Ақпаратқа қол жеткізу және беру қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Индустрия және жаңа технологиялар министрінің 2013 жылғы 24 сәуірдегі № 135 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2013 жылы 24 мамырда № 8470 тіркелді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрінің 2016 жылғы 8 сәуірдегі № 350 бұйрығымен
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Инвестициялар және даму министрінің 08.04.2016 № 350 бұйрығымен.
Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң 2011 жылғы 31 қаңтардағы № 54 қаулысымен бекітілген Электрондық сатып алу жүйелерi жұмыстарының жер қойнауын пайдалану жөнiндегi операцияларды жүргiзу кезiнде пайдаланылатын тауарлардың, жұмыстар мен көрсетiлетiн қызметтердiң және оларды өндiрушiлердiң тiзiлiмi жұмысымен қадамдастыру қағидасының 11-тармағына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса берiлiп отырған Ақпаратқа қол жеткізу және беру қағидалары бекiтiлсiн.
2. Қазақстан Республикасы Индустрия және жаңа технологиялар министрлiгiнiң Жергілікті қамтуды дамыту департаменті (С. Кәмелі) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Әдiлет министрлiгiнде мемлекеттiк тiркелуiн және оның кейіннен бұқаралық ақпарат құралдарында ресми жариялануын қамтамасыз етсiн.
3. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейiн күнтiзбелiк он күн өткен соң қолданысқа енгiзiледi.
Қазақстан Республикасы
Премьер-Министрінің
орынбасары – Қазақстан
Республикасының Индустрия және
жаңа технологиялар министрі                      Ә. Исекешев
КЕЛІСУ
Қазақстан Республикасының
Көлік және коммуникация министрі
______________ А. Жұмағалиев
2013 жылғы 19 сәуір
Қазақстан Республикасы
Премьер-Министрінің орынбасары –
Қазақстан Республикасы Индустрия
және жаңа технологиялар министрінің
2013 жылғы 24 сәуірдегі № 135
бұйрығымен бекітілді
Ақпаратқа қол жеткізу және беру қағидалары
1. Жалпы ережелер
1. Осы Ақпаратқа қол жеткізу және беру қағидалары (бұдан әрі – Қағидалары) «Жер қойнауын пайдалану жөніндегі операцияларды жүргізу кезінде пайдаланылатын тауарлар, жұмыстар және көрсетілетін қызметтердің және оларды өндірушілердің тізілімі» мемлекеттік ақпараттық жүйесінің және басқа да электрондық сатып алу жүйелерінің деректеріне қол жеткізу және беру бөлігіндегі ақпараттық өзара іс-қимыл жөніндегі ұйымдастырушылық-техникалық іс-шараларды жүргізу тәртібін айқындайды.
2. Қағидаларда мынадай негізгі ұғымдар мен қысқартулар пайдаланылады:
1) ақпараттық өзара іс-қимыл – бір ақпараттық жүйеден екіншісіне деректер беру және қабылдау процесі;
2) «Жер қойнауын пайдалану жөніндегі операцияларды жүргізу кезінде пайдаланылатын тауарлар, жұмыстар және көрсетілетін қызметтердің және оларды өндірушілердің тізілімі» мемлекеттік ақпараттық жүйесінің әкімшісі (бұдан әрі – Тізілім МАЖ Әкімшісі) – Тізілім МАЖ әкімшілік етуді және сүйемелдеуді қамтамасыз етуші жауапты маман;

Об утверждении Правил доступа и передачи информации
Приказ Заместителя Премьер-Министра Республики Казахстан - Министра индустрии и новых технологий Республики Казахстан от 24 апреля 2013 года № 135. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 24 мая 2013 года № 8470. Утратил силу приказом Министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан от 8 апреля 2016 года № 350
Сноска. Утратил силу приказом Министра по инвестициям и развитию РК от 08.04.2016 № 350.
В соответствии с пунктом 11 Правил синхронизации работ систем электронного закупа с работой реестра товаров, работ и услуг, используемых при проведении операций по недропользованию, и их производителей, утвержденных постановлением Правительства Республики Казахстан от 31 января 2011 года № 54, ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемые Правила доступа и передачи информации.
2. Департаменту развития местного содержания Министерства индустрии и новых технологий Республики Казахстан (Камели С.) обеспечить государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан и его последующее официальное опубликование в средствах массовой информации.
3. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после его первого официального опубликования.
Заместитель Премьер-Министра
Республики Казахстан – Министр
индустрии и новых технологий
Республики Казахстан                       А. Исекешев
СОГЛАСОВАНО
Министр транспорта
и коммуникаций
Республики Казахстан
__________ А. Жумагалиев
19 апреля 2013 г.
