Қазақстан Республикасының халқына онкологиялық көмек көрсетуді ұйымдастыру стандартын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2013 жылғы 02 тамыздағы № 452 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2013 жылы 10 қыркүйекте № 8687 тіркелді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2021 жылғы 12 қарашадағы № ҚР ДСМ-112 бұйрығымен.
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Денсаулық сақтау министрінің 12.11.2021 № ҚР ДСМ-112 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
"Халық денсаулығы және денсаулық сақтау жүйесі туралы" Қазақстан Республикасының 2009 жылғы 18 қыркүйектегі Кодексінің 7-бабы 1-тармағының 6) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
Ескерту. Кіріспе жаңа редакцияда – ҚР Денсаулық сақтау министрінің 29.12.2018 № ҚР ДСМ-47 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1. Қоса беріліп отырған Қазақстан Республикасының халқына онкологиялық көмек көрсетуді ұйымдастыру стандарты бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің Стратегиялық даму департаменті (М.Е. Шоранов):
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді қамтамасыз етсін.
2) осы бұйрықты мемлекеттік тіркеуден кейін оны Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды қамтамасыз етсін.
3. Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің Заң қызметі департаменті (Д.Е.Асайынова) мемлекеттік тіркелгеннен кейін осы бұйрықты бұқаралық ақпарат құралдарында ресми жариялауын қамтамасыз етсін.
4. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау вице-министрі Е.Ә. Байжүнісовке жүктелсін.
5. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі.
Министр С. Қайырбекова
Қазақстан Республикасы
Денсаулық сақтау министрінің
2013 жылғы 2 тамыздағы
№ 452 бұйрығымен бекітілген
Қазақстан Республикасының халқына онкологиялық көмек көрсетуді ұйымдастыру стандарты
Ескерту. Стандарт жаңа редакцияда – ҚР Денсаулық сақтау министрінің 29.12.2018 № ҚР ДСМ-47 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Қазақстан Республикасының халқына онкологиялық көмек көрсетуді ұйымдастыру стандарты (бұдан әрі - Стандарт) "Халық денсаулығы және денсаулық сақтау жүйесі туралы" Қазақстан Республикасының 2009 жылғы 18 қыркүйектегі Кодексінің (бұдан әрі - Кодекс) 7-бабы 1-тармағының 6) тармақшасына сәйкес әзірленді және денсаулық сақтау ұйымдарында қатерлі ісіктері бар пациенттерге медициналық көмек көрсетуді ұйымдастыруға қойылатын жалпы талаптар мен қағидаттарды белгілейді.

Об утверждении стандарта организации оказания онкологической помощи населению Республики Казахстан
Приказ Министра здравоохранения Республики Казахстан от 2 августа 2013 года № 452. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 10 сентября 2013 года № 8687. Утратил силу приказом Министра здравоохранения Республики Казахстан от 12 ноября 2021 года № ҚР ДСМ-112.
Сноска. Утратил силу приказом Министра здравоохранения РК от 12.11.2021 № ҚР ДСМ-112 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
В соответствии с подпунктом 6) пункта 1 статьи 7 Кодекса Республики Казахстан от 18 сентября 2009 года "О здоровье народа и системе здравоохранения" ПРИКАЗЫВАЮ:
Сноска. Преамбула в редакции приказа Министра здравоохранения РК от 29.12.2018 № ҚР ДСМ-47 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
1. Утвердить прилагаемый стандарт "Организация оказания онкологической помощи населению Республики Казахстан", согласно приложению к настоящему приказу.
2. Департаменту стратегического развития Министерства здравоохранения Республики Казахстан (Шоранов М.Е.):
1) обеспечить государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) после государственной регистрации настоящего приказа обеспечить его размещение на интернет-ресурсе Министерства здравоохранения Республики Казахстан.
3. Департаменту юридической службы Министерства здравоохранения Республики Казахстан (Асаинова Д.Е.) обеспечить официальное опубликование настоящего приказа в средствах массовой информации после его государственной регистрации.
4. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на Вице-министра здравоохранения Республики Казахстан Байжунусова Э.А.
5. Настоящий приказ вводится в действие со дня его первого официального опубликования.
Министр
С. Каирбекова
Утвержден
приказом Министра здравоохранения
Республики Казахстан
от 2 августа 2013 года № 452
Стандарт организации оказания
онкологической помощи населению
Республики Казахстан
Сноска. Стандарт в редакции приказа Министра здравоохранения РК от 29.12.2018 № ҚР ДСМ-47 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Глава 1. Общие положения
1. Стандарт организации оказания онкологической помощи населению Республики Казахстан (далее – Стандарт) разработан в соответствии с подпунктом 6) пункта 1 статьи 7 Кодекса Республики Казахстан от 18 сентября 2009 года "О здоровье народа и системе здравоохранения" (далее – Кодекс) и устанавливает общие требования и принципы к организации оказания медицинской помощи пациентам со злокачественными новообразованиями (далее – ЗН) в организациях здравоохранения.

2. Осы Стандартта пайдаланылатын негізгі ұғымдар:
1) верификацияланған диагноз - зертханалық зерттеу әдістерімен бекітілген клиникалық диагноз;
2) жоғары технологиялық медициналық көрсетілетін қызметтер - диагностика мен емдеудің инновациялық, ресурстық сыйымдылықты және (немесе) бірегей әдістерін пайдалануды талап ететін аурулар кезінді бейінді мамандар көрсететін қызметтер;
3) жоғары технологиялық сәулелік емдеу - ҚІ және қатерсіз ісіктермен ауыратын пациенттерге күрделі, бірегей және (немесе) ресурстық сыйымдылықты медициналық технологияларды (конформдық сәулелік терапия, қарқынды модулдендірілген және кескіндер бойынша басқарылатын сәулелік терапия, протондық сәулелік терапия, стереотаксикалық радиохирургиялық және стереотаксикалық фракциялық сәулелендіру, тінішілік (интерстициалдық) сәулелік терапия) пайдаланумен көрсетілетін сәулелік терапия;
4) клиникалық топ - онкологиялық ауруларға қатысты халықты медициналық динамикалық байқаудың жіктемелік бірлігі;
5) клиникалық хаттама - белгілі бір ауру немесе клиникалық жағдай кезінде пациентке медициналық көмек көрсетуге қойылатын жалпы талаптарды белгілейтін құжат;
6) консультациялық-диагностикалық көмек - тәулік бойы медициналық бақылау жасалмайтын, мамандандырылған медициналық көмек, оның ішінде жоғары технологиялы медициналық көрсетілетін қызметтер қолданылатын көмек;
7) қатерлі ісіктердің таргеттік терапиясы - канцерогенез және ісіктің өсуіне қажетті нақты нысаналы (таргеттік) молекулалардың әсер ету механизміне араласулардың көмегімен обыр жасушаларының өсуін блоктаумен сипатталатын химиотерапиялық емнің әдісі;
8) медициналық санитариялық алғашқы көмек - адаам, отбасы және қоғам деңгейінде көрсетілетін, қолжетімді медициналық қызметтер көрсету кешенін қосатын тәулік бойы медициналық бақылау жасалмайтын дәрігерге дейінгі, білікті медициналық көмек;
9) патоморфологиялық референс орталық - ҚІ диагнозын верификациялау және емдеу тәсілін анықтау үшін гистологиялық материалдарды референттік-сараптамалық зерттеуді, барлық орналасқан ісіктерді иммуногистохимиялық зерттеулерді, адамның ісіктерін зерттеудің молекуларлық әдістерін жүргізетін патоморфология зертханасы;
10) радионуклидтік диагностика - радиобелсенді изотоптарды немесе радионуклидтермен, РФП белгіленген қосылғыштарды пайдалануға негізделген сәулелік зерттеу;
11) радионуклидтік терапия - зат алмасудың көмегімен зақымдалған ағзаға немесе тінге өтетін РФП-ны енгізу, емдеудің әсері препараттың жергілікті радиобелсенді сәулеленуіне негізделеді;
12) радиофармпрепараттар (бұдан әрі - РФП) - құрамында препаратты радиобелсенді қылатын тұрақсыз изотопы бар фармацевтикалық препараттар;

2. Основные понятия, используемые в настоящем Стандарте:
1) верифицированный диагноз – клинический диагноз, подтвержденный лабораторными методами исследования;
2) высокотехнологичные медицинские услуги – услуги, оказываемые профильными специалистами при заболеваниях, требующих использования инновационных, ресурсоемких и (или) уникальных методов диагностики и лечения;
3) высокотехнологичная лучевая терапия – лучевая терапия, с использованием сложных, уникальных или ресурсоемких медицинских технологий (конформная лучевая терапия, интенсивно-модулированная и управляемая по изображениям лучевая терапия, протонная лучевая терапия, стереотаксическое радиохирургическое и стереотаксическое фракционное облучение, внутритканевая (интерстициальная) лучевая терапия);
4) клиническая группа – классификационная единица динамического медицинского наблюдения населения по отношению к онкологическим заболеваниям;
5) клинический протокол – документ, устанавливающий общие требования к оказанию медицинской помощи пациенту при определенном заболевании или клинической ситуации;
6) консультативно-диагностическая помощь – специализированная медицинская помощь в том числе с применением высокотехнологичных медицинских услуг без круглосуточного медицинского наблюдения;
7) таргетная терапия злокачественных опухолей – метод химиотерапевтического лечения, характеризующийся блокированием роста раковых клеток с помощью вмешательства в механизм действия конкретных целевых (таргетных) молекул, необходимых для канцерогенеза и роста опухоли;
8) патоморфологический референс центр – лаборатория патоморфологии, проводящая референтно-экспертные исследования гистологических материалов, иммуногистохимические исследования (далее – ИГХ) опухолей всех локализаций, молекулярные методы исследования опухолей человека для верификации диагноза ЗН и определения тактики лечения.
9) первичная медико-санитарная помощь - доврачебная или квалифицированная медицинская помощь без круглосуточного медицинского наблюдения, включающая комплекс доступных медицинских услуг, оказываемых на уровне человека, семьи и общества;
10) радионуклидная диагностика – лучевое исследование, основанное на использовании радиоактивных изотопов или соединений, меченных радионуклидами, РФП;
11) радионуклидная терапия – введение РФП, который с помощью обмена веществ переносится к пораженному органу или ткани, эффект лечения основывается на местном радиоактивном излучении препарата;
12) радиофармпрепараты (далее – РФП) – фармацевтические препараты, в составе которых присутствует нестабильный изотоп, делающий препарат радиоактивным;

13) сәулелік терапия (радиотерапия) - бағытталған және арнайы дозаланған иондаушы сәулелендірудің көмегімен ісіктер мен кейбір ісік емес ауруларды емдеу әдісі;
14) скринингтік тексеріп-қараулар - халықтың белгілі санатын тарта отырып, ауруларды ерте анықтауға бағытталған диагностикалық іс-шаралардың бағдарламасы;
15) стационарлық көмек - тәулік бойы медициналық бақылау жасалатын, дәрігерге дейінгі, білікті, мамандандырылған медициналық көмекті, оның ішінде жоғары технологиялы медициналық көрсетілетін қызметтерді қолдана отырып ұсыну нысаны;
16) стационарды алмастыратын көмек - медициналық бақылау жасалатын, дәрігерге дейінгі, білікті, мамандандырылған медициналық көмекті, оның ішінде жоғары технологиялы медициналық көрсетілетін қызметтерді қолдана отырып ұсыну нысаны;
17) ісікке қарсы препараттармен химиотерапия - пролиферацияны тежейтін немесе ісік жасушаларын қайтымсыз зақымдайтын дәрілік заттарды пайдалану;
18) ядролық медицина - онкологиялық ауруларды қоса алғанда адам ағзалары мен жүйелерінің әртүрлі ауруларының профилактикасына, диагностикасы және емі мақсатында радиоактивтік элементтер мен иондаушы сәулелеуді қабылдайтын медицина саласы.
3. Халыққа онкологиялық көмек мынадай нысандарда көрсетіледі:
1) амбулаториялық-емханалық көмек;
2) стационарлық көмек;
3) стационарды алмастыратын көмек.
4. Онкологиялық көмек көрсететін медициналық ұйымдарда қатерлі ісіктермен (бұдан әрі - ҚІ) ауыратын науқастарға медициналық көмек көрсетуде дербес тәсілді қамтамасыз ету үшін мультидисциплинарлық топтар құрылады.
5. Мультидисциплинарлық топ (бұдан әрі - МДТ) "Онкология (химиятерапия, маммология) (ересектер)", "Сәулелік терапия (радиациялық онкология)", "Жалпы хирургия (торакалды хирургия, абдоминалды хирургия, траансплантология, колопроктология, онкологиялық хирургия, негізгі мамандық бейіні бойынша ультрадыбыстық диагностика, негізгі мамандық бейіні бойынша эндоскопия)", "Патологиялық анатомия (цитопатология) (ересек, балалар)" мамандықтары бойынша дәрігерлерден тұрады. Қажет болған жағдайда басқа бейінді мамандар тартылады.
6. МДТ жұмысы онкологиялық көмек көрсетуде кешенділік және сабақтастық қағидатында құрылады.
7. МДТ негізгі міндеттері:
ҚІ-мен ауыратын пациенттерді диагностикалау әдістерін, емдеу тәсілдерін және динамикалық байқау әдістерін алқалық таңдау;
ҚІ-мен ауыратын пациенттерді амбулаториялық, стационарлық, стационарды алмастыратын деңгейде емдеудің тиімділігін мониторингтеу;
ҚІ-мен ауыратын пациенттерді динамикалық медициналық байқауға қою және алуды мониторингтеу;
жоғары технологиялық медициналық қызметтерді алуға жіберу болып табылады.

13) лучевая терапия (радиотерапия) – метод лечения опухолей и некоторых неопухолевых заболеваний путем направленного и специально дозированного ионизирующего излучения;
14) скрининговые осмотры – программа диагностических мероприятий, с привлечением определенных категорий населения, направленная на раннее выявление заболеваний;
15) стационарная помощь - форма предоставления доврачебной, квалифицированной, специализированной медицинской помощи, в том числе с применением высокотехнологичных медицинских услуг, с круглосуточным медицинским наблюдением;
16) стационарозамещающая помощь - форма предоставления доврачебной, квалифицированной, специализированной медицинской помощи, в том числе с применением высокотехнологичных медицинских услуг, с медицинским наблюдением;
17) химиотерапия противоопухолевыми препаратами – использование лекарственных средств, тормозящих пролиферацию или необратимо повреждающих опухолевые клетки;
18) ядерная медицина – область медицины, в которой с целью профилактики, диагностики и лечения различных заболеваний органов и систем человека, включая онкологические заболевания, применяются радиоактивные элементы и ионизирующее излучение.
3. Онкологическая помощь оказывается населению в следующих формах:
1) амбулаторно-поликлиническая помощь;
2) стационарная помощь;
3) стационарозамещающая помощь.
4. Для обеспечения индивидуального подхода к оказанию медицинской помощи пациентам со злокачественными новообразованиями (далее – ЗН) в организациях здравоохранения, оказывающих онкологическую помощь, создаются мультидисциплинарные группы.
5. Мультидисциплинарная группа (далее – МДГ) состоит из врачей по специальностям: "Онкология (химиотерапия, маммология) (взрослая)", "Лучевая терапия (радиационная онкология)", "Общая хирургия (торакальная хирургия, абдоминальная хирургия, трансплантология, колопроктология, онкологическая хирургия, ультразвуковая диагностика по профилю основной специальности, эндоскопия по профилю основной специальности)", "Патологическая анатомия (цитопатология) (взрослая, детская). В случае необходимости привлекаются другие профильные специалисты.
6. Работа МДГ строится на принципах комплексности и преемственности оказания онкологической помощи.
7. Основными задачами МДГ являются:
коллегиальный выбор методов диагностики, тактики лечения и динамического наблюдения пациентов со ЗН;
мониторинг эффективности лечения пациентов со ЗН на амбулаторном, стационарном и стационарозамещающем уровнях;
мониторинг постановки и снятия с динамического медицинского наблюдения пациентов со ЗН;
направление на получение высокотехнологичных медицинских услуг;

8. МДТ отырысына:
ҚІ диагнозын верификациялаумен барлық бастапқы анықталған пациенттер,
диагностикасы қиын ҚІ-ге күдікті пациенттер;
ҚІ қайталанған пациенттер,
туындаған асқынуларға, қарсы көрсетілімдерге, процестің күшеюіне, емдеуден бас тартуға байланысты емдеу тәсілін өзгерту қажет пациенттер;
асқыну, күшею, қарсы көрсетілімдердің болуы, пациенттің бас тарту себептері бойынша алдыңғы МДТ отырысының ұсынымдарын орындау мүмкін болмаған жағдайдағы пациенттер;
пациенттерді республикалық медициналық орталықтарға және шетелге жіберу мәселесін шешу үшін;
таргеттік препараттарды тағайындаған кезде жіберіледі.
9. Бастапқы пациенттерді МДТ отырысында бастапқы зерттеп-қарауды жүргізген дәрігер, қайталама пациенттерді емдеуші дәрігер баяндайды.
10. МДТ денсаулық сақтау ұйымының құзыреті шегінде шешім қабылдайды. Пікірлер сәйкес келмеген жағдайда шешім ашық дауыс беру арқылы қабылданады.
МДТ шешімі міндетті болып табылады.
11. Шешім амбулаториялық пациенттің медициналық картасына "Денсаулық сақтау ұйымдарының бастапқы медициналық құжаттама нысандарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің міндетін атқарушының 2010 жылғы 23 қарашадағы № 907 бұйрығымен бекітілген № 025/е нысаны) және стационарлық пациенттің медициналық картасына жапсырылатын МДТ отырысының журналында, МДТ отырысының хаттамасында (екі данада) ресімделеді.
12. Пациенттерді республикалық ұйымға емдеуге жіберген жағдайда келісу кезеңінде пациент бойынша қабылданған шешімді көрсете отырып МДТ отырысының хаттамасынан көшірме жіберіледі.
13. Республикалық медициналық ұйымның МДТ емдеуге жатқызу мәселесін қарау кезінде өңірлік МДТ шешіміне назар аударады.
2-тарау. Амбулаториялық емханалық көмек нысанындағы онкологиялық көмек көрсетуді ұйымдастыру тәртібі
14. Амбулаториялық емханалық көмек нысанындағы онкологиялық көмек медициналық-санитариялық алғашқы көмек және консультациялық диагностикалық көмек көрсететін қалалық/облыстық онкологиялық орталықтар/диспансерлер және респпубликалық деңгейде онкологиялыққ көмек көрсететін медициналық ұйымдардың консультациялық диспансерлік бөлімдерімен көрсетіледі және мыналарды қосады:
онкологиялық аурулардың даму қаупі бар адам топтарын қалыптастыру;
пациенттің жай-күйін анықтау және диагноз қою мақсатында дәрігердің тексеріп-қарауы;
диагноз қою мақсатында пациентті зертханалық және аспатық зерттеп-қарау;
онкологиялық науқастарды динамикалық байқау;
мамандандырылған медициналық көмек, оның ішінде жоғары технологиялық медициналық қызмет алу үшін онкологиялық науқастарды емдеуге жатқызуға таңдау және жіберу;
амбулаториялық ісікке қарсы терапияны жүргізу.

