"Автомобиль көлігімен тасымалдау процессінде қауіпсіздікті қамтамасыз ету" кәсіби стандартын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Көлік және коммуникация министрінің 2013 жылғы 20 қарашадағы № 904 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2013 жылы 19 желтоқсанда № 8967 тіркелді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрінің м.а. 2016 жылғы 25 ақпандағы № 224 бұйрығымен
Ескерту. Бұйрықтың күші жойылды - ҚР Инвестициялар және даму министрінің м.а. 25.02.2016 № 224 бұйрығымен.
Қазақстан Республикасының 2007 жылғы 15 мамырдағы Еңбек кодексінің 138-5-бабының 3-тармағына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған «Автомобиль көлігімен тасымалдау процесінде қауіпсіздікті қамтамасыз ету» кәсіби стандарты бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Көлік және коммуникация министрлігінің Кадр және әкімшілік жұмыс департаменті (Е.Е. Хасенов):
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде заңнамада белгіленген тәртіппен мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бұйрық Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін, бұқаралық ақпараттар құралдарында ресми жариялануын, соның ішінде Қазақстан Республикасы Көлік және коммуникация министрлігінің интернет-ресурсында және Қазақстан Республикасы мемлекеттік органдарының интранет-порталында орналастыруды;
3) осы бұйрық Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін он күнтізбелік күн ішінде «Қазақстан Республикасы Әділет министрлігі Республикалық құқықтық ақпарат орталығы» Шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік мекемесінің «Әділет» ақпараттық-құқықтық жүйесінде ресми жариялауға көшірмесін жолдауды;
4) осы бұйрық Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін бес жұмыс күні ішінде мемлекеттік тіркеу туралы және бұқаралық ақпарат құралдарында жариялауға жіберу туралы мәліметтерді Қазақстан Республикасы Көлік және коммуникация министрлігінің Заң департаментіне ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылауды өзіме қалдырамын.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Министр                               А. Жұмағалиев
«КЕЛІСІЛДІ»
Қазақстан Республикасының
Еңбек және халықты
әлеуметтік қорғау министрі
_____________ Т. Дүйсенова
2013 жылғы 26 қараша
Қазақстан Республикасы
Көлік және коммуникация министрінің

Об утверждении профессионального стандарта "Обеспечение безопасности перевозочного процесса на автомобильном транспорте"
Приказ Министра транспорта и коммуникаций Республики Казахстан от 20 ноября 2013 года № 904. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 19 декабря 2013 года № 8967. Утратил силу приказом и.о. Министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан от 25 февраля 2016 года № 224
Сноска. Утратил силу приказом и.о. Министра по инвестициям и развитию РК от 25.02.2016 № 224 (вводится в действие со дня его официального опубликования).
В соответствии с пунктом 3 статьи 138-5 Трудового кодекса Республики Казахстан от 15 мая 2007 года, ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемый профессиональный стандарт «Обеспечение безопасности перевозочного процесса на автомобильном транспорте».
2. Департаменту кадровой и административной работы Министерства транспорта и коммуникаций Республики Казахстан (Хасенов Е.Е.) обеспечить:
1) в установленном законодательством порядке государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан, официальное опубликование в средствах массовой информации, в том числе размещение его на интернет-ресурсе Министерства транспорта и коммуникаций Республики Казахстан и на интранет-портале государственных органов Республики Казахстан;
3) в течение десяти календарных дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан, направление копии на официальное опубликование в информационно-правовую систему «Әділет» республиканского государственного предприятия на праве хозяйственного ведения «Республиканский центр правовой информации Министерства юстиции Республики Казахстан»;
4) представление в Юридический департамент Министерства транспорта и коммуникаций Республики Казахстан сведений о государственной регистрации и о направлении на опубликование в средствах массовой информации в течение 5 рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа оставляю за собой.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр                                    А. Жумагалиев
«СОГЛАСОВАН»:
Министр труда и социальной
защиты населения
Республики Казахстан
___________ Т. Дуйсенова
26 ноября 2013 года
Утвержден
приказом Министра транспорта и
коммуникаций Республики Казахстан

2013 жылғы «20» қараша № 904
бұйрығымен бекітілген
«Автомобиль көлігінде тасымалдау процесінің
қауіпсіздігін қамтамасыз ету» кәсіби стандарты
1. Жалпы бөлім
1. «Автомобиль көлігінде тасымалдау процесінің қауіпсіздігін қамтамасыз ету» кәсіби стандарты (бұдан әрі - КС) «Басқа санаттарға енгізілмеген басқа да кәсіби, ғылыми және техникалық қызмет» кәсіптік қызмет саласындағы біліктілік деңгейіне, құзыретіне, мазмұнына, сапасына және еңбек жағдайларына қойылатын талаптарды анықтайды және:
1) еңбек саласы мен кәсіби білім беру саласының өзара қарым-қатынасын реттеуге;
2) даярлау, біліктілікті арттыру және кәсіби қайта даярлау бағдарламаларын әзірлеу талаптарын регламенттеуге;
3) персоналды аттестаттау және сертификаттау кезінде қызметкерлердің құзыреттерін бағалау талаптарын регламенттеуге арналған.
2. КС негізгі пайдаланушылары:
1) білім беру ұйымдарының түлектері, қызметкерлер;
2) ұйымдардың басшылары, ұйымдардың персоналын басқару бөлімшелерінің басшылары мен мамандары;
3) білім берудің мемлекеттік бағдарламаларын әзірлейтін мамандар;
4) мамандардың кәсіби даярлығын бағалау және біліктілігіне сәйкестігін растау саласындағы мамандар болып табылады.
3. КС негізінде біліктілік сипаттамалары, лауазымдық нұсқаулықтар, ұйымдардың үлгілік оқыту бағдарламалары, үлгілік оқыту жоспарлары, ұжымдық стандарттар әзірленеді.
4. Осы КС мынадай терминдер мен анықтамалар қолданылады:
1) біліктілік – қызметкердің еңбек қызметінің белгілі бір түрі шеңберінде нақты функцияларды сапалы орындауға дайындығы;
2) біліктілік деңгейі – күрделілігі, еңбек қызметтерінің стандартты еместігі, жауапкершілігі мен дербестігі параметрлері бойынша жіктелетін қызметкерлердің құзыретіне қойылатын талаптар жиынтығы;
3) еңбек мәні – белгілі бір еңбек құралдарының көмегімен өнім жасау мақсатында қызметкердің іс-қимылы бағытталатын зат;
4) еңбек құралдары – қызметкердің еңбек мәнін бастапқы күйден өнімге айналдыру үшін пайдаланатын құралдары;
5) еңбек қызметінің түрі – еңбек функциялары мен оларды орындауға қажеттi құзыреттiлiктердiң тұтас жиынымен құралған кәсіби қызмет саласының құрамдас бөлігі;
6) еңбек функциясы – бизнес-үдеріспен анықталатын және оларды орындауга қажетті құзыреттердің болуын болжамайтын еңбек қызметінің біріктірілген және дербес жиынтығын көрсететін еңбек қызметі түрлерінің бір бөлігі;
7) кәсіби қызмет саласы – ортақ интеграциялық негiзi (мiндетi, нысандары, технологиялары, соның iшiнде еңбек құралдары ұқсас немесе жақын) бар және ұқсас еңбек функциялары мен оларды орындайтын құзыреттiлiктерiнiң болжалды жиынынан тұратын саланың еңбек қызметi түрлерiнiң жиынтығы;