Утверждены приказом
Заместителя Премьер-Министра
Республики Казахстан – Министра
индустрии и новых технологий
Республики Казахстан
от 24 апреля 2013 года № 135
Правила
доступа и передачи информации
1. Общие положения
1. Настоящие Правила доступа и передачи информации (далее – Правила) определяют порядок проведения организационно-технических мероприятий по информационному взаимодействию в части доступа и передачи данных государственной информационной системы «Реестр товаров, работ и услуг, используемых при проведении операций по недропользованию, и их производителей» и иных систем электронных закупок.
2. В Правилах используются следующие основные понятия и сокращения:
1) информационное взаимодействие – процесс приема и передачи данных от одной информационной системы к другой;
2) администратор государственной информационной системы «Реестр товаров, работ и услуг, используемых при проведении операций по недропользованию, и их производителей» (далее - Администратор ГИС Реестр) – ответственный специалист, обеспечивающий администрирование и сопровождение ГИС Реестр;

3) ҚР ИЖТМ – Қазақстан Республикасы Индустрия және жаңа технологиялар министрлігі;
4) прецедент – ақпараттық жүйе, кіші жүйе немесе класс сыртқы ақпараттық жүйелермен өзара іс-қимыл жасай отырып, жүзеге асыратын әрекеттердің ілеспелік ерекшелігі;
5) сервис – белгілі логиканы іске асыратын және электрондық хабарламаларды беруге негізделген интерфейстер арқылы желілік өзара іс-қимыл үшін қолжетімді операциялар жиынтығы;
6) Тізілім МАЖ – «Жер қойнауын пайдалану жөніндегі операцияларды жүргізу кезінде пайдаланылатын тауарлар, жұмыстар және көрсетілетін қызметтердің және оларды өндірушілердің тізілімі» мемлекеттік ақпараттық жүйесі;
7) хабарлама – таңба тілінің кеңейтілген пішімінде (бұдан әрі - XML) хабарламаның тақырыбынан және мәтінінен тұратын және бір ақпараттық жүйеден екіншісіне ақпарат беру үшін қызмет ететін құрылым;
8) электрондық сатып алу жүйесінің әкімшісі (бұдан әрі – ЭСЖ Әкімшісі) – ЭСЖ әкімшілік етуді және сүйемелдеуді қамтамасыз етуші жауапты маман;
9) ЭСЖ – электрондық сатып алу жүйесі.
2. Ақпаратты жеткізу тәртібі
3. ЭСЖ иесінің МАЖ тізіліміне қол жетімділігі «Электрондық сатып алу жүйелерi жұмыстарының жер қойнауын пайдалану жөнiндегi операцияларды жүргiзу кезiнде пайдаланылатын тауарлардың, жұмыстар мен көрсетiлетiн қызметтердiң және оларды өндiрушiлердiң тiзiлiмi жұмысымен қадамдастыру қағидасын бекіту туралы» Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң 2011 жылғы 31 қаңтардағы № 54 қаулысына сәйкес жер қойнауын пайдалану жөнiндегi операцияларды жүргiзу кезiнде пайдаланылатын тауарлардың, жұмыстар мен көрсетiлетiн қызметтердiң және оларды өндiрушiлердiң тiзiлiмi бар электрондық сатып алу жүйелерiнiң ақпараттық өзара iс-қимылын iске асыруға арналған өтінімі қанағаттандырылғандығы туралы хабарламаны уәкілетті орган бергеннен кейін жүзеге асырылады.
3. Ақпаратты беру тәртібі
4 Ақпараттық өзара іс-қимылға қатысушылары ҚР ИЖТМ және ЭСЖ иесі болады.
5. ЭСЖ иесі осы Қағидалардың 10-тармақшасында көрсетілген ақпаратты Тізілім МАЖ-ға ұсынады.
6. Тізілім МАЖ мен ЭСЖ арасындағы ақпараттық өзара іс-қимыл веб-сервистер арқылы жүзеге асырылады.
7. Ақпараттық өзара іс-қимылға бастамашы ЭСЖ иесі болып табылады. Ақпарат Тізілім МАЖ қосымшаларының серверінде жарияланған веб-сервиске үндеу арқылы XML форматында жіберіледі.
8. Тізілім МАЖ осы сауалды өңдейді, алынған ақпараттың бүтіндігін тексереді және XML форматта жауап-хабарламасын құрады.
9. Хабарламаларды қабылдау-жіберу процесінде барлық уақытша параметрлерді белгілеу Астана қаласының уақыты бойынша жүргізіледі.
