"Кеме қатынасын гидротехникалық жабдығын пайдалану" кәсіби стандартын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Көлік және коммуникация министрінің 2013 жылғы 20 қарашадағы № 917 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2013 жылы 19 желтоқсанда № 9001 тіркелді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрінің м.а. 2016 жылғы 25 ақпандағы № 224 бұйрығымен
Ескерту. Бұйрықтың күші жойылды - ҚР Инвестициялар және даму министрінің м.а. 25.02.2016 № 224 бұйрығымен.
Қазақстан Республикасының 2007 жылғы 15 мамырдағы Еңбек кодексінің 138-5-бабының 3-тармағына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған «Кеме қатынасы гидротехникалық жабдығын пайдалану» кәсіби стандарты бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Көлік және коммуникация министрлігінің Кадр және әкімшілік жұмыс департаменті (Е.Е. Хасенов):
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде заңнамада белгіленген тәртіппен мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бұйрық Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін, бұқаралық ақпараттар құралдарында ресми жариялануын, соның ішінде Қазақстан Республикасы Көлік және коммуникация министрлігінің интернет-ресурсында және Қазақстан Республикасы мемлекеттік органдарының интранет-порталында орналастыруды;
3) осы бұйрық Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін күнтізбелік он күн ішінде «Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің Республикалық құқықтық ақпарат орталығы» шаруашылық жүргізу құқығындағы «Әділет» республикалық мемлекеттік кәсіпорнының ақпараттық-құқықтық жүйесінде ресми жариялауға көшірмесін жіберуді;
4) осы бұйрық Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін бес жұмыс күні ішінде мемлекеттік тіркеу туралы және бұқаралық ақпарат құралдарында жариялауға жіберу туралы мәліметтерді Қазақстан Республикасы Көлік және коммуникация министрлігінің Заң департаментіне ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылауды өзіме қалдырамын.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Министр                                           А. Жұмағалиев
«КЕЛІСІЛДІ»
Қазақстан Республикасының
Еңбек және халықты
әлеуметтік қорғау министрінің
міндетін атқарушы
_____________ Қ. Әбсаттаров
2013 жылғы 04 қараша
Қазақстан Республикасы
Көлік және коммуникация министрінің
2013 жылғы «20» қарашадағы
№ 917 бұйрығымен бекітілген
«Кеме қатынайтын гидротехникалық құрылыстарды пайдалану»
кәсіби стандарты

Об утверждении профессионального стандарта "Эксплуатация судоходных гидротехнических сооружений"
Приказ Министра транспорта и коммуникаций Республики Казахстан от 20 ноября 2013 года № 917. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 19 декабря 2013 года № 9001. Утратил силу приказом и.о. Министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан от 25 февраля 2016 года № 224
Сноска. Утратил силу приказом и.о. Министра по инвестициям и развитию РК от 25.02.2016 № 224 (вводится в действие со дня его официального опубликования).
В соответствии с пунктом 3 статьи 138-5 Трудового кодекса Республики Казахстан от 15 мая 2007 года, ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемый профессиональный стандарт «Эксплуатация судоходных гидротехнических сооружений».
2. Департаменту кадровой и административной работы Министерства транспорта и коммуникаций Республики Казахстан (Хасенов Е.Е.) обеспечить:
1) в установленном законодательством порядке государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан, официальное опубликование в средствах массовой информации, в том числе размещение его на интернет-ресурсе Министерства транспорта и коммуникаций Республики Казахстан и на интранет-портале государственных органов;
3) в течение десяти календарных дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан, направление копии на официальное опубликование
в информационно-правовую систему «Әділет» республиканского государственного предприятия на праве хозяйственного ведения «Республиканский центр правовой информации Министерства юстиции Республики Казахстан»;
4) представление в Юридический департамент Министерства транспорта и коммуникаций Республики Казахстан сведений о государственной регистрации и о направлении на опубликование в средствах массовой информации в течение 5 рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа оставляю за собой.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр                                    А. Жумагалиев
«СОГЛАСОВАН»:
И.о. Министра труда и социальной
защиты населения
Республики Казахстан
___________ К. Абсаттаров
4 ноября 2013 года
Утвержден
приказом Министра
транспорта и коммуникаций
Республики Казахстан
от 20 ноября 2013 года № 917
Профессиональный стандарт
«Эксплуатация судоходных гидротехнических сооружений»

1. Жалпы бөлім
1. «Кеме қатынайтын гидротехникалық құрылыстарды пайдалану» кәсіби стандарты (бұдан әрі - КС) «Су көлігі саласындағы қызметтер» кәсіби қызмет саласындағы біліктілік деңгейіне, құзыретіне, мазмұнына, сапасына және еңбек жағдайларына қойылатын талаптарды анықтайды және:
1) еңбек саласы мен кәсіби білім беру саласының өзара қарым-қатынасын реттеуге;
2) даярлау, біліктілікті арттыру және кәсіби қайта даярлау бағдарламаларын әзірлеу талаптарын регламенттеуге;
3) персоналды аттестаттау және сертификаттау кезінде жұмысшылардың құзыреттерін бағалау талаптарын регламенттеуге арналған.
2. КС негізгі пайдаланушылары:
1) білім беру ұйымдарының түлектері, қызметкерлер;
2) ұйымдардың басшылары, ұйымдардың персоналын басқару бөлімшелерінің басшылары мен мамандары;
3) білім берудің мемлекеттік бағдарламаларын әзірлейтін мамандар;
4) мамандардың кәсіби даярлығын бағалау және біліктілігіне сәйкестігін растау саласындағы мамандар болып табылады.
3. КС негізінде біліктілік сипаттамалары, лауазымдық нұсқаулықтар, ұйымдардың үлгілік оқыту бағдарламалары, үлгілік оқыту жоспарлары, ұжымдық стандарттар әзірленеді.
4. Осы КС мынадай терминдер мен анықтамалар қолданылады:
1) біліктілік – қызметкердің еңбек қызметінің белгілі бір түрі шеңберінде нақты функцияларды сапалы орындауға дайындығы;
2) біліктілік деңгейі – күрделілігі, еңбек қызметтерінің стандартты еместігі, жауапкершілігі және дербестілігі параметрлері бойынша жүктелетін қызметкерлердің құзыретіне қойылатын талаптар жиынтығы;
3) еңбек заттары – белгілі бір еңбек құралдарының көмегімен өнім жасау мақсатында қызметкердің іс-қимылы бағытталған зат;
4) еңбек құралдары – жұмысшының еңбек заттарын бастапқы күйден өнімге айналдыру үшін пайдаланатын құралдар;
5) еңбек қызметінің түрі – еңбек функциялары мен оларды орындауға қажетті құзыреттіктердің тұтас жиынымен құралған кәсіби қызмет саласының құрамдас бөлігі;
6) еңбек функциясы – бизнес-үдеріспен анықталатын және оларды орындауға қажетті құзыреттердің болуын болжамайтын еңбек қызметінің біріктірілген және дербес жиынтығын көрсететін еңбек қызметі түрлерінің бір бөлігі;
7) кәсіби қызмет саласы – жалпы интеграциялық негізі (міндеті, нысандары, технологиялары, соның ішінде еңбек құралдары ұқсас немесе жақын) бар және ұқсас еңбек функциялары мен оларды орындайтын құзыреттіліктерінің болжалды жиынынан тұратын саланың еңбек қызметі түрлерінің жиынтығы;

