1. «Қазақстан Республикасының спортқа еңбегі сіңген шебері» құрмет атағымен Олимпиада ойындары мен әлем чемпионаттарында жоғары спорттық нәтижеге көрсеткен және келесі талаптарды орындаған спортшылар марапатталады:
- Олимпиада ойындарында ересектер арасында 1-3 орынды иеленсе;
- Ересектер арасында Әлем чемпионаттарында 1-2 орынды немесе екі мәрте 3 орынды иеленсе;
- Олимпиада ойындарында және әлем чемпинаттарында (ойын спорт түрлерінен) ақтық сынға немесе УЕФА және Еуропа лигасының ересектер арасындағы топтық турниріне шықса.
2. Олимпиадалық емес спорт түрлерінен «Қазақстан Республикасының спортқа еңбегі сіңген шебері» құрмет атағымен келесі талаптарды орындаған спортшылар марапатталады:
- Әлем чемпионатында ересектер арасында 1 орынды үш рет иеленсе;
- Паралимпиадалық немесе Сурдолимпиадалық ойындарда 1-3 орын. Аталған құрметті атақпен спортшыны  марапаттау рәсімі қайта жүргізілмейді.
«Қазақстан Республикасының халықаралық дәрежедегі спорт шебері»
құрмет атағы
1. «Қазақстан Республикасының халықаралық дәрежедегі спорт шебері» құрмет атағымен (кемінде 20 мемлекет өкілдері қатысқан) Олимпиадалық спорт түрлерінен келесі талаптарды орындаған спортшылар марапатталады:
- Ардагерлер арасындағы әлем чемпионатында 1-2 орын;
- Ардагерлер арасындағы Азия чемпионатында 1 орын.
2. «Қазақстан Республикасының халықаралық дәрежедегі спорт шебері» құрмет атағымен кемінде 20 мемлекет өкілдері қатысқан)Олимпиадалық емес спорт түрлерінен келесі талаптарды орындаған спортшылар марапатталады:
- Ардагерлер арасындағы әлем чемпионатында 1 орын;
- Ардагерлер арасындағы Азия чемпионатында екі мәрте 1орын.
ІІ-ТАРАУ. БӨЛІМ.ЖАЗҒЫ ОЛИМПИАДАЛЫҚ СПОРТ ТҮРЛЕРІ БАДМИНТОН
Қазақстан Республикасының халықаралық дәрежедегі спорт шебері
Келесі орындарды иеленген Қазақстан Республикасының ұлттық команда құрамына кіру:
Олимпияда ойындарында ересектер арасында 1-6 орын,
Әлем чемпионатында ересектер арасында 1-5 орын,
Азия ойындары мен  Азия чемпионатында ересектер арасында 1-3 орын.
Әлемдік жастар арасындағы  біріншілігінде 1-3 орын.
Азия жастар біріншілігінде 1 орын.
Дүниежүзілік Универсиадада 1-2 орын.
Орын алу:
Ересектер арасындағы Әлем және Азия чемпионаттарында  жеке категория бойынша жарыста 1-6 орындар;
Ересектер арасындағы Әлем және Азия чемпионатттарында жұптық категория бойынша  жарыста 1-4 орындар;
Азия ойындарында ересектер арасындағы жұптық және жеке категория бойынша 1-4 орындар;
Әлемдік универсиадада жеке және жұптық категория бойынша 1-3 орындар;
Жастар олимпияда ойындарында 1-2 орындар;
«International Series», «International challenge», «Grand Prix» сериялары бойынша халықаралық турнирлердегі 1 орын.
Қазақстан Республикасының спорт шебері
Ересектер арасындағы Қазақстан Спартакиадасы немесе Қазақстан Республикасының Кубогында командалық жарыста 1 орынды иеленген команданың құрамына кіру.
Орын алу:

1. Почетное звание «Заслуженный мастер спорта Республики Казахстан» присваивается спортсменам, добившимся высоких спортивных результатов на Олимпийских играх, чемпионатах мира и выполнившим следующие требования:
- 1-3 место на Олимпийских играх среди взрослых;
- 1-2 место на чемпионатах мира среди взрослых или дважды занятое 3 место на чемпионатах мира среди взрослых;
- за выход в финальную часть на Олимпийских играх или на чемпионатах мира, в групповой турнир лиги чемпионов УЕФА или лиги Европы УЕФА среди взрослых;
2. По неолимпийским видам спорта почетным званием «Заслуженный мастер спорта Республики Казахстан» награждаются спортсмены выполнившие следующие требования:
- трижды занявшие І место на чемпионатах мира среди взрослых;
- 1-3 место на Паралимпийских или Сурдлимпийских играх.
Награждение почетным званием повторно не производится.
СПОРТИВНОЕ ЗВАНИЕ «МАСТЕР СПОРТА МЕЖДУНАРОДНОГО КЛАССА
РЕСПУБЛИКИ КАЗАХСТАН»
1. Присваивается спортсменам по олимпийским видам спорта, выполнившим следующие требования при участии на соревнованиях представителей не менее 20 стран:
- 1-2 место на чемпионате мира среди ветеранов;
- 1 место на чемпионате Азии среди ветеранов.
2. Присваивается спортсменам по неолимпийским видам спорта, выполнившим следующие требования при участии представителей не менее 20 стран:
- 1 место на чемпионате мира среди ветеранов;
- дважды 1 место на чемпионате Азии среди ветеранов.
II – РАЗДЕЛ. ЛЕТНИЕ ОЛИМПИЙСКИЕ ИГРЫ
БАДМИНТОН
Мастер спорта международного класса Республики Казахстан
Войти в состав сборной команды Республики Казахстан, занявшей:
1 - 6 места на Олимпийских играх среди взрослых;
1 - 5 места на Чемпионате мира среди взрослых;
1 - 3 места на Азиатских играх среди взрослых, Чемпионате Азии среди взрослых;
1 - 3 места на Молодежном Первенстве Мира;
1 место на Молодежном Первенстве Азии;
1 - 2 место на Всемирной Универсиаде.
Занять:
1 - 6 места в одиночных соревнованиях на Чемпионате Мира среди взрослых, Азии среди взрослых:
1 - 4 места в парных соревнованиях на Чемпионате Мира среди взрослых, Азии среди взрослых;
1 - 4 места в одиночных или парных соревнованиях на Азиатских Играх среди взрослых;
1 - 3 места в одиночном или парном разряде на Всемирной Универсиаде;
1 - 2 на Юношеских Олимпийских играх;
1 место на международных турнирах серии «International Series», «International challenge», «Grand Prix».
Мастер спорта Республики Казахстан
Войти в состав команды, занявшей 1 место в командных соревнованиях Чемпионата Республики Казахстан среди взрослых , Спартакиады Республики Казахстан среди взрослых или Кубка Республики Казахстан.
Занять:

ҚР Чемпионаты мен ҚР Спартакиядасында 1 - 3 орын жеке және 1 - 2 орын жұптық және жеке-командалық жарыста (ерлер, әйелдер, аралас);
Қазақстан Республикасының Жастар чемпионатында  жеке категория бойынша 1-2 орындар және  жұп категориясы бойынша 1 орын;
Қазақстан Республикасының жасөспірімдер Біріншілігінде жеке категория жарыстарында 1 орын.
Қазақстан Республикасының спорт шеберіне үміткер
Қатысу: Ересектер арасындағы Қазақстан Республикасы чемпионаттарында, ҚР Кубогында (соның ішінде ашық), Қазақстан Республикасы Спартакиадасында 2-5 орындарды иеленген команда құрамында;
Қазақстан Республикасының Жастар біріншілігінде 2-4 орындар, Жасөспірімдер Біріншілігінде 1 орын, Қазақстан Республикасы оқушылар Спартакиадасында 1-2 орындар.
Орын алу:
ҚР Чемпионаты мен ҚР Кубогында 4 - 12 орын жеке және 3-4 орын  жұптық жарыста (ерлер, әйелдер, аралас).
Жыл бойында СШҮ-ді 12 рет жеңсе және  СШҮ-ді 8 жеңсе, 1-ші спорттық дәрежедегі спортшыны 8 рет жеңсе.
I разряд
Жеңу: Жыл бойында 1дәрежедегі спортшыны 12 рет жеңсе  және 1-2 дәрежедегі спортшыларды 16 рет жеңсе ( 8 жеңістен).
II разряд
Жыл бойында II дәрежедегі спортшыны 12 рет жеңсе
Жыл бойында II дәрежедегі спортшыны 8 рет жеңсе, III дәрежедегі спортшыны   8 рет жеңсе
III разряд
Жыл бойында III дәрежедегі спортшыны 12 рет жеңсе
Жыл бойында 3 дәрежедегі спортшыны 8 рет жеңсе, және I жасөспірім дәрежесіндегі спортшыны 8 рет жеңсе
I жасөспірім разряды
Жыл бойында I жасөспірім дәрежесіндегі спортшыны 12 рет жеңсе
Жыл бойында 1 жасөспірім дәрежесіндегі спортшыны 8 рет жеңсе және II жасөспірім дәрежесіндегі спортшыны 8 рет жеңсе
II жасөспірім разряды
Жыл бойында мектеп деңгейінен төмен емес турнирлерде спортшылардың біліктілігіне қарамастан 15 рет жеңсе немесе 10 жаңа спортшылардың қатысуымен турнирде 1 орынды иелену
БАСКЕТБОЛ
Қазақстан  Республикасының халықаралық  дәрежедегі  спорт шебері
Қазақстан Республикасы  құрама командасының сапында төмендегі жарыстарға қатысу:
Олимпиада ойындарында ересектер арасында 1-10 орын;
Әлем чемпионатында ересектер арасында 1-8 орын;
Дүниежүзілік Универсиадада 1-4 орын;
Ересектер арасындағы Азия  ойындары мен Азия чемпионатында   1-4 орын;
Жасөспірімдер арасындағы әлем чемпионатында 1-3 орын (16-22 жас аралығы);
Жасөспірімдер командалары арасындағы Азия чемпионатында 1 орын (16-22 жас аралығы);
Қазақстан Республикасының клубтық  команда құрамында  төмендегі жарыстарға қатысу:
(Азия  чемпиондарының кубогы):
Клубтық командалар арасындағы  Азия  чемпионатында  (Азия  чемпиондарының кубогында)1-2 орын;
Қазақстан Республикасының спорт шебері
Қазақстан Республикасы  құрама командасының сапында төмендегі жарыстарға қатысу:

1 - 3 места в одиночном или 1 - 2 места в парных соревнованиях (мужских, женских, смешанных) - на Лично-командном Чемпионате РК, Спартакиаде Республики Казахстан;
1 - 2 места в одиночных, или 1 место в парных соревнованиях молодежного ЧРК;
1 место в одиночных соревнованиях юношеского (старший возраст) первенства РК.
Кандидат в мастера спорта Республики Казахстан
Участвовать: в составе команды, занявшей 2 - 5 места на Чемпионате среди взрослых , Кубке Республики Казахстан среди взрослых(в том числе открытых), Спартакиаде Республики Казахстан;
2 - 4 место в Молодежном, 1 юношеском Первенстве (старший возраст), 1-2 места Спартакиаде школьников Республики Казахстан.
Занять:
4 - 12 места в одиночном или 3 - 4 место в парных соревнованиях (муж., жен., смешанных) на Чемпионате РК, Кубке РК.
Одержать в течение года 12 побед над КМС или 8 побед над КМС и 8 побед над 1-ым спортивным разрядом.
I разряд
Одержать: в течение года 12 побед над спортсменами 1 разряда или 16 побед над спортсменами I и II разрядов (по 8 побед).
II разряд
Одержать в течение года 12 побед над спортсменами 2 разряда
Одержать в течение года 8 побед над спортсменами 2 разряда и 8 побед над спортсменами 3 разряда
III разряд
Одержать в течение года 12 побед над спортсменами 3 разряда
Одержать в течение года 8 побед над спортсменами 3 разряда и 8 побед над спортсменами 1 юношеского разряда
I юношеский разряд
Одержать в течение года 12 побед над спортсменами 1 юношеского разряда
Одержать в течение года 8 побед над спортсменами 1 юношеского разряда и 8 побед над спортсменами 2 юношеского разряда.
II юношеский разряд
Одержать в течение года на турнирах не ниже школьного уровня 15 побед над спортсменами, независимо от квалификации, или занять первое место в турнире с участием не менее 10 новичков
БАСКЕТБОЛ
Мастер спорта международного класса Республики Казахстан
Участвовать в составе сборной Республики Казахстан, занявшей:
1-10 место на Олимпийских Играх среди взрослых;
1-8 место на Чемпионате Мира среди взрослых;
1-4 место на Всемирной Универсиаде;
1-4 место на Азиатских Играх среди взрослых и Чемпионате Азии среди взрослых;
1-3 место на Чемпионате Мира среди юниорских команд (от 16 до 22 лет);
1 место на Чемпионате Азии среди юниорских команд (от 16 до 22 лет);
Участвовать в составе клубной команды Республики Казахстан, занявшей:
1-2 место на Чемпионате Азии среди клубных команд (взрослые) (Кубке Азиатских Чемпионов);
Мастер спорта Республики Казахстан
Участвовать в составе сборной команды Республики Казахстан, занявшей:

Ересектер арасындағы Азия чемпионаттары мен Азия  ойындарында  5-8 орын;
Жасөспірімдер командалары  арасындағы Азия  чемпионатында 2-4 орын (16-22 жас аралығы);
Қарулы  Күштер арасындағы  әлем  чемпионатында (CISM) 1-6 орын;
Теміржолшылардың  халықаралық спорттық одағының әлем  чемпионатында (USIC) 1-3 орын;
Келесі орындарды иеленген команда құрамында қатысу:
Қазақстан Республикасының Ұлттық Лига чемпионатында 1-3 орын;
Ересектер арасындағы Қазақстан Республикасының Спартакиадасында 1-3 орын;
Ересектер арасындағы Қазақстан Республикасының Кубогында 1 орын;
Клубтық командалар арасындағы  Азия  чемпионатында  3-4 орын;
Жоғарғы Лига Қазақстан чемпионаттарының үздік он  екі ойыншының  тізіміне  ену:
Жоғарғы Лиганың  чемпиондары  командасынан – алты адам;
Жоғарғы Лиганың  күміс жүлдегерлері командасынан – төрт адам;
Жоғарғы Лиганың  қола жүлдегерлері командасынан – екі адам.
Қазақстан Республикасы  спорт шеберлігінен үміткер
Келесі орындарды иеленген команда құрамында қатысу:
Қазақстан Республикасының Ұлттық Лига чемпионатында 4-6 орын;
Жоғарғы Лиганың Қазақстан Республикасы  чемпионатында 1-3 орын;
Қазақстан Республикасының Жастар чемпионатында 1-2 орын;
Қазақстан Республикасының  Оқушылар спартакиадасында, ҚР Жастар ойындарында 1-2 орын;
Қазақстан Республикасының жасөспірімдер мен қыздар арасындағы чемпионатында 1орын (14 жастан бастап, балалар мен жасөспірімдердің баскетбол лигасы), кемінде алты команда қатысуымен;
Республикалық Универсиадада  немесе Қазақстанның студенттік ойындарында  1 орын;
балалар үйлері  мен  интернаттар арасындағы ҚР чемпионатында 1 орын;
І  спорттық разряд
келесі орындарды иеленген команда құрамында қатысу:
Қазақстан Республикасының жасөспірімдер мен қыздар арасындағы  чемпионатында (14 жастан бастап, балалар мен жасөспірімдердің  баскетбол лигасы) 2-3 орындар, кемінде алты команда қатысуымен;
балалар үйлері  мен  интернаттар арасындағы ҚР  чемпионатында 2-3 орын;
жасөспірімдер мен қыздар арасындағы  Қазақстан Республикасы  облыстарының, Астана мен Алматы қ.қ. біріншіліктерінде  1 орын, қатысушылардың жасы  14 жастан төмен емес  және  кемінде 6 команда қатысуымен;
ІІ спорттық разряд
жасөспірімдер мен қыздар арасындағы  Қазақстан Республикасы облыстарының, Астана мен Алматы қ.қ. біріншіліктерінде 2 орын, қатысушылардың жасы  14 жастан төмен емес және  кемінде 6 команда қатысуымен;
ІІІ спорттық  разряд
жасөспірімдер мен қыздар арасындағы  Қазақстан Республикасы облыстарының, Астана мен Алматы қ.қ. біріншіліктерінде 3 орын, қатысушылардың жасы  14 жастан төмен емес және  кемінде 6 команда қатысуымен;
І жасөспірімдік спорттық разряд

5-8 место на Чемпионате Азии среди взрослых и на Азиатских играх среди взрослых;
2-4 место на Чемпионате Азии среди юниорских команд (от 16 до 22 лет);
1-6 место на Чемпионате Мира среди Вооруженных сил (CISM);
1-3 место на Чемпионате Мира Международного спортивного союза железнодорожников (USIC);
Участвовать в составе команды, занявшей:
1-3 место на Чемпионате Республики Казахстан Национальной Лиги;
1-3 место на Спартакиаде Республики Казахстан среди взрослых;
1-е место в Кубке Республики Казахстан среди взрослых;
3-4 место на Чемпионате Азии среди клубных команд;
Войти в список двенадцати лучших игроков Чемпионата Республики Казахстан Высшей Лиги:
От команды Чемпиона Высшей Лиги – шесть человек;
От команды серебряного призера Высшей Лиги – четыре человека;
От команды бронзового призера Высшей Лиги – два человека.
Кандидат в мастера спорта Республики Казахстан
Участвовать в составе команды, занявшей:
4-6 место на Чемпионате Республики Казахстан Национальной Лиги;
1-3 место на Чемпионате Республики Казахстан Высшей Лиги;
1-2 место на Молодежном Чемпионате Республики Казахстан;
1-2 место на Спартакиаде школьников, Молодежных играх Республики Казахстан;
1 место на Чемпионате Республики Казахстан среди юношей и девушек (от 14 лет, Детско-юношеская баскетбольная лига) при условии участия не менее шести команд;
1 место на Республиканской Универсиаде или Студенческих играх Казахстана;
1 место на Чемпионате Республики Казахстан среди детских домов и интернатов.
I разряд
Участвовать в составе команды занявшей:
2-3 место на Чемпионатах Республики Казахстан среди юношей и девушек (от 14 лет, Детско-юношеская баскетбольная лига) при условии участия не менее 6 команд;
2-3 место на Чемпионате Республики Казахстан среди детских домов и интернатов;
1 место в Первенствах областей Республики Казахстан, гг. Алматы и Астана среди юношей и девушек, при условии возраста участников не менее 14 лет и участия не менее 6-ти команд.
II разряд
Участвовать в составе команды, занявшей 2 место в Первенствах областей Республики Казахстан, гг. Алматы и Астана среди юношей и девушек, при условии возраста участников не менее 14 лет и участия не менее 6-ти команд.
III разряд
Участвовать в составе команды, занявшей 3 место в Первенствах областей Республики Казахстан, гг. Алматы и Астана среди юношей и девушек, при условии возраста участников не менее 14 лет и участия не менее 6-ти команд.
I юношеский разряд

ұлдар мен қыздар арасындағы   кемінде 6 команда қатысуымен өткізілген Қазақстан Республикасы  облыстарының, Астана мен Алматы қ.қ. біріншіліктерінде 1 орынды иеленген команда құрамында қатысу;
ІІ жасөспірімдік  спорттық разряд
ұлдар мен қыздар арасындағы кемінде 6 команда қатысуымен өткізілген Қазақстан Республикасы  облыстарының, Астана мен Алматы қ.қ. біріншіліктерінде  2 орынды иеленген команда құрамында қатысу;
ІІІ жасөспірімдік  спорттық разряд
ұлдар мен қыздар арасындағы  кемінде 6 команда қатысуымен Қазақстан Республикасы  облыстарының, Астана мен Алматы қ.қ. біріншіліктерінде   3 орынды иелеген команда құрамында қатысу.
БОКС
Қазақстан Республикасының халықаралық дәрежедегі спорт шебері
(ерлер)
Орын алу:
Ересектер арасындағы Олимпиада ойындарында 1-6 орын;
Әлем чемпионатында 1-3-ші орын және Әлем кубогының жеке және командалық есебінде 1-3-ші орын;
Юниорлар арасындағы әлем чемпионатында 1-2-ші орын;
Ересектер арасындағы Азия ойындарында 1-3-ші орын;
Ересектер арасындағы Азия чемпионатында 1-ші орын;
Бүкіләлемдік әскери спорттық ойындарда 1-2-ші орын;
«А» дәрежесіндегі халықаралық турнирлерде жыл бойы 2 рет 1-ші орын;
Жастар арасындағы Азия чемпионатында 1-ші орын және Юниорлар арасындағы әлем чемпионатында 3-ші орын;
Әскери қызметкерлер арасындағы әлем чемпионатында 1-ші орын;
ӘБС нұсқасы бойынша Кәсіпқойлар арасындағы әлем чемпионатында 1-ші орын, кемінде 4 сайыс өткізуі шарт;
ӘБС нұсқасы бойынша Кәсіпқойлар арасындағы әлем чемпионатында 1-2-ші орын, кемінде 4 сайыс өткізуі шарт.
(әйелдер)
Орын алу:
Ересектер арасындағы Олимпиада ойындарында 1-8 орын;
Әлем мемпионатында 1-6-шы орын және Әлем кубогының жеке және командалық есебінде 1-3 орын;
Жастар арасындағы әлем чемпионатында 1 орын;
Ересектер арасындағы Азия ойындарында 1-3 орын;
Ересектер арасындағы Азия чемпионатында 1-ші орын;
«А» дәрежесіндегі 2 халықаралық турнирлерде 1 (3 сайыс өткізу шартымен) алу.
Қазақстан Республикасының спорт шебері
(ерлер)
Жасөспірімдер арасындағы Қазақстан Республикасы Чемпионатында 1 орын, кемінде 3 сайыс өткізу шартымен;
Ересектер арасындағы Қазақстан Республикасы Чемпионатында -1,2,3 орындар, кемінде 3 сайыс өткізу шартымен;
Ересектер арасындағы Қазақстан Республикасы спартакиадасында  1,2,3 орын.
«А» дәрежесіндегі халықаралық турнирлерде 1-2 орын (3 сайыс өткізу шартымен)
ӘБС нұсқасы бойынша Кәсіпқойлар арасындағы командалық әлем чемпионатында 2-ші орын, кемінде 4 сайыс өткізу шартымен;
Қазақстан Республикасының аумағында ересектер арасындағы мынандай Халықаралық турнирлерде 1-ші орын (кемінде 3 сайыс өткізу және кемінде 5 мемлекеттің қатысуы шартымен):

Участвовать в составе команды, занявшей 1 место в Первенствах областей Республики Казахстан, гг. Алматы и Астана среди мальчиков и девочек, при условии участия не менее 6-ти команд;
II юношеский разряд
Участвовать в составе команды, занявшей 2 место в Первенствах областей Республики Казахстан, гг. Алматы и Астана среди мальчиков и девочек, при условии участия не менее 6-ти команд;
III юношеский разряд
Участвовать в составе команды, занявшей 3 место в Первенствах областей Республики Казахстан, гг. Алматы и Астана среди мальчиков и девочек, при условии участия не менее 6-ти команд.
БОКС
Мастер спорта международного класса Республики Казахстан
Мужчины
Занять 1-6 место на Олимпийских Играх среди взрослых;
1-3 место на Чемпионате Мира, или 1-3 место Кубке Мира в личном и командном;
1-2 место на Чемпионате Мира среди юниоров;
1-3 место на Азиатских Играх среди взрослых;
1- место на Чемпионате Азии среди взрослых;
1-2 место на Всемирных Армейских Играх;
2 раза - 1 место на международных турнирах класса «А» в течении года;
1 - место на Чемпионате Азии среди молодежи и плюс 3 - место на Чемпионате Мира среди юниоров;
1 - место на Чемпионате Мира среди военнослужащих;
1 место на командном Чемпионате Мира среди профессионалов по версии ВСБ, при условии проведения не менее 4-х боев;
1-2 место на личном Чемпионате Мира среди профессионалов по версии ВСБ, при условии проведения не менее 4-х боев.
Женщины
Занять 1-8 место на Олимпийских Играх среди взрослых;
1 - 6 место Чемпионатах Мира, или 1-3 место Кубке Мира в личном и командном;
1 место на Чемпионате Мира среди молодежи;
1 - 3 место на Азиатских Играх среди взрослых;
1 место на Чемпионате Азии среди взрослых;
1 место на 2-х международных турнирах класса «А» (при условии проведения 3 боев).
Мастер спорта Республики Казахстан
Мужчины
Чемпионат Республики Казахстан по юниорам -1 место, при условии проведения не менее 3-х боев;
Чемпионат Республики Казахстан среди взрослых - 1, 2, 3 место, при условии проведения не менее 3-х боев;
Спартакиада Республики Казахстан среди взрослых - 1, 2, 3 место.
1-2 место на международных турнирах класса «А» (при условии проведении 3 боев)
2 место на командном Чемпионате Мира среди профессионалов по версии ВСБ, при условии проведения не менее 4-х боев;
1 - место на следующих Международных турнирах среди взрослых (мужчин) на территории РК (при условии проведения не менее 3-х боев и участии не менее 5 стран):

1. С.Қ.Нұрмағамбетовтың жүлдесіне           Алматы қ.
2. Е.Н.Хасановты еске алу                   Алматы қ.
3. Қ.Абдалиевты еске алу                    Шымкент қ.
4. С.К.Қонақбаевтың жүлдесіне               Павлодар қ.
5. Шохр-Бөлтекұлын еске алу                 Ақтау қ.
6. И.Махамбетті еске алу                    Атырау қ.
7. Б.Ақшолақовты еске алу                   Ақтөбе қ.
8. Ғ.Жарылғаповты еске алу                  Қарағанды қ.
9. А.А.Құлыбаевты еске алу                  Орал қ.
Олимпиада чемпионы Б.Саттархановты еске алуға арналған жастар арасындағы Халықаралық турнирде 5 мемлекеттің қатысуымен кемінде 3 сайыс өткізу  шартымен (ОҚО) 1-ші орын;
Орал мен Қорған Әйтеновтерді еске алуға арналған жастар арасындағы Халықаралық турнирде 5 мемлекеттің қатысуымен кемінде 3 сайыс өткізу  шартында (Қостанай) 1-ші орын;
Юниорлар арасындағы кемінде 3 сайысты өткізу шартымен Азия чемпионатында 1-ші орын алу.
(әйелдер)
Кемінде 3 сайыс өткізу шартымен ҚР Чемпионатында 1-2-ші орын;
ҚР Чемпионатында 2 жыл қатарынан 3-орын;
кемінде 3 сайыс өткізу шартымен ҚР спартакиадасында  1-2-ші орын;
ҚР аумағында әйелдер арасындағы Халықаралық турнирлерде 1-ші орын:
1. С.Қ.Нұрмағамбетоватың жүлдесіне           Алматы қ.
2. Е.Н.Хасановаты еске алу                   Алматы қ.
3. Қ.Абдалиевты еске алу                     Шымкент қ.
4. С.К.Қонақбаевтың жүлдесіне                Павлодар қ.
5. Шохр-Бөлтекұлын еске алу                  Ақтау қ.
6. И.Махамбетті еске алу                     Атырау қ.
7. Б.Ақшолақовты еске алу                    Ақтөбе қ.
8. Ғ.Жарылғапов                              Қарағанды қ.
9. А.А.Құлыбаевтың жүлдесіне                 Орал қ.
Жастар арасындағы әлем чемпионатында 2-3-ші орын;
Ересектер арасындағы Азия чемпионатында 3-ші орын;
Жастар мен жасөспірімдер арасындағы Азия чемпионатында 1-ші орын;
Жасөспірімдер арасындағы Олимпиада ойындарында 1-3-ші орын алу.
ҚР спорт шеберіне үміткер
(ерлер, әйелдер)
Ересектер арасындағы ҚР Чемпионатында 3-4-ші орын;
Жастар мен жасөспірімдер арасындағы ҚР Чемпионатында 2-3-ші орын;
Дене шынықтыру мен спорт саласындағы уәкілетті органның бұқаралық-спорттық іс-шараларының күнтізбелік жоспарына енгізілген республикалық турнирлерде 1-3-ші орын алу.
(әйелдер)
Әйелдер арасындағы ҚР Чемпионатында 3-ші орын;
кемінде 3 сайыс өткізу шартымен Жастар арасындағы ҚР Чемпионатында 1-ші орын алу.
І разряд
Бұл салмақ категориясында кемінде 1-разрядтағы 4 боксшының қатысу шартымен, облыстық, қалалық чемпионаттарда 1-3-ші орын;
қала ауқымынан төмен емес жарыстарда жыл бойы ІІ разрядты спортшыларды 10 рет жеңу.
ІІ разряд
Кез келген ауқымдағы жарыстарда жыл бойы ІІІ разрядтағы спортшыларды 8 рет жеңу;
ІІІ разряд
Кез келген ауқымдағы жарыстарда жыл бойы жаңа спортшыларды 4 рет жеңу.

1. на призы Нурмагамбетова С.К.       г. Алматы
2. памяти Хасанова.Е.Н.               г. Алматы
3. памяти Абдалиева К.                г. Шымкент
4. на призы Конакбаева С.К.           г. Павлодар
5. памяти Шохр-Болтекулы              г. Актау
6. памяти Махамбет И.                 г. Атырау
7. памяти Акшолакова Б.               г. Актобе
8. памяти Жарылгапова Г.              г. Караганда
9. на призы Кулибаев А.А.             г. Уральск
1 - место на Международном турнире среди молодежи памяти Олимпийского чемпиона Б. Саттарханова (ЮКО) при условии проведения не менее 3-х боев при участии 5-и стран;
1 - место на Международном турнире среди молодежи памяти Орала и Коргана Айтеновых (Костанай) при условии проведения не менее 3-х боев при участии 5-и стран;
1 место на Чемпионате Азии среди юниоров, при условии проведения не менее 3-х боев.
Женщины
1-2 место на Чемпионате Республики Казахстан при условии проведения не менее 3-х боев;
дважды занять 3-место на Чемпионате Республики Казахстан среди взрослых в течении 2-х лет подряд;
1-2 место на Спартакиаде Республики Казахстан при условии проведения не менее 3-х боев;
1-место на Международных турнирах среди женщин на территории Республики Казахстан:
1. на призы Нурмагамбетова С.К.            г. Алматы
2. памяти Хасанова.Е.Н.                    г. Алматы
3. памяти Абдалиева К.                     г. Шымкент
4. на призы Конакбаева С.К.                г. Павлодар
5. памяти Шохр-Болтекулы                   г. Актау
6. памяти Махамбет И.                      г. Атырау
7. памяти Акшолакова Б.                    г. Актобе
8. памяти Жарылгапова Г.                   г. Караганда
9. на призы Кулибаев А.А.                  г. Уральск
2-3 место на Чемпионате Мира среди молодежи;
3-место на Чемпионате Азии среди взрослых;
1-место на Чемпионате Азии среди молодежи и юношей;
1-3 место на Юношеских Олимпийских играх.
Кандидат в мастера спорта РК
Мужчины, женщины
Занять 3-4 место на Чемпионате Республики Казахстан среди взрослых;
2-3 место на Чемпионатах Республики Казахстан среди молодежи и юношей;
1-3 место на республиканских турнирах включенных в календарный план спортивно-массовых мероприятий уполномоченного органа в области физической культуры и спорта.
Занять 3 - место на Чемпионате РК среди женщин;
1-место на Чемпионате РК среди молодежи при условии проведения не менее 3- боев.
І-ый разряд
1-3 место на Чемпионатах области, города при условии, что в данной весовой категории не менее 4-х боксеров 1-разряда;
Одержать в течении года 10 побед над спортсменами ІІ - разряда, на соревнованиях не ниже городского масштаба.
ІІ- й разряд
Одержать в течение года 8 побед над спортсменами ІІІ- разряда на соревнованиях любого масштаба.
ІІІ-разряд
Одержать в течение года 4 победы над спортсменами новичками на соревнованиях любого масштаба.

І жасөспірімдер разряды (14-17 жас)
Бұл салмақ категориясында кемінде І жасөспірімдер разрядындағы 4 спортшының қатысу шартымен қалалық, облыстық біріншілікте 1-ші орын иелену
Кез келген ауқымдағы жарыстарда 1 жыл бойы ІІ жасөспірімдер разрядындағы спортшыларды 10 рет жеңу;
ІІ жасөспірімдер разряды.
Кез келген ауқымдағы жарыстарда 1 жыл бойы ІІІ жасөспірімдер разрядындағы спортшыларды 6 рет жеңіске жеңу.
ІІ жасөспірімдер разряды (14-15 жас)
Жүйелі түрде 1,5 жыл шұғылдану және  кез келген ауқымдағы жарыстарда 1 жыл бойы ІІІ жасөспірімдер разрядындағы спортшылардан 4 рет жеңіске жету
ІІІ жасөспірімдер разряды (14-15 жас)
Жүйелі түрде 1 жыл шұғылдану, техникалық әдістерді игеру және кемінде 5 сайысқа қатысу.
ІІІ жасөспірімдер разряды (12-13 жас)
Жүйелі түрде 1 жыл спортпен шұғылдану, техникалық әдістерді игеру және кемінде 3 сайысқа қатысу.
ГРЕК-РИМ, ЕРКІН  ЖӘНЕ ӘЙЕЛДЕР КҮРЕСІ
Қазақстан  Республикасы  Халықаралық  дәрежедегі  спорт  шебері
Ересектер арасындағы Олимпиада ойындарында1-6 орын;
Ересектер арасындағы әлем  чемпионатында 1-5 орын;
Ересектер арасындағы Азия ойындарында 1-3 орын;
Ересектер арасындағы Азия  чемпионатында 1-2 орын;
Ересектер арасындағы Әлем Кубогында  командалық және жеке жарыста 1 орын;
Жастар  арасындағы  әлем чемпионатында 1-3 орын;
Жастар  арасындағы  Азия  чемпионатында 1 орын;
Бүкіләлемдік студенттік ойындарында 1-2 орын;
Халықаралық күрес  федерациясы (FILA)  бекіткен біріккен қүрес түрлері бойынша «Гран-При» халықаралық  турнирлерінде 1 орын;
Жасөспірімдер  арасында  Олимпиада ойындарында 1-3 орын .
Қазақстан  Республикасы спорт  шебері
Ересектер арасындағы Қазақстан  Республикасы Спартакиадасында 1-3 орын;
Ересектер арасындағы Қазақстан  Республикасы  Чемпионатында 1-2 орын ;
Ересектер арасындағы Қазақстан Республикасы Кубогында 1-2 орын;
Кадеттер арасындағы Азия чемпионатында 1-2 орын;
Қазақстан  Республикасы жастар ойындарында1-2 орын;
Жастар арасындағы Қазақстан Республикасы чемпионатында 1 орын;
Кеңес одағына еңбегі сіңген жаттықтырушы Мардан  Сапарбаевты еске алуға арналған грек-рим күресінен ересектер арасында Республикалық турнирде 1 орын;
Кеңес одағының  батыры Нүркен Әбдіровті еске алуға арналған еркін күрестен ересектер арасында Республикалық турнирде 1 орын;
Кеңес одағының Социалистік еңбек ері Зылиха Тамшыбаеваны еске алуға арналған еркін күресінен  ересектер арасында Республикалық турнирде 1 орын;
Олимпиада чемпионы Жақсылық Үшкемпіровтің жүлдесі үшін грек-рим  күресінен жастар арасында Республикалық турнирде 1 орын;
«Азия балалары» халықаралық спорт ойындарында 1 орын;
Кеңес одағының батыры генерал Сабыр Рахымовты еске алуға арналған еркін күресінен жастар арасында Республикалық турнирде 1 орын;
Қазақстан Республикасы спорт шеберлігіне үміткер

І юношеский разряд (14-17 лет)
Завоевать 1-место на первенстве города, области при условии, что в данной весовой категории не менее 4-х спортсменов І- юношеского разряда;
Одержать в течение 1- года 10 побед над спортсменами ІІ-юношеского разряда на соревнованиях любого масштаба.
ІІ юношеский разряд
Одержать в течение 1 года 6- побед над спортсменами ІІІ-юношеского разряда на соревнованиях любого масштаба.
ІІ юношеский разряд (14-15 лет)
Систематически заниматься 1,5 года и одержать в течении 1-года 4-победы над спортсменами ІІІ- юношеского разряда на соревнованиях любого масштаба.
ІІІ юношеский разряд(14-15 лет)
Систематически заниматься в течение 1-года, владеть техническими приемами и участвовать не менее, чем в 5-ти боях.
ІІІ юношеский разряд (12-13 лет)
Систематически заниматься в течение 1-года, владеть техническими приемами и участвовать не менее, чем в 3-х боях.
БОРЬБА ГРЕКО-РИМСКАЯ, ВОЛЬНАЯ И ЖЕНСКАЯ
Мастер спорта Республики Казахстан международного класса
1-6 место на Олимпийских играх среди взрослых;
1-5 место на чемпионате мира среди взрослых;
1-3 место на Азиатских играх среди взрослых;
1-2 место на чемпионате Азии среди взрослых;
1 место на Кубке мира в личных или командных соревнованиях среди взрослых;
1-3 место на чемпионате мира среди молодежи;
1 место на чемпионате Азии среди молодежи;
1-2 место на Всемирных студенческих играх;
1 место на международных турнирах из серии «Гран-При», утвержденной Международной федерацией объединенных стилей борьбы (FILA);
1-3 место на Юношеских Олимпийских играх.
Мастер спорта Республики Казахстан
1-3 место на Спартакиаде Республики Казахстан среди взрослых;
1-2 место на чемпионате Республики Казахстан среди взрослых;
1-2 место на Кубке Республики Казахстан среди взрослых;
1-2 место на чемпионате Азии среди кадетов;
1-2 место на молодежных играх Республики Казахстан;
1 место на чемпионате Республики Казахстан среди молодежи;
1 место на Республиканском турнире памяти Заслуженного тренера СССР Мардана Сапарбаева по греко-римской борьбе среди взрослых;
1 место на Республиканском турнире памяти героя Советского Союза Нуркена Абдирова по вольной борьбе среди взрослых;
1 место на Республиканском турнире памяти героя Социалистического труда Советского Союза Зылихы Тамшыбаевой среди взрослых;
1 место на Республиканском турнире на призы Олимпийского чемпиона Жаксылыка Ушкемпирова по греко-римской борьбе среди молодежи;
1 место на Международные спортивные игры «Дети Азии»;
1 место на Республиканском турнире памяти героя Советского Союза генерала Сабыра Рахимова по вольной борьбе среди молодежи.
Кандидат в мастера спорта Республики Казахстан

Ересектер арасындағы Қазақстан  Республикасы Спартакиадасында 4-6 орын;
Ересектер арасындағы Қазақстан  Республикасы  Чемпионатында 3-5 орын;
Қазақстан Республикасы жастар  ойындарында 3-5 орын;
Жастар  арасындағы Қазақстан  Республикасы  чемпионатында 2-3 орын;
I разряд
1 жыл ішінде 1-ші  разрядтағы 8 спортшыны жеңу (соның  ішінде 3  кездесуді таза жеңу) немесе II разрядтағы 16  спортшыны жеңу (соның ішінде 6 кездесуді таза жеңу)қалалық деңгейден төмен емес жарыстарда.
II разряд
1 жыл ішінде II-ші разрядтағы 6 спортшыны жеңу (соның  ішінде  2 сайыста таза жеңу) деңгейі ауылдық округке аудандық жарыстардан төмен  болмау.
III разряд
1 жыл ішінде III-ші разрядтағы 4 спортшыны жеңу немесе қалалық жарыста жаңадан қатысатын 8 спортшыдан басым түсу.

4-6 место – на Спартакиаде Республики Казахстан среди взрослых;
3-5 место – на чемпионате Республики Казахстан среди взрослых;
3-5 место – на молодежных играх Республики Казахстан;
2-3 место – на чемпионате Республики Казахстан среди молодежи.
I разряд
Одержать в течение года 8 побед над спортсменами I разряда (в том числе 3 победы «чисто») или 16 побед над спортсменами II разряда (в том числе 6 побед «чисто») на соревнованиях не ниже городского масштаба.
II разряд
Одержать в течение года 6 побед над спортсменами II разряда ( в том числе 2 победы «чисто») на соревнованиях не ниже районного масштаба для сельской местности.
III разряд
Одержать в течение года 4 победы над спортсменами III разряда или 8 побед над новичками на соревнованиях не ниже городского масштаба.

I  жасөспірімдер разряды (14-17 жас)
Облыстар және қала біріншілігінде 1-ші орын алу, жарысқа 1 жасөспірімдік разрядтағы 4 спортшы қатысу керек немесе 1 жыл ішінде II жасөсіпірімдік разрядтағы 10 спортшыдан басым түсу, кез-келген деңгейдегі жарыста.
II  жасөспірімдер разряды (14-15 жас)
1,5 жыл күреске қатысу және 1 жыл ішінде III жасөспірімдік разрядтағы 4 спортшыдан басым түсу, кез-келген деңгейдегі жарыста.
III  жасөспірімдер разряды (14-15 жас)
жыл бойы жүйелі түрде спортпен шұғылдану, жарыстарда 5 реттен кем емес сайыс өткізу.
ВЕЛОСИПЕД СПОРТЫ (ТАС ЖОЛДАҒЫ ЖАРЫС)
Қазақстан Республикасының Халықаралық дәрежедегі спорт шебері (ерлер)
Орындар иелену:

I юношеский разряд (14-17 лет)
Завоевать 1 место на юношеском первенстве области, городов при условии, что в данной весовой категории не менее 4 спортсмена I юношеского разряда или одержать в течение года 10 побед над спортсменами II юношеского разряда на соревнованиях любого масштаба.
II юношеский разряд (14-15 лет)
Систематически заниматься в течение 1,5 года и одержать в течении года 4 победы над спортсменами III юношеского разряда на соревнованиях любого масштаба.
II юношеский разряд (14-15 лет)
Систематически заниматься в течение 1 года, участвовать не менее чем в 5-ти схватках.
ВЕЛОСИПЕДНЫЙ СПОРТ (ГОНКИ НА ШОССЕ)
Мастер спорта международного класса Республики Казахстан
Мужчины
Занять:

1-15
Олимпиада ойындарында уақытқа  жекелей немесе топтық жарыстарда (ерлер-элита)
1-10
Әлем Чемпионатында уақытқа  жекелей немесе топтық жарыстарда (ерлер-элита)
1-10
Әлем Чемпионатында уақытқа  жекелей немесе топтық жарыстарда ерлер андерлер (19-22)
1-5
Азия ойындарында уақытқа  жекелей немесе топтық жарыстарда (ерлер)
1
Азия Чемпионатында уақытқа  жекелей немесе топтық жарыстарда (ерлер)
1-5
2.2 Элита категориясында халықаралық көпкүндік жарыста

1-15
В групповой гонке или индивидуальной гонке на время на Олимпийских Играх –
мужчины - элита
1-10
В групповой гонке или индивидуальной гонке на время на Чемпионате Мира –
мужчины - элита
1-10
В групповой гонке или индивидуальной гонке на время на Чемпионате Мира – мужчины андеры (19-22)
1-5
В групповой гонке или индивидуальной гонке на время на Азиатских Играх –
мужчины
1
В групповой гонке или индивидуальной гонке на время на Чемпионате Азии –
мужчины
1-5
В международной многодневной гонке категории 2.2 Элита

6 -10
Ерлер арасында  Астана, Алматы және облыс біріншіліктерінде
3-5
Жастар арасында Облыс біріншілігі
1-4
Жасөспірімдер арасында Облыс біріншілігі
II разряд
Орынды иелену:
1-5
Кез келген масштабтағы жарыстарда
III разряд
Кез келген масштабтағы 4 жарыстан кем емес, кемінде 10 спортшы қатысқан, 50% үздіктер қатарына кіріп, орындар алған жағдайда беріледі
Дәрежелік талаптарды орындау
Жарысқа қатысушылардың бір уақытта спорттық-шоссеге, жолға арналған немесе арнайы велосипедпен жарысқа қатысуына болады
ҚР СШ 15 жастан бастап беріледі
ҚР СШ атағы  30%  Спорт шебері қатысқан, 15 шақырым қашықтықтан жоғары, 15 спортшыдан кем қатыспаған Қазақстан
Республикасының чемпионатында немесе біріншілігінде.
ҚР СШҮ атағы - 50% 1-ші дәрежедегі немесе 30% СШҮ спортшылар, 10 спортшыдан кем қатыспаған, 15 шақырым дистанциядан кем емес  ерлер, жастар арасындағы облыс біріншіліктерінде беріледі
Велосипед спорт түрлері бойынша (велошоссе,маунтинбайк, велотрек) СШ атағын алу үшін төрешілер алқасында ҚР Жоғары категориядағы Ұлттық дәрежедегі 3 төрешіден кем болмауы, СШҮ атағын алу үшін Жоғары категориядағы Ұлттық дәрежедегі 2 төрешіден кем болмауы керек.
СУ ДОБЫ
Қазақстан  Республикасының халықаралық  дәрежедегі  спорт шебері
ҚР құрама команда сапында қатысу, төмендегі орындарды иелену:
Ересектер арасындағы Олимпиада  ойындарында 1-8 орын
Ересектер арасындағы Әлем чемпионатында 1-6
Ересектер арасындағы Әлем кубогында 1-3 орын
Ересектер арасындағы Азия ойындарында, ересектер арасындағы Азия чемпионатында 1-орын;
Дүниежүзілік Универсиадада, жастар арасындағы Әлем Чемпионатында 1-3 орын
Қазақстан Республикасының спорт шебері
ҚР құрама команда сапында қатысу, төмендегі орындарды иелену:
Ересектер арасындағы Ресей Чемпионаты, ересектер арасындағы Ресей Ашық Кубогінде 1-4 орын
Жастар арасындағы Азия Чемпионатында 1-орын
Жастар арасындағы Әлем Чемпионатында 1-4 орын
Құрама команда сапында ересектер арасындағы Қазақстан Республикасы Чемпионатында, ерлер мен әйелдер арасында 1-орынды алған
Қазақстан Республикасы  спорт шеберіне үміткер
Құрама команда сапында қатысу:  Ересектер арасындағы ҚР Чемпионатында 1-3 орын, ҚР Жасөспірімдер арасындағы Ойындарында, ҚР оқушылар Спартакиядасында, жастар, ер балалар, қыздар арасындағы ҚР Чемпионатында 1-3 орын
І разряд
Құрама команда сапында қатысу: ҚР Чемпионатында, ҚР жастар, ер балалар, қыздар арасындағы біріншілігінде, ҚР оқушылар Спартакиадасында, ҚР Жастар мен жасөспірімдер ойындарында, жастар, ер балалар, қыздар арасындағы Ресейдің ашық  Чемпионатында
ІІ разряд
Құрама команда сапында қатысу:  Облыстардың, қаланың, клубтың біріншіліктерінде, матчтық кездесулерде 1 орын
ІІІ разряд

6 -10
На первенстве области, г. Алматы, г. Астаны мужчины
3 - 5
На первенстве области юниоры
1 - 4
На первенстве области среди юношей
II разряд
Занять места:
1-5
На соревнованиях любого масштаба
III разряд
Занять места не менее чем в 4-х соревнованиях любого масштаба при участии не менее 10-ти спортсменов, войдя в число 50% лучших.
Условия выполнения разрядных требований
В соревнованиях участники могут одновременно стартовать на спортивно-шоссейных, дорожных и специальных велосипедах.
Звание МС РК присваивается с 15 лет.
Звание МС РК присваивается на чемпионате и первенстве РК на дистанции 15 км и более и при участии не менее 15 чел. из которых не менее 30 % МС.
Разряд КМС РК на первенствах областей среди мужчин, юниоров присваивается на дистанции не менее 15 км при участии не менее 10 спортсменов, из которых 30 % КМС или 50 % I-го разряда.
Для присвоения звания МС по велосипедному спорту на шоссе, треке, маунтинбайку обязательным условием является участие в судействе не менее 3-х судей НСВК, для звания КМС не менее 2-х судей НСВК.
ВОДНОЕ ПОЛО
Мастер спорта международного класса Республики Казахстан
Участвовать: в составе сборной РК, занявшей:
1-8 место на Олимпийских Играх среди взрослых;
1-6 место на Чемпионате Мира среди взрослых;
1-3 место на Кубке Мира среди взрослых;
1 место на Азиатских Играх среди взрослых, Чемпионате Азии среди взрослых;
1-3 место на Чемпионате Мира среди юниоров, на Всемирной Универсиаде.
Мастер спорта Республики Казахстан
Участвовать: в составе сборной РК, занявшей:
1-4 место в Чемпионате России среди взрослых, Открытом Кубке России среди взрослых;
1 место в Чемпионате Азии среди юниоров;
1-4 место на Чемпионате Мира среди юниоров;
в составе сборной команды на Чемпионате РК среди взрослых, занявшей 1 место.
Кандидат в мастера спорта Республики Казахстан
Участвовать: в составе сборной команды, занявшей 1-3 место на Чемпионате РК среди взрослых; 1-3 место на Молодежных Играх РК, на Спартакиаде школьников РК, на Чемпионате РК среди юниоров, юношей, девушек.
I разряд
Участвовать: в составе сборной команды на Чемпионате РК, Первенстве РК среди юниоров, юношей, девушек, Спартакиаде школьников РК, Молодежных и Юношеских Играх РК; в составе сборной РК в Открытом Чемпионате России среди юниоров, юношей, девушек.
II разряд
Участвовать: в составе сборной команды в Первенстве области, города, клуба, матчевых встречах, занявшей 1 место.
III разряд

Құрама команда сапында қатысу:  Облыстардың, қаланың, клубтың біріншіліктерінде, матчтық кездесулерде 2-3 орын
І жасөспірімдік разряды
Құрама команда сапында қатысу: Облыстардың, қаланың, клубтың біріншіліктерінде, матчтық кездесулерде: БЖСМ біріншіліктерінде 1-2 орын немесе  жүзуден І жасөспірімдік дәрежесі болса;
ІІ жасөспірімдік разряды
Құрама команда сапында қатысу: Облыстардың, қаланың, клубтың біріншіліктерінде, матчтық кездесулерде: БЖСМ біріншіліктерінде 3-4 орын немесе  жүзуден ІІ жасөспірімдік дәрежесі болса;
ІІІ жасөспірімдік разряды
Құрама команда сапында қатысу: Облыстардың, қаланың, клубтың біріншіліктерінде, матчтық кездесулерде: БЖСМ біріншіліктерінде 3-4 орын немесе  жүзуден ІІІ жасөспірімдік дәрежесі болса.
ВОЛЕЙБОЛ
Қазақстан Республикасының Халықаралық дәрежедегі спорт шебері
ҚР құрама командасының сапында өнер көрсетіп, Ересектер арасындағы Олимпиада ойындарында 4-8 орын немесе ересектер арасындағы Әлем чемпионатында 3-6 орын алғаны үшін;
Ересектер арасындағы Әлем кубогында 1-4 орын алғаны үшін;
ҚР құрама командасының сапында өнер көрсетіп, ересектер арасындағы Азия чемпионатында және ересектер арасындағы Азия ойындарында 1-3 орын алғаны үшін;
ҚР студенттік құрама командасының сапында өнер көрсетіп Дүниежүзілік студенттік ойындарында 1-2 орын алғаны үшін;
ҚР құрама командасының сапында өнер көрсетіп, Азия елінің Кубок иегерлерінің Кубогын жеңіп алғаны үшін.
Қазақстан Республикасының спорт шебері
ҚР құрама командасының сапында өнер көрсетіп, жастар арасында Азия чемпионатында 1-2 орын алғаны үшін;
ҚР құрама командасының сапында өнер көрсетіп, чемпиондар кубогында 2-3 орын алғаны үшін немесе Азия елінің Кубок иегерлерінің Кубогын жеңіп алғаны үшін;
ҚР құрама командасының сапында өнер көрсетіп, Дүниежүзілік студенттік ойындарында 3-6 орын алғаны үшін;
ҚР құрама командасының сапында өнер көрсетіп, Орта Азия ойындарында 1 орын алғаны үшін;
команда сапында өнер көрсетіп, ҚР Спартакиадасында 1 орын алғаны үшін;
команда сапында өнер көрсетіп, ҚР чемпионатында және ҚР Кубогында үш жылдың ішінде екі рет 1 орын алғаны үшін.
Ескерту: спорт шебері атағы негізгі құрамда 70 пайыз ойын көрсеткен ойыншыға беріледі.
Қазақстан Республикасының  спорт шеберлігінен үміткер
команда сапында өнер көрсетіп, жоғары топтағы  ҚР чемпионаты мен ҚР Кубогында 2-5 орын алғаны үшін;
команда сапында өнер көрсетіп, ҚР Жастар ойындарында 1-2 орын алғаны үшін;
ҚР құрама командасының сапында өнер көрсетіп, 19 жасқа дейінгі жастар арасында (қыздар) Азия чемпионатында 1-6 орын алғаны үшін;
ҚР құрама команда сапында өнер көрсетіп, 20 жасқа дейінгі жастар арасында (қыздар) Әлем чемпионатында 1-8 орын алғаны үшін;

Участвовать: в составе сборной команды в Первенстве области, города, клуба, матчевых встречах, занявшей 2-3 место.
I юношеский разряд
Участвовать: в составе сборной команды в Первенстве области, города, клуба, матчевых встречах; в Первенстве ДЮСШ, занявшей 1-2 место. Или иметь I юношеский разряд по плаванию.
II юношеский разряд
Участвовать: в составе сборной команды в Первенстве области, города, клуба, матчевых встречах; в Первенстве ДЮСШ, занявшей 3-4 место. Или иметь II юношеский разряд по плаванию.
III юношеский разряд
Участвовать: в составе сборной команды в Первенстве области, города, клуба, матчевых встречах; в Первенстве ДЮСШ. Или иметь III юношеский разряд по плаванию.
ВОЛЕЙБОЛ
Мастер спорта международного класса Республики Казахстан
Участвовать:
в составе сборной команды РК, занявшей 4-8 места на Олимпийских Играх среди взрослых или 3-6 места на Чемпионате мира среди взрослых;
1-4 места в розыгрыше Кубка мира среди взрослых;
в составе сборной команды РК, занявшей 1-3 места на чемпионате Азии среди взрослых и Азиатских играх среди взрослых;
в составе сборной студенческой команды РК, занявшей 1-2 места на Всемирных студенческих играх;
в составе сборной команды РК, выигравшей Кубок обладателей Кубков стран Азии.
Мастер спорта Республики Казахстан
Участвовать:
в составе сборной команды РК, занявшей 1-2 места в чемпионате Азии среди юниоров;
в составе сборной команды РК, занявшей 2-3 места в Кубке чемпионов или Кубке обладателей Кубков для стран Азии;
в составе сборной команды РК, занявшей 3-6 места на Всемирных студенческих играх;
в составе сборной команды РК, занявшей 1 место на Центрально-Азиатских играх;
в составе команды, занявшей 1 место на Спартакиаде РК;
в составе команды, занявшей 1 место на чемпионате и Кубке РК два раза в течение трех лет.
Примечание: звание мастер спорта присваивается игрокам, отыгравшим не менее 70 % игр в основном составе.
Кандидат в мастера спорта Республики Казахстан
Участвовать:
в составе команды, занявшей 2-5 места в чемпионате и Кубке РК в высшей лиге;
в составе команды, занявшей 1-2 место в молодежных играх Казахстана;
в составе сборной команды РК, занявшей 1-6 места на чемпионате Азии среди юниоров (девушек) до 19 лет;
в составе сборной команды РК, занявшей 1-8 места на чемпионате мира среди юниоров (девушек) до 20 лет;

Облыстың команда сапында өнер көрсетіп, ҚР Спартакиадасында 2-5 орын алғаны үшін.
І разряд
команда сапында ҚР жоғары тобында өнер көрсеткені үшін;
команда сапында ҚР чемпионатында ұлттық топтағы командалар арасында 1-3 орын алғаны үшін;
команда сапында облыс және Алматы, Астана қалаларының чемпионатында кем дегенде 5 команда қатысқан жарыста 1 орын алғаны үшін;
үлкен жастағы (18 жасқа дейін) жастардың команда сапында (қыздар) республикалық жарыстарда, Оқушылар Спартакиадасында, ҚР Универсиадасында кем дегенде 6 команда қатысқан жарыста 1-3 орын алғаны үшін;
облыстың команда сапында өнер көрсетіп, ҚР Жастар ойынында 1-6 орын  алғаны үшін.
ІІ разряд
команда сапында өнер көрсетіп, бір жылдың ішінде әртүрлі деңгейдегі 14 кездесуде 2 дәрежедегі әртүрлі командаларды 4 рет жеңіп немесе 3 дәрежедегі командаларды 8 рет жеңгені үшін;
команда сапында өнер көрсетіп, үлкен жастағы (18 жасқа дейін) жастар арасындағы (қыздар) республикалық жарыстарда 1-6 орын алғаны үшін.
ІІІ разряд
команда сапында өнер көрсетіп, кем дегенде 6 команда қатысқан кез келген деңгейдегі жарыста 1-3 орын алғаны үшін;
команда сапында өнер көрсетіп, бір жылдың ішінде кез келген деңгейдегі жарыста 6 рет жеңіске жетіп, соның ішінде оңайланған ереже бойынша кем дегенде 12 кездесуде өнер көрсеткені үшін;
оңайланған ереже бойынша кез келген деңгейдегі 20 кездесуде өнер көрсеткені үшін.
І жасөспірімдік разряд
Үлкен жастағы жасөспірімдер командасының сапында өнер көрсетіп, жасөспірімдердің (қыздар) республикалық жарыстарында немесе ҚР чемпионатында 4-10 орын алғаны үшін;
Үлкен жастағы жасөспірімдер құрама командасының сапында өнер көрсетіп, қала біріншілігінде 1 жасөспірімдер дәрежесіндегі кем дегенде 2 команда қатысқан жарыста және 2 жасөспірімдер дәрежесіндегі кем дегенде 4 команда қатысқан жарыста 1 орын алғаны үшін;
Бір жылдың ішінде орта жастағы (16 жасқа дейін) немесе үлкен жастағы жасөспірімдердің команда сапында өнер көрсетіп, кем дегенде 12 кездесуде кез келген деңгейдегі 1 дәрежелі 4 жасөспірімдер командаларын немесе 2 дәрежелі 6 жасөспірімдердің әртүрлі командаларын жеңгені үшін.
ІІ жасөспірімдік разряд
Орта және кіші жастағы (14 жасқа дейін) команданың сапында өнер көрсетіп, ҚР біріншілігінде 1-3 орын алғаны үшін;
Бір жылдың ішінде үлкен және орта жастағы команданың сапында өнер көрсетіп, әртүрлі 2 дәрежелі жасөспірімдер командасын кез келген деңгейдегі 12 жарыста 6 рет жеңгені үшін;
Команда сапында өнер көрсетіп, соның ішінде оңайланған ереже бойынша кез келген деңгейдегі кем дегенде 12 кездесуде 8 рет жеңіске жеткені үшін.
ІІІ жасөспірімдік разряд

в составе сборной команды области, занявшей 2-5 места на Спартакиаде РК.
I разряд
Участвовать:
в составе команды высшей лиги РК;
в составе команды, занявшей 1-3 места в чемпионате РК среди команд национальной лиги;
в составе команды, занявшей 1 место на чемпионатах областей и городов Алматы и Астана при участии в соревнованиях не менее 5 команд;
в составе команды юношей (девушек) старшего возраста (до 18 лет) занявшей 1-3 места на республиканских соревнованиях, Спартакиаде школьников, Универсиаде РК при условии участия не менее 6 команд;
в составе команды областей, занявшей 1-6 места на Молодежных играх РК.
II разряд
Участвовать:
в составе команды, одержавшей в течение года 4 победы над разными командами 2 разряда или 8 побед над разными командами 3 разряда в 14 встречах на соревнованиях любого масштаба;
в составе команды, занявшей 1-6 места на республиканских соревнованиях юношей (девушек) старшего возраста (до 18 лет).
III разряд
Участвовать:
в составе команды, занявшей 1-3 места на соревнованиях любого масштаба при участии в них не менее 6 команд;
в составе команды, одержавшей 6 побед в течение года на соревнованиях любого масштаба, в том числе по упрощенным правилам, при условии выступления не менее чем в 12 встречах;
в 20 встречах на соревнованиях любого масштаба по упрощенным правилам в течение года.
I юношеский разряд
Участвовать:
в составе команды старшего юношеского возраста, выступающей на республиканских соревнованиях юношей (девушек) или занявшей 4-10 места на чемпионате РК;
в составе сборной команды старшего юношеского возраста, занявшей 1 место в первенстве города, при участии в соревнованиях не менее 2 команд 1 юношеского разряда и 4 команд 2 юношеского разряда;
в составе команды среднего (до 16 лет) или старшего юношеского возраста, одержавшей не менее чем в 12 встречах на соревнованиях любого масштаба 4 победы над разными командами 1 юношеского разряда или 6 побед над разными командами 2 юношеского разряда в течение года.
II юношеский разряд
Участвовать:
в составе команды среднего и младшего возраста (до 14 лет), занявшей 1-3 места на первенстве РК;
в составе команды старшего или среднего возраста, одержавшей в 12 встречах на соревнованиях любого масштаба 6 побед над разными командами 2 юношеского разряда в течение года;
в составе команды, одержавшей не менее чем в 12 встречах на соревнованиях любого масштаба 8 побед, в том числе и по упрощенным правилам.
III юношеский разряд
Участвовать:

Бір жылдың ішінде команда сапында 12 кездесуде өнер көрсетіп (немесе оңайланған ереже бойынша 20 кездесуде), кез келген деңгейдегі жарыста дене шынықтыру ұжымының спорттық секциясында алдын ала дайындықтан өткен жағдайда.
ЖАҒАЖАЙ ВОЛЕЙБОЛЫ
Қазақстан Республикасының Халықаралық дәрежедегі спорт шебері
Ересектер арасындағы Олимпиада ойындарында 4-6 орын;
Ересектер арасындағы әлем чемионатында, ересектер арасындағы әлем кубогының ұтысында 3-6 орын алғаны үшін;
Ересектер арасындағы Азия чемпионатында 1-3 орын алғаны үшін;
Азия елдерінің арасында кубок иегерлерінің кубогында 1 орын алғаны үшін;
Жағажай спорты түрлерінен ересектер арасындағы Азия ойынында 1-3 орын алғаны үшін.
Қазақстан Республикасының спорт шебері
Ересектер арасындағы Азия чемпионатында 4-6 орын алғаны үшін;
Азия елдерінің арасында кубок жеңімпаздарының немесе кубок иегерлерінің кубогында 2-3 орын алғаны үшін;
ҚР кубогының ұтысында 3 жылдың ішінде 2 рет 1 орын алғаны үшін;
Ересектер арасындағы ҚР чемпионатында 1 орын алғаны үшін;
Ересектер арасындағы ҚР спартакиадасында 1 орын алғаны үшін.
Қазақстан Республикасының  спорт шеберлігінен үміткер
Ересектер арасындағы ҚР чемпионатында 2-3 орын алғаны үшін;
Ересектер арасындағы ҚР кубогында 2-3 орын алғаны үшін;
Азия ойындарында (жасөспірімдер арасындағы жаста) 1-5 орын алғаны үшін.
І разряд
Ересектер арасындағы ҚР чемпионатында 4-8 орын алғаны үшін;
Ересектер арасындағы ҚР кубогында 4-8 орын алғаны үшін;
Облыс, Алматы және Астана қалаларының чемпионатында 1 орын алғаны үшін.
ІІ разряд
Маусым кезінде кез келген деңгейдегі жарыста 12 кездесуде кем дегенде 8 рет жеңіске жеткені үшін;
Облыс, Алматы және Астана қалаларының чемпионатында 2 орын алғаны үшін.
ІІІ разряд
Маусым кезінде кез келген деңгейдегі жарыста 12 кездесуде кем дегенде 6 рет жеңіске жеткені үшін;
Облыс, Алматы және Астана қалаларының чемпионатында 3 орын алғаны үшін.
І жасөспірімдік разряд
Үлкен жастағы жасөспірімдер командасының сапында жасөспірімдер арасындағы (қыздар) республикалық жарыста өнер көрсетіп немесе ҚР чемпионатында 4-10 орын алғаны үшін;
Үлкен жастағы жасөспірімдер командасының сапында өнер көрсетіп, 1 дәрежелі жасөспірімдердің 2 командасы қатысқан және 2 дәрежелі жасөспірімдердің 4 командасы қатысқан қалалық біріншілікте 1 орын алғаны болуы шарт;
Бір жылдың ішінде орта жастағы (16 жасқа дейін) немесе үлкен жастағы жасөспірімдер командасының сапында өнер көрсетіп, кез келген деңгейдегі 12 кездесуде 1 дәрежелі жасөспірімдер командасын 4 рет жеңіп немесе 2 дәрежелі жасөспірімдер командасын 6 рет жеңгені үшін.
ІІ жасөспірімдік разряд

в составе сборной команды в течение года не менее чем в 12 встречах (или в 20 встречах по упрощенным правилам) на соревнованиях любого масштаба при условии прохождения предварительной подготовки в спортивной секции коллектива физкультуры.
ПЛЯЖНЫЙ ВОЛЕЙБОЛ
Мастер спорта международного класса Республики Казахстан
4-6 места на Олимпийских играх среди взрослых;
3-6 места на чемпионате мира среди взрослых, в розыгрыше Кубка мира среди взрослых;
1-3 места на чемпионате Азии среди взрослых;
1 место на Кубке обладателей Кубков стран Азии;
1-3 место на Азиатских Играх по пляжным видам спорта среди взрослых.
Мастер спорта Республики Казахстан
4-6 места на чемпионате Азии среди взрослых;
2-3 места в Кубке чемпионов или Кубке обладателей Кубков для стран Азии;
1 место в розыгрыше Кубка РК два раза в течение 3-х лет;
1 место на чемпионате РК среди взрослых;
1 место на Спартакиаде РК среди взрослых.
Кандидат в мастера спорта Республики Казахстан
2-3 места на чемпионате РК среди взрослых;
2-3 места в розыгрыше Кубка РК среди взрослых;
1-5 места на Азиатских играх (среди юношеского возраста).
I разряд
4-8 места на чемпионате РК среди взрослых;
4-8 места в розыгрыше Кубка РК среди взрослых;
1 место на чемпионате области, городов Алматы и Астаны.
II разряд
одержать в течение сезона 8 побед не менее чем в 12 встречах на соревнованиях любого масштаба;
2 место на чемпионате области, городов Алматы и Астаны.
III разряд
- одержать в течение сезона 6 побед не менее чем в 12 встречах на соревнованиях любого масштаба;
- 3 место на чемпионате области, городов Алматы и Астаны.
I юношеский разряд
Участвовать:
в составе команды старшего юношеского возраста, выступающей на республиканских соревнованиях юношей (девушек) или занявшей 4-10 места на чемпионате РК;
в составе сборной команды старшего юношеского возраста, занявшей 1 место в первенстве города, при участии в соревнованиях не менее 2 команд 1 юношеского разряда и 4 команд 2 юношеского разряда;
в составе команды среднего (до 16 лет) или старшего юношеского возраста, одержавшей не менее чем в 12 встречах на соревнованиях любого масштаба 4 победы над разными командами 1 юношеского разряда или 6 побед над разными командами 2 юношеского разряда в течение года.
II юношеский разряд
Участвовать:

Орта және кіші жастағы (14 жасқа дейін) команданың сапында өнер көрсетіп, ҚР біріншілігінде 1-3 орын алғаны үшін;
Бір жылдың ішінде үлкен және орта жастағы команданың сапында өнер көрсетіп, 2 дәрежелі жасөспірімдер командасын кез келген 12 кездесуде 6 рет жеңіске жеткені үшін;
Команданың сапында өнер көрсетіп, кез келген деңгейдегі, соның ішінде оңайланған ереже бойынша 12 кездесуде 8 рет жеңіске жеткені үшін.
ІІІ жасөспірімдік разряд
Бір жылдың ішінде құрама команда сапында өнер көрсетіп, кез келген деңгейдегі 12 жарыста (немесе оңайланған ереже бойынша 20 кездесуде), дене шынықтыру ұжымының спорттық секциясында алдын ала дайындықтан өткен жағдайда.
ҚОЛ ДОБЫ
Қазақстан  Республикасының халықаралық  дәрежедегі  спорт шебері
ҚР құрама команда сапында өнер көрсетіп, келесі орындарды иеленсе:
Ересектер арасындағы Олимпиада  ойындарында 4-12 орын;
Ересектер арасындағы Әлем чемпионатында 4-10 орын;
Дүниежүзілік Универсиадада 1-5 орын;
Ересектер арасындағы Азия  ойындарында 1-4 орын;
Ересектер арасындағы Азия чемпионатында   1-3 орын;
Жастар арасындағы Әлем чемпионатында 1-3 орын (18-22 жас);
Жасөспірімдер арасындағы Азия чемпионатында 1 орын (18-22 жас)
Қазақстан Республикасының  спорт шебері
ҚР құрама команда сапында өнер көрсетіп, келесі орындарды иеленсе:
Ересектер арасындағы Азия чемпионатында   4-6 орын;
Ересектер арасындағы Азия  ойындарында 5-8 орын;
Жастар арасындағы Әлем чемпионатында 4-6 орын (18-22 жас);
Жасөспірімдердер арасындағы Азия чемпионатында 1-3 орын (16-22 жас);
Кемінде 6 команда қатысқан, кез келген деңгейдегі  халықаралық жарыстарда 1 орын;
Құрама команда сапында өнер көрсетіп, келесі орындарды иеленсе:
Облыстың, клубтың  команда құрамында  Қазақстан Республикасының чемпионатында 1 орын;
Ересектер арасындағы Қазақстан Республикасының Спартакиадасында 1 орын;
Қазақстан Республикасының Жастар ойындарында 1 орын;
Қазақстан Республикасы  спорт шеберлігінен үміткер
Құрама команда сапында өнер көрсетіп, келесі орындарды иеленсе:
Кемінде 6 команда қатысқан кез келген деңгейдегі халықаралық жарыстарда 2-3 орын;
Облыстың, клубтың  командасы құрамында  Қазақстан Республикасының чемпионатында 2-3 орын;
Қазақстан Республикасы Ашық кубогы жарыстарында 1 орын;
Жастар арасындағы  Қазақстан Республикасының чемпионатында 1 орын;
Қазақстан Республикасы оқушылар Спартакиадасында 1 орын;
Республикалық Универсиадада  немесе Қазақстанның студенттік ойындарында 1 орын;
І разряд
Команда сапында өнер көрсетіп, келесі орындарды иеленсе:
Ересектер арасындағы Қазақстан Республикасының чемпионатында 4-6 орын;

в составе команды среднего и младшего возраста (до 14 лет), занявшей 1-3 места на первенстве РК;
в составе команды старшего или среднего возраста, одержавшей в 12 встречах на соревнованиях любого масштаба 6 побед над разными командами 2 юношеского разряда в течение года;
в составе команды, одержавшей не менее чем в 12 встречах на соревнованиях любого масштаба 8 побед, в том числе и по упрощенным правилам.
III юношеский разряд
Участвовать:
в составе сборной команды в течение года не менее чем 12 встречах (или в 20 встречах по упрощенным правилам) на соревнованиях любого масштаба при условии прохождения предварительной подготовки в спортивной секции коллектива физкультуры.
ГАНДБОЛ
Мастер спорта международного класса Республики Казахстан
Участвовать в составе сборной команды Республики Казахстан, занявшей
4-12 место на Олимпийских играх среди взрослых;
4-10 место на Чемпионате мира среди взрослых;
1-5 места на Всемирной Универсиаде;
1-4 место на Азиатских играх среди взрослых;
1-3 место на Чемпионате Азии среди взрослых;
1-3 место на Чемпионате мира среди юниоров (от 18 до 22 лет);
1 место на чемпионате Азии среди юниоров (от 18 до 22 лет).
Мастер спорта Республики Казахстан
Участвовать в составе сборной команды Республики Казахстан, занявшей;
4-6 места на Чемпионате Азии среди взрослых;
5-8 места на Азиатских играх среди взрослых;
4-6 место на Чемпионате мира среди юниоров (от 18 до 22 лет);
1-3 место на Чемпионате Азии среди юниоров (от 16 до 22 лет);
1-3 место на Юношеских Олимпийских играх (от 14 до 18 лет);
1 место на Международных соревнованиях любого ранга, при участии не менее 6 команд;
Участвовать в составе команды, занявшей;
1 место в составе сборной команды области, клуба на Чемпионате Республики Казахстан;
1 место на Спартакиаде Республики Казахстан среди взрослых;
1 место на Молодежных играх Республики Казахстан.
Кандидат в Мастера спорта Республики Казахстан
Участвовать в составе команды, занявшей;
2-3 место на Международных соревнованиях любого ранга, при участии не менее 6 команд;
2-3 места в составе сборной команды области, клуба на Чемпионате Республики Казахстан;
1 место на соревнованиях открытого Кубка Республики Казахстан;
1 место на чемпионате Республики Казахстан среди юниоров;
1 место на Спартакиаде школьников Республики Казахстан;
1 место на Республиканской универсиаде или студенческих играх Казахстана.
I разряд
Участвовать в составе команды, занявшей
4-6 места на Чемпионате Республики Казахстан среди взрослых;

Қатысушылардың жасы  16-дан кем емес,  кемінде 6 команда қатысқан Қазақстан Республикасы Чемпионаттарында, Қазақстан Республикасы облыстарының, Астана мен Алматы қ.қ. біріншіліктерінде 1-3 орын, Қазақстан Республикасы  құрамасына мүшелікке  үміткерлер  құрамына кіру.
ІІ разряд
Команда сапында өнер көрсетіп, келесі орындарды иеленсе: қатысушылардың жасы 15-тен кем емес, кемінде 6 команда қатысқан Қазақстан Республикасы Чемпионаттарында, Қазақстан Республикасы облыстарының, Астана мен Алматы қ.қ. біріншіліктерінде, 1-3 орын.
ІІІ разряд
Команда сапында өнер көрсетіп, келесі орындарды иеленсе: қатысушылардың жасы  14-тен кем емес, кемінде 6 команда қатысқан Қазақстан Республикасы  облыстарының, Астана мен Алматы қ.қ. біріншіліктерінде  1-3 орын,
І жасөспірімдік разряд
командалар құрамында қатысу
Қазақстан Республикасы  облыстарының, Астана мен Алматы қ.қ. біріншіліктерінде, Оқушылар спартакиадасында, Қазақстан Республикасының Чемпионаттарында 1-3 орын алған команда құрамында  қатысу, қатысушылардың жасы 13-тен кем болмаса және кемінде 6 команда қатысса;
қалалық көлемнен кем емес жарыстарда бір жыл ішінде
І жасөспірімдер  разряды бар командаларды 6 рет жеңсе немесе ІІ жасөспірімдер разряды бар командаларды 12 рет жеңсе;
ІІ жасөспірімдік разряд
Қазақстан Республикасы  облыстарының, Астана мен Алматы қ.қ. біріншіліктерінде, Оқушылар спартакиадасында, Қазақстан Республикасының Чемпионаттарында 1-3 орын алған команда құрамында  қатысу, қатысушылардың жасы 12-ден кем болмаса және кемінде 6 команда қатысса;
қалалық көлемнен кем емес жарыстарда бір жыл ішінде

1-3 места в Первенствах областей Республики Казахстан, гг.Алматы, Астаны при условии возраста участников не менее 16 лет и участия не менее 6 команд
Войти в состав кандидатов в члены сборных Республики Казахстан.
II разряд
Участвовать в составе команды, занявшей 1-3 места в Первенствах областей Республики Казахстан, гг.Алматы, Астаны, Спартакиады школьников, Чемпионатах Республики Казахстан при условии участников в возрасте не менее 15 лет и участия не менее 6 команд.
III разряд
Участвовать в составе команды, занявшей 1-3 места в Первенствах областей Республики Казахстан, гг.Алматы, Астаны, Спартакиады школьников, Чемпионатах Республики Казахстан при условии участников в возрасте не менее 14 лет и участия не менее 6 команд.
I юношеский разряд
Участвовать в составе команды
занявшей 1-3 места в Первенствах областей Республики Казахстан, гг.Алматы, Астаны, Спартакиады школьников, Чемпионатах Республики Казахстан при условии участников в возрасте не менее 13 лет и участия не менее 6 команд.
в течение года, одержавшей 6 побед над командами I юношеского разряда или 12 побед над командами II юношеского разряда на соревнованиях не ниже городского масштаба
II юношеский разряд
Участвовать в составе команды
занявшей 1-3 места в Первенствах областей Республики Казахстан, гг.Алматы, Астаны, Спартакиады школьников, Чемпионатах Республики Казахстан при условии участников в возрасте не менее 12 лет и участия не менее 6 команд;

18 шұнқырдан 6 раундтан аса өту (ерлер мен әйелдер)
Қазақстан кубогі (финал)
Гольф
ерлер, әйелдер
1
2-3
Арнайы жағдайда
Бірінші жеңілістен кейін шығу жүйесі бойынша
шағын-гольф
ерлер, әйелдер
1
2-3
Арнайы жағдайда
Берілген раунд санынан кейін жеңілістен кейін шығу жүйесі бойынша
Біріншілік
Гольф
Ер балалар
(17-18 жас)
1-3
Ер балалар (15-16 жас)
1
Арнайы жағдайда
18 шұнқырдан 2 раундтан аса өту (юниорлер,ерлер мен әйелдер)
шағын-гольф
Жасөспірмдер
(10-19 жас)
1
Арнайы жағдайда
18 шұнқырдан 6 раундтан аса өту
ЕКП енген басқада ҚР спорттық жарыстар
Гольф
ерлер, әйелдер
1
2
Арнайы жағдайда
18 шұнқырдан 3 раундтан аса өту
Ер балалар
(17-18 жас)
1
Арнайы жағдайда
18 шұнқырдан 2 раундтан аса өту
ҚР аймақтық чемпионаттарда,Алматы және Астана қ.қ. аймақтарының іріктеу жарыстары
Гольф
ерлер, әйелдер
1
Арнайы жағдайда
18 шұнқырдан 2 раундтан аса өту. СШҮ 2 спортшыны немесе І спорттық дәрежелі 4 спортшыны жеңу
шағын-гольф
ерлер, әйелдер
1
Арнайы жағдайда
18 шұнқырдан 6 раундтан аса өту. СШҮ 2 спортшыны немесе І спорттық дәрежелі 4 спортшыны жеңу
ҚР субъект чемпионаты (Астана және Алматы қалаларынан басқа)
Гольф
ерлер, әйелдер
1
Арнайы жағдайда
18 шұнқырдан 2 раундтан аса өту. СШҮ 3 спортшыны немесе І спорттық дәрежелі 6 спортшыны жену
шағын-гольф
ерлер, әйелдер
1
Арнайы жағдайда
18 шұнқырдан 6 раундтан аса өту. СШҮ 3 спортшыны немесе І спорттық дәрежелі 6 спортшыны жену
Жалпы арнайы жағдайда
1. Қорытынды гандикап форасыз көрсетілу керек
2. жарыстарға қатысу үшін сол жарысты өткізу жылы берілген жасқа толу қажет
Жалпы спорттық дәрежеге иелену үшін берілген талаптар
Спорттық іс-шаралардың деңгейі
Спорттық тәртіп
жынысы
I спорттық дәреже
Иеленген орын
1
2
3
4
ҚР чемпионаты
Гольф
ерлер
8-10
әйелдер
5-6
Арнайы жағдайлар
18 шұнқырдан 3 раундтан аса өту. І спорттық дәрежелі 3 спортшыны немесе ІІ спорттық дәрежелі 6 спортшыны жеңу (ерлер мен әйелдер)
шағын-гольф
ерлер
7-10
әйелдер
5-6
Арнайы жағдайлар
18 шұнқырдан 6 раундтан аса өту. (ерлер мен әйелдер)
ҚР кубогі (финал)
Гольф
ерлер, әйелдер
4-8
Арнайы жағдайлар
1/4 финалға дейін І спорттық дәрежелі 3 спортшыны немесе ІІ спорттық дәрежелі 6 спортшыны жену
шағын-гольф
ерлер, әйелдер
4-6
Арнайы жағдайлар
1/4 финалға дейін І спорттық дәрежелі 3 спортшыны немесе ІІ спорттық дәрежелі 6 спортшыны жену
ҚР біріншілігі
Гольф

Пройти не менее 6 раундов по 18
лунок (мужчины и женщины)
Кубок
Казахстана
(финал)
Гольф
Мужчины, женщины
1
2-3
Особые условия
По системе с выбыванием после
первого поражения
Мини-гольф
Мужчины, женщины
1
2-3
Особые условия
По системе с выбыванием после
установленного числа раундов
Первенство
Гольф
Юниоры, юниорки
(17-18 лет)
1-3
Юноши, девушки
(15-16 лет)
1
Особые условия
Пройти не менее 2
раундов по 18
лунок (юниоры,
юниорки, юноши,
девушки)
Мини-гольф
Юниоры, юниорки
(10-19 лет)
1
Особые условия
Пройти не менее 6
раундов по 18
лунок
Другие
спортивные
соревнования
РК, включенные
в ЕКП
Гольф
Мужчины, Женщины
1
2
Особые условия
Пройти не менее 3 раундов по 18
лунок
Юниоры, юниорки
(17-18 лет)
1
Особые условия
Пройти не менее 2
раундов по 18
лунок
Чемпионат
федерального
округа РК,
зональные
отборочные
соревнования,
чемпионаты
г.Алматы,
г.Астаны
Гольф
Мужчины, Женщины
1
Особые условия
Пройти не менее 2
раундов по 18
лунок. Обыграть не
менее 2
спортсменов не
ниже спортивного
разряда КМС или не
менее 4
спортсменов I
спортивного
разряда
Мини-гольф
Мужчины, Женщины
1
Особые условия
Пройти не менее 6 раундов по 18 лунок. Обыграть не менее 2 спортсменов не ниже спортивного разряда КМС или не менее 4 спортсменов I спортивного разряда
Чемпионат
субъекта РК
(кроме г.
Астана и г.
Алматы)
Гольф
Мужчины, Женщины
1
Особые условия
Пройти не менее 2
раундов по 18
лунок. Обыграть не
менее 3
спортсменов не
ниже спортивного
разряда КМС или не
менее 6
спортсменов I
спортивного
разряда
Мини-гольф
Мужчины, Женщины
1
Особые условия
Пройти не менее 6 раундов по 18 лунок. Обыграть не менее 3 спортсменов не ниже спортивного разряда КМС или не менее 6 спортсменов I спортивного разряда
Общие особые
условия
1. Результаты должны быть показаны без учета гандикаповой форы.
2.Для участия в спортивных соревнованиях указанное количество лет
спортсмену должно исполниться в календарный год проведения
соревнований.
Требования и условия их выполнения для присвоения массовых спортивных разрядов
Статус
спортивных
соревнований
Спортивная
дисциплина
Пол, возраст
I спортивный разряд
Занять место
1
2
3
4
Чемпионат РК
Гольф
Мужчины
8-10
Женщины
5-6
Условия выполнения
Пройти не менее 3 раундов по 18
лунок, обыграть не менее 3
спортсменов не ниже I
спортивного разряда или не менее
6 спортсменов II спортивного
разряда (мужчины и женщины)
Мини-гольф
Мужчины
7-10
Женщины
5-6
Условия
выполнения
Пройти не менее 6 раундов по 18
лунок (мужчины и женщины)
Кубок РК
(финал)
Гольф
Мужчины, женщины
4-8
Условия
выполнения
До 1/4 финала обыграть не менее
3 спортсменов не ниже I
спортивного разряда или не менее
6 спортсменов II спортивного
разряда
Мини-гольф
Мужчины, женщины
4-6
Условия
выполнения
До 1/4 финала обыграть не менее
3 спортсменов не ниже I
спортивного разряда или не менее
6 спортсменов II спортивного
разряда
Первенство РК
Гольф
Юниоры, юниорки

Ер балалар (17-18 жас)
4-6
Юниорлар
(15-16 жас)
2-3
Арнайы жағдайлар
18 шұнқырдан 2 раундтан аса өту.
Ұлдар мен қыздар (10-14 жас)
1
Орындау жағдайы
18 шұнқырдан 1 раундтан аса және 9 шұнқырдан 2 раундтан аса өту.
шағын-гольф
юниорлар (10-19 жас)
2-3
Орындау жағдайы
18 шұнқырдан 6 раундтан аса өту.
ЕКП енген басқада ҚР спорттық жарыстар
Гольф
Ерлер мен әйелдер
3-4
Орындау жағдайы
18 шұнқырдан 3 раундтан аса өту.
Ер балалар (17-18 жас)
2-3
Ер балалар (15-16 жас)
1-2
Орындау жағдайы
18 шұнқырдан 2 раундтан аса өту.
ҚР аймақтық чемпионаттарда,Алматы және Астана қ.қ. аймақтарының іріктеу жарыстары
Гольф
Ерлер мен әйелдер
2-3
Арнайы жағдайлар
18 шұнқырдан 2 раундтан аса өту. І спорттық дәрежелі 3 спортшыны немесе ІІ спорттық дәрежелі 6 спортшыны жену (ерлер мен әйелдер)
шағын-гольф
Ерлер мен әйелдер
2-3
Арнайы жағдайлар
18 шұнқырдан 6 раундтан аса өту.Бағдарлама ретінде 16 аса спортшы қатысу қажет, онын ішінде  4-тен  кем емес І спорттық дәрежелі 4 спортшыны немесе ІІ спорттық дәрежелі 8 спортшыны жену (ерлер мен әйелдер)
ҚР субъект чемпионаты (Астана және Алматы қалаларынан басқа)
Гольф
Ер балалар (17-18 жас)
1
Орындау жағдайы
18 шұнқырдан 2 раундтан аса өту.
шағын-гольф
Ер балалар
(10-19 жас)
1
Орындау жағдайы
18 шұнқырдан 4 раундтан аса өту. Бағдарлама ретінде 16-дан аса спортшы қатысу қажет
ҚР субъект чемпионаты (Астана және Алматы қалаларынан басқа)
Гольф
Ерлер, әйелдер
2-3
Орындау жағдайы
18 шұнқырдан 2 раундтан аса өту. І спорттық дәрежелі 4 спортшыны немесе ІІ спорттық дәрежелі 8 спортшыны жеңу (ерлер мен әйелдер)
шағын-гольф
Ерлер, әйелдер
2-3
Орындау жағдайы
18 шұнқырдан 6 раундтан аса өту.Бағдарлама ретінде 16-дан аса спортшы қатысу қажет, оның ішінде  6-дан  кем емес І спорттық дәрежелі немесе ІІ спорттық дәрежелі 16 спортшы
ҚР субъектілер кубогі (финал)
Гольф
Ерлер, әйелдер
1
Орындау жағдайы
Бірінші жеңілістен кейін шығу жүйесі бойынша
шағын-гольф
Ерлер, әйелдер
1
Орындау жағдайы
Берілген раунд санынан кейін шығу жүйесі бойынша
Жалпы арнайы жағдайлар
1. Қорытынды гандикап форасыз көрсетілу керек
2. Жарыстарға қатысу үшін сол жарысты өткізу жылы берілген жасқа толу қажет
РЕГБИ
Қазақстан Республикасының халықаралық дәрежедегі спорт шебері
Ересектер арасындағы Олимпиада ойындарында 6-12 орын иелену;
Ересектер арасындағы Әлем кубогы, ересектер арасындағы Әлем чемпионатында 4-6 орын иелену;

(17-18 лет)
4-6
Юноши, девушки
(15-16 лет)
2-3
Условия
выполнения
Пройти не менее 2 раундов по 18
лунок (юниоры, юниорки, юноши,
девушки)
Мальчики,
девочки
10-14 лет)
1
Условия
выполнения
Пройти не менее 1 раунда по 18
лунок или 2 раундов по 9 лунок
Мини-гольф
Юниоры, юниорки
(10-19 лет)
2-3
Условия
выполнения
Пройти не менее 6 раундов по 18
лунок
Другие
спортивные
соревнования
РК, включенные
в ЕКП
Гольф
Мужчины, женщины
3-4
Условия
выполнения
Пройти не менее 3 раундов по 18
лунок
Юниоры, юниорки
(17-18 лет)
2-3
Юноши, девушки
(15-16 лет)
1-2
Условия
выполнения
Пройти не менее 2 раундов по 18
лунок (юниоры, юниорки, юноши,
девушки)
Чемпионат
федерального
округа РК,
зональные
отборочные
соревнования,
чемпионаты г.
Алматы, г.
Астана
Гольф
Мужчины, Женщины
2-3
Особые условия
Пройти не менее 2 раундов по 18
лунок. Обыграть не менее 3
спортсменов не ниже I
спортивного разряда или не менее
6 спортсменов II спортивного
разряда
Мини-гольф
Мужчины, Женщины
2-3
Особые условия
Пройти не менее 6 раундов по 18
лунок. В виде программы должно
участвовать не менее 16
спортсменов, в том числе - не
менее 4 не ниже I спортивного
разряда или не менее 8
спортсменов II спортивного
разряда.
Чемпионат
субъекта РК
(кроме г.
Астана и г.
Алматы)
Гольф
Юниоры, юниорки
(17-18 лет)
1
Условия
выполнения
Пройти не менее 2 раундов по 18
лунок
Мини-гольф
Юниоры, юниорки
(10-19 лет)
1
Условия
выполнения
Пройти не менее 4 раундов по 18
лунок. В виде программы должно
участвовать не менее 16
спортсменов
Чемпионат
субъекта РК
(кроме
г.Астана и
г.Алматы)
Гольф
Мужчины, Женщины
2-3
Условия
выполнения
пройти не менее 2 раундов по 18
лунок. Обыграть не менее 4
спортсменов не ниже I
спортивного разряда или не менее
8 спортсменов II спортивного
разряда
Мини-гольф
Мужчины, Женщины
2-3
Условия
выполнения
Пройти не менее 6 раундов по 18
лунок. В виде программы должно
участвовать не менее 16
спортсменов, в том числе - не
менее 6 спортсменов не ниже I
спортивного разряда или не менее
12 спортсменов II спортивного
разряда
Кубок субъекта
РК (финал)
Гольф
Мужчины, женщины
1
Условия
выполнения
По системе с выбыванием после первого поражения
Мини-гольф
Мужчины, женщины
1
Условия
выполнения
По системе с выбыванием после
установленного числа раундов
Общие особые
Условия
1. Результаты должны быть показаны без учета гандикаповой форы.
2.Для участия в спортивных соревнованиях указанное количество лет
спортсмену должно исполниться в календарный год проведения
соревнований.
РЕГБИ
Мастер спорта Международного класса Республики Казахстан
- занять: 6-12 место на Олимпийских играх среди взрослых;
- занять: 4-6 место на Кубке Мира среди взрослых, на Чемпионате Мира среди взрослых;

Ересектер арасындағы Азия ойындарында, ересектер арасындағы Азия чемпионаттарында 1-2  орын иелену;
Азия құрлығының 5 Ұлттар Кубогы халықаралық жарыстарында 1-2 орын иелену.
Қазақстан Республикасының спорт шебері
Ересектер арасындағы Әлем Кубогы, ересектер арасындағы Әлем чемпионатында 7-9 орын иелену;
Ересектер арасындағы Қазақстан Республикасының спартакиадасында 1-2 орын иелену;
Ересектер арасындағы Азия ойындарында және ересектер арасындағы Азия чемпионаттарында 2-3 орын иелену;
Азия аймағының 5 Ұлттар Кубогы халықаралық жарыстарында 3-4 орын иелену;
Ер балалар мен қыздар арасындағы Азия чемпионаттарында 1-3 орын иелену;
Кемінде 6 команда қатысқан Қазақстан Республикасының Ашық чемпионатының жоғарғы лигасында команда құрамында 1-2 орын иелену;
Спорт шеберіне үміткер
Кемінде 6 команда қатысқан Қазақстан Республикасының Ашық Чемпионатының жоғарғы лигасында өнер көрсету;
Кемінде 6 команда қатысқан әртүрлі дәрежедегі Халықаралық жарыстарда 2-3 орын иелену;
Кемінде 6 команда қатысқан, 19 жасқа дейінгі ер балалар мен қыздар арасындағы Қазақстан Республикасының Чемпионатында 1 орын орын иелену
Ересектер арасындағы Қазақстан Республикасының спартакиадасында 3-4 орын иелену;
Қазақстан Республикасының Универсиадасында 1-2 орын иелену;
Қазақстан Республикасының Жастар арасындағы ойындарында 1-3 орын иелену.
І разряд
Қазақстан Республикасының Универсиадасында 3-5 орын иелену;
Қазақстан Республикасының оқушылары мен колледж оқушылары арасындағы Спартакиадасында 1-3 орын иелену;
Ересектер арасындағы Қазақстан Республикасы чемпионатына қатысуы тиіс;
Команда құрамы сапында Қазақстан Республикасының Чемпионатында 3 орын иелену;
ІІ разряд
- Жыл бойы 10 жарыстардан кем емес кездесулерге, кез-келген дәрежедегі жарыстарға қатысқан және 2 разрядтағы команданы 3 рет жеңген немесе 3 разрядтағы команданы 7 рет жеңген команда құрамында жарыстарға қатысу
- Команда құрамында Қазақстан Республикасының балалар және жасөспірімдер арасындағы Ашық Біріншілігінде 1 орын иелену;
- Команда құрамында  Алматы қаласы және облысының Чемпионатында 1 орын иелену;
- Команда құрамында   жыл бойы кез-келген дәрежедегі 9 жарысқа қатысып, кез-келген санаттағы командадан басым түсу
І жасөспірімдік разряд
- Команда құрамында жарыстарға қатысып, ер балалар мен қыздар арасындағы Біріншілікте, Қазақстан Республикасының чемпионаттарында 2-3 орынға ие болып, жыл бойы 1 жасөспірімдік разрядтағы командаларды 4 рет немесе 2 жасөспірімдік разрядтағы командаларды 8 рет жеңген жағдайда
ІІ жасөспірімдік разряд
- Ұлдар мен қыздар командаларының құрамында жарыстарға қатысып, Қазақстан Республикасының Біріншіліктері мен Чемпионаттарында 4-6 орынға ие болуы тиіс

- занять: 1-2 место на Азиатских играх среди взрослых, Чемпионате Азии среди взрослых;
- занять: 1-2 место в Кубке 5-ти наций Азиатского региона.
Мастер спорта Республики Казахстан
- занять: 7-9 место на Чемпионате Мира среди взрослых, Кубке Мира среди взрослых;
- занять: 1-2 место на Спартакиаде Республики Казахстан среди взрослых;
- занять: 2-3 место на Азиатских играх среди взрослых и Чемпионате Азии среди взрослых;
-занять: 3-4 место в Кубке 5-ти наций Азиатского региона;
- занять: 1-3 место на Чемпионате Азии среди юниоров и юниорок;
- в составе команды занять 1-2 место Высшей лиги Чемпионата Республики Казахстан при условии участия на соревнованиях не менее 6 команд.
Кандидат в Мастера спорта
Участвовать в Чемпионате Казахстана Высшей лиги при условии участия на соревнованиях не менее 6 команд
- занять 2-3 место на Международных соревнованиях любого ранга, при участии не менее 6 команд;
- в составе команд, занявшей 1 место на Чемпионате Республики Казахстан среди юношей и девушек до 19 лет включительно, при условии участия на соревнованиях не менее 6 команд;
- занять: 3-4 место на Спартакиаде Республики Казахстан среди взрослых;
- занять: 1-2 место на Универсиаде Республики Казахстан;
- занять: 1-3 место на Молодежных играх Республики Казахстан.
1 разряд
- занять: 3-5 место на Универсиаде Республики Казахстан;
- занять: 1-3 место на Спартакиаде школьников и учащихся колледжей Республики Казахстан;
- участвовать в Чемпионате Республики Казахстан среди взрослых;
- в составе команды занять 3 место в Чемпионате Республики Казахстан.
2 разряд
- участвовать в составе команды, выступавшей в течение года не менее чем на 10 встречах, на соревнованиях любого масштаба и одержавшей 3 победы над командами 2 разряда или 7 побед над командами 3 разряд;
- в составе команды занять 1 место в открытом Первенстве Республики Казахстан среди детско-юношеских команд;
- в составе команды занять 1 место на Чемпионате области и г. Алматы;
-участвовать в составе команды и одержать 4 победы над командой любой квалификации, проведя в течение года 9 встреч соревнованиях любого масштаба.
1 юношеский разряд
- участвовать в составе команды и занять 2-3 место на первенстве, Чемпионатах Казахстана среди старших юношей и девушек в составе команды одержать в течение года не менее 4 побед над командами 1 юн разряда или 8 побед над командами 2 юн. разряда.
2 юношеский разряд
- участвовать, а составе команды старших юношей и девушек и занять 4-6 места на Первенствах и Чемпионата Республики Казахстан;

- Орта жасөспірімдік жастағы команда құрамында кез-келген дәрежедегі жарыстарда 4-8 орын иелену;
- Команда құрамында жасөспірім командаларымен  жыл бойы 10 кездесуден кем емес жарыстарға қатысуы тиіс
ІІІ жасөспірімдік разряд
Жыл бойы кез-келген дәрежедегі 10 кездесуден кем емес жарыстарға қатысуы тиіс
СПОРТТЫҚ ГИМНАСТИКА
Қазақстан Республикасының халықаралық  дәрежедегі  спорт шебері
Ересектер арасындағы Олимпиада ойындарының жеке көпсайыс түрлерінен 4-10 орын немесе көпсайыс жарысында 4-10 орын;
Ересектер арасындағы Әлем чемпионатының жеке көпсайыс түрлерінен 3-8 орын немесе көпсайыс жарысында 4-12 орын;
Көпсайыс және жеке көпсайыс түрлерінен ересектер арасындағы Азия ойындарында 1-6 орын;
Көпсайыс және жеке көпсайыс түрлері  бойынша ересектер арасындағы Азия чемпионатында, Бүкіләлемдік Универсиада, Әлем Кубогінің  кезеңі  (ӘКК)  «А»тобында  1-6 орын;
Жеке көпсайыс түрлерінен Әлем Кубогы кезеңінің «Б»тобында 1-3 орын;
Жеке көпсайыс түрлерінен қатысушылар саны 8 елден кем емес Халықаралық жарыстарда 1 орын;
Команда  құрамында Азия ойындарында  және Азия чемпионатында1-3 орын.
ХДСШ  атағы ҚРСШ атағы бар болғанда беріледі.
Қазақстан Республикасының  спорт шебері
Жинау:
Әйелдер - 48 ұпай;
Ерлер – 78 ұпай;
Орындау: Халықаралық жарыста  бір рет,  немесе  №2 топтық жарыста  бір немесе екі рет,  және №3топтық жарыста бір рет.
ҚРСШ атағы әйелдер арасында 14 жастан бастап және ерлерде 17 жастан беріледі
Қазақстан Республикасының спорт шеберіне үміткер
Жинау:
47 ұпай – әйелдер;
76 ұпай – ерлер (2.3,4 топтардағы жарыста 1 рет);
I разряд
Міндетті  және еркін бағдарлама  жиынтығы
Жинау:
90 ұпай – қыздар
115 ұпай – ұлдар. Кез-келген топтағы жарыста 1 рет (қыздар мен  ұлдарда)
II разряд
49 ұпай – қыздар. 1 рет кез – келген топтағы жарыста міндетті түрдегі бағдарлама бойынша
115,5 ұпай – ұлдар. Кез-келген топтағы жарыста міндетті  және еркін бағдарлама  жиынтығы бойынша
III разряд
Міндетті түрдегі бағдарлама
Жинау:
49 ұпай – қыздар
48 ұпай – ұлдар. Кез-келген топтағы жарыста 1 рет (қыздар мен ұлдарда)
I, II, III  жасөспірімдер разряды
Міндетті түрдегі бағдарлама
Жинау:
32 ұпай – қыздар
48 ұпай – ұлдар. Сәйкес дәреже бойынша кез-келген топтағы жарыста 1 рет.
Жарыстарды топтарға бөлу
1топ  - «А» тобы – Зор халықаралық  жарыс: Олимпиада  және  Азия ойындары , Әлем және Азия Чекмпионаты, Әлем Кубогі кезеңі «А»  тобы және Әлем Кубогі.
«Б» тобы - ӘКК  «Б»тобы (сериялық), Халықаралық турнир («Воронин Кубогі», Дүниежүзілік студенттер ойындары, «Нелли Ким Кубогі», «Александр Дитятин Кубогі»
2 топ - Қазақстан Республикасының Чемпионаты және ҚР Кубогі, ҚР Спартакиадасы,  ҚР Жастар ойындары.
3 топ - ҚРЧ  ОРМБЖСМ (олимпиада резерв мамандырылған балалар мен жасөспірімдер спорт мектебі) арасында, БМЖСМ , Алматы Чемпионаты, ҚР оқушылар Спартакиадасы.
4 топ - Аймақтық жарыстар, облыстық және қалалық біріншіліктер, ҚР ЖОО (жоғарғы оқу орны).
Дәрежелі  жағдайды  орындау , талап ету
Жасөспірімдер дәрежесі:
Жасөспірімдік дәреже:
Спортшылардын жастары:
Қыздар
3 дәреже
6 жастан бастап
2 дәреже
7 жастан бастап
1 дәреже
8 жастан бастап
Ұлдар
3 дәреже

- в составе команды среднего юношеского возраста занять 4-8 места на соревнованиях любого ранга;
- в составе команды, а течение года участвовать не менее чем в 10 встречах с юношескими командами.
3 юношеский разряд
- участвовать в течение года не менее чем в 10 встречах на соревнованиях любого масштаба.
СПОРТИВНАЯ ГИМНАСТИКА
Мастер спорта международного класса Республики Казахстан
4-10 место в отдельных видах многоборья или 4-10 место в многоборье на Олимпийских играх среди взрослых;
3-8 место в отдельных видах многоборья или 4-12 место в многоборье на Чемпионатах Мира среди взрослых;
1-6 место в многоборье и в отдельных видах многоборья на Азиатских играх среди взрослых;
1-6 место в многоборье и в отдельных видах многоборья на Чемпионатах Азии среди взрослых, Всемирной Универсиады, ЭКМ гр.«А», Кубке Мира;
1-3 место в отдельных видах многоборья в Этапах Кубка Мира гр.”Б”;
1 место в отдельных видах многоборья на Международных соревнованиях с участием не менее 8 стран;
1-3 место в составе команды на Азиатских играх и Чемпионате Азии.
Звание МСМК присваивается при наличии звания МС РК.
Мастер спорта Республики Казахстан
Набрать:
48 баллов – женщины;
78 баллов – мужчины;
Выполнение: один раз на международных соревнованиях, или один или два раза в соревнованиях группы № 2, и один раз в соревнованиях гр № 3.
Звание МС РК присваивается не ранее 14 лет у женщин и 17 у мужчин.
Кандидат в мастера спорта Республики Казахстан
Набрать:
47 баллов – женщины;
76 балла- мужчины (один раз в соревнованиях 2.3,4 групп);
I разряд
Сумма обязательной и произвольной программ
Набрать:
90 баллов – девушки;
115 баллов – юноши, один раз в соревнованиях любой группы (у девочек и мальчиков).
II разряд
Девушки - обязательная программа набрать 49 баллов один раз в соревнованиях любой группы;
Юноши – сумма обязательной и произвольной программ набрать 115,5 балла в соревнованиях любой группы.
III разряд
Обязательная программа
Набрать: девочки 49 баллов, и юноши 48 баллов, один раз в соревнованиях любой группы (у дев. и мальч.)
I-II-III юношеские разряды
Обязательная программа
Набрать:
Девочки - 32 балла
Юноши – 48 баллов, один раз в соревнованиях любой группы по соответствующему разряду.
Юношеские разряды :
Юношеские разряды:
Возраст спортсменов:
Девочки
3 разряд
с 6 лет
2 разряд
с 7 лет
1 разряд
с 8 лет
Мальчики
3 разряд

7-8 жас
2 дәреже
8-9 жас
1 дәреже
9-10 жас
Дәрежесі:
Спортшылардын жастары:
Қыздар
III дәреже
8 жастан бастап
II дәреже
9 жастан бастап
I дәреже
10 жастан бастап
СШҮ
12 жастан бастап
СШ
13 жастан бастап
Ұлдар
III дәреже
10-12 жас
II дәреже
11-14 жас
I дәреже
12-15 жас
СШҮ
14-17 жас
СШ
16 жастан бастап
Жоғарғы   жарысқа  ұлдар 16 жастан  және  қыздар  13 жастан бастап қатыса алады.
Ескерту: жеке жағдайда, ҚР  гимнастика  Президиум  Федерациясы шешімі бойынша  дарынды  спортшылар үшін шектелім бағаны төмендету  мүмкін.
Жіктеме бағдарламалар дәрежелерін орындау: 1,2,3 жасөспірімдер дәрежесі, және I, II, III дәрежелері кез-келген деңгейлік жарыстарда  оқылады.
Жеке жағдайда дарынды, ең жас спортшыларға жасөспірімдер разрядын берілуі мүмкін, жаттықтырушылар ақыл-кеңесі шешімі және дәрігер рұқсат берген кезде.
Дәлелдеу дәрежесі:
Гимнастар  жоғарғы дәрежеде  бағдарлама көрсетсе  және кем дегенде жалпы жиынтығы  80 % жинаса, төменгі дәрежеде есепке алынуды дәлелдейді.
КӨРКЕМ ГИМНАСТИКА
Қазақстан Республикасының халыкаралық дәрежедегі спорт шебері
Командалық біріншілігі бойынша
1-8 орын-Әлем Чемпионаты
1-6 орын-Әлем Кубогі
1-3 орын-Азия Ойындары
1-2 орын-Азия Чемпионаты
1-5 орын-клубтар арасындағы Әлем Чемпионаты
Көпсайыс және жеке бағдарлама бойынша көпсайыс жеке көрінісі,топтасып жаттығулар
1-15 орын-Олимпиялық Ойындар
1-15 орын- Әлем Чемпионаты
1-6 орын- Азия Ойындары
1-8 орын- Төрт Құрлықтың Чемпионаты, Әлем Кубогі,Гран-При;
Дүниежүзілік Универсиада, клубтар арасындағы Әлем Чемпионаты,Әлемдік Ойындар;
1-3 орын- Әлем Чемпионаты
1 орын –Халықаралық турнир(FIG) –қатысушылардың саны 5 елден кем болмауы тиісті.
Қазақстан Республикасының спорт шебері (16 жас)
(халықаралық ереже бойынша қыздар)
жеке бағдарлама:
44,0 ұпай- көпсайыс бойынша төрт көріністің жиынтығы
топтасып жаттығулар:
22,0 ұпай - көпсайыс бойынша екі көріністің жиынтығы
Қазақстан Республикасының спорт шебері атағын алу үшін нормативты бір рет жеке бағдарлама бойынша немесе бір рет топтасып жаттығулар бойынша орындауы керек.
Бір жылдың ішінде келесі дәрежедегі жарыстарда орындауы керек-
a) бір рет 1A топ жарыстарында
б) немесе бір рет 1 топ жарыстарында
Төрешілер алқасының құрамында (хатшылықты қоспағанда) үш Ұлттық санаттағы төреші және екі Халықаралық санаттағы төрешіден кем болмауы керек.
Қазақстан Республикасының спорт шеберіне үміткер(12-15 жас)
(халықаралық ереже бойынша жастар)
жеке бағдарлама:
40,0 ұпай - көпсайыс бойынша төрт көріністің жиынтығы
топтасып жаттығулар:

7-8 лет
2 разряд
8-9 лет
1 разряд
9-10 лет
Взрослые разряды:
Взрослые разряды
Возраст спортсменов
Девушки
III раз.
с 8 лет
II раз.
с 9 лет
I раз.
с 10 лет
КМС
с 12 лет
МС
с 13 лет
Юноши
III раз.
10-12 лет
II раз.
11-14 лет
I раз.
12-15 лет
КМС
14-17 лет
МС
с 16 лет
К соревнованиям взрослых юноши допускаются с 16 лет, девушки с 13 лет.
Примечание: в отдельных случаях, для одаренных спортсменов по решению Президиума Федерации гимнастики РК возрастной ценз может быть снижен.
Выполнение разрядов классификационной программы: 1,2,3 юношеские разряды, и I, II, III разряды засчитываются на соревнованиях любого масштаба.
В отдельных случаях возможно присвоение юношеских разрядов одаренным спортсменам, не достигших возрастного ценза, по решению тренерского совета и допуска врача.
Подтверждение разрядов:
Гимнастам, выступающим по программе более высокого разряда и набравшим не менее 80 % общей суммы, засчитывается подтверждение более низкого разряда.
ХУДОЖЕСТВЕННАЯ ГИМНАСТИКА
Мастер спорта международного класса Республики Казахстан
В командном первенстве
1-8 места - Чемпионат Мира среди взрослых;
1-6 места - Кубок Мира среди взрослых;
1-3 места - Азиатские Игры среди взрослых;
1-2 места - Чемпионат Азии среди взрослых;
1-5 места - Чемпионат Мира среди клубов;
В многоборье и в отдельных видах многоборья индивидуальная программа, групповые упражнения
1-15 места - Олимпийские Игры среди взрослых;
1-15 места - Чемпионат Мира среди взрослых;
1-6 места - Азиатские Игры среди взрослых;
1-8 места - Чемпионат Четырех Континентов, Кубок Мира, Гран-При;
Всемирная Универсиада, Чемпионат Мира среди клубов, Мировые Игры;
1-3 места - Чемпионат Азии среди взрослых;
1 место - Международный турнир (FIG) - при участии не менее 5 стран.
Мастер спорта РК (16 лет по году рождения)
(Международные правила сеньорки)
индивидуальная программа:
набрать - 44,0 балла в многоборье по сумме четырех видов.
групповые упражнения:
набрать - 22,0 баллов в многоборье по сумме двух видов.
Для присвоения звания МС разрешается выполнить норматив один раз по индивидуальной программе или один раз в групповых упражнениях.
Выполнить в течение года на следующих соревнованиях ранга -
а) один раз на соревнованиях группы 1 А
б) или один раз на соревнованиях группы 1
При наличии в составе судейской коллегии (без учета секретариата) не менее трех судей Национальной категории (НК) и двух судей Международной категории (МК).
Кандидат в мастера спорта (12-15 лет по году рождения)
(Международные правила юниорки)
индивидуальная программа
набрать - 40,0 баллов в многоборье по сумме четырех видов
групповые упражнения

20,0 ұпай - көпсайыс бойынша екі көріністің жиынтығы
Қазақстан Республикасының спорт шеберіне үміткер атағын алу үшін нормативті бір рет жеке бағдарлама бойынша немесе бір рет топтасып жаттығулар бойынша орындауы керек.
Бір жылдың ішінде келесі дәрежедегі жарыстарда орындауы керек-
a) бір рет 1A топ жарыстарында немесе  1 топ жарыстарында
б) немесе екі рет II топ жарыстарында
в)немесе 1 рет II топ жарыстарында, және екі рет III топ жарыстарында
Төрешілер алқасының құрамында (хатшылықты қоспағанда) екі Ұлттық санаттағы төреші және бір Халықаралық санаттағы төрешіден кем болмауы керек.
1-ші дәреже (10-12 жас)
(халықаралық ереже бойынша жастар)
жеке бағдарлама:
38,0 ұпай - көпсайыс бойынша төрт көріністің жиынтығы
топтасып жаттығулар:
19,0 ұпай - көпсайыс бойынша екі көріністің сомасы
1-ші дәреже  атағын алу үшін нормативті бір рет жеке бағдарлама бойынша немесе бір рет топтасып жаттығулар бойынша орындауы керек.
Бір жылдың ішінде келесі дәрежедегі жарыстарда орындауы керек-
a) бір рет 1 топп жарыстарында немесе II топ жарыстарында
б) немесе екі рет III топ жарыстарында
в) немесе 1 рет III топ жарыстарында, және екі рет IV топ жарыстарында
Төрешілер алқасының құрамында (хатшылықты қоспағанда) екі Ұлттық санаттағы төреші және үш бірінші санаттағы төреші,немесе бір Халықаралық санаттағы төрешіден кем болмауы керек.
2-ші дәреже (9-11 жас)
(халықаралық ереже бойынша жастар)
жеке бағдарлама:
36,0 ұпай - көпсайыс бойынша төрт көріністің жиынтығы
топтасып жаттығулар:
18,0 ұпай - көпсайыс бойынша екі көріністің жиынтығы
2-ші дәреже атағын алу үшін нормативті бір рет жеке бағдарлама бойынша немесе бір рет топтасып жаттығулар бойынша орындауы керек.
Бір жылдың ішінде келесі дәрежедегі жарыстарда орындауы керек-
a) бір рет II топ жарыстарында немесе III топ жарыстарында
б) немесе бір рет III топ жарыстарында және бір рет IV топ жарыстарында
Төрешілер алқасының құрамында (хатшылықты қоспағанда) бір Ұлттық санаттағы төреші және екі Бірінші санаттағы төреші,немесе бір Халықаралық санаттағы төрешіден кем болмауы керек.
3-ші дәреже (8-10 жас)
(жарыстар арасындағы халықаралық ережесі және ҚР регламенті бойынша)
жеке бағдарлама:
26,0 ұпай - көпсайыс бойынша үш көріністің жиынтығы
топтасып жаттығулар:
17,0 ұпай - көпсайыс бойынша екі көріністің жиынтығы
3-ші дәреже атағын алу үшін нормативті бір рет жеке бағдарлама бойынша немесе бір рет топтасып жатығулар бойынша орындау керек.
Бір жылдың ішінде келесі дәрежедегі жарыстарда орындауы керек-
a) бір рет II топ жарыстарында немесе III топ жарыстарында
б) немесе екі рет IV топ жарыстарында
Төрешілер алқасының құрамында (хатшылықты қоспағанда) үш Бірінші санаттағы төреші және үш спорт төреші,немесе бір Ұлттық санаттағы төреші,немесе бір Халықаралық санаттағы төрешіден кем болмауы керек.
1-ші жасөспірімдік дәреже (8-9 жас)
(жарыстар арасындағы халықаралық ережесі және ҚР регламенті бойынша)
жеке бағдарлама:

набрать - 20,0 баллов в многоборье по сумме двух видов
Для присвоения звания КМС разрешается выполнить норматив один раз по индивидуальной программе
или один раз в групповых упражнениях.
Выполнить в течение года на следующих соревнованиях ранга -
а) один раз на соревнованиях группы 1А или группы 1
б) или два раза на соревнованиях группы 11
в) или один раз на соревнованиях группы 11 и два раза на соревнованиях группы 111
При наличии в составе судейской коллегии (без учета секретариата ) не менее
двух судей Национальной категории (НК) и одного судьи Международной категории (МК).
Первый взрослый разряд (10-12 лет по году рождения)
(Международные правила юниорки)
индивидуальная программа
набрать - 38,0 баллов в многоборье по сумме четырех видов
групповые упражнения
набрать - 19,0 баллов в многоборье по сумме двух видов
Для присвоения I разряда разрешается выполнить норматив один раз по индивидуальной программе или один раз в групповых упражнениях.
Выполнить в течениев течение года года на следующих соревнованиях ранга -
а) один раз на соревнованиях группы 1 или группы 11,
б) или два раза на соревнованиях группы 111,
в) или один раз на соревнованиях группы 111 и два раза на соревнованиях группы IV
При наличии в составе судейской коллегии ( без учета секретариата ) не менее двух судей Национальной категории (НК) и трех судей с 1 категорией, или одного судьи
Международной категории МК.
Второй взрослый разряд (9 -11 лет по году рождения)
(Международные правила юниорки)
индивидуальная программа
набрать – 36,0 баллов в многоборье по сумме четырех видов
групповые упражнения
набрать - 18,0 баллов в многоборье по сумме двух видов
Для присвоения II разряда разрешается выполнить норматив один раз по индивидуальной программе или один раз в групповых упражнениях.
Выполнить в течение года на следующих соревнованиях ранга -
а) один раз на соревнованиях группы 11 или группы 111
б) или один раз на соревнованиях группы 111 и один раз на соревнованиях группы IV
При наличии в составе судейской коллегии (без учета секретариата) не менее
одного судьи Национальной категории (НК) и двух судей Первой категории (1К), или одного
судьи Международной категории МК.
III разряд (8-10 лет по году рождения)
(Международные правила юниорки по видам регламента соревнований РК)
индивидуальная программа
набрать – 26.0 баллов в многоборье по сумме трех видов групповые упражнения
набрать - 17.0 баллов в многоборье по сумме двух видов
Для присвоения 111 разряда разрешается выполнить норматив один раз по индивидуальной программе или один раз в групповых упражнениях.
Выполнить в течение года на следующих соревнованиях ранга -
а) один раз на соревнованиях группы 11 или группы 111
б) или два раза на соревнованиях группы IV
При наличии в составе судейской коллегии (без учета секретариата ) не менее трех судей Первой категории (1К) и трех судей по спорту, или одного судьи Международной категории МК, или одного судьи Национальной категории НК.
I юношеский разряд (8-9 лет по году рождения)
(Международные правила юниорки по видам регламента соревнований РК) индивидуальная программа

24,0 ұпай - көпсайыс бойынша үш көріністің жиынтығы (екі көрініс құралмен,біреуі құралсыз)
топтасып жаттығулар:
16,0 ұпай - көпсайыс бойынша екі көріністің жиынтығы ( құралмен,және құралсыз)
1-ші жасөспірімдік дәреже атағын алу үшін нормативті бір рет жеке бағдарлама бойынша немесе бір рет топтасып жаттығулар бойынша орындауы керек.
Бір жылдың ішінде келесі дәрежедегі жарыстарда орындауы керек-
a) бір рет II топ жарыстарында немесе III топ жарыстарында
б) немесе екі рет IV топ жарыстарында
Төрешілер алқасының құрамында (хатшылықты қоспағанда) екі Бірінші санаттағы төреші және үш спорт төреші,немесе бір Ұлттық санаттағы төреші,немесе бір Халықаралық санаттағы төрешіден кем болмауы керек.
2-ші жасөспірімдік дәреже (7-8 жас)
(жарыстар арасындағы халықаралық ережесі және ҚР регламенті бойынша)
жеке бағдарлама:
14,0 ұпай - көпсайыс бойынша екі көріністің сомасы( құралмен,және құралсыз)
топтасып жаттығулар:
14,0 ұпай - көпсайыс бойынша екі көріністің сомасы( құралмен,және құралсыз)
2-ші жасөспірімдік дәреже атағын алу үшін нормативті бір рет жеке бағдарлама бойынша немесе бір рет топтасып жаттығулар бойынша орындауы керек.
Бір жылдың ішінде бір рет кез келген дәрежедегі жарыстарда орындауы керек
Төрешілер алқасының құрамында (хатшылықты қоспағанда) бір Бірінші санаттағы төреші және үш спорт төреші,немесе бір Ұлттық санаттағы төреші,немесе бір Халықаралық санаттағы төрешіден кем болмауы керек.
3-ші жасөспірімдік дәреже (6-7 жас)
(жарыстар арасындағы халықаралық ережесі және ҚР регламенті бойынша)
жеке бағдарлама:
6,0 ұпай -  құралсыз жаттығуда
топтасып жаттығулар:
6,0 ұпай - құралсыз жаттығуда
3-ші жасөспірімдік дәреже-атағын алу үшін нормативті бір рет жеке бағдарлама бойынша немесе бір рет топтасып жаттығулар бойынша орындауы керек.
Бір жылдың ішінде бір рет кез келген дәрежедегі жарыстарда орындауы керек
Төрешілер алқасының құрамында (хатшылықты қоспағанда) бір Бірінші санаттағы төреші және екі спорт төреші, немесе бір Ұлттық санаттағы төреші,немесе бір Халықаралық санаттағы төрешіден кем болмауы керек.
Жарыстардың топтарға бөлінуі
- 1А топ- Олимпиядалық ойындар, Әлем Чемпионаты, Әлем Кубогі, Гран-При, Азия Чемпионаты, Азия ойындары, Төрт Континенттің Чемпионаты, Дүниежүзілік студент ойындары, клубтар арасындағы Әлем Чемпионаты,Орта-Азиялық ойындар, Халықаралық турнир(FIG күнтізбесі бойынша)
- 1 топ-ҚР Чемпионаты,ҚР Спартакиадасы, Еуразия спорт ойындары, Халықаралық турнир (қатысушылардың саны 5 елден кем болмауы тиіс)
- II топ-ҚР Кубогі, қыздар арасындағы ҚР Чемпионаты, ҚР жастар спорт ойындары,ҚР мектеп оқушыларының Спартакиадасы,ДЮСШ (БМЖСМ), СДЮСШОР (АБМЖСМОР), ШВСМ (ЖШСМ), интернат пен клуб арасындағы ҚР Чемпионаты, ҚР Біріншілігі, жасөпірімдер арасындағы ҚР Чемпионаты,аймақтар арасындағы ҚР Чемпионаты,Облыстық ашық Чемпионат,Астана қ.ашық Чемпионаты,Алматы қ.ашық Чемпионаты,
- III топ- ДСО (ЕСҚ), ведомстволар және клубтар Чемпионаты,Облыстық Біріншілігі,Астана қ.Біріншілігі,Алматы қ.Біріншілігі,қала Чемпионаты
- IVтоп - ДСО(ЕСҚ), ведомстволар және клубтар Біріншілігі, қала Біріншілігі, ДЮСШ (БМЖСМ), немесе СДЮСШОР (МБМЖСМОР) Чемпионаты.
Дәрежелерді орындау шарттары:
Нормативтік- дәрежелік талаптар орындалды деп есептеледі,егерде:

набрать - 24.0 баллов в многоборье по сумме трех видов (двух видов с предметом и без предмета)
групповые упражнения
набрать – 16.0 баллов в многоборье по сумме двух упражнений (с предметом и без предмета)
Для присвоения 1 юношеского разряда разрешается выполнить норматив один раз по индивидуальной программе или один раз в групповых упражнениях.
Выполнить в течение года на соревнованиях ранг:
а) один раз на соревнованиях группы 11 или группы 111
б) или два раза на соревнованиях группы IV
При наличии в составе судейской коллегии (без учета секретариата) не менее двух судей Первой Категории (1К) и трех судей по спорту, или одного судьи Международной категории МК, или одного судьи Национальной категории НК.
II юношеский разряд (7 -8 лет по году рождения )
(Международные правила юниорки по видам регламента соревнований РК) индивидуальная программа
набрать - 14.0 баллов в многоборье по сумме двух видов (с предметом и без предмета) групповые упражнения
набрать - 14.0 баллов в многоборье по сумме двух упражнений (с предметом и без предмета)
Для присвоения 11 юношеского разряда разрешается выполнить норматив один раз по индивидуальной программе или один раз в групповых упражнениях.
Выполнить в течение года один раз на соревнованиях любого ранга.
При наличии в составе судейской коллегии (без учета секретариата) не мене одного судьи Первой категории (1К) и трех судей по спорту, или одного судьи Международной категории МК, или одного судьи Национальной категории (НК).
III юношеский разряд (6-7 лет по году рождения)
(Международные правила юниорки по видам регламента соревнований РК) индивидуальная программа
набрать - 6.0 баллов в упражнении без предмета групповые упражнения
набрать - 6.0 баллов в упражнении без предмета
Для присвоения 111 юношеского разряда разрешается выполнить норматив один раз по индивидуальной программе или один раз в групповых упражнениях.
Выполнить в течение года один раз на соревнованиях любого ранга
При наличии в составе судейской коллегии (без учета секретариата) не менее
одного судьи Первой категории (1К) и двух судей по спорту, или одного судьи
Международной категории МК, или одного судьи Национальной категории НК.
ДЕЛЕНИЕ СОРЕВНОВАНИЙ НА ГРУППЫ
Группа IА – Олимпийские Игры; Чемпионат Мира; Кубок Мира;
Гран-При;
Чемпионат Азии; Азиатские Игры; Чемпионат Четырех
Континентов,
Всемирные студенческие Игры; Чемпионат Мира среди
клубов,
Центрально-Азиатские Игры; Международные турниры(по
календарю FIG)
Группа I – Чемпионат РК; Спартакиада народов РК; Евразийские
спортивные Игры;
Международные турниры (при участии не менее пяти
стран).
Группа II – Кубок РК; Чемпионат РК среди девушек; Молодежные Игры РК; Спартакиада
школьников РК; Чемпионат РК среди ДЮСШ, СДЮШОР,
ШВСМ, интернатов и
клубов; Первенство РК; Чемпионат РК среди молодежи;
Республиканский Чемпионат РК по регионам; Открытый
Чемпионат области; Открытый Чемпионат г. Астаны;
Открытый Чемпионат г. Алматы
Группа III – Чемпионаты ДСО, ведомств или клубов; Первенство
Области; Первенство г. Астаны; Первенство г. Алматы;
Чемпионат города,
Группа IV – Первенство ДСО, ведомств или клубов; Первенство
города; Чемпионат ДЮСШ или СДЮШОР.
Условия выполнения разрядных нормативов разрядные требования считаются выполненными при условии;

1) Республикалық жарыстардың күнтізбелік жоспары және Республикалық регламенті ҚР Көркем гимнастика федерациясымен келісіледі
2) бір жылдың ішінде спортшы кем дегенде екі жарысқа қатысып жіктемелік кестеге сәйкес дәрежелік нормативті  орындауы тиіс
3) ҚР жарысының Бас төрешісі Республикалық әділқазы алқасымен сайланады
4) Дәрежелік талаптарға тиісті санаттағы төрешілердің қажетті саны болғанда орындалды деп есептеледі.(дәрежелік нормативтерді орындау)
5) Республикалық төрешілер алқасы бір жылда дәрежелік нормативтерді орындау анықтамасында қол қоюға құқылы төрешілер тізімін бекітеді
БАТУТТА ЖӘНЕ АКРОБАТИКАЛЫҚ ЖОЛДА СЕКІРУ
Қазақстан Республикасының халықаралық дәрежедегі спорт шебері
Ескерту: ХДСШ 15 жастан бастап беріледі
Спорт жарыстарының мәртебесі
Жынысы, жасы
Алған орны
Олимпиада ойындары
Ерлер, әйелдер
1 – 8
Азия ойындары
Ерлер, әйелдер
1 – 8
Жастар арасындағы Олимпиад ойындары
Ерлер, әйелдер
1 – 8
Әлем кубогы
Ерлер, әйелдер
1 – 6
Әлем чемпионаты, Дүниежүзілік ойындар
Ерлер, әйелдер
1 – 8
Командалық жарыстар
1 – 5
Жастар арасындағы Әлем біріншілігі (Age Group Competitions)
ер балалар мен қыздар (15-16 жас)
1 – 3
ер балалар мен қыздар (17-18 жас)
1 – 6
Азия чемпионаты
ер балалар мен қыздар (15-16 жас) Жекелей біріншілікте немесе командалық біріншілікте (кемінде 6 ел қатысуы ескерілуі тиіс)
1 – 3
Халықаралық турнирлер, ашық чемпионаттар, Кубоктар, ТМД елдерінің біріншілігі (кемінде 5 ел қатысуын ескере отырып)
ер балалар мен қыздар (15-16 жас)
1 – 3
ХГФ күнтізбелік жоспарына енгізілген ресми халықаралық жарыстар, кемінде 5 ел қатысқан жағдайда
ер балалар мен қыздар (15-16 жас)
1 - 3
Ерекше шарттар
Спорт жарыстарына қатысу үшін жарыс өтетін күнтізбелік жылы спортшы көрсетілген жасқа толған болуы тиіс.
Қазақстан Республикасының Спорт шебері
Спорт атақтары мен дәрежелерін беру үшін нормалар мен оларды орындау шарттары ХГФ күнтізбесіне (кемінде 6 ел қатысқан жағдайда), Чемпионаттарда, Республика Кубогында немесе екі рет Жастар чемпионатында немесе ОРБЖСМ мен БЖСМ арасындағы ҚРЧ енгізілген ресми жарыстарда екі жаттығудың нәтижесі бойынша беріледі.
Спорт шеберінен үміткер мен 1 дәреже Қазақстан Республикасының, облыстар мен Алматы және Астана қ.қ. Чемпионаттарында, Біріншіліктерінде екі жаттығу нәтижесі бойынша беріледі.
Батутта жеке секірулер жасағанда ұпай саны техниканы бағалаудың 1-формуласы бойынша есептеледі (бесеуден ең жоғарғы және ең төменгі баға ескерілмейді, қалған үшеуден орташа баға есептеліп, үшке көбейтіледі) + қиындық + уақыт (синхроаппарат). Егер талаптардың біреуі орындалмаса, разряд берілмейді.