от 20 ноября 2013 года № 904
Профессиональный стандарт
«Обеспечение безопасности перевозочного процесса
на автомобильном транспорте»
1. Общие положения
1. Профессиональный стандарт «Обеспечение безопасности перевозочного процесса на автомобильном транспорте» (далее – ПС) определяет в области профессиональной деятельности «Прочая профессиональная, научная и техническая деятельность, не включенная в другие категории» требования к уровню квалификации, компетенции, содержанию, качеству и условиям труда и предназначен для:
1) регулирования взаимодействия трудовой сферы и сферы профессионального образования;
2) регламентации требований для разработки программ подготовки, повышения квалификации и профессиональной переподготовки;
3) регламентации требований для оценки компетенций работников при аттестации и сертификации персонала.
2. Основными пользователями ПС являются:
1) выпускники организаций образования, работники;
2) руководители организаций, руководители и специалисты подразделений управления персоналом организаций;
3) специалисты, разрабатывающие государственные образовательные программы;
4) специалисты в области оценки профессиональной подготовленности и подтверждения соответствия квалификации специалистов.
3. На основе ПС разрабатываются квалификационные характеристики, должностные инструкции, типовые учебные программы, типовые учебные планы, корпоративные стандарты организаций.
4. В настоящем ПС применяются следующие термины и определения:
1) квалификация – готовность работника к качественному выполнению конкретных функций в рамках определенного вида трудовой деятельности;
2) квалификационный уровень – совокупность требований к компетенциям работников, дифференцируемых по параметрам сложности, нестандартности трудовых действий, ответственности и самостоятельности;
3) предмет труда – предмет, на который направлены действия работника с целью создания продукта при помощи определенных средств труда;
4) средства труда – средства, используемые работником для преобразования предмета труда из исходного состояния в продукт;
5) вид трудовой деятельности – составная часть области профессиональной деятельности, сформированная целостным набором трудовых функций и необходимых для их выполнения компетенций;
6) трудовая функция – составная часть вида трудовой деятельности, представляющая собой интегрированный и относительно автономный набор трудовых действий, определяемых бизнес-процессом и предполагающий наличие необходимых компетенций для их выполнения;
7) область профессиональной деятельности – совокупность видов трудовой деятельности отрасли, имеющая общую интеграционную основу (аналогичные или близкие назначение, объекты, технологии, в том числе средства труда) и предполагающая схожий набор трудовых функций и компетенций для их выполнения;

8) кәсіби стандарттың бірлігі – осы қызмет түрі үшін тұтас, аяқталған, қатысымды дербес және маңызды болып табылатын нақты еңбек функциясының ашық сипаттамасы тұратын кәсіби стандарттың құрылымдық элементі;
9) кәсіп – арнайы дайындықтың, жұмыс тәжірибесінің нәтижесінде пайда болған арнайы теориялық білім мен практикалық дағдылар кешенін білуді талап ететін еңбек қызметінің түрі;
10) құзыреттілік – еңбек қызметінде білімін, білігі және тәжірибесін қолдану қабілеті;
11) лауазым – қызметтік өкілеттіктер және қызметтік міндеттер шеңберін жүктейтін жұмыс берушінің құрылымдық бірлігі;
12) міндет – нақты бір еңбек мәндері мен құралдарын пайдалана отырып еңбек функциясын іске асырумен және нәтижеге қол жеткізумен байланысты іс-қимыл жиынтығы;
13) сала – өндіретін өнім, өндіріс технологиясы, негізгі қорлар мен жұмыс істейтіндердің кәсіби біліктері ортақ ұйымдар жиынтығы;
14) салалық біліктілік шеңбері (бұдан әрі - СБШ)– салада танылатын біліктілік деңгейлерінің құрылымдық сипаттамасы;
15) ұлттық біліктілік шеңбері (бұдан әрі - ҰБШ)– еңбек нарығында танылатын біліктілік деңгейлерінің құрылымдық сипаттамасы;
16) функционалдық карта – бiр немесе өзге де кәсiби қызмет саласы шеңберінде белгілі бір қызмет түрiн орындайтын қызметкердің еңбек функциялары мен мiндеттерiнiң құрылымдық сипаттамасы.
2. КС паспорты
5. КС паспорты мынаны анықтайды:
1) экономикалық қызмет түрі (кәсіптік қызмет саласы):
Экономикалық қызметтің түрін жалпы сыныптауышы (бұдан әрі - 03-2007 ҚР МС) «4.90 Басқа санаттарға енгізілмеген басқа да кәсіби, ғылыми және техникалық қызмет»
2) экономикалық қызмет түрінің (кәсіптік қызмет саласының) негізгі мақсаты:
автомобиль көлігінде тасымалдау процесінің қауіпсіздігін қамтамасыз ету;
3) осы КС 1-қосымшасына сәйкес біліктілік деңгейлері бойынша еңбек қызметінің (кәсіптің) түрлері.
3. Еңбек қызметі түрлерінің (кәсіптің) карточкалары
1-параграф «Қозғалыс қауіпсіздігі инженері»
6. Еңбек қызмет түрінің (кәсіптің) карточкасы мынадан тұрады:
1) біліктілік деңгейі: ҰБШ бойынша – 5, СБШ бойынша – 5;
2) Қазақстан Республикасының Мемлекеттік сыныптауышы базалық тобы бойынша (бұдан әрі – ҚР МС 01-2005): 2145 «Машина жасаушы технологтар, инженер-механиктер»;
3) лауазымның (кәсіптің) ықтимал атаулары: жол қозғалыс қауіпсіздігі инженері, автокөлік қауіпсіздігі инженері;

8) единица профессионального стандарта – структурный элемент ПС, содержащий развернутую характеристику конкретной трудовой функции, которая является целостной, завершенной, относительно автономной и значимой для данного вида трудовой деятельности;
9) профессия – род трудовой деятельности, который требует владения комплексом специальных теоретических знаний и практических навыков, приобретенных в результате специальной подготовки, опыта работы;
10) компетенция – способность применять знания, умения и опыт в трудовой деятельности;
11) должность – структурная единица работодателя, на которую возложен круг должностных полномочий и должностных обязанностей;
12) задача – совокупность действий, связанных с реализацией трудовой функции и достижением результата с использованием конкретных предметов и средств труда;
13) отрасль – совокупность организаций, для которых характерна общность выпускаемой продукции, технологии производства, основных фондов и профессиональных навыков работающих;
14) отраслевая рамка квалификаций (далее - ОРК) – структурированное описание квалификационных уровней, признаваемых в отрасли;
15) национальная рамка квалификаций (далее - НРК) – структурированное описание квалификационных уровней, признаваемых на рынке труда;
16) функциональная карта – структурированное описание трудовых функций и задач, выполняемых работником определенного вида деятельности в рамках той или иной области профессиональной деятельности.
2. Паспорт ПС
5. Паспорт ПС определяет следующее:
1) вид экономической деятельности (область профессиональной деятельности):
Общий классификатор видов экономической деятельности (далее - ГК РК 03-2007) «74.90 Прочая профессиональная, научная и техническая деятельность, не включенная в другие категории»;
2) основная цель вида экономической (области профессиональной) деятельности:
обеспечение безопасности перевозочного процесса на автомобильном транспорте;
3) виды трудовой деятельности (профессии) по квалификационным уровням согласно приложению 1 к настоящему ПС.
3. Карточки видов трудовой деятельности (профессий)
Параграф 1 «Инженер по безопасности движения»
6. Карточка вида трудовой деятельности (профессии) содержит:
1) квалификационный уровень: по НРК – 5; по ОРК – 5;
2) базовая группа по Государственному классификатору занятий Республики Казахстан (далее – ГК РК 01 – 2005): 2145 «Инженеры-механики и технологи машиностроения»;
3) возможные наименования должности (профессии): инженер по безопасности дорожного движения, инженер по безопасности автотранспорта;

