"Жасанды былғары өндірісі" кәсіби стандартын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Индустрия және жаңа технологиялар министрінің м.а 2013 жылғы 30 желтоқсандағы № 477 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2014 жылы 14 мамырда № 9422 тіркелді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің 2023 жылғы 30 қаңтардағы № 60 бұйрығымен
Ескерту. Күші жойылды – ҚР Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің 30.01.2023 № 60 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
2007 жылғы 15 мамырдағы Қазақстан Республикасы Еңбек кодексінің 138-5-бабының 3-тармағына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріп отырған "Жасанды былғары өндірісі" кэсіби стандарты бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Индустрия және жаңа технологиялар министрлігінің Өнеркэсіп комитеті (Б.А. Қасымбеков) заңнамада белгіленген тәртіпте:
1) Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде осы бұйрықтың мемлекеттік тіркелуін;
2) Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде осы бұйрық мемлекеттік тіркелгеннен кейін күнтізбелік он күн ішінде бұқаралық ақпарат құралдарына және "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесінде ресми жариялауға жіберуді;
3) Қазақстан Республикасы Индустрия және жаңа технологиялар министрлігінің интернет-ресурсында осы бұйрықтың орналасуын қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылауды өзіме қалдырамын.
4. Осы бұйрық оның алғаш рет ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
Индустрия және жаңа технологиялар
министрінің міндетін атқарушы
А. Рау
"КЕЛІСІЛГЕН"
Қазақстан Республикасы
Еңбек және халықты әлеуметтік
қорғау министрі
______________ Т. Дүйсенова
2014 жылғы 7 сәуір
Қазақстан Республикасы
Индустрия және жаңа технологиялар
министрінің міндетін атқарушының
2010 жылғы 30 желтоқсандағы
№ 477 бұйрығымен бекітілген
"Жасанды былғары өндірісі" кәсіби стандарты
1. Жалпы ережелер
1. "Жасанды былғары өндірісі" кәсіби стандарты (бұдан әрі - КС) біліктілік деңгейіне, құзыреттікке, еңбек мазмұны, сапасы мен шарттарына қойылатын талаптарды анықтайды және мына мақсаттарға арналған:
1) кәсіби қызмет мазмұнына қойылатын бірыңғай талаптарды белгілеуге;
2) еңбек нарығының заманауи талаптарына жауап беретін біліктілік талаптарын жаңартуға;
3) персоналды басқару саласында бірқатар міндеттер шеңберін шешуге;
4) білім беру стандарттарын, оқу жоспарларын, модульдік оқу бағдарламаларын әзірлеуге, сондай-ақ тиісті оқу-әдістемелік материалдарды әзірлеуге;

Об утверждении профессионального стандарта "Производство искусственной кожи"
Приказ исполняющего обязанности Министра индустрии и новых технологий Республики Казахстан от 30 декабря 2013 года № 477. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 14 мая 2014 года № 9422. Утратил силу приказом Министра индустрии и инфраструктурного развития Республики Казахстан от 30 января 2023 года № 60.
Сноска. Утратил силу приказом Министра индустрии и инфраструктурного развития РК от 30.01.2023 № 60 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
В соответствии с пунктом 3 статьи 138-5 Трудового кодекса Республики Казахстан от 15 мая 2007 года ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемый профессиональный стандарт "Производство искусственной кожи".
2. Комитету промышленности Министерства индустрии и новых технологий Республики Казахстан (Касымбеков Б.А.) в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) в течение десяти календарных дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан направление на официальное опубликование в средствах массовой информации и информационно-правовой системе "Әділет";
3) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства индустрии и новых технологий Республики Казахстан.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа оставляю за собой.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Исполняющий обязанности
Министра индустрии и новых технологий
Республики Казахстан
А. Рау
"СОГЛАСОВАНО"
Министр труда и социальной
защиты населения
Республики Казахстан
___________Т. Дуйсенова
7 апреля 2014 год
Утвержден
приказом исполняющего обязанности
Министра индустрии и новых технологий
Республики Казахстан
от 30 декабря 2013 года № 477
Профессиональный стандарт
"Производство искусственной кожи"
1. Общие положения
1. Профессиональный стандарт "Производство искусственной кожи" (далее – ПС) определяет требования к уровню квалификации, компетенции, содержанию, качеству и условиям труда, и предназначен для:
1) выработки единых требований к содержанию профессиональной деятельности;
2) обновления квалификационных требований, отвечающих современным потребностям рынка труда;
3) решения широкого круга задач в области управления персоналом;
4) разработки образовательных стандартов, учебных планов, модульных учебных программ, а также разработки соответствующих учебно-методических материалов;

5) мамандардың кәсіби даярлығына бағалау мен біліктілігінің сәйкестігіне растау жүргізуге арналған.
2. КС негізгі пайдаланушылары:
1) білім беру ұйымдарының түлектері, қызметкерлері;
2) ұйым басшылары мен қызметкерлері, ұйымның персоналды басқару бөлімшесінің басшылары мен мамандары;
3) білім беру стандарттарын әзірлейтін мамандар;
4) мамандардың кәсіби даярлығына бағалау және біліктілігінің сәйкестігіне растау саласындағы мамандар болып табылады.
3. КС негізінде қызметтің функционалдық үлгілеріне, лауазымдар, біліктілікті арттыру, қызметкерлерді аттестаттау, еңбекті ынталандыру жүйесі мен басқаларына арналған ішкі, ұжымдық стандарттар әзірлене алады.
4. Осы КС мынадай терминдер мен анықтамалар қолданылады:
1) біліктілік – қызметкердің еңбек қызметінің нақты түрі шеңберінде нақты қызметтерді сапалы орындауына даярлығы;
2) біліктілік деңгей – күрделілігі параметрлері, стандартты емес еңбек шарттары, жауаптылығы және дербестігі бойынша тарамдалатын қызметкердің құзыреттігіне қойылатын талаптар жиынтығы;
3) еңбек заты – нақты еңбек құралдарының көмегімен өнім құру мақсатында қызметкердің әрекеті бағытталған зат;
4) еңбек құралы – еңбек затын бастапқы жағдайдан өнімге түрлендіру үшін қызметкер пайдаланатын құралдар;
5) еңбек қызметінің түрі-еңбек қызметтерінің бүтін жинағымен және оларды орындау үшін қажетті құзыреттіктермен қалыптастырылған кәсіби қызмет саласында құрамдас бөлік;
6) еңбек функциясы – еңбек процесінің бір немесе бірнеше міндеттерін шешуге бағытталған өзара байланысты әрекеттер жинағы;
7) кәсіби қызмет саласы – жалпы біріктірілген негізге ие (балама және жуық арналулар, нысандар, технологиялар, оның ішінде еңбек құралдары) және оларды орындау үшін еңбек қызметтері мен құзыреттіктердің ұқсас жинағын болжайтын саланың еңбек қызметі түрлерінің жиынтығы;
8) КС – кәсіби қызметтің нақты саласында біліктілік деңгейіне, құзыреттілікке, мазмұны, сапасы мен еңбек әрекеттеріне қойылатын талаптарды анықтайтын стандарт;
9) КС бірлігі – бүтін, аяқталған, салыстырмалы автономды және осы еңбек қызметінің түрі үшін мәнді болып табылатын нақты еңбек қызметінің тарамдалған сипаттамасынан тұратын кәсіби стандарттың құрылымдық элементі;
10) кәсіп – арнайы теориялық білім мен арнайы даярлық нәтижесінде алынған практикалық дағды, жұмыс тәжірибесінің кешенін иеленуді талап ететін еңбек қызметінің тегі;

