Қазақстан Республикасы Спорт және дене шынықтыру істері агенттігі мемлекеттік қызметшілерінің қызмет этикасының қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Спорт және дене шынықтыру істері агенттігі Төрағасының 2013 жылғы 12 желтоқсандағы № 464 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2013 жылы 30 желтоқсанда № 9051 тіркелді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Мәдениет және спорт министрінің 2015 жылғы 12 қазандағы № 324 бұйрығымен
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Мәдениет және спорт министрінің 12.10.2015 № 324 (қол қойылған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Қазақстан Республикасы Президентінің 2005 жылғы 3 мамырдағы № 1567 Жарлығымен бекітілген Қазақстан Республикасы мемлекеттік қызметшілерінің ар-намыс кодексіне сәйкес мемлекеттік қызметшілердің жалпы жұрт қабылдаған этика нормалары мен мемлекеттік қызметтің ерекшеліктерінен туындайтын негізгі мінез-құлық ережелерін сақтау мақсатында БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған Қазақстан Республикасы Спорт және дене шынықтыру істері агенттігі мемлекеттік қызметшілерінің қызмет этикасының қағидалары бекітілсін.
2. Әкімшілк және кадр жұмысы (Ғ.Т.Әбілова) осы бұйрықтың заңнамада белгіленген тәртіппен Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін және ресми жариялануын қамтамасыз етсін.
3. Жауапты хатшы Қ.Ғ. Кәкен қызметкерлердің қызмет этикасын сақтау тәртібін қамтамасыз етсін.
4. Осы бұйрық ресми жарияланған күнінен кейін он күнтізбелік күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Төраға                                         Т.Есентаев
Қазақстан Республикасы
Спорт және дене шынықтыру істері
агенттігі төрағасының
2013 жылғы 12 желтоқсандағы
№ 464 бұйрығымен бекітілді
Қазақстан Республикасы Спорт және дене шынықтыру істері агенттігі мемлекеттік қызметшілерінің қызмет этикасының қағидалары
1. Қазақстан Республикасы Спорт және дене шынықтыру істері агенттігі мемлекеттік қызметшілерінің қызмет этикасының қағидалары (бұдан әрі – Қағида) Қазақстан Республикасы Президентінің 2013 жылғы 1 қазандағы № 651 «Қазақстан Республикасы мемлекеттік қызметшілерінің ар-намыс кодексі туралы» 2005 жылғы 3 мамырдағы № 1567 Жарлығына өзгерістер енгізу туралы» Жарлығының 2-тармағына, «Мемлекеттік қызмет туралы«Сыбайлас жемқорлыққа қарсы күрес туралы» Қазақстан Республикасының Заңдарына сәйкес әзірленді.
2. Қағида Қазақстан Республикасы Спорт және дене шынықтыру істері агенттігі мемлекеттік қызметшілерінің өзінің қызметтік міндеттерін орындау барысында, әріптестерімен және азаматтармен қарым-қатынастарының мінез-құлығының негізгі нормаларын белгілейді.

Об утверждении Правил служебной этики государственных служащих Агентства Республики Казахстан по делам спорта и физической культуры
Приказ Председателя Агентства Республики Казахстан по делам спорта и физической культуры от 12 декабря 2013 года № 464. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 30 декабря 2013 года № 9051. Утратил силу приказом Министра культуры и спорта Республики Казахстан от 12 октября 2015 года № 324
Сноска. Утратил силу приказом Министра культуры и спорта РК от 12.10.2015 № 324.
В соответствии с Кодексом чести государственных служащих Республики Казахстан, утвержденных Указом Президента Республики Казахстан № 1567 от 3 мая 2005 года и в целях соблюдения правил поведения, возникших из общепринятых морально-этических норм поведения государственных служащих и особенностей государственной службы, ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемые Правила служебной этики государственных служащих Агентства Республики Казахстан по делам спорта и физической культуры.
2. Департаменту административной и кадровой работы (Абилова Г.Т) обеспечить государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан и официальное опубликование в установленном законодательством порядке.
3. Ответственному секретарю Кәкен Қ.Ғ. обеспечить соблюдение сотрудниками норм правил служебной этики.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Председатель                               Т. Есентаев
Утверждены
приказом председателя
Агентства Республики Казахстан
по делам спорта и физической культуры
от 12 декабря 2013 года № 464
Правила
служебной этики государственных служащих
Агентства Республики Казахстан
по делам спорта и физической культуры
1. Настоящие Правила служебной этики государственных служащих Агентства Республики Казахстан по делам спорта и физической культуры (далее - Правила) разработаны в соответствии с пунктом 2 Указа Президента Республики Казахстан от 1 октября 2013 года № 651 «О внесении изменений в Указ Президента Республики Казахстан от 3 мая 2005 года № 1567 «О Кодексе чести государственных служащих Республики Казахстан», с Законами Республики Казахстан «О государственной службе», «О борьбе с коррупцией».
2. Правила определяют основные нормы поведения государственных служащих Агентства Республики Казахстан по делам спорта и физической культуры (далее – агентство) в ходе исполнения ими своих служебных обязанностей, во взаимоотношениях с коллегами и гражданами.