4) атқарылатын еңбек қызметінің жиынтық сипаттамасы - субъектімен автокөлік құралдарын қауіпсіздік және апатсыз пайдалануды қамтамасыз ету жөніндегі шараларды ұйымдастыру және іске асыру;
5) ықтимал жұмыс орындары, жұмысшының кәсіптік білімі мен оқуына қойылатын талаптар, біліктілікті растайтын сертификаттардың қажеттілігі, практикалық жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар, жұмысқа рұқсат берудің ерекше талаптары осы КС 2-қосымшасының «Кәсіп бойынша ықтимал жұмыс орындары. Қозғалыс қауіпсіздігі инженерінің еңбек жағдайына, білімі және жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар» деген 1-кестесінде келтірілген.
4 КС бірліктерінің тізбесі
7. КС бірліктерінің тізбесі осы КС 3-қосымшасында келтірілген және шифр мен КС бірліктері атауларынан тұрады.
5. КС бірліктерінің сипаттамасы
8. КС бірліктерінің сипаттамасы осы КС 4-қосымшасында келтірілген.
6. Осы КС негізінде берілетін сертификаттардың түрлері
9. Осы КС негізінде мамандардың кәсіптік дайындығын бағалау және біліктілік сәйкестігін растау саласындағы ұйымдармен сертификаттар беріледі.
10. Осы КС негізінде берілетін сертификаттардың түрлері сертификат алу үшін игеру қажет болатын осы КС 3-қосымшасында көзделген КС бірліктерінің тізбесіне сәйкес анықталады.
7. КС әзірлеушілері, келісу парағы, сараптамасы және тіркелуі
11. КС әзірлеушісі Қазақстан Республикасы Көлік және коммуникация министрлігі болып табылады.
12. КС келісу парағы осы КС 5-қосымшасында келтірілген.
«Автомобиль көлігінде тасымалдау
процесінің қауіпсіздігін қамтамасыз ету»
кәсіби стандартына
1-қосымша
Біліктілік деңгейлері бойынша еңбек қызметінің
(кәсіптің) түрлері
р/с №
Қызмет түрінің атауы
Еңбек нарығының процестерін ескерумен кәсіптің атауы
ҚР 01-2005 МС сәйкес кәсіп атауы
СБШ біліктілік деңгейі
БТБА бойынша разряды
Автокөлік құралдарын қауіпсіз және авариясыз пайдалануды қамтамасыз ету
Қозғалыс қауіпсіздігі инженері
Қозғалыс қауіпсіздігі инженері
5
-
Ескертпе: БТБА – Жұмысшылардың жұмыстары мен кәсіптерінің бірыңғай тарифтік-біліктілік анықтамалығы.
«Автомобиль көлігінде тасымалдау
процесінің қауіпсіздігін қамтамасыз ету»
кәсіби стандартына
2-қосымша
1-кесте
Кәсібі бойынша ықтимал жұмыс орындары Қозғалыс
қауіпсіздігі инженерінің еңбек жағдайларына, біліміне
және тәжірибесіне қойылатын талаптар
Кәсібі бойынша болуы мүмкін жұмыс орындары ( ұйымдар)
Жолаушылар және жүктерді тасымалдау бойынша автокөлік ұйымдары
Зиянды және қауіпті еңбек жағдайы
-
Жұмысқа рұқсат берудің ерекше жағдайлары
-
СБШ біліктілік деңгейі
Кәсіби білім алу және оқыту деңгейі
Талап етілетін жұмыс тәжірибесі
5
(Қозғалыс қауіпсіздігі инженері)
Тиісті мамандығы бойынша техникалық білімі (орта арнайы немесе орта кәсіби) және практикалық жұмыс тәжірибесі
І санатты қозғалыс қауіпсіздігі технигі лауазымында жұмыс өтілі кемінде 3 жыл
Тиісті мамандығы бойынша техникалық білімі (жоғары немесе жоғары оқу орнынан кейінгі)
Жұмыс тәжірибесіз
5
(II санатты қозғалыс қауіпсіздігі инженері)
Тиісті мамандығы бойынша техникалық білімі (жоғары немесе жоғары оқу орнынан кейінгі)
Санатсыз қозғалыс қауіпсіздігі инженері лауазымында жұмыс өтілі кемiнде 3 жыл
5
(I санатты қозғалыс қауіпсіздігі инженері)
Тиісті мамандығы бойынша техникалық білімі (жоғары немесе жоғары оқу орнынан кейінгі) және практикалық жұмыс тәжірибесі
II санатты қозғалыс қауіпсіздігі инженері лауазымында жұмыс өтілі кемiнде 2 жыл
«Автомобиль көлігінде тасымалдау
процесінің қауіпсіздігін қамтамасыз ету»
кәсіби стандартына
3-қосымша
КС бірліктерінің тізімі
1-кесте
«Қозғалыс қауіпсіздігі инженері»
еңбек қызметінің (кәсіптің) түрі
Шифрі
Еңбек функцияларының атауы
Ф 1

4) обобщенное описание выполняемой трудовой деятельности - осуществление субъектом организации и реализации мер по обеспечению безопасной и безаварийной эксплуатации автотранспортных средств;
5) возможные места работы, требования к профессиональному образованию и обучению работника, необходимость сертификатов, подтверждающих квалификацию, требования к практическому опыту работы, особые условия допуска к работе приведены в таблице 1 «Возможные места работы по профессии. Требования к условиям труда, образованию и опыту работы» приложения 2 к настоящему ПС.
4. Перечень единиц ПС
8. Перечень единиц ПС приведен в таблице 1 приложения 3 к настоящему ПС и содержит шифр и наименование единицы ПС.
5. Описание единиц ПС
9. Описание единиц ПС приведено в приложении 4 к настоящему ПС.
6. Виды сертификатов, выдаваемых на основе ПС
10. Организациями в области оценки профессиональной подготовленности и подтверждения соответствия квалификации специалистов выдаются сертификаты на основе настоящего ПС.
11. Виды сертификатов, выдаваемые на основе настоящего ПС, определяются в соответствии с перечнем единиц ПС, освоение которых необходимо для получения сертификата, предусмотренным в приложении 3 настоящего ПС.
7. Разработчики, лист согласования,
экспертиза и регистрация ПС
12. Разработчиком ПС является Министерство транспорта и коммуникаций Республики Казахстан.
13. Лист согласования ПС приведен в приложении 5 к настоящему ПС.
Приложение 1
к Профессиональному стандарту
«Обеспечение безопасности перевозочного
процесса на автомобильном транспорте»
Виды трудовой деятельности (профессии)
по квалификационным уровням
п/п
Наименование
вида деятельности
Наименование
профессии с учетом тенденций рынка труда
Наименование профессии согласно ГК РК 01-2005
Квалификационный
уровень ОРК
Разряд
по ЕТКС
Обеспечение безопасной и безаварийной эксплуатации автотранспортных средств
Инженер по безопасности движения
Инженер по безопасности движения
5
-
Примечание: ЕТКС - Единый тарифно-квалификационный справочник работ и профессий рабочих.
Приложение 2
к Профессиональному стандарту
«Обеспечение безопасности перевозочного
процесса на автомобильном транспорте»
Таблица 1
Возможные места работы по профессии.
Требования к условиям труда, образованию
и опыту работы инженера по безопасности движения
Возможные места работы по
профессии (организации)
Автотранспортные организации по перевозке грузов и пассажиров
Вредные и опасные условия труда
-
Особые условия допуска к работе
-
Квалификационный
уровень ОРК
Уровень профессионального
образования и обучения
Требуемый опыт работы
5
(инженер по безопасности движения)
Техническое (среднее специальное или среднее профессиональное) образование по соответствующей специальности и практический опыт работы
стаж работы в должности техника по безопасности движения I категории не менее 3 лет
Техническое (высшее или послевузовское) образование по соответствующей специальности
без опыта работы
5
(инженер по безопасности движения II категории)
Техническое (высшее или послевузовское) образование по соответствующей специальности
стаж работы в должности инженера по безопасности движения без категории не менее 3 лет
5
(инженер по безопасности движения I категории)
Техническое (высшее или послевузовское) образование по соответствующей специальности и практический опыт работы
стаж работы в должности инженера по безопасности движения II категории не менее 2 лет
Приложение 3
к Профессиональному стандарту
«Обеспечение безопасности перевозочного
процесса на автомобильном транспорте»
Перечень единиц ПС
Таблица 1
Вид трудовой деятельности (профессии)
«Инженер по безопасности движения»
Шифр
Наименование трудовой функции (единицы профессионального стандарта)
Ф 1

