Техникалық және кәсіптік білім беру мамандықтары бойынша үлгілік оқу жоспарлары мен үлгілік білім беретін оқу бағдарламаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2013 жылғы 24 сәуірдегі № 150 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2013 жылы 03 маусымда № 8489 тіркелді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2016 жылғы 31 наурыздағы № 236 бұйрығымен
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Білім және ғылым министрінің 31.03.2016 № 236 бұйрығымен.
РҚАО-ның ескертпесі! басын қараңыз
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2013 жылғы 24 сәуірдегі
№ 150 бұйрығына 155-қосымша
Үлгілік оқу жоспары
техникалық және кәсіптік білім
Білім коды мен бейіні 0800000 - Мұнай газ және химия өндірісі
Мамандығы 0815000 - Тұтқыр және сусымалы материалдарды химиялық өндіретін машиналар мен жабдықтарды пайдалану
Біліктілігі: 081501 2 - Цемент диірмені жүргізушісі*
081502 2 - Парақ қалыптаушы машинаның жүргізушісі*
081503 2 - Құбыр машинасының жүргізушісі*
081504 2 - Айналмалы пештердің жүргізушісінің (күйдірушінің) көмекшісі*
081505 2 - Сығымдағыш қондырғылардың жүргізушісі*
081506 2 - Шаң-тозаң сорғыларының жүргізушісі*
081507 2 - Технологиялық сығымдағыштардың жүргізушісі*
081508 2 - Технологиялық сорғырлардың жүргізушісі*
Оқыту нысаны: күндізгі
Оқытудың нормативтік мерзімі: 2 жыл 10 ай
негізгі орта білім базасында
Оқу процесінің жоспары
Циклдер
және
пәндердің
индексі
Циклдер және пәндердің атаулары
Бақылау нысаны
Оқу уақытының көлемі (сағ.)
Семестрлер
бойынша
бөлу*
емтихан
сынақ
бақылау жұмыстарының саны
курстық жоба (жұмыс)
Барлығы
оның ішінде:
теориялық сабақтар
практикалық (зертханалық-практикалық сабақтар)
курстық жоба (жұмыс)
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
ЖБП. 00
Жалпы білім беретін пәндер
4
10
8

Об утверждении типовых учебных планов и типовых образовательных учебных программ по специальностям технического и профессионального образования (продолжение)
Приказ Министра образования и науки Республики Казахстан от 24 апреля 2013 года № 150. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 3 июня 2013 года № 8489. Утратил силу приказом Министра образования и науки Республики Казахстан от 31 марта 2016 года № 236
Сноска. Утратил силу приказом Министра образования и науки РК от 31.03.2016 № 236.
Примечание РЦПИ!
См. начало V1300008489
Приложение 155
к приказу Министра образования
и науки Республики Казахстан
от 24 апреля 2013 года № 150
ТИПОВОЙ УЧЕБНЫЙ ПЛАН
технического и профессионального образования
Код и профиль образования: 0800000 - Нефтегазовое и химическое производство
Специальность: 0815000 Эксплуатация машин и оборудования химического
производства вяжущих и сыпучих материалов
Квалификация: 081501 2 Машинист цементных мельниц
081502 2 Машинист листоформовочной машины
081503 2 Машинист трубной машины
081504 2 Помощник машиниста (обжигальщика) вращающихся
печей
081505 2 Машинист компрессорных установок
081506 2 Машинист пылевых насосов
081507 2 Машинист технологических компрессоров
081508 2 Машинист технологических насосов
Форма обучения: очная
Нормативный срок обучения: 2 года 10 месяцев
на базе основного среднего образования
План учебного процесса
Индекс циклов и дисциплин
Наименование циклов и дисциплин
Форма контроля
Объем учебного времени (час)
Распределение по семестрам*
экзамен
зачет
количество контрольных работ
курсовой проект (работа)
Всего
из них:
теоретические занятия
практические (лабораторно-практические) занятия
курсовой проект (работа)
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
ООД. 00
Общеобразовательные дисциплины
4
10
8

1656
Ескерту: ЖБП – Жалпы білім беретін пәндер; ЖГП – Жалпы гуманитарлық пәндер; ӘЭП - Әлеуметтік-экономикалық пәндер; ЖКП – Жалпы кәсіптік пәндер; АП – арнайы пәндер; БҰАП – жұмыс берушілердің талаптары бойынша білім беру ұйымдары анықтайтын пәндер; ӨО – өндірістік оқыту; КП – кәсіптік практика; АА – аралық аттестаттау; ҚА – қорытынды аттестаттау; КДДБ – кәсіптік даярлық деңгейін бағалау және біліктілік беру; К – консультация; Ф – факультативтік сабақтар.
*Семестр бойынша бөлу оқыту формасына, мамандықтың өзгешелігіне, аймақтық ерекшеліктеріне және тағы басқаларға байланысты өзгертіледі.
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2013 жылғы 24 сәуірдегі
№ 150 бұйрығына 157-қосымша
0815000 Тұтқыр және сусымалы материалдарды химиялық өндіретін
машиналар мен жабдықтарды пайдалану мамандығы бойынша
техникалық және кәсіптік білім берудің үлгілік білім беретін
оқу бағдарламалары
Пәндер циклдері және кәсіптік практика бойынша білім беру бағдарламасының мазмұны (жоғары деңгей)
Циклдің
белгіленуі
Пәннің, практиканың атауы және негізгі бөлімдері
Қалыптасатын білім, іскерліктер мен дағдылар
Қалыптасатын
құзырет коды
ЖБП. 00
Жалпы білім беретін пәндер
ЖГП. 00
Жалпы гуманитарлық пәндер
ЖГП. 01
Кәсіби қазақ (орыс) тілі
Кәсіби тілдің рөлі. Мамандық бойынша терминология. Кәсіби бағдардағы мәтіндердің оқу техникасы және аудармасы (сөздікпен). Мамандық бойынша бағытталған тақырыпқа диалог құру, әңгіме құрастыру.
Білімдер:
- мемлекеттік, орыс тілдерін, кәсіби бағыттағы мәтінді оқуды және аудару (сөздікпен) үшін қажетті лексикалық және грамматикалық минимумдарды білу.
Іскерліктер:
- кәсіптік лексиканы сауатты қолдануды, өзінің кәсіптік қызметінде қазақ, орыс тілдерінен алған білімдерін пайдалана алуды.
БҚ 1
ЖГП. 02
Кәсіби шетел тілі
Мамандық бойынша іскерлік тілдердің негіздері: кәсіби лексика, фразеологиялық тіркестер және терминдер.
Кәсіби бағыттағы мәтінді аудару (сөздікпен) техникасы. Кәсіби қарым-қатынас.
Білімдер:
- кәсіби қатынастар үшін мамандық бойынша лексика-грамматикалық материалды.
Іскерліктер:
- кәсіби бағыттағы қатынасқа және мәтінді оқу, аудару (сөздікпен) үшін қажетті грамматикалық минимумдарды қолдануды.
БҚ 1
ЖГП. 03
Қазақстан тарихы
Қазақстан Республикасының қазіргі замандағы ролі мен алатын орны. Ежелгі Қазақстан. Аркаим-дүниежүзілік өркендеудің ошағы. ХVІІІ-ХІІ ерте орта ғасырлардың басындағы Қазақстан. Қазақстан тарихындағы Монғол кезеңі. Қазақ халықтарының білімі. Орта ХVІІІ-ХХ ғасырдағы Қазақстанның Ресейге қосылуының басы; Қазақ хандығының ХVІІІ ғасырдағы ішкі және сыртқы жағдайлары. Қазақстандағы қазақ халқы колониалдық патшалық қоршауға қарсы күресі. ХІХ ғасырдың екінші жартысында Қазақстандағы ұлт-азаттық көтеріліс. Қазақстан ХХ–ші ғасырдың басында. Бірінші дүние жүзілік соғыс және Қазақстан. Ұлт-азаттық қозғалысы. Қазан төңкерілісі, азамат соғысы және шетелдік әскери инвервенция кезінде. Қазақстанға Совет үкіметінің орнауы. Қазақстандағы жаңа экономикалық саястаттың (ЖЭС) орнауы және оның ұйытқуы. Ұжымдастыру мен индустрияландыру.

1656
Примечание: ООД – общеобразовательные дисциплины; ОГД – общегуманитарные дисциплины; СЭД социально-экономические дисциплины; ОПД – общепрофессиональные дисциплины; СД – специальные дисциплины; ДОО – дисциплины, определяемые организацией образования с учетом требований работодателей; ПО – производственное обучение; ПП – профессиональная практика; ПА – промежуточная аттестация; ИА – итоговая аттестация; ОУППК – оценка уровня профессиональной подготовленности и присвоение квалификации; К – консультации; Ф – факультативные занятия.
*Распределение по семестрам может изменяться в зависимости от форм обучения, специфики специальности, региональных особенностей и другие.
Приложение 157
к приказу Министра образования
и науки Республики Казахстан
от 24 апреля 2013 года № 150
Типовые образовательные учебные программы
технического и профессионального образования по
специальности: 0815000 «Эксплуатация машин и
оборудования химического производства вяжущих и
сыпучих материалов»
Содержание образовательной программы по циклам дисциплин и
профессиональной практике (повышенный уровень)
Индекс цикла и дисциплин
Наименование и основные разделы дисциплины, практики
Формируемые знания, умения и навыки
Код формируемой компетенции
ООД. 00
Общеобразовательные дисциплины
ОГД. 00
Общегуманитарные дисциплины
ОГД. 01
Профессиональный казахский (русский) язык
Роль профессионального языка. Терминология по специальности. Техника чтения и перевода (со словарем) профессионально ориентированных текстов. Профессиональное общение. Составление рассказов, диалогов по текстам, ориентированным на специальность.
Знания: государственный и русский языки, владение лексическим и грамматическим минимумом, необходимым для чтения и перевода (со словарем) текстов профессиональной направленности.
Умения: грамотно использовать профессиональную лексику; применять знания казахского и русского языков в своей профессиональной деятельности.
БК 1
ОГД. 02
Профессиональный иностранный язык
Основы делового языка по специальности, профессиональная лексика, фразеологические обороты и термины. Техника перевода (со словарем) профессионально-ориентированных текстов. Профессиональное общение.
Знания: лексико-грамматический материал по специальности, необходимый для профессионального общения.
Умения: использовать грамматический минимум, необходимый для чтения, перевода (со словарем) текстов профессиональной направленности и профессионального общения.
БК 1
ОГД. 03
История Казахстана

КҚ 2.4.2
АП. 06
Клинкер күйдіру және ұнтақтау жабдықтарын пайдалану және жөндеу
Айналмалы пештер мен ұнтақтау агрегаттарының құрылысы мен әрекет принципі. Айналмалы пештер мен ұнтақтау агрегаттарының техникалық сипаттамасы және пайдаланудың техникалық ережелері. Пештер мен ұнтақтау агрегаттарының техникалық қызмет көрсетуі. Пештерді шегендеу. Шегендеудің қызмет уақытына әсер ететін факторлар. Үрлеу желдеткіштері, тоңазытқыштар, қоқырқоректендіргіштер мен бүркігіштер, түтін газдарын тазарту жүйесі. Айналмалы пештер, диірмен және ұнтақтау жұмыстарында кездесетін ақаулықтар. Ескертулер және болдырмау шаралары. Пештердің, диірменнің, қосымша жабдықтар мен тасымалдау механизмдерінің жеңіл ағымдағы жөндеу жұмыстары. Клинкерді күйдіру және ұнтақтау жабдықтарының майлау жүйесі.
Білімдер:
- бұзылу мен тозудың түрлерін, олардың пайда болу жағдайлары мен сипаттамаларын;
- тетіктердегі ақаулардың пайда болу әдістерін, олардың мәнін;
- машиналар тетіктерінің тозуға төзімділігін арттыру мен қалпына келтірудің әдіс тәсілдерін, олардың мәнін, қолданылатын жабдықтарды; техникалық қызмет көрсету мен техникалық жөндеу жүйелерінің терминологиясын және анықтамасын; техникалық пайдалану ережелерінің негізгі жағдайларын;
- ТҚК ұйымдастырудың негізгі принциптерін;
- ТҚК ұйымдастыру мен жүргізу бойынша пайдалану, кезекші және жөңдеуші қызметкердің міндеттерін;
- жөндеу жұмыстарының түрлерін білуді;
- жөндеу құжаттамаларының түрлерін;
- оны толтырудың ережесі мен талаптарын; клинкерді күйдіру мен үгіту цехының құрастыру бірліктері мен тетіктерін жөндеу технологиясын; майлау материалдарының қолданысын, олардың түрлерін;
- клинкерді күйдіру мен үгіту үгіту цехтағы жабдықтарды майлау үшін жүйелер мен құрылғылардың құрылымын және қызмет принципін.
Іскерліктер:
- бұзылу мен тозудың түрлерін анықтауды, олардың пайда болу себептерін табуды;
- аспапсыз әдіспен тетіктердегі ақауларды табуды;
- практикалық қызметте терминдерді, анықтамаларды, шартты белгілерді пайдалана алуды; техникалық пайдалану ережелерін сақтауды бақылауды іске асыруды;
- ауысымды қабылдап алу мен тапсыру жорналын, агрегат журналын толтыруды; жөндеу құжаттамаларын құруды; клинкерді күйдіру мен үгіту цехының жабдықтарына техникалық пайдалануды, техникалық қызмет көрсету, жөндеу мен құрастыруды жүргізуді.
КҚ 2.1.3
КҚ 2.1.10
КҚ 2.4.3
КҚ 2.4.10
Біліктіліктер: «Парақ қалыптаушы машинаның жүргізушісі»,
«Құбыр машинасының машинисі»
АП. 05
Талшықтасцемент бұйымдарының өндірісі
Шикізат және негізгі технологиялық процестер. Талшықтасты қопсыту және талшықтасцемент массасын дайындау. Заттарды талшыққұбыр машинасына қалыптау. Талшықцемент заттарын қалыптаудағы қосымша процестер. Талшықцемент заттарының қатуы. Табақ талшықтасцемент материалдары. Талшықцемент құбырлары және оларды жалғастырғыштар. Жабдықтарды күту,технологиялық процесті қадағалау және дайын өнімнің сапасы.
Білімдер:
- шикізаттың түрлері мен негізгі технологиялық процестерді;
- талшықтасцемент массасын дайындау кезеңдерін;
- шикізаттың мөлшерін;
- жұмыс принципін және талшықтасцемент құбыр машиналарының өнімділігін;
- қаңылтыр материалдарының түрлерін;
- бүрлеуді пішімдеу технологиясын;
- пішінделген және жалпақ баспақталған қаңылтырлар өндірісінің технологиясын; талшықтасцемент құбырларының түрлерін;
- оларды өндіру ерекшеліктерін;
- технологиялық процесті бақылау әдістеріне және дайын өнімнің сапасын.
Іскерліктер:
- технологиялық процестердің принциптік сызбасын оқу мен графикалық орындауды; технологиялық процестің параметрлерін салыстыруды, шығарылатын өнімнің сапасын болжамдауды;
- талшықтасцемент бұйымдары өндірісінде қолданылатын жабдықтардың қызмет көрсетуі кезіндегі қызмет алгоритімен құруды.
КҚ 2.2.1
КҚ 2.2.2
АП. 05
Талшықтасцемент бұйымдарының өндірісіндегі жабдықтарды пайдалану және жөндеу
Табаққалыпқұю және құбыр машинасының құрылысы, қызмет принципі. Табаққалыпқұю және құбыр машиналарының техникалық сипаттамасы және техникалық пайдалану ережелері. Табаққалыпқұю мен құбыр машиналарының техникалық қызмет көрсетуі. Негізгі және қосымша жабдықтардың жұмыстарында болатын ақауылдар. Табақ қалып құю машинасы жабдықтарның тетіктері мен түйіндерінің, бүрлеу пішімі машиналарының, толқындаушылардың, әр түрлі қалаушылардың, әр түрлі қатаю тасымалдауыштарының, толқынды табақ жолдарының, талшықтасцемент құбыр машиналарының технологиялық жөндеуі. Талшықтасцемент заттары жабдықтарының түйінін майлау. Талшықтасцемент заттары өндірісі үшін жабдықтар монтажы.
Білімдер:
- талшықтасцемент бұйымдарының жабдықтарын пайдалану туралы жалпы түсініктер мен ережелерді;
- механикалық жабдықтардың тетіктері мен түйіндерін жөндеу бойынша негізгі жұмыстарды;
- талшықтас цемент бұйымдарын өндіру бойынша жабдықтарды пайдалану, жөндеу, реттеу және жинақтау ерекшеліктерін;
- жабдықтарды пайдалану кезінде қолданылатын майлау материалдары мен майлау жүйелерін;
Іскерліктер:
- жабдықтардың қызметіндегі тоқырау себептерін анықтауды; талшықтас цемент бұйымдары өндірісі үшін жабдықтарды техникалық пайдалану, техникалық қызмет көрсету, жөндеу және жинақтауды жүргізуде;

ПК 2.4.2
СД. 06
Эксплуатация и ремонт оборудования производства обжига и помола клинкера
Устройство и принцип действия вращающихся печей и помольных агрегатов. Технические характеристики и правила технической эксплуатации вращающихся печей и помольных агрегатов. Техническое обслуживание печей и помольных агрегатов. Футеровка печей. Факторы, влияющие на срок службы футеровки. Дутьевые вентиляторы, холодильники, шламопитатели и форсунки, система очистки дымовых газов. Возможные неполадки в работе вращающихся печей, дробилок, мельниц. Меры предупреждения и устранения. Текущий ремонт механизмов печи и помольных агрегатов. Система смазки оборудования обжига и помола клинкера.
Знания: общие понятия и положения об эксплуатации механического оборудования; основные работы по ремонту деталей и узлов печного и помольного агрегатов; особенности эксплуатации, ремонта и регулировки; системы смазки, применяемые при эксплуатации оборудования.
Умения: определять причины останова печного и помольного агрегатов; устанавливать неполадки в работе действующего оборудования, составлять ремонтную документацию.
ПК 2.1.3
ПК 2.1.10
ПК 2.4.3
ПК 2.4.10
Квалификации: 081502 2 «Машинист листоформовочной машины»,
081503 2 «Машинист трубной машины»
СД. 05
Производство асбестоцементных изделий
Сырье и основные технологические процессы. Распушка асбеста и приготовление асбестоцементной массы. Формование изделий на листоформовочных машинах. Формование изделий на асбестоцементных трубных машинах. Вспомогательные процессы при формовании асбоцементных изделий, Твердение асбоцементных изделий. Листовые материалы. Асбоцементные трубы и муфты к ним. Уход за оборудованием, контроль технологического процесса и качества готовой продукции.
Знания: виды сырья и основные технологические процессы; стадии приготовления асбестоцементной массы; дозировку сырья; принцип работы и производительность листоформовочной машины; принцип работы и производительность асбестоцементной трубной машины; виды листовых материалов, технологию раскроя наката; технологию производства профилированных и плоских прессованных листов; виды асбестоцементных труб, особенности их производства; методы контроля технологического процесса и качества готовой продукции.
Умения: сопоставлять параметры технологического процесса, прогнозировать качество выпускаемой продукции, составлять алгоритм действий при обслуживании оборудования, применяемого в производстве асбестоцементных изделий.
ПК 2.2.1
ПК 2.2.2
СД. 05
Эксплуатация и ремонт оборудования производства асбестоцементных изделий
Устройство и принцип действия листоформовочных и трубных машин. Технические характеристики и правила технической эксплуатации листоформовочных и трубных машин. Техническое обслуживание листоформовочных и трубных машин. Возможные неполадки в работе основного и вспомогательного оборудования. Технологический ремонт деталей и узлов оборудования листоформовочных машин, машин раскроя наката, волнировщиков, перекладчиков различных типов, транспортеров твердения различных типов, линий производства волнистых листов, асбестоцементных трубных машин. Смазка узлов оборудования асбоцементных изделий. Монтаж оборудования для производства асбоцементных изделий.
Знания: общие понятия и положения об эксплуатации оборудования асбоцементных изделий; основные работы по ремонту деталей и узлов механического оборудования; особенности эксплуатации, ремонта, регулировки и монтажа оборудования предприятий по производству асбоцементных изделий; смазочные материалы и системы смазки, применяемые при эксплуатации оборудования.
Умения: определять причины отказа работы оборудования; производить техническую эксплуатацию, техническое обслуживание, ремонт и монтаж оборудования для производства асбоцементных изделий; составлять графики ремонта, ремонтную документацию.

КҚ 2.2.3
КҚ 2.2.11
Біліктіліктер: «Сығымдағыш қондырғылардың жүргізушісі»,
«Шаң-тозаң сорғыларының жүргізушісі», «Технологиялық сығымдағыштардың жүргізушісі», «Технологиялық сорғырлардың машинисі»
АП. 05
Компрессорлар мен сорғылар
Газды қысу. Газды қысудың идеалды және нақты процесі. Компрессорлар жөніндегі жалпы мағлұматтар. Компрессорларды жіктеу. Поршенді компрессорлар. Түрлері, қолданылуы, құрылыс ерекшеліктері, жұмыс принциптері. Бірсатылы қысу. Компрессордың теориялық және индикаторлық диаграммасы. Зиянды кеңістік. Көпсатылы қысу. Компрессордың күші, компрессордың ПӘК-і. Центрден тепкіш компрессорлар. Әрекет принципі, жіктелуі, қолдану аймағы, поршенді компрессорлармен салыстыру. Центрден тепкіш компрессорлардың сипаттамасы. Компрессордың күші. Турбокомпрессорлар мен турбогазүрлегіштер, жұмыс принципі, қолданылуы. Айналу компрессорлары, жұмыс принциптері мен қолданылуы. Компрессордың қосымша жабдықтары: құбыртасымалдаушылар мен арматура. Компоессорларды майлау жүйесі. Компрессорларды пайдалану. Компрессор қондырғылары жабдықтарын жөндеу. Компрессор жабдықтарын жинау және монтаждау. Гидростатика және гидродинамика негіздері. Негізгі түсініктер мен анықтамалар. Сорғылардың түрлері, жіктелуі және қолданысы. Поршенді және центрден тепкіш сорғылар. Жіктелуі, қолданысы және жұмыс принципі. Гидротасымалдауыш: қоқырлы сорғылар, тегісті, құмды, көмірсорғылар. Пневмотасымалдауыш: пневматика-камералық, пневмобұрандалы, аэронауалы. Сорғылардың бөлшектері және арматурасы. Сорғыларды пайдалану.
Білімдер:
- жабдықтарды пайдалануды, жөндеуді, құрастыруды және жинақтауды;
- PV және TS диаграммаларындағы қысудың негізгі процестерін;
- компрессорлардың түрлерін, қолданысын, қызмет принципін;
- компрессорлардың теориялық және техникалық сипаттамаларын;
- қысу туралы негізгі мағлұматтарды;
- газдарды қысу туралы негізгі мағлұматтарды;
- компрессорлардың пайдалану және техника-экономикалық көрсеткіштерін;
- сұйықтықтың негізгі түсінігін және анықтамасын;
- сұйықтық қозғалысының жұмыс режімдерін;
- гидростатика мен гидродинамиканың негізгі заңдылықтарын;
- сорғылардың қызмет принциптерін.
Іскерліктер:
- компрессорлардың техникалық сипаттамаларын салыстыруды;
- жабдықтарға қызмет көрсетудегі әрекет алгоритімін құруды;
- компрессордың қуаты мен ПӘК-не есептеу жүргізуді;
- компрессорлардағы ақаулардың себептерін анықтауды;
- сорғыларды түрлері мен типтері бойынша жіктеуді;
- сорғыға сипаттама беруді;
- бастапқы деректері бойынша сорғыны таңдауды;
- сорғыны іске қосу мен тоқтатуды іске асыруды.
КҚ 2.5.3
КҚ 2.5.11

ПК 2.2.3
ПК 2.2.11
Квалификации: 081505 2 «Машинист компрессорных установок»,
081506 2 «Машинист пылевых насосов», 081507 2 «Машинист технологических компрессоров», 081508 2 «Машинист технологических насосов»
СД. 05
Компрессоры и насосы
Сжатие газа. Идеальный и реальный процесс сжатия газа. Общие сведения о компрессорах. Классификация компрессоров. Поршневые компрессора. Виды, назначения, конструктивные особенности, принцип работы. Одноступенчатое сжатие. Теоретическая и индикаторная диаграмма компрессора. Вредное пространство. Многоступенчатое сжатие. Мощность компрессора, к.п.д. компрессора. Центробежные компрессора. Принцип действия, классификация и область применения, сравнение с поршневыми компрессорами. Характеристика центробежного компрессора. Мощность компрессора. Турбокомпрессоры и турбогазодувки, принцип работы, назначение. Ротационные компрессоры, принцип работы и назначение. Вспомогательное оборудование компрессора: трубопроводы и арматура. Система смазки компрессоров. Эксплуатация компрессоров. Ремонт оборудования компрессорных установок. Сборка, монтаж компрессорного оборудования. Основы гидростатики и гидродинамики. Классификация, виды и назначения насосов. Поршневые и центробежные насосы. Гидротранспорт: шламовые насосы, грунтовые, песковые, углесосы. Пневмотранспорт: пневматические камерные, пневмовинтовые, аэрожелоба. Детали и арматура насосов. Эксплуатация насосов.
Знания: сущность процесса сжатия газов, индикаторную диаграмму компрессора; устройство, принцип действия, технические характеристики, конструктивные особенности компрессоров, их виды и назначение; вспомогательное оборудование и его назначение, виды смазки и ее назначение, правила эксплуатации, ремонта, сборки и монтажа оборудования; основные понятия и определения гидростатики и гидродинамики; виды, назначение, принцип действия, теоретические и технические характеристики, основные сведения об установке, правила эксплуатации и технико-экономические показатели насосов.
Умения: сопоставлять технические характеристики оборудования, составлять алгоритм действий при обслуживании оборудования, определять причины неисправностей, производить расчет напора и производительности насосов.
ПК 2.5.3
ПК 2.5.11

КҚ 2.6.3
КҚ 2.6.10
КҚ 2.7.3
КҚ 2.8.3
КҚ 2.8.10
ӨО және КП
Өндірістік оқыту және кәсіптік практика
ӨО. 00
Өндірістік оқыту
ӨО. 01
Танысу практикасы
Кәсіпорынның жұмыс тәртібі. Кәсіпорынның негізгі және көмекші цехтары, олардың қолданысы және технологиялық процесі. Негізгі цехтардың шикізат пен өнімдерінің сипаттамасы. Кәсіпорындағы негізгі зиянды және қауіпті факторлар. Кәсіпорынның технологиялық тізбегі (цехтардың өзара байланысы).
Іскерліктер:
- өндіріс пен цех ауласында қауіпсіз қозғалыс пен жұмыс істеуді;
- техникалық құжаттамалармен жұмысты;
- өндірістің цехтары арасындағы байланыстарды.
Дағдылар:
- кәсіпорын және цех орындарында қауіпсіз тәртіпті, жұмыс орындарындағы қауіпсіздік техникасы мен өрт қауіпсіздігі ережелерін сақтауда, технологиялық процестің негізгі қауіпсіз ережесін енгізуде, цехтың құжаттамаларын жүргізгендегі алғашқы дағдыны қалыптастыруда.
БҚ 8
КҚ 2.1.1-2.8.1
КҚ 2.1.2-2.8.2
ӨО. 02
Слесарлық механикалық практикасы
Жалпы ұсталық жұмыстарға үйрету: белгілеу, металды шабуға, металды түзету және ию, кесу және егеу, бұрғылау және үңгіштеу, бұрандау беттерін өңдеу, қыру және ысқылау. Жай бөлшектерді дайындау. Механизмдерді сұрыптау және құрастыру. Жоңғыш станоктары топтарында бөлшектерді өңдеуге оқыту: ішкі цилиндрлі және шетжақты беттерді өңдеу, бунақтарды жону және кесу, ажарлау, сүргілеу, жоңғылау.
Іскерліктер:
- слесарлық-механикалық жұмыстарды орындау үшін аспаптар мен жабдықтарды пайдалануды; тетіктердің әдістерін және өлшемдерін қолдануды, білдектерге баптау жүргізуді және кескіш аспаптарын таңдауды;
Дағдылар:
- слесарлық және механикалық жұмыстарды орындауда, кескіш аспаптарын қайрауда;
КҚ 2.1.3-2.8.3
КҚ 2.1.10-2.8.10
ӨО. 03
Механикалық және жылу техникалық жабдықтар зертханасында оқыту
Технологиялық сызбамен тәжірибелік танысу. Ұнтақтау жабдықтарының, кептіргіш барабандардың, ұнтақтау агрегаттарының, пештер агрегаттарының, шаң тұтқыр жабдықтарының құрылысы мен жұмыс принциптерін оқу. Табаққалыпқұю машиналарының, құбыр машиналарының, бүрлеу пішімдерінің, қайтарымдаулардың құрылысы мен жұмыс принциптерін оқу. Техникалық сипаттама. Техникалық пайдалану ережесі. Механикалық және жылутехникалық жабдықтарға техникалық қызмет көрсету және жөндеу (оқытудың қызмет көрсету тәсілі және процестерді жартылай өндірістік қондырғыларда жүргізу).
Негізгі жабдықтардың және оларға байланысты механизмдердің жұмысында кездесетін ақауылдар.
Еңбек қауіпсіздігі ережесі.
Іскерліктер:
- механикалық және жылутехникалық жабдықтарға сыртқы тексеру жүргізуде;
- оны іске қосу мен тоқтатуды іске асыруда;
- жабдықтардың және олармен байланысты механизмдердің қызметіндегі мүмкін болатын ақауларды ескерту мен болдырмауда;
- ағымдағы жөндеу жұмыстары бойынша жұмыстарды орындауда, майлау материалдарын тиімді пайдалануда;
- журналға технологиялық параметрлердің тіркеулерін жүргізуде.
Дағдылар:
- механикалық және жылутехникалық жабдықтардың техникалық күйін анықтауда;
- механикалық және жылутехникалық жабдықтарға жинақтау мен реттеу жүргізуде;
- механикалық және жылутехникалық жабдықтарды пайдалануда;
- ұсақ ақаулылықтарды болдырмауда;
- жабдықтарды іске қосу мен тоқтатуда;
- жабдықтар мен аппараттардың жұмысын бағалауда;
- жабдықтардың сызбаларымен жұмыс істеуде;
КҚ 2.1.3-2.8.3
ӨО. 04
Гидро- және пневможабдықтар зертханасында оқыту
Жұмыс орнын ұйымдастыру. Еңбекті қорғау және өрт қауіпсіздігі жөніндегі нұсқа. Негізгі және қосымша жабдықтардың техникалық құжаттарын оқу. Гидрожабдықтарды пайдалану және жөндеу. Сорғылар және қосымша жабдықтардың құрылысымен және жұмыс принципімен танысу. Сорғылар мен қосымша жабдықтардың жағдайын анықтау және жұмысқа дайындау. Сорғылар мен электрқозғалтқыштарды жұмысқа қосу және тоқтату. Сорғылар жұмыс тәртібін оқу және құрастыру. Сорғылар мен қосымша жабдықтарды жөндеу. Пневможабдықтардың қызмет көрсетуі. Компрессорлардың техникалық сипаттамасымен және жұмыс принципімен танысу. Компрессорларды пайдалану және іске қосу мен тоқтату. Жабдықтардың майлау жүйесі. Бақылау-өлшеу аспаптарының қызмет көрсетуі және автоматтау құралдары.
Іскерліктер:
- сұйықтықтар мен газдардың физикалық қасиеттерінің параметрлерін анықтауды;
- Рейнольдс санын, арын шығынын, тұрақты кедергі коэффициентін анықтауды; гидро- және пневможетектердің түрлерін таңдауды;
- жетектердің жай сызбаларын оқу мен құруды;
- жетектердің жұмысындағы ақаулылықтарды анықтау мен болдырмауды;
- гидравликалық және пневматикалық сынамалар жүргізуді;
- гидравликалық және пневматикалық элементтер мен жетектерді пайдалану мен сынау кезіндегі қысымға, шығынға, температураға және басқа да параметрлерге көрсеткіштер алу мен өзгерістер жүргізуді.
Дағдылар:
- жай гидрожүйелер мен пневможүйелерді жинақтауды және реттеуді орындауда;
- гидрожетектер мен аппараттарды пайдалануда;
- ұсақ ақаулылықтарды болдырмауда;
- жабдықтар мен аппараттардың жұмысын бағалауда.
КҚ 2.1.3-2.8.3
ӨО. 05
Тұтқыр және сусымалы материалдарды зертханалық бақылау
Шикізат пен дайын өнімді бақылау зертханасын ұйымдастыру. Зертханалық жабдықтар, аспаптар. МС талаптары бойынша шикізат пен дайын өнімнің сапасын бақылаудың зертханалық әдістерін игеру. Цементтің себілген және шынайы тығыздығын анықтау; цементтің жіңішке ұнтақтарын анықтау; цемент қамырының қалыңдығын анықтау; цемент қамырының қатаю уақытын анықтау; цементтің қалыпты көлемін өлшеуді анықтау; цементтің көлемінің бірқауыпты өзгеруін анықтау; цемент таңбасын анықтау; талшықтас ылғалдығын анықтау, талшықтас түту деңгейін анықтау парақтардың жазықтық және жазықтық толқынды сызықтық өлшемдерін; иілу және езу кезіндегі талшықтасцемент бұйымдарының беріктік шегін анықтау.
Іскерліктер:
- Шикізат пен дайын өнімге химиялық талдаулар және физика-химиялық сынаулар жүргізуде;
Дағдылар:
- зертханалық жабдықтармен және химиялық ыдыстармен жұмыс істеуде;
- әр түрлі таразыларда түрлі заттарды өлшеуде;
- өлшеу ыдыстарында жұмыс істеуде, электрқыздырғыш және т.б. аспаптарды, кептіру шкафтарын, муфельдік пештерді пайдалануда;
- сүзу процестерін жүргізуде; сынаманы іріктеуде;
- әдістер негізінде дәл сынама жүргізуде;
- стандарттар және өнім сапасын бағалау негізіндегі жұмыстарда;
- қауіпсіздік техникасы ережелерін сақтауда.
КҚ 2.1.2-2.8.2
ӨО. 06
Бақылау-өлшеу аспаптарымен автоматты (БӨАжА) зертханасында оқыту
Жұмыс орнын ұйымдастыру. Бақылау өлшеу аспаптарының және автоматты құралдарының қызмет көрсету кезіндегі еңбек қауіпсіздігінің нұсқасы, қысымды кедергіш аспаптарының; дифференциалды манометрлердің негізгі түрлерінің құрылысын және аспаптардың қызмет көрсетуімен танысу; дифманометрлердің қашықтағы пневматикалық және электрлік жүйе беріліс көрсеткіштері, деңгейөлшегіштердің, дистанционды нұсқағыш деңгейін, температура өлшегіш аспаптарының тахометрлер, потециометрлер, диірмендерді шикізат пен толтырудың электронды реттегіш аспаптарымен, шығыс метрлерінің, қысымды реттеуіштер, радиация перометрлер, пештің дистанционды қалхандармен танысу.
Іскерліктер:
- аспаптар көрсеткішін алуда; аспаптардың орнықтылығын алуда және жүргізуде, аспаптардың қызмет көрсетуіне қатысуда;
Дағдылар:
- аспаптарды пайдалануда, аспаптардан көрсеткіш алуда, ұсақ ақауылдарды жоюда, бақылау-өлшеу аспаптарының нәтиже көрсеткіштері бойынша технологиялық процестің жүрісін бағалауда.
КҚ 2.1.2-2.8.2
КҚ 2.1.3-2.8.3

ПК 2.6.3
ПК 2.6.10
ПК 2.7.3
ПК 2.8.3
ПК 2.8.10
ПО и ПП
Производственное обучение и профессиональная практика
ПО. 00
Производственное обучение
ПО. 01
Ознакомительная практика
Режим работы предприятия. Основные и вспомогательные цеха предприятия, их назначение и технологический процесс. Характеристика сырья и продуктов основных цехов. Основные опасные и вредные факторы на предприятии. Технологическая цепочка предприятия (взаимосвязь цехов).
Умения: безопасно передвигаться и работать на территории цеха и предприятия; работать с технической документацией; выявлять взаимосвязь между цехами производства;
Навыки: безопасного поведения на территории цеха и предприятии, соблюдения правил техники безопасности и пожарной безопасности на рабочем месте, основные правила безопасного ведения технологического процесса, первоначальные навыки работы с цеховой документацией.
БК 8
ПК 2.1.1
ПК 2.8.1
ПК 2.1.2
ПК 2.8.2
ПО. 02
Слесарно-механическая практика
Обучение общеслесарным работам: разметке, рубке металла, правке и гибке металла, резке и опиливанию. Сверлению и зенкованию, обработке резьбовых поверхностей, шабрению и притирке. Изготовление простейших деталей. Разборка и сборка механизмов. Обучение обработке деталей на станках токарной группы: обработке наружных цилиндрических и торцовых поверхностей, вытачиванию канавок и отрезанию, растачиванию, шлифованию, строганию, фрезерованию.
Умения:
пользоваться инструментами и оборудованием для выполнения слесарно-механических работ, пользоваться приемами и измерениями деталей, производить наладку станков и выбор режущего инструмента;
Навыки: выполнения слесарных и механических работ, заточки режущего инструмента;
ПК 2.1.3
ПК 2.8.3
ПК 2.1.10
ПК 2.8.10
ПО. 03
Обучение в лаборатории механического и теплотехнического оборудования
Практическое ознакомление с технологической схемой. Изучение устройства и принципа работы дробильного оборудования, сушильных барабанов, помольных агрегатов, печных агрегатов, пылеулавливающего оборудования. Изучение устройства и принципа работы листоформовочных машин, трубных машин, машин раскроя наката, рекуператоров. Техническая характеристика. Правила технической эксплуатации. Техническое обслуживание и ремонт механического и теплотехнического оборудования (обучение способам обслуживания и ведения процессов на полупромышленных установках). Возможные неполадки в работе основного оборудования и связанных с ними механизмов. Правила безопасности труда.
Умения: проводить внешний осмотр механического и теплотехнического оборудования; осуществлять его пуск и останов; предупреждать и устранять возможные неполадки в работе оборудования и связанных с ним механизмов; выполнять работы по текущему ремонту, рационально расходовать смазочные материалы; производить запись технологических параметров в журнал.
Навыки: определения технического состояния механического и теплотехнического оборудования; выполнения монтажа и регулировки механического и теплотехнического оборудования; эксплуатации механического и теплотехнического оборудования; устранения мелких неисправностей;
пуска и остановки оборудования; оценки работы оборудования и аппаратуры; работы с чертежами оборудования;
ПК 2.1.3
ПК 2.8.3
ПО. 04
Обучение в лаборатории гидро- и пневмооборудования
Организация рабочего места. Инструктаж по охране труда и пожарной безопасности. Изучение технической документации основного и вспомогательного оборудования. Эксплуатация и ремонт гидрооборудования. Ознакомление с устройством и принципом работ насосов и вспомогательного оборудования. Определение состояния и подготовка к работе насосов и вспомогательного оборудования. Пуск и останов насосов и электродвигателей. Изучение и установление режимов работы насосов. Регулировка насосов. Ремонт насосов и вспомогательного оборудования. Обслуживание пневмооборудования. Ознакомление с техническими характеристиками и принципом работы компрессоров. Эксплуатация, пуск и останов компрессора. Ремонт основного и вспомогательного оборудования. Система смазки оборудования. Обслуживание контрольно-измерительных приборов и средств автоматики.
Умения: определять параметры физических свойств жидкостей и газов; потери напора, коэффициенты местного сопротивления; подбирать типы гидро- и пневмоприводов; читать и составлять простейшие схемы приводов; определять и устранять неисправности в работе приводов; проводить гидравлические и пневматические испытания; проводить измерения и снимать показания давления, расходов, температуры и других параметров гидравлических и пневматических элементов и приводов при их испытаниях и эксплуатации;
Навыки: выполнения монтажа и регулировки простейших гидросистем и пневмосистем; эксплуатации гидроприводов и аппаратуры; устранения мелких неисправностей;
оценки работы оборудования и аппаратуры.
ПК 2.1.3
ПК 2.8.3
ПО. 05
Лабораторный контроль вяжущих и сыпучих материалов
Организация лаборатории контроля сырья и готовой продукции. Лабораторное оборудование, приборы. Освоение методов лабораторного контроля качества сырья, готовой продукции по ГОСТам. Определение насыпной и истинной плотности цемента; определение тонкости помола цемента; определение нормальной густоты цементного теста; определение сроков схватывания цементного теста: определение равномерности изменения объема цемента; определение марки цемента: определение влажности асбеста; определение степени распушки асбеста, линейные размеры плоских и волнистых листов, пределы прочности при изгибе и раздавливании асбестоцементных изделий.
Умения: выполнять химические анализы и физико-химические испытания сырья и готовой продукции.
Навыки: работы с лабораторным оборудованием и химической посудой; взвешивания различных веществ на разных типах весов; работы с мерной посудой, использования электронагревательных и других приборов, сушильного шкафа, муфельной печи; выполнения процессов фильтрования;
отбора проб; аккуратного, точного проведения испытаний согласно методикам; работы со стандартами и оценки качества продукции в соответствии с ними, соблюдения правил техники безопасности.
ПК 2.1.2
ПК 2.8.2
ПО. 06
Обучение в лаборатории контрольно–измерительных приборов и автоматики (КИПиА)
Организация рабочего места. Инструктаж по безопасности труда при обслуживании контрольно-измерительных приборов и средств автоматики. Ознакомление с устройством и обслуживанием приборов для измерения давления, дроссельных приборов, основных типов дифференциальных манометров; пневматических и электрических систем подачи показаний дифманометров на расстояние, уровнемеров, дистанционных указателей уровня, приборов измерения температуры, тахометров, потенциометров, электронных регулирующих приборов загрузки мельниц сырьем, расходомеров, вискозиметров, индукционных преобразователей, термопар, электронных потенциометров, регуляторов давления, радиационных пирометров, щита дистанционного управления печи.
Умения: снимать показания приборов, снимать и производить установку приборов, участвовать в обслуживании приборов.
Навыки: эксплуатации приборов, снятия показаний с приборов, устранения мелких неисправностей, оценки хода технологического процесса по результатам показаний контрольно-измерительных приборов.
ПК 2.1.2
ПК 2.8.2
ПК 2.1.3
ПК 2.8.3

КҚ 2.1.4-2.8.4
КП. 00
Кәсіптік практика
КП. 01
Алғашқы кәсіптік дағдылар қалыптастыру практикасы
Жұмыс орнындағы еңбек қауіпсіздігі, өндірістік санитария, өрт қауіпсіздігі бойынша нұсқалар. Өндірістік регламентті оқып білу. Процестің оптималды режимінің параметрлері. Жабдықтардың қызмет көрсетуі және процесті жүргізу бойынша нұсқаулар. Технологиялық процестің қызмет көрсету жабдықтарын практикалық меңгеру. Технологиялық процесті бақылау әдістерімен танысу.
Іскерліктер:
- белгіленген технологиялық регламент негізінде технологиялық процестерді жүргізу бойынша жұмыстар орындауда;
- учаскенің жабдықтары мен аппараттарын іске қосу мен тоқтатуда;
- учаскенің технологиялық жабдықтарының қызмет көрсетуінде;
- берілген технологиялық регламенттен ауытқуды ескертуде және жоюда.
Дағдылар:
- бақылау-өлшеу аспаптарының көрсеткіштері және аналитикалық бақылау нәтижелері бойынша технологиялық процестің қауіпсіз қызмет көрсету әдістерінде.
БҚ 1- 10
КҚ 2.1.1-2.1.10
КҚ 2.2.1-2.2.11
КҚ 2.3.1-2.3.11
КҚ 2.4.1-2.4.10
КҚ 2.5.1-2.5.11
КҚ 2.6.1-2.6.10
КҚ 2.7.1-2.7.10
КҚ 2.8.1-2.8.10
КП. 02
Бітіру алдындағы өндірістік практика соның ішінде дипломдық жұмысты орындау және/немесе комплексті емтиханға дайындық
Біліктілік пен дағдыны тығыз меңгеру, кәсіптік-біліктілік сипаттағы талаптар көлемінде жұмыстың барлық түрлерін өздігінен орындау. Дипломдық жұмыс және/немесе комплексті емтиханға дайындыққа материалдар жинау.
Іскерліктер:
- өндірістің техникалық құжаттамасы негізінде аппаратшыға разряд беру негізіндегі жұмыстарды орындауда.
Дағдылар:
- 3 разрядты аппаратшының (оператордың) кәсіптік-біліктілік сипатының көлемінде.
БҚ 1-10
КҚ 2.1.1-2.1.10
КҚ 2.2.1-2.2.11
КҚ 2.3.1-2.3.11
КҚ 2.4.1-2.4.10
КҚ 2.5.1-2.5.11
КҚ 2.6.1-2.6.10
КҚ 2.7.1-2.7.10
КҚ 2.8.1-2.8.10
Пәндер циклдері және кәсіптік практика бойынша білім беру
бағдарламасының мазмұны (орта буын маманы)
Циклдің
индексі
(пән)
Пәннің, практиканың атауы және негізгі бөлімдері
Қалыптасатын білім, шеберліктер мен дағдылар
Қалыптасатын
құзыреттер
коды
ЖБП. 00
Жалпы білім беретін пәндер
ЖГП. 00
Жалпы гуманитарлық пәндер
ЖГП. 01
Кәсіби қазақ (орыс) тілі
Кәсіби тілдің ролі. Мамандық бойынша терминология. Кәсіби бағдардағы мәтіндерді оқу техникасы және аудармасы (сөздікпен), мамандық бойынша бағытталған тақырыпта диалог құру, әңгіме құрастыру.
Білімдер:
- мемлекеттік және орыс тілдерін, кәсіби бағыттағы мәтінді оқуды және аудару (сөздікпен) үшін қажетті лексикалық және грамматикалық минимумдарды білуді.
Іскерліктер:
- кәсіптік лексиканы сауатты қолдануды, өзінің кәсіптік қызметінде қазақ және орыс тілдерінен алған білімдерін пайдалана алуды.
БҚ 1
ЖГП. 02
Кәсіби шетел тілі
Мамандық бойынша іскерлік тілдердің негіздері: кәсіби лексика, фразеологиялық тіркестер мен терминдер. Кәсіби бағыттағы мәтінді аудару (сөздікпен) техникасы. Кәсіби қарым-қатынас.
Білімдер:
- кәсіби қатынастар үшін қажетті мамандық бойынша лексика-грамматикалық материалды.
Іскерліктер:
- кәсіби бағыттағы қатынасқа және мәтінді оқу, аудару (сөздікпен) үшін қажетті грамматикалық минимумдарды қолдануды.
БҚ 1
ЖГП. 03
Дене тәрбиесі
Маманды дайындаудағы Дене тәрбиесінің ролі, оның салауатты өмір салтындағы маңызы. Дене тәрбиесінің әлеуметтік – биологиялық және психо-физиологиялық негіздері. Өзін-өзі жетілдірудің физикалық және спорттық негіздері: ақыл-ой және физикалық жұмысқа қабілеттілігін қамтамасыз ететін дене тәрбиесінің құралдары.
Білімдер:
- салауатты өмір салтының негіздерін, ұйықтау тәртібін және физикалық жүктемені, дұрыс тамақтануды.
Іскерліктер:
- денсаулықты нығайту үшін, өмірлік және кәсіби табыстарға жету үшін Дене тәрбиесі-спорттық қызметті пайдалануды, және Дене тәрбиесіне өзіндік жетілдіруді.
БҚ 7
ЖГП. 04
Қазақстан тарихы
Қазақстан Республикасының қазіргі замандағы ролі мен алатын орны. Ежелгі Қазақстан. Аркаим-дүниежүзілік өркендеудің ошағы. ХVІІІ-ХІІ ерте орта ғасырлардың басындағы Қазақстан. Қазақстан тарихындағы Монғол кезеңі. Қазақ халықтарының білімі. Орта ХVІІІ-ХХ ғасырдағы Қазақстанның Ресейге қосылуының басы; Қазақ хандығының ХVІІІ ғасырдағы ішкі және сыртқы жағдайлары. Қазақстандағы қазақ халқы колониалдық патшалық қоршауға қарсы күресі. ХІХ ғасырдың екінші жартысында Қазақстандағы ұлт-азаттық көтеріліс. Қазақстан ХХ–ші ғасырдың басында. Бірінші дүние жүзілік соғыс және Қазақстан. Ұлт-азаттық қозғалысы. Қазан төңкерілісі, азамат соғысы және шетелдік әскери инвервенция кезінде. Қазақстанға Совет үкіметінің орнауы. Қазақстандағы жаңа экономикалық саястаттың (ЖЭС) орнауы және оның ұйытқуы. Ұжымдастыру мен индустрияландыру.

ПК 2.1.4-2.8.4
ПП. 00
Профессиональная практика
ПП. 01
Практика получения первичных профессиональных навыков
Инструктаж по правилам безопасности труда, производственной санитарии, пожарной безопасности на рабочем месте. Изучение производственного регламента. Параметры оптимального режима процесса. Изучение рабочих инструкций по обслуживанию оборудования и ведению процесса. Освоение практических приемов обслуживания оборудования технологического процесса. Ознакомление с методами контроля технологического процесса.
Умения: выполнять работы по ведению технологического процесса в соответствии с установленным технологическим регламентом; осуществлять пуск и останов аппаратуры и оборудования участка; обслуживать технологическое оборудование участка; предупреждать и устранять отклонения от заданного технологического регламента.
Навыки: безопасных приемов обслуживания технологического процесса по показаниям контрольно-измерительных приборов и результатам аналитического контроля.
БК 1- 10
ПК 2.1.1-2.1.10
ПК 2.2.1-2.2.11
ПК 2.3.1-2.3.11
ПК 2.4.1-2.4.10
ПК 2.5.1-2.5.11
ПК 2.6.1-2.6.10
ПК 2.7.1-2.7.10
ПК 2.8.1-2.8.10
ПП. 02
Предвыпускная производственная практика, в том числе выполнение дипломной работы и/или подготовка к комплексному экзамену
Прочное овладение умениями и навыками, самостоятельное выполнение всех видов работ в объеме требований профессионально-квалификационной характеристики. Сбор материала для выполнения дипломной работы и/или подготовка к комплексному экзамену.
Умения: выполнять работы в соответствии с присвоенным разрядом аппаратчика на основе технической документации предприятий.
Навыки: аппаратчика (оператора) 3 разряда в объеме профессионально-квалификационной характеристики.
БК 1- 10
ПК 2.1.1-2.1.10
ПК 2.2.1-2.2.11
ПК 2.3.1-2.3.11
ПК 2.4.1-2.4.10
ПК 2.5.1-2.5.11
ПК 2.6.1-2.6.10
ПК 2.7.1-2.7.10
ПК 2.8.1-2.8.10
Содержание образовательной программы по циклам дисциплин и
профессиональной практике (специалист среднего звена)
Индекс цикла (дисциплин)
Наименование и основные разделы дисциплины, практики
Формируемые знания, умения и навыки
Код формируемой компетенции
ООД. 00
Общеобразовательные дисциплины
ОГД. 00
Общегуманитарные дисциплины
ОГД. 01
Профессиональный казахский (русский) язык
Роль профессионального языка. Терминология по специальности. Техника чтения и перевода (со словарем) профессионально ориентированных текстов. Профессиональное общение. Составление рассказов, диалогов по текстам, ориентированным на специальность.
Знания: лексико- грамматический минимум, необходимый для чтения и перевода (со словарем) текстов профессиональной направленности.
Умения: грамотно использовать профессиональную лексику; применять знания казахского и русского языков в своей профессиональной деятельности.
БК 1
ОГД. 02
Профессиональный иностранный язык
Основы делового языка по специальности, профессиональная лексика, фразеологические обороты и термины. Техника перевода (со словарем) профессионально-ориентированных текстов. Профессиональное общение.
Знания: лексико-грамматический материал по специальности, необходимый для профессионального общения.
Умения: использовать грамматический минимум, необходимый для чтения, перевода (со словарем) текстов профессиональной направленности и профессионального общения.
БК1
ОГД. 03
Физическая культура
Роль физкультуры в подготовке специалиста, формировании его здорового образа жизни. Социально-биологические и психофизиологические основы физической культуры. Основы физического спортивного самосовершенствования: средства физической культуры, обеспечивающие устойчивость к умственной и физической работоспособности.
Знания: основы здорового образа жизни: режим сна и физических нагрузок, закаливания, питания.
Умения: использовать физкультурно-спортивную деятельность для укрепления здоровья, достижения жизненных и профессиональных целей, физического самосовершенствования.
БК 7
ОГД. 04
История Казахстана

КҚ 3.9.10
ЖКП. 12
Менеджмент негіздері
Әртүрлі ұйымдық – құқықтық формалардағы ұйымдар мен басқарудың мақсаты және міндеттері. Менеджмент негіздерінің қызметі. Ішкі және сыртқы ұйым ортасы. Еңбектің мотивация жүйесі.
Іскерлік араласу этикасы. Менеджмент негіздерінің психологиясы.
Білімдер:
- ұжымдағы іскерлік қатынастардың принципін, коллективтегі жұмысты ұйымдастыру негіздерін, атқарушыларды, кәсіпшілік қызметтер саласындағы Менеджмент негіздерін ерекшеліктерін.
Іскерліктер:
- ұжымда іскерлік және тұлға аралық қатынастарға баға беруді.
БҚ 4
БҚ 10
КҚ 3.9.8
АП. 00
Арнайы пәндер
АП. 01
Еңбекті қорғау және өндірістік экология негіздері
Еңбекті қорғау бойынша ҚР негізгі заңдылықтары. Қауіпсіздік техникасы бойынша қызметкермен жұмысты ұйымдастыру. Қызметкердің құқығы мен міндеттері. Жазатайым жағдайларды талдау. Өндіріс алаңдары мен жұмыс орындарындағы, жабдықтарға, аспаптарға, еңбек қауіпсіздігі бойынша талаптар. Адамға зиянды факторлардың әсері. Қауіпті техникалық жүйелер мен технологиялық процестерден қорғану әдістері мен тәсілдері. Кәсіби қызметте қауіпсіз еңбек жағдайларын қамтамасыз етудің ерекшеліктері. ҚР экологиялық кодексі. Атмосферадағы қалдықтарды тазарту туралы негізгі мағлұматтар. Шаң-тозаң тұту жабдықтарын жіктеу. Техникалық сипаттамасы, жұмыс принципі және қолдану аймағы. Ақаба суларды тазарту туралы жалпы мағлұматтар. Ақаба суларды жіктеу. Шудан қорғану және оны азайту бойынша шаралар. Өндіріс қалдықтарын қайта пайдалану туралы түсінік. Экологиялық қауіпсіз технологияларды құрудың жалпы бағыттары. Кәсіпорында табиғатты қорғау қызметін ұйымдастыру.
Білімдер:
- еңбек қауіпсіздігі бойынша нормативті-техникалық құжаттамаларды, өндірістік санитария мен өрт қауіпсіздігін;
- уландырғыш заттардың адам ағзасына әсерін және қасиетін, химиялық заттардың шекті мүмкіндік концентрациясын, зиянды өндірістік факторлардың ШРД;
- жеке қорғану құралдарын, оларды таратудың шарттары мен тәртібін;
- электрқондырғыларын пайдалану кезіндегі қауіпсіздік шараларын;
- технологиялық жабдықтарға жөндеу жұмыстарын жүргізу мен пайдалану кезіндегі қауіпсіздік талаптарын;
- өрт қауіпсіздігі ережелерін;
- ҚР табиғатты қорғаудың негізгі құжаттарын;
- өндірістік экологияның негіздерін.
Іскерліктер:
- жеке қорғану құралдарын қолдануды; зардап шеккен адамға алғашқы дәрігерлік көмек көрсетуді;
- ЕҚСЖ талдауды, учаскелерде ҚТ бойынша нұсқауларды жүргізу жұмысын ұйымдастыруды;
- қауіпсіздік жұмыстары, жарақатты ескерту бойынша техникалық шаралар жүргізу мен ұйымдастыруды; жұмыс орындарындағы зиянды өндірістік факторлардың деңгейін бақылауды жүргізуді;
- жабдықтарды пайдалану мен жөндеу жұмыстарын жүргізу кезіндегі қауіпсіздік талаптарын орындауды;
- өрт сөндіру құралдарын пайдалануды;
- нормативті-техникалық құжаттармен жұмыс істеуді.
БҚ 8

ПК 3.9.10
ОПД. 12
Основы менеджмента
Цели и задачи управления организациями различных организационно-правовых форм. Функции менеджмента. Внутренняя и внешняя среда организации. Система мотивации труда. Этика делового общения. Психология менеджмента.
Знания: принципы делового общения в коллективе, основы организации работы коллектива исполнителей, особенности менеджмента в области профессиональной деятельности.
Умения: давать оценку деловым и межличностным отношениям в коллективе.
БК 4
БК 10
ПК 3.9.8
СД. 00
Специальные дисциплины
СД. 01
Охрана труда и основы промышленной экологии
Основы законодательства РК по охране труда. Организация работы с персоналом по технике безопасности. Права и обязанности персонала. Анализ несчастных случаев. Требования по технике безопасности к территориям, помещениям, рабочим местам, оборудованию, инструментам и приспособлениям. Воздействие негативных факторов на человека. Методы и средства защиты от опасностей технических систем и технологических процессов. Особенности обеспечения безопасных условий труда в сфере профессиональной деятельности. Экологический кодекс РК. Основные сведения об очистке выбросов в атмосферу. Классификация пылеулавливающего оборудования. Техническая характеристика, принцип работы и область применения. Общие сведения об очистке сточных вод. Классификация сточных вод. Шумоглушение и мероприятия по его снижению. Понятие об утилизации отходов производства. Общие направления создания экологически безопасных технологий. Организация природоохранной деятельности на предприятии.
Знания: правовые, нормативные и организационные основы охраны труда на предприятии; опасные факторы производства, причины производственного травматизма и профессиональных заболеваний; индивидуальные средства защиты; правила безопасности при работе на обслуживаемом оборудовании; правила поведения в огнеопасных местах и при пожарах; основные статьи экологического кодекса РК, действие вредных веществ на организм человека, предельно допустимые концентрации (ПДК) и индивидуальные средства защиты; типы и характеристику пылеулавливающего оборудования; методы очистки сточных вод; меры по снижению уровня шума.
Умения: оценивать степень опасности производственной ситуации для персонала и окружающей среды; применять средства индивидуальной защиты и противопожарной безопасности, оказывать первую медицинскую помощь пострадавшему.
БК 8

КҚ 3.9.7
АП. 02
Технологиялық процестерді автоматтандыру
Өлшеу және бақылау құралдары техникасының негіздері. Технологиялық процестерді реттеудің негіздері. Технологиялық процестерді басқарудағы есептеу техникасы. Технологиялық процестерді басқарудың автоматты жүйелері (ТПБАЖ).
Тұтқыр және сусымалы материалдар өндірісіндегі автоматтандыру процестері.
Білімдер:
- бақылаудың автоматтық жабдықтарының құрылғысын, реттеу, қорғау және тоқтатуды, жеке аспаптардың және жалпы процестердің автоматтандырылған сызба-нұсқасын.
Іскерліктер:
- аспапты, технологиялық сызба-нұсқа учаскесін немесе жалпы сызба-нұсқаны автоматтандыруды, аспаптардың көрсеткіштерін алуды және ақпарат анықтығын бағалауды.
КҚ 3.9.3
АП. 03
Электржабдықтар
Электржетек теориясы негіздері. Электрожетек механикасы. Электрқозғалтқыш қуатының есебі. Басқару аппаратурасы және электржетек қорғаныстары. Автоматты басқару және қорғау әдістері. Қыш өндірісі кәсіпорындарының электржабдықтары. Жалпы өндірістік механизмдердің электржабдықтары. Көлік -көтеру машинасы мен механизмдердің электржабдықтары. Сорғылардың, компрессорлардың және желдеткіш қондырғыларының электржабдықтары. Ағынды-тасымалдау жүйесінің электржабдықтары. Химия өндірісінің негізгі механизмдерінің электржабдықтары. Химия өндірісі механизмдерінің жалпы сипаттамасы және электржабдықтардың жұмыс жағдайлары. Бұрамдық машина электржабдықтары. Білік машинасы электржабдықтары.
Білімдер:
- электржетек түрлерін; қозғалтқыштардың құрылым ерекшеліктерін;
- қосудың негізгі сызба-нұсқалары және жұмыс тәртібін;
- электрқозғалтқыштардың электрмеханикалық сипаттамасын;
- тиристор жиiлiк түрлендiргiшiнің жұмыс принципін;
- асинхрондық вентилдi каскад, релелдiк-түйiскен және түйсіксіз аппараттарды басқаруды және қорғауды;
- электржабдықтау жүйелерін және оларға қойылатын талаптарын.
Іскерліктер:
- тұтқыр және сусымалы материалдар өндірісінің механизімдерін электржетектермен басқарудың релелі-түйіспелі сызбаларын оқуды;
механизімдерге сәйкес электржабдықтарды каталог бойынша таңдап алуды;
- осы қондырғыларды басқарудың электрлік сызба-нұсқасын құруды; құбырқалыптау машинасы үшін электржабдықтар таңдап алуды.
КҚ 3.9.1
КҚ 3.9.4
АП. 04
Тұтқыр және сусымалы материалдар өндірісінің механикалық жабдықтары
Таулы цехтарды жабдықтау. Шикізат цехтарын жабдықтау. Күйдіру цехтарын жабдықтау. Клинкер ұнтақтау цехтарын жабдықтау. Әк және гипс өндірісі үшін жабдықтар. Шаң тұтқыш жабдықтары. Талшықтасцемент өндірісі үшін жабдықтар.
Білімдер:
- тау, шикізат цехтарының, клинкерді күйдіру, үгіту цехтарының, әк пен гипс өндірісінің, талшықтасцемент өндірісінің негізгі және қосымша жабдықтарының түрлерін, қолданысын, құрылысын және қызмет принципін.
Іскерліктер:
- тау, шикізат цехтарының, клинкерді күйдіру, үгіту цехтарының, әк пен гипс өндірісінің, талшықтасцемент өндірісінің негізгі және қосымша жабдықтарының кинематикалық сызбасы мен сұлбасын оқуды.
КҚ 3.9.1
КҚ 3.9.10
АП. 05
Тұтқыр және сусымалы материалдар өндірісінің жабдықтарын пайдалану, жөндеу және құрастыру
Машина беріктігі және теротехнология. Жабдықтарға техникалық қызмет көрсету және жөндеуді ұйымдастыру мен жүргізу. Жабдықтар тетіктерінің жоғарғы тозу тұрақтылығы әдістері. Тұтқыр және сұсымалы материалдар өндірісі үшін жабдықтарды пайдалану. Таулы, шикізат цехтары, клинкер ұнтақтау, талшықтасцемент өндірісі, әк және известь өндірісі жабдықтардың тетіктері мен түйіндерін жөндеу. Жабдықтарды майлау. Шаңтұту үшін жабдықтарды пайдалану және жөндеу. Тұтқыр және сусымалы материалдар өндірісі жабдықтары монтаждау.
Білімдер:
- бұзылу мен тозудың түрлерін, олардың пайда болу жағдайлары мен сипаттамаларын;
- тетіктердегі ақаулардың пайда болу әдістерін, олардың мәнін;
- машиналар тетіктерінің тозуға төзімділігін арттыру мен қалпына келтірудің әдіс тәсілдерін, олардың мәнін, қолданылатын жабдықтарды; техникалық қызмет көрсету мен техниканы жөндеу жүйелерінің терминологиясын және анықтамасын; техникалық пайдалану ережелерінің негізгі жағдайларын; ТҚК ұйымдастырудың негізгі принциптерін;
- ТҚК ұйымдастыру мен жүргізу бойынша пайдалану, кезекші және жөндеуші қызметкердің міндеттерін;
- жөндеу жұмыстарының түрлерін білуді; жөндеу құжаттамаларының түрлерін;
- оны толтырудың ережесі мен талаптарын;
- жабдықтардың жұмысының өлшемдері мен тиімділікті бағалауды;
- механикалық жабдықтардың тетіктері мен түйіндерін жөндеу бойынша негізгі жұмыстарды;
- тұтқыр және сусымалы материалдар өндірісі бойынша кәсіпорынның жабдықтарын пайдалану, жөндеу, реттеу және жинақтау ерекшеліктерін;
- жабдықтарды пайдалану кезінде қолданылатын майлау материалдары мен майлау жүйесін;
- жабдықтардың жөндеу жұмыстарын ұйымдастыруды;
- жабдықтардың сенімділігін;
- механикалық жабдықтарды пайдалану туралы жалпы түсініктер мен ережелерді;
- жабдықтарды пайдалану, техникалық қызмет көрсету, жөндеу және жинақтаудың технологиясын;
- жабдықтарға күрделі және ағымдағы жөндеу жұмыстарын жүргізу үшін қажетті жөндеу құжаттамаларын;
- жабдықтарды майлау үшін құрылғыларды және жүйенің құрылымы мен қызмет принципін.
Іскерліктер:
- бұзылу мен тозудың түрлерін анықтауды, олардың пайда болу себептерін табуды;
- аспапсыз әдіспен тетіктердегі ақауларды табуды;
- белгіленген жағдайлар бойынша тетіктердің тозуға төзімділігі мен қалпына келтіруді арттыру әдістерін белгілеуді; практикалық қызметте терминдерді, анықтамаларды, шартты белгілерді пайдалана алуды;
- техникалық пайдалану ережелерін сақтауды;
- ауысымды қабылдап алу мен тапсыру жорналын, агрегат жорналын толтыруды; жөндеу құжаттамаларын құруды; техникалық диагностика жүргізуді;
- жоспарлы-ескертпелі жөндеу жұмыстары туралы ереже негізінде жабдықтарға жөндеу, жинақтау жүргізуді, жөндеу құжаттарын құруды.
КҚ 3.9.2
КҚ 3.9.6
КҚ 3.9.9
АП. 06
Кәсіпорын саласының экономикасы
Кәсіпорынды ұйымдастыру түрлері, олардың ұйымдастырушылық және өндірістік құрылымдары. Өндіріс түрлері; олардың сипаттамасы. Негізгі өндірістік және технологиялық процестер. Негізгі және айналмалы қаражаты. Еңбек ресурстары. Ұйымдастыру, нормалау және еңбек төлемақы. Өнімнің өзіндікқұны. Бағаның құрылуы. Ұйымның тиімді қызметін бағалау. Өнімнің сапасы мен бәсекеге қабілеттілігі.
Білімдер:
- кәсіпорын қызметтің тиімді ұйымдастыруды, жабдықтар жұмысы процестерінің экономикалық мәнің, жөндеу-жинастыру жұмыстарын ұйымдастыру әдістерін;
- жұмыстың ұйымдастырылуын және кәсіпорын құрылысын, жұмыс істеп жатқан өндірістің жағдайындағы кәсіпорындағы түрлі кәсіптердің жұмысын, еңбекті ұйымдастыруды; өнімге бағаның құрылу механизімін және қазіргі жағдайдағы еңбек төлемақы түрлерін.
Іскерліктер:
- жабдықтардың жұмысының негізгі техника-экономикалық көрсеткіштерін есептеуді, жабдықтардың тиімді жұмысын бағалауды және оның кәсіпорын жұмысының нәтижесіне әсерін;
- еңбек өнімділігінің берілген әдіс бойынша есептеу; еңбекақыны;
- өзіндікқұнды және өнімнің бағасын; ұйым әрекетінің тиімділігін бағалай білуді.
БҚ 6
КҚ 3.9.9
ӨО және КП
Өндірістік оқыту және кәсіптік практика
ӨО. 00
Өндірістік оқыту
ӨО. 01
Слесарлық практикасы
Слесарлық жұмыстарды ұйымдастыру. Технологиялық жабдықтарды пайдалану үшін қажетті слесарлық аспаптардың тізімін оқып білу. Тетік арматурасы: құрылысы, пайдалану ережесі, ақауларын анықтау. Слесарлық-құрастыру жұмыстары: ажырамайтын қосылыстарды құрастыру; ажырайтын қосылыстарды бөлшектеу мен құрастыру. Техникалық қызмет көрсету мен негізгі және қосымша жабдықтарды жөндеу кезіндегі слесарлық жұмыстар. Қыш өндірісінің жабдықтары: қолданысы жіктелуі, құрылысы, қызмет принципі, пайдалану ережесі, кездесетін ақаулар, олардың болу себептері мен жою әдістері. Жабдықтарды пайдалану қасиеті: түсінігі, сапасы, беріктігі жұмысқа қабілеттілігі, жөндеуге жарамдығы.
Іскерліктер:
- слесарлық жұмысты орындау үшін аспаптар мен жабдықтарды пайдалануды; белгілеуді; металды шабуды, түзетуді, июды, металды кесуді, металды егеулеуді, тетіктерді бұрғылауды және тетіктердегі бұранданы қиюды;
- тетіктер мен механизмдерді өңдеудің оптималды режімін қолдануды.
Дағдылар:
- технологиялық аппараттар, технологиялық процестер, тетік арматурасы, коммуникацияға қызмет көрсету кезіндегі қажетті слесарлық және слесарлық-жөндеу жұмыстарын орындауда;
- Слесарлық өлшеу аспаптарын қолдануда.
КҚ 3.9.11
ӨО. 02
Механикалық практикасы
Жонғыш топтары станоктарында бөлшектерді өңдеуге оқыту: сыртқы цилиндрлі және шеткі беттерді өңдеу; бунақтарды жону және кесу; кеулейжону, ажарлау, сүргілеу, жонғылау. Бағдарламалық басқару арқылы білдектерде жұмыс істеу.
Іскерліктер:
- білдектерге тетіктерді орнықтыруды және бекітуді; кескіш аспаптар мен жонғылағыштарды орнықтыру мен бекітуді;
- білдектердің басқару органдарын пайдалануды; тетіктерді өлшеу әдістерін қолдануды;
- білдектерге баптау жүргізуді; кесу аспабына таңдау жүргізуді; металлкескіш білдектерде жұмыс істеу кезіндегі қауіпсіздік техникасы ережелерін сақтау мен өндірістік санитарияны.
Дағдылар:
- металлкескіш білдектерде тетіктерді дайындауда және өңдеуде;
- кескіш аспаптарына қайрау жүргізуде.
КҚ 3.9.11
ӨО. 03
Танысу практикасы
Кәсіпорынның жұмыс тәртібі. Кәсіпорынның негізгі және қосымша цехтары, олардың тағайындалуы және технологиялық процесс. Негізгі цехтардың шикізаттары мен өнімдерінің сипаттамасы. Кәсіпорындағы негізгі қауіпті және зиянды факторлар. Кәсіпорынның технологиялық тізбегі (цехтардың өзара байланысы).
Іскерліктер:
- өндіріс пен цех орындарында қауіпсіз қозғалыс және жұмыс істеуді;
- жалпы кәсіптік және арнайы пәндерден алған білімдерін қолдануды;
- технологиялық процесті талдауды;
- техникалық құжаттамалармен жұмысты; өндірістің цехтары арасындағы байланыстарды анықтауды.
Дағдылар:
- кәсіпорын және цех орындарында қауіпсіз тәртіпті, кәсіпорында қауіпсіздік техникасы мен өрт қауіпсіздігі ережелерін сақтауда, технологиялық процестің негізгі қауіпсіз ережесін енгізуде, цехтің құжаттамаларын жүргізгендегі алғашқы дағдыны қалыптастыруда.
КҚ 3.9.1
КҚ 3.9.2
КҚ 3.9.6
КП. 00
Кәсіптік практика
КП. 01
Алғашқы кәсіптік дағдылар қалыптастыру практикасы
Жөндеуді, сынауды және өндірістік жабдықтарды қабылдаудың технологиясын оқып білу.Техникалық қызмет көрсету мен жөндеу жүйесі. Жабдықтарды жөндеуге дайындау. Жабдықтарды пайдалану тәртібі мен ережесі. Жабдықтарды құрастырудың тәртібі мен ережесі. Құрастыру кезінде қолданылатын аспаптар мен құрылымдар. Өндірістік жабдықтарды реттеу. Өндірістік жабдықтардың тетіктерін, түйіндерін және механизмдерін жөндеу. Мойынтірек түйіні тетіктерін жөндеу. Шкивтер мен тежеуіштерді, жалғастырғыштарды жөндеу; тісті, бұрамдық, шынжырлы және белдікті беріліс тетіктерін жөндеу. Қозғалыстың механизмдерінің тетіктерін жөндеу. Базалық тетіктерді жөндеу. Пневмо және гидрожетек тетіктері мен түйіндерін жөндеу. Өндірістік жабдықтардың монтажы.
Іскерліктер:
- жай механизімдер мен машиналардың техникалық қызмет көрсетуін іске асыруды, ауысымды қабылдау мен тапсыру журналын толтыруды, жабдықтарды жөндеуге дайындауды, жабдықтардың тетіктері мен механизімдеріне бөлшектеуді жүргізуді, жабдықтардың жылжымайтын қосылыстар механизімдерін бөлшектеу кезіндегі аспаптар мен құрылғыларды пайдалануды, жөндеудің әдістері мен тозған тетіктерді қалпына келтіру тәсілдерін, жабдықтардың жөнделген тетіктері мен механизімдеріне құрастыру жүргізуді, жөнделген және бапталған жабдықтарға жаттықтырулар жүргізуді.
Дағдылар:
- бригададағы жұмыстарда, жабдықтарды ағымдағы жөндеуге дайындауда, жабдықтардың механизімдерін, түйіндерін бөлшектеуде;
- пневмо- және гидрожетек тетіктері мен түйіндерін жөндеу бойынша, жөнделген жабдықтардың механизімдері мен түйіндерін бөлшектеу бойынша жұмыстарды орындауда; жай машиналарды жинақтауда.
БҚ 1-10
КҚ 3.9.1-3.9.7
КҚ 3.9.11
КП. 02
Өндірістік технологиялық практикасы
Цехтағы (бөлімшелердегі) технологиялық процестерді оқып білу, орта буын маманының дублеры есебінде жұмыс істеу.
Іскерліктер:
- жабдықтардың техникалық қызмет көрсетуі мен жөндеу бойынша шебердің (шебердің көмекшісі), учаске механигінің міндеттерін орындауды.
Дағдылар:
- механизімдер мен машиналардың сызбасын оқуда, жабдықтарға жай жөндеу жүргізуде, жабдықтарға технологиялық бақылау мен жөндеуді ұйымдастыруда, жөндеудің құжаттарын енгізу мен рәсімдеуде, жабдықтарды жөндеу мен тексеру кестелерін құруда.
БҚ 1-10
КҚ 3.9.1-3.9.11
КП. 03
Диплом алды практикасы, соның ішінде дипломдық жобаны орындау
Дипломдық жобаны орындау үшін ақпарат жинау, орта буын маманы бойынша жұмыс орнында тәжірибеден өту.
Іскерліктер:
- цехтың линейлік жетекшісінің міндеттерін орындауды; нормативтік-техникалық құжаттамалармен жұмысты;
- талдау нәтижелерін рәсімдеуді;
- іскерлік құжаттамаларды;
- жоспарлау құжаттамасында хабарлар болуды; еңбек төлем ақысына есептеу жүргізуді; цехтың шығындар сметасын талдауды.
Дағдылар:
- линиядағы жетекшінің; өндірістік учаске ұжымының жұмыстарын ұйымдастыруда және нормативті-техникалық құжаттамалармен жұмыста.
БҚ 1-10
КҚ 3.9.1-3.9.11
1-кесте Базалық құзыреттер
Құзыреттер
коды
Базалық құзыреттер
БҚ 1
БҚ 2
БҚ 3
БҚ 4
БҚ 5
БҚ 6
БҚ 7
БҚ 8
БҚ 9
БҚ 10
тұлға аралық және кәсіби бағыттағы қажетті ақпаратпен алмасу үшін мемлекеттік, орыс және шет тілдері бойынша лингвистикалық дағдыларын қолдана біледі;
көпмәдениетті, көпэтникалық және көпконфессионалдық қоғамда адамдармен қарым-қатынас жасауда позитивтік әдеттердің болуы;
кәсіби міндеттерді тиімді орындау үшін қажетті ізденулерді, ақпараттарды қолдана білу;
Қазақстан Республикасының еңбек кодексімен және бекітілген салалық нормативті құжаттарға сәйкес өндіріс орындарында (жеке және ұжымдық) жұмысты ұйымдастырады және жоспарлайды;
өзінің және жалпы ұжым жұмысының нәтижелерін объективті түрде бағалайды;
жеке өз басының және кәсіби дамуын басқарады, нарықтық экономика жағдайындағы өзгерістерге бейімделеді;
денсаулық сақтау дағдарларын біледі;
өндірістік қызметте еңбек қауіпсіздігі, өндірістік санитария, өрт және экологиялық қауіпсіздікті сақтау ережелерін қолданады;
зардап шеккен адамға алғашқы дәрігерге дейінгі көмек көрсету дағдарларын меңгереді;
қалыпты және қалыптан тыс жағдайларда шешім қабылдау белсенділігін танытады;
2-кесте Кәсіптік құзыреттер
ТжКБ деңгейі
Біліктілік
Кәсіптік құзыреттер (КҚ)