1. Общие положения
1. Профессиональный стандарт «Эксплуатация судоходных гидротехнических сооружений» (далее – ПС) определяет в области профессиональной деятельности «Услуги в области водного транспорта» требования к уровню квалификации, компетенции, содержанию, качеству и условиям труда и предназначен для:
1) регулирования взаимодействия трудовой сферы и сферы профессионального образования;
2) регламентации требований для разработки программ подготовки, повышения квалификации и профессиональной переподготовки;
3) регламентации требований для оценки компетенций работников при аттестации и сертификации персонала.
2. Основными пользователями ПС являются:
1) выпускники организаций образования, работники;
2) руководители организаций, руководители и специалисты подразделений управления персоналом организаций;
3) специалисты, разрабатывающие государственные образовательные программы;
4) специалисты в области оценки профессиональной подготовленности и подтверждения соответствия квалификации специалистов.
3. На основе ПС разрабатываются квалификационные характеристики, должностные инструкции, типовые учебные программы, типовые учебные планы, корпоративные стандарты организаций.
4. В настоящем ПС применяются следующие термины и определения:
1) квалификация – готовность работника к качественному выполнению конкретных функций в рамках определенного вида трудовой деятельности;
2) квалификационный уровень – совокупность требований к компетенциям работников, дифференцируемых по параметрам сложности, нестандартности трудовых действий, ответственности и самостоятельности;
3) предмет труда – предмет, на который направлены действия работника с целью создания продукта при помощи определенных средств труда;
4) средства труда – средства, используемые работником для преобразования предмета труда из исходного состояния в продукт;
5) вид трудовой деятельности – составная часть области профессиональной деятельности, сформированная целостным набором трудовых функций и необходимых для их выполнения компетенций;
6) трудовая функция – составная часть вида трудовой деятельности, представляющая собой интегрированный и относительно автономный набор трудовых действий, определяемых бизнес-процессом и предполагающий наличие необходимых компетенций для их выполнения;
7) область профессиональной деятельности – совокупность видов трудовой деятельности отрасли, имеющая общую интеграционную основу (аналогичные или близкие назначения, объекты, технологии, в том числе средства труда) и предполагающая схожий набор трудовых функций и компетенций для их выполнения;

8) кәсіби стандарттың бірлігі – осы қызмет түрі үшін тұтас, аяқталған, қатысымды дербес және маңызды болып табылатын нақты еңбек функциясының ашық сипаттамасы тұратын кәсіби стандарттың құрылымдық элементі;
9) кәсіп – арнайы дайындықтың, жұмыс тәжірибесінің нәтижесінде пайда болған арнайы теориялық білім мен практикалық дағдылар кешенін білуді талап ететін еңбек қызметінің түрі;
10) құзыреттілік – еңбек қызметінде білімін, білігі және тәжірибесін қолдану қабілеті;
11) лауазым – лауазымдық уәкілеттіктер және лауазымдық міндеттер шеңберін жүктейтін жұмыс берушінің құрылымдық бірлігі;
12) міндет – нақты бір еңбек заттары мен құралдарын пайдалана отырып еңбек функциясын іске асырумен және нәтижеге қол жеткізумен байланысты іс-қимыл жиынтығы;
13) сала – өндіретін өнім, өндіріс технологиясы, негізгі қорлар мен жұмыс жасаушылардың кәсіби біліктері ортақ ұйымдар жиынтығы;
14) салалық біліктілік шеңбері (бұдан әрі - СБШ) – салада танылатын біліктілік деңгейлерінің құрылымдық сипаттамасы;
15) ұлттық біліктілік шеңбері (бұдан әрі - ҰБШ) – еңбек нарығында танылатын біліктілік деңгейлерінің құрылымдық сипаттамасы;
16) функционалдық карта – сол немесе өзге де кәсіби қызмет саласы шеңберінде белгілі бір қызмет түрін орындайтын жұмысшының еңбек функциялары мен міндеттерінің құрылымдық сипаттамасы.
2. КС паспорты
5. КС паспорты мынаны анықтайды:
1) экономикалық қызмет түрі (кәсіптік қызмет саласы):
Экономикалық қызмет түрінің жалпы жіктегіші (бұдан әрі – 03-2007 ҚР МЖ) «52.22 Су көлігі саласындағы қызмет»;
2) экономикалық қызмет түрінің (кәсіптік қызмет саласының) негізгі мақсаты:
кемелерді дұрыс және қауіпсіз шлюздеу үшін кеме қатынайтын гидротехникалық құрылыстарда вахтаны алып жүру;
3) осы КС 1-қосымшасына сәйкес біліктілік деңгейлері бойынша еңбек қызметінің (кәсіптің) түрлері.
3. Еңбек қызметі түрлерінің (кәсіптің) карточкалары
1-параграф «Кеме өткізуші»
6. Еңбек қызмет түрінің (кәсіптің) карточкасы мынадан тұрады:
1) біліктілік деңгейі: ҰБШ бойынша – 3, СБШ бойынша – 3;
2) Қазақстан Республикасының кәсіптердің мемлекеттік жіктегіші (бұдан әрі – ҚР 01-2005 МЖ) бойынша базалық тобы: жоқ;
3) лауазымның (кәсіптің) ықтимал атаулары: 8340 «Кеме өткізуші»;
4) атқарылатын еңбек қызметінің жиынтық сипаттамасы: кеме өткізуші - кемелерді дұрыс және қауіпсіз шлюздеу үшін кеме қатынайтын гидротехникалық құрылыстарда вахтаны алып жүру;