3. Мемлекеттік қызметшілер:
1) заңдылық қағидатын, Қазақстан Республикасы Конституциясының, заңдары мен өзге де нормативтік құқықтық актілерінің талаптарын басшылыққа алуға;
2) адал, әділ, қарапайым болуға, жалпы қабылданған моральдық-этикалық нормаларды сақтауға, азаматтармен және әріптестерімен қарым-қатынаста сыпайылық пен әдептілік танытуға;
3) мемлекеттік және еңбек тәртібін бұлжытпай сақтауға, берілген өкілеттіктерді тиімді иеленуге; өзінің қызметтік міндеттерін адал, турашыл және сапалы атқаруға, жұмыс уақытын ұтымды пайдалануға;
4) қарапайымдылық танытуға, өзінің іс-әрекеттерімен қоғам тарапынан негізді сынға себеп туғызбауға;
5) жеке және заңды тұлғалардың құқықтарын, бостандықтары мен заңды мүдделерін сақтау мен қорғауды қамтамасыз етуге, олардың өтініштерін қарау кезінде төрешілдік пен сөзбұйдаға салу көріністеріне жол бермеуге, өтініштер бойынша белгіленген мерзімде қажетті шаралар қолдануға;
6) қарамағындағы мемлекеттік қызметшілерден олардың қызметтік міндеттерінен тыс тапсырмалар орындауды талап етпеуге; басқа адамдарды құқыққа қайшы теріс қылықтар жасауға мәжбүрлемеуге;
7) басқа мемлекеттік қызметшілер тарапынан қызмет этикасы нормаларын бұзу фактілерін болдырмауға және олардың жолын кесуге;
8) ұжымда іскерлік өзара қарым-қатынасты және сындарлы ынтымақтастықты орнату мен нығайтуға ықпал жасауға;
9) басшылардың тапсырмаларын орындау барысында тек объективті әрі анық мәліметтер беруге;
10) ұжымда іскерлік өзара қарым-қатынасты және сындарлы ынтымақтастықты орнату мен нығайтуға ықпал жасауға;
11) қызметтік міндеттерін тиімді атқару үшін өзінің кәсіби деңгейі мен біліктілігін арттыруға;
12) қызметтік міндеттерін атқару кезеңінде киімнің іскерлік қалпын ұстануға;
13) Қазақстан Республикасының заңдарында белгіленген шектеулер мен тыйымдарды сақтауы тиіс.
4. Мемлекеттік қызметшілер сыбайлас жемқорлық көріністеріне қарсы тұруға, сыбайлас жемқорлық құқық бұзушылықтарға не сыбайлас жемқорлықпен жымдасқан немесе сыбайлас жемқорлық үшін жағдай туғызатын әрекеттерге жол бермеуі тиіс.
Мемлекеттік қызметшілер басқа мемлекеттік қызметшілер тарапынан болатын сыбайлас жемқорлық құқық бұзушылық фактілерінің жолын кесуі тиіс.
5. Мемлекеттік қызметшілер жеке және заңды тұлғалардың өз құқықтары мен заңды мүдделерін іске асыруын қиындататын іс-әрекеттерге (әрекетсіздікке) жол бермеуге тиіс.
6. Мемлекеттік қызметшілер мүдделер қақтығысын болғызбау үшін шаралар қолдануы, мемлекеттік қызметтің беделіне нұқсан келтірмей, пікірсайысты әдепті түрде жүргізуі тиіс. өзінің іс-әрекеттерімен қоғам тарапынан негізді сынға себепкер болмауға, сынағаны үшін қудалауға жол бермеуге, орынды сынды кемшіліктерді жою мен өзінің қызметін жақсарту үшін пайдалануға.