Ұйымның барлық қызметкерлерінің «Автокөлік құралдарын техникалық пайдалану ережесін бекіту туралы» ҚР Үкіметінің 2008 жылғы 28 ақпандағы № 203 қаулысымен бекітілген автокөлік құралдарын техникалық пайдалану ережелерін, «Қазақстан Республикасы Жол қозғалысының ережелерiн, Көлiк құралдарын пайдалануға жiберу жөнiндегi негiзгi ережелер мен жол қозғалысының қауiпсiздiгiн қамтамасыз ету бойынша лауазымды адамдар мен жол қозғалысына қатысушылардың мiндеттерiн және Арнайы түстiк-графикалық схемалар бойынша арнайы түстiк және дыбыстық белгiлермен жабдықталуға және боялуға жататын жедел және арнайы қызметтердiң, көлiктiң тiзбесiн бекiту туралы» Қазақстан Республикасы Үкіметінің 1997 жылғы 25 қарашадағы № 1650 қаулысымен бекітілген Жол қозғалысы ережелерін және жол қозғалысы қауіпсіздігі мәселелері бойынша басқа да басқарушы құжаттардың орындалуына жүйелі бақылауды жүзеге асыру
Ф 2
Жүргізушілердің рейс алдындағы және рейстен кейінгі медициналық қараудан өтуін, медициналық қайта куәландырудың белгіленген мерзімдерінің сақталуына бақылауды жүзеге асыру
Ф 3
Автокөлік ұйымында жол-көліктік оқиғаларын жою үшін алдын алу жұмыстарын ұйымдастыру
Ф 4
Біліктілік классын беру және төмендету бойынша ұйымның аттестациялық коммисия жұмысына қатысу
Ф 5
Қызметті автокөлік құралдарын пайдалануымен байланысты жүргізушілер мен басқа жұмысшылардың кәсіби шеберлігін арттыру бойынша шараларды ұйымдастыру
Ф 6
Жол қозғалыс қауіпсіздігін қамтамасыз етуімен байланысты мәселелер бойынша Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің Жол полиция комитетінің аумақтық органдарымен қарым-қатынас
Ф 7
Автокөлік құралдарын жолға шығару кезінде және олардың гаражға қайту кезіндегі бақылау посттарының жұмыс сапасын тексеру
Ф 8
Жол қозғалыс қауіпсіздігі мәселелері бойынша бар бұйрықтарды және үкімдерді қайта қарау немесе күшін жою, жаңасын әзірлеу
Ф 9
Қозғалыс қауіпсіздігін қамтамасыз ету және жол-көліктік оқиғаларды ескертуге қатысты ұйымның барлық қызметтері мен бөлімшелерінің жұмысын тексеру және ұйымның басшылығына анықталған бұзушылықтар мен кемшіліктерді жоюға нақты шараларды қолдану үшін ұсыныстар беру
Ескертпе: Ф – функция.
«Автомобиль көлігінде тасымалдау
процесінің қауіпсіздігін қамтамасыз ету»
кәсіби стандартына
4-қосымша
КС бірліктерінің сипаты
1-кесте
«Қозғалыс қауіпсіздігі инженері» еңбек қызметінің
(кәсібінің) түрі
Шифрі
Еңбек заттары
Еңбек құралдары
Міндеттер
Шеберлігі және дағдылары
Білімі
Ф 1
Ұйымның жарамды автокөлік құралдарын және өндірістік қызметке білікті персоналды жіберуді ұйымдастыру
Маршруттық парақтар, техникалық құжаттама, қозғалыс қауіпсіздігі бойынша есептілік, жолға шығатын автокөлік құралдарының техникалық күйі бойынша есептілік

Осуществление систематического контроля за выполнением всеми работниками организации Правил технической эксплуатации автотранспортных средств, утвержденных постановлением Правительства от 28 февраля 2008 года № 203 «Об утверждении Правил технической эксплуатации автотранспортных средств», правил дорожного движения, утвержденных постановлением Правительства Республики Казахстан от 25 ноября 1997 года № 1650 «Об утверждении Правил дорожного движения Республики Казахстан. Основных положений по допуску транспортных средств к эксплуатации и обязанностей должностных лиц и участников дорожного движения по обеспечению безопасности дорожного движения и Перечня оперативных и специальных служб, транспорт которых подлежит оборудованию специальными световыми и звуковыми сигналами и окраске по специальным цветографическим схемам» и руководящих документов по вопросам обеспечения безопасности дорожного движения
Ф 2
Осуществление контроля за прохождением водителями предрейсовых и послерейсовых медицинских осмотров, за соблюдением установленных сроков медицинского переосвидетельствования
Ф 3
Организация в автотранспортной организации профилактической работы по искоренению дорожно-транспортных происшествий
Ф 4
Участие в работе аттестационной комиссии организации по присвоению и понижению класса квалификации
Ф 5
Организация мероприятий по повышению профессионального мастерства водителей и работников, деятельность которых связана с эксплуатацией автотранспортных средств
Ф 6
Взаимодействие с территориальными органами Комитета дорожной полиции Министерства внутренних дел Республики Казахстан по вопросам, связанным с обеспечением безопасности дорожного движения
Ф 7
Проверка качества работы контрольных постов при выпуске автотранспортных средств на линию и их возвращении в гараж
Ф 8
Разработка новых, пересмотр или отмена существующих приказов и указаний по вопросам безопасности дорожного движения
Ф 9
Проверка работы всех служб и подразделений организации в части, касающейся обеспечения безопасности движения и предупреждения дорожно-транспортных происшествий, и предоставление руководству организации предложений для принятия действенных мер по устранению выявленных нарушений и недостатков
Примечание: Ф – функция.
Приложение 4
к Профессиональному стандарту
«Обеспечение безопасности перевозочного
процесса на автомобильном транспорте»
Описание единиц ПС
Таблица 1
Вид трудовой деятельности (профессии)
«Инженер по безопасности движения»
Шифр
Предметы
труда
Средства
труда
Задачи
Умения
и навыки
Знания
Ф 1
Организация допуска исправных автотранспортных средств организации и квалифицированного персонала к производственной деятельности
Маршрутные листы, техническая документация, отчетность по безопасности движения, отчетность по техническому состоянию автотранспортных средств, выпускаемых на линию