10. ЭСЖ иесі мынадай ақпараттарды беруді қамтамасыз етеді:

3) МИНТ РК – Министерство индустрии и новых технологий Республики Казахстан;
4) прецедент – спецификация последовательностей действий, которую может осуществлять информационная система, подсистема или класс, взаимодействуя с внешними информационными системами;
5) сервис – набор операций, которые реализуют определенную логику и доступны для сетевого взаимодействия через интерфейсы, основанные на передаче электронных сообщений;
6) ГИС Реестр – государственная информационная система «Реестр товаров, работ и услуг, используемых при проведении операций по недропользованию, и их производителей»;
7) сообщение – структура, состоящая из заголовка и тела сообщения в формате расширяемого языка разметки (далее – XML) и служащая для передачи информации из одной системы в другую и обратно;
8) администратор системы электронных закупок (далее - Администратор СЭЗ) – ответственный специалист, обеспечивающий администрирование и сопровождение СЭЗ;
9) СЭЗ – система электронных закупок.
2. Порядок доступа информации
3. Доступ владельца СЭЗ к ГИС Реестр осуществляется после выдачи уполномоченным органом уведомления об удовлетворении заявки на реализацию информационного взаимодействия систем электронных закупок с реестром товаров, работ и услуг, используемых при проведении операций по недропользованию, и их производителей в соответствии с постановлением Правительства Республики Казахстан от 31 января 2011 года № 54 «Об утверждении Правил синхронизации работ систем электронного закупа с работой реестра товаров, работ и услуг, используемых при проведении операций по недропользованию, и их производителей».
3. Порядок передачи информации
4. Участниками информационного взаимодействия являются МИНТ РК и владелец СЭЗ.
5. Владелец СЭЗ предоставляет информацию, указанную в пункте 10 настоящих Правил в ГИС Реестр.
6. Информационное взаимодействие между ГИС Реестр и СЭЗ осуществляется посредством веб-сервисов.
7. Инициатором информационного взаимодействия является владелец СЭЗ. Информация направляется в формате XML посредством обращения к веб-сервису, опубликованному на сервере приложений ГИС Реестр.
8. ГИС Реестр обрабатывает данный запрос, осуществляет проверку целостности полученной информации и формирует сообщение-ответ в формате XML.
9. Фиксация всех временных параметров в процессе приема-передачи сообщений производится по времени города Астана.
10. Владелец СЭЗ обеспечивает предоставление следующей информации:

1) сатып алуды өткізу туралы хабарландырулар;
2) конкурстық өтінімдерді ашу хаттамалары;
3) конкурсқа қатысуға рұқсат хаттамалары;
4) қорытындыларды шығару хаттамалары.
Сатып алуды өткізу рәсімдері туралы ұсынылған деректерді ЭСЖ иесі электрондық цифрлық қолтаңбамен куәландырады.
Ақпараттық өзара іс-қимыл осы Қағидаларға 1-қосымшада көрсетілген деректерді беру схемасына сәйкес жүзеге асырылады.
11. Тізілім МАЖ мен ЭСЖ арасындағы ақпараттық өзара іс-қимыл прецеденттері осы Қағидаларға 2-қосымшада көрсетілген.
12. ЭСЖ және Тізілім МАЖ ақпараттық өзара іс-қимылы кезінде пайдаланылатын жіктеуіштер мен анықтамалықтар тізбесі мен құрамы осы Қағидаларға 3-қосымшада көрсетілген.
13. Ақпарат барлық прецеденттер бойынша қадамдастыру режимінде беріледі.
14. Ақпаратты өзектендіру процесі толық ауқымда орындалмаған жағдайда, онда келесі ақпараттық өзара іс-қимыл кезінде қалған жаңартылған деректер өзектендіріледі.
15. Ақпараттық жүйелердің жұмыс істеуі кезіндегі технологиялық үзілістер Тізілім МАЖ мен ЭСЖ әкімшілерімен алдын ала келісіледі.
16. Ақпараттық өзара іс-қимылға қатысушылармен өзара іс-қимылды ұйымдастыру үшін ақпаратты сипаттау тілі ретінде, XML және объектілерге қол жеткізудің қарапайым хаттамасы (SOAP) ерекшелігін пайдаланатын веб-сервистер қолданылады. Берілетін веб-сервистердің бағдарламалық интерфейстерін сипаттау үшін XML тіліне негізделген (WSDL (Web Services Description Language) сипаттау тілі пайдаланылады.
