Қазақстан Республикасы Өңірлік даму министрлігі мемлекеттік қызметшілерінің қызмет этикасының қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Өңірлік даму министрінің 2013 жылғы 28 қарашадағы № 344/НҚ бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2013 жылы 26 желтоқсанда № 9032 тіркелді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің 2015 жылғы 9 қарашадағы № 687 бұйрығымен
Ескерту. Бұйрықтың күші жойылды - ҚР Ұлттық экономика министрінің 09.11.2015 № 687 бұйрығымен.
«Қазақстан Республикасы мемлекеттік қызметшілерінің ар-намыс кодексі туралы» Қазақстан Республикасы Президентінің 2005 жылғы 3 мамырдағы № 1567 Жарлығына өзгерістер енгізу туралы» Қазақстан Республикасы Президентінің 2013 жылғы 1 қазандағы № 651 Жарлығының 2-тармағын орындау үшін БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған Қазақстан Республикасы Өңірлік даму министрлігі (бұдан әрі - Министрлік) мемлекеттік қызметшілерінің қызмет этикасының қағидалары бекітілсін.
2. Министрліктің Персоналды басқару департаменті (кадр қызметі):
1) заңнамада белгіленген тәртіпте осы бұйрықтың Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін және кейін оның бұқаралық ақпарат құралдарында ресми жариялануын;
2) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Өңірлік даму министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды;
3) осы бұйрықты құрылымдық бөлімшелер мен ведомстволар басшыларының назарына жеткізуді қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтын орындалуын бақылау Министрліктің Жауапты хатшысы А.К. Қабыкеновке жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Министр                                         Б.Жәмішев
Қазақстан Pecпубликасы
Өңірлік даму министрінің
2013 жылғы 28 қарашадағы
№ 344/НҚ бұйрығымен
бекітілген
Қазақстан Республикасы Өңірлік даму министрлігі мемлекеттік
қызметшілерінің қызмет этикасының
ҚАҒИДАЛАРЫ
1. Жалпы ережелер
1. Осы Қазақстан Республикасы Өңірлік даму министрлігі мемлекеттік қызметшілерінің қызмет этикасының қағидалары (бұдан әрі - Қағидалар) «Қазақстан Республикасы мемлекеттік қызметшілерінің ар-намыс кодексі туралы» Қазақстан Республикасы Президентінің 2005 жылғы 3 мамырдағы № 1567 Жарлығына өзгерістер енгізу туралы» Қазақстан Республикасы Президентінің 2013 жылғы 1 қазандағы № 651 Жарлығының 2-тармағына сәйкес әзірленген.
2. Осы Қағидалар Қазақстан Республикасы Өңірлік даму министрлігінің (бұдан әрі - Министрлік) оның ведомстволары мен аумақтық органдарының мемлекеттік қызметшілерінің өздерінің қызметтік міндеттерін орындауы барысында, әріптестері мен азаматтармен өзара қарым-қатынаста мінез-құлқының негізгі нормаларын белгілейді.

Об утверждении Правил служебной этики государственных служащих Министерства регионального развития Республики Казахстан
Приказ Министра регионального развития Республики Казахстан от 28 ноября 2013 года № 344/ОД. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 26 декабря 2013 года № 9032. Утратил силу приказом Министра национальной экономики Республики Казахстан от 9 ноября 2015 года № 687
Сноска. Утратил силу приказом Министра национальной экономики РК от 09.11.2015 № 687.
Во исполнение пункта 2 Указа Президента Республики Казахстан от 1 октября 2013 года № 651 «О внесении изменений в Указ Президента Республики Казахстан от 3 мая 2005 года № 1567 «О Кодексе чести государственных служащих Республики Казахстан», ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемые Правила служебной этики государственных служащих Министерства регионального развития Республики Казахстан (далее - Министерство).
2. Департаменту управления персоналом (кадровая служба) Министерства обеспечить:
1) в установленном законодательством порядке государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан и его последующее официальное опубликование в средствах массовой информации;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства регионального развития Республики Казахстан;
3) доведение настоящего приказа до сведения руководителей структурных подразделений и ведомств.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на Ответственного секретаря Министерства Кабикенова А.К.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней со дня его первого официального опубликования.
Министр                                    Б. Жамишев
Утверждены
Приказом Министра регионального
развития Республики Казахстан
от 28 ноября 2013 года № 344/ОД
Правила
служебной этики государственных служащих
Министерства регионального развития Республики Казахстан
1. Настоящие Правила служебной этики государственных служащих Министерства регионального развития Республики Казахстан (далее - Правила) разработаны в соответствии с пунктом 2 Указа Президента Республики Казахстан от 1 октября 2013 года № 651 «О внесении изменений в Указ Президента Республики Казахстан от 3 мая 2005 года № 1567 «О Кодексе чести государственных служащих Республики Казахстан».
2. Настоящие Правила определяют основные нормы поведения государственных служащих Министерства регионального развития Республики Казахстан (далее - Министерство) его ведомств и территориальных органов в ходе исполнения ими своих служебных обязанностей, во взаимоотношениях с коллегами и гражданами.

