Қазақстан Республикасы Әділет министрінің міндетін атқарушының «Біліктілік емтихандары туралы ережені бекіту туралы» 2010 жылғы 3 қарашадағы № 302 бұйрығына өзгеріс енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Әділет министрінің 2013 жылғы 2 қазандағы № 309 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2011 жылы 17 қарашада № 8882 тіркелді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Әділет министрінің м.а. 2014 жылғы 7 наурыздағы № 94 бұйрығымен
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Әділет министрінің м.а. 07.03.2014 № 94 бұйрығымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік жиырма бір күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
«Атқарушылық iс жүргiзу және сот орындаушыларының мәртебесi туралы» Қазақстан Республикасының 2010 жылғы 2 сәуірдегі Заңының 142-бабы 3-тармағына сәйкес, БҰЙЫРАМЫН:
1. Қазақстан Республикасы Әділет министрінің міндетін атқарушының «Біліктілік емтихандары туралы ережені бекіту туралы» 2010 жылғы 3 қарашадағы № 302 (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 6624 болып тіркелген, 2010 жылғы 30 қарашадағы № 506-512 (26355) «Егемен Қазақстан» газетінде жарияланған) бұйрығына мынадай өзгеріс енгізілсін:
Жоғарыда аталған бұйрықпен бекітілген біліктілік емтихандары туралы ережесі осы бұйрықтың қосымшасына сәйкес жаңа редакцияда жазылсын.
2. Осы бұйрық алғаш ресми жарияланған күннен кейін күнтізбелік жиырма бір күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Министр                                    Б. Имашев
«Келісілді»
Жеке сот орындаушыларының
республикалық алқасының
төрағасы
___________Г. Ким
2013 жылғы 26 қыркүйек
Қазақстан Республикасы
Әділет министрінің
2013 жылғы 2 қазандағы
№ 309 бұйрығына
қосымша
Қазақстан Республикасы
Әділет министрінің
2013 жылғы 3 қарашадағы
№ 302 бұйрығымен
бекітілген
Біліктілік емтихандары туралы
ереже
1. Жалпы ережелер
1. Біліктілік емтихандары туралы ереже (бұдан әрі - Ереже) «Атқарушылық iс жүргiзу және сот орындаушыларының мәртебесi туралы» Қазақстан Республикасының 2010 жылғы 2 сәуірдегі Заңының (бұдан әрі – Заң) 142-бабы 3-тармағына сәйкес әзірленді.
2. Біліктілік емтиханынан өту жеке сот орындаушысы қызметін жүзеге асыруға лицензия беру үшін негіз болып табылады.
3. Біліктілік емтиханына жіберу үшін үміткерлерге мынадай талаптар белгіленеді:
Қазақстан Республикасының азаматтығы;
жиырма бес жасқа жетуі;
жоғары заңгерлік білімінің болуы;
Қазақстан Республикасы Әділет министрінің міндетін атқарушысының 2010 жылғы 3 қарашадағы № 303 бұйрығымен бекітілген Жеке сот орындаушысында тағылымдамадан өту ережесіне сәйкес (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 6625 тіркелген) жеке сот орындаушысында үздіксіз тағылымдамадан өтуі.

О внесении изменения в приказ и.о. Министра юстиции Республики Казахстан от 3 ноября 2010 года № 302 "Об утверждении Положения о квалификационных экзаменах"
Приказ Министра юстиции Республики Казахстан от 2 октября 2013 года № 309. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 7 ноября 2013 года № 8882. Утратил силу приказом и.о. Министра юстиции Республики Казахстан от 7 марта 2014 года № 94
Сноска. Утратил силу приказом и.о. Министра юстиции РК от 07.03.2014 № 94 (вводится в действие по истечении двадцати одного календарного дня после дня его первого официального опубликования).
В соответствии с пунктом 3 статьи 142 Закона Республики Казахстан от 2 апреля 2010 года «Об исполнительном производстве и статусе судебных исполнителей», ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ и.о. Министра юстиции Республики Казахстан от 3 ноября 2010 года № 302 «Об утверждении Положения о квалификационных экзаменах» (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 6624, опубликованный в газете «Казахстанская правда» 25 ноября 2010 г., № 320 (26381)) следующее изменение:
Положение о квалификационных экзаменах, утвержденное вышеназванным приказом, изложить в новой редакции согласно приложению к настоящему приказу.
2. Настоящий приказ вводится в действие по истечении двадцати одного календарного дня после дня его первого официального опубликования.