1) Календарный план проведения республиканских соревнований и регламент о республиканских соревнованиях, согласован с Федерацией гимнастики Казахстана.
2) Спортсменка выступала не менее чем в двух соревнованиях по данному разряду в текущем году и выполнила разрядные нормативы, согласно классификации.
3) Главный судья соревнований в РК назначается Республиканской коллегией судей.
4) Разрядные требования считаются выполненными при наличии необходимого числа судей соответствующих категорий (выполнения разрядных нормативов).
5) Список судей, имеющих право подписи на справках выполнения разрядных нормативов, утверждается на год Республиканской коллегией судей.
ПРЫЖКИ НА БАТУТЕ И АКРОБАТИЧЕСКОЙ ДОРОЖКЕ
Мастер спорта международного класса Республики Казахстан
Примечание: МСМК присваивается с 15 лет
Статус спортивных соревнований
Пол, возраст
Занять место
Олимпийские игры
Мужчины, женщины
1 – 8
Азиатские игры
Мужчины, женщины
1 – 8
Молодежные Олимпийские игры
Мужчины, женщины
1 – 8
Кубок мира
Мужчины, женщины
1 – 6
Чемпионат мира, Всемирные игры
Мужчины, женщины
1 – 8
Командные соревнования
1 – 5
Первенство мира среди юниоров
(AgeGroupCompetitions)
Юниоры, юниорки (15-16 лет)
1 – 3
Юниоры, юниорки (17-18 лет)
1 – 6
Чемпионат Азии
Юниоры, юниорки (15-16 лет)
в личном первенстве или в
командном первенстве
(с учетом участия не менее 6
стран)
1 – 3
Международные турниры, открытые
Чемпионаты, Кубки,
Первенства стран СНГ (с учҰтом участия
не менее 5 стран)
Юниоры, юниорки (15-16 лет)
1 – 3
Официальные Международные
соревнования, внесенные в календарный
план ФИЖ, при условии участия не менее
5 стран
Юниоры, юниорки (15-16 лет)
Особые условия
Для участия в спортивных соревнованиях
указанное количество лет спортсмену должно
исполниться в календарный год проведения
соревнований.
Мастер спорта Республики Казахстан
Нормы и условия их выполнения для присвоения спортивных званий и разрядов присваивается по результатам выполнения ниже указанных баллов и двух упражнений на официальных соревнованиях, включенных в календарь ФИЖ (при условии участия не менее 6 стран), Чемпионатах, Кубке Республики Казахстан или по результатам выполнения дважды ниже указанных баллов на молодежном Чемпионате и ЧРК среди СДЮШОР и ДЮСШ.
Кандидат в мастера спорта и I разряд присваиваются по результатам двух упражнений на Чемпионатах, Первенствах Республики Казахстан, областей и гг. Алматы и Астаны.
Количество баллов в индивидуальных прыжках на батуте складывается по формуле 1 оценка техники (самая большая и самая низшая оценка из пяти не учитываются, из оставшихся трех вычисляется медиана и умножается на три) + трудность + время (синхроаппарата). Если не выполняется одно из требований разряд не присваивается.

Олимпиада ойындарында 8-16 орын иелену;
әлем чемпионаттарында 7-15 орын иелену;
Азия ойындарында  1-6 орын иелену;
Азия чемпионатында 1-4 орын иелену;
Жастар арасындағы әлем  чемпионаттарында 3-8 орын иелену;
Азия кубогында 1-2 орын иелену.
Қазақстан Республикасының  спорт шебері
Жастар арасындағы әлем  чемпионаттарында 8-16 орын иелену;
Азия ойындарында 7-10 орын иелену;
Азия чемпионатында 5-7 орын иелену;
Азия кубогында  3-4 орын иелену;
18 жасқа дейінгі жасөспірімдер арасындағы Азия  чемпионатында  1-4 орын иелену;
Қазақстан Республикасының чемпионатында 1-х (жалғыз) 2000м қашықтықта 1-х жеңіл/салмақ, үш өңірден  кемінде 12 экипаж қатысса 1-3 орын;
Қазақстан Республикасының чемпионатында 2000м қашықтықта 2-х жеңіл/салмақ, 2 ж/салмақ 2 (тұтқашысыз екеу), 2х (жұп екеу) үш өңірден  кемінде 10 экипаж қатысса 1-3 орын иелену;
Қазақстан Республикасының чемпионатында 2000м қашықтықта 4 -х (тұтқашысыз төртеу), 4- (жұп төртеу), 8+ (сегіздік) үш өңірден кемінде 6 экипаж қатысса 1 орын иелену.
Қазақстан Республикасы  спорт шеберіне үміткер
ҚР чемпионатында қайық кластары 1х (жалғыз), 1 х жеңіл/салмақ 2000м қашықтықта, үш өңірден кемінде 12 экипаж қатысса 4-6 орын иелену;
Қазақстан Республикасының чемпионатында қайық кластары 2-х жеңіл/салмақ, 2 ж/салмақ 2 (тұтқашысыз екеу), 2х (жұп екеу) 2000м қашықтықта  үш өңірден  кемінде 12 экипаж қатысса   3-5 орын иелену;
Қазақстан Республикасының чемпионатында 2000м қашықтықта 4 -х (тұтқашысыз төртеу), 4- (жұп төртеу) үш өңірден кемінде 6 экипаж қатысса 2-4 орын иелену;
Жасөспірімдер арасындағы ҚР біріншілігінде қайық кластары 1х (жалғыз), 2000м, 1500 м қашықтықта, үш өңірден кемінде 12 экипаж қатысса 1-3 орын иелену;
Жасөспірімдер арасындағы ҚР біріншілігінде қайық кластары 2- (тұтқашысыз екеу), 2х (жұп екеу) 2000м, 1500 м қашықтықта үш өңірден  кемінде 10 экипаж қатысса 1-2 орын иелену;
Жасөспірімдер арасындағы ҚР біріншілігінде қайық кластары 4- (тұтқашысыз төртеу) және 4х (жұп төртеу) 2000м, қашықтықта үш өңірден  кемінде 6 экипаж қатысса   1-2 орын иелену.
І разряд
ҚР чемпионатында қайықтардың барлық класында 1х, 2х, 2-, 4х, 4- 2000 м қашықтыққа 7-9 орын иелену;

8 – 16 место на Олимпийских играх среди взрослых;
7 – 15 место на чемпионатах мира среди взрослых;
1 – 6 место на Азиатских играх среди взрослых;
1 – 4 место на чемпионате Азии среди взрослых;
3 – 8 место на чемпионате мира среди молодежи до 23 лет;
1 – 2 место на Кубке Азии среди взрослых.
Мастер спорта Республики Казахстан
8–16 место на чемпионате мира среди молодежи до 23 лет;
7–10 место на Азиатских играх среди взрослых;
5–7 место на чемпионатах Азии;
3 – 4 место на Кубке Азии - среди взрослых;
1 – 4 место на чемпионате Азии среди юношей до 18 лет;
1 – 3 место на чемпионате РК среди взрослых в 1-х (одиночка) 1-х л/вес на дистанции 2000 м, при участии не менее 12 экипажей с трех регионов;
1–2 место в 2- (двойка без рулевого), 2х (двойка парная) 2-х л/вес, 2-л/вес, на чемпионатах РК на дистанции 2000 м, при участии не менее 10 экипажей с трех регионов;
1 место в 4-х (четверка парная), 4- (четверка без рулевого), 8+(восьмерка) на чемпионатах РК на дистанции 2000 м при участии не менее 6 экипажей с трех регионов.
Кандидат в мастера спорта Республики Казахстан
4-6 место на Чемпионате Республики Казахстан среди взрослых в классе судов 1х (одиночка), 1х л/вес на дистанции 2000 м, при участии не менее 12 экипажей с трех регионов;
3-5 место на Чемпионате Республики Казахстан среди взрослых в классе судов 2х (двойка парная) и 2- (двойка без рулевого) на дистанции 2000м при участии 12 экипажей из трех регионов;
2-4 место на Чемпионате Республики Казахстан среди взрослых в классе судов 4х (четверка парная), 4- (четверка без рулевого) на дистанции 2000 м при участии не менее 6 экипажей с трех регионов;
1-3 место на первенстве РК среди юношей в классе судов 1х (одиночка) на дистанции 2000 м, 1500 м при участии не менее 12 экипажей из трех регионов;
1-2 место на первенстве РК среди юношей в классе судов 2х (двойка парная), 2- (двойка без рулевого) на дистанции 2000 м, 1500 м при участии не менее 10 экипажей из трех регионов;
1 место на первенстве РК среди юношей в классе судов 4 - (четверка без рулевого) и 4х (четверка парная) на дистанции 2000 м при участии не менее 6 экипажей с трех регионов.
I разряд
7-9 место на чемпионате РК среди взрослых во всех классах судов 1х, 2х, 2-, 4х, 4- на дистанции 2000 м;

ҚР чемпионатында  қайықтардың  1х класында  2000 м, 1500м  қашықтыққа  4-6 орын иелену;
ҚР чемпионатында  қайықтардың  2х, 2-, 4х, 4- класында 2000 м, 1500 м қашықтыққа  3-5 орын иелену.
ІІ спорттық разряд
ҚР чемпионатында қайықтардың барлық класында 1х, 2х, 2-, 4х, 4- 2000 м қашықтыққа  10-12 орын иелену;
ҚР чемпионатында қайықтардың 1х, 2х, 2-, 4х, 4- класында 2000 м, 1500 м қашықтыққа  7-9 орын иелену.
ІІІ разряд
Ересектер мен жастар арасындағы  кез келген көлемдегі  жарыстарда 1 орынды иелену, егер финалда 4 команда (қайықтар) қатысса.
І Жасөспірімдік разряд
ұлдар мен қыздарға арналған кез келген көлемдегі жарыстарда 1 орынды иелену, егер  топтасуда ІІ жасөспірімдер разрядынан 4 команда (қайықтар) қатысса.
ІІ Жасөспірімдік разряд

4-6 место на первенстве РК среди взрослых в классах судов 1х на дистанции 2000 м, 1500 м;
3-5 место на первенстве РК среди взрослых в классах судов 2х, 2-, 4х, 4- на дистанции 2000 м, 1500 м.
II разряд
10-12 место на чемпионате РК среди взрослых во всех классах судов 1х, 2х, 2-, 4х, 4- на дистанции 2000 м;
7-9 место на первенстве РК среди взрослых во всех классах судов 1х, 2х, 2-, 4х, 4- на дистанции 2000 м, 1500 м.
III разряд
Занять 1 место на соревнованиях любого масштаба среди взрослых и юниоров при участии в финале 4 команд (лодок).
I юношеский разряд
Занять 1-ое место на соревнованиях любого масштаба для юношей и девушек при участии в заезде не менее 4 команд (лодок) II юношеского разряда.
II юношеский разряд

Олимпиада ойындарында  1-9 орын;
Әлем Чемпионаттарында 1-5 орын (командалық жарыс) 1-9 орын (жеке сын)
Әлем Кубогі 1-6 орын, Әлем біріншілігінде 1-2 орын (жеке сын), 1-2 орын (командалық жарыс)
Азия ойындары, Азия чемпионаттарында 1-3 орын (жеке сын), 1-2 орын (командалық жарыс).
Спорттық атақ, разряд
Соревнования
Тип
Категории
Жеке жарыстар
Командалық жарыстар
Иеленетін орын
Минималды қатысушылар саны
Қатысушылар квалификациясы
Иеленетін орын
Минималды қатысушылар саны
Қатысушылар квалификациясы
ҚР спорт шебері
Қазақстан Республикасының чемпионаты
ТМД елдерінің чемпионаты
А,В
К1М, С1М
1-3
20
5 СШ
10 СШҮ
1
7
1 СШ
2 СШҮ
К1Ж,С2М,
С1Ж,С2Ж
1
8
2СШ
4 СШҮ
1
4
1 СШ
2 СШҮ
Қазақстан Республикасының Кубогі ҚР спорттық күнтізбе жоспарына енгізілген Республикалық жарыстарда
А,В
К1М, С1М
1-2
20
5 СШ
10 СШҮ
1
7
1 СШ
2 СШҮ
К1Ж,С2М,
С1Ж,С2Ж
1
8
2 СШ
4 КМС
1
4
1 СШ
2 СШҮ
Қазақстан Республикасының чемпионаты (23 жасқа деиін) Қазақстан Республикасының чемпионаты (18 жасқа деиін) ТМД елдерінің біріншілігі
В
К1М, С1М
1
20
5 СШ
10 СШҮ
К1Ж,С2М,
С1Ж,С2Ж
1
8
2 СШ
4 СШҮ
ҚР спорттық күнтізбелік жоспарына енгізілген халықаралық жарыстарда
Все категории (мужчины, женщины)
3-8
1-3
Все категории (возраст до 23-х лет).
1-7
1-2
Все категории (возраст до 18 лет).
1-6
1
Әлем Біріншіліктері
К1М, С1М
1-4
1-5
К1Ж,С2М,
С1Ж,С2Ж
1-4
1-5
Өткен жылдың кешенді есебі бойынша Облыстың ашық чемпионатында кешенді есеп бойынша 1-2 орын иеленген
В
К1М, С1М
1
20
5 СШ
10 СШҮ
К1Ж,С2М,
С1Ж,С2Ж
1
8
2 СШ
4 СШҮ
К1М, С1М
1
20
15 СШҮ
К1Ж,С2М,
С1Ж,С2Ж
1
8
6 СШҮ
Спорт шеберіне үміткер
Қазақстан Республикасының чемпионаты, ТМД елдерінің чемпионаттары
А,В
К1М, С1М
4-9
20
4 СШҮ
9 1р
2-4
7
1 СШҮ
2 1р
К1Ж,С2М,
С1Ж,С2Ж
2-5
8
2 СШҮ
4 1р
2-3
4
1 СШҮ
1 1р
Қазақстан Республикасының Кубогі және спорттық күнтізбелік жоспарға енгізілген жарыстар
А,В
К1М, С1М
3-8
20
4 СШҮ
9 1р
2-3
7
1 СШҮ
1 1р
К1Ж,С2М,
С1Ж,С2Ж
2-5
8
2 СШҮ
4 1р
2-3
4
1 СШҮ
1 1р
Қазақстан Республикасының чемпионаты ( 23- ке дейін), ТМД елдерінің біріншіліктері (23-қа дейін)
В
К1М, С1М
2-6
20
4 СШҮ,
9 1р
1-2
4
1 СШҮ
2 1р
К1Ж,С2М,
С1Ж,С2Ж
2-4
8
2 СШҮ,
4 1р
1
3
1 СШҮ,
1 1р
Өткен жылдың кешнді есебі бойынша Облыстың ашық чемпионатында кешенді есеп бойынша 1-2 орын иеленген
В,С
К1М, С1
2-6
20
4 СШҮ,
9 1р
1-2
4
1 СШҮ,
2 1 р
К1Ж,С2М,
С1Ж,С2Ж
2-4
8
2 СШҮ,
4 1р
1
3
1 СШҮ,
1 1р
К1М, С1М
1
20
13 1р
К1Ж,С2М
С1Ж,С2Ж
1
8
6 1р
Қазақстан Республикасының чемпионаты (18- жасқа дейін), ТМД елдерінің біріншіліктері (19-жасқа дейін)
В,С
К1М, С1М
2-6
20
4 СШҮ,
9 1р
1-2
6
1 СШҮ,
2 1р
К1Ж,С2М,
С1Ж,С2Ж
1-2
8
2 СШҮ,
4 1р
1
4
1 СШҮ,
1 1р
Қазақстан Республикасының чемпионаты (16-жасқа дейін), ТМД елдерінің біріншіліктері (17-жасқа деін)
В,С
К1М, С1М
1-5
20
3 СШҮ,
8 1р
1-2
6
1 СШҮ,
2 1р
К1Ж,С2М,
С1Ж,С2Ж
1-2
8
2 СШҮ,
4 1р
1
4
1 СШҮ,
1 1р

1-9 место на Олимпийских играх среди взрослых;
1-9 место (личный зачет), 1-5 место (командные гонки) на Чемпионате мира среди взрослых;
1-6 место на Кубке Мира; 1-2 место (личный зачет), 1-2 место (командные гонки) на Первенстве Мира;
1-3 место (личный зачет), 1-2 место (командные гонки) на Чемпионате Азии среди взрослых, Азиатских играх среди взрослых.
Звание,
разряд
Соревнования
Тип
Категории
Индивидуальные гонки
Командные гонки
Занять место
Минимальное
кол-во
участников
Квалификация
участников
Занять
место
Минимальное
кол-во участников
Квалификация
участников
Мастер
Спорта РК
Чемпионат
Республики
Казахстан.
Чемпионаты
стран СНГ.
А,В
К1М,
С1М
1-3
20
5 МС
10 КМС
1
7
1 МС
2 КМС
К1Ж,
С2М,
С1Ж,
С2Ж
1
8
2 МС
4 КМС
1
4
1 МС
2 КМС
Кубок
Республики
Казахстан
и
республиканские
соревнования,
включенные
в ЕКП РК.
А,В
К1М,
С1М
1-2
20
5 МС
10 КМС
1
7
1 МС
2 КМС
К1Ж,
С2М,
С1Ж,
С2Ж
1
8
2 МС
4 КМС
1
4
1 МС
2 КМС
Чемпионат
Республики
Казахстан
(до 23-х
лет),
Чемпионат
Республики
Казахстан
(до 18
лет),
Первенства
стран СНГ.
В
К1М,
С1М
1
20
5 МС
10 КМС
К1Ж,
С2М,
С1Ж,
С2Ж
1
8
2 МС
4 КМС
Международные
соревнования,
включенные
в ЕКП
спортивных
мероприятий РК
Все
категории
(мужчины,
женщины)
3-8
1-3
Все
категории
(возраст до
23-х
лет).
1-7
1-2
Все
категории
(возраст до
18
лет).
1-6
1
Первенство
Мира
К1М,
С1М
1-4
1-5
К1Ж,
С2М,
С1Ж,
С2Ж
1-4
1-5
Открытый
Чемпионат
областей,
занявших
1-2 места
в
комплекс-
ном зачете
предыдущего года
В
К1М,
С1М
1
20
5 МС
10 КМС
К1Ж,
С2М,
С1Ж,
С2Ж
1
8
2 МС
4 КМС
К1М,
С1М
1
20
15 КМС
К1Ж,
С2М,
С1Ж,
С2Ж
1
8
6 КМС
Кандидат в
мастера
спорта
Чемпионат
Республики
Казахстан,
Чемпионаты
стран СНГ
А,В
К1М,
С1М
4-9
20
4 КМС
9 1р
2-4
7
1 КМС
2 1р
К1Ж,
С2М,
С1Ж,
С2Ж
2-5
8
2 КМС
4 1р
2-3
4
1 КМС
1 1р
Кубок
Республики
Казахстан
и
республиканские
соревнования,
включенные
в ЕКП РК.
А,В
К1М,
С1М
3-8
20
4 КМС
9 1р
2-3
7
1 КМС
1 1р
К1Ж,
С2М,
С1Ж,
С2Ж
2-5
8
2 КМС
4 1р
2-3
4
1 КМС
1 1р
Чемпионат
Республики
Казахстан
(до 23-х
лет),
Первенства
стран СНГ
(до 23-х
лет)
В
К1М,
С1М
2-6
20
4 КМС,
9 1р
1-2
4
1 КМС
2 1р
К1Ж,
С2М,
С1Ж,
С2Ж
2-4
8
2 КМС,
4 1р
1
3
1 КМС,
1 1р
Открытый
чемпионат
областей
занявших
1-2 места
в
комплексном зачете
предыдущего года.
В,С
К1М,
С1
2-6
20
4 КМС,
9 1р
1-2
4
1 КМС,
2 1 р
К1Ж,
С2М,
С1Ж,
С2Ж
2-4
8
2 КМС,
4 1р
1
3
1 КМС,
1 1р
К1М,
С1М
1
20
13 1р
К1Ж,
С2М
С1Ж,
С2Ж
1
8
6 1р
Чемпионат
Республики
Казахстан
(до 18
лет),
Первенства
стран СНГ
(до 19
лет)
В,С
К1М,
С1М
2-6
20
4 КМС,
9 1р
1-2
6
1 КМС,
2 1р
К1Ж,
С2М,
С1Ж,
С2Ж
1-2
8
2 КМС,
4 1р
1
4
1 КМС,
1 1р
Чемпионат
Республики
Казахстан
(до 16
лет),
Первенства
стран СНГ
(до 17
лет)
В,С
К1М,
С1М
1-5
20
3 КМС,
8 1р
1-2
6
1 КМС,
2 1р
К1Ж,
С2М,
С1Ж,
С2Ж
1-2
8
2 КМС,
4 1р
1
4
1 КМС,
1 1р
Открытое
первенство
областей
занявших

1 2р,
2 бр
Қала біріншіліктері
В,С
К1М, С1М
1-3
13
3 3р,
6 3р
1
4
1 2р,
2 бр
К1Ж,С2М,
С1Ж,С2Ж
1
6
2 3р,
4 бр
1
3
1 2р,
1 бр
I жасөспірімдер разряды
Кез келеген масштабтағы жарыстар
Жасөспірімдер арасында 1-ші жасөспірімдер разрядты 3 спортшыны жеңу немесе 2-ші жасөспірімдер разрядты 6 спортшыны жеңу.
II жасөспірімдер разряды
Кез келеген масштабтағы жарыстар
Жасөспірімдер арасында 2-ші жасөспірімдер разрядты 3 спортшыны жеңу немесе 3-ші жасөспірімдер разрядты 6 спортшыны жеңу.
III жасөспірімдер разряды
Кез келеген масштабтағы жарыстар
Жасөспірімдер арасында 3-ші жасөспірімдер разрядты 3 спортшыны жеңу немесе айналысуды жаңа бастаған 6 спортшыны жеңу.
Халықаралық Каноэ федерациясы жасаған әлемдік рейтинг негізінде дәрежелерді беру тәртібі:
СШ 1 – 100 аралығында
СШҮ 101 – 120 аралығында
Дәрежені орындаудың талаптары;
Қазақстан Республикасының спорттық-бұқаралық іс-шаралардың күнтізбелік жоспарына енгізілген жарыстардың негізінде разрядтар беріледі
СШ, СШҮ атақтары- бас төрешілер алқасында 2 республикалық деңгейдегі төрешіден кем емес болған жағдайда беріледі
Қысқартылған және қолданылған ұғымдар:
К1М  категория  «Каяк-ерлер»
К1Ж  категория «Каяк-әйелдер»
С1М  категория «Каноэ-бірлік, ерлер»
С2М  категория «Каноэ-екеулік, ерлер»
С2Ж  категория «Каноэ-екеулік,әйелдер»
Б.р  Дәреже жоқ.
ДЗЮДО
(Ерлер)
Қазақстан Республикасының еңбегі сіңген бапкері:
Спортшыларды даярлап шығару: Олимпиада ойындарында 1-6 орынға; немесе
Ересектер арасында Әлем чемпионатында 1-3 орынға; немесе
Азия ойындарында 1-ші орынға; немесе
Жастар арасындағы  Әлем чемпионатында 1-ші орынға; немесе
Жасөспірімдер арасында Әлем Чемпионатына екі жеңімпазды; немесе
Жастар арасында Әлем Чемпионатына екі жеңімпазды:
Қазақстан Республикасының еңбегі сіңген спорт шебері
Орын алу:
Олимпиадалық ойындарда 1-3 орын;
Ересектер арасында Әлем Чемпионатында 1-2 орын:
Қазақстан Республикасының халықаралық дәрежедегі спорт шебері
Орын алу:
Олимпиадалық ойындарда 5-8 орын;
Әлем Чемпионатында 3-6 орын;
Дүниежүзілік Универсиадада 1-2 орын;
Азия ойындарында  1-3 орын;
Азия чемпионатында 1-2 орын;
Әлем үздік кубогы ХЖ «Гран Слам», «Гран-При» 1-2 орын;
Жасөспірімдер Олимпиадалық ойындарында 1 орын;
Әскери қызметкерлер арасында Әлем чемпионатында 1-2 орын;
Жастар арасында Әлем Чемпионатында 1-2 орын.
Қазақстан Республикасының спорт шебері
Орын алу:
Қазақстан Республикасының ересектер арасындағы чемпионатында 1-3 орын;
Қазақстан Республикасының спартакиадасында 1-3 орын;
23 жасқа дейінгі Қазақстан Республикасының чемпионатында 1-2 орын;
Юниорлар арасында  Қазақстан Республикасының чемпионатында 1-орын;
Қазақстан Республикасының Жастар ойындарында 1-3 орын;
ҚР ЕБ Б. Сейсембаеваны еске алу Халықаралық жарысында 1-орын;
КСРО Батыры М.Мәметованы еске алу Халықаралық жарысында 1-орын;
Спорт шебері М.Чегеевті еске алу Халықаралық жарысында 1-орын;
Т. Жолдыбаевты еске алу Халықаралық жарысында 1-орын;
Юниорлар арасында Азия Чемпионатында 1-3 орын:
Ескерту:
ҚР СШ нормативтерін орындау кезінде жарыста саны 12-ден кем емес спортшылар және 5-тен кем емес команда қатысу керек, спортшы 3 реттен кем емес жеңу керек.
Қазақстан Республикасы спорт шеберіне үміткер
Орын алу:
Қазақстан Республикасындағы чемпионатта 5-6 орын;
23 жасқа дейінгі Қазақстан Республикасындағы чемпионатта 3-6 орын;
Қазақстан Республикасындағы юниорлық чемпионатта 2-6 орын;
Қазақстан Республикасындағы жасөспірімдер чемпионатында 1-3 орын;
Ересектер арасында Алматы және Астана қалаларында және облыстардың аймақтық чемпионаттарында 1-орын;
Бұқаралық-спорт күнтізбесіне енгізілген Халықаралық және Республикалық жарыстарда (ересектер, жастар, жасөспірімдер) 1-3 орын.
ҚР СШК нормативтерін орындау кезінде жарыста саны 12-ден кем емес спортшылар және 5-тен кем емес команда қатысу керек, спортшы 3 реттен кем емес жеңу керек.
І разряд
Қалалық ауқымнан төмен емес жарыстарда бір жыл ішінде І разрядтың әр-түрлі спортшыларын 8 рет жеңу және ІІ разрядтың спортшыларын 16 рет жеңу.
ІІ разряд
Аудандық ауқымнан төмен емес жарыстарда бір жыл ішінде ІІ разрядтың әр-түрлі спортшыларын 6 рет жеңу.
І жасөспірімдер разряды
Облыстың, қалалардың жасөспірімдік біріншілігінде берілген салмақ категориясында І жасөспірімдер разрядының 4-тен кем емес спортшылары қатысады деген шартпен 1 орын алу немесе бір жыл ішінде кез келген ауқымдағы жарыстарда ІІ жасөспірімдер разрядының спортшыларын 10 рет жеңу.
ІІ жасөспірімдер разряды
Кез келген ауқымдағы жарыстарда бір жыл ішінде ІІ жасөспірімдер разрядындағы әр-түрлі спортшыларды 4 рет жеңу. Міндетті шарт: жүйелі шұғылдану өтілі - 1,5 жыл.
(Әйелдер)
Қазақстан Республикасының еңбегі сіңген бапкері:
Спортшыларды даярлап шығару: Олимпиадалық ойындарында 1-6 орынға; немесе
Ересектер арасында Әлем чемпионатында 1-3 орынға; немесе
Азия ойындарында 1-ші орынға; немесе
Жасөспірімдер арасындағы Олимпиадалық ойындарда 1-орын; немесе
Жастар арасындағы  Әлем чемпионатында 1-ші орынға; немесе
Жасөспірімдер арасында Әлем Чемпионатына екі жеңімпазды; немесе
Жастар арасында Әлем Чемпионатына екі жүлдегерді:
Қазақстан Республикасының еңбегі сіңген спорт шебері
Орын алу:
Олимпиадалық ойындарда 1-3 орын;
Ересектер арасында Әлем Чемпионатында 1-2 орын:
Қазақстан Республикасының халықаралық дәрежедегі спорт шебері
Орын алу:
Олимпиадалық ойындарда 5-8 орын;
Әлем Чемпионатында 3-6 орын;
Дүниежүзілік Универсиадада 1-2 орын;
Азия ойындарында  1-3 орын;
Азия чемпионатында 1-2 орын;
Әлем үздік кубогы ХЖ «Гран Слам», «Гран-При» 1-2 орын;
Жасөспірімдер Олимпиадалық ойындарында 1-орын;
Әскери қызметкерлер арасында Әлем чемпионатында 1-2 орын;
Жастар арасындағы Әлем Чемпионатында 1-2 орын.
Қазақстан Республикасының спорт шебері
Орын алу:
Қазақстан Республикасының ересектер арасындағы чемпионатында 1-3 орын;
Қазақстан Республикасының спартакиадасында 1-3 орын;
23 жасқа дейінгі Қазақстан Республикасының чемпионатында 1-2 орын;
Юниорлар арасында  Қазақстан Республикасының чемпионатында 1-орын;
Қазақстан Республикасының Жастар ойындарында 1-орын;
ҚР ЕБ Б. Сейсембаеваны еске алу Халықаралық жарысында 1-орын;
КСРО Батыры М.Мәметованы еске алу Халықаралық жарысында 1-орын;
Спорт шебері М.Чегеевті еске алу Халықаралық жарысында 1-орын;
Т. Жолдыбаевты еске алу Халықаралық жарысында 1-орын;
Юниорлар арасында Азия Чемпионатында 1-3 орын:
Ескерту:
ҚР СШ нормативтерін орындау кезінде жарыста саны 12-ден кем емес спортшылар және 5-тен кем емес команда қатысу керек, спортшы 3 реттен кем емес жеңу керек.
Қазақстан Республикасы спорт шеберіне үміткер
Орын алу:
Қазақстан Республикасындағы чемпионатта 5-6 орын;
23 жасқа дейінгі Қазақстан Республикасындағы чемпионатта 3-6 орын;
Қазақстан Республикасындағы юниорлық чемпионатта 2-6 орын;
Қазақстан Республикасындағы жасөспірімдер чемпионатында 1-3 орын;
Ересектер арасында Алматы және Астана қалаларында және облыстардың аймақтық чемпионаттарында 1-орын;
Бұқаралық-спорт күнтізбесіне енгізілген Халықаралық және Республикалық жарыстарда (ересектер, жастар, жасөспірімдер) 1-3 орын.
ҚР СШК нормативтерін орындау кезінде жарыста саны 12-ден кем емес спортшылар және 5-тен кем емес команда қатысу керек, спортшы 3-тен кем емес рет жеңу керек.
І разряды
Қалалық ауқымнан төмен емес жарыстарда бір жыл ішінде І разрядтың әр-түрлі спортшыларын 8 рет жеңу және ІІ разрядтың спортшыларын 16 рет жеңу.
ІІ разряды
Аудандық ауқымнан төмен емес жарыстарда бір жыл ішінде ІІ разрядтың әр-түрлі спортшыларын 6 рет жеңу.
І жасөспірімдер разряды
Облыстың, қалалардың жасөспірімдік біріншілігінде берілген салмақ дәрежесінде І жасөспірімдер разрядының 4-тен кем емес спортшылары қатысады деген шартпен 1 орын алу немесе бір жыл ішінде кез келген ауқымдағы жарыстарда ІІ жасөспірімдер разрядының спортшыларын 10 рет жеңу.
ІІ жасөспірімдер разряды
Кез келген ауқымдағы жарыстарда бір жыл ішінде ІІ жасөспірімдер разрядындағы әр-түрлі спортшыларды 4 рет жеңу. Міндетті шарт: жүйелі шұғылдану өтілі - 1,5 жыл.
АТ СПОРТЫ
Қазақстан Републикасының Халықаралық дәрежедегі спорт шебері
Халықаралық спорт шебері спорттық атағы   17  жастан жоғары беріледі
Спорттық жарыстың деңгейі
Спорттық пән атауы
Орын алу
Ересектер арасында Олимпиада ойындары,
ересектер арасында Бүкіләлемдік ат спорты ойындары
конкур жүгірістік қашықтыққа, ириту, үш сайыс
жекелей жарыстар
1-8
командалық жарыстар
1-6
Әлем кубогы (финал)
конкур, ириту, үш сайыс
жекелей жарыстар
1-6
Ересектер арасында Азия ойындары
конкур жүгірістік қашықтыққа, ириту, үш сайыс
жекелей жарыстар
1-6
командалық жарыстар
1-3
Спорттық жарыстарға қатысу үшін спортшы жарыстар өткізілетін күнтізбелік жылы көрсетілген жас санына толуға тиіс.
ХДСШ атағы 17 жастан бастап беріледі.
СШ – 16 жастан бастап
Спорттық СШҮ разряды – 14 жастан бастап
Спорттық пән атауы
Өлшем бірлігі
Спорттық атақтар
Спорттық разрядтар
ХДСШ
СШ
СШҮ
І
ІІ
ІІІ
1
2
3
4
5
6
7
8
9
1
Конкур
Кедергілер биіктігі (төмен емес) 200 см
Алымдылыққа арналған жарыс
Айыптық ұпайлар (артық емес)
0
4
160 см
2 жөнеліс нәтижелерінің қосындысы бойынша
Айыптық ұпайлар (артық емес)
8
12
20
1 жөнеліс нәтижелері бойынша (1 және 2 жөнеліс бағдарлары бойынша)
Айыптық ұпайлар (артық емес)
4
8
12
150 см
2 жөнеліс нәтижелерінің қосындысы бойынша
Айыптық ұпайлар (артық емес)
4
8
16
1 жөнеліс нәтижелері бойынша (1 және 2 жөнеліс бағдарлары бойынша)
Айыптық ұпайлар (артық емес)
0
4
8
Біліктілік бағдары
Айыптық ұпайлар (артық емес)
0
8
140 см төмен емес
2 жөнеліс нәтижелерінің қосындысы бойынша
Айыптық ұпайлар (артық емес)
8
1 жөнеліс нәтижелері бойынша (1 және 2 жөнеліс бағдарлары бойынша)
Айыптық ұпайлар (артық емес)
4
8
Біліктілік  бағдары
Айыптық ұпайлар (артық емес)
0
8
130 см төмен емес
Біліктілік бағдары
Айыптық ұпайлар (артық емес)
4
120 см төмен емес
Біліктілік  бағдары
Айыптық ұпайлар (артық емес)
4
110 см төмен емес
Біліктілік  бағдары
Айыптық ұпайлар (артық емес)
0
4
100 см төмен емес
Біліктілік  бағдар
Айыптық ұпайлар (артық емес)
0
Нормаларды орындау шарттары
1. Спорттық МССШ атағы Халықаралық ресми жарыстарда нормаларды орындағаны үшін беріледі: CSIO 5*. CSIO 4* Бас жүлдеде немесе Ұлттар жүлдесінде; CSI 5*. CSI 4, CSI 4*-W Бас жүлдеде; CSI 3*-W ашық топырақтағы Бас жүлдеде, сондай-ақ FEI бекіткен іріктеу жарыстарында, CSI-W деңгейінен төмен емес әлем чемпионатына, Олимпиада ойындарына, Әлем кубогының финалына арналған Бас жүлдеде.
2. Спорттық СШ атағы халықаралық жарыстарда, ҚР чемпионатында нормаларды орындағаны үшін беріледі.
3. Спорттық СШҮ атағы, I, II, III спорттық разрядтар халықаралық мәртебедегі жарыстарда (біліктілік бағдар), ҚР чемпионатында және ҚР Федерациясы Кубогында (саралымдық бағдар), жас спортшылар (16-21 жас) мен жасөсіпірімдер (14-18 жас) арасындағы ҚР біріншіліктерінде, қазылар алқасы бекітетін және ҚР Ат спорты федерациясының делегаты тағайындайтын жағдайда нормаларды орындағаны үшін беріледі.
4. Спорттық атақтар және разрядтар белгіленген тәртіппен бекітілген спорттың «ат спорты» ережелеріне сәйкес бірінші орын үшін теңдесу кезінде секіруді орындау жиілігі басты шарт болып табылатын жарыстарда нормаларды орындағаны үшін беріледі.
Спорттық пән атауы
Өлшем бірлігі
Спорттық атақтар
Спорттық дәрежелер
ХДСШ
СШ
СШҮ
І
ІІ
ІІІ
1
2
3
4
5
6
7
8
9
2
Үйрету
Халықаралық жарыстар CDI3*. CDI-W
«Үлкен жүлде», «Үлкен жүлдені басып өту»
КЮР-ден басқа)
Оң балл %-ы (кем емес)
65
64
62
«Орташа жүлде 2», «Орташа жүлде 1», «Шағын жүлде» (КЮР-ден басқа)
Оң балл %-ы (кем емес)
62
ҚР чемпионаты, ҚР Федерациясының кубогы
«Үлкен жүлде», «Үлкен жүлдені басып өту» КЮР-ден басқа)
Оң балл %-ы (кем емес)
65
63
«Орташа жүлде 2», «Орташа жүлде 1», «Шағын жүлде» (КЮР-ден басқа)
Оң балл %-ы (кем емес)
63
«Жас спортшылар жүрісі», «Жасөспірімдер жүрісі» (КЮР-ден басқа)
Оң балл %-ы (кем емес)
0
65
60
56
«Үлкен жүлде», «Үлкен жүлдені басып өту» (КЮР және Па-Де-Де-ден басқа)
Оң балл %-ы (кем емес)
58
56
«Орташа жүлде 2», «Орташа жүлде 1», «Шағын жүлде»
(КЮР-ден басқа)
Оң балл %-ы
(кем емес)
60
56
54
«Жас спортшылар жүрісі», «Жасөспірімдер жүрісі» (КЮР-ден басқа)
Оң балл %-ы (кем емес)
60
56
54
Нормаларды орындау шарттары
1. ҚР чемпионатында және ҚР Федерациясы кубогында спорттық СШ атағы спортшы 1-3 орындарды иеленген жағдайларда нормаларды орындағаны үшін беріледі.
2. Спорттық СШ атағы, спорттық СШҮ разрядтары қазылар алқасы бекітетін және ҚР Ат спорты федерациясының делегаты тағайындайтын жағдайда беріледі.
3. II және III спорттық разрядтар «шамалы жүріс», «жас спортшылар жүрісі» немесе «жасөсіпірімдер жүрісі» бағдарламалары бойынша спорттық жарыстарда нормаларды орныдағаны үшін беріледі.
4. Спорттық жарыстарға қатысу үшін спортшы жарыстар өткізілетін күнтізбелік жылы көрсетілген жас санына толуға тиіс.
Спорттық пән атауы
Өлшем бірлігі
Спорттық атақтар
Спорттық дәрежелер
ХДСШ
СШ
СШҮ
І
ІІ
ІІІ
1
2
3
4
5
6
7
8
9
3
Шабыстар
Арақашықтық: 140-160 шақырым бір күнде немесе екі күннен артық 90 шақырымға
Орташа жылдамдық сағ/км (кем емес)
17
15
13
12
Арақашықтық: 120-139 км бір күнде немесе екі күнде 70-89 км-ге
Орташа жылдамдық сағ/км (кем емес)
17
14
12
11

1 2р,
2 бр
Первенство
городов
В,С
К1М,
С1М
1-3
13
3 3р,
6 3р
1
4
1 2р,
2 бр
К1Ж,
С2М,
С1Ж,
С2Ж
1
6
2 3р,
4 бр
1
3
1 2р,
1 бр
I
юношеский
разряд
Соревнования
любого
масштаба
Одержать победу среди юношей и девушек над 3-мя экипажами
1-го юношеского разряда или 6-ю экипажами 2-го юношеского
разряда
II
юношеский
разряд
Соревнования
любого
масштаба
Одержать победу среди юношей и девушек над 3-мя экипажами
2-го юношеского разряда или над 6-ю экипажами 3-го юношеского
разряда
III
юношеский
разряд
Соревнования
любого
масштаба
Одержать победу среди юношей и девушек над 3-мя экипажами
2-го юношеского разряда или 6-ю экипажами б. р.
Порядок присвоения разрядов на основе мирового рейтинга, изданного Международной Федерацией Каноэ:
МС – с 1 по 100
КМС – с 101 по 120
Условия выполнения разрядных требований:
1. Звания и разряды присваиваются, если разрядные требования выполнены на спортивных соревнованиях, включенных в Единый календарный план спортивно-массовых мероприятий Республики Казахстан.
2. Звания (МС, КМС) при наличии в главной судейской коллегии не менее 2-х судей республиканской категории и выше.
Сокращения и используемые понятия:
К1М категория «Каяк-мужчина»
К1Ж категория «Каяк-женщина»
С1М категория «Каноэ-единица, мужчина»
С2М категория «Каноэ-двойка, мужчины»
С2Ж категория «Каноэ-двойка, женщины»
Б.р.без разряда
ДЗЮДО
(Мужчины)
Мастер спорта международного класса Республики Казахстан
Занять :
5-8 место на Олимпийских играх среди взрослых;
3-6 место на чемпионате мира среди взрослых;
1-2 место на Всемирной Универсиаде;
1-3 место на Азиатских играх среди взрослых;
1-2 место на чемпионате Азии среди взрослых;
1-2 место на МТ «Гран-Слам», «Гран-При», «Континентальный Кубок».
1 место на Юношеских Олимпийских играх;
1-2 место на чемпионате мира среди военнослужащих;
1-2 место на чемпионате мира среди молодежи.
Мастер спорта Республики Казахстан
Занять :
1-3 место на чемпионате Республики Казахстан среди взрослых;
1-3 место на Спартакиаде Республики Казахстан среди взрослых;
1-2 место на чемпионате Республики Казахстан до 23 лет;
1- место на чемпионате Республики Казахстан среди юниоров;
1- место на Молодежных играх Республики Казахстан;
1- место на Международном турнире памяти ЗТ РК Б. Сейсембаева;
1-место на Международном турнире памяти Героя СССР М.Маметовой;
а.- место на Международном турнире памяти Мастера Спорта М.Чегеева;
1- место на Международном турнире памяти Т.Жолдыбаева;
1. место на Чемпионате Азии среди юниоров:
Примечание:
При выполнении норматива МС РК, в в/к должны участвовать не менее 12 спортсменов и должны участвовать не менее 5 команд, спортсмен должен одержать не менее 3 победы.
Кандидат в мастера спорта Республики Казахстан
Занять :
5-6 место на чемпионате Республики Казахстан среди взрослых;
3-6 место на чемпионате Республики Казахстан до 23 лет;
2-6 место на юниорском чемпионате Республики Казахстан;
1-3 место на юношеском чемпионате Республики Казахстан;
1 место на территориальных чемпионатах областей и гг. Алматы и Астаны среди взрослых;
1-3 место на Международных и Республиканских турнирах по (юношам, юниорам, взрослым) включенных в календарь спортивно-массовых мероприятий.
При выполнении норматива КМС РК, в в/к должны участвовать не менее 12 спортсменов и должны участвовать не менее 5 команд, спортсмен должен одержать не менее 3 победы.
I разряд
Одержать в течение года 8 побед над разными спортсменами I разряда или 16 побед над спортсменами II разряда на соревнованиях, не ниже городского масштаба.
II разряд
Одержать в течение года 6 побед над разными спортсменами II разряда на соревнованиях, не ниже районного масштаба.
I юношеский разряд
Завоевать 1 место на юношеском первенстве области, городов, при условии, что в данной весовой категории участвуют не менее 4 спортсменов I юношеского разряда или одержать в течение года 10 побед над спортсменами II юношеского разряда на соревнованиях любого масштаба.
II юношеский разряд
Одержать в течение года 4 победы над разными спортсменами II юношеского разряда на соревнованиях любого масштаба. Обязательное условие стаж систематических занятий 1,5 года
(Женщины)
Мастер спорта международного класса Республики Казахстан
Занять :
5-8 место на Олимпийских играх;
3-6 место на чемпионате мира;
1-2 место на Всемирной Универсиаде;
1-3 место на Азиатских играх;
1-2 место на чемпионате Азии;
1-2 место на МТ «Гран-Слам», «Гран-При», «Континентальный Кубок».
1 место на юношеских Олимпийских играх;
1-2 место на Чемпионате мира среди военнослужащих;
1-2 место на чемпионате мира среди молодежи.
Мастер спорта Республики Казахстан
Занять :
1-3 место на чемпионате Республики Казахстан среди взрослых;
1-3 место на Спартакиаде Республики Казахстан;
1-2 место на чемпионате Республики Казахстан до 23 лет;
1- место на чемпионате Республики Казахстан среди юниоров;
1- место на Молодежных играх Республики Казахстан;
1- место на Международном турнире памяти ЗТ РК Б. Сейсембаева;
1-место на Международном турнире памяти Героя СССР М.Маметовой;
1-место на Международном турнире памяти Мастера Спорта М.Чегеева;
1- место на Международном турнире памяти Т.Жолдыбаева;
1-3 место на Чемпионате Азии среди юниоров;
Примечание :
При выполнении норматива МС РК, в в/к должны участвовать не менее 12 спортсменов и должны участвовать не менее 5 команд, спортсмен должен одержать не менее 3 победы.
Кандидат в мастера спорта Республики Казахстан
Занять :
5-6 место на чемпионате Республики Казахстан среди взрослых;
3-6 место на чемпионате Республики Казахстан до 23 лет;
2-6 место на юниорском чемпионате Республики Казахстан;
1-3 место на юношеском чемпионате Республики Казахстан;
1 место на территориальных чемпионатах областей и гг. Алматы и Астаны среди взрослых;
1-3 место на Международных и Республиканских турнирах по (юношам, юниорам, взрослым) включенных в календарь спортивно-массовых мероприятий.
При выполнении норматива КМС РК, в в/к должны участвовать не менее 12 спортсменов и должны участвовать не менее 5 команд, спортсмен должен одержать не менее 3 победы.
I разряд
Одержать в течение года 8 побед над разными спортсменами I разряда или 16 побед над спортсменами II разряда на соревнованиях, не ниже городского масштаба.
II разряд
Одержать в течение года 6 побед над разными спортсменами II разряда на соревнованиях, не ниже районного масштаба.
I юношеский разряд
Завоевать 1 место на юношеском первенстве области, городов, при условии, что в данной весовой категории участвуют не менее 4 спортсменов I юношеского разряда или одержать в течение года 10 побед над спортсменами II юношеского разряда на соревнованиях любого масштаба.
II юношеский разряд
Одержать в течение года 4 победы над разными спортсменами II юношеского разряда на соревнованиях любого масштаба. Обязательное условие стаж систематических занятий 1,5 года
КОННЫЙ СПОРТ
Мастер спорта международного класса Республики Казахстан
Спортивное звание МСМК присваивается с 17 лет
Статус
спортивных
соревнований
Дисциплина
Занять место
Олимпийские
игры среди
взрослых,
Всемирные
конные игры
среди взрослых
дистанционные
пробеги конкур,
выездка,
троеборье
Личные
соревнования
1-8
Командные
соревнования
1-6
Кубок мира
(финал)
конкур, выездка,
троеборье
Личные
соревнования
1-6
Азиатские Игры
среди взрослых
дистанционные
пробеги конкур,
выездка,
троеборье
Личные
соревнования
1-6
Командные
соревнования
1-3
Особые условия: для участия в спортивных соревнованиях указанное количество лет
спортсмену должно исполниться в календарный год проведения соревнований
Спортивное звание МСМК присваивается с 17 лет, МС - с 16 лет, Спортивный разряд КМС - с 14 лет,
п/п
Наименование спортивной
дисциплины
Единицы
измерения
Спортивные
звания
Спортивные разряды
МСМК
МС
КМС
I
II
II
1
2
3
4
5
6
7
8
9
1
Конкур
Высота
препятствий
(не ниже)
200 см
Соревнование на
мощность
Штрафные
очки (не
более)
0
4
160 см
По сумме
результатов
2-х гитов
Штрафные
очки (не
более)
8
12
20
По результатам
1-го гита (для
маршрутов в
1 и 2 гита)
Штрафные
очки (не
более)
4
8
12
150 см
По сумме
результатов
2-х гитов
Штрафные
очки (не
более)
4
8
16
По результатам
1-го гита (для
маршрутов в
1 и 2 гита)
Штрафные
очки (не
более)
0
4
8
Квалификационный
маршрут
Штрафные
очки (не
более)
0
8
Не ниже
140 см
По сумме
результатов
2-х гитов
Штрафные
очки (не
более)
8
По результатам
1-го гита (для
маршрутов в
1 и 2 гита)
Штрафные
очки (не
более)
4
8
Квалификационный
маршрут
Штрафные
очки (не
более)
0
8
Не ниже
130 см
Квалификационный
маршрут
Штрафные
очки (не
более)
4
Не ниже
120 см
Квалификационный
маршрут
Штрафные
очки (не
более)
4
Не ниже
110 см
Квалификационный
маршрут
Штрафные
очки (не
более)
0
4
Не ниже
100 см
Квалификационный
маршрут
Штрафные
очки (не
более)
0
Условия
выполнения
норм
1. Спортивное звание МСМК присваивается за выполнение нормы на
официальных Международных соревнованиях:
CSIO 5*, CSIO 4* в Гран-при или Призе Наций; CSI 5*, CSI 4*, CSI 4*-W в
Гран-при; CSI 3*-W в Гран-при на открытом грунте, а также в отборочных
соревнованиях, утвержденных FEI, чемпионату мира, Олимпийским Играм,
финалу  кубка Мира не ниже  уровня CSI-W в Гран-при.
2. Спортивное звание МС присваивается  за выполнение нормы: на
международных соревнованиях , чемпионатах РК.
3. Спортивный разряд КМС, I,  II и III спортивные разряды присваивается
за выполнение нормы на соревнованиях международного статуса
(квалификационный маршрут), на чемпионате РК и Кубке Федерации РК
(квалификационные маршрут), на первенствах РК среди юниоров (16-21 год)
и юношей (14-18 лет), при условии утверждения судейской коллегии и
назначения технического делегата Федерацией конного спорта РК.
4. Спортивные звания и разряды присваиваются за выполнение нормы в
соревнованиях в которых чистота выполнения прыжка является главным
фактором при равенстве за первое место в соответствии с правилами вида
спорта "конный спорт", утвержденными в установленном порядке.
1
2
3
4
5
6
7
8
9
2
Выездка
Международные
соревнов.
CDI3*,
CDI-W
"Большой приз",
"Переездка
большого Приза"
(кроме КЮРа)
% положи-
тельных баллов
(не
менее)
65
64
62
"Средний Приз
2","Средний Приз
1", "Малый Приз"
(кроме КЮРа)
% положи-
тельных баллов
(не менее)
62
Чемпионат
РК
среди
взрослых,
Кубок
Федерации
РК
"Большой приз",
"Переездка
большого
Приза" (кроме
КЮРа)
% положи-
тельных баллов
(не менее)
65
63
"Средний Приз
2", "Средний
Приз 1", "Малый
Приз" (кроме
КЮРа)
% положи-
тельных баллов
(не менее)
63
"Юниорские
езды",
"юношеские езды"
(кроме КЮРа)
% положи-
тельных баллов
(не менее)
65
60
56
"Большой приз",
"Переездка
большого Приза"
(кроме КЮРа и
Па-Де-Де)
% положи-
тельных баллов
(не менее)
58
56
"Средний Приз
2", "Средний
Приз 1", "Малый
Приз" (кроме
КЮРа)
% положи-
тельных баллов
(не менее)
60
56
54
"Юниорские
езды",
"юношеские езды"
(кроме КЮРа)
% положи-
тельных баллов
(не менее)
60
56
54
Условия
выпол-
нения
норм
1. Спортивное звание МС на чемпионате РК и Кубке Федерации РК
присваивается за выполнение нормы при условии занятия спортсменов 1-3
места.
2. Спортивное звание МС, спортивные разряды КМС  присваивается при
условии утверждения судейской коллегии и назначения технического
делегата федерацией конного спорта РК.
3. II и III спортивные разряды присваиваются за выполнение норм на
спортивных соревнованиях по программам "малых езд", "юношеских езд" или
"юниорских езд".
4. Для участия в спортивных соревнованиях указанное количество лет
спортсмену должно исполниться в календарный год проведения соревнований
1
2
3
4
5
6
7
8
9
3
Трое-
борье
Манежная
езда
Штрафные очки
(не более)
40
45
60
65
70
80
Полевые
испытания
Штрафные очки
(не более)
15
15
20
30
30
40
Конкур
Штрафные очки
(не более)
4
8
12
16
16
20
Условия
выпол-
нения
норм
1. Нормы выполняются по сумме штрафных очков в 3-х видах программы при
условии выполнения норматива в каждом виде программы.
2. Спортивное звание МСМК  присваивается  за выполнение нормы на
международных спортивных соревнованиях СCI 4*, CCI 3*, CCIO 4*, CCIO 3*,
CIC 3*, СIC 3*-W, на этапах и финале Кубка мира, Азиатских Играх
3. Спортивное звание МС, КМС присваивается за выполнение нормы на
международных спортивных соревнованиях CCI2*, CCIО2*, CIC 2*, CICO2*, на
чемпионате РК по программе троеборья CCN 2*), при условии  утверждения
судейской коллегии и назначения технического делегата  федерацией РК.
4.  I й, III, III Спортивный разряд  присваивается за выполнение нормы
на международных спортивных соревнованиях CIC1*, CCI 1*, чемпионате РК
по программе троеборья  CCN 2*, при условии утверждения судейской
коллегии и назначения технического делегата  федерацией РК.
5. Для участия в спортивных соревнованиях указанное количество лет
спортсмену должно исполниться в календарный год проведения соревнований.
4
Пробеги
Дистанция:
140-160
км в
один день
или по 90
км и
более в
два дня
Средняя скорость
км/ч
(не менее)
17
15
13
12
Дистанция:
120-139
км в
один день
или по
70-89 в
два дня
Средняя скорость
км/ч (не менее)
17
14
12
11
Дистанция:

Арақашықтық: 80-119 км бір күнде
Орташа жылдамдық сағ/км (кем емес)
15
13
12
10
Арақашықтық: 40-79 км бір күнде
Орташа жылдамдық сағ/км (кем емес)
12
10
Арақашықтық: 30-39 км бір күнде
Орташа жылдамдық сағ/км (кем емес)
12
Нормаларды орындау шарттары
1. Спорттық ХССШ атағы CЕI 3*. CЕIО 3*. CЕI 4*. CЕIO 4* халықаралық спорттық жарыстарда, Әлем чемпионатында, Еуропа чемпионатында, Әлем кубогының кезеңдері мен финалында, Азия ойындарында нормаларды орындағаны үшін беріледі.
2. Спорттық СШ атағы CЕI 2*. CЕIО 2*. CЕI 3*. CЕIO 3*, CЕI 4*. CЕIO 4*халықаралық спорттық жарыстарда, Әлем чемпионатында, Еуропа чемпионатында, Әлем кубогының кезеңдері мен финалында, Еуропа кубогының кезеңдерінде және финалында, ҚР чемпионатында нормаларды орындағаны үшін беріледі.

80-119 км
в один
день
Средняя скорость
км/ч (не менее)
15
13
12
10
Дистанция:
40-79 км
в один
день
Средняя скорость
км/ч (не менее)
12
10
Дистан-
ция:
30-39 км
в один
день
Средняя скорость
км/ч (не менее)
12
Условия
выпол-
нения
норм
1. Спортивное звание МСМК присваивается за выполнение нормы на
международных спортивных соревнованиях CEI 3*, CEIO 3*, CEI 4*, CEIO 4*,
чемпионате мира, чемпионате Европы, на этапах и в финале Кубка мира,
Азиатских Играх
2.Спортивное звание МС присваивается за выполнение нормы на
международных спортивных соревнованиях CEI 2*, CEIO 2*, CEI 3*, CEIO 3*,
CEI 4*, CEIO 4*, чемпионате мира, чемпионате Европы, на этапах и в
финале Кубка мира, на этапах и в финале Кубка Европы,  чемпионате РК

3. Спорттық СШҮ разряды, I, II, III разрядтар CЕI 1*. CЕIО 1*. CЕI 2*. CЕIO 2*, CЕI 3*. CЕIO 3, CЕI халықаралық спорттық жарыстарында нормаларды орындағаны үшін беріледі.
4. Спорттық жарыстарға қатысу үшін спортшы жарыстар өткізілетін күнтізбелік жылы көрсетілген жасқа  толуы тиіс.
ЖЕҢІЛ АТЛЕТИКА
(ерлер және әйелдер)
Қазақстан Республикасының Халықаралық дәрежедегі спорт шебері –  белгіленген нормативтерді орындауға және келесі орындарға иеленуге тиісті:
Бағдарламаның командалық және жеке түрлері:
Олимпиадалық ойындарда 1 – 8 орын,
Әлем чемпионатында 1-6 орын;
ҚР СШ нормативін орындау жағдайында және спорт түрінде кемінде 8 спортшының қатысуы, ал эстафеталық жүгіруде кемінде 4 команданың болуы кезде Азия ойындарында 1-3 орын;
ҚР СШ нормативін орындау жағдайында және спорт түрінде кемінде 8 спортшының қатысуы, ал эстафеталық жүгіруде кемінде  4 команданың болуы кезде Азия ойындарында 1 орын;
ҚР СШ нормативін орындау жағдайында және спорт түрінде кемінде 8 спортшының қатысуы, ал эстафеталық жүгіруде кемінде  4 команданың болуы кезде Азия чемпионаттарында 1 орын;
ҚР СШ нормативін орындау жағдайында юниорлар арасындағы Әдем чемпионаттарында 1-3 орын.
Қазақстан Республикасының Спорт шебері – белгіленген нормативтерді орындауға және келесі орындарға иеленуге тиісті:
Бағдарламаның командалық және жеке түрлері:

3. Спортивный разряд КМС, I, II, III разряд присваивается за выполнение
нормы на международных спортивных соревнованиях CEI 1*, CEIO 1*, CEI 2*,
CEIO 2*, CEI 3*, CEIO 3*, CEI 4*, CEIO 4*, чемпионате мира, чемпионате
Европы, на этапах и в финале Кубка мира, чемпионате РК при условии
утверждения судейской коллегии и назначения технического делегата
федерацией конного спорта РК
4. Для участия в спортивных соревнованиях указанное количество лет
спортсмену должно исполниться в календарный год проведения соревнований.
ЛЕГКАЯ АТЛЕТИКА
(Мужчины и женщины)
Мастер Спорта Международного Класса Республики Казахстан – выполнить установленный норматив или занять следующие места:
Командные и индивидуальные виды программы:
1 – 8 место на Олимпийских Играх среди взрослых;
1 – 6 место на Чемпионате Мира среди взрослых;
1 – 3 место на летних Азиатских Играх, при условии выполнения норматива МС РК и участия в виде не менее 8 спортсменов, а в эстафетном беге не менее 4-х команд;
1 место на Азиатских Играх в помещении, при условии выполнения норматива МС РК и участия в виде не менее 8 спортсменов, а в эстафетном беге не менее 4-х команд;
1 место на Чемпионатах Азии, при условии выполнения норматива МС РК и участия в виде не менее 8 спортсменов, а в эстафетном беге не менее 4-х команд;
1 – 3 место на Чемпионате мира среди юниоров, при условии выполнения норматива МС РК.
Мастер Спора Республики Казахстан – выполнить установленный норматив или занять следующие места:
Командные и индивидуальные виды программы:

Юниорлар арасындағы Әлем чемпионатында 4-12 орын;
Жасөспірімдердің арасындағы Әлем чемпионатында 1-8 орын;
ҚР СШҮ нормативін орындау жағдайында және спорт түрінде кемінде 8 спортшының қатысуы, ал эстафеталық жүгіруде кемінде  4 команданың болуы кезде юниорлар арасындағы Азия чемпионатында 1- 3 орын.
Разрядтық нормаларды және талаптарды орындау шарттары
1. «Қазақстан Республикасының Халықаралық дәрежедегі спорт шебері» атағы ИААФ, ААА, ҚР ЖАФ күнтізбелеріне енгізілген халықаралық жарыстарда және Қазақстан Республикасының чемпионаттарында нәтиже көрсеткен спортшыларға беріледі, осы жарыстарың төрешілігіне ЖСҰТ  кемінде 3 төрешінің қатысуы кезде.
«Қазақстан Республикасының Спорт шебері» атағы республикалық жарыстарда және облыстардың чемпионаттарында нәтиже көрсеткен спортшыларға беріледі, осы жарыстардың төрешілігіне ұлттық санаттағы кемінде 3 төрешінің қатысуы кезде.
2.Афтохронометражды қолданумен анықтап белгіленген нәтижелер разрядтық нормалар кестесінде «авто» сөзімен көрсетіледі. Қол хронометраж арқылы анықтап белгіленген нәтижелер, белгісіз көрсетіледі.
3.60м.,100м.,400м.,110м.к/мен, 400м.к/мен және 800м. жүгіруде «Қазақстан Республикасының Спорт шебері» атағы автохронометражды қолдану кезде ғана беріледі. Жүгірудің қалған барлық қашықтығында және оралым бойынша 400 м.жолмен стадионда спорттық жүрісте «Қазақстан Республикасының Спорт шебері» атағы  «автохронометражды» және қол хронометражды қолданумен анықталған белгіленген нормативтерді көрсеткен спортшыларға беріледі, бұл жағдайда қол хронометражымен анықтап белгіленген нәтижелер осы классификацияда көрсетілген нормативтерден аспау қажет.
4.Жайларда жүгіру және жүріс бойынша атақтар мен разрядтар, разрядтық нормалардың кестесіне кіретін, жүгіру жолдың ұзындығы 200 метрден аспаған кезде ғана беріледі. Жайлардағы жарыстарға арналған разрядтық нормаларының болмау жағдайында стадиондарға арналған нормалар қолданылады.
5.Жастарға сәйкес лақтыру, кедергілі жүгіру және көп сайыста кедергілік қашықтықтың және снаряд салмағының келесі параметрлері қолданылады:
Ерлер
Қашықтықтар Снарядтар
13 жасқа дейін қоса
14-15 жас

4 - 12 место на Чемпионате мира среди юниоров;
1 - 8 место на Чемпионате мира среди юношей;
1 - 3 место на Чемпионате Азии среди юниоров, при условии выполнения норматива КМС РК и участия в виде не менее 8 спортсменов, а в эстафетном беге не менее 4-х команд.
Условия выполнения разрядных норм и требований
1. Звание «Мастер спорта международного класса Республики Казахстан» присваивается спортсменам, показавшим результаты на международных соревнованиях, включенных в календари ИААФ, ААА, ФЛА РК и на чемпионатах Республики Казахстан, при участии в судействе этих соревнований не менее 3 судей НСВК.
Звание «Мастер спорта Республики Казахстан» присваивается спортсменам, показавшим результаты на республиканских соревнованиях и на чемпионатах областей при судействе этих соревнований не менее 3 судей национальной категории.
2. Результаты, зафиксированные с использованием автохронометража помечены в таблице разрядных норм словом «авто». Результаты, зафиксированные при ручном хронометраже, приведены без пометок.
3. Звание «Мастер спорта Республики Казахстан» в беге на 60м.,100м.,400м.,110м.с/б, 400м.с/б и 800м присваивается только при использовании автохронометража. На всех остальных дистанциях бега и спортивной ходьбы по стадиону с 400м. дорожкой по кругу звания «Мастер спорта Республики Казахстан» присваивается спортсменам показавшим установленные нормативы зафиксированные, как с использованием «автохронометража», так и при ручном хронометраже, причем результаты зафиксированные при ручном хронометраже не должны превышать нормативы указанные в настоящей классификации.
4. Звания и разряды по бегу и ходьбе в помещении, входящие в таблицу разрядных норм, присваиваются только при условии, что длина беговой дорожки по кругу не более 200 метров. В случае отсутствия разрядных норм для соревнований в помещении используются нормы для стадионов.
5. В метаниях, барьерном беге и многоборьях в соответствии с возрастом применяются следующие параметры барьерных дистанций и массы снарядов:
Мужчины
Дистанции
снаряды
до 13 лет
включительно
14-15
лет

Қашықтық  300м.к/мен. 14-15 жастағы жігіттер мен қыздар үшін өткізіледі.
Кедергілер саны - 7
Сөренің сызығынан 1-ші кедергіге дейін  -   50.0м.
Кедергілер арасында - 35.0м.
Соңғы кедергіден мәреге дейін - 40.0м.
Қыздар үшін кедергілердің биіктігі  - 0.762м.
жігіттер үшін кедергілердің биіктігі - 0.840м.
6. Қазақстан Республикасының чемпионаттары жас санаттары бойынша өткізіледі: ересектер (ерлер мен әйелдер) 23 жас және одан үлкен; жастар (ерлер мен әйелдер)  20 – 22 жас; юниорлар ( ерлер мен әйелдер) 18-19 жас: үлкен жастағы жасөспірімдер (жігіттер мен қыздар) 16-17 жас; кіші жастағы жасөспірімдер (ұлдар мен қыздар) 14-15 жас.
7. 3-ші жасөспірімдердің спорт разряды 14 жасқа дейінгі спортшыларға беріледі, 2-ші жасөспірімдердің спорт разряды 16 жасқа дейінгі спортшыларға беріледі, 1-ші жасөспірімдердің спорт разряды 18 жасқа дейінгі спортшыларға беріледі.
8. Жеңілдікті снарядтармен және аласа кедергілермен разрядтық нормадарды орындау СШҮ қоса барлық дәрежелерде рұқсат етіледі, әртүрлі жастағы спортшылар үшін кедергінің биіктігін және снаряд салмағын қолдану кестесіне сәйкес. Юниорлық жаста кедергінің биіктігін және снаряд салмағын қолдану кестесіне сәйкес, СШҮ дейін жаппай дәрежелердің орындалуы ғана емес, және ҚР СШ нормативтерінің осы классификациясымен алдын ала қарастырылған  ядроны лақтыру, табақшаны және балғаны лақтыруда, 110м.к/мен жүгіруде, сонымен қатар 10 сайыста рұқсат етіледі.
ХД СШ нормативтері ересек спортшыларға ұсынылған кедергілі жүгірудің және снаряд салмағының параметрлерін қолдану кезінде есепке алынады.  10 км және 10000 м спорт жүрісте СШ нормативері 19 жасқа дейін қоса есептелінеді.
9. Рекордтарды тіркеу және ҚР СШ, ҚР ХДСШ беру кезінде желдің жылдамдығы есепке алынатын жеңіл атлетиканың түрлерінде, нәтижелер желдің жылдамдығы секундына 2 м болған кезде, ал көп сайыста 4 м/сек болғанда есептелінеді.  Сонымен қатар, көп сайыста жарыстардағы желдің орташа жылдамдығы анықталады (100 м жүгіруде, ұзындыққа секіруде, 110 л/мен жүгіруде әрбір қатысушыға белгіленген жел жылдамдығының сомасы үшке бөлінеді), ол  +2.0м/сек.аспау қажет.
10. Жасөспірімдердің спорт дәрежелері (1-ші, 2-ші және 3-ші),сонымен қатар ересектерге арналған бұқаралық дәрежелері (СШҮ, 1-ші, 2-ші, 3-ші) 2 жыл мерзімге беріледі.
11. «Қазақстан Республикасының Халықаралық дәрежедегі спорт шебері» және «Қазақстан Республикасының Спорт шебері» атақтары өмірлік беріледі.
8. Көп сайыстың құрамы:
Ерлер
Онсайыс - 1 күн: 100м.ұзындық, ядро, биіктік 400м.
2 күн: 110м.к/мен, табақша, айыр,найза,1500м.

Дистанция 300м.с/б. Проводится для юношей и девушек 14-15 лет.
Количество барьеров -                          7
От линии старта до 1-го барьера -              50.0м.
Между барьерами -                              35.0м.
От последнего барьера до финиша -              40.0м.
Высота барьеров у девушек -                    0.762м.
Высота барьеров у юношей -                     0.840м.
6. Чемпионаты Республики Казахстан проводятся по возрастным категориям: взрослые (мужчины и женщины) 23 года и старше; молодежь (мужчины и женщины) 20 – 22 года; юниоры(мужчины и женщины) 18-19 лет: юноши старшего возраста (юноши и девушки) 16-17 лет; юноши младшего возраста (юноши и девушки) 14-15 лет.
7. 3-й юношеский спортивный разряд присваивается до 14 лет, 2-й юношеский спортивный разряд присваивается до 16 лет, 1-й юношеский спортивный разряд присваивается до 18 лет.
8. Выполнение разрядных норм с облегченными снарядами и низкими барьерами допускается во всех разрядах до КМС включительно, согласно таблицы использования высоты барьеров и массы снарядов для различного возраста. В юниорском возрасте, согласно таблицы использования высоты барьеров и массы снарядов, допускается выполнение не только массовых разрядов до КМС, но и предусмотренных настоящей классификацией нормативов МС РК в толкании ядра, метании диска и молота, в беге на 110м.с/б, а также в 10-борье.
Нормативы МСМК засчитываются только при использовании параметров барьерного бега и массы снарядов, рекомендуемых для взрослых спортсменов. Нормативы МС в спортивной ходьбе на 10км и 10000м засчитываются только до 19 лет включительно.
9. В видах легкой атлетики, в которых при регистрации рекордов и присвоении МС РК, МСМК РК учитывается скорость ветра, результаты засчитываются при скорости ветра не более 2 м/сек, а в многоборье – 4 м/сек. Кроме того, в многоборье определяется средняя скорость ветра на соревнованиях (сумма скоростей ветра зафиксированная для каждого участника в беге на 100м, прыжках в длину, в беге на 110с/б и деленная на три), которая не должна превышать +2.0м/сек.
10. Юношеские спортивные разряды (1-й, 2-й и 3-й), а также массовые для взрослых (КМС, 1-й, 2-й, 3-й) присваиваются сроком на 2 года.
11. Звания «Мастер спорта международного класса Республики Казахстан» и звание «Мастер спорта Республики Казахстан» присваивается пожизненно.
8. Состав многоборий:
Мужчины
Десятиборье - 1 день: 100 м., длина, ядро, высота, 400 м.
2 день: 110 м.с/б, диск, шест, копье, 1500 м.

Жетісайыс - 1 күн: 60м. ұзындық, ядро, биіктік.
/залдар үшін/2 күн: 60м.к/мен, айыр, 1000м.
18-19 жас
Онсайыс  - 1 күн:  100м. ұзындық, ядро /6.0кг./, биіктік, 400м
2 күн:  110м.к/мен, /1.000,  9.14 кейін/, табақша /1.750кг./,айыр, найза, 1500м.
Жетісайыс      -   1 күн:  60м. ұзындық, ядро /6.0кг/, биіктік.
/залдар үшін/      2 күн:  60м.к/мен /1.000, 9.14/кейін, айыр, 1000м.
Жігіттер 16-17 жас
Сегізсайыс  - 1 күн: 100м. ұзындық, ядро /5.0кг./, 400м.
2 күн: 110м.к/мен/0.914 кейін 9.14/,биіктік, найза /700гр./, 1000м.
Алтысайыс   - 1 күн:  60м. ұзындық, ядро /5.0кг/,
/залдар үшін/     - 2 күн:  60м.к/мен/0.914,  9.14/ кейін, биіктік, 1000м
Жігіттер 14-15 жас
Сегізсайыс  -  1 күн: 100м., ұзындық, ядро /4.0кг./, 400м.
2 күн:  110м. к/мен / 0.914, 8.90/кейін,биіктік, найза/600гр./, 1000м.
Алтысайыс   -  1 күн: 60м., ұзындық, ядро/4.0кг./
/залдар үшін/        2 күн: 60м.к/мен/ 0.914,  8.90/кейін, биіктік, 1000м.
Төртсайыс -  1 күн: 60м., биіктік немесе ұзындық таңдауы бойынша.           2 күн: доп лақтыру, 500м.
Үшсайыс   -  1 күнде: жүгіру, секіру, лақтырубасқа көпсайыстарға кіретін түрлерден таңдауы бойынша.
Қыздар,  юниорлар  18-19 жас
Онсайыс -   1 күн:  100м., табақша, айыр, найза, 400м.
2 күн:  100к/мен, ұзындық, ядро, биіктік, 1500м.
Жетісайыс - 1 күн: 100м.к/мен, биіктік, ядро, 200м.
2 күн:  ұзындық, найза, 800м.
Бессайыс  - бір күнде: 60м.к/мен, биіктік, ядро, ұзындық, 800м.
/залдар үшін/ қыздар 16-17 жас
Жетісайыс - 1 күн:100м.к/мен  /0.762 через 8.50/ биіктік, ядро /3.0кг./, 200м

семиборье - 1 день: 60 м., длина, ядро, высота.
/для залов/ 2 день: 60 м.с/б, шест, 1000 м.
ЮНИОРЫ 18-19 лет
Десятиборье - 1 день: 100 м., длина, ядро /6.0 кг./, высота, 400 м
2 день: 110 м.с/б, /1.000 через 9.14/, диск
/1.750 кг./, шест, копье, 1500 м.
семиборье - 1 день: 60 м., длина, ядро /6.0 кг/, высота.
/для залов/ 2 день: 60 м.с/б /1.000 через 9.14/, шест, 1000 м.
ЮНОШИ 16-17 лет
Восьмиборье - 1 день: 100 м., длина, ядро /5.0 кг./, 400 м.
2 день: 110 м.с/б/0.914 через 9.14/,высота, копье
/700 гр./, 1000 м.
шестиборье - 1 день: 60 м., длина, ядро /5.0 кг/,
/для залов/ - 2 день: 60 м.с/б/0.914 через 9.14/, высота, 1000 м
ЮНОШИ 14-15 лет
восьмиборье - 1 день: 100 м., длина, ядро /4.0 кг./, 400 м.
2 день: 110 м. с/б / 0.914 через 8.90/,высота,
копье/600 гр./, 1000 м.
шестиборье - 1 день: 60 м., длина, ядро/4.0 кг./
/для залов 2 день: 60 м.с /б/0.914 через 8.90/, высота, 1000 м.
четырехборье - 1 день: 60 м., высота или длина по выбору.
2 день: метание мяча, 500 м.
троеборье - в один день: бег, прыжок, метание по выбору из
видов, входящих в другие виды
многоборья.
Женщины , юниорки 18-19 лет
Десятиборье - 1 день: 100 м., диск, шест, копье, 400 м.
2 день: 100 с/б, длина, ядро, высота, 1500 м.
Семиборье - 1 день: 100 м.с/б, высота, ядро, 200 м.
2 день: длина, копье, 800 м.
пятиборье - в один день: 60 м.с/б, высота, ядро, длина, 800 м.
/для залов/
девушки 16-17 лет
семиборье - 1 день:100 м.с/б /0.762 через 8.50/ высота, ядро
/3.0 кг./, 200 м;

2 күн: ұзындық, найза /500гр/,  800м.
Бессайыс – бір күнде:60м.к/мен /0.762 кейін 8.50/,биіктік, ядро /3.0кг/ /залдар үшін / ұзындық, 800м.
қыздар 14-15 жас
Жетісайыс-1 күн:100м.к/мен/0.762 кейін 8.25/,биіктік, ядро /3.0кг/, 200м
2 күн: ұзындық, найза / 500гр./ , 800м.
Бессайыс – бір күнде:60м.к/мен /0.762 через 8.25/, биіктік, ядро/3.0кг/ /залдар үшін/  ұзындық, 800м.
төртсайыс -    1 күн: 60м., биіктік немесе ұзындық таңдауы бойынша.

2 день: длина, копье /500 гр/, 800 м.
Пятиборье - в один день: 60 м.с/б /0.762 через 8.50/,высота, ядро
/3.0 кг/
/для залов/ длина, 800 м.
девушки 14-15 лет
Семиборье-1 день: 100 м.с/б/0.762 через 8.25/, высота, ядро
/3.0кг/, 200 м
2 день: длина, копье / 500 гр./, 800 м.
Пятиборье - в один день: 60 м.с/б /0.762 через 8.25/, высота,
ядро/3.0 кг/
/для залов/ длина, 800 м.
четырехборье - 1 день: 60 м., высота или длина по выбору.

200
170
Үшсайыс
2000
1450
1300
1100
900
700
ЖЕЛКЕНДІ ҚАЙЫҚ СПОРТЫ
(ерлер,әйелдер)
Қазақстан Республикасының халықаралық дәрежедегі спорт шебері
Орын алу:
Ересектер арасындағы Олимпиадалық ойындарда 1-12 орынға ие болу
Ересектер арасындағы Әлем чемпионатында 1-10 орынға ие болу
Ересектер арасындағы Еуропа чемпионатында 1-10 орынға ие болу
Ересектер арасындағы Азия чемпионатында 1-7 орынға ие болу
Ересектер арасындағы Азия ойындарында  1-5 орынға ие болу
Халықаралық желкенді спорттан халықаралық регатада осы санаттағы 6 мемлекет қатысқан жағдайда (жаппай қашықтық спорттық жарыстар үшін 5 мемлекеттен кем емес)  1-3 аралығында орынға ие болу, кемінде 4000 т.м. (теңіздік миля) қашықтықта жүзу, 0 санатындағы 2 алыс спорттық жүзулерде.
Қазақстан Республикасының спорт шебері (бағдар ұстаушы және матрос).
Орын алу:
Қазақстан Республикасының чемпионатында 1-3 аралығында орынға ие болу
Қазақстан Республикасының жаппай-қашықтық спорт жарысында 1 орынға ие болу
Қазақстан Республикасының Кубок жарысында 1 орын алу
Республикалық жоспарға және регламентке енгізілген, Қазақстан Республикасының Желкенді спорт федерациясы бекіткен спорттық жарыстарда спорт шебері атағы бар 4 бағдар ұстаушы мен  спорт шеберіне үміткер атағына ие 6 бағдар ұстаушыны жеңіп алу және 1/5 ерекше экипаждар құрамына кіру.
Алыс спорттық жүзуден бірінші разрядтағы екі есептік жүзуде 1500 есептік теңіздік милядан артық емес жүзу.
Спорт шеберіне үміткер (бағдар ұстаушы және матрос).
Облыс көлемінен кем емес спорттық жарыстарда спорт шеберлігіне үміткер атағы бар 4 тұтқашы және  1 разрядтағы 6 бағдар ұстаушыны жеңіп,сонымен қатар, барлық есептік жарыстарда финишке жеткен  1/3 ерекше қатарында болу.
Қазақстан Чемпионатында барлық есептік жарыстарда финишке жеткен  Ң ерекше экипаждар қатарына ену (сонымен қатар жаппай-қашықтық спорт жарыстары үшін).
Алыс спорттық жүзуден бірінші разрядтағы екі жүзуде кемінде 1000 т.м. жүзу.
І спорттық разряд (бағдар ұстаушы және матрос).
Қалалық көлемінен кем спорттық жарыстарда бірінші разрядтағы 4 бағдар   ұстаушыны және екінші санаттағы 6 бағдар ұстаушыны жеңіп алу, оның ішінде  барлық есептік жарыстарда финишке жеткен  1/3 қатарында болу;
Алыс спорттық жүзуден екінші санаттағы екі жүзуден кемінде 800 т.м. қашықтықты жүзу.
ІІ спорттық разряд (бағдар ұстаушы және матрос).
Әр түрлі дәрежедегі жарыстарда  екінші разрядтағы 3 бағдар ұстаушыны және үшінші санаттағы 5 бағдар ұстаушыны жеңіп алу және барлық есептік жарыстарда финишке жеткен  1/2 экипаждар қатарында болу;
Алыс спорттық жүзуден үшінші разрядтағы үш жүзуден кемінде 500 т.м. қашықтыққа жүзу.
ІІІ спорттық разряд (бағдар ұстаушы және матрос).
Әр түрлі дәрежедегі жарыстарда  үшінші разрядтағы 2 бағдар ұстаушыны және 5 разряды жоқ спортшыны жеңу;
Санатсыз спортшылар арасындағы әр түрлі дәрежедегі жарыстарда  7 экипаждың қатысуымен 1 орынға ие болу.
Спорттық жүзуден төртінші разрядтан кем емес үш жүзуде кемінде 300 т.м. қашықтыққа жүзу.
І жасөспірімдер разряд (бағдар ұстаушы және матрос).
Әр түрлі дәрежедегі жарыстарда  кем дегенде 10 желкенді қайықтар қатысуымен бірінші жасөспірім разрядындағы 2 бағдар ұстаушыны және екінші жасөспірім разрядындағы 5 спортшыны жеңу.
Әр түрлі дәрежедегі жарыстарда  кем дегенде екінші жасөспірім разрядындағы 7 бағдар ұстаушының қатысуымен 1 орынға ие болу.
ІІ жасөспірімдер разряд (бағдар ұстаушы және матрос).
Жарыстарда кемінде 5 экипаждың қатысуымен екінші жасөспірім разрядындағы 2 бағдар ұстаушыны жеңу.
Әр түрлі дәрежедегі жарыстарда  кемінде 7 экипаждың қатысуымен 1 орынға ие.
Разрядтық талаптарды орындау шарттары

200
170
троеборье
2000
1450
1300
1100
900
700
ПАРУСНЫЙ СПОРТ
Мастер спорта Республики Казахстан международного класса
1-12 место на Олимпийских Играх среди взрослых;
1-10 место на Чемпионате Мира среди взрослых;
1-10 место на Чемпионате Европы среди взрослых;
1-7 место на Чемпионате Азии среди взрослых;
1-5 место на Азиатских Играх среди взрослых;
1-3 место на Международной регате при участии не менее 6 стран в данном классе (для матчевых гонок не менее 5 стран);
плавать не менее 4000 м.м. не более, чем в 2-х ДСП категории 0.
Мастер спорта Республики Казахстан (рулевой и матрос)
1-3 место на Чемпионате Республики Казахстан;
1 место на Чемпионате Республики Казахстан по матчевым гонкам;
1 место на Кубке Республики Казахстан;
1 место на соревнованиях включенных в Республиканский календарь и регламент;
утвержденным ФПС РК, одержать победу над 4 рулевыми МС и 6 рулевыми КМС и войти в 1/5 лучших экипажей по дальним спортивным плаваниям наплавать не менее 1500 зачетных морских миль не более, чем в двух зачетных плаваниях первой категории.
Кандидат в мастера спорта (рулевой и матрос)
Одержать победу на соревнованиях не ниже областного масштаба над 4 рулевыми КМС и 6 рулевыми 1 спортивного разряда, при этом войти в 1/3 лучших от числа финишировавших во всех зачетных гонках;
На чемпионатах Казахстана войти в 1/2 лучших экипажей, финишировавших во всех зачетных гонках (в т.ч. и для матчевых гонок).
По дальним спортивным плаваниям наплавать 1000 м.м. не более, чем в двух плаваниях первой категории.
I спортивный разряд (рулевой и матрос)
Одержать победу над 4 рулевыми 1 спортивного разряда и 6 рулевыми 2 разряда в соревнованиях не ниже городского масштаба, при этом войти в 1/3 от числа финишировавших во всех зачетных гонках экипажей;
По дальним спортивным плаваниям наплавать 800 зачетных м.м. не более чем в двух плаваниях второй категории.
II спортивный разряд (рулевой и матрос)
Одержать победу над 3 рулевыми 2 разряда и 5 рулевыми 3 разряда на соревнованиях любого масштаба и войти в 1/2 лучших от числа финишировавших во всех зачетных гонках экипажей;
По дальним спортивным плаваниям наплавать 500 зачетных м.м. не более чем в 3 плаваниях категории 3 категории.
III спортивный разряд (рулевой и матрос)
Одержать победу над 2 рулевыми 3 разряда и 5 безразрядниками на соревнованиях любого масштаба;
Занять 1 место среди безразрядников на соревнованиях любого масштаба при участии не менее 7 экипажей;
По спортивным плаваниям наплавать 300 зачетных м.м. не более чем в трех плаваниях не ниже 4 категории.
I юношеский разряд (рулевой матрос)
Одержать победу над 2 рулевыми 1 юношеского разряда и 5 второго юношеского разряда в соревнованиях любого масштаба при участии не менее 10 яхт;
Занять 1 место в соревнованиях любого масштаба при условии участия не менее 7 рулевых 2 юношеского разряда;
II юношеский разряд (рулевой и матрос)
Oдержать победу над 2 рулевыми 2 юношеского разряда при участии не менее 5 экипажей;
Занять 1 место в соревнованиях любого масштаба при условии участия не менее 7 экипажей.
Условия выполнения разрядных требований.