8) единица профессионального стандарта – структурный элемент ПС, содержащий развернутую характеристику конкретной трудовой функции, которая является целостной, завершенной, относительно автономной и значимой для данного вида трудовой деятельности;
9) профессия – род трудовой деятельности, который требует владения комплексом специальных теоретических знаний и практических навыков, приобретенных в результате специальной подготовки, опыта работы;
10) компетенция – способность применять знания, умения и опыт в трудовой деятельности;
11) должность – структурная единица работодателя, на которую возложен круг должностных полномочий и должностных обязанностей;
12) задача – совокупность действий, связанных с реализацией трудовой функции и достижением результата с использованием конкретных предметов и средств труда;
13) отрасль – совокупность организаций, для которых характерна общность выпускаемой продукции, технологии производства, основных фондов и профессиональных навыков работающих;
14) отраслевая рамка квалификаций (далее - ОРК) – структурированное описание квалификационных уровней, признаваемых в отрасли;
15) национальная рамка квалификаций (далее - НРК) – структурированное описание квалификационных уровней, признаваемых на рынке труда;
16) функциональная карта – структурированное описание трудовых функций и задач, выполняемых работником определенного вида деятельности в рамках той или иной области профессиональной деятельности.
2. Паспорт ПС
5. Паспорт ПС определяет следующее:
1) вид экономической деятельности (область профессиональной деятельности):
Общий классификатор видов экономической деятельности (далее - ГК РК 03-2007) «52.22 Услуги в области водного транспорта»;
2) основная цель вида экономической (области профессиональной) деятельности:
несение вахты на судоходных гидротехнических сооружениях для правильного и безопасного шлюзования судов;
3) виды трудовой деятельности (профессии) по квалификационным уровням согласно приложению 1 к настоящему ПС.
3. Карточки видов трудовой
деятельности (профессий)
Параграф 1 «Судопропускник»
6. Карточка вида трудовой деятельности (профессии) содержит:
1) квалификационный уровень: по НРК – 3; по ОРК – 3;
2) базовая группа по Государственному классификатору занятий Республики Казахстан (далее – ГК РК 01 – 2005): 8340 «Судопропускник»;
3) возможные наименования должности (профессии): судопропускник;
4) обобщенное описание выполняемой трудовой деятельности - несение вахты на судоходных гидротехнических сооружениях для правильного и безопасного шлюзования судов;

5) ықтимал жұмыс орындары, жұмысшының кәсіптік білімі мен оқуына қойылатын талаптар, біліктілікті растайтын сертификаттардың қажеттілігі, практикалық жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар, жұмысқа рұқсат берудің ерекше талаптары осы КС 2-қосымшасының «Кәсіп бойынша ықтимал жұмыс орындары. Кеме өткізушінің еңбек жағдайына, білімі және жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар» деген 1-кестесінде келтірілген.
2-параграф «Шлюз вахтасының бастығы»
7. Еңбек қызметі түрінің (кәсіптің) карточкасы мынадан тұрады:
1) біліктілік деңгейі: ҰБШ бойынша – 4, СБШ бойынша – 4;
2) Қазақстан Республикасының кәсіптердің мемлекеттік жіктегіші (бұдан әрі - ҚР 01-2005 МЖ) бойынша базалық тобы: жоқ;
3) лауазымның (кәсіптің) ықтимал атаулары: 1226 «Шлюз вахтасының бастығы»;
4) атқарылатын еңбек қызметінің жиынтық сипаттамасы - кемелерді дұрыс және қауіпсіз шлюздеу үшін кеме қатынайтын гидротехникалық құрылыстарда вахтаны алып жүру;
5) ықтимал жұмыс орындары, жұмысшының кәсіптік білімі мен оқуына қойылатын талаптар, біліктілікті растайтын сертификаттардың қажеттілігі, практикалық жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар, жұмысқа рұқсат берудің ерекше талаптары осы КС 2-қосымшасының «Кәсіп бойынша ықтимал жұмыс орындары. Шлюз вахтасы бастығының еңбек жағдайына, білімі және жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар» 2-кестесінде келтірілген.
3-параграф «Вахтаның аға бастығы»
8. Еңбек қызметі түрінің (кәсіптің) карточкасы мынадан тұрады:
1) біліктілік деңгейі: ҰБШ бойынша – 5, СБШ бойынша – 5;
2) Қазақстан Республикасының кәсіптердің мемлекеттік жіктегіші (бұдан әрі - ҚР 01-2005 МЖ) бойынша базалық тобы: жоқ;
3) лауазымның (кәсіптің) ықтимал атаулары: 1226 «Вахтаның аға бастығы»;
4) атқарылатын еңбек қызметінің жиынтық сипаттамасы - кемелерді дұрыс және қауіпсіз шлюздеу үшін кеме қатынайтын гидротехникалық құрылыстарда вахтаны алып жүруді ұйымдастыру және бақылау;
5) ықтимал жұмыс орындары, жұмысшының кәсіптік білімі мен оқуына қойылатын талаптар, біліктілікті растайтын сертификаттардың қажеттілігі, практикалық жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар, жұмысқа рұқсат берудің ерекше талаптары осы КС 2-қосымшасының «Кәсіп бойынша ықтимал жұмыс орындары. Вахтаның аға бастығының еңбек жағдайына, білімі және жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар» 3-кестесінде келтірілген.
4. КС бірліктерінің тізімі
9. КС бірліктерінің тізімі осы КС 3-қосымшасының 1-3-кестелерінде келтірілген және шифр мен КС бірліктері атауларынан тұрады.
5. КС бірліктерінің сипаттамасы
10. КС бірліктерінің сипаттамасы осы КС 4-қосымшасының 1-3-кестелерінде келтірілген.

5) возможные места работы, требования к профессиональному образованию и обучению работника, необходимость сертификатов, подтверждающих квалификацию, требования к практическому опыту работы, особые условия допуска к работе приведены в таблице 1 «Возможные места работы по профессии. Требования к условиям труда, образованию и опыту работы судопропускника» приложения 2 к настоящему ПС.
Параграф 2 «Начальник вахты шлюза»
7. Карточка вида трудовой деятельности (профессии) содержит:
1) квалификационный уровень: по НРК – 4; по ОРК – 4;
2) базовая группа по Государственному классификатору занятий Республики Казахстан (далее – ГК РК 01 – 2005): 1226 «Начальник вахты шлюза»;
3) возможные наименования должности (профессии): начальник вахты шлюза;
4) обобщенное описание выполняемой трудовой деятельности - несение вахты на судоходных гидротехнических сооружениях для правильного и безопасного шлюзования судов;
5) возможные места работы, требования к профессиональному образованию и обучению работника, необходимость сертификатов, подтверждающих квалификацию, требования к практическому опыту работы, особые условия допуска к работе приведены в таблице 2 «Возможные места работы по профессии. Требования к условиям труда, образованию и опыту работы начальника вахты шлюза» приложения 2 к настоящему ПС.
Параграф 3 «Старший начальник вахты»
8. Карточка вида трудовой деятельности (профессии) содержит:
1) квалификационный уровень: по НРК – 5; по ОРК – 5;
2) базовая группа по Государственному классификатору занятий Республики Казахстан (далее – ГК РК 01 – 2005): отсутствует;
3) возможные наименования должности (профессии): старший начальник вахты;
4) обобщенное описание выполняемой трудовой деятельности - организация и контроль несения вахты на судоходных гидротехнических сооружениях для правильного и безопасного шлюзования судов;
5) возможные места работы, требования к профессиональному образованию и обучению работника, необходимость сертификатов, подтверждающих квалификацию, требования к практическому опыту работы, особые условия допуска к работе приведены в таблице 3 «Возможные места работы по профессии. Требования к условиям труда, образованию и опыту работы старшего начальника вахты» приложения 2 к настоящему ПС.
4. Перечень единиц ПС
9. Перечень единиц ПС приведен в таблицах 13 приложения 3 к настоящему ПС и содержит шифр и наименование единицы ПС.
5. Описание единиц ПС
10. Описание единиц ПС приведено в таблицах 13 приложения 4 к настоящему ПС.

