Қазақстан Республикасы Табиғи монополияларды реттеу агенттігі Мемлекеттік қызметшілерінің қызмет этикасы қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Табиғи монополияларды реттеу агенттігі төрағасының 2013 жылғы 7 қарашадағы № 336-НҚ бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2013 жылы 6 желтоқсанда № 8936 тіркелді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің 2015 жылғы 9 қарашадағы № 687 бұйрығымен
Ескерту. Бұйрықтың күші жойылды - ҚР Ұлттық экономика министрінің 09.11.2015 № 687 бұйрығымен.
«Қазақстан Республикасы Мемлекеттік қызметшілерінің ар-намыс кодексі туралы» Қазақстан Республикасы Президентінің 2005 жылғы 3 мамырдағы № 1567 жарлығына өзгерістер енгізу туралы» Қазақстан Республикасы Президентінің 2013 жылғы 1 қазандағы № 651 жарлығының 2-тармағына және Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2007 жылғы 12 қазандағы № 943 қаулысымен бекітілген Қазақстан Республикасы Табиғи монополияларды реттеу агенттігі туралы ереженің 21-тармағы 7) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған Қазақстан Республикасы Табиғи монополияларды реттеу агенттігі Мемлекеттік қызметшілерінің қызмет этикасы қағидалары бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Табиғи монополияларды реттеу агенттігінің Әкімшілік жұмысы департаменті:
1) Осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін заңнамада белгіленген тәртіппен қамтамасыз етсін;
2) Осы бұйрық Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін белгіленген тәртіппен оны бұқаралық ақпарат құралдарында ресми жариялауды қамтамасыз етсін, кейін жарияланғаны туралы мәліметті Заң департаментіне ұсынсын;
3) Осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Табиғи монополияларды реттеу агенттігінің құрылымдық бөлімшелері мен аумақтық органдарының назарына жеткізсін.
3. Осы бұйрық алғаш рет ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Төраға                                          М. Оспанов
Қазақстан Республикасы
Табиғи монополияларды
реттеу агенттігі төрағасының
2013 жылғы 07 қыркүйектегі
№ 336-НҚ бұйрығымен
бекітілген
Қазақстан Республикасы Табиғи монополияларды реттеу агенттігі
Мемлекеттік қызметшілерінің қызмет этикасы қағидалары
1. Қазақстан Республикасы Табиғи монополияларды реттеу агенттігі мемлекеттік қызметшілерінің қызметтік этикасының осы қағидалары (бұдан әрі - Қағидалар) «Қазақстан Республикасы Мемлекеттік қызметшілерінің Ар-намыс кодексі туралы» (бұдан әрі – Ар-намыс кодексі) Қазақстан Республикасы Президентінің 2005 жылғы 3 мамырдағы № 1567 Жарлығына өзгерістер енгізу туралы» Қазақстан Республикасы Президентінің 2013 жылғы 1 қазандағы № 651 Жарлығының 2-тармағына, «Мемлекеттік қызмет туралы» Қазақстан Республикасының  Заңына және «Сыбайлас жемқорлықпен күрес туралы» Қазақстан Республикасының Заңына (бұдан әрі – мемлекеттік қызмет саласында және сыбайлас жемқорлықпен күрес туралы заңнама) сәйкес әзірленді.

Об утверждении Правил служебной этики государственных служащих Агентства Республики Казахстан по регулированию естественных монополий
Приказ Председателя Агентства Республики Казахстан по регулированию естественных монополий от 7 ноября 2013 года № 336-ОД. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 6 декабря 2013 года № 8936. Утратил силу приказом Министра национальной экономики Республики Казахстан от 9 ноября 2015 года № 687
Сноска. Утратил силу приказом Министра национальной экономики РК от 09.11.2015 № 687.
