"Білім туралы құжаттарды тану және нострификациялау ережесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2008 жылғы 10 қаңтардағы № 8 бұйрығына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2013 жылғы 09 қазандағы № 416 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2013 жылы 12 қарашада № 8901 тіркелді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің м.а. 2021 жылғы 19 шiлдедегі № 352 бұйрығымен.
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Білім және ғылым министрінің м.а. 19.07.2021 № 352 (алғашқы ресми жарияланғаннан кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Шетелдік оқу орындары берген білім туралы құжаттарды тану және нострификациялау рәсімін жетiлдiру мақсатында БҰЙЫРАМЫН:
1. "Білім туралы құжаттарды тану және нострификациялау ережесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2008 жылғы 10 қаңтардағы № 8 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 5135 болып тіркелген, 2008 жылғы 21 наурыздағы № 43 (1443) "Заң газеті" газетінде жарияланған) мынадай өзгерістер мен толықтырулар енгізілсін:
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Білім туралы құжаттарды тану және нострификациялау ережесінде:
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Осы Ереже басқа мемлекеттерде, Қазақстан Республикасында құрылған халықаралық немесе шетелдiк оқу орындарында (олардың филиалдарында) білім алған тұлғалардың негізгі орта, жалпы орта, техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі, жоғары және жоғары оқу орнынан кейiнгi бiлiм (магистратура, клиникалық ординатура, резидентура, адъюнктура) туралы құжаттарын тану және нострификациялау тәртібін айқындайды.
Білім туралы құжаттарды тану және нострификациялау шетелдік білім беру ұйымдары берген білім туралы құжаттары бар жеке тұлғаларға (бұдан әрі – өтініш білдіруші), сондай-ақ сенімхат негізінде алушының мүддесін білдіретін тұлғаларға көрсетіледі.
Білім туралы құжаттарды шетелдік білім беру ұйымдарында, сондай-ақ, Қазақстан Республикасында құрылған және жұмыс істеп жатқан халықаралық және шетелдік оқу орындарында (олардың филиалдарында) алған тұлғалар берілген білімнің деңгейіне және даярлау бейіне сәйкес Қазақстан Республикасында білім беру және/немесе кәсіби қызметке қол жеткізу мақсатында тану және нострификациялау рәсімінен өтуі тиіс.";
5-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"5. Тану және нострификациялау рәсiмiн "Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрлігінің Болон процесі және академиялық ұтқырлық орталығы" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік қазыналық кәсіпорны (бұдан әрі – Орталық) жүзеге асырады.";

О внесении изменений и дополнений в приказ Министра образования и науки Республики Казахстан от 10 января 2008 года № 8 "Об утверждении Правил признания и нострификации документов об образовании"
Приказ Министра образования и науки Республики Казахстан от 9 октября 2013 года № 416. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 12 ноября 2013 года № 8901. Утратил силу приказом и.о. Министра образования и науки Республики Казахстан от 19 июля 2021 года № 352.
Сноска. Утратил силу приказом и.о. Министра образования и науки РК от 19.07.2021 № 352 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
В целях совершенствования процедуры признания и нострификации документов об образовании, выданных зарубежными организациями образования, ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ Министра образования и науки Республики Казахстан от 10 января 2008 года № 8 "Об утверждении Правил признания и нострификации документов об образовании" (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 5135, опубликованный в газете "Юридическая газета" от 21 марта 2008 года, № 43 (1443)) следующие изменения и дополнения:
в Правилах признания и нострификации документов об образовании, утвержденных указанным приказом:
пункт 1 изложить в следующей редакции:
"1. Настоящие Правила определяют порядок признания и нострификации документов об основном среднем, общем среднем, техническом и профессиональном, послесреднем, высшем и послевузовском (магистратура, клиническая ординатура, резидентура, адъюнктура) образовании лиц, получивших образование в других государствах, в международных или иностранных учебных заведениях (их филиалах), созданных в Республике Казахстан.
Признание и нострификация документов об образовании оказывается физическим лицам (далее – Заявитель), имеющим документы об образовании, выданные зарубежными организациями образования, а также лицам, представляющим интересы получателя на основании доверенности.
Лицам, получившим документы об образовании в зарубежных организациях образования, а также в международных и иностранных учебных заведениях, (их филиалах), созданных и действующих в Республике Казахстан с целью получения доступа к образовательной и (или) профессиональной деятельности в Республике Казахстан в соответствии с полученным уровнем образования и профилем подготовки, необходимо пройти процедуру признания и нострификации.";
пункт 5 изложить в следующей редакции:
"5. Процедуру признания и нострификации осуществляет Республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Центр Болонского процесса и академической мобильности" Министерства образования и науки Республики Казахстан (далее - Центр).";

мынадай мазмұндағы 5-1 тармақпен толықтырылсын:
"5-1. Тану және нострификациялау рәсiмiн жүргізу үшін білім туралы құжаттарды қабылдау және беру Орталық, сондай-ақ Қазақстан Республикасы Көлік және коммуникация министрлігі "Халыққа қызмет көрсету орталығы" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік қазыналық кәсіпорны (бұдан әрі - ХҚКО) арқылы жүзеге асырылады.";
8-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"8. Білім туралы құжаттарды тану және нострификациялау және тиісті куәліктерді беру білім туралы құжат иесінің, сондай-ақ сенімхаты негізінде өтініш берушінің мүддесін білдіретін тұлғаның өтініші бойынша жүзеге асырылады.";
9 және 10-тармақтар алынып тасталсын:
11-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"11. "Білім туралы" 2007 жылғы 27 шілдедегі Қазақстан Республикасы Заңының 39-бабының 5-тармағына сәйкес "Болашақ" халықаралық стипендиясының иегерлері - Қазақстан Республикасының азаматтарына шетелдік жоғары оқу орындары, ғылыми орталықтар мен зертханалар берген білім туралы құжаттар Қазақстан Республикасында тану немесе нострификациялау рәсімінен өтпей-ақ танылады.";
12-тармақ жаңа редакцияда жазылсын:
"12. Білім туралы құжаттарды тану және нострификациялау туралы куәліктер қатаң есептілік бланкілері болып табылады, "Қазақстан Республикасы Ұлттық банкінің Банкноттық фабрикасы" республикалық мемлекеттік кәсіпорнында жасалады, есептік нөмірі және сериясы болады.";
13-тармақ жаңа редакцияда жазылсын:
"13. Бiлiм туралы құжаттарды тану туралы өтiнiш берілген жағдайда мынадай құжаттар ұсынылады:
Орталыққа:
1) білім туралы құжаттарды тану туралы өтініш;
2) білім туралы құжаттың түпнұсқасы және көшірмесі (түпнұсқа теңестіру үшін);
3) білім туралы құжатқа мынадай ақпараттары бар қосымшасының түпнұсқасы және көшірмесі (түпнұсқа теңестіру үшін): оқу пәндерінің тізбесі, өтілген оқу пәндері мен практикаларының сағат/кредит көлемі, алған қорытынды бағалары, курстық және оқу бітіргендегі біліктілік жұмыстары, басқа да оқу процесін құрайтын қосымша (бар болған жағдайда);
4) білім туралы құжаттың және оған қосымшаның нотариалды куәландырылған көшірмесі (білім туралы құжаттың және оған көшірменің мемлекеттік немесе орыс тіліндегі аудармасымен бірге);
Құжаттың мемлекеттік немесе орыс тіліндегі аудармасының дұрыстығын Қазақстан Республикасының аумағындағы нотариус немесе құжат берілген елдегі Қазақстан Республикасының дипломатиялық қызмет органдары куәландырады.
Өтініш білдіруші осы тармақтың 2) және 3) тармақшаларында көрсетілген білім туралы апостильденген не заңдастырылған құжаттарын не оқығанын және білім туралы құжат алғанын растайтын оқу орнынан мұрағаттық анықтама ұсынады.

