносителя после окончания процесса;
соблюдение графика работы автоклавов.
14. Должен знать:
устройство автоклавов, контрольно-измерительных приборов, загрузочных и выгрузочных механизмов;
свойства и параметры теплоносителя;
свойства гидромассы и изделий; технологию тепловой обработки изделий;
схему подачи теплоносителя;
назначение регулирующих кранов, клапанов;
график работы автоклавов.

2. Сіңдіру агрегаттарындағы аппаратшы
Параграф 1. Сіңдіру агрегаттарындағы аппаратшы, 3-разряд
15. Жұмыс сипаттамасы:
өзінен біліктілігі жоғары аппаратшының басшылығымен битуминозды орама жабын, гидрооқшаулағыш материалдарды және битуминизирленген қағазды дайындау процесін жүргізу;
сіңдіру агрегаттары арқылы картон мен қағаз полотносының өтуін байқау;
сіңдірілген картон полотносын сығу және жабылғы тасуатарларына, тағы сіңдіру шкафына, суық цилиндрлерге салуға қатысу;
сіңдірілген картон полотносы үзілген кезде оны тігуге қатысу;
бағыттаушы белдікті жабысқан битум мен құмнан тазарту;
дайын өнімдер қоры дүкеніне қызмет көрсету;
орау станогында ораманы орау процесін жүргізу;
жабдықтардың жұмысындағы ақауларды жою және оны жөндеуге қатысу.
16. Білуге тиіс:
сіңдіру агрегаты мен оның тораптарының міндеті;
алдын ала суару және сіңдіру ванналарының белдіктері арқылы картон полотносын сығу және жабылғы тасуатарларына, тамбур білігіне, орау станогына, тағы сіңдіру шкафына салу тәсілдері;
жабын картонының, сіңдіру және үгінтөсеме материалдарының қасиеттері мен маркалары;
жабдықтар жұмысындағы ақауларды түзету тәсілдері.
Параграф 2. Сіңдіру агрегаттарындағы аппаратшы, 4-разряд
17. Жұмыс сипаттамасы:
револьверлік түрдегі мерзімді әрекеттегі агрегаттарда және үздіксіз әрекеттегі агрегаттарда битуминозды орамажабын және гидрооқшаулағыш материалдарын: қарақағаз бен бутиминизирленген қағазды дайындау процесін жүргізу;
картонның қалыңдығына тәуелді полотно қозғалысының жылдамдығын және тартым тасуатарлар саңылауын реттеу;
тасуатарды көтеру штурвалының жұмысын сынаудан өткізу;
ваннадағы сіңдіру массасының деңгейін және оның толуын қарау;
үгінтөсеменің болуын байқау;
жабдықтарды ағымдағы және профилактикалық жөндеуге қатысу.
18. Білуге тиіс:
қызмет көрсетілетін жабдықтардың құрылысы мен жұмыс принципі;
битуминозды орама жабыны және гидрооқшаулағыш материалдары өндірісінің технологиялық процесі;
өндірілетін өнімдерінің стандарттары мен техникалық шарттары;
тасуатарлар арасындағы саңылауларды реттеу әдістері;
жабдықтардың жұмысындағы ақауларды анықтау және жөндеу тәсілдері.
Параграф 3. Сіңдіру агрегаттарындағы аппаратшы, 5-разряд
19. Жұмыс сипаттамасы:
технологиялық желілерде бутиминозды орама жабын және гидрооқшаулағыш материалдарды: шынырубероид, фольгарубероид, балқытылған рубероид, әртүрлі түрдегі үгінтөсемелермен рубероид, пергамин және басқа да тектес өнімдер дайындау процесін жүргізу;
массаның ваннаға түсуін, сіңдірілген полотноны сығу деңгейін, полотноның жабылғы қабаты пленкасының қалыңдығын, оның үгінтөсемесі мен суытуын реттеу;
тағы сіңдіру, сіңдіру және жабылғы ванналарындағы және тоңазытқыш цилиндрлеріндегі температуралық режимді қамтамасыз ету;
бақылау-өлшеу құралдарының көрсеткіштерін байқау;
технологиялық желінің жекелеген тораптарын жөнге келтіру.

2. Аппаратчик на пропиточных агрегатах
Параграф 1. Аппаратчик на пропиточных агрегатах, 3-й разряд
15. Характеристика работ:
ведение процесса изготовления битуминозных рулонных кровельных, гидроизоляционных материалов и битуминизированной бумаги под руководством аппаратчика более высокой квалификации;
наблюдение за прохождением полотна картона и бумаги через пропиточный агрегат;
участие в заправке пропитанного полотна картона в отжимные и покровные вальцы, в шкаф допропитки, на холодные цилиндры;
участие в сшивке пропитанного полотна картона при обрывах;
очистка направляющих валиков от прилипшего битума и песка;
обслуживание магазина запаса готовой продукции;
ведение процесса намотки рулона на намоточном станке;
устранение неполадок в работе оборудования и участие в его ремонте.
16. Должен знать:
назначение пропиточного агрегата и его узлов;
способы заправки полотна картона через валики предварительного полива и пропиточной ванны, в отжимные и покровные вальцы, тамбурный вал, намоточный станок, в шкаф допропитки;
свойства и марки кровельного картона, пропиточных и посыпочных материалов;
способы устранения неисправностей в работе оборудования.
Параграф 2. Аппаратчик на пропиточных агрегатов, 4-й разряд
17. Характеристика работ:
ведение процесса изготовления на агрегатах периодического действия револьверного типа и агрегатах непрерывного действия битуминозных рулонных кровельных и гидроизоляционных материалов: толя и битуминизированной бумаги;
регулирование скорости движения полотна и зазора тяговых вальцов в зависимости от толщины картона;
опробование работы штурвала подъема вальцев;
наблюдение за уровнем пропиточной массы в ванне и за ее наполнением;
наблюдение за наличием посыпки;
участие в текущем и профилактическом ремонте оборудования.
18. Должен знать:
устройство и принцип работы обслуживаемого оборудования;
технологический процесс производства битуминозных рулонных кровельных и гидроизоляционных материалов;
стандарты и технические условия на вырабатываемую продукцию;
приемы регулирования зазоров между вальцами;
способы выявления и устранения неисправностей в работе оборудования.
Параграф 3. Аппаратчик на пропиточных агрегатах, 5-й разряд
19. Характеристика работ:
ведение процесса изготовления на технологических линиях битуминозных рулонных кровельных и гидроизоляционных материалов: стеклорубероида, фольгорубероида, наплавляемого рубероида, рубероида с посыпками различных видов, пергамина и другой аналогичной продукции;
регулирование поступления массы в ванны, степени отжима пропитанного полотна, толщины пленки покровного слоя полотна, его посыпки и охлаждения;
обеспечение температурного режима в шкафу допропитки, пропиточной и покровной ваннах и холодильных цилиндрах;
наблюдение за показаниями контрольно-измерительных приборов;
наладка отдельных узлов технологической линии.

20. Білуге тиіс:
битуминозды жабылғы және гидрооқшаулағыш материалдарды дайындаудың технологиялық желілерінің құрылымы мен сұлбасы;
полотноны сіңдірудің жамылғы мен суытудың температуралық режимі;
полотно қозғалысының жылдамдығын реттеу ережесі;
дайын өнімдерге және оларды сақтауға қойылатын талаптар;
бақылау-өлшеу құралдарын пайдалану ережесі;
желінің жекелеген тораптарын жөндеу ережесі;
қондырғылардың жұмысындағы ақауларды анықтау және жөндеу тәсілдері.
3. Битумды тотықтандыру және сорғыту аппаратшысы
Параграф 1. Битумды тотықтандыру және сорғыту
аппаратшысы, 3-разряд
21. Жұмыс сипаттамасы:
өзінен біліктілігі жоғары аппаратшының басшылығымен битумды тотықтыру, сорғыту процесін жүргізу;
битум қабылдау ванналарынан алынған битуммен битум қоймасын толтыру;
сорғыларға, тиек арматураларына, масса өткізгіштерге, құбырларға, реактордың жағу құрылғысына, қуаты 250 ккал/сағатқа дейінгі құбырлы пештің ыдысын отынмен толтыруға қызмет көрсету;
құбырлы пештер мен сорғыларды іске қосу және тоқтату;
аккумуляторларды битуммен толтыру;
сіңдіру массасының қызу температурасын құралдар бойынша байқау;
битумның құбырлы пештер арқылы айналуын бақылау;
тотықтандырылған және қыздырылған битумды аккумуляторлардан сорғылармен сіңдіру агрегаттарының ванналарына айдау;
ораманы пневматикалық түсіру кезінде сіңдіру аппараттарына ауа жіберу;
дайын массаны сіңдіру цехына айдау;
жабдықтардың ақауларын жою және жөндеуге қатысу.
22. Білуге тиіс:
тотықтандыру қондырғыларын, конверттердің, компрессорлардың, сорғылардың, құбырлы пештердің, аккумуляторлардың, масса өткізгіштердің, ауа жібергіштердің, резервуарлар ыдыстарының, дозалау және араластыру кішкентай бактарының міндеті, құрылысы, әрекет принципі;
жанатын материалдармен жұмыс істеу, оттықта отынның жану процесін жүргізу ережесі;
мастиканың, битумның сапасына мемлекеттік стандарттар мен техникалық шарттардың қоятын талаптары;
қыздырылатын құбырлардың, сыйымдылықтардың және басқа да қызмет көрсетілетін жабдықтардың техникалық пайдалану ережесі;
битумды сорғыту процесін жүргізу, жабдықтарды іске қосу мен тоқтату, құбырлы пешті қыздыруды, сіңдіру массасын қыздыру температурасын реттеу ережесі мен әдістері;
жабдықтар мен коммуникациялар жұмысындағы ақауларды жөндеу әдістері.
Параграф 2. Битумды тотықтандыру және сорғыту
аппаратшысы, 4-разряд
23. Жұмыс сипаттамасы:
берілген режимге сәйкес битумды тотықтандыру, қыздыру және сорғыту, жеңіл фракцияларды айыру процесін жүргізу;
аккумуляторлық қондырғылар, конвертерлер реактивтерін қадағалау;
жабдықтарды іске қосу және тоқтату;
қуаты 250 ккал/сағаттан артық құбырлы пештің оттық құрылғысын отынмен толтыру;
аккумуляторларға битум толтыру;
реактор оттығына сұйық отынды беруді, конвертерлерге сорғытылған битуммен толтыру процесін, бақылау-өлшеу құралдары бойынша битумды сорғытуды реттеу;
сорғытылған битумның сығылған ауамен қоспасын реакторға жіберу;
пештердің, конвертерлердің жылу режимін, автоматика жүйесінің және бақылау-өлшеу құралдарының жұмысын байқау;
тотықтандырылған битумды сыйымдылыққа, тотықтандырылған және қыздырылған битумды аккумуляторлардан сіңдіру ванналарына немесе қайнату қазандарына айдау;
конденсаттық қондырғының жұмысын, мұнай өнімдерінің өндірістік канализацияға ағызылуын бақылау;
берілген температуралық режимді қамтамасыз ету;
жабдықтарды жөндеуге қатысу.

20. Должен знать:
конструкцию и схемы технологической линии изготовления битуминозных кровельных и гидроизоляционных материалов;
температурный режим пропитки, покрова и охлаждения полотна;
правила регулирования скорости движения полотна;
требования, предъявляемые к готовой продукции и ее хранению;
правила пользования контрольно-измерительными приборами;
правила наладки отдельных узлов линии;
способы выявления и устранения неполадок в работе оборудования.
3. Аппаратчик окисления и обезвоживания битума
Параграф 1. Аппаратчик окисления и обезвоживания битума, 3-й разряд
21. Характеристика работ:
ведение процесса окисления, обезвоживания битума под руководством аппаратчика более высокой квалификации;
заполнение битумохранилищ битумом из битумоприемных ванн;
обслуживание насосов, запорной арматуры, массопроводов, трубопроводов, топочных устройств реактора, емкостей трубчатой печи мощностью до 250 ккал/час топливом;
пуск и остановка трубчатых печей и насосов;
наполнение аккумуляторов битумом;
наблюдение по приборам за температурой нагрева пропиточной массы;
контроль циркуляции битума через трубчатые печи;
перекачивание окисленного и подогретого битума из аккумуляторов насосами в ванны пропиточных агрегатов;
подача воздуха на пропиточные агрегаты при пневматическом съеме рулонов;
перекачка готовых масс в пропиточный цех;
устранение неисправностей и участие в ремонте оборудования.
22. Должен знать:
назначение, устройство, принцип действия окислительной установки, конвертеров, компрессоров, насосов, трубчатых печей, аккумуляторов, массопроводов, воздуходувок;
емкость резервуаров, дозировочных и смесительных бачков;
правила обращения с горючими материалами, ведения процесса горения топлива в топках;
требования, предъявляемые к качеству мастики, битума государственными стандартами и техническими условиями;
правила технической эксплуатации обогреваемых трубопроводов, емкостей и другого обслуживаемого оборудования;
правила и приемы ведения процесса обезвоживания битума, пуска и остановки оборудования, регулирования обогрева трубчатой печи, температуры нагрева пропиточной массы;
способы устранения неисправностей в работе оборудования и коммуникаций.
Параграф 2. Аппаратчик окисления и обезвоживания
битума, 4-й разряд
23. Характеристика работ:
ведение процесса окисления, нагрева и обезвоживания битума, отгонки легких фракций в соответствии с заданным режимом;
осмотр реактивов аккумуляторных установок, конвертеров;
пуск и остановка оборудования;
питание топочных устройств трубчатой печи мощностью свыше 250 ккал/час топливом;
наполнение аккумуляторов битумом;
регулирование подачи жидкого топлива в топки реактора, процесса заполнения обезвоженным битумом конвертеров, обезвоживания битума по контрольно-измерительным приборам;
подача в реактор смеси обезвоженного битума со сжатым воздухом;
наблюдение за тепловым режимом печей, конвертеров, за работой системы автоматики и контрольно-измерительных приборов;
перекачивание окисленного битума в емкости, окисленного и подогретого битума из аккумуляторов в пропиточные ванны или варочные котлы;
контроль работы конденсационной установки, сброса нефтепродуктов в промышленную канализацию;
обеспечение заданного температурного режима;
участие в ремонте оборудования.

24. Білуге тиіс:
тотықтандыру қондырғыларының, конвертерлердің, аккумуляторлардың, компрессорлардың, құбырлы пештердің, конденсаттық қондырғылардың, бақылау-өлшеу құралдарының барлық тораптарының құрылысы мен міндеті;
ауа үрлегіштердің, масса өткізгіштердің және сорғылардың, майды қыздыру жүйелерінің жұмыс принципі;
битумды тотықтандыру мен сорғытудың, жеңіл фракцияларды айырудың технологиясы;
битумды тотықтандыру процесін жүргізу ережесі мен әдістері;
технологиялық картаның шикізат пен тотықтандырылған битумға қоятын талаптары;
газ шаруашылығын пайдалану, бақылау-өлшеу аппаратурасы мен автоматиканы қолдану ережесі;
температуралық режим; сорғытуға түскен битумдардың химиялық құрамы мен қасиеттері;
дайын сіңдірілген массаға қойылатын талаптар;
"аккумулятор – құбырлы пеш" желісінде битумның айналуын реттеу тәсілдері;
сіңдірілетін массаны сорғыту мен қыздыруды жүргізу тәртібі;
жабдықтардың жұмысында ақауларды жою тәсілдері.
4. Арматурашы
Параграф 1. Арматурашы, 1-разряд
25. Жұмыс сипаттамасы:
арматураны дайындау кезінде болатты тазалау, кесілген өзектер мен дайын торларды тасымал құрамына, стеллажға немесе қатарға қолмен тиеу және салу қосымша жұмыстарын орындау;
болаттың будасы мен орамасын сым шиыршығынан босату;
арматура өзектері мен торларын түрлері мен маркалары бойынша оларды будаға ораумен жинақтау.
26. Білуге тиіс:
арматуралардың түрлері мен қолданылатын болаттардың маркалары;
торлар мен өзектерді тасымалдау құралдарына, стеллаждарға немесе қатарға салу тәртібі.
Параграф 2. Арматурашы, 2-разряд
27. Жұмыс сипаттамасы:
қарапайым арматуралық жұмыстарды орындау;
шыбықшаларды баспақтау – қайшымен кесу;
қол тетіктерінің көмегімен арматура өзектерін майыстыру;
ию станоктарында арматура қаңқалары мен торларын майыстыру;
арматура байламдарын дайындау;
станоктарда сым орамдарын орау;
өзінен біліктілігі жоғары арматурашының басшылығымен болаттан жасалған өзектерді механикалық немесе электротермиялық әдістермен нығайту, автоматты дұрыс-кесу станоктарында өзектерді дайындау;
дайындамаларды тапсыру арбашасымен немесе тельфермен арматура дайындайтын жерге жеткізу.
28. Білуге тиіс:
қызмет көрсетілетін жабдықтардың құрылысы мен жұмыс принципі;
дайындаманы ілмектеу және тасымалдау ережесі;
арматура үшін болаттың негізгі физикалық – механикалық қасиеттері.
Параграф 3. Арматурашы, 3-разряд
29. Жұмыс сипаттамасы:
орта күрделіліктегі арматуралық жұмыстарды орындау;
сүйрету, қабыстыру, күштеп калибрлеу, сору немесе түйісу электрлік қыздыру жолдарымен механикалық немесе электротермиялық тәсілдермен арматуралық өзектерді нығайту;
автоматты дұрыс – кесу станоктарында арматуралық өзектерді дайындау;
жетекті станоктарда арматуралық өзектерді майыстыру;
бүркеншікті орнату немесе тығырықты, төлкені және гильзаны баспақтау жолдарымен алдын ала кернеуленген бұйымдар үшін арматуралық өзектердің соңын анкерлеу;
созылмалы стендтерде және арнаулы желілерде темір пакеттерді дайындау;
аспалы түйісу – дәнекерлеу машиналарында байлау немесе дәнекерлеу тәсілдерімен дайын торлар мен бөлшектерден қарапайым және орта күрделіліктегі кеңістік қаңқаларды құрастыру;
белгіленген үлгілер бойынша ағаш өзегі және гипстік түрі үшін сымнан арматуралар дайындау.

24. Должен знать:
устройство и назначение всех узлов окислительной установки, конвертеров, аккумуляторов, компрессоров, трубчатых печей, конденсационных установок, контрольно-измерительных приборов;
принцип работы воздуходувок, массопроводов и насосов, систем маслообогрева;
технологию обезвоживания и окисления битума, отгонки легких фракций;
правила и приемы ведения процесса окисления битума;
требования технологической карты к качеству сырья и окисленному битуму;
правила эксплуатации газового хозяйства, пользования контрольно-измерительной аппаратурой и автоматикой;
температурные режимы;
химический состав и свойства битумов, поступающих на обезвоживание;
требования, предъявляемые к качеству готовой пропиточной массы;
методы регулирования циркуляции битума на линии "аккумулятор - трубчатая печь", порядок ведения обезвоживания и нагрева пропиточной массы;
методы устранения неполадок в работе оборудования.
4. Арматурщик
Параграф 1. Арматурщик, 1-й разряд
25. Характеристика работ:
выполнение вспомогательных работ при изготовлении арматуры: чистка стали, транспортировка вручную и укладка нарезанных стержней и готовых сеток на средства перемещения, стеллажи или в штабель;
освобождение пачек и бухт стали от проволочных скруток;
комплектовка стержней и сеток арматуры по видам и маркам с увязкой их в пачки.
26. Должен знать:
виды арматуры и марки применяемых сталей;
порядок укладки сеток и стержней на средства перемещения, стеллажи или в штабель.
Параграф 2. Арматурщик, 2-й разряд
27. Характеристика работ:
выполнение простых арматурных работ;
резка прутков на пресс-ножницах;
гнутье арматурных стержней с помощью ручных приспособлений;
гнутье арматурных каркасов и сеток на гибочных станках;
изготовление арматурных пучков;
перемотка бухт проволоки на станках;
упрочнение стержней из стали механическим или электротермическим способом, заготовка стержней на автоматических правильно-отрезных станках под руководством арматурщика более высокой квалификации;
транспортировка заготовок к местам изготовления арматуры передаточной тележкой или тельфером.
Должен знать:
устройство и принцип работы обслуживаемого оборудования;
правила строповки и перемещения заготовок;
основные физико-механические свойства стали для арматуры.
Параграф 3. Арматурщик, 3-й разряд
28. Характеристика работ:
выполнение арматурных работ средней сложности;
упрочнение арматурных стержней механическим или электротермическим способом путем волочения, сплющивания, силовой калибровки, вытяжки или контактного электронагрева;
заготовка арматурных стержней на автоматических правильно-отрезных станках;
гнутье арматурных стержней на приводных станках;
анкеровка концов арматурных стержней для предварительно напряженных изделий путем высадки головок или напрессовки шайб, втулок и гильз;
изготовление струнопакетов на протяжных стендах и специальных линиях;
сборка простых и средней сложности пространственных каркасов из готовых сеток и деталей способом вязки или сварки на подвесных контактно-сварочных машинах;
изготовление арматуры из проволоки для капов и гипсовых форм по определенным образцам.
29. Должен знать:
принцип действия обслуживаемого оборудования;
правила чтения чертежей на изготовляемую арматуру;
приемы и способы строповки и перемещения арматуры.

30. Білуге тиіс:
қызмет көрсетілетін жабдықтардың әрекет принципі;
дайындалған арматураға сызбаны оқу ережесі;
арматураны ілмектеу және тасымалдау әдістері мен тәсілдері.
31. Жұмыс үлгілері:
Бұйым қаңқасын дайындау:
1) тірек, тіреу және бағана астына ұстын табан; қада баулығы; қоршау іргетасы;
2) іргетастық блоктар мен тақталар, траверстер;
3) құдық қылтасының сақинасы; қонышсыз қысымы жоқ құбырлар;
4) тіреу үшін маңдайша, бұтақша, бағаналар;
5) балкондық, ернеулік, жолдық, трамвай жолының тақталары; каналдарды жабу тақталары;
6) жалпақ және қырлы коллекторлар мен жерасты өткелдерінің тақталары; жабу және аражабын тақталары;
7) карапайым қимадағы жүгіртпелер мен беларқалар;
8) аспасыз қадалар, тіреулер мен бағаналар.
Параграф 4. Арматурашы, 4-разряд
32. Жұмыс сипаттамасы:
күрделі арматуралық жұмыстарды орнату;
домкраттармен өзектерді, жоғары берік сымдар мен арматуралық темір пакеттерді тарту;
кондукторлар мен манипуляторлық аспалы түйісу – дәнекерлеу машиналарында бекіткіш орнату, байлау немесе дәнекерлеу тәсілдерімен дайын торлардан және бөлшектерден күрделі кеңістіктік қаңқалар құрастыру.
33. Білуге тиіс:
қызмет көрсетілетін машиналардың, қондырғылар мен тетіктердің құрылысы;
көлемді қаңқаларды құрастыру ережесі мен тәсілдері;
дайындалатын арматураның сызбасын оқу ережесі;
арматураны ілмектеу және тасымалдау әдістері мен тәсілдері.
34. Жұмыс үлгілері:
Бұйым қаңқаларын дайындау:
1) байламалық, итарқалық және іргетастық блоктар;
2) коллекторлар және жерасты өткелдері – Ғ – мен П-түріндегі бөлшектер;
3) канализациялық, су ағар, су-газды, жаңбыр суын қабылдау және телефондық құдықтар; телефон қорапшалары; көлемдік корректорлар;
4) аспамен және сөремен бағаналар;
5) түйіспе жүйесінің, электр тогын беру желісі мен шамдардың тіректері;
6) қабілетті сыртқы және ішкі қабырғалардың панельдері;
7) күрделі қимадағы және бос кеңістікті беларқалар;
8) қысымы жоқ қонышсыз және жалпақ табанды құбырлар.
Параграф 5. Арматурашы, 5-разряд
35. Жұмыс сипаттамасы:
ерекше күрделі арматуралық жұмыстарды орындау;
тарту станцияларымен жоғары төзімді сымдар байламасын, өзектер мен арматуралық темір пакеттерді тарту;
аспалы түйісу – дәнекерлеу машиналарын қолданумен дайын торлардан және бөлшектерден темір – бетон құрылғысы үшін күрделі кеңістік қаңқалар құрастыру;
бетонға арматураны тартумен жиналмалы – блокты элементтерді құрастыру.
36. Білуге тиіс:
қызмет көрсетілетін станциялардың, механизмдер мен тетіктердің құрылысы;
дайындалатын арматураға сызбаны оқу ережесі;
жиналмалы – блокты элементтерді құрастыру тәсілдері;
арматура үшін болаттың физикалық – химиялық қасиеттері.
37. Жұмыс үлгілері:
Бұйымның қаңқаларын дайындау:

30. Примеры работ:
Изготовление каркасов изделий:
1) башмаки под опоры, стойки и колонны; оголовки свай; фундаменты забора;
2) блоки и плиты фундаментные, траверсы;
3) кольца горловин колодцев; трубы безнапорные без раструбов;
4) перемычки, пасынки для опор, столбы;
5) плиты балконные, карнизные, дорожные, трамвайных путей; плиты перекрытий каналов;
6) плиты коллекторов и подземных переходов плоские и ребристые; плиты покрытий и перекрытий;
7) прогоны и ригели простого сечения;
8) сваи, стойки и колонны бесконсольные.
Параграф 4. Арматурщик, 4-й разряд
31. Характеристика работ:
выполнение сложных арматурных работ;
заготовка арматуры на станках с программным управлением;
натяжение стержней, пучков высокопрочной проволоки и арматурных струнопакетов домкратами;
сборка сложных пространственных каркасов из готовых сеток и деталей способом установки фиксаторов, вязки или сварки на подвесных контактно-сварочных машинах в кондукторах и манипуляторах.
32. Должен знать:
устройство обслуживаемых машин, установок и приспособлений;
правила и способы сборки объемных каркасов;
правила чтения чертежей на изготовляемую арматуру;
приемы и способы строповки и перемещения арматуры.
33. Примеры работ:
Изготовление каркасов изделий:
1) балки обвязочные, стропильные и фундаментные;
2) коллекторы и подземные переходы-детали F- и П-образные;
3) колодцы канализационные, водосточные, водопроводно-газовые, дождеприемные и телефонные; коробки телефонные; коллекторы объемные;
4) колонны с консолями и полками;
5) опоры контактной сети, линий электропередач и светильников;
6) панели несущих наружных и внутренних стен;
7) ригели сложного сечения и пустотные;
8) трубы безнапорные раструбные и с плоской подошвой.
Параграф 5. Арматурщик, 5-й разряд
34. Характеристика работ:
выполнение особо сложных арматурных работ;
натяжение пучков высокопрочной проволоки, стержней и арматурных струнопакетов натяжными станциями;
сборка сложных пространственных каркасов для железобетонных конструкций из готовых сеток и деталей с применением подвесных контактно-сварочных машин;
сборка сборочно-блочных элементов с натяжением арматуры на бетон.
35. Должен знать:
устройство и принцип действия обслуживаемых натяжных станций, механизмов и приспособлений;
правила чтения чертежей на изготовляемую арматуру;
способы сборки сборочно-блочных элементов;
физико-механические свойства стали для арматуры.
36. Примеры работ:
Изготовление каркасов изделий:

1) 500-800 тонна жүктемелерге өзекті арматуралары бар бағаналар;
2) көлемді лифттер машина ғимаратының секциялары;
3) сүрлемдер мен элеваторлар – көлемдік элементтер;
4) аралық көпірлер мен жол өткелдері құрылысы;
5) ұзындығы 12 метрге дейін итарқалық және итарқа астылық формалары;
6) көлемдік лифттер шахталары.
Параграф 6. Арматурашы, 6-разряд
38. Жұмыс сипаттамасы:
эксперименттік, бірегей, тәжірибелік және ерекше күрделі арматуралық жұмыстарды орындау;
темір – бетон бұйымдары мен құрылғылары үшін басты үлгілер сызбасы бойынша күрделі арматуралық қаңқалар дайындау;
ерекше күрделі құрылғылар үшін арматуралық қаңқаларды дайындау мен құрастыру;
күрделі және ерекше күрделі арматуралық қаңқаларды құрастыру кезіндегі дәнекерлеу жұмыстарының орындалуын бақылау.
39. Білуге тиіс:
арматуралық қаңқаларды дайындау технологиясы;
арматуралық қаңқалар мен төсемелі бөлшектер сызбасын оқу ережесі;
арматура үшін болаттың физикалық – химиялық қасиеттері;
дәнекерленетін арматуралық элементтерге қойылатын талаптар.
40. Жұмыс үлгілері:
Басты үлгілер бұйымдарын дайындау:
1) лифтілер бөлмелері, баспалдақ торшалары, машина ғимараттары – көлемдік элементтер;
2) аралық көпірлер мен жол өткелдері құрылысы;
3) ұзындығы 12 метрден асатын итарқалық формалар;
Игерілген бұйымдарды дайындау:
800 тоннадан астам жүктемеге өзектік арматурасы мен шетжақтылық тірек пластиналары бар бағаналар.
5. Аспираторшы
Параграф 1. Аспираторшы, 2-разряд
41. Жұмыс сипаттамасы:
30 шаршы метрге дейін сүзгіш беті бар аспирациялаушы қондырғыға қызмет көрсету;
қолғапты сүзгіштің, тасымалдаушы механизмдердің, желдеткіштердің, цемент өткізгіш, ауа өткізгіш және басқа да қосалқы жабдықтардың жұмысын бақылау мен техникалық қызмет көрсету;
сүзгіш қолғаптарды қайта өңдеуге байланысты операцияларды орындау, қолғаптарды фильтрлерге кигізу;
жабдықтардың саңылаусыздығыны және түскен шаңдарды кетіру жөніндегі механизмдердің үздіксіз жұмысын қамтамасыз ету;
жабдықтардың жұмысындағы ақаулардың алдын алу және жөндеу.
42. Білуге тиіс:
қызмет көрсетілетін аспирациялық қондырғылар мен қосалқы жабдықтардың құрылысы, техникалық сипаттамасы және құрылғылық ерекшеліктері;
шаңдарды аулау процесін жүргізу ережесі мен әдістері;
шаң аулау процестерінің мәні;
аспирациялық ауаны тазалау деңгейі;
бақылау - өлшеу жабдықтарының құрылысы мен әрекет принципі.
Сүзудің жалпы беті мынадай болатын қолғапты сүзгіштерге қызмет көрсеткенде:
30-дан жоғары және 140 шаршы метрге дейін – 3-разряд;
140 шаршы метрден жоғары - 4-разряд.
6. Бассейнші
Параграф 1. Бассейнші, 2-разряд
43. Жұмыс сипаттамасы:
айдап қотару сорғыларын, бақылау дірілелектерді іске қосу және тоқтату;
қойыртпақтың қысымы мен температурасын сақтау:
қалақтардың жағдайын, бүріккіш арқылы ауаның берілуін тексеру:
жалпы сыйымдылығы 1000 шаршы метрге дейін тік бассейндерде, диаметрі 25 метрге дейін бассейндерде және тік бұрышты көлденең бассейндерде қойыртпақты ауамен және механикалық араластыру процесін жүргізу;
араластыру құрылғыларының, кранды араластырғыштардың, ауа өткізгіштердің, қойыртпақ өткізгіштердің жұмысын бақылау және техникалық қызмет көрсету;
қойыртпақтардың бассейндерге түсуін, жұмсалуын және деңгейін бақылау;
қойыртпақтардың бассейндер бойынша қозғалуы мен түзеу жөніндегі операцияларды орындау;
жабдықтардың жұмысындағы ақаулардың алдын алу және жөндеу.
44. Білуге тиіс:
қызмет көрсетілетін жабдықтардың құрылысы мен әрекет принципі;
ауа өткізгіштердің және қойыртпақ өткізгіштердің сызбасы;
қойыртпақтардың құрамы, қасиеттері және сапалық сипаттамалары, оларды түзету тәсілдері;
бақылау - өлшеу жабдықтарының міндеті;
автоматиканың, дабыл бергіштің және блокадалау құрылғылары;
майлау материалдарының сұрыптары мен қасиеттері;
қызмет көрсетілетін қондырғыларды майлау карталары;
қызмет көрсетілетін қондырғылардың жұмысындағы ақаулардың алдын алу және жөндеу тәсілдері.
Жалпы сыйымдылығы 1000 шаршы метрден асатын тік қойыртпақтық бассейндерге және диаметрі 25 метрден асатын дөңгелек көлденең бассейндерге қызмет көрсеткенде - 3-разряд.

1) колонны со стержневой арматурой под нагрузку 500-800 тонн;
2) секции машинных помещений лифтов объемные;
3) силосы и элеваторы - объемные элементы;
4) строения пролетные мостов и путепроводов;
5) фермы стропильные и подстропильные длиной до 12 м;
6) шахты лифтов объемные.
Параграф 6. Арматурщик, 6-й разряд
37. Характеристика работ:
выполнение экспериментальных, уникальных, опытных и особо сложных арматурных работ;
изготовление по чертежам головных образцов сложных арматурных каркасов для железобетонных изделий и конструкций;
изготовление и сборка арматурных каркасов для особо сложных конструкций;
контроль выполнения сварочных работ при сборке сложных и особо сложных арматурных каркасов.
38. Должен знать:
технологию изготовления арматурных каркасов;
правила чтения чертежей на арматурные каркасы и закладные детали;
физико-механические свойства стали для арматуры;
требования к свариваемым арматурным элементам.
39. Примеры работ:
Изготовление головных образцов изделий:
1) комнаты, лестничные клетки, машинные помещения лифтов - объемные элементы;
2) строения пролетные мостов и путепроводов;
3) фермы стропильные длиной свыше 12 м.
Изготовление освоенных изделий:
Колонны со стержневой арматурой и приторцованными опорными пластинами под нагрузку свыше 800 тонн.
5. Аспираторщик
Параграф 1. Аспираторщик, 2-й разряд
40. Характеристика работ:
обслуживание аспирационных установок с фильтрующей поверхностью до 30 м2;
контроль работы и техническое обслуживание рукавных фильтров, транспортирующих механизмов, вентиляторов, цементопроводов, воздухопроводов и другого вспомогательного оборудования;
выполнение операций, связанных с регенерацией фильтрующих рукавов, навеска рукавов в фильтрах;
обеспечение герметизации оборудования и бесперебойной работы механизмов по удалению осажденной пыли;
предупреждение и устранение неисправностей в работе оборудования.
41. Должен знать:
устройство, принцип действия, техническую характеристику и конструктивные особенности обслуживаемых аспирационных установок и вспомогательного оборудования;
правила и приемы ведения процесса улавливания пыли;
сущность процессов пылеулавливания;
степень очистки аспирационного воздуха;
устройство и принцип действия контрольно-измерительных приборов.
При обслуживании рукавных фильтров общей поверхностью фильтрации:
свыше 30 до 140 м2 - 3-й разряд;
свыше 140 м2 - 4-й разряд.
6. Бассейнщик
Параграф 1. Бассейнщик, 2-й разряд
42. Характеристика работ:
пуск и остановка перекачивающих насосов, контрольных вибросит;
поддержание давления и температуры шлама;
проверка состояния лопастей, подача воздуха через форсунки;
ведение процесса воздушного и механического перемешивания шлама в вертикальных бассейнах общей емкостью до 1000 м3, в прямоугольных горизонтальных бассейнах и круглых бассейнах диаметром до 25 м;
контроль работы и техническое обслуживание перемешивающих устройств, крановых мешалок, воздухопроводов, шламопроводов;
контроль поступления, расхода и уровня шлама в бассейнах;
выполнение операций по корректированию и перемещению шлама по бассейнам;
предупреждение и устранение неисправностей в работе оборудования.
43. Должен знать:
устройство и принцип действия обслуживаемого оборудования;
схему воздухопроводов и шламопроводов;
состав, свойства и качественную характеристику шлама, способы его корректировки;
назначение контрольно-измерительных приборов, устройств автоматики, сигнализации и блокировки;
сорта и свойства смазочных материалов, карты смазки обслуживаемого оборудования;
методы предупреждения и устранения неисправностей в работе обслуживаемого оборудования.
При обслуживании вертикальных шламовых бассейнов общей емкостью свыше 1000 м3 и круглых горизонтальных бассейнов диаметром свыше 25 м - 3-й разряд.

7. Өрме белдеуші
Параграф 1. Өрме белдеуші, 3-разряд
45. Жұмыс сипаттамасы:
асбесті өрме белдеуде түтудің талап етілетін деңгейіне дейін өңдеу процесін жүргізу;
өрме белдеуді іске қосу, дабыл бергішті қосу және өрме белдеуге асбест салу;
асбесті ылғалдау;
өңделген асбесті түсіріп алу;
іске қосу аппаратурасы мен дабыл бергішті тексеру;
қондырғыны тазалау мен майлау, оның жұмысындағы ұсақ ақауларды түзеу;
қызмет көрсетілетін қондырғыларды жөндеуге қатысу.
46. Білуге тиіс:
өрме белдеудің құрылысы мен әрекет принципі;
асбестің қасиеттері;
технологиялық картаның асбест – цемент бұйымдары өндірісіндегі асбестке қоятын талаптары;
өрме белдеуде асбестті өңдеу ережесі.
8. Битумшы
Параграф 1. Битумшы, 3-разряд
47. Жұмыс сипаттамасы:
темір жол вагондарының бункерлерінен битумды ағызып алу;
битум қоймасы қақпағын көтеру механизмдерін және жүкшығырды басқару;
вагондардың бункерлеріне, битум қоймасы мен сорғыға буды және битумды беру және қысым мен температураны реттеу;
сорғыларды іске қосу және тоқтату, битум қоймасынан шығыс бактарына битумды беруді байқау;
битум қоймасы шығыс бактары еріту керегеторларын тазалау;
битумның түсу мен жұмсалу есебін жүргізу.
48. Білуге тиіс:
битум қоймасының, битум сорғысының, бактардың, бақылау - өлшеу және реттеу аппаратураларының құрылысы мен жұмыс принципі;
битумның маркаларын және олардың қасиеттері;
бу өткізгіштің,конденсат өткізгіштің сызбалары, крандардың, шұралардың міндеттері.
Параграф 2. Битумшы, 4-разряд
49. Жұмыс сипаттамасы:
әртүрлі маркадағы битум, диатомитті, перлитті, балшықты, каучукты қосумен битум және берілген рецептура бойынша басқа да компоненттер негізінде байланыстыратын және желімдейтін қоспалар дайындау процесін жүргізу;
компоненттерді мөлшерлеу, араластыру, айдау үшін қондырғыларды басқару;
қондырғыларды, сорғыларды іске қосу және тоқтату, буды иіртүтікке, бу қабатына беру;
бактардағы деңгейді, будың, битумның және басқа да компоненттердің температурасын, бақылау - өлшеу құралдарын, бұйым өндірісінде байланыстыратын және желімдейтін қоспалардың берілуін байқау.
50. Білуге тиіс:
сорғылардың, диспергаторлардың, араластырушылардың және басқа да қондырғылардың құрылысы мен жұмыс принципі;
байланыстыратын және желімдейтін қоспаларды әзірлеудің технологиялық процесі;
битум мен басқа да компоненттердің қасиеттері, байланыстыратын, желімдейтін қоспалардың сапасын бақылау тәсілдері;
қондырғыларды іске қосу, реттеу және тоқтату тәртібі.
9. Ваграншы
Параграф 1. Ваграншы, 4-разряд

7. Бегунщик
Параграф 1. Бегунщик, 3-й разряд
44. Характеристика работ:
ведение процесса обработки асбеста на бегунах до требуемой степени распушки;
пуск бегунов, включение сигнализации и загрузка бегунов асбестом;
увлажнение асбеста;
выгрузка обработанного асбеста;
проверка пусковой аппаратуры и сигнализации;
чистка и смазка оборудования, устранение мелких неполадок в его работе;
участие в ремонте обслуживаемого оборудования.
45. Должен знать:
устройство и принцип действия бегунов;
свойства асбеста;
требования, предъявляемые к асбесту технологической картой производства асбестоцементных изделий;
правила обработки асбеста в бегунах.
8. Битумщик
Параграф 1. Битумщик, 3-й разряд
46. Характеристика работ:
слив битума из бункеров железнодорожных вагонов;
управление лебедкой и механизмами подъема крышки битумохранилища;
подача и регулирование давления пара и температуры битума в бункерах вагонов, битумохранилище и насосной;
пуск и остановка насосов, наблюдение за подачей битума из битумохранилища в расходные баки;
чистка плавильных решеток битумохранилища и расходных баков;
ведение учета поступления и расхода битума.
47. Должен знать:
устройство и принцип работы битумохранилищ, битумных насосов, баков, контрольно-измерительной и регулирующей аппаратуры;
марки битумов и их свойства;
схему паропроводов, конденсатопроводов, назначение кранов, вентилей, клапанов.
Параграф 2. Битумщик, 4-й разряд
48. Характеристика работ:
ведение процесса приготовления связующих и клеющих составов на основе битума различных марок, битума с добавкой диатомита, перлита, глины, каучука и других компонентов по заданной рецептуре;
управление оборудованием для дозировки, перемешивания, перекачки компонентов;
пуск и останов оборудования, насосов, подачи пара в змеевики, паровые рубашки;
наблюдение за уровнем в баках, температурой пара, битума и других компонентов, контрольно-измерительной аппаратурой, подачей связующих и клеющих составов на производство изделий.
49. Должен знать:
устройство и принцип работы насосов, диспергаторов, мешалок и другого оборудования, контрольно-измерительной и регулирующей аппаратуры;
технологический процесс приготовления связующих и клеющих составов;
свойства битума и других компонентов;
методы контроля качества связующих, клеящих составов;
порядок пуска, регулирования и остановки оборудования.
9. Вагранщик
Параграф 1. Вагранщик, 4-й разряд
50. Характеристика работ:
подготовка оборудования для плавления сырья в вагранках и получения из расплава минеральной ваты на центробежно-дутьевых установках, многовалковых центрифугах под руководством вагранщика более высокой квалификации;
участие в заправке и розжиге вагранок, чистка леток, фурм, ватержакета, лотков, удаление настылей и закозлений, продувка трубопроводов;
откатка и замена центрифуг;
удаление отходов расплава, волокнообразования;
подготовка материалов для смены леток, лотков, футеровки;
регулирование подачи воды для охлаждения отходов расплава и возврата воды из искрогасителей;
участие в профилактических и ремонтных работах.

51. Жұмыс сипаттамасы:
өзінен біліктілігі жоғары ваграншының басшылығымен вагранкаларда шикізатты балқыту үшін қондырғыларды дайындау және сыртқа тебу – үрлеу қондырғыларда, көп білікті центрифугаларда қайнатылған минералдық мақтаны алу;
агранканы толтыру мен жағуға қатысу, өңештерді, фурмдарды, ватержакеттерді, астауларды тазалау, төсемдер мен күлдерді шығару, құбырларды үрлеу;
центрифуганы бейімдеу мен ауыстыру;
өңешті, астауды, футеровкан ауыстыру үшін материалдар дайындау;
балқытпа, талшық жасау қалдықтарын кетіру;
балқытпа қалдықтарын суыту үшін су беруді және ұшқын өшіргіштен суды қайтаруды реттеу;
профилактикалық және жөндеу жұмыстарына қатысу.
52. Білуге тиіс:
вагранкалардың, центрифугалардың, сыртқа тебу – үрлеу қондырғыларының, қалдықтарды кетіру механизмдерінің, желдеткіштердің, түтін сорғыштардың, талшық түсіру камераларының, бақылау - өлшеу аппаратураларының құрылысы және жұмыс принципі;
минералдық мақта өндірісінің технологиясы және оған қойылатын талаптар;
шикізаттың, кокстың, отынның, балқытпаның қасиеттері;
су құбырының, байлама, ауа берудің сызбасы;
вагранканы салу, жағу және тоқтату, қалдықтарды кетіру, профилактикалық байқаулар мен жөндеулерді өткізу, өңештерді ауыстыру, форманы тазалау тәртібі;
күлдерді кетіру тәсілдері.
Параграф 2. Ваграншы, 5-разряд
53. Жұмыс сипаттамасы:
вагранкада шикізатты балқыту және сыртқа тебу – үрлеу қондырғыларында балқытпадан минералдық мақтаны алу процесін жүргізу;
мемлекеттік стандарттың талаптарын қанағаттандыратын минералдық мақтаны өндіруді қамтамасыз ету;
центрифугаға буды беру қысымын, балқытпа ағынының біркелкілігін реттеу;
вагранкаға коксты және коксты – газды отынды құю және жағу;
тостағандар мен бүріккіштерді ауыстыру;
сыртқа тебу – үрлеу қондырғыларын, талшық түсу камераларын іске қосу және тоқтату;
талшықтың сапасын, кілемнің біркелкілігі мен ылғалдануын, оны байланыстырушылармен өңдеуді қарау;
балқытпаның тұтқырлығы мен температурасын (көзбен) анықтау;
жабдықтарға ауысым сайын байқау жүргізу және ұсақ ақауларын кетіру;
профилактикалық және жөндеу жұмыстарына қатысу.
54. Білуге тиіс:
вагранкалардың, желдеткіштердің, түтін сорғыштардың, сыртқа тебу – үрлеу қондырғыларының, талшық түсу камераларының, бүріккіштердің, бітеу және реттеу арматураларының, бақылау - өлшеу аппаратураларының құрылысы және жұмыс принципі;
минералдық мақта өндірісінің технологиясы және оған қойылатын талаптар;
шикізаттың, отынның, балқытпаның, шаңсыздандырудың, байламаның, ауаның қасиеттері;
балқытпаның температурасы мен тұтқырлығын көзбен анықтау тәсілдері;
сыртқа тебу – үрлеу тәсілімен талшық түзу процесін жүргізу.
Параграф 3. Ваграншы, 6-разряд

51. Должен знать:
устройство и принцип работы вагранок, центрифуг, центробежно-дутьевых установок, механизмов удаления отходов, вентиляторов, дымососов, камер волокноосаждения, контрольно-измерительной аппаратуры;
технологию производства минеральной ваты и требования к ней; свойства сырья, кокса, топлива, расплава;
схему водопроводов, подачи связки, воздуха;
порядок заправки, розжига и остановки вагранок, удаления отходов, проведения профилактических осмотров и ремонтов, смены леток, чистки форм;
способы удаления закозлений.
Параграф 2. Вагранщик, 5-й разряд
52. Характеристика работ:
ведение процесса плавления сырья в вагранках и получения из расплава минеральной ваты на центробежно-дутьевых установках;
обеспечение выпуска минеральной ваты, удовлетворяющей требованиям государственного стандарта;
регулирование давления подачи пара на центрифугу, равномерности струи расплава;
заправка и розжиг вагранки на коксовом и коксогазовом топливе;
смена чаш и форсунок;
пуск и остановка центробежно-дутьевой установки, камеры волокноосаждения;
наблюдение за качеством волокна, равномерностью и влажностью ковра, обработкой его связующим;
определение (визуально) вязкости и температуры расплава;
проведение ежесменных осмотров и устранение мелких неисправностей оборудования;
участие в профилактических и ремонтных работах.
53. Должен знать:
устройство и принцип работы вагранок, вентиляторов, дымососов, центробежно-дутьевых установок;
камер волокноосаждения, форсунок, запорной и регулирующей арматуры, контрольно-измерительной аппаратуры;
технологию производства минеральной ваты и требования к ней;
свойства сырья, топлива, расплава, обеспыливателя, связки, воздуха;
способы визуального определения температуры и вязкости расплава;
правила ведения процесса волокнообразования центробежно-дутьевым способом.
Параграф 3. Вагранщик, 6-й разряд
54. Характеристика работ:
ведение процесса плавления сырья в вагранках и получения из расплава минеральной ваты на многовалковых центрифугах;
регулирование числа оборотов валков, расстояния между валками центрифуги, равномерности струи расплава, системы отдува волокна, смазки и охлаждения подшипников, валков центрифуг в зависимости от свойства расплава и изменения параметров процесса;
пуск и остановка камер волокноосаждения, вентиляторов отдува волокна, центрифуг;
наблюдение за качеством волокна, равномерностью ковра и влажностью, обработкой связкой;
определение (визуально) вязкости и температуры расплава, свечения валков.

55. Жұмыс сипаттамасы:
вагранкаларда шикізатты балқыту және көп білікті центрифугадағы балқытпадан минералдық мақтаны алу процесін жүргізу;
центрифуга біліктерінің айналу санын; біліктер арасындағы қашықтықты, балқыма ағынының біркелкілігін, талшықты үрлеу жүйесін, балқыма қасиеттеріне сәйкес центрифуга мойынтіректерін, біліктерін майлау және суытуды және процесс параметрлерін өзгертуді реттеу;
талшық түсіру камерасын, талшықты үрлеу желдеткішін, центрифуганы іске қосу және тоқтату;
талшықтың сапасын, кілемнің біркелкілігі мен ылғалдануын, байламаны өңдеуді байқау;
балқыманың тұтқырлығы мен температурасын, біліктердің жарқылдауын (көзбен) анықтау.
56. Білуге тиіс:
вагранкалардың, көп білікті центрифуганың, талшық түсірушінің, үрлеу желдеткіштерінің, центрифуганы тасып шығару механизмдерінің, қалдықтарды кетіру тетіктерінің, бүріккіштердің, тиекті және реттеу арматураларының, бақылау - өлшеу аппаратураларының құрылымдық ерекшеліктері;
сыртқа тебу әдісімен минералдық мақта өнідірісінің параметрлері мен оларға қойылатын талаптар;
параметрлерді реттеу, біліктерді, мойынтіректерді ауыстыру, центрифуганы, қалдықтарды кетіру механизмдерін іске қосу мен тоқтату тәсілдері мен тәртібі;
майлау сұлбасы; біліктердің жарқылдауын, балқыманың температурасы мен тұтқырлығын көзбен анықтау тәсілдері.
10. Гидро оқшаулағыш материалдарды жаныштаушы
Параграф 1. Гидро оқшаулағыш материалдарды жаныштаушы, 3-разряд
57. Жұмыс сипаттамасы:
берілген режимге сәйкес тасуатарларға резеңке ұнтақтарын, битумды, асбестті, кумеронды шайырды, пластификаторларды араластыру және пластификациялау;
белгіленген кезекпен араластыру тасуатарына шикізаттық компоненттерді салу;
тасуатарды қыздыруға буды жіберу және конденсатты шығару;
компоненттерді араластыру кезінде тасуатарды қыздыру температурасын және біліктер арасындағы саңылауды реттеу;
компоненттерді араластыру кезінде массаның біркелкілігін қамтамасыз ету;
жанышталған массаны түсіріп алу;
тасуатардың жұмысы кезінде ұсақ ақауларды анықтау, кетіру және жөндеуге қатысу.
58. Білуге тиіс:
тасуатардың, баспақтаудың және басқа да қызмет көрсетілетін қондырғылардың құрылысы мен жұмыс принципі;
тасуатарды іске қосу мен тоқтатудың ережесі және әдістері;
бөліктер арасында саңылау мөлшерін орнату тәсілдері;
біркелкі масса алуды қамтамасыз ететін материалдарды араластыру ережесі мен әдістері;
изол мен пороизол дайындаудың технологиялық процесі;
араластыру тасуатарына түсетін компоненттердің құрамы мен қасиеттері.
11. Асфальттық массаны балқытушы
Параграф 1. Асфальттық массаны балқытушы, 4-разряд

55. Должен знать:
конструктивные особенности вагранок, многовалковых центрифуг, камер волокноосаждения, вентиляторов отдува, механизмов откатки центрифуг, приспособлений для удаления отходов, форсунок, запорной и регулирующей арматуры, контрольно-измерительной аппаратуры;
параметры производства минеральной ваты центробежным способом и требования, предъявляемые к ней;
способы и порядок регулирования параметров, смены валков, подшипников, пуска и остановки центрифуг, механизмов для удаления отходов;
схему смазки;
способы визуального определения свечения валков, температуры и вязкости расплава.
10. Вальцовщик гидроизоляционных материалов
Параграф 1. Вальцовщик гидроизоляционных материалов, 3-й разряд
56. Характеристика работ:
смешивание и пластификация резиновой крошки, битума, асбеста, кумароновой смолы, пластификаторов в вальцах в соответствии с заданным режимом;
загрузка сырьевых компонентов в смесительные вальцы в установленной последовательности;
подача пара на обогрев вальцев и отвод конденсата;
регулирование температуры нагрева вальцев во время смешивания компонентов и зазоров между вальцами;
обеспечение однородности массы при перемешивании компонентов;
снятие провальцованной массы;
выявление, устранение мелких неисправностей в работе и участие в ремонте вальцев.
57. Должен знать:
устройство и принцип работы вальцев, пресса и другого обслуживаемого оборудования;
правила и приемы пуска и остановки вальцев;
приемы установки величины зазора между вальцами;
правила и приемы смешивания материалов, обеспечивающие получение однородной массы;
технологический процесс изготовления изола и пороизола;
состав и свойства компонентов, поступающих в смесительные вальцы.
11. Варщик асфальтовой массы
Параграф 1. Варщик асфальтовой массы, 4-й разряд
58. Характеристика работ:
ведение процесса варки вяжущего состава для пресс-массы в варочной печи;
загрузка компонентов в варочную печь в соответствии с заданной рецептурой;
наблюдение за температурным режимом процесса варки по внешнему виду и контрольно-измерительным приборам, работой питателей элеватора;
контроль качества исходного сырья и готовой массы;
устранение неисправностей в работе обслуживаемого оборудования и участие в его ремонте.

59. Жұмыс сипаттамасы:
балқыту пешінде пресс-масса үшін тұтқырғыш құрамды балқыту процесін жүргізу;
берілген рецептураға сәйкес балқыту пешіне компоненттерді салу;
сыртқы түрі және бақылау - өлшеу құралдары бойынша балқыту процесінің температура режимін, қоректендіру элеваторының жұмысын байқау;
бастапқы шикізат пен дайын массаның сапасын бақылау;
қызмет көрсетілетін жабдықтың жұмысындағы ақауларды түзеу және оны жөндеуге қатысу.
60. Білуге тиіс:
қызмет көрсетілетін жабдықтың құрылысы мен жұмыс принципі;
бастапқы компоненттерге байланысты массаны балқытудың технологиялық режимі;
битумды балқыту үшін қазанда от жағу ережесі;
пресс-массаға техникалық шарттар;
жабдықтың жұмысындағы ақауларды түзеу тәсілдері.
Параграф 2. Асфальттық массаны балқытушы, 5-разряд
61. Жұмыс сипаттамасы:
балқыту пешінде асфальттық плитканы (пресс-массаны) баспақтау үшін асфальттық жағым мен массаны және жабылғы үшін массаны балқыту процесін жүргізу;
берілген рецептураға сәйкес балқыту пешіне компоненттерді салу;
технологиялық процесті және жабдықтың жұмысқа жарамды жағдайын байқау;
дайын өнімнің сапасын бақылау;
балқытудың температуралық режимін реттеу;
дайын массаны көлік құрылғысына тиеу;
жабдықтардың жұмысындағы ұсақ ақауларды түзету және жөндеуге қатысу.
62. Білуге тиіс:
қызмет көрсетілетін балқыту пеші мен көлік құралдарының, құрастырмалы резервуарлар сыйымдылықтарының және бункерлердің құрылысы мен жұмыс принципі;
жабдықтардың жұмысындағы ақауларды түзету; асфальттық жағымға техникалық шарттар;
бастапқы шикізатқа байланысты массаны балқыту режимі;
температуралық режим;
өндіріс технологиясы және массаны балқыту процесін барынша тиімді жүргізу тәсілдері.
Параграф 3. Асфальттық массаны балқытушы, 6-разряд
63. Жұмыс сипаттамасы:
әртүрлі түрдегі қолмен, алыстан және автоматты басқарылатын агрегаттарда асфальтты – бетонды қоспаны балқыту процесін жүргізу;
бүріккішті немесе шілтерді жағу;
агрегаттың, бақылау - өлшеу аппаратурасының жұмысын басқару;
технологиялық процестің барысын байқау;
массаны балқытудың температуралық режимін реттеу;
қоспалардың әртүрлі түрлерін шығаруға агрегатты қайта икемдеу;
жабдықтардың жұмысындағы ұсақ ақауларды түзету және оларды жөндеуге қатысу.
64. Білуге тиіс:
қызмет көрсетілетін жабдықтардың және бақылау - өлшеу аппаратураларының құрылысы;
жабдықтарды икемдеу, қайта икемдеу және реттеу ережесі;
әртүрлі асфальтты – бетонды қоспалар өндірісінің технологиялық процесі;
шикізатқа және дайын өнімдерге қойылатын талаптар.
12. Битум балқытушы
Параграф 1. Битум балқытушы, 3-разряд

59. Должен знать:
устройство и принцип работы обслуживаемого оборудования;
технологический режим варки массы в зависимости от исходных компонентов;
правила топки котла для плавления битума;
технические условия на пресс-массу;
способы устранения неисправностей в работе оборудования.
Параграф 2. Варщик асфальтовой массы, 5-й разряд
60. Характеристика работ:
ведение процесса варки асфальтовой мастики и массы для прессования асфальтовой плитки (пресс-массы) и массы для покрытий в варочной печи;
загрузка компонентов в варочную печь в соответствии с заданной рецептурой;
наблюдение за технологическим процессом и исправным состоянием оборудования;
контроль качества готовой продукции;
регулирование температурного режима варки;
выгрузка готовой массы на транспортные устройства;
устранение мелких неисправностей в работе и участие в ремонте оборудования.
61. Должен знать:
устройство и принцип работы обслуживаемой варочной печи и транспортных средств, емкость сборных резервуаров и бункеров;
способы устранения неполадок в работе оборудования;
технические условия на асфальтовую мастику;
режим варки массы в зависимости от исходного сырья;
температурный режим;
технологию производства и способы наиболее эффективного ведения процесса варки массы.
Параграф 2. Варщик асфальтовой массы, 6-й разряд
62. Характеристика работ:
ведение процесса варки асфальтобетонных смесей на агрегатах различных типов с ручным, дистанционным и автоматическим управлением;
розжиг форсунок или горелок;
управление работой агрегата, контрольно-измерительной аппаратуры;
наблюдение за ходом технологического процесса;
регулирование температурного режима варки массы;
переналадка агрегата на выпуск различных видов смесей;
устранение мелких неисправностей в работе оборудования и участие в его ремонте.
63. Должен знать:
устройство обслуживаемого оборудования и контрольно-измерительной аппаратуры;
правила наладки, переналадки и регулирования оборудования;
технологический процесс производства различных асфальтобетонных смесей;
требования, предъявляемые к сырью и готовой продукции.
12. Варщик битума
Параграф 1. Варщик битума, 3-й разряд
64. Характеристика работ:
ведение процесса варки смеси битумов в битумоварочных котлах, ваннах, конвертерах;
обслуживание насосов, емкостей, трубопроводов, топочных устройств и запорной арматуры;
приготовление битумной связки в диспергаторе;
пуск, остановка насосов и диспергатора;
загрузка в варочные котлы дробленого и расплавленного битума и пека;
наблюдение за подачей битума, диатомовой суспензии, битумной связки в битумоварочные котлы и уровнем битума, исправным состоянием топок и форсунок;
регулирование температуры массы;
перекачивание готовой массы в пропиточный цех;
перекачивание битума из варочного цеха и растворителя из хранилища в промежуточные емкости цеха по производству мастики или на последующие технологические переделы;
варка битума для асфальтобетонных смесей в битумоварочных агрегатах производительностью до 50 т в сутки;
топка печей и поддержание заданной температуры массы;
контроль состояния насосов, трубопроводов, топок и форсунок;
чистка котлов и топок;
удаление и гашение шлака и вывоз его в отведенное место;
устранение неисправностей в работе, участие в ремонте оборудования.

65. Жұмыс сипаттамасы:
битум балқыту қазандарында, ванналарда, конвертерлерде битумдар қоспасын балқыту процесін жүргізу;
сорғыларға, сыйымдылықтарға, отын жағу құрылғыларына және тиекті арматураға қызмет көрсету;
диспергаторда битум байламын әзірлеу;
сорғылар мен диспергаторларды іске қосу және тоқтату;
қазандарға ұсақталған және қайнатылған битум мен құмды салу;
битум балқыту қазандарына битумды, диатомды суспензияның битум байламасын салуды және битумның деңгейін, оттық пен бүріккіштің жағдайын байқау;
массаның температурасын реттеу;
дайын массаны сіңіру цехына айдау;
балқыту цехынан битумды және қоймадағы еріткішті жағым өндірісі жөніндегі цехтағы аралық сыйымдылыққа немесе одан кейінгі технологиялық өңдеуге айдау;
өнімділігі тәулігіне 50 тоннаға дейін битум балқыту агрегаттарында асфальтты – бетонды қоспа үшін битумды балқыту;
пештерге от жағу және берілген масса температурасын сақтау;
сорғылардың, құбырлардың, оттықтар мен бүріккіштердің жағдайын бақылау;
қазандар мен оттықтарды тазалау;
қожды шығару мен сөндіру және оны бөлінген жерге тасып апару;
жұмыстағы ақауларды түзеу, жабдықты жөндеуге қатысу.
66. Білуге тиіс:
балқыту қазандарының, диспергаторлардың, шілтерлердің, конвертерлердің, оттықтардың, ауа үрлегіштердің, сорғылардың құрылысы мен жұмыс принципі;
битумның, битум орамасының маркалары және олардың міндеті;
отын жағуды, битумды балқытуды жүргізу режимі;
битумды ағызу тәртібі;
суық желімделетін жағымдар өндірісінің технологиялық процесі;
асфальтты – бетонды қоспалар үшін битумды балқытудың технологиялық процесі;
отынның түрлері мен оның қасиеттері;
битумның қасиеттері; қазандарды, ванналарды, конвертерлерді толтыру, от жағу және тазалау тәртібі;
жабдықтардың жұмысындағы ақауларды анықтау мен түзету тәсілдері.
Параграф 2. Битум балқытушы, 4-разряд
67. Жұмыс сипаттамасы:
технологияға сәйкес әртүрлі маркалардағы битумдардан, пекалардан және басқа да компоненттерден сіңдіру және жабылғы массаларын балқыту процесін жүргізу;
балқыту қазандарында от жағудың қажетті режимін сақтау;
массаны балқыту процесін бақылау;
буды масса өткізгіштер мен қарамай ұстағыштардың кір түтіктеріне, бу мұқабасына беру;
қазанның түбі мен қабырғалары жағдайын байқау;
белгіленген рецептура бойынша желімделетін жағымды дайындау процесін жүргізу;
аралық кішкентай бактар мен мерниктерде битумның және еріткіштің деңгейін реттеу;
өнімділігі тәулігіне 50 тоннадан астам битум балқыту агрегатарда асфальтты – бетонды қоспалар үшін битумды балқыту;
жабдықты жөндеуге дайындау, оны жөндеуден қабылдап алу;
жабдықтардың жұмысындағы ақауларды анықтау және түзету, оны жөндеуге қатысу;
өзінен біліктілігі төмен балқытушыларды басқару.
68. Білуге тиіс:
битумды балқыту үшін жабдықтың құрылымы;
бақылау - өлшеу және реттеу аппаратураларының құрылысы;
битумды сорғыту және тотықтыру процесі;
битумның әртүрлі маркаларынан сіңдіру және жабылғы массаларын, суық желімделетін жағымдарды, асфальтты- бетонды балқытудың технологиялық процесі;
сіңдіру және жабылғы массалары мен асфальтты – бетонның қасиеттері;
жабдықтардың ақауларын анықтау және түзету тәсілдері.
13. Гипсті балқытушы
Параграф 1. Гипсті балқытушы, 3-разряд

65. Должен знать:
устройство и принцип работы варочных котлов, диспергаторов, горелок, конвертеров, топок, воздуходувок, насосов;
марки битума, битумных связок и их назначение;
режимы ведения топки, варки битума;
порядок слива битума;
технологический процесс производства холодных приклеивающих мастик;
технологический процесс плавки битума для асфальтобетонных смесей;
виды топлива и его свойства;
свойства битума;
порядок заправки, розжига и чистки котлов, ванн, конвертеров;
способы выявления и устранения неисправностей в работе оборудования.
Параграф 2. Варщик битума, 4-й разряд
66. Характеристика работ:
ведение процесса варки пропиточной и покровной массы из битумов различных марок, пека и других компонентов в соответствии с технологией;
поддержание необходимого режима топки варочных котлов;
контроль процесса варки масс;
подача пара в змеевики, паровые рубашки массопроводов и дегтеотстойников;
наблюдение за состоянием днищ и стенок котлов;
ведение процесса приготовления приклеивающих мастик по установленной рецептуре;
регулирование уровня битума и растворителя в промежуточных бачках и мерниках;
варка битума для асфальтобетонных смесей на битумоварочных агрегатах производительностью свыше 50 т в сутки;
подготовка оборудования к ремонту, прием из ремонта;
выявление и устранение неполадок в работе оборудования, участие в его ремонте;
руководство варщиками более низкой квалификации.
67. Должен знать:
конструкцию оборудования для варки битума;
устройство контрольно-измерительной и регулирующей аппаратуры;
процесс обезвоживания и окисления битума;
технологический процесс варки пропиточных и покровных масс, холодных приклеивающих мастик, асфальтобетона из различных марок битума;
схему паропроводов и массопроводов;
свойства пропиточной и покровной массы и асфальтобетона;
способы выявления и устранения неисправностей оборудования.
13. Варщик гипса
Параграф 1. Варщик гипса, 3-й разряд
68. Характеристика работ:
варка гипса в гипсоварочных котлах емкостью до 1 м3 в соответствии с установленным технологическим режимом;
регулирование загрузки гипсового порошка в гипсоварочные котлы;
периодический замер температуры варки гипса и определение по приборам и внешним признакам времени окончания варки;
регулирование выгрузки гипса из варочных котлов;
устранение мелких неполадок и смазка трущихся частей обслуживаемого оборудования;
проверка наличия гипсового порошка в бункерах.

69. Жұмыс сипаттамасы:
белгіленген технологиялық режимге сәйкес сыйымдылығы 1 текше метрге дейін гипс балқыту қазандарында гипсті балқыту;
гипс балқыту қазандарына гипс ұнтағын салуды реттеу;
гипсті балқытудың температурасын жүйелі түрде өлшеу және балқытудың аяқталу уақытын құралдар мен сыртқы белгілер арқылы анықтау;
балқыту қазандарынан гипсті түсіруді реттеу;
қызмет көрсетілетін жабдықтардың ұсақ ақауларын түзету және үйкелетін бөліктерін майлау;
бункерлерде гипс ұнтақтарының болуын тексеру.
70. Білуге тиіс:
қызмет көрсетілетін қондырғылардың құрылысы мен жұмыс принципі;
гипсті балқытудың технологиялық режимі;
гипс ұнтағына қойылатын талаптар;
гипстің дайындығының сыртқы белгілері;
дайындалған гипстің стандарттары;
бақылау - өлшеу құралдарының пайдалану ережесі;
бу өткізу мен масса өткізудің сызбалары;
қондырғының жұмысындағы ақауларды анықтау және түзету тәсілдері.
Сыймдылығы 1 текше метрден астам гипс балқыту қазандарына қызмет көрсеткенде - 4-разряд.
14. Асбест-цементті табақтарды толқындаушы
Параграф 1. Асбест-цементті табақтарды толқындаушы, 4-разряд
71. Жұмыс сипаттамасы:
шикі асбест-цементті табақтарды біліктің көмегімен қолмен толқындау;
шикі асбест-цементті табақтарды металл толқынды аратөсемге (формаға) салу;
біліктің көмегімен шикі табаққа толқынды пішін беру;
толқындалған табақтың үстіне жаңа металл формасын салу;
табанның тегіс жабуына қамтамасыз ету;
сынығы және басқа да ақаулары бар табақтарды алып тастау.
72. Білуге тиіс:
желілік мөлшер бөлігінде толқынды асбест-цементті табақтарға қойылатын мемлекеттік стандарт талаптары;
табақты қолмен толқындау тәсілдері;
сыртқы түрі бар бойынша ақаудың белгілері;
металл табандарға (формаға) шикі табақтарды салу ережесі;
металл аратөсемнің жұмысқа жарамды және жұмысқа жарамсыз беттерінің арасындағы айырмашылық белгілері.
15. Әкті пештен түсіруші
Параграф 1. Әкті пештен түсіруші, 3-разряд
73. Жұмыс сипаттамасы:
өзінен біліктілігі жоғары түсірушінің басшылығымен әртүрлі түрдегі пештерден әкті, әкті ұнды түсіру;
камераларға, арбашықтар мен вагонеткаларға қолмен және механикалдандырылған тәсілмен әкті тиеу;
транспортерлерді іске қосу және тоқтату;
бөгде қоспаларды бөлектеу;
тиелген вагонеткаларды жүкшығырдың көмегімен немесе қолмен қоймаларға, темір жол вагондарына, автомашиналарға жеткізу және оларды түсіру;
толық күймегендерді бөлінген жерге тасымалдау;
вагонеткалар мен арбашаларды майлау.
74. Білуге тиіс:
әкті түсіру ережесі;
көлік құралдарын техникалық пайдалану ережесі;
әкке, орнатылған дабыл бергіштерге, апаттық ағытылуға қойылатын талаптар.
Параграф 2. Әкті пештен түсіруші, 4-разряд

69. Должен знать:
устройство и принцип работы обслуживаемого оборудования;
технологический режим варки гипса;
требования, предъявляемые к гипсовому порошку;
внешние признаки готовности гипса;
стандарты на изготовленный гипс;
правила пользования контрольно-измерительными приборами;
схемы паропроводов и массопроводов;
способы выявления и устранения неисправностей в работе оборудования.
При обслуживании гипсоварочных котлов емкостью свыше 1 м3 – 4-й разряд.
14. Волнировщик асбетоцементных листов
Параграф 1. Волнировщик асбетоцементных листов, 4-й разряд
70. Характеристика работ:
волнирование сырых асбестоцементных листов вручную с помощью скалок;
укладка сырого асбестоцементного листа на металлическую волнистую прокладку (форму);
придание с помощью скалки сырому листу волнистого профиля;
укладка поверх сволнированного листа новой металлической формы;
обеспечение ровной выкладки стопы;
отбраковка листов с трещинами и другими дефектами.
71. Должен знать:
требования государственного стандарта, предъявляемые к волнистым асбестоцементным листам в части линейных размеров;
способы ручной волнировки листов;
признаки брака продукции по внешнему виду;
правила укладки сырых листов на металлические прокладки (формы);
признаки отличия между рабочей и нерабочей поверхностями металлической прокладки.
15. Выгрузчик извести из печи
Параграф 1. Выгрузчик извести из печи, 3-й разряд
72. Характеристика работ:
выгрузка извести, известняковой муки из печей различных типов под руководством выгрузчика более высокой квалификации;
погрузка извести ручным и механизированным способом в камеры, тачки и вагонетки;
пуск и остановка транспортеров;
отсортировка посторонних примесей;
перемещение груженых вагонеток с помощью лебедок или вручную в склады, к железнодорожным вагонам, автомашинам и их разгрузка;
транспортировка недожога в отведенное место;
смазка вагонеток и тачек.
73. Должен знать:
правила выгрузки извести;
правила технической эксплуатации транспортирующих средств;
требования, предъявляемые к извести;
установленную сигнализацию;
аварийные отключения.
Параграф 2. Выгрузчик извести из печи, 4-й разряд
74. Характеристика работ:
выгрузка извести, известняковой муки из печей различных типов;
регулирование процесса выгрузки извести;
контроль качества извести;
отсортировка недожога;
укладка и передвижка узкоколейных путей, поворотных кругов, катальных листов, полос в печах и на складах;
мелкий ремонт обслуживаемого оборудования.

75. Жұмыс сипаттамасы:
әртүрлі түрдегі пештерден әкті, әкті ұнды түсіру;
әкті түсіру процесін реттеу;
әктің сапасын бақылау;
толық күймегендерді сұрыптау;
пештердегі және қоймалардағы тар табанды жолдарды, айналма шеңберді домалату табақтарын, жолақтарды салу және қозғалту;
қызмет көрсетілетін қондырғыларына ұсақ жөндеу жүргізу.
76. Білуге тиіс:
қызмет көрсетілетін қондырғылардың құрылысы;
әкке техникалық шарттар мен мемлекеттік стандарттар;
толық күйдірілмеу мен қатты күйдірудің сыртқы белгілері;
тар табанды жолдарды, айналма шеңберді, домалату табақтары мен жолақтарды салу және қозғалту.
Тоғыспаларды, қабырғаларды, есіктерді бөлумен пештен күйдірілген әктерді түсіру кезінде - 5-разряд.
16. Шахта пештерін түсіруші
Параграф 1. Шахта пештерін түсіруші, 4-разряд
77. Жұмыс сипаттамасы:
шахта пештерінен түсіру механизмдерінің көмегімен күйдірілген цемент тасын түсіру;
түсіру және көлік механизмдеріне қызметкөрсету;
күйдірілген цемент тасының түсуі мен сууын бақылау;
шахта пештерінде түсіру торкөзінің жылдамдығын реттеу және оны машинистің (күйдіруші) нұсқауы бойынша тоқтату;
қақпақтарды және қоректерді басқару;
материалдардың көлік механизмдері бойынша біркелкі түсуін және орналасуын реттеу;
қызмет көрсетілетін қондырғылардағы ақаулардың алдын алу және кетіру.
78. Білуге тиіс:
шахта пештеріндегі түсіру және көлік механизмдерінің құрылысы мен әрекет принципі;
күйдірілген цемент тасын түсіру және тасымалдау жөніндегі операциялар;
дыбыспен және жарық пен дабыл беру және блокадалау жүйелері;
майлау материалдарының сұрыптары мен қасиеттері;
қызмет көрсетілетін қондырғыларды майлау карталары;
қызмет көрсетілетін қондырғылардың жұмысындағы ақауларды анықтау және түзеу тәсілдері.
17. Шығарып қоюшы
Параграф 1. Шығарып қоюшы, 4-разряд
79. Жұмыс сипаттамасы:
кірпішті, керамикалық блоктарды, жабынқышты, күйдірілген бұйымдарды пештің үстіңгі қатарынан құрғатқыш құбырды түсіріп алу және өзінен біліктілігі жоғары шығарып қоюшының басшылығымен басқа да жұмыстарды орындау.
80. Білуге тиіс:
бұйымдарды түсіру және бөлшектеу ережесі;
дайын өнімнің сапасына қойылатын талаптар.
Параграф 2. Шығарып қоюшы, 5-разряд
81. Жұмыс сипаттамасы:
пештің үстіңгі және астыңғы қабаттарынан күйдірілген бұйымдарды: кірпішті, керамикалық бұйымдарды, жабынқышты,құрғатқыш құбырды түсіріп алу;
бұйымдарды көлік құралдарына салу;
сыртқы түрі бойынша ақауларды анықтау;
техникалық шарттарға сәйкес бұйымдарды көрме алаңдарына әкелу, ақауларын бөлектеу және оларды қалау;
домалату жолағын, табақтарды, тар табанды жолдарды, айналма шеңберді қайта орналастыру;
бұйымдарды тиеуге тұғырықтар орнату;
арбашаларды, вагонеткаларды және қол арбасын майлау.
82. Білуге тиіс:
көлік құралдарының құрылысы;
бұйымды күйдіру кезінде ақаудың белгілері;
бұйымдарды сұрыптары мен маркалары бойынша іріктеу ережесі;
бұйымдарға мемлекеттік стандарттар мен техникалық шарттар;
бұйымдарды көлік құралдарына салу тәсілдері.

75. Должен знать:
устройство обслуживаемого оборудования;
технические условия и государственные стандарты на известь;
внешние признаки недожога и пережога; правила укладки и передвижки узкоколейных путей, поворотных кругов, катальных листов и полос.
При выгрузке обожженной извести из печей с разборкой свода, стенок, ходков - 5-й разряд.
16. Выгрузчик шахтных печей
Параграф 1. Выгрузчик шахтных печей, 4-й разряд
76. Характеристика работ:
выгрузка клинкера с помощью выгрузочных механизмов из шахтных печей;
обслуживание выгрузочных и транспортных механизмов;
контроль поступления и охлаждения клинкера;
регулирование скорости выгрузочной решетки и остановка ее по указанию машиниста (обжигальщика) шахтных печей;
управление затворами и питателями;
регулирование равномерного поступления и размещения материала по транспортным механизмам;
предупреждение и устранение неисправностей в работе обслуживаемого оборудования.
77. Должен знать:
устройство и принцип действия выгрузочных и транспортных механизмов шахтных печей;
приемы и правила выполнения операций по выгрузке и транспортировке клинкера;
системы звуковой и световой сигнализации и блокировки;
сорта и свойства смазочных материалов;
карты смазки обслуживаемого оборудования;
способы выявления и устранения неисправностей в работе обслуживаемого оборудования.
17. Выставщик
Параграф 1. Выставщик, 4-й разряд
78. Характеристика работ:
снятие обожженных изделий: кирпича, керамических блоков, черепицы, дренажных труб с верхних рядов в камере печи и выполнение других работ под руководством выставщика более высокой квалификации.
79. Должен знать:
правила снятия и демонтажа изделий;
требования, предъявляемые к качеству готовой продукции.
Параграф 2. Выставщик, 5-й разряд
80. Характеристика работ:
снятие с верхних и нижних рядов в камере печи обожженных изделий: кирпича, керамических блоков, черепицы, дренажных труб;
укладка изделий на транспортные средства;
определение брака по внешнему виду;
перемещение изделий на выставочные площадки, разбраковка в соответствии с техническими условиями и укладка их;
перестановка катальных полос, листов, узкоколейных путей, поворотных кругов;
установка поддонов под погрузку изделий;
смазка тележек, вагонеток и тачек.
81. Должен знать:
устройство транспортных средств;
признаки брака изделий при обжиге;
правила рассортировки изделий по сортам и маркам;
государственные стандарты и технические условия на изделия;
способы укладки изделий на транспортные средства.

18. Әкті сөндіруші
Параграф 1. Әкті сөндіруші, 3-разряд
83. Жұмыс сипаттамасы:
шұңқырларда және жәшіктерде әкті сөндіру процесін жүргізу;
сөндірілмеген әкті шұңқырларға және жәшіктерге салу;
су беруді реттеу;
әк ерітіндісінің шоғырлануы мен температурасын анықтау;
сөндірілген әкті бассейндер мен бактарға жіберу;
әкті сөндіретін барабандарды, шұңқырларды, жәшіктерді, ерімеген қалдықтардан торларды жүйелі түрде тазалау және қалдықтарды белгіленген жерге тасып апару;
жұмыс орнын жинау.
84. Білуге тиіс:
қолданылатын механизмдердің құрылысы;
әкті сөндіру мен әк сүтін дайындау технологиясы;
әкті жұмсау нормалары;
сөндірілмеген әкті сөндіру үшін барабандарға, шұңқырларға, жәшіктерге салу ережесі;
әк сүтінің сапасына қойылатын талаптар.
Параграф 2. Әкті сөндіруші, 4-разряд
85. Жұмыс сипаттамасы:
әкті және әкті – құмды массаны сүрлемдерге, сөндіру барабандары мен мерзімді және үздіксіз әрекеттегі аппараттарда сөндіру процесін жүргізу;
қызмет көрсетілетін қондырғылар мен механизмдерді дайындау, іске қосу және тоқтату;
тарелка түріндегі қоректендіргіштің, қождардың және тасымалдауыштардың көмегімен сөндіру барабандарына, сүрлемдер мен аппараттарға әкті және әкті – құмды массаны біркелкі салу;
ылғалдандырудың нақты мөлшерін сақтай отырып әкті сөндірудің технологиялық режимін реттеу;
сөндірілген әкті және әкті – құмды массаны тасымалдауышқа жіберу;
сөндіргіштен әкті және долоитті сүттерді тұндырғыш аппараттарға ағызу;
тұндырғыштардың жұмысын және олардың қосылуын байқау;
сүрлемді жабу және тазалау;
қызмет көрсетілетін қондырғыларды майлау;
қондырғылардың жұмысындағы ақауларды түзеу және жөндеуге қатысу.
86. Білуге тиіс:
қызмет көрсетілетін қондырғылардың құрылысы;
сүрлемдерде, сөндіру барабандарында және аппараттарында әкті және әкті – құмды массаны сөндірудің технологиялық процесі;
сөндірудің толықтығын анықтау тәсілдері;
доломит пен судың жұмсару нормалары; сөндіру процесінің ұзақтығы;
қондырғылардың жұмысындағы ақауларды анықтау және түзету әдістері.
19. Гидротермист
Параграф 1. Гидротермист, 3-разряд
87. Жұмыс сипаттамасы:
бассейнге су толтыру;
бассейндегі судың деңгейі мен температурасын байқау;
будың қысымын реттеу;
құбырларды ілмектеу;
бассейндердегі әртүрлі диаметрдегі асбест-цементті құбырларды қатайтудың технологиялық процесін жүргізу;
құбырды кранмен түсіру және оларды өңдеуге жіберу;
құбырларды қалау үшін жеткізу магистралдарының, көтеру қақпаларының, сөрелердің, құбырды орап ұстау үшін траверстің жағдайын байқау;
бассейндерді тазалау;
құбырлар қозғалысын есептеу;
қондырғылардың жұмысындағы ақауларды түзету.
88. Білуге тиіс:
бассейндердің құрылысы, су құбырлары мен бу құбырлары магистралдарының әрекет принципі;
асбест-цементті құбырларды сумен қатырудың белгіленген технологиялық режимі;
құбырды кранмен тасымалдау ережесі;
орнын ауыстыру кезінде құбырлардың сақталуын қамтамасыз ету тәсілдері;
ілгектеушінің нұсқамасы;
өнімдер ақауларының түрлері, олардың алдын алу мен түзету тәсілдері;
қондырғыларды күтіп-ұстау ережесі.

18. Гасильщик извести
Параграф 1. Гасильщик извести, 3-й разряд
82. Характеристика работ:
ведение процесса гашения извести в ямах и ящиках;
загрузка негашеной извести в ямы и ящики;
регулирование подачи воды;
определение концентрации и температуры известкового раствора;
спуск гашеной извести в бассейн и баки;
периодическая очистка барабанов, ям, ящиков для гашения извести, сеток от не растворившихся остатков и вывоза отходов в определенное место;
уборка рабочего места.
83. Должен знать:
устройство применяемых механизмов;
технологию гашения извести и приготовления известкового молока;
нормы расхода извести;
правила загрузки негашеной извести в барабаны, ямы, ящики для гашения;
требования, предъявляемые к качеству известкового молока.
Параграф 2. Гасильщик извести, 4-й разряд
84. Характеристика работ:
ведение процесса гашения извести и известково-песчаной массы в силосах, гасильных барабанах и аппаратах периодического и непрерывного действия;
подготовка, пуск и остановка обслуживаемого оборудования и механизмов;
равномерная загрузка гасильных барабанов, силосов и аппаратов с помощью тарельчатых питателей, шлаков и транспортеров известью и известково-песчаной массой;
регулирование технологического режима гашения извести с соблюдением точной дозировки увлажнения;
подача гашеной извести и известково-песчаной массы на транспортер;
слив известкового и доломитового молока из гасителей в отстойные аппараты;
наблюдение за работой отстойников и их переключение;
закрытие и зачистка силоса;
смазка обслуживаемого оборудования;
устранение неисправностей в работе и участие в ремонте оборудования.
85. Должен знать:
устройство и принцип работы обслуживаемого оборудования;
технологический процесс гашения извести и известково-песчаной массы в силосах, гасильных барабанах и аппаратах;
методы определения полноты гашения;
нормы расхода доломита и воды;
продолжительность процесса гашения;
способы выявления и устранения неисправностей в работе оборудования.
19. Гидротермист
Параграф 1. Гидротермист, 3-й разряд
86. Характеристика работ:
заполнение бассейна водой;
наблюдение за уровнем и температурой воды в бассейне;
регулирование давления пара;
строповка труб;
ведение технологического процесса твердения асбестоцементных труб различных диаметров в бассейнах;
выгрузка труб краном и подача их на обработку;
наблюдение за состоянием подводящих магистралей, подъемных крышек, полков для укладки труб, траверс для захвата труб;
чистка бассейнов;
учет движения труб;
устранение неполадок в работе оборудования.
87. Должен знать:
устройство бассейнов, принцип действия водопроводных и паропроводных магистралей;
установленный технологический режим водного твердения асбестоцементных труб;
правила транспортировки труб краном;
способы обеспечения сохранности труб при перемещении;
инструкцию стропальщика;
виды дефектов продукции, способы предупреждения и устранения их;
правила ухода за оборудованием.

20. Голлендоршы
Параграф 1. Голлендоршы, 4-разряд
89. Жұмыс сипаттамасы:
берілген режимге сәйкес асбестті жаю және оны цементпен араластыру процесін жүргізу;
голлендор мен шөмішті араластырғышты байқау және жұмысқа дайындау;
голлендор мен шөмішті араластырғышты іске қосу;
голлендорды сумен толтыру;
асбест салу;
асбестті қалақшамен араластыру;
голлендордың барабаны мен жұқа тақтайшасы арасындағы саңылауды реттеу;
цементтің салмақтық мөлшерлегішінің жұмысын байқау;
голлендорға цемент мөлшерін салу;
алынған массаны араластыру;
дайын асбест-цементті массаны шөмішті араластырғышқа ағызу немесе асбест суспензиясын түйісу қоспалағышына және басқа да голлендорларға айдау;
ағызылған голлендорлар санын анықтау;
голлендорлар мен ағызу құбырларын жуып-шаю;
асбест пен цементті беруге арналған құрылғыны тазалау;
голлендорларды тазалау және мойынтіректерді майлау;
қызмет көрсетілетін қондырғыларды жөндеуге қатысу.
90. Білуге тиіс:
голлендорлар мен араластырушының құрылысы және жұмыс принципі;
асбест-цементті массаны дайындау үшін түскен асбест пен цементтің құрамы, қасиеттері, олардың сұрыптары мен маркалары;
шикізаттың қоспадағы асбест пен цементтің сандық қатынасы;
барабандардың пышақтары мен голлендорлардың қалақшаларын мырыштандыру тәсілдері;
асбест-цементті массаны араластыру және сапасы процесін бақылау тәсілдері.
Екі технологиялық желіге қызмет көрсеткен кезде - 5-разряд.
21. Асбест-цементті және асбест-силитті бұйымдар төсемеші
Параграф 1. Асбест-цементті және асбест-силитті бұйымдар төсемеші, 3-разряд
91. Жұмыс сипаттамасы:
плитаға құрастыру үшін арналған асбест-цементті табақтардың ішкі және сыртқы беттеріне төсеме қабатын қолмен енгізу;
асбест-цементті табақтарға минералды мақта мен екінші табақты салу;
төсеме құрамын әзірлеу;
төселетін асбест-цементті және асбест-силитті табақтардың және қабатты пластиктің үстерін тазалау, жуып-шаю және сүртіп тазарту;
баспақтау тұғырығына полиэтилен аралық қабатын, қабатты пластикті және асбест-силитті табақтарды қолмен салу, плиталарды құрастыру;
аралық қабат материалдарын және желім жағылатын тасуатарларды желімнің қалдығынан тазалау.
92. Білуге тиіс:
плитаға төсеме қабатын енгізу ережесі;
төсемеліктің құрамы мен жуып-шаю материалдарының қасиеттері;
төсемеліктің құрамын дайындау тәсілдері;
асбест-цементті және асбест-силитті табақтардың төселетін беттерін тазалау ережесі;
асбест-цементті және асбест-силитті плиталарға қойылатын стандарттар мен техникалық шарттар.
Параграф 2. Асбест-цементті және асбест-силитті бұйымдар төсемеші, 4-разряд
93. Жұмыс сипаттамасы:
офсеттік басу әдісімен сәндік асбест-цементті плиталар өндірісінің автоматты желісіне жапсарланған бітемелеу машинасының көмегімен асбест-цементті плиталарға эпоксидті бітеменің төсемелік қабатын енгізу;
желім енгізетін машинаның көмегімен асбест-силитті табақтардың және қабатты пластиктердің желімделетін беттеріне эпоксидті желімді жағу;
бітемелеу және желім енгізетін машиналарды берілген технологиялық режимге келтіру;
бітемелік масса мен эпоксидті желімді машинаның қорегіне салу;
бітемелік масса мен эпоксидті желімді мерзімді араластыру, олардың сапасын анықтау;
машинаның қорегіндегі бітемелік массаның, эпоксидті желімнің шығысы мен деңгейін бақылау;
машина тораптарын жұмыс процесінде еріткішпен сүрту;
бітемелеу машинасын бітемелік массадан тазарту;
қондырғылардың жұмыстағы ақауларын түзеу, жөндеуге қатысу.
94. Білуге тиіс:
қызмет көрсетілетін жабдықтардың құрылысы мен түзету ережесі;
бітемелік массаны, эпоксидті желімді дайындау технологиясы және олардың қасиеттері;
асбест-цементті және асбест-силитті плиталар мен қабатты пластиктердің беттеріне қолданылатын бітемені және желімді жағу тәсілдері;
қолданылатын әрлеу материалдарының сипаттамалары, олардың негізгі қасиеттері мен үйлесімдігі;
өрттік жарылу қауіпсіздігінің ережесі;
туындайтын ақаулардың себептері мен оларды түзетудің тәсілдері.