В соответствии с пунктом 2 Указа Президента Республики Казахстан от 1 октября 2013 года № 651 «О внесении изменений в Указ Президента Республики Казахстан от 3 мая 2005 года № 1567 «О Кодексе чести государственных служащих Республики Казахстан» и подпунктом 7) пункта 21 Положения об Агентстве Республики Казахстан по регулированию естественных монополии, утвержденного постановлением Правительства Республики Казахстан от 12 октября 2007 года № 943, ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемые Правила служебной этики государственных служащих Агентства Республики Казахстан по регулированию естественных монополий.
2. Департаменту административной работы Агентства Республики Казахстан по регулированию естественных монополий:
1) обеспечить в установленном законодательством порядке государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан обеспечить в установленном порядке его официальное опубликование в средствах массовой информации с последующим представлением в Юридический департамент сведений об опубликований;
3) довести настоящий приказ до сведения структурных подразделений и территориальных органов Агентства Республики Казахстан по регулированию естественных монополий.
3. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Председатель                               М. Оспанов
Утверждены
приказом Председателя
Агентства Республики Казахстан
по регулированию
естественных монополий
от 7 ноября года № 336-ОД
Правила служебной этики государственных служащих Агентства
Республики Казахстан по регулированию естественных монополий
1. Настоящие Правила служебной этики государственных служащих Агентства Республики Казахстан по регулированию естественных монополий (далее - Правила) разработаны в соответствии с пунктом 2 Указа Президента Республики Казахстан от 1 октября 2013 года № 651 «О внесении изменений в Указ Президента Республики Казахстан от 3 мая 2005 года № 1567 «О Кодексе чести государственных служащих Республики Казахстан» (далее – Кодекс чести), Законом Республики Казахстан «О государственной службе» и Законом Республики Казахстан» «О борьбе с коррупцией» (далее – законодательство в сфере государственной службы и о борьбе с коррупцией).

2. Қағидалар Қазақстан Республикасы Табиғи монополияларды реттеу агенттігі мен оның аумақтық департаменттерінің мемлекеттік қызметшілері (бұдан әрі – Агенттіктің мемлекеттік қызметшілері) өздерінің қызметтік міндеттерін атқаруы барысында әріптестерімен және азаматтармен өзара қарым - қатынас кезінде мінез-құлқының негізгі нормаларын айқындайды.
3. Агенттіктің мемлекеттік қызметшілер өзінің қызметінде:
1) заңдылық қағидаттарын, Қазақстан Республикасы Конституцияның, заңдары мен өзге де нормативтік құқықтық актілерінің талаптарын басшылыққа алғаны;
2) адалдық, тәртіп, жауапкершілік, белсенділік, бастамашылық танытуға және келіссөздер (кездесулер) барысында басқа тұлғаларға шыдамдылық, сыпайылық, әдептілік және құрмет көрсеткені;
3) тегiне, әлеуметтiк, лауазымдық және мүлiктiк жағдайына, жынысына, нәсiлiне, ұлтына, тiлiне, дiнге көзқарасына, нанымына, тұрғылықты жерiне және өзге де жағдайларға қарамастан адам мен азаматтың ары мен намысын құрметтегені;
4) Қазақстан халқының бірлігі мен елдегі ұлтаралық келісімді нығайтуға ықпал етуге, мемлекеттік тілге және басқа тілдерге, Қазақстан халқының салттары мен дәстүрлеріне құрметпен қарағаны;
5) адал, әділ, қарапайым да сыпайы болуға, жалпы қабылданған моральдық-этикалық нормаларды сақтауға, азаматтармен және әріптестермен қарым-қатынаста сыпайылық пен әдептілік танытқаны;
6) өзінің іс-әрекеттерімен қоғам тарапынан негізді сынға себепкер болмауға, сынағаны үшін қудалауға жол бермеуге, оң сын-ескертпелерді кемшіліктерді жою мен өзінің қызметін жақсарту үшін пайдаланғаны;
7) мемлекеттік меншіктің сақталуын қамтамасыз етеді, сеніп тапсырылған мемлекеттік меншікті, автокөлік құралдарын қоса алғанда ұтымды, тиімді және қызметтік мақсатта ғана пайдаланғаны;