8. На заседания МДГ направляются:
все первичные пациенты с верифицированным диагнозом ЗН;
пациенты с подозрением на ЗН, диагностика которых затруднена;
пациенты с рецидивом ЗН;
пациенты, нуждающиеся в изменении тактики лечения в связи с возникшими осложнениями, противопоказаниями, прогрессированием процесса;
пациенты в случае невозможности выполнения рекомендаций предыдущего заседания МДГ по причине осложнений, прогрессирования, наличия противопоказаний, отказов пациента;
для решения вопроса направления пациентов в республиканские организации и за рубеж;
при назначении таргетных препаратов.
9. Первичных пациентов на заседании МДГ представляет врач, проводивший первичный осмотр, повторных пациентов представляет лечащий врач.
10. МДГ принимает решение в пределах компетенции организации здравоохранения. В случае расхождения мнений, решение принимается путем открытого голосования.
Решение МДГ носит обязательный характер.
11. Решение оформляется в журнале заседаний МДГ, протоколе заседания МДГ (два экземпляра), которые вклеиваются в медицинскую карту амбулаторного пациента (форма № 025/у, утвержденная приказом исполняющего обязанности Министра здравоохранения Республики Казахстан от 23 ноября 2010 года № 907 "Об утверждении форм первичной медицинской документации организаций здравоохранения" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 6697) (далее – Приказ № 907) и медицинскую карту стационарного пациента.
12. В случае направления пациентов на лечение в республиканскую организацию на этапе согласования высылается выписка из протокола заседания МДГ с принятым решением.
13. МДГ республиканской медицинской организации при рассмотрении вопроса о госпитализации принимают во внимание решение региональной МДГ.
Глава 2. Порядок организации оказания онкологической помощи в форме амбулаторно-поликлинической помощи.
14. Онкологическая помощь в форме амбулаторно-поликлинической помощи оказывается организациями здравоохранения, оказывающими первичную медико-санитарную и консультативно-диагностическую помощь, консультативно-диспансерным отделом городских/областных онкологических центров/диспансеров и медицинских организаций, оказывающих онкологическую помощь на республиканском уровне (далее – республиканская организация), и включает:
формирование групп лиц с риском развития онкологических заболеваний;
осмотр врачом с целью определения состояния пациента и установления диагноза;
лабораторное и инструментальное обследование пациента с целью постановки диагноза;
динамическое наблюдение за онкологическими больными;
отбор и направление на госпитализацию онкологических больных для получения специализированной медицинской помощи, в том числе высокотехнологичных медицинских услуг;
дообследование лиц с подозрением на ЗН с целью верификации диагноза;
определение тактики ведения и лечения пациента;
проведение амбулаторной противоопухолевой терапии.

15. Онкологиялық аурулардың даму қаупі бар адамдардың топтар қалыптастыруды оларды одан әрі сауықтыра отырып, медициналық-санитариялық алғашқы көмек (бұдан әрі - МСАК) ұйымдарында бейінді мамандардың қатысуымен учаскелік терапевтер/педиатрлар, жалпы практика дәрігерлері жүргізеді.
16. МСАК мамандары ҚІ ерте анықтауға, оның ішінде профилактикалық (скринингтік) тексеріп-қарауға қатысады, бекітілген халықтың арасында онкологиялық сақтық мәселелері бойынша ақпараттық-білім беру жұмыстарын жүзеге асырады.
Онкологиялық ауруларды ерте анықтауға профилактикалық (скринингтік) тексеріп-қарау "Профилактикалық медициналық қарап-тексерулерге жататын адамдардың нысаналы топтарын, сондай-ақ осы қарап-тексерулерді өткізудің қағидалары мен кезеңділігін белгілеу туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің міндетін атқарушының 2009 жылғы 10 қарашадағы № 685 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 5918 болып тіркелген) сәйкес жүзеге асырылады.
17. МСАК мамандары ісік ауруына күдіктенген немесе анықтаған кезде пациентті анықтаған кезден бастап 5 жұмыс күні ішінде онкологқа, штатта онколог болмаған жағдайда онкологиялық көмек көрсетуді үйлестірушіге (бұдан әрі - ОККҮ) жібереді.
ОККҮ онкосақтық және ҚІ ерте анықтау бойынша біліктілігін жетілдіру курсынан өткен МСАК немесе консультациялық-диагностикалық көмек (бұдан әрі - КДК) көрсететін ұйымның медициналық қызметкерлерінен тағайындалады.
Онколог/ОККҮ 7 жұмыс күні ішінде тексеріп-қарауды және қажетті зерттеулерді жүргізеді және нәтижесі бойынша диагнозды дәлелдеу және кейіннен қарап-қадағалау және емдеу тәсілін анықтау үшін дербес және көпбейінді ауруханалардың құрамындағы қалалық/облыстық онкологиялық орталықтар/ диспансерлерге (бұдан әрі - онкологиялық орталық) жібереді.
18. Пациенттерді емдеуді дербестеу мақсатында ҚІ диагнозын верификациялау, ісіктің молекулярлық - биологиялық ерекшеліктерін анықтау үшін иммуногистохимиялық зерттеулер (бұдан әрі - ИГХ зерттеулер) жүргізіледі.
19. ИГХ зерттеу онкологиялық орталықтардың патоморфологиялық зертханаларының және онкологиялық көмек көрсететін республикалық ұйымдарда референс-орталықтардың деңгейінде жүргізіледі, осы Стандартқа 1 және 2-қосымшаларға сәйкес тізбе бойынша жүзеге асырылады.
20. ИГХ зерттеу үшін материалды жіберуге (парафин блоктары мен микропрепараттар) сырқатнаманың көшірмесі, МДТ қорытындысы, гистологиялық қорытынды қоса беріледі.
ИГХ зерттеулер үшін материалдарды жеткізу пошта, курьерлік қызмет немесе өзге тыйым салынбаған жолдар арқылы жүзеге асырылады.

15. Формирование групп лиц с риском развития онкологических заболеваний с последующим их оздоровлением проводится в организациях первичной медико-санитарной помощи (далее – ПМСП): участковыми терапевтами/педиатрами, врачами общей практики с участием профильных специалистов.
16. Специалисты ПМСП участвуют в раннем выявлении ЗН, в том числе при профилактических (скрининговых) осмотрах, осуществляют информационно-образовательную работу среди прикрепленного населения по вопросам онкологической настороженности.
Профилактические (скрининговые) осмотры на раннее выявление онкологических заболеваний осуществляются в соответствии с приказом исполняющего обязанности Министра здравоохранения Республики Казахстан от 10 ноября 2009 года № 685 "Об установлении целевых групп лиц, подлежащих профилактическим медицинским осмотрам, а также правил и периодичности проведения данных осмотров" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 5918)
17. При подозрении или выявлении опухолевого заболевания специалисты ПМСП в течениии 5 рабочих дней с момента выявления направляют пациента к онкологу, в случае отсутствия в штатах онколога к координатору оказания онкологической помощи (далее – КООП).
КООП назначается из числа медицинских работников организации, оказывающей ПМСП или консультативно-диагностическую помощь (далее – КДП), прошедших курсы повышения квалификации по онконастороженности и ранней диагностике ЗН.
Онколог/КООП в течение 7 рабочих дней проводит осмотр и необходимые исследования и по результатам направляет пациента в самостоятельный городской/областной онкологический центр/диспансер или в составе многопрофильных больниц (далее – онкологический центр) для подтверждения диагноза и определения последующей тактики ведения и лечения.
18. Для подтверждения/верификации диагноза ЗН, определения молекулярно-биологических особенностей опухолей с целью индивидуализации лечения пациентов проводятся иммунногистохимические исследования (далее – ИГХ исследования).
19. ИГХ исследования проводятся на уровне патоморфологических лабораторий онкологических центров/диспансеров и референс-центров, республиканских организаций, оказывающих онкологическую помощь, и осуществляются по перечню в соответствии с приложениями 1 и 2 к настоящему Стандарту.
20. К направлению материала для ИГХ исследований (парафиновые блоки и микропрепараты) прилагаются выписка из истории болезни, заключение МДГ, гистологическое заключение.
Доставка материалов для ИГХ исследований осуществляется по почте, курьерской службой или иными незапрещенными путями.

21. Биопсиялық немесе операциялық материалды ИГХ зерттеуге жіберу туралы мәлімет пациенттің паспорттық деректерін, диагнозын, гистологиялық зерттеудің нөмірін, осы материал жіберілетін медициналық ұйымның атауы көрсетіле отырып ИГХ зерттеулерге жолдамалар беру журналына тіркеледі.
22. Зерттеулерге алынған материал патоморфологиялық зертханаға немесе онкологиялық көмек көрсететін медициналық ұйымның референс-орталығына ИГХ зерттеулерін тіркеу журналына тіркей отырып қабылданады.
23. ИГХ зерттеуін жүргізу мерзімі материал алынған күннен бастап 14 жұмыс күнінен аспайды.
24. ИГХ зерттеулерінің қорытындысы зерттеу күні, нөмірі көрсетіле отырып ИГХ зерттеулерін есепке алу журналына енгізіледі. Орындаушының қолы мен ұйымның мөрі бар ИГХ зерттеулерінің нәтижесі толтырылған бланк электрондық сканерленген түрде материалды зерттеуге жолдаған ұйымға беріледі. Түпнұсқасы поштамен жіберіледі. ИГХ зертханалары мен референс-орталықтары арасындағы консультация телемедицина бойынша жүзеге асырылады.
25. Патоморфологиялық зертханаларда жүргізілген ИГХ зерттеулерінің сараптамасын референс-орталықтар жылына 1 реттен жиі емес жүзеге асырады.
26. Парафин блоктарын, шыны препараттарын және қорытындыларды патоморфологиялық зертханалардың архивінде он бес жыл, ал референс-орталықтардың архивінде жиырма бес жыл бойы сақталады.
27. Ядролық медицина әдістерін қолданып пациенттерді зерттеп-қарау қалалық/ облыстық онкологиялық орталықтардың/диспансерлердің және республикалық ұйымдардың ядролық медицина орталығы/бөлімшелерінің диагностикалық бөлімшелерінде жүргізіледі.
28. Өмірінде алғаш ҚІ диагнозы қойылған әрбір пациентке ОНЭТ тіркеу және есепке алу үшін пациенттің тұрақты тұратын жері бойынша онкологиялық орталыққа үш жұмыс күні ішінде жіберілетін № 907 бұйрығымен бекітілген "Обыр немесе басқа қатерлі ісік диагнозы өмірінде бірінші рет қойылған науқас туралы мәлімдеме" № 090/е нысаны (бұдан әрі - № 090/у нысаны) толтырылады.
29. ҚІ-мен ауыратын пациентті ОНЭТ-ға тіркеу, қайта тіркеу және есептен алу электрондық цифрлық қолтаңбасы бар онкологиялық орталықтың жауапты адамы жүргізеді.
ОНЭТ-ке өзгерістер енгізу № 090/е нысанының негізінде және қайтыс болу туралы соңғы медициналық куәліктің негізінде жүзеге асырылады.
ҚІ-мен ауыратын пациент есептен:
қолына амбулаториялық картасынан толық көшірме жазбасын берумен басқа елге көшкен кезде;
қайталану болмаған кезде "тері базиломасы" диагнозымен емделгеннен кейін бес жылдан артық онкологиялық көмек көрсететін ұйымда байқауда болған;
қайтыс болу туралы соңғы медициналық куәліктің негізінде қайтыс болған жағдайда шығарылады.

21. Сведения о направлении биопсийного или операционного материала на ИГХ исследование регистрируются в журнале выдачи направлений на ИГХ с указанием паспортных данных пациента, диагноза, номера гистологического исследования, названия медицинской организации, в которую данный материал направляется.
22. Материал для исследований принимается в патоморфологической лаборатории или референс-центре медицинской организаций, оказывающей онкологическую помощь, с регистрацией в журнале учета ИГХ исследований.
23. Сроки проведения ИГХ исследований не превышают четырнадцать рабочих дней со дня получения материала.
24. Заключение ИГХ исследования заносится в журнал учета ИГХ исследований с указанием даты, номера исследования. Заполненный бланк результата ИГХ исследования с подписью исполнителя и печатью организации в электронном отсканированном виде передается в организацию, направившую материал на исследование. Оригинал отправляется по почте. Консультация между лабораториями ИГХ и референс-центрами осуществляется по телемедицине.
25. Экспертиза ИГХ исследований, проводимых в патоморфологических лабораториях, осуществляется референс-центрами не реже одного раза в год.
26. Хранение парафиновых блоков, стеклопрепаратов и заключений в архиве патоморфологических лабораторий осуществляется в течение пятнадцати лет, в архиве референс-центров – двадцать пять лет.
27. Обследование пациентов с применением методов ядерной медицины осуществляется в диагностических отделениях центров/отделений ядерной медицины городских/областных онкологических центров/диспансеров и республиканских организаций.
28. При установлении диагноза ЗН впервые на каждого пациента заполняется "Извещение о больном с впервые в жизни установленным диагнозом рака или другого злокачественного новообразования" по форме № 090/у (далее – форма № 090/у), утвержденной приказом № 907, которая в течение трех рабочих дней направляется в онкологический центр по месту постоянного проживания пациента для регистрации в ЭРОБ и взятия на учет.
29. Регистрация в ЭРОБ, а также перерегистрация и снятие с учета пациента с ЗН осуществляется ответственным лицом онкологического центра, имеющим электронную цифровую подпись.
Внесение изменений в ЭРОБ осуществляется на основании формы № 090/у и окончательного медицинского свидетельства о смерти.
Пациент со ЗН снимается с учета в случаях:
переезда в другую страну с выдачей ему на руки подробной выписки из амбулаторной карты;
наблюдения в организации, оказывающей онкологическую помощь, с диагнозом "базалиома кожи" свыше пяти лет после излечения, при отсутствии рецидивов;
смерти на основании окончательного медицинского свидетельства о смерти.

№ 907 бұйрықпен бекітілген 025/е нысаны бойынша ҚІ-мен ауыратын амбулаториялық пациенттің медициналық картасы онкологиялық көмек көрсететін медициналық ұйымның мұрағатында жиырма бес жыл сақталады.
30. ІV сатыдағы ҚІ диагнозы және көзге көрінетін жерлерде орналасқан ІІІ сатыдағы ҚІ өмірінде алғаш қойылған пациентке № 907 бұйрықпен бекітілген № 027-2/е "Науқаста қатерлі ісіктің асқынған нысаны анықталған жағдайға арналған хаттама (IV клиникалық топ)" нысаны (бұдан әрі - № 027-2/е нысаны) толтырылады.
31. МСАК ұйымдарында № 907 бұйрықпен бекітілген ай сайын есептік кезеңнен кейінгі айдың 10-күнінен кешіктірілмей онкологиялық орталықтарға жіберілетін № 027-2/е нысанын толтыра отырып, барлық анықталған ҚІ асқынған жағдайларын талқылау жүргізіледі. № 907 бұйрықпен бекітілген № 027-2/е нысанының саны обырдың асқынған жағдайларының санына сәйкес келеді.
32. Өмірінде алғаш диагноз қойылған әрбір пациентке № 907 бұйрықпен бекітілген № 030-6/е нысаны бойынша "Динамикалық байқаудың тексеру картасы (онко)" толтырылады.
33. ҚІ күдікті және ҚІ диагнозы расталған пациенттер клиникалық топтар бойынша динамикалық байқауға жатады:
Іа топ - ҚІ-ге күдікті аурулармен ауыратын пациенттер;
Іб топ - ісікалды аурулармен ауыратын пациенттер;
ІІ топ - арнайы емдеуге (хирургиялық, химиотреапиялық, сәулелік терапия) жататын қатерлі ісікпен ауыратын пациенттер;
ІІ а топ - түбегейлі емдеуге жататын ҚІ-нің ерте нысанындағы пациенттер;
ІІІ топ - қатерлі ісікті түбегейлі емдеу жүргізгеннен кейінгі пациенттер (іс жүзінде дені сау адамдар);
IV топ - паллиативтік немесе симптомдық емдеуге жататын ҚІ-нің таралған нысанымен ауыратын пациенттер.
34. Іа клиникалық топтың пациенттерін тереңдетілген зерттеп-қарау онкологиялық орталыққа жүгінген сәттен бастап 10 жұмыс күні ішінде жүргізіледі.
Іа клиникалық топтың пациенттің тереңдетілген зерттеп-қараудың нәтижелері бойынша есептен алынады немесе басқа клиникалық топтарға ауыстырылады:
ісікалды ауруы анықталған жағдайда пациент І б топқа ауыстырылады;
ҚІ диагнозы расталған (верификацияланған) жағдайда ІІ клинкалық топқа ауыстырылады. ҚІ-мен ауыратын пациент мамандандырылған емдеуді диагнозы қойылған және диспансерлік есепке алынған сәттен бастап күнтізбелік 30 күннің ішінде бастайды;
асқынған нысандағы ҚІ-мен ауыратын пациенттер IV клинкалық топқа ауыстырылады.
35. Іб клинкалық топтағы пациенттер тіркелген жері бойынша амбулаториялық-емханалық ұйымдарда МСАК мамандарының динамикалық байқау мен сауықтыруына жатады.

