"Жүн өндірісі" кәсіби стандартын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Индустрия және жаңа технологиялар министрінің м.а 2013 жылғы 30 желтоқсандағы № 479 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2014 жылы 14 мамырда № 9423 тіркелді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің 2023 жылғы 30 қаңтардағы № 60 бұйрығымен
Ескерту. Күші жойылды – ҚР Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің 30.01.2023 № 60 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
2007 жылғы 15 мамырдағы Қазақстан Республикасы Еңбек кодексінің 138-5-бабының 3-тармағына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріп отырған "Жүн өндірісі" кәсіби стандарты бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Индустрия және жаңа технологиялар министрлігінің Өнеркәсіп комитеті (Б.А. Қасымбеков) заңнамада белгіленген тәртіпте:
1) Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде осы бұйрықтың мемлекеттік тіркелуін;
2) Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде осы бұйрық мемлекеттік тіркелгеннен кейін күнтізбелік он күн ішінде бұқаралық ақпарат құралдарына және "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесінде ресми жариялауға жіберуді;
3) Қазақстан Республикасы Индустрия және жаңа технологиялар министрлігінің интернет-ресурсында осы бұйрықтың орналасуын қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылауды өзіме қалдырамын.
4. Осы бұйрық оның алғаш рет ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
Индустрия және жаңа технологиялар
министрінің міндетін атқарушы
А. Рау
"КЕЛІСІЛГЕН"
Қазақстан Республикасы
Еңбек және халықты әлеуметтік
қорғау министрі
______________ Т. Дүйсенова
2014 жылғы 7 сәуір
Қазақстан Республикасы
Индустрия және жаңа технологиялар
министрінің міндетін атқарушының
2013 жылғы 30 желтоқсандағы
№ 479 бұйрығымен бекітілген
"Жүн өндірісі" кәсіби стандарты
1. Жалпы ережелер
1. "Жүн өндірісі" кәсіби стандарты (бұдан әрі - КС) біліктілік деңгейіне, құзыреттікке, еңбек мазмұны, сапасы мен шарттарына қойылатын талаптарды анықтайды және мына мақсаттарға арналған:
1) кәсіби қызмет мазмұнына қойылатын бірыңғай талаптарды белгілеуге;
2) еңбек нарығының заманауи талаптарына жауап беретін біліктілік талаптарын жаңартуға;
3) персоналды басқару саласында бірқатар міндеттер шеңберін шешуге;
4) білім беру стандарттарын, оқу жоспарларын, модульдік оқу бағдарламаларын әзірлеуге, сондай-ақ тиісті оқу-әдістемелік материалдарды әзірлеуге;

Об утверждении профессионального стандарта "Шерстяное производство"
Приказ и.о. Министра индустрии и новых технологий Республики Казахстан от 30 декабря 2013 года № 479. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 14 мая 2014 года № 9423. Утратил силу приказом Министра индустрии и инфраструктурного развития Республики Казахстан от 30 января 2023 года № 60.
Сноска. Утратил силу приказом Министра индустрии и инфраструктурного развития РК от 30.01.2023 № 60 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
В соответствии с пунктом 3 статьи 138-5 Трудового кодекса Республики Казахстан от 15 мая 2007 года ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемый профессиональный стандарт "Шерстяное производство".
2. Комитету промышленности Министерства индустрии и новых технологий Республики Казахстан (Касымбеков Б.А.) в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) в течение десяти календарных дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан направление на официальное опубликование в средствах массовой информации и информационно-правовой системе "Әділет";
3) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства индустрии и новых технологий Республики Казахстан.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа оставляю за собой.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Исполняющий обязанности
Министра индустрии и новых технологий
Республики Казахстан
А. Рау
"СОГЛАСОВАНО"
Министр труда и социальной
защиты населения
Республики Казахстан
___________ Т. Дуйсенова
7 апреля 2014 год
Утвержден
приказом
исполняющего обязанности
Министра индустрии и новых
технологий Республики Казахстан
от 30 декабря 2013 № 479
Профессиональный стандарт "Шерстяное производство"
1. Общие положения
1. Профессиональный стандарт "Шерстяное производство" (далее – ПС) определяет требования к уровню квалификации, компетенции, содержанию, качеству и условиям труда, и предназначен для:
1) выработки единых требований к содержанию профессиональной деятельности;
2) обновления квалификационных требований, отвечающих современным потребностям рынка труда;
3) решения широкого круга задач в области управления персоналом;
4) разработки образовательных стандартов, учебных планов, модульных учебных программ, а также разработки соответствующих учебно-методических материалов;

5) мамандардың кәсіби даярлығына бағалау мен біліктілігінің сәйкестігіне растау жүргізуге арналған.
2. КС негізгі пайдаланушылары:
1) білім беру ұйымдарының түлектері, қызметкерлері;
2) ұйым басшылары мен қызметкерлері, ұйымның персоналды басқару бөлімшесінің басшылары мен мамандары;
3) білім беру стандарттарын әзірлейтін мамандар;
4) мамандардың кәсіби даярлығына бағалау және біліктілігінің сәйкестігіне растау саласындағы мамандар болып табылады.
3. КС негізінде қызметтің функционалдық үлгілеріне, лауазымдар, біліктілікті арттыру, қызметкерлерді аттестаттау, еңбекті ынталандыру жүйесі мен басқаларына арналған ішкі, ұжымдық стандарттар әзірлене алады.
4. Осы КС мынадай терминдер мен анықтамалар қолданылады:
1) біліктілік – қызметкердің еңбек қызметінің нақты түрі шеңберінде нақты қызметтерді сапалы орындауына даярлығы;
2) біліктілік деңгей – күрделілігі параметрлері, стандартты емес еңбек шарттары, жауаптылығы және дербестігі бойынша тарамдалатын қызметкердің құзыреттігіне қойылатын талаптар жиынтығы;
3) еңбек заты – нақты еңбек құралдарының көмегімен өнім құру мақсатында қызметкердің әрекеті бағытталған зат;
4) еңбек құралы – еңбек затын бастапқы жағдайдан өнімге түрлендіру үшін қызметкер пайдаланатын құралдар;
5) еңбек қызметінің түрі-еңбек қызметтерінің бүтін жинағымен және оларды орындау үшін қажетті құзыреттіктермен қалыптастырылған кәсіби қызмет саласында құрамдас бөлік;
6) еңбек функциясы – еңбек процесінің бір немесе бірнеше міндеттерін шешуге бағытталған өзара байланысты әрекеттер жинағы;
7) кәсіби қызмет саласы – жалпы біріктірілген негізге ие (балама және жуық арналулар, нысандар, технологиялар, оның ішінде еңбек құралдары) және оларды орындау үшін еңбек қызметтері мен құзыреттіктердің ұқсас жинағын болжайтын саланың еңбек қызметі түрлерінің жиынтығы;
8) КС – кәсіби қызметтің нақты саласында біліктілік деңгейіне, құзыреттілікке, мазмұны, сапасы мен еңбек әрекеттеріна қойылатын талаптарды анықтайтын стандарт;
9) КС бірлігі – бүтін, аяқталған, салыстырмалы автономды және осы еңбек қызметінің түрі үшін мәнді болып табылатын нақты еңбек қызметінің тарамдалған сипаттамасынан тұратын кәсіби стандарттың құрылымдық элементі;
10) Кәсіп – арнайы теориялық білім мен арнайы даярлық нәтижесінде алынған практикалық дағды, жұмыс тәжірибесінің кешенін иеленуді талап ететін еңбек қызметінің тегі;

5) проведения оценки профессиональной подготовленности и подтверждения соответствия квалификации специалистов.
2. Основными пользователями ПС являются:
1) выпускники организаций образования, работники;
2) руководители и работники организаций, руководители и специалисты подразделений управления персоналом организаций;
3) специалисты, разрабатывающие образовательные программы;
4) специалисты в области оценки профессиональной подготовленности и подтверждения соответствия квалификации специалистов.
3. На основе ПС разрабатываются внутренние, корпоративные стандарты организаций на функциональные модели деятельности, должности, повышение квалификации, аттестацию работников, систему стимулирования труда и другие.
4. В настоящем ПС применяются следующие термины и определения:
1) квалификация – готовность работника к качественному выполнению конкретных функций в рамках определенного вида трудовой деятельности;
2) квалификационный уровень/уровень квалификации – совокупность требований к компетенциям работников, дифференцируемых по параметрам сложности, нестандартности трудовых действий, ответственности и самостоятельности;
3) предмет труда – предмет, на который направлены действия работника с целью создания продукта при помощи определенных средств труда;
4) средства труда - средства, используемые работником для преобразования предмета труда из исходного состояния в продукт;
5) вид трудовой деятельности – составная часть области профессиональной деятельности, сформированная целостным набором трудовых функций и необходимых для их выполнения компетенций;
6) трудовая функция – набор взаимосвязанных действий, направленных на решение одной или нескольких задач процесса труда;
7) область профессиональной деятельности – совокупность видов трудовой деятельности отрасли, имеющая общую интеграционную основу (аналогичные или близкие назначение, объекты, технологии, в том числе средства труда) и предполагающая схожий набор трудовых функций и компетенций для их выполнения;
8) ПС – стандарт, определяющий в конкретной области профессиональной деятельности требования к уровню квалификации, компетенций, содержанию, качеству и условиям труда;
9) единица ПС – структурный элемент ПС, содержащий развернутую характеристику конкретной трудовой функции, которая является целостной, завершенной, относительно автономной и значимой для данного вида трудовой деятельности;
10) профессия – род трудовой деятельности, который требует владения комплексом специальных теоретических знаний и практических навыков, приобретенных в результате специальной подготовки, опыта работы;