3. Министрліктің жауапты хатшысы, құрылымдық бөлімшелер мен ведомстволардың басшылары осы қағидалар талаптарының орындалуын қамтамасыз етеді.
4. Осы Қағидалардың мақсаттары мыналар болып табылады:
1) Министрліктің, ведомстволар мен аумақтық органдардың мемлекеттік қызметшілерінің жоғары корпоративтік мәдениетін қалыптастыру;
2) Министрліктің, ведомстволар мен аумақтық органдардың мемлекеттік қызметшілерінің «Қазақстан Республикасы мемлекеттік қызметшілерінің ар-намыс кодексі туралы» Қазақстан Республикасы Президентінің 2005 жылғы 3 мамырдағы № 1567 Жарлығымен белгіленген Қазақстан Республикасының мемлекеттік қызметшілерінің мінез-құлқының негізгі стандарттарын сақтауы;
3) Министрліктің, ведомстволар мен аумақтық органдардың ұжымында жағымды моральдік-психологиялық климат жасау және қалыптастыру;
4) Министрліктің, ведомстволар мен аумақтық органдардың қызметкерлерінің имиджін нығайту және арттыру.
5. Министрлік, ведомстволар мен аумақтық органдар қызметкерлерінің:
1) адалдық, тәртіптік, жауапкершілік, белсенділік, бастамашылық танытқаны;
2) өз білімі мен біліктілігі деңгейін арттыруға талпынғаны;
3) бір біріне және өзге азаматтарға адамгершілік, адалдық, ашықтық, әдептілік, өзара түсіністік танытқаны;
4) қызметтік этика мен субординацияны сақтағаны;
5) әріптестерге көмек көрсеткені, білімі мен тәжірибесімен бөліскені;
6) стратегиялық мақсаттар мен міндеттерге кол жеткізуде ұжымның ынтымағына ықпал еткені жөн.
6. Министрліктің, ведомстволар мен аумақтық органдардың мемлекеттік қызметшілеріне өзінің әріптестеріне және өзге азаматтарға қатысты:
1) балағат сөздер айтуға, ұстамсыздық пен агрессия танытуға;
2) әріптестердің жеке және кәсіби қасиеттерін талқылауға;
3) ұжымда қақтығыс жағдайлардың туындауын ұшықтыруға болмайды.
7. Министрліктің, ведомстволар мен аумақтық органдардың мемлекеттік қызметшілері барлық келушілерді ілтипатпен қарсы алады.
Министрліктің, ведомстволар мен аумақтық органдардың мемлекеттік қызметшілерінің келушілермен қатынасы Министрлік пен оның аумақтық органдары қызметкерлерінің мінез-құлқы мәдениеті мен кәсібилігі туралы келушілердің он пікірін қалыптастыруға ықпал етуге тиіс.
8. Азаматтармен телефонмен сөйлескенде Министрліктің, ведомстволар мен аумақтық органдардың қызметкерлері мынадай мінез-құлықты ұстануы қажет:
1) қоңырау түскен кезде өзін сыпайы таныстырып амандасу;
2) егер азамат телефон нөмірін қате терсе, оны терген телефон нөмірін қайта тексеруді сыпайы түрде сұрау;
3) егер кіріс қоңырау қазіргі сәтте жұмыс орнында жоқ мемлекеттік қызметшіге арналған болса, оны табуға немесе оған хабарлама қабылдауға көмек көрсету.

3. Ответственный секретарь Министерства, руководители структурных подразделений, ведомств и территориальных органов обеспечивают исполнение требований настоящих Правил.
4. Целями настоящих Правил являются:
1) формирование у государственных служащих Министерства, ведомств и территориальных органов высокой корпоративной культуры;
2) соблюдение государственными служащими Министерства, ведомств и территориальных органов основных стандартов поведения государственных служащих Республики Казахстан, установленных Указом Президента Республики Казахстан от 3 мая 2005 года № 1567 «О Кодексе чести государственных служащих Республики Казахстан»:
3) создание и поддержание благоприятного морально-психологического климата в коллективе Министерства, ведомств и территориальных органов;
4) укрепление и повышение имиджа сотрудников Министерства, ведомств и территориальных органов.
5. Сотрудникам Министерства, ведомств и территориальных органов следует:
1) проявлять добросовестность, дисциплинированность, ответственность, активность, инициативность;
2) стремиться к повышению уровня своих знаний и квалификации;
3) проявлять друг к другу и иным гражданам порядочность, честность, открытость, тактичность, взаимопонимание;
4) соблюдать служебную этику и субординацию;
5) помогать коллегам, делиться знаниями и опытом;
6) способствовать сплоченности коллектива в достижении стратегических целей и задач.
6. Государственным служащим Министерства, ведомств и территориальных органов не допускается в отношении своих коллег и иных граждан:
1) нецензурно выражаться, проявлять несдержанность и агрессию;
2) обсуждать личные и профессиональные качества коллег;
3) провоцировать возникновение конфликтных ситуаций в коллективе.
7. Государственные служащие Министерства, ведомств и территориальных органов доброжелательно приветствуют всех посетителей.
Общение государственных служащих Министерства, ведомств и территориальных органов с посетителями должно способствовать формированию у последних положительного мнения о культуре поведения и профессионализме сотрудников Министерства и его территориальных органов.
8. При телефонном общении с гражданами сотрудникам Министерства, ведомств и территориальных органов необходимо придерживаться следующего поведения:
1) при поступлении звонка вежливо представиться и поздороваться;
2) если гражданин набрал неправильный номер телефона, следует вежливо попросить его перепроверить набранный номер телефона;
3) если входящий звонок предназначен государственному служащему, который в данный момент отсутствуем па рабочем месте, следует помочь найти его или принять для него сообщение.