Министр                                    Б. Имашев
«Согласовано»
Председатель
Республиканской коллегии
частных судебных исполнителей
______________ Г. Ким
26 сентября 2013 года
Приложение
к приказу Министра юстиции
Республики Казахстан
от 2 октября 2013 года № 309
Утверждено
приказом и.о. Министра юстиции
Республики Казахстан
от 3 ноября 2010 года № 302
Положение
о квалификационных экзаменах 1. Общие положения
1. Положение о квалификационных экзаменах (далее – Положение) разработано в соответствии с пунктом 3 статьи 142 Закона Республики Казахстан от 2 апреля 2010 года «Об исполнительном производстве и статусе судебных исполнителей» (далее – Закон).
2. Прохождение квалификационного экзамена является основанием для выдачи лицензии на осуществлении деятельности частного судебного исполнителя.
3. Для допуска к квалификационному экзамену устанавливаются следующие требования к претендентам:
гражданство Республики Казахстан;
достижение двадцатипятилетнего возраста;
наличие высшего юридического образования;
прохождение непрерывной стажировки у частного судебного исполнителя в соответствии с Правилами прохождения стажировки у частного судебного исполнителя, утвержденными приказом и.о. Министра юстиции Республики Казахстан от 3 ноября 2010 года № 303 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 6625).

4. Біліктілік емтиханынан өтуге Заңның 140-бабы 2-тармағымен қарастырылған негіздер бойынша рұқсат етілмейді, ол жөнінде үміткерге құжаттар келіп түскен бастап он бес жұмыс күні ішінде дәлелді хат жолданады.
5. Біліктілік емтиханынан өту үшін әрбір үміткерден республикалық бюджет туралы заңда тиісті қаржы жылына белгіленген және біліктілік емтиханынан өту күні қолданыста болған айлық есептік көрсеткіштің жеті еселенген мөлшерінен ақы алынады, оны үміткерлер Жеке сот орындаушыларының республикалық алқасының шотына аударады.
Біліктілік емтиханының қорытындысы қанағаттанарлықсыз болған жағдайда біліктілік емтиханы үшін енгізілген ақы қайтарылмайды.
6. Лицензия алған, бірақ сот орындаушысының лауазымындағы жұмысқа үш жыл бойы кіріспеген азамат біліктілік емтиханын қайтадан тапсырғаннан кейін ғана сот орындаушысының лауазымына жіберіледі. Біліктілік емтиханын қайта тапсырғаны үшін төлем алынбайды.
Аталған мерзімді есептеу адамның жеке сот орындаушысының көмекшісі болып істеген уақытында тоқтатыла тұрады.
2. Біліктілік емтиханын өткізу
7. Үміткердің біліктілік емтиханын тапсыру үшін ұсынатын қажетті құжаттар тізбесі:
1) еркін нысанда жазылған өтініш;
2) жеке куәліктің көшірмесі;
3) біліктілік емтиханын тапсырғаны үшін төлегенін растайтын құжаттың көшірмесі;
4) жоғары заңгерлік білім туралы дипломның көшірмесі қосымшасымен бірге (салыстыру үшін түпнұсқаны ұсынбаған жағдайда нотариалды куәландырылған);
5) тағылымдамадан өтудің аяқталуы туралы қорытындының көшірмесі.
8. Біліктілік емтиханы үміткердің құжаты түскен күнінен бастап күнтізбелік отыз күні ішінде жүргізіледі.
9. Біліктілік емтиханына жіберілген үміткерлерге біліктілік емтиханының өту орны, күні, уақыты туралы біліктілік емтиханын өткізу күнінен он күнтізбелік күн бұрын уәкілетті орган хабарлайды.
10. Осы Ереженің 7-тармағында көзделген құжаттар берілмеген не тиісінше ресімделмеген жағдайда, құжаттар келіп түскен күннен бастап үш жұмыс күні ішінде үміткерге біліктілік емтиханына жіберуден дәлелді хатпен бас тартады.
11. Біліктілік емтиханына дәлелді себеппен келмеген кезде (денсаулығына, отбасылық және қызметтік жағдайларына байланысты) үміткер болмаған емтихан күнін және келмеу себептерін көрсетумен, өтініш негізінде қандай да бір басқа күні өткізілетін емтиханға жіберіледі. Бұл жағдайда, біліктілік емтиханын өткізу үшін үміткерден қайтадан ақы алынбайды.

4. В допуске к квалификационному экзамену отказывается по основаниям, предусмотренным пунктом 2 статьи 140 Закона, о чем претенденту направляется мотивированное письмо в течение пятнадцати рабочих дней со дня поступления документов.