1. Бағдар ұстаушы мен матростарға разрядтар бір уақытта беріледі.
Алыс спорттық жүзуденразрядтар тек спорттық жүзулер СШ және ХДСШ үшін облыс, республика спорттық күнтізбелік жоспарына енгізілген жағдайда ғана беріледі.
2. Әртүрлі дәрежедегі жарыстың қашықтық ұзындығы төмендегідей мөлшерден кем болмау керек:
- Швертборт ересек экипаждары үшін – 4 т.м. (теңіздік миля)
- Швертборт жасөспірімдер экипаждары үшін – 2 т.м.
- Катамарандар мен килдық яхталар үшін – 7 т.м.
- Желкендік тақтайлар үшін – 2 т.м.
- Қысқы виндсерфинг үшін – 2 км. кем емес
- СШ және ХДСШ атақтарын беру үшін  кресйсерлік яхталар (гандикаппен жарыс) жарыстардағы арақашықтық қосында ұзындығы 350 т.м. кем емес болу керек, қалған санаттар үшін 300 т.м. кем емес.
- Буерлер үшін арақашықтық ұзындығы 5 км кем емес
- Радио арқылы жүретін яхталар үшін арақашықтық ұзындығы 2 км кем емес
- Матчтық жарыстар қатысушылары үшін – кем дегенде 12 матчта қатысуы.
3. Ауысымды жарыстарда разрядтар тек 2 разрядқа дейін қоса беріледі.
4. Егер жарыстар кем дегенде 5 жарыстан тұрса (гандикаппен жарыстар үшін 3 жарыстан кем емес ) СШ және СШҮ мөлшерлері орындалды деп есептеледі, 1 разрядтар үшін кем дегенде 3 жарыс.
5. Экипаждың жеңісі егер ол 4 тармақта көрсетілген  жарыс санын бітірсе саналады.
6. Ерлерге (жасөспірімдер) әйелдер экипажының (қыздар экипажына) жеңісі саналмайды.
7. СШ жеңісі екі СШҮ немесе үш спортшының жеңісі ретінде есептеледі.
8. Ересектер жасына жеткен және 1 жасөспірім разряды бар жасөспірімдер мен қыздар бірінші ересектер тобына ауысады.
9. Ересектер тобының  жасөспірімдер мен қыздарға ересектер разряды тек ересектер арасында өтетін жарыстарда беріледі.
10. СШ және СШҮ атақтары, 1 разрядтағы бағдар ұстаушының екінші разрядтағы біліктілігі болған жағдайда беріледі.
11. Разрядтық нормаларды орындау үшін біліктілік бойынша келесі төрешілер разряды қажет: СШ – ұлттық дәрежедегі 3 төреші; СШҮ -  ұлттық дәрежедегі 2 төреші, 1 разряд – бірінші дәрежедегі 3 төреші, қалған барлық разрядтар үшін – бірініші дәрежедегі 1 төреші немесе спорттан 3 төреші.
12. СШ, СШҮ және алыс спорттық жүзу бойынша жеңіс класстық жарыстардағы және крейсерлік жарыстардағы жеңіс ретінде саналмайды.
Ескерту: Берілген жіктеме шарттары толығымен буерлық жарыстарға жатады. Разрядтың расталуы. Аталған разрядқа сәйкес жарыстар саны мен соңғы екі жыл жарыстарда өз разрядындағы екі спортшыны жеңу. Крейсерлік алыс спорттық жүзу бойынша санаттық талаптарға.
Крейсерлік алыс спорттық жүзу және жарыстар санаттары көптеген жүзу және жарыстар түрлерінде – жағымсыз ауа райы жағдайларында алыс арақашықтықтағы мұхиттықтан бастап қорғалған суларда қысқа арақашықтықта түскі уақыттағы жарыстар мен жүзулерге дейін.
Түрлі шарттарға қажетті қауіпсіздік мөлшерлердегі және ішкі жабдықтаудағы айырмашылықты ескерту үшін алты санат белгіленген.
0 санат.
Мұхитаралық жүзу мен жарыстар, яхталар ұзақ уақыт автономды болу қажет, сонымен қатар сырттағы көмекке үміттенбейтін маңызды апаттарға дайын болатын және қиын дауылдарға қарсы тұра алатын болу қажет.
1 санат.
Жағажайдан алыс арақашықтықтағы жүзулер мен жарыстар, яхталар ұзақ уақыт автономды болу қажет, сонымен қатар сырттағы көмекке үміттенбейтін маңызды апаттарға дайын болатын және қиын дауылдарға қарсы тұра алатын болу қажет.
2 санат.
Жағажай бойындағы және жағажайдан алыс емес немесе үлкен ашық шығанақтарда, әлде автономдық жоғары дәрежесі қажет 12 миль қашықтықта өзендерде  ұзақ уақыттағы жүзулер мен жарыстар.
3 санат.
Ашық суларда жүзулер мен жарыстар, оның басым бөлігі жағажай сызығынан алыс немесе қорғалған, кіші яхталар үшін жарыстарды қоса алғанда.
4 санат.
Жағажайға жақын жылы және қорғалған суларда әдетте күндізгі уақытта өткізілетін қысқа арақашықтықтағы жүзулер мен жарыстар. Жағажайдан немесе баспанадан  12 мильден артық кетпеу.
5 санат.
Күндізгі уақытта өткізілетін жүзулер мен жарыстар, жағажайдан 3 мильден артық кетпеу.
СУҒА СЕКІРУ
САЙЫСТАР
СШ
СШК
1 разряд
2 разряд
3 разряд
қала, облыс, мекемелер чемпионаты
«open» тобы
-
1-6

1. Рулевым и матросам разряды присваиваются одновременно.
Разряды по дальним спортивным плаваниям присваиваются при условии, что дальнее спортивное плавание включено в спортивный календарный план области, республики для МС и МСМК.
2. Длина дистанции каждой классной гонки должна быть не менее:
- для взрослых экипажей швертботов –   4 м.м. (морских миль)
- для юношеских экипажей швертботов –  2 м.м.
- для килевых яхт и катамаранов –      7 м.м.
- для парусных досок –                 2 м.м.
- для зимнего виндсерфинга не менее –  2 км.
- суммарная длина дистанции в соревнованиях крейсерских яхт ( гонки с гандикапом)
для присвоения МС и КМС должна быть не менее 350 м.м., для остальных разрядов не менее 300 морских миль.
- для буеров длина дистанции не менее 5 км.
- для радиоуправляемых яхт длина дистанции не менее 2 км.
- для участников матчевых гонок – участие не менее, чем в 12 матчах.
3. В гонках с пересадкой разряды присваиваются только до 2 разряда включительно.
4. Нормативы МС и КМС считаются выполненными, если соревнования состоят не менее чем из 5 гонок (для гонок с гандикапом не менее 3 –х гонок), для 1 разряда не менее, чем из 3-х гонок.
5. Победа засчитывается над экипажем, если он закончил количество гонок, указанных в п.4.
6. Мужчинам ( юношам ) победа над женскими экипажами (экипажами девушек) не засчитывается.
7. Победа над МС засчитывается как победа над двумя КМС или тремя спортсменами первого разряда. В плаваниях более высокой категории, чем указано в разрядных требованиях по дальним спортивным плаваниям, пройденное расстояние засчитывается в полуторном размере.
8. Юноши и девушки, достигшие возраста взрослых и имеющие 1-й юношеский разряд переводятся в первый взрослый.
9. Юношам и девушкам старшей возрастной группы взрослые разряды могут быть присвоены только на соревнованиях среди взрослых.
10. Звание МС, КМС. 1 разряд присваивается при наличии квалификации рулевого второго класса.
11. Для выполнения разрядных норм необходимо следующее количество судей по квалификации: МС – 3 судьи национальной категории, КМС - 2-х судей национальной категории, 1-й разряд 3-х судей первой категории, все остальные разряды - 1 судья первой категории или 3 судьи по спорту.
12. Победа над МС, КМС и разрядниками по ДСП (дальним спортивным плаваниям) не засчитывается в качестве победы в классных гонках или в крейсерских гонках.
Примечание: Данные условия классификации распространяются полностью на буерные гонки. Подтверждение разряда. Одержать победу над двумя спортсменами своего разряда в течении двух лет на соревнованиях масштаба и количество гонок соответствующих данному разряду.
К разрядным требованиям по крейсерским дальним спортивным плаваниям.
Категории крейсерских дальних спортивных плаваний и гонок во многих типах плаваний и гонок – от океанских на длинные дистанции при неблагоприятных погодных условиях.
До плаваний и гонок в дневное время на короткие дистанции в защищенных водах, установлены шесть категорий, чтобы учесть различая в нормах безопасности и внутреннего оборудования, требуемых для столь различных условий.
Категория 0.
Трансокеанские плавания и гонки, где яхты должны быть полностью автономны длительное время, способны противостоять тяжелым штормам и подготовлены к встрече с серьезной аварией без надежды на постороннюю помощь.
Категория 1.
Плавания и гонки на длинные дистанции вдали от берега, где яхты должны быть полностью автономны длительное время, способны противостоять тяжелым штормам и подготовлены к встрече с серьезной аварией без надежды на постороннюю помощь.
Категория 2.
Плавания и гонки большой продолжительности вдоль берега или недалеко от него или в больших открытых заливах либо озерах с удаленностью не более 12 миль, где требуется высокая степень автономности.
Категория 3.
Плавания и гонки на открытых водах, большая часть которых относительно защищена или близка к береговой линии, включая гонки для малых яхт. Удаление от берега или убежища не более 50 миль.
Категория 4.
Плавание и гонки на короткие дистанции вблизи берега в относительно теплых или защищенных водах, обычно проводимые в дневное время. Удаление от берега или убежища не более 12 миль.
Категория 5.
Плавание и гонки на короткие дистанции, проводимые в дневное время, с удалением от берега не более 3 миль.
ПРЫЖКИ В ВОДУ
СОРЕВНОВАНИЯ
МС
КМС
1 разряд
2 разряд
3 разряд
Чемпионат города, области, ведомства .
1). Группа
«Оpen»
-
1-6

1-6 орын
7-12 орын
13-17 орын
Балалар спорт мектептерінің, мекемелердің біріншілігі
1-3 орын
4-10 орын
11-20 орын
Сайыстар бағдарламасы
4 секіру:
КЭТ шектеуінсіз І, ІІ, ІІІ, ІҮ кластары
3 секіру:
КЭТ шектеуінсіз І, ІІ, ІІІ, ІҮ кластары
жаттығу:
Кез келген қалыпта алға құлау
Кез келген қалыпта артқа құлау
Кез келген қалыпта алға секіріп түсу
Кез келген қалыпта артқа секіріп түсу
ЖҮЗУ
Әйелдер
Қашықтық
Бассейн
ХДСШ
СШ
СШҮ
I сп-қ
II сп-қ
III сп-қ
I жасөс-р
II жасөс-р
50 м. еркін стиль
25 м.
00:25:25
00:26:95
00:28:95
00:30:25
00:33:25
00:37:25
00:42:00
00:49:00
50 м.
00:25:75
00:27:70
00:28:70
00:31:00
00:34:00
00:38:00
00:42:00
00:49:00
100 м. еркін стиль
25 м.
00:54:80
00:58:75
01:01:75
01:07:00
01:14:50
01:23:50
01:34:00
-
50 м.
00:55:80
01:00:25
01:03:25
01:08:50
01:16:00
01:25:00
01:34:00
-
200 м. еркін стиль
25 м.
01:58:62
02:07:50
02:13:50
02:23:00
02:41:00
03:04:00
03:25:00
-
50 м.
02:00:62
02:10:50
02:16:50
02:26:00
02:44:00
03:07:00
03:25:00
-
400 м. еркін стиль
25 м.
04:10:67
04:27:00
04:42:00
05:04:00
05:44:00
06:34:00
-
-
50 м.
04:14:67
04:33:00
04:48:00
05:10:00
05:50:00
06:40:00
-
-
800 м. еркін стиль
25 м.
08:39:28
09:03:00
09:34:00
10:18:00
11:41:00
13:33:00
-
-
50 м.
08:47:28
09:15:00
09:46:00
10:30:00
11:53:00
13:45:00
-
-
1500 м. еркін стиль
25 м.
17:00:49
17:22:50
18:04:00
19:37:50
22:27:50
27:37:50
-
-
50 м.
17:15:49
17:45:00
18:26:50
20:00:00
22:50:00
28:00:00
-
-
50 м. шалқалай
25 м.
00:29:07
00:29:95
00:31:95
00:34:25
00:39:25
00:45:25
00:53:00
00:59:00
50 м.
00:29:57
00:30:70
00:32:70
00:35:00
00:40:00
00:46:00
00:53:00
00:59:00
100 м. шалқалай
25 м.
01:01:47
01:05:50
01:09:00
01:14:50
01:24:50
0136:50
01:50:00
-
50 м.
01:02:47
01:07:00
01:10:50
01:16:00
01:26:00
01:38:00
01:50:00
-
200 м. шалқалай
25 м.
02:11:77
02:19:00
02:28:50
02:39:00
02:59:00
03:27:00
04:00:00
-
50 м.
02:13:77
02:22:00
02:31:50
02:42:00
03:02:00
03:30:00
04:00:00
-
50 м. брасс
25 м.
00:32:03
00:34:55
00:35:95
00:39:25
00:43:25
00:50:25
00:58:00
01:04:00
50 м.
00:32:53
00:35:20
00:36:70
00:40:00
00:44:00
00:51:00
00:58:00
01:04:00
100 м. брасс
25 м.
01:09:01
01:14:25
01:18:25
01:23:50
01:31:50
01:41:50
02:00:00
-
50 м.
01:10:01
01:15:75
01:19:75
01:25:00
01:33:00
01:43:00
02:00:00
-
200 м. брасс
25 м.
02:28:85
02:38:00
02:48:50
02:59:00
03:19:00
03:42:00
04:10:00
-
50 м.
02:30:85
02:41:00
02:51:50
03:02:00
03:22:00
03:45:00
04:10:00
-
50 м. баттерфляй
25 м.
00:27:04
00:28:45
00:30:95
00:32:75
00:37:75
00:43:25
00:51:00
00:56:00
50 м.
00:27:54
00:29:20
00:31:70
00:33:50
00:38:50
00:44:00
00:51:00
00:56:00
100 м. баттерфляй
25 м.
00:59:24
01:03:25
01:06:75
01:12:50
01:22:50
01:33:50
01:47:00
-
50 м.
01:00:24
01:04:75
01:08:25
01:14:00
01:24:00
01:35:00
01:47:00
-
200 м. баттерфляй
25 м.
02:11:43
02:18:00
02:27:50
02:37:00
02:57:00
03:22:00
03:55:00
-
50 м.
02:13:43

1-6 место
7-12 место
13-17 место
Первенство детских
спортивных школ,
ведомств
1-3 место
4-10 место
11-20 место
Программа
соревнований
4 прыжка:
I, II, III, IV
классы без
ограничения КЭТ
3 прыжка
I, II, III, IV
классы без
ограничения КЭТ
4 упражнения
Спад вперед в любом
положении
Спад назад в любом
положении
Соскок вперед в любом
положении
Соскок назад в любом
положении
ПЛАВАНИЕ
Женщины
Дистанция
Бассейн
МСМК
МС
КМС
I сп-й
II сп-й
III сп-й
I юн-й
II юн-й
50 м. вольный стиль
25 м.
00:25:25
00:26:95
00:28:95
00:30:25
00:33:25
00:37:25
00:42:00
00:49:00
50 м.
00:25:75
00:27:70
00:28:70
00:31:00
00:34:00
00:38:00
00:42:00
00:49:00
100 м. вольный
стиль
25 м.
00:54:80
00:58:75
01:01:75
01:07:00
01:14:50
01:23:50
01:34:00
-
50 м.
00:55:80
01:00:25
01:03:25
01:08:50
01:16:00
01:25:00
01:34:00
-
200 м. вольный
стиль
25 м.
01:58:62
02:07:50
02:13:50
02:23:00
02:41:00
03:04:00
03:25:00
-
50 м.
02:00:62
02:10:50
02:16:50
02:26:00
02:44:00
03:07:00
03:25:00
-
400 м. вольный
стиль
25 м.
04:10:67
04:27:00
04:42:00
05:04:00
05:44:00
06:34:00
-
-
50 м.
04:14:67
04:33:00
04:48:00
05:10:00
05:50:00
06:40:00
-
-
800 м. вольный
стиль
25 м.
08:39:28
09:03:00
09:34:00
10:18:00
11:41:00
13:33:00
-
-
50 м.
08:47:28
09:15:00
09:46:00
10:30:00
11:53:00
13:45:00
-
-
1500 м. вольный
стиль
25 м.
17:00:49
17:22:50
18:04:00
19:37:50
22:27:50
27:37:50
-
-
50 м.
17:15:49
17:45:00
18:26:50
20:00:00
22:50:00
28:00:00
-
-
50 м. на спине
25 м.
00:29:07
00:29:95
00:31:95
00:34:25
00:39:25
00:45:25
00:53:00
00:59:00
50 м.
00:29:57
00:30:70
00:32:70
00:35:00
00:40:00
00:46:00
00:53:00
00:59:00
100 м. на спине
25 м.
01:01:47
01:05:50
01:09:00
01:14:50
01:24:50
0136:50
01:50:00
-
50 м.
01:02:47
01:07:00
01:10:50
01:16:00
01:26:00
01:38:00
01:50:00
-
200 м. на спине
25 м.
02:11:77
02:19:00
02:28:50
02:39:00
02:59:00
03:27:00
04:00:00
-
50 м.
02:13:77
02:22:00
02:31:50
02:42:00
03:02:00
03:30:00
04:00:00
-
50 м. брасс
25 м.
00:32:03
00:34:55
00:35:95
00:39:25
00:43:25
00:50:25
00:58:00
01:04:00
50 м.
00:32:53
00:35:20
00:36:70
00:40:00
00:44:00
00:51:00
00:58:00
01:04:00
100 м. брасс
25 м.
01:09:01
01:14:25
01:18:25
01:23:50
01:31:50
01:41:50
02:00:00
-
50 м.
01:10:01
01:15:75
01:19:75
01:25:00
01:33:00
01:43:00
02:00:00
-
200 м. брасс
25 м.
02:28:85
02:38:00
02:48:50
02:59:00
03:19:00
03:42:00
04:10:00
-
50 м.
02:30:85
02:41:00
02:51:50
03:02:00
03:22:00
03:45:00
04:10:00
-
50 м. баттерфляй
25 м.
00:27:04
00:28:45
00:30:95
00:32:75
00:37:75
00:43:25
00:51:00
00:56:00
50 м.
00:27:54
00:29:20
00:31:70
00:33:50
00:38:50
00:44:00
00:51:00
00:56:00
100 м. баттерфляй
25 м.
00:59:24
01:03:25
01:06:75
01:12:50
01:22:50
01:33:50
01:47:00
-
50 м.
01:00:24
01:04:75
01:08:25
01:14:00
01:24:00
01:35:00
01:47:00
-
200 м. баттерфляй
25 м.
02:11:43
02:18:00
02:27:50
02:37:00
02:57:00
03:22:00
03:55:00
-
50 м.
02:13:43

01:14:50
01:22:50
01:35:50
01:48:00
-
50 м.
01:02:23
01:07:25
01:11:25
01:16:00
01:24:00
01:37:00
01:48:00
-
200 м. брасс
25 м.
02:13:39
02:22:00
02:30:50
02:42:00
02:57:00
03:17:00
03:40:00
-
50 м.
02:15:39
02:25:00
02:33:50
02:45:00
03:00:00
03:20:00
03:40:00
-
50 м. баттерфляй
25 м.
00:24:05
00:25:35
00:27:45
00:29:25
00:32:75
00:38:25
00:45:00
00:51:00
50 м.
00:24:55
00:26:10
00:28:20
00:30:00
00:33:50
00:39:00
00:45:00
00:51:00
100 м. баттерфляй
25 м.
00:52:67
00:56:25
01:00:75
01:05:50
01:12:50
01:23:50
01:35:00
-
50 м.
00:53:67
00:57:75
01:02:25
01:07:00
01:14:00
01:25:00
01:35:00
-
200 м. баттерфляй
25 м.
01:58:31
02:05:00
02:13:50
02:23:00
02:43:00
03:06:00
03:39:00
-
50 м.
02:00:31
02:08:00
02:16:50
02:26:00
02:46:00
03:09:00
03:39:00
-
100 м. кешенді жүзу
25 м.
00:55:50
00:59:25
01:03:25
01:08:00
01:18:00
01:28:00
01:40:00
01:53:00
200 м. кешенді жүзу
25 м.
02:01:38
02:09:50
02:17:50
02:29:00
02:47:00
03:07:00
03:36:00
-
50 м.
02:03:38
02:12:50
02:20:50
02:32:00
02:50:00
03:10:00
03:36:00
-
400 м. кешенді жүзу
25 м.
04:20:16
04:37:00
04:53:00
05:14:00
05:54:00
06:44:00
-
-
50 м.
04:24:16
04:43:00
04:59:00
05:20:00
06:00:00
06:50:00
-
-
4 х 50 м. еркін стиль
25 м.
01:29:32
01:33:40
01:39:80
01:45:00
02:01:00
02:17:00
02:36:00
03:04:00
50 м.
01:31:32
01:36:40
01:42:80
01:48:00
02:04:00
02:20:00
02:36:00
03:04:00
4 х 100 м. еркін стиль
25 м.
03:15:64
03:28:00
03:41:00
03:58:00
04:22:00
05:02:00
-
-
50 м.
03:19:64
03:34:00
03:47:00
04:04:00
04:28:00
05:08:00
-
-
4 х 200 м. еркін стиль
25 м.
07:11:08
07:36:00
08:06:00
08:44:00
09:48:00
11:08:00
-
-
50 м.
07:19:08
07:48:00
08:18:00
08:56:00
10:00:00
11:20:00
-
-
4 х 100 м қисынды
25 м.
03:37:74
03:52:25
04:07:50
04:26:00
04:55:00
05:39:00
-
-
50 м.
03:41:74
03:58:25
04:13:50
04:32:00
05:01:00
05:45:00
-
-
«Халықаралық  дәрежедегі спорт шебері» атағын алу үшін келесі талаптардың бірін орындау қажет:
Жекелей және командалық бағдарламалар бойынша орнатылған нормативті орындау
1-16 орын Олимпиада ойындарында, Әлем чемпионаттарында;
1-6 орын Әлем Кубогі кезеңдерінің бірінде;
1-3 орын Азия ойындарында, Бүкіләлемдік Студенттік ойындарда, Абсалюттік Азия чемпионаттарында;
Өткен жылғы FINA кестесіне сәйкес, ең үздік 150 нәтижелер рейтингіне кірген, жекелей түрі бойынша нәтиже көрсету.
ҮЙЛЕСІМДІ ЖҮЗУ
Қазақстан Республикасының халықаралық дәрежедегі спорт шебері
Олимпиада ойындарында немесе Әлем Чемпионатында 1-12 (финал) орын;
Әлем Кубогында 1-12 (финал) орын;
Жасөспірімдер арасындағы Әлем Чемпионатында 1-8 орын;
Азия Чемпионатында, Азия ойындарында 1-3 орын;
Қазақстан Республикасының спорт шебері

01:14:50
01:22:50
01:35:50
01:48:00
-
50 м.
01:02:23
01:07:25
01:11:25
01:16:00
01:24:00
01:37:00
01:48:00
-
200 м. брасс
25 м.
02:13:39
02:22:00
02:30:50
02:42:00
02:57:00
03:17:00
03:40:00
-
50 м.
02:15:39
02:25:00
02:33:50
02:45:00
03:00:00
03:20:00
03:40:00
-
50 м. баттерфляй
25 м.
00:24:05
00:25:35
00:27:45
00:29:25
00:32:75
00:38:25
00:45:00
00:51:00
50 м.
00:24:55
00:26:10
00:28:20
00:30:00
00:33:50
00:39:00
00:45:00
00:51:00
100 м. баттерфляй
25 м.
00:52:67
00:56:25
01:00:75
01:05:50
01:12:50
01:23:50
01:35:00
-
50 м.
00:53:67
00:57:75
01:02:25
01:07:00
01:14:00
01:25:00
01:35:00
-
200 м. баттерфляй
25 м.
01:58:31
02:05:00
02:13:50
02:23:00
02:43:00
03:06:00
03:39:00
-
50 м.
02:00:31
02:08:00
02:16:50
02:26:00
02:46:00
03:09:00
03:39:00
-
100 м. комплексное
плавание
25 м.
00:55:50
00:59:25
01:03:25
01:08:00
01:18:00
01:28:00
01:40:00
01:53:00
200 м. комплексное
плавание
25 м.
02:01:38
02:09:50
02:17:50
02:29:00
02:47:00
03:07:00
03:36:00
-
50 м.
02:03:38
02:12:50
02:20:50
02:32:00
02:50:00
03:10:00
03:36:00
-
400 м. комплексное
плавание
25 м.
04:20:16
04:37:00
04:53:00
05:14:00
05:54:00
06:44:00
-
-
50 м.
04:24:16
04:43:00
04:59:00
05:20:00
06:00:00
06:50:00
-
-
4 х 50 м. вольный
стиль
25 м.
01:29:32
01:33:40
01:39:80
01:45:00
02:01:00
02:17:00
02:36:00
03:04:00
50 м.
01:31:32
01:36:40
01:42:80
01:48:00
02:04:00
02:20:00
02:36:00
03:04:00
4 х 100 м. вольный
стиль
25 м.
03:15:64
03:28:00
03:41:00
03:58:00
04:22:00
05:02:00
-
-
50 м.
03:19:64
03:34:00
03:47:00
04:04:00
04:28:00
05:08:00
-
-
4 х 200 м. вольный
стиль
25 м.
07:11:08
07:36:00
08:06:00
08:44:00
09:48:00
11:08:00
-
-
50 м.
07:19:08
07:48:00
08:18:00
08:56:00
10:00:00
11:20:00
-
-
4 х 100 м
комбинированная
25 м.
03:37:74
03:52:25
04:07:50
04:26:00
04:55:00
05:39:00
-
-
50 м.
03:41:74
03:58:25
04:13:50
04:32:00
05:01:00
05:45:00
-
-
Для присвоения звания «Мастер Спорта Международного Класса Республики Казахстан», необходимо выполнить одно из следующих требований:
Выполнение установленного норматива в индивидуальных и командных видах программы:
Занять 1 – 16 место на Олимпийских Играх, Чемпионатах Мира;
Занять 1 – 6 место на одном из этапов Кубка Мира;
Занять 1 – 3 место на Азиатских Играх, Всемирных Студенческих Играх, Абсолютных Чемпионатах Азии;
Показать в индивидуальном виде результат, вошедший в рейтинг 150-и лучших результатов, согласно с таблицей FINA прошедшего года.
СИНХРОННОЕ ПЛАВАНИЕ
Мастер спорта международного класса Республики Казахстан
1 -12 (финал) место на Олимпийских играх среди взрослых или Чемпионате мира среди взрослых;
1-12 (финал) место на Кубке мира среди взрослых;
1-8 место на Юниорском Чемпионате мира;
1-3 место на чемпионате Азии среди взрослых, Азиатских играх среди взрослых.
Мастер спорта Республики Казахстан

Жасөспірімдер арасындағы Азия Чемпионатында 1-4 орын;
Қазақстан Республикасының чемпионатында еркін бағдарламада кем дегенде 85 ұпай жинау тиіс.
Қазақстан Республикасының спорт шеберіне үміткер
Қазақстан Республикасының чемпионатында еркін бағдарламада кем дегенде 77 ұпай, Қазақстан Республикасының чемпионатында еркін бағдарлама мен міндетті бағдарлама қосындысында 140 ұпай, Қазақстан Республикасының чемпионатында құрамалық бағдарламада кемі 77 ұпай жинау тиіс.
І разряд
Қазақстан Республикасының чемпионатында еркін бағдарламада кем дегенде 70 ұпай, Қазақстан Республикасының чемпионатында еркін бағдарлама мен міндетті бағдарлама қосындысында 126 ұпай, Қазақстан Республикасының чемпионатында құрамалық бағдарламада кемі 70 ұпай жинау тиіс.
ІІ разряд
Қазақстан Республикасының чемпионатында, облыстық жарыстарда, қалалық ашық біріншіліктерде еркін бағдарлама мен міндетті бағдарлама қосындысында 110 ұпай, Қазақстан Республикасының чемпионатында, облыстық жарыстарда, қалалық ашық біріншіліктерде құрамалық бағдарламада кемі 63 ұпай жинау тиіс.
ІІІ разряд
Қазақстан Республикасының чемпионатында, облыстық жарыстарда, қалалық ашық біріншіліктерде еркін бағдарлама мен міндетті бағдарлама қосындысында 96 ұпай, Қазақстан Республикасының чемпионатында, облыстық жарыстарда, қалалық ашық біріншіліктерде құрамалық бағдарламада кемі 56 ұпай жинау тиіс.
І жасөспірімдік разряд
Міндетті бағдарламада кемі 40 ұпай жинау тиіс
ІІ жасөспірімдік разряд
Міндетті бағдарламада кемі 30 ұпай жинау тиіс
Разрядтық талаптардың орындалу шарты:
1. Разрядтық талаптардың міндетті бағдарлама, еркін бағдарлама бойынша орындалуы Халықаралық FINA федерациясы бекіткен ережелерге сәйкес болса ғана саналады.
2. Жарыстарда бағдарламаның бірнеше түрінде қатысқан спортшыларға, ең жоғарғы нәтижесі саналады.
ҚАЗІРГІ БЕССАЙЫС
(Ерлер)
Қазақстан  Республикасының халықаралық дәрежедегі спорт шебері
Олимпиада  ойындарында  жекелей есепте  1-15 орын;
Әлем чемпионатында  жекелей есепте 1-10 орын;
Әлем  чемпионатында командалық есепте, командалық эстафетада, MIX эстафетада 1-6 орын;
Әлем кубогының финалында  жекелей есепте  1-10 орын;
Әлем кубогының  кезеңінде жекелей есепте  1-6 орын;
Әлем кубогының  кезеңінде командалық есепте, командалық эстафетада, MIX эстафетада 1-6 орын;
Азия  ойындарында  жекелей есепте 1-3 орын;
Азия ойындарында командалық есепте,  командалық эстафетада, MIX эстафетада 1-3 орын;
Азия чемпионатында жекелей есепте 1-3 орын;
Азия чемпионатында командалық есепте, командалық эстафетада, MIX эстафетада 1-3 орын;
UIPM  күнтізбесіндегі ХТ жекелей есепте 1 орын, 5 ел қатысса;
UIPM  күнтізбесіндегі ХТ командалық есепте,  командалық эстафетада, MIX эстафетада 1 орын;
1 орын, 5 ел қатысса;
Жеткіншектер арасындағы әлем біріншілігінде жекелей есепте 1-6 орын;
Жеткіншектер арасындағы әлем біріншілігінде командалық есепте, командалық эстафетада, MIX эстафетада 1-3 орын;
Қазақстан Республикасының  спорт шебері
Қазақстан Республикасының чемпионатында  жекелей есепте 1-3 орын;
ҚР чемпионатында  сомасы 5250 ұпай жинаған спортшылар;
ҚР Кубогында жекелей есепте 1-3 орын;
ҚР Кубогында  сомасы 5250 ұпай жинаған спортшылар;
ҚР чемпионатында,  ҚР Кубогында  командалық есепте командалық эстафетада, MIX эстафетада 1-3 орын;

1-4 место на Чемпионате Азии среди возрастных групп (юниоры);
Набрать: не менее 85 баллов на чемпионате Республики Казахстан среди взрослых в произвольной программе.
Кандидат в мастера спорта Республики Казахстан
Набрать: не менее 77 балов на чемпионате РК среди взрослых в произвольной программе, и не менее 140 баллов на чемпионате РК среди возрастных групп в сумме за обязательную и произвольную программу, не менее 77 баллов на чемпионате РК среди возрастных групп в комбинированной программе.
I разряд
Набрать:
не менее 70 баллов на чемпионате РК среди взрослых в произвольной программе, и не менее 126 баллов на Чемпионате РК среди возрастных групп в сумме за обязательную и произвольную программу, не менее 70 баллов на чемпионате РК среди возрастных групп в комбинированной программе.
II разряд
Набрать:
не менее 110 баллов в сумме за обязательную и произвольную программу на Чемпионате РК среди возрастных групп, областных соревнованиях, открытых первенствах города, не менее 63 баллов в комбинированной программе на чемпионате РК среди возрастных групп, областных соревнованиях, открытых первенствах города.
Ш разряд
Набрать:
не менее 96 баллов в сумме за обязательную и произвольную программу на Чемпионате РК среди возрастных групп, открытых первенствах города, областных соревнованиях, не менее 56 баллов в комбинированной программе на чемпионате РК среди возрастных групп, областных соревнованиях, открытых первенствах города.
I юношеский разряд
Набрать:
не менее 40 баллов за обязательную программу.
II юношеский разряд
Набрать:
не менее 30 баллов за обязательную программу.
Условия выполнения разрядных требований.
1. Выполнение разрядных требований по обязательной, произвольной программам считается, только если они соответствуют правилам, утвержденным Международной федерацией FINA.
2. Спортсменам, выступающим на соревнованиях в нескольких номерах программы, засчитывается лучшее выступление.
СОВРЕМЕННОЕ ПЯТИБОРЬЕ
(Мужчины)
Мастер спорта международного класса Республики Казахстан
1-15 место в личном зачете на Олимпийских играх среди взрослых;
1-10 место в личном зачете на Чемпионате Мира среди взрослых;
1-6 место в командном зачете, командная эстафета, эстафета MIX на Чемпионате Мира среди взрослых;
1-10 место в личном зачете Финала Кубка мира среди взрослых;
1-6 место в личном зачете Этап Кубка Мира среди взрослых;
1-6 место Этап Кубка Мира среди взрослых командный зачет, командные эстафеты, эстафеты MIX;
1-3 место Азиатские Игры среди взрослых в личном зачете;
1-3 место Азиатские Игры командный зачет, командные эстафеты, эстафеты MIX;
1-3 место Чемпионат Азии среди взрослых в личном зачете;
1-3 место Чемпионат Азии среди взрослых командный зачет, командные эстафеты, эстафеты MIX;
1 место в личном зачете на МТ из календаря UIPM при участии 5 стран;
1 место командный зачет, командные эстафеты, эстафеты MIX на МТ из календаря UIPM при участии 5 стран;
1-6 место в личном зачете на Первенстве Мира среди юниоров;
1-3 место командный зачет, командные эстафеты, эстафеты MIX на Первенстве Мира среди юниоров.
Мастер спорта Республики Казахстан
1-3 место в личном зачете на Чемпионатах РК среди взрослых;
Спортсмены набравшие сумму 5250 очков на Чемпионатах РК;
1-3 место в личном зачете на Кубке РК среди взрослых;
Спортсмены набравшие сумму 5250 очков на Кубке РК.
1-3 место в командном зачете, командные эстафеты, эстафеты MIX на Чемпионатах РК, Кубке РК;

Жеткіншектер арасындағы әлем біріншілігінде  7-16 орын;
Жеткіншектер арасындағы әлем біріншілігінде командалық есепте, командалық эстафетада, MIX эстафетада 4-8 орын;
UIPM  күнтізбесіндегі ХТ жекелей есепте 4-12 орын, 5 ел қатысса;
UIPM күнтізбесіндегі ХТ командалық есепте,  командалық эстафетада, MIX эстафетада 4-12 орын;
Азия чемпионаты  мен Азия ойындарында  жекелей есепте 4-12 орын;
Азия чемпионаты  мен Азия ойындарында  командалық есепте, командалық эстафетада, MIX эстафетада  4-6 орын;
Ашық чемпионаттарда, ТМД елдерінің кубоктарында сомасы 5250 ұпай жинаған  спортшылар;
Қазақстан Республикасы спорт шеберлігінен үміткер
Қазақстан Республикасының чемпионатында, ҚР біріншілігінде, ҚР Кубогында көпсайыс сомасына 4850 ұпай;
қалалық көлемдегі жарыстарда көпсайыс сомасында 4850 ұпай, егер  жарысқа  кемінде 20 спортшы қатысса және  жарысты  кемінде СШҮ  мен 1 разрядты 10 спортшы  аяқтаса;
ТМД елдерінің  ашық  біріншілігінде төртсайыс сомасында (салт атпен жүрусіз) 3800 ұпай;
ҚР чемпионаттары  мен біріншіліктерінде, ҚР Кубогында төртсайыс сомасында (салт атпен жүрусіз) 3800 ұпай;
қалалық көлемдегі жарыстарда көпсайыс сомасында 3800 ұпай, егер  жарысқа  кемінде 20 спортшы қатысса және  жарысты  кемінде СШҮ  мен 1 разрядты 10 спортшы  аяқтаса;
І спорттық дәреже
жинау:
қалалық көлемдегі жарыстарда төртсайыс сомасында (салт атпен жүрусіз) 3000 ұпай;
ІІ спорттық дәреже
жинау:
қалалық көлемдегі жарыстарда төртсайыс сомасында (салт атпен жүрусіз) 2700 ұпай;
ІІІ спорттық  дәреже
жинау:
қалалық көлемдегі жарыстарда төртсайыс сомасында (салт атпен жүрусіз) 2500 ұпай;
Жасөспірімдер разрядтары  («Б» жасөспірімдер 16 жас  және одан да  кішірек)
Жасөспірімдердің І  спорттық дәрежесі
Жинау:
қалалық көлемдегі жарыстарда қоссайыс сомасында (1000м-ге жүгіру, 100 м жүзу) 2000 ұпай;
Жасөспірімдердің ІІ  спорттық дәрежесі
Жинау:
қалалық көлемдегі жарыстарда қоссайыс сомасында (1000м-ге жүгіру, 100 м жүзу) 1600 ұпай;
Жасөспірімдердің ІІІ  спорттық дәрежесі
Жинау:
қалалық көлемдегі жарыстарда қоссайыс сомасында (1000м-ге жүгіру, 100 м жүзу) 1400 ұпай;
Жасөспірімдер дәрежесі («С» жасөспірімдер 14 жас  және одан да  кішірек)
Жасөспірімдердің І  спорттық дәрежесі
Жинау:
қалалық көлемдегі жарыстарда қоссайыс сомасында (1000м-ге жүгіру, 50 м жүзу) 2000 ұпай;
Жасөспірімдердің ІІ  спорттық дәрежесі
Жинау:
қалалық көлемдегі жарыстарда қоссайыс сомасында (1000м-ге жүгіру, 50 м жүзу) 1600 ұпай;
Жасөспірімдердің ІІІ  спорттық дәрежесі
Жинау:
қалалық көлемдегі жарыстарда қоссайыс сомасында (1000м-ге жүгіру, 50 м жүзу) 1400 ұпай;
(Әйелдер)
Қазақстан  Республикасының халықаралық  дәрежедегі  спорт шебері

7-16 место на Первенстве Мира среди юниоров;
4-8 место в командном зачете, командные эстафеты, эстафеты MIX на Первенстве Мира среди юниоров;
4-12 место в личном зачете на МТ из календаря UIPM при участии 5 стран;
1-3 место командный зачет, командные эстафеты, эстафеты MIX на МТ из календаря UIPM при участии 5 стран;
4-12 место в личном зачете Чемпионат Азии среди взрослых, Азиатские Игры среди взрослых;
4-6 место командный зачет, командные эстафеты, эстафеты MIX на Чемпионате Азии, Азиатские игры;
Спортсмены набравшие сумму 5250 очков на Открытых Чемпионатах, Кубках стран СНГ.
Кандидат в мастера спорта Республики Казахстан
В сумме пятиборья 4850 очков на Чемпионате РК, Первенстве РК, Кубке РК;
В сумме пятиборья 4850 очков на соревнованиях городского масштаба, при условии, что в соревнованиях участвовало не менее 20 спортсменов, и закончили соревнования не менее 10 спортсменов КМС и 1 разряда.;
В сумме четырехборья (без верховой езды) 3800 очков на Открытых Первенствах стран СНГ;
В сумме четырехборья (без верховой езды) 3800 очков на Чемпионатах и Первенствах РК, Кубке;
В сумме четырехборья (без верховой езды) 3800 очков на соревнованиях городского масштаба, что в соревнованиях участвовало не менее 20 спортсменов, и закончили соревнования не менее 10 спортсменов КМС и 1 разряда.
I разряд
Набрать:
В сумме четырехборья (без верховой езды) 3000 очков на соревнованиях городского масштаба.
II разряд
Набрать:
В сумме четырехборья (без верховой езды) 2700 очков на соревнованиях городского масштаба.
III разряд
Набрать:
В сумме четырехборья (без верховой езды) 2500 очков на соревнованиях городского масштаба.
Юношеские разряды (юноши «Б» 16 лет и моложе)
I юношеский разряд
Набрать:
В сумме двоеборье (бег 1000 м. плавание 100 м.) 2000 очков на соревнованиях городского масштаба.
II юношеский разряд
Набрать:
В сумме двоеборье (бег 1000 м. плавание 100 м.) 1600 очков на соревнованиях городского масштаба.
III юношеский разряд
Набрать:
В сумме двоеборье (бег 1000 м. плавание 100 м.) 1400 очков на соревнованиях городского масштаба.
Юношеские разряды (юноши «С» 14 лет и моложе)
I юношеский разряд
Набрать:
В сумме двоеборье (бег 1000 м. плавание 50 м.) 2000 очков на соревнованиях городского масштаба;
II юношеский разряд
Набрать:
В сумме двоеборье (бег 1000 м. плавание 50 м.) 1600 очков на соревнованиях городского масштаба;
III юношеский разряд
Набрать:
В сумме двоеборье (бег 1000 м. плавание 50 м.) 1400 очков на соревнованиях городского масштаба;
(Женщины)
Мастер спорта международного класса Республики Казахстан

Олимпиада  ойындарында  жекелей есепте  1-15 орын;
Әлем чемпионатында  жекелей есепте 1-10 орын;
Әлем чемпионатында командалық есепте,  командалық эстафетада, MIX эстафетада 1-6 орын;
Әлем кубогының финалында  жекелей есепте  1-10 орын;
Әлем кубогының кезеңінде жекелей есепте  1-6 орын;
Әлем кубогының кезеңінде командалық есепте, командалық эстафетада, MIX эстафетада 1-6 орын;
Азия ойындарында  жекелей есепте 1-3 орын;
Азия ойындарында командалық есепте, командалық эстафетада, MIX эстафетада 1-3 орын;
Азия чемпионатында жекелей есепте 1-3 орын;
Азия чемпионатында командалық есепте, командалық эстафетада, MIX эстафетада 1-3 орын;
UIPM  күнтізбесіндегі ХТ жекелей есепте 1 орын, 5 ел қатысса;
UIPM  күнтізбесіндегі ХТ командалық есепте,  командалық эстафетада, MIX эстафетада 1 орын;
1 орын, 5 ел қатысса;
Жеткіншектер арасындағы әлем біріншілігінде жекелей есепте 1-6 орын;
Жеткіншектер арасындағы әлем біріншілігінде командалық есепте, командалық эстафетада, MIX эстафетада 1-3 орын;
Қазақстан Республикасының спорт шебері
Қазақстан Республикасының чемпионатында  жекелей есепте 1-3 орын;
ҚР чемпионатында  сомасы 5100 ұпай жинаған спортшылар;
ҚР Кубогында  жекелей есепте 1-3 орын;
ҚР Кубогында  сомасы 5100 ұпай жинаған спортшылар;
Жеткіншектер арасындағы әлем біріншілігінде  7-16 орын;
Жеткіншектер арасындағы әлем біріншілігінде командалық есепте, командалық эстафетада, MIX эстафетада 4-8 орын;
UIPM  күнтізбесіндегі ХТ жекелей есепте 4-12 орын, 5 ел қатысса;
UIPM күнтізбесіндегі ХТ командалық есепте, командалық эстафетада, MIX эстафетада 4-12 орын;
Азия чемпионаты мен Азия ойындарында жекелей есепте 4-12 орын;
Азия чемпионаты мен Азия ойындарында командалық есепте, командалық эстафетада, MIX эстафетада  4-6 орын;
Ашық чемпионаттарда, ТМД елдерінің кубоктарында сомасы 5100 ұпай жинаған  спортшылар;
Қазақстан Республикасы  спорт шеберлігінен үміткер
Жинау:
Қазақстан Республикасының чемпионатында, ҚРБ, ҚР Кубогында бессайыс сомасында 3600 ұпай;
ҚРЧ, ҚРБ, ҚР Кубогында төртсайыс сомасында (салт атпен жүрусіз) 3600 ұпай;
ТМД елдерінің ашық біріншілігінде төртсайыс сомасында (салт атпен жүрусіз) 3600 ұпай;
қалалық көлемдегі жарыстарда төртсайыс сомасында 3600 ұпай, егер  жарысқа  кемінде 20 спортшы қатысса және  жарысты  кемінде СШҮ мен 1 разрядты 10 спортшы  аяқтаса;
І  спорттық разряд
алу:
қалалық көлемдегі жарыстарда төртсайыста (салт атпен жүрусіз) 2900 ұпай;
ІІ спорттық разряд
жинау:
қалалық көлемдегі жарыстарда төртсайыс сомасында (салт атпен жүрусіз) 2600 ұпай;
ІІІ спорттық разряд
жинау :
қалалық көлемдегі жарыстарда төртсайыс сомасында (салт атпен жүрусіз) 2400 ұпай;
Жасөспірімдер разрядтары  («Б» қыздар 16 жас  және одан да  кішірек)
Жасөспірімдердің І  спорттық разряды
жинау :

1-15 место в личном зачете на Олимпийских играх среди взрослых;
1-10 место в личном зачете на Чемпионате Мира среди взрослых;
1-6 место в командном зачете, командная эстафета, эстафета MIX на Чемпионате Мира среди взрослых;
1-10 место в личном зачете Финала Кубка мира среди взрослых;
1-6 место в личном зачете Этап Кубка Мира среди взрослых;
1-6 место Этап Кубка Мира командный зачет, командные эстафеты, эстафеты MIX;
1-3 место Азиатские Игры среди взрослых в личном зачете;
1-3 место Азиатские Игры командный зачет, командные эстафеты, эстафеты MIX;
1-3 место Чемпионат Азии среди взрослых в личном зачете;
1-3 место Чемпионат Азии среди взрослых командный зачет, командные эстафеты, эстафеты MIX;
1 место в личном зачете на МТ из календаря UIPM при участии 5 стран;
1 место командный зачет, командные эстафеты, эстафеты MIX на МТ из календаря UIPM при участии 5 стран;
1-6 место в личном зачҰте на Первенстве Мира среди юниоров;
1-3 место командный зачет, командные эстафеты, эстафеты MIX на Первенстве Мира среди юниоров.
Мастер спорта Республики Казахстан
1-3 место в личном зачете на Чемпионатах РК среди взрослых;
Спортсмены набравшие сумму 5100 очков на Чемпионатах РК среди взрослых;
1-3 место в личном зачете на Кубке РК;
Спортсмены набравшие сумму 5100 очков на Кубке РК;
7-16 место на Первенстве Мира среди юниоров;
4-8 место в командном зачете, командные эстафеты, эстафеты MIX на Первенстве Мира среди юниоров;
4-12 место в личном зачете на МТ из календаря UIPM при участии 5 стран;
1-3 место командный зачет, командные эстафеты, эстафеты MIX на МТ из календаря UIPM при участии 5 стран;
4-12 место в личном зачете Чемпионат Азии среди взрослых, Азиатские Игры среди взрослых;
4-6 место командный зачет, командные эстафеты, эстафеты MIX на Чемпионате Азии среди взрослых, Азиатские игры среди взрослых;
Спортсмены набравшие сумму 5100 очков на Открытых Чемпионатах, Кубках стран СНГ.
Кандидат в мастера спорта Республики Казахстан
Набрать:
В сумме пятиборья 4650 очков на ЧРК, ПРК, Кубке РК;
В сумме четырехборья (без верховой езды) 3600 очков на ЧРК, ПРК, Кубке РК;
В сумме четырехборья (без верховой езды) 3600 очков на Открытых Первенствах стран СНГ;
В сумме четырехборья (без верховой езды) 3600 очков на соревнованиях городского масштаба, что в соревнованиях участвовало не менее 20 спортсменов, и закончили соревнования не менее 10 спортсменов КМС и 1 разряда.
I спортивный разряд
Набрать:
В сумме четырехборья (без верховой езды) 2900 очков на соревнованиях городского масштаба.
II-й спортивный разряд
Набрать:
В сумме четырехборья (без верховой езды) 2600 очков на соревнованиях городского масштаба.
III-й спортивный разряд
Набрать:
В сумме четырехборья (без верховой езды) 2400 очков на соревнованиях городского масштаба.
Юношеские разряды (девочки «Б» 16 лет и моложе)
I-й разряд
Набрать:

582
573
560
545
535
525
510
Орындау және дәрежелерін нормаларын беру шарты
1. «Халықаралық дәрежедегі Қазақстан Республикасының спорт шебері» атағын беру үшін разряд нормалары Қазақстан Республикасының Спорт істері агенттігінің спорттық-бұқаралық іс-шаралары, ҚР чемпионаты, ҚР кубогы, Президент кубогы, ҚР СҚИӨФ, ҚР Барлық қазақстандық ойындар мен спартакиадалардың  күнтізбелік жоспарына кіргізілген ресми халықаралық жарыстарда есепке алынады.

582
573
560
545
535
525
510
Условия выполнения и присвоения разрядных норм
1. Разрядные нормы для присвоения званий «Мастер спорта Республики Казахстан международного класса», засчитываются на официальных международных соревнованиях, международных соревнованиях, включенных в календарный план спортивно-массовых мероприятий Агентства Республики Казахстан по делам спорта и физической культуры, Чемпионате РК, Кубке РК, Кубке Президента ФСПС РК и Спартакиадах РК.

2. «Қазақстан Республикасының спорт шебері» атағын беру үшін разряд нормалары халықаралық, республикалық жарыстарда, Қазақстан Республикасының Спорт істері агенттігі бекіткен спорттық-бұқаралық іс-шаралардың күнтізбелік жоспарына кіргізілген «Отан» ҚБ, «Динамо» СҚФ ҚБ, АОСК (ЦСКА), БСҚ республикалық, спорттық ұйымдарының чемпионаттарында есепке алынады.
3. «Қазақстан Республикасының спорт шеберіне үміткер» разрядын беру үшін разряд нормалары қалалық ауқымдағы жарыстарда есепке алынады.
4. Бірінші спорт дәреже беру үшін разряд нормалары аудандық ауқымнан төмен емес жарыстарды, облыстық ведомстволық ұйымдар, спорттық оқу ұйымдарының біріншіліктерінде есепке алынады.
5. Екінші, үшінші, ересектер және бірінші жасөспірімдер спорттық дәреже оларға кем дегенде 10 спортшы қатысқан жағдайда, кез келген ауқымдағы жарыстарда есепке алынады.
6. «Халықаралық дәрежедегі Қазақстан Республикасының спорт шебері», «Қазақстан Республикасының спорт шебері»  спорттық атақтары  2013-2016 жж. арналған оқпен ату бойынша ҚР сыныптауышында осы атақтар мен разрядтар үшін белгіленген нормативтерді орындаған Қазақстан Республикасының спортшы-азаматтарына беріледі.
7. «Халықаралық дәрежедегі Қазақстан Республикасының спорт шебері» спорттық атағы  ресми халықаралық жарыстарда
Әлем чемпионаты, Әлем кубогы – 1 - 8 орындар
Азия ойындары, Азия чемпионаты – 1 - 3 орындар
Жасөспірімдердің Олимпиада ойындары – 1-8 орын
Юниорлар арасындағы Азия ойындары - 1 – 3 орын иеленген жағдайда, көрсеткен нәтижеге байланысты беріледі.
8. «Қазақстан Республикасының спорт шебері» спорттық атағы  ресми халықаралық жарыстарда
Әлем чемпионаты, Әлем кубогы  – 9-20 орындар
Азия ойындары, Азия чемпионаты – 1 - 8 орындар
Юниорлар арасындағы Азия ойындары - 1 – 3 орын иеленген жағдайда  беріледі.
9.ҚР аумағында өткізілген жарыстарда орындалған  спорт атақтары, разрядтар төрешілер алқасы құрамында төреші болғанда беріледі:
«Халықаралық дәрежедегі Қазақстан Республикасының спорт шебері», «Қазақстан Республикасының спорт шебері»   атағын беру үшін  - «Қазақстан Республикасының жоғары санатты ұлттық төрешісі»  төреші санаты бар кем дегенде 3 төреші.
«Қазақстан Республикасының спорт шеберіне кандидат» - бас төрешілер алқасы құрамында «Бірінші санаттағы төреші» атағы бар кем дегенде бір төреші болуы тиіс.
Бірінші, екінші, үшінші, бірінші жасөспірімдер разряды – бас төрешілер алқасы құрамында спорт жөніндегі үш төрешіден кем болмауы тиіс;

2. Разрядные нормы для присвоения звания «Мастер спорта Республики Казахстан» засчитываются на международных, республиканских соревнованиях, Чемпионатах республиканских спортивных организаций ОО «Отан», ОО ФСО «Динамо», ЦСКА, ДСО, включенных в календарный план спортивно-массовых мероприятий, утвержденным Агентства Республики Казахстан по делам спорта и физической культуры.
3. Разрядные нормы для присвоения разряда «Кандидата в мастера спорта Республики Казахстан» засчитываются на соревнованиях не ниже городского масштаба.
4. Разрядные нормы для присвоения первого спортивного разряда засчитываются на соревнованиях не ниже районного масштаба, областных ведомственных организаций, первенствах спортивных учебных организаций.
5. Второй, третий взрослый и первый юношеский спортивные разряды засчитываются на соревнованиях любого масштаба при условии участия в них не менее 10 спортсменов.
6. Спортивные звания «Мастер спорта Республики Казахстан международного класса», «Мастер спорта Республики Казахстан» и спортивные разряды присваиваются спортсменам- гражданам Республики Казахстан, выполнившим норматив, установленный для данных званий и разрядов в Классификации РК по пулевой стрельбе на 2013-2016 гг.
7. Спортивное звание «Мастер спорта Республики Казахстан международного класса» присваивается: независимо от показанного результата при условии занятия на официальных международных соревнованиях следующих мест:
- Чемпионат Мира среди взрослых, Кубок Мира среди взрослых – 1 - 8 места;
- Азиатские Игры среди взрослых, Чемпионат Азии среди взрослых – 1 - 3 места;
- Юношеские Олимпийские игры – 1-8 место;
- Азиатские игры среди юниоров – 1 – 3 место;
8. Спортивное звание «Мастер спорта Республики Казахстан» присваивается при условии занятия на официальных международных соревнованиях следующих мест:
- Чемпионат Мира среди взрослых, Кубок Мира среди взрослых – 9-20 места;
- Азиатские Игры среди взрослых, Чемпионат Азии среди взрослых – 1-8 места;
Чемпионат Азии среди юниоров – 1-3 места.
9. Спортивные звания разряды, выполненные на соревнованиях, проводимых на территории РК присваиваются, при наличии в составе судейской коллегии судей:
Для присвоения звания «Мастер спорта Республики Казахстан международного класса» и «Мастер спорта Республики Казахстан»- не менее 3-х судей имеющих судейскую категорию «Национальный судья высшей категории Республики Казахстан».
Звания «Кандидат в мастера спорта Республики Казахстан» - в составе главной судейской коллегии должно быть не менее одного судьи, имеющего звание «Судья первой категории».
Первый, второй, третий, первый юношеский разряды – в составе главной судейской коллегии должно быть не менее трех судей по спорту;

10. Конкурстан тыс өнер көрсеткен спортшыларға ХДСШ, СШ, СШҮ атақтары берілмейді.
ТАЕКВОНДО
ҚР Халықаралық дәрежедегі спорт шебері
Олимпиада ойындарында 1-8 орын;
Әлем Чемптонатында 1-6 орын;
Пумседен Әлем Чемпионатында 1-3 орын;
Бүкіләлемдік Универсиадада 1-3 орын;
Азия ойындарында 1-3 орын;
Азия Чемпионатында 1-2 орын;
Пумседен Азия Чемпионатында 1-2 орын;
Әлем Кубогінде 1-3 орын;
Жастар арасындағы Олимпиада ойындарында 1 орын;
Жастар арасындағы Әлем Чемпионатында 1-2 место.
ҚР Спорт шебері
Ересектер арасында Қазақстан Республикасының чемпионатында 1-2 орын;
Қазақстан Республикасының Кубогінде 1-2 орын;
Пумседен Қазақстан Республикасының Чемпионатында 1-2 орын;
Қазақстан Республикасының Спартакиадасында 1-2 орын;
Жастар арасында Қазақстнан Республикасының чемпионатында 1 орын;
Бүкіләлемдік Универсиадада 3 орын;
«А» классты Халықаралық турнирде 1-2 орын;
Жастар арасында Азия Чемпионатында 1-3 орын.
Ескертулер:
ҚР Спорт шебері нормативін орындау үшін әр салмақ дәрежесінде кемінде 10 спортшы қатысып, 8 командадан кем емес және спортшы 3 рет жеңіске жету керек.
Қазақстан Республикасының спорт шеберіне үміткер
Қазақстан Республикасының чемпионатында 5-6 орын;
Пумседен Қазақстан Республикасының Чемпионатында 5-6 орын;
Жастар арасында Қазақстан Республикасының чемпионатында 2-6 орын;
Жасөспірімдер арасында Қазақстан Республикасының чемпионатында 1-3 орын;
Ересектер арасында Астана, Алматы қ.қ. және Облыс чемпионаттарында 1 орын;
Қазақстан Республикасының спорттық-бұқаралық іс-шаралардың күнтізбелік жоспарына енгізілген ашық республикалық турнирледе 1-3 орын.
Ескертулер:
ҚР Спорт шеберіне үміткері нормативін орындау үшін әр салмақ дәрежесінде кемінде 8 спортшы қатысып, 8 командадан кем емес және спортшы 3 рет жеңіске жету керек.
I разряд
Қала масштабынан төмен емес жарыстарда, жыл бойында 1-ші разрядты 8 спортшыны немесе 2-ші разрядты 16 спортшыны жеңу керек.
II разряд
Аудан масштабынан төмен емес жарыстарда, жыл бойында 2-ші разрядты 6 спортшыны жеңу керек.
I  жасөспірім разряды
Кез келген масштабтағы жарыстарда, жыл бойында 2-ші жасөспірімдер разрядты 10 спортшыны жеңу керек немесе жасөспірімдер арасындағы облыс, қала біріншіліктерінде салмақ дәрежесінде кемінде 1-ші разрядты 4 спортшыны жеңіп, 1орын иелену керек.
II жасөспірімдер разряды
Міндетті түрде 1,5 жыл жүйелі айналысу керек. Кез келген масштабтағы жарыстарда, жыл бойында 2-ші жасөспірімдер разрядындағы 4 спортшыны жеңу керек.
ТЕННИС
Қазақстан Республикасының Халықаралық дәрежедегі спорт шебері

10. Спортсменам, выступающим вне конкурса, звания МСМК, МС, КМС не присваиваются.
ТАЭКВОНДО
Мастер спорта международного класса РК
1-8 место на Олимпийских играх среди взрослых;
1-6 место – на Чемпионате Мира среди взрослых;
1-3 место – на Чемпионате Мира по пумсе;
1-3 место – на Всемирной Универсиаде;
1-3 место – на Азиатских играх среди взрослых;
1-2 место – на Чемпионате Азии среди взрослых;
1-2 место – на Чемпионате Азии по пумсе;
1-3 место – на «Кубке Мира» среди взрослых;
1 место – на Юношеских Олимпийских играх;
1-2 место – на Чемпионате Мира среди юниоров.
Мастер спорта Республики Казахстан
1-2 место – на чемпионате Республики Казахстан среди взрослых;
1-2 место – на Кубке Республики Казахстан;
1-2 место – на чемпионате Республики Казахстан по пумсе;
1-2 место – на Спартакиаде Республики Казахстан;
1 место на чемпионате Республики Казахстан среди юниоров;
3 место на Всемирной Универсиаде;
1-2 место на МТ класса «А»;
1-3 место на Чемпионате Азии среди юниоров.
Примечание:
При выполнении норматива МС РК, в каждой весовой категорий должны участвовать не менее 10 спортсменов и должны участвовать не менее 8 команд, спортсмен должен одержать 3 победы.
Кандидат в мастера спорта Республики Казахстан
5-6 место на Чемпионате Республики Казахстан среди взрослых;
5-6 место на Чемпионате Республики Казахстан по пумсе;
2-6 место на юниорском чемпионате Республики Казахстан;
1-3 место на юношеском чемпионате Республики Казахстан;
1 место на территориальных чемпионатах областей и гг. Алматы и Астаны среди взрослых;
1-3 место на Открытых Республиканских турнирах, включенных в календарь спортивно-массовых мероприятий.
Примечание:
При выполнении норматива КМС РК, в каждой весовой категорий должны участвовать не менее 8 спортсменов и должны участвовать не менее 8 команд, спортсмен должен одержать 3 победы.
I разряд
Одержать в течение года 8 побед над спортсменами I разряда или 16 побед над спортсменами II разряда на соревнованиях не ниже городского масштаба.
II разряд
Одержать в течение года 6 побед над спортсменами II разряда на соревнованиях не ниже районного масштаба.
I юношеский разряд
Завоевать 1 место на юношеском первенстве области, городов при условии, что в данной весовой категории не менее 4 спортсмена I юношеского разряда или одержать в течение года 10 побед над спортсменами II юношеского разряда на соревнованиях любого масштаба.
II юношеский разряд
Одержать в течение года 4 победы над разными спортсменами II юношеского разряда на соревнованиях любого масштаба. Обязательное условие стаж систематических занятий 1,5 года.
ТЕННИС
Мастер спорта международного класса Республики Казахстан

«Үлкен шлем» турнирінің 1/8 финалына кіру, Азия чемпионатының жекелей жарыстарында жартылай финалға немесе  Олимпиада ойындарында жекелей сында  1/4 финалға  немесе 1/2 финалға жұптық сында кіру.
Қазақстан Республикасының Спорт шебері
1-2 орын Қазақстан Республикасынның жекелей жарыстарында (қысқы, жазғы) немесе  АТР, WTA 750 ойыншысының санына кіру немесе ITF  рейтингінде 100-ге кіру немесе 1-2 категориялы ITF турнирлерінің финалына шығу.
Қазақстан Республикасының спорт шеберіне үміткер
Жазғы немесе қысқы Қазақстан Республикасы чемпионатының жекелей жарыстарында 3-8 орын, жасөспірімдер арасында Қазақстан Республикасы біріншілігінің жекелей жарыстарында 1-3 орын немесе ITF  рейтингінде 300-ге кіру.
I разряд
Жазғы немесе қысқы Қазақстан Республикасы чемпионатының жекелей жарыстарында  9-16 орын,
1-ші дәрежені 4 теннисшіні жеңіп, жыл бойына жеңісін сақтап тұру. 4 спортшыдан кем қатыспаған, үшінші категориялы турнирлерде 1- орын иелену.
II разряд
II-ші дәреже 4 теннисшіні жеңіп, жыл бойына жеңісін сақтап тұру немесе кемінде екі жаттықтырушының III- дәреже 4 оқушыларын жеңіп, жыл бойына жеңісін ұстап тұру.
III разряд
III -ші дәреже 2 теннисшіні жеңіп, жыл бойына жеңісін ұстап тұру немесе кемінде екі жаттықтырушының дәрежесі жок 4 оқушыларын жеңіп, жыл бойына жеңісін ұстап тұру.
I жасөспірімдер разряды
I-ші жасөспірімдер дәрежесі 2 спортшыны және II- ші жасөспірімдер разрядындағы 4 спортшыны жеңіп, жыл бойына жеңісін ұстап тұру.
II жасөспірімдер разряд
II-ші жасөспірімдер дәрежесі 2 спортшыны және III- ші жасөспірімдер дәрежесі 4 спортшыны жеңіп, жыл бойына жеңісін ұстап тұру.
III жасөспірімдер разряд
III -ші жасөспірімдер дәрежесі 2 спортшыны және жаңа бастаған 4 спортшыны жеңіп, жыл бойына жеңісін ұстап тұру.
ҮСТЕЛ ТЕННИСІ
Халықаралық дәрежедегі спорт шебері
ҚР ұлттық құрамына кіру, орын алу:
1-12 орындар Олимпиада ойындарында
1-12 орындар Әлем чемпианаттарында
1-8 орындар Азия ойындарында және Азия чемпианаты
1-6 орындар жасөспірімдер чемпианатында
1-3 орындар Бүкілдүниежүзілік универсиядада
Орын алу
1-32 орындар жеке және 1-16 орындар кез-келген жұптық категория әлем чемпианатында
1-16 орындар жеке және 1-8 орындар кез-келген жұптық категория Азия чемпианаты, Азия ойындары,Олимпиада ойындарында
1-3 орындар жеке және кез-келген жұптық категория Бүкілдүниежүзілік Универсиадада, жасөспірімдер арасындағы Олимпиада ойындары, жасөспірімдер арасындағы Азия чемпионаты
Халықаралық рейтинг бойынша әлемдік ең мықты 100 теннисшілер тобына кіру
Қазақстан Республикасының спорт шебері
Команда құрамына кіру, орын алу
ҚР чемпионатында жеке-командалық 1 орын, ҚР Спартакиядасында, ҚР Кубогі,шартқа сүйене отырып  ойыншы жарыстың аяқталған кезінде республикалық рейтинг бойынша -55 бірлік және қатысушылар кем дегенде 50% командалық ойын
Орын алу:

Войти в состав 1/8 турнира «Большого шлема», в полуфинал чемпионата Азии в одиночных соревнованиях или 1/4 на Олимпийских играх в одиночном разряде или 1/2 в парном разряде.
Мастер спорта Республики Казахстан
Занять 1-2 место в одиночных соревнованиях чемпионата Республики Казахстан (зимний, летний) или войти в число 750 игроков ATP, WTA. Или в 100 рейтинга ITF. Или выйти в финал турниров 1-2 категории ITF.
Кандидат в мастера спорта Республики Казахстан
Занять 3-8 место в одиночных соревнованиях на личном чемпионате Республики Казахстан летнем или зимнем. Занять 1-3 место на юношеском Первенстве Республики Казахстан в одиночном разряде. Или войти в 300 рейтинга ITF.
I разряд.
Занять 9-16 место на чемпионате в одиночном разряде Республики Казахстан зимнем или летнем. Или одержать в течение года 4 победы над разными теннисистами I-го разряда. Занять 1 место на турнирах третьей категории при участии в них не менее 4 игроков I-го разряда.
II разряд .
Одержать в течение года 4 победы над разными теннисистами II-го разряда и 4 победы над разными теннисистами III-го разряда, которые являются учениками не менее двух тренеров.
III разряд.
Одержать в течение года 2 победы над разными теннисистами III-го разряда и 4 победы над разными теннисистами без разряда, которые являются учениками не менее двух тренеров.
I юношеский разряд.
Одержать в течение года 2 победы над спортсменами I-го юн. разряда и 4 победы над спортсменами II-го юн. разряда.
II юношеский разряд.
Одержать в течение года 2 победы над спортсменами II-го юн. разряда и 4 победы над спортсменами III-го юн. разряда.
III юношеский разряд.
Одержать в течение года 2 победы над спортсменами III юношеского разряда и 4 победы над спортсменами новичками.
НАСТОЛЬНЫЙ ТЕННИС
Мастер Спорта Международного Класса РК
Войти в состав сборной команды РК, занявшей:
1-12 места на Олимпийских Играх среди взрослых;
1-12 места на чемпионатах мира среди взрослых;
1-8 места на Азиатских Играх среди взрослых, или Чемпионатах Азии среди взрослых;
1-6 места на юношеском чемпионате мира;
1-3 места на юношеском чемпионате Азии;
1-3 места на Всемирной Универсиаде.
Занять :
1-16 места в одиночном или 1-8 места в любой парной категории на чемпионате мира среди взрослых, или Олимпийских Играх среди взрослых;
1-3 места в одиночной, или любой парной категории на Всемирной Универсиаде, или Юношеских Олимпийских Играх;
1-3 место в одиночной или любой парной категории на юношеском чемпионате Азии или на Юношеских Азиатских играх;
1-8 места в одиночной или 1-4 места в любой парной категории на Чемпионате Азии среди взрослых;
войти в число 100 лучших теннисистов мира по международному рейтингу.
Мастер Спорта Республики Казахстан
Войти в состав команды, занявшей:
Первое место в лично-командном чемпионате РК среди взрослых, Спартакиаде РК среди взрослых, Кубке РК среди взрослых, при условии достижения игроком республиканского рейтинга на момент окончания соревнований – 55 единиц и участвующим в не менее 50% командных матчей.
Занять :

1-3 орындар жеке және 1-2 орындар кез-келген жұптық категорияда, ҚР жеке-командалық чемпионатта, ҚР Спартакиядада
1 орын жеке және кез-келген жұптық категорияда ересектер ҚР чемпианатында, ҚР ересектер ойынында
Ресми республикалық турнир аяқталу кезінде республикалық рейтинг – 60 бірлік көрсетсе,жылдық спорттық ойындарға енген күнтізбе бойынша
ҚР спорт шеберіне үміткер
Командаға кіру, орын алу
2-5 орындар жеке-командалық ҚР чемпионатында, ҚР Кубогі, ҚР Спартакиядасы
2 орын ересектер арасындағы ҚР чемпионаты, 1 орын жасөспірімдер арасындағы ҚР чемпионаты (үлкендер),1-2 орындар ҚР оқушылар арасындағы Спартакияда (кез-келген категория)
4-12 орындар жеке және 3-4 орындар кез-келген жұптық категорияда жеке-командалық ҚР чемпионаты, ҚР Спартакиядасы
Сол ресми жарыстың аяқталған кезінде ойыншы республикалық рейтинг бойынша -40 бірлік көрсетсе
Жеңу
Жыл бойында 12 жеңіс
Жыл бойында 8 жеңіс СШҮ,8жеңіс 1 дережедегі спортшы (ҚР спорт шеберін жеңсе, ол екі спорт шеберіне үміткерді жеңді деп есептеледі)
Бірінші спорттық дәреже
Жыл бойында 12 жеңіс 1дәрежедегі спортшыларды жеңсе
Жыл бойында 1 дәрежедегі спортшыларды 8 рет жеңсе, 2 дәрежедегі спортшыларды 8 рет жеңсе (СШҮ жеңсе, ол 1 дәрежедегі спортшыны екі рет жеңді деп есептеледі)
Екінші спорттық дәреже
Жыл бойында 2 дәрежедегі спортшыларды 12 рет жеңсе
Жыл бойында 2 дәрежедегі спортшыларды 8 рет жеңсе (СШҮ жеңсе, ол 1 дәрежедегі спортшыны екі рет жеңді деп есептеледі)
Үшінші спорттық дәреже
Жыл бойында 3 дәрежедегі спортшыларды 12 рет жеңсе
Жыл бойында 3 дәрежедегі спортшыларды 8 рет жеңсе және 1 жасөспірім дәрежедегі спортшыларды 8 рет жеңсе
Бірінші жасөспірімдер дәрежесі
Жыл бойында 1 жасөспірім дәрежесіндегі спортшыларды 12 рет жеңсе
Жыл бойында 1жасөспірім дәрежесіндегі спортшыларды 8 рет жеңсе және 2 жасөспірім дәрежесіндегі спортшыларды 8 рет жеңсе
Екінші жасөспірімдер дәрежесі
Жыл бойында оқушылар арасындағы турнирлерде спортшыларды 15 рет жеңсе, сыныптамасы қаралмайды,және де турнирде жаңадан келген 10 спортшылардың арасында 1 орын алса
ҚР Еңбек сіңірген жаттықтырушы
Спортшы дайындау,халықаралық дәрежедегі спорт шеберінің нормативін орындаса
Республикада спорт түрін жандандыруға өз үлесін қосса және де ҚР ұлттық командаларын жаттықтырса
ТРИАТЛОН
Қазақстан Республикасының халықаралық дәрежедегі спорт шебері.
Орын алу:
Микс эстафетасында (командада – ерлер 2 +  әйелдер 2); Әлем чемпионаттарында және Әлем Кубогында; Олимпиадалық ойындарда командалық есепте 1-6 орын және жеке есепте 1-10 орын.
Азия Чемпионатында және Азия Ойындарында  1-3 орын, Азия Кубогында – жеке және командалық 1-3 орын.

1-3 место в одиночном или 1-2 места в любой парной категории на лично-командном чемпионате РК среди взрослых, Спартакиаде РК среди взрослых;
1 место в одиночной или любой парной категории на молодежном Чемпионате РК или молодежных играх РК;
достичь показания республиканского рейтинга – 60 единиц на момент окончания официального республиканского турнира, включенного в календарь спортивных мероприятий года.
Кандидат в мастера спорта Республики Казахстан
Войти в состав команды, занявшей:
2-5 места на лично-командном чемпионате РК среди взрослых, или Кубке РК среди взрослых, или Спартакиаде РК среди взрослых;
2 место в молодежном чемпионате РК, или 1 место в юношеском чемпионате РК (ст. возраст), или 1-2 места в Спартакиаде школьников РК (в любой категории);
4-12 место в одиночной, или 3-4 места в любой парной категории на лично-командном чемпионате РК среди взрослых, Спартакиаде РК среди взрослых;
достичь показания республиканского рейтинга 40 единиц на момент окончания официальных соревнований.
Одержать :
в течение года 12 побед над КМС
в течение года 8 побед над КМС и 8 побед над спортсменами 1 разряда
I спортивный разряд
Одержать в течение года 12 побед над спортсменами 1 разряда
Одержать в течение года 8 побед над спортсменами 1 разряда и 8 побед над спортсменами 2 разряда
II спортивный разряд
Одержать в течение года 12 побед над спортсменами 2 разряда
Одержать в течение года 8 побед над спортсменами 2 разряда и 8 побед над спортсменами 3 разряда
III спортивный разряд
Одержать в течение года 12 побед над спортсменами 3 разряда
Одержать в течение года 8 побед над спортсменами 3 разряда и 8 побед над спортсменами 1 юношеского разряда
I юношеский разряд
Одержать в течение года 12 побед над спортсменами 1 юношеского разряда
Одержать в течение года 8 побед над спортсменами 1 юношеского разряда и 8 побед над спортсменами 2 юношеского разряда
II юношеский разряд
Одержать в течение года на турнирах не ниже школьного уровня 15 побед над спортсменами, независимо от квалификации или занять первое место в турнире с участием не менее 10 новичков.
ТРИАТЛОН
Мастер спорта международного класса Республики Казахстан
1-10 место в личном зачете и 1-6 место в командном зачете на Олимпийских Играх среди взрослых, чемпионатах Мира среди взрослых и в финале Кубка Мира среди взрослых;
1-3 место на чемпионате Азии среди взрослых и Азиатских Играх среди взрослых, Кубке Азии среди взрослых - личное и 1-3 место в команде;

U23, юниорлар арасындағы Әлем Чемпионатында 1-5 орын;
U23, юниорлар арасындағы Азия Чемпионатында (жеке және командалық) 1 орын;
Азия және Еуропа Кубогы кезеңдерінде 1-2 орын;
Әлем Кубогының кезеңдерінде 1-2 орын;
Универсиада және СИЗМ-де 1-3 орын;
Азия Чемпионатында Микс эстафетасында (команда – ерлер 2 +  әйелдер 2; ер юниор2+ қыз юниор 2; U23) 1-3 орын;
Қазақстан Республикасының спорт шебері
Орын алу:
Жасөспірімдер Олимпиадалық Ойындарында 1-3 орын;
Әлем Кубогының кезеңдерінде 6-орын;
Азия және Еуропа Кубогы кезеңдерінде 3-4 орын;
Қазақстан Республикасының Кубогы және чемпионатында 1-3 орын, егер ерлер 2:0 және әйелдер 2:15, спринтте 59:00 – ерлер және 1:05 – әйелдер нәтижесін көрсеткен жағдайда;
Халықаралық жарыстарда 5 ел қатысқанда және ерлер 2:0 және әйелдер 2:15, спринтте 0:59 – ерлер және 1:05 нәтижесін көрсеткен жағдайда 1-6 орын;
Азия чемпионатында және Азия Ойындарында 4-6 орын (ерлер және әйелдер)
Азия Чемпионатында (ер және қыз юниорлар, U23) 2-3 орын (команда);
Азия Чемпионатында (ер және қыз юниорлар, U23) 2-3 орын (жеке);
Юниорлар арасындағы Әлем чемпионатында 1-орын(ер юниорлар 1:0, қыз юниорлар 1:07);
Қазақстан Республикасының Қысқы чемпионатында ерлер 1:57, әйелдер 2:10, спринтте 0:57 – юниорлар, ерлержәне 1:02 – қыз юниорлар, әйелдер нәтижесін көрсеткен жағдайда 1-3 орын;
Қазақстан Республикасының Микс эстафетасынан 1-орын (команда – ерлер 2 +  әйелдер 2; ер юниор 2+ қыз юниор 2)
Қазақстан Республикасының спорт шеберіне үміткер.
Орын алу:
Қазақстан Республикасының Кубогы және чемпионатында 4-8 орын (ерлер және әйелдер);
Қазақстан Республикасының чемпионатында 2-3 орын (ер юниор 2+ қыз юниор 2; U23);
Басқа елдердің ашық чемпионаттарында, Мәскеу, Санкт-Петербург қалаларында ерлер 2:10, әйелдер 2:25, спринт -– ер юниорлар 1:05 және қыз юниорлар - 1:12 нәтижесін көрсеткен жағдайда 7-10 орын ;
Басқа елдердің ашық чемпионаттарында, Мәскеу, Санкт-Петербург қалаларында және Қазақстан Республикасының чемпионатында 1-2 орын (ер және қыз жасөспірімдер).
І разряд
Кез келген дәрежедегі жарыстарда ерлер-2:20, әйелдер – 2:35, спринт – ерлер – 1:05, әйелдер – 1:10, ер юниорлар – 1:05, қыз юниорлар – 1:10 нәтижесі көрсетілсін.
Кез келген дәрежедегі жарыстарда 3-4 орын (ер және қыз жасөспірімдер).
Қазақстан Республикасының Микс эстафетасынан 2-3 орын (команда – ерлер 2 +  әйелдер 2; ер юниор 2+ қыз юниор 2, жасөспірімдер – 2 ұл және 2 қыз).
ІІ разряд
Кез келген дәрежедегі жарыстарда ерлер-2:40, әйелдер – 2:45, спринт – ерлер – 1:05, әйелдер – 1:10, ер юниорлар – 1:15, қыз юниорлар – 1:22 нәтижесі көрсетілсін.

1-5 место на чемпионате Мира среди юниоров, U23;
1 место на чемпионате Азии среди юниоров (лично и в команде), U23;
1-2 место на Этапах Кубка Европы и Кубка Азии;
1-5 место на Этапах Кубка Мира;
1-3 место СИЗМ и на Универсиаде.
Мастер спорта Республики Казахстан
1-3 место на Юношеских Олимпийских Играх;
6 место на Этапах Кубка Мира;
3-4 место на этапах Кубка Азии и Европы;
1-3 место на чемпионате и Кубке Республики Казахстан при условии, если будет показан результат 2:00 - мужчины и 2:15 – женщины в спринте 59:00-мужчины и 1:05- женщины;
1-6 место на международных соревнованиях при условии участия не менее 5 стран или показан результат 2:00- мужчины и 2:15 –женщины, в спринте 0:59-мужчины 1:05- женщины;
4-6 место на чемпионате Азии и азиатских Играх (мужчины и женщины);
2-3 место (команда) на чемпионате Азии (юниоры, юниорки, U23);
2-3 место (лично) на чемпионате Азии (юниоры, юниорки, U23);
1 место на чемпионате Республики Казахстан среди юниоров (1:00-юниоры, 1:07-юниорки);
1-3 место на Зимнем чемпионате Республики Казахстан при условии, если будет показан результат 1:57-мужчины, 2:10 женщины, спринт-0:57- юниоры, мужчины; 1:02-юниорки, женщины.
Кандидат в мастера спорта Республики Казахстан
4-8 место на чемпионате и Кубке Республики Казахстан (мужчины, женщины);
2-3 место на чемпионате Республики Казахстан (юниоры, юниорки, U23);
7-10 место на открытых чемпионатах других стран, г.г. Москвы и Санкт-Петербурга при условии, что будет показан результат 2:10- мужчины, 2:25-женщины; спринт-1:05-юниоры, 1:12-юниорки;
1-2 место на открытых чемпионатах других стран, г.г. Москвы и Санкт-Петербурга и чемпионатах Республики Казахстан (юноши и девушки).
I разряд
На соревнованиях любого ранга показать результат 2:20-мужчины, 2:35-женщины, спринт-1:05- женщины, 1:10- женщины,
1:10- юниоры, 1:16- юниорки;
занять 3-4 место на соревнованиях любого ранга (юноши, девушки).
II разряд
На соревнованиях любого ранга показать результат 2:40-мужчины, 2:45-женщины, 1:15-юниоры, 1:22-юниоры;

Кез келген дәрежедегі жарыстарда 5-8 орын (ер және қыз жасөспірімдер).
ІІІ разряд
Кез келген дәрежедегі жарыстарда ерлер-2:50, әйелдер – 3:16, спринт – ерлер – 1:05, әйелдер – 1:10, ер юниорлар – 1:25, қыз юниорлар – 1:35 нәтижесі көрсетілсін.
Кез келген дәрежедегі жарыстарда 9-12 орын (ер және қыз жасөспірімдер).
Ескерту: СШ, СШК, I -II-ІII разрядтары  жүзу бассейінде өткізілуі кезінде беріледі.
ХССШ тек ашық суда
АКВАТЛОН ДУАТЛОН ҚЫСҚЫ ТРИАТЛОН
Халықаралық сыныптағы Қазастан Республикасының спорт шебері.
Орын алу:
Олимпиада Ойындарында, Әлем чемпионаттарында және Әлем Кубогының соңғы ойындарында жеке еспте 1-10 орын және команда есебінде 1-6 орын;
Азия чемпионатында және Азия Ойындарында жекеше 1-3 орын, Азия Кубогында командада 1-3 орын;
Юниорлар арасындағы Әлем чемпионатында, U23 1-орын (жеке және командада);
Еуропа және Азия Кубогы кезеңдерінде 1-2 орын;
Әлем Кубогы кезеңдерінде 1-5 орын;
СИЗМ және Универсиадада 1-3 орын.
Қазақстан Республикасының спорт шебері.
Орын алу:
Қазақстан Республикасының ерлер және әйелдер, ер және қыз юниорлар арасындағы чемпионатта 1-орын.
Қазақстан Республикасының спорт шеберіне үміткер.
Орын алу:
Қазақстан Республикасының ерлер және әйелдер, ер және қыз юниорлар арасындағы чемпионатта 2-3 орын.
I разряд
Қазақстан Республикасының ерлер және әйелдер, ер және қыз юниорлар арасындағы чемпионатта 4-5орын.
II разряд
Қазақстан Республикасының ерлер және әйелдер, ер және қыз юниорлар арасындағы чемпионатта 6-7орын.
III разряд
Қазақстан Республикасының ерлер және әйелдер, ер және қыз юниорлар арасындағы чемпионатта 8-10 орын.
СТЕНД АТУ
Қазақстан Республикасының халықаралық дәрежедегі спор шебері
Олимпиадалық ойындарда, Азия ойындарында, Әлем чемпионатында және кубоктарда, Азия чемпионатында және кубоктарда  ТМД Чемпионатында, Қазақстан Республикасының чемпионаттарында
Қазақстан Республикасының спор шебері
дене шынықтыру және спорт саласындағы  уәкілетті органда тіркелген жарыстарда әр жаттығуда кем дегенде 12 ер және 4 әйел қатысуды тиіс .
ҚР ХДСШ және ҚР СШ дәрежелі нормативінің орындалуы және есептелуі спортшыларға, жарыстар 2-ату алаңында,
әр жаттығуыда 12 ерлердің  және 4 әйелдердің  қатысуы , және қатысушылардың 30%  ҚР СШ  кем болмауы шарт .
Қазақстан Республикасының спор шеберіне үміткер
жарыстарда әр жаттығуыда кем дегенде 12 ер және 4 әйел  қатысуы тиіс .
І, ІІ, ІІІ разрядтар
жарыста табыстар  айтылмыш жаттығудың толық бағдарламасына тіркелгені шарт.
Дәрежелі шаманың орындалуының  есептелуі оқ дәрінің 24 граммға (тәртіптер: ТРАП, СКИТ және ДУБЛЬ ТРАП) және оқ дәрінің 28 граммға   (СПОРТИНГ тәртібінің тобы) дейін игеруі тиіс.
Жарыстың хаттамалары бас төреші  және жарыстың бас хатшысымен, немесе оның орынбасарларының қолы қойылған және, жарысты өткізу ұйымының мөрімен тіркелуі тиіс.
«Қазақстан Республикасының халықаралық дәрежедегі спорт шебері» атағын  алу талаптары мен орындалуының шарттары
ЖАРЫСТЫҢ ДӘРЕЖЕСІ
ЖЕКЕЛЕЙ ЖӘНЕ КОМАНДАЛЫҚ ҚҰРАМЫНДА
ОРЫН АЛУЫ
Олимпиада ойындары
жеке
4-6 места
Әлем чемпионаты
Жеке немесе құрама команда мүшесінде
3-6 места
Әлем кубогінің нақты бәсекесі
жеке
1-3 места
Азия Чемпионаты
Жеке немесе құрама команда мүшесінде
1-3 места
Азия Ойындары
Жеке немесе құрама команда мүшесінде
1-3 места
«Гран-при» ХА турнирлері 5 мемлекеттен кем болмауы шарт
жеке
1 место
«Қазақстан Республикасының халықаралық дәрежедегі спор шебері»
жеке сынақта және топтар үшін тәртіптерде «СПОРТИНГ» және «СПОРТИНГ-КОМПАКТ»
жаттығуында атақты  алуының талаптар мен орындалуының шарттары.
ЖАРЫСТЫҢ ДӘРЕЖЕСІ
ЖЕКЕЛЕЙ ЖӘНЕ КОМАНДАЛЫҚ ҚҰРАМЫНДА
ОРЫН АЛУЫ
ФИТАСК Кубогі
ЖЕКЕ
1-3 места
ӘЛЕМ ЧЕМПИОНАТЫ
ЖЕКЕ

занять 5-8 место на соревнованиях любого ранга (юноши, девушки).
III разряд
На соревнованиях любого ранга показать результат 2:50-мужчины, 3:16-женщины,1:25-юниоры, 1:35- юниорки;
занять 9-12 место на соревнованиях любого ранга (юноши, девушки).
Примечание: МС, КМС, I –II-III разряды могут присваиваться, когда плавание проводится в бассейне.
МСМК только на открытых водоемах.
АКВАТЛОН, ДУАТЛОН, ЗИМНИЙ ТРИАТЛОН
Мастер спорта международного класса Республики Казахстан
1-10 место в личном зачете и 1-6 место в командном зачете на Олимпийских Играх среди взрослых, чемпионатах Мира среди взрослых и в финале Кубка Мира;
1-3 место на чемпионате Азии и Азиатских Играх, Кубке Азии- личное и 1-3 место в команде;
1-5 место на чемпионате Мира среди юниоров, U23;
1 место на чемпионате Азии среди юниоров (лично и в команде), U23;
1-2 место на Этапах Кубка Европы и Кубка Азии;
1-5 место на Этапах Кубка Мира;
1-3 место СИЗМ и на Универсиаде.
Мастер спорта республики Казахстан
1 место на чемпионате Республики Казахстан среди мужчин и женщин.
Кандидат в мастера спорта Республики Казахстан
Занять:
2-3 место на чемпионате Республики Казахстан среди мужчин и женщин.
I разряд
4-5 место на чемпионате Республики Казахстан среди мужчин и женщин.
II разряд
6-7 место на чемпионате Республики Казахстан среди мужчин и женщин.
III разряд
8-10 место на чемпионате Республики Казахстан среди мужчин и женщин.
СТЕНДОВАЯ СТРЕЛЬБА
Мастер спорта Республики Казахстан
На соревнованиях, зарегистрированных в уполномоченном органе в области физической культуры и спорта при условии участия не менее 12 человек у мужчин и не менее 4 человек у женщин в виде программы (согласно занятых мест или классификации).
Выполнение разрядных нормативов МСМК и МС засчитываются спортсменам при условии, что соревнования проводятся на не менее 2-х стрелковых площадках, в них участвуют не менее 12 человек у мужчин и не менее 4 человек у женщин в виде программы, в категории «мужчины», причем 30% из них должны быть спортсмены не ниже уровня МС.
Кандидат в Мастера спорта Республики Казахстан
на соревнованиях при участии не менее 12 человек у мужчин и не менее 4 человек у женщин в виде программы.
I, II, III разряды
на соревнованиях при условии, что достижения регистрируются по полной программе соревнований данного упражнения.
Выполнение разрядных норм засчитывается при условии использования патронов с навеской дроби 24 грамма (дисциплины: траншейный стенд, круглый стенд и дубль-трап) и до 28 граммов (группа дисциплин спортинга).
Протоколы соревнований должны быть подписаны главным судьей и главным секретарем соревнований или их заместителями, заверенные печатью организации, проводящей соревнования.
Требования и условия их выполнения для присвоения звания
«Мастера спорта Республики Казахстан
международного класса»
Ранг соревнований
Лично или в составе
команды
Занять место
Олимпийские игры
лично
1-6 места
Чемпионат мира
лично или в составе
команды
1-6 места
Финал кубка мира
лично
1-3 места
Чемпионат Азии
лично или в составе
команды
1-3 места
Азиатские игры
лично или в составе
команды
1-3 места
Международные турниры в
сериях «Гран-при»при участии
не менее 5 стран
лично
1 место
Требования и условия их выполнения для присвоения звания
«Мастера спорта Республики Казахстан международного
класса» в личном зачете для групп дисциплинах «СПОРТИНГ»
и «СПОРТИНГ-КОМПАКТ».
Ранг соревнований
Лично или в составе
команды
Занять место
Кубок ФИТАСК
лично
1-3 места
Чемпионат мира
лично

180
155
137
127
117
110
100
97
Ауыр атлетикадан спорттық дәрежелердің нормаларын орындау шарттары мен талаптары
Дәрежелер нормасы тек қоссайыс натижесі бойынша орындалады. (Есепке алынады).
«Қазақстан Республикасының халықаралық дәрежедегі спорт шебері» атағы «Республикалық спорттық бұқаралық іс шаралар күнтізбесіне» енгізілген, Қазақстан біріншіліктерінде, кубогінде, чемпионатында және халықаралық жарыстардағы орындалған нәтиже бойынша беріледі.
«Қазақстан Республикасының спорт шебері» атағы «Республикалық спорттық бұқаралық іс шаралар күнтізбесіне» еңгізілген, Қазақстан біріншіліктерінде, кубогінде және чемпионатында орындалган нәтиже бойынша беріледі.
14 жасқа дейнгі кыз балалар мен 16 жасқа дейнгі ұлдарға «Қазақстан Республикасының халықаралық дәрежедегі спорт шебері» және «Қазақстан Республикасының спорт шебері»  атағы тек қана допингке тексеруден өткен жағдайда беріледі.
«Қазақстан Республикасының халықаралық дәрежедегі спорт шебері» және «Қазақстан Республикасының спорт шебері»  атағы жарыста кем дегенде үш республикалық немесе одан жоғары дережелі төрешілер қатысқан жағдайда беріледі.
2012-2016 ж.ж. разрядтық нормативтер мен талаптарды орындау шарттары
СЕМСЕРЛЕСУ
(қылыш, семсер, рапира)
ерлер, әйелдер
Қазақстан  Республикасының халықаралық  дәрежедегі  спорт шебері
Иелену:
Олимпиада ойындарында жеке біріншілікте немесе  командалықта 4-8 орын;

180
155
137
127
117
110
100
97
Условия выполнения разрядных норм и требований
по тяжелой атлетике
1. Разрядные нормы выполняются только в сумме двоеборья;
2. Звание «Мастер спорта международного класса Республики Казахстан» присваивается за результаты, показанные на международных соревнованиях, чемпионатах, кубках и первенствах Казахстана, включенных в «календарный план спортивно-массовых мероприятий», утвержденного уполномоченным органом в области физической культуры и спорта;
3. Звание «Мастер спорта Республики Казахстан» присваивается за результаты на чемпионатах, кубках и первенствах и турнирах Республики Казахстан, включенных в «Календарный план спортивно-массовых мероприятий», утвержденного уполномоченным органом в области физической культуры и спорта;
4. Звание «Мастер спорта международного класса Республики Казахстан» и «Мастер спорта Республики Казахстан» для девушек до 14 лет, юношей до 16 лет, присваивается только при прохождении допинг - контроля;
5. Звание «Кандидат в мастера спорта» присваивается за результаты, показанные на соревнованиях не ниже областного масштаба;
6. Звания «Мастер спорта международного класса Республики Казахстан»и «Мастер спорта Республики Казахстан» присваивается в том случае, если судейство на помосте осуществляли не менее трех судей республиканской категории и выше.
ФЕХТОВАНИЕ
(Сабля, шпага, рапира)
мужчины, женщины
Мастер спорта международного класса Республики Казахстан
1-8 место в личном первенстве или командном на Олимпийских играх среди взрослых;

Жасөспірімдердің Олимпиада ойындарында жеке біріншілікте немесе  командалықта 1-6 орын;
әлем  чемпионаттарында, әлем кубогының кезеңдерінде  жеке біріншілікте 1-8 орын,  командалықта 1-6 орын;
Дүниежүзілік Универсиада, әскерилер, полицейлер арасындағы  әлем чемпионатында жеке біріншілікте немесе командалықта 1-3 орын;
Азия  ойындарында жеке біріншілікте немесе  командалықта 1-3 орын;
Әйелдер мен ерлер арасындағы  Азия чемпионатында жеке біріншілікте немесе  командалықта 1-2 орын;
Дүниежүзілік жасөспірімдер ойындарында  жеке  немесе командалықта 1 орын;
Жеткіншектер мен кадеттер арасындағы  әлем чемпионатында жеке немесе командалықта 1-3 орын;
Жеткіншектер мен кадеттер арасындағы  Азия чемпионатында жеке немесе командалықта 1 орын;
ҚР ХДСШ жоғарыда  көрсетілген жарыстарда командалық  кездесудің бірінде  кемінде 1 ұрысты  өткізген жағдайда  командалық  жарыстарға  қатысқаны үшін  спортшыға  беріледі.
Қазақстан Республикасының  спорт шебері
Иелену:
Қазақстан Республикасының  Спартакиадасында  жеке немесе  командалықта 1-3 орын;
Қазақстан Республикасының  Жастар  ойындарында   жеке немесе  командалықта 1-2 орын;
Қазақстан Республикасының чемпионатында жеке 1-3 орын;
Қазақстан Республикасының командалық чемпионатында 1-2 орын;
Қазақстан Республикасының Кубогында жеке немесе командалықта 1-2 орын;
Қазақстан Республикасының чемпионатында 23 жасқа дейін жеке немесе командалықта 1-2 орын;
Жеткіншектер мен кадеттер арасындағы Қазақстан Республикасының чемпионатында жеке 1-2 орын;
Жеткіншектер мен кадеттер арасындағы Қазақстан Республикасының чемпионатында командалық 1 орын;
Жасөспірімдер арасындағы әлем кубогының кезеңдерінде жеке немесе  командалықта 1-8 орын; халықаралық жарыстарда  кемінде 3 ел және 32 қатысушы  болса,  жеке немесе командалықта 1 орын;
Әйелдер мен ерлер арасындағы Азия чемпионатында  жеке 3-6 орын;
Әйелдер мен ерлер арасындағы Азия чемпионатында  командалық 3 орын;
Жеткіншектер мен кадеттер арасындағы  әлем   чемпионатында  жеке немесе командалық 5-8 орын;
Дүниежүзілік Жасөспірімдер ойындарында, Балтық елдері, таяу шетел және Ресей  өңірлері ойындарында жеке 2-8 орын, командалық 2-4 орын; Әлем кубогының кезеңдері командалық 7-12 орын; жеткіншектер мен кадеттер арасындағы Азия чемпионатында жеке немесе  командалық 1-3 орын.
Семсерлесуден Қазақстан Республикасының спорт шебері мына жағдайларда бір жыл ішінде беріледі: ҚР СШ-нен кемінде 18 рет жеңіске жетсе, сондай-ақ  қарудың бір түрінен басқа елден жеңіске жетсе, оның  кемінде 9 жеңісі жеке жарыста және әрбір жарысқа кемінде 24 спортшы қатысса беріледі.
ХДСШ, ЕСШ ұтқан жеңістер біреуі екіге есептеледі.

1-6 место в личном первенстве или командном на Юношеских Олимпийских играх;
1-8 место в личном первенстве, 1-6 места в командных на Чемпионате мира среди взрослых, Этапы Кубков мира;
1-3 место в личном первенстве или в командном на Всемирной Универсиаде, Чемпионат Мира среди военных, полицейских;
1-3 место в личном первенстве или в командном на Азиатских Играх среди взрослых;
1-2 место в личном или в командном первенстве на Чемпионате Азии среди мужчин и женщин;
1 место лично или командно на Всемирных юношеских играх;
1-3 место лично или командно на Чемпионате Мира среди юниоров и кадетов;
1 место лично или командно Чемпионат Азии среди юниоров и кадетов;
МСМК РК присваивается спортсмену за участие в командных соревнованиях при условии проведении им не менее 1-го боя в одной из командных встреч вышеперечисленных соревнований.
Мастер спорта Республики Казахстан
1-3 место в личном или командном первенстве на Спартакиаде РК среди взрослых;
1-2 место в личном или командном зачете на молодежных играх РК;
1-3 место в личном чемпионате РК среди взрослых;
1-2 место в командном чемпионате РК среди взрослых;
1-2 место в личном и командном первенстве Кубок РК;
1-2 место лично или командное на Чемпионате РК до 23 лет;
1-2 место лично на Чемпионате Республики Казахстан среди юниоров и кадетов;
1 место командное на Чемпионате Республики Казахстан среди юниоров и кадетов;
1-3 место лично или командное на Чемпионат Азии среди юниоров и кадетов;
1-8 место лично или командное на Этапах Кубков мира среди юниоров;
1 место лично или командное в международных соревнованиях, при условии участии не менее 3 стран и 32 участников;
3 - 6 место лично на Чемпионате Азии среди мужчин и женщин;
3 место в командных соревнованиях Чемпионата Азии среди мужчин и женщин;
5-8 место лично или командное на Чемпионат мира среди юниоров и кадетов;
2-8 место лично, 2-4 место командное на Всемирных юношеских играх, Играх стран Балтии, ближнего зарубежья и регионов России;
9-16 место лично, 7-12 место командное на Этапах Кубков Мира;
1-2 место лично Чемпионат РК среди юниоров и кадетов;
Мастер спорта Республики Казахстан по фехтованию присваивается в течение года при условии: одержать не менее 18 побед над МС РК, а также других Стран в одном виде оружия, из них не менее 9 побед в личных соревнованиях, при участии в каждых соревнованиях не менее 24 спортсменов.
Победы над МСМК, ЗМС считаются одна за две;

СШ, ХДСШ, ЕСШ –нің 1-уін  жеңсе, бір жылға тек 2 рет қана есептеледі.
Қазақстан Республикасы  спорт шеберлігінен үміткер
Ұту:
Бір жыл ішінде СШҮ-ді 18 рет жеңу, соның ішінде жеке жарыстарда 9 жеңіс, СШ ұту деп (бір және сол  спортшыны 2 рет ұту) біреуі  екіге  есептеледі.
Иелену:
ҚР Кубогында жеке 3-8 орын немесе командалықта 3-6 орын;
ҚР чемпионатында 23 жасқа дейін жеке 3-8 орын, командалықта 3-5 орын;
Жеткіншектер мен кадеттер арасындағы ҚР чемпионатында жеке 3-8 орын, командалық 1-3 орын;
Жасөспірімдер арасындағы ҚР чемпионатында 1-3 орын;
ҚР оқушылар спартакиадасында жеке 1-8 орын немесе командалық 1-3 орын;
ҚР халқы Спартакиадасында жеке 5-8 орын, командалық 1-5 орын;
халықаралық жарыстарда кемінде 3 ел және 32 қатысушы болса, жеке 2-8 орын, немесе командалықта 2-4 орын;
Спорттық дәрежесі бар спортшылардан  жыл бойы 24 жеңіске жету.
І  спорттық дәреже
Ұту:
Бір жыл ішінде  1-ші спорттық дәреже бар спортшыларды 15 рет жеңу;
Иелену:
ҚР чемпионатында, ҚР Кубогында, 23 жасқа дейінгі ҚР чемпионатында жеке 14-16 орын, немесе командалық 3-8 орын;
жеткіншектер мен кадеттер арасындағы ҚР чемпионатында, ҚР оқушылар спартакиадасында  жеке 9-13 орын немесе
командалық 5-6 орын;
Жасөспірімдер арасындағы ҚР чемпионатында жеке 5-10 орын немесе командалық 2-5 орын;
ІІ  спорттық дәреже
Ұту:
Бір жыл ішінде 2-ші спорттық разряды бар спортшыларды 15 рет жеңу;
ІІІ  спорттық дәреже
Бір жыл ішінде 3-ші спорттық разряды бар спортшыларды 15 рет жеңу немесе  2-ші разрядты  спортшыларды  10 рет ұту;
І  жасөспірімдер дәрежесі
Бір жыл ішінде 1-ші спорттық разряды бар спортшыларды 15 рет жеңу;
ІІ Жасөспірімдер разряды
Бір жыл ішінде спорттық разряды жоқ спортшыларды 15 рет жеңу.
Дәрежелердің талаптарын орындау шарттары
ҚР ХДСШ, ҚР СШ, ҚР СШҮ, І, ІІ, ІІІдәрежелері, 1-2 жасөспірімдер разрядтары жоғарыдағы сыныптамаға сәйкес жеке, командалық орындарды иелену немесе жеңіске жету нәтижесінде орындалады.
Қарсыласының техникалық жеңілісіне байланысты берілген жеңістер  есепке алынбайды. Разрядтар беру үшін бір жыл ішінде разрядтық талаптарды орындаудың біріншісінен бастап соңғы күніне  дейін есепке алынады.
Жарыс санаттары:
Жоғары санат – Олимпиадалық ойындар, Әлем чемпионаты, Әлем кубогының кезеңдері, Азия ойындары, Азия  чемпионаты, Дүниежүзілік Универсиада,  әскерилер мен полицейлер арасындағы әлем чемпионаты, Дүниежүзілік жасөспірімдер ойындары,  Жастардың Балтық, таяу шет ел және Ресей өңірлері  ойындары.
1-ші санат – халықаралық жарыстар, ҚР чемпионаттары, кубоктары, біріншіліктері.
2-ші санат – қалалардың, облыстардың  матчтық кездесулері, біріншіліктері, турнирлер.
ФУТБОЛ
(ерлер)
Қазақстан Республикасының халықаралық дәрежедегі спорт шебері дәрежесі мына жағдайларда беріледі:
– ҚР ұлттық құрама командасының сапында қатысу
Әлем чемпионатының финалдық кезеңінде өнер көрсету;
Еуропа біріншілігінің финалдық кезеңінде өнер көрсету;
ҚР ұлттық құрама командасы (21 жасқа дейін):
Еуропа біріншілігінің финалдық кезеңінде өнер көрсету;
Қазақстан Республикасының  спорт шебері дәрежесін мына командаларда ойнаған жағдайларда иеленеді:
Еуропа біріншілігі іріктеу додасының элиталық кезеңіне шыққан ҚР ұлттық құрама командасының (21 жасқа дейін) сапында өнер көрсету;
Еуропа біріншілігі іріктеу додасының элиталық кезеңіне шыққан ҚР ұлттық құрама командасының (19 жасқа дейін) сапында өнер көрсету;
ҚР біріншілігінің Премьер-лигасында 1-орын алған командасының сапында;
ҚР кубогында 1-орын алған командасының сапында;
ҚР біріншілігінің Премьер-лигасында екі жыл қатарынан 2-3-орындар иемденген команда сапында;
ҚР біріншілігінің Премьер-лигасында үш жыл қатарынан 2-5-орындар иемденген команда сапында;
ҚР спорт шеберлігіне үміткер дәрежесі мына жағдайларда беріледі:
Еуропа біріншілігі іріктеу додасының элиталық кезеңіне шыққан ҚР ұлттық құрама командасының (17 жасқа дейін) сапында өнер көрсету;
ҚР біріншілігінің Премьер-лигасында 2-3-орындар иемденген команда сапында өнер көрсету;
ҚР біріншілігінің Бірінші-лигасында 1-орын иемденген команда сапында өнер көрсету;
ҚР кубогының финалына шыққан команда сапында өнер көрсету
I, II, III санаттар
Мына жағдайларда беріледі:
Доданың атауы
Командалар саны
I санат
II санат.
III санат
11
Облыстар, Астана және Алматы қалаларының әуесқойлар чемпионаттары
8 командадан кем емес
1-3
4-6
7-8
22
Әуесқойлар арасындағы қала біріншілігі
8 командадан кем емес
1-3
4-6
7-8
33
Республикалық ерікті спорттық қоғамдастықтар мен ведомстволар біріншілігі
8 командадан кем емес
1-3
4-6
7-8
44
Спорттық мектептердің оқушылары арасындағы Қазақстан спартакиадасы  (16-18 жас)
8 командадан кем емес
1-3
4-6
7-8
55
Спорттық мектептердің оқушылары арасындағы ҚР біріншілігі (14-15 жас)
8 командадан кем емес
1-3
4-6
66
Әуесқойлар арасындағы ҚР кубогы
12  командадан кем емес
1-2
-
-
77
Облыстар, Астана және Алматы қалаларының кубогы
12 командадан кем емес
1-2
3-4
5-12
88
Қалалық кубок
12 командадан кем емес
1
2-4
5-8
99
Ведомстволар арасындағы Қазақстанның біріншілігі мен турнирлері
8 команда. финал
1-3
4-8
Жасөспірімдер санаттары мына турнирлерде ойнап, мынадай орын алған жағдайда беріледі:
Доданың атауы
Топ, команда және ойын саны
I санат.
II санат.
III санат.
11
Облыс және аудан біріншілігі
Жасөпірімдер тобы (16-17 жас)
Бозбалалар тобы (14-15 жас)
Жеткіншектер тобы (12-13 жас)
-
-
-
1
1
1
2-3
2-3
1-3
22
Облыс біріншілігі
Жасөпірімдер тобы (16-17 жас)
Бозбалалар тобы (14-15 жас)
Жеткіншектер тобы (12-13 жас)
1
-
-
2-3
1-3
1
4-8
4-8
1-3
ХДСШ, СШ және СШҮ дәрежелері командасының сапында жоғарыда көрсетілген турнирлердің 50% ойындарына қатысқан жағдайда ғана беріледі.
(әйелдер)
Қазақстан Республикасының Халықаралық дәрежедегі спорт шебері:
Мына додалардың финалдық кезеңдерінде ойнауы тиіс:
Олимпиада ойындары;
Еуропа және әлем чемпионаты;
Клубтар арасындағы Еуропа кубогының жартылай финал және ақтық ойынында өнер көрсету;
Қазақстан Республикасының спорт шебері:
Қазақстан Республикасының біріншілігінде 1-орын алу, бірақ командасының сапында сол ойындардың 50 пайызына қатысуы тиіс. Қазақстан Республикасының кубогын жеңіп алу қажет.
Қазақстан Республикасының спорт шеберлігіне үміткер:
Қазақстан Республикасының біріншілігінде 2-4-орын алу. Қазақстан Республикасы кубогының жартылай финалына жету.
Жасөспірімдер арасындағы Қазақстан Республикасының біріншілігінде 1-орын алу. Мектеп және колледж оқушылары арасындағы Қазақстан Спартакиадасын жеңіп алу.
I разряд
Қазақстан Республикасының чемпионатында екі жыл өнер көрсету;
Қазақстан Республикасының чемпионатында 3-орын иемдену;
Қазақстан Республикасының чемпионатында 2-4-орынды иемдену;
Жасөспірімдер арасындағы Қазақстан Республикасының біріншілігінде 1-2-орын алу;
Ерікті спорттық қоғамдастықтар мен ведомстволар арасындағы Қазақстан біріншілігінде 1-орын алу;
Мектеп және колледж оқушылары арасындағы Қазақстан Спартакиадасын жеңіп алу, бір жылдың ішінде 1-санаттағы командаларды төрт рет жеңген немесе шеберлер командасын екі рет жеңген команданың сапында ойнау. Бірақ сол ойындардың кем дегенде 70 пайызында негізгі құрамда ойнау қажет.
II разряд
Кез-келген деңгейдегі додада болмасын, бір жылдың ішінде 12 ойында жеңіске жеткен команда сапында, екінші санаттағы командаларды 4 рет жеңген команда сапында, үшінші санаттағы командаларды 8 рет жеңген команда сапында немесе бірінші санаттағы командаларды 4 рет жеңген команда сапында өнер көрсету.
III разряд
Кез-келген деңгейдегі турнирде өз командасының сапында бір жылдың ішінде кем дегенде 10 ойынға қатысу және кез-келген дәрежедегі командаларды 5 рет жеңу;
Кез-келген деңгейдегі турнирде өз командасының сапында кем дегенде 15 ойын өткізу.
I жасөспірімдер разряды
Жасөспірімдер арасындағы Қазақстан Республикасының біріншілігінде 1-орын алу; Кез-келген деңгейдегі турнирде өз командасының сапында бір жылдың ішінде кем дегенде 12 ойынға қатысу және кез-келген дәрежедегі командаларды 5 рет жеңу
II жасөспірімдер разряды
Жасөспірімдер арасындағы Қазақстан Республикасының біріншілігінде 1-орын алу; Кез-келген деңгейдегі турнирде өз командасының сапында бір жылдың ішінде кем дегенде 8 ойынға қатысу және кез-келген дәрежедегі командаларды 3 рет жеңу.
III жасөспірімдер разряды
Жасөспірімдер арасындағы Қазақстан Республикасының біріншілігінде 2-орын алу; Кез-келген деңгейдегі турнирде өз командасының сапында бір жылдың ішінде кем дегенде 10 ойынға қатысу.
ШАҒЫН ФУТБОЛ
Қазақстан Республикасының халықаралық дәрежедегі спорт шебері дәрежесі мына жағдайларда беріледі:
– ҚР ұлттық құрама командасының сапында қатысу
Әлем чемпионатының финалдық кезеңінде өнер көрсету;
УЕФА Кубогінінің финалдық кезеңінде өнер көрсету;
Еуропа біріншілігінің финалдық кезеңінде өнер көрсету;
ҚР ұлттық құрама командасы (21 жасқа дейін):
Еуропа біріншілігінің финалдық кезеңінде өнер көрсету;
Қазақстан Республикасының  спорт шебері дәрежесін мына командаларда ойнаған жағдайларда иеленеді:
Еуропа біріншілігі іріктеу додасының элиталық кезеңіне шыққан ҚР ұлттық құрама командасының (21 жасқа дейін) сапында өнер көрсету;
Еуропа біріншілігі іріктеу додасының элиталық кезеңіне шыққан ҚР ұлттық құрама командасының (19 жасқа дейін) сапында өнер көрсету;
ҚР біріншілігінің Премьер-лигасында 1-орын алған командасының сапында;
ҚР кубогында 1-орын алған командасының сапында;
ҚР біріншілігінің Премьер-лигасында екі жыл қатарынан 2-3-орындар иемденген команда сапында;
ҚР біріншілігінің Премьер-лигасында үш жыл қатарынан 2-5-орындар иемденген команда сапында;
ҚР спорт шеберлігіне үміткер дәрежесі мына жағдайларда беріледі:
Еуропа біріншілігі іріктеу додасының элиталық кезеңіне шыққан ҚР ұлттық құрама командасының (17 жасқа дейін) сапында өнер көрсету;
ҚР біріншілігінің Премьер-лигасында 2-3-орындар иемденген команда сапында өнер көрсету;
ҚР біріншілігінің Бірінші-лигасында 1-орын иемденген команда сапында өнер көрсету;
ҚР кубогының финалына шыққан команда сапында өнер көрсету
I, II, III разрятар
Мына жағдайларда беріледі:
Доданың атауы
Командалар саны
I санат
II санат.
III санат
11
Облыстар, Астана және Алматы қалаларының әуесқойлар чемпионаттары
8 командадан кем емес
1-3
4-6
7-8
22
Әуесқойлар арасындағы қала біріншілігі
8 командадан кем емес
1-3
4-6
7-8
33
Республикалық ерікті спорттық қоғамдастықтар мен ведомстволар біріншілігі
8 командадан кем емес
1-3
4-6
7-8
44
Спорттық мектептердің оқушылары арасындағы Қазақстан спартакиадасы  (16-18 жас)
8 командадан кем емес
1-3
4-6
7-8
55
Спорттық мектептердің оқушылары арасындағы ҚР біріншілігі (14-15 жас)
8 командадан кем емес
1-3
4-6
66
Әуесқойлар арасындағы ҚР кубогы
12  командадан кем емес
1-2
-
-
77
Облыстар, Астана және Алматы қалаларының кубогы
12 командадан кем емес
1-2
3-4
5-12
88
Қалалық кубок
12 командадан кем емес
1
2-4
5-8
99
Ведомстволар арасындағы Қазақстанның біріншілігі мен турнирлері
8 команда. финал
1-3
4-8
Жасөспірімдер санаттары мына турнирлерде ойнап, мынадай орын алған жағдайда беріледі:
Жарыстың атауы
Топ, команда және ойын саны
I санат.
II санат.
III санат.
11
Облыс және аудан біріншілігі
Жасөпірімдер тобы (16-17 жас)
Бозбалалар тобы (14-15 жас)
Жеткіншектер тобы (12-13 жас)
-
-
-
1
1
1
2-3
2-3
1-3
22
Облыс біріншілігі
Жасөпірімдер тобы (16-17 жас)
Бозбалалар тобы (14-15 жас)
Жеткіншектер тобы (12-13 жас)
1
-
-
2-3
1-3
1
4-8
4-8
1-3
ХДСШ, СШ және СШҮ дәрежелері командасының сапында жоғарыда көрсетілген турнирлердің 50% ойындарына қатысқан жағдайда ғана беріледі.
(әйелдер)
Қазақстан Республикасының Халықаралық дәрежедегі спорт шебері:
Мына додалардың финалдық кезеңдерінде ойнауы тиіс:
Олимпиада ойындары;
Еуропа және әлем чемпионаты;
Клубтар арасындағы Еуропа кубогының жартылай финал және ақтық ойынында өнер көрсету;
Қазақстан Республикасының спорт шебері:
Қазақстан Республикасының біріншілігінде 1-орын алу, бірақ командасының сапында сол ойындардың 50 пайызына қатысуы тиіс. Қазақстан Республикасының кубогын жеңіп алу қажет.
Қазақстан Республикасының спорт шеберлігіне үміткер:
Қазақстан Республикасының біріншілігінде 2-4-орын алу. Қазақстан Республикасы кубогының жартылай финалына жету.
Жасөспірімдер арасындағы Қазақстан Республикасының біріншілігінде 1-орын алу. Мектеп және колледж оқушылары арасындағы Қазақстан Спартакиадасын жеңіп алу.
I разряд
Қазақстан Республикасының чемпионатында екі жыл өнер көрсету;
Қазақстан Республикасының чемпионатында 3-орын иемдену;
Қазақстан Республикасының чемпионатында 2-4-орынды иемдену;
Жасөспірімдер арасындағы Қазақстан Республикасының біріншілігінде 1-2-орын алу;
Ерікті спорттық қоғамдастықтар мен ведомстволар арасындағы Қазақстан біріншілігінде 1-орын алу;
Мектеп және колледж оқушылары арасындағы Қазақстан Спартакиадасын жеңіп алу, бір жылдың ішінде 1-санаттағы командаларды төрт рет жеңген немесе шеберлер командасын екі рет жеңген команданың сапында ойнау. Бірақ сол ойындардың кем дегенде 70 пайызында негізгі құрамда ойнау қажет.
II разряд
Кез-келген деңгейдегі додада болмасын, бір жылдың ішінде 12 ойында жеңіске жеткен команда сапында, екінші санаттағы командаларды 4 рет жеңген команда сапында, үшінші санаттағы командаларды 8 рет жеңген команда сапында немесе бірінші санаттағы командаларды 4 рет жеңген команда сапында өнер көрсету.
III разряд
Кез-келген деңгейдегі турнирде өз командасының сапында бір жылдың ішінде кем дегенде 10 ойынға қатысу және кез-келген дәрежедегі  омандаларды 5 рет жеңу;
Кез-келген деңгейдегі турнирде өз командасының сапында кем дегенде 15 ойын өткізу.
I жасөспірімдер разряды
Жасөспірімдер арасындағы Қазақстан Республикасының біріншілігінде 1-орын алу; Кез-келген деңгейдегі турнирде өз командасының сапында бір жылдың ішінде кем дегенде 12 ойынға қатысу және кез-келген дәрежедегі командаларды 5 рет жеңу
II жасөспірімдер разряды
Жасөспірімдер арасындағы Қазақстан Республикасының біріншілігінде 1-орын алу; Кез-келген деңгейдегі турнирде өз командасының сапында бір жылдың ішінде кем дегенде 8 ойынға қатысу және кез-келген дәрежедегі командаларды 3 рет жеңу.
III жасөспірімдер разряды
Жасөспірімдер арасындағы Қазақстан Республикасының біріншілігінде 2-орын алу; Кез-келген деңгейдегі турнирде өз командасының сапында бір жылдың ішінде кем дегенде 10 ойынға қатысу.
ЖАСЫЛ АЛАҢДАҒЫ ХОККЕЙ ЖӘНЕ ИНДОР-ХОККЕЙ
ҚР халықаралық дәрежедегі спорт шеберi:
Орындалуға мiндеттi шаралар:

Победы над 1 (одним) МС, МСМК, ЗМС могут считаться только 2 раза в один год.
Кандидат в мастера спорта Республики Казахстан
Одержать:
В течение одного года 18 побед над КМС – из них не менее 9-ти побед в личных соревнованиях, победа над МС считается одна за две (не более 2-х раз над одним и тем же спортсменом).
Занять:
3-8 место лично или 3-6 место командное на Кубке РК;
3-8 место лично или 3-5 место командное на Чемпионате РК до 23 лет;
3-8 место лично или 1-3 место командное на Чемпионате РК среди юниоров и кадетов;
1-3 место лично или командное на Чемпионате РК среди юношей;
1-8 место лично или 1-3 место командное на Спартакиаде школьников РК;
5-8 место лично или 1-5 командное на Спартакиаде РК среди взрослых;
2-8 место лично или 2-3 место командное в международных соревнованиях, при условии участия не менее 3 стран и 32 участников;
В течение года одержать 24 победы над спортсменами спортивного разряда.
I спортивный разряд
Одержать:
В течение года 15 побед над спортсменами I-го спортивного разряда.
Победа над КМС считается одна за две.
Занять:
14-16 место лично или 3-8 место Чемпионат РК среди взрослых, Кубок РК, Чемпионат РК до 23 лет;
9-13 место лично или 3-6 место Чемпионат РК среди юниоров и кадетов, Спартакиада школьников РК;
5-10 место лично или 2-5 место Чемпионат РК среди юношей;
II спортивный разряд
Одержать в течение года 15 побед над спортсменами II -го спортивного разряда.
Победа над спортсменом первого разряда, считается одна за две.
III спортивный разряд
Одержать в течение года 15 побед над спортсменами III -го спортивного разряда или 10 побед над II –го разряда.
I юношеский разряд
Одержать в течение года 15 побед над спортсменами I-го юношеского разряда.
II юношеский разряд
Одержать в течение года 15 побед над спортсменами не имеющими разряда.
Условия выполнения разрядных требований
Звания МСМК РК, МС РК, КМС РК, I, II, III разрядов, 1,2- юношеских разрядов выполняются в результате занятия мест или набора побед лично, командно согласно вышеуказанной классификации.
Победы, присвоенные в связи с техническим поражением соперника, не засчитывается. Для присвоения разрядов засчитываются даты выполнения разрядных требований от первой до последней в течение одного года.
ФУТБОЛ
(мужчины)
Мастер спорта международного класса Республики Казахстан
- участвовать в составе cборной национальной команды РК:
- в финальном турнире Чемпионата Мира;
- в финальном турнире Чемпионата Европы;
- Сборной национальной команды РК (возраст до 21 года);
- в финальном турнире Чемпионата Европы;
Мастер спорта Республики Казахстан – участвовать в составе :
сборной национальной команды РК (возраст до 21 года), вышедшей в элитный раунд отборочных игр чемпионата Европы;
сборной национальной команды РК (возраст до 19 года), вышедшей в элитный раунд отборочных игр чемпионата Европы;
команды, занявшей 1-е место в Чемпионате РК среди клубов Премьер - Лиги;
команды, занявшей 1-е место в Кубке РК;
команды, занявшей 2-3 места в Чемпионате РК среди клубов Премьер - Лиги в течение двух лет подряд;
команды, занявшей 2-5 места в Чемпионате РК среди клубов Премьер - Лиги в течение 3-х лет подряд.
Кандидат в мастера спорта Республики Казахстан – участвовать в составе :
сборной национальной команды РК (возраст до 17 лет), вышедшей в элитный раунд отборочных игр чемпионата Европы;
команды, занявшей 2-3 места в Чемпионате РК среди клубов Премьер - Лиги;
команды, занявшей 1-е место в Первенстве РК среди клубов Первой лиги;
команды-финалистки Кубка РК.
I, II, III разряды
Участвовать в составе команды, занявшей следующие места:
Наименование
соревнований
Количество
команд
I раз.
II раз.
III раз.
11
Первенство области, гг.
Астаны и Алматы среди
команд любителей
Не менее 8 команд
1-3
4-6
7-8
22
Первенство города среди
команд любителей
Не менее 8 команд
1-3
4-6
7-8
33
Первенство Республиканских
ДСО и ведомств
Не менее 8 команд
1-3
4-6
7-8
44
Первенство, спартакиада
школьников Казахстана среди
учащихся спорт. школ (16-18
лет)
Не менее 8 команд
1-3
4-6
7-8
55
Первенство РК среди
учащихся спорт. школ (14-15
лет)
Не менее 8 команд
1-3
4-6
66
Кубок Республики среди
команд любителей
Не менее 12 команд
1-2
-
-
77
Кубок области г. Астаны и
Алматы
Не менее 12 команд
1-2
3-4
5-12
88
Кубок города
Не менее 12 команд
1
2-4
5-8
99
Чемпионат и первенство
ведомств Казахстана
8 команд финал
1-3
4-8
Юношеские разряды участвовать в составе команды, занявшей следующие места:
Наименование
соревнований
Число групп,
команд, игр.
I раз.
II раз.
III раз.
11
Первенство района или
города
Старший возраст
(16-17 лет)
Средний возраст
(14-15 лет)
Младший возраст
(12-13 лет)
-
-
-
1
1
1
2-3
2-3
1-3
22
Первенство области
Старший возраст
(16-17 лет)
Средний возраст
(14-15 лет)
Младший возраст
(12-13 лет)
1
-
-
2-3
1-3
1
4-8
4-8
1-3
Условия присвоения званий: МСМК, МС, и КМС присваиваются при условии участия в 50% игр, классифицирующийся для присвоения данных званий и выполнивших одно из требований настоящей квалификации.
(Женщины)
Мастер спорта международного класса Республики Казахстан
Участие в финальной части Олимпийских игр, на Чемпионатах мира и Европы, участие в полуфинале и финале Кубка Европы среди клубных команд.
Мастер спорта Республики Казахстан
1 место в Чемпионате Республики Казахстан при условии выступления не менее 50% в основном составе, выиграть кубок Республики Казахстан.
Кандидат в мастера спорта Республики Казахстан
2-4 места в Чемпионате Республики Казахстан, участвовать в полуфинале Кубка Республики Казахстан;
1 место в Первенстве Республики Казахстан среди юниоров, выиграть Спартакиаду школьников и учащихся колледжей.
I разряд
Участвовать:
в составе команды на Чемпионате Республики Казахстан в течении двух лет;
в составе команды занявшей 3-е место в Чемпионате Республики Казахстан;
2-4 места в Чемпионате Республики Казахстан;
1-2 места в Первенстве Республики Казахстан среди юниоров;
в составе команды, занявшей 1 место в Чемпионатах ЦС ДСО и ведомств;
победителю Спартакиады школьников и учащихся колледжей Республики Казахстан в составе команды, одерживающей в течение года 4 победы над разными командами 1 разряда или 2 победы над командой мастеров. При условии выступления не менее чем 70% в основном составе.
II разряд
Участвовать в составе команды, победившей в течение года не менее чем в 12 встречах на соревнованиях любого масштаба, одержавшей 4 победы над разными командами второго разряда или 8 побед над разными командами второго разряда или 8 побед над разными командами третьего разряда или 4 победы над командами 1 разряда.
III разряд .
Участвовать в составе команды в течение года не менее чем в 10 встречах на соревнованиях любого масштаба и одержать 5 побед над командами любой классификации (в том числе и над командами новичков);
В течение года не менее чем в 15 встречах на соревнованиях любого масштаба.
I юношеский разряд
Занять первое место в Первенстве Республики Казахстан среди юношеских команд, участвовать в составе команды, выступающей в течение года не менее чем в 12 играх на соревнованиях любого масштаба и одержание 5 побед над командами любой классификации.
II юношеский разряд
Занять первое место в Первенстве Республики Казахстан среди юношеских команд, участвовать в составе команды, выступающей в течение года не менее чем в 8 играх на соревнованиях любого масштаба и одержать 3 победы над командами любой классификации.
III юношеский разряд
Занять второе место в Первенстве Республики Казахстан среди юношеских команд, участвовать в составе команды, выступающей в течение года не менее в 10 играх на соревнованиях любого масштаба.
МИНИ ФУТБОЛ
(мужчины)
Мастер спорта международного класса Республики Казахстан
участвовать в составе cборной национальной команды РК:
в финальном турнире Чемпионата Мира;
в финальном турнире Чемпионата Европы;
в финальном турнире Кубке УЕФА;
Сборной национальной команды РК (возраст до 21 года):
в финальном турнире Чемпионата Европы.
Мастер спорта Республики Казахстан – участвовать в составе :
сборной национальной команды РК (возраст до 21 года), вышедшей в элитный раунд отборочных игр чемпионата Европы;
сборной национальной команды РК (возраст до 19 года), вышедшей в элитный раунд отборочных игр чемпионата Европы;
команды, занявшей 1-е место в Чемпионате РК среди клубов Премьер - Лиги;
команды, занявшей 1-е место в Кубке РК;
команды, занявшей 2-3 места в Чемпионате РК среди клубов Премьер - Лиги в течение двух лет подряд;
команды, занявшей 2-5 места в Чемпионате РК среди клубов Премьер - Лиги в течение 3-х лет подряд.
Кандидат в мастера спорта Республики Казахстан – участвовать в составе :
сборной национальной команды РК (возраст до 17 лет), вышедшей в элитный раунд отборочных игр чемпионата Европы;
команды, занявшей 2-3 места в Чемпионате РК среди клубов Премьер - Лиги;
команды, занявшей 1-е место в Первенстве РК среди клубов Первой лиги;
команды-финалистки Кубка РК.
I, II, III разряды
Участвовать в составе команды, занявшей следующие места:
№ №
Наименование соревнований
Количество команд
I раз.
II раз.
III раз.
11
Первенство области,
г.г. Астаны и Алматы среди
команд любителей
Не менее 8 команд
1-3
4-6
7-8
22
Первенство города среди
команд любителей
Не менее 8 команд
1-3
4-6
7-8
33
Первенство Республиканских
ДСО и ведомств
Не менее 8 команд
1-3
4-6
7-8
44
Первенство, спартакиада
школьников Казахстана среди
учащихся спорт. школ
(16-18 лет)
Не менее 8 команд
1-3
4-6
7-8
55
Первенство РК среди учащихся
спорт. школ (14-15 лет)
Не менее 8 команд
1-3
4-6
66
Кубок Республики среди
команд любителей
Не менее 12 команд
1-2
-
-
77
Кубок области г. Астаны и
Алматы
Не менее 12 команд
1-2
3-4
5-12
88
Кубок города
Не менее 12 команд
1
2-4
5-8
99
Чемпионат и первенство
ведомств Казахстана
8 команд финал
1-3
4-8
Юношеские разряды участвовать в составе команды, занявшей следующие места:
Наименование соревнований
Число групп,
команд, игр.
I раз.
II раз.
III раз.
11
Первенство района или города
Старший возраст
(16-17 лет)
Средний возраст
(14-15 лет)
Младший возраст
(12-13 лет)
-
-
-
1
1
1
2-3
2-3
1-3
22
Первенство области
Старший возраст
(16-17 лет)
Средний возраст
(14-15 лет)
Младший возраст
(12-13 лет)
1
-
-
2-3
1-3
1
4-8
4-8
1-3
Условия присвоения званий: МСМК, МС, и КМС присваиваются при условии участия в 50% игр, классифицирующийся для присвоения данных званий и выполнивших одно из требований настоящей квалификации.
(женщины)
Мастер спорта международного класса Республики Казахстан
Участие в финальной части:
- Олимпийских играх;
- на Чемпионатах мира и Европы;
- участие в полуфинале и финале Кубка Европы среди клубных команд.
Мастер спорта Республики Казахстан
1 место в Чемпионате Республики Казахстан при условии выступления не менее 50% в основном составе, выиграть кубок Республики Казахстан.
Кандидат в мастера спорта Республики Казахстан
2-4 места в Чемпионате Республики Казахстан, участвовать в полуфинале Кубка Республики Казахстан;
1 место в Первенстве Республики Казахстан среди юниоров, выиграть Спартакиаду школьников и учащихся колледжей.
I разряд
Участвовать:
в составе команды на Чемпионате Республики Казахстан в течении двух лет;
в составе команды занявшей 3-е место в Чемпионате Республики Казахстан;
2-4 места в Чемпионате Республики Казахстан;
1-2 места в Первенстве Республики Казахстан среди юниоров;
в составе команды, занявшей 1 место в Чемпионатах ЦС ДСО и ведомств;
победителю Спартакиады школьников и учащихся колледжей Республики Казахстан в составе команды, одерживающей в течение года 4 победы над разными командами 1 разряда или 2 победы над командой мастеров. При условии выступления не менее чем 70% в основном составе.
II разряд
Участвовать в составе команды, победившей в течение года не менее чем в 12 встречах на соревнованиях любого масштаба, одержавшей 4 победы над разными командами второго разряда или 8 побед над разными командами второго разряда или 8 побед над разными командами третьего разряда или 4 победы над командами 1 разряда.
III разряд .
Участвовать в составе команды в течение года не менее чем в 10 встречах на соревнованиях любого масштаба и одержать 5 побед над командами любой классификации (в том числе и над командами новичков);
В течение года не менее чем в 15 встречах на соревнованиях любого масштаба.
I юношеский разряд
Занять первое место в Первенстве Республики Казахстан среди юношеских команд, участвовать в составе команды, выступающей в течение года не менее чем в 12 играх на соревнованиях любого масштаба и одержание 5 побед над командами любой классификации.
II юношеский разряд
Занять первое место в Первенстве Республики Казахстан среди юношеских команд, участвовать в составе команды, выступающей в течение года не менее чем в 8 играх на соревнованиях любого масштаба и одержать 3 победы над командами любой классификации.
III юношеский разряд
Занять второе место в Первенстве Республики Казахстан среди юношеских команд, участвовать в составе команды, выступающей в течение года не менее в 10 играх на соревнованиях любого масштаба.
ХОККЕЙ НА ТРАВЕ И ИНДОР – ХОККЕЙ
Мастер спорта международного класса Республики Казахстан
1-8 место на Олимпийских играх среди взрослых;
1-6 место на чемпионате мира среди взрослых;
1 место на Азиатских играх среди взрослых;
1 место на Кубке Азиатских чемпионов среди клубных команд.
Мастер спорта Республики Казахстан
1-3 место в Открытом чемпионате России среди взрослых;
1 место на чемпионате Республики Казахстан среди взрослых;
1-2 место в чемпионате Республик Средней Азии и Казахстана среди взрослых;