5) проведения оценки профессиональной подготовленности и подтверждения соответствия квалификации специалистов.
2. Основными пользователями ПС являются:
1) выпускники организаций образования, работники;
2) руководители и работники организаций, руководители и специалисты подразделений управления персоналом организаций;
3) специалисты, разрабатывающие образовательные программы;
4) специалисты в области оценки профессиональной подготовленности и подтверждения соответствия квалификации специалистов.
3. На основе ПС разрабатываются внутренние, корпоративные стандарты организаций на функциональные модели деятельности, должности, повышение квалификации, аттестацию работников, систему стимулирования труда и другие.
4. В настоящем ПС применяются следующие термины и определения:
1) квалификация – готовность работника к качественному выполнению конкретных функций в рамках определенного вида трудовой деятельности;
2) квалификационный уровень/уровень квалификации – совокупность требований к компетенциям работников, дифференцируемых по параметрам сложности, нестандартности трудовых действий, ответственности и самостоятельности.
3) предмет труда – предмет, на который направлены действия работника с целью создания продукта при помощи определенных средств труда;
4) средства труда - средства, используемые работником для преобразования предмета труда из исходного состояния в продукт;
5) вид трудовой деятельности – составная часть области профессиональной деятельности, сформированная целостным набором трудовых функций и необходимых для их выполнения компетенций;
6) трудовая функция – набор взаимосвязанных действий, направленных на решение одной или нескольких задач процесса труда;
7) область профессиональной деятельности – совокупность видов трудовой деятельности отрасли, имеющая общую интеграционную основу (аналогичные или близкие назначение, объекты, технологии, в том числе средства труда) и предполагающая схожий набор трудовых функций и компетенций для их выполнения;
8) ПС – стандарт, определяющий в конкретной области профессиональной деятельности требования к уровню квалификации, компетенций, содержанию, качеству и условиям труда;
9) единица ПС – структурный элемент ПС, содержащий развернутую характеристику конкретной трудовой функции, которая является целостной, завершенной, относительно автономной и значимой для данного вида трудовой деятельности;
10) профессия – род трудовой деятельности, который требует владения комплексом специальных теоретических знаний и практических навыков, приобретенных в результате специальной подготовки, опыта работы;

11) құзыреттік – еңбек қызметінде білімін, дағды мен тәжірибесін қолдану қабілеті;
12) лауазым – ұйымның ұйымдастыру-әкімшілік сатысы жүйесінде функционалдық орын;
13) міндет – еңбек қызметін іске асырумен және нақты заттар мен еңбек құралдарын пайдаланумен нәтижеге жетумен байланысты әрекеттер жиынтығы;
14) сала – олар үшін шығарылатын өнім, өндіріс технологиясы, негізгі қорлар мен жұмыскерлердің кәсіби дағдыларының жалпылығы тән болатын кәсіпорындар мен ұйымдар жиынтығы;
15) салалық біліктіліктің шеңбері (бұдан әрі - СБШ) – салада танылатын біліктілік деңгейлерін құрылымдық сипаттау;
16) ұлттық біліктіліктің шеңбері (бұдан әрі - ҰБШ) – еңбек нарығында танылатын біліктілік деңгейлерінің құрылымдық сипаттамасы;
17) функционалдық карта – кәсіби қызметтің сол не басқа саласы шеңберінде қызметкердің нақты түрін орындайтын еңбек қызметтері мен міндеттерін құрылымдық сипаттау.
2. КС паспорты
5. КС паспорты келесіні анықтайды:
1) экономикалық қызмет түрі (кәсіби қызмет саласы): 15 Былғары және оған қатысты өнімдер өндірісі.
2) экономикалық қызмет (кәсіби сала) түрінің негізгі мақсаты: Жасанды былғары өндірісі. КС "жасанды былғары өндірісі" кәсіби қызмет саласында еңбек мазмұны, сапасы, шарттары, қызметкерлер біліктілігі мен құзыреттігіне қойылатын талаптарды белгілейді
3) еңбек қызметінің, кәсіптің түрлері, біліктілік деңгейлер осы КС 1-қосымшада келтірілген.
4) Стандарт талаптары осы салада: жасанды былғары астарын дайындаудың ағынды желісінің операторы, жасанды былғары дайындау агрегатының машинисі, бояйтын және күйдіретін жабдық машинисі, термотұрақтандыру машинасының машинисі, суретті бедерлеуші, жасанды былғарыны қырнаушы, техник-технолог кәсібіне қатысты болады.
3. "Жасанды былғары астарын дайындаудың ағынды желісінің
операторы" еңбек қызметі (кәсіп) түрлерінің карточкалары
6. Еңбектік қызметінің (кәсіптің) түр карточкасы құрайды:
1) СБШ бойынша біліктілік деңгейі –3
2) лауазымның мүмкін болатын атаулары: жасанды былғары астарын дайындаудың ағынды желісінің операторы.
3) "Жасанды былғары астарын дайындаудың ағынды желісінің операторы" кәсібі субъектінің маманға жасанды былғары өндіру үшін түрлі материалдардан (мата, трикотаж, тоқылмаған материалдар, қағаз) негізді дайындау процесін жүргізу бойынша негізгі қызметті іске асырумен болатын міндеттерді білу мен орындай білуді міндеттейді. Қолданыстағы нормативтік құжаттармен байланыс осы КС 2-қосымшаның 1-кестесінде келтірілген.