20. Голлендорщик
Параграф 1. Голлендорщик, 4-й разряд
88. Характеристика работ:
ведение процесса распушки асбеста и перемешивания его с цементом в соответствии с заданным режимом;
осмотр и подготовка к работе голлендора и ковшевой мешалки;
пуск голлендора и ковшевой мешалки;
наполнение голлендора водой;
загрузка асбеста;
перемешивание асбеста гребком;
регулирование зазора между барабаном и планкой голлендора;
наблюдение за работой весового дозатора цемента;
загрузка порции цемента в голлендор;
перемешивание полученной массы;
слив готовой асбестоцементной массы в ковшевую мешалку или перекачивание асбестовой суспензии в контактные смесители и другие голлендоры;
учет количества слитых голлендоров;
промывка голлендора и сливной трубы;
очистка устройств для подачи асбеста и цемента;
чистка голлендора и смазка подшипников;
участие в ремонте обслуживаемого оборудования.
89. Должен знать:
устройство и принцип работы голлендора и мешалки;
состав, свойства асбеста и цемента, поступающих для приготовления асбестоцементной массы, их сорта и марки;
количественное соотношение асбеста и цемента в сырьевой смеси;
способ прициковки ножей барабанов и гребенок голлендоров;
способы контроля процесса перемешивания и качества асбестоцементной массы.
При обслуживании двух технологических линий – 5-й разряд.
21. Грунтовщик асбетоцементных и асбетосилитовых изделий
Параграф 1. Грунтовщик асбетоцементных и асбетосилитовых
изделий, 3-й разряд
90. Характеристика работ:
нанесение вручную грунтовочного слоя на внутреннюю и внешнюю поверхность асбестоцементных листов, предназначенных для сборки в плиты;
укладка на асбестоцементные листы минеральной ваты и вторых листов;
приготовление грунтовочного состава;
очистка, промывка и протирка грунтуемой поверхности асбестоцементных и асбестосилитовых листов и слоистого пластика;
укладка вручную на поддон пресс полиэтиленовых прокладок, слоистого пластика и асбестосилитовых листов, сборка плит;
отсортировка листов, негодных для сборки плит;
чистка прокладочного материала и клеенаносных вальцев от остатков клея.
91. Должен знать:
правила нанесения грунтовочного слоя на плиты;
свойства грунтовочного состава и промывочных материалов;
способы приготовления грунтовочного состава;
правила очистки грунтуемых поверхностей асбестоцементных и асбестосилитовых листов;
стандарты и технические условия, предъявляемые к асбестоцементным и асбестосилитовым плитам.
Параграф 2. Грунтовщик асбетоцементных и асбетосилитовых
изделий, 4-й разряд
92. Характеристика работ:
нанесение грунтовочного слоя эпоксидной шпаклевки на асбестоцементные плиты при помощи шпаклевочной машины, встроенной в автоматическую линию производства декоративных асбестоцементных плит, методом офсетной печати;
нанесение эпоксидного клея на оклеиваемые поверхности асбестосилитовых листов и слоистого пластика при помощи клеенаносной машины;
наладка шпаклевочной и клеенаносной машины на заданный технологический режим;
установка ракельных ножей и торцевых сухарей;
загрузка шпаклевочной массы и эпоксидного клея в питатель машины;
периодическое перемешивание шпаклевочной массы и эпоксидного клея, определение их качества;
контроль расхода и уровня шпаклевочной массы, эпоксидного клея в питателе машины;
смачивание в процессе работы узлов машины растворителем;
очистка шпаклевочной машины от шпаклевочной массы;
устранение неисправностей в работе, участие в ремонте оборудования.
93. Должен знать:
устройство и правила наладки обслуживаемого оборудования;
технологию приготовления шпаклевочной массы, эпоксидного клея и их свойства;
способы нанесения применяемых шпаклевок и клеев на поверхности асбестоцементных и асбестосилитовых плит и слоистого пластика;
характеристики применяемых отделочных материалов, их основные свойства и совместимость;
правила взрывопожарной безопасности;
причины возникающих неполадок и способы их устранения.

22. Асбест мөлшерлеуші
Параграф 1. Асбест мөлшерлеуші, 2-разряд
95. Жұмыс сипаттамасы:
өзінен біліктілігі жоғары мөлшерлеушінің басшылығымен берілген рецептура мен салмақ бойынша асбесттің қоспасын жасау;
асбесті бар қапты ашу және жүгіршекке немесе бөлікке беру үшін тасымалдаушының таспасына асбестті салу;
бос қаптарды пакеттерге салу, оларды сыммен байлау және қоймаға тапсыру.
96. Білуге тиіс:
мөлшерлегіштер мен тасымалдаушы құрылғылардың құрылысы;
асбесттің сұрыптары мен маркалары.
Параграф 2. Асбест мөлшерлеуші, 3-разряд
97. Жұмыс сипаттамасы:
берілген рецептура бойынша қоспаның құрамына кіретін асбест компоненттерін мөлшерлеу;
мөлшерлегіштерді, тасымалдаушыларды, жоғары қысымдағы қоректерді іске қосу және тоқтату;
асбестті автоматты мөлшерлегішті басқару, қызмет көрсетілетін жабдықтарды майлау, тазалау және ұсақ жөндеу.
98. Білуге тиіс:
асбестті берудің технологиялық сұлбасы мен асбесттің әртүрлі сұрыптарынан және маркаларынан қоспаны дайындаудың рецептурасы;
мөлшерлегіштер мен тасымалдаушы құрылғылардың құрылыс сұлбасы;
асбесттің сұрыптары мен маркалары.
23. Материалдарды мөлшерлеуші
Параграф 1. Материалдарды мөлшерлеуші, 2-разряд
99. Жұмыс сипаттамасы:
қолмен басқарылатын мөлшерлегіштерде бетон қоспалары мен ерітінділердің; толтырушылар, цемент, су және қоспалар (қатыруды, пластикалауды, көбікгаз құрауды жеделдететін) компоненттерін мөлшерлеу;
бункерлерден, циклондардан, бактардан компоненттерді қабылдап алу және оларды араластыру агрегаттарына салу;
мөлшерлегіштердің, қоректердің, дірілдеткіштердің, қосымшаны дайындау жөніндегі қондырғылардың жұмысын басқару;
шығыс материалдарын және өндірілген өнімдерді есептеудің ауысымдық журналын жүргізу;
жабдықтардың жұмысындағы ақауларды түзеу.
100. Білуге тиіс:
қолданылатын мөлшерлегіштердің құрылысы мен әрекет принципі;
компоненттерді берудің технологиялық сұлбасы;
бетон қоспалары мен ерітінділерін дайындаудың рецептурасы мен технологиясы;
қолданылатын қосымшалардың түрлері мен міндеті;
араластырғышқа компоненттерді салудың кезектілігі.
Параграф 2. Материалдарды мөлшерлеуші, 3-разряд
101. Жұмыс сипаттамасы:
автоматты мөлшерлегіштерде бетон қоспалары мен ерітінділердің; толтырушылар, цемент, су және қоспалар (қатыруды, пластикалауды, көбікгаз құрауды жеделдететін) компоненттерін мөлшерлеу;
бункерлерден, циклондардан, бактардан компоненттерді қабылдап алу және оларды араластыру агрегаттарына салу;
мөлшерлегіштердің, қоректердің, дірілдеткіштердің, қосымшаны дайындау жөніндегі қондырғылардың жұмысын басқару;
балқыту пешінің жұмысын қамтамасыз ету үшін пешке ұсатылған тастың (ұнтақтың) түсуін мөлшерлеу;
қоректердің, таразылар мен дабыл беру құралдарының жұмысқа жарамдылығын тексеру;
қоректерді іске қосу және тоқтату;
агрегаттардың берілген жұмыс режимін ұстау;
материалдардың қоректен біркелкі шығуын қамтамасыз ету;
берілген рецептура бойынша әртүрлі маркадағы ұнтақтарды балқыту барабанына салу;
элеваторлардың, тасымалдауыштардың жұмысын байқау;
жабдықтардың жұмысындағы ұсақ ақауларды түзету және жөндеуге қатысу;
шығыс материалдарын және өндірілген өнімдерді есептеудің ауысымдық журналын жүргізу;
жабдықтардың жұмысындағы ақауларды түзеу.
102. Білуге тиіс:
қызмет көрсетілетін мөлшерлегіштердің құрылысы мен әрекет принципі;
компоненттерді берудің технологиялық сұлбасы;
бетон қоспалары мен ерітінділерін дайындаудың рецептурасы мен технологиясы;
қолданылатын қосымшалардың түрлері мен міндеті;
араластырғышқа компоненттерді салудың кезектілігі;
дайын өнімдерге техникалық шарттар;
асфальт массасын балқыту технологиясы;
ұнтақты мөлшерлеу және балқыту пешіне салу ережесі;
келіп түсетін, ұнтақтар мен битумның сапасына қойылатын талаптар.

22. Дозировщик асбеста
Параграф 1. Дозировщик асбеста, 2-й разряд
94. Характеристика работ:
составление смески асбеста по заданной рецептуре и весу под руководством дозировщика более высокой квалификации;
вскрытие мешков с асбестом и загрузка асбеста на ленту транспортера для подачи к бегунам или в отсеки;
укладка пустых мешков в пакеты, увязка их проволокой и сдача на склад.
95. Должен знать:
устройство и принцип работы дозаторов и транспортирующих устройств;
сорта и марки асбеста.
Параграф 2. Дозировщик асбеста, 3-й разряд
96. Характеристика работ:
дозирование компонентов асбеста, составляющих смески по заданной рецептуре;
пуск и остановка дозаторов, транспортеров, питателей высокого давления;
обеспечение выхода смески асбеста;
управление автоматическими дозаторами асбеста, смазка, чистка и мелкий ремонт обслуживаемого оборудования.
97. Должен знать:
технологическую схему подачи асбеста и рецептуру приготовления смесей из различных сортов и марок асбеста;
схему устройства дозаторов и транспортирующих устройств;
сорта и марки асбеста.
23. Дозировщик материалов
Параграф 1. Дозировщик материалов, 2-й разряд
98. Характеристика работ:
дозирование компонентов бетонных смесей и растворов: заполнителей, цемента, воды и добавок (ускорителей твердения, пластифицирующих, пеногазообразующих и другое) на дозаторах с ручным управлением;
прием компонентов из бункеров, циклонов, баков и загрузка их в смесительные агрегаты;
управление работой дозаторов, питателей, вибраторов, установок по приготовлению добавок;
ведение сменного журнала учета расхода материалов и выпуска продукции;
устранение неисправностей в работе оборудования.
99. Должен знать:
устройство и принцип действия применяемых дозаторов;
технологическую схему подачи компонентов;
рецептуру и технологию приготовления бетонных смесей и растворов;
виды и назначение применяемых добавок;
последовательность загрузки компонентов в смесители.
Параграф 2. Дозировщик материалов, 3-й разряд
100. Характеристика работ:
дозирование компонентов бетонных смесей и растворов: заполнителей, цемента, воды и добавок (ускорителей твердения, пластифицирующих, пеногазообразующих и другое) на автоматических дозаторах;
прием компонентов из бункеров, циклонов и баков и загрузка их в смесительные агрегаты;
управление работой дозаторов, питателей, вибраторов, установок по приготовлению добавок;
дозирование поступающего в печь дробленого камня (порошка) для обеспечения работы варочной печи;
проверка исправности питателей, весов и средств сигнализации;
пуск и остановка питателей;
поддержание заданного режима работы агрегатов;
обеспечение равномерного выхода материала из питателя;
загрузка варочного барабана порошком различных марок по заданной рецептуре;
наблюдение за работой элеваторов, транспортеров;
устранение мелких неполадок в работе и участие в ремонте оборудования;
ведение сменного журнала учета расхода материалов и выпуска продукции.
101. Должен знать:
устройство и принцип работы обслуживаемого оборудования;
технологическую схему подачи компонентов;
рецептуру и технологию приготовления бетонных смесей и растворов;
виды и назначение применяемых добавок;
последовательность загрузки компонентов в смесители;
технические условия на готовую продукцию;
технологию варки асфальтовой массы;
правила дозировки порошка и загрузки в варочную печь;
требования, предъявляемые к качеству поступающего порошка и битума.

Параграф 3. Материалдарды мөлшерлеуші, 4-разряд
103. Жұмыс сипаттамасы:
балқыту пешінің жұмысын қамтамасыз ету үшін пешке түсетін битумды мөлшерлеу;
берілген рецептура бойынша әртүрлі маркалардағы битумды балқыту пешіне салу.
104. Білуге тиіс:
қызмет көрсетілетін жабдықтардың құрылысы;
дайын өнімдерге техникалық шарттар;
битумды мөлшерлеу мен оны балқыту пешіне салу ережесі;
келіп түсетін битумның сапасына қойылатын талаптар.
24. Иірліктердегі мөлшерлеуші – араластырушы
Параграф 1. Иірліктердегі мөлшерлеуші – араластырушы, 2-разряд
105. Жұмыс сипаттамасы:
қосынды өнімділігі сағатына 85 тоннаға дейінгі араластыру иірліктернді шикізат қоспасын мөлшерлеу және араластыру процесін жүргізу;
араластыру иірліктеріне бункерлерден шикізат қоспасының түсуін қамтамасыз ету;
шикізат қоспасын мөлшерлеу мен араластыру процесін бақылау;
шикізат компоненттерін мөлшерлеу, араластыру және тасымалдау механизмдерінің жұмысын бақылау және техникалық қызмет көрсету;
қызмет көрсетілетін жабдықтардың жұмысындағы ақаулардың алдын алу және түзету.
106. Білуге тиіс:
қызмет көрсетілетін жабдықтардың құрылысы мен әрекет принципі;
шикізаттың құрамы мен сипаттамалары;
шикізат қоспасына технологиялық талаптар;
механизмдердің жұмысындағы ақауларды анықтау және түзету тәсілдері;
майлау материалдарының түрлері мен сұрыптары. Қызмет көрсетілетін жабдықтарды майлау картасы.
Қосынды өнімділігі сағатына 85 тоннадан асатын араластыру иірліктерінде шикізат қоспасын мөлшерлеу мен араластыру кезінде – 3-разряд.
25. Шикізатты мөлшерлеуші
Параграф 1. Шикізатты мөлшерлеуші, 2-разряд
107. Жұмыс сипаттамасы:
қосынды өнімділігі сағатына 15 текше метрге дейінгі шайқаушыларда шикізатты мөлшерлеу;
бақылау - өлшеу құралдарының көрсеткіштері бойынша шикізатты біркелкі салуды, қойыртпақтың қажетті деңгейін сақтауды қамтамасыз ету;
шикізат қоспасы компоненттерінің белгіленген арақатынасын және қойыртпақ сапасын қамтамасыз ету;
талап етілетін температурада шайқаушыларға су беруді реттеу;
қабылдау және шығару торкөздері арқылы материалдардың өтуін қамтамасыз ету;
мойынтіректер температурасын, майлау құрылғысының жағдайын, механизмдерді майлауды бақылау.
108. Білуге тиіс:
қызмет көрсетілетін шайқаушылардың және қосымша жабдықтардың құрылысы, әрекет принципі;
шайқаушыларға берілетін қоспалар компоненттерінің құрамы мен арақатынасы;
шикізат пен суды біркелкі мөлшерлеу тәсілдері;
қойыртпақтың сапасына зертханалық бақылаудың негізгі тәсілдері;
бақылау - өлшеу құралдарының, автоматты реттеу, дабыл беру мен блокадалау жүйелерінің міндеті мен әрекет принципі;
қызмет көрсетілетін жабдықтарды майлау картасы және майлау материалдарының қасиеттері.
Қосынды өнімділігі сағатына 15 текше метрден асатын шайқаушыларда шикізатты мөлшерлеу кезінде - 3-разряд.

Параграф 3. Дозировщик материалов, 4-й разряд
102. Характеристика работ:
дозирование поступающего в печь битума для обеспечения работы варочной печи;
загрузка варочного барабана битумом различных марок по заданной рецептуре.
103. Должен знать:
устройство обслуживаемого оборудования;
технические условия на готовую продукцию;
правила дозирования битума и загрузки его в варочную печь;
требования, предъявляемые к качеству поступающего битума.
24. Дозировщик-смесительщик на шнеках
Параграф 1. Дозировщик-смесительщик на шнеках, 2-й разряд
104. Характеристика работ:
ведение процесса дозирования и перемешивания сырьевой смеси в смесительных шнеках суммарной производительностью до 85 т/ч;
обеспечение поступления сырьевой смеси из бункеров в смесительные шнеки;
регулирование процесса дозирования и перемешивания сырьевой смеси;
контроль работы и техническое обслуживание механизмов дозирования, перемешивания и транспортировки сырьевых компонентов;
предупреждение и устранение неисправностей в работе обслуживаемого оборудования.
105. Должен знать:
устройство и принцип действия обслуживаемого оборудования;
состав и характеристику сырья;
технологические требования к сырьевой смеси;
способы выявления и устранения неисправностей в работе механизмов;
виды и сорта смазочных материалов;
карты смазки обслуживаемого оборудования.
При дозировании и перемешивании сырьевой смеси в смесительных шнеках суммарной производительностью свыше 85 т/ч – 3-й разряд.
25. Дозировщик сырья
Параграф 1. Дозировщик сырья, 2-й разряд
106. Характеристика работ:
дозирование сырья в болтушки суммарной производительностью до 15 м3/ч;
обеспечение равномерной загрузки сырья по показаниям контрольно-измерительных приборов, поддержание необходимого уровня шлама;
обеспечение установленного соотношения компонентов сырьевой смеси и качества шлама;
регулирование подачи в болтушки воды требуемой температуры;
обеспечение прохождения материала через приемные и выходные решетки;
контроль температуры подшипников, состояния смазочных устройств, смазка механизмов.
107. Должен знать:
устройство, принцип действия обслуживаемых болтушек и вспомогательного оборудования;
состав и соотношение компонентов смеси, подаваемой в болтушки;
способы равномерного дозирования сырья и воды;
основные приемы лабораторного контроля качества шлама;
назначение и принцип действия контрольно-измерительных приборов, систем автоматического регулирования, сигнализации и блокировки;
карты смазки обслуживаемого оборудования, сорта и свойства смазочных материалов.
При дозировании сырья в болтушки суммарной производительностью свыше 15 м3/ч - 3-й разряд.

26. Ұсақтаушы
Параграф 1. Ұсақтаушы, 2-разряд
109. Жұмыс сипаттамасы:
қолмен, ұсақтаушыларда, ұсақтау агрегаттарында, өнімділігі сағатына 50 текше метрге дейінгі әртүрлі жүйедегі ұсақтау – сұрыптау құрылғыларында әртүрлі тас және басқа да материалдарды ұсақтау және ұнтақтау процесін жүргізу;
тасты және басқа да тас жыныстарын механикалық немесе қол елеуіштерінен електен өткізу;
көлік құрылғыларының көмегімен немесе қолмен ұсақтау және електен өткізу үшін материалдарды араластыру, ұсақтау – сұрыптау құрылғыларына салу;
механизмдерді іске қосу және тоқтату;
автоматты реттеуші құрылғылардың, қоректердің, вентильдердің, ысырмалардың көмегімен материалдар мен судың біркелкі берілуін реттеу;
материалдардың түрлері мен мөлшерлеріне сәйкес ұсақтау агрегаттарының жұмысын (жылдамдығы, өнімділігі, ұсақтаушының жұмыс органдары арасындағы саңылаулар) реттеу;
ұсақталатын материалдардың сапасын, сұрыбын анықтау;
жинақтама бункерлеріне қызмет көрсету;
шикізаттарды дайындау;
жабдықтардың жұмысындағы ақауларды анықтау және бұзылуларды түзеу;
қызмет көрсетілетін жабдықтарды майлау, тазалау және жөндеуге қатысу.
110. Білуге тиіс:
қызмет көрсетілетін жабдықтардың құрылысы мен әрекет принципі;
ұсақталатын материалдарға қойылатын талаптар мен физикалық қасиеттері;
іске қосатын аппаратураларды, автоматтандыру және дабыл беру құралдарын пайдалану ережесі;
ұсақтау құрылғыларына материалдарды салу ережесі;
ақаулардың туындау себептері және оларды түзету тәсілдері;
слесарьлық істің негіздері.
Параграф 2. Ұсақтаушы, 3-разряд
111. Жұмыс сипаттамасы:
бір уақытта екі және одан көп құрылғыларға қызмет көрсету кезінде беттік, бетті – белдіктік, балғалық және белдікті – тісті ұсақтауыштарды, сондай-ақ тасуатарлар мен жүгірмелерде шикізаттарды ұсақтау немесе ұнтақтау;
ұсақтаушыларда, ұсақтау агрегаттарында, өнімділігі сағатына 50-ден жоғары және 100 текше метрге дейінгі барлық жүйедегі ұсақтау – сұрыптау құрылғыларында, тасуатарларда, дезинтеграторларда шикізатты ұсақтау процесін жүргізу;
жабдықтардың тиімді жұмыс режимін қамтамасыз ету;
ұсақтаушыға түсетін және шығатын материалдардың біркелкі қоректенуін және ірілігін, аспирациялық құрылғының жұмысын байқау;
жабдықтарды іске қосу және тоқтату;
қоспаларды кетіру.
112. Білуге тиіс:
қызмет көрсетілетін жабдықтардың құрылысы;
өңделетін материалдардың түрлері, қасиеттері мен міндеті;
ұсақтау немесе ұнтақтау сапасына қойылатын талаптар;
жабдықтарды іске қосу және тоқтату тәртібі.
Параграф 3. Ұсақтаушы, 4-разряд
113. Жұмыс сипаттамасы:
ұсақтаушыларда, ұсақтау агрегаттарында, өнімділігі сағатына 100-ден артық 300 шаршы метрге дейінгі барлық жүйедегі ұсақтау – сұрыптау қондырғыларында тасты және басқа да материалдарды ұсақтау процесін жүргізу;
ақаулары бар бетон және темір – бетон бұйымдары мен құрылғыларын арнаулы ұсақтау агрегаттарында ұсақтау;
шарлы немесе сорғалау диірмендерінде материалдарды (әкті, құмды, ағаш күлін, гипсті, цементті) ұнтақтау;
материалдардың түрлеріне тәуелді ұсақтау және ұнтақтау агрегаттарындағы жұмысты реттеу;
үгілген денелерді ауыстыру;
шикізаттық диірмендер мен барлық көмекші қондырғылардың қалыпты жұмыс режимін қолдау, диірмендерді қоректендіруді реттеу, жіңішке ұнтақтаудың белгіленген нормасын және қоспаның берілген мөлшерлеуін сақтау;
барлық жабдықтардың жұмысын байқау;
бақылау - өлшеу аппаратураларының көрсеткіштерін байқау және өндірістің қалыпты режимінен ауытқуды болдырмау;
қызмет көрсетілетін жабдықтарды тазалау, майлау және жөндеуге қатысу.
114. Білуге тиіс:
қызмет көрсетілетін жабдықтардың құрылысы мен техникалық пайдалану ережесі;
материалдардың түрлері, қасиеттері және міндеті;
ұсақтау немесе електен өткізу сапасына қойылатын талаптар:
жабдықтарды іске қосу және тоқтату ережесі;
бақылау - өлшеу құралдарының міндеті және қолдану ережесі.

26. Дробильщик
Параграф 1. Дробильщик, 2-й разряд
108. Характеристика работ:
ведение процесса дробления и размола различных каменных и других материалов вручную, на дробилках, дробильных агрегатах, дробильно-сортировочных установках различных систем с производительностью до 50 м3/ч;
просеивание на механических или ручных ситах каменных и других пород;
перемещение материалов для дробления и просеивания, загрузка их в дробилки, дробильные агрегаты, дробильно-сортировочные установки с помощью транспортных устройств или вручную, укладка в штабели;
пуск и остановка механизмов;
регулирование равномерной подачи материалов и воды с помощью автоматических регулирующих устройств, питателей, вентилей, задвижек;
регулирование работы дробильного агрегата (скорости, производительности, зазоров между рабочими органами дробилки) в зависимости от вида и величины материала;
определение качества, сортности дробимого материала;
обслуживание накопительных бункеров;
заготовка сырья;
выявление неисправностей и устранение неполадок в работе оборудования;
смазка, чистка и участие в ремонте обслуживаемого оборудования.
109. Должен знать:
устройство и принцип действия обслуживаемого оборудования;
физические свойства и требования, предъявляемые к качеству дробимого материала;
правила пользования пусковой аппаратурой, средствами автоматизации и сигнализации;
правила загрузки дробильных установок материалами;
причины возникновения неисправностей и способы их устранения;
основы слесарного дела.
Параграф 2. Дробильщик, 3-й разряд
110. Характеристика работ:
дробление или размол сырья на щековых, щечновалковых, молотковых и валково-зубчатых дробилках, а также вальцах и бегунах при одновременном обслуживании двух и более установок;
ведение процесса дробления сырья на дробилках, дробильных агрегатах, дробильно-сортировочных установках всех систем производительностью свыше 50 до 100 м3/ч, вальцах, дезинтеграторах;
обеспечение оптимального режима работы оборудования;
наблюдение за равномерным питанием и крупностью поступающего и выходящего из дробилки материала, работой аспирационных устройств;
пуск и остановка оборудования;
удаление примесей.
111. Должен знать:
устройство обслуживаемого оборудования;
виды, свойства и назначение перерабатываемых материалов;
требования, предъявляемые к качеству дробления или размола;
порядок пуска и остановки оборудования.
Параграф 3. Дробильщик, 4-й разряд
112. Характеристика работ:
ведение процесса дробления каменных и других материалов на дробилках, дробильных агрегатах, дробильно-сортировочных установках всех систем производительностью свыше 100 до 300 м3/ч;
дробление бракованных бетонных и железобетонных изделий и конструкций на специальных дробильных агрегатах;
помол материалов (извести, песка, шлака, золы, гипса, цемента) на шаровых или струйных мельницах;
регулирование работы дробильных и помольных агрегатов в зависимости от вида материалов;
замена мелющих тел;
поддержание нормального режима работы сырьевых мельниц и всего вспомогательного оборудования, регулирование питания мельниц, соблюдение установленных норм тонкости помола и заданной дозировки смеси;
наблюдение за работой всего оборудования;
наблюдение за показаниями контрольно-измерительной аппаратуры и устранение отклонений от нормального режима производства;
чистка, смазка и участие в ремонте обслуживаемого оборудования.
113. Должен знать:
устройство и правила технической эксплуатации обслуживаемого оборудования;
виды, свойства и назначение материалов;
требования, предъявляемые к качеству дробления или размола;
правила пуска и ремонта оборудования;
назначение и правила применения контрольно-измерительных приборов.

Параграф 4. Ұсақтаушы, 5-разряд
115. Жұмыс сипаттамасы:
ұсақтаушыларда, ұсақтау агрегаттарында, өнімділік сағатына 300 текше метрден асатын әртүрлі жүйелердегі ұсақтау – сұрыптау құрылғыларда тасты және басқа да материалдарды ұсақтау процесін жүргізу;
жабдықтардың жұмысындағы ақауларды анықтау және бұзылуларды түзету;
қызмет көрсетілетін жабдықтарды майлау, тазалау және оны жөндеуге қатысу.
116. Білуге тиіс:
қызмет көрсетілетін жабдықтардың құрылысы мен жұмыс принципі;
іске қосу аппаратурасын, автоматтандыру және дабыл беру құралдарын пайдалану ережесі;
ақаулардың туындау себептері және оларды түзету тәсілдері.
27. Әкті ұсақтаушы
Параграф 1. Әкті ұсақтаушы, 3-разряд
117. Жұмыс сипаттамасы:
қуаты сағатына 50 текше метрге дейінгі ұсақтау агрегаттарында әкті ұсақтау;
ұсақтау агрегаттарын іске қосу, тоқтату және жұмысын реттеу;
ұсақтау агрегаттарына әкті біркелкі салу. Әктің берілген мөлшерде шығуын қамтамасыз ету;
күймегендерді, қатты күйгендерді және бөгде қосылымдарды алып тастау;
қызмет көрсететін механизмдерді майлау және олардың жұмысындағы ұсақ ақауларды түзету;
ұсақтаушылардың астындағы тікелерді сұрыптау механизмдерімен және тасымалдаушылармен тазалау;
ескерту дабылдарын беру;
аспирациялық құрылғыларға қызмет көрсету.
118. Білуге тиіс:
қызмет көрсетілетін механизмдерді іске қосу;
өңделетін әктің қасиеттері;
ұсақтаудың белгіленген фракциялары;
ұсақтау агрегаттарын қайта икемдеу ережесі;
қолданылатын құрал-саймандар;
орнатылған дабыл бергіштер;
аспирациялық қондырғыларды пайдалану ережесі.
Өнімділігі сағатына 50 текше метрден астам ұсақталған масса ұсақтау агрегаттарында жұмыс істегенде - 4-разряд.
28. Слюданы ұсақтаушы
Параграф 1. Слюданы ұсақтаушы, 2-разряд
119. Жұмыс сипаттамасы:
әртүрлі ұсақтаушыларда слюда скрабын қабыршықтарға ұсақтау;
қоймадан слюда скрабын алу, оны ыдыстан алу, түрлері бойынша сұрыптау және тасымалдау;
слюда скрабын бөлшектеп өлшеу және жүктеме тартпаларына салу;
слюданың біркелкілігі мен ұсақтаушылардың және құм електердің жұмысқа жарамдылығын байқау;
жабдықтарды майлау мен тазалау.
120. Білуге тиіс:
қызмет көрсетілетін жабдықтардың әрекет принципі;
слюдалық скрабқа қойылатын талаптар;
скрабты өлшеу және сұрыптау ережесі.
Параграф 2. Слюданы ұсақтаушы, 3-разряд
121. Жұмыс сипаттамасы:
әртүрлі түрдегі ұнтақтау жабдықтарында слюданы майдалау процесін жүргізу;
майдаланған слюданы ұнтақтау жіңішкелігі бойынша топтастыру;
скрабты тасымалдау таспасына салу;
жұмысты, ұнтақтау жабдықтарын, тасымалдаушыларды, элеваторды және басқа да агрегаттарды қосу мен айыруды байқау;
ұсақ ақауларды түзету.
122. Білуге тиіс:
қызмет көрсетілетін ұнтақтау жабдықтарының құрылысы;
дайын өнімдерге техникалық шарттар мен мемлекеттік стандарттар.

Параграф 4. Дробильщик, 5-й разряд
114. Характеристика работ:
ведение процесса дробления каменных и других материалов на дробилках, дробильных агрегатах, дробильно-сортировочных установках различных систем с производительностью свыше 300 м3/ч;
выявление неисправностей и устранение неполадок в работе оборудования;
смазка, чистка обслуживаемого оборудования и участие в его ремонте.
115. Должен знать:
устройство и принцип работы обслуживаемого оборудования;
правила пользования пусковой аппаратурой, средствами автоматизации и сигнализации;
причины возникновения неисправностей и способы их устранения.
27. Дробильщик извести
Параграф 1. Дробильщик извести, 3-й разряд
116. Характеристика работ:
дробление извести на дробильных агрегатах мощностью до 50 м3/час;
пуск, остановка и регулирование работы дробильного агрегата;
равномерная загрузка дробильного агрегата известью;
обеспечение выхода извести заданных размеров;
удаление недожога, пережога и посторонних включений;
смазка обслуживаемых механизмов и устранение мелких неисправностей в их работе;
очистка приямков под дробилкой сортировочными механизмами и транспортерами;
подача предупредительных сигналов;
обслуживание аспирационных установок.
117. Должен знать:
пусковые приборы обслуживаемых механизмов;
свойства перерабатываемой извести;
установленные фракции дробления;
правила переналадки дробильных агрегатов;
применяемые инструменты;
установленную сигнализацию;
правила эксплуатации аспирационных установок.
При работе на дробильных агрегатах производительностью свыше 50 м3/час дробленой массы - 4-й разряд.
28. Дробильщик слюды
Параграф 1. Дробильщик слюды, 2-й разряд
118. Характеристика работ:
дробление слюдяного скрапа на чешуйки на различных дробилках;
получение на складе слюдяного скрапа, распаковка, сортировка его по видам и подноска;
взвешивание слюдяного скрапа на порции и подача в загрузочный лоток;
наблюдение за однородностью слюды и исправностью дробилок и грохотов;
смазывание и чистка оборудования.
119. Должен знать:
принцип действия обслуживаемого оборудования;
требования, предъявляемые к слюдяному скрапу;
правила взвешивания и сортировки скрапа.
Параграф 2. Дробильщик слюды, 3-й разряд
120. Характеристика работ:
ведение процесса измельчения слюды на размольном оборудовании различного типа;
классификация молотой слюды по тонине помола;
загрузка скрапа на транспортерную ленту;
наблюдение за работой, включение и выключение размольного оборудования, транспортеров, элеваторов и других агрегатов;
устранение мелких неисправностей.
121. Должен знать:
устройство обслуживаемого помольного оборудования;
технические условия и государственные стандарты на готовую продукцию.

29. Жылылықты оқшаулайтын шикізатты ұсақтаушы
Параграф 1. Жылылықты оқшаулайтын шикізатты ұсақтаушы, 2-разряд
123. Жұмыс сипаттамасы:
шикізатты дайындау;
битумның ірі кесектерін берілген мөлшерге дейін ұсақтау;
битум кесектерін қағаздан, жабысқан жер мен қардан тазарту;
көлік құралына битумды тиеу және балқыту пешіне жеткізу;
тасымалдаушыларды майлау және оларды күтіп-ұстау.
124. Білуге тиіс:
сыртқы түрі бойынша битум маркаларын анықтау ережесі;
битумды дайындау және қолмен тиеу ережесі.
Параграф 2. Жылылықты оқшаулайтын шикізатты ұсақтаушы, 3-разряд
125. Жұмыс сипаттамасы:
шикізатты ұсақтаушыларда, тасуатарларда, дезинтеграторларда ұсақтау;
ұсақтаушыларды біркелкі қоректендіруді және ұсақтаушыларға түсетін және шығатын материалдардың мөлшерін, аспирациялық қондырғылардың жұмысын байқау;
жабдықтарды іске қосу мен тоқтату;
бөгде қоспаларды алып тастау;
жабдықтарды байқау, тазалау мен майлау.
126. Білуге тиіс:
ұсақтаушылардың, көмекші қондырғылардың құрылысы;
майлау материалдарының түрлері мен сұрыптары;
ұсақталуға жататын материалдардың қасиеттері және оларға қойылатын талаптар;
жабдықтарды іске қосу мен тоқтату тәртібі.
Параграф 3. Жылылықты оқшаулайтын шикізатты ұсақтаушы, 4-разряд
127. Жұмыс сипаттамасы:
үздіксіз және мерзімді әрекеттердегі шарлы, өзекті және дірілді диірмендерде шикізаттар мен материалдарды ұнтақтау;
шикізаттық диірмендердің және барлық көмекші қондырғылардың қалыпты жұмыс режимін қолдау, диірмендерді қоректендіруді реттеу, ұнтақтау жіңішкелігінің белгіленген нормасын және берілген қоспа мөлшерлеуін сақтау;
барлық жабдықтардың жұмысын бақылау;
диірмендерге шарлар мен өзектерді толтырып салу;
бақылау - өлшеу аппаратураларының көрсеткіштерін байқау және өндірістің қалыпты технологиялық процесінен ауытқуды түзету.
128. Білуге тиіс:
қызмет көрсетілетін жабдықтардың құрылысы мен әрекет принципі;
шихтаға кіретін әрбір компоненттің қасиеттері мен сапалық сипаттамасы;
жабдықтарды іске қосу мен жөндеу ережесі;
бақылау - өлшеу құралдарының міндеті мен қолдану ережесі.
30. Микалексті массаны дайындаушы
Параграф 1. Микалексті массаны дайындаушы, 3-разряд
129. Жұмыс сипаттамасы:
микалексті массаны әзірлеу;
шихта компоненттерін дайындау және оны электр пешінде кептіру;
құралдар бойынша кептіру процесін байқау;
микалексті массаның компоненттерін шарлы диірмендерге себу, ұнтақтау және дірілдеу елегінде електен өткізу;
шихтаны сумен қосумен араластыру.
130. Білуге тиіс:
қызмет көрсетілетін жабдықтардың құрылысы мен жұмыс принципі;
микалексті масса компоненттерінің құрамы;
шихта компоненттерін кептіру режимі;
микалексті массаға техникалық шарттар;
жабдықтардың жұмысындағы ақауларды анықтау мен түзету тәсілдері.

29. Дробильщик теплоизоляционного сырья
Параграф 1. Дробильщик теплоизоляционного сырья, 2-й разряд
122. Характеристика работ:
заготовка сырья;
дробление крупных кусков битума до заданных размеров;
очистка кусков битума от бумаги, налипшей земли и снега;
загрузка транспортных средств и доставка битума к варочной печи;
смазка транспортеров и уход за ними.
123. Должен знать:
правила определения марок битума по внешнему виду;
правила заготовки и погрузки битума вручную.
Параграф 2. Дробильщик теплоизоляционного сырья, 3-й разряд
124. Характеристика работ:
дробление сырья на дробилках, вальцах дезинтеграторах;
наблюдение за равномерным питанием дробилки и размером поступающего и выходящего из дробилки материала, работой аспирационных устройств;
пуск и остановка оборудования;
удаление посторонних примесей;
осмотр, чистка и смазка оборудования.
125. Должен знать:
устройство дробилок, вспомогательных устройств;
виды и сорта смазочных материалов;
свойства материалов, подвергающихся дроблению и предъявляемые к ним требования;
порядок пуска и останова оборудования.
Параграф 3. Дробильщик теплоизоляционного сырья, 4-й разряд
126. Характеристика работ:
размол сырья и материалов в шаровых, стержневых и вибромельницах непрерывного и периодического действия;
поддержание нормального режима работы сырьевых мельниц и всего вспомогательного оборудования, регулирование питания мельниц, соблюдение установленных норм тонкости помола и заданной дозировки смеси;
наблюдение за работой всего оборудования;
догрузка мельниц шарами и стержнями;
наблюдение за показаниями контрольно-измерительной аппаратуры и устранение отклонений от нормального технологического процесса производства.
127. Должен знать:
устройство и принцип действия обслуживаемого оборудования, свойства и качественную характеристику каждого из компонентов, входящих в шихту;
правила пуска и ремонта оборудования;
назначение и правила применения контрольно-измерительных приборов.
30. Заготовщик микалексовой массы
Параграф 1. Заготовщик микалексовой массы, 3-й разряд
128. Характеристика работ:
заготовка микалексовой массы;
подготовка компонентов шихты и сушка ее в электропечи;
наблюдение за процессом сушки по приборам;
засыпка, помол компонентов микалексовой массы на шаровых мельницах и просеивание на виброситах;
смешивание шихты с добавлением воды.
129. Должен знать:
устройство и принцип работы обслуживаемого оборудования;
состав компонентов микалексовой массы;
режим сушки компонентов шихты;
технические условия на микалексовую массу;
способы выявления и устранения неисправностей в работе оборудования.

31. Кептіргіштер мен пештердің тиеуші – түсірушісі
Параграф 1. Кептіргіштер мен пештердің тиеуші – түсірушісі, 3-разряд
131. Жұмыс сипаттамасы:
кептіру барабандарына (қондырғыларға) материалдарды тиеу процесін жүргізу;
материалдың қоректендіру құрылғысына және қоректендіру құрылғысынан кептіру барабандарына (қондырғысына) біркелкі түсуін қамтамасыз ету;
қоректендіру құрылғыларының, кептіру барабандарының (қондырғыларының) жұмысын бақылау;
туннельдік пештерді тиеу мен түсіру, шикізаттарды, диатомды, сілку және басқа да жылылықты оқшаулағыш бұйымдарды оларды күйдіру кезінде тиеу мен түсіруге арналған механизмдерді және құрал-саймандарды іске қосу мен тоқтатуды басқару;
күйдіру үшін күйдіру вагонеткалары мен басқа да тетіктерге бұйымдарды қалыпқа келтіріп салу;
күйдірілген шикізаттарды ыдысқа салу;
қызмет көрсетілетін жабдықтардағы ақаулардың алдын алу және түзету.
132. Білуге тиіс:
қызмет көрсетілетін механизмдер мен тетіктердің құрылысы мен әрекет принципі;
кептіруге жатқызылған материалдардың құрамы мен қасиеттері;
кептіру барабандарды (қондырғыларды) біркелкі тиеуді қамтамасыз етудің тәсілдері;
кептіруге түскен материалдардың ылғалдылығы мен ауқымдары;
бұйымдарды вагонеткаларына қалыпқа келтіріп салу ережесі;
механизмдерді іске қосу мен тоқтату ережесі.
32. Шикізатты, отынды және қабырғалық бұйымдарды тиеуші-түсіруші
Параграф 1. Шикізатты, отынды және қабырғалық бұйымдарды тиеуші-түсіруші, 2-разряд
133. Жұмыс сипаттамасы:
тәрелкелі және қожды қоректендірушілердің, элеваторлардың, тасымалдаушылардың немесе скиптік көтергіштердің көмегімен айналмалы және шахталық пештерге шикізат пен отынды салу;
отын құбыршасы мен шураппараттарға отын салу;
қызмет көрсетілетін жабдықтарды іске қосу мен тоқтату;
тасымалдағыш таспасынан бөгде заттарды алып тастау;
отынның жануын байқау;
скипті көтергіштерге немесе вагонеткаларға тасты және көмірді тиеу;
итерушінің көмегімен немесе қолмен құрғақ гипсті сылақпен және аралық плиталармен оларды белгіленген кесте бойынша кептіру агрегаттарын және вагонетканың булау камераларын толтыру;
өзінен біліктілігі жоғары тиеуші – түсірушінің басшылығымен вагонеткалардан және өзі аударғыштан балшықты, борды, тасты, құмды, әкті, көмірді және басқа да сусымалы материалдарды түсіру;
шанақтарды, кептіру агрегаттары мен булау камераларын тазалау;
шикізаттың ірі немесе мұзданған кесектерін ішінара бөлшектеу және қатып қалған кесектерді бопсытушыны пайдаланумен немесе қолмен торкөз арқылы өткізу;
белгіленген деңгей бойынша үйіндіні жоспарлау;
вагонеткаларды майлау және оларды жұмыс аймағы шеңберінде жүргізу;
түсіп қалған материалдарды жинау.

31. Загрузчик-выгрузчик сушил и печей
Параграф 1. Загрузчик-выгрузчик сушил и печей, 3-й разряд
130. Характеристика работ:
ведение процесса загрузки сушильных барабанов (установок) материалом;
обеспечение равномерного поступления материала к питательным устройствам и от питательных устройств к сушильным барабанам (установкам);
контроль работы питательных устройств, сушильных барабанов (установок);
управление работой по загрузке и выгрузке туннельных печей, наладка, пуск и остановка механизмов и приспособлений для загрузки и выгрузки сырья, диатомовых, трепельных и других теплоизоляционных изделий при их обжиге;
фасонная укладка изделий на обжиговые вагонетки и другие приспособления для обжига;
затаривание обожженного сырья;
предупреждение и устранение неисправностей в работе обслуживаемого оборудования.
131. Должен знать:
устройство и принцип действия обслуживаемых механизмов и приспособлений;
состав и свойства материала, подлежащего сушке;
способы обеспечения равномерной загрузки сушильных барабанов (установок);
влажность и габариты материала, поступающего на сушку;
правила фасонной укладки изделий на вагонетки;
порядок пуска и остановки механизмов.
32. Загрузчик-выгрузчик сырья, топлива и стеновых изделий
Параграф 1. Загрузчик-выгрузчик сырья, топлива и стеновых
изделий, 2-й разряд
132. Характеристика работ:
загрузка сырья и топлива во вращающиеся и шахтные печи при помощи тарельчатых и шлаковых питателей, элеваторов, транспортеров или скиповых подъемников;
загрузка топлива в топливные трубочки или шураппараты;
пуск и остановка обслуживаемого оборудования;
удаление с ленты транспортера посторонних предметов;
наблюдение за сгоранием топлива;
загрузка камня и угля в ковш скипового подъемника или на вагонетки;
загрузка сушильных агрегатов и камер пропаривания вагонетками с сухой гипсовой штукатуркой и перегородочными плитами при помощи толкателя или вручную и выгрузка их по установленному графику;
выгрузка из вагонеток и самосвалов глины, мела, камня, песка, извести, угля и других сыпучих материалов под руководством загрузчика-выгрузчика более высокой квалификации;
очистка кузовов, сушильных агрегатов и камер пропаривания;
частичная разбивка крупных кусков или смерзшегося сырья и проталкивание его через решетку с использованием рыхлителя мерзлых комков или вручную;
планировка отвалов по заданному уровню;
смазка вагонеток и перемещение их в пределах рабочей зоны;
уборка просыпавшегося материала.
133. Должен знать:
принцип действия обслуживаемого оборудования;
правила загрузки и выгрузки печей, сушильных агрегатов и камер пропаривания;
нормы расхода топлива;
правила загрузки топлива в топливные трубочки или шураппараты;
график загрузки и выгрузки; правила перемещения вагонеток.
Параграф 2. Загрузчик-выгрузчик сырья, топлива и стеновых
изделий, 3-й разряд

134. Білуге тиіс:
қызмет көрсетілетін жабдықтардың әрекет принципі;
пештерге, кептіру агрегаттары мен булау камераларына тиеу және түсіру ережесі;
отын құбыршасы мен булау камераларын тиеу мен түсіру ережесі;
отынды жұмсау нормалары;
отын құбыршасына немесе шураппараттарға отынды тиеу ережесі;
тиеу мен түсіру кестесі;
вагонеткалардың орнын ауыстыру ережесі.
Параграф 2. Шикізатты, отынды және қабырғалық бұйымдарды тиеуші-түсіруші, 3-разряд
135. Жұмыс сипаттамасы:
терең шұқырдан топырақты тиеу мен түсіру;
бөгде қосылымдарды аластатумен аудармалы вагонеткаларға және қол арбасына ашық кеніштен, топырақ қоймасынан, үйіндіден топырақты, құмды тиеу;
қолданыстағы техникалық шарттарға сәйкес құмның немесе үйіндінің және ылғалды судың қабатын салумен терең шұқырдан топырақты қабаттап тиеу;
топырақта ылғалдау үшін саңылау жасау;
механикалық итерушінің көмегімен туннель пешіне кірпіш пен тасты салу және туннель пеші бойынша вагонеткалардың жылынуы;
пештер мен терең шұқырлардың тиеу және түсіру есіктерін ашу мен жабу;
итергіштің көмегімен немесе қолмен кірпішті және жабынқысы бар булау вагонеткалары мен кептіру агрегаттарын және камераларды толтыру және оларды белгіленген кесте бойынша түсіру;
аудармалы вагонеткалардан және өзі аударғыштан топырақты, борды, тасты, құмды, әкті, бос тау жынысы мен басқа да сусымалы материалдарды бункердің торкөзіне, қоймаға немесе үйіндіге түсіру;
қызмет көрсетілетін жабдықтардың жұмысындағы ұсақ ақауларды түзету;
домалату табақтарын қатарлап салу және қайтадан қатарлау;
жұмыс аймағы шеңберінде тар табанды жолдарды қозғалту және тегістеу;
белгіленген дабылдарды беру.
136. Білуге тиіс:
қызмет көрсетілетін жабдықтардың құрылысы;
топыраққа техникалық шарттар;
топырақты тиеу және түсіру ережесі;
жәшіктік берушімен бункерді тиеу нормалары;
шикізаттың сапасына қойылатын талаптар;
домалату табақтарын салу, қайта салу;
қабылданған дабыл беру жүйесі.
33. Борлы денені тиеуші
Параграф 1. Борлы денені тиеуші, 3-разряд
137. Жұмыс сипаттамасы:
борлы денелерді диірменге тиеу;
борлы денелерді тиеу, түсіру және сұрыптау, борлы денелерді диірменге тасымалдау;
тиеу механизмдерінің көмегімен борлы денелерді диірменге толық тиеу және артық тиеу операцияларын орындау;
люктерді ашу мен жабу, камера аралық тосқауылдарды тазалау;
борлы денелерді сұрыптау және қалдықтарды жинау;
борлы денелерді сұрыптайтын машиналарға қызмет көрсету.
138. Білуге тиіс:
тиеу механизмдері мен борлы денелерді сұрыптау жөніндегі машиналардың құрылысы мен әрекет принципі;
диірмендерді толық тиеу және артық тиеу тәсілдері мен мерзімдері;
борлы денелерді тиеудің шекті нормалары, борлы денелердің түрлері, қасиеттері мен ассортименті.

134. Характеристика работ:
загрузка и выгрузка глины из бучильных ям;
погрузка глины, песка из карьеров, глинохранилищ, буртов в опрокидные вагонетки или тачки с удалением посторонних включений;
послойная загрузка глины в бучильные ямы с пересыпкой слоев песком или опилками и увлажнение водой в соответствии с действующими техническими условиями;
пробивка в глине отверстий для увлажнения;
загрузка кирпича и камней в туннельные печи при помощи механического толкателя и перемещение вагонеток по туннельной печи;
открывание и закрывание загрузочного и выгрузочного затворов печи и бучильных ям;
загрузка сушильных агрегатов и камер пропаривания вагонетками с кирпичом и черепицей при помощи толкателя или вручную и их выгрузка по установленному графику;
выгрузка из опрокидных вагонеток и самосвалов глины, мела, камня, песка, извести, пустой породы и других сыпучих материалов на решетку бункера, на склад или в отвал;
устранение мелких неисправностей в работе обслуживаемого оборудования;
укладка и перекладка катальных листов;
передвижка и рихтовка узкоколейных путей в пределах рабочей зоны;
подача установленных сигналов.
135. Должен знать:
устройство обслуживаемого оборудования;
технические условия на глину;
правила загрузки и выгрузки глины;
нормы загрузки ящичного подавателя и бункера;
требования, предъявляемые к качеству сырца;
правила укладки, перекладки катальных листов, передвижки и рихтовки узкоколейных путей;
принятую систему сигнализации.
33. Загрузчик мелющих тел
Параграф 1. Загрузчик мелющих тел, 3-й разряд
136. Характеристика работ:
загрузка мелющих тел в мельницы;
разгрузка, погрузка и сортировка мелющих тел на складе, транспортировка мелющих тел к мельницам;
выполнение операций по догрузке и перегрузке мельниц мелющими телами при помощи загрузочных механизмов;
открывание и закрывание люков, очистка межкамерных перегородок;
сортировка мелющих тел и уборка отходов;
обслуживание машин для сортировки мелющих тел.
137. Должен знать:
устройство и принцип действия загрузочных механизмов и машин по сортировке мелющих тел;
способы и сроки догрузки и перегрузки мельниц;
предельные нормы погрузки мелющих тел;
виды, свойства и ассортимент мелющих тел.

34. Тас құймасы бұйымының құюшысы
Параграф 1. Тас құймасы бұйымының құюшысы, 3-разряд
139. Жұмыс сипаттамасы:
балқыманы құюға қыздырылған қалыптары арбашықтарды жеткізу;
көтергіш жабдықтардың көмегімен балқытпаны қалыпқа құю;
бұйымның мөлшеріне, сырт пішініне және балқытпаның температурасына тәуелді құю тәсілдерін өзгерту жолымен қалыпты толтыру жылдамдығын реттеу;
балқытпаны контейнерге жинау және оны кейіннен өңдеу үшін тасымалдау;
құйма қалыптарымен кристалдандыру пешіне вагонеткаларды жеткізу;
кристалдандыру пешінен дайын өнімдері бар арбашықты түсіру;
дайын өнімдерді қалыптан алу, оларды тасымал құралына салу және қоймаға жеткізу;
қалыпты бөлшектеу және арбашықты қалып массасынан тазалау;
пештің жинақтаушындағы құйма өңешінің жағдайын байқау;
сыртқы түрі бойынша бұйымдардың ақауларын алдын ала анықтау;
күйген қалыптарды тазалау;
қалыптарды қажетті температураға дейін суыту және олардың құюға дайындығын анықтау.
140. Білуге тиіс:
қызмет көрсетілетін жабдықтардың құрылысы мен пайдалану ережесі;
қалыпты балқытпамен толтырудың технологиялық процесі;
бұйымды кристалдандырудың мөлшерінен, оның сыртқы пішіні мен балқытпа температурасынан жылдамдығының және деңгейінің тәуелділігі;
балқытпаның қасиеттері мен оған қойылатын талаптар;
ақаулардың түрлері мен оның алдын алудың әдістері;
қалыптарды кептіру мен қыздыру режимі.
Параграф 2. Тас құймасы бұйымының құюшысы, 4-разряд
141. Жұмыс сипаттамасы:
әртүрлі тас құймасы бұйымдарын тас құюдың сыртқа тебу машиналарында балқытпа қалыбымен еріту және құю процесін жүргізу;
машинаны ерітуге дайындау;
құюға беру алдында оның газданбау және гомогенизация деңгейін анықтау үшін балқытпаның сынамасын іріктеу;
хальмовканың ағызу каналының температурасын реттеу, механикалық араластырғыш пен араластыру және қосымшаны енгізу жолдарымен балқытпаның талап етілетін сапасын қамтамасыз ету;
мөлшерлеуші желдеткішті іске қосу, реттеу және ажырату;
балқытпасы бар контейнерді көтеру жөніндегі тельферді басқару;
қорғаныс құрылғыларын сумен жабдықтауды бақылау;
құюға берілетін қалыптарды қимаүлгі бойынша тексеру;
ақаулардың туындау себептерін анықтау және оларды түзету жөніндегі шараларды қабылдау.
142. Білуге тиіс:
сыртқа тебу тасты құю машинасының құрылысы;
балқытпаның қасиеттері;
тас құймасынан бұйымдар өндірісінің технологиялық өндірісі;
шығыс материалдарына қойылатын талаптар;
бақылау - өлшеу құралдарының жұмыс принципі;
ақаулардың түрлері мен олардың алдын алу тәсілдері.
35. Электр оқшаулағыш бұйымның тазартушысы
Параграф 1. Электр оқшаулағыш бұйымның тазартушысы, 2-разряд

34. Заливщик камнелитейных изделий
Параграф 1. Заливщик камнелитейных изделий, 3-й разряд
138. Характеристика работ:
подача тележек с прокаленными формами под заливку расплавом;
заливка форм расплавом с помощью подъемного оборудования;
регулирование скорости заполнения форм путем изменения способа заливки в зависимости от размеров, конфигурации изделий и температуры расплава;
сбор расплава в контейнеры и транспортировка его для последующей переработки;
подача вагонеток с заливными формами к кристаллизационным печам;
выгрузка тележек с готовой продукцией из кристаллизационных печей;
выемка готовых изделий из форм, укладка их на средства перемещения и транспортировка на склад;
разборка форм и очистка тележек от формовочной массы;
наблюдение за состоянием литейной летки копильника печи;
предварительная разбраковка изделий по внешнему виду;
очистка прокаленных форм;
охлаждение форм до требуемой температуры и определение готовности их к заливке.
139. Должен знать:
устройство и правила эксплуатации обслуживаемого оборудования;
технологический процесс заливки форм расплавом;
зависимость скорости и степени кристаллизации от размера изделий, его конфигурации и температуры расплава;
свойства расплава и требования, предъявляемые к нему;
виды брака и способы его предупреждения;
режимы сушки и прокалки форм.
Параграф 2. Заливщик камнелитейных изделий, 4-й разряд
140. Характеристика работ:
ведение процесса плавки и заливки форм расплавом на машинах центробежного камневого литья различных камнелитейных изделий;
подготовка машин к плавке;
отбор проб расплава перед выдачей на заливку для определения степени его дегазации и гомогенизации;
обеспечение требуемого качества расплава путем регулирования температуры сливного канала хальмовки, перемешивания механической мешалкой и ввода добавок;
пуск, регулирование и выключение дозирующей вентиляции;
управление тельфером по подъему контейнеров с расплавом;
контроль водоснабжения защитных устройств;
проверка по шаблону форм, подаваемых под заливку;
выявление причин возникновения брака и принятие мер по их устранению.
141. Должен знать:
устройство машин центробежного камневого литья;
свойства расплава;
технологический процесс производства изделий из камневого литья;
требования, предъявляемые к исходным материалам;
принцип работы контрольно-измерительных приборов;
виды брака и способы его предупреждения.
35. Зачистчик электроизоляционных изделий
Параграф 1. Зачистчик электроизоляционных изделий, 2-й разряд
142. Характеристика работ:
зачистка вручную и на станке миканитовых пластин, трубок, коллекторных манжет и других изделий из миканита и слюдопласта от бумаги и посыпки;
обрезка и зачистка концов трубок и поверхностей изделий от складок, расслоений и прочих дефектов;
промер и доведение габаритов изделий до заданных размеров;
включение и выключение вентиляции.

143. Жұмыс сипаттамасы:
миканиттік пластиндерді, құбыршаларды, коллекторлық манжеттер мен миканиттен және слюдопластан басқа да бұйымдарды қағаздан және шашпадан қолмен және станокта тазарту;
құбыршаның соңы мен бұйымның бетін қатпардан, қабатсызданудан және басқа да ақаулардан кесу және тазалау;
бұйымның ауқымын өлшеу және белгіленген мөлшерге дейін жеткізу;
желдеткішті қосу және айыру.
144. Білуге тиіс:
қызмет көрсетілетін жабдықтардың жұмыс принципі;
бұйымдарды қағаздан және шашпадан тазалау әдістері мен себелеу тәсілдері;
бұйымның ауқымын өлшеу тәсілдері;
бақылау - өлшеу тетіктерін пайдалану ережесі;
миканит және слюдопласт бұйымдарына техникалық талаптар.
36. Кірпіштен блоктар мен панельдер дайындаушы
Параграф 1. Кірпіштен блоктар мен панельдер дайындаушы, 2-разряд
145. Жұмыс сипаттамасы:
өзінен біліктілігі жоғары дайындаушының басшылығымен кірпіштен блоктар мен панельдер дайындау;
жұмыс аймағы шеңберінде кірпішті, арматураны, жылу сақтағыштар мен ағаш шеберлігі бұйымдарын тасымалдау;
оларды станоктарға, кондукторларға және қалыптарға қатарлап салуға қатысу;
панельдердің, жалатылған керамикалық плиткалардың беттерін жуу;
станокты, кондуктор – қимаүлгіні, қалыпты тазалау.
146. Білуге тиіс:
станоктардың, қалыптардың, кондуктор – қимаүлгілердің құрылысы;
кірпіштерді қатарлап салу ережесі;
дайын өнімдердің сапасына қойылатын талаптар.
Параграф 2. Кірпіштен блоктар мен панельдер дайындаушы, 3-разряд
147. Жұмыс сипаттамасы:
кірпіштен блоктар мен панельдер дайындаушы станоктарды, қалыптарды, кондуктор – қимаүлгілерді жұмысқа дайындау;
сызбаға сәйкес кірпішті, арматураны, жылу сақтағышты, жалатылған плитканы және ағаш шеберлігі бұйымдарын станоктарға, кондуктор – қимаүлгілерге немесе қалыптарға қатарлап салу, тік жіктерді ерітіндімен толтырумен біркелкі жабу;
ерітіндінің бетін тегістеу;
панельдің бетін ысқылау;
булаудан кейін панельді түзету (жөндеу);
қалаудың биіктігі өзгерген сайын рольгандер мен тасымалдаушыларды қозғалту;
блоктарды арнаулы материалдармен жалату.
148. Білуге тиіс:
қызмет көрсетілетін жабдықтардың құрылысы;
әртүрлі түрдегі және сыртқы пішіндегі үлгілік, жалатылған және ішкілік блоктарды қалап салу ережесі;
ерітіндінің рецептурасы; дайын блоктар мен панельдерге қойылатын талаптар.
37. Калибрлеуші – пішуші
Параграф 1. Калибрлеуші – пішуші, 3-разряд
149. Жұмыс сипаттамасы:
№ 3-6 шағылған сұрыптамаларды қажетті қалыңдыққа дейін калибрлеу (бөлшектеу);
қолмен және гильотинді қайшымен қимаүлгі бойынша калибрленген пластиндерді пішу және кесу;
мемлекеттік стандарттарға және техникалық шарттарға сәйкес түрлері, маркалары, мөлшерлері бойынша бұйымдарды сұрыптау;
гильтонды қайшылардың жұмысындағы ұсақ ақауларды түзету.

143. Должен знать:
принцип работы обслуживаемого оборудования;
способы и приемы очистки изделий от бумаги и посыпки;
способы замеров габаритов изделий;
правила пользования контрольно-измерительными инструментами;
технические требования на изделия из миканита и слюдопласта.
36. Изготовитель блоков и панелей из кирпича
Параграф 1. Изготовитель блоков и панелей из кирпича, 2-й разряд
144. Характеристика работ:
изготовление блоков и панелей из кирпича под руководством изготовителя более высокой квалификации;
перемещение в пределах рабочей зоны кирпича, арматуры, утеплителя и столярных изделий;
участие в их укладке в станок, кондуктор и формы;
мойка поверхности панелей, облицованных керамической плиткой;
очистка станка, кондуктора-шаблона, формы.
145. Должен знать:
устройство станков, форм, кондуктора-шаблона;
правила кладки кирпича;
требования, предъявляемые к качеству готовых изделий.
Параграф 2. Изготовитель блоков и панелей из кирпича, 3-й разряд
146. Характеристика работ:
изготовление блоков и панелей из кирпича;
подготовка станка, форм, кондуктора-шаблона к работе;
укладка кирпича, арматуры, утеплителя, облицовочной плитки и столярных изделий в станок, кондуктор-шаблон или формы в соответствии с чертежами, равномерное покрытие их раствором с заполнением вертикальных швов;
разравнивание поверхности раствора;
затирка поверхности панели;
исправление (ремонт) панелей после запарки;
передвижение рольгангов и транспортеров по мере изменения высоты кладки;
облицовка блоков специальными материалами.
147. Должен знать:
устройство обслуживаемого оборудования;
правила кладки фасонных, облицовочных и внутренних блоков и панелей разных типов и конфигураций;
рецептуру растворов;
требования, предъявляемые к готовым блокам и панелям.
37. Калибровщик-раскройщик
Параграф 1. Калибровщик-раскройщик, 3-й разряд
148. Характеристика работ:
калибровка (расщепление) колотых подборов № 3-6 до требуемой толщины;
раскрой и резка калиброванных пластин по шаблонам вручную и на гильотинных ножницах;
сортировка изделий по видам, маркам, размерам в соответствии с государственными стандартами и техническими условиями;
устранение мелких неисправностей в работе гильотинных ножниц.
149. Должен знать:
рациональные приемы резки и раскроя слюды;
технические требования и государственные стандарты на подборы и готовые изделия;
нормы выходов;
виды брака, способы его предупреждения и устранения;
правила пользования шаблонами и контрольно-измерительными приборами;
правила наладки и регулирования гильотинных ножниц;
способы устранения мелких неисправностей в станке.
Параграф 2. Калибровщик-раскройщик, 4-й разряд

150. Білуге тиіс:
калибрленген пластиналарды кесу мен пішудің үнемді әдістері;
шағылған сұрыптамаларға және дайын бұйымдарға техникалық шарттар мен мемлекеттік стандарттар;
шығулар нормалары;
ақаудың түрлері, оны алдын алу мен түзетудің әдістері;
қимаүлгілерді және бақылау - өлшеу құралдарын пайдалану ережесі;
лиьтонды қайшыларды жөндеу мен реттеудің ережесі;
станоктардың ұсақ ақауларын түзету тәсілдері.
Параграф 2. Калибрлеуші – пішуші, 4-разряд
151. Жұмыс сипаттамасы:
№ 1-2 шағылған сұрыптамаларды қажетті қалыңдыққа дейін калибрлеу (бөлшектеу).
қолмен және гильотинді қайшымен қимаүлгі бойынша калибрленген пластиндерді пішу және кесу.
мемлекеттік стандарттарға және техникалық шарттарға сәйкес түрлері, маркалары, мөлшерлері бойынша бұйымдарды сұрыптау.
152. Білуге тиіс:
калибрленген пластиналарды кесу мен пішудің үнемді әдістері;
шағылған сұрыптамаларға және дайын бұйымдарға техникалық шарттар мен мемлекеттік стандарттар;
шығулар нормалары;
ақаудың түрлері, оны алдын алу мен түзетудің әдістері;
қимаүлгілерді және бақылау - өлшеу құралдарын пайдалану ережесі.
38. Слюданы калибрлеуші
Параграф 1. Слюданы калибрлеуші, 3-разряд
153. Жұмыс сипаттамасы:
ауданы 25 шаршы сантиметрге дейінгі өнеркәсіптік шикізатты, № 8 шағылған сұрыптамаларды, мөлшері 4-10 мм жартылай тазартылған сұрыптамаларды слюдадан тиісті түрлердегі бұйымдар мен жартылай фабрикаттар үшін көзделген мемлекеттік стандарттағы және техникалық шарттағы қалыңдыққа калибрлеу (бөлшектеу);
калибрленген слюданы қалыңдықтар, сұрыптар, мөлшерлер, маркалар мен міндеттер бойынша бөлу.
154. Білуге тиіс:
өнімдерге және жартылай фабрикаттарға мемлекеттік стандарттар мен техникалық шарттар, шикізаттан олардың шығу нормалары;
калибрлеу әдістері мен тәсілдері;
құрал-саймандар мен бақылау - өлшеу құралдарын пайдалану ережесі.
Параграф 2. Слюданы калибрлеуші, 4-разряд
155. Жұмыс сипаттамасы:
ауданы 25 шаршы сантиметрден жоғары өнеркәсіптік шикізатты, № 1-7 шағылған сұрыптамаларды, мөлшері 15-50 мм жартылай тазартылған сұрыптамаларды слюдадан тиісті түрлердегі бұйымдар мен жартылай фабрикаттар үшін көзделген мемлекеттік стандарттағы және техникалық шарттағы қалыңдыққа калибрлеу (бөлшектеу);
калибрленген слюданы қалыңдықтар, сұрыптар, мөлшерлер, маркалар мен міндеттер бойынша бөлу;
калибрленген пластиналарда қақпақшалар мен тығырықтардың орналасуына белгі салу.
39. Тас балқытушы
Параграф 1. Тас балқытушы, 3-разряд
156. Жұмыс сипаттамасы:
берілген рецептура бойынша шихта дайындау;
тасымалдағыштарға, мөлшерлегіштер мен араластырғыштарға қызмет көрсету;
шихта мен тас сынықтарын тиеу құрылғысына салу, оларды мөлшерлеу және балқыту пешіне салу;
балқыту пештерінің еңкейту механизмдерін басқару;
балқытпаны ағызып алғаннан кейін өңешті жабу;
құятын астауды арбашыққа орналастыру;
қызмет көрсетілетін жабдықтар мен балқыту пештерін жөндеуге қатысу.

150. Характеристика работ:
калибровка (расщепление) колотых подборов № 1-2 до требуемой толщины;
раскрой и резка калиброванных пластин по шаблонам вручную и на гильотинных ножницах;
сортировка изделий по видам, маркам, размерам в соответствии с государственными стандартами и техническими условиями.
151. Должен знать:
рациональные приемы резки и раскроя калиброванных пластин;
технические требования и государственные стандарты на колотые подборы и готовые изделия;
нормы выходов;
виды брака, способы его предупреждения и устранения;
правила пользования шаблонами и контрольно-измерительными приборами.
38. Калибровщик слюды
Параграф 1. Калибровщик слюды, 3-й разряд
152. Характеристика работ:
калибровка (расщепление) промышленного сырца площадью до 25 см2, колотых подборов № 8, полуочищенных подборов размером 4-10 мм на толщину, предусмотренную государственными стандартами и техническими условиями для соответствующих видов изделий и полуфабрикатов из слюды;
распределение калиброванной слюды по группам толщины, сортам, размерам, маркам и назначению.
153. Должен знать:
государственные стандарты и технические условия на продукцию и полуфабрикаты, нормы их выхода из сырья;
приемы и способы калибровки;
правила пользования инструментами и контрольно-измерительными приборами.
Параграф 2. Калибровщик слюды, 4-й разряд
154. Характеристика работ:
калибровка (расщепление) промышленного сырца площадью свыше 25 см2, колотых подборов № 1-7, полуочищенных подборов размером 15-50 мм на толщину, предусмотренную государственными стандартами и техническими условиями для соответствующих видов изделий из слюды;
распределение калиброванной слюды по группам толщины, сортам, размерам, маркам и назначению;
разметка на калиброванных пластинах расположения клапанов и шайб.
155. Должен знать:
государственные стандарты и технические условия на продукцию и полуфабрикаты, нормы их выхода из сырья;
приемы, способы калибровки и разметки клапанов и шайб;
правила пользования инструментами и контрольно-измерительными приборами.
39. Камневар
Параграф 1. Камневар, 3-й разряд
156. Характеристика работ:
приготовление шихты по заданной рецептуре;
обслуживание транспортеров, дозаторов и смесителей;
подача шихты и каменного боя к загрузочным устройствам, их дозировка и загрузка в плавильные печи;
управление механизмами наклона плавильных печей;
закрытие леток после слива расплава;
установка разливочного ковша на тележку;
участие в ремонте обслуживаемого оборудования и плавильных печей.

157. Білуге тиіс:
шикізатқа қойылатын негізгі талаптар;
қызмет көрсетілетін жабдықтар мен балқыту пештерінің құрылысы;
ақаудың түрлері мен оның алдын алу тәсілдері.
Параграф 2. Тас балқытушы, 4-разряд
158. Жұмыс сипаттамасы:
өзінен біліктілігі жоғары тас балқытушының басшылығымен тасты балқытудың технологиялық процесін жүргізу;
бақылау - өлшеу құралдарының көрсеткіштеріне сәйкес балқыту режимін реттеу;
доғалық электр пештерінде электродтарды көтеру және түсіру жолдарымен токтың күшін реттеу;
берілетін мазут пен ауаның мөлшерін өзгерту жолымен мартен пештерінің жұмысын реттеу;
грифиттік электродтарды өсіру;
балқытпаны балқыту пешінен ағызып алуға және балқытпаны қалыпқа құюға қатысу;
пешті және қызмет көрсетілетін жабдықтарды жөндеуге қатысу.
159. Білуге тиіс:
қызмет көрсетілетін балқыту пештерінің құрылысы;
тасты балқыту режимі мен технологиясы;
бақылау - өлшеу құралдарын қолдану ережесі;
орындалатын жұмыстар шеңберінде электротехника негіздері.
Параграф 3. Тас балқытушы, 5-разряд
160. Жұмыс сипаттамасы:
доғалы электрлі немесе мартенді балқыту пештерінде тасты балқытудың технологиялық процесін жүргізу;
бақылау - өлшеу аспаптарының көрсеткіштері негізінде балқыту пештерінің жұмыс режимін реттеу;
балқытпаның газсыздану және гомогендену деңгейін анықтау үшін сынақтаманы іріктеу;
балқытпаның дайындалуын анықтау;
балқытпаны пештен шығарып алу;
пештің жарамдылық жағдайын бақылау.
161. Білуге тиіс:
балқыту пештерінің құрылымдық ерекшеліктері мен олардың жұмыс режимі;
бақылау - өлшеу аппаратураларын пайдалану ережесі;
шикізатқа және оның химиялық құрамына қойылатын талаптар;
пешті жөндеу үшін қолданылатын отқа төзімді материалдардың қасиеттері;
орындалатын жұмыстар шеңберінде электротехника негіздері.
40. Тас қашаушы
Параграф 1. Тас қашаушы, 2-разряд
162. Жұмыс сипаттамасы:
өзінен біліктілігі жоғары тас қашаушының басшылығымен тасты өңдеу жөніндегі жұмыстарды орындау;
ауқымды емес блоктарды кеңейте бұрғылау, іздер салу, кесектерді жару, ұяны өрескел өңдеу және артқы бетін түсіру сүргіленген фактурамен тастан жасалған бұйымға ендірмені желімдеу.
163. Білуге тиіс:
өңделетін табиғи тас жынысының физикалық қасиеттері;
тасты өңдеудің негізгі әдістері мен тәсілдері;
желімнің құрамы мен оны әзірлеу әдісі;
қолданылатын қол және механикалық құрал-саймандардың түрлері мен оларды пайдалану ережесі.
Параграф 2. Тас қашаушы, 3-разряд
164. Жұмыс сипаттамасы:
қол, пневматикалық немесе механикалық құрал-саймандардың көмегімен табиғи тастардан қарапайым бұйымдарды дайындау;
өңдеу үшін қажетті мөлшердегі дайындамаларды іріктеу;
ауқымды блоктарды бұрғылау әдісімен өңдеу;
дайын қоныштар бойынша кесектерді жару;
плиталарды жіктеу;
тастың шеттерін алып тастау;
ұяны қырнау және тастың артқы бетін қыру;
тастарда ішкі бұрыштарды салу;
тастарда нығайту үшін іздер, ширектеме мен ұялар бұрғылау;
қимаүлгі бойынша қарапайым бұйымдарды тегістеу.

157. Должен знать:
основные требования, предъявляемые к сырью;
устройство обслуживаемого оборудования и плавильных печей;
виды брака и способы его предупреждения.
Параграф 2. Камневар, 4-й разряд
158. Характеристика работ:
ведение технологического процесса плавки камня под руководством камневара более высокой квалификации;
регулирование режима плавки в соответствии с показаниями контрольно-измерительных приборов;
регулирование силы тока путем поднятия и опускания электродов в дуговых электропечах;
регулирование работы мартеновских печей путем изменения количества подаваемого мазута и воздуха;
паращивание графитных электродов;
участие в сливе расплава из плавильных печей и в разливе расплава в формы;
участие в ремонте печи и обслуживаемого оборудования.
159. Должен знать:
устройство обслуживаемых плавильных печей;
режимы и технологию плавки камня;
правила применения контрольно-измерительной аппаратуры;
основы электротехники в пределах выполняемой работы.
Параграф 3. Камневар, 5-й разряд
160. Характеристика работ:
ведение технологического процесса плавки камня в дуговых электрических или мартеновских плавильных печах;
регулирование режима работы плавильных печей на основании показаний контрольно-измерительных приборов;
отбор проб для определения степени дегазации и гомогенизации расплава;
определение готовности плавки;
выпуск расплава из печи;
контроль исправности состояния печи.
161. Должен знать:
конструктивные особенности плавильных печей и режим их работы;
правила применения контрольно-измерительной аппаратуры;
требования, предъявляемые к сырью, и его химический состав;
свойства огнеупорных материалов, применяемых для ремонта печей;
основы электротехники в пределах выполняемой работы.
40. Камнетес
Параграф 1. Камнетес, 2-й разряд
162. Характеристика работ:
выполнение работ по обработке камня под руководством камнетеса более высокой квалификации;
разбуривание негабаритных блоков, пробивание борозд, раскалывание глыб, грубая обработка постелей и сбой тыльной поверхности;
клейка вставок в изделия из камня с тесаной фактурой.
163. Должен знать:
физические свойства обрабатываемых пород природного камня;
основные приемы и способы обработки камня;
состав клея и способ его приготовления;
виды применяемого ручного и механического инструмента и правила пользования им.
Параграф 2. Камнетес, 3-й разряд
164. Характеристика работ:
изготовление простых изделий из природного камня с помощью ручного пневматического или механического инструмента;
подбор заготовок необходимых размеров для обработки;
обработка негабаритных блоков методом бурения;
раскалывание глыб по готовым буркам;
распазовка плит;
обрубка кромок;
подтеска постелей и сбой тыльной поверхности камня;
выбивание в камнях внутренних углов;
пробивание в камнях борозд, четвертей и гнезд для креплений;
теска простых изделий по шаблону.

165. Білуге тиіс:
өңделетін табиғи тас жынысының физикалық қасиеттері;
тасты өңдеудің негізгі әдістері мен тәсілдері;
дайындаманы өңдеу және дайындалатын бұйымдардың сапасына қойылатын талаптар;
қолданылатын құрал-саймандардың түрлері, оларды қайрау, құю және пайдалану ережесі.
166. Жұмыс үлгілері:
1) блоктар – қолмен бұрғылау әдісімен өңдеу, іздермен ұялар салу;
2) ернеулі тік тастар - әзірлеу;
3) плиталар – шеттерін жіктеу, кесу.
Параграф 3. Тас қашаушы, 4-разряд
167. Жұмыс сипаттамасы:
қол, пневматикалық немесе механикалық құрал-саймандардың көмегімен табиғи тастардан қарапайым бұйымдарды дайындау;
қисық және үлгілік бұйымдарды тегістеу кезінде тасты өрескел өңдеу;
жалпақ бұйымдарды жартылай таза тегістеу, жүзді және таспаны тегістеу;
гранит бұйымдарын бұрғылау;
плитаны "ішік бойынша" өңдеу.
168. Білуге тиіс:
тас жыныстары мен оларды өңдеу тәсілдері;
дайындалатын бұйымдардың сапасына қойылатын талаптар;
жапсырмалы және қолданбалы қимаүлгілерді пайдалану ережесі;
қолданылатын пневматикалық және механикалық құрал-саймандардың құрылысы мен пайдалану ережесі.
169. Жұмыс үлгілері:
1) ернеулі тік тастар - әзірлеу;
2) бағандар – бөлшектерді дайындау;
3) арналы плиталар - әзірлеу;
4) парапеттік плиталар - әзірлеу;
5) терезе астының плиталары -әзірлеу.
Параграф 4. Тас қашаушы, 5-разряд
170. Жұмыс сипаттамасы:
қолмен және пневматикалық, механикалық, термоқопару құрал-саймандардың көмегімен күрделі бұйымдарды әзірлеу;
күрделі пішіндегі бөлшектер мен бұйымдарға белгі салу;
тастың, жүздің және таспаның жалпақ, дөңес және иілген беттерін таза тегістеу;
күрделі қимаүлгілер мен сызбаүлгілер бойынша сәулеткерлік сызықтық бөлшектерді өңдеу;
қарапайым оюларды, әріптер мен сандарды ойып салу;
орта күрделіліктегі қимаүлгілерді, сызба үлгілерді сызу, дайындау.
171. Білуге тиіс:
тас жыныстары мен оларды өңдеу тәсілдері;
дайындалатын бөлшектер мен бұйымдардың сапасына қойылатын талаптар;
сызбаларды оқу ережесі;
бақылау - өлшеу құралдарын пайдалану ережесі;
қолданылатын құрал-саймандардың әрекет принципі мен пайдалану ережесі.
172. Жұмыс үлгілері:
1) бағаналар базасы - әзірлеу;
2) әріптер мен сандар – белгі салу мен әзірлеу;
3) сыртқы ернеулер - әзірлеу;
4) маңдайшалар - әзірлеу;
5) геометриялық оюлар - белгі салу мен әзірлеу;
6) тұтқалар - әзірлеу;
7) сыртқы ернеулердің, маңдайшалардың, тұтқалардың қимаүлгілері мен сызбаүлгілері - белгі салу мен әзірлеу.
Параграф 5. Тас қашаушы, 6-разряд
173. Жұмыс сипаттамасы:
тастан ерекше күрделі бөлшектер мен бұйымдар әзірлеу;
ерекше күрделі сәулеткерлік қимаүлгілер мен сызбаүлгілер бойынша қолмен, пневматикалық, механикалық және термоқопару құрал-саймандар мен бұйымдарды таза өңдеу;
ерекше күрделі қимаүлгілер мен сызбаүлгілерді сызу мен әзірлеу;
өзінен біліктілігі төмен тас қалаушылардың жұмысына басшылық жасау.

165. Должен знать:
физические свойства обрабатываемых пород природного камня; основные приемы и способы обработки камня;
требования, предъявляемые к качеству обработки заготовок и изготавливаемых изделий;
виды применяемого инструмента, правила его заточки, заправки и эксплуатации.
166. Примеры работ:
1) блоки - обработка вручную методом бурения, пробивание борозд и гнезд;
2) камни бортовые прямолинейные – изготовление;
3) плиты - распазовка, обрубка кромок.
Параграф 3. Камнетес, 4-й разряд
167. Характеристика работ:
изготовление изделий средней сложности из камня с помощью ручного, пневматического или механического инструмента;
грубая обработка камня при теске криволинейных и фасонных изделий;
получистая теска плоских изделий, теска фасок и лент;
бучардирование гранитных изделий;
обработка плит "под шубу".
168. Должен знать:
породы камня и способы его обработки;
требования, предъявляемые к качеству изготавливаемых изделий;
правила пользования накладными и прикладными шаблонами;
устройство и правила эксплуатации применяемого пневматического и механического инструмента.
169. Примеры работ:
1) камни бортовые криволинейные – изготовление;
2) колонны - заготовка деталей;
3) плиты арочные – изготовление;
4) плиты парапетные – изготовление;
5) плиты подоконные - изготовление.
Параграф 4. Камнетес, 5-й разряд
170. Характеристика работ:
изготовление сложных изделий из камня вручную и с помощью пневматического, механического, термоотбойного инструмента;
разметка деталей и изделий сложного контура;
чистая теска плоских, выпуклых и вогнутых поверхностей камня, фасок и лент;
обработка архитектурных линейных деталей по сложным шаблонам и лекалам;
высечка простых орнаментов, букв и цифр;
вычерчивание, изготовление шаблонов и лекал средней сложности.
171. Должен знать:
породы камня и способы его обработки;
требования, предъявляемые к качеству изготовляемых деталей и изделий;
правила чтения чертежей;
правила пользования контрольно-измерительными приборами, принцип действия и правила эксплуатации применяемого инструмента.
172. Примеры работ:
1) базы колонн – изготовление;
2) буквы и цифры - разметка и изготовление;
3) карнизы – изготовление;
4) наличники – изготовление;
5) орнаменты геометрические - разметка и изготовление;
6) поручни – изготовление;
7) шаблоны и лекала карнизов, наличников, поручней - разметка и изготовление.
Параграф 5. Камнетес, 6-й разряд
173. Характеристика работ:
изготовление особо сложных деталей и изделий из камня;
чистая обработка изделий вручную, пневматическим, механическим и термоотбойным инструментом по особо сложным архитектурным шаблонам и лекалам;
вычерчивание и изготовление особо сложных архитектурных шаблонов и лекал;
руководство работой камнетесов более низкой квалификации.

174. Білуге тиіс:
қолданылатын кен орындағы, жыныстағы және құрылымдағы тастардың физикалық қасиеттері;
табиғи тасты өңдеудің барлық түрлері мен тәсілдері;
шығарылатын бұйым номенклатурасы бойынша сызбаларды оқу ережесі;
қолданылатын құрал-саймандардың құрылысы.
175. Жұмыс үлгілері:
1) балесиналар - әзірлеу;
2) сауыттар - әзірлеу;
3) бағаналар капительдері - әзірлеу;
4) балесиндердің, сауыттардың, бағаналар капительдерінің қима үлгілері мен сызбаүлгілері – белгі салу мен әзірлеу;
5) өсімдік және стильденген оюлар – белгі салу мен әзірлеу.
41. Карбонизаторшы
Параграф 1. Карбонизаторшы, 4-разряд
176. Жұмыс сипаттамасы:
өзінен біліктілігі жоғары карбонизаторшының басшылығымен доломитті сүтті карбонизациялау процесін жүргізу;
карбонизаторларға пеш газын беру;
сынамалар алу;
карбонизаторлардың, құбырлардың, шүмектердің ақауларын түзету, тазалау және жуып-шаю.
177. Білуге тиіс:
карбонизаторлардың, құбырлардың, шүмектердің құрылысы;
жабдықтарды іске қосу, тазалау тәртібі;
доломитті сүттің, газдың қасиеттері.
Параграф 2. Карбонизаторшы, 5-разряд
178. Жұмыс сипаттамасы:
белгіленген технология бойынша доломитті сүтті карбонизациялау процесін жүргізу;
карбонизаторларды дайындау, іске қосу және айыру;
температураны, қысымды және басқа да параметрлерді реттеу;
бақылау - өлшеу аппаратураларын байқау;
қайта кристалдаушыға доломитті айдау;
карбонизациялау деңгейін анықтау;
жабдықтардың жұмысындағы ақауларды түзету.
179. Білуге тиіс:
қызмет көрсетілетін жабдықтардың, бақылау - өлшеу аппаратураларының құрылысы мен жұмыс принципі;
карбонизациялау химиялық процесінің мәні мен параметрлері;
карбонизациялау деңгейін анықтаудың тәсілдері;
жабдықтардың жұмысындағы ақауларды түзетудің тәсілдері.
42. Слюданы жүйелеуші
Параграф 1. Слюданы жүйелеуші, 3-разряд
180. Жұмыс сипаттамасы:
жүйелеу қондырғысында слюданы жүйелеу;
құм електе тарамдалған слюданы мөлшері бойынша сұрыптау;
қондырғылар мен құм електер шлюздік түсірушілерінің электр моторларын іске қосу және айыру;
механикалық бөлшектеуге келмейтін слюданың жекелеген кристалдарын алып тастау;
мерзімді сынама алу жолымен таралған слюданың сапасын тексеру және мөлшері бойынша сұрыптау;
жабдықтардың жұмысындағы ақауларды түзету.
181. Білуге тиіс:
қызмет көрсетілетін жабдықтардың құрылысы;
қондырғылардың өнімділігі мен жүктеме нормасы;
өңделетін шикізат пен таралған слюдаға техникалық шарттар;
ақаудың түрлері және оны алдын алудың тәсілдері;
жабдықтардың жұмысындағы бұзылуларды анықтау мен түзету тәсілдері.
43. Слюданы ұсақтаушы
Параграф 1. Слюданы ұсақтаушы, 2-разряд
182. Жұмыс сипаттамасы:
слюданың өнеркәсіптік шикізатын топтамаға жарылу бағытының жазықтығы бойынша қолмен пышақпен бөлшектеу;
ұсақталған топтамаларды олардың мөлшері мен міндетіне байланысты топтар бойынша қатарлап салу.

174. Должен знать:
физические свойства камней применяемых месторождений, пород и структур;
все виды и способы обработки природного камня;
правила чтения чертежей по выпускаемой номенклатуре изделий;
устройство применяемого инструмента.
175. Примеры работ:
1) балясины – изготовление;
2) вазы – изготовление;
3) капители колонн – изготовление;
4) лекала и шаблоны балясин, ваз, капителей колонн - разметка и изготовление;
5) орнаменты растительные и стилизованные - разметка и изготовление.
41 Карбонизаторщик
Параграф 1. Карбонизаторщик, 4-й разряд
176. Характеристика работ:
ведение процесса карбонизации доломитового молока под руководством карбонизаторщика более высокой квалификации;
подача в карбонизаторы печного газа;
отбор проб;
устранение неисправностей, чистка и промывка карбонизаторов, трубопроводов, кранов.
177. Должен знать:
устройство карбонизаторов, трубопроводов, кранов;
порядок пуска, чистки оборудования;
свойства доломитового молока, газа.
Параграф 2. Карбонизаторщик, 5-й разряд
178. Характеристика работ:
ведение процесса карбонизации доломитового молока по установленной технологии;
подготовка, включение и выключение карбонизаторов;
регулирование температуры, давления и других параметров;
наблюдение за контрольно-измерительной аппаратурой;
перекачка доломитового молока в перекристаллизаторы;
определение степени карбонизации;
устранение неисправностей в работе оборудования.
179. Должен знать:
устройство и принцип работы обслуживаемого оборудования, контрольно-измерительной аппаратуры;
сущность и параметры химического процесса карбонизации;
способ определения степени карбонизации;
способы устранения неисправностей в работе оборудования.
42. Классификаторщик слюды
Параграф 1. Классификаторщик слюды, 3-й разряд
180. Характеристика работ:
классификация слюды на классифицирующей установке;
сортировка щипаной слюды на грохотах по размерам;
включение и выключение электромоторов шлюзовых разгружателей установки и грохотов;
удаление отдельных кристаллов слюды, не поддающихся механическому расщеплению;
проверка качества щипаной слюды и сортировка по размерам путем периодического взятия проб;
устранение неисправностей в работе оборудования.
181. Должен знать:
устройство обслуживаемого оборудования;
производительность и нормы загрузки установки;
технические условия на обрабатываемое сырье и щипаную слюду;
виды брака и способы его предупреждения;
способы выявления и устранения неисправностей в работе оборудования.
43. Кольщик слюды
Параграф 1. Кольщик слюды, 2-й разряд
182. Характеристика работ:
раскалывание ножом вручную промышленного сырца слюды по плоскостям спайности на подборы;
раскладка колотых подборов по группам в зависимости от их размера и назначения.