Олимпиадалық ойындарында 4-8 орындар;
Әлем чемпионаттарында 3-6 орындар алу;
Азия ойындарында 1-3 орындар алу;
Азия кубогiнде 1 орын алу;
Клубтық командалар арасында Азия жүлдегерлерінің кубогiнде 1 орын алу.
ҚР спорт шеберi
Орындалуға мiндеттi шаралар:
ҚР чемпионатында 1-3 орын алу;
Ресейдiң ашық чемпионатында 1-3 орын алу;
Орталық Азия республикаларының және Қазақстан чемпионатында 1-2 орын алу;
Қазақстан кубогiнде 1 орын алу;
Азиялық ойындарда 4-6 орын алу.
ҚР спорт шеберлігіне үміткер
Орындалуға мiндеттi шаралар:
ҚР чемпионатында 4-6 орын алу;
Жеткiншектер арасындағы ҚР чемпионатында 1 орын алу;
Орта Азия және Қазақстанның жеткiншектер арасындағы чемпионатта 3-4 орын алу;
ҚР  мықты 22ойыншылары есебiнде болу.
1 дәреже (санат)
Орындалуға мiндеттi шаралар:
2 жыл бойы ҚР чемпионатында команданың құрамында болу;
ҚР чемпионатында 3 орын алған команданың құрамында болу;
Жеткiншектер арасындағы ҚР чемпионатында 1-2 орын алу;
ЦС ДСО чемпионатында 1 орын алған команданың құрамында болу;
Мектеп және колледж оқушылары Спартакиадасының жеңiмпаз командасының құрамында болу. Команда ағымдағы жылда әртүрлi 1-шi дәрежелi  командаларды 4 рет немесе шеберлер командасын 2 рет жеңу. Негiзгi құрамаға кем дегенде 70% қатысу.
2 дәреже (санат)
Орындалуға мiндеттi шаралар:
Жыл бойы әртүрлi деңгейдегi 12 кездесуде жеңген команданың құрамында болу;
әртүрлi 2-шi дәрежелi  командаларды 4 рет жеңген команданың құрамында болу;
әртүрлi 3-шi дәрежелi  командаларды 8 рет жеңген команданы құрамында болу;
әртүрлi 1-шi дәрежелi  командаларды 4 рет жеңген команданың құрамында болу.
3 дәреже (санат)
Орындалуға мiндеттi шаралар:
Жыл бойы әртүрлi деңгейдегi 10 кездесуде команданың құрамында болу;
әртүрлi дәрежелi (соның iшiнде жаңадан құрылған) командаларды  5 рет жеңген команданың құрамында болу.
1 жасөспірімдер дәрежесi (санаты)
Орындалуға мiндеттi шаралар:
ҚР бiрiншiлігiнде 1 орын алу;
Жыл бойы әртүрлi деңгейдегi 8 кездесуге қатысқан команданың құрамында болып әртүрлi дәрежелi командаларды 5 рет жеңген команданың құрамында болу.
2 жасөспірімдер дәрежесi (санаты)
Орындалуға мiндеттi шаралар:
ҚР бiрiншiлігiнде 2 орын алу;
Жыл бойы әртүрлi деңгейдегi 8 кездесуге қатысқан команданың құрамында болып әртүрлi дәрежелi командаларды 3 рет жеңген команданың құрамында болу.
3 жасөспірімдер дәрежесi (санаты)
Орындалуға мiндеттi шаралар:
ҚР бiрiншiлігiнде 3 орын алу;

4-8 места в чемпионате мира и Олимпийских играх среди взрослых.
Кандидат в мастера спорта республики Казахстан
2 место в чемпионате Республики Казахстан среди взрослых;
1 место в первенстве Республики Казахстан среди юниоров;
3-4 места в чемпионате Средней Азии и Казахстана среди юниоров;
Войти в число 22 сильнейших игроков Республики Казахстан.
I разряд
Участвовать в составе команды на чемпионате Республики Казахстан среди юниоров;
Участвовать в составе команды, занявшей 3 место в чемпионате Средней Азии и Казахстана;
2-4 места в чемпионате Республики Казахстан среди взрослых;
1-2 места на первенстве Республики Казахстан среди юниоров;
в составе команды, занявшей 1-ое место в чемпионатах ЦС ДСО и ведомств;
Победителю спартакиады школьников и учащихся колледжей Республики Казахстан;
В составе команды, одержавшей в течение года 4 победы над разными командами 1 разряда или 2 победы над командой мастеров, при условии выступления не менее чем в 70% в основном составе.
II разряд
Участвовать в составе команды, победившей в течение года не менее чем в 12 встречах на соревнованиях любого масштаба и одержавших 4 победы над разными командами 2 разряда или 8 побед над разными командами 3 разряда или 4 победы над командами 1 разряда.
III разряд
- Участвовать в составе команды в течение года не менее чем в 10-ти встречах на соревнованиях любого масштаба и одержать 5 побед на командами любой классификации (в том числе и над командами новичков);
- в течение года не менее чем в 15-ти встречах на соревнованиях любо масштаба.
I юношеский разряд
Занять первое место в первенстве Республики Казахстан среди юношей, участвовать в составе команды, выступавшей в течение года не менее чем в 8 играх на соревнованиях любого масштаба и одержавших 5 побед над командами любой классификации.
II юношеский разряд
Занять; второе место в первенстве Республики Казахстан среди юношей, участвовать в составе команды, выступавшей в течение года не менее чем в 8 играх на соревнованиях любого масштаба и одержавших 3 победы над командами любой классификации.
III юношеский разряд

ҚР СШ жарысқа кемінде 3 ХДСШ немесе 6 ҚР СШ қатысса беріледі.
1
ҚР Кубогы
Ерлер,  әйелдер
1-3
СШ
2
ҚР Кубогы
Ерлер,  әйелдер
4-6
СШҮ
3
ҚР Кубогы
Жеткіншектер, қыздар
1-3
СШҮ
4
ҚР Кубогы
Жасөспірімдер, қыздар
1
СШҮ
ҚР СШ  жарысқа  кемінде 4 ҚР СШ қатысса  беріледі
АҚМОЛА, ПАВЛОДАР, ШЫҒЫС ҚАЗАҚСТАН облыстарындағы облыстық  жарыстарда  СШҮ нормативін орындау
атауы
жынысы
орын
разряд
1
Облыс чемпионаты  мен біріншілігі
Ерлер,  әйелдер
1-5
КМС
2
Облыс чемпионаты  мен біріншілігі
Жеткіншектер, қыздар
1-3
КМС
3
Облыс чемпионаты  мен біріншілігі
Жасөспірімдер, қыздар
1
КМС
4
Облыс кубогы
Ерлер,  әйелдер
1-3
КМС
5
Облыс кубогы
Жеткіншектер, қыздар
1
КМС
Бұқаралық спорттық разрядтарды беру үшін оларды орындаудың нормалары  мен  шарттары
Спорттық пәннің атауы
Қашықтық
Өлшем бірлігі
Спорттық разрядтар
I
II
ерлер
әйелдер
ерлер
әйелдер
1
Жарысу
20км
сағ,мин.сек
1:06:52
1:09:22
15км
сағ,мин.сек
58:47
1:04:07
1:01:07
1:07:45
12,5км
сағ,мин.сек
49:20
56:20
53:16
59:25
10км
Мин,сек
41:14
47:38
42:28
52:13
2
Спринт
10км
Мин,сек
35:28
38:51
7,5км
Мин,сек
26:13
30:30
28:18
33:42
6км
Мин,сек
23:09
25:17
26:37
28:03
3
Кросс
6км
Мин,сек
32:45
34:30
5км
Мин,сек
27:10
32:40
29:40
33:50
4
Кросс-спринт
4км
Мин,сек
20:00
25:10
21:50
26:50
3км
Мин,сек
15:05
18:20
16:10
19:28
5
Роллерлер
20км
сағ,мин,сек
1:03:50
1:08:30
15км
сағ,мин,сек
49:15
59:00
53:50
1:03:10
12,5км
Мин,сек
48:30
51:40
6
Роллерлер-спринт
10км
Мин,сек
29:45
33:55
7,5км
Мин,сек

*МС РК присваивается при участии не менее 3 МСМК или 6 МС РК
1
Кубок РК
Мужчины, женщины
1-3
МС
2
Кубок РК
Мужчины, женщины
4-6
КМС
3
Кубок РК
Юниоры, юниорки
1-3
КМС
4
Кубок РК
Юноши, девушки
1
КМС
МС РК присваивается при участии не менее 4 МС РК
Выполнение нормативов КМС на областных соревнованиях в
АКМОЛИНСКОЙ, ПАВЛОДАРСКОЙ, ВОСТОЧНО-КАЗАХСТАНСКОЙ
п/п
Наименование
пол
место
разряд
1
Чемпионат и
Первенство области
Мужчины, женщины
1-5
КМС
2
Чемпионат и
Первенство области
Юниоры, юниорки
1-3
КМС
3
Чемпионат и
Первенство области
Юноши, девушки
1
КМС
4
Кубок области
Мужчины, женщины
1-3
КМС
5
Кубок области
Юниоры, юниорки
1
КМС
Нормы и условия их выполнения для присвоения массовых спортивных разрядов
п/п
Наименование
спортивной
дисциплины
Дистанция
Единицы
измерения
Спортивные разряды
I
II
м
ж
м
ж
1
Гонка
20 км
Час,мин.сек
1:06:52
1:09:22
15 км
Час,мин.сек
58:47
1:04:07
1:01:07
1:07:45
12,5 км
Час,мин.сек
49:20
56:20
53:16
59:25
10 км
Мин,сек
41:14
47:38
42:28
52:13
2
Спринт
10 км
Мин,сек
35:28
38:51
7,5 км
Мин,сек
26:13
30:30
28:18
33:42
6 км
Мин,сек
23:09
25:17
26:37
28:03
3
Кросс
6 км
Мин,сек
32:45
34:30
5 км
Мин,сек
27:10
32:40
29:40
33:50
4
Кросс-спринт
4 км
Мин,сек
20:00
25:10
21:50
26:50
3 км
Мин,сек
15:05
18:20
16:10
19:28
5
Роллеры
20 км
Час,мин,сек
1:03:50
1:08:30
15 км
Час,мин,сек
49:15
59:00
53:50
1:03:10
12,5км
Мин,сек
48:30
51:40
6
Роллеры-спринт
10 км
Мин,сек
29:45
33:55
7,5 км
Мин,сек

Дәрежедегі нормаларды орындау шарты 1,2,3 дәрежедегі жарыстар облыс және аудан денгейінде орындалады ,жасөспірімдер дәрежесі спорттық жарыстарда ұйымдастырушы құқығы бар болса бұқаралық дәрежені бере алады(дене шынықтыру коллективі , спорттық және жалпы білім беру мектептерде)
ШАҢҒЫДАН ҚОС САЙЫС
Жарыс атаулары
МСМК
МС РК
КМС РК
I спорт
дәрежесі
II спорт
дәрежесі
III спорт
дәрежесі
I юн.
дәрежесі
II
Жасөспірім дәрежесі
III
Жасөспірім дәрежесі
1
Қысқы Олимпиада Ойындары (жеке)
6–20 орын
2
Қысқы Олимпиада Ойындары (командалық)
6-12 орын
3
Қысқы жасөспірімдер арасындағы Олимпиада Ойындары (жеке)
1-20 орын
21-35 орын
4
Қысқы жасөспірімдер арасындағы Олимпиада Ойындары (командалық)
1-10 орын
5
Әлем Чемпионаты (жеке)
6–18
орын
6
Әлем Чемпионаты (командалық)
6-10
орын
7
Дүниежүзілік Универсиада (жеке)
6-15 орын
8
Бүкілдүниежүзілік Универсиада (командалық)
6-8 орын
9
Азия Ойындары (жеке)
1-5 орын
10
Азия ойындары (командалық)
1-2 орын
11
ӘлемЧемпионаты «Шеберлер» арасында (ардагерлер  35жастан бастап жоғары, жеке)
1-3 орын
4-8 орын
9-15 орын
12
Әлем Чемпионаты «Шеберлер» арасында (ардагерлер  35жастан жоғары,командалық)
1-3 орын
4-6 орын
7 -10 орын
13
Азия Чемпионаты (жеке)
1–5 орын
6–10 орын
14
Азия Чемпионаты (командалық)
1-2
орын
3 –5 орын
15
Жасөспірімдер Әлем Чемпионаты (жеке)
1 -18 орын
16
Жасөспірімдер Әлем Чемпионаты (командалық)
1–8 орын
17
Әлем Кубогінін кезеңі («А»тобы  жеке)
1–15 орын
18
Әлем Кубогінін кезеңі («А» топ командалық)
1 - 6 орын
19
Құрлық  Кубогінін кезеңі («В» тобы)
1–10 орын
20
«FIS» Кубогінін кезеңі
1–7 орын
21
ҚР Спартакиадасы (жеке)
1 – 5 орын
6 – 10 орын
11 – 15 орын
16 -20 орын
21 – 25 орын
22
ҚР Спартакиадасы  (командалық)
1 - 2 орын
3 - 5 орын
6 – 10 орын
23
Қазақстан Республикасы Чемпионаты (жеке)
1 - 3 орын
4 – 7 орын
8 – 13 орын
14 – 18 орын
19 – 25 орын
24
Қазақстан Республикасы Чемпионаты (командалық)
1 - 2
орын
3 – 5
орын
6 – 10 орын
25
Қазақстан Республикасының Кубогі (жеке)
1 - 3 орын
4 – 7 орын
8 – 13 орын
14 – 18 орын
19 – 25 орын
26
Қазақстан Республикасының Кубогі (командалық)
1 - 2 орын
3 – 5 орын
6 – 10 орын
27
«Мемориал Степанов Александр Андреевич» атындағы жарыс
1-3 орын
4-8 орын
9-15 орын
16-25 орын
26-35
орын
28
ҚР оқушылар Спартакиадасы (жеке)
1 - 8 орын
9 - 13 орын
14 – 18 орын
19 – 25 орын
29
ҚР оқушылар Спартакиадасы
(командалық)
1 - 2 орын
3 – 4 орын
5 – 7 орын
8 – 10 орын
30
Қазақстан Республикасының Біріншілігі
(жеке)
1 – 8 орын
9 – 13 орын
14 – 18 орын
19 – 25 орын
31
Қазақстан Республикасының Біріншілігі
(командалық)
1 - 2 орын
3 – 4 орын
5 – 7 орын
8 – 10 орын
32
Жастар арасындағы жаңа жылдық 3- трамплин турнесі
1 - 8 орын
9 - 13 орын
14 – 18 орын
19 – 25 орын
33
«ҚР Тәуелсіздік күніне»арналған Жасөспірімдер Кубогі
1 – 10 орын
11 – 20 орын
21 – 30 Орын
34
«ҚР Конституция күніне»арналған Жасөспірімдер Кубогі
1 – 10 орын
11 – 20 орын
21 – 30 Орын
35
« Шаңғы спортының ардагерлер жүлдесі» жарыс
1 – 15 орын
16 – 20 орын
21 – 30 Орын
36
«Алматы қ. әкімінін жүлдесі»үшін жарыс
1 – 10 орын
11 – 20 орын
21 – 30 Орын
37
«Олимпиада Үміткерлері»үшін жарыс
1 – 15 орын
16 – 20 орын
21 – 30 Орын
38
Алматы қ. Ашық Біріншілігі
1 – 10 орын
11 – 20 место
21 – 30 Орын
39
«Шаңғы Фестивалі»жасөспірімдер арасында
1 – 10 орын
11 – 20 орын
21 – 30 Орын
40
«Қазақстан Республикасы Қысқы Жастар Ойындары»
«Жастар»тобы
1-3 орын
4-8 орын
9-15 орын
16-21 орын
22-30 орын
«Жасөспірімдер» тобы
1-9 орын
10-19 орын
20-35 орын
«Ұлдар»тобы
1-9 орын
10-19 орын
20-29 орын
30-40 орын
Ескертпе: «ХДСШ» – мынандай жағдай болса халықаралық жарыстарда қатысушылар төрт елден кем болмағанда беріледі. «ҚР СШ» – мынандай жағдай болса  жарыстарда  трамплиннің қуаты кем дегенде  К – 70м беріледі.
«ҚР СШҮ» – мынандай жағдай болса жарыстарда трамплиннің  қуаты кем дегенде  К – 50м беріледі.  Трамплиннің  қуаты  К – 20м Жасөспірімдер дәрежесі беріледі  және шаңғы жарысы 5км, К – 30м және шаңғы жарысы 7,5км   және  К – 40м шаңғы жарысы 10км мынандай жағдайда  қазылар алқасының қатысуымен жарыс «Жоғарғы Ұлттық Қазылар Алқасы» шаңғы жарысы 7,5 кмкм,ю К 20м, саны  5 адамнан кем болмағанда «Ұлттық Қазылар Алқасы» 15 адамнан кем болмағанда.
Берілген  спорттық классификация Республикалық жаттықтырушылар кеңесімен қаралды және шаңғыдан екісайыс Федерациясының отырысында қабылданды.
ШАҢҒЫМЕН ТҰҒЫРДАН СЕКІРУ
Жарыстардың атауы
ХДСШ
ҚРСШ
ҚРСШҮ
I спорттық
разряд
II спорттық разряд
III спорттық разряд
I жасөспірім разряды
II жасөспірім разряды
III жасөспірім разряды
1
Қысқы Олимпиада ойындары (жеке)
6–20 орын
2
Қысқы Олимпиада ойындары (командалық)
6-12 орын
3
Жасөспірімдер қысқы Олимпиада ойындары (жеке)
1-20 орын
21-35 орын
4
Жасөспірімдер қысқы Олимпиада ойындары (командалық)
1-10 орын
5
Әлем чемпионаты (жеке)
6–18 орын
6
Әлем чемпионаты (командалық)
6-10 орын
7
Дүниежүзілік Универсиада (жеке)
6-15 орын
8
Дүниежүзілік Универсиада (командалық)
6-8 орын
9
Азия ойындары (жеке)
1-5 орын
10
Азия ойындары (командалық)
1-2 орын
11
«Шеберлер» арасындағы Әлем чемпионаты (35 және одан жоғары жастағы ардагерлер, жеке)
1-3 орын
4-8 орын
9-15 орын
12
«Шеберлер» арасындағы Әлем чемпионаты (35 және одан жоғары жастағы ардагерлер, командалық)
1-3 орын
4-6 орын
7-10 орын
13
Азия чемпионаты (жеке)
1–5 орын
6–10 орын
14
Азия чемпионаты  (командалық)
1-2 орын
3 –5 орын
15
Жасөспірімдердің Әлем чемпионаты (жеке)
1 -18 орын
16
Жасөспірімдердің Әлем чемпионаты (командалық)
1–8 орын
17
Әлем Кубогі кезеңі («А» тобы, жеке)
1–15 орын
18
Әлем Кубогі кезеңі («А» тобы, командалық)
1 - 6 орын
19
Континенталді Кубок кезеңі («В» тобы)
1–10 орын
20
«FIS» Кубогі кезеңі
1–7 орын
21
ҚР Спартакиадасы (жеке)
1 – 5 орын
6 – 10 орын
11 – 15 орын
16 – 20 орын
21 – 25 орын
22
ҚР Спартакиадасы (командалық)
1 - 2 орын
3 - 5 орын
6 – 10 орын
23
ҚР Чемпионаты (жеке)
1 - 3 орын
4 – 7 орын
8 – 13 орын
14 – 18 орын
19 – 25 орын
24
ҚР Чемпионаты (командалық)
1 - 2 орын
3 – 5 орын
6 – 10 орын
25
ҚР Кубогі (жеке)
1 - 3 орын
4 – 7 орын
8 – 13 орын
14 – 18 орын
19 – 25 орын
26
ҚР Кубогі (командалық)
1 - 2 орын
3 – 5 орын
6 – 10 орын
27
А.А Степанов мемориалы (ерлер)
1-3 орын
4-8 орын
9-15 орын
16-25 орын
26-35 орын
28
ҚР оқушылар Спартакиадасы (жеке)
1 - 8 орын
9 - 13 орын
14 – 18 орын
19 – 25 орын
29
ҚР оқушылар Спартакиадасы (командалық)
1 - 2 орын
3 – 4 орын
5 – 7 орын
8 – 10 орын
30
Қазақстан Республикасының біріншілігі (жеке)
1 – 8 орын
9 – 13 орын
14 – 18 орын
19 – 25 орын
31
Қазақстан Республикасының біріншілігі (командалық)
1 - 2 орын
3 – 4 орын
5 – 7 орын
8 – 10 орын
32
Жастар арасындағы 3 тұғырдың Жаңа Жылдық Турнесі
1 - 8 орын
9 - 13 орын
14 – 18 орын
19 – 25 орын
33
«ҚР Конституциясы күніне» Жасөспірімдер Кубогі
1 – 10 орын
11 – 20 орын
21 – 30 орын
34
«ҚР Тәуелсіздік күніне» Жасөспірімдер Кубогі
1 – 10 орын
11 – 20 орын
21 – 30 орын
35
«Шаңғы спорты ардагерлерінің жүлдесі» үшін жарыстар
1 – 15 орын
16 – 20 орын
21 – 30 орын
36
«Алматы қ. әкімінің жүлдесіне» жарыстар
1 – 10 орын
11 – 20 орын
21 – 30 орын
37
«Олимпиадалық Үміттер» жарыстары
1 – 15 орын
16 – 20 орын
21 – 30 орын
38
Алматы қ. Ашық біріншілігі
1 – 10 орын
11 – 20 орын
21 – 30 орын
39
Жасөспірімдер «Шаңғы Фестивальі»
1 – 10 орын
11 – 20 орын
21 – 30 орын
40
«Қазақстан Республикасының қысқы Жастар Ойындары»
«Жастар» тобы
1-3 орын
4-8
орын
9-15 орын
16-21 орын
22-30 орын
«Жасөспірімдер» тобы
1-9 орын
10-19 орын
20-35 орын
«Кіші жасөспірімдер» тобы
1-9 орын
10-19 орын
20-29 орын
30-40 орын
Ескерту: ХДСШ – кемінде  төрт ел қатысса, халықаралық жарыстарда беріледі. ҚР СШ – кемінде  қуаты К-70м трамплиндегі   жарыстар өткізген жағдайда беріледі. ҚР СШҮ - қуаты К-50м трамплиндегі   жарыстар өткізген жағдайда беріледі. Жасөспірімдер разряды  қуаты К-50м, К-30м және К-20м трамплиндегі   жарыстар өткізгенде, төрешілер алқасында кемінде 14 адам «Жоғары санатты ұлттық төрешілер» және  кемінде 21 адам «Ұлттық санаттағы  төрешілер» қатысқан  жағдайда беріледі. Аталған спорттық сыныптама Шаңғымен тұғырдан секіру федерациясының отырысында республикалық жаттықтырушылар кеңесінде  қаралды және мақұлданды.
СНОУБОРД
Жарыстардың атауы
ХДСШ
ҚРСШ
ҚРСШҮ
I спорттық
разряд
II спорттық разряд
III спорттық разряд
I жасөспірім разряды
II жасөспірім разряды
III жасөспірім разряды
1
Олимпиада Ойындары

Разрядные нормы для выполнения 1,2,3 разрядов выполняются на
соревнованиях областного и районного уровня, юношеские разряды на
соревнованиях спортивных организаций имеющих право присваивать массовые
разряды(коллективов физической культуры, спортивных и образовательных
школ)
ЛЫЖНОЕ ДВОЕБОРЬЕ
Наименование
соревнований
МСМК
МС РК
КМС
РК
I
спорт
разряд
II
спорт
разряд
III
спорт
разряд
I юн.
разряд
II
юн.
разряд
III юн.
разряд
1
зимние
Олимпийские
Игры (личные)
6–20
место
2
зимние
Олимпийские
Игры
(командные)
6-12
место
3
зимние
юношеские
Олимпийские
Игры (личные)
1-20
место
21-35
место
4
зимние
юношеские
Олимпийские
Игры
(командные)
1-10
место
5
Чемпионат
Мира (личные)
6–18
место
6
Чемпионат
Мира
(командные)
6-10
место
7
Всемирная
Универсиада
(личные)
6-15
место
8
Всемирная
Универсиада
(командные)
6-8
место
9
Азиатские
Игры (личные)
1-5
место
10
Азиатские
Игры
(командные)
1-2
место
11
Чемпионат
Мира среди
«Мастеров»
(ветераны от
35 лет и
выше, личный)
1-3
место
4-8
место
9-15
место
12
Чемпионат
Мира среди
«Мастеров»
(ветераны от
35 лет и
выше,
командный)
1-3
место
4-6
место
7-10
место
13
Чемпионат
Азии
(личные)
1–5
место
6–10
место
14
Чемпионат
Азии
(командные)
1-2
место
3 –5
место
15
юношеский
Чемпионат
Мира (личные)
1-18
место
16
юношеский
Чемпионат
Мира
(командные)
1–8
место
17
этап Кубка
Мира (группа
«А» личные)
1–15
место
18
этап Кубка
Мира (группа
«А»
командные)
1-6
место
19
этап
Континентального
Кубка
(группа «В»)
1–10
место
20
этап Кубка
«FIS»
1–7
место
21
Спартакиада
РК (личные)
1–5
место
6–10
место
11–15
место
16–20
место
21–25
место
22
Спартакиада
РК
(командные)
1-2
место
3-5
место
6–10
место
23
Чемпионат
Республики
Казахстан
(личные)
1-3
место
4–7
место
8–13
место
14–18
место
19–25
место
24
Чемпионат
Республики
Казахстан
(командные)
1-2
место
3–5
место
6–10
место
25
Кубок
Республики
Казахстан
(личные)
1-3
место
4–7
место
8–13
место
14–18
место
19–25
место
26
Кубок
Республики
Казахстан
(командные)
1-2
место
3–5
место
6–10
место
27
Соревнования
«Мемориал
Степанова
Александра
Андреевича»
1-3
место
4-8
место
9-15
место
16-25
место
26-35
место
28
Спартакиада
Школьников РК
(личные)
1-8
место
9-13
место
14-18
место
19–25
место
29
Спартакиада
Школьников РК
(командные)
1-2
место
3–4
место
5–7
место
8–10
место
30
Первенство
Республики
Казахстан
(личные)
1–8
место
9–13
место
14–18
место
19–25
место
31
Первенство
Республики
Казахстан
(командные)
1-2
место
3–4
место
5–7
место
8–10
место
32
Новогоднее
Турне 3–х
трамплинов
среди
молодежи
1-8
место
9-13
место
14–18
место
19–25
место
33
Юношеский
Кубок
посвященный
«Дню
Независимости
РК»
1–10
место
11–20
место
21–30
место
34
Юношеский
Кубок
посвященный
«Дню
Конституции
РК»
1–10
место
11–20
место
21–30
место
35
Соревнования
«Приз
Ветеранов
лыжного
спорта»
1–15
место
16–20
место
21–30
место
36
Соревнования
«Приз Акима
г. Алматы»
1–10
место
11–20
место
21–30
место
37
Соревнования
«Олимпийские
Надежды»
1–15
место
16–20
место
21–30
место
38
Открытое
Первенство г.
Алматы
1–10
место
11–20
место
21–30
место
39
Юношеский
«Лыжный
Фестиваль»
1–10
место
11–20
место
21–30
место
40
«Зимние
Молодежные
Игры
Республики
Казахстан»
группа
«Юниоров»
1-3
место
4-8
место
9-15
место
16-21
место
22-30
место
группа
«Юношей»
1-9
место
10-19
место
20-35
место
группа
«Мальчиков»
1-9
место
10-19
место
20-29
место
30-40
место
Примечание: «МСМК» – присваивается на международных соревнованиях при условии участия в них не менее четырех стран участников. «МС РК» – присваивается при условии проведения соревнований на трамплине мощностью не менее К – 70 м.
«КМС РК» – присваивается при условии проведения соревнований на трамплине мощностью не менее К – 50 м.
Юношеские разряды присваиваются на трамплинах мощностью К – 20 м и лыжная гонка 5 км, К – 30 м и лыжная гонка 7,5 км и К – 40 м лыжная гонка 10 км при условии присутствия в судейской коллегии соревнований «Национальных Судей Высшей Категории» в лыжная гонка 7,5 км,ю К 20 м, количестве не менее 5 человек и «Судей Национальной Категории» не менее 15 человек.
Данная спортивная классификация рассмотрена и одобрена Республиканским тренерским советом на заседании Федерации по лыжному двоеборью.
ПРЫЖКИ НА ЛЫЖАХ С ТРАМПЛИНА
Наименование
соревнований
МСМК
МС РК
КМС РК
I спорт
разряд
II
спорт
разряд
III
спорт
разряд
I юн.
разряд
II юн.
разряд
III
юн.
разряд
1
зимние
Олимпийские
Игры(личные)
6–20
место
2
зимние
Олимпийские
Игры
(командные)
6-12
место
3
зимние
юношеские
Олимпийские
Игры(личные)
1-20
место
21-35
место
4
зимние
юношеские
Олимпийские
Игры
(командные)
1-10
место
5
Чемпионат
Мира(личные)
6–18
место
6
Чемпионат Мира
(командные)
6-10
место
7
Всемирная
Универсиада
(личные)
6-15
место
8
Всемирная
Универсиада
(командные)
6-8
место
9
Азиатские Игры
(личные)
1-5
место
10
Азиатские Игры
(командные)
1-2
место
11
Чемпионат Мира
среди
«Мастеров»
(ветераны от
35 лет и выше,
личный)
1-3
место
4-8
место
9-15
место
12
Чемпионат Мира
среди
«Мастеров»
(ветераны от
35 лет и выше,
командный)
1-3
место
4-6
место
7-10
место
13
Чемпионат Азии
(личные)
1–5
место
6–10
место
14
Чемпионат Азии
(командные)
1-2
место
3–5
место
15
Юношеский
Чемпионат Мира
(личные)
1 -18
место
16
Юношеский
Чемпионат
Мира
(командные)
1–8
место
17
этап Кубка
Мира
(группа «А»
личные)
1–15
место
18
этап Кубка
Мира
(группа «А»
командные)
1-6
место
19
этап
Континенталь-
ного Кубка
(группа «В»)
1–10
место
20
этап Кубка
«FIS»
1–7
место
21
Спартакиада РК
(личные)
1–5
место
6–10
место
11–15
место
16–20
место
21–25
место
22
Спартакиада РК
(командные)
1-2
место
3-5
место
6–10
место
23
Чемпионат
Республики
Казахстан
(личные)
1-3
место
4–7
место
8–13
место
14–18
место
19–25
место
24
Чемпионат
Республики
Казахстан
(командные)
1-2
место
3–5
место
6–10
место
25
Кубок
Республики
Казахстан
(личные)
1-3
место
4–7
место
8–13
место
14–18
место
19–25
место
26
Кубок
Республики
Казахстан
(командные)
1-2
место
3–5
место
6–10
место
27
Соревнования
«Мемориал
Степанова
Александра
Андреевича»
1-3
место
4-8
место
9-15
место
16-25
место
26-35
место
28
Спартакиада
Школьников РК
(личные)
1-8
место
9-13
место
14–18
место
19–25
место
29
Спартакиада
Школьников РК
(командные)
1-2
место
3–4
место
5–7
место
8–10
место
30
Первенство
Республики
Казахстан
(личные)
1–8
место
9–13
место
14–18
место
19–25
место
31
Первенство
Республики
Казахстан
(командные)
1-2
место
3–4
место
5–7
место
8–10
место
32
Новогоднее
Турне 3–х
трамплинов
среди молодежи
1-8
место
9-13
место
14–18
место
19–25
место
33
Юношеский
Кубок
посвященный
«Дню
Независимости
РК»
1–10
место
11–20
место
21–30
место
34
Юношеский
Кубок
посвященный
«Дню
Конституции
РК»
1–10
место
11–20
место
21–30
место
35
Соревнования
«Приз
Ветеранов
лыжного
спорта»
1–15
место
16–20
место
21–30
место
36
Соревнования
«Приз Акима г.
Алматы»
1–10
место
11–20
место
21–30
место
37
Соревнования
«Олимпийские
Надежды»
1–15
место
16–20
место
21–30
место
38
Открытое
Первенство г.
Алматы
1–10
место
11–20
место
21–30
место
39
Юношеский
«Лыжный
Фестиваль»
1–10
место
11–20
место
21–30
место
40
«Зимние
Молодежные
Игры
Республики
Казахстан»
группа
«Юниоров»
1-3
место
4-8
место
9-15
место
16-21
место
22-30
место
группа
«Юношей»
1-9
место
10-19
место
20-35
место
группа
«Мальчиков»
1-9
место
10-19
место
20-29
место
30-40
место
Примечание: МСМК – присваивается на международных соревнованиях при условии участия не менее четырех стран участников.
МС РК – присваивается при условии проведения соревнований по прыжкам на лыжах с трамплина на трамплине мощностью не менее К – 70 м. КМС РК – присваивается при условии проведения соревнований по прыжкам на лыжах с трамплина на трамплине мощностью не менее К – 50 м. Юношеские разряды присваиваются на трамплинах мощностью К – 50 м, К – 30 м и К – 20 м при условии присутствия в судейской коллегии соревнований «Национальных Судей Высшей Категории» в лыжная гонка 7,5 км км, ю К – 20 м, количестве не менее 5 человек и «Судей Национальной Категории» не менее 15 человек. Данная спортивная классификация рассмотрена и одобрена Республиканским тренерским советом на ежегодном заседании Федерации по прыжкам на лыжах с трамплина.
СНОУБОРД
п/п
Наименование
МСМК
МС РК
КМС РК
I
спорт
разряд
II
спорт
разряд
III
спорт
разряд
I юн.
разряд
II юн.
разряд
III
юн.
раз-
ряд
1
Олимпийские
Игры

Жасөспірімдер қысқы Олимпиада ойындарында 1-3 орын;
Әлем чемпионатында 3-10 орын;
Жасөспірімдер Әлем чемпионатында 1-10 орын;
4 құрлық чемпионатында 1-6 орын;
Азия чемпионатында 1-3 орын;
Азия ойындарында 1-4 орын;
Жастар арасындағы Әлем чемпионатында 1-3 орын;
Бүкілдүниежүзілік Универсиадада 1-3 орын.
ИСУ өткізетін халықаралық жарыстарда (Халықаралық конькишілер одағы):
Жастар   арасындағы  Гран-приде  – 1 орын кезеңде немесе  Гран – придын финалында  1-3 орын – ересектер арасындағы  1-4 орын немесе финалға шыққан жағдайда;
«А» тобындағы жарыста 4 елден кем емес спортшылар қатысқан жағдайда, Әлем чемпионатының қорытындысы бойынша 10 үздік спортшылар тізіміне кірген – 1 орын.
Қазақстан Республикасының Спорт шебері
Орындар иелену:
Ерлер арасындағы жеке сырғанаудан Қазақстан Республикасы чемпионатында ИСУ – дың біліктілік талаптарын  орындаған кезде, Қазақстан Республикасы Спартакиадасында, Қазақстан Республикасы Кубогында 1-3 орын;
Әйелдер арасында жеке сырғанаудан, Жұптасып сырғанау және спорттық биде Қазақстан Республикасының чемпионатында ИСУ – дың біліктілік талаптарын   орындаған кезде , Қазақстан Республикасы Спартакиадасында, Қазақстан Республикасы Кубогында 1-2 орын;
Олимпиада ойындарында - 12-20 орын;
Әлем чемпионатында 10-18 орын;
4 Құрлық чемпинотында 7-12 орын;
Азия ойындарында 6-8 орын;
Азия чемпионатында 4-6 орын;
Жасөспірімдер арасындағы Әлем чемпионатында 4-6 орын;
Бүкілдүниежүзілік Универсиадада 4-6 орын.
Халықаралық конькишілер одағы өткізетін Халықаралық жарыстарда (әрі-қарай – ИСУ):
Жастар арасындағы Гран – приде 2-3 орын кезеңде немесе финалда  4-6 орын – Ересектер арасындағы Гран –приде  5-8 орын;
«А» тобындағы жарыста 4 елден кем емес спортшылар қатысқан жағдайда, Әлем чемпионатының қорытындысы бойынша 10 үздік спортшылар тізіміне кірген – 2-3 орын.
Қазақстан Республикасының Спорт шеберіне үміткер
Орындар иелену:
«Б»  тобындағы халықаралық жарыста  4-10 орын;
Ерлер арасындағы жеке сырғанаудан Қазақстан Республикасы чемпионатында ИСУ – дың біліктілік талаптарын  орындаған кезде, Қазақстан Республикасы Спартакиадасында, Қазақстан Республикасы Кубогында 4-6 орын;
Әйелдер арасында жеке сырғанаудан, жұптасып сырғанау және спорттық биде Қазақстан Республикасының чемпионатында ИСУ – дың квалификациалық талаптарын   орындаған кезде , Қазақстан Республикасы Спартакиадасында, Қазақстан Республикасы Кубогында 1-6 орын;
Жастар мен жасөспірімдер арасында жеке сырғанаудан, жұптасып сырғанау және спорттық биде Қазақстан Республикасының чемпионатында ИСУ – дың біліктілік талаптарын   орындаған кезде , Қазақстан Республикасы Спартакиадасында, Қазақстан Республикасы Кубогында 1-5 орын; Қазақстан Республикасының Жастар ойындарында, Қазақстан Республикасының оқушылар Спартакиадасында, Қазақстан Республикасының Универсиадасында;
«А» тобындағы халықаралық жарыстарында  4 елден кем емес спортшылар қатысқан жағдайда, Әлем чемпионатының қорытындысы бойынша 10 үздік спортшылар тізіміне кірген – 4-15 орын, Республикалық «Күзгі жарыс» жарысында 1-3 орын, Алматы қаласының чемпионатында 1-2 орын.
Қарағанды, Батыс Қазақстан облыстарында және Астана қаласының чемпионатында 1 орын.
І разряд
Орындар иелену:

1-3 место на Юношеских зимних Олимпийских играх;
1-10 место на чемпионате мира;
1-10 место на Юниорском чемпионате мира;
1-6 на чемпионате 4-х континентов;
1-3 место на чемпионате Азии;
1-4 место на Азиатских играх;
1-3 место на чемпионате мира среди юниоров;
1-3 место на Всемирной Универсиаде.
В международных соревнованиях проводимых ИСУ (Международным Союзом конькобежцев):
гран-при среди юниоров – 1 место на этапе или 1-3 место в финале – Гран–при среди взрослых 1-4 место или выход в финал;
соревнования группы «А» при участии не менее 4 стран, входящих в десятку сильнейших по итогам чемпионата мира – 1 место.
Мастер спорта Республики Казахстан
Занять :
в одиночном катании среди мужчин 1-3 место при условии выполнения квалификационных требований ИСУ на чемпионате Республики Казахстан, Спартакиаде Республики Казахстан, Кубке Республики Казахстан;
в одиночном катании среди женщин, парном катании и спортивных танцах 1-2 место при условии выполнения квалификационных требований ИСУ на чемпионате Республики Казахстан, Спартакиаде Республики Казахстан, Кубке Республике Казахстан;
12-20 место на Олимпийских играх;
10-18 место на чемпионате мира;
7-12 место на чемпионате 4-х континентов;
6-8 место на Азиатских играх;
4-6 место на чемпионате Азии;
4-6 место на чемпионате мира среди юниоров;
4-6 место на Всемирной Универсиаде.
В международных соревнованиях проводимых Международным Союзом конькобежцев (далее – ИСУ):
Гран–при среди юниоров -2-3 место на этапе или 4-6 место в финале – Гран–при среди взрослых 5-8 место;
Соревнования группы «А» при участии не менее 4 стран, входящих в десятку сильнейших по итогам чемпионата мира – 2-3 место.
Кандидат мастера спорта Республики Казахстан
Занять :
в международных соревнованиях в группе «Б» 4-10 место;
в одиночном катании среди мужчин 4-6 место, при условии выполнения квалификационных требований ИСУ на чемпионате Республики Казахстан, Спартакиаде Республики Казахстан, Кубке Республике Казахстан;
в одиночном катании среди женщин, парном катании и спортивных танцах 1-6 место при условии выполнения квалификационных требований ИСУ на чемпионате Республики Казахстан, Спартакиаде Республики Казахстан, Кубке Республике Казахстан;
в одиночном катании, парном катании и спортивных танцах 1-5 место при условии выполнения квалификационных требований ИСУ на чемпионате Республики Казахстан среди молодежи и юношей, Молодежных играх Республики Казахстан, Спартакиаде школьников Республике Казахстан, Универсиаде Республики Казахстан;
в международных соревнованиях группы «А» при участии не менее 4-х стран, входящих в десятку сильнейших по итогам чемпионата мира -4-15 место;
в республиканских соревнованиях «ҚысҚы жарыс» занять 1-3 место, 1-2 место на чемпионате г. Алматы;
1 место на чемпионате Карагандинской, Западно-Казахстанской областей и г. Астаны.
І разряд
Занять :

1-3 орын Ересектер арсындағы Әлем Чемпионаты, 20 жасқа дейнгі жастар арасында, бірінші дивизионда 18 жастағы жасөспірімдер;
2-3орын  Бүкілдүниежүзілік Қысқы Универсиада;
3-4 орын финалда Командалық  клубтар арасында  Құрлық  Кубогі;
2-3 орын Қысқы Азияда ойындары;
1 орын  үш жыл арасында ҚР Чемпионаты (жоғарғы  лига);
1орын  ҚР Кубогі командалар арасында Жоғарғы лигада.
Қазақстан Республикасының спорт шеберіне үміткері
4-5 орын  20 жасқа дейінгі жастар арасында әлем чемпионаттары  және 18 жасқа деінгі Бірінші жасөспірімдер дивизионы;
4-5 орын Әлем чемпионаты үлкендер арасында Бірінші дивизион;
2-6 орын  ҚР чемпионаты (жоғарғы лига);
1-3 орын ҚР чемпионаты (бірінші лига);
1-3 орын ҚР чемпионаты студенттер арасында;
1 орын ҚР Қысқы Спартакиада;
1-3 орын ресми халықаралық  турнирде клубтық  команда;
1-3 орын ҚР чемпионаты  еңбек алқалар арасында;
1 орын ҚР облыстық біріншілігі.
I разряд
2-3 орын  ҚР облыстық біріншілігі;
1-3 орын ресми  халықаралық турнирде  жастар арасында және  жасөспірімдер командасы;
4-6 орын ҚР чемпионаты  студенттер арасында;
2-5 орын ҚР Қысқы Спартакиада;
4-6 орын  ҚР чемпионаты  еңбек алқалар арасында;
2-3 орын ҚР  облыстық біріншілігі;
1 орын ҚР чемпионаты  (бірінші лига).
II разряд
Аудан чемпионатына қатысушылар, қалаларда үлкендер арасы;
1 орын  аудан біріншілігі, студенттік қалалар арасында, жасөспірімдер және балалар  командасы.
III разряд
Ауыл біріншілігіне қатысушылар, қалалық аудандар.
I жасөспірімдер разряды
12 жас:
Ауыл біріншілігіне қатысушылар, қалалық аудандар және БЖСМ.
11 жас:
1-3 орын берілген жас бойынша командалар арасында Ресей аймақтық біріншілік;
1-3 орын ҚР  чемпионаты командалары берілген жас арасында;
1-3 орын «Жұлдызша» республикалық турнирінде;
1-3 орын ресми халықаралық балалар турнирінде және жасөспірімдер командасы.
II жасөспірімдер разряды
10-9 жас:
1-3 орын аймақтық біріншілігі России среди команд данного возраста;
1-3 орын ҚР  чемпионаты командалары берілген жас арасында;
1-3 орын  «Жұлдызша» республикалық турнирінде;
1-3 орын ресми халықаралық балалар турнирінде және жасөспірімдер командасы.
III жасөспірімдер разряды
Қала біріншілігіне қатысушылар, ауыл, БЖСМ, ҚР чемпионаты, «Жұлдызша» турнирі.
ШОРТ-ТРЕК
Орындау жағдайда дәреже талап ету
1. Талап етілген жолда  атақ және дәрежелер беріледі , ұзындығы 111,12 м.
2.  ҚР ХДСШ және ҚР СШ атақтары нәтиже бойынша уақытша беріледі, ресми жарыстарда көрсетілгендей  ISU  және АSU.
3. Ұлттық ең жоғарғы дәрежелі табыс көрсеткіші электрондық  хронометрировании түрінде тіркеледі.
4. Халықаралық жарыста қашықтықта алған орын  белгілеу хаттама нәтижесі бойыншада , және де уақытша хаттама бойынша (Time Analysis).
Халықаралық жарыстарда орын алу:
Атақ
Ашық ойындар
Жабық Азия ойындары
Әлем чемпианаты
Әлем Кубок кезеңі
Азия чемпианаты
Жасөспірімдер арасында Әлем чемпианаты
Бүкілдүниежүзілік студенттік ойындар
Бүкілдүниежүзілік
Жасөспірімдер арасында олимпиада
ойындары
ҚР ХДСШ

1-3 места на чемпионате мира среди взрослых, молодежи до 20 лет, юношей до 18 лет первого дивизиона;
2-3 места на Всемирной Зимней Универсиаде;
3-4 места в финале Континентального Кубка среди клубных команд;
2-3 место на Зимних Азиатских играх;
1 место на Чемпионате РК в течение трех лет (высшая лига);
1 место на кубке РК среди команд Высшей лиги.
Кандидат в мастера спорта Республики Казахстан
4-5 места в чемпионатах мира среди молодежи до 20 и юношей до 18 лет Первого дивизиона;
4-5 места на чемпионате мира среди взрослых первого дивизиона;
2-6 места на чемпионате РК (высшая лига);
1-3 места на чемпионате РК (первая лига);
1-3 места на чемпионате РК среди студентов;
1 место на Зимней Спартакиаде РК;
1-3 места на официальных международных турнирах клубных команд;
1-3 места на чемпионате РК среди трудовых коллективов РК;
1 место на первенствах областей РК.
I разряд
2-3 места на первенствах областей РК;
1-3 места на официальных международных турнирах среди молодежных и юношеских команд;
4-6 места на чемпионате РК среди студентов;
2-5 места на Зимней Спартакиаде РК;
4-6 места на чемпионате среди трудовых коллективов РК;
2-3 места на первенствах областей РК;
1 места на чемпионате РК (первая лига).
II разряд
Участникам чемпионатов районов, городов среди взрослых;
1 места на первенствах районов, городов среди студенческих, юношеских и детских команд.
III разряд
Участникам первенств сел, городских районов.
I юношеский разряд
12 лет:
Участникам первенств сел, городских районов и ДЮСШ.
11 лет:
1-3 места на региональных первенствах России среди команд данного возраста;
1-3 места на чемпионате РК среди команд данного возраста;
1-3 места на республиканском турнире «Жулдызша»;
1-3 места на официальных международных турнирах детских и юношеских команд.
II юношеский разряд
10-9 лет:
1-3 места на региональных первенствах России среди команд данного возраста;
1-3 места на чемпионате РК среди команд данного возраста;
1-3 места на республиканском турнире «Жулдызша»;
1-3 места на официальных международных турнирах детских и юношеских команд;
III юношеский разряд
Участие в первенствах города, села, ДЮСШ, чемпионате РК, турнире «Жулдызша».
ШОРТ-ТРЕК
Условия выполнения разрядных требований
1. Звания и разряды присваиваются при выполнении требований на дорожке, длинна которой 111, 12 м.
2. Звания МСМК РК и МС РК по времени присваиваются по результатам, показанным на официальных соревнованиях ISU и АSU.
3. Национальные рекорды регистрируются при электронном хронометрировании.
4. Занятое место на дистанции на международных соревнованиях определяются как по итоговому протоколу, так и по протоколу времени (Time Analysis).
Занять места на международных соревнованиях :
Звание
ОИ
ЗАИ
ЧМ
ЭКМ
ЧА
юниорск
ЧМ
Всем
студ.
игры
Всемирн.
юнош.
олим.
игры
МСМК
РК

Рейтингке қол жеткізгеннен кейін (Қазақстан Республикасының Тоғызқұмалақ зияткерлік федерациясы бекіткен) – ерлерде 2500 және әйелдерде 2400 және 30 ойналған партияны сақтаған кезде.
Қазақстан Республикасының спорт шеберіне үміткер
Қазақстан Республикасының жеке чемпионатында 3-5-орындар;
Облыстардың  он командасы өкілдерінің  қатысуымен Қазақстан Республикасының командалық чемпионатында 2-3-орын (партиялардың 50  пайызынан кем емес ойнау қажет);
Облыстардың  он командасы өкілдерінің  қатысуымен Қазақстан Республикасының кубогында командалық есепте 2-3-орын (партиялардың 50  пайызынан кем емес ойнау қажет);
Қазақстан Республикасының жастар мен жасөспірімдер арасындағы чемпионатында 1-3-орын;
Қазақстан Республикасының мектеп және колледж оқушылары спартакиадасында 1-3-орын;
Ауыл жастары арасындағы спартакиадада 1-3-орын;
Қазақстан Республикасының  қарулы күштері арасындағы чемпионатында 1 орын;
Облыстың және Алматы, Астана қалаларының жеке чемпионатында ересектер арасында 1 орынға ие болу қажет;
Қалалардың және аудандардың жеті командасы  өкілдерінің қатысуымен облыстың командалық чемпионатында 1 орын (партиялардың 50  пайызынан кем емес ойнау қажет);
Қалалардың және аудандардың жеті командасы өкілдерінің қатысуымен облыс кубогында командалық есепте І орын (партиялардың 50  пайызынан кем емес ойнау қажет).
І спорттық разряд
Қазақстан Республикасының  қарулы күштері арасындағы чемпионатында 2-3-орын;
Қалалар мен аудандар чемпионатында 1-3-орын;
Жасөспірімдер  мен жастар арасындағы облыс чемпионатында  1-3-орын.
ІІ спорттық разряд
Аудандық деңгейден төмен емес жарыстарда 1-3-орын.
ІІІ спорттық разряд
Балалар-жасөспірімдер спорттық  мектептерінің біліктілік жарыстарында 1-3-орын.
АУДАРЫСПАҚ
Қазақстан Республикасының халықаралық дәрежедегі спорт шебері
Кемінде 5 елдің командалары арасында Қазақстан Республикасы Президенті кубогында екі рет 1 орын;
Кемінде 8 ел қатысқан Азия чемпионатында 1 орын;
Кемінде 8 елдің командалары қатысқан А. Асқаров атындағы  халықаралық жарыста екі рет 1 орын.
Қазақстан Республикасының спорт шебері
Кемінде 12 команда қатысқан Қазақстан Республикасының чемпионатында 1-2-орындар;
Ұлттық спорт түрлері фестивалінде, Қазақстан Республикасының Халық ойындарында кемінде 12 команда қатысқанда 1 орын;
Кемінде 14 команда қатысқан Республикалық «Ақ бидай» ауыл  ойындарында 1-2-орын;
Кемінде 8 ел қатысқан А. Асқаров атындағы халықаралық жарыста 1 орын.
Қазақстан Республикасының спорт шеберіне үміткер
Кемінде 12 команда қатысқан  Қазақстан Республикасының жастар арасындағы чемпионатында 1-2-орын;

по достижению рейтинга (подтвержденного Интеллектуальной Федерацией Тогыз кумалак РК) – 2500 у мужчин и 2400 у женщин и сохранении 30 сыгранных партий.
Кандидат в мастера спорта Республики Казахстан
3-5 место в личном чемпионате Республики Казахстан;
2-3 место в командном Чемпионате Республики Казахстан при участии представителей десяти команд областей (сыграть не менее 50 процентов партий);
2-3 место в командном зачете на Кубке Республики Казахстан при участии представителей десяти команд областей (сыграть не менее 50 процентов партий);
1-3 место на Чемпионате Республики Казахстан среди молодежи и юношей;
1-3 место на Спартакиаде школьников и учащихся колледжей РК;
1-3 место на Спартакиаде среди сельской молодежи;
1 место в Чемпионате Республики Казахстан среди вооруженных сил;
1 место на личном чемпионате области и городов Алматы, Астана среди взрослых;
1 место в командном Чемпионате области при участии представителей семи команд городов и районов (сыграть не менее 50 процентов партий);
1 место в командном зачете на Кубке области при участии представителей семи команд городов и районов (сыграть не менее 50 процентов партий).
І разряд
2-3 место в Чемпионате Республики Казахстан среди вооруженных сил;
1-3 место на чемпионате городов и районов;
1-3 место на Чемпионате области среди юношей и молодежи.
ІІ разряд
1-3 место на соревнованиях не ниже районного уровня.
ІІІ разряд
1-3 место на квалификационных соревнованиях детско-юношеских спортивных школ.
АУДАРЫСПАҚ
Мастер спорта международного класса Республики Казахстан
- дважды занять 1 место на Кубке Президента Республики Казахстан не менее 5 команд разных стран;
- 1 место на ЧА при участии не менее 8 стран;
- дважды 1 место на МТ в честь Героя Социалистического труда, государственного и общественного деятеля А. Аскарова при участии не менее 8 команд разных стран.
Мастер спорта Республики Казахстан
1-2 место на Чемпионате Республики Казахстан, при участии не менее 12 команд;
1 место на Фестивале национальных видов спорта, Народных играх РК, при участии не менее 12 команд;
1-2 место на республиканских сельских играх «АҚ бидай» при участии не менее 14 команд;
1 место на МТ в честь Героя Социалистического труда, государственного и общественного деятеля А. Аскарова при участии не менее 8 команд разных стран.
Кандидат в мастера спорта Республики Казахстан
1-2 место на Чемпионате Республики Казахстан среди молодежи, при участии не менее 10 команд;

Қазақстан Республикасының чемпионатында, Ұлттық спорт түрлері фестивалі Республикалық жарыстарында, Халық  ойындарында,  кемінде 10 команда қатысқан республикалық ауыл ойындарында 3-4-орын;
Кемінде 8 команда қатысқан облыс чемпионатыда 1 орын;
«Ақ  бидай» республикалық ауыл ойындарында 3-4 орындар.
І спорттық разряд
Кемінде 6 команда  қатысқан облыс чемпионатында 2-3-орын;
Кемінде 6 команда қатысқан аудан біріншілігінде 1 орын.
ІІ спорттық разряд
Кемінде 6 команда қатысқан аудан біріншілігінде 2-3-орын.
ІІІ спорттық разряд
Аудан біріншілігінде 4-6-орын, дене тәрбиесі ұжымы, БЖСМ біріншілігінде 1-3-орындар.
ТЕҢГЕ ІЛУ
Қазақстан Республикасының спорт шебері
Кемінде 12 команда қатысқан Қазақстан Республикасының чемпионатында 1-2 орын;
Кемінде 12 команда  қатысқан Қазақстан Республикасының халықтық ойындарында 1 орын;
Кемінде 12 команда қатысқан «Ақ бидай» республикалық ауылдық ойындарда 1-2 орын.
Қазақстан Республикасының спорт шеберіне үміткер
Кемінде 10 команда қатысуымен жастар арасындағы Қазақстан Республикасысының чемпионатында 1-2 орын;
Кемінде 10 команданың қатысуымен Қазақстан Республикасысының чемпионатында, ұлттық спорт түрлері фестивалі республикалық жарыстарында, халықтық ойындарында, республикалық ауылдық ойындарда 3-4 орын;
Кемінде аудандардың 8 командасы қатысқан облыс чемпионатында 1 орын;
«Ақ бидай» республикалық ауылдық ойындарда 3-5 орын.
І спорттық разряд
Кемінде 8 команда  қатысқан облыс чемпионатында 2-4-орын;
Кемінде  6 команда қатысқан аудан біріншілігінде 1 орын.
ІІ спорттық разряд
Кемінде 6 команда қатысқан аудан біріншілігінде 2-3-орын.
ІІІ спорттық разряд
Аудан біріншілігінде 4-6 орын, дене тәрбиесі ұжымы, БЖСМ біріншілігінде 1-3-орын.
ҚЫЗ ҚУУ
Қазақстан Республикасының спорт шебері
Кемінде 12 команданың қатысуымен Қазақстан Республикасының чемпионатында 1-2-орын;
Кемінде 12 команданың  қатысуымен ҚР-ның халық ойындарында 1 орын;
Кемінде 12 команданың қатысуымен «Ақ бидай» республикалық ауыл ойындарында  1-2-орын.
Қазақстан Республикасының спорт шеберіне үміткер
Кемінде 12 команданың қатысуымен Қазақстан Республикасының чемпионатында 3-4-орын;
Кемінде 10 команданың қатысуымен жастар арасындағы Қазақстан Республикасының чемпионатында 1-2-орын;
Кемінде 10 команда қатысқан  Қазақстан Республикасының чемпионатында, ұлттық спорт түрлері фестивалі республикалық жарыстарында, халықтық ойындарда, республикалық ауылдық ойындарда 4-6-орын;
Кемінде аудандардың 8 командасының  қатысуымен облыс чемпионатында 1 орын;
«Ақ бидай» республикалық ауыл ойындарында 3-5 орын.
І спорттық разряд

3-4 место на Чемпионате РК, Республиканских соревнования на Фестивале национальных видов спорта, Народных играх, республиканских сельских играх при участии не менее 10 команд;
1 место на чемпионате области при участии не менее 8 команд;
3-4 место на республиканских сельских играх «АҚ бидай».
I разряд
2-3 место на чемпионате области при участии не менее 6 команд;
1 место на первенстве района при участии не менее 6 команд;
II разряд
2-3 место на первенстве района при участии не менее 6 команд.
III разряд
4-6 место на первенстве района, 1-3 место на первенстве коллектива физкультуры, ДЮСШ.
ТЕҢГЕ ІЛУ
Мастер спорта Республики Казахстан
1-2 место на Чемпионате Республики Казахстан, при участии не менее 12 команд;
1 место на Народных играх РК при участии не менее 12 команд;
1-2 место на республиканских сельских играх «Ақ бидай» при участии не менее 12 команд.
Кандидат в мастера спорта Республики Казахстан
1-2 место на ЧРК среди молодежи, не менее 10 команд;
3-4 место на Чемпионате Республики Казахстан, Республиканских соревнования на Фестивале национальных видов спорта, Народных играх, республиканских сельских играх при участии не менее 10 команд;
1 место на чемпионате области при участии не менее 8 команд районов;
3-5 место на республиканских сельских играх «Ақ бидай».
I разряд
2-4 место на чемпионате области при участии не менее 8 команд;
1 место на первенстве района при участии не менее 6 команд.
II разряд
2-3 место на первенстве района при участии не менее 6 команд.
III разряд
4-6 место на первенстве района, 1-3 места на первенства коллектива физкультуры, ДЮСШ.
ҚЫЗ ҚУУ
Мастер спорта Республики Казахстан
1-2 место на Чемпионате Республики Казахстан, при участии не менее 12 команд;
1 место на Народных играх РК при участии не менее 12 команд;
1-2 место на республиканских сельских играх «АҚ бидай» при участии не менее 12 команд.
Кандидат в мастера спорта Республики Казахстан
3-4 место на Чемпионате Республики Казахстан, при участии не менее 12 команд;
1-2 место на ЧРК среди молодежи, не менее 10 команд;
4-6 место на Чемпионате Республики Казахстан, Республиканских соревнования на Фестивале национальных видов спорта, Народных играх, республиканских сельских играх при участии не менее 10 команд;
1 место на чемпионате области при участии не менее 8 команд районов;
3-5 место на республиканских сельских играх «Ақ бидай».
I разряд

Кемінде 8 команда  қатысқан облыс чемпионатында 2-4-орын;
Кемінде  6 команда қатысқан аудан біріншілігінде 1 орын.
ІІ спорттық разряд
Кемінде 6 команда қатысқан аудан біріншілігінде 2-3-орын.
ІІІ спорттық разряд
Аудан біріншілігінде 4-6-орын, дене тәрбиесі ұжымы, БЖСМ біріншілігінде 1-3-орын.
БҮРКІТШІ – Саят бөлімі
Қазақстан Республикасының  спорт шебері
Кемінде  10 облыс командасы қатысқан Қазақстан Республикасының чемпионатында 1-2 орын;
Кемінде 10 облыс командасы қатысқан жастар арасында Қазақстан Республикасының чемпионаты  1-орын.
Қазақстан  Республикасының спорт шеберіне үміткер
Кемінде 10 облыс командасы қатысқан Қазақстан Республикасының Чемпионатында 3-4 орын, кемінде аудандардан 8 команда қатысқан облыс  чемпионатында 1-3 орын;
1 дәреже : облыстан кемінде 8 команда қатысқан облыс чемпионатында 4-6 орын;
кемінде  6 команда  қатысқан  аудан біріншілігінде 1-орын;
2 дәреже: кемінде 6 команда қатысқан аудан біріншілігінде  2-3 орын;
3 дәреже: аудан біріншілігінде 4-6 орын, дене тәрбиесі ұжымы, БЖСМ біріншілігінде 1-3 орын;
Қазақстан  Республикасының кубогында 1-3 орын;
Қазақстан  Республикасының  біріншілігінде  жасөспірімдер арасында 1 орын.
І спорттық разряд
Иелену: жыл ішінде I – дәрежедегі әр түрлі кез келген спортшыны 8 рет жеңу немесе кемінде облыстың және Астана мен Алматы қала көлеміндегі жарыстарда II дәрежедегі спортшыларды 16 рет жеңу
ІІ және ІІІ спорттық разрядтар
Жыл ішінде кемінде аудандық, қалалық жарыстарда II дәрежедегі кез келген спортшыларды 6-рет  жеңу.
БӘЙГЕ (ҚҰНАН БӘЙГЕ, БӘЙГЕ, ЖОРҒА ЖАРЫС, АЛАМАН БӘЙГЕ)
Қазақстан Республикасының спорт шебері
Кемінде 10 команда қатысқан Қазақстан Республикасының чемпионатында 1-2 орын;
Кемінде 10 команда қатысқан «Ақ бидай» республикалық ауылдық ойындарда  1-2 орын;
Кемінде 10 команда  қатысқан ұлттық ойын түрлері фестивалінде 1 орын.
Қазақстан Республикасының спорт шеберіне үміткер
Кемінде 10 команда қатысқан Қазақстан Республикасының чемпионатында 3-4 орын;
Қазақстан Республикасысының Чемпионатында, Қазақстан Республикасының Президенті кубогына республикалық жарыстарда, ұлттық спорт түрлері фестивалінде, Президент сыйлығына  Халық ойындарында, кемінде 10 команда қатысқан республикалық ауыл  ойындарында 4-6 орын;
Ұлттық спорт түрлері фестивалінде 3-5 орын;
Кемінде 6 команда қатысқан облыс чемпионатында 1-3 орын.
І спорттық разряд
Кемінде 6 команда қатысқан облыс чемпионатында 4-6-орындар;
Кемінде 6 команда қатысқан аудан біріншілігінде 1 орын.
ІІ спорттық разряд
Кемінде 6 команда қатысқан аудан біріншілігінде 2-3-орындар.
ІІІ спорттық разряд

2-4 место на чемпионате области при участии не менее 8 команд;
1 место на первенстве района при участии не менее 6 команд.
II разряд
2-3 место на первенстве района при участии не менее 6 команд.
III разряд
4-6 место на первенстве района, 1-3 места на первенства коллектива физкультуры, ДЮСШ.
БҮРКІТШІ – Саят бөлімі
Мастер спорта Республики Казахстан
1-2 место на Чемпионате Республики Казахстан при участии не менее 10 команд областей;
1 место на Чемпионате Республики Казахстан среди молодежи при участии не менее 10 команд областей.
Кандидат в мастера спорта Республики Казахстан
3-4 место на Чемпионате Республики Казахстан при участии не менее 10 команд областей 1-3 места на чемпионате области при участии не менее 8 команд районов;
1 разряд: 4-6 места на чемпионате области при участии не менее 8 команд области;
1 место на первенстве района при участии не менее 6 команд;
2 разряд: 2-3 место на первенстве района при участии не менее 6 команд;
3 разряд: 4-6 места на первенстве района, 1-3 места на первенства коллектива физкультуры, ДЮСШ;
1-3 места на Кубке Республики Казахстан;
1 место на Первенстве Республики Казахстан среди юниоров.
І разряд
Одержать: в течение года 8 побед над разными спортсменами І разряда или 16 побед над разными спортсменами 2 разряда на соревнованиях не ниже областного масштаба и г. Алматы и Астаны.
ІІ и ІІІ разряды
Одержать: в течение года 6 побед над разными спортсменами 2 разряда на соревнованиях не ниже районного, городского масштаба.
БӘЙГЕ (ҚҰНАН БӘЙГЕ, БӘЙГЕ, ЖОРҒА ЖАРЫС, АЛАМАН БӘЙГЕ)
Мастер спорта Республики Казахстан
1-2 места на Чемпионате Республики Казахстан при участии не менее 10 команд;
1-2 места на республиканских сельских играх «Ак бидай » при участии не менее 10 команд;
1 места на Фестивале национальных видов спорта при участии не менее 10 команд.
Кандидат в мастера спорта Республики Казахстан
3-4 места на Чемпионате Республики Казахстан при участии не менее 10 команд;
4-6 места на Чемпионате Республики Казахстан, Республиканских соревнования на Кубок Президента РК, Фестивале национальных видов спорта, Народных играх на призы Президента РК, республиканских сельских играх при участии не менее 10 команд;
3-5 места на Фестивале национальных видов спорта;
1-3 места на чемпионате области при участии не менее 6 команд.
I разряд
4-6 места на чемпионате области при участии не менее 6 команд;
1 место на первенстве района при участии не менее 6 команд
II разряд
2-3 место на первенстве района при участии не менее 6 команд.
III разряд

Аудан біріншілігінде 4-6-орын, дене тәрбиесі ұжымы, БЖСМ біріншілігінде 1-3-орын.
КӨКПАР
Қазақстан Республикасының халықаралық дәрежедегі спорт шебері
Кемінде 5 елдің командасы  қатысқан Қазақстан Республикасының  Президенті кубогында 1 орын;
Кемінде 12 команда қатысқан ұлттық спорт түрлері фестивалінде, Қазақстан Республикасының халық ойыдарында1 орын;
Кемінде 8  ел қатысқан Азия чемпионатында 1 орын;
Кемінде 8  ел қатысқан А. Асқаров атындағы ХЖ-та екі дүркін 1 орын.
Қазақстан Республикасының спорт шебері
Кемінде 12 команда қатысқан Қазақстан Республикасының чемпионатында 1-2-орындар;
Кемінде  12 команда қатысқан, Ұлттық спорт түрлері фестивалінде,  Қазақстан Республикасының халық ойындарында 1 орын;
Кемінде 14 команда қатысқан «Ақ бидай» республикалық ауыл ойындарында  1-2 орын;
Кемінде 8 әр түрлі ел қатысқан  А. Асқаров атындағы ХЖ-та 1 орын.
Қазақстан Республикасының спорт шеберіне үміткер
Кемінде 10 команда қатысқан Қазақстан Республикасының жастар арасындағы чемпионатында 1-2-орындар;
Қазақстан Республикасысының чемпионатында, ұлттық спорт түрлері фестивалі республикалық жарыстарында, халық ойындарында, кемінде 10 команда қатысқан  республикалық ауыл ойындарында 2-3-орын;
Кемінде 8 команда қатысқан  облыс чемпионатында 1 орын;
«Ақ бидай» республикалық ауыл ойындарында   3-4 орын.
І спорттық разряд
6-дан кем емес команда  қатысқан облыс чемпионатында 2-3-орын;
6-дан кем емес команда қатысқан аудан біріншілігінде 1 орын;
ІІ спорттық разряд
Кемінде 6 команда қатысқан аудан біріншілігінде 2-3-орындар.
ІІІ спорттық разряд
Аудан біріншілігінде 4-6-орындар, дене тәрбиесі ұжымы, БЖСМ біріншілігінде 1-3-орын.
V - ТАРАУ. ОЛИМПИАДАЛЫҚ ЕМЕС СПОРТ ТҮРЛЕРІ
СПОРТТЫҚ АКРОБАТИКА
Қазақстан Республикасының халықаралық дәрежедегі спорт шебері
Әлем чемпионатында көпсайыста немесе финалдық жаттығуда жекелеген  жаттығуда 1-3 орын;
Дүниежүзілік ойындарда немесе  әлем Кубогында (12 жастан бастап)  1 орын көпсайыста немесе финалдық жаттығуда  жекелеген жаттығуда;
Жастар арасындағы Әлем біріншілігінде (чемпионатында) немесе World Age Group Competitions (11 жастан бастап жас топтары арасында әлемдік жарыстар) 5 елдің қатысуымен,  көпсайыста немесе финалдық жаттығуда  жекелеген  жаттығуда 1-2 орын;
Азия чемпионатында (12 жастан бастап) көпсайыста немесе финалдық жаттығуда, 5 елдің қатысуымен  1 орын;
Азия Ойындарында (12 жастан бастап) көпсайыста немесе финалдық жаттығуда, 5 елдің қатысуымен  1-2 орын;
Жастар арасындағы Азия чемпионатында (11 жастан бастап) көпсайыста немесе финалдық жаттығуда, 5 елдің қатысуымен  1 орын;
FIG спорттық күнтізбесіне енгізілген халықаралық турнирде (11 жастан бастап) көпсайыста немесе финалдық жаттығуда, 5 елдің қатысуымен  1 орын.
Қазақстан Республикасының  спорт шебері
Қазақстан Республикасының чемпионатында және ҚР Спартакиадасында 78,0 балл жинаса көпсайыста бір рет;
Қазақстан Республикасының кубогында 78,0 балл жинаса көпсайыста бір рет;
Жастар арасындағы Қазақстан Республикасының чемпионатында 78,0 балл жинаса көпсайыста бір рет.
Спорт шебері атағы 12 жасқа толғаннан кейін әйелдер жұбында, ерлер жұбында, аралас жұпта, әйелдер топтарында, ерлер топтарының құрамында  жарыстарға қатысқандарға беріледі.
Қазақстан Республикасының  спорт шеберлігінен үміткер

4-6 места на первенстве района, 1-3 места на первенства коллектива физкультуры, ДЮСШ.
КӨКПАР
Мастер спорта международного класса Республики Казахстан
дважды 1 место на Кубке Президента Республики Казахстан не менее 5 команд разных стран;
1 место на ЧА при участии не менее 8 стран;
дважды на МТ в честь Героя Социалистического труда, государственного и общественного деятеля А. Аскарова при участии не менее 8 команд разных стран.
Мастер спорта Республики Казахстан
1 место на Чемпионате Республики Казахстан, при участии не менее 12 команд;
1 место на Фестивале национальных видов спорта, Народных играх РК, при участии не менее 12 команд;
1-2 место на республиканских сельских играх «АҚ бидай» при участии не менее 14 команд;
1 место на МТ в честь Героя Социалистического труда, государственного и общественного деятеля А. Аскарова при участии не менее 8 команд разных стран.
Кандидат в мастера спорта Республики Казахстан
1-2 место на Чемпионате Республики Казахстан среди молодежи, при участии не менее 10 команд;
2-3 место на Чемпионате РК, Республиканских соревнованиях на Фестивале национальных видов спорта, Народных играх, республиканских сельских играх при участии не менее 10 команд;
1 место на чемпионате области при участии не менее 8 команд;
3-4 место на республиканских сельских играх «АҚ бидай».
I разряд
2-3 место на чемпионате области при участии не менее 6 команд;
1 место на первенстве района при участии не менее 6 команд.
II разряд
2-3 место на первенстве района при участии не менее 6 команд.
III разряд
4-6 место на первенстве района, 1-3 место на первенстве коллектива физкультуры, ДЮСШ.
V - РАЗДЕЛ. НЕ ОЛИМПИЙСКИЕ ВИДЫ СПОРТА
СПОРТИВНАЯ АКРОБАТИКА
Мастер спорта международного класса Республики Казахстан
Занять :
1-3 место в многоборье или в финальном упражнении в отдельных упражнениях на Чемпионате Мира;
1 место в многоборье или в финальном упражнении в отдельных упражнениях на Всемирных играх или на Кубке Мира (с 12 лет);
1-2 место в многоборье в финальном упражнении или 1 место в отдельных упражнениях на Первенстве( Чемпионате) Мира среди молодежи или на World Age Group Competitions( Мировые соревнования среди возрастных групп) (с 11лет) при участии 5 стран;
1 место в многоборье или в финальном упражнении на Чемпионате Азии ( с 12 лет) при участии 5 стран;
1-2 место в многоборье или в финальном упражнении на Азиатских Играх ( с 12 лет) при участии 5 стран;
1 место в многоборье или в финальном упражнении на Чемпионате Азии среди молодежи( с 11 лет) при участии 5 стран;
1 место в многоборье или в финальном упражнении на международном турнире входящие в спортивный календарь FIG (с 11 лет) при участии
5 стран.
Мастер спорта Республики Казахстан
в многоборье один раз на Чемпионате Республики Казахстан и Спартакиаде Республики Казахстан при наборе 78,0 балла;
в многоборье один раз на Кубке Республики Казахстан при наборе 78,0 балла;
в многоборье один раз на Чемпионате Республики Казахстан среди молодежи при наборе 78,0 балла;
Мастер спорта присваивается при условии достижения 12 лет всех участников в составах женских пар,мужских пар, смешанных пар,женских групп и мужских групп.
Кандидат в мастера спорта Республики Казахстан

Қазақстан Республикасының чемпионатында немесе Қазақстан Республикасының кубогында немесе ҚР Спартакиадасында немесе ҚР жастар чемпионатында немесе ОРБЖСМ мен БЖСМ арасындағы ҚР біріншілігінде немесе Оқушылар мен колледж оқушыларының спартакиадасында немесе ҚР облыстарының және  қалаларының чемпионаттарында 73,0 балл жинаса көпсайыста бір рет;
І разряд
Қазақстан Республикасының чемпионатында немесе Қазақстан Республикасының кубогында немесе ҚР Спартакиадасында немесе ҚР жастар чемпионатында немесе ОРБЖСМ мен БЖСМ арасындағы ҚР біріншілігінде немесе Оқушылар мен колледж оқушыларының спартакиадасында немесе ҚР облыстарының және  қалаларының чемпионаттарында 65,0 балл жинаса көпсайыста бір рет;
ІІ ересектер разряды  мен І жасөспірімдер разряды 30,0 балл;
ІІІ ересектер разряды  мен ІІ және ІІІ жасөспірімдер разряды 22,5 балл;
ҚОЛ КҮРЕСІ
Қазақстан Республикасының халықаралық дәрежедегі спорт шебері
Ересектер арасында  әлем чемпионатында  1-3 орын;
Ересектер арасында әлем кубогында  1 орын;
Ересектер арасында  Азия чемпионатында 1 орын.
Қазақстан Республикасының  спорт шебері
Ересектер арасында  Қазақстан Республикасының  чемпионатында  қосайыста 1-2 орын;
Ересектер арасында Қазақстан Республикасының  чемпионатында сол және оң қолмен жеке 1 орын;
Жастар арасындағы Қазақстан Республикасының чемпионатында қоссайыста  1 орын;
Ересектер арасындағы  Қазақстан Республикасының  кубогында 1 орын.
Қазақстан Республикасы  спорт шеберлігінен үміткер
Қазақстан Республикасының чемпионаты қоссайыста 3-7 орын;
Ересектер арасындағы Қазақстан Республикасының чемпионатында сол және оң қолмен жеке 2-5 орын;
Жастар арасындағы Қазақстан Республикасының чемпионатында қоссайыста 2-4 орын;
Жасөспірімдер арасындағы Қазақстан Республикасының чемпионатында 1-3 орын;
Жасөспірімдер арасындағы Азия чемпионатында 1-4 орын;
Қазақстан Республикасы Қарулы күштерінің чемпионатында қоссайыста 1-2 орын.
Федерация кубогында қоссайыста 2-5 орын;
Ересектер арасындағы облыстардың және Астана мен Алматы қ.қ. чемпионатында  әр қол бойынша 1-2 орын;
Жастар мен жасөспірімдер арасындағы облыстардың және Астана мен Алматы қ.қ. чемпионатында  әр қол бойынша 1 орын;
Жастар  арасындағы облыстардың және Астана мен Алматы қ.қ. чемпионатында  әр қол бойынша 1 орын.
І  спорттық разряд
Қазақстан Республикасының чемпионатында 8-10 орын;
Жастар арасындағы қоссайыстан Қазақстан Республикасының чемпионатында 6-7 орын;
Жасөспірімдер арасындағы қоссайыстан Қазақстан Республикасының чемпионатында 5-7 орын;
Федерация кубогында қоссайыста 6-8 орын;
Қазақстан Республикасы Қарулы күштерінің чемпионатында қоссайыста 3-5 орын;
Ересектер арасындағы облыстардың және Астана мен Алматы қ.қ. чемпионатында  әр қол бойынша 3-5 орын;

Набрать 73,0 балла в многоборье один раз на Чемпионате Республики Казахстан или в Кубке Республики Казахстан или на Спартакиаде Республики Казахстан или на молодежном Чемпионате Республики Казахстан или на Первенстве Республики Казахстан среди СДЮШОР и ДЮСШ, или на Спартакиаде школьников или учащихся колледжей или на чемпионатах областей Республик Казахстан или Чемпионатах городов Республики Казахстан.
I разряд
Набрать 65.0 баллов в многоборье один раз на Чемпионате Республики Казахстан или в Кубке Республики Казахстан или на Спартакиаде Республики Казахстан или на юниорском или молодежном Чемпионате Республики Казахстан или на Первенстве Республики Казахстан среди СДЮШОР и ДЮСШ, или на Спартакиаде школьников или учащихся колледжей или на чемпионатах областей Республик Казахстан или Чемпионатах городов Республики Казахстан.
I юношеский и II взрослый разряд 30,0,балла
III взрослый, II и III юношеский 22,5 балла
АРМРЕСТЛИНГ
Мастер спорта международного класса Республики Казахстан
1-3 место на чемпионате Мира среди взрослых;
1 место на Кубке Мира среди взрослых;
1 место на чемпионате Азии среди взрослых.
Мастер спорта Республики Казахстан
1-2 место на чемпионате Республики Казахстан среди взрослых в двоеборье;
1 место на чемпионате Республики Казахстан среди взрослых отдельно на левой или правой руках;
1 место на чемпионате Республики Казахстан в двоеборье среди молодежи;
1 место на Кубке Республики Казахстан среди взрослых в двоеборье.
Кандидат в мастера спорта Республики Казахстан
3-7 место на чемпионате Республики Казахстан в двоеборье;
2-5 место на чемпионате Республики Казахстан отдельно на левой или правой руках;
2-4 место на чемпионате Республики Казахстан в двоеборье среди молодежи;
1-3 место на чемпионате Республики Казахстан среди юниоров;
1-4 место на чемпионате Азии среди юниоров;
1-2 место на чемпионате ВС Республики Казахстан в двоеборье;
2-5 место на Кубке Федерации в двоеборье;
1-2 место на чемпионате области и г.г. Астаны и Алматы среди взрослых на отдельных руках;
1 место на чемпионате области и г.г. Астаны и Алматы среди юниоров и молодежи на отдельных руках;
1 место на чемпионате области и г.г. Астаны и Алматы среди юниоров молодежи в двоеборье.
I разряд
8-10 место на чемпионате Республики Казахстан;
6-7 место на чемпионате Республики Казахстан в двоеборье среди молодежи;
5-7 место на чемпионате Республики Казахстан в двоеборье среди юниоров;
6-8 место на кубке Федерации в двоеборье;
3-5 место на чемпионате ВС Республики Казахстан в двоеборье;
3-5 место на чемпионате области и г.г. Астаны и Алматы среди взрослых на отдельных руках;

Жастар мен жасөспірімдер арасындағы облыстардың және Астана мен Алматы қ.қ. чемпионатында  әр қол бойынша 2-3 орын;
Бір жыл ішінде  1-ші спорттық разряды бар спортшыларды 8  (сегіз)  рет жеңу немесе жоғары разрядты  спортшыларды 5 (бес) рет жеңу.
ІІ спорттық разряд
Ересектер арасындағы облыстардың және Астана мен Алматы қ.қ. чемпионатында 6-7 орын;
Қазақстан Республикасы Қарулы күштерінің чемпионатында қоссайыста 6-7 орын;
Жастар мен жасөспірімдер арасындағы облыстардың және Астана мен Алматы қ.қ. чемпионатында 4-5 орын;
2-ші және 3-ші спорттық разряды бар спортшыларды 6 (алты) рет жеңу.
ІІІ спорттық разряд
Аудандықтан  кем емес  жарыстарда  3-ші разрядты  спортшыларды  6 рет жеңу.
І жасөспірімдер разряды
1-ші жасөспірімдер разряды бар  спортшыларды 6 рет жеңу.
ІІ жасөспірімдер разряды
1-ші жасөспірімдер разряды бар  спортшыларды 3 рет жеңу немесе  2-ші жасөспірімдер разряды бар спортшыларды 6 рет жеңу.
ІІІ жасөспірімдер разряды
2-ші жасөспірімдер разряды бар  спортшыларды 3 рет жеңу немесе жаңа спортшыларды 6 рет жеңу;
Спортшылардың  жасы:
Жеткіншектер – жасы 18-ге дейінгілер;
Жастар – жасы 21-ге  дейінгілер.
Қазақстан Республикасының спорт шебері атағы облыстардың және Астана мен Алматы қ.қ. кемінде 8 команда жарысқа қатысқан жағдайда және салмақ дәрежелері бойынша 8 спортшы қатысса беріледі.
ҚҰЗҒА ӨРМЕЛЕУ
Қазақстан Республикасының халықаралық дәрежедегі спорт шебері
Шет елде 8000 м биіктіктегі шыңға өрлеу.

2-3 место на чемпионате области и г.г. Астаны и Алматы среди юниоров и молодежи;
- одержать 8 побед над спортсменами 1-го разряда или 5 побед над спортсменами высшего разряда.
I разряд
6-7 место на чемпионате области и г.г. Астаны и Алматы среди взрослых;
6-7 место на чемпионате ВС Республики Казахстан в двоеборье;
4-5 место на чемпионате области г.г. Астаны и Алматы среди юниоров и молодежи;
- одержать 6 побед над спортсменами 2-го или 3-го разряда.
III разряд
Одержать 6 побед над спортсменами 3 разряда на соревнованиях не ниже районного масштаба.
I юношеский спортивный разряд
Одержать 6 побед над спортсменами 1-го юношеского разряда.
II юношеский спортивный разряд
Одержать 3 победы над спортсменами 1-го юношеского разряда или 6 побед над спортсменами 2-го юношеского разряда.
III юношеский спортивный разряд
Одержать 3 победы над спортсменами 2-го юношеского разряда или 6 побед над новичками.
Возраст спортсменов:
Юниоры - до 18 лет по году рождения.
Молодежь - до 21 г. по году рождения.
МС Республики Казахстан присваивается при условии участия в соревнованиях не менее 8 команд областей и г.г. Алматы и Астаны и в весовой категории не менее 8 спортсменов.
АЛЬПИНИЗМ
Мастер спорта международного класса Республики Казахстан
совершить восхождение на вершину выше 8000 метров за рубежом;

1. Қандай да бір атақты беру үшін квалификациялық билеттегі жазба негіз болады, ол спорттық шараларды ұйымдастыратын ұйыммен расталған болуы керек.
2. Атақтарды және дәрежелерді беру үшін тек қана классификацияланған бағдар есепке алынады.
3. Бұрын өткен бағдар бойынша қайта шыңға шығу дәреже беру үшін есепке алынбайды
4. басшылық төрт және одан да көп адам болғанда ғана есепке алынады.
Дәрежені растау
Атақ пен дәрежені растау үшін келесі екі жыл ішінде мынадай қиындықтағы шыңға өрлеуді орындау керек:
МСМК – 6А; МС – 5Б; 1 разряд – 5А; 2 разряд – 3Б; 3 разряд – 2Б.
БИЛЬЯРД СПОРТЫ
Қазақстан Республикасының халықаралық  дәрежедегі спорт шебері
Ересектер арасындағы әлем чемпионатында 1-3 орын;
Ересектер арасындағы әлем кубогында 1 орын;
Ересектер арасында Азия, Еуропа чемпионаттарында 1 орын;
Ересектер арасында командалық әлем чемпионатында команда құрамында 1-3 орын;
Қазақстан Республикасының спорт шебері
Ересектер арасындағы Қазақстан Республикасы чемпионатында 1-2 орын;
Ересектер арасында Қазақстан Республикасы кубогында 1орын;
Ересектер арасында Қазақстан Республикасының командалық чемпионатында команда құрамында 1орын;
Қазақстан Республикасы  спорт шеберлігінен үміткер
Қазақстан Республикасы Чемпионатында 3-8 орын;
Қазақстан Республикасының командалық чемпионатында команда құрамында 2-3 орын;
18 жасқа дейінгі (қоса санағанда) юниорлар арасында Қазақстан Республикасы Чемпионатында 1-2 орын;
Қазақстан Республикасының мектеп және колледж оқушылар арасындағы Спартакиадасында 1 орын;
Қазақстан Республикасының  жоғары білім беру ұйымдары студенттері Универсиадасында 1орын;
Қазақстан Республикасы Кубогында 2-3 орын;
Облыс чемпионатында 1 орын (Астана қ., Алматы қ.);
I спорттық разряд
Қазақстан Республикасы мектеп оқушылар арасындағы спартакиадасы және универсиадада 4-6 орын;
Облыс Чемпионатында 2-3 орын (Астана қ., Алматы қ.), I немесе одан жоғары разрядты 3 спортшы қатысқан жағдайда;
II спорттық разряд
Облыс Чемпионатында 4-6 орын (Астана қ., Алматы қ.), II разрядты 3 спортшы қатысқан жағдайда;
III спорттық разряд
1 жыл ішінде III разрядты 6 спортшыны жеңіп шығу, немесе разрядсыз 10 спортшыны жеңіп шығу;
I жасөспірімдік разряд
1 жыл ішінде I жасөспірімдік разрядты 6 спортшыны жеңіп шығу, немесе I және II жасөспірімдік разрядты 10 спортшыны жеңіп шығу;
II жасөспірімдік разряд
1 жыл ішінде II жасөспірімдік разрядты 6 спортшыны жеңіп шығу, немесе II және III жасөспірімдік разрядты 10 спортшыны жеңіп шығу;
III жасөспірімдік разряд
1 жыл ішінде III жасөспірімдік разрядты 6 спортшыны жеңіп шығу, немесе разрядсыз 10 спортшыны жеңіп шығу;
Разрядтық талаптарды орындау шарттары

1. Основанием для присвоения званий и разрядов является запись в квалификационном билете, заверенная организацией, проводящей спортивное мероприятие.
2. Для присвоения званий или разрядов в зачет принимаются только классифицированные маршруты.
3. Восхождение, совершенное повторно по пройденному ранее маршруту, в зачет на разряд не принимается.
4. Руководство засчитывается в группе из четырех и более человек.
Подтверждение разряда
Для подтверждения званий и разрядов совершить в течение двух последующих лет восхождение следующей категории сложности:
МСМК – 6А; МС – 5Б; 1 разряд – 5А; 2 разряд – 3Б; 3 разряд – 2Б.
БИЛЬЯРДНЫЙ СПОРТ
Мастер спорта международного класса Республики Казахстан
1-3 место на Чемпионате Мира среди взрослых;
1 место на Кубке Мира среди взрослых;
1 место на Чемпионатах Азии, Европы среди взрослых;
1-3 место в составе команды на командном Чемпионате Мира среди взрослых.
Мастер спорта Республики Казахстан
1-2 место на Чемпионате Республики Казахстан среди взрослых;
1 место на Кубке Республики Казахстан среди взрослых;
1 место в составе команды на командном чемпионате Республики Казахстан среди взрослых.
Кандидат в мастера спорта Республики Казахстан
3-8 место на Чемпионате Республики Казахстан;
2-3 место в составе команды на командном чемпионате Республики Казахстан;
1-2 место на Чемпионате Республики Казахстан среди юниоров до 18 лет (включительно);
1 место на Спартакиаде школьников и учащихся колледжей Республики Казахстан;
1 место на Универсиаде студентов ВУЗов Республики Казахстан;
2-3 место на Кубке Республики Казахстан;
1 место на Чемпионате области (г. Астаны, г. Алматы).
I разряд
4-6 место на Спартакиаде школьников и Универсиаде Республики Казахстан;
2-3 место на Чемпионате области (г. Астаны, г.Алматы) при условии участия не менее 3-х спортсменов имеющих 1 разряд и выше.
II разряд
4-6 место на Чемпионате области (г. Астаны, г. Алматы) при условии участия не менее 3-х спортсменов имеющих звание не ниже 2-го разряда.
III разряд
Одержать в течение года 6 побед над разными спортсменами 3 разряда или 10 побед над разными спортсменами без разряда.
I юношеский разряд
Одержать в течение года 6 побед над разными спортсменами 1-ЮН разряда или 10 побед над разными спортсменами 1-ЮН и 2-ЮН разряд.
II юношеский разряд
Одержать в течение года 6 побед над разными спортсменами 2 ЮН разряда или 10 побед над разными спортсменами 2-ЮН и 3-ЮН разряд.
III юношеский разряд
Одержать в течение года 6 побед над разными спортсменами 3- ЮН разряда или 10 побед над разными спортсменами без разряд.
Условия выполнения разрядных требований:

1. Разрядтық талаптарды орындауға берілетін 1 жылдық мерзім, келесі разрядты беруге құқық беретін  бірінші жеңіс күнінен бастап саналады;
2. Жарыстардағы 1 спортшыны бірнеше рет жеңу тек 1 жеңіс ретінде саналады;
3. Жарыстардағы спортшының жарыстардан тыс жеңістері саналмайды;
4. Жоғарғы разрядты спортшыны жеңу өз разрядындағы спортшыны екі рет жеңіп шығумен тең.
БОУЛИНГ
Қазақстан Республикасының халықаралық дәрежедегі спорт шебері
Ересектер арасындағы  әлем чемпионатында, жеке разрядта 1-3 орын;
Ересектер арасындағы әлем чемпионатында, жұп, үшеу немесе командада (5 адам) 1-2 орын;
Ересектер арасындағы  әлем кубогында 1 орын;
Ересектер арасындағы Азия чемпионатында жеке, жұп, үшеу немесе командалық разрядта 1 орын.
Қазақстан Республикасының  спорт шебері
Ересектер арасындағы Қазақстан Республикасының чемпионатында ерлер үшін орташа 208 ұпай жинаса және әйелдер үшін орташа 200 ұпай жинаса, қатысушылар саны 20 адамнан көп болса 1-2 орын;
Қазақстан Республикасының Кубогында ерлер үшін орташа 208 ұпай жинаса және әйелдер үшін орташа 200 ұпай жинаса, қатысушылар саны 20 адамнан көп болса 1 орын;
Қазақстан Республикасы  спорт шеберлігінен үміткер
Ересектер арасындағы  Қазақстан Республикасының  чемпионатында  3-5 орын, ерлер үшін орташа 198 ұпай жинаса және  әйелдер үшін орташа 190 ұпай жинаса;
Қазақстан Республикасының Кубогында  ерлер үшін орташа 198 ұпай жинаса және  әйелдер үшін орташа 190 ұпай жинаса 2-5 орын;
Жеткіншектер (21 жасқа дейінгі) арасындағы ҚР біріншілігінде жеткіншектер үшін орташа 188 ұпай жинаса және  қыздар үшін орташа 180 ұпай жинаса 1 орын;
І спорттық разряд
Ересектер арасындағы облыстық немесе қалалық көлемдегі жарыстарда ерлер үшін орташа 198 ұпай жинаса және  әйелдер үшін   орташа 190 ұпай жинаса 1 орын;
(21 жасқа дейінгі) арасындағы ҚР біріншілігінде жастар үшін орташа 188 ұпай жинаса және қыздар үшін орташа 180 ұпай жинаса 3-4 орын;
(14-тен 16 жасқа дейін) арасындағы ҚР біріншілігінде жасөспірімдер үшін орташа 178 ұпай жинаса және  қыздар үшін орташа 170 ұпай жинаса 1-2 орын;
Қазақстан Республикасының Кубогында ерлер үшін орташа 178 ұпай жинаса және әйелдер үшін орташа 170 ұпай жинаса 5-8орын;
Ересектер арасындағы  Қазақстан Республикасының  чемпионатында 7-8 орын, ерлер үшін орташа 188 ұпай жинаса және  әйелдер үшін орташа 180 ұпай жинаса;
ІІ  спорттық разряд
Ересектер арасындағы облыстық немесе қалалық көлемдегі жарыстарда ерлер үшін орташа 178 ұпай жинаса және әйелдер үшін орташа 170 ұпай жинаса 2-8 орын;
Жастар арасындағы облыстық немесе қалалық көлемдегі жарыстарда ұлдар үшін орташа 168 ұпай жинаса және қыздар үшін орташа 160 ұпай жинаса 1-2;

1. Срок 1 год, устанавливаемый для выполнения разрядных требований, исчисляется с даты первой победы, дающий право на присвоение очередного разряда;
2. Победы, одержанные в соревнованиях над одним и тем же спортсменом, засчитываются как одна победа;
3. Победы, одержанные в соревнованиях над спортсменом вне конкурса, не засчитываются;
4. Победа над спортсменом высшего разряда оценивается, как две победы над спортсменом своего разряда.
БОУЛИНГ
Мастер спорта международного класса Республики Казахстан
1-3 место на Чемпионате Мира среди взрослых в личном разряде;
1-2 место на Чемпионате Мира среди взрослых в паре, в тройке или в команде (5 чел );
1 место на Кубке Мира среди взрослых;
1 место на Чемпионате Азии среди взрослых в личном, парном, в тройке или в командном разряде.
Мастер спорта Республики Казахстан
1-2 место на Чемпионате Республики Казахстан среди взрослых при наборе 208 очков в среднем для мужчин и 200 очков в среднем для женщин при условии, что число участников более 20 человек;
1 место на Кубке Республики Казахстан при наборе 208 очков в среднем для мужчин и 200 очков в среднем для женщин при условии, что число участников более 20 человек.
Кандидат в мастера спорта Республики Казахстан
3-5 место на Чемпионате Республики Казахстан среди взрослых при наборе 198 очков в среднем для мужчин и 190 очков в среднем для женщин;
2-5 место на Кубке Республики Казахстан при наборе 198 очков в среднем для мужчин и 190 очков в среднем для женщин;
1-2 место на Первенстве Республики Казахстан среди юниоров (до 21 года ) при наборе 198 очков в среднем для юниоров и 190 очков в среднем для юниорок.
I разряд
1 место на соревнованиях областного или городского масштаба среди взрослых при наборе 188 очков в среднем для мужчин и 180 очков в среднем для женщин;
3-4 место на Первенстве Республики Казахстан среди юниоров (до 21 года) при наборе 188 очков в среднем для юниоров и 180 очков в среднем для юниорок;
1-2 место на Первенстве Республики Казахстан среди юношей ( от 14 до 16 лет) при наборе 178 очков в среднем для юношей и 170 очков в среднем для девочек;
5-8 место на Кубке Республики Казахстан при наборе 178 очков для мужчин и 170 очков в среднем для женщин;
7-8 место на Чемпионате Республики Казахстан среди взрослых при наборе 188 очков в среднем для мужчин и 180 очков в среднем для женщин.
II разряд
2-8 место на соревнованиях областного или городского масштаба среди взрослых при наборе 178 очков в среднем для мужчин и 170 очков для женщин;
1-2 место на областных или городских соревнованиях среди юниоров ( 17-19 лет ) при наборе 168 очков в среднем и 160 очков в среднем для девушек;

Жасөспірімдер (14-16 жас) арасындағы ҚР біріншілігінде жасөспірімдер үшін орташа 168 ұпай жинаса және қыздар үшін орташа 160 ұпай жинаса 3-8 орын;
ІІІ  спорттық разряд
облыстық немесе қалалық,клубтық, мектептік жарыстарда ерлер үшін орташа 168 ұпай жинаса және әйелдер үшін орташа 160 ұпай жинаса алған орындарына қарамастан беріледі.
І жасөспірімдер разряды
облыстық немесе қалалық,клубтық, мектептік жарыстарда жасөспірімдер үшін орташа 158 ұпай жинаса және қыздар үшін орташа 150 ұпай жинаса алған  орындарына  қарамастан беріледі;
ІІ жасөспірімдер разряды
облыстық немесе қалалық,клубтық, мектептік жарыстарда жасөспірімдер үшін орташа 148 ұпай жинаса және қыздар үшін орташа 140 ұпай жинаса алған орындарына қарамастан беріледі;
ІІІ жасөспірімдер разряды
облыстық немесе қалалық,клубтық, мектептік жарыстарда жасөспірімдер үшін орташа 138 ұпай жинаса және қыздар үшін орташа 130 ұпай жинаса алған орындарына қарамастан беріледі;
Ескертпе:
ҚБФ шешімімен мынадай жас санаттары  белгіленді:
спортшылар үшін: алалардың «D» жас тобы – 14 жасқа дейін;
кіші «С» жас тобы – 14-16 жас;
орта «В» жас тобы – 17-21 жас;
аға «А» жас тобы – 21 жас және одан жоғары.
Разрядтық нормалар (СШ; СШҮ; 1-ші разряд және 2-ші разряд) тек қана ҚБФ мүше болып табылатын ұйымдар өткізетін және ағымдағы жылғы спорттық іс-шаралардың Күнтізбелік жоспарына енгізілген ресми жарыстарда есептеледі.
СШ және СШҮ разрядтық нормаларын орындау үшін бір маусымдағы ресми республикалық жарыстардың 70%-на  қатысу қажет.
БОДИБИЛДИНГ, ФИТНЕС, БОДИФИТНЕС
Қазақстан Республикасының Халықаралық дәрежедегі спорт шебері
Ересектер арасындағы әлем чемпионатында 1-3 орын;
Ересектер арасындағы Азия чемпионатында 1 орын.
Қазақстан Республикасының спорт шебері
Ересектер және жастар арасындағы Қазақстан Республикасының чемпионатында 1-2 орын;
Ересектер арасындағы Қазақстан Республикасының кубогінде 1 орын.
Қазақстан Республикасының спорт шеберіне үміткер
Ересектер және жастар арасындағы Қазақстан Республикасының Чемпионатында 3-4 орын;
Ересектер арасындағы Қазақстан Республикасының кубогінде 2-3 орын;
Облыс және қала чемпионатында абсолюттық сынақ бойынша 1 орын.
I спорттық разряд
Ересектер және жастар арасындағы Қазақстан Республикасының Чемпионатында 5-6 орын;
Абсолюттық сынақ бойынша облыс және қала чемпионатында 2-3 орын.
II спорттық разряд
Облыс және қала чемпионатында 1-3 орын.
III спорттық разряд
Облыс және қала чемпионатында 1-6 орын.
Қазақстан Республикасының Чемпионаты мен Кубогінде  нормативтік финалдық хаттамада көрсетілген жағдайда ғана норматив орындалған болады
БЕЛБЕУ КҮРЕСІ
Қазақстан  Республикасының халықаралық  дәрежедегі  спорт шебері
Ересектер арасында  әлем чемпионатында 1-2 орын;
Азия  Чемпионатында ересектер арасында 1 орын;
Ересектер арасында  әлем кубогы кезеңінің  финалында жеке есепте 1 орын.
Қазақстан Республикасының  спорт шебері
Ересектер арасында (ерлер, әйелдер) Қазақстан Республикасының чемпионатында 1-2 орын;

3-8 место на Первенстве Республики Казахстан среди юношей (14-16 лет ) при наборе 168 очков в среднем и 160 очков в среднем для девочек.
III разряд
Присваивается при наборе 168 очков в среднем для мужчин на областных, городских, клубных, на школьных соревнованиях независимо от занятых мест и 160 очков в среднем для женщин.
I юношеский разряд Присваивается при наборе 158 очков в среднем для юношей на областных, городских, клубных, на школьных соревнованиях независимо от занятых мест и 150 очков в среднем для девушек.
II юношеский разряд
Присваивается при наборе 148 очков в среднем для юношей на областных, городских, клубных, на школьных соревнованиях независимо от занятых мест и 140 очков в среднем для девушек.
III юношеский разряд
Присваивается при наборе 138 очков в среднем для юношей на областных, городских, клубных, на школьных соревнованиях независимо от занятых мест и 130 очков в среднем для девушек.
Примечание:
Решением КФБ определены возрастные категории
для спортсменов: Детская возрастная группа «D» - до 14 лет.
Младшая возрастная группа «C» - 14-16 лет.
Средняя возрастная группа «B» 17-21 год.
Старшая возрастная группа «А» 21 год и
старше.
Выполнение разрядных норм (МС; КМС; 1-ый разряд и 2-ой разряд)засчитывается только на официальных соревнованиях, проводимых организациями, членами КФБ и включенных в Единый Календарный план спортивных мероприятии текущего года. Для выполнения разрядных норм МС и КМС необходимо принять участие в 70% официальных республиканских соревнований одного сезона.
БОДИБИЛДИНГ, ФИТНЕС, БОДИФИТНЕС
Мастер спорта международного класса Республики Казахстан
1-3 место на Чемпионате Мира среди взрослых;
1 место в категории на Чемпионате Азии среди взрослых.
Мастер спорта Республики Казахстан
1-2 место на Чемпионате Республики Казахстан среди взрослых;
1 место на Кубке Республики Казахстан среди взрослых.
Кандидат в мастера спорта Республики Казахстан
3-5 место на Чемпионате Республики Казахстан;
2-3 место на Кубке Республики Казахстан среди взрослых;
1 место в абсолютном зачете на Чемпионате области.
I разряд
1-6 место в категории на чемпионате Республики Казахстан;
2-3 место в абсолютном зачете на чемпионате области.
II разряд. Занять:
1-3 место в категории на чемпионате области.
III разряд. Занять:
1-6 место в категории на чемпионате области.
На Чемпионате и Кубке Республики Казахстан норматив является выполненным только при условии указания норматива в финальном протоколе.
БОРЬБА НА ПОЯСАХ
Мастер спорта международного класса Республики Казахстан
1-2 места на Чемпионате Мира среди взрослых;
1 место на Чемпионате Азии среди взрослых;
1 место на финале этапах Кубка Мира среди взрослых в личном зачете.
Мастер спорта Республики Казахстан
1-2 место на Чемпионате Республики Казахстан среди взрослых; (мужчины, женщины);

110
90
180
100
86
74
Негізгі талаптар
Кестеде  10 минут ішінде  көтеру  саны келтірілген (қоссайыста – әр жаттығуда)
2. Қосайыс «жұлқу» және «серпу» жаттығуларынан тұрады.
3.Қоссайыстың ұпайлары: 1 серпе  көтеру – 1 ұпай, 1 жұлқа көтеру -0,5 ұпай.
4. ХДСШ  спорттық атағы  әлем чемпионатында, әлем кубогында, ересектер арасындағы  Еуропа кубогында және ҚР чемпионаты жарыстарында, Ресейдің Ашық кубогында допинг бақылаудан өту кезінде  орындаған нормалары үшін беріледі.

110
90
180
100
86
74
Общие особые
условия
1. В таблице приведено количество подъемов за 10 минут (в двоеборье в
каждом упражнении). 2. Двоеборье состоит из упражнения "толчок" и
упражнения "рывок". 3. Очки в двоеборье начисляются: 1 толчок - 1 очко, 1
рывок - 0,5 очка. 4. Спортивное звание МСМК присваивается за выполнение
нормы на Чемпионате Мире, на Кубке Мира, на Чемпионате Европы среди
взрослых и на соревнованиях Чемпионата Республики Казахстан, Открытом
Кубке Федераций при прохождение допинг контроля.