М 1-1 Жүргізушілердің тәртіпті сақтауын және олардың жолдағы жұмыс сапасын бақылау
Персонал жұмысының тәртібі мен сапасын бақылау бойынша дағдылары
Жол қозғалысы қауіпсіздігін қамтамасыз ету бойынша «Қазақстан Республикасы Жол қозғалысының ережелерiн, Көлiк құралдарын пайдалануға жiберу жөнiндегi негiзгi ережелер мен жол қозғалысының қауiпсiздiгiн қамтамасыз ету бойынша лауазымды адамдар мен жол қозғалысына қатысушылардың мiндеттерiн және Арнайы түстiк-графикалық схемалар бойынша арнайы түстiк және дыбыстық белгiлермен жабдықталуға және боялуға жататын жедел және арнайы қызметтердiң, көлiктiң тiзбесiн бекiту туралы» Қазақстан Республикасы Үкіметінің 1997 жылғы 25 қарашадағы № 1650 қаулысымен бекітілген жол қозғалысы ережелерін, Автокөлік құралдарының қауіпсіздігіне қойылатын талаптар» техникалық регламентін, еңбекті қорғау нормаларын, қауіпсіздік техникасын, өндірістік санитария және өртке қарсы қорғанысты білу
М 1-2 Тасымал түрлеріне және жүргізушілердің біліктілігіне сәйкес келетін жолға шығарылатын автокөлік құралдарының тиісті техникалық күйін бақылау
Автокөлік құралдарының техникалық күйін бақылау бойынша, нақты тасымал түрі үшін автокөлік құралдарының түрін рационалды таңдау бойынша дағдылары
Автокөлік құралдарының құрылысын, қызметін және конструктивтік ерекшеліктерін білу, автокөлік құралдарының техникалық пайдалануын білу
М 1-3 Басқару құқығы жүргізуші куәлігіне сәйкес қана берілген көлік құралдарын басқаруға жүргізушілерді жіберуді бақылау
Нормативтік құқықтық құжаттамаға сәйкес ұйым персоналына автокөлік құралдары мен жабдыққа кіруіне рұқсат беруді ұйымдастыру дағдылары
Еңбек заңнамасының негіздерін, автомобиль көлігі саласындағы салалық және ұлттық стандарттарды білу
М 1-4 Қозғалыс қауіпсіздігі бойынша есепке алуды және белгіленген есеп беруді жүргізу
Қозғалыс қауіпсіздігі бойынша құжаттаманы жүргізу дағдылары
Қозғалыс қауіпсіздігі бойынша есепке алу мен есептілікті жүргізу тәртібін, «Автомобиль көлігі туралы» Қазақстан Республикасының Заңын білу
Ф 2
Жауапты жұмысты атқаратын персонал денсаулығының жағдайы
Ұйымның жүргізушілерін медициналық қарау және медициналық қайта куәландыру өткізуіне есеп беру
М 2-1 Жүргізушілердің рейс алдындағы және рейстен кейінгі медициналық тексерістен өтуін бақылау
Жүргізушілердің рейс алдындағы және рейстен кейінгі медициналық тексерудің өткізуі мен нәтижелері туралы есеп беруді өңдеу және талдау дағдылары
Жүргізушілердің рейс алдындағы және рейстен кейінгі медициналық қаралудан өткізу әдістемесін, еңбекті қорғау нормаларын, қауіпсіздік техникасын, өндірістік санитария және өртке қарсы қорғанысты білу

З 1-1 Контроль за соблюдением дисциплины водителей и качеством их работы на линии
Навыки по контролю за дисциплиной и качеством работы персонала
Знание правил дорожного движения, утвержденных постановлением Правительства Республики Казахстан от 25 ноября 1997 года № 1650 «Об утверждении Правил дорожного движения Республики Казахстан. Основных положений по допуску транспортных средств к эксплуатации и обязанностей должностных лиц и участников дорожного движения по обеспечению безопасности дорожного движения и Перечня оперативных и специальных служб, транспорт которых подлежит оборудованию специальными световыми и звуковыми сигналами и окраске по специальным цветографическим схемам» по обеспечению безопасности дорожного движения, технического регламента «Требования к безопасности автотранспортных средств», внутреннего трудового распорядка организации, норм охраны труда, техники безопасности, производственной санитарии и противопожарной защиты
З 1-2 Контроль за надлежащим техническим состоянием выпускаемого на линию автотранспортных средств, соответствующих видам перевозок и квалификации водителей
Навыки по контролю за техническим состоянием автотранспортных средств, по рациональному подбору типа автотранспортных средств для конкретного вида перевозок
Знание устройства, назначения и конструктивных особенностей автотранспортных средств, технической эксплуатации автотранспортных средств
З 1-3 Контроль допуска водителей к управлению только теми транспортными средствами, право управления которыми предоставлено в соответствии с водительскими удостоверениями
Навыки по организации допуска персонала организации к автотранспортным средством и оборудованию в соответствии с нормативной правовой документацией
Знание основ трудового законодательства, отраслевых и национальных стандартов в области автомобильного транспорта
З 1-4 Ведение учета и установленной отчетность по безопасности движения
Навыки ведения документации по безопасности движения
Знание порядка ведения форм учета и отчетности по безопасности движения, Закона Республики Казахстан «Об автомобильном транспорте»
Ф 2
Состояние здоровья персонала, выполняющего ответственную работу
Отчетность по проведению медицинских осмотров и медицинского переосвидетельствования водителей в организации
З 2-1 Контроль за прохождением водителями предрейсовых и послерейсовых медицинских осмотров
Навыки по обработке и анализу отчетности о проведении и результатах предрейсовых и послерейсовых медицинских осмотров водителей
Знание методики проведения предрейсовых и послерейсовых медицинских осмотров водителей, норм охраны труда, техники безопасности, производственной санитарии и противопожарной защиты

М 2-2 Медициналық қайта куәландырудың өткізу кезеңділігін бақылау
Ұйым персоналының медициналық қайта куәландыру өткізуінің есеп беруін өңдеу және талдау дағдылары
Ұйым персоналын медициналық қайта куәландыру саласындағы нормативтік құқықтық құжаттаманы, оны өткізу кезеңділігін білу
Ф 3
Тасымалдау процесін орындау барысында жол-көліктік оқиғалардың алдын алу
Маршруттық парақтар, жол-көліктік оқиғалар және бойынша есептілік «Қазақстан Республикасы Жол қозғалысының ережелерiн, Көлiк құралдарын пайдалануға жiберу жөнiндегi негiзгi ережелер мен жол қозғалысының қауiпсiздiгiн қамтамасыз ету бойынша лауазымды адамдар мен жол қозғалысына қатысушылардың мiндеттерiн және Арнайы түстiк-графикалық схемалар бойынша арнайы түстiк және дыбыстық белгiлермен жабдықталуға және боялуға жататын жедел және арнайы қызметтердiң, көлiктiң тiзбесiн бекiту туралы» Қазақстан Республикасы Үкіметінің 1997 жылғы 25 қарашадағы № 1650 қаулысымен бекітілген жол қозғалысы ережелерінің бұзылуы бойынша есептілік
М 3-1 Жол-көліктік оқиғаларды және жүргізушілердің «Қазақстан Республикасы Жол қозғалысының ережелерiн, Көлiк құралдарын пайдалануға жiберу жөнiндегi негiзгi ережелер мен жол қозғалысының қауiпсiздiгiн қамтамасыз ету бойынша лауазымды адамдар мен жол қозғалысына қатысушылардың мiндеттерiн және Арнайы түстiк-графикалық схемалар бойынша арнайы түстiк және дыбыстық белгiлермен жабдықталуға және боялуға жататын жедел және арнайы қызметтердiң, көлiктiң тiзбесiн бекiту туралы» Қазақстан Республикасы Үкіметінің 1997 жылғы 25 қарашадағы № 1650 қаулысымен бекітілген жол қозғалысы ережелерінің бұзушылықтарын есепке алуды жүргізу
Жол-көлік оқиғаларын есепке алу нысандарын жүргізу дағдылары
Нормативтік-құқықтық құжаттаманы, жол-көлік оқиғаларын тіркеу және есепке алудың бекітілген тәртібін білу
М 3-2 Жол-көлік оқиғаларының пайда болу жағдайы мен себептерін талдау, жол-көлік оқиғаларының пайда болу себебін жою бойынша нақты шараларды талдау негізінде әзірлеу
Жол-көлік оқиғаларының себептері мен жағдайларын талдау, оларды жою бойынша шараларды талдау мен әзірлеу дағдылары
Жол-көлік оқиғалардың пайда болу себептердің алдын алу және жою тәсілдерін білу
Ұйымның автокөлік құралдары паркінің авариялық күйі туралы есептілік
М 3-3 Жүргізушілер құрамын авариялық күй туралы жүйелі түрде хабарлау
Персоналды автокөлік құралдарының техникалық жай-күйі туралы уақытында хабарлануын ұйымдастыру дағдылары
Автокөлік құралдарын дұрыстығына әсер ететін көрсеткіштерді және нормативтік техникалық құжаттамаға сәйкес олардың нормативтік мәндерін білу
Көрнекілік құралдар, есептеу техникасы, коммуникация және байланыс құралдары