Медицинская карта амбулаторного пациента со ЗН по форме № 025/у, утвержденной Приказом № 907, снятого с учета, хранится в архиве организации, оказывающей онкологическую помощь, двадцать пять лет.
30. На каждого пациента, с впервые в жизни установленным диагнозом ЗН IV стадии заболевания и при визуально доступных локализациях III стадии заполняется "Протокол на случай выявления у больного запущенной формы злокачественного новообразования (клиническая группа IV)" по форме № 027-2/у (далее – форма № 027-2/у), утвержденной Приказом № 907.
31. В организации ПМСП проводится разбор всех выявленных запущенных случаев ЗН с заполнением формы № 027-2/у, утвержденной Приказом № 907, которая предоставляется в онкологический центр ежемесячно, в срок до 10 числа месяца, следующего за отчетным периодом. Количество форм № 027-2/у, утвержденных Приказом № 907, соответствует количеству запущенных случаев рака.
32. На каждого пациента с впервые в жизни установленным диагнозом заполняется "Контрольная карта динамического наблюдения (онко)" по форме № 030-6/у, утвержденной Приказом № 907.
33. Пациенты с подозрением на ЗН и подтвержденным диагнозом ЗН подлежат динамическому наблюдению по клиническим группам:
группа Iа – пациенты с заболеванием, подозрительным на ЗН;
группа Iб – пациенты с предопухолевыми заболеваниями;
группа II – пациенты со ЗН, подлежащие специальному лечению (хирургическое, химиотерапия, лучевая терапия);
группа IIа – пациенты с ранними формами ЗН, подлежащие радикальному лечению;
группа III – пациенты после проведенного радикального лечения злокачественной опухоли (практически здоровые лица);
группа IV – пациенты с распространенными формами ЗН, подлежащие паллиативному или симптоматическому лечению.
34. Углубленное обследование пациентов Iа клинической группы проводится в течение 10 рабочих дней с момента обращения в онкологический центр/ диспансер.
По результатам углубленного обследования пациента Iа клинической группы снимают с учета или переводят в другие клинические группы:
при выявлении предопухолевого заболевания пациента переводят в Iб клиническую группу;
при подтверждении (верификации) диагноза ЗН пациента берут на диспансерный учет по II клинической группе. Пациент со ЗН начинает специализированное лечение не позднее 30 календарных дней с момента установления диагноза и взятия на диспансерный учет;
пациенты с запущенными формами ЗН переводятся в IV клиническую группу.
35. Пациенты Iб клинической группы подлежат динамическому наблюдению и оздоровлению специалистами ПМСП в амбулаторно-поликлинической организации по месту их прикрепления.

36. ҚІ-мен ауыратын пациенттер онкологиялық тіркелген жері бойынша емханада және тұрғылықты жері бойынша онкологиялық орталық/диспансерде өмір бойы медициналық динамикалық байқауда болады.
ІІ клиникалық топта аурудың сатысына қарамастан арнайы ем көрсетілуі тиіс барлық ҚІ-мен ауыратын бастапқы пациенттер, соның ішінде арнайы емге көрсетілімдері болған кезде ҚІ-нің 4-сатысындағы пациенттер қадағаланады.
ІІ топтан ІІІ топқа ауыстыру диагностикалық расталған түбегейлі емдеу нәтижесін алу кезінде арнайы емнің толық курсын аяқтағаннан кейін, сондай-ақ қатерлі ісіктердің асқынуы және қайталануы болмағанда жүзеге асырылады.
37. ІІІ клиникалық топтағы пациенттерді медициналық динамикалық байқау:
аурудың бастапқы жылының ішінде - үш айда бір рет;
аурудың екінші жылының ішінде - алты айда бір рет;
үшінші жылдан бастап - жылына бір рет.
Пациенттер ІІІ топтан ІІ топқа ҚІ-нің асқынған және қайта қайталанған кезінде ауыстырылады.
38. IV клинкалық топқа ауыр қосалқы патологиясы бар ҚІ-нің асқынған нысанымен ауыратын, арнайы ем жүргізуге мүмкіндік бермейтін, паллиативтік немесе симптоматикалық емдеуге жататын пациенттер кіреді.
ІІ топтан IV топқа ауыстыру емдеу кезінде аурудың асқынуы кезінде жүзеге асырылады.
ІІІ топтан IV топқа ауыстыру динамикалық байқау кезінде аурудың асқынуы және арнайы ем жүргізуге мүмкіндік бермейтін жай-күйінің нашарлауы кезінде жүргізіледі.
39. Паллиативтік және симптоматикалық ем алуды қажет ететін IV клиникалық топтың пациенттері тіркеу орны бойынша МСАК ұйымдарында қадағаланады, онкологтың бақылауына, динамикалық зерттеп-қарауға шақыруға жатпайды.
IV клинкалық топ пациенттері онкологиялық есептен алынбайды.
40. ҚІ-мен ауыратын пациентке ауырсынуға қарсы терапияны тағайындау қажет болған кезде онкологиялық орталықтың/диспансердің онкологы, ауруға қарсы кабинет дәрігері, паллиативтік көмек көрсететін дәрігер немесе паллиативтік көмек бригадасының дәрігері консультация жүргізеді.
41. Амбулаториялық-емханалық деңгейде есірткілік ауырсыздандыратын препараттарды тағайындау туралы шешімді комиссия қабылайды және тиісті хаттамамен ресімделеді. Қорытынды тұрғылықты жері бойынша амбулаториялық пациенттің картасына енгізіледі, бұл учаскелік дәрігердің ерекше үлгідегі рецепті жазуына негіз болады.
42. Есірткілік препараттар алатын ҚІ-мен ауыратын пациенттерді МСАК-тың мамандары он жұмыс күнінде 1 реттен жиі емес тексеріп-қарайды. Пациент есірткілік препаратты үш айдан артық қабылдаған жағдайда МСАК және КДК мамандарының қатысуымен бейінді мамандарды тарта отырып, одан әрі емдеу және қадағалау жөніндегі ұсынымдарын ұсына отырып комиссиялық талқылау жүргізеді.

36. Пациенты со ЗН подлежат пожизненному медицинскому динамическому наблюдению в поликлинике по месту прикрепления и онкологическом центре/диспансере по месту жительства.
Во II клинической группе наблюдаются все первичные пациенты со ЗН, которым показано специальное лечение, независимо от стадии заболевания, в том числе пациенты с 4 стадией ЗН, при наличии показаний к специальному лечению.
Перевод из II группы в III группу осуществляется после завершения полного курса специального лечения при получении диагностически подтвержденных результатов радикального излечения, а также отсутствия прогрессирования и рецидива ЗН.
37. Медицинское динамическое наблюдение пациентов III клинической группы осуществляется:
в течение первого года заболевания – один раз в три месяца;
в течение второго года заболевания – один раз в шесть месяцев;
с третьего года – один раз в год.
Пациенты из III клинической группы переводятся во II при прогрессировании и рецидиве ЗН.
38. К IV клинической группе относятся пациенты с запущенными формами ЗН, с отягощающей сопутствующей патологией, не позволяющей проводить специальное лечение, подлежащие паллиативному или симптоматическому лечению.
Перевод из II клинической группы в IV осуществляется при прогрессировании заболевания на фоне лечения.
Перевод из III клинической группы в IV осуществляется при прогрессировании заболевания за время динамического наблюдения и ухудшении состояния, не позволяющего проводить специальное лечение.
39. Пациенты IV клинической группы, нуждающиеся в получении паллиативного и симптоматического лечения, наблюдаются в организации ПМСП по месту прикрепления, вызову на контрольные, динамические осмотры к онкологу не подлежат.
С онкологического учета пациенты IV клинической группы не снимаются.
40. При необходимости назначения пациентам со ЗН противоболевой терапии проводится консультация онкологом, врачом противоболевого кабинета, врачом отделения паллиативной помощи или врачом выездной бригады паллиативной помощи онкологического центра/диспансера.
41. Решение о назначение наркотических обезболивающих препаратов на амбулаторно-поликлиническом уровне принимается комиссионно и оформляется соответствующим протоколом. Заключение вносится в амбулаторную карту пациента по месту прикрепления, что является основанием для выписки участковым врачом рецептов особого образца.
42. Пациенты со ЗН, получающие наркотические препараты осматриваются специалистом ПМСП не реже одного раза в десять рабочих дней. В случае приема пациентом наркотических препаратов свыше трех месяцев, проводится комиссионный разбор с участием специалистов ПМСП и КДП с привлечением профильных специалистов с предоставлением рекомендаций по дальнейшему наблюдению и лечению.

43. Есірткілік препараттарды тағайындау мерзімін бақылауды ОККҰ жүзеге асырады.
44. Тұрақты дәрігерлік бақылауды қажет етпейтін емдеу режимінде амбулаториялық деңгейде ҚІ-мен ауыратын пациенттердің дәрілік ісікке қарсы терапиясы МДТ шешімімен онкологиялық орталықтың амбулаториялық химиотерапия кабинетінде (бұдан әрі - АХК) жүзеге асырады.
АХК мынадай функцияларды жүзеге асырады:
онкологиялық орталықтың консультациялық-диагностикалық бөлімшесі мен тәуліктік стационарлық бөлімшелерімен амбулаториялық ісікке қарсы терапия алған пациенттерді медициналық байқауда сабақтастықты қамтамасыз ету;
ҚІ-мен ауыратын амбулаториялық пациенттерге дәрілік ісікке қарсы емдеу бойынша консультациялық көмек көрсету;
пациенттерге амбулаториялық зерттеп-қарау жүргізу, оның ішінде ісікке қарсы препараттармен емдеу процесінде перифериялық қан көрсеткіштерін тұрақты бақылау;
ҚІ-мен ауыратын пациенттерге амбулаториялық ісікке қарсы терапияның нәтижелерін талдау (емдеу тиімділігі, препараттардың жанама әсерлері);
амбулаториялық терапия кезінде асқынуы дамыған тұрақты дәрігерлік байқауды талап ететін пациенттерді емдеуге жолдау;
амбулаториялық ісікке қарсы терапия жүргізуге көрсетілімдерді айқындау және пациентті емдеу жоспары МДТ шешімі бойынша жүргізіледі;
ісікке қарсы дәрілік препараттардың келуін және шығыстарды есепке алу.
3-тарау. Стационарлық көмек нысанында онкологиялық көмек көрсетуді ұйымдастыру тәртібі
45. ҚІ-мен ауыратын пациенттерге стационарлық көмек "Стационарлық көмек көрсету ережелерін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрінің 2015 жылғы 29 қыркүйектегі № 761 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 12204 болып тіркелген) сәйкес онкологиялық орталықтарда және республикалық ұйымдарда көрсетіледі.
46. Стационарлық деңгейде қатерлі ісіктермен ауыратын пациенттерге жоғары технологиялық медициналық қызметтерді қолдана отырып мамандандырылған медициналық көмек: хирургиялық емдеу, ісікке қарсы препараттармен емдеу (бұдан әрі - химиотерапиялық емдеу), сәулелк және радиотерапиялық емдеу, паллиативтік көмек көрсетіледі.
47. Әдіс пен тәсілді МДТ анықтайды. МДТ отырысы онкологиялық орталықта күнделікті (демалыс және мереке күндерін қоспағанда) өткізіледі.
48. Дәрілік заттарды ұтымды пайдалануға және олардың медициналық персоналға уыттық әсерін азайту арқылы медициналық персоналдың қауіпсізідігін қамтамасыз ету үшін цитостатикалық дәрілік заттарды (ісікке қарсы препараттарды) орталықтандырылған араластыру кабинеті (бұдан әрі -ЦОАК) құрылады.
ЦОАК-тағы ісікке қарсы дәрілік заттарды араластыру бойынша жұмыс ауысыммен ұйымдастырылады.
Клиникалық бөлімшесінің дәрігері ісікке қарсы дәрілік заттарды араластыруға өтінішті әрбір пациентке екі данада толтырады.
Клиникалық бөлімшенің меңгерушісі толтырудың дұрыстығын, ҚІ диагностикалау мен емдеудің клиникалық хаттамаларына сәйкес ісікке қарсы дәрілік заттардың дозаларының сәйкестігін бақылайды және өзінің қолын қояды.
Клиникалық бөлімшенің аға мейіргері бөлімшенің дәрігерлерінен барлық өтінімдерді жинайды, клиникалық бөлімшедегі ісікке қарсы дәрілік заттарды араластыруға өтінімдерді жинайды және ЦОАК-ке береді.
ЦОАК медицина қызметкерлері өтінімдерді ЦОАК-тың ісіке қарсы дәрілік заттарды араластыруға өтінімдерін әрбір өтінімге тіркеу нөмірін бере отырып тіркеу журналында тіркейді.
Берілген өтінімдерге сәйкес ісікке қарсы дәрілік заттар араластырылады.
Араластырылған дәрілік заттар бір реттік қолданылатын зарарсыздандырылған ыдыстарға (сауыттар,шприцтер) қапталады, таңбаланады. Ыдысқа өтінімнің екінші нұсқасын бекітеді.
Клиникалық бөлімшенің мейіргері араластырылған ісікке қарсы дәрілік заттарды алады және тасымалдайды. Дәрілік заттарды тасымалдау контейнерлерде жүргізіледі.
Клиникалық бөлімшенің емшара мейіргері онкологиялық науқасқа ісікке қарсы дәрілік заттарды енгізер алдында пациенттің паспорттық деректерін, сауыттардағы/шприцтердегі таңбалауды тексереді.

43. Контроль за сроками назначения наркотических препаратов осуществляет онколог/КООП.
44. Амбулаторная противоопухолевая терапия по решению МДГ проводится в кабинете амбулаторной химиотерапии онкологического центра (далее – КАХ) при режимах лечения, не требующих постоянного врачебного контроля.
КАХ осуществляет также следующие функции:
обеспечение преемственности медицинского наблюдения за пациентами, получившими противоопухолевую терапию между консультативно-диагностическим отделением и круглосуточным стационаром онкологического центра;
оказание консультативной помощи пациентам по вопросам лекарственного противоопухолевого лечения амбулаторным;
проведение амбулаторного обследования пациентов, в том числе контроль за показателями периферической крови в процессе лечения противоопухолевыми препаратами;
анализ результатов амбулаторной противоопухолевой терапии (эффективность лечения, побочные действия препаратов);
направление на госпитализацию пациентов с осложнениями на фоне амбулаторной противоопухолевой терапии, требующими постоянного врачебного наблюдения;
учет прихода и расхода противоопухолевых лекарственных препаратов.
Глава 3. Порядок организации оказания онкологической помощи в форме стационарной помощи.
45. Стационарная помощь пациентам со злокачественными новообразованиями оказывается онкологическими центрами, республиканскими организациями в соответствии с приказом Министра здравоохранения и социального развития Республики Казахстан от 28 сентября 2015 года № 761 "Об утверждении правил оказания стационарной помощи" (зарегистрирован в Государственном реестре нормативных правовых актов под №12204).
46. На стационарном уровне пациентам со злокачественными новообразованиями оказывается специализированная медицинская помощь, в том числе с применением высокотехнологических медицинских услуг: хирургическое лечение, лечение противоопухолевыми препаратами (далее – химиотерапевтическое лечение), лучевая и радионуклидная терапия, паллиативная помощь.
47. Метод и тактику лечения определяет МДГ. Заседания МДГ проводятся в онкологическом центре ежедневно (за исключением выходных и праздничных дней).
48. Для обеспечения безопасности медицинского персонала от токсического воздействия противоопухолевых препаратов и рационального использования лекарственных средств создаются кабинеты централизованного разведения цитостатических лекарственных средств (далее – КЦРЦ).
Работа в КЦРЦ по разведению противоопухолевых лекарственных средств организуется посменно.
Заявку на разведение противоопухолевых лекарственных средств на каждого пациента в двух экземплярах заполняет врач клинического подразделения.
Заведующий клиническим подразделением проверяет правильность заполнения заявки, соответствие дозировок противоопухолевых лекарственных средств клиническим протоколам диагностики и лечения и ставит подпись.
Старшая медицинская сестра клинического подразделения собирает заявки от врачей подразделения и передает в КЦРЦ.
Персонал КЦРЦ регистрируют заявки в журнале регистрации заявок на разведение противоопухолевых лекарственных с присвоением регистрационного номера.
Противоопухолевые лекарственные средства разводятся согласно поданным заявкам.
Разведенные лекарственные средства пакуются в одноразовые стерильные емкости (флаконы, шприцы), маркируются. К емкости прикрепляется второй экземпляр заявки.
Разведенные противоопухолевые лекарственные средства получает и транспортирует медицинская сестра клинического подразделения. Транспортировка лекарственных средств осуществляется в контейнерах.
Процедурная медицинская сестра клинического подразделения перед введением противоопухолевого лекарственного средства проверяет паспортные данные пациента, маркировку на флаконах/шприцах.