ПК 3.9.7
СД. 02
Автоматизация технологических процессов
Основы техники измерения и средств контроля. Основы регулирования технологических процессов. Вычислительная техника в управлении технологическими процессами. Автоматизированные системы управления технологическими процессами. (АСУТП). Автоматизация процессов производства вяжущих и сыпучих материалов.
Знания: стандарты в области метрологии; средства измерения температуры, давления, разряжения, расхода, количества, уровня, влажности, механических параметров; назначение различных видов измерительных преобразователей; принципы работы систем дистанционной передачи; назначение АСР, типовых элементарных звеньев АСР; назначение и особенности автоматических регуляторов и исполнительных механизмов; назначение микропроцессорных контроллеров в управлении технологическими процессами; структуру и состав АСУТП; назначение систем контроля и регулирования в АСУТП.
Умения: классифицировать средства измерения; пользоваться приборами для измерения температуры, давления и разряжения, уровня, влажности, состава и механических параметров; определять вид измерительного преобразователя по контролируемому параметру; анализировать работу систем дистанционной передачи; строить структурную схему АСР; читать функциональную схему автоматизации производства.
ПК 3.9.3
СД. 03
Электрооборудование
Основы теории электропривода. Механика электропривода. Расчет мощности электродвигателей. Аппаратура управления и защиты электропривода. Способы автоматического управления и защиты. Электроснабжение предприятий керамического производства. Электрооборудование общепромышленных механизмов. Электрооборудование подъемно-транспортных машин и механизмов. Электрооборудование насосных, компрессорных и вентиляционных установок. Электрооборудование поточно-транспортных систем. Электрооборудование основных механизмов химической промышленности. Общая характеристика механизмов химической промышленности и условия работ электрооборудования. Электрооборудование червячных машин. Электрооборудование валковых машин.
Знания: виды электропривода, конструктивные особенности двигателей, применяемых в химической промышленности, основные схемы включения, режимы работы и электромеханические характеристики электродвигателей, принцип работы тиристорного преобразователя частоты, асинхронного вентильного каскада, релейно-контактной и бесконтактной аппаратуры управления защиты, системы электроснабжения и требований к ней; физические основы процессов, происходящих в машинах для подачи жидкостей и газов; типовые электрические схемы управления электроприводами насосов, компрессоров и вентиляторов; электроприводы основных технологических агрегатов химической промышленности.
Умения: выбирать по каталогам соответствующее электрооборудование для насосных, компрессорных и вентиляционных установок, составлять электрические схемы управления этими установками; выполнять несложные расчеты по выбору электропривода механизма; составлять несложные электрические схемы управления; выбирать электрооборудование для валковых машин.
ПК 3.9.1
ПК 3.9.4
СД. 04
Механическое оборудование предприятий производства вяжущих и сыпучих материалов
Оборудование горных цехов. Оборудование сырьевых цехов. Оборудование цехов обжига. Оборудование цехов помола клинкера. Оборудование для производства извести и гипса. Оборудование для улавливания пыли. Оборудование для асбестоцементного производства.
Знания: назначение, устройство и принцип действия основного и вспомогательного оборудования горных, сырьевых цехов, цехов обжига, помола клинкера, асбестоцементного производства; методику расчета основного оборудования для производства вяжущих и сыпучих материалов.
Умения: читать кинематические схемы и чертежи основного и вспомогательного оборудования горных, сырьевых цехов, цехов обжига, помола клинкера, асбестоцементного производства; выполнять основные проектные и проверочные расчеты деталей и узлов оборудования для производства вяжущих и сыпучих материалов.
ПК 3.9.1
ПК 3.9.10
СД. 05
Эксплуатация, ремонт и монтаж оборудования производства вяжущих и сыпучих материалов
Надежность машин и теротехнология. Организация и проведение технического обслуживания и ремонта оборудования. Методы повышения изностойкости деталей оборудования. Эксплуатация оборудования для производства вяжущих и сыпучих материалов. Технология ремонта деталей и узлов оборудования горных, сырьевых цехов, цехов обжига, помола клинкера, асбестоцементного производства; цехов по производству извести и гипса. Эксплуатация и ремонт оборудования для улавливания пыли. Смазка оборудования. Монтаж оборудования для производства вяжущих и сыпучих материалов.
Знания: организация ремонтных работ оборудования; надежность оборудования; общие понятия и положения об эксплуатации механического оборудования; критерии и оценки эффективности работы оборудования; основные работы по ремонту деталей и узлов механического оборудования; особенности эксплуатации, ремонта, регулировки и монтажа оборудования предприятий по производству вяжущих и сыпучих материалов. Смазочные материалы и системы смазки, применяемые при эксплуатации оборудования.
Умения: определять степень износа деталей оборудования, причины отказа работы оборудования; производить техническую диагностику, составлять алгоритм ремонта и монтажа оборудования для производства вяжущих и сыпучих материалов; составлять графики ремонта, оформлять ремонтную документацию.
ПК 3.9.2
ПК 3.9.6
ПК 3.9.9
СД. 06
Экономика предприятий отрасли
Формы организации предприятий, их производственная и организационная структура. Типы производства, их характеристика. Основные производственные и технологические процессы. Основные и оборотные средства. Трудовые ресурсы. Организация, нормирование и оплата труда. Себестоимость продукции. Ценообразование. Оценка эффективности деятельности организации. Качество и конкурентоспособность продукции.
Знания: организацию работы и структуру предприятия, работу смежных профессий на участке предприятия в условиях действующего производства; организацию труда; механизмы ценообразования на продукцию и формы оплаты труда в современных условиях.
Умения: рассчитывать по принятой методике основные технико-экономические показатели деятельности организации.
БК 6
ПК 3.9.9
ПО и ПП
Производственное обучение и профессиональная практика
ПО. 00
Производственное обучение
ПО. 01
Слесарная практика
Организация слесарных работ. Изучение перечня слесарного инструмента, необходимого для эксплуатации технологического оборудования. Запорная арматура: устройство, правила эксплуатации, определение дефектов. Слесарно-сборочные работы: сборка неразъемных соединений; сборка и разборка разъемных соединений. Слесарные работы при техническом обслуживании и ремонте основного и вспомогательного оборудования. Оборудование керамического производства: назначение, классификация, устройство, принцип действия, правила эксплуатации, возможные неполадки, причины их возникновения и способы устранения. Эксплуатационные свойства оборудования: понятие, качество, надежность, работоспособность, безотказность, ремонтопригодность.
Умения: выполнять слесарные работы, изготавливать шпонки, прокладки, гайки и другие слесарные изделия, выполнять разборку механизмов, очистку, промывку и ремонт деталей, пользоваться измерительным и слесарным инструментом; производить выбор инструмента; выполнять основные слесарно-сборочные работы.
Навыки: выполнения слесарных и слесарно-ремонтных работ, необходимых при обслуживании коммуникаций, запорной арматуры, технологических аппаратов; технологических процессов, пользования слесарно-измерительным инструментом.
ТУП практики 0815 среднее звено
ПК 3.9.11
ПО. 02
Механическая практика
Обучение обработке деталей на станках токарной группы: обработке наружных цилиндрических и торцовых поверхностей, вытачиванию канавок и отрезанию, растачиванию, шлифованию, строганию, фрезерованию.
Работа на станках с программным управлением.
Умения: осуществлять пуск и остановку станков; производить установку, закрепление заготовки и инструмента; выполнять наладку станка на заданные частоту вращения шпинделя и подачу; выполнять обработку хомутов, гаек, винтов, валиков, втулок, сверл, зубчатых колес, штуцеров; контролировать размеры изготовляемых деталей.
Навыки: изготовления и обработки деталей на металлорежущих станках; производить заточку режущего инструмента.
0815ТУП практики
ПК 3.9.11
ПО. 03
Ознакомительная практика
Режим работы предприятия. Основные и вспомогательные цеха предприятия, их назначение и технологический процесс. Характеристика сырья и продуктов основных цехов. Основные опасные и вредные факторы на предприятии. Технологическая цепочка предприятия (взаимосвязь цехов).
Умения: вычерчивать схемы расположения оборудования основных и вспомогательных цехов базового предприятия; выявлять взаимосвязь между цехами производства.
Навыки: безопасного поведения на территории цеха и предприятии, соблюдения правил техники безопасности и пожарной безопасности на предприятии, основные правила безопасного ведения технологического процесса, первоначальные навыки работы с цеховой документацией
0815
ПК 3.9.1
ПК 3.9.2
ПК 3.9.6
ПП. 00
Профессиональная практика
ПП. 01
Практика для получения первичных профессиональных навыков
Изучение технологии ремонта, испытаний и приемки производственного оборудования. Система технического обслуживания и ремонта. Подготовка оборудования к ремонту. Порядок и правила эксплуатации оборудования. Порядок и правила разборки оборудования. Приспособления и инструменты, применяемые при разборке. Регулировка производственного оборудования.
Ремонт деталей, узлов и механизмов производственного оборудования. Ремонт деталей подшипниковых узлов. Ремонт шкивов и тормозов, муфт. Ремонт деталей зубчатых, червячных, цепных и ременных передач. Ремонт деталей механизмов преобразования движения; ремонт базовых деталей. Ремонт деталей и узлов пневмо- и гидропривода. Монтаж производственного оборудования.
Умения: производить эксплуатацию оборудования в соответствии с Правилами технической эксплуатации; готовить оборудование к ремонту; производить разборку узлов и механизмов производственного оборудования, промывку и дефектовку деталей; пользоваться инструментом и приспособлениями при разборке механизмов; осуществлять регулировку и настройку механизмов после сборки; производить монтаж простых машин и агрегатов, подготавливать фундамент под монтаж оборудования; осуществлять крепление машин на фундаменте.
Навыки: работы в бригаде, подготавливающей оборудование к текущему ремонту; разборки механизмов, узлов оборудования; выполнения работ по сборке механизмов и узлов отремонтированного оборудования по ремонту деталей и узлов пневмо- и гидропривода; монтажа простых машин.
БК 1-10
ПК 3.9.1
ПК 3.9.7
ПК 3.9.11
ПП. 02
Производственная технологическая практика
Изучение технологического процесса цеха (подразделения), работа в качестве дублера специалиста среднего звена.
Умения: производить эксплуатацию, техническое обслуживание и ремонт производственного оборудования; анализировать технологические параметры, прогнозировать ход технологического процесса, последствия отклонений параметров от технологического регламента, оценивать состояние техники безопасности на производстве, оформлять производственно-техническую документацию.
Навыки: чтения чертежей механизмов и машин, выполнения несложных ремонтов оборудования, в организации технологического контроля и ремонта оборудования, ведения и оформления документации на ремонт, составления графиков ремонтов и осмотров оборудования.
БК 1-10
ПК 3.9.1
ПК 3.9.11
ПП. 03
Преддипломная практика, в том числе выполнение дипломного проекта
Сбор информации для выполнения дипломного проекта, стажировка на рабочем месте специалиста среднего звена.
Умения в качестве стажера выполнять функциональные обязанности техника-механика.
Навыки:
линейного руководителя; контроля работы коллектива производственного участка и работы с нормативно-технической документацией.
БК 1-10
ПК 3.9.1
ПК 3.9.11
Примечание: Таблица 1 Базовые компетенции
Код компетенции
Базовые компетенции
БК 1
БК 2
БК 3
БК 4
БК 5
БК 6
БК 7
БК 8
БК 9
БК 10
владеет лингвистическими навыками по государственному, русскому и иностранному языкам для обмена информацией межличностной и профессиональной направленности;
имеет позитивные навыки общения в поликультурном, полиэтническом и многоконфессиональном обществе;
осуществляет поиск, интерпретацию и использование информации, необходимой для эффективного выполнения профессиональных задач;
планирует и организовывает работу (индивидуальную и коллективную) на производственном участке в соответствии с трудовым кодексом Республики Казахстан и утвержденными отраслевыми нормативными документами;
объективно оценивает результаты своей работы и команды в целом;
управляет собственным личностным и профессиональным развитием, адаптируется к изменениям в условиях рыночной экономики;
владеет навыками здоровьесбережения;
применяет знания правил безопасности труда, промышленной санитарии, пожарной и экологической безопасности в производственной деятельности;
владеет навыками оказания первой доврачебной помощи пострадавшему;
проявлять инициативу принятия решений в стандартных и нестандартных ситуациях.
Таблица 2 Профессиональные компетенции
Уровень ТиПО
Квалификация
Профессиональные компетенции

2. Жоғары деңгей
2.1. 081501 2 - Цемент диірмені жүргізушісі
2.1.1. жалпы технологиялық процестердің және қызмет көрсету орындарының принциптік сызба нұсқасын біледі;
2.1.2. шикізат пен дайын өнімнің қасиеттерін, МС – қа сәйкес тасымалдайтын материалдар ағымының физика-химиялық қасиетін; технологиялық процесті бақылау әдістерін біледі;
2.1.3. қызмет көрсететін жабдықтардың құрылымы мен пайдалану сипаттамасын; бақылау-өлшеу аспаптарының құрылысы мен әрекет принциптерін біледі;
2.1.4. технологиялық процестердің, принциптік сызба нұсқасын графикалық орындап, оқи біледі бақылау-өлшеу аспаптарын қызмет көрсету жабдықтарымен байланыстыра біледі;
2.1.5. зардап шеккен адамға алғашқы дәрігерлік көмек көрсетеді;
2.1.6. технологиялық процесті жүргізу кезінде қауіпсіздік техника нормалары мен ережесін, өнеркәсіптік санитарияны және экологиялық қауіпсіздікті сақтайды;
2.1.7. қызмет көрсету процестері мен жабдықтардың параметрлеріне есеп беру техникалық құжаттарды жүргізеді;
2.1.8. диірмендерді, қосымша жабдықтарды және тасымалданушы механизмдерін іске қосуды даярлайды;
2.1.9. қызмет көрсететін процесс пен жабдықтар параметрлерінің есеп беру – техникалық құжаттарын жүргізеді;
2.1.10. профилактикалық тексеру жүргізу және жабдықтарға жай ағымдағы жөндеу жұмыстарын жүргізе біледі.
2.2. 081502 2 - «Парақ қалыптаушы машинаның жүргізушісі»
2.2.1. жалпы технологиялық процестердің және қызмет көрсету орындарының принциптік сызба нұсқасын біледі;
2.2.2. шикізат пен дайын өнімнің қасиеттерін, МС – қа сәйкес тасымалдайтын материалдар ағымының физика-химиялық қасиетін; технологиялық процесті бақылау әдістерін біледі;
2.2.3. қызмет көрсететін жабдықтардың құрылымы мен пайдалану сипаттамасын; бақылау-өлшеу аспаптарының құрылысы мен әрекет принциптерін біледі;
2.2.4. технологиялық процестердің, принциптік сызба нұсқасын графикалық орындап, оқи біледі, бақылау-өлшеу аспаптарын қызмет көрсету жабдықтарымен байланыстыра біледі;
2.2.5. технологиялық процесті жүргізу кезінде қауіпсіздік техника нормалары мен ережесін, өнеркәсіптік санитарияны және экологиялық қауіпсіздікті сақтайды;
2.2.6. зардап шеккен адамға алғашқы дәрігерлік көмек көрсетеді;
2.2.7. қызмет көрсету процестері мен жабдықтардың параметрлеріне есеп беру техникалық құжаттарды жүргізеді;
2.2.8. талшықтасцемент массасының концентрациясын, торлы цилиндр ваннасының деңгейін реттеуді жүргізеді;
2.2.9. талшықтасцемент табақтарын қалыптау процесі кезіндегі талшықтасцемент қабыршақтарының біркелкі қалыңдығын қадағалауды жүргізеді;

2. Повышенный уровень
2.1. 081501 2 «Машинист цементных мельниц»
2.1.1. знает принципиальную схему технологического процесса в целом и обслуживаемого участка;
2.1.2. знает свойства сырья и готовой продукции, физико-химические свойства транспортируемых материальных потоков согласно ГОСТов; методы контроля технологического процесса;
2.1.3. знает конструкцию и эксплуатационные характеристики обслуживаемого оборудования; устройство и принцип действия контрольно-измерительных приборов;
2.1.4. умеет читать и графически выполнять принципиальные схемы технологических процессов и обслуживаемого оборудования с обвязкой контрольно-измерительных приборов;
2.1.5 применяет знания правил безопасности труда, промышленной санитарии, пожарной и экологической безопасности в производственной деятельности;
2.1.6. подготавливает к работе мельницы, вспомогательное оборудование и транспортирующие механизмы;
2.1.7. регулирует питание мельниц материалами, предназначенными для размола, догружает и перегружает мельницы мелющими телами;
2.1.8. обеспечивает требуемую производительность мельниц (свыше 75 т/ч) и тонину помола, устанавливает и поддерживает режим работы мельницы по показаниям контрольно-измерительных приборов и данным лаборатории;
2.1.9. ведет отчетно-техническую документацию параметров обслуживаемого процесса и оборудования;
2.1.10. проводит профилактические осмотры и выполняет несложный текущий ремонт оборудования.
2.2. 081502 2 «Машинист листоформовочной машины»
2.2.1. знает принципиальную схему технологического процесса в целом и обслуживаемого участка;
2.2.2. знает свойства сырья и готовой продукции, физико-химические свойства транспортируемых материальных потоков согласно ГОСТов; методы контроля технологического процесса;
2.2.3. знает конструкцию и эксплуатационные характеристики обслуживаемого оборудования; устройство и принцип действия контрольно-измерительных приборов;
2.2.4. умеет читать и графически выполнять принципиальные схемы технологических процессов и обслуживаемого оборудования с обвязкой контрольно-измерительных приборов;
2.2.5. применяет знания правил безопасности труда, промышленной санитарии, пожарной и экологической безопасности в производственной деятельности;
2.2.6. владеет навыками оказания первой медицинской помощи пострадавшему;
2.2.7. ведет отчетно-техническую документацию параметров обслуживаемого процесса и оборудования;
2.2.8. регулирует концентрацию асбестоцементной массы и ее уровня в ваннах сетчатых цилиндров;
2.2.9. поддерживает равномерную толщину асбестоцементной пленки в процессе формования асбестоцементного листа;

2.2.10. табақтарды қалыптау машинасында шұғаны созу процесін реттейді;
2.2.11. табақ қалыптау машиналарын тазарту, құрастыру, сұрыптау және жөндеу жұмыстарына қатысады.
2.3. 081503 2 «Құбыр машинасының машинисі»
2.3.1. жалпы технологиялық процестердің және қызмет көрсету орындарының принциптік сызба нұсқасын біледі;
2.3.2. шикізат пен дайын өнімнің қасиеттерін, МС – қа сәйкес тасымалдайтын материалдар ағымының физика-химиялық қасиетін; технологиялық процесті бақылау әдістерін біледі;
2.3.3. қызмет көрсететін жабдықтардың құрылымы мен пайдалану сипаттамасын; бақылау-өлшеу аспаптарының құрылысы мен әрекет принциптерін біледі;
2.3.4. технологиялық процестердің, принциптік сызба нұсқасын графикалық орындап, оқи біледі, бақылау-өлшеу аспаптарын қызмет көрсетеді жабдықтарымен байланыстыра біледі;
2.3.5. технологиялық процесті жүргізу кезінде қауіпсіздік техника нормалары мен ережесін, өнеркәсіптік санитарияны және экологиялық қауіпсіздікті сақтайды;
2.3.6. зардап шеккен адамға алғашқы дәрігерлік көмек көрсетеді;
2.3.7. қызмет көрсету процестері мен жабдықтардың параметрлеріне есеп беру техникалық құжаттарды жүргізеді;
2.3.8. талшықтасцемент массасын торлы цилиндр ваннасына жіберуді реттеу;
2.3.9. бақылау-өлшеу аспаптарының көрсеткіші бойынша құбырдың қабырғасынан толу қалыңдығын бақылайды;
2.3.10. құбырды толтырғаннан кейін шырқайналдыруды жүргізеді;
2.3.11. құбыр машиналарын тазарту, құрастыру, сұрыптау жұмыстарын жүргізеді.
2.4. 081504 2 «Айналмалы пештер машинисі (күйдіруші) көмекшісі»
2.4.1. жалпы технологиялық процестердің және қызмет көрсету орындарының принциптік сызба нұсқасын біледі;
2.4.2. шикізат пен дайын өнімнің қасиеттерін, МС – қа сәйкес тасымалдайтын материалдар ағымының физика-химиялық қасиетін; технологиялық процесті бақылау әдістерін біледі;
2.4.3. қызмет көрсететін жабдықтардың құрылымы мен пайдалану сипаттамасын; бақылау-өлшеу аспаптарының құрылысы мен әрекет принциптерін біледі;
2.4.4. технологиялық процестердің, принциптік сызба нұсқасын графикалық орындап, оқи біледі, бақылау-өлшеу аспаптарын қызмет көрсету жабдықтарымен байланыстыра біледі;
2.4.5. технологиялық процесті жүргізу кезінде қауіпсіздік техника нормалары мен ережесін, өнеркәсіптік санитарияны және экологиялық қауіпсіздікті сақтайды;
2.4.6. зардап шеккен адамға алғашқы дәрігерлік көмек көрсетеді;
2.4.7. қызмет көрсету процестері мен жабдықтардың параметрлеріне есеп беру техникалық құжаттарды жүргізеді;
2.4.8. пеш агрегаттарының технологиялық және жылутехникалық режимін бақылап, қадағалау; жылу алмасу қондырғыларының, қосымша жабдықтардың реттеуін бақылайды;

2.2.10. регулирует натяжения сукна на листоформовочной машине;
2.2.11. принимает участие в чистке, разборке, ремонте и сборке листоформовочной машины.
2.3. 081503 2 «Машинист трубной машины»
2.3.1. знает принципиальную схему технологического процесса в целом и обслуживаемого участка;
2.3.2. знает свойства сырья и готовой продукции, физико-химические свойства транспортируемых материальных потоков согласно ГОСТов; методы контроля технологического процесса;
2.3.3. знает конструкцию и эксплуатационные характеристики обслуживаемого оборудования; устройство и принцип действия контрольно-измерительных приборов;
2.3.4. умеет читать и графически выполнять принципиальные схемы технологических процессов и обслуживаемого оборудования с обвязкой контрольно-измерительных приборов;
2.3.5. применяет знания правил безопасности труда, промышленной санитарии, пожарной и экологической безопасности в производственной деятельности;
2.3.6. владеет навыками оказания первой медицинской помощи пострадавшему;
2.3.7. ведет отчетно-техническую документацию параметров обслуживаемого процесса и оборудования;
2.3.8. регулирует подачу асбестоцементной массы в ванну сетчатого цилиндра;
2.3.9. наблюдает за толщиной стенки навиваемой трубы по показаниям контрольно-измерительных приборов;
2.3.10. производит развальцовку труб после их навивания;
2.3.11. принимает участие в чистке, разборке и сборке трубной машины.
2.4. 081504 2 «Помощник машиниста (обжигальщика) вращающихся печей»
2.4.1. знает принципиальную схему технологического процесса в целом и обслуживаемого участка;
2.4.2. знает свойства сырья и готовой продукции, физико-химические свойства транспортируемых материальных потоков согласно ГОСТов; методы контроля технологического процесса;
2.4.3. знает конструкцию и эксплуатационные характеристики обслуживаемого оборудования; устройство и принцип действия контрольно-измерительных приборов;
2.4.4. умеет читать и графически выполнять принципиальные схемы технологических процессов и обслуживаемого оборудования с обвязкой контрольно-измерительных приборов;
2.4.5. применяет знания правил безопасности труда, промышленной санитарии, пожарной и экологической безопасности в производственной деятельности;
2.4.6. владеет навыками оказания первой медицинской помощи пострадавшему;
2.4.7. ведет отчетно-техническую документацию параметров обслуживаемого процесса и оборудования;
2.4.8. контролирует и регулирует технологические и теплотехнические режимы печных агрегатов, теплообменных устройств, вспомогательного оборудования;

2.6.8. бұрандалы сорғыларды жұмысқа дайындайды, құбыржетіктерін, электрқозғатқыштар және бақылау - өлшеу аспаптарына тексерулер жүргізеді;
2.6.9. бұрандалы сорғыларды жұмысқа қосу және тоқтатуды жүргізеді;
2.6.10. бұрандалы сорғылардың, шнектердің, электрқозғалтыштар және тасымалдаушы магистралдардың жұмысының және жағдайларын бақылайды;
2.7. 081507 2 «Технологиялық сығымдағыштардың жүргізушісі»
2.7.1. жалпы технологиялық процестердің және қызмет көрсету орындарының принциптік сызба нұсқасын біледі;
2.7.2. шикізат пен дайын өнімнің қасиеттерін, МС–қа сәйкес тасымалдайтын материалдар ағымының физика-химиялық қасиетін; технологиялық процесті бақылау әдістерін біледі;
2.7.3. қызмет көрсететін жабдықтардың құрылымы мен пайдалану сипаттамасын; бақылау-өлшеу аспаптарының құрылысы мен әрекет принциптерін біледі;
2.7.4. технологиялық процестердің, принциптік сызба нұсқасын графикалық орындап, оқи біледі, бақылау-өлшеу аспаптарын қызмет көрсету жабдықтарымен байланыстыра біледі;
2.7.5. технологиялық процесті жүргізу кезінде қауіпсіздік техника нормалары мен ережесін, өнеркәсіптік санитарияны және экологиялық қауіпсіздікті сақтайды;
2.7.6. зардап шеккен адамға алғашқы дәрігерлік көмек көрсетеді;
2.7.7. қызмет көрсету процестері мен жабдықтардың параметрлеріне есеп беру техникалық құжаттарды жүргізеді;
2.7.8. газайдау агрегаттарын іске қосу, тоқтату жұмыстарын жүргізеді;
2.7.9. технологиялық жұмыс барасын қадағалау және газайдау агрегаттарының технологиялық жұмыс режимін реттейді;
2.7.10. электрожетекте газайдау агрегаты цехтарында электроқондырғыларының кернеуін 1000 В–қа дейін оперативті жүргізеді;
2.8. 081508 2 «Технологиялық сорғылардың машинисі»
2.8.1. жалпы технологиялық процестердің және қызмет көрсету орындарының принциптік сызба нұсқасын біледі;
2.8.2. шикізат пен дайын өнімнің қасиеттерін, МС–қа сәйкес тасымалдайтын материалдар ағымының физика-химиялық қасиетін; технологиялық процесті бақылау әдістерін біледі;
2.8.3. қызмет көрсететін жабдықтардың құрылымы мен пайдалану сипаттамасын; бақылау-өлшеу аспаптарының құрылысы мен әрекет принциптерін біледі;
2.8.4. технологиялық процестердің, принциптік сызба нұсқасын графикалық орындап, оқи біледі, бақылау-өлшеу аспаптарын қызмет көрсету жабдықтарымен байланыстыра біледі;
2.8.5. технологиялық процесті жүргізу кезінде қауіпсіздік техника нормалары мен ережесін, өнеркәсіптік санитарияны және экологиялық қауіпсіздікті сақтайды;
2.8.6. зардап шеккен адамға алғашқы дәрігерлік көмек көрсетеді;
2.8.7. қызмет көрсету процестері мен жабдықтардың параметрлеріне есеп беру техникалық құжаттарды жүргізеді;

2.6.8. производит осмотр и подготавливает к работе винтовые насосы, трубопроводы, электродвигатели и контрольно-измерительные приборы;
2.6.9. производит пуск и останов винтовых насосов;
2.6.10. наблюдает за состоянием и работой винтовых насосов, шнеков, электродвигателей и транспортирующих магистралей;
2.7. 081507 2 «Машинист технологических компрессоров»
2.7.1. знает принципиальную схему технологического процесса в целом и обслуживаемого участка;
2.7.2. знает свойства сырья и готовой продукции, физико-химические свойства транспортируемых материальных потоков согласно ГОСТов; методы контроля технологического процесса;
2.7.3. знает конструкцию и эксплуатационные характеристики обслуживаемого оборудования; устройство и принцип действия контрольно-измерительных приборов;
2.7.4. умеет читать и графически выполнять принципиальные схемы технологических процессов и обслуживаемого оборудования с обвязкой контрольно-измерительных приборов;
2.7.5. применяет знания правил безопасности труда, промышленной санитарии, пожарной и экологической безопасности в производственной деятельности;
2.7.6. владеет навыками оказания первой медицинской помощи пострадавшему;
2.7.7. ведет отчетно-техническую документацию параметров обслуживаемого процесса и оборудования;
2.7.8. производит запуск и останов газоперекачивающих агрегатов;
2.7.9. ведет контроль за работой технологического оборудования, регулирует технологический режим работы газоперекачивающих агрегатов;
2.7.10. производит оперативные переключения в электроустановках напряжением до 1000 вольт в цехах с электроприводными газоперекачивающими агрегатами;
2.8. 081508 2 «Машинист технологических насосов»
2.8.1. знает принципиальную схему технологического процесса в целом и обслуживаемого участка;
2.8.2. знает свойства сырья и готовой продукции, физико-химические свойства транспортируемых материальных потоков согласно ГОСТов; методы контроля технологического процесса;
2.8.3. знает конструкцию и эксплуатационные характеристики обслуживаемого оборудования; устройство и принцип действия контрольно-измерительных приборов;
2.8.4. умеет читать и графически выполнять принципиальные схемы технологических процессов и обслуживаемого оборудования с обвязкой контрольно-измерительных приборов;
2.8.5. применяет знания правил безопасности труда, промышленной санитарии, пожарной и экологической безопасности в производственной деятельности;
2.8.6. владеет навыками оказания первой медицинской помощи пострадавшему;
2.8.7. ведет отчетно-техническую документацию параметров обслуживаемого процесса и оборудования;

2.8.8. әр түрлі сорғы қондырғыларына қызмет көрсетеді;
2.8.9. барлық сорғы станциялары жабдықтарын іске қосу және тоқтату жұмыс режимдерін реттейді және жүргізеді;
2.8.10. сорғы станциясының жабдықтарының жұмыс барысы кезіндегі ақауылдарды болдырмайды, ескертеді, айқындайды;
3. Орта буын маманы
3.1. 081509 3 «Техник-механик»
3.9.1. тұтқыр және сусымылы материалдарды өндіру зауытарының техникалық жабдықтарды пайдалану ережелерін, құрылысын, қолданысын, әрекет принципін біледі;
3.9.2. жөндеу жұмыстарының түрлерін және оларға қызмет көрсетудегі қауіпсіздік ережелерінің техникалық процесін біледі; цехтар мен бригада аймақтарында жөндеу монтажын ұйымдастырудың әдістерін біледі;
3.9.3. өндірісті автоматтандыру мен зауыт коммуникациясының технологиялық және принципті сызба негіздерін біледі;
3.9.4. өндірістік жағдайларды шешу кезіндегі ұқсас кәсібі мамандармен қарым-қатынаста болады;
3.9.5. компьютерлік бағдарламаны қолдану барысында технологиялық аппараттар мен жабдықтардың графикалық сызба нұсқасын біледі;
3.9.6. нормативтік құқықтық және техникалық құжаттармен: бұйрықтармен, өкімдерімен, МС-пен, технологиялық жабдықтардың техникалық паспорттарымен, анықтамалық әдебиеттермен, технологиялық регламентпен, өндірістік нұсқауларымен жұмыс істейді;
3.9.7. технологиялық жабдықтарды пайдалану және жөндеу кезіндегі қауіпсіздікті сақтау ережелері мен нормаларын, өндірістік санитария және экологиялық қауіпсіздік сақтауды бақылауды іске асырады;
3.9.8. машиналар мен жабдықтарды пайдалануда, жөндеу және монтаждаудың техникалық басқаруын ұйымдастырады;
3.9.9. жөндеудің ескертпе жоспар жағдайларына байланысты жабдықтарды жөндеу графигін, ақаулар ведомосін құрады;
3.9.10. қажетті түрде механикалық-технологиялық есептеулер жүргізеді;
3.9.11. өзінің мамандығына сай жабдықтарды жөндеу барысында ұсталық міндетін атқарады.
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2013 жылғы 24 сәуірдегі
№ 150 бұйрығына 158-қосымша
Үлгілік оқу жоспары
техникалық және кәсіптік білім
Білім коды мен бейіні: 0900000 – Энергетика
Мамандығы: 0903000 – Электрэнергетика (салалар бойынша)
Біліктілігі: 090301 3 – Техник-энергетик
Оқыту нысаны: күндізгі
Оқытудың нормативтік мерзімі: 3 жыл 10 ай
негізгі орта білім базасында
Оқу процесінің жоспары
Циклдер
және
пәндердің
индексі
Циклдер және пәндердің атаулары
Бақылау түрі
Оқу уақытының көлемі (сағ)
Семестрлер
бойынша
бөлу*
емтихан
сынақ
бақылау жұмыстарының саны
курстық жоба (жұмыс)
Барлығы
олардың ішінде
теориялық сабақтар
зертханалық-практикалық сабақтар
курстық жоба (жұмыс)
1
2
4
5
6
7
8
9
10
11
ЖБП. 00
Жалпы білім беретін пәндер
ЖБП. 01
Қазақ тілі және әдебиеті
+
2

2.8.8. обслуживает насосные установки различных типов;
2.8.9. осуществляет пуск, регулирование режима работы и остановку всего оборудования насосной станции;
2.8.10. выявляет, предупреждает и устраняет неполадки в работе оборудования насосной станции.
3. Специалист среднего звена
3.1. 081509 3 «Техник-механик»
3.9.1. знает устройство, назначение, принцип действия и правила эксплуатации технологического оборудования заводов по производству сыпучих и вяжущих материалов; грузоподъемных и транспортных механизмов;
3.9.2. знает виды и технологические процессы ремонта оборудования, правила безопасности при его обслуживании, методы организации ремонтно-монтажных работ в пределах бригады или цеха;
3.9.3. знает основы технологии и принципиальные схемы автоматизации производства, заводские коммуникации;
3.9.4. взаимодействует со специалистами смежных профилей, владеет междисциплинарным подходом при решении производственных проблем;
3.9.5. читает и графически выполняет схемы технологического оборудования и аппаратов, в том числе с применением компьютерных программ;
3.9.6. работает с нормативно–правовой и технической документацией: приказами, распоряжениями, ГОСТами, техническими паспортами технологического оборудования, справочной литературой, технологическим регламентом, производственными инструкциями;
3.9.7. осуществляет контроль за соблюдением правил и норм техники безопасности, промышленной санитарии и экологической безопасности при эксплуатации и ремонте технологического оборудования;
3.9.8. организовывает работу подчиненного ему персонала и осуществляет техническое руководство по эксплуатации, ремонту и монтажу машин и оборудования;
3.9.9. составляет графики ремонта оборудования, дефектные ведомости в соответствии с положением о планово-предупредительном ремонте;
3.9.10. производит необходимые механические и технологические расчеты;
3.9.11. выполняет обязанности слесаря по ремонту оборудования в соответствие с полученной рабочей профессией.
Приложение 158
к приказу Министра образования
и науки Республики Казахстан
от 24 апреля 2013 года № 150
ТИПОВОЙ УЧЕБНЫЙ ПЛАН
технического и профессионального образования
Код и профиль образования: 0900000 - Энергетика
Специальность: 0903000 – Электроэнергетика (по отраслям)
Квалификация: 090301 3 - Техник-энергетик
Форма обучения: очная
Нормативный срок обучения: 3 года 10 месяцев
на базе основного среднего образования
План учебного процесса
Индекс циклов и дисциплин
Наименование циклов и дисциплин
Форма контроля
Объем учебного времени (час)
Распределение по семестрам*
Всего
из них
теоретические занятия
лабораторно-практические занятия
курсовой проект (работа)
экзамен
зачет
количество контрольных работ
курсовой проект (работа)
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
ООД. 00
Общеобразовательные дисциплины
ООД. 01
Казахский язык и литература
+
2

102
ҚА. 00
- қорытынды аттестаттау:
84
ҚА. 00
- қорытынды аттестаттау:
дипломдық жобаны қорғау
72
КДДБ
- кәсіптік даярлық деңгейін бағалау және біліктілік беру
12
Міндетті оқытудың барлығы:
5760
К
Консультациялар (максимум)
Оқу жылына 100 сағаттан артық болмауы керек
Ф
Факультативтік сабақтар
Теориялық оқыту кезінде аптасына 4 сағаттан артық болмауы керек
Барлығы:
6588
Ескерту: ЖБП – жалпы білім беретін пәндер; ЖГП – жалпы гуманитарлық пәндер; ӘЭП – әлеуметтік-экономикалық пәндер; ЖКП – жалпы кәсіптік пәндер; АП – арнайы пәндер; БҰАП – білім беру ұйымының таңдауы бойынша пәндер; ӨО – өндірістік оқыту; КП – кәсіптік практика; АА – аралық аттестаттау; ҚА – қорытынды аттестаттау; КДДБ - кәсіптік даярлық деңгейін бағалау және біліктілік беру; К – консультациялар; Ф – факультативтік сабақтар.
*Семестр бойынша бөлу мамандықтың өзгешелігіне, аймақтық ерекшеліктеріне және тағы басқа байланысты өзгертіледі.
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2013 жылғы 24 сәуірдегі
№ 150 бұйрығына 159-қосымша
Үлгілік оқу жоспары
техникалық және кәсіптік білім
Білім коды мен бейіні: 0900000 – Энергетика
Мамандығы: 0903000 – Электрэнергетика (салалар бойынша)
Біліктілігі: 090301 3 – Техник-энергетик
Оқыту нысаны: күндізгі

102
ИА 00
- итоговая аттестация:
84
ИА 01
- итоговая аттестация:
- защита дипломного проекта
72
ИА 02 ОУППК
- оценка уровня профессиональной подготовленности и присвоение квалификации
12
Итого на обязательное обучение
5760
К
Консультации
Не более 100 часов на учебный год
Ф
Факультативные занятия
Не более 4-х часов в неделю в период теоретического обучения
Всего часов учебного времени:
6588
Примечание: ООД – общеобразовательные дисциплины; ОГД – общегуманитарные дисциплины; СЭД - социально-экономические дисциплины; ОПД – общепрофессиональные дисциплины; СД – специальные дисциплины; ДОО – дисциплины, определяемые организацией образования с учетом требований работодателей; ПО – производственное обучение; ПП – профессиональная практика; ПА – промежуточная аттестация; ИА – итоговая аттестация; ОУППК – оценка уровня профессиональной подготовленности и присвоение квалификации; К – консультации; Ф – факультативные занятия.
*Распределение по семестрам может изменяться в зависимости от форм обучения, специфики специальности, региональных особенностей и другие.
Приложение 159
к приказу Министра образования
и науки Республики Казахстан
от 24 апреля 2013 года № 150
ТИПОВОЙ УЧЕБНЫЙ ПЛАН
технического и профессионального образования
Код и профиль образования: 0900000 – Энергетика
Специальность: 0903000 – Электроэнергетика (по отраслям)
Квалификация: 090301 3 - Техник-энергетик
Форма обучения: очная

4320
К
Консультациялар
Оқу жылына 100 сағаттан артық болмауы керек
Ф
Факультативтік сабақтар
Теориялық оқыту кезінде аптасына 4 сағаттан артық болмауы керек
Оқу уақытының барлық сағат саны:
4960
Ескерту: ЖБП – жалпы білім беретін пәндер; ЖГП – жалпы гуманитарлық пәндер; ӘЭП – әлеуметтік-экономикалық пәндер; ЖКП – жалпы кәсіптік пәндер; АП – арнайы пәндер; БҰАП – білім беру ұйымының таңдауы бойынша пәндер; ӨО – өндірістік оқыту; КП – кәсіптік практика; АА – аралық аттестаттау; ҚА – қорытынды аттестаттау; КДДБ - кәсіптік даярлық деңгейін бағалау және біліктілік беру; К – консультациялар; Ф – факультативтік сабақтар.
*Семестр бойынша бөлу мамандықтың өзгешелігіне, аймақтық ерекшеліктеріне және тағы басқа байланысты өзгертіледі.
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2013 жылғы 24 сәуірдегі
№ 150 бұйрығына 160-қосымша
0903000 – Электрэнергетика (салалар бойынша) мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білім берудің үлгілік білім беретін оқу бағдарламалары
Пәндер циклі және кәсіптік практика бойынша білім беру бағдарламасының мазмұны (орта буын маманы)
Циклдің,
пәннің
индексі
Пәннің, практиканың атаулары және негізгі бөлімдері
Қалыптасатын білім, іскерліктер және дағдылар
Қалыптасатын
құзыреттердің коды
ЖБП 00
Жалпы білім беретін пәндер
ЖГП 00
Жалпы гуманитарлық пәндер
ЖГП 01
Кәсіби қазақ (орыс) тілі
кәсіптік тілдің рөлі: мамандық бойынша терминология; кәсіптік бағдарлы мәтіндерді оқу және аудару техникасы (сөздікпен); кәсіптік қарым-қатынас; мамандыққа бағытталған мәтіндер бойынша әңгіме, сұхбат құрастыру; іс жүргізу бойынша сөздікпен жұмыс істеу;
құжаттау және шаблондау мен стандарттауды құжаттармен қамтамасыз ету сұрақтары бойынша нормативтік-әдістемелік құжаттарды, құжаттарды шаблондаудан түсінік, әкімшілік-ұйымдық құжаттардың тізіміне кіретін құжаттарды құрудың ережелерін; офистік және құжаттамалық жұмыс негіздерін; техникалық құралдардың көмегімен құжаттау технологиясы.
Білімдер:
- мемлекеттік тілді және кәсіптік бағдарлы мәтіндерді (сөздікпен) оқып, аудару үшін қажетті лексикалық (1200-1400 лексикалық бірлік) және грамматикалық минимумды меңгеру;
- мемлекеттік тілде іс жүргізу; құжаттау қызметінің құрылымын, лауазымдық құрылымды, техникалық құралдардың көмегімен құжаттау технологиясы;
Іскерліктер:
- кәсіптік лексиканы сауатты пайдалану, өзінің кәсіптік іс-әрекетінде қазақ тілінен білімдерін пайдалану;
- әкімшілік-ұйымдық құжаттарды, мемлекеттік тілде қызметтік хат алысуды құрып, ресімдеу;
- келіп түскен сәттен іске ресімдеуге дейін құжаттармен жұмыс істеу;
- анықтама әдебиетпен жұмыс істеу;
БҚ 1,4,6
ЖГП 02
Кәсіби шетел тілі:
мамандық бойынша кәсіптік қарым-қатынас жасауға қажетті лексика-грамматикалық материалды;
сөйлесудің әртүрлі түрлері мен тілдік нысандарды (ауызша, жазбаша, монологтік, диалогтік);
кәсіптік бағдарлы мәтіндерді аудару техникасы.
Білімдер:
- кәсіптік қарым-қатынас жасауға қажетті мамандық бойынша лексика-грамматикалық материал;
Іскерліктер:
- тілдік іс-әрекет түрлерін және сөйлеу нысандарын ажырату (ауызша, жазбаша, монологтік, диалогтік);
БҚ 1,4,6
ЖГП 03
Қазақстан тарихы:
негізгі мектеп курсы бойынша білім алушылардың білім қорытындылары;
өзінің орнауында қазақ халқының тарихи және мәдени даму жолдары;
көшпенділердің өркениеті; көшпелі мемлекеттің пайда болу жолдары;
көшпенділердің рухани мәдениеті;
Қазақстанның Ресейге қосылуы алдында ішкі саяси жағдайы;
ұлт-азаттық көтерілістер мен қозғалыстар;
ХХғ басындағы саяси партиялар мен ағымдардың мәні;

4320
К
Консультации
Не более 100 часов на учебный год
Ф
Факультативные занятия
Не более 4-х часов в неделю в период теоретического обучения
Всего часов учебного времени:
4960
Примечание: ООД – общеобразовательные дисциплины; ОГД – общегуманитарные дисциплины; СЭД - социально-экономические дисциплины; ОПД – общепрофессиональные дисциплины; СД – специальные дисциплины; ДОО – дисциплины, определяемые организацией образования с учетом требований работодателей; ПО – производственное обучение; ПП – профессиональная практика; ПА – промежуточная аттестация; ИА – итоговая аттестация; ОУППК – оценка уровня профессиональной подготовленности и присвоение квалификации; К – консультации; Ф – факультативные занятия.
*Распределение по семестрам может изменяться в зависимости от форм обучения, специфики специальности, региональных особенностей и другие.
Приложение 160
к приказу Министра образования
и науки Республики Казахстан
от 24 апреля 2013 года № 150
Типовые образовательные учебные программы
технического и профессионального образования
по специальности: 0903000 – Электроэнергетика
(по отраслям)
Содержание образовательной программы по циклам дисциплин и
профессиональной практике (специалист среднего звена)
Индекс цикла (дисциплин)
Наименование и основные разделы дисциплины, практики
Формируемые знания, умения и навыки
Код формируемой компетенции
ООД 00
Общеобразовательные дисциплины
ОГД 00
Общие гуманитарные дисциплины
ОГД 01
Профессиональный казахский язык:
роль профессионального языка; терминология по специальности; техника чтения и перевода (со словарем) профессионально ориентированных текстов; профессиональное общение; составление рассказов, диалогов по текстам, ориентированным на специальность; работа со словарем по делопроизводству; нормативно-методические документы по документированию и вопросам обеспечения документами шаблонизации и стандартизации, объяснения с шаблонизации документов, правила составления документов, входящих в перечень административно-организационных документов; основы офисной и документационной работы; технология документирования с помощью технических средств.
знания:
- государственного языка и владение лексическим (1200-1400 лексических единиц) и грамматическим минимумом, необходимым для чтения и перевода (со словарем) текстов профессиональной направленности;
- делопроизводство на государственном языке; структуру службы документирования, должностную структуру, должностные обязанности, технологию документирования с помощью технических средств;
умения:
- грамотно использовать профессиональную лексику, применять знания казахского языка в своей профессиональной деятельности;
- составлять и оформлять административно-организационные документы, служебную переписку на государственном языке;
- работать с документами с момента их поступления до оформления дел;
- работать со справочной литературой.
БК 1, 4, 6
ОГД 02
Профессиональный иностранный язык:
лексико-грамматический материал по специальности, необходимый для профессионального общения;
различные виды речевой деятельности и формы речи (устной, письменной, монологической, диалогической);
техника перевода профессионально ориентированных текстов.
знания:
- лексико-грамматический материал по специальности, необходимый для профессионального общения;
умения:
- различать виды речевой деятельности и формы речи (устной, письменной, монологической, диалогической).
БК 1, 4,6
ОГД 03
История Казахстана:
обобщающие знания учащихся за курс основной школы;
пути исторического и культурного развития казахского народа в своем становлении;
цивилизация кочевников;
пути возникновения кочевого государства;
духовная культура кочевников;
внутриполитическое положение Казахстана накануне присоединения его к России, а также в составе Российской империи;
национально-освободительные восстания и движения;
сущность политических партий и течений в начале XXв;

ХХғ 20-30 жылдары Қазақстанның әлеуметтік-экономикалық, қоғамдық-саяси жағдайы;
Кеңес үкіметінің алғашқы жылдарында этнодемографиялық жағдайлар;
коммунистік партия және комсомол; қазақ диаспорасының құрылуы;
Ұлы Отан соғысында және соғыстан кейінгі кезеңде Қазақстанның рөлі;
50-80 жылдары Қазақстанның әлеуметтік-экономикалық, қоғамдық-саяси жағдайы;
Қазақстан КСРО-ның кризисі және құлауы кезеңінде;
Тәуелсіздік алған соң Қазақстан Республикасының саяси және қоғамдық өзгерістері.
Білімдер:
- Қазақстан тарихы;
- қазақ халқының қалыптасуы; көшпенді өркениетің пайдалану болуы;
- Ұлы Жібек жолын және оның тарихи маңызы;
- Қазақстанның Ресей құрамына қосылуы;
- ХVІІ-ХVІІІ ғ.ғ жоңғар шапқыншылығына қарсы тәуелсіздік үшін ұлт-азаттық күресі.
- ХХ ғ.ғ 20-80 жылдағы қозғалыстар мен көтерілістер;
- ХХ ғ 20-30 жылдары Қазақстан мәдениеті; қазақтардың бүкіләлемдік құрылтайы;
- Алматыдағы 1986 жылғы желтоқсан оқиғасы;
- тамыз бүлігі және оның құлауы; ҚР Мемлекеттік тәуелсіздігі;
Іскерліктер:
- қысқаша археологиялық әңгіме құру;
- көшпелі мал шаруашылығының пайда болу себептерін ашу;
- көтерілістердің құлау себептерін талдау;
- ЖЭС мәнін ашу, коллективтендіру;
- картамен жұмыс істеу;
- қазақ диаспорасының пайда болу себептерін ашу;
- Ұлы Отан соғысында және соғыстан кейінгі кезеңде Қазақстанның рөлін ашу.
БҚ 4,7
ЖГП 04
Дене тәрбиесі:
Маман дайындауда дене тәрбиесінің рөлі, оның салауатты өмір салтын қалыптастыру; дене тәрбиесінің әлеуметтік-экономикалық және психофизиологиялық негіздері; дене және спорттық өзін-өзі жетілдіру негіздері; кәсіптік-қолданбалы дене дайындығы.
Білімдер:
- дене тәрбиесінің әлеуметтік-экономикалық және психофизиологиялық негіздері;
- дене және спорттық өзін-өзі жетілдіру негіздері;
Іскерліктер:
- денсаулықты сақтап, нығайту үшін білімдерін қолдану.
БҚ 7
ӘЭП 00
Әлеуметтік-экономикалық пәндер
ӘЭП 01
Мәдениеттану:
мәдениеттану және оның қоғамдық өмірдегі рөлі;
мәдениетті зерттеудегі бағыттардың алуан түрлілігі;
мәдениет және өркениет; мәдениеттің орнауы; мәдениеттің конфуциан-даосистік түрі; мәдениеттің индо-буддалық түрі;
ислам мәдениті әлемі;
мәдениеттің христиандық түрі;
батыс еуропалық мәдениет және оның қазіргі әлемнің дамуына әсері;
африка мәденитінің ерекшелігі мен бірегейлігі; расизм проблемасы; көшпенді өркениеттің пайда болуы және бірегейлігі;
Орта ғасырдағы Қазақстан мәдениеті;

социально-экономическое, общественно-политическое положение Казахстана в 20-30 годы XXв;
этнодемографическое положение в первые годы Советской власти;
коммунистическая партия и комсомол; образование казахской диаспоры;
роль Казахстана в годы Великой Отечественной войны и в послевоенный период;
социально-экономическое, общественно-политическое положение Казахстана в 50-80 годы;
Казахстан в период кризиса и распада СССР;
политические и общественные изменения в Республике Казахстан после обретения независимости.
знания:
- история Казахстана
- формирование казахского народа; появление кочевой цивилизации;
- Великий Шелковый путь и его историческое значение;
- вхождение Казахстана в состав России;
- национально-освободительная борьба за независимость против джунгарских захватчиков в XVII-XVIII вв.
- выступления, движения и восстания в 20-80 годы XXвв.
- культура Казахстана 20-30 годы XX в.; всемирный курултай казахов; декабрьские события 1986 года Алматы;
- августовский путч и его провал; Государственную независимость РК;
умения:
- составлять краткий историко-археологический рассказ;
- раскрыть причины возникновения кочевого скотоводства; характеризовать первые государственные объединения; определять главные цели переселенческой политики;
- анализировать причины поражений восстаний;
- раскрывать суть НЭПа, коллективизации;
- характеризовать этнодемографическую ситуацию в 20-30 годы; репрессии и депортации;
- работать с картой;
- раскрывать причины возникновения казахской диаспоры;
- раскрыть роль Казахстана в Великой Отечественной войне и в послевоенный период.
БК 4,7
ОГД 04
Физическая культура:
роль физической культуры в подготовке специалиста, формирование его здорового образа жизни; социально-биологические и психофизиологические основы физической культуры; основы физического и спортивного самосовершенствования; профессионально-прикладная физическая подготовка.
знания:
- социально-биологические и психофизиологические основы физической культуры;
- основы физического и спортивного самосовершенствования;
умения:
- применять знания физической культуры для поддержания и укрепления здоровья.
БК 7
СЭД 00
Социально-экономические дисциплины
СЭД 01
Культурология:
культурология и ее роль в жизни общества; многообразность подходов в исследовании культуры; культура и цивилизация; становление культуры; конфуцианско-даосистский тип культуры;
индо-буддийский тип культуры; мир исламской культуры; христианский тип культуры; западноевропейская культура и ее влияние на развитие современного мира; особенность и уникальность африканской культуры;

17-19 ғасырдағы қазақтардың мәдени салттары;
қазіргі Қазақстанның мәдениеті;
Білімдер:
- негізгі ұғымдар;
- конфуцианство; даосизм ұғымдары; Қытай өнері; иероглификасы; пейзаж суреттері;
- индия мәдениетінің ерекшеліктері және оның негізгі жетістіктері.
- ислам; курайш ұғымдары; Мухаммед; Құран; Аллах; Мекке;
- христиан оқуларының негізгі принциптері және оның құндылық бағыттары;
- Франция мәдениеті; Ашель мәдениеті; проманьондар, галлалар, франктар, әдебиеті, философиясы;
- көшпенділердің өмір сүрулері мен құндылық жүйесі туралы;
- орта ғасыр кезеңінде қазақ этносының мәдени негізі туралы білімдерін қалыптастыру;
- түрік және араб мәдениетінің орта ғасырдағы Қазақстан мәдениетіне әсері туралы;
Іскерліктер:
- қытай мәдениетінің ерекшеліктерін ашу;
- мәдениеттану ұғымдарын еркін пайдалану;
- көшпенділердің материалдық және рухани мәдениет ерекшеліктерін көрсету, оның қоғамдық мәдениеттегі орнын көрсету.
БҚ 4,7
ӘЭП 02
Философия негіздері:
философия және оның қоғамдағы рөлі; философияның тарихи типтері; материя және сана; диалектика және оның альтернативасы; қоғамның философиялық ұғымы; таным теориясы; қоғамдық сана және оның нысандарының алуан түрлілігі; адам болмысы философия проблемалары ретінде; адам қоғамдық қарым-қатынастар объектісі және субъектісі ретінде.
Білімдер:
- негізгі философиялық ұғымдар: философияның негізгі сұрағы, диалектика, диалектика заңдары, сана, таным, болмыс;
- болмыстың жалпы сұрақтары, танымның жалпы сұрақтары, қоғамның өмір сүруі мен дамуы, адамның маңызды және жалпы проблемалары;
Іскерліктер:
- негізгі философиялық білімге еркін сүйене білу, сол немесе басқа сындарды сынау және дәлелдеу, ақиқаттың әртүрлі құбылыстары арасындағы өзара байланыс, қоршаған шындыққа қарама-қайшылықты талдау.
БҚ 4,7
ӘЭП 03
Экономика негіздері:
Мақсаттарды, негізгі ұғымдарды, функцияларды, мәнін, қағидаларын; жеке меншік нысандары мен түрлері, жеке меншікті басқару; жоспарлардың түрлері, олардың негізгі кезеңдері, мазмұны, стратегиялық жоспарлау; жоспарларды экономикалық негіздеу және болжам жасау әдістерін;
бизнес-жоспарлау; экономикалық талдау; тауарды халықтық тұтыну нарығының күйін және қызмет көрсетуді талдау; нарықтық инфрақұрылым.
Білімдер:
- экономикалық теорияның жалпы ережелері;
- елімізде және шетелдерде экономикалық жағдайлар;
- макро және микро экономика негіздері, салық, ақша-несиелік, әлеуметтік және инвестициялық саясат негіздері;
Іскерліктер:
- өзінің кәсіптік қызметіндегі ыңғайына қажетті экономикалық ақпаратты тауып, пайдалану.

проблема расизма; возникновение и уникальность кочевой цивилизации; культура Казахстана в период Средневековья; культурные традиции казахов в период 17-19 веков; культура современного Казахстана.
знания:
- основные понятия;
- понятия: конфуцианство; даосизм; искусство Китая; иероглифика; пейзажная живопись Китая;
- особенности индийской культуры и ее основные достижения.
- понятия: ислам; курайш; Мухаммед; Коран; Аллах; Мекка;
- основные принципы христианского учения и ценностные ориентации;
- культура Франции: Ашельская культура, проманьонцы, галлы, франки, литература, философия;
- образа жизни и системы ценностей кочевников;
- знания о культурном фундаменте казахского этноса в период средневековья;
- о влиянии тюркской и арабской культуры на средневековую культуру Казахстана;
умения:
- раскрыть особенности китайской культуры;
- свободно пользоваться понятиями культурологи;
- показать специфику материальной и духовной культуры кочевников, ее место в общественной культуре.
БК 4,7
СЭД 02
Основы философии:
философия и ее роль в обществе; исторические типы философии; материя и сознание; диалектика и ее альтернативы; философское понимание общества; теория познания; общественное сознание и многообразие его форм; бытие человека как проблема философии; человек как объект и субъект общественных отношений.
знания:
- основные философские понятия: материя, основной вопрос философии, диалектика, законы диалектики, сознание, познание, бытие;
- общие вопросы бытия, общие вопросы познания, функционирования и развития общества, общие и существенные проблемы человека;
умения:
- свободно оперировать основными философскими понятиями, обосновывать и подвергать критике те или иные суждения, раскрывать взаимосвязи между разнообразными явлениями действительности, анализировать противоречия окружающей реальности.
БК 4,7
СЭД 03
Основы экономики:
цели, основные понятия, функции, сущность, принципы; формы и виды собственности, управление собственностью; виды планов, их основные этапы, содержание, стратегическое планирование; методы экономического обоснования планов и разработки прогнозов; бизнес- планирование; экономический анализ; анализ со стояния рынка товаров народного потребления и услуг; рыночная инфраструктура.
знания:
- общие положения экономической теории;
- экономические ситуации в стране и за рубежом;
- основы макро- и микроэкономики, о налоговой, денежно- кредитной, социальной и инвестиционной политике;
умения:
- находить и использовать экономическую информацию, необходимую для ориентации в своей профессиональной деятельности.

БҚ 7,8
ӘЭП 04
Саясаттану және әлеуметтану негіздері:
саясаттану пәні; саясаттану білімінің құрылымы; саяси ойдың тарихы; билік адамдар арасындағы еркін қарым-қатынас ретінде; үкіметті заңды деп танушылық және қағидалары; саяси жүйе үкімет механизмі ретінде; саяси тәртіп; мемлекет саяси институт ретінде; саяси партиялар және партиялық жүйелер; саяси элита; саяси көшбасшылық; саяси идеологиялар; дүние жүзілік саяси процесс; Қазақстан Республикасының ішкі саяси стратегиясы; әлеуметтану ғылым ретінде; негізгі әлеуметтік ұғымдар.
Білімдер:
- негізгі саяси ұғымдар: билік, билік ресурстары, биліктің заңдылығы, саяси жүйе, саяси тәртіп, мемлекет, мемлекеттік басқару нысандары, мемлекеттік орналасу нысандары, саяси партиялар, партиялық жүйелер, саяси элита, саяси көшбасшылық, геосаясат;
- саяси ғылым пәні мен әдісін;
Іскерліктер:
- халықаралық саяси процестерді талдау, геосаяси жағдай, Қазақстанның қазіргі өмірде орны мен рөлі;
- саяси мәдениет дағдыларын меңгеру;
- күнделікті өмірде және кәсіптік іс-әрекетте саяси білімдерін қолдану.
БҚ 4,7
ӘЭП 05
Құқық негіздері:
Құқық, ұғым, жүйе қайнар көздері, Қазақстан Республикасының Конституциясы – құқықтық жүйе ядросы;
Адам құқығының жалпы қоғамдық декларациясы, тұлға, құқық, құқықтық мемлекет, заңдық жауапкершілік және оның түрлері, құқықтың негізгі салалары, Қазақстан Республикасының сот жүйесі, құқық қорғау органдары.
Білімдер:
- адам мен азаматтың құқықтары мен бостандықтары;
- оларды жүзеге асыру механизмдері;
- кәсіптік іс-әрекет саласында құқықтық және адамшылық-этикалық нормаларды білу;
Іскерліктер:
- маманның кәсіптік іс-әрекетін белгіленетін нормативтік-құқықтық құжаттарды пайдалана алу.
БҚ 4,6,7
ЖКП 00
Жалпы кәсіптік пәндер
ЖКП 01
Сызу:
Кіріспе, БТБА, МЖМБС, ұғымдары; сызбалардың графикалық
ресімделуі; сызба сызықтары; сызба форматтары; сызбаларда жазулар жазу; масштабтар; өлшемдер салу; графикалық редактордың көмегімен және қолмен тетіктердің контурларын жасау тәсілдері; техникалық сызу; сызбалар мен нобайларды орындаудың жалпы ережелері; графикалық белгілеулер; мамандық бойынша сұлбалар.
Білімдер:
- МЖМБС 2.303-68* бойынша сызықтар, МЖМБС 2.301
- 68* бойынша форматтар,
- МЖМБС 2.304-81 бойынша;
сызба шрифттері;
- МЖМБС 2.302-68 бойынша масштабтарды, МЖМБС 2.307-68* бойынша өлшемдерді салу ережелері, жанасу түрлері;
Іскерліктер:
- стандартты сақтай отырып, әртүрлі сызықтарды сызу;
- сызбаларда стандартты шрифтпен жазу;
- сызба масштабын анықтауды, берілген масштабта тетіктерді сыза алу;
- сызбада қарапайым нысандағы тетіктердің өлшемін жасау;
- әртүрлі жанасулар мен лекалды қисықтарды орындау.

БК 7,8
СЭД 04
Основы политологии и социологии:
предмет политологии; структура политологического знания; история политической мысли; власть как волевое отношение между людьми; легитимность и принципы власти; политическая система как механизм власти; политический режим; государство как политический институт; политические партии и партийные системы; политическая элита; политическое лидерство; политические идеологии; мировой политический процесс; внешнеполитическая стратегия Республики Казахстан; социология как наука; основные социологические понятия.
знания:
- основные политологические понятия: власть, ресурсы власти, легитимность власти, политическая система, политический режим, государство, формы государственного правления. Формы государственного устройства, политические партии, партийные системы. Политическая элита, политическое лидерство, геополитика;
- предмет и метод политической науки;
умения:
- анализировать международные политические процессы, геополитическую обстановку, место и роль Казахстана в современном мире;
- владеть навыками политической культуры;
- применять политологические знания в повседневной жизни и в профессиональной деятельности.
БК 4,7
СЭД 05
Основы права:
право, понятие, система, источники, Конституция Республика Казахстан – ядро правовой системы; Всеобщая декларация прав человека, личность, право, правовое государство, юридическая ответственность и ее виды, основные отрасли права, судебная система Республика Казахстан, правоохранительные органы.
знания:
- права и свободы человека и гражданина, механизмы их реализации;
- правовые и нравственно-этические нормы в сфере профессиональной деятельности;
умения:
- использовать нормативно- правовые документы, регламентирующие профессиональную деятельность специалиста.
БК 4,6,7
ОПД 00
Общие профессиональные дисциплины
ОПД 01
Черчение:
введение, понятие ЕСКД, ГОСТ; графическое оформление чертежей; линии чертежа; форматы чертежей; выполнение надписей на чертежах стандартным шрифтом с помощью графического редактора; масштабы; нанесение размеров; приемы выполнения контуров деталей вручную и с помощью графического редактора; техническое черчение; общие правила выполнения чертежей и эскизов; обозначения условные графические в схемах, схемы по специальности.
знания:
- линии по ГОСТ 2.303-68*, форматы по ГОСТ 2.301-68*;
- шрифты чертежные по ГОСТ 2.304-81;
- масштабы по ГОСТ 2.302-68, правила нанесения размеров по ГОСТ 2.307-68*;
умения:
- уметь вычерчивать различные линии с соблюдением стандарта;
- выполнять надписи на чертежах стандартным шрифтом с помощью графического редактора;
- определять масштаб чертежа, выполнять чертежи деталей в заданном масштабе вручную и с помощью графического редактора;
- читать технологические схемы по специальности

БҚ 4,7
ЖКП 02
Техникалық механика негіздері:
статика; статика аксиомалары, күш жүйелері, материалдар кедергісі; деформацияланған күйдің түрлері: созылу (сығылу), ығысу, айналдыру, тура иілу, күрделі деформация; беріктікке есептеу; механизмдер мен машиналардың тетіктері; механизмдер мен машиналардың кинематикалық сұлбаларын оқу және құру; әртүрлі беріліс буындарының негізгі өлшемін геометриялық есептеу.
Білімдер:
- статиканың негізгі ұғымдары, күштердің жазықтық жүйесі; күш моменттері, кинематика және динамика элементтері; машина тетіктерінің негіздері;
Іскерліктер:
- механикалық жүйелердің беріктігін есептеу;
- механизмнің қажетті түрін таңдау, механизмдер мен құралымдардың құрама бірліктерінің конструкциялық ерекшеліктерін таңдау.
БҚ 3,7
ЖКП 03
Электротехника негіздері:
Электр өрісі. Тұрақты ток электр тізбегі. Электрмагнетизм. Электрлік өлшемдер. Тұрақты токтың бір фазалы электр тізбектері. Үш фазалы электр тізбектері. Трансформаторлар. Айнымалы және тұрақты ток электр машиналары. Электр энергиясын беру, тарату. Электронды жартылай өткізгіш аппаратура.
Білімдер:
- электр сыйымдылықты есептеу әдістері; электр шамалардың өлшем бірліктері;
- Ом және Кирхгоф заңдары;
- магниттік өрістің сипаттамалары;
- электр өлшеу аспаптарының құрылғысы;
- тұрақты токтың бір фазалы электр тізбектерін есептеу әдістері;
- айнымалы токтың бір фазалы электр тізбектерін есептеу әдістері;
- трансформаторлардың белгіленуі, құрылғысы, жұмыс режимі, түрлері;
- үш фазалы асинхронды қозғалтқыштардың құрылғысы, негізгі сипаттамалары;
- тұрақты ток машиналарының құрылғысы;
Іскерліктер:
- өлшеу аспаптарын пайдалану, электр тізбектерін есептеу;
- электрлік және магниттік тізбектердің тогын, кернеуін, қуатын, кедергісін өлшеуді;
- тұрақты ток электр тізбегінің әртүрлі элементтерімен сұлба құру;
- векторлық диаграммаларды құру;
- үш фазалы электр тізбектерінің сұлбаларын құру;
- коэффициенттерді анықтау, жұмыс режимдерін ауыстыру;
- үш фазалы асинхронды қозғалтқышты қосу;
- тұрақты ток машинасын іске қосу;
дағдылар:
- электр сыйымдылықты есептеу;
- СИ жүйесіне электрлік және магниттік өріс шамаларының өлшем бірліктерін ауыстыру;
- электр өлшеу аспаптарының бөлу құнын анықтау;
- айнымалы токтың үш фазалы электр тізбектерін оқу;
- трансформаторлардың техникалық паспорттарымен жұмыс істеу;
БҚ 1,2,3
КҚ 3.3. 1
ЖКП 04
Метрология, стандарттау және өлшеу құралдары:
Метрология негіздері: негізгі ұғымдар мен анықтамаларды; өлшеу құралдарын және олардың негізгі сипаттамаларын; ГСП өлшеу түрлендіргіштері: алғашқы өлшеу түрлендіргіштері; электр өлшеу тізбектері, ГСП дабыл түрлендіргіштері; электр өлшеу аспаптары және электрлік өлшемдер; кеңейту термометрлері; кедергі термотүрлендіргіштері; термоэлектрлік түрлендіргіштер; пирометрлер; екінші реттік түрлендіргіш аспаптары; қысымды және қысым айырымын өлшеу аспаптары: сұйықтық аспаптары; серіппелі аспаптар; мембраналы аспаптар; сильфонды аспаптар; деформациялық шкаласыз аспаптар және қашықтықтан беріліс түрлері; заттың мөлшері мен шығынын өлшеу; қысымның айнымалы айырым әдісімен шығынды өлшеу; жылдамдық шығын өлшеуіштері және сауынтар; көлемді шығын өлшеуіштер; тахометриялық шығын өлшеуіштер; гидросатикалық және акустикалық деңгей өлшеуіштер; заттардың физика-химиялық қасиеттерін өлшеу аспаптары; тығыздық өлшеу аспаптары; тұтқырлық өлшеу аспаптары; сұйық ортаның электр өткізгіштігін өлшеу аспаптары; химиялық құрамын өлшеу аспаптары; деңгей өлшеу аспаптары: қалтқымалы және буекті деңгей өлшеуіштер; сыйымдылықты, кондуктометриялық және радиоактивті деңгей өлшеуіштер; ГСП ақпаратты бейнелеу құрылғылары: ұқсас көрсететін тіркеуші екінші реттік аспаптар; сандық көрсететін екінші реттік аспаптар; орталықтандырылған бақылау құралдары.
Білімдер:
- өлшеу құралдарының негізгі метрологиялық сипаттамалары;
- өлшеу құралдарының құрылымы;
- өнеркәсіптік аспаптардың және автоматтандыру құралдарының Мемлекеттік жүйесінің құрылымы, бірыңғайланған дабылдар;
- электр өлшеу аспаптар мен өлшеу тізбектерінің негізгі түрлері мен жұмыс принципі;
- электрлік өлшеу әдістемесін; өлшеу нәтижелерін талдау әдістемесі;
- электрлік емес шамаларды өлшеу үшін аспаптардың жұмыс принципі және негізгі түрлері;
- ГСП ұқсас және сандық аспаптардың негізгі түрлері мен жұмыс принципі;
- технологиялық процестердің әртүрлі параметрлерін өлшеу аспаптарының жинақылығы;
- орталықтандырылған бақылау жүйелерінің құрылымы;
Іскерліктер:
- өлшенетін шаманың ең дұрыс мәнін анықтау;
- әртүрлі физикалық шамаларды өлшеу үшін алғашқы өлшеу
түрлендіргіштерін таңдау;
- жинақты таңдау:
- термотүрлендіргіш – екіншілік аспап;
- термотүрлендіргіштердің статикалық сипаттамаларын алу және талдау;
- температураны өлшеу аспаптарын жұмысқа қосу;
- аспаптардың статикалық сипаттамаларын алу және талдау;
- дифманометрлерді іске қосу;
- газ талдау және сұйықтық талдау аспаптарының сипаттамаларын алу және талдау;
- екіншілік аспаптарды баптау;
дағдылар:
- аспаптармен жұмыс істеу;
БҚ 3
КҚ 3.3.1
ЖКП 05
Гидравлика және гидрожетек:
сұйықтықтың физикалық қасиеттері; гидростатика және гидродинамика негіздері; гидравликалық кедергілер; сұйықтықтың ағуы, құбыр бойымен және арналарда қозғалуы; электр станциялардың сорғылық жабдығы; сорғылар; гидроаппаратура; көлемді гидроқозғалтқыштар; гидравликалық кедергілер; көлемді гидрожетек; көлемді гидрожетекті реттеу; іздік гидрожетектер; гидрожелілер; ыдыстар және жұмыстық сұйықтықтар;
Білімдер:
- сұйықтың негізгі физикалық қасиеттері және олардың температура мен қысымға тәуелділігі;
- гидростатиканың негізгі теңдеуі, үздіксіздік теңдеуі және Бернулли теңдеуі;
- сұйықтық қозғалысының екі режимі; гидравликалық кедергілердің жіктелуі;
- сұйықтың қозғалысы кезінде бойымен ағын шығын анықтау;
- сығылу, жылдамдық және шығын коэффициентін анықтау, әртүрлі саптамалардың сапалық сипаттамасы мен олардың қолданылу саласы;
- қарапайым құбырды есептеу кезіндегі негізгі міндеттер;
Іскерліктер:
- сұйықтың физикалық қасиеттерін анықтау үшін кестелермен және формулалармен жұмыс істеу;
- ыдыстың түбі мен қабырғасына қысым күшін есептеу;
- гидравликалық үйкеліс коэффициентін және жергілікті кедергілер коэффициентін анықтау;
- аққан кезде шығынды және өту уақытын анықтау бойынша есептер шығару.
дағдылар:
- тұтқырлық өлшеуіштің көмегімен сұйықтықтың тұтқырлығын анықтау бойынша;
- Бернулли теңдеуін қолданып есептер шығару;
- сұйықтық қозғалысы режимін анықтау және арын шығынын анықтауға есептер шығару;
- әртүрлі салма типтерінің шығын коэффицентін анықтау;

БК 4,7
ОПД 02
Техническая механика:
статика; аксиомы статики, системы сил, сопротивление материалов; виды деформированного состояния: растяжение (сжатие), сдвиг, кручение, прямой изгиб, сложная деформация; расчет на прочность; детали механизмов и машин; чтение и составление кинематических схем механизмов и машин; геометрический расчет основных размеров звеньев передач различных видов.
знания:
- основные понятия статики, плоская система сил, моменты сил, элементы кинематики и динамики; основы сопротивления материалов, основы деталей машин;
умения:
- выполнять расчеты прочности механических систем;
- выбирать необходимый вид механизма, анализировать конструктивные особенности сборочных единиц механизмов и конструкций.
БК 3,7
ОПД 03
Основы электротехники:
Электрическое поле. Электрические цепи постоянного тока. Электромагнетизм. Электрические измерения. Однофазные электрические цепи переменного тока. Трехфазные электрические цепи. Трансформаторы. Электрические машины переменного и постоянного тока. Передача, распределение электроэнергии. Электронная полупроводниковая аппаратура
знания:
- методы расчета электрической емкости; единицы измерения электрических величин;
- законы Ома и Кирхгофа;
- характеристики магнитного поля;
- устройство электроизмерительных приборов;
- методы расчета однофазных электрических цепей переменного тока;
- методы расчета трехфазных электрических цепей переменного тока;
- назначение, устройство, режимы работы, виды трансформаторов;
- устройство, основные характеристики трехфазных асинхронных двигателей;
- устройство машин постоянного тока;
умения:
- пользоваться измерительными приборами, рассчитывать электрические цепи;
- измерять ток, напряжение, мощность, сопротивление электрической и магнитной цепей;
- собирать схемы с различными элементами электрической цепи переменного тока; снимать показания приборов;
- строить векторные диаграммы;
- собирать схемы трехфазных электрических цепей; определять коэффициенты, менять режимы работы;
- осуществлять пуск трехфазного асинхронного двигателя;
- осуществлять пуск машины постоянного тока.
навыки:
- расчет электрической емкости;
- перевод единиц измерения величин электрического и магнитного полей в систему СИ;
- определение цены деления электроизмерительных приборов;
- чтение однофазных и трехфазных электрических цепей переменного тока;
- работы с техническими паспортами трансформаторов;
БК 1,2,3
ПК 3.1.1
ОПД 04
Метрология, стандартизация и средства измерения:
основы метрологии: основные понятия и определения; средства измерения и их основные характеристики; измерительные преобразователи ГСП: первичные измерительные преобразователи; электрические измерительные цепи, преобразователи сигналов ГСП; электроизмерительные приборы и электрические измерения; термометры расширения; термопреобразователи сопротивления; термоэлектрические преобразователи; пирометры; вторичные приборы преобразователей; приборы измерения давления и перепада давления: жидкостные приборы; пружинные приборы; мембранные приборы; сильфонные приборы; деформационные бесшкальные приборы и виды дистанционной передачи; приборы измерения количества и расхода вещества: измерение расхода методом переменного перепада давления; скоростные расходомеры и счетчики; объемные расходомеры; тахометрические расходомеры; гидростатические и акустические уровнемеры; приборы измерения физико-химических свойств веществ: приборы измерения влажности и запыленности воздуха; приборы измерения плотности; приборы измерения вязкости; приборы измерения электропроводимости жидких сред; приборы измерения химического состава; приборы измерения уровня: поплавковые и буйковые уровнемеры; емкостные, кондуктометрические и радиоактивные уровнемеры; устройства отображения информации ГСП: аналоговые показывающие и регистрирующие вторичные приборы; цифровые показывающие вторичные приборы; средства централизованного контроля.
знания:
- основные метрологические характеристики средств измерения;
- структура средств измерения;
- структура Государственной системы промышленных приборов и средств автоматизации, унифицированные сигналы;
- основные виды и принципы действия электроизмерительных приборов и измерительных цепей;
- методика электрических измерений; методика анализов результатов измерений;
- основные виды и принципы действия приборов для измерения неэлектрических величин;
- основные виды и принципы действия аналоговых и цифровых приборов ГСП;
- комплектация приборов для измерения различных параметров технологических процессов;
- структура систем централизованного контроля;
умения:
- определять наиболее достоверное значение измеряемой величины;
- производить выбор первичного измерительного преобразователя для измерения различных физических величин;
- осуществлять выбор комплекта: термопреобразователь - вторичный прибор;
- снимать и анализировать статические характеристики термопреобразователей;
- включать приборы измерения температуры в работу;
- снимать и анализировать статические характеристики приборов; производить настройку приборов;
- включать дифманометры в работу;
- снимать и анализировать характеристики приборов газовогоанализа и анализа жидкостей;
- производить настройку вторичных приборов.
навыки:
- работа с приборами:
БК 3
ПК 3.1.1
ОПД 05
Гидравлика и гидропривод:
Физические свойства жидкости. Основы гидростатики и гидродинамики. Гидравлические сопротивления. Истечение жидкости и движение по трубопроводам и в каналах. Общие сведения о насосах. Насосное оборудование электростанций. Насосы.
Гидроаппаратура. Объемные гидродвигатели. Объемный гидропривод. Регулирование объемного гидропривода. Следящие гидроприводы. Гидролинии, емкости и рабочие жидкости.
знания:
- основные физические свойства жидкости и их зависимость от температуры и давления;
- основное уравнение гидростатики, уравнение неразрывности и уравнение Бернулли;
- два режима движения жидкости; классификацию гидравлических сопротивлений; определение потерь напора по длине при движении жидкости;
- определение коэффициента сжатия, скорости и расхода, качественные характеристики насадков различного вида и области их применения;
- основные задачи при расчете простого трубопровода.
умения:
- работать с таблицами и формулами для определения физических свойств жидкости;
- рассчитывать силу давления на дно и стенки сосудов;
- определять коэффициент гидравлического трения и коэффициенты местных сопротивлений;
- производить расчеты по определению расхода и времени опорожнения при истечении.
навыки:
- по определению вязкости жидкости с помощью вискозиметра;
- решение задач с применением уравнения Бернулли;
- определение режима движения жидкости и решения задач на определение потерь напора;
- определение коэффициента расхода различных типов насадков;

БҚ 1, 4
КҚ 3.3.1
ЖКП 06
Конструкциялық материалдар
металдардың құрылымы, қасиеттері және сынау тәсілдері; темірдің көміртекті қоспалары; қорытпалар күйінің диаграммасы; көміртекті болаттар және шойындар; болатты химия-термиялық өңдеу негіздері; қоспаланған болаттар және қорытпалар; түсті металл қорытпалары; металл емес конструкциялық материалдар; металдар мен қорытпаларды өңдеудің негізгі тәсілдері; рұқсаттар, қондырмалар және техникалық өлшеулер; металдарды өңдеу өндірісіндегі стандарттау және метрология; ГЭС гидромеханикалық жабдығының конструкциялық материалдары; электрдоғалы пісіру; газбен пісіру; термиялық кесу; электр станциялардың жабдығы мен құбырын монтаждау және жөндеу кезіндегі пісіру жұмыстары; автоматтық және жартылай автоматтық пісіру; негізгі гидромеханикалық жабдық көлемі, түрлері, бақылау мерзімі; ақауын табу әдістері және құралдары.
Білімдер:
- материалдардың негізгі сипаттамалары;
- кристалл тордың қасиеттері;
- кристалл тордың ақаулары;
- қорытпаның кристалдану температурасы, кесінді ережесі;
- салқындату кезінде қорытпалардағы аллотропиялық өлшеулер;
- белгіленуі және химиялық құрамы бойынша болаттар мен шойындардың жіктелуі;
- болаттар мен шойындарды таңбалау принципі, қолдану саласы;
- термиялық және химия-термиялық өңдеу мақсаттарын, белгіленуі, термиялық өңдеу түрлері және ХТӨ;
- коррозияның салдары, коррозиямен күресу әдістері;
- белгіленуі, құрамы бойынша қоспаланған болаттың жіктелуі, қоспаланған болатты таңбалау принципі, қолдану саласы;
- түсті металдарды таңбалау принципі, түсті металл қорытпаларының қолдану саласы;
- қысыммен өңдеу түрлері туралы: илемдеу, сүйрету, пресстеу, соғу, штамптау; қысыммен өңдеу жабдықтарының түрлерін; илемдеу бұйымдарының тұржиыны туралы;
- қысыммен өңдеу түрлерінің ерекшеліктері, артықшылықтары және кемшіліктері;
- дәнекерлеу технологиясы, дәнекердің халық шаруашылығында қолданылуы;
- өзара ауыстыру рұқсаттары мен орнату туралы;
- стандарттаудың негізгі мақсаттары мен міндеттері;
- материалдың қызмет ету мерзіміне қолайсыз факторлардың әсері;
- жылжығыштық табиғатты мен сатылары; релаксация; радиация;
радиациялық тұрақтылық туралы;
- гидромеханикалық жабдық материалдарына қойылатын талаптарды;
- әртүрлі құрылымды болаттардың, түсті металдардың, биметалдардың сипаттамалары;
- пісіру кезіндегі қауіпсіздік техникасы ережелері;
- пісіру аппаратына қойылатын талаптар;
- электрдоғалы пісірудің артықшылықтары;
Іскерліктер:
- материалдарды қасиеті мен белгіленуі бойынша жіктеу;
- диаграммамен жұмыс істеу, қорытпалардың күйі, қорытпа құрылымын анықтау, критикалық нүктелер;
- берілген қорытпа үшін ТӨ, ХТӨ түрлерін таңдау;
- коррозия түрлерін анықтау;
- болаттардың, түсті металдардың және олардың қорытпаларының маркаларын ашып оқу;
- материалды белгіленуі бойынша таңдау;
- өлшеу құралдарымен жұмыс істеу;
- өлшеудің мемлекеттік жүйесін пайдалану;
- әртүрлі жұмыс режимінде жылу техникалық жабдықтың тетіктері мен түйіндерінің болатын деформация түрлерін анықтау;

БК 1,4
ПК 3.1.1
ОПД 06
Конструкционные материалы:
Строение, свойства и способы испытания металлов. Сплавы железа с углеродом. Диаграмма состояния сплавов. Углеродистые стали и чугуны. Основы термической и химико- термической обработки стали. Легированные стали и сплавы. Сплавы цветных металлов. Неметаллические конструкционные материалы. Основные способы обработки металлов и сплавов. Допуски, посадки и технические измерения. Стандартизация и метрология в производстве обработке металлов. Конструкционные материалы гидромеханического оборудования ГЭС. Электродуговая сварка. Газовая сварка. Термическая резка. Сварочные работы при монтаже и ремонте оборудования и трубопроводов электростанций. Автоматическая и полуавтоматическая сварка. Объемы, виды, сроки контроля основного гидромеханического оборудования. Методы и средства дефектоскопии.
знания:
- основные характеристики материалов; свойства кристаллической решетки; дефекты кристаллической решетки;
- температуры кристаллизации сплавов, правила отрезков;
- аллотропические изменения в сплавах при охлаждении;
- классификацию сталей и чугунов по назначению и химическому составу;
- принцип маркировки сталей и чугунов, области применения;
- назначение, цель термической и химико-термической обработки, виды термообработки и ХТО;
- последствия коррозии, методы борьбы с коррозией;
- классификация легированной стали по назначению, по составу, принцип маркировки легированной стали, область применения;
- принцип маркировки цветных металлов, область применения сплавов цветных металлов;
- виды обработки давлением: прокатка, волочение, прессование, ковка, штамповка; виды оборудования для обработки давлением; сортамент прокатных изделий;
- особенности, достоинства и недостатки каждого вида обработки давлением;
- технология пайки, применение пайки в народном хозяйстве;
- допуски и посадки, взаимозаменяемость;
- основные цели и задачи стандартизации;
- влияние неблагоприятных факторов на срок службы материала;
- природа и стадии ползучести; релаксации; радиации; радиационной стойкости;
- требования к материалам гидромеханического оборудования;
- характеристики сталей различной структуры, цветных металлов, биметаллов;
- правила техники безопасности при сварке;
- требования к сварочному аппарату;
- преимущества электродуговой сварки;
умения:
- классифицировать материалы по назначению и свойствам;
- работать с диаграммой состояния сплавов, определять структуру сплава, критические точки;
- выбирать вид ТО, ХТО для заданного сплава;
- определять виды коррозии;
- расшифровывать марки сталей, цветных металлов и их сплавов;
- выбирать материал по назначению;
- работать с измерительными приборами и инструментами;
- пользоваться государственной системой измерений;
- определять виды возможной деформации деталей и узлов теплотехнического оборудования при различных режимах работы;