3. Государственным служащим в своей служебной деятельности следует:
1) руководствоваться принципом законности, требованиями Конституции, законов и иных нормативных правовых актов Республики Казахстан;
2) быть честными, справедливыми, скромными и вежливыми, соблюдать общепринятые морально-этические нормы в обращении с гражданами и коллегами проявлять вежливость и корректность;
3) проявлять скромность, не подчеркивать и не использовать должностное положение государственных служащих;
4) неукоснительно соблюдать государственную и трудовую дисциплину, эффективно распоряжаться предоставленными полномочиями; добросовестно, беспристрастно и качественно исполнять свои служебные обязанности; рационально использовать рабочее время;
5) обеспечивать соблюдение и защиту прав, свобод и законных интересов физических и юридических лиц, не допускать проявлений бюрократизма и волокиты при рассмотрении их обращений, в установленные сроки принимать по обращениям необходимые меры;
6) не требовать от подчиненных государственных служащих исполнения поручений, выходящих за рамки их должностных обязанностей; не принуждать других лиц к совершению противоправных проступков;
7) не допускать и пресекать факты нарушения норм служебной этики со стороны других государственных служащих;
8) способствовать установлению и укреплению в коллективе деловых взаимоотношений и конструктивного сотрудничества;
9) в процессе исполнения поручений руководителей предоставлять только объективные и достоверные сведения;
10) способствовать установлению и укреплению в коллективе деловых взаимоотношений и конструктивного сотрудничества;
11) повышать свой профессиональный уровень и квалификацию для эффективного исполнения служебных обязанностей;
12) придерживаться делового стиля в одежде в период исполнения своих служебных обязанностей;
13) соблюдать установленные законами Республики Казахстан ограничения и запреты.
4. Государственным служащим следует противостоять проявлениям коррупции, не допускать коррупционных правонарушений либо деяний, сопряженных с коррупцией или создающих условия для коррупции.
Государственным служащим следует пресекать факты коррупционных правонарушений со стороны других государственных служащих.
5. Государственным служащим не следует допускать действия (бездействие), затрудняющие реализацию физическими и юридическими лицами своих прав и законных интересов.
6. Государственным служащим агентства следует принимать меры по недопущению конфликта интересов, вести дискуссии в корректной форме, не подрывая авторитета государственной службы. Своими действиями не давать повода для обоснованной критики со стороны общества, не допускать преследования за критику, использовать конструктивную критику для устранения недостатков и улучшения своей деятельности.

7. Мемлекеттік қызметшілер мемлекеттік саясат және қызметтік ісінің мәселелері жөніндегі өз пікірін, егер ол:
1) мемлекет саясатының негізгі бағыттарына сәйкес немесе;
2) жариялауға рұқсат етілмеген қызметтік ақпаратты ашатын болса;
3) мемлекеттің лауазымды тұлғаларының, мемлекеттік басқару органдарының, басқа да мемлекеттік қызметшілердің атына әдепке сай емес сөздер айтудан тұрса, көпшілік алдында білдіруіне болмайды.
8. Мемлекеттік қызметшілер қызметтен тыс уақытта жалпы қабылданған моральдық-этикалық нормаларды ұстануға, қоғамға жат мінез-құлық жағдайларына жол бермеуге тиіс.

7. Государственным служащим не следует публично выражать свое мнение по вопросам государственной политики и служебной деятельности, если оно:
1) не соответствует основным направлениям политики государства;
2) раскрывает служебную информацию, которая не разрешена к обнародованию;
3) содержит неэтичные высказывания в адрес должностных лиц государства, органов государственного управления, других государственных служащих.
8. Государственным служащим во внеслужебное время следует придерживаться общепринятых морально-этических норм, не допускать случаев антиобщественного поведения.