5. СШ  спорттық атағы  ҚР чемпионаты жарыстарында, Ресейдің Ашық кубогында, жеткіншектер арасындағы ҚР чемпионатында беріледі.
6. СШҮ  спорттық атағы  мәртебесі аудандық, облыстық, қалалық деңгейден төмен емес жарыстарда, «Динамо» СҚ-ның , Қазақстан Республикасы ҰҚК және шекара әскерлерінің, ҚР ІІМ, ҚР Қарулы  күштерінің спартакиадасында беріледі.
7. Бірінші және басқа бұқралық спорттық разрядтар  кез келген мәртебедегі  жарыста беріледі.
8. Жеткіншектер  (19-22 жас) арасындағы  Қазақстан біріншілігі, кіші жастағы  жасөспірімдерге беріледі.
9. Спорт жарыстарына қатысу үшін  көрсетілген жасқа  спортшы жарысты өткізетін күнтізбелік жыл ішінде  толуы тиіс.
ДАЙДО ДЖУКУ КУДО
Қазақстан Республикасының Халықаралық дәрежедегі спорт шебері
Ересектер арасында әлем чемпионатында 1-3 орын;
Ересектер арасында әлем кубогінде 1 орын;
Ересектер арасында Азия чемпионатында 1 орын.
Қазақстан Республикасының спорт шебері:
Ересектер арасында Қазақстан Республикасының чемпионатында 1-2 орын.
Қазақстан Республикасының спорт шеберіне үміткер
Ересектер арасында Қазақстан Республикасының чемпионатында 3-5 орын;
Республикалық турнирлерде 1-3 орын.
І спорттық разряд
Жыл бойы 1 разрядты түрлі спортшыларды  6 рет жеңіп жеңімпаз атану немесе  2 разрядты спортшыларды 10 рет жеңіп жеңімпаз атану.
ІІ спорттық разряд
2 разрядты спортшыларды 6 рет жеңіп жеңімпаз атану немесе 3 разрядты спортшыларды 10 рет жеңіп жеңімпаз атану.
ІІІ спорттық разряд
3 разрядты спортшыларды 6 рет жеңіп жеңімпаз атану немесе  жаңа келген -спортшыларды 10  мәрте жеңіп жеңімпаз атану.
І жасөспірімдер разряды
Жыл бойы 1 жасөспірім  разрядты  түрлі спортшыларды  6 рет жеңіп жеңімпаз атану немесе  2 жасөспірім разрядты  спортшыларды 10 рет жеңіп жеңімпаз атану.
ІІ жасөспірімдер разряды
Жыл бойы 2 жасөспірім разрядты  спортшыларды  6 мәрте жеңіп жеңімпаз атану немесе жаңа келген -спортшыларды 10 рет жеңіп жеңімпаз атану.
ДЖИУ-ДЖИТСУ
Қазақстан Республикасының халықаралық дәрежедегi спорт шеберi
Кемінде 5 елдің қатысуымен ересектер арасындағы әлем чемпионатында 1-3 орындар;
Кемінде 5 елдің қатысуымен ересектер арасындағы Жауынгерлік өнерінің әлемдік Ойындарында 1-3 орындар;
Кемінде 5 елдің қатысуымен ардагерлер арасындағы әлем чемпионатында 1 орын;
Ересектер арасындағы әлем Кубогында 1 орын;
Ересектер арасындағы Азия ойындарында (кешенді) 1 орын;
Ересектер арасындағы Азия чемпионатында 1 орын.
Қазақстан Республикасының спорт шебері
Ересектер арасындағы Қазақстан Республикасының Чемпионатында 1-2 орындар;
Жастар арасындағы Қазақстан Республикасының Чемпионатында 1 орын;
Ересектер арасындағы Қазақстан Республикасының Кубогында 1 орын;
Жастар арасындағы Қазақстан Республикасының Кубогында 1 орын.
Қазақстан Республикасының спорт шеберіне үміткер
Ересектер арасындағы Қазақстан Республикасының Чемпионатында 3 орындар;
Жастар арасындағы Қазақстан Республикасының Чемпионатында 2-3 орындар;
Юниорлар мен жасөспірімдер арасындағы Қазақстан Республикасының Чемпионатында 1-3 орындар;
Ересектер арасындағы Қазақстан Республикасының Кубогында 2-3 орындар;
Жастар арасындағы Қазақстан Республикасының Кубогында 2-3 орындар;
Юниорлар мен жасөспірімдер арасындағы Қазақстан Республикасының Кубогында 1 орын;
Юниорлар мен жасөспірімдер арасындағы Қазақстан Республикасының оқушылар Спартакиадасында 1-3 орындар;
Ересектер мен жастар арасындағы «Федерация Кубогы» Республикалық турнирінде 1-3 орындар;
Ересектер мен жастар арасындағы «ОреnKazakhstan» Ашық Республикалық Турнирінде 1-3 орындар;
Юниорлар мен жасөспірімдер арасындағы «Федерация Кубогы» Республикалық турнирінде (біліктілік шебер турнирі) 1 орын;
Юниорлар мен жасөспірімдер арасындағы «ОреnKazakhstan» Ашық Республикалық Турнирінде 1 орын;
Спорттық-бұқаралық іс-шаралар күнтізбесіне енгізілген ересектер, жастар, юниорлар мен жасөспірімдер арасындағы Ашық республикалық турнирлерінде 1 орындар;
Ересектер, жастар мен юниорлар арасындағы облыс (аймақ), Алматы, Астана қалалары Чемпионаттарында 1 орын.
Ескерту: 2 дан бойынша 1 нормативін орындау кезінде аттестаттау ФСАДСША қабылданған аттестаттау бағдарламаларына сәйкес өткізілуі қажет.
І спорттық разряд
Кемінде қалалық деңгейдегі жарыстарда бір жыл ішінде 1-дәрежелі әр түрлі спортшыларды 8 рет жеңу немесе 2-дәрежелі спортшыларды 16 рет жеңу;
ІІ спорттық разряд
Кемінде аудандық деңгейдегі жарыстарда бір жыл ішінде 2-дәрежелі әр түрлі спортшыларды 6 рет жеңу;
ІІІ спорттық разряд
Кез келген деңгейдегі жарыстарда бір жыл ішінде 3-дәрежелі спортшыларды 4 рет жеңу немесе жаңадан келген спортшыларды 8 рет жеңу;
І жасөспірімдер разряды
Белгілі бір салмақ дәрежесінде кемінде 1-жасөспірімдер разрядындағы 4 спортшы қатысқан жағдайда, облыстық, қалалық жасөспірімдер біріншілігінде 1 орынды жеңіп алу немесе бір жыл ішінде кез келген деңгейдегі жарыстарда 2-жасөспірімдер разрядындағы спортшыларды 10 рет жеңу.
ІІ жасөспірімдер разряды
Кез келген деңгейдегі жарыстарда бір жыл ішінде 3 жасөспірімдер дәрежелі спортшыларды 4 рет жеңу.
ІІІ жасөспірімдер разряды
Кемінде 5 кездесуге қатысу.
Спортшылардың жас санаты:

5. Спортивное звание МС присваивается на соревнованиях Чемпионата
Республики Казахстан, Открытом Кубке Федераций, Чемпионат Республики
Казахстан юниоров.
6. Спортивный разряд КМС присваивается на соревнованиях не ниже статуса
районного, областного и городского уровня и Спартакиаде ЦС Динамо, КНБ
Республики Казахстан и пограничных войск, МВД Республики Казахстан,
Вооруженных сил Республики Казахстан.
7. Первый и иные массовые спортивные разряды присваиваются на
соревнованиях любого статуса.
9. Первенства Казахстана проводятся среди юниоров (19 - 22 лет), среди
юношей младшие возраст.
10. Для участия в спортивных соревнованиях указанное количество лет
спортсмену должно исполниться в календарный год проведения соревнований.
ДАЙДО ДЖУКУ КУДО
Мастер спорта Международного класса Республики Казахстан
1-3 места на Чемпионате Мира среди взрослых;
1 место на Кубке Мира среди взрослых;
1 место на Чемпионате Азии среди взрослых.
Мастер спорта Республики Казахстан
1-2 место на Чемпионате Республики Казахстан среди взрослых.
Кандидат в мастера спорта
3-5 место на Чемпионате Республики Казахстан среди взрослых;
1-3 место на Республиканских турнирах.
I разряд
В течение года одержать 6 побед над разными спортсменами 1 разряда или 10 побед над разными спортсменами 2 разряда.
II разряд
одержать 6 побед над разными спортсменами 2 разряда или 10 побед над разными спортсменами 3 разряда.
III разряд
одержать 6 побед над разными спортсменами 3 разряда или 10 побед над разными спортсменами – новичками.
I юношеский разряд
В течение года одержать 6 побед над разными спортсменами 1 юношеского разряда или 10 побед над разными спортсменами 2 юношеского разряда.
II юношеский разряд
В течение года одержать 6 побед над разными спортсменами 2 юношеского разряда или 10 побед над разными спортсменами-новичками.
ДЖИУ-ДЖИТСУ
Мастер спорта международного класса Республики Казахстан
1-3 место на Чемпионате Мира среди взрослых при участии не менее 5 стран;
1-3 место на Мировых Играх боевых искусств среди взрослых при участии не менее 5 стран;
1 место на Чемпионате Мира среди ветеранов при участии не менее 5 стран;
1 место на Кубке Мира среди взрослых;
1 место на Азиатских играх среди взрослых (комплексные);
1 место на Чемпионате Азии среди взрослых.
Мастер спорта Республики Казахстан
1-2 место на Чемпионате Республики Казахстан среди взрослых;
1 место на Чемпионате Республики Казахстан среди молодежи;
1 место на Кубке Республики Казахстан среди взрослых;
1 место на Кубке Республики Казахстан среди молодежи.
Кандидат в мастера спорта Республики Казахстан
3 места на Чемпионате Республики Казахстан среди взрослых;
2-3 место на Чемпионате Республики Казахстан среди молодежи;
1-3 место на Чемпионате Республики Казахстан среди юниоров и юношей;
2-3 место на Кубке Республики Казахстан среди взрослых;
2-3 место на Кубке Республики Казахстан среди молодежи;
1 место на Кубке республики Казахстан среди юниоров и юношей;
1-3 место на Спартакиаде школьников Республики Казахстан среди юниоров и юношей;
1-3 место на Республиканском Турнире «Кубок Федерации» среди взрослых и молодежи;
1-3 место на Открытом Республиканском Турнире «Open Kazakhstan» среди взрослых и молодежи;
1 место на Республиканском Турнире «Кубок Федерации» (Мастерский квалификационный турнир) среди юниоров и юношей;
1 место на Открытом Республиканском Турнире «Open Kazakhstan» среди юниоров и юношей;
1 места на Открытых республиканских турнирах среди взрослых, молодежи юниоров и юношей, включенных в календарь спортивно-массовых мероприятий;
1 место на Чемпионате области (региона) и городах Алматы, Астаны среди взрослых, молодежи и юниоров.
Примечание: При выполнение норматива 1 по 2 дан аттестация должны проводится в соответствии с принятыми аттестационными программами ФСАДСША.
I разряд
Одержать в течение года 8 побед над разными спортсменами I разряда или 16 побед над спортсменами II разряда на соревнованиях, не ниже городского масштаба.
II разряд
Одержать в течение года 6 побед над разными спортсменами II разряда на соревнованиях, не ниже районного масштаба.
III разряд
Одержать в течение года 4 победы над спортсменами III разряда или 8 побед над новичками на соревнования любого масштаба.
I юношеский разряд
Завоевать 1 место на юношеском первенстве области, городов, при условии, что данной весовой категории участвуют, не менее 4 спортсменов I юношеского разряда или одержать в течение года 10 побед над спортсменами II юношеского разряда на соревнованиях любого масштаба.
II юношеский разряд
Одержать в течение года 4 победы над спортсменами III юношеского разряда на соревнованиях любого масштаба.
III юношеский разряд
Участвовать в не менее чем 5-ти встречах.
Возрастные категории спортсменов :

Балалар-1 – (8 жаста және кіші)
Балалар-2 – (9-11 жаста)
Юниорлар (кадеттер) – (12-14 жаста)
Юниорлар - (15-17 жаста)
Жастар – (18-20 жаста)
Ересектер – (21 жаста және үлкен)
Ардагерлер-1 – (36-45 жаста)
Ардагерлер-2 – (46-54 жаста)
Ардагерлер-3 – (55 жаста және үлкен)
ДАРТС
Қазақстан Республикасының халықаралық дәрежедегi спорт шеберi
Әлем Чемпионатының жеке, жұптық немесе командалық сындарында 1-3 орын;
Әлем Кубогіндегі құрама команданың құрамында 1 орын;
Азия Чемпионатында жұптық немесе командалық сындарында 1орын.
Қазақстан Республикасының спорт шебері
ҚР чемпионатының жекелей, жұптық немесе аралас сындарында 1-2 орын;
ҚР Кубогында жекелей, жұптық немесе аралас сындарында 1 орын;
«Үлкен раунд» бойынша біліктілік нормативі кестесінің көрсеткішіне жету: ерлер-750, әйелдер-650 ұпай
Қазақстан Республикасының спорт шеберіне үміткер
ҚР чемпионатының жекелей, жұптық немесе аралас сындарында 3-4 орын;
ҚР Кубогында жекелей, жұптық немесе аралас сындарында 2-3 орын;
«Федерация Кубогі» финалы, жұптық немесе аралас сындарында 1-3 орын;
«Федерация Кубогі» кезеңдерінде, ҚР Жасөспірімдер біріншілігінде, ҚР Жастар ойыны,  ҚР оқушылар Спартакиадасы (ересектер тобы), жекелей, аралас немесе топтық сындарында 1-3 орындар;
Арнайы өңірлік жарыстарда және Алматы, Астана қалаларының жекелей, жұптық немесе аралас сындарында 1-4 орындар.
«Үлкен раунд» бойынша біліктілік нормативі кестесінің көрсеткішіне жету: ерлер-660, әйелдер-580 ұпай
І спорттық разряд
ҚР Чемпионаты, ҚР Кубогы, ҚР халықтар Спартакиадасы, «Федерация Кубогі» финалы және Халықаралық жарыстарда 4-8 орындар
ҚР Жасөспірімдер біріншілігі, ҚР Жастар ойыны, ҚР оқушылар Спартакиадасы (ересектер тобы), «Федерация Кубогі» кезеңдері жекелей, аралас және жұптық сындарында 5-8 орындар
Арнайы өңірлік жарыстарда және Алматы, Астана қалаларының жеке сындарында 5-8 орындар
Жыл бойы 10-нан кем емес 2 разрядты спортшы  қатысқан 2 ресми жарыста-1 орын иеленген жағдайда
«Үлкен раунд» бойынша біліктілік нормативі кестесінің көрсеткішіне жету: ерлер-550, әйелдер-450 ұпай
ІІ спорттық разряд
ҚР Чемпионатының жеке, жұптық немесе аралас сындарында, ҚР Кубогі, халықтар Спартакиадасы, ҚР оқушылар Спартакиадасы, Федерация Кубогі кезеңдері 9-12 орындар
Алматы, Астана қалаларының және облыстардың арнайы жарыстарының жеке, жұптық немесе аралас сындарында 9-12 орындар

Дети-1 - (8 лет и младше);
Дети-2 - (9-11 лет);
Юноши (кадеты) - (12-14 лет);
Юниоры - (15-17 лет);
Молодежь - (18-20 лет);
Взрослые - (21 лет и старше);
Ветераны-1 - (36-45 лет);
Ветераны-2 - (46- 54 лет);
Ветераны 3 - (55 лет и старше).
ДАРТС
Мастер спорта международного класса Республики Казахстан
1-3 место на Чемпионате Мира среди взрослых в личном, парном или командном разрядах;
1 место на Кубке Мира среди взрослых в составе сборной команды;
1 место на Чемпионате Азии среди взрослых в личном, парном или командном разрядах.
Мастер спорта Республики Казахстан
1-2 место в личном, парном или смешанном разряде на Чемпионате Республики Казахстан среди взрослых;
1 место в личном, парном или смешанном разряде на Кубке Республики Казахстан среди взрослых;
Достичь показания норматива квалификационной таблицы по «Большому раунду»: Муж. – 750, Жен. – 650 очков.
Кандидат в мастера спорта Республики Казахстан
3-4 место в личном, парном или смешанном разряде на Чемпионате Республики Казахстан;
2-3 место в личном, парном или смешанном разряде на Кубке Республики Казахстан;
1-3 место в личном, парном или смешанном разряде на финале «Кубка Федерации»;
1-3 место в этапах «Кубка Федерации», в Юниорском первенстве Республики Казахстан, Молодежных играх Республики Казахстан, Спартакиаде школьников Республики Казахстан (старшая группа), в личном, смешанном или парном разрядах;
1-4 место на официальных региональных соревнованиях и г.г. Алматы, Астаны в личном, парном или смешанном разрядах;
Достичь показания норматива квалификационной таблицы по «Большому раунду»: Муж. – 660, Жен. – 580 очков.
I разряд
4-8 место на Чемпионате Республики Казахстан, Кубке Республики Казахстан, Спартакиаде народов Республики Казахстан, финале «Кубка Федерации» и на Международных соревнованиях;
5-8 место на юниорском первенстве Республики Казахстан, Молодежных играх Республики Казахстан, Спартакиаде школьников (старшая группа), этапах «Кубка федерации» в личном, смешанном или парном разрядах;
5-8 место на официальных региональных соревнованиях и г. г.Алматы, Астаны в личном разряде
1 место в течение года на 2-х официальных соревнованиях при участии в них не менее 10 спортсменов 2 разряда;
Достичь показания норматива квалификационной таблицы по «Большому раунду»: Муж. – 550, Жен. – 450 очков.
II разряд
9-12 место в личном, парном или смешанном разрядах на Чемпионате Республики Казахстан, Кубке Республики Казахстан, Спартакиаде народов, Спартакиаде школьников Республики Казахстан, этапах Кубка Федерации;
9-12 место в личном, парном или смешанном разрядах на официальных соревнованиях г.г.Алматы, Астаны и областей;

Жыл бойы 10-нан кем емес 3 разрядты спортшы  қатысқан 2 ресми жарыста-1 орын иеленген жағдайда
«Үлкен раунд» бойынша біліктілік нормативі кестесінің көрсеткішіне жету: ерлер-420, әйелдер-360 ұпай
ІІІ спорттық разряд
16 спортшы қатысқан бір арнайы жарыстан 1 орын иеленген жағдайда.
«Үлкен раунд» бойынша біліктілік нормативі кестесінің көрсеткішіне жету: ерлер-390, әйелдер-320 ұпай
І жасөспірімдер разряды
Жыл бойы 12-ден кем емес 2 разрядты спортшы  қатысқан 2 ресми жарыста-1 орын иеленген жағдайда
«Үлкен раунд» бойынша біліктілік нормативі кестесінің көрсеткішіне жету: ерлер- 320, әйелдер-250 ұпай
ІІ жасөспірімдер разряды
Жыл бойы 10-нан кем емес 3 разрядты спортшы  қатысқан 2 ресми жарыста-1 орын иеленген жағдайда
«Үлкен раунд» бойынша біліктілік нормативі кестесінің көрсеткішіне жету: ерлер-250, әйелдер-180 ұпай
ІІІ жасөспірімдер разряды
Жыл бойы 10-нан кем емес спортшы  қатысқан 2 ресми жарыста-1 орын иеленген жағдайда
«Үлкен раунд» бойынша біліктілік нормативі кестесінің көрсеткішіне жету: ерлер- 150, әйелдер-120 ұпай
Орындалу жағдайы:
Разрядтық нормативтердің орындалуы ағымдағы жылдың спорттық іс-шараларының күнтізбелік жоспарына енгізілген, спорт комитеттерінде бекітілген жарыстарда, сондай-ақ Қазақстан Республикасының садақ ату, арбалет және дартс федерациясының өткізілген жарыстарында саналады.
ҚР 5 өңірінен қатысқан және «Спорт шеберлігіне үміткер» 6 спортшы немесе 3-тен кем емес «ҚР спорт шебері» қатысқан жағдайда, жұптық жарыстарда 8 жұп, ерлер арасында 24 спортшыдан кем емес, әйелдер арасында 16-дан кем емес спортшы жарысқа қатысқан жағдайда «ҚР спорт шебері» атағының орындалуы саналады.  Қазақстан Республикасының Спорт шебері спорттық атағы 14 жастан бастап беріледі.
1 разрядты 6 спортшы немесе 3 «Спорт шеберлігіне үміткері» қатысқан жағдайда, қалалық деңгейден төмен емес жарыстарда «СШҮ» дәрежелік деңгейінің орындалуы саналады.
2 разрядтан төмен емес, 6-дан кем емес спортшы жарысқа қатысқан жағдайда, аудандық деңгейден төмен емес жарыстарда 1 разряд деңгейінің орындалуы саналады.
3 разрядтан төмен емес, 8-дан кем емес спортшы жарысқа қатысқан жағдайда, аудандық деңгейден төмен емес жарыстарда 2 разряд деңгейінің орындалуы саналады.
Жарыстың кез-келген дәрежесіндегі 16-дан кем емес спортшы жарысқа қатысқан жағдайда, кез-келген деңгейдегі жарыстарда 3 разряд және жасөспірімдер дәрежесінің деңгейі орындалуы саналады.
Спорттық атағын және дәрежесін иеленгенде, егерде бас төрешілік ұжымның құрамында болса, жарыстар жүргізсе, спорттық төрешілер келесі біліктіліктерге кіреді:
- « ҚР спорт шебері» атағы-2 жоғары ұлттық санаттағы төреші болған жағдайда;
- «Спорт шеберлігіне үміткер» разряды- 1 ұлттық санаттағы төреші, 2 бірінші санаттағы спорт төрешісі болған жағдайда;
- 1 разряд-1 ұлттық санаттағы төреші, бірінші санаттағы спорт төрешісі болған жағдайда;
- 2-3 разряд-3 спорт бойынша төреші болған жағдайда беріледі.
КАРАТЭ-ДО
Қазақстан Республикасының халықаралық дәрежедегі  спорт шебері
Азия ойындарында (WKF) 1-2 орын;
Әлем чемпионатында (WKF) 1-3 орын;
Дүниежүзілік Ойындарда  (WKF) 1-3 орын;
Жауынгерлік өнерден Дүниежүзілік Ойындарда (WKF) 1-3 орын;
Студенттердің әлем чемпионатында (WKF) 1-3 орын;
Азия чемпионатында (WKF) 1-2 орын;
Кадеттер мен жеткіншектер арасындағы Азия чемпионатында (WKF) 1 орын;
Әлемнің Стильдік  чемпионатында 1-2 орын (Шотокан, Гюдзю-рю, Вадо-рю, Шито-Рю);
Азияның Стильдік  чемпионатында 1 орын (Шотокан, Гюдзю-рю, Вадо-рю, Шито-Рю);

1 место в течение года на 2-х соревнованиях при участии в них не менее 10 спортсменов 3 разряда;
Достичь показания норматива квалификационной таблицы по «Большому раунду»: Муж. – 420, Жен. – 360 очков.
III разряд
1 место на одном из официальных соревновании при участии 16 спортсменов;
Достичь показания норматива квалификационной таблицы по «Большому раунду»: Муж. – 390, Жен. – 320 очков.
I юношеский разряд
Занять 1 место в течение года на 2-х соревнованиях при участии не менее 12 спортсменов. 2 юн. разряда;
Достичь показания норматива квалификационной таблицы по «Большому раунду»: Муж. – 320, Жен. – 250 очков.
II юношеский разряд
Занять 1 место в течение года на 2-х соревнованиях при участии не менее 10 спортсменов 3 юн. разряда;
Достичь показания норматива квалификационной таблицы по «Большому раунду»: Муж. – 250, Жен. – 180 очков.
III юношеский разряд
Занять 1 место в течение года на 1-х соревнованиях при участии не менее 10 спортсменов;
Достичь показания норматива квалификационной таблицы по «Большому раунду»: Муж. – 150, Жен. – 120 очков.
Условия выполнения :
Выполнение разрядных нормативов засчитывается на соревнованиях, включенных в календарные планы спортивных мероприятий текущего года и утвержденные Агентством Республики Казахстан по делам спорта и физической культуры, а также на соревнованиях, проводимых Республиканской федерацией стрельбы из лука, арбалета и дартса Республики Казахстан.
Выполнение звания «Мастер спорта Республики Казахстан » засчитывается, при условии участия в соревновании не менее 24 спортсменов среди мужчин, 16 среди женщин, 8 пар в парных соревнованиях при условии участия в них не менее 3 спортсменов « Мастер спорта Республики Казахстан » или 6 спортсменов «Кандидат в мастера спорта».
Выполнение разрядных норм «КМС» засчитывается на соревнованиях не ниже городского масштаба, при условии участия в них 3 КМС или 6 спортсменов 1 разряда.
Выполнение разрядных норм 1 разряда засчитывается на соревнованиях не ниже районного масштаба, при условии участия в упражнении не менее 6 спортсменов, не ниже 2 разряда.
Выполнение разрядных норм 2 разряда засчитывается на соревнованиях не ниже районного масштаба, при условии участия в упражнения не менее 8 спортсменов, не ниже 3 разряда.
Выполнение разрядных норм 3-го разряда и юношеских разрядов засчитывается на соревнованиях, любого масштаба, при условии участия в упражнении не менее 16 спортсменов любых разрядов в упражнении.
Спортивные звания и разряды присваиваются, если в составе главной судейской коллегии, проводящей соревнования, входят спортивные судьи следующей квалификации:
Звание «Мастер спорта Республики Казахстан» не менее 2-х Судьей высшей национальной категории;
разряд «Кандидат в мастера спорта»- не менее 1-го Судьи Республиканской категории, 2-х судей первой категории;
1 разряд- 1-го судьи Республиканской категории,1 судья не ниже первой категории2-3 разряды не менее 3-х судей по спорту.
КАРАТЭ-ДО
Мастер спорта международного класса Республики Казахстан
1-2 место на Азиатских Играх (WKF);
1-3 место на Чемпионате Мира (WKF);
1-3 место на Всемирных играх (WKF);
1-3 место на Всемирных играх по Боевым Искусствам (WKF);
1-3 место на Чемпионате Мира студентов (WKF);
1-2 место на Чемпионате Азии (WKF);
1 место на Чемпионате Азии среди кадетов и юниоров (WKF);
1-2 место на Стилевом Чемпионате Мира (Шотокан, Гюдзю-рю, Вадо-рю, Шито-рю);
1 место на Стилевом Чемпионате Азии (Шотокан, Гюдзю-рю, Вадо-рю, Шито-рю);

Кемінде 12 ел қатысатын А тобындағы (WKF) халықаралық турнирде 1 орын;
Кадеттер мен жеткіншектер арасындағы Азияның Стильдік  чемпионатында 1 орын (Шотокан, Гюдзю-рю, Вадо-рю, Шито-Рю).
Қазақстан Республикасының спорт шебері
Ересектер арасындағы  Қазақстан Республикасының спартакидасында 1-2 орын (WKF);
Ересектер арасындағы  Қазақстан Республикасының чемпионатында (WKF) 1-2 орын;
KAZAKHSTAN OPEN халықаралық турнирінде 1-2 орын;
Қазақстан Республикасының Стильдік  чемпионатында 1 орын (Шотокан, Гюдзю-рю, Вадо-рю, Шито-Рю).
Қазақстан Республикасының спорт шеберінен үміткер
Ересектер арасындағы  Қазақстан Республикасының спартакидасында 3 орын (WKF);
Ересектер арасындағы Қазақстан Республикасының чемпионатында  (WKF) 3 орын;
Кадеттер мен жеткіншектер арасындағы Қазақстан Республикасының чемпионатында  (WKF) 1-3 орын;
ҚР біріншілігінде 1 орын (WKF);
ҚР ересектер арасындағы Стильдік чемпионатында 2-3 орын (Шотокан, Гюдзю-рю, Вадо-рю, Шито-Рю);
ҚР жасөспірімдер арасындағы Стильдік  чемпионатында 1-2 орын (Шотокан, Гюдзю-рю, Вадо-рю, Шито-Рю).
І спорттық разряд
ҚР жасөспірімдер арасындағы Стильдік  чемпионатында 3 орын (Шотокан, Гюдзю-рю, Вадо-рю, Шито-Рю);
Облыстың, қаланың чемпионатында 1-3 орын иелену, егер аталған салмақ дәрежесінде кемінде 1 разрядты 4 қатысушы болса.
ІІ спорттық разряд
Облыстың, қаланың Стильдік чемпионатында 1-3 орын (Шотокан, Гюдзю-рю, Вадо-рю, Шито-Рю), егер аталған салмақ дәрежесінде кемінде 1 разрядты  4 қатысушы болса.
ІІІ спорттық разряд
Кез келген жарыста жыл бойы жаңадан келген  спортшыларды 4 рет жеңсе.
І жасөспірімдер разряды
Облыстың, қаланың біріншілігінде 1 орын, егер аталған салмақ дәрежесінде  кемінде 1 жасөспірімдер разряды бар  4 қатысушы болса;
Жыл бойы кез келген жарыстарда ІІ жасөспірімдер разряды бар спортшыларды 10 рет жеңсе.
ІІ жасөспірімдер разряды
Облыстың, қаланың Стильдік чемпионатында 1 орын (Шотокан, Гюдзю-рю, Вадо-рю, Шито-Рю), егер  аталған салмақ дәрежесінде кемінде 2 жасөспірімдер разрядты  4 қатысушы болса;
Кез келген  жарыста жыл бойы ІІІ жасөспірімдер разряды бар спортшыларды 6 рет жеңсе.
ІІІ жасөспірімдер разряды
1,5 жыл ішінде  спортпен жүйелі шұғылданса, кез келген  жарыста жыл бойы  ІІІ жасөспірімдер разряды бар 4 спортшыны  жеңсе.
КАРАТЭ-ДО ШОТОКАН
Қазақстан Республикасының халықаралық дәрежедегі спорт шебері
Ересектер арасында әлем чемпионатында 1-3 орын;
Ересектер арасында Азия чемпионатында 1 орын;
Ересектер арасында әлем кубогінде 1 орын;
Ардагерлер арасында әлем чемпионатында 1 орын.
Қазақстан республикасының спорт шебері

1 место на Международном турнире группа А (WKF) с участием не менее 12 стран;
1 место на Стилевом Чемпионате Мира или Азии среди кадетов и юниоров (Шотокан, Годзю-рю, Вадо-рю, Шито-рю).
Мастер спорта Республики Казахстан
1-2 место Спартакиада РК среди взрослых (WKF);
1-2 место на Чемпионате РК среди взрослых (WKF);
1-2 место на Международном турнире KAZAKHSTAN OPEN;
1 место на Стилевом Чемпионате РК среди взрослых (Шотокан, Годзю-рю, Вадо-рю, Шито-рю).
Кандидат в мастера спорта Республики Казахстан
3 место Спартакиада РК среди взрослых (WKF);
3 место на Чемпионате РК среди взрослых (WKF);
1-3 место на Чемпионате РК среди кадетов и юниоров (WKF);
1 место на Первенстве РК (WKF);
2-3 место на Стилевом Чемпионате РК среди взрослых (Шотокан, Гюдзю-рю, Вадо-рю, Шито-рю);
1-2 место на Стилевом Чемпионате РК среди юношей (Шотокан, Гюдзю-рю, Вадо-рю, Шито-рю).
I разряд
3 место на Стилевом Чемпионате РК среди юношей (Шотокан, Гюдзю-рю, Вадо-рю, Шито-рю);
занять с 1 по 3 место на чемпионате области, города при условии, что в данной весовой категории не менее 4-х спортсменов 1 разряда.
II разряд
занять с 1 по 3 место на стилевых чемпионатах области, города (Шотокан, Гюдзю-рю, Вадо-рю, Шито-рю) при условии, что в данной весовой категории не менее 4-х спортсменов 1 разряда.
III разряд
одержать в течение одного года 4 победы над спортсменами новичками на соревнованиях любого масштаба.
I юношеский разряд
1 место на Первенстве области, города при условии, что в данной весовой категории не менее 4-х спортсменов 1-го юношеского разряда;
Одержать в течение года 10 побед над спортсменами со 2-м юношеским разрядом на соревнованиях любого масштаба.
II юношеский разряд
1 место на стилевых Первенствах области (Шотокан, Гюдзю-рю, Вадо-рю, Шито-рю) при условии, что в данной весовой категории не менее 4-х спортсменов 2 юношеского разряда;
Одержать в течение года 6 побед над спортсменами со 3-м юношеским разрядом на соревнованиях любого масштаба.
II юношеский разряд
Систематически заниматься в течение 1,5 лет и одержать в течений года 4 победы над спортсменами со 3-м юношеским разрядом на соревнованиях любого масштаба.
III юношеский разряд
Систематически заниматься в течение 1 года, владеть техническими приемами и участвовать не менее, чем в 5 боях.
III юношеский разряд
Систематически заниматься в течение 1 года, владеть техническими приемами и участвовать не менее чем в 3 боях.
КАРАТЭ-ДО ШОТОКАН
Мастер спорта международного класса Республики Казахстан
1-3 место на Чемпионате Мира среди взрослых;
1 место на Кубке Мира среди взрослых;
1 место на Чемпионате Мира среди ветеранов;
1 место на Чемпионате Европы среди взрослых.
Мастер спорта Республики Казахстан

Ересектер арасында Қазақстан Республикасы чемпионатында 1-2 орын;
Ересектер арасында Қазақстан Республикасы Кубігінде 1 орын;
В.Савкивті еске алуға арналған Халықаралық Турнирде 1 орын.
Қазақстан Республикасының спорт шеберіне үміткер
Қазақстан Республикасы чемпионатында 3-5 орын;
Қазақстан Республикасы кубігінде 2-3 орын;
Қазақстан Республикасы Біріншілігінде 1 орын.
І спорттық разряд
Жасөспірімдер арасындағы Қазақстан Республикасы чемпинатында 1-3 орын;
Облыс, қала чемпионатында 1 - 3 орын алу үшін сол салмақ категориясында 1 дәрежелі  4 спортсмен  болу мүмкін.
ІІ спорттық разряд
Облыс, Астана және Алматы қала Чемпионатында 1-3 орын алу.
ІІІ спорттық разряд
Бір жыл ішінде кезкелген денгейдегі жарыстарда жаңа спортшылар арасында 4 жеңіске жету.
І жасөспірімдер разряды
Ерекше салмақ дәрежесінде 1 жасөспірімді санатты 4 спортшы қатысқан қалалық, облыстық Біріншілікте 1 орынға иелену.
1 жыл ішінде кез келген денгейдегі жарыстарда 2 жасөспірімдер санатты спортшылар арасында 10 мәрте жеңіске жету.
ІІ жасөспірімдер разряды
Ерекше салмақ дәрежесінде 2 жасөспірімді санатты 4 спортшы қатысқан облыстық Біріншілікте каратэ-до шотоканнан 1 орынға иелену.
1 жыл ішінде кез келген денгейдегі жарыстарда 3 жасөспірімдер санатты спортшылар арасында 6 мәрте жеңіске жету.
ІІ жасөспірімдер разряды
1,5 жыл бойы жүйелі түрде жаттығып 1 жыл ішінде кезкелген денгейдегі жарыстарда 3 жасөспірімдер санатты спортшылар арасында 4 мәрте жеңіске жету.
ІІІ жасөспірімдер разряды
1 жыл бойы жүйелі түрде жаттығып әдістер қолдана алу және кемінде 5 жекпе жекке қатысу.
ІІІ жасөспірімдер разряды
1 жыл бойы жүйелі түрде жаттығып әдістер қолдана алу және кемінде 3 жекпе жекке қатысу.
КАРАТЭ ШИНКИОКУШИНКАЙ
Қазақстан Республикасының Халықаралық дәрежедегі спорт шебері:
Ересектер арасында әлем чемпионатында (WКО) 1-3 орын;
Ардагерлер арасында әлем чемпионатында (WКО) 1-орын
Ересектер арасында әлем кубогында (WКО) 1-орын;
Ересектер арасында Азия чемпионатында (WКО) 1-орын;
Қазақстан Республикасының спорт шебері:
Ересектер арасында Қазақстан Республикасының чемпионатында (WКО) 1-2 орын;
Ересектер арасында Қазақстан Республикасының кубогінде (WКО) 1 орын;
Жастар арасында Қазақстан Республикасының чемпионатында (WКО) 1 орын.
Қазақстан Республикасының спорт шеберіне үміткер

1-2 место на Чемпионате Республики Казахстан среди взрослых;
1 место на Кубке Республики Казахстан среди взрослых;
1 место на Международном Турнире среди взрослых в памяти Заслуженного тренера В.Савкив.
Кандидат в мастера спорта Республики Казахстан
3-5 место на Чемпионате Республики Казахстан;
2-3 место на Кубке Республики Казахстан;
1 место на Первенстве Республики Казахстан.
I разряд
1-3 место на Чемпионате Республики Казахстан среди юношей;
занять с 1 по 3 место на чемпионате области, города при условии, что в данной весовой категории не менее 4-х спортсменов 1 разряда.
II разряд
занять с 1 по 3 место на чемпионатах области, городов Астаны и Алматы (при условии, что в данной весовой категории не менее 4-х спортсменов 1 разряда.
III разряд
одержать в течение одного года 4 победы над спортсменами новичками на соревнованиях любого масштаба.
I юношеский разряд
1 место на Первенстве области, города при условии, что в данной весовой категории не менее 4-х спортсменов 1-го юношеского разряда;
Одержать в течение года 10 побед над спортсменами со 2-м юношеским разрядом на соревнованиях любого масштаба.
II юношеский разряд
1 место на Первенствах области по каратэ-до Шотоканпри условии, что в данной весовой категории не менее 4-х спортсменов 2 юношеского разряда;
Одержать в течение года 6 побед над спортсменами со 3-м юношеским разрядом на соревнованиях любого масштаба.
II юношеский разряд
Систематически заниматься в течение 1,5 лет и одержать в течений года 4 победы над спортсменами со 3-м юношеским разрядом на соревнованиях любого масштаба.
III юношеский разряд
Систематически заниматься в течение 1 года, владеть техническими приемами и участвовать не менее, чем в 5 боях.
III юношеский разряд
Систематически заниматься в течение 1 года, владеть техническими приемами и участвовать не менее чем в 3 боях.
КАРАТЭ ШИНКИОКУШИНКАЙ
Мастера спорта международного класса Республики Казахстан
1-3 место на Чемпионате Мира (WKO) среди взрослых;
1 место на Чемпионате Мира (WKO) среди ветеранов;
1 место на Кубке Мира (WKO) среди взрослых;
1 место на Чемпионате Азии (WKO) среди взрослых.
Мастера спорта Республики Казахстан
1-2 место на Чемпионате Республики Казахстан среди взрослых (WKO)при условии участия не менее 9 областей при проведении не менее 3 боев;
1 место на Кубке Республики Казахстан среди взрослых(WKO)при условии участия не менее 9 областей при проведении не менее 3 боев;
1 место на Чемпионате Республики Казахстан среди молодежи (WKO) при условии участия не менее 9 областей при проведении не менее 4 боев.
Кандидат в мастера спорта Республики Казахстан

Ересектер арасында Қазақстан Республикасының чемпионатында (WКО) 3-4 орын;
Жасөспірімдер, кадеттер арасында Қазақстан Республикасының чемпионатында (WКО) 2-3 орын;
Қазақстан Республикасының біріншілігінде 1-2 орын (12-15 жас) (WКО);
Қазақстан Республикасының стильді чемпионатында 1 орын;
I спорттық разряд:
Салмақ дәрежесінде 1 разрядты 4 спортшыдан кем қатыспаған облыстық, Алматы мен Астана қалаларының стильді чемпионатында 1-3 орын.
II спорттық разряд:
Салмақ дәрежесінде 1 разрядты 4 спортшыдан кем қатыспаған қалаларыдың стильді чемпионатында 1-3 орын.
I жасөспірім спорттық разряд
Салмақ дәрежесінде жасөспірім разрядты 4 спортшыдан кем болмаған облыс, қала біріншіліктерінде 1-орын иеленген.
II жасөспірім спорттық разряд (16-17 жас):
Салмақ дәрежесінде 2 жасөспірім разрядты 4 спортшыдан кем қатыспаған стильді облыс біріншілігінде және қалалар чемпионатында 1орын.
Жыл бойында кез келген масштабтағы жарыстарда 3-ші жасөспірім разрядты 6 спортшыны жеңу керек.
II жасөспірім спорттық разряд (14-15 жас):
1,5 жыл спортпен айналысатын және бір жыл ішінде кез келген масштабтағы жарыстарда 3-ші жасөспірім разрядты спортшыны 4 рет жеңу керек.
III жасөспірім спорттық разряд (14-15 жас)
1 жыл спортпен айналысатын және техникалық өренлерін қолдана білетін, кемінде 5 кездесу өткізу керек.
III жасөспірім спорттық разряд (12-13 жас)
1 жыл спортпен айналысатын және техникалық өнерді қолдана білетін, кемінде 3 кездесу өткізу керек.
КИОКУШИНКАЙ-КАН КАРАТЭ
Қазақстан Республикасының Халықаралық дәрежедегі спорт шебері
Ересектер арасында әлем чемпионаты 1-3 орын;
Ересектер арасында Азия чемпионаты 1-орын;
Ересектер арасында әлем кубогінде (жекелей сында) 1- орын.
Қазақстан Республикасының спорт шебері
8 облыстан кем қатыспаған, ерлер және әйелдер арасындағы Қазақстан Республикасының Чемпионатында 1-2 орын;
8 облыстан кем қатыспаған, ерлер және әйелдер арасындағы Қазақстан Республикасының Кубогінде 1 орын;
8 облыстан кем қатыспаған, жастар арасындағы (16-17 жас) Қазақстан Республикасының Чемпионатында 1 орын.
Қазақстан Республикасының спорт шеберіне үміткер
Қазақстан Республикасы Чемпионатында 3-4 орын;
Қазақстан Республикасы Кубогінде 2-3 орын;
Жасөспірімдер арасындағы Қазақстан Республикасы Чемпионатында 1-2 орын;
Жасөспірімдер  арасында ТМД Кубогі Халықаралық турнирде 1-2 орын;
Жасөспірімдер арасында Қазақстан Республикасы Чемпионатында 1-2 орын.
І спорттық разряд
Жасөспірімдер арасында Қазақстан Республикасы Чемпионатында 3 орын;
Салмақ дәрежесінде 1-ші разрядты 4 спортшыдан кем қатыспаған облыс, қала чемпионаттарында 1-3 орын.
ІІ спорттық разряд
Салмақ дәрежесінде 1-ші разрядты 4 спортшыдан кем қатыспаған стилді облыс, қала чемпионаттарында 1-3 орын.
ІІІ спорттық разряд
Кез келген масштабтағы жарыстарда жыл бойы 4 рет жеңіске жету.
I жасөспірім разряды

3-4 место на Чемпионате Республики Казахстан среди взрослых (WKO);
2-3 место на Чемпионате Республики Казахстан среди кадетов и юниоров (WKO);
1-2 место на Первенстве Республики Казахстан (12-15 лет) (WKO);
1 место на Стилевом Чемпионате Республики Казахстан.
I разряд
Занять с 1 по 3 место на стилевых чемпионатах области, города (WKO)при условии, что в данной весовой категории не менее 4-х спортсменов 1 разряда.
II разряд
Занять с 1 по 3 место на стилевых чемпионатах области, города при условии, что в данной весовой категории не менее 4-х спортсменов 1 разряда.
I юношеский разряд
1 место на Первенстве области, города при условии, что в данной весовой категории не менее 4-х спортсменов 1-го юношеского разряда.
II юношеский разряд (16-17 лет)
1 место на Стилевых Первенствах области, города при условии, что в данной весовой категории не менее 4-х спортсменов 2-го юношеского разряда;
Одержать в течение года 6 побед над спортсменами с 3-м юношеским разрядом на соревнованиях любого масштаба.
II юношеский разряд (14-15 лет)
Систематически заниматься 1,5 лет и одержать в течение года 4 победы над спортсменами со 3-м юношеским разрядом на соревнованиях любого масштаба.
III юношеский разряд (14-15 лет)
Систематически заниматься 1 год, владеть техническими приемами и участвовать не менее, чем в 5 боях.
III юношеский разряд (12-13 лет)
Систематически заниматься 1 год, владеть техническими приемами и участвовать не менее, чем в 3 боях.
КИОКУШИНКАЙ-КАН КАРАТЭ
Мастер спорта международного класса Республики Казахстан
1-3 место на Чемпионате Мира;
1 место на чемпионате Азии;
1 место на Кубке мира (в личном зачете).
Мастер спорта Республики Казахстан
1-2 место на Чемпионате Республики Казахстан среди мужчин и женщин при участии не менее 8 областей и городов Алматы и Астаны;
1 место на Кубке Республики Казахстан среди мужчин и женщин при участии не менее 8 областей и городов Алматы и Астаны;
1 место на первенстве Республики Казахстан среди юниоров (16-17 лет) при участии не менее 8 областей или (городов Алматы и Астаны).
Кандидат в мастера спорта
3-4 место на Чемпионате РК среди взрослых;
2-3 место на Кубке РК среди взрослых;
1-2 место на Чемпионате РК среди юношей;
1-2 место на Международном турнире Кубок СНГ среди юноши;
1-2 место на Чемпионате РК среди юниоров.
I разряд
занять 3 место на чемпионате РК среди юношей;
1-3 место на чемпионатах области, города при условии, что в данной весовой категории не менее 4-х спортсменов 1 разряда.
II разряд
занять с 1 по 3 место на стилевых чемпионатах области, города при условии, что в данной весовой категории не менее 4-х спортсменов 1 разряда.
III разряд
Одержать в течении одного года 4 победы на соревнованиях любого масштаба.
I юношеский разряд

Салмақ дәрежесінде 1-ші жасөспірім разрядты 4 спортшыдан кем қатыспаған облыс, қала чемпионаттарында 1 орын;
Кез келген масштабтағы жарыстарда жыл бойы 2-ші жасөспірім разрядты 10 спортшыны жеңу.
II жасөспірім разряды (16-17 жас)
Жасөспірімдер арасында салмақ дәрежесінде 2-ші жасөспірім разрядты 4 спортшыдан кем қатыспаған облыс, қала чемпионаттарында 2-3 орын;
Кез келген масштабтағы жарыстарда жыл бойында 3-ші жасөспірім разрядты 6 спортшыны жеңу.
II жасөспірім разряды (14-15 жас)
1,5 жыл бойы жүйелі шұғылданған және кез келген масштабтағы жарыстарда жыл бойында 3-ші жасөспірім разрядты 4 спортшыны жеңу.
III жасөспірім разряды (14-15 жас)
1 жыл бойы жүйелі шұғылданған, техникалық әдістерді меңгерген және 5 кездесуден кем өткізбеу керек.
III жасөспірім разряды (12-13 жас)
1 жыл бойы жүйелі шұғылданған, техникалық әдістерді меңгерген және 3 кездесуден кем өткізбеу керек.
«БҮКІЛҚАЗАҚСТАНДЫҚ КҢКУШИНКАЙ КАРАТЭ ҰЙЫМЫ» «КАРАТЭ-ДО
КҢКУШИНКАЙ»
Қазақстан Республикасының халықаралық дәрежедегі спорт шебері
Ересектер арасындағы әлем Чемпионатында 1-3 орын;
Ересектер арасындағы әлем Кубогінде 1-орын (жекелей сында);
Ересектер арасындағы Азия Чемпионатында 1-орын;
Ардагерлер арасындағы әлем Чемпионатында 1 орын.
Қазақстан Республиканың спорт шебері
8 облыстан кем қатыспаған, ерлер және әйелдер арасындағы Қазақстан Республикасының Чемпионатында 1-2 орын;
8 облыстан кем қатыспаған, ерлер және әйелдер арасындағы Қазақстан Республикасының Кубогінде 1 орын;
8 облыстан кем қатыспаған, жастар арасындағы Қазақстан Республикасының Чемпионатында 1 орын.
Қазақстан Республиканың спорт шеберіне үміткер
Ересектер арасында Қазақстан Республикасы Чемпионатында 3-4 орын;
Ересектер арасында Қазақстан Республикасы Кубогінде 2-3 орын;
Жастар арасында Қазақстан Республикасы Чемпионатында 2-3 орын;
Жасөспірімдер арасында Қазақстан Республикасы Чемпионатында 1-2 орын.
І спорттық разряд
Жасөспірімдер арасында Қазақстан Республикасы Чемпионатында 3 орын;
Салмақ дәрежесінде 1-ші разрядты 4 спортшыдан кем болмаған облыс, қала чемпионаттарында 1-3 орын.
ІІ спорттық разряд
1 разрядты спортшы болмаған жағдайда, стильді облыс, қала Чемпионаттарында 1-3 орын
ІІІ спорттық разряд
Жыл бойына кез келген масштабтағы жарыстарда 4 рет жеңіске жету
І жасөспірімдер разряды
Жасөспірімдер арасында, салмақ дәрежесінде 1-ші жасөспірім разрядты 4 спортшыдан кем қатыспаған, қала, облыс чемпионаттарында 1-орын:

1 место на чемпионате области, города среди юношей при условии, что в данной весовой категории не менее 4-х спортсменов 1-го юношеского разряда;
Одержать в течение года 10 побед над спортсменами со 2-м юношеским разрядом на соревнованиях любого масштаба.
II юношеский разряд (16-17 лет)
2-3 место на чемпионате области, города среди юношей при условии, что в данной весовой категории не менее 4-х спортсменов 2-го юношеского разряда;
Одержать в течение года 6 побед над спортсменами со 3-м юношеским разрядом на соревнованиях любого масштаба.
II юношеский разряд (14-15 лет)
Систематически заниматься в течении 1,5 лет и одержать в течение года 4 победы над спортсменами с 3-м юношеским разрядом на соревнованиях любого масштаба.
III юношеский разряд (14-15 лет)
Систематически заниматься в течении 1 года, владеть техническими приемами и участвовать не менее, чем в 5 боях.
III юношеский разряд (12-13 лет)
Систематически заниматься в течении 1 года, владеть техническими приемами и участвовать не менее, чем в 3 боях.
«Всеказахстанская организация кикушинкай каратэ» «КАРАТЭ-ДО КИКУШИНКАЙ»
Мастер спорта международного класса Республики Казахстан
1-3 место на Чемпионате Мира среди взрослых;
1 место на Кубке мира среди взрослых (в личном зачете);
1 место на Чемпионате Азии среди взрослых;
1 место на Чемпионате Мира среди ветеранов.
Мастер спорта Республики Казахстан
1-2 место на Чемпионате Республики Казахстан среди мужчин и женщин при участии не менее 8 областей и городов Алматы и Астаны;
1 место на Кубке Республики Казахстан среди мужчин и женщин при участии не менее 8 областей и городов Алматы и Астаны;
1 место на Чемпионате Республики Казахстан среди молодежи при участии не менее 8 областей и городов Алматы и Астаны.
Кандидат в мастера спорта
3-4 место на Чемпионате Республики Казахстан среди взрослых;
2-3 место на Кубке Республики Казахстан среди взрослых;
2-3 место на Чемпионате Республики Казахстан среди молодежи;
1-2 место на чемпионате Республики Казахстан среди юниоров и юношей.
I разряд
3 место на Чемпионате Республики Казахстан среди юношей и юношей;
1-3 место на Чемпионатах области, города при условии, что в данной весовой категории не менее 4-х спортсменов 1 разряда.
II разряд
Занять с 1 по 3 место на стилевых Чемпионатах области, города при условии, что в данной весовой категории не 1 разряда.
III разряд
Одержать в течении одного года 4 победы на соревнованиях любого масштаба.
I юношеский разряд
1 место на чемпионате области, города среди юношей при условии, что в данной весовой категории не менее 4-х спортсменов 1-го юношеского разряда;

Жыл бойы кез келген масштабтағы жарыстарда 2-ші жасөспірім разрядты 10 спортшыны жеңу.
«КАРАТЭ-ДО КҢКУШИНКАЙ Федерациясы»
Қазақстан Республикасының халықаралық дәрежедегi спорт шеберi
Әлем чемпионатында ересектер арасында 1-3 орындар;
Ересектер арасында әлемдік жауынгерлік өнерінде 1-3 орын, қатысушылар 5 мемлекеттен кем болмауы тиіс;
Әлем кубогінде ересектер арасында 1 орын (жеке нәтеже есепке жатқызу);
Азия, Еуропа чемпионаттарында ересектер арасында 1 орын;
Әлем чемпионатында спорт ардагерлері арасында 1 орын.
Қазақстан Республикасының спорт шебері
Қазақстан Республикасының Чемпионатында ерлер мен әйелдер арасында 1-2орын, қатысушылар 8 облыстан  және Алматы мен Астана қаласы бойынша;
Қазақстан Республикасының кубогында ерлер мен әйелдер арасында 1 орын, қатысушылар 8 облыстан  және Алматы мен Астана қаласы бойынша;
Қазақстан Республикасының Чемпионатында жастар арасында 1 орын, қатысушылар 8 облыстан  және Алматы мен Астана қаласы бойынша.
Спорт шеберіне үміткер
Қазақстан Республикасының Чемпионатында ересектер арасында 3-4 орын;
Қазақстан Республикасының кубогында ересектер арасында 2-3 орын;
Қазақстан Республикасының Чемпионатында жастар арасында 2-3 орын;
Алматы және Астана қалаларының Чемпионатында 1 орын;
Қазақстан Республикасының Чемпионатында жас өспірімдер арасында  1-2 орын.
І спорттық разряд
ҚР Чемпионатында жас өспірімдер арасында 3 орын
қалалық және облыс чемпионатында1-3 орын, берілген салмақ дәрежесінде, 1 разрядтан  4 спортшы болуы тиіс.
II спорттық разряд
Қалалық және облыс чемпионатында 1-3 орын берілген салмақ дәрежесінде 1 разрядтан споршылар болуы тиіс.
III спорттық разряд
1 жылда 4 рет әр түрлі жарыстарда жеңіске жету тиіс.
I жасөспірімдер разряды
қалалық және облыс чемпионатында 1-орын берілген салмақ категориясында, кем дегенде 4 спортшы 1 жас өспірімдер разряды болуы тиіс.
1 жыл ішінде 2-ші жас өспірім разряды бар споршылар арасында  10 рет  жеңіске жету тиіс.
СПОРТТЫҚ КАРАТЭ ФЕДЕРАЦИЯСЫ
Қазақстан Республикасының халықаралық дәрежедегі  спорт шебері
Ересектер арасындағы Әлем чемпионатында ката немесе кумитэ бағдарламасындағы жекелей немесе командалық түрлерінен 1-3 орын;
Ардагерлер арасындағы Әлем чемпионатында ката немесе кумитэ бағдарламасындағы жекелей немесе командалық түрлерінен 1 орын;
Ересектер арасындағы Әлем кубогында ката немесе кумитэ бағдарламасындағы жекелей немесе командалық түрлерінен 1 орын;
Ересектер арасындағы Азия чемпионатында ката немесе кумитэ бағдарламасындағы жекелей немесе командалық түрлерінен 1 орын;
Қазақстан Республикасының спорт шебері

Одержать в течение года 10 побед над спортсменами со 2-м юношеским разрядом на соревнованиях любого масштаба.
«Федерация КАРАТЭ-ДО КИКУШИНКАЙ»
Мастер спорта международного класса Республики Казахстан
1-3 место на Чемпионате Мира среди взрослых;
1-3 место на Мировых Играх боевых искусств среди взрослых при участии не менее 5 стран;
1 место на Кубке мира среди взрослых (в личном зачете);
1 место на Чемпионате Азии, Европы среди взрослых;
1 место на Чемпионате Мира среди ветеранов.
Мастер спорта Республики Казахстан
1-2 место на Чемпионате Республики Казахстан среди мужчин и женщин при участии не менее 8 областей и городов Алматы и Астаны;
1 место на Кубке Республики Казахстан среди мужчин и женщин при участии не менее 8 областей и городов Алматы и Астаны;
1 место на Чемпионате Республики Казахстан среди молодежи при участии не менее 8 областей и городов Алматы и Астаны.
Кандидат в мастера спорта
3-4 место на Чемпионате Республики Казахстан среди взрослых;
2-3 место на Кубке Республики Казахстан среди взрослых;
2-3 место на Чемпионате Республики Казахстан среди молодежи;
1 место на Чемпионате г.Астаны и г.Алматы;
1-2 место на чемпионате Республики Казахстан среди юниоров и юношей.
I разряд
3 место на Чемпионате Республики Казахстан среди юношей и юношей;
1-3 место на Чемпионатах области, города при условии, что в данной весовой категории не менее 4-х спортсменов 1 разряда.
II разряд
Занять с 1 по 3 место на стилевых Чемпионатах области, города при условии, что в данной весовой категории не 1 разряда.
III разряд
Одержать в течении одного года 4 победы на соревнованиях любого масштаба.
I юношеский разряд
1 место на чемпионате области, города среди юношей при условии, что в данной весовой категории не менее 4-х спортсменов 1-го юношеского разряда.
Одержать в течение года 10 побед над спортсменами со 2-м юношеским разрядом на соревнованиях любого масштаба.
«ФЕДЕРАЦИЯ СПОРТИВНОГО КАРАТЭ»
Мастер спорта международного класса Республики Казахстан
1-3 место на Чемпионате Мира среди взрослых в личных или командных видах программы по ката или кумитэ;
1 место на Чемпионате Мира среди ветеранов в личных или командных видах программы по ката или кумитэ;
1 место на Кубке Мира среди взрослых в личных или командных видах программы по ката или кумитэ;
1 место на Чемпионате Азии среди взрослых в личных или командных видах программы по ката или кумитэ.
Мастер спорта Республики Казахстан

Ересектер арасындағы Қазақстан Республикасының чемпионатында ката немесе кумитэ бағдарламасындағы жекелей немесе командалық түрлерінен 1-2 орын, егер кемінде 6 облыс қатысса;
Жастар арасындағы  Қазақстан Республикасының  чемпионатында  ката немесе кумитэ бағдарламасындағы жекелей немесе командалық  түрлерінен  1 орын, егер  кемінде 6 облыс қатысса;
Ересектер арасындағы  Қазақстан Республикасының  Кубогында  ката немесе кумитэ бағдарламасындағы жекелей немесе командалық  түрлерінен 1 орын, егер  кемінде 6 облыс қатысса;
Қазақстан Республикасының спорт шеберінен үміткер
Ересектер арасындағы Қазақстан Республикасының чемпионатында ката немесе кумитэ бағдарламасындағы жекелей немесе командалық түрлерінен 3-4 орын;
Ересектер арасындағы  Қазақстан Республикасының  Кубогында  ката немесе кумитэ бағдарламасындағы жекелей немесе командалық  түрлерінен 2-3 орын,
Жеткіншектер арасындағы Қазақстан Республикасының чемпионаты мен Кубогында ката немесе кумитэ бағдарламасындағы жекелей немесе командалық түрлерінен 1-3 орын;
Кадеттер арасындағы Қазақстан Республикасының чемпионаты мен Кубогында ката немесе кумитэ бағдарламасындағы жекелей немесе командалық түрлерінен 1-3 орын;
Балалар арасындағы (12-13 жас) Қазақстан Республикасының біріншілігінде ката немесе кумитэ бағдарламасындағы жекелей немесе командалық түрлерінен 1-3 орын;
І разряд
Облыстың, қаланың чемпионатында 1-3 орын, егер ката немесе кумитэ бағдарламасындағы жекелей немесе командалық  түрлерінен кемінде 1 разрядты  4 қатысушы болса, қалалық жарыстарда жыл бойы ІІ разрядты  спортшыларды кем дегенде 10 рет жеңсе;
ІІ разряд
Кез келген  жарыста жыл бойы  ІІІ разрядты  спортшыларды 8 рет жеңсе;
ІІІ разряд
Кез келген  жарыста жыл бойы  жаңадан келген  спортшыларды 4 рет жеңсе;
І жасөспірімдер разряды
Облыстың, қаланың чемпионатында 1 орын, егер бағдарламаның аталған түрінде кемінде 1 жасөспірімдер разряды бар 3 қатысушы болса;
Жыл бойы қалалық жарыстарда ІІ жасөспірімдер разряды бар спортшыларды кем дегенде 10 рет жеңсе;
ІІ жасөспірімдер разряды
Кез келген  жарыста жыл бойы ІІІ жасөспірімдер разряды бар спортшыларды 6 рет жеңсе;
1,5 жыл ішінде  спортпен жүйелі шұғылданса, каратэнің техникалық амалдарын игеру және  кемінде 5 ұрысқа қатысу;
КИКБОКСИНГ
Қазақстан Республикасының Халықаралық дәрежедегі спорт шебері
Ересектер арасында Әлем чемпионатында 1-3 орын;
Ересектер арасында 3 кездесуден кем емес өткізген Әлем кубогінде 1 орын;
Ересектер арасында 3 кездесуден кем емес өткізген Азия чемпионатында 1 орын;
Ересектер арасында жауынгерлік өнерлерден Азия ойындарында 1-2 орын;
Ересектер арасында жабық ғимараттардағы Азия ойындарында 1 орын.
Қазақстан Республикасының спорт шебері
Ересектер арасында Қазақстан Республикасы чемпионатында 1-2 орын;
Ересектер арасында Қазақстан Республикасының Спартакиадасында 1 орын;
Жастар арасында 3 кездесуден кем өткізбеген Қазақстан Республикасының чемпионатында1 орын;
Ересектер арасында 3 кездесуден кем өткізбеген Қазақстан Республикасының кубогінде 1 орын;
Ескертулер: ХДСШ және СШ спорттық атақтары Спорттық-бұқаралық іс-шаралардың күнтізбелік жоспарына енгізілген жарыстарда беріледі
Қазақстан Республикасының спорт шеберіне үміткер

1-2 место на Чемпионате Казахстана среди взрослых в личных или командных видах программы по ката или кумитэ при участии не менее 6 обл.;
1 место на Чемпионате Казахстана среди молодежи в личных или командных видах программы по ката или кумитэ при участии не менее 6 обл;
1 место на Кубке Казахстана среди взрослых в личных или командных видах программы по ката или кумитэ при участии не менее 6 обл.
Кандидат в мастера спорта Республики Казахстан
3-4 место на Чемпионате Казахстана среди взрослых в личных или командных видах программы по ката или кумитэ;
2-3 место на Кубке Казахстана среди взрослых в личных или командных видах программы по ката или кумитэ;
1-3 место на Чемпионате Казахстана и Кубке Казахстана среди юниоров в личных или командных видах программы по ката или кумитэ;
1-3 место на Чемпионате Казахстана и Кубке Казахстана среди кадетов в личных или командных видах программы по ката или кумитэ;
1-3 место на Первенстве Казахстана среди детей (12-13 лет) в личных или командных видах программы по ката или кумитэ.
I разряд
1-3 место на Чемпионате области, города при условии не менее 4-х участников 1-го разряда в личных или командных видах программы по ката или кумитэ, в течение года одержать 10 побед над спортсменами II разряда, на соревнованиях не ниже городского масштаба.
II разряд
В течение года одержать 8 побед над спортсменами III разряда на соревнованиях любого масштаба.
III разряд
В течение года одержать 4 победы над новичками на соревнованиях любого масштаба.
I юношеский разряд
1 место на Чемпионате области, города при условии, что в данном виде программы не менее 3-х спортсменов I юношеского разряда;
в течение года одержать 10 побед над спортсменами II юношеского разряда, на соревнованиях не ниже городского масштаба.
II юношеский разряд
В течение года одержать 6 побед над спортсменами III юношеского разряда на соревнованиях любого масштаба;
систематически заниматься в течение 1,5 года и одержать 4 победы над спортсменами III юношеского разряда на соревнованиях любого масштаба.
III юношеский разряд
Систематически заниматься в течение 1 года, овладеть техническими приемами каратэ и участвовать не менее чем в 5-ти боях.
КИКБОКСИНГ
Мастер спорта международного класса Республики Казахстан
1–3 место на Чемпионате Мира среди взрослых;
1 место на Кубке мира среди взрослых, не мене 3 боев;
1 место на Чемпионате Азии среди взрослых, не мене 3 боев;
1-2 место на Азиатских играх среди взрослых по боевым искусствам;
1 место на Азиатских играх среди взрослых в закрытых помещениях.
Мастер спорта Республики Казахстан
1-2 место на Чемпионате Республики Казахстан среди взрослых;
1 место на Спартакиаде Республики Казахстан среди взрослых;
1 место на Чемпионате Республики Казахстан среди молодежи при проведении не менее 3-х боев;
1 место на Кубке Республики Казахстан среди взрослых при проведении не менее 3-х боев;
Примечание: Звание МСМК и МС присваиваются на соревнованиях, включенных в календарный план спортивно-массовых мероприятий.
Кандидат в мастера спорта Республики Казахстан .

Ересектер арасында Қазақстан Республикасы чемпионатында 3-5 орын;
Ересектер арасында Қазақстан Республикасының Спартакиадасында 2-3 орын;
Жастар арасында Қазақстан Республикасының чемпионатында 2-3 орын;
Ересектер арасында Қазақстан Республикасының Кубогінде 2-4 орын;
Жасөспірімдер арасында Қазақстан Республикасының чемпионатында 1-3 орын;
Ересектер арасында облыстық, Алматы, Астана қалаларының чемпионаттарында 1 орын;
Жастар арасында Қазақстан Республикасының біріншілігінде 3 кездесуден кем емес өткізген  1 орын.
I спорттық разряд:
Жыл бойында қала масштабынан төмен емес, 1-ші разрядты 6 спортшыны жеңу немесе 2-ші разрядты 10 спортшыны жеңу.
II спорттық разряд:
Жыл бойында қала масштабынан төмен емес, 2-ші разрядты 6 спортшыны жеңу немесе 3-ші разрядты 10 спортшыны жеңу.
III спорттық разряд:
Жыл бойында кез келген масштабтағы жарыстарда,  спортпен шұғылдануды жаңа бастаған 4 спортшыны жеңу.
I жасөспірім разряды:
Жыл бойында кез келген масштабтағы жарыстарда, 1-ші жасөспірім разрядты 6 спортшыны жеңу немесе 2-ші разрядты 10 спортшыны жеңу.
II жасөспірім разряды:
Жыл бойында кез келген масштабтағы жарыстарда, 3-ші жасөспірім разрядты 6 спортшыны жеңу
III жасөспірім разряды:
1 жыл бойында  жүйелі түрде айналысып, техникалық әдістерді меңгерген, 3 кездесуден кем өткізбеген спортшы.
Ескертулер: Жасөспірім разрядтағы спортшылар ересектер тобына өткен жағдайда 1 разряд төмен разрядқа теңеседі.
МУАЙТАЙ (ТАЙБОКС)
Қазақстан Республикасының Халықаралық дәрежедегі спорт шебері
Ересектер арасында әлем чемпионатында1-3 орын;
Азия чемпионаттары, әлем кубогі, ересектер арасында Король кубогінде (кіші әлем чемпионаты) 1 орын;
Ересектер арасында Жабық ғимараттардағы Азия ойындарында 1-2 орын;
(SportAccord Combat Games). ХОК эгидасында ересектер арасындағы шығыс жекпе-жек түрлері бойынша  бүкіләлемдік ойындарында 1-3 орын.
Қазақстан Республикасының спорт шебері
Ересектер арасында Қазақстан Республикасының чемпионатында  1-2 орын;
Ересектер арасында Қазақстан Республикасының кубогінде 1 орын;
Жастар арасында Қазақстан Республикасының чемпионатында 1 орын.
Қазақстан Республикасының спорт шеберіне үміткер
Ересектер арасында Қазақстан Республикасының чемпионатында 3-4 орын;
Ересектер арасында Қазақстан Республикасының кубогінде 2-3 орын;
Жастар арасында Қазақстан Республикасының чемпионатында 2-3 орын;
Жасөспірімдер арасында Қазақстан Республикасының чемпионатында 1-3 орын;
Ересектер арасында Облыстық және Алматы, Астана қалаларының чемпионаттарында 1 орын.
I спорттық разряд:
Жыл бойына 1 разрядтан төмен емес 6 спортшыны немесе 2 разрядтан төмен емес 10 спортшыны, қала масштабынан төмен емес жарыстарда жеңу.
II спорттық разряд:

3-5 место на Чемпионате Республики Казахстан среди взрослых;
2-3 место на Спартакиаде Республики Казахстан среди взрослых;
2-3 место на Чемпионате Республики Казахстан среди молодежи;
2-4 место на Кубке Республики Казахстан;
1-3 место на Чемпионате Республики Казахстан среди юниоров;
1 место на Чемпионате области и г.г Алматы и Астаны среди взрослых;
1 место на Первенстве Республики Казахстан среди старших юношей при проведении не мене 3 боев.
I разряд
Одержать в течение одного года 6 побед над разными спортсменами не ниже 1 разряд (или 10 побед над разными спортсменами не ниже 2 разряда) на соревнованиях не ниже городского масштаба.
II разряд
Одержать в течение одного года 6 побед над разными спортсменами не ниже 2 разряда (или 10 побед над разными спортсменами не ниже 3 разряда) на соревнованиях любого масштаба.
III разряд
Одержать в течение одного года 4 побед над спортсменами – новичками на соревнованиях любого масштаба.
I юношески разряд
Одержать в течение одного года 6 побед над разными спортсменами 1 юношеского разряда (или 10 побед над разными спортсменами 2 юношеского разряда) на соревнованиях любого масштаба.
II юношески разряда
Одержать в течение одного года 6 побед над разными спортсменами 3 юношеского разряда на соревнованиях любого масштаба.
III юношески разряд :
Систематически заниматься в течение 1 года, владеть техническими приемами и участвовать не менее, чем в 3 боях;
Примечание: Спортсмены юношеских разрядов при переходе в группу взрослых приравниваются к разряду взрослых на один разряд ниже.
МУ АЙТАЙ (ТАЙБОКС)
Мастер спорта международного класса Республики Казахстан
1-3 места на Чемпионате Мира среди взрослых;
1 место на Чемпионате Азии, Кубке Мира, Кубке Короля (Малый Чемпионат Мира) среди взрослых;
1-2 место на Азиатских Играх среди взрослых в закрытых помещениях;
1-3 места на Всемирных Играх среди взрослых по восточным единоборствам под эгидой МОК (SportAccordCombatGames).
Мастер спорта Республики Казахстан
1-2 место на Чемпионате Республики Казахстан среди взрослых;
1 место на Кубке Республики Казахстан среди взрослых;
1 место на Чемпионате Республики Казахстан среди молодежи.
Кандидат в мастера спорта Республики Казахстан
3-4 места на Чемпионате Республики Казахстан среди взрослых;
2-3 места на Кубке Республики Казахстан среди взрослых;
2-3 места на Кубке Республики Казахстан среди молодежи;
1-3 места на Чемпионате Республики Казахстан среди юниоров;
1 место на Чемпионате области и г.Алматы и г.Астана среди взрослых.
I разряд
Одержать в течение одного года 6 побед над разными спортсменами не ниже 1 разряда (или 10 побед над разными спортсменами не ниже 2 разряда) на соревнованиях не ниже городского масштаба.
II разряд

Жыл бойына 2 разрядтан төмен емес 6 спортшыны немесе 3 разрядтан төмен емес 10 спортшыны, қала масштабыннан төмен емес жарыстарда жеңу.
III спорттық разряд:
Жыл бойына, кез келген масштабтағы жарыстарда жаңа айналысуды бастаған 4 спортшыны жеңу.
I жасөспірімдер разряды:
Жыл бойына 1-ші жасөспірім разрядты 6 спортшыны жеңу немесе 2-ші жасөспірім разрядтан төмен емес 10 спортшыны кез келген масштабтағы жарыстарда жеңу.
II жасөспірімдер разряды:

Одержать в течение одного года 6 побед над разными спортсменами не ниже 2 разряда (или 10 побед над разными спортсменами не ниже 3 разряда) на соревнованиях не ниже городского масштаба.
III разряд
Одержать в течение одного года 4 победы над спортсменами-новичками на соревнованиях любого масштаба.
I юношеский разряд
Одержать в течение одного года 6 побед над разными спортсменами 1 юношеского разряда (или 10 побед над разными спортсменами не ниже 2 юношеского разряда) на соревнованиях любого масштаба.
II юношеский разряд

115
105
95
87,5
80
72,5
65
60
Қазақстан Республикасының халықаралық дәрежедегі спорт шебері (ХДСШ)
Әлем, Азия чемпионаттары мен әлем кубогында  нормативтерді орындаған жағдайда (ерлер және әйелдер) әлем чемпионатында  ерлер мен әйелдер  арасында 1-3 орын, егер  салмақ дәрежесінде кемінде 5 қатысушы қатысса және «Қазақстан Ресубликасының спорт шебері» атағы болса;
Әлем кубогында ерлер мен әйелдер арасында 1 орын, егер салмақ дәрежесінде кемінде 5 қатысушы қатысса және «Қазақстан Ресубликасының  спорт шебері» атағы болса;
Азия чемпионатында ерлер мен әйелдер арасында 1 орын, егер салмақ дәрежесінде кемінде 5 қатысушы қатысса және «Қазақстан Ресубликасының спорт шебері» атағы болса;
арадагерлер арасындағы әлем чемпионатында барлық салмақ дәрежесінде 1 орын, егер кемінде 5 қатысушы қатысса;
Қазақстан Республикасының спорт шебері
Ересектер арасындағы Қазақстан Республикасының чемпионаты мен Кубогында және жастар арасындағы ҚР чемпионатында нормативтерді орындаған жағдайда беріледі;
Қазақстан Республикасы спорт шеберлігінен үміткер (СШҮ)
облыс  чемпионаты мен кубогында  беріледі;
спорттық разрядтар қала көлеміндегі жарыстарда  беріледі;
ПАУЭРЛИФТИНГ
Ерлер
с/к
ХДСШ
СШ
СШҮ
I
II
III
Iжасөсп
IIжасөсп
IIIжасөсп
32

115
105
95
87,5
80
72,5
65
60
Мастер спорта международного класса Республики Казахстан (МСМК)
Присваивается при условии выполнении нормативов на Чемпионатах Мира, Азии и Кубке Мира (мужчины и женщины);
Занять: 1-3 места в Чемпионате Мира среди мужчин и женщин, с условием, что в весовой категории не менее 5 участников и есть звание "Мастер Спорта Республики Казахстан";
1 место на Кубке Мира среди мужчин и женщин, с условием, что в весовой категории не менее 5 участников и есть звание "Мастер Спорта Республики Казахстан";
1 места на Чемпионате Азии среди мужчин и женщин, с условием, что в весовой категории не менее 5 участников и есть звание "Мастер Спорта Республики Казахстан";
1 место на Чемпионате Мира среди ветеранов всех возрастных категорий, с условием, что в весовой категории не менее 5 участников.
Мастер спорта Республики Казахстан
Присваивается при условии выполнении нормативов на Чемпионате и Кубке Республики Казахстан среди взрослых и Чемпионате Республики Казахстан среди молодежи.
Кандидат в мастера спорта Республики Казахстан (КМС)
Присваивается на Чемпионате и Кубке области;
Спортивные разряды на соревнованиях городского масштаба.
ПАУЭРЛИФТИНГ
Мужчины
в/к
мсмк
мс
кмс
I
II
III
I юн
II юн
III юн
32

130
120
110
100
92,5
85
77,5
70
Қазақстан Республикасының халықаралық дәрежедегі спорт шебері (ХДСШ)
Әлем, Азия чемпионаттары мен әлем кубогында нормативтерді орындаған жағдайда (ерлер және әйелдер)
Әлем чемпионатында ерлер мен әйелдер арасында 1-3 орын, егер  салмақ дәрежесінде кемінде 5 қатысушы қатысса және «Қазақстан Ресубликасының спорт шебері» атағы болса;
Әлем кубогында ерлер мен әйелдер арасында 1 орын, егер салмақ дәрежесінде кемінде 5 қатысушы қатысса және «Қазақстан Ресубликасының  спорт шебері» атағы болса;
Азия чемпионатында ерлер мен әйелдер арасында 1 орын, егер салмақ дәрежесінде кемінде 5 қатысушы қатысса және «Қазақстан Ресубликасының спорт шебері» атағы болса;
арадагерлер арасындағы әлем чемпионатында барлық салмақ дәрежесінде 1 орын, егер кемінде 5 қатысушы қатысса;
Қазақстан Республикасының спорт шебері
Ересектер арасындағы Қазақстан Республикасының чемпионаты мен Кубогында және жастар арасындағы ҚР чемпионатында нормативтерді орындаған жағдайда беріледі;
Қазақстан Республикасы спорт шеберлігінен үміткер (СШҮ)
облыс чемпионаты мен кубогында беріледі;
спорттық разрядтар қала көлеміндегі жарыстарда беріледі.
ПРЕЗИДЕНТТІК КӨПСАЙЫС (ПОЛИАТЛОН)
Разрядтық нормативтер (Халықаралық полиатлон қауымдастығының (МАП) кестесі бойынша нәтижелерді бағалау)
Қазақстан Республикасының халықаралық дәрежедегі  спорт шебері
–разрядтық нормативтерді  орындау және  мыналарды иелену:
Ересектер арасындағы әлем чемпионатында 1-3 орын;
Ересектер арасындағы әлем Кубогында 1 орын;
Ересектер арасындағы әлем Кубогында 1-3 орын;
Қазақстан Республикасының спорт шебері разрядтық нормативтерді орындау:
- Қазақстан Республикасының чемпионаттары мен кубогында;
- Қазақстан Республикасы Спартакиадасының финалдық жарыстарында;
- Қазақстан Республикасының Халық ойындарында;
- Қазақстан Республикасының Жастар ойындарында;
- Қазақстан Республикасы Ауыл спорты ойындарының финалдық жарыстарында.
Разрядтық нормативтерді орындау шарттары
Президенттік көпсайыстан (полиатлоннан) барлық біліктілік жарыстары ҚР президенттік көпсайыс және ХПО қағидалары бойынша өткізіледі. Жарыс нәтижелері «Президенттік көпсайыстан (полиатлоннан) және 2011 жылғы президенттік сынақтардың түрлерінің нәтижелерін бағалау кестесі бойынша»; «2002 жылғы  полиатлон нәтижелерін бағалау кестесі бойынша»; «ХПО (халықаралық полиатлон одағы) Кеңесі 06.10.2012 ж. бекіткен 1000-ұпайлық нәтижелерді бағалау кестесі бойынша бағаланады.
Разрядтар  мен атақтарды беру шарттары
1. ХДСШ және СШ   атақтары  спортшыларға  БСС  мен Президенттік көпсайыстың ҚР  күнтізбесіне енгізілген  жарыстардың нәтижелері бойынша  беріледі, егер  разрядтық нормативтерді орындаса;

130
120
110
100
92,5
85
77,5
70
Мастер спорта международного класса Республики Казахстан (МСМК)
Присваивается при условии выполнении нормативов на Чемпионатах Мира, Азии и Кубке Мира (мужчины и женщины);
Занять: 1-3 места в Чемпионате Мира среди мужчин и женщин, с условием, что в весовой категории не менее 5 участников и есть звание "Мастер Спорта Республики Казахстан";
1 место на Кубке Мира среди мужчин и женщин, с условием, что в весовой категории не менее 5 участников и есть звание "Мастер Спорта Республики Казахстан";
1 места на Чемпионате Азии среди мужчин и женщин, с условием, что в весовой категории не менее 5 участников и есть звание "Мастер Спорта Республики Казахстан";
1 место на Чемпионате Мира среди ветеранов всех возрастных категорий, с условием, что в весовой категории не менее 5 участников.
Мастер спорта Республики Казахстан
Присваивается при условии выполнении нормативов на Чемпионате и Кубке Республики Казахстан среди взрослых и Чемпионате Республики Казахстан среди молодежи.
Кандидат в мастера спорта Республики Казахстан (КМС)
Присваивается на Чемпионате и Кубке области;
Спортивные разряды на соревнованиях городского масштаба.
ПРЕЗИДЕНТСКОЕ МНОГОБОРЬЕ (ПОЛИАТЛОН)
Разрядные нормативы
(Оценка результатов по таблице Международной ассоциации
полиатлона (МАП)
Мастер спорта Казахстана международного класса – выполнить разрядные нормативы и занять:
1-3 места на Чемпионате Мира среди взрослых;
1 место Кубке Мира среди взрослых;
1-3 место на Кубке Мира среди взрослых.
Мастер спорта Республики Казахстан – выполнить разрядные нормативы на:
- Чемпионатах или Кубке Республики Казахстан;
- Финальных соревнованиях Спартакиад Республики Казахстан;
- Народных играх Республики Казахстан;
- Молодежных играх Республики Казахстан;
- Финальных соревнованиях сельских игр Республики Казахстан.
Условия выполнения разрядных нормативов
Все классифицируемые соревнования по Президентскому многоборью (полиатлону) проводятся по правилам Президентских многоборий РК или МСП. Результаты соревнований оцениваются по «Таблицам оценки результатов по Президентским многоборьям и видам испытаний Президентских тестов 2011 года»; «Таблице оценки результатов в полиатлоне 2002 года»; «1000-очковым таблицам оценки результатов утвержденных Советом МСП (Международный Союз Полиатлона) 06.10.2012 г.
Условия присвоения званий и разрядов.
1. Звания МСМК и МС присваиваются спортсменам по результатам соревнований, включенных ЕСК РК и календарь Президентских многоборий РК при условии выполнения разрядных нормативов;

2. ЖАЗҒЫ - пневматикалық  винтовкадан ату, 60,100 м-ге жүгіру, лақтыру (гранат, доп), күш гимнастикасы, орнында тұрып ұзындыққа секіру,  25,50,100м-ге,1000,2000,3000 м-ге жүзу.
Ескертпе: өткізетін ұйымның ұйғаруына қарай  көпсайыс  спорт түрлерінің кез келгенімен  үйлесіп өткізіледі.
ЖАҒАЖАЙ ФУТБОЛЫ
Қазақстан Республикасының халықаралық дәрежедегі  спорт шебері
Ересектер арасында Қазақстан  құрамасының сапында Әлем кубогында  1 орын;
Ересектер арасында Қазақстан құрамасының сапында Еуропа кубогының ұтысында 1 орын;
Қазақстан Республикасының спорт шебері
Ересектер арасында Қазақстан Республикасының чемпионатында 1 орын;
Ересектер арасында Қазақстан Республикасының чемпионатында 2 жыл қатарынан 2 орын;
Ересектер арасында Қазақстан Республикасының Кубогында 1 орын;
Қазақстан Республикасының спорт шеберлігінен үміткер
Спорттық және футбол клубтары арасындағы Қазақстан Республикасы кубогында ақтық мәреге шыққан команданың құрамында қатысу;

2. ЛЕТНИЕ - стрельба из пневматической винтовки, бег 60, 100 м., метание (граната, мяч), силовая гимнастика, прыжки в длину с места, плавание 25, 50, 100 м, бег 500, 1000, 2000, 3000 м.
Примечание: многоборье проводится в любом сочетании видов спорта по усмотрению проводящей организации.
ПЛЯЖНЫЙ ФУТБОЛ
Мастер спорта международного класса Республики Казахстан
1 место на Кубке Мира в составе сборной Казахстана среди взрослых;
1 место в розыгрыше Кубке Европы в составе сборной Казахстана среди взрослых.
Мастер спорта Республики Казахстан
1 место на Чемпионате Республики Казахстан среди взрослых;
2 место в течении 2-х лет подряд на Чемпионате Республики Казахстан среди взрослых;
1 место на Кубке Республики Казахстан среди взрослых.
Кандидат в мастера спорта Республики Казахстан
участвовать в составе команды – финалиста Кубка Республики Казахстан среди спортивных и футбольных клубов;

Бүкілқазақстандық оқушылар спартакиадасы  (12-13 жас)
12
1
2-3
4-6
ПАНКРАТИОН, ГРЕППЛИНГ және ММА, БРАЗИЛИЯЛЫҚ ДЖИУ ДЖИТСУ
(аралас жауынгерлік өнер)
Қазақстан Республикасының халықаралық дәрежедегі спорт шебері (ХДСШ)
Ересектер арасындағы жауынгерлік өнерден Әлем Ойындарында 1-3 орын;
Ересектер арасындағы Әлем чемпионатында 1-3 орын;
Ересектер арасындағы Әлем кубогында 1 орын.
Ересектер арасындағы Азия ойындарында 1-2 орын;
Ересектер арасындағы Азия чемпионатында 1 орын.
Қазақстан Республикасының спорт шебері
Ересектер арасындағы Қазақстан Республикасының чемпионатында 1-2 орын.
Жастар арасындағы Қазақстан Республикасының чемпионатында 1 орын.
Ересектер арасындағы Қазақстан Республикасының Кубогында  1 орын.
Қазақстан Республикасы  спорт шеберлігінен үміткер  (СШҮ) иелену:
Ересектер арасындағы Қазақстан Республикасының чемпионатында 3-4 орын;
Жастар арасындағы Қазақстан Республикасының чемпионатында 2-3 орын.
Ересектер арасындағы Қазақстан Республикасының Кубогында 2-3 орын;
Жеткіншектер арасындағы Қазақстан Республикасының чемпионатында  1-2 орын;
Жасөспірімдер мен қыздар арасындағы (кадеттер) Қазақстан Республикасының чемпионатында 1 орын;
Жастар арасындағы Қазақстан Республикасының Кубогында 1-2 орын;
Жеткіншектер арасындағы Қазақстан Республикасының Кубогында 1 орын;
Жеткіншектер арасында Қазақстан Республикасы Оқушылар спартакиадасында 1-3 орын;
Жасөспірімдер мен қыздар арасындағы (кадеттер) Қазақстан Республикасы Оқушыларының спартакиадасында 1-2 орын;
Ересектер мен жастар арасындағы «Федерация кубогы» (шеберлік біліктілік турнирі) республикалық турнирінде  1-3 орын;
Жеткіншектер арасындағы «Федерация кубогы» (шеберлік біліктілік турнирі) республикалық турнирінде  1 орын;
Бұқаралық-спорттық іс-шаралардың күнтізбелік жоспарына енгізілген Ересектер, жастар және жеткіншектер арасындағы Ашық республикалық турнирлерде 1 орын;
Ескертпе:  Қазақстан Республикасы СШҮ нормативін орындағанда  жарыстар ҰПФ, ФИЛА және ХПФ қабылдаған ережелерге сәйкес өтуі тиіс.
І разряд
Жыл бойы І разрядтағы әртүрлі спортшыларды 8 рет жеңу немесе қалалықтан төмен емес жарыстарда ІІ разрядты спортшылардан 16 рет жеңіске жету.
ІІ разряд
Жыл бойы аудандықтан төмен емес жарыстарда ІІ разрядты спортшылардан 6 рет жеңіске жету.
ІІІ разряд
Жыл бойы ІІІ разрядтағы спортшыларды 4 рет жеңу немесе кез келген жарыстарда жаңадан келген спортшыларды 8 рет жеңу.
І Жасөспірімдер разряды
Облыстық, қалалық жасөспірімдер біріншілігінде 1 орын иелену, егер аталған салмақ дәрежесінде кемінде І жасөспірімдер разряды бар 4 спортшы қатысса немесе кез келген жарыста ІІ спорттық разряды бар спортшыларды 10 рет жеңсе;
ІІ Жасөспірімдер разряды
Жыл бойы ІІІ жасөспірімдер разрядындағы спортшыларды 4 рет кез келген жарыстарда жеңу.
ІІІ Жасөспірімдер разряды
Кемінде 5 кездесуге қатысса.
Спортшылардың салмақ  дәрежелері:

(12-13 лет)
12
1
2-3
4-6
ПАНКРАТИОН, ГРЕППЛИНГ И ММА, БРАЗИЛЬСКОЕ ДЖИУ ДЖИТСУ
(смешанные боевые искусство)
Мастер спорта международного класса Республики Казахстан
1-3 место на Мировых Играх боевых искусств среди взрослых;
1-3 место на Чемпионате Мира среди взрослых;
1 место на Кубке Мира среди взрослых;
1-2 места на Азиатских Играх среди взрослых;
1 место на Чемпионате Азии среди взрослых.
Мастер спорта Республики Казахстан
1-2 место на Чемпионате Республики Казахстан среди взрослых;
1 место на Чемпионате Республики Казахстан среди молодежи;
1 место на Кубке Республики Казахстан среди взрослых.
Кандидат в мастера спорта Республики Казахстан
3-4 места на Чемпионате Республики Казахстан среди взрослых;
2-3 место на Чемпионате Республики Казахстан среди молодежи;
2-3 место на Кубке Республики Казахстан среди взрослых;
1-2 место на Чемпионате Республики Казахстан среди юниоров;
1 место на Чемпионате Республики Казахстан среди юношей и девушек (кадеты);
2-3 место на Кубке Республики Казахстан среди взрослых;
1-2 место на Кубке Республики Казахстан среди молодежи;
1 место на Кубке республики Казахстан среди юниоров;
1-3 место на Спартакиаде школьников Республики Казахстан среди юниоров;
1-2 место на Спартакиаде среди школьников Республики Казахстан среди юношей и девушек (кадеты);
1-3 место на Республиканском Турнире «Кубок Федерации» (Мастерский квалификационный турнир) среди взрослых и молодежи;
1 место на Республиканском Турнире «Кубок Федерации» (Мастерский квалификационный турнир) среди юниоров;
1 место на Открытых республиканских турнирах среди взрослых, молодежи и юниоров, включенных в календарь спортивно-массовых мероприятий.
Примечание:
При выполнении норматива КМС Республики Казахстан соревнования должны проводится в соответствии с принятыми правилами НФП,ФИЛА и МФП.
I разряд
Одержать в течение года 8 побед над разными спортсменами I разряда или 16 побед над спортсменами II разряда на соревнованиях, не ниже городского масштаба.
II разряд
Одержать в течение года 6 побед над разными спортсменами II разряда на соревнованиях, не ниже районного масштаба.
III разряд
Одержать в течение года 4 победы над спортсменами III разряда или 8 побед над новичками на соревнования любого масштаба.
I юношеский разряд
Завоевать 1 место на юношеском первенстве области, городов, при условии, что данной весовой категории участвуют, не менее 4 спортсменов I юношеского разряда или одержать в течение года 10 побед над спортсменами II юношеского разряда на соревнованиях любого масштаба.
II юношеский разряд
Одержать в течение года 4 победы над спортсменами III юношеского разряда на соревнованиях любого масштаба.
III юношеский разряд
Участвовать не менее чем в 5-ти встречах.
Возрастные категории спортсменов :

Балалар – 1 дәреже (8 жас  және одан кіші);
Балалар- 2 дәреже (9-11 жас);
Жасөспірімдер  мен қыздар (кадеттер) (12-14 жас);
Жеткіншектер (15-17 жас);
Жастар (18-20 жас);
Ересектер (21 жас және жоғары);
Ардагерлер – 1 дәреже (36-45 жас);
Ардагерлер – 2 дәреже (46-54 жас);
Ардагерлер – 3 дәреже (55 жас және одан жоғары);
- Назар аударыңыз! Ұлттық федерациядан (ҰПФ) және Қазақстан Республикасы Спорт және дене шынықтыру агенттігінен  спорттық атақ алуға  үміткер барлық спортшылар өзімен бірге ҰПФ-ның  төлқұжатын әкелуі тиіс.
ҚОЯН ҚОЛТЫҚ ҰРЫС
Қазақстан  Республикасының халықаралық  дәрежедегі  спорт шебері
Ересектер арасында әлем чемпионатында 1-3 орын;
Ересектер арасында әлем кубогы кезеңінің финалында жеке есепте 1 орын;
Азия және Европа чемпионатында ересектер арасында 1 орын;
Қазақстан Республикасының спорт шебері
Ересектер арасында (ерлер, әйелдер) Қазақстан Республикасының чемпионатында 1-2 орын;
Ересектер арасында (ерлер, әйелдер) Қазақстан Республикасының Кубогында 1 орын;
Жастар арасындағы Қазақстан Республикасының чемпионатында 1 орын;
Қазақстан Республикасының спорт шебері Р.Мұқановты еске алуға арналған ересектер арасындағы республикалық ашық турнирде 1 орын;
Республикалық Ұлан Қолбасшысының Кубогыңда 1 орын.
Ескерту:
«Халықаралық дәрежедегі спорт шебері және Қазақстан Республикасының спорт шебері» атағы   аталған жарыста  шығу жүйесі бойынша кемінде 12 қатысушы, немесе  шеңбер жүйесі бойынша  8-10 қатысушы болғанда, спортшы  3 (үш) жеңіске жеткен жағдайда беріледі.
Қазақстан Республикасы  спорт шеберлігінен үміткер
Ересектер арасындағы Қазақстан Республикасының чемпионатында 3-4 орын;
Жастар арасындағы ҚР чемпионатында 2-3 орын;
Ересектер арасында (ерлер, әйелдер) Қазақстан Республикасының Кубогында 2-3 орын;
Қазақстан Республикасының спорт шебері Р.Мұқановты еске алуға арналған ересектер арасындағы республикалық ашық турнирде 2-3 орын;
16-18 жастағы жасөспірімдер мен қыздар арасындағы ҚР біріншілігінде 1-3 орын;
Облыстық және Алматы мен Астана қ.қ. Чемпионатында 1орын.
ҚР ҰҚК мен шекара қызметі, ҚР ІІМ; ҚР Қорғаныс министірлігі және Орталық Динамо Қоғамының Чемпионаты мен Спартакиадаларында 1-3 орын.
І спорттық разряд
Жастар арасындағы Қазақстан Республикасының чемпионатында 4-7 орын;
жасөспірімдер мен қыздар арасындағы ҚР біріншілігінде 1-3 орын;
Облыстық және  Алматы  мен Астана қ.қ. Чемпионатында 2 орын.
ІІ спорттық разряд
жасөспірімдер мен қыздар арасындағы ҚР біріншілігінде 3-5 орын;
Облыстық және Алматы мен Астана қ.қ. Чемпионатында 3-4 орын.
ІІI спорттық разряд
Облыстық және  Алматы  мен Астана қ.қ. Чемпионатында 5-7 орын.
Аудандық және қалалық чемпионатта 1орын
І жасөспірімдер разряды

Дети - 1 категория (8 лет и младше);
Дети - 2 категория (9-11 лет);
Юноши и девушки (кадеты) (12-14 лет);
Юниоры (15-17 лет);
Молодежь (18-20 лет);
Взрослые (21 лет и старше);
Ветераны - 1 категория (36-45 лет);
Ветераны - 2 категория (46- 54 лет);
Ветераны - 3 категория (55 лет и старше).
Внимание: Всем спортсменам, претендующим на получение спортивного звания по линии Национальной Федерации(НФП) и Агентством Республики Казахстан по делам спорта и физической культуры необходимо иметь паспорта членов НФП.
РУКОПАШНЫЙ БОЙ
Мастер спорта международного класса Республики Казахстан
1-3 места на Чемпионате Мира среди взрослых;
1 место на Чемпионате Азии и Европы среди взрослых;
1 место на финале этапах Кубка Мира среди взрослых в личном зачете.
Мастер спорта Республики Казахстан
1-2 место на Чемпионате Республики Казахстан среди взрослых (мужчины, женщины);
1 место на Чемпионате Республики Казахстан среди молодежи;
1 место на Кубке Республики Казахстан среди взрослых (в личном зачете);
1 место на Кубке командующего Республиканскую гвардию;
1 место на открытом Международном турнире среди взрослых в памяти 1-го Чемпиона мира по рукопашному бою МС Республики Казахстан Р. Муканова.
Примечание :
а) звание «МСМК и МСРК» присваивается только в том случае, если спортсмен одержал 3 победы на указанном соревновании по системе с выбыванием не менее 12 участников, или по круговой системе 6-8 участников.
Кандидат в мастера спорта Республики Казахстан
3-4 места на Чемпионате Республики Казахстан среди взрослых (мужчины, женщины);
2-3 места на Чемпионате Республики Казахстан среди молодежи;
2-3 места на Кубке Республики Казахстан среди взрослых (мужчины, женщины);
2-3 места на открытом Международном турнире среди взрослых в памяти 1-го Чемпиона мира по рукопашному бою МС Республики Казахстан Р. Муканова;
1-3 места на Первенстве Республики Казахстан среди юношей и девушек 16-18 лет;
1-место на Чемпионате области и г. Астана, г. Алматы;
1-3 место на внутреннем Чемпионате и Спартакиаде ЦС Динамо, КНБ Республики Казахстан и пограничных войск, МВД Республики Казахстан, вооруженных сил Республики Казахстан.
I разряд
4-7 место на Чемпионате Казахстана среди молодежи;
1-3 место на Чемпионате Республики Казахстан среди юношей;
2 место на Чемпионате области или городов Алматы и Астаны.
II разряд
3-5 на Чемпионате Республики Казахстан среди юношей;
3-4 место на Чемпионате области или городов Алматы и Астаны.
III разряд
5-7 место на Чемпионате области или городов Алматы и Астаны;
1 место на открытых чемпионатах городов или районов.
I юношеский разряд

1-ші жасөспірімдер разряды бар  спортшыларды бір жыл бойы 6 рет жеңу;
ІІ жасөспірімдер разряды
2-ші жасөспірімдер разряды бар спортшыларды бір жыл бойы 5 рет жеңу;
ІІІ жасөспірімдер разряды
1 жыл бойы жүйелі түрде жаттығып, жасөспірімдер мен балалар мектептерінің жарыстарына қатысу.
БАЛЫҚ АУЛУ СПОРТЫ
(жылтыр қармақпен қыста аулау, қыста жылтырауықпен аулау, жазда қалтқы қармақпен аулау, жағалаудан спиннингпен аулау, боттан, фидерден спиннингпен аулау)
Қазақстан Республикасы халықаралық дәрежедегі спорт шебері:
Әлем чемпионатында жеке командалық жарыстарда жеке есепте 1-3 орын;
Әлем кубогында жеке командалық жарыстарда жеке есепте 1 орын;
Еуропа чемпионатында жеке командалық жарыстарда жеке есепте 1-3 орын;
Клубтар арасындағы әлем чемпионатында  тиісті балық аулау кезеңдері бойынша жеке командалық жарыстарда жеке есепте 1-3 орын;
Әлем кубогында, чемпионатында балықтардың жеке түрлерін аулау бойынша жеке командалық жарыстарда жеке есепте 1 орын.
Қазақстан Республикасы спорт шебері:
Қазақстан Республикасы чемпионатында жеке командалық жарыстарда жеке есепте 1-2 орын;
Қазақстан Республикасы кубогында жеке командалық жарыстарда жеке есепте 1 орын;
Қазақстан Республикасы чемпионатында командалық жарыстарда жеке есепте 1-2 орын;
Қазақстан Республикасы кубогында командалық есепте 1 орын.
Қазақстан Республикасы спорт шеберіне үміткер:
Қазақстан Республикасы чемпионатында, кубогында, біріншілігінде жеке командалық жарыстарда 3-6 орын;
Қазақстан Республикасы Балық аулау федерациясы чемпионатында жеке командалық жарыстарда жеке есепте 1-4 орын;
Алматы қаласының чемпионатында, біріншілігінде, кубогында жеке командалық жарыстарда жеке есепте 1-3 орын;
Өңірлік жарыстардың (немесе кубок жүлдесінде) жеке командалық жарыстарда жеке есепте 1-3 орын (кемінде 3 спорт шеберіне үміткер спортшы немес 3 спорт шебері қатысқан жағдайда);
Алматы қаласының аймақтық спорттық ұйымдарының немесе өңірлік құрылымдардың жеке командалық жарыстарда жеке есепте 1-2 орын (1 разрядты кемінде 5 спортшы немесе 3 спорт шеберіне үміткер спортшы қатысқан жағдайда);
Қалалық (кемінде 1 млн. тұрғыны бар) жеке есептік жарыстарда 1 орын (1 разрядты кемінде 5 спортшы немесе 3 спорт шеберіне үміткер спортшы қатысқан жағдайда).
I разряд:
Қазақстан Республикасы чемпионатында, біріншілігінде, кубогынде жеке командалық жарыстарда жеке есепте 7-15 орын;
Алматы қаласының чемпионатында, біріншілігінде, кубогынде жеке командалық жарыстарда жеке есепте 4-10 орын;
Қазақстан Республикасы Балық аулау федерациясының өңірлік жарыстарында жеке командалық жарыстарда жеке есепте 4-10 орын;

Одержать в течение года 6 побед над спортсменами 1 юношеского разряда.
II юношеский разряд
Одержать в течение года 5 побед над спортсменами 2 юношеского разряда.
III юношеский разряд
Систематически заниматься в течение года, участвовать в соревнованиях среди ДЮСШ.
РЫБОЛОВНЫЙ СПОРТ
(зимняя ловля на мормышку, зимняя ловля на блесну, летняя поплавочная
удочка, спиннингс берега, спиннинг с бота, фидер).
Мастер спорта международного класса Республики Казахстан
1-3 место на Чемпионате Мира в личном зачете лично-командных соревнований;
1 место на Кубке Мира в личном зачете лично-командных соревнований;
1 место на Чемпионате Европы в личном зачете лично-командных соревнований;
1-3 место на Чемпионате Мира среди клубов по соответствующей сезонной ловле в личном зачете лично-командных соревнований;
1 место на Кубке Мира, Чемпионате Мира по ловле отдельных видов рыбы в личном зачете лично-командных соревнований.
Мастер спорта Республики Казахстан
1-2 места на Чемпионате Республики Казахстан в личном зачете лично-командных соревнований;
1 место на Кубке Республики Казахстан в личном зачете лично-командных соревнований;
1-2 места на Чемпионате Республики Казахстан в командном зачете;
1 место на Кубке Республики Казахстан в командном зачете.
Кандидат в матера спорта – занять :
3-6 место на Чемпионатах, Кубках и первенствах Казахстана в лично- командных соревнованиях;
1-4 место на Чемпионате Федерации спортивного рыболовства Республики Казахстан в личном зачете лично-командных соревнований;
1-3 место на Чемпионатах, первенствах и Кубках Алматы в личном зачете лично-командных соревнований;
1-3 место в личном зачете лично-командных межрегиональных соревнований (или розыгрышах Кубков), при участии в соревновании не менее 5 спортсменов, имеющих звание КМС, либо 3-х имеющих звание МС;
1-2 место в личном зачете лично-командных региональных, спортивных организаций Алматы или районами подразделениями соревнований, при условии участия в турнире не менее 3-х спортсменов, имеющих звание КМС или 5-ти спортсменов, имеющих 1 разряд;
1 место в личном зачете соревнований на чемпионате города (с населением не менее 1 млн. человек), при условии участия в турнире не менее 3-х спортсменов, имеющих звание КМС или 5 спортсменов, имеющих 1 разряд.
I разряд
7-15 место в личном зачете лично-командных соревнований на чемпионатах, первенствах и Кубках Казахстана;
4-10 место в личном зачете лично-командных соревнованиях на чемпионатах, первенствах и Кубках г.Алматы;
4-10 место в личном зачете лично-командных межрегиональных соревнований ФСР Республики Казахстан;

Алматы қаласының аймақтық спорттық ұйымдарының немесе өңірлік құрылымдардың жеке командалық жарыстарда жеке есепте 3-7 орын (1 разрядты кемінде 5 спортшы немесе 3 спорт шеберіне үміткер спортшы қатысқан жағдайда)
Қалалық чемпионатта, біріншілікте (кемінде 500 мың тұрғыны бар) жеке есепте 1-5 орын;
Қалалық және аймақтық (кемінде 500 мың тұрғыны бар) жеке есептік жарыстарда 1-3 орын.
II разряд:
Қазақстан Республикасы Балық аулау федерациясының чемпионаттарында жеке командалық жарыстарда жеке есепте 13-17 орын;
Алматы қаласының чемпионатында, біріншілігінде, кубогында жеке командалық жарыстарда жеке есепте 11-20 орын;
Қазақстан Республикасы Балық аулау федерациясының өңірлік жарыстарында жеке командалық жарыстарда жеке есепте 11-15 орын;
Өңірлік (аймақтық құрылымдары бар) жеке командалық жарыстарда жеке есепте (Қазақстан Республикасы Балық аулау федерациясы субьектілері) 8-12 орын;
Қалалық чемпионатта (кемінде 500 мың тұрғыны бар) жеке есепте 6-10 орын;
Қалалық және аймақтық  (аймақтық бөлімдері жоқ) жеке есептік жарыстарда 4-6 орын;
Кемінде 15 адам қатысқан бастапқы ұйымдардағы жеке есептік жарыстарда 1-3 орын.
III разряд:
Қазақстан Республикасы Балық аулау федерациясының чемпионаттарында жеке командалық жарыстарда жеке есепте 18-20 орын;
Өңірлік жеке командалық жеке командалық жарыстарда жеке есепте 16-20 орын;
Өңірлік (аймақтық құрылымдары бар)  жеке командалық жарыстарда жеке есепте (Қазақстан Республикасы Балық аулау федерациясы субьектілері) 13-15 орын;
Қалалық чемпионатта (кемінде 500 мың тұрғыны бар) жеке есепте 11-15 орын;
Аймақтық (аймақтық бөлімдері жоқ) жеке есептік жарыстарда 7-10 орын;
Кемінде 15 адам қатысқан ұйымдар біріншілігіндегі жеке есептік жарыстарда 4-7 орын немесе кемінде 10 адам қатысқан жеке есепте 1-3 орын.
САМБО
Қазақстан  Республикасының халықаралық дәрежедегі спорт шебері
Ересектер арасында әлем чемпионатында 1-3 орын;
Әскери самбодан әлем чемпионатында  1-3 орын;
Бүкіләмдік универсиада да 1-3 орын;
Ересектер арасындағы Бүкіләлемдік ойындарда 1-2 орын;
Ересектер арасындағы әлем кубогі кезеңінің финалында жеке есепте 1 орын;
Ересектер арасындағы Азия чемпионатында 1 орын;
Самбо шеберлері арасындағы әлем чемпионатында 1 орын.
Ескерту: «Қазақстан Республикасының спорт шебері» атағы көрсетілген жарыста қатардан шығу жүйесі бойынша кемінде 12 қатысушы, немесе айналма жүйеде 8-10 қатысушы болғанда, спортшы  3 (үш) жеңіске жеткен жағдайда беріледі.
Қазақстан Республикасының спорт шебері
Ересектер арасында (ерлер, әйелдер) Қазақстан Республикасының чемпионатында 1-2 орын;
Ересектер арасында (ерлер, әйелдер) Қазақстан Республикасының Кубогінде 1 орын;
Жастар арасындағы Қазақстан Республикасының чемпионатында 1 орын;

3-7 место в личном зачете лично-командных региональных, спорт. организаций г.Алматы или районными подразделениями соревнований, при условии участия в них не менее 5-ти спортсменов, имеющих 1 разряд или 3-х КМС;
1-5 место в личном зачете соревнований на чемпионатах, первенствах города (с населением не менее 500 тыс. человек);
1-3 место в личном зачете городских (с населением не менее 500 тыс. человек), районных соревнований.
II разряд
13-17 место в личном зачете лично-командных соревнований на чемпионатах ФСР Республики Казахстан;
11-20 место в личном зачете лично-командных соревнований чемпионатов, первенств и Кубков г.Алматы;
11-15 место в личном зачете лично-командных межрегиональных соревнований ФСР Республики Казахстан;
8-12 место в личном зачете лично-командных региональных (субъектов ФСР Республики Казахстан ) с районными подразделениями, соревнований;
6-10 место в личном зачете городских (с населением не менее 500 тыс. человек) соревнований;
4-6 место в личном зачете городских (не имеющих районного деления), районных соревнований;
1-3 место в личном зачете соревнований в первичных организациях, при условии участия в них не менее 15 человек.
III разряд
18-20 место в личном зачете лично-командных соревнований на чемпионатах ФСР Республики Казахстан;
16-20 место в личном зачете лично-командных межрегиональных соревнованиях;
13-15 место в личном зачете лично-командных региональных (субъектов ФСР Республики Казахстан ) или районными подразделениями соревнований;
11-15 место в личном зачете городских (с населением не менее 500 тыс.человек) соревнований;
7-10 место в личном зачете районных соревнований;
4-7 место в личном зачете соревнований первенствах организаций, при условии участия в них не менее 15 человек, либо 1-3 место в личном зачете, при условии участия на них не менее 10 человек.
САМБО
Мастер спорта международного класса Республики Казахстан
1-3 место на Чемпионате мира среди взрослых;
1-3 место на Чемпионате мира по боевому самбо;
1-3 место на Всемирной универсиаде;
1-2 место на Всемирных играх («Sportaccord», «Tafis») среди взрослых;
1 место в финале на этапах Кубка мира среди взрослых в личном зачете;
1 место на Чемпионате Азии среди взрослых;
1 место на Чемпионате мира среди мастеров самбо.
Условия :
звание «МС Республики Казахстан» присваивается только в том случае, если спортсмен одержал 3(три) победы на указанном соревновании по системе с выбыванием не менее 12 участников, или по круговой системе 8-10 участников.
Мастер спорта Республики Казахстан
1-2 место на Чемпионате Республики Казахстан среди взрослых(мужчины, женщины в личном командном зачете);
1 место на Кубке Республики Казахстан среди взрослых(мужчины, женщины);
1 место на Чемпионате Республики Казахстан среди молодежи;

23 жасқа дейінгі  Қазақстан Республикасының чемпионатында 1 орын;
Қабанбай батырды еске алуға арналған  ересектер арасындағы  халықаралық турнирде 1 орын;
КСРО-ның батыры Т.Көмекбаевты еске алуға арналған ересектер арасындағы  халықаралық турнирде 1 орын;
Азия балалары халықаралық турнирінде 1 орын;
Қазақстан Республикасы спорт шеберіне үміткер
Ересектер арасындағы  Қазақстан Республикасының  чемпионатында  3-6 орын;
Жастар арасындағы  ҚР чемпионатында 2-6 орын;
Жасөспірімдер арасындағы ҚР чемпионатында 1-6 орын;
Қазақстан Республикасының Федерациясы және Қазақстан Республикасы Спорт және дене шынықтыру істері агенттігі бекіткен ересектер арасындағы республикалық турнирлерде 1-6 орын.
І спорттық разряд
Бір жыл ішінде І разрядты әртүрлі спортшыларды 8 (сегіз) рет жеңу немесе облыстық және Алматы, Астана қ.қ. және облыстық ауқымнан кем емес жарыстарда ІІ разрядты спортшыларды 16 (он алты) рет жеңу.
ІІ спорттық разряд
Қала және аудан ауқымынан кем емес жарыстарда бір жыл ішінде ІІ спорттық разряды бар әртүрлі спортшыларды 6 (алты) рет жеңу.
СПОРТТЫҚ ШЫҢҒА ӨРЛЕУ
Қазақстан Республикасының халықаралық дәрежедегі спорт шеберлері
Ерсектер арасындағы әлем чемпионатында 1-3 орын;
Ересектер арасындағы бүкіләлемдік ойындарда 1-2 орын;
Ересектер арасындағы әлем кубогында 1 орын;
Ересектер арасындағы Азия чемпионатында 1 орын;
Ересектер арасындағы Азия ойындарында 1-2 орын;
Қазақстан Республикасының спорт шебері
Ересектер арасындағы  Қазақстан Республикасының чемпионатында (бүгінгі күндегі рейтингке сәйкес ең мықты деген 10 спортшы арасынан кем дегенде 6 қатысқан) 1-2 орын;
Жастар арасындағы Қазақстан Республикасының чемпионатында (бүгінгі күндегі рейтингке сәйкес ең мықты деген 10 спортшы арасынан кем дегенде 6 қатысқан) 1 орын;
Ересектер арасындағы Қазақстан Республикасының Кубогында (бүгінгі күндегі рейтингке сәйкес ең мықты деген 10 спортшы арасынан кем дегенде 6 қатысқан) 1 орын.
Қазақстан Республикасының спорт шебері үміткеріне (СШҮ), I, II,III спорттық дәрежелері,1, 2,3 жасөспірім дәрежелері –
Төмендегі формуламен есептелген кем дегенде 10 спортшы қатысқан жарыстарда орын алу:
А = 0,8хК1 + 0,4хК2 + 0,2хК3                А – СШК
В = А + 0,4хК2 + 0,3хК3 + 0,2хК4            В – I спорттық дәреже

1 место на Чемпионате Республики Казахстан до 23 лет;
1 место на Международном турнире среди взрослых памяти Кабанбай батыра;
1 место на Международном турнире среди взрослых памяти Героя СССР Т. Комекбаева;
1 место на Международном турнире «Дети Азии».
Кандидат в мастера спорта Республики Казахстан
3-6 места на Чемпионате Республики Казахстан среди взрослых;
2-6 места на Чемпионате Республики Казахстан среди молодежи;
1-6 места на Чемпионате Республики Казахстан среди юношей;
1-6 места на Республиканских турнирах среди взрослых, утвержденных Федерацией Республики Казахстан по самбо и уполномоченным органом в области физической культуры и спорта.
I разряд
Одержать в течение года 8 (восемь) побед над разными спортсменами I разряда или 16 (шестнадцать) побед над спортсменами II разряда на соревнованиях не ниже областного уровня или г.г. Алматы, Астана.
II разряд
Одержать в течение года 6 (шесть) побед над разными спортсменами II разряда на соревнованиях не ниже городского и районного уровня.
СПОРТИВНОЕ СКАЛОЛАЗАНИЕ
Мастера спорта международного класса Республики Казахстан
1-3 место на Чемпионате Мира среди взрослых;
1-2 место на Всемирных Играх среди взрослых;
1 место на Кубке Мира среди взрослых;
1 место на Чемпионате Азии среди взрослых;
1-2 место на Азиатских Играх среди взрослых.
Мастер спорта Республики Казахстан
1-2 место на Чемпионате Республики Казахстан среди взрослых при участии не менее 6 спортсменов из 10 сильнейших согласно текущему рейтингу;
1 место на Чемпионате Республики Казахстан среди молодежи при участии не менее 6 спортсменов из 10 сильнейших согласно текущему рейтингу;
1 место на этапе Кубка Республики Казахстан среди взрослых при участии не менее 6 спортсменов из 10 сильнейших по текущему рейтингу в каждом виде отдельно.
Кандидат в мастера спорта Республики Казахстан
3-6 место на Чемпионате Республики Казахстан при участии не менее 6 спортсменов из 10 сильнейших согласно текущему рейтингу;
2-3 место на Чемпионате Республики Казахстан среди молодежи при участии не менее 6 спортсменов из 10 сильнейших согласно текущему рейтингу;
2-5 место на этапе Кубка Республики Казахстан при участии не менее 6 спортсменов из 10 сильнейших по текущему рейтингу в каждом виде отдельно;
1 место на Чемпионате области и г.Астана, г.Алматы.
Кандидат в мастера спорта Республики Казахстан (КМС), I, II, III спортивные разряды, 1, 2, 3 юношеские разряды –
занять при участии не менее 10 спортсменов места, рассчитанные по нижеследующей формуле:
А = 0,8хК1 + 0,4хК2 + 0,2хК3     А – КМС
В = А + 0,4хК2 + 0,3хК3 + 0,2хК4 В – I спортивный разряд

С = В + 0,2хК3 + 0,3хК4 + 0,2хК5            С – II спорттық дәреже
D = С + 0,2хК4 + 0,3хК5 + 0,2хК6            D – III спорттық дәреже
Е = D + 0,2хК5 + 0,3хК6 + 0,2хК7            Е – 1 жасөспірім дәрежесі
F = Е + 0,2хК6 + 0,3хК7 + 0,2хК8            F – 2 жасөспірім дәрежесі
G = F + 0,2хК7 +0,6хК8                      G – 3 жасөспірім дәрежесі
Түсініктеме:
К1 – Халықаралық дәрежедегі спорт шеберлері, Спорт шеберлері
К2 -  Спорт шебері кандидаты
К3 -  I спорттық разряды
К4 -  II спорттық разряды
К5 -  III спорттық разряды
К6 -  1 жасөспірім разряды
К7 -  2 жасөспірім разряды
К8 -  3 жасөспірім разряд және разрядсыз спортшылар
Разряд кішіден бүтінге қарай жуықталынады
Дәрежелік талаптарды орындау шарттары:
Қазақстан Республикасының халықаралық дәрежедегі спорт шебері және  Қазақстан Республикасының спорт шебері разряды төменде көрсетілген жарыстарында қиындық, шапшаңдық (екілік жарыс, эстафета), боулдерингте (әр-түрлі қиын жолдарда) көпсатылық шарттарын орындаған кезде 15 жастан беріледі,:
1. Жарыстар табиғи сондай-ақ, қолдан жасалған рельефтерде өткізіледі. Жарыстар өтетін жолдар Қазақстан Республикасының спорттық шыңға өрлеу ережелеріне және жарыстың дәрежесіне сай болу керек.
2. Жарыстардың дәрежесі бүгінгі күндегі рейтингке сәйкес анықталады,  келесі формула бойынша осы жарыстарда қатысқан Қазақстанның ең мықты 10 спортшысы:
Дәреже = Рс / Ро, (Рс – ұпайлар қосындысы осы жарыстарға қатысқан Қазақстан Республикасының  ең мықты 10 спортшысы; Ро – ұпайлар қосындысы қазіргі рейтингке сай Қазақстан Республикасының ең мықты 10 спортшысы).
3. Спортшылар рейтингі – Қазақстан Республикасының альпинистері және шыңға өрлеу федерациясымен спортшының дәрежелер кестесінде нақты орнын анықтау мақсатында анықталады.
СПОРТТЫҚ  БАҒДАРЛАУ
жүгіру (Foot -O), шаңғымен (ski-O), вело-бағдарлау (Mountain-O), мүгедектер арбамен бағдарлау(Trail-O)
1. Дәрежелік атқару шартын талап ету:
1.1.Атақтар мен дәрежелер дене шынықтыру және спорт саласындағы тиісті атқарушылық ұйымның күнтізбелік жоспарынада бекітілген ресми жарыстардың нәтижесінде әрбір жас ерекшелігіндегі спортшыға жеке егер жарыстарда аталған бағдарлама бойынша дистанцияны кем дегенде 10 спортшы аяқтағанда, эстафетада 2 немесе 3 кезеңді эстафетада 6 команда, 4 кезеңдік эстафетада 5 команда жарыстың барлық талаптарын орындаған жағдайда беріледі:  топтық қашықтық, өзін-өзі жақсы көрсету талапқа сәйкес IOF және   спорттық мөр карта, құрамы ГСК, қатысушылардың  дайындық дәрежесі, жарыс дәрежесі және т.б.

С = В + 0,2хК3 + 0,3хК4 + 0,2хК5 С – II спортивный разряд
D = С + 0,2хК4 + 0,3хК5 + 0,2хК6 D – III спортивный разряд
Е = D + 0,2хК5 + 0,3хК6 + 0,2хК7 Е – 1 юношеский разряд
F = Е + 0,2хК6 + 0,3хК7 + 0,2хК8 F – 2 юношеский разряд
G = F + 0,2хК7 +0,6хК8 G – 3 юношеский разряд
Где:
К1 – Мастера спорта международного класса, Мастер спорта;
К2 - Кандидат в мастера спорта;
К3 - I спортивный разряд;
К4 - II спортивный разряд;
К5 - III спортивный разряд;
К6 - 1 юношеский разряд;
К7 - 2 юношеский разряд;
К8 - 3 юношеский разряд и спортсмены без разряда.
Разряд округляется до целого в меньшую сторону
Условия выполнения разрядных требований:
Звание Мастера спорта международного класса Республики Казахстан и Мастера спорта Республики Казахстан присваивается, с 15 лет, в соревнованиях на трудность, в соревнованиях на скорость (парная гонка, эстафета), в боулдеринге (серия проблемных трасс) и в многоборье при условии:
1. соревнования могут проводиться как на естественном, так и на искусственном рельефе. Трассы соревнований должны удовлетворять требований Правил соревнований по спортивному скалолазанию Республики Казахстан и рангу соревнований;
2. Ранг соревнований определяется баллами текущего рейтинга 10 сильнейших спортсменов Республики Казахстан, принявших участие в данных соревнованиях по следующей формуле: Ранг = Рс / Ро, где Рс – сумма баллов 10 сильнейших спортсменов Республики Казахстан, участвовавших на данных соревнованиях; Ро – сумма баллов 10 сильнейших спортсменов Республики Казахстан по текущему рейтингу;
3. Рейтинг спортсменов – скалолазов устанавливается Федерацией альпинизма и скалолазания Республики Казахстан с целью однозначного определения места спортсмена в таблице о рангах.
СПОРТИВНОЕ ОРИЕНТИРОВАНИЕ
Квалификационные требования выполнения разрядных норм: бегом
(Foot -O), на лыжах (ski-O), вело-ориентирование (Mountain-O),
ориентированию на инвалидных колясках (Trail-O)
1. Условия выполнения разрядных требований:
1.1. Звания и разряды присваиваются по результатам официальных соревнований, утвержденных в календарном плане соответствующей исполнительной организацией в области физической культуры и спорта, отдельно в каждой половозрастной группе при условии, если в соревнованиях на данном виде программы закончили дистанцию не менее 10 спортсменов, а в эстафете – не менее 6 команд в 2-х или 3-х этапной эстафете или 5 команд в 4-х этапной эстафете при достаточном ранге соревнований и выполнении всех необходимых для этого требований: класс дистанций, соответствие требованиям IOF по рисовке и печати спортивных карт, состав ГСК, уровень подготовки участников, ранг соревнований и т.п..

1.1.1. Спорттық разрядтар және ардагерлер топтарының атақтары, MW35  бастап және жоғары,  берілмейді.
1.2. Егер бір жастағы топтың жарысқа қатысушылары спорттық біліктіліктері немесе нәтижелері бойынша кіші топтарға бөлінетін болса, разрядтық талаптар жоғары топта ғана орындалады.
1.2.1. Бастаушы топтарда, жас ерекшелігіне қарамастан (қосымша әріптік белгіленген, мысалы  «А» және «В») спорттық  атақтар және  разрядтар берілмейді.
1.3. Жарыста таңдау бойынша разрядтар бірінші ересектерден жоғары емес беріледі.
1.4. Разрядтар беру және атақтарды есептеу әрбір жас ерекшелітері топтарында ерлер мен әйелдерге жеке жүргізіледі.

1.1.1. Спортивные разряды и звания в группа ветеранов, начиная с MW35 и старше, не присваиваются.
1.2. Если участники соревнований одной возрастной группы делятся на подгруппы по спортивной квалификации или результатам, разрядные требования выполняются только в высшей группе.
1.2.1. В группах начинающих, не зависимо от возраста (с дополнительными буквенными обозначениями, например «А» или «В») спортивные звания и разряды не присваиваются.
1.3. В соревнованиях по выбору присваиваются разряды не выше первого взрослого.
1.4. Присвоение разрядов и подсчет ранга производится в каждой возрастной группе для мужчин и женщин отдельно.

1.5. Жасөспірімдер разряды 14 жасқа дейін беріледі. Ұлдар мен қыздарға  ересектер разряды егер осы разрядтар облыстыың, Алматы және Астана қалаларының біріншілігінен төмен емес жарыстарда орындалған болса 14 жастан бастап беріледі, сондай-ақ:
1.) аудан және карта дәрежесі разряд деңгейіне сәйкес болуы керек (ҚР СБ ережесін қара),
2.) Дистанция топтар үшін қарастырылған минималды ұзақтықтан қысқа болмауы керек (РВП п.п.4.5.).

1.5. Юношеские разряды присваиваются в возрасте до 14 лет. Присвоение взрослых разрядов юношам и девушкам - с 14 лет, если эти разряды были выполнены на соревнованиях не ниже Первенства области, г.Алматы и г.Астана, при этом:
1.) класс районов и карт должен соответствовать уровню разряда( см. Правила по СО РК);
2.) дистанции не должны быть короче минимальной протяженности, предусмотренной для групп (РВП п.п.4.5.);

3.) Жеңімпаздың жас ерекшеліктері тобындағы уақыт айырмасы РВП (п.п. 4.5.) 5%-дан артық болмауы керек
Нәтиженің РВП-дан айырмасы көп болған жағдайда жарыстың дәрежесі автоматты түрде бір сатыға төмендейді.
1.5.1. Бір күнтізбелік жылдың ішінде 5 қашқытықтан өткен кезде (бір түрлі  бағдарлау) және  бағдарламаны толық көлемде атқарғанда (алған орынын беру) спортшыға жас ерекшелігі тобына сәйкес 3 жасөспірімдер немесе III ересектер разряды беріледі.

3.) разница во времени победителя в возрастной группе не должна превышать РВП (п.п. 4.5.) более 5%.
При большей разнице результата от РВП ранг соревнований автоматически понижается на уровень ниже.
1.5.1. При прохождении 5 дистанции (одного вида ориентирования) и выполнении программы в полном объеме (присвоение занятого места) в течение одного календарного года спортсмену может быть присвоен 3 юношеский или III взрослый разряд в соответствии с возрастной группой.