11) компетенция – способность применять знания, умения и опыт в трудовой деятельности;
12) должность – функциональное место в системе организационно - административной иерархии организации;
13) задача - совокупность действий, связанных с реализацией трудовой функции и достижением результата с использованием конкретных предметов и средств труда;
14) отрасль – совокупность предприятий и организаций, для которых характерна общность выпускаемой продукции, технологии производства, основных фондов и профессиональных навыков работающих;
15) отраслевая рамка квалификаций (далее – ОРК) - структурированное описание квалификационных уровней, признаваемых в отрасли;
16) национальная рамка квалификаций (далее – НРК) – структурированное описание квалификационных уровней, признаваемых на рынке труда;
17) функциональная карта – структурированное описание трудовых функций и задач, выполняемых работником определенного вида деятельности в рамках той или иной области профессиональной деятельности.
2. Паспорт ПС
5. Паспорт ПС определяет следующее:
1) вид экономической деятельности (область профессиональной деятельности): 15 Производство кожаной и относящейся к ней продукции
2) основная цель вида экономической (области профессиональной) деятельности: Производство искусственной кожи. ПС устанавливает в области профессиональной деятельности "Производство искусственной кожи" требования к содержанию, качеству, условиям труда, квалификации и компетенции работников.
3) виды трудовой деятельности, профессии, квалификационные уровни указаны в приложении 1 к настоящему ПС.
Требования стандарта относятся к следующим профессиям в данной области: оператор поточной линии подготовки основы искусственной кожи, машинист агрегата изготовления искусственной кожи, машинист красильного и вулканизационного оборудования, машинист термостабилизационной машины, тиснильщик рисунка, шлифовальщик искусственных кож, техник-технолог.
3. Карточки видов трудовой деятельности (профессии)
"Оператор поточной линии подготовки основы искусственной кожи"
6. Карточка вида трудовой деятельности (профессии) содержит:
1) Квалификационный уровень по ОРК – 3
2) Возможные наименования должностей: оператор поточной линии подготовки основы искусственной кожи.
3) Профессия "оператор поточной линии подготовки основы искусственной кожи" обязывает субъекта знать и уметь выполнять задачи, связанные с реализацией основной функции: ведение процесса подготовки основы из различных материалов (ткань, трикотаж, нетканые материалы, бумага) для производства искусственной кожи. Связь с действующими нормативными документами указана в таблице 1 приложения 2 к настоящему ПС.

4) жасанды былғары астарын дайындаудың ағынды желісінің операторының еңбек әрекеттеріне, жұмыс тәжірибесі мен біліміне қойылатын талаптар осы кәсіби стандартқа 2-қосымшаның 2-кестесінде келтірілген.
5) КС бірлігінің тізбесі осы КС 2-қосымшаның 3-кестесінде келтірілген.
6) жасанды былғары астарын дайындаудың ағынды желісінің операторы орындайтын еңбек әрекеттерін, КС бірлігін сипаттайтын функционалдық қарта осы КС 2-қосымшаның 4-кестесінде келтірілген.
7) жасанды былғары астарын дайындаудың ағынды желісінің операторы құзыретіне қойылатын талаптар осы КС 2-қосымшаның 5-кестесінде келтірілген.
4. "Жасанды былғары дайындау агрегатының машинисі" еңбек
қызметі (кәсіп) түрлерінің карточкалары
7. Еңбектік қызметінің (кәсіптің) түр карточкасы құрайды:
1) СБШ бойынша біліктілік деңгейі– 3
2) лауазымның мүмкін болатын атаулары: жасанды былғары дайындау агрегатының машинисі
3) жасанды былғары дайындау агрегатының машинисі кәсібі субъектінің маманға түрлі полимерлерден жасанды былғары жасау бойынша негізгі қызметті іске асырумен болатын міндеттерді білу мен орындай білуді міндеттейді. Қолданыстағы нормативтік құжаттармен байланыс осы КС 3-қосымшаның 1-кестесінде келтірілген.
4) жасанды былғары дайындау агрегатының машинисінің еңбек әрекеттеріне, жұмыс тәжірибесі мен біліміне қойылатын талаптар осы КС 3-қосымшаның 2-кестесінде келтірілген.
5) КС бірлігінің тізбесі осы кәсіби стандартқа 3-қосымшаның 3-кестесінде келтірілген.
6) жасанды былғары дайындау агрегатының машинисі орындайтын еңбек әрекеттерін, КС бірлігін сипаттайтын функционалдық қарта және құзыреттілікке қойылатын талаптар осы КС 3-қосымшаның 4-кестесінде келтірілген.
7) жасанды былғары дайындау агрегатының машинисі құзыретіне қойылатын талаптар осы КС 3-қосымшаныкң 5-кестесінде келтірілген
5. "Бояйтын және күйдіретін жабдық машинисі" еңбек қызметі
(кәсіп) түрлерінің карточкалары
8. Еңбектік қызметінің (кәсіптің) түр карточкасы құрайды:
1) СБШ бойынша біліктілік деңгейі – 4
2) лауазымның мүмкін болатын атаулары: бояйтын және күйдіретін жабдық машинисі
3) "Бояйтын және күйдіретін жабдық машинисі" кәсібі субъектінің маманға түрлі полимерден жасалған жасанды былғарыны бояу мен күйдіру бойынша негізгі қызметті іске асырумен болатын міндеттерді білу мен орындай білуді міндеттейді. Қолданыстағы нормативтік құжаттармен байланыс осы КС 4-қосымшаның 1-кестесінде келтірілген
4) бояйтын және күйдіретін жабдық машинисінің еңбек әрекеттеріна, жұмыс тәжірибесі мен біліміне қойылатын талаптар осы КС 4-қосымшаның 2-кестесінде келтірілген.

4) Требования к условиям труда, образованию и опыту работы оператора поточной линии подготовки основы искусственной кожи, приведены в таблице 2 приложения 2 к настоящему ПС.
5) Перечень единиц ПС указан в таблице 3 приложения 2 к настоящему ПС.
6) Функциональная карта, описывающая единицы ПС, трудовые действия, выполняемые оператором поточной линии подготовки основы искусственной кожи, и требования к компетенциям приведены в таблице 4 приложения 2 к настоящему ПС.
7) Требования к компетенциям оператора поточной линии подготовки основы искусственной кожи, указаны в таблице 5 приложения 2 к настоящему ПС.
4. Карточки видов трудовой деятельности (профессии)
"Машинист агрегата изготовления искусственной кожи"
7. Карточка вида трудовой деятельности (профессии) содержит:
1) Квалификационный уровень по ОРК – 3
2) Возможные наименования должностей: машинист агрегата изготовления искусственной кожи
3) Профессия "машинист агрегата изготовления искусственной кожи" обязывает субъекта знать и уметь выполнять задачи, связанные с реализацией основной функции: изготовление искусственной кожи из различных полимеров. Связь с действующими нормативными документами указана в таблице 1 приложения 3 к настоящему ПС.
4) Требования к условиям труда, образованию и опыту работы машиниста агрегата изготовления искусственной кожи, приведены в таблице 2 приложения 3 к настоящему ПС.
5) Перечень единиц ПС указан в таблице 3 приложения 3 к настоящему ПС.
6) Функциональная карта, описывающая единицы ПС, трудовые действия, выполняемые машинистом агрегата изготовления искусственной кожи, и требования к компетенциям приведены в таблице 4 приложения 3 к настоящему ПС.
7) Требования к компетенциям машиниста агрегата изготовления искусственной кожи, указаны в таблице 5 приложения 3 к настоящему ПС.
5. Карточки видов трудовой деятельности (профессии)
"Машинист красильного и вулканизационного оборудования"
8. Карточка вида трудовой деятельности (профессии) содержит:
1) Квалификационный уровень по ОРК – 4
2) Возможные наименования должностей: машинист красильного и вулканизационного оборудования
3) Профессия "машинист красильного и вулканизационного оборудования" обязывает субъекта знать и уметь выполнять задачи, связанные с реализацией основной функции: крашение и вулканизация искусственной кожи из различных полимеров. Связь с действующими нормативными документами указана в таблице 1 приложения 4 к настоящему ПС.
4) Требования к условиям труда, образованию и опыту работы машиниста красильного и вулканизационного оборудования приведены в таблице 2 приложения 4 к настоящему ПС.