8) өз міндеттерін тиісті дәрежеде орындауға, нақты қалыптасқан жағдайды ескере отырып, жұмысты ұйымдастырғаны және жоспарлағаны;
9) жұмыс уақытын тиімді пайдалануға және басқа мемлекеттік қызметшілерге ұжымда өздерінің еңбек міндеттерін орындауына кедергі келтіретін іс-қимылдардан аулақ болғаны;
10) қызметтік дәреже сатысын сақтағаны;
11) мүдделер шиеленісінің алдын алу және реттеу бойынша шаралар қабылдағаны;
12) өзінің қызметтік міндеттерін атқару кезеңінде киім киюдің іскерлік стилін ұстанғаны;
13) өзінің қызметтік міндеттемелерін орындаған кезде, мемлекеттік қызметшілердің бастамашылығын қолдауға және көтермелегені;
14) қызметтік міндеттерін тиімді орындау үшін өзінің кәсіби деңгейі мен біліктілігін арттырғаны;
15) Ар-намыс кодексінде белгіленген сыбайлас жемқорлық тәртібін сақтағаны жөн.

2. Правила определяют основные нормы поведения государственных служащих Агентства Республики Казахстан по регулированию естественных монополий его территориальных департаментов (далее – государственные служащие Агентства) в ходе исполнения ими своих служебных обязанностей, во взаимоотношениях с коллегами и гражданами.
3. Государственным служащим Агентства в своей служебной деятельности следует:
1) руководствоваться принципом законности, требованиями Конституции, законов и иных нормативных правовых актов Республики Казахстан в сфере государственной службы;
2) проявлять добросовестность, дисциплинированность, ответственность, активность, инициативность и проявлять терпение, вежливость, тактичность и уважение к другим лицам в ходе переговоров (встреч);
3) уважать честь и достоинство человека и гражданина независимо от происхождения, социального, должностного и имущественного положения, пола, расы, национальности, языка, отношения к религии, убеждений, места жительства и иных обстоятельств;
4) способствовать укреплению единства народа Казахстана и межнационального согласия в стране, уважительно относиться к государственному и другим языкам, традициям и обычаям народа Казахстана;
5) быть честными, справедливыми, скромными, соблюдать общепринятые морально-этические нормы, в общении с гражданами и коллегами проявлять вежливость и корректность;
6) своими действиями не давать повода для обоснованной критики со стороны общества, не допускать преследования за критику, использовать конструктивную критику для устранения недостатков и улучшения своей деятельности;
7) обеспечивать сохранность государственной собственности, рационально, эффективно и только в служебных целях использовать вверенную государственную собственность, включая автотранспортные средства;
8) надлежаще исполнять свои обязанности, организовывать и планировать работу, с учетом реально складывающейся обстановки;
9) эффективно использовать рабочее время и воздерживаться от действий, которые мешают другим государственным служащим в коллективе выполнять их трудовые обязанности;
10) соблюдать служебную субординацию;
11) принимать меры по предотвращению и урегулированию конфликта интересов;
12) придерживаться делового стиля одежды в ходе исполнения своих служебных обязанностей;
13) поддерживать и поощрять инициативность государственных служащих при выполнении ими своих функций и обязанностей;
14) повышать свой профессиональный уровень и квалификацию для эффективного исполнения служебных обязанностей;
15) соблюдать антикоррупционное поведение, установленное Кодексом чести.

4. Агенттіктің мемлекеттік қызметшісі мемлекеттік саясат және қызметтік ісінің мәселелері жөніндегі өз пікірін, егер ол:
1) мемлекет саясатының негізгі бағыттарына сәйкес келмесе;
2) жариялауға рұқсат етілмеген қызметтік ақпаратты ашатын болса;
3) мемлекеттің лауазымды тұлғаларының, мемлекеттік басқару органдарының, басқа мемлекеттік қызметшілердің атына әдепке сай емес сөздер айтудан тұрса, көпшілік алдында білдіруіне болмайды.