БҚ 1,7
КҚ 3.3.1
ЖКП 07
Компьютерлік технология негіздері:
Windows ОЖ; Microsoft Word мәтіндік редакторы; Ехсеl электронды кестесі; мәліметтер базасы; компьютерлік тораптар; Аuto Саd графикалық редакторы; курстық жобалауда ЭЕМ пайдалану; автоматтандырылған жұмыс орындары.
Білімдер:
- жоғары деңгей тілдерінде алгоритмдеу және бағдарламалау негіздері;
- компьютерді пайдаланушыға баптау;
- жүйедегі жұмыс;
- офистік бағдарламалармен жұмыс;
Іскерліктер:
- ОЖ орнықтыру;
- мәтінді формативтеу және түзету;
- кестелерді құру және түзету;
- ақпаратты алу және жіберу үшін локальды және басты торапты пайдалану;
- сызбаны құруды және түзетуді;
дағдылар:
- компьютерде жұмыс істеу.
БҚ 5,7
АП 00
Арнайы пәндер
АП 01
Гидроэнергетикалық қондырғылар:
Су ресурстарын кешенді пайдалану; гидроэнергетикалық қондырғылардың типтерін және су энергетиканы пайдалану қондырғылары мен сұлбалары; кешенді гидротүйіндер мен гидроэлектр станциялардың су шаруашылығы; ағысты жылдық және көп жылдық реттеуді есептеу; ГЭС жұмыс режимдері; параметрлерді дәлелдеу; ГЭС белгіленген қуатын таңдау; гидравликалық турбиналар; сорғылар; ГЭС электрлік бөлігі; қосымша жабдық; ГЭС құрылыстарының құрамы және құрастырылуы; деривациялық арналар; тунельдер, арынды бассейндер, теңестіргіш резервуарлар; турбиналық құбырлар; бьефтерде және арналарда орнықпаған режимдер; гидравликалық соққы; ГЭС ғимараттарының негізгі түрлері және құрастырылуы; ГЭС ғимараттарын жобалау және есептеу; сорғы станцияларының типтері және құрастырылуы; сорғы станциясының ғимараттарын жобалау және есептеу;
Білімдер:
- гидроэнергетиканың негізгі міндеттері;
- гидроэнергетикалық объектілердің қоршаған ортаға әсері;
- табиғатты қорғау шаралары;
- гидроэнергетикалық қондырғылардың типтері;
- гидроэлектр станцияның арынын анықтау;
- су энергетикасын пайдалану сұлбасы;
- ағысты реттеу түрлері;
- ағысты реттеудің есептік сұлбалары;
- электр станциялардың құрамы және олардың жылдамдығы
- ГЭС жұмыс режимі;
- энергожүйелер резервтерінің түрлері;
- ГЭС гидроэкономикалық көрсеткіштері;
- ГЭС және ГАЭС қуатын таңдау;
- турбиналардың негізгі жүйелерін және олардың қолдану саласы;
- турбиналардың негізгі параметрлері;
- турбинаның ПӘК есептеу;
- турбиналардың конструкциясы;
- турбиналарды автоматтық реттеу;
- сорғы жабдығы;
- ГЭС электрлік бөлігінің құрамы;
- гидрогенераторлардың типтері мен параматрлері;
- ГЭС гидроагрегаттарын құрастыру;
- трансформаторлардың типтері мен параметрлері;
- ГЭС қосымша жабдығы;
- ГЭС орнықпаған режимдері;
- гидравликалық соққы, гидравликалық соққыны азайту шаралары;
- станция ғимараттарының негізгі типтерін;
- станция ғимараттарын жайластырылуы;
- сорғы станциясының типтері мен құрастырылуы;
Іскерліктер:
- ГЭС арынын анықтау;
- энергоэкономикалық көрсеткіштерді есептеу;
- ГЭС қуатын таңдау;
- сорғы агрегаттарының және гидравликалық турбиналардың жұмыстық сипаттамаларын пайдалану;
- спиральді камераны гидравликалық есептеу;
- шапшаң жүру коэффициентін анықтау;
- турбинаның шығыны, ПӘК, қуатын анықтау;
- ГЭС орныққан қуатын таңдау;
дағдылар:
- ГЭС негізгі және қосымша жабдығын есептеу және таңдау;
КҚ 3.3.1
КҚ 3.3.9
КҚ 3.3.12
АП 02
Электр станциялары мен қосалқы станциялардың электржабдығы:

БК 1,7
ПК3.1.1
ОПД 07
Основы компьютерной технологии:
ОС Windows; Текстовый редактор Microsoft Word; Электронная таблица Excel; Базы данных; Компьютерные сети; Графический редактор AutoCad; использование ЭВМ в курсовом проектировании; автоматизированные рабочие места.
знания:
- основы алгоритмизации и программирования на языках высокого уровня;
- настройка компьютера на пользователя;
- работа в сети;
- работа с офисными программами;
умения:
- настраивать ОС;
- форматировать и редактировать текст;
- создавать и редактировать таблицы;
- использовать локальную и глобальную сети для получения и отправки информации;
- создавать и редактировать чертеж;
навыки:
- работы на компьютере.
БК 5,7
СД 00
Специальные дисциплины
СД 01
Гидроэнергетические установки:
комплексное использование водных ресурсов; типы гидроэнергетических установок и схемы использования водной энергии; водное хозяйство комплексных гидроузлов и гидроэлектростанций; расчеты годичного и многолетнего регулирования стока; режимы работы ГЭС; обоснование параметров; выбор установленной мощности ГЭС; гидравлические турбины; насосы; электрическая часть ГЭС; вспомогательное оборудование; состав и компоновка сооружений ГЭС; деривационные каналы; туннели, напорные бассейны, уравнительные резервуары; турбинные трубопроводы; неустановившиеся режимы в бьефах и каналах; гидравлический удар; основные типы и компоновка зданий ГЭС; проектирование и расчет зданий ГЭС; типы и компоновка насосных станций; проектирование и расчет зданий насосных станций.
знания:
- основные задачи гидроэнергетики;
- влияние гидроэнергетических объектов на окружающую среду;
- мероприятия по охране природы;
- типы гидроэнергетических установок;
- определение напоров гидроэлектростанции;
- схемы использования водной энергии;
- виды регулирования стока;
- расчетные схемы регулирования стока;
- состав электростанций и их маневренность;
- режимы работы ГЭС;
- виды резервов энергосистем;
- энергоэкономические показатели ГЭС;
- выбор мощности ГЭС и ГАЭС;
- основные системы турбин и область их применения;
- основные параметры турбин;
- расчет КПД турбины;
- конструкции гидротурбин;
- автоматическое регулирование турбин;
- насосное оборудование;
- состав электрической части ГЭС;
- типы и параметры гидрогенераторов;
- компоновка гидроагрегатов ГЭС;
- типы и параметры трансформаторов;
- вспомогательное оборудование ГЭС;
- неустановившиеся режимы ГЭС;
- гидравлический удар, мероприятия по уменьшению гидравлического удара;
- основные типы зданий станций;
- компоновка зданий станций;
- типы и компоновка насосных станций;
умения:
- определять напор ГЭС;
- рассчитывать энергоэкономические показатели;
- выбирать мощность ГЭС;
- пользоваться рабочими характеристиками насосных агрегатов и гидравлических турбин;
- выполнять гидравлический расчет спиральной камеры;
- определять коэффициент быстроходности;
- определять расход, КПД, мощность турбины;
- выбирать установленную мощность ГЭС.
навыки:
- расчета и выбора основного и вспомогательного оборудования ГЭС;
ПК 3.1.1,
ПК 3.1.9,
ПК 3.1.12
СД 02
Электрооборудование электрических станций и подстанций:

090301 3 – техник-энергетик
КҚ 3.1.1 Гидравликалық электр станцияларының гидромеханикалық жабдығына техникалық қызмет көрсетуді және пайдалануды жүзеге асыру;
КҚ 3.1.2 Гидравликалық электр станцияларының гидромеханикалық жабдығын пайдаланудың дұрыстығына бақылау жүргізу;
КҚ 3.1.3 Гидравликалық электр станцияларының гидромеханикалық жабдығының жұмысындағы ақаулықтар мен істен шығулардың себептерін анықтау, оларды жою;
КҚ 3.1.4 Гидравликалық электр станцияларының гидромеханикалық жабдығын пайдалану ережелері туралы нұсқаулық өткізу;
КҚ 3.1.5 Гидравликалық электр станцияларының гидромеханикалық жабдығын жөндеудің, жөндеуді ұйымдастырудың кестелері мен технологиялық карталарын құру;
КҚ 3.1.6 Гидравликалық электр станцияларының гидромеханикалық жабдығында жұмыс істеу кезінде қауіпсіздік техникасы бойынша ұйымдастырушылық және техникалық шараларды орындау;
КҚ 3.1.7 Электр тогынан зардап шеккенге алғашқы көмек көрсету;
КҚ 3.1.8 Өндірістік жарақаттану себептерін талдау;
КҚ 3.1.9 Жұмыс кестесіне сәйкес гидравликалық электр станцияларының гидромеханикалық жабдығын пайдалану және жұмысын бақылауды ұйымдастыру;
КҚ 3.1.10 Қауіпсіздік техникасы ережелерінің орындалуын бақылау;
КҚ 3.1.11 Жөндеу және монтаждық жұмыстардың сапасын бақылау;
КҚ 3.1.12 Өндірістік бөлімше қызметінің негізгі технико-экономикалық көрсеткіштерін есептеу;
КҚ 3.1.13 Өндірістік қызметтің тиімділігін бағалау;
КҚ 3.1.14 Гидромеханикалық жабдығын техникалық пайдалану, монтаждау, жөндеу және баптау бойынша техникалық құжаттаманы ресімдеу.
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2013 жылғы 24 сәуірдегі
№ 150 бұйрығына 161-қосымша
Үлгілік оқу жоспары
техникалық және кәсіптік білім
Білім коды мен бейіні: 0900000 – Энергетика
Мамандығы: 0907000 – Жылу техникалық жабдық және жылумен қамтамасыз ету жүйелері (түрлері бойынша)
Біліктілігі: 090701 2 - Жылу жүйелерінің жабдығын жөндеу слесарі
090702 2 - Қазандық және шаң дайындау цехтарын жөндеу слесарі
Оқыту нысаны: күндізгі
Нормативтік оқу мерзімі: 2 жыл 10 ай
негізгі орта білім базасында
Оқу процесінің жоспары
Циклдер
және
пәндердің
индексі
Циклдер және пәндердің атаулары
Бақылау түрі
Оқу уақытының көлемі (сағ)
Семестрлер
бойынша
бөлу*
емтихандар
сынақ
тар
бақылау жұмыстарының саны
курстық жоба(жұмыс)
Барлығы
олардың ішінде
теориялық сабақтар
зертханалық-практикалық сабақтар
курстық жоба (жұмыс)
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
ЖБП. 00
Жалпы білім беретін пәндер

090301 3 – Техник-энергетик
ПК3.1. 1 Осуществлять техническую эксплуатацию, монтаж и ремонт гидромеханического оборудования гидравлических электрических станций;
ПК3.1. 2 Вести контроль за правильностью эксплуатации гидромеханического оборудования гидравлических электрических станций;
ПК3.1.3 Выявлять причины неисправностей и отказов в работе гидромеханического оборудования гидравлических электрических станций, устранять их;
ПК3.1. 4 Проводить инструктаж о правилах эксплуатации гидромеханического оборудования гидравлических электрических станций;
ПК3.1.5 Составлять графики и технологические карты ремонтов, организации ремонта и монтажа гидромеханического оборудования гидравлических электрических станций;
ПК3.1.6 Выполнять организационные и технические мероприятия по технике безопасности при работах с гидромеханическим оборудованием электрических станций и сетей;
ПК3.1.7 Оказывать первую помощь пострадавшему от электрического тока;
ПК3.1.8 Анализировать причины производственного травматизма.
ПК3.1.9 Организовать контроль за работой и эксплуатацией гидромеханического оборудования гидравлических электрических станций в соответствии с графиками и режимами работы;
ПК3.1.10 Осуществлять контроль за выполнением правил техники безопасности;
ПК3.1.11 Осуществлять контроль качества ремонтных и монтажных работ;
ПК3.1.12 Рассчитывать основные технико-экономические показатели деятельности производственного подразделения;
ПК3.1.13 Оценивать эффективность производственной деятельности;
ПК3.1.14 Оформлять техническую документацию по технической эксплуатации, монтажу и ремонту гидромеханического оборудования;
Приложение 161
к приказу Министра образования
и науки Республики Казахстан
от 24 апреля 2013 года № 150
Типовой учебный план
технического и профессионального образования
Код и профиль образования: 0900000 – Энергетика
Специальность: 0907000 – Теплотехническое оборудование и системы
теплоснабжения (по видам)
Квалификации: 090701 2 - Слесарь по ремонту оборудования тепловых
сетей
090702 2 – Слесарь по ремонту оборудования котельных и
пылеприготовительных цехов
Форма обучения: очная
Нормативный срок обучения: 2 года 10 месяцев
на базе основного среднего образования
План учебного процесса
Индекс циклов и дисциплин
Наименование циклов и дисциплин
Форма контроля
Объем учебного времени (час)
Распределение по семестрам*
экзаменов
зачетов
количество контрольных работ
курсовой проект (работа)
Всего
из них
теоретические занятия
лабораторно-практические занятия
курсовой проект (работа)
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
ООД. 00
Общеобразовательные дисциплины

540
КП. 03
- технологиялық
684
АА 00
- Аралық аттестаттау
72
ҚА00
- Қорытынды аттестаттау:
42
ҚА01
- қорытынды аттестаттау:
30
ҚА02(КДДБ)
- кәсіптік даярлық деңгейін бағалау және біліктілік беру
12
Міндетті оқудың қорытындысы
4320
К
Консультациялар
Оқу жылында 100 сағаттан артық болмауы керек
Ф
Факультативтік сабақтар
Теориялық оқыту кезінде аптасына 4 сағаттан артық болмауы керек
Барлығы:
4960
Ескерту: ЖБП – жалпы білім беретін пәндер; ЖГП – жалпы гуманитарлық пәндер; ӘЭП – әлеуметтік-экономикалық пәндер; ЖКП – жалпы кәсіптік пәндер; АП – арнайы пәндер; БҰАП – білім беру ұйымдары анықтайтын пәндер; ӨО – өндірістік оқыту; КП – кәсіптік практика; АА – аралық аттестаттау; ҚА – қорытынды аттестаттау; КДДБ - кәсіптік даярлық деңгейін бағалау және біліктілік беру; К – консультациялар; Ф – факультативтік сабақтар.
*Семестр бойынша бөлу мамандықтың өзгешелігіне, аймақтық ерекшеліктеріне және тағы басқа байланысты өзгертіледі.
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2013 жылғы 24 сәуірдегі
№ 150 бұйрығына 162-қосымша
Үлгілік оқу жоспары
техникалық және кәсіптік білім
Білім коды мен бейіні: 0900000 – Энергетика
Мамандығы: 0907000 – Жылу техникалық жабдық және жылумен қамтамасыз ету жүйелері (түрлері бойынша)
Біліктілігі: 090701 2 - Жылу жүйелерінің жабдығын жөндеу слесарі
090702 2 - Қазандық және шаң дайындау цехтарын жөндеу слесарі
Оқыту нысаны: күндізгі
Нормативтік оқу мерзімі: 1 жыл 10 ай
жалпы орта білім базасында
Оқу процесінің жоспары
Циклдер
және
пәндердің
индексі
Циклдер және пәндердің атаулары
Бақылау түрі
Оқу уақытының көлемі (сағ)
Семестрлер
бойынша
бөлу*
емтихандар
сынақ
тар
бақылау жұмыстарының саны
курстық жоба (жұмыс)
Барлығы
олардың ішінде
теориялық сабақтар
зертханалық практикалық сабақтар
курстық жоба (жұмыс)
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
ЖГП. 00
Жалпы гуманитарлық пәндер
4
5

540
ПП. 03
- технологическая
684
ПА. 00
- промежуточная аттестация
72
ИА. 00
- итоговая аттестация
42
ИА. 00
- итоговая аттестация
30
ОУППК 00
- оценка уровня профессиональной подготовленности и присвоение квалификации
12
Итого на обязательное обучение:
4320
К
Консультации (максимум)
Не более 100 часов на учебный год
Ф
Факультативные занятия
Не более 4-х часов в неделю в период теоретического обучения
Всего часов учебного времени:
4960
Примечание: ООД – общеобразовательные дисциплины; ОГД – общегуманитарные дисциплины; СЭД - социально-экономические дисциплины; ОПД – общепрофессиональные дисциплины; СД – специальные дисциплины; ДОО – дисциплины, определяемые организацией образования с учетом требований работодателей;
ПО – производственное обучение; ПП – профессиональная практика; ПА – промежуточная аттестация; ИА – итоговая аттестация; ОУППК – оценка уровня профессиональной подготовленности и присвоение квалификации; К – консультации; Ф – факультативные занятия.
*Распределение по семестрам может изменяться в зависимости от форм обучения, специфики специальности, региональных особенностей и другие.
Приложение 162
к приказу Министра образования
и науки Республики Казахстан
от 24 апреля 2013 года № 150
Типовой учебный план
технического и профессионального образования
Код и профиль образования: 0900000 – Энергетика
Специальность: 0907000 – Теплотехническое оборудование и системы
теплоснабжения (по видам)
Квалификации: 090701 2 - Слесарь по ремонту оборудования тепловых
сетей
090702 2 – Слесарь по ремонту оборудования котельных и
пылеприготовительных цехов
Форма обучения: очная
Нормативный срок обучения: 1 год 10 месяцев
на базе общего среднего образования
План учебного процесса
Индекс циклов и дисциплин
Наименование циклов и дисциплин
Форма контроля
Объем учебного времени (час)
Распределение по семестрам*
экзаменов
зачетов
количество контрольных работ
курсовой проект (работа)
Всего
из них
теоретические занятия
лабораторно-практические занятия
курсовой проект (работа)
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
ОГД. 00
Общегуманитарные дисциплины
4
5

ХХғ 20-30 жылдары Қазақстанның әлеуметтік-экономикалық, қоғамдық-саяси жағдайы;
Кеңес үкіметінің алғашқы жылдарында этнодемографиялық жағдайлар;
коммунистік партия және комсомол; қазақ диаспорасының құрылуы;
Ұлы Отан соғысында және соғыстан кейінгі кезеңде Қазақстанның рөлі;
50-80 жылдары Қазақстанның әлеуметтік-экономикалық, қоғамдық-саяси жағдайы;
Қазақстан КСРО-ның күйреуі және құлауы кезеңінде;
Тәуелсіздік алған соң Қазақстан Республикасының саяси және қоғамдық өзгерістері.
Білімдер:
- Қазақстан тарихы;
- қазақ халқының қалыптасуы; көшпенді өркениетің пайда болуы;
- Ұлы Жібек жолын және оның тарихи маңызы;
- Қазақстанның Ресей құрамына қосылуы;
- ХVІІ-ХVІІІ ғ.ғ жоңғар шапқыншылығына қарсы тәуелсіздік үшін ұлт-азаттық күресі.
- ХХ ғ.ғ 20-80 жылдағы қозғалыстар мен көтерілістер;
- ХХ ғ 20-30 жылдары Қазақстан мәдениетін; қазақтардың бүкіләлемдік құрылтайы;
- Алматыдағы 1986 жылғы желтоқсан оқиғасы;
- тамыз бүлігі және оның құлауы;
- ҚР Мемлекеттік тәуелсіздігі;
Іскерліктер:
- қысқаша археологиялық әңгіме құру;
- көшпелі мал шаруашылығының пайда болу себептерін ашу;
- қөтерелістердің құлау себептерін талдау;
- ЖЭС мәнін ашуды, коллективтендіруді;
- картамен жұмыс істеу;
- қазақ даспорасының пайда болу себептерін ашу;
- Ұлы Отан соғысында және соғыстан кейінгі кезеңде Қазақстанның рөлін ашу.
БҚ 4,7
ЖГП 04
Дене тәрбиесі:
Маман дайындауда дене тәрбиесінің рөлі, оның салауатты өмір салтын қалыптастыру; дене тәрбиесінің әлеуметтік-экономикалық және психофизиологиялық негіздері; дене және спорттық өзін-өзі жетілдіру негіздері; кәсіптік-қолданбалы дене дайындығы.
Білімдер:
- дене тәрбиесінің әлеуметтік-экономикалық және психофизиологиялық негіздерін;
- дене және спорттық өзін-өзі жетілдіру негіздері;
Іскерліктер:
- денсаулықты сақтап, нығайту үшін біліктіліктерін қолдану.
БҚ 8
ЖКП 00
Жалпы кәсіптік пәндер
ЖКП 01
Сызу:
Кіріспе, ЕСКД, МЖМБС ұғымы; сызбаларды графикалық
ресімдеу; сызба сызықтары; сызба форматтары; графикалық редактордың көмегімен стандартты шрифтпен сызбаларда жазулар жазу; масштабтар; өлшемдер салу; қолмен және графикалық редактордың көмегімен тетіктердің контурларын орындау тәсілдері; проекциялық сызба және техникалық сурет салу; геометриялық денелердің аксонометриялық проекциялары; геометриялық денелердің толық қиылысуы; геометриялық денелердің өзара қиылысуы; проекциялық сызу; техникалық сызу; сызбалар мен нобайларды орындаудың жалпы ережелері; құрама сызба; берілістер; құрама сызбаларды оқу және детальдау; сұлбалардағы шартты, графикалық белгілеулер; мамандық бойынша сұлбалар.
Білімдер:
- МЖМБС 2.303-68* бойынша сызықтар, МЖМБС 2.301
- 68* бойынша форматтар,

социально-экономическое, общественно-политическое положение Казахстана в 20-30 годы XXв;
этнодемографическое положение в первые годы Советской власти;
коммунистическая партия и комсомол;
образование казахской диаспоры;
роль Казахстана в годы Великой Отечественной войны и в послевоенный период;
социально-экономическое, общественно-политическое положение Казахстана в 50-80 годы;
Казахстан в период кризиса и распада СССР;
политические и общественные изменения в Республике Казахстан после обретения независимости.
Знания:
- истории Казахстана;
- формирование казахского народа;
- появление кочевой цивилизации;
- Великий Шелковый путь и его историческое значение;
- вхождение Казахстана в состав России;
- национально-освободительная борьба за независимость против джунгарских захватчиков в XVII-XVIII вв.
- выступления, движения и восстания в 20-80 годы XXвв.
- культура Казахстана 20-30 годы XX в.;
- всемирный курултай казахов;
- декабрьские события 1986 года Алматы;
- августовский путч и его провал;
- Государственная независимость РК;
Умения
- составлять краткий историко-археологический рассказ;
- раскрыть причины возникновения кочевого скотоводства
- характеризовать первые государственные объединения;
- определять главные цели переселенческой политики;
- анализировать причины поражений восстаний;
- раскрывать суть НЭПа, коллективизации;
- работать с картой;
- раскрывать причины возникновения казахской диаспоры;
- раскрыть роль Казахстана в Великой Отечественной войне и в послевоенный период;
БК 4, 7
ОГД 04
Физическая культура:
роль физической культуры в подготовке специалиста, формирование его здорового образа жизни; социально-биологические и психофизиологические основы физической культуры; основы физического и спортивного самосовершенствования; профессионально-прикладная физическая подготовка.
знания:
- социально-биологические и психофизиологические основы физической культуры;
- основы физического и спортивного самосовершенствования;
Умения:
- применять знания физической культуры для поддержания и укрепления здоровья;
БК 8
ОПД 00
Общие профессиональные дисциплины
ОПД 01
Черчение:
введение, понятие ЕСКД, ГОСТ; графическое оформление чертежей; линии чертежа; форматы чертежей; выполнение надписей на чертежах стандартным шрифтом с помощью графического редактора; масштабы; нанесение размеров; приемы выполнения контуров деталей вручную и с помощью графического редактора; техническое черчение; общие правила выполнения чертежей и эскизов; обозначения условные графические в схемах, схемы по специальности.
знания:
- линии по ГОСТ 2.303-68*, форматы по ГОСТ 2.301-68*;

- МЖМБС 2.304-81 бойынша сызба шрифттер;
- МЖМБС 2.302-68 бойынша масштабтарды, МЖМБС 2.307-68* бойынша өлшемдерді салу ережелерін, жанасу түрлері; Іскерліктер:
- стандартты сақтай отырып, әртүрлі сызықтарды сызу;
- графикалық редактордың көмегімен стандартты шрифтпен сызбаларда стандартты шрифтпен жазу;
- қолмен және графикалық редактордың көмегімен сызба масштабын анықтауды, берілген масштабта тетіктерді сыза алу;
- сызбада қарапайым нысандағы тетіктердің өлшемін жасау;
- әртүрлі жанасулар мен лекалды қисықтарды орындау.
БҚ 3
БҚ 4
КҚ 2.1.5
ЖКП 02
Жылу техникасының теориялық негіздері:
техникалық термодинамиканың негізгі ережелері; газ заңдары. жылу сыйымдылық; идеал газдардың термодинамикалық процестері; идеал газдардың термодинамикалық процесстері; энтальпия; энтропия; газ циклдері; реал газдар; су буы және оның қасиеттері; су буының термодинамикалық процестері; бу турбиналық қондырғылардың циклдері; жылу алмастыру теориясының негізгі ережелері; жылу өткізгіштік; конвективті жылу алмасу; жылу беру; жылу алмастыру аппараттары.
Білімдер:
- техникалық термодинамика қасиеттері мен заңдары;
- бу мен судың негізгі термодинамикалық параметрлері;
- идеал және реал газдарды есептеу әдістері;
- жылу алмасу теориясының негізгі ережелері;
- бу турбиналық қондырғы циклдері;
Іскерліктер:
- hs-диаграммада су буының термодинамикалық процестерін құру;
- кесте бойынша су мен будың негізгі термодинамикалық параметрлерін анықтау.
БҚ 1,2,3, 6,7
ЖКП 03
Жылу энергетикасындағы конструкциялық материалдар:
Металдардың құрылымы, қасиеттері және сынау тәсілдері. Темірдің көміртекті қоспалары. Көміртекті болаттар мен шойындар. Болаттарды термиялық және химия-термиялық өңдеу. Қоспалы болат пен қорытпалар. Түсті металдар қорытпасы. Жылу энергетикалық қондырғылардың құралымдық материалдарының жұмыс шарттары. Электр доғалық дәнекерлеу. Газбен дәнекерлеу. Термиялық кесу. Электр станцияларының жылу энергетикалық жабдығы мен құбырларын монтаждап, жөндеу кезіндегі дәнекерлеу жұмыстары. Негізгі жылу энергетикалық жабдықты бақылау көлемі, түрлері, мерзімдері. Ақауын табу әдістері мен құралдары.
Білімдер:
- құралымдық және жылу оқшаулау материалдарының түрлері; құралымдық материалдардың механикалық, электрлік және басқа физика-химиялық қасиеттері;
- олардың құрылымын, алу тәсілдерін, қолданылу саласы;
Іскерліктер:
- әртүрлі жұмыс режимдерінде жылу техникалық жабдықтың түйіндері мен тетіктерінің деформацияға ұшырау мүмкіндіктерін анықтау;
- қазан жасауда қолданылатын материалдардың таңбаларын ашып оқу;
- анықтама әдебиетпен, диаграммамен жұмыс істеу;
- белгіленуі мен қолданылуы бойынша материалдарды анықтау.

- шрифты чертежные по ГОСТ 2.304-81;
- масштабы по ГОСТ 2.302-68, правила нанесения размеров по ГОСТ 2.307-68*;
Умения:
- уметь вычерчивать различные линии с соблюдением стандарта;
- выполнять надписи на чертежах стандартным шрифтом с помощью графического редактора;
- определять масштаб чертежа, выполнять чертежи деталей в заданном масштабе вручную и с помощью графического редактора;
- читать технологические схемы по специальности
БК 3
БК 4
ПК 2.1.5
ОПД 02
Теоретические основы теплотехники:
основные положения технической термодинамики; газовые законы; теплоемкость; законы термодинамики; термодинамические процессы идеальных газов; энтальпия; энтропия; газовые циклы; реальные газы; водяной пар и его свойства; термодинамические процессы водяного пара; циклы паротурбинных установок; основные положения теории теплообмена; теплопроводность; конвективный теплообмен; теплоотдача и теплопередача; теплообменные аппараты.
знания:
- свойства и законы технической термодинамики;
- основные термодинамические параметры пара и воды;
- методы расчета параметров идеальных и реальных газов;
- основные положения теории теплообмена;
- циклы паротурбинных установок;
Умения:
- строить термодинамические процессы водяного пара в hs- диаграмме;
- определять основные термодинамические параметры пара и воды по таблицам.
БК 1,2,3,6,7
ОПД 03
Конструкционные материалы в теплоэнергетике:
строение, свойства и способы испытания металлов; сплавы железа с углеродом; углеродистые стали и чугуны; основы термической и химико-термической обработки стали; легированные стали и сплавы; сплавы цветных металлов; условия работы конструкционных материалов теплоэнергетических установок; электродуговая сварка; газовая сварка; термическая резка; сварочные работы при монтаже и ремонте теплоэнергетического оборудования и трубопроводов электростанций; объемы, виды, сроки контроля основного теплоэнергетического оборудования; методы и средства дефектоскопии;
Знания:
- виды конструкционных и теплоизоляционных материалов; механические, электрические и другие физико-химические свойства конструкционных материалов;
- строение, способы получения, область применения конструкционных материалов;
Умения:
- определять виды возможной деформации деталей и узлов теплотехнического оборудования при различных режимах работы;
- расшифровать марки материалов, применяемых в котлостроении;
- работы со справочной литературой, с диаграммами;
- определять материалы по назначению и применению.

БҚ 1,2,3
ЖКП 04
Гидравлика және сорғылар:
сұйықтықтың физикалық қасиеттері; гидростатика және гидродинамика негіздері; гидравликалық кедергілер; сұйықтықтың ағуы, құбыр бойымен және арналарда қозғалуы; электр станциялардың сорғылық жабдығы; сорғылар; гидроаппаратура; көлемді гидроқозғалтқыштар; гидравликалық кедергілер; көлемді гидрожетек; көлемді гидрожетекті реттеу; іздік гидрожетектер; гидрожелілер; ыдыстар және жұмыстық сұйықтықтар;
Білімдер:
- сорғылық жабдыққа қойылатын талаптар;
- сорғылардың белгіленуі; олардың негізгі параметрлерін;
- қоректік, конденсаттық, тораптық, циркуляциялық және майлы сорғылардың типтері мен параметрлері;
Іскерліктер:
- аспаптың көрсеткіштері бойынша сорғының арынын анықтау;
- каталогтармен және техникалық құжаттармен жұмыс істеу.
БҚ
1,2,3,4
ЖКП 05
Компьютерлік технология негіздері:
Windows ОЖ; Мicrosoft word мәтіндік редакторы; ехсеl электронды кестесі; мәліметтер базасы; компьютерлік тораптар; аuto саd графикалық редакторы; курстық жобалауда ЭЕМ пайдалану; автоматтандырылған жұмыс орындары.
Білімдер:
- жоғары деңгей тілдерінде алгоритмдеу және бағдарламалау негіздері;
- компьютерді пайдаланушыға баптау;
- тораптағы жұмысты;
- офистік бағдарламалармен жұмыс;
Іскерліктер:
- ОЖ орнықтыру;
- мәтінді формативтеу және түзету;
- ақпаратты алу және жіберу үшін локальды және басты торапты пайдалану;
- сызбаны құру және түзету
БҚ 5
ЖКП 06
Өнеркәсіптік экология негіздері:
Экология міндеттері. қатты, сұйық және газ тәрізді ластанудың түзілуі; электр станцияларының және қазандық қондырғылардың қалдықтары, олардың қоршаған ортаға әсері; жылу электр станцияларында және қазандық қондырғыларда қатты заттарды ұстау; улы газ қалдықтарын азайту; зиянды қалдықтардың сейілуі; түтін құбырлары; ЖЭО және қазандық қондырғылардың ақаба сулары; ақаба суларды тазарту.
Білімдер:
- экология міндеттері;
- қазандық қондырғылардың қалдықтарын қоршаған ортаға әсері;
- улы газ қалдықтарын азайту әдістері;
- ақаба суды тазарту әдістері.
Іскерліктер:
- кәсіптік қызметте өнеркәсіптік экология негіздері бойынша теориялық білім алу;
БҚ 1,2,3,4
Біліктілік: 090701 2 – Жылу жүйелері жабдығын жөндеу слесарі
АП 00
Арнайы пәндер
АП 01
Жылумен жабдықтау жүйелерінің қазандық қондырғылары:
Отынның жіктелуі және оның техникалық сипаттамалары; қазандық қондырғылар туралы жалпы мәліметтер; оттық құрылғылар; арнайы қолданыстағы қазандық агрегаттар; бу қазандарының жайластырылуы, құралымы; қазанның су, бу өтетін жолы; су қыздыру қазандарының жайластырылуы мен құралымы; отын беру және қатты отынның шаңын дайындау; газмазутты қазандық қондырғылардың отын шаруашылығы; қазандық қондырғылардың газ-әуе жолы, кұлқож жою.
Білімдер:
- қазандық қондырғылардың белгіленуі;
- қазанның қызу бетінің жайластырылуы мен құралымы;

БК 1,2,3
ОПД 04
Гидравлика и насосы:
физические свойства жидкости; основы гидростатики и гидродинамики; гидравлические сопротивления; истечение жидкости и движение по трубопроводам и в каналах; общие сведения о насосах; насосное оборудование электростанций; насосы; гидроаппаратура; объемные гидродвигатели; объемный гидропривод; регулирование объемного гидропривода; следящие гидроприводы; гидролинии, емкости и рабочие жидкости;
Знания:
- требования, предъявляемые к насосному оборудованию; назначение насосов; их основные параметры;
- типы и параметры питательных, конденсатных, сетевых, циркуляционных и масляных насосов.
Умения:
- определять напор насоса по показаниям приборов;
- работать с каталогами и техническими паспортами;
БК 1,2,3,4
ОПД 05
Основы компьютерной технологии:
ОС Windows; текстовый редактор Microsoft Word; электронная таблица Excel; базы данных; компьютерные сети; графический редактор Autocad; использование ЭВМ в курсовом проектировании; автоматизированные рабочие места;
знания:
- основы алгоритмизации и программирования на языках высокого уровня;
- настройку компьютера на пользователя;
- работу в сети;
- работу с офисными программами;
Умения:
- настраивать ОС, форматировать и редактировать текст;
- создавать и редактировать таблицы;
- использовать локальную и глобальную сети для получения и отправки информации;
- создавать и редактировать чертеж;
БК 5
ОПД 06
Основы промышленной экологии:
задачи экологии; образование твердых, жидких и газообразных загрязнений; выбросы тепловых электростанций и котельных установок, их влияние на окружающую среду; улавливание твердых веществ на тепловых электростанциях и котельных установках; снижение выбросов токсичных газов; рассеивание вредных выбросов; дымовые трубы; сточные воды ТЭЦ и котельных установок; очистка сточных вод;
Знания:
- задачи экологии;
- влияние выбросов котельных установок на окружающую среду;
- методы снижения выбросов токсичных газов;
- методы очистки сточных вод;
Умения:
- применять теоретические знания по основам промышленной экологии в профессиональной деятельности;
БК 1,2,3,4
Квалификация: 090701 2 - Слесарь по ремонту оборудования тепловых сетей
СД 00
Специальные дисциплины
СД 01
Котельные установки систем теплоснабжения:
классификация топлива и его технические характеристики; общие сведения о котельных установках; топочные устройства; котельные агрегаты специального назначения; компоновка, конструкции паровых котлов; водопаровой тракт котла; компоновка и конструкция водогрейных котлов; топливоподача и пылеприготовление твердого топлива; топливное хозяйство газомазутных котельных установок; газовоздушный тракт котельных установок, золошлакоудаление;
Знания:
- назначение котельных установок;
- компоновка и конструкции поверхностей нагрева котла;

- МЖБС 3619-81 бойынша қазандардың типтері мен жіктелуі;
- арматура класын, арматура құралымын, оны орнату орнын;
- жылу беру жабдығының құрылғысы мен жұмыс қағидасын, отынның көмір үгіту сипаттамаларын, шаң дайындау жүйесінің жұмыс қағидасын, шаң жүйелерінің сұлбасы;
- газ әуе жолының сұлбасын және оның құралымдық элементтерін, жұмыс қағидасын, күл тұтқыштардың сипаттамалары;
Іскерліктер:
- сипаттама бойынша негізгі ағыстардың параметрлерін анықтау;
БҚ 7
БҚ 10
КҚ 2.1.3
КҚ 2.1.4
КҚ 2.1.11
АП 02
Жылу техникалық жабдық:
Рекуперативті және регенеративті жылу алмастыру аппараттары; үздіксіз жұмыс істейтін рекуперативті аппараттардың құралымы; кезеңмен жұмыс істейтін рекуперативті аппараттар; қыздыру беттері қабырғалы аппараттар; регенеративті аппараттар; конденсат аластатқыштар; араластырғыш типті жылу алмастыру аппараттары; араластырғыш жылу алмастырғыштардың құралымы; булау аппараттары және қондырғылары;
Білімдер:
- жылу алмастыру аппараттарының белгіленуі мен құралымы;
- қабырғалы жылу алмастырғыштардың типтерін, олардың қолданылуы;
- регенераторлардың типтері; регенаторларды рекуперативті жылу алмастырғыштармен салыстыру;
- олардың таңдалуын анықтайтын жылу алмастырғыштардың артықшылықтары мен кемшіліктері;
- конденсат аластатқыштың белгіленуі мен түрлері;
- конденсат аластатқыштарды орнату және пайдалану ережелері;
Іскерліктер:
- әртүрлі жылу алмастырғыштардың ерекшеліктері мен айырмашылықтарын айыра білу;
- жылу алмастырғыштардың типін таңдау;
- конденсат аластатқыштар типін таңдау;
БҚ 7,10
КҚ 2.1.5
КҚ 2.1.6
АП 03
Жылумен жабдықтау және жылыту:
Жылу энергиясын тұтынушылар; жылумен жабдықтау жүйелерін; топтық және жергілікті жылу қосалқы станциялары; жылуды жіберуді реттеу; жылу тораптарының құрылыстық механикалық құралымдары; жылу тораптарын және жылыту пункттерін пайдалану; ғимараттарды жылыту жүйелері туралы жалпы мәліметтер; жылыту жүйелерінің жылыту аспаптары; судың табиғи және жасанды циркуляциясымен сумен жылыту жүйелері;
Білімдер:
- жылумен жабдықтау көздері мен жүйелерінің жіктелуі, олардың ерекшеліктері, кемшіліктері мен қолданылу саласы;
- қосалқы станциялардың типтері, жылу қосалқы станцияларының жабдығы, абоненттік кірмелердің сұлбасы мен жайылуы, жергілікті және орталық жылу пункттері;
- жылу беруді реттеудің негізгі әдістерін және реттеу жүйлерінің құрылымы;
- төсем типтері, құрылыстық құралымдарды, жылу оқшауламасының алуан түрлілігі, механикалық жабдықты, жылу тораптарының конфигурация сұлбалары;
- жылумен жабдықтау жүйелері элементтерінің бүлінуінің негізгі түрлерін, жылумен жабдықтау жүйелерін жөндеу түрлері;
- жылу тораптарын және жылумен жабдықтау жүйелерін пайдалануға қабылдау ережелері;
- ғимараттарды жылытудың негізгі түрлерін және олардың қолдану мүмкіндігі;
- жылыту аспаптарының түрлерін және олардың техникалық сипаттамасы;
- орталықтан жылыту жүйелерінің түрлері;
- бумен жылыту жүйелері, олардың құрылғысы мен жабдығы;
Іскерліктер:
- трассаны таңдауды және жылу тораптарын төсеу тәсілдерін дұрыс жүзеге асыру, құбырлардың жабдығы мен жылулық оқшауламасы.

- типы и классификация котлов по ГОСТ 3619-81
- классы арматуры, конструкция арматуры, место ее установки;
- устройство и принцип работы оборудования топливоподачи, углеразмольные характеристики топлива, принцип работы систем пылеприготовления, схемы пылесистем;
- схемы газовоздушного тракта и его конструктивные элементы, принцип действия, основные характеристики золоуловителей;
Умения
- определять параметры основных потоков по характеристике оборудования;
- читать технологические схемы вспомогательных трактов котельного агрегата;
БК 7
БК 10
ПК 2.1.3
ПК 2.1.4
ПК 2.1.11
СД 02
Теплотехническое оборудование:
рекуперативные и регенеративные теплообменные аппараты; конструкция рекуперативных аппаратов непрерывного действия; рекуперативные аппараты периодического действия; аппараты с ребристыми поверхностями нагрева; регенеративные аппараты; конденсатоотводчики; теплообменные аппараты смешивающего типа; конструкции смесительных теплообменников; выпарные аппараты и установки;
Знания:
- назначение и конструкция теплообменных аппаратов;
- типы ребристых теплообменников, их применение;
- типы регенераторов; сравнение регенераторов с рекуперативными теплообменниками;
- достоинства и недостатки теплообменников, определяющие их выбор;
- назначение и виды конденсатоотводчиков;
- правила установки и эксплуатации конденсатоотводчиков;
Умения
- различать особенности и отличия разных видов теплообменников;
- выбрать тип теплообменника по назначению;
- выбирать тип конденсатоотводчиков;
БК 7,10
ПК 2.1.5
ПК 2.1.6
СД 03
Теплоснабжение и отопление:
потребители тепловой энергии; системы теплоснабжения; групповые и местные тепловые подстанции; регулирование отпуска теплоты; строительные механические конструкции тепловых сетей; эксплуатация тепловых сетей и тепловых пунктов; общие сведения о системах отопления зданий; отопительные приборы систем отопления; системы водяного отопления с естественной и искусственной циркуляцией воды;
Знания:
- классификация источников и систем теплоснабжения, их особенности, недостатки и область применения;
- типы подстанций, оборудование тепловых подстанций, схемы и компоновку абонентских вводов, местных и центральных тепловых пунктов;
- основные методы регулирования отпуска теплоты и структуру системы регулирования;
- типы прокладок, строительные конструкции, разновидности тепловой изоляции, механическое оборудование, схемы конфигурации тепловых сетей;
- основные виды повреждений элементов системы теплоснабжения, виды ремонтов систем теплоснабжения;
- правила приема в эксплуатацию тепловых сетей и систем теплоснабжения;
- основные виды отопления зданий и их возможное применение;
- виды отопительных приборов и их техническая характеристика;
- виды систем централизованного отопления;
- системы парового отопления, их устройство и оборудование;
Умения:
- правильно осуществлять выбор трассы и способов прокладки тепловых сетей, оборудования и тепловой изоляции трубопроводов;

КҚ 2.1.1
КҚ 2.1.12
АП 04
Жылу жүйелерінің жабдығын және құбырларын жөндеу:
«Мемлекеттік қалалық техникалық қадағалаудың жылу пайдалану қондырғылары мен жылу тораптарын техникалық пайдалану»; жылумен жабдықтау жүйелерін пайдалану ережелері; жылумен жабдықтау жүйелерін іске қосу; техникалық қызмет көрсету; жылу тораптарын коррозиядан қорғау; «Мемлекеттік қалалық техникалық қадағалаудың бу және ыстық су құбырларын қауіпсіз пайдалану мен құру ережелері» талаптарына сәйкес цехішілік құбырларға қойылатын талаптар; құбырлардың бүліну себептері; олардың сенімді жұмысын қамтамасыз ететін техникалық және ұйымдастырушылық шаралар; орталықтан жылыту жүйелерін пайдалану ережелері; жылу техникалық жабдықты жөндеу; жылу техникалық жабдықты жөндеу жұмыстарын ұйымдастыру; тораптық қыздырғыштарды жөндеу; тораптық және қоректік сорғыларды жөндеу; желдету, жылыту, ыстық сумен қамсыздандыру және газбен қамсыздандыру жүйлері жабдығын жөндеу; жылыту жүйелері мен құбырларын жөндеу; құбырлы арматураны жөндеу; оқшауламаны жөндеу;
Білімдер:
- жылу тораптарын пайдалануға қойылатын негізгі талаптар;
- орталықтан жылыту жүйелерін пайдалану ережелері;
- құбырлардың бүліну себептерін; олардың сенімділігін қамтамасыз ететін техникалық және ұйымдастырушылық шаралар;
- жөндеу түрлерін; жабдыққа алдын-алу қызмет көрсету; жөндеу графиктерін бекіту тәртібі;
- кәсіпорын күшімен және мамандандырылған кәсіпорындармен жөндеуді орындау;
- ауа өткізгіштердің элементтері, жылыту жүйелері;
- жабдық пен құбырлардың, құбырлы арматураны монтаждау және жөндеу технологиясы;
- жылулық оқшауламаны жөндеу;
Іскерліктер:
- құбырлар мен компенсаторлардың элементтерін жинауды; құбырлы арматураны тексеру;
КҚ 2.1.6
КҚ 2.1.11
АП 05
Жылу жүйелерінің жабдығын және құбырларын монтаждау:
Жылу техникалық жабдықты монтаждау; монтаждау-құрау жұмыстарына дайындау; ауаны жылыту, желдету және баптау, ыстық сумен қамсыздандыру жүйелерін монтаждау; жылу тораптары мен пункттерін монтаждау; жылу техникалық жабдықты баптау және сынау; баптау жұмыстарын ұйымдастыру; жылу техникалық жабдықты қосып баптау;
Білімдер:
- өндірістік жұмыстардың құрамы мен мазмұны;
- канаттар мен жүк көтеретін жабдық;
такелаждық жұмыстар кезіндегі қауіпсіздік техникасы ережелері;
- құбырлардың түржиынын, арматураны жалғау тәсілдерін, фланецтердің, бұрандалардың, төсемдердің түрлері;
- құбырларды жайластыру ережелері, оларды бекіту, тіректерді орнату;
- компенсатор түрлері, дәнекерлеу тәсілдері, жылу оқшауламасының түрлері, жылумен жабдықтау жүйелерін жуу әдістері; гидравликалық сынау түрлері, желдету жүйелерінің элементтері;
- объектіні монтаждауға дайындығын тексеру тәсілдері;
- сорғыларды, жылу алмастырғыштарды, бактарды монтаждау ерекшеліктері;
- жылу тораптарын төсеу типтері, компенсаторларды орнату ережелері;
Іскерліктер:
- канаттардың, стропылардың ақауларын табу, түйінді және сақиналы стропыларды ілгекке бекіту;
- гидропневматикалық жууды жүргізу;
- құбырлы арматураны ажырату;
- көлденеңдікке, тіктілікке және т.б құрастырылған түйіндер мен блоктарды тексеру;

ПК 2.1.1
ПК 2.1.12
СД 04
Ремонт оборудования и трубопроводов тепловых сетей:
основные требования, предъявляемые к эксплуатации тепловых сетей в соответствии с «Правилами технической эксплуатации теплоиспользующих установок и тепловых сетей Госгортехнадзора»; правила эксплуатации систем теплоснабжения; пуск систем теплоснабжения; техническое обслуживание; защита тепловых сетей от коррозии; требования, предъявляемые к внутрицеховым трубопроводам в соответствии с положениями «Правила устройства и безопасности эксплуатации трубопроводов пара и горячей воды Госгортехнадзора»;
причины повреждения трубопроводов; технические и организационные мероприятия, обеспечивающие их надежную работу; правила эксплуатации систем центрального отопления; ремонт теплотехнического оборудования; организация ремонтных работ теплотехнического оборудования; ремонт сетевых подогревателей; ремонт сетевых и подпиточных насов; ремонт оборудования систем вентиляции, отопления, горячего водоснабжения и газоснабжения; ремонт тепловых систем и трубопроводов; ремонт трубопроводной арматуры; ремонт изоляции;
Знания:
- основные требования, предъявляемые к эксплуатации тепловых сетей;
- правила эксплуатации систем центрального отопления;
- причины повреждения трубопроводов; технические и организационные мероприятия, обеспечивающие их надежную работу;
- виды ремонтов;
- профилактическое обслуживание оборудования; порядок утверждения графиков ремонта;
- выполнение ремонта силами предприятия и специализированными предприятиями;
- элементы воздуховодов, систем отопления, горячего водоснабжения; материалы для изготовления этих систем;
- технология монтажа и ремонта оборудования и труб, трубопроводной арматуры;
- ремонт тепловой изоляции;
Умения:
- собирать элементы трубопроводов и компенсаторов;
- выполнять ревизию трубопроводной арматуры;
ПК 2.1.6
ПК 2.1.11
СД 05
Монтаж оборудования и трубопроводов тепловых сетей:
монтаж теплотехнического оборудования; подготовка к монтажно-сборочным работам; монтаж систем отопления, вентиляции и кондиционирования воздуха, горячего водоснабжения; монтаж тепловых сетей и пунктов; наладка и испытание теплотехнического оборудования; организация наладочных работ; пусковая наладка теплотехнического оборудования;
Знания:
- состав и содержание производства работ;
- канаты и грузоподъемное оборудование;
- правила техники безопасности при такелажных работах;
- сортамент труб, способы соединения арматуры, виды фланцев, резьб, прокладок;
- правила размещения трубопроводов, их крепление, установку опор;
- виды компенсаторов, способы сварки, виды тепловой изоляции, методы промывки систем теплоснабжения, виды гидравлических испытаний, элементы систем вентиляции;
- способы проверки готовности объекта под монтаж,
- особенности монтажа насосов, теплообменников, баков;
- тип прокладки тепловых сетей, правила установки компенсаторов;
Умения:
- производить отбраковку канатов, строп, крепление на крюке петлевых и кольцевых стропов;
- производить разметку мест прокладки трубопроводов;
- производить гидропневматическую промывку;
- различать трубопроводную арматуру;
- производить проверку смонтированных узлов и блоков на горизонтальность, вертикальность и т.д.;

КҚ 2.1.1
КҚ 2.1.2
КҚ 2.1.5
КҚ 2.1.6
КҚ 2.1.11
КҚ 2.1.12
КҚ 2.1.13
КҚ 2.1.15
КҚ 2.1.16
АП 06
Сала экономикасы:
нарықтық қатынас жүйесіндегі сала кәсіпорыны; менеджмент; басқарудың негізгі қағидалары мен әдістері; маркетинг; сала кәсіпорынының өндірістік қорлары; сала кәсіпорынының капитал салымы мен капиталдық құрылысы; негізгі және көмекші өндіріс мекемесі; еңбекті ғылыми ұйымдастыру; сала кәсіпорынында техникалық нормалау негіздері; еңбек өндірісі; сала кәсіпорынында еңбек төлемін ұйымдастыру; нарықтық экономика жағдайларында Қазақстан Республикасының салық жүйесі; кәсіпорынның қаржылық іс-әрекетін банктік реттеу; сала кәсіпорынының өндірістік-шаруашылық әрекетті есепке алу және талдау негіздері.
Білімдер:
- өнеркәсіп және энергетика кәсіпорындары мен олардың құрылымдарын басқару негіздері;
- кәсіпорын мүлігінің құрамын, қозғалысын және есебі;
- мекеме және еңбек төлемі саласында кәсіпорындарды басқарудың экономикалық механизмінің жұмысы;
- өнеркәсіп пен энергетика кәсіпорнында есеп беру түрлері;
Іскерліктер:
- өзінің кәсіптік қызметінде бағдарлануға қажетті экономикалық ақпаратты табу және пайдалану;
БҚ 12
КҚ 2.1.2
АП 07
Еңбекті қорғау:
Еңбекті қорғау бойынша Қазақстан Республикасының заңнама негіздері; бақытсыз жағдайларды талдау; қауіпсіздік техникасы бойынша қызметшілермен жұмысты ұйымдастыру; қызметшілердің құқықтары мен міндеттері; аймаққа, орынжайларға, жұмыс орындарына, жабдыққа, құралдарға, айлабұйымдарға, биіктікте жұмыс істеу кезінде, жер асты құрылыстарында, резервуарларда, жылу алмастыру аппараттарында, құбырларда, айналмалы механизмдерді пайдаланып, жөндеу кезінде, жер жұмыстарын атқарғанда қауіпсіздік техникасы мен өрт қауіпсіздігі талаптары; электр қауіпсіздігі, өрт қауіпсіздігі негіздері; улану, күю және басқа жарақаттар кезіндегі дәрігерге дейінгі көмек;
Білімдер:
- жұмыс орнын, жұмыс аймағын анықтау;
- жабдықты куәландырудың тәртібі;
- құралды пайдалану ережелерін;
- ауырлықты қолмен ауыстыру нормалары;
- механизмдер мен айлабұйымдарды куәландыру және сынау мерзімдері;
- жұмыс істеушілердің арасында хабарласу сигналы, қорғаныс құралдары;
- ыдыстардың, құбырлардың түрлері мен категорияларын, тіркеу мерзімі, куәландыру, құбырларды сырлау, құбырлардағы жазулар;
- гидравликалық сынақ өткізу тәртібі;
- айналу механизмдерінің түрлері;
- жер, жылу оқшаулау және қаптау жұмыстарын орындау ережелері;
- жер, жылу оқшаулау және қаптау жұмыстары кезіндегі қорғаныс құралдары;
- электрмен жарақаттану түрлерін; электр тогымен жарақаттанудан қорғану шаралары;
- өртке қауіпті орынжайлардың жіктелуін;
өртке қарсы қорғаныс шаралары;
- өрт сөндіргіштердің құралымдары;
- күю, улану түрлері;
Іскерліктер:
- электр тогымен жарақаттану кезінде алғашқы көмек көрсету;
- қан кету, күю, жылу соққысын алу кезінде алғашқы көмек көрсету;

ПК 2.1.1
ПК 2.1.2
ПК 2.1.5
ПК 2.1.6
ПК 2.1.11
ПК 2.1.12
ПК 2.1.13
ПК 2.1.15
ПК 2.1.16
СД 06
Экономика отрасли:
предприятия отрасли в системе рыночных отношений; менеджмент; основные принципы и методы управления; маркетинг; производственные фонды предприятий отрасли; капитальные вложения и капитальное строительство предприятий отрасли; организация основного и вспомогательного производства; научная организация труда; основы технического нормирования на предприятиях отрасли; производительность труда; организация оплаты труда на предприятиях отрасли; налоговая система Республики Казахстан в условиях рыночной экономики; организация планирования на предприятиях отрасли;
Знания:
- основы управления предприятиями промышленности и энергетики и их структура;
- состав, движение и учет имущества предприятий;
- действие экономического механизма управления предприятиями в области организации и оплаты труда;
- виды учета и отчетности на предприятиях промышленности и энергетики;
Умения:
- находить и использовать экономическую информацию, необходимую для ориентации в своей профессиональной деятельности;
БК 12
ПК 2.1.2
СД 07
Охрана труда:
основы законодательства Республики Казахстан по охране труда; анализ несчастных случаев; организация работы с персоналом по технике безопасности; права и обязанности персонала; требования техники безопасности и пожарной безопасности к территории, помещениям, рабочим местам, оборудованию, инструменту, приспособлениям, при работах на высоте, в подземных сооружениях, резервуарах, в теплообменных аппаратах, трубопроводах, при эксплуатации и ремонте вращающихся механизмов, при земляных работах, теплоизоляционных и обмуровочных работах; основы электробезопасности, пожаробезопасности; до врачебная помощь при отравлениях, ожогах и других травмах;
Знания:
- определение рабочего места, рабочей зоны;
- порядок освидетельствования оборудования;
- правила пользования инструментом;
- нормы переноса тяжестей вручную;
- сроки освидетельствования и испытания механизмов и приспособлений;
- сигналы сообщения между работающими, защитные средства;
- виды и категории сосудов, трубопроводов, сроки регистрации, освидетельствования, окраска трубопроводов, надписи на трубопроводах;
- порядок проведения гидравлических испытаний;
- виды вращающихся механизмов;
- правила выполнения земляных, теплоизоляционных и обмуровочных работ;
- личные средства защиты при выполнении земляных, теплоизоляционных и обмуровочных работ;
- виды электротравм; основные меры защиты от поражения электрическим током;
- классификация пожароопасных помещений; меры противопожарной защиты;
- конструкции огнетушителей;
- виды ожогов, отравлений.
Умения:
- оказать первую помощь при поражении электрическим током;
- оказать первую помощь при кровотечениях, ожогах, тепловом ударе;

КҚ 2.1.12
Біліктілік: 090702 2 – Қазандық және шаң дайындау цехтары жабдығын жөндеу слесарі
АП 00
Арнайы пәндер
АП 01
Жылумен жабдықтау жүйелерінің қазандық қондырғылары:
Отынның жіктелуі және оның техникалық сипаттамалары; қатты, сұйық және газ тәрізді отынның жану негіздері; оттық құрылғылар; қызудың бу түзетін беттері; қызудың төмен температуралы беттерінің бу түрлендіргіштері; бу қазандарының қаңқасы, қаптамасы және гарнитурасы; бу қазандарының жайластырылуы, құралымы; су қыздыру қазандарының жайластырылуы мен құралымы; отын беру және қатты отынның шаңын дайындау; газмазутты қазандық қондырғылардың отын шаруашылығы; қазандық қондырғылардың газ-әуе жолы, күлқож жою.
Білімдер:
- отынның жіктелуі, түрлері;
- қазанның жіктелуі;
- қазандық қондырғылардың құралымы;
- бу және су қыздыру қазандарының жіктелуі;
- қазан агрегаттарының типтік өлшемдері мен параметрлері;
- оттық құрылғылардың жіктелуі;
- оттық құрылғылардың негізгі сипаттамалары; оттық қабаттары; ағаш қалдықтары мен торфтарын жағуға арналған оттық құрылғылар; технологиялық қондырғыларға арналған арнайы оттықтар;
- көмір шаңының қасиеттері мен сипаттамалары;
- шаң дайындау қондырғыларының шаң дайындау сұлбалары; диірменді құрылғылардың түрлері;
- дозалау және айыру құрылғыларының белгіленуі мен түрлері;
- жағу құрылғылары; сұйық және газ тәрізді отынды жағуға арналған шаң дайындау оттықтарының, жағу құрылғыларының жайластырылуы;
- көлденең циклондарды оттықтардың, құйынды оттықтардың, ағындары қиылысатын оттықтардың ерекшеліктері;
- тартымдық және үрлеу қондырғыларының белгіленуі мен түрлері;
- отын шаруашылығының жабдығын жайластырудың қағидалық сұлбасы;
- шаң дайындау жүйесі;
- мазутты жеткізу тәсілдері, сұйық отынды сақтау ережелері;
- мазутпен жабдықтау сұлбалары;
- мазут шаруашылығы жабдығының сипаттамалары;
- ұшқыш күлдің сипаттамалары; қож жою жүйелері;
Іскерліктер:
- жабдықтың сипаттамасы бойынша негізгі ағындардың параметрлерін анықтау;
- қазандық агрегаттың қосымша жолдарының технологиялық сұлбаларын оқу;
БҚ 7,10
КҚ 2.2.3
КҚ 2.2.5
КҚ 2.2.6
АП 02
Жылу техникалық жабдық:
Рекуперативті және регенеративті жылу алмастыру аппараттары; үздіксіз жұмыс істейтін рекуперативті аппараттардың құралымы; кезеңмен жұмыс істейтін рекуперативті аппараттар; қыздыру беттері қабырғалы аппараттар; регенеративті аппараттар; конденсат аластатқыштар;
Білімдер:
- жылу алмастыру аппараттарының белгіленуі мен құралымы;
- қабырғалы жылу алмастырғыштардың типтері, олардың қолданылуы;
- регенераторлардың типтері; регенаторларды рекуперативті жылу алмастырғыштармен салыстыру;
- олардың таңдалуын анықтайтын жылу алмастырғыштардың артықшылықтары мен кемшіліктері;
- конденсат аластатқыштың белгіленуі мен түрлері;
- конденсат аластатқыштарды орнату және пайдалану ережелері;
Іскерліктер:
- әртүрлі конденсат аластатқыштардың ерекшеліктері мен айырмашылықтарын айыра білу;
- конденсат аластатқыш типін белгіленуі бойынша таңдау;
- конденсат аластатқыштардың типін таңдау;

ПК 2.1.12
Квалификация: 090702 2 – Слесарь по ремонту оборудования котельных и пылеприготовительных цехов
СД 00
Специальные дисциплины
СД 01
Котельные установки систем теплоснабжения:
классификация топлива и его технические характеристики; основы горения твердого, жидкого и газообразного топлива; эффективность использования топлива; топочные устройства; парообразующие поверхности нагрева; пароперегреватели низкотемпературные поверхности нагрева, каркас, обмуровка и гарнитура паровых котлов; компоновка, конструкция паровых котлов; компоновка, конструкция водогрейных котлов; топливоподача и пылеприготовление твердого топлива; топливное хозяйство газомазутных котельных установок; газовоздушный тракт котельных установок, золошлакоудаление;
Знания:
- виды топлива, классификация топлива;
- классификации котельных;
- конструкция котельных установок;
- классификация паровых и водогрейных котлов;
- типоразмеры и параметры котлоагрегатов;
- классификация топочных устройств;
- основные характеристики топочных устройств; слоевых топок; топочных устройств для сжигания древесных отходов и торфа; специальных топок для технологических установок;
- свойства угольной пыли и ее характеристики;
- схемы пылеприготовления пылеприготовительных установок; виды мельничных устройств;
- назначение и виды дозировочных и сепарационных устройств;
- горелочные устройства; компоновки пылеугольных горелок, горелочных устройств для сжигания жидкого и газообразного топлива;
- особенности вихревых топок, топок с горизонтальными циклонами, топок с вертикальными циклонными предтопками, топок с пересекающимися струями;
- назначение и виды тяговых и дутьевых установок; - принципиальные схемы компоновки оборудования топливного хозяйства;
- системы топливоприготовления;
- способы доставки мазута, правила хранения жидкого топлива;
- схемы мазутоснабжения;
- характеристики оборудования мазутного хозяйства;
- характеристики летучей золы; системы шлакоудаления;
Умения:
- определять параметры основных потоков по характеристике оборудования;
- читать технологические схемы вспомогательных трактов котельного агрегата;
БК 7,10
ПК 2.2.3
ПК 2.2.5
ПК 2.2.6
СД 02
Теплотехническое оборудование:
рекуперативные и регенеративные теплообменные аппараты; конструкция рекуперативных аппаратов непрерывного действия; рекуперативные аппараты периодического действия; аппараты с ребристыми поверхностями нагрева; регенеративные аппараты; конденсатоотводчики;
Знания:
- назначение и конструкция теплообменных аппаратов;
- типы ребристых теплообменников, их применение;
- типы регенераторов; сравнение регенераторов с рекуперативными теплообменниками;
- достоинства и недостатки теплообменников, определяющие их выбор;
- назначение и виды конденсатоотводчиков;
- правила установки и эксплуатации конденсатоотводчиков;
Умения:
- различать особенности и отличия разных видов теплообменников;
- выбрать тип теплообменника по назначению;
- выбирать тип конденсатоотводчиков;

БҚ 7,10
КҚ 2.2.5
КҚ 2.2.6
АП 03
Жылумен жабдықтау және жылыту:
Жылу энергиясын тұтынушылар; жылумен жабдықтау жүйелерін; топтық және жергілікті жылу қосалқы станциялары; жылуды жіберуді реттеу; жылу тораптарының құрылыстық механикалық құралымдары; жылу тораптарын және жылыту пункттерін пайдалану; ғимараттарды жылыту жүйелері туралы жалпы мәліметтер; жылыту жүйелерінің жылыту аспаптары; судың табиғи және жасанды циркуляциясымен сумен жылыту жүйелері;
Білімдер:
- жылумен жабдықтау көздері мен жүйелерінің жіктелуі, олардың ерекшеліктері, кемшіліктері мен қолданылу саласы;
- қосалқы станциялардың типтері, жылу қосалқы станцияларының жабдығы, абоненттік кірмелердің сұлбасы мен жайылуы, жергілікті және орталық жылыту пункттері;
- төсем типтерін, құрылыстық құралымдар, жылу оқшауламасының алуан түрлілігі, механикалық жабдық, жылу тораптарының конфигурация сұлбалары;
Іскерліктер:
- пайда болған қосымша жабдықты пайдалану кезінде ақауларын анықтау;
- орта параметрлері бойынша жабдықтың жұмысы туралы талдау;
КҚ 2.2.1
КҚ 2.2.12
АП 04
Қазандық қондырғылардың жабдығын жөндеу:
Қазандық қондырғыларға қызмет көрсетуді ұйымдастыру және технологиялық көрсеткіштері; қазандық қондырғылардың қосымша жабдығына қызмет көрсету; жөндеу жұмыстарын ұйымдастыру;
қазандарды, су экономайзерлерін, ауа қыздырғыштарды ағымдағы және күрделі жөндеу кезінде орындалатын жұмыстардың көлемі; жөндеу жұмыстарына арналған материалдар; қазанның барабандарын, құбырлы жүйесін, арматурасын жөндеу; қазандықтың қосымша жабдығын: сүзгілерді, бактарды, деаэраторларды, қыздырғыштарды жөндеу; қыздыру аппараттарын жөндеу; тартып-үрлеу машиналарын жөндеу; ауа қыздырғыштарды жөндеу; шаң дайындау, диірмендердің, қоректік шаң жүйелерін жөндеу; қазандарды жөндеу кезіндегі қауіпсіздік техникасы;
Білімдер:
- қазан агрегаттары мен оның жабдығының техникалық параметрлері мен сипаттамалары;
- шаң алу, газды сору, ауа беру және түтінді газдарды тазартуға арналған жабдықтың құралымы, сұлбасы және белгіленуі;
- оттықтың, жанарғылардың құралымы мен белгіленуі; қыздыру беттерінің орналасуы; жұмыс режимдерін анықтайтын параметрлер;
Іскерліктер:
- қосымша жабдықты пайдалану кезінде пайда болатын ақаулылықтарды анықтау;
- жабдықтың жұмысы туралы орта параметрлері бойынша талдау;
БҚ 7,11
КҚ 2.2.1
КҚ 2.2.3
КҚ 2.2.4
КҚ 2.2.5
КҚ 2.2.11
КҚ 2.2.15
КҚ 2.2.16
АП 05
Қазандық қондырғылардың жабдығын монтаждау:
Өлшеу құралы және өлшеу техникасы; такелаж және жүк көтеру механизмдері; жабдықты монтаждауға дайындау және жұмыстарды ұйымдастыру; бу және су қыздыру қазандарын монтаждау; қазандардың қосымша механизмдерін монтаждау;
жылу техникалық жабдықты баптау және сынау; баптау жұмыстарын ұйымдастыру; жылу техникалық жабдықты қосып баптау; қазандық агрегаттарды жылу техникалық сынау және баптау; тартып-үрлеу машиналары мен газ-ауа жолдарын сынау және баптау; су дайындау және жылу оқшаулау жабдығын сынау және баптау;
Білімдер:
- қазан агрегаттарының тетіктері мен түйіндерін дайындау үшін қолданылатын болаттар;
- өлшеу құралдары туралы жалпы мәліметтерді, өлшеу техникасы;
- негізгі такелаждық жұмыстар;
- бу және су қыздыру қазандарын монтаждау технологиясы;
- қазанның қосымша механизмдерін монтаждау технологиясы;
- монтаждау жұмыстарын жасау кезіндегі қауіпсіздік техникасы ережелері;
- баптау жұмыстарын баптау;
Іскерліктер:
- жабдықтың сипаттамасы бойынша негізгі ағындардың параметрлерін анықтау;
- қазандық агрегаттың қосымша жолдарының технологиялық сұлбаларын оқу;
КҚ 2.2.1
КҚ 2.2.2
КҚ 2.2.5
КҚ 2.2.6
КҚ 2.2.11
КҚ 2.2.12
КҚ 2.2.13
КҚ 2.2.15
КҚ 2.2.16
АП 06
Сала экономикасы:
нарықтық қатынас жүйесіндегі сала кәсіпорыны; менеджмент; басқарудың негізгі қағидалары мен әдістері; маркетинг; сала кәсіпорынының өндірістік қорлары; сала кәсіпорынының капитал салымы мен капиталдық құрылысы; негізгі және көмекші өндіріс мекемесі; еңбекті ғылыми ұйымдастыру; сала кәсіпорынында техникалық нормалау негіздері; еңбек өнімділігі; сала кәсіпорынында еңбек төлемін ұйымдастыру; нарықтық экономика жағдайларында Қазақстан Республикасының салық жүйесі; сала кәсіпорынында жоспарлауды ұйымдастыру.
Білімдер:
- өнеркәсіп және энергетика кәсіпорындары мен олардың құрылымдарын басқару негіздері;
- кәсіпорын мүлігінің құрамын, қозғалысы және есебі;
- мекеме және еңбек төлемі саласында кәсіпорындарды басқарудың экономикалық механизмінің жұмысы;
- өнеркәсіп пен энергетика кәсіпорнында есеп беру түрлері;
Іскерліктер:
- өзінің кәсіптік қызметінде бағдарлануға қажетті экономикалық ақпаратты табу және пайдалану;
БҚ 11
КҚ 2.2.2
АП 07
Еңбекті қорғау:
Еңбекті қорғау бойынша Қазақстан Республикасының заңнама негіздері; бақытсыз жағдайларды талдау; қауіпсіздік техникасы бойынша қызметшілермен жұмысты ұйымдастыру; қызметшілердің құқықтары мен міндеттері; аймаққа, орынжайларға, жұмыс орындарына, жабдыққа, құралдарға, айлабұйымдарға, биіктікте жұмыс істеу кезінде, жер асты құрылыстарында, резервуарларда, жылу алмастыру аппаратарында, құбырларда, айналмалы механизмдерді пайдаланып, жөндеу кезінде, жер жұмыстарын атқарғанда қауіпсіздік техникасы мен өрт қауіпсіздігі талаптары; электр қауіпсіздігі, өрт қауіпсіздігі негіздері; улану, күю және басқа жарақаттар кезіндегі дәрігерге дейінгі көмек;
Білімдер:
- жұмыс орнын, жұмыс аймағын анықтау;
- жабдықты куәландырудың тәртібі;
- құралды пайдалану ережелері;
- ауырлықты қолмен ауыстыру нормалары;
- механизмдер мен айлабұйымдарды куәландыру және сынау мерзімдері;
- жұмыс істеушілердің арасында хабарласу сигналы, қорғаныс құралдары;
- ыдыстардың, құбырлардың түрлері мен категориялары, тіркеу мерзімі, куәландыру, құбырларды сырлау, құбырлардағы жазулар;
- гидравликалық сынақ өткізу тәртібі;
- айналу механизмдерінің түрлері;
- жер, жылу оқшаулау және қаптау жұмыстарын орындау ережелері;
- жер, жылу оқшаулау және қаптау жұмыстары кезіндегі қорғаныс құралдары;
- электрмен жарақаттану түрлері; электр тогымен жарақаттанудан қорғану шаралары;
- өртке қауіпті орынжайлардың жіктелуі; өртке қарсы қорғаныс шаралары;
- өрт сөндіргіштердің құралымдары;
- күю, улану түрлері;
Іскерліктер:
- электр тогымен жарақаттану кезінде алғашқы көмек көрсету;
- қан кету, күю, жылу соққысын алу кезінде алғашқы көмек көрсету;
КҚ 2.2.12
КҚ 2.2.13
ӨО және КП
Өндірістік оқыту және кәсіптік практика
ӨО 00
Өндірістік оқыту
КП 00
Кәсіптік практика
КП 01
Оқу практикасы
материалдарды слесарлы-механикалық өңдеу; қауіпсіздік техникасы және өндірістік санитария; технологиялық өлшеу негіздері; жазықтық таңбалау; материалдарды кесу; металдарды шабу; дайындамаларды түзеу және ию; егеулеу, бұрғылау; бұранда қию; тойтарма; қыру; үгу; мойынтіректерді қалайылау және құю; электрмен пісіру; қауіпсіздік техникасы және өндірістік санитария; доғалы электрмен пісіру; аппаратура және айлабұйымдар; токарлық және фрезерлік станоктарда материалдарды өңдеу;
Іскерліктер:
- бақылау-өлшеу аспаптарын пайдалану; слесарлық жұмыстарды жасау үшін құралдарды пайдалану;
- кесуді, шабуды, түзетуді, июді, тойтарманы, бұрғылауды орындау;
- металдарды және өзге конструкциялық материалдарды слесарлық өңдеудің негізгі тәсілдері;
- металл кесетін станоктарда жұмыс істегенде қауіпсіздік техникасы ережелерін қолдану;
Дағдылар:
- слесарлық құралмен жұмыс істеу;
КҚ 2.1.1;
2.1.2;
2.1.3;
2.1.4;
2.1.7;
2.1.8;
КҚ 2.2.1;
2.2.2;
2.2.3;
2.2.4;
2.2.7;
2.2.8;
КП 02
Оқу-өндірістік практика:
жылу техникалық жабдыққа қызмет көрсету және жөндеу; такелаждық жұмыстар; жөндеу-монтаждық жұмыстар; жаймаланатын қосылыстар; деталь ойықтарын пісіруге дайындау; құбырлардың фасонды бөліктерін дайындау; төсемдерді жасау; заглушкаларды алу және орнату; жабатын, реттейтін, сақтандыру арматурасын; вентильдерді жөндеу; сальникті компенсаторларды жөндеу; механикалық түйіндерді; ілінісу муфталарын; мойынтірек түйіндерін; болтты және бұрандамалы қосылыстарды; тойтарма қосылыстарды; ыдыстарды; кешендік жұмыстар: бу және су қыздыру қазандарының қызу беттерін жөндеу; аса қызған бу температурасын реттеу құрылғылары; құбырлы қыздырғыштарды жөндеу; қыздырғыштарды, ганитураларды және үрлеу аппараттарын жөндеу; айналмалы механизмдердің құрама бірліктерін жөндеу; тартып үрлеу механизмдерін жөндеу; қыздырғыштар мен жылу алмастырғыштарды жөндеу; желдету жүйесін жабдығын жөндеу; желдету, жылыту, ыстық сумен жабдықтау жүйелері жабдығын жөндеу; күл ұстау және күл жою жүйесі, шаң дайындау жүйесі жабдығын жөндеу;
Іскерліктер:
- бақылау-өлшеу аспаптарын пайдалану;
слесарлық жұмыстарды жасау үшін құралдарды пайдалану;
- төсемдерді, заглушкаларды жасау;
- біліктілікке сәйкес жылу техникалық жабдықты жөндеу;
- улану, күю, жылу соққысы болғанда және өзге жарақаттарда алғашқы көмек көрсету;
- көтеру-тиеу жұмыстарында қауіпсіздік шараларын пайдалану;
Дағдылар:
- слесарлық құралмен жұмыс істеу;
- практикада теориялық білімдерін пайдалану;
- бригадада жұмыс істеу;
КҚ 2.1.5;
2.1.6;
2.1.9;
2.1.10;
КҚ 2.2.5;
2.2.6;
2.2.9;
2.2.10;
КП 03
Технологиялық практика:
нақты жұмыс орындарындағы жұмыс; білім алушы лауазымында жылу техникалық жабдықты жөндеу; осы мамандық бойынша еңбектің озық әдістері мен жұмыс тәсілдерін, материалдарды, жылу және электр энергиясын, қосалқы бөлшектерді үнемді пайдалану әдістерін оқыту; еңбек өнімділігін арттыру жолдарын, жабдықтың тозуға төзімділігін арттыруды оқыту; жылу техникалық жабдықты жөндеу және техникалық қызмет көрсетуге құжаттарды рәсімдеу; материалдарды қорыту және оларды рәсімдеу;
Іскерліктер:
- металл кесетін станокта жұмыс істеу кезіндегі қауіпсіздік техникасы ережелерін қабылдау; тиеу-түсіру жұмыстарында қауіпсіздік шаралары;
- металдарды және өзге конструкциялық материалдарды слесарлық өңдеудің негізгі тәсілдерін қолдану; техникалық өлшеу негіздері; такелажды жұмыстардың тәсілдері және ережелері;
- жұмыс істеп тұрған өндіріс жағдайында жұмысты ұйымдастыру;
- жөндеу жұмыстарын жоспарлау;
- жылу техникалық жабдықты жөндеу;
Дағдылар:
- жабдықты жөндеу бойынша техникалық құжаттамамен жұмыс істеу;
- лауазымдық нұсқаулықтармен жұмыс істеу;
- бригадада жұмыс істеу;

БК 7,10
ПК 2.2.5
ПК 2.2.6
СД 03
Теплоснабжение и отопление:
потребители тепловой энергии; системы теплоснабжения; групповые и местные тепловые подстанции; регулирование отпуска теплоты; строительные механические конструкции тепловых сетей; эксплуатация тепловых сетей и тепловых пунктов; общие сведения о системах отопления зданий; отопительные приборы систем отопления; системы водяного отопления с естественной и искусственной циркуляцией воды;
Знания:
- классификация источников и систем теплоснабжения, их особенности, недостатки и область применения;
- типы подстанций, оборудование тепловых подстанций, схемы и компоновку абонентских вводов, местных и центральных тепловых пунктов;
- типы прокладок, строительные конструкции, разновидности тепловой изоляции, механическое оборудование, схемы конфигурации тепловых сетей.
Умения:
- определять дефекты вспомогательного оборудования, возникшие в период эксплуатации;
- судить о работе оборудования по параметрам сред;
ПК 2.2.1
ПК 2.2.12
СД 04
Ремонт оборудования котельных установок:
организация обслуживания и технологические показатели котельных установок; обслуживание вспомогательного оборудования котельной установки; организация ремонтных работ; объем работ, выполняемых при текущем и капитальном ремонте котлов, водяных экономайзеров, воздухонагревателей; материалы для ремонтных работ; ремонт барабанов, трубной системы котла, арматуры; ремонт вспомогательного оборудования котельной: фильтров, баков, деаэраторов, подогревателей; ремонт нагревательных аппаратов; ремонт тягодутьевых машин; ремонт воздухоподогревателей; ремонт системы пылеприготовления, мельниц, питательной пыли; ремонт насосов; техника безопасности при ремонте котлов;
Знания:
- технические параметры и характеристики котлоагрегата и его оборудования;
- конструкции, схемы и назначение оборудования для получения пыли, отсоса газов, подачи воздуха и очистки дымовых газов;
- конструкции и назначение топок, горелок; расположение поверхностей нагрева; параметры, определяющие режимы работы;
Умения:
- определять дефекты вспомогательного оборудования, возникшие в период эксплуатации;
- судить о работе оборудования по параметрам сред;
БК 7,11
ПК 2.2.1
ПК 2.2.3
ПК 2.2.4
ПК 2.2.5
ПК 2.2.11
ПК 2.2.15
ПК 2.2.16
СД 05
Монтаж оборудования котельных установок:
измерительный инструмент и техника измерений; такелаж и грузоподъемные механизмы; организация работ и подготовка оборудования к монтажу; монтаж паровых и водогрейных котлов; монтаж вспомогательных механизмов котлов;
наладка и испытание теплотехнического оборудования; организация наладочных работ; пусковая наладка теплотехнического оборудования; теплотехнические испытания и наладка котельных агрегатов; испытания и наладка тягодутьевых машин и газовоздушного тракта; испытание и наладка водоподготовительного и теплоизолированного оборудования;
Знания:
- стали, применяемые для изготовления деталей и узлов котлоагрегатов;
- общие сведения об измерительном инструменте, техника измерений;
- основные такелажные работы;
- технология монтажа паровых и водогрейных котлов;
- технология монтажа вспомогательных механизмов котлов;
- правила техники безопасности при производстве монтажных работ;
- назначение наладочных работ;
Умения:
- определять параметры основных потоков по характеристике оборудования;
- читать технологические схемы вспомогательных трактов котельного агрегата;
ПК 2.2.1
ПК 2.2.2
ПК 2.2.5
ПК 2.2.6
ПК 2.2.11
ПК 2.2.12
ПК 2.2.13
ПК 2.2.15
ПК 2.2.16
СД 06
Экономика отрасли:
предприятия отрасли в системе рыночных отношений; менеджмент; основные принципы и методы управления; маркетинг; производственные фонды предприятий отрасли; капитальные вложения и капитальное строительство предприятий отрасли; организация основного и вспомогательного производства; научная организация труда; основы технического нормирования на предприятиях отрасли; производительность труда; организация оплаты труда на предприятиях отрасли; налоговая система Республики Казахстан в условиях рыночной экономики; организация планирования на предприятиях отрасли;
Знания:
- основы управления предприятиями промышленности и энергетики и их структура;
- состав, движение и учет имущества предприятий;
- действие экономического механизма управления предприятиями в области организации и оплаты труда;
- виды учета и отчетности на предприятиях промышленности и энергетики;
Умения:
- находить и использовать экономическую информацию, необходимую для ориентации в своей профессиональной деятельности;
БК 11
ПК 2.2.2
СД 07
Охрана труда:
основы законодательства Республики Казахстан по охране труда; анализ несчастных случаев; организация работы с персоналом по технике безопасности; права и обязанности персонала; требования техники безопасности и пожарной безопасности к территории, помещениям, рабочим местам, оборудованию, инструменту, приспособлениям, при работах на высоте, в подземных сооружениях, резервуарах, в теплообменных аппаратах, трубопроводах, при эксплуатации и ремонте вращающихся механизмов, при земляных работах, теплоизоляционных и обмуровочных работах; основы электробезопасности, пожаробезопасности; до врачебная помощь при отравлениях, ожогах и других травмах;
Знания:
- определение рабочего места, рабочей зоны;
- порядок освидетельствования оборудования;
- правила пользования инструментом;
- нормы переноса тяжестей вручную;
- сроки освидетельствования и испытания механизмов и приспособлений;
- сигналы сообщения между работающими, защитные средства;
- виды и категории сосудов, трубопроводов, сроки регистрации, освидетельствования, окраска трубопроводов, надписи на трубопроводах;
- порядок проведения гидравлических испытаний;
- виды вращающихся механизмов;
- правила выполнения земляных, теплоизоляционных и обмуровочных работ;
- личные средства защиты при выполнении земляных, теплоизоляционных и обмуровочных работ;
- виды электротравм; основные меры защиты от поражения электрическим током;
- классификация пожароопасных помещений; меры противопожарной защиты;
- конструкции огнетушителей;
- виды ожогов, отравлений.
Умения:
- оказать первую помощь при поражении электрическим током;
- оказать первую помощь при кровотечениях, ожогах, тепловом ударе;
ПК 2.2.12
ПК 2.2.13
ПО и ПП
Производственное обучение и профессиональная практика
ПП 00
Профессиональная практика
ПП 01
Учебная практика:
слесарно-механическая обработка материалов; техника безопасности и промсанитария; основы технологических измерений; плоскостная разметка; разрезание материалов; рубка металлов; правка и гибка заготовок; опиливание сверление и зенкование; нарезание резьбы; клепка; шабрение; притирка; лужение и заливка подшипников; электросварка; техника безопасности и промсанитария; приемы дуговой электросварки; аппаратура и приспособления; обработка материалов на токарных и фрезерных станках;
Умения:
- пользоваться контрольно-измерительными приборами; инструментом для производства слесарных работ;
- выполнять резку, рубку правку, гибку, клепку, шабрение, сверление;
- применять основные приемы слесарной обработки металлов и иных конструкционных материалов;
- применять правила техники безопасности при работе на металлорежущих станках;
навыки:
- работы со слесарным инструментом;
ПК 2.1.1; 2.1.2; 2.1.3; 2.1.4; 2.1.7; 2.1.8;
ПК 2.2.1; 2.2.2; 2.2.3; 2.2.4; 2.2.7; 2.2.8;
ПП 02
Учебно-производственная:
техническое обслуживание и ремонт теплотехнического оборудования; такелажные работы; ремонтно-монтажные работы; вальцовочные соединения; подготовка кромок деталей под сварку; изготовление фасонных частей трубопроводов; изготовление прокладок; снятие и установка заглушек; ремонт арматуры: запорной, регулирующей, предохранительной; вентилей; ремонт сальниковых компенсаторов; механических узлов; муфт сцепления; подшипниковых узлов; болтовых и резьбовых соединений; заклепочных соединений; емкостей; комплексные работы:
ремонт поверхностей нагрева паровых и водогрейных котлов; ремонт барабанов и устройств регулирования температуры перегретого пара; ремонт трубчатых подогревателей; ремонт грелок, гарнитуры и обдувочных аппаратов; ремонт сборочных единиц вращающихся механизмов;
ремонт тягодутьевых механизмов; ремонт подогревателей и теплообменников; ремонт оборудования систем вентиляции, отопления, горячего водоснабжения и газоснабжения; ремонт оборудования систем золоулавливания и золоудаления, систем пылеприготовления;
Умения:
- пользоваться контрольно-измерительными приборами; инструментом для производства слесарных работ;
- изготавливать прокладки, заглушки;
- выполнять ремонт тепломеханического оборудования в соответствии с квалификацией;
- оказывать первую помощь пострадавшим при отравлениях, ожогах, тепловых ударах и других травмах.
- использовать меры безопасности при погрузочно-разгрузочных работах;
навыки:
- работы со слесарным инструментом;
- использования теоретических знаний на практике;
- работы в бригаде;
ПК 2.1.5; 2.1.6; 2.1.9; 2.1.10;
ПК 2.2.5; 2.2.6; 2.2.9; 2.2.10;
ПП 02
Технологическая практика: работа на конкретных рабочих местах, ремонт теплотехнического оборудования в должности ученика; изучение приемов производства работ и передовых методов труда по данной специальности, методов экономного расхода материалов, тепловой и электрической энергии, запасных частей; изучение путей повышения производительности труда, повышения износостойкости оборудования.
Умения:
- применять правила техники безопасности при работе на металлорежущих станках; меры безопасности при погрузочно-разгрузочных работах;
- применять основные приемы слесарной обработки металлов и иных конструкционных материалов; основы технических измерений; приемы электросварки; приемы и правила такелажных работ;
- организовать работы в условиях действующего производства;
- планирование ремонтных работ;
- проводить ремонт теплотехнического оборудования;
навыки:
- работы с технической документацией по ремонту оборудования;
- работы с должностными инструкциями;
- работы в бригаде.