49. Сәулелік терапия алу үшін пациенттер сәулелік терапия бөлімшесіне басқа клиникалық бөлімшелерден немесе басқа медициналық ұйымдардан МДТ шешімімен емдеуге жатқызылады.
50. Пациентті клиникалық қадағалап-қарауды, сәулеалды дайындау және сәулелік емдеуді бір сәулелік терапевт дәрігер (радиациялық онколог) жүргізу көзделген "бір сәулелік терапевт дәрігер (радиациялық онколог)" қағидаты бойынша жүзеге асырылады.
51. Сәулелік терапияға қондырғының үздіксіз жұмыс істеуін және жұмысын бақылау, сәулелік терапияның күрделі әдістерін жүргізу кезінде фантомдық өлшемдердің көмегімен сәулелену жоспарларын верификациялау мақсатында медициналық физика бөлімшесінің құрылады.
52. Медициналық физика бөлімшесі:
дозиметриялық өлшеу мен сапаны бақылау жабдықтарының (дозиметрлер, детекторлар, фантомдар, қосалқы жабдықтар);
радиотерапия бойынша ақпараттарды сақтау және өңдеуге арналған серверді қамтитын ақпараттық басқару жүйелері, компьютерлік жоспарлау жүйелері мен қосалқы құрылғы (принтер, сканер, рентгендік және магниттік-резонанстық түсірілімдерді қарау үшін негатоскоп және басқалар);
блоктарды және басқа да қосалқы керек-жарақтарды дайындауға арналған аспаптар мен материалдарды сақтауға арналған шеберханалардың болуын көздейді.
53. Медициналық физика бөлімшесінің жұмысына басшылықты жоғары білікті инженер-медициналық физик меңгеруші жүзеге асырады.
54. Медициналық физика бөлімшесінде:
иондаушы сәулелендіру көздерімен (бұдан әрі - ИСК) жұмыс жасау құқығына санитариялық-эпидемиологиялық қорытынды;
бөлімшеге түскен радиоактивті заттардың және басқа ИСК кіріс және шығысын, сондай-ақ, жұмыс істеудің санитариялық қағидаларына және атом энергиясын пайдалану саласындағы Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес радиоактивті көздердің қозғалысын есепке алу туралы құжаттаманың;
дозиметриялық өлшемдер хаттамаларының;
жаңадан қондырылған жабдықтарды қабылдау хаттамаларының;
сәулелік терапия аппараттарына техникалық қызмет көрсету журналдарының;
аппараттардың сапасын бақылау хаттамаларының;
науқастардың сәулелену жоспарларын тіркеу журналының;
аппараттардағы науқастардың сәулеленуін тіркеу журналдарының;
ИСК-пен жұмыс істеу кезінде қауіпсіздік техникасы жөніндегі нұсқаулықтардың;
апаттық жағдайлардағы мінез-құлық жөніндегі нұсқаулықтардың;
техника қауіпсіздігі бойынша персоналға нұсқау беру журналының;
ішкі еңбек тәртібі қағидаларының болуы көзделген.
55. Тұрақты негізде сәулелік терапия жабдығының сапасына бақылау жүргізіледі, ол:
дозаны босату дәлдігіне әсер ететін сәулелік терапия аппараттарының сипаттамаларын тексеруді;
терапиялық радиациялық түйіндердің сипаттамаларын өлшеу: сіңірілетін доза, терең дозаның бөлінуі, түйіндердің бейіндері, радиацияның шығу коэффициенттері, қалыптасатын керек-жарақтардың өткізгіштік коэффициенттерін қосады.

49. Для получения лучевой терапии пациенты госпитализируются в отделение лучевой терапии из других клинических подразделений или других медицинских организаций по решению МДГ.
50. Лучевая терапия проводится по принципу "единый врач – лучевой терапевт (радиационный онколог)", предусматривающий клиническое ведение пациента, проведение предлучевой подготовки и лучевого лечения одним врачом – лучевым терапевтом (радиационным онкологом).
51. В целях обеспечения бесперебойности и контроля работы оборудования для лучевой терапии, верификации планов излучения с помощью фантомных измерений при проведении сложных методик лучевой терапии, создается отделение медицинской физики.
52. Для работы отделения медицинской физики предусматривается:
оборудование для дозиметрических измерений и контроля качества (электрометры, детекторы, фантомы, вспомогательное оборудование);
информационно-управляющая система, включающая сервер для хранения и обработки информации по радиотерапии, компьютерные системы планирования и вспомогательные устройства (принтер, сканер, негатоскоп для просмотра рентгеновских и магнитно-резонансных снимков);
мастерская для изготовления блоков и других вспомогательных принадлежностей, хранения инструментов и материалов.
53. Руководство работой отделения медицинской физики осуществляет заведующий – высококвалифицированный инженер-медицинский физик.
54. В отделении медицинской физики предусматривается наличие:
санитарно-эпидемиологического заключения на право работ с источниками ионизирующих излучений (далее – ИИИ);
документации по учету прихода и расхода радиоактивных веществ и других ИИИ, поступающих в отделение, а также движения радиоактивных источников в соответствии с санитарными правилами работы с ИИИ и законодательством Республики Казахстан в области использования атомной энергии,
протоколы дозиметрических измерений;
протоколы приемки вновь установленного оборудования;
журналы технического обслуживания аппаратов лучевой терапии;
протоколы контроля качества аппаратов;
журнал регистрации планов облучения больных;
журналы регистрации облучения больных на аппаратах;
инструкции по технике безопасности при работе с ИИИ;
инструкции по поведению в аварийных ситуациях;
журнал инструктажа персонала по технике безопасности;
правила внутреннего трудового распорядка.
55. Контроль качества оборудования лучевой терапии проводится на постоянной основе и включает:
проверку характеристик аппаратов лучевой терапии, влияющих на точность отпуска дозы;
измерение характеристик терапевтических радиационных пучков: поглощенной дозы, глубинных дозных распределений, профилей пучков, коэффициентов радиационного выхода, коэффициентов пропускания формирующих принадлежностей.

56. Бөлімшенің инженер-медициналық физигі - лауазымдық міндеттеріне сәйкес бағыт бойынша біліктілікті арттыру сертификаты бар, "Медициналық физика", "Физика", "Техникалық физика" мамандықтары бойынша жоғары техникалық білімі бар маман:
дозаны бөлу және сәулелену уақыты есептелген, жоспарларды бағалау және оңтайландыру арқылы есептеумен сәулелік терапевт дәрігерімен бірлесіп сәулелік терапия бағдарламасын жүзеге асыруға және жоспарлауға қатысуды;
сәулелік терапия сапасын бақылау бағдарламасын әзірлеуге және жүзеге асыруға қатысуды;
радиациялық түйіндердің сипаттамаларын өлшеу, сәулелік терапия сапасын қамтамасыз ету талаптарына сәйкес мерзімділікпен түйіндерді калибрлеуді және клиникалық пайдалануға беру үшін жаңа аппаратты дайындауды қамтитын сапаны бақылауды;
дозиметрлік деректерді өңдеу және оларды компьютерлік жоспарлау жүйелеріне енгізуді;
сәулелік терапияның күрделі әдістерін жүргізу кезінде фантомды өлшеу көмегімен сәулелендіру жоспарларын верификациялауды;
радиациялық онкологпен және сәулелік жабдықтардың мейіргерімен бірге пациентті алғашқы жатқызуға қатысу және сәулелік емдеу жоспарының жүзеге асыру дұрыстығына мерзімдік бақылауды;
сәулелік терапия үшін жаңа жабдыққа қажеттілік айқындауға және ерекшеліктерді дайындауға қатысу;
жаңа жабдықты қабылдау сынақтарына қатысуды;
жаңа аспапты клиникалық жұмысқа қосуға дайындауды;
сәулелі терапия жабдықтарына техникалық қызмет көрсетуді қадағалауды жүзеге асырады.
57. Сәулелендіру жоспары пациенттің радиологиялық картасына енгізіледі, онда паспорттық деректері, жоспарды әзірлеушінің және тексеріп, бекіткен адамдардың қолдары көрсетіледі. Екінші инженер-медициналық физик немесе бөлімше меңгерушісі сәулелендіру жоспарын тексереді.
58. Жоғары технологиялық сәулелік терапиясын жүргізетін инженер-медициналық физигі сәулелік терапия физикасының алдыңғы қатарлы тәжірибелерін зерделейді және практикаға енгізеді, сапаны бақылау бағдарламаларын әзірлейді және әдістемелік көмек көрсетеді.
59. Сәулелік қондырғыларға қызмет көрсету жөніндегі инженер - сәулелік жабдыққа қызмет көрсету және жөндеу бойынша біліктілігін арттыру сертификаты бар, жоғары техникалық білімі бар маман:
сәулелік жабдықтың және қосалқы жабдықтың күнделікті сыртқы тексерілуін;
жұмысты бастамас бұрын сәулелік қондырғыны техникалық талаптарға және сапаны бақылау бағдарламасына сәйкес тест жүргізіп қосу, жұмыс аяқталғаннан кейін сәулелік қондырғыны өшіру;
бекітілген регламентке, күйге келтіруге, профилактикалық жұмыстарға сәйкес сәулелік жабдықтың сапасын бақылау, жабдыққа қойылатын техникалық талаптарға сәйкес сәулелік жабдықты ағымдағы жөндеу рәсімдерін орындауды;
жаңа жабдықтарды қабылдауға қатысу;
қажетті есептік құжаттамасын жүргізуді (аппараттарға техникалық қызмет көрсету журналдары, сапаны бақылау хаттамалары) жүзеге асырады.

56. Инженер-медицинский физик отделения -– специалист с высшим техническим образованием по специальности "Медицинская физика", "Физика", "Техническая физика", имеющий сертификат повышения квалификации по направлению, соответствующему должностным обязанностям отделения медицинской физики осуществляет:
планирование и участие в осуществлении программы лучевой терапии совместно с врачом лучевым терапевтом с расчетом дозного распределения и времени облучения, оценку и оптимизацию планов;
разработку и участие в осуществлении программы контроля качества оборудования лучевой терапии;
измерение характеристик радиационных пучков, в том числе калибровку пучка и подготовку нового аппарата к клинической эксплуатации, с периодичностью согласно требованиям обеспечения качества лучевой терапии;
обработку дозиметрических данных и введение их в компьютерные планирующие системы;
верификацию планов излучения с помощью фантомных измерений, при проведении сложных методик лучевой терапии;
участие вместе с радиационным онкологом и медицинской сестрой лучевого оборудования в первой укладке пациента и периодический контроль за правильностью осуществления плана лучевого лечения;
участие в определении потребностей в новом оборудовании для лучевой терапии и подготовке спецификаций;
участие в приемочных испытаниях нового оборудования;
подготовку нового аппарата к клинической эксплуатации;
надзор за техническим обслуживанием оборудования лучевой терапии.
57. Планы облучения вносятся в радиологическую карту пациента, в которой указываются паспортные данные, подпись разработчика и лица, проверившего и утвердившего план. Второй инженер-медицинский физик или заведующий отделением проверяет планы облучения.
58. Инженер-медицинский физик, проводящий высокотехнологичную лучевую терапию, изучает и внедряет в практику передовые разработки физики лучевой терапии, разрабатывает программы контроля качества.
59. Инженер по обслуживанию лучевого оборудования отделения медицинской физики - специалист с высшим техническим образованием, имеющий сертификат повышения квалификации по обслуживанию и ремонту лучевого оборудования, отвечает за своевременное, качественное техническое обслуживание и ремонт лучевого оборудования и осуществляет:
ежедневный внешний осмотр лучевого оборудования и вспомогательного оборудования;
включение лучевого оборудования в начале работы с проведением тестов согласно техническим требованиям и программе контроля качества, выключение лучевого оборудования по окончании работы;
выполнение процедур контроля качества на лучевом оборудовании в соответствии с утвержденным регламентом, настройку, профилактические работы, текущий ремонт лучевого оборудования в соответствии с техническими требованиями к оборудованию;
участие в приемке нового оборудования;
ведение необходимой отчетной документации (журналы технического обслуживания аппаратов, протоколы контроля качества).

60. Аппарат істен шыққан жағдайда инженер бөлімше басшысын хабардар етеді және қызмет көрсету ұйымына жөндету үшін сұрату дайындайды.
61. Сәулелік жабдықтың бір бірлігі бар медициналық ұйымда қызмет көрсету бойынша инженердің болуы міндетті емес, бұл жағдайда аппаратқа техникалық қызмет көрсетуді және жөндеуді атом энергиясын пайдалану саласындағы тиісті лицензиясы бар қызмет көрсету ұйымы жүзеге асырады.
62. Сәулелік қондырғы мейіргері (радиотерапия технологы) - сәулелік терапия аппараттарында жұмыс істеу бойынша біліктілікті арттыру сертификаты бар, жоғары немесе орта медициналық білімі бар маман:
сәулелік терапияға жолданған науқастарды тіркеуді,
науқастардың деректерін және сәулелену жоспарының параметрлерін сәулелік жабдықты басқаратын компьютерге енгізуді;
сәулелік терапевт дәрігермен бірлесіп лазерлік центраторларды, аппараттың параметрлерін орнатумен (сәулелендіру өрісінің өлшемдері, гантридің, коллиматордың және емдеу үстелінің, РСП орналасуы) сәулелік терапия сеансын жүргізу үшін пациентті жатқызуды;
телевизиялық құрылғының, екі жақты телефон байланысының көмегімен емдеу кезінде науқастарды байқауды;
сәулелік терапия алатын науқастарды тіркеу жүргізуді;
кіші медицина персоналының жұмысын және сәулелік терапия кабинетінің санитариялық жағдайын бақылауды жүзеге асырады.
63. Порталдық визуалдау жүйесі бар үдеткіштерде сәулелік қондырғы мейіргері дәрігердің немесе инженер-медициналық физиктің басшылығымен порталдық түсірімдер жасайды және емдеу үстелінің орналасуын түзетеді.
64. Үдеткіште онкологиялық ақпараттық жүйе болған жағдайда сәулелендіру сеансын жылдам және дұрыс жүргізуді қамтамасыз ету үшін бір ауысымда екі сәулелік жабдығы мейіргерлері жұмыс істейді.
65. Сәулелендіру жабдығын қайта қуаттау осы Стандартқа 3- қосымшаның талаптарына сәйкес жүзеге асырылады.
66. Радионуклидтік терапия онкологиялық орталықтардың және республикалық ұйымдардың ядролық медицина/ бөлімшесінің радионуклидтік терапия бөлімшесінде жүргізіледі.
67. Ядролық медицина бөлімшесі (орталығы) (бұдан әрі - ЯМБ) радионуклидтік диагностика және радионуклидтік терапия әдістерін қолданумен медициналық қызметтер көрсетеді.
68. ЯМБ құрамына:
РФП өндіру және сапаны бақылау блогы;
радионуклидтік диагностика блогы/ бөлімшесі;
радионуклидтік терапия блогы/ бөлімшесі;
радиациялық қауіпсіздік қызметі/ радиациялық қауіпсіздік бақылауға және техникалық қамтамасыз етуге жауапты адам кіреді.
69. ЯМБ жұмысын:
жоғары медициналық білімі, "Сәулелік диагностика" (Радиоизотопты диагностика) маманның сертификаты немесе "Сәулелік диагностика" (Ядролық медицина) маманының сертификаты, "Ядролық және радиациялық қауіпсіздікті қамтамасыз етуге жауапты персоналды арнайы даярлау" қызметіне лицензиясы бар атом энергиясын пайдалану саласындағы лицензиясы бар ұйым берген радиациялық қауіпсіздік бойынша біліктілігін арттыру туралы құжаты (бұдан әрі - радиациялық қауіпсіздік бойынша біліктілігін арттыру туралы құжат) бар маман, басшы;
жоғары медициналық білімі, "Сәулелік диагностика" (Радиоизотопты диагностика) маманы сертификаты немесе "Сәулелік диагностика" (Ядролық медицина) маманының сертификаты, радиациялық қауіпсіздік бойынша біліктілігін арттыру туралы құжаты бар маман, ядролық медицина дәрігері;
"анестезиология және реаниматология" (перфузиология, токсикология) (ересек) және / немесе анестезиология және реанимация (перфузия, токсикология, неонаталдық реанимация) (балалар) сертификаты бар жоғары медицина білімі бар маман, дәрігер-реаниматолог;
техникалық және кәсіптік немесе орта жалпы (медициналық) білімі бар маман, медициналық тіркеуші;
техникалық және кәсіптік медициналық және (немесе) орта білімнен кейінгі медициналық білімі бар маман, радиациялық қауіпсіздік бойынша біліктілікті арттыру сертификаты бар маман, (мамандандырылған) мейіргер жүзеге асырады.