17. Ақпаратты беру үшін көлік хаттамасы (TCP), гипермәтінді беру хаттамасы (HTTP/HTTPS), хабарлама арнасының хаттамасы (MCP), сондай-ақ веб-сервистердің хаттамалары мен стандарттарының жиынтығы (WSDL/SOAP) пайдаланылады.
18. Ақпаратты беру процесінде авариялық жағдай туындаған кезде, сондай-ақ зақымданған (бұрмаланған) жағдайда, ЭСЖ әкімшісі және (немесе) Тізілім МАЖ Әкімшісі дереу олардың туындау себептерін анықтау және жою шараларын қабылдайды.
19. Хабарламаларды жіберуге бір сағаттан астам кедергі келтіретін жоғарыда аталған барлық жағдайлар кідірістің басталу және жою күні, уақыты себептері мен қабылданған шаралар, жауапты тұлғалардың тегі мен қолы көрсетіліп жазылады.
20. Техникалық олқылықтардың себебінен жіберілмеген деректер, оларды жойғаннан кейін қайта жіберіледі.
21. Ақпараттық өзара іс-қимыл ақпараттандыру саласында уәкілетті органның пайдалануына мақұлданған, берілетін ақпараттың қауіпсіздігін қамтамасыз ететін құралдарды пайдаланыла отырып, жүзеге асырылады.
Ақпаратқа қол жеткізу
және беру қағидаларына
1-қосымша
Деректерді беру схемасы
1. ЭСЖ-дан жер қойнауын пайдаланушылардың сатып алулары
туралы ақпаратты беру» прецедентінің схемасы»
Прецеденттің атауы:
Жер қойнауын пайдаланушылардың сатып алуы туралы ақпаратты беру
Қысқаша сипаттама:
Жер қойнауын пайдаланушылардың сатып алулары туралы ақпаратты беру
Контекст:
Жер қойнауын пайдаланушылардың сатып алулары туралы ақпаратты беру жаңа/өзгертілген жазбалар бар болған кезде автоматты режимде жүргізіледі
Арнайы талаптар
Қауіпсіздік:
Бағдарламалық деңгейде – технологиялық сертификаттарды пайдалану есебінен
Алғышарт:
Тізілім МАЖ берілетін деректер пакетін куәландыру үшін ұйымды сүйемелдеуді жүзеге асыратын оның электрондық цифрлық қолтаңбасына ие.
ЭСЖ берілетін деректер пакетін куәландыру үшін ұйымды сүйемелдеуді жүзеге асыратын оның электрондық цифрлық қолтаңбасына ие.
Негізгі процесс
ЭСЖ
Тізілім МАЖ

1) объявления о проведении закупок;
2) протоколы вскрытия конкурсных заявок;
3) протоколы допуска к участию в конкурсе;
4) протоколы подведения итогов.
Представленные данные о процедурах проведения закупок удостоверяются электронной цифровой подписью владельца СЭЗ.
Информационное взаимодействие осуществляется в соответствии со схемами передачи данных, указанными в приложении 1 к настоящим Правилам.
11. Прецеденты информационного взаимодействия между ГИС Реестр и СЭЗ указаны в приложении 2 к настоящим Правилам.
12. Перечень и состав используемых классификаторов и справочников при информационном взаимодействии СЭЗ и ГИС Реестр указаны в приложении 3 к настоящим Правилам.
13. Информация передается в синхронном режиме по всем прецедентам.
14. В случае, если процесс актуализации информации выполнен не в полном объеме, то при следующем информационном взаимодействии оставшиеся обновленные данные будут актуализированы.
15. Технологические перерывы в работе информационных систем заранее оговариваются и согласовываются администраторами ГИС Реестр и СЭЗ.
16. Для организации взаимодействия с участниками информационного взаимодействия применяются веб-сервисы, использующие XML, как язык описания информации, и спецификацию простого протокола доступа к объектам (SOAP). Для описания программных интерфейсов предоставляемых веб-сервисов используется язык описания, основанный на языке XML (WSDL (Web Services Description Language).
17. Для передачи информации используется транспортный протокол (TCP), протокол передачи гипертекста (HTTP/HTTPS), протокол канала сообщения (MCP), а также стек протоколов и стандартов веб-сервисов (WSDL/SOAP).
18. При возникновении аварийной ситуации, а также в случае повреждения (искажения) информации в процессе ее передачи Администратор СЭЗ и (или) Администратор ГИС Реестр незамедлительно принимает меры для выявления и устранения причин их возникновения.
19. Все вышеперечисленные случаи, приводящие к задержке отправки сообщений более одного часа, фиксируются с указанием даты, времени наступления и устранения задержки, причин и принятых мер, фамилии и росписи ответственных лиц.