183. Білуге тиіс:
слюда кристалдарын ұсақтау тәсілдері;
әртүрлі міндеттегі шикізаттар мен ұсақталған топтамалардың техникалық шарттары.
Параграф 2. Слюданы ұсақтаушы, 3-разряд
184. Жұмыс сипаттамасы:
әртүрлі түрдегі ұсақтау станоктарында слюданың өнеркәсіптік шикізатын топтамаға жарылу бағытының жазықтығы бойынша бөлшектеу;
ұсақталған слюданы мөлшері мен сапа санаттары бойынша сұрыптау;
олардың мөлшерлері мен міндетіне тәуелді топтар бойынша ұсақталған топтамаларды кейіннен қатарлап салумен кесетін роликті станоктарда шеткі ақауларды алып тастаумен ұсақталған топтамалар өндірісі.
185. Білуге тиіс:
ұсақтайтын және кесетін станоктардың құрылысы;
слюда кристалдарын ұсақтау тәсілдері және пластиналар міндетін анықтау;
ұсақталған топтамаларға техникалық шарттар.
44. Панельдерді жинақтаушы
Параграф 1. Панельдерді жинақтаушы, 4-разряд
186. Жұмыс сипаттамасы:
сыртқы қабырғаның панельдерін ағаш шеберлігі бұйымдарымен, терезе астындағы тақтайлармен және суағарлармен жинақтау;
ойықтарға терезе және балкон қорапшаларын орнату, оларды ағаш тығындарға бекіту;
ағаш қорапша мен ойық арасындағы саңылауды бітеу (саңылаусыздандыру немесе тығындау);
терезе жақтаулары мен балкон есіктерін ілу;
маңдайшаларды, терезе астындағы тақта мен суағарды орнату;
жақтаулар мен есік бөлігін келістіру.
187. Білуге тиіс:
панельдерді жинақтау технологиясы және панельдер мен жинақтаушы бұйымдарға техникалық талаптар;
қолданылатын құрал-саймандардың құрылысы мен әрекет принципі;
жинақтаушы материалдармен бұйымдарды ілмектеу және беру ережесі.
45. Тастан жасалған бұйымдардың бақылаушысы
Параграф 1. Тастан жасалған бұйымдардың бақылаушысы, 3-разряд
188. Жұмыс сипаттамасы:
тастан дайындамалар мен қарапайым бұйымдар әзірлеудің технологиялық процесінің сақталуын пооперациялық бақылау;
жүкқұжаттарды, төлқұжаттарды және ақаулар актілерін ресімдеумен жартылай фабрикаттар мен дайын өнімдерді қабылдау;
дайын өнімдерді тапсыру есебін жүргізу;
бұйымдар мен дайындамаларды дұрыс орау мен қоймалауды бақылау.
189. Білуге тиіс:
дайындамалардың, жартылай фабрикаттардың және дайын өнімдердің міндеті мен қасиеттері;
бақыланатын бұйымдар мен дайындамаларды әзірлеу технологиясы;
пооперациялық және түпкілікті бақылаудың ережесі мен тәсілдері;
бақылау - өлшеу құрал-саймандарын пайдалану ережесі;
сызбаны оқу ережесі.
190. Жұмыс үлгілері:
Пооперациялық бақылау мен қабылдау:
1) ернеулік тастар;
2) өрнекті, жентек тасты плиталар;
3) еден мен қабырғаның жалатылған плиталары;
4) паратиттік плиталар, баспалдақтар;
5) декоративті қиыршық тастар.
Параграф 2. Тастан жасалған бұйымдардың бақылаушысы, 4-разряд

183. Должен знать:
способы раскалывания кристаллов слюды;
технические условия на сырье и колотые подборы различного назначения.
Параграф 2. Кольщик слюды, 3-й разряд
184. Характеристика работ:
раскалывание промышленного сырца слюды по плоскостям спайности на колотые подборы на расколочных станках различных типов;
сортировка колотой слюды по размерам и категориям качества;
производство колотых подборов вручную с удалением краевых дефектов на обрезных роликовых станках с последующей раскладкой колотых подборов по группам в зависимости от их размера и назначения.
185. Должен знать:
устройство расколочных и обрезных станков;
способы раскалывания кристаллов слюды и определения назначения пластин;
технические условия на колотые подборы.
44. Комплектовщик панелей
Параграф 1. Комплектовщик панелей, 4-й разряд
186. Характеристика работ:
комплектация панелей наружных стен столярными изделиями, подоконными досками и сливами;
установка в проемы оконных и балконных коробок, крепление их к деревянным пробкам;
заделка (герметизация или конопатка) зазоров между деревянной коробкой и проемом;
навешивание оконных створок и балконных дверей;
установка наличников, подоконной доски и слива;
подгонка створок и дверных полотен.
187. Должен знать:
технологию комплектации панелей и технические требования на панели и комплектовочные изделия;
устройство и принцип действия применяемого инструмента;
правила строповки и подачи комплектовочных материалов и изделий.
45. Контролер изделий из камня
Параграф 1. Контролер изделий из камня, 3-й разряд
188. Характеристика работ:
пооперационный контроль соблюдения технологического процесса изготовления заготовок и простых изделий из камня;
приемка полуфабрикатов и готовой продукции с оформлением накладных, паспортов и актов на брак;
ведение учета сдачи готовой продукции;
контроль правильности упаковки и складирования изделий и заготовок.
189. Должен знать:
назначение и свойства заготовок, полуфабрикатов и готовой продукции;
технологию изготовления контролируемых изделий и заготовок;
правила и способы пооперационного и конечного контроля;
правила пользования контрольно-измерительным инструментом;
правила чтения чертежей.
190. Примеры работ:
Пооперационный контроль и приемка:
1) камни бортовые;
2) плиты мозаичные, брекчевидные;
3) плиты облицовки полов и стен;
4) плиты парапетные, ступени;
5) щебень декоративный.
Параграф 2. Контролер изделий из камня, 4-й разряд

191. Жұмыс сипаттамасы:
тас құймасынан бұйымдар және тастан күрделі бұйымдар әзірлеудің технологиялық процесін сақтауды пооперациялық бақылау;
жүкқұжаттар, төлқұжаттар және ақауға актілер ресімдеумен шығарылатын дайын өнімдердің барлық түрлерін қабылдау;
дайын өнімдерді тапсыру есебін жүргізу;
бұйымдардың дұрыс орналасуы мен қоймалануын бақылау.
192. Білуге тиіс:
шығарылатын өнімдерді әзірлеу технологиясы;
шығарылатын өнімдердің барлық түрлерін пооперациялық және түпкілікті бақылаудың ережесі мен тәсілдері;
шығарылатын өнімдерге қолданыстағы стандарттардың талаптары;
сызбаны оқу ережесі.
193. Жұмыс үлгілері:
Пооперациялық бақылау мен қабылдау:
1) бағаналар базасы;
2) балесиндер;
3) сауыттар;
4) бағана капительдері;
5) ернеулер;
6) маңдайшалар;
7) оюлар, сандар мен әріптер;
8) тұтқалар.
46. Құрылыс бұйымдары мен материалдарының бақылаушысы
Параграф 1. Құрылыс бұйымдары мен материалдарының бақылаушысы, 3-разряд
194. Жұмыс сипаттамасы:
кірпіш – шикізаттың, керамикалық тастардың, жабынқыштарды, кептіру құбырларының, құрғақ гипсті сынақ табақтарының, борлардың және басқа да бұйымдардың сапасы мен мөлшерлерін бақылау;
олардың техникалық шарттарға сәйкестігін тексеру;
ақауды тасымалдағышқа және құрғақ гипсті сынақ табағын электроарбашыққа салу;
балшықты кесекті автоматты кесуді, температураны, автоматты салғыштың, көтергіштің, түсіру үстелінің және басқа да механизмдердің жұмысын байқау;
кесу ішегін ауыстыру;
қатырудан кейін табақты асбест-цементті бұйымдардың, құбырлар мен жалғастырғыштардың олардың желілік мөлшері, пішіні мен сыртқы түрі бойынша стандарттардың талаптарына сәйкес сапасын бақылау;
асбест-цементті бұйымдарды маркалау сапасын бақылау;
сұрыпталған бұйымдарды табандарға дұрыс қатарлап салуды, асбест-цементті бұйымдарды қоймалау сұлбасы мен нұсқамасын сақтауды, өнімді тиеу үшін берілген вагондардың жағдайын, асбест-цементті бұйымдарды көлік құралдарына тиеу сұлбасын сақтауды бақылау;
түрлері бойынша стандартты бұйымдар мен ақаулар санын есептеуді жүргізу;
дайын өнімдерді маркалау;
шикізаттың, жартылай фабрикаттардың, таралған слюданың, тік пішінді слюдадан бұйымдардың сапасының мемлекеттік стандарттарға және техникалық шарттарға сәйкестігін бақылау;
технологиялық регламенттердің сақтауын бақылау;
қарапайым және орта күрделілікті бетонды және темір – бетонды бұйымдарды: іргетастар мен ішкі қабырғалар блоктары, маңдайшалар, жол, жаяу жол және трамвай плиталары, іргелі тастар, қырқымалар, аралық плиталар, каналдар, бағанашалар, шпалдар, терезе астындағы тақтайлар, баспақшалар, баспалдақтар, шарбақтар, дуалдар бөлшектері және басқа да тектес бұйымдар әзірлеу кезінде технологиялық процестің сақталуына пооперациялық бақылау;
талап етілетін қорғаныс қабатын сақтауды; төсеме бөлшектері мен ішпектердің дұрыс орналасуын тексеру;
пішіндердің, төсеме бөлшектерінің, арматуралық торлар мен қаңқалардың сызбалардың, техникалық шарттардың немесе стандарттардың талаптарына сәйкестігін бақылау;
дайын өнімдерді маркалаумен және төлқұжатын және ақауға актілерді толтырумен қабылдау;
жабындық және гидрооқшаулағыш материалдарының техникалық шарттар мен стандарттарға сәйкестігін бақылау, қабылдау және тексеру;
сыртқы белгілері бойынша өнімнің сапасын анықтау;
бақыланатын өнімдердің ақауын табу және маркалау;
өнім сапасын түгел және таңдап тексеру кезінде сынамаларды іріктеп алу;
бақылау - өлшеу жазбаларын, дайын өнімдерді есептеу журналын жүргізу;
бұйымды дұрыс қоймалауды бақылау.

191. Характеристика работ:
пооперационный контроль соблюдения технологического процесса изготовления изделий из каменного литья и сложных изделий из камня;
приемка всех видов выпускаемой готовой продукции с оформлением накладных, паспортов и актов на брак;
ведение учета сдачи готовой продукции;
контроль правильности установки и складирования изделий.
192. Должен знать:
технологию изготовления выпускаемых изделий;
правила и способы пооперационного и конечного контроля всех видов выпускаемой продукции;
требования действующих стандартов на выпускаемую продукцию;
правила чтения чертежей.
193. Примеры работ:
Пооперационный контроль и приемка:
1) базы колонн;
2) балясины;
3) вазы;
4) капители колонн;
5) карнизы;
6) наличники;
7) орнаменты, цифры и буквы;
8) поручни.
46. Контролер строительных изделий и материалов
Параграф 1. Контролер строительных изделий и материалов, 3-й разряд
194. Характеристика работ:
контроль качества и размеров кирпича-сырца, керамических камней, черепицы, дренажных труб, листов сухой гипсовой штукатурки, мелков и других изделий;
проверка их соответствия техническим условиям;
укладка брака на транспортер и листов сухой гипсовой штукатурки на электротележку;
наблюдение за автоматической резкой, температурой глиняного бруса, за работой автоматического укладчика, подъемника, выгрузочного стола и других механизмов;
смена резательных струн;
контроль качества листовых асбестоцементных изделий, труб и муфт после твердения на соответствие их требованиям стандарта по линейным размерам, форме и внешнему виду;
контроль качества маркировки асбестоцементных изделий;
контроль правильности укладки рассортированных изделий в стопы, соблюдения схем и инструкции по складированию асбестоцементных изделий, состояния вагонов, подаваемых для отгрузки продукции, соблюдения схем нагрузки асбестоцементных изделий на транспортные средства;
ведение учета количества стандартных изделий и брака по видам;
маркировка готовой продукции;
контроль качества сырья, полуфабрикатов, щипаной слюды, изделий из слюды прямоугольной формы на соответствие государственным стандартам и техническим условиям;
контроль соблюдения технологических регламентов;
пооперационный контроль соблюдения технологического процесса при изготовлении бетонных и железобетонных изделий простых и средней сложности: блоков фундаментов и внутренних стен, перемычек, дорожных, тротуарных и трамвайных плит, бортовых камней, пасынков, плит перекрытия, каналов, столбиков, шпал, подоконных досок, проступей, ступеней, деталей заборов, оград и другой аналогичной продукции;
проверка соблюдения требуемого защитного слоя; правильности установки закладных деталей и вкладышей;
контроль соответствия форм, закладных деталей, арматурных сеток и каркасов требованиям чертежей, технических условий или стандартов;
приемка готовых изделий с маркировкой и оформлением паспортов и актов на брак;
контроль, прием и проверка на соответствие техническим условиям и стандартам кровельных и гидроизоляционных материалов;
определение качества продукции по внешним признакам;
браковка и маркировка контролируемой продукции;
отбор проб при сплошной и выборочной проверке качества продукции;
ведение контрольно-учетных записей, журнала учета готовой продукции;
контроль правильности складирования изделий.

195. Білуге тиіс:
қызмет көрсетілетін жабдықтардың құрылысы мен пайдалану ережесі;
бұйымдар мен жартылай фабрикаттарды сынау әдістемесі;
шикізаттар мен дайын өнімдердің сапасына, өндіріс технологиясына қойылатын талаптар мен негізгі қасиеттер;
ашамаларды іріктеу тәсілдері, сапаны анықтау әдістемесі;
мемлекеттік стандарттар мен техникалық шарттар;
бақылау - өлшеу құралдары мен қимаүлгілерді пайдалану ережесі;
ақаулардың түрлері мен себептері бойынша кондицияға жетпеген өнімдерді есептеу жүйесі;
пооперациялық және түпкілікті бақылау ережесі мен тәсілдері;
бұйымдарды маркалау мен қоймалау тәсілдері;
технологиялық карталардың талаптары;
сызбаларды оқу ережесі.
Параграф 2. Құрылыс бұйымдары мен материалдарының бақылаушысы, 4-разряд
196. Жұмыс сипаттамасы:
күрделі (үлкен ауқымды, жұқа қабырғалы) бұйымдар мен құрылғыларды: бағаналар, ригельдер, арқалықтар, түйіспе желілері мен шамдар тіректері, қысымсыз құбырлар, кассеталық және икемдеу бөлшектері, панельдер және аралық пен жабу плиталары, сыртқы қабырға панельдері мен блоктары, метро мен тоннельдерді әрлеу құрылғылары, баспалдақ марштары, сәулеткерлік бұйымдар және басқа да тектес өнімдер әзірлеу кезінде технологиялық процестің сақталуына пооперациялық бақылау;
өлшеу құралдарының көмегімен құбырлардың қалыңдығын бақылау;
сынау үшін құбырлар мен жалғастырғышты іріктеп алу;
сыналатын құбырларды (жалғастырғыштарды) гидравликалық баспаққа орнату;
оның баспақ бүркеншігіне жабысу тығыздығын тексеру;
құбырды сумен толтыру;
қысымман құбырдан ауаны сорып алу және тұщыландыру;
сыналған құбырларды (жалғастырғыштарды) қысу құрал-саймандарымен босату;
стандартты және кондицияға жеткізілмеген құбырларды (жалғастырғыштарды) есептеуді, сондай-ақ гидравликалық баспақта құбырларды бақылау сынамасының нәтижесін жүргізу;
слюдадан, миканиттен, микалекстен, слюдапластан, микатаспадан, асбовермикулиттен үлгілік бұйымдарының және олардан жасалған бұйымдардың сапасының мемлекеттік стандартқа және техникалық шарттарға сәйкестігін бақылау;
технологиялық регламенттердің сақталуын бақылау;
слюда негізінде электрооқшаулағыш бұйымдарын әзірлеу кезінде компоненттердің сандық құрамын анықтау.
197. Білуге тиіс:
шығарылатын бұйымдарды әзірлеу технологиясы;
пооперациялық және түпкілікті бақылау ережесі мен тәсілдері;
материалдарға, жартылай фабрикаттарға, бұйымдар мен пішіндерге қойылатын талаптар;
бұйымдарды маркалау және оларды қоймалау тәсілдері.
Параграф 3. Құрылыс бұйымдары мен материалдарының бақылаушысы, 5-разряд
198. Жұмыс сипаттамасы:
ерекше күрделі бұйымдарды: сүрлемдер үшін темір – бетонды сақиналар, лифтілердің көлемдік шахталары, коллекторлардың, фермалардың көлемдік секциялары, құрылыстық және итарқа астылық блоктар, көпірлер мен жол өткелдерінің аралық құрылымдары, қысым құбырлары, кран бағаналары, құдықтардың жұмыс камералары және басқа да тектес өнімдер әзірлеу кезінде технологиялық процестің сақталуына пооперациялық бақылау;
шикізаттардың, байланыстырушылардың, жартылай фабрикаттардың және дайын жылу оқшаулағыш өнімдердің техникалық шарттарға, стандарттар мен нормаларға сәйкестігін бақылау, қабылдау және тексеру;
өндіріс процесінде және дайын өнімдер қоймасында толық және таңдамалы тексеру үшін сынамаларды іріктеп алу;
технологиялық процесті жүргізудің, өнімдерді қоймалау мен тиеудің дұрыстығын байқау;
нәтижелерін журналға жазу.

195. Должен знать:
устройство и правила эксплуатации обслуживаемого оборудования;
методику испытания изделий и полуфабрикатов;
основные свойства и требования, предъявляемые к качеству сырья и готовым изделиям, технологию производства;
способы отбора проб, методику определения качества;
государственные стандарты и технические условия;
правила пользования контрольно-измерительными приборами и шаблонами;
систему учета некондиционной продукции по видам и причинам брака;
правила и способы пооперационного и конечного контроля;
маркировку и способы складирования изделий;
требования технологических карт;
правила чтения чертежей.
Параграф 2. Контролер строительных изделий и материалов, 4-й разряд
196. Характеристика работ:
пооперационный контроль соблюдения технологического процесса при изготовлении сложных (большегабаритных, тонкостенных) изделий и конструкций: колонн, ригелей, балок, опор контактных сетей и светильников, труб безнапорных, кассетных и прокатных деталей, панелей и плит перекрытий и покрытий, панелей и блоков наружных стен, конструкций отделки метро и тоннелей, лестничных маршей, архитектурных изделий и другой аналогичной продукции;
контроль толщины труб с помощью измерительных приборов;
подбор труб и муфт для испытаний;
установка испытываемой трубы (муфты) на гидравлический пресс;
проверка плотности ее прилегания к головкам пресса;
наполнение трубы водой;
отсос воздуха и опрессовка трубы под давлением;
освобождение испытанной трубы (муфты) от зажимных приспособлений;
ведение учета стандартных и некондиционных труб (муфт), а также результатов контрольных испытаний трубы на гидравлическом прессе;
контроль качества фасонных изделий из слюды, миканита, микалекса, слюдопласта, микаленты, асбовермикулита и изделий из них на соответствие государственным стандартам и техническим условиям;
контроль соблюдения технологических регламентов;
определение количественного состава компонентов при изготовлении электроизоляционных изделий на основе слюды.
197. Должен знать:
технологию изготовления выпускаемых изделий;
правила и способы пооперационного и конечного контроля;
требования, предъявляемые к материалам, полуфабрикатам, изделиям и формам;
маркировку изделий и способы их складирования.
Параграф 3. Контролер строительных изделий и материалов, 5-й разряд
198. Характеристика работ:
пооперационный контроль соблюдения технологического процесса при изготовлении особо сложных изделий: колец железобетонных для силосов, объемных шахт лифтов, объемных секций коллекторов, ферм, строительных и подстропильных балок, пролетных строений мостов и путепроводов, труб напорных, колонн крановых, рабочих камер колодцев и другой аналогичной продукции;
контроль, прием и проверка на соответствие техническим условиям, стандартам и нормам сырья, связующих, полуфабрикатов и готовой теплоизоляционной продукции;
отбор проб для сплошной и выборочной проверки в процессе производства и на складе готовой продукции;
наблюдение за правильностью ведения технологического процесса, складирования и отгрузки продукции;
запись результатов в журнале.

199. Білуге тиіс:
шикізатқа, байланыстырушыға, жабу және орау материалдарына, дайын өнімдерге техникалық шарттар, стандарттар мен нормалар;
сынау тәсілдері;
сынаманы іріктеп алу ережесі;
өнімдерді қоймалау мен маркалау тәртібі;
өндірілетін өнімдерді әзірлеу технологиясы;
пооперациялық бақылау ережесі мен тәсілдері.
47. Кептіру барабандарының от жағушысы
Параграф 1. Кептіру барабандарының от жағушысы, 3-разряд
200. Жұмыс сипаттамасы:
кептірілген материалдар бойынша қосынды өнімділігі сағатына 15 тоннаға дейінгі кептіру барабандарында (қондырғыларында) материалдарды кептіру процесін жүргізу.
отынның жануын реттеу, тиімді жылу техникалық режимді және кептіру барабандарын (қондырғыларды) қоректендіруді сақтау.
қалдықты ылғалдылықтың белгіленген нормасына дейін материалдарды кептіру.
оттықты күлден және қождан тазалау;
кептіру барабандары (қондырғылары) мен көмекші жабдықтардың үздіксіз жұмысы мен жарамдылық жағдайын қамтамасыз ету.
кептіру барабандарының (қондырғыларының) және көмекші жабдықтардың механизмдерінің үйкелетін бөліктерін майлау;
белгіленген есеп пен есеп беруді жүргізу.
201. Білуге тиіс:
қызмет көрсетілетін кептіру барабандары (қондырғылары) мен көмекші жабдықтардың құрылысы мен әрекет принципі;
жұмыс режимін реттеу әдістері мен тәсілдері;
қызмет көрсетілетін жабдықтардың жұмысындағы ақауларды анықтау және түзету тәсілдері;
отынды үнемді жағудың сыпаттамасы, қасиеттері мен шарттары;
шығатын газдың температурасы мен жалындауы; кептірілуі тиіс материалдардың құрамы мен қасиеттері;
бақылау - өлшеу құралдарының, автоматика, блокадалау және дабыл беру аспаптарының міндеті мен әрекет принципі;
майлау карталары, майлау материалдарының қасиеттері мен сұрыптары.
Кептірілген материалдар бойынша өнімділігі сағатына 15 тоннадан астам кептіру барабандарына қызмет көрсеткен кезде - 4-разряд.
48. Құрылыс материалдары өндірісінің зертханашысы
Параграф 1. Құрылыс материалдары өндірісінің зертханашысы, 3-разряд
202. Жұмыс сипаттамасы:
шикізаттық материалдардың, отынның, жинақтаушы бұйымдардың сапасына кіріс бақылауын жүргізу;
шикізаттық материалдардың, шихталардың, силикаттық және керамикалық қалыптық массалардың, қождардың, кірпіш – шикізаттардың және басқалардың ылғалдылығын бақылау;
материалдарды шихталау процесін жүргізу;
ұнтақтау жіңішкелігін, ірілік модулін, астықтық құрамды, ұстасу мерзімін, көлемнің біркелкі өзгеруін, кету мен келу деңгейін, көлемдік массаны, материалдарды елеу кезінде елеуіште қалдықтарды, судың сіңуін анықтау;
талдау үшін сынамалар дайындау;
қалыптық қоспалар мен шихталардың сапасын тексеру;
белгіленген технологиялық параметрлердің сақталуын бақылау;
сыналатын сынамалар мен үлгілердің нормативтік құжаттар мен технологиялық регламенттердің талаптарына сәйкестігін анықтау;
белгіленген үлгі бойынша журналдарда жұмыс жазбасын жүргізу.

199. Должен знать:
технические условия, стандарты и нормы на сырье, связующие, покровные и упаковочные материалы, готовую продукцию; методы испытаний; правила отбора проб; порядок складирования и маркировки продукции; технологию изготовления выпускаемых изделий; правила и способы пооперационного контроля.
47. Кочегар сушильных барабанов
Параграф 1. Кочегар сушильных барабанов, 3-й разряд
200. Характеристика работ:
ведение процесса сушки материалов в сушильных барабанах (установках) суммарной производительностью по высушенному материалу до 15 т/ч;
регулирование сжигания топлива, поддержание оптимального теплотехнического режима и питания сушильных барабанов (установок);
высушивание материалов до установленных норм остаточной влажности;
очистка топок от золы и шлака;
обеспечение бесперебойной работы и исправного состояния сушильных барабанов (установок) и вспомогательного оборудования;
смазка трущихся частей механизмов сушильных барабанов (установок) и вспомогательного оборудования;
ведение установленного учета и отчетности.
201. Должен знать:
устройство и принцип действия обслуживаемых сушильных барабанов (установок) и вспомогательного оборудования;
приемы и методы регулирования режима работы;
способы выявления и устранения неисправностей в работе обслуживаемого оборудования;
характеристики, свойства и условия рационального сжигания топлива;
температуру и запыленность отходящих газов;
состав и свойства материала, подлежащего сушке;
назначение и принцип действия контрольно-измерительных приборов, средств автоматики, блокировки и сигнализации;
карты смазки, свойства и сорта смазочных материалов.
При обслуживании сушильных барабанов производительностью по высушенному материалу свыше 15 т/ч - 4-й разряд.
48. Лаборант производства строительных материалов
Параграф 1. Лаборант производства строительных
материалов, 3-й разряд
202. Характеристика работ:
проведение входного контроля качества сырьевых материалов, топлива, комплектующих изделий;
контроль влажности сырьевых материалов, шихты, силикатной и керамической формовочных масс, шлама, кирпича-сырца и других;
ведение процесса шихтовки материалов;
определение тонкости помола, модуля крупности, зернового состава, сроков схватывания; равномерности изменения объема; степени усушки и усадки; объемной массы; остатка на сите при просеве материалов; водопоглощения;
подготовка проб для анализов;
проверка качества формовочных смесей и шихты;
контроль соблюдения установленных технологических параметров;
определение соответствия испытуемых проб и образцов требованиям нормативных документов и технологических регламентов;
ведение рабочих записей в журналах по установленным формам.

203. Білуге тиіс:
қызмет көрсетілетін жабдықтардың құрылысы;
сынауға жататын материалдардың, шикізаттардың, жартылай фабрикаттардың және дайын өнімдердің рецептурасы, түрлері, міндеті мен ерекшеліктері;
зертханалық сынауды жүргізу ережесі;
қолданыстағы мемлекеттік стандарттар, техникалық шарттар мен технологиялық регламенттер;
бақылау - өлшеу құралдарының, құрал-саймандардың міндеті мен оларды пайдалану ережесі;
сынау нәтижелерін жазу жүйесі.
Параграф 2. Құрылыс материалдары өндірісінің зертханашысы, 4-разряд
204. Жұмыс сипаттамасы:
құрылыс материалдары мен бұйымдарының өндірісі үшін шихталар мен қалыптық қоспалар дайындауға рецептер жасау;
шихталар мен қалыптық қоспалардың талдауын жүргізу;
сынамалар үшін қолданылатын құралдар мен автоматтарды икемдеу;
әктегі, силикатты массадағы және әкті – құмды байланыстырушыдағы белсенді тотықтардың құрамын анықтау;
ұнтақтаудың жіңішкелігін, байланыстырушының, құмның, қождың үлестік беттерін, қождың ағылуын анықтау;
бетоннан бұйымдарды қалыптастыру кезінде қоспаның бастапқы және түпкілікті температурасын бақылау, керамикалық плиткалар өндірісінде қалыптық масса мен әйнекенің құрамын бақылау;
жылу оқшаулағыш материалдар өндірісінде нормативтік құжаттардың белгіленген талаптарымен шикізаттық компоненттердің, сіңдіру материалдары мен себелеу көрсеткіштерін анықтау;
шикізатты, материалдарды, жартылай фабрикаттарды және дайын өнімдерді беріктілікке, тартылуға, сыюға, қысуға, алу мен өткізу күшіне, бөлінуге, тұтқырлыққа физикалық – механикалық сынау;
сынауды жүргізу көрсеткіштерін өңдеу және жинақтап қорыту;
сапа көрсеткіштерін анықтау бойынша есептерді орындау;
үлгілердің мөлшерлері бойынша жүктеме мөлшерін есептеу;
үлгілердің жылуға төзімділігін сынау;
ұзындығы бойынша арматуралық өзектердің біркелкі қызуын реттеу, қыздыру температурасын бақылау;
бұйымдарда, жартылай фабрикаттарда және өндіріс қалдықтарында бағалы металдардың болуына талдама жасау;
өндіріс қалдықтарын күйдіруден алынған күлді талдау;
бағалы металдарды өлшеу;
зертханалық және қыздыру құралдарына қызмет көрсету;
талдау нәтижелерін жұмыс журналдарына жазу;
талдау нәтижелерін ресімдеу және есептеу;
өндірістік телімдерден (улау, қуыру, сілтілі) алынған ерітінділерге бақылау талдауын жүргізу;
сынауларға сынамалар мен үлгілерді іріктеп алу және дайындау.
205. Білуге тиіс:
қызмет көрсетілетін зертханалық жабдықтардың жұмыс принципі және сынау мен талдау өткізу кезінде олармен жұмыс істеу ережесі;
сынауға жататын шикізаттық материалдардың, жартылай фабрикаттар мен дайын өнімдердің қасиеттері;
сынамалар мен өткізілетін талдаулардың сапасына талаптар;
сынау әдістері;
сынау нәтижелерін жинақтап қорыту әдістемесі;
өндірілетін өнімдерді әзірлеу технологиясы;
технологиялық регламенттермен белгіленген бақыланатын параметрлер;
пайдаланылатын материалдар мен дайын өнімдерге қолданылатын мемлекеттік стандарттар, техникалық шарттар.

203. Должен знать:
устройство обслуживаемого оборудования;
рецептуру, виды, назначение и особенности подлежащих испытанию материалов, сырья, полуфабрикатов и готовой продукции;
правила ведения лабораторных испытаний;
действующие государственные стандарты, технические условия и технологические регламенты;
назначение контрольно-измерительных приборов, инструментов и правила пользования ими;
систему записи результатов испытаний.
Параграф 2. Лаборант производства строительных
материалов, 4-й разряд
204. Характеристика работ:
составление рецептов на приготовление шихты и формовочных смесей для производства строительных материалов и изделий;
проведение анализов шихты и формовочных смесей;
наладка приборов и автоматов, применяемых для испытаний;
определение содержания активных окислов в извести, силикатной массе и известково-песчаном вяжущем;
определение тонкости помола, удельной поверхности вяжущего, песка, шлама, растекаемости шлама;
контроль начальной и конечной температуры смеси в процессе формования изделий из бетонов, контроль состава формовочной массы и глазури в производстве керамических плиток;
определение показателей сырьевых компонентов, пропиточных материалов и посыпки установленным требованиям нормативных документов в производстве теплоизоляционных материалов;
физико-механические испытания сырья, материалов, полуфабрикатов и готовой продукции на прочность, растяжение, изгиб, сжатие, усилие снятия и проталкивания, разрыв, вязкость;
обработка и обобщение результатов проведения испытаний;
выполнение расчетов по определению показателей качества;
подсчет величины нагрузок по размерам образца;
испытание образцов на термостойкость;
регулирование равномерности нагрева арматурных стержней по длине, контроль температуры нагрева;
проведение анализов на содержание драгоценных металлов в изделиях, полуфабрикатах и отходах производства;
анализ золы, полученной от сжигания отходов производства,
взвешивание драгоценных металлов;
обслуживание лабораторных и нагревательных приборов;
запись результатов анализа в рабочих журналах;
оформление и расчет результатов анализа;
контрольные анализы растворов, полученных с производственных участков (травильных, пассирующих, щелочных);
подбор и подготовка проб и образцов к испытаниям.
205. Должен знать:
принцип работы обслуживаемого лабораторного оборудования и правила обращения с ним при проведении испытаний и анализов;
свойства подлежащих испытанию сырьевых компонентов, полуфабрикатов и готовой продукции;
требования к качеству проб и проводимых анализов;
методы испытаний;
методику обобщения результатов испытаний;
технологию изготовления выпускаемой продукции;
контролируемые параметры, установленные технологическим регламентом;
действующие государственные стандарты, технические условия на применяемые материалы и готовые изделия.

49. Лак дайындаушы
Параграф 1. Лак дайындаушы, 2-разряд
206. Жұмыс сипаттамасы:
өзіне біліктілігі жоғары лак дайындаушының басшылығымен алимофосты және басқа да лактар мен көп компонентті ерітінділерді дайындаудың технологиялық процесін жүргізу.
лактарды тұтқырлыққа тексеру.
лактарды технологиялық нұсқамаға сәйкес керосинмен, спиртпен, ацетонмен және басқа да еріткіштермен қажетті қоюлыққа дейін еріту;
лактарды қажетті түске бояу;
жабдықтардың және бақылау - өлшеу құралдарының жұмысын байқау;
ерітілген лактарды тұндырғышқа немесе жұмыс орнына айдау.
207. Білуге тиіс:
қолданылатын лактардың негізгі сипаттамалары мен оларды еріту әдістері;
тұтқырлықты анықтау тәсілдері;
қолданылатын жабдықтар мен бақылау - өлшеу құралдарының құрылысы, міндеті мен пайдалану ережесі;
еріткіштермен жұмыс істеу ережесі.
Параграф 2. Лак дайындаушы, 3-разряд
208. Жұмыс сипаттамасы:
алимофосты және басқа да лактар мен көп компонентті ерітінділерді дайындаудың технологиялық процесін жүргізу;
шикізатты ерітуге дайындау;
аппаратқа шикізатты салу, еріткішті беру және ерітіндіні араластыру;
араластырғышта лактарды талап етілетін тұтқырлыққа, үлестік салмаққа және қойылтылуға дейін еріту;
қажет болған жағдайда лактарды пигменттермен бояу;
шикізатты мөлшерлеу және тиеу процесін реттеу;
жабдықтар мен бақылау - өлшеу құралдарының жұмысын байқау;
лак құбыры жүйесі бойынша ерітілген лактарды тұндырғышқа айдау;
шайырлар мен лактарды зертханалық сынау деректерін пайдалану, лактардың, шайырлардың үлестік салмағын және олардың жарамдылығын анықтау;
өндірістік журналға және шикізат шығыстарын есептеу журналға жазулар жүргізу.
209. Білуге тиіс:
қызмет көрсетілетін жабдықтардың құрылысы;
қызмет көрсетілетін телімдегі коммуникацияның және бақылау - өлшеу құралдарының міндеті;
лактар мен ерітінділердің физикалық – химиялық және технологиялық қасиеттері;
лактар мен шайырларды қолдану ережесі;
лактар мен шайырлардың тұтқырлығы, қоюлануы, олардың міндетіне тәуелді үлестік салмағы;
лакты еріту процесі;
сынаманы іріктеп алу ережесі;
лактар мен шайырларға техникалық шарттар.
50. Кальцинаторлар машинисі
Параграф 1. Кальцинаторлар машинисі, 4-разряд
210. Жұмыс сипаттамасы:
қысымды өнімділігі сағатына 35 тоннаға дейінгі конвейерлік кальцинаторларда түйіршіктелген шикізат қоспасын декарбонизация процесін жүргізу;
конвейерлік кальцинаторларға, қоректендіру құрылғыларына және көмекші жабдықтарға қызмет көрсету;
кальцинаторлардың камераларында жылу техникалық режимді реттеу;
кальцинаторлардың торкөздері бойынша материалдардың қабатының біркелкі бөлінуін қамтамасыз ету;
пештің жұмыс режиміне сәйкес торкөздердің қысым жылдамдығын реттеу;
қызмет көрсетілетін жабдықтар жұмысында ақаулардың алдын алу және түзету, жөндеуге қатысу.

49. Лаковар
Параграф 1. Лаковар, 2-й разряд
206. Характеристика работ:
ведение технологического процесса изготовления аммофосных и других лаков и многокомпонентных растворов под руководством лаковара более высокой квалификации;
проверка лаков на вязкость;
разведение лаков до требуемой густоты керосином, спиртом, ацетоном или другими растворителями в соответствии с технологической инструкцией;
окрашивание лаков в нужный цвет;
наблюдение за работой оборудования и контрольно-измерительных приборов;
перекачивание разведенных лаков в отстойники или на рабочие места.
207. Должен знать:
основные характеристики применяемых лаков и способы их разведения;
методы определения вязкости; устройство, назначение и правила эксплуатации применяемого оборудования и контрольно-измерительных приборов;
правила обращения с растворителями.
Параграф 2. Лаковар, 3-й разряд
208. Характеристика работ:
ведение технологического процесса изготовления аммофосных и других лаков и многокомпонентных растворов;
подготовка сырья к растворению;
загрузка аппарата сырьем, подача растворителя и перемешивание раствора;
разведение в смесителях лаков требуемой вязкости, удельного веса и концентрации;
окрашивание лаков пигментом в случае необходимости;
регулирование процесса дозировки и загрузки сырья;
наблюдение за работой оборудования и контрольно-измерительных приборов;
перекачивание разведенных лаков по системе лакопровода в отстойники;
использование данных лабораторных испытаний смол и лаков, определение удельного веса лаков, смол и их пригодности;
ведение записей в производственном журнале и журнале учета расхода сырья.
209. Должен знать:
устройство обслуживаемого оборудования, назначение контрольно-измерительных приборов и коммуникаций на обслуживаемом участке;
физико-химические и технологические свойства лаков и растворителей;
правила применения лаков и смол;
вязкость, концентрацию лаков и смол, удельные веса в зависимости от их назначения;
процессы разбавления лаков;
правила отбора проб;
технические условия на лаки и смолы.
50. Машинист кальцинаторов
Параграф 1. Машинист кальцинаторов, 4-й разряд
210. Характеристика работ:
ведение процесса декарбонизации гранулированной сырьевой смеси в конвейерных кальцинаторах суммарной производительностью до 35 т/ч;
обслуживание конвейерных кальцинаторов, питательных устройств и вспомогательного оборудования;
регулирование теплотехнического режима в камерах кальцинатора;
обеспечение равномерного распределения слоя материала по решетке кальцинатора;
регулирование скорости давления решеток в соответствии с режимом работы печи;
предупреждение и устранение неисправностей в работе обслуживаемого оборудования;
участие в ремонте.

211. Білуге тиіс:
конвейерлік кальцинаторлардың, қоректендіру құрылғылары мен басқа да көмекші жабдықтардың құрылысы, әрекет принципі мен сипаттамасы;
кальцинаторлардың торкөздеріне түйіршіктелген шикізат қоспасын беруді реттеу тәсілдері;
пешті жылу алмастырғышта жүретін жылу техникалық процестердің мәні;
түйіршіктелген шикізат қоспасына қойылатын талаптар, бақылау әдістері;
бақылау - өлшеу құралдарының, автоматика, дабыл беру және блокадалау аспаптарының міндеті мен әрекет принципі;
жабдықтардың жұмысындағы ақауларды анықтау мен түзету тәсілдері.
Қосынды өнімділігі сағатына 35 тоннадан астам кальцинаторларға қызмет көрсеткенде - 5-разряд.
51. Тас жару машинасының машинисі
Параграф 1. Тас жару машинасының машинисі, 4-разряд
212. Жұмыс сипаттамасы:
кеспелі, көмкермелі, дойбылы тастарды әзірлеу жөніндегі тас жару машинасын басқару;
тасымалдаушы жабдықтарға қызмет көрсету.
қызмет көрсетілетін жабдықтардың тиімді жұмыс режимін таңдау және қамтамасыз ету;
жаратын пышақтарды ауыстыру;
май станцияларына, гидрожүйелерге, гидроитергіштерде, дірілдеткіштерге қызмет көрсету;
бұйымдарды сұрыптау;
дайын өнімдерді буып – түю;
қызмет көрсетілетін жабдықтарды күтіп-ұстау;
жабдықтардың жұмысындағы ақауларды түзету және жөндеуге қатысу.
213. Білуге тиіс:
тас жару машиналары мен тасымалдағыштардың, жүріс және жару тораптарының құрылысы мен жұмыс принципі;
тасты дайындаудың технологиялық процесі;
өңделетін тас жыныстары мен қолданылатын жару пышақтарының физикалық – механикалық қасиеттері;
дайын өнімдерге қойылатын талаптар;
ақаулардың түрлері мен оларды түзету тәсілдері.
Манипуляторлардың көмегімен тасты орнату арқылы тас жару машинасын басқарған кезде - 5-разряд
52. Лак жағатын машинаның машинисі
Параграф 1. Лак жағатын машинаның машинисі, 4-разряд
214. Жұмыс сипаттамасы:
белдікті лак жағатын машиналарда асбест – цементті плиталардың бет жағына несепнәрформальдегинді негізде баспа, фонын енгізудің технологиялық процесін жүргізу;
машинаның қысымдық сыйымдылығына сіңдіруді, фондық балшықты бояма қабатпен және еріткішті салу;
машинаның лак жағатын тораптарын еріткішті сіңдіру (жағу);
плиталардың фондық бояма қабатын біркелкі жабылуын және қысымды кішкентай күбішеде жабу материалдарының деңгейін байқау және оны жаңа бөліктермен толтыру;
вискозиметрдің көмегімен жабу материалдарының тұтқырлығын бақылау;
лак жағатын машиналарды баспа фонын енгізудің технологиялық режиміне икемдеу;
машинаның тораптарын тазалау және жуып-шаю;
қызмет көрсетілетін машиналардың ақауын түзету;
лак жағатын машиналарды тазалауға, бөлшектеуге, жөндеуге және құрастыруға қатысу.

211. Должен знать:
устройство, принцип действия и характеристику конвейерного кальцинатора, питательных устройств и другого вспомогательного оборудования;
способы регулирования подачи гранулированной сырьевой смеси на решетку кальцинатора;
сущность теплотехнических процессов, происходящих в запечных теплообменниках;
требования, предъявляемые к гранулированной сырьевой смеси, методы контроля;
назначение и принцип действия контрольно-измерительных приборов, средств автоматики, сигнализации и блокировки;
способы определения и устранения неисправностей в работе оборудования.
При обслуживании кальцинаторов суммарной производительностью свыше 35 т/ч - 5-й разряд.
51. Машинист камнекольной машины
Параграф 1. Машинист камнекольной машины, 4-й разряд
212. Характеристика работ:
управление камнекольными машинами по изготовлению камня брусчатого, бордюрного, шашки;
обслуживание транспортирующего оборудования;
выбор и обеспечение оптимального режима работы обслуживаемого оборудования;
замена колющих ножей;
обслуживание маслостанций, гидросистем, гидротолкателей, вибраторов;
сортировка изделий;
упаковка готовой продукции;
уход за обслуживаемым оборудованием;
устранение неисправностей в работе и участие в ремонте оборудования.
213. Должен знать:
устройство и принцип работы камнекольных машин и транспортеров, ходовых и колющих узлов;
технологический процесс изготовления камня;
физико-механические свойства обрабатываемых пород камня и применяемых колющих ножей;
требования, предъявляемые к готовым изделиям;
виды дефектов и способы их устранения.
При управлении камнекольными машинами с установкой камня при помощи манипулятора - 5-й разряд.
52. Машинист лаконаносящей машины
Параграф 1. Машинист лаконаносящей машины, 4-й разряд
214. Характеристика работ:
ведение технологического процесса нанесения печатного фона на мочевиноформальдегидной основе на лицевую сторону асбестоцементных плит на валковых лаконаносящих машинах;
загрузка пропитки, фонового грунта и растворителя в напорную емкость машины;
пропитка (смачивание) лаконаносящих узлов машины растворителем;
наблюдение за равномерным покрытием фоновым грунтом плит и уровнем покрывных материалов в напорном бачке и периодическое заполнение его новыми порциями;
контроль вязкости покрывных материалов при помощи вискозиметра;
наладка лаконаносящей машины на заданный технологический режим нанесения печатного фона;
очистка и промывка узлов машины;
устранение неисправностей в работе обслуживаемого оборудования;
участие в чистке, разборке, ремонте и сборке лаконаносящей машины.

215. Білуге тиіс:
лак жағатын машиналардың құрылысы мен икемдеу ережесі;
асбест – цементті плиталардың үстіне баспа фонын енгізу тәсілдері;
жұмыс орнында және цехта өрт жарылысы қауіпсіздігінің ережесі;
бақылау - өлшеу құрал-саймандары мен құралдарының құрылысы, қолдану ережесі.
Параграф 2. Лак жағатын машинаның машинисі, 5-разряд
216. Жұмыс сипаттамасы:
белдікті лак жағатын машиналарда асбест – цементті плиталардың және басқа да асбест – цементті бұйымдардың бет жақтарына басылған суреттерге әрлеу құйма толтырғыштарды енгізудің технологиялық процесін жүргізу;
плиталарды және басқа да асбест – цементті бұйымдарды толтырғыштармен біркелкі жабуды, қысымды кішкентай күбішедегі толтырғыштардың деңгейін байқау және оны жаңа бөліктермен мерзімді толтыру;
вискозиметрдің көмегімен толтырғыштың тұтқырлығын бақылау;
лак жағатын машинаны толтырғышты енгізудің технологиялық режиміне икемдеу;
лак жағатын машинаны тазалауға, жөндеуге, бөлшектеуге және құрастыруға қатысу.
217. Білуге тиіс:
әртүрлі лак жағатын машиналардың құрылысы мен әрекет принципі;
қолданылатын толтырғыштардың рецептурасы;
бақылау-өлшеу құрал-саймандары мен құралдарының қолдану ережесі;
өндірілетін өнімдерге технологиялық шарттар;
енгізу кезінде қолданылатын толтырғыштарға мемлекеттік стандарттар;
лак жағатын машиналарды жөндеу, бөлшектеу және құрастыру, жабдықтарды тазалау ережесі мен тәсілдері.
53. Табақ қалыптау машинаның машинисі
Параграф 1. Табақ қалыптау машинаның машинисі, 5-разряд
218. Жұмыс сипаттамасы:
табақ қалыптау машинасымен асбест – цементті бұйымдарды және асбест – силитті плиталарды қалыптастыру процесін жүргізу;
табақ қалыптау машинасын іске қосу және тоқтату;
асбест – перлит - әктасты массаны мөлшерлегішке және табақ қалыптау машинасына беруді байқау;
араластырғыштар мен торкөзді цилиндрдің ваннасына асбест – цементті масса мен судың келуін реттеу;
араластырылатын массаны байқау. Табақ қалыптау машинасын іске қосуға дайындау;
асбест – силитті плиталарды қалыптау кезінде табақтардың біркелкі қалыңдығын сақтау;
табақ қалыптау машинасының форматты барабанынан қалыпталған табақты кесіп алу;
қызмет көрсетілетін жабдықтарды жөндеуге, тазалауға және майлауға, техникалық шұға мен торкөзді цилиндрлерді ауыстыруға қатысу.
219. Білуге тиіс:
қызмет көрсетілетін жабдықтардың құрылысы мен әрекет принципі;
қалыптау массасы компоненттерінің сұрыптары мен қасиеттері;
оларды әзірлеу тәсілдері;
қалыптасқан асбест – цементті парақты кесіп алу әдісі;
табақ қалыптау машинасына массаның түсуін реттеу тәсілдері;
қызмет көрсетілетін жабдықтарды тазалау мен майлау ережесі;
шұғалар мен торкөзді цилиндрлерді ауыстыру және жуып-шаю ережесі;
қолданылатын материалдар мен дайын өнімдерге мемлекеттік стандарттар мен техникалық шарттардың қоятын талаптары.
Табақ қалыптау машинасына екі жұмысшы қызмет көрсеткен кезде олардың біреуі бір разряд төмен тарифтеледі.

215. Должен знать:
устройство и правила наладки лаконаносящей машины;
способы нанесения печатного фона на поверхность асбестоцементной плиты;
правила взрывопожарной безопасности на рабочем месте и в цехе;
устройство, правила применения контрольно-измерительных инструментов и приборов.
Параграф 2. Машинист лаконаносящей машины, 5-й разряд
216. Характеристика работ:
ведение технологического процесса нанесения отделочного наливного заполнителя на напечатанный рисунок лицевых сторон асбестоцементных плит и других асбестоцементных изделий на валковых лаконаносящих машинах;
наблюдение за равномерным покрытием заполнителем плит и других асбестоцементных изделий, уровнем заполнителя в напорном бачке и периодическое заполнение его новыми порциями;
контроль вязкости заполнителя при помощи вискозиметра;
наладка лаконаносящей машины на заданный технологический режим нанесения заполнителя;
участие в чистке, ремонте, разборке и сборке лаконаносящей машины.
217. Должен знать:
устройство и принцип действия различных лаконаносящих машин;
рецептуру применяемых заполнителей;
устройство и правила применения контрольно-измерительных инструментов и приборов;
технические условия на вырабатываемую продукцию;
государственные стандарты на заполнители, применяемые при нанесении;
правила и приемы чистки оборудования, ремонта, разборки и сборки лаконаносящих машин.
53. Машинист листоформовочной машины
Параграф 1. Машинист листоформовочной машины, 5-й разряд
218. Характеристика работ:
ведение процесса формования на листоформовочной машине асбестоцементных изделий и асбестосилитовых плит;
пуск и остановка листоформовочной машины;
наблюдение за подачей асбестоперлитоизвестковой массы в дозатор и листоформовочную машину;
регулирование поступления асбестоцементной массы и воды в мешалку и ванны сетчатых цилиндров;
наблюдение за перемешиванием массы;
подготовка листоформовочной машины к пуску;
поддержание равномерной толщины листов при формовании асбестосилитовых плит;
срезание сформованного листа с форматного барабана листоформовочной машины;
участие в ремонте, чистке и смазке обслуживаемого оборудования, смене и промывке технических сукон и сетчатых цилиндров.
219. Должен знать:
устройство и принцип действия обслуживаемого оборудования;
сорта и свойства компонентов формовочных масс, способы их приготовления;
приемы срезания сформованного асбестоцементного листа;
способы регулирования поступления массы в листоформовочную машину;
правила чистки и смазки обслуживаемого оборудования;
правила смены и промывки сукон и сетчатых цилиндров;
требования, предъявляемые государственными стандартами и техническими условиями к применяемым материалам и готовой продукции.
При обслуживании листоформовочной машины двумя рабочими, один из них тарифицируется на разряд ниже.

Параграф 2. Табақ қалыптау машинасының машинисі, 6-разряд
220. Жұмыс сипаттамасы:
табақ қалыптау машинасында табақты асбест – цементті бұйымдарды қалыптау процесін жүргізу;
асбест – цементті массаның қоюлануын және оның торкөзді цилиндрлер ванналарындағы деңгейін реттеу;
асбест – цементті табақты қалыптау процесінде асбест – цементті қабыршықтың біркелі қалыңдығын сақтау, табақ қалыптау машинасында шұғаның тартылуын реттеу;
машина тораптарының жұмысын және өндірілетін өнімдердің сапасын байқау;
торкөзді цилиндерлерді ауыстыруға және жууға, сондай-ақ техникалық шұғаларды жамауға, ауыстыруға және жууға қатысу;
табақ қалыптау машиналарын тазалауға, бөлшектеуге, жөндеу мен құрастыруға қатысу.
221. Білуге тиіс:
қызмет көрсетілетін жабдықтардың құрылысы мен әрекет принципі; шихтаның құрамы;
массаның қоюлануын реттеу әдістері;
торкөзді цилиндрлер мен техникалық шұғаны жабу және төсеме кенепті ауыстыру және жуу ережесі;
қолданылатын материалдар мен дайын өнімдерге қолданылатын талаптар;
жабдықтардың ақауларын анықтау мен түзету тәсілдері.
Табақ қалыптау машинаға қызмет көрсететін бригадаға басшылық жасаған кезде-7-разряд
54. Орау және шырмау машинаның машинисі
Параграф 1. Орау және шырмау машинаның машинисі, 4-разряд
222. Жұмыс сипаттамасы:
арматуралық – орау машинасында темір – бетон немесе металл өзекті құбырларды кернеудің электротермомеханикалық әдіспен шиыршықты орау;
шиыршықтың белгіленген қадамын сақтай отырып арнаулы орау машиналарында дірілдеу – гидро – баспақтауыш құбырлар үшін арматуралық қаңқалар әзірлеу;
орау – дәнекерлеу машиналарында қысымсыз құбырлар, сүрлемдер, құдықтардың мойыны; діңгектер;
ригельдер мен басқа да тектес бөлшектер үшін көлемдік арматуралық қаңқалар әзірлеу.
223. Білуге тиіс:
қызмет көрсетілетін жабдықтардың құрылысын;
әрекет принципі мен техникалық пайдалану ережесі;
арматуралық болат пен қаңқаларды ілмектеу және орнын ауыстыру ережесі;
дайындалатын өнімдерге номенклатура, стандарттар мен техникалық шарттар.
Параграф 2. Орау және шырмау машинаның машинисі, 5-разряд
224. Жұмыс сипаттамасы:
айналмалы үстелі, айналмалы траверсі, қайталама – үдемелі қозғалыс күймешесі, бұйымды үздіксіз кернеулі арматуралау бойынша бойлық және ендік қозғалыстағы орау қондырғысыбар арнаулы орау машиналары мен қондырғыларының жұмысын басқару;
жұмыстың белгіленген режимі бойынша машиналар мен құрылғыларды икемдеу, реттеу.
225. Білуге тиіс:
машиналар мен қондырғылардың құрылысы, қызмет көрсетудің принципті сызбасы және техникалық пайдалану ережесі;
өндірілетін өнімдерге номенклатура, стандарттар мен техникалық талаптар.

Параграф 2. Машинист листоформовочной машины, 6-й разряд
220. Характеристика работ:
ведение процесса формования листовых асбестоцементных изделий на листоформовочных машинах;
регулирование концентрации асбестоцементной массы и ее уровня в ваннах сетчатых цилиндров;
поддержание равномерной толщины асбестоцементной пленки в процессе формования асбестоцементного листа;
регулирование натяжения сукна на листоформовочной машине;
наблюдение за работой узлов машины и качеством выпускаемой продукции;
участие в смене и промывке сетчатки цилиндров, а также в штопке, смене и промывке технических сукон;
участие в чистке, разборке, ремонте и сборке листоформовочной машины.
221. Должен знать:
устройство и принцип действия обслуживаемого оборудования;
состав шихты;
способы регулирования концентрации массы;
правила смены и промывки сетчатых цилиндров и технических сукон, укрывных и подстилочных полотен;
требования к применяемым материалам и готовой продукции;
способы выявления и устранения неисправностей в работе оборудования.
При руководстве бригадой, обслуживающей листоформовочную машину - 7-й разряд.
54. Машинист навивочных и намоточных машин
Параграф 1. Машинист навивочных и намоточных машин, 4-й разряд
222. Характеристика работ:
навивка спирали с электротермомеханическим способом напряжения на железобетонные или металлические сердечники труб на арматурно-навивочной машине;
изготовление арматурных каркасов для виброгидропрессованных труб на специальных навивочных машинах с соблюдением установленного шага спирали, изготовление объемных арматурных каркасов для безнапорных труб, силосов, горловин колодцев, свай, ригелей и других аналогичных изделий на навивочно-сварочных машинах.
223. Должен знать:
устройство, принцип действия и правила технической эксплуатации обслуживаемого оборудования;
правила строповки и перемещения арматурной стали и каркасов, номенклатуру, стандарты и технические требования на изготовляемую продукцию.
Параграф 2. Машинист навивочных и намоточных машин, 5-й разряд
224. Характеристика работ:
управление работой специальных намоточных машин и установок с поворотным столом, поворотной траверсой, возвратно-поступательным движением каретки, продольным и поперечным перемещением намоточных устройств по непрерывному напряженному армированию изделий;
наладка, регулирование машин и установок по заданному режиму работы.
225. Должен знать:
устройство, принципиальную схему обслуживания и правила технической эксплуатации машин и установок;
номенклатуру, стандарты и технические требования на изготавливаемую продукцию;
правила строповки и перемещения стали.

55. Айналмалы және шахталық пештердің машинисі (күйдірушісі)
Параграф 1. Айналмалы және шахталық пештердің машинисі (күйдірушісі), 4-разряд
226. Жұмыс сипаттамасы:
өзінен біліктілігі жоғары машинистің басшылығымен қосынды өнімділігі сағатына 35 тоннаға дейінгі (ақ клинкер бойынша – сағатына 15 тоннаға) дейінгі айналмалы пештерде клинерді күйдіру, жалпы өнімділігі сағатына 25 тоннаға дейінгі шахталық пештерде күйдіру процесін жүргізу;
тоңазытқыштардың, пештік жылу алмастырғыштардың үздіксіз жұмысын және жарамдылық жағдайын қамтамасыз ету;
пеш жетегінің, бақылау және шығыршықты тіреулердің, тығыздаушы құрылғының, майлау жүйесінің жұмысын бақылау;
пештік жылу алмастырғыш құрылғыларда шикізат қоспасын декарбонизациялау процесін реттеу;
шілтер мен бу жылытушының жұмысын бақылау;
пешке шикізат пен отын салуға қатысу;
шикізат пен отынды беруді реттеу;
тиеу механизмдеріне, шаң ұстағыш қондырғылар мен басқа да көмекші жабдықтарға қызмет көрсету;
қызмет көрсететін жабдықтардың жұмысындағы ақаулардың алдын алу және түзету;
тораптар мен механизмдерді майлау;
тұтандыруға дайындалу, пештерді тазалау мен жөндеуге қатысу;
футеровкалық жұмысқа дайындалуға және өткізуге қатысу.
227. Білуге тиіс:
айналмалы, шахталық пештердің және жинақтаушы жабдықтардың құрылысы, құрылымы және әрекет принципі;
клинкерді күйдіру және суыту технологиясы;
шикізат қоспасы мен отынның құрамы және сапалық сипаттамасы;
пеш газдары мен клинкерді күйдіру және суыту процесіне ықпал ететін негізгі факторлар;
өртке төзімді материалдардың түрлері, футеровканың негізгі тәсілдері;
бақылау-есептеу құралдарының, автоматты реттеу жабдықтарының, дабыл беру мен блокадалау жүйелерінің міндеті мен әрекет принципі;
қызмет көрсетілетін жабдықтарды майлау карталары;
майлау материалдарының түрлері мен сұрыптары;
қызмет көрсетілетін жабдықтардың жұмысындағы ақауларды анықтау және түзету тәсілдері;
пеш агрегаттарының жылу техникалық және технологиялық режимдерін реттеудің негізгі әдістері мен тәсілдері;
пештің өнімділігін арттыру, футеровка беріктігі мен клинкердің сапасын көтеру тәсілдері.
Параграф 2. Айналмалы және шахталық пештердің машинисі (күйдірушісі), 5-разряд
228. Жұмыс сипаттамасы:
қосынды өнімділігі сағатына 35 тоннаға дейінгі (ақ клинкер бойынша – сағатына 15 тоннаға дейінгі) айналмалы пештерде клинкерді күйдіру, жалпы өнімділігі сағатына 25 тоннаға дейінгі шахталық пештерде күйдіру процесін жүргізу;
пеш агрегаттарының технологиялық және жылу техникалық режимдерін, механизмдерді шикізат қоспасымен және отынмен қоректендіру механизмдерінің, жылу алмастырғыш құрылғылары мен басқа да көмекші жабдықтардың жұмысын реттеу;
негізгі және көмекші жабдықтардың технологиялық параметрлерін және жылу техникалық режимдерін бақылау мен реттеу.
пеш агрегаттары мен жинақтаушы жабдықтарды пайдалану және қызмет көрсету жөніндегі жұмыстарды басқару;
пештердің тиімді өнімділігін, клинкердің сапасын, отын мен электр энергиясының үлестік шығысын қамтамасыз ету;
футеровка мен пеш агрегаттарын майлау жағдайын бақылау;
пештерді жөндеуге дайындау, футеровкалық жұмыстардың көлемін анықтауға қатысу;
профилактикалық байқауды және пештің тораптары мен механизмдерін майлауды өткізуді бақылау;
жөндеу және футеровкалық жұмыстардан пештерді қабылдауға және жөндеу жұмыстарына қатысу;
пештерге шикізаттарды дұрыс салуды және тиеу механизмдерін реттеуді бақылау.

55. Машинист (обжигальщик) вращающихся и шахтных печей
Параграф 1. Машинист (обжигальщик) вращающихся и шахтных печей,
4-й разряд
226. Характеристика работ.
ведение процесса обжига клинкера во вращающихся печах суммарной производительностью до 35 т/ч (по белому клинкеру - до 15 т/ч), обжига в шахтных печах общей производительностью до 25 т/ч под руководством машиниста более высокой квалификации;
обеспечение бесперебойной работы и исправного состояния холодильников, запечных теплообменников;
контроль работы привода печи, контрольных и роликовых опор, уплотнительных устройств, систем смазки;
регулирование процесса декарбонизации сырьевой смеси в запечных теплообменных устройствах;
регулирование процесса увлажнения и охлаждения печных газов;
контроль работы горелок и пароподогревателей;
участие в загрузке печей сырьем и топливом;
регулирование подачи сырья и топлива;
обслуживание загрузочных механизмов, пылеулавливающих установок и другого вспомогательного оборудования;
предупреждение и устранение неисправностей в работе обслуживаемого оборудования;
смазка узлов и механизмов;
подготовка к розжигу, участие в очистке и ремонте печей;
участие в подготовке и проведении футеровочных работ.
227. Должен знать:
устройство, конструкцию и принцип действия вращающихся, шахтных печей и комплектующего оборудования;
технологию процесса обжига и охлаждения клинкера;
состав и качественную характеристику сырьевой смеси и топлива;
основные факторы, влияющие на процесс обжига и охлаждения печных газов и клинкера;
виды огнеупоров, основные приемы футеровки;
назначение и принцип действия контрольно-измерительных приборов, средств автоматического регулирования, систем сигнализации и блокировки;
карты смазки обслуживаемого оборудования;
виды и сорта смазочных материалов;
способы выявления и устранения неисправностей в работе обслуживаемого оборудования;
основные приемы и методы регулирования теплотехнического и технологического режимов печных агрегатов;
способы увеличения производительности печей, повышения стойкости футеровки и качества клинкера.
Параграф 2. Машинист (обжигальщик) вращающихся и шахтных печей,
5-й разряд
228. Характеристика работ:
ведение процесса обжига клинкера во вращающихся печах суммарной производительностью до 35 т/ч (по белому клинкеру - до 15 т/ч), обжига в шахтных печах общей производительностью до 25 т/ч;
регулирование технологического и теплотехнического режимов печных агрегатов, работы механизмов питания сырьевой смесью и топливом, теплообменных устройств и другого вспомогательного оборудования;
контроль и регулирование технологических параметров и теплотехнических режимов основного и вспомогательного оборудования;
руководство работой по эксплуатации и обслуживанию печного агрегата и комплектующего оборудования;
обеспечение оптимальной производительности печей, качества клинкера, удельного расхода топлива и электроэнергии;
контроль состояния футеровки и обмазки печных агрегатов;
подготовка печей к ремонту, участие в определении объема футеровочных работ;
контроль проведения профилактических осмотров и смазки узлов и механизмов печей;
участие в ремонте и приеме печей после ремонта и футеровочных работ;
контроль правильности загрузки печей сырьем и регулирование загрузочных механизмов.

229. Білуге тиіс:
пештер мен көмекші жабдықтардың құрылымы, әрекет принципі және кинематикалық сұлбасы;
клинкерді күйдіру кезінде болатын физикалық – химиялық процестің мағынасы;
клинкердің минералогиялық құрамы;
шикізат қоспасының құрамы мен қасиеттері, оларға қойылатын талаптар;
пеш агрегаттары жұмыстарының жылу техникалық және технологиялық режимін реттеу әдістері;
пештердің өнімділігін арттырудың футеровка беріктігін көтерудің, клинкердің сапасын жақсартудың, отын мен электр энергиясын үнемді жұмсаудың тәсілдері;
қолданылатын отындардың құрамы, қасиеттері, сипаттамалары; отынды берудің кестесі;
отқа төзімді материалдардың түрлері мен қасиеттері;
футеровканы қатарлап салудың әдістері;
клинкер сапасын зертханалық бақылаудың тәсілдері мен әдістері;
пештің жұмыс режимін автоматты реттеудің сұлбасы.
Қосынды өнімділігі сағатына 35 тоннадан астам (ақ клинкер бойынша – сағатына 15 тоннадан астам) айналмалы пештерге, қосынды өнімділігі сағатына 25 тоннадан астам шахталық пештерге қызмет көрсеткен кезде - 6-разряд.
56. Конвейерлік және үздіксіз желілер жабдықтарының машинисі
Параграф 1. Конвейерлік және үздіксіз желілер жабдықтарының машинисі, 3-разряд
230. Жұмыс сипаттамасы:
темір – бетон, бетон бұйымдары мен құрылғыларының өндірісі жөніндегі, майлауды, қалып пен қалып – вагонетканы тазалау мен майлау әзірлеу, қалыпталған немесе дайын бұйымдарды өңдеу жөніндегі күрделі емес машиналарды, конвейерлік қондырғыларды, үздіксіз – агрегаттық желілерді, сондай-ақ бетон салушыларды, дірілдеу алаңшаларын, аспалы арбашаларды, ауыстырғыштарды, қабаттаушыларды және басқа да тектес жабдықтарды басқару;
ернеулі жабдықтарды орнатудың, арматураны қалаудың және бөлшектерді салудың дұрыстығын бақылау;
бетон қоспасын жайып салу процесін бақылау және реттеу;
қызмет көрсетілетін механизмдерді реттеу, икемдеу, тазалау және майлау, олардың жұмысындағы ұсақ ақауларды түзету;
желіге қызмет көрсететін бригадамен бірлесіп бұйымды қалыптау жөніндегі басқа да жұмыстарды орындауға қатысу.
231. Білуге тиіс:
қызмет көрсетілетін жабдықтардың құрылысы, әрекет принципі мен пайдалану ережесі;
бұйымдарды әзірлеу технологиясы мен олардың сапасына техникалық талаптар;
бұйымдар мен қалыптарды ілмектеу мен орнын ауыстыру ережесі.
Параграф 2. Конвейерлік және үздіксіз желілер жабдықтарының машинисі, 4-разряд
232. Жұмыс сипаттамасы:
темір – бетон, бетон бұйымдары мен құрылғылары: дірілдеткіш қалыптар, дірілдеткіш баспақтауы, штангалы конвейерлер, беріліс көпір өндірісі жөніндегі жекелеген күрделі машиналарын, конвейерлік қондырғыларды, үздіксіз – агрегаттық желілерді басқару;
бір және одан көп күрделі емес машиналарды, бетон, темір – бетон бұйымдары мен құрылғылары: қалып пен қалып – вагонетканы тазалау және майлау жөніндегі өнімдерді өндіретін желілер қондырғылары, бетон үлестіргішті, бетон төсегішті, дірілдеткіш алаңшаны, дірілдеткіш саптаманы, қалқанды дірілдеткіш тиеушілерді, тегістеуші, сүртуші өңдеу машиналарын, тұрақты аударғыштарды, түсірушілерді, айырғыштарды, қабаттаушыларды басқару;
қызмет көрсетілетін механизмдерді реттеу, икемдеу, тазалау, майлау, олардың жұмысындағы ұсақ ақауларды түзету;
желіге қызмет көрсететін бригадамен бірлесіп бұйымды қалыптау жөніндегі басқа да жұмыстарды орындауға қатысу.

229. Должен знать:
конструкцию, принцип действия и кинематическую схему печей и вспомогательного оборудования;
сущность физико-химических процессов, происходящих при обжиге клинкера;
минералогический состав клинкера;
состав и свойства сырьевой смеси, требования, предъявляемые к ней;
методы регулирования теплотехнического и технологического режимов работы печных агрегатов;
способы увеличения производительности печей, повышения стойкости футеровки, улучшения качества клинкера, экономного расходования топлива и электроэнергии;
состав, свойства, характеристики применяемого топлива;
схему подачи топлива;
виды и свойства огнеупоров, способы кладки футеровки;
приемы и методы лабораторного контроля качества клинкера;
схему автоматического регулирования режима работы печей.
При обслуживании вращающихся печей суммарной производительностью свыше 35 т/ч (по белому клинкеру свыше 15 т/ч), шахтных печей суммарной производительностью свыше 25 т/ч - 6-й разряд.
56. Машинист оборудования конвейерных и потолочных линий
Параграф 1. Машинист оборудования конвейерных и потолочных линий,
3-й разряд
230. Характеристика работ:
управление несложными машинами, установками конвейерных, поточно-агрегатных линий по производству железобетонных, бетонных изделий и конструкций, по приготовлению смазки, очистке или смазке форм и форм-вагонеток, отделке отформованных или готовых изделий, а также бетоноукладчиками, виброплощадками, подвесными тележками, перекладчиками, штабелерами и другим аналогичным оборудованием;
контроль правильности установки бортовой оснастки, кладки арматуры и закладки деталей;
контроль и регулирование процесса раскладки бетонной смеси;
регулирование, подналадка, чистка и смазка обслуживаемых механизмов, устранение мелких неисправностей в их работе;
участие в выполнении других работ по формованию изделий совместно с бригадой, обслуживающей линию.
231. Должен знать:
устройство, принцип действия и правила эксплуатации обслуживаемого оборудования;
технологию изготовления изделий и технические требования к их качеству;
правила строповки и перемещения изделий и форм.
Параграф 2. Машинист оборудования конвейерных и потолочных линий,
4-й разряд
232. Характеристика работ:
управление отдельными сложными машинами, установками конвейерных, поточно-агрегатных линий по производству железобетонных, бетонных изделий и конструкций: виброштампами, вибропрессами, штанговыми конвейерами, передаточными мостами;
управление двумя и более несложными машинами, установками линий по производству бетонных, железобетонных изделий и конструкций: по очистке или смазке форм и форм-вагонеток, бетонораздатчиками, бетоноукладчиками, виброплощадками, вибронасадками, вибропогрузочными щитами, заглаживающими, затирочными отделочными машинами, стационарными кантователями, съемниками, перекладчиками, штабелерами;
регулирование, подналадка, чистка, смазка обслуживаемых механизмов, устранение мелких неисправностей в их работе;
участие в выполнении других работ по формованию изделий совместно с бригадой, обслуживающей линию.

233. Білуге тиіс:
қызмет көрсетілетін жабдықтардың құрылысы, әрекет принципі мен пайдалану ережесі;
бұйымдарды әзірлеу технологиясы мен олардың сапасына техникалық талаптар;
бұйым мен қалыпты ілмектеу, орнын ауыстыру ережесі;
жабдықтың жұмысындағы ақауларды анықтау мен түзету тәсілдері.
Параграф 3. Конвейерлік және үздіксіз желілер жабдықтарының машинисі, 5-разряд
234. Жұмыс сипаттамасы:
ерекше күрделі технологиялық қондырғылармен конвейерлік және үздіксіз – агрегаттық желілерді: автоматты реттегішпен сыртқа тебушілерді, өздігінен жүретін аударғыштарды басқару;
қызмет көрсететін механизмдерді реттеу, икемдеу, тазалау және майлау, олардың жұмысындағы ұсақ ақауларды түзету;
қалыптаушы – жұмысшылармен бірлесіп бұйымды қалыптау жөніндегі басқа жұмыстарды орындауға қатысу.
235. Білуге тиіс:
қызмет көрсетілетін жабдықтардың құрылысы, әрекет принципі және пайдалану ережесі;
бұйымдарды әзірлеу технологиясы және олардың сапасына техникалық талаптар, бұйымдар мен қалыптарды ілмектеу және орнын ауыстыру ережесі;
жабдықтардың жұмысындағы ақауларды түзету тәсілдері.
57. Баспа машинасының машинисі
Параграф 1. Баспа машинасының машинисі, 5-разряд
236. Жұмыс сипаттамасы:
өзінен біліктілігі жоғары машинистің басшылығымен баспа машинасында басудың офсеттік тәсілімен асбест – цементті табақтардың үстіне суреттерді, ағаштардың әртүрлі жыныстарына, қаланған кірпішке және басқаларға ұқсайтын текстураны салу процесін жүргізу;
офсеттің білігін жақсартылатын табақтың қажетті қалыңдығына орнату;
офсеттік білікті дымқылдау үшін ваннаға ерітіндіні және лакты – бояулы табанға бояу құю;
шығыршықты конвейерге асбест – цементті табақтарды орнату;
бояуды жұмсау нормасын сақтау;
көлік құрылғыларымен көмекші механизмдерінің жағдайын байқау;
қызмет көрсетілетін баспа машинасы мен оның механизмдерін икемдеу, жуу.
237. Білуге тиіс:
қызмет көрсетілетін жабдықтардың құрылысы;
суреттер салудың технологиялық процесі;
офсеттік білікті орнату ережесі;
қолданылатын еріткіштер мен бояулардың сипаттамасы;
бояуды жұмсау нормасы;
баспа машинасын икемдеу мен жуу ережесі.
Параграф 2. Баспа машинасының машинисі, 6-разряд
238. Жұмыс сипаттамасы:
баспа машинасында басудың офсеттік тәсілімен асбест – цементті табақтардың үстіне суреттерді, ағаштардың әртүрлі жыныстарына, қаланған кірпішке және басқаларға ұқсайтын текстураны салу процесін жүргізу;
баспа машинасының жұмысын реттеу;
факельді пышақтарды орнату мен қайрау бояу үшін ванна мен офсеттік білікті дұрыс орнатуды бақылау;
машинаның оймалау білігі баспа суреттерінің қосарлануын байқау;
баспа және офсеттік біліктердің өзара іс-әрекет үйлесімділігін қамтамасыз ету;
технологиялық шарттарға сәйкес баспа бояуының түсі мен тұтқырлығын дәлдеп түзету;
факельді пышақтардың, текстуралық цилиндр мен офсеттік біліктің қыспағындағы сығылған ауаның қысымын бақылау;
асбест – цементті табақтардың ассортиментіне тәуелді баспа машинасын икемдеу мен қайта икемдеу.

233. Должен знать:
устройство, принцип действия и правила эксплуатации обслуживаемого оборудования;
технологию изготовления изделий и технические требования к их качеству;
правила строповки, перемещения изделий и форм;
способы выявления и устранения неисправностей в работе оборудования.
Параграф 3. Машинист оборудования конвейерных и потолочных линий,
5-й разряд
234. Характеристика работ:
управление особо сложными технологическими установками конвейерных и поточно-агрегатных линий: центрифугами с автоматическим регулированием, самоходными кантователями;
регулирование, подналадка, чистка и смазка обслуживаемых механизмов, устранение мелких неисправностей в их работе;
участие в выполнении других работ по формованию изделий совместно с рабочими-формовщиками.
235. Должен знать:
устройство, принцип действия и правила эксплуатации обслуживаемого оборудования;
технологию изготовления изделий и технические требования к их качеству;
правила строповки и перемещения изделий и форм, способы устранения неисправностей в работе оборудования.
57. Машинист печатной машины
Параграф 1. Машинист печатной машины, 5-й разряд
236. Характеристика работ:
ведение процесса нанесения рисунков, имитирующих текстуру различных пород дерева, кирпичную кладку и другие, на поверхность асбестоцементных листов методом офсетной печати на печатной машине под руководством машиниста более высокой квалификации;
установка офсетного вала на необходимую толщину облагораживаемого листа;
заливка растворителя в ванну для смачивания офсетного вала и краски в лакокрасочный поддон;
установка асбестоцементных листов на роликовом конвейере;
соблюдение норм расхода краски;
наблюдение за состоянием транспортных устройств и вспомогательных механизмов;
подналадка, мойка обслуживаемой печатной машины и ее механизмов.
237. Должен знать:
устройство обслуживаемого оборудования;
технологический процесс нанесения рисунков;
правила установки офсетного вала;
характеристику применяемых растворителей и красок;
нормы расхода краски;
правила подналадки и мойки печатной машины.
Параграф 2. Машинист печатной машины, 6-й разряд
238. Характеристика работ:
ведение процесса нанесения рисунков, имитирующих текстуру различных пород дерева, кирпичную кладку и другие, на поверхность асбестоцементных листов методом офсетной печати на печатной машине;
регулирование работы печатной машины;
установка и заточка ракельных ножей;
контроль правильности установки ванн для краски и офсетного вала;
наблюдение за совмещением печатных рисунков гравировальных валов машины;
обеспечение синхронности взаимодействия печатного и офсетного вала;
корректировка колера и вязкости печатной краски в соответствии с технологическими условиями;
контроль давления сжатого воздуха на прижим ракельных ножей, текстурного цилиндра и офсетного вала;
наладка и переналадка печатной машины в зависимости от ассортимента асбестоцементных листов.

239. Білуге тиіс:
қызмет көрсетілетін жабдықтардың құрылысы мен әрекет принципі;
қолданылатын бояулардың рецептурасы;
біліктер жүйесі өзара іс-әрекеттері үйлесімділіген баспа машинасының жұмысын тексеру ережесі;
баспа бояуының түсі мен тұтқырлығын дәлдеп түзету тәсілдері;
баспа машинасын икемдеу және қайта икемдеу ережесі;
бақылау-өлшеу құралдары мен құрал-саймандарының міндеті, қолдану ережесі.
58. Пневматикалық және бұрамалы сорғылардың машинисі
Параграф 1. Пневматикалық және бұрамалы сорғылардың машинисі, 2-разряд
240. Жұмыс сипаттамасы:
қосынды өнімділігі сағатына 35 тоннаға дейінгі бұрандалы, екі камералы және басқа да пневматикалық сорғыларға қызмет көрсету;
ауаны өткізу және сығылған ауаны тазалау сүзгіші жүйелерінің жұмыс жағдайын байқау;
сорғының араластыру камерасына сығылған ауаны беруді реттеу;
сығылған ауаны тазалау сүзгішіндегі торфты әзірлеу мен ауыстыру;
сорғы механизмдерінің үйкелетін бөліктерін майлау;
ауа өткізгіштер мен екі жүрісті айырғыштардағы тозған мембранды клапандардың манеттерін, камера-сорғылардың поршень манжеттері мен клапандарын, инелі бүріккіштерді, маталы сүзгіштерді ауыстыру;
жабдықтың саңылаусыздығын қамтамасыз ету;
мойынтіректің температурасын бақылау және қызмет көрсетілетін жабдықтарды майлау;
жабдықтардың жұмысындағы ақаулардың алдын алу және түзету.
241. Білуге тиіс:
қызмет көрсетілетін жабдықтардың, цемент өткізгіштердің және дабыл беру қалқаны мен сыныпты айырғыштарды электр сымдарының құрылысы мен әрекет принципі;
ауа өткізу мен цемент өткізу сұлбалары;
шұраның, ысырманың құрылысы;
бақылау - өлшеу құралдарының, автоматика, дабыл беру және блокадалау аспаптарының міндеті, әрекет принципі және орнату жері;
қызмет көрсетілетін жабдықтарды майлау картасы, майлау материалдарының түрлері мен сұрыптары;
майлау материалдарын жұмсау нормалары мен сорғының бөліктерін майлау жиілігі;
сығылған ауаны тазалау сүзгішіндегі торфтың қызмет мерзімі және ауыстыру тәртібі;
бұрамалы және пневматикалық сорғылардың жұмысындағы ақауларды анықтау және түзету тәсілдері.
Қосынды өнімділігі сағатына 35 тоннадан асатын сорғыларға қызмет көрсеткен кезде - 3-разряд.
59. Нығарлау машинасының машинисі
Параграф 1. Нығарлау машинасының машинисі, 4-разряд
242. Жұмыс сипаттамасы:
өзінен біліктілігі жоғары машинистің басшылығымен текстуралық қағазбен жабылған асбест – цементті табақтардың үстін полимер қабыршығымен нығарлаған кезде нығарлау машинасын басқару;
бағыттаушы біліктердің арасын қағаз бен қабыршық орамасын орнату;
текстуралық қағаз бен полимерлік қабыршықты кесу.
машинаның тораптарын еріткішпен жуу.

239. Должен знать:
устройство и принцип действия обслуживаемого оборудования;
рецептуру применяемых красок;
правила проверки работы печатной машины на синхронность взаимодействия системы валов;
способы корректировки колера и вязкости печатной краски;
правила наладки и переналадки печатной машины;
назначение, правила применения контрольно-измерительных приборов и инструмента.
58. Машинист пневматических и винтовых насосов
Параграф 1. Машинист пневматических и винтовых насосов, 2-й разряд
240. Характеристика работ:
обслуживание винтовых, двухкамерных и других пневматических насосов суммарной производительностью до 35 т/ч;
наблюдение за состоянием работы системы воздухопроводов и фильтра очистки сжатого воздуха;
регулирование подачи сжатого воздуха в смесительную камеру насоса;
приготовление и замена торфа в фильтре очистки сжатого воздуха;
смазывание трущихся частей механизмов насоса;
замена изношенных манжетов мембранных клапанов, манжетов поршней и клапана камер-насосов, игольчатых форсунок, матерчатых фильтров на воздухопроводвх и двухходовых переключателей;
обеспечение герметизации оборудования;
контроль температуры подшипников и смазка обслуживаемого оборудования;
предупреждение и устранение неисправностей в работе оборудования.
241. Должен знать:
устройство и принцип действия обслуживаемого оборудования, цементопроводов и электропроводки к сигнальному щиту и ртутным переключателям;
схемы воздухопроводов и цементопроводов;
устройство вентилей, задвижек;
назначение, принцип действия и место установки контрольно-измерительных приборов и средств автоматики, сигнализации и блокировки;
карты смазки обслуживаемого оборудования, виды и сорта смазочных материалов;
нормы расхода смазочных материалов и периодичность смазки частей насоса;
срок службы и порядок замены торфа в фильтре очистки сжатого воздуха;
способы выявления и устранения неисправностей в работе винтовых и пневматических насосов.
При обслуживании насосов суммарной производительностью свыше 35 т/ч - 3-й разряд.
60. Машинист прикатной машины
Параграф 1. Машинист прикатной машины, 4-й разряд
242. Характеристика работ:
управление прикатной машиной при прикатке полимерной пленки на поверхность асбестоцементных листов, покрытых текстурной бумагой, под руководством машиниста более высокой квалификации;
установка рулонов бумаги и пленки между направляющими роликами;
резка текстурной бумаги и полимерной пленки;
промывка узлов машины растворителем.

243. Білуге тиіс:
қызмет көрсетілетін жабдықтардың құрылысы;
машинаға қағаз бен қабыршық орамасын орнату ережесі;
нығарлау машинасына қағаз бен қабыршықты салудың тәсілдері;
текстуралық қағаз бен полимерлік қабыршықты кесу ережесі;
машинаның тораптарын жуу ережесі;
қолданылатын материалдар мен дайын өнімдерге техникалық шарттар және мемлекеттік стандарттар.
Параграф 2. Нығарлау машинасының машинисі, 5-разряд
244. Жұмыс сипаттамасы:
текстуралық қағазбен жабылған асбест – цементті табақтардың үстін полимер қабыршығымен нығарлаған кезде асбест – цементті табақтарға текстуралық қағазды жапсыру;
текстуралық қағазды, қабыршықты, асбест – цементті табақты беру үйлесімдігін, әрлеу материалдарының тегіс және тығыз орналасуын қамтамасыз ету;
асбест – цементті табақ қозғалысының жылдамдығын және полимер қабыршығының нығарлануын реттеу;
бақылау - өлшеу құралдарының көрсеткіштері бойынша сығылған ауаның қысымын байқау;
қағаздың, қабыршықтың астында ауа көбіршігінің болуын бақылау және оны кетіру;
нығарлау машинасын берілген технологиялық режимге икемдеу.
Білуге тиіс:
нығарлау машинасының құрылымы мен әрекет принципі;
машинаның жұмыс режимін икемдеу мен реттеу ережесі;
асбест – цементті табақтарға текстуралық қағазды салу әдістері;
дайын өнімнің сапасына қойылатын талаптар;
сығылған ауаның қысымын және асбест – цементті табақтар мен қабыршықты нығарлау қозғалысының жылдамдығын реттеу ережесі;
бақылау – есептеу құралдарының міндеті мен қолдану ережесі;
жабдықтардың жұмысындағы ақауларды анықтау және түзету тәсілдері.
60. Өздігінен жүретін газды – ерітінді араластыру
(дірілдегіш газды – бетонды араластыру) машинисі
Параграф 1. Өздігінен жүретін газды – ерітінді араластыру
(дірілдегіш газды – бетонды араластыру) машинисі, 4-разряд
245. Жұмыс сипаттамасы:
қуысты бетондардан бұйымдар әзірлеу процесінде өздігінен жүретін газды-ерітінділі араластырғыш механизмдерін басқару;
газды-көбікті-бетонды қоспаны, ерітінділер мен массаны дайындау;
араластыру агрегатының сыйымдылығына газды-қышқылды массаны құрайтын компоненттерді оны тұрақты түрде араластырумен құю;
газды-ерітінділі араластырғышты газды-қышқылды массасымен қалыптау орнына жеткізу және массаны қалып табанға құю;
бөлу бункерін онда қалған массадан босату;
газды-ерітінділі араластырғышты қатып қалған массадан жүйелі түрде босату, құбыршек пен шығатын саңылауды тазарту;
бақылау-өлшеу құралдарының көрсеткішін байқау;
ауысымдық журналды жүргізу;
газды-ерітінділі араластырғыш механизмдерін реттеу және икемдеу, ұсақ ақауларды түзету;
жуу суын төгу;
гидравликалық ұстау қалыбын ілмектеу.
246. Білуге тиіс:
өздігінен жүретін газды-ерітінділі араластырғыштың құрылысы мен пайдалану ережесі;
газды-көбікті қоспаны, ерітінді мен массаны әзірлеу технологиясы және рецептурасы;
жекелеген компоненттерді салу реттілігі;
араластыру режимі; қатқылдауды жеделдеткішті мөлшерлеу, түрлері мен міндеті;
газды-көбікті қоспаның әртүрлі маркаларының ерекшеліктері мен олардың міндеті;
бұйымдар мен қалыптарды ілмектеу ережесі;
жабдықтардың жұмысындағы ақауларды анықтау және түзету тәсілдері.
Қуысты қоспаның компоненттерін мөлшерлеу функциясын орындаған кезде - 5-разряд.
61. Слюдалы қыртыс жасайтын машинаның машинисі
Параграф 1. Слюдалы қыртыс жасайтын машинаның машинисі, 4-разряд

243. Должен знать:
устройство обслуживаемого оборудования;
правила установки рулонов бумаги и пленки на машину;
способы заправки бумаги и пленки в прикатную машину;
правила резки текстурной бумаги и полимерной пленки;
правила промывки узлов машины технические условия и государственные стандарты на применяемые материалы, и готовую продукцию.
Параграф 2. Машинист прикатной машины, 5-й разряд
244. Характеристика работ:
управление прикатной машиной при прикатке полимерной пленки на поверхность асбестоцементных листов, покрытых текстурной бумагой;
нанесение текстурной бумаги на асбестоцементные листы;
обеспечение синхронности подачи текстурной бумаги, пленки, асбестоцементного листа, ровного и плотного прилегания отделочных материалов;
регулирование скорости движения асбестоцементного листа и прикатки полимерной пленки;
наблюдение за давлением сжатого воздуха по показаниям контрольно-измерительных приборов;
контроль наличия воздушных пузырей под бумагой, пленкой и их устранение;
наладка прикатной машины на заданный технологический режим.
245. Должен знать:
конструкцию и принцип действия прикатной машины;
правила наладки и регулирования режима работы машины;
способы нанесения текстурной бумаги на асбестоцементные листы;
требования, предъявляемые к качеству готовой продукции;
правила регулирования давления сжатого воздуха и скорости движения асбестоцементного листа и прикатки пленки;
назначение и правила применения контрольно-измерительных приборов;
способы выявления и устранения неисправностей в работе оборудования.
60. Машинист самоходной газорастворомешалки (виброгазобетономешалки)
Параграф 1. Машинист самоходной газорастворомешалки
(виброгазобетономешалки), 4-й разряд
246. Характеристика работ:
управление механизмами самоходной газорастворомешалки в процессе изготовления изделий из ячеистых бетонов;
приготовление газопенобетонных смесей, растворов и масс;
наполнение емкости смесительного агрегата компонентами, образующими газозолосиликатную массу, при непрерывном их перемешивании;
перемещение самоходной газорастворомешалки с готовой газозолосиликатной массой к месту формования и разлив массы в формы-поддоны;
освобождение раздаточного бункера от оставшейся в нем массы;
периодическая очистка газорастворомешалки от застывшей массы, прочистка шлангов и выходных отверстий;
наблюдение за показаниями контрольно-измерительных приборов;
ведение сменного журнала;
регулировка и подналадка механизмов газорастворомешалки, устранение мелких неисправностей;
откачивание промывных вод;
строповка форм гидравлическим захватом.

247. Жұмыс сипаттамасы:
өзінен біліктілігі жоғары машинистің басшылығымен слюдалы қыртысты құю процесін жүргізу;
Қойыртпаны, айналма және таза суды беруді реттеу.
Көмекші жабдықтарды реттеу, машинаның жағдайын байқау және оның жұмысындағы ұсақ ақауларды түзету.
Жабдықтарға профилактикалық жөндеуді жүргізу.
248. Білуге тиіс:
қызмет көрсетілетін жабдықтардың құрылысы;
слюда қыртысы өндірісінің технологиялық процесі туралы негізгі мағлұматтар;
бақылау-өлшеу құралдарын пайдалану ережесі;
өнімдердің сапасына қойылатын талаптар;
жабдықтардың жұмысындағы ақауларды анықтау және түзету тәсілдері.
Параграф 2. Слюдалы қыртыс жасайтын машинаның машинисі, 5-разряд
249. Жұмыс сипаттамасы:
слюдалы қыртысты құю процесін жүргізу.
Вакуум-сорғының, калорифердің, желдеткіштің жұмысын реттеу.
Өндірілетін слюда қыртысының сапасын, бақылау-өлшеу құралдарының жұмысын және көрсеткіштерін байқау, таспа параметрлерін реттеу.
машиналарды тазалауға және ағымдағы жөндеуге қатысу.
жабдықтардың жұмысындағы ақауларды түзету.
250. Білуге тиіс:
қызмет көрсетілетін жабдықтардың құрылысы мен әрекет принципі; слюдалы қыртысты өндірудің технологиялық процесі;
коммуникация сұлбасы; бақылау-өлшеу құралдарын пайдалану ережесі;
жабдықтардың жұмысындағы ақауларды анықтау және түзету әдістері;
өндірілетін өнімдерге техникалық шарттар.
62. Кептіру агрегаттарының машинисі
Параграф 1. Кептіру агрегаттарының машинисі, 2-разряд
251. Жұмыс сипаттамасы.
Электр пешінде, конвейерімен электрлі-шамды кептіргіштерде және басқа да кептіргіш құрылғыларда слюданы кептіру процесін жүргізу.
Слюданы тиеу мен түсіру.
Жабдықтарды іске қосу мен тоқтату, кептіру режимін байқау.
Электрлі-шамды кептіргіштегі кептіру конвейерінің қозғалысын реттеу.
Гүрсілдеу процесін байқау.
252. Білуге тиіс:
әртүрлі құрылымдағы және жүйелердегі кептіру құрылғыларының құрылысы мен жұмыс принципі;
слюданы кептірудің технологиялық режимі;
дірілдеткіш – гүрсілдің құрылысы мен жұмыс принципі.
63. Шикізаттық диірменнің машинисі
Параграф 1. Шикізаттық диірменнің машинисі, 3-разряд
253. Жұмыс сипаттамасы:
өзінен біліктілігі жоғары машинистің басшылығымен қатты шикізатпен жұмыс және құрғақ ұнтақтаудың тәсілі кезінде – қосынды өнімділігі сағатына 100 тоннадан астам жұмсақ шикізатпен жұмыстар сағатына 200 тоннадан астам, "Гидрофил" және "Аэрофил" диірмендерінде жұмыс істеген кезде – сағатына 300 тоннадан астам шикізаттық диірменде шикізатты ұнтақтау процесін жүргізу;
диірмендерді қоректендіруді реттеуге және шикізаттық ұн мен қойыртпақтың сапасына қойылатын технологиялық талаптарды сақтауға қатысу;
қоректендіруші, мөлшерлеуші, тасымалдаушы және топтастыру құрылғыларының, диірменді, диірмендерді тамыздықтаудың үздіксіз жұмысын қамтамасыз ету;
диірменнің корпусының, бронефутеровкасының және тығыздау құрылғыларының, мойынтіректерді майлау және суыту жүйелерінің жұмысын байқау;
диірмендерді толық тиеу мен ауыстырып тиеуге қатысу;
шикізаттық диірмендердің және жинақтаушы жабдықтардың жұмысындағы ақаулардың алдын алу және түзету.