З 2-2 Контроль за периодичностью проведения медицинского переосвидетельствования
Навыки по обработке и анализу отчетности проведении медицинского переосвидетельствования персонала организации
Знание нормативной правовой документации в области медицинского переосвидетельствования персонала организации, периодичности его проведения
Ф 3
Профилактика дорожно-транспортных происшествий при выполнении перевозочного процесса
Маршрутные листы, отчетность по дорожно-транспортным происшествиям и нарушениям правил дорожного движения, утвержденных постановлением Правительства Республики Казахстан от 25 ноября 1997 года № 1650 «Об утверждении Правил дорожного движения Республики Казахстан. Основных положений по допуску транспортных средств к эксплуатации и обязанностей должностных лиц и участников дорожного движения по обеспечению безопасности дорожного движения и Перечня оперативных и специальных служб, транспорт которых подлежит оборудованию специальными световыми и звуковыми сигналами и окраске по специальным цветографическим схемам»
З 3-1 Ведение учета дорожно-транспортных происшествий и нарушений водителями правил дорожного движения, утвержденных постановлением Правительства Республики Казахстан от 25 ноября 1997 года № 1650 «Об утверждении Правил дорожного движения Республики Казахстан. Основных положений по допуску транспортных средств к эксплуатации и обязанностей должностных лиц и участников дорожного движения по обеспечению безопасности дорожного движения и Перечня оперативных и специальных служб, транспорт которых подлежит оборудованию специальными световыми и звуковыми сигналами и окраске по специальным цветографическим схемам»
Навыки ведения форм учета дорожно-транспортных происшествий
Знание нормативной правовой документации и утвержденного порядка регистрации и учета дорожно-транспортных происшествий
З 3-2 Анализ обстоятельств и причины возникновения дорожно-транспортных происшествий, разработка на основе анализа, конкретных мер по устранению причин возникновения дорожно-транспортных происшествий
Навыки разбора причин и обстоятельств дорожно-транспортных происшествий, анализа и разработки мер по их устранению
Знание способов профилактики и устранения причин возникновения дорожно-транспортных происшествий
Отчетность о состоянии аварийности парка автотранспортных средств организации
З 3-3 Систематическое информирование водительского состава о состоянии аварийности
Навыки по организации своевременного информирования персонала о техническом состоянии автотранспортных средств
Знание показателей влияющих на исправность автотранспортных средств и их нормативные значения согласно нормативной технической документации
Наглядные пособия, вычислительная техника, средства коммуникации и связи

М 3-4 Жол-көлік оқиғаларының пайда болу себептерін жою жөніндегі шараларды іске асыруды ұйымдастыру
Жол-көлік оқиғаларының пайда болу себептерін жою бойынша шараларды ұйымдастыру дағдылары
Жол-көлік оқиғаларын пайда болу себептерін жою бойынша қолданыстағы шараларды және ұйымда оларды өткізу әдістемесін білу
Ф 4
Қызметі автокөлік құралдарын пайдалануға байланысты жүргізушілердің және басқа да қызметкерлердің біліктілік деңгейі
Жүргізушілердің тағылымдамадан өту бойынша есеп беру, тағылымдама процесін қадағалау
М 4-1 Жұмысқа қайта қабылданған жүргізушілердің және жүргізушілердің басқа маркілі автокөлік құралдарына ауысуына байланысты тағылымдама процесін тексеруді жүргізу
Ұйымда белгіленген жүргізушілерді тағылымдамадан өткізу тәртібінің сақталуын бақылау дағдылары
Жаңадан жұмысқа алынған және басқа маркалы автокөлік құралдарына өтуіне байланысты жүргізушілерді ұйымда белгіленген тағылымдамадан өткізу тәртібін ұйымдастыру процесін білу
Персоналды бағалау бойынша әдістемелік материалдар және білімдерін тексеру құралдары
М 4-2 Жол қозғалыс қауіпсіздігі бойынша білімін тексеруді жүргізу
Персонал білімін тексеруді ұйымдастыру және өткізу бойынша дағдылары
Персонал білімін бағалаудың қолданыстағы тиімді әдістемесін білу
Ф 5
Қызметі автокөлік құралдарын пайдалануға байланысты жүргізушілердің және басқа да қызметкерлердің кәсіби шеберлігі
Қозғалыс қауіпсіздігі бойынша әдістемелік материалдар және көрнекілік құралдар, есептеу техникасы
М 5-1 Қозғалыс қауіпсіздігінің кабинетін қажетті әдістемелік материалдармен және көрнекілік құралдармен қамтамасыз ету
Қозғалыс қауіпсіздігі кабинетін жабдықтау үшін қажетті әдістемелік материалдар мен көрнекі құралдарын таңдау дағдылары
Қозғалыс қауіпсіздігі бойынша ақпаратты жариялау және насихаттау әдістері мен түрлерін білу
Көрнекілік құралдар, материалдарды көрсетудің мультимедиялық құралдары
М 5-2 Әңгімелесулер, сөйлесулер, дәрістер, баяндамалар жүргізуді ұйымдастыру және ұйым жүргізушілерінің, бригадаларының, топтарының (жасақтарының) авариясыз жұмысы тәжірибесін тарату
Дәрістерді, сабақтарды, әңгімелесулерді ұйымдастыру және жүргізу дағдылары
Жүргізушілердің авариясыз жұмысының оңды тәжірибесін жариялау әдістері мен түрлерін білу
Жүргізушілердің нұсқаулықтан өтуі туралы есептілік
М 5-3 Жол және климаттық жағдайларды ескере отырып көлік құралдарын пайдалану ерекшеліктері туралы жүргізушілерге нұсқаулық өткізуін ұйымдастыруды бақылау
Ұйымда нұсқау беруді жүргізу және олардың мерзімділігін сақтауды бақылау дағдылары
Ұйымда нұсқау беруді жүргізу әдістері мен түрлерін, еңбек заңнамасының негіздерін білу
Ұйымда уәкілетті мемлекеттік органдармен қарым-қатынас кезіндегі жол қозғалыс қауіпсіздігін қамтамасыз ету саласындағы мемлекеттік саясатты іске асыру

З 3-4 Организация реализации мер по устранению причин возникновения дорожно-транспортных происшествий
Навыки по организации мер по устранению причин возникновения дорожно-транспортных происшествий
Знание существующих мер по устранению причин возникновения дорожно-транспортных происшествий и методики их проведения в организации
Ф 4
Уровень квалификации водителей и работников, деятельность которых связана с эксплуатацией автотранспортных средств
Отчетность по стажировке водителей, наблюдение за процессом стажировки
З 4-1 Проведение проверки процесса стажировки водителей вновь принятых на работу и в связи с переводом на марки автотранспортных средств
Навыки контроля за соблюдением установленного порядка организации стажировки водителей
Знание процесса организации и установленного организацией порядка стажировки водителей вновь принятых на работу и в связи с переводом на другие марки автотранспортных средств
Методические материалы по оценке персонала и средства проверки знаний
З 4-2 Проведение проверки знаний по безопасности дорожного движения
Навыки по организации и проведению проверки знаний персонала
Знание существующих эффективных методик оценки знаний персонала
Ф 5
Уровень профессионального мастерства водителей и работников, деятельность которых связана с эксплуатацией автотранспортных средств.
Уровень профессионального мастерства водителей и работников, деятельность которых связана с эксплуатацией автотранспортных средств
Методические материалы и наглядные пособия по безопасности движения, вычислительная техника
З 5-1 Обеспечение кабинета по безопасности движения необходимыми методическими материалами и наглядными пособиями
Навыки по выбору необходимых методических материалов и наглядных пособий для укомплектования кабинета безопасности движения
Знание методов и форм информации и пропаганды по безопасности движения
Наглядные пособия, мультимедийные средства демонстрации материалов
З 5-2 Организация проведения занятий, бесед, лекций, докладов и распространение опыта безаварийной работы водителей, бригад, колонн (отрядов) организации
Навыки про организации и проведению занятий, лекций, бесед
Знание методов и форм распространения положительного опыта безаварийной работы водителей
Отчетность о проведении инструктажей водителей
З 5-3 Контроль за организацией проведения инструктажа водителей об особенностях эксплуатации транспортных средств с учетом дорожных и климатических условий
Навыки по контролю за проведением инструктажей в организации и соблюдению их периодичности
Знание методов и форм проведения инструктажей организации, основ трудового законодательства
Ф 6
Реализация в организации государственной политики в области обеспечения безопасности дорожного движения при взаимодействии с уполномоченными государственными органами

