Азаматтық авиация субъектілерінің қаржылық-экономикалық жағдайы туралы ұсынылатын ақпараттың нысанын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Көлік және коммуникация министрінің 2013 жылғы 16 қыркүйектегі № 718 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2013 жылы 28 қыркүйекте № 8747 тіркелді
«Қазақстан Республикасының әуе кеңістігін пайдалану және авиация қызметі туралы» 2010 жылғы 15 шілдедегі № 339-IV Қазақстан Республикасы Заңының 16-2-бабының 2-тармағына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған Азаматтық авиация субъектілерінің қаржылық-экономикалық жағдайы туралы ұсынылатын ақпараттың нысаны бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Көлік және коммуникация министрлігінің Азаматтық авиация комитеті (Б.К. Сейдахметов):
1) осы бұйрықты заңнамада белгіленген тәртіппен Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бұйрық Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін бұқаралық ақпарат құралдарында, оның ішінде Қазақстан Республикасы Көлік және коммуникация министрлігінің интернет-ресурсында ресми түрде жариялануын және оның МОИП орналастырылуын;
3) осы бұйрықты мемлекеттік тіркеу туралы және Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді өткізгеннен кейін 5 жұмыс күні ішінде бұқаралық ақпарат құралдарында жариялауға жіберілгені туралы мәліметтерді Қазақстан Республикасы Көлік және коммуникация министрлігінің Заң департаментіне ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасының Көлiк және коммуникация вице-министрi А.Ғ. Бектұровқа жүктелсiн.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Министр                                    А. Жұмағалиев
Қазақстан Республикасы
Көлік және коммуникация министрінің
2013 жылғы 16 қыркүйектегі
№ 718 бұйрығымен бекітілген
Нысаны
Азаматтық авиация субъектілерінің қаржылық-экономикалық жағдайы
туралы ұсынылатын ақпарат
______ жылғы «___» тоқсан үшін
Көрсеткіш атауы
Өлшем бірлігі
Алдыңғы кезеңдегі
Есепті кезеңдегі
Алдыңғы кезеңнен айырмашылығы пайызбен
Алдағы кезеңнің жоспар-болжамы
Ескерту
Бухгалтерлік теңгерім деректері
Активтер
Қысқа мерзімді активтер қорытындысы, соның ішінде
Қысқа мерзімді сауда, ағымдағы және өзгеде дебиторлық берешектер
Ақшалай қаражат пен оның баламалары
Ұзақ мерзімді сауда және өзгеде дебиторлық берешектер
Негізгі құралдар
Пассивтер
Капитал:
Бөлінбеген пайда
Ұзақ мерзімді міндеттемелер қорытындысы
Қысқа мерзімді міндеттемелер қорытындысы
Ұшу қауіпсіздігі, іс-шаралар бойынша ашып көрсетумен авиация қауіпсіздікті, жабдықты материалдарды қамтамасыз ету бойынша шығыстар
Салық салынғанға дейін пайда
Есептік кезеңдегі пайда
Аэронавигациялық қызмет көрсетулер бойынша берешек
Жалақы бойынша берешек
Әуежай қызметтер үшін берешек
Салық бойынша берешек
Заемдық қаражат
Несие, заемдар бойынша берешек
Талдау коэффициенттер бойынша деректер
Таза айналымдағы капитал
Пайдаланушының айналымдағы активтері (олардың ішінен жабу мерзімі 12 айдан асатын дебиторлық берешек пен құрылтайшылардың жарғы капиталына енгізген жарналары бойынша берешекті қоспағанда) мен оның қысқа мерзімді міндеттемелері арасындағы айырмашылық ретінде есептеледі
Ағымдағы өтімділік коэффициенті
айналымдағы құрал мәнінің қысқа мерзімді міндеттемелерге жеке бөлінісі есептеледі (олардың ішінен жабу мерзімі 12 айдан асатын дебиторлық берешек қосылмайды) міндеттемелер
Қаржылық тұрақтылық коэффициенті
Теңгерімдегі валюта балансына жеке капиталды және міндетемелердің қатынасы
Пайда бойынша сату тиімділігі (залалдылығы)
Теңгерімдік пайданың (+) немесе шығынның (-) өнімді сатудан түскен түсімге пайыздағы қатысы
Қаржы тәуелсіздігінің коэффициенті
Жеке капитал мен резервтердің кәсіпорын активтерінің сомасына қатынасы
Ұзақ мерзімді міндеттемелер, қысқа мерзімді кредиттер мен қарыздар бойынша берешек коэффициенті
Банктердің қысқа мерзімді пассивтері мен қысқа мерзімді кредиттері сомасы мен есепті кезең соңындағы қарызды орта айлық түсімге бөлгендегі бөліндісі ретінде есептеледі
Салық төлемдері бойынша берешек деңгейі
Салық төлемдері бойынша есепті кезең соңындағы берешектің пайдаланушының орта айлық түсіміне қатысы ретінде есептеледі
Дебиторлық берешекті өтеу кезеңі
Есепті кезеңдегі дебиторлық берешектің орташа мәнінің пайдаланушының есепті кезеңде сатылған өнімінен түскен орта айлық түсіміне қатысы ретінде есептеледі (күндермен)
Сатудың жалпы табыстылығы (залалдылығы)
Есепті кезеңдегі таза ақша ағынының (айналымнан тыс активтер бойынша амортизациялық аударымдар сомасы мен алынған жалпы шығынды ескермегендегі бөлінбеген пайда сомасы) пайдаланушы өнімін сатудан түскен түсіміне пайыз түріндегі қатысы ретінде есептеледі
Азаматтық авиация субъектілерінің қаржылық-экономикалық жағдайы туралы ақпаратты ұсыну мерзімдері
Жылдық есеп
10-шы сәуірге дейін
1- тоқсан
15-ші мамырға дейін
2- тоқсан
15-ші тамызға дейін
3- тоқсан
15-ші қарашаға дейін
4- тоқсан
15-ші ақпанға дейін
Ескертпе:*Деректер салықтық есептілікті ескере отырып ұсынылады

Об утверждении формы, представляемой информации о финансово-экономическом положении субъектов гражданской авиации
Приказ Министра транспорта и коммуникаций Республики Казахстан от 16 сентября 2013 года № 718. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 28 сентября 2013 года № 8747
В соответствии с пунктом 2 статьи 16-2 Закона Республики Казахстан от 15 июля 2010 года «Об использовании воздушного пространства Республики Казахстан и деятельности авиации», ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемую форму, представляемой информации о финансово-экономическом положении субъектов гражданской авиации.