1.9. Эстафетадағы жарыстың дәрежесі эстафетаның барлық кезеңдерін аяқтап, 2 немесе 3 кезеңдік эстафетада 1-6 орын иеленген командалардың орта есептік ұпайымен анықталады. Орташа  бал әр топтың жеке және қосынды балы әр команда мүшесіне бөлгенде есептеледі.
1.10. Атақтарды есептеу кезінде аталған жарыстың Регламентімен анықталған қатысушылардың ұпайы ғана есептеледі.
1.11. Разрядтарды орындаудың уақытша шектеуін есептеу кезінде ұпай сандарын дөңгелектеу спортшының пайдасына шешіледі.
1.12. Қашықтықтар жіктемесі қашықтықтың және жаттығудың тиісті түрлері бойынша «Қазақстан Республикасының спорттық бағдарлау ережелерімен» анықталады.
1.13. Халықаралақы және республикалық біліктілік жарыстарының тізімі:
Жарыстардың аттары
ХД СШ
ҚР СШ
1.
Азия Ойындары (жеке есептеу) MW 21 E тобы
1-2 орын
1-3  орын
2.
Азия Ойындары (эстафета) MW 21 E тобы
1  орын
1-2 орын
3.
Азия Чемпионаты (жеке есептеу) MW20, 21 E тобы
1-2  орын
1-3 орын
4.
Азия Чемпионаты(эстафета) MW20, 21 E тобы
1  орын
1-2 орын
5.
Азия Чемпионаты және Тынық мұхиттық аймақ (жеке есептеу) MW20, 21 E тобы
1-2  орын
1-3 орын
6.
Азия Чемпионаты және Тынық мұхиттық аймақ (эстафета) MW20, 21 E тобы
1  орын
1-2 орын
7.
Әлем Чемпионаты (жеке есептеу) MW20, 21 E тобы
1-10  орын
1-20 орын
8.
Әлем Чемпионаты (эстафета) MW20, 21 E тобы
1-5  орын
1-15 орын
9.
Әлем Кубогі( жеке есептеу) MW20, 21 E тобы
1-10  орын
1-15 орын
10.
Әлем Кубогы  (эстафета) MW20, 21 E тобы
1-5  орын
1-7 орын
11.
Әлем  Кубогының Кезеңі (жеке есептеу) MW20, 21 E тобы
1-7  орын
1-10 орын
12.
Әлем  Кубогының Кезеңі (эстафета)  MW20, 21 E тобы
1-5  орын
1-6 орын
13.
Студенттер арасындағы Әлем чемпионаты ( жеке есептеу)
1-3  орын
1-5 орын
14.
Дүниежүзілік ойындар ( жеке есептеу) таңдаулы топ
1-3  орын
1-5 орын
15.
CISM (ӘЧ әскери қызметкерлер арасында)  жеке есептеу
1-3  орын
1-5 орын
16.
ҚР Спартакиадасы ( жеке есептеу) MW 21 E тобы
1 орын
17.
ҚР Спартакиадасы (эстафета) MW 21 E тобы
1 орын
18.
Қазақстан  Республикасы Чемпионаты ( жеке есептеу) MW 21 E тобы
1-2 орын
19.
Қазақстан  Республикасы Чемпионаты (эстафета) MW21 E
1  орын
20.
Қазақстан  Республикасы Кубогы (жеке есептеу) MW21 E тобы
1-2 орын
21.
Кем дегенде 5 елдің қатысуымен болатын Халықаралық жарыстар (турнирлер, матчтық кездесулер) (жеке есептеу) MW21 E тобы
1-3 орын
22.
Қазақстан Республика ЖОО студенттер Универсиадасы (жеке есептеу) MW21 E тобы
1 орын

1.9. Ранг соревнований в эстафете определяется суммой средних баллов команд, полностью закончивших все этапы эстафеты и, занявших 1-6 место в 2-х или 3-х этапной эстафете и 1-5 места в 4-х этапной эстафете. Средний балл каждой команды определяется как частное от деления суммы баллов участников команд на их количество.
1.10. При подсчете ранга учитываются баллы только тех участников, чье участие определено Регламентом данных соревнований.
1.11. При подсчете временных границ выполнения разряда округление производится в пользу спортсменов.
1.12. Класс дистанции определяется «Правилами по спортивному ориентированию Республики Казахстан» в соответствующем виде ориентирования и упражнении (1.12.2).
1.13. Список квалификационных международных и республиканских соревнований:
Наименование соревнований
МС МК
МС РК
1.
Азиатские Игры (личный зачет) группа
MW 21 E
1-2 места
2.
Азиатские Игры (эстафета) группа MW
21 E
1 место
3.
Чемпионат Азии (личный зачет) группа
MW20, 21 E
1 место
4.
Чемпионат Азии (эстафета) группа
MW20, 21 E
1 место
5.
Чемпионат Азии и Тихоокеанского
региона (личный зачет) группа MW20,
21 E
1-2 место
6.
Чемпионат Азии и Тихоокеанского
региона (эстафета) группа MW20, 21 E
1 место
7.
Чемпионат Мира (личный зачет) группа
MW20, 21 E
1-3 место
8.
Чемпионат Мира (эстафета) группа
MW20, 21 E
1-3 место
9.
Кубок Мира (личный зачет) группа
MW20, 21 E
1 место
10.
Кубок Мира (эстафета) группа MW20,
21 E
1 место
11.
Этап Кубка Мира (личный зачет) группа
MW20, 21 E
1 место
12.
Этап Кубка Мира (эстафета) группа
MW20, 21 E
1 место
13.
Чемпионаты мира среди студентов
(личный зачет)
1 место
14.
Всемирные Игры (личный зачет) группа
элиты
1-3 место
15.
CISM (ЧМ среди военнослужащих) личный
зачет
1-2 место
16.
Спартакиада РК (личный зачет) группа
MW 21 E
1 место
17.
Спартакиада РК (эстафета) группа MW
21 E
1 место
18.
Чемпионат Республики Казахстан
(личный зачет) группа MW 21 E
1-2 место
19.
Чемпионат Республики Казахстан
(эстафета) группа MW21 E
1 место
20.
Кубок Республики Казахстан (личный
зачет) группа MW21 E
1 место
22.
Универсиада студентов ВУЗов
Республики Казахстан (личный зачет)
группа MW21 E
1 место

1.14.1. СШ атағы беріледі, жарыс дәрежесі 650 балдан төмен болмаса жеке есептеуде, эстафетада –  400 балдан төмен болмаса, дәреже  деңгейі , МҚК (ҰБСД 4 төрешіден кем болмаса және 2 төрешіден ҰБ дәрежеде) және қашықтық тап «ХЖ» класына сәйкес болған кезде; SPORTident жүйелі белгі қолданған кезде (және басқа лицензиялық IOF электрондық жүйелі белгі) және қолдағысы, соған сәйкес, Хаттама  қортындысы,  Winorient бағдарламасы бойынша жасалған) жас ерекшеліктеріне байланысты  MW20 және 21 (таңдаулы).

1.14.1. Звание МС присваивается, если ранг соревнований не ниже 650 баллов в личном зачете, а в эстафете – не ниже 400 баллов, если уровень карт, ГСК (не менее 4-х судей НС ВК и 2-х судей категории НС) и класс дистанций соответствует классу «МС»; и, при использование системы отметки SPORTident (или другой лицензионной IOF электронной системы отметки) и наличие, соответственно, Протоколов результатов, выполненных программой Winorient) в возрастных категориях MW18,19,20 и 21 (элита).

1.14. 2. СШҮ атағы берілу үшін – «СШҮ» тап қашықтық кем болмауы тиіс ,жарыс дәрежесі 250 балдан кем болмауы тиіс, МҚК бар төрешілер ЖД ҰҚ дәрежесінен кем болмауы тиіс– 2 адам , 2 төреші ҰЖ дәрежеде.
1.15. I разряд берілу үшін – «Iр.» класынан төмен болмауы тиіс, жарыстың дәрежесі - 120 балдан кем болмауы керек және  ГКК болған жағдайда ҰҚ дәрежедегі 3 төреші.
1.16. Егер де жеке параллель М  топ (ерлер, жастар) және W(әйелдер, қыздар) қашықтық қиыстыру (бастау-мәре нүктелерінде толық үйлестік, ұзындық және биіктік жиынтығы,КП нүктелері, көрсетілген бағытта), қашықтықта бір кластағы топ үшін беріледі.

1.14. 2. Для присвоения разряда КМС – дистанция должна быть не ниже класса «КМС», а ранг соревнований не ниже 250 баллов, наличие в ГСК судей ранга не ниже НС ВК - 2-х человек, 2 судей категории НС.
1.15. Для присвоения I разряда – дистанция должна быть не ниже класса «Ip.», а ранг соревнований - не менее 120 баллов и наличие в ГСК 3-х судей категории НС.
1.16. Если в одной параллели у групп М (мужчин, юношей) и W(женщин, девушек) совмещена дистанция (полная аналогия по точкам старта-финиша, длине и набору высоты, точкам КП, заданным направлением), то дистанциям присваивается один класс для этих групп.

110
10
--
105
7
--
100
СПОРТТЫҚ БИ
спорттық разряды
Шеберлік классы
ережесі
нормативтері
ХДСШ
S  M
10 би (қоссайыс)
5 стандартты би
5 латина биі
Ересектер арасында әлем чемпионатында 1-3 орын;
Ересектер арасында әлем кубогында 1орын;
Ересектер арасында Азия чемпионатында 1орын;
Ересектер арасында Азия ойындарында 1-2орын.
СШ
А
10 би (двоеборье)
5 стандартты би
5 латина биі
Ересектер арасында Қазақстан Республикасының чемпионатында 1-2 орын;
Ересектер арасында Қазақстан Республикасының кубогында 1 орын;
Жастар арасында Қазақстан Республикасының чемпионатында 1 орын.
СШҮ
в
10 би (двоеборье)
5 стандартты би
5 латина биі
Ересектер арасында Қазақстан Республикасының чемпионатында 3-6 орын;
Ересектер арасында Қазақстан Республикасының кубогында 2-4 орын;
Жастар арасында Қазақстан Республикасының чемпионатында 2-4 орын.
I разряд
с+в
10 би (қоссайыс)
Федерацияның кестесіме ұпай жинау
II разряд
d
8 би (қысқа қоссайыс)
Федерацияның кестесіме ұпай жинау
III разряд
е
6 би
Федерацияның кестесіме ұпай жинау
Жасөспірімдер разряды
е
6 би
Федерацияның кестесіме ұпай жинау
допустимость разрядов к возрастной категории
ЖАСТАРЫ
санаты
РАЗРЯД
9 жас және оданда кіші
ӨРЕНДЕР (ЮВЕНАЛДАР) 1
ЖАСӨСПІРІМДЕР, РАЗРЯД , 3 РАЗРЯД
10-11 жас
ӨРЕНДЕР (ЮВЕНАЛДАР) 2
III РАЗРЯД, II РАЗРЯД, I РАЗРЯД
12-13 жас
ЖЕТКІНШЕКТЕР 1
III РАЗРЯД, II РАЗРЯД, I РАЗРЯД, СШҮ
14-15 жас
ЖЕТКІНШЕКТЕР 2
III РАЗРЯД, II РАЗРЯД, I РАЗРЯД, СШҮ
16-18 жас
ЖАСТАР
III РАЗРЯД, II РАЗРЯД, I РАЗРЯД, СШҮ , СШ
19-34 жас
ЕРЕСЕКТЕР
III РАЗРЯД, II РАЗРЯД, I РАЗРЯД, СШҮ , СШ, ХДСШ
35  жас және одан ұлкен
СЕНЬОРЛАР
III РАЗРЯД, II РАЗРЯД, I РАЗРЯД, СШҮ ,  СШ , ХДСШ
ШАХМАТ
Қазақстан  Республикасының халықаралық  дәрежедегі  спорт шебері (ХДСШ)

110
10
105
7
100
СПОРТИВНЫЕ ТАНЦЫ
спортивный
разряд
класс
мастерства
дисциплины
нормативы
МСМК
S M
10 танцев (двоеборье)
5 танцев стандарт
5 танцев латина
1-3 место на Чемпионате Мира
среди взрослых;
1 место на Кубке Мира среди
взрослых;
1 место на Чемпионате Азии
среди взрослых;
1-2 место на Азиатских Играх
среди взрослых.
МС
А
10 танцев (двоеборье)
5 танцев стандарт
5 танцев латина
1-2 место на Чемпионате
Казахстана среди взрослых;
1 место на Кубке Казахстана
среди взрослых;
1 место на Чемпионате
Казахстана среди молодежи.
КМС
в
10 танцев (двоеборье)
5 танцев стандарт
5 танцев латина
3-6 место на Чемпионате
Казахстана среди взрослых;
2-4 место на Кубке Казахстана
среди взрослых;
2-4 место на Чемпионате
Казахстана среди молодежи.
I разряд
с+в
10 танцев (двоеборье)
набор очков по таблице
федерации
II разряд
d
8 танцев
(сокращенное двоеборье)
набор очков по таблице
федерации
III разряд
е
6 танцев
набор очков по таблице
федерации
юношеский
разряд
е
6 танцев
набор очков по таблице
федерации
Допустимость разрядов к возрастной категории
ВОЗРАСТ
КАТЕГОРИЯ
РАЗРЯД
9 ЛЕТ И МОЛОЖЕ
ЮВЕНАЛЫ 1
ЮНОШЕСКИЙ РАЗРЯД, 3 РАЗРЯД
10-11 ЛЕТ
ЮВЕНАЛЫ 2
III РАЗРЯД, II РАЗРЯД, I РАЗРЯД
12-13 ЛЕТ
ЮНИОРЫ 1
III РАЗРЯД, II РАЗРЯД, I РАЗРЯД, КМС
14-15 ЛЕТ
ЮНИОРЫ 2
III РАЗРЯД, II РАЗРЯД, I РАЗРЯД, КМС
16-18 ЛЕТ
МОЛОДЕЖЬ
III РАЗРЯД, II РАЗРЯД, I РАЗРЯД, КМС, МС
19-34 ЛЕТ
ВЗРОСЛЫЕ
III РАЗРЯД, II РАЗРЯД, I РАЗРЯД, КМС, МС
МСМК
35 ЛЕТ И СТАРШЕ
СЕНЬОРЫ
III РАЗРЯД, II РАЗРЯД, I РАЗРЯД, КМС, МС,
МСМК
ШАХМАТЫ
Мастера спорта международного класса Республики Казахстан

Ересектер арасындағы әлем чемпионатында немесе Дүниежүзілік Ойындарда 1-3 орын;
Ересектер арасындағы әлем кубогы кезеңінің финалында 1 орын;
Ересектер арасындағы Азия чемпионатында 1 орын;
Ересектер арасындағы Азия Ойындарында 1-2 орын;
Қазақстан Республикасының спорт шебері
Әйелдер мен ерлер арасындағы Қазақстан Республикасының чемпионатында 1-2 орын;
Әйелдер мен ерлер арасындағы Қазақстан Республикасының Халық ойындарында 1-2 орын;
Әйелдер мен ерлер арасындағы Қазақстан Республикасының Спартакиадасында 1 орын;
Әйелдер мен ерлер арасындағы «Ақ бидай» ауыл ойындарында 1 орын;
Әйелдер мен ерлер арасындағы Қазақстан Республикасының чемпионатында қатарынан екі рет жүлдегер атану.
Қазақстан Республикасы спорт шеберлігінен үміткер (СШҮ) разряды
А) жасы 14 жастан бастап жасөспірімдер мен қыздар арасында Қазақстан Республикасының чемпионы атану;

1-3 место на Чемпионате Мира или Всемирных Играх среди взрослых;
1 место на финале этапах Кубка Мира среди взрослых;
1 место на Чемпионате Азии среди взрослых;
1-2 место на Азиатских Играх среди взрослых.
Мастер спорта Республики Казахстан
1-2 места на Чемпионате Республики Казахстан среди мужчин и женщин;
1-2 место на Народных Играх Республики Казахстан среди мужчин и женщин;
1 место на Спартакиаде Республики Казахстан среди мужчин и женщин;
1 место на Сельских Играх «АҚ Бидай» среди мужчин и женщин;
стать два раза подряд призером на Чемпионате РК среди мужчин и женщин.
Кандидат в мастера спорта Республики Казахстан
А) стать Чемпионом РК среди юношей или девушек в возрастных категориях от 14 лет;

Б) жасы 18 немесе 20 жастағы жасөспірімдер мен қыздар арасында Қазақстан Республикасының чемпионатының жүлдегері атану;
В) бір жарыста кемінде алты СШҮ-мен кездескенде біліктілік нормативін екі рет орындаған жағдайда.
I, II, III, IV разрядтар
1, 2, 3 разрядтарды орындаған кезде тиісті коэффициенті бар 2,0 (1 разряд), 3,0 (2 разряд), 4,0 (3 разряд) турнирлерде 75% ұпай жинау керек. 4 разрядты орындау үшін 5,0 коэффициенті бар турнирде 60% ұпай жинау керек.

Б) стать призером Чемпионата РК среди юношей или девушек в возрастных категориях 18 или 20 лет;
В) при выполнении дважды квалификационного норматива при условии встречи в одном соревновании не менее, чем с шестью КМС.
I, II, III, IV разряды
При выполнении 1, 2, 3 разрядов необходимо набрать 75% очков в турнире с коэффициентом соответственно 2,0 (1 разряд), 3,0 (2 разряд), 4,0 (3 разряд).
Для выполнения 4 разряда необходимо набрать 60% очков в турнире с коэффициентом 5,0.

Турнирдің коэффициенті келесі жүйе бойынша анықталады: разрядсыз – 5,4 разряд – 4,3 разряд 3,2 разряд – 2,1 разряд – 1, СШҮ, НМЖ – 0, НМ, ЖММ – (-1), ММ, ЖХГ – (-2), ХГ – (-3). Турнир коэффициентін бөлгенде норманы орындау пайызы сызықтық  экстраполяция  әдісімен анықталады, мысалы, К=2,3. Бұл жағдайда 2 разрядтың нормасы мынаны құрайды: 50% + (75% - 50%) х 0,3 = 50% + 7,5% = 57,5%.
Разрядтарға арналған нормативтердің кестесі
Разрядтар
-1
0
1
2
3
4
5
СШҮ
30%
55%
75%
1
30%
50%
75%
2
30%
50%
75%
3
30%
50%
75%
4
50%
50%
60%
Барлық разрядтық нормативтерді орындау үшін турнирлерде шеңбер жүйесі бойынша – кемінде 10 партия, швейцар жүйесі бойынша –кемінде 9 партия, командалық жарыстарда – кемінде 7 партия ойнау керек.
СШҮ және 1 разряд нормалары бойынш турнирлерде уақытты бақылау әр қатысушыға партиясына кемінде 1,5 сағат, 2, 3, 4 разрядтық нормадағы турнирлерде әр қатысушыға партиясына кемінде 1 сағат. Барлық разрядтар үш жылға беріледі және растауды талап етеді. Норманы растау норманы орындау болып табылады. 4 разряд өмір бойына беріледі.  Разрядын екі жыл қатарынан растамаған шахматшы өздігінен төменгі разрядқа өтеді және өзінің келесі нормасын орындағанға дейін сол разрядпен турнирлерге қатысады.
ДОЙБЫ («100» – ХАЛЫҚАРАЛЫҚ; «64» БРАЗИЛИЯЛЫҚ ЖӘНЕ ОРЫС НҰСҚАЛАРЫ)
Қазақстан Республикасының халықаралық дәрежедегі спорт шебері
Ересектер арасындағы әлем чемпионатында  1-3 орын;
Ерлер, әйелдер және жастар арасында Азия Чемпионатында 1 орын ,  кемінде 8 ел қатысуымен және қатысушылардың 50 % халықаралық атағымен  (халықаралық гроссмейстер,дойбы гросмейстері, МСМК, дойбы шебері).
Қазақстан Республикасының спорт шебері.
Еркектер,әйелдер және ардагерлер арасында Қазақстан Республикасының Чемпионатының атағы, (еркектер үшін – 7 және одан аса спорт шеберлері қатысқанда,олармен 4 партиядан кем емес ойнағанда );
Қазақстан Республикасының Чемпионатында 2 жыл ішінде қатар жастар арасында 1 орын (жасөспірімдер үшін – 7 және одан аса спорт шеберлері қатысқанда ,олармен 4 партиядан кем емес ойнағанда)
Орындау:таптастыру мөлшерін, онда ( немесе келесі екі жыл ішінде ) жеке коэфицентті (ЖК) жетіп: еркектер үшін ( жасөспірмдер) – 2450, әйелдер (бойжеткендер) – 2250. Таптастыру мөлшерлері кесте бойынша саналады:
Спорт шеберінің мөлшерлері
Еркекке орта коэффицент
Әйел жарысы
Партиядан мөлшер %
2401-2425
2201-2225
65
2426-2450
2226-2250
61
2451-2475
2251-2275
57
2476-2500
2276-2300
53
2501-2525
2301-2325
49
2526-2550
2326-2350
45
2551-2575
2351-2375
41
2576-2600
2376-2400
37
2601- жоғары
2401-жоғары
33
ЖК республикалық және халықаралық турнирлердің қатысушылары үшін дойбы Федерациясының біліктілік комиссиясымен (БК) саналады.

Коэффициент турнира определяется по следующей системе: без разряда – 5,4 разряд – 4,3 разряд 3,2 разряд – 2,1 разряд – 1, КМС, НМЖ – 0, НМ, ЖММ – (-1), ММ, ЖМГ – (-2), МГ – (-3). При дробном коэффициенте турнира процент выполнения нормы определяется методом линейной экстраполяции, например, К=2,3. В этом случае норма 2 разряда составит 50% + (75% - 50%) х 0,3 = 50% + 7,5% = 57,5%.
Таблица нормативов для разрядов
Разряды
-1
0
1
2
3
4
5
КМС
30%
55%
75%
1
30%
50%
75%
2
30%
50%
75%
3
30%
50%
75%
4
50%
50%
60%
Для выполнения всех разрядных нормативов необходимо сыграть в турнирах по круговой системе – не менее 10 партий, по швейцарской системе – не менее 9 партий, в командных соревнованиях – не менее 7 партий.
Контроль времени в турнирах с нормой КМС и 1 разряда не менее 1,5 часов на партию каждому участнику, в турнирах с нормой 2, 3, 4 разрядов не менее 1 часа на партию каждому участнику. Все разряды присваиваются на три года и требуют подтверждения. Норма подтверждения равна норме выполнения. 4 разряд присваивается пожизненно. Шахматист, не подтверждающий разряд дважды подряд, автоматически переводится на разряд ниже и играет под ним в турнирах до следующего выполнения.
ШАШКИ («100» международные и «64» бразильская и русская версии)
Разрядные требования очные соревнования (мужчины и женщины)
Мастер спорта международного класса Республики Казахстан
1-3 место на Чемпионате Мира среди взрослых;
1 место на чемпионате Азии среди мужчин, женщин и молодежи при участии не менее 8 стран и 50 % участников с международными званиями (международный гроссмейстер, гроссмейстер ФМЖД, МСМК, мастер ФМЖД) и завоевать звание мастер спорта ФМЖД.
Мастер спорта Республики Казахстан
Завоевать :
звание чемпиона Республики Казахстан среди мужчин и женщин, ветеранов (для мужчин – при участии 7 и более МС и сыграть с ними не менее 4 партий);
1 место в чемпионате Республики Казахстан среди молодежи и течение 2-х лет подряд ( для юношей- при участии 7 и более МС и сыграть с ними не менее 4-х партий) стать призером 1 раз;
Выполнить классификационную норму, достигнув при этом (или в течении двух последующих лет) индивидуального коэффициента (ИК): для мужчин (юношей) – 2450, для женщин (девушек) – 2250. Классификационные нормы подсчитываются по таблице:
Нормы мастера спорта
Средний коэффициент мужчины
Соревнования женщины
Норма в % от партий
2401-2425
2201-2225
65
2426-2450
2226-2250
61
2451-2475
2251-2275
57
2476-2500
2276-2300
53
2501-2525
2301-2325
49
2526-2550
2326-2350
45
2551-2575
2351-2375
41
2576-2600
2376-2400
37
2601-выше
2401-выше
33
ИК подсчитывается Квалификационной комиссией (КК) Федерации шашек для всех участников республиканских и международных турниров.

1. СШ және гроссмейстер атағын алу жарыстар республикалық дәрежеден төмен емес төрешінің басшылығымен өткізіледі;
2. Гроссмейстер атағы 16 жастан, спорт шебері 14 жастан, разрядтар 8 жастан беріледі;
3. Сырттай ойын және де дойбының басқа түрлері бойынша атақтар және разрядтар ( 80- клеткалы, чеккре т.б.) орыс және халықаралық дойбыдағы орындалатын мөлшерлерге ұқсас орындалады.
УШУ - ТАОЛУ
Қазақстан Республикасының халықаралық дәрежедегі спорт шебері
Ересектер арасындағы әлем чемпионатында 1-3 орын;
Ересектер арасындағы Азия ойындарында 1-2 орын;
Азия чемпионатында ересектер арасында 1 орын.
Қазақстан Республикасының спорт шебері
Қазақстан Республикасының чемпионатында көпсайыста орташа балл 9,0 (ұзын жұдырық – 3 түрінен, оң жұдырық – 3 түрінен, тайцзи цуань – 1 стандартты, 2 стандартты, 3 стандартты орындау кезінде 2 түрінен, өзі құрастырған кешендер), Қазақстан Республикасының кубогында ( көпсайыста 3 түрінен, жарысушылық кешендер)
Қазақстан Республикасы спорт шеберлігінен үміткер
Қазақстан Республикасының чемпионатында, Қазақстан Республикасының чемпионатында (жеткіншектер), Қазақстан Республикасының Кубогында, Қазақстан Республикасы біріншілігінде  көпсайыста орташа балл 8,6 (ұзын жұдырық – 3 түрінен, оң жұдырық – 3 түрінен, тайцзи цуань – 1 стандартты, 2 стандартты, 3 стандартты  орындау кезінде 2 түрінен, өзі құрастырған кешендер), республикалық фестивальдарда (көпсайыста 3 түрінен, жарысушылық кешендер), облыстық және қалалық жарыстарда.
І спорттық разряд
Қазақстан Республикасының чемпионатында, Қазақстан Республикасының чемпионатында (жеткіншектер), Қазақстан Республикасының Кубогында, Қазақстан Республикасы біріншілігінде  көпсайыста орташа балл 8,2 (ұзын жұдырық – 3 түрінен, оң жұдырық – 3 түрінен, тайцзи цуань – 1 стандартты, 2 стандартты, 3 стандартты  орындау кезінде 2 түрінен, өзі құрастырған кешендер),  республикалық фестивальдарда (көпсайыста 3 түрінен, жарысушылық кешендер), облыстық және қалалық жарыстарда.
ІІ спорттық разряд
Қазақстан Республикасының чемпионатында, Қазақстан Республикасының чемпионатында (жеткіншектер), Қазақстан Республикасының Кубогында, Қазақстан Республикасы біріншілігінде  көпсайыста орташа балл 7,8 (ұзын жұдырық – 3 түрінен, оң жұдырық – 3 түрінен, тайцзи цуань – 1 стандартты, 2 стандартты, 3 стандартты  орындау кезінде 2 түрінен, өзі құрастырған кешендер),  республикалық фестивальдарда (көпсайыста 3 түрінен, жарысушылық кешендер), облыстық және қалалық жарыстарда.
ІІІ спорттық разряд
Қазақстан Республикасының чемпионатында, Қазақстан Республикасының чемпионатында (жеткіншектер), Қазақстан Республикасының Кубогында, Қазақстан Республикасы біріншілігінде  көпсайыста орташа балл 7,5 (ұзын жұдырық – 3 түрінен, оң жұдырық – 3 түрінен, тайцзи цуань – 1 стандартты, 2 стандартты, 3 стандартты  орындау кезінде 2 түрінен, өзі құрастырған кешендер),  республикалық фестивальдарда (көпсайыста 3 түрінен, жарысушылық кешендер), облыстық және қалалық жарыстарда.
Жасөспірімдердің І спорттық разряды

1. Соревнование на получение званий МС и Гроссмейстер проводятся под руководством судьи не ниже республиканской категории.
2. Звание Гроссмейстер присваивается с 16 лет, МС с 14 лет, разряды – с 8 лет.
3. звания и разряды по заочной игре, а также по другим видам шашек (80- клеточные, чеккре и т.д.) выполняются аналогично нормативов в русские и международные шашки.
УШУ - ТАОЛУ
Мастера спорта международного класса Республики Казахстан
1-3 место на Чемпионате Мира среди взрослых;
1-2 место на Азиатских Играх среди взрослых;
1 место на Чемпионате Азии среди взрослых.
Мастер спорта Республики Казахстан
Средний балл в многоборье 9,0 (длинный кулак – 3 вида, южный кулак – 3 вида, тайцзи цуань – 2 вида при выполнении 1 стандарта, 2 стандарта, 3 стандарта, само составленных комплексов) на Чемпионате Республики Казахстан, Кубке Республики Казахстан(многоборье 3 вида, соревновательные комплексы).
Кандидат в мастера спорта Республики Казахстан
Средний балл в многоборье 8,6 (длинный кулак – 3 вида, южный кулак – 3 вида, тайцзи цуань – 2 вида при выполнении 1 стандарта, 2 стандарта, 3 стандарта, само составленных комплексов) на Чемпионате Республики Казахстан, Чемпионате Республики Казахстан (юниоры), Кубке Республики Казахстан, Первенстве Республики Казахстан, Республиканских фестивалях (многоборье 3 вида, соревновательные комплексы), Областных и городских соревнованиях.
I разряд
Средний балл в многоборье 8,2 (длинный кулак – 3 вида, южный кулак – 3 вида, тайцзи цуань – 2 вида при выполнении 1 стандарта, 2 стандарта, 3 стандарта, само составленных комплексов) на Чемпионате Республики Казахстан, Чемпионате Республики Казахстан (юниоры), Кубке Республики Казахстан, Первенстве Республики Казахстан, Республиканских фестивалях (многоборье 3 вида, соревновательные комплексы), Областных и городских соревнованиях.
I разряд
Средний балл в многоборье 7,8 (длинный кулак – 3 вида, южный кулак – 3 вида, тайцзи цуань – 2 вида при выполнении 1 стандарта, 2 стандарта, 3 стандарта, само составленных комплексов) на Чемпионате Республики Казахстан, Чемпионате Республики Казахстан (юниоры), Кубке Республики Казахстан, Первенстве Республики Казахстан, Республиканских фестивалях (многоборье 3 вида, соревновательные комплексы), Областных и городских соревнованиях.
III разряд
Средний балл в многоборье 7,5 (длинный кулак – 3 вида, южный кулак – 3 вида, тайцзи цуань – 2 вида при выполнении 1 стандарта, 2 стандарта, 3 стандарта, само составленных комплексов) на Чемпионате Республики Казахстан, Чемпионате Республики Казахстан (юниоры), Кубке Республики Казахстан, Первенстве Республики Казахстан, Республиканских фестивалях (многоборье 3 вида, соревновательные комплексы), Областных и городских соревнованиях.
I юношеский разряд

Қазақстан Республикасының чемпионатында, Қазақстан Республикасының чемпионатында (жеткіншектер), Қазақстан Республикасының Кубогында, Қазақстан Республикасы біріншілігінде көпсайыста орташа балл 8,6 (ұзын жұдырық – 3 түрінен, оң жұдырық – 3 түрінен, тайцзи цуань – 16 және 32 нысанды оқу пәндерін орындау кезінде 2 түрінен, республикалық фестивальдарда (көпсайыста 3 түрінен, 16 және 32 нысанды оқу пәндерін), облыстық және қалалық жарыстарда.
Жасөспірімдердің ІІ спорттық разряды
Қазақстан Республикасының чемпионатында, Қазақстан Республикасының чемпионатында (жеткіншектер), Қазақстан Республикасының Кубогында, Қазақстан Республикасы біріншілігінде көпсайыста орташа балл 7,8 (ұзын жұдырық – 3 түрінен, оң жұдырық – 3 түрінен, тайцзи цуань – 16 және 32 нысанды оқу пәндерін орындау кезінде 2 түрінен, республикалық фестивальдарда (көпсайыста 3 түрінен, 16 және 32 нысанды оқу пәндерін), облыстық және қалалық жарыстарда.
Жасөспірімдердің ІІІ спорттық разряды
Қазақстан Республикасының чемпионатында, Қазақстан Республикасының чемпионатында (жеткіншектер), Қазақстан Республикасының Кубогында, Қазақстан Республикасы біріншілігінде көпсайыста орташа балл 7,5 (ұзын жұдырық – 3 түрінен, оң жұдырық – 3 түрінен, тайцзи цуань – 16 және 32 нысанды оқу пәндерін  орындау кезінде 2 түрінен, республикалық фестивальдарда (көпсайыста 3 түрінен, 16 және 32 нысанды оқу пәндерін), облыстық және қалалық жарыстарда.
УШУ-САНЬДА
Қазақстан Республикасының халықаралық дәрежедегі спорт шебері
Ересектер арасындағы әлем чемпионатында 1-3 орын;
Ересектер арасындағы Азия ойындарында 1 орын;
ересектер арасында Азия чемпионатында 1-2 орын.
Қазақстан Республикасының спорт шебері
Ересектер арасындағы  Қазақстан Республикасының чемпионатында 1-2 орын;
Ересектер арасындағы Қазақстан Республикасының Кубогында 1 орын;
Жастар арасындағы Қазақстан Республикасының чемпионатында 1 орын.
Қазақстан Республикасы спорт шеберлігінен үміткер
Ересектер арасындағы Қазақстан Республикасының чемпионатында 3-4 орын;
Ересектер арасындағы Қазақстан Республикасының Кубогында 2-3 орын (кемінде 3 ұрыс өткізсе);
облыстық жарыстарда 1 орын (кемінде 3 ұрыс өткізсе);
Жеткіншектер арасындағы Қазақстан Республикасының чемпионатында, Кубогында 1-2 орын (кемінде 3 ұрыс өткізсе және кішітопта кемінде екі СШҮ қатысса);
Жеткіншектер арасындағы «А» сыныпты халықаралық турнирлерде 1-3 орын және халықаралық кездесулерде 1-орын.
14 жасқа толған жеткіншектерге:
Жеткіншектер арасындағы Қазақстан Республикасының чемпионатында, Кубогында 3 орын (кемінде 3 ұрыс өткізсе);
«А» сыныпты халықаралық турнирлерде және халықаралық  кездесулерде 3-орын.
І спорттық разряд
облыстық жарыстарда 1 орын (кемінде 3 ұрыс өткізсе).
ІІ спорттық разряд
облыстық жарыстарда 2 орын (кемінде 3 ұрыс өткізсе).
ІІІ спорттық разряд
облыстық жарыстарда 3 орын (кемінде 3 ұрыс өткізсе).
Жасөспірімдердің І спорттық разряды
қалалық жарыстарда 1 орын (кемінде 3 ұрыс өткізсе).
Жасөспірімдердің ІІ  спорттық разряды
қалалық жарыстарда 2 орын (кемінде 3 ұрыс өткізсе).
Жасөспірімдердің ІІІ  спорттық разряды
қалалық жарыстарда 3 орын (кемінде 2 ұрыс өткізсе).
ӘМБЕБАП ҰРЫС ЖӘНЕ ПЫШАҚ ЛАҚТЫРУ
Қазақстан Республикасының Халықаралық дәрежедегі спорт шебері:
Ересектер арасында әлем чемпионатында 1-3 орын;
Ересектер арасында әлем кубогінде 1 орын, 4 кездесуден аз емес, 5 мемлекеттен кем қатыспауы керек;
Ересектер арасында Азия чемпионатында 1 орын, 4 кездесуден аз емес, 5 мемлекеттен кем қатыспауы керек;
Қазақстан Республикасының спорт шебері:

Средний балл в многоборье 8,6 (длинный кулак – 3 вида, южный кулак – 3 вида, тайцзи цуань – 2 вида при выполнении учебных дисциплин 16 и 32 формы) на Чемпионате Республики Казахстан, Чемпионате Республики Казахстан (юниоры), Кубке Республики Казахстан, Первенстве Республики Казахстан, Республиканских фестивалях (многоборье 3 вида, учебные дисциплины 16 и 32 формы), Областных и городских соревнованиях.
II юношеский разряд
Средний балл в многоборье 7,8 (длинный кулак – 3 вида, южный кулак – 3 вида, тайцзи цуань – 2 вида при выполнении учебных дисциплин 16 и 32 формы) на Чемпионате Республики Казахстан, Чемпионате Республики Казахстан (юниоры), Кубке Республики Казахстан, Первенстве Республики Казахстан, Республиканских фестивалях (многоборье 3 вида, учебные дисциплины 16 и 32 формы), Областных и городских соревнованиях.
III юношеский разряд
Средний балл в многоборье 7,5 (длинный кулак – 3 вида, южный кулак – 3 вида, тайцзи цуань – 2 вида при выполнении учебных дисциплин 16 и 32 формы) на Чемпионате Республики Казахстан, Чемпионате Республики Казахстан (юниоры), Кубке Республики Казахстан, Первенстве Республики Казахстан, Республиканских фестивалях (многоборье 3 вида, учебные дисциплины 16 и 32 формы), Областных и городских соревнованиях.
УШУ-САНЬДА
Мастера спорта международного класса Республики Казахстан
1-3 место на Чемпионате Мира среди взрослых;
1 место на Чемпионате Азии среди взрослых;
1-2 место на Азиатских Играх среди взрослых.
Мастер спорта Республики Казахстан
1-2 место на Чемпионате Республики Казахстан среди взрослых;
1 место на Кубке Республики Казахстан среди взрослых;
1 место на Чемпионате Республики Казахстан среди молодежи.
Кандидат в мастера спорта Республики Казахстан
3-4 место на Чемпионате Республики Казахстан среди взрослых;
2-3 место на Кубке Республики Казахстан среди взрослых, (при проведении не менее 3 боев);
1 место в областных соревнованиях (при проведении не менее 3 боев).
1-2 место на Чемпионате, Кубке Республики Казахстан среди юниоров (при проведении не менее 3 боев и участии не менее двух КМС в подгруппе);
1-3 место на Международных турнирах среди юниоров класса «А» и 1-место на Международных встречах.
Юниоры от 14 лет :
3 место на Чемпионате, Кубке Республики Казахстан среди юниоров (при проведении не менее 3 боев);
3 место на Международных турнирах класса «А» и Международных встречах.
I разряд
1 место в областных соревнованиях (при проведении не менее 3 боев).
II разряд
2 место в областных соревнованиях (при проведении не менее 3 боев).
III разряд
3 место в областных соревнованиях (при проведении не менее 3 боев).
I юношеский разряд
1 место в городских соревнованиях (при проведении не менее 3 боев).
II юношеский разряд
2 место в городских соревнованиях (при проведении не менее 3 боев).
III юношеский разряд
3 место в городских соревнованиях (при проведении не менее 2 боев).
УНИВЕРСАЛЬНЫЙ БОЙ И МЕТАНИЕ НОЖА
Мастер спорта международного класса Республики Казахстан
1-3 место на Чемпионате Мира среди взрослых;
1 место на Кубке Мира среди взрослых не менее 4 боев и при участии не менее 5 стран;
1 место на Чемпионате Азии среди взрослых не менее 4 боев и при участии не менее 5 стран.
Мастер спорта Республики Казахстан

Ересектер арасында Қазақстан Республикасының чемпионатында 1-2 орын, салмағында 5 спорт шебері қатысуы керек және 10 облыстан командалар;
Ересектер арасында Қазақстан Республикасының кубогінде 1 орын, кемінде 4 кездесу;
Қазақстан Республикасының спорт шеберіне үміткер
Ересектер арасында Қазақстан Республикасының чемпионатында 3-5 орын;
Ересектер арасында Қазақстан Республикасының кубогында 2-3 орын, кемінде 4 кездесу;
Жасөспірімдер арасында Қазақстан Республикасының біріншілігінде 1-3 орын;
Облыс Астана, Алматы қ.қ. чемпионаттарында 1 орын;
Динамо ОҚ, ҚР ҰҚК мен шекара әскерлері, ҚР ІІМ, ҚР ҚК 1-3 орын.
I разряд
Ересектер арасында облыстық жарыстар деңгейінде 1-3 орын;
Жасөспірімдер арасында облыстық жарыстар деңгейінде 1 орын.
II разряд
Аудан, қала, мекеме жарыстарында 1-2 орын; 2разрядты спортшыларының үстінен 6 рет жеңіп алу бір жылда
III разряд
Бір жылда квалификациялық жарыстарда 4 жеңіс ұту керек
I жасөспірімдер разряд
Жасөспірімдер республикалық турнирлерде 1-4орын, жасөспірімдер облыстық жарыстарда 1 орын. 1 разрядты спортшыларды жеңу.
II жасөспірімдер разряд
Жасөспірімдер арасында аудан, қалалық жарыстарда 1орын және бір жылда 2 разрядты спортшыларының үстінен 4 рет жеңіске жету керек .
ТАЭКВОН-ДО ITF
Қазақстан Республикасының Халықаралық дәрежедегі спорт шебері:
Ересектер арасында (ерлер,әйелдер) әлем чемпионатында 1-3 орын;
Ересектер арасында (ерлер,әйелдер) әлем кубогінде 1-орын
Ардагерлер арасында (ерлер,әйелдер) әлем чемпионатында 1-орын;
Бүкіләлемдік жауынгерлік өнер ойындарында 1-3 орын.
Қазақстан Республикасының спорт шебері:
Ересектер арасында (ерлер,әйелдер) Қазақстан Республикасының чемпионатында 1-2 орын;
Жастар арасында (ерлер,әйелдер) Қазақстан Республикасының чемпионатында 1 орын;
Ересектер арасында (ерлер,әйелдер) Қазақстан Республикасының кубогінде 1 орын;
Жастар арасында (ерлер,әйелдер) Қазақстан Республикасының чемпионатында 1 орын.
Қазақстан Республикасының спорт шеберіне үміткер
Ересектер арасында (ерлер,әйелдер) Қазақстан Республикасының чемпионатында 3-6 орын;
Жастар арасында (ерлер,әйелдер) Қазақстан Республикасының чемпионатында 2-4 орын;
Ересектер, жастар арасында (ерлер,әйелдер) Қазақстан Республикасының кубогінде 2-3 орын;
Жасөспірімдер арасында Қазақстан Республикасының чемпионатында 1 орын;
Облыстық және Алматы мен Астана қалаларының чемпионаттарында, турнирлерінде 1 орын.
Ескертулер: СШҮ атағы республикалық ITF Таэквондо федерациясынан атестатталған 2 гып (қызыл белбеу) сертификаты алынған жағдайда ғана беріледі.
I спорттық разряд:

1-2 место на Чемпионате Республики Казахстан среди взрослых, при участии в весе 5 мастеров спорта Республики Казахстан и 10 команд областей;
1 место на Кубке Республики Казахстан среди взрослых не менее 4 боев.
Кандидат в мастера спорта Республики Казахстан
3-5 на Чемпионате Республики Казахстан среди взрослых;
2-3 место на Кубке Республики Казахстан среди взрослых не менее 4 боев;
1-3 место на Первенстве Казахстана среди юниоров;
1-3 место на Республиканских турнирах среди взрослых;
1 место на Чемпионате области и г. Астана, г. Алматы;
1-3 место на Чемпионате ЦС Динамо, КНБ Республики Казахстан и пограничных войск, МВД Республики Казахстан, вооруженных сил Республики Казахстан.
I разряд
1-3 места на соревнованиях областного масштаба среди взрослых;
1 место на соревнованиях областного масштаба среди юниоров.
II разряд
1-2 место на районных, городских, ведомственных соревнованиях; одержать в течение года 6 побед на спортсменами 2 разряда.
III разряд
Одержать в течение года 4 победы на квалифицированных соревнованиях.
I юношеский разряд
1-4 места на Республиканских турнирах среди юношей, 1 место на юношеских областных соревнованиях. Одержать победы над спортсменами 1 разряда.
II юношеский разряд
1 место на районных, городских соревнованиях среди юношей или одержать в течение года 4 победы над спортсменами 2 юношеского разряда.
ТАЭКВОН-ДО ITF
Мастер спорта международного класса Республики Казахстан
1-3 место на Чемпионате мира среди взрослых (муж. и жен.);
1 место на Кубке Мира среди взрослых (муж. и жен.);
1 место на Чемпионате Азии среди взрослых (муж. и жен.);
1 место на Чемпионате мира среди ветеранов (муж. и жен.);
1-3 место на Мировых Играх боевых искусств.
Мастер спорта Республики Казахстан
1 -2 место на Чемпионате Республики Казахстан среди взрослых (муж. и жен.);
1 место на Чемпионате Республики Казахстан среди молодежи (муж. и жен.);
1 место на Кубке Республики Казахстан среди взрослых (муж. и жен.);
1 место на Кубке Республики Казахстан среди молодежи (муж. и жен.).
Кандидат в мастера спорта Республики Казахстан
3-6 места на Чемпионате Республики Казахстан среди взрослых (муж. и жен.);
2 -4 место на Чемпионате Республики Казахстан среди молодежи (муж. и жен.);
4 место на Кубке Республики Казахстан среди взрослых, молодежи (муж. и жен.);
1 места на Чемпионате Республики Казахстан среди юниоров и юниорок;
1 место на чемпионатах, турнирах областного значения, а также г.г. Астана и Алматы.
Примечание : Звание КМС присваивается при обязательном наличии сертификата республиканской федерации Таэквон-до ITF об аттестации не ниже 2 гыпа (красный пояс).
I разряда :

Салмақ дәрежесінде 8 спортшыдан кем қатыспаған облыстық, Алматы мен Астана қалаларының біріншіліктері мен турнирлерінде 1-2 орын.
Ескертулер: I спорттық разряд атағы республикалық ITF Таэквондо федерациясынан атестатталған 4 гып (көк белбеу) сертификаты алынған жағдайда ғана беріледі.
II спорттық разряд:
Жыл бойында кез келген масштабтағы жарыстарда 3-разрядты кем дегенде 10 спортшыны жеңуі керек.
Ескертулер:
II спорттық разряд атағы республикалық ITF Таэквондо федерациясынан атестатталған 6 гып (жасыл белбеу) сертификаты алынған жағдайда ғана беріледі.
III спорттық разряд:
Жыл бойында кез келген масштабтағы жарыстарда жаңа келген споршыларды 6 рет жеңу.
Ескертулер:
III спорттық разряд атағы республикалық ITF Таэквондо федерациясынан атестатталған 8 гып (сары белбеу) сертификаты алынған жағдайда ғана беріледі.
I жасөспірім спорттық разряд (11-16 жас):
Салмақ дәрежесінде жасөспірім разрядты 4 спортшыдан кем болмаған облыс, қала біріншіліктерінде 1-орын иеленген.
II жасөспірім спорттық разряд (11-16 жас):
Жыл бойында кез келген масштабтағы жарыстарда 3-ші жасөспірім разрядты 6 спортшыны жеңу керек.
III жасөспірім спорттық разряд (11-16 жас):
Кез келген масштабтағы жарыстарда 3 реттен кем қатыспаған,жүйелі түрде айналысатын және Таэквон-до ITF базалық техникаларын меңгерген спортшыға беріледі
ЧЕРЛИДИНГ
Қазақстан Республикасының халықаралық дәрежедегі  спорт шебері
Черлидингтің жекелеген номинацияларында әлем чемпионаттарында 1-3 орын;
Черлидингтің жекелеген номинацияларында Азия ойындарында 1-2 орын;
Черлидингтің жекелеген номинацияларында Дүниежүзілік Универсиадада, әлем кубогында 1 орын;
Черлидингтің жекелеген номинацияларында  Азия чемпионаттарында 1 орын;
«А» дивизионының «В» тобы, «А» тобы
Тиісті дивизионның және топтардың жалпы  командалық балл саны Қазақстан Республикасының чемпионатында  кемінде 100 балл;
Черлидингтің міндетті элементтерінен  жеке біліктілік емтиханын тапсыру тиісті күрделілік 80 б.
Қазақстан Республикасының спорт шебері
Черлидингтің жекелеген аталымдарында Қазақстан Республикасының чемпионатында  және Қазақстан Республикасының ұлттық чемпионатында 1-2 орын;
Черлидингтің жекелеген аталымдарында кемінде 6 облыс қатысса, Қазақстан Республикасының Кубогында 1 орын;
«В» дивизионының «А» тобы
Тиісті дивизионның және топтардың жалпы  командалық балл саны Қазақстан Республикасының чемпионатында  кемінде 100 балл;
Черлидингтің міндетті элементтерінен жеке біліктілік емтиханын тапсыру тиісті күрделілік 80 б.
Қазақстан Республикасының спорт шеберлігіне үміткер

1-2 место на чемпионатах, первенствах и турнирах областного значения, а также г.г. Астана и Алматы, при условии участия в весовой категории не менее 8 человек.
Примечание : I спортивный разряд присваивается при обязательном наличии сертификата республиканской федерации таэквон-до ITF об аттестации не ниже 4 гыпа (синий пояс).
II разряда :
Спортсмен должен одержать в течение календарного года 10 побед над спортсменами III разряда на соревнованиях любого разряда.
Примечание: II спортивный разряд присваивается при обязательном наличии сертификата республиканской федерации таэквон-до ITF об аттестации не ниже 6 гыпа (зеленый пояс).
III разряда :
Спортсмен должен одержать в течение календарного года 6 побед над спортсменами на соревнованиях любого масштаба.
Примечание: III спортивный разряд присваивается при обязательном наличии сертификата республиканской федерации таэквон-до ITF об аттестации не ниже 8 гыпа (желтый пояс).
I Спортсмен I-го юношеского разряда (11-16 лет)
Спортсмен должен 1 место на юношеском первенстве области, городов при условии участия в весовой категории не менее 4-х спортсменов юношеского разряда.
Спортсмен II-го юношеского разряда (11-16 лет)
Спортсмен должен одержать в течение года 6 побед над спортсменами III-го юношеского разряда на соревнованиях любого масштаба.
I Спортсмен III-го юношеского разряда (11-16 лет)
Спортсмен должен систематически заниматься в течение года в секции, владеть базовой техникой Таэквон-до ITF и участвовать не менее, чем на 3-х соревнованиях любого масштаба.
ЧЕРЛИДИНГ
Мастер спорта международного класса Республики Казахстан
1-3 место в отдельных номинациях черлидинга на Чемпионатах мира;
1-2 место в отдельных номинациях черлидинга на Азиатских играх;
1 место в отдельных номинациях черлидинга Всемирная универсиада, Кубке Мира;
1 место в отдельных номинациях черлидинга на Чемпионате Азии.
Группа «В», группа «А» дивизиона «А»
Общее количество командных баллов, соответствующего дивизиона и группы не менее 100 баллов на Чемпионате Республики Казахстан.
Сдача индивидуального квалификационного экзамена с обязательными элементами черлидинга, соответствующей сложности не менее 80 б.
Мастер спорта Республики Казахстан
1-2 место в отдельных номинациях черлидинга на Чемпионате Республики Казахстан и Национальном чемпионате Республики Казахстан;
1 место в отдельных номинациях черлидинга на Кубках Республики Казахстан при участии не менее 6 областей.
Группа «А» дивизиона «В»
Общее количество командных баллов, соответствующего дивизиона и группы не менее 100 баллов на Чемпионате Республики Казахстан.
Сдача индивидуального квалификационного экзамена с обязательными элементами черлидинга, соответствующей сложности не менее 80 б.
Кандидат в мастера спорта Республики Казахстан

Черлидингтің жекелеген аталымдарында Қазақстан Республикасының чемпионатында және Қазақстан Республикасының ұлттық чемпионатында 3-5 орын;
Черлидингтің жекелеген аталымдарында кемінде 6 облыс қатысса, Қазақстан Республикасының Кубогында 2-3 орын;
Қазақстан Республикасының спорт шеберлігіне үміткер атағы 13 жасқа толғанда беріледі.
«В» дивизионының «А» тобы
Тиісті дивизионның және топтардың жалпы командалық балл саны Қазақстан Республикасының чемпионатында кемінде 90 балл;
Черлидингтің міндетті элементтерінен жеке біліктілік емтиханын тапсыру тиісті күрделілік 80 б.
І разряд
Черлидингтің жекелеген аталымдарында өңірлік және облыстық біріншіліктерде, черлидинг чемпионаттары мен кубоктарында  1-4 орын;
Ересектердің І разряды 11 жасқа толғаннан бастап беріледі.
«В» дивизионының  «В» және «А» топтары
Тиісті дивизионның және топтардың жалпы командалық балл саны Қазақстан Республикасының чемпионатында кемінде 90 балл;
Черлидингтің міндетті элементтерінен жеке біліктілік емтиханын тапсыру тиісті күрделілік 80 б.
ІІ разряд
Черлидингтің жекелеген  аталымдарында өңірлік және облыстық біріншіліктерде, черлидинг чемпионаттары мен кубоктарында 1-5 орын;
Ересектердің ІІ разряды 11 жасқа толғаннан бастап беріледі.
«В» дивизионының  «В» және «А» топтары
Тиісті дивизионның және топтардың жалпы командалық балл саны Қазақстан Республикасының чемпионатында кемінде 90 балл;
Черлидингтің міндетті элементтерінен жеке біліктілік емтиханын тапсыру тиісті күрделілік 65 б.
ІІІ разряд
Черлидингтің жекелеген аталымдарында өңірлік, облыстық және қалалық біріншіліктерде, черлидинг чемпионаттары мен кубоктарында 1-5 орын;
Ересектердің ІІІ разряды 11 жасқа толғаннан бастап беріледі.
«В» дивизионының  «В» және «А» топтары
Тиісті дивизионның және топтардың жалпы командалық балл саны Қазақстан Республикасының чемпионатында кемінде 90 балл;
Черлидингтің міндетті элементтерінен жеке біліктілік емтиханын тапсыру тиісті күрделіллік 50 б.
І, ІІ, ІІІ жасөспірімдер разряды
Черлидингтің жекелеген номинацияларында өңірлік, облыстық және қалалық біріншіліктерде, черлидинг чемпионаттары мен кубоктарында 4-8 орын;
Разрядтар 6 жасқа толғаннан бастап беріледі.
«В» дивизионының «В»  тобы
Тиісті дивизионның және топтардың жалпы командалық балл саны өңірлік және қалалық деңгейдегі чемпионатта кемінде 60 балл;
Черлидингтің міндетті элементтерінен жеке біліктілік емтиханын тапсыру тиісті күрделілік 50 б.
Жарыстарды топтарға бөлу
«А» дивизионының «А» тобы Халықаралық ірі жарыстар: Олимпиадалық және Азия ойындары, әлем, Азия, Еуропа  чемпионаттары, Әлем кубогы кезеңдері мен Кубогы.
«А» дивизионының «В» тобы Қазақстан Республикасының чемпионаттары мен біріншіліктері, Ұлттық чемпионаттар  мен кубоктар, өңірлік жарыстар мен біріншіліктер
«В» дивизионының «А» тобы облыстық және қалалық деңгейдегі  біріншіліктер мен жарыстар;
«В» дивизионының «В» тобы қалалық және аудандық деңгейдегі   біріншіліктер мен жарыстар;
Топтардан және дивизиондардан ауысу тиісті топтарда және дивизиондағы жарыстарда қатысу кезінде 100-160 балл жинаса жүзеге асырылады.
Разрядтық талаптарды орындау шарттары
Жасөспірімдер разряды:
Жасөспірімдер разряды:
Спортшының жасы :
Қыздар
3 разряд
6 жастан
2 разряд
с 7 жастан лет
1 разряд
с 8 жастан лет
Ұлдар
3 разряд

3-5 место в отдельных номинациях черлидинга на Чемпионате Республики Казахстан и Национальном чемпионате Республики Казахстан;
2-3 место в отдельных номинациях черлидинга на Кубках Республики Казахстан.
Кандидат в мастера спорта Республики Казахстан присуждается с 13 лет по году рождения.
Группа «А» дивизиона «В»
Общее количество командных баллов, соответствующего дивизиона и группы не менее 90 баллов на Чемпионате Республики Казахстан.
Сдача индивидуального квалификационного экзамена с обязательными элементами черлидинга, соответствующей сложности не менее 80 б.
I разряд
1-4 место в отдельных номинациях черлидинга на Региональных и Областных первенств, чемпионатах и кубках по черлидингу;
I взрослый разряд присуждается с 11 лет по году рождения;
Группа «В» и группа «А» дивизиона «В»;
Общее количество командных баллов, соответствующего дивизиона и группы не менее 90 баллов на Чемпионате Республики Казахстан;
Сдача индивидуального квалификационного экзамена с обязательными элементами черлидинга, соответствующей сложности не менее 80 б.
II разряд
1-5 место в отдельных номинациях черлидинга на Региональных и Областных первенств, чемпионатах и кубках по черлидингу;
I взрослый разряд присуждается с 11 лет по году рождения;
Группа «В» и группа «А» дивизиона «В»;
Общее количество командных баллов, соответствующего дивизиона и группы не менее 90 баллов на Чемпионате Республики Казахстан;
Сдача индивидуального квалификационного экзамена с обязательными элементами черлидинга, соответствующей сложности не менее 65 б.
III разряд
1-5 место в отдельных номинациях черлидинга на Региональных и Областных и городских первенств, чемпионатах и кубках по черлидингу;
I взрослый разряд присуждается с 11 лет по году рождения;
Группа «В» и группа «А» дивизиона «В»;
Общее количество командных баллов, соответствующего дивизиона и группы не менее 90 баллов на Чемпионате Республики Казахстан;
Сдача индивидуального квалификационного экзамена с обязательными элементами черлидинга, соответствующей сложности не менее 50 б.
I-II-III юношеские разряды
4-8 место в отдельных номинациях черлидинга на Региональных и Областных и городских первенств, чемпионатах и кубках по черлидингу;
I взрослый разряд присуждается с 6 лет по году рождения;
Группа «В» дивизиона «В»;
Общее количество командных баллов, соответствующего дивизиона и группы не менее 60 баллов на чемпионатах городского и регионального уровня;
Сдача индивидуального квалификационного экзамена с обязательными элементами черлидинга, соответствующей сложности не менее 50 баллов.
Деление соревнований на группы
Группа «А» дивизиона «А» Крупнейшие международные соревнования: Олимпийские и Азиатские игры, Чемпионаты Мира и Азии, Европы, Этапы и Кубок мира.
Группа «В» дивизиона «А» Чемпионаты и первенства Республики Казахстан, Национальные Чемпионаты и Кубки, Региональные соревнования и первенства.
Группа «А» дивизиона «В» Первенства и Чемпионаты городского и областного уровня.
Группа «В» дивизиона «В» Первенства и соревнования городского и районного уровня.
Переходы из групп и дивизионов осуществляется при количестве 100 – 130 набранных баллов участия в соревнованиях соответствующей группы и дивизиона.
Условия выполнения разрядных требований
Юношеские разряды:
юнош. Разряды:
возраст спортсменов:
Девочки
3 разряд
с 6 лет
2 разряд
с 7 лет
1 разряд
с 8 лет
Мальчики
3 разряд

7-8 жастан лет
2 разряд
8-9 жастан лет
1 разряд
9-10 жастан лет
Ересектер разряды:
Ересектер разряды:
Спортшының жасы:
Қыздар
III раз.
8 жастан
II раз.
9 жастан
I раз.
10 жастан
СШҮ
13 жастан
СШ
14 жастан
Жасөспірімдер
III раз.
8 жастан
II раз.
10 жастан
I раз.
11 жастан
СШҮ
13 жастан
СШ
14 жастан
Ерсесектер жарыстарына 15 жастағы  жасөспірімдер, 14 жастағы қыздар жіберіледі.
Ескертпе: Қазақстан Республикасы Черлидинг федерациясының президиумы шешімімен дарынды спортшылар үшін айрықша жағдайда жас саны төмендетілуі мүмкін.
Жасы толмаған дарынды спортшыларға жаттықтырушылар кеңесі шешімімен және дәрігердің рұқсатымен айрықша жағдайда жасөспірімдер разряды берілуі мүмкін.
Разрядтарды бекіту: жоғары разрядтағы бағдарламалар бойынша өнер көрсететін черлидерлер және жалпы сомасы ның кемінде 80% жинағандарға төменгі разрядтарын бекіту есептеледі. Спортшылар әр 12 сайын тиісті емтихан тапсыру арқылы өзінің тиісті деңгейдегі біліктілігін растауы (бекітуі) тиіс.
VI – ТАРАУ. ТЕХНИКАЛЫҚ СПОРТ ТҮРЛЕРІ
АВТОСПОРТ ЖӘНЕ КАРТИНГ
Қазақстан Республикасының халықаралық дәрежедегі спорт шебері
Автокөлік спорт түрлері бойынша әлем чемпионатында 1-3-орын;
Автокөлік спорт түрлері бойынша әлем кубогында 1-2-орын;
Автокөлік спорт түрлері бойынша Еуропа чемпионатында 1-2-орын;
ФИА күнтізбесіне енгізілген төмендегі спорт түрлері бойынша: ралли-рейд ( Дакар сериясы), автокөлік баха, автокөлік раллиі, автокөлік кросы және картингтан кемінде 5 мемлекет қатысқан халықаралық жарыстарда  1-3-орын.
Қазақстан Республикасының спорт шебері
Қазақстан Республикасы чемпионатындағы жыл қорытындысы бойынша 1-2 орын (кемінде 3 кезең өткізілген, кемінде 2 әртүрлі аумақта өткен есептік топта кемінде 10 автокөлік қатысқан жағдайда, бұрынғы атағы берілгеннен кейін);
Автокөлік кросы, автокөлік раллиі, картинг, қысқы трек автокөлік бәйгесі, ралли рейд, трофи-рейд (ТР -2, ТР-3, ATV кластарында  ) бойынша (кемінде 3 кезең өткізілген, 2 әртүрлі аумақта өткен есептік топта кемінде 10 автокөлік қатысқан жағдайда, бұрынғы атағы берілгеннен кейін) 1-орын.
Қазақстан Республикасының спорт шеберлігіне үміткер
Қазақстан Республикасы чемпионатындағы жыл қорытындысы бойынша (кемінде 3 кезең өткізілген, кемінде 2 әртүрлі аумақта өткен есептік топта кемінде 10 автокөлік қатысқан жағдайда, бұрынғы атағы берілгеннен кейін) 1-3-орын;
Қазақстан Республикасы Кубогындағы жыл қорытындысы бойынша (кемінде 3 кезең өткізілген, кемінде 2 әртүрлі аумақта өткен есептік топта кемінде 10 автокөлік қатысқан жағдайда, бұрынғы атағы берілгеннен кейін) 1-2-орын.
I спорттық разряд:

7-8 лет
2 разряд
8-9 лет
1 разряд
9-10 лет
Взрослые разряды:
Взрослые разряды:
Возраст спортсменов:
Девушки
III разряд
С 8 лет
II разряд
С 9 лет
I разряд
С 10 лет
КМС
С 13 лет
МС
С 14 лет
Юноши
III разряд
С 8 лет
II разряд
С 10 лет
I разряд
С 11 лет
КМС
С 13 лет
МС
С 14 лет
К соревнованиям взрослых юноши допускаются с 15 лет, девушки с 14 лет.
Примечание: в отдельных случаях, для одаренных спортсменов по решению Президиума Федерации черлидинга Республики Казахстан возрастной ценз может быть снижен.
В отдельных случаях возможно присвоение юношеских разрядов одаренным спортсменам, не достигших возрастного ценза, по решению тренерского совета и допуска врача.
Подтверждение разрядов: Черлидерам, выступающим по программе более высокого разряда и набравшим не менее 80% общей суммы, засчитывается подтверждение более низкого разряда. Каждые 12 месяцев спортсмены должны подтверждать квалификацию соответствующего уровня сдачей квалификационного экзамена.
VI – РАЗДЕЛ. ТЕХНИЧЕСКИЕ ВИДЫ СПОРТА
АВТОСПОРТ И КАРТИНГ
Мастер спорта международного класса Республики Казахстан
1-3 место в Чемпионате мира по автомобильным видам спорта;
1-2 место в Кубке мира по автомобильным видам спорта;
1-2 место в Чемпионате Европы по автомобильным видам спорта;
1-3 место в Международных соревнованиях, включенных в календарь ФИА по следующим дисциплинам: ралли-рейд (серия Дакар), автомобильная баха, автомобильное ралли, автомобильный кросс и картинг при условии участия не менее 5 стран.
Мастер спорта Республики Казахстан
1-2 место по итогам года в Чемпионате РК (состоявшем не менее чем из 3-х этапов, прошедших в 2 разных регионах при участии в зачетной группе более 10 автомобилей, после присвоения предыдущего звания);
1 место по итогам года в Чемпионате РК (состоявшем не менее чем из 3-х этапов, прошедших в 2 разных регионах при участии в зачетной группе не менее 10 автомобилей, после присвоения предыдущего звания);
1 место по итогам года в Кубке РК по автомобильному кроссу, автомобильному ралли, картингу, зимним трековым автомобильным гонкам, ралли рейдам, трофи-рейдам ( в классах ТР -2, ТР-3, ATV ), (состоявшем не менее чем из 3-х этапов, прошедших в 2 разных регионах при участии в зачетной группе не менее 10 автомобилей, после присвоения предыдущего звания).
Кандидат в мастера спорта Республики Казахстан
1-3 место по итогам года в Чемпионате или Кубке РК (состоявшем не менее чем из 3-х этапов, прошедших не менее чем в 2 разных регионах при участии в зачетной группе более 10 автомобилей, после присвоения предыдущего звания);
1-2 место по итогам года в Чемпионате или Кубке РК (состоявшем не менее чем из 3-х этапов, прошедших в 2 регионах при участии в зачетной группе не менее 10 автомобилей, после присвоения предыдущего звания).
I разряд

Қазақстан Республикасы чемпионатындағы жыл қорытындысы бойынша (кемінде 3 кезең өткізілген, кемінде 2 әртүрлі әртүрлі аумақта өткен есептік топта кемінде 10 автокөлік қатысқан жағдайда, бұрынғы атағы берілгеннен кейін) 1-7-орын.
Қазақстан Республикасы кубогындағы  жыл қорытындысы бойынша (кемінде 3 кезең өткізілген, кемінде 2 әртүрлі аумақта өткен есептік топта қатысқан жағдайда, бұрынғы атағы берілгеннен кейін) 1-5-орын.
Біріншілікте, облыстық немесе қалалық жарыстардағы жыл қорытындысы бойынша (кемінде 3 кезең өткізілген, кемінде 10 автокөлік есептік топта қатысқан жағдайда, бұрынғы атағы берілгеннен кейін) 1-2-орын.
II спорттық разряд:
Чемпионатта, кубокта, біріншілікте, ресми облыстық немесе қалалық жарыста 3 мәре бар жағдайда орындалды деп есептеледі (кемінде 10 автокөлік есептік топта қатысқан жағдайда, бұрынғы атағы берілгеннен кейін).
IІI спорттық разряд:
Чемпионатта, кубокта, біріншілікте, ресми облыстық немесе қалалық жарыста 2 мәре бар жағдайда орындалды деп есептеледі (кемінде 7 автокөлік есептік топта қатысқан жағдайда).
ЖАСӨСПІРІМДЕР РАЗРЯДТАРЫ 6 – 14 жас
І жасөспірімдер разряды:
Қазақстан Республикасы чемпионатындағы жыл қорытындысы бойынша (кемінде 3 кезең өткізілген, кемінде 2 әртүрлі аумақта өткен, кемінде 10 автокөлік есептік топта қатысқан жағдайда, бұрынғы атағы берілгеннен кейін) 1-7-орын.
Қазақстан Республикасы кубогындағы жыл қорытындысы бойынша (кемінде 3 кезең өткізілген, кемінде 2 әртүрлі аумақта өткен, кемінде 10 автокөлік есептік топта қатысқан жағдайда, бұрынғы атағы берілгеннен кейін) 1-5-орын.
Біріншіліктегі, облыстық немесе қалалық жарыстардағы жыл қорытындысы бойынша (кемінде 3 кезең өткізілген, кемінде 10 автокөлік есептік топта қатысқан жағдайда, бұрынғы атағы берілгеннен кейін) 1-2-орын.
ІІ жасөспірімдер разряды:
Чемпионатта, кубокта, біріншілікте, ресми облыстық немесе қалалық жарыста (кемінде 10 автокөлік есептік топта қатысқан жағдайда) 3 мәре бар жағдайда орындалды деп есептеледі (бұрынғы атағы берілгеннен кейін)
ІІІ  жасөспірімдер разряды:
Чемпионатта, кубокта, біріншілікте, ресми облыстық немесе қалалық жарыста (кемінде 7 автокөлік есептік топта қатысқан жағдайда) 2 мәре бар жағдайда орындалды деп есептеледі (бұрынғы атағы берілгеннен кейін)
МОТОСПОРТ
Қазақстан Республикасының халықаралық дәрежедегі спорт шебері
Мотокросс, суперкросс, айналма-тас жол бәйгелер, триал, қарда жүргіштер
Жеке әлем чемпионатының қорытындысы бойынша 1-3-орын;
Жеке Еуропа чемпионатының қорытындысы бойынша 1-орын;
Әлем және Еуропа чемпионаты эндуро бойынша алты және екі күндік жарыстар
Ересектер арасында ұлттық құрама немесе клуб командасының құрамында 1-орын немесе жеке есепте ФИМ-нің алтыкүндік жарыстарында 1-3-орын;
Жеке әлем чемпионатының қорытындысы бойынша 1-3-орын;
Екі күндік жарыстардағы жеке Еуропа чемпионатының қорытындысы бойынша 1-орын;
Мұз жолындағы бәйгелер
"Гран При" сериясында (немесе финалдың) жеке әлем чемпионатының қорытындысы бойынша 1-3-орын;

1-7 место по итогам года в Чемпионате или Кубке РК (состоявшем не менее чем из 3-х этапов, прошедших не менее чем в 2 регионах при участии в зачетной группе более 10 автомобилей, после присвоения предыдущего звания);
1-5 место по итогам года в Чемпионате или Кубке РК (состоявшем не менее чем из 3-х этапов, прошедших не менее чем в 2 регионах при участии в зачетной группе не менее 10 автомобилей, после присвоения предыдущего звания);
1-2 место по итогам года в первенстве, областного или городского соревнований (состоявшем не менее чем из 3-х этапов, при участии в зачетной группе не менее 10 автомобилей, после присвоения предыдущего звания).
II разряд
Считается выполненным при наличии 3 финишей в Чемпионате, Кубке, Первенстве, официальном областном или городском соревновании (при условии участия в зачетной группе не менее 10 автомобилей, после присвоения предыдущего звания).
III разряд
Считается выполненным при наличии 2 финишей в Чемпионате, Кубке Первенстве, официальном областном или городском соревновании (при условии участия в зачетной группе не менее 7 автомобилей ).
Юношеские разряды 6 – 14 лет
I юношеский разряд
1-7 место по итогам года в Чемпионате или Кубке РК (состоявшем не менее чем из 3-х этапов, прошедших не менее чем в 2 регионах при участии в зачетной группе более 10 автомобилей, после присвоения предыдущего звания);
1-5 место по итогам года в Чемпионате или Кубке РК (состоявшем не менее чем из 3-х этапов, прошедших не менее чем в 2 регионах при участии в зачетной группе не менее 10 автомобилей, после присвоения предыдущего звания);
1-2 место по итогам года в Первенстве, официальном областном или городском соревновании (состоявшем не менее чем из 3-х этапов, при участии в зачетной группе не менее 10 автомобилей, после присвоения предыдущего звания).
II юношеский разряд
Считается выполненным при наличии 3 финишей (после присвоения предыдущего звания) в Чемпионате, Кубке, Первенстве, официальном областном или городском соревновании (при условии участия в зачетной группе не менее 10 автомобилей).
III юношеский разряд
Считается выполненным при наличии 2 финишей в Чемпионате, Кубке, Первенстве, официальном областном или городском соревновании (при условии участия в зачетной группе не менее 7 автомобилей).
МОТОСПОРТ
Мастер спорта международного класса Республики Казахстан
Мотокросс, суперкросс, шоссейно-кольцевые гонки, триал, снегоходы:
1-3 места по итогам личного Чемпионата Мира;
1 место по итогам личного Чемпионата Европы.
Шестидневные и двухдневные соревнования по эндуро Чемпионат мира и Европы.
1-3 место в шестидневных соревнованиях ФИМ в составе национальной сборной или клубной команды среди взрослых или 1-3 место в личном зачете;
1-3 место по итогам личного Чемпионата Мира;
1 место по итогам личного чемпионата Европы в двухдневных соревнованиях.
Гонки на ледяной дорожке
1-3 место по итогам серии "Гран При" (или финала) личного Чемпионата Мира;

Челлендждағы "Гран  При" 1-2-орын;
Еуропа чемпионатында 1-орын;
Қазақстан Республикасының спорт шебері
Қазақстан Республикасы чемпионатындағы жыл қорытындысы бойынша, 65см3, 85см3 кластарынан басқа (кемінде 3 кезең өткізілген, 3 әртүрлі аумақта өткен, кемінде 10 спортшы есептік топта қатысқан жағдайда, бұрынғы атағы берілгеннен кейін) 1-2-орын.
ҚР Кубогындағы жыл қорытындысы бойынша, 65см3, 85см3 кластарынан басқа (кемінде 3 кезең өткізілген, 3 әртүрлі аумақта өткен, кемінде 10 спортшы есептік топта қатысқан жағдайда, бұрынғы атағы берілгеннен кейін) 1-орын.
Қазақстан Республикасының спорт шеберлігіне үміткер
Қазақстан Республикасы чемпионатындағы жыл қорытындысы бойынша, 65см3, 85см3 кластарынан басқа (кемінде 3 кезең өткізілген, кемінде 10 спортшы есептік топта қатысқан жағдайда, бұрынғы атағы берілгеннен кейін) 1-4-орын.
ҚР чемпионатындағы жыл қорытындысы бойынша, 85см3 класында (кемінде 3 кезең өткізілген, кемінде 10 спортшы есептік топта қатысқан жағдайда, бұрынғы атағы берілгеннен кейін) 1-орын.
I спорттық разряд:
Қазақстан Республикасы чемпионатындағы жыл қорытындысы бойынша (кемінде 3 кезең өткізілген, 3 әртүрлі аумақта өткен, кемінде 10 спортшы есептік топта қатысқан жағдайда, бұрынғы атағы берілгеннен кейін, 65 см 3 класынан басқа) 1-7-орын
Қазақстан Республикасы кубогындағы жыл қорытындысы бойынша (кемінде 3 кезең өткізілген, 3 әртүрлі аумақта өткен, кемінде 10 спортшы есептік топта қатысқан жағдайда, бұрынғы атағы берілгеннен кейін, 65 см 3 класынан басқа) 1-5-орын
Біріншілікте, ресми облыстық немесе қалалық жарыста (кемінде 3 кезең өткізілген, кемінде 10 спортшы есептік топта қатысқан жағдайда, бұрынғы атағы берілгеннен кейін, 65 см 3 класынан басқа) 1-2-орын
II спорттық разряд:
Чемпионатта, кубокта, біріншілікте, ресми облыстық немесе қалалық жарыста 3 мәре бар жағдайда, 65 см 3 класынан басқа барлық класта, кемінде 6 спортшы есептік топта қатысқан жағдайда, бұрынғы атағы берілгеннен кейін орындалды деп есептеледі
IІI спорттық разряд:
Чемпионатта, кубокта немесе біріншілікте, ресми облыстық немесе қалалық жарыста 2 мәре бар жағдайда, 65 см 3 класынан басқа барлық класта, кемінде 6 спортшы есептік топта қатысқан жағдайда орындалды деп есептеледі
І- жасөспірімдер разряды:
Мотокросс
Мотокросс бойынша 65 см3 класында жеке-командалық чемпионаттың, Қазақстан Республикасы кубогының қорытындылары бойынша (кемінде 6 спортшы есептік топта қатысқан жағдайда, бұрынғы атағы берілгеннен кейін) 1-4-орын

1-2 место в Челлендже "Гран При";
1 место в Чемпионате Европы.
Мастер спорта Республики Казахстан
1-2 место по итогам года в Чемпионате РК,кроме классов 65 см 3 , 85 см 3 (состоявшем не менее чем из 3-х этапов, прошедших в 3 разных регионах при участии в зачетной группе более 10 спортсменов, после присвоения предыдущего звания);
1 место по итогам года в Чемпионате РК, кроме классов 65 см 3 , 85 см 3 (состоявшем не менее чем из 3-х этапов, прошедших в 3 разных регионах при участии в зачетной группе не менее 10 спортсменов, после присвоения предыдущего звания).
Кандидат в мастера спорта Республики Казахстан
1-4 место по итогам года в Чемпионате РК, кроме классов 65 см 3 , 85 см 3 (состоявшем не менее чем из 3-х этапов, при участии в зачетной группе 10 спортсменов, после присвоения предыдущего звания);
1-3 место по итогам года в Кубке РК, кроме классов 65 см 3 , 85 см 3 (состоявшем не менее чем из 3-х этапов, при участии в зачетной группе каждого этапа не менее 10 спортсменов, после присвоения предыдущего звания);
1 место по итогам года в Чемпионате РК в классе 85 см 3 (состоявшем не менее чем из 3-х этапов, при участии в зачетной группе не менее 10 спортсменов, после присвоения предыдущего звания).
I разряд
1-7 место по итогам года в Чемпионате РК (состоявшем не менее чем из 3-х этапов, прошедших не менее чем в 3 регионах при участии в зачетной группе более 10 спортсменов, после присвоения предыдущего звания, кроме класса 65 см 3 );
1-5 место по итогам года в Кубке РК (состоявшем не менее чем из 3-х этапов, прошедших не менее чем в 3 регионах при участии в зачетной группе не менее 10 спортсменов,после присвоения предыдущего звания, кроме класса 65 см 3);
1-2 место по итогам года в Первенстве, официальном областном или городском соревновании (состоявшем не менее чем из 3-х этапов, при участии в зачетной группе не менее 10 спортсменов, после присвоения предыдущего звания, кроме класса 65 см 3,).
II разряд
Считается выполненным при наличии 3 финишей в Чемпионате, Кубке или Первенстве, официальном областном или городском соревновании во всех классах, кроме 65 см3,при условии участия в зачетной группе не менее 6 спортсменов, после присвоения предыдущего звания.
III разряд
Считается выполненным при наличии 2 финишей в Чемпионате, Кубке или Первенстве, официальном областном или городском соревновании во всех классах, кроме 65 см 3 ,при условии участия в зачетной группе не менее 6 спортсменов.
I юношеский разряд
Мотокросс
1-4 место по итогам Лично-командного Чемпионата, Кубка РК по мотокроссу в классе 65 см 3 при условии участия в зачетной группе не менее 6 спортсменов, после присвоения предыдущего звания;

Мотокросс бойынша 65 см3 класында Қазақстан Республикасы жеке-командалық біріншілігінің, облыстық, қалалық қорытындылары бойынша (кемінде 6 спортшы есептік топта қатысқан жағдайда, бұрынғы атағы берілгеннен кейін) 1-3-орын -
ІІ жасөспірімдер разряды:
Чемпионатта, кубокта немесе біріншілікте, ресми облыстық немесе қалалық жарыста 3 мәре бар жағдайда, 65 см 3 класында, кемінде 6 спортшы есептік топта қатысқан жағдайда, бұрынғы атағы берілгеннен кейін орындалды деп есептеледі
ІІІ жасөспірімдер разряды:
Чемпионатта, кубокта немесе біріншілікте, ресми облыстық немесе қалалық жарыста 2 мәре бар жағдайда, 65 см 3 класында, кемінде 6 спортшы есептік топта қатысқан жағдайда, орындалды деп есептеледі
КАРТИНГ
Қазақстан Республикасының халықаралық дәрежедегі спорт шебері
Әлем чемпионатында 1–3 орын (ересектер);
Еуропа чемпионатында, Әлем Кубогында 1 орын (ересектер).
Қазақстан Республикасының спорт шебері
ҚР көп кезеңдік Чемпионатында 1-2 орын (Чемпионат кем дегенде 3 кезеңнен құрылуы тиіс), ҚР Чемпионатында кем дегенде, жыл қорытындысы бойынша үш жыл аралығында 2 спорт шебері қатысуға тиіс.
Қазақстан Республикасының спорт шеберлігіне үміткер
ҚР көп кезеңдік Кубогында немесе Чемпионатында 1-2 орын алғандар. (сонымен бірге, Кубок немесе Чемпионат кем дегенде 3 кезеңнен тұруға тиіс).
I спорттық разряд:
Жылдық қорытынды бойынша ҚР көп кезеңдік Чемпионатында, Біріншілігінде, Кубогында 1-ден 6-ға дейін орын алған спортшы иеленеді (сонымен бірге, Кубок, Біріншілік немесе Чемпионат кем дегенде 3 кезеңнен тұруға тиіс). Сынақ тобында 10-нан кем, бірақ 6-дан кем емес спортшы қатысқан жағдайда, 1-ші спорт разряды жыл қорытындысы бойынша үш жыл бойы 1-ден 6-ға дейін орын алған спортшыларға беріледі.
II спорттық разряд:
Кубокта немесе Бірінішілікте 2 финиш болған жағдайда (алдыңғы атаққа иеленгеннен кейін), яғни жарыс сынағында қорытынды орын алғанда орындалды деп танылады.
IІI спорттық разряд:
Кубокта немесе Бірінішілікте 3 финиш болған жағдайда (сынақ тобында кем дегенде 6 спортшы қатысқан жағдайда), яғни жарыс сынағында қорытынды орын алғанда орындалды деп танылады.
І жасөспірімдер разряды:
9-дан 12-ге дейінгі жас аралығында ҚР көп кезеңдік Чемпионатында, Біріншілігінде, Кубогында (сонымен бірге, Кубок, Біріншілік немесе Чемпионат кем дегенде 3 кезеңнен тұруға тиіс) жыл қорытындысы бойынша 1-ден 6-ға дейінгі орын алған спортшылар иеленеді. Сынақ тобында қатысушылардың саны 10 спортшыдан кем, бірақ 6 спортшыдан кем емес болған жағдайда, 1 жасөспірімдік дәрежеге үш жыл бойы жыл қорытындысы бойынша 1-ден 6-ға дейінгі орын алған спортшылар иеленеді.
II жасөспірімдер разряды
9-дан 12-ге дейінгі жас аралығындағы спортшылардың Кубокта немесе Біріншілікте 2 финиші бар болған жағдайда (алдыңғы атақты дәрежені бергеннен кейін), яғни жарыс сынағында қорытынды орын алғанда иеленеді.
III жасөспірімдер разряды

1-3 место по итогам Лично-командного Первенства РК, областей, городов по мотокроссу в классе 65 см 3 при условии участия в зачетной группе не менее 6 спортсменов,после присвоения предыдущего звания.
II юношеский разряд
Считается выполненным при наличии 3 финишей в классе 65 см 3 в Чемпионате, Кубке или Первенстве, официальном областном или городском соревновании при условии участия в зачетной группе не менее 6 спортсменов, после присвоения предыдущего звания.
III юношеский разряд
Считается выполненным при наличии 2 финишей в классе 65 см 3 в Чемпионате, Кубке или Первенстве, официальном областном или городском соревновании при условии участия в зачетной группе не менее 6 спортсменов.
КАРТИНГ
Мастер спорта международного класса Республики Казахстан
1–3 место на Чемпионате Мира (взрослые);
1 место на Чемпионате Европы, Кубке мира (взрослые).
Мастер спорта Республики Казахстан
1-2 место в многоэтапном Чемпионате РК(Чемпионат должен состоять не менее чем из 3-х этапов),в Чемпионате РК должно принимать участие не менее 2х МС, по итогам года дважды в течение трех лет.
Кандидат в мастера спорта Республики Казахстан .
занявшим 1-2 место в многоэтапном Кубке или Чемпионате РК (при этом Кубок или Чемпионат должен состоять не менее чем из 3-х этапов).
I разряд
Присваивается спортсменам, занявшим с 1 по 6 место по итогам года в многоэтапном Чемпионате, Первенстве, Кубке РК (при этом Кубок Первенство или Чемпионат должен состоять не менее чем из 3-х этапов). В случае участия в зачетной группе менее 10 спортсменов, но не менее 6 1 спортивный разряд присваивается спортсменам, занявшим с 1 по 6 место по итогам года дважды в течение трех лет.
II разряд
Считается выполненным при наличии 2 финишей (после присвоения предыдущего звания) в Кубке или Первенстве, (при условии участия в зачетной группе не менее 6 спортсменов) т.е. получение итогового места в зачете соревнования.
III разряд
Считается выполненным при наличии 3 финишей в Кубке или Первенстве, (при условии участия в зачетной группе не менее 6 спортсменов) т.е. получение итогового места в зачете соревнования.
I юношеский разряд
Присваивается спортсменам в возрасте от 9 до 12 лет, занявшим с 1 по 6 место по итогам года в многоэтапном Чемпионате, Первенстве, Кубке РК (при этом Кубок Первенство или Чемпионат должен состоять не менее чем из 3-х этапов). В случае участия в зачетной группе менее 10 спортсменов, но не менее 61 юношеский разряд присваивается спортсменам, занявшим с 1 по 6 место по итогам года дважды в течение трех лет.
II юношеский разряд
Присваивается спортсменам в возрасте от 9 до 12 лет, и считается выполненным при наличии 2 финишей (после присвоения предыдущего звания) в Кубке или Первенстве, (при условии участия в зачетной группе не менее 6 спортсменов) т.е. получение итогового места в зачете соревнования.
III юношеский разряд

9-дан 12-ге дейінгі жас аралығындағы спортшылар иеленеді, және Кубокта немесе Біріншілікте 3 финиші бар болған жағдайда (сынақ тобында кем дегенде 6 спортшы қатысқан жағдайда), яғни жарыс сынағында қорытынды орын алғанда орындалды деп танылады.
Ескерту:
ХКСШ (халықаралық классты спорт шебері) атағы 18 жастан бастап беріледі, СШ (спорт шебері) атағы 17 жастан, СШК (спорт шеберінің кандидаты) дәрежесі – 14 жастан, І – ІІІ дәрежелер – 10 жастан, жасөспірімдік дәрежелер – 9 жастан бастап беріледі.
Қазақстанда өткізілетін жарыстардағы қазылар алқасының құрамына келесі біліктіліктегі төрешілер кірген жағдайда спорттық атақтар мен дәрежелер беріледі: ҚР СШ – жоғарғы ұлттық 1 төреші немесе ұлттық санаттағы 2 төреші және 1 санаттағы 3 төреші; ҚР СШК – ұлттық санаттағы 2 төреші және 1 санаттағы 2 төреші; І дәреже – 1 санаттағы 3 төреші; ІІ және ІІІ дәреже – 1 санаттағы 1 төреші.
Жасөспірімдік дәрежедегі спортшылар ересектер тобына ауысқан кезде ересектер дәрежесіне бір дәрежеге төмен болып теңестіріледі.
Спорттық разрядтар мен атақтарды иелену үшін қойылатын разрядтық талаптарды орындау шарттары.
1. Спорттық разрядтар (атақтар) сынақ тобында кем дегенде 10 спортшы қатысқан жағдайда, сынақ тобында (класста) алған орындар үшін рет-ретімен беріледі, сонымен бірге сынақ тобы ҚР көп кезеңдік Чемпионатында, Біріншілігінде, Кубогында өткізілген көпшілік кезеңдерінде жиналуға тиіс, бірақ үш жыл бойы жыл қорытындысы бойынша екі рет жеңімпаз болған спортшыларға СШК және СШ 6-дан кем емес спорттық дәрежелері  беріледі.
2. Автоспорттың жаппай түрлеріне: картинг, дрифт, драгрэйсинг бойынша 3 жыл бойы екі спорттық маусымда дәрежелік талаптарды орындаған жағдайда СШК жоғары емес дәрежелер беріледі.
3. Жасөспірімдік жарыстарға рұқсат беру құқығына ата-анасының (қамқоршысының) заңды түрде куәландырылған жазбаша келісімі қажет. СШК спорттық дәрежесі бар, 12 жасқа толған бозбалалар мен қыздар жабық трассаларда өткізілетін ересектер жарыстарында ата-анасының (қамқоршысының) заңды түрде куәландырылған жазбаша келісімі болған жағдайда қатыса алады. Бұндай спортшының кіру рұқсаты әр жағдайда Спорттық Комиссарлар Алқасымен әр нақты жарыста жеке қаралады.
Топтастырылатын ара қашықтықтар (келесілерден кем емес)
Картинг – 22 км.
Жасөспірімдік ара қашықтықтар ересектер үшін арналған жарыс қашықтықтарына қарағанда 50 %-ға дейін қысқартылуы мүмкін.
Халықаралық жарыстардың ара қашықтығы ФИА-мен регламенттеледі.
Дәрежелік талаптарды орындау бойынша ресімдеу тәртібі
РФК (Ресей Кинологиялық Федерациясы) ресми күнтізбесінің жарыстарына 9 жасқа толған спортшылар қатыса алады. Дәрежелік талаптарды орындау жарыстар хаттамаларынан алынған көшірмелері арқылы, РФК аумақтық бөлімшесімен бекітіледі.
АВИАЦИЯЛЫҚ МОДЕЛЬ СПОРТЫ
Дәрежелік талаптар
Ерлер және әйелдер
Қазақстан Республикасының халықаралық дәрежедегі спорт шебері– орнын алу:

Присваивается спортсменам в возрасте от 9 до 12 лет, и считается выполненным при наличии 3 финишей в Кубке или Первенстве, (при условии участия в зачетной группе не менее 6 спортсменов) т.е. получение итогового места в зачете соревнования.
Примечание :
Звание МСМК присваивается с 18 лет, звание МС - с 17 лет, разряд КМС- с 14 лет, I - III разряды - с 10 лет, юношеские разряды - с 9 лет.
Спортивные звания и разряды присваиваются, если в состав судейской коллегии соревнований, проводимых в Казахстане, входили судьи следующих квалификаций: МС РК - 1 судья высшей национальной или 2 судьи национальной категории и 3 судьи 1 категории; КМС РК -2 судьи национальной категории и 2 судьи 1 категории; I разряд- 3 судьи 1 категории; II и III разряды - 1 судья 1 категории.
Спортсмены юношеских разрядов при переходе в группу взрослых приравниваются к разряду взрослых на один разряд ниже.
Условия выполнения разрядных требований для присвоения спортивных разрядов и званий.
1. Спортивные разряды (звания) присваиваются последовательно, за занятые места в зачетной группе (классе), при условии старта в зачетной группе не менее 10 спортсменов, при этом, зачетная группа должна набраться в большинстве состоявшихся этапов многоэтапного Чемпионата, Первенства, Кубка РК. В случае участия в зачетной группе менее 10 спортсменов, но не менее 6 спортивные разряды КМС и МС присваиваются спортсменам ставшим победителям по итогам года дважды в течение трех лет.
2. На соревнованиях по массовым дисциплинам автоспорта: картингу, дрифту, драгрэйсингу, присваиваются разряды не выше КМС, при условии выполнения разрядных требований в двух спортивных сезонах в течении 3-х лет.
3. Правом на допуск к юношеским соревнованиям письменное согласие родителей (опекуна), заверенного юридически. Юноши и девушки, достигшие 12 лет, имеющие спортивный разряд КМС, могут принимать участие в соревнованиях взрослых спортсменов на закрытых трассах, при условии письменного согласия родителей (опекуна), заверенного юридически. Допуск такого спортсмена в каждом случае рассматривается отдельно Коллегией Спортивных Комиссаров на каждом конкретном соревновании.
Классифицируемые дистанции (не менее)
Картинг – 22 км.
Дистанция юношеских соревнований может быть сокращено до 50% по отношению к дистанции соревнований для взрослых.
Дистанция международных соревнований регламентируются ФИА.
Порядок оформления выполнения разрядных требований
К участию в соревнованиях официального календаря РФК допускаются спортсмены с 9 лет. Выполнение разрядных требований подтверждается выписками из протоколов соревнований региональным отделением РФК.
АВИАМОДЕЛЬНЫЙ СПОРТ
Мужчины и женщины
Мастер спорта Республики Казахстан международного класса

2400
2000
1600
Санатын дәлелдеуі
Санатын дәлелдеу үшін – дәрежелік нормаларды және талаптарды орындауы қажет.
Санат нормаларын және талаптарды орындауының шарттары
1. Санат нормалары және талаптары Қазақстан Республикасы Спорт және дене шынықтыру істері агенттiгiмен бекiтiлген ережелері бойынша өткізілген жарыстардың өткiзуiн шартта болып есептеледi. Жарыс және оқу-жаттығу жиындары ереже бойынша және Қазақстан Республикасы Спорт және дене шынықтыру iстерi агенттiгiмен бекiтiлген жағдайларда жүргiзiледi.

2400
2000
1600
Подтверждение разряда
Для подтверждения разряда – выполнить те же разрядные нормы и требования.
Условия выполнения разрядных норм и требований:
1. Разрядные нормы и требования считаются выполненными при условии
проведения соревнований по правилам, утверждҰнным Агентством
Республики Казахстан по делам спорта и физической культуры.
Соревнования и учебно-тренировочные сборы проводятся по правилам и
положениям, утвержденным Агентством Республики Казахстан по делам
спорта и физической культуры.

2. ХДСШ және СШ разрядтық талаптары және нормативтері Қазақстан Республикасының бірыңғай күнтізбелік жоспарына немесе FAI халықаралық авиация федерациясының күнтізбелік жоспарына енгізілссе, орындалды деп есептелінеді.
3. СШ разрядтық нормалары аталған класс үлгісінде 16 жастан бастап нормативтерді орындаған СШҮ кем дегенде 5 спортшы қатысқан жағдайда республикалық деңгейден төмен емес жарыстарда орындалды деп есептелінеді.
4. СШК разрядтық нормалары аталған класс үлгісінде І разрядтағы 5 спортшы қатысқан жағдайда облыстық деңгейден төмен емес жарыстарда орындалды деп есептелінеді.
I, II және III разрядтар, және I, II және III жасөспiрiмдер разрядының разрядтық нормалары кез-келген деңгейдегі жарыстарда орындалды деп есептелінеді.

2. Разрядные требования и нормативы МСМК и МС считаются выполненными,
если соревнования включены в единый календарный план Республики
Казахстан или календарный план международной авиационной федерации
FAI.
3. Разрядные нормы МС считаются выполненными на соревнованиях не ниже
республиканского масштаба при условии участия в данном классе моделей
не менее 5 спортсменов КМС, выполнении норматива, с 16 лет.
4. Разрядные нормы КМС считаются выполненными на соревнованиях не
ниже областного масштаба при условии участия в данном классе моделей
не менее 5 спортсменов I разряда.
разрядные нормы I, II и III разрядов, I, II и III юношеских разрядов
считаются выполненными на соревнованиях любого масштаба.

5. Жасөспiрiмдер разряды 12-18 жастағы спортшыларға беріледі.
РАКЕТОМОДЕЛДI СПОРТЫ БОЙЫНША СПОРТТЫҚ ТОПТАСТЫРУ
№1-шi кесте" Қазақстан Республикасының халықаралық дәрежедегі спорт шебері " спорттық атақты иемдену үшiн олардың орындауының талап және шарттары
Ең төменгi жас шамасы - 17 жас
Жарыстардың дәрежесі
Жынысы
Орын алуы
1
2
3
Әлем Чемпионаты немесе Бүкіләлемдік Ойындар (Әлем Чемпионаты өткізілмейтін жылы)
Ерлер, әйелдер
1-3
Әлем кубогінің ұтыс ойыны (кезеңдердің сомасы)
Ерлер, әйелдер
1-2
№2-кесте «Қазақстанның спорт шебері» (СШ) спорттық атақты иемдену және оларды орындау үшін, «Спорт шеберіне үміткер» (СШК) спорттық санаттағы талаптар
СШ атағы 15жастан, СШК 13жастан беріледі.
Жарыстардың дәрежесі
Жынысы, жасы
Алған орны
СШ
СШК
1
2
3
4
Әлем Чемпионаты
Ерлер, әйелдер
1-3
Азия Чемпионаты
Ерлер, әйелдер
1
2-4
Әлем Кубогінің кезеңдері(кем дегенде 4 қатысушы елдер)
Ерлер, әйелдер
1
2
Басқа халықаралық жарыстар (кем дегенде 4 қатысушы елдер)
Ерлер, әйелдер
1
2-4
№3 кесте
Бұқаралық разрядтарды иемдену және оларды орындау шарттарының талаптары
Жарыстардың дәрежесі
Жынысы, жасы
Спорттық санаттары
Спорттық жасөспірімдер санаттары
I
II
III
I жасөсп.
I жасөсп.
Орын алу
Орын алу
Орын алу
Орын алу
Орын алу
1
2
3
4
5
6
7
Қазақстан Біріншілігі
Ерлер, әйелдер
1-3
3-6
7-8
9-10
11-12
Облыс Біріншілігі
Ерлер, әйелдер
1-2
3-4
5-7
8-10
ПАРАПЛАНЕРЛІК СПОРТ.
(парапланерлік спорт – бағытталған ұшулар,парапланерлік спорт – қону дәлдігіне ұшулар)
(аса жеңіл қозғалтқышсыз ұшу құрылғылары – 3-класс – парапландар)
1 БАҒЫТТАЛҒАН ҰШУЛАР.
Қазақстан Республикасының халықаралық кластағы спорт шебері.
- Көпсайыста 1-3 орындар алу немесе Бүкіләлемдік әуе ойындарында немесе әлем чемпионаттарында үш жаттығудан 1-3 орындар алу;
- Еуропа кубоктарының (этаптардың қорытындысы немесе мәре), әлем кубоктарының (этаптардың саны немесе мәре), Еуропа чемпионаттарының көпсайыстарында 1-2 орындар алу;
- Ресми халықаралық жарыстарда 1-3 орындар алу, егер ФАИ мүшелері болып саналатын 5 мемлекет қатысса;
Қазақстан Республикасының спорт шебері.
- Қазақстан Республикасы Чемпионаттарында көпсайыста немесе көпсайысты жаттығудан 1 орын алу;
- Қазақстанның рекордын орнату;
Спорт шеберлігіне үміткер.
- Көпсайыста 1-3 орындар алу немесе ҚР кубогында, Қазақстан Республикасы Чемпионаттарында үш жаттығудан 1-5 орындар алу;
- Екі дәрежелі норманы орындау;
I дәреже.
- ҚР кубогында, Қазақстан Республикасы Чемпионаттарында немесе Ресми халықаралық жарыстарда 1-20 орындар алу;
- Көпсайыстарда 1-10 орындар алу немесе I не одан да жоғары дәрежедегі 158 спортшы қатысатын облыстық сайыстарда  екі жаттығу түрінен 1-2 орындар алу;
- Халықаралық сайыстарға қатысушылардың үздік 30% кіру, егер онда ФАИ кіретін 2 мемлекет қатысса;
- Екі дәрежелі норманы орындау;
II дәреже.
- Қалалық (аудандық) дәрежеден кем емес сайыстардың көпсайыстарында 1-5 орындар алу;
- Көпсайыстарда 1-5 орындар алу немесе клубтық деңгейден төмен емес сайыстарда екі жаттығудан 1 орын алу, егер оған II дәрежедегі 6 спортшыдан жоғары қатысса;
- Кез-келген дәрежедегі жарыстардың көпсайыстарында 1 орын алу, егер оған II дәрежелі 4 спортшы, III дәрежелі 7 спортшы қатысса;
- Ұлттық деңгейден төмен емес жарыстарға немесе ресми халықаралық жарыстарға  қатысса;
- Екі дәрежелі норманы орындау;
III дәреже.
- Оқу-ұшуға дайындық курстарына сәйкес жоспарланған ұшуға алғашқы оқыту бағдарламасын аяқтау және  есептеу жаттығуларын «жақсы» деген бағаға аяқтау;
Немесе дәрежелі нормаларды орындау:
*Ш *СШ*          *СШҮ*          *1д*         *2д*
Ашық қашықтыққа ұшу
150+ шақырым 120+ шақырым  80+ шақырым  40+ шақырым 25+ шақырым
Бір немесе бірнеше бұрылу пункттері бар қашықтыққа ұшу

5. Юношеские разряды присваиваются спортсменам 12 – 18 лет.
Оформление 1 разряда и разряда КМС осуществляется городскими Спорткомитетами по представлению региональных Федераций и подачей документов для согласования в РФК на основании выписки из протоколов, подтверждающих выполнение разрядных требований.
Оформление выполнения разрядных требований МСМК, МС, производит Комитет по спорту Агенства по делам спорта и физической культуры Республики Казахстан по представлению РФК в индивидуальном порядке, при условии представления следующих документов:
- на звание МС - копии удостоверения КМС и выписки из протоколов заверенных РФК, (документа подтверждающего выполнение разрядного требования), или копии протокола международного соревнования; на звание МСМК – копии протокола международного соревнования;
- оформленного Представления на присвоение спортивных званий установленного образца.
Выполнение разрядных требований подтверждается выписками из протоколов соревнований региональным отделением РФК.
Оформление 1 разряда и разряда КМС осуществляется городскими Управлениями по физической культуре и спорту по представлению региональных Федераций и подачей документов для согласования в ФАМС РК на основании выписки из протоколов, подтверждающих выполнение разрядных требований.
Оформление и выполнения разрядных требований МСМК, МС, производит Комитет по спорту Агенства по делам спорта и физической культуры Республики Казахстан. по представлению РФК в индивидуальном порядке, при условии представления следующих документов:
- на звание МС - копии удостоверения КМС и выписки из протоколов заверенных РФК, (документа подтверждающего выполнение разрядного требования), или копии протокола международного соревнования; на звание МСМК – копии протокола международного соревнования;
- оформленного Представления на присвоение спортивных званий установленного образца.
РАКЕТОМОДЕЛЬНОМУ СПОРТУ
Мастер спорта Казахстана международного класса
Минимальный возраст - 17 лет;
1-3 место на Чемпионат мира или Всемирные игры (в год когда не проводится Чемпионат Мира);
1 место на Розыгрыше кубка мира (сумма этапов).
"Мастер спорта Казахстана" (МС) и спортивного разряда "Кандидат в мастера спорта" (КМС)
Звание МС присваивается с 15 лет, КМС с 13 лет
Ранг соревнований
Пол, возраст
Занятое место
МС
КМС
1
2
3
4
Чемпионат мира
Мужчины, женщины
1-3
Чемпионат Азии
Мужчины, женщины
1
2-4
Этап кубка мира
(не менее 4 стран
участниц)
Мужчины, женщины
1
2
Другие международные
соревнования
(не менее 4 стран
участниц)
Мужчины, женщины
1
2-4
Требования присвоения массовых разрядов и условия их выполнения
Ранг
соревнований
ол, возраст
Спортивные Разряды
Юношеские спортивные
разряды
I
II
III
I юн.
I юн.
Занять
место
Занять
место
Занять
место
Занять
место
Занять место
1
2
3
4
5
6
7
Первенство
Казахстана
Мужчины, женщины
1-3
3-6
7-8
9-10
11-12
Первенство
области
Мужчины, женщины
1-2
3-4
5-7
8-10
ПАРАПЛАНЕРНЫЙ СПОРТ
(парапланерный спорт - маршрутные полеты, парапланерный спорт
- на точность приземления)
(сверхлегкие безмоторные летательные аппараты - 3-й класс -
парапланы)
1. МАРШРУТНЫЕ ПОЛЕТЫ
Разрядные требования - мужчины и женщины
Мастер спорта международного класса Республики Казахстан
1 - 3 место в многоборье в трех упражнениях на Чемпионате мира, или Всемирных Воздушных Играх при выполнением разрядных норм и при участии в них команд не менее 5 стран;
1 место в многоборье Чемпионате Европы, Кубке мира (сумма этапов или финал), Кубке Европы (сумма этапов или финал) при участии в них команд не менее 5 стран.
Мастер спорта Республики Казахстан
1-2 место в многоборье или в трех упражнениях на Чемпионате Республики Казахстан;
1 место на Кубке Республики Казахстан.
Кандидат в мастера спорта Республики Казахстан
3-5 место в многоборье или в трех упражнениях на Чемпионате Республики Казахстан;
выполнить 2 разрядные нормы.
I разряд
1 - 20 место в многоборье на Чемпионате Республики Казахстан или на официальных международных соревнованиях;
1 - 10 место в многоборье или 1 - 2 место в двух упражнениях в областных соревнованиях, при участии в них не менее 15 спортсменов I разряда и выше;
Войти в число 30% лучших участников на международных соревнованиях, в которых принимали участие не менее 2 стран - членов ФАИ;
Выполнить 2 разрядные нормы.
II разряд
1 - 5 место в многоборье на соревнованиях не ниже городского (районного) масштаба;
1 - 3 место в многоборье или 1 место в двух упражнениях на соревнованиях не ниже клубного ранга, при участии в них не менее 6 спортсменов II разряда;
1 место в многоборье на соревнованиях любого масштаба, при участии в них не менее 4 спортсменов II разряда или 7 спортсменов III разряда;
принять участие в соревнованиях не ниже Национального уровня или на официальных международных соревнованиях.
выполнить 2 разрядные нормы.
III разряд
Закончить программу первоначального обучения планирующим полетам согласно курсу учебно-летной подготовки и выполнить зачетные упражнения с оценкой не ниже "хорошо".
выполнить разрядные нормы :
*МСМК* *МС* *КМС* *1р* *2р*
Полет на открытую дальность
150+ км 120+ км 80+ км 40+ км 25+ км
*МСМК* *МС* *КМС* *1р* *2р*
Полет на дальность через один или несколько поворотных пунктов маршрута

130+ шақырым  110+ шақырым  80+ шақырым 40+ шақырым 25+ шақырым
Белгілі мақсатқа дейін қашықтыққа ұшу
150+ шақырым  120+ шақырым  80+ шақырым 40+ шақырым 25+ шақырым
Белгілі мақсатқа дейін қашықтыққа ұшу және қайту
100+ шақырым  90+ шақырым  70+ шақырым 30+ шақырым 20+ шақырым.
Үшбұрышты бағыт бойынша қашықтыққа ұшу
80+ шақырым  60+ шақырым  45+ шақырым  30+ шақырым  -*-
Ескерту: Үшбұрышты бағытта үшбұрыштың еш жақтары оның жалпы ұзындығының 28%-нан кем болмауы тиіс.
Дәрежелі талаптар мен нормаларды орындау талаптары.
Жарыстар және оқу-жаттығулық жиындар ҚР Спорт және дене шынықтыру істері агенттігінің бекіткен ережелері мен қосымшаларына сәйкес жүргізіледі.
ХДСШ және СШ нормативтері мен дәрежелік талаптары орындалған болып саналады, егер Қзақстан Республикасының бірыңғай күнтізбелік жоспарына немесе ФАИ халықаралық авиация федерациясы күнтізбелік жоспарына енгізілсе,
Егер онда:
ХДСШ халықаралық жарыстарда 5 командадан кем емес
СШ және СШҮ республикалық деңгейдегі жарыстарда 5 командадан кем емес
I дәреже – облыстық(ведомстволық) дәрежедегі жарыстарда 3 командадан кем емес
Спорттық атақтар мен дәрежелер беріледі, егер басты қазылар алқасы және қазылар бригадасы  құрамына келесі біліктегі қазылар кіреді:
ХДСШ – халықаралық дәрежедегі 3 қазы;
СШ – жоғары дәрежелі ұлттық 3 қазы және ұлттық дәрежелі 2 қазы;
СШҮ – жоғары дәрежелі ұлттық 2 қазы және ұлттық дәрежелі 3 қазы;
I дәреже – жоғары дәрежелі ұлттық 2 қазы және ұлттық дәрежелі 2  қазы;
Жаттығуларда есептеу қолданылады, егер жаттығу жарыстар туралы ережеде көрсетілген болса.
Жалпы жарыстарға ересектермен бірге 16 жасқа толғандар жіберіледі.
2 ҚОНУ ДӘЛДІГІНЕ.
Дәрежелік талаптар – әйелдер және ерлер.
Қазақстан Республикасының халықаралық класстағы спорт шебері.
- Әлем кубогы, әлем чемпионаты жарыстарында 1-3 орындар алу, Бүкіләлемдік әуе ойындарында, Еуропа немесе Азия Чемпионаттарында 1орын алу, егер онда ФАИ мүшелігіне  кіретін 5 мемлекет қатысса.
Қазақстан Республикасының спорт шебері.
Қазақстан Республикасы кубогында, Қазақстан Республикасы Чемпионаттарында 1 орын алу керек, егер онда СШ атағындағы 6 спортшы және СШҮ атағындағы 12 спортшы қатысса
Спорт шеберлігіне үміткер.
- Қазақстан Республикасы кубогында, Қазақстан Республикасы Чемпионаттарында 1-6 орындар алу, егер онда СШ атағындағы 3 спортшы немесе СШҮ атағындағы 6 спортшы қатысса
I дәреже.
- Қазақстан Республикасы кубогында, Қазақстан Республикасы, ФАИ категориясындағы ұлттық деңгейдегі жарыстарда 1-5 орындар алу, егер онда 1 дәрежедегі немесе одан да жоғары кем дегенде 10 спортшы қатысса
II дәреже.
- Облыстық дәрежедегі немесе клубтық дәрежедегі жарыстарға қатысушылардың үздік 30% кіру.
III дәреже.
- Оқып-ұшуға дайындық курстарына сәйкес жоспарланған үшуға алғашқы оқыту бағдарламасын аяқтау және  есептеу жаттығуларын «жақсы» деген бағаға аяқтау;
Дәрежелі талаптар мен нормаларды орындау талаптары.
1 Жарыстар және оқу-жаттығулық жиындар ҚР спорт және денешынықтыру агенттігінің бекіткен ережелері мен қосымшаларына сәйкес жүргізіледі.
2 ХКСШ және СШ нормативтері мен дәрежелік талаптары орындалған болып саналады, егер Қзақстан Республикасының бірыңғай күнтізбелік жоспарына немесе ФАИ халықаралық авиация федерациясының күнтізбелік жоспарына енгізілсе,
3 Жалпы жарыстарға ересектермен бірге 16 жасқа толғандар жіберіледі.
КМС-кандидат в мастера спорта – СШҮ спорт шеберлігіне үміткер
МС-мастер спорта – СШ- спорт шебері
МСМК-мастер спорта международного класса – ХДСШ-халықаралық дәрежедегі спорт шебері
ПАРАШЮТ СПОРТЫ
(классикалық парашютизм, қону дәлдігімен парашютпен секірулер, топтық парашюттік акробатика,
күмбездік парашюттік акробатика, парашюттік көп сайыс)
1. КЛАССИКАЛЫҚ ПАРАШЮТИЗМ
Дәреже талабы (ерлер және әйелдер)
Қазақстан Республикасы халықаралық дәрежедегі спорт шебері - алу:
Қос сайыста 1- 3 орын немесе жаттығулардың біреуінен жеке немесе Әлем чемпионатында команда құрамында, Әлем әскери чемпионатында(CISM) 1-2 орын;
жаттығулардың біреуінен жеке немесе Азия чемпионатында команда құрамында, Азия әскери чемпионатында 1-ші орын;
5 елден кем емес қатысқан кезде халықаралық жарыста қос сайыста 1-ші орын;
қону дәлдігімен бір жаттығудағы жеке секірулерде немесе топтық секірулерде әлемдік рекордты орнату.
Қазақстан Республикасының спорт шебері
ТМД елдерінің, сонымен қатар ТМД елдерінің Қарулы Күштері ашық чемпионатындағы (спартакиадаларында) қос сайыста 1-3 орын;
Қазақстан Республикасы чемпионатындағы қос сайыста 1-ші орын.
Қазақстан Республикасының спорт шеберлігіне үміткер

130+ км 110+ км 80+ км 40+ км 25+ км
Полет на дальность до цели
150+ км 120+ км 80+ км 40+ км 25+ км
Полет на дальность до цели с возвращением
100+ км 90+ км 70+ км 30+ км 20+ км
Полет на дальность по треугольному маршруту
80+ км 60+ км 45+ км 30+ км -*-
Примечание : На треугольном маршруте ни одна из сторон треугольника не должна быть менее 28% от его общей длины.
Условия выполнения разрядных требований и норм .
1. Соревнования и учебно-тренировочные сборы проводятся по правилам и положениям, утвержденным Агентством Республики Казахстан по делам спорта и физической культуры.
2. Разрядные требования и нормативы МСМК и МС считаются выполненными, если соревнования включены в единый календарный план Республики Казахстан или календарный план международной авиационной федерации FAI.при участии:
МС и КМС не менее 5-ти команд на соревнованиях не ниже республиканского масштаба.
I разряд - не менее 3-х любых команд на соревнованиях не ниже областного (ведомственного) масштаба.
Спортивные звания и разряды присваиваются, если в составе главной судейской коллегии и бригады судей входили судьи следующей квалификации:
МСМК – 3 судьи международной категории;
МС – 3 национальных судьи высшей категории и 2 судьи национальной категории;
КМС – 2 национальных судьи высшей категории и 3 судьи национальной категории;
I-й разряд – 2 национальных судьи высшей категории и 2 судьи национальной категории;
4. Зачет по упражнениям применяется, если их розыгрыш предусмотрен положением о соревнованиях.
5. Минимальный возраст юных спортсменов, допускаемых к соревнованиям с взрослыми на общих основаниях — 16 лет.
2. На точность приземления
Разрядные требования - мужчины и женщины
Мастер спорта международного класса Республики Казахстан .
1 - 3 место на Чемпионате мира при участии в них команд не менее 5 стран - членов ФАИ;
1 место на Кубке мира при участии в них команд не менее 5 стран - членов ФАИ;
1-2 место в Всемирные Воздушные Игры, при участии в них команд не менее 5 стран - членов ФАИ;
1 место на Чемпионат Европы или Азии при участии в них команд не менее 5 стран - членов ФАИ.
Мастер спорта Республики Казахстан
1-2 место на Чемпионате Республики Казахстан при участии в них не менее 6 спортсменов в звании МС или 12 спортсменов в звании КМС;
1 место на Кубке Республики Казахстан.
Кандидат в мастера спорта
3-6 место на Чемпионате Республики Казахстан при участии в них не менее 3 спортсменов в звании МС или 6 спортсменов в звании КМС.
I разряд
1-5 место на соревнованиях не ниже Национального уровня 2-ой категории ФАИ, при участии в них не менее 10 спортсменов 1 разряда и выше.
II разряд
Войти в число 30% лучших участников на областных соревнованиях или соревнованиях клубного ранга.
III разряд
Закончить программу первоначального обучения планирующим полетам согласно курсу учебно-летной подготовки и выполнить зачетные упражнения с оценкой не ниже "хорошо".
Условия выполнения разрядных требований и норм.
1. Соревнования и учебно-тренировочные сборы проводятся по правилам и положениям, утвержденным Агентством Республики Казахстан по делам спорта и физической культуры.
Разрядные требования и нормативы МСМК и МС считаются выполненными, если соревнования включены в единый календарный план Республики Казахстан или календарный план международной авиационной федерации FAI.
3. Минимальный возраст юных спортсменов, допускаемых к соревнованиям с взрослыми на общих основаниях 16 лет.
ПАРАШЮТНЫЙ СПОРТ
(классический парашютизм, индивидуальная точность приземления,
групповая парашютная акробатика, купольная парашютная акробатика,
парашютное многоборье).
1. КЛАССИЧЕСКИЙ ПАРАШЮТИЗМ
Разрядные требования (мужчины и женщины)
Мастер спорта международного класса Республики Казахстан
1- 3 место в двоеборье в одном из упражнений лично или в составе команды на чемпионате (кубке) Мира;
1-3 место в двоеборье или в одном из упражнений лично или в составе команды на военном чемпионате Мира (CISM);
1 место в двоеборье или 1-е место в одном из упражнений лично или в составе команды на чемпионате Азии, военном чемпионате Азии.
Мастер спорта Республики Казахстан
1-3 место в двоеборье на открытых чемпионатах Вооруженных Сил стран СНГ;
1-2 место в двоеборье на чемпионате Республики Казахстан среди взрослых;
1 место на Кубке Республики Казахстан.
Кандидат в мастера спорта Республики Казахстан

10,5
11,8
13,5
15,0
2 иректелу
10,0 ішінде
2
иректелу
12,0 ішінде
Ескертпе:
3-ші дәрежедегі нормативті орындау үшін парашютпен 3 секірулер орындау қажет;
Қону дәлдігі бойынша нормативтерді орындау үшін:
ХДСШ, СШ және СШК- нөлдік белгінің диаметрі 2 сантиметрді құрайды, 0,16 м радиусымен сынақ шеңбері (электрондық датчик);
I дәреже - 1,5 м радиусымен сынақ шеңбері еркектер мен жас жігіттер үшін  және 2,5 м әйелдер мен қыздар үшін;
II дәреже - 25 м радиусымен сынақ шеңбері.
Дәрежелік нормативтер қос сайыста орындалады, сонымен қатар бір күнтізбелік жылдың ішінде әртүрлі жарыста әрбір жаттығуда дәрежелік нормативтерді жеке - жеке орындауға рұқсат етіледі.
Дәрежелік талаптар мен нормативтердің орындау шарттары
Дәрежелік нормативтер қос сайыста орындалады.
ХДСШ және СШ нормативтерін орындау үшін қону дәлдігінің және акробатикалық секірулердің бағалауы қону дәлдігінің автоматтандырылған өлшеу жүйесі және жеке акробатика нәтижелерін бейнеұстау жүйесі міндетті түрде қолданған кезде орындалады.
Егер де жарыстар Қазақстан Республикасының бірыңғай күнтізбелік жоспарына, немесе FAI халықаралық авиациялық федерациясының күнтізбелік жоспарына енгізілсе ХДСШ және СШ дәрежелік талаптары мен нормативтері орындалды деп есептеледі.
Дәрежелік нормативтер мен талаптар орындалды деп есептеледі:
ХДСШ – халықаралық жарыста кем дегенде 5 ел қатысқан кезде;
СШ және СШК- республика көлеміндегі және клубтық кездесулердегі жарыста 3 әртүрлі ұйымдардың (аэроклуб, ведомстволыр, облыстар және қалалар) кем дегенде 5 командасы қатысқан кезде.
Спорттық атақтар 16 жастан, разрядтар 15 жастан беріледі.
2. ҚОНУ ДӘЛДІГІНЕ ПАРАШЮТПЕН СЕКІРУЛЕР
Дәрежелік талаптар (ерлер және әйелдер)
Қазақстан Республикасының халықаралық дәрежедегі спорт шебері - алу:
Жекелік қону дәлдігінде жеке немесе Әлем чемпионатында команда құрамында, Әлем әскери чемпионатында (CISM) 1-3 орын;
Жекелеген қону дәлдігінде жеке немесе Азия чемпионатында команда құрамында, Азия әскери чемпионатында 1-ші орын;
Жеке секірулерде немесе топтық секірулерде қону дәлдігіне әлемдік рекорд орнату.
Қазақстан Республикасының спорт шебері
Қазақстан Республикасының чемпионатында жеке қону дәлдігінде 1-ші орын алу.
Қазақстан Республикасы спорт шеберінің кандидаты
Қазақстан Республикасы чемпионатында жеке қону дәлдігінде 2-3 орын.
Ескертпе: юниор арасындағы өткізілетін жарысқа осы талап тиісті емес.
Дәрежелік нормативтер
Атақтар, дәрежелер
ХДСШ
СШ
СШК
I
ер.
әйел.
ер.
әйел.
ер.
әйел.
ер.
әйел.
Қону дәлдігін есепке алуымен секірулер: жеке дәлдігінің бағдарламасы бойынша барлық секірулер, бірақ кем емес
5
5
5
5
5
5
2
2
Шеңбер орталығынан орташа ауытқуы, м.