11) Құзыреттік – еңбек қызметінде білімін, дағды мен тәжірибесін қолдану қабілеті;
12) Лауазым – ұйымның ұйымдастыру-әкімшілік сатысы жүйесінде функционалдық орын;
13) Міндет – еңбек қызметін іске асырумен және нақты заттар мен еңбек құралдарын пайдаланумен нәтижеге жетумен байланысты әрекеттер жиынтығы;
14) Сала – олар үшін шығарылатын өнім, өндіріс технологиясы, негізгі қорлар мен жұмыскерлердің кәсіби дағдыларының жалпылығы тән болатын кәсіпорындар мен ұйымдар жиынтығы;
15) Салалық біліктіліктің шеңбері (бұдан әрі - СБШ) – салада танылатын біліктілік деңгейлерін құрылымдық сипаттау;
16) Ұлттық біліктіліктің шеңбері (бұдан әрі - ҰБШ) – еңбек нарығында танылатын біліктілік деңгейлерінің құрылымдық сипаттамасы;
17) Функционалдық карта – кәсіби қызметтің сол не басқа саласы шеңберінде қызметкердің нақты түрін орындайтын еңбек қызметтері мен міндеттерін құрылымдық сипаттау.
2. КС паспорты
5. КС паспорты келесіні анықтайды:
1) экономикалық қызмет түрі (кәсіби қызмет саласы): ҚР МЖ 03-2007 "13.20 Тоқыма бұйымдарының өндірісі. Жүн өндірісі";
2) экономикалық қызмет (кәсіби сала) түрінің негізгі мақсаты: Жүн өндірісінде жүнді бастапқы өңдеуді ұйымдастыру. КС "Жүнді бастапқы өңдеу" кәсіби қызмет саласында еңбек мазмұны, сапасы, шарттары, қызметкерлер біліктілігі мен құзыреттігіне қойылатын талаптарды белгілейді;
3) еңбек қызметінің, кәсіптің түрлері, біліктілік деңгейлер осы КС 1-қосымшада келтірілген.
Стандарт талаптары осы салада "жүн жуатын агрегат операторы, лаборант, техник-технолог" кәсібіне қатысты болады.
3. "Жүн жуатын агрегат операторы" еңбек қызметі (кәсіп)
түрлерінің карточкалары
6. Еңбектік қызметінің (кәсіптің) түр карточкасы құрайды:
1) СБШ бойынша біліктілік деңгейі – 2-4
2) лауазымның мүмкін болатын атаулары: Жүн жуушы.
3) "Жүн жуатын агрегат операторы" кәсібі субъектінің маманға жүнді бастапқы өңдеу процесін жүргізу негізгі қызметті іске асырумен болатын міндеттерді білу мен орындай білуді міндеттейді. Қолданыстағы нормативтік құжаттармен байланыс осы КС 2-қосымшаның 1-кестесінде келтірілген.
4) жүн жуатын агрегат операторының еңбек әрекеттеріна, жұмыс тәжірибесі мен біліміне қойылатын талаптар осы КС 2-қосымшаның 2-кестесінде келтірілген.
5) КС бірлігінің тізбесі осы кәсіби стандартқа 2-қосымшаның 3-кестесінде келтірілген.

11) компетенция – способность применять знания, умения и опыт в трудовой деятельности;
12) должность – функциональное место в системе организационно-административной иерархии организации;
13) задача - совокупность действий, связанных с реализацией трудовой функции и достижением результата с использованием конкретных предметов и средств труда;
14) отрасль – совокупность предприятий и организаций, для которых характерна общность выпускаемой продукции, технологии производства, основных фондов и профессиональных навыков работающих;
15) отраслевая рамка квалификаций (далее – ОРК) - структурированное описание квалификационных уровней, признаваемых в отрасли;
16) национальная рамка квалификаций (далее – НРК) – структурированное описание квалификационных уровней, признаваемых на рынке труда;
17) функциональная карта – структурированное описание трудовых функций и задач, выполняемых работником определенного вида деятельности в рамках той или иной области профессиональной деятельности.
2. Паспорт ПС
5. Паспорт ПС определяет следующее:
1) вид экономической деятельности (область профессиональной деятельности): ГК РК 03-2007 "13.20 Производство текстильных изделий. Шерстяное производство".
2) основная цель вида экономической (области профессиональной) деятельности: Организация первичной обработки шерсти в шерстяном производстве. ПС устанавливает в области профессиональной деятельности "Шерстяное производство" требования к содержанию, качеству, условиям труда, квалификации и компетенции работников на этапе первичной обработки шерсти.
3) виды трудовой деятельности, профессии, квалификационные уровни указаны в приложении 1 к настоящему профессиональному стандарту. Требования стандарта относятся к следующим профессиям в данной области: оператор шерстомойного агрегата, лаборант, техник-технолог.
3. Карточки видов трудовой деятельности (профессии)
"Оператор шерстомойного агрегата"
6. Карточка вида трудовой деятельности (профессии) содержит:
1) квалификационный уровень по ОРК – 2-4
2) возможные наименования должностей: Мойщик шерсти.
3) профессия "Оператор шерстомойного агрегата" обязывает субъекта знать и уметь выполнять задачи, связанные с реализацией основной функции: ведение процесса первичной обработки шерсти. Связь с действующими нормативными документами указана в таблице 1 приложения 2 к настоящему ПС.
4) требования к условиям труда, образованию и опыту работы оператора шерстомойного агрегата приведены в таблице 2 приложения 2 к настоящему профессиональному стандарту.
5) перечень единиц ПС указан в таблице 3 приложения 2 к настоящему ПС.