дополнить пунктом 5-1 следующего содержания:
"5-1. Прием и выдача документов об образовании на процедуру признания и нострификации осуществляется через Центр, а также через республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Центры обслуживания населения" Министерства транспорта и коммуникации Республики Казахстан (далее - ЦОН) на альтернативной основе";
пункт 8 изложить в следующей редакции:
"8. Признание и нострификация документов об образовании и выдача соответствующих удостоверений осуществляется по заявлению владельца документа об образовании, а также лица, представляющего интересы получателя на основании доверенности.";
пункты 9 и 10 исключить;
пункт 11 изложить в следующей редакции:
"11. В соответствии с пунктом 5 статьи 39 Закона Республики Казахстан от 27 июля 2007 года "Об образовании" документы об образовании, выданные зарубежными высшими учебными заведениями, научными центрами и лабораториями гражданам Республики Казахстан - обладателям международной стипендии "Болашак", признаются в Республике Казахстан без прохождения процедур признания и нострификации.";
пункт 12 изложить в следующей редакции:
"12. Удостоверения о признании и нострификации документов об образовании являются бланками строгой отчетности, изготавливаются централизованно типографским способом в Республиканском государственном предприятии "Банкнотная фабрика Национального Банка Республики Казахстан", имеют учетную серию и номер.";
пункт 13 изложить в следующей редакции:
"13. При подаче заявления о признании документов об образовании прилагаются следующие документы:
в Центр:
1) заявление о признании документов об образовании;
2) подлинник и копия документа об образовании (подлинник для сверки);
3) подлинник и копия приложения к документу об образовании (подлинник для сверки), с наличием следующей информации: перечня учебных дисциплин, объема часов (кредитов) пройденных учебных дисциплин и практик, полученных итоговых оценок, курсовых и выпускных квалификационных работ, других составляющих учебного процесса (при наличии);
4) нотариально заверенные копии документа об образовании и приложения к нему (с переводом документа об образовании и приложения к нему на государственный или русский язык).
Заверение перевода на государственный или русский язык осуществляется нотариусом на территории Республики Казахстан или органами дипломатической службы Республики Казахстан в стране, в которой выдан документ.
Заявитель предоставляет апостилированные либо легализованные документы об образовании, указанные в подпунктах 2) и 3) настоящего пункта, либо представляет архивную справку с учебного заведения, подтверждающую факт обучения и получения документа об образовании.

5) бiлiм туралы құжат иесiнің жеке басын растайтын құжаттың нотариалды куәландырылған көшiрмесi.
Қазақстан Республикасының резиденті емес тұлғалар үшін білім туралы құжат иесінің жеке басын растайтын құжаттың немесе паспорттың нотариалды расталған көшірмесі (мемлекеттік немесе орыс тіліндегі аудармасымен бірге).
Егер білім туралы құжат иесі оны алғаннан кейін тегін, атын немесе әкесінің атын ауыстырса, тегін, атын немесе әкесінің атын (бар болған жағдайда) ауыстырғаны туралы немесе неке туралы немесе некені бұзу туралы акт жазбасын мемлекеттік тіркеу туралы куәлігінің нотариалды куәландырылған көшірмесін ұсынуы қажет (түпнұсқа теңестіру үшін);
6) оқу орнының мөрімен расталған (негізгі орта, жалпы орта білім туралы мемлекеттік үлгідегі құжаттарды қоспағанда) білім туралы құжатты берген оқу орнын аккредиттеу туралы куәліктің және/немесе лицензияның көшірмесі (мемлекеттік немесе орыс тіліндегі аудармасымен бірге). Оқу орнының лицензиясы және/немесе аккредитеу туралы куәлігінің көшірмесі болмаған жағдайда білім туралы құжатты берген білім беру ұйымы туралы ақпаратты (сайттарға және басқа да дереккөздерге сілтеме жасай отырып) ұсыну қажет;
7) уәкілетті өкілдің жеке басын куәландыратын құжаты (салыстыру үшін) және өкілдікке өкілеттілікті куәландыратын құжаты – алушының өкілі жүгінген кезде;
8) төлем туралы түбіртек.
ХҚО-ға:
1) білім туралы құжаттарды тану туралы өтініш;
2) білім туралы құжаттың түпнұсқасы және көшірмесі (түпнұсқа теңестіру үшін);
3) білім туралы құжатқа мынадай ақпараттары бар қосымшасының түпнұсқасы және көшірмесі (түпнұсқа теңестіру үшін): оқу пәндерінің тізбесі, өтілген оқу пәндері мен практикаларының сағат/кредит көлемі, алған қорытынды бағалары, курстық және оқу бітіргендегі біліктілік жұмыстары, басқа да оқу процесін құрайтын қосымша (бар болған жағдайда);
4) білім туралы құжаттың және оған қосымшаның нотариалды куәландырылған көшірмесі (білім туралы құжаттың және оған көшірменің мемлекеттік немесе орыс тіліндегі аудармасымен бірге);
Құжаттың мемлекеттік немесе орыс тіліндегі аудармасының дұрыстығын Қазақстан Республикасының аумағындағы нотариус немесе құжат берілген елдегі Қазақстан Республикасының дипломатиялық қызмет органдары куәландырады.
Өтініш білдіруші осы тармақтың 2) және 3) тармақшаларында көрсетілген білім туралы апостильденген не заңдастырылған құжаттарын не оқығанын және білім туралы құжат алғанын растайтын оқу орнынан мұрағаттық анықтама ұсынады.
5) Қазақстан Республикасының резиденті емес тұлғалар үшін білім туралы құжат иесінің жеке басын растайтын құжаттың немесе паспорттың нотариалды расталған көшірмесі (мемлекеттік немесе орыс тіліндегі аудармасымен бірге).
Егер білім туралы құжат иесі оны алғаннан кейін тегін, атын немесе әкесінің атын ауыстырса, тегін, атын немесе әкесінің атын (бар болған жағдайда) ауыстырғаны туралы немесе неке туралы немесе некені бұзу туралы акт жазбасын мемлекеттік тіркеу туралы куәлігінің нотариалды куәландырылған көшірмесін ұсынуы қажет (түпнұсқа теңестіру үшін);

5) нотариально заверенная копия документа, удостоверяющего личность владельца документа об образовании.
Для нерезидентов Республики Казахстан - нотариально заверенные копии удостоверения личности или паспорта владельца документа об образовании (с переводом на государственный или русский язык).
Если обладатель документа об образовании изменил фамилию, имя или отчество (при его наличии) после его получения, необходимо предоставить нотариально заверенную копию свидетельства о государственной регистрации актов записи перемены имени, отчества (при его наличии), фамилии или актовую запись о браке или о расторжении брака (подлинник для сверки).
6) копия лицензии и (или) свидетельства об аккредитации учебного заведения, выдавшего документ об образовании, (за исключением документов государственного образца об основном среднем образовании и общем среднем образовании), заверенные печатью учебного заведения (с переводом на государственный или русский язык). При отсутствии копии лицензии и (или) свидетельства об аккредитации учебного заведения представить информацию об организации образования, выдавшей документ об образовании (со ссылкой на сайт или другие источники);
7) документ, удостоверяющий личность уполномоченного представителя (для идентификации), и документ, удостоверяющий полномочия на представительство – при обращении представителя получателя;
8) квитанция об оплате.
В ЦОН:
1) заявление о признании документов об образовании;
2) подлинник и копия документа об образовании (подлинник для сверки);
3) подлинник и копия приложения к документу об образовании (подлинник для сверки), с наличием следующей информации: перечня учебных дисциплин, объема часов (кредитов) пройденных учебных дисциплин и практик, полученных итоговых оценок, курсовых и выпускных квалификационных работ, других составляющих учебного процесса (при наличии);
4) нотариально заверенные копии документа об образовании и приложения к нему (с переводом документа об образовании и приложения к нему на государственный или русский язык).
Заверение перевода на государственный или русский язык осуществляется нотариусом на территории Республики Казахстан или органами дипломатической службы Республики Казахстан в стране, в которой выдан документ.
Заявитель предоставляет апостилированные либо легализованные документы об образовании, указанные в подпунктах 2) и 3) настоящего пункта, либо представляет архивную справку из учебного заведения, подтверждающую факт обучения и получения документа об образовании.
5) для нерезидентов Республики Казахстан - нотариально заверенные копии удостоверения личности или паспорта владельца документа об образовании (с переводом на государственный или русский язык);
Если обладатель документа об образовании нерезидент Республики Казахстан изменил фамилию, имя или отчество (при его наличии) после его получения, то необходимо предоставить нотариально заверенную копию свидетельства о государственной регистрации актов записи перемены имени, отчества (при его наличии), фамилии или актовую запись о браке или о расторжении брака (подлинник для сверки).