60. При неисправности аппарата инженер ставит в известность руководителя отделения, готовит запрос о ремонте в сервисную организацию.
61. В медицинской организации, имеющей одну единицу лучевого оборудования, наличие инженера по обслуживанию не обязательно, в этом случае техническое обслуживание и ремонт аппарата проводится сервисной организацией, имеющей соответствующую лицензию в сфере использования атомной энергии.
62. Медицинская сестра лучевого оборудования (технолог радиотерапии) – специалист со средним или высшим медицинским образованием, имеющий сертификат повышения квалификации по работе на аппаратах лучевой терапии, отделения медицинской физики осуществляет:
регистрацию больных, направленных на лучевую терапию;
ввод данных больного и параметров плана облучения в управляющий компьютер лучевого оборудования;
совместно с врачом - лучевым терапевтом выполняет укладку пациента для проведения сеанса лучевой терапии с установкой параметров аппарата (размеры поля облучения, положение гантри, коллиматора и лечебного стола, РИП);
наблюдение за больными во время лечения с помощью телевизионного устройства, двусторонней телефонной связи;
контроль за работой младшего медицинского персонала и санитарным состоянием кабинета лучевой терапии.
63. На ускорителях с системой портальной визуализации медсестра лучевого оборудования под руководством врача или инженера-медицинского физика делает портальные снимки и корректировку положения лечебного стола.
64. При наличии онкологической информационной системы на ускорителе работают две медицинские сестры лучевого оборудования в смену для обеспечения быстрого и правильного проведения сеанса облучения.
65. Перезарядка лучевого оборудования проводится в соответствии с приложением 3 настоящего Стандарта.
66. Радионуклидная терапия осуществляется в отделении радионуклидной терапии центра/отделения ядерной медицины онкологических центров и республиканских организаций.
67. Отделение (центр) ядерной медицины (далее – ОЯМ) оказывает медицинские услуги с применением методов радионуклидной диагностики и радионуклидной терапии.
68. В состав ОЯМ входят:
блок производства и контроля качества РФП,
блок/отделение радионуклидной диагностики,
блок/отделение радионуклидной терапии;
служба радиационной безопасности/ лицо, ответственное за радиационную безопасность/контроль и технического обеспечения.
69. Работу ОЯМ осуществляют:
руководитель, специалист с высшим медицинским образованием, имеющий сертификат специалиста "Лучевая диагностика" (Радиоизотопная диагностика) или сертификат специалиста "Лучевая диагностика" (Ядерная медицина), документ, подтверждающий повышение квалификации по радиационной безопасности, выданный организацией имеющей лицензию в сфере использования атомной энергии на вид деятельности "Специальная подготовка персонала, ответственного за обеспечение ядерной и радиационной безопасности" (далее - документ, подтверждающий повышение квалификации по радиационной безопасности);
врач ядерной медицины, специалист с высшим медицинским образованием, имеющий сертификат специалиста "Лучевая диагностика" (Радиоизотопная диагностика) или сертификат специалиста "Лучевая диагностика" (Ядерная медицина), документ, подтверждающий повышение квалификации по радиационной безопасности;
врач реаниматолог, специалист с высшим медицинским образованием, имеющий сертификат специалиста "анестезиология и реаниматология (перфузиология, токсикология) (взрослая) и/или анестезиология и реаниматология (перфузиология, токсикология, неонатальная реанимация) (детская)";
медицинский регистратор, специалист с техническим и профессиональным (медицинским) образованием или средним общим образованием;
медицинская(ий) сестра/брат (специализированная(ый)) – специалист с техническим и профессиональным медицинским и(или) послесредним медицинским образованием, имеющий документ, подтверждающий повышение квалификации по радиационной безопасности.

70. РФП өндіру және сапаны бақылау блогының функциясы:
изотоп өндіру;
РФП өндіру;
өндірілген өнімнің сапасын бақылау;
өтінімге сәйкес соңғы өнімді дозаландыру;
блок жұмысына арналған жаңа қондырғыларға қажеттілікті анықтауға және сипаттамаларды дайындауға қатысу;
жұмыстың жаңа әдістерін әзірлеу;
блок қызметін реттейтін нормативтік актілердің жобасын әзірлеуге қатысу;
ғылыми-практикалық конференцияларды, симпрзиумдарды өткізуге және біліктілігін арттыру курстарына қатысу.
71. РФП өндіру және сапасын бақылау блогы құрамында:
изотоп өндіруге арналған жабдықтары бар үй-жай (радиоизотоптар мен қосалқы жабдықтарды генерациялайтын қондырғы);
РФП өндіруге арналған құрылғылары бар "таза бөлмелер";
өндірілген РФП сапасына бақылау жүргізуге арналған жабдықтары бар үй-жай;
қолданылатын материалдарды сақтау шарттарын бақылайтын үй-жай;
өтінімге сәйкес РФП дозалауға арналған жабдығы бар үй-жай ұстайды.
72. РФП өндіру мен сапасын бақылау блогының жұмысына басшылықты химия мамандығы бойынша жоғары білімі бар және радиациялық қауіпсіздік бойынша біліктілігін арттыру сертификаты бар бас маман жүзеге асырады, ол:
шығарылатын РФП өндірісі мен сапасын бақылау жөніндегі жұмыстың жүргізілуін ұйымдастырады, стандарттар мен техникалық шарттар, бекітілген үлгілерге (стандарттарға) және техникалық құжаттама, жеткізіп беру және келсімшарттардың талаптарына сәйкес жұмыстарды, сондай-ақ өндірістік тәртіпті нығайту, сапалы өнімді қамтамасыз ету жөніндегі жұмыстарды орындайды;
медициналық ұйымға келіп түсетін материалдық ресурстарды (шығындау материалдары мен жинақтаушы бұйымдарды) тексеруді қамтамасыз етеді олардың сапасының стандарттар мен техникалық шарттарға, сондай-ақ дұрыс сақтау шарттарына сәйкес келуі туралы қорытындыны дайындайды;
өндіріс үрдісінің барлық кезеңдерінде операциялық бақылауды және дайын РФП сапасын бақылауды қамтамасыз етеді;
өлшенетін параметрлердің номенклатурасын анықтау және өлшеу дәлдігінің оңтайлы нормаларын анықтау, олардың орындалуы үшін қажетті құралдарды таңдау, өнімді жаңартудың нормативтік мерзімдерінің сақталуын және оны аттестаттауға және сертификаттауға дайындалуын қадағалайды;
бақылау операцияларының нәтижелерін тіркеу, өнім сапасының көрсеткіштерін есепке алу, ақауын және оның себептерін тіркеу, өнімдердің сапасы туралы мерзімді есептерді жасау жұмыстарын ұйымдастырады, бөлім қызметшілерін басқарады;
ұсынылған өтінімге сәйкес радиофармацевтикалық препараттардың қажетті көлемін жоспарлауға жауапты.
73. РФП өндіру және сапаны бақылау блогының циклотрон операторы, радиациялық қауіпсіздік бойынша біліктілігін арттыру туралы құжаты, жоғары техникалық білімі бар маман, радионуклид өндіру жөніндегі жұмыстарды жоспарлауды және орындауды жүзеге асырады, радионуклидтерді өндіруге және сипаттамаларды дайындау үшін жаңа жабдықтарға қойылатын қажеттілікті анықтауға, жаңа құрылғының қабылдау сынақтарына; радионуклид өндіру сапасын бақылау бағдарламаларын жасауға және жүзеге асыруға қатысады; циклотронның техникалық қызметін бақылайды.

70. Функции блока производства и контроля качества РФП:
выработка изотопа;
производство РФП;
контроль качества произведенного продукта;
дозировка конечного продукта согласно заявке;
участие в определении потребностей в новом оборудовании для работы блока и подготовки спецификаций;
разработка новых методик работ;
участие в разработке проектов нормативных актов, регламентирующих деятельность блока;
участие в проведении научно-практических конференций, симпозиумов и курсов повышения квалификаций.
71. В составе блока производства и контроля качества РФП имеются:
помещение с оборудованием для выработки изотопа (генерирующие установки радиоизотопов и вспомогательные оборудования);
"чистые помещения" с оборудованием для производства РФП;
помещение с оборудованием для проведения контроля качества, произведенных РФП;
помещение с контролируемыми условиями хранения исходных материалов;
помещение с оборудованием для дозирования РФП согласно заявке.
72. Руководство работой блока производства и контроля качества РФП осуществляет главный специалист с высшим техническим образованием по специальности "химия", имеющий сертификат повышения квалификации по радиационной безопасности, который:
организует проведение работ по производству и контролю качества выпускаемых РФП, выполнения работ (услуг) в соответствии с требованиями стандартов и технических условий, утвержденными образцами (эталонами) и технической документацией, условиями поставок и договоров, обеспечению производства качественной продукцией;
обеспечивает проверку поступающих на медицинскую организацию материальных ресурсов (расходных материалов и комплектующих изделий), подготовку заключений о соответствии их качества стандартам и техническим условиям, и условиям хранения;
осуществляет операционный контроль на всех стадиях производственного процесса и контроля качества готового РФП;
участвует в работе по определению номенклатуры измеряемых параметров и оптимальных норм точности измерений, по выбору необходимых средств их выполнения, осуществлению контроля за соблюдением нормативных сроков обновления продукции и подготовки ее к аттестации и сертификации;
организует работу по оформлению результатов контрольных операций, ведению учета показателей качества продукции, брака и его причин, составлению периодической отчетности о качестве выпускаемой продукции, руководит работниками отдела;
отвечает за планирование необходимого объема активности РФП согласно предоставленной заявке.
73. Оператор циклотрона блока производства и контроля качества РФП, специалист с высшим техническим образованием, имеющий сертификат повышения квалификации по радиационной безопасности, проводит планирование и выполнение работ по выработке радионуклида, участвует в определении потребностей в новом оборудовании для выработки радионуклида и подготовке спецификаций оборудования, в приемочных испытаниях нового оборудования, разработке и осуществлении программы контроля качества выработки радионуклида, проводит контроль за техническим обслуживанием циклотрона.

74. РФП өндіру және сапаны бақылау блогының өндірістік операторы, "химия" мамандығы бойынша жоғары техникалық білімі бар радиациялық қауіпсіздік бойынша біліктілігін арттыру туралы құжаты бар маман, радионуклидтердің берілген белсенділікте РФП-өндірісін, уақтылы техникалық қызмет көрсетуді қамтамасыз етеді. Радиофармпрепараттарды өндіруге арналған жаңа жабдықтарға қойылатын талаптар мен спецификацияларды дайындауға қатысады, жаңа жабдықтарды қабылдау сынақтарында; радиофармпрепараттарды өндірудің сапасын бақылау бағдарламасын іске асыруға қатысады; РФП өндіру мен орау жабдықтарының техникалық қызметіне бақылау жүргізеді.
75. РФП өндіру және сапаны бақылау блогының радиохимигі, химия" мамандығы бойынша жоғары техникалық білімі, радиациялық қауіпсіздік бойынша біліктілігін арттыру туралы құжаты бар маман, радиациялық қауіпсіздік бойынша біліктілігін арттыру сертификаты бар, химия мамандығы бойынша жоғары білімі бар маман:
дайын өнімнің сапасын бақылау жөніндегі жұмысты орындайды;
сапасын бақылау зертханасы үшін жаңа жабдықтағы және спецификацияларды дайындаудағы, жаңа жабдықты қабылдау сынақтарындағы және РФП өндірісі сапасын бақылау бағдарламасын іске асырудағы қажеттіліктерді анықтауға қатысады;
дайын РФП сапасын, қолданылатын жабдықтың ақаусыз жұмыс істеуін, жабдыққа уақытылы қызмет көрсетілуін бақылауды қамтамасыз етеді.
76. РФП өндіру және сапаны бақылау блогының радиофармацевті, радиациялық қауіпсіздік бойынша біліктілігін арттыру туралы құжаты, "фармация" мамандығы бойынша жоғары білімі бар маман; фармацияны басқару және экономика (фармацевт (провизор), ұйымдастырушы-фармацевт (ұйымдастырушы-провизор), менеджер, инспектор, информатор, маркетолог/товаровед); дәрілер технологиясы (фармацевт (провизор), фармацевт-технолог (провизор-технолог); дәрі-дәрмектер серификациясы және бақылау сапасы (фармацевт (провизор), фармацевт-аналитик (провизор-аналитик); аналитикалық диагностика және сот-химиялық сараптама (химик - токсиколог)" немесе "фармация" мамандығы бойынша арнайы орта білімі бар (фармацевт ассистенті, фармацевт)", радиациялық қауіпсіздік бойынша біліктілігін арттыру сертификаты бар маман, пациенттерге диагноз қою және (немесе) емдеу үшін жеке дозаларды дайындау жұмыстарын орындайды, радионуклидтердің берілген белсенділікте өлшеп-орауға, қолданылатын жабдықтың жұмысқа жарамдылығы мен уақтылы техникалық қызмет көрсетілуін бақылауды қамтамасыз етуге жауапты.
77. РФП өндіру мен сапасын бақылау блогында:
ашық ИСК-мен жұмыс істеу құқығына санитариялық-эпидемиологиялық қорытындының;
бөлімшеге келіп түскен радиоактивтік заттар мен басқа да ашық ИСК кірісі мен шығысын;
сондай-ақ ашық ИСК-мен жұмыс істеудің санитариялық қағидаларына сәйкес радиоактивтік көздердің қозғалысының есебін жүргізу құжаттарының болуы көзделеді.

74. Оператор производства блока производства и контроля качества РФП, специалист с высшим техническим образованием по специальности "химия", имеющий документ, подтверждающий повышение квалификации по радиационной безопасности:
обеспечивает производство РФП заданной активности радионуклидов, контроль своевременного обслуживания;
участвует в определении потребностей в новом оборудовании для производства РФП и подготовке спецификаций; в приемочных испытаниях нового оборудования; в реализации программы контроля качества производства РФП;
осуществляет надзор за техническим обслуживанием оборудования производства и расфасовки РФП.
75. Радиохимик блока производства и контроля качества РФП, специалист с высшим образованием по специальности "химия", имеющий документ, подтверждающий повышение квалификации по радиационной безопасности выполняет работы по контролю качества готового продукта:
участвует в определении потребностей в новом оборудовании для лаборатории контроля качества и подготовке спецификаций, в приемочных испытаниях нового оборудования и в реализации программы контроля качества производства РФП;
обеспечивает качество готового РФП, исправность работы применяемого оборудования, контроль своевременного обслуживания оборудования.
76. Радиофармацевт блока производства и контроля качества РФП, специалист с высшим фармацевтическим образованием по специальности "фармация (общая фармацевтическая практика); управление и экономика фармации (фармацевт (провизор), фармацевт-организатор (провизор-организатор), менеджер, инспектор, информатор, маркетолог/товаровед); технология лекарств (фармацевт (провизор), фармацевт-технолог (провизор-технолог); контроль качества и сертификация лекарственных средств (фармацевт (провизор), фармацевт-аналитик (провизор-аналитик); аналитическая диагностика и судебно-химическая экспертиза (химик – токсиколог)" или со средним медицинским и фармацевтическим образованием по специальности "фармация (ассистент фармацевта, фармацевт)", имеющий документ, подтверждающий повышение квалификации по радиационной безопасности выполняет работы по приготовлению индивидуальных доз для пациентов для диагностики и (или) лечения, отвечает за фасовку РФП заданной активности радионуклидов, исправность работы применяемого оборудования и контроль своевременного обслуживания.
77. В блоке производства и контроля качества РФП предусматривается наличие:
санитарно-эпидемиологического заключения на право работ с открытыми ИИИ;
документации по учету прихода и расхода радиоактивных веществ и других открытых ИИИ, поступающих в отделение,
движение радиоактивных источников в соответствии с санитарными правилами работы с открытыми ИИИ.

78. ЯМБ диагностикалық бөлімшесінің жұмысына басшылық етуді бөлім меңгерушісі, жоғары медициналық білімі, "Сәулелік диагностика" (Радиоизотопты диагностика) маманы сертификаты немесе "Сәулелік диагностика" (Ядролық медицина) маманының сертификаты, радиациялық қауіпсіздік бойынша біліктілігін арттыру туралы құжаты бар маман жүзеге асырады.
79. Пациенттер ЯМБ диагностикалық бөлімшесіне емдеу-профилактикалық мекемелерден қажетті алдын-ала қарап-тексерулерден кейін және ядролық медицина диагностикалық бөлімшесі меңгерушісінің немесе дәрігерінің қатысуымен ядролық медицинаның диагностикалық әдістерін қолдану қажеттілігі туралы шешімінен кейін жіберіледі.
80. ЯМБ диагностикалық бөлімшесінің пациенттеріне қызмет көрсетуді медициналық және инженерлік-техникалық персонал пациент пен персоналдың пайдаланатын радиациялық қауіпсіздік шараларын міндетті түрде сақтауы кезінде нақты диагностикалық әдісті медициналық және технологиялық хаттамаларына сәйкес жүргізеді.
81. Тиісті диагностикалық рәсімді жүргізгеннен кейін ядролық медицина дәрігері зерттеу нәтижелерін түсіндіреді және пациентке берілетін диагностикалық қорытындыны ресімдейді.
82. ЯМБ диагностикалық бөлімшесінің жұмысын ұйымдастыруды:
ядролық медицина дәрігері;
медициналық тіркеуші;
мейіргер (мамандандырылған) жүргізеді.
83. ЯМБ диагностикалық бөлімшесінде пациентке диагностикалық рәсімдер тағайындау үшін қажетті клиникалық ақпараттың болуы көзделген.
84. Радионуклидті терапия бөлімшесінің жұмысына басшылық етуді бөлім меңгерушісі, жоғары медициналық білімі, "Сәулелік диагностика" (Радиоизотопты диагностика) маманы сертификаты немесе "Сәулелік диагностика" (Ядролық медицина) маманы сертификаты, радиациялық қауіпсіздік бойынша біліктілігін арттыру туралы құжаты бар маман жүзеге асырады.
85. Науқастар радионуклидті терапия бөлімшесіне алдын-ала қарап-тексерулерден кейін және радионуклидті терапия бөлімшесі меңгерушісінің қатысуымен радионуклидті терапия қажеттілігі туралы шешімінен кейін емдеуге жатқызылады.
86. Стационарлық және амбулаториялық пациенттерге қызмет көрсетуді ядролық медицина дәрігері жүргізеді және ол пациентті клиникалық қадағалап-қарауды, оған тиісті дайындық жүргізуді және радионуклидті терапия жүргізуді көздейді.
87. Радионуклидті терапия аяқталғаннан кейін медициналық көрсетілімдеріне қарай пациенттер белгіленген тәртіпте ауруханадан шығарылады.