247. Должен знать:
устройство и правила эксплуатации обслуживаемой самоходной газорастворомешалки;
технологию и рецептуру приготовления газопенобетонных смесей, растворов и масс;
последовательность загрузки отдельных компонентов;
режим перемешивания; виды, назначение и дозировку ускорителей твердения;
особенности различных марок газопенобетонных смесей и их назначение, правила строповки изделий и форм;
способы выявления и устранения неисправностей в работе оборудования.
При выполнении функции дозирования компонентов ячеистой смеси- 5-й разряд.
61. Машинист слюдопластоделательной машины
Параграф 1. Машинист слюдопластоделательной машины, 4-й разряд
248. Характеристика работ:
ведение процесса отлива слюдопласта под руководством машиниста более высокой квалификации;
регулирование подачи пульпы, оборотной и свежей воды;
регулирование вспомогательного оборудования, наблюдение за состоянием машины и устранение мелких неполадок в ее работе;
проведение профилактического ремонта оборудования.
249. Должен знать:
устройство обслуживаемого оборудования, основные сведения о технологическом процессе производства слюдопласта;
правила пользования контрольно-измерительными приборами;
требования, предъявляемые к качеству продукции;
способы выявления и устранения неисправностей в работе оборудования.
Параграф 2. Машинист слюдопластоделательной машины, 5-й разряд
250. Характеристика работ:
ведение процесса отлива слюдопласта;
регулирование работы вакуум-насосов, калориферов, вентиляторов;
наблюдение за качеством выпускаемого слюдопласта, работой и показаниями контрольно-измерительной аппаратуры, регулировка параметров ленты;
участие в чистке и текущем ремонте машины;
устранение неисправностей в работе оборудования.
251. Должен знать:
устройство и принцип действия обслуживаемого оборудования;
технологический процесс производства слюдопласта;
схему коммуникаций;
правила пользования контрольно-измерительными приборами;
способы выявления и устранения неисправностей в работе оборудования;
технические условия на вырабатываемую продукцию.
62. Машинист сушильных агрегатов
Параграф 1. Машинист сушильных агрегатов, 2-й разряд
252. Характеристика работ:
ведение процесса сушки слюды в электропечах, электроламповых сушилках с конвейером и в других сушильных устройствах. Загрузка и выгрузка слюды;
пуск и остановка оборудования, наблюдение за режимом сушки;
регулирование движения сушильного конвейера в электроламповых сушилках;
наблюдение за процессом грохочения.
253. Должен знать:
устройство и принцип работы сушильных установок различных конструкций и систем;
технологический режим сушки слюды;
устройство и принцип работы виброгрохота.
63. Машинист сырьевых мельниц
Параграф 1. Машинист сырьевых мельниц, 3-й разряд

254. Білуге тиіс:
ұнтақтау агрегаттары мен көмекші қондырғылардың әрекет принципі және құрылысы;
ұнтақтау агрегаттарының жұмысына ықпал ететін факторлар;
шикізаттық үн мен қойыртпақтың компоненттерінің негізгі қасиеттері және сапалық сипаттамалары, борланған денелерді сұрыптау әдістері;
бақылау-өлшеу құралдарының, дабыл беру, автоматика және блокадалау аспаптарының міндеті мен әрекет принципі;
механизмдердің жұмысындағы ақауларды анықтау мен түзету әдістері;
майлау карталары, майлау материалдарының түрлері мен сұрыптары.
Параграф 2. Шикізаттық диірменнің машинисі, 4-разряд
255. Жұмыс сипаттамасы:
қатты шикізатпен жұмыс және құрғақ ұнтақтаудың тәсілі кезінде – қосынды өнімділігі сағатына 100 тоннадан астам жұмсақ шикізатпен жұмыстар сағатына 200 тоннадан астам, "Гидрофил" және "Аэрофил" диірмендерінде жұмыс істеген кезде – сағатына 300 тоннадан астам шикізаттық диірменде шикізатты ұнтақтау процесін жүргізу, сондай-ақ өзінен біліктілігі жоғары машинистің басшылығымен қосынды өнімділігі тиісінше сағатына 100 тоннадан, сағатына 200 тоннадан, сағатына 300 тоннадан астам шикізаттық диірмендерде шикізатты ұнтақтау процесін жүргізу;
диірмендерді қоректендіруді реттеу және шикізаттық қоспа мен қойыртпақтың сапасына қойылатын белгіленген технологиялық талаптарды қамтамасыз ету;
шикізатты бір мезгілде кептіру мен ұнтақтау кезінде газ ағынының температурасы мен жылдамдығын реттеу;
диірмендердің, электр энергиясының, отынның, борлы денелердің үнемді өнімділігін қамтамасыз ету;
диірмендерге борлы денелерді толық тиеу және қайталап тиеу кестесін сақтау;
белгіленген техникалық құжаттарды жүргізу;
ұнтақтау агрегаттары мен жинақтаушы жабдықтарды пайдалану және қызмет көрсету жөніндегі жұмыстарды басқару.
256. Білуге тиіс:
ұнтақтау агрегаттары мен көмекші жабдықтардың құрылысы, әрекет принципі;
қызмет көрсетілетін жабдықтардың жұмыс режимін реттеу тәсілдері;
газдардың температурасы мен қозғалыс жылдамдығын реттеу тәсілдері;
құрғақ әдіс кезінде шикізатты кептіру режимінің параметрлері;
диірмен агрегаттарының жұмысына және өнімділігіне ықпал ететін факторлар;
шикізатты ұнтақтау процесін үдету тәсілдері;
шикізаттық қоспалар мен қойыртпақтар құрауыштарының қасиеттері және сапалық сипаттамасы;
шикізаттық қоспалар мен қойыртпақтар сапасын бақылау әдістері мен тәсілдері;
шикізаттық қоспалар мен қойыртпақтарды тасымалдау сұлбасы;
диірмендерге борлы денелерді толық тиеу және қайталап тиеу кестесі;
бақылау-өлшеу құралдарының, автоматты реттік, дабыл беру және блокадалау жүйелерінің міндеті мен әрекет принципі.
Қосынды өнімділіктері: қатты шикізатпен және ұнтақтаудың құрғақ әдісі кезінде сағатына 100 тоннадан астам; жұмсақ шикізатпен жұмыс кезінде сағатына 200 тоннадан астам; "Гидрофил" мен "Аэрофил" диірмендерінде жұмыс кезінде сағатына 300 тоннадан астам шикізаттық диірмендерге қызмет көрсеткенде - 5-разряд
64. Құбырлық машинаның машинисі
Параграф 1. Құбырлық машинаның машинисі, 4-разряд

254. Характеристика работ:
ведение процесса помола сырья под руководством машиниста более высокой квалификации в сырьевых мельницах суммарной производительностью до 100 т/ч - при работе на твердом сырье и сухом способе помола; до 200 т/ч - при работе на мягком сырье; до 300 т/ч - при работе на мельницах "Гидрофол" и "Аэрофол";
участие в регулировании питания мельниц и соблюдение технологических требований к качеству сырьевой муки или шлама;
обеспечение бесперебойной работы питателей, дозаторов, транспортирующих и классифицирующих устройств, подтопок мельниц;
контроль состояния корпуса, бронефутеровки и уплотнительных устройств мельниц, систем смазки и охлаждения подшипников;
участие в догрузке и перегрузке мельниц;
предупреждение и устранение неисправностей в работе сырьевых мельниц и комплектующего оборудования.
255. Должен знать:
принцип действия и устройство помольных агрегатов и вспомогательного оборудования;
факторы, влияющие на работу помольных агрегатов;
основные свойства и качественные характеристики компонентов сырьевой муки и шлама;
приемы сортировки мелющих тел;
назначение и принцип действия контрольно-измерительных приборов, средств сигнализации, автоматики и блокировки;
способы выявления и устранение неисправностей в работе механизмов;
карты смазки, виды и сорта смазочных материалов.
Параграф 2. Машинист сырьевых мельниц, 4-й разряд
256. Характеристика работ:
ведение процесса помола сырья в сырьевых мельницах суммарной производительностью до 100 т/ч - при работе на твердом сырье и сухом способе помола; до 200 т/ч - при работе на мягком сырье; до 300 т/ч - при работе на мельницах "Гидрофол" и "Аэрофол", а также ведение процесса помола сырья в сырьевых мельницах суммарной производительностью, соответственно, свыше: 100 т/ч, 200 т/ч, 300 т/ч под руководством машиниста более высокой квалификации;
регулирование питания мельниц и обеспечение установленных технологических требований к качеству сырьевой смеси или шлама;
регулирование температуры и скорости газового потока при одновременной сушке и помоле сырья;
обеспечение оптимальной производительности мельниц, норм расхода электроэнергии, топлива, мелющих тел;
соблюдение графика догрузки и перегрузки мельниц мелющими телами;
ведение установленной технической документации;
руководство работой по эксплуатации и обслуживанию помольных агрегатов и комплектующего оборудования.

261. Жұмыс сипаттамасы:
асбест-цементті құбырларды қалыптау процесін жүргізу;
асбест-цементті массаның қоюлануын реттеу;
құбырларды қалыптау процесінде қабыршықтың біркелкі қалыңдығын қамтамасыз ету;
вакуум-сорғының жұмысын байқау;
вакуумдық қорапшадағы сейілтуді және жуу құбырлардағы қысымды реттеу;
қысым экипажының көмегімен шұғаның тартылуын және оралатын құбырлардың тығыздалуын реттеу;
біліктерді алу және салу;
қысым экипажын көтеру және түсіру;
құбырларды орағаннан кейін оларды қайтадан жаныштау;
торкөзді цилиндрлерді ауыстыру және жуу, техникалық шұғаларды ауыстыру, тазалау және жуу, гауч-біліктерді қайта орау жөніндегі жұмыстарға тікелей қатысу;
құбырлық машинаны тазалауға, бөлшектеуге және құрастыруға қатысу.
262. Білуге тиіс:
қызмет көрсетілетін жабдықтардың құрылысы мен жұмыс принципі; асбест-цементті құбырлар өндірісінің технологиялық процесі;
асбест пен цементтің қасиеттері, олардың сұрыптары мен маркалары;
цементті күлтелеу әдістері;
құбырды қатыру процесі;
құбыр ақауларының сыртқы белгілері;
ақаулардың туындау себептері мен алдын алудың әдістері;
өндірілетін өнімдерге стандарттар (техникалық шарттар);
жабдықтардың майлау ережесі.
Құбырлық машиналарға қызмет көрсететін бригадаға басшылық жасаған кезде - 7-разряд.
65. Көмірлік және цементтік диірмендердің машинисі
Параграф 1. Көмірлік және цементтік диірмендердің машинисі, 3-разряд
263. Жұмыс сипаттамасы:
өзінен біліктілігі жоғары машинистің басшылығымен өнімділігі сағатына 16 тоннаға дейінгі көмірлік диірмендерде көмірді, қосынды өнімділігі сағатына 75 тоннаға дейінгі цементтік диірмендерде клинкерді ұнтақтау процесін жүргізу;
қоректендірушілердің, мөлшерлеушілердің, күшпен үрлеу және топтастыру құрылғыларының жұмысын бақылау;
берілген режимге және көмірдің срогына сәйкес кептіру агенттігінің температурасымен жылдамдығын реттеу;
бункерлердегі, көліктік механиздерде және диірмендерде көмір мен көмір тозаңының температурасын бақылау;
диірменді толық тиеуге және қайта тиеуге қатысу;
жабдықтардың саңылаусыздығын бақылау;
диірменді қоректендіруді және цементтің сапасына қойылатын талаптардың сақталуын реттеуге қатысу;
қызмет көрсетілетін жабдықтардың үздіксіз жұмысын, жарамдылық жағдайын қамтамасыз ету;
мойынтіректер температурасын, май станциясының жұмысын, майлау және сумен суыту жүйесін бақылау;
диірмендер корпусының, борнефутеровканың және нығарлаушы құрылғысының жағдайын бақылау;
диірмендерге борлы денелерді толық тиеуге және қайталап тиеуге қатысу;
қызмет көрсетілетін жабдықтардың жұмысындағы ақауларды алдын алу және түзету.
264. Білуге тиіс:
қызмет көрсетілетін жабдықтардың құрылысы мен әрекет принципі;
ұнтақтау сапасына, көмірлік диірмендердің, ұнтақтау агрегаттарының жұмысына ықпал ететін факторлар;
көмірді кептіру, ұсақтау және ұнтақтау агрегаттарын техникалық шарттары мен жұмыс режимі;
диірмендерге борлы денелерді толық тиеу және қайталап тиеу кестесі;
бақылау-өлшеу құралдарының, автоматты реттеу құрылғыларының, дабыл беру және блокадалау жүйесінің міндеті мен әрекет принципі;
клинкермен үстеменің сапалық сипаттамалары;
цементтің сапасын зертханалық анықтаудың негізгі тәсілдері мен әдістері;
майлау материалдарының сұрыптары мен қасиеттері;
механизмдердің жұмысындағы ақауларды анықтау мен түзету тәсілдері;
цементке мемлекеттік стандарттар.
Параграф 2. Көмірлік және цементтік диірмендердің машинисі, 4-разряд

261. Должен знать:
устройство и принцип работы обслуживаемого оборудования;
технологический процесс производства асбестоцементных труб;
свойства асбеста и цемента, их сорта и марки;
способы распушки асбеста;
процесс твердения труб;
внешние признаки брака труб;
причины возникновения и способы предупреждения брака;
стандарты (технические условия) на вырабатываемую продукцию.
Параграф 3. Машинист трубной машины, 6-й разряд
262. Характеристика работ:
ведение процесса формования асбестоцементных труб;
регулирование концентрации асбестоцементной массы;
обеспечение равномерной толщины пленки в процессе формования труб;
наблюдение за работой вакуум-насоса;
регулирование разрежения в вакуумной коробке и давления в промывных трубках;
регулирование натяжения сукон и уплотнения навиваемой трубы с помощью экипажа давления;
ввод и вывод скалок;
подъем и опускание экипажа давления;
развальцовка труб после их навивания;
непосредственное участие в работе по смене и промывке сетчатых цилиндров, смене, штопке и промывке технических сукон, перемотке гауч-валов;
участие в чистке, разборке и сборке трубной машины.
263. Должен знать:
устройство и принцип действия обслуживаемого оборудования;
технологический процесс производства асбестоцементных труб;
свойства асбеста, цемента, их сорта и марки;
способы распушки асбеста;
правила смазки оборудования;
процесс твердения труб;
внешние признаки брака асбестоцементных труб;
причины возникновения и способы предупреждения брака;
стандарты (технические условия) на вырабатываемую продукцию.
При условии руководства бригадой, обслуживающей трубную машину - 7-й разряд.
65. Машинист угольных и цементных мельниц
Параграф 1. Машинист угольных и цементных мельниц, 3-й разряд
264. Характеристика работ:
ведение процесса помола угля в угольных мельницах производительностью до 16 т/ч, клинкера в цементных мельницах суммарной производительностью до 75 т/ч под руководством машиниста более высокой квалификации;
контроль работы питателей, дозаторов, тягодутьевых и классифицирующих устройств;
регулирование температуры и скорости сушильного агента в соответствии с заданным режимом и сортом угля;
контроль температуры угля и угольной пыли в бункерах, транспортных механизмах и мельницах;
участие в догрузке и перегрузке мельниц;
контроль герметизации оборудования;
участие в регулировании питания мельниц и соблюдение технологических требований к качеству цемента;
обеспечение бесперебойной работы, исправного состояния обслуживаемого оборудования;
контроль температуры подшипников, работы маслостанций, систем смазки и водяного охлаждения;
контроль состояния корпуса, бронефутеровки и уплотнительных устройств мельниц;
участие в догрузке и перегрузке мельниц мелющими телами;
предупреждение и устранение неисправностей в работе обслуживаемого оборудования.

265. Жұмыс сипаттамасы:
өзінен біліктілігі жоғары машинистің басшылығымен қосынды өнімділігі сағатына 16 тоннаға дейінгі көмірлік диірмендерде көмірді, қосынды өнімділігі сағатына 75 тоннаға дейінгі цементтік диірмендерде клинкерді, сондай-ақ қосынды өнімділігі сәйкес түрде сағатына 16 тоннадан асатын және сағатына 75 тоннадан асатын диірмендерде ұнтақтау процесін жүргізу;
келіп түсетін көмірдің сапасын бақылау;
диірмендерді көмірмен, клинкермен және үстемемен қоректендіруді реттеу;
ұнтақтаудың, көмірдің сапасына белгіленген талаптарды сақтау;
газ ағынының температурасы мен жылдамдығын қамтамасыз ету;
диірмендердің үнемді өнімділігін, электр энергиясы мен борлы денелердің үлестік жұмсалуын қамтамасыз ету;
диірмендерге борлы денелерді толық тиеу және қайталап тиеу кестесін сақтау;
белгіленген техникалық құжаттамаларды жүргізу;
диірмендермен жинақтаушы қондырғыларды пайдалану және қызмет көрсету жөніндегі жұмыстарға басшылық жасау.
266. Білуге тиіс:
қызмет көрсетілетін жабдықтардың құрылысы, әрекет принципі мен техникалық сипаттамалары;
ұнтақтау режимін реттеу әдістері, әртүрлі маркадағы көмірде кептірудің, ұсақтау және ұнтақтаудың техникалық шарттары;
отындық шихтаның талаптары; газдың қозғалыс сұлбасы;
диірмендердің жұмысы мен өнімділігін ықпал ететін факторлар;
клинкерді ұнтақтау процесін бірегейлендіру әдістері;
клинкер мен үстемелердің қасиеттері және сапалық сипаттамалары;
шихтаны жасау жөніндегі талаптар;
тозаң аулау процесінің мәні; ауаны тазалау деңгейі нормалары.
Қосынды өнімділігі сағатына 16 тоннадан асатын көмірлік диірмендерге, сағатына 75 тоннадан асатын цементтік диірмендерге қызмет көрсеткен кезде - 5-разряд.
66. Темір-бетон бұйымдары мен құрылымдарын сынау бойынша қондырғы машинисі
Параграф 1. Темір-бетон бұйымдары мен құрылымдарын сынау бойынша қондырғы машинисі, 4-разряд
267. Жұмыс сипаттамасы:
темір-бетон бұйымдары мен құрылымдарын беріктікке, қаттылыққа және жарылу шыдамдылығына, қысымды құбырларды су өткізбеуге сынау кезінде механизмдердің және қол аралардың жұмысын бақылау;
сынау сұлбасына сәйкес стендке бұйымдарды орнату;
көрсеткіштерді ресімдеу мен сынау нәтижелерін өлшеу.
268. Білуге тиіс:
қызмет көрсетілетін қондырғылардың құрылысы, әрекет принципі мен техникалық пайдалану ережесі;
беріктікке, қаттылыққа және жарылу шыдамдылығына техникалық талаптар;
сыналатын бұйымдарды ілмектеу, орнату және орналастыру ережесі.
67. Қоймалжың әзірлеу бойынша қондырғының машинисі
Параграф 1. Қоймалжың әзірлеу бойынша қондырғының машинисі, 3-разряд

265. Должен знать:
устройство и принцип действия обслуживаемого оборудования;
факторы, влияющие на качество помола, работу угольных мельниц, помольных агрегатов;
технические условия и режим работы агрегатов сушки, дробления и размола угля;
график догрузки и перегрузки мельниц мелющими телами;
назначение и принцип действия контрольно-измерительных приборов, устройств автоматического регулирования, систем сигнализации и блокировки;
качественные характеристики клинкера и добавок;
основные приемы и методы лабораторного определения качества цемента;
карты смазки обслуживаемого оборудования;
сорта и свойства смазочных материалов;
способы выявления и устранения неисправностей в работе механизмов;
государственные стандарты на цемент.
Параграф 2. Машинист угольных и цементных мельниц, 4-й разряд
266. Характеристика работ:
ведение процесса помола угля в угольных мельницах суммарной производительностью до 16 т/ч, клинкера в цементных мельницах суммарной производительностью до 75 т/ч, а также в мельницах суммарной производительностью, соответственно, свыше 16 т/ч и свыше 75 т/ч под руководством машиниста более высокой квалификации;
контроль качества поступающего угля;
регулирование питания мельниц углем, клинкером и добавками;
соблюдение установленных требований к качеству помола, цемента;
обеспечение температуры и скорости газового потока;
обеспечение оптимальной производительности мельниц, удельного расхода электроэнергии и мелющих тел;
соблюдение графика догрузки и перегрузки мельниц мелющими телами;
ведение установленной технической документации;
руководство работой по эксплуатации и обслуживанию мельниц и комплектующего оборудования.
267. Должен знать:
устройство, принцип действия и техническую характеристику обслуживаемого оборудования;
методы регулирования режима помола;
технические условия сушки, дробления и размола угля различных марок, требования к топливной шихте;
схему движения газов;
факторы, влияющие на работу и производительность мельниц;
способы интенсификации процесса помола клинкера;
свойства и качественную характеристику клинкера и добавок;
требования по составлению шихты;
сущность процесса пылеулавливания;
нормы степени очистки воздуха.
При обслуживании угольных мельниц суммарной производительностью свыше 16 т/ч, цементных мельниц свыше 75 т/ч - 5-й разряд.
66. Машинист установки по испытанию железобетонных изделий
и конструкций
Параграф 1. Машинист установки по испытанию железобетонных изделий
и конструкций, 4-й разряд
268. Характеристика работ:
управление работой механизмов и установок при испытании железобетонных изделий и конструкций на прочность, жесткость и трещиностойкость, напорных труб - на водонепроницаемость;
установка изделий на стенд согласно схеме испытаний;
замер результатов испытаний с оформлением показаний.

269. Жұмыс сипаттамасы:
қоймалжыңды әзірлеу және топтарғыштарда слюданы топтастыру процесін жүргізу;
барлық сатылы дезинтеграторларды, қойырқыштарды, топтастырушыларды, барботераларды, сыртқа тебу сорғылары, механикалық сүзгіштерді және қоймалжыңды сақтау жөніндегі қондырғыларды басқару;
бақылау-өлшеу қондырғыларының көрсеткіштерін байқау;
қоймалжың өнірісінің технологиялық процесін реттеу;
жабдықтардың жұмысындағы ақауларды түзету мен жөндеуге қатысу.
270. Білуге тиіс:
қоймалжың өндірісі жөніндегі қондырғылардың құрылысы мен әрекет принципі;
слюданы топтастырудың технологиялық режимі;
бақылау-өлшеу құралдарының құрылысы мен міндеті;
жабдықтарға рұқсат етілетін жүктемелер;
жабдықтардың жұмысындағы ақауларды анықтау мен түзету әдістері.
68. Слюданы бөлшектеу бойынша қондырғының машинисі
Параграф 1. Слюданы бөлшектеу бойынша қондырғының машинисі, 4-разряд
271. Жұмыс сипаттамасы:
слюданы механикалық бөлшектеуге арналған агрегаттарда слюданы бөлшектеу процесін жүргізу;
слюданы бөлшектеудің технологиялық процесін реттеу;
слюданы механикалық бөлшектеуге арналған агрегаттарды бейімдеу және оның қалыңдығы бойынша ауалық тоқтау;
агрегаттарға профилактикалық жөндеу жүргізу және ағымдағы жөндеуге қатысу.
272. Білуге тиіс:
слюданы механикалық бөлшектеуге арналған агрегаттардың режимі;
слюданы бөлшектеу процесінің технологиялық режимі;
жабдықтардың жұмысындағы ақауларды анықтау мен түзету әдістері;
шикізатпен тарамдалған слюдаға мемлекеттік стандарттар және техникалық шарттар.
69. Қалыптау агрегатының машинисі
Параграф 1. Қалыптау агрегатының машинисі, 5-разряд
273. Жұмыс сипаттамасы:
бетон және темір-бетон бұйымдарын қалыптау процесін жүргізу;
қалыптау агрегаттарының кешеніне кіретін барлық механизмдердің:
бетон төсеушінің, дірілдегіш алаңшалардың, тегістеу және жазу құрылғаларының жұмысын басқару;
агрегат механизмдерін жұмысқа дайындау;
қызмет көрсететін механизмдерді реттеу, бейімдеу, тазалау мен майлау, олардың жұмысындағы ақауларды түзету.
274. Білуге тиіс:
қызмет көрсетілетін қалыптау агрегаттары механизмдерін құрылысы, әрекет принципі мен техникалық пайдалану ережесі;
бетондардың негізгі қасиеттері мен оларға қойылатын талаптар;
бұйымдарды қалыптау жөніндегі жұмыс өндірісі технологиясы, арматура мен салынбалы бөлшектерге талаптар;
оларды орнату мен бекітудің ережесі, кезектілігі;
торкөздерді, қаңқаларды, қалыптар мен бұйымдарды ілмектеу және орнын ауыстыру әдістері;
агрегаттардың жұмысындағы ақауларды түзету тәсілдері.
Параграф 2. Қалыптау агрегатының машинисі, 6-разряд
275. Жұмыс сипаттамасы:
құрылыстың көлемдік темір-бетон элементтерін: бөлмелерді, басқыш шабақтары, лифтердің, машина қоныстарын қалыптау кезінде көлемдік қалыптау машиналарының барлық механизмдерінің жұмысын басқару, машиналарды жұмысқа дайындау;
арматуралық қаңқалардың, салынбалы бөлшектердің және түтік жасаушылардың элементтерін құрастыру, орнату және бекіту;
бетон қоспасын салу және тығыздау;
бұйымдарды жылу-ылғалдық өңдеуге тапсыру;
көлемдік элементтерді қайта қалыптау;
механизмдерді реттеу, бейімдеу, тазалау, майлау, жұмысындағы ұсақ ақауларды түзету және оларды жөндеуге қатысу.

269. Должен знать:
устройство, принцип действия и правила технической эксплуатации обслуживаемой установки;
технические требования к прочности, жесткости, трещиностойкости, водонепроницаемости;
правила строповки, установки и перемещения испытываемых изделий.
67. Машинист установки по приготовлению пульпы
Параграф 1. Машинист установки по приготовлению пульпы, 3-й разряд
270. Характеристика работ:
ведение процесса приготовления пульпы и классификации слюды на классификаторах;
управление дезинтеграторами всех ступеней, сгустителями, классификаторами, барботерами, центробежными насосами, механическими фильтрами и установками по хранению пульпы;
наблюдение за показанием контрольно-измерительных приборов;
регулирование технологического процесса производства пульпы;
устранение неисправностей в работе и участие в ремонте оборудования.
271. Должен знать:
устройство и принцип действия установок по производству пульпы;
технологический режим классификации слюды;
устройство и назначение контрольно-измерительных приборов;
допустимые нагрузки на оборудование;
способы выявления и устранения неисправностей в работе оборудования.
68. Машинист установки по расщеплению слюды
Параграф 1. Машинист установки по расщеплению слюды, 4-й разряд
272. Характеристика работ:
ведение процесса расщепления слюды на агрегатах для механического расщепления слюды;
регулирование технологического процесса расщепления слюды;
наладка агрегатов для механического расщепления слюды и воздушной классификации по ее толщине;
проведение профилактического ремонта и участие в текущем ремонте агрегатов.
273. Должен знать:
устройство агрегатов для механического расщепления слюды;
технологический режим процесса расщепления слюды;
способы выявления и устранения неисправностей в работе оборудования;
государственные стандарты и технические условия на сырье и щипаную слюду.
69. Машинист формовочного агрегата
Параграф 1. Машинист формовочного агрегата, 5-й разряд
274. Характеристика работ:
ведение процесса формования бетонных и железобетонных изделий;
управление работой всех механизмов, входящих в комплекс формовочного агрегата: бетоноукладчиком, виброплощадкой, разравнивающими, заглаживающими устройствами;
подготовка механизмов агрегата к работе;
регулирование, подналадка, чистка и смазка обслуживаемых механизмов, устранение мелких неисправностей в их работе.
275. Должен знать:
устройство, принцип действия и правила технической эксплуатации обслуживаемых механизмов формовочного агрегата;
основные свойства бетонов и предъявляемые к ним требования, технологию производства работ по формованию изделий;
требования к арматуре и закладным деталям, правила, последовательность их установки и фиксации;
способы строповки и перемещения сеток, каркасов, форм и изделий;
способы устранения неисправностей в работе агрегата.
Параграф 2. Машинист формовочного агрегата, 6-й разряд

276. Білуге тиіс:
қызмет көрсетілетін көлемдік-қалыптау машиналарының онымен тікелей байланысты құрылғыларының және механизмдерінің барлық кешендерінің құрылысы, әрекет принципі, техникалық пайдалану ережесі;
бетондар мен ерітінділердің негізгі қасиеттері, оларға қойылатын талаптар;
көлемдік элементтерді қалыптау жөніндегі жұмыстар өндірісінің технологиясы;
арматура мен салынбалы бөлшектерге талаптар, оларды орнату мен бекітудің ережесі, реттілігі;
ішпектер мен өзекшелерді құрастыру, бөлшектеу және бекіту кезектілігі;
қондырғының торкөздерін, қаңқаларын, бұйымдар мен бөлшектерді ілмектеу және орнын ауыстыру ережесі.
70. Экструзионды баспақтың машинисі
Параграф 1. Экструзионды баспақтың машинисі, 5-разряд
277. Жұмыс сипаттамасы:
өзінен біліктілігі жоғары машинистің басшылығымен экструзионды баспақты асбест-цементті панельдердің үздіксіз таспасын қалыптау процесін жүргізу;
үздіксіз таспаны панельдердің берілген ұзындығына кесу;
жаңа қалыпталған панельдерді дұрыс құрғымен тегістеу;
панельдерді қабылдау табандарына орнату;
жабдықтардың автоматты режимдегі жұмысын бақылау;
экструзионды баспақты қалыптауға дайындауға қатысу;
жабдықтарды тазалау, майлау, жөндеуге қатысу.
278. Білуге тиіс:
қызмет көрсетілетін баспақтың, қабылдау қондырғысының құрысы мен жұмыс принципі;
экструзионды баспақты асбест-цементті панельдер өндірісінің технологиялық процесі;
асбест-цементті панельдердің қасиеттері, асбесттің, цементтің және метилцеллюлозаның қасиеттері;
сұрыбы мен маркалары; асбестті тарамдау әдістері;
ақаулардың сыртқы белгілері; экструзионды баспақты іске қосу және тоқтату жөніндегі операцияларды орындау ережесі мен әдістері;
баспақты пластикаланған асбест-цементті массадан тазарту тәсілдері;
өндірілетін өнімдерге стандартты және техникалық шарттар.
Параграф 2. Экструзионды баспақтың машинисі, 6-разряд
279. Жұмыс сипаттамасы:
экструзионды баспақты асбест-цементті панельдердің үздіксіз таспасын қалыптау процесін жүргізу;
экструзионды баспақты жұмысқа дайындау;
қалыптау панельдері тораптары жұмыс агрегаттарының, араластырғыштардың және суыту жүйесінің жұмысын реттеу;
мүштіктен массаның шығу жылдамдығын реттеу;
панельдер сапасын бақылау;
қызмет көрсетілетін механизмдерді ретке келтіру;
технологиялық желіге қызмет көрсететін бригаданы басқару;
жабдықтардың жұмысындағы ақауларды түзету және жөндеуге қатысу.
280. Білуге тиіс:
қызмет көрсетілетін жабдықтардың құрылымы мен ретке келтіру ережесі;
массаның баспақтан шығу жылдамдығын реттеу ережесі;
баспақта жұмысқа дайындау ережесі;
асбест-цементті панельдердің сапасына қойылатын талаптар;
жабдықтардың жұмысындағы ақауларды анықтау және түзету тәсілдері.
71. Әктас диірменшісі
Параграф 1. Әктас диірменшісі, 3-разряд

276. Характеристика работ:
управление работой всех механизмов объемно-формовочной машины при формовании объемных железобетонных элементов строительства: комнат, лестничных клеток, машинных помещений лифтов;
подготовка машины к работе;
сборка, установка и фиксация элементов арматурного каркаса, закладных деталей и каналообразователей;
укладка и уплотнение бетонной смеси;
передача изделия на тепловлажностную обработку;
расформовка объемных элементов;
регулирование, подналадка, чистка, смазка механизмов, устранение мелких неисправностей в работе и участие в их ремонте.
277. Должен знать:
устройство, принцип действия, правила технической эксплуатации обслуживаемой объемно-формовочной машины со всем комплексом непосредственно связанных с ней устройств и механизмов;
основные свойства бетонов и растворов, предъявляемые к ним требования;
технологию производства работ по формованию объемных элементов;
требования к арматуре и закладным деталям, правила, последовательность их установки и фиксации;
порядок, последовательность сборки, разборки, крепления вкладышей и сердечников;
правила строповки и перемещения сеток, каркасов, изделий и деталей установки.
70. Машинист экструизионного пресса
Параграф 1. Машинист экструизионного пресса, 5-й разряд
278. Характеристика работ:
ведение процесса формования непрерывной ленты асбестоцементных панелей на экструзионном прессе под руководством машиниста более высокой квалификации;
нарезка непрерывной ленты на панели заданной длины;
выравнивание свежесформованных панелей правильным устройством;
укладка панелей в приемные поддоны;
наблюдение за работой оборудования в автоматическом режиме;
участие в подготовке экструзионного пресса к формованию;
чистка, смазка, участие в ремонте оборудования.
279. Должен знать:
устройство и принцип работы обслуживаемого пресса, приемной установки;
технологический процесс производства асбестоцементных панелей на экструзионном прессе;
свойства асбестоцементных панелей;
состав шихты;
свойства, сорта и марки асбеста, цемента и метилцеллюлозы;
способы распушки асбеста;
внешние признаки брака;
правила и приемы выполнения операций по пуску и остановке экструзионного пресса;
способы чистки пресса от пластифицированной асбестоцементной массы;
стандарты (технические условия) на вырабатываемую продукцию.
Параграф 2. Машинист экструизионного пресса, 6-й разряд
280. Характеристика работ:
ведение процесса формования непрерывной ленты асбестоцементных панелей на экструзионном прессе;
подготовка экструзионного пресса к работе;
регулирование режимов работы рабочих агрегатов узла формования панелей, смесителя и системы охлаждения;
регулирование скорости выхода массы из мундштука;
контроль качества панелей;
наладка обслуживаемых механизмов;
руководство бригадой, обслуживающей технологическую линию;
устранение неисправностей в работе и участие в ремонте оборудования.

281. Жұмыс сипаттамасы:
өзінен біліктілігі жоғары диірменшінің басшылығымен әртүрлі түрдегі диірмендерде әктасты ұнтақтау;
диірмендерді іске қосу, тоқтату және жүк тиеу-түсіру мен көлік құрылғыларының жұмысын басқару;
диірменге әктасты тиеу;
диірменнің жұмысын байқау;
электр энергиясын жұмсау нормасын сақтау;
механизмдерді тазалау, майлау және олардың жұмысындағы ақауларды түзету.
282. Білуге тиіс:
қызмет көрсетілетін жабдықтардың әрекет принципі;
диірмендерді іске қоса мен тоқтату ережесі;
әктасты диірменген тиеу ережесі;
механизмдерді тазалау мен майлау әдістері;
электр энергиясын жұмсау нормалары;
бақылау-өлшеу құралдарының міндеті.
Параграф 2. Әктас диірменшісі, 4-разряд
283. Жұмыс сипаттамасы:
қосынды өнімділігі сағатына 40 тоннаға дейінгі әртүрлі түрдегі диірмендерде әктасты ұнтақтау;
диірмендерге кесек әктастар мен үстемені (құмды) салу реттеу;
бақылау-өлшеу құралдарының көрсеткіштерін, аспирациялық қондырғылардың (циклондар, қолғапты сүзгіштер) жұмысы мен жарамдылығын байқау;
жабдықтардың профилактикалық байқауын жүргізу және оның жұмысындағы ақауларды түзету;
диірмендердің жұмыс істеу және бос тұру журналын жүргізу.
284. Білуге тиіс:
қызмет көрсетілетін жабдықтардың құрылысы;
кесек әктастар мен үстемелердің сапалық сипаттамалары;
ұнтақталған әктастың сапасына қойылатын талаптар;
бақылау-өлшеу құралдарының құрылысы мен қолдану ережесі;
әртүрлі сұрыптағы кесек әктастарға мемлекеттік стандарттар.
Параграф 3. Әктас диірменшісі, 5-разряд
285. Жұмыс сипаттамасы:
қосынды өнімділігі сағатына 20 тоннадан асатын әртүрлі түрдегі диірмендерде әктасты ұнтақтау;
әктасты ұнтақтаудың берілген жұқалығын сақтау;
борлы денелерді уақытылы толық тиеумен қайталап тиеу;
қызмет көрсетілетін жабдықтарды ретке келтіру және оны жөндегеннен кейін қабылдап алуға қатысу.
286. Білуге тиіс:
қызмет көрсетілетін жабдықтардың құрылысы мен ретке келтіру ережесі;
борлы денелерді толық тиеумен қайталап тиеу әдістері, әктасты ұнтақтаудың берілген жұқалығы;
ұнтақталған әктас өндірісінің технологиялық сұлбасы;
ұнтақталған әктасқа мемлекеттік стандарттар.
72. Минералды шикізат диірменшісі
Параграф 1. Минералды шикізат диірменшісі, 3-разряд
287. Жұмыс сипаттамасы:
дірілдегіш диірмендерде әктасты, гипсті тасты, көмірді, борды және басқа да материалдарды ұнтақтау.
дірілдегіш диірмендерді, мөлшерлегіштерді, желдеткіштерді іске қосу, тоқтату, және олардың жұмысын байқау.
дірілдегіш диірмендерге материалдарды және пневможүйеге ауаны беруді реттеу.
өңделетін массаның сапасын және ұнтақтау жұқалығын анықтау.
қызмет көрсететін жабдықтардың жұмысындағы ұсақ ақауларды түзету.

281. Должен знать:
конструкцию и правила наладки обслуживаемого оборудования;
способы регулирования скорости выхода массы из пресса;
правила подготовки пресса к работе;
требования, предъявляемые к качеству асбестоцементных панелей;
способы выявления и устранения неисправностей в работе оборудования.
71. Мельник извести
Параграф 1. Мельник извести, 3-й разряд
282. Характеристика работ:
помол извести в мельницах различных типов под руководством мельника более высокой квалификации;
пуск, остановка мельниц и управление работой погрузочно-разгрузочных и транспортных устройств;
загрузка извести в мельницы;
наблюдение за работой мельниц;
соблюдение норм расхода электроэнергии;
чистка, смазка механизмов и устранение мелких неисправностей в их работе.
283. Должен знать:
принцип действия обслуживаемого оборудования;
правила пуска и остановки мельниц;
правила загрузки извести в мельницы;
способы чистки и смазки механизмов;
нормы расхода электроэнергии;
назначение контрольно-измерительных приборов.
Параграф 2. Мельник извести, 4-й разряд
284. Характеристика работ:
помол извести в мельницах различных типов суммарной производительностью до 20 т/ч;
регулирование питания мельниц комовой известью и добавками (песком);
контроль качества продукции;
наблюдение за показаниями контрольно-измерительных приборов, работой и исправностью аспирационных устройств (циклонов, рукавных фильтров);
проведение профилактических осмотров оборудования и устранение неисправностей в его работе;
ведение журнала работы и простоя мельниц.
285. Должен знать:
устройство обслуживаемого оборудования;
качественную характеристику комовой извести и добавок;
требования, предъявляемые к качеству молотой извести;
устройство и правила применения контрольно-измерительных приборов;
государственные стандарты на комовую известь различных сортов.
Параграф 3. Мельник извести, 5-й разряд
286. Характеристика работ:
помол извести в мельницах различных типов суммарной производительностью свыше 20 т/ч;
соблюдение заданной тонины помола извести;
своевременная догрузка и перегрузка мелющих тел;
подналадка обслуживаемого оборудования и участие в его приеме после ремонта.
287. Должен знать:
конструкцию и правила подналадки обслуживаемого оборудования;
способы догрузки и перегрузки мелющих тел;
заданную тонину помола извести;
технологическую схему производства молотой извести;
государственные стандарты на молотую известь.
72. Мельник минерального сырья
Параграф 1. Мельник минерального сырья, 3-й разряд

288. Білуге тиіс:
дірілдегіш диірмендермен олармен байланысқан жабдықтардың құрылысы және жұмыс принципі;
материалдарды ұнтақтау сапасына қойылатын техникалық шарттар мен талаптар.
Параграф 2. Минералды шикізат диірменшісі, 4-разряд
289. Жұмыс сипаттамасы:
шахталық, аэробильдік, шарлы және басқа да диірмендерде әктасты, гипсті тасты, көмірді, борды, кептірілген балшықты, әктасты-құмды, массаны және басқа да материалдарды ұнтақтау;
материалдардың біркелкі түсуін реттеу;
материалдарды уатудың технологиялық режимін сақтау;
бақылау-өлшеу құралдарының көрсеткіштерін байқау.
газдың талап етілетін температурасын, қозғалыс жылдамдығын сақтау;
уатудың сапасын анықтау және өндірілген өнімдерді есептеу;
механизмдерді майлау, олардың жұмысындағы ұсақ ақауларды түзету және оларды жөндеуге қатысу.
290. Білуге тиіс:
қызмет көрсетілетін жабдықтардың құрылысы;
материалдарды ұнтақтау сапасына қойылатын талаптар;
борлы материалдарды тиеу және ауыстыру ережесі.
73. Өрнектеуші
Параграф 1. Өрнектеуші, 3-разряд
291. Жұмыс сипаттамасы:
қарапайым және орта күрделіліктегі өрнекті бұйымдарды әзірлеу кезінде жұмыстарды орындау;
қалыпқа плита сынықтарын түстері мен түрлері бойынша іріктеумен салу, қалыптың немесе сыныптар арасындағы бос кеңістікті сәндік қиыршық тастармен толтыру;
цементті-құмды ерітіндімен бетонды стендке дірілдегіш алаңшаға немесе баспаққа тығыздау;
қалыпталған бұйымды оларды бетонды жылумен өңдеу камерасына орналастырумен түсіріп алу;
қоспаның құрамдаушыларын мөлшерлеу, цементті-құмды ерітіндіні және бетонды қоспаны әзірлеу.
қалыпты тазалау және майлау;
арматуралы торкөзді, цементті-бетонды ерітіндіні және бетонды қоспаны қалыпқа салу;
жылумен өңдеу аяқталған соң бұйымды қалыптан алу, қатпардан тазарту және қырнап өңдеуге беру үшін конвейерге салу;
тельферді, кран-көлбеуді басқару;
қызмет көрсететін жабдықтардың ақауларын түзету және жөндеуге қатысу.
292. Білуге тиіс:
қызмет көрсетілетін жабдықтардың, машиналардың, қондырғылардың әрекет принципі;
бетон қоспасы мен цементті-бетонды ерітіндісінің негізгі қасиеттері;
дайындалатын бұйымдарға техникалық талаптар;
бұйымдарды әзірлеу ережесі мен режимдері бойынша технологиялық нормалар талаптары;
арматуралық торкөздерді тасымалдау және қатарлап салу ережесі;
өрнектелген бұйымдардың сыртқы түріне қойылатын талаптар;
бұйымдарды маркалау; бұйымдарды ілмектеу және орнын ауыстыру тәсілдері, әдістері;
бетонды жылумен өңдеу ережесі мен режимдері.
293. Жұмыс үлгілері:
1) тұтқыр бетонда өрнектелген жентек тасты плиталар - әзірлеу;
2) мраморлы қиыршық тастан ірі толтырушылармен өрнектелген плиталар - әзірлеу.
Параграф 2. Өрнектеуші, 4-разряд

288. Характеристика работ:
помол известняка, гипсового камня, угля, мела и других материалов на вибромельницах;
пуск, остановка вибромельниц, дозаторов, вентиляторов и наблюдение за их работой;
регулирование подачи материалов в вибромельницу и воздуха в пневмосистему;
определение качества перерабатываемой массы и тонкости помола;
устранение мелких неисправностей в работе обслуживаемого оборудования.
289. Должен знать:
устройство и принцип работы вибромельниц и связанного с ними оборудования;
технические условия и требования, предъявляемые к качеству помола материалов.
Параграф 2. Мельник минерального сырья, 4-й разряд
290. Характеристика работ:
помол известняка, гипсового камня, угля, мела, высушенных глин, известково-песчаной массы и других материалов в шахтных, аэробильных, шаровых и других мельницах;
регулирование равномерного поступления материалов;
соблюдение технологического режима дробления материалов;
наблюдение за показаниями контрольно-измерительных приборов;
поддержание требуемой температуры, скорости движения газов;
определение качества измельчения и учет выработки продукции;
смазка механизмов, устранение мелких неисправностей в работе и участие в ремонте оборудования.
291. Должен знать:
устройство обслуживаемого оборудования;
требования, предъявляемые к качеству помола материалов;
правила погрузки и смены мелющих материалов.
73. Мозаичник
Параграф 1. Мозаичник, 3-й разряд
292. Характеристика работ:
выполнение работ при изготовлении мозаичных изделий простых и средней сложности;
укладка в формы плитного боя с подбором по цвету и форме, заполнение форм или пустот между боем декоративным щебнем;
уплотнение цементно-песчаного раствора и бетона на стенде, виброплощадках или прессах;
снятие отформованных изделий с установкой их в камеры тепловой обработки бетона;
дозировка составляющих смеси, приготовление цементно-песчаного раствора и бетонной смеси;
чистка и смазка форм;
укладка в формы арматурных сеток, цементно-песчаного раствора и бетонной смеси;
расформовка изделий по окончании тепловой обработки, очистка от облоя и укладка в контейнеры для подачи на шлифовку;
управление тельфером, краном-укосиной;
устранение неисправностей и участие в ремонте обслуживаемого оборудования.
293. Должен знать:
принцип действия обслуживаемых установок, машин, оборудования;
основные свойства бетонной смеси и цементно-песчаного раствора;
технические требования на изготавливаемые изделия;
требования технологических норм по правилам и режимам изготовления изделий;
правила транспортирования и укладки арматурных сеток;
требования, предъявляемые к внешнему виду мозаичных изделий;
маркировку изделий;
приемы, способы строповки и перемещения изделий;
правила и режимы тепловой обработки бетона.

294. Жұмыс сипаттамасы:
күрделі өрнектелген плиталарды әзірлеу жөніндегі жұмыстарды орындау;
берілген суретпен мәнерге сәйкес кесек материалды т.сі, мөлшері бойынша оларды қалыпқа салумен реттеу;
тұтқыр құраммен қалыпты құю, қиыршық тас салу және тығыздау;
ұсталымнан кейін қалыпты бөлшектеу, плитаны контейнерге салумен түсіріп алу;
қолданылатын жабдықтарға: плиткаларды жинақтау жөніндегі конвейерге, мөлшерлеу мен байланыстырушының әзірлеу жөніндегі жабдықтарды жылумен өңдеу конвейерлеріне, дірілдегіш баспаққа қызмет көрсету.
295. Білуге тиіс:
қызмет көрсетілетін қондырғылардың, машиналар мен жабдықтардың құрылысы мен жұмыс принципі;
әзірленетін бұйымдарға техникалық талаптар;
бұйымдарды әзірлеу режимі бойынша технологиялық карталар талаптары.
296. Жұмыс үлгілері:
1) синтетикалық тұтқырғышта жентек тасты көп түсті плиткалар - әзірлеу;
2) цементті немесе синтетикалық тұтқырғышта түрлі-түсті суретпен бедерленген плиталар - әзірлеу.
74. Бетон араластыру қондырғысының моторшысы
Параграф 1. Бетон араластыру қондырғысының моторшысы
297. Жұмыс сипаттамасы:
циклді әрекеттегі араластыру қондырғыларында және үздіксіз әрекеттегі араластырғыштарда бетон қоспаларымен құрылыс ерітінділерін әзірлеу;
қабылған рецептураға сәйкес араластыру қондырғыларына құрауыштарды жүйелі салу;
қызмет көрсететін араластыру қондырғыларының жұмысын басқару;
дайын қоспалар мен ерітінділерді тасымалдағы құрылғыларға немесе басқа да орнын ауыстыру аспаптарына салу;
қызмет көрсететін жабдықтарды күтіп-ұстау;
жұмысты есептеудің ауысымдық журналын жүргізу.
298. Білуге тиіс:
бетон қоспалары мен құрылыс ерітінділерінің маркалары, олардың міндеті;
араластыру қондырғыларына құрауыштарды салу реттілігі;
пластиктеу немесе қатуды жеделдету үшін қолданылатын үстемелердің түрлері мен міндеті;
қызмет көрсетілетін араластыру қондырғыларын және көмекші жабдықтарды пайдалану ережесі мен жұмыс режимі.
Қосынды сыйымдылығы 400 тоннаға дейінгі циклді әрекеттегі араластыру қондырғыларында бетон қоспалары мен құрылыс ерітінділерін әзірлеу кезінде - 2-разряд.
Қосынды сыйымдылығы 400 тоннадан асатын циклді әрекеттегі араластыру қондырғыларында бетон қоспалары мен құрылыс ерітінділерін әзірлеу кезінде - 3-разряд.
Қосынды сыйымдылығы 1200-ден жоғары және 2000 литрге дейінгі циклді әрекеттегі араластыру қондырғыларында және өнімділігі сағатына 40 текше метрге дейінгі үздіксіз әрекеттегі араластырғыштарда бетон қоспалары мен құрылыс ерітінділерін әзірлеу кезінде - 4-разряд.
Қосынды сыйымдылығы 2000 литрден асатын циклді әрекеттегі араластыру қондырғыларында және өнімділігі сағатына 40 текше метрден асатын үздіксіз әрекеттегі араластырғыштарда бетон қоспалары мен құрылыс ерітінділерін әзірлеу кезінде - 5–разряд.

294. Примеры работ:
1) плиты мозаичные брекчевидные на цементном вяжущем – изготовление;
2) плиты мозаичные с крупным заполнителем из мраморного щебня - изготовление.
Параграф 2. Мозаичник, 4-й разряд
295. Характеристика работ:
выполнение работ по изготовлению сложных мозаичных плит;
подборка кускового материала по цвету, размеру с укладкой их в формы согласно заданному рисунку и узору;
заливка форм со связующим составом, засыпка щебнем и уплотнение;
разборка форм после выдержки, снятие плит с укладкой в контейнеры;
обслуживание применяемого оборудования: конвейера по набору плиток, конвейера тепловой обработки оборудования по дозировке и приготовлению связующего, вибропресса.
296. Должен знать:
устройство и принцип работы обслуживаемых установок, машин и оборудования, технические требования на изготавливаемые изделия;
требования технологических карт по режимам изготовления изделий.
297. Примеры работ:
1) плиты брекчии многоцветные на синтетическом связующем – изготовление;
2) плиты орнаментованные с цветным рисунком на цементном или синтетическом связующем - изготовление.
74. Моторист бетоносмесительных установок
Параграф 1. Моторист бетоносмесительных установок
298. Характеристика работ:
приготовление бетонных смесей и строительных растворов в смесительных установках цикличного действия и смесителях непрерывного действия;
последовательная загрузка в смесительные установки компонентов согласно принятой рецептуре;
управление работой обслуживаемых смесительных установок;
выдача готовых смесей и растворов на транспортирующие устройства или другие средства перемещения;
уход за обслуживаемым оборудованием;
ведение сменного журнала учета работы.
299. Должен знать:
марки бетонных смесей и строительных растворов, их назначение;
последовательность загрузки компонентов в смесительные установки;
виды и назначение применяемых добавок для пластификации или ускорения твердения;
устройство, правила эксплуатации и режимы работы обслуживаемых смесительных установок и вспомогательного оборудования.
При приготовлении бетонных смесей и строительных растворов в смесительных установках цикличного действия суммарной емкостью до 400 литров - 2-й разряд;
при приготовлении бетонных смесей и строительных растворов в смесительных установках цикличного действия суммарной емкостью свыше 400 литров - 3-й разряд;
при приготовлении бетонных смесей и строительных растворов в смесительных установках цикличного действия суммарной емкостью свыше 1200 до 2000 литров и смесителях непрерывного действия производительностью до 40 м3 в час - 4-й разряд;
при приготовлении бетонных смесей и строительных растворов в смесительных установках цикличного действия суммарной емкостью свыше 2000 литров и смесителях непрерывного действия производительностью свыше 40 м3 в час - 5-й разряд.

75. Табыстау арбасының моторшысы
Параграф 1. Табыстау арбасының моторшысы, 3-разряд
299. Жұмыс сипаттамасы:
табыстау арбасының механизмдерін басқару; керамикалық, силикаттық кірпіштер, жабынғыштар, жылу оқшаулағыш және басқа да бұйымдар тиелген вагонеткаларды табыстау арбасына жеткізу; табыстау арбасының орнын ауыстыру және вагонетканы кептіру, күйдіру камераларына, автоклавқа тиеу;
вагонетканы тиеу және оларды қоймаға тапсыру, вагонетканы тиеуге әкелу;
вагонетканы түсіргішке және көтергішке орнату;
механизмдерге қарау, тазалау және майлау;
вагонетканы қосалқы жолға апару, қозғалыс кезінде дабыл беру.
300. Білуге тиіс:
табыстау арбасының, вагонеткалардың, итергіштердің, түсіргіштерді және көтергіштердің құрылысы, әрекет принципі мен пайдалану ережесі;
вагонеткаларды қозғалту, тиеу, түсіру тәртібі мен ережесі, блокадалау жүйесі.
76. Араластырғыш пен бұлғауыштың моторшысы
Параграф 1. Араластырғыш пен бұлғауыштың моторшысы, 2-разряд
301. Жұмыс сипаттамасы:
кесінділерді бұлғауыштың моторлары мен сорғысына қызмет көрсету;
бұлғауышқа кеппеген кесінділерді және ақаулары бар асбест-цементті плиталарды салу;
бұлғауышқа су құю;
кесінділер мен ақауларды асбест-цементті массаға өңделуін байқау;
дайын массаны астаулы бұлғауышқа ауыстырып құю;
бұлғауышпен май құбырын тазарту;
жабдықтарды майлау.
302. Білуге тиіс:
қызмет көрсетілетін жабдықтардың құрылысы мен жұмыс принципі;
асбестті-цементті массаға қойылатын талаптар.
Параграф 2. Араластырғыш пен бұлғауыштың моторшысы, 3-разряд
303. Жұмыс сипаттамасы:
асбест-цементті массаны әзірлеу жөніндегі түйіспелі араластырғышқа қызмет көрсету;
асбестті суспензияның араластырғыштарға біркелкі түсуін байқау;
цементті автоматты мөлшерлегіштің жұмысын басқару;
асбестті суспензия мен цементті араластыру процесін байқау;
асбест-цементті массаны астаулы бұлғауышқа құю;
цементті салмақтық мөлшерлегіштің және араластырғыштың ұсақ ақауларын түзету.
304. Білуге тиіс:
түйіспелі араластырғыштар мен автоматты мөлшерлегіштердің құрылысы және жұмыс принципі;
технологиялық картаға сәйкес асбест пен цементті араластыру уақыты;
өндірілетін асбест-цементті бұйымдар үшін шикізаттық қоспадағы асбест пен цементтің шамаластығы;
асбест-цементті массаның дайындық белгілері.
77. Тасымалдағыш механизмдердің моторшысы
Параграф 1. Тасымалдағыш механизмдердің моторшысы, 2-разряд
305. Жұмыс сипаттамасы:
гипсті темір-бетонды панельдердің, гипсті – картонды табақтардың, табандардың, кәсектердің, кесектердің орнын ауыстыру жөніндегі рольгандарға және көтергіштерге қызмет көрсету;
қызмет көрсететін жабдықтарды іске қосатын және тоқтататын қалыпты жұмысын байқау;
көтергішке табандарды, кәсектерді және тағы басқа орнату, оларға құм немес үгінділер себу;
көтергішке кірпіш-шиткізатты және басқа да бұйымдарды тиеуді байқау және реттеу;
шектеуші кесектерді алумен тазалау;
панельдер мен гипсті картонды табақтарды маркалау, механизмдерді майлау;
жұмыс орнын тазалау.

75. Моторист передаточной тележки
Параграф 1. Моторист передаточной тележки, 3-й разряд
300. Характеристика работ:
управление механизмами передаточной тележки; накатывание груженых вагонеток с керамическим, силикатным кирпичом, черепицей, теплоизоляционными и другими изделиями передаточную тележку; перемещение передаточной тележки и загрузка вагонеток в камеры сушки, обжига, автоклавы;
загрузка вагонеток и передача их на склад, подача вагонеток под загрузку;
установка вагонеток на снижатели и подъемники;
осмотр, чистка и смазка механизмов;
перемещение вагонеток на запасные пути;
подача сигналов при движении.
301. Должен знать:
устройство, принцип действия и правила эксплуатации передаточных тележек, вагонеток, толкателей, снижателей и подъемников;
порядок и правила передвижения, загрузки, выгрузки вагонеток;
систему блокировки.
76. Моторист смесителя и мешалки
Параграф 1. Моторист смесителя и мешалки, 2-й разряд
302. Характеристика работ:
обслуживание моторов и насоса мешалки обрезков;
загрузка мешалки сырыми обрезками и бракованными асбестоцементными листами;
подача воды в мешалку;
наблюдение за переработкой обрезков и брака в асбестоцементную массу;
перекачка готовой массы в ковшовую мешалку;
чистка мешалки и маслопровода, смазка оборудования.
303. Должен знать:
устройство и принцип работы обслуживаемого оборудования;
требования, предъявляемые к асбестоцементной массе.
Параграф 2. Моторист смесителя и мешалки, 3-й разряд
304. Характеристика работ:
обслуживание контактного смесителя по приготовлению асбестоцементной массы;
наблюдение за равномерным поступлением асбестовой суспензии в смеситель;
управление работой автоматического дозатора цемента;
наблюдение за процессом перемешивания асбестовой суспензии и цемента;
слив асбестоцементной массы в ковшевую мешалку;
устранение мелких неисправностей в весовом дозаторе цемента и смесителе.
305. Должен знать:
устройство и принцип работы контактного смесителя и автоматического дозатора;
время перемешивания асбеста и цемента согласно технологической карте;
пропорции асбеста и цемента в сырьевой смеси для вырабатываемых асбестоцементных изделий;
признаки готовности асбестоцементной массы.
77. Моторист транспортирующих механизмов
Параграф 1. Моторист транспортирующих механизмов, 2-й разряд

306. Білуге тиіс:
рольгандар мен көтергіштердің құрылысы;
тасымалдаушы құралдарға бұйымдарды тиеу мен түсіру ережесі;
қызмет көрсететін жабдықтарды іске қосу, тоқтату, және күтіп ұстау ережесі;
панельдерді және гипсокартондарды, маркалау жүйесі.
Параграф 2. Тасымалдағыш механизмдердің моторшысы, 3-разряд
307. Жұмыс сипаттамасы:
гипстің орнын ауыстыру жөніндегі пневматикалық қондырғыға және оны кептіру жөніндегі агрегаттарға қызмет көрсету;
гипсті қабылдау бункерінен қордағы сүрлемге беру жөніндегі жабдықтаудың жұмысын байқау;
гипсті сүрлемнен қалыптау цехының бункеріне беру;
гипстің түсуіне және жұмсалуына есеп жүргізу;
қызмет көрсететін жабдықтарды майлау, оның жұмысындағы ақауды түзету
308. Білуге тиіс:
гипсті кептіретін пневматикалық қондырғылардың, агрегаттардың, көмекші жабдықтар мен механизмдердің жұмысы;
пневматикалық құбырлардың сұлбасы;
бақылау-өлшеу құралдарының орналасу міндеті;
гипстің түсуі мен жұмсалуын есептеу ережесі.
78. Триердің моторшысы
Параграф 1. Триердің моторшысы, 3-разряд
309. Жұмыс сипаттамасы:
триерге және көмекші жабдықтарға қызмет көрсету;
триердің біркелкі қоректенуін және белгіленген белгілі сұрыптағы құмның шығуын реттеу;
қызмет көрсететін жабдықтардың үздіксіз жұмысын және жарамдылық жағдайын қамтамасыз ету;
майлау жүйесін бақылау және жабдықтарды майлау;
жабдықтардың жұмысындағы ақаулардың алдын алу және түзету.
310. Білуге тиіс:
триер мен көмекші жабдықтардың құрылысы мен әрекет принципі;
триердің қоректенуін реттеудің тәсілдері мен әдістері;
құмның қасиеттері мен сипаттамалары;
жабдықтардың жұмысындағы ақауларды анықтау мен түзетудің әдістері;
қызмет көрсететін жабдықтарды майлау карталары.
79. Битумды айдап қотару жабдығының моторшысы
Параграф 1. Битумды айдап қотару жабдығының моторшысы, 3-разряд
311. Жұмыс сипаттамасы:
балқытылған битумды айдап қотару жөніндегі сорғыларға және олардың құбырларына қызмет көрсету;
битум қоймасында битумның болуын, битум және бу құбырларының жағдайын сорғыларды тексеру;
битум қоймаларындағы битумның температурасын реттеу;
сорғыларды іске қосу және тоқтату;
ваннада судың болуын және суды сорып алуды, сорғының жұмысыны және битумның салқындауын байқау;
балқыту қазанымен сыйымдылықты битуммен қамтамасыз ету;
сыйымдылықты бумен қыздыру және битумды бойлерден битум қоймасына құю;
бу құбырларынан консатты жүйелі шығару;
сорғыларды, моторларды, су ағызу магистралын таза және жарамды жағдайда ұстау;
жабдықтардың жұмысындағы ақауларды түзету.
312. Білуге тиіс:
құрастырмалы бактар мен тұндырғаштардың көлемі, торкөздерді тазалау ережесі және оларды ауыстыру тәртібі;
сорғылық жабдықтарды майлаудың ережесі мен мерзімдері;
битум қоймаларының құрылысы;
битумды қыздыру мен айдап қотару ережесі.
80. Тоңазытқыш қондырғыларының моторшысы
Параграф 1. Тоңазытқыш қондырғыларының моторшысы, 3-разряд

306. Характеристика работ:
обслуживание рольгангов и подъемников по перемещению гипсобетонных панелей, гипсокартонных листов, поддонов, рамок, брусков и так далее;
пуск, остановка и наблюдение за нормальной работой обслуживаемого оборудования;
укладка на подъемник поддонов, рамок и так далее, посыпка их песком или опилками;
наблюдение и регулирование загрузки подъемника кирпичом-сырцом и другими изделиями;
снятие и очистка ограничительных брусьев;
маркировка панелей и гипсокартонных листов;
смазка механизмов;
очистка рабочего места.
307. Должен знать:
устройство рольгангов и подъемников;
правила загрузки и выгрузки изделий на транспортирующие механизмы;
правила пуска, остановки и ухода за обслуживаемым оборудования;
систему маркировки панелей и гипсокартонных листов.
Параграф 2. Моторист транспортирующих механизмов, 3-й разряд
308. Характеристика работ:
обслуживание пневматической установки по перемещению гипса и агрегата по его подсушке;
наблюдение за работой установки по подаче гипса из приемных бункеров в запасные силосы;
подача гипса из силосов в бункеры цеха формовки;
ведение учета поступления и расхода гипса;
смазка обслуживаемого оборудования, устранение неполадок в его работе.
309. Должен знать:
устройство пневматической установки, агрегатов подсушивания гипса, вспомогательного оборудования и механизмов;
схему пневматических трубопроводов;
расположение и назначение контрольно-измерительных приборов;
правила учета поступления и расхода гипса.
78. Моторист триера
Параграф 1. Моторист триера, 3-й разряд
310. Характеристика работ:
обслуживание триера и вспомогательного оборудования;
регулирование равномерного питания триера и выходов песка установленной сортности;
обеспечение бесперебойной работы и исправного состояния обслуживаемого оборудования;
контроль системы смазки и смазка оборудования;
предупреждение и устранение неисправностей в работе оборудования.
311. Должен знать:
устройство и принцип действия триера и вспомогательного оборудования;
способы и методы регулирования питания триера;
свойства и характеристики песка;
способы выявления и устранения неисправностей в работе оборудования;
карты смазки обслуживаемого оборудования.
79. Моторист установки по перекачиванию битума
Параграф 1. Моторист установки по перекачиванию битума, 3-й разряд
312. Характеристика работ:
обслуживание насосов для перекачивания расплавленного битума, моторов и трубопроводов к ним;
проверка наличия битума в битумохранилищах, состояния битумо- и паропроводов, насосов;
регулирование температуры битума в битумохранилищах;
пуск и остановка насосов;
наблюдение за заполнением ванн водой и откачиванием воды, работой насосов и охлаждением битума;
обеспечение варочных котлов и емкостей битумом;
подогрев паром емкостей и слив битума из бойлеров в битумохранилище;
периодический спуск конденсата из паропроводов;
содержание в чистоте и исправном состоянии насосов, моторов, водоотливных магистралей;
устранение неполадок в работе оборудования.

313. Жұмыс сипаттамасы:
өнімділігі сағатына 35 тоннаға дейінгі тоңазытқыш қондырғыларын, әктасты, керамзитті және басқа материалдарды күйдіруден кейін суыту кезінде айналмалы тоңазытқыш барабандарына қызмет көрсету;
тоңазытқыш агрегаттарына материалдардың біркелкі берілуін байқау, оларды суытудың белгіленген режимін сақтау;
орталықтандырылған майлауды және тоңазытқыштарды автосорғымен байқау;
май станциясы мен редукторға май құю;
тасымалдаушы жабдықтарға қызмет көрсету;
жабдықтардың жұмысындағы ақауларды түзету.
314. Білуге тиіс:
тоңазытқыш агрегаттарының және онымен байланысты механизмдердің құрылымын;
материалдардың сапасына, суыту режиміне, тоңазытқыш агрегаттарын майлау жүйесіне талаптар;
майлау материалдарының түрлері;
жабдықтардың жұмысындағы ақауларды анықтаумен түзету тәсілдері.
Өнімділігі сағатына 35 тоннадан асатын тоңазытқыш агрегаттарына қызмет көрсеткен кезде - 4-разряд.
81. Құрылыс материалдарының өндірісіндегі жабдықтардың реттеушісі
Параграф 1. Құрылыс материалдарының өндірісіндегі жабдықтардың реттеушісі, 4-разряд
315. Жұмыс сипаттамасы:
жартылай автоматты құбыр кесу, жалғастырғыш кесу және құбырды қайырып жұмырлау станоктарын реттеу;
кесу құрал-саймандарын ауыстыру және құбыр кесу станоктарындағы біліктерді орнату;
қуаты 5 000 тоннаға дейінгі гидравликалық баспақтарды баспақталатын бұйымдарға және олардың өндіріс технологиясына қойылатын талаптарға қоладанбалы баспақтаудың әртүрлі режиміне келтіру. ашық кеніштің, силикатты кірпіш зауыттарының балшықты және цементті-құмды жабылғыштарды, керамзиттік қиыршық тасты, аглопоритті, әктасты және гипс кептіру, күйдіру цехтарының және май дайындау бөлімшесінің технологиялық, күштік және көліктік жабдықтарын жөндеу, реттеу және үздіксіз жұмысын қамтамасыз ету;
механизмдердің тозған бөліктерімен тораптарын ауыстыру;
ұсақ қосалқы бөлшектерді дайындау және ауыстыру;
механизмдердің жұмысындағы ақауларды түзету;
механизмдердің үйкелетін бөліктерін майлау;
қызмет көрсететін жабдықтарды жөндеуден кейін қабылдап алуға қатысу;
жабдықтардың жұмыс журналын жүргізу;
жүк тиеу машиналарының, тасымалдаушы құралдардың, ұсақтау, ұнтақтау бетон араластыру агрегаттарының және аппараттардың, дайындау - арматуралық жабдықтардың үздіксіз жұмысын қамтамасыз ету және реттеу;
механизмдердің жұмысын бақылау және байқау, олардың жұмыс режимін бейімдеу және реттеу;
тозған бөліктер мен тораптарды алдын ала дайындау және ауыстыру;
қызмет көрсететін жұмысшыларға жабдықтарды күтіп ұстау және пайдалану бойынша нұсқамалар беру;
сорғылардың дөңгелек аралардың, бұрғылау станоктарының және басқа да осы тектес жабдықтардың үздіксіз жұмысын қамтамасыз ету;
тас аралау станоктардың касегіне араларды орнату, тарту және бекіту.
316. Білуге тиіс:
асбест-цементті құбырлар мен жалғастырғыштарды өңдеу жөніндегі құбыр кесу, құбырды қайрап жұмырлау;
оларды икемдеу ережесі;
гидравликалық баспақтаудың құрылысы және баспақтаудың әртүрлі режиміне икемдеудің ережесі;
өндірілетін өнімдердің стандарттары (техникалық шарттары);
құралдардың тозуының мүмкін мөлшерлері;
қызмет көрсететін жабдықтардың құрылысы мен икемдеу тәсілдері, қызмет көрсететін механизмдердің барлық тораптарын бөлшектеу және құрастыру ережесі;
қызмет көрсететін жабдықтарды майлау жүйесі;
қолданылатын жұмыс және өлшеу құрал-саймандарының құрылысы;
қызмет көрсететін жабдықтардың және бақылау-өлшеу құралдарының техникалық пайдалану ережесі;
электр сұлбасы; жекелеген бөлшектердің жұмыс мерзімі және оларды ауыстыру тәртібі.
Параграф 2. Құрылыс материалдарының өндірісіндегі жабдықтардың реттеушісі, 5-разряд

313. Должен знать:
объем сборных баков и отстойников;
правила очистки решеток и порядок их смены;
правила и сроки смазки насосного оборудования;
устройство битумохранилищ;
правила подогрева и перекачивания битума.
80. Моторист холодильных установок
Параграф 1. Моторист холодильных установок, 3-й разряд
314. Характеристика работ:
обслуживание холодильных установок производительностью до 35 т/ч, вращающихся холодильных барабанов при охлаждении после обжига извести, керамзита и других материалов;
наблюдение за равномерной подачей материалов в холодильные агрегаты, соблюдение установленного режима их охлаждения;
наблюдение за централизованной смазкой и автопомпой холодильников;
залив масла в маслостанцию и редуктор;
обслуживание транспортирующего оборудования;
устранение неисправностей в работе оборудования.
315. Должен знать:
конструкцию холодильного агрегата и связанных с ним механизмов;
требования к качеству материалов, режим охлаждения, систему смазки холодильных агрегатов;
виды смазочных материалов;
способы выявления и устранения неисправностей в работе оборудования.
При обслуживании холодильных агрегатов производительностью свыше 35 т/ч - 4-й разряд.
81. Наладчик оборудования в производстве строительных материалов
Параграф 1. Наладчик оборудования в производстве строительных
материалов, 4-й разряд
316. Характеристика работ:
наладка полуавтоматических труборезных, муфторезных и трубообточных станков;
смена режущего инструмента и установка роликов на трубообрезных станках;
наладка гидравлических прессов мощностью до 5000 т на разные режимы прессования применительно к требованиям прессуемых изделий и технологии их производства;
наладка, регулирование и обеспечение бесперебойной работы технологического, силового и транспортного оборудования карьеров, цехов сушки, обжига, глиняной и цементно-песчаной черепицы, керамзитового гравия, аглопорита, извести и гипса и массозаготовительных отделений заводов силикатного кирпича;
смена изношенных частей и узлов механизмов;
изготовление и замена мелких запасных частей;
устранение неисправностей в работе механизмов;
смазка трущихся частей механизмов;
участие в ремонте и приемке обслуживаемого оборудования после ремонта;
ведение журнала работы оборудования;
наладка и обеспечение бесперебойной работы разгрузочных машин, транспортирующих устройств, дробильно-сортировочных, помольных и бетоносмесительных агрегатов, дозирующих устройств и аппаратов, заготовительно-арматурного оборудования;
наблюдение и контроль работы механизмов, подналадка и регулирование режима их работы;
предварительная заготовка и смена изношенных частей и узлов;
инструктаж обслуживающего персонала по уходу и эксплуатации оборудования;
наладка и обеспечение бесперебойной работы насосов, циркулярных пил, сверлильных станков и другого аналогичного оборудования;
установка, натяжение и закрепление пил в раму камнераспиловочных станков.

317. Жұмыс сипаттамасы:
автоматты құбыр кесу, құбырды қайыра жұмырлау және жалғастырғыш кескіш станоктарын реттеу;
қуаты 5 000-нан жоғары 10 000 тоннаға дейінгі гидравликалық баспақ салатын бұйымға және олардың өндіріс технологиясына қойылатын талаптарға қолданбалы баспақтардың әртүрлі режимдеріне бейімдеу;
тіркеуші және басқарушы құралдарын ретке келтіруге байланысты есептерді орындау;
табақ қалыптау және құбыр қалыптау машиналарының гидравликалық және пневматикалық жүйелерін қалыптаудың әртүрлі режиміне бейімдеу, оларды тексеру және пайдалануға тапсыру;
қызмет көрсететін жабдықтарды ағымдағы және күрделі жөндеулерге қатысу;
керамикалық кірпіш өндірісі технологиялық желісінің, силикатты кірпіш өндірісі баспағының вакуум, сорғысы бар кірпіш жасау баспағының, автомат-төсеушісі бар баспақтың және пеш вагонеткасына автомат тапсырушының үздіксіз жұмысын қамтамасыз ету және бейімдеу, реттеу;
механизмдердің жұмысын бақылау, көтеру-көлік, арматуралық-дәнекерлеу және қалыптау жабдықтарының, фрезерлік, қырнау не тегістеу және тас кесу станоктарының, жентек тасты плиталарды шығару жөніндегі дірілдегіш баспақтың еріту пештері көлбеу механизмдерінің және басқа да осы тектес жабдықтарын механикалық және электрлік бөлектерінің үздіксіз жұмысын қамтамасыз ету және бейімдеу.
318. Білуге тиіс:
қызмет көрсетілетін жабдықтардың құрылысы мен әрекет принципі;
асбест-цементті құбырлар мен жалғастырғыштардың өңдеуге арналған әртүрлі құралдар мен аппаратураларды, автоматты станоктардың гидрожүйесін бейімдеу әдістері;
гидропневмоавтоматиканың теориялық негіздері;
гидрожүйелерде қолданылатын жұмыс сұйықтықтарының сипаттамалары;
бақылау-өлшеу құралдарын және құрал-саймандарын ретке келтіру, пайдалану және реттеу ережесі;
ақауларды болдырмауды тәсілдері.
Параграф 3. Құрылыс материалдарының өндірісіндегі жабдықтардың реттеушісі, 6-разряд
319. Жұмыс сипаттамасы:
қуаты 10 000 тоннадан асатын ерекше гидравликалық баспақтарды технологиялық процестің талабына сәйкес қолданылатын жұмыстың әртүрлі режиміне реттеу.
автоматтандырылған технологиялық режимді реттеу;
асбест-цементті құбырлар мен жалғастырғыштарды өңдеудің талап ететін режимі мен циклдерін орнату және реттеу;
гидрожүйенің бөлу және қорғану органдарын реттеу;
желдеткіш жұмысының технологиялық режиміне сәйкес асбест-цементті табақтың әрлеу қабатын қатыру үшін жеделдету қондырғысын реттеу;
бақылау-өлшеу құралдары мен қоректендіру көздері бар реттелетін аппаратураларды жөнге келтіру және қосу сұлбаларының тәсілдерін жасау;
жеделдеткіштің вакуумдық жүйесін реттеу;
керамикалық кірпіш өндірісіндегі автоматты технологиялық желінің бетон қоспасын әзірлеу жөніндегі цех-автоматтардың, автоматты электрдәнекерлегіш машиналардың, бағдарламамен басқарылатын машиналар мен қондырғыларды, автоматты конвейерлік желілердің басқа да осы тектес күрделіліктегі жабдықтардың үздіксіз жұмысын қамтамасыз ету, реттеу және жүйеге келтіру;
жабдықтардың жұмысын белгіленген режимге (бағдарламаға) қайта бейімдеу;
тасты өңдеу жөніндегі автоматтандырылған тасқынды желіні және басқа бағдарламамен басқарылатын станоктарды, сондай-ақ манипуляторлар мен роботтарды берілген режимге (бағдарламаға) реттеу, қайта жөндеу және үздіксіз жұмысын қамтамасыз ету.

317. Должен знать:
устройство труборезных и трубообточных станков по обработке асбестоцементных труб и муфт, правила их наладки;
устройство гидравлических прессов и правила их наладки на разные режимы прессования;
стандарты (технические условия) на выпускаемую продукцию;
допустимые размеры износа инструмента;
устройство и способы наладки обслуживаемого оборудования;
правила разборки и сборки всех узлов обслуживаемых механизмов;
систему смазки обслуживаемого оборудования;
устройство применяемого рабочего и измерительного инструмента;
правила технической эксплуатации, электрическую схемы обслуживаемого оборудования и контрольно-измерительных приборов;
срок службы отдельных деталей и порядок их замены.
Параграф 2. Наладчик оборудования в производстве строительных
материалов, 5-й разряд
318. Характеристика работ:
наладка автоматических труборезных, трубообточных и муфторезных станков;
наладка гидравлических прессов мощностью свыше 5000 до 10000 т на разные режимы прессования применительно к требованиям прессуемых изделий и технологии их производства;
выполнение расчетов, связанных с наладкой регистрирующих и управляющих приборов;
наладка на разные режимы формования гидравлических и пневматических систем листоформовочных и трубоформовочных машин, проверка их и сдача в эксплуатацию;
участие в текущем и капитальном ремонтах обслуживаемого оборудования;
наладка, регулирование и обеспечение бесперебойной работы технологических линий производства керамического кирпича, прессов производства силикатного кирпича, кирпичеделательных прессов с вакуум-насосом, прессов с автоматами-укладчиками и автоматов-садчиков на печные вагонетки;
контроль работы механизмов;
наладка и обеспечение бесперебойной работы механической и электрической частей подъемно-транспортного, арматурно-сварочного и формовочного оборудования, фрезерных, шлифовально-полировальных и камнераспиловочных станков, вибропрессов по выпуску брекчевидных плит, механизмов наклона плавильных печей и другого аналогичного оборудования.
319. Должен знать:
устройство и принцип действия обслуживаемого оборудования;
способы наладки различных приборов и аппаратуры, гидросистем автоматических станков для обработки асбестоцементных труб и муфт;
теоретические основы гидропневмоавтоматики;
характеристики рабочих жидкостей, применяемых в гидросистемах;
правила настройки, пользования и регулировки контрольно-измерительных приборов и инструментов;
номенклатуру изготавливаемых изделий;
способы предупреждения брака.
Параграф 3. Наладчик оборудования в производстве строительных
материалов, 6-й разряд

320. Білуге тиіс:
гидро-пневмоавтоматиканың теориялық негіздері;
әмбебап және арнаулы тетіктер мен жабдықтардың құрылымы;
басқару пункттерінің құрылысы;
технологиялық операцияларды орындаудың реттілігі мен ұзақтылығы;
дабыл беру жүйесі;
жабдықтарды басқарудың электронды сұлбасын принципті құрылысы.
82. Жылу оқшаулағыш материалдар өндірісіндегі жабдықтардың реттеушісі
Параграф 1. Жылу оқшаулағыш материалдар өндірісіндегі жабдықтардың реттеушісі, 4-разряд
321. Жұмыс сипаттамасы:
кран-балкаларды тасымалдаушыларды, элеваторларды, қоректендірушілерді, мөлшерлеушілерді, үгітушілерді, сұрыптаушыларды, сорғыларды, желдеткіштерді, араластырғыштарды, жүгіргіштерді, иірліктерді, станоктарды және жылу оқшаулағыш материалдар мен бұйымдар өндірісі кезінде қолданылатын басқа да үгіту-сұрыптау, станоктық және көліктік жабдықтар мен механизмдерді реттеу, дайындау, байқау және үздіксіз жұмысын қамтамасыз ету;
жабдықтардың тозған бөліктері мен тораптарын ауыстыруға қатысу.
322. Білуге тиіс:
қызмет көрсетілетін жабдықтардың құрылысы мен әрекет принципі, қызмет көрсетілетін жабдықтардың тораптары мен механизмдерін құрастыру және бөлшектеу ережесі;
механизмдерді жөндеу мен жұмысын реттеу ережесі;
жабдықтардың жұмысындағы ақаулардың себептері мен белгілері;
оларды түзеу тәсілдері.
Параграф 2. Құрылыс жылу оқшаулағыш материалдар өндірісіндегі жабдықтардың реттеушісі, 5-разряд
323. Жұмыс сипаттамасы:
жылу оқшаулағыш материалдар мен бұйымдар өндірісі кезінде қолданылатын вагранкаларды, жабдықтардың конвейерлік желілерін, талшық тойтарушыларын, сыртқа тебушілерді, баспақтарды, пештер мен кептіргіштер механизмдерін, автоклавтарды, араластырғыштарды және басқа да технологиялық жабдықтарды реттеу, байқау және үздіксіз жұмысын қамтамасыз ету;
жабдықтардың жұмысын байқау, майлау, тозған бөліктері мен талаптарын ауыстыру, ақауларын түзету;
жабдықтарды жөндеуге қатысы;
сыртқа тебушілерді мойынтіректерін ауыстыру;
жабдықтардың дұрыс пайдалануларын бақылау.

320. Характеристика работ:
наладка уникальных гидравлических прессов мощностью свыше 10000 т на разные режимы работы применительно к требованиям технологического процесса;
наладка автоматизированных технологических линий;
установка и регулировка требуемых режимов и циклов обработки асбестоцементных труб и муфт;
наладка распределительных и защитных органов гидросистем;
наладка ускорительной установки для отвердения отделочного слоя асбестоцементных листов согласно технологическому режиму работы ускорителя;
разработка методов наладки и схем соединения регулируемой аппаратуры с контрольно-измерительными приборами и источниками питания;
наладка вакуумной системы ускорителей;
наладка, регулировка и обеспечение бесперебойной работы автоматизированных технологических линий в производстве керамического кирпича, цехов-автоматов по приготовлению бетонных смесей, автоматических электросварочных машин, машин и установок с программным управлением, автоматизированных конвейерных линий и другого оборудования аналогичной сложности;
переналадка работы оборудования на заданный режим (программу);
наладка, переналадка на заданный режим (программу) и обеспечение бесперебойной работы автоматизированных поточных линий и станков с программным управлением по обработке камня, а также манипуляторов и роботов.
321. Должен знать:
теоретические основы гидро- и пневмоавтоматики;
конструкцию универсальных и специальных приспособлений и оснастки;
устройство пультов управления;
последовательность и длительность выполнения технологических операций;
систему сигнализации;
принципиальное устройство электронных схем управления оборудованием.
82. Наладчик оборудования в производстве теплоизоляционных материалов
Параграф 1. Наладчик оборудования в производстве теплоизоляционных
материалов, 4-й разряд
322. Характеристика работ:
наладка, подготовка, осмотр и обеспечение бесперебойной работы кран-балок, транспортеров, элеваторов, питателей, дозаторов, дробилок, сортировок, насосов, вентиляторов, мешалок, бегунов, шнеков, станков и другого дробильно-сортировочного, станочного и транспортного оборудования и механизмов при производстве теплоизоляционных материалов и изделий;
участие в замене изношенных частей и узлов оборудования.
323. Должен знать:
устройство и принцип действия обслуживаемого оборудования;
правила сборки и разборки узлов и механизмов обслуживаемого оборудования;
правила наладки и регулирования работы механизмов;
причины и признаки неполадок в работе оборудования, способы их устранения.
Параграф 2. Наладчик оборудования в производстве теплоизоляционных материалов, 5-й разряд

324. Білуге тиіс:
қызмет көрсетілетін жабдықтардың құрылыс, әрекет принципі мен құрылымдық ерекшеліктері;
жабдықтарды пайдалану, реттеу, жөндеу, құрастыру және майлау ережесі;
жабдықтардың жұмысындағы ақаулардың себептері мен белгілері оларды түзеу тәсілдері;
майлау карталары; майлау материалдарының түрлері мен қасиеттері;
жабдықтарды жөндеу ережесі.
83. Бумаларды ораушы
Параграф 1. Бумаларды ораушы, 3-разряд
325. Жұмыс сипаттамасы:
орау станогында бумаға оқшаулағыш, таспасын, рубероидты, пергаминді, қарақағазды және басқа да жабын материалдарды орау процесін жүргізу;
метражды есептегіштің дұрыс жұмыс істеуін тексеру;
орау станогын іске қосу және тоқтату;
қордың дүкеніне таспаны сабақтау;
таспаны белгіленген метражға кесу;
туманы ұқыпты және тегіс орауды қамтамасыз ету;
буманың ұзындығын бақылаулық өлшеу;
көзбен көретін белгілер бойынша таспаның ақауларын алып тастау;
станоктардың жұмысындағы ақауларды түзету;
орау бөліктерін тазалау, үйкелетін бөлшектерін майлау.
326. Білуге тиіс:
орау станогы мен метраж өлшеуіштің құрылысы, жұмыс принципі, рубероидты, оқшаулағышты, пергаминді, қарақағазды және басқа да жабынды орама материалдарды әзірлеудің технологиялық процесі, жабдықтардың жұмысындағы ақауларды анықтау мен түзету тәсілдері;
стандарттардың орау сапасы мен өндірілетін өнімдерге талаптары.
84. Цемент салушы
Параграф 1. Цемент салушы, 3-разряд
327. Жұмыс сипаттамасы:
автоцемент тасушыға цементті тиеу;
автоцемент тасушыны тиеу алаңшасына орнату;
механизмдердің көмегімен немесе қолмен әртүрлі сыймдылықтағы қаптарға цементті салу;
аспирациялық қондырғыларды іске қосу және тоқтату;
автоцемент тасушыға цементтің біркелкі түсуін және болуын бақылау;
пневожүйенің жұмысын тексеру;
саңылаусыздықты қамтамасыз ету, қызмет көрсететін жабдықтардың жұмысындағы ақаулардың алдын алу және түзету.
328. Білуге тиіс:
қызмет көрсететін жабдықтардың құрылысы мен әрекет принципін, тиелетін маркалардың маркасы, цементті тасымалдау сұлбасы;
шаңдалған ауаны тазарту тәсілдері;
жабдықтардың жұмысындағы ақауларды анықтау мен түзету тәсілдері.
Параграф 2. Цемент салушы, 4-разряд
329. Жұмыс сипаттамасы:
цементті темір жол вагондарына тиеу;
вагондарды байқау, тазалау және тиеуге дайындау;
цементтің вагондарға біркелкі түсуі мен толуын бақылау;
цемент тасушылардың, вагондардың люктерін, есік орындарын ашу, жабу;
көлік құралдарына қызмет көрсету;
жабдықтар мен вагондардың саңылаусыздығын бақылау;
пневможүйенің жұмысын тексеру;
қызмет көрсететін жабдықтардың ақауларының алдын алу және түзету;
буып-түйетін машиналарда цементті қапқа буып-түю;
қаптарды буып-түйетін машиналардың клапандық тесігіне ілу;
қаптарға цементтің толуын бақылау және оларды көлік құралдарына қатарлап орналастыру;
буып-түйетін машиналардың, көмекші жабдықтардың үздіксіз жұмысын және қалыпты жағдайын қамтамасыз ету;
аспирациялық қондырғылардың жұмысын бақылау;
бақылау-өлшеу құралдары мен автоматикалық көрсеткіштерін байқау;
жабдықтардың жұмысындағы ақауларды түзету.