5) КС бірлігінің тізбесі осы кәсіби стандартқа 4-қосымшаның 3-кестесінде келтірілген.
6) бояйтын және күйдіретін жабдық машинисі орындайтын еңбек әрекеттерін, КС бірлігін сипаттайтын функционалдық қарта және құзыреттілікке қойылатын талаптар осы КС 4-қосымшаның 4-кестесінде келтірілген.
7) бояйтын және күйдіретін жабдық машинисі құзыретіне қойылатын талаптар осы КС 4-қосымшаның 5-кестесінде келтірілген.
6. "Термотұрақтандыру машинасының машинисі" еңбек қызметі
(кәсіп) түрлерінің карточкалары
9. Еңбектік қызметінің (кәсіптің) түр карточкасы құрайды:
1) СБШ бойынша біліктілік деңгейі– 4
2) Лауазымның мүмкін болатын атаулары: термотұрақтандыру машинасының машинисі
3) "Термотұрақтандыру машинасының машинисі" кәсібі субъектінің маманға түрлі полимерлерден жасанды былғарыны термикалық тұрақтандыру бойынша негізгі қызметті іске асырумен болатын міндеттерді білу мен орындай білуді міндеттейді. Қолданыстағы нормативтік құжаттармен байланыс осы КС 5-қосымшаның 1-кестесінде келтірілген.
4) Термотұрақтандыру машинасының машинисінің еңбек әрекеттеріне, жұмыс тәжірибесі мен біліміне қойылатын талаптар осы КС 5-қосымшаның 2-кестесінде келтірілген.
5) КС бірлігінің тізбесі осы кәсіби стандартқа 5-қосымшаның 3-кестесінде келтірілген.
6) Термотұрақтандыру машинасының машинисі орындайтын еңбек әрекеттерін, КС бірлігін сипаттайтын функционалдық қарта және құзыреттілікке қойылатын талаптар осы КС 5-қосымшаның 4-кестесінде келтірілген.
6) Термотұрақтандыру машинасының машинисі құзыретіне қойылатын талаптар осы КС 4-қосымшанык 5-кестесінде келтірілген.
7. "Суретті бедерлеуші" еңбек қызметі (кәсіп) түрлерінің
карточкалары
10. Еңбектік қызметінің (кәсіптің) түр карточкасы құрайды:
1) СБШ бойынша біліктілік деңгейі – 2-3.
2) Лауазымның мүмкін болатын атаулары: суретті бедерлеуші.
3) Суретті бедерлеуші кәсібі субъектінің маманға жасанды былғарыны әрлеу, суреттерін бедерлеу жүргізу бойынша негізгі қызметті іске асырумен болатын міндеттерді білу мен орындай білуді міндеттейді. Қолданыстағы нормативтік құжаттармен байланыс осы КС 6-қосымшаның 1-кестесінде келтірілген.
4) Суретті бедерлеушінің еңбек әрекеттеріне, жұмыс тәжірибесі мен біліміне қойылатын талаптар осы КС 6-қосымшаның 2-кестесінде келтірілген.
5) КС бірлігінің тізбесі осы КС 6-қосымшаның 3-кестесінде келтірілген.
6) Суретті бедерлеуші орындайтын еңбек әрекеттерін, КС бірлігін сипаттайтын функционалдық қарта және құзыреттілікке қойылатын талаптар осы КС 6-қосымшаның 4-кестесінде келтірілген.
7) Суретті бедерлеуші құзыретіне қойылатын талаптар осы КС 6-қосымшаның 5-кестесінде келтірілген.

5) Перечень единиц ПС указан в таблице 3 приложения 4 к настоящему ПС.
6) Функциональная карта, описывающая единицы профессионального стандарта, трудовые действия, выполняемые машинистом красильного и вулканизационного оборудования и требования к компетенциям приведены в таблице 4 приложения 4 к настоящему ПС.
7) Требования к компетенциям машиниста красильного и вулканизационного оборудования, указаны в таблице 5 приложения 4 к настоящему ПС.
6. Карточки видов трудовой деятельности (профессии)
"Машинист термостабилизационной машины"
9. Карточка вида трудовой деятельности (профессии) содержит:
1) Квалификационный уровень по ОРК – 4
2) Возможные наименования должностей: машинист термостабилизационной машины
3) Профессия "машинист термостабилизационной машины обязывает субъекта знать и уметь выполнять задачи, связанные с реализацией основной функции: ведение термической стабилизации искусственной кожи из различных полимеров. Связь с действующими нормативными документами указана в таблице 1 приложения 5 к настоящему ПС.
4) Требования к условиям труда, образованию и опыту работы машиниста термостабилизационной машины приведены в таблице 2 приложения 5 к настоящему ПС.
5) Перечень единиц ПС указан в таблице 3 приложения 5 к настоящему ПС.
6) Функциональная карта, описывающая единицы ПС, трудовые действия, выполняемые машинистом термостабилизационной машины и требования к компетенциям приведены в таблице 4 приложения 5 к настоящему ПС.
7) Требования к компетенциям машиниста термостабилизационной машины, указаны в таблице 5 приложения 5 к настоящему ПС.
7. Карточки видов трудовой деятельности (профессии)
"Тиснильщик рисунка"
10. Карточка вида трудовой деятельности (профессии) содержит:
1) Квалификационный уровень по ОРК – 2-3.
2) Возможные наименования должностей: тиснильщик рисунка.
3) Профессия "тиснильщик рисунка обязывает субъекта знать и уметь выполнять задачи, связанные с реализацией основной функции: ведение отделки искусственных кож, тиснение рисунка. Связь с действующими нормативными документами указана в таблице 1 приложения 6 к настоящему ПС.
4) Требования к условиям труда, образованию и опыту работы тиснильщика рисунка приведены в таблице 2 приложения 6 к настоящему ПС.
5) Перечень единиц ПС указан в таблице 3 приложения 6 к настоящему ПС.
6) Функциональная карта, описывающая единицы ПС, трудовые действия, выполняемые тиснильщиком рисунка, и требования к компетенциям приведены в таблице 4 приложения 6 к настоящему ПС.
7) Требования к компетенциям тиснильщик рисунка, указаны в таблице 5 приложения 6 к настоящему ПС.