6. Осы КС негізінде берілетін сертификаттардың түрлері
11. Осы КС негізінде мамандардың кәсіптік дайындығын бағалау және біліктілік сәйкестігін растау саласындағы ұйымдармен сертификаттар беріледі.
12. Осы КС негізінде берілетін сертификаттардың түрлері сертификат алу үшін игеру қажет болатын осы КС 3-қосымшасында көзделген КС бірліктерінің тізіміне сәйкес анықталады.
7. КС әзірлеушілері, келісу парағы, сараптамасы және тіркеуі
13. КС әзірлеушісі Қазақстан Республикасы Көлік және коммуникация министрлігі болып табылады.

6. Виды сертификатов,
выдаваемых на основе ПС
11. Организациями в области оценки профессиональной подготовленности и подтверждения соответствия квалификации специалистов выдаются сертификаты на основе настоящего ПС.
12. Виды сертификатов, выдаваемые на основе настоящего ПС, определяются в соответствии с перечнем единиц ПС, освоение которых необходимо для получения сертификата, предусмотренным в приложении 3 настоящего ПС.
7. Разработчики, лист согласования,
экспертиза и регистрация ПС
13. Разработчиком ПС является Министерство транспорта и коммуникаций Республики Казахстан.

14. КС келісу парағы осы КС 5-қосымшасында келтірілген.
«Кеме қатынайтын гидротехникалық
құрылыстарды пайдалану»
кәсіби стандартына
1-қосымша
Біліктілік деңгейлері бойынша еңбек қызметінің
(кәсіптің) түрлері
р/с
Қызмет түрінің атауы
Еңбек нарығының үрдісі ескерілген кәсіп атауы
ҚР МЖ 01-2005 сәйкес кәсіп атауы
СБШ-ның біліктілік деңгейлері
БТБА бойынша дәрежелер
1
Кемелерді дұрыс және қауіпсіз шлюздеу үшін кеме қатынайтын гидротехникалық құрылыстарда вахтаны алып жүру
Кеме өткізуші
Кеме өткізуші (8340)
3

14. Лист согласования ПС приведен в приложении 5 к настоящему ПС.
Приложение 1
к Профессиональному стандарту
«Эксплуатация судоходных
гидротехнических сооружений»
Виды трудовой деятельности (профессии)
по квалификационным уровням
п/п
Наименование вида
деятельности
Наименование
профессии
с учетом
тенденции
рынка труда
Наименование
профессии
согласно
ГК РК 01-2005
Квалификационный
уровень
ОРК
Разряд по
ЕТКС
1
Несение вахты на судоходных гидротехнических сооружениях для правильного и безопасного шлюзования судов
Судопропускник
Судопропускник (8340)
3

4, 5, 6
2
Кеме қатынайтын гидротехникалық құрылыстарда вахтаны алып жүру, кемелерді дұрыс және қауіпсіз шлюздеу
Шлюз вахтасының бастығы
Шлюз вахтасының бастығы (1226)
4
-
3
Кеме қатынайтын гидротехникалық құрылыстарда вахтаны алып жүруді, кемелерді дұрыс және қауіпсіз шлюздеуді ұйымдастыру және бақылау
Вахтаның аға бастығы
-
5
-
Ескертпе: БТБА – Жұмысшылардың жұмыстары мен кәсіптерінің бірыңғай тарифтік-біліктілік анықтамалығы («Жұмысшылардың жұмыстары мен кәсіптерінің бірыңғай тарифтік-біліктілік анықтамалығын бекіту туралы (52 шығарылым)» Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2013 жылғы 3 қыркүйектегі № 426-ө-м бұйрығына қосымша (52 шығарылым), (Нормативтік актілерді мемлекеттік тіреу тізілімінде № 8770 болып тіркелген), 4 бөлім: «Теңіз және өзен көліктері»).
«Кеме қатынайтын гидротехникалық
құрылыстарды пайдалану»
кәсіби стандартына
2-қосымша
1-кесте

4, 5, 6
2
Несение вахты на судоходных гидротехнических сооружениях, правильное и безопасное шлюзование судов
Начальник вахты шлюза
Начальник вахты шлюза (1226)
4
-
3
Организация и контроль несения вахты на судоходных гидротехнических сооружениях, правильного и безопасного шлюзования судов
Старший начальник вахты
-
5
-
Примечание: ЕТКС - Единый тарифно-квалификационный справочник работ и профессий рабочих (выпуск 52, приложение к приказу Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 3 сентября 2013 г. № 426-ө-м «Об утверждении Единого тарифно-квалификационного справочника работ и профессий рабочих (выпуск 52)» (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных актов под № 8770), раздел 4: «Морской и речной транспорт»
Приложение 2
к Профессиональному стандарту
«Эксплуатация судоходных
гидротехнических сооружений»
Таблица 1

1. Кәсібі бойынша ықтимал жұмыс орындары. Кеме өткізушінің
еңбек жағдайына, білімі және жұмыс тәжірибесіне
қойылатын талаптар
Кәсібі бойынша ықтимал жұмыс орындары (ұйымдар)
Гидротехникалық кеме қатынасы жүйелері мен ғимараттарды, олардың механикалық жабдықтарын жобалауды, пайдалануды жүзеге асыратын ұйымдар
Зиянды және қауіпті еңбек шарты
-
Жұмыс істеуге рұқсат берудің ерекше шарттары
18 жастан жоғары
СБШ біліктілік деңгейі
Кәсіби білімі мен оқу деңгейі
Талап етілетін жұмыс өтілі
3 (Кеме өткізуші 4 разряд)
Жалпы орта білім, арнайы білімнің бар-жоқтығына талап қойылмайды
4 разряд - тәжірибесінің бар-жоқтығына талап қойылмайды
3 (Кеме өткізуші 5 разряд)
Жалпы орта білім, арнайы білімнің бар-жоқтығына талап қойылмайды
5 разряд – жұмыс өтілі 1 жылдан кем емес
3 (Кеме өткізуші 6 разряд)
Жалпы орта білім, арнайы білімнің бар-жоқтығына талап қойылмайды
6 разряд – жұмыс өтілі 2 жылдан кем емес
2-кесте
2. Кәсібі бойынша ықтимал жұмыс орындары. Шлюз вахтасы
бастығының еңбек жағдайына, білімі және жұмыс тәжірибесіне
қойылатын талаптар
Кәсібі бойынша ықтимал жұмыс орындары (ұйымдар)
Гидротехникалық кеме қатынасы жүйелері мен ғимараттарды, олардың механикалық жабдықтарын жобалауды, пайдалануды жүзеге асыратын ұйымдар
Зиянды және қауіпті еңбек шарты
-
Жұмыс істеуге рұқсат берудің ерекше шарттары
«Тұтынушылардың электр қондырғыларын пайдалану кезіндегі қауіпсіздік техникасы қағидаларын бекіту туралы» Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2012 жылғы 24 қазандағы № 1353 қаулысы негізінде электр қауіпсіздігі бойынша 4 топтағы рұқсат
СБШ біліктілік деңгейі
Кәсіби білімі мен оқу деңгейі
Талап етілетін жұмыс өтілі
5 (Вахтаның аға бастығы)
Техникалық және кәсіптік білімі туралы диплом
Инженерлік-техникалық лауазымдардағы жұмыс өтілі 5 жылдан кем емес, соның ішінде вахта бастығы лауазымында 1 жыл
3-кесте
3. Кәсібі бойынша ықтимал жұмыс орындары. Вахтаның аға
бастығының еңбек жағдайына, білімі және жұмыс
тәжірибесіне қойылатын талаптар
Кәсібі бойынша ықтимал жұмыс орындары (ұйымдар)
Гидротехникалық кеме қатынасы жүйелері мен ғимараттарды, олардың механикалық жабдықтарын жобалауды, пайдалануды жүзеге асыратын ұйымдар
Зиянды және қауіпті еңбек шарты
-
Жұмыс істеуге рұқсат берудің ерекше шарттары
«Тұтынушылардың электр қондырғыларын пайдалану кезіндегі қауіпсіздік техникасы қағидаларын бекіту туралы» Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2012 жылғы 24 қазандағы № 1353 қаулысы негізінде электр қауіпсіздігі бойынша 4 топтағы рұқсат
СБШ біліктілік деңгейі
Кәсіби білімі мен оқу деңгейі
Талап етілетін жұмыс тәжірибесі
5 (Вахтаның аға бастығы)
Техникалық және кәсіптік білімі туралы диплом
Инженерлік-техникалық лауазымдардағы жұмыс өтілі 5 жылдан кем емес соның ішінде вахта бастығы лауазымында 1 жыл
«Кеме қатынайтын гидротехникалық
құрылыстарды пайдалану»
кәсіби стандартына
3-қосымша
КС бірліктерінің тізімі
1-кесте