324. Характеристика работ:
наладка, осмотр и обеспечение бесперебойной работы вагранок, конвейерных линий оборудования, камер волокноосаждения, центрифуг, прессов, механизмов печей и сушил, автоклавов, мешалок и другого технологического оборудования при производстве теплоизоляционных материалов и изделий;
наблюдение за работой оборудования, смазка, замена изношенных частей и узлов, устранение неисправностей;
участие в ремонте оборудования;
замена валков и подшипников центрифуг;
контроль правильности эксплуатации оборудования.
325. Должен знать:
устройство, принцип действия и конструктивные особенности обслуживаемого оборудования;
правила эксплуатации, регулирования, наладки, сборки и смазки оборудования;
причины и признаки неполадок в работе оборудования, способы их устранения;
карты смазок; виды и свойства смазочных материалов, графики ремонта оборудования.
83. Намотчик рулонов
Параграф 1. Намотчик рулонов, 3-й разряд
326. Характеристика работ:
ведение процесса намотки полотна изола, рубероида, пергамина, толя и других кровельных материалов в рулоны на намоточном станке;
проверка правильности работы счетчика метража;
пуск и остановка намоточного станка;
заправка полотна в магазин запаса;
обрезка полотна установленного метража;
обеспечение тщательной и ровной намотки рулонов;
контрольное измерение длины рулонов;
выбраковка полотна по визуальным признакам;
устранение неполадок в работе станка;
чистка намоточных валиков, смазка трущихся деталей.
327. Должен знать:
устройство, принцип работы намоточного станка и счетчика метража;
технологический процесс изготовления рубероида, изола, пергамина, толя и других кровельных рулонных материалов;
способы выявления и устранения неполадок в работе оборудования;
требования стандартов к качеству намотки и к вырабатываемой продукции.
84. Насыпщик цемента
Параграф 1. Насыпщик цемента, 3-й разряд
328. Характеристика работ:
погрузка цемента в автоцементовозы;
установка автоцементовозов на погрузочную площадку;
насыпка цемента в мешки различной емкости с помощью механизмов или вручную;
включение и выключение аспирационных устройств;
контроль равномерности поступления и заполнения цемента в автоцементовозы;
проверка работы пневмосистемы;
обеспечение герметизации, предупреждение и устранение неисправностей в работе обслуживаемого оборудования.
329. Должен знать:
устройство и принцип действия обслуживаемого оборудования;
марку отгружаемого цемента, схему транспортировки цемента;
способы очистки запыленного воздуха;
способы выявления и устранения неполадок в работе оборудования.
Параграф 2. Насыпщик цемента, 4-й разряд

330. Білуге тиіс:
қызмет көрсететін жабдықтардың құрылысы мен әрекет принципі, вагондардың техникалық жағдайына қойылатын талаптар;
цементті тасымалдау сұлбасы, тиелетін цементтің маркалары;
цементті тиеуге арналған темір жол вагондарын жабдықтау ережесі;
буып-түйетін машиналардың, көмекші жабдықтардың техникалық сипаттамалары мен құрылымдық ерекшеліктері;
қапқа цементті толтыру нормалары;
қызмет көрсететін жабдықтарды майлау карталары;
майлау материалдарының сұрыптары мен қасиеттері;
қызмет көрсететін жабдықтардың жұмысындағы ақауларды анықтау мен түзету тәсілдері.
85. Жылу оқшаулағыш материалдар өндірісіндегі күйдіруші
Параграф 1. Жылу оқшаулағыш материалдар өндірісіндегі күйдіруші, 4-разряд
331. Жұмыс сипаттамасы:
шахталық пештерде доломит пен әктасты күйдіру процесін жүргізу;
пешті дайындау, тұтандыру, іске қосу, тоқтату;
күйдірудің температуралық және тарту режимдерін реттеу;
шикізат пен отынды мөлшерлеу, салу;
бақылау-өлшеу құралдарын және пештер мен футеровкалардың, желдету және үрлеу қондырғыларының, жүк тиеу-түсіру, аспирациялық құрылғылардың жұмысқа жарамдылығын байқау.
күйдіру процесі барысында шикізаттың көп күюін немесе аз күюін анықтау;
күйдірілген доломитті сөндіруге беру.
332. Білуге тиіс:
қызмет көрсететін пештердің құрылысы;
шикізат пен отынның сапасына қойылатын талаптар, түрлері, қасиеттері, күйдіру процесінің параметрлері;
дайын өнімге техникалық шарттар;
пештің бір текше метр көлемін өнім алу нормалары;
жабдықтардың жұмысындағы ақаулардың себептері мен белгілері және оларды түзету тәсілдері;
блок даярлау жүйесі, пештер мен механизмдерді іске қосу және тоқтау тәртібі, газды суыту, тазалау, аспирация сұлбасы.
Параграф 2. Жылу оқшаулағыш материалдар өндірісіндегі күйдіруші, 5-разряд
333. Жұмыс сипаттамасы:
конвейерлік және тоннельдік пештерде диатомитті, трепелді, пермитті бұйымдарды күйдіру, сондай-ақ шахталы немесе барабанды пештерде пермит пен вермикулитті ісіндіру процесін жүргізу;
пештерді, механизмдерді, желдеткіштерді дайындау, іске қосу және тоқтату;
пештерді және аймақтар бойынша күйдірудің температуралық және тарту режимдерін, отынның жұмсалуын реттеу;
пешке шикізатты салуды, бұйымдарды конвейерге және вагонеткаға дұрыс тиеуді басқару;
пештердің дұрыс жұмыс істеуін, футеровканың, желдету және үрлеу қондырғыларының, аспирациялық құрылғылардың, бүріккіштердің, шіптерлердің жағдайын байқау;
шикізат пен бұйымдарды күйдіру сапасын көзбен анықтау.

330. Характеристика работ:
погрузка цемента в железнодорожные вагоны;
осмотр, очистка и подготовка вагонов к загрузке;
установка шлангов в вагоны;
контроль равномерности поступления и заполнения вагонов цементом;
закрытие, открытие люков, дверных проемов цементовозов и вагонов;
обслуживание транспортных средств;
контроль герметизации оборудования и вагонов;
проверка работы пневмосистемы;
предупреждение и устранение неисправностей обслуживаемого оборудования;
упаковка цемента в мешки на упаковочных машинах;
навешивание мешков на клапанные отверстия упаковочных машин;
контроль заполнения мешков цементом и укладка их на транспортное средство;
обеспечение бесперебойной работы и исправного состояния упаковочных машин, вспомогательного оборудования;
контроль работы аспирационных установок;
наблюдение за показаниями контрольно-измерительных приборов и автоматикой;
устранение неисправностей в работе оборудования.
331. Должен знать:
устройство и принцип действия обслуживаемого оборудования;
требования, предъявляемые к техническому состоянию вагонов;
схему транспортировки цемента, марки отгружаемого цемента;
правила оборудования железнодорожных вагонов под погрузку цемента;
техническую характеристику и конструктивные особенности упаковочных машин, вспомогательного оборудования;
нормы заполнения мешков цементом;
карты смазки обслуживаемого оборудования;
сорта и свойства смазочных материалов;
способы выявления и устранения неисправностей в работе обслуживаемого оборудования.
85. Обжигальщик в производстве теплоизоляционных материалов
Параграф 1. Обжигальщик в производстве теплоизоляционных
материалов, 4-й разряд
332. Характеристика работ:
ведение процесса обжига доломита и извести в шахтных печах;
подготовка, розжиг, пуск, остановка печи;
регулирование температурного и тягового режима обжига;
дозировка, загрузка сырья и топлива;
наблюдение за контрольно-измерительными приборами и исправностью печи и футеровки, вентиляционных и дутьевых установок, загрузочно-разгрузочных, аспирационных устройств;
определение пережога или недожога сырья в процессе обжига;
подача обожженного доломита на гашение.
333. Должен знать:
устройство обслуживаемых печей;
виды, свойства, требования к качеству сырья и топлива;
параметры процессов обжига;
технические условия на готовый продукт;
нормы снятия продукта с одного кубического метра объема печи;
причины и признаки неполадок в работе оборудования и способы их устранения;
систему блокировки, порядок пуска и остановки печи и механизмов;
схему охлаждения, очистки газов, аспирации.
Параграф 2. Обжигальщик в производстве теплоизоляционных
материалов, 5-й разряд

334. Білуге тиіс:
әртүрлі түрдегі пештердің, желдету және аспирациялық құрылғылардың, бүріккіштер пен шіптерлердің бақылау-өлшеу құралдарының құрылысы;
шикізат пен бұйымдарды күйдіру технологиясы;
шикізаттар мен шала өңделген өнімдерге, дайын өнімдерге техникалық талаптар;
технологиялық режимнің бұзылу белгілері мен себептері, оларды түзету тәсілдері;
пештер мен механизмдерді іске қосу, тоқтату жүйелері;
блокадалау жүйесі;
суыту сұлбасы;
шикізатты отырғызу тәсілдері және тиеу нормалары;
отынды жұмсау нормалары;
газ шаруашылығын пайдалану ережесі.
86. Әктасты күйдіруші
Параграф 1. Әктасты күйдіруші, 3-разряд
335. Жұмыс сипаттамасы:
өзінен біліктілігі жоғары күйдірушінің басшылығымен едендік, айналмалы, сақиналы және шахталы пештерде белгіленген технологиялық процеске сәйкес әктасты күйдіру:
автоматты қондырғылардың, электр сүзгіштердің және көмекші жабдықтардың жұмысын байқау;
футеровканың, пештердің, тоңазытқыштардың, жүк тиеу және түсіру камераларының жұмысын байқау;
отынның жұмсалуын есептеу;
жабдықтарды жөндеуге және техникалық байқауға қатысу;
жұмыс орнын жинау.
336. Білуге тиіс:
пештердің және олармен байланысқан механизмдердің жұмыс принципі;
әктасты күйдіру кезінде қолданылатын отынның түрлері мен сипаттамалары;
отынды жұмсау нормалары.
Параграф 2. Әктасты күйдіруші, 4-разряд
337. Жұмыс сипаттамасы:
едендік, табиғи тартылуымен шахталық, өнімділігі тәулігіне 40 тоннаға дейінгі сақиналық және қосынды өнімділігі санатына 10 тоннаға дейінгі айналмалы пештерде белгіленген технологиялық процеске сәйкес әктасты күйдіру;
пешті тұтандыру және оны жұмыстың тиісті режиміне дейін жеткізу;
дайын өнімдерді сұрыптауды және толық күймегендерді алып тастауды байқау;
әктасты түсіруді басқару;
жабдықтардың жұмысындағы ұсақ ақауларды түзету;
табиғи газдың толық жануын бақылау;
пештердің жұмыс журналын жүргізу.
338. Білуге тиіс:
қызмет көрсететін жабдықтардың құрылысы;
пешті тұтандыру ережесі; шикізатқа, отынға және дайын өнімдерге қойылатын талаптар;
пештердің жұмыс журналын жүргізу ережесі.

334. Характеристика работ:
ведение процесса обжига диатомитовых, трепельных, перлитовых изделий в конвейерных и тоннельных печах, а также вспучивания перлита и вермикулита в шахтных или барабанных печах;
подготовка, пуск и остановка печи, механизмов, вентиляторов;
регулирование температурного и тягового режима обжига в печи и по зонам, расхода топлива;
управление загрузкой сырья в печи, правильностью погрузки изделий на конвейер и в вагонетки;
наблюдение за правильностью работы печи, состоянием футеровки, вентиляционных и дутьевых установок, аспирационных устройств, форсунок, горелок;
определение визуально качества обжига сырья и изделий.
335. Должен знать:
устройство различного типа печей, вентиляционных и аспирационных устройств, форсунок и горелок, контрольно-измерительных приборов;
технологию обжига сырья и изделий;
технические требования к сырью и сырцу, готовому продукту;
признаки и причины нарушения технологического режима, способы его устранения;
систему пуска, остановки печи и механизмов;
систему блокировки; схему охлаждения;
способы садки и нормы загрузки сырца;
нормы расхода топлива;
правила эксплуатации газового хозяйства.
86. Обжигальщик извести
Параграф 1. Обжигальщик извести, 3-й разряд
336. Характеристика работ:
обжиг извести в соответствии с установленным технологическим процессом в напольных, вращающихся, кольцевых и шахтных печах под руководством обжигальщика более высокой квалификации;
наблюдение за работой автоматических устройств, электрофильтров и вспомогательного оборудования;
наблюдение за состоянием футеровки, печи, холодильников, загрузочных и выгрузочных камер;
учет расхода топлива;
участие в ремонте и техническом осмотре оборудования;
уборка рабочего места.
Должен знать:
принцип работы печей и связанных с ними механизмов;
виды и характеристики топлива, применяемого при обжиге извести;
нормы расхода топлива.
Параграф 2. Обжигальщик извести, 4-й разряд
337. Характеристика работ:
обжиг извести в соответствии с установленным технологическим процессом в напольных печах, шахтных с естественной тягой, кольцевых с производительностью до 40 т в сутки и вращающихся суммарной производительностью до 10 т/ч;
розжиг печи и доведение ее до соответствующего режима работы;
наблюдение за сортировкой готовой продукции и удаление недожога;
руководство выгрузкой извести;
устранение мелких неисправностей в работе оборудования;
контроль полноты сгорания природного газа;
ведение журнала работы печей.
338. Должен знать:
устройство обслуживаемого оборудования;
правила розжига печи;
требования, предъявляемые к сырью, топливу и готовой продукции;
правила ведения журнала работы печей.

Параграф 3. Әктасты күйдіруші, 5-разряд
339. Жұмыс сипаттамасы:
жасанды тартумен шахталық, өнімділігі тәулігіне 40 тоннадан асатын сақиналық және қосынды өнімділігі сағатына 10 тоннадан 20 тоннаға дейінгі айналымы пештерде белгіленген технологиялық процеске сәйкес әктасты күйдіру;
бақылау-өлшеу құралдарының көрсеткіштері және зертханалық талдау деректері бойынша пештердің және олармен байланысқан механизмдердің жұмысын реттеу;
пешке тас пен көмірді тиеу жөніндегі жұмысқа басшылық жасау қызмет көрсететін жабдықтарды икемдеу.
340. Білуге тиіс:
қызмет көрсететін жабдықтардың құрылысы мен иемдену ережесі;
әктасты күйдірудің белгіленген режимінен ауытқуды түзету әдістері;
отынды барынша тиімді және үнемді жұмсау тәсілдері;
қолданылатын бақылау-өлшеу құралдарының құрылысы мен қолдану ережесі.
Параграф 4. Әктасты күйдіруші, 6-разряд
341. Жұмыс сипаттамасы:
қосынды өнімділігі сағатына 25 тоннадан асатын айналмалы пештерде белгіленген технологиялық режимге сәйкес әктасты күйдіру;
бақылау-өлшеу құралдарының көрсеткіштері бойынша жұмыстың температуралық және тарту режимдерін реттеу;
жүк тиеу-түсіру қондырғылары мен желдету жүйесін футеровкалау; күйдіру процесі бұзылған кезде пешті жөндеу.
342. Білуге тиіс:
қызмет көрсететін жабдықтардың құрылысы мен әрекет принципі;
пештің футеровкасын салу әдістері;
пештердің жұмыс режимін реттеу тәсілдері;
өнімдердің сапасын бақылаудың негізгі тәсілдері;
пештерді жөндеу ережесі.
87. Қабырғалық және ұстастырғыш материалдардың күйдірушісі
Параграф 1. Қабырғалық және ұстастырғыш материалдардың күйдірушісі, 3-разряд
343. Жұмыс сипаттамасы:
өзінен біліктілігі жоғары күйдірушінің басшылығымен сақиналық пештерде және агломерациялық машиналарда кірпіш-шикізатты, тастарды және басқа да бұйымдар мен материалдарды күйдіру;
отынның пеште берілуін және оның жануын байқау;
газды шіптерді жағу және сөндіру;
аглоремациялық машиналардағы немесе агломерациялық тостағандардағы желтартқыш торкөздерге түйіршіктелген шихталарды және төселетін түйіршік қабатын қабылдау, салу;
тельфердің көмегімен тостағанды ваккум-камераға орнату;
пештерді, түтін сорғыштарды және басқа да жабдықтарды футеровкалау жағдайын байқау;
коллекторлар мен газ түтіктерін тазалау.
344. Білуге тиіс:
қызмет көрсететін жабдықтардың әрекет принципі, күйдірудің технологиялық процесі;
отынның құрамы мен қасиеттері;
материалдарды, отындарды, отқа төзімді материалдарды жұмсау нормалары;
коллекторла мен түтіктерді тазалау ережесі;
тельфермен жұмыс ережесі.
Параграф 2. Қабырғалық және ұстастырғыш материалдардың күйдірушісі, 4-разряд

Параграф 3. Обжигальщик извести, 5-й разряд
339. Характеристика работ:
обжиг извести в соответствии с установленным технологическим процессом шахтных печах с искусственной тягой, кольцевых - производительностью свыше 40 т в сутки и вращающихся суммарной производительностью свыше 10 до 25 т/ч;
регулирование по показаниям контрольно-измерительных приборов и данным лабораторного анализа работы печей и связанных с ними механизмов;
руководство работой по загрузке камня и угля в печь;
подналадка обслуживаемого оборудования.
340. Должен знать:
устройство и правила подналадки обслуживаемого оборудования;
методы устранения отклонений от установленного режима обжига извести;
способы наиболее выгодного и экономного сжигания топлива;
устройство и правила применения контрольно-измерительных приборов.
Параграф 4. Обжигальщик извести, 6-й разряд
341. Характеристика работ:
обжиг извести в соответствии с установленным технологическим режимом во вращающихся печах суммарной производительностью свыше 25 т/ч;
регулирование температурного и тягового режимов работы печей по показаниям контрольно-измерительных приборов;
футеровка загрузочно-разгрузочных устройств и вентиляционной системы;
наладка печи при нарушении процесса обжига.
342. Должен знать:
устройство и принцип действия обслуживаемого оборудования;
методы кладки футеровки печей;
способы регулирования режима работы печей;
основные приемы контроля качества продукции;
правила наладки печей.
87. Обжигальщик стеновых и вяжущих материалов
Параграф 1. Обжигальщик стеновых и вяжущих материалов, 3-й разряд
343. Характеристика работ:
обжиг кирпича-сырца, камней и других изделий и материалов в кольцевых печах и на агломерационных машинах под руководством обжигальщика более высокой квалификации;
наблюдение за подачей топлива в печь и его сгоранием;
подключение и выключение газовых горелок;
прием, укладка гранулированной шихты и подстилающего слоя гранул на колосниковые решетки агломерационной машины или в агломерационной чаше;
установка чаши при помощи тельфера в вакуум-камеру;
наблюдение за состоянием футеровки печи, дымососов и другого оборудования;
очистка коллекторов и газоходов.
344. Должен знать:
принцип действия обслуживаемого оборудования;
технологический процесс обжига;
состав и свойства топлива;
нормы расхода материалов, топлива, огнеупоров;
правила очистки коллекторов и проходов;
правила работы с тельфером.
Параграф 2. Обжигальщик стеновых и вяжущих материалов, 4-й разряд

345. Жұмыс сипаттамасы:
белгіленген технологиялық процеске сәйкес айналмалы, камералық, едендік пештерде, тәуліктік өнімділігі 20 мың данаға дейін сақиналық пештерде кірпіш-шикізатты, тастарды, басқа да бұйымдар мен материалдарды күйдіру;
өзінен біліктілігі жоғары күйдірушінің басшылығымен тоннельдік пештерде кірпіш-шикізатты, тастарды және басқа да бұйымдарды күйдіру;
таспалы агломерациялық машиналарда балшықты жыныстардан, күлден және көмірді байыту қалдықтарынан шикізаттарды күйдіру процесін жүргізу;
шихтаны құраушы бөліктердің дұрыс қатынасын бақылау;
белгіленген технологиялық процесіне сәйкес материалдардың, отынның, ауаның берілуін, температура мен қысымды реттеу;
кірпіш-шикізаттың, тастың дұрыс орнатылуын және алынатын материалдардың сапасын бақылау;
пештердегі температураны, тартуды, доңғалақты дұрыс және уақытылы салуды байқау;
күйдірілген бұйымдардың дайындығын анықтау;
бақылау-өлшеу құралдарының көрсеткіштерін жазумен пештердің жұмыс журналын жүргізу;
қызмет көрсететін жабдықтарды жөндеуге қатысу.
346. Білуге тиіс:
қызмет көрсететін жабдықтардың құрылысы бұйымдар мен материалдарды күйдіру режимі;
күйдірілетін бұйымдар мен материалдардың сапасына қойылатын талаптар;
кірпіш-шикізат пен тастарды орнату тәсілдері;
бақылау-өлшеу құралдарының міндеті.
Параграф 3. Қабырғалық және ұстастырғыш материалдардың күйдірушісі, 5-разряд
347. Жұмыс сипаттамасы:
белгіленген технологиялық режимге сәйкес тәуліктік өнімділігі 20 мыңнан 40 мың данаға дейінгі сақиналық пештерде және газды немесе сұйық отындарда жұмыс істейтін тоннельдік пештерде кірпіш-шикізатты, тастарды және басқа да бұйымдарды күйдіру;
пешті тұтандыру және оны жұмыстың қалыпты режиміне дейін жеткізу;
қызмет көрсететін жабдықтардың жұмысындағы ұсақ ақауларды анықтау және түзету.
348. Білуге тиіс:
қызмет көрсететін жабдықтардың құрылысы;
белгіленген технологиялық режимнен ауытқуды түзетудің тәсілдері;
пешті тұтандыру ережесі;
бақылау-өлшеу құралдарының құрылысы мен қолдану ережесі;
қызмет көрсететін жабдықтардың жұмысындағы ұсақ ақауларды анықтау және түзету тәсілдері.
Тәуліктік өнімділігі 45 мың данадан асатын сақиналық пештерде және қатты отынмен жұмыс істейтін тоннельдік пештерде кірпіш-шикізатты, тастарды және басқа бұйымдарды күйдірген кезде - 6-разряд.
88. Цилиндрлерді қаптаушы
Параграф 1. Цилиндрлерді қаптаушы, 4-разряд
349. Жұмыс сипаттамасы:
қалыптау машиналарының цилиндрлеріндегі пайдаланылған торларды ауыстыру;
цилиндрдан металл тордың үстіңгі және төменгі қабатын алып тастау;
цилиндрдің тесіктерін және оның бетін асбест-цементті массадан тазалау;
дәнекерлеушіні және дәнекерлеп жапсыруға қажетті қорытпаны жұмысқа дайындау;
дәнекерлеп жасауға қажетті қорытпаны әзірлеу;
цилиндрге жаңа торларды тартып салу, тігу немесе торларды дәнекерлеу;
цилиндрлердің шеттерін тігу және бояу.торларды жөндеу пайдаланылған шұғадан ваннадағы цилиндрді тығыздау үшін қорғаныс белдіктерін әзірлеу.

345. Характеристика работ:
обжиг кирпича-сырца, камней, других изделий и материалов во вращающихся, камерных, напольных печах, в кольцевых печах с суточной производительностью до 20 тысяч штук в соответствии с установленным технологическим процессом;
обжиг кирпича-сырца, камней и других изделий в тоннельных печах под руководством обжигальщика более высокой квалификации;
ведение процесса обжига сырья из глинистых пород, золы и отходов углеобогащения на ленточных агломерационных машинах;
контроль правильности соотношения составных частей шихты;
регулирование подачи материалов, топлива, воздуха, температуры и давления в соответствии с установленным технологическим процессом;
контроль правильности садки кирпича-сырца, камня и качества получаемых материалов;
наблюдение за температурой в печи, тягой, правильной и своевременной закладкой ходков;
определение готовности обожженных изделий;
ведение журнала работы печи с записью показаний контрольно-измерительных приборов;
участие в ремонте обслуживаемого оборудования.
346. Должен знать:
устройство обслуживаемого оборудования;
режим обжига изделий и материалов;
состав шихты и свойства обжигаемых материалов;
требования, предъявляемые к качеству обжигаемых изделий и материалов;
способы садки кирпича-сырца и камней;
назначение контрольно-измерительных приборов.
Параграф 3. Обжигальщик стеновых и вяжущих материалов, 5-й разряд
347. Характеристика работ:
обжиг кирпича-сырца, камней и других изделий в кольцевых печах с суточной производительностью свыше 20 до 45 тысяч штук и в тоннельных печах, работающих на газообразном или жидком топливе, в соответствии с установленным технологическим режимом;
розжиг печи и доведение ее до нормального режима работы;
выявление и устранение мелких неисправностей в работе обслуживаемого оборудования.
348. Должен знать:
устройство обслуживаемого оборудования;
методы устранения отклонений от установленного технологического режима;
правила розжига печи;
устройство и правила применения контрольно-измерительных приборов;
способы выявления и устранения мелких неисправностей в работе обслуживаемого оборудования.
При обжиге кирпича-сырца, камней и других изделий в кольцевых печах с суточной производительностью свыше 45 тысяч штук и в тоннельных печах, работающих на твердом топливе - 6-й разряд.
88. Обшивщик цилиндров
Параграф 1. Обшивщик цилиндров, 4-й разряд
349. Характеристика работ:
замена отработанных сеток на цилиндрах формовочных машин;
снятие с цилиндра верхнего и нижнего слоя металлической сетки;
очистка отверстий цилиндра и его поверхности от асбестоцементной массы;
подготовка к работе паяльников и припоев;
приготовление припоев;
натягивание на цилиндр новых сеток, сшивка или пайка сеток;
обшивка краев цилиндров и окраска;
ремонт сеток;
изготовление из отработанного сукна защитных поясов для уплотнения цилиндра в ванне.

350. Білуге тиіс.
цилиндрдің торларын қаптау тәсілдері, дәнекерлеу процесінің негіздері және дәнекерлеуден кейін бұйымға қойылатын талаптар;
қышқылдармен және сілтілермен жұмыс істеу ережесі;
дәнекерлеу жұмыстарын орындау реттілігі.
89. Жылу оқшаулағыш автоматтандырылған желісінің операторы,
Параграф 1. Жылу оқшаулағыш автоматтандырылған желісінің операторы, 3-разряд
351. Жұмыс сипаттамасы:
қысқарту пультінен жылу оқшаулағыш құбырлары автоматтандырылған желіде құбырларды тазалау және праймирлеу процесін жүргізу;
праймерді дайындау;
кептіру және конвейерге беру үшін құбырларды үздіксіз беруді қамтамасыз ету;
майлау және суыту жүйелерінің жұмысын байқау;
жабдықтардың жұмысындағы ақауларды түзету және жөндеуге қатысу.
352. Білуге тиіс:
қызмет көрсететін автоматтандырылған желілердің құрылысы мен жұмыс принципі;
оны іске қосу мен тоқтату тәртібі;
құбырларды тазалау мен праймирлеу әдістері;
жабдықтардың жұмысындағы ақауларды түзету тәсілдері.
Параграф 2. Жылу оқшаулағыш автоматтандырылған желісінің операторы, 4-разряд
353. Жұмыс сипаттамасы:
басқару пультінен жылу оқшаулағыш құбырлары автоматтандырылған желіде оларға жылу оқшаулағышты енгізумен құбырларды өңдеу процесін жүргізу;
құбырдың шет жақтарын тазалау, оларға битум жағу;
оқшауланған құбырларды тасымалдауға арналған механизмдерге қызмет көрсету жабдықтардың жұмысындағы ақауларды түзету және жөндеуге қатысу.
354. Білуге тиіс:
қызмет көрсететін автоматтандырылған желілердің құрылысы;
оқшауланған құбырларға техникалық шарттар;
технологиялық процесс;
құбырларды өңдеу, маркалау және өлшеу тәртібі;
дайын өнімдерді беру және қоймалау тәртіп;
жабдықтардың жұмысындағы ақауларды түзету тәсілдері.
Параграф 3. Жылу оқшаулағыш автоматтандырылған желісінің операторы, 5-разряд
355. Жұмыс сипаттамасы:
басқару пультінен жылу оқшаулағыш құбырлары автоматтандырылған желіде құбырларға битумцементті-перлитті жылу оқшаулағышты және жабу қабатын енгізу процесін жүргізу;
баспақтаушы қондырғыларды және орау торабын басқару;
баспақ-камералардағы температураларды реттеу;
желінің үздіксіз жұмысын қамтамасыз ету;
жабдықтарды дайындау, іске қосу, ретету және тоқтату;
жұмыстағы ақауларды түзету және желіні жөндеуге қатысу.
356. Білуге тиіс:
автоматтандырылған желі механизмдерінің принципті сұлбалары мен өзара әрекеті;
оқшауланған құбырларға техникалық шарттар;
жылу оқшаулағыштар мен жабын материалдарының қасиеттері;
технологиялық процесс;
жабдықтарды реттеу тәсілдері;
үлгі мөлшерлер бойынша жылу оқшаулағыш құбырлар өндірісі үшін тораптарды құрастыру мен бөлшектеу тәртібі;
температураны реттеу ережесі; жабдықтардың жұмысындағы ақауларды түзету әдістері.
Электр доғалық металдау тәсілімен құбырларды жылу оқшаулау процесіне қызмет көрсеткен кезде- 6-разряд.

350. Должен знать:
способы обшивки цилиндров сеткой;
основы процесса пайки и требования, предъявляемые к изделию после пайки;
правила обращения с кислотами и щелочами;
последовательность выполнения паяльных работ.
89. Оператор автоматизированной линии теплоизоляции труб
Параграф 1. Оператор автоматизированной линии теплоизоляции труб,
3-й разряд
351. Характеристика работ:
ведение процесса очистки и праймирования труб на автоматизированной линии теплоизоляции труб с пульта управления;
приготовление праймера;
обеспечение бесперебойной подачи труб для подсушки и передачи на конвейер;
наблюдение за работой систем смазки и охлаждения;
устранение неисправностей в работе и участие в ремонте оборудования.
352. Должен знать:
устройство и принцип работы обслуживаемой автоматизированной линии; порядок ее пуска и остановки;
способы очистки и праймирования труб;
способы устранения неисправностей в работе оборудования.
Параграф 2. Оператор автоматизированной линии теплоизоляции
труб, 4-й разряд
353. Характеристика работ:
ведение процесса обработки труб с нанесенной на них теплоизоляцией на автоматизированной линии теплоизоляции труб с пульта управления;
очистка торцев труб, промазывание их битумом;
обслуживание механизма для транспортировки изолированных труб;
устранение неисправностей в работе и участие в ремонте оборудования.
354. Должен знать:
устройство обслуживаемой автоматизированной линии;
технические условия на изолированные трубы;
технологический процесс;
порядок обработки, маркировки и замера труб;
порядок подачи и складирования готовой продукции;
способы устранения неисправностей в работе оборудования.
Параграф 3. Оператор автоматизированной линии теплоизоляции
труб, 5-й разряд
355.Характеристика работ:
ведение процесса нанесения на трубы битумоцементно-перлитовой теплоизоляции и покровного слоя на автоматизированной линии теплоизоляции труб с пульта управления;
управление прессующей установкой и узлом обмотки;
регулирование температуры в пресс-камерах;
обеспечение бесперебойной работы линии;
подготовка, пуск, наладка и остановка оборудования;
устранение неисправностей в работе и участие в ремонте линии.
356. Должен знать:
принципиальные схемы и взаимодействие механизмов автоматизированной линии;
технические условия на изолированные трубы;
свойства теплоизоляции и покровных материалов;
технологический процесс;
способы наладки оборудования;
порядок сборки и разборки узлов для производства теплоизоляции труб по типоразмерам;
правила регулирования температуры;
способы устранения неисправностей в работе оборудования.
При обслуживании процесса теплоизоляции труб методом электродуговой металлизации - 6-й разряд.

90. Толқындатқыш-тоқтатқыш агрегаттың операторы
Параграф 1. Толқындатқыш-тоқтатқыш агрегаттың операторы, 4-разряд
357. Жұмыс сипаттамасы:
механикалық толқындатқыштарда дымқыл асбест-цементті табақтарды толқындау процесін жүргізу;
басқару пультімен агрегатты қосу және айыру;
дымқыл асбест-цементті табақтарды толқындау және олардың бойлық кесілу сапасын байқау;
салуға түсер алдында ақаулы табақтарды сұрыптау;
салушының жұмысын айырлы траверстің қозғалысын, тасымалдаушыларды, қатыру камерасын, кесектерді тиеу мен түсіруді;
жоғары қысымдағы желдеткіштер мен гидрожүйенің жұмысын байқау;
агрегат механизмдерін тазалау мен майлау, оның жұмысындағы ұсақ ақауларды түзету;
толқындатқыш-тоқтатқыш агрегатты жөндеуге қатысу.
358. Білуге тиіс:
толқындатқыштың, салушының, тасымалдағыштың, желдеткіштің, гидрожүйенің және арбаларды автоматты лайлау жүйесінің құрылысы, жұмыс принципі;
желілік мөлшері, үлгісі және сыртқы түрі бөлігінде асбест-цементті толқынды табақтарға стандарттың талаптары;
ақаулардың алдын алу мен түзету тәсілдері.
Толассыз-автоматты желіге қызмет көрсеткен кезде - 5-разряд
90-1. Асфальтбетон зауытының операторы
Ескерту. 90-1-тараумен толықтырылды - ҚР Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрінің 12.05.2015 № 339 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Параграф 1. Асфальтбетон зауытының операторы, 4-разряд
358-1. Жұмыс сипаттамасы:
қоймадан құм мен қиыршық тастарды асфальтбетон зауытының (бұдан әрі – АБЗ) жабдықтау агрегаттарының бункерлеріне тиегіштер, грейфер ұстағышты крандар немесе конвейер арқылы және АБЗ жабдықтау агрегаттарының бункерлерінен жиналмалы таспалық конвейерлерге жеткізуге дайындық процесін жүргізу;
жанарғыны тұтандыру және бастапқы шикізатты кептіру мен қыздырудың оңтайлы температуралық режимін анықтап қою;
жанарғы мен үрлейтін желдеткіш жұмысын бақылау;
поликарбонат лагын түсіру технологиялық процесін жүргізуде бастапқы компоненттерді есептеу;
келесі процестерді жүргізу:
еңкіш шөмішті элеваторға (немесе конвейер) құм мен қиыршық тастарды салу, кептіргіш агрегат барабанына құм мен қиыршық тастарды салу, құм мен қиыршық тастарды жұмыс температурасына лайық кептіру;
минералдық материалдарды мөлшерлеу, қыздырылған тас материалдарды сұрыптау (елеу) және қысқа мерзімге сақтау;
қызмет көрсетілетін жабдықтардың жұмысында болатын ұсақ ақауларды жою және оны ағымдағы жөндеуге қатысу;
поликарбонат лагын түсіру технологиялық процесін жүргізу кезінде бастапқы компоненттерді есептеу;
қызмет көрсетілетін жабдықтардың жұмысын бақылау және оны ағымдағы жөндеуге қатысу.

90. Оператор волнировочно-стопирующего агрегата
Параграф 1. Оператор волнировочно-стопирующего агрегата, 4-й разряд
357. Характеристика работ:
ведение процесса волнирования сырых асбестоцементных листов на механических волнировщиках;
включение и выключение агрегата пультом управления;
наблюдение за качеством волнирования сырых асбестоцементных листов и их продольной резкой;
отсортировка дефектных листов перед поступлением на укладчик;
наблюдение за работой укладчика, перемещением вильчатых траверс, транспортеров, камеры твердения, разгрузки и уборки обрезков работой вентиляторов высокого давления и гидросистемы;
чистка и смазка механизмов агрегата, устранение мелких неисправностей в его работе;
участие в ремонте волнировочно-стопирующего агрегата.
358. Должен знать:
устройство, принцип работы волнировщика, укладчика, транспортеров, вентиляторов, гидросистемы и системы автоматической смазки тележек;
требования стандартов к асбестоцементным волнистым листам в части линейных размеров, формы и внешнего вида;
способы предупреждения и устранения брака.
При обслуживании поточно-автоматизированной линии - 5-й разряд.
90-1. Оператор асфальтобетонного завода
Сноска. Раздел 2 дополнен главой 90-1 в соответствии с приказом Министра здравоохранения и социального развития РК от 12.05.2015 № 339 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Параграф 1. Оператор асфальтобетонного завода, 4-й разряд
358-1. Характеристика работ:
ведение процесса приготовления подачи песка и щебня со склада в бункеры агрегата питания АБЗ погрузчиками, кранами с грейферным захватом или конвейерами, из бункеров агрегата питания АБЗ в сборный ленточный конвейер;
розжиг горелки и установление оптимального температурного режима сушки и нагрева исходного сырья;
контролирование работы горелки и дутьевого вентилятора;
расчет исходных компонентов при ведении технологического процесса высаждения поликарбонатного лака;
ведение процессов: подачи песка и щебня на наклонный ковшовый элеватор (или конвейер), загрузки песка и щебня в барабан сушильного агрегата, сушки песка и щебня до рабочей температуры;
дозирование минеральных материалов, сортировка (грохочение) и кратковременное хранение нагретых каменных материалов;
устранение мелких неисправностей в работе обслуживаемого оборудования и участие в его текущем ремонте;
расчет исходных компонентов при ведении технологического процесса высаждения поликарбонатного лака;
наблюдение за работой обслуживаемого оборудования и участие в его текущем ремонте.

358-2. Білуге тиіс:
қызмет көрсетілетін жабдықтардың құрылымы мен жұмыс істеу қағидатын;
асфальт пен бетон дайындаудың технологиялық режимі;
қиыршық тас пен қиыршық-құм қоспаларының техникалық шарттары;
еңбекті қорғау және өндірістік санитария мен өрт қауіпсіздігі ережелері;
қолданылатын шикізат пен дайын өнімге қойылатын талаптарды;
жеке қорғаныс құралдарын қолдану ережелері;
жабдық жұмысындағы ақауларды жою әдістері.
Параграф 2. Асфальтбетон зауытының операторы, 5-разряд
358-3. Жұмыс сипаттамасы:
араластырғыш қондырғыны жұмысқа дайындау және ауысым барысында оның дұрыс жұмыс істеуін қамтамасыз ету;
жабдықтағыш агрегат бункерлерінде материалдардың болуын және жабдықтағыш пен басқа да механизмдердің жұмысын қадағалау;
үрлейтін желдеткіштер мен шаңсүзгіш жүйенің, араластырғыш қондырғылардың жұмыстарын бақылау және басқару;
бұлғағыш ішіндегі затты араластыру және дайын (тауарлық) асфальтбетон қоспасын бұлғағыштан түсіру;
тас материалдарды қабылдау, сақтау және фракциялық бункерлерге жеткізу, қажет болған кезде АБЗ ірі қиыршық тас фракцияларын ұсақтау және сұрыптау жолымен одан да ірілеу қиыршық тас пен құм алу;
қондырғының қажетті жұмыс режимін қамтамасыз ету;
кептіру барабандары, араластырғыш, битумдық цистерналар, жылытқыштар мен бункерлердің жылан түтіктерінің жай-күйін қадағалау;
бастапқы шикізат пен дайын массаның сапасын қадағалау;
битумды қабылдау, сақтау, жылыту және мөлшерлегішке салу;
минералды ұнтақты (толтырғышты) қабылдау, сақтау және мөлшерлегішке салу;
үстірт белсенді заттарды (ҮБЗ) қабылдау, сақтау, жылыту және мөлшерлегішке салу;
дайын асфальтбетон қоспасын текшелеу, қысқа мерзімге сақтау және түсіру;
жабдықтардың жұмыс барысында болатын ақауларын жою және оны жөндеуге қатысу;
біліктілігі анағұрлым төмендеу операторларды басқару.
358-4. Білуге тиіс:
асфальтбетон зауытының және көлік құралдары мен конвейерлердің жұмыс қағидаттары мен құрылысы;
жабдық жұмысындағы ақауларды жою әдістері;
минералдық материалдарға қойылатын техникалық талаптарды;
бастапқы шикізатқа қарай асфальтбетон қоспасын өндіру режимі;
асфальтбетон қоспаларының неғұрлым тиімді өндіру технологиялары мен әдістері;
электржабдықтарын қолдану және электртехникалық құрылғылармен жұмыс істеу ережелері.
Параграф. 3. Асфальтбетон зауытының операторы, 6-разряд
358-5. Жұмыс сипаттамасы:
асфальтбетон қоспаларын дайындау технологиялық процесін жүргізу, біліктілігі анағұрлым төмендеу операторлардың жұмысын бақылау;
қондырғы мен бақылау-өлшеу аппаратураларының жұмысын басқару;
технологиялық процесс барысын қадағалау;
мөлшерлегіш пен битумның дайындығын тексеру;
агрегатты сынақ ретінде іске қосып, бос режимде жұмысын бақылау;
шырақ жүйесінің тұтандырғыш құрылғысын жөнге келтіру;
ыстық бункер отсектерін суық минералдық заттардан босату;
технологиялық желілерді жылыту үшін құрғақ қоспалар дайындау, отсектерді қажет температурадағы материалдармен толтыру;
қондырғы агрегаттарынының жұмысын басқару пультіндегі бақылау-өлшеу құралдарының көрсеткіштеріне сәйкес бақылау;
дайын қоспаны бұлғағыштан немесе жинақтаушы бункерден автокөлік құралдарына түсіру;
асфальт немесе бетон шығару үшін қондырғыны қайта жөндеу;
қарапайым және орташа күрделі жабдықтарды, қондырғыларды, механизмдерді, бақылау-есептегіш және байланыс құралдарын құру және бөлшектеу жұмыстарын басқару;
қуат және жарықтандыру желілеріндегі, іске қосуды реттеуші аппаратурадағы, электр қозғалтқыштағы ақау себептерін анықтап, жеңіл бүлінулерді жою;
жабдықтардың жұмыс барысында болатын ақауларын жою және ағымдағы жөндеуге қатысу;
асфальтбетон зауытының біліктілігі анағұрлым төмендеу операторларын басқару.

358-2. Должен знать:
устройство и принцип работы обслуживаемого оборудования;
технологический режим приготовления асфальта и бетона;
технические условия на щебень и щебеночно-песчаные смеси;
правила по охране труда, производственной санитарии и противопожарной безопасности;
требования, предъявляемые к используемому сырью и готовой продукции;
правила пользования средствами индивидуальной защиты;
способы устранения неисправностей в работе оборудования.
Параграф 2. Оператор асфальтобетонного завода, 5-й разряд
358-3. Характеристика работ.
участие в подготовке смесительной установки к работе и обеспечение ее исправного состояния в течение смены;
слежение за наличием материалов в бункерах агрегата питания, работой питателей и других механизмов;
контроль и управление работой дутьевых вентиляторов, пылеулавливающей системы, смесительного агрегата;
смешение составляющих в мешалке и выгрузка из мешалки готовой (товарной) асфальтобетонной смеси;
прием, хранение и подача в бункеры по фракциям каменных материалов, а при необходимости получение на АБЗ необходимых по крупности фракций щебня и песка путем дробления и сортировки более крупных фракций щебня;
поддержание необходимого режима работы установки;
наблюдение за состоянием сушильных барабанов, смесителей, битумных цистерн, змеевиков нагревателей и бункеров;
контроль качества исходного сырья и готовой массы;
прием, хранение, нагрев и подача в дозаторы битума;
прием, хранение и подача в дозатор минерального порошка (заполнителя);
прием, хранение, нагрев и подача в дозатор поверхностно-активных веществ (ПАВ);
складирование, кратковременное хранение и отгрузка готовой асфальтобетонной смеси;
устранение неисправностей в работе и участие в ремонте оборудования;
руководство операторами более низкой квалификации.
358-4. Должен знать:
устройство и принцип работы асфальтобетонного завода, транспортных средств, конвейеров;
способы устранения неполадок в работе оборудования;
технические условия на минеральные материалы;
режимы производства асфальтобетонной смеси в зависимости от исходного сырья;
технологию производства и способы наиболее эффективного производства асфальтобетонной смеси;
правила эксплуатации электрооборудования и работы на электротехнических установках.
Параграф 3. Оператор асфальтобетонного завода, 6-й разряд
358-5. Характеристика работ:
ведение технологического процесса приготовления асфальтобетонной смеси, контроль за работой операторов более низкой квалификации;
управление работой установки, контрольно-измерительной аппаратуры;
наблюдение за ходом технологического процесса;
проверка готовности дозаторов и битума;
проведение пробного запуска агрегатов и контроль их работы в холостом режиме;
наладка запальных устройств факельных систем;
освобождение отсеков горячего бункера от холодных минеральных материалов;
приготовление сухих замесов для прогрева технологической линии, наполнение отсеков материалами с требуемой температурой;
контроль работы агрегатов установки по показаниям контрольно-измерительных приборов на пульте управления;
отгрузка готовой смеси из мешалки или накопительного бункера в автотранспортные средства;
переналадка установки на выпуск асфальта или бетона;
руководство работами по монтажу и демонтажу простого и средней сложности оборудования, установок, механизмов, контрольно-измерительных приборов и коммуникаций;
определение причин неисправности и устранение несложных повреждений в силовой и осветительной сети, пускорегулирующей аппаратуре и электродвигателях;
устранение неисправностей в работе оборудования и участие в его ремонте;
руководство операторами асфальтобетонного завода более низкой квалификации.

358-6. Білуге тиіс:
қызмет көрсетілетін жабдықтар мен бақылау-өлшегіш құралдарының құрылысы;
құрастыру және принциптік схемаларды, қызмет көрсетуші аппаратураларды, автоматика мен телемеханиканы пайдалану ережелері;
электротехника, автоматика және телемеханика негіздерін;
жабдықтарды жөндеу, қайта жөндеу және реттеуді;
түрлі асфальтбетон қоспаларын өндірудің технологиялық процестерді;
шикізат пен дайын өнімге қойылатын талаптарды.
358-7. Техникалық және кәсіптік орта (арнайы орта, кәсіптік орта) білім талап етіледі.
91. Түйіршіктеу операторы
Параграф 1. Түйіршіктеу операторы, 4-разряд
359. Жұмыс сипаттамасы:
түйіршіктеуіште белгіленген мөлшерде, беріктікте және ылғамдағы түйіршікті алу процесін жүргізу;
түйіршіктеуіштерді шикізаттың ұнмен, тозаңмен және сумен қоректендіруді реттеу, агрегаттарды түйіршіктелген шикізаттық қоспалармен біркелкі қоректендіруді қамтамасыз ету;
түйіршіктеуіштің тәрелкесін тазалау механизмінің жұмысын бақылау;
жабдықтардың жұмысындағы ақаулардың алдын алу және түзету;
үздіксіз әрекеттегі түйіршіктеуіштерде минералды мақтаны түйіршіктеу;
түту-қопсыту агрегаттары мен түйіршіктеуіштердің, сепараторлар мен көмекші жабдықтардың тиісті жұмыс режимін қолдау;
үйме салмағының белгіленген мөлшерін; шомылдыру деңгейін және түйіршіктердің өлшемін сақтау;
барлық жабдықтардың жұмысын байқау;
қызмет көрсететін жабдықтарды жөндеуге қатысу.
360. Білуге тиіс:
түйіршіктеуіштердің және көмекші жабдықтардың құрылысы мен әрекет принципі;
шикізаттық үн мен тозаңның сипаттамалары;
түйіршіктеуіште материал мен суды беруді реттеу тәсілдері;
түйіршіктерді әзірлеу сапасын бақылау әдістері;
бақылау-өлшеу құралдарының, дабыл беру мен блокадалау жүйесінің міндеті және әрекет принципі;
қызмет көрсететін жабдықтарды майлау карталары, майлау материалдарының сұраптары мен қасиеттері;
түйіршіктеуіштердің жұмысындағы ақауларды анықтау және түзету тәсілдері;
түту-қопсыту агрегаттарының, сепараторлардың, оларға көмекші жабдықтар мен бақылау-өлшеу аппаратураларының құрылысы;
жабдықтарды іске қосу және жөндеу ережесі;
аспирациялық құрылғылардың құрылымы мен әрекет принципі;
минералдық мақтаның қасиеттері мен сапалық сипаттамалары;
жабдықтардың жұмысындағы ақауларды анықтау мен түзету тәсілдері.
92. Құбырларды бейімдеу конвейерінің операторы
Параграф 1. Құбырларды бейімдеу конвейерінің операторы, 3-разряд
361. Жұмыс сипаттамасы:
ауалық қатыру конвейерінде құбырларды дұрыс бейімдеуді қамтамасыз ету;
асбест-цементті құбырлардағы сызаттарды тегістеу;
құбырлардан біліктер мен өзекшелерді алу;
тығындарды қою және алу;
құбырларды қат-қабатқа ілиектеу және салу;
құбырларды алдын ала қатыру алаңшасын дайындау;
құбырлардың қисаюын және эллипстігін түзету;
құбырларды қат-қабатқа імектеу және салу жөніндегі жұмыстарға басшылық жасау және қатысу;
қалыптық білікке оралған құбырларды пышақ-бізбен піскілеу, оны жаныштап үгіту;
біліктер мен өзекшелерді құбырларға енгізу.

358-6. Должен знать:
устройство обслуживаемого оборудования и контрольно-измерительной аппаратуры;
монтажные и принципиальные схемы, правила эксплуатации обслуживаемой аппаратуры, автоматики и телемеханики;
основы электротехники, автоматики и телемеханики;
правила наладки, переналадки и регулирования оборудования;
технологический процесс производства различных асфальтобетонных смесей;
требования, предъявляемые к сырью и готовой продукции.
358-7. Требуется среднее техническое и профессиональное (среднее специальное, среднее профессиональное) образование.
91. Оператор гранулятора
Параграф 1. Оператор гранулятора, 4-й разряд
359. Характеристика работ:
ведение процесса получения гранул установленного размера, прочности и влажности в грануляторах;
регулирование питания грануляторов сырьевой мукой, пылью и водой, обеспечение равномерного питания агрегатов гранулированной сырьевой смесью;
контроль работы механизма очистки тарелки гранулятора;
предупреждение и устранение неисправностей в работе оборудования;
гранулирование минеральной ваты в грануляторах непрерывного действия;
поддержание соответствующего режима работы трепально-рыхлительных агрегатов и грануляторов, сепараторов и вспомогательного оборудования;
соблюдение установленных величин насыпного веса, степени окатывания и размеров гранул;
наблюдение за работой всего оборудования;
участие в ремонте обслуживаемого оборудования.
360. Должен знать:
устройство и принцип действия гранулятора и вспомогательного оборудования;
характеристики сырьевой муки и пыли;
способы регулирования подачи в гранулятор материала и воды;
методы контроля качества приготовления гранул;
назначение и принцип действия контрольно-измерительных приборов, систем сигнализации и блокировки;
карты смазки обслуживаемого оборудования, сорта и свойства смазочных материалов;
способы выявления и устранения неисправностей в работе грануляторов;
устройство трепально-рыхлительных агрегатов, сепараторов, вспомогательного оборудования и контрольно-измерительной аппаратуры к ним;
правила пуска и ремонта оборудования;
конструкцию и принцип действия аспирационных устройств;
свойства и качественную характеристику минеральной ваты;
способы выявления и устранения неисправностей в работе оборудования.
92. Оператор конвейера обкатки труб
Параграф 1. Оператор конвейера обкатки труб, 3-й разряд
361. Характеристика работ:
обеспечение правильной обкатки труб на конвейере воздушного твердения;
зачистка царапин на асбестоцементных трубах;
выемка из труб скалок и сердечников;
вставка и выемка пробок;
строповка и укладка труб в штабели;
подготовка площадки предварительного твердения труб;
устранение кривизны и эллиптичности труб;
руководство и участие в работе по строповке и укладке труб в штабели;
подколка ножом-шилом навитой на форматную скалку трубы, развальцовка ее;
ввод скалок и сердечников в трубы.

362. Білуге тиіс:
ұзындық мөлшері бөлігінде асбест-цементті құбырлардың стандарттары (техникалық шарттары);
асбест-цементті құбырларды қатыру режимдері мен бейімдеу ережесі;
құбырлардың өзгерістері мен басқа да ақауларының алдын алу және түзету әдістері;
бақылау-өлшеу құралдарының әрекет принципі мен қолдану ережесі;
құбырларды ілмектеу және орналастыру ережесі.
Параграф 2. Құбырларды бейімдеу конвейерінің операторы, 4-разряд
363. Жұмыс сипаттамасы:
конвейерде асбест-цементті құбырларды қатыру процесін жүргізу;
құбырларды бейімдеудің белгіленген режимін қамтамасыз ету үшін конвейердің қозғалыс жылдамдығын реттеу;
конвейер мен жартылай автоматтың жұмысын, тарту шынжырларының, белдіктердің және басқа да механизмдер мен конвейер қондырғысының жұмысқа жарамдылығын байқау;
құбырлардың конвейерде дұрыс орналасуын байқау;
конвейерді жөндеуге қатысу.
364. Білуге тиіс:
конвейердің құрылысы мен әрекет принципі;
асбест-цементті құбырлардың механикалық қасиеттері;
әртүрлі диаметрдегі құбырларды бейімдеу үшін қажетті уақыт.
93. Конвейерлік желі жабдықтарының операторы
Параграф 1. Конвейерлік желі жабдықтарының операторы, 4-разряд
365. Жұмыс сипаттамасы:
ағымдыдан тыс конвейерлік желі жабдықтарында минералды-мақталы плиталар, тікқабатты төсемдер, цилиндрлер өндірісінің процесін жүргізу;
тасымалдаушылардың, дайындамалардың, плиталардың жабын материалдарының, минералды-мақталы кілемдердің, гидромассаның қозғалыс жылдамдығын реттеу;
минералды-мақталы кілемді жылумен өңдеу процесін жүргізу;
жабдықтардың жұмысын байқау, бұйымдардың үлгі мөлшерлері өзгерген кезде желіні қайта бейімдеу;
бұйымның шығуын және сапасын бақылау.
366. Білуге тиіс:
барлық механизмдер мен агрегаттардың құрылысы механизмдер жұмысындағы ақаулардың себептері және оларды түзету тәсілдері;
өнімдердің номенклатурасын және оларға техникалық шарттар, өнімдер мен жартылай фабрикаттардың сапасын анықтау тәсілдері;
байланыстырғыштардың, желімдеуіш құрамның, минералды-мақталы талшықтың қасиеттері;
өнімдерді буып-түю әдістері мен ережесі;
материалды, отынды жұмсау, дайын өнімдердің шығу нормалары;
дабыл беру; бақылау, блокадалау және механизмдерді майлау жүйесі;
газ шаруашылығын пайдалану ережесі.
Параграф 2. Конвейерлік желі жабдықтарының операторы, 5-разряд
367. Жұмыс сипаттамасы
талшық тұндыру камерасымен тасқанға орналастырылған конвейерлік желіде орамалы цилиндрлер үшін минералды-мақталы плиталар, қауыздар, дайындамалар өндірісі процесін жүргізу;
талшық тұндыру картасынан кілемнің қозғалуын байқау;
кілемнің қалыңдығын және байланыстырушының түсуін реттеу;
тасқынды желінің жылдамдығын реттеу, минералды-мақталы талшықтың сапасын бақылау;
желдеткіштердің, түтін тартқыштардың жұмысын байқау, оларды іске қосу және тоқтату;
тозаң аулау қондырғыларын іске қосу, жұмысы және тоқтату;
бақылау-өлшеу құралдарын, жылу жеткізушінің температурасын байқау, жылумен өңдеу режимін сақтау;
айналымды, соратын желдеткіштердің, суыту аймағы желдеткіштердің жұмысын байқау.
басқару қалқанына кернеу жіберу;
түйіршіктегіштердің, ұсақтаушылардың, қалдықтарды талшық тұндыру камерасына беру желдеткіштердің жұмысын байқау және іске қосу, тоқтату;
технологиялық сұлба бойынша жабдықтардың жұмысын байқау.

362. Должен знать:
стандарты (технические условия) на асбестоцементные трубы в части линейных размеров;
режимы твердения и правила обкатки асбестоцементных труб;
способы предупреждения и исправления деформации и других дефектов труб;
принцип действия и правила примения контрольно-измерительных приборов;
правила строповки и укладки труб.
Параграф 2. Оператор конвейера обкатки труб, 4-й разряд
363. Характеристика работ:
ведение процесса твердения асбестоцементных труб на конвейере;
регулирование скорости движения конвейера для обеспечения установленного режима обкатки труб;
наблюдение за работой конвейера и полуавтомата, за исправностью тяговых цепей, роликов и других механизмов и устройств конвейера;
наблюдение за правильностью расположения труб на конвейере;
участие в ремонте конвейера.
364.Должен знать:
устройство и принцип действия конвейера;
механические свойства асбестоцементных труб;
время, необходимое для обкатки труб различного диаметра.
93. Оператор конвейерной линии оборудования
Параграф 1. Оператор конвейерной линии оборудования, 4-й разряд
365. Характеристика работ:
ведение процесса производства минераловатных плит, матов вертикально-слоистых, цилиндров на конвейерной внепоточной линии оборудования;
регулирование скорости транспортеров, продвижения заготовок, покровных материалов плит, минераловатного ковра, гидромассы;
ведение процесса тепловой обработки минераловатного ковра;
наблюдение за работой оборудования, переналадка линии при изменении типоразмеров изделий;
контроль выхода и качества изделий.
366. Должен знать:
устройство всех механизмов и агрегатов, причины неполадок в работе механизмов и способы их устранения;
номенклатуру продукции и технические условия на нее, методы определения качества продукции и полуфабрикатов;
свойства связки, клеющих составов, минераловатного волокна; способы и правила упаковки продукции;
нормы расхода материалов, топлива, выхода готовой продукции;
систему сигнализации, контроля, блокировки и смазки механизмов;
правила эксплуатации газового хозяйства.
Параграф 2. Оператор конвейерной линии оборудования, 5-й разряд
367. Характеристика работ:
ведение процесса производства минераловатных плит, скорлуп, заготовок для навивных цилиндров на конвейерной линии, установленной в потоке с камерой волокноосаждения;
наблюдение за продвижением ковра из камеры волокноосаждения;
регулирование толщины ковра и подачи связующего;
регулирование скорости поточной линии, контроль качества минерального волокна;
наблюдение за работой вентиляторов, дымососов, их пуск и остановка;
пуск, работа и остановка установки пылеулавливания;
наблюдение за контрольно-измерительными приборами, температурой теплоносителя, соблюдение режима тепловой обработки;
наблюдение за работой циркуляционных, отсасывающих вентиляторов, вентиляторов зоны охлаждения;
подача напряжения на щит управления;
пуск, остановка и наблюдение за работой грануляторов, измельчителей, вентилятора подачи отходов в камеру волокноосаждения;
наблюдение по технологической схеме за работой оборудования.

368. Білуге тиіс:
талшық тұндыру және полимерлеу камераларының, тозаң аулау қондырғыларының, тасымалдаушыларды ылғалды тазалау жүйесінің, талшық тұндыру камерасының құрылысы;
минералды мақта өндірісінің технологиялық процесі;
талшыққа, байланыстырғышқа, кілемге қойылатын талаптар;
блокадалау, дабыл беру жүйелері, тасқынды желі жұмысын іске қосу тәртібі, барлық агрегаттар мен механизмдерді қайта бейімдеу мен тоқтату;
бұйымдардың номенклатурасы;
газ шаруашылығын пайдалану ережесі.
94. Бұйымдарды бояу желісінің операторы
Параграф 1. Бұйымдарды бояу желісінің операторы, 3-разряд
369. Жұмыс сипаттамасы:
камерада акустикалық плиталардың үстін бояу;
бояу үшін плитаның табандарын бекіту;
араластырғыштарды бояуды әзірлеу;
құрамды мөлшерлеу мен әзірлеу;
араластырғышты, баяуды беру үшін сорғыларды қосу, айыру;
механизмдердің, бүріккіштердің дұрыс жұмыс істеуін, баяулардың қоюлануын және күрделі және қарапайым фактурасының біркелкі қабатын жағуды байқау;
бүріккішке ауа мен баяуды беруді реттеу;
араластырғыштарды, бүріккіштерді, құрал-саймандарды тазалау мен жуып-шаю.
370. Білуге тиіс:
плиталардың бетін жабуға арналған кабиналардың, араластырғыштардың, бояуларды беруге арналған сорғылар мен бүріккіштердің, тасымалдау үшін құрал-саймандардың құрылысы, бояулардың қасиеттері мен түрлері;
оларды әзірлеу технологиясы;
акустикалық плиталарды жабудың қасиеттері және оларға талаптар; жабылу түрлері;
әртүрлі жабылуларды кептіру режимі;
жабылу сапасын бақылау әдістері;
бояу кезінде бұйымдарды орналастыру және бекіту ережесі;
бояу және кептіру үшін плиталарды тасымалдау тәртібі;
бояу әдістері, бүріккіштерді, араластырғыштарды тазалау тәсілдері.
Параграф 2. Бұйымдарды бояу желісінің операторы, 4-разряд
371. Жұмыс сипаттамасы:
бүріккіштің көмегімен кірпіштің үстіне бояу жағу;
кірпішті іріктеу және оны кірпішті бояу желісінің тасымалдағыш құралына салу;
кірпішті тозаңнан тазарту;
кептіру агрегатын реттеу және жөнге келтіру, есептеудің берілген режимін жүргізуді бақылау;
рецептура бойынша бояушы заттарды дайындау және құрастыру;
боялған кірпішті тағанға орналастыру және буып-түю;
жұмыс орнын тазалау;
жабдықтарды жөндеуге қатысу
372. Білуге тиіс:
кептіру агрегатының құрылысы мен әрекет принципі;
кірпішті бояудың технологиялық процесін басқару сұлбасы;
бояушы заттардың түрлері мен қасиеттері; технологиялық желілердің жұмыс режимі;
жабдықтардың ақауларының түрлері мен оларды түзету тәсілдері;
шығарылатын өнімдерге мемлекеттік стандарттар мен технологиялық шарттардың талаптары.
94. Әзірлеу бөлімшесінің операторы
Параграф 1. Әзірлеу бөлімшесінің операторы, 4-разряд

368. Должен знать:
устройство камер волокноосаждения и полимеризации, установки пылеулавливания, системы мокрой очистки транспортера, камеры волокноосаждения;
технологический процесс производства минеральной ваты;
требования, предъявляемые к волокну, связке, ковру;
систему блокировки, сигнализации, порядок пуска в работу поточной линии, переналадки и остановка всех агрегатов и механизмов;
номенклатуру изделий;
правила эксплуатации газового хозяйства.
94. Оператор линии окраски изделий
Параграф 1. Оператор линии окраски изделий, 3-й разряд
369. Характеристика работ:
окраска поверхности акустических плит в камере;
крепление стопы плит для окраски;
приготовление краски в мешалках;
дозировка и приготовление составов;
включение, выключение мешалки и насоса для подачи красок;
наблюдение за правильной работой механизмов, распылителей, конденсацией краски и нанесением равномерного слоя сложной и простой фактуры;
регулирование подачи воздуха и краски в распылитель;
чистка и промывка мешалок, распылителей, приспособлений.
370. Должен знать:
устройство кабины для покрытия поверхности плит, мешалок, насосов и распылителей для подачи красок, приспособлений для транспортировки;
свойства и виды красок, технологию их приготовления, свойства покрытий акустических плит и требования к ним;
виды покрытий, режим сушки различных покрытий;
способы контроля качества покрытия;
правила укладки и крепления изделий при окраске;
порядок транспортировки плит для окраски и сушки;
приемы окраски, способы очистки распылителей, мешалок.
Параграф 2. Оператор линии окраски изделий, 4-й разряд
371. Характеристика работ:
нанесение краски на поверхность кирпича с помощью распылителя;
отбор кирпича и укладка его на транспортерные средства линии окраски кирпича;
очистка кирпича от пыли;
регулирование и настройка сушильного агрегата, контроль ведения заданного режима расчета;
подготовка и составление красящих веществ по рецептуре;
укладка и упаковка окрашенного кирпича на поддоны;
уборка рабочего места;
участие в ремонте оборудования.
372. Должен знать:
устройство и принцип действия сушильного агрегата;
схему управления технологическим процессом окраски кирпича;
виды и свойства красящих веществ;
режимы работы технологической лини;
виды неисправностей оборудования и способы их устранения;
требования государственные стандартов и технологических условий к выпускаемой продукции.
95. Оператор приготовительного отделения
Параграф 1. Оператор приготовительного отделения, 4-й разряд

373. Жұмыс сипаттамасы:
асбестті өңдеу процесін жүргізу және "жүгіргіш-голлендор" автоматтандырылған желісінде асбест-цементті суспензияны әзірлеу;
автоматты желінің жұмысын реттеу, іске қосу және тоқтату;
голлендорларды жуып-шаю;
цементтің салмағын мөлшерлеушінің дұрыс жұмыс істеуін байқау;
басқару релесіне және бағдарламаларды құрылғыларға қызмет көрсету;
механизмдерді жергілікті басқару режиміне көшіру;
автоматтандырылған желіні бейімдеу, агрегаттың жекелеген тораптарын бөлшектеу және құрастыру;
бақылау-өлшеу құралдарын байқау;
берілген температураны, рецептураны, будың қысымын сақтауды бақылау;
жұмыстағы ақауларды түзету және жабдықтарды жөндеуге қатысу.
374. Білуге тиіс:
тасқынды желіге жататын жабдықтардың құрылысы мен әрекет принципі;
асбест-цементті суспензияны әзірлеу технологиясы мен рецептурасы;
жүгіргіштерде, голлендорларда цемент пен асбестті өңдеу ережесі;
өнім ақауларының алдын алу және түзету тәсілдері;
автоматтандырылған желіні бейімдеу ережесі;
шикізаттық құраушылардың қасиеттері;
бақылау-өлшеу құралдарының міндеті мен әрекет принципі;
дабыл беру, блокадалау және автоматика жүйелері;
жабдықтардың жұмысындағы ақауларды анықтау мен түзету әдістері;
стандарттың асбест пен цементтің қасиеттеріне талаптары.
Асбест-цементті бұйымдар өндірісі жөніндегі 2 технологиялық желіге қызмет көрсеткен кезде - 5-разряд
96. Құрылыс материалдары өндірісіндегі жабдықтарды басқару пультінің операторы
Параграф 1. Құрылыс материалдары өндірісіндегі жабдықтарды басқару пультінің операторы, 3-разряд
375. Жұмыс сипаттамасы:
пульт арқылы ірі мөлшерлі қалқалау панельдерін, гипскартондық табақтарды және басқа гипстік бұйымдарды өндіру бойынша технологиялық желінің жеке немесе екі блокталған агрегаттарын басқару;
қызмет көрсетілетін құрал жабдықты іске қосу және жұмысын тоқтату;
конвейер жылдамдығын реттеу:
қалыптау желілерінің технологиялық құрал-жабдығының жеке агрегаттарының жұмысын қол және автоматтық режімде дистанциялық басқару;
құрал-жабдық жұмысының жағдайын және бақылау-өлшеу құралдарының көрсеткіштерін байқау;
бекітілген техникалық құжаттама жүргізу.
376. Білуге тиіс:
басқару пультының және бақылау-өлшеу құралдарының құрылысын;
құрал-жабдықтың құрылымын, жұмыс істеу режімін және пайдалану ережелерін;
технологиялық операцияларды орындау тәртібін және ұзақтығын;
байланыс және дабыл беру жүйесін.
Параграф 2. Құрылыс материалдары өндірісіндегі жабдықтарды басқару пультінің операторы, 4-разряд
377. Жұмыс сипаттамасы:
пульт арқылы технологиялық желінің үш және одан да көп блокталған агрегаттарын басқару;
конвейерлік және ағымдық-агрегаттық желілердің технологиялық құрал-жабдықтар тобының жұмысын, сонымен қатар араластырғыштарының жалпы сыйымдылығы 2000 литрге дейін болатын, автоматталған бетон араластыру түзілімдерін қол және автоматтық режімде дистанциялық басқару, құрал-жабдық жұмысының жағдайын және бақылау-өлшеу құралдарының көрсеткіштерін байқау;
пульт арқылы отырғызғыш автоматты және онымен байланысқан тасымалдау құрылғыларын квалификациясы жоғарырақ оператордың басшылығымен басқару;
отырғызғыш автоматты және онымен байланысты тасымалдау құрылғыларын іске қосу және жұмысын тоқтату;
отырғызғыш автоматтың және басқа құрал-жабдықтардың агрегаттық түзілімдерінің жұмысын бақылау;
жеткізілетін қыш бұйымдардың сапасын байқау;
илемдік орнақ механизмдерін басқару кезінде қосымша жұмыстарды орындау;
компоненттердің (гипс, жоңқа, су) үздіксіз жұмыс істейтін ерітінді араластырғышқа белгіленген рецептураға қатаң сәйкестікте жіберілуін байқау және реттеу.

373. Характеристика работ:
ведение процесса обработки асбеста и приготовления асбестоцементной суспензии на автоматизированной линии "бегун-голлендор";
регулирование работы, пуск и остановка автоматической линии;
промывание голлендоров;
наблюдение за правильной работой весовых дозаторов цемента;
обслуживание реле управления и программирующего устройства;
перевод механизмов в режим местного управления;
наладка автоматизированной линии, разборка и сборка отдельных узлов агрегата;
наблюдение за контрольно-измерительными приборами;
контроль соблюдения заданной температуры, рецептуры, давлением пара;
устранение неисправностей в работе и участие в ремонте оборудования.
374. Должен знать:
устройство и принцип действия оборудования, входящего в поточную линию;
технологию и рецептуру приготовления асбестоцементной суспензии;
правила обработки цемента и асбеста в бегунах, голлендорах;
способы предупреждения и устранения брака продукции;
правила наладки автоматизированной линии;
свойства сырьевых компонентов;
назначение и принцип действия контрольно-измерительных приборов;
систему сигнализации, блокировки и автоматики;
способы выявления и устранения неисправностей в работе оборудования;
требования стандарта к свойствам асбеста и цемента.
При обслуживании 2-х технологических линий по производству асбестоцементных изделий - 5-й разряд.
96. Оператор пульта управления оборудованием в производстве
строительных изделий
Параграф 1. Оператор пульта управления оборудованием в производстве
строительных изделий, 3-й разряд
375. Характеристика работ:
управление с пульта отдельными или двумя сблокированными агрегатами технологической линии по производству крупноразмерных перегородочных панелей, гипсокартонных листов и других гипсовых изделий;
пуск и остановка обслуживаемого оборудования;
регулирование скорости конвейера;
дистанционное управление работой отдельных агрегатов технологического оборудования формовочных линий в ручном и автоматическом режиме;
наблюдение за состоянием работы оборудования и показаниями контрольно-измерительных приборов;
ведение установленной технической документации.
376. Должен знать:
устройство пульта управления и контрольно-измерительных приборов;
конструкцию, режим работы и правила эксплуатации оборудования;
последовательность и длительность выполнения технологических операций;
систему связи и сигнализации.
Параграф 2. Оператор пульта управления оборудованием в производстве строительных изделий, 4-й разряд
377. Характеристика работ:
управление с пульта тремя и более сблокированными агрегатами технологической линии;
дистанционное управление работой групп технологического оборудования конвейерных и поточно-агрегатных линий, а также автоматизированных бетоносмесительных узлов суммарной емкостью смесителей до 2000 литров в ручном и автоматическом режиме, наблюдение за состоянием работы оборудования и показаниями контрольно-измерительных приборов;
управление с пульта автоматом-садчиком и связанными с ним транспортирующими устройствами под руководством оператора более высокой квалификации;
пуск и остановка автомата-садчика и связанных с ним транспортирующих устройств;
контроль работы агрегатных узлов автомата-садчика и другого оборудования;
наблюдение за качеством поступающих керамических изделий;
выполнение вспомогательных работ при управлении механизмами прокатного стана;
наблюдение и регулирование поступления в растворомешалку непрерывного действия компонентов (гипса, опилок, воды) в строгом соответствии с установленной рецептурой.

378. Білуге тиіс:
темір-бетон өндірісі құрал-жабдықтарының құрылысын, жұмыс істеу режімін және пайдалану ережелерін;
басқару пультының құрылысын; технологиялық операцияларды орындау тәртібін және ұзақтығын; байланыс және дабыл беру жүйесін;
отырғызғыш-автоматтың, тасымалдау құрылғыларының агрегаттық түзілімдерінің құрылысын;
қыш бұйымдардың сапасына қойылатын талаптарды;
үздіксіз жұмыс істейтін ерітінді араластырғыштың құрылысын және жұмыс істеу принципін;
гипс-бетондық ерітіндіні дайындау рецептурасын;
орнақ механизмдерінің жұмыс істеу принципін және оларды техникалық пайдалану ережелерін;
қабылданған дабыл беру жүйесін.
Параграф 3. Құрылыс материалдары өндірісіндегі жабдықтарды басқару пультінің операторы, 5-разряд
379. Жұмыс сипаттамасы:
пульт арқылы отырғызғыш автоматты және онымен байланысқан тасымалдау құрылғыларын басқару;
отырғызғыш автоматтың және басқа механизмдердің жұмысын байқау;
отырғызғыш автомат жұмысын қол басқаруынан автоматтық басқаруға және керісінше ауыстыруды жүзеге асыру;
бұйымдарды отырғызу технологиясының бағдарламаларын өзгерту;
күйдіру вагоншаларын отырғызу автоматына жіберуге арналған тасымалдау құрылғысын басқару;
гипс-бетон панельдерінің илемі бойынша орнақтың барлық механизмдерін басқару;
гипс-бетонның қаңқаларға біркелкі құйылуын байқау және реттеу;
конвейер таспасының қозғалу жылдамдығын реттеу;
орнақтың іске қосылуы және жұмысының тоқтауы кезінде ескерту белгілерін беру;
құндақтық қондырғылардың, сонымен қатар араластырғыштарының жалпы сыйымдылығы 2000 литрден асатын, автоматталған бетон араластырғыш түзілімдердің жұмысын қол және автоматтық режімде дистанциялық басқару;
бекітілген техникалық құжаттаманы жүргізу.
380. Білуге тиіс:
отырғызғыш автоматтың және технологиялық желінің басқа агрегаттарының құрылысын;
отырғызғыш автоматты қол және автоматтық режімдерде пайдалану ережелерін;
бұйымдарды отырғызу технологиясы бағдарламасының өзгеру ережелерін;
орнақ механизмдерінің құрылысын және жұмыс істеу принципін;
қалыптау қоспасының рецептурасын және қоспа компоненттеріне, қаңқаларға және төсеу бөлшектеріне қойылатын талаптарды;
қалыптау массасының оның сапасына байланысты ұстасу мерзімдерін;
ірі мөлшерлі гипс-бетондық панельдерді дайындау технологиясын және дайын панельдерге қойылатын техникалық талаптарды;
панельдерді жылумен өңдеу режімін.
Параграф 4. Құрылыс материалдары өндірісіндегі жабдықтарды басқару пультінің операторы, 6-разряд
381. Жұмыс сипаттамасы:
автоматталған конвейерлік желілердің, діріл-илемдік және илемдік орнақтардың бүкіл кешенінің жұмысын қол және автоматтық режімде дистанциялық басқару.

378. Должен знать:
устройство, принцип действия, режим работы и правила эксплуатации оборудования железобетонного производства;
устройство пульта управления;
последовательность и длительность выполнения технологических операций;
систему связи и сигнализации;
устройство агрегатных узлов автомата-садчика, транспортирующих устройств;
требования, предъявляемые к качеству керамических изделий;
устройство и принцип действия растворомешалки непрерывного действия;
рецептуру изготовления гипсобетонного раствора;
принцип действия и правила технической эксплуатации механизмов стана;
принятую систему сигнализации.
Параграф 3. Оператор пульта управления оборудованием в производстве
строительных изделий, 5-й разряд
379. Характеристика работ:
управление с пульта автоматом-садчиком и связанными с ним транспортирующими устройствами;
наблюдение за работой автомата-садчика и других механизмов;
осуществление перевода работы автомата-садчика с ручного управления на автоматическое и наоборот;
изменение программ технологии садки изделий;
управление транспортным устройством подачи обжиговых вагонеток на автомат-садчик;
управление всеми механизмами стана по прокатке гипсобетонных панелей;
наблюдение и регулирование равномерной заливки гипсобетона в каркасы;
регулирование скорости движения ленты конвейера;
подача предупредительных сигналов при пуске и остановке стана;
дистанционное управление работой кассетных установок, а также автоматизированных бетоносмесительных узлов с суммарной емкостью смесителей более 2000 литров в ручном и автоматическом режиме;
ведение установленной технической документации.
380. Должен знать:
устройство автомата-садчика и других агрегатов технологической линии;
правила эксплуатации автомата-садчика в ручном и автоматическом режимах;
правила изменения программы технологии садки изделий;
устройство и принцип работы механизмов стана;
рецептуру формовочной смеси и требования, предъявляемые к компонентам смеси, каркасам и закладным деталям;
сроки схватывания формовочной массы в зависимости от ее качества;
технологию изготовления крупноразмерных гипсобетонных панелей и технические условия на готовые панели;
режим тепловой обработки панелей.
Параграф 4. Оператор пульта управления оборудованием в производстве
строительных изделий, 6-й разряд
381. Характеристика работ:
дистанционное управление работой всего комплекса автоматизированных конвейерных линий, вибропрокатных и прокатных станов в ручном и автоматическом режиме.

382. Білуге тиіс:
темір-бетон өндірісі құрал-жабдықтарының құрылысын, жұмыс істеу принципін және пайдалану ережелерін.
97. Шешу-желімдеу станогының операторы
Параграф 1. Шешу-желімдеу станогының операторы, 2-разряд
383. Жұмыс сипаттамасы:
квалификациясы жоғарырақ оператордың басшылығымен картон бөлігінің шеттерін тігу;
картон белдектерін ақаулардан және жаншылулардан арылту;
картон белдектерін сіңіру агрегаттарына жіберу мақсатында тарқату станогының жақтауына орнату;
картон бөліктерінің шеттерін револьвер катушкасына салу;
орамдарды посттан постқа ауыстыру;
катушканы сіңіру ваннасына батыру;
сіңіріген бөлікті орау станогына жіберу.
384. Білуге тиіс:
сіңіру агрегатының жұмыс істеу принципі;
бөлікті револьвер катушкасына салу ережелерін;
белдектерді тарқату станогына орнату ережелерін;
жабу картонының маркалары мен қасиеттерін;
сіңіру ваннасындағы масса температурасын.
Параграф 2. Шешу-желімдеу станогының операторы, 3-разряд
385. Жұмыс сипаттамасы:
картонның екі белдектері немесе шыныкенеп бөліктерінің шеттерін электр станогында сұйық шынымен және полиэтилен төсемдерді төсей отырып тігу;
тігілген бөлікті құрғақ картонның ілмектік қор қорабына созу;
картон бөлігінің қозғалысын алдын ала құю камерасы арқылы, сіңіру ваннасы, сығу және жабын жанышпабіліктері және одан әрі сіңіру шкафы арқылы реттеу;
сіңген бөліктің үзілуін жою;
картонның ілмектік қоры қорабының қозғалыс жылдамдығын реттеу;
бөлікті жапсыру үшін, электр станогының белгілі бір температурасын сақтап тұру;
тарқату және жапсыру станогын ағымдағы жөндеуге қатысу.
386. Білуге тиіс:
сіңіру агрегатының, электр станогының және ілмектік қор қорабының құрылысын және жұмыс істеу принципін;
шыныкенептің және картонның маркасын және өлшеуін;
бөліктерді біріктіру әдістерін;
дайын өнімге қойылатын техникалық талаптарды;
құрал-жабдық жұмысындағы ақауларды анықтау және жою тәсілдерін.
98. Тұрба араластырғыштың операторы
Параграф 1. Тұрба араластырғыштың операторы, 2-разряд
387. Жұмыс сипаттамасы:
квалификациясы жоғарырақ оператордың басшылығымен жабу массасын дайындау процесін жүргізу;
пластификаторды құбырлар арқылы мөлшерлегішке жіберу;
себу материалын элеватормен шанапқа жіберу;
турбоараластырғыштағы жабу массасының деңгейін және шанапта себу материалының болуын байқау.
388. Білуге тиіс:
турбоараластырғыштың (араластыру шандарының), шанаптардың және мөлшерлегіштердің мақсатын;
жабу массасына және толтырғыштарға қойылатын талаптарды;
жабу массасындағы толтырғыштың белгіленген мөлшерін.
Параграф 2. Тұрба араластырғыштың операторы, 3-разряд

382. Должен знать:
устройство, принцип действия и правила эксплуатации оборудования железобетонного производства.
97. Оператор размоточно-склеивающего станка
Параграф 1. Оператор размоточно-склеивающего станка, 2-й разряд
383. Характеристика работ:
сшивание концов полотна картона под руководством оператора более высокой квалификации;
освобождение бобин картона от срывов и вмятин;
подача бобин картона к размоточному станку;
установка бобин картона на раме размоточного станка для подачи на пропиточные агрегаты;
заправка концов полотен картона на катушки револьвера;
перевод рулонов с поста на пост;
погружение катушки в пропиточную ванну;
подача пропитанного полотна к намоточному станку.
384. Должен знать:
принцип действия пропиточного агрегата;
правила заправки полотна на катушки револьвера;
правила установки бобин на размоточный станок;
марки и свойства кровельного картона;
температуру массы в пропиточной ванне.
Параграф 2. Оператор размоточно-склеивающего станка, 3-й разряд
385. Характеристика работ:
сшивание концов полотен двух бобин картона или стеклохолста на электростанке жидким стеклом и укладкой полиэтиленовых прокладок;
протягивание сшитого полотна в магазин петлевого запаса сухого картона;
регулирование движения полотна картона через камеру предварительного полива, через пропиточную ванну, отжимные и покровные вальцы и шкаф допропитки;
ликвидация обрывов пропитанного полотна;
регулирование скорости движения магазина петлевого запаса картона;
поддержание определенной температуры электростанка для склеивания полотна;
участие в текущем ремонте размоточного и склеивающего станка.
386. Должен знать:
устройство и принцип действия пропиточного агрегата, электростанка и магазина петлевого запаса;
марки и развес стеклохолста и картона;
методы соединения полотен;
технические требования к готовой продукции;
способы выявления и устранения неисправностей в работе оборудования.
98. Оператор турбосместеля
Параграф 1. Оператор турбосместеля, 2-й разряд
387. Характеристика работ:
ведение процесса приготовления покровной массы под руководством оператора более высокой квалификации;
подача пластификатора по трубам в дозатор;
подача элеватором посыпочного материала в бункер;
наблюдение за уровнем покровной массы в турбосмесителе и наличием посыпочного материала в бункере.
388. Должен знать:
назначение турбосмесителя (смесительных бачков), бункеров и дозаторов;
требования, предъявляемые к покровной массе и наполнителям;
установленное содержание наполнителя в покровной массе.
Параграф 2. Оператор турбосместеля, 3-й разряд

389. Жұмыс сипаттамасы:
жабу массасын дайындау процесін жүргізу;
турбоараластырғышты битуммен, пластификатормен және минералды толтырғышпен қатаң белгіленген пропорция бойынша толтыру;
турбоараластырғыштағы жабу массасының деңгейін реттеу;
жабу массасын қыздырудың белгіленген температурасын сақтап тұру;
массаны жабу ваннасына жіберу;
тальктан немесе қажетті концентрацияға ие басқа тозаң тәріздес материалдан суспензия дайындау;
турбоараластырғыштарды, шанаптарды және мөлшерлегіштерді байқау және профилактикалық жөндеу;
құрал-жабдықтың ағымдағы жөндеуіне қатысу.
390. Білуге тиіс:
турбоараластырғыштың, шанаптардың, мөлшерлегіштердің құрылысын және жұмыс істеу принципін;
жабу массасын және тальктық суспензияны мемлекеттік стандарттарға және техникалық талаптарға сәйкес дайындау ережелерін.
99. Себу және салқындату түзілімдерінің операторы
Параграф 1. Себу және салқындату түзілімдерінің операторы, 2-разряд
391. Жұмыс сипаттамасы:
қарақағаз бөлігін себу процесін жүргізу;
квалификациясы жоғарырақ оператордың басшылығымен рубероид себу процесін жүргізу;
себу материалдарын елеу және оларды шанаптарға тиеу;
бөліктің біркелкі себілуін қамтамасыз ету;
шанаптардың шығу саңылауларын мезгіл-мезгіл тазалап тұру;
қарақағаз бөлігіне ірі түйіршіктер себу кезінде қысу-домалату білікшелеріне қызмет көрсету;
бөлікті білікшелермен қысу дәрежесін реттеу және себуді біркелкі домалатып тегістеуді қамтамасыз ету;
тоңазытқыштық атанақтарды сумен үздіксіз қамтамасыз ету;
бөліктің үзілуін жоюға қатысу;
жұмыстағы ақауларды жою және құрал-жабдықты жөндеуге қатысу.
392. Білуге тиіс:
себу құрылғыларының құрылысын және жұмыс істеу принципін;
білікше саңылауларын реттеу әдістерін;
себу материалдарының түрлерін және қасиеттерін;
құрал-жабдық жұмысындағы ақауларды анықтау және жою тәсілдерін;
қолданылатын материалдарға және дайын өнімге қойылатын талаптар.
Параграф 2. Себу және салқындату түзілімдерінің операторы, 3-разряд
393. Жұмыс сипаттамасы:
рубероид бөлігін себу және домалату процестерін жүргізу;
араластырғышқа қызмет көрсету, дымқыл себу – суспензия жағу арқылы өнім дайындау кезінде массаның деңгейін және концентрациясын реттеу;
агрегаттың тоңазыту аймағында бөліктің салқындауын байқау;
бөліктің үзілуін жою және оны себу шанабы арқылы тоңазыту цилиндрлеріне салу;
себу құрылғысын жөндеуге қатысу.
394. Білуге тиіс:
элеваторлардың, себу шанаптарының, араластырғыштардың, қысу-домалату білікшелерінің және тоңазыту цилиндрлерінің құрылысын және мақсатын;
бөліктің үзілуін жою тәсілдерін;
құрал-жабдық жұмысындағы ақауларды анықтау және жою тәсілдерін;
дайын өнім сапасына қойылатын стандарттар талаптары.

389. Характеристика работ:
ведение процесса приготовления покровной массы;
наполнение турбосмесителя битумом, пластификатором и минеральным наполнителем в строго определенной пропорции;
регулирование уровня покровной массы в турбосмесителе;
поддержание заданной температуры нагрева покровной массы;
подача массы в покровную ванну;
приготовление суспензии из талька или другого пылевидного материала необходимой концентрации;
осмотр и профилактический ремонт турбосмесителей, бункеров и дозаторов;
участие в текущем ремонте оборудования.
390. Должен знать:
устройство и принцип действия турбосмесителя, бункеров, дозаторов;
правила приготовления покровной массы и тальковой супензии в соответствии с государственными стандартами и техническими условиями.
99. Оператор узла посыпки и охлаждения
Параграф 1. Оператор узла посыпки и охлаждения, 2-й разряд
391. Характеристика работ:
ведение процесса посыпки полотна толя;
ведение процесса посыпки рубероида под руководством оператора более высокой квалификации;
просеивание посыпочных материалов и загрузка их в бункеры;
обеспечение равномерной посыпки полотна;
периодическая прочистка выходных отверстий бункеров;
обслуживание прижимно-прикатных валиков при крупнозернистой посыпке полотна толя;
регулирование степени прижима полотна валиками и обеспечение равномерной прикатки посыпки;
бесперебойное обеспечение водой холодильных барабанов;
участие в ликвидации обрывов полотна;
устранение неисправностей в работе и участие в ремонте оборудования.
392. Должен знать:
устройство и принцип действия посыпочных устройств;
методы регулирования зазора валиков;
виды и свойства посыпочных материалов;
способы выявления и устранения неисправностей в работе оборудования;
требования к применяемым материалам и готовой продукции.
Параграф 2. Оператор узла посыпки и охлаждения, 3-й разряд
393. Характеристика работ:
ведение процесса посыпки и прикатки полотна рубероида;
обслуживание мешалки, регулирование уровня и концентрации массы при изготовлении продукции с мокрой посыпкой – суспензией;
наблюдение за охлаждением полотна на холодильной части агрегата;
устранение обрывов полотна и заправка его через посыпочный бункер в холодильные цилиндры;
участие в ремонте посыпочного устройства.
394. Должен знать:
устройство и назначение элеваторов, посыпочных бункеров, мешалок, прижимно-прикатных валиков и холодильных цилиндров;
способы ликвидации обрывов полотна;
способы выявления и устранения неисправностей в работе оборудования;
требования стандартов к качеству готовой готовой продукции.

100. Асбест-цемент бұйымдарын араластыру-бөлшектеу операторы
Параграф 1. Асбест-цемент бұйымдарын араластыру-бөлшектеу операторы, 4-разряд
395. Жұмыс сипаттамасы:
қабылдау түпқоймаларын төсеу және жіберу, алдын ала қату камерасынан шығару және талшықтас-цементтік бұйымдарды автоматталған желілер төсегіштерінде және бөлшектегіштерінде бөлшектеу процестерін жүргізу;
құрал-жабдықты жұмыстың автоматтық режіміне ауыстыру;
ақауларды жою;
қызмет көрсетілетін құрал-жабдықты тазалау, майлау және оның жұмысына қатысу;
басқару пульты арқылы ірі мөлшерлі талшықтас-цементтік табақтарды іріктегіш-ылғалдандырғыш арқылы жылжыту және бөлшектеу процестерін жүргізу;
гидровакуумжүйені, көліктік құралдар жүйесін, іріктегіш-ылғалдандырғыш механизмдері мен түзілімдерін іске қосу, өшіру, реттеу, олардың күйін байқау;
өнім ақауларын анықтау және жою.
396. Білуге тиіс:
қызмет көрсетілетін құрал-жабдықтың құрылысын және жұмыс істеу принципін;
автоматтық басқару пультының монтаждық схемасын;
табақтық ірі мөлшерлі талшықтас-цементтік бұйымдар стандарттарын және оларға қойылатын техникалық талаптарды;
бақылау-өлшеу аспаптарының және құралдарының құрылысын және оларды қолдану ережелерін;
құрал-жабдық жұмысындағы ақауларды анықтау және жою әдістерін;
іріктегіш-ылғалдандырғыш механизмдерін тазалау және майлау тәсілдерін.
101. Жеделдету қондырғысының операторы
Параграф 1. Жеделдету қондырғысының операторы, 5-разряд
397. Жұмыс сипаттамасы:
квалификациясы жоғарырақ оператордың басшылығымен басқару пульты арқылы тездеткіш қондырғыда талшықтас-цементтік табақтардың өңдеу қабатының электронды-химиялық қату процесін жүргізу;
тездеткіштің вакуумдық жүйесін жұмысқа дайындау;
талшықтас-цементтік табақтардың өтуін бақылау;
тездеткіштің шығу терезесін және инжекторды мезгіл-мезгіл ауыстырып тұру;
тездеткіш қондырғыны профилактикалық жөндеуге қатысу;
қызмет көрсетілетін құрал-жабдықты тазалау және майлау.
398. Білуге тиіс:
тездеткіш қондырғының құрылысы;
талшықтас-цементтік табақтардың өңдеу қабатының тездеткіш қондырғыда электронды-химиялық қатаюының технологиялық процесін;
тездеткіштің шығу терезесін және инжекторды ауыстыру ережелерін;
қызмет көрсетілетін құрал-жабдықты тазалау және майлау тәсілдерін;
тездеткіштің вакуумдық жүйесін жұмысқа дайындау ережелерін;
бақылау-өлшеу құралдарының қолданылу мақсатын;
құрал-жабдық жұмысындағы ақауларды анықтау және жою тәсілдерін;
дайын өнімге қойылатын стандарттар мен техникалық талаптарды.
Параграф 2. Жеделдету қондырғысының операторы, 6-разряд
399. Жұмыс сипаттамасы:
басқару пультті үдеткіш қондырғы асбестцементті қағаздардың өңдеу қабаттарын электронды-химиялы қатаю процесін жүргізу;
үдеткіштерді жұмыстың берілген режиміне шығару;
үдеткіштің вакуумды жүйесінде жұмыс вакумын жасау;
сәуле жіберуге таралу бірліктерінің жүйесі бойынша асбестцементті парақтарды беру;
вакумды жүйенің қалпын тексеру;
құралдар бойынша қалдық вакумдарды тексеру;
үдеткіштің жұмыс режимін реттеу, вакум кіретін және вакумшығатын параметрлерді тіркеу;
үдеткіш қондырғыға профилактикалы жөндеу жұмыстарын жасау;
үдеткіш қондырғының жұмысы журналында жазба жасау.