78. Руководство работой диагностического отделения ОЯМ осуществляется заведующим отделением, специалистом с высшим медицинским образованием, имеющего сертификат специалиста "Лучевая диагностика" (Радиоизотопная диагностика) или сертификат специалиста "Лучевая диагностика" (Ядерная медицина), документ, подтверждающий повышение квалификации по радиационной безопасности.
79. Пациенты направляются в диагностическое отделение ОЯМ из лечебно-профилактических учреждений после необходимого предварительного обследования и решения вопроса о необходимости применения диагностических методов ядерной медицины, с участием заведующего отделением или врача диагностического отделения ядерной медицины.
80. Обслуживание пациентов диагностического отделения ОЯМ проводится медицинским и инженерно-техническим персоналом в соответствии с медицинскими и технологическими протоколами используемого конкретного диагностического метода при обязательном соблюдении мер радиационной безопасности пациента и персонала.
81. После проведения соответствующей диагностической процедуры врачом ядерной медицины проводится интерпретация результатов исследования и оформляется диагностическое заключение, которое выдается пациенту.
82. Организацию работы диагностического отделения ОЯМ осуществляют:
врач ядерной медицины,
медицинский регистратор,
медицинская(ий) сестра/брат (специализированная(ый)).
83. В диагностическом отделении ОЯМ предусматривается наличие клинической информации, необходимой для назначения пациенту диагностической процедуры.
84. Руководство работой отделения радионуклидной терапии осуществляется заведующим отделением, специалиста с высшим медицинским образованием, имеющего сертификат специалиста "Лучевая диагностика" (Радиоизотопная диагностика) или сертификат специалиста "Лучевая диагностика" (Ядерная медицина), документ, подтверждающий повышение квалификации по радиационной безопасности.
85. Больные госпитализируются в отделение радионуклидной терапии после предварительного обследования и решения вопроса о необходимости радионуклидной терапии с участием заведующего отделением радионуклидной терапии.
86. Обслуживание пациентов проводится врачами ядерной медицины, реаниматологами, медицинской(им) сестрой/братом (специализированная(ый), медицинским регистратором и предусматривает клиническое ведение пациента, проведение ему соответствующей подготовки и проведение радионуклидной терапии.
87. По окончании радионуклидной терапии в зависимости от медицинских показаний, пациенты выписываются в установленном порядке.

88. Радиациялық қауіпсіздік қызметінің/радиациялық қауіпсіздікке бақылауға және техникалық қамтамасыз етуге жауапты адам мына функцияларды жүзеге асырады:
радиоактивті заттармен жұмыстың қауіпсіз жағдайларын қамтамасыз ету;
радиациялық қорғаныш техникасының арнайы көлік құралдары мен жабдықтың, дабыл жүйесінің және бұғаттау радиациялық-гигиеналық жай-күйін бақылау;
радиоактивті заттардың есебін жүргізу, сақтау, беру;
радиоактивті заттардың тасымалдануын бақылау;
радиоактивті қалдықтардың есебін жүргізу, сақтау және залалсыздандыру;
ИСК инвентеризациялау жөніндегі комиссияның жұмысына қатысу;
ИСК-мен жұмыс жасауға рұқсат беру;
персоналдың қауіпсіздік техникасының және радиациялық қауіпсіздік талаптарын білуін тексеру;
персоналдың радиациялық қауіпсіздік бойынша қағидалар мен нұсқауларын сақтауын бақылау;
санитариялық нормалар мен қағидаларға сәйкес ИСК жұмыс істеген кезде объектілердегі радиациялық жағдайды бақылау;
сұйық және қатты қалдықтардағы радиоактивті заттардың мөлшерін бақылау;
персоналдың сыртқы және ішкі жеке сәулеленуінің есебін жүргізу, оны талдау және бағалау;
радиациялық бақылау жүргізумен мекеме шығаратын тиісті өнімге қатысты радиациялық қауіпсіздік талаптарының сақталуын бақылау;
радиациялық апат жағдайында мекеме бөлімшелерінің іс-шаралар жүргізуге дайындығын бақылау;
диагностикалық қондырғыны калибрлеу;
сертификаттау және валидация бойынша жұмыстар жүргізу;
жұмыс орындарында және сәулелік терапия кабинеттерінде радиациялық бақылау жүргізу.
89. Радиациялық қауіпсіздік қызметінің/радиациялық қауіпсіздік бақылауға және техникалық қамтамасыз етуге жауапты адамның жұмысы үшін:
үй-жайларға радиациялық мониторинг жүргізуге арналған стационарлық және портативтік құралдар мен жүйелер;
диагностикалық жабдықтың сапасына бақылау жүргізуге арналған құралдар;
радиоактивті заттар мен қалдықтарды сақтауға арналған үй-жайлар;
сұйық радиоактивті қалдықтарды жинау және сақтау жүйесі (радионуклидті терапия бөлімшесі болған жағдайда);
өлшеу құралдарын сақтауға арналған үй-жай;
серверлік қондырғы;
арнайы желдеткіші бар үй-жай көзделген.
90. Радиациялық қауіпсіздік және техникалық қамтамасыз ету қызметінің жұмысына басшылықты қызмет басшысы, жоғары техникалық білімі бар маман жүзеге асырады, ол:
жұмыс орындарының радиациялық ластанудан қорғалуына, үйжайдың ауасында радиоактивті газдар мен аэрозольдардың құрамын, жұмыскерлердің сыртқы және ішкі сәулеленудің жеке және ұжымдық дозасын және оларда қорғаныш заттарының болуын бақылауды қамтамасыз ету бойынша жұмыстарды ұйымдастырады;
ядролық медицина бөлімшесінде (орталығында) радиациялық жағдайға, радиоактивті заттардың, сәулелену көздерінің, қатты және сұйық радиоактивті қалдықтардың дұрыс сақталуына бақылауды жүзеге асырады;
жұмыскерлерге радиациялық әсерді төмендету бойынша профилактикалық іс-шараларды әзірлеуге, ұйымдастыруға қатысады;
радиациялық қауіпті орындарда және жеке қажетті қорғаныш құралдарын дозиметрлік бақылау түрлерін айқындайды;
жұмыскерлердің радиациялық қауіпсіздік қағидаларын сақтауына бақылауды қамтамасыз етеді;
дозиметрлік және радиометриялық бақылау жүйелерінің құралдары мен жабдығын пайдалануды және оларға жөндеу жүргізуді ұйымдастырады;
радиациялық қауіпсіздік қызметіне бекітілген құралдарды тексеру кестелерінің орындалуын бақылайды; жұмыс орындарында радиациялық қауіпсіздік бойынша нұсқаулық өткізеді;
қоршаған ортаға шығарылған радиоактивті қалдықтарды оқшаулау мен бақылауды қамтамасыз ету жөніндегі іс-шараларға басшылық етеді;
жұмыс орындарын аттестаттау және сертификаттау бойынша жұмыстарға қатысады.

88. Служба радиационной безопасности/лицо, ответственное за радиационную безопасность/контроль и техническое обеспечение осуществляет следующие функции:
обеспечение безопасных условий работы с радиоактивными веществами;
контроль за радиационно-гигиеническим состоянием радиационной защитной техники, специальных транспортных средств и оборудования, систем сигнализации и блокировок;
проведение учета, хранения, приема-передачи радиоактивных веществ;
контроль транспортирования радиоактивных веществ;
учет, хранение и обезвреживание радиоактивных отходов;
участие в работе комиссии по инвентаризации ИИИ;
выдача допуска к работе с ИИИ;
обучение и инструктаж персонала по радиационной безопасности;
проверка знаний персоналом требований техники безопасности и радиационной безопасности;
контроль за соблюдением персоналом правил и инструкций по радиационной безопасности;
контроль радиационной обстановки на объектах при работе с ИИИ в соответствии с санитарными нормами и правилами;
контроль за содержанием радиоактивных веществ в жидких и твердых отходах;
ведение учета, анализ и оценка внешнего и внутреннего индивидуального облучения персонала;
контроль за соблюдением требований радиационной безопасности в отношении выпускаемой учреждением соответствующей продукции с проведением радиационного контроля;
контроль за готовностью подразделений медицинской организации к проведению мероприятий в случае возникновения радиационной аварии;
калибровка диагностического оборудования;
проведение работ по сертификации и валидации;
проведение радиационного контроля на рабочих местах и в кабинетах лучевой терапии.
89. Для работы службы радиационной безопасности/ лица, ответственного за радиационную безопасность/контроль и техническое обеспечение предусматриваются:
стационарные и портативные приборы и системы для проведения радиационного мониторинга помещений;
приборы для проведения контроля качества диагностического оборудования;
помещения для хранения радиоактивных веществ и отходов;
система сбора и хранения жидких радиоактивных отходов (при наличии отделения радионуклидной терапии);
помещение для хранения измерительных приборов;
серверная установка;
помещение со специализированной вентиляцией.
90. Руководство работой службы радиационной безопасности и технического обеспечения осуществляет начальник службы, специалист с высшим техническим образованием, который:
организует работы по обеспечению контроля защиты рабочих мест от радиоактивных загрязнений, содержания радиоактивных газов и аэрозолей в воздухе помещений, индивидуальных и коллективных доз внешнего и внутреннего облучения работников и наличия у них средств защиты;
осуществляет контроль радиационной обстановки в отделении (центре) ядерной медицины, правильности хранения радиоактивных веществ, источников излучения, хранения твердых и жидких радиоактивных отходов;
участвует в разработке, организации и проведении профилактических мероприятий по снижению радиационного воздействия на работников;
определяет необходимые средства защиты и виды индивидуального дозиметрического контроля в радиационно-опасных местах;
обеспечивает контроль соблюдения работниками правил радиационной безопасности;
организует эксплуатацию и проведение ремонта приборов и оборудования систем дозиметрического и радиометрического контроля;
контролирует выполнение графиков проверки приборов, закрепленных за службой радиационной безопасности; проведение инструктажа по радиационной безопасности на рабочих местах;
руководит мероприятиями по обеспечению локализации и контроля радиоактивных выбросов в окружающую среду;
участвует в работе по аттестации и сертификации рабочих мест.

91. Радиациялық қауіпсіздік бойынша біліктілігін арттыру туралы құжаты, жоғары техникалық және / немесе арнайы орта білімі бар маман, радиациялық қауіпсіздік және техникалық қамтамасыз ету қызметінің техник-дозиметршісі дозиметрлік және радиометриялық өлшеулерді жүргізеді.
92. Радиациялық қауіпсіздік бойынша біліктілігін арттыру туралы құжаты, жоғары техникалық және / немесе арнайы орта техникалық білімі бар маман радиациялық қауіпсіздік және техникалық қамтамасыз ету қызметінің сұйық радиоактивті қалдықтар мен арнайы кәріз құбырларын жинау, сақтау және тастау жүйесіне қызмет көрсету жөніндегі техник сұйық радиоактивті қалдықтарды жинау, сақтау және тастау процесіне бақылауды жүзеге асырады, радиоактивті қалдықтарға техникалық қызмет көрсету және радиациялық қауіпсіздікті қамтамасыз ету бойынша жұмыстар жүргізеді.
93. Ақпараттық технологиялар саласында жоғары білімі бар маман радиациялық қауіпсіздік және техникалық қамтамасыз ету қызметінің жүйелік әкімшісі ақпараттық қамтамасыз етуге жауап береді, электрондық дерекқорлардың жұмысына және серверлік қондырғыларға; ақпараттық машиналардың тұрақты жұмыс жасауына жауап береді.
94. Фармация мамандығы бойынша жоғары білімі бар немесе "химия" мамандығы бойынша жоғары білімі бар маман, радиациялық қауіпсіздік және техникалық қамтамасыз ету қызметінің валидация және сертификаттау жөніндегі маман өнімдер мен қызметтерді сертификаттау бойынша жұмыстарды орындайды; ядролық медицина бөлімшелері (филиалын) валидациялау растау, дайын өнімді оны қолданудың алдында немесе сатқанға дейін сертификаттауға; сертификаттау жөніндегі органда өтініш беруді бақылауды; қажетті техникалық құжаттар дайындауды жүргізеді.
95. Радиациялық қауіпсіздік бойынша біліктілігін арттыру туралы құжаты, жоғары техникалық білімі бар маман, радиациялық қауіпсіздік және техникалық қамтамасыз ету қызметінің инженер-медициналық физигі жабдыққа калибрлеуді, профилактикалық қызмет көрсетуді; жабдыққа жөндеу жүргізуді бақылайды, объектіде радиациялық қорғану жөнінде нұсқаулықты, радиациялық апат кезінде персоналдың іс-әрекеттер нұсқаулығын әзірлеуге және оның сақталуын бақылауға, диагностикалық, емдік және технологиялық рәсімдерден болатын дозаларды айқындайды, "А" және "В" топтарындағы персоналдың тізімін құруға қатысады.
96. Радиациялық қауіпсіздік бойынша біліктілігін арттыру туралы құжаты, жоғары немесе орта техникалық білімі бар маман радиациялық қауіпсіздік және техникалық қамтамасыз ету қызметінің арнайы жабдыққа қызмет көрсету жөніндегі инженер арнайы желдеткіш параметрлеріне бақылауды жүргізеді; жүйеге қызмет көрсетумен айналысады; жүйеге қызмет көрсетуді бақылауды; ауа ағынын реттеуді жүзеге асырады.

91. Техник-дозиметрист службы радиационной безопасности и технического обеспечения, специалист с высшим техническим образованием и/или средним специальным техническим образованием, документ, подтверждающий повышение квалификации по радиационной безопасности, выполняет дозиметрические и радиометрические измерения.
92. Техник по обслуживанию системы сбора, хранения и сброса жидких радиоактивных отходов и спецканализации службы радиационной безопасности и технического обеспечения, специалист с высшим техническим образованием и(или) средним специальным техническим образованием, имеющий документ, подтверждающий повышение квалификации по радиационной безопасности, осуществляет контроль за процессом сбора, хранения и сброса жидких радиоактивных отходов, проводит работы по техническому обслуживанию системы сбора, хранения и сброса радиоактивных отходов и обеспечению радиационной безопасности.
93. Системный администратор службы радиационной безопасности и технического обеспечения, специалист с высшим образованием в области информационных технологий, отвечает за информационное обеспечение, несет ответственность за работу электронных баз данных и серверные установки, стабильную работу информационных машин.
94. Специалист по валидации и сертификации службы радиационной безопасности и технического обеспечения, специалист по валидации и сертификации, специалист с высшим образованием по специальности "фармация" или специалист с высшим техническим образованием по специальности "химия", выполняет работы по сертификации продуктов и услуг, валидации отделения (центра) ядерной медицины, осуществляет контроль за сертификацией готовой продукции перед его применением или продажей, подачу заявки в органе по сертификации; проводит подготовку необходимых технических документов.
95. Инженер-медицинский физик службы радиационной безопасности и технического обеспечения, специалист с высшим техническим образованием, имеющий документ, подтверждающий повышение квалификации по радиационной безопасности, проводит калибровку, профилактическое обслуживание оборудования, контроль за ремонтом оборудования, отвечает за разработку и контроль за соблюдением инструкции по радиационной безопасности на объекте, инструкции по действиям персонала при радиационной аварии, определяет дозы от диагностических, лечебных и технологических процедур, участвует при составлении списка персонала группы "А" и "Б".
96. Инженер по обслуживанию спецоборудования службы радиационной безопасности и технического обеспечения, специалист с высшим техническим образованием, имеющий документ, подтверждающий повышение квалификации по радиационной безопасности, проводит контроль параметров спецвентиляции; занимается обслуживанием системы, осуществляет контроль сервиса системы, регулирование потоков воздуха.