1. Возможные места работы по профессии.
Требования к условиям труда, образованию и
опыту работы судопропускника
Возможные места работы по профессии (организации)
Организации, осуществляющие эксплуатацию судоходных гидротехнических систем и сооружений, их механическое оборудование
Вредные и опасные условия труда
-
Особые условия допуска к работе
Старше 18 лет
Квалификационный
уровень ОРК
Уровень профессионального
образования и обучения
Требуемый опыт работы
3 (Судопропускник,
4 разряд)
Общее среднее образование, без предъявления требования к наличию специального образования
Без предъявления требования к наличию опыта - 4 разряд
3 (Судопропускник,
5 разряд)
Общее среднее образование, без предъявления требования к наличию специального образования
Стаж работы не менее 1 года - 5 разряд
3 (Судопропускник,
6 разряд)
Общее среднее образование, без предъявления требования к наличию специального образования
Стаж работы не менее 2 лет - 6 разряд
Таблица 2
2. Возможные места работы по профессии.
Требования к условиям труда, образованию и
опыту работы «Начальника вахты шлюза»
Возможные места работы по профессии (организации)
Организации, осуществляющие эксплуатацию судоходных гидротехнических систем и сооружений, их механическое оборудование
Вредные и опасные условия труда
-
Особые условия допуска к работе
4 группа допуска по электробезопасности Постановление Правительства Республики Казахстан от 24 октября 2012 года № 1353 «Об утверждении Правил техники безопасности при эксплуатации электроустановок потребителей»
Квалификационный
уровень ОРК
Уровень профессионального
образования и обучения
Квалификационный
уровень ОРК
4 (Начальник вахты)
Диплом о техническом и профессиональном образовании
4 (Начальник вахты)
Таблица 3
3. Возможные места работы по профессии.
Требования к условиям труда, образованию и
опыту работы «Старший начальник вахты»
Возможные места работы по профессии (организации)
Организации, осуществляющие эксплуатацию судоходных гидротехнических систем и сооружений, их механическое оборудование
Вредные и опасные условия труда
-
Особые условия допуска к работе
4 группа допуска по электробезопасности Постановление Правительства Республики Казахстан от 24 октября 2012 года № 1353 «Об утверждении Правил техники безопасности при эксплуатации электроустановок потребителей»
Квалификационный
уровень ОРК
Уровень профессионального образования и обучения
Требуемый опыт работы
5 (Старший начальник вахты)
Диплом о техническом и профессиональном образовании
Стаж работы на инженерно- технических должностях не менее 5 лет, в том числе на должности начальника вахты 1 год
Приложение 3
к Профессиональному стандарту
«Эксплуатация судоходных
гидротехнических сооружений»
Перечень единиц ПС
Таблица 1

1. «Кеме өткізуші» еңбек қызметінің (кәсіптің) түрі
Шифрі
Еңбек функциясының (кәсіби стандарт бірлігінің) атауы
1 Ф
Шлюз камерасында кемелерді шлюздеу және орналастыру барысын қадағалау
2 Ф
Кемелерді қалқымалы рымдарға арқандап байлаудың дұрыстығын бақылау
3 Ф
Екі жақты қайырылып ашылатын қақпаның дұрыс жармалануын және кемелердің шлюздеуге дайындығын бақылау
4 Ф
Кеменің жақындату каналдарындағы жай күйін бақылау
5 Ф
Қақпаның шкафтық бөлшектері мен жұмыс қақпаларын жүзді нәрселерден уақтылы тазалауды қамтамасыз ету.
6 Ф
Камерадағы акваторияларды, жақындау каналдарын және шлюз аумақтарын тазалау
7 Ф
Шлюзделетін кемелермен кеме қатынайтын шлюздер арқылы кемелерді өткізу қағидасының орындалуын бақылау
8 Ф
Вахталардың бастықтарымен шлюздың орталық басқару пультінен берілетін, шлюзделетін кеме командаларының дұрыс және уақтылы орындалуын бақылау
9 Ф
Шлюздің техникалық қызмет көрсету және ағымдағы жөндеу жұмыстарын жүргізуге қатысу
10 Ф
Вахтаға бекітілген аумақты және үй-жайларды тазарту
2-кесте
2. «Шлюз вахтасының бастығы» еңбек қызметінің
(кәсібінің) түрі
Шифрі
Еңбек функциясының (кәсіби стандарт бірлігінің) атауы
1 Ф
Кеме қатынайтын гидротехникалық құрылыстарда вахтаны алып жүру
2 Ф
Кемелерді дұрыс және қауіпсіз шлюздеу
3-кесте
3. «Вахтаның аға бастығы» еңбек қызметінің (кәсібінің) түрі
Шифрі
Еңбек функциясының (кәсіби стандарт бірлігінің) атауы
1 Ф
Кеме қатынайтын гидротехникалық құрылыстарда вахтаны алып жүруді, кемелерді дұрыс және қауіпсіз шлюздеуді ұйымдастыру
2 Ф
Кеме қатынайтын гидротехникалық құрылыстарда вахтаны алып жүруді, кемелерді дұрыс және қауіпсіз шлюздеуді бақылау
Ескертпе: Ф - функция.
«Кеме қатынайтын гидротехникалық
құрылыстарды пайдалану»
кәсіби стандартына
4-қосымша
КС бірліктерінің сипаты
1-кесте
1. «Кеме өткізуші» еңбек қызметінің (кәсібінің) түрі
Шифрі
Еңбек заттары
Еңбек құралдары
Міндеттер
Шеберлігі мен дағдылары
Білімі
1 Ф
З 1-1 Шлюз камерасында кемелерді шлюздеу және орналастыру барысын қадағалау
КҚГҚ саласындағы нормативтік құқықтық құжаттар
КҚГҚ
Шлюз камерасында кемелерді шлюздеу және орналастыру барысын қадағалау дағдысы. Кемелерді қалқымалы рымдарға арқандап байлаудың дұрыстығын бақылау дағдысы. Екі жақты қайырылып ашылатын қақпаның дұрыс жармалануына және кемелерді шлюздеуге дайындығын бақылау дағдысы.
Кеменің жақындату каналдарындағы жай күйін бақылау дағдысы. Қақпаның шкафтық бөлшектері мен жұмыс қақпаларын жүзді нәрселерден уақтылы тазалауды қамтамасыз ету дағдысы. Камерадағы акваторияларды, жақындау каналдарын және шлюз аумақтарын тазалау дағдысы. Вахталардың бастықтарымен шлюздың орталық басқару пультінен берілетін, шлюзделетін кеме командаларының дұрыс және уақтылы орындалуын бақылау дағдысы. Шлюздің техникалық қызмет көрсету және ағымдағы жөндеу жұмыстарын жүргізуге қатысу дағдысы. Вахтаға бекітілген аумақты және үй-жайларды тазарту дағдысы.