6) "Жүн жуатын агрегат операторы" орындайтын еңбек әрекеттерін, кәсіби стандарт бірлігін сипаттайтын функционалдық қарта осы КС 2-қосымшаның 4-кестесінде келтірілген.
7) жүн жуатын агрегат операторы құзыретіне қойылатын талаптар осы КС 2-қосымшаның 5-кестесінде келтірілген.
4. "Техник-технолог" еңбек қызметі (кәсіп) түрлерінің
карточкалары
7. Еңбектік қызметінің (кәсіптің) түр карточкасы құрайды:
1) СБШ бойынша біліктілік деңгейі – 4-5
2) лауазымның мүмкін болатын атаулары: Шебер
3) "Техник-технолог" кәсібі субъектіге жүнді бастапқы өңдеу процесін ұйымдастырумен, өнім сапасын, еңбек өнімділігін және жабдықтарды қамтамасыз етумен байланысты міндеттерді білу мен орындауды міндеттейді. Қолданыстағы нормативтік құжаттармен байланыс осы КС 3-қосымшаның 1-кестесінде келтірілген.
4) техник-технолог еңбек әрекеттеріна, жұмыс тәжірибесі мен біліміне қойылатын талаптар осы КС 3-қосымшаның 2-кестесінде келтірілген.
5) КС бірлігінің тізбесі осы КС 3-қосымшаның 3-кестесінде келтірілген.
6) техник-технолог орындайтын еңбек әрекеттерін, КС бірлігін сипаттайтын функционалдық қарта және құзыреттілікке қойылатын талаптар осы КС 3-қосымшаның 4-кестесінде келтірілген.
7) техник-технолог құзыретіне қойылатын талаптар осы КС 3-қосымшаның 5-кестесінде келтірілген.
5. Осы КС негізінде берілетін сертификаттар түрлері
8. Мамандардың кәсіби даярлығын бағалау және біліктілігінің сәйкестігін растау саласындағы ұйымдар осы кәсіби стандарт негізінде сертификаттар береді.
9. Осы кәсіби стандарт негізінде берілетін сертификаттар түрлері игерілуі осы КС 2, 3, 4-қосымшаларының 3-кестесінде қарастырылған сертификат алу үшін қажетті кәсіби стандарт бірліктерінің тізіліміне сәйкес анықталады.
6. КС әзірлеушілер, келісу парағы, сараптама жасау және тіркеу
10. КС әзірлеугі Қазақстан Республикасы Индустрия және жаңа технологиялар министрлігі болып табылады.
11. Келісу парағы, КС сараптамасы мен тіркелуі осы КС 4-қосымшасында келтірілген.
"Жүн өндірісі"
кәсіби стандартына
1-қосымша
Қызмет, кәсіп түрлері, біліктілік деңгейлері
№ р/с
Еңбек қызметі түрінің атауы
Еңбек нарығы үрдісін есепке ала отырып кәсіп атауы
ҚР қызметтердің мемлекеттік жіктеуішіне сәйкес кәсіп атауы (ҚР МЖ 01-2005)
Салалық біліктілік шеңберінің біліктілік деңгейі
1
Жүн жуатын агрегатта жүнді жуып кептіру
Жүн жуатын агрегат операторы
Жүн жуушы (жүн өндірісі)
2-4
2
Жүнді бастапқы өңдеуді ұйымдастыру және бақылау
Техник-технолог
Техник-технолог
4
"Жүн өндірісі"
кәсіби стандартына
2-қосымша
1-кесте
Қолданыстағы нормативтік құжаттармен байланыс
Қазақстан Республикасының мемлекеттік кәсіптердің жіктеуіші (МКЖ)
Базалық топ
7431 Мақта-мата, кенеп, жібек орау, жүн, кеуекті жіп өндірісінда мен мақта өндірісінде талшық дайындаумен айналысатын жұмыскерлер
Жұмысшылардың жұмыстары мен кәсіптерінің бірыңғай тарифтік-біліктілік анықтамалығы (БТБА)
БТБА шығарылымы, бөлімі
44-шығарылым, "Жүн өндірісі" бөлімі
БТБА бойынша кәсіп
Жүн жуушы
Салалық біліктілік шеңберінің (СБШ) біліктілік деңгейі
БТБА бойынша разрядтар
3
3-4
4
5
2-кесте
Еңбек шарттарына, біліміне және тәжірибесіне қойылатын талаптар
Кәсіп бойынша мүмкін болатын жұмыс орындары (кәсіпорын, ұйымдар)
Жүнді бастапқы өңдеу кәсіпорындары, киіз басу өндірісі
Зиянды және қауіпті факторлар, еңбек шарттары
Машиналар мен тетіктердің айналатын бөліктері, электр жабдығы, жылу генераторы, бу
Жұмысқа жіберудің ерекше шарттары
Медициналық кері көрсеткіштердің және қауіпсіздік техникасы бойынша нұсқау беруден өтудің болмауы
СБШ біліктілік деңгейі
Кәсіби білім беру мен оқыту деңгейі
Талап етілетін жұмыс тәжірибесі
3
Білім беру ұйымы негізінде бір жылға дейін кәсіби даярлық бағдарламасы бойынша курстар немесе жалпы орташа білімі немесе негізгі орта білім негізінде техникалық және кәсіби білімі немесе практикалық тәжірибесіз жалпы орта білімі болған жағдайда кәсіпорында оқу
Талап етілмейді
4
Жоғары деңгейде техникалық және кәсіби білімі (қосымша кәсіби даярлық), практикалық тәжірибе
Кемі 3 жыл 3-деңгейде
3-кесте
КС бірліктерінің тізбесі (кәсіптің еңбек функциялары)
Еңбек қызметінің шифрі
Еңбек функциясының атауы
Ф 1
Шикізат, материалдар, жабдықтар, жуғыш ерітінділерді жүн жуу процесін жүргізу үшін дайындау
Ф 2
Жүнді түту, қопсыту, жуға шылау, жуу, шаю, кептіру процестерін жүргізу
Ф3
Жабдық және жұмыс орнына күтім жасау
4-кесте
КС бірліктерін сипаттау (функционалдық карта)
Еңбек қызметінің шифрі
Еңбек заттары
Еңбек құралдары
Міндеттер (еңбек әрекеті)
Ф 1
Жуылмаған жүн
Пневмокөлік, конвейер, қоректендіргіш

6) функциональная карта, описывающая единицы ПС, трудовые действия, выполняемые оператором шерстомойного агрегата, и требования к компетенциям приведены в таблице 4 приложения 2 к настоящему ПС.
7) требования к компетенциям оператора шерстомойного агрегата указаны в таблице 5 приложения 2 к настоящему ПС.
4. Карточки видов трудовой деятельности (профессии)
"Техник-технолог"
7. Карточка вида трудовой деятельности (профессии) содержит:
1) квалификационный уровень по ОРК – 4-5
2) возможные наименования должностей: Мастер
3) профессия "техник-технолог" обязывает субъекта знать и уметь выполнять задачи, связанные с организацией процесса первичной обработки шерсти, обеспечения качества продукции, производительности труда и оборудования. Связь с действующими нормативными документами указана в таблице 1 приложения 3 к настоящему ПС.
4) требования к условиям труда, образованию и опыту работы техника-технолога приведены в таблице 2 приложения 3 к настоящему ПС.
5) перечень единиц ПС указан в таблице 3 приложения 3 к настоящему ПС.
6) функциональная карта, описывающая единицы ПС, трудовые действия, выполняемые техником-технологом и требования к компетенциям приведены в таблице 4 приложения 3 к настоящему ПС.
7) требования к компетенциям техника-технолога указаны в таблице 5 приложения 3 к настоящему ПС.
5. Виды сертификатов, выдаваемых на основе настоящего
профессионального стандарта
8. Организациями в области оценки профессиональной подготовленности и подтверждения соответствия квалификации специалистов выдаются сертификаты на основе настоящего профессионального стандарта.
9. Виды сертификатов, выдаваемые на основе настоящего профессионального стандарта, определяются в соответствии с перечнем единиц профессионального стандарта, освоение которых необходимо для получения сертификата, предусмотренным в таблице 3 приложений 2, 3, 4 настоящего профессионального стандарта.
6. Разработчики, лист согласования, экспертиза и регистрация
профессионального стандарта
10. Разработчиком ПС является Министерство индустрии и новых технологий Республики Казахстан.
11. Лист согласования, экспертиза и регистрация ПС приведены в приложении 4 к настоящему ПС.
Приложение 1
к профессиональному стандарту
"Шерстяное производство"
Виды деятельности, профессии, квалификационные уровни
п/п
Наименование вида трудовой деятельности
Наименование профессии с учетом тенденций рынка труда
Наименование профессии согласно государственному классификатору занятий РК (ГК РК 01-2005)
Квалификационный уровень отраслевой рамки квалификации
1.
Мойка и сушка шерсти на шерстомойном агрегате
Оператор шерстомойного агрегата
Мойщик шерсти (шерстяное производство)
2-4
2.
Организация и контроль первичной обработки шерсти
Техник-технолог
Техник-технолог
4
Приложение 2
к профессиональному стандарту
"Шерстяное производство"
Таблица 1
Связь с действующими нормативными документами
Государственный классификатор занятий Республики Казахстан (ГКЗ)
Базовая группа
7431 Рабочие, занятые изготовлением волокна в хлопчатобумажном, льняном, шелкомотальном, шерстяном, пенькоджутовом производствах и в производстве ваты
Единый тарифно-квалификационный справочник работ и профессий рабочих (ЕТКС)
Выпуск, раздел ЕТКС
Выпуск 44, раздел "Шерстяное производство"
Профессия по ЕТКС
Мойщик шерсти
Квалификационный уровень отраслевой рамки квалификации (ОРК)
Разряды по ЕТКС
3
3-4
4
5
Таблица 2
Требования к условиям труда, образованию и опыту работы
Возможные места работы по профессии (предприятия, организации)
Предприятия первичной обработки шерсти, валяльно-войлочное производство.
Вредные и опасные факторы, условия труда
Вращающиеся части машин и механизмов, электрооборудование, теплогенераторы, пар
Особые условия допуска к работе
Отсутствие медицинских противопоказаний и прохождение инструктажа по технике безопасности.
Квалификационный
уровень ОРК
Уровень профессионального образования и обучения
Требуемый опыт работы
3
Курсы на базе организации образования по программам профессиональной подготовки до одного года или обучение на предприятии при наличии общего среднего образования или технического и профессионального образования на базе основного среднего образования или общего среднего образования без практического опыта.
Не требуется
4
Техническое или профессиональное образование на базе общего среднего образования.
Не менее 3 лет на
3 уровне
Таблица 3
Перечень единиц ПС (трудовых функций профессии)
Шифр
трудовой функции
Наименование трудовой функции
Ф 1
Подготовка сырья, материалов, оборудования, моющих растворов для ведения процесса мойки шерсти
Ф 2
Ведение процесса рыхления, трепания, замачивания, мойки, прополаскивания, сушки шерсти.
Ф 3
Уход за оборудованием и рабочим местом
Таблица 4
Описание единиц ПС (функциональная карта)
Шифр трудовой функции
Предметы
труда
Средства
труда
Задачи
(трудовые действия)
Ф 1
Немытая шерсть
Пневмотранспорт, конвейер, питатель