Ұйым жүргізушілерінің «Қазақстан Республикасы Жол қозғалысының ережелерiн, Көлiк құралдарын пайдалануға жiберу жөнiндегi негiзгi ережелер мен жол қозғалысының қауiпсiздiгiн қамтамасыз ету бойынша лауазымды адамдар мен жол қозғалысына қатысушылардың мiндеттерiн және Арнайы түстiк-графикалық схемалар бойынша арнайы түстiк және дыбыстық белгiлермен жабдықталуға және боялуға жататын жедел және арнайы қызметтердiң, көлiктiң тiзбесiн бекiту туралы» Қазақстан Республикасы Үкіметінің 1997 жылғы 25 қарашадағы № 1650 қаулысымен бекітілген жол қозғалысы ережелерін жіберген бұзушылықтары туралы әкімшілік материалдар
М 6-1 Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің Жол полициясы комитетіндегі ұйым жүргізушілерінің жіберген бұзушылықтары туралы әкімшілік материалдарды қарау жөніндегі комиссиялардың жұмысына қатысу
Мемлекеттік органдармен бірге комиссия жұмысына қатысу дағдылары
Қазақстан Республикасының әкімшілік және қылмыстық заңнамаларының негіздерін білу
Ұйымның автокөлік паркінің сапалық және сандық құрамы туралы есеп беру, автокөлік құралдарының мемлекеттік есебін регламенттейтін нормативтік-құқықтық құжаттама
М 6-2 Ұйымның автокөлік құралдарын есепке қою және есептен алу мәселесі бойынша Жол полиция комитетімен қарым-қатынас
Ұйым автокөлік құралдарын белгіленген тәртіпте мемлекеттік есепке тіркеу және есептен шығару бойынша жұмысты ұйымдастыру дағдылары
Автокөлік құралдарының мемлекеттік есепке алынуын регламенттейтін нормативтік құқықтық құжаттаманы білу
Ұйымның қызметімен байланысты жол-көлік оқиғалары бойынша есеп беру және Жол полиция комитетінің ресми деректері
М 6-3 Жол полиция комитетінің деректерімен ұйымның автокөлік құралдары қатысқан жол-көлік оқиға деректерін жүйелі түрде салыстыруды жүзеге асыру
Ұйым жұмысы бойынша деректерді мемлекеттік органдар ұсынатын ресми деректермен салыстыру дағдылары
Ұйым автокөлік құралдарының қатысуымен жол-көліктік оқиғалар туралы деректерді
Жол полициясы комитетінің ресми деректерімен салыстыру әдістемесін, нысандарын және тәсілдерін білу
Жол көлік оқиғаларын зерттеу бойынша әдістемелік құжаттама, жол-көлік оқиғалары туралы ресми ақпарат, есептеу техникасы, коммуникация және байланыс құралдары
М 6-4 Ұйымның автокөлік құралымен болған жол-көліктік оқиғаларды, апат болған жерге бару арқылы қызметтік зерттеу жүргізуге қатысу
Жол-көлік оқиғаларының пайда болу орындарына барумен қызметтік тергеуді өткізу дағдылары
Жол-көлік оқиғаларын тергеу жұмыстарына байланысты әдістемелік және нормативтік құқықтық құжаттаманы білу
Жол-көліктік оқиғалары туралы ресми ақпараттар және олардың себептерін зерттеу қорытындылары, коммуникация және байланыс құралдары

Административные материалы о нарушениях допущенных водителями организации правил дорожного движения, утвержденных постановлением Правительства Республики Казахстан от 25 ноября 1997 года № 1650 «Об утверждении Правил дорожного движения Республики Казахстан. Основных положений по допуску транспортных средств к эксплуатации и обязанностей должностных лиц и участников дорожного движения по обеспечению безопасности дорожного движения и Перечня оперативных и специальных служб, транспорт которых подлежит оборудованию специальными световыми и звуковыми сигналами и окраске по специальным цветографическим схемам»
З 6-1 Участие в работе действующих в Комитете дорожной полиции Министерства внутренних дел Республики Казахстан комиссий по рассмотрению административных материалов о нарушениях, допущенных водителями организации
Навыки по участию в работе комиссий совместно с государственными органами
Знание основ административного и уголовного законодательства Республики Казахстан
Отчетность о количественном и качественном составе автотранспортного парка организации, нормативная правовая документация, регламентирующая государственный учет автотранспортных средств
З 6-2 Взаимодействие с Комитетом дорожной полиции по вопросам постановки на учет и снятия с учета автотранспортных средств организации
Навыки по организации работы по постановке автотранспортных средств организации на государственный учет и снятие с учета в установленном порядке
Знание нормативной правовой документации регламентирующей государственный учет автотранспортных средств
Отчетность по дорожно-транспортным происшествиям связанным с деятельностью организации и официальные данные Комитета дорожной полиции
З 6-3 Осуществление систематической сверки данных о дорожно-транспортных происшествиях, в которых участвовали автотранспортные средства организации, с данными Комитета дорожной полиции
Навыки по сверке данных по работе организации с официальными данными предоставляемыми государственными органами
Знание методики, форм и способов сверки данных о дорожно-транспортных происшествиях с участием автотранспортных средств организации с официальными данными Комитета дорожной полиции
Методическая документация по расследованию дорожно-транспортных происшествий, официальная информация о произошедших дорожно-транспортных происшествиях, вычислительная техника, средства коммуникации и связи
З 6-4 Участие в проведении служебного расследования дорожно-транспортных происшествий, в которых участвовали автотранспортные средства организации, с выездом на места их возникновения
Навыки по проведению служебного расследования дорожно-транспортных происшествий с выездом на места их возникновения
Знание методической и нормативной правовой документации по расследованию дорожно-транспортных происшествий
Официальная информация о произошедших дорожно-транспортных происшествиях и результаты расследования их причин, средства коммуникации и связи

М 6-5 Ұйым ұжымында жол-көлік оқиғаларды және жүргізушілердің «Қазақстан Республикасы Жол қозғалысының ережелерiн, Көлiк құралдарын пайдалануға жiберу жөнiндегi негiзгi ережелер мен жол қозғалысының қауiпсiздiгiн қамтамасыз ету бойынша лауазымды адамдар мен жол қозғалысына қатысушылардың мiндеттерiн және Арнайы түстiк-графикалық схемалар бойынша арнайы түстiк және дыбыстық белгiлермен жабдықталуға және боялуға жататын жедел және арнайы қызметтердiң, көлiктiң тiзбесiн бекiту туралы» Қазақстан Республикасы Үкіметінің 1997 жылғы 25 қарашадағы № 1650 қаулысымен бекітілген жол қозғалысы ережелерінің бұзушылықтарын талдауды ұйымдастыруға қатысу
Ұйым ұжымында жол-көлік оқиғаларын талдауды ұйымдастыру дағдылары
Ұйым ұжымында жол-көліктік оқиғаларды талдауының әдістемесін, нысандарын және тәсілдерін білу
Ф 7
Жолға автокөлік құралдарын шығару бойынша бақылау посттарның жұмыс процесі
Жолға автокөлік құралдарын шығару бойынша бақылау посттарының жұмысы туралы есептілік, бақылау посттарының жұмысын қадағалау
М 7-1 Жолға автокөлік құралдарын шығару бойынша бақылау посттарының сапасыз жұмысы себебін анықтау
Автокөлік құралын жолға шығару бойынша бақылау посттарының сапасыз жұмысын және сапасыз жұмысының себептерін анықтау дағдылары
Бақылау посттарының жұмыс тәртібін және жолға автокөлік құралдарын шығару принциптерін, еңбекті қорғау нормаларын, қауіпсіздік техникасын, өндірістік санитария және өртке қарсы қорғанысты жетік білу
Есептеу техникасы, коммуникация және байланыс құралдары
М 7-2 Жолға автокөлік құралдарын шығару бойынша бақылау посттарының сапасыз жұмысын жою бойынша шараларды әзірлеу және іске асыру
Бақылау посттарының сапасыз жұмысын жою бойынша шараларды дайындау дағдылары
Экономика негіздерін, өндіріс пен еңбек ұйымдастырылуын, қолданыстағы технологиялар мен жабдықтарды жаңғырту түрлері мен тәсілдерін білу
Ф 8
Жол қозғалысы қауіпсіздігі мәселелері бойынша ұйымдағы бұйрықтар мен үкімдер
Есептеу техникасы, коммуникация және байланыс құралдары, қозғалыс қауіпсіздігін қамтамасыз ету саласындағы нормативтік-құқықтық құжаттама
М 8-1 Жол қозғалыс қауіпсіздігі мәселесі бойынша ұйымдағы қазіргі бұйрықтар мен үкімдерді әзірлеу мен өзектендіру
Ұйымда әрекет ететін қозғалыс қауіпсіздігі мәселелері бойынша бұйрықтар мен нұсқауларды әзірлеу және өзектендіру дағдылары
Қозғалыс қауіпсіздігін қамтамасыз ету және ұйымның ішкі құжаттарын әзірлеу бойынша жоғары тұрған ұйымдардың қаулыларын, өкімдерін, бұйрықтарын, нормативтік құжаттарын және білу