20. Данные, неотправленные из-за технических неполадок, после их устранения отправляются повторно.
21. Информационное взаимодействие осуществляется с использованием средств, обеспечивающих безопасность передаваемой информации, одобренных к использованию уполномоченным органом в сфере информатизации.
Приложение 1
к Правилам доступа и
передачи информации
Схемы передачи данных
1. Схема прецедента «Предоставление информации
о закупках недропользователей из СЭЗ»
Наименование прецедента:
Предоставление информации о закупе недропользователей
Краткое описание:
Предоставление информации о закупах недропользователей
Контекст:
Предоставление информации о закупах недропользователей производится в автоматическом режиме при наличии новых/измененных записей
Специальные требования
Безопасность:
На программном уровне – за счет использования технологических сертификатов
Предусловие:
ГИС Реестр имеет электронную цифровую подпись организации, осуществляющей ее сопровождение для удостоверения пакета передаваемых данных.
СЭЗ имеет электронную цифровую подпись организации, осуществляющей ее сопровождение для удостоверения пакета передаваемых данных.
Основной процесс
СЭЗ
ГИС Реестр

1. ЭСЖ жаңа/өзгертілген жазбаларды береді және Тізілім МАЖ-ға жібереді (сатып алу жасалды, сатып алуға конкурстық құжаттама өзгертілді, сатып алу тоқтатылды, сатып алу ұзартылды, қайта сатып алу жасалды, аяқталған сатып алу негізінде бір көзден сатып алу тәсілімен сатып алу жасалды, берілген конкурстық өтінімдер тізімі құрылды, конкурстық құжаттаманы көшіріп алған жеткізушілердің тізімі құрылды, кез келген түрдің хаттамасы құрылды және/немесе қол қойылды және т.б.)
2. Тізілім МАЖ қабылданған деректердің бүтіндігін тексереді.
3. Тізілім МАЖ электрондық цифрлық қолтабаның сертификатының бар болуын және нақтылығын/өзектілігін тексереді.
4. Тізілім МАЖ қабылданған деректерді автоматты режимде пішімді-логикалық бақылауды жүзеге асырады.
Баламалы процесс. Деректер қабылданды
5. Тізілім МАЖ деректерді қабылдау туралы хабарламаны қалыптастырады.
6. ЭСЖ хабарламаны қабылдайды.
Баламалы процесс. Деректер қабылданбады
7. Тізілім МАЖ қате туралы хабарламаны қалыптастырады.
8. ЭСЖ жаңа/өзгертілген жазбаларды қайта береді және Тізілім МАЖ-ге жібереді.
2. «Тізілім МАЖ-дан өзгертілетін деректерді сұрау»
прецедентінің схемасы
Прецеденттің атауы:
Өзгертілген деректерді сұрау
Қысқаша сипаттамасы:
Тізілім МАЖ-дан өзгертілген деректерді сұрау
Контекст:
Анықтамалықтардың өзгертілген алаңдарын беру жаңа/өзгертілген жазбалар бар болған кезде автоматты режимде жүргізіледі
Арнайы талаптар
Қауіпсіздік:
Бағдарламалық деңгейде – технологиялық сертификаттарды пайдалану есебінен
Алғышарт:
Тізілім МАЖ берілетін деректер пакетін куәландыру үшін ұйымды сүйемелдеуді жүзеге асыратын оның электрондық цифрлық қолтаңбасына ие.
ЭСЖ берілетін деректер пакетін куәландыру үшін ұйымды сүйемелдеуді жүзеге асыратын оның электрондық цифрлық қолтаңбасына ие.
Негізгі процесс
ЭСЖ
Тізілім МАЖ
1. ЭСЖ деректерді алуға сұрауды бастамашылық етеді. Сұрау пакетін қалыптастырылады және жіберіледі.
2. Тізілім МАЖ сұрауды валидациялайды.
Баламалы процесс. Деректерді сұрау бойынша өзгерту қажет емес
3. Тізілім МАЖ сауал бойынша ЭСЖ-ға жауап жібереді.
Баламалы процесс. Деректерді сұрау бойынша өзгерту қажет
4. Тізілім МАЖ деректерді толтыруға сұрауды қалыптастырады.
5. ЭСЖ сұрау бойынша қосымша деректерді қалыптастырылады.
6. Тізілім МАЖ алынған деректердің сәйкестендіргіштерін қайта жібереді.
7. ЭСЖ хабарламаны қаблдайды.