97. Паллиативтік көмек "Паллиативтік көмекті және мейірбике күтімін көрсету қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрінің 2015 жылғы 27 наурыздағы № 168 бұйрығының (Нормативтік құқықтық актілерді тіркеу мемлекеттік тізілімінде № 10803 болып тіркелген)талаптарына сәйкес көрсетіледі.
4-тарау. Стационарды алмастыратын нысанда онкологиялық көмек көрсетуді ұйымдастыру тәртібі
98. Қатерлі ісіктермен ауыратын пациенттерге стационарды алмастыратын көмек онкологиялық орталықтармен, республикалық ұйымдармен "Стационарды алмастыратын көмек көрсету қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрінің 2015 жылғы 17 тамыздағы № 669 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 12106 болып тіркелген) сәйкес көрсетіледі.
99. Стационарды алмастыратын деңгейде қатерлі ісіктермен ауыратын пациенттерге онкологиялық орталықтардың химиотерапиялық емдеу, сәулелік және радионуклидтік терапия, химиотерапия, сәулелік терапия, ЯМБ, паллиативті көмек бөлімшелерінің күндізгі стационарында тұрақты дәрігерлік байқауды қажет етпейтін жағдайларда паллиативтік көмек көрсетіледі.
100. Әдіс пен тәсілді МДТ анықтайды.
Қазақстан Республикасының
халқына онкологиялық көмек
көрсетуді ұйымдастыру
стандартына
1-қосымша
Онкологиялық орталықтардың патоморфологиялық бөлімшелері мен көпбейінді ауруханалардың онкологиялық бөлімшелерінің деңгейінде жүргізілетін иммуногистохимиялық зерттеулердің тізбесі
ИГХ зерттеулерге көрсетілімі бар орналасулар
ИГХ зерттеулердің түрлері
1.
Сүт безі обыры
Стандартты зерттеулер: стероидты гормондар рецепторларының экспрессияларын (эстроген, прогестерон); эпидермиялық өсу факторы рецепторларының экспрессияларын (Her-2/neu); пролиферативтік белсенділіктің деңгейін (ki-67) анықтау.
Қосымша сараланған-диагностикалық зерттеулер:
Жоғары молекулалық кератин мен базалдық жасушалардың маркерлерін анықтау - Цитокератин 5/6 (Cytokeratin 5/6), Цитокератин 14 (Cytokeratin 14), Болжамдық маркер (P63), тегісбұлшықет актині (SmoothMuscleActin)
2.
Қатерлі лимфомалар:
Саралау кластерлерін анықтаудың стандартты зерттеулері: СД 45 (CD45), СД (CD20), СД3(CD3), СД30(CD30), СД(CD15), ПАКС 5(PAX5), пролиферативтік белсенділіктің деңгейі (Ki-67)
Классикалық Ходжкиндік лимфома
Ходжкиндік емес лимфомалар
ТДТ(TDT), СД3(CD3), СД4(CD4), СД5(CD5), СД7(CD7), СД8(CD8), СД10(CD10), СД20(CD20), СД21(CD21), СД23(CD23), апоптоз 2 реттегіші (BCL2), апоптоз 6 реттегіші (BCL6), МУМ1(MUM1), пролиферативтік белсенділіктің деңгейі (Ki-67), Гранзим Б(GranzymeB)
3.
Өкпе обыры

97. Паллиативная помощь оказывается в соответствии с требованиями приказа Министра здравоохранения и социального развития Республики Казахстан от 27 марта 2015 года № 168 "Об утверждении Правил оказания паллиативной помощи и сестринского ухода" (зарегистрирован в Государственном реестре нормативных правовых актов под № 10803).
Глава 4. Порядок организации оказания онкологической помощи в форме стационарозамещающей помощи.
98. Стационарозамещающая помощь пациентам со злокачественными новообразованиями оказывается онкологическими центрами, республиканскими организациями в соответствии с приказом Министра здравоохранения и социального развития Республики Казахстан от 17 августа 2015 года №669 "Об утверждении правил оказания стационарозамещающей помощи" (зарегистрирован в Государственном реестре нормативных правовых актов под №12106).
99. На стационарозамещающем уровне пациентам со злокачественными новообразованиями оказывается химиотерапевтическое лечение, лучевая и радионуклидная терапия, паллиативная помощь в случаях, не требующих постоянного врачебного наблюдения в дневном стационаре онкологического центра при отделениях химиотерапии, лучевой терапии, ОЯМ, паллиативной помощи.
100. Метод и тактику лечения определяет МДГ.
Приложение 1
к Стандарту организации
оказания онкологической помощи
населению Республики Казахстан
Перечень
иммуногистохимических исследований, проводимых на уровне
патоморфологических отделений онкологических центров/диспансеров
Локализации, при которых показано ИГХ-исследование
Виды ИГХ-исследований
1.
Рак молочной железы
Стандартные исследования: определение экспрессии рецепторов стероидных гормонов (эстрогена, прогестерона); экспрессии рецепторов эпидермального фактора роста (Her-2/neu); уровня пролиферативной активности (Ki-67)
Дополнительные дифференциально-диагностические исследования:
Определение высокомолекулярных кератинов и маркеров базальных клеток – Цитокератин 5/6 (Cytokeratin 5/6), Цитокератин 14 (Cytokeratin 14), Прогностический маркер (P63), Актин гладкомышечной мускулатуры (SmoothMuscleActin)
2.
Злокачественные лимфомы:
Стандартные исследования определение кластеров дифференцировки: СД45 (CD45), СД20 (CD20), СД3 (CD3), СД30 (CD30), СД15 (CD15), ПАКС 5 (PAX5), уровня пролиферативной активности (Ki-67)
Классическая лимфома Ходжкина
Неходжкинские лимфомы
ТДТ (TDT), СД3 (CD3), СД4 (CD4), СД5 (CD5), СД7 (CD7), СД8 (CD8), СД10 (CD10), СД20 (CD20), СД21 (CD21), СД23 (CD23), регулятор апоптоза 2 (BCL2), регулятор апоптоза 6 (BCL6), МУМ1 (MUM1), уровня пролиферативной активности (Ki-67), Гранзим Б (Granzyme B)
3.
Рак легкого

Стандартты зерттеулер: Цитокератин 7 (Cytokeratin 7), Цитокератин 20 (Cytokeratin 20), Цитокератин 5/6 (Cytokeratin 5/6),
п63(P63), транскрипция 1-дің тиреоидті факторы (TTF1)
4.
Асқазан обыры
Стандартты зерттеулер: өсу факторының рецепторлар деңгейін анықтау - Her-2/neu (HersepTest)
5.
Асқазан-ішек жолының гастроинтестиналдық стромалық ісігі
СД117/ц-кит(CD117/c-kit),
ДОГ1(DOG1) антиденесі, арнайы бұлшықет ақуызы (Desmin), СД34(CD34)
Қазақстан Республикасының
халқына онкологиялық көмек
көрсетуді ұйымдастыру
стандартына
2-қосымша
Патоморфологиялық референс орталықтар деңгейінде жүргізілетін иммуногистохимиялық зерттеулердің тізбесі
ИГХ зерттеулерге көрсетілімі бар орналасулар
ИГХ зерттеулердің түрлері
1.
Сүт безі обыры
Стандартты зерттеулер: стероидты гормондар рецепторларының экспрессияларын (эстроген, прогестерон); өсу факторы рецепторларының экспрессияларын (Her-2/neu); пролиферативтік белсенділіктің деңгейін (ki-67) анықтау.
Қосымша сараланған-диагностикалық зерттеулер (көрсеткіштер бойынша):
ісіктердің фенотиптік ерекшеліктерін анықтау үшін цитокератин мен протеиндердің деңгейін анықтау (тегіс бұлшықетті миозин, цитокератин 5/6, цитокератин 14, П53 (Р53),
Е-кадгерин(E-cadherin), киста ауруының май ақуызы - 15(GCDFP-15)
2.
Қатерлі лимфомалар:
Стандартты зерттеулер
Классикалық Ходжкиндік лимфома
Стандартты зерттеулер: саралау кластерлері СД 45(CD45), СД20(CD20), СД3(CD3), СД30(CD30), СД15(CD15), арнайы тіндік транскрипциялық фактор 5(PAX5), пролиферативтік белсенділік деңгей (Кi-67)
Ходжкиндік емес лимфомалар
Стандартты зерттеулер: саралау кластерлері ТДТ(TDT),СД3(CD3), СД4(CD4), СД5(CD5), СД7(CD7), СД8(CD8), СД10(CD10), СД20(CD20), СД21(CD21), СД23(CD23), апоптоз 2 реттегіші 2(BCL2), апоптоз 6 реттегіші (BCL6), интерферон 1-дің реттеу факторы (MUM1), пролиферативтік белсенділік деңгейі (Ki-67), полинуклеотид, ингибирлейтін гранзим B(GranzymeB) кодтайтын полинуклеотид
3.
Өкпе обыры
Стандартты зерттеулер:
Цитокератин 7 (Cytokeratin 7), Цитокератин 20 (Cytokeratin 20), Цитокератин 5/6 (Cytokeratin 5/6), п63(p63), А напсинге (NapsinA) моноклондық антиденелер, транскрипция 1-ге тиреоидтық фактор (TTF1), анапластикалық лимфомакиназа (ALK), БРАФ(BRAF).
Қосымша сараланған-диагностикалық зерттеулер: CD56, CD57, CDx2, Синаптофизин (Synaptophysin), Хромогранин (ChromograninA), арнайы нейрондық енолаза NSE, анапластикалық лимфомакиназа (ALK), обырлық эмбриондық антиген (CEA), кальций байланыстыратын 100 ақуыз (S100), пролиферативтік белсенділік деңгейі (Ki-67).
4.
Қалқанша бездің обыры
Стандартты зерттеулер:

Стандартные исследования: Цитокератин 7 (Cytokeratin 7), Цитокератин 20 (Cytokeratin 20), Цитокератин 5/6 (Cytokeratin 5/6),
п63 (P63), тиреоидный фактор транскрипции 1 (TTF1)
4.
Рак желудка
Стандартные исследования: определение уровня рецепторов фактора роста Her-2/neu (HersepTest)
5.
Гастроинтестинальная стромальная опухоль ЖКТ
СД117/ц-кит (CD117/c-kit),
антитело ДОГ1 (DOG1), мускульно-специфичный белок (Desmin), СД34 (CD34)
Приложение 2
к Стандарту организации
оказания онкологической помощи
населению Республики Казахстан
Перечень
иммуногистохимических исследований, проводимых
на уровне патоморфологических референс центров
Локализации, при которых показано ИГХ-исследование
Виды ИГХ-исследований
1.
Рак молочной железы
Стандартные исследования:
определение экспрессии рецепторов стероидных гормонов (эстрогена, прогестерона); экспрессии рецепторов фактора роста (Her-2/neu); уровня пролиферативной активности (Кi-67)
Дополнительные дифференциально-диагностические исследования:
определение уровня цитокератинов и протеинов, для уточнения фенотипических особенностей опухоли (гладкомышечный миозин, цитокератин 5/6, цитокератин 14, П53(Р63), Е-кадгерин (E-cadherin), жировой белок кистозной болезни-15 (GCDFP-15)
2.
Злокачественные лимфомы:
Стандартные исследования
Классическая лимфома Ходжкина
Стандартные исследования: кластеры дифференцировки СД 45 (CD45), СД20 (CD20), СД3 (CD3), СД30 (CD30), СД15 (CD15), тканеспецифический транскрипционный фактор 5 (PAX5), уровня пролиферативной активности (Кi-67)
Неходжкинские лимфомы
Стандартные исследования: кластеры дифференцировки ТДТ (TDT), СД3 (CD3), СД4 (CD4), СД5 (CD5), СД7 (CD7), СД8 (CD8), СД10 (CD10), СД20 (CD20), СД21 (CD21), СД23 (CD23), регулятор апоптоза 2 (BCL2), регулятор апоптоза 6 (BCL6), регуляторный фактор интерферона 1 (MUM1), уровня пролиферативной активности (Ki-67), полинуклеотид, кодирующий ингибирующий гранзим B (Granzyme B)
3.
Рак легкого
Стандартные исследования:
Цитокератин 7 (Cytokeratin 7), Цитокератин 20 (Cytokeratin 20), Цитокератин 5/6 (Cytokeratin 5/6), п63 (p63), моноклониальные антитела к напсину А (Napsin A), тиреоидный фактор транскрипции 1 (TTF1), анапластическая лимфомакиназа (ALK), БРАФ (BRAF)
Дополнительные дифференциально-диагностические исследования:
CD56, CD57, CDx2, Синаптофизин (Synaptophysin), Хромогранин (ChromograninA), нейронспецифическая енолаза (NSE),
анапластическая лимфомакиназа (ALK), раковый эмриональный антиген (CEA), кальций-связывающий белок 100 (S100), уровня пролиферативной активности (Ki-67)
4.
Рак щитовидной железы
Стандартные исследования:

Тиреоглобулин (Thyroglobulin), Кальцитонин (Calcitonin), транскрипция 1тиреоидтық факторы TTF1, Цитокератин (Cytokeratin) 5/6, 7, 8/18, 19.
Қосымша сараланған-диагностикалық зерттеулер:
Арнайы нейрондық енолаза (NSE), Хромогранин (ChromograninA), обырлық эмбриондық антиген (CEA), Синаптофизин (Synaptophysin), апоптоз 2 реттегіші (BCL2), пролиферативтік белсенділік деңгейі (Ki-67), П53(p53), Е-кадгерин (E-cadherin).
5.
Өңеш қатерлі ісігі
Стандартты зерттеулер:
Цитокератин (Cytokeratin) 4, 5/6, 14, 17, 8/18, 19, СД117/с-кит(CD117/c-kit).
Қосымша сараланған-диагностикалық зерттеулер:
обырлық эмбрион антигені (CEA), EMA, п63(p63), п53(p53).
6.
Асқазан обыры
Стандартты зерттеулер:
HER2/neu, Цитокератин (Cytokeratin) 8/18, 19, 7, 5/6, EMA, СДx2(CDx2), пролиферативтік белсенді деңгейі (Кi-67, эмбрионалдық обыр антигені (CEA).
Қосымша сараланған-диагностикалық зерттеулер:
ХромогранинA (ChromograninA), Синаптофизин (Synaptophysin), СД 56(CD56), арнайы нейрондық енолаза (NSE), СД20 (CD20), СД 21 (CD21). СД 79а (CD79a), СД 43 (CD43), СД 5 (CD5) СД 10 (CD10), СД 23( CD23), апоптоз 2 реттегіші (BCL2), Циклин (Cyclin),D1
7.
Асқазан-ішек жолының гастроинтестиналдық стромалық ісігі
Стандартты зерттеулер:
СД117/с-кит (CD117/c-kit), арнайы бұлшықет ақуызы (Desmin), СД34(CD34), кальций байланыстыратын ақуыз (S100), пролиферативтік белсенділік деңгейі (Кi-67), цитоплазматикалық актин маркері (SMA), арнайы нейрондық енолаза (NSE), Синаптофизин (Synaptophysin).
8.
Колоректалдық обыр
Стандартты зерттеулер:
Цитокератин (Cytokeratin) 20, Виментин (Vimentin), p53, CDx2, CD117/c-kit, CD45, Хромогранин A (Chromogranin A).
Қосымша сараланған-диагностикалық зерттеулер:
Арнайы нейрондық енолаза (NSE), кальций байланыстыратын ақуыз 100 (S100), Синаптофизин (Synaptophysin), СД31 (CD31), СД 34(CD34), СД 56 (CD56), арнайы бұлшықет ақуызы (Desmin), обырлық эмбрион антигені (CEA), EMA, нейрофибрин (NF), цитоплазматикалық актин маркері (SMA), терминалды дезоксинуклеотидилтрансфераза (TDT), СД3 (CD3), СД 4( CD4), СД 5 (CD5), СД 7 (CD7), СД 8 (CD8), СД 10 (CD10), СД 20 (CD20), СД 21 (CD21), СД 23(CD23), апоптоз 2 реттегіші (BCL2), апоптоз 6 реттегіші (BCL6), интерферон 1 реттегіш факторы (MUM1), пролиферативтік белсенділік деңгейі (Ki-67), ингибирлейтін гранзим B(GranzymeB) кодтайтын полинуклеотид
9.
Билиопанкреато-дуаденалдық аймақтың қатерлі ісігі
Стандартты зерттеулер: обырлық эмбрион антигені (CEA), гепатоканцероген (HepPar),

Тиреоглобулин (Thyroglobulin), Кальцитонин (Calcitonin), тиреоидный фактор транскрипции 1 TTF1, Цитокератин (Cytokeratin) 5/6, 7, 8/18, 19
Дополнительные дифференциально-диагностические исследования:
Нейронспецифическая енолаза (NSE), Хромогранин А (Chromogranin A), раковый эмбриональный антиген (CEA), Синаптофизин (Synaptophysin), регулятор апоптоза 2 (BCL2), , уровня пролиферативной активности (Ki-67), п53 (p53), Е-кадгерин (E-cadherin)
5.
Рак пищевода
Стандартные исследования:
Цитокератин (Cytokeratin) 4, 5/6, 14, 17, 8/18, 19, СД117/с-кит (CD117/c-kit)
Дополнительные дифференциально-диагностические исследования:
раковый эмбриональный антиген (CEA), EMA, п63 (p63), п53 (p53)
6.
Рак желудка
Стандартные исследования:
HER2/neu, Цитокератин (Cytokeratin) 8/18, 19, 7, 5/6, EMA, СДx2 (CDx2), уровня пролиферативной активности (Кi-67), раковый эмбриональный антиген (CEA)
Дополнительные дифференциально-диагностические исследования:
Хромогранин A (Chromogranin A),
Синаптофизин (Synaptophysin), СД56 (CD56), нейронспецифическая енолаза (NSE), СД20 (CD20), СД21 (CD21), СД79а (CD79а), СД43, (CD43), СД5 (CD5), СД10 (CD10), СД23 (CD23), регулятор апоптоза 2 (BCL2), Циклин (Cyclin), D1
7.
Гастроинтестинальная стромальная опухоль ЖКТ
Стандартные исследования:
СД117/с-кит (CD117/c-kit), мускульно-специфический белок (Desmin), СД34 (CD34), кальций связывающий белок (S100), уровня пролиферативной активности (Кi-67), маркер цитоплазматического актина (SMA), нейронспецифическая енолаза (NSE), Синаптофизин (Synaptophysin)
8.
Колоректальные раки
Стандартные исследования:
Цитокератин (Cytokeratin) 20, Виментин (Vimentin), p53, CDx2, CD117/c-kit, CD45, Хромогранин А (Chromogranin A)
Дополнительные дифференциально-диагностические исследования:
нейронспецифическая енолаза (NSE), кальций связывающий белок 100 (S100), Синаптофизин (Synaptophysin), СД31 (CD31), СД34 (CD34), СД56 (CD56), мускульно-специфический белок (Desmin), раковый эмбриональный антиген (CEA), EMA, нейрофибрин (NF), маркер цитоплазматического актина (SMA), терминальная дезоксинуклеотидилтрансфераза (TDT), СД3 (CD3), СД4 (CD4), СД5 (CD5), СД7 (CD7), СД8 (CD8), СД10 (CD10), СД20 (CD20), СД21 (CD21), СД23 (CD23), регулятор апоптоза 2 (BCL2), регулятор апоптоза 6 (BCL6), регуляторный фактор интерферона 1 (MUM1), уровня пролиферативной активности (Ki-67), полинуклеотид, кодирующий ингибирующий гранзим B (Granzyme B)
9.
Опухоли билио-панкреатодуоденальной области
Стандартные исследования:
раковый эмбриональный антиген (CEA), гепатоканцероген (HepPar),