КҚ 2.1.11;
2.1.12;
2.1.13;
2.1.14;
2.1.15;
2.1.16;
КҚ 2.2.11;
2.2.12;
2.2.13;
2.2.14;
2.2.15;
2.2.16;
Пәндердің циклдары және кәсіптік практика бойынша білім беру бағдарламаларының мазмұны (орта буын маманы)
Циклдің,
пәннің
индексі
Пәннің, практиканың атаулары және негізгі бөлімдері
Қалыптасатын білім, іскерліктер және дағдылар
Қалыптасатын
құзыреттердің
коды
ЖБП 00
Жалпы білім беретін пәндер
ЖГП 00
Жалпы гуманитарлық пәндер
ЖГП 01
Кәсіптік қазақ тілі
кәсіптік тілдің рөлі: мамандық бойынша терминология; кәсіптік бағдарлы мәтіндерді оқу және аудару техникасы (сөздікпен); кәсіптік қарым-қатынас; мамандыққа бағытталған мәтіндер бойынша әңгіме, сұхбат құрастыру; іс жүргізу бойынша сөздікпен жұмыс істеу; құжаттау және шаблондау мен стандарттауды құжаттармен қамтамасыз ету сұрақтары бойынша нормативтік-әдістемелік құжаттарды, құжаттарды шаблондаудан түсінік, әкімшілік-ұйымдық құжаттардың тізіміне кіретін құжаттарды құрудың ережелерін; офистік және құжаттамалық жұмыс негіздерін; техникалық құралдардың көмегімен құжаттау технологиясы.
Білімдер:
- мемлекеттік тілді және кәсіптік бағдарлы мәтіндерді (сөздікпен) оқып, аудару үшін қажетті лексикалық (1200-1400 лексикалық бірлік) және грамматикалық минимумды меңгеру;
- мемлекеттік тілде іс жүргізу;
- құжаттау қызметінің құрылымы, лауазымдық құрылымды, техникалық құралдардың көмегімен құжаттау технологиясы;
Іскерліктер:
- кәсіптік лексиканы сауатты пайдалану, өзінің кәсіптік іс-әрекетінде қазақ тілінен біліктіліктерін пайдалану;
- әкімшілік-ұйымдық құжаттарды, мемлекеттік тілде қызметтік хат алысуды құрып, ресімдеу;
- келіп түскен сәттен іске ресімдеуге дейін құжаттармен жұмыс істеу;
- анықтама әдебиетпен жұмыс істеу;
БҚ 1,2,4,6,7
ЖГП 02
Кәсіптік шетел тілі:
мамандық бойынша кәсіптік қарым-қатынас жасауға қажетті лексика-грамматикалық материалды;
сөйлесудің әртүрлі түрлері мен тілдік нысандарды (ауызша, жазбаша, монологтік, диалогтік);
кәсіптік бағдарлы мәтіндерді аудару техникасы.
Білімдер:
- кәсіптік қарым-қатынас жасауға қажетті мамандық бойынша лексика-грамматикалық материал;
Іскерліктер:
- тілдік іс-әрекет түрлерін және сөйлеу нысандарын ажырату (ауызша, жазбаша, монологтік, диалогтік);
БҚ 2,4,7
ЖГП 03
Қазақстан тарихы:
негізгі мектеп курсы бойынша оқушылардың білім қорытындылары;
өзінің орнауында қазақ халқының тарихи және мәдени даму жолдары;
көшпенділердің өркениеті; көшпелі мемлекеттің пайда болу жолдары;
көшпенділердің рухани мәдениті;
Қазақстанның Ресейге қосылуы алдында ішкі саяси жағдайы;
ұлт-азаттық көтерілістер мен қозғалыстар;
ХХғ басындағы саяси партиялар мен ағымдардың мәні;

ПК 2.1.11;
2.1.12;
2.1.13;
2.1.14;
2.1.15;
2.1.16;
ПК 2.2.11;
2.2.12;
2.2.13;
2.2.14;
2.2.15;
2.2.16;
Содержание образовательной программы по циклам дисциплин и
профессиональной практике (специалист среднего звена)
Индекс цикла (дисциплин)
Наименование и основные разделы дисциплины, практики
Формируемые знания, умения и навыки
Код формируемой компетенции
ООД 00
Общеобразовательные дисциплины
ОГД 00
Общие гуманитарные дисциплины
ОГД 01
Профессиональный казахский язык:
роль профессионального языка; терминология по специальности; техника чтения и перевода (со словарем) профессионально ориентированных текстов; профессиональное общение; составление рассказов, диалогов по текстам, ориентированным на специальность; работа со словарем по делопроизводству; нормативно-методические документы по документированию и вопросам обеспечения документами шаблонизации и стандартизации, объяснения с шаблонизации документов, правила составления документов, входящих в перечень административно-организационных документов; основы офисной и документационной работы; технология документирования с помощью технических средств.
Знания:
- государственный язык и владеть лексическим (1200-1400 лексических единиц) и грамматическим минимумом, необходимым для чтения и перевода (со словарем) текстов профессиональной направленности; делопроизводство на государственном языке; структура службы документирования, должностная структура, должностные обязанности, технология документирования с помощью технических средств;
Умения:
- грамотно использовать профессиональную лексику, применять знания казахского языка в своей профессиональной деятельности;
- составлять и оформлять административно-организационные документы, служебную переписку на государственном языке;
- работать с документами с момента их поступления до оформления дел;
- работать со справочной литературой;
БК 1,2, 4,6,7
ОГД 02
Профессиональный иностранный язык:
лексико-грамматический материал по специальности, необходимый для профессионального общения;
различные виды речевой деятельности и формы речи (устной, письменной, монологической, диалогической);
техника перевода профессионально ориентированных текстов;
Знания:
- лексико-грамматический материал по специальности, необходимый для профессионального общения;
Умения
- различать виды речевой деятельности и формы речи (устной, письменной, монологической, диалогической);
БК 2,4,7
ОГД 03
История Казахстана:
обобщающие знания учащихся за курс основной школы;
пути исторического и культурного развития казахского народа в своем становлении;
цивилизация кочевников;
пути возникновения кочевого государства;
духовная культура кочевников;
внутриполитическое положение Казахстана накануне присоединения его к России, а также в составе Российской империи; национально-освободительные восстания и движения;
сущность политических партий и течений в начале XX в;

БҚ 2,4,6,8
ӘЭП 02
Философия негіздері:
философия және оның қоғамдағы рөлі; философияның тарихи типтері; материя және сана; диалектика және оның альтернативасы; қоғамның философиялық ұғымы; таным теориясы; қоғамдық сана және оның нысандарының алуан түрлілігі; адам болмысы философия проблемалары ретінде; адам қоғамдық қарым-қатынастар объектісі және субъектісі ретінде.
Білімдер:
- негізгі философиялық ұғымдарды: философияның негізгі сұрағы, диалектика, диалектика заңдары, сана, таным, болмыс;
- болмыстың жалпы сұрақтары, танымның жалпы сұрақтары, қоғамның өмір сүруі мен дамуы, адамның маңызды және жалпы проблемалары;
Іскерліктер:
- негізгі философиялық білімге еркін сүйене білу, сол немесе басқа сындарды сынау және дәлелдеу, ақиқаттың әртүрлі құбылыстары арасындағы өзара байланыс, қоршаған шындыққа қарама-қайшылықты талдау.
БҚ 4,6,8
ӘЭП 03
Экономика негіздері:
Мақсаттарды, негізгі ұғымдарды, функцияларды, мәнін, қағидаларын; жеке меншік нысандары мен түрлері, жеке меншікті басқару; жоспарлардың түрлері, олардың негізгі кезеңдері, мазмұны, стратегиялық жоспарлау; жоспарларды экономикалық негіздеу және болжам жасау әдістерін;
бизнес-жоспарлау; экономикалық талдау; тауарды халықтық тұтыну нарығының күйін және қызмет көрсетуді талдау; нарықтық инфрақұрылым.
Білімдер:
- экономикалық теорияның жалпы ережелері;
- елімізде және шетелдерде экономикалық жағдайлар;
- макро және микро экономика
негіздерін, салық, ақша-несиелік, әлеуметтік және инвестициялық саясат негіздері;
Іскерліктер:
- өзінің кәсіптік іс-әрекетіндегі ыңғайына қажетті экономикалық ақпаратты тауып, пайдалану.
БҚ 1,7,9
ӘЭП 04
Саясаттану және әлеуметтану негіздері:
саясаттану пәні; саясаттану білімінің құрылымы; саяси ойдың тарихы; билік адамдар арасындағы еркін қарым-қатынас ретінде; үкіметті заңды деп танушылық және қағидалары; саяси жүйе үкімет механизмі ретінде; саяси тәртіп; мемлекет саяси институт ретінде; саяси партиялар және партиялық жүйелер; саяси элита; саяси көшбасшылық; саяси идеологиялар; дүниежүзілік саяси процесс; Қазақстан Республикасының ішкі саяси стратегиясы; әлеуметтану ғылым ретінде; негізгі әлеуметтік ұғымдар.
Білімдер:
- негізгі саяси ұғымдар: билік, билік ресурстары, биліктің заңдылығы, саяси жүйе, саяси тәртіп, мемлекет, мемлекеттік басқару нысандары, мемлекеттік орналасу нысандары, саяси партиялар, партиялық жүйелер, саяси элита, саяси көшбасшылық, геосаясат;
- саяси ғылым пәні мен әдісі;
Іскерліктер:
- халықаралық саяси процестерді талдау, геосаяси жағдай, Қазақстанның қазіргі өмірдегі орны мен рөлі;
- саяси мәдениет дағдыларын меңгеру;
- күнделікті өмірде және кәсіптік іс-әрекетте саяси біліктіліктерін қолдану.

БК 2, 4,6,8
СЭД 02
Основы философии:
философия и ее роль в обществе; исторические типы философии; материя и сознание; диалектика и ее альтернативы; философское понимание общества; теория познания; общественное сознание и многообразие его форм; бытие человека как проблема философии; человек как объект и субъект общественных отношений;
Знания:
- основные философские понятия: материя, основной вопрос философии, диалектика, законы диалектики, сознание, познание, бытие;
- общие вопросы бытия, общие вопросы познания, функционирования и развития общества, общие и существенные проблемы человека;
Умения:
- свободно оперировать основными философскими понятиями, обосновывать и подвергать критике те или иные суждения, раскрывать взаимосвязи между разнообразными явлениями действительности, анализировать противоречия окружающей реальности.
БК 4,6,8
СЭД 03
Основы экономики:
цели, основные понятия, функции, сущность, принципы; формы и виды собственности, управление собственностью; виды планов, их основные этапы, содержание, стратегическое планирование; методы экономического обоснования планов и разработки прогнозов; бизнес- планирование; экономический анализ; анализ со стояния рынка товаров народного потребления и услуг; рыночная инфраструктура;
Знания:
- общие положения экономической теории;
- экономические ситуации в стране и за рубежом;
- основы макро- и микро-экономики, о налоговой, денежно-кредитной, социальной и инвестиционной политике;
Умения:
- находить и использовать экономическую информацию, необходимую для ориентации в своей профессиональной деятельности;
БК 1,7,9
СЭД 04
Основы политологии и социологии:
предмет политологии; структура политологического знания; история политической мысли; власть как волевое отношение между людьми; легитимность и принципы власти; политическая система как механизм власти; политический режим; государство как политический институт; политические партии и партийные системы; политическая элита; политическое лидерство; политические идеологии; мировой политический процесс; внешнеполитическая стратегия Республики Казахстан; социология как наука; основные социологические понятия;
Знания:
- основные политологические понятия: власть, ресурсы власти, легитимность власти, политическая система, политический режим, государство, формы государственного правления; формы государственного устройства, политические партии, партийные системы; политическая элита, политическое лидерство, геополитика;
- предмет и метод политической науки;
Умения:
- анализировать международные политические процессы, геополитическую обстановку, место и роль Казахстана в современном мире;
- владеть навыками политической культуры;
- применять политологические знания в повседневной жизни и в профессиональной деятельности.

БҚ 6,8
ӘЭП 05
Құқық негіздері:
Құқық, ұғым, жүйе қайнар көздері, Қазақстан Республикасының Конституциясы – құқықтық жүйе ядросы;
Адам құқығының жалпы қоғамдық декларациясы, тұлға, құқық, құқықтық мемлекет, заңдық жауапкершілік және оның түрлері, құқықтың негізгі салалары, Қазақстан Республикасының сот жүйесі, құқық қорғау органдары.
Білімдер:
- адам мен азаматтың құқықтары мен бостандықтары; оларды жүзеге асыру механизмдері;
- кәсіптік іс-әрекет саласында құқықтық және адамшылық-этикалық нормаларды білу;
Іскерліктер:
- маманның кәсіптік іс-әрекетін регламенттейтін нормативтік-құқықтық құжаттарды пайдалана алу.
БҚ 3,4,8
ЖКП 00
Жалпы кәсіптік пәндер
ЖКП 01
Сызу:
ЕСКД, МЖМБС кіріспесі, түсінік; сызбалардың графикалық
ресімделуі; сызба сызықтары; сызба форматтары; графикалық редактордың көмегімен стандартты шрифтпен сызбаларда жазулар жазу; масштабтар; өлшемдер салу; қолмен және графикалық редактордың көмегімен тетіктердің контурларын орындау тәсілдері; мамандық бойынша сұлбалар.
Білімдер:
- МЖМБС 2.303-68* бойынша сызықтар, МЖМБС 2.301
- 68* бойынша форматтар,
- МЖМБС 2.304-81 бойынша сызба шрифттері;
- МЖМБС 2.302-68 бойынша масштабтар, МЖМБС 2.307-68* бойынша өлшемдерді салу ережелері;
Іскерліктер:
- стандартты сақтай отырып, әртүрлі сызықтарды сызу;
- графикалық редактордың көмегімен сызбаларда стандартты шрифтпен жазуды жазу;
- қолмен және графикалық редактордың көмегімен сызба масштабын анықтау, берілген масштабта тетіктерді сыза алу;
- сызбада қарапайым нысандағы тетіктердің өлшемін жасау;
- мамандық бойынша технологиялық сұлбаларды оқу;
БҚ 2
КҚ 3.3.1
ЖКП 02
Техникалық механика негіздері:
статика; статика аксиомалары, күш жүйелері, материалдар кедергісі; деформацияланған күйдің түрлері: созылу (сығылу), ығысу, айналдыру, тура иілу, күрделі деформация; беріктікке есептеу; механизмдер мен машиналардың тетіктері; механизмдер мен машиналардың кинематикалық сұлбаларын оқу және құру; әртүрлі беріліс буындарының негізгі өлшемін геометриялық есептеу.
Білімдер:
- статиканың негізгі ұғымдарын, күштердің жазықтық жүйесі; күш моменттері, кинематика және динамика элементтері;
Іскерліктер:
- механикалық жүйелердің беріктіктігін тексеріп есептеу;
- механизмнің қажетті түрін таңдау, механизмдер мен құралымдардың құрама бірліктерінің конструкциялық ерекшеліктері.
БҚ 2,3
ЖКП 03
Жылу техникасының теориялық негіздері:
техникалық термодинамиканың негізгі ережелері; газ заңдары; газ қоспалары жылу сыйымдылық; РV - газдар диаграммасы; термодинамика заңдары; идеал газдардың термодинамикалық процестері; энтальпия; энтропия; газ циклдері; реал газдар; су буы және оның қасиеттері; су буының термодинамикалық процестері; бу турбиналық қондырғылардың циклдері; жылу алмастыру теориясының негізгі ережелері; жылу өткізгіштік; конвективті жылу алмасу; жылу беру; ұқсату және үлгісін келтіру негіздері; сұйықтықтың еркін қозғалысы, құбырлардың еріксіз және көлбеу ағысы, заттың агрегаттық күйінің өзгеруі кезіндегі жылу беру; жылу алмастыру аппараттары;
Білімдер:
- дәстүрлі емес жылу көздерін пайдалану бойынша жалпы сұрақтар;
- жұмыс денесінің параметрлері;
- қысымды өлшеудің әртүрлі бірліктері арасындағы ара-қатынас;
- жылу сыйымдылығының әртүрлі түрлері;
жылу сыйымдылығының әртүрлі түрлерінің арасындағы тәуелділік;
- термодинамика заңдары;
- термодинамикалық процестер;
- энтропия, энтальпияның физикалық мәнін;
өлшем бірліктері;
- РV және ТS диаграммаларында газ циклдерінің жұмыс қағидасы; ПӘК анықтау;
- бу түрлері, бу құрамы, бу параметрлері;
- реал газдардың қасиеттері; РV, ТS, һS – су буының диаграммалары;
будың негізгі процестері: изобаралық, изохоралық, изотермиялық және адиабаттық;
- әрбір процесте су буының жылу көлемі, жұмысы, параметрлерін анықтау әдістері;
- ағу және дросселдеу мақсаты;
процестердің тәуелділігі;
- бу турбиналық қондырғының сұлбасы, Ренкин циклі;
- Ренкин циклінде пайдалы жұмсалған жылу;
- Ренкин циклінің ПӘК арттыру тәсілдері;
- регенеративті цикл; аралық асқын қызған бу циклі; жылуландыру циклдері; бинарлы және бугазды циклдер.
Іскерліктер:
- барометр, манометр және вакууметр көрсеткіштері бойынша абсолюттік қысымды есептеп шығару;
- жылу сыйымдылық мәні, жылу мөлшерін анықтау;
- РV және ТS диаграммаларында су буының процестерін бейнелеу; будың параметрлері, жұмысын және жылуын анықтау;
- кесте және һS диаграммасы бойынша параметрлерін табу;
- РV-, ТS-, һS-диаграммаларында будың түзілуін бейнелеу;
- РV-, ТS-, һS-диаграммаларында су буынының термодинамикалық процестерін бейнелеу;
- бу күйінің параметрлері, жылу мөлшері, ішкі энергияның өзгеруі, барлық процесстердегі жұмысты анықтау;
- РV-, ТS-, һS-диаграммаларында газдар мен будың ағу және дросселдеу процесін бейнелеу;
- РV-, ТS-, һS-диаграммаларында Ренкин циклін бейнелеу; ПӘК энтальпияға тәуелділігін талдау;
- энтальпияны һS су буының кестесі мен диаграммасы бойынша табу;

БК 6,8
СЭД 05
Основы права:
право, понятие, система, источники, Конституция Республика Казахстан – ядро правовой системы; Всеобщая декларация прав человека, личность, право, правовое государство, юридическая ответственность и ее виды, основные отрасли права, судебная система Республика Казахстан, правоохранительные органы;
Знания:
- права и свободы человека и гражданина, механизмы их реализации;
- правовые и нравственно-этические нормы в сфере профессиональной деятельности;
Умения:
- использовать нормативно-правовые документы, регламентирующие профессиональную деятельность специалиста;
БК 3,4,8
ОПД 00
Общие профессиональные дисциплины
ОПД 01
Черчение:
введение, понятие ЕСКД, ГОСТ; графическое оформление чертежей; линии чертежа; форматы чертежей; выполнение надписей на чертежах стандартным шрифтом с помощью графического редактора; масштабы; нанесение размеров; приемы выполнения контуров деталей вручную и с помощью графического редактора; техническое черчение; общие правила выполнения чертежей и эскизов; обозначения условные графические в схемах, схемы по специальности.
Знания:
- линии по ГОСТ 2.303-68*, форматы по ГОСТ 2.301-68*;
- шрифты чертежные по ГОСТ 2.304-81;
- масштабы по ГОСТ 2.302-68, правила нанесения размеров по ГОСТ 2.307-68*;
Умения:
- уметь вычерчивать различные линии с соблюдением стандарта;
- выполнять надписи на чертежах стандартным шрифтом с помощью графического редактора;
- определять масштаб чертежа, выполнять чертежи деталей в заданном масштабе вручную и с помощью графического редактора;
- наносить размеры на чертеже детали простой формы;
- читать технологические схемы по специальности;
БК 2
ПК 3.3.1
ОПД 02
Основы технической механики:
статика; аксиомы статики, системы сил, сопротивление материалов; виды деформированного состояния: растяжение (сжатие), сдвиг, кручение, прямой изгиб, сложная деформация; расчет на прочность; детали механизмов и машин; чтение и составление кинематических схем механизмов и машин; геометрический расчет основных размеров звеньев передач различных видов;
Знания:
- основные понятия статики, плоская система сил, моменты сил, элементы кинематики и динамики; основы сопротивления материалов, основы деталей машин;
Умения:
- выполнять расчеты прочности механических систем;
- выбирать необходимый вид механизма, анализировать конструктивные особенности сборочных единиц механизмов и конструкций;
БК 2,3
ОПД 03
Теоретические основы теплотехники:
основные положения технической термодинамики; газовые законы; газовые смеси; теплоемкость, рv-диаграмма для газа; законы термодинамики; термодинамические процессы идеальных газов; энтальпия; энтропия; газовые циклы; реальные газы; водяной пар и его свойства; термодинамические процессы водяного пара; истечение, дросселирование газов и паров; циклы паротурбинных установок; основные положения теории теплообмена; теплопро-водность; конвективный теплообмен; теплоотдача и теплопередача; основы подобия и моделирования; теплоотдача при свободном движении жидкости, вынужденном и поперечном обтекании труб, при изменении агрегатного состоянии вещества; основные понятия и законы теплового излучения; теплообмен излучением между телами; теплообменные аппараты;
Знания:
- общие вопросы по использованию нетрадиционных источников тепла;
- параметры рабочего тела;
- соотношения между различными единицами измерения давления;
- различные виды теплоемкости; зависимость между различными видами теплоемкости;
- законы термодинамики;
- термодинамические процессы;
- физический смысл энтропии, энтальпии; единицы измерения;
- принцип работы газовых циклов в РV- и TS-диаграммах; определение КПД;
- виды пара, состав пара, параметры пара;
- свойства реальных газов;
- РV-, TS, hS –диаграммы для водяного пара;
- основные процессы пара: изобарный, изохорный, изотермиический и адиабатный;
- методы определения количества теплоты, работы, параметров водяного пара в каждом процессе;
- цель истечения и дросселирования; зависимость процессов; расчет истечения и дросселирования;
- схема паротурбинной установки, цикл Ренкина;
- полезно использованное тепло в цикле Ренкина;
- способы повышения КПД цикла Ренкина;
- регенеративный цикл; цикл с промежуточным перегревом пара; теплофикационные циклы; бинарные и парогазовые циклы.
Умения:
- вычислять абсолютное давление по показаниям барометра и манометра и вакууметра;
- определять значение теплоемкости, количества теплоты;
- изображать процессы водяного пара в диаграммах РV- и TS-; определять параметры, работу и теплоту пара;
- находить параметры пара по таблицам и диаграмме hS;
- изображать парообразование в диаграммах РV- TS-, hS-;
- изображать термодинамические процессы водяного пара в диаграммах РV-, TS-, hS-;
- определять параметры состояния пара, количество тепла, изменение внутренней энергии, работы во всех процессах;
- изображать процессы истечения и дросселирования газов и паров в РV-, TS-, hS- диаграммах; определять параметры, работу, скорость, расход;
- изображать цикл Ренкина в диаграммах РV-, TS-, hS; анализировать зависимость КПД от энтальпии;
- находить энтальпию по таблицам и диаграмме hS водяного пара;

БҚ 1,2,3
КҚ 3.3.1
КҚ 3.3.4
ЖКП 04
Жылу энергетикасындағы конструкциялық материалдар:
металдардың құрылымы, қасиеттері және сынау тәсілдері; темірдің көміртекті қоспалары; көміртекті болаттар мен шойындар; болаттарды термиялық және химия-термиялық өңдеу негіздері; қоспалы болат пен қорытпалар; түсті металдар қорытпасы; металл емес құралымдық материалдар; металдар мен қорытпаларды өңдеудің негізгі тәсілдері; рұқсат беру, орнату және техникалық өлшемдер; металдарды өңдеудегі стандарттау және метрология; жылу энергетикалық қондырғылардың құралымдық материалдарының жұмыс шарттары; электр доғалық дәнекерлеу; газбен дәнекерлеу; термиялық кесу; электр станцияларының жылу энергетикалық жабдығы мен құбырларын монтаждап, жөндеу кезіндегі дәнекерлеу жұмыстары; негізгі жылу энергетикалық жабдықты бақылау көлемі, түрлері, мерзімдері; ақауын табу әдістері мен құралдары
Білімдер:
- материалдардың негізгі сипаттамалары; кристалл тордың қасиеттері; кристалл тордың ақаулықтары;
- қорытпалардың кристалдану температурасы, кесу ережелері;
- салқындау кезінде қорытпалардағы аллотропиялық өзгерістер;
- белгіленуі және химиялық құрамы бойынша болат пен шойынның жіктелуі;
- болат пен шойынның таңбалану қағидасы, қолданылу саласы;
- термиялық және химия-термиялық өңдеудің белгілері мен мақсаты және ХТО;
- коррозия салдары, коррозиямен күресу әдістері;
- қоспалы болатты белгіленуі, құрамы бойынша жіктелуі;
- түсті металдардың таңбалану қағидасы, түсті металл қорытпаларының қолданылу саласы;
- қысыммен өңдеу түрлері туралы: басу, құю; қысыммен өңдеуге арналған жабдық түрлері; домалату бұйымдарының түржиыны туралы;
- қысыммен өңдеудің әрбір түрінің ерекшеліктері, артықшылықтары мен кемшіліктері;
- дәнекерлеу технологиясы, дәнекерлеудің халық шаруашылығында қолданылуы;
- стандарттаудың негізгі мақсаттары мен міндеттері;
- қолайсыз факторлардың материалдың қызмет көрсету мерзіміне әсер етуі туралы;
- жылжымалық; релаксация; радиация;
радиациялық беріктіктің табиғатты мен сатысы туралы;
- бу құбырында қолданылатын материалдарға қойылатын талаптар;
- бу турбиналарының, құбырлардың материалдарына қойылатын талаптар және жұмыс шарттары;
- әртүрлі құрылымды болаттардың, түсті металдардың, биметалдардың сипаттамалары;
- дәнекерлеу кезіндегі қауіпсіздік техника ережелері;
- дәнекерлеу аппаратына қойылатын талаптар;
- электрмен пісірудің артықшылықтары;
- флюстың белгіленуі мен құрамы;
- сығылған газ балондарының құрылымы; газ дәнекерінің қолданылу саласы;
- оттегі кескішінің құрылғысы; оттегі кескішінің ауыстырмалы және стационарлық машиналарының жұмыс қағидасы;
- жылу энергетикалық жабдықты монтаждау және жөндеу кезіндегі дәнекерлеу жұмысының ерекшелігі;
- дәнекерленген жалғанымдардың сапасына талаптар;
- әртекті болатты дәнекерлеу технологиясы;
- ЖЭС және АЭС дәнекерлеу жұмыстарына жіберілетін дәнекерлеушілерге талаптар;
- дәнекерлеу жұмыстарын жасау кезінде қауіпсіздік техникасы ережелері;
- құбыр дәнекерлеу автоматтарының жұмыс қағидасы, техникалық сипаттамалары және қолданылу саласы;
- автоматтық және жартылай автоматтық дәнекерлеу кезіндегі қауіпсіздік техникасы ережелері;
Іскерліктер:
- материалдарды белгіленуі мен қасиеттері бойынша жіктеу;
- қорытпа күйінің диаграммасымен жұмыс істеу, қорытпа құрылымы, критикалық нүктелерді анықтау;
- берілген қорытпа үшін ТО, ХТО түрін таңдау;
- коррозия түрлерін анықтау;
- болат таңбалары мен оның қорытпаларын ашып оқу;
- белгіленуі бойынша материалды таңдау;
- өлшеу аспаптарымен және құралдарымен жұмыс істеу;
- өлшеудің мемлекеттік жүйесін пайдалану;
- әртүрлі жұмыс режимдерінде жылу техникалық жабдықтың түйіндері мен тетіктерінің деформацияға ұшырау мүмкіндіктерін анықтау;

БК 1,2,3
ПК 3.3.1
ПК 3.3.4
ОПД 04
Конструкционные материалы в теплоэнергетике:
строение, свойства и способы испытания металлов; сплавы железа с углеродом; диаграмма состояния сплавов; углеродистые стали и чугуны; основы термической и химико- термической обработки стали; легированные стали и сплавы; сплавы цветных металлов; неметаллические конструкционные материалы; основные способы обработки металлов и сплавов; допуски, посадки и технические измерения; стандартизация и метрология в производстве обработке металлов; условия работы конструкционных материалов теплоэнергетических установок; конструкционные материалы паровых турбин; конструкционные материалы основного оборудования атомных станций; конструкционные материалы оборудования водоподготовительных установок в очистных сооружениях; электродуговая сварка; газовая сварка; термическая резка; сварочные работы при монтаже и ремонте теплоэнергетического оборудования и трубопроводов электростанций; автоматическая и полуавтоматическая сварка; объемы, виды, сроки контроля основного теплоэнергетического оборудования; методы и средства дефектоскопии;
знания:
- основные характеристики материалов; свойства кристаллической решетки; дефекты кристаллической решетки;
- температуры кристаллизации сплавов, правила отрезков;
- аллотропические изменения в сплавах при охлаждении;
- классификация сталей и чугунов по назначению и химическому составу;
- принцип маркировки сталей и чугунов, области применения;
- назначение, цель термической и химико-термической обработки, виды термообработки и ХТО;
- последствия коррозии, методы борьбы с коррозией;
- классификация легированной стали по назначению, по составу, принцип маркировки легированной стали, область применения;
- принцип маркировки цветных металлов, область применения сплавов цветных металлов;
- о видах обработки давлением: прокатке, волочении, прессовании, ковке, штамповке; видах оборудования для обработки давлением; о сортаментах прокатных изделий;
- особенности, достоинства и недостатки каждого вида обработки давлением;
- технология пайки, применение пайки в народном хозяйстве;
- о допусках и посадках, взаимозаменяемости;
- основные цели и задачи стандартизации;
- о влиянии неблагоприятных факторов на срок службы материала;
- о природе и стадии ползучести; релаксации; радиации; радиационной стойкости;
- требования к материалам оборудования паровых котлов;
- марки сталей и сплавов с особыми свойствами;
- требования к материалам, применяемым для трубопровода пара;
- условия работы и требования к материалам паровых турбин, трубопроводов;
- характеристики сталей различной структуры, цветных металлов, биметаллов.
- правила техники безопасности при сварке;
- требования к сварочному аппарату;
- преимущества электродуговой сварки;
- причины, вызывающие деформацию или структурное изменение в конструкциях при сварке;
- назначение и состав флюса; устройство баллонов для сжатых газов; область применения газовой сварки;
- устройство кислородного резака; принцип действия переносных и стационарных машин кислородной резки;
- специфику сварочных работ при монтаже и ремонте теплоэнергетического оборудования;
- требования к качеству сварных соединений;
- технология сварки разнородных сталей;
- требования к сварщикам, допускаемым к сварочным работам на ТЭС и АЭС;
- правила техники безопасности при производстве сварочных работ и противопожарных мероприятий;
- принцип работы, технические характеристики и область применения трубосварочных автоматов;
- правила техники безопасности при автоматической и полуавтоматической сварке.
Умения:
- классифицировать материалы по назначению и свойствам;
- работать с диаграммой состояния сплавов, определять структуру сплава, критические точки;
- выбирать вид ТО, ХТО для заданного сплава;
- определять виды коррозии;
- расшифровывать марки сталей, цветных металлов и их сплавов;
- выбирать материал по назначению;
- работать с измерительными приборами и инструментами;
- пользоваться государственной системой измерений;
- определять виды возможной деформации деталей и узлов теплотехнического оборудования при различных режимах работы;

БҚ 1,2,3
КҚ 3.3.1
ЖКП 05
Гидравлика және сорғылар:
сұйықтықтың физикалық қасиеттері; гидростатика және гидродинамика негіздері; гидравликалық кедергілер; сұйықтықтың ағуы, құбыр бойымен және арналарда қозғалуы; электр станциялардың сорғылық жабдығы; сорғылар; гидроаппаратура; көлемді гидроқозғалтқыштар; гидравликалық кедергілер; көлемді гидрожетек; көлемді гидрожетекті реттеу; іздік гидрожетектер; гидрожелілер; ыдыстар және жұмыстық сұйықтықтар;
Білімдер:
- сұйықтың негізгі физикалық қасиеттері және олардың температура мен қысымға тәуелділігі;
- гидростатиканың негізгі теңдеуі, үздіксіздік теңдеуі және Бернулли теңдеуі;
- сұйықтық қозғалысының екі режимі; гидравликалық кедергілердің жіктелуі; сұйықтың қозғалысы кезінде бойымен ағын шығын анықтау;
- сығылу, жылдамдық және шығын коэффициентін анықтау, әртүрлі насадкалардың сапалық сипаттамасы мен олардың қолданылу саласы;
- қарапайым құбырды есептеу кезіндегі негізгі міндеттер;
- сорғылардың белгіленуі; олардың негізгі параметрлері;
- орталықтан тебетін сорғының негізгі теңдеуі, сорғының теориялық және ақиқатарынын анықтау;
- сорғылық жабдыққа қойылатын талаптар;
- қоректік, конденсаттық, тораптық, циркуляциялық және майлы сорғылардың типтері мен параметрлері;
Іскерліктер:
- сұйықтың физикалық қасиеттерін анықтау үшін кестелермен және формулалармен жұмыс істеу;
- ыдыстың түбі мен қабырғасына қысым күшін есептеу;
- гидравликалық үйкеліс коэффициентін және жергілікті кедергілер коэффициентін анықтау;
- аспаптың көрсеткіштері бойынша сорғының арынын анықтау;
- қалақшаның шығатын және енетін жерінде сұйықтық жылдамдығының үшбұрышын құру;
- каталогтармен және техникалық құжаттармен жұмыс істеу.
БҚ 1,2,3,4
КҚ 3.3.1
ЖКП 06
Жалпы электротехника электроника негіздерімен
электр өрісі; тұрақты ток электр тізбектері; электрлік магнетизм; электрлік өлшемдер; бір фазалы айнымалы электр тізбектері; үш фазалы электр тізбектері; трансформаторлар; айнымалы және тұрақты ток электр машиналары; электр энергиясының берілуі, таралуы; электронды жартылай өткізгіш аппаратура;
Білімдер:
- электрлік сұйықтықты есептеу әдістері; электр шамаларының өлшем бірліктері;
- Ом және Кирхгоф заңын;
- магниттік өрістің сипаттамалары;
электр өлшеу аспаптарының құрылғысы;
- айнымалы токтың бір фазалы электр тізбектерін есептеу әдістері;
- айнымалы токтың үш фазалы электр тізбектерін есептеу әдістері;
- трансформаторлардың белгіленуі, құрылғысы, жұмыс режимі;
- үш фазалы асинхронды қозғалтқыштардың құрылғысы, негізгі сипаттамалары;
- тұрақты ток машиналарының құрылғысы;
іскерліктер:
- өлшеу аспаптарын пайдалануды, электр тізбектерін есептеу;
- электр және магниттік тізбектердің тогын, кернеуін, қуатын, кедергісін өлшеу;
- айнымалы ток электр тізбектерінің әртүрлі элементтерімен сұлбаларды құру;
аспаптардың көрсеткіштерін алу;
- векторлық диаграммаларды құру;
- үш фазалы электр тізбектерінің сұлбаларын құру; коэффициенттерін анықтау, жұмыс режимдерін ауыстыру;
- үш фазалы асинхронды қозғалтқышты іске қосу;
- тұрақты ток машиналарын іске қосу.

БК 1,2,3
ПК 3.3.1
ОПД 05
Гидравлика и насосы
физические свойства жидкости; основы гидростатики и гидродинамики; гидравлические сопротивления; истечение жидкости и движение по трубопроводам и в каналах; общие сведения о насосах; насосное оборудование электростанций; насосы; гидроаппаратура; объемные гидродвигатели; объемный гидропривод; регулирование объемного гидропривода; следящие гидроприводы; гидролинии, емкости и рабочие жидкости;
Знания:
- основные физические свойства жидкости и их зависимость от температуры и давления;
- основное уравнение гидростатики, уравнение неразрывности и уравнение Бернулли;
- два режима движения жидкости; классификацию гидравлических сопротивлений; определение потерь напора по длине при движении жидкости;
- определение коэффициента сжатия, скорости и расхода, качественные характеристики насадков различного вида и области их применения;
- основные задачи при расчете простого трубопровода.
- назначение насосов; их основные параметры;
- основное уравнение центробежного насоса, определение теоретического и действительного напора насоса;
- требования, предъявляемые к насосному оборудованию; типы и параметры питательных, конденсатных, сетевых, циркуляционных и масляных насосов.
Умения:
- работать с таблицами и формулами для определения физических свойств жидкости;
- рассчитывать силу давления на дно и стенки сосудов;
- определять коэффициент гидравлического трения и коэффициенты местных сопротивлений;
- производить расчеты по определению расхода и времени опорожнения при истечении.
- определять напор насоса по показаниям приборов;
- строить треугольники скоростей жидкости на входе и выходе лопатки;
- работать с каталогами и техническими паспортами;
БК 1,2.3,4
ПК 3.3.1
ОПД 06
Общая электротехника с основами электроники:
электрическое поле; электрические цепи постоянного тока; электромагнетизм; электрические измерения; однофазные электрические цепи переменного тока; трехфазные электрические цепи; трансформаторы; электрические машины переменного и постоянного тока; передача, распределение электроэнергии; электронная полупроводниковая аппаратура;
Знания:
- методы расчета электрической емкости; единицы измерения электрических величин;
- законы Ома и Кирхгофа;
- характеристики магнитного поля;
- устройство электроизмерительных приборов;
- методы расчета однофазных электрических цепей переменного тока;
- методы расчета трехфазных электрических цепей переменного тока;
- назначение, устройство, режимы работы, виды трансформаторов;
- устройство, основные характеристики трехфазных асинхронных двигателей;
- устройство машин постоянного тока;
Умения:
- пользоваться измерительными приборами, рассчитывать электрические цепи;
- измерять ток, напряжение, мощность, сопротивление электрической и магнитной цепей;
- собирать схемы с различными элементами электрической цепи переменного тока; снимать показания приборов;
- строить векторные диаграммы;
- собирать схемы трехфазных электрических цепей; определять коэффициенты, менять режимы работы;
- осуществлять пуск трехфазного асинхронного двигателя;
- осуществлять пуск машины постоянного тока;

БҚ 1,2,3
КҚ 3.3.3
КҚ 3.3.17
ЖКП 07
Компьютерлік технология негіздері:
Windows ОЖ; Microsoft Word мәтіндік редакторы; Ехсеl электронды кестесі; мәліметтер базасы; компьютерлік тораптар; Аuto Саd графикалық редакторы; курстық жобалауда ЭЕМ пайдалану; автоматтандырылған жұмыс орындары.
Білімдер:
- жоғары деңгей тілдерінде алгоритмдеу және бағдарламалау негіздері;
- компьютерді пайдаланушыға баптау;
- тораптағы жұмыс;
- офистік бағдарламалармен жұмыс;
іскерліктер:
- ОЖ орнықтыру;
- мәтінді формативтеу және түзету;
- кестелерді құруды және түзету;
- ақпаратты алу және жіберу үшін локальды және басты торапты пайдалану;
- сызбаны құру және түзету;
БҚ 5,7
КҚ 3.3.7
АП 00
Арнайы пәндер
АП 01
Жылумен жабдықтау жүйелерінің қазандық қондырғылары:
отынның жіктелуі және оның техникалық сипаттамалары; қатты, сұйық және газ тәрізді отынның жану негіздері; отынды пайдаланудың тиімділігі; оттық құрылғылар; қабатты және камералық оттықтар; құйынды оттықтар; қазандық қондырғылар туралы жалпы мәліметтер; гидродинамика негіздері және су режимі; өнеркәсіптік кәсіпорындардың бу қазандары; арнайы қолданыстағы қазандық агрегаттар; бу қазандары конструкциясының жайластырылуы, жылуды есептеу әдістемесі; су-бу жолдары және қазанның негізгі элементтерін беріктікке есептеу; су қыздыратын қазандардың типтері және конструкциясы; қазандардың каркасы, қаптамасы мен гарнитурасы; қызу беттерінің элементтері; қазандық қондырғылардың қосымша жабдығы; отын беру және қатты отын шаңын дайындау; газмазутты қазандық қондырғылардың отын шаруашылығы; қазандық қондырғылардың газ-ауа өтетін жолы, күлқож жою; қазандықтардың жіктелуі; қазандықтардың принциптік жылу сұлбалары және олардың негізгі жабдығы;
Білімдер:
- отынның жіктелуі, түрлері;
- қазанның жіктелуі;
- қазандық қондырғылардың құралымы;
- бу және су қыздыру қазандарының жіктелуі;
- қазан агрегаттарының типтік өлшемдері мен параметрлері;
- оттық құрылғылардың жіктелуі;
- оттық құрылғылардың негізгі сипаттамалары; оттық қабаттары; ағаш қалдықтары мен торфтарын жағуға арналған оттық құрылғылар; технологиялық қондырғыларға арналған арнайы оттықтар;
- көмір шаңының қасиеттері мен сипаттамалары;
- шаң дайындау қондырғыларының шаң дайындау сұлбалары; диірменді құрылғылардың түрлері;
- дозалау және айыру құрылғыларының белгіленуі мен түрлері;
- жағу құрылғылары; сұйық және газ тәрізді отынды жағуға арналған шаң дайындау оттықтарының, жағу құрылғыларының жайластырылуы;
- оттық құрылғылар; шаң дайындау жанарғыларын, сұйық және газ тәрізді отынды жағу үшін оттық құрылғыларды құрастыру;
- тарту және үрлеу қондырғыларының белгіленуі мен түрлері;
- қазандық қондырғының сұлбасы, оның элементтерінің белгіленуі, қазандардың таңбалануы және параметрлері, негізгі терминдер мен анықтамалар;
- отын шаруашылығы жабдығының принциптік сұлбалары;
- отын дайындау жүйесі;
- мазутты жеткізу тәсілдері, сұйық отынды сақтау ережелері;
- мазутпен жабдықтау сұлбалары;
- мазут шаруашылығы жабдығының сипаттамалары;
- ұшқыш күлдің сипаттамалары; қож жою жүйелері;
- арматура кластары, арматураның құралымы, оны орнату орны;
Іскерліктер:
- отынның бір массасынан екіншіге қайта есептеу;
- ауа шығыны коэффициентін анықтау, жану өнімдерінің энтальпиясын есептеу, отынның жануы кезінде жану өнімдерінің көлемін анықтау;
- q3, q4, q5, q6, жылудың тура және кері балансы бойынша қазанның пәк, қазанға отын шығынын анықтау;
- оттықтың нобайын сызу және геометриялық сипаттамаларын есептеу;
- экономайзердің, ауа қыздырғыштардың жылулық есептеуін орындау;
- қазанның негізгі элементтерін беріктікке есептеу;
- желдеткіштерді, күлтұтқыштарды және түтін құбырларын есептеу және таңдау;
- күлқож жою жабдығын таңдау.

БК 1,2,3,
ПК 3.3.1
ПК 3.3.17
ОПД 07
Основы компьютерной технологии:
ОС Windows; текстовый редактор Microsoft Word; электронная таблица Excel; базы данных; компьютерные сети; графический редактор Auto Cad; использование ЭВМ в курсовом проектировании; автоматизированные рабочие места;
Знания:
- основы алгоритмизации и программирования на языках высокого уровня;
- настройка компьютера на пользователя;
- работа в сети;
- работа с офисными программами;
Умения:
- настраивать ОС;
- форматировать и редактировать текст;
- создавать и редактировать таблицы;
- использовать локальную и глобальную сети для получения и отправки информации;
- создавать и редактировать чертеж;
БК 5,7
ПК 3.3.7
СД 00
Специальные дисциплины
СД 01
Котельные установки систем теплоснабжения:
классификация топлива и его технические характеристики; основы горения твердого, жидкого и газообразного топлива; эффективность использования топлива; топочные устройства; слоевые и камерные топки; вихревые топки; общие сведения о котельных установках; основы гидродинамики и водный режим котлов; паровые котлы промышленных предприятий; котельные агрегаты специального назначения; компоновка конструкции паровых котлов, методика теплового расчета; водопаровой тракт и расчет на прочность основных элементов котла; типы и конструкция водогрейных котлов; каркас, обмуровка и гарнитура котлов; элементы поверхностей нагрева и их конструкция; вспомогательное оборудование котельных установок; топливоподача и пылеприготовление твердого топлива; топливное хозяйство газо-мазутных котельных; газо-воздушный тракт котельных установок, золошлакоудаление; классификация котельных; принципиальные тепловые схемы котельных и основное оборудование для них;
Знания:
- виды топлива, классификация топлива;
- классификация котельных;
- конструкция котельных установок;
- классификация паровых и водогрейных котлов;
- типоразмеры и параметры котлоагрегатов;
- классификация топочных устройств;
- основные характеристики топочных устройств; слоевых топок; топочных устройств для сжигания древесных отходов и торфа; специальных топок для технологических установок;
- свойства угольной пыли и ее характеристики;
- схемы пылеприготовления пылеприготовительных установок; виды мельничных устройств;
- назначение и виды дозировочных и сепарационных устройств;
- горелочные устройства; компоновки пылеугольных горелок, горелочных устройств для сжигания жидкого и газообразного топлива;
- назначение и виды тяговых и дутьевых установок;
- схема котельной установки, назначение ее элементов, маркировка и параметры котлов, основные термины и определения;
- принципиальные схемы компоновки оборудования топливного хозяйства;
- системы топливо-приготовления;
- способы доставки мазута, правила хранения жидкого топлива;
- схемы мазутоснабжения;
- характеристики оборудования мазутного хозяйства; - характеристики летучей золы;
- системы шлакоудаления;
- классы арматуры, конструкцию арматуры, место ее установки;
Умения:
- делать пересчет с одной массы топлива на другую, теплоты сгорания с одной массы на другую;
- определять коэффициент избытка воздуха, рассчитывать энтальпии продуктов сгорания, определять объемы продуктов горения при сжигании топлива;
- подсчитать баланс теплоты, определять потери теплоты q2, q3, q4, q5, q6, кпд котла по прямому и обратному балансу тепла, определять расход топлива на котел;
- выполнять эскиз и рассчитывать геометрические характеристики топки;
- выполнять тепловой расчет экономайзера, воздухоподогревателей;
- выполнять расчет на прочность основных элементов котла;
- выполнить расчет и выбор вентиляторов, золоуловителей и дымовой трубы;
- выбирать оборудование золошлакоудаления;

БҚ 7,9,10
КҚ 3.3.3
КҚ 3.3.4
КҚ 3.3.7
КҚ 3.3.11
КҚ 3.3.18
АП 02
Жылу техникалық жабдық:
рекуперативті және регенеративті жылу алмастыру аппараттары; үздіксіз жұмыс істейтін рекуперативті аппараттардың құралымы; кезеңмен жұмыс істейтін рекуперативті аппараттар; қыздыру беттері қабырғалы аппараттар; регенеративті аппараттар; қайнау қабатымен аппараттар; жылу алмастырғыш аппараттардың салыстырмалы сипаттамасы және таңдау; конденсат аластатқыштар; аралас типті жылу алмастырғыш аппараттар; жылу және май алмастырудың негізгі процестері; араластырғыш жылу алмастырғыштардың құралымы; булау аппарттары мен қондырғылары; дистиляциялық және ректификациялық қондырғылар; химиялық айналулармен жылуландыру қондырғылары; кептіру қондырғылары; ылғалды материалдарды кептіру механизмі; кептіру процестері және оларды есептеу; кептіргіштердің негізгі типтері мен құралымдары; екіншілік энергия қорлары.
Білімдер:
- жылу алмастыру аппараттарының белгіленуі мен құралымы;
- қабырғалы жылу алмастырғыштардың типтері, олардың қолданылуы;
- регенераторлардың типтері; регенаторларды рекуперативті жылу алмастырғыштармен салыстыру;
- олардың таңдалуын анықтайтын жылу алмастырғыштардың артықшылықтары мен кемшіліктері;
- жылу алмастырғыштарды есептеу түрлері мен мақсаттары;
- жылулық, гидравликалық, механикалық, тексерушілік есептеудің бірізділігі;
- жылу беру коэффициентін анықтау әдістемесі;
- жылулық есептеу түрлері мен әдістемесі;
- қайнау қабатының түзілу қағидасын; жылу алмастырғыштарда қайнау қабатының қолданылуы;
- конденсат аластатқыштардың белгіленуі мен түрлері;
- конденсат аластатқыштарды орнату және пайдалану ережелері;
- материалдарды кептіру тәсілдері;
- ылғалдың материалмен байланысу нысандары;
- жалпы және құрғақ массаға ылғалдылықты қайта есептеу;
- материалдарды кептіру кинетикасы;
- теориялық және ақиқат кептіру, олардың материалдық және жылулық балансы;
- h-d диаграммасы бойынша кептіргіштерді есептеу;
- материалдарды конвективті кептіру түрлері;
Іскерліктер:
- әртүрлі жылу алмастырғыштардың түрлерін және ерекшеліктерін айыра білу;
- жылу алмастырғыштарды белгіленуі бойынша типін таңдау;
- конденсат аластатқыштарды типін таңдау;
- алынған нәтижелер талдамасымен және келесі қорытындылармен жылу алмастырғыштарды есептеудің әр түрін орындау;
- қабырғалы жылу алмастырғыштардың жылулық есептеуін орындау;
- жылу алмастырғыштардың белгіленуі бойынша типін таңдау;
- регенатор типін таңдау;
- қайпан жатқан қабат жұмысының тиімді режимін таңдау;
- МЖМС және стандарт бойынша жылу алмастырғыштың сәйкес типін таңдау;
БҚ 7,9,10
КҚ 3.3.1
КҚ 3.3.3
КҚ 3.3.4
КҚ 3.3.7
КҚ 3.3.11
КҚ 3.3.13
КҚ 3.3.14
КҚ 3.3.15
АП 03
Жылумен жабдықтау және жылыту:
жылу энергиясын тұтынушылар; жылумен жабдықтау жүйелері; топтық және жергілікті жылу қосалқы станциялары; жылуды жіберуді реттеу; жылу тораптарының құрылыстық механикалық құралымдары; жылу тораптарының гидравликалық параметрлерін есептеу; жылу тораптарының гидравликалық режимі; жылу тораптарын жылу параметрлерін жылулық есептеу; жылу тораптарын және жылыту пункттерін пайдалану; ғимараттарды жылыту жүйелері туралы жалпы мәліметтер; ғимараттардың қоршау құралымдары арқылы жылу жіберу; ғимараттардың жылу шығынын анықтау; жылыту жүйелерін құралымдау негіздері; жылыту жүйлерінің жылыту аспаптары; судың табиғи және жасанды циркуляциясы арқылы сумен жылыту жүйелері.
Білімдер:
- жылумен жабдықтау көздері мен жүйелерінің жіктелуі, олардың ерекшеліктері, кемшіліктері мен қолданылу саласы;
- қосалқы станциялардың типтері, жылу қосалқы станцияларының жабдығы, абоненттік кірмелердің сұлбасы мен жайылуы, жергілікті және орталық жылыту пункттері;
- әртүрлі төсеу тәсілдерінде оқшауланған құбырдың жылулық шығынын есептеу әдістемесі;
- жылулық оқшауламаны есептеу міндеттері мен тиімділігі, жылу тасымалдағыш температурасының түсуі;
- жылу жіберуді реттеудің негізгі әдістері және реттеу жүйесінің құрылымы;
- төсем типтері, құрылыстық құралымдар, жылу оқшауламасының алуан түрлілігі, механикалық жабдық, жылу тораптарының конфигурация сұлбалары;
- жылумен жабдықтау жүйе элементтерінің бүлінуінің негізгі түрлері, жылумен қамсыздандыру жүйелерін жөндеу түрлері;
- жылу тораптарын және жылумен жабдықтау жүйелерін пайдалануға қабылдау ережелері;
- ғимараттарды жылытудың негізгі түрлері және олардың пайдаланылу мүмкіндігі;
- жылыту приборларының түрлері және олардың техникалық сипаттамасы;
- орталықтан жылыту жүйелерінің түрлері;
- бумен жылыту жүйлері, олардың құрылғысы мен жабдығы;
Іскерліктер:
- жылу тораптарын және құбырлардың жабдығы мен оқшауламасын төсеу тәсілдері мен трассаны таңдауды дұрыс жүзеге асыру;
- жылулық жүктемелердің графиктерін өз бетімен құру, талдау, салыстыру, өндірістік орынжайдың жылулық балансын құру;
- жылумен жабдықтау жүйелері мен көздерінің жылулық сұлбасын талдау, олардың әртүрлілігін, жұмыс қағидасын, жылу тұтыну сипатын ескере отырып, технико-экономикалық нұсқаларын салыстыру;
- жылу қосалқы станцияларының жабдығын есептеу;
- жылу жіберуді реттеу жүйелерін таңдау;
- жылу тораптарының құрылыстық құралымдарын, жоспары мен пішінін жасау;
- жылу тораптарын графиктік есептеу;
- жылу тораптарының сипаттамасын құру;
- оқшауламаның тиімді қалыңдығын анықтау, жылу оқшауламасының тиімділігін есептеу;
БҚ 7,9,10
КҚ 3.3.1
КҚ 3.3.3
КҚ 3.3.4
КҚ 3.3.7
КҚ 3.3.11
КҚ 3.3.13
КҚ 3.3.14
КҚ 3.3.15
АП 04
Өнеркәсіптік экология негіздері:
экология міндеттері; қатты, сұйық және газ тәрізді ластанудың түзілуі; жылу электр станцияларының және қазандық қондырғылардың қалдықтары, олардың қоршаған ортаға әсері; жылу электр станцияларында және қазандық қондырғыларда қатты заттарды ұстау; улы газ қалдықтарын азайту; зиянды қалдықтардың сейілуі; түтін құбырлары; ЖЭО және қазандық қондырғылардың ақаба сулары; ақаба суларды тазарту; жылуландыру қазандықтарында шуды басу;
Білімдер:
- атмосфера мен сулы ортаның ластануының жалпы сипаттамалары;
- өнеркәсіптік қалдық көздерінің жіктелуі;
- қалдық тастамаларын шектеу әдістерінің жіктелуі;
- қалдық тастамаларын шектейтін негізгі жабдықтың жіктелуі;
- зиянды қалдықтардың адамға және қоршаған ортаға әсері;
- адамға және қоршаған ортаға зиянды қалдықтардың ПӘК және орташа тәуліктік шоғырлануының әсері;
- қалдықтарды бақылау әдістері;
- шу көздерін, дыбыс деңгейін, радиациялық қауіпсіздік нормалары;
- ұшқыш күлдің сипаттамалары;
- күлді тұту тәсілдерінің жіктелуі;
- ылғалды күлді тұту аппараттары;
- шаң қаптардың, циклондардың, жалюзді шаң тұтқыштардың жұмыс қағидасы;
- скруббердің құралымы мен жұмыс қағидасы;
- электр сүзгілерінің жіктелуі, белгіленуі, жұмыс қағидасы;
- отынды жағу кезінде азот оксидінің түзілу процестері;
- азот оксидінің түзілуіне әсер ететін оттық камераларының құралымы;
- сұйық және қатты отында күкірт құрамды жалғанымдардың сипаттамалары;
- жану өнімдерін тазартудың әктасты және абсорбциялық әдісі;
- зиянды қалдықтарды сейілту міндеттері;
- кететін түтін газдарында зиянды қалдық құрамы мен шоғырлануын бақылау;
- түтін құбырларынан зиянды қалдықтарды сейілту міндеттері;
- түтін құбырларының типтері мен құралымы;
- су қойнауында өтетін процестерді және ақаба сулардың құлау шарттары;
- өндірістік сулардың түрлері;
- ақаба суларды тазарту бойынша негізгі процестер;
- жабдықты жуудың кезеңдігін, ақаба су қоспаларының шоғырлануы;
- гидрокүл жою сұлбасы;
Іскерліктер:
- отында және түтінді газдарда улы заттарды анықтау;
- батареялы циклондарды есептеу;
- скрубберлерді есептеуді;
- электр сүзгілерін есептеу;
- отынды жағу кезіндегі азот оксидінің шығуына әсер ететін негізгі факторларды талдау;
- қолайсыз жағдайлардағы ең жоғарғы шектік шоғырлануды анықтау;
- түтін газдарында зиянды қалдықтардың құрамын анықтау;
- жылуландыру қазандығына түтін құбырларының типі мен санын таңдау;

БК 7,9,10
ПК 3.3.3
ПК 3.3.4
ПК 3.3.7
ПК 3.3.11
ПК 3.3.18
СД 02
Теплотехническое оборудование:
рекуперативные и регенеративные теплообменные аппараты; конструкция рекуперативных аппаратов непрерывного действия; расчет аппаратов непрерывного действия; рекуперативные аппараты периодического действия; аппараты с ребристыми поверхностями нагрева; регенеративные аппараты; аппараты с кипящим слоем; сравнительная характеристика и выбор теплообменных аппаратов; конденсатоотводчики; тепло-обменные аппараты смешивающего типа; основные процессы тепло- и маслообмена; конструкции смесительных теплообменников; выпарные аппараты и установки; дистилляционные и ректификационные установки; теплофикациионные установки с химическими превращениями; сушильные установки; механизм сушки влажных материалов; процессы сушки и их расчеты; основные типы и конструкции сушилок; вторичные энергоресурсы;
Знания:
- назначение и конструкция теплообменных аппаратов;
- типы ребристых теплообменников, их применение;
- типы регенераторов; сравнение регенераторов с рекуперативными теплообменниками;
- достоинства и недостатки теплообменников, определяющие их выбор;
- виды и цели расчетов теплообменников;
- последовательность теплового, гидравлического, механического, проверочного расчетов;
- методика определения коэффициента теплопередачи;
- виды и методика теплового расчета;
- принципы образования кипящего слоя; применение кипящего слоя в теплообменниках;
- назначение и виды конденсатоотводчиков;
- правила установки и эксплуатации конденсатоотводчиков;
- способы сушки материалов;
- формы связи влаги с материалом;
- пересчет влажности на общую и сухую массу;
- кинетика сушки материалов;
- теоретическая и действительная сушка, их материальный и тепловой балансы;
- расчеты сушилок по h-d диаграмме;
- виды конвективной сушки материалов;
Умения:
- различать особенности и отличия разных видов теплообменников;
- выбрать тип теплообменника по назначению;
- выбирать тип конденсатоотводчиков;
- выполнять все виды расчетов теплообменников с анализом полученных результатов и с последующим выводом;
- выполнять тепловой расчет ребристых теплообменников;
- выбрать тип теплообменника;
- подбирать тип регенератора;
- установить оптимальный режим работы кипящего слоя;
- выбирать соответствующий тип теплообменника по ГОСТами стандартам; по назначению;
БК 7,9,10
ПК 3.3.1
ПК 3.3.3
ПК 3.3.4
ПК 3.3.7
ПК 3.3.11
ПК 3.3.13
ПК 3.3.14
ПК 3.3.15
СД 03
Теплоснабжение и отопление:
потребители тепловой энергии; системы теплоснабжения; групповые и местные тепловые подстанции; регулирование отпуска теплоты; строительные механические конструкции тепловых сетей; расчет гидравлических параметров тепловых сетей; гидравлический режим тепловых сетей; расчет тепловых параметров тепловых сетей; эксплуатация тепловых сетей и тепловых пунктов; общие сведения о системах отопления зданий; теплопередача через ограждающие конструкции зданий; определение потерь теплоты зданием; основы конструирования систем отопления; отопительные приборы систем отопления; системы водяного отопления с естественной и искусственной циркуляцией воды;
Знания:
- классификация источников и систем теплоснабжения, их особенности, недостатки и область применения;
- типы подстанций, оборудование тепловых подстанций, схемы и компоновку абонентских вводов, местных и центральных тепловых пунктов;
- методика расчета тепловых потерь изолированного трубопровода при различных способах прокладки,
- задачи расчета и эффективность тепловой изоляции, падение температуры теплоносителя;
- основные методы регулирования отпуска теплоты и структуру системы регулирования;
- типы прокладок, строительные конструкции, разновидности тепловой изоляции, механическое оборудование, схемы конфигурации тепловых сетей;
- основные виды повреждений элементов системы теплоснабжения, виды ремонтов систем теплоснабжения;
- правила приема в эксплуатацию тепловых сетей и систем теплоснабжения;
- основные виды отопления зданий и их возможное применение;
- виды отопительных приборов и их техническую характеристику;
- виды систем централизованного отопления;
- системы парового отопления, их устройство и оборудование;
Умения:
- правильно осуществлять выбор трассы и способов прокладки тепловых сетей, оборудования и тепловой изоляции трубопроводов;
- самостоятельно строить, анализировать, сравнивать графики тепловых нагрузок, составлять тепловой баланс производственного помещения;
- анализировать тепловые схемы источников и систем теплоснабжения, сравнивать их технико-экономические варианты, учитывая разновидность, принципы действия, характер теплового потребления;
- проводить расчет оборудования тепловых подстанций;
- производить выбор системы регулирования отпуска тепла.
- правильно осуществлять выбор трассы и способов прокладки тепловых сетей, оборудования и тепловой изоляции трубопроводов;
- разрабатывать строительные конструкции, план и профиль тепловых сетей;
- выполнять графический расчет тепловых сетей;
- строить характеристику тепловой сети;
- определять выгодную толщину изоляции, рассчитывать эффективность тепловой изоляции;
БК 7,9,10
ПК3.3.1
ПК 3.3.3
ПК 3.3.4
ПК 3.3.7
ПК 3.3.11
ПК 3.3.13
ПК 3.3.14
ПК 3.3.15
СД 04
Основы промышленной экологии:
задачи экологии; образование твердых, жидких и газообразных загрязнений; выбросы тепловых электростанций и котельных установок, их влияние на окружающую среду; улавливание твердых веществ на тепловых электростанциях и котельных установках; снижение выбросов токсичных газов; рассеивание вредных выбросов; дымовые трубы; сточные воды ТЭЦ и котельных установок; очистка сточных вод; шумоглушение на теплофикационных котельных;
Знания:
- общие характеристики загрязнений атмосферы и водной среды;
- классификация источников промышленных выбросов;
- классификация методов ограничения выбросов загрязнений;
- классификация основного оборудования, ограничивающего выброс загрязнений;
- воздействия вредных выбросов на человека и окружающую среду;
- воздействия ПДК и среднесуточных концентраций вредных выбросов на человека и окружающую среду;
- методы контроля выбросов;
- источники шума, уровень громкости, нормы радиационной безопасности;
- характеристики летучей золы;
- классификация способов улавливания золы;
- аппараты мокрого золоулавливания;
- принцип работы пылевых мешков, циклонов, жалюзийных пылеуловителей;
- конструкция и принцип работы скруббера;
- классификация, назначение, принцип работы электрофильтров;
- процессы образования оксидов азота при сжигании топлива;
- конструкции топочных камер, влияющих на образование оксидов азота;
- характеристики серосодержащих соединений в жидком и твердом топливе;
- известняковый и абсорбционный методы очистки продуктов горения;
- задачи рассеивания вредных выбросов;
- контроль состава и концентрации вредных выбросов в уходящих дымовых газах;
- задачи рассеивания вредных выбросов из дымовых труб;
- типы и конструкции дымовых труб;
- процессы, происходящие в водоемах, и условия сброса сточных вод;
- виды производственных сточных вод;
- основные процессы по очистке сточных вод;
- периодичность промывок оборудования, концентрации примесей в сточных водах;
- схемы гидрозолоудаления;
Умения:
- определять токсичные вещества в топливе и дымовых газах.
- рассчитывать батарейные циклоны;
- рассчитывать скрубберы;
- рассчитывать электрофильтры;
- анализировать основные факторы, влияющие на выход оксидов азота при сжигании топлива;
- определять максимальную предельную концентрацию при неблагоприятных условиях;
- определять состав вредных выбросов в дымовых газах;
- выбирать тип и количество дымовых труб на теплофикационную котельную;

БҚ 2,9,10
КҚ 3.3.4
КҚ 3.3.5
КҚ 3.3.18
АП 05
Жылу техникалық өлшеу негіздері және жылу техникалық процестерді автоматтандыру:
жылу техникалық өлшеу және метрология туралы жалпы мәліметтер; өлшеу түрлендіргіштері және дистанциялық беріліс; температураны өлшеу; қысымды, қысым мен разрядтау айырымын өлшеу; сұйықтық пен шашылғыш денелердің шығынын, мөлшерін және деңгейін өлшеу; газдардың, су мен будың құрамын өлшеу, қазандық қондырғылардың қалдықтарын бақылау; жылу техникалық бақылаудың арнайы өлшеу сұлбалары; басқару мен автоматтандырудың негізгі ұғымдары; реттеудің автоматтандырылған жүйелері; автоматтандырылған реттеу жүйелерінің техникалық құралдары; қазандарды автоматтық реттеу; жылу техникалық қондырғыларды автоматтандыру; логикалық басқару жүйелері және жылу техникалық жабдықты автоматтық жылулық қорғау; технологиялық синалдау;
Білімдер:
- технологиялық параметрлерді өлшеуге арналған аспаптардың негізгі типтері;
- негізгі технологиялық параметрлерді өлшеуге арналған аспаптардың қолданылуы;
- негізгі техникалық сипаттамалары;
- технологиялық параметрлерді өлшеуге арналған аспаптардың артықшылықтары мен кемшіліктері;
- басқару мен автоматтандырудың негізгі ұғымдары;
- автоматтық реттеу жүйелерінің құрылымдық сұлбалары;
- қазандардың автоматтық реттеу сұлбалары;
- қазандықтың қосымша жабдығын автоматтандыру сұлбалары;
- автоматтық жылу қорғаныстары, олардың белгіленуі;
Іскерліктер:
- реттеудің функционалдық сұлбаларын оқу;
- бу қазандарының және қосымша қондырғылардың жылу қорғаныстарының сұлбаларын оқу;
- аспаптарды іске қосу;
- аспаптардың статикалық сипаттамаларын алу және талдау;
КҚ 3.3.5
КҚ 3.3.7
КҚ 3.3.16
АП 06
Су дайындау:
табиғи су қоспалары және су сапасының технологиялық көрсеткіштері; суды сүзіп және коагуляция арқылы тазарту; суды тұндыру арқылы тазарту; суды иондық алмасу әдісімен өңдеу; суды химиялық тұзсыздандыру; суды дайындаудың реагентсіз әдістері; су дайындау жүйесін жобалау; жылу күштік жабдық коррозиясы және оны алдын алу әдістері; жылу тораптарыны жабдығы мен құбырларының беттерінде шөгінділердің түзілуі; шөгінділерді алдын-алу тәсілдері; жылу күштік қондырғының су химиялық режимі; жылу тораптарының су режимінің ерекшеліктері; су режимін химиялық бақылау; су дайындау қондырғыларын жобалау негіздері;
Білімдер:
- су талдамасының технологиялық көрсеткіштерін; суды технологиялық белгілері бойынша жіктелуі;
- сүзу және коагуляция міндеттерін, жарықтандыру сүзгілері мен жарықтандырғыштардың жұмыс қағидасы мен құралымы;
- шөгу әдістері, қолданылатын реагнеттер, суды содамен өңдеу кезіндегі химиялық реакциялар, аралас сұлбалар;
- ионитті сүзгілердің қолданылуын, олардың белгіленуі, қолданылу саласы;
- натрий катиондау, сутегі-катиондау және сутегі-натрий катиондау;
- анионитті сүзгілердің құрылғысы мен жұмысын, тұзсыздандыру сұлбасы;
- деаэратордың, декарбонизатордың, диализатордың құрылғысы мен жұмыс қағидасы;
- ВПУ жүйелерін жобалау тәртібі, сұлбаларды таңдау бойынша жалпы ережелер;
- бу және су жолы мен жылу тораптары жабдығын коррозиядан сақтау шаралары;
- шөгінділердің түрлерін, шөгінділердің алдын-алу тәсілдерін және қазандарды үздіксіз және кезеңдік үрлеу;
- будың ластануымен күресу тәсілдері;
- сулы режимнің міндеттері мен ерекшеліктері, қоректік, қазандық су мен бу сапасының нормалары;
- жабдықтың қызу беттерінде шөгінділердің түзілуін азайту шараларын;
- су дайындау қондырғыларын химиялық бақылауды белгілеу және ұйымдастыру;
Іскерліктер:
- ион алмастыру сүзгілерін есептеу;
- нормативтік-техникалық құжаттамамен жұмыс істеу;
- жабдық үшін коррозияның алдын-алу тәсілдерін таңдау;
- қызу беттерінде шөгінділердің алдын-алу тәсілдерін таңдау;
- бу қазандары үшін су-химиялық режимді таңдау;
- шығатын су сапасының көрсеткіштері, жылу тораптарын қоректендіру бойынша су-химиялық режимді таңдау;

БК 2,9,10
ПК 3.3.4
ПК 3.3.5
ПК 3.3.18
СД 05
Основы теплотехнических измерений и автоматизация теплотехнических процессов:
общие сведения о теплотехнических измерениях и метрологии; измерительные преобразователи и схемы дистанционной передачи; измерение температуры; измерение давления, разности давлений и разряжения; измерение расхода, количества и уровня жидкостей и сыпучих тел; измерение состава газов, воды, пара; контроль выбросов котельных установок; специальные измерения схемы теплотехнического контроля; основные понятия управления и автоматизации; автоматизированные системы регулирования; технические средства автоматизированных систем регулирования; автоматическое регулирование котлов; автоматизация теплотехнических установок; системы логического управления и автоматические тепловые защиты теплотехнического оборудования; технологическая сигнализация;
Знания:
- основные типы приборов для измерения технологических параметров;
- применение приборов для измерения основных технологических параметров;
- основные технические характеристики;
- достоинства и недостатки приборов для измерения технологических параметров;
- основные понятия управления и автоматизации;
- структурные схемы автоматической системы регулирования;
- схемы автоматического регулирования котлов;
- схемы автоматизации вспомогательного оборудования котельной;
- автоматические тепловые защиты, их назначение;
Умения:
- читать функциональные схемы регулирования;
- читать схемы тепловых защит паровых котлов и вспомогательных установок;
- включать приборы в работу;
- снимать и анализировать статические характеристики приборов;
ПК 3.3.5
ПК 3.3.7
ПК 3.3.16
СД 06
Водоподготовка:
примеси природных вод и технологические показатели качества воды; очистка воды фильтрованием и коагуляцией; очистка воды методом осаждения; обработка воды методом ионного обмена; химическое обессоливание воды; безреагентные методы подготовки воды; проектирование систем водоподготовки; коррозия теплосилового оборудования и методы ее предупреждения; образование отложений на поверхностях оборудования и трубопроводов тепловых сетей; способы предотвращения отложений; водный химический режим теплосиловой установки; особенности водного режима тепловых сетей; химический контроль водного режима основы проектирования водоподготовительных установок;
Знания:
- технологические показатели анализа воды; классификация воды по технологическим признакам;
- задачи фильтрования и коагуляции, принцип действия и конструкцию осветительных фильтров и осветителей;
- методы осаждения, применяемые реагенты, химические реакции при обработке воды содой, комбинированные схемы;
- конструкция ионитных фильтров, их назначение, область применения;
- натрий катионирование, водород- катионирование и водород-натрий катионирование;
- устройство и работу анионитных фильтров, схемы обессоливания;
- устройство и принцип работы деаэратора, декарбонизатора, диализатора;
- порядок проектирования систем ВПУ, общие положения по выбору схем;
- мероприятия по предотвращению коррозии оборудования пароводяного тракта и тепловых сетей;
- виды отложений, способы предотвращения отложений, непрерывная и периодическая продувку котлов;
- способы борьбы с загрязнением пара;
- задачи и особенности водного режима, нормы качества питательной, котловой воды и пара;
- мероприятия по уменьшению образования отложений на поверхностях нагрева оборудования;
- назначение и организация химического контроля водоподготовительной установки;
Умения:
- производить расчет ионообменных фильтров;
- работать с нормативно-технической документацией.
- выбирать способы предупреждения коррозии для оборудования;
- выбирать способы предотвращения образования отложений на поверхностях нагрева;
- выбирать водно-химический режим для паровых котлов;
- выбирать водно-химический режим по показателям качества исходной воды, подпитки тепловых сетей;

КҚ 3.3.1
КҚ 3.3.5
КҚ 3.3.7
КҚ 3.3.9
КҚ 3.3.11
КҚ 3.3.14
АП 07
Қазандық қондырғылар мен жылу техникалық жабдықты пайдалану және жөндеу:
Жылу техникалық жабдықты пайдалануды ұйымдастыру; отын шаруашылығын пайдалану; бу және су қыздыру қазандарын пайдалану; қазандық қондырғының қосымша жабдығына қызмет көрсету; орталықтан тепкіш машиналарды пайдалану; ішкі жүйелерді пайдалану; жылу тораптарын пайдалану; су қыздыру және жылу пайдалану жабдығын пайдалану; жылу техникалық жабдықтың жөндеу жұмыстарын ұйымдастыру; бу қазандарының қыздыру беттерін жөндеу; оттық құрылғыларды, үрлеу аппараттарын, құбырлы ауа қыздырғыштарды жөндеу; қаптау және оқшаулау жұмыстары; құрама бірліктерді жөндеу; тартып-үрлеу машиналарын жөндеу; регенеративті ауа қыздырғыштарды жөндеу; диірмендерді, қоректік шаңды жөндеу; сорғыларды жөндеу; тораптық су қыздырғыштарды жөндеу; жылу тораптарының жабдығын жөндеу; су дайындау және жылуды пайдалану жабдығын жөндеу;
Білімдер:
- өнеркәсіптік кәсіпорындардың энергия қызметінің негізгі міндеттері, энергоцехтың құрылымы, жылу жабдығына құжаттама, қолданыстағы ережелер, нормалар, нұсқаулықтар бұзғаны үшін жауапкершілік;
- қатты, сұйық және газ тәрізді отын қасиеттері; отын беру және күлқож жою жүйесін пайдалану талаптары;
- тартып-үрлеу машиналарының, орталықтан тепкіш сорғылардың, компрессорлық қондырғылардың белгіленуі мен құрылғысы; болатын ақаулылықтар мен оларды жою тәсілдері, айналушы механизмдерді пайдалану кезіндегі қауіпсіздік техникасы ережелері;
- бу және су қыздыру қазандарын куәландыруға, оларға қызмет көрсету көлеміне ГГТН ережелерінің негізгі талаптары;
- қатты отынды, форсункаларды, газ оттықтарын жағу үшін оттық түрлері;
- қазандық қызметкерлері үшін ГГТН-нің типтік нұсқаулығы, қазанды қосу, жоспарлы және апаттық тоқтатуға дайындау;
- су қыздыратын қазандарды пайдалану ерекшеліктері;
- «Бу мен ыстық су құбырларын орнату және пайдалану ережелерінің» негізгі ережелері; құбырлардың бүліну себептері мен түрлері; бүлінуді жою тәсілдері, жылумен жабдықтау жүйелерін пайдалану ережелері;
- гидросоққы ұғымын, оны болдырмау шараларын; «жылу пайдалану қондырғылары мен жылу тораптарын пайдалану ережелеріне» сәйкес жылу тораптарын пайдалану талаптары;
- қысыммен жұмыс істейтін ыдыстарды қауіпсіз пайдалану бойынша негізгі талаптары; жылу пайдалану қондырғылары мен конденсаттық шаруашылықты пайдаланудың негізгі талаптары;
- қызмет көрсету мен жөндеу міндеттері;
қызметкерлердің құрамы; жұмыс орнын ұйымдастыру; үнемділік пен сенімділіктің негізгі көрсеткіштері;
- жөндеудің ұйымдастырушылық шаралары мен құжаттамасы;
- гидравликалық сынау, басуды өткізу әдістемесі;
- оттық құрылғыларды, үрлеу аппараттары, құбыр ауа қыздырғыштарын талдау мен құрудың тәртібі;
- қазан агрегат механизмдерінде қолданылатын подшипниктердің құралымы;
- ауа қыздыру құралымы; олар арқылы заттардың жүруі;
- шаң жүйесі элементтерінің құралымы;
- арматураның түрлері мен құралымы;
- қазан агрегаттарын қаптау түрлері;
- оқшаулау материалдарымен жұмыс істеу ережелері;
Іскерліктер:
- техникалық құжаттамамен; басшылыққа алатын нормативтік құжаттармен жұмыс істеу;
- дайындау, оперативті, қорытынды, есептік құжаттаманы құру;
- беттерді тазартумен байланысты слесарлық жұмысты орындау;
- элементтерді стендтік және жергілікті тексеруді жүргізу;
- ақаулылық ведомостін құру;
- ауа қыздырғыштардың ақаулылығын анықтау;
- шарлы барабанды диірмендердің, балғалы диірмендердің ақаулылығын анықтау;
- сорғы элементтерінің күйін тексеруді;
БҚ 2