1. Вид трудовой деятельности (профессии)
«Судопропускник»
Шифр
Наименование трудовой функции (единицы профессионального стандарта)
Ф 1
Надзор за ходом шлюзования и расстановкой судов в камере шлюза
Ф 2
Контроль за правильностью швартовки судов за плавучие рамы
Ф 3
Контроль за правильным створением двустворчатых ворот и готовностью судов к шлюзованию
Ф 4
Наблюдение за положением судов в подходных каналах
Ф 5
Обеспечение своевременной очистки шкафных частей ворот от плавающих предметов
Ф 6
Чистка акватории в камере, подходных каналах и территории шлюза
Ф 7
Контроль за выполнением шлюзующимися судами правил пропуска судов через судоходные шлюзы
Ф 8
Контроль за правильным и своевременным исполнением вахтенными начальниками шлюзуемых судов команд, подаваемых с центрального пульта управления шлюза
Ф 9
Участие в работах по техническому обслуживанию и текущему ремонту шлюза
Ф 10
Уборка территории и помещений, закрепленных за вахтой
Таблица 2
2. Вид трудовой деятельности (профессии)
«Начальник вахты шлюза»
Шифр
Наименование трудовой функции (единицы профессионального стандарта)
Ф 1
Несение вахты на судоходных гидротехнических сооружениях
Ф 2
Правильное и безопасное шлюзование судов
Таблица 3
3. Вид трудовой деятельности (профессии)
«Старший начальник вахты»
Шифр
Наименование трудовой функции (единицы профессионального стандарта)
Ф 1
Организация несения вахты на судоходных гидротехнических сооружениях, правильного и безопасного шлюзования судов
Ф 2
Контроль несения вахты на судоходных гидротехнических сооружениях, правильного и безопасного шлюзования судов
Примечание: Ф – функция.
Приложение 4
к Профессиональному стандарту
«Эксплуатация судоходных
гидротехнических сооружений»
Описание единиц ПС
Таблица 1
1. Вид трудовой деятельности (профессии)
«Судопропускник»
Шифр
Задачи
Средства труда
Предметы труда
Умения и навыки
Знания
Ф 1
З 1-1 Надзор за ходом шлюзования и расстановкой судов в камере шлюза
Нормативные правовые документы в области СГТС
СГТС
Навыки надзора за ходом шлюзования и расстановкой судов в камере шлюза. Навыки контроля за правильностью швартовки судов за плавучие рамы. Навыки контроля за правильным створением двустворчатых ворот и готовностью судов к шлюзованию. Навыки наблюдения за положением судов в подходных каналах. Навыки контроля за выполнением шлюзующимися судами правил пропуска судов через судоходные шлюзы. Навыки контроля за правильным и своевременным исполнением вахтенными начальниками шлюзуемых судов команд, подаваемых с центрального пульта управления шлюза.

«ҚР Ішкі су жолдары бойынша жүзу ережелерін бекіту туралы» Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2011 жылғы 22 шілдедегі № 845 қаулысы.
«Кемелердің кеме қатынасы шлюздері арқылы өту қағидасын бекіту туралы» Қазақстан Республикасы Көлік және коммуникация министрінің 2011 жылғы 28 ақпандағы № 95 бұйрығы (Нормативтік құқықтық актілер тізілімінде № 6843 болып тіркелген ).
«Шлюздеу кезінде жеңілдіктер мен төмендетуді қолдану туралы» Қазақстан Республикасы Көлік және коммуникация министрінің 2005 жылғы 19 қазандағы № 329-І бұйрығы.
Шлюздің негізгі элементтері мен оның жабдықтарын, техникалық құрылыстарын орнату, белгілеу және техникалық пайдалану ережелері, қалқымалы рымдардың жұмыс қағидаттары. Кемелердің тиелуінен және басқа да айлақтық жабдықтардан сақтандырғыш құрылғыларды, жылжымалы рамдарды қолдану принципі. Шлюз арқылы өткізу тәртібі. Кемелерде және шлюзде қолданылатын жарық және дыбыстық сигнал беру. Телефон, дауыс зорайтқыш және байланыстардың басқа түрлерін пайдалану қағидасы. Майндарды жұмыс қақпасында және құрылыстардың жекелеген бөліктерінде жабдықтау және күту тәсілдері. Ішкі су жолдары арқылы жүзу тәртібі. Кемені шлюздеу кезінде бір камерадан басқасына өту тәртібі. Техникалық пайдалану және техникалық қауіпсіздік ережелері. Өрт кестесі.
2 Ф
З 2-1 Кемелерді қалқымалы рымдарға арқандап байлаудың дұрыстығын бақылау
КҚГҚ саласындағы нормативтік құқықтық құжаттар
Шлюзделетін кемелер, КҚГҚ
3 Ф
З 3-1 Екі жақты қайырылып ашылатын қақпаның дұрыс жармалануын және кемелердің шлюздеуге дайындығын бақылау
КҚГҚ саласындағы нормативтік құқықтық құжаттар
КҚГҚ
4 Ф
З 4-1 Кеменің жақындату каналдарындағы жай күйін бақылау
КҚГҚ саласындағы нормативтік құқықтық құжаттар
Шлюзделетін кемелер
5 Ф
З 5-1 Қақпаның шкафтық бөлшектері мен жұмыс қақпаларын жүзді нәрселерден уақтылы тазалауды қамтамасыз ету
Жүзді нәрселерді тазалауға арналған құралдар
КҚГҚ
6 Ф
З 6-1 Камерадағы акваторияларды, жақындау каналдарын және шлюз аумақтарын тазалау
Жүзді нәрселерді тазалауға арналған құралдар
КҚГҚ
7 Ф
З 7-1 Шлюзделетін кемелермен кеме қатынайтын шлюздер арқылы кемелерді өткізу қағидасының орындалуын бақылау
КҚГҚ саласындағы нормативтік құқықтық құжаттар
Шлюзделетін кемелер
8 Ф
З 8-1 Вахталардың бастықтарымен шлюздың орталық басқару пультінен берілетін, шлюзделетін кеме командаларының дұрыс және уақтылы орындалуын бақылау шлюза
КҚГҚ саласындағы нормативтік құқықтық құжаттар
Шлюзделетін кемелер
9 Ф
З 9-1 Шлюздің техникалық қызмет көрсету және ағымдағы жөндеу жұмыстарын жүргізуге қатысу
Шлюзге техникалық қызмет көрсету және ағымдағы жөндеу жұмыстарын жүргізу бойынша жұмыстарға арналған құралдар
КҚГҚ
10 Ф