3. «Тізілім МАЖ-дан анықтамалық деректерді сұрау» прецедентінің
схемасы
Прецеденттің атауы:
Анықтамалық деректерді сұрау
Қысқаша сипаттамасы:
Тізілім МАЖ анықтамалық деректерін сұрау
Контекст:
Анықтамалықтардың алаңдарын беру автоматты режимде жүргізіледі
Арнайы талаптар
Қауіпсіздік:
Бағдарламалық деңгейде – технологиялық сертификаттарды пайдалану есебінен
Алғышарт:
Жоқ
Негізгі процесс
ЭСЖ
Тізілім МАЖ

1. СЭЗ передает новые/измененные записи и отправляет в ГИС Реестр (создана закупка, изменена конкурсная документация к закупке, отменена закупка, продлена закупка, создана повторная закупка, создана закупка способом из одного источника на основе завершенной закупки, создан список поданных конкурсных заявок, создан список поставщиков, скачавших конкурсную документацию, создан и/или подписан протокол любого вида и т.п.).
2. ГИС Реестр проверяет целостность принятых данных.
3. ГИС Реестр проверяет наличие и достоверность/актуальность сертификата электронно-цифровой подписи.
4. ГИС Реестр осуществляет формато-логический контроль принятых данных в автоматическом режиме.
Альтернативный процесс. Данные приняты
5. ГИС Реестр формирует сообщение о приеме данных.
6. СЭЗ принимает сообщение.
Альтернативный процесс. Данные не приняты
7. ГИС Реестр формирует сообщение об ошибке.
8. СЭЗ повторно передает новые/измененные записи и отправляет в ГИС Реестр.
2. Схема прецедента «Запрос изменяемых
данных из ГИС Реестр»
Наименование прецедента:
Запрос изменяемых данных
Краткое описание:
Запрос изменяемых данных из ГИС Реестр
Контекст:
Предоставление измененных полей справочников производится в автоматическом режиме при наличии новых/измененных записей
Специальные требования
Безопасность:
На программном уровне – за счет использования технологических сертификатов
Предусловие:
ГИС Реестр имеет электронную цифровую подпись организации, осуществляющей ее сопровождение для удостоверения пакета передаваемых данных.
СЭЗ имеет электронную цифровую подпись организации, осуществляющей ее сопровождение для удостоверения пакета передаваемых данных.
Основной процесс
СЭЗ
ГИС Реестр
1. СЭЗ инициирует запрос на получение данных из ГИС Реестр. Формируется и передается пакет запроса.
2. ГИС Реестр производит валидацию запроса.
Альтернативный процесс. Изменение данных по запросу не требуется
3. ГИС Реестр передает ответ в СЭЗ по запросу.
Альтернативный процесс. Изменение данных по запросу требуется
4. ГИС Реестр формирует запрос на пополнение данных.
5. СЭЗ формирует дополнительные данные по запросу.
6. ГИС Реестр пересылает идентификаторы полученных данных.
7. СЭЗ принимает сообщение.
3. Схема прецедента «Запрос справочных
данных из ГИС Реестр»
Наименование прецедента:
Запрос справочных данных
Краткое описание:
Запрос справочных данных ГИС Реестр
Контекст:
Предоставление полей справочников производится в автоматическом режиме
Специальные требования
Безопасность:
На программном уровне – за счет использования технологических сертификатов
Предусловие:
Отсутствует
Основной процесс
СЭЗ
ГИС Реестр

1. ЭСЖ Тізілім МАЖ-дан деректер алуға сұрауға бастамашы болады. Сұрау пакеті құрылады және жіберіледі.
2. Тізілім МАЖ сұрауды валидациялауды жүргізеді.
3. Тізілім МАЖ сұрау бойынша ЭСЖ-ға анықтамалықтардан деректер береді.
4. ЭСЖ хабарламаны қабылдайды.
4. «Жеткізушінің деректерін алу» прецедентінің схемасы
Прецеденттің атауы:
Жіберушінің деректерін алу
Қысқаша сипаттамасы:
Жеткізушінің карточкасы алаңдарының деректерін алу
Контекст:
Жеткізушілердің карточкалары бойынша өзгертілген алаңдардың деректерін алу жартылай автоматты режимде жүргізіледі
Арнайы талаптар
Қауіпсіздік:
Бағдарламалық деңгейде – технологиялық сертификаттарды пайдалану есебінен
Алғышарт:
Тізілім МАЖ берілетін деректер пакетін куәландыру үшін ұйымды сүйемелдеуді жүзеге асыратын электрондық цифрлық қолтаңбасына ие.