8. "Жасанды былғарыны қырнаушы" еңбек қызметі (кәсіп)
түрлерінің карточкалары
11. Еңбектік қызметінің (кәсіптің) түр карточкасы құрайды:
1) СБШ бойынша біліктілік деңгейі – 3.
2) Лауазымның мүмкін болатын атаулары: жасанды былғарыны қырнаушы
3) "Жасанды былғарыны қырнаушы" кәсібі субъектінің маманға жасанды былғарыны әрлеу, бетін қырнау бедерлеу жүргізу бойынша негізгі қызметті іске асырумен болатын міндеттерді білу мен орындай білуді міндеттейді. Қолданыстағы нормативтік құжаттармен байланыс осы КС 7-қосымшаның 1-кестесінде келтірілген.
4) Жасанды былғарыны қырнаушының еңбек әрекеттеріне, жұмыс тәжірибесі мен біліміне қойылатын талаптар осы КС 7-қосымшаның 2-кестесінде келтірілген.
5) КС бірлігінің тізбесі осы КС 7-қосымшаның 3-кестесінде келтірілген.
6) Жасанды былғарыны қырнаушы орындайтын еңбек әрекеттерін, КС бірлігін сипаттайтын функционалдық қарта және құзыреттілікке қойылатын талаптар осы КС 7-қосымшаның 4-кестесінде келтірілген.
7) Жасанды былғарыны қырнаушы құзыретіне қойылатын талаптар осы КС 7-қосымшаның 5-кестесінде келтірілген.
9. "Техник-технолог" еңбек қызметі (кәсіп) түрлерінің
карточкалары
12. Еңбектік қызметінің (кәсіптің) түр карточкасы құрайды:
1) СБШ бойынша біліктілік деңгейі – 4-5
2) Лауазымның мүмкін болатын атаулары: Шебер
3) "Техник-технолог" кәсібі субъектіге жасанды былғары өндірісі процесін ұйымдастырумен, өнім сапасын, еңбек өнімділігін және жабдықтарды қамтамасыз етумен байланысты міндеттерді білу мен орындауды міндеттейді. Қолданыстағы нормативтік құжаттармен байланыс осы КС 8-қосымшаның 1-кестесінде келтірілген.
4) Техник-технолог еңбек әрекеттеріне, жұмыс тәжірибесі мен біліміне қойылатын талаптар осы КС 8-қосымшаның 2-кестесінде келтірілген.
5) КС бірлігінің тізбесі осы КС 8-қосымшаның 3-кестесінде келтірілген.
6) Техник-технолог орындайтын еңбек әрекеттерін, КС бірлігін сипаттайтын функционалдық қарта және құзыреттілікке қойылатын талаптар осы КС 8-қосымшаның 4-кестесінде келтірілген.
7) Техник-технолог құзыретіне қойылатын талаптар осы КС 8-қосымшаның 5-кестесінде келтірілген.
10. Осы КС негізінде берілетін сертификаттар түрлері
13. Мамандардың кәсіби даярлығын бағалау және біліктілігінің сәйкестігін растау саласындағы ұйымдар осы КС негізінде сертификаттар береді.
14. Осы КС негізінде берілетін сертификаттар түрлері игерілуі осы КС 2-8-қосымшаларының 3-кестесінде қарастырылған сертификат алу үшін қажетті КС бірліктерінің тізіліміне сәйкес анықталады.
11. КС әзірлеушілер, келісу парағы, сараптама жасау және тіркеу

8. Карточки видов трудовой деятельности (профессии)
"Шлифовщик искусственной кожи"
11. Карточка вида трудовой деятельности (профессии) содержит:
1) Квалификационный уровень по ОРК – 3
2) Возможные наименования должностей: шлифовщик искусственной кожи
3) Профессия "шлифовщик искусственной кожи" обязывает субъекта знать и уметь выполнять задачи, связанные с реализацией основной функции: ведение отделки искусственных кож, шлифование поверхности. Связь с действующими нормативными документами указана в таблице 1 приложения 7 к настоящему ПС.
4) Требования к условиям труда, образованию и опыту работы шлифовщика искусственной кожи приведены в таблице 2 приложения 7 к настоящему ПС.
5) Перечень единиц ПС указан в таблице 3 приложения 7 к настоящему ПС.
6) Функциональная карта, описывающая единицы ПС, трудовые действия, выполняемые шлифовщиком искусственной кожи, и требования к компетенциям приведены в таблице 4 приложения 7 к настоящему ПС.
7) Требования к компетенциям шлифовщика искусственной кожи, указаны в таблице 5 приложения 7 к настоящему ПС.
9. Карточки видов трудовой деятельности
(профессии) "Техник-технолог"
12. Карточка вида трудовой деятельности (профессии) содержит:
1) Квалификационный уровень по ОРК – 4-5
2) Возможные наименования должностей: Мастер
3) Профессия "техник-технолог" обязывает субъекта знать и уметь выполнять задачи, связанные с организацией процесса производства искусственной кожи, обеспечения качества продукции, производительности труда и оборудования. Связь с действующими нормативными документами указана в таблице 1 приложения 8 к настоящему ПС.
4) Требования к условиям труда, образованию и опыту работы техника-технолога приведены в таблице 2 приложения 8 к настоящему ПС.
5) Перечень единиц ПС указан в таблице 3 приложения 8 к настоящему ПС.
6) Функциональная карта, описывающая единицы ПС, трудовые действия, выполняемые техником-технологом, и требования к компетенциям приведены в таблице 4 приложения 8 к настоящему ПС.
7) Требования к компетенциям техника-технолога, указаны в таблице 5 приложения 8 к настоящему ПС.
10. Виды сертификатов, выдаваемых на основе настоящего ПС
13. Организациями в области оценки профессиональной подготовленности и подтверждения соответствия квалификации специалистов выдаются сертификаты на основе настоящего ПС.
14. Виды сертификатов, выдаваемые на основе настоящего ПС, определяются в соответствии с перечнем единиц ПС, освоение которых необходимо для получения сертификата, предусмотренным в таблице 3 приложений 28 настоящего ПС.
11. Разработчики, лист согласования,
экспертиза и регистрация ПС