ПК 3.3.1
ПК 3.3.5
ПК 3.3.7
ПК 3.3.9
ПК 3.3.11
ПК 3.3.14
СД 07
Эксплуатация и ремонт котельных установок и теплотехнического оборудования:
организация эксплуатации теплотехнического оборудования; эксплуатация топливного хозяйства; эксплуатация паровых и водогрейных котлов; обслуживание вспомогательного оборудования котельной установки; эксплуатация центробежных машин; эксплуатация внутренних систем; эксплуатация тепловых сетей; эксплуатация водоподогревательного и теплоиспользующего оборудования; организация ремонтных работ теплотехнического оборудования; ремонт поверхностей нагрева перовых котлов; ремонт топочных устройств, обдувочных аппаратов, трубчатых воздухоподогревателей; обмуровочные и изоляционные работы; ремонт сборочных единиц; ремонт тягодутьевых машин; ремонт регенеративных воздухоподогревателей; ремонт мельниц питательной пыли; ремонт насосов; ремонт сетевых подогревателей; ремонт оборудования тепловых сетей; ремонт водоподогревательного и теплоиспользующего оборудования;
Знания:
- основные задачи энергослужбы промышленных предприятий, структура энергоцеха, документация на теплооборудование, ответственность за нарушение действующих правил, норм, инструкций;
- свойства твердого, жидкого и газообразного топлива; требования к эксплуатации топливоподачи и системы золошлакоудаления;
- назначение и устройство тягодутьевых машин, центробежных насосов, компрессорных установок; возможные неисправности и способы их устранения, правила техники безопасности при эксплуатации вращающихся механизмов;
- основные требования правил ГГТН к освидетельствованиям паровых и водогрейных котлов, к содержанию и их обслуживанию;
- типы топок для сжигания твердого топлива, форсунок, газовых горелок;
- типовая инструкция ГГТН для персонала котельной, подготовка к пуску котла, к плановой и аварийной остановке;
- особенности эксплуатации водогрейных котлов;
- основные положения «Правил устройства и эксплуатации трубопроводов пара и горячей воды»; причины и виды повреждений трубопроводов; способы устранения повреждений, правила эксплуатации систем теплоснабжения;
- понятие гидроудара, мероприятия по его недопущению; требования к эксплуатации тепловых сетей в соответствии с «Правилами эксплуатации теплоиспользующих установок и тепловых сетей» Госэнергонадзора;
- основные требования по безопасной эксплуатации сосудов, работающих под давлением; основные требования к эксплуатации теплоиспользующих установок и конденсатного хозяйства;
- задачи обслуживания и ремонта; состав персонала; организацию рабочего места; основные показатели экономичности и надежности;
- организационные мероприятия и документация ремонта;
- методика проведения гидравлических испытаний, опрессовок;
- порядок разборки и сборки топочных устройств, обдувочных аппаратов, трубчатых воздухоподогревателей;
- конструкция подшипников, применяемых на механизмах котлоагрегата;
- конструкция воздухоподогревателей; ход веществ через них;
- конструкция элементов пылесистемы;
- конструкция центробежных насосов;
- виды и конструкция арматуры;
- виды обмуровки котельных агрегатов;
- правила работы с изоляционными материалами;
Умения:
- работать с технической документацией; руководящими нормативными документами;
- составлять подготовительную, оперативную, заключительную, отчетную документацию;
- выполнять слесарные работы, связанные с чисткой поверхностей;
- производить стендовые и местные проверки элементов;
- составлять дефектную ведомость;
- определять дефекты воздухоподогревателей;
- определять дефекты шаровых барабанных мельниц, молотковых мельниц;
- проверять состояние элементов насоса;
БК 2

КҚ 3.3.1
КҚ 3.3.3
КҚ 3.3.4
КҚ 3.3.6
КҚ 3.3.7
КҚ 3.3.8
КҚ 3.3.11
КҚ 3.3.12
КҚ 3.3.13
КҚ 3.3.14
КҚ 3.3.16
КҚ 3.3.22
АП 08
Қазандық жабдықты монтаждау және баптау:
Өлшеу құралы және өлшеу техникасы; такелаж және жүк көтеру механизмдері; жұмыстарды ұйымдастыру және жабдықты монтаждауға дайындау; бу және су қыздыру қазандарын монтаждау; қазандардың қосымша жабдығын монтаждау;
жылу техникалық жабдықты баптау және сынау; баптау жұмыстарын ұйымдастыру; жылу техникалық жабдықты қосып реттеу; қазандық агрегаттарды жылу техникалық сынау және баптау; тартып-үрлеу машиналарын және газ ауа жолдарын сынау және баптау; су дайындау және жылу оқшаулау жабдығын сынау және баптау; жылу техникалық жабдықты монтаждау; монтаждық-құрама жұмыстарға дайындау; жылыту жүйелерін, ауаны желдетуді, ыстық сумен жабдықтауды монтаждау; жылу тораптары мен пункттерін монтаждау; жылу техникалық жабдықты баптау және сынау; жылу техникалық жабдықты қосып реттеу;
Білімдер:
- қазан агрегаттарының тетіктері мен түйіндерін дайындау үшін қолданылатын болаттар;
- өлшеу құралдары, өлшеу техникасы туралы жалпы мәліметтер;
- негізгі такелаждық жұмыстар;
- бу және су қыздыру қазандарын монтаждау технологиясы;
- қазандардың қосымша механизмдерін монтаждау технологиясы;
- монтаждық жұмыстарды жасау кезіндегі қауіпсіздік техникасы ережелері;
- жұмыс құрамы мен мазмұны;
- канаттар мен жүк көтеру жабдықтары;
- такелаждық жұмыстар кезіндегі қауіпсіздік техникасы ережелері;
- құбырлардың тұржиыны; арматураны жалғау тәсілдері, фланецтердің, бұрандалардың, төсемдердің түрлері;
- құбырларды жайластыру ережелері, оларды бекіту, тіректерді орнату;
- компенсатор түрлері, дәнекерлеу тәсілдері, жылулық оқшаулама түрлері, жылумен жабдықтау жүйелерін жуу әдістері, гидравликалық сынау түрлері, элементтерді, желдету жүйесі;
- объектінің монтаждауға дайындығын тексеру тәсілдері;
- сорғыларды, жылу алмастырғыштарды, бактарды монтаждау ерекшеліктері;
- жылу жүйелерін төсеу типтері, компенсаторларды орнату ережелері;
- баптау жұмыстарының белгіленуі;
Іскерліктер:
- канаттардың, стропылардың ақауларын анықтау, түйінді және сақиналы стропыларды ілгекке бекіту;
- құбырларды төсеу орындарын белгілеу;
- гидропневматикалық жууды жасау;
- құбырлы арматураны айыра білу;
- жөнделген түйіндер мен блоктарды көлденеңдікке, тіктікке және т.б. тексеру;
БҚ 2
КҚ 3.3.3
КҚ 3.3.6
КҚ 3.3.9
КҚ 3.3.16
КҚ 3.3.17
АП 09
Сала экономикасы:
нарықтық қатынас жүйесіндегі сала кәсіпорыны; менеджмент; басқарудың негізгі қағидалары мен әдістері; маркетинг; сала кәсіпорынының өндірістік қорлары; сала кәсіпорынының капитал салымы мен капиталдық құрылысы; негізгі және көмекші өндіріс мекемесі; еңбекті ғылыми ұйымдастыру; сала кәсіпорынында техникалық нормалау негіздері; еңбек өндірісі; сала кәсіпорынында еңбек төлемін ұйымдастыру; нарықтық экономика жағдайларында Қазақстан Республикасының салық жүйесі; кәсіпорынның қаржылық іс-әрекетін банктік реттеу; энергетика кәсіпорнындарында жоспарлауды ұйымдастыру; энергетика кәсіпорындарының өндірістік-шаруашылық қызметін есепке алу және талдау негіздерін.
Білімдер:
- өнеркәсіп және энергетика кәсіпорындары мен олардың құрылымдарын басқару негіздері;
- кәсіпорын мүлігінің құрамын, қозғалысын және есебі;
- мекеме және еңбек төлемі саласында кәсіпорындарды басқарудың экономикалық механизмінің жұмысы;
- өнеркәсіп пен энергетика кәсіпорнында есеп беру түрлері;
- энергетика кәсіпорындарын өндірістік-шаруашылық талдау негіздері;
Іскерліктер:
- техника-экономикалық негіздемелерді және жұмыс жобаларының сметалық құжаттамасын құру үшін экономикалық есептерді орындау;

ПК 3.3.1
ПК 3.3.3
ПК 3.3.4
ПК 3.3.6
ПК 3.3.7
ПК 3.3.8
ПК 3.3.11
ПК 3.3.12
ПК 3.3.13
ПК 3.3.14
ПК 3.3.16
ПК 3.3.22
СД 08
Монтаж и наладка котельных установок:
измерительный инструмент и техника измерений; такелаж и грузоподъемные механизмы; организация работ и подготовка оборудования к монтажу; монтаж паровых и водогрейных котлов; монтаж вспомогательных механизмов котлов; наладка и испытание теплотехнического оборудования; организация наладочных работ; пусковая наладка теплотехнического оборудования; теплотехнические испытания и наладка котельных агрегатов; испытания и наладка тягодутьевых машин и газовоздушного тракта; испытание и наладка водоподготовительного и теплоизолированного оборудования;
монтаж теплотехнического оборудования; подготовка к монтажно-сборочным работам; монтаж систем отопления, вентиляции и кондиционирования воздуха, горячего водоснабжения; монтаж тепловых сетей и пунктов; наладка и испытание теплотехнического оборудования; организация наладочных работ; пусковая наладка теплотехнического оборудования;
Знания:
- стали, применяемые для изготовления деталей и узлов котлоагрегатов;
- общие сведения об измерительном инструменте, техника измерений;
-основные такелажные работы;
- технология монтажа паровых и водогрейных котлов;
- технология монтажа вспомогательных механизмов котлов;
- правила техники безопасности при производстве монтажных работ;
- состав и содержание производства работ;
- канаты и грузоподъемное оборудование;
- правила техники безопасности при такелажных работах;
- сортамент труб, способы соединения арматуры, виды фланцев, резьб, прокладок;
- правила размещения трубопроводов, их крепление, установка опор;
- виды компенсаторов, способы сварки, виды тепловой изоляции, методы промывки систем теплоснабжения, виды гидравлических испытаний, элементы систем вентиляции;
- способы проверки готовности объекта под монтаж,
- особенности монтажа насосов, теплообменников, баков;
- тип прокладки тепловых сетей, правила установки компенсаторов;
- назначение наладочных работ;
Умения:
- производить отбраковку канатов, строп, крепление на крюке петлевых и кольцевых стропов;
- производить разметку мест прокладки трубопроводов;
- производить гидропневматическую промывку;
- различать трубопроводную арматуру;
- производить проверку смонтированных узлов и блоков на горизонтальность, вертикальность и т.д.;
БК 2
ПК 3.3.3
ПК 3.3.6
ПК 3.3.9
ПК 3.3.16
ПК 3.3.17
СД 09
Экономика энергетики:
предприятия энергетики в системе рыночных отношений; менеджмент; основные принципы и методы управления; маркетинг; производственные фонды предприятий энергетики; капитальные вложения и капитальное строительство предприятий энергетики; организация основного и вспомогательного производства; научная организация труда; основы технического нормирования на предприятиях энергетики; производительность труда; организация оплаты труда на предприятиях энергетики; налоговая система Республики Казахстан в условиях рыночной экономики; банковское регулирование финансовой деятельности предприятий; организация планирования на предприятиях энергетики; основы учета и анализа производственно-хозяйственной деятельности предприятий энергетики.
Знания:
- основы управления предприятиями энергетики и их структуру;
- состав, движение и учет имущества предприятий;
- действие экономического механизма управления предприятиями в области организации и оплаты труда;
- виды учета и отчетности на предприятиях промышленности и энергетики;
- основы анализа производственно-хозяйственной деятельности предприятий энергетики;
Умения:
- выполнять экономические расчеты для составления технико-экономических обоснований и сметной документации рабочих проектов;

БҚ 5,9
КҚ 3.3.2
КҚ 3.3.3
АП 10
Еңбекті қорғау:
Еңбекті қорғау бойынша Қазақстан Республикасының заңнама негіздері; бақытсыз жағдайларды талдау; қауіпсіздік техникасы бойынша қызметшілермен жұмысты ұйымдастыру; қызметшілердің құқықтары мен міндеттері; аймаққа, орынжайларға, жұмыс орындарына, жабдыққа, құралдарға, айлабұйымдарға, биіктікте жұмыс істеу кезінде, жер асты құрылыстарында, резервуарларда, жылу алмастыру аппараттарында, құбырларда, айналмалы механизмдерді пайдаланып, жөндеу кезінде, жер жұмыстарын атқарғанда қауіпсіздік техникасы мен өрт қауіпсіздігі талаптары; электр қауіпсіздігі, өрт қауіпсіздігі негіздері; улану, күю және басқа жарақаттар кезіндегі дәрігерге дейінгі көмек; отын-көлік цехінің, шаң дайындаудың, қазандардың, күлқож жоюдың, химиялық цехтардың, жылу тораптарының жабдығын пайдалану және жөндеу кезіндегі қауіпсіздік техникасы;
Білімдер:
- жұмыс орнын, жұмыс аймағын анықтау;
- жабдықты куәландырудың тәртібі;
- құралды пайдалану ережелері;
- ауырлықты қолмен ауыстыру нормалары;
- механизмдер мен айлабұйымдарды куәландыру және сынау мерзімдері;
- жұмыс істеушілердің арасында хабарласу сигналы, қорғаныс құралдары;
- ыдыстардың, құбырлардың түрлері мен категорияларын, тіркеу мерзімі, куәландыру, құбырларды сырлау, құбырлардағы жазулар;
- гидравликалық сынақ өткізу тәртібі;
- айналу механизмдерінің түрлері;
- жер, жылу оқшаулау және қаптау жұмыстарын орындау ережелері;
- жер, жылу оқшаулау және қаптау жұмыстары кезіндегі қорғаныс құралдар;
- электрмен жарақаттану түрлерін; электр тогымен жарақаттанудан қорғану шаралары;
- өртке қауіпті орынжайлардың жіктелуі;
өртке қарсы қорғаныс шаралары;
- өрт сөндіргіштердің құралымдары;
- күю, улану түрлері;
Іскерліктер:
- электр тогымен жарақаттану кезінде алғашқы көмек көрсету;
- қан кету, күю, жылу соққысын алу кезінде алғашқы көмек көрсету;
КҚ 3.3.12
КҚ 3.3.13
КҚ 3.3.14
КҚ 3.3.16
КҚ 3.3.17
ӨОжКП
Өндірістік оқыту және кәсіптік практика
КП 00
Кәсіптік практика
КП 01
Оқу практикасы
материалдарды слесарлы-механикалық өңдеу; қауіпсіздік техникасы және өндірістік санитария; технологиялық өлшеу негіздері; жазықтық таңбалау; материалдарды кесу; металдарды шабу; дайындамаларды түзеу және ию; егеулеу, бұрғылау; бұранда қию; тойтарма; қыру; үгу; мойынтіректерді қалайылау және құю; электрмен пісіру; қауіпсіздік техникасы және өндірістік санитария; доғалы электрмен пісіру; аппаратура және айлабұйымдар; токарлық және фрезерлік станоктарда материалдарды өңдеу;
Іскерліктер:
- бақылау-өлшеу аспаптарын пайдалану; слесарлық жұмыстарды жасау үшін құралдарды пайдалану;
- кесуді, шабуды, түзетуді, июді, тойтарманы, бұрғылауды орындау;
- металдарды және өзге конструкциялық материалдарды слесарлық өңдеудің негізгі тәсілдері;
- металл кесетін станоктарда жұмыс істегенде қауіпсіздік техникасы ережелерін қолдану;
Дағдылар:
- слесарлық құралмен жұмыс істеу;

БК5,9
ПК 3.3.2
ПК 3.3.3
СД 10
Охрана труда:
основы законодательства Республики Казахстан по охране труда; анализ несчастных случаев; организация работы с персоналом по технике безопасности; права и обязанности персонала; требования техники безопасности и пожарной безопасности к территории, помещениям, рабочим местам, оборудованию, инструменту, приспособлениям, при работах на высоте, в подземных сооружениях, резервуарах, в теплообменных аппаратах, трубопроводах, при эксплуатации и ремонте вращающихся механизмов, при земляных работах, теплоизоляционных и обмуровочных работах; основы электробезопасности, пожаробезопасности; до врачебная помощь при отравлениях, ожогах и других травмах; техника безопасности при эксплуатации и ремонте оборудования топливно-транспортного цеха, пылеприготовления, котлов, турбин, золошлакоудаления, химических цехов, тепловых сетей;
Знания:
- определения рабочего места, рабочей зоны;
- порядок освидетельствования оборудования;
- правила пользования инструментом;
- нормы переноса тяжестей вручную;
- сроки освидетельствования и испытания механизмов и приспособлений;
- сигналы сообщения между работающими, защитные средства;
- виды и категории сосудов, трубопроводов, сроки регистрации, освидетельствования, окраска трубопроводов, надписи на трубопроводах;
- порядок проведения гидравлических испытаний;
- правила выполнения земляных, теплоизоляционных и обмуровочных работ;
- личные средства защиты при выполнении земляных, теплоизоляционных и обмуровочных работ;
- виды электротравм; основные меры защиты от поражения электрическим током;
- классификация пожароопасных помещений; меры противопожарной защиты;
- конструкции огнетушителей;
- виды ожогов, отравлений;
Умения:
- оказать первую помощь при поражении электрическим током;
- оказать первую помощь при кровотечениях, ожогах, тепловом ударе;
ПК 3.3.12
ПК 3.3.13
ПК 3.3.14
ПК 3.3.16
ПК 3.3.17
ПО и ПП
Производственное обучение и профессиональная практика
ПП 00
Профессиональная практика
ПП 01
Учебная практика:
слесарно-механическая обработка материалов; техника безопасности и промсанитария; основы технологических измерений; плоскостная разметка; разрезание материалов; рубка металлов; правка и гибка заготовок; опиливание сверление и зенкование; нарезание резьбы; клепка; шабрение; притирка; лужение и заливка подшипников; электросварка; техника безопасности и промсанитария; приемы дуговой электросварки; аппаратура и приспособления; обработка материалов на токарных и фрезерных станках;
Умения:
- пользоваться контрольно-измерительными приборами; инструментом для производства слесарных работ;
- выполнять резку, рубку правку, гибку, клепку, шабрение, сверление;
- применять основные приемы слесарной обработки металлов и иных конструкционных материалов;
- применять правила техники безопасности при работе на металлорежущих станках;
навыки:
- работы со слесарным инструментом;

КҚ 3.3.6
КП 02
Оқу-өндірістік практика:
жылу механикалық жабдыққа қызмет көрсету және жөндеу; такелаждық жұмыстар; жөндеу-монтаждық жұмыстар; жаймаланатын қосылыстар; деталь ойықтарын пісіруге дайындау; құбырлардың фасонды бөліктерін дайындау; төсемдерді жасау; заглушкаларды алу және орнату; жабатын, реттейтін, сақтандыру арматурасын; вентильдерді жөндеу; сальникті компенсаторларды жөндеу; механикалық түйіндерді; ілінісу муфталарын; мойынтірек түйіндерін; болтты және бұрандамалы қосылыстарды; тойтарма қосылыстарды; ыдыстарды; кешендік жұмыстар: гидротурбиналарды жөндеу; құбырларды және құбыр арматурасын жөндеу; жылу механикалық жабдықты жөндеу;
Іскерліктер:
- бақылау-өлшеу аспаптарын пайдалану; слесарлық жұмыстарды жасау үшін құралдарды пайдалану;
- төсемдерді, заглушкаларды жасау;
- біліктілікке сәйкес жылу механикалық жабдықты жөндеу;
- улану, күю, жылу соққысы болғанда және өзге жарақаттарда алғашқы көмек көрсету;
- көтеру-тиеу жұмыстарында қауіпсіздік шараларын пайдалану;
Дағдылар:
- слесарлық құралмен жұмыс істеу;
- практикада теориялық білімдерін пайдалану;
- бригадада жұмыс істеу;
КҚ 3.3.2
КҚ 3.3.5
КҚ 3.3.6
КҚ 3.3.8
КҚ 3.3.9
КП 03
Технологиялық практика:
нақты жұмыс орындарындағы жұмыс; білім алушы лауазымында жылу механикалық жабдықты жөндеу; осы мамандық бойынша еңбектің озық әдістері мен жұмыс тәсілдерін, материалдарды, жылу және электр энергиясын, қосалқы бөлшектерді үнемді пайдалану әдістерін оқыту; еңбек өнімділігін арттыру жолдарын, жабдықтың тозуға төзімділігін арттыруды оқыту; жылу механикалық жабдықты жөндеу және техникалық қызмет көрсетуге құжаттарды рәсімдеу; материалдарды қорыту және оларды рәсімдеу;
Іскерліктер:
- учаскеде жұмыс орнын жоспарлау;
- жұмыстарды жасауға наряд рәсімдеу;
- жұмыс орнында нұсқаулық жүргізу;
- пайдалану және жөндеу жұмыстарына техникалық құжаттама рәсімдеу;
- білім алушы лауазымында жабдыққа қызмет көрсетуді және жөндеуді жасау;
Дағдылар:
- жабдықты жөндеу бойынша техникалық құжаттамамен жұмыс істеу;
- лауазымдық нұсқаулықтармен жұмыс істеу;
- бригадада жұмыс істеу;
КҚ 3.3.1
КҚ 3.3.2
КҚ 3.3.3
КҚ 3.3.4
КҚ 3.3.7
КҚ 3.3.9
КҚ 3.3.13
КҚ 3.3.14
КҚ 3.3.19
КҚ 3.3.21
КҚ 3.3.22
КП 04
Диплом алды практикасы:
техникалық кәсіптік білімі бар мамандарға жүктелетін жұмыстар шеңберінде жеке өндірістік буынды басқару дағдыларын дамыту; жылу механикалық жабдықты және автоматтық бақылау, реттеу және басқару аппаратурасын жөндеу және қызмет көрсету бойынша кәсіпорынның энергетикалық қызметінің тікелей жұмыс процесін оқыту; кәсіпорындардың, энергетикалық қызметтердің, жөндеу цехтарының, монтаждық ұйымдардың жалпы құрылымымен таныстыру; таңдап алынған мамандық бойынша ұйымдастырушылық жұмыс дағдыларын игеру; дипломдық жобалау үшін бастапқы материалдарды жинау.
Іскерліктер:
- өндірістік учаскенің жұмысын талдау;
- ГЭС құрылымдық бөлімшелердің жұмысын талдау;
- техникалық құжаттаманы оқып, дипломдық жобаның тақырыбын таңдап алу және дипломдық жобалау үшін бастапқы материалдарды алу;
Дағдылар:
- техникалық құжаттамамен жұмыс істеу;
- жеке өндірістік буынды басқару
- жұмыс орнында нұсқаулық өткізу;

ПК 3.3.6
ПП 02
Учебно-производственная:
техническое обслуживание и ремонт теплотехнического оборудования; такелажные работы; ремонтно-монтажные работы; вальцовочные соединения; подготовка кромок деталей под сварку; изготовление фасонных частей трубопроводов; изготовление прокладок; снятие и установка заглушек; ремонт арматуры: запорной, регулирующей, предохранительной; вентилей; ремонт сальниковых компенсаторов; механических узлов; муфт сцепления; подшипниковых узлов; болтовых и резьбовых соединений; заклепочных соединений; емкостей;
комплексные работы: ремонт гидротурбин; ремонт трубопроводов и трубопроводной арматуры; ремонт теплотехнического оборудования;
Умения:
- пользоваться контрольно-измерительными приборами; инструментом для производства слесарных работ;
- изготавливать прокладки, заглушки;
- выполнять ремонт теплотехнического оборудования в соответствии с квалификацией;
- оказывать первую помощь пострадавшим при отравлениях, ожогах, тепловых ударах и других травмах.
- использовать меры безопасности при погрузочно-разгрузочных работах;
навыки:
- работы со слесарным инструментом;
- использования теоретических знаний на практике;
- работы в бригаде;
ПК 3.3.2
ПК 3.3.5
ПК 3.3.6
ПК 3.3.8
ПК 3.3.9
ПП 03
Технологическая практика: работа на конкретных рабочих местах, связанных с технологическим обслуживанием и ремонтом теплотехнического оборудования в должности ученика; изучение приемов производства работ и передовых методов труда по данной специальности, методов экономного расхода материалов, тепловой и электрической энергии, запасных частей; изучение путей повышения производительности труда, повышения износостойкости оборудования; оформление документации на ремонт и техобслуживание теплотехнического оборудования; обобщение материалов и их оформление;
Умения:
- планировать рабочий день на участке;
- оформлять наряды на производство работ;
- проводить инструктаж на рабочем месте;
- оформлять техническую документацию на эксплуатационные и ремонтные работы.
- проводить обслуживание и ремонт оборудования в должности ученика;
навыки:
- работы с технической документацией по ремонту оборудования;
- работы с должностными инструкциями;
- работы в бригаде;
ПК 3.3.1
ПК 3.3.2
ПК 3.3.3
ПК 3.3.4
ПК 3.3.7
ПК 3.3.9
ПК 3.3.13
ПК 3.3.14
ПК 3.3.19
ПК 3.3.21
ПК 3.3.22
ПП 04
Преддипломная практика: развитие навыков управления отдельным производственным звеном в пределах функций, возлагаемых на специалистов с техническим профессиональным образованием; изучение, непосредственно в рабочем процессе, работы мастера энергетической службы предприятия по техническому обслуживанию и ремонту теплотехнического оборудования, аппаратуры автоматического контроля, регулирования и управления; ознакомление с общей структурой предприятий, энергетических служб, ремонтных цехов, монтажных организаций; приобретение навыков организаторской работы по избранной специальности; сбор исходного материала для дипломного проектирования.
Умения:
- анализировать работу производственного участка;
- анализировать работу всех структурных подразделений ГЭС;
- изучив техническую документацию, выбрать тему дипломного проекта и подобрать исходный материал для дипломного проектирования;
навыки:
- работы с технической документацией;
- управления отдельным производственным звеном;
- проведения инструктажа на рабочем месте.

КҚ 3.3.5
КҚ 3.3.13
КҚ 3.3.15
КҚ 3.3.18
КҚ 3.3.19
КҚ 3.3.20
Ескерту: 1-кесте. Базалық құзыреттер
Құзыреттер коды
Базалық құзыреттер
БҚ 1
өзінің болашақ мамандығының мәні мен әлеуметтік маңызын түсіну, оған тұрақты қызығушылық таныту;
БҚ 2
кәсіптік жағдайға жүйелі әрекет ету қабілеті болу керек, өзінің іс-әрекетін талдап, жобалауға, белгісіз жағдайларда өз бетімен әрекет етуге қабілетті болу керек;
БҚ 3
орындалатын жұмысқа жауапкершілік танытуға, кәсіптік іс-әрекет саласында проблемаларды тиімді шешуге дайын болу;
БҚ 4
әртүрлі ұйымдастырушы-құқықтық нысандағы мекемелерде кәсіптік міндеттерді шешу бойынша практикалық іс-әрекетке қабілетті болу; кәсіптік лексиканы меңгеру;
БҚ 5
өз еңбегін ғылыми ұйымдастыруға қабілетті болу, кәсіптік іс-әрекет саласында компьютерлік техниканы қолдануға дайын болу;
БҚ 6
әріптестермен өзара жылы қарым-қатынас пен ынтымақтастыққа дайын болу;
БҚ 7
үнемі кәсіптік жағынан өсуге, жаңа білім алуға дайын болу;
БҚ 8
өзін-өзі жетілдіруге (өзін-өзі тануға, өзін-өзі бақылауға, өзін-өзі бағалауға, өзін-өзі реттеуге) талпыну; өзін-өзі шығармашылық жетілдіруге талпыну;
БҚ 9
қойылған мақсатты ескере отырып, нақты міндеттерді орындау және өз қызметін жоспарлау;
БҚ 10
Жұмыс орнында еңбекті ұйымдастырудың тиімді тәсілдерін қолдану;
БҚ 11
Ақпаратты өз бетінше іздеу және табу негізіне тәжірибелік міндеттерді шешу;
БҚ 12
материалдарды үнемді пайдалану, жабдыққа және құралдарға ұқыпты қарау.
2-кесте. Кәсіптік құзыреттер
ТжКБ деңгейі
Біліктілік
Кәсіптік құзыреттер (КҚ)
2. Жоғары деңгей
2.1 090701 2 – Жылу жүйелерінің жабдығын жөндеу слесарі
КҚ 2.1.1 - жұмыс орнын ұйымдастыру;
КҚ 2.1.2 - қауіпсіздік техникасы мен өрт қауіпсіздігі ережелерін сақтау;
КҚ 2.1.3 - негізгі технологиялық параметрлерін өлшеу үшін аспаптармен жұмыс істеу;
КҚ 2.1.4 - айлабұйымдармен және құралдармен жұмыс істеу;
КҚ 2.1.5 - сызбалар мен сұлбаларды құру, оқу және ресімдеу;
КҚ 2.1.6 - жылуландыру жабдығын, құбырлы арматураны, қаптау және жылу оқшауламасын монтаждауды және демонтаждауды орындау;
КҚ 2.1.7 – тетіктерді слесарлық өңдеуді орындау;
КҚ 2.1.8 – күрделі кескін үйлесімінің төсемін жасау және өлшемін орындау;
КҚ 2.1.9 – жылуландыру жабдығын, құбырлар мен арматураны жөндеу;
КҚ 2.1.10 – жылу тораптарының құбырларын бітеулік пен беріктікке гидравликалық сынақ өткізу.
КҚ 2.1.11 – жабдықтың, құбырлар мен арматураны жөндеу технологиясын сақтау;

ПК 3.3.5
ПК 3.3.13
ПК 3.3.15
ПК 3.3.18
ПК 3.3.19
ПК 3.3.20
Примечание: Таблица 1 Базовые компетенции
Код компетенции
Базовые компетенции
БК 1
Понимать сущность и социальную значимость своей будущей профессии, проявлять к ней устойчивый интерес;
БК 2
Быть способным к системному действию в профессиональной ситуации, к анализу и проектированию своей деятельности, самостоятельным действиям в условиях неопределенности;
БК 3
Быть готовым к проявлению ответственности за выполняемую работу, способным самостоятельно и эффективно решать проблемы в области профессиональной деятельности;
БК 4
Быть способным к практической деятельности по решению профессиональных задач в организациях различных организационно-правовых форм; владеть профессиональной лексикой;
БК 5
Быть способным научно организовать свой труд, готовым к применению компьютерной техники в сфере профессиональной деятельности;
БК 6
Быть готовым к позитивному взаимодействию и сотрудничеству с коллегами;
БК 7
Быть готовым к постоянному профессиональному росту, приобретению новых знаний;
БК 8
Обладать устойчивым стремлением к самосовершенствованию (самопознанию, самоконтролю, самооценке, саморегуляции и саморазвитию); стремиться к творческой самореализации;
БК 9
Выполнять конкретные задачи и планировать свою деятельность с учетом поставленной цели;
БК 10
Применять рациональные приемы работы и способы организации труда на рабочем месте;
БК 11
Решать практические задачи на основе определения и самостоятельного поиска источников информации;
БК 12
Экономно расходовать материалы, бережно обращаться с оборудованием и инструментами.
Таблица 2 Профессиональные компетенции
Уровень ТиПО
Квалификация
Профессиональные компетенции (ПК)
2. Повышенный уровень
2.1 090701 2 - Слесарь по ремонту оборудования тепловых сетей
ПК 2.1.1 - организовывать рабочее место;
ПК 2.1.2 - соблюдать правила техники безопасности и пожарной безопасности;
ПК 2.1.3 - работать с приборами для измерения основных технологических параметров;
ПК 2.1.4 - работать с приспособлениями и инструментом;
ПК 2.1.5 - составлять, читать и оформлять чертежи и схемы;
ПК 2.1.6 - выполнять монтаж и демонтаж теплофикационного оборудования, трубопроводной арматуры, обмуровки и теплоизоляции;
ПК 2.1.7 - выполнять слесарную обработку деталей;
ПК 2.1.8 - выполнять разметку и изготовление прокладок сложной конфигурации;
ПК 2.1.9 - выполнять ремонт теплофикационного оборудования, трубопроводов и арматуры;
ПК 2.1.10 - проводить гидравлическое испытание трубопроводов тепловых сетей на герметичность и прочность;
ПК 2.1.11 - соблюдать технологию ремонта оборудования, трубопроводов и арматуры;

КҚ 2.1.12 – жылу тораптарының жабдығын монтаждау мен демонтаждаудың, түйіндер мен механизмдерді құрау мен талдаудың бірізділігін сақтау;
КҚ 2.1.13 – слесарлық және өлшеу құралдарын пайдалану ережелерін, қарапайым такелаждық құралдарды пайдалану ережелерін сақтау;
КҚ 2.1.14 - қауіпсіздік техникасы мен өрт қауіпсіздігі ережелерін және мемлекеттік қалалық техникалық қадағалау ережелерін сақтау;
КҚ 2.1.15 – жоғары білікті мамандар басшылығымен жұмыстарды орындау;
КҚ 2.1.16 - материалдарды ұқыпты пайдалану, жабдыққа және құралдарға сақтықпен қарау.
2.2. 090702 2 – Қазандық және шаң дайындау цехтарының жабдығын жөндеу слесарі
КҚ 2.2.1 - жұмыс орнын ұйымдастыру;
КҚ 2.2.2 - қауіпсіздік техникасы мен өрт қауіпсіздігі ережелерін сақтау;
КҚ 2.2.3 - негізгі технологиялық параметрлерін өлшеу үшін аспаптармен жұмыс істеу;
КҚ 2.2.4 - айлабұйымдармен және құралдармен жұмыс істеу;
КҚ 2.2.5 - сызбалар мен сұлбаларды құру, оқу және ресімдеу;
КҚ 2.2.6. - жылуландыру және шаң дайындау цехтарының жабдығын, құбырлы арматураны, қаптау және жылу оқшауламасын монтаждауды және демонтаждауды орындау;
КҚ 2.2.7 – тетіктерді слесарлық өңдеуді орындау;
КҚ 2.2.8 – күрделі кескін үйлесімінің төсемін жасау және өлшемін орындау;
КҚ 2.2.9 – қазандық қондырғылардың және шаң дайындау цех жабдықтарының, құбырлар мен құбырлы арматураның негізгі және көмекші жабдығының күрделі емес түйіндері мен механизмдерін жөндеуді орындау;
КҚ 2.2.10 – дәнекерлеп жалғаудың ақауын анықтау үшін дайындық жұмыстарын орындау;
КҚ 2.2.11 – механизацияның қарапайым құралдарының көмегімен тетіктер мен түйіндердің орнын ауыстыру, құру, талдау, орнату бойынша такелаждық жұмыстар орындау.
КҚ 2.2.12 - жабдықтың, құбырлар мен арматураны жөндеу технологиясын сақтау;
КҚ 2.2.13 – жылу тораптарының және шаң дайындау цехтарының жабдығын монтаждау мен демонтаждаудың, түйіндер мен механизмдерді құрау мен талдаудың бірізділігін сақтау;
КҚ 2.2.14 – слесарлық және өлшеу құралдарын пайдалану ережелерін, қарапайым такелаждық құралдарды пайдалану ережелерін сақтау;
КҚ 2.2.15 - қауіпсіздік техникасы мен өрт қауіпсіздігі ережелерін және Мемлекеттік қалалық техникалық қадағалау ережелерін сақтау;
КҚ 2.2.16 – жоғары білікті мамандар басшылығымен жұмыстарды орындау;
КҚ 2.2.17 - материалдарды ұқыпты пайдалану, жабдыққа және құралдарға сақтықпен қарау.
3. орта буын маманы
3.1. 090703 3 – Техник жылу технигі
КҚ 3.3.1 – жылу тораптарының және қазандық қондырғылардың жабдығына техникалық қызмет көрсетуді жүзеге асыру;
КҚ 3.3.2 – жабдықты алдын-алу тексеруден өткізу, жабдықтың жұмысындағы ақаулар мен істен шығу себептерін анықтап, оларды жою;

ПК 2.1.12- соблюдать последовательность монтажа и демонтажа оборудования тепловых сетей, сборки и разборки узлов и механизмов;
ПК 2.1.13 – соблюдать правила использования слесарного и мерительного инструмента, правила пользования простыми такелажными средствами;
ПК 2.1.14 - соблюдать правила техники безопасности и пожарной безопасности, правила ГОСГОРТЕХНАДЗОРА;
ПК 2.1.15 - выполнять работы под руководством специалистов высокой квалификации;
ПК 2.1.16 - экономно расходовать материалы, бережно обращаться с оборудованием и инструментами;
2.2. 090702 2 – Слесарь по ремонту оборудования котельных и пылеприготовительных цехов
ПК 2.2.1 - организовывать рабочее место;
ПК 2.2.2 - соблюдать правила техники безопасности и пожарной безопасности;
ПК 2.2.3 - работать с приборами для измерения основных технологических параметров;
ПК 2.2.4 - работать с приспособлениями и инструментом;
ПК 2.2.5 - составлять, читать и оформлять чертежи и схемы;
ПК 2.2.6 - выполнять монтаж и демонтаж несложных узлов и механизмов основного и вспомогательного оборудования котельных установок и пылеприготовительных цехов, трубопроводов и трубопроводной арматуры;
ПК 2.2.7 - выполнять слесарную обработку деталей;
ПК 2.2.8 - выполнять разметку и изготовление прокладок сложной конфигурации;
ПК 2.2.9 - выполнять ремонт несложных узлов и механизмов основного и вспомогательного оборудования котельных установок и пылеприготовительных цехов, трубопроводов и трубопроводной арматуры;
ПК 2.2.10 - выполнять подготовительные работы для дефектоскопии сварных соединений;
ПК 2.2.11 – выполнять такелажные работы по перемещению, сборке, разборке, установке деталей и узлов при помощи простых средств механизации;
ПК 2.2.12 - соблюдать технологию ремонта оборудования, трубопроводов и арматуры;
ПК 2.2.13- соблюдать последовательность монтажа и демонтажа оборудования тепловых сетей, сборки и разборки узлов и механизмов;
ПК 2.2.14 – соблюдать правила использования слесарного и мерительного инструмента, правила пользования простыми такелажными средствами;
ПК 2.2.15 - соблюдать правила техники безопасности и пожарной безопасности, правила ГОСГОРТЕХНАДЗОРА;
ПК 2.2.16 - выполнять работы под руководством специалистов высокой квалификации;
ПК 2.2.17 - экономно расходовать материалы, бережно обращаться с оборудованием и инструментами;
3. специалист среднего звена
3.1. 090703 3 – Техник-теплотехник
ПК 3.3.1- осуществлять техническое обслуживание оборудования тепловых сетей и котельных установок;
ПК 3.3.2- проводить профилактический осмотр оборудования, выявлять причины неисправностей и отказов в работе оборудования и устранять их;

КҚ 3.3.3 – қауіпсіздік нормативтері мен талаптарына сәйкес жабдықты сынауды жүзеге асыру;
КҚ 3.3.4 – жылуландыру қазандықтарының және жылу тораптарының жабдығын дұрыс пайдалану және бақылауды жүзеге асыру;
КҚ 3.3.5 – жұмыс үрдісінде пайда болған проблемаларды шешу үшін жылумен жабдықтау саласында техникалық біліктіліктерін пайдалану;
КҚ 3.3.6 – қауіпсіздік техникасы мен өрт қауіпсіздігі ережелерін және Мемлекеттік қалалық техникалық қадағалау ережелерін сақтау;
КҚ 3.3.7 – қазандық жабдықтың үздіксіз және экономикалық жұмысын қамтамасыз ету, графиктің берілген жүктемесіне сәйкес қазандардың жұмыс режимін жүргізу;
КҚ 3.3.8 – жабдықты жөндеуге шығаруды жүзеге асыру;
КҚ 3.3.9 – жылу тораптары мен қазандық қондырғыларды монтаждауды және баптауды жүзеге асыру;
КҚ 3.3.10 – жұмыста процесінде пайда болатын проблемаларды шешу үшін жылу энергетикасы саласында техникалық біліктіліктерін қолдану;
КҚ 3.3.11 - жылу техникалық жабдықты автоматтандыру сұлбаларын оқу;
КҚ 3.3.12 - өндірістік жарақаттану себептерін талдау;
КҚ 3.3.13 – жылу техникалық жабдықтың техникалық паспортымен жұмыс істеу;
КҚ 3.3.14 – жылуландыру қазандарының, қысыммен жұмыс істейтін ыдыстардың, бу және ыстық су құбырларының негізгі және қосымша жабдығының сенімді және қауіпсіз жұмысын қамтамасыз ету;
КҚ 3.3.15 – жылуландыру қазандықтарының (жылу тораптарының) техникалық және оперативті басшылығын жүзеге асыру;
КҚ 3.3.16 – жылу техникалық жабдықты пайдалануды, жөндеуді және монтаждауды ұйымдастыру;
КҚ 3.3.17 – қауіпсіздік нормативтері мен талаптарына сәйкес жабдықты сынауды жүзеге асыру;
КҚ 3.3.18 – жұмыс орнында өндірістік нұсқаулықты жүзеге асыру, еңбекті қорғау, қауіпсіздік техникасы, жабдықты техникалық пайдалану ережелерін, сондай-ақ олардың сақталуын бақылау ережелерін орындау бойынша шаралар өткізу;
КҚ 3.3.19 – каталогтарды, анықтамаларды және басқа техникалық әдебиетті пайдалана білу;
КҚ 3.3.20 - өзінің кәсіптік іс-әрекетіндегі бағыт-бағдарға қажетті экономикалық ақпаратты табу және пайдалану;
КҚ 3.3.21 – жұмыс өндірісіне нарядтар ресімдеу;
КҚ 3.3.22 – пайдалану және жөндеу жұмыстарына техникалық құжаттама ресімдеу.
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2013 жылғы 24 сәуірдегі
№ 150 бұйрығына 166-қосымша
Үлгілік оқу жоспары
техникалық және кәсіптік білім
Білім коды мен бейіні 1100000 Көлік (сала бойынша)
Мамандығы 1103000 – Кеме жасау және кеме машиналары мен механизімдеріне техникалық қызмет көрсету
Біліктілігі: 110301 2 – Кеме қазандығы жұмысшысы*

ПК 3.3.3 - осуществлять испытание оборудования в соответствии с нормативами и требованиями безопасности;
ПК 3.3.4- осуществлять контроль за правильностью эксплуатации оборудования теплофикационных котельных и тепловых сетей;
ПК 3.3.5- применять технические знания в области теплоснабжения для решения возникающих в процессе работы проблем;
ПК 3.3.6 - соблюдать правила техники безопасности и пожарной безопасности, правила ГОСГОРТЕХНАДЗОРА;
ПК 3.3.7 -обеспечивать бесперебойную и экономичную работу котельного оборудования, вести режим работы котлов в соответствии с заданным графиком нагрузки;
ПК 3.3.8- осуществлять вывод оборудования в ремонт;
ПК 3.3.9 – осуществлять монтаж и наладку оборудования тепловых сетей и котельных установок;
ПК 3.3.10- применять технические знания в области теплоэнергетики для решения возникающих в процессе работы проблем;
ПК 3.3.11- читать схемы автоматизации теплотехнического оборудования;
ПК 3.3.12 - анализировать причины производственного травматизма;
ПК 3.3.13 - работать с техническими паспортами теплотехнического оборудования;
ПК 3.3.14 - обеспечивать надежную и безопасную работу основного и вспомогательного оборудования теплофикационных котельных, сосудов, работающих под давлением, трубопроводов пара и горячей воды;
ПК 3.3.15. - осуществлять техническое и оперативное руководство персоналом теплофикационной котельной (тепловых сетей);
ПК 3.3.16 - организовать эксплуатацию, ремонт и монтаж теплотехнического оборудования;
ПК 3.3.17 - осуществлять испытание оборудования в соответствии с нормативами и требованиями безопасности;
ПК 3.3.18 – осуществлять производственный инструктаж на рабочем месте, проводить мероприятия по выполнению правил охраны труда, техники безопасности, технической эксплуатации оборудования и производственной санитарии, а также контроль за их соблюдением
ПК 3.3.19 – уметь пользоваться каталогами, справочниками и иной технической литературой;
ПК 3.3.20 - находить и использовать экономическую информацию, необходимую для ориентации в своей профессиональной деятельности;
ПК 3.3.21 - оформлять наряды на производство работ;
ПК 3.3.22 - оформлять техническую документацию на эксплуатационные и ремонтные работы.
Приложение 166
к приказу Министра образования
и науки Республики Казахстан
от 24 апреля 2013 года № 150
Типовой учебный план
технического и профессионального образования
Код и профиль образования: 1100000 Транспорт (по отраслям)
Специальность: 1103000 Судостроение и техническое обслуживание
судовых машин и механизмов
Квалификации: 110301 2 – Котельщик судовой*

2,3,5
ҚА.00
Қорытынды аттестаттау:
72
5
ҚА.01
Қорытынды аттестаттау
60
ҚА.02
(КДДБ)
Кәсіптік даярлық деңгейін бағалау және біліктілікті беру
12
Міндетті оқытудың қорытындысы:
4320
К
Консультациялар
Оқу жылында 100 сағаттан артық болмауы керек
Ф
Факультативтік сабақтар
Теориялық оқыту кезінде аптасына 4 сағаттан артық болмауы керек
Барлығы:
4960
Ескерту: ЖБП – Жалпы білім беретін пәндер; ЖГП – Жалпы гуманитарлық пәндер; ӘЭП - Әлеуметтік-экономикалық пәндер; ЖКП – Жалпы кәсіптік пәндер; АП – арнайы пәндер; БҰАП – жұмыс берушілердің талаптары бойынша білім беру ұйымдары анықтайтын пәндер; ӨО – өндірістік оқыту; КП – кәсіптік практика; АА – аралық аттестаттау; ҚА – қорытынды аттестаттау; КДДБ – кәсіптік даярлық деңгейін бағалау және біліктілік беру; К – консультация; Ф – факультативтік сабақтар.
*Семестр бойынша бөлу оқыту формасына, мамандықтың өзгешелігіне, аймақтық ерекшеліктеріне және тағы басқаларға байланысты өзгертіледі.
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2013 жылғы 24 сәуірдегі
№ 150 бұйрығына 171-қосымша
«1103000 – Кеме жасау және кеме машиналары мен механизімдеріне техникалық қызмет көрсету» мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білім берудің үлгілік білім беретін оқу бағдарламалары
Пәндер циклдері және кәсіптік практика бойынша білім беру бағдарламасының мазмұны (жоғары деңгей)
Циклдің белгіленуі
Пәннің, практиканың атауы және негізгі бөлімдері
Қалыптасатын білім, іскерліктер мен дағдылар
Қалыптасатын құзырет коды
ЖБП 00
Жалпы білім беретін пәндер
ЖГП 00
Жалпы гуманитарлық пәндер
ЖГП 01
Кәсіптік қазақ (орыс) тілі
Қазақ тілінің синтаксисі. Мамандық бойынша тілді дамыту. Мемлекеттік тілде іс-қағаздарын жүргізу іскерлігі. Қазақстан Республикасының іс-қағаздарының нормативті құжаттарын білу. Аударма (сөздікпен) техникасы, кәсіптік қарым-қатынас. Орыс тілінің синтаксисі. Кәсіптік лексика. Орыс тіліндегі техникалық кітаптармен жұмыс жүргізу. Мамандық бойынша сөздіктерді пайдалану. Тілді дамыту және кәсіптік қарым-қатынас жасау.
Білімдер:
- қазақ (орыс) тілін үйреніп, кәсіптік бағыттағы мәтіндермен жұмыс істеуге және оларды талдауға қажетті лексикалық және грамматикалық минимумды меңгеруін.
Іскерліктер:
- әр саладағы терминологияны қолданып құжаттар оқуды, диалог жүргізуді;
- өзінің ауызша және жазбаша сөйлесу кемшілігі мен қателіктерін жоюды;
- мамандық бойынша анықтамалық қолдана алуды.
БҚ 1
БҚ 3
БҚ 9
ЖГП 02
Кәсіптік шетел тілі
Мамандық бойынша іскерлік тіл негіздері, кәсіптік лексика, фразеологиялық орамдар мен терминдер. Кәсіптік бағытталған мәтіндерді аудару техникасы. Кәсіптік сөйлесу, сөйлесу, тыңдап түсінуді, оқу мен жазу, ауызша және жазбаша аудару, тыңдап ауызекі тілді түсіну міндетті деңгейлерін білу.
Білімдер:
- кәсіптік қарым-қатынас жасауға қажетті мамандық бойынша лексика-грамматикалық материалды.
Іскерліктер:
- тілдік іс-әрекет түрлерін және сөйлеу нысандарын ажырату (ауызша, жазбаша, монологтік, диалогтік);
- шет тілінде қатынас жасаудың қарапайым іскерлігін игеруді.
БҚ 1
БҚ 3
БҚ 9
ЖГП 03
Дене тәрбиесі
Дене тәрбиесінің әлеуметтік маңызы; дене тәрбиесі мен өзін-өзі тәрбиелеу жүйесінің негіздері; салауатты өмір сүруді анықтайтын себептер; жұмыс қабілеттілігін қалпына келтіретін әдістер; жұмыс қабілеттілігі мен қозғалу белсенділігінің тәртіптері; өздігінен жетілудің физикалық негіздері; кәсіби-қолданбалы іс-жүзінде қолданылатын дене дайындығы – дене тәрбиесінің бағыты мен қажеттілігі.
Білімдер:
- салауатты өмір салтының негізгі құрамдарын;
- дене тәрбиесінің әлеуметтік-биологиялық және психофизиологиялық негіздерін.
Іскерліктер:
- спортпен айналысу, физикалық белсенділікті жүйелі түрде қолдана алуды;
- денсаулығын нығайту және өздігінен жетілу үшін дене шынықтыру жөнінде алған білімін қолдануды.
БҚ 10
ЖКП 00
Жалпы кәсіптік пәндер
ЖКП 01
Сызу
Сызуды кестелік безендіру. Геометриялық сызу және жобамен сызудың негіздері. Техникалық сурет салудың элементтері. Машина жасауды сызу. Сызуды орындаудың жалпы ережесі. Оймалардың кескіні және белгiленуі. Бөлшектер және нобайлар сызбасы. Бөлшектердi жалғау. Берiлістер. Ажырамайтын қосқыштар. Тұтас көрiнiстiң сызбалары. Құрастырушы сызба. Құрастыру сызбаларын сызу. Мамандық бойынша сызбалар және схемалар.
Білімдер:
- сызу геометриясы мен проекциялық сызудың негіздерін;
- конструкторлық құжаттаманың бірыңғай жүйесін;
- схема мен сызбалар құрылымының негізгі ережелерін;
Іскерліктер:
- сызба мен техникалық суреттің көмегімен ойды дұрыс жеткізе білуін;
- эскиздерді және орта деңгейдегі қиын бөлімдерді орындай алуын.
БҚ 6
БҚ 9

2,3,5
ИА. 00
Итоговая аттестация:
72
5
ИА. 01
Итоговая аттестация
60
ИА 02
(ОУППК)
Оценка уровня профессиональной подготовленности и присвоение квалификации
12
Итого на обязательное обучение
4320
К
Консультации
Не более 100 часов на учебный год
Ф
Факультативные занятия
Не более 4-х часов в неделю в период теоретического обучения
Всего:
4960
Примечание: ООД – общеобразовательные дисциплины; ОГД – общегуманитарные дисциплины; СЭД - социально-экономические дисциплины; ОПД – общепрофессиональные дисциплины; СД – специальные дисциплины; ДОО – дисциплины, определяемые организацией образования с учетом требований работодателей;
ПО – производственное обучение; ПП – профессиональная практика; ПА – промежуточная аттестация; ИА – итоговая аттестация; ОУППК – оценка уровня профессиональной подготовленности и присвоение квалификации; К – консультации; Ф – факультативные занятия.
*Распределение по семестрам может изменятся в зависимости от форм обучения, специфики специальности, региональных особенностей и другие.
Приложение 171
к приказу Министра образования
и науки Республики Казахстан
от 24 апреля 2013 года № 150
Типовые образовательные учебные программы
технического и профессионального образования
по специальности: 1103000- «Судостроение и
техническое обслуживание судовых машин и механизмов»
Содержание образовательной программы по циклам дисциплин и
профессиональной практике (повышенный уровень)
Обозначение цикла
Наименование и основные разделы дисциплины, практики
Формируемые знания, умения и навыки
Код формируемой компетенции
ООД.00
Общеобразовательные дисциплины
ОГД.00
Общегуманитарные дисциплины
ОГД.01
Профессиональный казахский (русский) язык
Синтаксис казахского языка. Развитие речи по специальности. Умение вести делопроизводство на государственном языке. Знание нормативных документов делопроизводства Республики Казахстан. Техника перевода (со словарем), профессиональное общение. Синтаксис русского языка. Профессиональная лексика. Работа с технической книгой на русском языке. Использование словаря по специальности. Развитие речи и профессиональное общение.
Знания:
- русский (казахский) язык и владеть необходимым лексическим и грамматическим минимумом, необходимым для работы и анализа текстов профессиональной направленности.
Умения:
- вести диалог, читать документы с применением существующей терминологией в отрасли;
- устранять ошибки и недочеты в своей устной и письменной речи;
- использовать словарь по специальности.
БК 1
БК 3
БК 9
ОГД. 02
Профессиональный иностранный язык:
Основы делового языка по специальности, профессиональная лексика, фразеологические обороты и термины. Техника перевода профессионально-ориентированных текстов. Профессиональное общение. Обязательный уровень говорения, аудирования, чтение и письмо, устный и письменный перевод, понимание речи на слух.
Знания:
- лексико-грамматический материал по специальности, необходимый для профессионального общения.
Умения:
- различать виды речевой деятельности и формы речи (устной, письменной, монологической, диалогической).
- владеть элементарными умениями общения на иностранном языке;
БК 1
БК 3
БК 9
ОГД. 03
Физическая культура
Социальное значение физической культуры; основные системы физической культуры и самовоспитания; факторы, определяющие здоровый образ жизни; способы и средства восстановления работоспособности; режимы двигательной активности и работоспособности; основы физического самосовершенствования; профессионально-прикладная физическая подготовка, необходимость и направленность профессионально-прикладной физической подготовки.
Знания:
- основные составляющие здорового образа жизни;
- социально-биологические и психофизиологические основы физической культуры.
Умения:
- систематически поддерживать физическую активность, заниматься спортом;
- применять знания физической культуры для самосовершенствования и укрепления здоровья.
БК 10
ОПД.00
Общепрофессиональные дисциплины
ОПД. 01
Черчение
Графическое оформление чертежей. Основы начертательной геометрии и проекционное черчение. Элементы технического рисования. Машиностроительное черчение. Общие правила выполнения чертежей. Изображение и обозначение резьб. Чертежи деталей и эскизов. Соединение деталей. Передачи. Неразъемные соединения. Чертежи общего вида. Сборочный чертеж. Вычерчивание сборочных чертежей. Чертежи и схемы по специальности.
Знания:
- основы начертательной геометрии и проекционного черчения;
- единую систему конструкторской документации;
- основные правила построения чертежей и схем.
Умения:
- правильно выражать мысль при помощи чертежа и технического рисунка;
- выполнять эскизы, детали средней сложности.
БК 6
БК 9

КҚ 2.1.2
КҚ 2.2.2
КҚ 2.3.3
КҚ 2.9.4
КҚ 2.11.3
КҚ 2.12.7
КҚ 2.13.2
ЖКП 02
Электротехника
Электрлі және магниттi тізбектерді анықтау. Электр энергиясының қабылдағыштары және көздері (тұтынушылар). Негiзгi электрлік және магниттiк шамалар. Тұрақты тоқтың көпiрi.
Тұрақты токтың сызықсыз тiзбектерi туралы ұғым.
Магниттi тізбек классификациясы. Магниттi тізбектің элементтерi. Магниттi тізбек элементінің сипаттамасы. Айнымалы тоқтың электр тiзбегiнiң классификациясы.
Электрлік машинаның құрылғысы және әрекет ету принциптері.
Білімдер:
- электротехника негіздерін;
- электрлі тізбектің жұмыс тәртібін;
- электр тоғының сипаттамаларын өлшеуге арналған аспаптарды;
- ауыспалы процестердің туындау себептерін.
Іскерліктер:
- электрлік желілермен жарықтандырылған құрылғыларды пайдалану және өшіре алу, қоса білуді;
- электр қауіпсіздігін сақтауды.
БҚ 5
БҚ 6
КҚ 2.1.7.
КҚ 2.3.7.
КҚ 2.2.7.
КҚ 2.8.6
КҚ 2.14.7.
ЖКП 03
Нарықтық экономика негіздері
Нарықтық экономикаға кіріспе; нарықтық экономиканың негізгі ұстанымдары, мониторингі,
сұранысы және ұсынысы; нарықтық жүйе, монополия және бәсекелестік; кәсіпкерліктің дамуы және нарықтық қатынастың субъектісі; кәсіпорын қызметінің нәтижелері және экономикалық шығындар; маркетинг және жарнама, құны және өзіндік құны; шаруашылық қызметінің өндірістік тиімділігі; салықтар және салық салу.
Білімдер:
- экономикалық теорияның жалпы ережелерін;
- макро және микроэкономиканың, салық, ақшалай-несие, әлеуметтiк және инвестициялық саясат негiздерiн;
- нарықтың әсер етуі, шығындар бойынша негізгі түсінігі;
- маркетингті анықтау және маңызын, қызметін;
- жарнамалар, жарнама түрлерін;
- салық түрлерін.
Іскерліктер:
- тауардың өзіндік құнының бағасын, өндіріс бағасын, көтерме бағасын, бөлшекті бағасын анықтау (мысал әдісімен);
- бизнес-жоспар құруды.
БҚ 4
БҚ 7
ЖКП 04
Стандарттау, сертификаттау және метрология негіздері
Стандарттау негіздері; стандарттаудың пайда болуы және дамуы; өнімдерді сынау және бақылау; сертификаттау негіздері; терминдер және анықтауыштар; «Сертификаттау туралы» ҚР Заңы; сәйкестiк жөніндегі өнiм сапасы және декларациясы; сапа менеджментiнiң жүйесiн енгiзу және құрастыру; машина жасаудағы дәлділік; метрология; метрология негіздері; мемлекеттік метрологиялық бақылау және қадағалау.
Білімдер:
- метрология, стандартизация және сертификация негiздерiн;
- негiзгi ұғымдар мен анықтауыштарды;
- өнiмнiң сапаны бақылауды;
- электронды бағдарлаушы жүйенiң тұжырымдамасын;
- өлшеудің қателіктерін және әдiстерін.
Іскерліктер:
- техникалық өлшемдер жүргізуді;
- мемлекеттік стандартпен бұйым сәйкестігін анықтай алуды.
БҚ 5
БҚ 6
БҚ 9

ПК 2.1.2
ПК 2.2.2
ПК 2.3.3
ПК 2.9.4
ПК 2.11.3
ПК 2.12.7
ПК 2.13.2
ОПД. 02
Электротехника
Определение электрической и магнитной цепей. Источники и приемники (потребители) электрической энергии. Основные электрические и магнитные величины. Мост постоянного тока.
Понятие о нелинейных цепях постоянного тока.
Классификация магнитных цепей. Элементы магнитной цепи. Характеристики элементов магнитной цепи. Классификация электрических цепей переменного тока.
Принцип действия и устройство электрических машин.
Знания:
- основы электротехники;
- режим работы электрической цепи;
- приборы для измерения характеристик электрического тока;
- причины возникновения переходных процессов.
Умения:
- выполнять расчеты электрических цепей;
- включать, выключать и эксплуатировать оборудование оснащенное электрическими приводами;
- соблюдать электробезопасность.
БК 5
БК 6
ПК 2.1.7
ПК 2.3.7
ПК 2.2.7
ПК 2.8.6
ПК 2.14.7
ОПД. 03
Основы рыночной экономики
Введение в рыночную экономику; основные принципы рыночной экономики мониторинг, спрос и предложение; рыночная система, монополия и конкуренция; развитие предпринимательства и субъекты рыночных отношений; экономические затраты и результаты деятельности предприятий; маркетинг и реклама; цена и ценообразование; эффективность производства – хозяйственной деятельности; налоги и налогообложение.
Знания:
- общие положения экономической теории;
- основы макро- и микроэкономики, о налоговой, денежно-кредитной, социальной и инвестиционной политике;
- основные понятия по затратам, субъекта рынка;
- сущность, принципы и определение маркетинга;
- рекламы, виды рекламы;
- виды налогов.
Умения:
- определить себестоимость продукции, цену производства, оптовую цену, розничную цену;
- составить бизнес-план.
БК 4
БК 7
ОПД. 04
Основы стандартизации, сертификации и метрологии
Основы стандартизации; возникновение и развитие стандартизации; испытание и контроль продукции; основы сертификации; термины и определения; закон РК «О сертификации»; качество продукции и декларация о соответствии; разработка и внедрение системы менеджмента качества; точность в машиностроении; метрология; основы метрологии; государственный метрологический контроль и надзор.
Знания:
- основы метрологии, стандартизации и сертификации;
- основные понятия и определения;
- контроль качества продукции;
- концепция электронной управляющей системы;
- методы и погрешности измерений.
Умения:
- проводить технические измерения;
- определять соответствие изделий Государственным стандартам.
БК 5
БК 6
БК 9

КҚ 2.2.2
КҚ 2.11.6
КҚ 2.13.5
КҚ 2.14.5
ЖКП 05
Информатика негiздерi және өндiрiстi автоматтандыру
Техника қауiпсiздiгi. Ақпараттар. Ақпараттарды кодтау. Санау жүйесi. Бiр жүйеден екiншiсiне ауысу. Екiлiктi арифметика логика – пән ретiнде. Үлгiлiк; математикалық логика. Моделдеу. Модель туралы түсiнiк. Модель түрлерi. OC WINDOWS түрлерi. WOR мәтiндiк процессоры. EXCEL электронды кестелерi. CORL DRAW векторлық редакторы. Вирустардан қорғану. WinZip архивтары. Norton Commander бұлт – бағдарламасы. Ойындар. Алгоритм түсiнiгi. Көрiнiс тәсiлдерi мен қасиеттерi. Алгоритм түрлерi. Есеп шығару кезеңдерi. Бағдарлама тiлi. Бағдарлама және оның құрылымы. Командалар мен операторлар. Шартты операторлар. Цикл операторлары. Берiлген шарт түрлерi. Сызықты бағдарламаны жобалау. Тармақты бағдарламаны жобалау. Циклдiк бағдарламаны жобалау. Массивтер. Графиктiк бағдарламалар. Шығармашылық жобаларды жобалау. Автоматтық реттеу туралы түсiнiк, анықтама, реттемелi параметр, нысаны /объектiсi/, олардың қасиеттерi мен схемалары. Автоматты ретеуiштердiң атқаратын қызметi, тiктелуi, құрылысы, жұмыс iстеу приципi, функциональдық және құрылымдық схемалары, реттеу мүшелерi. Автоматтық басқару жүйесiнiң қосалқы құралдары; панельдер, станциялар, басқару блоктары, жағдайларды көрсеткiштер мен сезгiштер, бағдарламалық құрылғылар. Процестердi автоматтық басқару жүйесiнен қолмен басқаруға ауыстыру және керiсiнше.
Білімдер:
- ақпаратты кодпен хабарлау ережелерiн;
- есептеу жүйелерiн;
- екiлiк арифметиканы;
- логиканы пән ретінде қарастыруын;
- формалды, математикалық логикаларды;
- WINDOWS ОЖ, WinZip архиваторын, DOS ОЖ-нің түрлерін;
- программалар - қабығын;
- алгоритмдер түсiнiгiн;
- көрiнiс тәсiлдерi мен қасиеттерiн;
- алгоритм түрлерiн;
- бағдарлама тiлiн;
- сызықты бағдарламаны жобалаудың тәсілдерін;
- тармақты бағдарламаны жобалауды;
- графиктiк бағдарламаларды;
- автоматтық басқару жүйесiнен процестердi қолмен және керiсiнше ауыстыру ретін.
Іскерліктер:
- бiр жүйеден басқасына ауыстыруды;
- WORD-тың мәтiндiк процессорымен, EXCEL-дің электронды кестесiмен, Corel DRAW-тың векторлық редакторымен жұмыс iстеуді;
- вирустардан қорғауды құруын;
- творчестволық жобаларды әзірлеуін;
- автоматты реттеуді қолдануын;
- автоматты жүйемен басқарудың қосалқы құралдарын пайдалануды;
- техника қауiпсiздiгiн сақтауды.
БҚ 5
БҚ 7
БҚ 8
АП 00
Арнайы пәндер
АП 01
Кеме құрылыстары туралы негізгі мағлұматтар. Кеме классификациясы туралы жалпы мағлұмат және олардың пайдалану мақсаты. Кемелер қорабының негізгі конструктивті элементері. Классификация туралы жалпы мағлұмат, жыйнау және металсыз кемелерді жөндеу, олардың қысқаша көрсеткіштері. Металсыз кемелерді жөндеу және құрастыру кезіндегі қолданылатын негізгі жабдықтар, инструменттер және құрылғылар.
Кеме құрылымы туралы қысқаша мағлұмат. Бұйымның сапасына, бөлшектеріне, торабына және әртүрлі материалдардан жасалған кеме қорабына қойылатын талаптар (мықтылығы, бұзылмайтын, суөткізбейтін және т.б.). Металсыз кемелерді жөндеу және құрастыру кезіндегі еңбек қорғаудың жалпы талабы.
Қолданылатын материалдың түрлері
Металсыз және кемелерді жасауда қолданылатын негізгі материалдар.
Қолданылатын материалдардың физико-химиялық қасиеті және классификациясы.
Металсыз кемелерді құрастырудың технологиялық сүлбесі туралы ұғым. Қосымша материалдарды, кеме жасауда қолданылуы, олардың саласы.
Жалпы слесарлық жұмыстар
Белгілеу жазықтығы. Металды қосу. Металды қайрау және майыстыру. Металды кесу. Металды аралап кесу. Бұрғылау, зенкерлеу, зенкерлеу және жазу. Бұранданы кесу, бұрандалы қосылысты құрастыру. Арамен кесу және припасовка. Тойтару.
Тырнап-тазалау. Үйкелеу. Дәнекерлеу, қалайылау, желімдеу.
Білімдер:
- жалпы слесарлық жұмысты орындаудың негізгі операциясын;
- ағаш материалдарының негізгі түрлері, ағаштардың физикалық және химиялық қасиеті, кемістіктері, кемежасауда қолдану саласын;
- ағашты штабелдеу және сорттау және кесілген материалдарды;
- ағаштарды өңдеу бойынша негізгі операцияларды;
- қолмен және электрленген инструменттер, қайрау ережелерін және оны қолдануды;
- қарапайым ағаш конструкциясын бөлшектеу тәсілдерін және материалдарын тазалауды;
- қарапайым ағашұсталық және ағашшеберлік жұмысты орындау тәсілдерін және басқа кеме құрастыру жұмыстарын;
- желімдеушінің құрамын, оны кеме жасауда және кеме жөндеуде қолдануды;
- қолмен желімделінетін бетке желімді жағуды және бөлшекті тазалау жұмысының тәсілдерін және ережесін, қолданылатын инструментті.
Іскерліктер:
- мамандығы бойынша жалпыслесарлық жұмысты көлеміне сай талаппен орындауды;
- шлюпкаларды, ялдарды кеме жөндеу және жасау кезіндегі қарапайым ағаш ұсталық және ағашшеберлік жұмыстарды орындауды;
- кеме жасаудағы ағаш ұсталық және ағаш шеберлік жұмыстарға қажетті ағаш және кесілген материалдарды таңдап алады және сорттауды;
- қолмен ағаштарды өңдеу бойынша қарапайым операцияларды орындайды (қабығын аршу, аралау, жону, қашау, бұрғылау, стамескамен кесуді);
- ағашты және металды ағаштарды үш қабатқа дейінгісін және ағаш конструкцияларын бөлшектеуді;
- өндірістік оқыту мастерімен немесе өте жоғарғы маман жұмысшының басқаруымен әртүрлі кемелерді жөндеу және жасау кезінде, өтпелі траптарды, щитті едендерді және басқа қарапайым жұмыстарды, дөңгелек ағаштарды және металды стеллаждардың ағашты төсеніштерін бекіту және жыйнап алуды, бөлшектеу кезіндегі қарапайым қалыптау және ағашұсталық жұмыстарды орындайды;
- шлюпкалар мен ялдарды, кеме жөндеуі мен жасау кезіндегі жеке қарапайым тораптар мен бөлшектерді алмастыруды және орнату, бөлшектеу, бөлшекті жинап алуды орындауды.
БҚ 1

ПК 2.2.2
ПК 2.11.6
ПК 2.13.5
ПК 2.14.5
ОПД.05
Основы информатики и автоматизации производства:
техника безопасности; информация; кодирование информации; системы счисления; перевод из одной системы в другую; двоичная арифметика; логика - как предмет; формальная, математическая логика; моделирование; понятие модели; типы моделей; виды ОС WINDOWS; текстовый процессор WORD; электронные таблицы EXCEL; векторный редактор Corel DRAW; защита от вирусов; архиватор WinZip; ОС DOS; программа-оболочка Norton Commander; игры; понятие алгоритма; свойства, способы представления; типы алгоритмов; язык программирования; программа, ее структуризация; команды и операторы; условные операторы; операторы цикла; типы данных; программирование линейных программ; программирование разветвляющихся программ; программирование цикличных программ; графические программы; разработка творческих проектов; автоматическое регулирование: понятие, определение, регулируемый параметр, объект регулирования, его свойства, схемы; автоматические регуляторы: классификация, назначение, устройство, принцип действия, функциональные и структурные схемы, органы настройки; вспомогательные средства автоматических систем управления: панели, станции и блоки управления, задатчики указатели положения, программные устройства; порядок перевода с автоматического управления процесса на ручное и обратно.
Знания:
- правила кодирования информации;
- системы счисления;
- двоичную арифметику;
- логику - как предмет;
- формальную, математическую логику;
- виды ОС WINDOWS. архиватор WinZip, ОС DOS;
- программы-оболочки;
- понятие алгоритма;
- свойства, способы представления;
- типы алгоритмов;
- языки программирования;
- способы программирования линейных программ;
- программирование разветвляющихся программ;
- графические программы;
- порядок перевода с автоматического управления процесса на ручное и обратно.
Умения:
- переводить из одной системы в другую;
- работать с текстовым процессором WORD, с электронной таблицей EXCEL, с векторным редактором Corel DRAW;
- ставить защиту от вирусов;
- разрабатывать творческие проекты;
- применять автоматическое регулирование;
- использовать вспомогательные средства автоматических систем управления: панели, станции и блоки управления, датчики указателя положения, программные устройства;
- соблюдать технику безопасности.
БК 5
БК 7
БК 8
СД. 00
Специальные дисциплины
СД.01
Общие сведения о судах морского и речного флота. Общие сведения о классификации судов и их назначении. Основные конструктивные элементы корпуса судна. Общие сведения о классификации, сборке и ремонте неметаллических и металлических судов, их краткая характеристика. Основное оборудование, инструмент и приспособления, применяемые при сборке и ремонте неметаллических судов. Краткие сведения о судовых устройствах. Требования, предъявляемые к качеству изделий, деталей, узлов и корпуса судна из различных материалов (прочность, долговечность, водонепроницаемость, отклонения по размерам и др.). Общие требования безопасности труда при сборке и ремонте неметаллических и металлических судов.
Виды применяемых материалов.
Основные материалы, применяемые в производстве неметаллических и металлических судов. Классификация и физико-механические свойства применяемых материалов. Понятия о технологических схемах сборки неметаллических и металлических судов. Вспомогательные материалы, область их применения в судостроении.
Общеслесарные работы.
Разметка плоскостная. Рубка металла. Правка и гибка металла. Резка металла. Опиливание металла. Сверление, зенкование, зенкерование и развертывание. Нарезание резьбы, сборка резьбовых соединений. Распиливание и припасовка. Клепка. Шабрение. Притирка. Пайка, лужение, склеивание.
Знания:
- основные операции выполнения общеслесарных работ;
- основные виды лесоматериалов, физические и механические свойства древесины, пороки, область применения в судостроении;
- сведения о штабелевке и сортировке леса и пиломатериалов;
- основные операции по обработке древесины;
- ручные и электрифицированные инструменты, правила заточки и пользования ими;
- способы разборки простых деревянных конструкций и очистки материалов;
- приемы выполнения простых плотницких и столярных и других работ в судосборочных работах;
- клеящие составы, их применение в судостроении и судоремонте;
- правила и приемы работ по зачистке деталей и нанесения клея на склеиваемую поверхность вручную, применяемый инструмент.
Умения:
- выполняет общеслесарные работы в объеме требований по профессии;
- выполняет простые плотничные и столярные работы при постройке и ремонте судов, ялов, шлюпок;
- сортирует и подбирает необходимые лесо- и пиломатериалы, необходимые для плотничных и столярных работ в судостроении;
- выполняет простые операции по обработке древесины вручную (грубую отеску, пиление, строгание, долбление, сверление, резание стамеской);
- разбирает деревянные конструкции, деревянные и металлические леса до трех ярусов;
- выполняет простые опалубочные и плотничные работы при разборке, съеме и креплении деревянных настилов металлических стеллажей и трубчатых лесов, переходных трапов, щитовых полов и других простых работ, при постройке и ремонте различных судов под руководством рабочего более высокой квалификации или мастера производственного обучения;
- выполняет съем деталей, разборку, установку и смену отдельных простых узлов и деталей при постройке и ремонте судов, ялов и шлюпок.
БК1

БҚ 5-9
КҚ 2.1.1-2.1.7
КҚ 2.2.1-2.2.7
КҚ 2.3.1-2.3.7
КҚ 2.4.1-2.4.7
КҚ 2.5.1-2.5.7
КҚ 2.6.1-2.6.7
КҚ 2.7.1-2.7.7
КҚ 2.8.1-2.8.7
КҚ 2.9.1-2.9.7
КҚ 2.10.1-2.10.7
КҚ 2.11.1-2.11.7
КҚ 2.12.1-2.12.7
КҚ 2.13.1-2.13.7.
КҚ 2.14.1-2.14.7
КҚ 2.1.15-2.15.7
АП 02
Кеме жасаудағы жабдықтау
Слесарлы-құрастыру жұмысының негіздері. Слесарлы-құрастыру операциясы мен біркелкі слесарлық өңдеуге жататын кешенді жұмыстар. Жүк көтергіш жабдықтар және такелажды жұмыстар. Жүктердің орын ауыстыру ережелері. Металды механикалық өңдеу негіздері. Металдарды кесу және дәнекерлеу негіздері. Қолмен доғалық және газбен дәнекерлеудің типтік операциясы. Металды жылумен кесудің типтік операциясы. Кеменің құрылғысы және жабдықтары. Кеме жасау технологиясы жөніндегі негізгі ұғымдар. Конструкция ұзақтылығы мен беріктігі жөніндегі мәліметтер, олардың ұйымдық құрылымы. Кеме құрастыру және кеме жөндеу жұмыстарының технологиясы. Кеме құрастыру жұмыстарының түрлері. Кеме жөндеу жұмысының түрлері. Кеме жабдығының түйіндері мен жабдықтарын консервациялау және расконсервациясын орындау. Кеме конструкциясы, машинасы, механизмдері мен жабдықтарын сынақтау және тексеру. Гигиена және еңбекті қорғау. Кеме құрылысын дамытудың болашағы. Кәсіпорын мен өндіріс экономикасының негіздері. Қоршаған ортаны қорғау.
Білімдер:
- бөлшектердің бірін бірі алмастыру негіздерін;
- кедірбұдырлық квалитеттерін (дәлдік кластары) және көрсеткіштерін;
- кеме құрылысы мен кеме жөндеуде қолданылатын материалдарды;
- механизмдер, машиналар және материалдар кедергісі туралы жалпы мәліметтерді;
- өндіріс процестерін автоматтандырудың негізгі бағыттарын;
- жылумен және механикалы өңдеу туралы жалпы мәліметтерді;
- барлық түрдегі кеме құрылысы мен кеме жөндеу жұмыстары кезіндегі еңбек қауіпсіздігінің талабын және санитарлы-техникалық талаптарын.
Іскерліктер:
- кеме конструкциясы мен металды кеменің бөлшектерін дайындайды, жинайды және жөндейді;
- әртүрлі метал кескіш жабдықтармен механикалық өңдеуді, электр ұстатқышпен және пневматикалық рубкамен, жылумен кесуді, қолмен слесарлық өңдеуді атқарады;
- өңдеу режимінде қолданылатын жабдықты баптауды;
- металға, құрастырмаға, құрылысқа дейінгі, қазанға, монтажды және жөндеу жұмыстарына белгілеу жасауды;
- кеме жабдықтары мен үлестік заттардың расконсервациясын, демонтажын, орнатуды жүзеге асырады;
- кеме құрылысының сызбалары мен схемасын оқуды;
- қолданылатын аспаптарды қайрайды және тексеріс жүргізеді;
- пайдалынатын жабдықтарға техникалық күтім жасауды.
КҚ 2.1.1.-2.1.7
КҚ 2.2.1.-2.2.7
КҚ 2.3.1.-2.3.7
КҚ 2.11.1.-2.11.7
КҚ 2.12.1.-2.12.7

БК 5-9
ПК 2.1.1-2.1.7
ПК 2.2.1-2.2.7
ПК 2.3.1-2.3.7
ПК 2.4.1-2.4.7
ПК 2.5.1-2.5.7
ПК 2.6.1-2.6.7
ПК 2.7.1-2.7.7
ПК 2.8.1-2.8.7
ПК 2.9.1-2.9.7
ПК 2.10.1-2.10.7
ПК 2.11.1-2.11.7.
ПК 2.12.1-2.12.7
ПК 2.13.1-2.13.7
ПК 2.14.1-2.14.7
ПК 2.15.1-2.15.7
СД.02
Основы судостроения
Основы слесарно-сборочных работ. Комплекс работ, включающих размерную слесарную обработку и слесарно-сборочные операции. Грузоподъемные оборудование и такелажные работы. Правила перемещения грузов. Основы механической обработки металлов. Основы сварки и резки металлов. Типовые операции ручной дуговой и газовой сварки. Типовые операции тепловой резки металлов. Устройство и оборудование судов. Основные понятия о технологии судостроения. Сведения о надежности и долговечности конструкций, их организационная структура. Технология судосборочных и судоремонтных работ. Виды судосборочных работ. Виды судоремонтных работ. Выполнение расконсервации и консервации деталей и узлов судового оборудования. Контроль и испытание судовых конструкций, машин, механизмов и оборудования. Гигиена и охрана труда. Перспективы развития судостроения. Основы экономики производства и предприятия. Охрана окружающей среды.
Знания:
- основы взаимозаменяемости деталей;
- система допусков и посадок; квалитеты (классы точности) и параметры шероховатости;
- материалы, применяемые в судостроении и судоремонте;
- основные сведения о механизмах, машинах и сопротивлении материалов;
- основные направления автоматизации производственных процессов;
- основные сведения о тепловой и механической обработке;
- основы техники и технологии производства;
- санитарно-технические требования и требования безопасности труда при всех видах судостроительных и судоремонтных работ.
Умения:
- изготавливает детали, собирает и ремонтирует судовые конструкции и металлические суда;
- выполняет ручную слесарную обработку, механическую обработку на различном металлорежущем оборудовании, тепловую резку, электроприхватку и пневматическую рубку;
- налаживает применяемое оборудование на режим обработки;
- выполняет разметку на металле, сборочные, достроечные, котельные, монтажные и ремонтные работы;
- осуществляет установку, демонтаж, расконсервацию судового оборудования и дельных вещей;
- читает судостроительные чертежи и схемы;
- затачивает и выполняет контроль применяемого инструмента;
- осуществляет техническое обслуживание применяемого оборудования.
ПК 2.1.1-2.1.7
ПК 2.2.1-2.2.7
ПК 2.3.1-2.3.7
ПК 2.11.1-2.11.7
ПК 2.12.1-2.12.7

КҚ 2.13.1.-2.13.7
КҚ 2.14.1.-2.14.7
КҚ 2.15.1.-2.15.7
АП 03
1. Арнайы технология
Біліктілік: «Кеме қазандығы жұмысшысы»
Булы генераторларды құрастыру және бөлшектерін дайындау технологиясының негіздері (булы қазандарды)
Алуан типтегі кеменің булы генераторлар (кеменің булы қазандары және қазанды қондырғылар) техникалық сипаттамалары. Қазанның бөлшегін жасау және өңдеудің типтік технологиялық процестері мен әдістері, зерттелетін қазанды агрегаттарды бақылау және құрастыру, жөндеу; кеме қазаншысының жұмысшы және техникалық, технологиялық құжатнамасы; қолданылатын аспаптар, құрылғылар мен жабдықтар. Қазанның қарапайым түйіндер бөлшегін дайындау және жөндеу. Типтік ақаулықтар және олардың себептері, ескерту әдістері. Қазан агрегаттарын құрастыру, жөндеу және бөлшектерін дайындау кезіндегі типтік сынақ, оның мәні және жалпы мазмұны.
Қазан агрегатының бөлшектерін жөндеу және жөндеу әдістері
Бөлшектердің тозу түрлері және қалпына келтіру әдістері; жалпы мәлімет. Қазан агрегаттарын құрастыру және жөндеу схемалары. Зерттелетін қазан қондырғысының түйіндері мен бөлшектердің типтік ақаулары және сынулары; ақаулықтар және оларды анықтау құралдары мен әдістері; жарамды, ауыстыру мен жөндеуге жатқызылатын құрастыру бірліктері мен бөлшектерін сорттау белгілері. Типтік бөлшектер мен түйіндерді жөндеу әдістері; негізгі жөндеу операциясын орындау.
Қазан агрегаттарын жөндеудің технологиялық процестері
Зерттелінетін қазан агрегаттарын жөндеудің типтік технологиялық процестері; қазаншының техникалық және технологиялық құжаттары; қолданылатын аспаптар, құрылғылар, жабдықтар мен материалдар. Жөндеу сапасын тексеру құралдары мен әдістері.
Білімдер:
- кеменің булы қазанының әрекет ету принципін және құрылысы жөніндегі негізгі мәліметтерді;
- арматураның орналасуын және тағайындалуын;
- қазанды жөндеу кезінде қолданылатын оқшаулағыш, төсегіш және тірегіш бұйымдарын;
- қазан және құбырлар бетін тазалау ережелері мен әдістерін.
Іскерліктер:
- қарапайым қазандарды құрастыру және жөндеу бойынша жұмыстар орындауды;
- прессқайшымен табақты және профильді металдан бөлшектің және тіксызықты дайындаманы, сонымен қатар пісірілген құбырды тазалаған соң құбыр торын қорғайтын құбыркескіш станогіндегі белгілеу бойынша құбырды, сонымен қатар кеме қазанының коллекторы мен бачогін, құбыр бетін кесіп отырады;
- кеменің булы қазанының түйіндері мен бөлшектерін құрастыру, жөндеу, өңдеу, дайындау кезіндегі жұмыстарын орындауға қатынасуды.
БҚ
КҚ 2.1.1.-2.1.7
АП 03
2. Арнайы технология
Біліктілік: «Кеме жинаушы-құрастырушы»
Құрама-құрастыру жұмыстарының технологиялық негіздері
Кеме жабдықтары және үлестік заттардың бөлшектері мен түйіндерінің техникалық сипаттамасы. Кеме жабдықтары және үлестік заттардың бөлшектері мен түйіндерін құрастыру, дайындау және бақылаудың типтік технологиялық процестері және әдістері; кеме құрастырушысының жұмысшы және техникалық, технологиялық құжатнамасы; қолданылатын аспаптар, құрылғылар мен жабдықтар. Дайындау және құрастырудағы типтік ақаулар, олардың себептері және ескерту себептері. Кемедегі және құрастыру цехындағы кеме жабдықтары мен үлестік заттарының бөлшектерін типтік сынау және тексеру; оның мәні және жалпы мазмұны. Өндірістік құрама-құрастыру жұмыстары.
Білімдер:
негізгі бұйымдар мен жабдықтың, үлесті заттардың номенклатурасын және қолданысын;
- негізгі кеме құрылғысының атауларын және әрекет ету принципін.
Іскерліктер:
- кеме жабдықтары мен металды жиһаздың тірегішті түйіндерін және қарапайым бөлшектерін қондырады, бөлшектеу жүргізуді, түзейді, жинайды, дайындайды;
- кеме жиһаздары, құрылымдық жабдықтың бұйымдары, үлестік заттар мен жалпы кемелік желдеткішінің орташа күрделіліктегі және күрделі түйіндерін монтаждау, жөндеу, қондыру, белгілеу, құрастыру, дайындаудағы жұмыстарын орындауға қатынасуды.
БҚ

ПК 2.13.1-2.13.7
ПК 2.14.1-2.14.7
ПК 2.15.1-2.15.7
СД.03
1.Спецтехнология Квалификация: 1103012 Котельщик судовой
Основы технологии изготовления деталей и сборки парогенераторов (паровых котлов)
Технические характеристики судовых парогенераторов различного типа (судовых паровых котлов и котельных установок). Методы и типовые технологические процессы изготовления и обработки деталей котла, сборки, ремонта и контроля изучаемых котельных агрегатов; рабочая, техническая и технологическая документация котельщика судового; применяемый инструмент, приспособления и оборудование. Изготовление и ремонт деталей простых узлов котлов. Типовые дефекты, их причины и методы предупреждения. Типовые испытания изготовления деталей, сборке и ремонте котельных агрегатов, их значение и общие содержание.
Методы ремонта и ремонт деталей котельных агрегатов
Виды износа и методы восстановления деталей; общие сведения. Схемы сборочных и ремонтных составов котельных агрегатов. Типовые дефекты и неисправности деталей и узлов изучаемых котельных установок; методы и средства их определения и дефектации; критерии сортировки деталей и сборочных единиц на годные, подлежащие замене и ремонту. Методы ремонта типовых деталей и узлов; выполнение основных ремонтных операций.
Технологический процесс ремонта котельных агрегатов
Типовые технологические процессы ремонта изучаемых котельных агрегатов; техническая и технологическая документация котельщика; применяемый инструмент, приспособления, оборудование и материалы. Методы и средства контроля качества ремонта.
Знания:
- основные сведения об устройстве и принципе действия судовых паровых котлов;
- назначении и расположении арматуры;
- изоляционные, прокладочные и крепежные изделия, применяемые при ремонте котлов;
- способы и правила очистки поверхности котлов и труб.
Умения:
- выполняет работы по сборке и ремонту простых котлов.
- выполняет резку прямолинейных заготовок и деталей из листового и профильного металла на прессножницах, а также труб по разметке на труборезных станках;
- зачищает трубные решетки после удаления приварных труб, а также поверхности труб, бачков и коллекторов судовых котлов;
- участвует в выполнении работ при изготовлении, обработке, ремонте и сборке деталей и узлов судовых паровых котлов.
ПК 2.1.1-2.1.7
СД. 03
2. Спецтехнология Квалификация: 1103022 «Сборщик-достройщик судовой»
Основы технологии сборочно-достроечных работ
Технические характеристики деталей и узлов судового оборудования и дельных вещей. Методы и типовые технологические процессы изготовления, сборки и контроля деталей и узлов судового оборудования и дельных вещей; рабочая, техническая и технологическая; применяемый инструмент, приспособления и оборудование. Типовые дефекты изготовления и сборки, их причины и методы предупреждения. Типовые испытания и контроль деталей судового оборудования и дельных вещей в достроечном цехе и на судне, их значение и общие содержание. Производственные сборочно-достроечные работы.
Знания:
- номенклатура и назначение основных изделий, оборудования и дельных вещей;
- наименование и принцип действия основных судовых устройств.
Умения:
- изготавливает, собирает, правит, устанавливает и производит демонтаж простых деталей и узлов крепления судового оборудования и металлической мебели;
- участвует в выполнении работ при изготовлении, сборке, разметке, установке, монтаже и ремонте средней сложности и сложных узлов судовой мебели, изделий достроечного оборудования, дельных вещей и общесудовой вентиляции.