9. Телефон бойынша қойылған сұрақ мемлекеттік қызметшінің құзыретіне кірмеген жағдайда, онда ол қойылған сұрақты шешу бойынша мынадай ықтимал шараларын біреудің қабылдайды:
1) қоңырауды құзырлы мемлекеттік қызметшіге қайта бағыттау;
2) азаматты қойылған сұрақты түсіндіру мақсатында онымен кейін сөйлесу үшін өзінін телефон нөмірін қалдыруды сұрау;
3) азаматтан жазбаша сұрау салуды өтіну.
10. Министрліктің, ведомстволар мен аумақтық органдардың мемлекеттік қызметшілері сыбайлас жемқорлық көріністеріне қарсы тұрады, сыбайлас жемқорлық құқық бұзушылықтарға не сыбайлас жемқорлықпен жымдасқан немесе сыбайлас жемқорлық үшін жағдай туғызатын әрекеттерге жол бермейді.
Министрліктің мемлекеттік қызметшілері басқа мемлекеттік қызметшілер тарапынан болатын сыбайлас жемқорлық құқық бұзушылық фактілерінің жолын кесуі тиіс.
11. Министрліктің, ведомстволар мен аумақтық органдардың мемлекеттік қызметшілері, егер сыбайлас жемқорлық құқық бұзушылық туралы анық ақпараты болса, мұндай құқық бұзушылықты болғызбау және тоқтату жөнінде қажетті шаралар қолданады, оның ішінде жоғары тұрған басшыға, жазбаша нысанда дереу хабарлайды.
Министрліктің басшылығы ақпаратты алған күннен бастап бір ай мерзімде мемлекеттік қызметшінің сыбайлас жемқорлық құқық бұзушылықтар, өзін осы бұзушылықтарды жасауға көндіру жағдайлары туралы мәлімдеулері бойынша, оның ішінде тексерулер ұйымдастыру және уәкілетті органдарға өтініштер жолдау арқылы шаралар қолданады.
Министрліктің басшылығы сыбайлас жемқорлық құқық бұзушылықтардың, өзін осы бұзушылықтарды жасауға көндірудің анық жағдайлары туралы хабарлаған мемлекеттік қызметшіні оның құқықтарын, заңды мүдделерін кемсітетін қудалаудан қорғау жөнінде шаралар қолданады.

9. В случае, если заданный по телефону вопрос выходит за пределы компетенции государственного служащего, он предпринимает одно из нижеследующих возможных мер по разрешению поставленного вопроса:
1) перенаправить звонок компетентному государственному служащему;
2) попросить гражданина оставить свой номер телефона для того, чтобы впоследствии обратиться к нему с разъяснением поставленного вопроса;
3) попросить гражданина обратиться с письменным запросом.
10. Государственные служащие Министерства, ведомств и территориальных органов противостоят проявлениям коррупции, не допускают коррупционные правонарушения либо деяния, сопряженные с коррупцией или создающие условия для коррупции.
Государственные служащие Министерства, ведомств и территориальных органов обязаны пресекать факты коррупционных правонарушений со стороны других государственных служащих.
11. Государственные служащие Министерства, ведомств и территориальных органов, если располагают достоверной информацией о коррупционном правонарушении, принимают меры по предотвращению и прекращению такого правонарушения, в том числе незамедлительно в письменной форме информируют вышестоящего руководителя.
Руководство Министерства в месячный срок со дня получения информации принимают меры по заявлениям государственного служащего о коррупционных правонарушениях, случаях склонения его к совершению данных нарушений, в том числе путем организации проверок и направления обращений в уполномоченные органы.
Руководство Министерства принимают меры по защите государственного служащего, сообщившего о достоверных случаях коррупционных правонарушений, склонения его к совершению данных нарушений, от преследования, ущемляющего его права, законные интересы.