ЭСЖ берілетін деректер пакетін куәландыру үшін ұйымды сүйемелдеуді жүзеге асыратын электрондық цифрлық қолтаңбасына ие.
Негізгі процесс
ЭСЖ
Тізілім МАЖ
1. ЭСЖ Тізілім МАЖ-дан деректер алу үшін сұрауға бастамашы болады. Сұрау пакеті құрылады және жіберіледі.
2. Тізілім МАЖ сұрауды валидациялауды жүргізеді.
Баламалы процесс. Деректерді сұрау бойынша өзгерту қажет
3. Тізілім МАЖ деректерді толтыруға сұрау жасайды.
4. ЭСЖ Тізілім МАЖ-дан деректер алу үшін сұрауға бастамашы болады. Сұрау пакеті құрылады және жіберіледі.
Баламалы процесс. Деректерді сұрау бойынша өзгерту қажет емес
5. Тізілім МАЖ ЭСЖ тарапынан таңдау үшін тізім жасайды.
6. ЭСЖ жартылай автоматты режимде таңдауды жүзеге асырады. Сұрау пакеті құрылады және жіберіледі.
7. Тізілім МАЖ қабылданған деректердің бүтіндігін тексереді.
8. Тізілім МАЖ электрондық цифрлық қолтаба сертификатының бар болуын және нақтылығын/өзектілігін тексереді.
9. Тізілім МАЖ қабылданған деректерді автоматты режимде пішімді-логикалық бақылауды жүзеге асырады.
Баламалы процесс. Деректер қабылданды
10. Тізілім МАЖ деректерді қабылдағандығы туралы хабарлама жасайды және жібереді.
Баламалы процесс. Деректер қабылданбады
11. Тізілім МАЖ қате туралы хабарлама жасайды.
12. ЭСЖ жаңа/өзгертілген сұрауды қайта жібереді және Тізілім МАЖ-ға жібереді.
5. «Тізілім МАЖ-дан ЭСЖ-ға хабарламалар жіберу» прецедентінің
схемасы
Прецеденттің атауы:
Тізілім МАЖ-дан хабарламалар жіберу
Қысқаша сипаттамасы:
Тізілім МАЖ-дан ЭСЖ-ға хабарламалар жіберу
Контекст:
Тізілім МАЖ-дан ЭСЖ-ға оқиғалар туралы хабарламалар жіберу
Арнайы талаптар
Қауіпсіздік:
Бағдарламалық деңгейде – технологиялық сертификаттарды пайдалану есебінен
Алғышарт:
Жоқ
Негізгі процесс
ЭСЖ
Тізілім МАЖ
1. Тізілім МАЖ ЭСЖ-ға жіберу үшін хабарлама мәтінін жасайды.
Деректер пакеті құрылады және жіберіледі.

1. СЭЗ инициирует запрос на получение данных из ГИС Реестр. Формируется и передается пакет запроса.
2. ГИС Реестр производит валидацию запроса.
3. ГИС Реестр передает данные из справочников в СЭЗ по запросу.
4. СЭЗ принимает сообщение.
4. Схема прецедента «Получение справочных
данных поставщика»
Наименование прецедента:
Получение справочных данных поставщика
Краткое описание:
Получение данных полей карточки поставщика
Контекст:
Предоставление измененных полей по карточкам поставщиков производится в полуавтоматическом режиме
Специальные требования
Безопасность:
На программном уровне – за счет использования технологических сертификатов
Предусловие:
ГИС Реестр имеет электронную цифровую подпись организации, осуществляющей ее сопровождение для удостоверения пакета передаваемых данных.
СЭЗ имеет электронную цифровую подпись организации, осуществляющей ее сопровождение для удостоверения пакета передаваемых данных.
Основной процесс
СЭЗ
ГИС Реестр
1. СЭЗ инициирует запрос на получение данных из ГИС Реестр. Формируется и передается пакет запроса.
2. ГИС Реестр производит валидацию запроса.
Альтернативный процесс. Изменение данных по запросу требуется
3. ГИС Реестр формирует запрос на пополнение данных.
4. СЭЗ повторно инициирует запрос на получение данных из ГИС Реестр. Формируется и передается пакет запроса.
Альтернативный процесс. Изменение данных по запросу не требуется
5. ГИС Реестр формирует список для выбора со стороны СЭЗ.
6. СЭЗ осуществляет выбор в полуавтоматическом режиме. Формируется и передается пакет запроса.
7. ГИС Реестр проверяет целостность принятых данных.
8. ГИС Реестр проверяет наличие и достоверность/актуальность сертификата электронно-цифровой подписи.
9. ГИС Реестр осуществляет формато-логический контроль принятых данных в автоматическом режиме.