10,5
11,8
13,5
15,0
2
спирали за
10,0
2
спирали
за 12,0
Примечание:
Для выполнения норматива 3-го разряда необходимо выполнить 3 прыжка с парашютом;
Для выполнения нормативов по точности приземления:
МСМК - диаметр нулевой отметки составляет 2 сантиметра, зачетный круг радиусом 0,16 м. (электронный датчик);
МС и КМС - диаметр нулевой отметки может составлять 2 или 3 сантиметра, зачетный круг радиусом 0,16 м. (электронный датчик).
Условия выполнения разрядных требований и нормативов
Разрядные нормативы выполняются в двоеборье.
Оценка точности приземления и акробатических прыжков для выполнения нормативов МСМК и МС и КМС производится при обязательном использовании автоматической измерительной системы точности приземления и системы видеофиксации результатов индивидуальной акробатики.
Разрядные требования и нормативы МСМК и МС считаются выполненными, если соревнования включены в единый календарный план Республики Казахстан или календарный план международной авиационной федерации FAI.
Разрядные требования и нормативы считаются выполненными:
МС и КМС - на соревнованиях не ниже республиканского масштаба и кубковых встречах при участии не менее 5-ти команд 3-х различных организаций (аэроклубов, ведомств, областей и городов).
Спортивные звания присваиваются с 16 лет, разряды - с 15 лет.
Спортивные звания и разряды присваиваются, если в состав главной судейской коллегии входили судьи следующей квалификации:
МСМК – 3 судьи международной категории;
МС – 3 национальных судьи высшей категории и 2 судьи национальной категории;
КМС – 2 национальных судьи высшей категории и 3 судьи национальной категории;
1-й разряд – 2 национальных судьи высшей категории и 2 судьи национальной категории.
2. ИНДИВИДУАЛЬНАЯ ТОЧНОСТЬ ПРИЗЕМЛЕНИЯ
Разрядные требования (мужчины и женщины)
Мастер спорта международного класса Республики Казахстан
1-3 место в индивидуальной точности приземления лично или в составе команды на чемпионате (кубке) Мира;
1-3 место в индивидуальной точности приземления лично или в составе команды на военном чемпионате Мира (CISM);
1 место в индивидуальной точности приземления лично или в составе команды на чемпионате Азии, военном чемпионате Азии.
Мастер спорта Республики Казахстан
1-3 место в индивидуальной точности приземления на открытых чемпионатах Вооруженных Сил стран СНГ;
1-2 место в индивидуальной точности приземления на чемпионате Республики Казахстан среди взрослых;
1 место на Кубке Республики Казахстан среди взрослых.
Кандидат в мастера спорта Республики Казахстан
3-4 место в индивидуальной точности приземления на чемпионате Республики Казахстан среди взрослых.
Разрядные нормативы
Звания, разряды
МСМК
МС
КМС
I
муж.
жен.
муж.
жен.
муж.
жен.
муж.
жен.
Прыжки с учетом точности
приземления: все прыжки
по программе
индивидуальной точности,
но не менее
5
5
5
5
5
5
2
2
Среднее отклонение от
центра круга, м.

0,008
0,012
0,03
0,05
0,08
0,11
0,8
1,5
Ескертпе:
Қону дәлдігі бойынша нормативтерді орындау үшін:
ХДСШ, СШ және СШК - нөлдік белгінің диаметрі 2 сантиметрді құрайды,, сынақ шеңбері 0,16 м радиусымен. (электрондық датчик);
1 дәреже – ерлер үшін 1,5 м, әйелдер үшін 2,5 м радиусымен сынақ шеңбері.
Дәрежелік талаптар мен нормативтердің орындау шарттары
ХДСШ және СШ нормативтерін орындау үшін қону дәлдігінің бағалауы қону дәлдігінің автоматтандырылған өлшеу жүйесі міндетті түрде қолданған кезде орындалады.
Егерде жарыстар Қазақстан Республикасының бірыңғай күнтізбелік жоспарына, немесе FAI халықаралық авиация федерациясының күнтізбелік жоспарына енгізілсе ХДСШ және СШ дәрежелік талаптары мен нормативтері орындалды деп есептеледі.
Дәрежелік нормативтер мен талаптар орындалды деп есептеледі:
ХДСШ – халықаралық жарыста кем дегенде 5 ел қатысқан кезде;

0,008
0,012
0,03
0,05
0,8
0,11
0,8
1,5
Примечание:
Для выполнения нормативов по точности приземления:
МСМК, МС и КМС - диаметр нулевой отметки составляет 2 сантиметра, зачетный круг радиусом 0,16 м. (электронный датчик);
1 разряд - зачетный круг радиусом 1,5 м. для мужчин и 2,5 м. для женщин.
Условия выполнения разрядных требований и нормативов
Оценка точности приземления для выполнения нормативов МСМК и МС и КМС производится при обязательном использовании автоматической измерительной системы точности приземления.
Разрядные требования и нормативы МСМК и МС считаются выполненными, если соревнования включены в единый календарный план Республики Казахстан или календарный план международной авиационной федерации FAI.
Разрядные требования и нормативы считаются выполненными:
МСМК - на международных соревнованиях при участии не менее 5 стран;

СШ және СШК- 3 әртүрлі ұйымдардың (аэроклуб, ведомстволар, облыстар және қалалар) 5 командалардан кем емес қатысқан кезде республика көлеміндегі және клубтық кездесулердегі жарыста.
Спорттық атақтар 16 жастан, дәрежелер 15 жастан беріледі.
3. ТОПТЫҚ ПАРАШЮТТІК АКРОБАТИКА
Дәрежелік талаптар (ерлпер және әйелдер)
Қазақстан Республикасының халықаралық дәрежедегі спорт шебері - алу:
Әлем чемпионатында (кубогында) «екі», «төрт», немесе «сегіз» команда құрамында 1-3 орын;
Азия чемпионатында «екі», «төрт», немесе «сегіз» команда құрамында 1-ші орын;
Азия рекордын орнату.
Қазақстан Республикасының спорт шебері – алу:
Қазақстан Республикасының чемпионатында жеке қону дәлдігінде 1-ші орын алу (кубогында) «екі», «төрт», немесе «сегіз» команда құрамында;
атақ, дәреже
Секірулер саны (жарыс бағдарламасы бойынша барлық секірулер, бірақ кем емес)
Секірулер үшін фигуралар орташа саны (белгіленген уақытта)
ерлер// әйелдер
«екі»
«төрт»
«сегіз»
ХДСШ
8
17 // 15
15 // 13
12 // 10
СШ
6
14 // 12
12 // 10
10 // 8
СШК
4
11 // 9
9 // 7
7 // 5
I
4
8 // 6
6 // 4
5 // 3
Дәрежелік талаптар мен нормативтердің орындау шарттары
Дәрежелік нормативтер бір жарыста орындалады.
Әйелдерге ерлер командаларының құрамына кіруге болады. Бұл жағдайларда оларға ерлер үшін нормативтері бойынша атақтар мен дәрежелер беріледі. Егер әйелдер командасының құрамында бір ер адам болса команда ерлер командасы болып есептеледі (әуе операторын қоспай отырып).
Атақтар мен дәрежелер беру үшін жарыс бағдарламасы бойынша есептелген, бірақ кестеде көрсетілген саннан кем емес барлық секірулер есептеледі.
Егерде жарыстар Қазақстан Республикасының бірыңғай күнтізбелік жоспарына, немесе FAI халықаралық авиациялық федерациясының күнтізбелік жоспарына енгізілсе ХДСШ және СШ дәрежелік талаптары мен нормативтері орындалды деп есептеледі.
Запастағы қатысушылар болған кезде дәрежелік талаптар мен нормативтерді орындау үшін запастағы қатысушыларға команда құрамында секірулердің 50% кем емес орындау керек.
Дәрежелік нормативтер орындалды деп есептеледі:
ХДСШ - «екілік» үшін 8 командалардан кем емес, «төрттік» үшін 5 командалардан және «сегіздік» үшін кем дегенде 4 команда қатысқан кезде;

МС и КМС - на соревнованиях не ниже республиканского масштаба и кубковых встречах при участии не менее 5-ти команд 3-х различных организаций (аэроклубов, ведомств, областей и городов).
Спортивные звания присваиваются с 16 лет, разряды - с 15 лет.
Спортивные звания и разряды присваиваются, если в состав главной судейской коллегии входили судьи следующей квалификации:
МСМК – 3 судьи международной категории;
МС – 3 национальных судьи высшей категории и 2 судьи национальной категории;
КМС – 2 национальных судьи высшей категории и 3 судьи национальной категории;
1-й разряд – 2 национальных судьи высшей категории и 2 судьи национальной категории.
3. ГРУППОВАЯ ПАРАШЮТНАЯ АКРОБАТИКА
Разрядные требования (мужчины и женщины)
Мастер спорта международного класса Республики Казахстан
1-3 место в составе команды «двойки», «четверки» или «восьмерки» на чемпионате Мира;
1 место в составе команды «двойки», «четверки» или «восьмерки» на кубке Мира;
1 место в составе команды «двойки», «четверки» или «восьмерки» на чемпионате Азии.
Мастер спорта Республики Казахстан
1-2 место в составе команды «двойки», «четверки» или «восьмерки» на чемпионате Республики Казахстан;
1 место в составе команды «двойки», «четверки» или «восьмерки» на Кубке Республики Казахстан.
Разрядные нормативы (мужчины и женщины)
Звание,
разряд
Количество прыжков (все
прыжки по программе
соревнований, но не
менее)
Количество фигур в среднем за прыжок (в
установленное время)
мужчины // женщины
«двойки»
«четверки»
«восьмерки»
МСМК
8
17 // 15
15 // 13
12 // 10
МС
6
14 // 12
12 // 10
10 // 8
КМС
4
11 // 9
9 // 7
7 // 5
I
4
8 // 6
6 // 4
5 // 3
Условия выполнения разрядных требований и нормативов
Разрядные нормативы выполняются на одних соревнованиях.
Женщины могут входить в состав мужских команд. В этом случае им присваиваются звания и разряды по нормативам для мужчин. Команда считается мужской, если есть один мужчина (за исключением воздушного оператора).
Для присвоения званий и разрядов учитываются все прыжки, засчитанные по программе соревнований, но не менее количества, указанного в таблице.
Разрядные требования и нормативы МСМК и МС считаются выполненными, если соревнования включены в единый календарный план Республики Казахстан или календарный план международной авиационной федерации FAI.
При наличии запасных участников, для выполнения разрядных требований и нормативов запасные участники должны совершить 50% прыжков в составе команды.
Разрядные нормативы считаются выполненными при участии:
МСМК - не менее 8-ми команд для «двоек», 5-ти команд для «четверок» и 4-х команд для «восьмерок» на международных соревнованиях при участии не менее 5 стран;

СШ және СШК  - республика көлемінен төмен емес жарыстарда «екілік» үшін 6 командадан, «төрттік» үшін 4 командадан, «сегіздік» үшін кем дегенде 3 команда қатысқан кезде;
I дәреже – облыстық (ведомстволық) көлеміндегі жарыстарда 3 командадан кем емес.
Спорттық атақтар мен дәрежелер егер төрешілік әуе бейне түсірілім түрінде өткізілсе беріледі.
Спорттық атақтар мен дәрежелер әуе операторына да беріледі, өйткені ол команда мүшесі болып табылады.
4. КҮМБЕЗДІК ПАРАШЮТТІК АКРОБАТИКА
Дәрежелік талаптар
Қазақстан Республикасының халықаралық дәрежедегі спорт шебері - алу:
Әлем чемпионатында (кубогында) «екі», «төрт», немесе  «сегіз» команда құрамында 1-3 орын;
Азия чемпионатында «екі», «төрт», немесе  «сегіз» команда құрамында 1-ші орын;
Қазақстан Республикасының спорт шебері - алу:
Қазақстан Республикасының чемпионатында жеке қону дәлдігінде 1-ші орын алу (кубогында) «екі», «төрт», немесе  «сегіз» команда құрамында;
Разрядтық нормативтер
Спорттық атақ, дәреже
Секірулер саны (барлық секірулер бағдарлама бойынша) бірақ кем емес
Төрттер (ауыспалы, секіру үшін орташа
Екілер (дәрізді қайта құруы), секіру үшін орташа
Төрттер (дәрізді қайта құруы), секіру үшін орташа
сегіздер(қайта құрудың жылдамдығы)
ХДСШ
8
15 қайта құру
12 қайта құру
7 қайта құру
50 сек
СШ
6
12 қайта құру
9 қайта құру
5 қайта құру
65 сек
СШК
4
9 қайта құру
7 қайта құру
3 қайта құру
100 сек
I
4
6 қайта құру
5 қайта құру
2 қайта құру
119 сек
Разрядтық талаптар мен нормативтердің орындау шарттары
Дәрежелік нормативтер бір жарыста орындалады.
Атақтар мен дәрежелер беру үшін жарыс бағдарламасы бойынша есептелген, бірақ кестеде көрсетілген саннан кем емес барлық секірулер есептеледі.
Егер де жарыстар Қазақстан Республикасының бірыңғай күнтізбелік жоспарына, немесе FAI халықаралық авиация федерациясының күнтізбелік жоспарына енгізілсе ХДСШ және СШ дәрежелік талаптары мен нормативтері орындалды деп есептеледі.
Запастағы қатысушылар болған кезде дәрежелік талаптар мен нормативтерді орындау үшін запастағы қатысушыларға команда құрамында секірулердің 50% кем емес орындау керек.
Дәрежелік нормативтер орындалды деп есептеледі:

МС и КМС - не менее 6-ти команд для «двоек», 4-х команд для «четверок» и 3-х команд для «восьмерок» на соревнованиях не ниже республиканского масштаба;
I разряд - не менее 3-х любых команд на соревнованиях не ниже областного (ведомственного) масштаба.
Спортивные звания и разряды присваиваются, если в состав главной судейской коллегии и бригады судей по квалифицируемому упражнению входили судьи следующей квалификации:
МСМК – 3 судьи международной категории;
МС – 3 национальных судьи высшей категории и 2 судьи национальной категории;
КМС – 2 национальных судьи высшей категории и 3 судьи национальной категории;
I-й разряд – 2 национальных судьи высшей категории и 2 судьи национальной категории;
Спортивные звания и разряды присваиваются, если судейство проводилось с использованием воздушной видеосъемки;
Спортивные звания и разряды присваиваются и воздушному оператору, так как он является членом команды.
4. КУПОЛЬНАЯ ПАРАШЮТНАЯ АКРОБАТИКА
Разрядные требования
Мастер спорта международного класса Республики Казахстан
1-3 место в составе команды «двойки», «четверки» или «восьмерки» на чемпионате Мира;
1 место в составе команды «двойки», «четверки» или «восьмерки» на кубке Мира;
1 место в составе команды «двойки», «четверки» или «восьмерки» на чемпионате Азии.
Мастер спорта Республики Казахстан
1-2 место в составе команды «двойки», «четверки» или «восьмерки» на Чемпионате Республики Казахстан;
1 место в составе команды «четверки» или «восьмерки» на Кубке Республики Казахстан.
Разрядные нормативы
Спортивное
звание,
разряд
Количество
прыжков
(все прыжки
по
программе)
но не менее
Четверки
(ротация),
в среднем за
прыжок
Двойки
(последователь-
ное
перестроение),
в среднем за
прыжок
Четверки
(последо-
вательное
перестрое-
ние),
в среднем за
прыжок
Восьмерки
(скоростное
построение)
МСМК
8
15
перестроений
12 перестроений
7
перестроений
50 сек
МС
6
12
перестроений
9 перестроений
5
перестроений
65 сек
КМС
4
9 перестроений
7 перестроений
3
перестроения
100 сек
I
4
6 перестроений
5 перестроений
2
перестроения
119 сек
Условия выполнения разрядных требований и нормативов
Разрядные нормативы выполняются на одних соревнованиях.
Для присвоения званий и разрядов учитываются все прыжки, засчитанные по программе соревнований, но не менее количества, указанного в таблице.
Разрядные требования и нормативы МСМК и МС считаются выполненными, если соревнования включены в единый календарный план Республики Казахстан или календарный план международной авиационной федерации FAI.
При наличии запасных членов команды при выполнении разрядных нормативов и требований, каждый член команды должен совершить 50% прыжков в составе команды.
Разрядные нормативы считаются выполненными при участии:

ХДСШ – халықаралық жарыстарға «екілік» үшін кем дегенде 8 команда, «төрттік» үшін кем дегенде 5 команда және «сегіздік» үшін кем дегенде 4 команда қатысқан кезде;
СШ және СШК - республика көлемінен төмен емес жарыстарда «екілік» үшін 6 командадан, «төрттік» үшін 4 командадан, «сегіздік» үшін 3 командадан кем емес;
I дәреже – облыс (ведомстволық) көлеміндегі жарыстарда кем дегенде 3 команда.
Спорттық атақтар мен разрядтар егер төрешілік әуе бейне түсірілім өткізілсе беріледі.
Спорттық атақтар мен дәрежелер әуе операторына да беріледі, өйткені ол команда мүшесі болып табылады.
5. ПАРАШЮТТІК КӨП САЙЫС
Дәрежелік талаптар (ерлер және әйелдер)
Қазақстан Республикасының спорт шебері - алу:
Қазақстан Республикасының чемпионатында көп сайыстағы жеке сынақта 1-ші орын;
Қазақстан Республикасының спорт шеберлігіне үміткер - алу:
Облыс (ведомстволық) көлеміндегі жарыста көп сайыстағы жеке сынақта 1-ші орын;
Қазақстан Республикасы чемпионатында көп сайыстағы жеке сынақта 2-3 орын.
1-разряд - алу:
Облыстық (ведомстволық) көлеміндегі жарыста көп сайыстағы жеке сынақта 2-3 орын.
Көп сайыс бағдарламасы
Жаттығулар
Көп сайыс бағдарламалары
бағдарлама 1
бағдарлама 2
бағдарлама 3
СШ, СШК
1,2-ші дәреже
3,1-ші жастық
2-ші және 3-ші жастық
ер
әйел
ер
әйел
ер
әйел
ер
әйел
Жаттығу №1 -
Парашютпен жеке секірулер.
жаттығу №5 – жеке сынақ тапсырумен парашютпен топтық секірулер
Қону дәлдігіне
Парашютпен секірулердің элементтері (бөліну, қону,  парашют жинау)
Парашютпен секірулердің элементтері (бөліну, қону,  парашют жинау
5 секірулер (мин. 3 секіру)
секірулер (мин. 2 секіру)
Жаттығу  №2 -атыс:

МСМК не менее 8-ми команд «двоек», 5-ти команд «четверок» или 4-х «команд» восьмерок на международных соревнованиях;
МС и КМС не менее 6-ти команд «двоек», 4-х команд «четверок» или 3-х команд «восьмерок» на соревнованиях не ниже республиканского масштаба.
I разряд - не менее 3-х любых команд на соревнованиях не ниже областного (ведомственного) масштаба.
Спортивные звания и разряды присваиваются, если в составе главной судейской коллегии и бригады судей входили судьи следующей квалификации:
МСМК – 3 судьи международной категории;
МС – 3 национальных судьи высшей категории и 2 судьи национальной категории;
КМС – 2 национальных судьи высшей категории и 3 судьи национальной категории;
I-й разряд – 2 национальных судьи высшей категории и 2 судьи национальной категории;
Спортивные звания и разряды присваиваются, если судейство проводилось с использованием воздушной видеосъемки.
Спортивные звания присваиваются и воздушному оператору, так как он является членом команды.
5. ПАРАШЮТНОЕ МНОГОБОРЬЕ
Разрядные требования (мужчины и женщины)
Мастер спорта Республики Казахстан
1-2 место в личном зачете в многоборье на чемпионате Республики Казахстан;
1 место на Кубке Республики Казахстан.
Кандидат в мастера спорта Республики Казахстан
3-4 место в личном зачете в многоборье на чемпионате Республики Казахстан;
2-3 место на Кубке Республики Казахстан;
1 место в личном зачете в многоборье на соревнованиях областного (ведомственного) масштаба.
I разряд - занять :
2-3 место в личном зачете в многоборье на соревнованиях областного (ведомственного) масштаба.
Программы многоборья
Упражнения
Программы многоборья
Программа 1
Программа 2
Программа 3
МС, КМС
1,2-й
разряды
3,1-й юношеский
2-й и 3-й юношеский
муж
жен
муж
жен
муж
жен
муж
жен
Упражнение № 1 -
индивидуальные
прыжки с парашютом.
Упражнение №5 -
групповые прыжки с
парашютом с
индивидуальным
зачетом
На точность приземления
Элементы
парашютного
прыжка
(отделение,
приземление,
сборка
парашюта)
Элементы парашютного
прыжка (отделение,
приземление, сборка
парашюта)
5
прыжков
(мин.
3 пр.)
прыжков
(мин. 2 пр.)
Упражнение №2
-стрельба:

1850
3-ші жастық
-
-
1800
-
-
1650
Ескертпе: Түрдегі шектеумен ұпай бойынша СШ, СШК спорттық атағын, 1-ші және 2-ші спорттық дәрежесін беру үшін спортшы жаттығулардың әрбір түрінде талап етілген ұпай санын жинап алуы керек.
Дәрежелік талаптар мен нормативтердің орындау шарттары
Дәрежелік нормативтер бір жарыста орындалады.
Егер спортшы көп сайыстың әрбір түрінде сынақ ұпайларын жинап алса спорттық атақ пен дәреже беріледі, егер спортшылар көп сайыстың бір түрінен нөлдік бағасын алса атақ пен разряд берілмейді.
Егер жарыстар Қазақстан Республикасы бірыңғай күнтізбелік жоспарына енгізілсе СШ дәрежелік нормативтері орындалды деп есептеледі.
Парашютпен секірулерде дәрежелік талаптар мен нормативтерді орындау үшін жарыс бағдарламасы бойынша жеке дәлдік секірулердің барлығы есептеледі, бірақ:

1850
III
юношеск.
-
-
1800
-
-
1650
Примечание: Для присвоения спортивного звания МС, КМС, 1-го и 2-го спортивных разрядов по очкам с ограничением в видах, спортсмен должен набрать требуемое количество очков в каждом виде упражнений.
Условия выполнения разрядных требований и нормативов
Разрядные нормативы выполняются на одних соревнованиях.
Спортивные звания и разряды присваиваются, если спортсмен набрал зачетные очки в каждом виде многоборья, то есть они не могут быть присвоены, если спортсмены имеют нулевую оценку по одному из видов многоборья.
Разрядные нормативы МС считаются выполненными, если соревнования включены в единый календарный план Республики Казахстан.
Для выполнения разрядных требований и нормативов в прыжках с парашютом, в зачет идут все прыжки индивидуальной точности по программе соревнований, но не менее:

L-13 «Бланик» планерімен ұшу кезінде жылдамдық жаттығулары кезінде 0,75 коэффициент, аталған коэфициент 1 разряд, СШҮ, СШ орындау кезінде орта жылдамдығын есептеу үшін енгізіледі.
ДЕЛЬТАПЛАНЕРЛЫҚ СПОРТ
Қазақстан Республикасы халықаралық дәрежедегі спорт шебері - алу:
Әлем чемпионатында, Авиация Олимпиадасында қос сайыста жаттығулардың біреуінен 1- 3 орын
Еуропа чемпионатында қос сайыста жаттығулардың біреуінен 1- 3 орын;
Қазақстан Республикасының спорт шебері
Қазақстан Республикасы чемпионатында көп сайыста жаттығулардың біреуінен жеке есепте 1 орын
Қазақстан Республикасы спорт шеберіне үміткер
Қазақстан Республикасы чемпионатында қос сайыста жаттығулардың біреуінен жеке есепте 2-3 орын
Көпсайыста 1-4 орын, республикалық көлемдегі басқа да жарыстарда, егер онда кем дегенде 15 спортшы қатысса;

При полетах на планере L-13 «Бланик» в скоростных упражнениях вводится поправочный коэффициент 0,75, данный коэффициент вводится при подсчете средней скорости полета по маршруту для присвоения 1 разряда, КМС.МС.
ДЕЛЬТАПЛАНЕРНЫЙ СПОРТ
(маршрутные полеты) (безмоторные сверхлегкие летательные
аппараты-дельтапланы 1 и 2 классов)
Разрядные требования (мужчины и женщины)
Мастер спорта международного класса Республики Казахстан
1-3 места в многоборье на Авиационной Олимпиаде, на Чемпионате Мира;
1 место на Чемпионате Азии, Европы в двух упражнениях многоборья в данных соревнованиях.
Мастер спорта Республики Казахстан
1-2 место в многоборье или в двух упражнениях на Чемпионате Республики Казахстан;
1 место на Кубке Республики Казахстан.
Кандидат в мастера спорта Республики Казахстан
3-4 места в многоборье на Чемпионате Казахстана, Кубке Республики Казахстан;
1-4 место в многоборье в других соревнованиях республиканского масштаба при участии в них не менее 15 спортсменов;

Қазақстан Республикасы чемпионатында, Қазақстан Республикасы флот чемпионатында 1-2 орын;
Қазақстан Республикасы кубогында 1 орын.
Қазақстан Республикасының спорт шеберлігіне үміткер
Қазақстан Республикасы чемпионатында 3-4 орын;
Қазақстан Республикасы флот чемпионатында 3 орын;
Қазақстан Республикасы біршілігінде, облыс біршілігінде, «Отан» РҚБ Кубогында 1 орын
I разряд:
Қазақстан Республикасы чемпионатында, республика флот чемпионатында, оқу әскери орында чемпионаттарында 3 орын.
Қазақстан Республикасы біршілігінде, облыс біршілігінде 2 орын.
Қалалық біршілігікте және жасөспірімдер жарыстарында 1 орын.
II  разряд:
Қазақстан Республикасы чемпионатында, республикалық флот чемпионатында,республикалық  оқу әскери ғимараттары  чемпионаттарында  4 орын.
Қазақстан Республикасы біршілігінде, облыс біршілігінде 3 орын.
Қалалық біршілікте және жасөспірімдердің кез-келген деңгейдегі жарыстарында 2 орын.
III разряд занять:
Қазақстан Республикасы біршілігінде, облыс біршілігінде 4 орын
Қалалық біршілікте және жасөспірімдердің кез-келген деңгейдегі жарыстарында 3 орын.
Разрядтардың талаптары  мен нормалары
Жарыстардың қолданыстағы мөлшерлері мен ережелеріне сәйкес разрядтар орындалады
Командалардың құрамы жоғары дәрежедегі разряды 50 пайызы есушілер болу керек. Бір жоғары разрядтағы спортшы екі төмен разрядтағы спортшыға теңеседі. Қайталау есептеуге жол берілмейді.
ХДСШ– Әлем, Еуропа, Азия, СИЗМ, әлем Кубогі чемпионаттарында разрядтық талаптар орындалған болып есептеледі.
ҚР СШ – ҚР Кубогі, флот чемпионаттарында кем дегенде 5 команда қатысқанда
СШҮ –«Отан» Кубогында, облыстық төмен емес жарыстарда
I разряд- қалалық және жасөспірімдер біршіліктерінде жарыстарда
II және  III разрядтары – кез келген масштабтағы жарыстар
ХДСШ және ҚР СШ  - 16 жастан беріледі, ҚР СШҮ – 14 жастан беріледі, I және  II разрядтары – 12 жастан,  III разряд –  10 жастан.
ЯЛАМЕН ЕСУ
Халықаралық дәрежедегі Қазақстан республикасы спорт шебері
Әлем СИЗМ чемпионатында 1-3 орын;
Әлем Кубогында 1 орын;
Еуропа чемпионатында 1 орын,
Азия чемпионатында 1 орын.
Қазақстан Республикасы спорт шебері
Қазақстан Республикасы чемпионатында, Қазақстан Республикасы флот чемпионатында 1-2 орын кемінде кем дегенде 5 команда және 5 спорт шебері қатысқанда;
Қазақстан Республикасы кубогында 1 орын кем дегенде 5 команда және 5 спорт шебері қатысқанда;
Қазақстан Республикасы спорт шебері үміткер
Қазақстан Республикасы чемпионатында 3-4 орын;
Қазақстан Республикасы Кубогында  2-3 орын 5 команда төмен емес қатысқанда;
Қазақстан Республикасы біршілігінде, облыс біршілігінде, «Отан» РҚБ Кубогында 1 орын
I разряд:
Қазақстан Республикасы чемпионатында, республика флот чемпионатында, оқу әскери ғимараттары чемпионаттарында 3 орын.
Қазақстан Республикасы біршілігінде, облыс біршілігінде 2 орын.
Қалалық біршілігінде және жасөспірімдер жарыстарында 1 орын.
II  разряд
Қазақстан Республикасы чемпионатында, республика флот чемпионатында, оқу әскери ғимараттарында чемпионаттарында 4 орын.
Қазақстан Республикасы біршілігінде, облыс біршілігінде 3 орын.
Қалалық біршілігінде және жасөспірімдер кез-келген деңгейдегі жарыстарда 2 орын.
III разряд
Қазақстан Республикасы біршілігінде, облыс біршілігінде 4 орын
Қалалық біршілікте және жасөспірімдер кез-келген деңгейдегі жарыстарда 3 орын.

1-2 место на Чемпионате Республики Казахстана, чемпионате флота Республики Казахстан;
1 место на Кубке Республики Казахстана.
Кандидат в мастера спорта Республики Казахстан
3-4 место на чемпионате Республики Казахстан;
2 место на чемпионате флота Республики Казахстан;
1-место на Первенстве Республики Казахстан, первенстве области, Кубке РОО «Отан».
I разряд
3 место на чемпионате Республики Казахстан, чемпионате флота республики, чемпионате военно-учебных заведений республики;
2 место на первенстве Республики Казахстан, области;
1 место на первенстве города и юношеских соревнованиях.
II разряд
4 место на чемпионате Республики Казахстан, флота РК, военно-учебных заведений РК;
3 место на первенстве РК, области;
2 место на первенстве города и юношеских соревнованиях любого масштаба.
III разряд
4 место на первенстве РК, области;
3 место на первенстве города и юношеских соревнований любого масштаба.
Условия выполнения разрядных норм и требований
Разрядные нормы и требования выполняются в соответствии с действующими правилами соревнований.
Разряд команды определяется по высшему разряду 50% гребцов, входящих в ее состав. Один спортсмен высшего разряда определяется как два спортсмена следующего низшего разряда. Обратный пересчет не допускается.
МСМК – разрядные требования считаются выполненными на чемпионате мира, Европы, Азии, СИЗМ, кубке мира.
МС РК – на чемпионате, Кубке РК, чемпионате флота РК при участии не менее 5 команд.
КМС – на соревнованиях не ниже областного масштаба, Кубке «Отан».
I разряд-на соревнованиях городского масштаба и юношеских первенствах.
II и III разряды – на соревнованиях любого масштаба
МСМК и МС присваиваются с 16 лет, КМС РК – с 14 лет, I и II разряды – с 12 лет, III разряд – с 10 лет
ГРЕБЛЯ НА ЯЛАХ
Разрядные требования мужчины, женщины, юноши, девушки.
Мастер спорта международного класса Республики Казахстан
1-3 место на Чемпионате Мира, Чемпионате Мира СИЗМ;
1 место на чемпионате Европы, Азии, Кубка Мира.
Мастер спорта Республики Казахстан
1-2 место на Чемпионате Республики Казахстана, чемпионате флота Республики Казахстан, при участии не менее 5 команд в том числе 5 мастеров спорта;
1 место на Кубке Республики Казахстана, при участии не менее5 команд в том числе 5 мастеров спорта.
Кандидат в мастера спорта Республики Казахстан
3-4 место на Чемпионате Республики Казахстан, чемпионате флота Республики Казахстан;
2-3 место на Кубке Республики Казахстана, при участии не менее 5 команд;
1-место на первенстве Республики Казахстан, Первенстве области, Кубке «Отан» при участии не менее 1 команды
1 разряд, 1-команды –II разряда.
I разряд
Занять 3 - место на чемпионате Республики, чемпионате флота Республики Казахстан, 2-место на первенстве Республики, 1-место на первенстве города, юношеских первенства при участии не менее 3-х команд 11 и 111 разряда.
II разряд
Занять 3- место на первенстве Республики, 2- место на первенстве города, юношеских первенствах, любого масштаба.
III разряд
Занять 3-место на первенстве города, юношеских первенствах любого масштаба.

1-ші категориялар (30-қа дейін) - 3000 м жүгіру немесе 10 шақырым шаңғы жарысы, 300 м еркін жүзу стильінде;
2-ші категориялар (30-дан 40-қа дейін) - 2000 м жүгіру немесе 5 шақырым шаңғы жарысы, 200 м еркін жүзу стильінде;
3- ші категориялар (40-тан жоғары) - 1000 м жүгіру немесе 5 шақырым шаңғы жарысы, 100 м еркін жүзу стильінде;
МП – 3 ату барлық категориялар үшін.
3.Офицерлік төртсайысы бойынша жарыстарға барлық офицерлерге, прапорщиктерге, келісім-шарт бойынша әскери қызметшілерге, әскери оқу орындарының курсанттарына қатысуға рұқсат етіледі.
Разрядтарды орындау кезінде талаптар мыналар үшін саналады:

1-й категории (до 30 лет) - бег на 3000 м или лыжная гонка на 10 км, плавание на 300 м вольным стилем;
2-й категории (от 30 до 40 лет) - бег на 2000 м или лыжная гонка на 5 км, плавание на 200 м вольным стилем;
3-й категории (от 40 лет и старше) - бег на 1000 м или лыжная гонка на 5 км, плавание на 100 м вольным стилем;
Стрельба для всех категорий: упр. ПМ - 31.
3. В соревнованиях по офицерскому четырехборью разрешается участвовать офицерам, прапорщикам, военнослужащим контрактной службы и курсантам военных учебных заведений.
При выполнении разрядных требований учитывается для:

1-санат (30-қа дейін) - 3 шақырым жүгіру немесе 10 шақырым шаңғы жарысы;
2-3-ші санаттар (30-дан 40-қа дейін) - 1 шақырым жүгіру немесе 5 шақырым шаңғы жарысы;
МП – 3 ату барлық категориялар үшін.
4. Офицерлік төртсайысы және үшсайысы бойынша жарыстарда «СШ» атақ нормативін алуға (Қарулы Күштерде берілетін спорттық атақтар және разрядтар туралы нұсқауды қараңыз) мүмкіндік беретін № 4 нысана бойынша МП - 1, М П- 3 жаттығулар (домалақталған кеуде фигурасы).

1-й категории (до 30 лет) - бег на 3 км или лыжная гонка на 10 км;
2 - 3-й категорий (от 30 до 40 лет и старше) - бег на 1 км или лыжная гонка на 5 км.
Стрельба для всех категорий - упражнение ПМ - 1.
4. В соревнованиях, ранг которых позволяет присваивать норматив «МС» по офицерскому четырехборью и троеборью (см. инструкцию о порядке присвоения спортивных званий и разрядов в Вооруженных Силах), упражнения по стрельбе ПМ - 1,ПМ - 3 выполняются по мишени № 4 (грудная фигура с кругами).

100
№ 4 -домалақтанған кеуде фигурасымен
9
(3х3)
30
(3х10)
Жатып -2мин,
тіземен-3мин,
тұрып -  4мин
Жатып -8мин,тіземен-10мин, стоя тұрып -12мин
Үш қалыпта: жатып (қолмен), тіземен, тұрып; бір-бірлеп атқылау
СВ-1
300
№ 4 -  домалақтанған кеуде фигурасымен
9
(3х3)
30
(3х10)
3 мин в әр қалыпта
15 мин в  әр қалыпта
Үш қалыпта:жатып (қолмен),
тіземен, тұрып;  бір-бірлеп атқылау
СВ-2
300
№ 4 -  домалақтанған кеуде фигурасымен
6
20
5 мин
30 мин
жатып ( қолмен); бір-бірлеп атқылау
Разрядттарды орындау шарттарының талаптары
Жарыстарда Разрядтық нормалар орындалды деп саналады:
«Қазақстан Республикасының спорт шебері»:
Қазақстан Республикасы Қарулы Күштері Чемпионатында -республикалық масштабтан төмен емес;
«спорт шеберіне үміткер»:

100
№ 4 -
грудная
фигура с
кругами
9
(3х3)
30
(3х10)
Лежа - 2 мин,
с
колена
-3
мин,
стоя-
4 мин
Лежа-
8 мин, с
колена-
10 мин,
стоя-12
мин
Из трех
положений:
лежа (с руки),
с колена,
стоя;
одиночный
огонь
СВ-1
300
№ 4 -
грудная
фигура с
кругами
9
(3х3)
30
(3х10)
3 мин
в
каждом
положении
15 мин в
каждом
положении
Из трех
положений:
лежа (с руки),
с колена,
стоя;
одиночный
огонь
СВ-2
300
№ 4 -
грудная
фигура с
кругами
6
20
5 мин
30 мин
Лежа (с руки);
одиночный
огонь
Условия выполнения разрядных требований
Разрядные нормы считаются выполненными на соревнованиях:
Мастер спорта Республики Казахстан
не ниже республиканского масштаба - Чемпионате Вооруженных Сил Республики Казахстан;
Кандидат в мастера спорта

2,40
2,55
Аэроұтқыр әскерлері
I
II
III
3,00
3,05
3,10
Таулы аймақтарға белгіленген бөлімшелердің іс-қимылдары
I
II
III
2,20
2,30
2,50
Ескерту: кедергі жолақтардан өту 2012 ж. 5 қазандағы №694 «ҚР ҚК дене дайындығы мен жаппай-спорттық жұмысты ұйымдастыру мәнін, нысандары мен әдістері туралы» ҚР ҚМ бұйрығына сәйкес өткізіледі.
ҚОЛ ЖЕКПЕ-ЖЕГІ (КӨПСАЙЫС)
Разрядтық талаптар
(шабуылдаушыға қарсы жекпе-жек сайысы әдісін орындау, жекпе-жек сайысы әдісін орындаумен бірге кешенді кедергі жолақтардан өту жаттығуы, қорғаныс жабдықтарын қолдана отырып жұп төбелесі, көздеген жерге сүық қаруды лақтыру, кешенді қол жекпе-жек сайысын орындау)
«Спорт шеберіне үміткер»:
Қазақстан Республикасы Қорғаныс Күштері чемпионатында 1-2 орындарды иелену.
«I разряд»:
Қазақстан Республикасы Қорғаныс Күштері чемпионатында 3-ші орынды иелену;
Қорғаныс Күштері түрлерінде, әскери тектерінде, өңірлік қолбасшылытар чемпионаттарында 1-2 орындарды иелену;
Қосылу (ЖОО-да) Чемпионаттарында 1-ші орынды иелену.
«II разряд»:
Қорғаныс Күштері түрлерінде, әскери тектерінде, өңірлік қолбасшылытар чемпионаттарында 3-ші орынды иелену;
Қосылу (ЖОО-да) Чемпионаттарында 2-3 орындарды иелену.
Әскер бөлімі (бригада)Чемпионатында 1-ші орынды иелену.
«III разряд»:
Әскер бригада Чемпионатында 2-3 орындарды иелену;
Батальон (дивизион) бірінгшілігінде 1-ші орынды иелену.
*ЖОО- Жоғарға оқу орындары
АРНАЙЫ СНАРЯДТАРДАҒЫ ЖАТТЫҒУЛАР
Классификациялық нормативтер
Жаттығулар
Өлшем бірліктері
Разрядтар
I
II
III
Лопингтегі  жаттығу:

2,40
2,55
Аэромобильные войска
I
II
III
3,00
3,05
3,10
Подразделения,
предназначенные для
действий в горах
I
II
III
2,20
2,30
2,50
Примечание :
полосы препятствий преодолеваются согласно приказа МО РК от 5 октября 2012 г. № 694 «Об утверждении содержания, форм и методов организации физической подготовки и спортивно-массовой работы в ВС РК.
РУКОПАШНЫЙ БОЙ (МНОГОБОРЬЕ)
Разрядные требования
(Выполнение приемов рукопашного боя против нападающего противника, комплексное упражнение на полосе препятствий с выполнением приемов рукопашного боя, парные поединки с применением защитного снаряжения, метание холодного оружия в цель, выполнение комплексов рукопашного боя)
Кандидат в мастера спорта
занять 1-2 места на Чемпионате Вооруженных Сил Республики Казахстан.
I разряд
занять 3 место на Чемпионате Вооруженных Сил Республики Казахстан;
занять 1-2 место на Чемпионате видов Вооруженных Сил, родов войск, региональных командовании;
занять 1 место на Чемпионате соединения (ВУЗа).
II разряд
занять 3 место на Чемпионате видов Вооруженных Сил, родов войск, региональных командовании;
занять 2-3 места на Чемпионате соединения (ВУЗа);
занять 1 место на Чемпионате воинской части (бригады).
III разряд
занять 2-3 места на Чемпионате бригады;
занять 1 место в соревнованиях на первенство батальона (дивизиона).
УПРАЖНЕНИЯ НА СПЕЦИАЛЬНЫХ СНАРЯДАХ
Классификационные нормативы
Упражнения
Единица
измерения
Разряды
I
II
III
Упражнения на лопинге:
обороты со сменой направления

Кезекпен бағытталған айналым 4х5
с
45
50
55
360о-қа бұрылыспен 5 рет
с
45
50
55
Стационарлық дөңгелектегі жаттығу (2х10)
с
25
28
32
Гимнастическалық дөңгелектегі жаттығу
ұпайлар
31
29
27
Ескерту: разрядтық нормалар барлық жас ерекшелік топтарына бірдей.
ӘСКЕРИ-ҚОЛДАНБАЛЫ СПОРТ ТҮРЛЕРІНЕН
Қазақстан Республикасының халықаралық деңгейдегі спорт шебері атағы келесі көрсеткіштерді  орындағаны үшін беріледі:
Азия чемпионатында хапкидодан1-2 орын;
Әлем чемпионатында хапкидодан 1-2 орын.
Қазақстан Республикасының спорт шебері атағы келесі көрсеткіштерді орындағаны үшін беріледі:
Әскери-қолданбалы спорт түрлерінен спартакиадада 1-2 орын;
Қазақстан Республикасының  әскери кросс, әскери эстафета,хапкидо және кешенді жекпе-жек чемпионатында 1-2 орын;
Халықаралық әскери кросс,әскери эстафета,хапкидо және кешенді жекпе-жек турнирінде 1-2 орын;
Қазақстан Республикасының спорт шеберлігіне үміткер атағы келесі көрсеткіштерді орындағаны үшін беріледі:
Қазақстан Республикасының  әскери кросс, әскери эстафета,хапкидо және кешенді жекпе-жек чемпионатында 3-4 орын;
Әскери-қолданбалы спорт түрлерінен спартакиадада(әскери кросс, әскери эстафета) 3-4орын;
Әскери-қолданбалы спорт түрлерінен спартакиадада(кешенді жекпе-жек) 2-3 орын;
Әскери кросс,әскери эстафета және кешенді жекпе-жектен Әскери-спорт клубтар федерациясының Кубогіне Республикалық турнирде 1 - орын;
Республикалық кешенді жекпе-жек турнирінде 1 - орын;
І спорттық разряд
Қазақстан Республикасының  әскери кросс, хапкидо және кешенді жекпе-жек чемпионатында 5-орын;
Қазақстан Республикасының әскери эстафета, чемпионатында 5-6 орын;
Әскери-қолданбалы спорт түрлерінен спартакиадада(әскери кросс, кешенді жекпе-жек) 4-орын;
Әскери-қолданбалы спорт түрлерінен спартакиадада(әскери эстафета)
5 орын;
Әскери-спорт клубтар федерациясының Кубогіне Республикалық турнирде (әскери кросс,әскери эстафета,хапкидо және кешенді жекпе-жек) 2-3 орын;
Облыстық, Астана және Алматы қалалық чемпионатында(әскери кросс,әскери эстафета,хапкидо және кешенді жекпе-жек) 1 - орын;
ІІ спорттық разряд
Әскери-қолданбалы спорт түрлерінен спартакиадада (әскери кросс, кешенді жекпе-жек) 5-орын;
Әскери-қолданбалы спорт түрлерінен спартакиадада (әскери эстафета)
6-орын;
Қазақстан Республикасының  әскери кросс, хапкидо және кешенді жекпе-жек чемпионатында 6-орын;
Қазақстан Республикасының  әскери кросс чемпионатында 7-10 орын;
Әскери-спорт клубтар федерациясының Кубогіне Республикалық турнирде (әскери кросс,әскери эстафета,хапкидо және кешенді жекпе-жек) 4-6 орын;
Облыстық, Астана және Алматы қалалық чемпионатында (әскери кросс,әскери эстафета,хапкидо және кешенді жекпе-жек) 2-3орын;
Қалалық ,аудан жырыстарында (әскери кросс,әскери эстафета,хапкидо және кешенді жекпе-жек) 1-2 орын;
Спорт мектебінің,әскери-спорт клубының ,біріншілігінде (әскери кросс,әскери эстафета, хапкидо және кешенді жекпе-жек) 1-орын;
ІІІ спорттық разряд
Әскери-қолданбалы спорт түрлерінен спартакиадада (әскери кросс, кешенді жекпе-жек) 6-орын;
Қазақстан Республикасының  әскери кросс,әскери эстафета, хапкидо және кешенді жекпе-жек чемпионатында 7-орын;
Әскери-спорт клубтар федерациясының Кубогіне Республикалық турнирде (әскери кросс,әскери эстафета және кешенді жекпе-жек) 7-10 орын;
Қазақстан Республикасының  әскери эстафета Чемпионатында 11-15 орын;
Облыстық, Астана және Алматы қалалық чемпионатында (әскери кросс,әскери эстафета,хапкидо және кешенді жекпе-жек) 4-5орын;
Қалалық, аудан жырыстарында(әскери кросс,әскери эстафета,хапкидо және кешенді жекпе-жек) 3-4 орын;
Спорт мектебінің,әскери-спорт клубының біріншілігінде (әскери кросс,әскери эстафета,хапкидо және кешенді жекпе-жек) 2-3орын;
І жасөспірімдер спорттық разряды беріледі:
Қазақстан Республикасының  әскери кросс, хапкидо және кешенді жекпе-жек чемпионатында 5-орын;
Қазақстан Республикасының  әскери эстафета чемпионатында 5-6 орын;
Әскери-қолданбалы спорт түрлерінен спартакиадада(әскери кросс, кешенді жекпе-жек) 4-орын;
Әскери-қолданбалы спорт түрлерінен спартакиадада (әскери эстафета) 5-орын;
Әскери-спорт клубтар федерациясының Кубогіне Республикалық турнирде (әскери кросс, әскери эстафета және кешенді жекпе-жек) 2-3 орын;
Облыстық, Астана және Алматы қалалық чемпионатында (әскери кросс,әскери эстафета,хапкидо және кешенді жекпе-жек) 1-орын;
ІІ жасөспірімдер спорттық разряды беріледі:
Әскери-қолданбалы спорт түрлерінен спартакиадада (әскери кросс, кешенді жекпе-жек) 6-орын;
Әскери-қолданбалы спорт түрлерінен спартакиадада (әскери эстафета)
6-орын;
Қазақстан Республикасының  әскери эстафета Чемпионатында (әскери кросс,кешенді жекпе-жек ) 6-орын;
Қазақстан Республикасының  әскери эстафета Чемпионатында 7-10 орын;
Әскери-спорт клубтар федерациясының Кубогіне Республикалық турнирде (әскери кросс,әскери эстафета және кешенді жекпе-жек) 4-6 орын;
Облыстық, Астана және Алматы қалалық чемпионатында (әскери кросс,әскери эстафета,хапкидо және кешенді жекпе-жек) 2-3 орын;
Қалалық, аудан жарыстарында (әскери кросс,әскери эстафета,хапкидо және кешенді жекпе-жек) 1-2 орын;
Спорт мектебінің, әскери-спорт клубының біріншілігінде (әскери кросс,әскери эстафета,хапкидо және кешенді жекпе-жек) 1-орын;
ІІІ жасөспірімдер спорт разряды беріледі:
Әскери-қолданбалы спорт түрлерінен спартакиадада (әскери кросс, кешенді жекпе-жек) 6-орын;
Қазақстан Республикасының әскери кросс,әскери эстафета, хапкидо және кешенді жекпе-жек Чемпионатында 7-орын;
Әскери-спорт клубтар федерациясының кубогына Республикалық турнирде (әскери кросс, әскери эстафета және кешенді жекпе-жек) 7-10 орын;
Қазақстан Республикасының  әскери эстафета чемпионатында 11-15орын;
Облыстық, Астана және Алматы қалалық чемпионатында (әскери кросс, әскери эстафета,хапкидо және кешенді жекпе-жек) 4-5 орын;
Қалалық, аудан жарыстарында (әскери кросс,әскери эстафета,хапкидо және кешенді жекпе-жек) 3-4 орын;
Спорт мектебінің,әскери-спорт клубының біріншілігінде (әскери кросс,әскери эстафета,хапкидо және кешенді жекпе-жек) 2-3орын;
Ерекше шарттары Спорттық дәреже және спорт атақтары қатысушыларға дәйектi түрде беріледі.
Жаттығулар әскери-спорт клубтар федерациясымен бекiтiлген арнаулы киiм-кешектерде орындалады.

вращения 4х5
с
45
50
55
5 оборотов с поворотом на 360о
с
45
50
55
Упражнения на стационарном
колесе (2х10)
с
25
28
32
Упражнение на гимнастическом
колесе
баллы
31
29
27
Примечание: разрядные нормы для военнослужащих всех возрастных групп едины.
ВОЕННО-ПРИКЛАДНЫЕ ВИДЫ СПОРТА
Мастер спорта международного класса Республики Казахстан
1 место на Чемпионате Азии по хапкидо;
1-3 место на Чемпионате Мира по хапкидо.
Мастер спорта Республики Казахстан
1-2 место на Спартакиаде Республики Казахстан по военно-прикладным видам спорта;
1-2 место на Чемпионате Республики Казахстан по военизированному кроссу, военизированной эстафете, хапкидо и комплексному единоборству.
Кандидат в мастера спорта Республики Казахстан
3-4 место на Чемпионате Республики Казахстан по военизированному кроссу, военизированной эстафете, комплексному единоборству и хапкидо;
3-4 место на Спартакиаде Республики Казахстан по военно-прикладным видам спорта (военизированный кросс, военизированная эстафета);
3-4 место на Спартакиаде Республики Казахстан по военно-прикладным видам спорта (комплексное единоборство);
1 место на Республиканском турнире на Кубок Федерации военно-спортивных клубов по военизированному кроссу, военизированной эстафете и комплексному единоборству;
1 место на Республиканском турнире по комплексному единоборству.
I разряд
5 место на Чемпионате Республики Казахстан по военизированному кроссу, комплексному единоборству и хапкидо;
5-6 место на Чемпионате Республики Казахстан по военизированной эстафете;
4 место на Спартакиаде Республики Казахстан по военно-прикладным видам спорта(военизированный кросс, комплексное единоборство);
5 место на Спартакиаде Республики Казахстан по военно-прикладным видам спорта (военизированная эстафета);
2-3 место на Республиканском турнире на Кубок Федерации военно-спортивных клубов (военизированный кросс, военизированная эстафета, комплексное единоборство);
1 место на Чемпионате области, городов Астана и Алматы (военизированный кросс, военизированная эстафета, комплексное единоборство и хапкидо).
II разряд
5 место на Спартакиаде Республики Казахстан по военно-прикладным видам спорта (военизированный кросс, комплексное единоборство);
6 место на Спартакиаде Республики Казахстан по военно-прикладным видам спорта (военизированная эстафета);
6 место на Чемпионате Республики Казахстан по военизированному кроссу, комплексному единоборству и хапкидо;
7-10 место на Чемпионате Республики Казахстан по военизированной эстафете;
4-6 место на Республиканском турнире на Кубок Федерации военно-спортивных клубов (военизированный кросс, военизированная эстафета, комплексное единоборство);
2-3 место на Чемпионате области, городов Астана и Алматы (военизированный кросс, военизированная эстафета, комплексное единоборство, хапкидо);
1-2 место на городских и районых соревнованиях (военизированный кросс, военизированная эстафета, комплексное единоборство, хапкидо);
1 место на Первенстве спортивной школы, военно-спортивного клуба (военизированный кросс, военизированная эстафета, комплексное единоборство, хапкидо).
III разряд
6 место на Спартакиаде Республики Казахстан по военно-прикладным видам спорта (военизированный кросс, комплексное единоборство);
7 место на Чемпионате Республики Казахстан по военизированному кроссу, военизированной эстафете, комплексному единоборству и хапкидо;
7-10 место на Республиканском турнире на Кубок Федерации военно-спортивных клубов (военизированный кросс, военизированная эстафета, комплексное единоборство);
11-15 место на Чемпионате Республики Казахстан по военизированной эстафете;
4-5 место на Чемпионате области, городов Астана и Алматы (военизированный кросс, военизированная эстафета, комплексное единоборство, хапкидо);
3-4 место на городских и районых соревнованиях (военизированный кросс, военизированная эстафета, комплексное единоборство, хапкидо);
2-3 место на Первенстве спортивной школы, военно-спортивного клуба (военизированный кросс, военизированная эстафета, комплексное единоборство, хапкидо.
I юношеский разряд
5 место на Чемпионате Республики Казахстан по военизированному кроссу, комплексному единоборству и хапкидо;
5-6 место на Чемпионате Республики Казахстан по военизированной эстафете;
4 место на Спартакиаде Республики Казахстан по военно-прикладным видам спорта (военизированный кросс, комплексное единоборство);
5 место на Спартакиаде Республики Казахстан по военно-прикладным видам спорта (военизированная эстафета);
2-3 место на Республиканском турнире на Кубок Федерации военно-спортивных клубов (военизированный кросс, военизированная эстафета, комплексное единоборство);
1 место на Чемпионате области, городов Астана и Алматы (военизированный кросс, военизированная эстафета, комплексное единоборство и хапкидо).
II юношеский разряд
6 место на Спартакиаде Республики Казахстан по военно-прикладным видам спорта (военизированный кросс, комплексное единоборство);
6 место на Спартакиаде Республики Казахстан по военно-прикладным видам спорта (военизированная эстафета);
6 место на Чемпионате Республики Казахстан по военизированному кроссу, комплексному единоборству и хапкидо;
7-10 место на Чемпионате Республики Казахстан по военизированной эстафете;
4-6 место на Республиканском турнире на Кубок Федерации военно-спортивных клубов (военизированный кросс, военизированная эстафета, комплексное единоборство);
2-3 место на Чемпионате области, городов Астана и Алматы (военизированный кросс, военизированная эстафета, комплексное единоборство, хапкидо);
1-2 место на городских и районных соревнованиях (военизированный кросс, военизированная эстафета, комплексное единоборство, хапкидо);
1 место на Первенстве спортивной школы, военно-спортивного клуба (военизированный кросс, военизированная эстафета, комплексное единоборство, хапкидо).
III юношеский разряд
6 место на Спартакиаде Республики Казахстан по военно-прикладным видам спорта (военизированный кросс, комплексное единоборство);
7 место на Чемпионате Республики Казахстан по военизированному кроссу, военизированной эстафете, комплексному единоборству и хапкидо;
7-10 место на Республиканском турнире на Кубок Федерации военно-спортивных клубов (военизированный кросс, военизированная эстафета, комплексное единоборство);
11-15 место на Чемпионате Республики Казахстан по военизированной эстафете;
4-5 место на Чемпионате области, городов Астана и Алматы (военизированный кросс, военизированная эстафета, комплексное единоборство, хапкидо);
3-4 место на городских и районных соревнованиях (военизированный кросс, военизированная эстафета, комплексное единоборство, хапкидо);
2-3 место на Первенстве спортивной школы, военно-спортивного клуба (военизированный кросс, военизированная эстафета, комплексное единоборство, хапкидо).
Особые условия :Спортивные разряды и спортивные звания присваиваются участникам последовательно.
Упражнения выполняются в форменном обмундировании, утвержденном Федерацией военно-спортивных клубов.

3. «СШ» , «Радиограмма қабылдау» графасында әріп пен цифр қабылдау жылдамдығы және / белгісінен соң аралас мәтін (әріп-цифр-тыныс белгілері) көрсетілген.
4. Аралас мәтін қабылдау тек «СШ» атағын орындау үшін.
Разрядтық нормаларды орындау шарттары
«СШ» - ҚР Чемпионаттары мен Біріншіліктерінде және ҚР Кубоктарында,
«СШҮ» және 1-разряд – ҚР облыс масштабындағы жарыстарда,
II, III, I жө, II жө разрядтары – барлық масштабтағы жарыстарда орындауға болады
СПОРТТЫҚ РАДИОПЕЛЕНГАЦИЯ
Разрядтық нормативтер
Халықаралық дәрежәдегі Қазақстан Республикасының спорт шебері атағын алу үшін:
Әлем Чемпионатында ересектер арасында, жеке есеп бойынша, бір диапазонда 1-3 орын,
Еуропа Чемпионатында ересектер арасында, жеке есеп бойынша, бір диапазонда 1 орын,
Әлем Кубогында ересектер арасында, жеке есеп бойынша, бір диапазонда 1-3 орын алу қажет.
Қазақстан Республикасының спорт шебері атағын алу үшін:

3. В строчке "МС" в графе "Прием радиограмм" в числителе указаны скорости для приема букв и цифр, через дробь указан смешанный текст (буквы - цифры - знаки препинания);
4. Прием и передача смешанного текста только для выполнения звания МС.
Условия выполнения разрядных норм
Разрядные нормы считаются выполненными:
МС - на чемпионате и первенстве РК, Кубках РК;
КМС и I разряд - на соревнованиях не ниже масштаба соревнований областей РК;
II, III, I юн. и II юн. разряды - на соревнованиях любого масштаба.
СПОРТИВНАЯ РАДИОПЕЛЕНГАЦИЯ
Разрядные требования
Мастер спорта международного класса Республики Казахстан
1-3 место в личном зачете на Чемпионате Мира среди взрослых на одном из диапазонов;
1- место в личном зачете на Чемпионатах Европы среди взрослых на одном из диапазонов;
1- место в личном зачете на Кубке Мира среди взрослых на одном из диапазонов.
Мастер спорта Республики Казахстан

Қазақстан Чемпионатында ересектер арасында, жеке есеп бойынша, бір диапазонда; кем дегенде 8 облыстың командалары қатысуымен, разрядттық талаптарды орындаған жағдайда 1-2 орын
Қазақстан Кубогында ересектер арасында, жеке есеп бойынша, бір диапазонда; кем дегенде 8 облыстың командалары қатысуымен, разрядттық талаптарды орындаған жағдайда 1- орын,
Қазақстан Чемпионатында жастар арасында, жеке есеп бойынша, бір диапазонда; кем дегенде 8 облыстың командалары қатысуымен, разрядттық талаптарды орындаған жағдайда 1- орын алу қажет.
РАЗРЯДТЫҚ НОРМАТИВТЕР
Жарыс деңгейі
Үш  жоғарғы көрсеткіштің орташа уақыт пайыздық нәтижесі
атақ, разряд
баллмен
СШ
СШҮ
I
II
III
1 жө
2 жө

1-2 место в личном зачете на Чемпионате Республики Казахстан среди взрослых на одном из диапазонов при выполнении разрядных норм и при участии команд не менее 8 областей;
1- место в личном зачете на Кубке Республики Казахстан среди взрослых на одном из диапазонов при выполнении разрядных норм и при участии команд не менее 8 областей;
1- место в личном зачете на Чемпионате Республики Казахстан среди молодежи на одном из диапазонов при выполнении разрядных норм и при участии команд не менее 8 областей.
РАЗРЯДНЫЕ НОРМЫ
Ранг
Результаты в % к среднему времени трех лучших показателей.
Соревнований
в баллах
Звание, разряд
МС
КМС
I
II
III
1 юн
2 юн

1. Жарыс деңгейі әр диапазонда алғашқы 10 орын алған спортшылардың баллдарының қосындысы бойынша анықталады.
2. Жарыс деңгейі (баллдардың қосындысы) жарыскерлердің әр санаты үшін жеке анықталады.
3. Разрядтарды орындау шегін анықтау кезінде секундты дөңгелектеу қатысушының пайдасына шешіледі.
Разрядтық нормаларды орындау шарттары
1. «СШ» атағы талаптарын орындауға, әр диапазондағы жарыс деңгейі 400 баллдан кем болмаса, Республикалық масштабтан төмен емес жарыстар кіреді.
2. «СШҮ» разряды талаптарын орындауға, әр диапазондағы жарыс деңгейі 200 баллдан кем болмаса, облыстық масштабтан төмен емес жарыстар кіреді.
3. Жасөспірімдерге «СШ», «СШҮ», 1 разрядты, орындау талаптары ересектерге арналған бағдарлама бойынша жүргізілген жағдайда тағайындауға болады.
4. Разрядтық талаптарды орындау жарыс бағдарламасын келесі межелерде толық орындаған жағдайда ғана есептеледі:
- Ерлер (жасөспірім ұлдар) (Е19 - Е45) - 6 – 9 км, 6 радиотаратқышқа дейін.
- Әйелдер (жасөспірім қыздар) (Ә19 – Ә45) - 5 – 8 км, 5 радиотаратқышқа дейін.
- Жасөспірім ұлдар және қыздар:
Ересек топ (16-17 жас)(ЕӘ17) - 5 – 7 км, 4 радиотаратқышқа дейін.
Орта топ (14-15 жас)(ЕӘ15) - 4 – 6 км, 4 радиотаратқышқа дейін.
Кіші топ (11-13 жас)(ЕӘ13) - 3 – 5 км, 3 радиотаратқышқа дейін.
Ересек топтағы қатысушылардың тізімдері жарыс ережелерімен анықталады.
Жарыстың деңгейін анықтау мен разрядтарды беру үшін межені белгіленген уақытта аяқтаған:
Ерлерден – кем дегенде 9 спортшы, Әйелдер, жасөспірім ұлдар мен қыздардан – кем дегенде 6 спортшы болуы керек.
ҚЫСҚА ТОЛҚЫНДАҒЫ РАДИОБАЙЛАНЫС
(Ерлер және әйелдер)
Разрядтық нормативтер
Халықаралық дәрежедегі Қазақстан Республикасының спорт шебері атағын алу үшін:
Әлем Чемпионатында “IARU HF Championship”, ересектер арасында, ұжымдық радиостанция құрамында – 1-3 орын,
Әлем Чемпионатында “World Radiosport Team  Championship ” (WRTC)”; ересектер арасында, ұжымдық радиостанция құрамында – 1-3 орын,
Еуропа Чемпионатында “WAEDC Contest” (SSB CW), “WAEDC RTTY Contest”, ересектер арасында, ұжымдық радиостанция құрамында немесе жеке есепте  – 1-3 орын, алуы қажет,
Ескертпе:
1. «ХДҚРСШ» атағы, республикалық деңгейдегі жарыстарда “SOAB MIX”, “SOAB CW” или “MOST MIX” топтамаларында, разрядтық талаптарды орындаған, соңғы 3 жылда кем дегенде бір рет үштікке ілінген спортшыларға беріледі.
2. «ХДҚРСШ» атағы, бір жарыс нәтижесі бойынша ұжымдық радиостанцияның 3 операторына ғана беріледі.

1. Ранг соревнований на каждом диапазоне определяется по сумме баллов спортсменов, занявших первые 10 мест на диапазоне.
2. Сумма баллов (ранг соревнований) определяется отдельно в каждой категории соревнующихся.
3. При подсчете границ выполнения разрядов округление секунд производится в пользу участника.
Условия выполнения разрядных требований
1. Выполнение разрядных требований на звание «МС» засчитывается на соревнованиях не ниже республиканского масштаба, если ранг соревнований на каждом диапазоне или в многоборье находится на уровне не ниже 400 баллов.
2. Выполнение разрядных требований на звание «КМС» засчитывается на соревнованиях не ниже областного масштаба, если ранг соревнований на каждом диапазоне или в многоборье находится на уровне не ниже 200 баллов.
3. Разрешается присвоение званий «МС», «КМС» и 1 взрослого разряда юношам и девушкам при условии, если требования были выполнены на дистанции по программе мужчин и женщин.
4. Выполнение разрядных требований засчитывается при условии полного выполнения программы соревнований на дистанциях:
- Мужчины (юниоры) (М19-М45) - 6-9 км, до 6 передатчиков;
- Женщины (юниорки) (Ж19-Ж45) - 5-8 км, до 5 передатчика;
- Юноши и девушки:
старшая группа (16-17 лет) (МЖ17) - 5-7 км, до 4 передатчика;
средняя группа (14-15 лет) (МЖ15) - 4-6 км, до 4 передатчика;
младшая группа (11-13 лет) (МЖ13) - 3-5 км, до 3 передатчика.
Состав участников возрастных групп определяется регламентом соревнования.
Определение ранга соревнований и присвоение разрядов производится в том случае, если дистанцию в контрольное время закончили: у мужчин не менее 9 спортсменов, у женщин, юношей и девушек – не менее 6 спортсменов.
РАДИОСВЯЗЬ НА КОРОТКИХ ВОЛНАХ (КВ)
(Мужчины и женщины)
Разрядные требования;
Мастер спорта международного класса Республики Казахстан
1 -3 место в личном зачете или в составе коллективной радиостанции в Чемпионате Мира среди взрослых “IARUHFChampionship”;
1 -3 место в составе команды на Чемпионате Мира среди взрослых “World Radiosport Team Championship (WRTC)”;
1 место в личном зачете или в составе коллективной радиостанции в Чемпионате Европы среди взрослых “WAEDCContest” (SSBCW), “WAEDCRTTY Contest”.
Примечание :
1. Звание МСМК присваивается спортсменам, которые выполнили разрядные требования и за последние 3 года не менее одного раза вошли в тройку призеров в соревнованиях республиканского масштаба в подгруппах “SO AB MIX”, “SO AB CW” или “MO ST MIX”;
2. За одни соревнования на звание МСМК может быть представлено не более трех операторов коллективной радиостанции;

3. «ХДҚРСШ» атағына, Қазақстан Республикасы ұлттық құрама командасының құрамына кірген спортшы ғана ұсыныла алады.
Қазақстан Республикасының спорт шебері атағын алу үшін:
ҚР Чемпионатында (тікелей өткізілетін жарыс қатысушыларына) 1-2 орын,
Қазақстан Республикасының спорт шеберіне үміткер разрядын алу үшін:
ҚР Чемпионатында (тікелей өткізілетін жарыс қатысушыларына) 3-4 орын алу қажет.
Ескертпе:
«ҚРСШ» атағы және «ҚРСШҮ» разряды тікелей өткізілетін жарыс қатысушыларына, командалық есепте, кем дегенде 8 облыстың
8 командасы, жеке есепте  кем дегенде 8 облыстың 10 спортшысы тікелей жарысқа қатысқан жағдайда ғана беріледі.
Тікелей өткізілетін жарыста, 1-4 орын алған спорттық разряды жоқ спортшыларға 1-спорттық разряд беріледі.
Разрядтық нормаларды орындау шарттары
1. Нормативтердің орындалуын анықтау үшін жоғарғы бастапқы көрсеткіш (ЖБК) есептелініп шығарылады. Ол топтамаларда кем дегенде 3 спортшы қатысқан жағдайда, жарысқа қатысушылардың әр топтамасындағы жоғарғы көрсеткіштердің орташа арифметикалық санын есептеп шығаруы арқылы анықталады. Егерде топтамалардағы қатысушы спортшылар саны 3-тен кем болған  жағдайда,топтама көрсеткіші есепке алынбайды. Бірақ, жарысқа қатысушылардың ішіндегі ең жоғарғы көрсеткішке ие топтама көрсеткіші есепке алынады.
2. Жоғарғы бастапқы көрсеткіштен (ЖБК) нормаларды пайыздап есептеу 1 ұпай дәлдігіне дейін жүргізіледі. Ұпай бөлшегін дөңгелектеу нәтижені кеміту бағытына қарай жүргізіледі.
3. Ұжымдық радиостанцияға мүше спортшыларға нормативтер 10% көбейеді.

3. К представлению на звание МСМК будут выдвигаться спортсмены, входящие в Национальную сборную команду РК по радиоспорту.
Мастер спорта Республики Казахстан
1 – 2 место в Очно–заочном Чемпионате РК (для участников очных соревнований).
Кандидат в мастера спорта Республики Казахстан
3 – 4 место в Очно–заочном Чемпионате РК (для участников очных соревнований).
Примечание :
Спортивное звание МС и спортивный разряд КМС присваиваются спортсменам (участникам очных соревнований), при условии участия в очных соревнованиях не менее 8-и команд (в командном зачете) из 8-и областей РК или 10-и участников (в личном зачете) из 8-и областей РК.
Спортсменам, не имеющим спортивных разрядов и занявшим в очных соревнованиях 1 – 4 место, присваивается I-й спортивный разряд.
Разрядные нормы
Условия выполнения разрядных норм:
1. Для определения выполнения норм рассчитывается высший исходный показатель (ВИП), который определяется путем вычисления среднего арифметического значения лучшего результата от каждой подгруппы участников соревнований (кроме наблюдателей), при условии участия в подгруппе не менее 3-х спортсменов. Если спортсменов в подгруппе меньше 3-х – подгруппа не учитывается. Исключение составляет подгруппа, в которой находится наивысший результат среди всех Участников соревнований. Этот результат тоже будет учитываться;
2. Подсчет норм в процентах от ВИП осуществляется с точностью до одного очка. Округление долей очка производится в сторону уменьшения результата;
3. Для спортсменов – членов команд коллективных радиостанций нормативы увеличиваются на 10%;

ҚР Чемпионатында, ересектер арасында (тікелей өткізілетін жарыс қатысушыларына) кем дегенде 8 облыстың командалары қатысуымен, разрядттық талаптарды орындаған жағдайда 1-2 орын алуы қажет.
Қазақстан Республикасының спорт шеберіне үміткер разрядын алу үшін:
ҚР Чемпионатында (тікелей өткізілетін жарыс қатысушыларына) 3-4 орын алу қажет.
Ескертпе:
1. «ҚРСШ» атағы және «ҚРСШҮ» разряды тікелей өткізілетін жарыс қатысушыларына, командалық есепте, кем дегенде 8 облыстың 8 командасы, жеке есепте  кем дегенде 8 облыстың 8 спортшысы тікелей жарысқа қатысқан жағдайда ғана беріледі.
2. «ҚРСШ» атағы кем дегенде 3 диапазонда байланыс жасаған (тікелей өткізілетін жарыс қатысушыларына) спортшыларға беріледі. «ҚРСШҮ» разряды кем дегенде 2 диапазонда байланыс жасаған (тікелей өткізілетін жарыс қатысушыларына) спортшыларға беріледі.
3. Тікелей өткізілетін жарыста, 1-4 орын алған спорттық разряды жоқ спортшыларға 1-спорттық разряд беріледі.
Разрядтық нормаларды орындау шарттары
1. «ҚРСШ» атағы және спорттық разрядтар жарыста алынған ұпайлар үшін немесе жоғарғы бастапқы көрсеткіш (ЖБК) нормаларын орындағаны үшін беріледі.
2. Диапазондық коэфициентті есепке алғанда, ұпайлар саны есептелу шақырым санына сәйкес, қатысушы мен 10 ең алыс корроспондент қашықтығының қосындысына тең болады:
144 МГц диапазонында жүргізілген радиобайланыстағы корроспондентке дейінгі арақашықтық 1-ге тең диапазондық коэфициентке  көбейтіледі.  430 МГц диапазонында диапазондық коэфициент 2 тең. 1296 МГц диапазонында диапазондық коэфициент 4 тең.
Бір корроспондентпен сол диапазонда қайталама байланыс жарыс ережесінде рұқсат етілген болса да есепке алынбайды.
3. Жоғарғы бастапқы көрсеткіш (ЖБК) топтамаларда кем дегенде 3 спортшы қатысқан жағдайда, жарысқа қатысушылардың әр топтамасындағы жоғарғы көрсеткіштердің орташа арифметикалық санын есептеп шығаруы арқылы анықталады. Егер де топтамалардағы қатысушы спортшылар саны 3-тен кем болған  жағдайда,топтама көрсеткіші есепке алынбайды. Бірақ, жарысқа қатысушылардың ішіндегі ең жоғарғы көрсеткішке ие топтама көрсеткіші есепке алынады. Жоғарғы бастапқы көрсеткіштен (ЖБК) номаларды пайыздап есептеу 1 ұпай дәлдігіне дейін жүргізіледі. Ұпай бөлшегін дөңгелектеу нәтижені кеміту бағытына қарай жүргізіледі.  Әйел спортшыларға нормативтер 10% кемиді. Ұжымдық радиостанцияға мүше спортшыларға нормативтер 10% көбейеді.
4. Ұжымдық радиостанция командасының құрамы 2 немесе 3 адам болуы тиіс.

1 - 2 место в Очно – заочном чемпионате РК (для участников очных соревнований) среди взрослых при выполнении разрядных норм и участии команд не менее 8 областей.
Кандидат в мастера спорта Республики Казахстан
3 - 4 место в Очно – заочном чемпионате РК (для участников очных соревнований).
Примечание :
1. Спортивное звание МС и спортивный разряд КМС присваиваются спортсменам (участникам очных соревнований), при условии участия в очных соревнованиях не менее 8-и команд (в командном зачете) из 8-и областей РК или 8-и участников (в личном зачете) из 8-и областей РК;
2. Звание МС присваивается спортсменам (участникам очных соревнований), осуществившим зачетные связи не менее чем на 3-х диапазонах. Спортивный разряд КМС присваивается спортсменам (участникам очных соревнований), осуществившим зачетные связи не менее чем на 2-х диапазонах;
3. Спортсменам, не имеющим спортивных разрядов и занявшим в очных соревнованиях 1 – 4 место, присваивается I-й спортивный разряд.
Разрядные нормы
Условия выполнения разрядных норм:
1. Спортивное звание МС и спортивные разряды (юношеские спортивные разряды) присваиваются за набранные очки или за выполнение норм ВИП (высший исходный показатель);
2. Очки соответствуют числу зачетных километров, которые равны сумме расстояний в километрах от участника до десяти самых дальних корреспондентов с учетом диапазонного коэффициента: расстояние до корреспондента при радиосвязях, проведенных на диапазоне 144 МГц, умножается на диапазонный коэффициент 1; на диапазоне 430 МГц – на диапазонный коэффициент 2; на диапазоне 1296 МГц и выше – на диапазонный коэффициент 4. Повторные радиосвязи с одним и тем же корреспондентом на одном и том же диапазоне не засчитываются, даже если они разрешены Регламентом соревнований;
3. ВИП определяется путем вычисления среднего арифметического значения лучшего результата от каждой подгруппы участников соревнований (кроме наблюдателей), при условии участия в подгруппе не менее 3-х спортсменов. Если спортсменов в подгруппе менее 3-х – подгруппа не учитывается. Исключение составляет подгруппа, в которой находится наивысший результат среди всех Участников соревнований. Этот результат тоже будет учитываться. Подсчет норм в процентах от ВИП осуществляется с точностью до одного очка. Округление долей очка производится в сторону уменьшения результата. Для спортсменов – женщин нормативы уменьшаются на 10%. Для спортсменов – членов команд коллективных радиостанций нормативы увеличиваются на 10%;
4. Состав команд коллективных радиостанций – 2 или 3 спортсмена;

5. «СШ» атағы 16 жастан, спорттық разрядтар 12 жастан, жасөспірімдер спорттық разрядтары 10 жастан беріледі.
Жарыс топтары
Атақ, разрядтар
ЖБК  %
Жарыс масштабы
1
Есептелу уақыты –
8 сағаттан кем емес
СШ
Звание МС и  спортивные разряды присваиваются за набранные очки
ҚР Чемпионаты.
СШ атағы мен спорттық разрядтар жарысқа ҚР
8 облысынан кем дегенде 20 спортшы қатысқан жағдайда беріледі.
СШ атағы, СШҮ және 1 спорттық разрядтар, СШҮ, 1 р. 2 разрядтары бар кем дегенде  10  спортшы қатысқан жағдайда беріледі.
СШҮ
I р.
II р.
III р.
2
Есептелу уақыты 4 сағаттан кем емес
СШҮ
85
Аймақаралық ашық жарыстар.
Спорттық разрядтар жарысқа ҚР 3 облысынан, кем дегенде 15 спортшы  қатысқан жағдайда беріледі.
СШҮ және 1 спорттық разрядтар,  1 р. 2 разрядтары бар кем дегенде  7  спортшы қатысқан жағдайда беріледі
I р.
70
II р.
55
III р.
45
I жө.
35
II жө.
25
III жө.
15
3
Есептелу уақыты – 2 сағаттан кем емес
I р.
60
Барлық масштабтағы жарыстар.
Жарысқа  кем дегенде 15 спортшы  қатысқан жағдайда беріледі, оның кем дегенде 5-нің 2 разряды болуы тиіс.
II р.
50
III р.
40
I жө.
30
II жө.
20
III жө.
10
Ұпайлар
12000

5. Спортивный разряд КМС присваивается спортсменам, осуществившим зачетные связи не менее чем на 2-х диапазонах;
6. Спортивные разряды присваиваются с 12-и лет, а звание МС - с 16-и лет. Юношеские спортивные разряды присваиваются с 10-и лет.
Группа соревнований
Звания,
разряды
% от ВИП
Масштаб соревнований
1
Зачетное время – не
менее 8-и часов
МС
Звание МС и
спортивные
разряды
присваи-
ваются за
набранные
очки
Очно – заочный чемпионат РК
Звание МС и спортивные разряды
присваиваются при условии участия в
соревнованиях не менее 20-и
спортсменов из 8-и областей РК.
Звание МС, разряды КМС и I р.
присваиваются при участии в составе
Участников соревнований не менее
10-и спортсменов с разрядами не
ниже КМС, I р. и II р.
соответственно.
КМС
I р.
II р.
III р.
2
Зачетное время – не
менее 4-х часов
КМС
85
Открытые межрегиональные
соревнования. Разряды присваиваются
при условии участия в соревнованиях
не менее 15-и спортсменов из 3-х
областей РК. Разряды КМС и I р.
присваиваются при участии в составе
Участников соревнований не менее
7-и спортсменов с разрядами не ниже
I р. и II р. соответственно.
I р.
70
II р.
55
III р.
45
I юн.
35
II юн.
25
III юн.
15
3
Зачетное время – не
менее 2-х часов
I р.
60
Соревнования любого масштаба. I р.
разряд присваивается при условии
участия в соревнованиях не менее
15-и спортсменов, из них – не менее
5-и с разрядом не ниже II р.
II р.
50
III р.
40
I юн.
30
II юн.
20
III юн.
10
Очки
12000

Азия ойындарында 1 - 2 орын.
Қазақстан Республикасының спорт шебері
Кемінде 5 команда қатысқан жағдайда Қазақстан Республикасының Чемпионатында, Қазақстан Республикасы Мүгедектер спартакиадасында, Қазақстан Республикасы Паралимпиялық ойындарында команда құрамында 1 орын.
Қазақстан Республикасының спорт шеберіне үміткер:
кемінде 5 команда қатысқан жағдайда Қазақстан Республикасының Чемпионатында, Қазақстан Республикасы  Мүгедектер спартакиадасында 2 – 3 орын;
I спорттық разряд – кемінде 5 команда қатысқан жағдайда Қазақстан Республикасының Чемпионатында, Қазақстан Республикасы Мүгедектер спартакиадасында, Қазақстан Республикасы  Паралимпиялық ойындарында  4 – 5 орын алған команда құрамында қатысу керек.
ШАҢҒЫ ЖАРЫСТАРЫ
Қазақстан Республикасының халықаралық дәрежедегі спорт шебері
Паралимпиялық ойындарда Қазақстан Республикасы құрама командасының құрамында 4 – 6 орын;
Мүгедектерге арналған Дүниежүзілік ойындарда Қазақстан Республикасы құрамасының құрамында 2 – 3 орын;
Әлем чемпионатында Қазақстан Республикасы  құрамасының құрамында 2 – 3 орын;
Азия чемпионатында Қазақстан Республикасы құрама командасының құрамында 1-орын;
Азия ойындарында 1 - 2 орын.
Қазақстан Республикасының спорт шебері
Кемінде 5 команда қатысқан жағдайда Қазақстан Республикасының Чемпионатында, Қазақстан Республикасы Мүгедектер спартакиадасында, Қазақстан Республикасы Паралимпиялық ойындарында команда құрамында 1 орын.
Қазақстан Республикасының спорт шеберіне үміткер:
Қазақстан Республикасының Чемпионатында 2 – 3 орындар;
облыстық деңгейден төмен болмайтын жарыстарда 1-орын.
I спорттық разряд
Мынадай орындарға ие болуы керек:
Қазақстан Республикасының Чемпионатында 4 – 6 орындар;
облыстық ауқымнан төмен болмайтын жарыстарда 2 – 3 орындар.
II спорттық разряд
Мынадай орындарға ие болуы керек:
облыстық деңгейден төмен болмайтын жарыстарда 2 – 3 орындар.
ДЗЮДО
Қазақстан Республикасының халықаралық дәрежедегі спорт шебері
Паралимпиялық ойындарда Қазақстан Республикасы құрама командасының құрамында 4 – 6 орын;
Мүгедектерге арналған Дүниежүзілік ойындарда ҚР құрамасының құрамында 2 – 3 орын;
Әлем чемпионатында ҚР құрамасының құрамында 2 – 3 орын;
Азия чемпионатында Қазақстан Республикасы құрама командасының құрамында 1-орын;
Азия ойындарында 1 - 2 орын.
Қазақстан Республикасының спорт шебері
Кемінде 12 спортшы қатысуы тиіс кемінде 5 команда қатысқан жағдайда Қазақстан Республикасының Чемпионатында, ҚР Мүгедектер спартакиадасында, ҚР Паралимпиялық ойындарында команда құрамында 1 орын, спортшы 3 рет жеңіске жетуі тиіс.
Қазақстан Республикасының спорт шеберіне үміткер:

1 - 2 место на Азиатских Играх.
Мастер спорта Республики Казахстан
1 место в составе команды на чемпионате Республики Казахстан, Спартакиаде инвалидов РК, Паралимпийских играх РК, при условии участия не менее 5 команд.
Кандидат в мастера спорта
2 – 3 место в чемпионате Республики Казахстан, Спартакиаде инвалидов РК, Паралимпийских играх РК, при условии участия не менее 5 команд.
I разряд – участвовать в составе команды, занявшей 4 - 5 место на чемпионате Республики Казахстан, Спартакиаде инвалидов РК, Паралимпийских играх РК, при условии участия не менее 5 команд.
ЛЫЖНЫЕ ГОНКИ
Мастер спорта Республики Казахстан международного класса
4 – 6 место в составе сборной команды Республики Казахстан на Паралимпийских играх;
2 – 3 место в составе сборной РК на Всемирных играх инвалидов;
2 – 3 место в составе сборной РК на чемпионате Мира;
1 место в составе сборной команды Республики Казахстан на чемпионате Азии;
1 - 2 место на Азиатских Играх.
Мастер спорта Республики Казахстан
1 место в составе команды на чемпионате Республики Казахстан, Спартакиаде инвалидов РК, Паралимпийских играх РК, при условии участия не менее 5 команд.
Кандидат в мастера спорта
2 – 3 место в чемпионате Республики Казахстан;
1 место на соревнованиях, не ниже уровня областного масштаба.
I разряд
4 — 6 места на Чемпионате Республики Казахстан;
2 — 3 места на соревнованиях, не ниже областного масштаба.
II разряд
2 – 3 место на соревнованиях, не ниже областного уровня.
ДЗЮДО
Мастер спорта Республики Казахстан международного класса
4 – 6 место в составе сборной команды Республики Казахстан на Паралимпийских играх;
2 – 3 место в составе сборной РК на Всемирных играх инвалидов;
2 – 3 место в составе сборной РК на чемпионате Мира;
1 место в составе сборной команды Республики Казахстан на чемпионате Азии
1 - 2 место на Азиатских Играх.
Мастер спорта Республики Казахстан
1 место в составе команды на чемпионате Республики Казахстан, Спартакиаде инвалидов РК, Паралимпийских играх РК, при условии участия не менее 5 команд должны участвовать не менее 12 спортсменов, спортсмен должен одержать 3 победы.
Кандидат в мастера спорта Республики Казахстан

Қазақстан Республикасының Чемпионатында 3 – 4 орын;
Қазақстан Республикасының жастар чемпионатында 2-6 орын;
Қазақстан Республикасының жасөспірімдер чемпионатында 1-3 орын;
Ересектер арасындағы облыстық және Алматы мен Астана қ. Аумақтық чемпионаттарында 1-орын;
Спорттық-бұқаралық іс-шаралар күнтізбесіне енгізілген Ашық Республикалық турнирлерде 1-3 орын.
I спорттық разряд
Бір жылдың ішінде І разрядты әртүрлі спортшыларды 8 рет немесе қалалық деңгейден төмен болмайтын жарыстарда ІІ разрядты спортшыларды 8 рет жеңу керек.
II спорттық разряд
Бір жылдың ішінде аудандық деңгейден төмен болмайтын жарыстарда ІІ разрядты спортшыларды 6 рет жеңу керек.
I жасөспірімдер спорттық разряды
Аталған салмақ дәрежесінде І жасөспірімдер разряды бар кемінде 4 спортшы қатысқан жағдайда жасөспірімдердің облыстық, қалалық біріншілігінде 1-орынға ие болу немесе бір жылдың ішінде кез келген деңгейдегі жарыстарда ІІ жасөспірімдер разряды бар 10 спортшыны жеңу.
ІI жасөспірімдер спорттық разряды
Бір жылдың ішінде кез келген деңгейдегі жарыстарда ІІ жасөспірімдер разряды бар әртүрлі спортшыны 4 рет жеңу. Жүйелі даярлық өтілі міндетті түрде 1,5 жыл болу керек.
ЖЕҢІЛ АТЛЕТИКА
разрядтық нормалар жеке қосымшада берілген
Қазақстан Республикасының халықаралық дәрежедегі спорт шебері
Паралимпиялық ойындарда Қазақстан Республикасы құрама командасының құрамында 4 – 6 орын;
Мүгедектерге арналған Дүниежүзілік ойындарда ҚР құрамасының құрамында 2 – 3 орын;
Әлем чемпионатында ҚР құрамасының құрамында 2 – 3 орын;
Азия чемпионатында Қазақстан Республикасы құрама командасының құрамында 1-орын;
Азия ойындарында 1 - 2 орын.
Қазақстан Республикасының спорт шебері
Белгіленген нормативті орындауы немесе мынадай орындарға ие болуы керек:
Қазақстан Республикасының Чемпионатында, ҚР Спартакиадасында, ҚР Паралимпиялық ойындарында команда құрамында 1 орын. Республикалық деңгейдегі жарыстарда Қазақстан Республикасының рекордын жаңарту.
Қазақстан Республикасының спорт шеберіне үміткер:
Белгіленген нормативті орындауы немесе мынадай орындарға ие болуы керек:

3-4 место на чемпионате Республики Казахстан;
2-6 место на юниорском чемпионате Республики Казахстан;
1-3 место на юношеском чемпионате Республики Казахстан;
1 место на территориальных чемпионатах областей и гг. Алматы и Астаны среди взрослых;
1-3 место на Открытых Республиканских турнирах, включенных в календарь спортивно-массовых мероприятий.
I разряд
Одержать в течение года 8 побед над разными спортсменами I разряда или 8 побед над спортсменами II разряда на соревнованиях, не ниже городского масштаба.
II разряд
Одержать в течение года 6 побед над разными спортсменами II разряда на соревнованиях, не ниже районного масштаба.
I юношеский разряд
Завоевать 1 место на юношеском первенстве области, городов, при условии, что в данной весовой категории участвуют не менее 4 спортсменов I юношеского разряда или одержать в течение года 10 побед над спортсменами II юношеского разряда на соревнованиях любого масштаба.
II юношеский разряд
Одержать в течение года 4 победы над разными спортсменами II юношеского разряда на соревнованиях любого масштаба. Обязательное условие стаж систематических занятий 1,5 года.
ЛЕГКАЯ АТЛЕТИКА
разрядные нормы даны в отдельном приложении
Мастер спорта Республики Казахстан международного класса
4 – 6 место в составе сборной команды Республики Казахстан на Паралимпийских играх;
2 – 3 место в составе сборной РК на Всемирных играх инвалидов;
2 – 3 место в составе сборной РК на чемпионате Мира;
1 место в составе сборной команды Республики Казахстан на чемпионате Азии;
1 - 2 место на Азиатских Играх.
Мастер спорта Республики Казахстан
Выполнить установленный норматив или занять следующие места:
1 место в составе команды на чемпионате Республики Казахстан, Спартакиаде РК, Паралимпийских играх РК;
Установить рекорд Республики Казахстан на соревнованиях республиканского масштаба.
Кандидат в мастера спорта Республики Казахстан
Выполнить установленный норматив или занять следующие места:

Қазақстан Республикасының Чемпионатында, ҚР Спартакиадасында, ҚР Паралимпиялық ойындарында 2 – 3 орын;
облыстық деңгейден төмен емес жарыстарда нормативтерді орындау.
I,П,Ш разрядтар
облыстық деңгейден төмен емес жарыстарда белгіленген нормативтерді орындау.
Разрядтық нормалар мен талаптарды орындау шарттары:
1. ХДСШ атағы республикалық деңгейдегі жарыстарда нормативті орындаған спортшыларға беріледі, мұндай жағдайда кемінде 1 ЖСҰТ төреші төрелік етуі тиіс, халықаралық спорттық сыныптың (сертификат, сыныптама) растауы болу керек.

2 – 3 место в чемпионате Республики Казахстан, Спартакиаде РК, Паралимпийских играх РК. Выполнить норматив на соревнованиях не ниже областного масштаба
I, II, III разряды
Выполнить установленный норматив на соревнованиях не ниже областного масштаба
Условия выполнения разрядных норм и требований
1. Звание МСМК присваивается спортсменам, выполнившим норматив на соревнованиях республиканского масштаба, при участии в судействе не менее 1 судьи НСВК, при наличии подтверждения международного спортивного класса (сертификат, классификация).

2. ҚР СШ атағы республикалық деңгейдегі жарыстарда нормативті орындаған спортшыларға беріледі, мұндай жағдайда кемінде 3 ҰС төреші төрелік етулері тиіс.
3. Бессайыста нәтижелерді бағалау Халықаралық жеңіл атлетика федерациясының 1985 жылғы кестесі бойынша жүргізіледі.
4. Бессайыстың құрамы: ерлер – 100 метрге жүгіру, екпіндеп келіп ұзындыққа секіру, найза лақтыру, диск лақтыру, 1500 метрге жүгіру; әйелдер – 100 метрге жүгіру, екпіндеп келіп ұзындыққа секіру, ядро итеру, диск лақтыру, 800 м-ге жүгіру.

2. Звание МС РК присваивается спортсменам, выполнившим норматив на соревнованиях республиканского масштаба, при участи в судействе не менее 3 судей НК.
3. Оценка результатов в пятиборье проводится по таблице международной федерации легкой атлетики 1985 года.
4. Состав пятиборья: мужчины – бег 100 метров, прыжки в длину с разбега, метание копья, метание диска, бег 1500 метров; женщины – бег 100 метров, прыжки в длину с разбега, толкание ядра, метание диска, бег 800 метров.

Азия ойындарында 1 - 2 орын.
Азия рекордын жаңарту;
республикалық деңгейден төмен емес жарыстарда белгіленген нормативті орындау.
Қазақстан Республикасының спорт шебері:
Белгіленген нормативті орындауы немесе мынадай орындарға ие болуы керек:
Қазақстан Республикасының Чемпионатында, ҚР Спартакиадасында, ҚР Паралимпиялық ойындарында команда құрамында 1 орын. Республикалық деңгейдегі жарыстарда Қазақстан Республикасының рекордын жаңарту.
Қазақстан Республикасының спорт шеберіне үміткер:
Белгіленген нормативті орындауы немесе мынадай орындарға ие болуы керек:
Қазақстан Республикасының Чемпионатында, ҚР Спартакиадасында, ҚР Паралимпиялық ойындарында 2 – 3 орын;
облыстық деңгейден төмен емес жарыстарда нормативтерді орындау.
I,П,Ш РАЗРЯДТАР – қалалық, аудандық деңгейден төмен емес жарыстарда белгіленген нормативті орындауы керек.
Разрядтық нормалар мен талаптарды орындау шарттары:
1. ХДСШ атағы республикалық деңгейдегі жарыстарда нормативті орындаған спортшыларға беріледі, мұндай жағдайда кемінде 1 ЖСҰТ төреші төрелік етуі тиіс, халықаралық спорттық сыныптың (сертификат, сыныптама) растауы болу керек.
2. ҚР СШ атағы республикалық деңгейдегі жарыстарда нормативті орындаған спортшыларға беріледі, мұндай жағдайда кемінде 3 ҰС төреші төрелік етулері тиіс.
Жүзуден нормативтер кестесі (көру қабілеті)
ЕРЛЕР
СЫНЫП
ХДСШ
СШ
СШҮ
I
II
III
I ж/ө
II ж/ө
50 м еркін стиль
S 11
00:28.69
00:29.80
00:35.50
00:38.50
00:41.50
00:46.00
00:53.00
01:05.00
S 12
00:28.08
00:29.69
00:34.00
00:36.90
00:40.00
00:44.50
00:50.80
01:02.30
S 13
00:25.95
00:26.64
00:29.50
00:32.55
00:36.00
00:40.50
00:46.50
00:55.00
100 м  еркін стиль
S 11
01:05.73
01:09.29
01:17.30
01:22.90
01:33.20
01:41.50
01.56.00
02:10.00
S 12
01:02.32
01:07.86
01:14.10
01:21.00
01:29.80
01:39.70
01:53.10
02:06.50
S 13
00:57.50
00:59.49
01:10.50
01:16.80
01:26.00
01:35.50
01:51.60
02:00.00
400 м вольный стиль
S 11
05:36.02
06:36.50
06:55.00
07:25.50
07:48.00
08:18.20
09:21.50
10.30.00
S 12
05:18.38
05:54.17
06:10.50
06:45.00
07:14.00
07:58.50
08:55.00
10:05.00
S 13
04:36.16
05:01.23
05:49.50
06:20.70
06:58.00
07:42.50
08:43.00
09:50.50
50 м шалқалап жүзу
S 11
-//-//-//-//-
-//-//-//-//-
00:42.00
00:45.20
00:49.00
00:53.00
01:00.00
01:10.50
S 12
-//-//-//-//-
-//-//-//-//-
00:41.20
00:44.30
00:47.80
00:52.50
00:57.00
01:05.00
S 13
-//-//-//-//-
-//-//-//-//-
00:39.70
00:42.60
00:46.00
00:50.50
00:56.50
01:00.00
100 м  шалқалап жүзу
S 11
01:18.98
01:23.73
01:31.00
01:37.50
01:48.00
01:57.50
02:10.00
02:15.00
S 12
01:17.38
01:22.90
01:29.70
01:36.00
01:45.90
01:55.70
02:05.00
02:10.50
S 13
01:07.75
01:18.83
01:27.00
01.35.00
01:43.90
01:53.00
02:00:00
02:05.00
50 м брасс
S 11
-//-//-//-//-
-//-//-//-//-

1 - 2 место на Азиатских Играх;
Установить рекорд Азии;
Выполнить установленный норматив на соревнованиях не ниже республиканского масштаба.
Мастер спорта Республики Казахстан занять:
Выполнить установленный норматив или занять следующие места:
1 место в составе команды на чемпионате Республики Казахстан, Спартакиаде РК, Паралимпийских играх РК;
Установить рекорд Республики Казахстан на соревнованиях республиканского масштаба.
Кандидат в мастера спорта Республики Казахстан
Выполнить установленный норматив или занять следующие места:
2 – 3 место в чемпионате Республики Казахстан, Спартакиаде РК, Паралимпийских играх РК. Выполнить норматив на соревнованиях не ниже областного масштаба.
I, II, III РАЗРЯДЫ - выполнить установленный норматив на соревнованиях не ниже городского, районного масштаба.
Условия выполнения разрядных норм и требований
1. Звание МСМК присваивается спортсменам, выполнившим норматив на соревнованиях республиканского масштаба, при участии в судействе не менее 1 судьи НСВК, при наличии подтверждения международного спортивного класса (сертификат, классификация);
2. Звание МС РК присваивается спортсменам, выполнившим норматив на соревнованиях республиканского масштаба, при участи в судействе не менее 3 судей НК.
Таблица нормативов по плаванию (зрение)
МУЖЧИНЫ
КЛАСС
МСМК
МС
КМС
I
II
III
I юн
II юн
50 м вольный стиль
S 11
00:28.69
00:29.80
00:35.50
00:38.50
00:41.50
00:46.00
00:53.00
01:05.00
S 12
00:28.08
00:29.69
00:34.00
00:36.90
00:40.00
00:44.50
00:50.80
01:02.30
S 13
00:25.95
00:26.64
00:29.50
00:32.55
00:36.00
00:40.50
00:46.50
00:55.00
100 м вольный стиль
S 11
01:05.73
01:09.29
01:17.30
01:22.90
01:33.20
01:41.50
01.56.00
02:10.00
S 12
01:02.32
01:07.86
01:14.10
01:21.00
01:29.80
01:39.70
01:53.10
02:06.50
S 13
00:57.50
00:59.49
01:10.50
01:16.80
01:26.00
01:35.50
01:51.60
02:00.00
400 м вольный стиль
S 11
05:36.02
06:36.50
06:55.00
07:25.50
07:48.00
08:18.20
09:21.50
10.30.00
S 12
05:18.38
05:54.17
06:10.50
06:45.00
07:14.00
07:58.50
08:55.00
10:05.00
S 13
04:36.16
05:01.23
05:49.50
06:20.70
06:58.00
07:42.50
08:43.00
09:50.50
50 м на спине
S 11
-//-//-//-//-
-//-//-//-//-
00:42.00
00:45.20
00:49.00
00:53.00
01:00.00
01:10.50
S 12
-//-//-//-//-
-//-//-//-//-
00:41.20
00:44.30
00:47.80
00:52.50
00:57.00
01:05.00
S 13
-//-//-//-//-
-//-//-//-//-
00:39.70
00:42.60
00:46.00
00:50.50
00:56.50
01:00.00
100 м на спине
S 11
01:18.98
01:23.73
01:31.00
01:37.50
01:48.00
01:57.50
02:10.00
02:15.00
S 12
01:17.38
01:22.90
01:29.70
01:36.00
01:45.90
01:55.70
02:05.00
02:10.50
S 13
01:07.75
01:18.83
01:27.00
01.35.00
01:43.90
01:53.00
02:00:00
02:05.00
50 м брасс
S 11
-//-//-//-//-
-//-//-//-//-

02:06.50
02:25.50
02:30.00
50 м брасс
S 11
-//-//-//-//-
-//-//-//-//-
00:50.00
00:53.00
00:56.50
01:01.00
01:08.00
01:15.50
S 12
-//-//-//-//-
-//-//-//-//-
00:48.50
00:51.50
00:55.00
00:59.50
01:05.00
01:10.00
S 13
-//-//-//-//-
-//-//-//-//-
00:46.50
00:49.50
00:53.00
00:57.50
01:03.00
01:07.00
100 м брасс
S 11
01:48.23
01:52.98
01:56.00
01:59.90
02:10.00
02:21:00
02:35.00
02:45.00
S 12
01:33.11
01:51.10
01:55.00
01:58.50
02:08.00
02:17.50
02:30.00
02:40.00
S 13
01:33.00
01:48.00
01.51.00
01:56.00
02.05.00
02:15.00
02:27.00
02:35.00
50 м баттерфляй
S 11
-//-//-//-//-
-//-//-//-//-
00:47.00
00:50.50
00:54.00
00:58.50
01:05.50
01:10.50
S 12
-//-//-//-//-
-//-//-//-//-
00:46.00
00:49.00
00:52.50
00:57.00
01:04.00
01:08.00
S 13
-//-//-//-//-
-//-//-//-//-
00:44.00
00:46.50
00:50.50
00:55.00
01:02.00
01:05.00
100 м баттерфляй
S 11
01:34.00
01:40.00
01:47.50
01:55.00
02:04.00
02:17.50
02:30.00
02:40.00
S 12
01:20.02
01:24.02
01:31.00
01:39.50
01:49.00
02.02.50
02:15.50
02:25.50
S 13
01:19.00
01:23.00
01:30.00
01:38.00
01:47.50
02:01.00
02:14.00
02:23.00
100 м кешенді
S 11
-//-//-//-//-
-//-//-//-//-
01:49.55
01:57.00
02:07.00
02:22.00
02:32.00
02:42.00
S 12
-//-//-//-//-
-//-//-//-//-
01:44.50
01:52.50
02:02.50
02:12.50
02:22.50
02:32.50
S 13
-//-//-//-//-
-//-//-//-//-
01:42.00
01:50.00
02:00.00
02:10.00
02:20.00
02:30.00
200 м кешенді
S 11
03:45.08
03:48.33
03:57.00
04:15.00
04.32.00
04:55.00
05.18.00
05.45.00
S 12
03:08.20
03:23.79
03:33.80
03:51.50
04:09.00
04:32.00
04:55.50
05:22.00
S 13
02:53.02
02:55.08
03:05.00
03:23.50
03:43.50
04:06.50
04:30.00
04:57.00
ПАРАЛИМПИЯЛЫҚ ЕМЕС СПОРТ ТҮРЛЕРІ ТОҒЫЗҚҰМАЛАҚ
Қазақстан Республикасының Халықаралық дәрежедегі спорт шебері
кемінде 9 тур ойнап, дені сау спортшылар арасындағы халықаралық жарыстарда 1-3 орын.
Қазақстан Республикасының Спорт шебері
Көру органдары зақымданған мүгедек ерлер арасындағы ҚР жекелей чемпионатында 1-2 орын.
Мүгедек спортшылар арасындағы ҚР Спартакиадасында командалық және жекелей есепте 1-орын.
Көру органдары зақымданған спортшылар арасындағы ҚР командалық чемпионатында командалық және жекелей есепте 1-орын. Оған кемінде 8 спортшы немесе 8 команда қатысуы керек.
Көру органдары зақымданған мүгедек әйелдер арасындағы ҚР чемпионатында 1 орын.
Қазақстан Республикасының Спорт шеберіне үміткер
Көру органдары зақымданған ерлер арасындағы ҚР жекелей чемпионатының жоғары лигасына қатысу.
Көру органдары зақымданған спортшы-мүгедек ерлер арасындағы ҚР жекелей чемпионатының бірінші лигасында 1-3 орын.
Көру органдары зақымданған мүгедек әйелдер арасындағы ҚР жекелей чемпионатында 2-6 орын.
Мүгедек спортшылар арасындағы ҚР Спартакиадасында командалық және жекелей есепте 2-3 орын.
Көру органдары зақымданған спортшылар арасындағы ҚР командалық чемпионатында командалық және жекелей есепте 2-3 орын. Оған кемінде 8 спортшы немесе 8 команда қатысуы керек.
Көру органдары зақымданған жас спортшылар арасындағы ҚР командалық чемпионатында командалық есепте 1-орын. Оған кемінде 8 команда қатысуы керек.
Көру органдары зақымданған жас спортшылар арасындағы ҚР жекелей чемпионатында 1-орын. Оған кемінде 8 команда қатысуы керек.
I спорттық разряд
Мынадай орындарға ие болуы керек:

02:06.50
02:25.50
02:30.00
50 м брасс
S 11
-//-//-//-//-
-//-//-//-//-
00:50.00
00:53.00
00:56.50
01:01.00
01:08.00
01:15.50
S 12
-//-//-//-//-
-//-//-//-//-
00:48.50
00:51.50
00:55.00
00:59.50
01:05.00
01:10.00
S 13
-//-//-//-//-
-//-//-//-//-
00:46.50
00:49.50
00:53.00
00:57.50
01:03.00
01:07.00
100 м брасс
S 11
01:48.23
01:52.98
01:56.00
01:59.90
02:10.00
02:21:00
02:35.00
02:45.00
S 12
01:33.11
01:51.10
01:55.00
01:58.50
02:08.00
02:17.50
02:30.00
02:40.00
S 13
01:33.00
01:48.00
01.51.00
01:56.00
02.05.00
02:15.00
02:27.00
02:35.00
50 м баттерфляй
S 11
-//-//-//-//-
-//-//-//-//-
00:47.00
00:50.50
00:54.00
00:58.50
01:05.50
01:10.50
S 12
-//-//-//-//-
-//-//-//-//-
00:46.00
00:49.00
00:52.50
00:57.00
01:04.00
01:08.00
S 13
-//-//-//-//-
-//-//-//-//-
00:44.00
00:46.50
00:50.50
00:55.00
01:02.00
01:05.00
100 м баттерфляй
S 11
01:34.00
01:40.00
01:47.50
01:55.00
02:04.00
02:17.50
02:30.00
02:40.00
S 12
01:20.02
01:24.02
01:31.00
01:39.50
01:49.00
02.02.50
02:15.50
02:25.50
S 13
01:19.00
01:23.00
01:30.00
01:38.00
01:47.50
02:01.00
02:14.00
02:23.00
100 м комплекс
S 11
-//-//-//-//-
-//-//-//-//-
01:49.55
01:57.00
02:07.00
02:22.00
02:32.00
02:42.00
S 12
-//-//-//-//-
-//-//-//-//-
01:44.50
01:52.50
02:02.50
02:12.50
02:22.50
02:32.50
S 13
-//-//-//-//-
-//-//-//-//-
01:42.00
01:50.00
02:00.00
02:10.00
02:20.00
02:30.00
200 м комплекс
S 11
03:45.08
03:48.33
03:57.00
04:15.00
04.32.00
04:55.00
05.18.00
05.45.00
S 12
03:08.20
03:23.79
03:33.80
03:51.50
04:09.00
04:32.00
04:55.50
05:22.00
S 13
02:53.02
02:55.08
03:05.00
03:23.50
03:43.50
04:06.50
04:30.00
04:57.00
НЕПАРАЛИМПИЙСКИЕ ВИДЫ СПОРТА
ТОГЫЗКУМАЛАК
Мастер спорта международного класса РК
1-3 место в Международных соревнованиях среди среди здоровых спортсменов, сыграв не менее 9 туров.
Мастер спорта РК
1-2 место в личном Чемпионате РК среди мужчин инвалидов с поражением органов зрения;
1 место в командном или личном зачете Спартакиады РК среди спортсменов-инвалидов;
1 место в командном или личном зачете в командном Чемпионате РК среди спортсменов с поражением органов зрения. При условии участия не менее 8 участников или 8 команд;
1 место в Чемпионате РК среди женщин инвалидов с поражением органов зрения.
Кандидат в мастера спорта РК
Участвовать в высшей лиге личного Чемпионата РК среди мужчин с поражением зрения;
1-3 место в первой лиге среди мужчин личного Чемпионата РК среди спортсменов-инвалидов с поражением органов зрения;
2-6 место в личном Чемпионате РК среди женщин с поражением органов зрения;
2-3 место в командном или личном зачете Спартакиады РК среди спортсменов-инвалидов;
2-3 место в командном или личном зачете в командном Чемпионате РК среди спортсменов с поражением органов зрения. При условии участия не менее 8 участников или 8 команд;
1 место в командном зачете в командном Чемпионате РК среди молодежи спортсменов с поражением органов зрения. При условии участия не менее 8 команд;
1 место в личном Чемпионате РК среди молодежи спортсменов с поражением органов зрения. При условии участия не менее 8 команд.
I разряд