5. За прохождение квалификационного экзамена с каждого претендента взимается плата в размере семикратного месячного расчетного показателя, установленного на соответствующий финансовый год законом о республиканском бюджете и действующего на дату прохождения квалификационного экзамена, которая перечисляется претендентами на счет Республиканской коллегии частных судебных исполнителей.
При неудовлетворительных итогах квалификационного экзамена плата, внесенная за квалификационный экзамен, не возвращается.
6. Гражданин, получивший лицензию, но не приступивший к работе в должности судебного исполнителя в течение трех лет, допускается к должности частного судебного исполнителя только после повторной сдачи квалификационного экзамена. Плата за повторную сдачу квалификационного экзамена не взимается.
Исчисление указанного срока приостанавливается на время, когда лицо работало помощником частного судебного исполнителя.
2. Проведение квалификационного экзамена
7. Перечень документов, необходимых к представлению претендентом для допуска к сдаче квалификационного экзамена:
1) заявление, написанное в произвольной форме;
2) копия документа, удостоверяющего личность;
3) копия документа, подтверждающего оплату за прохождение квалификационного экзамена;
4) копия диплома о высшем юридическом образовании с приложением (нотариально засвидетельствованная в случае непредставления оригинала для сверки);
5) копия заключения об итогах прохождения стажировки.
8. Квалификационный экзамен проводится в течение тридцати календарных дней со дня поступления документов претендента.
9. О дате, времени и месте проведения квалификационного экзамена претенденты, допущенные к квалификационному экзамену, уведомляются уполномоченным органом за десять календарных дней до даты проведения квалификационного экзамена.
10. При непредставлении либо ненадлежащем оформлении документов, предусмотренных пунктом 7 настоящего Положения, претенденту в течение трех рабочих дней со дня поступления документов мотивированным письмом отказывается в дальнейшем рассмотрении заявления.
11. При неявке на квалификационный экзамен по уважительной причине (по болезни, семейным и служебным обстоятельствам) претендент допускается к экзамену, проводимому в какой-либо другой день на основании заявления с указанием даты несостоявшегося экзамена и причины неявки с приложением подтверждающих документов. Повторная плата за проведение квалификационного экзамена в этом случае с претендента не взимается.

12. Біліктілік емтиханы компьютерлік техниканы пайдаланумен тестілеу түрінде өткізіледі.
13. Біліктілік емтиханына келген кезде үміткер жеке басын куәландыратын құжатты ұсынады.
14. Үміткер тестілеуден өз қалауы бойынша мемлекеттік немесе орыс тілдерінде өтеді.
15. Әрбір үміткердің біліктілік емтиханына берілген уақыт сексен минуттан аспайды. Тест сұрақтарының саны жетпісті құрайды.
Тест сұрақтарына жалпы құқықтық нормалар, атқарушылық іс жүргізу туралы заңнама, атқарушылық іс жүргізу ұйымдарымен байланысты мәселелер мен өзге де сабақтас құқық салаларының нормалары кіреді.
16. Тестілеудің дұрыс жауаптарын есептеу пайдаланылатын компьютерлік бағдарламаның көмегімен автоматты түрде жүргізіледі. Тестілеу нәтижелері екі данада басылады және тестілеу аяқталғаннан кейін үміткерге жеке қол қою арқылы танысу үшін ұсынылады.
Тестілеу нәтижелері бар парақтың бір данасы үміткерге беріледі, екіншісі комиссияға тапсырылады.
17. Тест сұрақтарының кемінде жетпіс пайызына дұрыс жауап берген үміткер біліктілік емтиханынан өтті деп есептеледі.
18. Біліктілік емтиханы аяқталғаннан кейін, тестілеу нәтижелері бойынша жасалған хаттамаға біліктілік комиссиясының мүшелері және хатшы қол қояды.
19. Уәкілетті орган біліктілік комиссия хаттамасының негізінде осы Ереженің қосымшасына сәйкес белгіленген нысанысы бойынша емтихан өткізілген күннен кейінгі күннен кешіктірмей, біліктілік емтиханынан өткені туралы шешім шығарады.
20. Емтиханнан өткен үміткерлер оны тапсырған күннен бастап үш жұмыс күні ішінде уәкілетті органның біліктілік емтиханынан өткені туралы шешімін алады. Емтиханнан өтпеген үміткерлер біліктілік комиссиясы хаттамасының көшірмесін алады.