5. Агенттікте мемлекеттік қызмет және еңбек саласындағы Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген жағдайларды қоспағанда кадрлық шешімдерді қабылдаған кезде мемлекеттік қызметшілерге кемсітудің кез-келген нысандарына, сондай-ақ жекелеген мемлекеттік қызметшілерге тамыр-таныстық, артықшылықтар мен жеңілдіктер дің кез-келген нысанына жол берілмейді.
6. Агенттіктің мемлекеттік қызметшісі қызметтен тыс уақытта:
1) қызметтен тыс уақытта жалпы қабылданған моральдық-этикалық нормаларды ұстануға, қоғамға жат мінез-құлық жағдайларына жол бермеуі;
2) қарапайымдылық танытуға және өзінің жеке өмірінде теріс қоғамдық пікір туғызатын іс-әрекеттерге жол бермеуі;
3) Агенттік мемлекеттік қызметшісінің жоғары атағына кір келтіруі мүмкін кез-келген жеке байланыстардан қашуы қажет.
Қызметтен тыс қатынастарда Агенттіктің мемлекеттік қызметшілері осы Қағидалардың және мемлекеттік қызмет саласында және сыбайлас жемқорлықпен күрес туралы заңнаманың талаптарын сақтағаны және Агенттіктің мемлекеттік қызметшісінің беделіне, намысына нұқсан келтіруі немесе оның ақиқаттығына, әділдігіне, объективтілігіне және әділ сыншылдығына күмән келтіруі мүмкіндіктерінен қашқаны жөн.
7. Табиғи монополиялар және реттелетін нарықтар субъектілеріне тексерулерді жүзеге асыру кезінде Агенттіктің мемлекеттік қызметшісі:
1) Табиғи монополиялар және реттелетін нарықтар субъектілерін әділ, объективті тексереді;
2) тексерілетін субъектілердің құқықтары мен заңды мүдделерін сақтайды;
3) тексеруге әсер етуі мүмкін табиғи монополиялар субъектілері мен реттелетін нарықтар өкілдерімен өзара қарым-қатынастан қашады.

4. Государственным служащим не следует публично выражать свое мнение по вопросам государственной политики и служебной деятельности, если оно:
1) не соответствует основным направлениям политики государства;
2) раскрывает служебную информацию, которая не разрешена к обнародованию;
3) содержит неэтичные высказывания в адрес должностных лиц государства, органов государственного управления, других государственных служащих.
5. В Агентстве не допускаются любые формы дискриминации государственных служащих при принятии кадровых решений, а также любые формы протекционизма, привилегий и льгот отдельным государственным служащим, за исключением случаев, установленных законодательством Республики Казахстан в сферах государственной службы и труда.
6. Во внеслужебное время государственному служащему Агентства необходимо:
1) придерживаться общепринятых морально-этических норм, не допускать случаев антиобщественного поведения;
2) не допускать действий, вызывающих негативный общественный резонанс, воздерживаться от поведения, которое может навредить их репутации;
3) избегать любых личных связей, которые могут скомпрометировать высокое звание государственного служащего Агентства.
Во внеслужебных отношениях государственным служащим Агентства следует соблюдать требования настоящих Правил и законодательства в сфере государственной службы и о борьбе с коррупцией и избегать всего, что могло бы опорочить авторитет, достоинство государственного служащего Агентства или вызвать сомнения в его честности, справедливости, объективности и беспристрастности.
7. При осуществлении проверки субъектов естественных монополий и регулируемых рынков государственный служащий Агентства:
1) справедливо, объективно проверяет субъектов естественных монополий и регулируемых рынков;
2) соблюдает права и законные интересы проверяемых субъектов;
3) избегает взаимоотношения с представителями субъекта естественной монополий и регулируемых рынков, которые могут повлиять на проверку.