Постановление Правительства Республики Казахстан от 22 июля 2011 года № 845 «Об утверждении Правил плавания по внутренним водным путям».
Приказ Министра транспорта и коммуникаций Республики Казахстан от 28 февраля 2011 года № 95 «Об утверждении Правил пропуска судов через судоходные шлюзы» (зарегистрирован в Реестре нормативных правовых актов от 28 марта 2011 года № 6843).
Приказ Министра транспорта и коммуникаций Республики Казахстан от 19 октября 2005 года № 329-I «О применении льгот и скидок при шлюзовании».
Устройство, назначение и правила технической эксплуатации основных элементов шлюза и его оборудования, технических сооружений, принципы работы плавучих рымов. Принцип действия подвижных рам, предохранительных устройств от навала судов и другого причального оборудования. Порядок пропуска судов через шлюзы. Световую и звуковую сигнализацию, применяемую на судах и шлюзах. Правила пользования телефонной, громкоговорящей и иными видами связи. Способы оборудования и поддержания майн у рабочих ворот и отдельных частей сооружений. Порядок плавания по внутренним водным путям.
Порядок перехода с одной камеры на другую во время шлюзования судна. Правила технической эксплуатации и техники безопасности. Пожарное расписание.
Ф 2
З 2-1 Контроль за правильностью швартовки судов за плавучие рамы
Нормативные правовые документы в области СГТС
Шлюзующиеся суда, СГТС
Ф 3
З 3-1 Контроль за правильным створением двустворчатых ворот и готовностью судов к шлюзованию
Нормативные правовые документы в области СГТС
СГТС
Ф 4
З 4-1 Наблюдение за положением судов в подходных каналах
Нормативные правовые документы в области СГТС
Шлюзующиеся суда
Ф 5
З 5-1 Обеспечение своевременной очистки шкафных частей ворот и рабочих ворот от плавающих предметов
Средства для очистки от плавающих предметов
СГТС
Ф 6
З 6-1 Чистка акватории в камере, подходных каналах и территории шлюза
Средства для очистки от плавающих предметов
СГТС
Ф 7
З 7-1 Контроль за выполнением шлюзующимися судами правил пропуска судов через судоходные шлюзы
Нормативные правовые документы в области СГТС
Шлюзующиеся суда
Ф 8
З 8-1 Контроль за правильным и своевременным исполнением вахтенными начальниками шлюзуемых судов команд, подаваемых с центрального пульта управления шлюза
Нормативные правовые документы в области СГТС
Шлюзующиеся суда
Ф 9
З 9-1 Участие в работах по техническому обслуживанию и текущему ремонту шлюза
Средства для работ по техническому обслуживанию и текущему ремонту шлюза
СГТС
Ф 10

З 10-1 Вахтаға бекітілген аумақты және үй-жайларды тазарту.
Тазалауға арналған құралдар
КҚГҚ
2-кесте
2. Еңбек қызметінің (кәсібінің) түрі «Шлюз вахтасының бастығы»
Шифрі
Еңбек заттары
Еңбек құралдары
Міндеттер
Шеберлігі мен дағдылары
Білімі
1 Ф
З 1.1 Кеме қатынайтын гидротехникалық құрылыстарда вахтаны алып жүру
КҚГҚ саласындағы нормативтік құқықтық құжаттар. Жоспарлар, кестелер, журналдар
Кеме қатынайтын гидротехникалық құрылыстар
Басқарушылық жұмыстағы тәжірибесі. Жұмыс процесін басқара білу шеберлігі. Өндірістік процесс кезінде шешім қабылдай білу шеберлігі. Кеме қатынайтын гидротехникалық құрылыстарда вахтаны алып жүру дағдысы. Кемелерді дұрыс және қауіпсіз шлюздеу дағдысы
«ҚР Ішкі су жолдары бойынша жүзу ережелерін бекіту туралы» Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2011 жылғы 22 шілдедегі № 845 қаулысы.
«Кемелердің кеме қатынасы шлюздері арқылы өту қағидасын бекіту туралы» Қазақстан Республикасы Көлік және коммуникация министрінің 2011 жылғы 28 Фқпандағы № 95 бұйрығы (Нормативтік құқықтық актілер тізілімінде № 6843 болып тіркелген ).
«Шлюздеу кезінде жеңілдіктер мен төмендетуді қолдану туралы» Қазақстан Республикасы Көлік және коммуникация министрінің 2005 жылғы 19 қазандағы № 329-І бұйрығы.
Гидротехникалық жүйелерді және құрылыстарды пайдалану бойынша нормативтік-техникалық база. Гидротехникалық құрылыстардың электрлік-механикалық жабдықтары. Есептеуіш техникасының құралдары, коммуникациялар және байланыстар, іс жүргізу стандарттары. Қоршаған ортаны қорғауға қойылатын талаптар, еңбек заңнамасының негіздері, еңбекті қорғау, қауіпсіздік техникалар, өндірістік тазалық және өртке қарсы қорғау қағидалары мен нормалары
2 Ф
З 2.1 Кемелерді дұрыс және қауіпсіз шлюздеу
КҚГҚ саласындағы нормативтік құқықтық құжаттар. Жоспарлар, кестелер, журналдар
Кеме қатынайтын гидротехникалық құрылыстар
3-кесте
3. «Вахтаның аға бастығы» еңбек қызметінің (кәсібінің) түрі
Шифрі
Еңбек заттары
Еңбек құралдары
Міндеттер
Шеберлігі мен дағдылары
Білімі
1 Ф
З 1-1 Кеме қатынайтын гидротехникалық құрылыстарда вахтаны алып жүруді, кемелерді дұрыс және қауіпсіз шлюздеуді ұйымдастыру
КҚГҚ саласындағы нормативтік құқықтық құжаттар. Жоспарлар, кестелер, журналдар.
Кеме қатынайтын гидротехникалық құрылыстар
Басқарушылық жұмыстағы тәжірибесі. Жұмыс процесін басқара білу шеберлігі. Өндірістік процесс кезінде шешім қабылдай білу шеберлігі. Мақсаттар мен бастамаларды нақ қоя білу. Орындаушылық тәртіпті жүйелі бақылау. Қызметкерлердің қабілеттері мен дағдыларын дамыту. Адамдарды оқыта білу және нұсқау бере білу шеберлігі. Өкілеттіктерді үлестіре білу және сайлау шеберлігі. Кеме қатынайтын гидротехникалық құрылыстарда вахтаны алып жүруді, кемелерді дұрыс және қауіпсіз шлюздеуді ұйымдастыру дағдысы. Кеме қатынайтын гидротехникалық құрылыстарда вахтаны алып жүруді, кемелерді дұрыс және қауіпсіз шлюздеуді бақылау дағдысы