Цитокератин (Cytokeratin) 8/18, EMA.
Қосымша сараланған-диагностикалық зерттеулер:
Хромогранин А (Chromogranin) A, Синаптофизин (Synaptophysin), п53(p53), СД34(CD34),
СД x2 (CDx2), СД117/с-кит(CD117/c-kit), Цитокератин (Cytokeratin) 7, 17, 19, екі компонентті ақуыз19-9(CA19-9), көмірсу антигені 125(CA125).
10.
Тері меланомасы
Стандартты зерттеулер:
Мелан-А(Melan-A), 45 меланоциттер антигені (HMB45), кальций байланыстыратын ақуызы 100 (S100), Виментин (Vimentin), пролиферативтік белсенділік деңгейі (Ki-67), БРАФ(BRAF).
Қосымша сараланған-диагностикалық зерттеулер:
СД45(CD45), Анти- Пан Цитокератин (Anti-PanCytokeratin).
11.
Қуықасты безі обыры
Стандартты зерттеулер:
Арнайы простат антигені (PSA), альфа-метилацил-КоА-рацемаза (AMACR), п63(p63), Цитокератин (Cytokeratin), жоғары молекулалық протеин (HMW).
Қосымша сараланған-диагностикалық зерттеулер:
Цитокератин (Cytokeratin)5/6, 8/18, пролиферативтік белсенділік деңгейі (Ki-67), Синаптофизин (Synaptophysin), п53(p53)
12.
Сүйектер мен жұмсақ тіндердің ісіктері
Стандартты зерттеулер:
Виментин (Vimentin), Десмин (Desmin), SMA, EMA, Синаптофизин (Synaptophysin), Хромогранин (Chromogranin) A, СД10(CD10), СД45(CD45), СД48(CD68), СД99(CD99), кальций байланыстыратын ақуыз 100 (S100), пролиферативтік белсенділік деңгейі (Ki-67).
Қосымша сараланған-диагностикалық зерттеулер:
Арнайы нейрондық енолаза (NSE), нейрофибрин (NF), Анти-Пан Цитокератин (Anti-PanCytokeratin),СММ(SMM), Глиальды фибриллярлық ақуыз (GFAP), 45 меланоциттер антигені (HMB45), СД 31(CD31).
13.
Ми ісігі
Стандартты зерттеулер:
Глиальды фибриллярлық ақуыз (GFAP), СД45(CD45), EMA, Синаптофизин (Synaptophysin), Анти-ПанЦитокератин (Anti-PanCytokeratin), Виментин (Vimentin), пролиферативтік белсенділік деңгейі (Ki-67).
Қосымша сараланған-диагностикалық зерттеулер:
45 меланоциттер антигені (HMB45), арнайы нейрондық енолаза (NSE), Хромогранин A (Chromogranin A), Цитокератин (Cytokeratin)5/6, 7,20, киста ауруларының май ақуызы-15(GCDFP-15),СД56(CD56), СД10(CD10), транскрипция 1 тиреоидті факторы (TTF1), РЦЦ(RCC), эстрогенге сезімтал рецепторлар (ER), CA125, СД х2(CDх2).
14.
Аналық без ісігі
Стандартты зерттеулер:
эстрогенге сезімтал рецепторлар (ER), прогестеронға сезімтал рецепторлар (PR), CA125, п53(p53,) обырлық эмбрион антигені (CEA), EMA, СД x2(CDx2), Цитокератин (Cytokeratin) 7, 8/18, 20.
Қосымша сараланған-диагностикалық зерттеулер:

Цитокератин (Cytokeratin) 8/18, EMA
Дополнительные дифференциально-диагностические исследования:
Хромогранин А (Chromogranin A), Синаптофизин (Synaptophysin), п53 (p53), СД34 (CD34),
СДx2 (CDx2), СД117/с-кит (CD117/c-kit), Цитокератин (Cytokeratin) 7, 17, 19, двухкомпонетный белок 19-9 (CA19-9), Углеводный антиген 125 (CA125)
10.
Меланома кожи
Стандартные исследования:
Мелан-А (Melan-A), антиген меланоцитов 45 (HMB 45), кальций связывающий белок 100 (S100), Виментин (Vimentin), уровня пролиферативной активности (Ki-67), БРАФ (BRAF)
Дополнительные дифференциально-диагностические исследования:
СД45 (CD45), Анти-Пан Цитокератин (Anti-PanCytokeratin)
11.
Рак предстательной железы
Стандартные исследования:
простатспецифический антиген (PSA), альфа-метилацил-КоА-рацемаза (AMACR), п63 (p63), Цитокератин (Cytokeratin), высокомолекулярный протеин (HMW).
Дополнительные дифференциально-диагностические исследования:
Цитокератин (Cytokeratin) 5/6, 8/18, уровня пролиферативной активности (Ki-67), Синаптофизин (Synaptophysin), п53 (p53)
12.
Опухоли костей и мягких тканей
Стандартные исследования:
Виментин (Vimentin), Десмин (Desmin), SMA, EMA, Синаптофизин (Synaptophysin), Хромогранин А (Chromogranin A), СД10 (CD10), СД45 (CD45), СД48 (CD48), СД99 (CD99), кальций связывающий белок 100 (S100), уровня пролиферативной активности (Ki-67)
Дополнительные дифференциально-диагностические исследования:
нейронспецифическая енолаза (NSE), нейрофибрин (NF), Анти-Пан Цитокератин (Anti-PanCytokeratin), СММ (SMM), Глиальный фибриллярный белок (GFAP), Антиген меланоцитов 45 (HMB45), СД 31 (CD31)
13.
Опухоль головного мозга
Стандартныеисследования:
глиальный фибриллярный белок (GFAP), глиальный фибриллярный белок (GFAP), СД45 (CD45), EMA, Синаптофизин (Synaptophysin), Анти-ПанЦитокератин (Anti-PanCytokeratin), Виментин (Vimentin), уровня пролиферативной активности (Ki-67)
Дополнительные дифференциально-диагностические:
антиген меланоцитов 45 (HMB45), нейронспецифическая енолаза (NSE), Хромогранин А (Chromogranin А), Цитокератин (Cytokeratin) 5/6, 7, 20, жировой белок кистозной болезни-15 (GCDFP-15), СД56 (CD56), СД10 (CD10), тиреоидный фактор транскрипции 1 (TTF1), РЦЦ (RCC), рецепторы чувствительные к эстрогену (ER), CA125, СД х2 (CDх2)
14.
Опухоль яичников
Стандартные исследования:
рецепторы чувствительные к эстрогену (ER), рецепторы чувствительные к прогестерону (PR), CA125, п53 (p53,) раковый эмбриональный антиген (CEA), EMA, СДx2 (CDx2), Цитокератин (Cytokeratin) 7, 8/18, 20.
Дополнительные дифференциально-диагностические исследования:

S100, Виментин (Vimentin), пролиферативтік белсенділік деңгейі Ki-67, Калретинин (Calretinin), арнайы нейрондық енолаза (NSE),Глиалдық фибриллярлық ақуыз (GFAP).
15.
Эндометрийдің қатерлі ісігі
Стандартты зерттеулер:
эстрогенге сезімтал рецепторлар (ER), прогестеронға сезімтал рецепторлар (PR), CA125, EMA, Цитокератин (Cytokeratin) 7, 8/18, 19, пролиферативтік белсенділік деңгейі (Ki-67).
Қосымша сараланған-диагностикалық зерттеулер:
Виментин (Vimentin), СД10(CD10), апоптоз 2 реттегіш (BCL2), цитоплазматикалық актин маркері (SMA).
16.
Несеп шығару жүйесінің ісіктері
Стандартты зерттеулер:
РЦЦ(RCC), СД(CD1), EMA, Цитокератин (Cytokeratin) 5/6, 7, 8/18, 19, 20, пролиферативтік белсенділік деңгейі (Ki-67), обырлық эмбрион антигені (CEA), Анти-Пан Цитокератин (Anti-Pan Cytokeratin).
Қосымша сараланған-диагностикалық зерттеулер:
Мелан-А (Melan-A), 45 меланоциттер антигені (HMB45), кальций байланыстыратын ақуыз 100 (S100), арнайы простат антигені (PSA), альфа-метилацил-КоА-рацемаза (AMACR), Виментин (Vimentin), CD117/c-kit, Е-садхерин (E-cadherin).
Қазақстан Республикасының
халқына онкологиялық көмек
көрсетуді ұйымдастыру
стандартына
3-қосымша
Гамма-терапиялық жабдықтарды қайта қуаттау
1. Сәулелік жабдықтарды қайта қуаттау жабдықты дайындаған зауыттың ұсынымдарына сәйкес және радиоактивті көзді өндіруші белгілеген мерзімдерде (сертификатқа сәйкес иондаушы сәулелендіру көзін пайдалануға арналған мерзім) орындалады. Пайдалану мерзімі аяқталған иондаушы сәулелеу көзі радиоактивті қалдыққа жатады және одан әрі пайдалануға болмайды.
2. Қашықтықтағы гамма-терапиялық аппараттарда 5,26 жыл жартылай таралу кезеңі бар Кобальт-60 (Co-60) изотопының радиоактивті көздері пайдаланылады. Әртүрлі көздер үшін (жабдықтың маркасына байланысты), өндіруші 5 жылдан 15 жылға дейін қызмет ету мерзімін белгілейді. Өндіруші зауыт белгілеген қызмет көрсету мерзімі сәулелендіру көзінің немесе оның орамдарының (капсулалар, таблеткалар) бүтіндігіне берілген жарамдылықтың мерзімі ретінде қабылданады. Осыған байланысты:
бастапқы белсенділігі 5000 Кюриге дейін жететін Кобальт-60 радионуклидінің негізінде қуатталған қашықтықтағы гамма терапиялық аппараттарды 5 жылда 1 рет қайта қуаттау;
бастапқы белсенділігі 5000 Кюриден асатын Сo-60 сәулелендіру көздері қуат мөлшері тірек нүктесінде 0,4Гр/мин өлшемдер 10х10см2 өрісі үшін максимум дозаның тереңдігіне түскен кезде қуаттау, бірақ паспортта немесе сапа сертификатында көрсетілген қызмет мерзімінен кешіктірілмей қайта қуаттау ұсынылады.

S100, Виментин (Vimentin), уровня пролиферативной активности Ki-67, Калретинин (Calretinin), нейронспецифическая енолаза (NSE), глиальный фибриллярный белок (GFAP).
15.
Рак эндометрия
Стандартные исследования:
рецепторы чувствительные к эстрогену (ER), рецепторы чувствительные к прогестерону (PR), CA125, EMA, Цитокератин (Cytokeratin) 7, 8/18, 19, уровня пролиферативной активности (Ki-67)
Дополнительные дифференциально-диагностические исследования:
Виментин (Vimentin), СД10 (CD10), регулятор апоптоза 2 (BCL2), маркер цитоплазматического актина (SMA)
16.
Опухоли мочевыделительной системы
Стандартные исследования:
РЦЦ (RCC), СД (CD1), EMA, Цитокератин (Cytokeratin) 5/6, 7, 8/18, 19, 20, уровня пролиферативной активности (Ki-67), раковый эмбриональный антиген(CEA),
Анти-Пан Цитокератин (Anti-Pan Cytokeratin)
Дополнительные дифференциально-диагностические исследования:
Мелан-А (Melan-A), антиген меланоцитов 45 (HMB45), кальций связывающий белок 100 (S100), простат-специфический антиген (PSA), альфа-метилацил-КоА-рацемаза (AMACR), Виментин (Vimentin), CD117/c-kit, Е-садхерин (E-cadherin)
Приложение 3
к Стандарту организации
оказания онкологической помощи
населению Республики Казахстан
Перезарядка гамма-терапевтического оборудования
1. Перезарядка лучевого оборудования выполняется в соответствии с рекомендациями завода изготовителя оборудования и в сроки, установленные производителем радиоактивного источника (назначенный срок эксплуатации ИИИ согласно сертификата). ИИИ с истекшим сроком эксплуатации относится к радиоактивным отходам и не подлежит дальнейшему использованию.
2. В дистанционных гамма терапевтических аппаратах используются радиоактивные источники изотопа Кобальт-60 (Со-60) с периодом полураспада 5,26 лет. На различные типы источников (в зависимости от марки оборудования) изготовителем устанавливается срок службы от пяти до пятнадцати лет. При этом срок службы, устанавливаемый заводом изготовителем, следует принимать как гарантийный срок, даваемый на целостность самого источника или его упаковки (капсулы, таблетки). В связи с чем рекомендуется:
дистанционные гамма терапевтические аппараты, заряженные источниками на основе радионуклида Кобальт-60 с начальной активностью до 5000 Кюри, перезаряжать один раз в пять лет.
источники Сo-60 с начальной активностью более 5000 Кюри перезаряжать при падении мощности дозы в опорной точке до 0,4 Гр/мин на глубине максимума дозы для поля 10 см х 10 см, когда поверхность фантома находится в изоцентре, но не позже назначенного срока службы, указанного в паспорте или сертификате качества.

3. Co-60 қуат көзі бар контактілік сәулелік терапия аппараттарында (брахитерапия) 5 жылда бір рет қайта қуаттау ұсынылады. Иридий-192 радионуклидінің негізіндегі көздермен қуатталған аппараттарды (жартылай таралу кезеңі - 74 күн) 3 айда 1 рет қайта қуаттау ұсынылады, бірақ 4 айда 1 реттен кем болмауы керек, мұндай сәулелендіру көзінің ең ұзақ қызмет мерзімі өндіруші зауыттың белгілеген мерзімінен аспайды.
4. Брахитерапиялық көздерге асып кетуге рұқсат етілмейтін процедуралардың ең жоғары саны (жіберуші-қайтару циклдары) белгіленеді. Рұқсат етілген процедуралар санын пайдаланылған кезде пайдалану уақыты бойынша ауыстыру мерзіміне қарамастан радиоактивті көздерді ауыстыру талап етіледі.
5. Сондай-ақ, сәулелендіру көздері оларды әрі қарай пайдалану мүмкін болмайтын герметизацияланбаған, бұзылу және басқа апатты жағдайлар анықталған кезде міндетті түрде қайта қуаттауға жатады.
6. Қайта қуаттау рәсімдерінен кейін жұмыс жасап болған сәуле көзі өндірушіге көмуге, қайта өңдеуге немесе қайтарып беруді нақтылайтын құжаттарымен көмуге, қайта өңдеуге немесе өндірушіге қайтаруға жатады.
7. Жабдықты қайта қуаттаудың соңғы кезеңінде радиациялық шоқты міндетті түрде бақылай отырып техникалық жағдайын бақылау керек.
8. Қайта қуаттау хаттамасын жазумен орындалған жұмыстардың тиісті актісімен рәсімделеді.
9. Сервистік жұмыстарды орындауға тартылатын ұйымдарда қызметтің тиісті түрлерін жүргізуге атом энергиясын пайдалану саласындағы тиісті лицензияның болуы көзделеді.

3. В контактной лучевой терапии (брахитерапии) аппараты с источником Со-60 рекомендуется перезаряжать один раз в пять лет. Аппараты, заряженные источниками на основе радионуклида Иридий-192 (период полураспада 74 дня), рекомендуется перезаряжать один раз в три месяца, но не реже одного раза в четыре месяца, при этом максимальный срок службы такого источника не может превышать срока службы, установленного заводом изготовителем.
4. Для брахитерапевтических источников также устанавливается максимальное количество процедур (циклов посылки-возврата), превышение которого недопустимо. При использовании допустимого количества процедур требуется замена источника независимо от срока замены по времени эксплуатации.
5. Также обязательной перезарядке подлежат радиоактивные источники при выявлении их разгерметизации, деформации и прочих аварийных ситуаций, при которых невозможна их дальнейшая эксплуатация.
6. После проведения процедуры перезарядки, отработанный источник подлежит захоронению, переработке или возврату производителю, с предоставлением документа подтверждающего передачу источника на захоронение, переработку или производителю.
7. В заключительной стадии перезарядки оборудования необходимо выполнение контроля технического состояния с обязательным контролем радиационного пучка.
8. Перезарядка оформляется соответствующим актом выполненных работ с выписыванием протокола зарядки.
9. В организациях, привлекаемых к выполнению сервисных работ, предусматривается наличие соответствующей лицензии в сфере использования атомной энергии.