КҚ 2.2.1.- 2.2.7.
АП 03
3. Арнайы технология
Біліктілік: «Металл кеменің корпусын жинаушы»
Металды кеменің корпусын құрастырудың технологиялық негіздері
Корпусты құрылманың бөлшектері мен түйіндерінің техникалық сипаттамасы. Кеме құрылмасының бөлшектері мен түйіндерін құрастыру, дайындау, бақылаудың типтік технологиялық процестері және әдістері; металл кеменің корпусын құрастырушысының жұмысшы және техникалық, технологиялық құжатнамасы; қолданылатын аспаптар, құрылғылар мен жабдықтар. Дайындау және құрастырудағы типтік ақаулар, олардың себептері және ескерту себептері. Кемедегі және стапелдегі, цехтағы кеменің корпусты құрылмасы мен бөлшектерін типтік сынау және тексеру; оның мәні және жалпы мазмұны. Түйінді және секциялы құрастыру.
Білімдер:
- кеме корпусының теориялық сызығы негіздерін;
- азгабаритті жазық түйініндегі бөлшектер қондырғысына орын дайындау мен анықтаудың технологиялық процестерін;
- жазық секция түйіндерін қондыру және құрастырудың әдістерін;
- көміртекті және азлегирленген болаттан бөлшектер мен түйіндерді өңдеу тәсілдерін;
- конструкцияны пісіруге дайындау ережелерін;
- түйін жиынтығы мен жазық секцияларды құрастыруға арналған жабдықтар және құрылғыларды.
Іскерліктер:
- жеңіл қоршаулар мен жақтау құрастыру кезіндегі жұмысты орындайды;
- бөлшектер жиынтығын орнатады және жасайды;
- түйінді, секциялық және стапельді құрастыру кезінде көміртекті және азлегирленген болаттан қарапайым түйіндер мен бөлшектерді белгілеу, шаблон бойынша кескіндеу, құрастыру, қондыру және тексеру жүргізеді;
- тығындар мен төсемдерді таңдайды;
- сынақтау кезінде корпус конструкциясының жапсырмасына сабынды немесе борлы ерітіндісін дайындайды және жағады;
- жазықты үлкен габаритті секцияны, жазықты секцияны, қисық сызықты және симметриясыз таңбалы түйіндерді құрастыру, бөлшектеу, қондыру, жөндеу кезіндегі жұмыстарын атқарады;
- жақтаулы кницті, бекітілімді, бракетті, толтырылған бөлшектерді, ребер қатаңдығы жаншылған бөліктерін және т.б. қондырып орнатуға қатынасуды.
БҚ
КҚ 2.3.1.-2.3.7.
АП 03
4. Арнайы технология
Біліктілік: «Кеме монтаждаушы-дәнекерлеуші»
Слесарлы-монтаждық жұмыстың технологиялық процестері
Монтаждауға түсетін бөлшектер мен арматуралардың, құбырлардың, құрылғылардың, механизмдердің техникалық сипаттамасы. Құбырлар мен арматураларды, құрылғыларды, қосымша механизмдерді монтаждау және құрастыру, бөлшектеу, демонтаждың типтік технологиялық процестері және әдістері; оларды орындау. Кеме монтаждаушы слесарының жұмысшы технологиялық және техникалық құжаттары; қолданылатын аспаптар, құрылғылар мен жабдықтар. Құбырлар мен арматураларды, құрылғыларды, механизмдерді монтаждау және құрастыру, бөлшектеу, демонтаждаудағы типтік ақаулар; оның анықтамасы. Кемедегі, стапелдегі, цехтағы слесарлы-монтаждық жұмыстарды типтік сынақтау және тексеру.
Білімдер:
- монтаждауға түскен механизмдер, құрылғылар, құбырлар, арматуралар және бөлшектердің атауларын;
- құбырлардың жалғану типтерін;
- құбырлар мен арматураларды, құрылғыларды, қосымша механизмдерді құрастыру, бөлшектеу, демонтаждау тағайындалуын және жүйелілігін;
- құбырлардың механизмнен, цестерннен, бөліктен айыру ережесін және тәсілдерін.
Іскерліктер:
- жауапсыз түйіндерді, орталықтандырылмаған қосалқы және палубалық (жетексіз) механиздерді, жылу алмастыратын аппаратураларды құрастыру және бөлшектеу кезіндегі слесарлық операцияларды орындайды;
- әртүрлі жабдықтар қолданысымен табақты және профилді материалдан технологиялық тығындарды, қапсырма шегесін, дара ілмекті, кронштейндерді, қаптамаларды, панелдерді дайындайды;
- пневматикалық және электрлік машина, слесарлық аспаптар көмегімен іргетастың тіреуіш бетін, орындықтарын, приварогін, вварышті қорғайды;
- қайта қалпына келмейтін барлық жүйедегі арматуралар мен құбырларға және қуаты 50 кВт электр жабдығына демонтаждау жасайды;

ПК 2.2.1- 2.2.7
СД. 03
3. Спецтехнология Квалификация: 1103032 «Сборщик корпусов металлических судов»
Основы технологии сборки корпусов металлических судов
Технические характеристики деталей и узлов корпусных конструкций. Методы и типовые технологические процессы изготовления, сборки и контроля деталей и узлов судовых конструкций; рабочая, техническая и технологическая документация сборщика корпусов металлических судов; применяемый инструмент, приспособления и оборудование. Типовые дефекты изготовления и сборки, их причины и методы предупреждения. Типовые испытания и контроль деталей и судовых корпусных конструкций в цехе, на стапеле и на судне, их значение и общие содержание. Узловая и секционная сборка.
Знания:
- основные теоретические линии корпуса судна;
- технологический процесс определения и подготовки мест установки деталей на малогабаритных плоских узлах;
- методы сборки и установки узлов плоских секций;
- способы обработки деталей и узлов из углеродистых и низколегированных сталей;
- правила подготовки конструкций под сварку;
- приспособления и оснастка для сборки узлов набора и плоских секций.
Умения:
- выполняет работы при сборке легких переборок и выгородок;
- изготавливает и устанавливает детали набора;
- выполняет разметку, контуровку по шаблону, сборку, установку и проверку простых узлов и деталей из углеродистых и низколегированных сталей при узловой, секционной и стапельной сборке;
- выбирает прокладки и заглушки;
- приготавливает и наносит меловой или мыльный раствор на швы корпусных конструкций при испытании;
- выполняет работы при сборке, демонтаже, установке, ремонте плоских крупногабаритных секций, плоскостных секций, криволинейных и несимметричных тавровых узлов;
- участвует в установке скуловых книц, заделок, бракет, деталей насыщения, забойных частей ребер жесткости и др.
ПК 2.3.1-2.3.7
СД. 03
4. Спецтехнология Квалификация: Слесарь-монтажник судовой
Технологический процесс слесарно-монтажных работ
Технические характеристики механизмов, устройств, трубопроводов, арматуры и деталей, поступающих на монтаж. Методы и типовые технологические процессы демонтажа, разборки, сборки и монтажа вспомогательных механизмов, устройств, трубопроводов и арматуры. Рабочая, техническая и технологическая документация слесаря-монтажника судового; применяемый инструмент, приспособления и оборудование. Типовые дефекты демонтажа, разборки, сборки и монтажа механизмов, устройств, трубопроводов и арматуры, их определение. Типовые испытания и контроль слесарно-монтажных работ в цехе, на стапеле и на судне.
Знания:
- наименование механизмов, устройств, трубопроводов, арматуры и деталей, поступающих на монтаж;
- типы соединений трубопроводов;
- назначение и последовательность демонтажа, разборки и сборки вспомогательных механизмов и устройств, трубопроводов и арматуры;
- способы и правила разобщения трубопроводов от механизмов, цистерн, отсеков.
Умения:
- выполняет слесарные операции при разборке и сборке неответственных узлов, нецентрируемых вспомогательных и палубных (без привода) механизмов, теплообменных аппаратов;
- изготавливает панели, кожухи, кронштейны, одинарные подвески, скобы, технологические заглушки из листового и профильного материала с применением различного оборудования;
- зачищает опорные поверхности фундаментов, стульев, приварышей, вварышей при помощи слесарного инструмента, пневматических и электрических машин;
- выполняет демонтаж электрооборудования мощностью до 50 кВт, арматуры и трубопроводов всех систем, не подлежащих восстановлению.

- арматуралар, құбырларға және жабдықтардың 1,5 МПа (15 ктс/см) дейінгі қысымымен цехта гидравликалық сынақ жүргізеді;
- қосалқы механизмдер, жабдықтар мен құбырлардың (арнаулы жүйеден басқасы: гидравлика, ауаның жоғарғы қысымы, бас және қосымша булар) сыртқы консервациясын және майсыздандыру, жуу, расконсервациялауын жасайды;
- орталықтанбаған қосалқы механизмді, электр жабдықтарын, жылу алмасқыш аппараттар агрегатын, құбырларды, арматураны монтаждау, жөндеу, бөлшектеу және кеме турбина дизелін, құбыр білігін, құрылысын, арнайы жүйе мен құбырларын демонтаждау кезіндегі жұмыстарды орындауға қатынасуды.
КҚ 2.12.1.- 2.12.7.
АП 03
5. Арнайы технология
Біліктілік: «Кеме жөндеуші-дәнекерлеуші»
Кеме конструкциясының типтік бөлшектерін жөндеу әдістері
Кеме конструкциясы мен бөлшектердің қайта қалпына келтіру әдістері және тозу түрлері; жалпы мәліметтер. Кеме конструкциясы мен бөлшектердің құрастырушы құрамының схемалары. Зерттелінетін кеме конструкциясының арматурасы, құбырлары, түйіндері, бөлшектер сынулары және типтік ақаулары; дефектация және оны анықтау құралдары және әдістері; сорттау критериясы және бөлшектерді сорттау мен кеме конструкциясының құрастыру бірлігінің жарамдылығы, алмастыруға қажеттілігі немесе жөндеу. Типтік бөлшектер мен түйіндерді жөндеу әдістері; кеме жөндеуші слесарының негізгі жөндеу операцияларын орындау.
Кеме жөндеудің технологиялық процестері
Зерттелінетін кемені жөндеудің типтік технологиялық процестері; кеме жөндеуші слесарының техникалық және технологиялық құжаттары; қолданылатын аспаптар, құрылғылар, жабдықтар мен материалдар. Сынақ және жөндеу сапасын тексеру құралдары мен әдістері.
Білімдер:
- арматуралардың тағайындалуын;
- қосалқы және палубалық механизмдер мен құрылғылардың әрекет ету принципін және пайдалану мақсатын, олардың демонтажын, жөндеу және монтаждау кезектілігін жүргізуді.
Іскерліктер:
- бөлшектер мен бұйымдардың слесарлы өңдеуін 11-12 квалитет (4-5 класс дәлдігімен) бойынша орындауды;
- жауапсыз түйіндерді, орталықтандырылмаған қосалқы және палубалық (жетексіз) механиздерді, жылу алмастыратын аппаратураларды құрастыру және бөлшектеу кезіндегі слесарлық операцияларды орындайды;
- қалпына келтіруге болмайтын арматураларға демонтаж жасайды;
- қосалқы механизмдер мен жабдықтардың сыртқы консервациясын және майсыздандыру, жуу, расконсервациялауын жүргізеді;
- коллекторлар мен ресиверлерді тазалайды;
- жауапты бөлшектерді тасымалдауға дайындайды (тығындарды, ұштықтарды, сақтандырғыш қалпақтарын және т.б. қондырады);
- орталықтанбаған қосалқы және палубалық механизмдерді, жылу алмасқыш аппараттарын монтаждау, жөндеу, бөлшектеу және кеме турбина дизелін, құбыр білігін, құрылысын демонтаждау кезіндегі жұмыстарды орындауға қатынасуды.

- проводит в цехе гидравлические испытания арматуры, труб и оборудования давлением до 1,5 МПа (до 15 кгс/см);
- выполняет расконсервацию, промывку, обезжиривание и наружную консервацию вспомогательных механизмов, оборудования и трубопроводов (кроме специальных систем: гидравлики, воздуха высокого давления, главного и вспомогательного пара);
- участвует в выполнении работ при разборке, ремонте и монтаже нецентрируемых вспомогательных механизмов, электрооборудования, агрегатов теплообменных аппаратов, трубопроводов, арматуры и демонтаже дизелей судовых турбин, валопроводов, устройств, специальных систем и трубопроводов.
ПК 2.12.1- 2.12.7
СД. 03
5. Спецтехнология Квалификация: Слесарь-судоремонтник
Методы ремонта типовых деталей судовых конструкций
Виды износа и методы восстановления деталей и судовых конструкций; общие сведения. Схемы сборочных составов судовых деталей и конструкций. Типовые дефекты и неисправности деталей, узлов, труб и арматуры изучаемых судовых конструкций; методы и средства их определения и дефектации; критерии сортировки и сортировка деталей и сборочных единиц судовых конструкций на годные, подлежащие замене и ремонту. Методы ремонта типовых деталей и узлов; выполнение основных ремонтных операций слесарем-судоремонтником.
Технологический процесс ремонта судов.
Типовые технологические процессы ремонта изучаемых судов; техническая и технологическая документация слесаря-судоремонтника; применяемый инструмент, приспособления, оборудование и материалы. Методы и средства контроля качества ремонта и испытаний.
Знания:
- назначение арматуры;
- назначение и принцип действия вспомогательных и палубных механизмов и устройств, последовательность проведения их демонтажа, ремонта и монтажа.
Умения:
- выполняет слесарную обработку деталей и изделий по 11-12 квалитетам (4-5 классы точности);
- выполняет слесарные операции при разборке и сборке неответственных узлов, нецентрируемых вспомогательных и палубных (без привода) механизмов, теплообменных аппаратов;
- производит демонтаж арматуры, не подлежащей восстановлению;
- производит расконсервацию, промывку, обезжиривание и наружную консервацию вспомогательных механизмов и оборудования;
- очищает коллекторы и ресиверы;
- подготавливает ответственные детали к транспортировке (устанавливает заглушки, наконечники, предохранительные колпачки и др.);
- участвует в выполнении работ при разборке, ремонте, сборке и монтаже нецентрируемых вспомогательных и палубных механизмов, теплообменных аппаратов, при демонтаже судовых дизелей, валопроводов, устройств.

КҚ 2.13.1.- 2.13.7.
АП 03
6. Арнайы технология
Біліктілік: «Кеме корпусын жөндеуші»
Кемежөндеу процесіндегі корпус конструкциясын құрастырудың технологиялық процестері
Әртүрлі типтегі жөнделінетін кемелердің техникалық сипаттамасы. Кемежөндеудегі және оларды тексеру кезіндегі корпус конструкциясын құрастырудың типтік технологиялық процестері және әдістері; кеменің корпусын жөндеушінің жұмысшы техникалық және технологиялық құжаттары; қолданылатын аспаптар, құрылғылар және жабдықтар. Өндірістік кемекорпусын жөндеу жұмыстары.
Білімдер:
- негізгі бұйымдар, жабдықтар және үлестік заттардың номенклатурасын;
- қарапайым бөлшектер мен түйіндерді өзгерту тәсілдерін.
Іскерліктер:
- тығындар мен төсемдерді таңдауды;
- сынақ жүргізген кезде корпусты конструкцияның жапсарларына сабынды немесе борлы ерітіндіні жағады және дайындауды;
- станоктағы табақты және профилді металдан бөлшектің тіксызықты контурын және дайындамасын кесіп отыруды;
- преспен тесік салады;
- кеме жиһаздарды, үлестік заттарды, жалпы кемелік желдеткішті, бракетті, жақтаулы кницті, тіке жазық секцияны орнатады және жөндеу, демонтаждау жұмыстарын орындауға қатынасуды.
КҚ 2.9.1.- 2.9.7
АП 03
7. Арнайы технология
Біліктіліктер: «Кеме ұстасы», «Ағаш кемелерді құрастырушы», «Кеме ағаш шебері», «Кеме құрастырушы», «Темір бетон кемесін құрастырушы», «Пластмасса кемелерді құрастырушы», «Кеме корпусын жөндеуші»
Ағаш өңдейтін станоктар және жабдықтар
Ағаш өңдеуші станоктар туралы жалпы мағлұматтар, оның пайдалану мақсаты және жұмысты орындалуы бойынша классификациясы. Аралы станоктар, станоктың құрал-саймандары, кесуші аспаптар, қоршаулар. Жұмыс тәсілдері. Сүргілейтін станоктар, оның құрылысы, тағайындалуы; реттейтін және қоршайтын құрылғылар. Жұмыс тәсілдері. Фрезерлі станоктар, оның құрылысы, сақтандырғыш құрылғысы, фрезді бекіту және орнату. Жұмыс тәсілдері. Бұрғылаушы, шипокескіш, тегістеу, токарлы және басқа станоктар, олардың құрылымы, сақтандырғыш және қоршағыш құрылғылары, құрылысы. Жұмыс тәсілдері. Ағаш желімдеуге арналған жабдықтар (струбциналар, механикалық және гидравликалық воймалар, пресстер), құрылымы, пайдалану саласы. Жұмыс тәсілдері. Ағаш өңдеуші станоктар мен жабдықтарды техникалық пайдалану ережелері. Қолданылатын жабдықтар мен ағаш өңдеуші станоктардың жұмысы кезіндегі қауіпсіз еңбегінің әдістері.
Ағаштан жасалған конструкцияның элементтерін жалғау тәсілдері
Ағаштан жасалған бөлшектердің жалғану тәсілдері және негізгі түрлері: бұрышпен, ұзына бойына тұтастыра және ұзарта отырып, ені бойынша топтастыру және пакет қабатымен, бұрыштық қосылыспен жалғау. Бұрыштық байлау, тавролы байлау, крестеп байлаудың түрлері. Ені бойынша тақтай жиектерін біріктіру және ұзындығын жалғаудың түрлері. Шпонка және ұштықтағы шиттерді біріктіру тәсілдері. Ағаш элементтерін желімдеп жалғау, желімдеуші жалғауыштың түрлері. Бекітуші құрылғының типтері және оның тағайындалуы, оларды пайдалану шарты, орналастыру ережелері және оның қондырғысы. Әртүрлі элементтегі ағаш конструкциясының жалғануын орындау тәсілдері мен әдістері. Жұмысты орындау кезіндегі еңбек қауіпсіздігінің әдістері. Ағаш ұсталық жұмысының орындалуы
Ағаш бұйымынан, дайын бөлшегінен қарапайым жәшіктерді дайындау. Ағаш ұсталық бұйымдарын жинау және дайындау. Кемені, ялды, шлюпканы жөндеу және құру кезіндегі ағаш бөлшектері мен конструкциясын бекіту, түсіру, бөлшектеудегі ұсталық жұмыстарын орындау. Кемені, шлюпокті, катерді, баркасты құрастыру кезіндегі қарапайым түйіндер мен бөлшектерді дайындау және қондыру. Темір бетонды кемені жөндеу және құрылыс жүргізу кезінде шегендеп бекіту және оны босату жұмыстарын орындау. Кемеге су өткізбеушілігін қамту үшін саңылаулар мен жақтауларын тығындау және тығындау үшін шіктерін өңдеу, палубаның табанын төсеу жұмыстарын орындау. Кеменің ішкі беттеріне антисептік ерітіндіні себу және оны дайындау. Ағашты төсемдер құрылғысымен үш қабатқа дейін дайын элементтен металды ағаштар құрастыру және үш қабатқа дейінгі ұстылық ағаштарды дайындау. Ұсталық және металды ағаштардан төрт және одан да көп қабатты әзірлеу. Кемені, яхтаны, ялды, баркасты, шлюпканы құрудағы және қалау кезіндегі ұсталық жұмыстарын орындаудың технологиялық жүйелігі. Кеменің ағаш ұсталық жұмыстарын орындау кезіндегі еңбек қауіпсіздік талаптары.
Білімдер:
- материалдарды жай өңдеу тәсілдерін;
- шлюпка және ялдың, металды және ағаш кемесінің ағаш бөлігінің атауларын және тағайындалуын;
- ағашты конструкцияның материалдарын сақтай отырып, бөлшектеу тәсілдерін және жарамды материалды сорттауын;
- өте көп тараған арнаулы жалғағыштың қолдану шарттарын және тағайындалуын;
- бақылау-өлшегіш және ағаш ұсталық аспаптар;
- металды кеменің ағашты бөлігінің және ағаш кемесінің конструкциясын;
- кемелер тоқтайтын және доктардың түсіруші құрылғысының жеке бөліктерін дайындау ережесін;
- врубок конструкциясын;
- палубаның алдын ала строжкаға қойылатын талаптарын;
- палубаның механизмдері мен жабдықтарын бекітуді;
- өңдеудегі жіберілу мен шектерін;
- ағаштың бүлінуден қорғау бойынша шараларын;
- кеме жөндеуде және кеме құрылысында қолданылатын фанерлер және кесілген материалдардың сапасын анықтауды;
- баркастар, катерлер мен шлюпкалар жабдығын және саймандарын;
- конопаталы пневматикалық машинасының жұмыс принципін;
- пакляны отырғызу тығыздығын анықтауды;
- негізгі тығындаушы материалдардың сапасын және сортын, тағайындалуын;
- тығыздайтын паз түрлерін;
- кемедегі тығыздауды жұмысына қойылатын талаптарды;
- ленталы, дөңгелеккескіш, бұрғылаушы және сүргілеуші станоктарды қолдану мақсаты және жөнге келтіру, құрылымын;
- кеме құрылысы мен кеме жөндеуде қолданылатын желімдегішті құрамын, оның рецептурасын, тағайындалуын, тәсілдерін;
- күнделікті жабдықтардың ақауларын пайда болу себептерін;
- өнімнің ақаулық түрлерін, себептерін, ескерту тәсілдері мен оларды жоюды;
- жабдықтарды күту және техникалық пайдалану ережелерін;
- орындалған жұмыс сапасына қойылатын талаптарын;
- сигнализация, көтергіш-көлік жабдықтарын басқару ережесін және стропалды жұмыс ережелерін;
- еңбек қорғау әдістерін, өртке қарсы қауіпсіздік ережелерін.
Іскерліктер:
- бөренелерді екіге, үш және төрт жиекке ығыстыруды, сүргілейді және оның басқа да көлденең кесуін орындауды;
- баркасты, катерді, жұмысшы шлюпкасын, кемені құрастыру кезіндегі қарапайым түйіндер мен бөлшектерді орнатуды және дайындауды;
- темірбетонды кемелерді жөндеу және жасау кезеңіндегі қалыптау және қалыптан шығару бойынша қарапайым жұмыстарын орындауды;
- түсіруші құрылғысы бөлшектерін, кеме инвентарын дайындауды;
- понтондардың тіреуші конструкциясын және кильблокты кеме астына тік қорғауын орнатуды және дайындауды;
- ағаш палубаны алдын ала қаттыраң бойынша жұмыстарын орындауды;
- жақтауларын тығындауға бөлуді;
- қолмен және механикаландырылған тығындау жұмыстарын атқаруды;
- палубаның төсемдер сапасын тексеруді және сынауды;
- әртүрлі пазға арналған көбікті және смолаланған паклиден ширатылған жіпті есуді және орап бұрауды;
- шайырды қайнатуды;
- шкимушгар немесе вензелиді өруді;
- біліктегі ширатылған жіп пен таспаны ыстық шайырда оларды сығып шайырлауды;
- станоктағы ширатылған жіп паклонын талшықтауды;
- антисептикалық ерітіндіні дайындауды;
- үш қабатқа дейін ұсталы (ішкі және сыртқы) ағаштарды дайындауды;
- үш қабатқа дейін металды (дайын элементтен) ағаштарды жинауды;
- төрт қабатты және одан да көп ұсталық және металды (дайын элементтерден) ағаштарды бөлшектеуді;
- қарапайым шаблондар мен макетті дайындауды және орналастыруды;
- орташа күрделіктегі ағашты жалғауын орындауды;
- ленталы, дөңгелеккескіш, сүргілеу және бұрғылау станогіндегі жұмыстарды орындауды;
- жабдықтарды пайдалану процесіндегі пайда болатын күнделікті түрдегі ақауларды жояды және анықтауды;
- өнімнің дефектісін ескертеді және жояды;
- наваторлық жұмыс тәжірибесін және еңбекті алдыңғы қатарлы әдістерін қолдануды;
- отынды-энергетикалық және материалды ресурстарды, шикізаттарды үнемді және тиімді пайдалануды;
- көтергіш-транспортты жабдықпен басқарады және сигнализацияны пайдалануды;
- бекітілген техникалық құжатнамаларды қолдануды;
- жұмысқа жұмыс орнын ұтымды және уақытында дайындауды;
- ең жоғарғы біліктілікті кеме балташысының жетекшілігімен кемені, яхтаны, баркасты, шлюпканы құру және жасау кезіндегі жұмыстарды орындауды.

ПК 2.13.1- 2.13.7
СД. 03
6. Спецтехнология Квалификация: «Судокорпусник-ремонтник»
Технологический процесс сборки корпусных конструкций в процессе судоремонта
Технические характеристики ремонтируемых судов различного типа. Методы и типовые технологические процессы сборки корпусных конструкций при судоремонте и их контроле; рабочая, техническая и технологическая документация судокорпусника-ремонтника; применяемый инструмент, приспособления и оборудование. Производственные судокорпусные ремонтные работы.
Знания:
- номенклатура основных изделий, оборудования и дельных вещей;
- способы правки простых деталей и узлов.
Умения:
- подбирает прокладки и заглушки;
- приготавливает и наносит меловой или мыльный растворы на швы корпусных конструкций при испытании;
- выполняет резку заготовок и деталей прямолинейного контура из листового и профильного металла на станках;
- прокалывает отверстия на прессах;
- участвует в выполнении демонтажа, ремонта и установки прямых плоских секций, скуловых книц, бракет, дельных вещей, общесудовой вентиляции, судовой мебели и др.
ПК 2.9.1- 2.9.7
СД. 03
7. Спецтехнология Квалификации «Плотник судовой», «Сборщик деревянных судов», «Сборщик-достройщик судовой», «Сборщик железобетонных судов», «Сборщик пластмассовых судов», «Столяр судовой», «Судокорпусник-ремонтник»
Основы устройства судов
Основные нагрузки, действующие на судне. Общие сведения о прочности судна. Нагрузки на судно при плавании в различных водных состояниях (тихая вода, волны). Понятие о поперечной и продольной прочности судна. Устройство и системы набора корпуса судна (поперечная и продольная), их назначение и применение. Устройство наружной обшивки, настила палубы и платформы, водонепроницаемых переборок, двойных бортов и двойного дна на судах. Расположение отсеков и помещений в корпусе судна. Надстройки и рубка. Требования к устройству, отделке и оборудованию судовых помещений в зависимости от назначения. Дельные вещи, их определение, назначение и роль в эксплуатации судна.
Такелажные и монтажные приспособления и оборудование
Требования Госгортехнадзора при выполнении такелажных работ.
Канаты, их виды и характеристика. Стропы, типы стропов их назначение. Талперы, блоки и полиспасты, их конструкция, характеристика и область применения. Тали, электротельферы, их назначение, конструкция и применение. Реечные, винтовые и гидравлические домкраты, их устройство, область применения. Электромостовые краны, их назначение и основные характеристики. Краны-укосины, их назначение, и правила эксплуатации. Правила строповки судовых конструкций, обслуживания такелажных устройств: мачт, стрел, кранов, укосин, подъемников и др.; выполнения такелажных работ. Методы монтажа и демонтажа конструкций судна, правила эксплуатации такелажного оборудования и приспособлений. Монтажный инструмент и приспособления. Правила безопасности труда при выполнении такелажных работ.
Общая технология монтажных работ
Подготовительные и основные операции при монтаже сборных конструкций и судового оборудования. Технология подготовки мест установки конструкций. Подготовка конструкций и элементов к подъему. Правила их строповки. Подъем, перемещение и монтаж сборных конструкций. Правила закрепления и выверки установленных элементов, заделки стыков, отверстий, швов и защиты стальных деталей и сварных соединений. Безопасность труда при выполнении монтажных и других работ.
Электрогазосварочные работы
Электродуговая сварка. Применение электросварки при судоремонте. Различные формы и виды сварных соединений, способы сварки (встык, нахлест и др.), техника соединения на прихватах.
Основные операции по обработке древесины
Основы резания древесины. Разметка. Теска древесины. Пиление древесины. Строгание древесины. Долбление, резание стамеской. Приемы работ. Сверление древесины. Приемы сверления.
Столярные и плотничные соединения
Виды столярных и плотничных соединений. Виды столярных соединений для оконных и дверных блоков, столярных перегородок и встроенной мебели. Виды плотничных соединений. Соединения деталей.
Знания:
- правила сборки и склеивание простых деталей и узлов секций, корпусов судов и шлюпок;
- способы и приемы столярно-монтажных работ по установке простых узлов, изделий и оборудования;
- способы крепления, сборки, разборки и демонтажа и ремонта простой мебели и изделий из мягких пород древесины в судовых помещениях;
- основные правила установки и крепления деталей судов и шлюпок;
- типы, назначение и использование деревообрабатывающих станков (ленточных, круглопильных, строгальных и др.);
- применение наиболее распространенных специальных приспособлений;
- правила пользования ручным электрифицированным и пневматическим инструментами;
- сорта пакли; ручные способы и приемы конопаточных работ, инструмент и приспособления, используемые при конопаточных работах;
- правила и способы очистки от насадки спусковых полозьев;
- наименование основных деталей и дельных вещей;
- приемы выполнения простых слесарных операций;
- применяемый слесарно-сборочный, измерительный, разметочный инструмент и приспособления, правила пользования ими;
- назначение и правила обращения с консервирующими материалами;
- наименование и конструкция отдельных деталей и узлов железобетонного судна;
- основные свойства составных частей бетона;
- методы монтажа плоских арматурных секций и плит небольших габаритов массой до 3 т;
- величина выпусков монтируемой арматуры для сварки и свободного закрепления ее в бетоне; способы соединения арматурных выпусков вязальной проволокой;
- основные сведения об устройстве применяемых электросварочных машин и аппаратов, способы и приемы прихватки арматурных выпусков;
- наименование основных деталей пластмассового корпуса судна;
- основные сведения о применяемой оснастке для формирования и сборки корпусных конструкций (матрицы, стенды, постели, пуансоны, шаблоны);
- понятие об основных свойствах стеклопластика;
- наименование основных конструкций ремонтируемого корпуса судна;
- способы кернения, основные приемы и способы правки мелких простых деталей на плите;
- назначение и правила обращения с консервирующими материалами;
- безопасные методы труда при выполнении работ начального уровня квалификации.
Умения:
- прорезает и заделывает отверстия в деревянных перегородках для трубопроводов;
- выполняет простые плотничные и столярные соединения (сопряжения) деревянных конструкций и деталей;
- приготавливает клей, наносит его вручную на склеиваемые поверхности деталей, устанавливает шканты на клей;
- выполняет установку, крепление простой нештатной мебели из мягких пород древесины или необлицованных щитов, обрешетника крепления изоляции и простых деталей отделки судовых помещений (раскладки, гальтели и т.п.) по разметке;
- производит шпатлевание и грунтование кромок асбестосилитовых плит, окраску мест подгонки торцов деревянного обрешетника;
- под руководством рабочего более высокой квалификации выполняет сборку, установку и крепление простых деталей судов и шлюпок, а также простые работы на ленточных, круглопильных и строгальных станках;
- обмазывает вручную лесоматериалы и детали деревянных судов антисептирующим и огнезащитными составами;
- производит очистку от насалки спусковых полозьев и опалубки от бетона и раствора;
- расчищает и готовит паклю и пазы бортов, днищ, палуб под конопатку;
- заливает варом и смолой пазы на судах и лодках, производит зачистку и осмоление поверхностей;
- производит разметку по шаблону, кернение, маркирование и правку вручную на плите мелких деталей (планок, полос и т.п.) при сборке и достройке судов;
- зачищает вручную заусенцы и неровности на металлических деталях;
- изготавливает вручную заготовки, прокладки из листового материала, бирки;
- производит очистку, наружную расконсервацию и обезжиривание деталей и изделий;
- выполняет работы при изготовлении, сборке, установке, демонтаже, ремонте простых деталей, узлов и дельных вещей под руководством сборщика-достройщика более высокой квалификации;
- производит монтаж железобетонных плит и плоских сборных арматурных секций массой до 3 т при сборке железобетонных судов, с использованием кранового оборудования под руководством рабочего более высокой квалификации;
- выполняет соединение арматурных выпусков неответственных сборных элементов корпуса судна;
- устанавливает секции и конструкции на стапеле с выверкой по осям под руководством сборщика железобетонных судов более высокой квалификации;
- производит обрезку по наметке вручную деталей с оснастки пластмассовых судов;
- подготавливает необходимые инструменты и приспособления для съема с оснастки заполимеризированных стеклопластиковых изделий;
- производит сборку и установку простых узлов корпусных конструкций под руководством сборщика пластмассовых судов более высокой квалификации;
- выполняет правку мелких деталей, рубку вручную, зачистку заусенцев, очистку деталей и узлов, обезжиривание, кернение деталей по разметке для ремонтируемого корпуса судна;
- изготавливает бирки и заготовки для прокладок;
- пользуется простым слесарно-сборочным и измерительным инструментом;
- при выполнении всех видов работ соблюдает правила безопасности труда.

КҚ 2.4.1. – 2.4.7.
КҚ 2.5.1. – 2.5.7.
КҚ 2.2.1. – 2.2.7.
КҚ 2.6.1. – 2.6.7.
КҚ 2.7.1. – 2.7.7.
КҚ 2.9.1. – 2.9.7.
АП 03
8. Арнайы технология
Біліктіліктер: «Кеме ұстасы», «Ағаш кемелерді құрастырушы», «Кеме ағаш шебері»
Ағаштан жасалған кемелердің жабдықтары мен құрылғылары
Жүзу аумағы, тағайындалуы, қозғалыс құралдары бойынша ағаш кемесінің типтері және классификациясы. Кеме типтеріне қойылатын талаптар. Кеме типтеріне тәуелді кеменің корпусты формасы және кеменің негізгі біркелкілігі. Корпус қимасының түрлері туралы ұғымдары, олардың атаулары. Кеме корпусының конструкциясы – сыртқы қаптама, көлденең және ұзына бойындағы байланыс. Рубка мен қондырма құрылысы, оның конструкциясы, кемедегі орналасуы (бак, жартыбак, ют және жартыют). Технологиялық құжатнамалары.
Ағаштан жасалған кемені жасау кезіндегі дайындық және дайындау жұмыстары
Шаблондар, рейкалар, кондукторлар дайындау және плазадағы кемені бөліп қою. Кесілген материалдарды дайындау үлгілері, оларды қолмен және станокпен өңдеу. Дайындау жұмысының жалпы сипаттамасы, дайындау жұмыстарындағы бөлшектерді топқа бөлу, әрбір топтың бөлшектеріне ағаш өңдеуші станоктарын пайдалану. Сыртқы қаптамаға белдік дайындау, белдік пішіндері, қолданылатын материалдар, өңдеу технологиясы, қолданылатын жабдықтар. Форштевн және ахтерштевнге дайындама, оларды қырлы бөренеден және желімденген дайындамадан дайындау, дайындалу тәсілі және кезектілігі. Ұзындықпен байланысты бөлшектерді дайындау, оларды дайындау технологиясы және процестері, желімденген дайындаманы қолдану. Корпустар мен қондырма түйіндерін алдын ала құрастыру. Плазалар құрылғысы, оның тағайындалуы, онымен орындалатын жұмыстың түрлері, қабылданған масштабтағы плазаның теориялық сызбасын ажырату. Стапелдің құрылғысы, тұрақты және уақытша стапелдер, олардың түрлері (брусты стапель, стапель-кондуктор, болван), стапелді тексеру. Стапелді тексеру немесе дайындау, корпустың стапелін құрастыру, құрастырудың технологиялық кезектілігі. Инвентарлы заттарды бекіту және орналастыру, сызбаға байланысты қамтамасыз ету. Дайындама, жинау, құрастыру, өңдеу және басқа жұмыстардың технологиялық картасы.
Корпус пен қондырманың бөлшектерін дайындау
Кницалар және оларды дайындау үшін қолданылатын материалдар, басқа да қисықсызықты бөлшектер. Рубка мен қондырма бөлшектері, кесілген шөрке қабырғасын және ашық бөлменің, қондырманың, рубка еденін тақтаймен қаптау, руканы төменгі құрсауына бөренелер дайындаудың тәсілдері, операциясын орындау жүйелігі. Дөңгелек және сопақша қима бөлшектері, олардың атаулары, кезектілігі мен дайындау тәсілдері, ағаш өңдеуші станоктарын пайдалану. Бұйымдарды, траптарды, жиhаздарды және басқа бөлшектерді және бұйымдарды дайындау үшін кесілген материалдарды өңдеу. Әр бөлшекті дайындау кезіндегі операциялар кезектілігі, стоноктарды және технологиялық картаны қолдану.
Желімделген дайындаманы дайындау
Желімделген дайындама, оны өте үлкен ұзынды, үлкен қиманы немесе күрделі әшекейлі кескінде және басқа қисық сызықты бөлшектерді дайындау кезіндегі қолдануы.
Желімдеуге арналған материалдарды өңдеу, желімді жағу тәсілі, тік сызықты және қисық сызықты дайындаманы престеу, желімделінген дайындаманы өңдеу тәсілдері.
Кеме секциясы мен түйіндерін алдын-ала (стапель алдындағы) құрастыру
Құрастыру жұмысын орындаудағы жалпы талаптар. Кондуктордағы жазық және көлемді конструкциясын алдын ала құрастыру, құрастыру тәсілдері және кезектілігі. Суға таяз бататын кемелердің бастауын құрастыру, стапель алдындағы құрастыруын стапелге дайын күйінде жеткізу. Катерлі (натесті) дощатты шпангоутта және футоксовты шпангоутта, құрастыру үстеліндегі (кондукторда, құрастыру плазында) шпангоутты құрастыру. Рубок пен қондырманың жазықтықты секциясын құрастыру, олардың жақтауы. Рубканың сыртқы және ішкі қамтамасының орындалуы. Сландар және әртүрлі кеме конструкциясына арналған типтері, олардың тағайындалуы. Ағаш рулдер, қолдану саласы, құрылысы, оны кемеге қондыру және құрастыру, барлық операцияларын орындау тәсілдері. Люкпен жабылуы және алмалы палубалар, біржақты және екіжақты тігілген тікбұрышты рамалар, рамамен брустарды байлау, алмалы палубалардың люк қақпағының құрылымы, жұмысты орындау кезектілігі, кондукторларды пайдалану. Құрастыру жұмыстарын механикаландыру және құрылғылармен, механикаланған аспаптармен, жабдықтармен стапелдегі жабдықтау үлескелерін қажетті құралмен жабдықтау.
Кемені ағаш шеберлігімен өңдеу және стапелді құрастыру
Желіммен жоғары және төменгі корпусты қаптау кезіндегі стапелде корпус құрастырудағы орындалатын жұмыстың кезектілігі; корпус жиынтығы, майысқан шпангоуты бар, иілген жиынтықтағы корпусын құрастырудың әдістері. Қабықты конструкцияның корпусын құрастыру, оны қолдану саласы (шлюпкалар, қыдыру қайығы, швертботтар, катамарандар, байдаркалар және т.б.), қабықты конструкциясын дайындау тәсілдері. Жонылған жиынтықтағы корпусын құрастыру, килдің орналасуына қарай құрастыру тәсілдері (жоғары, төмен), сыртқы қаптама және жиынтық конструкциясы, стапел-кондукторды қолдану, құрастыру технологиясы. Корабелді (футоксовты) жиынтықтағы корпусын құрастыру, құрастырудың технологиялық кезектілігі, стапель-кондукторда құрастыру. Жайпақ түпті кеменің баржалы конструкциясын құрастырудың технологиялық кезектілігі, штевнаны орнату және бекіту, кеменің барлық ұзындығы бойынша лежнаны салыстыру және төсеу, табандық қаптаманы төсеу (құрылғы), шпангоутты орнату. Ағаш кеменің корпусын шынылы матамен желімдеу және беттерін дайындаудың технологиялық жүйелігі, тағайындалуы. Әртүрлі қолданыстағы және типтегі кемені ұсталық өңдеудің және құрылысына дейінгі технологиялық жүйелігі, жұмыс түрлері. Кемені өлшеу ережелері, кеменің негізгі өлшеулері және кеменің әртүрлі типтеріне арналған басқа да өлшемдер, кеме корпусын қоршау және негізгі элементтерін өлшеу.
Ағаштан жасалған кемені жөндеу
Кемені пайдалану процесіндегі анықталған және құрастыру кезіндегі ақаулар мен пайда болатын бұзылуының сипаттамасы, оның пайда болу себептері. Ағаштан жасалған кемелердің авариялық жөндеу кезіндегі қолданылатын материалдар (яхтада, баркаста, катерде, шлюпкада). Жөндеу процесіндегі кеменің тесілуі және кеменің басқа бөлігін, судың ағуын тоқтату. Кеме корпусының суастындағы бөлігін жөндеу технологиясы. Кемелік құрылғыларды және үлестік заттарды корпусқа бекітіп жөндеу процестері. Кеме жабдықтарының түйіндері мен бөлшектерін босатып алу, технологиялық жүйелілік және жұмыс тәсілдері.
Кеме корпусына ағашты секциясы элементтерін жалғау және конструкциясын тексеру
Регистрдің талаптары және барлық типтегі ағашты кеменің құрылысындағы технологиялық циклын салалық стандартпен сапасының тексерілуі. Кеме жасаудағы ағаш материалдарын қолданғанда механикалық қасиеттерін тексеру әдістері. Ағаш кемесі барлық типті құрылысындағы және кеме корпусына стапелді жасаудағы технологиялық процестерін тексеру. Ағашты кемелердің конструкциясын суөткізбестікке сынақтау тәсілдері. Ағаштан жасалған кеме палубасының қай типте болсадағы, қалқалары, бортын, түбін тексерудің техникалық құжаттары.
Білімдер:
- ағаш кемелерінің негізгі конструкциясын;
- кеме корпусы мен шлюпка, секция түйіндері мен бөлшектерін құрастыру және желімдеу ережесін;
- шлюпка жабдығы мен бұйымдарын, түйіндерін орнатудағы ұсталы-монтаждық жұмыстың тәсілдерін;
- ағаш кемелері мен шлюпканы жасау кезіндегі бұрғылау тәсілдерін;
- қарапайым сызбалар мен схемаларды оқу әдістерін;
- қолданылатын аспаптар, оны қайрау және жұмысқа дайындауды;
- ялды, баркасты, шлюпканы, кеме корпусы секциясын, орташа күрделіліктегі бұйымдар мен түйіндерін желімдеу және тексеру, құрастырудың техникалық процестерін, техникалық шарттарын;
- шлюпканы, кеме корпусын, секцияны жабдықтау жұмыстарының кезектілігін, бұйымдар номенклатурасын;
- орташа күрделіктегі түйіндер мен бөлшектердің таңдалау тәсілдерін; құрастырудың орташа күрделігінің түрлерін;
- пресс пішіндегі шпоннан қаптаудың қандай да болмасын конфигурациясын желімдеуді;
- орта қиындықтағы қосылыстар түрлерін;
- плазды ажырату туралы ұғымын;
- жарылуын болдырмау және ағаштардың бүрсуін болдырмау тәсілдерін;
- автоклавтағы ялды, шлюпканы, шпангоутты және қаптаманы буландыру режимдерін;
- шпоннан бөлшекті желімдеу кезіндегі режимін және температуралық шартын;
- сызба және эскиз бойынша шаблонды дайындау тәсілдерін;
- түйіндер мен секцияны құрастырудағы орташа күрделі кондуктордың құрылысын;
- ағаш өңдеуші станоктарын жөнге келтіруді;
- пневматикалық және гидравликалық престердің құрылысын;
- кеме жасауда қолданылатын пластмассаның тағайындалуын;
- шегелеу кезінде қолданылатын құрылғыларды;
- орташа күрделі схемалар және сызбаны оқу ережесін;
- еңбек қауіпсіздігі әдісін және өртке қарсы талаптарды.
істей алуы тиіс.
Іскерліктер:
- кеме корпусы мен шлюпка жабдығына, секцияның қарапайым бөлшектері мен түйіндеріне қиылыстыру, қондыру, құрастыруды жүргізуді;
- тіке «фугу» желімдеуге бөлшектер беттерін алдын-ала дайындығын және бөлшектерді дайындаудағы алдын-ала өңдеу операцияларын атқаруды; желімдеудегі щиттер мен пакеттер жиынтығын;
- аспаптарды дайындауды және қайрауды;
- қабысуды (ағаш бөлшегін бір-бірімен жалғастыру) атқарады; сүргілеу, бұрғылау станогіндегі барлық жұмыс түрлерін жасайды және оларды баптауды;
- ялдар, баркастар, шлюпка, кеме корпустары, секциясының орташа күрделіктегі түйіндері мен бұйымдарына желімдеу, құрастыру, таңбалауды жүргізуді;
- шпоннан гидравликалық және пневматикалық престелген бұйымдарын, пресс-формадағы тік және сферикалық бұйымды желімдеуге арналған шпондарды пішеді және таңдауын жүзеге асыруды;
- сызба мен эскиз бойынша қажетті шаблондарды дайындауды;
- арнаулы құрылғымен шлюпка үшін майыстырылған бөлшегін қисықтықпен қабыстыруды, шуруптарды қондыруды және шегелеп таңбалауды;
- жұмысқа қажетті орташа күрделіліктегі кондукторлар мен құрылғыларға құрастыру, уақытша қолданылатын жабдықтарға дайындық жүргізуді;
- жұмыс процесінде кондукторлармен, постеля және рейка макетімен, сплаз шаблонымен қолдануды;
- ағаш кеме корпусының сферикалық бөлігіне шынылы матамен желімдеуді жүргізуді;
- шлюпка, кеме корпусының секциясы мен бұйымдарына, күрделі және айрықша күрделі түйіндерге желімдеу, құрастыру, тексеру жүргізеді; рубка, жақтау, палуба төсемдерін монтаждауды; ең жоғарғы біліктілікті ағаш кеме құрастырушысының жетекшілігімен шлюпкаға ішкі өңдеумен және қайық, кеме корпусы стапелін құрастырып отыруды;
- ағаш кемесін құрастыру бойынша жұмыстарын атқарудағы қауіпсіздік ережесін және өртке қарсы қауіпсіздік талаптарын сақтауды.

ПК 2.4.1 – 2.4.7
ПК 2.5.1 – 2.5.7
ПК 2.2.1 – 2.2.7
ПК 2.6.1 – 2.6.7
ПК 2.7.1 – 2.7.7
ПК 2.9.1 – 2.9.7
СД. 03
8. Спецтехнология квалификации: «Плотник судовой», «Сборщик деревянных судов», «Столяр судовой»
Деревообрабатывающие станки и оборудование
Общие сведения о деревообрабатывающих станках, их назначение и классификация по роду выполняемых работ. Пильные станки, приспособления к станкам, режущие инструменты, ограждения. Приемы работы. Строгальные станки, их устройство, назначение; регулирующие и ограждающие устройства. Приемы работы. Фрезерные станки, их устройство, предохранительные приспособления, установка и крепление фрез. Приемы работы. Сверлильные, шипорезные, шлифовальные, токарные и другие станки, их устройство, предохранительные и ограждающие приспособления и устройства. Приемы работы. Оборудования для склеивания древесины (струбцины, механические и гидравлические воймы, прессы), устройство, область применения. Приемы работы. Правила технической эксплуатации деревообрабатывающих станков и оборудования. Безопасные методы труда при работе на деревообрабатывающих станках и применяемом оборудовании.
Способы соединения элементов деревянных конструкций
Основные виды и способы соединений деревянных деталей: соединение под углом, сращивание и наращивание по длине, сплачивание по ширине и пластами в пакеты, угловые соединения. Виды угловой вязки, тавровой вязки, крестовой вязки. Виды соединения в длину, сплачивания досок кромками по ширине. Способы сплачивания щитов на шпонках и наконечник. Соединение деревянных элементов склеиванием, виды клеевых соединений. Назначение и типы крепежных средств, условия их применения, правила размещения и их установки. Приемы и способы выполнения соединений различных элементов деревянных конструкций. Безопасные методы труда при выполнении работ.
Выполнение плотничных работ
Изготовление простых ящиков из готовых деталей, деревянных изделий. Заготовка и сборка плотничных изделий. Выполнение плотничных работ при разборке, съеме и креплении деревянных деталей и конструкции при постройке и ремонте судов, ялов, шлюпок. Изготовление и установка простых узлов и деталей при сборке судов, шлюпок, катеров, баркасов. Выполнение работ по опалубке и распалубке в период постройки и ремонте железобетонных судов. Выполнение работ по строжке настила палубы, разделке швов под конопатку и конопатка швов и щелей судов с обеспечением водонепроницаемости. Приготовление и нанесение антисептирующих растворов на поверхности. Изготовление деревянных лесов до трех ярусов, сборка металлических лесов из готовых элементов до трех ярусов, с устройством деревянных настилов. Разборка деревянных и металлических лесов четырех и более ярусов. Технологическая последовательность выполнения плотничных работ при закладке и постройке судов, яхт, ялов, баркасов, шлюпок. Требования безопасности труда при выполнении плотничных судовых работ.
Знания:
- способы несложной обработки материалов;
- наименование и назначение деревянных частей металлических и деревянных судов, ялов и шлюпок;
- способы разборки деревянных конструкций с сохранением материалов и сортировки годного материала;
- назначение и условия применения наиболее распространенных специальных соединений;
- контрольно-измерительный и плотницкий инструмент;
- конструкции деревянных судов и деревянных частей металлических судов;
- правила изготовления отдельных частей спусковых устройств стояночных судов и доков;
- конструкции врубок;
- требования, предъявляемые к предварительной строжке палуб;
- крепление палубных механизмов и оборудования;
- припуски и допуски на обработку;
- мероприятия по защите древесины от разрушения;
- определение качества пиломатериалов и фанеры, применяемых в судостроении и судоремонте;
- оснастка и снаряжение баркасов, катеров и шлюпок; - принцип работы конопаточной пневматической машины;
- определение плотности посадки пакли;
- назначение, сорта и качество основных конопаточных материалов;
- виды пазов под конопатку;
- способы приготовления заливочных материалов для заливки проконопаченных пазов и стыков;
- требования, предъявляемые к конопаточным работам на судах;
- устройство, настройка и назначение применяемых ленточных, круглопильных, сверлильных и строгальных станков;
- клеящие составы, их рецептура, назначение и способы применения в судостроении и судоремонте;
- причины возникающих неполадок оборудования текущего характера;
- виды дефектов продукции, причины, их порождающие, и способы предупреждения и устранения их;
- правила технической эксплуатации и ухода за оборудованием;
- требования, предъявляемые к качеству выполняемых работ;
- сигнализация, правила управления подъемно-транспортным оборудованием и правила стропальных работ;
- безопасные методы труда, правила противопожарной безопасности.
Умения:
- выполняет отесывание бревен на два, три и четыре канта, строгание, а также их поперечное распиливание;
- изготавливает и устанавливает простые узлы и детали при сборке судов, рабочих шлюпок, катеров, баркасов;
- выполняет простые работы по опалубке и распалубке в период постройки и ремонта железобетонных судов;
- изготавливает судовой инвентарь, детали спусковых устройств;
- изготавливает и устанавливает кильблоки под суда с прямыми обводами и опорные конструкции понтонов;
- выполняет работы по предварительной строжке деревянных палуб;
- разделывает швы под конопатку;
- выполняет ручные и механизированные конопаточные работы;
- испытывает и проверяет качество настила палубы;
- перекручивает и вьет пряди из пеньковой и смоленой пакли для разных пазов;
- варит смолу;
- вьет шкимушгар или вензели;
- просмаливает пряди или ленты в горячей смоле с отжатием их на вальцах;
- расчесывает пряди пакли на станке;
- готовит антисептирующие растворы;
- изготавливает деревянные (внутренние и наружные) леса до трех ярусов;
- собирает металлические (из готовых элементов) леса до трех ярусов;
- разбирает деревянные и металлические (из готовых элементов) леса четырех ярусов и более;
- размечает и изготавливает простые шаблоны и макеты;
- выполняет средней сложности деревянные соединения;
- выполняет работы на ленточных, круглопильных, строгальных и сверлильных станках;
- выявляет и устраняет возникающие в процессе эксплуатации оборудования неполадки текущего характера;
- предупреждает и устраняет дефекты продукции;
- применяет передовые методы труда и опыт работы новаторов;
- экономно и рационально использует сырьевые, топливно-энергетические и материальные ресурсы;
- использует сигнализацию и управляет подъемно-транспортным оборудованием;
- пользуется установленной технической документацией;
- своевременно и рационально подготавливает к работе рабочее место;
- выполняет работы при закладке и постройке судов, яхт, ялов, баркасов, шлюпок под руководством плотника судового более высокой квалификации.

КҚ 2.4.1. – 2.4.7
КҚ 2.5.1. – 2.5.7
КҚ 2.8.1. – 2.8.7
АП 03
9. Арнайы технология
Біліктілік: «Кеме жинаушы-құрастырушы»
Құрастыру цехындағы станоктар
Кеме жабдықтары мен үлестік заттардың бөлшектерін өңдеу және дайындау кезінде қолданылатын жабдықтар: салқын штамповкаға арналған механикалық жабдықтар (гидравликалық және пневматикалық пресстер); кесуге, майыстыруға, металды түзетуге, тесікті бұрғылауға арналған жабдықтар; ойық ойғыш станоктар. Анықталған режиммен жұмыс істейтін аспаптар мен құрылғыларды, станоктарды (жабдықты) жөнге келтіру. Кеме жабдықтары мен үлестік заттарды дайындаудағы құрылғылар, жабдықтар, станоктар қолданысымен жұмыстарды атқару тәсілдері. Дәлдікті өлшегіш аспаптарын қолдану: штангенциркулмен, микрометрмен, штангентереңдікті өлшеуіш.
Кеме жабдығының бөлшектерін таңбалау
Таңбалау аспаптары, құрылғысы және жабдықтары. Таңбалауға шыңдалғанды және құйылманы, табақты және профилді металды дайындау. Алюминий қорытпасы мен үлестік заттардан кеме жабдығының бөлшектері мен болатты бөлшектерін сызбалар, шаблон бойынша таңбалау (желдеткіш бөлшектерін, кеме жиhаздарын, жәшіктерді, кожухтарды, каюта бөлшектерімен толтыру, траптарды және т.б.). Пісіру жапсармасының ұстаған орнын белгілеу. Кемедегі жабдықты орнату орнын белгілеу ережелері және тәсілдері. Таңбалаудағы бөлшектерін маркілеу.
Кеме жабдықтары мен үлестік заттарды қондыру, түйіндерін құрастыру, бөлшектерін дайындау
Сызбалар мен эскиздер бойынша белгілеп механикаландырылған жабдығында кеме жабдықтарының бөлшектерін дайындау (жалпыкемелік желдеткішті, кеме жабдығының жиhаздарын, жылыту кожухтарын, траптарды, майда қалқандарын және т.б.). Престегі тесікті шегелеу және бөлшекті штамповкалау, майыстыру, кесу, түзету технологиясы. Мүмкін болатын ауытқулар және бөлшектерді дайындауға жіберілу. Қолмен және механикаланған жабдықтарда үлестік заттарды дайындау (кнехт, иллюминаторды, жарық беруші люкті, қылтаны, кипті планкалар, клюзді қақпақты, есікті, траптарды, леерлі және тентті бағандарды, талрептерді, коушті және т.б.). Түсті металдан және қорытпадан, легирленген болаттан түйіндер мен көлемді ыдыстар дайындау. Берік материалдардағы ойманы кесу және тесіктерді сүргілеу. Пневматикалық рубкалар және т.б. сүргілеу, түзету (пісіруден кейін), жылумен кесу қолданысымен сызбалар бойынша кеме жабдығының бұйымдарын және түйіндерін құрастыру. Кемедегі жабдықтар түйіндерін және үлестік заттарын құрастыру және орнату, қондыру орнын белгілеу, кеме жабдығын құрастыру мен қондыруға жіберу, кемеге бұйымдарын тіке және көлденең жазықтықта қондырылуын тексеру. Оқшаулағышты бекіту, оқшаулағышқа дейінгі және оқшаулағыштан кейінгі бөлшектерін қондыру тәсілдері. Кеме бөлмесіндегі жабдығын монтаждау және тор көз салып қондыру технологиясы. Кеме бөлмесінің жабдығын монтаждаудың технологиялық процестері. Кеме құрылғыларын монтаждау тәсілдері және желдеткіш жүйесін монтаждау тәсілдері. Металсыз материалдар мен пластмассадан жасалған жабдықтарды және бұйымдарды, бөлшектерді орнату тәртібі. Арнаулы қорытпа мен легірленген болаттан, аз көміртегінен электралушы бұйымдар. Түйістіргіш машинадағы түсті металдарды, қорытпадан және болаттан бөлшектерді пісіру, жауапты пісірілген бұйымдарды түзету.
Кеме конструкциясы мен бөлмелерін өткізбеушілікке және герметикалығын сынақтау
Сынақтау жүргізу кезіндегі құрылғылар мен жабдықтарды, құрал-сайманның жұмысын және құрылысын тексеру. Пісірілген және шегеленген конструкцияны алдын ала сынақтан өткізу. Суды құйып және ауаны үрлеп өткізбеушілігін сынау, сынақ жүргізудің технологиясы. Герметикалығын тексеру (газөткізбеушілігін), сынақтау кезеңі, сынақ жүргізу технологиясы. Кеме конструкциясы мен бөлмелерін өткізбеушілікке және герметикалығын сынақтау жүргізу кезіндегі еңбек қауіпсіздігі ережелері.
Білімдер:
- негізгі бұйымдар, жабдықтар, бөлменің және үлестік заттардың номенклатурасын, олардың тағайындалуын;
- негізгі кеме құрылысының әрекет ету принципін және атауларын;
- сызба мен эскиздер бойынша қарапайым бөлшекті белгілеу тәсілдерін;
- қарапайым және орташа күрделіктегі геометриялық фигураның ұңғысын және геометриялық құрылымын;
- қолданылатын материалдың қасиеттері туралы негізгі мәліметтерін;
- цехта қолданылатын пневматикалық, электрифицирлі, дәнекерлегіш, газ кескіш және механикалық жабдықтарының пайдалану ережесін және жұмыс принципін;
- атқарылатын жұмыстарға қажетті техникалық және технологиялық құжаттарды;
- кеме жасауда қолданылатын сызбалар мен схеманың шартты белгілерін;
- күрделісіз түйіндер құрастырудағы эскиздерін орындау ережелерін;
- зауытта орналасқан кеме құрылғысы мен үлестік заттың, бөлме жабдығының бұйымдар конструкциясын және тағайындалуын;
- табақты және профилді материалдар мен бұйымдарды өңдеу, түзету, ию, кесу үшін қолданылатын станокты жабдықтың құрылысын және пайдалану ережесін;
- контактылы машинасының жұмыс ережелерін және принципін;
- орта күрделі бөлшектің орнын және сызба бойынша белгілеу тәсілдерін;
- пісіру режимін және қолданылатын электрод маркасын;
- құрастыру жұмыстары кезінде қолданылатын пластмасса мен алюминилі қорытпалар, легирленген болатты өңдеу тәсілдерін және қасиеттерін;
- қарапайым бұйымдар мен үлестік заттарды монтаждау және қондыру, құрастыру, дайындау жүйелілігін;
- суөткізбеушілігін сынақтау тәсілдерін;
- орташа күрделіктегі құрастыру сызбасын оқудың ережесін;
- жабдықтардың жұмыс өндірісі кезінде пайда болатын күнделікті түрдегі ақаулар себептерін;
- өнімнің ақаулық түрлері, себептері, оның пайда болуы және болдырмау тәсілдерін және жоюды;
- техникалық пайдалану ережелерін және жабдықтарды, құрылғыларды, аспаптарды күтуді;
- орындалатын жұмыстың, оның ішінде және шектес операция бойынша немесе процестің сапасына қойылатын талаптар;
- алдыңғы қатарлы ұжымдар және өндірістегі жаңашылдардың жұмыс тәжірибесін;
- сигналдау және көтергіш-көлікті жабдығымен басқару ережелерін және стропалдық жұмыстың ережелерін;
- жұмысшы орнын тиімді ұйымдастыруды;
- қауіпсіздік тәсілдерін және жұмысты орындау әдістерін.
Іскерліктер:
- кеме жабдығының қарапайым бөлшектері мен түйіндері тіреуішін демонтаждауды, қондырады, түзетеді, дайындық жүргізеді, сонымен қатар металды жиһаздарын демонтаждауды;
- қарапайым бөлшектерді таңбалауды, сонымен қатар қарапайым слесарлы және станокты өңдеулер жасауды;
- пневматикалық машинамен пісіру жапсармасын және бөлшектерді пісіруге орнату орнын мен жиегін тазалауды;
- қолданылатын аспаптарды қайрауды;
- ең жоғарғы біліктілікті кеме құрастырушысының жетекшілігімен жалпы кемелік желдеткішті, үлестік затты, құрастыру жабдығын, бұйымын, кеме жиһазының қарапайым түйіндерін жөндеу, монтаждау, қондыру, белгілеу, құрастыру, дайындау кезіндегі жұмыстарын атқаруды;
- болат пен қорыптадан тікқабырғаны, поддонды, цистернаны, көлемді ыдысты, бакты, үлестік затты, кеме жабдығы бұйымдарын, жиһазын, қарапайым түйіндерін жөндеуді, қондырады, белгілеуді, жинауды, түзетуді, дайындауды;
- қарапайым кондукторлар дайындауды;
- прес-пышақта және діріл-пышақта, престе, білікте, станокта жұқа табақты материалдарға салқын штамповка, майыстыру, кесуді орындауды
- суық жағдайдағы пневматикалық аспаппен шегелеуді орындауды;
- контактілі машинадағы ауыспалы ток және қолды ұстап тұратын пистолетпен болаттан жауапсыз бөлшектер, түйіндер мен бұйымдарын электрмен ұстау жүргізуді және жинауды;
- ең жоғарғы біліктілікті кеменің құрастырушысының жетекшілігімен моделді жүйедегі панелдер мен каркастың, жабдықтың қондыру және құрастыру, ауаны кешенді өңдеу (КОВ) және ауа тазартқыш жүйесін сынақтауды және монтаждады, кеме жиһаздарын, үлестік заттарды, кеме жабдығының бұйымдарын, айырықша күрделі түйіндерді жөндеу, орнату, құрастыру, дайындау үстіндегі жұмыстарын орындауды;
- өнімнің ақауларын ескертуді және жоюды;
- жанашылдар тәжірибесін және алдыңғы қатарлы еңбек әдістемесін қолдануды;
- шикізатты, отынды-энергетикалық және материалды ресурстарды үнемді және тиімді пайдалануды;
- көтергіш-көлікті жабдығымен басқарады және сигнал беруді қолдануды;
- жұмысқа жабдықтарды, аспаптарды, құрылғыларды дайындауды.

ПК 2.4.1 – 2.4.7
ПК 2.5.1 – 2.5.7
ПК 2.8.
1 – 2.8.7
СД. 03
9. Спецтехнология квалификация «Сборщик деревянных судов»
Устройство и оборудование деревянных судов
Типы и классификация деревянных судов по району плавания, назначению, средствам движения. Требования, предъявляемые к типам судов. Главные размещения судна, формы корпуса судов в зависимости от типа судна. Понятие о видах сечения корпуса, их наименование. Конструкция корпуса судна - наружная обшивка, поперечные и продольные связи. Устройство надстроек и рубок, их конструкции, расположение на судах (бак, полубак, ют и полуют). Технологическая документация.
Подготовительные и заготовительные работы при постройке деревянных судов
Разбивка судна на плазе и изготовление шаблонов, реек, кондукторов. Раскрой пиломатериалов на заготовки, их обработка на станках и вручную.
Общая характеристика заготовительных работ, разбивка деталей на группы заготовительных работ, использование деревообрабатывающих станков для каждой группы деталей. Заготовка поясов наружной обшивки, формы поясов, применяемые материалы, технология обработки, применяемое оборудование. Заготовка форштевня и ахтерштевня, изготовление их из брусьев и клееных заготовок, последовательность и приемы изготовления. Изготовление деталей продольных связей, процесс и технология их изготовления, применение клееных заготовок. Предварительная (предстательная) сборка узлов корпуса и надстроек. Устройство плаза, его назначение, характер выполняемых на нем работ, разбивка теоретического чертежа на плазе в принятом масштабе. Устройство стапеля, постоянные и временные стапели, их типы (бросовый стапель, стапель-кондуктор, болван), проверка стапеля. Изготовление или проверка стапеля, стапельная сборка корпуса, технологическая последовательность сборки. Размещение и крепление предметов инвентаря и снабжения согласно чертежам. Технологические карты для заготовительных, сборочных, отделочных и прочих работ.
Заготовка деталей корпуса и надстройки
Кницы и другие криволинейные детали, материалы, применяемые для их изготовления. Детали рубок и надстроек, изготовление брусьев нижней обвязки рубок и торцевых стенок, досок обшивки пола рубок, надстроек, открытых помещений, приемы и последовательность выполнения операций. Детали круглого и овального сечения, их наименование, последовательность и приемы изготовления, использование деревообрабатывающих станков. Обработка пиломатериалов для изготовления сланей, трапов, мебели и др. деталей и изделий. Последовательность операций при изготовлении каждой детали, применение станков и технологических карт.
Изготовление клееных заготовок
Клееные заготовки, их применение при изготовлении деталей большой длины, большого сечения или сложного фигурного профиля и других криволинейных деталей. Обработка (подготовка) материалов для склеивания, приемы нанесения клея, запрессовка прямолинейных и криволинейных заготовок, методы обработки склеенных заготовок.
Предварительная (предстапельная) сборка узлов и секций судна
Общие требования по выполнению сборочных работ. Предварительная сборка плоскостных и объемных конструкций в кондукторах, последовательность и приемы сборки. Сборка закладки мелких судов, подача их на стапель в готовом виде с предстапельной сборки. Сборка шпангоутов на сборочных столах (кондукторах, сборочных плазах), катерных (навесных) дощатых шпангоутов и футоксовых шпангоутов. Сборка плоскостных секций надстроек и рубок, их выгородок. Выполнение наружной и внутренней обшивки рубки. Слани, их назначение и типы для различных конструкций судов. Деревянные рули, область применения, устройство, сборка и установка их на судах, приемы выполнения всех операций. Люковые закрытия и съемные палубы, прямоугольные рамы с односторонней и двухсторонней зашивкой, вязка рам и брусков, устройство крышки люка съемной палубы, последовательность выполнения работ, использование кондукторов. Механизация сборочных работ, необходимое оснащение участков предстапельной сборки оборудованием, механизированным инструментом, приспособлениями.
Стапельная сборка и столярная отделка судна
Последовательность выполнения работ при сборке корпуса на стапеле при обшивке корпуса вверх или вниз килем; набор корпусов, имеющих гнутые шпангоуты, методы сборки корпусов на гнутом наборе. Сборка корпусов скорлупной конструкции, область их применения (шлюпки, прогулочные лодки, швертботы, катамараны, байдарки и т.д.), способы изготовления скорлупных конструкций. Сборка корпусов на навесном наборе, зависимость приемов сборки от положения киля (вверх, вниз), конструкции набора и наружной обшивки, применение стапель-кондукторов, технология сборки. Сборка корпусов на корабельном (футоксовом) наборе, технологическая последовательность сборки, сборка в стапель-кондукторе. Технологическая последовательность сборки плоскодонных судов баржевой конструкции, установка и закрепление штевней, укладка и выверка лежней по всей длине судна, укладка (устройство) днищевой обшивки, установка шпангоутов. Назначение, технологическая последовательность подготовки поверхностей и оклеивание корпусов деревянных судов стеклотканями. Виды работ и технологическая последовательность по достройке и столярной отделке судов различного назначения и типа. Правила обмера судов, главные размещения судов и другие размеры для различных типов судов, размеры основных элементов и обводы корпуса судна.
Ремонт деревянных судов
Характеристика возникающих повреждений и дефектов при сборке и вскрываемых в процессе эксплуатации судна, причины их образования. Материалы, применяемые при аварийном ремонте деревянных судов (яхт, баркасов, катеров, шлюпок). Процесс ремонта пробоин корпуса и других частей судна, устранение водотечности. Технология ремонта подводной части корпуса судна. Процесс ремонта креплений к корпусу дельных вещей и судовых устройств. Снятие деталей и узлов оборудования судов, технологическая последовательность и приемы работ.
Контроль конструкций и соединений элементов деревянных секций корпуса судна
Требования Регистра и отраслевых стандартов на контроль качества всего технологического цикла постройки деревянных судов всех типов. Методы контроля механических свойств применяемых материалов из древесины в судостроении. Контроль технологического процесса постройки деревянных судов всех типов, стапельной постройки корпуса судна. Методы испытания конструкций деревянных судов на непроницаемость. Техническая документация на проверку днища, борта, переборок, палуб деревянного судна любого типа и назначения.
Знания:
- основные конструкции деревянных судов;
- правила сборки и склеивания деталей и узлов секций, корпусов судов и шлюпок;
- приемы столярно-монтажных работ по установке узлов, изделий и оборудования шлюпок;
- способы сверления при постройке деревянных судов и шлюпок;
- правила чтения простых чертежей и схем;
- применяемый инструмент, его заточка и подготовка к работе;
- технические условия и технические процессы сборки, склеивания и проверки узлов и изделий средней сложности, секций корпусов судов, шлюпок, баркасов, ялов;
- номенклатура изделий, последовательность работ по насыщению секций, корпусов судов, шлюпок;
- способы разметки узлов и деталей средней сложности;
- склеивание из шпона обшивки любой конфигурации в пресс-форме;
- виды средней сложности сопряжений (соединений);
- понятие о плазовой разбивке;
- способы предотвращения растрескивания и коробления древесины;
- режимы пропарки обшивки и шпангоутов шлюпок, ялов в автоклавах;
- режимы и температурные условия при склеивании деталей из шпона;
- способы изготовления шаблонов по чертежам и эскизам;
- устройство средней сложности кондукторов для сборки узлов и секций;
- настройка деревообрабатывающих станков;
- устройство пневматических и гидравлических прессов;
- назначение пластмасс, применяемых в судостроении;
- приспособления, применяемые при клепке;
- правила чтения чертежей и схем средней сложности;
- безопасные методы труда и противопожарные требования.
Умения:
- производит сборку, установку, подгонку простых деталей и узлов секций, корпусов судов и оборудования шлюпок;
- выполняет операции предварительной обработки при изготовлении деталей, предварительную подготовку поверхностей деталей под склеивание на прямую «фугу»; набор пакетов и щитов при склеивании;
- готовит и затачивает инструмент;
- выполняет сопряжения (соединения деревянных деталей между собой); все виды работ на строгальных, сверлильных станках и их настройку;
- производит разметку, сборку, склеивание изделий и узлов средней сложности секций, корпусов судов, шлюпок, баркасов, ялов;
- осуществляет подбор и раскрой шпона для склеивания прямых и сферических изделий в пресс-форме, гидравлическую и пневматическую запрессовку изделий из шпона;
- изготавливает необходимые шаблоны по чертежам и эскизам;
- выполняет гнутье деталей с кривизной для шлюпок в специальных приспособлениях, разметку под клепку и установку шурупов;
- производит сборку кондукторов и приспособлений средней сложности, изготовление временной оснастки, необходимой в работе;
- пользуется в процессе работы кондукторами, макетами постелями и рейками, шаблонами сплаза;
- выполняет оклеивание стеклотканью сферических частей корпуса деревянных судов;
- производит сборку, склеивание и проверку сложных и особо сложных узлов, изделий и секций корпусов судов, шлюпок; монтаж настилов палуб, переборок, рубок; сборку на стапеле корпусов судов, лодок и шлюпок с внутренней отделкой под руководством сборщика деревянных судов более высокой квалификации;
- соблюдает правила безопасности труда при выполнении работ по сборке деревянных судов, требования противопожарной безопасности.