З 1.1: Жуылмаған жүнге қоректендіргіш құю
Жуылмаған жүн
Баркалар, жуғыш ерітінділер
З 1.2: Жүнді жуу мен шаю процесіне баркаларды дайындау
Жуғыш ерітінді
Химиялық материалдар
З 1.3: Жуғыш ерітіндіні дайындау
Кептіргіш машина
Кептіру параметрлері, шығатын өнім ылғалдығына қойылатын талаптар
З 1.4: Кептіру секциясын жүн кептіруге дайындау
Ф 2
Жуылмаған жүн
Түту машинасы
З 2.1: Жуылмаған жүнді қопсыту мен түту процесін жүргізу
Жуылмаған жүн
Баркалар
З 2.2: Жүнді жуу, сығу және шаю процестерін жүргізу
Жуылған жүн
Кептіргіш машина
З 2.3: Жуылған жүнді кептіру процесін жүргізу
Ф 3
Жабдық тораптары мен тетіктері, жұмысшы орын беті
Жабдыққа күтім жасау ережелері мен графиктері, ауысымды қабылдау және тапсыру ережесі, қауіпсіздік техникасы ережесі
З 3.1: Жабдықты
тазарту, жұмыс орнын жинау
Шикізат, материалдар шығыны, дайындалған өнім көлемдері
Журналдар, құжаттама, жүргізу ережесі
З 3.2: Шикізат, материалдар, дайындалған өнімге есеп жүргізу, қабылданған құжаттаманы жүргізу
5-кесте
Жүн жуатын аргегат операторының құзыреттігіне қойылатын талаптар
3-деңгейдегі СБШ
Міндет шифрі
Тұлғалық және кәсіби құзыреттер
Білік пен дағдылар
Білімі
З 1.4
Өзіндік әрекет: типтік жағдайда дербестігін және кәсіби қызметтің күрделі жағдайында басшылықпен жұмысын жүзеге асыру, оқуды өзіндік ұйымдастыру
Жауаптылығы: жұмысты орындау нәтижесіне, өзінің және басқалардың қауіпсіздігіне; қоршаған ортаны қорғау және өртке қарсы қауіпсіздік бойынша талаптарды орындауға.
Күрделілігі: типтік практикалық міндеттерді шешу, білім мен практикалық тәжірибе негізінде белгілі әрекет тәсілдерін таңдау: кептіру жабдығын дайындау – қыздыру, параметрлер белгілеу
Кептіру машинасын күйге келтіру және жұмысқа қосу дағдысы, бекітілген параметрлерді орнату
Кептіру машинасының құрылымы, жұмыс істеу қағидатын, кептіру параметрлерін, кіретін өнім ылғалдығына қойылатын талаптарды білу
З 2.1
Өзіндік әрекет: типтік жағдайда дербестігін және кәсіби қызметтің күрделі жағдайында басшылықпен жұмысын жүзеге асыру, оқуды өзіндік ұйымдастыру
Жауаптылығы: жұмысты орындау нәтижесіне, өзінің және басқалардың қауіпсіздігіне; қоршаған ортаны қорғау және өртке қарсы қауіпсіздік бойынша талаптарды орындауға.
Күрделілігі: типтік практикалық міндеттерді шешу, білім мен практикалық тәжірибе негізінде белгілі әрекет тәсілдерін таңдау: жуылмаған жүнді қопсыту мен түту процесін жүргізу
Түту машинасында жұмыс істеу дағдысын меңгеру, жүннің түтіну және қоқыстану деңгейін анықтай білу
Түту машинасының технологиялық режимін, құрылымы мен жұмыс істеу қағидатын, құралдарды немесе компьютерді берілген режимге күйге келтіре білу
З 3.1
Өзіндік әрекет: типтік жағдайда дербестігін және кәсіби қызметтің күрделі жағдайында басшылықпен жұмысын жүзеге асыру, оқуды өзіндік ұйымдастыру
Жауаптылығы: жұмысты орындау нәтижесіне, өзінің және басқалардың қауіпсіздігіне; қоршаған ортаны қорғау және өртке қарсы қауіпсіздік бойынша талаптарды орындауға.
Күрделілігі: типтік практикалық міндеттерді шешу, білім мен практикалық тәжірибе негізінде белгілі әрекет тәсілдерін таңдау: ауысымды тапсыру-қабылдау, бекітілген жабдықты тазарту және жұмыс орнын жуу
Жабдық тораптары мен тетіктерін тазарту, жинақтау камерасынан қоқысты алу, агрегаттар, жүйелер, коммуникациялар, жұмысшы органдарды шайып шығу дағдысы
Жабдыққа күтім жасау ережесі мен кестесін, ауысымды қабылдау және тапсыру ережесін, қауіпсіздік техникасы, өртке қарсы қауіпсіздікті, ішкі тәртіп ережелерін білуі керек.
З 3.2
Өзіндік әрекет: типтік жағдайда дербестігін және кәсіби қызметтің күрделі жағдайында басшылықпен жұмысын жүзеге асыру, оқуды өзіндік ұйымдастыру
Жауаптылығы: жұмысты орындау нәтижесіне, өзінің және басқалардың қауіпсіздігіне; қоршаған ортаны қорғау және өртке қарсы қауіпсіздік бойынша талаптарды орындауға.
Күрделілігі: типтік практикалық міндеттерді шешу, білім мен практикалық тәжірибе негізінде белгілі әрекет тәсілдерін таңдау: Шикізат, материалдар, дайындалған өнімге есеп жүргізу, қабылданған құжаттаманы жүргізу
Есеп жүргізу және қабылданған құжатты жүргізу қағидалары
Шикізат, материалдар, асай-мүсей шығындарының нормалары, құжаттама жүргізу ережесі
Жүн жуатын аргегат операторының құзыреттігіне қойылатын талаптар
4-деңгейдегі СБШ
Міндет шифрі
Тұлғалық және кәсіби құзыреттер
Білік пен дағдылар
Білімі
З 1.3
Өзіндік әрекет: таныс жағдайларда кейбір дербестігінің болуы жағдайында басшылықпен жұмыс, басшылық үйретуі
Жауаптылығы: қарапайым тапсырмаларды орындау нәтижелері үшін, өзінің қауіпсіздігі мен басқалардың қауіпсіздігі үшін, қоршаған ортаны қорғау және өртке қарсы қауіпсіздік талаптарын орындағаны үшін
Күрделілігі: қарапайым типтік міндеттерді шешу: Жүнді жуу мен шаю процесіне баркаларды дайындау, оларға жуғыш ерітіндіні толтыру, пультте бекітілген параметрлерді орнату
Химиялық стансаны күйге келтіру мен іске қосу, жуғыш ерітінділерді дайындау, бекітілген режим және рецептіге сәйкес жуғыш ерітінділерді дайындау дағдысы, индикаторлар көмегімен ерітіндіні талдай білу
Химиялық станса құрылысы, жұмыс істеу қағидатын, жуғыш ерітінділер параметрлері мен қасиеттерін, химиялық материалдардың жұмсалу нормаларын білу
З 2.2
Өзіндік әрекет: міндетті өзі анықтау, оның қол астындағылардың жұмысты іске асыруын ұйымдастыру мен бақылауды қарастыратын басшылықпен іске асыру бойынша атқарушылық-басқару қызметі
Жауаптылығы: норманы іске асыруда нәтижелік, өзінің және басқалардың қауіпсіздігіне; қоршаған ортаны қорғау және өртке қарсы қауіпсіздік бойынша талаптарды орындауға.
Күрделілігі: жұмысшы жағдайда өзіндік талдауды талап ететін типтік түрлі практикалық міндеттерді шешу: бұйым тораптарын қолмен тігу жұмыстарын орындау: Жүнді жуу мен шаюдың негізгі технологиялық процесін жүргізу, шала өнімдер сапасын, технологиялық процестер мен дайын өнімді бақылау, ұжымда үйретіп жетекшілік ету жұмысы
Агрегаттың жуатын баркаларында жұмыс істеу, жуғыш ерітінді мен судың ағып кетуіне қарсы әрекетті қолдану дағдысы, реттеуші құрылғылардың ақаусыздығын бақылау, синералдық және органикалық қосымдарды кетіру, ланолин алу, қалдықтарды кәдеге жарату
Жүнді бастапқы өңдеу технологиясын, технологиялық режим, жүн жуатын агрегат құрылымы мен жұмыс істеу қаиғдатын, құралдар немесе компьютерді жүн жуудың берілген режиміне келтіре білу, жуылған жүн сапасына қойылатын талаптарды білуі, зертханалық талдаулар негізінде жүн сапасын бақылауы керек.
З 2.3
Өзіндік әрекет: міндетті өзі анықтау, оның қол астындағылардың жұмысты іске асыруын ұйымдастыру мен бақылауды қарастыратын басшылықпен іске асыру бойынша атқарушылық-басқару қызметі
Жауаптылығы: норманы іске асыруда нәтижелік, өзінің және басқалардың қауіпсіздігіне; қоршаған ортаны қорғау және өртке қарсы қауіпсіздік бойынша талаптарды орындауға.
Күрделілігі: жұмысшы жағдайда өзіндік талдауды талап ететін типтік түрлі практикалық міндеттерді шешу: бұйым тораптарын қолмен тігу жұмыстарын орындау: жуылған жүнді кептірудің технологиялық процесін жүргізу. Ұжымды үйретіп жетекшілік ету
Кептіргіш машинада жұмыс істеу дағдысы, кептірудің талап етілетін параметрлерін ұстану
Кептіргіш машинаның құрылымы мен жұмыс істеу қағидатын, жуылған жүн сапасына қойылатын талаптарды, кептіру параметрлерін реттеу әдістерін, оның ішінде энергия үнемдеу әдістерін білу
"Жүн өндірісі"
кәсіби стандартына
3-қосымша
1-кесте
Қолданыстағы нормативтік құжаттармен байланыс
Қазақстан Республикасының мемлекеттік кәсіптердің жіктеуіші (МКЖ)
Базалық топ
3111 техник-технолог
Жұмысшылардың жұмыстары мен кәсіптерінің бірыңғай тарифтік-біліктілік анықтамалығы (БТБА)
Шығарылым, БТБА бөлімі