100. Оператор укладчика-разборщика асбестоцементных изделий
Параграф 1. Оператор укладчика-разборщика асбестоцементных
изделий, 4-й разряд
395. Характеристика работ:
ведение процесса укладки и подачи приемных поддонов, перемещения, выгрузки из камеры предварительного твердения и разборки асбестоцементных изделий на укладчиках и разборщиках автоматизированной линии;
перевод оборудования в автоматический режим работы;
устранение неисправностей;
чистка, смазка и участие в работе обслуживаемого оборудования;
ведение процессов перемещения и разборки с пульта управления крупноразмерных асбестоцементных листов переборщиком-увлажнителем;
включение в работу, выключение, регулирование гидровакуумсистемы, системы транспортных средств, механизмов и узлов переборщика-увлажнителя, наблюдение за их состоянием;
определение и устранение брака продукции.
396. Должен знать:
устройство и принцип действия обслуживаемого оборудования;
монтажную схему пульта автоматического управления;
стандарты и технические условия на листовые крупноразмерные асбестоцементные изделия;
устройство и правила применения контрольно-измерительных инструментов и приборов;
методы выявления и устранения неполадок в работе оборудования;
приемы чистки и смазки механизмов переборщика-увлажнителя.
101. Оператор ускорительной установки
Параграф 1. Оператор ускорительной установки, 5-й разряд
397. Характеристика работ:
ведение процесса электронно-химического отверждения отделочного слоя асбестоцементных листов на ускорительной установке с пульта управления под руководством оператора более высокой квалификации;
подготовка вакуумной системы ускорителя к работе;
контроль прохождения асбестоцементных листов;
периодическая смена выходного окна ускорителя и инжектора;
участие в профилактическом ремонте ускорительной установки;
чистка и смазка обслуживаемого оборудования.
398. Должен знать:
устройство ускорительной установки;
технологический процесс электронно-химического отверждения отделочного слоя асбестоцементных листов на ускорительной установке;
правила смены выходного окна ускорителя и инжектора;
приемы чистки и смазки обслуживаемого оборудования;
правила подготовки вакуумной системы ускорителя к работе;
назначение контрольно-измерительных приборов;
способы выявления и устранения неполадок в работе оборудования;
стандарты и технические условия на готовую продукцию.
Параграф 2. Оператор ускорительной установки, 6-й разряд
399. Характеристика работ:
ведение процесса электронно-химического отверждения отделочного слоя асбестоцементных листов на ускорительной установке с пульта управления;
вывод ускорителя на заданный режим работы;
создание рабочего вакуума в вакуумной системе ускорителя;
подача асбестоцементных листов по системе передаточных единиц под облучение;
контроль состояния вакуумной системы;
проверка остаточного вакуума по приборам;
регулирование режима работы ускорителя;
регистрация вакуумвходных и вакуумвыходных параметров;
проведение профилактического ремонта ускорительной установки;
ведение записей в журнале работы ускорительной установки.

400. Білуге тиіс:
үдеткіш қондырғылардың құрылымы және жұмыс принципі;
үдеткіште вакумды жасау тәсілдері;
үдеткіш қондырғылар жұмысының технологиялы режимі;
үдеткіштің жұмыс параметрлерін реттеу және тіркеу ережелері;
ақаулардың пайда болу себептері және олардың алдын-алу;
бақылау-өлшеу құралдарының құрылымы және қолданылу ережелері.
102. Талшық түзу қондырғысының операторы
Параграф 1. Талшық түзу қондырғысының операторы, 5-разряд
401. Жұмыс сипаттамасы:
қалдықтарды жою үшін талшыққалыптастырғыштарды, транспортер құрылғыларын даярлау;
ағынөзектерді тесу, ағынөзектерде настыльдарды және қалдықтарды жою;
ағынөзектерді, футеровкаларды ауыстыру үшін материалдарды даярлау;
ортадан тебетін-үрлеу қондырғыларында минералды мақта алу процесін жүргізу;
қондырғыларды, талшықтұндыру камераларын, механизмдерді қалдықтарды жою үшін қосу және тоқтату;
балқытудың жіберу телімдерін, тостағандардың салқындауын, энерготаратушының қысымын, кілемнің біркелкілігін және ылғалдылығын, байланыстырғыштың және обесплывительдардың жіберілуін реттеу, настыльдарды жою, ағынөзектерді, тартпаларды ауыстыру, қондырғыларды тасу және ауыстыру.
жабдықтардың жұмыстарындағы ақаулықтарды жою.
402. Білуге тиіс:
ағынөзектердін, крандардың, вентильдердін, талшықтұндыру камераларын, желдеткіштерді, қалдықтарды жоюға арналған қондырғылардың құрылымын;
ағынөзектерді, футеровкаларды тесу, тазарту,ауыстыру тәртібі;
ортадан тебу-үрлеу құрылғыларының және олармен байланысты жабдықтардың, бақылау-өлшеу құралдарының құрылымы;
талшықтұндыру тораптарының жұмыс параметрлерін;
балқыманың жіберілу біркелкілігін, жабысқақтығын және ағыстарын реттеу тәсілдері;
балқымаға, минералды мақтаның талшықтарына, байланыстарға, байланыстармен өңделгендерге, буға, қысылған ауаға қойылатын талаптар;
блоктау, дабылқағу жүйесін;
барлық агрегаттарды және механизмдерді қосу, қайта реттеу, тоқтату тәртіптерін;
бу, ауа беру сызбасын, байланыстарды, арматураның орналасуын және белгіленуін;
балқыманың жабысқақтығын және температурасын, тостағандардын сәуле таратуларын көзбен анықтау тәсілдері.
Параграф 2. Талшық түзу қондырғысының операторы, 6-разряд
403. Жұмыс сипаттамасы:
филерьлі-үрленетін қондырғыда және – көпвалкты центрифугаларда минералды мақтаның талшықтарын алу;
филерлі қуатбергіштерді жұмысқа даярлау;
центрифугаларды, үрлеу желдеткіштерін және басқа жабдықтарды қосу, басқару, тоқтату;
балқыманың ағымының жіберілуін, валктардың салқындауын, қуыс валдарды, қуат бергіштерді жылыту, кілемнің біркелкілігін, байланыстырғыштарды жіберу және обеспыливательді реттеу;
қуат бергіштерді, пысыларды, керамикаларды, ағынөзектерді, тартпаларды ауыстыру;
центрифугаларды тасу және орнату;
жабдықтардың жұмыстарындағы ақаулықтарды жою.

400. Должен знать:
устройство и принцип действия ускорительной установки;
приемы создания вакуума в ускорителе;
технологический режим работы ускорительной установки;
правила регулирования и регистрации параметров работы ускорителя;
причины возникновения брака и способы его предупреждения;
устройство и правила применения контрольно-измерительных приборов.
102. Оператор установок волокнообразования
Параграф 1. Оператор установок волокнообразования, 5-й разряд
401. Характеристика работ:
подготовка установок волокнообразования, транспортера для удаления отходов;
пробивка леток, удаление настылей в летке и отходов;
подготовка материалов для смены леток, футеровки;
ведение процесса получения волокна минеральной ваты на центробежно-дутьевых установках;
пуск и остановка установок, камер волокноосаждения, механизмов для удаления отходов;
регулирование подачи струи расплава, охлаждения чаш, давления энергоносителя, равномерности и влажности ковра, подачи связки и обеспыливателя;
удаление настылей, смена леток, лотков, откатка и замена установок;
устранение неисправностей в работе оборудования.
402. Должен знать:
устройство леток, кранов, вентилей, камеры волокноосаждения, вентиляторов, устройств для удаления отходов;
порядок пробивки, чистки, смены леток, футеровки;
устройство центробежно-дутьевых установок, связанного с ними оборудования и контрольно-измерительных приборов;
параметры работы узла волокнообразования;
методы регулирования равномерности подачи, вязкости и температуры струи расплава;
требования к расплаву, волокну минеральной ваты, связке, ковру, обработанному связкой, пару, сжатому воздуху;
систему блокировки, сигнализации;
порядок пуска, переналадки, остановки всех агрегатов и механизмов;
схему подачи пара, воздуха, связки, расположения и назначение арматуры;
способы визуального определения вязкости и температуры расплава, свечения чаш.
Параграф 2. Оператор установок волокнообразования, 6-й разряд
403. Характеристика работ:
ведение процесса получения волокна минеральной ваты на многовалковых центрифугах и фильерно-дутьевых установках;
подготовка фильерных питателей к работе;
пуск, управление, остановка центрифуг, вентиляторов отдува и другого оборудования;
регулирование подачи струи расплава, охлаждения валков, полых валов, нагрева питателей, равномерности ковра, подачи связки и обеспыливателя;
смена питателей, сопел, керамики, леток, лотков;
откатка и установка центрифуг;
устранение неисправностей в работе оборудования.

404. Білуге тиіс:
көпвалкты центрифугаларды, филерді-үрленетін қондырғыларды, олармен байланысқан жабдықтарды және бақылау-өлшеу құрылғылардың құрылымын;
минералды мақтаны өңдеу технологиялы процесі;
балқымаға, минаралды мақтаның талшықтарына, байланыстарға, байланыстармен өңделген кілемге қойылатын талаптар;
блоктау және дабылқағу жүйесі;
барлық агрегаттарды және механизмдерді қосу тәртібі, реттеу, қосу;
ауаны, байланыстырғышты беру сызбасын;
арматураның орналасуы және белгіленуі;
температураны және балқыманың жабысқақтығын көзбен тексеру.
103. Минералды мақта бұйымдары өндірісі бойынша қондырғылардың операторы
Параграф 1. Минералды мақта бұйымдары өндірісі бойынша қондырғылардың операторы, 3-разряд
405. Жұмыс сипаттамасы:
механикалы желілерге минералды мақталарды тиеу процесін жүргізу;
тиер алдында минералды мақта механизмдерінің көмегімен және технологиялы регламентке сәйкес сорттау;
қалдықтарды жинау агрегаттарын баптау;
механизмдердің көмегімен минералды мақталардың рулонды әзірлемелерін беру, салу және ауыстыру;
қатпарларды дайындау, тазарту және майлау; оқтауларды жіберілуін қадағалау;
конвейрден дайын цилиндрларды түсіру және табандыққа немесе тароға салу;
механизмдерді тазарту және майлау;
жұмыстың ақаулықтарын жою және жабдықтарды жөндеу жұмыстарына қатысу.
406. Білуге тиіс:
көтергіштің, транспортердің және қалдықтарды жинаушының құрылымы;
жабдықтарды басқару жүйесін;
майлау сызбаларын;
тиеудің тәртібін, минералдымақталы жартылайфабрикаттың сапасына қойылатын талаптар;
механизмдердің жұмыс принципі және басқару тәртібі;
оқтаулардың және цилиндрларды даярлау, майлау, тазарту ережелері;
цилиндрлерді, оқтаулардың типоөлшемдерін және цилиндрларды орау тәртібі;
жабдықтардың жұмысындағы ақаулықтардың себептері және оларды жою тәсілдері.
Параграф 2. Минералды мақта бұйымдары өндірісі бойынша қондырғылардың операторы, 4-разряд
407. Жұмыс сипаттамасы:
автоматтандырылған және жартылайавтоматтандырылған қондырғыларда кептіретін вагонеткаларды тиеу және түсіру процесін жүргізу;
нососты қондырғылардың, қозғалмалы рольгангты және тіркемелі транспортердің жұмысын реттеу;
вагонеткаларды салқындату камераларына және туннелді кептіргіштерге тиеу, оларды шығару;
минералды мақталы цилиндрлерді тотыру, калибрлеу және Жылы өңдеудің процесін жүргізу;
жұмысты бақылау және барлық тораптарын және механизмдерін, Жылы өңдеудің режимін реттеу;
цилиндрлердің өлшемі өзгерген жағдайда механизмдерді қайта икемдеу;
бұйымның сапасын бақылау, оларды орау;
арнайы қондырғыда шнурларды өндіру процесін жүргізу;
тораптарды және механизмдерді жұмысқа даярлау, қосу, тоқтату;
мақтаның, орайтын материалдарды немесе торлы шұлықтардың біркелкі жіберілуін бақылау, аспирациялы қондырғылардың жұмыстарын, дайын бұйымдарды бобиндерге орауын бақылау;
материалдарды әзірлеу;
жабдықтарды реттеу. жұмыстағы ақаулықтарды жою және жабдықтың жөндеу жұмыстарына қатысу.

404. Должен знать:
устройство многовалковых центрифуг, фильерно-дутьевых установок, связанного с ними оборудования и контрольно-измерительных приборов;
технологический процесс производства минеральной ваты;
требования, предъявляемые к расплаву, волокну минеральной ваты, связке, ковру, обработанному связкой;
систему блокировки, сигнализации;
порядок пуска, переналадки, остановки всех агрегатов и механизмов;
схему подачи воздуха, связки;
расположение и назначение арматуры;
способы визуального определения температуры и вязкости расплава.
103. Оператор установок по производству минераловатных изделий
Параграф 1. Оператор установок по производству минераловатных
изделий, 3-й разряд
405. Характеристика работ:
ведение процесса загрузки минеральной ваты на механизированных линиях;
сортировка перед загрузкой с помощью механизмов минеральной ваты согласно технологическому регламенту;
обслуживание агрегата для сбора отходов;
подача, укладка и замена рулонных заготовок минеральной ваты при помощи механизмов;
подготовка, чистка и смазка скалок; наблюдение за подачей скалок;
снятие готовых цилиндров с конвейера и укладка на поддоны или в тару;
чистка и смазка механизмов;
устранение неисправностей в работе и участие в ремонте оборудования.
406. Должен знать:
устройство подъемника, транспортера и накопителя отходов;
систему управления оборудованием;
схему смазки;
порядок загрузки, требования, предъявляемые к качеству минераловатного полуфабриката;
принцип работы и порядок управления механизмами;
правила подготовки, смазки, чистки скалок и механизмов;
порядок упаковки цилиндров, типоразмеры скалок и цилиндров;
причины неполадок в работе оборудования и способы их устранения.
Параграф 2. Оператор установок по производству минераловатных
изделий, 4-й разряд
407. Характеристика работ:
ведение процесса загрузки и разгрузки сушильных вагонеток на автоматизированных и полуавтоматизированных установках;
регулирование работы насосной установки, гидравлического подъемника, передвижного рольганга и цепного транспортера;
загрузка вагонеток в камеры охлаждения и туннельные сушила, их выгрузка;
ведение процесса навивки, калибровки и тепловой обработки минераловатных цилиндров;
наблюдение за работой и регулирование всех узлов и механизмов, режима тепловой обработки;
переналадка механизмов при изменении размеров цилиндров;
контроль качества изделий, их упаковки;
ведение процесса производства шнура на специальной установке;
подготовка к работе, пуск, остановка и регулирование узлов и механизмов;
наблюдение за равномерной подачей ваты, оплеточного материала или сетчатого чулка, работой аспирационных устройств, намоткой готовых изделий на бобины;
заготовка материалов;
наладка оборудования;
устранение неполадок в работе и участие в ремонте оборудования.

408. Білуге тиіс:
қондырғылардың құрылымы және олармен байланысқан жабдықтардың құрылымы;
автоматты басқару жүйесін;
майлаулын сызбасын; вагонеткаларды тиеу және түсіру тәртібі;
барлық тораптардың және қондыру механизмдерінің құрылымын;
минералды мақта бұйым өндіру технологиясын және режимдерін;
барлық бақылау-өлшеу құрылғыларының белгіленуін және жұмыс принциптерін;
блоктау және дабылқағу жүйесін;
оқтауларды майлайтын майлау материалдарының түрлері және сорттары;
оқтаулардың конструктивті құрылымы;
дайын газ шаруашылығын және аспирациялы қондырғыларды эксплуатациялау ережелерін;
минералды мақтаға, материалдарға қойылатын талаптар;
машиналар номенклатурасын;
оқшаулау шнурларының түрлерін;
механизмдерді қосу, реттеу, икемдеу және тоқтату тәртібін, көкжөтелдерді, бобиндарды ауыстыру;
механизмдердің блоктау жүйесін;
жабдықтардың жұмысындағы ақаулықтарды табу және жою.
104. Бетонды жылумен өңдеу бойынша қондырғылардың операторы
Параграф 1. Бетонды жылумен өңдеу бойынша қондырғылардың операторы, 3-разряд
409. Жұмыс сипаттамасы:
берілген технология және параметрлер бойынша бетонды жылытпалы немесе термоылғалды өңдеу процесін жүргізу (камераларды және автоклавтарда, булы қаптамалы формаларда, қалыптайтын агрегаттарда атмосфералы немесе жоғары қысымда бумен; камераларда және бассейндарда ыстық сумен; контактты электрлы тоқ арқылы немесе электродты жылыту арқылы; жылу өңдеу арқылы сілтілі камераларда электрожылытқыштармен және тағы басқа), формаларға салмас бұрын бетонды қоспаны алдын-ала жылыту;
бетонды жылытпалы өңдеу журналын жүргізу;
жылытпалы өңдеуге бұйымдар толтырылған камераларды қабылдау;
жылытпалы өңдеуден өткен бұйымдарға тиеуге рұқсат беру.
410. Білуге тиіс:
бетонды жылытпалы өңдеу қондырғыларын және бақылау-өлшеу аппараттарынын құрылымын және эксплуатациялау ережесін;
бұйымдарды жылытпалы өңдеу режимін; өңделіп жатқан бұйымдардың номенклатурасын;
дабылқағу және блоктау жүйесін;
түзететін камералардың жұмыс журналын жүргізу ережесін.
105. Орталық басқару пултінің операторы
Параграф 1. Орталық басқару пултінің операторы, 6-разряд
411. Жұмыс сипаттамасы:
керамикалы кірпіш өңдеу бойынша автоматтандырылған технологиялы желілерді баптау;
туннелді кептіру, пештер, ыстық ауаның жылугенераторларын, майды жағу жүйесін, кептірмелерді тиеу, кептіру жабдықтарын және пештерді басқару, икемдеу, реттеу және жұмыстарын бақылау;
технологиялы процестің талаптарына сәйкес пештердің және кептігіштердің температуралы, гидравликалы режимдерін басқару;
қалаудың, кептірілген және күйдірілген кірпіштердің сапасын бақылау;
пештердің және кептіргіштердің жұмыстары журналын жүргізу.

408. Должен знать:
устройство установок и связанных с ними оборудования;
систему автоматического управления; схему смазки;
порядок загрузки и разгрузки вагонеток;
устройство всех узлов и механизмов установок;
технологию и режимы производства изделий из минеральной ваты;
принцип действия и назначение всех контрольно-измерительных устройств;
систему блокировки и сигнализации;
виды и сорта смазочных материалов для смазки скалок;
конструктивные размеры скалок;
правила эксплуатации газового хозяйства и аспирационных устройств;
требования, предъявляемые к минеральной вате, материалам;
номенклатуру машины;
типы теплоизоляционного шнура;
порядок пуска, регулирования, наладки и остановки механизмов, замены коклюшек, бобин;
систему блокировки механизмов;
способы выявления и устранения неполадок в работе оборудования.
104. Оператор установок по тепловой обработке бетона
Параграф 1. Оператор установок по тепловой обработке бетона,
3-й разряд
409. Характеристика работ:
ведение процесса тепловой или тепловлажностной обработки бетона по заданным параметрам и технологии (паром при атмосферном или повышенном давлении в камерах и автоклавах, в формах с паровыми рубашками, в формовочных агрегатах; горячей водой в камерах и бассейнах; электрическим током путем контактного или электродного прогрева; электронагревателями в щелевых камерах тепловой обработки и другое);
предварительный электроразогрев бетонной смеси перед укладкой ее в формы;
ведение журнала тепловой обработки бетона;
прием заполненных изделиями камер на тепловую обработку;
выдача разрешений на выгрузку изделий, прошедших тепловлажностную обработку.
410. Должен знать:
устройство и правила эксплуатации установок тепловой обработки бетона, контрольно-измерительной аппаратуры;
режим тепловой обработки изделий;
номенклатуру обрабатываемых изделий;
систему сигнализации и блокировки;
правила ведения журнала работы пропарочных камер.
105. Оператор центрального пульта управления
Параграф 1. Оператор центрального пульта управления, 6-й разряд
411. Характеристика работ:
обслуживание автоматизированных технологических линий по производству керамического кирпича;
управление, наладка, регулирование и контроль работы туннельной сушилки, печи, теплогенераторов горячего воздуха, систем сжигания топлива, оборудования загрузки и выгрузки сушила, печи;
управление температурным и гидравлическим режимами печи и сушилки в соответствии с требованиями технологического процесса;
контроль качества садки, высушенного и обожженного кирпича;
ведение журнала работы печи и сушилки.

412. Білуге тиіс:
әртүрлі режимдерде жабдықтарды эксплуатациялау ережесі, құрылымы, жұмыс принципі;
кірпіштерді кептіру және күйдіру режимдеріне, шығарылып жатқан бұйымның сапасына қойылатын технологиялы процестің талаптары;
пештерді жағу және тоқтату ережелері, пештерді және кептіргіштерді авариялы тоқтату кезіндегі жағдайлар;
бапталып жатқан жабдықтардың технологиялы құжатнамасы (сызбалар, үлгілер, кестелер және тағы басқа).
106. Темір-бетон бұйымдарын бөлектеуші
Параграф 1. Темір-бетон бұйымдарын бөлектеуші, 3-разряд
413. Жұмыс сипаттамасы:
қолдан және темірбетонды бұйымдарды төмен механизациялау құралдарын, жылытпалы өңдеуді өткендерді пайдаланып өңдеу (плиталарды, панелдерді, блоктарды, құбырлардың шеттерін және ішкі беттерін);
желімнен және қағаздардан қаптамаларды тазартумен арнайы жуатын машиналарда панелдердің сыртқы қабырғаларын жуу;
қабырғалы панельдердің ойықтарында құламаларды және құюларды өңдеу;
техникалы құжатнаманың талаптары сәйкес бұйымдардың беттерін жетілдіру, тығындау және сүрту;
плиталардың, панельдердін, ригелдердін, коллоналардың беттерін бояуға және обойлар жапсыру үшін өңдеу;
тегістейтін станоктарда немесе аз механизациялы құралдарды пайдаланып бұйымдардың тегіс беттерін (терезе алдындағы тақтайшаларды, баспалдақтарды, қаптайтын тақтайшаларды және тағы басқа) тегістеу;
бұйымдарды көтеру, орнын ауыстыру, жиектеу, орнату және салу;
раковина және сынған жерлерін ертінділер және тығындарды пайдаланып жапсыру және бітеу;
сыртқы қабырғалардың панельдерін жаққышпен, щеткамен жуу, қаптаманы желімнен және қағаздан тазартып;
дақтарды және тот басуларды жою;
қолдан немесе арнайы жуатын құрылғыларда формаларды және төсейтін төсемдерді жуу.
414. Білуге тиіс:
қолданылып жатқан станоктардың және аз механикалы құралдардың құрылымы;
бұйымның сапасына қойылатын талаптар;
өңдеу материалдарын даярлау тәсілдері және олардың құрамдары және оларға қойылатын талаптар;
бұйымдарды тегістеу тәсілдері;
өңделіп жатқан бұйымдарды арқанмен тарту, көтеру, жиектеу, тасымалдау және орнату ережелерін;
өңделіп жатқан бұйымдардың белгіленуі және олардың сыртқы пішіндеріне қойылатын негізгі талаптарды;
тегістеушілер, ерітінділер, дақтар мен тот басуларды кетіретін құрамдардың рецептурасын, даярлау тәсілдерін;
бұйымдарды өңдеу тәсілдері.
Параграф 2. Темір-бетон бұйымдарын бөлектеуші, 4-разряд
415. Жұмыс сипаттамасы:
цемент-зеңбірек немесе басқада тығындайтын қондырғылардың қысымы астында біржола бегітумен тығындау тәсілдерімен құбырлардың сыртқы беттерін және басқа темірбетонды бұйымдарды өңдеу;
үгітілген тас немесе шынының декоративті фактуралы қабатымен дайын бұйымдарды қаптаумен ғимараттың фасадты элементтерін "декор" тәсілімен өңдеу;
жуатын және басқа да арнайы құрылғыларда архитектуралы бетондарда ірі толтырғыштардың фактурасын тілу;
тегістейтін станоктарда немесе қолдан тегістейтін электропневмоқұралдардың көмегімен бұйымдардың қисық беттерін тегістеу;
дайын бұйымдардағы плиталардың ақаулы қаптамаларын ауыстыру: сыртқы қабырғалардың панелдерін, цоколды панелдерді, баспалдақ алаңдарында, сантехкабиналардың табандықтарында және тағы басқа.

412. Должен знать:
устройство, принцип действия и правила эксплуатации оборудования в различных режимах;
требования технологического процесса к режимам сушки и обжига кирпича, качеству выпускаемой продукции;
правила розжига и остановки печи, действия при аварийных остановках печи и сушилки;
техническую документацию на обслуживаемое оборудование (чертежи, схемы, графики и тому подобное).
106. Отделочник железобетонных изделий
Параграф 1. Отделочник железобетонных изделий, 3-й разряд
413. Характеристика работ:
отделка вручную и с применением средств малой механизации железобетонных изделий (плит, панелей, блоков, концов и внутренней поверхности труб), прошедших тепловую обработку;
мойка панелей наружных стен на специальных моечных машинах с очисткой облицовки от клея и бумаги;
отделка откосов и сливов в проемах стеновых панелей;
доводка, шпатлевка и затирка поверхности изделий согласно требованиям технической документации;
отделка поверхности плит, панелей, ригелей, колонн под окраску и оклейку обоями;
шлифование прямолинейных поверхностей изделий (подоконных досок, ступеней, облицовочных досок и другое) на шлифовальных станках или с применением средств малой механизации;
подъем, установка, кантовка, перемещение и укладка изделий;
расшивка и заделка трещин, раковин и околов с приготовлением растворов и шпатлевки;
мойка панелей наружных стен кистями, щетками с очисткой облицовки от клея и бумаги;
удаление пятен и ржавчины;
промывка форм и прокладочных полотен вручную или в специальных моечных установках.
414. Должен знать:
устройство применяемых станков и средств малой механизации;
требования к качеству изделий;
способы приготовления отделочных материалов, их свойства и предъявляемые к ним требования;
способы шлифования изделий;
правила строповки, подъема, кантования, транспортировки и установки обрабатываемых изделий;
назначение обрабатываемых изделий и основные требования к их внешнему виду;
рецептуру, способы приготовления шпатлевки, растворов, составов для удаления пятен и ржавчины;
способы отделки изделий.
Параграф 2. Отделочник железобетонных изделий, 4-й разряд
415. Характеристика работ:
отделка наружной поверхности труб и других железобетонных изделий способом торкретирования с одновременным уплотнением под давлением посредством цемент-пушки или других торкретирующих установок;
отделка фасадных элементов зданий методом "декор" с облицовкой готовых изделий декоративным фактурным слоем дробленого камня или стекла;
вскрытие фактуры крупного заполнителя в архитектурных бетонах на моечных или других специальных машинах;
шлифование криволинейных поверхностей изделий на шлифовальных станках или с помощью ручного шлифовального электропневмоинструмента;
замена дефектной облицовочной плитки в готовых изделиях: панелях наружных стен, цокольных панелях, лестничных площадках, поддонах сантехкабин и другое.

416. Білуге тиіс:
қолданылып жатқан қондырғылардың, машиналардың және аз механикалы құралдардың құрылымын және жұмыс принциптерін;
өңделіп жатқан бұйымдардың сызбаларын және техникалық талаптарын;
бұйымдарды тығындауда қолданылатын қоспалардың құрамдарын;
қолданылып жатқан өңдеу құрамдарына қолданылатын құрамдарға қойылатын талаптар;
қолданылып жатқан абразивты материалдардың түрлері және маркалары;
өңделіп жатқан бұйымдардың номенклатурасын.
107. Қайта кристалдандырушы
Параграф 1. Қайта кристалдандырушы, 4-разряд
417. Жұмыс сипаттамасы:
доломитті сүттерді қайта кристалдау процесін жүргізу және біліктілігі жоғары қайта кристалдаушының басшылығымен совелитті бұйымдарды өндіруде гидромассаларды даярлау;
қайта кристалдаушыны жұмысқа даярлау;
асбестті, доломитті сүтті тиеу және мөлшерлеу;
жылытпалы оқшаулаудың және құралдардың дұрыс жұмыс істеуін бақылау;
сынамаларды алу;
қызмет көрсетіліп жатқан жабдықтарды тазарту.
418. Білуге тиіс:
аппараттардың, насостардың, құралдардың құрылымы;
доломитті сүттің, асбестің, будың, дайын гидромассаның құрамын;
сынамаларды алу ережелері;
гидромассаға, асбестқа, доломитті сүттердің құрамы;
қызмет көрсетіліп жатқан жабдықтарды тазарту тәртібі.
Параграф 2. Қайта кристалдандырушы, 5-разряд
419. Жұмыс сипаттамасы:
мерзімді және толассыз жұмыс жасайтын қондырғыларда доломитті сүттерді қайта кристалдау және совелитті бұйымдарды өндіруде гидромассаларды даярлау процесін жүргізу;
қайта кристалдағыштарды және насостарды даярлау, қосу және тоқтату;
доломитт сүтті сору;
асбестті тиеу және мөлшерлеу;
будың қысымын және аппараттардың сөнуін реттеу;
бақылау-өлшеу құралдарын бақылау;
температураны және престерге гидромассаны жіберуді бақылау.
420. Білуге тиіс:
қызмет көрсетіліп жатқан жабдықтарды құру, жұмыс принциптері және қосу ережелері;
технологиялы процесс;
өлшеу құралдарымен пайдалану ережелері;
алынатын материалдарға және гидромассаға қойылатын талаптар;
жабдықтардың жұмыстарындағы ақаулықтарды табу және жою.
108. Асбест-цемент бұйымдарын баспақтаушы
Параграф 1. Асбест-цемент бұйымдарын баспақтаушы, 3-разряд
421. Жұмыс сипаттамасы:
асбестцементті бұйымдарды өндіруде 5000 т дейін қуатты гидравликалы престерді басқару;
престерді жұмысқа даярлау;
престер астына престелмеген шифер арбасын жіберу;
травестерді жіберу және қысымды қосу;
траверстерді көтеру және престер астынан арбаны алу;
шиферлардын табандарын шешу;
келесі айналымға престелген арбаны жіберу;
прес бактарында майдың қорының уақытылы толуын және гидравликалы көтергіштерде судың толы болуын бақылау;
гидравликалы престерді икемдеу және оның профилактикалы жөндеу жұмыстары;
престерді жөндеу бойынша жұмыстарға қатысу.

416. Должен знать:
устройство и принцип действия применяемых установок, машин и средств малой механизации;
чертежи и технические условия на обрабатываемые изделия;
состав смесей, используемых для торкретирования изделий;
требования, предъявляемые к применяемым отделочным составам;
типы и марки применяемых абразивных материалов;
номенклатуру обрабатываемых изделий.
107. Перекристализаторщик
Параграф 1. Перекристализаторщик, 4-й разряд
417. Характеристика работ:
ведение процесса перекристаллизации доломитового молока и приготовления гидромассы при производстве совелитовых изделий под руководством перекристаллизаторщика более высокой квалификации;
подготовка перекристаллизаторов к работе;
загрузка и дозировка асбеста, доломитового молока;
наблюдение за исправностью тепловой изоляции и приборов;
отбор проб;
чистка обслуживаемого оборудования.
418. Должен знать:
устройство аппаратов, насосов, приборов;
свойства доломитового молока, асбеста, пара, готовой гидромассы;
правила отбора проб;
требования, предъявляемые к гидромассе, асбесту, доломитовому молоку;
порядок чистки обслуживаемого оборудования.
Параграф 2. Перекристализаторщик, 5-й разряд
419. Характеристика работ:
ведение процесса перекристаллизации доломитового молока и приготовления гидромассы при производстве совелитовых изделий на установках периодического или непрерывного действия;
подготовка, пуск и остановка перекристаллизаторов и насосов;
перекачка доломитового молока;
загрузка и дозировка асбеста;
регулирование давления пара, переключение аппаратов;
наблюдение за контрольно-измерительными приборами;
регулирование температуры и подачи гидромассы к прессам.
420. Должен знать:
устройство, принцип действия правила пуска и остановки обслуживаемого оборудования; технологический процесс;
правила пользования измерительными приборами;
требования к исходным материалам и гидромассе;
способы выявления и устранения неисправностей в работе оборудования.
108. Прессовщик асбестоцементных изделий
Параграф 1. Прессовщик асбестоцементных изделий, 3-й разряд
421. Характеристика работ:
управление гидравлическим прессом мощностью до 5000 т в процессе производства асбестоцементных изделий;
подготовка пресса к работе;
подача тележки непрессованного шифера под пресс;
опускание траверсы и включение давления;
подъем траверсы и выкатка тележки из-под пресса;
снятие стопы шифера;
возврат прессовой тележки на поворотный круг;
наблюдение за своевременным пополнением запаса масла в баке пресса и воды в баке гидравлического подъемника;
наладка гидравлического пресса и его профилактический осмотр;
участие в работах по ремонту пресса.

422. Білуге тиіс:
гидравликалы престердің жұмыс принципі;
технологиялы карта бойынша престеу режимдері;
престеген өнімнің ақауларының алдын-алу және жою тәсілдері.
Параграф 2. Асбест-цемент бұйымдарын баспақтаушы, 4-разряд
423. Жұмыс сипаттамасы:
бекітілген технологиялы процестерге сәйкес асбестцементті бұйымдарды өндіру барысында 5000-1000 т астам қуатты гидравликалы престерді басқару;
престерді жұмысқа даярлау;
өндірілген реттеудің дұрыстығын тексеру;
қызмет көрсетіліп жатқан жабдықтардың ағымдағы, ортанға және толық жөндеу жұмыстарына қатысу.
424. Білуге тиіс:
қуатты гидравликалы престердің құрылымы;
престелген бұйымдардың ақауларының алдын-алу және жою.
Параграф 3. Асбест-цемент бұйымдарын баспақтаушы, 5-разряд
425. Жұмыс сипаттамасы:
бекітілген технологиялы процесстерге сәйкес асбестцементті бұйымдарды өндіруде қуаттылығы 1000 т астам гидравликалы престерді басқару;
престерге майдың түсуін реттеу, престерде басқару автоматтандырылған сызбасын басқару;
гидравликалы престердің ағымдағы, орташа және толықтай жөндеу жұмыстарына қатысу;
престеліп жатқан бұйымдардың сапасын бақылау.
426. Білуге тиіс:
қызмет көрсетіліп жатқан жабдықтардың құрылымы және жұмыс принциптері;
гидравликалы престерді басқаруды автоматтыдан қолдыға және кері қарай ауыстыру тәсілдері;
жұмыс эмульгирлі суды даярлау технологиясын;
престеу теліміне түскен жартылай фаврикаттардың сапасына қойылатын талаптар;
престелген бұйымдардың сапасына қойылатын талаптар;
қызмет көрсетіліп жатқан жабдықтарды реттеу ережелері.
109. Миканит және микалексті баспақтаушы
Параграф 1. Миканит және микалексті баспақтаушы, 3-разряд
427. Жұмыс сипаттамасы:
престерде микалекс пластиналары үшін әзірлемелерді престеу процесін жүргізу;
микалексті массаларды мөлшерлеу;
массаны төгу және прессформада қолдан түзету;
престерді қосу және тоқтату;
дайын әзірлемелерді сөрелерге салу;
жұмыстардағы ұсақ ақаулықтарды жою және престердің жөндеу жұмыстарына қатысу.
428. Білуге тиіс:
престердің және қосалқы жабдықтардың жұмыс принциптері;
микалексті массаның компоненттерінің құрамын және мөлшерлеу;
микалекс әзірлемесін престеу технологиялы регламентін;
микалекске қойылатын техникалы талаптар;
қызмет көрсетіліп жатқан жабдықтардың жұмысындағы ақаулықтарды түзету тәсілдері.
Параграф 2. Миканит және микалексті баспақтаушы, 4-разряд
429. Жұмыс сипаттамасы:
электропештерде миканитті, микалексті пластиналарды престеу және күйдіру процесін және салқын престеу престерінде микалекстен фасонды бұйымдарды престеу процесін жүргізу;
химикаттардың артық ертінділерін сығуға арналған гидропрестердің астына пакеттерді салу;
сығылған пакеттерді электропрестерге салу;
пакеттердің белгіленген температуралы режимдерін бақылау және пештерде оларды қосымша престеу;
престерді қосу және тоқтату;
сөрелерге немесе табандықтар астына дайын пакеттерді және фасонды бұйымдарды салу;
жұмыстағы ақаулықтарды түзету және жабдықтардың жөндеу жұмыстарына қатысу.

422. Должен знать:
принцип действия гидравлического пресса;
режимы прессования по технологической карте;
способы предупреждения и устранения брака прессованной продукции.
Параграф 2. Прессовщик асбестоцементных изделий, 4-й разряд
423. Характеристика работ:
управление гидравлическим прессом мощностью свыше 5000 до 10000 т в процессе производства асбестоцементных изделий в соответствии с установленным технологическим процессом;
подготовка пресса к работе;
проверка правильности произведенной наладки;
участие в текущем, среднем и капитальном ремонте обслуживаемого оборудования.
424. Должен знать:
устройство мощных гидравлических прессов;
способы предупреждения и устранения брака прессованной продукции.
Параграф 3. Прессовщик асбестоцементных изделий, 5-й разряд
425. Характеристика работ:
управление гидравлическим прессом мощностью свыше 10000 т в процессе производства асбестоцементных изделий в соответствии с установленным технологическим процессом;
регулирование поступления масла в пресс;
настройка автоматизированной схемы управления прессом;
участие в текущем, среднем и капитальном ремонте гидравлического пресса;
наблюдение за качеством прессуемых изделий.
426. Должен знать:
устройство и принцип действия обслуживаемого оборудования;
способы перевода управления гидравлическим прессом с автоматического на ручное и обратно;
технологию приготовления рабочей эмульгированной воды;
требования, предъявляемые к качеству полуфабриката, поступающего на участок прессования;
требования, предъявляемые к качеству прессованных изделий;
правила настройки обслуживаемого оборудования.
109. Прессовщик миканита и микалекса
Параграф 1. Прессовщик миканита и микалекса, 3-й разряд
427. Характеристика работ:
ведение процесса прессования заготовок для пластин микалекса на прессах;
дозировка микалексовой массы;
засыпка массы и разравнивание ее в прессформе вручную;
пуск и остановка пресса;
укладка готовых заготовок на стеллажи;
устранение мелких неполадок в работе и участие в ремонте пресса.
428. Должен знать:
принцип работы прессов и вспомогательного оборудования;
состав и дозировку компонентов микалексовой массы;
технологический регламент прессования заготовок микалекса;
технические требования на микалекс;
способы устранения неисправностей в работе обслуживаемого оборудования.
Параграф 2. Прессовщик миканита и микалекса, 4-й разряд
429. Характеристика работ:
ведение процесса прессования и отжига миканита, микалексовых пластин в электропечах и фасонных изделий из микалекса на прессах холодного прессования;
укладка пакетов под гидропресс для отжима избыточного раствора химикатов;
загрузка отжатых пакетов в электропресс;
наблюдение за заданным температурным режимом пакетов и дополнительная их подпрессовка в печи;
пуск и остановка пресса;
укладка готовых пакетов и фасонных изделий на стеллажи или поддоны;
устранение неисправностей в работе и участие в ремонте оборудования.

430. Білуге тиіс:
престердің, электропештердің және қосалқы жабдықтардың құрылымы және жұмыс принциптері;
кептіруге, жылытуға, ыстық престеуге, миканитті және микалексті күйдірудің технологиялы регламенті;
микалекске және миканитке қойылатын техникалы талаптар;
жабдықтардың жұмысындағы ақаулықтарды жою.
110. Құрылыс бұйымдарын баспақтаушы
Параграф 1. Құрылыс бұйымдарын баспақтаушы, 3-разряд
431. Жұмыс сипаттамасы:
автоматты эксцентрикті престерде немесе қолдан борларды престеу;
дөңгелектерді престердің құйғыштарына тиеу;
престелген шыбықтарды ағаш табандықтарға салу, сөрелерге салу және орнату;
механизмдерді қарау және тексеру;
мөрлерді тазалау;
әр түрлі престерде саз массасынан шикізат-кірпішті престеу;
тасымалдаушы престі және сазөңдеуші механизмдерді қарау, іске қосу және тоқтату;
престің жұмысын және престелген шикізат-кірпіштің сапасын қадағалау;
саз массаның престе түсуін реттеу, вакуум-камераның жұмысын тексеру;
престерді, пластиналар мен мөрлерді тазалау;
шикізат ақауын екінші қайта престеуге арналған преске тиеу;
престің жұмысындағы ұсақ ақаулықтар жою;
анағұрлым жоғары білікті престеушінің басшылығымен плиталарды престеу процесін жүргізу;
дайын плиталарды жинау мен сазбен себу;
массаның преске біркелкі түсуін қамтамасыз ету. 200 кг/см2 дейін қысыммен бу электрлік престерде слюдопласттан бұйымдарды престеу процесін жүргізу;
слюдопластты дайындамаларды шаблонмен белгілеу және кесу;
пакеттерге жинау мен лак жағу;
дайындамаларды қыздырылған прес-қалыпқа салу;
бұйымдарды қыздыру және суыту режимін қадағалау.
432. Білуге тиіс:
қызмет көрсетілетін жабдықтың құрылысы;
қалыпталатын массаның сапасын сыртқы белгілері бойынша анықтау әдістері;
масса мен борлардың, шикізат-кірпіштің сапасына қойылатын талаптар;
қызмет көрсетілетін жабдықты тазалау және майлау ережесі;
престің жұмысындағы ұсақ ақаулықтар жою тәсілі;
қалыптау конвейерінің өнімділігі;
тарату бункерлерінің сыйымдылығы;
асфальтты плиткаларды қалыптаудың ережесі мен негізгі тәсілдері;
бұйымдарды пішу және престеу тәсілдері;
прес-қалыпты қыздыру және суыту технологиялық режимі;
слюдопластты бұйымдарға техникалық шарттар.
Параграф 2. Құрылыс бұйымдарын баспақтаушы, 4-разряд
433. Жұмыс сипаттамасы:
қолдық алумен престерде автомат-салушылармен және пакет-қатарластырып жинаушылармен престерде кірпіштің дара, бір жарым, екі және басқа түрлерін престеу;
престің және автомат-салушының жұмысын қадағалау;
массаның престе түсуін реттеу және ылғалдандыру;
вагонеткаларды автомат-қалаушыға орнату және оны шикізатпен домалатып шығару;
вагонеткада бұзылған шикізат-кірпішті ауыстыру;
үстіңгі және төменгі қалыптар арасындағы саңылауды реттеу;
рамкаға жабыңқышты алу;
жабыңқышпен рамканы столға салу немесе оны кескішке беру;
қалыптасты ауыстыру;
престі майлау;
плиткаларды престеу процесін жүргізу;
престі қарау;
асфальт плиткаларын себу үшін құмның болуын тексеру;
прес-қалыптардың прес-массамен толтыруын реттеу;
престі жөндеу;

430. Должен знать:
устройство и принцип действия прессов, электропечи и вспомогательного оборудования;
технологический регламент на сушку, нагрев, горячее прессование, отжиг миканита и микалекса;
технические условия на микалекс и миканит;
способы устранения неисправностей в работе оборудования.
110. Прессовщик строительных изделий
Параграф 1. Прессовщик строительных изделий, 3-й разряд
431. Характеристика работ:
прессование мелков на автоматическом эксцентриковом прессе или вручную;
загрузка колобков в воронку пресса;
укладка прессованных прутков на деревянные поддоны, перемещение и установка на стеллажи;
осмотр и смазка механизмов;
очистка штампов;
прессование кирпича-сырца из глиняной массы на различных прессах;
осмотр, пуск и остановка пресса, транспортирующих и глиноперерабатывающих механизмов;
наблюдение за работой пресса и качеством отпрессованного кирпича-сырца;
регулирование поступления глиномассы в пресс, проверка работы вакуум-камеры;
чистка пресса, пластин и штампов;
загрузка брака сырца в пресс для вторичного прессования;
устранение мелких неисправностей в работе пресса;
ведение процесса прессования плиток под руководством прессовщика более высокой квалификации;
уборка и пересыпка песком готовых плиток;
обеспечение равномерной загрузки массы под пресс;
ведение процесса прессования изделий из слюдопласта на пароэлектрических прессах давлением до 200 кг/см2;
разметка и нарезание слюдопластовых заготовок по шаблону;
сборка в пакеты и промазывание лаком;
закладка заготовок в разогретую пресс-форму;
наблюдение за режимом нагревания и охлаждения изделий.
432. Должен знать:
устройство и принцип действия обслуживаемого оборудования;
методы определения по внешним признакам качества формуемой массы;
требования, предъявляемые к качеству массы и мелков, к кирпичу-сырцу;
правила чистки и смазки обслуживаемого оборудования;
способы устранения мелких неисправностей в работе пресса;
производительность формовочного конвейера;
емкость раздаточных бункеров;
правила и основные приемы формовки асфальтовых плиток;
приемы раскроя и прессования изделий;
технологический режим нагревания и охлаждения в пресс-форме;
технические условия на слюдопластовые изделия.
Параграф 2. Прессовщик строительных изделий, 4-й разряд
433. Характеристика работ:
прессование одинарного, полуторного, двойного и других видов кирпича на прессах с автоматами-укладчиками и пакето-штабелирующими устройствами или силикатного кирпича и черепицы на прессах с ручным снятием;
наблюдение за работой пресса и автомата-укладчика;
регулирование поступления массы в пресс и ее увлажнение;
установка вагонетки в автомат-укладчик и выкатывание ее с сырцом;
замена разрушенного кирпича-сырца на вагонетке;
регулирование зазора между верхней и нижней формами;
снятие черепицы на рамку;
укладка рамки с черепицей на столик или передача резчику;
смена форм;
смазка пресса;
ведение процесса прессования плиток;
осмотр пресса;
проверка наличия песка для пересыпки асфальтовых плиток;
регулирование заполнения пресс-форм пресс-массой;
наладка пресса;
наблюдение за качеством поступаемой пресс-массы;

түсетін прес-массаның сапасын қадағалау. 200 кг/см2 артық қысыммен бу электрлік престерде слюдопласттан бұйымдарды престеу процесін жүргізу;
дайынмаларды пакеттерге жинау, температура режимді, қысыммен слюпластты престеуді және суытуды қадағалау;
жабдыққа профилактикалық жөндеу жүргізу;
әткеншек, гидравликалық, механикалық, вакуумдық престерде плиталарды, қабықтарды, сегменттерді, блоктарды, кірпіштерді және совелиттен басқа бұйымдарды престеу процесін жүргізу;
жабдықты жұмысқа дайындау, қосу және тоқтату;
жабдықты басқару;
гидромассаны құю, оны тарату;
массаның түсу процесін, престеу, вакуумдау және бақылау- өлшеу аспаптарын қадағалау;
қабылдау немесе кесетін үстелге бұйымдарды беру;
тұғырықты салу;
прес-қалыптар мен қалыптаушы плитаны шаю;
механизмдерді тазалау, майлау және қайта жөндеу;
сорғылардың жұмысын қадағалау;
қызмет көрсетілетін жабдықтың жұмысындағы ұсақ олқылықтарды жою.
434. Білуге тиіс:
қызмет көрсетілетін престердің, қосу механизмдерінің және көмекші жабдықтың құрылысы және оларды басқару ережесі;
кірпішті қатарға жинау кезінде автомат-салушыны реттеу қағидасы;
престі басқаруды автоматтыдан қолдыққа және керу ауыстыру тәсілдері;
қалыптар арасындағы саңылауды реттеу ережесі және мөлшерлері;
берілетін массаның және престелетін бұйымдардың сапасына қойылатын талаптар;
жабыңқышқа стандарттар;
бұйымдарға техникалық шарттар;
гидромассаның қасиеттері; оның құрамы;
бақылау-өлшеу аспаптарын пайдалану ережесі;
әр түрлі қалыңдықты және қалыпты бұйымдарды престеуге арналған мөлшерлеме мен гидромасса;
механизмдерді қосу, жөндеу және тоқтату тәртібі;
әр түрлі тип мөлшерлі бұйымдарға гидромассаның шығыны;
майлау, бұғаттау және сигнал беру жүйесі;
гидромасса мен бұйымдардың сапасын бақылау тәсілдері;
престеудің технологиялық режимі және слюдопласт жасауға техникалық шарттар;
жабдыққа мүмкін жүктемелер және сынықтар мен авариялардың алдын алу бойынша профилактикалық шаралар.
Параграф 3. Құрылыс бұйымдарын баспақтаушы, 5-разряд
435. Жұмыс сипаттамасы:
белгіленген технологиялық процеске сәйкес автоматты желіге ірі мөлшерлі блоктар мен кірпішті престеу;
әр түрлі престерде саз массасынан шикізат-кірпішті престеу;
технологиялы желінің агрегаттарын қарау, іске қосу, жұмысын бақылау және тоқтату;
автоматты желіні дайындауға, ағымдағы жөндеу жүргізуге қатысу;
жабдықтың ағынды-конвейерлік желісінде минералды мақтадан жылу оқшаулайтын қатты плиталарды жасау процесін жүргізу;
кілем дайындамаларын жылжытуды, дайындамаларды тұғырықтарға салуды, дайындамалармен тұғырықтардың алға жылжуын және оларды жинақтағышта жинауды қадағалау;
көпқабатты гидравликалық преске тиеу және түсіру;
бақылау-өлшеу аспаптарының көрсеткіштерін, жылу тасығышты беруді қадағалау;
транспортерлік желінің жылдамдықтарын реттеу;
шығарылатын бұйымдардың тип мөлшерлері өзгерген кезде престі қайта жөндеу;
өнімнің сапасын бақылау.

ведение процесса прессования слюдопластов на пароэлектрических прессах с давлением свыше 200 кг/см2;
сборка заготовок в пакеты, наблюдение за температурным режимом, прессованием и охлаждением слюдопласта под давлением;
проведение профилактического ремонта оборудования;
ведение процесса прессования плит, скорлуп, сегментов, блоков, кирпичей и других изделий из совелита, диатомита, перлита, вермикулита, минеральной ваты на карусельных, гидравлических, механических, вакуумных прессах;
подготовка к работе, пуск и остановка оборудования;
управление оборудованием. Залив гидромассы, ее распределение;
наблюдение за процессом поступления массы, прессования, вакуумирования и контрольно-измерительными приборами;
выдача изделий на приемный или резательный стол;
укладка поддона;
промывка пресс-формы и формующей плиты;
чистка, промывка, смазка и переналадка механизмов;
наблюдение за работой насосов;
устранение мелких неисправностей в работе обслуживаемого оборудования.
434. Должен знать:
устройство обслуживаемых прессов, пусковых механизмов и вспомогательного оборудования и правила управления ими;
принцип регулировки автомата-укладчика при штабелевке кирпича;
способы перевода управления пресса с автоматического на ручное и обратно;
правила регулирования и размеры зазора между формами;
требования, предъявляемые к качеству подаваемой массы и прессуемых изделий;
стандарты на черепицу;
технические условия на изделия;
свойства гидромассы, ее состав и водозатворение; правила пользования контрольно-измерительными приборами;
дозировку и гидромассы для прессования изделий различной толщины и формы;
порядок пуска, переналадки и остановки механизмов;
расход гидромассы на изделия различных типоразмеров;
систему смазки, блокировки и сигнализации;
способы контроля качества гидромассы и изделий;
технологический режим прессования и технические условия на производство слюдопласта;
допустимые нагрузки на оборудование и профилактические меры по предупреждению поломок и аварий.
Параграф 3. Прессовщик строительных изделий, 5-й разряд
435. Характеристика работ:
прессование крупноразмерных блоков и кирпича на автоматической линии в соответствии с установленным технологическим процессом;
прессование кирпича из глиняного порошка на различных прессах;
осмотр, пуск, контроль работы и остановка агрегатов технологической линии;
контроль качества прессуемых изделий;
участие в наладке, текущем ремонте автоматической линии;
ведение процесса производства теплоизоляционных твердых плит из минеральной ваты на поточно-конвейерной линии оборудования;
наблюдение за продвижением заготовок ковра, укладкой заготовок на поддоны, продвижением поддонов с заготовками и накоплением их в накопителе;
загрузка и выгрузка из многоэтажного гидравлического пресса;
наблюдение за показаниями контрольно-измерительных приборов, подачей теплоносителя;
регулирование скоростей транспортерной линии;
переналадка пресса при изменении типоразмеров выпускаемых изделий;
контроль качества продукции.

436. Білуге тиіс:
автоматты желінің құрылысы;
әр түрлі тип мөлшерлі блоктарды қатарлап жинау кезінде автомат-салушыны реттеу қағидасы;
ірі мөлшерлі блоктардың сапасына қойылатын талаптар;
бақылау-өлшеу аспаптарының белгіленуі және пайдалану ережесі;
барлық механизмдер мен агрегаттардың құрылысы, жұмыс істеу қағидасы, жылу оқшаулайтын бұйымдардың пресінің гидравликалық сызбасы;
қызмет көрсетілетін жабдықтың олқылықтары мен оларды жою әдістері;
өнімнің номенклатурасы және оған техникалық шарттар;
өнімнің сапасын анықтау әдістері;
байластырушы, минералмақта талшықтың қасиеттері;
будың шығын нормалары;
қысым астында ұстау уақыты;
өнімді орау және тасу тәсілдері мен ережесі;
сигнал беру, механизмдерді бақылау, бұғаттау, майлау жүйесі.
111. Ерітінділер мен массаларды дайындаушы
Параграф 1. Ерітінділер мен массаларды дайындаушы, 3-разряд
437. Жұмыс сипаттамасы:
саз өңдейтін жабдықты баптау: вальцтарды, сазараластырғыштарды, кірпіш өндірісіндегі жүірткілерді, тастарды, черепицаны, аглопоритті, керамизаторлы қиыршық тастарды және басқа материалдар мен бұйымдарды;
біліктілігі жоғары дайындаушының басшылығымен берілген рецептура бойынша ерітінділерді және массаларды даярлау;
қызмет көрсетіліп жатқан жабдықтарды қосу және сөндіру;
саз өңдейтін машиналарға саздың біркелкі түсуін бақылау;
бөгде қоспаларды жою;
массаларды ылғалдандыру;
шихтаның жіберілетін компоненттерінің мөлшерін реттеу;
шихтаны шихтоқорға жіберу ленталы транспортерін баптау;
кірпішті жартылай құрғақтай престеу кезінде шихтаны және басқа керамикалы бұйымдары дайындау процесін жүргізу; компоненттерді араластыру және силикатты массаларды алдын-ала ылғалдандыру;
гипстен бұйымдар өндіруде жұмыс ертінділерін және массаларды даярлау;
престерден қобағаларды түсіру, орнын ауыстыру және жатқызу камераларына салу, құммен немесе үгінділермен себу;
қобағаларды жабу;
материалдарды толқынды сүзгіште немесе қолдан себу және транспортерға тиеу;
алюминий пасталарының ПАВ ерітінділерін, суспензия, суэмульсиялы майларды және басқа ерітінділерді даярлау;
берілген рецептура бойынша компоненттерді мөлшерлеу;
брустын және қалыптайтын массаның берілген температура және ылғалдылықта болуын қамтамасыз ету үшін беріліп жатқан судың немесе будың мөлшерін реттеу;
араластыратын жабдықтардың тасымалдаушы құрылғыларының жұмыстарын, массаларды араластыру және қайта өңдеуді бақылау силикатты массалардың берілген рецептура бойынша ертінділердің шығуын қамтамасыз ету;
даярланған массаларды шығын бункеріне және порциялы мөлшерлегіштерге, тасымалдайтын құрылғыларға және майлау посттарына жіберу;
жалпақ плиталарды, сырғанатқыштарды, қырғыштарды, валктарды, күйлегіштерді, қабырғаларды және тағы басқа тазарту;
ұнтақтарды жинау;
механизмдерді майлау;
жұмыстағы ақаулықтарды түзету және жабдықтарды өңдеу жұмыстарына қатысу.

436. Должен знать:
устройство автоматической линии;
принцип регулировки автомата-укладчика при штабелевке блоков разных типоразмеров;
требования, предъявляемые к качеству крупноразмерных блоков;
назначение и правила применения контрольно-измерительных приборов;
устройство, принцип работы всех механизмов и агрегатов, гидравлическую схему пресса теплоизоляционных изделий;
причины неполадок обслуживаемого оборудования и методы их устранения;
номенклатуру продукции и технические условия на нее;
методы определения качества продукции;
свойства связующего, минераловатного волокна;
нормы расхода пара; время выдержки под давлением;
способы и правила упаковки и транспортировки продукции;
систему сигнализации, контроля, блокировки, смазки механизмов.
111. Приготовитель растворов и масс
Параграф 1. Приготовитель растворов и масс, 3-й разряд
437. Характеристика работ:
обслуживание глиноперерабатывающего оборудования: вальцев, глиномешалки, бегунов при производстве кирпича, камней, черепицы, аглопоритового, керамзитового гравия и других материалов и изделий;
приготовление растворов и масс по заданной рецептуре под руководством приготовителя более высокой квалификации;
пуск, остановка и очистка обслуживаемого оборудования;
наблюдение за равномерным поступлением глины в глиноперерабатывающие машины;
удаление посторонних включений;
увлажнение массы;
регулирование количества подаваемых компонентов шихты;
обслуживание ленточных транспортеров подачи шихты в шихтозапасник;
ведение процесса приготовления шихты при полусухом прессовании кирпича и других керамических изделий; смешивания компонентов и предварительного увлажнения силикатной массы;
приготовление рабочих растворов и масс в производстве изделий из гипса;
снятие валюшки с пресса, перемещение и укладка ее в камеры вылеживания, посыпка песком или опилками;
укрывание валюшки;
просев материалов на вибросите или вручную и погрузка на транспортеры;
приготовление раствора ПАВ алюминиевой пасты, суспензии, водоэмульсионной смазки и других растворов;
дозировка компонентов по заданной рецептуре;
регулирование количества подаваемой воды или пара для обеспечения выхода бруса или формовочной массы заданной температуры и влажности;
наблюдение за работой транспортирующих устройств смесительного оборудования, перемешиванием и переработкой массы;
обеспечение выхода шихты силикатной массы и раствора заданной рецептуры;
выдача приготовленной массы в расходные бункеры и порционные дозаторы, на транспортирующие устройства и посты смазки;
чистка подовых плит, катков, скребков, валков, течек, стенок чаш и другое;
уборка просыпей;
смазка механизмов;
устранение неисправностей в работе и участие в ремонте оборудования.

438. Білуге тиіс:
қызмет көрсетіліп жатқан жабдықтардың құрылымы және жұмыс принципі;
жабдықтарды қосу және тоқтату ережелері;
компоненттерді қабылданатын қондырғыларға тиеу кезектілігі;
массаларды ылғалдау ережелері;
ерітінділерді және массаларды дайындауға, сапасына қойылатын техникалы талаптар;
жабдықтарды майлау ережелері;
шихта, ерітінді және массалардың сапасына қойылатын технологиялы регламент;
дабылқағу және блоктау жүйесін;
жабдықтардың жұмысындағы ақаулықтарды жою тәсілдері.
Параграф 2. Ерітінділер мен массаларды дайындаушы, 4-разряд
439. Жұмыс сипаттамасы:
араласқан және езілген силикатты масса дымқылданғанша процесінің жүруі;
реакторлардың жеңілденуі;
жұғынды, бұлғауыш және тасымалдау құралдары жұмысын бақылау;
қалыптау ылғалдылығына дейін тиесілі ылғалдылыққа дейінгі су сапасын реттеу;
берілген рецепт бойынша ерітінділер мен массасын жасау;
белгіленген рецепт бойынша компоненттер дозасы;
компоненттердің біркелкі берілісін реттеу;
жасалынған масса сапасын анықтау;
ерітіндінің шығу және қоспасын берілген рецептурада қамтамасыз ету;
дайын ерітінді немесе массаның шығын бункерлерінде немесе тасымалдау құрылғыларына беру;
оның жұмысындағы қызмет ету жабдықтары және кішкене жарамсыздықтарды жою жағдайын бақылау;
себінділермен_тазалау, қалақ және течкалармен тазарту.
440. Білуге тиіс:
қызмет ету жабдықтарының құралдары;
компоненттерді реттеу ережесі;
түсу және материалдар берілісінің технологиялық үлгісі;
ерітінділер мен массалар дайындау рецептурасы;
берілген рецептура бойынша компоненттер дозалау тәсілі және ережесін;
қызмет көрсету жабдықтары жұмысында кішігірім жарамсыздықтарды жою ережесі;
құмды езілген әк массасына технологиялық талаптар;
езілген және силикатты масса толықтығын анықтау әдісі.
112. Слюда илемдеуіші
Параграф 1. Слюда илемдеуіші, 2-разряд
441. Жұмыс сипаттамасы:
прокатты илемдеуіндегі слюда илемдеуіші;
ваннадан прокатты илемдеуіштің тасымалдау лентасына жартылай термирленген слюда іріктеулерінің сулы ұсақтау суспензияның берілуі;
суланған слюдалардағы транспортерлі лентаның барлық жоғарғы жағына бірдей бөлінуі;
әріқарайғы жөндеуге слюда кристалдарының жарамсыздығын анықтау және жою;
илемдеуіш мен слюда станоктарының білікшелері арасындағы жүйелі түсімін, ваннаны сұйықтықпен толтыру;
слюданы кептіруге тасымалдау үшін қаптарға салу;
станок жұмысындағы кішігірім жарамсыздықтарды жою.
442. Білуге тиіс:
илеудеуіш станок жұмысының принциптері мен құрылғыларын;
илемдеуіш станокта слюда илемдеуіштерінің технологиясын;
олардың сыртқы пішіндеріне қарай ақаулы кристалдарды анықтау тәсілі және оның қабатталу деңгейі бойынша илемдеуіш слюда дайындығын;
жасалынған іріктеулер мен илемдеуіш слюдалардың техникалық жағдайы.

438. Должен знать:
устройство и принцип действия обслуживаемого оборудования;
правила пуска и остановки оборудования;
очередность загрузки компонентов в приемные устройства;
правила увлажнения массы;
технические условия на приготовление, качество растворов и масс;
правила смазки оборудования;
требования технологического регламента к качеству шихты, растворов и масс;
систему сигнализации и блокировки;
способы устранения неисправностей в работе оборудования.
Параграф 2. Прессовщик строительных изделий, 4-й разряд
439. Характеристика работ:
ведение процесса перемешивания и доувлажнения гашеной силикатной массы;
разгрузка реакторов;
наблюдение за работой питателей, мешалок и транспортирующих устройств;
регулирование количества воды, подаваемой на доувлажнение массы до формовочной влажности;
приготовление растворов и масс по заданной рецептуре;
дозировка компонентов по установленной рецептуре;
регулирование равномерной подачи компонентов;
определение качества перерабатываемой массы;
обеспечение выхода раствора и смеси заданной рецептуры;
выдача приготовленного раствора или массы в расходные бункеры или на транспортирующие устройства;
наблюдение за состоянием обслуживаемого оборудования и устранение мелких неисправностей в его работе;
уборка просыпей, чистка лопастей и течек.
440. Должен знать:
устройство обслуживаемого оборудования;
правила регулирования компонентов;
технологическую схему поступления и подачи материалов;
рецептуру приготовления растворов и масс;
правила и способы дозировки компонентов по заданной рецептуре;
правила устранения мелких неисправностей в работе обслуживаемого оборудования;
требования технологического процесса к гашеной известково-песчаной массе;
методы определения полноты гашения и качества силикатной массы.
112. Прокатчик слюды
Параграф 1. Прокатчик слюды, 2-й разряд
441. Характеристика работ:
прокатка слюды на прокатных станках;
подача из ванны с водно-меловой суспензией предварительно термированных подборов слюды на транспортерную ленту прокатного станка;
равномерное распределение смоченной слюды по всей поверхности транспортерной ленты;
выявление и удаление непригодных для дальнейшей обработки кристаллов слюды;
периодическая выгрузка прокатанной между валиками станка слюды и заполнение ванны жидкостью;
загрузка слюды в тару для транспортировки на сушку;
устранение мелких неполадок в работе станка.
442. Должен знать:
устройство и принцип работы прокатного станка;
технологию прокатки слюды на прокатном станке;
способы определения бракованных кристаллов по их внешнему виду и готовность прокатанной слюды по степени ее расслоенности;
технические условия на обрабатываемые подборы и прокатанную слюду.

Параграф 2. Слюда илемдеуіші, 3-разряд
443. Жұмыс сипаттамасы:
көп білікті илемдеуіш станоктарындағыслюда илемдеуіші;
жуу машинасы, дірілді елек және басқа да тасқынды желінің қосымша құралдары;
слюда илемдеуіштерінің технологиялық процестерін реттеу;
жабдықтардың профилактикалық жөндеуін жүргізу және оның соңғы жөндеуіне қатысу.
444. Білуге тиіс:
қызмет көрсету жабдықтарының әрекет принципі және құралдарын;
жарылу бағытының көлемі бойынша оның бөліну деңгейінде слюда илемдеуішінің сапасын анықтау әдісін;
берілген ережеде жабдықтарды құру ережесі;
бұзылу және апаттарды ескертудегі алдын алу шаралары, жұмыс істеу құралдарында жіберілген жүктеулер.
113. Бұйымдарды буландырушы
Параграф 1. Бұйымдарды буландырушы, 3-разряд
445. Жұмыс сипаттамасы:
құмды цемент черепицасы, виброқышты қабырғалар, қыштан жасалған блоктар, табақты асбестоцементті және асбестосилитті бұйымдар, басқа да бұйымдарды ылғалды камераларда булау;
камераға будың түсуін реттеу және жіберу;
бақылау өлшеу құралдарының көрсеткіштері бойынша булау ережесін сақтау;
ұсақталған тас кесектерден камераларды тазарту;
булау камераларына арбаларды қою;
булау камераларындағы арбалардың тиелуі және олардың түсірілуі;
буланған камералар жұмысының журналын арнау.
446. Білуге тиіс:
буланған камера құралдары;
бақылау өлшеу құрылғыларын пайдалану ережесі және құралдары;
бу өткізгіш үлгісін;
процесс технологиясын және жылу өңдеу бұйымдарының ережесін;
кесінділер және дайын бұйымдар қабылдағышына техникалық жағдайдан кейінгі бұйымдардың механикалық мықтылық көлемін;
асбестоцементті және асбестосилитті бұйымдардың булану тәртібін;
технологиялық процестің реттелу ережесін;
буланған камералар жұмысының журналын жүргізу ережесін.
Параграф 2. Бұйымдарды буландырушы, 4-разряд
447. Жұмыс сипаттамасы:
силикатты бұйымдарды автоклавта булау;
автоклавтар қақпағын бекіту және ашу;
көтермені механизмдермен көтеру, түсіру және автоклав қақпағы жағына апару;
асбестовты шнурдың автоклав саңылауындағы төсемдері, оны графитпен майлау;
автоклавтан автоклавқа буды қайта жіберу;
бұйым буланғаннан кейін конденсаттау және буды жіберу;
вагонетка, контейнерлерді бұйымдарымен тиеу және түсіру;
бу жіберу алдында қақпағын салу және будың жіберілуі тоқтағаннан кейін оны алып тастау;
жылу өңдеу ережесін бақылау және технологиялық процесс параметрлерімен реттеу;
автоклавтың жұмыс кестесін сақтау;
автоклавта буланған бұйымдарды алу;
автоклавты тазарту және тәуліктік кішкене науа;
автоклав жапқыштарының нығыздағын доңғалағы және төсемдерін ауыстыруға қатысу;
автоклав жұмысының журналын арнау.

Параграф 2. Прокатчик слюды, 3-й разряд
443. Характеристика работ:
прокатка слюды на многовалковых прокатных станках;
обслуживание моечной машины, виброгрохота и другого вспомогательного оборудования поточной линии;
регулирование технологического процесса прокатки слюды;
проведение профилактического ремонта оборудования и участие в его текущем ремонте.
444. Должен знать:
устройство и принцип действия обслуживаемого оборудования;
методы определения качества прокатанной слюды по степени ее разделяемости по плоскостям спайности;
правила настройки оборудования на заданный режим;
допустимые нагрузки на работающее оборудование, профилактические меры по предупреждению поломок и аварий.
113. Пропарщик изделий
Параграф 1. Пропарщик изделий, 3-й разряд
445. Характеристика работ:
пропаривание в пропарочных камерах песчаноцементной черепицы, виброкирпичных панелей, блоков из кирпича, листовых асбестоцементных и асбестосилитовых изделий, других изделий;
пуск и регулирование поступления пара в камеры;
наблюдение за режимом пропаривания по показаниям контрольно-измерительных приборов и регулирование процессов теплообработки;
очистка камер от щебня;
перемещение тележек к камерам пропаривания;
загрузка тележек в камеры пропаривания и их выгрузка;
смазка тележек;
ведение журнала работы пропарочных камер.
446. Должен знать:
устройство паропарочных камер;
устройство и правила пользования контрольно-измерительными приборами;
схему паропроводов;
технологию процесса и режим теплообработки изделий;
величину механической прочности изделий после пропарки и технические условия на приемку готовых изделий;
режим пропаривания асбестоцементных и асбестосилитовых изделий;
правила регулирования технологического процесса;
правила ведения журнала работы пропарочных камер.
Параграф 2. Пропарщик изделий, 3-й разряд
447. Характеристика работ:
пропаривание силикатных изделий в автоклавах;
закрепление и раскрепление крышек автоклавов;
подъем, спуск или отведение в сторону крышки автоклава подъемными механизмами;
прокладка в пазах автоклава асбестового шнура, смазка его графитом;
перепуск пара из автоклава в автоклав;
спуск конденсата и пара после пропарки изделий;
загрузка и выгрузка вагонеток, контейнеров с изделиями;
пропаривание в автоклавах листовых асбестоцементных и асбестосилитовых изделий;
установка крышек автоклавов перед подачей пара и снятие их после прекращения поступления пара;
наблюдение за режимом тепловой обработки и регулирование параметров технологического процесса;
соблюдение графика работы автоклавов;
выгрузка запаренных изделий из автоклава;
очистка автоклавов и сточных желобов;
участие в смене прокладок и уплотнительных колец затворов автоклавов;
ведение журнала работы автоклавов.

448. Білуге тиіс:
автоклав құрылғыларын және көтерме құралдарын;
қайта буландыру үлгісін;
су сору және сақтандыру клапондарын;
силикатты бұйымдардың жылу өңдеуінің технологиялық процесі;
бақылау-өлшеу құралдарын қолдану ережесі және белгілеу;
дабыл жүйесі;
автоклав әрекетінің принциптері;
автоклавта жылу өңдеу бұйымдарының ережесі;
автоклав жапқыштарындағы нығыздаушы доңғалақ және төсеніштердің ауысу тәсілі;
жылу сақтау параметрлері мен құрамы;
гидромасса және бұйымдар құрамы;
жылу сақталуын беру үлгісі;
реттеуші крандарды белгілеу;
операцияның жалғасымдылығы;
автоклавтың жұмыс журналын ашу ережесі;
автоклав жұмысының кестесі.
114. Слюда пласталық материалдарды сіңдіруші
Параграф 1. Слюда пласталық материалдарды сіңдіруші, 4-разряд
449. Жұмыс сипаттамасы:
слюдопласт материалдарының технологиялық процеске сәйкес сіңіру машиналарында микалентті қағаздан жасалған битумды лакпен сіңірілу процесін жүргізу;
слюдопласт сіңірілу процесінің реттелуі;
қызмет көрсету құрылғысы жұмысындағы кішігірім жарамсыздықтарды жою;
материалдар шығынын тіркеуді жүргізу.
450. Білуге тиіс:
сіңіру машинасы құрылғыларын;
сіңіру құрылғысын басқару ережесі мен тәртібі;
шығарылар өнімнің техникалық жағдайы.
Параграф 2. Слюда пласталық материалдарды сіңдіруші, 5-разряд
451. Жұмыс сипаттамасы:
шыны әйнектер мен электроизоляциялық лактармен полимерлі пленкалардан жасалынған слюдопласт материалдарын кептіру және сіңіру процесін жүргізу;
техникалық процеске сәйкес электр пештерінде сіңірілген слюдопластты материалдарын кептіру;
жұмыс барысында слюдопластты материалдары және етегіндегі бүктеме, үзінділерді жою;
бақылау-өлшеу аппараты көрсеткішін бақылау;
қызмет көрсету құрылғысын жөндеуге қатысу.
452. Білуге тиіс:
қызмет көрсету құрылғысының әрекет принципі және құралдары;
сіңіру машинасын басқару тәртібі мен ережесі;
пайдалану материалдарын белгілеу және маркасы;
слюдопластың сіңірудің технологиялық процесін;
бақылау-өлшеу құралдарын пайдалану тәртібі;
электроизоляциялық лактарының техникалық сипаттамасын, шығарылатын өнім және жасандыларын.
115. Материалдарды себуші
Параграф 1. Материалдарды себуші, 1-разряд
453. Жұмыс сипаттамасы:
просев қоспалары: шлак, құм, үгінділер, құрғақ саздан жасалған ұнтақ және басқа да сүзгіштегі материалдар;
материалдар транспортировкасы;
сүзгішті жөндеу және тазарту;
бөтен қоспаларды алып тастау.
454. Білуге тиіс:
сүзгіштің әрекет принципі және құралын;
қолданылатын материалдар түрлерін;
материалдарды транспорттау ережесі.
Параграф 2. Материалдарды себуші, 2-разряд

448. Должен знать:
устройство автоклавов и подъемных приспособлений;
схему паропроводов, водоотсосов и предохранительных клапанов;
технологию процесса теплообработки силикатных изделий;
назначение и правила применения контрольно-измерительных приборов;
систему сигнализации;
принцип действия автоклавов;
режим теплообработки изделий в автоклавах;
способы смены прокладок и уплотнительных колец в затворах автоклавов;
свойства и параметры теплоносителя;
свойства гидромассы и изделий;
схему подачи теплоносителя;
назначение регулирующих кранов;
последовательность операций, правила ведения журнала работы автоклавов;
график работы автоклавов.
114. Пропитчик слюдопластовых материалов
Параграф 1. Пропитчик слюдопластовых материалов, 4-й разряд
449. Характеристика работ:
ведение процесса пропитки слюдопластовых материалов битумным лаком с подложкой из микалентной бумаги на пропиточной машине в соответствии с технологическим процессом;
регулирование процесса пропитки слюдопласта;
устранение мелких неисправностей в работе обслуживаемого оборудования;
ведение учета расхода материалов.
450. Должен знать:
устройство пропиточной машины;
порядок и правила управления пропиточной машиной;
технические условия на выпускаемую продукцию.
Параграф 2. Пропитчик слюдопластовых материалов, 5-й разряд
451. Характеристика работ:
ведение процесса пропитки и сушки слюдопластовых материалов с подложками из стеклоткани и полимерных пленок электроизоляционными лаками;
сушка пропитанных слюдопластовых материалов в электропечах в соответствии с технологическим процессом;
устранение разрывов, складок на слюдопластовых материалах и подложках в процессе работы;
наблюдение за показаниями контрольно-измерительной аппаратуры;
участие в ремонте обслуживаемого оборудования.
452. Должен знать:
устройство и принцип действия обслуживаемого оборудования; порядок и правила управления пропиточной машиной;
марки и назначение применяемых материалов;
технологический процесс пропитки слюдопласта;
правила пользования контрольно-измерительными приборами;
технические характеристики электроизоляционных лаков, подложек и выпускаемой продукции.
115. Просевальщик материалов
Параграф 1. Просевальщик материалов, 1-й разряд
453. Характеристика работ:
просев добавок: шлака, песка, опилок, сухого глиняного порошка и других материалов на сите;
транспортировка материалов;
чистка и ремонт сит;
удаление посторонних включений.
454. Должен знать:
устройство и принцип действия сит;
виды применяемых материалов;
правила транспортировки материалов.
Параграф 2. Просевальщик материалов, 2-й разряд

455. Жұмыс сипаттамасы:
просев қоспалары және механикалық сүзгіштегі басқа да материалдар;
сүзгішті іске қосу және сөндіру;
сүзгіш және транспортерлер жұмысын бақылау;
сүзгішті жөндеу және ауыстыру;
қызмет көрсету құралын майлау.
456. Білуге тиіс:
қызмет көрсету құрылғысын;
материалдар ретінде көрсетілетін талаптарын және қоспаларын;
механизмдерді майлау ережесін.
116. Асбест-цемент бұйымдарын бөлуші
Параграф 1. Асбест-цемент бұйымдарын бөлуші, 4-разряд
457. Жұмыс сипаттамасы:
жасалған өнімдер құтын сұрыптау;
металды төсеніштер түрден қолдан жасалған қатты асбестоцементті бұйымдар бөлімі;
құттағы бұйымдар мен түрлердің бөлінген қалауы;
олардың бұзылу сипаты бойынша топтамасынан бұзылғандарын іріктеу.
458. Білуге тиіс:
сызықты өлшем бөлігіндегі табақты асбестоцементті бұйымдар стандарты (техникалық жағдай), сыртқы пішін түрлері;
құтыдағы белгіленген табақ саны.
117. Силикатты массаны бөлуші
Параграф 1. Силикатты массаны бөлуші, 3-разряд
459. Жұмыс сипаттамасы:
прес бойынша силикатты массаны бөлу;
транспорттаушы және бөлінген құрылғылар жұмысын бақылау:
транспортеров, элеваторларды, тәрелкелі жұғындар, қол арба, бункерлерді;
қызмет көрсету механизмдерін іске қосу және өшіру;
транспорттаушы затқа силикатты массаның түсуін реттеу;
бөтен қоспаларды алып тастау;
себілген массасын тазалау, механизмдерді майлау;
құралғы жұмысындағы жарамсыздықтарды жою.
460. Білуге тиіс:
қызмет көрсету механизмдерінің жұмыс принципі, құралдары;
қабылдау құралдарының сыйымдылығы;
силикатты масса сапасына қойылатын талаптар;
бункерлерді тиеу тәртібі мен ережесі;
118. Тасты кесуші
Параграф 1. Тасты кесуші, 4-разряд
461. Жұмыс сипаттамасы:
үстіңгі бетін түзету және мықтаудағы блоктарды мықтау;
кесу мөлшерін бөлшектеу;
оларды араластыру затына салу көлемі және тұқымы бойынша плиталарды іріктеу;
рамка осі және тіктеуіші бойынша оның дұрыс тексерілуімен вагонеткаға топтық мөлшері;
жинақталған мөлшер және кесілген түсірме станогін құру;
үлгілерді механикалық берілуімен екі түрге дейін тас кесу станогіндегі плитаға блоктарды кесу;
кескіштің тартылуын, судың қалыпты берілуі, түрпілі және станок рамасының төмендеуін бақылау;
бункердің түрпілермен тиелуі;
бункер, станок және жұмыс орнын қоқыстан тазарту;
станок мөлшерінен кескіш пен вагонетканы түсіру және қондыруға қатысу;
кесілген мөлшер мен вагонетканы жуу;
станок жұмысындағы кішігірім жарамсыздықтарды анықтау және жою, әлсізденген кескіштерді көтеру;
қызмет көрсету құрылғысын күту;
электрлік пісіру аппаратымен өндірілген араның қысқарту;
қызмет көрсету құрылғысын жөндеу жұмысына қатысу.

455. Характеристика работ:
просев добавок и других материалов на механическом сите;
пуск и остановка сита;
наблюдение за работой сит и транспортеров;
смена и ремонт сит;
смазка обслуживаемого оборудования.
456. Должен знать:
устройство обслуживаемого оборудования;
требования, предъявляемые к качеству материалов и добавок;
правила смазки механизмов.
116. Разборщик асбестоцементных изделий
Параграф 1. Разборщик асбестоцементных изделий, 4-й разряд
457. Характеристика работ:
разборка стоп сформованной продукции;
отделение затвердевших асбестоцементных изделий от металлических прокладочных форм вручную;
раздельная укладка изделий и форм в стопы;
отсортировка поврежденных изделий с группировкой их по характеру повреждений.
458. Должен знать:
стандарты (технические условия) на листовые асбестоцементные изделия в части линейных размеров, формы и внешнего вида;
установленное количество листов в стопе.
117. Распределитель силикатной массы
Параграф 1. Распределитель силикатной массы, 3-й разряд
459. Характеристика работ:
распределение силикатной массы по прессам;
наблюдение за работой транспортирующих и распределительных устройств: транспортеров, элеваторов, тарельчатых питателей, тачек, бункеров;
пуск и остановка обслуживаемых механизмов;
регулирование поступления силикатной массы на транспортирующие средства;
удаление посторонних включений;
уборка просыпавшейся массы, смазка механизмов;
устранение неисправностей в работе оборудования.
460. Должен знать:
устройство, принцип работы обслуживаемых механизмов;
емкости приемных устройств;
требования, предъявляемые к качеству силикатной массы;
нормы и порядок загрузки бункеров пресса;
способы устранения неисправностей в работе оборудования.
118. Распиловщик камня
Параграф 1. Распиловщик камня, 4-й разряд
461. Характеристика работ:
гипсование блоков для укрупнения или выравнивания поверхности;
разборка распиленной ставки;
сортировка плит по породам и размерам с укладкой их на средства перемещения;
комплектовка ставки на вагонетки с выверкой ее по оси движения рамы и по отвесу;
установка на станке скомплектованной ставки и съем распиленной;
распиливание блоков на плиты на камнераспиловочных станках до двух типов с механической подачей образцов;
наблюдение за натяжением пил, равномерной подачей воды, абразива и опусканием рамы станка;
загрузка бункера абразивами;
очистка бункера, станка и рабочего места от шлама;
участие в установке и снятии пил и вагонетки со ставкой со станка;
мойка распиленной ставки и вагонетки;
выявление и устранение мелких неисправностей в работе станка, подтяжка ослабевших пил;
уход за обслуживаемым оборудованием;
подрезка выработанных пил электросварочным аппаратом;
участие в работе по ремонту обслуживаемого оборудования.

462. Білуге тиіс:
қызмет көрсететін кесу станоктарын пайдалану ережесі және жұмыс тәртібі, құралы;
пайдаланатын тас түрінің физикалық құрамын;
пайдаланылатын ара және түрпілердің сипаттамасы және маркасы;
электрлі пісіру аппаратын пайдалану ережесі және құралдары;
үстіңгілерін тегістеу және мықтауда блоктарды гипстеу тәсілі;
блок және плиталарға қойылатын талаптар.
Параграф 2. Тасты кесуші, 5-разряд
463. Жұмыс сипаттамасы:
үлгілердің механикалық және қолдан берілуімен екі түрден жоғары тас кесу станогіндегі плитадағы блоктарды кесу;
кескіштің тартылуын, судың қалыпты берілуін және станок рамасын түсіруін бақылау;
бункердің түрпілермен тиелуі;
бункер, станок және жұмыс орнын қоқыстан тазарту;
станок мөлшерінен кескіш пен вагонетканы түсіру және қондыруға қатысу;
кесілген құты және вагонетканы жуу;
станок жұмысындағы кішігірім жарамсыздықтарды анықтау және жою, әлсізденген кескіштерді көтеру;
станок жұмысындағы кішігірім жарамсыздықтарды анықтау және жою, әлсізденген кескіштерді көтеру;
қызмет көрсету құрылғысын күту;
электрлік пісіру аппаратымен өндірілген араның қысқарту;
қызмет көрсету құрылғысын жөндеу жұмысына қатысу.
464. Білуге тиіс:
кесу станоктарының құралы;
тас түрінің физикалық құрамын;
пайдаланылатын ара және түрпілердің сипаттамасы және маркасы;
сонымен қатар электрлі пісіру аппаратын пайдалану ережесі және құралдары, алмазбен арматураланған кескіш;
119. Асбест-цемент және асбест-силитті бұйымдарды кесуші
Параграф 1. Асбест-цемент және асбест-силитті бұйымдарды кесуші, 3-разряд
465. Жұмыс сипаттамасы:
кесу станоктарында берілген өлшемдері бойынша таскендірцемент тарамдар, панель, таскендірсилит бұйымдарын кесу;
станоктың қабылдау үстеліне бұйымдарды салу;
кескен кезде жиектерінің тегістігін қадағалау;
кесу дисктерін суытуға судың қалыпты келуін және оның күйін бақылау;
тарампішіндеу машинасының қалыптау барабанынан таскендірцемент қабатты түсіру және таскендір бұйымдарына арналған шикі дайындамаларды шаблонға сәйкес қолмен кесу(шабу);
таскендір тақтайшаларына арналған, қабатталған пластиктан жасалған қаптау материалын кесу;
төсемелер мен бұйымдарды өлшемдері бойынша іріктеп, қатарлап қою;
фрезаларды жөндеу, ауыстыру, станокты тазалау және майлау.
466. Білуге тиіс:
кесу станоктарының құрылымы мен жөндеу ережелерін;
бұйымның ұзындық өлшемдері мен сыртқы түріне қойылатын талаптарды;
бұйымдарды кесу амалдарын;
бұйымдарды іріктеу мен қатарлаудың тәсілдерін;
станокты тазалау мен майлау ережелерін.
120. Слюданы кесуші
Параграф 1. Слюданы кесуші, 3-разряд
467. Жұмыс сипаттамасы:
слюда кристалдарын арнайы пышақпен тазарту;
слюда кристалдарын пышақпен ажыратып, кесуге дайындау;
слюда ақауларын техникалық шарттарға сәйкес пышақпен тазалау;
таңдалған өнімді сырт көзбен және шаблонмен өлшемі мен пайдалану мақсатын анықтау;
пышақтарды таңдау және қайрау;
слюда кристалдарын кесу станогында тазалау;
станоктағы слюда ақауларын тазалау;
станокты қосу және сөндіру, жұмысын реттеу;
станок жұмысындағы ұсақ олқылықтарды жою.

462. Должен знать:
устройство, режим работы и правила эксплуатации обслуживаемых распиловочных станков;
физические свойства применяемых пород камня;
марки и характеристики применяемых пил и абразивов;
устройство и правила эксплуатации электросварочных аппаратов;
способы, приемы гипсования блоков для укрупнения и выравнивания поверхности;
требования, предъявляемые к блокам и плитам.
Параграф 2. Распиловщик камня, 5-й разряд
463. Характеристика работ:
распиловка блоков на плиты на камнераспиловочных станках свыше двух типов с механической и ручной подачей образцов;
наблюдение за натяжением пил, равномерной подачей воды, абразивов и опусканием рамы станка;
загрузка бункера абразивами;
очистка бункера, станка и рабочего места от шлама;
установка и снятие пил, участие в установке и съеме вагонетки со ставкой;
обмывка распиленной ставки и вагонетки;
выявление и устранение мелких неисправностей в работе станка, подтяжка ослабевших пил;
уход за обслуживаемым оборудованием;
подрезка выработанных пил электросварочным аппаратом;
участие в ремонте обслуживаемого оборудования.
464. Должен знать:
устройство распиловочных станков;
физические свойства пород камня, подлежащих распиловке;
марки и характеристики применяемых пил и абразивов, в том числе пил, армированных алмазами;
устройство и правила эксплуатации электросварочных аппаратов.
119. Резчик асбестоцементных и асбестосилитовых изделий
Параграф 1. Резчик асбестоцементных и асбестосилитовых
изделий, 3-й разряд
465. Характеристика работ:
резка на обрезных станках асбестоцементных листов, панелей и асбестосилитовых изделий по заданным размерам;
подача и укладка изделий на приемный стол станка;
обеспечение при обрезке ровной кромки;
наблюдение за нормальным поступлением воды для охлаждения режущих дисков и их состоянием;
съем асбестоцементного наката с форматного барабана листоформовочной машины и ручная нарезка (рубка) по шаблону сырых листов-заготовок для асбестоцементных изделий;
резка облицовочного материала из слоистого пластика для асбестосилитовых плит;
укладка прокладок и изделий в стопы с одновременной сортировкой по размерам;
подналадка, смена фрез, чистка и смазка станка.
466. Должен знать:
устройство и правила подналадки обрезных станков;
требования, предъявляемые к изделиям в части линейных размеров и внешнего вида;
приемы обрезки изделий;
способы сортировки и укладки изделий в стопы;
правила чистки и смазки станка.
120. Резчик слюды
Параграф 1. Резчик слюды, 3-й разряд
467. Характеристика работ:
очистка кристаллов слюды специальным ножом;
подготовка кристаллов слюды к резке путем расщепления ножом до выявления полезной площади;
удаление дефектов слюды при помощи ножа согласно техническим условиям;
определение визуально и по шаблону размера и назначения подборов;
подбор и заточка ножей;
очистка кристаллов слюды на обрезном станке;
удаление дефектов слюды на станке;
включение и выключение станка, регулирование его работы;
устранение мелких неполадок в работе станка.