21. Біліктілік емтиханының нәтижесі бойынша өтпеген болып танылған үміткер осы біліктілік емтиханы өткізілген күннен бастап бір жылдан кейін біліктілік емтиханын тапсыру ақысын төлеген жағдайда қайтадан өте алады.
22. Егер үміткер қайта өткізілген емтихан нәтижелері бойынша біліктілік емтиханынан өтпеген болып танылса, кейіннен жеке сот орындаушысында қайта тағылымдамадан өткеннен кейін ғана оған біліктілік емтиханынан өтуге жол беріледі.
23. Біліктілік емтиханын өтпеген үміткер апелляцияға бере алады. Негізгі наразылықтарын негіздеумен баяндай отырып, үміткер апелляция туралы жазбаша өтінішті уәкілетті орган басшысының атына біліктілік емтиханынан өтпеген болып танылған күннен бастап үш жұмыс күні ішінде береді.
Апелляцияны қарау нәтижесі хаттамамен рәсімделеді және біліктілік комиссиясына орындау үшін тапсырылады. Қайтадан апелляцияға беруге жол берілмейді.
Біліктілік емтихандары
туралы ережеге
қосымша
Нысан
Жеке сот орындаушысы қызметімен айналысу құқығына
біліктілік емтиханынан өткені туралы
шешім
________ қаласы                     20___жылғы «__» ___________
______________
(А.Ә.Т.) жеке сот орындаушысы қызметімен айналысу құқығына біліктілік емтиханынан өтті деп танылсын.
Уәкілетті органның басшысы
(А.Ә.Т.)
М.О.

12. Квалификационный экзамен проводится в форме тестирования с использованием компьютерной техники.
13. При явке на квалификационный экзамен претендент представляет документ, удостоверяющий личность.
14. Претендент проходит тестирование по своему выбору на государственном или русском языке.
15. Время, отпущенное на квалификационный экзамен каждого претендента, не превышает восьмидесяти минут. Количество тестовых вопросов составляет семьдесят.
Содержание тестовых вопросов включает в себя общие юридические нормы, нормы законодательства об исполнительном производстве, иных смежных отраслей права и вопросов, связанных с организацией исполнительного производства.
16. Подсчет правильных ответов тестирования производится автоматически, при помощи используемой компьютерной программы. Результаты тестирования распечатываются в двух экземплярах и предоставляются претенденту для ознакомления под личную подпись сразу же после его окончания.
Один экземпляр листа с результатами тестирования вручается претенденту, второй передается квалификационной комиссии.
17. Претендент, правильно ответивший не менее чем, на семьдесят процентов вопросов теста, считается прошедшим квалификационный экзамен.
18. По окончании квалификационного экзамена протокол, составленный по результатам тестирования, подписывают члены квалификационной комиссии и секретарь.
19. Уполномоченный орган на основании протокола квалификационной комиссии выносит решение о прохождении квалификационного экзамена по форме согласно приложению к настоящему Положению не позднее, чем на следующий день после проведения экзамена.
20. Претенденты, прошедшие экзамен, в течение трех рабочих дней со дня его сдачи получают решение уполномоченного органа о прохождении квалификационного экзамена. Претенденты, не прошедшие экзамен получают копию выписки из протокола квалификационной комиссии.
21. Повторное прохождение квалификационного экзамена допускается не ранее чем через год со дня проведения квалификационного экзамена, по результатам которого, претендент был признан не прошедшим квалификационный экзамен, при условии внесения повторной платы за его прохождение.
22. Если претендент по результатам повторного экзамена вновь был признан не прошедшим квалификационный экзамен, то в последующем он допускается к сдаче квалификационного экзамена, лишь по прохождении им повторной стажировки у частного судебного исполнителя.
23. В случае не прохождения претендентом квалификационного экзамена предусмотрена подача апелляции. Письменное заявление об апелляции, с обоснованным изложением основных претензий, лицо подает на имя руководителя уполномоченного органа в течение трех рабочих дней со дня признания лица не прошедшим квалификационный экзамен.
Результат рассмотрения апелляции оформляется протоколом и передается для исполнения квалификационной комиссии. Повторная апелляция не допускается.
Приложение
к Положению
о квалификационных экзаменах
Форма
Решение
о прохождении квалификационного
экзамена на право занятия деятельностью
частного судебного исполнителя
г. __________________                        «___» __________ 20__ г.
Признать _________________ прошедшим квалификационный экзамен
(Ф.И.О.)
на право занятия деятельностью частного судебного исполнителя.
Руководитель
уполномоченного органа
(Ф.И.О)
М.П.