З 6-5 Организация проведения в коллективе организации разборов дорожно-транспортных происшествий и допущенных водителями нарушений правил дорожного движения, утвержденных постановлением Правительства Республики Казахстан от 25 ноября 1997 года № 1650 «Об утверждении Правил дорожного движения Республики Казахстан. Основных положений по допуску транспортных средств к эксплуатации и обязанностей должностных лиц и участников дорожного движения по обеспечению безопасности дорожного движения и Перечня оперативных и специальных служб, транспорт которых подлежит оборудованию специальными световыми и звуковыми сигналами и окраске по специальным цветографическим схемам»
Навыки по организации проведения в коллективе организации разборов дорожно-транспортных происшествий
Знание методики, форм и способов проведения в коллективе разборов дорожно-транспортных происшествий
Ф 7
Процесс работы контрольных постов по выпуску автотранспортных средств на линию
Отчетность о работе контрольных постов по выпуску автотранспортных средств на линию, наблюдение за работой контрольных постов
З 7-1 Выявление причин некачественной работы контрольных постов по выпуску автотранспортных средств на линию
Навыки по выявлению некачественной работы контрольных постов по выпуску автотранспортных средств на линию и причин некачественной работы
Знание в совершенстве порядка работы контрольных постов и принципов выпуска автотранспортных средств на линию, норм охраны труда, техники безопасности, производственной санитарии и противопожарной защиты
Вычислительная техника, средства коммуникации и связи
З 7-2 Разработка и реализация мер по устранению некачественной работы контрольных постов по выпуску автотранспортных средств на линию
Навыки по разработке мер по устранению некачественной работы контрольных постов
Знание основ экономики, организации производства и труда, форм и способов модернизации существующих технологий и оборудования
Ф 8
Действующие в организации приказы и указания по вопросам безопасности дорожного движения
Вычислительная техника, средства коммуникации и связи, нормативная правовая документация в области обеспечения безопасности движения
З 8-1 Разработка и актуализация действующих в организации приказов и указаний по вопросам безопасности дорожного движения
Навыки по разработке и актуализации приказов и указаний по вопросам безопасности дорожного движения действующих на организации
Знание постановлений, распоряжений, приказов вышестоящих организаций, по обеспечению безопасности дорожного движения и разработке внутренних документов организации

М 8-2 Ұйым басшылығына қозғалыс қауіпсіздігі мәселесі бойынша қазіргі бұйрықтар мен үкімдерді қайта қарау немесе жою, жаңаларды қабылдау туралы ұсыныстар беру
Ұйымның ішкі құжаттарын ресімдеу, ұсыну және қолданысқа енгізуін бақылау дағдылары
Іс жүргізу негіздерін білу
Ф 9
Қозғалыс қауіпсіздігін қамтамасыз ету және жол-көлік оқиғаларының алдын алуға қатысты бөлігінде ұйымдардың бөлімшелері мен қызметтерінің жұмысы
Ұйым бөлімшелері мен қызметтерінің жұмысы туралы есеп, қадағалау, коммуникация және байланыс құралдары
М 9-1 Қозғалыс қауіпсіздігін қамтамасыз ету және жол-көлік оқиғаларының алдын алуға қатысты бөлігінде ұйымдардың бөлімшелері мен қызметтері жұмысының жетіспеушіліктерін анықтау
Ұйым қызметтері мен бөлімшелерінің жұмысын жүйелі түрде бақылауды ұйымдастыру бақылау дағдылары
Қозғалыс қауіпсіздігін қамтамасыз ету және жол-көлік оқиғалардың алдын алу бөлігінде ұйым қызметтері мен бөлімшелерінің жұмыс процесін жетік білу
Есептеу техникасы, коммуникация және байланыс құралдары
М 9-2 Қозғалыс қауіпсіздігін қамтамасыз ету және жол-көлік оқиғаларының алдын алуға қатысты бөлігінде ұйымдардың бөлімшелері мен қызметтері жұмысының жетіспеушіліктерін жою бойынша шараларды әзірлеу және іске асыру
Ұйым бөлімшелері мен қызметтері жұмысын жетілдіру бойынша шараларды әзірлеу және іске асыру дағдылары
Ұйым бөлімшелері мен қызметтері жұмысын жаңғырту және жетілдіру бойынша шараларды әзірлеу және енгізудің әдістемесін, тәсілдері мен түрлерін білу
Ескертпе: М – міндет.
«Автомобиль көлігінде тасымалдау
процесінің қауіпсіздігін қамтамасыз ету»
кәсіби стандартына
5-қосымша
Келісу парағы
Ұйым атауы
Келісу күні
Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігі
Осы КС ____________________________________________________ тіркелді.
Кәсіптік стандарттардың реестріне № _______________________ тіркелді.
Хат (хаттама) № ___________ Күні __________________

З 8-2 Направление руководству организации предложений о принятии новых, пересмотре или отмене действующих приказов и указаний по вопросам безопасности дорожного движения
Навыки по контролю за оформлением, предоставлением и введением в действие внутренних документов организации
Знание основ делопроизводства
Ф 9
Работа служб и подразделений организации в части, касающейся обеспечения безопасности движения и предупреждения дорожно-транспортных происшествий
Отчетность о работе служб и подразделений организации, наблюдение, средства коммуникации и связи
З 9-1 Выявление недостатков в работе служб и подразделений организации в части, касающейся обеспечения безопасности движения и предупреждения дорожно-транспортных происшествий
Навыки организации систематического контроля за работой подразделений и служб организации
Знание в совершенстве процесса работы подразделений организации в части обеспечения безопасности движения и предупреждения дорожно-транспортных происшествий
Вычислительная техника, средства коммуникации и связи
З 9-2 Разработка и реализация мер по устранению недостатков в работе служб и подразделений организации в части, касающейся обеспечения безопасности движения и предупреждения дорожно-транспортных происшествий
Навыки по разработке и реализации мер по совершенствованию работы подразделений и служб организации
Знание методики, способов и форм разработки и внедрения мер по модернизации и совершенствованию работы подразделений и служб организации
Примечание: З – задача.
Приложение 5
к Профессиональному стандарту
«Обеспечение безопасности перевозочного
процесса на автомобильном транспорте»
Лист согласования
Название организации
Дата согласования
Министерство труда и социальной защиты населения Республики Казахстан
Настоящий ПС зарегистрирован __________________________________
Внесен в Реестр профессиональных стандартов рег. № ____________
Письмо (протокол) № ___________ Дата ____________________