З 1.1: Загрузка питателя немытой шерстью
Немытая шерсть
Барки, моющие растворы
З 1.2: Подготовка барок к процессу мойки и прополаскивания шерсти
Моющий раствор
Химические материалы
З 1.3: Приготовление моющего раствора.
Сушильная машина
Параметры сушки, требования к влажности выходящего продукта
З 1.4: Подготовка сушильной секции к сушке шерсти
Ф 2
Немытая шерсть
Трепальная машина
З 2.1: Ведение процесса рыхления и трепания немытой шерсти
Немытая шерсть
Барки
З 2.2: Ведение процесса мойки, отжима и прополаскивания шерсти
Мытая шерсть
Сушильная машина
З 2.3: Ведение процесса сушки мытой шерсти
Ф 3
Узлы и механизмы оборудования, поверхность рабочего места
Правила и графики ухода за оборудованием, правила приемки и сдачи смены, правила техники безопасности,
З 3.1: Чистка оборудования, уборка рабочего места
Расходы сырья, материалов, объемы изготовленной продукции
Журналы, документация, правила ведения
З 3.2: Ведение учета сырья, материалов, изготовленной продукции, ведение принятой документации
Таблица 5
Требования к компетенциям оператора шерстомойного агрегата 3-го уровня ОРК
Шифр задачи
Личностные и
профессиональные компетенции
Умения и
навыки
Знания
З 1.4
Самостоятельность: осуществление самостоятельной работы в типовых ситуациях и под руководством в сложных ситуациях профессиональной деятельности, самостоятельная организация обучения.
Ответственность: за результаты выполнения работ, за свою безопасность и безопасность других, за выполнение требований по защите окружающей среды и противопожарной безопасности.
Сложность: решение типовых практических задач, выбор способа действий из известных на основе знаний и практического опыта. Подготовка сушильного оборудования к работе - разогрев, установка параметров
Настройка и запуск работы сушильной машины, установка утвержденных параметров
Устройство, принцип работы сушильной машины, параметры сушки, требования к влажности выходящего продукта
З 2.1
Самостоятельность: осуществление самостоятельной работы в типовых ситуациях и под руководством в сложных ситуациях профессиональной деятельности, самостоятельная организация обучения.
Ответственность: за результаты выполнения работ, за свою безопасность и безопасность других, за выполнение требований по защите окружающей среды и противопожарной безопасности.
Сложность: решение типовых практических задач, выбор способа действий из известных на основе знаний и практического опыта. Ведение технологического процесса рыхления и трепания немытой шерсти
Управление трепальной машине, определение степенью рыхления и засоренности шерсти
Технологический режим, устройство и принцип работы трепальной машины, настройку приборов или компьютера на заданный режим
З 3.1
Самостоятельность: осуществление самостоятельной работы в типовых ситуациях и под руководством в сложных ситуациях профессиональной деятельности, самостоятельная организация обучения.
Ответственность: за результаты выполнения работ, за свою безопасность и безопасность других, за выполнение требований по защите окружающей среды и противопожарной безопасности.
Сложность: решение типовых практических задач, выбор способа действий из известных на основе знаний и практического опыта. Приемка-сдача смены, чистка закрепленного оборудования и уборка рабочего места
Чистка узлов и механизмов оборудования, удаления сора из камер сбора, промывки агрегатов, систем, коммуникаций, рабочих органов
Правила и графики ухода за оборудованием, правила приемки и сдачи смены, правила техники безопасности, противопожарной безопасности правила внутреннего распорядка
З 3.2
Самостоятельность: осуществление самостоятельной работы в типовых ситуациях и под руководством в сложных ситуациях профессиональной деятельности, самостоятельная организация обучения.
Ответственность: за результаты выполнения работ, за свою безопасность и безопасность других, за выполнение требований по защите окружающей среды и противопожарной безопасности.
Сложность: решение типовых практических задач, выбор способа действий из известных на основе знаний и практического опыта. Ведение учета сырья, готовой продукции, ведение принятой документации
Ведение учета и оформление документации
Нормы расхода сырья, материалов, фурнитуры, правила ведения документации
Требования к компетенциям оператора шерстомойного агрегата 4-го уровня ОРК
Шифр задачи
Личностные и
профессиональные компетенции
Умения и
навыки
Знания
З 1.3
Самостоятельность: работа под руководством при наличии некоторой самостоятельности в знакомых ситуациях, обучение под руководством.
Ответственность: за результаты выполнения простых заданий, за свою безопасность и безопасность других, за выполнение требований по защите окружающей среды и противопожарную безопасность.
Сложность: решение простых типовых задач. Подготовка барок к процессу мойки и прополаскивания шерсти, наполнение их моющим раствором, установка на пульте утвержденных параметров.
Настройка и запуск химстанции приготовления моющих растворов, приготовление моющих растворов в соответствии с утвержденным режимом и рецептом. Анализ растворов с помощью индикаторов
Устройство, принцип работы химстанции, параметры и свойства моющего раствора, нормы расхода химических материалов
З 2.2
Самостоятельность: исполнительско-управленческая деятельность по реализации задач под руководством, предусматривающая самостоятельное определение задач, организацию и контроль реализации ее подчиненными работниками.
Ответственность: за результаты при реализации нормы, за свою безопасность и безопасность других, за выполнение требований по защите окружающей среды и противопожарной безопасности.
Сложность: решение различных типовых практических задач, требующих самостоятельного анализа рабочих ситуаций. Ведение основного технологического процесса – мойки и прополаскивания шерсти, контроль качества полуфабрикатов, технологических процессов и готовой продукции, наставническая работа в коллективе.
Управление моечными барками агрегата, поддержание противотока моющего раствора и воды, наблюдение за исправностью регулирующих устройств, удаление минеральные и органические примеси, получение ланолин, утилизация отходов
Технология первичной обработки шерсти, технологический режим, устройство и принцип работы шерстомойного агрегата, настройки приборов или компьютера на заданный режим мойки шерсти, требования к качеству мытой шерсти, контролировать качество шерсти на основе лабораторных анализов
З 2.3
Самостоятельность: исполнительско-управленческая деятельность по реализации задач под руководством, предусматривающая самостоятельное определение задач, организацию и контроль реализации ее подчиненными работниками.
Ответственность: за результаты при реализации нормы, за свою безопасность и безопасность других, за выполнение требований по защите окружающей среды и противопожарной безопасности.
Сложность: решение различных типовых практических задач, требующих самостоятельного анализа рабочих ситуаций. Ведение технологического процесса сушки мытой шерсти. Наставническая работа в коллективе.
Управление сушильной машиной, поддержание требуемых параметров сушки
Устройство и принцип работы сушильной машины, требования к качеству мытой шерсти, методы регулирования параметров сушки, в том числе методы энергосбережения
Приложение 3
к профессиональному стандарту
"Шерстяное производство"
Таблица 1
Связь с действующими нормативными документами
Государственный классификатор занятий Республики Казахстан (ГКЗ)
Базовая группа
3111 Техник-технолог
Единый тарифно-квалификационный справочник работ и профессий рабочих (ЕТКС)
Выпуск, раздел ЕТКС