З 1.4: Технологиялық жабдықтың пайдалануына, белгіленген параметрлер сақталуына, сақтандыру, жөндеу, жабдықты тазарту кестелерінің сақталуына бақылау
Ф 2
Тапсырыс, мақсаттар, өндірістік міндеттер
Ұйымдастыру-басқару аспаптары
З 2.1: Орындаушылар ұжымының жұмысын ұйымдастыру, өндірістік жұмыстарды жоспарлау мен ұйымдастыру; жұмыстарды жоспарлау кезінде оңтайлы шешімдер таңдау. Өндіру уақытыныңғ негізделген нормаларын, қызмет көрсету аймақтарын белгілеу
Өндіріс учаскелерінің технологиялық параметрлері
Сапаны бақылау әдістері мен түрлері
З 2.2: Өндірістің барлық учаскелерінде шығарылатын өнім саны мен сапасын бақылау; технологиялық процестердің экономикалық тиімділігін бағалауда, оны арттыру бойынша шаралар әзірлеуге қатысу
Өндіріс учаскелерінің технологиялық параметрлері
Қауіпсіздік және өртке қарсы қауіпсіздік құралдары, қағидалары
З 2.3: Өндірістің барлық учаскелерінде қауіпсіздік техникасы мен өртке қарсы қауіпсіздікті қамтамасыз ету
Өндірістік процесте қиындықтар, құзыреттік жетіспеушілігі
Біліктілікті арттыру әдістері мен тәсілдері
З 2.4: Өндірістің барлық учаскелерінде жұмыскерлердің біліктілігін арттыруды ұйымдастыру, олардың жаңа техника және технология игеруін ұйымдастыру
Ф 3
жаңа технологиялық жабдық
Сынау әдістері, режимдері
З 3.1: Жаңа технологиялық жабдықты сынау, жаңа режимдер, препараттар мен параметрлерді өндірістің барлық кезеңдерінде сынау
жаңа технологиялық жабдық
Сынау әдістері, режимдері
З 3.2: Жаңа, оның ішінле ресурс үнемдейтін технологияларды, жаңа жабдықтарды енгізу бойынша тәжірибелік-экспериментальдік жұмыстар жүргізу
Өндірістік процесте қиындықтар, құзыреттік жетіспеушілігі
Жаңашылдық және оңтайландыру жұмыстарының әдістері мен тәсілдері
З 3.3: Ұжымда жаңашылдық және оңтайландыру жұмыстарын ұйымдастыру
5-кесте
Техник-технолог құзыреттігіне қойылатын талаптар
4-деңгейдегі СБШ
Міндет шифрі
Тұлғалық және кәсіби құзыреттер
Білік пен дағдылар
Білімі
З 1.1
Өзіндік әрекет: міндетті өзі анықтау, оның қол астындағылардың жұмысты іске асыруын ұйымдастыру мен бақылауды қарастыратын басшылықпен іске асыру бойынша атқарушылық-басқару қызметі
Жауаптылығы: норманы іске асыруда нәтижелік, өзінің және басқалардың қауіпсіздігіне; қоршаған ортаны қорғау және өртке қарсы қауіпсіздік бойынша талаптарды орындауға.
Күрделілігі: жұмысшы жағдайда өзіндік талдауды талап ететін типтік түрлі практикалық міндеттерді шешу: бұйым тораптарын қолмен тігу жұмыстарын орындау: Технологиялық (техникалық) құжаттаманы, жұмыстың оңтайлы режимдерін, жабдықөа күтім жасау кестелерін, жуғыш ерітінділер рецептілерін және оларды дайындау режимдерін әзірлеу
Құжаттама дайындау, кесте құру
Кәсіпорын қызметін ұйымдастыру мен оны басқару негіздерін, жүнді бастапқы өңдеу технологиясын, жабдықтарды техникалық пайдалану ережелерін білу

З 1.4: Контроль за эксплуатацией технологического оборудования, соблюдением установленных параметров, соблюдением графика профилактики, ремонта, чистки оборудования
Ф 2
Заказ, цели, производственные задачи
Организационно-управленческие инструменты
З 2.1: Организация работы коллектива исполнителей, планирование и организация производственных работ, выбор оптимальных решений при планировании работ, Установление технически обоснованных норм времени выработки, зоны обслуживания
Технологические параметры участков производства
Методы и виды контроля качества
З 2.2: Контроль количества и качества выпускаемой продукции на всех участках производства, участие в оценке экономической эффективности технологических процессов, разработке мер по ее повышению.
Технологические параметры участков производства
Средства, правила техники безопасности и противопожарной безопасности
З 2.3: Обеспечение техники безопасности и противопожарной безопасности на всех участках производства
Трудности в производственном процессе, недостаточность компетенций
Методы и способы повышения квалификации
З 2.4: Организация повышения квалификации рабочих на всех участков производства, их овладение новой техникой и технологией
Ф 3
Новое технологическое оборудование
Методы, режимы испытания
З 3.1: Испытание нового технологического оборудования, новых режимов, препаратов и параметров на всех этапах производства.
Новое технологическое оборудование
Методы, режимы испытания
З 3.2: Проведение экспериментальных работ по внедрению новых, в том числе ресурсосберегающих, технологий, нового оборудования
Трудности в производственном процессе, недостаточность компетенций
Методы и способы новаторской и рационализаторской работы
З 3.3: Организация новаторской и рационализаторской работы в коллективе
Таблица 5
Требования к компетенциям техника-технолога 4-го уровня ОРК
Шифр
задачи
Личностные и
профессиональные
компетенции
Умения и
навыки
Знания
З 1.1
Самостоятельность:
исполнительско-управленческая деятельность по реализации задач под руководством, предусматривающая самостоятельное определение задач, организацию и контроль реализации ее подчиненными работниками.
Ответственность: за результаты при реализации нормы, за свою безопасность и безопасность других, за выполнение требований по защите окружающей среды и противопожарной безопасности.
Сложность: решение различных типовых практических задач, требующих самостоятельного анализа рабочих ситуаций. Разработка технологической (технической) документации, оптимальных режимов работы, графиков ухода за оборудованием, рецептов растворов и режимов их приготовления.
Разработка документации, построение графиков
Основы организации деятельности предприятия и управления им, технологию производства искусственной кожи, правила технической эксплуатации оборудования