6) оқу орнының мөрімен расталған (негізгі орта, жалпы орта білім туралы мемлекеттік үлгідегі құжаттарды қоспағанда) білім туралы құжатты берген оқу орнын аккредиттеу туралы куәліктің және/немесе лицензияның көшірмесі (мемлекеттік немесе орыс тіліндегі аудармасымен бірге). Оқу орнының лицензиясы және/немесе аккредиттеу туралы куәлігінің көшірмесі болмаған жағдайда білім туралы құжатты берген білім беру ұйымы туралы ақпаратты (сайттарға және басқа да дереккөздерге сілтеме жасай отырып) ұсыну қажет;
7) уәкілетті өкілдің жеке басын куәландыратын құжаты (салыстыру үшін) және өкілдікке өкілеттілікті куәландыратын құжаты – алушының өкілі жүгінген кезде;
8) төлем туралы түбіртек.
Өтінішті ХҚО арқылы беру кезінде өтініш білдіруші ақпаратты жүйелерде сақталатын заңмен қорғалатын құпиясы бар мәліметтерді пайдалануға жазбаша түрде келісім береді.
Мемлекеттік ақпараттық жүйелердегі жеке басын куәландыратын құжаттар, неке туралы немесе оны бұзу туралы куәліктер (2008 жылдан кейін берілген) туралы мәліметтерді ХҚО уәкілетті тұлғаның электронды цифрлы қолтаңбасымен куәландырылған электронды құжат нысанында ХҚО ақпараттық жүйелері арқылы тиісті мемлекеттік ақпарат жүйелерінен алады.
Өтініш, білім туралы құжат және оның қосымшасы, білім туралы құжаттың және оның қосымшасының нотариалды куәландырылған аудармасы, неке туралы куәлік, білім туралы құжатты берген білім беру ұйымының лицензиясы және/немесе аккредиттеу туралы куәлігі, білім туралы құжатты берген білім беру ұйымы туралы ақпарат, төлемдер туралы түбіртек, оқу орны туралы мұрағаттық анықтама, уәкілетті өкілдің жеке басын куәландыратын куәлігі немесе паспорты және алушының өкілі жүгінген кезде өкілдікке өкілеттілікті куәландыратын құжаты ХҚО қызметкерінің ЭЦҚ-сы арқылы куәландырылған электронды көшірмелер нысанында өтінішке қоса тіркеледі.
Құжаттарды қабылдау кезінде ХҚО қызметкері құжаттардың түпнұсқасын мемлекеттік ақпарат жүйелеріндегі мәліметтермен және құжаттардың электронды көшірмелерімен салыстырады, содан кейін түпнұсқаны өтініш білдірушіге немесе сенімхаты негізінде алушының мүддесін білдіретін тұлғаға кері қайтарады.
Осы Ереженің 13-тармағының 1) - 8) тармақшаларында көрсетілген құжаттардың электронды көшірмелерін ХҚО қызметкері өтініш берілген сәттен бастап бір күн ішінде Орталыққа жібереді.";
14 және 15-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:

6) копия лицензии и (или) свидетельства об аккредитации учебного заведения, выдавшего документ об образовании, (за исключением документов государственного образца об основном среднем образовании и общем среднем образовании), заверенные печатью учебного заведения (с переводом на государственный или русский язык). При отсутствии копии лицензии и (или) свидетельства об аккредитации учебного заведения, представить электронную (сканированную) копию информации об организации образования, выдавшей документ об образовании (со ссылкой на сайт или другие источники);
7) документ, удостоверяющий личность уполномоченного представителя (для идентификации), и документ, удостоверяющий полномочия на представительство – при обращении представителя получателя;
8) квитанция об оплате.
При подаче заявления через ЦОН заявитель дает письменное согласие на использование сведений, составляющих охраняемую законом тайну, содержащихся в информационных системах.
Сведения документов, удостоверяющие личность, свидетельство о браке или его расторжении (выданные после 2008 года), содержащиеся в государственных информационных системах, ЦОН получает из соответствующих государственных информационных систем через информационную систему ЦОН в форме электронных документов, удостоверенных электронной цифровой подписью (далее - ЭЦП) уполномоченного лица.
Заявление, документ об образовании и приложение к нему, нотариально засвидетельствованный перевод документа об образовании и приложения к нему, свидетельство о браке, лицензия и (или) свидетельство об аккредитации учебного заведения, выдавшего документ об образовании, информацию об организации образования, выдавшей документ об образовании, квитанция об оплате, архивная справка с учебного заведения, удостоверение личности и паспорт уполномоченного представителя, и документ, удостоверяющий полномочия на представительство - при обращении представителя получателя прикрепляются к запросу в форме электронных копий документов, удостоверенных ЭЦП работника ЦОН.
При приеме документов работник ЦОН сверяет подлинность оригиналов со сведениями, предоставленными из государственных информационных систем, и с воспроизведенными электронными копиями документов, после чего возвращает оригиналы заявителю или лицу, представляющему интересы получателя на основании доверенности.
Электронные копии документов, указанные в подпунктах 1) – 8) пункта 13 к настоящим Правилам, работник ЦОН в течение одного рабочего дня с момента подачи заявления направляет в Центр.".
пункты 14 и 15 изложить в следующей редакции:

"14. Өтiнiш осы Ереженің 1-қосымшасына сәйкес бiлiм туралы құжаттарды тану туралы өтiнiштерді тiркейтiн арнайы журналда немесе Халыққа қызмет көрсету орталықтарының ықпалдастырылған ақпараттық жүйесі (бұдан әрі – ХҚО ЫАЖ) базасына тiркеледi.";
"15. Білім туралы құжатты тану туралы өтінішті қарау мерзімі осы Ереженің 13-тармағында көрсетілген қажетті құжаттарды тапсырған уақыттан бастап төрт айды құрайды.";
Мынадай мазмұндағы 15-1 тармақпен толықтырылсын:
"15-1. Егер білім туралы құжатты берген білім беру ұйымы Орталықтың өтініш білдірушінің білім туралы құжаттарының түпнұсқалығын растау бойынша ресми түрде жолдаған өтінішіне жауап бермеген жағдайда, білім туралы құжатты тану туралы өтінішті қарау мерзімі 1 айға ұзартылады.";
16-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"16. Еуропа өңірінде жоғары білімге жататын біліктілікті тану туралы Конвенцияға (Лиссабон Конвенциясы) қатысушы елдердің білім туралы құжаттары Қазақстан Республикасында осы Ережеде белгіленген тәртіппен куәлік беру арқылы танылады.";
17-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"17. Тану рәсіміне жататын білім туралы құжаттар Қазақстан Республикасының мемлекеттік жалпыға міндетті білім беру стандарттарына (бұдан әрі – ҚР МЖБС) сәйкестігін анықтау үшін сараптаудан өтпейді. Ішкі сараптау комиссиясы шешімі негізінде Орталық уәкілетті органға білім туралы құжаттарды тану туралы ұсыныс енгізеді. Ішкі сараптау комиссиясы уәкілетті органның келісімі бойынша Орталық қызметкерлері қатарынан құралады және Орталық директорының бұйрығымен бекітіледі.";
19-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"19. Уәкілетті органның білім туралы құжатты тану туралы шешімі негізінде Орталық осы Ереженің 2-қосымшасына сәйкес білім туралы құжатты тану туралы куәлік ресімдейді.";
20-тармақ алынып тасталсын;
22-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"22. Бiлiм туралы құжаттарды нострификациялау туралы өтiнiш берілген жағдайда мынадай құжаттар ұсынылады:
Орталыққа:
1) білім туралы құжаттарды нострификациялау туралы өтініш;
2) білім туралы құжаттың түпнұсқасы және көшірмесі (түпнұсқа теңестіру үшін);
3) білім туралы құжатқа мынадай ақпараттары бар қосымшасының түпнұсқасы және көшірмесі (түпнұсқа теңестіру үшін): оқу пәндерінің тізбесі, өтілген оқу пәндері мен практикаларының сағат/кредит көлемі, алған қорытынды бағалары, курстық және оқу бітіргендегі біліктілік жұмыстары, басқа да оқу процесін құрайтын қосымша (бар болған жағдайда);