44-шығарылым, "Жүн өндірісі" бөлімі Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әулеметтік қорғау министрінің 2013 жылғы 26 ақпандағы № 73-ө-м бұйрығымен бекітілген
БТБА бойынша кәсіп
Техник-технолог
Салалық біліктілік шеңберінің (СБШ) біліктілік деңгейі
БТБА бойынша разрядтар
4
4-5
5
6-8
2-кесте
Еңбек шарттарына, біліміне және тәжірибесіне қойылатын талаптар
Кәсіп бойынша мүмкін болатын жұмыс орындары (кәсіпорын, ұйымдар)
Жүнді бастапқы өңдеу кәсіпорындары
Зиянды және қауіпті факторлар, еңбек шарттары
Машиналар мен тетіктердің айналатын бөліктері, электр жабдығы, бу.
Жұмысқа жіберудің ерекше шарттары
Медициналық кері көрсеткіштердің және қауіпсіздік техникасы бойынша нұсқау беруден өтудің болмауы
СБШ біліктілік деңгейі
Кәсіби білім беру мен оқыту деңгейі
Талап етілетін жұмыс тәжірибесі
4
Техникалық немесе кәсіби білім
-
3-кесте
Кәсіптің еңбек функцияларының тізбесі
Еңбек қызметінің шифрі
Еңбек функциясының атауы (кәсіби стандарт бірліктері)
Ф 1
Өндірістік-технологиялық
Ф 2
Ұйымдастыру-басқару
Ф 3
Тәжірибелік-эксперименталдық
4-кесте
КС бірліктерін сипаттау (функционалдық карта)
Еңбек қызметінің шифрі
Еңбек заттары
Еңбек құралдары
Міндеттер (еңбек әрекеті)
Ф 1
Технологиялық карталар мен өндіріс схемалары
Технологиялық (техникалық) құжатты әзірлеу қағидалары мен талаптары
З 1.1: Технологиялық (техникалық) құжаттаманы, жұмыстың оңтайлы режимдерін, жабдыққа күтім жасау кестелерін, жуғыш ерітінділер рецептілерін және оларды дайындау режимдерін әзірлеу
Өндірістік тәртіп, өнеркәсіптік санитария, үй-жайдың температуралық-ылғал режимі
Бақылау әдістері мен түрлері
З 1.2: Технологиялық және өндірістік тәртіптің сақталуына, өндіріс мәдениеті, өнеркәсіптік санитария, үй-жайдың температуралық-ылғал режимінің сақталуына бақылау
Шикізат пен материалдар, дайын өнім, жуғыш ерітінділер
Сапаны бақылау әдістері мен түрлері
З 1.3: Шикізат пен материалдар, дайын өнім сапасын тексеруді жүзеге асыру
Технологиялық жабдық
Бақылау әдістері мен түрлері
З 1.4: Технологиялық жабдықтың пайдалануына, белгіленген параметрлер сақталуына, сақтандыру, жөндеу, жабдықты тазарту кестелерінің сақталуына бақылау
Ф 2
Тапсырыс, мақсаттар, өндірістік міндеттер
Ұйымдастыру-басқару аспаптары
З 2.1: Орындаушылар ұжымының жұмысын ұйымдастыру, өндірістік жұмыстарды жоспарлау мен ұйымдастыру; жұмыстарды жоспарлау кезінде оңтайлы шешімдер таңдау. Өндіру уақытыныңғ негізделген нормаларын, қызмет көрсету аймақтарын белгілеу
Өндіріс учаскелерінің технологиялық параметрлері
Сапаны бақылау әдістері мен түрлері

Выпуск 44, раздел "Шерстяное производство" Утвержден приказом Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от "26" февраля 2013 года № 73-ө-м
Профессия по ЕТКС
Техник-технолог
Квалификационный уровень отраслевой рамки квалификации (ОРК)
Разряды по ЕТКС
4
4-5
5
6-8
Таблица 2
Требования к условиям труда, образованию и опыту работы
Возможные места работы по профессии (предприятия, организации)
Предприятия по первичной обработке шерсти
Вредные и опасные условия труда
Вращающиеся части машин и механизмов, электрооборудование, пар.
Особые условия допуска к работе
Отсутствие медицинских противопоказаний и прохождение инструктажа по технике безопасности.
Квалификационный
уровень ОРК
Уровень профессионального
образования и обучения
Требуемый опыт работы
4
Техническое или профессиональное образование
-
Таблица 3
Перечень трудовых функций профессии
Шифр
трудовой функции
Наименование трудовой функции (единицы профессионального стандарта)
Ф 1
Производственно-технологическая
Ф 2
Организационно-управленческая
Ф 3
Опытно-экспериментальная
Таблица 4
Описание единиц ПС (функциональная карта)
Шифр трудовой функции
Предметы труда
Средства труда
Задачи
(трудовые действия)
Ф 1
Технологические карты и схемы производств
Правила и требования разработки технологической (технической) документации,
З 1.1: Разработка технологической (технической) документации, оптимальных режимов работы, графиков ухода за оборудованием, рецептов моющих растворов и режимов их приготовления.
Производственная дисциплина, промышленная санитария, температурно-влажностного режим помещения
Методы и виды контроля
З 1.2: Контроль за соблюдением технологической и производственной дисциплины, культуры производства, промышленной санитарии, температурно-влажностного режима помещения
Сырье, материалы готовая продукция, моющие растворы
Методы и виды контроля качества
З 1.3: Осуществление проверки качества сырья и материалов, готовой продукции, моющих растворов
Технологическое оборудование
Методы и виды контроля
З 1.4: Контроль за эксплуатацией технологического оборудования, соблюдением установленных параметров, соблюдением графика профилактики, ремонта, чистки оборудования
Ф 2
Заказ, цели, производственные задачи
Организационно-управленческие инструменты
З 2.1: Организация работы коллектива исполнителей, планирование и организация производственных работ, выбор оптимальных решений при планировании работ, Установление технически обоснованных норм времени выработки, зоны обслуживания
Технологические параметры участков производства
Методы и виды контроля качества