З 1.2
Өзіндік әрекет: міндетті өзі анықтау, оның қол астындағылардың жұмысты іске асыруын ұйымдастыру мен бақылауды қарастыратын басшылықпен іске асыру бойынша атқарушылық-басқару қызметі
Жауаптылығы: норманы іске асыруда нәтижелік, өзінің және басқалардың қауіпсіздігіне; қоршаған ортаны қорғау және өртке қарсы қауіпсіздік бойынша талаптарды орындауға.
Күрделілігі: жұмысшы жағдайда өзіндік талдауды талап ететін типтік түрлі практикалық міндеттерді шешу: бұйым тораптарын қолмен тігу жұмыстарын орындау: Технологиялық және өндірістік тәртіптің сақталуына, өндіріс мәдениеті, өнеркәсіптік санитария, үй-жайдың температуралық-ылғал режимінің сақталуына бақылау
Өндіріске техникалық бақылауды жүзеге асыру
Кәсіпорынның қолданыстағы стандарттар, техникалық шарттар, технологиялық режимдер, техникалық пайдалану ережелері
З 1.3
Өзіндік әрекет: міндетті өзі анықтау, оның қол астындағылардың жұмысты іске асыруын ұйымдастыру мен бақылауды қарастыратын басшылықпен іске асыру бойынша атқарушылық-басқару қызметі
Жауаптылығы: норманы іске асыруда нәтижелік, өзінің және басқалардың қауіпсіздігіне; қоршаған ортаны қорғау және өртке қарсы қауіпсіздік бойынша талаптарды орындауға.
Күрделілігі: жұмысшы жағдайда өзіндік талдауды талап ететін типтік түрлі практикалық міндеттерді шешу: Шикізат пен материалдар, дайын өнім сапасын тексеруді жүзеге асыру
Шикізат, материалдар, дайын өнімнің сәйкеспеушілігін көзбен шолып және зертханалық талдау негізінде анықтай білу
Мақта мен үліктің физика-механикалық және химиялық қасиеттерін, сәйкеспеушіліктер себептері мен жою әдістерін, стандарттар, сапа жөніндегі нұсқаулықтарды, жіктеу жұмыстарының әдістерін, қоқыстану түрлері мен дәрежесін анықтай білу
З 1.4
Өзіндік әрекет: міндетті өзі анықтау, оның қол астындағылардың жұмысты іске асыруын ұйымдастыру мен бақылауды қарастыратын басшылықпен іске асыру бойынша атқарушылық-басқару қызметі
Жауаптылығы: норманы іске асыруда нәтижелік, өзінің және басқалардың қауіпсіздігіне; қоршаған ортаны қорғау және өртке қарсы қауіпсіздік бойынша талаптарды орындауға.
Күрделілігі: жұмысшы жағдайда өзіндік талдауды талап ететін типтік түрлі практикалық міндеттерді шешу: бұйым тораптарын қолмен тігу жұмыстарын орындау: технологиялық жабдықтың пайдалануына, белгіленген параметрлер сақталуына, сақтандыру, жөндеу, жабдықты тазарту кестелерінің сақталуына бақылау
Жабдық жағдайын талдау және бағалау
Жабдық құрылғысы мен пайдалану ережелерін, оларға күтім жасау ережелерін білу
З 2.1
Өзіндік әрекет: міндетті өзі анықтау, оның қол астындағылардың жұмысты іске асыруын ұйымдастыру мен бақылауды қарастыратын басшылықпен іске асыру бойынша атқарушылық-басқару қызметі
Жауаптылығы: норманы іске асыруда нәтижелік, өзінің және басқалардың қауіпсіздігіне; қоршаған ортаны қорғау және өртке қарсы қауіпсіздік бойынша талаптарды орындауға.
Күрделілігі: жұмысшы жағдайда өзіндік талдауды талап ететін типтік түрлі практикалық міндеттерді шешу: бұйым тораптарын қолмен тігу жұмыстарын орындау: Орындаушылар ұжымының жұмысын ұйымдастыру, өндірістік жұмыстарды жоспарлау мен ұйымдастыру; жұмыстарды жоспарлау кезінде оңтайлы шешімдер таңдау. Өндіру уақытыныңғ негізделген нормаларын, қызмет көрсету аймақтарын белгілеу
Заманауи бағдарламалық және ақпараттық технологиялардың техникалық құралдарын, озық халықаралық тәжірибені пайдалану
Өндірісті ұйымдастыру, үнемдеу, еңбекті нормалауды білу

З 1.2
Самостоятельность:
исполнительско-управленческая деятельность по реализации задач под руководством, предусматривающая самостоятельное определение задач, организацию и контроль реализации ее подчиненными работниками.
Ответственность: за результаты при реализации нормы, за свою безопасность и безопасность других, за выполнение требований по защите окружающей среды и противопожарной безопасности.
Сложность: решение различных типовых практических задач, требующих самостоятельного анализа рабочих ситуаций. Контроль за соблюдением технологической и производственной дисциплины, культуры производства, промышленной санитарии, температурно-влажностного режима помещения
Осуществление технического контроля производства
Действующие стандарты, технические условия, технологические режимы, правила технической эксплуатации предприятий
З 1.3
Самостоятельность:
исполнительско-управленческая деятельность по реализации задач под руководством, предусматривающая самостоятельное определение задач, организацию и контроль реализации ее подчиненными работниками.
Ответственность: за результаты при реализации нормы, за свою безопасность и безопасность других, за выполнение требований по защите окружающей среды и противопожарной безопасности.
Сложность: решение различных типовых практических задач, требующих самостоятельного анализа рабочих ситуаций. Осуществление проверки качества сырья и материалов, готовой продукции
Определение несоответствия сырья, материалов, готовой продукции визуально и на основе лабораторного анализа
Физико-механические и химические свойства основ и искусственных кож, их ассортимент, причины несоответствий и методы устранений, стандарты, инструкции по качеству.
З 1.4
Самостоятельность:
исполнительско-управленческая деятельность по реализации задач под руководством, предусматривающая самостоятельное определение задач, организацию и контроль реализации ее подчиненными работниками.
Ответственность: за результаты при реализации нормы, за свою безопасность и безопасность других, за выполнение требований по защите окружающей среды и противопожарной безопасности.
Сложность: решение различных типовых практических задач, требующих самостоятельного анализа рабочих ситуаций. Контроль за эксплуатацией технологического оборудования, соблюдением установленных параметров, соблюдением графика профилактики, ремонта, чистки оборудования
Анализировать и оценивать состояние оборудования
Устройство и правила эксплуатации оборудования, правила ухода за ним
З 2.1
Самостоятельность:
исполнительско-управленческая деятельность по реализации задач под руководством, предусматривающая самостоятельное определение задач, организацию и контроль реализации ее подчиненными работниками.
Ответственность: за результаты при реализации нормы, за свою безопасность и безопасность других, за выполнение требований по защите окружающей среды и противопожарной безопасности.
Сложность: решение различных типовых практических задач, требующих самостоятельного анализа рабочих ситуаций. Организация работы коллектива исполнителей, планирование и организация производственных работ, выбор оптимальных решений при планировании работ, Установление технически обоснованных норм времени выработки, зоны обслуживания.
Использовать современные программные и технические средства информационных технологий, передовой международный опыт
Организация производства, экономика, нормирование труда