"14. Заявление регистрируется в специальном журнале регистрации заявлений о признании документов об образовании согласно приложению 1 к настоящим Правилам или в базе Интегрированной информационной системы Центров обслуживания населения (далее - ИИС ЦОН).
15. Срок рассмотрения заявления о признании документов об образовании составляет 4 месяца, исчисляемые со времени представления всех необходимых документов, указанных в пункте 13 к настоящим Правилам.";
дополнить пунктом 15-1 следующего содержания:
"15-1. Срок рассмотрения заявления о признании документов об образовании продлевается на 1 месяц, если организация образования, выдавшая документ об образовании, не предоставляет ответ на официальное обращение Центра по подтверждению подлинности представленных документов об образовании заявителя.".
пункт 16 изложить в следующей редакции:
"16. Документы об образовании стран, присоединившихся к Конвенции о признании квалификаций, относящихся к высшему образованию в Европейском регионе (Лиссабонская конвенция) признаются в Республике Казахстан с выдачей удостоверений в порядке, установленном настоящими Правилами";
пункт 17 изложить в следующей редакции:
"17. Документы об образовании, подлежащие процедуре признания, не проходят экспертизу для установления соответствия с государственными общеобязательными стандартами образования Республики Казахстан (далее - ГОСО РК). На основании решения внутренней экспертной комиссии Центр вносит предложения в уполномоченный орган о признании документов об образовании. Внутренняя экспертная комиссия создается из числа работников Центра и утверждается приказом директора Центра по согласованию с уполномоченным органом";
пункт 18 изложить в следующей редакции:
"18. На основании решения уполномоченного органа о признании документа Центр оформляет удостоверение о признании документа об образовании согласно приложению 2 к настоящим Правилам.";
пункт 20 исключить;
пункт 22 изложить в следующей редакции:
"22. При подаче заявления о нострификации документов об образовании прилагаются следующие документы:
в Центр:
1) заявление о нострификации документов об образовании;
2) подлинник и копия документа об образовании (подлинник для сверки);
3) подлинник и копия приложения к документу об образовании (подлинник для сверки), с наличием следующей информации: перечня учебных дисциплин, объема часов (кредитов) пройденных учебных дисциплин и практик, полученных итоговых оценок, курсовых и выпускных квалификационных работ, других составляющих учебного процесса (при наличии);

4) білім туралы құжаттың және оған қосымшаның нотариалды куәландырылған көшірмесі (білім туралы құжаттың және оған көшірменің мемлекеттік немесе орыс тіліндегі аудармасымен бірге);
Құжаттың мемлекеттік немесе орыс тіліндегі аудармасының дұрыстығын Қазақстан Республикасының аумағындағы нотариус немесе құжат берілген елдегі Қазақстан Республикасының дипломатиялық қызмет органдары куәландырады.
Өтініш беруші осы тармақтың 2) және 3) тармақшаларында көрсетілген білім туралы апостильденген не заңдастырылған құжаттарын не оқығанын және білім туралы құжат алғанын растайтын оқу орнынан мұрағаттық анықтама ұсынады.
5) бiлiм туралы құжат иесiнің жеке басын растайтын құжаттың нотариалды куәландырылған көшiрмесi.
Қазақстан Республикасының резиденті емес тұлғалар үшін білім туралы құжат иесінің жеке басын растайтын құжаттың немесе паспорттың нотариалды расталған көшірмесі (мемлекеттік немесе орыс тіліндегі аудармасымен бірге).
Егер білім туралы құжат иесі оны алғаннан кейін тегін, атын немесе әкесінің атын (бар болған жағдайда) ауыстырса, тегін, атын немесе әкесінің атын (бар болған жағдайда) ауыстырғаны туралы немесе неке туралы немесе некені бұзу туралы акт жазбасын мемлекеттік тіркеу туралы куәлігінің нотариалды куәландырылған көшірмесін ұсынуы қажет (түпнұсқа теңестіру үшін);
6) оқу орнының мөрімен расталған (негізгі орта, жалпы орта білім туралы мемлекеттік үлгідегі құжаттарды қоспағанда), білім туралы құжатты берген оқу орнын аккредиттеу туралы куәліктің және/немесе лицензияның көшірмесі (мемлекеттік немесе орыс тіліндегі аудармасымен бірге). Оқу орнының лицензиясы және/немесе аккредиттеу туралы куәлігінің көшірмесі болмаған жағдайда білім туралы құжатты берген білім беру ұйымы туралы ақпаратты (сайттарға және басқа да дереккөздерге сілтеме жасай отырып) ұсыну қажет;
7) уәкілетті өкілдің жеке басын куәландыратын құжаты (салыстыру үшін) және өкілдікке өкілеттілікті куәландыратын құжаты – алушының өкілі жүгінген кезде;
8) төлем туралы түбіртек.
ХҚО:
1) Білім туралы құжаттарды нострификациялау туралы өтініш;
2) білім туралы құжаттың түпнұсқасы және көшірмесі (түпнұсқа теңестіру үшін);
3) білім туралы құжатқа мынадай ақпараттары бар қосымшасының түпнұсқасы және көшірмесі (түпнұсқа теңестіру үшін): оқу пәндерінің тізбесі, өтілген оқу пәндері мен практикаларының сағат/кредит көлемі, алған қорытынды бағалары, курстық және оқу бітіргендегі біліктілік жұмыстары, басқа да оқу процесін құрайтын қосымша (бар болған жағдайда);
4) білім туралы құжаттың және оған қосымшаның нотариалды куәландырылған көшірмесі (білім туралы құжаттың және оған көшірменің мемлекеттік немесе орыс тіліндегі аудармасымен бірге);
Құжаттың мемлекеттік немесе орыс тіліндегі аудармасының дұрыстығын Қазақстан Республикасының аумағындағы нотариус немесе құжат берілген елдегі Қазақстан Республикасының дипломатиялық қызмет органдары куәландырады.
Өтініш білдіруші осы тармақтың 2) және 3) тармақшаларында көрсетілген білім туралы апостильденген не заңдастырылған құжаттарын не оқығанын және білім туралы құжат алғанын растайтын оқу орнынан мұрағаттық анықтама ұсынады.

4) нотариально заверенные копии документа об образовании и приложения к нему (с переводом документа об образовании и приложения к нему на государственный или русский язык).
Заверение перевода на государственный или русский язык осуществляется нотариусом на территории Республики Казахстан или органами дипломатической службы Республики Казахстан в стране, в которой выдан документ.
Заявитель предоставляет апостилированные либо легализованные документы об образовании, указанные в подпунктах 2) и 3) настоящего пункта, либо представляет архивную справку из учебного заведения, подтверждающую факт обучения и получения документа об образовании;
5) нотариально заверенная копия документа, удостоверяющего личность владельца документа об образовании.
Для нерезидентов Республики Казахстан - нотариально заверенную копию удостоверения личности или паспорта владельца документа об образовании (с переводом на государственный или русский язык).
Если обладатель документа об образовании изменил фамилию, имя или отчество (при его наличии) после его получения, необходимо предоставить нотариально заверенную копию свидетельства о государственной регистрации актов записи перемены имени, отчества (при его наличии), фамилии или актовую запись о браке или о расторжении брака (подлинник для сверки);
6) копия лицензии и (или) свидетельства об аккредитации учебного заведения, выдавшего документ об образовании, (за исключением документов государственного образца об основном среднем, общем среднем образовании), заверенные печатью учебного заведения (с переводом на государственный или русский язык). При отсутствии копии лицензии и (или) свидетельства об аккредитации учебного заведения представить информацию об организации образования, выдавшей документ об образовании (со ссылкой на сайт или другие источники);
7) документ, удостоверяющий личность уполномоченного представителя (для идентификации), и документ, удостоверяющий полномочия на представительство – при обращении представителя получателя;
8) квитанция об оплате.
В ЦОН:
1) заявление о нострификации документов об образовании;
2) подлинник и копия документа об образовании (подлинники для сверки);
3) подлинник и копия приложения к документу об образовании (подлинник для сверки), с наличием следующей информации: перечня учебных дисциплин, объема часов (кредитов) пройденных учебных дисциплин и практик, полученных итоговых оценок, курсовых и выпускных квалификационных работ, других составляющих учебного процесса (при наличии);
4) нотариально заверенные копии документа об образовании и приложения к нему (с переводом документа об образовании и приложения к нему на государственный или русский язык).
Заверение перевода на государственный или русский язык осуществляется нотариусом на территории Республики Казахстан или органами дипломатической службы Республики Казахстан в стране, в которой выдан документ.
Заявитель предоставляет апостилированные либо легализованные документы об образовании, указанные в подпунктах 2) и 3) настоящего пункта, либо представляет архивную справку с учебного заведения, подтверждающую факт обучения и получения документа об образовании;