З 2.2: Өндірістің барлық учаскелерінде шығарылатын өнім саны мен сапасын бақылау; технологиялық процестердің экономикалық тиімділігін бағалауда, оны арттыру бойынша шаралар әзірлеуге қатысу
Өндіріс учаскелерінің технологиялық параметрлері
Қауіпсіздік және өртке қарсы қауіпсіздік құралдары, қағидалары
З 2.3: өндірістің барлық учаскелерінде қауіпсіздік техникасы мен өртке қарсы қауіпсіздікті қамтамасыз ету
Өндірістік процесте қиындықтар, құзыреттік жетіспеушілігі
Біліктілікті арттыру әдістері мен тәсілдері
З 2.4: өндірістің барлық учаскелерінде жұмыскерлердің біліктілігін арттыруды ұйымдастыру, олардың жаңа техника және технология игеруін ұйымдастыру
Ф 3
жаңа технологиялық жабдық
Сынау әдістері, режимдері
З 3.1: Жаңа технологиялық жабдықты сынау, жаңа режимдер, препараттар мен параметрлерді өндірістің барлық кезеңдерінде сынау
жаңа технологиялық жабдық
Сынау әдістері, режимдері
З 3.2: Жаңа, оның ішінле ресурс үнемдейтін технологияларды, жаңа жабдықтарды енгізу бойынша тәжірибелік-экспериментальдік жұмыстар жүргізу
Өндірістік процесте қиындықтар, құзыреттік жетіспеушілігі
жаңашылдық және оңтайландыру жұмыстарының әдістері мен тәсілдері
З 3.3: ұжымда жаңашылдық және оңтайландыру жұмыстарын ұйымдастыру
5-кесте
Техник-технолог құзыреттігіне қойылатын талаптар
4-деңгейдегі СБШ
Міндет шифрі
Тұлғалық және кәсіби құзыреттер
Білік пен дағдылар
Білімі
З 1.1
Өзіндік әрекет: міндетті өзі анықтау, оның қол астындағылардың жұмысты іске асыруын ұйымдастыру мен бақылауды қарастыратын басшылықпен іске асыру бойынша атқарушылық-басқару қызметі
Жауаптылығы: норманы іске асыруда нәтижелік, өзінің және басқалардың қауіпсіздігіне; қоршаған ортаны қорғау және өртке қарсы қауіпсіздік бойынша талаптарды орындауға.
Күрделілігі: жұмысшы жағдайда өзіндік талдауды талап ететін типтік түрлі практикалық міндеттерді шешу: бұйым тораптарын қолмен тігу жұмыстарын орындау: Технологиялық (техникалық) құжаттаманы, жұмыстың оңтайлы режимдерін, жабдықөа күтім жасау кестелерін, жуғыш ерітінділер рецептілерін және оларды дайындау режимдерін әзірлеу
Құжаттама дайындау, кесте құру
Кәсіпорын қызметін ұйымдастыру мен оны басқару негіздерін, жүнді бастапқы өңдеу технологиясын, жабдықтарды техникалық пайдалану ережелерін білу
З 1.2
Өзіндік әрекет: міндетті өзі анықтау, оның қол астындағылардың жұмысты іске асыруын ұйымдастыру мен бақылауды қарастыратын басшылықпен іске асыру бойынша атқарушылық-басқару қызметі
Жауаптылығы: норманы іске асыруда нәтижелік, өзінің және басқалардың қауіпсіздігіне; қоршаған ортаны қорғау және өртке қарсы қауіпсіздік бойынша талаптарды орындауға.
Күрделілігі: жұмысшы жағдайда өзіндік талдауды талап ететін типтік түрлі практикалық міндеттерді шешу: бұйым тораптарын қолмен тігу жұмыстарын орындау: Технологиялық және өндірістік тәртіптің сақталуына, өндіріс мәдениеті, өнеркәсіптік санитария, үй-жайдың температуралық-ылғал режимінің сақталуына бақылау
Өндіріске техникалық бақылауды жүзеге асыру
Кәсіпорынның қолданыстағы стандарттар, техникалық шарттар, технологиялық режимдер, техникалық пайдалану ережелері

З 2.2: Контроль количества и качества выпускаемой продукции на всех участках производства, участие в оценке экономической эффективности технологических процессов, разработке мер по ее повышению.
Технологические параметры участков производства
Средства, правила техники безопасности и противопожарной безопасности
З 2.3: Обеспечение техники безопасности и противопожарной безопасности на всех участках производства
Трудности в производственном процессе, недостаточность компетенций
Методы и способы повышения квалификации
З 2.4: Организация повышения квалификации рабочих на всех участков производства, их овладение новой техникой и технологией
Ф 3
Новое технологическое оборудование
Методы, режимы испытания
З 3.1: Испытание нового технологического оборудования, новых режимов, препаратов и параметров на всех этапах производства.
Новое технологическое оборудование
Методы, режимы испытания
З 3.2: Проведение экспериментальных работ по внедрению новых, в том числе ресурсосберегающих, технологий, нового оборудования
Трудности в производственном процессе, недостаточность компетенций
Методы и способы новаторской и рационализаторской работы
З 3.3: Организация новаторской и рационализаторской работы в коллективе
Таблица 5
Требования к компетенциям техника-технолога 4-го уровня ОРК
Шифр задачи
Личностные и
профессиональные
компетенции
Умения и
навыки
Знания
З 1.1
Самостоятельность: исполнительско-управленческая деятельность по реализации задач под руководством, предусматривающая самостоятельное определение задач, организацию и контроль реализации ее подчиненными работниками.
Ответственность: за результаты при реализации нормы, за свою безопасность и безопасность других, за выполнение требований по защите окружающей среды и противопожарной безопасности.
Сложность: решение различных типовых практических задач, требующих самостоятельного анализа рабочих ситуаций. Разработка технологической (технической) документации, оптимальных режимов работы, графиков ухода за оборудованием, рецептов моющих растворов и режимов их приготовления
Разработка документации, построение графиков
Основы организации деятельности предприятия и управления им, технологию первичной обработки шерсти, правила технической эксплуатации оборудования
З 1.2
Самостоятельность: исполнительско-управленческая деятельность по реализации задач под руководством, предусматривающая самостоятельное определение задач, организацию и контроль реализации ее подчиненными работниками.
Ответственность: за результаты при реализации нормы, за свою безопасность и безопасность других, за выполнение требований по защите окружающей среды и противопожарной безопасности.
Сложность: решение различных типовых практических задач, требующих самостоятельного анализа рабочих ситуаций. Контроль за соблюдением технологической и производственной дисциплины, культуры производства, промышленной санитарии, температурно-влажностного режима помещения
Технический контроль производства
Действующие стандарты, технические условия, технологические режимы, правила технической эксплуатации предприятий

З 1.3
Өзіндік әрекет: міндетті өзі анықтау, оның қол астындағылардың жұмысты іске асыруын ұйымдастыру мен бақылауды қарастыратын басшылықпен іске асыру бойынша атқарушылық-басқару қызметі
Жауаптылығы: норманы іске асыруда нәтижелік, өзінің және басқалардың қауіпсіздігіне; қоршаған ортаны қорғау және өртке қарсы қауіпсіздік бойынша талаптарды орындауға.
Күрделілігі: жұмысшы жағдайда өзіндік талдауды талап ететін типтік түрлі практикалық міндеттерді шешу: Шикізат пен материалдар, дайын өнім сапасын тексеруді жүзеге асыру
Шикізат, материалдар, дайын өнімнің сәйкеспеушілігін көзбен шолып және зертханалық талдау негізінде анықтай білу
Мақта мен үліктің физика-механикалық және химиялық қасиеттерін, сәйкеспеушіліктер себептері мен жою әдістерін, стандарттар, сапа жөніндегі нұсқаулықтарды, жіктеу жұмыстарының әдістерін, қоқыстану түрлері мен дәрежесін анықтай білу
З 1.4
Өзіндік әрекет: міндетті өзі анықтау, оның қол астындағылардың жұмысты іске асыруын ұйымдастыру мен бақылауды қарастыратын басшылықпен іске асыру бойынша атқарушылық-басқару қызметі
Жауаптылығы: норманы іске асыруда нәтижелік, өзінің және басқалардың қауіпсіздігіне; қоршаған ортаны қорғау және өртке қарсы қауіпсіздік бойынша талаптарды орындауға.
Күрделілігі: жұмысшы жағдайда өзіндік талдауды талап ететін типтік түрлі практикалық міндеттерді шешу: бұйым тораптарын қолмен тігу жұмыстарын орындау: технологиялық жабдықтың пайдалануына, белгіленген параметрлер сақталуына, сақтандыру, жөндеу, жабдықты тазарту кестелерінің сақталуына бақылау
Жабдық жағдайын талдау және бағалау
Жабдық құрылғысы мен пайдалану ережелерін, оларға күтім жасау ережелерін білу
З 2.1
Өзіндік әрекет: міндетті өзі анықтау, оның қол астындағылардың жұмысты іске асыруын ұйымдастыру мен бақылауды қарастыратын басшылықпен іске асыру бойынша атқарушылық-басқару қызметі
Жауаптылығы: норманы іске асыруда нәтижелік, өзінің және басқалардың қауіпсіздігіне; қоршаған ортаны қорғау және өртке қарсы қауіпсіздік бойынша талаптарды орындауға.
Күрделілігі: жұмысшы жағдайда өзіндік талдауды талап ететін типтік түрлі практикалық міндеттерді шешу: бұйым тораптарын қолмен тігу жұмыстарын орындау: Орындаушылар ұжымының жұмысын ұйымдастыру, өндірістік жұмыстарды жоспарлау мен ұйымдастыру; жұмыстарды жоспарлау кезінде оңтайлы шешімдер таңдау. Өндіру уақытыныңғ негізделген нормаларын, қызмет көрсету аймақтарын белгілеу
Заманауи бағдарламалық және ақпараттық технологиялардың техникалық құралдарын, озық халықаралық тәжірибені пайдалану
Өндірісті ұйымдастыру, үнемдеу, еңбекті нормалауды білу