2. Комитету гражданской авиации Министерства транспорта и коммуникаций Республики Казахстан (Сейдахметов Б.К.) обеспечить:
1) в установленном законодательством порядке государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан, официальное опубликование в средствах массовой информации, в том числе на интернет-ресурсе Министерства транспорта и коммуникаций Республики Казахстан и размещение его на интранет-портале государственных органов;
3) представление в Юридический департамент Министерства транспорта и коммуникаций Республики Казахстан сведений о государственной регистрации и о направлении на опубликование в средствах массовой информации в течение 5 рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на вице-министра транспорта и коммуникаций Республики Казахстан Бектурова А.Г.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр                                    А. Жумагалиев
Утверждена
приказом Министра
транспорта и коммуникаций
Республики Казахстан
от 16 сентября 2013 года № 718
Форма
Информация о финансово-экономическом положении
субъектов гражданской авиации
за «___» квартал ___________ года
Наименование
показателя
Ед.
измере-
ния
За
предыду-
щий
период
За
отчетный
период
Изменение в
процентах
от
предыдущего
периода
План-прогноз
будущего
периода
Примечание
Данные из
бухгалтерс-
кого баланса
Активы
Итог
краткосрочных
активов:
Краткосрочная
торговая,
текущая и
прочая
дебиторская
задолженность
Денежные
средства и их
эквиваленты
Итог
долгосрочных
активов:
Долгосрочная
торговая и
прочая
дебиторская
задолженность
Основные
средства
Пассивы
Капитал:
Нераспределенная прибыль
Итог
долгосрочных
обязательств
Итог
краткосрочных
обязательств
Расходы по
обеспечению
безопасности
полетов,
авиационной
безопасности
с
расшифровкой
по
мероприятиям,
оборудованию,
материалам
Прибыль до
налогообложе-
ния
Прибыль за
отчетный
период
Задолженность
за
аэронавига-
ционное
обслуживание
Задолженность
по заработной
плате
Задолженность
за
аэропортовые
услуги
Задолженность
по налогам
Заемные
средства
Задолженность
по кредитам,
займам
Данные по аналитическим коэффициентам
Чистый
оборотный
капитал
рассчитывается
как разность
между
оборотными
активами
эксплуатанта
(из которых
исключается
дебиторская
задолженность
со сроком
погашения
свыше 12
месяцев и
задолженность
учредителей по
взносам в
уставный
капитал) и его
краткосрочными
обязательствами
Коэффициент
текущей
ликвидности
рассчитывается
как частное от
деления
величины
оборотных
средств (из
которых
исключается
дебиторская
задолженность
со сроком
погашения
свыше 12
месяцев) на
краткосрочные
обязательства
Коэффициент
финансовой
устойчивости
отношение
собственного
капитала и
долгосрочных
обязательств к
валюте баланса
Рентабель-
ность
(убыточность)
продаж по
прибыли
отношение (до
налогообложе-
ния) прибыли
(+) или убытка
(-) к выручке
от реализации
продукции в
процентах
Коэффициент
финансовой
независимости
отношение
собственного
капитала и
резервов к
сумме активов
предприятия
Коэффициент
задолженности
по
долгосрочным
обязательст-
вам,
краткосрочным
кредитам и
займам
отношение
суммы
долгосрочных
пассивов и
краткосрочных
кредитов
банков и
займов на
конец
отчетного
периода на
среднемесячную
выручку
Уровень
задолженности
по налоговым
платежам
отношение
задолженности
по налоговым
платежам к
среднемесячной
выручке
эксплуатанта
Период
погашения
дебиторской
задолженности
отношение
средней
величины
дебиторской
задолженности
за отчетный
период к
среднедневной
выручке за
отчетный
период (в
днях).
Рентабель-
ность
(убыточность)
продаж по
EBITDA
(EBITDA
margin)
отношение
суммы до
налогового
денежного
потока
(прибыль до
вычета
процентных
расходов за
использование
заемных
средств,
уплаты налогов
на прибыль и
амортизацион-
ных
отчислений) к
выручке от
реализации
продукции, в
процентах
Сроки предоставляемой информации о финансово-экономическом положении субъектов гражданской авиации
Годовой отчет
до 10 апреля
1 кв.
до 15 мая
2 кв.
до 15 августа
3 кв.
до 15 ноября
4 кв.
до 15 февраля
Примечание: *Данные должны предоставляться с учетом налоговой отчетности.