КҚ 2.5.1. – 2.5.7
АП 03
10. Арнайы технология
Біліктілік: «Кеме жинаушы-құрастырушы»
Құрастыру цехындағы станоктар
Кеме жабдықтары мен үлестік заттардың бөлшектерін өңдеу және дайындау кезінде қолданылатын жабдықтар: салқын штамповкаға арналған механикалық жабдықтар (гидравликалық және пневматикалық пресстер); кесуге, майыстыруға, металды түзетуге, тесікті бұрғылауға арналған жабдықтар; ойық ойғыш станоктар. Анықталған режиммен жұмыс істейтін аспаптар мен құрылғыларды, станоктарды (жабдықты) жөнге келтіру. Кеме жабдықтары мен үлестік заттарды дайындаудағы құрылғылар, жабдықтар, станоктар қолданысымен жұмыстарды атқару тәсілдері. Дәлдікті өлшегіш аспаптарын қолдану: штангенциркулмен, микрометрмен, штангентереңдікті өлшеуіш.
Кеме жабдығының бөлшектерін таңбалау
Таңбалау аспаптары, құрылғысы және жабдықтары. Таңбалауға шыңдалғанды және құйылманы, табақты және профилді металды дайындау. Алюминий қорытпасы мен үлестік заттардан кеме жабдығының бөлшектері мен болатты бөлшектерін сызбалар, шаблон бойынша таңбалау (желдеткіш бөлшектерін, кеме жиhаздарын, жәшіктерді, кожухтарды, каюта бөлшектерімен толтыру, траптарды және т.б.). Пісіру жапсармасының ұстаған орнын белгілеу. Кемедегі жабдықты орнату орнын белгілеу ережелері және тәсілдері. Таңбалаудағы бөлшектерін маркілеу.
Кеме жабдықтары мен үлестік заттарды қондыру, түйіндерін құрастыру, бөлшектерін дайындау
Сызбалар мен эскиздер бойынша белгілеп механикаландырылған жабдығында кеме жабдықтарының бөлшектерін дайындау (жалпыкемелік желдеткішті, кеме жабдығының жиhаздарын, жылыту кожухтарын, траптарды, майда қалқандарын және т.б.). Престегі тесікті шегелеу және бөлшекті штамповкалау, майыстыру, кесу, түзету технологиясы. Мүмкін болатын ауытқулар және бөлшектерді дайындауға жіберілу. Қолмен және механикаланған жабдықтарда үлестік заттарды дайындау (кнехт, иллюминаторды, жарық беруші люкті, қылтаны, кипті планкалар, клюзді қақпақты, есікті, траптарды, леерлі және тентті бағандарды, талрептерді, коушті және т.б.). Түсті металдан және қорытпадан, легирленген болаттан түйіндер мен көлемді ыдыстар дайындау. Берік материалдардағы ойманы кесу және тесіктерді сүргілеу. Пневматикалық рубкалар және т.б. сүргілеу, түзету (пісіруден кейін), жылумен кесу қолданысымен сызбалар бойынша кеме жабдығының бұйымдарын және түйіндерін құрастыру. Кемедегі жабдықтар түйіндерін және үлестік заттарын құрастыру және орнату, қондыру орнын белгілеу, кеме жабдығын құрастыру мен қондыруға жіберу, кемеге бұйымдарын тіке және көлденең жазықтықта қондырылуын тексеру. Оқшаулағышты бекіту, оқшаулағышқа дейінгі және оқшаулағыштан кейінгі бөлшектерін қондыру тәсілдері. Кеме бөлмесіндегі жабдығын монтаждау және тор көз салып қондыру технологиясы. Кеме бөлмесінің жабдығын монтаждаудың технологиялық процестері. Кеме құрылғыларын монтаждау тәсілдері және желдеткіш жүйесін монтаждау тәсілдері. Металсыз материалдар мен пластмассадан жасалған жабдықтарды және бұйымдарды, бөлшектерді орнату тәртібі. Арнаулы қорытпа мен легірленген болаттан, аз көміртегінен электралушы бұйымдар. Түйістіргіш машинадағы түсті металдарды, қорытпадан және болаттан бөлшектерді пісіру, жауапты пісірілген бұйымдарды түзету.
Кеме конструкциясы мен бөлмелерін өткізбеушілікке және герметикалығын сынақтау
Сынақтау жүргізу кезіндегі құрылғылар мен жабдықтарды, құрал-сайманның жұмысын және құрылысын тексеру. Пісірілген және шегеленген конструкцияны алдын ала сынақтан өткізу. Суды құйып және ауаны үрлеп өткізбеушілігін сынау, сынақ жүргізудің технологиясы. Герметикалығын тексеру (газөткізбеушілігін), сынақтау кезеңі, сынақ жүргізу технологиясы. Кеме конструкциясы мен бөлмелерін өткізбеушілікке және герметикалығын сынақтау жүргізу кезіндегі еңбек қауіпсіздігі ережелері.
Білімдер:
- негізгі бұйымдар, жабдықтар, бөлменің және үлестік заттардың номенклатурасын, олардың тағайындалуын;
- негізгі кеме құрылысының әрекет ету принципін және атауларын;
- сызба мен эскиздер бойынша қарапайым бөлшекті белгілеу тәсілдерін;
- қарапайым және орташа күрделіктегі геометриялық фигураның ұңғысын және геометриялық құрылымын;
- қолданылатын материалдың қасиеттері туралы негізгі мәліметтерін;
- цехта қолданылатын пневматикалық, электрифицирлі, дәнекерлегіш, газ кескіш және механикалық жабдықтарының пайдалану ережесін және жұмыс принципін;
- атқарылатын жұмыстарға қажетті техникалық және технологиялық құжаттарды;
- кеме жасауда қолданылатын сызбалар мен схеманың шартты белгілерін;
- күрделісіз түйіндер құрастырудағы эскиздерін орындау ережелерін;
- зауытта орналасқан кеме құрылғысы мен үлестік заттың, бөлме жабдығының бұйымдар конструкциясын және тағайындалуын;
- табақты және профилді материалдар мен бұйымдарды өңдеу, түзету, ию, кесу үшін қолданылатын станокты жабдықтың құрылысын және пайдалану ережесін;
- контактылы машинасының жұмыс ережелерін және принципін;
- орта күрделі бөлшектің орнын және сызба бойынша белгілеу тәсілдерін;
- пісіру режимін және қолданылатын электрод маркасын;
- құрастыру жұмыстары кезінде қолданылатын пластмасса мен алюминилі қорытпалар, легирленген болатты өңдеу тәсілдерін және қасиеттерін;
- қарапайым бұйымдар мен үлестік заттарды монтаждау және қондыру, құрастыру, дайындау жүйелілігін;
- суөткізбеушілігін сынақтау тәсілдерін;
- орташа күрделіктегі құрастыру сызбасын оқудың ережесін;
- жабдықтардың жұмыс өндірісі кезінде пайда болатын күнделікті түрдегі ақаулар себептерін;
- өнімнің ақаулық түрлері, себептері, оның пайда болуы және болдырмау тәсілдерін және жоюды;
- техникалық пайдалану ережелерін және жабдықтарды, құрылғыларды, аспаптарды күтуді;
- орындалатын жұмыстың, оның ішінде және шектес операция бойынша немесе процестің сапасына қойылатын талаптар;
- алдыңғы қатарлы ұжымдар және өндірістегі жаңашылдардың жұмыс тәжірибесін;
- сигналдау және көтергіш-көлікті жабдығымен басқару ережелерін және стропалдық жұмыстың ережелерін;
- жұмысшы орнын тиімді ұйымдастыруды;
- қауіпсіздік тәсілдерін және жұмысты орындау әдістерін.
Іскерліктер:
- кеме жабдығының қарапайым бөлшектері мен түйіндері тіреуішін демонтаждауды, қондырады, түзетеді, дайындық жүргізеді, сонымен қатар металды жиһаздарын демонтаждауды;
- қарапайым бөлшектерді таңбалайды, сонымен қатар қарапайым слесарлы және станокты өңдеулер жасауды;
- пневматикалық машинамен пісіру жапсармасын және бөлшектерді пісіруге орнату орнын мен жиегін тазалауды;
- қолданылатын аспаптарды қайрауды;
- ең жоғарғы біліктілікті кеме құрастырушысының жетекшілігімен жалпы кемелік желдеткішті, үлестік затты, құрастыру жабдығын, бұйымын, кеме жиһазының қарапайым түйіндерін жөндеу, монтаждау, қондыру, белгілеу, құрастыру, дайындау кезіндегі жұмыстарын атқарады;
- болат пен қорыптадан тікқабырғаны, поддонды, цистернаны, көлемді ыдысты, бакты, үлестік затты, кеме жабдығы бұйымдарын, жиһазын, қарапайым түйіндерін жөндейді, қондырады, белгілейді, жинайды, түзетеді, дайындайды;
- қарапайым кондукторлар дайындайды;
- прес-пышақта және діріл-пышақта, престе, білікте, станокта жұқа табақты материалдарға салқын штамповка, майыстыру, кесу орындайды
- суық жағдайдағы пневматикалық аспаппен шегелеуді орындайды;
- контактілі машинадағы ауыспалы ток және қолды ұстап тұратын пистолетпен болаттан жауапсыз бөлшектер, түйіндер мен бұйымдарын электрмен ұстау жүргізеді және жинайды;
- ең жоғарғы біліктілікті кеменің құрастырушысының жетекшілігімен моделді жүйедегі панелдер мен каркастың, жабдықтың қондыру және құрастыру, ауаны кешенді өңдеу (КОВ) және ауа тазартқыш жүйесін сынақтау және монтаждау, кеме жиһаздарын, үлестік заттарды, кеме жабдығының бұйымдарын, айырықша күрделі түйіндерді жөндеу, орнату, құрастыру, дайындау үстіндегі жұмыстарын орындайды;
- өнімнің ақауларын ескертеді және жояды;
- жанашылдар тәжірибесін және алдыңғы қатарлы еңбек әдістемесін қолданады;
- шикізатты, отынды-энергетикалық және материалды ресурстарды үнемді және тиімді пайдаланады;
- көтергіш-көлікті жабдығымен басқарады және сигнал беруді қолданады;
- жұмысқа жабдықтарды, аспаптарды, құрылғыларды дайындайды.

ПК 2.5.1 – 2.5.7
СД. 03
10. Спецтехнология Квалификация «Сборщик-достройщик судовой»
Станки достроечного цеха
Оборудование, применяемое при изготовлении и обработке деталей судового оборудования и дельных вещей: механическое оборудование для холодной штамповки (гидравлические и пневматические прессы); оборудование для резки, гибки, правки металла, сверления отверстий; резьбонарезные станки. Наладка станков (оборудования), инструмента и приспособлений на определенный режим работы. Приемы выполнения работ с использованием станков, оборудования, приспособлений по изготовлению судового оборудования и дельных вещей). Пользование точными измерительными инструментами: штангенциркулем, микрометром, штангенглубомером.
Разметка деталей судового оборудования
Разметочный инструмент, приспособление и оборудование. Подготовка листового и профильного металла, отливок и поковок к разметке. Разметка по чертежам, шаблонам стальных деталей и деталей судового оборудования из алюминиевых сплавов и дельных вещей (деталей вентиляционных, судовой мебели, ящиков, кожухов, деталей каютного насыщения, трапов и т.п.). Разметка мест прихватки сварных швов. Правила и способы разметки мест установки оборудования на судно. Маркировка деталей при разметке.
Изготовление деталей, сборка узлов, установка судового оборудования и дельных вещей.
Изготовление деталей судового оборудования (вентиляционного общесудового, узлов судовой мебели, кожухов отопления, трапов, мелких переборок и выгородок и др.) на механизированном оборудовании с разметкой по чертежам и эскизам. Технология правки, резки, гибки, штамповки деталей и пробивки отверстий на прессах. Припуски на изготовление деталей и допускаемые отклонения. Изготовление дельных вещей вручную и на механизированном оборудовании. Изготовление емкостей и узлов из легированных сталей, сплавов и цветных металлов. Сверление отверстий и нарезание резьбы в прочных материалах. Сборка узлов и изделий судового оборудования по чертежам с применением тепловой резки, правки (после сварки), сверления, пневматической рубки и т.д. Сборка и установка на судне узлов оборудования и дельных вещей, разметка мест установки, припуски на сборку и установку судового оборудования, проверка горизонтальности и вертикальности плоскостей устанавливаемых на судне изделий. Способы установки доизоляционных и после изоляционных деталей, крепление изоляции. Технология установки обрешетников и монтажа зашивки в помещениях судна.
Технологический процесс монтажа оборудования судовых помещений. Технология монтажа судовых устройств, способы монтажа систем вентиляции. Порядок установки деталей, изделий и оборудования из пластмасс и неметаллических материалов. Электроприхватка изделий из малоуглеродистых и легированных сталей и специальных сплавов. Сварка деталей из сталей, сплавов и цветных металлов на контактных машинах, правка ответственных сварных изделий.
Испытание судовых конструкций и помещений на непроницаемость и герметичность
Устройство, проверка и работа оснастки, приспособлений и оборудования при проведении испытаний. Предварительное испытание сварных и клепаных конструкций. Испытание на непроницаемость наливом воды и надувом воздуха, технология проведения испытаний. Испытание на герметичность (газонепроницаемость), этапы испытаний, технология проведения испытаний. Правила безопасности труда при проведении испытаний судовых конструкций и помещений на непроницаемость и герметичность.
Знания:
- номенклатура основных изделий, оборудования, помещений и дельных вещей, их назначение;
- наименование и принцип действия основных судовых устройств;
- способы разметки простых деталей по чертежам и эскизам;
- геометрические построения и развертки простых и средней сложности геометрических фигур;
- основные сведения о свойствах применяемых материалов;
- принцип работы и правила эксплуатации применяемого пневматического, электрифицированного, сварочного, газорезательного и механического оборудования цеха;
- необходимая техническая и технологическая документация на выполняемые работы;
- условные обозначения, применяемые в судостроительных чертежах и схемах;
- правила выполнения эскизов на сборку несложных узлов;
- конструкция и назначение изделий оборудования помещений, дельных вещей и устройств судов, строящихся на заводе;
- устройство и правила эксплуатации станочного оборудования, применяемого для резки, гибки, правки и обработки листового и профильного материала и изделий;
- принцип и правила работы на контактных машинах;
- способы разметки по чертежу и месту деталей средней сложности;
- режимы сварки и применяемые марки электродов;
- свойства и способы обработки легированных сталей, алюминиевых сплавов и пластмасс применяемых при достроечных работах;
- последовательность изготовления, сборки, установки и монтажа простых изделий и дельных вещей;
- правила испытаний на водопроницаемость;
- правила чтения сборочных чертежей средней сложности;
- причины возникающих неполадок текущего характера при производстве работ на оборудовании;
- виды дефектов продукции, причины, их порождающие, и способы предупреждения и устранения;
- правила технической эксплуатации и ухода за оборудованием, приспособлениями и инструментом;
- требования, предъявляемые к качеству выполняемых работ, в том числе и по смежным операциям или процессам;
- опыт работы новаторов производства и передовиков коллективов;
- сигнализация, правила управления подъемно-транспортным оборудованием и правила стропальных работ;
- рациональная организация рабочего места;
- безопасные приемы и методы выполняемых работ.
Умения:
- производит изготовление, сборку, правку, установку и демонтаж простых деталей и узлов крепления судового оборудования, а также демонтаж металлической мебели;
- выполняет разметку простых деталей, а также простую слесарную и станочную обработку;
- зачищает кромки и места установки деталей под сварку и сварные швы пневматическими машинами;
- затачивает применяемый инструмент;
- выполняет работы при изготовлении, сборке, разметке, установке, монтаже, ремонте простых узлов судовой мебели, изделий, достроечного оборудования, дельных вещей, общесудовой вентиляции под руководством сборщика судового более высокой квалификации;
- изготавливает, правит, собирает, размечает, устанавливает и ремонтирует простые узлы, мебель, изделия судового оборудования, дельные вещи, баки, емкости, цистерны, поддоны, прямостенные из сталей и сплавов;
- изготавливает простые кондукторы;
- выполняет резку, гибку, холодную штамповку тонколистового материала на станках, вальцах, прессах, пресс-ножницах и виброножницах;
- выполняет клепку пневматическим инструментом в холодном состоянии;
- собирает и производит электроприхватку неответственных деталей, узлов и изделий из стали на контактных машинах переменного тока и ручными установочными пистолетами;
- выполняет работы при изготовлении, сборке, установке и ремонте особо сложных узлов, изделий судового оборудования, дельных вещей, судовой мебели, монтаже и испытании систем кондиционирования и комплексной обработки воздуха (КОВ), сборке и установке оборудования, каркасов и панелей в модульной системе под руководством сборщика-достройщика судового более высокой квалификации;
- предупреждает и устраняет дефекты продукции;
- применяет передовые методы труда и опыт новаторов;
- экономно и рационально использует сырьевые, топливно-энергетические и материальные ресурсы;
- использует сигнализацию и управляет подъемно-транспортным оборудованием;
- подготавливает к работе оборудование, инструменты, приспособления.

КҚ 2.2.1. – 2.2.7
АП 03
11. Арнайы технология
Біліктілік: «Темір бетон кемесін құрастырушы»
Арматуралық жұмыстарды орындау
Арматуралық болатты материал маркасы, ұзындығы, диаметрі және профилі бойынша сорттау. Арматуралық болатты таңбалау, түзету, қолмен тазартуға арналған аспаптар, құрылғылар, берілген өлшем бойынша арматура мен стерженьді дайындау, арматура ұштарын бекітуге, түйіскен жерін арналған арматуралық дайындаманы әзірлеу. Байламадағы арматураларды жалғау тәсілдері және негізгі түрлері, темір бетон конструкциясының арматурасын байлауын, арматуралық түйіскен жерінде темір бетон кемесінің корпус құрастырма бөлшегін төрт жалғауышпен байлаудағы кеме корпусы құрастырғыш элементін шығаратын арматуралық жалғағышты орындау тәсілдері. Арматуралық торды дайындаудың технологиялық процестері, қолданылатын технологиялық жабдықтар.
Темір бетон бөлшектері мен секциясын дайындау және бетондар әзірлеу
Бетонды қоспаны дайындау, материалдарын дозалау, оларды жүктеу, араластыру және оны беру. Цементке, толтырушыға арналған қолмен басқарылатын таразылы дозалаушының жұмысы және құрылғысы. Механикаланған бетон зауытының жұмысы және құрылғысы. Дірілдеткіш және араластырғыш пневматикалық машинасының жұмысы және құрылғысы. Темір бетонды секцияларын механикалық пішіндеудің технологиялық процестері, дірілмен пішіндеу агрегатының, буландыру камерасының, бұқтырғыш қалпағының жұмысы және құрылғысы. Қалпақ астындағы және камерадағы температураны тексеру.
Бетонды механикалық өңдеу
Шекуші балғасының, шапқы темірдің, пневматикалық кескіштің жұмыс принципі және құрылғысы. Темір бетон бөлшектерін және бетонды жиектерін монтаждап өңдеу, беттерін өңдеу үшін дайындау. Пневматикалық шекуші балғасымен түйіскен жерлерін шекімелеу, пневматикалық балғамен және шапқы темірмен бетонды ою.
Кеме корпусының арматурасы мен армоконструкциясын және құрамалы темір бетон бөлшегін қондыру (монтаждау)
Кеме корпусының құрамалы темірбетонды бөлшектерін, арматурасы мен армоконструкциясын монтаждаудың технологиялық процестері. Салмағы 10 т дейінгі армоконструкциясын және дайындалған арматураны, құрама секцияларды, бөлшектерді, темір бетон плиталарын тасымалдаудың және оларды жинау талаптары. Көтеру үшін қолданылатын көтергіш-көлікті жабдығындағы жұмыстың тәсілдері, қолданылатын такелажды құрылғылар мен механизмдерді, кеме корпусының құрамалы темір бетон бөлшектері мен армоконструкциясын, арматурасын орнату және тасымалдау.
Стапелде кеме корпусын жасау
Кеменің корпусын стапелді құрылысына арналған көлікті және көтергіш құралдар, жабдықтар, құрылғылар, аспаптар, технологиялық құжаттар, сызбалар. Оптикалық құралдары мен таңбалау аспаптары қолданысымен белгілеу және тексеру жұмыстары, стапелдегі кеме корпусын және секциясының тұратын орнын белгілеу. Секцияны стапелге тасымалдау, көтеру операциясын орындау, кеме корпусын жинау кезіндегі каркасты, арматуралық торды, дайын құрамалы темір бетонды бөлшекті стапелге орнату және тасымалдау. Құрамалы темір бетон бөлшектерін бекітілген остер бойынша салыстыру және стапелде оларды бекітіп тастау. Монтажды жалғағыш секцияны мономенттеу және қалабын орнату. Секцияны тұтастыру түйіндерінің герметикалығын, түйіскен жерін шекімелеу және бетонды вибрациямен тығыздау, ярустар бойынша түйіскен жерінде бетонды төсеу. Пневматикалық шекіме балғасымен және кескішімен, электрлі тереңдікті және пневматикалы штыкті вибраторымен жұмыс істеудің тәсілдері.
Арматуралы секция аралық түйіскен жерді және арматуралық конструкциясын дайындау технологиясы
Қалқымалы доктарды және темір бетон кемелерін жасау үшін қолданылатын арматуралық болаттар. Арматуралық болаттар мен арматуралық стерженге қойылатын талаптар. Бетонды арматурлау түрлері, шарттары, арматура мен бетонның бірге жұмыс істеуін қамтамасыз ету, әртүрлі пішіндегі, қимадағы және диаметрдегі арматурамен бетонның беттік ілінісу шамасына байланыстылығы. Кеме корпусындағы темір бетонды арматура түрлері, пісіру үшін арматураны салудағы шығу шамасы және бетонда ерікті бекіту, жобадан арматура өлшемінің мүмкін болатын ауытқулары. Арматуралық торларды дайындау тәртібі және көлемдік арматуралық секцияны құрастыру, арматуралық тордың типтері, кемелер мен доктар үшін тордың габариттік өлшемдері. Пісіру және байлау көмегімен арматуралық каркасты дайындау әдістері. Секция аралық және монолитті бөлігін дайындау кезіндегі стапелде бөлшектерді тұрғызып орнату және дайындау технологиясы мен тәсілдері. Қалқымалы доктар және темір бетон кемелерді құрамалы және құрамалы-монолитпен жасау қосылыстың негізгі типтері. Секцияның негізгі жалғағышы. Темір бетон кемелерін құрастырудағы жұмысты орындаудың барлық түрлері кезіндегі еңбек қауіпсіздік талаптары.
Темір бетонды бұйымдары мен секциясын дайындаудың технологиясы
Темір бетонды кемелер мен қалқымалы доктар, борт секциясына, түбі, палубасы, қалқаны және т.б. арналған темір бетонды секциялардың негізгі типтері. Темір бетонды секциялар өлшемінің нормативті ауытқулары және қалыңдығы, өлшемдері. Секцияны маркілеу. Темір бетон секциясын, металды пішінді (поддон, матрица) конструкциясын дайындау технологиясы, олардың өлшемдері. Темір бетон секциясын дайындаудағы стендті және агрегатты-толассыз әдістері. Пішінін немесе стендпен бетондауды дайындаудың талаптары.
Контурлы қалыпты қондыру, оның бекіту және қаланушы бөлігімен көлемді арматуралық секциясын орнату. Беттік және тереңдік вибраторымен бетонның қоспасын тығыздау және төсеу. Беттік секцияны өңдеу тәсілдері. Табиғи жағдайдағы бетонның қату секциясы және буландыру, бетонның қату ұзақтығы және бетонды изотермиялық ысыту. Темір бетонды, армоцементті, қабырғалы темірбетон секциясын және блоктарын дайындау технологиясы. Габаритті өлшеміне, плита қалыңдығына, бетонның қорғаныш қабатты қалыңдығына, секция беттеріне және т.б. жіберілуі.
Қалқымалы доктар мен кеме корпусына стапелді салу
Кеме корпусын және қалқымалы доктарын құрастыруға арналған стапелдің өлшемдері, ұзына бойлы және көлденең стапелдің құрылысын, стапелде орындалатын жұмыстар. Қалқымалы док немесе кеме корпусының құрастырылуын тексеруге, корпусты жылжытуға және түсіруге арналған стапелдегі құрылғылар. Стапелде доктар немесе кеме корпусының тұрған орнын белгілеу технологиясы, кеме немесе докта бекітілген жабдықтар мен конструкцияның орналасу дұрыстығын тексеру. Монтаждау қосылысындағы арматуралық және пісіру жұмыстарының түрлері. Секция аралық түйіскен жерінің қосылысын бетондау тәсілдері, қалыпты орнату тәсілдері және түрлері. Түйіскен жерін бетондау үшін бетонға қойылатын талаптар. Кеме корпусының монолитті конструкциясын дайындаудың технологиялық процестері. Ауа ылғалдылығы мен температурасына, бетонды төсеуге қойылатын талаптар, бетонды төсегеннен кейінгі күту тәртібі. Өте үлкен өлшемді қалқымалы темір бетонды понтон докторын, жүзбелі кессонды және кессонсыз тәсілмен түйіскен жерлерін жасау ерекшеліктері. Қондырма дайындауда қолданылатын материалдарды, қондырманы әзірлеудің процестері, стапелдегі қондырма секциясын монтаждау және құрастыру, керамзитті бетонды секциясын қондыру технологиясы. Темір бетонды кеме корпусын суөткізбестігін сынақтау тәсілдері, сынақтаудағы негізгі талаптар, оны жүргізу технологиясы. Стапелді жұмыстың сапасын тексеру әдістері.
Темір бетон кемесін жөндеу
Жүзбелі доктар мен темір бетон кемелерін пайдалану процесіндегі ашылған және бетондау кезіндегі доктар мен темір бетонды кемелердің ақаулары және сыну сипаттамасы, оның пайда болу себептері. Авариялық жөндеу кезіндегі бетонды дайындау технологиясы, жөндеуге арналған материалдар, корпустың тесілу процестері және су ағынын болдырмау. Кеме корпусының суастындағы бөлігін жөндеу технологиясы, бетонның қорғаушылығын қалпына келтіру. Кемелік құрылғыны және үлестік заттарын корпусқа бекітіп жөндеудің процестері.
Кеме корпусына темір бетон секциясы элементтерін жалғау және конструкциясын тексеру
Жүзбелі доктар мен темір бетон кемесін жасаудағы барлық технологиялық циклінде салалық стандарт бойынша сапасын тексеру және регистрдің талаптары. Кеме жасаушы бетонның құрамды сапасын, пісірілген жалғағыштың және арматуралық болаттың механикалық қасиеттерін тексеру әдістері. Темір бетон кемесін құрастырудағы технологиялық процестерін тексеру. Кеме корпусының стапелін жасалуын, темірбетонды бөлшектер мен секциясының дайындалуын, арматуралық жұмыстар сапасын тексеру. Темір бетон конструкциясын, кемелер мен жүзуші доктардың өткізбестігін сынақтау әдістері. Темір бетон кемесінің немесе жүзуші доктардың палубасын, түбін, бортын, қалқандарын тексерудің техникалық құжатнамалары.
Білімдер:
- темір бетон кемесінің барлық секциялары мен түйіндер конструкциясын;
- қолданылатын электрмен пісіретін машиналар және аппараттардың құрылысы туралы жалпы мағлұматты;
- темір бетон кеме корпусының плитасы мен арматуралық түйіндерін құрастырудың кезектілігін және техникалық шарттарын;
- кеме корпусы құрамалы элементтерінің типтік жалғағыштарын;
- құрастырылатын арматураларды және төселген бөлшектерін электрмен ұстаудың тәсілдерін және әдістерін;
- жасалынып жатқан темір бетон кемесін секцияларға бөлудің схемасын;
- темір бетон конструкциясының корпусын құрастырудың техникалық шарттарын;
- жұмысшы сызбаларын оқудың әдістерін;
- өндіріс жұмысы кезіндегі күнделікті бұзылыстың пайда болу себептерін;
- өнімнің ақаулық түрлерін, себептерін және ескерту тәсілдерін, оны жоюды;
- жабдықтарды, құрылғылар мен аспаптарды күтуді және техникалық пайдалану ережелерін;
- орындалған жұмыстың сапасына қойылатын талаптарды;
- өндіріс жаңашылдар мен алдыңғы қатарлы озаттардың жұмыс тәжірибесін;
- сигнал беруді, көтергіш-көлік машиналарын басқару ережесін және такелажды жұмыстар ережелерін;
- еңбек қауіпсіздігі әдістерін.
Іскерліктер:
- ең жоғарғы біліктілікті жұмысшы жетекшілігімен 10 тоннаға дейінгі массада секциялар құрастыруды және темір бетон плитасына монтаждау жасайды;
- стапелде остер бойынша салыстырып конструкциялар мен секцияларды қондырады;
- құрастырылатын арматураларды және төселген бөлшектерін электрмен ұстауын жүзеге асырады;
- стапелге темір бетон секциясын орнатуға дайындайды;
- монтаждау кезіндегі құрамалы бөлшектерді бекітіп тастайды және салыстырып отырады;
- жұмысшы сызбасын оқиды;
- өнім ақауларын болдырмауды және ескертеді;
- озат еңбек әдістерін және жаңашылдардың жұмыс тәжірибесін қолданады;
- шикізаттарды, отын-энергетикалы және материалды ресурстарды тиімді және үнемді пайдаланады;
- көтергіш-көлік жабдықтарымен басқарады және сигнализацияны қолданады;
- жұмысқа жабдықтар мен аспаптарды дайындайды және оларды тиімді жағдайында ұстайды;
- дәл уақытында және жұмысшы орнын жұмысқа ұтымды түрде дайындайды;
- еңбек қауіпсіздігінің ережесін және ішкі жұмыс тәртібін сақтайды.

ПК 2.2.1 – 2.2.7
СД. 03
11. Спецтехнология Квалификация «Сборщик железобетонных судов»
Выполнение арматурных работ
Сортировка арматурной стали по марке материала, длине, диаметрам и профилю. Инструмент, приспособления для ручной очистки, правки, разметки арматурной стали, заготовка стержней и арматуры по заданным размерам, изготовление арматурных заготовок для стыков, концевых закреплений арматуры. Основные виды и способы соединения арматуры на вязке, приемы выполнения вязки арматуры в железобетонных конструкциях, соединение арматурных выпусков сборных элементов корпуса судна на вязке при соединении до четырех сборных деталей корпуса железобетонного судна (или дока) арматурным стыком. Технологический процесс изготовления арматурных сеток, применяемое технологическое оборудование.
Приготовление бетона и изготовление железобетонных деталей и секций
Приготовление бетонной смеси, дозировка материалов, их загрузка, перемешивание и выдача его. Устройство и работа весовых дозаторов с ручным управлением для цемента, заполнителей. Устройство и работа механизированного бетонного завода. Устройство и работа вибраторов и затирочных пневматических машин. Технологический процесс механизированного формования железобетонных секций, устройство и работа виброформовочного агрегата, пропарочных камер, пропарочных колпаков. Контроль температуры в камерах и под колпаком.
Механическая обработка бетона
Устройство и принцип работы пневматических зубил, сечек, чеканочных молотков и других инструментов. Подготовка поверхностей для обработки, обработка монтажных кромок бетонных и железобетонных деталей. Насечка бетона пневматическими молотками и сечками, зачеканка стыков пневматическими чеканочными молотками.
Установка (монтаж) сборных железобетонных деталей, арматуры и армоконструкций корпуса судна
Технологический процесс монтажа сборных железобетонных деталей корпуса судна, арматуры и армоконструкций. Требования к транспортировке железобетонных плит, деталей, сборных секций, заготовок арматуры и армоконструкций весом до 10 т и к складированию их. Приемы работы на подъемно-транспортном оборудовании, применяемом для подъема, транспортировки и установки арматуры, армоконструкций и сборных железобетонных деталей корпуса судна, применяемые такелажные приспособления и механизмы.
Формирование корпуса судна на стапеле
Чертежи, технологическая документация, инструменты, приспособления, оснастка, транспортные и подъемные средства для стапельной постройки корпуса судна. Разметка положения секций и корпуса судна на стапеле, разметочные и проверочные работы с применением разметочного инструмента и оптических приборов. Транспортировка секций на стапель, выполнение операций по подъему, транспортировке и установке (монтажу) на стапеле готовых сборных железобетонных деталей, арматурных сеток, каркасов при сборке корпуса судна. Выверка по осям установленных сборных железобетонных деталей и раскрепление их на стапеле. Установка опалубки и омоноличивание монтажных соединений секций. Укладка бетона в стыки по ярусам, вибрационные уплотнения бетона и зачеканка стыка, герметизация узлов сочленения секций. Приемы работы с электрическими глубинными и пневматическими штыковыми вибраторами, пневматическими чеканочными молотками и зубилами.
Технология изготовления арматурных конструкций и арматурных межсекционных стыков
Арматурная сталь, применяемая для постройки железобетонных судов и плавучих доков. Требования к арматурной стали и стержням арматуры. Виды армирования бетона, условия, обеспечивающие совместную работу бетона и арматуры, зависимость величины поверхностного сцепления бетона с арматурой различного профиля, сечения и диаметра. Виды арматуры в железобетонном корпусе судна, величина выпусков монтируемой арматуры для сварки и свободного закрепления в бетоне, допускаемые отклонения размеров арматуры от проектных. Порядок изготовления арматурных сеток и сборки объемных арматурных секций, типы арматурной сетки, габаритные размеры сеток для судов и доков. Методы изготовления арматурных каркасов с помощью вязки и сварки. Способы и технология изготовления и установки закладных деталей на стапеле при изготовлении монолитных частей и межсекционных соединений. Основные типы арматурных межсекционных соединений при сборном и сборно-монолитном способах постройки железобетонных судов и плавучих доков. Основные соединения секций. Требования безопасности труда при выполнении всех видов работ при сборке железобетонных судов.
Технология изготовления железобетонных изделий и секций
Основные типы железобетонных секций для железобетонных судов и плавучих доков, секций борта, днища, палубы, переборки и т.д. Размеры, толщины и нормативные отклонения размеров железобетонных секций. Маркировка секций. Технология изготовления железобетонных секций, конструкции металлических форм (поддон, матрица), их размеры. Стендовый и агрегатно-поточный методы изготовления железобетонных секций. Требования по подготовке формы или стенда под бетонирование. Установка контурной опалубки, ее крепление и установка объемной арматурной секции с закладными деталями. Укладка и уплотнение бетонной смеси поверхностными и глубинными вибраторами. Способы отделки поверхности секций. Твердение бетона секций в естественных условиях и пропаривание, продолжение выдержки бетона и изотермического прогрева бетона. Технология изготовления железобетонных, армоцементных, ребристых железобетонных секций и блоков. Допуски на габаритные размеры, на толщину плиты, толщину защитного слоя бетона, на поверхности секций и т.д.
Стапельная постройка корпуса судна и плавучего дока
Устройство стапеля продольного и поперечного, размеры стапелей для сборки корпуса судна и плавучего дока, работы, выполняемые на стапеле. Приспособления на стапеле для передвижки и спуска корпуса, для проверки сборки корпуса судна или плавучего дока. Технология разметки положения корпуса судна или дока на стапеле, проверка правильности положения конструкций и оборудования, устанавливаемого на судне или доке. Виды арматурных и сварочных работ в монтажных соединениях. Способы бетонирования межсекционных стыковых соединений, виды и правила установки опалубки. Требования к бетону для бетонирования стыков. Технологический процесс изготовления монолитных конструкций корпуса судна. Требования к укладке бетона, температуре и влажности воздуха, порядок ухода за бетоном после укладки. Особенности постройки плавучих железобетонных понтонов доков больших размеров, кессонный и бескессонный способ стыковки на плаву. Процесс изготовления надстроек, материалы, применяемые для изготовления надстроек, технология изготовления керамзитобетонных секций надстроек, сборки и монтажа секций надстроек на стапеле. Способы испытания корпусов железобетонных судов на водонепроницаемость, основные требования к испытаниям, технология их проведения. Методы контроля качества стапельных работ.
Ремонт железобетонных судов
Характеристика повреждений и дефектов железобетонных судов и доков при бетонировании и вскрываемых в процессе эксплуатации железобетонных судов и плавучих доков, причины их образования. Материалы для ремонта, технология приготовления бетона при аварийном ремонте, процесс ремонта пробоин корпуса и устранение водотечности. Технология ремонта подводной части корпуса судна, восстановления защитного слоя бетона. Процесс ремонта креплений к корпусу дельных вещей и судовых устройств.
Контроль конструкций и соединений элементов железобетонных секций корпуса судна
Требования Регистра и отраслевых стандартов на контроль качества всего технологического цикла постройки железобетонных судов и плавучих доков. Методы контроля механических свойств арматурной стали и сварных соединений, качества составляющих судостроительного бетона. Контроль технологического процесса постройки железобетонного судна. Контроль качества арматурных работ, изготовления железобетонных деталей и секций, стапельной постройки корпуса судна (или дока). Методы испытания железобетонных конструкций, судов и плавучих доков на непроницаемость. Техническая документация на проверку днища, борта, переборок, палуб железобетонного судна или плавучего дока.
Знания:
- конструкции всех узлов и секций железобетонного судна;
- основные сведения об устройстве применяемых электросварочных машин и аппаратов;
- технические условия и последовательность сборки арматурных узлов и плит корпуса железобетонных судов;
- типовые соединения сборных элементов корпусов судов;
- способы и приемы электроприхватки закладных деталей и монтируемой арматуры;
- схема разбивки на секции строящихся железобетонных судов;
- технические условия постройки корпуса из железобетонных конструкций;
- правила чтения рабочих чертежей;
- причины возникающих неполадок текущего характера при производстве работ;
- виды дефектов продукции, причины, их порождающие, и способы предупреждения и устранения их;
- правила технической эксплуатации и ухода за оборудованием, приспособлениями и инструментами;
- требования, предъявляемые к качеству выполняемых работ;
- опыт работы новаторов и передовиков производства;
- сигнализация, правила управления подъемно-транспортными машинами и правила такелажных работ;
- безопасные методы труда.
Умения:
- ведет монтаж железобетонных плит и сборных секций массой до 10 т под руководством рабочего более высокой квалификации;
- устанавливает секции и конструкции на стапеле с выверкой по осям;
- осуществляет электроприхватку закладных деталей и монтируемой арматуры;
- подготавливает железобетонные секции к установке на стапеле;
- производит выверку и закрепление сборных деталей при монтаже;
- читает рабочие чертежи;
- предупреждает и устраняет дефекты продукции;
- применяет передовые методы труда и опыт работы новаторов;
- экономно и рационально использует сырьевые, топливно-энергетические и материальные ресурсы;
- пользуется сигнализацией и управляет подъемно-транспортным оборудованием;
- подготавливает к работе оборудование, инструменты и содержит их в надлежащем состоянии;
- своевременно и рационально подготавливает к работе рабочее место;
- соблюдает правила безопасности труда и внутреннего распорядка.

КҚ 2.6.1. – 2.6.7.
АП 03
12. Арнайы технология
Біліктілік: «Пластмасса кемесін құрастырушы»
Шынылы арматуралау материалдарын дайындау
Шынылы арматуралау материалдарын кептіру технологиясы және дайындау тәсілдері, оларды сақтау ережелері. Шынылы арматуралау материалдар сапасын тексеру. Шынылы арматуралау материалының түрлері және шаблондары, үлгілеу альбомдары мен картасы, жабдықтары, құрал-саймандары, аспаптары. Жабдықтармен, құрал-саймандармен, аспаптармен жұмыс істеу тәсілдері. Шаблон, карта, эскиз бойынша күрделі геометриялық беттің шынылы пластикасынан бұйымға арналған, шаблонмен немесе орнында шынымата немесе шыныкездемеден бұйымдарды үлгілеу және белгілеу.
Полиэфирлі және эпоксидті байланыстырушыны дайындау үшін жасалған
Жабдықтар, инструменттер және полиэфирлі және эпоксидті байланыстырушыны дайындауға арналған ыдыс жабдықтары. Рецептура және байланыстырушыны дайындау технологиясы. Полиэфирлі және эпоксидті байланыстырушын дайындау үшін қажетті компоненттерін есептеу. Шарлы диірмен және краскотеректер, полиэфирлі байланыстырушыны механикаландыра дайындау үшін қондырғының жұмысының принципін және құрылғы.
Әйнектіпластикада кеме конструкциясын дайындау кезінде, қолданылатын шпаклевка және компаундарды, герметиктерді, желімдерді жұмысқа дайындау.
Қорап конструкциясын дайындау әдістері
Жабдықтар, саймандар, инструменттер, технологиялық құжаттар және жұмысшы орындағы еңбек қауыпсыздығы туралы нұсқаулар. Контактылы қалыпқа салу, саймандар, инструменттер, технологиялық процесс контактылы қалыпқа келтіру кезіндегі негізгі операцияның уақыт нормасы. Кеме конструкциясын әйнектіпластикадан дайындаудың технологиялық процессі. Тозаңдату, жабдықтар, инструменттер, технологиялық саймандар қалыпқа салуға арналған құрылғы. Технологиялық процесс және құрылғыда тозаңдату жұмысы кезіндегі операцияның уақыт нормасы. Пресстеу, жабдықтар, технологиялық саймандар және құжаттар. Кемелік конструкцияларды вакуумды пресстеу (эластикалық паунсонмен) әдісімен кемелердің конструкцияларын дайындау.
Конструкцияны пенопластыдан дайындау
Химиялық технологиямен эпоксидті және полиуретанды пенопластаны алу технологиясы бойынша технологиялық құжаттар. Пенопластыларды дайындаушы құрылғы және блоктардың жүргізгіштігін даярлау. Қолмен істеу тәсілімен пенопластыны даярлау.
Үшқабатты кемелер конструциясын және кеменің қораптарын (қыдырушы қайық, жұмысшы, құтқарушы шлюпканы), пенопласта мен әйнектіпластикадан блокты конструкцияны дайындау. Эпоксидті және полиуретанды пенопластыны алу үшін барлық компоненттерінің қажетті санын есептеу.
Әйнектіпластиканы механикалық өңдеу
Дайындама жиегінен есепті өлшемінен бөлшек контурын және өс сызығынан және бөлшектің контурын шаблонмен белгілеу. Пневматикалық немесе электрлі инструментпен, қолмен әйнектіпластиканың бірқабатты және көпқабатты конструциясының бөлшегіне тесік бұрғылау. Қол инструменттерімен және тұрақты жабдықтармен әйнектіпластикалы бұйымдарды өңдеу.
Кеме қораптарын және кемелердің конструкцияларын құрастыру
Кеме қораптарын және кеме конструкцияларын құрастырудың технологиялық процессі.
Қораптың конструкцияны құрастыру: орнату және секцияларын бекіту, саймандарға бірлік құрастырушы, бөлшектерді және тораптарын қалыптау, қосылыстарын герметизациялау, мықтылығын сынау. Майда кемелерді қорабын құрастыру, қайықты құрастыру: құрастыру және төрт секцияларын, қалқаны, орнату және қалыптан соңғы жүзгіштігі және банок, қосылыс орындарын және ішкі беттерін сырлау.
Катерлерді құрастыру: құрастыру және қолқанды, выгородокты, орнату және приформовка банок, қосылыс орнын, ішкі беттерін сырлау, орнату және қалыпқа құйу, қаптарды, каптарды, үстіне орналастыруды, бөлшектерді толтыру. Ірітоннажды кемелерді құрастыру: түптік және борт секцияларын орнату, қалқанды, переборок және выгородрк, заформовка және секция жақтауларын қалыпқа құйу, секция жақтауларының суөткізбеушілігін сынау. Орнату қыйыстыру және приформовка палуб, платформ. Үстіне салу және рубка, проформовка капов және орнату. Өткізбестігін сынақтау.
Кеменің қорабын және конструкциясын құрастыру кезіндегі такелажды жұмыстар: тораптары мен секциясын строповкалау, қолданылатын құрал-саймандар, жүкті көтеру тәсілдері. Еңбек қауыпсыздығының тәсілдері.
Бөлшектерді орнату және қораптың конструкциясы әйнектіпластикада құрастыру
Толыққан бөлшектерді бекіту және қораптың конструкциялардың қосылысы бойынша техникалық және технологиялық құжаттар. Жақтаулық желіледенген және қалыпты-болтты құрастыру. Қорапты конструкцияны приформовкалау, металды бөлшектерді орнатуға дайындау. Нығыздаушы пастаны герметика негізінде, эпоксидті шпаклевканы, компаунуы және байланыстырушы кесілген әйнектіволокнамен қолдану.
Қосылыстың өткізбестігін сынақтау.
Кеме қораптарының әйнектіпластикадан және кемелер конструкциясын жөндеу
Әйнектіпластикті кеме қорабы және конструкцияларының бұзылу түрлері.
Пайдаланудан бұзылуы, әйнектіпластиканың тозуы және авариялық бұзылуын жөндеу технологиясы. Кері температура кезіндегі әйнектіпластикадан жасалған қорапты жөндеу ерекшеліктері. Жөнделген конструкцияларды сынақтау және тексеру.
Әйнектіпластикадан жасалған дайын бұйым және бастапқы материалдарын тексеру
ТЖ және МемСТ бастапқы материалдарды. ТЖ талабына сәйкес материалдардың кірередегі тексерілуі. Әйнектіпластиканың мықтылығын тексеру: физико-механикалық көрсеткіштері, шайырдың байланысы және әйнекарматуралы материал.
Әртүрлі инструменттер мен аспаптар арқылы әйнектіпластикті қорап конструкциясының қалыңдығын тексеру. Әйнектіпластиканың дефектоскопия аспабы. Лабораториялық жағдайда физико-механикалық сынақтан жүргізу үшін үлгіні дайындау.
Білімдер:
- әйнектіпластикадан жасалған кеме конструкциясын және оны пайдалану мақсатын;
- кеме конструкцияларының атауларын;
- құрастыру процессінің технологиясын және бөлшектерді қарапайым тораптарды орнатуды;
- құрылымын электропластиканы өңдеу үшін қолданатын пневматикалық және электрлі қол инструменттерін және станоктарды;
- қарапайым геометриялық құруды күрделісіз сызбаларды оқу ережелерін;
- әйнектіпластика және байланыстырушы құрам туралы негізгі мағлұматтар, бұйымды алу тәсілдері және инструменттерді қолдану тісілдерін және алуға арналған құрылғылар;
- әйнектіпластикалық бұйымдардың техникалық жағдайы, сақтау тәсілдері дәне оны тасымалдау;
- әйнектіталшықтан өндіріліп шығатын продукцияның ассортименттері, ақау түрлері және оның пайдалану себептерін;
- құрастыру процессінің технологиясы және жыйнаушы бірліктерінің құрамасы және майда секциялы кемелер, ал сонымен қатар ұзындығы 10 м артық кеменің ірігабаритті секциясын жыйнау және дайындауды;
- құрылымы және технологиялық құрал-жабдықты қолдану (матрица, стенд, төсек, шаблондар және т.б.), сонымен қатар көпсекциялы кемелер конструкциясын құрастыруға арналған күрделі стапель-кондукторларды;
- секцияны толықтыру номенклатурасын, полиэфирлі және эпоксидті байланыстырушы, әйнектіарматуралаушы материалдар, полиэфирлі және эпоксидті әйнектіпластикалар мен пенопластылардың негізгі қасиетін;
- әйнектіпластикадан жасалған кемелік конструкция және кемелерге қойылатын негізгі техникалық талаптар;
- материалдарды және электрэнергиясын экономды жұмсау тәсілдерін;
- бұйымдарды дайындау кезіндегі және пластмассалы кемелерді құрастыру кезіндегі жұмысты орындаудағы қауыпсыз еңбек тәсілін және олар үшін конструкциясын меңгереді:
- қарапайым тораптың қорабының конструкциясын орнатуды және құрастыруын орындау;
- кеме конструкциясының қарапайым болшектерін белгілеуін жүргізеді, ленталы арамен және пневматикалық қол арамен бөлшектің қарапайым конфигурациясының әдібін кесуді;
- бөлшек жақтауларын және секция беттерін қол пневматикалық инструментпен тазалайды;
- тесікті бұрғылауды, әйнектіпластиканың кедір-бұдырлығын қол пневматикалық немесе электрлі инструментпен кесуді жүргізеді;
- бірлік жыйнаушыны комплектілеуді, секцияны және қарапайым торапты, түрлері бойынша пропорцияларды сорттайды;
- техникалық құрал-сайманды бөлшектеуді және құрастыруды, қарапайым түрін, бұйымдарды, кеме конструкциясын;
- продукцияның ақауын анықтайды;
- түсіруін, орын алмастыруын және әйнектіпластикадан жасалған қарапайым азгабаритті бұйымдарды жыйнауды;
- полистрол блогының көбіктенуі бойынша жұмыс орындайды, іргетасты құрамалау кезінде және конструкцияның;
- жазықтық секциясының погибьюін және ірі габаритті жазық секцияны орнату және құрастыру, тараң жыйынтығын орнату, жыйынтықтарды форма астына бекіту кезінде және орнату, жазық секцияны және жазықтық секциясын погибьюмен, секцияны контурлауды жүргізеді;
- құрастыруға арналған күрделісіз ағаш құрылғыларын дайындауын орындайды;
- сплаздың макеті мен шаблонын қолданады;
- әйнектіпластиканы бұйымды жабдықтан түсіруді гидротүсіргішті және басқада арнаулы құрылғымен орындайды;
- кемелік конструкцияның өткізбеушілігінің сынақтауын жүргізеді;
- майда кеменің конструкциясының сызбасы мен эскизін оқуды және солар арқылы құрастырушы және приформовты жұмыстарын жүргізеді;
- материалдар мен электрэнергиясын экономды жұмсайды; инструменттер мен жабдықтарға ұқыпты қарайды;
- еңбек қауіпсіздігі мен өрт қауіпсіздігінің талаптары сақтайды.

ПК 2.6.1 – 2.6.7
СД. 03
12. Спецтехнология Квалификация «Сборщик пластмассовых судов»
Подготовка стекло-армирующих материалов
Правила подготовки и технология сушки стекло-армирующих материалов, правила их хранения. Контроль качества стекло-армирующих материалов. Оборудование, оснастка, инструменты, карты и альбомы раскроя, шаблоны и виды стекло-армирующих материалов. Приемы работы на оборудовании, с оснасткой и инструментами. Разметка и раскрой изделий из стеклоткани или стекловата по шаблонам или по месту, для изделий из стеклопластика со сложной геометрической поверхностью по эскизам, картам, шаблонам.
Приготовление полиэфирного и эпоксидного связующих для формования
Оборудование, инструмент и тарная оснастка для приготовления полиэфирных и эпоксидных связующих. Рецептуры и технологии приготовления связующего. Расчет необходимых компонентов для приготовления полиэфирных и эпоксидных связующих. Устройство и принцип работы установки для механизированного приготовления полиэфирного связующего, шаровой мельницы и краскотерок.
Подготовка к работе клеев, герметикой, шпаклевок и компаундов, применяемых при изготовлении судовых конструкций из стеклопластика
Приготовление разделительных составов, рецептура паст и растворов для защиты кожных покровов
Методы изготовления корпусных конструкций
Оборудование, оснастка, инструмент, технологическая документация и инструкция по безопасности труда на рабочих местах. Контактное формование, оснастка, инструмент, технологический процесс и нормы времени на основные операции при контактном методе формования. Технологический процесс изготовления судовых конструкций из стеклопластика, методы изготовления. Напыление, оборудование, инструмент, технологическая оснастка, установка для формования стеклопластика напылением. Технологический процесс и нормы времени на основные операции при работе на установке напыления. Прессование, оборудование, технологическая оснастка и документация. Изготовление судовых конструкций методом вакуумного прессования (эластичным паунсоном).
Изготовление конструкций из пенопластов
Технологическая документация по химической технологии получения эпоксидных и полиуретановых пенопластов. Установка приготовления пенопластов и изготовления блоков плавучести. Приготовление пенопластов ручным способом. Изготовление трехслойных судовых конструкций и корпусов судов (прогулочных лодок, рабочих и спасательных шлюпок), изготовление конструкций из блоков (плит) пенопласта и стеклопластика. Расчеты необходимых количество всех компонентов для получения эпоксидных и полиуретановых пенопластов.
Механическая обработка стеклопластика
Разметка контуров деталей с отсчетом размеров от кромки заготовки и осевых линий и контуров деталей по шаблонам. Подготовка поверхности к обработке, вырезка деталей, обрезка, сверление отверстий в деталях из стеклопластика однослойной и многослойной конструкций ручным, пневматическим или электрическим инструментом. Обработка стеклопластиков изделий ручными инструментами и на стационарном оборудовании.
Сборка судовых конструкций и корпусов судна
Технологический процесс сборки судовых конструкций и корпусов судов. Сборка корпусных конструкций: установка и закрепление секций и сборочных единиц на оснастке, приформовка деталей и узлов, герметизация соединений, испытание на непроницаемость. Сборка корпусов мелких судов, сборка лодок: соединение и приформовка бортовых секций, переборок и выгородок, установка и заформовка (приформовка) плавучести и банок, окраска мест соединений и внутренних поверхностей. Сборка катеров: соединение и приформовка бортовых секций переборок и выгородок; установка и приформовка банок, окраска мест соединений, внутренних поверхностей. Установка и приформовка палуб, капов, надстроек, деталей насыщения. Сборка крупнотоннажных судов: установка днищевых и бортовых секций, переборок и выгородок, заформовка и формование стыков секций, испытания на водонепроницаемость стыков секций. Установка, подгонка и приформовка палуб, платформ. Установка и приформовка капов, рубок и надстроек. Испытание на непроницаемость. Такелажные работы при сборке конструкций и корпусов судов: строповка узлов и секций, применяемые приспособления, правила подъема грузов. Правила безопасности труда.
Соединение корпусных конструкций из стеклопластика и установка деталей
Техническая и технологическая документация по соединениям корпусных конструкций и креплению (приформовке) деталей насыщения. Выполнение стыковых клеевых и формовочно-болтовых соединений. Подготовка металлических деталей к установке, приформовка (заформовка) их на корпусных конструкциях. Приготовление и применение уплотняющих паст на основе герметиков, эпоксидной шпаклевки, компаундов и связующих с применением рубленого стекловолокна. Испытание соединений на непроницаемость.
Ремонт судовых конструкций и корпусов судов из стеклопластика
Виды повреждений судовых конструкций и корпусов судов из стеклопластика. Технология ремонта эксплуатационных повреждений, износа стеклопластика и аварийных повреждений. Особенности ремонта корпусов из стеклопластика при отрицательных температурах. Контроль и испытание отремонтированных конструкций.
Контроль качества исходных материалов и готовых изделий из стеклопластика
ТУ и ГОСТы на исходные материалы. Входной контроль на соответствие материалов требованиям ТУ. Контроль прочности стеклопластика: физико-механические характеристики, соотношения смолы и стекло-армирующих материалов. Правила и технология контроля. Контроль толщины стеклопластика в корпусных конструкциях различным инструментом и приборами. Приборы дефектоскопии стеклопластиков. Подготовка образцов для физико-механических испытаний в лабораториях.
Знания:
- конструкция судов из стеклопластика и их назначение;
- наименование конструкций судна;
- технологический процесс сборки и установки деталей, простых узлов;
- устройство и принцип действия пневматического и электрического ручного инструмента и станков, применяемых для обработки стеклопластика;
- простые геометрические построения и правила чтения несложных чертежей;
- основные сведения о стеклопластиках и связующих составах, приемы съема изделий и правила пользования инструментом и приспособлениями для съема;
- технические условия на стеклопластиковые изделия, правила хранения и транспортировки их;
- ассортимент вырабатываемой продукции из стекловолокна, правила обработки деталей из стеклопластиков, виды дефектов и причины их возникновения;
- технологический процесс сборки и формования сборочных единиц и секций мелких судов, а также изготовления и сборки крупногабаритных секций судов длиной более 10 м;
- устройство и применение технологической оснастки (матриц, стендов, постелей, пуансонов, шаблонов и др.), а также сложных стапель-кондукторов для сборки многосекционных судовых конструкций;
- номенклатура насыщения секций;
- основные свойства полиэфирных и эпоксидных связующих, стеклоармирующих материалов, полиэфирных и эпоксидных стеклопластиков и пенопластов;
- основные технические требования к судам и судовым конструкциям из стеклопластика
- правила экономного расходования материалов и электроэнергии;
- безопасные методы труда при выполнении работ при сборке пластмассовых судов и при изготовлении изделий и конструкций для них.
Умения:
- выполняет сборку, установку простых узлов корпусных конструкций;
- осуществляет разметку простых деталей судовых конструкций, обрезку припусков на деталях простой конфигурации пневматической ножовкой и на ленточной пиле;
- зачищает кромки деталей и поверхности секций ручным пневматическим инструментом;
- производит подрубку, сверление отверстий, шероховку стеклопластика ручным пневматическим или электрическим инструментом;
- выполняет комплектование сборочных единиц, секций и простых узлов, сортирует продукцию по видам;
- производит разборку и сборку технологической оснастки, простых форм, изделий, судовых конструкций;
- выявляет дефекты продукции;
- ведет съем, перемещение и укладку простых малогабаритных изделий из стеклопластика;
- выполняет работы по вспениванию блоков полистирола, приформирование фундаментов и конструкций;
- производит сборку и установку плоских секций больших габаритов и плоскостных секций с погибью, установку набора в «гребенку», установку и раскрепление под приформовку набора, плоских секций и плоскостных секций с погибью, контуровку секций;
- выполняет изготовление несложных деревянных приспособлений для сборки;
- пользуется макетами и шаблонами сплаза;
- выполняет съем изделий из стеклопластика с оснастки с помощью гидросъема и других специальных приспособлений и их транспортировку;
- проводит испытания судовых конструкций на непроницаемость;
- читает эскизы и чертежи конструкций мелких судов и производит по ним сборочные и приформовочные работы;
- экономно расходует материалы и электроэнергию; бережно обращается с инструментом и оборудованием;
- соблюдает требования безопасности труда и пожарной безопасности.

КҚ 2.7.1. – 2.7.7
АП 03
13. Арнайы технология
Біліктілік: «Кеме ағаш шебері»
Ағашұсталық бұйымдарды құрастыру және дайындау
Тақтайды өңдеу, рейканы, щит дайындауға арналған брускалар, филенок, тартпалы жәшіктер, столдар, шкафтар, тумбочка, орындықтар және т.б. Пішіндері мен бұйым өлшемдерінің дұрыстығын тексеру отырып, алдын ала құрастыру.
Технологиялық кезектілігі. Тораптары мен бөлшектерін желімдеуге дайындау, желімді дайындау, оны желімденетін бетке жағу, струпцинды орнату немесе пресске қою.
Технологиялық кезектілігі. Желімделген бұйымдарды ақырғы құрастырылғанан кейін тазалау және өңдеу және оларды өңдеуге дайындау. Технологиялық кезектілігі.
Қаптаушы жұмыстар, қаптау түрлері және шпоннан суреттер жыйынтығын. Дайындау негізінің технологиясы және пресстеу, қапталған щиттерді өңдеу. Декоративті және қағазды пластикамен қаптау.
Ағаш бұйымдарын өңдеу
Бояғыштарды, инструменттерді және өңдеуге арналған құрылғыларды, өңдеуші материалдарды дайындау. Майлы және синтетикалық бояуларды қолмен және механикаланған инструментпен бұйымдардын бетін майлау, жұмысты орындау технологиясы.
Қолмен және механикаланған инструменттермен және арнаулы станокпен ажарлау және лактау, бояу, пороза-полнение, лакпен және ажарлауға бұйымдардың бетін дайындау. Жұмысты орындаудың технологиясы. Ағаш бұйымдарының өңдеу сапасын тексеру.
Ағаштарды жанбайтын, шіруге қарсы және тропикаға тұрақты құралмен сіңістіру. Сіңістіруді орындаудың технологиялық процессі.
Кеме жиhаздарын орнату және құрастыру
Жиhаздардың тораптарын альбомдары пайдаланып, сызба бойынша оның орналасу орнын белгілеу. Каюта жабдықтарының заттарын және пластмассалы жиhазды, айна, полкаларын, кроват, дивандарын бекітіп орналастыру. Жұмысқа орындалуының технологиялық кезектілігі. Көлбеу борттарына, ағашты және металды палубаларға, жиhаздардың ағаштан жасалғанын ағашқа және металды обрешеткаға бекітіп орнату. Жұмысты орындау технологиясы. Ағашты торларды қиыстырып, жастықтарын механизмдер мен аспаптардың астына салып орнату. Баспалдақтар рамасының күрделі конфигурациясы дайындауға арналған шаблонды жасау.
Кеме бөлмесінің өңделген бөшектерін орнату және дайындау
Обрешетканы, галбелдерді, жақтау, маңдайшаларын және басқа ағашұсталық бұйымдарды кемеге орналастыру және дайындаудың технологиялық процессінің карталары мен жұмысшы сызбасын қолдану. Конструкция және технологиялық кезектілігімен қарапайым және күрделі конфигурациясының көп майы суы мен орналастыру, белгілеуін, тесіктерін бұрғылау және зенкерлеу, болтпен бекіту. Обрешетникті сызғыш көрсеткішімен салыстыру, белгілеу және радиусты обрешетникті орнату, обрешетникті орнатудың технологиялық талаптары. Ағашты қалқанды, выгородокты, иллюминаторлық кең қонымын және есік блоктарын. Пайдалану мақсаты, материалдар мен кеме ішін тігу технологиясы және конструкциясы және қосымша декоративті өңдеуді қажет етпейтін, және одан ары қарай қорғанысты-декоративті жабуын орындау. Тігілгенін бекіту және орнату тәртібі. Тігу сапасына қойылатын техникалық талаптар. Ағаш ұсталық бұйымдарды өңдеу, беттерді өңдеуге дайындау, мөлдір және мөлдір емес жабқыштар.
Ағашты және платмассалық пішіндерді бекіту, сыртқы және ішкі есіктерді бекітіп, орнату тәсілдері. Сыртқы және ішкі палубаларды мастикамен жабу технологиясы және ішкі палубаны линолеумен бүркеу.
Білімдер:
- кеме бөлмелеріндегі жабдықтардың жұмсақ ағаш породасынан жасалған кеме жиһаз бұйымдарын бекіту және ағаш ұсталық монтаждау жұмысын орындаудың әдісі мен тәсілдерін;
- бөлшектер мен тораптарды құрастыру түрлері, ағаштардың бетін ажарлау түрлері, ажарлаушы материалдарды және оларды қолдану әдістерін;
- қатты және жұмсақ породалы ағаштардың ылғалдық нормалары мен қасиетін;
- эпоксидті негіздегі желімнің рецептурасын;
- сызба және эскиз бойынша қарапайым шаблонды дайындау технологиясын;
- ағаш өңдеуші станоктардың құрылымы және кұйге келтіру: ленталы, дөңгелете аралаушы, сүргілеуші, бұрғылаушы, ажарлаушы және т.б.;
- жеке бөлшектер мен тораптардың эскизін сызу тәсілдерін;
- геометриялық фигураларды тұрғызу туралы жалпы мағлұматын;
- жиһазды орнату орнын қарапайым белгілеу және жабдық бұйымдарын сызба және эскиз бойынша орналастыру және сызбаны оқу тәсілдерін;
- беттерді лакпен және басқа материалдармен өңдеу әдісін;
- қабатты пластикпен қапталған, материалдарды асбосилитпен бекіткен және өңдеу тәсілдерін;
- ағашұсталық кеме жұмыстарын орындау кезіндегі еңбек қауыпсыздығының әдістері және өртке қарсы қойылатын талаптарды.
Іскерліктер:
- орнатады, бекітеді, жыйнайды, күрделі штаттан тыс жиһаздардың жұмсақ және қатты ағаш породасынан немесе қапталмаған және қапталған щиттерді жөндеу, қарапайым бұйымдарды және қатты ағаш породасынан жасалған жабдықтар, декоративті фанерлер және кеме бөлмелерін пластмассамен жабуды;
- күрделі конструциялы жәшіктерді жыйнайды және дайындайды;
- фанер емес щиттерді құрылғылармен рамкаларды жұмсақ породалы ағаштан немесе жәшіктік шабақтарды желімдеуді;
- бөлшектерді фанермен қаптауын орындайды және шиттерді шпонмен және пластикпен, майысуын қорғайды;
- белгілеу және қиыстырып келтіріп орнатады, шпилкамен бекіту және қиыстырып келтіріп орнатады, шпилкамен бекіту және күрделі конфигурациясы ағаш обрешетникті болтпен, үлкен погибпен, бортпен және қоршауды;
- линолеумды желімдейді, қарапайым жақтауларды орнатады, плинбусты, галтелді, жайып салуды сынамен орнатуды;
- синтетикалық шайырмен шпатлетканы және желім дайындауды;
- тесікті бұрғылайды және зенкерлейді, металды обрешетникке резьба ояды, жиһаздарды бекіту үшін кемингспен;
- ағашұсталық инструменттерді қайрап дайындайды;
- кемедегі пластикамен және пластмассамен қапталған жиһаздарды жөндейді;
бұйымдардың бетін лактап жарықтандырады және өңдеуін жүргізеді;
- тым жоғары маманды кеме ағаш шеберінің басқаруымен қапталған плита мен бағалы породалы ағашпен қаптайды, жабдықтарды, кеме жиһаздарын құрастыруды және бекітуін орнату кезіндегі жұмыстарды орындайды;
- кеме ағаш шеберлік жұмысшы орындау кезінде еңбек қауыпсыздығының әдістерін сақтайды.

ПК 2.7.1 – 2.7.7
СД. 03
13. Спецтехнология квалификация «Столяр судовой»
Заготовка и сборка столярных изделий
Обработка досок, реек, брусков для изготовления щитов, филенок, ящиков выдвижных, столов, шкафов, тумбочек, табуреток и т.д. Предварительная сборка (без клея) с проверкой правильности формы и размеров изделия. Технологическая последовательность. Подготовка деталей и узлов к склеиванию, приготовление клея, нанесение его на склеиваемые поверхности, укладка в струпцины или под пресс. Технологическая последовательность. Обработка и зачистка склеенных изделий после окончательной сборки и подготовка их к отделке. Технологическая последовательность. Облицовочные работы, виды облицовки и наборов рисунка из шпона. Технология подготовки основы и шпона, фанерования способами притирки и запрессовки, обработки облицованных щитов. Облицовывание декоративными и бумажными пластиками.
Отделка деревянных изделий
Подготовка отделочных материалов, красителей, инструментов и приспособлений к отделке. Окраска поверхностей изделий масляными и синтетическими красками вручную и механизированными инструментами. Технология выполнения работ. Подготовка поверхностей изделий под покрытия лаками и полирование, порозаполнение, крашение, лакирование и полирование вручную и механизированными инструментами и на специальных станках. Технология выполнения работ. Проверка качества отделки деревянных изделий. Пропитка древесины негорючими, противогнилостными и тропикоустойчивыми составами. Технологический процесс выполнения пропитки.
Сборка и установка судовой мебели
Изучение и использование альбомов узлов крепления мебели и чертежей по ее расположению. Разметка мест установки судовой мебели и другого оборудования. Установка, подгонка и крепление диванов, кроватей, столов, шкафов, стульев, полок, зеркал, пластмассовой мебели и других предметов каютного оборудования. Технологическая последовательность выполнения работ. Установка и крепление мебели из древесины к деревянному и металлическому обрешетнику, к деревянной и металлической палубе, к наклонным бортам. Технология выполнения работ. Установка и подгонка деревянных решеток и подушек под механизмы и приборы. Снятие шаблонов для изготовления подножных рамок сложной конфигурации.
Заготовка и установка деталей отделки помещений судна
Рабочие чертежи и карты технологического процесса на изготовление и установку на судне обрешетника, галтелей, наличников, раскладок и других столярных изделий, а также на зашивку помещений, конструкция и технологическая последовательность установки деревянных обрешетников простой и сложной конфигурации с большим погибом, разметки, сверления и зенкования отверстий, крепление на шпильках и болтах. Крепление обрешетника по подволокам, переборкам. Выверка обрешетника под линейку, разметка и установка радиусного обрешетника, технические требования на установку обрешетника. Разметка и установка (монтаж) деревянных переборок, выгородок, иллюминаторных раструбов и дверных блоков. Назначение, конструкции и технология зашивки помещений судов материалами, не требующими дополнительной декоративной отделки, и материалами с последующим выполнением защитно-декоративных покрытий. Порядок установки и крепления зашивки. Технические требования к качеству зашивки. Отделка столярных изделий, подготовка поверхностей под отделку, прозрачные и непрозрачные покрытия. Способы установки и крепления деревянных и пластмассовых профилей, наружных и внутренних дверей. Технология покрытия наружных и внутренних палуб мастикой и внутренних палуб линолеумом.
Знания:
- способы и приемы столярно-монтажных работ по установке и креплению судовой мебели изделий и оборудования из мягких пород древесины в судовых помещениях;
- виды соединений деталей и узлов, виды лицевой отделки древесины, отделочные материалы и правила их применения;
- свойства и нормы влажности древесины твердых и мягких пород;
- рецептура клеев на эпоксидной основе;
- технология изготовления простых шаблонов по чертежам и эскизам;
- устройство и настройка деревообрабатывающих станков: ленточных, круглопильных, строгальных, сверлильных, шлифовальных и др.;
- правила вычерчивания эскизов отдельных деталей и узлов;
- основные сведения о построении геометрических фигур;
- правила чтения чертежей и простой разметки мест установки мебели и изделий оборудования по чертежам и эскизам;
- правила отделки поверхностей лаком и другими материалами;
- способы обработки и крепления материалов из асбосилита, облицованных слоистым пластиком;
- безопасные методы труда при выполнении столярных судовых работ и противопожарные требования.
Умения:
- устанавливает, крепит, собирает, ремонтирует сложную нештатную мебель из мягких и твердых пород древесины или необлицованных и облицованных щитов, простых изделий и оборудования из твердых пород древесины, декоративной фанеры и пластмасс в судовых помещениях;
- изготавливает и собирает ящики сложной конструкции;
- склеивает в приспособлениях нефанерованные щиты, рамки из мягких пород древесины на рамных или ящичных шипах;
- выполняет фанерование (облицовывание) деталей и щитов шпоном и пластиком, зачищает провесы;
- выполняет разметку и установку с подгонкой и креплением на шпильки и болты деревянного обрешетника сложной конфигурации, с большим погибом, по подволокам, бортам и переборкам;
- наклеивает линолеум, устанавливает простые (пластмассовые) наличники, плинтусы, галтели, раскладки с установкой вкладышей;
- готовит клей и шпатлевку на синтетических смолах;
- сверлит и зенкует отверстия, нарезает резьбы в металлическом обрешетнике, комингсах для крепления мебели;
- затачивает и налаживает столярный инструмент;
- производит по чертежам и эскизам простую разметку мест установки мебели и изделий оборудования;
- ремонтирует мебель из твердых пород древесины, пластмасс и облицованных пластиком щитов на судах;
- производит отделку и осветление лакированной поверхности изделий;
- выполняет работы при установке креплений и сборке судовой мебели, оборудования, зашивок из ценных пород древесины и облицованных плит под руководством столяра судового более высокой квалификации;
- соблюдает правила безопасности труда при выполнении работ столяра судового.

КҚ 2.8.1. – 2.8.7
АП 03
14. Арнайы технология
Біліктілік: «Кеме корпусын жөндеуші».
Типтік кеме құрылысының құрылғыларын қолдану жұмыстары
Кеме-құрастырушы жұмыстарын орындау кезіндегі еңбек процессін ұйымдастыру және кезектілігі. Қорап конструкциясын тарту, секция жыйнақтарын сығу және орнату, табақтарының жақтауларын біріктіруші құрылғыларды қолдану жұмыс тәсілдері.
Қолмен винтті және гидравликалық талрепті, гидроқысқышты, пневматикалық домкраттарды, керіп-босатушы және басқа типті құрылғыларды қолдану саласы және тетіктер.
Дайындаушы корпусты жұмыстар
Кеме қорабы бөлшектерін белгілеу кезінде қолданылатын қосымша материалдар мен белгілеуші инструменттер. Кеме қорабының қарапайым бөлшектерін белгілеу үшін рейкалар мен шаблондарды дайындау. Шаблон бойынша кеме жыйнақтарын және қорап бөлшектерін, эскиз бойынша тік сызықты контурын, бөлшектердің қисықсызықты контурын сызбадағы мен белгілеу. Қарапайым геометриялық фигураны жазып тұрғызу.
Түбінің қатарлас табағының, борттың, екінші түбінің қаптауларын және палубаның төсемін белгілеу. Жетекті пресс-қайшымен және дірілдіқайшымен, дайындама мен бөлшектердің тіксызықты және қисықсызықты контурларының табақты металды белгілеу бойынша кесу және тесіктітесу. Табақты, жолақты, профилді және сортты металды табақ түзеткіш вальцемен және станокпен түзету. Леерлі қоршауды және тентті тіреуші, жүк стреласын орнында түзету. Цилиндрлі және конусты бөлшектерді вальцамен және майыстырушы станокпен, шаблон бойынша профильді материалдарды, табақты материалдарды суық майыстыру, вальцамен табақ жиектерін бүгу. Қатқанын шабу, жіктері мен жиектерін пісіретін жерін пневмоинструментпен тазалау. Тесікті бұрғылау, жазу және зенкерлеу, пресспен тесу. Кеме қорабын жөндеуге арналған бөлшектер мен тораптарды жөндеу технологиясы.
Корпусты конструкциясын жөндеу технологиясы
Қорап конструкциясының ақауларымен танысу, кесу сызығын белгілеу, конструкцияны кесу орнын анықтау. Қорап конструкциясының бұзықтығының шекарасын, тозу шамаларын анықтау. Жөндеу жұмысының процессі, жөндеу түрлері. Қаптау табағын алу, тесікке табақты орнату, электроұстатқышты орындау. Жинақтарын ауыстыру, конфигурациясын анықтау және жыйнақ торабының өлшемдері, оларды қиылыстыру және орнына қою. Жыйынтықты қаптамаға кесу, корпус конструкциясының бөлшектерін бекіту. Кеме қорабын жөндеу кезіндегі выгородок және басқа бұйымдарды, привальды брусканы, борттық килді, жабыстырушы табақты орнату әдісі мен тәсілдері. Қорапты конструкциясының пісірілген жақтауын сынақтау тәсілдері.
Кеме жөндеу процесіндегі корпусты конструкциясын құрастыру
Қажетті құрал-жабдықтарды, сайманды, инструментті таңдап алу. Бөлшектің қону астынан жіппен бор сызығымен тесу және кеме белгілеуін базалы сызықпен бердей жүргізу. Әртүрлі торапты құрастыру әдісі мен тәсілі, оның ішінде құрылғыларда және кондукторда, бекіту және бөлшектерді қысу, ең жалпақ жерін құрастыру, жазық азгабаритті секцияны құрастыру, тіреулерін және қаттылық қабырғасын орнату.
Жыйынтықты ұстату және орнату, жайып салу тәсілі мен әдісі; жыйынтықты орнатудың дұрыстығын тексеру. Болат және қорытпадан жасалған жазық ірігабаритті секцияны құрастыру тәсілі. Кницаның шаблонымен, бракет, секцияның бөлшекпен толуын, рыби және белгі бойынша орнату.
Кеме құрылғысы мен үлестік заттарды жөндеу
Кеме құрылғысы мен жақсы заттардың бұзылуы номенклатурасын зерттеу. Құрылғылар мен жақсы заттарды жөндеу технологиясы, оларды жеке бөлшектерін дайындау және жөндеу кезінде алмастыру. Жақсы заттар мен кеме жабдықтарының бұйымдарын жөндегеннен кейін орнату және құрастыру. Бөлшектің толығуын, обрешетникті дайындау, төсемені, әртүрлі пішіндегі желдеткіш құбырларды орнату және орнын белгілеу.
Пісірілген кнехтаны ірге тасымен, жәкірлік клюзді және құбырды орнына орнату және демонтаж және торап құрылғысын жөндеу. Люктің жабылуын монтаждау және жөндеу, демонтаж.
Кеме корпусын және оның элементтерін тексеру
Тексеру кезінде қолданылатын құрылғылар мен инструменттер. Стапелде қорапты тексеру ерекшеліктері, қорапты түгелімен және суға түсірер алдындағы тексеру. Механизм ірге тасын, кеме қорабының құрылғыларын және барлық бүлігін тексеру. Бату маркасын және жүк түсу ватерлиниясын түсіріп белгілеу. Тексеру журналын жүргізу.
Білімдер:
- кеме қорабының тораптарын мен конструкциясынын атауларын;
- кеме қораптарының қарапайым бөлшектерін белгілеу тәсілдерін;
- жақсы заттар мен жабдықтар бұйымдарының негізгі номенклатурасын;
- қарапайым геометриялық құрылуын, қарапайым геометриялық фигуралардың жазылуын;
- қарапайым бөлшектер мен тораптарды түзету тәсілдері;
- механикалық жабдықтар мен газбенкесуді, пісіруші, пневматикалық қызмет көрсететін және пайдалану әдістерін мен жұмыс принципін;
- қолданылатын болаттардың, қорытпалардың, электродтардың негізгі қасиетін;
- дайындалған конструкцияны пісіру ережелерін;
- инструменттерді қайрау тәсілдерін;
- бөлшектерді өңдеу кезіндегі қолданылатын станоктардың типін, өңдеу кезіндегі қолданатын станоктардың типін, станокпен жұмыс істеу ережелерін;
- құрылғы және жақсы заттарды, бөлме жабдықтарын, кеменің негізгі бөлігінің конструкциясын;
- кеме құрылыстың болаттар мен қорытпалардың қасиетін.
- сызба және эскиз бойынша бөлшектердің орташа күрделілігін белгілеу тәсілдерін;
- бөлшектерді жыйнаудағы пісірудің негізгі тәсілдерін;
- құрастыру әдістері, орнату және жазықтық секциясының погибьюін тексеру;
- пайда болу себептері және пісіру деформациясының кему тәсілдерін;
- қоршау, палуба төсемін жөндеу, кеменің цилиндрлі бөлігінің жыйнаушы қорабын орнату әдістері және кезектілігін;
- құрылғы, жақсы заттар, кеме бөлмелерінің жабдықтарының қарапайым бұйымдарын орнату және құрастыру кезектілігі;
- орташа күрделі пісіру сызбасын оқу әдістерін;
- орындалатын жұмысқа қажетті техникалық және технологиялық құжатты;
- қолданылатын станокты жабдықтарды пайдалану ережелері мен құрылысын;
- пісіру режимі және қолданылатын электродтың маркасын;
- қолданылатын инструменттер, құрылғылар;
- өндіріс жұмысы кезіндегі пайда болатын күнделікті түрдегі бұзылу себептерін;
- продукцияның ақау түрлері, оларды болдыратын себептері және болдырмау тәсілдері және оны жою;
- техникалық пайдалану ережелері және жабдықтарды, құрылғыларды және инструменттерді күтуді;
- орындалатын жұмыс сапасына қойылатын талаптар, оның ішінде аралас операциялар немесе процесстерді;
- өндіріс жаңашылдарының және озат коллективтің жұмыс опытын;
- сигнализация, көтеруші-транспорттың жабдықтарды басқару ережелерін және стропалды жұмыс ережелерін;
- жұмыс орындағы еңбекті ұтымды ұйымдастыруды;
қауіпсіз және санитарно-гигиеналық еңбек әдісін.
Іскерліктер:
- кеме қораптарының қарапайым бөлшектеріне белгі қоюды шаблон бойынша және тіксызықты контурына эскиз бойынша;
- қарапайым бөлшектеріне жыйнақтауын және плитадағы майда тораптарына қолмен қоюын орындайды;
- төсемді, тесікті бұрғылауды;
- төсемді, төсемді таңдайды;
сынақтау кезінде қорап конструкциясының жіктеріне борлы немесе сабынды ерітіндіні құяды және дайындайды;
- профилді және табақты металдан тік сызықты контурлы бөлшекке және дайындаманы станокпен кесуді жүргізеді;
- тесікті пресспен теседі;
- пісіріге жиектерін жылулы кескіш көмегімен өңдейді;
- кеме қорапты-жөндеушінің тым жоғарғы маманының басқаруымен кеме жиһаздарын, жалпыкемелік желдеткішті, жақсы заттарды, бракет жақты кницті, тік жазық секцияны орнату, жөндеу, демонтаж, инструментті қайрауды орындайды;
- демонтаж, жөндеу, құрастыру және торап жыйнақтарын монтаждау погибью, жазықтық азгабаритті секцияны погибьюмен және жазық ірігабаритті секцияларды болатпен қорытпадан жасалынады, оны орындайды;
- күрделісіз бөлшектердің қисықсызықты контурын сызба бойынша белгі қоюды, бақылаушы сызықтан шығарылған секцияның жазық тораптағы бөлшектің толығуы, жыйнақтаушы орнату орнын;
- қарапайым геометриялық фигураны ұңғуын орындайды;
- күрделісіз құрылғылар мен кондукторларды жыйнайды;
- орнынан өлшемдерін жазып алады және қарапайым бөлшектер үшін шаблондар дайындауды;
- цилиндрлі және конусты бөлшектерді вальцамен майыстыруды және майыстырушы станокпен орындайды;
- бөлшектерді пресс-қойшымен және дірілдіқайшымен және профильді материалдарды кесуді орындайды;
- вальцамен табақ болатты түзетеді;
- қалыңдығы 10 см дейінгі табақты материалдарды суық солғылдағыш орындайды;
- солқылдағышты станокпен және маковкасын шаблон бойынша профильді материалдарды;
- бұрғылайды, жазады және зенкерлейді пневматикалық және электрлі машиналармен;
- кеме қорабының байланысты болмайтын конструкцияның пісірілген жіктерін өткізбеулігін (ауаны үрлеп кіргізу, керосинді-бөрмен, су құю) анықталған кемшіліктерді жою;
- электротұтқышты, жылуын кесу, құрастыру, демонтаж кезіндегі пневматикалық шабу және барлық кеңістік жағдай көміртекті және легірленген болат конфигурациясын орнату;
- жақсы заттарды және кеме жабдықтарының қарапайым бұйымдарын орнатуда және жыйнайды;
- кемекорпусты-жөндеу тым жоғары маманының басқаруымен жақсы заттарды, кеме жабдықтарының бұйымдарының, ерекше күрделі тораптарын жөндеу және құрастыруды, орнату, дайындау кезіндегі жұмыстарды орындайды;
- жабдықтарды пайдалану процессінде пайда болатын күнделік кездесетін ақауларды жою және оны жөндеуіне қатысып орындайды;
- продукцияның ақауларын жою және ескертеді;
- дер кезінде және құрылғыларды, инструменттерді, жабдықтарды тексеріп, жұмысшы орнын жұмысқа ұтымды түрде дайындайды;
- ішкі күн тәртібін сақтай отыра, еңбек қауыпсыздығының ережелерін бұлжытпай орындайды.