З 10-1 Уборка территории и помещений, закрепленных за вахтой
Средства для уборки
СГТС
Таблица 2
2. Вид трудовой деятельности (профессии)
«Начальник вахты шлюза»
Шифр
Задачи
Средства труда
Предметы труда
Умения и навыки
Знания
Ф 1
З 1-1 Несение вахты на судоходных гидротехнических сооружениях
Нормативные правовые документы в области СГТС. Планы, графики, журналы
Судоходные гидротехнические сооружения
Умение управлять рабочим процессом. Умение принимать решения по ходу производственного процесса. Навыки несения вахты на судоходных гидротехнических сооружениях, правильного и безопасного шлюзования судов. Навыки правильного и безопасного шлюзования судов
Постановление Правительства Республики Казахстан от 22 июля 2011 года № 845 «Об утверждении Правил плавания по внутренним водным путям».
Приказ Министра транспорта и коммуникаций Республики Казахстан от 28 февраля 2011 года № 95 «Об утверждении Правил пропуска судов через судоходные шлюзы». Приказ Министра транспорта и коммуникаций Республики Казахстан от 19 октября 2005 года № 329-I «О применении льгот и скидок при шлюзовании». Нормативно-техническая база по эксплуатации гидротехнических систем и сооружений. Электро-механическое оборудование гидротехнических сооружений. Средства вычислительной техники, коммуникаций и связи, стандарты делопроизводства. Требования к защите окружающей среды, основы трудового законодательства, правила и нормы охраны труда, техники безопасности, производственной санитарии и противопожарной защиты
Ф 2
З 2-1 Правильное и безопасное шлюзованию судов
Нормативные правовые документы в области СГТС. Планы, графики, журналы
Судоходные гидротехнические сооружения
Таблица 3
3. Вид трудовой деятельности (профессии)
«Старший начальник вахты»
Шифр
Задачи
Средства труда
Предметы труда
Умения и навыки
Знания
Ф 1
З 1-1 Организация несения вахты на судоходных гидротехнических сооружениях, правильного и безопасного шлюзования судов
Нормативные правовые документы в области СГТС.
Планы, графики, журналы
Судоходные гидротехнические сооружения
Опыт управленческой работы. Умение управлять рабочим процессом. Умение принимать решения по ходу производственного процесса. Четкое определение целей и приоритетов. Систематический контроль за исполнением. Развитие способностей и навыков сотрудников. Умение обучать и инструктировать людей. Умение распределять и делегировать полномочия. Навыки организации несения вахты на судоходных гидротехнических сооружениях, правильного и безопасного шлюзования судов. Навыки контроля несения вахты на судоходных гидротехнических сооружениях, правильного и безопасного шлюзования судов

«ҚР Ішкі су жолдары бойынша жүзу ережелерін бекіту туралы» Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2011 жылғы 22 шілдедегі № 845 қаулысы.
«Кемелердің кеме қатынасы шлюздері арқылы өту қағидасын бекіту туралы» Қазақстан Республикасы Көлік және коммуникация министрінің 2011 жылғы 28 ақпандағы № 95 бұйрығы (Нормативтік құқықтық актілер тізілімінде № 6843 болып тіркелген ).
«Шлюздеу кезінде жеңілдіктер мен төмендетуді қолдану туралы» Қазақстан Республикасы Көлік және коммуникация министрінің 2005 жылғы 19 қазандағы № 329-І бұйрығы.
Гидротехникалық жүйелерді және құрылыстарды пайдалану бойынша нормативтік-техникалық база. Гидротехникалық құрылыстардың электрлік-механикалық жабдықтары. Есептеуіш техникасының құралдары, коммуникациялар және байланыстар, іс жүргізу стандарттары. Қоршаған ортаны қорғауға қойлатын талаптар, еңбек заңнамасының негіздері, еңбекті қорғау, қауіпсіздік техникалар, өндірістік тазалық және өртке қарсы қорғау қағидалары мен нормалары
2 Ф
З 2-1 Кеме қатынайтын гидротехникалық құрылыстарда вахтаны алып жүруді, кемелерді дұрыс және қауіпсіз шлюздеуді бақылау
КҚГҚ саласындағы нормативтік құқықтық құжаттар. Жоспарлар, кестелер, журналдар
Кеме қатынайтын гидротехникалық құрылыстар
Ескертпе: М – міндет.
«Кеме қатынайтын гидротехникалық
құрылыстарды пайдалану»
кәсіби стандартына
5-қосымша
Келісу парағы
Ұйым атауы
Келісу күні
Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігі
Осы КС ____________________________________________________ тіркелді.
Кәсіби стандарттардың реестріне № _________________________ тіркелді.
Хат (хаттама) № ___________ Күні _____________________

Постановление Правительства Республики Казахстан от 22 июля 2011 года № 845 «Об утверждении Правил плавания по внутренним водным путям».
Приказ Министра транспорта и коммуникаций Республики Казахстан от 28 февраля 2011 года № 95 «Об утверждении Правил пропуска судов через судоходные шлюзы».
Приказ Министра транспорта и коммуникаций Республики Казахстан от 19 октября 2005 года № 329-I «О применении льгот и скидок при шлюзовании».
Нормативно-техническая база по эксплуатации гидротехнических систем и сооружений. Электро-механическое оборудование гидротехнических сооружений. Средства вычислительной техники, коммуникаций и связи, стандарты делопроизводства. Требования к защите окружающей среды, основы трудового законодательства, правила и нормы охраны труда, техники безопасности, производственной санитарии и противопожарной защиты
З 2-1 Контроль несения вахты на судоходных гидротехнических сооружениях, правильного и безопасного шлюзования судов
Нормативные правовые документы в области СГТС.
Планы, графики, журналы
Судоходные гидротехнические сооружения
Примечание: Ф – функция;
З – задача.
Приложение 5
к Профессиональному стандарту
«Эксплуатация судоходных
гидротехнических сооружений»
Лист согласования
Название организации
Дата согласования
Министерство труда и социальной защиты населения Республики Казахстан
Настоящий ПС зарегистрирован в _____________________________________.
ПС внесен в Реестр профессиональных стандартов рег. № ______________.
Письмо (протокол) № _____________________  Дата ____________________.