Турнирде кемінде 9 тур ойнап, облыс және Алматы, Астана қ.қ. біріншілігінде және чемпионатында 1-3 орын.
ҚР Чемпионатына қатысу.
Республикалық командалық жарыстарға қатысу.
II спорттық разряд
Мынадай орындарға ие болуы керек:
Облыс және Алматы, Астана қ.қ. біріншілігінде және чемпионатында 4-6 орын.
ІІІ спорттық разряд кез келген біліктіліктегі жарыстарда 70 %-дан аса ұпай жинау.
ШАХМАТ
Қазақстан Республикасының халықаралық дәрежедегі спорт шебері
(IBCA) өткізетін Дүниежүзілік Шахмат Олимпиадасында ҚР құрамасының құрамында 1-6 орын, матчтардың кемінде 50 % ойнауы керек;
(IBCA) өткізетін Дүниежүзілік Шахмат Олимпиадасында өз тақтасында 1-3 орын;
Командалық Әлем чемпионатында (IBCA) ҚР құрамасының құрамында 1-3 орын. Жекелей Әлем чемпионатында (IBCA) 1-3 орын.
Қазақстан Республикасының спорт шебері
Дүниежүзілік Шахмат Олимпиадасында (IBCA) өз тақтасында 4-6 орын;
Командалық Әлем чемпионатында (IBCA) ҚР құрамасының сапында 4-6 орын.
Жекелей Әлем чемпионатында (IBCA) 4-6 орын;
Жасөспірімдер арасындағы Әлем чемпионатында (IBCA) 1-3 орын;
кемінде 8 қатысушы қатысқан жағдайда көру органдары зақымданған мүгедек ерлер арасындағы ҚР жекелей чемпионатында 1-2 орын;
кемінде 8 қатысушы қатысқан жағдайда көру органдары зақымданған мүгедек әйелдер арасындағы ҚР жекелей чемпионатында 1-орын;
кемінде 8 қатысушы қатысқан жағдайда ҚР Чемпионатында, ҚР Спартакиадасында командалық есепте 1-орын.
Қазақстан Республикасының спорт шеберіне үміткер
Көру органдары зақымданған ерлер арасындағы ҚР жекелей чемпионатының жоғары лигасына қатысу.
Көру органдары зақымданған спортшы-мүгедек ерлер арасындағы ҚР жекелей чемпионатының бірінші лигасында 1-3 орын.
Көру органдары зақымданған мүгедек әйелдер арасындағы ҚР жекелей чемпионатында 2-6 орын.
Мүгедек спортшылар арасындағы ҚР Спартакиадасында командалық және жекелей есепте 2-3 орын.
Көру органдары зақымданған спортшылар арасындағы ҚР командалық чемпионатында командалық және жекелей есепте 2-3 орын. Оған кемінде 8 спортшы немесе 8 команда қатысуы керек.
Көру органдары зақымданған жас спортшылар арасындағы ҚР командалық чемпионатында командалық есепте 1-орын. Оған кемінде 8 команда қатысуы керек.
Көру органдары зақымданған жас спортшылар арасындағы ҚР жекелей чемпионатында 1-орын. Оған кемінде 8 команда қатысуы керек.
I спорттық разряд
Турнирде кемінде 9 тур ойнап, облыс және Алматы, Астана қ.қ. біріншілігінде және чемпионатында 1-3 орын.
ҚР Чемпионатына қатысу.
Республикалық командалық жарыстарға қатысу.
II спорттық разряд
Облыс және Алматы, Астана қ.қ. біріншілігінде және чемпионатында 4-6 орын.
ІІІ спорттық разряд кез келген біліктіліктегі жарыстарда 70 %-дан аса ұпай жинау.
«64» ДОЙБЫСЫ
Қазақстан Республикасының халықаралық дәрежедегі спорт шебері
Көру органдары зақымданған спортшылар арасындағы Әлем чемпионатында 1-6 орын.
Көру органдары зақымданған спортшылар арасындағы халықаралық командалық жарыстарда 1-6 орын.
Азия Чемпионатында 1-2 орын.
Қазақстан Республикасының спорт шебері
Көру органдары зақымданған спортшы-мүгедек ерлер арасындағы ҚР жекелей чемпионатының бірінші лигасында 1-2 орын.
Көру органдары зақымданған мүгедек әйелдер арасындағы ҚР жекелей чемпионатында 1-орын.
Мүгедек спортшылар арасындағы ҚР Спартакиадасында командалық және жекелей есепте 1-орын.
Көру органдары зақымданған спортшылар арасындағы ҚР командалық чемпионатында командалық немесе жекелей есепте 1-орын. Оған кемінде 8 спортшы немесе 8 команда қатысуы керек.
Қазақстан Республикасының спорт шеберіне үміткер
Көру органдары зақымданған ерлер арасындағы ҚР жекелей чемпионатының жоғары лигасына қатысу.
Көру органдары зақымданған спортшы-мүгедек ерлер арасындағы ҚР жекелей чемпионатының бірінші лигасында 1-3 орын.
Көру органдары зақымданған мүгедек әйелдер арасындағы ҚР жекелей чемпионатында 2-6 орын.
Мүгедек спортшылар арасындағы ҚР Спартакиадасында командалық және жекелей есепте 2-3 орын.
Көру органдары зақымданған спортшылар арасындағы ҚР командалық чемпионатында командалық және жекелей есепте 2-3 орын. Оған кемінде 8 спортшы немесе 8 команда қатысуы керек.
Көру органдары зақымданған жас спортшылар арасындағы ҚР командалық чемпионатында командалық есепте 1-орын. Оған кемінде 8 команда қатысуы керек.
Көру органдары зақымданған жас спортшылар арасындағы ҚР жекелей чемпионатында 1-орын. Оған кемінде 8 команда қатысуы керек.
I спорттық разряд
Турнирде кемінде 9 тур ойнап, облыс және Алматы, Астана қ.қ. біріншілігінде және чемпионатында 1-3 орын.
ҚР Чемпионатына қатысу.
Республикалық командалық жарыстарға қатысу.
II спорттық разряд
Облыс және Алматы, Астана қ.қ. біріншілігінде және чемпионатында 4-6 орын.
ІІІ спорттық разряд кез келген біліктіліктегі жарыстарда 70 %-дан аса ұпай жинау.
«100» ДОЙБЫСЫ
Қазақстан Республикасының халықаралық дәрежедегі спорт шебері
Көру органдары зақымданған спортшылар арасындағы Әлем чемпионатында 1-6 орын.
Көру органдары зақымданған спортшылар арасындағы халықаралық командалық жарыстарда 1-6 орын.
Азия Чемпионатында 1-2 орын.
Қазақстан Республикасының спорт шебері
Көру органдары зақымданған мүгедек спортшылар арасындағы ҚР жекелей чемпионатында 1-орын.
Мүгедек спортшылар арасындағы ҚР Спартакиадасында командалық және жекелей есепте 1-орын.
Көру органдары зақымданған спортшылар арасындағы ҚР командалық чемпионатында командалық немесе жекелей есепте 1-орын. Оған кемінде 8 спортшы немесе 8 команда қатысуы керек.
Қазақстан Республикасының спорт шеберіне үміткер
Көру органдары зақымданған мүгедек спортшылар арасындағы ҚР чемпионатында 2-6 орын.
Көру органдары зақымданған мүгедектер арасындағы ҚР жекелей чемпионатында 2-6 орын.
Мүгедек спортшылар арасындағы ҚР Спартакиадасында командалық және жекелей есепте 2-3 орын.
Көру органдары зақымданған спортшылар арасындағы ҚР командалық чемпионатында командалық және жекелей есепте 2-3 орын. Оған кемінде 8 спортшы немесе 8 команда қатысуы керек.
Көру органдары зақымданған жас спортшылар арасындағы ҚР жекелей чемпионатында 1-орын. Оған кемінде 8 команда қатысуы керек.
I спорттық разряд
Турнирде кемінде 9 тур ойнап, облыс және Алматы, Астана қ.қ. біріншілігінде және чемпионатында 1-3 орын.
ҚР Чемпионатына қатысу.
Республикалық командалық жарыстарға қатысу.
II спорттық разряд
Облыс және Алматы, Астана қ.қ. біріншілігінде және чемпионатында 4-6 орын.
ІІІ спорттық разряд кез келген біліктіліктегі жарыстарда 70 %-дан аса ұпай жинау.
ЕСТУ ҚАБІЛЕТІ ТӨМЕН СПОРТШЫЛАР АРАСЫНДАҒЫ БСЖ
(бірыңғай спорттық жіктеме)
АРМСПОРТ
Қазақстан Республикасының халықаралық дәрежедегі спорт шебері:
Әлем чемпионатында 1-3 орынға ие болу;
Азия ойындарында 1-2 орынға ие болу;
Азиялық – Тынық мұхит ойындарында 1-2 орынға ие болу;
Азия чемпионатында 1 орынға ие болу.
Қазақстан Республикасының спорт шебері:
Қазақстан Республикасының чемпионатында 1 орынға ие болу;

1-3 место в первенстве и Чемпионате области и гг. Алматы, Астаны, сыграв в турнире не менее 9 туров;
Участвовать в Чемпионате РК;
Участвовать в Республиканских командных соревнованиях.
II разряд
4-6 место в Первенстве и Чемпионате области, и гг. Алматы, Астаны.
ІІІ-ІV разряды – набрать более 70% очков на соревнованиях любой квалификации.
ШАХМАТЫ
Мастер спорта международного класса
1-6 места в составе сборной РК на Всемирной Шахматной Олимпиаде проводимой (IBCA), сыграв не менее 50% матчей;
1-3 места на своей доске на Всемирной Шахматной Олимпиаде проводимой (IBCA);
1-3 места в составе сборной РК в командном Чемпионате Мира (IBCA);
1-3 места на личном Чемпионате мира (IBCA).
Мастер спорта
4-6 места на своей доске на Всемирной Шахматной Олимпиаде (IBCA);
4-6 места в составе сборной РК в командном Чемпионате Мира (IBCA);
4-6 места на личном Чемпионате мира (IBCA);
1-3 места на Чемпионате мира среди юниоров (IBCA);
1-2 место в личном Чемпионате РК среди мужчин инвалидов с поражением органов зрения при участии не менее 8 участников;
1 место в личном Чемпионате РК среди женщин инвалидов с поражением органов зрения при участии не менее 8 участников;
1 место в командном зачете Чемпионата РК, Спартакиады РК при участии не менее 8 команд.
Кандидат в мастера спорта
Участвовать в высшей лиге личного Чемпионата РК среди мужчин с поражением зрения;
1-3 место в первой лиге среди мужчин личного Чемпионата РК среди спортсменов-инвалидов с поражением органов зрения;
2-6 место в личном Чемпионате РК среди женщин с поражением органов зрения;
2-3 место в командном или личном зачете Спартакиады РК среди спортсменов-инвалидов;
2-3 место в командном или личном зачете в командном Чемпионате РК среди спортсменов с поражением органов зрения. При условии участия не менее 8 участников или 8 команд;
1 место в командном зачете в командном Чемпионате РК среди молодежи спортсменов с поражением органов зрения. При условии участия не менее 8 команд;
1 место в личном Чемпионате РК среди молодежи спортсменов с поражением органов зрения. При условии участия не менее 8 команд.
I разряд
1-3 место в Чемпионате области и гг. Алматы, Астаны, сыграв в турнире не менее 9 туров;
Участвовать в Чемпионате РК;
Участвовать в Республиканских командных соревнованиях.
II разряд
4-6 место в Первенстве и Чемпионате области, и гг. Алматы, Астаны.
ІІІ-ІV разряды – набрать более 70% очков на соревнованиях любой квалификации.
ШАШКИ «64»
Мастер спорта международного класса
1-6 место в Чемпионате Мира среди спортсменов с поражением зрения;
1-6 место в международных командных соревнованиях среди спортсменов с поражением органов зрения;
1-2 место в Чемпионате Азии.
Мастер спорта
1-2 место в личном Чемпионате РК среди мужчин инвалидов с поражением органов зрения;
1 место в личном Чемпионате РК среди женщин инвалидов с поражением органов зрения;
1 место в командном или личном зачете Спартакиады РК среди спортсменов-инвалидов;
1 место в командном или личном зачете в командном Чемпионате РК среди спортсменов с поражением органов зрения. При условии участия не менее 8 участников или 8 команд.
Кандидат в мастера спорта
Участвовать в высшей лиге личного Чемпионата РК среди мужчин с поражением зрения;
1-3 место в первой лиге среди мужчин личного Чемпионата РК среди спортсменов-инвалидов с поражением органов зрения;
2-6 место в личном Чемпионате РК среди женщин с поражением органов зрения;
2-3 место в командном или личном зачете Спартакиады РК среди спортсменов-инвалидов;
2-3 место в командном или личном зачете в командном Чемпионате РК среди спортсменов с поражением органов зрения. При условии участия не менее 8 участников или 8 команд;
1 место в командном зачете в командном Чемпионате РК среди молодежи спортсменов с поражением органов зрения. При условии участия не менее 8 команд;
1 место в личном Чемпионате РК среди молодежи спортсменов с поражением органов зрения. При условии участия не менее 8 команд.
I разряд
1-3 место в первенстве и Чемпионате области и гг. Алматы, Астаны, сыграв в турнире не менее 9 туров;
Участвовать в Чемпионате РК;
Участвовать в Республиканских командных соревнованиях.
II разряд
4-6 место в Первенстве и Чемпионате области, и гг. Алматы, Астаны.
ІІІ-ІV разряды – набрать более 70% очков на соревнованиях любой квалификации.
ШАШКИ «100»
Мастер спорта международного класса
1-6 место в Чемпионате Мира среди спортсменов с поражением зрения;
1-6 место в международных командных соревнованиях среди спортсменов с поражением органов зрения;
1-2 место в Чемпионате Азии.
Мастер спорта
1 место в личном Чемпионате РК среди спортсменов-инвалидов с поражением органов зрения;
1 место в командном или личном зачете Спартакиады РК среди спортсменов-инвалидов;
1 место в командном или личном зачете в командном Чемпионате РК среди спортсменов с поражением органов зрения. При условии участия не менее 8 участников или 8 команд.
Кандидат в мастера спорта
2-6 место в Чемпионате РК среди спортсменов-инвалидов с поражением органов зрения;
2-6 место в личном Чемпионате РК среди инвалидов с поражением органов зрения;
2-3 место в командном или личном зачете Спартакиады РК среди спортсменов-инвалидов;
2-3 место в командном или личном зачете в командном Чемпионате РК среди спортсменов с поражением органов зрения. При условии участия не менее 8 участников или 8 команд;
1 место в личном Чемпионате РК среди молодежи спортсменов с поражением органов зрения. При условии участия не менее 8 команд.
I разряд
1-3 место в первенстве и Чемпионате области и гг. Алматы, Астаны, сыграв в турнире не менее 9 туров;
Участвовать в Чемпионате РК;
Участвовать в Республиканских командных соревнованиях.
II разряд
4-6 место в Первенстве и Чемпионате области, и гг. Алматы, Астаны;
ІІІ-ІV разряды – набрать более 70% очков на соревнованиях любой квалификации.
СРЕДИ СПОРТСМЕНОВ С НАРУШЕНИЕМ СЛУХА
АРМСПОРТ
Мастер спорта международного класса Республики Казахстан
1-3 место на чемпионате Мира;
1-2 место на Азиатских играх;
1-2 место на Азиатско-Тихоокеанских играх;
1 место на чемпионате Азии.
Мастер спорта Республики Казахстан
1 место на чемпионате Республики Казахстан;

Нормативті орындау үшін әрбір салмақ дәрежесінде кемінде 8 қатысушы, оның ішінде 3 спорт шеберіне үміткер болу керек.
Ең жеңіл және ең ауыр салмақ дәрежелері үшін – кемінде 6 адам.
Қазақстан Республикасының спорт шеберіне үміткер:
Қазақстан Республикасының чемпионатында 2-3 орынға ие болу.
Жасөспірімдер арасындағы Қазақстан Республикасының чемпионатында 1 орынға ие болу;
I спорттық разряд
Жасөспірімдер арасындағы Қазақстан Республикасының чемпионатында 2-4 орынға ие болу;
облыстық (Астана мен Алматы қалалары) чемпионатта 1 орынға ие болу;
бір жылдың ішінде:
I разрядтағы әртүрлі спортшыларды 5 рет жеңу;
II разрядтағы әртүрлі спортшыларды 10 рет жеңу.
II спорттық разряд
облыстық (Астана мен Алматы қалалары) чемпионатында 2-3 орынға ие болу;
қалалық немесе аудандық чемпионатта 1-3 орынға ие болу;
бір жылдың ішінде:
III разрядтағы әртүрлі спортшыларды 4 рет жеңу;
жаңа келген спортшыларды 8 рет жеңу.
III спорттық разряд
бір жылдың ішінде әртүрлі жаңа келген спортшыларды 10 рет жеңу.
БАДМИНТОН
Қазақстан Республикасының халықаралық дәрежедегі спорт шебері:
Сурдолимпиялық ойындарында кез келген бағдарлама түрінде 4-6 орынға ие болу;
Әлем чемпионатында кез келген бағдарлама түрінде 2-3 орынға ие болу;
Азия ойындарында кез келген бағдарлама түрінде 1-2 орынға ие болу;
Азиялық – Тынық мұхит ойындарында кез келген бағдарлама түрінде 1-2 орынға ие болу;
Азия чемпионатында кез келген бағдарлама түрінде 1 орынға ие болу.
Қазақстан Республикасының спорт шебері:
Қазақстан Республикасының чемпионатында кез келген бағдарлама түрінде 1 орынға ие болу;
Қазақстан Республикасының спорт шеберіне үміткер:
Қазақстан Республикасының чемпионатында кез келген бағдарлама түрінде 2-3 орынға ие болу;
Жасөспірімдер арасындағы Қазақстан Республикасының чемпионатында кез келген бағдарлама түрінде 1-3 орынға ие болу;
облыстық (Астана мен Алматы қалалары) чемпионатта кез келген бағдарлама түрінде 1-3 орынға ие болу;
бір жылдың ішінде Қазақстан Республикасының спорт шеберіне әртүрлі үміткерлерін 4 рет жеңу.
I спорттық разряд
бір жылдың ішінде I разрядтағы әртүрлі спортшыларды 4 рет жеңу.
I спорттық разряд
бір жылдың ішінде II разрядтағы әртүрлі спортшыларды 4 рет жеңу.
III спорттық разряд
бір жылдың ішінде:
III разрядтағы әртүрлі спортшыларды 4 рет жеңу;
жаңа келген әртүрлі спортшыларды 8 рет жеңу.
I жасөспірімдер разряды:
бір жылдың ішінде I жасөспірімдер разряды бар әртүрлі спортшыларды 4 рет жеңу.
II жасөспірімдер разряды:
бір жылдың ішінде жаңа келген әртүрлі спортшыларды 4 рет жеңу.
Разрядтық талаптарды орындау шарттары:
Разрядтық талаптарды орындау үшін белгіленген бір жыл мерзім кезекті разрядты беруге құқық беретін бірінші жеңістен кейін есептеледі.
БАСКЕТБОЛ
Қазақстан Республикасының халықаралық дәрежедегі спорт шебері:
Мына орындарға ие болған Қазақстан Республикасы құрама командасының құрамында ойнау:
Сурдолимпиялық ойындарында 4-6 орынға ие болу;
Әлем чемпионатында 2-3 орынға ие болу;
Азия ойындарында 1-2 орынға ие болу;
Азиялық – Тынық мұхит ойындарында 1-2 орынға ие болу;
Азия чемпионатында 1 орынға ие болу.
Қазақстан Республикасының спорт шебері:
Қазақстан Республикасының чемпионатында 1 орынға ие болу;
Қазақстан Республикасының спорт шеберіне үміткер:
Мына орындарға ие болған команданың құрамында ойнау:
Қазақстан Республикасының чемпионатында 2-3 орынға ие болу;
Жасөспірімдер арасындағы Қазақстан Республикасының чемпионатында 1-2 орынға ие болу;
I спорттық разряд
Мына орындарға ие болған команданың құрамында ойнау:

Для выполнения норматива необходимо иметь в каждой весовой категории не менее 8 участников, в том числе 3 кандидатов в мастера спорта;
Для самой легкой и самой тяжелой весовой категории – не менее 6 человек.
Кандидат в мастера спорта Республики Казахстан
2-3 место на чемпионате Республики Казахстан;
1 место на чемпионате Республики Казахстан среди юниоров.
I разряд
2-4 место на чемпионате Республики Казахстан среди юниоров;
1 место на областном (городов Астаны и Алматы) чемпионате;
Одержать в течение года:
5 побед над разными спортсменами I разряда;
10 побед над разными спортсменами II разряда.
II разряд
2-3 место на областном (городов Астаны и Алматы) чемпионате;
1-3 место на городском или районном чемпионате;
одержать в течение года:
4 победы над разными спортсменами III разряда;
8 побед над разными спортсменами-новичками.
III разряд
одержать в течение года 10 побед над разными спортсменами-новичками.
БАДМИНТОН
Мастер спорта международного класса Республики Казахстан
4-6 место на Сурдлимпийских играх в любом виде программы;
2-3 место на чемпионате Мира в любом виде программы;
1-2 место на Азиатских играх в любом виде программы;
1-2 место на Азиатско-Тихоокеанских играх в любом виде программы;
1 место на чемпионате Азии в любом виде программы.
Мастер спорта Республики Казахстан
1 место на чемпионате Республики Казахстан в любом виде программы.
Кандидат в мастера спорта Республики Казахстан
2-3 место на чемпионате Республики Казахстан в любом виде программы;
1-3 место на чемпионате Республики Казахстан среди юниоров в любом виде программы;
1-3 место на областном (городов Астаны и Алматы) чемпионате в любом виде программы;
одержать в течение года 4 победы над разными кандидатами в мастера спорта Республики Казахстан.
I разряд
одержать в течение года 4 победы над разными спортсменами I разряда.
II разряд
одержать в течение года 4 победы над разными спортсменами II разряда.
III разряд
Одержать в течение года:
4 победы над разными спортсменами III разряда;
8 побед над разными спортсменами-новичками.
I юношеский разряд
одержать в течение года 4 победы над разными спортсменами I юношеского разряда.
II юношеский разряд
одержать в течение года 4 победы над разными спортсменами-новичками.
Условия выполнения разрядных требований :
Срок в один год, устанавливаемый для выполнения разрядных требований, исчисляется со дня первой победы, дающей право на присвоение очередного разряда.
БАСКЕТБОЛ
Мастер спорта международного класса Республики Казахстан
Играть в составе сборной команды Республики Казахстан, занявшей:
4-6 место на Сурдлимпийских играх;
2-3 место на чемпионате Мира;
1-2 место на Азиатских играх;
1-2 место на Азиатско-Тихоокеанских играх;
1 место на чемпионате Азии.
Мастер спорта Республики Казахстан
Играть в составе команды, занявшей:
1 место на чемпионате Республики Казахстан.
Кандидат в мастера спорта Республики Казахстан
Играть в составе команды, занявшей:
2-3 место на чемпионате Республики Казахстан;
1-3 место на чемпионате Республики Казахстан среди юниоров.
I разряд
Играть в составе команды, занявшей:

Қазақстан Республикасының чемпионатында 5-6 орынға ие болу;
облыстық (Астана мен Алматы қалалары) чемпионатында кемінде 6 команда қатысқан жағдайда, 1 орынға ие болу.
II спорттық разряд
бір жылдың ішінде мынадай орындарға ие болған команданың құрамында ойнау:
құрамында ойыншыларының жартысынан көбі II разрядтағы әртүрлі команданы 5 рет жеңу;
құрамында ойыншыларының жартысынан көбі III разрядтағы әртүрлі команданы 10 рет жеңу.
III спорттық разряд
бір жылдың ішінде құрамында ойыншыларының жартысынан көбінің кез келген біліктілігі әртүрлі командалармен кемінде 10 рет кездесіп, оларды 5 рет жеңген команданың құрамында ойнау.
I жасөспірімдер разряды:
мыналарды жеңген орта және жоғары жасөспірімдер жасындағы команданың құрамында ойнау:
құрамында ойыншыларының жартысынан көбі I жасөспірімдер разрядындағы әртүрлі командаларды 5 рет жеңу;
құрамында ойыншыларының жартысынан көбі II жасөспірімдер разрядындағы әртүрлі командаларды 10 рет жеңу.
II жасөспірімдер разряды:
құрамында ойыншыларының жартысынан көбі жаңа келген спортшылар болатын әртүрлі командаларды 10 рет жеңген орта және жоғары жасөспірімдер жасында команданың құрамында ойнау.
Разрядтық талаптарды орындау шарттары:
ХДСШ және СШ атақтары жарыстарда кемінде 8 команда қатысқан жағдайда беріледі.
ЕРКІН ЖӘНЕ ГРЕК-РИМ КҮРЕСІ
Қазақстан Республикасының халықаралық дәрежедегі спорт шебері:
Сурдолимпиялық ойындарда 4-6 орынға ие болу;
Әлем чемпионатында 2-3 орынға ие болу;
Азия ойындарында 1-2 орынға ие болу;
Азиялық – Тынық мұхит ойындарында 1-2 орынға ие болу;
Азия чемпионатында 1 орынға ие болу.
Қазақстан Республикасының спорт шебері:
Қазақстан Республикасының чемпионатында 1 орынға ие болу;
Қазақстан Республикасының спорт шеберіне үміткер:
Қазақстан Республикасының чемпионатында 2-3 орынға ие болу;
Жасөспірімдер арасындағы Қазақстан Республикасының чемпионатында1-3 орынға ие болу;
I спорттық разряд
2 жылдың ішінде:
I разрядтағы әртүрлі спортшыларды 8 рет жеңу;
қалалық немесе өңірлік деңгейдегі жарыстарда II разрядтағы әртүрлі спортшыларды 12 рет жеңу.
II спорттық разряд
2 жылдың ішінде:
II разрядтағы әртүрлі спортшыларды 6 рет жеңу;
кез келген деңгейдегі жарыстарда III разрядтағы әртүрлі спортшыларды 10 рет жеңу.
III спорттық разряд
2 жылдың ішінде:
III разрядтағы әртүрлі спортшыларды 4 рет жеңу;
кез келген деңгейдегі жарыстарда әртүрлі спортшыларды 8 рет жеңу.
I жасөспірімдер разряды:
2 жылдың ішінде кез келген деңгейдегі жарыстарда:
I жасөспірімдер разряды бар әртүрлі спортшыларды 6 рет жеңу;
II жасөспірімдер разряды бар әртүрлі спортшыларды 10 рет жеңу.
II жасөспірімдер разряды:
2 жылдың ішінде кез келген деңгейдегі жарыстарда:
II жасөспірімдер разряды бар әртүрлі спортшыларды 4 рет жеңу;
разряды жоқ жасөспірімдерді 8 рет жеңу.
Разрядтық талаптарды орындау шарттары:

5-6 место на чемпионате Республики Казахстан;
1 место на областном (городов Астаны и Алматы) чемпионате, при условии участия в нем не менее 6 команд.
II разряд
Играть в составе команды, одержавшей в течение одного года:
5 побед над разными командами, в которых более половины игроков имеют II разряд;
10 побед над разными командами, в которых более половины игроков имеют III разряд.
III разряд
Играть в составе команды, одержавшей в течение одного года 5 побед над разными командами, в которых более половины игроков имеют любую квалификацию, при условии выступления не менее чем в 10 встречах.
I юношеский разряд
Играть в составе команды среднего и старшего юношеского возраста, одержавшей:
5 побед над разными командами, в которых более половины игроков имеют I юношеский разряд;
10 побед над разными командами, в которых более половины игроков имеют II юношеский разряд.
II юношеский разряд
участвовать в составе команды среднего и старшего юношеского возраста, одержавшей 10 побед над разными командами, в которых более половины игроков составляют спортсмены-новички.
Условия выполнения разрядных требований :
Звания МСМК и МС присваиваются при участии в соревнованиях не менее 8 команд.
БОРЬБА ВОЛЬНАЯ И ГРЕКО-РИМСКАЯ
Мастер спорта международного класса Республики Казахстан
4-6 место на Сурдлимпийских играх;
2-3 место на чемпионате Мира;
1-2 место на Азиатских играх;
1-2 место на Азиатско-Тихоокеанских играх;
1 место на чемпионате Азии.
Мастер спорта Республики Казахстан :
1 место на чемпионате Республики Казахстан.
Кандидат в мастера спорта Республики Казахстан
2-3 место на чемпионате Республики Казахстан;
1-3 место на чемпионате Республики Казахстан среди юниоров.
I разряд
одержать в течение 2-х лет:
8 побед над разными спортсменами I разряда;
12 побед над разными спортсменами II разряда в соревнованиях не ниже городского или регионального масштаба.
II разряд
одержать в течение 2-х лет:
6 побед над разными спортсменами II разряда;
10 побед над разными спортсменами III разряда в соревнованиях любого масштаба.
III разряд
одержать в течение 2-х лет:
4 победы над разными спортсменами III разряда;
8 побед над разными спортсменами в соревнованиях любого масштаба.
I юношеский разряд
одержать в течение 2-х лет в соревнованиях любого масштаба:
6 побед над разными спортсменами I юношеского разряда;
10 побед над разными спортсменами II юношеского разряда.
II юношеский разряд
одержать в течение 2-х лет в соревнованиях любого масштаба:
4 победы над разными спортсменами II юношеского разряда;
8 побед над юношами без разряда.
Условия выполнения разрядных требований :

Қазақстан Республикасы чемпионатында 4-6 орынға ие болу, осы чемпионатта кемінде 6 команда қатысқан жағдайда;
облыстық (Астана мен Алматы қалалары) чемпионатында 1 орынға ие болу, осы чемпионатқа кемінде 6 команда қатысқан жағдайда.
II спорттық разряд
бір жылдың ішінде мыналарды жеңген команданың құрамында ойнау:
құрамында ойыншыларының жартысынан көбі II разрядтағы әртүрлі командаларды 5 рет жеңу;
құрамында ойыншылардың жартысынан көбі III разрядтағы әртүрлі командаларды 10 рет жеңу.
III спорттық разряд
бір жылдың ішінде мыналарды жеңген команданың құрамында ойнау:
құрамында ойыншыларының жартысынан көбі III разрядтағы әртүрлі командаларды 5 рет жеңу;
құрамында ойыншыларының жартысынан көбі жаңа келген спортшылар болатын әртүрлі командаларды 10 рет жеңу.
I жасөспірімдер разряды:
бір жылдың ішінде мыналарды жеңген орта немесе жоғары жасөспірімдер жасында команданың құрамында ойнау:
құрамында ойыншыларының жартысынан көбі I жасөспірімдер разрядындағы әртүрлі командаларды 5 рет жеңу;
құрамында ойыншыларының жартысынан көбі II жасөспірімдер разрядындағы әртүрлі командаларды 10 рет жеңу.
II жасөспірімдер разряды:
бір жылдың ішінде әртүрлі командаларды 10 рет жеңген орта және жоғары жасөспірімдер жасында команданың құрамында ойнау құрамында ойыншыларының жартысынан көбі II жасөспірімдер разрядында немесе жаңа келген спортшылар болып табылатын.
Разрядтық талаптарды орындау шарттары:
ХДСШ және СШ атақтары жарыстарда кемінде 8 команда қатысқан жағдайда беріледі.
ҚОЛ ДОБЫ
Қазақстан Республикасының халықаралық дәрежедегі спорт шебері:
Мына орындарға ие болған Қазақстан Республикасы құрама командасының құрамында ойнау:
Сурдолимпиялық ойындарда 4-6 орынға ие болу;
Әлем чемпионатында 2-3 орынға ие болу;
Азия ойындарында 1-2 орынға ие болу;
Азиялық – Тынық мұхит ойындарында 1-2 орынға ие болу;
Азия чемпионатында 1 орынға ие болу.
Қазақстан Республикасының спорт шебері:
Мына орындарға ие болған команданың құрамында ойнау:
Қазақстан Республикасының чемпионатында 1 орынға ие болу;
2 жылдың ішінде екі рет Қазақстан Республикасының чемпионатында жүлделі орынға ие болу;
Қазақстан Республикасының Кубогында 1 орынға ие болу.
Қазақстан Республикасының спорт шеберіне үміткер:
Мына орындарға ие болған команданың құрамында ойнау:
Қазақстан Республикасы чемпионатында 2-3 орынға ие болу;
Жасөспірімдер арасындағы Қазақстан Республикасының чемпионатында1-3 орынға ие болу;
Қазақстан Республикасының Кубогында 2 орынға ие болу.
I спорттық разряд
Қазақстан Республикасының чемпионатына қатысатын команданың құрамында ойнау;
ІI спорттық разряд
бір жылдың ішінде мыналарды жеңген команданың құрамында ойнау:
құрамында ойыншыларының жартысынан көбі II разрядтағы әртүрлі командаларды 4 рет жеңу;
құрамында ойыншыларының жартысынан көбі III разрядтағы әртүрлі командаларды 8 рет жеңу.
ІІІ спорттық разряд
бір жылдың ішінде команданың құрамында 12 кездесуде ойнау;
І жасөспірімдер разряды:
кез келген деңгейдегі жарыстарда өнер көрсететін орта жастағы жасөспірімдер командаларының құрамында ойнау және ойыншыларының жартысынан көбінде І жасөспірімдер разряды бар әртүрлі командаларды 3 рет жеңу.
ІІ жасөспірімдер разряды:
бір жылдың ішінде команданың құрамында 8 кездесуде ойнау;
Разрядтық талаптарды орындау шарттары:
ХДСШ, СШ, СШҮ және І разряд нормаларын орындау үшін кемінде 8 команда қатысқан жағдайда жарыстардағы барлық ойындардың кемінде 50 % ойнап шығу қажет. Жасөспірімдер разряды 13 жастан бастап беріледі.
ДЗЮДО, ТАЭКВОНДО, КАРАТЭ
Қазақстан Республикасының халықаралық дәрежедегі спорт шебері:
Сурдолимпиялық ойындарда 4-6 орынға ие болу;
Әлем чемпионатында 2-3 орынға ие болу;
Азия ойындарында 1-2 орынға ие болу;
Азиялық – Тынық мұхит ойындарында 1-2 орынға ие болу;
Азия чемпионатында 1 орынға ие болу.
Қазақстан Республикасының спорт шебері:
Қазақстан Республикасының чемпионатында 1орынға ие болу.
Қазақстан Республикасының спорт шеберіне үміткер:
Қазақстан Республикасының чемпионатында 2-3 орынды иелену;
Жасөспірімдер арасындағы Қазақстан Республикасының чемпионатында 1-3 орынға ие болу;
І спорттық разряд
қалалық деңгейден төмен емес жарыстарда 2 жылдың ішінде:
І разрядты әртүрлі спортшыларды 8 рет жеңу;
ІІ разрядты әртүрлі спортшыларды 12 рет жеңу.
ІІ спорттық разряд
кез келген деңгейдегі жарыстарда 2 жылдың ішінде:
ІІ разрядты әртүрлі спортшыларды 6 рет жеңу;
ІІІ разрядты әртүрлі спортшыларды 10 рет жеңу.
ІІІ спорттық разряд
кез келген деңгейдегі жарыстарда 2 жылдың ішінде:
ІІІ разрядты әртүрлі спортшыларды 4 рет жеңу;
разряды жоқ әртүрлі спортшыларды 8 рет жеңу.
І жасөспірімдер разряды:
кез келген деңгейдегі жарыстарда 1 жыл бойы:
І жасөспірімдер разряды бар әртүрлі спортшыларды 5 рет жеңу;
ІІ жасөспірімдер разряды бар әртүрлі спортшыларды 8 рет жеңу.
ІІ жасөспірімдер разряды:
кез келген деңгейдегі жарыстарда 1 жыл бойы:
ІІ жасөспірімдер разряды бар әртүрлі спортшыларды 5 рет жеңу;
разряды жоқ әртүрлі спортшыларды 8 рет жеңу.
Разрядтық талаптарды орындау шарттары:

4-6 место на чемпионате Республики Казахстан, при условии участия в нем не менее 6 команд;
1 место на областном (городов Астаны и Алматы) чемпионате, при условии участия в нем не менее 6 команд.
II разряд
Играть в составе команды, одержавшей в течение года:
5 побед над разными командами, в которых более половины игроков имеют II разряд;
10 побед над разными командами, в которых более половины игроков имеют III разряд.
III разряд :
Играть в составе команды, одержавшей в течение года:
5 побед над разными командами, в которых более половины игроков имеют III разряд;
10 побед над разными командами, в которых более половины игроков новички.
I юношеский разряд :
Играть в составе команды среднего или старшего юношеского возраста, одержавшей в течение года:
5 побед над разными командами, в которых более половины игроков имеют I юношеский разряд;
10 побед над разными командами, в которых более половины игроков имеют II юношеский разряд.
II юношеский разряд :
Играть в составе команды среднего или старшего юношеского возраста, одержавшей 10 побед над разными командами, в которых более половины игроков имеют II юношеский разряд или являются новичками.
Условия выполнения разрядных требований :
Звания МСМК, МС присваиваются при участии не менее 8 команд.
ГАНДБОЛ
Мастер спорта международного класса Республики Казахстан
Играть в составе сборной команды Республики Казахстан, занявшей:
4-6 место на Сурдлимпийских играх;
2-3 место на чемпионате Мира;
1-2 место на Азиатских играх;
1-2 место на Азиатско-Тихоокеанских играх;
1 место на чемпионате Азии.
Мастер спорта Республики Казахстан
Играть в составе команды, занявшей:
1 место на чемпионате Республики Казахстан;
дважды в течение 2 лет призовое место на чемпионате Республики Казахстан;
1 место на Кубке Республики Казахстан.
Кандидат в мастера спорта Республики Казахстан
Играть в составе команды, занявшей:
2-3 место на чемпионате Республики Казахстан;
1-3 место на чемпионате Республики Казахстан среди юниоров;
2 место на Кубке Республики Казахстан.
I разряд
Играть в составе команды, участвующей в чемпионате Республики Казахстан.
II разряд
Играть в составе команды, одержавшей в течение года:
4 победы над разными командами, в которых более половины игроков имеют II разряд;
8 побед над разными командами, в которых более половины игроков имеют III разряд.
III разряд
Играть в составе команды в течение года в 12 встречах.
I юношеский разряд
Играть в составе команды юношей среднего возраста, выступающей в соревнованиях любого масштаба и одержавшей 3 победы над разными командами,в которых более половины игроков имеют I юношеский разряд.
II юношеский разряд
Играть в составе команды в течение года в 8 встречах.
Условия выполнения разрядных требований :
Для выполнения норм МСМК, МС, КМС и I разряда необходимо сыграть не менее 50% всех игр в соревнованиях при участии не менее 8 команд.
Юношеские разряды присваиваются, начиная с 13-летнего возраста.
ДЗЮДО, ТАЭКВОНДО, КАРАТЭ
Мастер спорта международного класса Республики Казахстан
4-6 место на Сурдлимпийских играх;
2-3 место на чемпионате Мира;
1-2 место на Азиатских играх;
1-2 место на Азиатско-Тихоокеанских играх;
1 место на чемпионате Азии.
Мастер спорта Республики Казахстан
1 место на чемпионате Республики Казахстан.
Кандидат в мастера спорта Республики Казахстан
2-3 место на чемпионате Республики Казахстан;
1-3 место на чемпионате Республики Казахстан среди юниоров.
I разряд
одержать в течение 2-х лет на соревнованиях не ниже городского масштаба:
8 побед над разными спортсменами I разряда;
12 побед над разными спортсменами II разряда.
II разряд
одержать в течение 2-х лет на соревнованиях любого масштаба:
6 побед над разными спортсменами II разряда;
10 побед над разными спортсменами III разряда.
III разряд
одержать в течение 2-х лет на соревнованиях любого масштаба:
4 победы над разными спортсменами III разряда;
8 побед над разными спортсменами без разряда.
I юношеский разряд
одержать в течение года на соревнованиях любого масштаба:
5 побед над разными спортсменами I юношеского разряда;
8 побед над разными спортсменами II юношеского разряда.
II юношеский разряд
одержать в течение года на соревнованиях любого масштаба:
5 побед над разными спортсменами II юношеского разряда;
8 побед над разными спортсменами без разряда.
Условия выполнения разрядных требований :

2. Таңдауы бойынша болған жарыстарда І разрядтан аспайтын разрядтар беріледі.
3. Жасөспірімдер разряды 15 жасқа дейін беріледі.
4. Жарыстарда жас ерекшеліктеріне қарай бір топтың қатысушылары спорттық біліктіліктері немесе нәтижелері бойынша кіші топтарға бөлінетін болса, СШ разрядтық талаптары тек жоғары тұрған кіші топта орындалады.
Ескерту.
1. Жеке жарыстардың дәрежесі алғашқы ондыққа ілінген спортшылардың ұпай сомасымен анықталады.
2. Эстафетада дәрежені анықтау үшін 2 немесе 3 кезеңдік эстафетада алғашқы 6 орынға және 4 кезеңдік эстафетада алғашқы 3. орынға ие болған командалардың орташа ұпай сомасымен есептеледі. Әрбір команданың орташа ұпайы команда қатысушыларының ұпай сомасын олардың санына бөлу арқылы анықталады.
4. Қашықтық сыныптары жарыс ережелеріне сәйкес анықталады.
ТЕННИС ЖӘНЕ ҮСТЕЛ ТЕННИСІ
Қазақстан Республикасының халықаралық дәрежедегі спорт шебері:
Сурдолимпиялық ойындарда 4-6 орынға ие болу;
Әлем чемпионатында жекелей немесе жұптық разрядта, командалық жарыстарда 2-3 орынға ие болу;
Азия ойындарында жекелей немесе жұптық разрядта, командалық жарыстарда 1-2 орынға ие болу;
Азия чемпионатында жекелей немесе жұптық разрядта, командалық жарыстарда 1 орынға ие болу;
Азиялық – Тынық мұхит ойындарында жекелей немесе жұптық разрядта, командалық жарыстарда 1-2 орынға ие болу.
Қазақстан Республикасының спорт шебері:
Қазақстан Республикасының чемпионатында жекелей немесе жұптық разрядта, командалық жарыстарда 1 орында болу;
Қазақстан Республикасының спорт шеберіне үміткер:
Қазақстан Республикасының чемпионатында жекелей немесе жұптық разрядта 2-3 орын иелену;
Жасөспірімдер арасындағы Қазақстан Республикасының чемпионатында жекелей немесе жұптық разрядта 1-3 орын иелену;
бір жылдың ішінде:
СШҮ спортшыларды 8 рет жеңу;
СШҮ спортшыларды 6 рет жеңу + І разрядты спортшыларды 6 рет жеңу;
І спорттық разряд
жарысты аяқтаған ІІ разрядтан төмен емес кемінде 8 спортшы қатысқан жағдайда облыстық (Астана мен Алматы қалалары) чемпионатында жекелей немесе жұптық разрядта 1-2 орынға ие болу;
бір жылдың ішінде жарысты аяқтаған І разрядты 6 спортшыны және ІІ разрядты 6 спортшыны 12 рет жеңу.
ІІ спорттық разряд
жарысты аяқтаған ІІІ разрядты 10 спортшының қатысуымен шеңбер жүйесі бойынша өткізілген жарыстарда 1 орынға ие болу;
бір жылдың ішінде ІІ разрядты спортшыларды 8 рет жеңу;
бір жылдың ішінде ІІ разрядты 6 спортшыны және ІІІ разрядты 6 спортшыны 12 рет жеңу.
ІІІ спорттық разряд
жарысты аяқтаған І жасөспірімдер разряды бар 10 спортшының қатысуымен шеңбер жүйесі бойынша өткізілген жарыста 1 орынға ие болу;
бір жылдың ішінде ІІІ разрядты спортшыларды 8 рет жеңу;
бір жылдың ішінде ІІІ разрядты 6 спортшыны және І жасөспірімдер разряды бар 6 спортшыны 12 рет жеңу.
І жасөспірімдер разряды:
жарысты аяқтаған ІІ жасөспірімдер разряды бар 10 спортшының қатысуымен шеңбер жүйесі бойынша өткізілген жарыстарда 1 орынға ие болу;
бір жылдың ішінде ІІ жасөспірімдер разряды бар спортшыларды 6 рет жеңу;

2. В соревнованиях по выбору присваиваются разряды не выше I разряда;
3. Юношеские разряды присваиваются в возрасте до 15 лет;
4. Если участники соревнований одной возрастной группы делятся на подгруппы по спортивной квалификации или результатам, разрядные требования МС выполняются только в высшей подгруппе.
Примечание :
1. Ранг личных соревнований определяется суммой баллов спортсменов, занявших первые 10 мест.
2. Для определения ранга в эстафете вычисляется сумма средних баллов команд, занявших первые 6 мест в 2- или 3-этапной эстафете и первые 5 мест в 4-этапной эстафете. Средний балл каждой команды определяется как частное от деления суммы баллов участников команды на их количество.
3. Классы дистанций определяются в соответствии с правилами соревнований.
ТЕННИС И ТЕННИС НАСТОЛЬНЫЙ
Мастер спорта международного класса Республики Казахстан
4-6 место на Сурдлимпийских играх;
2-3 место в одиночном или парном разряде, командных соревнованиях на чемпионате Мира;
1-2 место в одиночном или парном разряде, командных соревнованиях на Азиатских играх;
1 место в одиночном или парном разряде, командных соревнованиях на чемпионате Азии;
1-2 место в одиночном или парном разряде, командных соревнованиях на Азиатско-Тихоокеанских играх.
Мастер спорта РК
1 место в одиночном или парном разряде, командных соревнованиях на чемпионате Республики Казахстан.
Кандидат в мастера спорта
2-3 место в одиночном или парном разряде на чемпионате Республики Казахстан;
1-3 место в одиночном или парном разряде, командных соревнованиях на чемпионате Республики Казахстан среди юниоров;
одержать в течение года:
8 побед над спортсменами КМС;
6 побед над спортсменами КМС + 6 побед над спортсменами I разряда.
I разряд
занять 1-2 место в одиночном или парном разряде на областном (городов Астаны и Алматы) чемпионате, при условии участия не менее 8 спортсменов не ниже II разряда, закончивших соревнования;
одержать в течение года 12 побед над 6 спортсменами I разряда и 6 спортсменами II разряда, закончивших соревнования.
II разряд
занять 1 место в соревнованиях, проводимых по круговой системе, с участием 10 спортсменов III разряда, закончивших соревнования;
одержать в течение года 8 побед над спортсменами II разряда;
одержать в течение года 12 побед над 6 спортсменами II разряда и 6 спортсменами III разряда.
III разряд
занять 1 место в соревнованиях, проводимых по круговой системе, с участием 10 спортсменов I юношеского разряда, закончивших соревнования;
одержать в течение года 8 побед над спортсменами III разряда;
одержать в течение года 12 побед над 6 спортсменами III разряда и 6 спортсменами I юношеского разряда.
I юношеский разряд
занять 1 место в соревнованиях, проводимых по круговой системе, с участием 10 спортсменов II юношеского разряда, закончивших соревнования;
одержать в течение года 6 побед над спортсменами II юношеского разряда;

бір жылдың ішінде І жасөспірімдер разряды бар 4 спортшыны және ІІ жасөспірімдер разряды бар 4 спортшыны 8 рет жеңу.
ІІ жасөспірімдер разряды:
жарысты аяқтаған 10 жаңадан келген спортшының қатысуымен шеңбер жүйесі бойынша өткізілген жарыстарда 1 орынға ие болу;
бір жылдың ішінде ІІ жасөспірімдер разряды бар спортшыларды 6 рет жеңу;
бір жылдың ішінде жаңадан келген спортшыларды 8 рет жеңу.
Разрядтық талаптарды орындау шарттары:
1. Разрядтарды беру кезінде бір спортшыны бірнеше рет жеңсе, бір жеңіс болып есептеледі.
2. Разрядтық талаптарды орындау үшін белгіленген бір жыл мерзім кезекті разрядты беруге құқық беретін бірінші жеңістен кейін есептеледі.
3. Барлық атақтар мен разрядтар жасына қарамай беріледі.
4. Жасөспірімдер разряды 18 жасқа дейін беріледі.
ФУТБОЛ
Қазақстан Республикасының халықаралық дәрежедегі спорт шебері:
Мына орындарға ие болған Қазақстан Республикасы құрама командасының құрамында ойнап:
Сурдолимпиялық ойындарында 4-6 орынға ие болу;
Әлем чемпионатында 2-3 орынға ие болу;
Азия ойындарында 1-2 орынға ие болу;
Азиялық – Тынық мұхит ойындарында 1-2 орынға ие болу;
Азия чемпионатында 1 орынға ие болу.
Қазақстан Республикасының спорт шебері:
Мына орындарға ие болған команданың құрамында ойнап:
Қазақстан Республикасының чемпионатында 1 орынға ие болу;
Қазақстан Республикасының чемпионатында 3 жылдың ішінде екі рет жүлделі орынға ие болу;
Қазақстан Республикасының спорт шеберіне үміткер:
Мына орындарға ие болған команданың құрамында ойнау:
кемінде 8 команда қатысқан Қазақстан Республикасының чемпионатында 2-3 орынға ие болу;
Жасөспірімдер арасындағы Қазақстан Республикасының чемпионатында2-3 орынға ие болу.
I спорттық разряд
Мына орындарға ие болған команданың құрамында ойнау:
кемінде 8 команда қатысқан Қазақстан Республикасының чемпионатында 4-6 орынға ие болу;
облыстық (Астана мен Алматы қалалары) чемпионатында 1 орынға ие болу.
II спорттық разряд
облыстық (Астана мен Алматы қалалары) чемпионатында 2-3-орынға ие болған команданың құрамында ойнау.
III спорттық разряд
бір жылдың ішінде аудандық (қалалық) деңгейдегі жарыстарда кемінде 10 рет кездесіп, оларды 5 рет жеңген, ойыншыларының жартысынан көбінде кез келген біліктілігі бар команданың құрамында ойнау.
I жасөспірімдер разряды:
ойыншылардың жартысынан көбінде ІІ жасөспірімдер разряды бар 5 команданың қатысуымен шеңбер жүйесі бойынша өткізілген жарыстарда 1 орынға ие болған команданың құрамында ойнау.
II жасөспірімдер разряды:
ойыншылардың жартысынан көбінде ІІІ жасөспірімдер разряды бар 5 команданың қатысуымен шеңбер жүйесі бойынша өткізілген жарыстарда 1 орынға ие болған команданың құрамында ойнау.
IIІ жасөспірімдер разряды:
ойыншылардың жартысынан көбі жаңадан келген (разряды жоқ спортшылар) 5 команданың қатысуымен шеңбер жүйесі бойынша өткізілген жарыстарда 1 орынға ие болған команданың құрамында ойнау.
Разрядтық талаптарды орындау шарттары:

одержать в течение года 8 побед над 4 спортсменами I юношеского разряда и 4 спортсменами II юношеского разряда.
II юношеский разряд
занять 1 место в соревнованиях, проводимых по круговой системе, с участием 10 спортсменов-новичков, закончивших соревнования;
одержать в течение года 6 побед над спортсменами II юношеского разряда;
одержать в течение года 8 побед над новичками.
Условия выполнения разрядных требований :
1. При присвоении разрядов победы, одержанные над одним и тем же спортсменом, засчитываются как одна победа.
2. Срок один год, устанавливаемый для выполнения разрядных требований, исчисляется со дня первой победы, дающей право на присвоение очередного разряда.
3. Все звания и разряды присваиваются независимо от возраста.
4. Юношеские разряды присваиваются до достижения 18 лет.
ФУТБОЛ
Мастер спорта международного класса Республики Казахстан
Играть в составе сборной команды Республики Казахстан, занявшей:
4-6 место на Сурдлимпийских играх;
2-3 место на чемпионате Мира;
1-2 место на Азиатских играх;
1-2 место на Азиатско-Тихоокеанских играх;
1 место на чемпионате Азии.
Мастер спорта РК
Играть в составе команды, занявшей:
1 место на чемпионате Республики Казахстан;
дважды призовое место в течение 3 лет на чемпионате Республики Казахстан.
Кандидат в мастера спорта
Играть в составе команды, занявшей:
2-3 место на чемпионате Республики Казахстан с участием не менее 8 команд;
2-3 место на чемпионате Республики Казахстан среди юниоров.
I разряд
Играть в составе команды, занявшей:
4-6 место на чемпионате Республики Казахстан с участием не менее 8 команд;
1 место на областном (городов Астаны и Алматы) чемпионате.
II разряд
Играть в составе команды, занявшей 2-3 место на областном (городов Астаны и Алматы) чемпионате.
III разряд
Играть в составе команды, выступающей в течение года не менее чем в 10 встречах соревнований районного (городского) масштаба и одержавшей 5 побед над командами,в которых более половины игроков имеют любую квалификацию.
I юношеский разряд
Играть в составе команды, занявшей 1 место в соревнованиях, проводимых по круговой системе, с участием 5 команд, в которых более половины игроков имеют II юношеский разряд.
II юношеский разряд
Играть в составе команды, занявшей 1 место в соревнованиях, проводимых по круговой системе, с участием 5 команд, в которых более половины игроков имеют III юношеский разряд.
III юношеский разряд
Играть в составе команды, занявшей 1 место в соревнованиях, проводимых по круговой системе, с участием 5 команд, в которых более половины игроков являются новичками (спортсмены без разрядов).
Условия выполнения разрядных требований :

1. Разрядтар Қазақстанның Сурдолимпиялық федерациясының, Қазақстанның футбол федерациясының күнтізбелік жоспарына енгізілген жарыстарға қатысқаны үшін ғана беріледі.
2. Жасөспірімдер разряды 12 жастан бастап беріледі. Спорттық атақтар мен разрядтар ойындардың 50 %-ына қатысқан жағдайда беріледі.
ШАҒЫН ФУТБОЛ, ФУТЗАЛ
Қазақстан Республикасының халықаралық дәрежедегі спорт шебері:
Мына орындарға ие болған Қазақстан Республикасы құрама командасының құрамында ойнау:
Сурдолимпиялық ойындарында 4-6 орынға ие болу;
Әлем чемпионатында 2-3 орынға ие болу;
Азия ойындарында 1-2 орынға ие болу;
Азиялық – Тынық мұхит ойындарында 1-2 орынға ие болу;
Азия чемпионатында 1 орынға ие болу.
Қазақстан Республикасының спорт шебері:
Мына орындарға ие болған команданың құрамында ойнау:
Қазақстан Республикасының чемпионатында 1 орынға ие болу;
Қазақстан Республикасының чемпионатында 3 жылдың ішінде екі рет жүлделі орынға ие болу.
Қазақстан Республикасының спорт шеберіне үміткер:
Мына орындарға ие болған команданың құрамында ойнау:
Қазақстан Республикасының чемпионатында 2-3 орынға ие болу;
Жасөспірімдер арасындағы Қазақстан Республикасының чемпионатында 2-3 орынға ие болу.
І, ІІ, ІІІ разрядтар:
келесі орындарға ие болған командалардың құрамында қатысу:
Разрядтық талаптарды орындау шарттары:
1. ХДСШ мен СШ атақтары ойындардың 50 %-ына қатысқан жағдайда беріледі.
2. Разрядтар Қазақстан Республикасы Спорт және дене шынықтыру агенттігінің, Қазақстанның Сурдолимпиялық федерациясының, Қазақстанның Футбол федерациясының күнтізбелік жоспарына енгізілген жарыстарға қатысқаны үшін ғана беріледі.
3. Жасөспірімдер разряды 10 жастан бастап беріледі.
ШАЙБАЛЫ ХОККЕЙ
Қазақстан Республикасының халықаралық дәрежедегі спорт шебері:
Мына орындарға ие болған Қазақстан Республикасы құрама командасының құрамында ойнау:
Сурдолимпиялық ойындарда 4-6 орынға ие болу;
Әлем чемпионатында 2-3 орынға ие болу;
Азия ойындарында 1-2 орынға ие болу;
Азиялық – Тынық мұхит ойындарында 1-2 орынға ие болу;
Азия чемпионатында 1 орынға ие болу.
Қазақстан Республикасының спорт шебері:
Мына орындарға ие болған команданың құрамында ойнау:
Қазақстан Республикасының чемпионатында 1 орынға ие болу;
Қазақстан Республикасының чемпионатында 3 жылдың ішінде екі рет жүлделі орынға ие болу;
Қазақстан Республикасының спорт шеберіне үміткер:
Мына орындарға ие болған команданың құрамында ойнау:
Қазақстан Республикасы чемпионатында 2-3 орынға ие болу;
жасөспірімдер арасындағы Қазақстан Республикасының чемпионатында1-3 орынға ие болу;
І спорттық разряд
кемінде 8 команда қатысқан Қазақстан Республикасының чемпионатында 4-6 орынға ие болған команданың құрамында ойнау;
ІІ спорттық разряд

1. Разряды присваиваются только за участие в соревнованиях, включенных в календарные планы Сурдлимпийской федерации Казахстана, Футбольной федерации Казахстана;
2. Юношеские разряды присваиваются с 12 лет. Спортивные звания и разряды присваиваются при участии в 50 % игр.
МИНИ-ФУТБОЛ, ФУТЗАЛ
Мастер спорта международного класса Республики Казахстан
Играть в составе сборной команды Республики Казахстан, занявшей:
4-6 место на Сурдлимпийских играх;
2-3 место на чемпионате Мира;
1-2 место на Азиатских играх;
1-2 место на Азиатско-Тихоокеанских играх;
1 место на чемпионате Азии.
Мастер спорта Республики Казахстан
Играть в составе команды, занявшей:
1 место на чемпионате Республики Казахстан;
дважды одержать призовое место в течение 3 лет на чемпионате Республики Казахстан.
Кандидат в мастера спорта Республики Казахстан
Играть в составе команды, занявшей:
2-3 место на чемпионате Республики Казахстан;
2-3 место на чемпионате Республики Казахстан среди юниоров.
I, II, III разряды :
участвовать в составе команды, занявшей следующие места:
Соревнование
Количество
команд. игр
Разряд, занятое место
I
II
III
I юн.
II юн.
III юн.
Чемпионат
Казахстана
Не менее 12
11-12
-
-
-
-
-
Чемпионат
города,
области
Не менее 10
1
2-4
5-8
1-3
4-6
7-8
Чемпионат
спортивного
клуба
Не менее 10
-
-
1-3
-
-
1-4
Условия выполнения разрядных требований:
1. Звания МСМК и МС присваиваются при условии участия в 50% игр;
2. Разряды присваиваются только за участие в соревнованиях, которые включены в календарные планы Агентства Республики Казахстан по делам спорта и физической культуры, Сурдлимпийской федерации Казахстана, Футбольной федерации Республики Казахстан;
3. Юношеские разряды присваиваются с 10 лет.
ХОККЕЙ С ШАЙБОЙ
Мастер спорта международного класса Республики Казахстан :
Играть в составе сборной команды Республики Казахстан, занявшей:
4-6 место на Сурдлимпийских играх;
2-3 место на чемпионате Мира;
1-2 место на Азиатских играх;
1-2 место на Азиатско-Тихоокеанских играх;
1 место на чемпионате Азии.
Мастер спорта Республики Казахстан:
Играть в составе команды, занявшей:
1 место на чемпионате Республики Казахстан;
дважды призовое место в течение 3 лет на чемпионате Республики Казахстан.
Кандидат в мастера спорта Республики Казахстан
Играть в составе команды, занявшей:
2-3 место на чемпионате Республики Казахстан;
1-3 место на чемпионате Республики Казахстан среди юниоров;
I разряд
Играть в составе команды, занявшей 4-6 место на чемпионате Республики Казахстана при участии не менее 8 команд.
II разряд

кемінде 5 команда қатысқан турнирде 1 орынға ие болған команданың құрамында ойнау;
ІІІ спорттық разряд
бір жылдың ішінде қала (аудан) чемпионатында кемінде 6 кездесуде өнер көрсеткен команданың құрамында ойнау.
Разрядтық талаптарды орындау шарттары:
1. Қазақстан чемпионатында СШ нормативін орындау оған кемінде 8 команда қатысып, ойындардың 50 %-ына қатысқан жағдайда анықталады.
2. І разряд СШ мен СШҮ арналған разрядтық талаптарды орындамаған, бірақ команда үшін маусым бойы күнтізбелік ойындардың кемінде 50 %-ына қатысып, Қазақстан Республикасының чемпионатында өнер көрсеткен негізгі құрам командаларының ойыншыларына беріледі.
3. Спорттық атақтар мен разрядтар Қазақстанның Сурдолимпиялық федерациясының күнтізбелік жоспарына енгізілген жарыстарға қатысқаны үшін ғана беріледі.
ШАХМАТ
Қазақстан Республикасының халықаралық дәрежедегі спорт шебері:
жеке немесе командалық есепте мынадай орындарға ие болу:
Есту қабілеті төмен спортшыларға арналған Дүниежүзілік Шахмат Олимпиадасында 4-6 орынға ие болу;
Әлем чемпионатында 2-3 орынға ие болу;
Азия ойындарында 1-2 орынға ие болу;
Азиялық – Тынық мұхит ойындарында 1-2 орынға ие болу;
Азия чемпионатында 1 орынға ие болу.
Қазақстан Республикасының спорт шебері:
жеке немесе командалық есепте мынадай орындарға ие болу:
Қазақстан Республикасының чемпионатында 1 орынға ие болу;
Турнирге кемінде 6 СШ мен 6 СШҮ қатысқан жағдайда ұпайдың 75 пайызына ие болу.
Қазақстан Республикасының спорт шеберіне үміткер:
жеке немесе командалық есепте мынадай орындарға ие болу:
Қазақстан Республикасының чемпионатында 1-2 орынға ие болу;
Жасөспірімдер арасындағы Қазақстан Республикасының чемпионатында 1-3 орынға ие болу;
облыстық (Астана мен Алматы қалалары) чемпионатында кемінде І разрядты 10 спортшы қатысқан жағдайда 1 орынға ие болу;
Турнирге қатысушылардың жартысынан көбі СШҮ болған жағдайда ұпайлардың 55 пайызына ие болу.
І спорттық разряд
облыстық (Астана мен Алматы қалалары) біріншілікте 2-3 орынға ие болу;
Турнирге кемінде І және ІІ разрядты 5 спортшы қатысқан жағдайда ұпайдың 60 пайызына ие болу.
ІІ спорттық разряд
Турнирге кемінде ІІІ разрядты 12 спортшы қатысқан жағдайда 55 ұпай жинау.
ІІІ спорттық разряд
Турнирге разряды жоқ кемінде 12 спортшы қатысқан жағдайда 50 ұпай жинау.
І, ІІ, ІІІ разрядтар үшін турнирге екі айналымда 5-8 қатысушы болған жағдайда ұпайдың 75 пайызына ие болу керек.
ХАЛЫҚАРАЛЫҚ ЖӘНЕ ОРЫС ДОЙБЫСЫ
Қазақстан Республикасының халықаралық дәрежедегі спорт шебері:
жеке немесе командалық есепте мынадай орындарға ие болу:
Әлем чемпионатында 2-3 орынға ие болу;
Азия чемпионатында 1 орынға ие болу.
Қазақстан Республикасының спорт шебері:

Играть в составе команды, занявшей 1 место в турнире при участии не менее 5 команд.
III разряд
Играть в составе команды, выступившей в течение года не менее чем в 6 встречах на чемпионате города (района).
Условия выполнения разрядных требований :
1. Выполнение норматива МС на чемпионате Казахстана определяется при условии участия в них не менее 8 команд и 50% игр;
2. I разряд присваивается игрокам команд основного состава, выступающим на чемпионате Казахстана, которые не выполнили разрядных требований, установленных для МС и КМС, но сыграли за команду в течение сезона не менее 50% календарных игр;
3. Спортивные звания и разряды присваиваются только за участие в соревнованиях, которые включены в календарный план Сурдлимпийской федерации Казахстана.
ШАХМАТЫ
Мастер спорта международного класса Республики Казахстан
Занять в личном или командном зачете:
4-6 место во Всемирной Шахматной Олимпиаде глухих;
2-3 место на чемпионате Мира;
1-2 место на Азиатских играх;
1-2 место на Азиатско-Тихоокеанских играх;
1 место на чемпионате Азии.
Мастер спорта Республики Казахстан
Занять в личном или командном зачете:
1 место на чемпионате Республики Казахстан;
Набрать 75% очков в турнире при условии участия в нем не менее 6 МС и 6 КМС.
Кандидат в мастера спорта Республики Казахстан
Занять в личном или командном зачете:
2-3 место на чемпионате Республики Казахстан;
1-3 чемпионате Республики Казахстан среди юниоров;
1 место на областном (городов Астаны и Алматы) чемпионате при условии участия в нем не менее 10 спортсменов I разряда;
набрать 55% очков в турнире при условии участия в нем не менее половины КМС.
I разряд
Занять 2-3 место на областном (городов Астаны и Алматы) чемпионате;
Набрать 60% очков в турнире при условии участия в нем не менее 5 спортсменов I и II разряда.
II разряд
Набрать 55 очков в турнире при условии участия в нем не менее 12 спортсменов III разряда.
III разряд
Набрать 50 очков в турнире при условии участия в нем не менее 12 спортсменов, не имеющих разрядов;
Для I, II, III разрядов - набрать 75 % очков в турнире при 5 - 8 участников в два круга.
ШАШКИ МЕЖДУНАРОДНЫЕ И РУССКИЕ
Мастер спорта международного класса Республики Казахстан
Занять в личном или командном зачете:
2-3 место на чемпионате Мира;
1 место на чемпионате Азии.
Мастер спорта Республики Казахстан

5 СШ мен 6 СШҮ қатысқан жағдайда Қазақстан Республикасының чемпионатында 1 орынға ие болу;
5 СШ болмай, кемінде 11 СШҮ қатысқан жағдайда Қазақстан Республикасының чемпионатында 1 орынға ие болу;
Қазақстан Республикасының спорт шеберіне үміткер:
кемінде 5 СШҮ мен І разрядты 6 спортшы қатысқан жағдайда Қазақстан Республикасының чемпионатында 1-3 орынға ие болу;
жасөспірімдер арасындағы Қазақстан Республикасының чемпионатында 1-3 орынға ие болу;
кемінде І разрядты 11 спортшы қатысқан жағдайға облыстық (Астана мен Алматы қалалары) чемпионатында 1 орынға ие болу;
кемінде І разрядты 11 спортшы қатысқан турнирде ұпайлардың 60 пайызын жинау немесе 1 орынға ие болу;
І спорттық разряд
кемінде ІІ разрядты 11 спортшы қатысқан жағдайға облыстық (Астана мен Алматы қалалары) чемпионатында 2-3 орынға ие болу;
кемінде ІІ разрядты спортшылар қатысқан турнирде ұпайлардың 60 пайызын жинау немесе 1 орынға ие болу;
ІІ спорттық разряд
ІІІ разрядты спортшылар қатысқан турнирде ұпайлардың 55 пайызын жинау немесе 1 орынға ие болу;
ІІІ спорттық разряд
Разряды жоқ спортшылар қатысқан турнирде ұпайлардың 50 пайызын жинау немесе 1 орынға ие болу.
ТҚАЗ (ТІРЕК-ҚОЗҒАЛЫС АППАРАТТАРЫ ЗАҚЫМДАНҒАН) МҮГЕДЕКТЕР АРАСЫНДАҒЫ СПОРТ
СПОРТТЫҢ ПАРАЛИМПИЯЛЫҚ ТҮРЛЕРІ
ОТЫРЫП ВОЛЕЙБОЛ ОЙНАУ
Қазақстан Республикасының халықаралық дәрежедегі спорт шебері
Паралимпиялық ойындарда Қазақстан Республикасы құрама командасының құрамында 4 – 6 орын;
Мүгедектерге арналған Дүниежүзілік ойындарда ҚР құрамасының құрамында 2 – 3 орын;
Әлем чемпионатында ҚР құрамасының құрамында 2 – 3 орын;
Азия чемпионатында Қазақстан Республикасы құрама командасының құрамында 1-орын;
Азия ойындарында 1 - 2 орын.
Қазақстан Республикасының спорт шебері
Кемінде матчтардың 50%-ына қатысқан жағдайда Қазақстан Республикасының Чемпионатында (жоғары лига), ҚР Спартакиадасында, ҚР Паралимпиялық ойындарында команда құрамында 1 орын.
Қазақстан Республикасының спорт шеберіне үміткер:
кемінде матчтардың 50%-ына қатысқан жағдайда Қазақстан Республикасының Чемпионатында (жоғары лига), ҚР Спартакиадасында, ҚР Паралимпиялық ойындарында 2 – 3 орын.
I спорттық разряд кемінде матчтардың 50%-ына қатысқан жағдайда Қазақстан Республикасының Чемпионатында (жоғары лига), ҚР Спартакиадасында, ҚР Паралимпиялық ойындарында 4 – 6 орын иеленген команда құрамында қатысу.
II спорттық разряд – кемінде матчтардың 50%-ына қатысқан жағдайда Қазақстан Республикасының чемпионатында, біріншілігінде, ҚР Спартакиадасында, ҚР Паралимпиялық ойындарында команда құрамында қатысу.
III спорттық разряд – бір жылдың ішінде кез келген деңгейдегі кем дегенде 3 турнирге команда құрамында қатысу.
ЖЕҢІЛ АТЛЕТИКА
Қазақстан Республикасының халықаралық дәрежедегі спорт шеберібелгіленген нормативті орындауы немесе мынадай орындарға ие болуы керек:

1 место на чемпионате Республики Казахстан при участии 5 МС и 6 КМС;
1 место на чемпионате Республики Казахстан при участии не менее 11 КМС в случае отсутствия 5 МС.
Кандидат в мастера спорта Республики Казахстан
1-3 место на чемпионате Республики Казахстан при участии не менее 5 КМС и 6 спортсменов 1 разряда;
1-3 место на чемпионате Республики Казахстан среди юниоров;
1 место на областном (городов Астаны и Алматы) чемпионате при участии не менее 11 спортсменов I разряда;
набрать 60% очков или 1 место в турнире с участием не менее 11 спортсменов I разряда.
I разряд :
2-3 место на областном (городов Астаны и Алматы) чемпионате с участием не менее 11 спортсменов 2 разряда;
Набрать 60% очков или занять 1 место в турнире с участием спортсменов II разряда.
II разряд :
Набрать 55% очков или занять 1 место в турнире спортсменов III разряда.
III разряд :
Набрать 50% очков или занять 1 место в турнире с участием не имеющих разрядов спортсменов.
СПОРТ СРЕДИ ИНВАЛИДОВ СПОДА
ПАРАЛИМПИЙСКИЕ ВИДЫ СПОРТА
ВОЛЕЙБОЛ СИДЯ
Мастер спорта Республики Казахстан международного класса
4 – 6 место в составе сборной команды Республики Казахстан на Паралимпийских играх;
2 – 3 место в составе сборной РК на Всемирных играх инвалидов;
2 – 3 место в составе сборной РК на чемпионате Мира;
1 место в составе сборной команды Республики Казахстан на чемпионате Азии;
1 - 2 место на Азиатских Играх.
Мастер спорта Республики Казахстан
1 место в составе команды на чемпионате Республики Казахстан (высшая лига), Спартакиаде РК, Паралимпийских играх РК, при условии участия в не менее 50% матчей.
Кандидат в мастера спорта
2 – 3 место в чемпионате Республики Казахстан (высшая лига), Спартакиаде РК, Паралимпийских играх РК, при условии участия в не менее 50% матчей.
I разряд – участвовать в составе команды, занявшей 4 - 6 место на чемпионате Республики Казахстан (высшая лига), Спартакиаде РК, Паралимпийских играх РК, при условии участия в не менее 50% матчей.
II разряд – участвовать в составе команды в чемпионате, первенстве Республики Казахстан, Спартакиаде РК, Паралимпийских играх РК при условии участия в не менее 50% матчей.
III разряд – участвовать в составе команды не менее чем в 3-х турнирах любого масштаба в течение года.
ЛЕГКАЯ АТЛЕТИКА
Мастер спорта международного класса Республики Казахстан
Выполнить установленный норматив или занять следующие места:

1.  ХДСШ атағы республикалық деңгейдегі жарыстарда нормативті орындаған спортшыларға беріледі, мұндай жағдайда кемінде 1 ЖСҰТ төреші төрелік етуі тиіс, халықаралық спорттық сыныптың (сертификат, сыныптама) растауы болу керек.
2.  ҚР СШ атағы республикалық деңгейдегі жарыстарда нормативті орындаған спортшыларға беріледі, мұндай жағдайда кемінде 3 ҰС төреші төрелік етулері тиіс.
3. ХДСШ 14 жастан бастап, СШ 14 жастан бастап, СШҮ 12 жастан бастап беріледі.

1. Звание МСМК присваивается спортсменам, выполнившим норматив на соревнованиях республиканского масштаба, при участии в судействе не менее 1 судьи НСВК, при наличии подтверждения международного спортивного класса (сертификат, классификация);
2. Звание МС РК присваивается спортсменам, выполнившим норматив на соревнованиях республиканского масштаба, при участи в судействе не менее 3 судей НК;
3. Разряды присваиваются МСМК – с 14 лет, МС – с 14 лет, КМС – с 12 лет;

4. Рекордтарды тіркеу кезінде желдің жылдамдығы 2,0  м/с-тан (бессайыста – 4,0 м/с) аспауы тиіс.
5. Бессайыста нәтижелерді бағалау Халықаралық жеңіл атлетика федерациясының 1985 жылғы кестесі бойынша жүргізіледі.
6. Бессайыстың құрамы: ерлер – 100 метрге жүгіру, екпіндеп келіп ұзындыққа секіру, найза лақтыру, диск лақтыру, 1500 метрге жүгіру; әйелдер – 100 метрге жүгіру, екпіндеп келіп ұзындыққа секіру, ядро итеру, диск лақтыру, 800 м-ге жүгіру.

4. При регистрации рекордов скорость ветра не должна превышать 2,0 м/с( в пятиборье – 4,0 м/с);
5. Оценка результатов в пятиборье проводится по таблице международной федерации легкой атлетики 1985 года;
6. Состав пятиборья: мужчины – бег 100 метров, прыжки в длину с разбега, метание копья, метание диска, бег 1500 метров; женщины – бег 100 метров, прыжки в длину с разбега, толкание ядра, метание диска, бег 800 метров;

32.00
30.70
21.7 5
18.15
17.00
16.00
14.50
11.90
Лақтыруға арналған снарядтардың салмағы
ЕРЛЕР
ӘЙЕЛДЕР
Сыныбы
ядро
диск
найза
ядро
диск
найза
F-32
2.00kg
1.00kg
2.00kg
1.00kg
F-33
3.00kg
1.00kg
600gr
3.00kg
1.00kg
600gr
F-34
4.00kg
1.00kg
600gr
3.00kg
1.00kg
600gr
F-35
4.00kg
1.00kg
600gr
3.00kg
1.00kg
600gr
F-36
4.00kg
1.00kg
600gr
3.00kg
1.00kg
600gr
F-37
5.00kg
1.00kg
600gr
3.00kg
1.00kg
600gr
F-38
5.00kg
1,5kg
800gr
3.00kg
1.00kg
600gr
F-40
4.00kg
1.00kg
600gr
3.00kg
0.75kg
400gr
F-42
6.00kg
1,5kg
800gr
4.00kg
1.00kg
600gr
F-44
6.00kg
1,5kg
800gr
4.00kg
1.00kg
600gr
F-46
6.00kg
1,5kg
800gr
4.00kg
1.00kg
600gr
F-51
1.00kg
1.00kg
F-52
2.00kg
1.00kg
600gr
2.00kg
1.00kg
600gr
F-53
5.00kg
1.00kg
600gr
3.00kg
1.00kg
600gr
F-54
4.00kg
1.00kg
600gr
3.00kg
1.00kg
600gr
F-55
4.00kg
1.00kg
600gr
3.00kg
1.00kg
600gr
F-56
4.00kg
1.00kg
600gr
3.00kg
1.00kg
600gr
F-57
4.00kg
1.00kg
600gr
3.00kg
1.00kg
600gr
F-58
5.00kg
1,5kg
600gr
4.00kg
1.00kg
600gr
ПАУЭРЛИФТИНГ
(ЖАТЫП СЫҒЫМДАУ)
Қазақстан Республикасының халықаралық дәрежедегі спорт шебері
Паралимпиялық ойындарда Қазақстан Республикасы құрама командасының құрамында 4 – 6 орын;
Мүгедектерге арналған Дүниежүзілік ойындарда ҚР құрамасының құрамында 2 – 3 орын;
Әлем чемпионатында ҚР құрамасының құрамында 2 – 3 орын;
Азия чемпионатында Қазақстан Республикасы құрама командасының құрамында 1-орын;
Азия ойындарында 1 - 2 орын.
Қазақстан Республикасының спорт шебері
Белгіленген нормативті орындауы немесе мынадай орындарға ие болуы керек:
Қазақстан Республикасының Чемпионатында, ҚР Спартакиадасында, ҚР Паралимпиялық ойындарында команда құрамында 1 орын. Республикалық деңгейдегі жарыстарда Қазақстан Республикасының рекордын жаңарту.
Қазақстан Республикасының спорт шеберіне үміткер:
Белгіленген нормативті орындауы немесе мынадай орындарға ие болуы керек:

32.00
30.70
21.7 5
18.15
17.00
16.00
14.50
11.90
Вес снарядов для метаний
МУЖЧИНЫ
ЖЕНЩИНЫ
Класс
ядро
диск
копье
ядро
диск
копье
F-32
2.00kg
1.00kg
2.00kg
1.00kg
F-33
3.00kg
1.00kg
600gr
3.00kg
1.00kg
600gr
F-34
4.00kg
1.00kg
600gr
3.00kg
1.00kg
600gr
F-35
4.00kg
1.00kg
600gr
3.00kg
1.00kg
600gr
F-36
4.00kg
1.00kg
600gr
3.00kg
1.00kg
600gr
F-37
5.00kg
1.00kg
600gr
3.00kg
1.00kg
600gr
F-38
5.00kg
1,5kg
800gr
3.00kg
1.00kg
600gr
F-40
4.00kg
1.00kg
600gr
3.00kg
0.75kg
400gr
F-42
6.00kg
1,5kg
800gr
4.00kg
1.00kg
600gr
F-44
6.00kg
1,5kg
800gr
4.00kg
1.00kg
600gr
F-46
6.00kg
1,5kg
800gr
4.00kg
1.00kg
600gr
F-51
1.00kg
1.00kg
F-52
2.00kg
1.00kg
600gr
2.00kg
1.00kg
600gr
F-53
5.00kg
1.00kg
600gr
3.00kg
1.00kg
600gr
F-54
4.00kg
1.00kg
600gr
3.00kg
1.00kg
600gr
F-55
4.00kg
1.00kg
600gr
3.00kg
1.00kg
600gr
F-56
4.00kg
1.00kg
600gr
3.00kg
1.00kg
600gr
F-57
4.00kg
1.00kg
600gr
3.00kg
1.00kg
600gr
F-58
5.00kg
1,5kg
600gr
4.00kg
1.00kg
600gr
ПАУЭРЛИФТИНГ (ЖИМ ШТАНГИ ЛЕЖА)
Мастер спорта Республики Казахстан международного класса
4 – 6 место в составе сборной команды Республики Казахстан на Паралимпийских играх;
2 – 3 место в составе сборной РК на Всемирных играх инвалидов;
2 – 3 место в составе сборной РК на чемпионате Мира;
1 место в составе сборной команды Республики Казахстан на чемпионате Азии;
1 – 2 место на Азиатских Играх.
Мастер спорта Республики Казахстан
Выполнить установленный норматив или занять следующие места:
1 место в составе команды на чемпионате Республики Казахстан, Спартакиаде РК, Паралимпийских играх РК;
Установить рекорд Республики Казахстан на соревнованиях республиканского масштаба.
Кандидат в мастера спорта Республики Казахстан
Выполнить установленный норматив или занять следующие места:

4.37.00
5.12.00
-//-//-//-
-//-//-//-
S 10
2.46.05
2.55.50
3.20.00
4.10.00
4.30.00
5.00.00
-//-//-//-
-//-//-//-
САДАҚ АТУ
Қазақстан Республикасының халықаралық дәрежедегі спорт шебері
Паралимпиялық ойындарда Қазақстан Республикасы құрама командасының құрамында 4 – 6 орын;
Мүгедектерге арналған Дүниежүзілік ойындарда ҚР құрамасының құрамында 2 – 3 орын;
Әлем чемпионатында ҚР құрамасының құрамында 2 – 3 орын;
Азия чемпионатында Қазақстан Республикасы құрама командасының құрамында 1-орын;
Азия ойындарында 1 - 2 орын.
Қазақстан Республикасының спорт шебері:
Белгіленген нормативті орындауы немесе мынадай орындарға ие болуы керек:
Қазақстан Республикасының Чемпионатында, ҚР Спартакиадасында, ҚР Паралимпиялық ойындарында команда құрамында 1 орын. Республикалық деңгейдегі жарыстарда Қазақстан Республикасының рекордын жаңарту.
Қазақстан Республикасының спорт шеберіне үміткер:
Белгіленген нормативті орындауы немесе мынадай орындарға ие болуы керек:
Қазақстан Республикасының Чемпионатында, ҚР Спартакиадасында, ҚР Паралимпиялық ойындарында 2 – 3 орын;
облыстық деңгейден төмен емес жарыстарда нормативтерді орындау.
I спорттық разряд
кемінде 8 қатысушы болған жағдайда ҚР жекелей чемпионатында 4-6 орын;
облыс және Алматы, Астана қ.қ. біріншілігінде 1-орын.
II спорттық разряд – ҚР чемпионатына, ҚР спартакиадасына қатысу;
облыс және Алматы, Астана қ.қ. біріншілігінде 2-3 орын.
ІІІ спорттық разряд – кез келген біліктіліктегі жарыстарда 60 % аса ұпай жинау керек.
ОҚ АТУ
Қазақстан Республикасының халықаралық дәрежедегі спорт шебері
Паралимпиялық ойындарда Қазақстан Республикасы құрама командасының құрамында 4 – 6 орын;
Мүгедектерге арналған Дүниежүзілік ойындарда ҚР құрамасының құрамында 2 – 3 орын;
Әлем чемпионатында ҚР құрамасының құрамында 2 – 3 орын;
Азия чемпионатында Қазақстан Республикасы құрама командасының құрамында 1-орын;
Азия ойындарында 1 - 2 орын.
Қазақстан Республикасының спорт шебері:
Белгіленген нормативті орындауы немесе мынадай орындарға ие болуы керек:
Қазақстан Республикасының Чемпионатында, ҚР Спартакиадасында, ҚР Паралимпиялық ойындарында команда құрамында 1 орын. Республикалық деңгейдегі жарыстарда Қазақстан Республикасының рекордын жаңарту.
Қазақстан Республикасының спорт шеберіне үміткер:
Белгіленген нормативті орындауы немесе мынадай орындарға ие болуы керек:
Қазақстан Республикасының Чемпионатында, ҚР Спартакиадасында, ҚР Паралимпиялық ойындарында 2 – 3 орын;
облыстық деңгейден төмен емес жарыстарда нормативтерді орындау.
I спорттық разряд
кемінде 8 қатысушы болған жағдайда ҚР жекелей чемпионатында 4-6 орын;
облыс және Алматы, Астана қ.қ. біріншілігінде 1 орын.
II спорттық разряд – ҚР чемпионатына, ҚР спартакиадасына қатысу;
облыс және Алматы, Астана қ.қ. біріншілігінде 2-3 орын.
ІІІ спорттық разряд – кез келген біліктіліктегі жарыстарда 60 % аса ұпай жинау керек.
ҮСТЕЛ ТЕННИСІ
Қазақстан Республикасының халықаралық дәрежедегі спорт шебері
Паралимпиялық ойындарда Қазақстан Республикасы құрама командасының құрамында 4 – 6 орын;
Мүгедектерге арналған Дүниежүзілік ойындарда ҚР құрамасының құрамында 2 – 3 орын;
Әлем чемпионатында ҚР құрамасының құрамында 2 – 3 орын;
Азия чемпионатында Қазақстан Республикасы құрама командасының құрамында 1-орын;
Азия ойындарында 1 - 2 орын.
Қазақстан Республикасының спорт шебері
Қазақстан Республикасының Чемпионатында, ҚР Спартакиадасында, ҚР Паралимпиялық ойындарында команда құрамында 1 орын. Республикалық деңгейдегі жарыстарда Қазақстан Республикасының рекордын жаңарту.
Қазақстан Республикасының спорт шеберіне үміткер - мынадай орындарға ие болуы керек:
Қазақстан Республикасының Чемпионатында, ҚР Спартакиадасында, ҚР Паралимпиялық ойындарында 2 – 3 орын;
облыстық деңгейден төмен емес жарыстарда нормативтерді орындау.
Қазақстан Республикасының спорт шеберіне үміткер
Жасөспірімдер арасындағы Азия Паралимпиялық Ойындарында 4-8 орын;
кемінде 8 команда қатысқан жағдайда, Қазақстан Республикасы Чемпионатында (Кубогінде), ҚР Спартакиадасында, ҚР Паралимпиялық ойындарында команда құрамында командалық есепте 2 – 3 орын;
Қазақстан Республикасы Чемпионатында, ҚР Спартакиадасында, ҚР Паралимпиялық ойындарында жеке есепте жекелей, жұптық немесе абсолюттік біріншілікте 2 – 3 орын.
I спорттық разряд
кемінде 8 команда қатысқан жағдайда, Қазақстан Республикасы Чемпионатында (Кубогінде), ҚР Спартакиадасында, ҚР Паралимпиялық ойындарында команда құрамында командалық есепте 4 – 6 орын;
Қазақстан Республикасы Чемпионатында, ҚР Спартакиадасында, ҚР Паралимпиялық ойындарында жеке есепте жекелей, жұптық немесе абсолюттік біріншілікте 4 – 6 орын.
облыстық деңгейден төмен емес жарыстарда 1-орын.
II спорттық разряд
облыстық деңгейден төмен емес жарыстарда 2 – 3  орын.
ШАҢҒЫ ЖАРЫСТАРЫ, БИАТЛОН
Қазақстан Республикасының халықаралық дәрежедегі спорт шебері
Паралимпиялық ойындарда Қазақстан Республикасы құрама командасының құрамында 4 – 6 орын;
Мүгедектерге арналған Дүниежүзілік ойындарда ҚР құрамасының құрамында 2 – 3 орын;
Әлем чемпионатында ҚР құрамасының құрамында 2 – 3 орын;
Азия чемпионатында Қазақстан Республикасы құрама командасының құрамында 1-орын;
Азия ойындарында 1 - 2 орын.
Қазақстан Республикасының спорт шебері
Қазақстан Республикасының чемпионатында 1-орын.
Қазақстан Республикасының спорт шеберіне үміткер
Қазақстан Республикасының чемпионатында 2 – 3  орын.
облыстық деңгейден төмен емес жарыстарда 1- орын.
I спорттық разряд
Қазақстан Республикасының чемпионатында 4 – 6  орын.
облыстық деңгейден төмен емес жарыстарда 2 – 3 орын.
II спорттық разряд
облыстық деңгейден төмен емес жарыстарда 2 – 3 орын.
Разрядтық нормалар мен талаптарды орындау шарттары:

4.37.00
5.12.00
-//-//-//-
-//-//-//-
S 10
2.46.05
2.55.50
3.20.00
4.10.00
4.30.00
5.00.00
-//-//-//-
-//-//-//-
СТРЕЛЬБА ИЗ ЛУКА (СПОДА)
Мастер спорта международного класса Республики Казахстан
4 – 6 место в составе сборной команды Республики Казахстан на Паралимпийских играх;
2 – 3 место в составе сборной РК на Всемирных играх инвалидов;
2 – 3 место в составе сборной РК на чемпионате Мира;
1 место в составе сборной команды Республики Казахстан на чемпионате Азии;
1 – 2 место на Азиатских Играх.
Мастер спорта Республики Казахстан занять
Выполнить установленный норматив или занять следующие места:
1 место в составе команды на чемпионате Республики Казахстан, Спартакиаде РК, Паралимпийских играх РК;
Установить рекорд Республики Казахстан на соревнованиях республиканского масштаба.
Кандидат в мастера спорта Республики Казахстан
Выполнить установленный норматив или занять следующие места:
2 – 3 место в чемпионате Республики Казахстан, Спартакиаде РК, Паралимпийских играх РК. Выполнить норматив на соревнованиях не ниже областного масштаба.
I разряд
4-6 места в личном Чемпионате РК при условии участия не менее 8 участников;
1 место в первенстве области и гг. Алматы, Астаны.
II разряд
участвовать в Чемпионате РК, Спартакиаде РК;
Занять 2-3 места в первенстве области и гг. Алматы, Астаны.
ІІІ разряд – набрать более 60% очков на соревнованиях любой квалификации.
СТРЕЛЬБА ПУЛЕВАЯ (СПОДА)
Мастер спорта Республики Казахстан международного класса
4 – 6 место в составе сборной команды Республики Казахстан на Паралимпийских играх;
2 – 3 место в составе сборной РК на Всемирных играх инвалидов;
2 – 3 место в составе сборной РК на чемпионате Мира;
1 место в составе сборной команды Республики Казахстан на чемпионате Азии;
1 - 2 место на Азиатских Играх.
Мастер спорта Республики Казахстан занять
Выполнить установленный норматив или занять следующие места:
1 место в составе команды на чемпионате Республики Казахстан, Спартакиаде РК, Паралимпийских играх РК;
Установить рекорд Республики Казахстан на соревнованиях республиканского масштаба.
Кандидат в мастера спорта Республики Казахстан
Выполнить установленный норматив или занять следующие места:
2 – 3 место в чемпионате Республики Казахстан, Спартакиаде РК, Паралимпийских играх РК. Выполнить норматив на соревнованиях не ниже областного масштаба.
I разряд
4-6 места в личном Чемпионате РК при условии участия не менее 8 участников;
1 место в первенстве области и гг. Алматы, Астаны.
II разряд
Участвовать в Чемпионате РК, Спартакиаде РК;
Занять 2-3 места в первенстве области и гг. Алматы, Астаны.
ІІІ разряд – набрать более 60% очков на соревнованиях любой квалификации.
ТЕННИС НАСТОЛЬНЫЙ
Мастер спорта Республики Казахстан международного класса
4 – 6 место в составе сборной команды Республики Казахстан на Паралимпийских играх;
2 – 3 место в составе сборной РК на Всемирных играх инвалидов;
2 – 3 место в составе сборной РК на чемпионате Мира;
1 место в составе сборной команды Республики Казахстан на чемпионате Азии;
1 - 2 место на Азиатских Играх.
Мастер спорта Республики Казахстан занять
1 место в составе команды на чемпионате Республики Казахстан, Спартакиаде РК, Паралимпийских играх РК;
Установить рекорд Республики Казахстан на соревнованиях республиканского масштаба.
Кандидат в мастера спорта Республики Казахстан
2 – 3 место в чемпионате Республики Казахстан, Спартакиаде РК, Паралимпийских играх РК. Выполнить норматив на соревнованиях не ниже областного масштаба.
I разряд
4 – 6 место в командном зачете в чемпионате (Кубке) Республики Казахстан, Спартакиаде РК, Паралимпийских играх РК в составе команды, при условии участия не менее 8 команд;
4 – 6 место в личном зачете на чемпионате Республики Казахстан, Спартакиаде РК, Паралимпийских играх РК в одиночном, парном разрядах или абсолютном первенстве;
1 место на соревнованиях, не ниже областного уровня.
II разряд
2 – 3 место на соревнованиях, не ниже областного уровня.
ЛЫЖНЫЕ ГОНКИ, БИАТЛОН
Мастер спорта Республики Казахстан международного класса
4 – 6 место в составе сборной команды Республики Казахстан на Паралимпийских играх;
2 – 3 место в составе сборной РК на Всемирных играх инвалидов;
2 – 3 место в составе сборной РК на чемпионате Мира;
1 место в составе сборной команды Республики Казахстан на чемпионате Азии;
1 - 2 место на Азиатских Играх.
Мастер спорта Республики Казахстан
1 место на чемпионате Республики Казахстан.
Кандидат в мастера спорта
2 – 3 место в чемпионате Республики Казахстан;
1 место на соревнованиях, не ниже уровня областного масштаба.
I разряд
4 — 6 места на Чемпионате Республики Казахстан;
2 — 3 места на соревнованиях, не ниже областного масштаба.
II разряд
2 – 3 место на соревнованиях, не ниже областного уровня.
Условия выполнения разрядных норм и требований

1. ХДСШ атағы республикалық деңгейдегі жарыстарда нормативті орындаған спортшыларға беріледі, мұндай жағдайда кемінде 1 ЖСҰТ төреші төрелік етуі тиіс, халықаралық спорттық сыныптың (сертификат, сыныптама) растауы болу керек.
2. ҚР СШ атағы республикалық деңгейдегі жарыстарда нормативті орындаған спортшыларға беріледі, мұндай жағдайда кемінде 3 ҰС төреші төрелік етулері тиіс.
ПАРАЛИМПИЯЛЫҚ ЕМЕС СПОРТ ТҮРЛЕРІ
ҚОЛ КҮРЕС СПОРТЫ
Қазақстан Республикасының халықаралық дәрежедегі спорт шебері
Әлем чемпионатында немесе мүгедектерге арналған Дүниежүзілік ойындарда 2 – 3 орын;
Азия чемпионатында 1-3 орын.
Қазақстан Республикасының спорт шебері
спорт түрінің жекелеген бағдарламаларында әр салмақ дәрежесінде кемінде 6 спортшы қатысқан жағдайда, Қазақстан Республикасы Чемпионатында, ҚР Спартакиадасында, ҚР Паралимпиялық ойындарында 1-орын
Қазақстан Республикасының спорт шеберіне үміткер
спорт түрінің жекелеген бағдарламаларында әр салмақ дәрежесінде кемінде 6 спортшы қатысқан жағдайда, Қазақстан Республикасы Чемпионатында, ҚР Спартакиадасында, ҚР Паралимпиялық ойындарында 2 - 3 орын
I спорттық разряд – спорт түрінің жекелеген бағдарламаларында әр салмақ дәрежесінде кемінде 8 спортшы қатысқан жағдайда, бір жылдың ішінде қалалық немесе аудандық деңгейдегі жарыстарда І разрядты әртүрлі спортшыны 8 рет немесе ІІ разрядты әртүрлі спортшыны 16 рет жеңуі керек.
IІ спорттық разряд – бір жылдың ішінде қалалық немесе аудандық деңгейдегі жарыстарда ІІ разрядты әртүрлі спортшыны 6 рет немесе ІІІ разрядты әртүрлі спортшыны 12 рет жеңуі керек.
IІІ спорттық разряд – бір жылдың ішінде кез келген деңгейдегі жарыстарда ІІІ разрядты әртүрлі спортшыны 5 рет немесе жаңадан келген әртүрлі спортшыны 12 рет жеңуі керек.
Спортшының разрядқа ие болуы үшін жеңіске жету жылы тиісті разряд алуға құқық беретін алғашқы жеңіске жеткен күнінен бастап есептеледі.
ДАРТС
Қазақстан Республикасының халықаралық дәрежедегі спорт шебері
Әлем чемпионатында жеке разрядта, жұптық немесе командалық разрядта 2-3 орын;
Азия чемпионатында, Кубогінде жеке разрядта, жұптық немесе командалық разрядта 1-3 орын;
Әлем кубогінде жеке, жұптық немесе командалық разрядта 1-3 орын;
Әлем біріншілігінде 1-орын (жас ерекшеліктеріне қарай 17-18 жастағылар);
жыл қорытындысы бойынша ДДФ-ның (Дүниежүзілік дартс федерациясы) 16 мықты спортшысының құрамына кіру.
Қазақстан Республикасының спорт шебері
Қазақстан Республикасы Чемпионатында, ҚР Спартакиадасында, ҚР Паралимпиялық ойындарында жеке, жұптық немесе командалық разрядтарда  1-орын;
ашық турнирлерде жеке, жұптық разрядтарда  «501» жаттығуында 1-орын;
жарыстарға кемінде 2 СШ немесе 4 СШҮ қатысқан жағдайда,

1. Звание МСМК присваивается спортсменам, выполнившим норматив на соревнованиях республиканского масштаба, при участии в судействе не менее 1 судьи НСВК, при наличии подтверждения международного спортивного класса (сертификат, классификация);
2. Звание МС РК присваивается спортсменам, выполнившим норматив на соревнованиях республиканского масштаба, при участи в судействе не менее 3 судей НК.
НЕПАРАЛИМПИЙСКИЕ ВИДЫ СПОРТА
АРМСПОРТ
Мастер спорта Республики Казахстан международного класса
2-3 места на чемпионате мира или Всемирных играх инвалидов;
1-3 места на чемпионате Азии.
Мастер спорта Республики Казахстан
1 место на чемпионате Республики Казахстан, Спартакиаде РК, Паралимпийских играх РК, при участии не менее 6 спортсменов в каждой весовой категории в отдельных дисциплинах программы.
Кандидат в мастера спорта
2 - 3 место на чемпионатах Республики Казахстан, Спартакиаде РК, Паралимпийских играх РК, при участии не менее 6 спортсменов в каждой весовой категории в отдельных дисциплинах программы.
I разряд
в течение года 8 побед над разными спортсменами I разряда или 16 побед над разными спортсменами II разряда на соревнованиях не ниже городского или районного масштаба, при участии не менее 8 спортсменов в каждой весовой категории в отдельных дисциплинах программы.
II разряд
в течение года 6 побед над разными спортсменами II разряда или 12 побед над разными спортсменами III разряда на соревнованиях не ниже городского или районного масштаба.
III разряд
в течение года 5 побед над разными спортсменами III разряда или 10 побед над разными спортсменами-новичками на соревнованиях любого масштаба;
Год, в течение которого спортсмен должен одерживать победы для присвоения разряда, исчисляется со дня первой победы, дающей право на получение соответствующего разряда.
ДАРТС
Мастер спорта Республики Казахстан международного класса
2-3 места на чемпионате мира в личном разряде, парном или командном разрядах;
1-3 место на чемпионате, Кубке Азии в личном, парном или командном разрядах;
1-3 места на Кубке мира в личном, парном или командном разрядах;
1 место на первенстве мира (возрастная группа 17-18 лет);
Войти в состав 16 сильнейших спортсменов ВФД (Всемирная федерация дартса) по итогам года.
Мастер спорта Республики Казахстан
1 место на чемпионате Республики Казахстан, Спартакиаде РК, Паралимпийских играх РК в личном, парном или командном разрядах;
1 место на открытых турнирах в личном, парном разрядах в упражнении «501». При условии что в соревнованиях принимало участие не менее 2 МС или 4 КМС;

ҚР ҰДФ (Қазақстан Республикасы Ұлттық дартс федерациясы) өткізетін Қазақстан Республикасының турнирлерінде 1-4 орындар.
Қазақстан Республикасының спорт шеберіне үміткер
жарысқа кемінде 3 СШҮ немесе І разрядты 8 спортшы қатысқан жағдайда ресми өңірлік жарыстарда 1-орын, сондай-ақ «501» (1 сет х 3 лега) ойынын аяқтағанда, ерлердің 75 рет, әйелдердің 86 рет лақтыруыларына рұқсат етіледі.
I спорттық разряд
кемінде ІІ разрядты 12 спортшы қатысқан жағдайда, бір жылдың ішінде екі жарыста 1-орын;
II спорттық разряд
кемінде ІІІ разрядты 12 спортшы қатысқан жағдайда, бір жылдың ішінде екі жарыста 1-орын;
III спорттық разряд
кемінде 16 спортшы қатысқан жағдайда, бір жылдың ішінде 1 жарыста 1-орын.
Мынадай ұпай сандарын жинау:
– «Үлкен раунд» немесе «Ұпай жинау» жаттығуларында, ерлер үшін 360 ұпай, әйелдер үшін 300 ұпай;
– «Сектор 20» жаттығуында ерлер үшін 370 ұпай, әйелдер үшін 300 ұпай.
– екі еселеудің барлық секторларын кезекпен тигізуге ерлердің 245 реттен асырмай лақтыруларына, әйелдердің 305 реттен асырмай лақтыруларына рұқсат етіледі.
– «Раунд» жаттығуын орындауға ерлердің 45 реттен асырмай лақтыруларына, әйелдердің 52 реттен асырмай лақтыруларына рұқсат етіледі.
– «Американдық крикет» жаттығуын аяқтауға ерлердің 65 реттен асырмай лақтыруларына, әйелдердің 75 реттен асырмай лақтыруларына рұқсат етіледі.
Разрядтық талаптарды орындау шарттары
1. Разрядтық нормаларды орындау Қазақстан Республикасы Ұлттық Дартс федерациясы, Қазақстан Республикасының Спорт және дене шынықтыру істері агенттігімен өткізетін жарыстарда, сондай-ақ тиісті спорт комитеттері бекіткен және ағымдағы жылғы спорттық іс-шаралардың күнтізбелік жоспарына енгізілген жарыстарда есепке алынады.
2. Ұпайларды жинаумен және жиынтық нәтижелерді шығарумен байланысты жаттығуларда «Қазақстан Республикасының Спорт шебері» атағын орындау оларды кеміне жылына 2 рет орындаған жағдайда, жаттығуларда кемінде 8 спортшы, соның ішінде 3 СШ немесе 6 СШҮ қатысқан жағдайда есепке алынады.
3. СШҮ разрядтық нормаларын орындау қалалық деңгейден төмен емес жарыстарда жаттығуларға кемінде 8 спортшы, соның ішінде 3 СШҮ немесе І разрядты 6 спортшы қатысқан жағдайда есепке алынады.
4. І разрядты разрядтық нормаларды орында аудандық деңгейден төмен емес жарыстарда жаттығуларға кемінде 8 спортшы, соның ішінде ІІ разрядтан төмен емес 6 спортшы қатысқан жағдайда есепке алынады.
5. ІІ, ІІІ разрядтық нормалар мен жасөспірімдер разрядын орындау кез келген жарыстарда жаттығуларға кез келген разрядты 10 спортшы қатысқан жағдайда есепке алынады.
6. Егер жарыстарды өткізетін бас төрешілер алқасының құрамына келесі біліктіліктері бар спорт төрешілері енетін болса, спорттық атақтар мен разрядтар беріледі:
- «Қазақстан Республикасының Спорт шебері» атағы – кемінде республикалық санатты 2 төреші (Қазақстан Республикасы);
- «Спорт шеберіне үміткер» разряды – кемінде бірінші санатты 2 төреші;
- І разряд – бірінші санаттан төмен емес 1 төреіш;
- II и III разрядтар – спорт бойынша кемінде 3 төреші.
ТОҒЫЗҚҰМАЛАҚ
Қазақстан Республикасының спорт шебері
ТҚАЗ мүгедек спортшылар арасындағы ҚР жекелей чемпионатында 1-орын.
ТҚАЗ спортшылар арасында ҚР Чемпионатында командалық есепте 1-орын.

1-4 места на турнирах Республики Казахстан, проводимых НФД РК, (Национальная федерация дартс Республики Казахстан).
Кандидат в мастера спорта - занять :
1 место на официальных региональных соревнованиях при условии, что в соревнованиях участвовало не менее 3 КМС или 8 спортсменов I разряда, а также на окончание игры «501» (1 сет х 3 лега) спортсменом затрачено: у мужчин – 75, женщин – 86 бросков.
I разряд
1 место в течение года на двух соревнованиях, при участии в них не менее 12 спортсменов 11 разряда.
II разряд
1 место в течение года на двух соревнованиях, при участии в них не менее 12 спортсменов ІІІ разряда.
III разряд
1 место в течение года на 1 соревновании, при участии не менее 16 спортсменов.
Набрать:
– для мужчин 360 очков, для женщин 300 очков в упражнениях «Большой раунд или «Набор очков»;
– для мужчин 370 очков, для женщин 300 очков в упражнении «Сектор 20».
Затратить:
– для мужчин не более 245 бросков, для женщин не более 305 бросков на поражение поочередно всех секторов удвоения;
– для мужчин не более 45 бросков, для женщин не более 52 бросков на выполнение упражнения «Раунд»;
- для мужчин не более 65 бросков, для женщин не более 75 бросков на окончание упражнения «Американский крикет».
Условия выполнения разрядных требований
1. Выполнение разрядных норм засчитывается на соревнованиях, проводимых Национальной Федерацией дартса Республики Казахстан, Агентством по делам спорта и физической культуры Республики Казахстан, а также на соревнованиях, включенных в календарные планы спортивных мероприятий текущего года и утвержденные соответствующими спорткомитетами.
2. Выполнение звания «Мастер спорта Республики Казахстан» в упражнениях, связанных с набором очков и выведением суммарного результата, засчитывается при условии выполнения их не менее 2-х раз в год, при условии участия в упражнении не менее 8 спортсменов, в том числе 3 МС или 6 КМС.
3. Выполнение разрядных норм КМС засчитывается на соревнованиях не ниже городского масштаба, при условии участия в них не менее 8 спортсменов в упражнении, в том числе 3 КМС или 6 спортсменов I разряда.
4. Выполнение разрядных норм I разряда засчитывается на соревнованиях не ниже районного масштаба, при условии участия в них не менее 8 спортсменов в упражнении, в том числе 6 спортсменов не ниже II разряда.
5. Выполнение разрядных норм II,III и юношеских разрядов засчитывается на соревнованиях любого масштаба, при участии в них не менее 10 спортсменов любых разрядов в упражнении.
6. Спортивные звания и разряды присваиваются если в состав главной судейской коллегии, проводящей соревнования, входят спортивные судьи следующей квалификации:
- звание «Мастер спорта Республики Казахстан» – не менее 2-х судей республиканской категории (Республики Казахстан);
- разряд «Кандидат в мастера спорта» – не менее 2-х судей первой категории;
- І разряд – 1 судья не ниже первой категории;
- II и III разряды – не менее 3-х судей по спорту.
ТОГЫЗКУМАЛАК (СПОДА)
Мастер спорта Республики Казахстан
1 место в личном Чемпионате РК среди спортсменов-инвалидов СПОДА;
1 место в командном зачете Чемпионата РК среди спортсменов СПОДА;

Кемінде 8 қатысушы немесе 8 команда болуы шарт.
кемінде ҚР 10 облысы мен Алматы, Астана қ. қатысқан жағдайда, дені сау спортшылар арасындағы Республикалық жарыстарда командалық есепте 1-3 орын.
Қазақстан Республикасының спорт шеберіне үміткер
ТҚАЗ спортшылар арасында ҚР жекелей чемпионатында 2-5 орын.
ТҚАЗ спортшылар арасында ҚР Спартакиадасында командалық немесе жеке есепте 2-3 орын.
ТҚАЗ спортшылар арасында ҚР командалық чемпионатында командалық немесе жеке есепте 2-3 орын. Кемінде 8 қатысушы немесе 8 команда болуы шарт.
ТҚАЗ мүгедек жас спортшылар арасындағы ҚР командалық чемпионатында командалық есепте 1-орын. Кемінде 8 команда болуы шарт.
I спорттық разряд
Турнирде кемінде 9 тур ойнап, облыс және Алматы, Астана қ. біріншілігінде  1-3 орын.
ҚР Чемпионатына қатысу.
Республикалық командалық жарыстарға қатысу.
II спорттық разряд
Облыс және Алматы, Астана қ. Біріншілігі мен Чемпионатында 4-6 орын.
ІІІ спорттық разряд  кез келген деңгейдегі жарыстарда 70%-дан астам ұпай жинау.
ШАХМАТ
Қазақстан Республикасының спорт шебері
ТҚАЗ мүгедек спортшылар арасындағы жекелей Әлем чемпионатында 1-6 орын.
ТҚАЗ спортшылар арасында ҚР Чемпионатында командалық есепте 1-3 орын.
ТҚАЗ мүгедек спортшылар арасындағы жекелей Азия чемпионатында 1-3 орын.
Қазақстан Республикасының спорт шеберіне үміткер
ТҚАЗ спортшылар арасында ҚР жекелей чемпионатында 1-3 орын.
ТҚАЗ спортшылар арасында ҚР Спартакиадасында командалық немесе жеке есепте 1-2 орын.
ТҚАЗ спортшылар арасында ҚР командалық чемпионатында командалық немесе жеке есепте 1-2 орын. Кемінде 8 қатысушы немесе 8 команда болуы шарт.
ТҚАЗ жас спортшылар арасында ҚР жекелей чемпионатында 1-орын. Кемінде  8 қатысушы болуы шарт.
I спорттық разряд
Турнирде кемінде 9 тур ойнап, облыс және Алматы, Астана қ. біріншілігінде  1-3 орын.
ТҚАЗ спортшылар арасында ҚР жекелей чемпионатына қатысу.
ТҚАЗ спортшылар арасында Республикалық командалық жарыстарға қатысу.
II спорттық разряд
Облыс және Алматы, Астана қ. Біріншілігі мен Чемпионатында 4-6 орын.
ІІІ спорттық разряд кез келген деңгейдегі жарыстарда 70 %-дан астам ұпай жинау.
СПОРТТЫҚ БИ
Қазақстан Республикасының халықаралық дәрежедегі спорт шебері
Паралимпиялық ойындарда Қазақстан Республикасы құрама командасының құрамында 4 – 6 орын;
Мүгедектерге арналған Дүниежүзілік ойындарда ҚР құрамасының құрамында 2 – 3 орын;
Әлем чемпионатында ҚР құрамасының құрамында 2 – 3 орын;
Азия чемпионатында Қазақстан Республикасы құрама командасының құрамында 1-орын;
Азия ойындарында 1 - 2 орын.
Қазақстан Республикасының спорт шебері
Қазақстан Республикасының Чемпионатында, ҚР Спартакиадасында, ҚР Паралимпиялық ойындарында команда құрамында 1 орын.
Қазақстан Республикасының спорт шеберіне үміткер «С-В» сыныбы
стандартты 5 би
5 латын биі
10 би (қоссайыс)

При условии участия не менее 8 участников или 8 команд;
1-3 места в командном зачете на Республиканских соревнований среди здоровых спортсменов при участии не менее 10 областей РК, гг. Алматы, Астаны.
Кандидат в Мастера спорта Республики Казахстан
2-5 место в личном Чемпионате РК среди спортсменов СПОДА;
2-3 место в командном или личном зачете Спартакиады РК среди спортсменов СПОДА;
2-3 место в командном или личном зачете в командном Чемпионате РК среди спортсменов СПОДА. При условии участия не менее 8 участников или 8 команд;
1 место в командном зачете в командном Чемпионате РК среди молодежи спортсменов-инвалидов СПОДА. При условии участия не менее 8 команд.
I разряд
1-3 место в первенстве области и гг. Алматы, Астаны, сыграв в турнире не менее 9 туров;
Участвовать в Чемпионате РК;
Участвовать в Республиканских командных соревнованиях.
II разряд
4-6 место в Первенстве и Чемпионате области, и гг. Алматы, Астаны.
ІІІ-ІV разряды – набрать более 70% очков на соревнованиях любой квалификации.
ШАХМАТЫ (СПОДА)
Мастер спорта Республики Казахстан
1-6 место в личном Чемпионате Мира среди спортсменов-инвалидов СПОДА;
1-3 место в командном зачете Чемпионата РК среди спортсменов СПОДА;
1-3 места в личном Чемпионате Азии среди спортсменов-инвалидов СПОДА.
Кандидат в Мастера спорта Республики Казахстан
1-3 место в личном Чемпионате РК среди спортсменов СПОДА;
1-2 место в командном или личном зачете Спартакиады РК среди спортсменов СПОДА;
1-2 место в командном или личном зачете в командного Чемпионата РК среди спортсменов СПОДА. При условии участия не менее 8 участников или 8 команд;
1 место в личном Чемпионате РК среди молодежи спортсменов СПОДА. При условии участия не менее 8 участников.
I разряд
1-3 место в первенстве области и гг. Алматы, Астаны, сыграв в турнире не менее 9 туров;
Участвовать в личном Чемпионате РК среди спортсменов СПОДА;
Участвовать в Республиканских командных соревнованиях среди спортсменов СПОДА.
II разряд
4-6 место в Первенстве и Чемпионате области, и гг. Алматы, Астаны;
ІІІ-ІV разряды – набрать более 70% очков на соревнованиях любой квалификации.
СПОРТИВНЫЕ ТАНЦЫ
Мастер спорта Республики Казахстан международного класса
4 – 6 место в составе сборной команды Республики Казахстан на Паралимпийских играх;
2 – 3 место в составе сборной РК на Всемирных играх инвалидов;
2 – 3 место в составе сборной РК на чемпионате Мира;
1 место в составе сборной команды Республики Казахстан на чемпионате Азии;
1 - 2 место на Азиатских Играх.
Мастер спорта Республики Казахстан
1 место в составе команды на чемпионате Республики Казахстан, Спартакиаде РК, Паралимпийских играх РК.
Кандидат в мастера спорта Республики Казахстан «С-В» класс
5 танцев стандарта;
5 танцев латина;
10 танцев (двоеборье);

кемінде 8 жұп қатысқан ҚР Чемпионатында 2-4 орынға ие болу;
кемінде 8 жұп қатысқан Қазақстанның ашық біріншіліктері мен Кубоктерінде 1-3 орын.
I - спорттық разряд
II - спорттық разряд
III - спорттық разряд
Жасөспірімдер разряды
10 би
8 би
6 би
4 би
«С» сыныбы
«D» сыныбы
«Е» сыныбы
«О» сыныбы Еуропалық билер: баяу вальс, танго, фокстрот, квикстеп, вена вальсі.
Латын-америка билері: самба, ча-ча-ча, румба, пасадобль, джайв.
Ескерту:
1. Жасөспірімдер разрядын бастаушы спортшыларға жаттықтырушының ұсынысы бойынша өңірлік ұйымдар береді.
2. СШҮ – разряд беру жеке еуропа және латын-америка бағдарламалары бойынша да, 10 түрлі би (қоссайыс) бойынша да облыстық спорт және дене шынықтыру басқармаларында ұсыныс негізінде жүргізіледі. Төрелікті бағалау WDSF Халықаралық спорт биі федерациясы бекіткен жалпыға танылған  «Skating System 4.7» жүйесі бойынша жүзеге асырылады.
ТҰРЫП ОЙНАЙТЫН ВОЛЕЙБОЛ, ЖАҒАЖАЙ ВОЛЕЙБОЛЫ
Қазақстан Республикасының халықаралық дәрежедегі спорт шебері
Әлем чемпионатында немесе Кубогінде ҚР құрамасының құрамында 1 – 3 орын;
Азия чемпионатында, Азия Кубогінде Қазақстан Республикасы құрама командасының құрамында 1 – 3 орын.
Қазақстан Республикасының спорт шебері
Қазақстан Республикасының Чемпионатында, ҚР Спартакиадасында, ҚР Паралимпиялық ойындарында команда құрамында 1 орын кемінде 6 команда қатысқан жағдайда.
Қазақстан Республикасының спорт шеберіне үміткер – мынадай орындарға ие болуы кере: кемінде 6 команда қатысқан жағдайда Қазақстан Республикасының Чемпионатында, ҚР Спартакиадасында команда құрамында 2 – 3  орын.
I, II, III, разрядтар – облыстық деңгейден төмен емес жарыстарда белгіленген нормативті орындау.

Занять 2-4 места на Чемпионате РК не менее 8 пар;
1-3 места на открытых Первенствах и Кубках Казахстана не менее 8 пар.
I - разряд
II - разряд
III - разряд
Юношеский разряд
10 танцев;
8 танцев;
6 танцев;
4 танца;
«С» класс;
«D» класс;
«Е» класс;
«О» класс Европейские танцы: медленный вальс, танго, фокстрот, квикстеп, венский вальс;
Латиноамериканские танцы: самба, ча-ча-ча, румба, пасадобль, джайв.
Примечание :
1. Юношеский разряд присваивается начинающим спортсменам региональными организациями по представлению тренера.
2. КМС- присвоение разряда производиться как раздельно по европейской и латиноамериканской программам, так по 10 танцам (двоеборье) в Областных Управлениях спорта и физической культуры г.Астана по представлению..
Оценка судейства осуществляется по общепризнанной системе «SkatingSystem 4.7» утвержденной международной федерацией спортивного танца WDSF.
ВОЛЕЙБОЛ СТОЯ, ПЛЯЖНЫЙ ВОЛЕЙБОЛ
Мастер спорта Республики Казахстан международного класса
1 – 3 место в составе сборной РК на чемпионате или Кубке мира;
1 – 3 место в составе сборной команды Республики Казахстан на чемпионате Азии, Кубке Азии.
Мастер спорта Республики Казахстан
1 место в составе команды на чемпионате Республики Казахстан, Спартакиаде РК, Паралимпийских играх РК при условии участия в не менее 6 команд.
Кандидат в мастера спорта
2 – 3 место в чемпионате Республики Казахстан, Спартакиаде РК при условии участия в не менее 6 команд;
I, II, III, разряды – Выполнить установленный норматив на соревнованиях не ниже областного масштаба.