468. Білуге тиіс:
слюданы қолмен және кесу станогында тазалау амалдары мен тәсілдерін;
тазартылған слюдаға техникалық шарттар;
тазартылған слюданың сапасын және өлшемін анықтаудың әдістемесін;
кристалдардың барлық ақауларын жою және таза слюданы толығымен шығарудың тәсілдерін;
шаблондар мен өлшеу құралдарын пайдалану ережелерін;
станоктағы слюда ақауларын тазалау.
121. Құрылыс бұйымдары мен материалдарын кесуші
Параграф 1. Құрылыс бұйымдары мен материалдарын кесуші, 3-разряд
469. Жұмыс сипаттамасы:
престегеннен кейін шикі жабынқыштың шетіндегі артық сазды алу;
престеушіден жабынқышы бар раманы алу;
бұрышын кесу;
шинада саңылау тесу;
шектерін сүрту;
жабынқышы бар рамаларды тасымалдау көліктеріне салу және белгілеу;
механикалық қайшы мен циркулді арамен гипскартон тарамдарын белгіленген өлшемдерге сай қию;
жүк тиелген вагонеткаларды кептіру орнынан рольгангке жеткізу;
гипскартон тарамдарын кесу;
кесілген тарамдарды өлшемдері мен сорттары бойынша іріктеу мен салу;
механикалық пышақтардың жұмысындағы ұсақ олқылықтарды жою;
вагонеткаларды тасымалдау арбасымен соңғы орынға жеткізу;
қалдықтарды арнайы орынға апару.
470. Білуге тиіс:
кесетін құралдардың жұмыс істеу принциптерін;
жабынқыш сапасына қойылатын талаптарды;
жабынқышты кесу мен белгілеу ережелерін;
механикалық қайшылар мен басқа да қызмет көрсетіліп жатқан аспаптардың құрылымын;
даяр өнімге техникалық талаптар мен мемлекеттік стандарттар;
даяр өнімді іріктеу мен салудың ережелерін;
рольганг пен тасымалдау арбасымен жұмыс істеу ережелерін.
Параграф 2. Құрылыс бұйымдары мен материалдарын кесуші, 4-разряд
471. Жұмыс сипаттамасы:
шеккесу қондырғысында томарбетон панелдерін блоктарға тігінен және көлденеңнен кесу;
стендтерде жасалған темірбетон құбырлар, терезеасты тақтайшаларды, шекбетон бұйымдарын тігінен кесу, түрпілі дөңгелектер немесе алмазды армираланған дисктер қондырылған аралау машиналары мен құралдарда куб-үлгіні аралау;
кесу, аралау машиналары мен қондырғыларын реттеу, жөндеу, жұмыстарындағы ұсақ ақауларын жою, кесу саймандарын ауыстыру;
бұйымдарды жерден басқарылатын көтеру механизмдерін қолдана отырып көтеру, орналастыру, жиектеу және тасымалдау;
таспаларды механикалық пышақпен белгілі бір ұзындықта кесу;
конвейердегі картон таспада гипс массасының қамтылуын анықтау;
таспа кесіктерінің сапасы мен таспа тығыздығын тексеру;
таспаның ақау табылған тұсын кесіп тастау;
тарам ұзындығын өзгерткенде механикалық пышақты қайта баптау;
жеткізу үстелі мен салу көпірі жұмысын бақылау;
кептіру механизміне тарамдардың дұрыс салынуын қадағалау;
механизмдерді уақытында майлау;
пресс мүштігінен шығатын керамикалық қырлы бөренені қолмен кесу аспаптарымен жабынқышқа, кірпішке және басқа бұйымдарға белгіленген өлшемдерге сәйкес кесу;
кесу үстелі мен кесу аппаратының мүштігі, білікшелерін тазалау және жуу;
кесу шектерін ауыстыру;
жылылықты өткізбейтін және акустикалық дайындамалар мен бұйымдарды берілген өлшем бойынша тарамдарға немесе тақтайшаларға станокта кесу;
дайындамалар мен бұйымдардың салынуын бақылау;
станокты қосу, тоқтату, реттеу;
аспирациялық қондырғылар жұмысын бақылау;
микалекс, слюдопласт, микатаспа, миканитті берілген өлшемдегі пластинаға қолмен немесе станокта кесу;
кескенде микалексті суландыру үрдісін реттеу;
пластиналардың көлемін шаблонмен және өлшеу аспаптарымен жүйелі түрде өлшеу;
қызмет көрсетіліп жатқан жабдықтың жұмысындағы ақауларды жөндеу және жою.

468. Должен знать:
приемы и способы очистки слюды вручную и на обрезном станке;
технические условия на очищенную слюду;
методику определения качества и размеров очищенной слюды;
способы удаления всех дефектов кристаллов и получения максимального выхода деловой слюды;
правила пользования шаблонами и измерительными инструментами;
удаление дефектов слюды на станке.
121. Резчик строительных изделий и материалов
Параграф 1. Резчик строительных изделий и материалов, 3-й разряд
469. Характеристика работ:
обрезка излишков глины по краям черепицы-сырца после прессования;
принятие рамки с черепицей от прессовщика;
вырезание уголка;
прокалывание отверстий в шине;
затирка граней;
маркировка и укладка рамок с черепицей на транспортные средства;
резка гипсокартонных листов механическими ножницами или циркульной пилой на листы установленных размеров;
перемещение груженых вагонеток от сушки к рольгангу;
снятие гипсокартонных листов с вагонетки и передача их с помощью рольганга к обрезному столу;
раскрой гипсокартонных листов;
сортировка и укладка нарезанных листов по размерам и сортам;
устранение мелких неисправностей в работе механических ножниц;
перемещение вагонеток передаточной тележкой на обгонный путь;
удаление отходов в отведенное место.
470. Должен знать:
принцип действия используемых при обрезке инструментов;
требования, предъявляемые к качеству черепицы;
правила обрезки и маркировки черепицы;
устройство механических ножниц и другого обслуживаемого оборудования;
технические условия и государственные стандарты на готовую продукцию;
правила ее сортировки и укладки;
правила работы на рольганге и передаточной тележке.
Параграф 2. Резчик строительных изделий и материалов, 4-й разряд
471. Характеристика работ:
продольная и поперечная резка пенобетонных панелей на блоки на струнорезательной установке;
поперечная резка железобетонных труб, подоконных досок и струнобетонных изделий, изготовленных на стендах, а также выпиловка кубов-образцов на распиловочных машинах и установках, оснащенных абразивными кругами или дисками с алмазным армированием;
регулирование, подналадка резательных, распиловочных машин и установок, устранение мелких неисправностей в их работе, смена режущих приспособлений;
подъем, установка, кантовка и перемещение изделий с применением подъемных механизмов, управляемых с пола;
резка ленты механическим ножом на листы заданной длины;
определение степени охватывания гипсовой массы в картонной ленте на конвейере;
проверка качества торцов и плотности заполнения ленты;
вырезание бракованной части ленты;
переналадка механического ножа при изменении длины листов;
наблюдение за работой передаточного стола и загрузочного моста;
наблюдение за правильной загрузкой листов в сушило;
своевременная смазка механизмов;
резка ручными резательными аппаратами керамического бруса, выходящего из мундштука пресса, на черепицу, кирпич и другие изделия с соблюдением заданных размеров;
очистка и промывка мундштука, роликов резательного столика и резательного аппарата;
смена резательных струн;
резка теплоизоляционных и акустических заготовок и изделий на полосы или плиты заданных размеров на станках;
наблюдение за укладкой заготовок и изделий;
пуск, остановка и регулирование станка;
наблюдение за работой аспирационных установок;
резка микалекса, слюдопласта, микаленты и миканита на пластины заданного размера вручную и на станках;
регулирование процесса орошения микалекса при резке;
регулярный промер габаритов пластин шаблоном и измерительными инструментами;
наладка и устранение неисправностей в работе обслуживаемого оборудования.

472. Білуге тиіс:
қызмет көрсетіліп жатқан машиналар мен қондырғылардың құрылымы мен техникалық қолданудың ережелерін;
бұйымдарды кесу мен аралаудың тәсілдері, ережелерін;
жасалып жатқан өнімге техникалық шарттарды;
араланған бұйымдарды қатарлап жинау мен тасымалдау ережелерін;
механикалық пышақ, өткізу үстелі, тиеу көпірінің құрылымын;
гипскартон тарамдарға техникалық шарттар, оларды шығару үрдісін;
таспалық пресс, мүштік, кесу аппаратының құрылымы;
шикі өнім сапасына қойылатын талаптарды;
таспалық престі іске қосу мен тоқтату ережелерін, кірпіш пен жабынқышты кесу ережелерін;
кесу шектерін ауыстыру мен кесу станогын жөндеудің ережелерін;
станок пен механизмдердің құрылымын, оларды қосу, орналастыру, реттеудің ережелерін;
жылылықты өткізбейтін бұйымдарға техникалық талаптарды, олардың номенклатурасын, өлшем шектерін;
қызмет көрсетіліп жатқан жабдықтардың құрылымы мен жөндеу ережелерін;
электрөткізбейтін материалдарды кесу амалдары мен реттілігін;
даяр өнімге техникалық шарттар мен мемлекеттік стандарттарды;
пластиналарды өлшеу тәсілдерін;
бақылау-өлшеу аспаптарының пайдалану мақсаттары мен ережелерін.
122. Рекуператоршы
Параграф 1. Рекуператоршы, 3-разряд
473. Жұмыс сипаттамасы:
суды тазалау;
тазалауға арналған судың қабылдау ыдысына келуін реттеу;
суды тазарту үшін рекуператорларға құю;
рекуператордағы судың тазартылуын бақылау және суды тазартудың белгілі деңгейін қамтамасыз ету;
тазартылған судың жинау ыдысына құюлуын реттеу;
суды бумен берілген температураға жеткенше жылыту;
шұға мен торлы цилиндрлерді жууға тазартылған судың келуін реттеу;
таскендірцемент суспензиясын дайындау үшін құрамында таскендір мен цементі бар судың келуін бақылау;
рекуперационды жүйені қарап шығу және оны жұмысқа даярлау;
орталық сорғыларды іске қосу, өшіру;
рекуперационды жүйені тазалау;
өңделген судың тазартылу деңгейін бақылауға алу;
рекуперационды жүйе жұмысындағы ақауларды жою.
474. Білуге тиіс:
рекуперационды жүйенің, орталық сорғылар мен науалардың құрылымы мен жұмыс істеу принциптерін;
таскендірцемент бұйымдарын жасағанда қолданылатын судың құрамы мен қасиеттерін;
суға технологиялық карта бойынша қойылатын талаптарды;
суды тазартудың тәсілдері мен оны өндіріске берілуін реттеуді;
рекуперационды жүйені тазалаудың амалдарын.
12 ден аса рекуператорға қызмет көрсетілсе - 4-разряд.
123. Орнықтырушы
Параграф 1. Орнықтырушы, 4-разряд
475. Жұмыс сипаттамасы:
разряды жоғарырақ орналастырушы қадағалауымен дөңгелек пештерге кірпіштерді орналастыру;
шикі кірпіш, керамикалық блок, жабынқыш, сорғы құбырларын вагонеткадан түсіріп, оларды орналастырудың техникалық ережелеріне сәйкес тоннель вагонеткасына салу немесе дөңгелек пештерге орналастыруға салу;
вагонетка оттығын немесе дөңгелек пешті ұсақталған тас кесектерінен тазарту;
жүк тиелген және бос вагонеткаларды ауыстыру.

472. Должен знать:
устройство и правила технической эксплуатации обслуживаемых машин и установок;
способы, правила резки и распиловки изделий;
технические условия на изготовляемую продукцию;
правила строповки и перемещения распиливаемых изделий;
устройство механического ножа, передаточного стола и загрузочного моста;
технические условия на гипсокартонные листы, процесс их производства;
устройство ленточного пресса, мундштука и резательного аппарата;
требования, предъявляемые к качеству сырца;
правила пуска и остановки ленточного пресса, резки кирпича и черепицы;
правила смены резательных струн и наладки резательного станка;
устройство станка и механизмов, правила их пуска, установки и регулирования;
технические требования к теплоизоляционным изделиям, их номенклатуру, допуски на размеры;
устройство и правила наладки обслуживаемого оборудования;
приемы и последовательность резки электроизоляционных материалов;
технические условия и государственные стандарты на готовые изделия;
способы измерения габаритов пластин;
назначение и правила пользования контрольно-измерительными инструментами.
122. Рекуператорщик
Параграф 1. Рекуператорщик, 3-й разряд
473. Характеристика работ:
ведение процесса очистки воды;
регулирование подачи воды, подлежащей очистке, в приемный бачок;
распределение воды по рекуператорам для очистки;
наблюдение за процессом очистки воды в рекуператорах и обеспечение заданной степени очистки воды;
регулирование подачи очищенной воды в сборник;
подогрев воды паром до заданной температуры;
регулирование подачи очищенной воды на промывку сукон и сетчатых цилиндров;
регулирование подачи воды, содержащей асбест и цемент на приготовление асбестоцементной суспензии;
осмотр рекуперационной системы и подготовка ее к работе;
пуск и остановка центробежных насосов;
включение и выключение рекуператоров;
чистка рекуперационной системы;
контроль степени очистки отработанной воды;
устранение неполадок в работе рекуперационной системы.
474. Должен знать:
устройство и принцип действия рекуперационной системы, центробежных насосов и отстойников;
состав и свойства воды, применяемой в производстве асбестоцементных изделий;
требования, предъявляемые к воде технологической картой;
способы очистки воды и регулирования подачи ее в производство;
приемы чистки рекуперационной системы.
При обслуживании свыше 12 рекуператоров - 4-й разряд.
123. Садчик
Параграф 1. Садчик, 4-й разряд
475. Характеристика работ:
садка кирпича в кольцевые печи под руководством садчика более высокой квалификации;
снятие кирпича-сырца, керамических блоков, черепицы, дренажных труб с вагонетки и укладка их на тоннельную вагонетку в соответствии с техническими правилами садки или передача для садки в кольцевые печи;
очистка пода вагонетки или кольцевой печи от боя и щебня;
перемещение груженых и порожних вагонеток.

476. Білуге тиіс:
дөңгелек пеш пен вагонеткалардың құрылымын;
пеш вагонеткаларына бұйымдарды салу ережелерін;
дөңгелек пештерге шикі өнімді салу әдістерін;
шикі өнім сапасына қойылатын талаптарды;
күйдіру үрдісін; қолданылып жатқан отынның түрлері мен қасиеттерін.
Параграф 2. Орнықтырушы, 5-разряд
477. Жұмыс сипаттамасы:
шикі кірпіш, керамикалық блок, жабынқыш, сорғы құбырларын дөңгелек күйдіру пештерінің камераларына салу;
шикі өнімді сұрыптау;
төменгі қатарды орналастыру;
астыңғы канал аяқтарын салу;
оттық торларды отын құбырларының астына салу;
шикі кірпіш таспаларын жабынқыш үшін орналастыру;
кірпішті жабынқыш немесе сорғы құбырлармен бірге орналастыру;
қағаз шымылдықты орналастыру;
тар табанды темір жол, дөңгелек, металл тарамдарды салу, пеш ішінде вагонеткалардың орнын ауыстыру.
478. Білуге тиіс:
қызмет көрсетіліп жатқан дөңгелек күйдіру пештерінің құрылысын;
шикі кірпішті, кірпішті жабынқышпен немесе сорғы құбырмен пешке салу әдістерін;
салу әдісінің пештің өнімділігіне әсер ету принципін;
шикі өнім сапасына қойылатын талаптарды.
124. Тасты күйдіру пешіне орнықтырушы
Параграф 1. Тасты күйдіру пешіне орнықтырушы, 3-разряд
479. Жұмыс сипаттамасы:
күйдіруге арналған тасты салу, орналастыру;
тасты вагонетка немесе арбадан түсіру және орналасу жеріне тасу;
пеш астын түзеу және қалдықтарды тазалау;
қағаз шымылдықты орналастыру;
вагонеткаларды әкелу және әкету;
қозғалмалы темір жолдарын, дөңгелектерді, домалату тарамдарын салу және тасымалдау.
480. Білуге тиіс:
күйдіру пешінің құрылымы мен жұмыс істеу принципін;
күйдіру технологиясын;
тасқа техникалық шарттарды; қолданылып жатқан отынның түрлерін.
Параграф 2. Тасты күйдіру пешіне орнықтырушы, 4-разряд
481. Жұмыс сипаттамасы:
тасты технологиялық үрдіс бойынша әр түрлі күйдіру пештеріне салу;
пешті тас пен отын салуға дайындау;
түтін өтетін каналдар және оттық торларын салу;
берік сыртқы және аралық қабырға, жинақ, оттық, люк, жердегі пештердегі от өтетін тұстарын салу және майлау;
саз балшық дайындау және пештің сыртқы қабырғаларын жағып шығу;
тарізді жолдар, дөңгелек, домалату тарамдарын салу.
482. Білуге тиіс:
күйдіру пешінің құрылымы мен жұмыс істеу принципін;
салудың дұрыс әдістерін;
күйдірудің технологиясын;
тас, гипс пен әкке техникалық шарттарды;
қолданылып жатқан отынның түрлері мен қасиеттерін;
салу әдісінің пештің өнімділігіне әсер ету принципін.
125. Бұйымдар мен құрылғыларды жинаушы
Параграф 1. Бұйымдар мен құрылғыларды жинаушы, 2-разряд
483. Жұмыс сипаттамасы:
таскендір тақтайшаларын құрастыру;
тақтайшалардың ұзындық өлшемдерін тексеру;
тарамдарды біріктіруге берілген көлемдегі саңылау жасау;
тесілген жерлерге тойтармаларды қою және электрұстағыш көмегімен жапсыру;
жабысу элементтері өлшемдері, жабысу, жылыту тақтайшасына салынуының сапасын бақылау;
таскендірцемент затын берілген рецептура бойынша казеин желімінде жасау, жиналған тақтайшаларға таскендірцемент затын жағу;
темірбетон бұйымдарын құрастырғанда қосымша жұмыстарға қатысу;
салу тетіктерін жабыстыруға дайындау;
оқшаулау материалдарын салу;
оқшаулау және қорғаныс заттар мен құрамдарды дайындау және жағу;
түйіскен тұстарына ерітінді жағу.

476. Должен знать:
устройство кольцевой печи и вагонеток;
правила укладки изделий на печные вагонетки;
методы садки сырца в кольцевые печи;
требования, предъявляемые к качеству сырца;
процесс обжига;
виды и свойства применяемого топлива.
Параграф 2. Садчик, 5-й разряд
477. Характеристика работ:
садка кирпича-сырца, черепицы, керамических блоков, дренажных труб в камеры кольцевых обжигательных печей;
отбраковка сырца;
садка нижних рядов;
кладка ножек подовых каналов;
выкладка колосниковых решеток под топливными трубочками;
устройство кассет из кирпича-сырца для садки черепицы;
совместная садка кирпича с черепицей или дренажными трубами;
установка бумажных ширм;
участие в перекладке узкоколейных путей, кругов и металлических листов, перемещение вагонеток в печи.
478. Должен знать:
конструкцию обслуживаемых кольцевых обжигательных печей;
методы садки кирпича-сырца, комбинированной садки кирпича с черепицей или дренажными трубами;
принцип влияния садки на производительность печи;
требования, предъявляемые к качеству сырца.
124. Садчик камня в обжигательные печи
Параграф 1. Садчик камня в обжигательные печи, 3-й разряд
479. Характеристика работ:
участие в садке, укладке камня для обжига;
снятие камня с вагонетки или тачки и передача его в садку;
разравнивание пода печи и удаление отходов;
установка бумажных ширм;
подгонка и отгонка вагонеток;
укладка и передвижение переносных рельсовых путей, кругов, катальных листов.
480. Должен знать:
устройство и принцип работы обжигательной печи;
технологию обжига;
технические условия на камень;
виды применяемого топлива.
Параграф 2. Садчик камня в обжигательные печи, 4-й разряд
481. Характеристика работ:
садка камня в обжигательные печи разных конструкций в соответствии с технологическим процессом;
подготовка печи для приема камня и топлива;
выкладывание дымовых каналов и колосниковой решетки;
выкладывание и промазывание устойчивых наружных и промежуточных стенок, свода, топок, очалков, люков, огнеходов в напольных печах;
приготовление глиняного раствора и обмазывание наружных стенок печи;
выведение тяговых отдушин;
участие в перекладывании узкоколейных путей, кругов и катальных листов.
482. Должен знать:
устройство и принцип работы обжигательной печи;
рациональные методы садки;
технологию обжига;
технические условия на камень, гипс и известь;
виды и свойства применяемого топлива;
принцип влияния способов садки на производительность печи.
125. Сборщик изделий и конструкций
Параграф 1. Сборщик изделий и конструкций, 2-й разряд
483. Характеристика работ:
сборка асбестоцементных плит;
проверка линейных размеров плит;
сверление отверстий заданного размера для соединения листов;
вставка заклепок в просверленные отверстия и склепка их при помощи электроклещей;
контроль качества и размеров элементов крепления, закрепление их, укладка в плиты утеплителя;
изготовление асбестоцементной мастики на казеиновом клее по заданной рецептуре, обмазывание собранных плит асбестоцементной мастикой;
выполнение вспомогательных работ при сборке железобетонных изделий и конструкций;
подготовка закладных деталей под сварку;
укладка изоляционных материалов;
приготовление и нанесение изоляционных и защитных мастик и составов;
заделка стыков раствором.

484. Білуге тиіс:
жоғарғы және төменгі қабаттарды жабыстыру ережелерін;
бұрғылау станогының құрылымын;
қолданылып жатқан бұрғылар мен тойтармалардың өлшемдерін;
пештің тойтармаларға арналған саңылауларының орналасуын;
тақтайшаларды жабыстыруға арналған электрұстауыштардың құрылымы мен қолдану ережелерін;
тақтайшаның ұзындықтарына, пішіні мен сыртқы түріне қойылған стандарттарды(техникалық шарттарды);
тақтайшаларды майлау ережелерін;
таскендірцемент бұйымының құрауыштарының қасиеттерін, мөлшерін, жасау технологиясын;
құрастырылып жатқан өнім мақсаты мен оларға қойылатын талаптарды;
оқшаулағыш заттардың жасалу мен жағылу ережелерін.
Параграф 2. Бұйымдар мен құрылғыларды жинаушы, 3-разряд
485. Жұмыс сипаттамасы:
сызықтық және жалпақ темірбетон құрылмаларды жинау: жабындылардың панелдері мен тақтайшалары, сыртқы қабырға және ұқсас бұйымдар панелдерін;
жеке сызықтық элементтерден фермаларды жинау және түйіскендерін бүтіндеу;
құрастырылып жатқан тетіктер мен элементтерді бұрандама, қамыт, тетік қысқышпен қосу;
жиектеуші мен тельфер жұмысын басқару;
берілген өлшемдерге сәйкес каркастар мен даяр тетіктерді құрастыру, біріктіру;
каркас бөліктерін (мөлшерқада, планка, төсеме, арқан) құрастыру орнына тасымалдау;
құрастырылып жатқан каркастарды тасымалдау, қатарлап қою;
дайын каркасты жаю станогының қабылдау секциясына ауыстыру және салу;
каркас араларына шектеу бөренесін қою және уақытша байлау;
қалқандарды тасымалдау, каркас саңылауларына салу;
жаю станогына келген каркастарды өлшемдері бойынша тіркеу;
стендта құбырларды жылуоқшаулағыш құрылмалар мен мат, цилиндр, қабық, сегмент, тақтайша, қорғаныс жабынды, тіркеу тетіктерінен тұратын жабдықтарды құралманың өлшемдеріне сәйкес құрастыру;
қосалқы механизмдерді басқару;
бұйымдар мен тетіктерді тасымалдау;
құрамаларды тасымалдау талаптарына сай салу және орау.
486. Білуге тиіс:
жиналып жатқан заттарды пайдалану мақсаттары мен техникалық талаптарды;
үлкейтіп жинау, орнын ауыстыру, жиектеу және құрастырылып жатқан элементтер мен бұйымдарды орналастыру тәсілдері мен ережелерін, сызбаларды оқу ережелерін;
құрастырылып жатқан заттарды салу мен ораудың тәртібін.
Параграф 3. Бұйымдар мен құрылғыларды жинаушы, 4-разряд
487. Жұмыс сипаттамасы:
құрылыстың көлемдік кеңістік элементтерін (бөлмелер, блоктар, сантехкабиналар, басқыш шабақтары, шахталар, лифтілер, коллекторлар және тағы басқа) құрастыру монтаждалатын бөшкелерге белгі салу, олардың бұрандамалы, қамытпен немесе ұстағышпен бекітумен және дәнекерлеуге дайындаумен кондукторға орналастыру, бөшкелерді және дайын көлемдік элементтерді бөлшектр мен дайын көлемдік элементтерді ілгектеу, орын ауыстыру және орнату;
үлгі-мөлшер құрылымына сәйкес құрастыру конвейерінде жылу оқшаулағыш құбырлар үшін құрылымдар мен цилиндрлерді жабдықтап, төсеніштер, қабыршықтар, сегменттер, плиталар мен қорғаныс жабылғыларын бектіпе бөлшектерін құрастыру;
жеткізу талаптарына сәйкес құрылымдардың орнын ауыстыру, қалау буып-түю үшін станоктар мен механизмдерді басқару.

484. Должен знать:
правила совмещения верхнего и нижнего листов;
устройство сверлильного станка; размеры применяемых сверл и заклепок;
расположение отверстий в плите для заклепок;
устройство и правила пользования электроклещами для склепки плит;
требования стандартов (технических условий) к плитам в части линейных размеров, формы и внешнего вида;
правила обмазывания плит;
свойства компонентов, их дозировку и технологию изготовления асбестоцементной мастики;
назначение собираемых конструкций и предъявляемые к ним требования;
правила приготовления и нанесения изоляционных мастик.
Параграф 2. Сборщик изделий и конструкций, 3-й разряд
485. Характеристика работ:
сборка линейных и плоскостных железобетонных конструкций: панелей и плит покрытий, панелей наружных стен и других аналогичных изделий;
сборка ферм из отдельных линейных элементов с последующим омоноличиванием соединений;
стыковка монтируемых деталей и элементов с креплением их болтами, хомутами и струбцинами с подготовкой под сварку;
управление работой кантователя и тельфера;
сборка, крепление каркасов и готовых деталей по заданным типоразмерам;
перемещение деталей каркасов (реек, планок, подкладок, строп) к месту сборки;
перемещение собираемых каркасов и укладка их в штабель;
перемещение и укладка готового каркаса на приемную секцию прокатного стана;
установка между каркасами ограничительного бруса и временное крепление;
перемещение щитов и закладка их в проемы каркаса;
учет по типоразмерам каркасов, поступивших на прокатный стан;
сборка на стенде конструкций для теплоизоляции трубопроводов и оборудования из матов, цилиндров, скорлуп, сегментов, плит и защитных покрытий, крепежных деталей в соответствии с типоразмерами конструкций;
управление вспомогательными механизмами;
перемещение изделий и деталей;
укладка и упаковка конструкций в соответствии с требованиями поставки.
486. Должен знать:
назначение и технические требования, предъявляемые к собираемым конструкциям;
способы и правила укрупнительной сборки, перемещения, кантовки и установки собираемых элементов и изделий, правила чтения чертежей;
порядок, укладки, упаковки конструкций.
Параграф 3. Сборщик изделий и конструкций, 4-й разряд
487. Характеристика работ:
сборка объемно-пространственных элементов строительства (комнат, блоков, сантехкабин, лестничных клеток, шахт, лифтов, коллекторов и другое);
разметка монтируемых деталей, установка их в кондукторы с креплением болтами, хомутами или струбцинами и подготовкой под сварку;
строповка, перемещение и установка деталей и готовых объемных элементов;
сборка на сборочном конвейере конструкций для теплоизоляции трубопроводов и оборудования из цилиндров, матов, скорлуп, сегментов, плит и защитных покрытий, крепежных деталей в соответствии с типоразмерами конструкций;
управление станками и механизмами для перемещения, укладки и упаковки конструкций в соответствии с требованиями поставки.

488. Білуге тиіс:
жиналатын құрылымдарға қойылатын техникалық талаптар мен міндеттер;
көлемді темір бетон құрастыру әдістері мен ережесі құрылымының элементтерін біріктіру және бекіту әдістері;
құрастырылған құрылымының сапасына қойылатын негізгі талаптар;
конвейерлердің станоктардың, механизмдердің және құрал-саймандардың құрылысы;
құрылымдардың, бұйымдардың және бөлшектердің қасиеттері, модель және үлгі мөлшері құрылымды құрастыру тәртібі,;
жеткізілімнің толымдылығы.
126. Арматуралық торлар мен каркастарды дәнекерлеуші
Параграф 1. Арматуралық торлар мен каркастарды дәнекерлеуші, 3-разряд
489. Жұмыс сипаттамасы:
дайындалған өзектерді үлгілеуге (кондукторлауға) қалау;
электродқа ауыр және ұзын өлшемді торлармен үлгілеуге немесе кондукторларға беру және кең торларға екінші жағын дәнекерлеу үшін аудару;
дайын торларды қат-қабатқа немесе вагонеткаға ауыстыру, бір нүктелі (екі нүктелі) машикада 1-2 диаметрлі өзектер мен қарапайым арматуралық торларды бірдей қадаммен бойлық және көлденең арматураларды түйіспелі дәнекерлдеу;
қуаты 7кВА-ға дейінгі жапсарлы дәнекерлеу машиналарында арматуралық өзектерді түйіспелі жапсарлы дәнекерлеу, төсемелі бұйымдарды қарапайым және орта күрделіктегі тәсілдерімен флюс қабатының осінде электр түйіспелі немесе түйіспелі рольефтік түйіспелі машиналарды дәнекерлеу;
арматураны диаметрімен маркаларына тәуелді дәнекерлеу режимін реттеу.
490. Білуге тиіс:
болатын түрлері шығындары мен маркалары дайындалатын торлар мен қаңқалардың міндеті және оларға техникалық талаптар;
түйсіпелі дәнекерлейтін машинасының құрылысы;
дәнекерлеу технологиясының негіздері;
дәнекерлеу кезіндегі ақаулардың себептері;
дайындалатын сызбалардың торларын оқу.
Параграф 2. Арматуралық торлар мен каркастарды дәнекерлеуші, 4-разряд
491. Жұмыс сипаттамасы:
өзектердің ауыспалы қадамымен әртүрлі диаметрі өзектердің бір нүктелі, екі нүктелі машинада арматуралық торлармен қаңқаларды түйіспелі дәнекерлеу;
аспалы дәнекерлеу машиналарында дайын торлардан торлармен қаңқаларды дәнекерлеу немесе қаңқаларды түйіспелі дәнекерлеу;
аспалы дәнекерлеу машиналарында дайын торлар мен қаңқалар дәнекерлеу немесе қаңқаларды ірілендіріп, құрастыру;
көп нүктелі дәнекерлеу машиналарынлда торлар мен қаңқаларды дәнекерлеу;
қуаты 75кВа-дан асатын жапсарлы дәнекерлеу машиналарында арматуралық өзектерді түйіспелі дәнекерлеу;
темір-бетон бұйымдары үшін төсемелі бұйымдарды күрделі тәсілдермен флюс қабытының астында электр түйіспелі немесе түйіспелі рольефтік машиналыр дәнекерлеу;
арматураның диаметрі мен маркаларына тәуелді дәнекерлеу режимін реттеу жұмыс процесінде машиналарды жөнге келтіру;
арматуарлық өзектер мен қоймаларды ілмектеу және беру.

488. Должен знать:
назначение и технические требования, предъявляемые к собираемым конструкциям;
способы и правила сборки объемных железобетонных конструкций;
способы соединения и крепления элементов конструкций;
основные требования, предъявляемые к качеству собранных конструкций;
устройство конвейеров, станков, механизмов и приспособлений;
свойства, назначение и типоразмеры конструкций, изделий и деталей;
порядок сборки конструкций;
комплектность поставки.
126. Сварщик арматурных сеток и каркасов
Параграф 1. Сварщик арматурных сеток и каркасов, 3-й разряд
489. Характеристика работ:
укладка заготовленных стержней в шаблоны (кондукторы);
подача шаблонов или кондукторов с тяжелыми или длинномерными сетками под электроды и переворачивание широких сеток для сварки второй стороны;
перемещение готовых сеток в штабель или на вагонетку;
контактная сварка на одноточечной (двухточечной) машине простых арматурных сеток из стержней 1-2 диаметров с равным шагом продольной и поперечной арматуры;
контактная стыковая сварка арматурных стержней на машинах стыковой сварки мощностью до 75 кВа;
сварка на контактных машинах контактно-рельефным или электроконтактным под слоем флюса методами простых и средней сложности закладных деталей для железобетонных изделий;
регулирование режима сварки в зависимости от диаметра и марок арматуры.
490. Должен знать:
виды, классы и марки стали;
назначение изготовляемых сеток и каркасов и технические требования к ним;
устройство сварочных машин контактной сварки;
основы технологии сварки;
причины дефектов при сварке;
чтение чертежей изготавливаемых сеток.
Параграф 2. Сварщик арматурных сеток и каркасов, 4-й разряд
491. Характеристика работ:
контактная сварка на одноточечной (двухточечной) машине арматурных сеток и каркасов из стержней различных диаметров с переменным шагом стержней;
сварка сеток и каркасов или укрупнительная сборка каркасов из готовых сеток на подвесных сварочных машинах;
сварка сеток и каркасов на многоточечных сварочных машинах;
контактная стыковая сварка арматурных стержней на машинах стыковой сварки мощностью свыше 75 кВа;
сварка на контактных машинах контактно-рельефным или электроконтактным под слоем флюса методами сложных закладных деталей для железобетонных изделий;
регулирование режима сварки в зависимости от диаметра и марки арматуры;
подналадка машины в процессе работы;
строповка и подача арматурных стержней и бухт.

492. Білуге тиіс:
қолданылатын дәнекерлеу машиналарының құрылыс, жүкұстағыш құрал-саймандарына қойылатын талаптар;
дәнекерлеу технологиясының негіздері және арматуралық торлар мен қаңқаларға қойылатын техникалық талаптар;
торлар мен қаңқаларды дайындау кезіндегі ақаулардың себептері;
дайындалатын торлардың сызбаларын оқу.
Параграф 3. Арматуралық торлар мен каркастарды дәнекерлеуші, 5-разряд
493. Жұмыс сипаттамасы:
жабдықтардың барлық кешеніне қызмет көрсету мен әртүрлі жүйелердегі автоматты және автоматтандырылған желілерде арматуралық қаңқаларды әзірлеу;
бағдарламалық басқарумен автоматты көп нүктелі дәнекерлеу машиналарында арматуралық қаңқаларды әзірлеу;
тігістік машиналарындағы жолақты және табақты болатын қысымды құбырлау үшін металл цилиндрлерді дәнекерлеу;
дайындамалар мен дайын бұйымдарды тасымалдау.
494. Білуге тиіс:
қызмет көрсететін жабдықтарды кешенінде қызмет көрсететін желілермен машиналардың құрылысы;
машиналарды бейімдену ережесі мен реттеу әдісі;
дәнекерлік технологиясы мен арматуралық қаңқаларға қойылатын техникалық талаптар;
қаңқалар ақауларының себептері мен оларды түзету әдістері;
дайындалатын бұйымдардың сызбаларын оқу.
127. Араластырушы
Параграф 1. Араластырушы, 3-разряд
495. Жұмыс сипаттамасы:
араластырғыштарда, голлендорларда және бактар-бұлғауыштарда қалыптық массаны, гидро массаны, эмульсияны әзірлеу кезінде құрауыштарды араластырғыш процесін жүргізу;
берілген рецептура бойынша араласатын құрауыштардың араластырғыштарға, голендарлармен бұлғауыштарға түсуін байқау;
жабдықтар мен механизмерді іске қосу, тоқтату;
әзірленген қалыптық масса мен эмульсияны шығыс бактарына беру;
жабдықтардың жұмысындағы ақауларды түзету.
496. Білуге тиіс:
голендорлардың, араластырғыштардың және басқа да механизмдердің құрылысы;
қалыптық массаны, гиромассаны, эмульсия әзірлеу технологиясы мен рецептурасы;
шикізаттың қасиеттері мен оған талаптар;
механизмдерді іске қосу мен тоқтату тәртібі;
жабдықтардың жұмысындағы ақауларды анықтау мен түзету тәсілдері.
Параграф 2. Араластырушы, 4-разряд
497. Жұмыс сипаттамасы:
жабдықтардың тасқынды желісінде қауіптік массаны, гидромассаны, эмульцияны әзірлеу кезінде құраушылардың араластыру процесін жүргізу, мөлшерлеу, араластыру, айдап көтеру, жабдықтарын басқару, берілген рецептураның температураны, будың қысымын сақтауды бақылау, бақылау, өлшеу құралдарын байқау жабдықтарындағы ақауларды түзету.
498. Білуге тиіс:
тасқынды желі жабдықтарына, сорғылардың бақылау, өлшеу құралдарының механизмдердің, мөлшерлегіштердің құрылысы, ерітінділерді гидромассаны, эмульсияны және суспензияны әзірлеу технологиясы және рецептурасы;
шикізаттың, ертінділердің, қалыптық массаның қасиеттері оларға қойылатын талаптар;
механизмдерді, дабыл беру, блокадалау жүйелерін және автоматиканы іске қосу мен тәртібі;
жабдықтаудың жұмысындағы ақауларды анықтау мен түзету әдістері.

492. Должен знать:
устройство применяемых сварочных машин;
требования, предъявляемые к грузозахватным приспособлениям;
основы технологии сварки и технические требования, предъявляемые к арматурным сеткам и каркасам;
причины дефектов при изготовлении сеток и каркасов;
чтение чертежей изготавливаемых сеток.
Параграф 3. Сварщик арматурных сеток и каркасов, 5-й разряд
493. Характеристика работ:
изготовление арматурных каркасов на автоматических и автоматизированных линиях различных систем с обслуживанием всего комплекса оборудования;
изготовление арматурных каркасов на автоматических многоточечных сварочных машинах с программным управлением;
сварка металлических цилиндров для напорных труб из полосовой и листовой стали на машинах шовной сварки;
строповка и транспортировка заготовок и готовых изделий.
494. Должен знать:
устройство обслуживаемых линий и машин в комплексе с обслуживаемым оборудованием;
правила наладки и способы регулировки машин;
технологию сварки и технические требования, предъявляемые к арматурным каркасам;
причины дефектов каркасов и способы их устранения;
чтение чертежей на изготавливаемые изделия.
127. Смесительщик
Параграф 1. Смесительщик, 3-й разряд
495. Характеристика работ:
ведение процесса смешивания компонентов при приготовлении формовочной массы, гидромассы, эмульсии, в смесителях, голлендорах и баках-мешалках;
дозировка компонентов;
наблюдение за поступлением в смесители, голлендоры и мешалки смешиваемых компонентов по заданной рецептуре;
пуск, остановка оборудования и механизмов;
подача приготовленной формовочной массы и эмульсии к расходным бакам;
устранение неисправностей в работе оборудования.
496. Должен знать:
устройство голлендоров, смесителей и других механизмов;
технологию и рецептуру приготовления формовочных масс, гидромасс, эмульсий;
свойства сырья и требования к нему;
порядок пуска и остановки механизмов;
способы выявления и устранения неисправностей в работе оборудования.
Параграф 2. Смесительщик, 4-й разряд
497. Характеристика работ:
ведение процесса смешивания компонентов при приготовлении формовочной массы, гидромассы, эмульсии на поточной линии оборудования;
управление оборудованием дозировки, перемешивания, перекачки;
контроль соблюдения заданной рецептуры, температуры; давления пара, наблюдение за контрольно-измерительными приборами;
устранение неисправностей в работе оборудования.
498. Должен знать:
устройство оборудования поточной линии, насосов, контрольно-измерительных приборов, механизмов, дозаторов;
технологию и рецептуру приготовления растворов, гидромассы, эмульсий и суспензий;
свойства сырья, растворов, формовочных масс, предъявляемые к ним требования;
порядок пуска и остановки механизмов;
систему сигнализации, блокировки и автоматики;
способы выявления и устранения неисправностей в работе оборудования.

128. Силостарда ұнды араластырушы
Параграф 1. Силостарда ұнды араластырушы, 2-разряд
499. Жұмыс сипаттамасы:
шикізаттық ұнды ауалық және механикалық араластыру;
түзету және біркелкі беру процесін жүргізу;
сүрлемдегі ұнның түсуі, жұмсалуын және деңгейін бақылау, араластырғыш және тасымалдағыш құрылғылардың үздіксіз жұмысы мен жарамды жағдайын қамтамасыз ету;
қызмет көрсететін жабдықтардың сыйымсыздығын бақылау;
жабдықтардың жұбындағы ақауларды алдын алу және түзету.
500. Білуге тиіс:
сүрлемдердің араластыру және тасымалдау жабдықтардың құрылысы мен әрекет принципі;
ауа құбырларының сұлбасы;
шикізаттық ұнның құрамы мен сипаттамалары;
бақылау өлшеу құралдарының міндеті;
автоматиканың дабыл бергіш пен блокадаудың құрылысы;
майлау материалдарының сұрыптары мен қасиеттері, қызмет көрсететін жабдықтарды майлау карталары;
қызмет көрсететін жабдықтардың ақаулардың алдын алу мен түзету тәсілдері.
129. Сұрыптаушы
Параграф 1. Сұрыптаушы, 3-разряд
501. Жұмыс сипаттамасы:
фракциялар бойынша керамзитті қиыршық тас пен құмның күйдірілген түйіршіктерін сұрыптау және ақауларын алып беттеу;
сүрлемдік құтылармен басқа да сыйымдылықтарға сұрыптарға бөлінген қиыршық тасты түсіру;
дайын өнімдерді фракциялар және үйме тығыздығы бойынша оларды байқау;
тасымалдаушы құрылғылар мен тоңазытқыштарға қызмет көрсету;
қызмет көрсететін жабдықтарға қатысу;
жүйелеуші емес қоздырғыштарға қызмет көрсету;
цилиндрлік елеуіштерді іске қосу және тоқтату;
елеуішке ұқсас ұсақ тасты (ұнтақты) біркелкі салу;
ұнтақтардың сапалы үгілуін байқау;
елеуіш кенебін, иірілікті және таспалы тасымалдағышты жүйелі түрде тазалау;
барлық тазалағыштардың сықырлаусыздығын байқау;
зертхана үшін ұнтақтың сипаттамасын іріктеу;
елегіш кенебін уақытылы ауыстыру;
қызмет көрсететін жабдықтарды жөндеуге қатысу;
жабдықтарды тазалау және майлау.
502. Білуге тиіс:
қызмет көрсететін жабдықтардың құрылысы мен әрекет принципі;
сұрыптау мен тасымалдау жүйелері;
дайын өнімдерді сақтау ережесі мен техникалық шарттар;
жіктеудің берілген дәлдігі;
жуу қондырғыларының міндеті мен құрылысы;
олардың өнімділігі;
тасымалдаушы құралдың құрылысы;
қолданылатын торлардың түрлері мен олардың қызмет мерзімі;
жабдықтардың жұмыстарды түзету ережесі мен әдістері.
130. Жылуоқшаулағыш бұйымдарды сұрыптаушы (ораушы)
Параграф 1. Жылуоқшаулағыш бұйымдарды сұрыптаушы (ораушы), 2-разряд
503. Жұмыс сипаттамасы:
советтен, перпенттен, бармекундтен, дитомениттен жасалған бұйымдарды маркалары мен түрлері бойынша сұрыптау;
вагонеметкаларды түсіру;
бұйымдарды қолмен ыдысқа, қапқа, пакетке буып-түю;
қағазға орау;
ыдысты желімдеу және бекіту, бироколар мен жапсырма қағаздарды желімдеу, жәшіктерді жабу;
ыдыстық арқылы ауыстыру, буып-түйілген орындарды тасымалдау, оларды көлік құрылысына қатарлап салу;
дайын өнімдер қоймасында қат-қабаттарды маркалау.

128. Смесительщик муки на силосах
Параграф 1. Смесительщик муки на силосах, 2-й разряд
499. Характеристика работ:
ведение процесса воздушного и механического перемешивания, корректирование и равномерная подача сырьевой муки;
контроль поступления, расхода и уровня муки в силосах;
обеспечение бесперебойной работы и исправного состояния перемешивающих и транспортирующих устройств;
контроль герметизации обслуживаемого оборудования;
предупреждение и устранение неисправностей в работе оборудования.
500. Должен знать:
устройство и принцип действия смесительного и транспортирующего оборудования силосов;
схему воздухопроводов;
состав и характеристику сырьевой муки;
назначение контрольно - измерительных приборов, устройств автоматики, сигнализации и блокировки;
сорта и свойства смазочных материалов, карты смазки обслуживаемого оборудования;
методы предупреждения и устранения неисправностей в работе обслуживаемого оборудования.
129. Сортировщик
Параграф 1. Сортировщик, 3-й разряд
501. Характеристика работ:
сортировка обожженных гранул керамзитового гравия и песка по фракциям и удаление брака;
заполнение силосных банок и других емкостей рассортированным гравием;
наблюдение за рассевом готовой продукции по фракциям и насыпной плотности;
обслуживание транспортирующих устройств и холодильников;
участие в ремонте обслуживаемого оборудования;
обслуживание классифицирующих ситовых установок;
осмотр и проверка работы цилиндрических сит;
пуск и остановка цилиндрических сит;
равномерная загрузка сит дробленым камнем (порошком);
наблюдение за качественным помолом порошка;
периодическая очистка ситовых полотен, шнеков и ленточных транспортеров;
наблюдение за герметичностью всех уплотнений;
отбор проб порошка для лабораторий;
своевременная замена ситовых полотен;
участие в ремонте обслуживаемого оборудования;
чистка и смазка оборудования.
502. Должен знать:
устройство и принцип действия обслуживаемого оборудования;
систему сортировки и транспортировки;
правила хранения и технические условия на готовую продукцию;
заданную точность классификации;
назначение и устройство ситовых установок, их производительность;
устройство транспортирующих средств;
виды применяемых сеток и сроки их службы;
правила и способы устранения неполадок в работе оборудования.
130. Сортировщик (упаковщик) теплоизоляционных изделий
Параграф 1. Сортировщик (упаковщик) теплоизоляционных
изделий, 2-й разряд
503. Характеристика работ:
сортировка изделий из совелита, перлита, вермикулита, диатомита по маркам и видам;
разгрузка вагонеток;
упаковка изделий в тару, мешки, пакеты вручную;
заворачивание в бумагу, проклейка и крепление тары, наклеивание бирки и ярлыков, закрытие ящиков;
перемещение тары, транспортировка упакованных мест, их укладка на транспортные устройства;
маркировка штабелей на складе готовой продукции.

504. Білуге тиіс:
материалдар мен бұйымдардың номенклатурасы және қасиеттері;
буып-түю, тігу, қоршау, желімдеу, байлау жәшіктерді шегелеу, тасымалдау, қоймалау, ақауларды анықтау тәртібі.
Параграф 2. Жылуоқшаулағыш бұйымдарды сұрыптаушы (ораушы), 3-разряд
505. Жұмыс сипаттамасы:
мөлшерлері бойынша совмиттен, перниттен, вармикулиттен, диатолмистен жасалған бұйымдарды сұрыптау;
буып-түю станоктарында ыдысқа, қапқа, пакетке буып-түю;
сырмалау машиналарында қаптарды тігу;
ыдысты буып-түю арқылы жеткізу, бұйымдарды жәшікке салу, қағазға орау және қат-қабат станоктарымен қаптау.
506. Білуге тиіс:
жабдықтардың құрылысы мен әрекет принципі;
материалдардың номенклатурасы мен қасиеттері, тиеу, сұрыптау, буып-түю, қат-қабаттау, тасымалдау, қоймалау тәртібі ақаулардың белгілері.
Параграф 3. Жылуоқшаулағыш бұйымдарды сұрыптаушы (ораушы), 4-разряд
507. Жұмыс сипаттамасы:
автоматтандырылған құрылғыларда минералды-мақталы плиталарды қабыршыққа, қағазға немесе қалқаюға буып-түю процесін жүргізу;
барлық механизмдердің жұмысын реттеу, плиталарды, буып-түю материалдарын берде материалдардың сапасын байқау;
буып-түю жеткізілген плиталарды сұрыптау;
қабыршықты қағазды сабақтау.
508. Білуге тиіс:
қондырғының құрылысы барлық механизмдері іске қосу және реттеу тәртібі;
қабыршықтың қағаздың қасиеттері, плиталардың номенклатурасы, пакеттерді буып-түю, қат-қабаттау тәртібі, олардың мөлшері мен шектер.
132. Слюда бұйымдарын және шикізатты сұрыптаушы
Параграф 1. Слюда бұйымдарын және шикізатты сұрыптаушы, 2-разряд
509. Жұмыс сипаттамасы:
қол мен және механикалық қондырғыларда шикізатты жартылай фабрикаттарды және смоданы пайдалы қалдықтарының мөлшері, қалыңдығы және міндеті бойынша сұрыптау;
қолмен және механикалық қондырғыларда пайдалы қалдықтарды бөгде қоспаларды тездету.
510. Білуге тиіс:
өнеркәсіптік шикізатты жартылай фабрикаттар және пайдалы қалдықтарды сұрыптау әдістері;
өнеркәсіпті шикізатқа, смодалық іріктемелер мен пайдалы қалдықтарға техникалық шарттар.
Параграф 2. Слюда бұйымдарын және шикізатты сұрыптаушы, 3-разряд
511. Жұмыс сипаттамасы:
слюдадан жасалған дайын бұйымдарды, қолмен, жартылай автоматтар мен автоматтарды сұрыптау;
жартылай автоматтар мен автоматтарды жұмсақ дайындау;
толтырылған кассеталарды автоматқа орнату.
512. Білуге тиіс:
жартылай автоматтар мен автоматтардың құрылысы;
дайын бұйымдарды сұрыптау тәсілдері, дайын өнімдерге мемлекеттік стандарттардың талаптары;,
кассеталарды автоматқа орнату тәртібі.
133. Асбест-цементті бұйымдарын кептіруші
Параграф 1. Асбест-цементті бұйымдарын кептіруші, 2-разряд

504. Должен знать:
номенклатуру и свойства материалов и изделий;
упаковочные материалы;
порядок упаковки, прошивки, обкладки, заклейки, обвязки, забивки ящиков, транспортировки, складирования, отбраковки.
Параграф 2. Сортировщик (упаковщик) теплоизоляционных
изделий, 3-й разряд
505. Характеристика работ:
сортировка изделий из совелита, перлита, вермикулита, диатомита по размерам;
упаковка в тару, мешки, пакеты на упаковочных станках;
прошивка мешков на прошивочной машине;
подача тары на место упаковки;
управление станками для укладки изделий в ящики, заворачивания в бумагу и штабелирование.
506. Должен знать:
устройство и принцип действия оборудования;
номенклатуру и свойства материалов;
порядок разгрузки, сортировки, упаковки, прошивки, штабелирования, транспортировки, складирования;
признаки брака.
Параграф 3. Сортировщик (упаковщик) теплоизоляционных
изделий, 4-й разряд
507. Характеристика работ:
ведение процесса упаковки минераловатных плит в пленку, бумагу или в щитки на автоматизированных установках;
регулирование работы всех механизмов, наблюдение за подачей плит, упаковочного материала, качеством упаковки;
сортировка плит, поступающих на упаковку;
заправка пленки, бумаги.
508. Должен знать:
устройство установки, порядок пуска, остановки и регулирования всех механизмов;
свойства пленки, бумаги, номенклатуру плит;
правила упаковки, штабелирования пакетов, допуски на их размер и вес.
131. Сортировщик сырья и изделий из слюды
Параграф 1. Сортировщик сырья и изделий из слюды, 2-й разряд
509. Характеристика работ:
сортировка сырья, полуфабрикатов и полезных отходов слюды по размерам, толщине и назначению вручную и на механических установках;
очистка полезных отходов от посторонних примесей вручную и на механических установках.
510. Должен знать:
приемы сортировки промышленного сырца, полуфабрикатов и полезных отходов;
технические условия на промышленный сырец, слюдяные подборы и полезные отходы.
Параграф 2. Сортировщик сырья и изделий из слюды, 3-й разряд
511. Характеристика работ:
сортировка готовых изделий из слюды вручную, на полуавтоматах и на автоматах;
подготовка полуавтоматов и автоматов к работе;
установка наполненных кассет на автоматы.
512. Должен знать:
устройство полуавтоматов и автоматов;
методы сортировки готовых изделий;
требования государственных стандартов на готовую продукцию;
правила установки кассет на автомат.
132. Сушильщик асбестоцементных изделий
Параграф 1. Сушильщик асбестоцементных изделий, 2-й разряд

513. Жұмыс сипаттамасы:
асбест-цементті бұйымдарды кептіру процесін жүргізу;
асбест-цементті бұйымдарды конвейерге ілмектеу.
514. Білуге тиіс:
қызмет көрсететін конвейердің құрылысын, босайтын бұйымдармен жұмыс істеу ережесі.
134. Толтырғыштарды кептіруші
Параграф 1. Толтырғыштарды кептіруші, 2-разряд
515. Жұмыс сипаттамасы:
өзінен біліктілігі жоғары кептірушінің басшылығымен толтырғышты кептіру немесе қыздыру кезеңде қатты, сұйық немесе газды отынмен жұмыс істейтін кептіру барабандарына қызмет көрсету;
кептіру барабанын отынмен үздіксіз қоректендіру;
кептіру барабанын толықтырғыштармен біркелкі қоректендіруді қамтамасыз ету.
516. Білуге тиіс:
қызмет көрсететін оттықтардың, кептіру барабандарының, көмекші жабдықтардың және бақылау-өлшеу құралдарының әрекет принципі мен техникалық пайдалану ережесі;
бақылау-өлшеу құралдарының көрсеткіштеріне сәйкес отынды беру тәртібі;
кептірілетін материалдардың сапасына талаптар.
Параграф 2. Толтырғыштарды кептіруші, 3-разряд
517. Жұмыс сипаттамасы:
оттықты тұтандыру;
кептіру барабанының оттығын отынмен үздіксіз қоректендіру, оның жану процесін реттеу және кептіру барабандарында қажет температураны сақтау;
кептіру барабанының жұмысын байқау, кептіру барабанына толықтырғыштарды салуды реттеу;
бөлімше механизмдерін күтіп ұстау.
518. Білуге тиіс:
жылу техникасы жөніндегі негізгі түсініктер;
отынды жұмсаудың белгіленген нормалары;
кептірілетін материалдардың сапасына талаптар.
135. Бұйымдарды кептіруші
Параграф 1. Бұйымдарды кептіруші, 1-разряд
519. Жұмыс сипаттамасы:
кірпішті табиғи кептіру процесінде қосалқы және көмекші жұмыстарды орындау;
шикізатты қабырғасына аудару;
шикізатты кептіру үшін жақындату;
шикізатты жөндеу және оған үгінді мен құмды себу;
тарту токтерін ашу және жабу;
қалқан қою мен жабу жолымен шикізатты жаңбырдан және желден сақтау;
суағар орларды тазалау;
кептіру сарайлары мен алаңдарын жинау, тазалау;
сынықтар мен қоқыстарды белгіленген жерге шығару;
сарайлар мен кептіру алаңдарын алаңшаларының табанына құм төсеу және тегістеу;
желдеткіштердің орнын ауыстыру;
себу үшін құмды немесе үйіндіні тасымалдау;
кептіру саймандарын тасу, қоймалау, сақтау, ұсақ жөндеу.
520. Білуге тиіс:
шикізаттың сапасына қойылатын талаптар, оларды қалау мен атмосфералық ылғалды сақтау ережесі;
соратын терезелердің, моктердің, үлкен шамдардың құрылысы;
сарайлар мен алақшалардың табанын тегістеу ережесі.

513. Характеристика работ:
ведение процесса сушки асбестоцементных изделий;
навешивание асбестоцементных изделий на конвейер.
514. Должен знать:
устройство обслуживаемого конвейера;
правила обращения с окрашиваемыми изделиями.
133. Сушильщик заполнителей
Параграф 1. Сушильщик заполнителей, 2-й разряд
515. Характеристика работ:
обслуживание сушильных барабанов, работающих на твердом, жидком или газообразном топливе, при сушке или подогреве заполнителей под руководством сушильщика более высокой квалификации;
бесперебойное питание сушильного барабана топливом;
обеспечение равномерного питания сушильного барабана заполнителем.
516. Должен знать:
принцип действия и правила технической эксплуатации обслуживаемых топок, сушильных барабанов, вспомогательного оборудования и контрольно-измерительных приборов;
порядок подачи топлива в соответствии с показаниями контрольно-измерительных приборов;
требования к качеству подсушиваемых материалов.
Параграф 2. Сушильщик заполнителей, 3-й разряд
517. Характеристика работ:
обслуживание сушильных барабанов, работающих на твердом, жидком или газообразном топливе, при сушке или подогреве заполнителей;
розжиг топки;
бесперебойное питание топки сушильного барабана топливом, регулирование процесса его сжигания и поддержание в сушильных барабанах необходимой температуры;
наблюдение за работой сушильного барабана, регулирование загрузки сушильного барабана заполнителями;
уход за механизмами отделения.
518. Должен знать:
устройство и правила технической эксплуатации обслуживаемых топок, сушильных барабанов, вспомогательного оборудования и контрольно-измерительных приборов;
основные понятия по теплотехнике;
установленные нормы расхода топлива;
требования к качеству подсушиваемых материалов.
134. Сушильщик изделий
Параграф 1. Сушильщик изделий, 1-й разряд
519. Характеристика работ:
выполнение подсобных и вспомогательных работ в процессе естественной сушки кирпича;
переворачивание сырца на ребро;
раздвижка сырца для просушки;
оправка сырца и посыпка его опилками и песком,
открывание и закрывание вытяжных люков;
предохранение сырца от дождя и ветра путем укрытия и установки щитов;
очистка водосточных канав;
уборка, очистка сушильных сараев и площадок;
вывоз боя и мусора в установленные места;
выравнивание и посыпка песком пода сараев и сушильных площадок;
перемещение вентиляторов;
транспортировка песка или опилок для посыпки;
перемещение, складирование, хранение, мелкий ремонт сушильного инвентаря.
520. Должен знать:
требования, предъявляемые к качеству сырца;
правила его укладки и предохранения от атмосферных влияний;
устройство вытяжных окон, люков, фонарей;
правила планировки пода сараев и площадок.

Параграф 2. Бұйымдарды кептіруші, 3-разряд
521. Жұмыс сипаттамасы:
жасанды кептіргіштерде кептіру кептіру сарайлары мен кесектерінде шикі кірпішті және черепицаны табиғи кептіру процесін жүргізу;
кептіру сарайларында фрамугтарды, фонарларды, люктарды, терезелерді, сүзіндіні ашу және жабу;
қалқандарды орналастыру;
желдеткіштерді іске қосу, тоқтату және орнын ауыстыру;
ауа температурасы мен ылғалдылығын бақылау;
кептірілген өнімнің дайындығын анықтау;
кептіру процесінде өнімді салу және артуды қадағалау;
брус-жастыққа кептірілген өнімді салуды қамтамасыз ету;
атмосфералық тұнбалардан, суықтан және кеуіп кетуден өнімді сақтау;
кептіру сарайларының жүк тиеу және түсіру кестесін сақтау, өнімді кептіру журналын жүргізу.
522. Білуге тиіс:
кептіру сарайларының қондырғысы, алаңдары және оларды пайдалану ережелері;
кептіру сарайларында кірпішті кептіру режимі;
өнім сапасына қойылатын талаптар және оларды кептіру сарайларына және брус-жастықтарға салу ережелері;
кептіру сарайлары айналымын белгіленген мерзімдері;
атмосфералық әсер етулерден өнімді қорғау ережелері.
Параграф 3. Бұйымдарды кептіруші, 4-разряд
523. Жұмыс сипаттамасы:
шикі кірпішті, керамикалық блоктарды, черепицаны, суару құбырларын, гипс сылақтар табақтарын және туннельдік, камералық және басқа үлгідегі жасанды кептіргіштерде гипстен жасалған өзге де бұйымдарды кептіру процесін жүргізу;
кептіргіштерге жүк тиеу және түсіру кестесін немесе қалыптау конвейерінің қозғалысына сәйкес кептіргіштер рольгангының қозғалыс жылдамдығын реттеу;
кептіру режиміне сәйкес кептірудің әртүрлі аймақтарында температураны реттеу;
камераларды басқа бағытқа бұру, желдеткіштердің жарамдылығын, іске қосылуын және тоқтатуды тексеру, жылдамдық вариаторының, тарту станциясының, тізбектерінің, бу құбырының, конденсат құбырының, кеңейткіштердің жұмысын реттеу;
кептірілген бұйымдардың дайындығын анықтау;
газ жүрісінің, камералары мен туннельдерін күл, қож, қара күйе және ұсақ тастардан уақытылы тазартылуын, люктердің, өтетін тесіктердің және есіктердің дұрыс жабылуын, сондай-ақ кептіргіште ауаның сорылуының болмауын бақылау;
кептіргіш пен механизмдер жұмысындағы ұсақ бұзушылықтарды жою;
бақылау-өлшеу құрылғыларының көрсеткіштерін бақылау;
механизмдерді уақытылы майлау;
кептіргіш жұмысының журналын және оларға жүк тиеу кестесін жүргізу.
524. Білуге тиіс:
кептіргіштер мен қосалқы құрал-жабдықтардың құрылғысы және жұмыс істеу қағидаттары;
бақылау-өлшеу құралдары және оларды пайдалану ережелері;
бұйымдарды кептірудің температуралық режимі;
жартылай фабрикаттар сапасына қойылатын талаптар және оларды сыртқы белгілері бойынша бақылау;
құрал-жабдықтар күтімі ережесі.
136. Себу материалдарын кептіруші

Параграф 2. Сушильщик изделий, 3-й разряд
521. Характеристика работ:
ведение процесса естественной сушки кирпича-сырца и черепицы в сушильных сараях и мелков в искусственных сушилах;
открывание и закрывание фрамуг, фонарей, люков, окон, вытяжек в сушильных сараях;
перестановка щитов;
пуск, остановка и перемещение вентиляторов;
контроль температуры и влажности воздуха;
определение готовности высушенного сырца;
подготовка свободной сушильной площади под загрузку сырцом;
наблюдение за укладкой сырца и перекладкой его в процессе подсушки;
наблюдение за укладкой высушенного сырца в брус-подушку;
предохранение сырца от атмосферных осадков, заморозков и пересушки;
соблюдение графика загрузки и разгрузки сушильных сараев;
ведение журнала сушки сырца.
522. Должен знать:
устройство сушильных сараев, площадок и правила их эксплуатации; режим сушки кирпича в сушильных сараях;
требования, предъявляемые к качеству сырца, и правила его укладки в сушильных сараях и брус-подушках;
установленные сроки оборачиваемости сушильных сараев;
правила предохранения сырца от атмосферных влияний.
Параграф 3. Сушильщик изделий, 4-й разряд
523. Характеристика работ:
ведение процесса сушки кирпича-сырца, керамических блоков, черепицы, дренажных труб, листов гипсовой штукатурки и других изделий из гипса в туннельных, камерных и искусственных сушилах других типов;
соблюдение графика разгрузки и загрузки сушил или регулирование скорости движения рольгангов сушила в соответствии с ходом формовочного конвейера;
регулирование температуры в различных зонах сушила в соответствии с режимом сушки;
переключение камер, проверка исправности, пуск и остановка вентиляторов, регулирование работы вариатора скорости, натяжной станции, цепей, паропровода, конденсатопровода, расширителей;
определение готовности высушенных изделий;
контроль своевременной очистки газоходов, камер и туннелей от золы, шлака, сажи и щебня, правильности закрытия люков, лазов и дверей, а также отсутствием подсосов воздуха в сушиле;
устранение мелких неисправностей в работе сушила и механизмов;
наблюдение за показаниями контрольно-измерительных приборов;
своевременная смазка механизмов;
ведение журнала работы сушил и графика их загрузки.
524. Должен знать:
устройство и принцип работы сушил и вспомогательного оборудования;
контрольно-измерительные приборы и правила пользования ими;
температурный режим сушки изделий;
требования, предъявляемые к качеству полуфабрикатов, и методы их контроля по внешним признакам;
правила ухода за оборудованием.
135. Сушильщик посыпных материалов

Параграф 1. Себу материалдарын кептіруші, 2-разряд
525. Жұмыс сипаттамасы:
кептіру атанақтарында себу материалдарын кептіру процесін жүргізу;
кептіргіш қондырғыларға отынды беруді реттеу;
тор арқылы елеу жолымен басқа қоспалардан себу шикізаттың тазарту;
тасымалдауышқа шикі себу материалдарды тиеу;
кептіргіш атанаққа өнімнің біркелкі түсуін қадағалау;
кептіргіштің отын қондырғыларына қызмет көрсету;
құрал-жабдықтардың үйкелген бөлшектерін майлау;
кептіргіштің оттық құрылғыларына қызмет көрсету;
кептірудің тапсырылған режиміне сәйкес қажетті температурамен қамтамасыз ету.
526. Білуге тиіс:
кептіргіш атанақтың іс-қимыл қағидаттары, кептіргіштің оттық құрылғысы;
себу материалдарының түрлері;
себу материалдарын кептіру режимі.
137. Жылу оқшаулағыш бұйымдарды кептіруші
Параграф 1. Жылу оқшаулағыш бұйымдарды кептіруші, 2-разряд
527. Жұмыс сипаттамасы:
туннельдерде, конвейерлерде және басқа да кептіргіштерде минералды мақта, перлит, вермикулит, совелит, диатомит және басқа да жылу оқшаулағыш бұйымдарды кептіру үшін түптабандар мен вагонеткаларды дайындау;
кептіргішке вагонеткаларды біркелкі тиеу және беруді және уақытылы түсіруді қамтамасыз ету;
желдеткіштер, итергіштер және басқа да механизмдер жұмыстарын реттеу.
528. Білуге тиіс:
кептіргіш құрылғысы;
вагонеткаларға жылу оқшаулағыш бұйымдарды салу тәртібі;
бұйымдарды кептірудің технологиялық режимі;
құрал-жабдықтарды іске қосу, реттеу, тоқтату тәртібі;
дабыл және желдету жүйесі;
кептіргіштердің жұмыс кестесі.
Параграф 2. Жылу оқшаулағыш бұйымдарды кептіруші, 3-разряд
529. Жұмыс сипаттамасы:
тапсырылған режим бойынша туннельдерде, конвейерлерде және басқа да кептіргіштерде минералды мақта, перлит, вермикулит, совелит, диатомит және басқа да жылу оқшаулағыш бұйымдарды кептіру процесін жүргізу;
кептіргіштерді, желдеткіштерді және басқа да механизмдерді іске қосу, баптау және тоқтату;
бүркігіш немесе кептіргіш оттығының шілтерінің жұмысын қадағалау;
бүркігішке немесе шілтерге отынды және ауаны беруді реттеу;
кептіру аймақтары бойынша қажетті температураны қамтамасыз ету;
кептіру процесінің журналын жүргізу.
530. Білуге тиіс:
әртүрлі құрылымдар және олармен байланысты бұйымдардың кептіру қондырғысы;
бұйымдарға қойылатын техникалық талаптар;
бұйымдарды кептірудің технологиялық режимі;
түсі бойынша жалын температурасын анықтау ережелері;
бақылау-өлшеу құрылғыларының жұмыс істеу қағидаттары және тағайындалымы;
газ шаруашылығын пайдалану ережелері.
138. Жылу оқшаулағыш бұйымдарды түсіруші
Параграф 1. Жылу оқшаулағыш бұйымдарды түсіруші, 3-разряд
531. Жұмыс сипаттамасы:
минералды мақта бұйымдарын конвейерлерден түсіру, аралық тасымалдауыштарға салу немесе қолмен ыдысқа орау және оларды қалқандарға немесе қатқабаттарға салу;
сыртқы белгілері бойынша бұйымдарды бақылау;
жану ошақтарын жою;
бұйымдар сапасының нашарлауы туралы шеберге дабыл беру.

Параграф 1. Сушильщик посыпных материалов, 2-й разряд
525. Характеристика работ:
ведение процесса сушки посыпочных материалов в сушильных барабанах;
регулирование подачи топлива в сушильные установки;
очистка сырой посыпки от посторонних примесей путем просеивания через сетки;
загрузка транспортера сырыми посыпочными материалами;
наблюдение за равномерным поступлением посыпки в сушильный барабан;
смазка трущихся частей оборудования;
обслуживание топочных устройств сушилки;
обеспечение необходимой температуры в соответствии с заданным режимом сушки.
526. Должен знать:
принцип действия сушильного барабана, топочного устройства сушилки;
виды посыпочных материалов;
режим сушки посыпочных материалов.
136. Сушильщик теплоизоляционных изделий
Параграф 1. Сушильщик теплоизоляционных изделий, 2-й разряд
527. Характеристика работ:
подготовка поддонов и вагонеток для сушки минераловатных, перлитовых, вермикулитовых, совелитовых, диатомовых и других теплоизоляционных изделий в туннельных, конвейерных и других сушилах;
обеспечение равномерной загрузки и подачи вагонеток в сушило и своевременной выгрузки;
регулирование работы вентиляторов, толкателей и других механизмов.
528. Должен знать:
устройство сушил;
порядок укладки на вагонетки теплоизоляционных изделий;
технологический режим сушки изделий;
порядок пуска, регулирования, остановки оборудования;
систему сигнализации и вентиляции;
график работы сушил.
Параграф 2. Сушильщик теплоизоляционных изделий, 3-й разряд
529. Характеристика работ:
ведение процесса сушки минераловатных, перлитовых, вермикулитовых, совелитовых, диатомовых и других теплоизоляционных изделий в туннельных, конвейерных и других сушилах по заданному режиму;
пуск, наладка и остановка сушил, вентиляторов и других механизмов;
наблюдение за работой форсунок или горелок топок сушил;
регулирование подачи топлива и воздуха к форсункам или горелкам;
обеспечение необходимой температуры по зонам сушила. Ведение журнала процесса сушки.
530. Должен знать:
устройство сушил различных конструкций и связанных с ними механизмов;
технические требования к изделиям;
технологический режим сушки изделий;
правила определения температуры пламени по цвету;
принцип работы и назначение контрольно-измерительных приборов;
правила эксплуатации газового хозяйства.
137. Съемщик теплоизоляционных изделий
Параграф 1. Съемщик теплоизоляционных изделий, 3-й разряд
531. Характеристика работ:
снятие с конвейера, укладка на промежуточные транспортеры или упаковка в тару вручную минераловатных изделий и укладка их на щиты или в штабеля;
контроль изделий по внешним признакам;
удаление очагов горения;
подача сигналов мастеру об ухудшении качества изделий.

532. Білуге тиіс:
минералды мақта және одан жасалған бұйымдардың стандарттары және техникалық ережелері;
минералды мақта бұйымдары өндірісінің технологиясы;
механизмдердегі қауіпсіз жұмыс тәсілдері;
бұйымдарды орау және салу ережелері.
Параграф 2. Жылу оқшаулағыш бұйымдарды түсіруші, 4-разряд
533. Жұмыс сипаттамасы:
минералды мақта және одан жасалған тігілетін мата өндірісі кезінде минералды мақта кілемдерін қалыптау және орамдау процесін жүргізу;
тасымалдауыш жұмысын, орамдау құрылғысының көлденең және тік кесу пышақтарын, тігетін және орамдау материалдарының түсуін бақылау;
механизмдер жұмысын іске қосу, тоқтату және реттеу;
орамдаушы құрылғылардан орамдықты шешу және оларды қалқандарға және қатқабаттарға салу;
сыртқы белгілері бойынша минералды мақталар мен маттарды бақылау;
кілем қабатының біркелкілігін, оның температурасын, тозаңсыздандыру және ылғалды өңделуін қадағалау;
жану ошақтарын жою;
талшық сапасының нашарлауы, ылғалдың артуы, байламды өңдеу және кілем температурасы туралы шеберге сигнал беру.
534. Білуге тиіс:
құрал-жабдықтар мен механизмдердің құрылғысы, іс-қимыл қағидаттары;
мақта және минералды мақта маттарының техникалық ережелері;
бақылау және орамдау ережелері;
механизмдерді іске қосу және тоқтату тәртібі;
кілемнің біркелкілігін, оның ылғалдылығын көзбен анықтау, тозаңсыздандырумен өңдеу тәсілдері;
оқшаулау жүйесі.
139. Түсіруші-орналастырушы
Параграф 1. Түсіруші-орналастырушы, 2-разряд
535. Жұмыс сипаттамасы:
метал түптабандарын жылжыту және оларды тасымалдауыштарға салу;
жақтауларды, білеулерді және рейкаларды алу және магазиндерге, тасымалдауыштарға немесе сығымдау күймешесіне салу;
жақтаушалардың, білеулердің және тағы басқа дұрыс жылжуын қадағалау;
алдын ала дабылдар беру.
536. Білуге тиіс:
қызмет көрсететін құрал-жабдықтардың жұмыс істеу қағидаттары және пайдалану ережелері;
жақтаушаларды, білеулерді, рейкаларды және түптабандарды алу және салу ережелері;
алдын ала дабылдарды беру ережелері.
Параграф 2. Түсіруші – орнатушы, 3-разряд
537. Жұмыс сипаттамасы:
қалыптау конвейерлерінен асфальт плиткаларды алу және оларды қатқабаттап салу;
асфальт плиткаларға себу үшін құм және үгінділерді дайындау;
асфальт қоюжақпасының сууын және тасымалдауыш таспаға қоюжақпаны түсіруді қадағалау;
тасымалдауыштың қозғалыс жылдамдығын реттеу;
тасымалдауыштың жай-күйін тексеру;
керамикалық және силикат кірпішті, керамикалық және гипс плиталарды, блоктарды, кәріз құбырлары, черепицаның жаңа қалыпталған және кептірілген шикізатын және басқа да бұйымдарды кесу үстелдерінен, баспақ және тасымалдауыштан қолмен немесе пневматикалық ажыратқыш көмегі арқылы түсіру және оларды кептіру вагонеткаларына, конвейер бесікшелеріне, тасымалдауыштарға, сөрелерге, торларға және қиынды үстелдерге салу;
кірпішті түптабандарды орнату және түптабандарда кірпішті тасымалдау;
шикізатты сұрыптау;
төсемдерді орнату;
қызмет көрсететін құрал-жабдықтарды іске қосу, реттеу және тоқтату;
вагонеткаларды тасымалдау және порожняктарды қайтару;
вагонеткаларға, қол арбаларға және көрме алаңдарындағы арбаларға жүк тиеу, торға немесе түптабандарға дайын өнімді салу;
босатылған арбалар мен вагонеткаларды итеру;
пеш камерасында немесе алаңдарда тар желілі жолдар мен табақтарды салуға қатысу;
қызмет көрсететін механизмдерді майлау;
қалыптарға асбестцементті бүрлеуді кесу кезінде шикі табақтар мен ротациялық қайшаларды беру тасымалдауышына қызмет көрсету;
орамдықтарға шикі табақтарды орау және оларды салу;
зақымдалған табақтарды сұрыптау;
зақымдалған табақтар мен қималарды қайта өңдеуге жіберу;
ротациялық қайшылар мен тасымалдауышты тазарту.

532. Должен знать:
стандарты и технические условия на минеральную вату и изделия из нее;
технологию производства минераловатных изделий;
безопасные приемы работы при механизмах;
правила упаковки и укладки изделий.
Параграф 2. Съемщик теплоизоляционных изделий, 4-й разряд
533. Характеристика работ:
ведение процесса формирования и рулонирования минераловатного ковра при производстве минеральной ваты и прошивных матов из нее;
наблюдение за работой транспортера, ножей продольной и поперечной резки, рулонирующего устройства, поступлением прошивочных и упаковочных материалов;
пуск, остановка и регулирование работы механизмов;
снятие рулонов с рулонирующего устройства и укладка их на щиты или в штабеля;
контроль ваты и матов по внешним признакам;
наблюдение за равномерностью слоя ковра, его температурой, обработкой обеспыливателем и влажностью;
удаление очагов горения;
подача сигналов мастеру об ухудшении качества волокна, увеличении влажности, обработке связкой и температуре ковра.
534. Должен знать:
устройство, принцип действия оборудования и механизмов;
технические условия на вату и минераловатные маты;
правила контроля и упаковки;
порядок пуска и остановки механизмов;
способы визуального определения равномерности ковра, его влажности, обработки обеспыливателем;
температуру;
систему блокировки.
138. Съемшик-укладчик
Параграф 1. Съемшик-укладчик, 2-й разряд
535. Характеристика работ:
перемещение металлических поддонов и укладка их на транспортер;
снятие и укладка рамок, брусков и реек в магазин, на транспортер или каретку пресса;
проталкивание их под брус или мундштук;
наблюдение за правильным продвижением рамок, брусков и так далее;
подача предупредительных сигналов.
536. Должен знать:
принцип действия и правила эксплуатации обслуживаемого оборудования;
правила снятия и укладки рамок, брусков, реек и поддонов;
правила подачи предупредительных сигналов.
Параграф 2. Съемщик-укладчик, 3-й разряд
537. Характеристика работ:
снятие асфальтовых плиток с формовочного конвейера и укладка их в штабель;
заготовка песка и опилок для пересыпки асфальтовых плиток;
наблюдение за охлаждением асфальтовой мастики и сбросом мастики на транспортерную ленту;
регулирование скорости движения транспортера;
проверка состояния транспортера;
снятие свежесформованного и высушенного сырца керамического и силикатного кирпича, керамических и гипсовых плит, блоков, дренажных труб, черепицы и других изделий с резательного стола, пресса и транспортера вручную или при помощи пневматического съемника и укладка их на сушильные вагонетки, люльки конвейера, транспортеры, стеллажи, клетки и обрезные столики;
установка поддонов с кирпичом и перевозка кирпича в поддонах;
сортировка сырца;
установка прокладок;
пуск, регулировка и остановка обслуживаемого оборудования;
транспортировка вагонеток и возвращение порожняка;
разгрузка вагонеток, тачек и тележек на выставочной площадке, укладка готовой продукции в клетки или на поддон;
откатка порожних тележек и вагонеток;
участие в перекладке узкоколейных путей и листов в камере печи или на площадке;
смазка обслуживаемых механизмов;
обслуживание транспортера подачи сырых листов и ротационных ножниц при резке сырого асбестоцементного наката на форматы;
скатывание сырых листов в рулоны и их укладка;
отсортировка поврежденных листов;
отправка поврежденных листов и обрезков в переработку;
чистка ротационных ножниц и транспортера.

538. Білуге тиіс:
ротациялық қайшылар мен тасымалдауыш құрылғысы және қозғалыс қағидаттары;
линиялы көлемдері және сыртқы түрі бөлігінде әзірленетін өнімдерге қойылатын стандарттар талаптары (техникалық шарттар);
шикі асбестцемент табақтарының ақау белгілері;
құрал-жабдықтардың үйкелген бөлшектерін майлау ережелері;
плиткалар мен қоюжақпаларды тиеу және салу ережелері;
құрама пішіндері бойынша плиталарға қойылатын талаптар; жабысқан плиткаларды ажырату тәсілдері;
қызмет көрсететін құрал-жабдықтардың қондырғысы;
бұйымдарды алу, салу, қайта салу және тасымалдау ережелері;
жаңа қалыпталған, кептірілген және дайын өнімдерге қойылатын талаптар;
пішінсізденуден бұйымдарды сақтау тәсілдері.
Параграф 3. Түсіруші – орнатушы, 4-разряд
539. Жұмыс сипаттамасы:
түрлері, түсі және сыртқы түрлері бойынша керамикалық кірпішті және керамикалық тастарды бір уақытта сұрыптаумен түптабандарға жүк тиеу;
күймеше көмегімен қалыпты біліктен асбестцемент құбырларды алу;
құбырларға өзектерді енгізу және кранның маңдайшасымен ілу;
құбырларды тасымалданатын электркранмен сүйемелдеу және оларды қаптау үшін конвейерге салу;
құбырлардан өзектерді ойып алу;
каландрға білікпен құбырларды орнату;
құбырларды иілту және конвейерге домалату үшін салу;
иілтуден кейін каландрдан білікті;
қалыпты білікті ойып алу. техникалық шұғалар мен тор цилиндрлерді ауыстыруға, сондай-ақ құбырлы машинаны тазарту мен жөндеуге қатысу.
540. Білуге тиіс:
құбырларды шешу үшін күймешелер құрылғысы;
каландр құрылғысы;
құрғақ құбырлардың сақталуын қамтамасыз ету ережелері.
140. Слюданы өңдеу бойынша термист
Параграф 1. Слюданы өңдеу бойынша термист, 3-разряд
541. Жұмыс сипаттамасы:
күйдіруге және слюдопласттарды дайындауға арналған слюданы термиялық өңдеу процесін жүргізу;
электр пешке слюданы арту;
құралдар бойынша слюданы өңдеу процесін бақылау;
пештен өңделген слюданы түсіру және сулы-борлы суспензияда ваннада салқындату;
сулы слюданы ваннадан шығару және оны илемдеуге тасымалдау;
илемдеуден кейін слюданы кептіру;
пеш жұмысындағы ұсақ ақауларды жою.
542. Білуге тиіс:
электр пеш құрылғысы;
слюданы термиялық өңдеудің технологиялық процесі;
бақылау-өлшеу аппаратурасының көрсеткіштері бойынша электр пеш жұмыстарын реттеу ережелері мен тәртібі;
сыртқы белгілері бойынша термиялық өңдеудің әртүрлі сатыларында слюданың дайындығын анықтау.
141. Асбест-цемент тұрбалар мен муфталарды өңдеу жөніндегі токарь
Параграф 1. Асбест-цемент тұрбалар мен муфталарды өңдеу жөніндегі токарь, 3-разряд
543. Жұмыс сипаттамасы:
станоктарда асбестцемент муфталарды қайрау, әртүрлі диаметрлі асбестцемент ұштарын жону;
асбестцемент құбырларының ұштарын кесу, жартылай автомат станогында немесе суппортты қолмен беру станогында құбырлар мен муфталарды кесу;
станоктарды тазарту және майлау;
қызмет көрсететін станоктарда ұсақ жарамсыздықтарды жою;
станоктарды жөндеу жұмыстарына қатысу.

538. Должен знать:
устройство и принцип действия ротационных ножниц и транспортера;
требования стандартов (технических условий) к вырабатываемым изделиям в части линейных размеров и внешнего вида;
признаки брака сырых асбестоцементных листов;
правила смазки трущихся частей оборудования;
правила выгрузки и укладки плиток и мастики;
требования, предъявляемые к плитам по конфигурации;
способы разделения слипшихся плиток;
устройство обслуживаемого оборудования;
правила снятия, укладки, перекладки и транспортировки изделий;
требования, предъявляемые к свежесформованным, высушенным и готовым изделиям;
способы предохранения изделий от деформации.
Параграф 3. Съемщик-укладчик, 4-й разряд
539. Характеристика работ:
загрузка поддонов с одновременной сортировкой керамического кирпича и керамических камней по маркам, цвету и внешнему виду;
снятие асбестоцементных труб с форматной скалки при помощи каретки;
ввод сердечников в трубу и сцепление их с траверсой крана;
сопровождение транспортируемой электрокраном трубы и укладка ее для обкатки на конвейер;
выемка сердечников из трубы;
установка трубы со скалкой на каландр;
вальцовка трубы;
снятие трубы со скалкой с каландра после вальцовки и укладка для обкатки на конвейер;
выемка форматной скалки;
участие в смене технических сукон и сетчатых цилиндров, а также чистке и ремонте трубной машины.
540. Должен знать:
устройство кареток для снятия труб;
устройство каландра;
правила обеспечения сохранности сырых труб.
139. Термист по обработке слюды
Параграф 1. Термист по обработке слюды, 3-й разряд
541. Характеристика работ:
ведение процесса термической обработки слюды, предназначенной для щипки и изготовления слюдопластов;
загрузка слюды в электропечь;
наблюдение за процессом обработки слюды по приборам;
выгрузка обработанной слюды из печи и охлаждение ее в ванне с водномеловой суспензией;
выгрузка из ванны смоченной слюды и транспортировка ее на прокатку;
сушка слюды после прокатки;
устранение мелких неполадок в работе печи.
542. Должен знать:
устройство электропечей;
технологический режим термической обработки слюды;
правила и порядок регулирования работы электропечей по показаниям контрольно-измерительной аппаратуры;
методы определения готовности слюды на различных стадиях термической обработки по внешним признакам.
140. Токарь по обработке асбестоцементных труб и муфт
Параграф 1. Токарь по обработке асбестоцементных труб и
муфт, 3-й разряд
543. Характеристика работ:
растачивание на станке асбестоцементных муфт, обтачивание концов асбестоцементных труб различных диаметров;
обрезка концов асбестоцементных труб, резка труб и муфт на станке-полуавтомате или на станке с ручной подачей суппорта;
наладка станка при переходе на обработку муфт или труб другого диаметра;
чистка и смазка станка;
устранение мелких неисправностей в обслуживаемом станке;
участие в работах по ремонту станка.

544. Білуге тиіс:
асбестцемент бұйымдарын өңдеу бойынша токарлық станоктардың құрылғысы және жұмыс істеу қағидаттары;
кескіштерді ұштау ережелері;
асбестцемент құбырлары мен муфталарының қасиеттері;
бақылау-өлшеу құралдарын пайдалану ережелері;
құбырлар мен муфталар ақауларының сыртқы белгілері;
оларды өңдеу процесінде құбырлар мен муфталардың ақауларын туғызатын себептер;
ақауларды жою тәсілдері.
Параграф 2. Асбест-цемент тұрбалар мен муфталарды өңдеу жөніндегі токарь, 4-разряд
545. Жұмыс сипаттамасы:
жону орнының нақты көлемдерін сақтай отырып арнайы токарлық станок-автоматтарда әртүрлі диаметрлі және ұзындықты асбестцемент құбырлары мен муфталарды бір уақытта жону және кесумен токарлық өңдеу;
құбырлар мен муфталардың диаметріне байланысты тапсырылған жұмыс режимінде станокты баптау;
станокты жөндеуге қатысу.
546. Білуге тиіс:
қызмет көрсететін құрал-жабдықтардың құрылғысы, жұмыс істеу қағидаттары және баптау ережелері;
құрылымдық ерекшеліктері және арнайы құрылғыларды қолдану ережелері;
күрделі бақылау-өлшеу құралдары мен аспаптарының құрылғысы және қолдану ережелері;
арнайы кесетін құралды қайрау ережелері;
станок төлқұжаты бойынша кесу режимдерін анықтау ережелері.
142. Тоннельшы
Параграф 1. Тоннельшы, 2-разряд
547. Жұмыс сипаттамасы:
кептіру-түйреу пештеріне және құюға қалыптары бар вагонеткаларды тасымалдау жөніндегі механизмдері басқару, сондай-ақ кристалданған пештерге және пішінсіздендіруге қалыпты құйылған балқымаларымен вагонеткаларды беру;
қызмет көрсететін құрал-жабдықтарды тазарту және майлау;
қалыптарды бұзу және олардан дайын тас құю бұйымдарын алу.
548. Білуге тиіс:
қызмет көрсететін құрал-жабдықтардың жұмыс істеу қағидаттары;
қалыптарды кептіру және түйреу процестері;
тас құюдан алынған бұйымдарды кристалдандыру процесі.
Параграф 2. Тоннелші, 3-разряд
549. Жұмыс сипаттамасы:
тас құюдан алынған бұйымдарды термиялық өңдеу, сондай-ақ біліктілігі анағұрлым жоғары тоннельшінің басшылығымен қалыптарды кептіру және түйреу процестерін жүргізу;
пеш аймақтары бойынша температураны және тапсырылған режимді реттеу;
температуралық аймақтар бойынша бұйымдардың жылжуының тапсырылған ритмін сақтау;
түйреу және кристалдандыру пештерін алдын ала қарау;
пештердің футеровкаларын жөндеуге қатысу.
550. Білуге тиіс:
қызмет көрсететін құрал-жабдықтардың құрылғысы;
қалыптарды түйреудің және тас құюдан жасалған бұйымдарды термиылқ өңдеудің технологиялық процесі;
қалыптар температурасының бұйымдар құрылымы мен сапасына әсері;
олардың габаритіне және пеш кеңістігіне кіруде жай-күйлеріне байланысты бұйымдардың салқындау жылдамдығының тәуелділігі;
қызмет көрсететін құрал-жабдықтар құрылғысы және пайдалану ережелері;
ақауларды пайда болу себептері мен оларды жою тәсілдері.

544. Должен знать:
устройство и принцип действия токарных станков по обработке асбестоцементных изделий;
правила заточки резцов;
свойства асбестоцементных труб и муфт;
правила пользования контрольно-измерительными приборами;
внешние признаки брака труб и муфт;
причины, вызывающие брак труб и муфт в процессе их обработки;
способы предотвращения брака.
Параграф 2. Токарь по обработке асбестоцементных труб и
муфт, 4-й разряд
545. Характеристика работ:
токарная обработка с одновременной обточкой и обрезкой асбестоцементных труб и муфт различных диаметров и длины на специальных токарных станках-автоматах с соблюдением точных размеров мест обточки;
наладка станка на заданный режим работы в зависимости от диаметра труб и муфт;
участие в ремонте станка.
546. Должен знать:
устройство, принцип действия и правила наладки обслуживаемого оборудования;
конструктивные особенности и правила применения специальных приспособлений;
устройство и правила применения сложных контрольно-измерительных инструментов и приборов;
геометрию, правила заточки специального режущего инструмента;
правила определения режимов резания по паспорту станка.
141. Тоннельщик
Параграф 1. Тоннельщик, 2-й разряд
547. Характеристика работ:
управление механизмами по транспортировке вагонеток с формами в сушильно-прокалочную печь и на заливку, а также подача вагонеток с залитыми расплавом формами в кристаллизационную печь и на расформовку;
чистка и смазка за обслуживаемого оборудования;
участие в разборке форм и извлечении из них готовых камнелитейных изделий.
548. Должен знать:
принцип действия обслуживаемого оборудования;
процесс сушки и прокалки форм;
процесс кристаллизации изделий из каменного литья.
Параграф 2. Тоннельщик, 3-й разряд
549. Характеристика работ:
ведение процесса термической обработки изделий из каменного литья, а также сушки и прокаливания форм под руководством тоннельщика более высокой квалификации;
регулирование температуры по зонам печи и обеспечение заданного режима;
соблюдение заданного ритма перемещения изделий по температурным зонам;
подача прокаленных форм под заливку расплавом;
профилактический осмотр прокалочных и кристаллизационных печей;
участие в ремонте футеровки печей.
550. Должен знать:
устройство обслуживаемого оборудования;
технологический процесс прокалки форм и термической обработки изделий из каменного литья;
влияние температуры форм на структуру и качество изделий;
зависимость скорости охлаждения изделий от их габаритов и положения на входе в печном пространстве;
устройство и правила эксплуатации обслуживаемого оборудования;
причины возникновения брака и способы их устранения.