З 1.3
Самостоятельность: исполнительско-управленческая деятельность по реализации задач под руководством, предусматривающая самостоятельное определение задач, организацию и контроль реализации ее подчиненными работниками.
Ответственность: за результаты при реализации нормы, за свою безопасность и безопасность других, за выполнение требований по защите окружающей среды и противопожарной безопасности.
Сложность: решение различных типовых практических задач, требующих самостоятельного анализа рабочих ситуаций. Осуществление проверки качества сырья и материалов, готовой продукции, моющих растворов
Определять несоответствие сырья, материалов, готовой продукции визуально и на основе лабораторного анализа
Физико-механические и химические свойства шерсти, морфологию волокон, их качественные характеристики, топографию руна, причины несоответствий и методы устранений, стандарты, инструкции по качеству, методы классировки шерсти, виды и степень засоренности, зажиренности шерсти
З 1.4
Самостоятельность: исполнительско-управленческая деятельность по реализации задач под руководством, предусматривающая самостоятельное определение задач, организацию и контроль реализации ее подчиненными работниками.
Ответственность: за результаты при реализации нормы, за свою безопасность и безопасность других, за выполнение требований по защите окружающей среды и противопожарной безопасности.
Сложность: решение различных типовых практических задач, требующих самостоятельного анализа рабочих ситуаций. Контроль за эксплуатацией технологического оборудования, соблюдением установленных параметров, соблюдением графика профилактики, ремонта, чистки оборудования
Анализировать и оценивать состояние оборудования
Устройство и правила эксплуатации оборудования, правила ухода за ним
З 2.1
Самостоятельность: исполнительско-управленческая деятельность по реализации задач под руководством, предусматривающая самостоятельное определение задач, организацию и контроль реализации ее подчиненными работниками.
Ответственность: за результаты при реализации нормы, за свою безопасность и безопасность других, за выполнение требований по защите окружающей среды и противопожарной безопасности.
Сложность: решение различных типовых практических задач, требующих самостоятельного анализа рабочих ситуаций. Организация работы коллектива исполнителей, планирование и организация производственных работ, выбор оптимальных решений при планировании работ, Установление технически обоснованных норм времени выработки, зоны обслуживания
Использовать современные программные и технические средства информационных технологий, передовой международный опыт
Организацию производства, экономику, нормирование труда

З 2.2
Өзіндік әрекет: міндетті өзі анықтау, оның қол астындағылардың жұмысты іске асыруын ұйымдастыру мен бақылауды қарастыратын басшылықпен іске асыру бойынша атқарушылық-басқару қызметі
Жауаптылығы: норманы іске асыруда нәтижелік, өзінің және басқалардың қауіпсіздігіне; қоршаған ортаны қорғау және өртке қарсы қауіпсіздік бойынша талаптарды орындауға.
Күрделілігі: жұмысшы жағдайда өзіндік талдауды талап ететін типтік түрлі практикалық міндеттерді шешу: бұйым тораптарын қолмен тігу жұмыстарын орындау: Өндірістің барлық учаскелерінде шығарылатын өнім саны мен сапасын бақылау; технологиялық процестердің экономикалық тиімділігін бағалауда, оны арттыру бойынша шаралар әзірлеуге қатысу
Шығарылатын өнім сапасын, санын анықтау
Жабдықтың өнімделігі мен өнім өндіру стандарттары, нұсқаулықтары, есептеу әдістерін білу
З 2.3
Өзіндік әрекет: міндетті өзі анықтау, оның қол астындағылардың жұмысты іске асыруын ұйымдастыру мен бақылауды қарастыратын басшылықпен іске асыру бойынша атқарушылық-басқару қызметі
Жауаптылығы: норманы іске асыруда нәтижелік, өзінің және басқалардың қауіпсіздігіне; қоршаған ортаны қорғау және өртке қарсы қауіпсіздік бойынша талаптарды орындауға.
Күрделілігі: жұмысшы жағдайда өзіндік талдауды талап ететін типтік түрлі практикалық міндеттерді шешу: бұйым тораптарын қолмен тігу жұмыстарын орындау: өндірістің барлық учаскелерінде қауіпсіздік техникасы мен өртке қарсы қауіпсіздікті қамтамасыз ету
Өндірістің барлық учаскелерінде қауіпсіздік техникасы мен өртке қарсы қауіпсіздікті қамтамасыз ету жағдайын талдау және бағалау, оларды қамтамасыз ету бойынша шаралар қабылдай білу
Еңбекті қорғау ережелері мен нормалары, қауіпсіздік техникасы, өнеркәісіптік санитария мен өртке қарсы жүйе, технологиялық жабдықты автомат басқару жүйелері
З 2.4
Өзіндік әрекет: міндетті өзі анықтау, оның қол астындағылардың жұмысты іске асыруын ұйымдастыру мен бақылауды қарастыратын басшылықпен іске асыру бойынша атқарушылық-басқару қызметі
Жауаптылығы: норманы іске асыруда нәтижелік, өзінің және басқалардың қауіпсіздігіне; қоршаған ортаны қорғау және өртке қарсы қауіпсіздік бойынша талаптарды орындауға.
Күрделілігі: жұмысшы жағдайда өзіндік талдауды талап ететін типтік түрлі практикалық міндеттерді шешу: бұйым тораптарын қолмен тігу жұмыстарын орындау: өндірістің барлық учаскелерінде жұмыскерлердің біліктілігін арттыруды ұйымдастыру, олардың жаңа техника және технология игеруін ұйымдастыру
Кәсіп негіздерін жұмыскерлердің оқуын жүргізу дағдысы, семинарлар, курстар жүргізу, оқыту бағдарламаларын құрастыру
Өз өндірісінің кәсіптері шеңберінде оқу әдістемелері мен бағдарламаларын білу
"Жүн өндірісі"
кәсіби стандартына
4-қосымша
Келісу парағы
Ұйым атауы
Келісу күні

З 2.2
Самостоятельность: исполнительско-управленческая деятельность по реализации задач под руководством, предусматривающая самостоятельное определение задач, организацию и контроль реализации ее подчиненными работниками.
Ответственность: за результаты при реализации нормы, за свою безопасность и безопасность других, за выполнение требований по защите окружающей среды и противопожарной безопасности.
Сложность: решение различных типовых практических задач, требующих самостоятельного анализа рабочих ситуаций. Контроль количества и качества выпускаемой продукции на всех участках производства, участие в оценке экономической эффективности технологических процессов, разработке мер по ее повышению
Определять качество выпускаемой продукции
Стандарты, инструкции, методы расчета производительности оборудования и выработки продукции
З 2.3
Самостоятельность: исполнительско-управленческая деятельность по реализации задач под руководством, предусматривающая самостоятельное определение задач, организацию и контроль реализации ее подчиненными работниками.
Ответственность: за результаты при реализации нормы, за свою безопасность и безопасность других, за выполнение требований по защите окружающей среды и противопожарной безопасности.
Сложность: решение различных типовых практических задач, требующих самостоятельного анализа рабочих ситуаций. Обеспечение техники безопасности и противопожарной безопасности на всех участках производства
Анализировать и оценивать состояние техники безопасности и противопожарной защиты на производственном участке, принимать меры по их обеспечению
Правила и нормы охраны труда, техники безопасности, промышленной санитарии и противопожарной защиты, системы автоматического управления технологическим оборудованием
З 2.4
Самостоятельность: исполнительско-управленческая деятельность по реализации задач под руководством, предусматривающая самостоятельное определение задач, организацию и контроль реализации ее подчиненными работниками.
Ответственность: за результаты при реализации нормы, за свою безопасность и безопасность других, за выполнение требований по защите окружающей среды и противопожарной безопасности.
Сложность: решение различных типовых практических задач, требующих самостоятельного анализа рабочих ситуаций. Организация повышения квалификации рабочих на всех участков производства, их овладевание новой техникой и технологией.
Проведение обучения рабочих основам профессии, ведение семинаров, курсов, составление программ обучения
Методики и программы обучения в рамках профессий своего производства
Приложение 4
к профессиональному стандарту
"Шерстяное производство"
Лист согласования
Название организации
Дата согласования

1. Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау миинистрлігі
2013 жылғы 19 желтоқсандағы № 04-3-1-16/16973
Осы кәсіби стандарт _________________________________________________
___________________________________________________________ тіркелді.
Кәсіби стандарттар кәсіби стандарт тізбесіне енгізілді, тіркеу № ____
Хат (хаттама) № _________________ Күні ______________________________

1. Министерство труда и социальной защиты населения Республики Казахстан
№ 04-3-1-16/16973 от 19 декабря 2013 года
Настоящий профессиональный стандарт зарегистрирован в
____________________________________________________________________.
Профессиональный стандарт внесен в Реестр профессиональных стандартов рег. № ______________.
Письмо (протокол) № ___________ Дата____________