5) Қазақстан Республикасының резиденті емес тұлғалар үшін білім туралы құжат иесінің жеке басын растайтын құжаттың немесе пасорттың нотариалды расталған көшірмесі (мемлекеттік немесе орыс тіліндегі аудармасымен бірге).
Егер білім туралы құжат иесі оны алғаннан кейін тегін, атын немесе әкесінің атын (бар болған жағдайда) ауыстырса, тегін, атын немесе әкесінің атын (бар болған жағдайда) ауыстырғаны туралы немесе неке туралы немесе некені бұзу туралы акт жазбасын мемлекеттік тіркеу туралы куәлігінің нотариалды куәландырылған көшірмесін ұсынуы қажет (түпнұсқа теңестіру үшін);
6) оқу орнының мөрімен расталған (негізгі орта, жалпы орта білім туралы мемлекеттік үлгідегі құжаттарды қоспағанда) білім туралы құжатты берген оқу орнын аккредиттеу туралы куәліктің және/немесе лицензияның көшірмесі (мемлекеттік немесе орыс тіліндегі аудармасымен бірге). Оқу орнының лицензиясы және/немесе аккредиттеу туралы куәлігінің көшірмесі болмаған жағдайда білім туралы құжатты берген білім беру ұйымы туралы ақпаратты (сайттарға және басқа да дереккөздерге сілтеме жасай отырып) ұсыну қажет;
7) уәкілетті өкілдің жеке басын куәландыратын құжаты (салыстыру үшін) және өкілдікке өкілеттілікті куәландыратын құжаты – алушының өкілі жүгінген кезде;
8) төлем туралы түбіртек.
Өтінішті ХҚКО арқылы беру кезінде өтініш білдіруші ақпараттық жүйелерде сақталатын заңмен қорғалатын құпиясы бар мәліметтерді пайдалануға жазбаша түрде келісім береді.
Мемлекеттік ақпараттық жүйелердегі жеке басын куәландыратын құжаттар, неке туралы немесе оны бұзу туралы куәліктер (2008 жылдан кейін берілген) туралы мәліметтерді ХҚО уәкілетті тұлғаның электронды цифрлы қолтаңбасымен куәландырылған электронды құжат нысанында ХҚО ақпараттық жүйелері арқылы тиісті мемлекеттік ақпарат жүйелерінен алады.
Өтініш, білім туралы құжат және оның қосымшасы, білім туралы құжаттың және оның қосымшасының нотариалды куәландырылған аудармасы, неке туралы куәлік, білім туралы құжатты берген білім беру ұйымының лицензиясы және/немесе аккредиттеу туралы куәлігі, білім туралы құжатты берген білім беру ұйымы туралы ақпарат, төлемдер туралы түбіртек, оқу орны туралы мұрағаттық анықтама, уәкілетті өкілдің жеке басын куәландыратын куәлігі мен паспорты және алушының өкілі жүгінген кезде өкілдікке өкілеттілікті куәландыратын құжаты ХҚО қызметкерлерінің ЭЦҚ-сы арқылы куәландырылған электронды көшірмелер нысанында өтінішке қоса тіркеледі.
Құжаттарды қабылдау кезінде ХҚО қызметкері құжаттардың түпнұсқасын мемлекеттік ақпарат жүйелеріндегі мәліметтермен және құжаттардың электронды көшірмелерімен салыстырады, содан кейін түпнұсқаны өтініш білдірушіге немесе сенімхат негізінде алушының мүддесін білдіретін тұлғаға кері қайтарады.

5) для нерезидентов Республики Казахстан - нотариально заверенная копия удостоверения личности или паспорта владельца документа об образовании (с переводом на государственный или русский язык).
Если обладатель документа об образовании изменил фамилию, имя или отчество (при его наличии) после его получения, то необходимо предоставить нотариально заверенную копию свидетельства о государственной регистрации актов записи перемены имени, отчества (при его наличии), фамилии или актовую запись о браке или о расторжении брака (подлинник для сверки).
6) копия лицензии и (или) свидетельства об аккредитации учебного заведения, выдавшего документ об образовании, (за исключением документов государственного образца об основном среднем, общем среднем образовании), заверенные печатью учебного заведения (с переводом на государственный или русский язык). При отсутствии копии лицензии и (или) свидетельства об аккредитации учебного заведения представить электронную (сканированную) копию информации об организации образования, выдавшей документ об образовании (со ссылкой на сайт или другие источники);
7) документ, удостоверяющий личность уполномоченного представителя (для идентификации) и документ, удостоверяющий полномочия на представительство – при обращении представителя получателя;
8) квитанция об оплате.
При подаче заявления через ЦОН заявитель дает письменное согласие на использование сведений, составляющих охраняемую законом тайну, содержащихся в информационных системах.
Сведения документов, удостоверяющие личность, свидетельство о браке, содержащиеся в государственных информационных системах (выданные после 2008 года), ЦОН получает из соответствующих государственных информационных систем через информационную систему ЦОН в форме электронных документов, удостоверенные электронной цифровой подписью (далее - ЭЦП) уполномоченного лица.
Заявление, документ об образовании и приложение к нему, нотариально засвидетельствованный перевод документа об образовании и приложения к нему, свидетельство о браке, лицензия и (или) свидетельство об аккредитации учебного заведения, выдавшего документ об образовании, информацию об организации образования, выдавшей документ об образовании, квитанция об оплате, архивная справка с учебного заведения, удостоверение личности и паспорт уполномоченного представителя, и документ удостоверяющий полномочия на представительство – при обращении представителя получателя прикрепляются к запросу в форме электронных копий документов, удостоверенных ЭЦП работника ЦОН.
При приеме документов работник ЦОН сверяет подлинность оригиналов со сведениями, предоставленными из государственных информационных систем, и с воспроизведенными электронными копиями документов, после чего возвращает оригиналы заявителю или лицу, представляющему интересы получателя на основании доверенности.

Осы Ереженің 22-тармағының 1) - 8) тармақшаларында көрсетілген құжаттардың электронды көшірмелерін ХҚО қызметкері өтініш берген сәттен бастап бір күн ішінде Орталыққа жібереді.";
23 және 24-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"23. Орталықта өтiнiш осы Ереженің 3-қосымшасына сәйкес бiлiм туралы құжаттарды нострификациялау туралы өтiнiштерді тiркейтiн арнайы журналда немесе ХҚО ЫАЖ базасына тiркеледi";
"24. Білім туралы құжатты нострификациялау туралы өтінішті қарау мерзімі осы Ереженің 22-тармағында көрсетілген қажетті құжаттарды тапсырғаннан уақыттан бастап төрт айды құрайды.";
Мынадай мазмұндағы 24-1 тармақпен толықтырылсын:
"24.1. Білім туралы құжатты нострификациялау туралы өтінішті қарау мерзімі мынадай жағдайда ұзартылады:
1) егер білім туралы құжатты берген білім беру ұйымы Орталықтың өтініш білдірушінің білім туралы құжаттарының түпнұсқалығын растау бойынша жолданған ресми өтінішіне жауап бермеген жағдайда, қарау мерзімі 1 айға ұзартылады;
2) егер білім туралы құжат ҚР МЖБС сәйкес келмеген жағдайда, қарау мерзімі өтініш білдірушінің Қазақстан Республикасы білім беру ұйымдарына тестілеуден өтуі үшін 1 айға ұзартылады.";
26-тармақтың 1) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"1) негізгі орта және жалпы орта білім туралы құжаттардан басқа, білім туралы құжаттардың тұпнұсқалығын анықтау.";
27-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"Шетелдік білім беру ұйымдары берген білім туралы құжаттардың ҚР МЖБС сәйкестігін анықтауды сараптау топтары жүзеге асырады. Білім деңгейлері бойынша саны 3-5 адамнан тұратын сараптау топтары уәкілетті органның бұйрығымен білім беру жүйесінің жоғары білікті мамандары қатарынан құрылады";
Мынадай мазмұндағы 27-1 тармақпен толықтырылсын:
"27.1. Нострификация рәсіміне жататын білім туралы құжаттар ҚР МЖБС сәйкестігіне сараптаудан өткеннен кейін білім туралы құжаттарды тану және нострификациялау бойынша сараптау коммисиясының отырысында қаралады. Сараптау коммиссиясының шешімі негізінде, Орталық уәкілетті органға білім туралы құжатты нострификациялау туралы ұсыныс енгізеді. Білім деңгейлері бойынша сараптау комиссиялары уәкілетті органның бұйрығымен саны 11-13 адамнан тұратын білім беру жүйесінің жоғары білікті мамандары қатарынан және саны 3 адамнан аспайтын Орталықтың қызметкерлері арасынан құрылады.";
28-тармақ жаңа редакцияда жазылсын:
"28. Негізгі орта және жалпы орта білім туралы құжаттар бойынша бойынша сараптамалық қорытынды мынадай өлшемдердің қаралуы негізінде қабылданады:

Электронные копии документов, указанные в подпунктах 1) – 8) пункта 22 к настоящим Правилам, работник ЦОН в течение одного рабочего дня с момента подачи заявления направляет в Центр.";
пункты 23 и 24 изложить в следующей редакции:
"23. В Центре заявление регистрируется в журнале регистрации заявлений о нострификации документов об образовании согласно приложению 3 к настоящим Правилам или в базе Интегрированной информационной системы Центров обслуживания населения (далее - ИИС ЦОН).
24. Срок рассмотрения заявления о нострификации документов об образовании составляет 4 месяца, исчисляемые со времени представления всех необходимых документов, указанных в пункте 22 к настоящим Правилам.";
дополнить пунктом 24-1 следующего содержания:
"24-1. Срок рассмотрения заявления о нострификации документов об образовании продлевается в случаях:
1) если организация образования, выдавшая документ об образовании, не предоставляет ответ на официальное обращение Центра по подтверждению подлинности представленных документов об образовании заявителя, срок рассмотрения продлевается на 1 месяц;
2) если документ об образовании не соответствует ГОСО РК, срок рассмотрения продлевается на 1 месяц для прохождения заявителем тестирования в организациях образования Республики Казахстан.";
подпункт 1) пункта 26 изложить в следующей редакции:
"1) установления подлинности документов об образовании, кроме документов об основном среднем образовании и общем среднем образовании.";
пункт 27 изложить в следующей редакции:
"27. Установление соответствия документов об образовании, выданных зарубежными организациями образования с ГОСО РК, осуществляют экспертные группы. Экспертные группы по уровням образования в количестве 3-5 человек создаются из числа высококвалифицированных работников системы образования приказом уполномоченного органа.";
дополнить пунктом 27-1 следующего содержания:
"27-1. Документы об образовании, подлежащие процедуре нострификации после прохождения экспертизы на соответствие ГОСО РК, рассматриваются на заседании экспертной комиссии по признанию и нострификации документов об образовании. На основании решения экспертной комиссии Центр вносит предложения в уполномоченный орган о нострификации документов об образовании. Экспертные комиссии по уровням образования в количестве 11-13 человек создаются из числа высококвалифицированных работников системы образования и не более 3-х человек из числа работников Центра приказом уполномоченного органа.";
пункт 28 изложить в следующей редакции:
"28. Экспертное заключение по документам об основном среднем образовании и общем среднем образовании принимается на основании рассмотрения следующих критериев:

1) оқу мерзiмi;
2) оқытылған пәндер тiзбесi.";
мынадай мазмұндағы 28-1 тармақпен толықтырылсын:
"28-1. Техникалық және кәсіптік, жоғары және жоғары білімнен кейінгі бiлiм туралы құжаттар бойынша сараптамалық қорытынды мынадай өлшемдердің қаралуы негізінде қабылданады:
1) оқу мерзiмi;
2) оқытылған пәндер тiзбесi мен көлемі;
3) практиканың бар болуы;
4) қорытынды аттестаттаудың және деңгейінің бар болуы. Алынған білім мен тәжірибе оқу жоспарлары мен оқу әдістемелеріндегі ықтимал айырмашылықтарды тану арқылы қорытынды дайындық тұрғысынан бағаланады.";
29-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"29. Өтілген бейінді пәндер тізбесіндегі айырмашылық 35% - дан асқан кезде Орталық 1 ай ішінде өтініш білдірушіні тестілеуден өту үшін оқу орнына жібереді. Тестілеу нәтижесі оң болған жағдайда, өтініш білдірушінің білім туралы құжаттары Орталықтың сараптау комиссиясының отырысында қаралады, керісінше жағдайда, құжаттар пакеті иесіне кері қайтарылады.";
32-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"32. Орталық уәкілетті органға:
1) білім туралы құжаттың түпнұсқалығын растайтын ақпарат;
2) шетелден алған білім мазмұны ҚР МЖБС сәйкестігі туралы оң сараптама қортындысы;
3) Қазақстандағы және білім туралы құжатты берген елдегі білім құрылымындағы жалпы талаптардың сәйкестігі;
4) прецендент негізінде мәселенің оң шешімі туралы ұсыныс енгізеді.";
33-тармақтың 1) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"Шет мемлекеттердің негізгі және жалпы орта білім берудегі жалпы нормативтік оқу ұзақтығы ҚР МЖБС стандартына қарағанда кем дегенде бір жылға аз.";
35 және 36-тармақтар жаңа редакцияда жазылсын:
"35. Орталық білім туралы құжатты нострификациялау туралы ұсынысты уәкілетті органға ұсынады.";
"36. Орталық білім туралы құжатты нострификациялау туралы бұйрықтың негізінде осы ереженің 4-9 қосымшаларына сәйкес тиісті куәлік ресімдейді";
41-тармақ жаңа редакцияда жазылсын:
"41. Білім туралы құжаттарды тану/нострификациялау туралы куәлігін жоғалтқан жағдайда өтініш беруші Орталыққа немесе ХҚО-ға мынадай құжаттарды ұсынады:
1) білім туралы құжатты тану/нострификациялау туралы куәліктің дубликатын беру туралы өтініш;
2) білім туралы құжат иесінің жеке куәлігінің немесе паспортының көшірмесі (мемлекеттік немесе орыс тіліндегі аудармасымен);
3) Қазақстан Республикасы мерзімді баспасөз беттерінде жарияланған жоғалғаны туралы ақпарат;
4) уәкілетті өкілдің жеке басын куәландыратын құжатының немесе паспортының көшірмесі және өкілеттікке уәкілдігін куәландыратын құжаты (алушының өкілі жүгінген кезде);
5) төлем туралы түбіртек.";
42-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

1) сроков обучения;
2) перечня изученных дисциплин.";
дополнить пунктом 28-1 следующего содержания:
"28-1. Экспертное заключение по документам о техническом и профессиональном, высшем и послевузовском образовании принимается на основании рассмотрения следующих критериев:
1) сроков и формы обучения;
2) перечня и объема изученных дисциплин;
3) наличия практик;
4) наличия и уровня итоговой аттестации.
Полученные знания и опыт оцениваются с позиции итоговой подготовки с признанием возможных различий в учебных планах и методах обучения.";
пункт 29 изложить в следующей редакции:
"29. При наличии разницы в перечне пройденных профильных дисциплин превышающей 35 %, Центр в течение 1-го месяца направляет заявителя в учебное заведение для прохождения тестирования. В случае положительного результата тестирования документы об образовании заявителя рассматриваются на заседании экспертной комиссии Центра, в противном случае пакет документов возвращается заявителю.";
пункт 32 изложить в следующей редакции:
"32. Центр вносит в Уполномоченный орган предложение о положительном решении вопроса на основании:
1) информации, подтверждающей подлинность документа об образовании;
2) положительного экспертного заключения о соответствии содержания образования, полученного за рубежом с ГОСО РК;
3) соответствия общих требований к структуре образования в Казахстане и стране выдачи документа об образовании;
4) прецедента.";
подпункт 1) пункта 33 изложить в следующей редакции:
"1) общий нормативный период обучения основного и общего среднего образования в иностранном государстве, по крайней мере, на год меньше, чем это предусмотрено ГОСО РК.";
пункты 35 и 36 изложить в следующей редакции:
"35. Центр представляет предложение о нострификации документов об образовании в уполномоченный орган.
36. На основании приказа о нострификации документа об образовании Центр оформляет соответствующее удостоверение согласно приложениям 4 - 9 к настоящим Правилам.";
пункт 41 изложить в следующей редакции:
"41. Для получения дубликата заявитель представляет в Центр или ЦОН следующие документы:
1) заявление о выдаче дубликата;
2) копию удостоверения личности или паспорта владельца документа об образовании (с переводом на государственный или русский язык);
3) информацию об утере, опубликованной в периодическом печатном издании Республики Казахстан;
4) копию удостоверения личности или паспорт уполномоченного представителя, и документ, удостоверяющий полномочия на представительство (при обращении представителя получателя);
5) квитанцию об оплате.";
пункт 42 изложить в следующей редакции:

"42. Білім туралы құжатты тану/нострификациялау туралы куәліктің дубликаты түпнұсқада көрсетілген, тегіне, атына, әкесінің атына (бар болған жағдайда) ресімделеді. Берілген куәлік бланкісінің оң жақ жоғары бұрышына "Дубликат" деген жазу жазылады.";
Мынадай мазмұндағы 42-1 тармақпен толықтырылсын:
"42-1. Білім туралы құжатты тану/нострификациялау куәлігінің дубликатын беру туралы өтінішті қарау мерзімі 1 айды құрайды.".
2. Білім және ғылым саласындағы бақылау комитеті:
1) осы бұйрықтың белгіленген тәртіппен Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін қамтамасыз етсін;
2) осы бұйрықты бұқаралық ақпарат құралдарында жарияласын.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылауды өзіме қалдырамын.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Министр
А. Сәрінжіпов
Қазақстан Республикасы Білім және
ғылым министрінің 2013 жылғы
9 қазандағы № 416 бұйрығына
1-қосымша
Үлгі
Білім туралы құжаттарды тану
туралы өтініштерді тіркеу журналы
Реттік тір
кеу N
Өтініш
ті тіркеу күні
Өтініш
берушінің тегі, аты,
әкесінің аты
Білім деңгейі
Оқыған
мемлекеті
Білім туралы құжаттың
нысаны
Құжаттың
сериясы
мен
нөмірі
Кім
және
қашан
берген
Ескертпелер
1
2
3
4
5
6
7
8
9
Қазақстан Республикасы Білім және
ғылым министрінің 2013 жылғы
9 қазандағы № 416 бұйрығына
2-қосымша
Үлгі
Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрлігі
Білім және ғылым саласындағы бақылау комитеті
КУӘЛІК
(білім туралы құжаттың түпнұсқасымен және оның
нотариалдық расталған аудармасымен нақты)
БТ N 000001
Осы білім туралы ____________________________________________________
_____________________________________________________________________
(құжаттың атауы, сериясы және нөмірі)
_____________________________________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты)
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
(білім туралы құжатты берген ұйымның атауы, берген күні)
Қазақстан Республикасында танылды деп куәландырылады.
Негіздеме: __________________________________________________________
_____________________________________________________________________
Мөрінің орны Комитет төрағасы ____________________
(қолы)
Тіркеу нөмірі N _________
20 __ жылғы "___" _____________
Қазақстан Республикасы Білім және
ғылым министрінің 2013 жылғы
9 қазандағы № 416 бұйрығына
3-қосымша
Үлгі
Білім туралы құжаттарды нострификациялау
туралы өтініштерді тіркеу журналы
Реттік тіркеу
N
Өтінішті тіркеу күні
Өтініш
берушінің тегі, аты,
әкесінің аты
Білім деңгейі
Оқыған
мемлекеті
Білім туралы құжаттың
нысаны
Құжаттың
сериясы
мен
нөмірі
Кім
және
қашан
берген
Ескертпелер
1
2
3
4
5
6
7
8
9
Қазақстан Республикасы Білім және
ғылым министрінің 2013 жылғы
9 қазандағы № 416 бұйрығына
4-қосымша
Үлгі
Қазақстан Республикасы Бiлiм және ғылым министрлiгi
Бiлiм және ғылым саласындағы бақылау комитетi
КУӘЛIК
(бiлiм туралы құжаттың түпнұсқасымен және оның
нотариалдық расталған аудармасымен нақты)
ЖБ-II N 0000012
Осы бiлiм туралы ____________________________________________________
_____________________________________________________________________
(құжаттың атауы, сериясы және нөмiрi)
_____________________________________________________________________
(тегi, аты, әкесiнiң аты)
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
(бiлiм туралы құжатты берген ұйымның атауы, берген күнi)
______________________________________________ берген құжат сәйкеc құқықтық теңдiгiмен _________________________________________________
_________________________________________________ мамандығы бойынша
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_________________________________ бiлiктiлiгi қоса берiлген жоғары
оқу орнынан кейiнгi бiлiм туралы қазақстандық дипломға баламалы деп куәландырылады.
Негiздеме: __________________________________________________________
_____________________________________________________________________
Мөрiнiң орны Комитет төрағасы _______________________
(қолы)
Тiркеу нөмiрi N_________
20 __ жылғы "___"_______
Қазақстан Республикасы Білім және
ғылым министрінің 2013 жылғы
9 қазандағы № 416 бұйрығына
5-қосымша
Үлгі
Қазақстан Республикасы Бiлiм және ғылым министрлiгi
Бiлiм және ғылым саласындағы бақылау комитетi
КУӘЛIК
(бiлiм туралы құжаттың түпнұсқасымен және оның
нотариалдық расталған аудармасымен нақты)
ЖБ-I N 0005330
Осы бiлiм туралы ____________________________________________________
_____________________________________________________________________
(құжаттың атауы, сериясы және нөмiрi)
_____________________________________________________________________
(тегi, аты, әкесiнiң аты)
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
(бiлiм туралы құжатты берген ұйымның атауы, берген күнi)
_______________________________________________ берген құжат сәйкеc құқықтық теңдiгiмен _________________________________________________
________________________________________________ мамандығы бойынша
_____________________________________________________________________
_________________________________ бiлiктiлiгi қоса берiлген жоғары
бiлiм туралы қазақстандық дипломға баламалы деп куәландырылады.
Негiздеме: __________________________________________________________
_____________________________________________________________________
Мөрiнiң орны Комитет төрағасы __________________________
(қолы)
Тiркеу нөмiрi N _________
20 __ жылғы "___" ______
Қазақстан Республикасы Білім және
ғылым министрінің 2013 жылғы
9 қазандағы № 416 бұйрығына
6-қосымша
Үлгі
Қазақстан Республикасы Бiлiм және ғылым министрлiгi
Бiлiм және ғылым саласындағы бақылау комитетi
КУӘЛIК
(бiлiм туралы құжаттың түпнұсқасымен және оның
нотариалдың расталған аудармасымен нақты)
ТКБ N 0001507
Осы бiлiм туралы ____________________________________________________
_____________________________________________________________________
(құжаттың атауы, сериясы және нөмiрi)
_____________________________________________________________________
(тегi, аты, әкесiнiң аты)
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
(бiлiм туралы құжатты берген ұйымның атауы, берген күнi)
______________________________________________ берген құжат сәйкес
құқықтық теңдiгiмен _________________________________________________
___________________________________________________ мамандығы бойынша
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
________________________________________ бiлiктiлiгi қоса берiлген
техникалық-кәсiптiк бiлiм туралы қазақстандық құжатқа баламалы деп куәландырылады.
Негiздеме: __________________________________________________________
_____________________________________________________________________
Мөрiнiң орны Комитет төрағасы _____________________________
(қолы) Тiркеу нөмiрi N _________
20 __ жылғы "___" ______________
Қазақстан Республикасы Білім және
ғылым министрінің 2013 жылғы
9 қазандағы № 416 бұйрығына
7-қосымша
Үлгі
Қазақстан Республикасы Бiлiм және ғылым министрлiгi
Бiлiм және ғылым саласындағы бақылау комитетi
КУӘЛIК
(бiлiм туралы құжаттың түпнұсқасымен және оның
нотариалдық расталған аудармасымен нақты)
ОБКБ N 0001507
Осы бiлiм туралы ____________________________________________________
_____________________________________________________________________
(құжаттың атауы, сериясы және нөмiрi)
_____________________________________________________________________
(тегi, аты, әкесiнiң аты)
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
(бiлiм туралы құжатты берген ұйымның атауы, берген күнi)
_____________________________________________ берген құжат сәйкес
құқықтық теңдiгiмен _________________________________________________
________________________________________________ мамандығы бойынша
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
___________________________________ бiлiктiлiгi қоса берiлген орта
бiлiмнен кейiнгi бiлiм туралы қазақстандық құжатқа баламалы деп куәландырылады.
Негiздеме: __________________________________________________________
_____________________________________________________________________
Мөрiнiң орны Комитет төрағасы ________________________________
(қолы)
Тiркеу нөмiрi N_________
20 __ жылғы "___" ______
Қазақстан Республикасы Білім және
ғылым министрінің 2013 жылғы
9 қазандағы № 416 бұйрығына
8-қосымша
Үлгі
Қазақстан Республикасы Бiлiм және ғылым министрлiгi
Бiлiм және ғылым саласындағы бақылау комитетi
КУӘЛIК
(бiлiм туралы құжаттың түпнұсқасымен және оның
нотариалдық расталған аудармасымен нақты)
ЖОБ N 0000012
Осы бiлiм туралы ____________________________________________________
_____________________________________________________________________
(құжаттың атауы, сериясы және нөмiрi)
_____________________________________________________________________
(тегi, аты, әкесiнiң аты)
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
(бiлiм туралы құжатты берген ұйымның атауы, берген күнi)
____________________________________________________ берген құжат жалпы орта бiлiм туралы қазақстандық аттестатқа баламалы деп куәландырылады.
Негiздеме: __________________________________________________________
_____________________________________________________________________
Мөрiнiң орны Комитет төрағасы _______________________________________
(қолы)
Тiркеу нөмiрi N ____________
20 __ жылғы "___" __________
Қазақстан Республикасы Білім және
ғылым министрінің 2013 жылғы
9 қазандағы № 416 бұйрығына
9-қосымша
Үлгі
Қазақстан Республикасы Бiлiм және ғылым министрлiгi
Бiлiм және ғылым саласындағы бақылау комитетi
КУӘЛIК
(бiлiм туралы құжаттың түпнұсқасымен және оның
нотариалдық расталған аудармасымен нақты)
НОБ N 000002
Осы бiлiм туралы ____________________________________________________
_____________________________________________________________________
(құжаттың атауы, сериясы және нөмiрi)
_____________________________________________________________________
(тегi, аты, әкесiнiң аты)
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
(бiлiм туралы құжатты берген ұйымның атауы, берген күнi)
берген құжат негiзгi орта бiлiм туралы қазақстандық куәлiкке баламалы деп куәландырылады.
Негiздеме: __________________________________________________________
_____________________________________________________________________
Мөрiнiң орны Комитет төрағасы _______________________________________
(қолы)
Тiркеу нөмiрi N _________
20 __ жылғы "___" _______