З 2.2
Өзіндік әрекет: міндетті өзі анықтау, оның қол астындағылардың жұмысты іске асыруын ұйымдастыру мен бақылауды қарастыратын басшылықпен іске асыру бойынша атқарушылық-басқару қызметі
Жауаптылығы: норманы іске асыруда нәтижелік, өзінің және басқалардың қауіпсіздігіне; қоршаған ортаны қорғау және өртке қарсы қауіпсіздік бойынша талаптарды орындауға.
Күрделілігі: жұмысшы жағдайда өзіндік талдауды талап ететін типтік түрлі практикалық міндеттерді шешу: бұйым тораптарын қолмен тігу жұмыстарын орындау: Өндірістің барлық учаскелерінде шығарылатын өнім саны мен сапасын бақылау; технологиялық процестердің экономикалық тиімділігін бағалауда, оны арттыру бойынша шаралар әзірлеуге қатысу
Шығарылатын өнім сапасын, санын анықтау
Жабдықтың өнімделігі мен өнім өндіру стандарттары, нұсқаулықтары, есептеу әдістерін білу
З 2.3
Өзіндік әрекет: міндетті өзі анықтау, оның қол астындағылардың жұмысты іске асыруын ұйымдастыру мен бақылауды қарастыратын басшылықпен іске асыру бойынша атқарушылық-басқару қызметі
Жауаптылығы: норманы іске асыруда нәтижелік, өзінің және басқалардың қауіпсіздігіне; қоршаған ортаны қорғау және өртке қарсы қауіпсіздік бойынша талаптарды орындауға.
Күрделілігі: жұмысшы жағдайда өзіндік талдауды талап ететін типтік түрлі практикалық міндеттерді шешу: бұйым тораптарын қолмен тігу жұмыстарын орындау: өндірістің барлық учаскелерінде қауіпсіздік техникасы мен өртке қарсы қауіпсіздікті қамтамасыз ету
Өндірістің барлық учаскелерінде қауіпсіздік техникасы мен өртке қарсы қауіпсіздікті қамтамасыз ету жағдайын талдау және бағалау, оларды қамтамасыз ету бойынша шаралар қабылдай білу
Еңбекті қорғау ережелері мен нормалары, қауіпсіздік техникасы, өнеркәісіптік санитария мен өртке қарсы жүйе, технологиялық жабдықты автомат басқару жүйелері
З 2.4
Өзіндік әрекет: міндетті өзі анықтау, оның қол астындағылардың жұмысты іске асыруын ұйымдастыру мен бақылауды қарастыратын басшылықпен іске асыру бойынша атқарушылық-басқару қызметі
Жауаптылығы: норманы іске асыруда нәтижелік, өзінің және басқалардың қауіпсіздігіне; қоршаған ортаны қорғау және өртке қарсы қауіпсіздік бойынша талаптарды орындауға.
Күрделілігі: жұмысшы жағдайда өзіндік талдауды талап ететін типтік түрлі практикалық міндеттерді шешу: бұйым тораптарын қолмен тігу жұмыстарын орындау: өндірістің барлық учаскелерінде жұмыскерлердің біліктілігін арттыруды ұйымдастыру, олардың жаңа техника және технология игеруін ұйымдастыру
Кәсіп негіздерін жұмыскерлердің оқуын жүргізу дағдысы, семинарлар, курстар жүргізу, оқыту бағдарламаларын құрастыру
Өз өндірісінің кәсіптері шеңберінде оқу әдістемелері мен бағдарламаларын білу
"Жасанды былғары өндірісі"
кәсіби стандартқа
9-қосымша
Келісу парағы
Ұйым атауы
Келісу күні

З 2.2
Самостоятельность:
исполнительско-управленческая деятельность по реализации задач под руководством, предусматривающая самостоятельное определение задач, организацию и контроль реализации ее подчиненными работниками.
Ответственность: за результаты при реализации нормы, за свою безопасность и безопасность других, за выполнение требований по защите окружающей среды и противопожарной безопасности.
Сложность: решение различных типовых практических задач, требующих самостоятельного анализа рабочих ситуаций. Контроль количества и качества выпускаемой продукции на всех участках производства, участие в оценке экономической эффективности технологических процессов, разработке мер по ее повышению
Определять качество выпускаемой продукции, количество.
Стандарты, инструкции, методы расчета производительности оборудования и выработки продукции
З 2.3
Самостоятельность:
исполнительско-управленческая деятельность по реализации задач под руководством, предусматривающая самостоятельное определение задач, организацию и контроль реализации ее подчиненными работниками.
Ответственность: за результаты при реализации нормы, за свою безопасность и безопасность других, за выполнение требований по защите окружающей среды и противопожарной безопасности.
Сложность: решение различных типовых практических задач, требующих самостоятельного анализа рабочих ситуаций. Обеспечение техники безопасности и противопожарной безопасности на всех участках производства
Анализировать и оценивать состояние техники безопасности и противопожарной защиты на производственном участке, принять меры по их обеспечению
Правила и нормы охраны труда, техники безопасности, промышленной санитарии и противопожарной защиты, системы автоматического управления технологическим оборудованием,
З 2.4
Самостоятельность:
исполнительско-управленческая деятельность по реализации задач под руководством, предусматривающая самостоятельное определение задач, организацию и контроль реализации ее подчиненными работниками.
Ответственность: за результаты при реализации нормы, за свою безопасность и безопасность других, за выполнение требований по защите окружающей среды и противопожарной безопасности.
Сложность: решение различных типовых практических задач, требующих самостоятельного анализа рабочих ситуаций. Организация повышения квалификации рабочих на всех участков производства, их овладевание новой техникой и технологией.
Ведение обучения рабочих основам профессии, ведение семинаров, курсов, составление программ обучения
Методики и программы обучения в рамках профессий своего производства
Приложение 9
к профессиональному стандарту
"Производство искусственной кожи"
Лист согласования
Название организации
Дата согласования

1. Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау миинистрлігі
2013 жылғы 19 желтоқсандағы № 04-3-1-16/16973
Осы кәсіби стандарт ________________________________________ тіркелді
Кәсіби стандарттар кәсіби стандарт тізбесіне енгізілді, тіркеу № ____
Хат (хаттама) № _________________ Күні ______________________________

1. Министерство труда и социальной защиты населения Республики Казахстан
№ 04-3-1-16/16973 от 19 декабря 2013 года
Настоящий профессиональный стандарт зарегистрирован в
________________________________________________________________.
Профессиональный стандарт внесен в Реестр профессиональных стандартов
рег. №______________.
Письмо (протокол) № ___________ Дата