Альтернативный процесс. Данные приняты
10. ГИС Реестр формирует и передает сообщение о приеме данных.
Альтернативный процесс. Данные не приняты
11. ГИС Реестр формирует сообщение об ошибке.
12. СЭЗ повторно передает новые/измененные записи и отправляет в ГИС Реестр.
5. Схема прецедента «Рассылка уведомлений
из ГИС Реестр в СЭЗ»
Наименование прецедента:
Рассылка уведомлений из ГИС Реестр
Краткое описание:
Рассылка уведомлений из ГИС Реестр в СЭЗ
Контекст:
Рассылка уведомлений о событиях из ГИС Реестр в СЭЗ
Специальные требования
Безопасность:
На программном уровне – за счет использования технологических сертификатов
Предусловие:
Отсутствует
Основной процесс
СЭЗ
ГИС Реестр
1. ГИС Реестр формирует текст уведомления для передачи в СЭЗ. Формируется и передается пакет данных.

2. ЭСЖ деректер пакетін қабылдайды.
Ақпаратқа қол жеткізу
және беру қағидаларына
2-қосымша
Тізілім МАЖ мен ЭСЖ арасындағы ақпараттық өзара іс-қимыл
прецеденттері
Прецедент
Бастамашы
Прецедент мысалы
Алушы
1.
Деректер беру
ЭСЖ
Сатып алуды құру;
Конкурстық құжаттаманы өзгерту;
Сатып алуды ұзарту;
Қайта сатып алуды құру;
Сатып алу базасында бір деректен сатып алуды құру;
Берілген конкурстық өтінімдерінің тізімін құру;
Конкурс құжаттамасын жүктеген жеткізушілердің тізімін құру;
Хаттама құру;
Тізілім МАЖ
2.
Жаңартуға сұрау салу
ЭСЖ
Анықтамалықтар алаңдарын жаңарту;
Жеткізушілер бар болуын тексеру;
Тізілім МАЖ
3.
Уақытты қадамдастыру
ЭСЖ
Жүйелік даталарды жаңарту
Тізілім МАЖ
4.
Валидациялау
ЭСЖ
Резидент емес жеткізушілерге алаңдар сұрау
Тізілім МАЖ
5.
Хабарламалар жіберу
Тізілім МАЖ
Анықтамалықтардағы өзгерістер туралы ақпараттандыру, ақпараттық жіберу;
ЭСЖ
Ақпаратқа қол жеткізу
және беру қағидаларына
3-қосымша
ЭСЖ және Тізілім МАЖ ақпараттық өзара іс-қимылы
кезінде пайдаланылатын жіктеушілер мен анықтамалықтар
тізбесі және құрамы
р/с №
Жіктеуіштің атауы
1
Әкімшілік-аумақтық бірліктер жіктеуіші
2
Өнімнің статистикалық жіктеуіші
3
Өлшеу және есептеу бірліктерінің халықаралық жіктеуіші
4
Әлем елдерінің жіктеуіші
5
Шаруашылық ету нысандарының ұйымдық-құқықтық жіктеуіші

2. СЭЗ получает пакет данных.
Приложение 2
к Правилам доступа и
передачи информации
Прецеденты информационного взаимодействия
между ГИС Реестр и СЭЗ
Прецедент
Инициатор
Пример прецедента
Получатель
1.
Передача данных
СЭЗ
Создание закупа;
Изменение конкурсной документации;
Продление закупа;
Создание повторного закупа;
Создание закупа из одного источника на базе закупа;
Создание списка поданных конкурсных заявок;
Создание списка поставщиков, скачавших конкурсную документацию;
Создание протоколов;
ГИС Реестр
2.
Запрос на обновление
СЭЗ
Обновление полей справочников;
Проверка наличия поставщика;
ГИС Реестр
3.
Синхронизация времени
СЭЗ
Обновление системных дат
ГИС Реестр
4.
Валидация
СЭЗ
Запрос справочных данных на поставщиков
ГИС Реестр
5.
Рассылка уведомлений
ГИС Реестр
Информирование об изменениях в справочниках, информационные рассылки;
СЭЗ
Приложение 3
к Правилам доступа и
передачи информации
Перечень и состав используемых классификаторов
и справочников при информационном
взаимодействии СЭЗ и ГИС Реестр
п/п
Наименование классификатора
1
Классификатор административно - территориальных единиц
2
Статистический классификатор продукции
3
Межгосударственный классификатор единиц измерения и счета
4
Классификатор стран мира
5
Классификатор организационно-правовых форм хозяйствования