Параграф 3. Тоннелші, 4-разряд
551. Жұмыс сипаттамасы:
тас құюдан жасалған бұйымдарды термиялық өңдеу, сондай-ақ қалыптарды түйреу процестерін жүргізу;
пеш аймақтары бойынша талап етілетін температуралық режим есебі;
бұйымдардың габаритіне және пеш жұмысының режимін реттеуге байланысты балқыманың кристалдану уақыты мен температурасын анықтау;
пештердің жай-күйін бақылау;
пеш жұмыстарының ауысымды журналын жүргізу.
552. Білуге тиіс:
кептіру-түйреу және кристалдану пештерінің құрылымы;
қалыптарды құю, балқымалардың кристалдану және бұйымдарды салқындату технологиясын;
бұйымдардың температурасы мен габариттерінің кристалдану және құю құрылымы процесіне әсері;
ақауларды пайдалы болу себептері және оларды жою тәсілдері.
143. Ыстық клинкерді тасымалдау
Параграф 1. Ыстық клинкерді тасымалдау, 3-разряд
553. Жұмыс сипаттамасы:
жиынтық өнімділігі 70 т/с дейінгі ыстық клинкерді тасымалдауыштарға қызмет көрсету;
клинкерді біркелкі тиеу және тасымалдауды қамтамасыз ету;
үздіксіз жұмысты және клинкерлік тасымалдауыштардың жарамдылық жай-күйін қамтамасыз ету;
жетекті механизмдер мен роликтерді майлау;
ұйінділерді жинау;
қызмет көрсететін құрал-жабдықтар жұмысындағы ақаулардың алдын алу және жою.
554. Білуге тиіс:
клинкерлік тасымалдауыштар құрылғысы және жұмыс істеу қағидаттары;
тасымалданатын материал сипаттамасы; дабыл және оқшаулау жүйесі;
механизмдерді майлау картасы, майлау материалдарының сұрпы және қасиеттері.
Жиынтық өнімділігі 70 т/с жоғары тасымалдауыштарға қызмет көрсету кезінде - 4-разряд.
143. Фенолшы
Параграф 1. Фенолшы, 3-разряд
555. Жұмыс сипаттамасы:
темір жол цистерналарынан фенолспирттерін және басқа да синтетикалық шайырларды құю;
қоймадағы цистерналарды толтыру және құю, өнімдерді қайта айдау үшін крандарды, сорғыларды басқару;
шығыс сыйымдылықтарын толтыру және құюды, сорғы жұмыстарын, байланыстырғышты беруді реттеу;
бақылау-өлшеу аппаратурасын бақылау.
556. Білуге тиіс:
цистерналарды толтыру және құю, фенолспиртті және басқа да шайырларды сақтау және өндіріске беру тәртібі мен ережелері;
крандар, вентильдер және арматуралардың тағайындалымы;
фенолспирт және шайырлардың теріге әсерін сақтау тәсілдері;
шайырлардың техникалық ережелері.
Параграф 2. Фенолшы, 4-разряд
557. Жұмыс сипаттамасы:
фенолспирт, синтетикалық шайыр, эмульсол және басқа да құрауыштардан тапсырылған рецептура бойынша байланыстырғышты дайындау және бейтараптау процесін жүргізу;
дозаторлар, бактер, араластырғыштар және сорғыларды іске қосу, дайындау және тоқтату;
құралдарды, құбырларды, арматураларды жуу және тазарту;
басқару қалқанында автоматтандыру, құралдар мен дабыл жүйесінің жұмысын бақылау;
автоматика жүйесін қайта баптау, автомат жүйесінің ақаулары кезінде механизмдерді қолмен басқаруды қамтамасыз ету.

Параграф 3. Тоннельщик, 4-й разряд
551. Характеристика работ:
ведение процесса термической обработки изделий из каменного литья, а также прокаливания форм;
расчет требуемого температурного режима по зонам печей;
определение времени и температуры кристаллизации расплава в зависимости от габаритов изделий и регулирование режима работы печей;
контроль состояния печей;
ведение сменного журнала работы печей.
552. Должен знать:
конструкцию сушильно-прокалочных и кристаллизационных печей;
технологию заливки форм, кристаллизации расплава и охлаждения изделий;
влияние температуры и габаритов изделий на процесс кристаллизации и структуру литья;
причины возникновения брака и способы их устранения.
142. Транспортерщик горячего клинкера
Параграф 1. Транспортерщик горячего клинкера, 3-й разряд
553. Характеристика работ:
обслуживание транспортеров горячего клинкера суммарной производительностью до 70 т/ч;
обеспечение равномерной загрузки и транспортировки клинкера;
обеспечение бесперебойной работы и исправного состояния клинкерных транспортеров;
смазка приводного механизма и роликов;
уборка просыпи;
предупреждение и устранение неисправностей в работе обслуживаемого оборудования.
554. Должен знать:
устройство и принцип действия клинкерных транспортеров;
характеристику транспортируемого материала;
систему сигнализации и блокировки;
карты смазки механизмов, сорта и свойства смазочных материалов.
При обслуживании транспортеров суммарной производительностью свыше 70 т/ч - 4-й разряд.
143. Фенольщик
Параграф 1. Фенольщик, 3-й разряд
555. Характеристика работ:
слив фенолоспиртов и других синтетических смол из железнодорожных цистерн;
заполнение и слив цистерн на складе;
управление кранами, насосами для перекачки продуктов;
регулирование заполнения и слива расходных емкостей, работы насосов, подачи связки;
наблюдение за контрольно-измерительной аппаратурой.
556. Должен знать:
порядок и правила заполнения и слива цистерн, хранения и подачи фенолоспиртов и других смол на производство;
назначение кранов, вентилей и арматуры;
способы предохранения кожи от действия фенолоспиртов и смол;
технические условия на смолы.
Параграф 2. Фенольщик, 4-й разряд
557. Характеристика работ:
ведение процесса приготовления и нейтрализации связки по заданной рецептуре из фенолоспиртов, синтетических смол, эмульсола и других компонентов;
подготовка, пуск и остановка дозаторов, баков, мешалок и насосов;
промывка и чистка оборудования, трубопроводов, арматуры;
наблюдение за работой системы автоматизации, приборами и сигналами на щите управления;
переналадка системы автоматики, обеспечение ручного управления механизмами при неисправности автоматической системы.

558. Білуге тиіс:
автоматтандыру, дабыл, құралдар, сорғылар, дозаторлар, араластырғыштар, бактер, крандар, бүркігіштер, басқару қалқанының құрылғылары, жұмыс істеу қағидаттары;
автоматика жүйесін баптау, реттеу тәсілдері;
байланыстырғыштар қасиеті мен түрлері;
байланыстырғыштарды дайындау технологиясы мен рецептурасы;
байланыстырғыштар мен құрауыштардың шығын нормалары.
145. Бұйымдарды, құрылғылар мен құрылыс материалдарын қалыптаушы
Параграф 1. Бұйымдарды, құрылғылар мен құрылыс материалдарын қалыптаушы, 2-разряд
559. Жұмыс сипаттамасы:
темір бетон бұйымдар мен құрылымдарын қалыптау кезінде қосалқы жұмыстарды атқару;
арматуралық торларды, каркастарды, салу бөлшектерін және оларды қалыпқа сала отырып монтаж ілгектерін жылжыту;
қол құралының көмегімен қалыпқа бетон қоспасын тегістеу;
бетон қалдықтарынан қалып борттарын тазарту;
қалыптанған бұйымдардың ашық қабаттатын тегістеу;
қалыпсыздандырылған бұйымдарды кенеріктерден тазарту;
бетоннан жасалған арматураның салу бөлшектері мен арматура шығарылымдарын тазарту;
тапсырылған түс пен көлем бойынша іріктеумен стандартты кілемшелерден қаптау кілемдерін ірі жинау;
кілемдерге күрделі емес бейіндер үшін қарапайым суретпен жекелеген керамикалық плиткаларды жинау;
тапсырылған рецептура бойынша желімді дайындау;
трафарет немесе штамп көмегімен бұйымдарды таңбалау;
вакуумдеуші қораптарда гипс плиталары мен блоктарын қалыптау;
ерітіндіні араластырғыштарға қалып-вагонеткаларды қалыптау немесе ерітінді араластырғыштың бункер ожауы астына үстелімен платформаларды жылжыту;
қалыптарға ерітіндіні толтыру;
толтырылған қалыптары бар вагонеткалар мен үстелдерді тасымалдауыштарға жылжыту;
бұйым қабатын біліктеу;
шаблонмен плиталарды мерзімді тексеру;
қорапқа массаның толуын және араластыруды қадағалау;
плитаның вакумделуінің аяқталуын анықтау;
вакуумделуші қораптар мен торларды гипстен тазарту;
біліктілігі анағұрлым жоғары қалыптаушының басшылығымен жанышпа біліктерде және таспалы престерде керамзит түйірлерін қалыптау;
глина араластырғышты, жанышпабілікті, прес және басқа да механизмдерді дайындау, іске қосу және тоқтату;
престі іске қосу, валюшканы іріктеу және жылжыту;
сазды ылғалдандыру;
гипскартон табақтарын қалыптау: орау, тельфермен орамдарды жылжыту, оларды орнату және бекіту; қалыптау үстеліне картон таспасының біркелкі түсуін бақылау және оларды желіммен майлау; картон таспасының қисықтығын жою, үзіктер болғанда картондарды жапсыру кезінде қосалқы жұмыстарды атқару;
қызмет көрсететін құралды майлау;
біліктілігі анағұрлым жоғары қалыптаушының басшылығымен қолмен асбестцемент бұйымдарын қалыптау;
иінтіректі қайшылар, арнайы құрылғылар көмегімен немесе қолмен коньяктар және басқа да фасонды бұйымдар үшін плиткаларға шаблондар мен белгілер бойынша шикі асбестцемент табақтарын пішу;
метал төсемдерге-қалыптарға шикі плиткаларды салу;
кесінділер мен шикі ақауларды қайта өңдеуге жіберу;
қатаю процесінің аяқталуына қарай коньяк қаттамасын бұзу;
ақаулы бұйымдарды сұрыптау.

558. Должен знать:
устройство, принцип работы системы автоматизации, сигнализации, приборов, насосов, дозаторов, мешалок, баков, кранов, форсунок, щита управления;
способы переналадки, регулирования системы автоматики;
свойства и виды связок, технологию и рецептуру приготовления связок; нормы расхода связки и компонентов.
144. Формовщик изделий, конструкций и строительных материалов
Параграф 1. Формовщик изделий, конструкций и строительных
материалов, 2-й разряд
559. Характеристика работ:
выполнение вспомогательных работ при формовании железобетонных изделий и конструкций;
перемещение арматурных сеток, каркасов, закладных деталей и монтажных петель с укладкой их в форму;
разравнивание бетонной смеси в форме с помощью ручного инструмента;
очистка бортов формы от остатков бетона;
заглаживание открытых поверхностей отформованных изделий;
очистка расформованных изделий от облоя;
очистка закладных деталей и выпусков арматуры от бетона;
укрупнительная сборка облицовочных ковров из стандартных ковриков с подбором по заданным цвету и размеру;
набор в ковры отдельных керамических плиток с простым рисунком для изделий несложных профилей;
приготовление клея по заданной рецептуре;
маркировка изделий с помощью трафарета или штампа;
формование гипсовых плит и блоков в вакуумирующих коробках;
перемещение формо-вагонетки к растворомешалке или перемещение платформы со столом под ковш бункера растворомешалки;
заливка форм раствором;
перемещение вагонеток и стола с заполненными формами на транспортер;
оправка поверхности изделия;
периодическая проверка плиты шаблоном;
наблюдение за наполнением и перемешиванием массы в коробке;
определение окончания вакуумирования плиты;
очистка вакуумирующих коробок и сетки от гипса;
формование гранул керамзита на вальцах и ленточных прессах под руководством формовщика более высокой квалификации;
подготовка, пуск и остановка глиномешалки, вальцев, пресса и других механизмов;
загрузка пресса, отборка и перемещение валюшки;
увлажнение глины;
выполнение вспомогательных работ при формовании гипсокартонных листов: распаковка, перемещение рулонов тельфером, установка и закрепление их; наблюдение за равномерным поступлением ленты картона к формовочному столу и смазка ее клеем; устранение перекосов ленты картона, склеивание картона при обрывах;
смазка обслуживаемого оборудования;
формование асбестоцементных изделий вручную под руководством формовщика более высокой квалификации;
раскрой сырых асбестоцементных листов по шаблонам и разметкам на плитки для коньков и других фасонных изделий с помощью рычажных ножниц, специальных приспособлений или вручную;
укладка сырых плиток на металлические прокладки-формы;
отправка обрезков и сырого брака на переработку;
разборка стоп коньков по окончании процесса твердения;
отсортировка дефектных изделий.

560. Білуге тиіс:
асбестцемент фасонды бұйымдарға линиялық көлем, қалыптар және сыртқы түрі бөлігінде қойылатын стандарттар талабы мен техникалық шарттар;
фасонды бұйымдардың жекелеген бөлшектерін біріктіру әдістері;
бетон қоспасының негізгі қасиеттері;
арматураны тасымалдау ережелері;
бұйымдардың сыртқы түріне қойылатын талаптар;
қаптау кілемдері мен плиталарының ассортименті;
қызмет көрсететін құралдардың жұмыс қағидаттары;
қызмет көрсететін құралдарды іске қосу, тоқтату және майлау ережелері;
қалыптанатын бұйымдар сапасына қойылатын талаптар;
қолданылатын құралдар мен құрылғылардың тағайындалымдары.
Параграф 2. Бұйымдарды, құрылғылар мен құрылыс материалдарын қалыптаушы, 3-разряд
561. Жұмыс сипаттамасы:
жай және орта күрделілікті темір бетон бұйымдарын қалыптау бойынша жұмыстарды атқару;
қалыптарды тазарту, майлау және жинау;
жоба күйіне бекітумен каркастарды және салу бөлшектерін дайын арматуралық торлар қалыптарына салу;
электртермиялық созу тәсілімен алдын ала кернеулі арматура қалпына салымдар мен алмалы-салмалы бөлгіш қалқандарды орнату, тегістеумен және нығыздаумен бетон қоспасымен қалыптарды толтыру;
қалыпталған бұйымның ашық қабатын таза өңдеу;
бұйымдарды жылу өңдеу камераларына тасымалдау;
бөлу постына немесе қатқабатқа тасымалдаумен бұйымдарды қалыпсыздандыру;
құралдардың мынадай түрлерінің бірінің жұмысын басқару: өзектерді электр қыздыру қондырғысы, қалыптарды тазарту және майлау қондырғысы, бетон таратушы, бетон салушы, виброалаң, үйкеу машинасы, беру көпірі, ажыратқыш, қайта салғыш, штабелер;
күрделі сурет кезінде немесе күйделі бейінді бұйымдар үшін жекелеген керамикалық плиткаларды кілемге жинау;
виброалаңдарда немесе біліктілігі анағұрлым жоғары қалыптаушының басшылығымен айналмалы машинада гипс плиталарын және блоктарын қалыптау;
берілетін массаның дұрыс жиналуын, қалыпты бекітуді және сапасын тексеру;
жанышпабіліктерде және таспалы престерде керамзит түйірін қалыптау;
цемент-құм черепицаны және борларды қолмен қалыптау;
ірі блоктардың силикат немесе пеносиликат массаларынан, қаптау плиталарынан және тағы басқа бұйымдарды қалыптау жөніндегі қосалқы жұмыстары атқару;
қалыптарды вагонеткаларға жинау, орнату және оларды бұзу;
қалыптардан және түптабандардан бұйымдарды распалубка жасау, распалубка стендтеріне вагонеткаларды тасу;
вибростендке қызмет көрсету;
қалыптарды бұзу, бұйымдарды қатқабатқа, рольгангтерге және басқа да көлік құралдарына салу;
қалыптарды, түптабандарды тазарту, дайындау және жинау, оларды толтыру орындарына жіберу;
біліктілігі анағұрлым жоғары қалыптаушының басшылығымен асфальт плиткаларды қалыптау;
тарату бункерлерінің қоюжақпамен толтырылуын бақылау;
конвейерге қоюжақпаны беруді реттеу;
жүк тиеу бункері мен лотогын майлау;
саз ерітіндісін және қалыптарды майлауды дайындау;
асбестцемент бұйымдарын қолмен қалыптау;
шикі табақтарды орындалатын тапсырысқа сәйкес көлемі мен құрама пішімі бойынша белгілеу және пішімдеу;
білікке дайындамаларды бүрлеу және қалыптау үстеліне орын ауыстыру;
қалыпты, бүрлеу үшін төсеніштің және өзге де құралдардың жай-күйін тексеру;
ақаулы бұйымдарды сұрыптау.

560. Должен знать:
требования стандартов и технических условий к асбестоцементным фасонным изделиям в части линейных размеров, формы и внешнего вида;
методы сочленения отдельных деталей фасонных изделий;
основные свойства бетонной смеси;
правила транспортировки арматуры;
требования, предъявляемые к внешнему виду изделий;
ассортимент облицовочных ковров и плиток;
требования к качеству плиток, бумаги, клея и ковров;
маркировку изделий;
принцип действия обслуживаемого оборудования;
правила пуска, остановки и смазки обслуживаемого оборудования;
требования, предъявляемые к качеству формуемых изделий;
назначение применяемых инструментов и приспособлений.
Параграф 2. Формовщик изделий, конструкций и строительных
материалов, 3-й разряд
561. Характеристика работ:
выполнение работ по формованию железобетонных изделий простых и средней сложности;
очистка, смазка и сборка форм;
укладка в форму готовых арматурных сеток, каркасов и закладных деталей с фиксацией их в проектном положении;
установка в формы предварительно напряженной арматуры с электротермическим способом натяжения, вкладышей и съемных делительных щитов;
заполнение формы бетонной смесью с разравниванием и уплотнением;
отделка открытых поверхностей отформованного изделия;
строповка изделий и транспортировка его в камеры тепловой обработки;
расформовка изделия с транспортировкой на пост отделки или в штабель;
управление работой одного из следующих видов оборудования: установкой по электронагреву стержней, установкой по очистке и смазке форм, бетонораздатчиком, бетоноукладчиком, виброплощадкой, затирочной машиной, передаточным мостом, съемником, перекладчиком, штабелером;
набор в ковры отдельных керамических плиток при сложном рисунке или для изделия сложных профилей;
формование гипсовых плит и блоков на виброплощадке или под руководством формовщика более высокой квалификации на карусельной машине;
проверка правильности сборки, крепления форм и качества подаваемой массы;
формование гранул керамзита на вальцах и ленточных прессах;
формование вручную цементно-песчаной черепицы и мелков;
выполнение вспомогательных работ по формованию изделий из силикатной или пеносиликатной массы крупных блоков, облицовочных плит и так далее;
сборка, установка форм на вагонетки и их разборка;
распалубка изделий из форм или поддонов, транспортирование вагонеток к распалубочному стенду;
обслуживание вибростенда;
разборка форм, укладка изделий в штабель, на рольганг или другое транспортное оборудование;
чистка, подготовка и сборка форм, поддонов, подача их к месту заполнения;
формование асфальтовых плиток под руководством формовщика более высокой квалификации;
контроль наполнения раздаточных бункеров мастикой;
регулирование подачи мастики на конвейер;
смазка разгрузочного бункера и лотка;
приготовление глиняного раствора и смазывание форм;
формование асбестоцементных изделий вручную;
разметка и раскрой сырых листов на размеры и конфигурации в соответствии с выполняемым заказом;
накатывание заготовки на скалку и перемещение ее на стол формовки;
проверка состояния форм, настила для раскатки наката и прочего оборудования;
осортировка дефектных изделий.

562. Білуге тиіс:
линиялық көлемдер стандарттары;
бүрлеуді пішімдеу әдістері;
қалыптау әдістері мен амалдары;
шикі күйінде тапсырыстың жекелеген бөлшектерін біріктіру әдістері;
қызмет көрсететін құралдардың құрылғысы және жұмыс істеу қағидаты;
салу тәсілдері мен ережелері және арматура кернеулері;
дайындалатын бұйымдарға техникалық талаптар;
сызбаларды оқу ережелері;
қалыптау режимдері бойынша технологиялық карталар талаптару;
бұйымдарды жылжыту әдістері мен тәсілдері;
қолданылатын қаптау кілемдері мен плиталарының ассортименті және олардың сапасына қойылатын талаптар;
ерітіндіні ұстап қалу мерзімдері және блоктар мен плиталарды төзімділігіне тексеру тәсілдері;
шикізаттардың рецептурасы, қасиеті және борларға техникалық шарттар;
түйірлер мен валюшкаларға қойылатын талаптар;
қалыптар, түптабандар, вибростенд құрылғысы;
майлау материалдарының қасиеті;
қалыптау түптабандарының өнімділігі;
тарату бункерлерінің сыйымдылығы;
асфальт плиталарды
563. Жұмыс үлгілері:
Қалыптау:
1) ішкі қабырғалар блоктары тегіс және бос қалқандармен;
2) негізгі блоктар жай пішімді;
3) бортты тастар;
4) жабын плиталары және жалпақ аражабындар;
5) тротуар, трамвай және жол плиталары;
6) баспалдақ алаңдары;
7) ұзындығы 6 м. дейінгі свайлар;
8) бағаналар, пасынкалар, далдашалар, тіректер және консолі жоқ бағандар;
9) баспалдақтар және проступтер;
10) шпалдар
Параграф 3. Бұйымдарды, құрылғылар мен құрылыс материалдарын қалыптаушы, 4-разряд
564. Жұмыс сипаттамасы:
күрделі бұйымдар (үлкен габаритті, ұсақ қабырғалы) бұйымдар мен құрылымдарды қалыптау бойынша жұмыстарды атқару;
қалыптар мен қондырғыларды тазарту, майлау, жинау және тексеру, жоба күйінде ірілендіру жинағымен және бекітумен жекелеген арматуралық каркас элементтерді қалыпқа (қондырғыға) орнату;
салу бөлшектері мен монтаж ілгектерін орнату, қалыпқа электртермиялық немесе механикалық (домкраттар көмегімен) кернеу тәсілімен кернеулі арматураны орнату;
ішпектерді, өзектер мен бөлу қалқандарын орнату, қалыпты бетон қоспасымен толтыру, дірілдеумен қоспаны тегістеу және тығыздау;
қалыптандырылған бұйымдардың ашық қабаттарын жону;
бұйымдарды жылу мен өңдеу орындарына беру;
бөлу постына немесе қатқабатқа жеткізумен жылумен өңдеуден кейін бұйымды қалыпсыздандыру;
виброштамптар, центрифун, сондай-ақ бірнеше қызметтерді атқаратын агрегаттар мен құралдар жұмысын басқару;
қалыптау конвейерінде асфальт плиталарды қалыптау;
қоюжақпаны беруді іске қосу және біркелкі берілуін реттеу;
шығарылатын өнім сапасын бақылау;
брикеттерге қажетті қалыпты беру үшін қоюжақпаны кесу;
асфальт қиқымдарын жинау және оны берілген орындарға жылжыту;
қызмет көрсететін құралды жөндеуге қатысу;
гипс плиталарын блоктар мен цемент-құм черепицаларын әртүрлі құрылымды машиналарда қалыптау;
біліктілігі анағұрлым жоғары қалыптаушының басшылығымен қалыптау конвейерінде гипсокартон табақтарын қалыптау;
конвейер таспасында гипсті тегістеу, өзге қоспаларды және гипс жетектерін жою;
жетектерді гипс массасымен толтыру;
жетек-иілу қондырғыны реттеу, қызмет көрсететін құралдарды жөндеу және баптауға қатысу.

562. Должен знать:
стандарты линейных размеров;
методы раскроя наката;
методы и приемы формовки;
методы сочленения в сыром виде отдельных частей заказа;
устройство и принцип действия обслуживаемого оборудования;
способы и правила укладки и напряжения арматуры;
технические требования на изготавливаемые изделия;
правила чтения чертежей;
требования технологических карт по режимам формования;
приемы и способы строповки и перемещения изделий;
ассортимент применяемых облицовочных ковров и плиток и требования к их качеству;
правила сборки и разборки форм;
порядок заливки форм;
сроки схватывания раствора и способы проверки блоков и плит на прочность;
рецептуру, свойства сырья и технические условия на мелки;
требования, предъявляемые к гранулам и валюшке;
устройство форм, поддонов, вибростенда;
правила распалубки изделий и их укладки;
правила, порядок чистки и сборки форм, поддонов;
свойства смазочных материалов;
производительность формовочного конвейера;
емкость раздаточных бункеров;
правила и основные приемы формовки асфальтовых плиток.
563. Примеры работ:
Формование:
1) блоки внутренних стен сплошные и с пустотами перегородки;
2) блоки фундаментные простой конфигурации;
3) камни бортовые;
4) плиты покрытий и перекрытий плоские;
5) плиты тротуарные, трамвайные и дорожные;
6) площадки лестничные;
7) сваи длиной до 6 м;
8) столбы, пасынки, перемычки, стойки и колонны безконсольные;
9) ступени и проступи;
10) шпалы.
Параграф 3. Формовщик изделий, конструкций и строительных
материалов, 4-й разряд
564. Характеристика работ:
выполнение работ по формованию сложных (большегабаритных, тонкостенных) изделий и конструкций;
очистка, смазка, сборка и выверка форм и установок;
укладка в форму (установку) отдельных элементов арматурного каркаса с укрупнительной сборкой и фиксацией в проектном положении;
установка закладных деталей и монтажных петель;
установка в формы предварительно напряженной арматуры с электротермическим или механическим (с помощью домкратов) способом натяжения;
установка вкладышей, сердечников и делительных щитов;
заполнение формы бетонной смесью, разравнивание и уплотнение смеси вибрированием;
затирка открытых поверхностей отформованных изделий;
строповка изделия и подача его к месту тепловой обработки;
расформовка изделия после тепловой обработки с транспортировкой на пост отделки или в штабель;
управление работой виброштампов, центрифуг, а также агрегатами и оборудованием, выполняющими несколько различных операций;
формование асфальтовых плиток на формовочном конвейере;
пуск и регулирование равномерной подачи мастики;
наблюдение за качеством выпускаемой продукции;
срезка мастики для придания брикетам необходимой формы;
сбор асфальтовой крошки и перемещение ее в отведенное место;
участие в ремонте обслуживаемого оборудования;
формование гипсовых плит, блоков и цементно-песчаной черепицы на машинах различных конструкций;
регулирование хода скорости машины;
формование изделий из силикатной или пеносиликатной массы;
формование гипсокартонных листов на формовочном конвейере под руководством формовщика более высокой квалификации;
разравнивание гипсового теста на ленте конвейера, удаление посторонних примесей и комков гипса;
заполнение кромки гипсовой массой;
регулирование кромко-загибочного устройства;
участие в ремонте и подналадка обслуживаемого оборудования.

565. Білуге тиіс:
қызмет көрсететін машиналар мен қондырғылардың құрылғысы және жұмыс істеу қағидаттары;
арматураны салу және кернеу тәсілдері мен ережелері;
сызбаларды оқу ережелері;
қалыптау режимдері бойынша технологиялық карталар талаптары;
қызмет көрсететін құрал құрылғысы;
шығарылатын өнімдердің мемлекеттік стандарттары мен техникалық шарттары;
қызмет көрсететін құралды баптау ережелері;
гипсокартон табақтарына техникалық шарттар;
машинаның қозғалыс жылдамдықтарын реттеу, қалыптау массасының құрамы;
гипс ерітіндісін ұстап қалу мерзімдері;
қызмет көрсететін құрал жұмысындағы ұсақ ақаулар.
566. Жұмыс үлгілері:
Қалыптау:
1) арқалықтар стропильді бір ылдилы, негізді және тұтқырлы арқалықтар, ригельдер, прогондар;
2) күрделі пішінді негізгі блоктар;
3) заборлар мен қоршаулар;
4) екі тарамды краннан басқа барлық үлгідегі консольдары мен сөрелері бар бағандар;
5) ашық тәсілмен құрылыста қолданылатын метро тоннельдері, көлік қиылыстары мен өтетін коллекторларды әрлеу құрылымдары;
6) жалпақ және қабырғалы баспалдақтар;
7) байланыс желілерінің, электр беру және шамдардың тіректері;
8) сыртқы қабырғалардың панельдері мен блоктары;
9) аралық жабындар мен жабындар панельдері, ішкі қабырғалар панельдері, кассеталық және прокаттық бөлшектер;
10) аэродром плиталары;
11) балкон және карниз плиталары, лоджияларды, кіріс күнқағарларды қоршау панельдері, парапет тастары;
12) 6 м аса ұзындықты свайлар, шпунт;
13) барлық көлемдегі арынсыз құбырлар.
Параграф 4. Бұйымдарды, құрылғылар мен құрылыс материалдарын қалыптаушы, 5-разряд
567. Жұмыс сипаттамасы:
қалыптау конвейерінде гипсокартон табақтарын қалыптау;
құрауыштардың, сульфидті-спирт барды бар ерітінді концентрациясының дұрыс мөлшерленуін және гипстің сапасын тексеру, гипс араластырғыш пен қалыптау конвейерінің тапсырылған жұмыс режимін реттеу;
жетектердің гипспен толуын қадағалау;
гипсокартон табақтарының ені мен қалыңдығын реттеу;
гипсокартон табақтарының кебу режимі мен сапасын тексеру;
журналда жазбаларды жүргізу;
өте күрделі бұйымдар мен құрылымдарды қалыптау бойынша жұмыстарды орындау;
қалыптарды, қондырғыларды тазарту, майлау, жинау және дайын болуына қарай оларды қабылдау бойынша жұмыстарға басшылық;
жоба күйінде ірілендіру жинағымен және бекітумен жекелеген арматуралық каркас элементтерді қалыпқа (қондырғыға) орнату;
салу бөлшектері мен монтаж ілгектерін орнату;
қалыпқа электртермиялық немесе механикалық (домкраттар немесе созба станцияларының көмегімен) кернеу тәсілімен кернеулі арматураны орнату;
ішпектерді, өзектер мен бөлу қалқандарын орнату;
қалыпты бетон қоспасымен толтыру;
бетон қоспасын тығыздау;
қалыптандырылған бұйымдардың ашық қабаттарын жону;
бұйымдарды жылумен өңдеу орындарына беру;
бөлу постына немесе қатқабатқа жеткізумен жылумен өңдеуден кейін бұйымды қалыпсыздандыру;
қалыптандыру процесінде барлық қолдағы машиналар мен механизмдер жұмыстарын (көлемді-қалыптау машиналарын қоспағанда) басқару.

565. Должен знать:
устройство и принцип действия обслуживаемых машин и установок;
способы, правила укладки и напряжения арматуры;
технические требования на изготавливаемые изделия;
правила чтения чертежей;
требования технологических карт по режимам формования;
устройство обслуживаемого оборудования;
способы регулирования скорости формования;
государственные стандарты и технические условия на выпускаемую продукцию;
правила подналадки обслуживаемого оборудования;
технические условия на гипсокартонные листы;
способы регулирования скорости хода машины;
состав формовочной массы;
сроки схватывания гипсового раствора;
правила устранения мелких неисправностей в работе обслуживаемого оборудования.
566. Примеры работ:
Формование:
1) балки стропильные односкатные, балки фундаментные и обвязочные, ригели, прогоны;
2) блоки фундаментные сложной конфигурации;
3) заборы и ограды;
4) колонны с консолями и полками всех типов, кроме крановых двухветвевых;
5) конструкции обделки тоннелей метро, транспортных пересечений и проходных коллекторов, применяемые при строительстве открытым способом;
6) лестничные марши плоские и ребристые;
7) опоры контактных сетей, линий электропередач и светильников;
8) панели и блоки наружных стен;
9) панели перекрытий и покрытий, панели внутренних стен, кассетные и прокатные детали;
10) плиты аэродромные;
11) плиты балконные и карнизные, панели ограждения лоджий, козырьки входов, камни парапетные;
12) сваи длиной свыше 6 м, шпунт;
13) трубы безнапорные всех размеров.
Параграф 4. Формовщик изделий, конструкций и строительных
материалов, 5-й разряд
567. Характеристика работ:
формование гипсокартонных листов на формовочном конвейере;
проверка правильности дозировки компонентов, концентрации раствора с сульфидо-спиртовой барды и качества гипсового теста;
обеспечение заданного режима работы гипсомешалки и формовочного конвейера;
регулирование надрезки картона;
наблюдение за заполнением кромок гипсовым тестом;
регулирование ширины и толщины листов гипсокартонных;
проверка режима сушки и качества гипсокартонных листов;
ведение записей в журнале;
выполнение работ по формованию особо сложных изделий и конструкций;
руководство работой по очистке, смазке, сборке форм, установок и приемка их по мере готовности;
укладка в форму (установку) отдельных элементов арматурного каркаса с укрупнительной сборкой и фиксацией в проектном положении;
установка закладных деталей и монтажных петель;
установка в формы предварительно напряженной арматуры с электротермическим или механическим (с помощью домкратов или натяжных станций) натяжением;
установка вкладышей и сердечников;
заполнение формы (установки) бетонной смесью;
уплотнение бетонной смеси;
затирка открытых поверхностей отформованных изделий;
строповка изделий с подачей их к месту тепловой обработки;
расформовка изделий с транспортировкой их к посту отделки или в штабель;
управление в процессе формования работой всех имеющихся машин и механизмов (кроме объемно-формовочной машины).

568. Білуге тиіс:
қызмет көрсететін машиналар мен қондырғылардың құрылғысы және жұмыс істеу қағидаттары;
гипс және гипсокартон табақтарының сапасын бақылаудың негізгі әдістері;
арматураны салу және кернеу тәсілдері мен ережелері;
дайындалатын бұйымдарға қойылатын техникалық талаптар; сызбаларды оқу ережелері;
қалыптау режимдері бойынша технологиялық карталар талаптары;
бұйымдарды орнынан жылжыту амалдары мен тәсілдері.
569. Жұмыс үлгілері:
Қалыптау:
1) стропильді екі ылдилы арқалықтар, подстропильді, кранды арқалықтар;
2) архитектуралық бетоннан жасалған бұйым;
3) кәріздік, суағынды, жаңбыр қабылдау, су өткізгіш және газ өткізу жұмыс құбырларының камералары: телефон қораптары және құдықтар;
4) екі тарамлы кранды бағандар;
5) сүрлемдер мен элеваторлар үшін темір бетон шиыршықтары, көлемді лифтілер шахтасы, көлемді коллекторлар секциялары;
6) жартылай алаңдары бар баспалдақты марштар;
7) табиғи таспен қаптай отырып сыртқы қабырғалардың панельдері;
8) ұшу көпірлері мен жол жетектерінің құрылыстары;
9) ағынды құбырлар;
10) стропильді және подстропильді фермалар.
146. Тас құю өндірісінің қалыптаушысы
Параграф 1. Тас құю өндірісінің қалыптаушысы, 2-разряд
570. Жұмыс сипаттамасы:
біліктілігі анағұрлым жоғары қалыптаушының басшылығымен қолмен және пневматикалық, гидравликалық таптағышты қолданумен тастан жасалған бұйымдарды құю үшін қалыптарды дайындау;
қалыптау қоспасын дайындау;
қорамжәшіктерді тасымалдау кезінде тельферді басқару;
кептіру-түйреу пештеріне қалыптары бар вагонеткаларды беру.
571. Білуге тиіс:
қызмет көрсететін құралдардың жұмыс істеу қағидаттары, жай және орташа күрделі құймакесектерге арналған қалыптарды дайындау тәсілі;
қалыптау қоспаларының негізгі қасиеттері;
дайын қалыптарға қойылатын талаптар.
Параграф 2. Тас құю өндірісінің қалыптаушысы, 3-разряд
572. Жұмыс сипаттамасы:
күрделі сызбалы жұмсақ және өрнекті бұйымдарды тастан құю үшін қалыптарды дайындау;
қалыптау қоспасын дайындау;
бұйымдарды қолмен, қалыптау машиналарында және вибрациялық алаңдарда қалыптау;
техникалық ережелерге сәйкес балқытылатын үлгілерін дайындау үшін бастапқы материал сапасын анықтау;
қоспадан жасалған үлгілерді прес-қалыпқа нығыздау;
бұйымдардың пішінін ескере отырып блоктарда үлгілерді дайындау, жинау кезінде қоректендіргіштердің қалыптары мен көлемдерін анықтау;
этилсиликаттың гидролизденген ерітіндісінің есебі және оны дайындау;
үлгіге сыртқабықшаны салу;
құюға қалыптарды дайындау.
573. Білуге тиіс:
қызмет көрсететін құралдардың құрылғысы;
қолданылатын қалыптар мен үлгілерді дайындау тәсілдері, амалдары;
қалыптардың нығыздалу тығыздығын және газ өткізбеуін қамтамасыз ету тәсілдері;
құюжолдарын белгілеу орындары;
қалыптарды кептіру және түйреу режимдері;
қалыпқа құйылатын балқыма қасиеттері мен температурасы;
дайындалатын бұйымдардың техникалық шарттары.
147. Жылу оқшаулағыш бұйымдарын қалыптаушы

568. Должен знать:
конструкцию обслуживаемого оборудования и способы регулирования его работы;
основные методы контроля качества гипсового теста и гипсокартонных листов;
правила ведения записей в журнале;
устройство и принцип действия обслуживаемых машин и установок;
способы и правила укладки и напряжения арматуры;
технические требования на изготавливаемые изделия;
правила чтения чертежей;
требования технологических карт по режимам формования;
приемы и способы строповки и перемещения изделий.
569. Примеры работ:
Формование:
1) балки стропильные двухскатные, балки подстропильные, балки подкрановые;
2) изделия из архитектурного бетона;
3) камеры рабочие канализационных, водосточных, дождеприемных, водопроводных и газопроводных колодцев; телефонные коробки и колодцы;
4) колонны крановые двухветвевые;
5) кольца железобетонные для силосов и элеваторов, шахты лифтов объемные, секции коллекторов объемные;
6) марши лестничные с полуплощадками;
7) панели наружных стен с облицовкой естественным камнем;
8) строения пролетные мостов и путепроводов;
9) трубы напорные;
10) фермы стропильные и подстропильные.
145. Формовщик камнелитейного производства
Параграф 1. Формовщик камнелитейного производства, 2-й разряд
570. Характеристика работ:
изготовление форм для отливки изделий из камня вручную и с применением пневматических, гидравлических трамбовок под руководством формовщика более высокой квалификации;
приготовление формовочной смеси;
управление тельфером при транспортировании опок;
подача вагонеток с формами к сушильно-прокалочной печи.
571. Должен знать:
принцип действия обслуживаемого оборудования;
правила, способы изготовления форм для простых и средней сложности отливок;
основные свойства формовочной смеси;
требования, предъявляемые к готовым формам.
Параграф 2. Формовщик камнелитейного производства, 3-й разряд
572. Характеристика работ:
изготовление форм для отливки из камня гладких и орнаментованных изделий со сложными очертаниями;
приготовление формовочной смеси;
формование изделий вручную, на формовочных машинах и вибрационных площадках;
определение качества исходных материалов для изготовления выплавляемых моделей в соответствии с техническими условиями;
прессование в пресс-форме моделей из смеси;
определение формы и размера питателей при их изготовлении, сборка моделей в блоки с учетом конфигурации изделий;
расчет и приготовление гидролизованного раствора этилсиликата;
нанесение оболочки на модель;
подготовка форм к отливке.
573. Должен знать:
устройство обслуживаемого оборудования;
приемы, способы изготовления применяемых форм и моделей;
способы обеспечения плотности набивки и газопроницаемости форм;
места установки литников;
режим сушки и прокаливания форм;
свойства и температуру расплава, заливаемого в формы;
технические условия на изготавливаемые изделия.
146. Формовщик теплоизоляционных изделий

Параграф 1. Жылу оқшаулағыш бұйымдарын қалыптаушы, 3-разряд
574. Жұмыс сипаттамасы:
қалыптау станоктарында жылу оқшаулау бұйымдарын қалыптау;
қалыптау станоктарына түптабандарды салу, қалып бойынша массаны біркелкі бөлу, үстіңгі қабатын әрлеу;
станоктарды, қалыптар мен түптабандарды тазарту, жуу.
575. Білуге тиіс:
қалыптар, түптабандар, станоктар мен басқа да механизмдердің құрылғысы;
қалыптау массасына қойылатын талаптар, қалыптау үшін оның жарамдылық белгілері;
қалыптандырылған бұйымдарды шешу, тасымалдау тәртібі;
қалыптарды дайындау, құралдарды тазарту және жуу тәртіптері.
Параграф 2. Жылу оқшаулағыш бұйымдарды қалыптаушы, 4-разряд
576. Жұмыс сипаттамасы:
қалыптау конвейерлерінде жылу оқшаулағыш бұйымдарды қалыптау;
тарату қондырғыларынан қалыптау массасының түсуін реттеу, конвейер және басқа да механизмдерді іске қосу, басқару, тоқтату, тазарту, майлау.
577. Білуге тиіс:
конвейер, тарату құрылғылары және басқа да механизмдер құрылғысы;
қалыптау массасын дайындау технологиясы;
қалыптау технологиясы;
механизмдерді іске қосу, тоқтату және басқару тәртібі.
Параграф 3. Жылу оқшаулағыш бұйымдарды қалыптаушы, 5-разряд
578. Жұмыс сипаттамасы:
үздіксіз және мерзімді жұмыс істеудің автоматтандырылған қалыптау қондырғыларында жылу оқшаулағыш бұйымдарды қалыптау;
қондырғының барлық механизмдерін дайындау, баптау, басқару;
тарату қондырғыларынан қалыптау массасын беруді реттеу;
қалыптандырылған бұйымдарды рольгангтерге, тасымалдауыштарға, төмендеткіштерге беру.
579. Білуге тиіс:
алыптау қондырғылары, тасымалдаушы, тарату қондырғылары және басқа да механизмдердің құрылғысы;
бақылау-өлшеу аппаратурасын, автоматты реттеу құрылғылары мен механизмдерді оқшаулау құралдарын пайдалану ережелері;
дабыл жүйесі; қалыптандырылған бұйымдарды тасымалдау тәртібі;
қалыптау массасын дайындау технологиясы;
бұйымдарға, шикізатқа және байланыстырғыштарға қойылатын техникалық талаптар;
қалыптау массасы мен өнім сапасын бақылау тәсілдері.
148. Асбестцемент плиталарын фпезерлеуші
Параграф 1. Асбестцемент плиталарын фпезерлеуші, 2-разряд
580. Жұмыс сипаттамасы:
фрезерлі станоктарға асбестцемент электр оқшаулағыш плиталарды салу және оларды станоктан алу. фрездерді ауыстыруға қатысу.
Плиталардағы қылауларды тазалау. Штангенциркульмен плита қалыңдығын өлшеу. Станокты тазарту және майлау.
581. Білуге тиіс:
фрезерлі станоктың жұмыс қағидаттары;
станокты майлау ережелері;
өңделетін бұйымдардың стандарттары (техникалық шарттары).
Параграф 2. Асбестцемент плиталарын фрезерлеуші, 3-разряд
582. Жұмыс сипаттамасы:
фрезерлі станоктарда плиталарды өңдеу;
фрезерлі станоктарға асбестцемент электр оқшаулағыш плиталарды орнату және бекіту;
өңдеуден кейін плиталарды алу;
фрездерді орнату және ауыстыру;
станок жұмысындағы ұсақ ақауларды баптау және жою.

Параграф 1. Формовщик теплоизоляционных изделий, 3-й разряд
574. Характеристика работ:
формование теплоизоляционных изделий на формовочных станках;
укладка поддонов на формовочный станок, равномерное распределение массы по форме, отделка поверхности;
чистка, промывка станков, форм и поддонов.
575. Должен знать:
устройство форм, поддонов, станков и других механизмов;
требования, предъявляемые к формовочной массе, признаки ее пригодности для формования;
порядок снятия, транспортирования отформованных изделий;
порядок подготовки форм, чистки и промывки оборудования.
Параграф 2. Формовщик теплоизоляционных изделий, 4-й разряд
576. Характеристика работ:
формование теплоизоляционных изделий на формовочных конвейерах;
регулирование поступления формовочной массы из раздаточных устройств;
пуск, управление, остановка, чистка, смазка конвейера и других механизмов.
577. Должен знать:
устройство конвейера, раздаточных устройств и других механизмов, технологию приготовления формовочной массы;
технологию формования; порядок пуска, остановки и управления механизмами.
Параграф 3. Формовщик теплоизоляционных изделий, 5-й разряд
578. Характеристика работ:
формование теплоизоляционных изделий на автоматизированных формовочных установках непрерывного и периодического действия;
подготовка, наладка, управление всеми механизмами установки;
регулирование подачи формовочной массы из раздаточных устройств;
передача отформованных изделий на рольганги, транспортеры, снижатели.
579. Должен знать:
устройство формовочных установок, транспортирующих, распределительных устройств и других механизмов;
правила пользования контрольно-измерительной аппаратурой, приборами автоматического регулирования и блокировки механизмов;
систему сигнализации; порядок транспортирования отформованных изделий;
технологию приготовления формовочной массы;
технические требования к изделиям, сырью и связке;
нормы расхода формовочной массы;
способы контроля качества формовочной массы и продукции.
147. Фрезеровщик асбестоцементных плит
Параграф 1. Фрезеровщик асбестоцементных плит, 2-й разряд
580. Характеристика работ:
укладка асбестоцементных электроизоляционных плит на фрезерный станок и снятие их со станка;
участие в смене фрез;
зачистка заусенцев на плитах;
измерение толщины плиты штангенциркулем;
чистка и смазка станка.
581. Должен знать:
принцип работы фрезерного станка;
правила смазки станка;
стандарты (технические условия) на обрабатываемые изделия.
Параграф 2. Фрезеровщик асбетоцементных плит, 3-й разряд
582. Характеристика работ:
обработка плит на фрезерном станке;
установка и закрепление асбестоцементных электроизоляционных плит на фрезерный станок;
снятие плит после обработки;
установка и смена фрез;
наладка и устранение мелких неисправностей в работе станка.

583. Білуге тиіс:
фрезерлі станок құрылғысы;
станокты майлау ережесі;
өңделетін бұйым стандарттары (техникалық шарттары);
ақаулардың сыртқы белгілері;
асбестцемент электр оқшаулағыш материалдарды механикалық өңдеу кезінде ақауларды жою және түзету тәсілдері.
149. Тасты фрезерлеуші
Параграф 1. Тасты фрезерлеуші, 3-разряд
584. Жұмыс сипаттамасы:
консольды және порталды аудару станоктарында жай бейінді табиғи тастан жасалған плиталарды фрезерлеу;
сызбалары мен шаблондар бойынша бөлшектерді белгілеу;
қолмен және механикалық берумен бұрғылау станоктарында плиталарда және техникалық бұйымдарда тесіктерді бұрғылау;
станоктардың жұмыс режимін реттеу;
кесу құралын толтыру және орнату;
бақылау-өлшеу құралдарымен плиталарды өңдеуді тексеру;
станок жұмысында ақауларды анықтау және жою, қызмет көрсететін құралдарды жөндеу бойынша жұмыстарға қатысу.
585. Білуге тиіс:
қызмет көрсететін құралдар құрылғысы, жұмыс істеу қағидаттары және техникалық пайдалану ережелері;
абразивті құрал қасиеті және қолдану ережелері;
сызбаларды оқу ережелері;
бақылау-өлшеу құралдарын пайдалану ережелері.
586. Жұмыс үлгілері:
Фрезерлеу:
1) үстелдер мен сөрелерге арналған қақпақтар;
2) тік бұрышты плиталар;
3) едендер мен қабырғаларды қаптауға арналған плиталар;
4) үлгісі бойынша өңдеумен қиғаш бұрышты плиталар;
5) тік бұрышты баспалдақ деңгейлері.
Параграф 2. Тасты фрезерлеуші, 4-разряд
587. Жұмыс сипаттамасы:
орташа күрделі тастан жасалған бұйымдарды әртүрлі құрылымды станоктарда фрезерлеу және бейіндеу;
шаблондары мен сызбалары бойынша бөлшектерді белгілеу;
шаблон бойынша бөлшектерді фрезерлеу;
күрделі пішідегі плиталарды кесу;
ленталарды, плиталарды, қақпақтарды және лобиктерді периметрі бойынша мөлшерлеу;
қызмет көрсететін станоктарды баптау және тапсырылған жұмыс режиміне қайта баптау;
станоктағы кесетін құралды бейіндеу, толтыру және орнату;
бақылау-өлшеу құралымен және шаблондарымен бөлшектерді фрезерлеу бейінін тексеру;
станок жұмысындағы ақауларды анықтау және жою, жөндеуге қатысу.
588. Білуге тиіс:
қызмет көрсететін құралдардың құрылғысы, жұмыс істеу қағидаттары және ережелері;
абразивті құрал қасиеті және қолдану ережелері;
өңделетін тастың физикалық қасиеттері;
сызбаларды оқу ережелері.
589. Жұмыс үлгілері:
Фрезелей және бейіндеу:
1) қырланған бағандар мен пилястр бөлшектері;
2) терезе алды тақталары;
3) карниздер;
4) плинтустар;
5) үшбұрышты және трапециялы плиталар;
6) ұстағыш.
Параграф 3. Тасты фрезерлеуші, 5-разряд
590. Жұмыс сипаттамасы:
бағдарламалық басқарумен әртүрлі құрылымды станоктарда, сондай-ақ ағынды автоматтандырылған линияларда күрделі бейін бұйымдарын фрезерлеу және бейіндеу;
шаблондары мен сызбалары бойынша бөлшектерін белгілеу;
радиусы бойынша жетілдіре отырып шаблон бойынша бөлшектерді фрезерлеу;
қиықжиектерді орнату және алу;
шаблон және ұшбырыштар бойынша күрделі бөлшектерді мөлшерлеу;
станоктар мен линияларды баптау және тапсырылған жұмыс режиміне қайта баптау;
станокқа кесетін құралды бейіндеу, толтыру және орнату;
фрезерлеу бейінін және бақылау өлшеу құралы мен шаблондарын мөлшерлеуді тексеру;
жұмыстағы ақауларды анықтау және жою, қызмет көрсететін құрал жұмысына қатысу.

583. Должен знать:
устройство фрезерного станка;
правила смазки станка;
стандарты (технические условия) на обрабатываемые изделия;
внешние признаки брака;
способы предотвращения и исправления брака при механической обработке асбестоцементных электроизоляционных плит.
148. Фрезеровщик камня
Параграф 1. Фрезеровщик камня, 3-й разряд
584. Характеристика работ:
фрезерование на консольных и портальных окантовочных станках плит из природного камня простого профиля;
разметка деталей по чертежам и шаблонам;
сверление отверстий в плитах и технических изделиях на сверлильных станках с ручной и механической подачей;
регулирование режима работы станков;
заправка и установка режущего инструмента;
проверка обработки плит контрольно-измерительными инструментами;
выявление и устранение неисправностей в работе станка, участие в работах по ремонту обслуживаемого оборудования.
585. Должен знать:
устройство, принцип действия и правила технической эксплуатации обслуживаемого оборудования;
свойства и правила применения абразивного инструмента;
правила чтения чертежей;
правила пользования контрольно-измерительными приборами.
586. Примеры работ:
Фрезерование:
1) крышки для столов и прилавков;
2) плиты прямоугольные;
3) плиты для облицовки полов и стен;
4) плиты косоугольные с обработкой по лекалу;
5) ступени лестниц прямоугольные.
Параграф 2. Фрезеровщик камня, 4-й разряд
587. Характеристика работ:
фрезерование и профилирование на станках различных конструкций изделий из камня средней сложности;
разметка деталей по шаблонам и чертежам;
фрезерование деталей по шаблону;
обрезка плит сложной конфигурации;
калибрование ленты, плит, крышек и лобиков по периметру;
наладка и переналадка обслуживаемых станков на заданный режим работы;
профилирование, заправка и установка режущего инструмента на станке;
проверка профиля фрезеровки деталей контрольно-измерительным инструментом и шаблонами;
выявление и устранение неисправностей в работе, участие в ремонте станка.
588. Должен знать:
устройство, принцип действия и правила технической эксплуатации обслуживаемого оборудования;
свойства и правила применения абразивного инструмента;
физические свойства обрабатываемого камня;
правила чтения чертежей.
589. Примеры работ:
Фрезерование и профилирование:
1) детали граненых колонн и пилястр;
2) доски подоконные;
3) карнизы;
4) плинтусы;
5) плиты треугольные и трапецеидальные;
6) поручник.
Параграф 3. Фрезеровщик камня, 5-й разряд
590. Характеристика работ:
фрезерование и профилирование на станках различной конструкции с программным управлением, а также на поточных автоматизированных линиях изделий сложного профиля;
разметка деталей по шаблонам и чертежам;
фрезерование деталей по шаблону с доработкой по радиусу;
усовка и снятие фасок;
калибровка сложных деталей по шаблону и угольнику;
наладка и подналадка станков и линий на заданный режим работы;
профилирование, заправка и установка режущего инструмента на станки;
проверка профиля фрезеровки и качества калибровки контрольно-измерительным инструментом и шаблонами;
выявление и устранение неисправностей в работе, участие в работе обслуживаемого оборудования.

591. Білуге тиіс:
қызмет көрсететін станоктар мен линиялар құрылғысы, жұмыс істеу қағидаттары, техникалық пайдалану ережелері;
абразивті құрал қасиеті және қолдану ережелері;
өңделетін табиғи тастың физикалық қасиеттері;
сызбаларды оқу ережелері.
592. Жұмыс үлгілері:
Фрезерлеу және бейіндеу:
1) балясиндер;
2) каннелюрлері бар баған бөлшектері;
3) баған капителилері;
4) күрделі бейін карниздері;
5) пилондарды қаптауға арналған радиалды плиталар;
6) бағандарды қаптау үшін сегменттер.
150. Шаң камераларын тазалау бойынша тазалаушы
Параграф 1. Шаң камераларын тазалау бойынша тазалаушы, 3-разряд
593. Жұмыс сипаттамасы:
жүктеу механизмдерімен және қолмен айналмалы пештердің шаң камераларын және цемент сүрлемдерін шаңнан тазарту;
көлік және шаң тұтқыш құралды мерзімді тексеру және тазарту;
құралдың герметикаланадырылуын қамтамасыз ету;
механизмдерді майлауды бақылау;
қызмет көрсететін механизмдер жұмысындағы ақаулардың алдын алу және жою.
594. Білуге тиіс:
шаң камераларын тазарту ережелері, мерзімдері және әдістері;
қызмет көрсететін құралдың жұмыс істеу қағидаттары және құрылғысы;
ұсталатын шаң қасиеті;
майлау материалдарының сұрыптары мен қасиеттері;
құрал-жабдықтардың жұмысындағы ақауларды анықтау және жою.
151. Шламды бассейндер мен араластырғыштарды тазалаушы
Параграф 1. Шламды бассейндер мен араластырғыштарды тазалаушы, 3-разряд
595. Жұмыс сипаттамасы:
қож бассейндері мен болтушкаларды қож тұнбалары мен қоспаларынан машиналар және механизмдер көмегімен тазарту;
тұнбаларды күйдіру және тасымалдау;
бассейндер мен болтушкалардың тік қабаттарын тазарту;
көтергіш және көлік қондырғылары мен құрылғыларының үздіксіз жұмыс істеуін қамтамасыз ету.
596. Білуге тиіс:
көтергіш және көлік механизмдерінің құрылғысы, жұмыс істеу қағидаттары;
қож бассейндері мен болтушкаларды тазарту әдістері;
көтергіш және көлік механизмдерінің жұмысындағы ақауларды анықтау, жою тәсілдері;
майлау материалдарының сұрыптары мен қасиеттері.
152. Шихта қайнатушы
Параграф 1. Шихта қайнатушы, 3-разряд
597. Жұмыс сипаттамасы:
біліктілігі анағұрлым жоғары шихта пісірушінің басшылығымен ванна пештерінде минералды мақта өндірісі кезінде балқыманы алу;
қож қабыршақтарын тесу және ожаулардан қожды құю үшін копрды басқару;
құю, тесу, тесіктерді, люктарды бітеу үшін лотоктарды дайындау және тазарту, материалдарды дайындау;
қалдықтарды жинау.
598. Білуге тиіс:
пеш, копр және ожау құрылғысы;
ожауды және копрды басқару тәртібі;
лотоктарды және летоктарды жұмысқа дайындау тәртібі;
тесіктерді тесу және бітеу.
Параграф 2. Шихта қайнатушы, 4-разряд
599. Жұмыс сипаттамасы:
алаулы-сұйық қождардан және минералды шикізаттан минералды мақта өндірісі кезінде ванналарды және басқа да пештерде балқыман алу процесін жүргізу;
қож ожауларынан пешке қожды құю;
минералды шикізатты басқару;
балқыманың тұрақты құрамы мен температурасын қамтамасыз ету;
пештер, жинағыштар, фидерлер, регенераторлар, рекуператорлар, желдеткіштер түтін ауа қақпақтары, бүркігіштер, шілтерледің жұмысын реттеу;
бақылау-өлшеу құралдарының көрсеткіштерін, пештер мен фидерлердің салқындауын, балқу деңгейін, талшық түзу тораптарына оның біркелкі түсуін, балқыманың температурасын және тұтқырлығын, үрлеудің, пеш жай-күйін бақылау;
пешті жөндеуге қатысу.

591. Должен знать:
устройство, принцип действия, правила технической эксплуатации обслуживаемых станков и линий;
свойства и правила применения абразивного инструмента;
физические свойства обрабатываемого природного камня;
правила чтения чертежей.
592. Примеры работ:
Фрезерование и профилирование:
1) балясины;
2) детали колонн с каннелюрами;
3) капители колонн;
4) карнизы сложного профиля;
5) плиты радиальные для облицовки пилонов;
6) сегменты для облицовки колонн.
149. Чистильщик по очистке пылевых камер
Параграф 1. Чистильщик по очистке пылевых камер, 3-й разряд
593. Характеристика работ:
очистка пылевых камер вращающихся печей и цементных силосов от пыли при помощи выгрузочных механизмов и вручную;
периодическая проверка и очистка транспортного и пылеулавливающего оборудования;
обеспечение герметизации оборудования;
контроль смазки механизмов;
предупреждение и устранение неисправностей в работе обслуживаемых механизмов.
594. Должен знать:
правила, сроки и методы очистки пылевых камер;
принцип действия и устройство обслуживаемого оборудования;
свойства улавливаемой пыли;
сорта и свойства смазочных материалов;
способы выявления и устранения неисправностей в работе оборудования.
150. Чистильщик по очистке шламовых бассейнов и болтушек
Параграф 1. Чистильщик по очистке шламовых бассейнов и
болтушек, 3-й разряд
595. Характеристика работ:
очистка шламовых бассейнов и болтушек от осадков шлама и примесей с помощью машин и механизмов;
разжижение и транспортирование осадков;
очистка вертикальных поверхностей бассейнов и болтушек;
обеспечение бесперебойной работы подъемных и транспортных устройств и приспособлений.
596. Должен знать:
устройство, принцип действия подъемных и транспортных механизмов;
методы очистки шламовых бассейнов и болтушек;
способы выявления, устранения неисправностей в работе подъемных и транспортных механизмов;
сорта и свойства смазочных материалов.
151. Шихтовар
Параграф 1. Шихтовар, 3-й разряд
597. Характеристика работ:
получение расплава при производстве минеральной ваты в ванных печах под руководством шихтовара более высокой квалификации;
управление копром для пробивки шлаковой корки и сливом шлака из ковша;
подготовка и чистка лотка для слива, пробивка, заделка леток, отверстий, люков, подготовка материалов;
уборка отходов.
598. Должен знать:
устройство печи, копра и ковша;
порядок управления ковшом и копром;
порядок подготовки к работе лотков и леток, пробивки и заделки отверстий.
Параграф 2. Шихтовар, 4-й разряд
599. Характеристика работ:
ведение процесса получения расплава в ванных и других печах при производстве минеральной ваты из огненно-жидких шлаков и минерального сырья;
заливка шлака в печь из шлаковых ковшей;
управление загрузкой минерального сырья;
обеспечение стабильного состава расплава и его температуры;
регулирование работы печей, копильников, фидеров, регенераторов, рекуператоров, вентиляторов, дымовоздушных клапанов, форсунок, горелок;
наблюдение за показаниями контрольно-измерительных приборов, охлаждением печей и фидеров, уровнем расплава, его равномерным поступлением на узел волокнообразования, температурой и вязкостью расплава, дутьем, состоянием печи;
участие в ремонте печи.

600. Білуге тиіс:
қызмет көрсететін құрал құрылғысы, жұмыс істеу қағидаттары;
бақылау-өлшеу құралдарын пайдалану ережелері;
балқыма, қож, қоспалар, отын қасиеттері және оларға қойылатын талаптар;
балқыма сапасын реттеу тәсілдері;
қоспаларды енгізу тәртібі;
дабыл және оқшаулау жүйесі;
газ шаруашылығын пайдалану ережесі.
Параграф 3. Шихта қайнатушы, 5-разряд
601. Жұмыс сипаттамасы:
минералды шикізаттан, цемент өндірісі қалдықтарынан және басқа да құрылыс материалдарынан минералды мақта өндірісі кезінде ванна және басқа да пештерде балқыманы алу процесін жүргізу;
пісіру процесін басқару, пісіру кезінде және автоматты реттеу құралдары бойынша минералды мақтаны өңдеу кезінде температураны реттеу;
пештің шихтамен қоректенуінің тұрақты режимін қамтамасыз ету;
бақылау-өлшеу құралдарының көрсеткіштерін, пештер мен фидерлердің салқындауын, балқу деңгейін, талшық түзу тораптарына оның біркелкі түсуін, балқыманың температурасын және тұтқырлығын, үрлеуді бақылау;
ванна пешінің жай-күйін жүйелі бақылау;
пешті ыстық және салқын жөндеу кезінде қатысу;
пеш жұмысы көрсеткіштерінің жазбасын жүргізу;
газ тарату қондырғыларынан сұйық отындағы жұмыс кезінде алау түйіндеріне қызмет көрсету.
602. Білуге тиіс:
әртүрлі құрылымды ванна пештерінің құрылғысы және оларды пайдалану ережелері;
шихтаны пешке тиеу тәртібі;
қолданылатын шихта құрамы және оның құрауыштарының қасиеті;
балқыма, отын қасиеттері және оларға қойылатын талаптар;
балқыма сапасын реттеу тәсілдері;
бақылау-өлшеу құралдарын пайдалану ережелері;
дабыл және оқшаулау жүйесі;
пайдалану ережелері.
153. Шихталаушы
Параграф 1. Шихталаушы, 3-разряд
603. Жұмыс сипаттамасы:
біліктілігі анағұрлым шихталаушының басшылығымен перлит, вермикулит, доломит және басқа да материалдарды күйдіру (кебу) үшін жұмыс шихталарын жасау және мөлшерлеу;
жұмыс кестесіне және күйдіру процесіне сәйкес пешке шихтаны тиеу;
жүк тиеу механизмдерін басқару;
кірпіш өндірісі үшін шихталарды дайындау;
жәшікті бергіш шиберін реттеу;
өлшемді дозаторда құраушыларды мөлшерлеу;
саз және басқа да материалдарды: жәшікті бергіш немесе бункерлерге жанғыш және жүдеу қоспаларды тиеуді бақылау;
жабысқан саздан вагонеткаларды тазарту және үгінділермен, құммен, шамотты себу;
саздың ірі кесектерін бұзу және оларды тор арқыы өткізу;
басқа заттарды саздан жою;
жанушы және азаюшы қоспаларды, сазды бергіш бөліктеріне біркелкі түсуін бақылау;
тасымалдаушылардың жұмысын қадағалау, әртүрлі саз түрлерін тазарту;
материалдардың біркелкі түсуін реттеу.

600. Должен знать:
устройство, принцип действия обслуживаемого оборудования;
правила пользования контрольно-измерительными приборами;
свойства расплава, шлака, добавок, топлива и требования, предъявляемые к ним;
способы регулирования качества расплава;
порядок введения добавок;
систему сигнализации и блокировки;
правила эксплуатации газового хозяйства.
Параграф 3. Шихтовар, 5-й разряд
601. Характеристика работ:
ведение процесса получения расплава в ванных и других печах при производстве минеральной ваты из минерального сырья, отходов производства цемента и других строительных материалов;
управление процессом варки, регулирование температуры при варке и выработке минеральной ваты по приборам автоматического регулирования;
обеспечение стабильного режима питания печи шихтой;
наблюдение за показаниями контрольно-измерительных приборов, охлаждением печей и фидеров, уровнем расплава, его равномерным поступлением на узел волокнообразования, температурой и вязкостью расплава, обдувом;
систематический контроль состояния ванной печи;
участие в горячем и холодном ремонте печи;
ведение записей показателей работы печи;
обслуживание газораспределительных установок, узлов перекидки пламени при работе на жидком топливе.
602. Должен знать:
устройство ванных печей различных конструкций и правила их эксплуатации;
порядок загрузки шихты в печь;
состав применяемой шихты и свойства ее компонентов;
свойства расплава, топлива и предъявляемые к ним требования;
способы регулирования качества расплава;
правила пользования контрольно-измерительными приборами;
систему сигнализации и блокировки;
правила эксплуатации.
152. Шихтовщик
Параграф 1. Шихтовщик, 3-й разряд
603. Характеристика работ:
составление и дозировка рабочей шихты для обжига (вспучивания) перлита, вермикулита, доломита и других материалов под руководством шихтовщика более высокой квалификации;
загрузка шихты в печи в соответствии с графиком работы и процессом обжига;
управление механизмами загрузки;
приготовление шихты для производства кирпича;
регулирование шибера ящичного подавателя;
дозировка компонентов на весовом дозаторе;
наблюдение за разгрузкой глины и других материалов: выгорающих и отощающих добавок в ящичный подаватель или бункер;
очистка вагонеток от налипшей глины и посыпка опилками, песком, шамотом;
пуск и остановка ящичного подавателя;
разбивание крупных комьев глины и пропускание их через решетку;
удаление из глины посторонних предметов;
наблюдение за равномерным поступлением в отсеки подавателя глины, выгорающих и отощающих добавок;
наблюдение за работой транспортеров;
шихтовка различных видов глины;
регулирование равномерности поступления материалов.

604. Білуге тиіс:
пештер, дозаторлар, скиптер, бақылау-өлшеу және іске қосу аппаратурасы мен басқа да механизмдердің құрылғысы;
шихта құрамының өнім сапасына әсері;
шихта сапасына қойылатын талаптар;
шихта қоспасының сапасын бақылау.
Параграф 2. Шихталаушы, 4-разряд
605.Жұмыс сипаттамасы:
минералды мақта және одан вагранка өнімдерін және ванна пештерін шығаруда жұмыс шихтасын (колошын) жасау және мөлшерлеу;
кестеге және технологиялық процестерге сәйкес пешке, вагранкаға шихтаны жүктеу;
жүк тиеу қондырғыларын басқару;
колош жиыны мен вагранкадағы шихта деңгейін бақылау;
механизмдер жұмысындағы ұсақ кемшіліктерді жою.
606. Білуге тиіс:
вагранка, пештер және басқа да құралдар құрылғысы;
бақылау-өлшеу және іске қосу аппаратурасын пайдалану ережелері;
технологиялық процесті реттеу тәсілдері мен тәртібі;
шикізат және отын қасиеті;
шихтаны балқыту технологиясы;
шихта үшін құраушылар құрамы;
өнім ақауының түрлері және оның алдын алу тәсілдері;
құралдардың жұмысындағы кемшіліктерді жою тәсілдері.
154. Шламшы
Параграф 1. Шламшы, 3-разряд
607. Жұмыс сипаттамасы:
жиынтық өнімділігі 35 т/с дейін айналмалы пештерді шикізат қоспаларын қамтамасыз ету;
бақылау бактары мен тарирленген бункерлерді шикізат қоспасын толтыру;
өлшемді дозаторлар, шлам қоректендіргіштері және тасымалдаушы механизмдердің үздіксіз жұмысы мен жарамдылық жай-күйін қамтамасыз ету;
құралдың герметикалығын бақылау;
қызмет көрсететін құрал жұмысындағы кемшіліктердің алдын алу және жою.
608. Білуге тиіс:
шлам қоректендіргіштері, өлшемді дозаторлар және қосалқы құралдар құрылғысы, жұмыс істеу қағидаттары;
пешке шикізат қоспасын беруді реттеу;
шикізат қоспасының сапалық сипаттамасы;
шикізат қоспасын беру сызбасы;
бақылау-өлшеу құралдарының тағайындалымы және жұмыс істеу қағидаттары, дабыл және оқшаулау жүйесі;
қоректендіргіш жұмыстарындағы кемшіліктерді анықтау және жою;
қызмет көрсететін құралдарды майлау картасы, майлау материалдарының сұрыптары мен қасиеттері.
Параграф 2. Шламшы, 4-разряд
609. Жұмыс сипаттамасы:
35 т/с жоғары жиынтық өнімділікті айналмалы пештерді шикізат қоспаларымен қамтамасыз ету;
концентраторларда шламды кептіру процесін жүргізу;
шлам концентраттарын және қоректендіргіш қондырғыларды шикізат қоспасымен қызмет көрсету;
шлам концентраторлары жұмысының жылу техникалық және технологиялық режимдерін реттеу;
қызмет көрсететін құралдардың үздіксіз жұмыс істеуін және жарамдылық жай-күйін қамтамасыз ету;
құралдардың жұмысындағы ақаулардың алдын алу және жою.

604. Должен знать:
устройство печей, дозаторов, транспортеров, скипов, контрольно-измерительной и пусковой аппаратуры и других механизмов;
влияние состава шихты на качество продукции;
методы составления шихты;
назначение компонентов; требования, предъявляемые к качеству шихты;
контроль качества шихтовой смеси.
Параграф 2. Шихтовщик, 4-й разряд
605. Характеристика работ:
составление и дозировка рабочей шихты (колош) в производстве минеральной ваты и изделий из нее для вагранок и ванных печей;
загрузка шихты в вагранки, печи в соответствии с графиком и технологическим процессом;
управление загрузочными устройствами;
наблюдение за сходом колош и уровнем шихты в вагранке, печи;
устранение мелких неисправностей в работе механизмов.
606. Должен знать:
устройство вагранок, печей и другого оборудования;
правила пользования контрольно-измерительной и пусковой аппаратурой;
способы и порядок регулирования технологического процесса;
свойства сырья и топлива;
технологию плавления шихты;
состав компонентов для шихты;
виды брака продукции и способы его предупреждения;
способы устранения неисправностей в работе оборудования.
153. Шламовщик
Параграф 1. Шламовщик, 3-й разряд
607. Характеристика работ:
обеспечение сырьевой смесью вращающихся печей суммарной производительностью до 35 т/ч;
контроль заполнения контрольных бачков и тарировочных бункеров сырьевой смесью;
обеспечение бесперебойной работы и исправного состояния весовых дозаторов, шламовых питателей и транспортирующих механизмов;
контроль герметичности оборудования;
предупреждение и устранение неисправностей в работе обслуживаемого оборудования.
608. Должен знать:
устройство, принцип действия шламовых питателей, весовых дозаторов и вспомогательного оборудования;
способы регулирования подачи сырьевой смеси в печь;
качественную характеристику сырьевой смеси, схему подачи сырьевой смеси;
назначение и принцип действия контрольно-измерительных приборов, систем сигнализации и блокировки;
способы выявления и устранения неисправностей в работе питательных устройств;
карты смазки обслуживаемого оборудования, сорта и свойства смазочных материалов.
Параграф 2. Шламовщик, 4-й разряд
609. Характеристика работ:
обеспечение сырьевой смесью вращающихся печей суммарной производительностью свыше 35 т/ч;
ведение процесса сушки шлама в концентраторах;
обслуживание концентраторов шлама и питательных устройств сырьевой смесью;
регулирование теплотехнического и технологического режимов работы концентраторов шлама;
обеспечение бесперебойной работы и исправного состояния обслуживаемого оборудования;
предупреждение и устранение неисправностей в работе оборудования.

610. Білуге тиіс:
қызмет көрсететін құралдардың құрылғысы, жұмыс істеу қағидаттары және құрылымдық ерекшеліктері;
концентраторларда шламды кептіру режимін реттеу тәсілдері;
шикізат қоспасының қасиеті, химиялық құрамы;
қызмет көрсететін құралдардың жұмысында ақауларды анықтау және жою тәсілдері;
бақылау-өлшеу құралдарының құрылғысы және шикізат қоспасын беру және шламды кептіруді автоматты реттеу жүйесі;
қызмет көрсететін құралдарды майлау картасы, майлау материалдарының сұрпы мен қасиеті.
155. Асбест-цементті және асбест-силитті плиталарды тегістеуші
Параграф 1. Асбест-цементті және асбест-силитті плиталарды тегістеуші, 3-разряд
611. Жұмыс сипаттамасы:
ажарлау станогына асбестцемент плиталарын салу;
плиталарды ажарлау, жылтырату және оларды станоктан алу;
станоктарды тазарту, майлау және баптау, оның жұмысында ұсақ кемшіліктерді жою.
612. Білуге тиіс.
ажарлау-жылтырату станоктар қондырғысы;
асбестцемент электр оқшаулағыш плиталарға стандарттар (техникалық шарттар);
бақылау-өлшеу құралдарының тағайындалымы және қолдану ережелері;
станокты майлау ережелері.
Параграф 2. Асбест-цементті және асбест-силитті плиталарды тегістеуші, 4-разряд
613. Жұмыс сипаттамасы:
офсетті баспа әдісімен сәнді асбестцемент плиталары өндірісінің автоматты желісіне салынған білікті ажарлау машинасына ірі габаритті асбестцемент плиталардың бетін ажарлау;
әртүрлі үлгідегі станоктарда қажетті қалыңдыққа дейін асбестсилит плиталарын ажарлау (тегістеу);
ажарлаудың тапсырылған технологиялық режиміне ажарлау машиналарын баптау;
ажарлау қағаз және оны ауыстыру жай-күйін бақылау;
асбестцемент және асбестсилит плиталарын ажарлау сапасын бақылау;
машина тораптарын тазарту.
614. Білуге тиіс:
қызмет көрсететін құрал қондырғысы және баптау ережесі;
машинаға ажарлау қағазын толтыру ережелері;
ажарланған асбестцемент және асбестсилит плиталарына қойылатын техникалық талаптар;
жұмыс орнында және цехта өртке қарсы қауіпсіздік ережелері.
156. Микалексті тегістеуші
Параграф 1. Микалексті тегістеуші, 3-разряд
615. Жұмыс сипаттамасы:
тапсырылған көлемдер бойынша тегістеу станоктарында микалекс пластиналарын дымқыл ажарлау;
станокқа микалекс пластиналарын бекіту;
станок жұмысын реттеу;
карборунд тобының әрбір қозғалысынан кейін пластиналарды өлшеу;
станок жұмысындағы ұсақ кемшіліктерді жою.
616. Білуге тиіс:
ажарлай станоктарының құрылғысы;
ажарлау станоктарында микалекс пластиналарын өңдеу технологиясы;
ажарлау станогын баптау ережелері;
микалекске техникалық шарттар;
бақылау-өлшеу құралдарын пайдалану ережелері.
157. Тас бұйымдарды тегістеуші – жалтыратушы

610. Должен знать:
устройство, принцип действия и конструктивные особенности обслуживаемого оборудования;
способы регулирования режима сушки шлама в концентраторах;
свойства, химический состав сырьевой смеси;
способы выявления и устранения неисправностей в работе обслуживаемого оборудования;
назначение, устройство контрольно-измерительных приборов и систем автоматического регулирования подачи сырьевой смеси и сушки шлама;
карты смазки обслуживаемого оборудования, сорта и свойства смазочных материалов.
154. Шлифовщик асбетоцементных и асбетосилитовых плит
Параграф 1. Шлифовщик асбетоцементных и асбетосилитовых
плит, 3-й разряд
611. Характеристика работ:
укладка асбестоцементных плит на шлифовальный станок;
шлифование, полирование плит и снятие их со станка;
чистка, смазка и наладка станка, устранение мелких неисправностей в его работе.
612. Должен знать:
устройство шлифовально-полировального станка;
стандарты (технические условия) на асбестоцементные электроизоляционные плиты;
назначение и правила применения контрольно-измерительных инструментов;
правила смазки станка.
Параграф 2. Шлифовщик асбетоцементных и асбетосилитовых
плит, 4-й разряд
613. Характеристика работ:
шлифование лицевой стороны крупногабаритных асбестоцементных плит на валковой шлифовальной машине, встроенной в автоматическую линию производства декоративных асбестоцементных плит методом офсетной печати;
шлифование (калибровка) асбестосилитовых плит до необходимой толщины на станках различных типов;
наладка шлифовальной машины на заданный технологический режим шлифования;
контроль состояния шлифовальной бумаги и ее замена;
наблюдение за качеством шлифования асбестоцементных и асбестосилитовых плит;
очистка узлов машины.
614. Должен знать:
устройство и правила наладки обслуживаемого оборудования;
правила заправки шлифовальной бумаги в машину;
технические требования, предъявляемые к шлифованным асбестоцементным и асбестосилитовым плитам;
устройство и правила применения контрольно-измерительного инструмента и приборов;
правила противопожарной безопасности на рабочем месте и в цехе.
155. Шлифовщик микалекса
Параграф 1. Шлифовщик микалекса, 3-й разряд
615. Характеристика работ:
шлифование мокрым способом пластин микалекса на шлифовальных станках по заданным размерам;
закрепление пластин микалекса в станке;
регулирование работы станка;
измерение пластин после каждого прохода карборундового круга;
устранение мелких неисправностей в работе станка.
616. Должен знать:
устройство шлифовальных станков;
технологию обработки микалексовых пластин на шлифовальных станках;
правила наладки шлифовального станка;
технические условия на микалекс;
правила пользования контрольно-измерительными инструментами.
156. Шлифовщик-полировщик изделий из камня

Параграф 1. Тас бұйымдарды тегістеуші – жалтыратушы, 3-разряд
617. Жұмыс сипаттамасы:
оларды тазарту, жуу, қоюжақпамен толтыру немесе қосымшыларды желімдеу жолымен бұйымдарда ақау орындарын жою;
тас түсіне сәйкес тапсырылған рецептура бойынша қоюжақпаны және желімді дайындау;
фактураны таңдау арқылы қосымшаны дайындау;
бекітілетін учаскелерді тазарту және жуу;
оларды бірлесе өңдеу үшін кассеталарға жекелеген плиталарды жинау;
гипс ерітіндісін дайындау;
плита ерітіндісіне кейіннен салумен және оларды деңгейлері (сызғыш) бойынша салыстыра тексерумен ерітіндіні кассетаға салу;
кассеталарда өңделген плиталарды алу, сумен жуа отырып ерітінді қалдықтарынан кассеталарды және плиаталарды тазарту;
технологиялық жүйелілік пен технологиялық карталар бойынша өңдеу режимдерін сақтай отырып әртүрлі құрылымды станоктарда тастан жасалған жай бұйымдарды әдемілеу және жылтырату;
абразивті материалдар мен қажетті құралды пайдалана отырып бөлшектре мен бұйымдардың үстіңгі қабаттарын үшкірлеу, тегістеу, жылтырату, ысып жылтырату;
бақылау-өлшеу құралдарының өңделетін үстіңгі қабаттарын тексеру;
жұмыста қолданатын құралды орнату және ауыстыру;
станок жұмысында ақауларды анықтау, жөндеу жұмыстарына қатысу.
618. Білуге тиіс:
қоюжақпалар, желімдер құрамы және оны дайындау тәсілдері;
гипс ерітіндісінің қасиеттері;
кассеталарға плиталарды жинау талаптары мен плиталарды өңдеуге техникалық шарттар;
қызмет көрсететін станоктардың жұмыс істеу қағидаттары;
тастың өңделетін жыныстарының физикалық-механикалық қасиеттері;
қолданылатын жыныс тастарының түрлері, өңдеу тәсілдері және жүйелілігі;
абразивті материалдарды және құралдарды қолдану жүйелілігі;
бақылау-өлшеу құралдары мен құрылғыларын пайдалану ережелері;
619. Жұмыс үлгілері:
Әдемілеу және жылтырату:
1) үстелдер мен сөрелер қақпақтары;
2) едендер мен қабырғаларды қаптауға арналған плиталар;
3) өрнекті плиталар;
4) боребриктер;
5) белдеулер;
6) баспалдақтар.
Параграф 2. Тастан жасалған бұйымдарды ысқылаушы-жылтыратушы, 4-разряд
620. Жұмыс сипаттамасы:
технологиялық жүйелілікті және технологиялық карталар бойынша өңдеу режимдерін сақтай отырып күрделілігі орташа тастардан жасалған бұйымдарды әртүрлі құрылымды станоктарда тегістеу, жылтырату;
абразивті материалдарды және құралдарды қолдана отырып, механикаландырылған құрал көмегімен және қолмен ішінара жетілдіре отырып, фасон бөлшектері мен бұйымдарды үшкірлеу, тегістеу, жылтырату, ысқылап жылтырату;
бөлшектердің өңделетін қабаттарын және бұйымдарды бақылау-өлшеу құралдарымен тексеру;
жұмыста қолданылатын құралды орнату және ауыстыру;
құралдардың жұмысындағы ақауларды анықтау және жою, жөндеу жұмыстарына қатысу.

Параграф 1. Шлифовщик-полировщик изделий из камня, 3-й разряд
617. Характеристика работ:
устранение дефектных мест в изделиях путем их расчистки, промывания, заполнения мастикой или вклеивания вставок;
приготовление мастики и клея по заданной рецептуре в соответствии с расцветкой камня;
заготовка вставок с подборкой фактуры;
зачистка и промывка заделываемых участков;
сборка отдельных плит в кассеты для их совместной обработки;
приготовление гипсового раствора;
укладка раствора в кассеты с последующей укладкой на раствор плит и выверкой их по уровню (линейке);
снятие с кассет обработанных плит, очистка кассет и плит от остатков раствора с промывкой водой;
шлифование, полирование на станках различных конструкций простых изделий из камня, изделий из каменного литья с соблюдением технологической последовательности и режимов обработки по технологическим картам;
обтачивание, шлифование, лощение, полирование поверхности деталей и изделий с применением абразивных материалов и необходимого инструмента;
проверка обрабатываемой поверхности контрольно-измерительными инструментами;
установка и замена инструмента, применяемого в работе;
выявление и устранение неисправностей в работе станка, участие в ремонтных работах.
618. Должен знать:
составы мастик, клея и способы их приготовления;
свойства гипсового раствора;
требования к сборке плит в кассеты и технические условия на обработку плит;
принцип действия обслуживаемых станков;
физико-механические свойства обрабатываемых пород камня;
виды, способы и последовательность обработки камня применяемых пород;
последовательность применения абразивных материалов и инструмента;
правила пользования контрольно-измерительными приборами и инструментами.
619. Примеры работ:
Шлифование и полирование:
1) крышки столов и прилавков;
2) плиты для облицовки полов и стен;
3) плиты мозаичные;
4) боребрики;
5) пояски;
6) ступени.
Параграф 2. Шлифовщик-полировщик изделий из камня, 4-й разряд
620. Характеристика работ:
шлифование, полирование на станках различных конструкций изделий из камня средней сложности с соблюдением технологической последовательности и режимов обработки по технологическим картам;
обтачивание, шлифование, лощение, полирование поверхностей фасонных деталей и изделий с применением абразивных материалов и инструмента, частичной доработкой при помощи механизированного инструмента и вручную;
проверка обрабатываемой поверхности деталей и изделий контрольно-измерительными приборами;
установка и замена инструмента, применяемого в работе;
выявление и устранение неисправностей в работе оборудования, участие в ремонтных работах.

621. Білуге тиіс:
қызмет көрсететін құралдар қондырғысы;
тастың өңделетін жыныстарының физикалық-механикалық қасиеттері;
қолданылатын жыныс тастарының түрлері, өңдеу тәсілдері және жүйелілігі;
бақылау-өлшеу құралдары мен құрылғыларын пайдалану ережелері.
622. Жұмыс үлгілері:
Әдемілеу және жылтырату:
1) бағандар базасы;
2) канелюрлері бар баған бөлшектері;
3) маңдайшалар;
4) плинтустар;
5) тұтқылар.
Параграф 3. Тас бұйымдарды тегістеуші – жалтыратушы, 5-разряд
623. Жұмыс сипаттамасы:
технологиялық жүйелілік пен технологиялық карталар бойынша өңдеу режимдерін сақтай отырып әртүрлі құрылымды станоктарда тастан жасалған жай бұйымдарды әдемілеу және жылтырату;
абразивті материалдар мен қажетті құралды пайдалана отырып бөлшектер мен бұйымдардың үстіңгі қабаттарын үшкірлеу, тегістеу, жылтырату, ысып жылтырату және механикаландырылған құрал көмегімен және қолмен ішінара жетілдіру;
бақылау-өлшеу құралдарының өңделетін үстіңгі қабаттарын тексеру;
жұмыста қолданатын құралды орнату және ауыстыру;
станок жұмысында ақауларды анықтау, жөндеу жұмыстарына қатысу;
бөлшектердің өңделетін қабаттарын және бұйымдарды бақылау-өлшеу құралдарымен тексеру;
жұмыста қолданылатын құралды орнату және ауыстыру;
құралдардың жұмысындағы ақауларды анықтау және жою, жөндеу жұмыстарына қатысу.
624. Білуге тиіс:
қызмет көрсететін құралдар қондырғысы және жұмыс істеу қағидаттары;
тастың өңделетін жыныстарының физикалық-механикалық қасиеттері;
қолданылатын жыныс тастарының түрлері, өңдеу тәсілдері және жүйелілігі;
бақылау-өлшеу құралдары мен құрылғыларын пайдалану ережелері.
625. Жұмыс үлгілері:
Әдемілеу және жылтырату:
1) балясиндер;
2) вазалар;
3) баған капительдері;
4) карниздер;
5) өрнекті қосымшалар:
6) фриздер.
158. Слюда бұйымдарына белгі салушы
Параграф 1. Слюда бұйымдарына белгі салушы, 2-разряд
626. Жұмыс сипаттамасы:
әртүрлі көлемдегі және тағайындалымдағы тік бұрышты қалыптардың слюдаларынан бөлшектерді автоматты, эксцентрикті және электромагнитті престерде штампылау (кесу);
техникалық шарттаға сәйкес бұйымдарды кесу және оларды біршама ұтымды пайдалану үшін сұрыптаулардың пайдалы аумағын көзбен анықтау;
бұйымдарды кесу сапасын мерзімді тексеру;
штамп алаңынан дайын өнімдерді үрлеу үшін жарықтандыру және ауа жандануын реттеу.
627. Білуге тиіс:
автоматтар, эксцентриктер мен электромагниттер престерінің жұмыс істеу қағидаттары;
слюдалы тегістелген сұрыптар немесе миканит табақтарынан жасалған әртүрлі көлемдегі бұйымдарды кесу әдістері мен тәсілдері;
слюда қасиеттері;
сұрыптардың пайдалы алаңын анықтау әдістері;
слюда сұрыптары мен слюдадан жасалған бұйымдардың техникалық шарттары мен мемлекеттік стандарттары.

621. Должен знать:
устройство обслуживаемого оборудования;
физико-механические свойства обрабатываемых пород камня;
виды, способы и последовательность обработки камня применяемых пород;
последовательность применения абразивных материалов и инструментов;
правила пользования контрольно-измерительными приборами и инструментами.
622. Примеры работ:
Шлифование и полирование:
1) базы колонн;
2) детали колонн с канелюрами;
3) наличники;
4) плинтусы;
5) поручни.
Параграф 3. Шлифовщик-полировщик изделий из камня, 5-й разряд
623. Характеристика работ:
шлифование и полирование на станках с программным управлением и автоматизированных поточных линиях сложных изделий из камня с соблюдением технологической последовательности и режимов обработки по технологическим картам;
обтачивание, шлифование и полирование поверхностей сложных фасонных деталей и изделий с применением различных абразивных материалов и инструментов и частичная доработка при помощи механизированного инструмента и вручную;
проверка обрабатываемой поверхности деталей и изделий контрольно-измерительными приборами;
установка и замена инструмента, применяемого в работе;
выявление неисправностей в работе оборудования, участие в ремонтных работах.
624. Должен знать:
устройство и принцип действия обслуживаемого оборудования;
физико-механические свойства обрабатываемых пород камня;
способы и последовательность обработки камня всех пород;
последовательность применения абразивных материалов и инструментов;
правила пользования контрольно-измерительными приборами и инструментом.
625. Примеры работ:
Шлифование и полирование:
1) балясины;
2) вазы;
3) капители колонн;
4) карнизы;
5) орнаментованные вставки;
6) фризы.
157. Штамповщик изделий из слюды
Параграф 1. Штамповщик изделий из слюды, 2-й разряд
626. Характеристика работ:
штамповка (вырубка) на автоматах, эксцентриковых и электромагнитных прессах деталей из слюды прямоугольной формы различных размеров и назначения;
определение визуально полезной площади подборов для вырубки изделий в соответствии с техническими условиями и наиболее рациональное ее использование;
периодическая проверка качества вырубки изделий;
регулирование освещения и воздушной струи для сдувания готовых изделий с площади штампа.
627. Должен знать:
принцип работы автоматов, эксцентриковых и электромагнитных прессов;
приемы и способы вырубки изделий различных размеров из слюдяных калиброванных подборов или листов миканита;
свойства слюды;
методы определения полезной площади подборов;
технические условия и государственные стандарты на слюдяные подборы и изделия из слюды.

Параграф 2. Слюда бұйымдарына белгі салушы, 3-разряд
628. Жұмыс сипаттамасы:
әртүрлі көлемдер мен тағайындалымдардағы кесінді қалыптағы слюдадан эксцентрикті және электромагнитті престерді штампылау (кесу);
техникалық шарттарға сәйкес бұйымдарды кесу және оларды біршама ұтымды пайдалану үшін сұрыптаулардың пайдалы аумағын көзбен анықтау;
бұйымдарды кесу сапасын мерзімді тексеру;
прес жұмысындағы ұсақ ақауларды жою.

Параграф 2. Штамповщик изделий из слюды, 3-й разряд
628. Характеристика работ:
штамповка (вырубка) на эксцентриковых и электромагнитных прессах деталей из слюды фигурной формы различных размеров и назначения;
определение визуально полезной площади подборов для вырубки изделий в соответствии с техническими условиями и наиболее рациональное ее использование;
периодическая проверка качества вырубки изделий;
устранение мелких неполадок в работе пресса.