"42. Дубликат оформляется на фамилию, имя, отчество (при его наличии), на которые был выдан подлинник документа. На выдаваемом бланке удостоверения в правом верхнем углу проставляется штамп "Дубликат";
дополнить пунктом 42-1 следующего содержания:
"42-1. Сроки рассмотрения заявления о выдаче дубликата составляет 1 месяц.".
2. Комитету по контролю в сфере образования и науки:
1) обеспечить в установленном порядке государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) опубликовать настоящий приказ в средствах массовой информации.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа оставляю за собой.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр
А. Саринжипов
Приложение 1
к приказу Министра образования и науки
Республики Казахстан
от 9 октября 2013 года № 416
форма
Журнал регистрации заявлений о признании документов об
образовании
Порядковый регистрационный номер
Дата регистрации заявления
Фамилия, имя, отчество заявителя
Уровень образования
Страна обучения
Форма документа об образовании
Серия и номер документа
Кем и когда выдан
Примечание
Приложение 2
к приказу Министра образования и науки
Республики Казахстан
от 9 октября 2013 года № 416
форма
Министерство образования и науки Республики Казахстан
Комитет по контролю в сфере образования и науки УДОСТОВЕРЕНИЕ
(действительно с подлинником документа об образовании
и его нотариально заверенным переводом)
БТ № 0000001
Настоящим удостоверяется, что документ об образовании
_____________________________________________________________________
(название документа, серия, номер)
выданный ____________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество)
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
(наименование организации, выдавшей документ об образовании,
дата выдачи)
по специальности ____________________________________________________
_____________________________________________________________________
с присвоением квалификации/академической степени ____________________
_____________________________________________________________________
признан в Республике Казахстан
Основание: __________________________________________________________
_____________________________________________________________________
Место печати
Председатель комитета _________________
(подпись)
Регистрационный номер № _____
"_____"________________20 ____ года
Приложение 3
к приказу Министра образования и науки
Республики Казахстан
от 9 октября 2013 года № 416
форма
Журнал регистрации заявлений о нострификации документов об
образовании
Порядковый регистрационный номер
Дата регистрации заявления
Фамилия, имя, отчество заявителя
Уровень образования
Страна обучения
Форма документа об образовании
Серия и номер документа
Кем и когда выдан
Примечание
Приложение 4
к приказу Министра образования и науки
Республики Казахстан
от 9 октября 2013 года № 416
форма
Министерство образования и науки Республики Казахстан
Комитет по контролю в сфере образования и науки УДОСТОВЕРЕНИЕ
(действительно с подлинником документа об образовании
и его нотариально заверенным переводом)
ЖБ-ІІ N 0000012
Настоящим удостоверяется, что документ об
образовании ______________________________________________________
(название документа, серия, номер) выданный ________________
__________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество)
__________________________________________________________________
__________________________________________________________________
(наименование организации, выдавшей документ
__________________________________________________________________
об образовании, дата выдачи)
эквивалентен казахстанскому диплому о послевузовском
образовании по специальности _____________________________________
__________________________________________________________________
с присвоением академической степени ______________________________
__________________________________________________________________
с соответствующим равенством
прав _____________________________________________________________
Основание: _______________________________________________________
__________________________________________________________________
Место печати Председатель комитета ___________________
(подпись)
Регистрационный номер № _________
"____" ________________ 20____ года
Приложение 5
к приказу Министра образования и науки
Республики Казахстан
от 9 октября 2013 года № 416
форма
Министерство образования и науки Республики Казахстан
Комитет по контролю в сфере образования и науки УДОСТОВЕРЕНИЕ
(действительно с подлинником документа об образовании
и его нотариально заверенным переводом)
ЖБ-І N 0005330
Настоящим удостоверяется, что документ об
образовании _______________________________________________________
(название документа, серия, номер)
выданный __________________________________________________________
___________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество)
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
(наименование организации, выдавшей документ
___________________________________________________________________
об образовании, дата выдачи)
эквивалентен казахстанскому диплому о высшем образовании
по специальности __________________________________________________
___________________________________________________________________
с присвоением квалификации ________________________________________
___________________________________________________________________
с соответствующим равенством прав _________________________________
___________________________________________________________________
Основание: ________________________________________________________
___________________________________________________________________
Место печати Председатель комитета ________________
(подпись)
Регистрационный номер №_________
"____" ________________ 20____ года
Приложение 6
к приказу Министра образования и науки
Республики Казахстан
от 9 октября 2013 года № 416
форма
Министерство образования и науки Республики Казахстан
Комитет по контролю в сфере образования и науки УДОСТОВЕРЕНИЕ (действительно с подлинником документа об образовании и его нотариально заверенным переводом)
ТКБ N 0001507
Настоящим удостоверяется, что документ об
образовании _______________________________________________________
(название документа, серия, номер)
выданный __________________________________________________________
___________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество)
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
(наименование организации, выдавшей документ об образовании, дата
выдачи)
эквивалентен казахстанскому документу о техническом и
профессиональном образовании по специальности
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
с присвоением квалификации _________________________________________
____________________________________________________________________
с соответствующим равенством
прав _______________________________________________________________
Основание: _________________________________________________________
____________________________________________________________________
Место печати Председатель комитета _____________________________
(подпись)
Регистрационный номер № _________
"______" ________________ 20____ года
Приложение 7
к приказу Министра образования и науки
Республики Казахстан
от 9 октября 2013 года № 416
форма
Министерство образования и науки Республики Казахстан
Комитет по контролю в сфере образования и науки УДОСТОВЕРЕНИЕ (действительно с подлинником документа об образовании и его нотариально заверенным переводом)
ОБКБ N 0001507
Настоящим удостоверяется, что документ об
образовании _________________________________________________________
(название документа, серия, номер)
выданный ____________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество)
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
(наименование организации, выдавшей документ
_____________________________________________________________________
об образовании, дата выдачи)
эквивалентен казахстанскому документу о послесреднем
образовании по специальности
_____________________________________________________________________
с присвоением квалификации __________________________________________
с соответствующим равенством
прав ________________________________________________________________
Основание: __________________________________________________________
Место печати Председатель комитета ________________
(подпись)
Регистрационный номер № _________
"______" ________________ 20____ года
Приложение 8
к приказу Министра образования и науки
Республики Казахстан
от 9 октября 2013 года № 416
форма
Министерство образования и науки Республики Казахстан
Комитет по контролю в сфере образования и науки УДОСТОВЕРЕНИЕ (действительно с подлинником документа об образовании и его нотариально заверенным переводом)
ЖОБ N 0000012
Настоящим удостоверяется, что документ об
образовании _________________________________________________________
(название документа, серия, номер)
выданный ____________________________________________________________
_____________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество)
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
(наименование организации, выдавшей документ
_____________________________________________________________________
об образовании, дата выдачи)
эквивалентен казахстанскому аттестату об общем среднем
образовании
Основание: __________________________________________________________
_____________________________________________________________________
Место печати Председатель комитета ________________
(подпись)
Регистрационный номер N _________
"____" ________________ 20____ года
Приложение 9
к приказу Министра образования и науки
Республики Казахстан
от 9 октября 2013 года № 416
форма
Министерство образования и науки Республики Казахстан
Комитет по контролю в сфере образования и науки УДОСТОВЕРЕНИЕ (действительно с подлинником документа об образовании и его нотариально заверенным переводом)
НОБ N 0000002
Настоящим удостоверяется, что документ об
образовании _______________________________________________________
(название документа, серия, номер)
выданный ___________________________________________________________
____________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество)
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
(наименование организации, выдавшей документ
____________________________________________________________________
об образовании, дата выдачи)
эквивалентен казахстанскому свидетельству об основном
среднем образовании
Основание: _________________________________________________________
____________________________________________________________________
Место печати Председатель комитета ________________
(подпись)
Регистрационный номер N _________
"______" ________________ 20____ г.