ПК 2.8.1 – 2.8.7
СД. 03
14. Спецтехнология квалификация «Судокорпусник-ремонтник»
Работы с применением типовых судостроительных приспособлений
Последовательность и организация трудового процесса при выполнении судосборочных работ. Приемы работ с применяемыми приспособлениями по стыковке листов, установке и обжатии набора секций, стягиванию корпусных конструкций. Устройство и область применения типового ручного, винтового и гидравлического талрепа, гидроприжимов, пневматических домкратов, стяжек-распор и других приспособлений.
Заготовительные корпусные работы
Разметочный инструмент и вспомогательные материалы, применяемые при разметке деталей корпуса судна. Изготовление шаблонов и реек для разметки простых деталей корпуса судна. Разметка деталей корпуса и набора судна по шаблонам, прямолинейного контура по эскизам, деталей криволинейного контура по чертежам. Построение разверток простых геометрических фигур. Разметка смежных листов обшивки днища, борта, второго дна и настила палуб. Резание по разметке заготовок и деталей прямолинейного и криволинейного контура из листового металла на пресс-ножницах, приводных пресс-ножницах и виброножницах и проколкой отверстий. Правка листового, полосового, профильного и сортового металла на листоправильных вальцах и на станках. Правка на месте леерного ограждения и тентовых стоек, грузовой стрелы. Гибка цилиндрических и конических деталей в вальцах и на гибочных станках, маковка по шаблону профильного материала, холодная гибка листового материала, подгибка кромок листов на вальцах. Рубка прихваток, зачистка швов и кромок под сварку пневмо-инструментами. Сверление отверстий, развертывание и зенкования, проколка отверстий на прессах. Изготовление узлов и деталей для ремонта корпуса судна.
Технология ремонта корпусных конструкций
Ознакомление с дефектами корпусных конструкций, разметка линий реза, установка подкреплений в местах вырезки конструкций. Определение границ повреждений корпусных конструкций, величины износа. Виды ремонта, процессы ремонтных работ. Снятие листа обшивки, установка листа в вырез, выполнение электроприхватки. Замена набора, определение конфигурации и размеров узлов набора, их подгонка и установка на место. Прижатие набора к обшивке, приварка деталей корпусных конструкций. Способы и приемы установки накладных листов, бортовых килей, привальных брусков, выгородок и других изделий при ремонте корпуса судна. Ремонт корпусных конструкций методом правки. Приемы испытания сварных швов конструкций, не связанных с корпусом судна на непроницаемость (обдувом воздуха, керосино-меловое, поливом воды).
Сборка корпусных конструкций в процессе судоремонта
Подбор необходимых приспособлений, оснастки, инструмента. Приемы судовой разметки с выбором базовых линий и пробивки меловых линий ниткой под установку деталей. Способы и приемы сборки различных узлов, в том числе в приспособлениях и кондукторах, крепления и прижатия деталей, сборки полотнищ, сборки плоских малогабаритных секций, установки стоек и ребер жесткости. Приемы и способы раскладки, установки и прихватки набора; проверка правильности установки набора. Способы сборки плоских крупногабаритных секций из стали и сплавов. Установка по разметке и шаблонам книц, бракет, деталей насыщения секций, рыбин.
Ремонт дельных вещей и судовых устройств
Изучение номенклатуры повреждений дельных вещей и судовых устройств. Технология ремонта дельных вещей и устройств, изготовление их отдельных деталей и замена при ремонте. Сборка и установка после ремонта изделий судового оборудования и дельных вещей. Разметка мест и установка деталей насыщения, изготовление обрешетника, настила, вентиляционных труб различной формы. Демонтаж, ремонт узлов устройств и установка их на место, кнехтов сварных с фундаментами, якорных клюзов и труб. Демонтаж, ремонт и монтаж люковых закрытий.
Проверка корпуса судна и его элементов
Инструменты и приспособления, применяемые при проверке. Проверка корпуса в целом и перед спуском на воду, особенности проверки корпуса на стапеле. Методы проверки всех частей и устройств корпуса судна, фундаментов механизмов. Проверка установки плоскостных, полуобъемных секций. Нанесение грузовой ватерлинии и марок углубления. Ведение проверочного журнала.
Знания:
- наименование конструкций и узлов корпуса судна, продольных и поперечных связей.
- способы разметки простых деталей корпуса судна.
- номенклатура основных изделий оборудования и дельных вещей.
- простые геометрические построения, развертка простых геометрических фигур.
- способы правки простых деталей и узлов;
- принцип работы и правила эксплуатации и обслуживания применяемого пневматического, сварочного, газорезательного и механического оборудования.
- основные свойства применяемых сталей, сплавов, электродов.
- правила эксплуатации сети сжатого воздуха;
- правила подготовки конструкций под сварку.
- правила чтения простых сборочных чертежей.
- правила заточки инструмента.
- типы станков, применяемых при обработке деталей, правила работы на станках.
- конструкция основных частей судов, оборудования помещений, дельных вещей и устройств.
- свойства судостроительных сталей, сплавов. Способы разметки деталей средней сложности по чертежам и эскизам.
- основные приемы сборки деталей под сварку;
- основные способы правки узлов и секций;
- способы сборки, установки и проверки плоскостных секций с погибью;
- причины возникновения и способы уменьшения сварочных деформаций;
- последовательность и методы установки набора корпуса в цилиндрической части судна, ремонта палубного настила, переборок;
- последовательность сборки и установки простых изделий оборудования судовых помещений, дельных вещей и устройств;
- правила чтения сборочных чертежей средней сложности;
- необходимая техническая и технологическая документация на выполняемую работу;
- устройство и правила эксплуатации применяемого станочного оборудования;
- режимы сварки и применяемые марки электродов;
- применяемые инструменты, приспособления;
- причины возникающих неполадок текущего характера при производстве работ;
- виды дефектов продукции, причины, их порождающие, и способы предупреждения и устранения их;
- правила технической эксплуатации и ухода за оборудованием, приспособлениями и инструментом;
- требования, предъявляемые к качеству выполняемых работ, в том числе и по смежным операциям или процессам;
- опыт работы новаторов производства и передовиков коллективов;
- сигнализация, правила управления подъемно-транспортным оборудованием и правила стропальных работ;
- рациональная организация труда на рабочем месте;
- безопасные и санитарно-гигиенические методы труда.
должен уметь:
- размечает простые детали корпуса судна по шаблонам и прямолинейного контура по эскизам;
- выполняет правку простых деталей и мелких узлов на плите вручную;
- сверлит отверстия в неответственных деталях пневматическими машинами;
- подбирает прокладки, заглушки;
- готовит и наносит меловой или мыльный раствор на швы корпусных конструкций при испытании;
- производит резку на станках заготовок и деталей прямолинейного контура из листового и профильного металла;
- прокалывает отверстия на прессах;
- разделывает кромки под сварку с помощью тепловой резки.
- выполняет заточку инструмента, демонтаж, ремонт, установку прямых плоских секций, скуловых книц, бракет, дельных вещей, общесудовой вентиляции, судовой мебели и т.п. под руководством судокорпусника-ремонтника более высокой квалификации;
- выполняет демонтаж, ремонт, сборку и монтаж узлов набора с погибью, плоскостных малогабаритных секций с погибью и плоских крупногабаритных секций из стали и сплавов;
- размечает по чертежам несложные детали криволинейного контура; места установки набора, деталей насыщения на плоских узлах, секциях от вынесенных контрольных линий;
- выполняет развертку простых геометрических фигур;
- снимает размеры с места и изготавливает шаблоны для простых деталей;
- собирает несложные приспособления и кондукторы;
- выполняет гибку цилиндрических и конических деталей в вальцах и на гибочных станках;
- выполняет резку деталей на пресс-ножницах и виброножницах и профильного материала «на ус»;
- правит листовую сталь в вальцах;
- выполняет холодную гибку в вальцах листового материала толщиной до 10 мм;
- выполняет гибку на станках и маковку по шаблону профильного материала;
- сверлит, развертывает и зенкует отверстия пневматическими и электрическими машинами;
- испытывает сварные швы конструкций, не связанные с корпусом судна на непроницаемость (обдувом воздуха, керосино-меловым, поливом воды), с устранением выявленных недостатков;
- выполняет электроприхватку, тепловую резку, пневматическую рубку при демонтаже, сборке и установке конструкций из углеродистых и легированных сталей во всех пространственных положениях;
- собирает и устанавливает простые изделия судового оборудования и дельных вещей;
- выполняет работы при изготовлении, сборке, установке и ремонте особо сложных узлов, изделий судового оборудования, дельных вещей и т.п. под руководством судокорпусника-ремонтника более высокой квалификации;
- выполняет и устраняет возникшие в процессе эксплуатации оборудования неполадки текущего характера и принимает участие в его ремонте;
- предупреждает и устраняет дефекты продукции;
- ведет установленную техническую документацию;
- своевременно и рационально подготавливает к работе рабочее место, оборудование, инструменты, приспособления;
- соблюдает правила безопасности труда и внутреннего распорядка.

КҚ 2.9.1.- 2.9.7
АП 03
15. Арнайы технология. Біліктілік: «Кеме құбыр июшісі», «Кеме құбыршысы»
Кеме құбырлары және жүйелері
Кеме жүйелері. Кеме құбырлары мен жүйесінің құбыры. Құбырдың жолды қосылысы.
Құбырды өңдеу технологиясы және жабдықтары
Құбырды өңдеудің технологиялық процестері. Құбырдың шаблоны мен макеттері. Станоктағы құбырды кесу. Құбырды июге дайындау. Құбыр ұштарын өңдеудің процестері. Құбырды термикалық өңдеу. Полиэтиленнен құбырды өңдеу.
Құбырларды сынау және тексеру
Құбырды гидравликалық сынау. Иілген амуағындағы құбырларды сынақтан өткізу.
Білімдер:
- кеме құбырлары мен жүйелерінің негізгі сипаттамасын;
- аспалар, қамыттар, шаблондар, тығындардың конструкциялық элементтерін және тағайындалуын;
- құбырды өңдеудің технологиялық процестерін, оның элементтерін және мазмұнын.
Іскерліктер:
- құбырды ию үшін дайындық жұмыстарын жүргізеді;
- кез келген диаметрлі алуан маркідегі болаттар мен қорытпалардан құбырлар таңбалайды және кесуді орындайды;
- құбырларды өндіріске шығарады;
- құбырдың қызу температурасын құралдармен анықтайды;
- такелажды жұмыстар атқарады.
КҚ 2.10.1- 2.10.7
КҚ 2.11.1- 2.11.7
АП 03
16. Арнайы технология. Біліктілік:
«Кеме құбыр июшісі»
Құбырларды өңдеу технологиясы және жабдықтар
Құбыр қиылатын станоктың түйіндері. Дискілі және магнитті араның негізгі түйіндері. Құбыр ұштарын тазалау және кесуге арналған станоктың түйіндері. Құммен құбырды толтыруға арналған балғалы және дірілді қондырғысының түйіндері. Құбыр июші станогіндегі негізгі түйіндер.
Білімдер:
- құбыр июші станоктар мен престерді баптау бойынша жұмыстың мазмұнын және оларды орындау тәсілдерін.
Іскерліктер:
- қызмет көрсететін құбыр июші станоктар мен престерді баптайды.
КҚ 2.10.1- 2.10.7
АП 03
17. Арнайы технология. Біліктілік:
«Кеме құбыршысы»
Кеме құбырлары және жүйелері
Кеменің булы қондырғылары. Кеменің майлы және отынды жүйелері. Салқындату жүйелері. Сыртқа шығарғыш жүйелер. Құбырлар мен жүйелердің арматурасы. Арматурамен басқаратын жетектер.
Металдарды кесу және дәнекерлеу жөніндегі негізгі мәліметтер
Пісірілген қосылыстар және жапсармалар. Металды термикалық өңдеу. Газбен және электр доғамен пісіретін, кесуге арналған жабдықтар.
Құбырлар мен жүйелерді дайындау технологиясы
Құбырдың алмалы-салмаласыз қосылысын орындаудағы технологиялық процестер. Алмалы-салмалы қосылысты орындау технологиясы. Полиэтиленнен құбырларды жалғау технологиясының ерекшеліктері.
Құбырлар мен жүйелерді монтаждау технологиясы
Құбырлар мен жүйелерді монтаждауға дайындау. Оқшаулағыш құбырлар. Кеме жүйесін монтаждау. Машиналы бөлімнің құбырларын монтаждау. Құбырлар мен арматураларды бөлшектеу және демонтаждау.
Құбырларды сынау және тексеру
Оларға пісірілген элементін беріктікке цехтағы құбырларды гидравликалық сынау. Құбырлардың вакуумды сынағы. Кемедегі монтаждауды қабылдау
Білімдер:
- құбырды қалыптастыру тәсілдерін және жалғау типтерін;
- пісірілген жапсырманы тазалау құралдарын және тәсілдерін;
- жалпы қолданыстағы кеме арматурасының типтерін;
- кемедегі құбырды тіреу тәсілдерін;
- кеме құбырлары мен жүйесін монтаждаудағы жұмыстың жүйелілігін және әдістерін;
- газды жанарғының түрлерін;
- құбырды қалыптастыру мен құрастыру кезіндегі электр ұстағыштарды және құбырды газбен кесудің орындалу техникасын;
- құбыр дайындамасының ұзындығын есептеу ережелерін.
Іскерліктер:
- маркаланған құрылғысында 76 мм диаметріне дейін құбырды қалыптастырып отырады;
- фигуралы панелдер мен қаптамасын сызбалар және эскиздер бойынша әзірлейді;

ПК 2.9.1- 2.9.7
СД. 03
15. Квалификации «Трубогибщик судовой», «Трубопроводчик судовой»
Судовые трубопроводы и системы
Судовые системы. Трубы судовых трубопроводов и систем. Путевые соединения труб.
Оборудование и технология обработки труб
Технологический процесс обработки труб. Шаблоны и макеты труб. Резка труб на станках. Подготовка труб к гибке. Гибка труб. Процессы обработки концов труб. Термическая обработка труб. Обработка труб из полиэтилена.
Испытания и контроль труб
Гидравлические испытания труб. Проведение испытаний труб в районе их погибов.
Знания:
- основные характеристики судовых трубопроводов и систем;
- назначение, конструктивные элементы подвесок, хомутов, шаблонов, заглушек;
- технологический процесс оборботки труб, его элементы и их содержание.
Умения:
- выполняет подготовительные работы для гибки труб;
- выполняет разметку и отрезку труб из различных марок стали и сплавов любого диаметра;
- запускает трубы в производства;
- определяет температуру нагрева труб по приборам;
- выполняет такелажные работы.
ПК 2.10.1.- 1.10.7
ПК 2.11.1.- 2.11.7
СД. 03
16. Спецтехнология Квалификация «Трубогибщик судовой»
Оборудование и технология обработки труб
Узлы трубоотрезных станков. Основные узлы дисковых и маятниковых пил. Узлы станков для резки и зачистки концов труб. Узлы молотковых и вибрационных установок для набивки труб песком. Основные узлы трубогибочных станков.
Знания:
- содержание работ по наладке трубогибочных станков и прессов, приемы их выполнения;
- методы и средства контроля качества наладки.
Умения:
- налаживает обслуживаемые трубогибочные станки и прессы.
ПК 2.10.1.- 2.10.7
СД. 03
17. Спецтехнология Квалификация «Трубопроводчик судовой»
Судовые трубопроводы и системы
Судовые паровые установки. Судовые масляные и топливные системы. Системы охлаждения. Выпускная система. Арматура трубопроводов и систем. Приводы управления арматурой.
Основные сведения о сварке и резке металлов
Сварные соединения и швы. Термическая резка металлов. Оборудование для газовой и электродуговой сварки и резки.
Технология изготовления трубопроводов и систем
Технологические процессы выполнения неразъемных соединений труб. Технология выполнения разъемных соединений. Особенности технологии соединения трубопроводов из полиэтилена.
Технология монтажа систем и трубопроводов
Подготовка к монтажу трубопроводов и систем. Изолирование труб. Монтаж судовых систем. Монтаж трубопроводов машинного отделения. Демонтаж и разборка арматуры и трубопроводов.
Испытание и контроль трубопроводов
Гидравлические испытания труб в цехе на прочность приваренных к ним элементов. Вакуумные испытания труб. Испытания и приемка монтажа на судне.
Знания:
- типы соединений и способы пригонки труб;
- средства и приемы зачистки сварных швов;
- типы судовой арматуры общего назначения;
- способы крепления труб на судне;
- способы и последовательность работы по монтажу судовых трубопроводов и систем;
- виды газовых горелок;
- техника выполнения газовой резки труб и электроприхватки при пригонке и сборке труб;
- правила расчета длины труб заготовок.
Умения:
- выполняет пригонку труб диаметром до 76 мм на маркетировочом устройстве;
- изготовливает по чертежам и эскизам фигурные панели и кожухи;

- кемедегі құбырлар мен жүйелерді 108 мм диаметрімен, арматураны 1,0 МПа-ға дейінгі қысыммен пневматикалық сынайды және 1,5 МПа дейінгі қысыммен гидравликалық сынайды, монтаждайды, құрастырады, дефектациялау жүргізеді;
- цехтағы құбырлар мен арматураларды 1,5 МПа дейінгі қысыммен пневматикалық сынақ және 1,5 МПа дейінгі қысыммен гидравликалық сынақ жасайды;
- арнайы жүйелер мен құбырлардың басқасынан кез келген құбырлар мен арматураларға жөндеу, бөлшектеу, демонтаж жүргізеді.
КҚ 2.11.1- 2.11.7
АП.03
18. Арнайы технология. Біліктіліктер:
«Қондырғылар мен аппаратураларды сынау жөніндегі дәнекерлеуші-механик», «Электрлік-механикалық құралдар мен жүйелердің дәнекерлеуші-механигі»
Кеме жасау туралы жалпы мағлұмат
Кеме туралы мағлұматтар. Кеме құрылымы және жүйелері туралы жалпы мағлұматтар. Электр радиотехникалық кеме жабдықтары жөніндегі жалпы мағлұматтар. Механизмдер құрылғысы, кеме машинасының ұзақтылығы және сенімділігі жөніндегі мәліметтер.
Жалпыслесарлық жұмыстар
Слесарлық операциялар. Слесарлық және бақылау-өлшегіш аспаптар мен құрылғылар. Аралық өлшемдегі дәлдік шегінің және әдіптің операциялық бөлімдері. Оймаларды кесуді және слесарлы өлшеммен өңдеуін орындау. Дәнекерлеу, қалайылау, желімдеу. Дәнекерлегіш аспаппен және жанарғы көмегімен қара және түсті металдарды жұмсақ және қатты тазалағышпен дәнекерлеу. Беттерді батырып қалайылау және үгіп-сыпау. Алуан желімдермен бұйымдарды желімдеу. Желімдерді таңдау. Пісіру. Бөлшектерді пісіруге және кесуге дайындау. Слесарлық жұмыстарды орындау кезіндегі еңбек қауіпсіздігіне қойылатын талаптар.
Шектер, отырғызулар және техникалық өлшеулер
Бөлшектерді дайындау және құрастыру кезіндегі қателіктер. Өлшеу қателіктері. Өлшемдер. Шек өлшемдері, шек аймағы. Отырғызулар. Беттің кедір-бұдырлығы. Өлшегіш құралдар мен аспаптардың негізгі сипаттамасы. Сызықтық өлшемдерді өлшеу. Калибрлар, олардың негізгі типтері.
Құрастыру жұмыстарының технологиясы
Құрастырудың жалпы технологиясы. Жылжымайтын ажырамайтын және ажырайтын қосылыстарды құрастыру. Қозғалысты түрлендіргіш және беруші механизмдерін, айналдыру қозғалысының механизмдерін және типтік түйіндерін құрастыру процестері. Слесарлы-құрастырушы және бақылау-өлшегіш аспаптар мен құрылғылар. Құрастыру ақаулары, оны болдырмау. Кеме жасаудағы механизмдері мен түйіндерін құрастыру. Жұмысшы орнын ұйымдастыру және еңбек қауіпсіздігінің талаптары.
Білімдер:
- кеменің құрылымы мен жүйелерін, кеме құрылысын, классификациясын;
- құралдар мен механизмнің, қондырғының жөнге келтіру және баптау тәсілдерін, негізгі ережелерін;
- слесарлық істі;
- материалтану және материалтану негіздерін;
- шектерді және техникалық өлшеулерді;
- техникалық механиканы;
- слесарлық аспаптар қолдануын және тағайындалуын;
- жұмысшы сызбаны оқу ережелерін;
- қондырғыларда сынау жұмыстарын жүргізу бойынша мәліметтерді;
- электротехника негіздерін;
- күрделі бақылау-өлшегіш аспаптарын, құралдар мен аппаратурасын қолдану шарттарын, қолданысын, құрылысын;
- өнімдегі ақау түрлерін, себебін, оның болуын, болдырмау тәсілдерін және оны жоюды;
- өзінің жұмыс орнында өрт сөндіруді және ескерту құралдарын;
- өндірістік нұсқауларды, кәсіпорынның ішкі күн тәртібінің ережелерін;
- экологияны, табиғатты пайдалануды және қоршаған ортаны қорғауды.
Іскерліктер:
- кемедегі қондырғыны, аспаптар мен механизмдерді реттейді және баптап отырады;
- сынау режимдерін таңдайды және реттейді, зақымдануды табады және жояды;
- стендті бақылау-өлшегіш аппаратурасымен және қарапайым қондырғысымен басқарады;
- жабдықтарды пайдалану процесіндегі ағымдағы сипатты ақауларды табады және жояды, оны жөндеуге қатынасады;
- ішкі күн тәртібін және еңбек қауіпсіздік ережелерін сақтайды;
- үлескеде, өз жұмыс орнындағы өрт сөндіру және ескерту құралдарын қолдануды;
- қазіргі заманғы және тиімді түрде жұмыс орнын жұмысқа дайындайды және жұмыс біткен соң жуып-шайып, тазалайды;
- қоршаған ортаны қорғау шараларын орындауға қатысады.

- выполняет дефектацию, сборку, монтаж и гидравлические испытания давлением до 1,5 МПа и пневматические испытания давлением до 1,0 МПа арматуры, трубопроводов и систем диаметром 108 мм на судне;
- выполняет гидравлические испытания давлением 1,5 до 10 МПа и пневматические испытания давлением до 1,5 МПа арматуры и труб в цехе;
- выполняет демонтаж, разборку, ремонт арматуры и трубопроводов любого диаметра, кроме специальных систем и трубопроводов.
ПК 2.11.1.- 2.11.7
СД. 03
18. Спецтехнология Квалификации «Слесарь-механик по испытанию установок и аппаратуры», «Слесарь-механик электромеханических приборов и систем»
Технология сборочных и ремонтных работ
Основные сведения о судостроении
Сведения о судах. Общие сведения о судовых устройствах и системах. Общие сведения об электрорадиотехническом судовом оборудовании. Сведения о надежности и долговечности судовых машин, механизмов устройств.
Общеслесарные работы
Слесарные операции. Слесарный и контрольно-измерительный инструмент и приспособления. Определение операционных припусков и допусков на промежуточные размеры. Выполнение слесарной размерной обработки и нарезания резьбы. Пайка, лужение, склеивание. Пайка черных и цветных металлов мягкими и твердыми припоями при помощи паяльников и горелки. Лужение поверхностей погружением и растиранием. Склеивание изделий различными клеями. Подбор клеев. Сварка. Подготовка деталей к сварке и резке. Требования безопасности труда при выполнении слесарных работ.
Допуски, посадки и технические измерения
Погрешности при изготовлении деталей и сборке. Погрешности измерений. Размеры. Допуск размера, поле допуска. Посадки. Шероховатость поверхности. Основные характеристики измерительных инструментов и приборов. Измерение линейных размеров. Калибры, их основные типы.
Технология сборочных работ
Общая технология сборки. Сборка неподвижных неразъемных и разъемных соединений. Процессы сборки типовых узлов и механизмов вращательного движения, механизмов передачи и преобразования движения. Слесарно-сборочный и контрольно-измерительный инструмент и приспособления. Дефекты сборки, их предупреждение. Сборка механизмов и узлов в судостроении. Организация рабочего места и требования безопасности труда.
Знания:
- классификация, устройство судов, судовые устройства и системы;
- основные правила и способы настройки и регулировки установок, приборов и механизмов;
- слесарное дело;
- основы материаловедения и мателловедения;
- допуски и технические измерения;
- техническая механика;
- назначение и примение слесарного инструмента;
- правила чтения рабочих чертежей;
- сведения по проведению испытаний на установках;
- основы электротехники;
- устройство, назначение и условия применения сложного контрольно-измерительного инструмента, приборов и аппаратуры;
- виды дефектов продукции, причины, их порождающие, способы предупреждения и устранения их;
- средства предупреждения и тушения пожаров на своем рабочем месте;
- производственную инструкцию, правила внутреннего распорядка на предприятии;
- экология, природопользование и охрана окружающей среды.
Умения:
- производит настройку и регулировку установок, приборов и механизмов на судах;
- подбирает и регулирует режимы испытаний, находит и устраняет повреждения;
- управляет простыми установками и стендовой контрольно-измерительной аппаратурой;
- выявляет и устраняет возникающие в процессе эксплуатации оборудования неполадки текущего характера и принимает участие в его ремонте;
- соблюдает правила безопасности труда и внутреннего распорядка;
- пользуется средствами предупреждения и тушения пожаров на своем рабочем месте участке;
- своевременно и рационально подготавливает рабочее место к работе и убирает его после окончания;
- участвует в выполнении мероприятий по охране окружающей среды.

КҚ 2.14.1- 2.14.7
КҚ 2.15.1- 2.15.7
АП. 03
19. Арнайы технология. Біліктілік:
«Қондырғылар мен аппаратураларды сынау жөніндегі дәнекерлеуші-механик»
Техникалық термодинамикасынан мағлұмат
Термодинамиканың заңдары. Термодинамикалық процестері және циклдері. Электромонтаждық жұмыстарды орындауға арналған аспаптар және жабдықтар. Пайдалы әрекеттің термиялық коэффициенті.
Отынды және майлаушы материалдар
Отындар. Жылу берілісі. Майлаушы материалдар.
Техникалық механикадан мағлұмат
Механизмдер кинематикасы. Материалдар кедергісі.
Іштен жанатын қозғалтқыштар және компрессорлар
Іштен жанатын қозғалтқыштар туралы мағлұматтар. Компрессорлар.
Кеменің қозғалтқыштары мен компрессорларын сынауға арналған стендтер
Сынақтаушы стендтер. Тексеру пультімен басқару және басқару жүйелері. Стендке қызмет көрсетуші жүйелер.
Кеменің қозғалтқыштары мен компрессорларын сынақтау
Қозғалтқыштар мен компрессорларды сынақтау. Жүктемелік құрылғылар.
Булы және газды турбиналар туралы мағлұматтар
Булы және газды турбиналар.
Діріл (вибрация)
Діріл теориясы. Дірілді өзгерістер. Дірілді сынақтау. Дірілді стендін пайдалану ережесі.
Гидравликалық және термо ылғалыдысы камерасындағы сынақтау тәсілдері
Гидравликалық сынақтау. Сынақты жүргізу технологиясы. Техникалық пайдалану ережелері. Қазанқадағалаушысының (котлонадзор) талаптары.
Іскеқосыпреттеуші аппаратура мен автоматиканы сынақтау және құрылғысы
Іскеқосыпреттеуші аппаратура және автоматика. Автоматиканың элементтері және қашықтан басқару. Сынақтауды жүргізу технологиясы.
Жөндеу, құрастыру-ажырату жұмыстарын орындаудағы кезектілік технологиясы
Техникалық және технологиялық құжаттар. Құжаттарды пайдалану. Жөндеу, құрастыру-ажыратушы жұмыстарын орындаудың кезектілігі, түрлері, тағайындалуы. Жөндеу жұмыстарын орындауға арналған жабдықтар мен аспаптарды таңдап алу. Ақауларын табу.
Қозғалтқыштарды, компрессорларды, аспаптарды және жүйелерді сынақтау
Кеме қозғалтқыштарының компрессорларын сынақтау. Сынақталатын агрегатқа техникалық құжаттар толтыру. Құралдар мен жүйелердің дірілді сынағын жүргізу. Құралдар мен жүйелердің гидравликалық және термо ылғалыдысын сынақтау. Іскеқосыпреттеуші аппаратура және автоматиканы сынақтау. Бақылау құралдарымен жұмыс істеудегі еңбек қауіпсіздік талаптары.
Білімдер:
- конструкцияны, монтаждық және принципті схемаларды;
- монтаждау тәсілдерін;
- жылу техникасы бойынша негізгі мәліметтерді, қолданылатын отынды, майлаушы материалдарды;
- қарапайым және күрделі қиындықтағы қондырғылар, сынақтау камерасы мен стендті аппаратураның құрылысын, әрекет ету принципін, қолданысын;
- өндірістік жұмыстар кезіндегі күнделікті ақаулардың пайда болу себептерін;
- қарапайым және күрделі қиындықтағы қондырғылар, сынақтау камерасы мен стендтерді пайдалану және тексеру ережесін;
- стендті бақылау-өлшегіш аппаратураларын демонтаждау технологиясын;
- қарапайым және күрделі қиындықтағы қондырғысында, сынақтау камерасы мен стендтерінде сынақ жүргізудің жалпы мәліметтерін;
- жабдықтарды, құрылғылар мен аспаптарды күту және техникалық пайдалану ережелерін;
- тоңазытқыш қондырғыларды пайдалану кезінде немесе жоғарғы қысымда, кернеудегі жеке агрегаттар жүйелерінің болуын анықтау кезіндегі қазанқадағалаушы (котлонадзор) талаптарын.
Іскерліктер:
- сынақтың күрделі емес схемасына монтаж жасайды;
- сынақтау режимін реттейді және таңдап алады, зақымдануды табады және жояды;
- қарапайым қондырғымен және стендті бақылау-өлшегіш аппаратурасымен басқарады;
- сипаттама анықтамасымен қарапайым қондырғыларды сынайды;
- стендті аппаратураны және сынақтаушы камераларды дайындайды;
- қарапайым және күрделі қиындықтағы қондырғысында, стендтерінде бақылау-типтік сынағын жүргізеді.

ПК 2.14.1- 2.14.7
ПК 2.15.1- 2.15.7
СД. 03
19. Спецтехнология Квалификация: «Слесарь-механик по испытанию установок и аппаратуры»
Технология испытания установок и аппаратуры
Сведения из технической термодинамики
Законы термодинамики. Термодинамические процессы и циклы. Оснастка и инструмент для выполнения электромонтажных работ. Термический коэффициент полезного действия.
Топливо и смазочные материалы. Топливо. Теплопередача. Смазочные материалы. Сведения из технической механики
Кинематика механизмов. Сопротивление материалов.
Двигатели внутреннего сгорания и компрессоры
Сведения о двигателях внутреннего сгорания. Компрессоры. Стенды для испытания судовых двигателей и компрессоров
Испытательные стенды. Системы управления и контроля - пульты управления. Системы обслуживающие стенд.
Испытания судовых двигателей и компрессоров
Испытания двигателей и компрессоров. Нагрузочные устройства. Сведения о паровых и газовых турбинах
Паровые и газовые турбины.
Вибрация. Теория вибрации. Вибрационные изменения. Вибрационные испытания. Правила эксплуатации вибрационных стендов.
Способы испытаний в гидравлических и термовлагоемких камерах
Гидравлические испытания. Технология проведения испытаний. Правила технической эксплуатации, Требования котлонадзора.
Устройство и испытание пускорегулировочной аппаратуры и автоматики
Пускорегулирующая аппаратура и автоматика. Элементы автоматики и дистанционного управления. Технология проведения испытаний. Технологическая последовательность выполнения ремонтных, сборочно-разборочных работ
Техническая и технологическая документация. Пользование документацией. Виды, назначение, последовательность выполнения ремонтных, сборочно разборочных работ. Подбор инструментов и приспособлений для выполнения ремонтных работ. Нахождение дефектов.
Испытание двигателей, компрессоров, приборов и систем
Испытание судовых двигателей компрессоров. Оформление технической документации на испытуемый агрегат. Вибрационные испытания приборов и систем. Гидравлические и термовлагоемкие испытания приборов и систем. Испытание пускорегулировочной аппаратуры и автоматики. Требование безопасности труда при работе с контрольными приборами.
Знания:
- конструкцию, монтажные и принципиальные схемы;
- способы монтажа;
- основные сведения по теплотехнике, применяемое топливо, смазочные материалы;
- назначение, устройство и принцип действия простых и средней сложности установок, испытательных камер и стендовой аппаратуры;
- причины возникновения неполадок текущего характера при производстве работ;
- правила проверки и эксплуатации простых и средней сложности установок, испытательных камер и стендов;
- технологию демонтажа стендовой контрольно-измерительной аппаратуры;
- основные сведения проведения испытаний на простых и средней сложности установках, испытательных камерах и стендах;
- правила технической эксплуатации и ухода за оборудованием, приспособлениями и инструментами;
- требования котлонадзора при нахождении системы отдельных агрегатов под напряжением, высоким давлением или при пользовании холодильными установками.
Умения:
- выполнять монтаж несложных схем испытаний;
- производить подбор и регулирование режимов испытания, находить и устранять повреждения;
- управлять простыми установками и стендовой контрольно-измерительной аппаратурой;
- испытывать простые установки со снятием характеристик;
- подготавливать стендовую аппаратуру и испытательные камеры;
- проводить контрольно-типовые испытания на простых и средней сложности установках и стендах.

КҚ 2.14.1-2.14.7.
АП. 03
20. Арнайы технология
Біліктілік: «Электрлік-механикалық құралдар мен жүйелердің дәнекерлеуші-механигі»
Машина бөлшектері мен машиналар, механизмдер туралы мағлұматтар
Механизмдер кинематикасы. Машина бөлшектері. Машина бөлшектерінің алынатын және алыстайтын қосылысы.
Электромонтаждық жұмыстар
Электромонтажды орындау тәсілдері және негізгі түрлері. Электрлі қосылыс және монтаждауға қойылатын талаптар. Электромонтаждық жұмыстардың техникалық құжаттары. Электромонтажды жұмыстар орындауға арналған жабдықтар мен құрылғылар, аспаптар. Монтаждау сымдары, кабелдері, базалы бөлшектері, оқшаулағыш материалдар. Қимасын таңдау және оқшаулағыш сымдары мен кабелдері. Әртүрлі маркалі және қимадағы кабелдер мен сымдарды дәнекерлеу. Дәнекерлеу кезіндегі ақаулар және оны болдырмау тәсілдері. Жұмысшы орнын ұйымдастыру және еңбек қауіпсіздігі.
Кесу теориясынан қысқаша мағлұматтар
Жаңқаның пайда болу процестері. Станоктар.
Токарлы және фрезерлі станогінде металды механикалық өңдеу технологиясы
Токарлы станок. Токарлы өңдеу. Токарлы өңдеу кезінде ақаулардың негізгі түрлері. Сапасын тексеру. Фрезерлі станоктар. Фрезерлі өңдеу кезіндегі ақаудың түрлері. Сапасын тексеру.
Радиоэлектроникадан мағлұматтар
Радиоөлшегіштерге арналған аппаратуралар мен аспаптар. Техникалық өлшеулер және схемалар. Жұмыс істеудегі негізгі ақаулықтар, оларды ескерту тәсілдері және жою. Радиолокация.
Электромеханикалық кеме аспаптары
Электромеханикалық аспаптар. Электрлі өлшегіш аспаптар. Су сіңірмеушілігі мен герметикалығын анықтауға арналған аспаптар.
Энергетикалық қондырғының бақылау-өлшеуіш аспаптары, сағат механизмінің құралдары, электромагнитті, гироскопиялық және акустикалық аспаптар
Энергетикалық қондырғының бақылау-өлшеуіш аспаптары. Техникалық қызмет көрсету ережелері. Ақаулығын диагностикалау әдістері. Электрлі магнитті және гироскопиялық аспаптар. Пайдалану ережелері. Акустикалық аспаптар. Акустикалық аспаптармен жұмыс істеудің негізгі ережелері.
Радиобайланыс аппаратурасы және радионавигациялық аспаптар
Кеме аппаратуралары. Радиолокациялық станция және радиопеленгаторлар.
Электромеханикалық құралдар мен жүйелерді реттеу және құрастыру технологиясы
Технологиялық жабдықтар. Құрастыру және реттеу жұмыстарын орындауға арналған құрылғылар мен аспаптарды таңдау.
Реттеу және құрастыру технологиясы. Жұмысты ұйымдастыру және еңбектің қауіпсіз шарттары.
Электромеханикалық құралдар мен жүйелерді техникалық тексеру және сынақтау
Техникалық тексеру. Диагностикалау әдістері және ақаулығы. Аспаптарды сынақтан өткізу. Аспаптың көрсеткіштерін жазып алу. Жұмысшы орнын ұйымдастыру және еңбек қауіпсіздігі талаптары.
Кеме автоматикасының жүйелерін реттеу және баптау
Кеме автоматикасы.
Баптау кезінде негізгі және қосымша операцияларды орындаудың технологиялық кезектілігі. Орындау тәсілдері. Кеме автоматикасы жүйелерінің функционалды түйіндерін және жеке блоктарының жұмыс істеу қаблеттілігін тексеру. Тексерілетін параметрлер. Автоматикадағы жұмыстың ақаулығын табу. Ауытқуды болдырмау және жөндеу. Жұмысшы орнын ұйымдастыру және еңбек қауіпсіздігі талаптары.
Білімдер:
- әртүрлі кеме типтеріне арналған механизмдердің және гидроскопикалық, акустикалық, электромагнитті, электромеханикалық құралдардың, орташа күрделі есепті-шешуші сағаттың құрылысы мен әрекет ету принципін,;
- токарлы және фрезерлі станоктардың құрылымын;
- кесу теориясынан қысқаша мәліметтерді;
- қорытпалар мен металл өңдеудің технологиялық ерекшеліктерін;
- метал деформациясының себептерін, ішкі зақымданудың пайда болуын және оны болдырмау тәсілдерін;
- ілінісу сандарының берілістегі негізгі есептемесін;
- анықталған техникалық шарттың 9 квалитетінің (3 классының) дәлдігіне сәйкес механизмдер мен аспаптарды дайындауды және механикалық реттеуін, құрастыру әдістерін;
- бөлшектер мен түйіндерді таңбалау тәсілдерін;
- құрастырғыш цехында тұратын жабдықтарды басқару жүйесін және сипаттамасын;
- гониометр бойынша эксцентриктер және басқа да орташа күрделі қисықты жеткізуін және тексеру әдістерін;
- пайдасыз (мертвый) жүрістің пайда болу себептерін және оны болдырмау әдістерін;
- тазалағыштың маркасын және құрамын, оларды қолдану тәсілдерін;
- пісіру жұмыстарын орындау ережелерін және тәсілдерін;
- тотыққа қарсы жамылғы түрлерін және оларды пайдалану мақсатын.
Іскерліктер:
- 9 квалитет (3 класпен) дәлдігі бойынша орташа күрделіктегі аспаптарды құрастырып отырады;

ПК 2.14.1-2.14.7
СД. 03
20. Спецтехнология Квалификация: «Слесарь-механик электромеханических приборов и систем»
Технология сборки и регулировки электромеханических приборов и систем
Сведения о механизмах, машинах и деталях машин
Кинематика механизмов. Детали машин. Разъемные и неразъемные соединения деталей машин.
Электромонтажные работы
Основные виды и способы выполнения электромонтажа. Требования к электрическим соединениям и монтажу. Техническая документация на электромонтажные работы. Инструменты, приспособления и оборудование для выполнения электромонтажных работ. Монтажные повода, кабели, базовые детали, изоляционные материалы. Выбор сечения и изоляции проводов и кабелей. Пайка проводов и кабелей различных марок и сечений. Дефекты при пайке и способы их предупреждения. Организация рабочего места и безопасность труда.
Краткие сведения из теории резания
Процесс образования стружки. Станки.
Технология механической обработки металлов на токарных и фрезерных станках
Токарные станки. Токарная обработка. Основные виды дефектов при токарной обработке. Контроль качества. Фрезерные станки. Виды дефектов при фрезерной обработке. Контроль качества.
Сведения из радиоэлектроники
Приборы и аппаратура для радиоизмерений. Схемы и техника измерений. Основные неисправности в работе, способы их предупреждения и устранения. Радиолокация.
Электромеханические судовые приборы
Электромеханические приборы. Электроизмерительные приборы. Приборы для измерения герметичности и водонепроницаемости: принципы действия, правила работы.
Контрольно-измерительные приборы энергетических установок, приборы с часовыми механизмами, электромагнитные и гироскопические и акустические проборы
Контрольно-измерительные приборы энергетических установок. Правила технического обслуживания. Методы диагностики неисправностей. Электромагнические и гироскопические приборы. Правила эксплуатации. Акустические приборы.
Основные правила работы с акустическими приборами.
Аппаратура радиосвязи и радионавигационные приборы
Судовая аппаратура.
Радиолокационные станции и радиопеленгаторы.
Технология сборки и регулировки электромеханических приборов и систем
Технологическое оборудование. Подбор инструментов и приспособления для выполнения сборочных и регулировочных работ. Технология сборки и регулировки. Безопасные условия труда и организация работ.
Технический контроль и испытание электромеханических приборов и систем. Технический контроль. Методы диагностики и неисправностей. Испытание приборов. Снятие характеристик прибора. Организация рабочего места и требования безопасности труда.
Наладка и регулирование систем судовой автоматики
Судовая автоматика. Технологическая последовательность выполнения основных и вспомогательных операций при наладке. Способы выполнения. Проверка работоспособности отдельных блоков и функциональных узлов систем судовой автоматики. Контролируемые параметры. Нахождение неисправности в работе автоматики. Наладка и устранение отклонений. Организация рабочего места и требования безопасности труда.
Знания:
- устройство и принцип действия средней сложности счетно-решающих часовых, электромеханических, электромагнитных, акустических, гидроскопических приборов и механизмов для судов различных типов;
- устройство токарного и фрезерного станка;
- краткие сведения из теории резания;
- технологические особенности обработки металлов и сплавов;
- причины деформации металлов, возникновение внутренних повреждений и способы устранения их;
- основы расчета передаточных чисел зацепления;
- методы сборки, механического регулирования и настройки приборов и механизмов в соответствии с установленными техническими условиями по 9 квалитету (3 классу) точности;
- способы разметки деталей и узлов;
- характеристика и система управления оборудованием, находящегося в сборочных цехах;
- методы проверки и доводки эксцентриков и других кривых средней сложности по гониометру;
- причины возникновения «мертвых ходов» и методы их устранения;
- марки и составы припоев, способы их применения;
- способы и правила выполнения сварочных работ;
- виды антикоррозийных покрытий и их назначение.
Умения:
- производить сборку средней сложности приборов по 9 квалитету (3 классу) точности;

КҚ 2.1.1 Кеме жабдықтарын және іскерлік заттарды орнатуды, демонтаждауды, қайта іске қосуды жүзеге асыру.
КҚ 2.1.2 Кеме құрылысы схемаларын және сызбаларын оқу.
КҚ 2.1.3 Қолданылатын құрал-саймандарды қайрау және бақылау.
КҚ 2.1.4 Қолданылатын жабдыққа технологиялық қызмет көрсетуді жүзеге асыру.
КҚ 2.1.5 Жұмыс орнында және өндірістік аймақта санитарлық-технологиялық іс-шараларды, еңбекті қорғау жөніндегі нормалар мен ережелерді орындауды қамтамасыз ету.
КҚ 2.1.6 Жылу және механикалық жабдықты өңдеу.
КҚ 2.1.7 Еңбек қауіпсіздігі ережелерін сақтау.
2.2 110302 2 –
Кеме жинаушы-құрастырушы*
КҚ 2.2.1 Бөлшектердің өзара алмасу тәсілдерін анықтау.
КҚ 2.2.2 Механизмдер, машиналар мен материалдардың кедергілері туралы негізгі мәліметтерді атау.
КҚ 2.2.3 Бұдырмақтылық квалитеті (дәлдік сыныбы) мен параметрлерін ажырату.
КҚ 2.2.4 Енгізу және қондыру жүйесін қолдану.
КҚ 2.2.5 Кеме құрылысында және кеме жөндеуде қолданылатын материалдар алу.
КҚ 2.2.6 Қолданылатын жабдықты өңдеу режиміне баптау.
КҚ 2.2.7 Жұмыс орнында және өндірістік аймақта санитарлық-технологиялық іс-шараларды, еңбекті қорғау жөніндегі нормалар мен ережелерді орындауды қамтамасыз ету.
2.3 110303 2 –
Металл кеменің корпусын жинаушы*
КҚ 2.3.1 Өндірістік процестерді автоматтандырудың негізгі бағыттарын бөліп көрсету.
КҚ 2.3.2 Металл кемелердің бөліктерін жасау.
КҚ 2.3.3 Металда белгі қою, жинақтау, салып бітіру, қазандық, монтаждау және жөндеу жұмыстары.
КҚ 2.3.4. Кеме құрылымын және металл кемелерді жинау және жөндеу.
КҚ 2.3.5 Электр техникасы негіздерін атау.
КҚ 2.3.6 Қолданылатын жабдықты өңдеу режиміне баптау.
КҚ 2.3.7 Кеме құрылысы сызбалары мен схемаларында қолданылатын шартты белгілерді айыру.
2.4 110304 2 –
Кеме ұстасы*
КҚ 2.4.1 Қарапайым ағаш жұмысын орындау.
КҚ 2.4.2 Ағаш құрылымдарды бөлшектеу.
КҚ 2.4.3 Қажетті ағаш және кесілген ағаш материалдарды сұрыптау және іріктеу.
КҚ 2.4.4 Техникалық тағайындалған құрал-саймандарды қолдану.
КҚ 2.4.5 Қарапайым шегендеу және ағаш жұмыстарын орындау.
КҚ 2.4.6 Құбыр өткізгіштер үшін ағаш аражабындарда саңылау кесу және жасау.
КҚ 2.4.7 Әр түрлі кемелерді салған және жөндеген кездегі операцияларды орындау.
2.5 110305 2 –
Ағаш кемелерді құрастырушы*
КҚ 2.5.1 Ағашты қолмен өңдеу жөніндегі операцияларды орындау.
КҚ 2.5.2 Ағаш құрылымдарды бөлшектеу.
КҚ 2.5.3 Бөліктерді алу, жекелеген қарапайым тораптар мен бөлшектерді бөлшектеу, орнату және ауыстыру.
КҚ 2.5.4 Ағаш құрылымдар мен бөлшектері қосылыстарын орындау.
КҚ 2.5.5 Материалдарды тазартуды орындау.
КҚ 2.5.6. Желім әзірлеу.
КҚ 2.5.7 Ағаш түрлерінен жасалған жиһаздарды орнатуды, бекітуді орындау.
2.6 110306 2 –
Темір-бетон кемелерін құрастырушы*

ПК 2.1.1 Осуществлять установку, демонтаж, расконсервацию судового оборудования и дельных вещей.
ПК 2.1.2 Пользоваться судостроительными чертежами и схемами.
ПК 2.1.3 Осуществлять контроль за используемым инструментом.
ПК 2.14 Выполнять техническое обслуживание применяемого оборудования.
ПК 2.1.5 Обеспечивать выполнение санитарно-технологических мероприятий на рабочем месте и в производственной зоне, норм и правил по охране труда.
ПК 2.1.6 Обрабатывать тепловое и механическое оборудование.
ПК 2.1.7 Соблюдать правила безопасности труда.
2.2 110302 2 – Сборщик-достройщик судовой*
ПК 2.2.1 Определять способы взаимозаменяемости деталей.
ПК 2.2.2 Применять основные знания о механизмах, машинах и сопротивлении материалов.
ПК 2.2.3 Различать квалитеты (классы точности) и параметры шероховатости.
ПК 2.2.4 Применять систему допусков и посадок.
ПК 2.2.5 Получать материалы, применяемые в судостроении и судоремонте.
ПК 2.2.6 Приготавливать применяемое оборудование на режим обработки.
ПК 2.2.7 Выполнять санитарно-технологические мероприятия на рабочем месте, нормы и правила по охране труда.
2.3 110303 2 – Сборщик корпусов металлических судов*
ПК 2.3.1 Выделять основные направления автоматизации производственных процессов.
ПК 2.3.2 Изготавливать детали корпуса металлических судов.
ПК 2.3.3 Выполнять разметку на металле, сборочные, достроечные, котельные, монтажные и ремонтные работы.
ПК 2.3.4 Собирать и ремонтировать судовые конструкции металлических судов.
ПК 2.3.5 Понимать рабочие сборочные чертежи.
ПК 2.3.6 Различать условные обозначения, применяемые в судостроительных чертежах и схемах.
ПК 2.3.7 Применять технологии сварочных работ
2.4 110304 2 – Плотник судовой*
ПК 2.4.1 Выполнять простые плотницкие работы.
ПК 2.4.2 Разбирать деревянные конструкции.
ПК 2.4.3 Сортировать и подбирать необходимые лесо- и пиломатериалы.
ПК 2.4.4 Использовать инструменты технического назначения.
ПК 2.4.5 Выполнять опалубные работы.
ПК 2.4.6 Прорезать и заделывать отверстия в деревянных перегородках для трубопроводов.
ПК 2.4.7. Выполнять операции при постройке и ремонте судов.
2.5 110305 2 – Сборщик деревянных судов*
ПК 2.5.1 Выполнять операции по обработке древесины вручную.
ПК 2.5.2 Разбирать и собирать деревянные конструкции.
ПК 2.5.3 Выполнять съем деталей, разборку, установку и смену отдельных деревянных узлов и деталей.
ПК 2.5.4 Выполнять соединения деревянных конструкций и деталей.
ПК 2.5.5 Производить очистку материалов.
ПК 2.5.6 Приготавливать клей.
ПК 2.5.7 Выполнять установку, крепление мебели из различных пород древесины.
2.6 110306 2 – Сборщик железобетонных судов*

КҚ 2.6.1 Бөлшектер мен бұйымдарға тазарту, сыртқы қайта іске қосу және майсыздандыру жүргізу.
КҚ 2.6.2 Темірбетон тақташаларды монтаждау.
КҚ 2.6.3 Жинақталатын жалпақ арматура секцияларын монтаждауды орындау.
КҚ 2.6.4 Секциялар мен құрылымдарды стапельде орнату.
КҚ 2.6.5 Слесарлық-жинақтау және өлшеу құрал-саймандарын пайдалану.
КҚ 2.6.6 Кеме тұрқысының жауапты емес жинақталатын элементтерінің арматуралық жеңсырықтары қосылысын орындау.
КҚ 2.6.7 Кран жабдығын қолдану.
2.7 110307 2 –
Пластмасса кемелерді құрастырушы*
КҚ 2.7.1 Бөлшектерді пластмасса кемелердің жабдықтарынан белгілеу бойынша кесу.
КҚ 2.7.2 Полимерленген шыныкпластик бұйымдарының жабдықтарын алу үшін қажетті құрал-саймандар мен керек-жарақтарды дайындау.
КҚ 2.7.3 Тұрқы құрылымының қарапайым тораптарын жинау және орнату.
КҚ 2.7.4 Майда бөліктерді түзетуді орындау, кеменің жөнделетін тұрқысы бойынша бөлшектерді бекіту.
КҚ 2.7.5 Кеменің пластмасса тұрқысының негізгі бөліктерінің атауларын атау.
КҚ 2.7.6 Пластмасса кемелер тұрқысының құрылымын қалыптастыру.
КҚ 2.7.7 Аралық төсем үшін арналған биркалар мен дайындамаларды жасау.
2.8. 110308 2 –
Кеме ағаш шебері*
КҚ 2.8.1 Қарапайым ағаш жұмыстарын орындау.
КҚ 2.8.2 Кемелерді, ескекті қайықтарды және шлюптарды салған кезде жөндеу жұмыстарын жүргізу.
КҚ 2.8.3 Қажетті ағаш және кесілген ағаш материалдарын сұрыптау және іріктеу.
КҚ 2.8.4 Ағаш және металл материалдарды үш қатарға дейін бөлшектеу.
КҚ 2.8.5 Ағаш материалдарды және кеме бөлшектерін антисептикалық және өрттен қорғайтын құрамдарды қолмен жағу.
КҚ 2.8.6 Қолмен жұмыс істейтін электрлендірілген және пневматикалық құрал-саймандарды қолдану.
КҚ 2.8.7 Кеңінен таралған арнаулы керек-жарақты қолдану.
2.9 110309 2 –
Кеме корпусын жөндеуші*
КҚ 2.9.1 Жүк түсіретін ысырма ағаштарды қалдықтардан және қорама қалыпты бетон мен растоннан тазартуды жүргізу.
КҚ 2.9.2 Тығындаманың астынан борттың, табандықтың, палубаның кендірі мен саңылауларын тазарту және дайындау.
КҚ 2.9.3 Қатқан қара май мен шайырды кемедегі және қайықтардағы ойықтарына құю.
КҚ 2.9.4 Үлгілер бойынша белгілеу жүргізу, кемелерді жинаған және салып бітірген кезде бөлшектерді тақталарда бекіту, таңбалау және түзету.
КҚ 2.9.5 Металл бөліктердегі қылаулар мен тегіс емес жерлерді тазарту.
КҚ 2.9.6 Қаңылтыр материалдан, биркадан дайындама, аралық төсем жасау.
КҚ 2.9.7 Кеме тұрқысының жауапты емес жеңсырықтарын қосуды орындау.
2.10 110310 2 –
Кеме құбыр июшісі*
КҚ 2.10.1 Құбырларды ию үшін арналған дайындық жұмыстарын орындау.
КҚ 2.10.2 Үлгілер жасау үшін сымдарды түзету және шабу.
КҚ 2.10.3 Эмульсияларды, құбырларды майлау үшін арналған материалдарды дайындау.

ПК 2.6.1 Производить очистку, наружную расконсервацию и обезжиривание деталей и изделий.
ПК 2.6.2 Производить монтаж железобетонных плит.
ПК 2.6.3 Монтаж плоских сборных арматурных секций.
ПК 2.6.4 Устанавливать секции и конструкции на стапеле.
ПК 2.6.5 Пользоваться слесарно-сборочным и измерительным инструментом.
ПК 2.6.6 Выполнять соединения арматурных выпусков неответственных сборных элементов корпуса судна.
ПК 2.6.7 Использовать крановое оборудование.
2.7 110307 2 – Сборщик пластмассовых судов*
ПК 2.7.1 Производить обрезку по наметке деталей с оснастки пластмассовых судов.
ПК 2.7.2 Подготавливать необходимые инструменты и приспособления для съема с оснастки заполимеризированных стеклопластиковых изделий.
ПК 2.7.3 Производить сборку и установку простых узлов корпусных конструкций.
ПК 2.7.4 Выполнять правку мелких деталей, кернение деталей по разметке для ремонтируемого корпуса судна.
ПК 2.7.5 Называть наименования основных деталей пластмассового корпуса судна.
ПК 2.7.6 Формировать корпусные конструкции пластмассовых судов.
ПК 2.7.7 Изготавливать бирки и заготовки для прокладок.
2.8 110308 2 –Столяр судовой*
ПК 2.8.1 Выполнять простые столярные работы.
ПК 2.8.2 Проводить ремонтные работы при постройке судов, ялов, шлюпок.
ПК 2.8.3 Сортировать и подбирать необходимые лесо- и пиломатериалы.
ПК 2.8.4 Разбирать деревянные и металлические леса до трех ярусов.
ПК 2.8.5 Обрабатывать лесоматериалы и детали судов антисептирующими и огнезащитными составами.
ПК 2.8.6 Пользоваться ручными электрофицированными и пневматическими инструментами.
ПК 2.8.7 Применять наиболее распространенные специальные приспособления.
2.9 110309 2 – Судокорпусник-ремонтник*
ПК 2.9.1 Производить очистку от насалки спусковых полозьев и опалубки от бетона и раствора.
ПК 2.9.2 Расчищать и готовить паклю и пазы бортов, днищ, палуб под конопатку.
ПК 2.9.3 Заливать варом и смолой пазы на судах и лодках.
ПК 2.9.4 Производить разметку по шаблонам, крепление, маркирование и правку на плите деталей при сборке и достройке судов.
ПК 2.9.5 Зачищать заусенцы и неровности на металлических деталях.
ПК 2.9.6 Изготавливать заготовки, прокладки из листового материала, бирки.
ПК 2.9.7 Выполнять соединения арматурных выпусков сборных элементов корпуса
2.10 1103102-Трубогибщик судовой*
ПК 2.10.1 Выполнять подготовительные работы для гибки труб.
ПК 2.10.2 Править и рубить проволоку для изготовления шаблонов.
ПК 2.10.3 Подготавливать эмульсии, материалы для смазки труб.

КҚ 2.10.4 Уақытша бітемелер жасау.
КҚ 2.10.5 Құбыр кесетін білдектерде кесік кесу.
КҚ 2.10.6 Дәнекерлегеннен кейін және қалағаннан кейін құбырлар мен ернемектердің ұштарын қайрау.
КҚ 2.10.7 Такелаждау жұмыстарын орындау.
2.11 110311 2 –
Кеме құбыршысы*
КҚ 2.11.1 Құбырларды қабыршақтан және тоттан тазарту.
КҚ 2.11.2 Керекті мөлшердегі құбырларды таңдау.
КҚ 2.11.3 Кез-келген мөлшердегі болат пен балқымаларының әр түрлі маркаларынан құбырларды белгілеу және кесу.
КҚ 2.11.4 Материалдар таңдау, алу және қаңқа макетін жасау.
КҚ 2.11.5 Ағаш тығындар мен уақытша бітемелер орнату.
КҚ 2.11.6 Аспаптар бойынша құбырдың қызу температурасын анықтау.
КҚ 2.11.7. Құбырды өндіріске шығару.
2.12 110312 2 –
Кеме монтаждаушы дәнекерлеуші*
КҚ 2.12.1. Қолданылатын жабдыққа техникалық қызмет көрсету.
КҚ 2.12.2. Кеме құрылысы мен кеме жөндеу технологиясының негіздерін қолдану.
КҚ 2.12.3. Кеме тұрқының негізгі құрылымын атау.
КҚ 2.12.4. Кеменің негізгі аудандарының атауы мен орналасуын санамалап атау.
КҚ 2.12.5. Плаз құрылғысын жіктеу.
КҚ 2.12.6. Қолданылатын жабдықты өңдеу режиміне баптау.
КҚ 2.12.7. Металда белгілеуді орындау, жинақтау, салып бітіру, қазандық, монтаждау және жөндеу жұмыстары.
2.13 110313 2 –
Кеме жөндеуші дәнекерлеуші*
КҚ 2.13.1 Кеме жабдығын орнатуды, демонтаждауды жүзеге асыру.
КҚ 2.13.2 Кеме құрылысы сызбалары мен схемаларын оқу.
КҚ 2.13.3 Қолданылатын құрал-сайманды қайрау және бақылау.
КҚ 2.13.4 Қолданылатын жабдықты техникалық қызметтеуді жүзеге асыру.
КҚ 2.13.5 Орындалған жұмыстардың сапасын сынау және бақылау әдістері мен құралдарын қолдану.
КҚ 2.13.6 Кеме құрылысы мен кеме жөндеуде бөліктерді, тораптарды және кемелерді өңдеу мен сынауға берілген техникалық талаптарды және тізілім талаптарын сақтау.
КҚ 2.13.7 Жұмыс орнында және өндірістік аймақта санитарлық-технологиялық іс-шаралардың, еңбекті қорғау жөніндегі нормалар мен ережелердің орындалуын қамтамасыз ету.
2.14 110314 2 –
Қондырғылар мен аппаратураларды сынау жөніндегі дәнекерлеуші - механигі*
КҚ 2.14.1 Кемелердегі қондырғыларды, аспаптарды және механизмдерді баптау.
КҚ 2.14.2 Кеме құрылғылары мен жүйелерінің жіктелуін атау.
КҚ 2.14.3 Кемелерде аспаптарды және механизмдерді реттеу.
КҚ 2.14.4 Слесарлық іс әдісін қолдану.
КҚ 2.14.5 Ену және техникалық өлшеу жүргізу.
КҚ 2.14.6 Бүлінген жерлерді табу және жою.
КҚ 2.14.7 Еңбек қауіпсіздігі мен ішкі тәртіп ережелерін сақтау.
2.15 110315 2 – Электрлік-механикалық құралдар мен жүйелердің дәнекерлеуші-механигі*
КҚ 2.15.1 Сынау режимдерін таңдау және реттеу.
КҚ 2.15.2 Қарапайым қондырғыларды және текшелік бақылау-өлшеу аппаратурасын басқару.

ПК 2.10.4 Изготавливать временные заглушки.
ПК 2.10.5 Нарезать резьбу на трубонарезных станках.
ПК 2.10.6 Протачивать концы труб и фланцев после сварки и отбортовки.
ПК 2.10.7 Выполнять такелажные работы.
2.11. 110311 2 – Трубопроводчик судовой*
ПК 2.11.1 Очищать трубы от окалины и ржавчины.
ПК 2.11.2 Подбирать трубы нужных размеров.
ПК 2.11.3 Выполнять разметку и отрезку труб из различных марок стали и сплавов любого диаметра.
ПК 2.11.4 Подбирать, получать материалы и изготавливать каркасные макеты.
ПК 2.11.5 Устанавливать деревянные пробки и временные заглушки.
ПК 2.11.6 Определять температуру нагрева труб по приборам.
ПК 2.11.7. Запускать трубы в производство.
2.12 110312 2 – Слесарь-монтажник судовой*
ПК 2.12.1 Технически обслуживать применяемое оборудование.
ПК 2.12.2 Использовать основы технологии судостроения и судоремонта.
ПК 2.12.3 Монтаж основных конструкций корпуса судна.
ПК 2.12.4 Перечислять наименование и расположение основных частей судна.
ПК 2.12.5 Классифицировать устройства судна.
ПК 2.12.6 Налаживать применяемое оборудование на режим обработки.
ПК 2.12.7 Выполнять разметку на металле, сборочные, достроечные, котельные, монтажные и ремонтные работы.
2.13 110313 2 – Слесарь-судоремонтник*
ПК 2.13.1 Осуществлять установку, демонтаж судового оборудования.
ПК 2.13.2 Читать судостроительные чертежи и схемы.
ПК 2.13.3 Осуществлять контроль применяемого инструмента.
ПК 2.13.4 Выполнять техническое обслуживание применяемого оборудования.
ПК 2.13.5 Применять методы и средства испытания и контроля качества выполненных работ.
ПК 2.13.6 Соблюдать технические условия и требования «Регистра судоходства» на обработку и испытания деталей, узлов и судов в судостроении и судоремонте.
ПК 2.13.7 Обеспечивать выполнение санитарно-технологических мероприятий на рабочем месте и в производственной зоне, норм и правил по охране труда.
2.14 110314 2 – Слесарь-механик по испытанию установок и аппаратуры*
ПК 2.14.1 Выполнять настройку установок, приборов и механизмов на судах.
ПК 2.14.2 Классифицировать судовые устройства и системы.
ПК 2.14.3 Регулировать приборы и механизмы на судах.
ПК 2.14.4 Применять методы слесарного дела.
ПК 2.14.5 Производить технические измерения с допусками и посадками.
ПК 2.14.6 Находить и устранять повреждения установок и аппаратуры.
ПК 2.14.7 Соблюдать правила безопасности труда и внутреннего распорядка.
2.15 110315 2 – Слесарь-механик электромеханических приборов и систем*
ПК 2.15.1 Регулировать режимы испытаний судовых приборов.
ПК 2.15. 2 Управлять установками и контрольно-измерительной аппаратурой на стендах.

КҚ 2.15.3 Жабдықты пайдалану процесінде ақауларды анықтау және болдырмау.
КҚ 2.15.4 Күнделікті сипаттағы жөндеуді орындау.
КҚ 2.15.5 Өз учаскесінде өрттің алдын алу және сөндіру құралдарын қолдану.
КҚ 2.15.6 Жұмыс орнын жұмысқа уақтылы және тиімді дайындау.
КҚ 2.15.7 Қоршаған ортаны қорғау жөніндегі іс-шараларды орындауға қатысу.
3 Орта буын маманы
3.1 110316 3 –
Кеме жүйесінің механигі
КҚ 3.16.1 Машина бөлімінде кеме кестесіне сәйкес вахтаны алып жүру және вахталық өндірістік тапсырманың орындалуын қадағалау.
КҚ 3.16.2 Кемелік механизмдердің инструкцияға сәйкес пайдалануын және күтім көрсету жұмыстарының орындалуын қармағындағы вахта мүшелерінен қалтқысыз талап ету.
КҚ 3.16.3 Машиналық-котелдық бөлімшеде тазалық пен тәртіпті ұстау.
КҚ 3.16.4 Негізгі қозғаушының берілген режимде үздіксіз жұмыс істеуін қамтамасыздандыру.
КҚ 3.16.5 Кеменің пайдалану мерзімін ұзартатын жабдықтардың (өрттік және кептірмелік жүйелер, өрттік инвертарь) жұмысқа әрқашан дайын болуын қадағалау.
КҚ 3.16.6 Қабылданған тәртіпке сәйкес машиналық жорналды жүргізу.
КҚ 3.16.7 Жанармай мен майлау материалдарын үнемдеп, шығындамай пайдалану.
КҚ 3.16.8 Авариялық жағдайларды жоюға қатысу.
3.2 110317 3 – Құрылысшы-техник
КҚ 3.17.1 Дәнекерлеу тәсілі мен дәнекерлеу жігіне таңдау жүргізу.
КҚ 3.17.2 Нормативтік құжат талаптарын өнім мен процесс түрлеріне қолдану.
КҚ 3.17.3 Кеме құрылғылары мен жүйелерінің негізгі элементтерін есептеу.
КҚ 3.17.4 Жобалау-конструкторлық және технологиялық құжаттама дайындау.
КҚ 3.17.5 Қолданбалы бағдарлама пакетін қолдану.
КҚ 3.17.6 Жұмыс істеп жатқандарды және халықты төтенше жағдайлардың теріс әсерінен қорғау жөнінде іс-шаралар ұйымдастыру және жүргізу.
КҚ 3.17.7 Экобиоқорғаныстық және өртке қарсы техниканы қолдану.
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2013 жылғы 24 cәуірдегі
№ 150 бұйрығына 172-қосымша
Үлгілік оқу жоспары
техникалық және кәсіптік білім
Білім коды мен бейіні: 1100000 - Көлік (салалар бойынша)
Мамандығы: 1105000 - Қала электр көліктерін пайдалану, техникалық қызмет көрсету және жөндеу
Біліктілігі: 110501 2 – Трамвай жүргізушісі*
110502 2 – Троллейбус жүргізушісі*
110503 2 – Метрополитен жабдықтарына қызмет көрсететін және өңдейтін электрик-слесарі *
110504 2 – Метрополитен стансалық және үңгіжол жабдықтарына қызмет көрсету және жөндеу электрик-слесарі*
110505 2 – Жылжымалы құрамды жөндеу-слесарі*
110506 2 – Электр жабдықтарын жөндеу-слесарі*
110507 2 – Эскалаторды жөндеу және қызмет көрсету электрик-слесарі *
Оқу нысаны: күндізгі

ПК 2.15.3 Выявлять и устранять возникающие в процессе эксплуатации оборудования неполадки.
ПК 2.15.4 Выполнять ремонт текущего характера.
ПК 2.15.5 Пользоваться средствами предупреждения и тушения пожаров на своем участке.
ПК 2.15.6 Своевременно и рационально подготавливать рабочее место к работе.
ПК 2.15.7 Участвовать в выполнении мероприятий по охране окружающей среды.
3. Специалист среднего звена
3.1 110316 3 – Механик по судовым системам
ПК 3.16.1 Контролировать несение вахтенной службы в машинном отделении, обеспечивая выполнения вахтой производственных заданий.
ПК 3.16.2 Требовать от подчиненных членов вахты строгого соблюдения инструкций по обслуживанию и эксплуатации судовых механизмов.
ПК 3.16.3 Поддерживать в машинно-котельном отделении чистоту и порядок.
ПК 3.16.4 Обеспечивать бесперебойную работу главных двигателей на заданном режиме.
ПК 3.16.5 Следить за тем, чтобы средства борьбы за живучесть судна (пожарная и осушительная системы, пожарный инвентарь), находились в постоянной готовности к действию.
ПК 3.16.6 Вести машинный журнал по установленным правилам.
ПК 3.16.7 Принимать меры по экономному расходованию топлива и смазочных материалов.
ПК 3.16.8 Участвовать в ликвидации аварийных ситуаций.
3.2 110317 3 – Техник-строитель
ПК 3.17.1 Производить выбор способа сварки и вида сварочного шва.
ПК 3.17.2 Применять требования нормативных документов к видам продукции и процессов.
ПК 3.17.3 Производить расчет основных элементов судовых устройств и систем.
ПК 3.17.4 Оформлять проектно-конструкторскую и технологическую документацию.
ПК 3.17.5 Использовать пакеты прикладных программ.
ПК 3.17.6 Организовывать и проводить мероприятия по защите работающих и населения от негативных воздействий чрезвычайных ситуаций.
ПК 3.17.7 Использовать экобиозащитную и противопожарную технику.
Приложение 172
к приказу Министра образования
и науки Республики Казахстан
от 24 апреля 2013 года № 150
Типовой учебный план
технического и профессионального образования
Код и профиль образования: 1100000 - Транспорт (по отраслям),
Транспортная техника
Специальность: 1105000 - Эксплуатация, техническое обслуживание и
ремонт городского электротранспорта
Квалификация: 110501 2 – Водитель трамвая*
110502 2 – Водитель троллейбуса*
110503 2 – Слесарь-электрик по обслуживанию и ремонту
оборудования метрополитена*
110504 2 – Слесарь-электрик по обслуживанию и ремонту
станционного и тоннельного оборудования метрополитена*
110505 2 – Слесарь по ремонту подвижного состава*
110506 2 – Слесарь-электрик по ремонту
электрооборудования*
110507 2 – Слесарь-электрик по обслуживанию и ремонту
эскалаторов*
Форма обучения: очная

1728
ӨО. 00
Өндірістік оқыту
ӨО. 01
Танысу практикасы
36
ӨО.02
Оқу практикасы
828
КП. 00
Кәсіптік практика
КП. 01
Өндірістік-технологиялық практика
432
КП.02
Диплом алдындағы практика, оның ішінде диплом жобасын орындау
432
АА. 00
Аралық аттестаттау
144
ҚА. 00
Қорытынды аттестаттау:
ҚА 01
Қорытынды аттестаттау
60
ҚА 02
(КДБ БТ)
Кәсіби даярлық деңгейін бағалау және біліктілікті тағайындау
12
Міндетті оқытудың барлығы
4320
К
Консультациялар
Бір оқу тобына оқытудың әр жылында 100 сағат есебінен консультациялар
Ф
Факультативтік сабақтары
Факультативтік сабақтары әр аптаға 4 сағаттан
Барлығы:
4960
Ескерту: ЖБП – Жалпы білім беретін пәндер; ЖГП – Жалпы гуманитарлық пәндер; ӘЭП - Әлеуметтік-экономикалық пәндер; ЖКП – Жалпы кәсіптік пәндер; АП – арнайы пәндер; БҰАП – жұмыс берушілердің талаптары бойынша білім беру ұйымдары анықтайтын пәндер; ӨО – өндірістік оқыту; КП – кәсіптік практика; АА – аралық аттестаттау; ҚА – қорытынды аттестаттау; КДДБ – кәсіптік даярлық деңгейін бағалау және біліктілік беру; К – консультация; Ф – факультативтік сабақтар.
*Семестр бойынша бөлу оқыту формасына, мамандықтың өзгешелігіне, аймақтық ерекшеліктеріне және тағы басқаларға байланысты өзгертіледі.
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2013 жылғы 24 сәуірдегі
№ 150 бұйрығына 177-қосымша
«1105000 - Қалалық электр көлігін пайдалану, техникалық қызмет көрсету және жөндеу» мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білім берудің үлгілік білім беретін оқу бағдарламалары
Пән циклдары мен кәсіптік практика бойынша білім беру бағдарламасының мазмұны (жоғары деңгей)
Цикл (пән)
индексі
Пәннің, практиканың атауы және негізгі тараулары
Қалыптасатын білім, білік және дағдылары
Қалыптасатын
құзыреттілік
коды
ЖБП.00
Жалпы білім беретін пәндер
ЖГП.00
Жалпы гуманитарлық пәндер
ЖГП.01
Кәсіби қазақ (орыс) тілі:
Қазақ (орыс) тілі синтаксисі. Мамандық терминологиясы.
Кәсіби бағытталған мәтіндерді аудару (сөздікпен) техникасы. Кәсіби қарым-қатынасты дамыту.
Білімдер:
- қазақ (орыс) тілі синтаксисі;
- кәсіби қарым-қатынас
- негізгі терминдер;
Іскерліктер:
- мамандық бойынша терминологияны қолдану;
- кәсіби бағытталған мәтіндердің техникалық аудармасын пайдалану (сөздікпен)
БҚ 2,3,4,5, 6
Кәсіби шетел тілі:
Мамандық бойынша терминология.
Кәсіби бағытталған мәтіндерді аудару (сөздікпен) техникасы. Кәсіби қарым-қатынасты дамыту.
Білімдер:
- кәсіби қарым-қатынас;
- негізгі сөздер мен терминдер;
Іскерліктер:
- терминологияны мамандық бойынша пайдалану;
- кәсіби бағытталған мәтіндердің техникалық аудармасын пайдалану (сөздікпен)
БҚ 2,3,4,5,6
Қазақстан тарихы:
Қазіргі әлемдегі Қазақстан Республикасының орны мен маңызы. Қазақстан аумағындағы алғашқы қауымдық құрылым. Арқайым – әлемдік өркениет ошағы. Қазақстан тарихындағы моңғол кезеңі.
ХVI- XVIII ғ.ғ. Қазақстанның әлеуметтік-экономикалық және саяси тарихы. Қазақстандағы патша билігінің отарлық саясаты.
Қазақстан ХХ ғасыр басында, азаматтық қарсылық кезеңінде. Бірінші дүниежүзілік соғыс және Қазақстан.
Ұлт-азаттық қозғалыс.
Ақпан революциясы және патша билігінің құлауы.
Қазан төңкерісі, азаматтық соғыс және шетел интервенциясы.
Кеңес үкіметін орнату және оның Қазақстандағы ерекшеліктері. Казармалық социализмнің құрылуы. Қазақстандағы жаңа экономикалық саясат (ЖЭС).
Индустрияландыру және күштеп «ұжымдастыру», отырықшыландыру саясаты және оның салдары. Ауыл-шаруашылығын қайта жаңғыртудың Сталиндік-Голощекиндік моделі. Қазақстандағы шаруалар көтерілісі. Саяси репрессиялар. Екінші дүние жүзілік соғыс басталғанға дейінгі Қазақстанның әлеуметтік-экономикалық жағдайы. Ұлы Отан соғысы және фашизмді жеңудегі Қазақстанның қосқан үлесі.
Соғыстан кейінгі кезең және халық шаруашылығын қалпына келтіру.
Тың игеру.
Республиканы дамытудағы қарқындау.

1728
ПО. 00
Производственное обучение
ПО. 01
Ознакомительная практика
36
ПО.02
Учебная практика
828
ПП. 00
Профессиональная практика
ПП. 01
Производственно-технологическая практика
432
ПП.02
Преддипломная практика, в том числе выполнение дипломного проекта.
432
ПА. 00
Промежуточная аттестация
144
ИА. 00
Итоговая аттестация:
72
ИА 01
Итоговая аттестация
60
ИА 02
(ОУППК)
Оценка уровня профессиональной подготовленности и присвоение квалификации
12
Итого на обязательное обучение
4320
К
Консультации
Консультации на учебную группу из расчета 100 часов на каждый год обучения
Ф
Факультативные занятия
Факультативные занятия не больше 4-х часов в неделю
Всего
4960
Примечание: ООД – общеобразовательные дисциплины; ОГД – общегуманитарные дисциплины; СЭД - социально-экономические дисциплины; ОПД – общепрофессиональные дисциплины; СД – специальные дисциплины; ДОО – дисциплины, определяемые организацией образования с учетом требований работодателей;
ПО – производственное обучение; ПП – профессиональная практика; ПА – промежуточная аттестация; ИА – итоговая аттестация; ОУППК – оценка уровня профессиональной подготовленности и присвоение квалификации; К – консультации; Ф – факультативные занятия.
* Распределение по семестрам изменяется в зависимости от специфики специальности, региональных особенностей и другие.
Приложение 177
к приказу Министра образования
и науки Республики Казахстан
от 24 апреля 2013 года № 150
Типовые образовательные учебные программы технического и
профессионального образования по специальности: 1105000 -
Эксплуатация, техническое обслуживание и ремонт городского
электротранспорта
Содержание образовательной программы по циклам дисциплин и
профессиональной практике (повышенный уровень)
Индекс (дисциплин)
Наименование и основные разделы дисциплины, практики
Формируемые знания, умения и навыки
Код формируемой компетенции
ООД.00
Общеобразовательные дисциплины
ОГД.00
Общегуманитарные дисциплины
ОГД.01
Профессиональный казахский (русский) язык:
Синтаксис казахского (русского) языка. Терминология по специальности.
Техника перевода (со словарем) профессионально ориентированных текстов. Профессиональное общение развитие.
Знания:
- синтаксис казахского (русского) языка;
- профессиональное общение
- основные термины;
Умения:
- применять терминологию по специальности;
- пользоваться техническим переводом (со словарем) профессионально ориентированного текста
БК 2,3,4,5, 6
Профессиональный иностранный язык:
Терминология по специальности.
Техника перевода (со словарем) профессионально ориентированных текстов. Профессиональное общение развитие.
Знания:
- профессиональное общение;
- основные слова и термины;
Умения:
- применять терминологию по специальности;
-пользоваться техническим переводом (со словарем) профессионально ориентированного текста
БК 2,3,4,5,6
История Казахстана:
Место и роль Республики Казахстан в современном мире.
Первобытный строй на территории Казахстана.
Аркаим – очаг мировой цивилизации.
Монгольский этап в истории Казахстана.
Социально-экономическая и политическая история Казахстана в ХVI- XVIII вв.
Колониальная политика царского правительства в Казахстане.
Казахстан в начале ХХ века, в период гражданского противостояния.
Первая мировая война и Казахстан.
Национально-освободительное движение.
Февральская революция и свержение царской власти. Октябрьский переворот, гражданская война и иностранная интервенция. Установление Советской власти и ее особенности в Казахстане.
Строительство казарменного социализма.
Новая экономическая политика (НЭП) в Казахстане. Индустриализация и насильственная «коллективизация», политика оседлости и ее последствия. Сталинско – Голощекинская модель преобразования сельского хозяйства. Восстание крестьян в Казахстане.
Политические репрессии. Социально- экономическое положение Казахстана до начала второй мировой войны. Великая Отечественная война и вклад Казахстана в победе над фашизмом.
Послевоенный период и восстановление народного хозяйства.
Освоение целины. Интенсификация в развитии республики.

Саяси қарсылықтар (1969, 1979, 1986).
Қайта құру кезеңі.
Қазақстан – егеменді тәуелсіз мемлекет.
Білімдер:
- Қазақстан тарихын
- қазақ халқының қалыптасуын;
- көшпенді өркениеттің пайда болуын;
- Ұлы Жібек жолы және оның тарихи маңызын;
- Қазақстанның Ресей құрамына енуін;
- XVII-XVIII ғ.ғ. жоңғар шапқыншыларына қарсы ұлт-азаттық күрес;
- ХХ ғ. 20-80 ж.ж. бас көтерулер, қозғалыстар мен көтерілістер;
- ХХ ғ. 20-30 ж.ж. Қазақстан мәдениеті;
- қазақтардың дүниежүзілік құрылтайы;
- 1986 жылғы Алматыдағы желтоқсан оқиғалары;
- тамыз төңкерісі және оның құлдырауы;
- ҚР мемлекеттік тәуелсіздігі;
Іскерліктер:
- қысқа тарихи-археологиялық әңгіме құрастыру;
- көшпенді мал шаруашылығының пайда болу себептерін ашу;
- алғашқы мемлекеттік бірлестіктерге сипаттама беру;
- жер аудару саясатының басты мақсатын анықтау;
- көтірілстердің жеңілу себептерін сараптау;
- ЖЭС пен ұжымдастырудың маңызын ашу;
- 20-30 жылдардағы этнодемографиялық жағдай. Репрессиялар мен депортация;
- картамен жұмыс істеу;
- қазақ диаспорасының пайда болу себептерін ашу
- Қазақстанның Ұлы Отан соғысындағы және соғыстан кейінгі жылдардағы ролін ашу
БҚ 2,3,4,5,6
Дене тәрбиесі
Маманды даярлаудағы, оның салауатты өмір салтын қалыптастырудағы дене тәрбиесінің ролі.
Дене тәрбиесінің әлеуметтік-биологиялық және психофизиологиялық негіздері.
Дене бітімінің және спорттық кемелденудің негіздері.
Кәсіби-қолданбалы дене дайындығы.
Білімдер:
- дене тәрбиесінің әлеуметтік-биологиялық және психофизиологиялық негіздері;
Іскерліктер:
- салауатты өмір салтын қалыптастыру;
-дене бітімі жағынан және спорттық жағынан кемелдену
БҚ 8,9
ЖКП.00
Жалпы кәсіптік пәндер
ЖКП. 01
Информатика негіздері және өндірісті автоматтандыру
Операциялық жүйелердің атқаратын қызметтері мен типтері. Жүйелердің негізгі түсініктері мен анықтамалары. ЭЕМ-ді өндірістік жұмыста пайдалану: мәтіндік және графикалық редакторлар, мамандандырылған бағдарламлар. Компьютерлік графика.
Білімдер:
- ДК-ның жұмыс принципі, басқарудың автоматтық жүйелеріндегі басқару теориясы мен ЭЕМ ролі, мәтіндік және графикалық редакторлардың жұмыс істеу принципі.
Іскерліктер:
- мәтіндік және графикалық редакторларды пайдалану, бағдарламалық құралдарды кәсіби жұмысында қолдану.
БҚ 3,6,11
КҚ 2.1.2., 2.1.8.
2.2.2., 2.2.8.
ЖКП. 02
Материалтану
Теміркөмір қышқылды қоспалар. Термикалық өңдеудің негіздері. Түсті металлдар және олардың қоспалары. Қосып пісіру. Металлдарды дәнекерлеу, пісіру. Кесіп өңдеу. Метталдардың коррозиядан қорғанысы. Металл емес материалдар. Абразивтік материалдар. Сұйық отын. Майлағыш материалдар. Арнайы сұйықтықтар.
Білімдер:
- Материалдардың физикалық, химиялық қасиеттері.
- материалдарды өңдеу тәсілдері.
Іскерліктер:
- материалдардың сапасы мен қасиеттерін анықтау
- әртүрлі материалдармен жұмыс жасау.
БҚ 6,
КҚ 2.1.9., 2.2.9.,

Политические противостояния (1969, 1979, 1986).
Период перестройки.
Казахстан – суверенное независимое государство.
Знания:
- историю Казахстана
- формирование казахского народа;
- появление кочевой цивилизации;
- Великий Шелковый путь и его историческое значение;
- вхождение Казахстана в состав России;
- национально-освободительная борьба за независимость против джунгарских захватчиков в XVII-XVIII вв.
- выступления, движения и восстания в 20-80 годы XX вв.
- культуру Казахстана 20-30 годы XX в.;
- всемирный курултай казахов;
- декабрьские события 1986 года Алматы;
- августовский путч и его провал;
- Государственную независимость РК;
Умения:
- составлять краткий историко-археологический рассказ;
- раскрыть причины возникновения кочевого скотоводства
- характеризовать первые государственные объединения;
- определять главные цели переселенческой политики;
- анализировать причины поражений восстаний;
- раскрывать суть НЭПа, коллективизации;
- этнодемографическая ситуация в 20-30 годы. Репрессии и депортации;
- работать с картой;
- раскрывать причины возникновения казахской диаспоры
- раскрыть роль Казахстана в Великой Отечественной войне и в послевоенный период
БК 2,3,4,5,6
Физическая культура
Роль физической культуры в подготовке специалиста, формирование его здорового образа жизни.
Социально-биологические и психофизиологические основы физической культуры.
Основы физического и спортивного самосовершенствования.
Профессионально-прикладная физическая подготовка.
Знания:
- социально-биологические и психофизиологические основы физической культуры;
Умения:
- формировать здоровый образ жизни физической культуры;
- физически и спортивно самосовершенствоваться
БК 8,9
ОПД.00
Общепрофессиональные дисциплины
ОПД. 01
Основы информатики и автоматизации производства
Назначение и типы операционных систем.
Основные понятия и определения систем. Использование ЭВМ в производственной работе: текстовые и графические редакторы, специализированные программы. Компьютерная графика.
Знания:
- принцип работы ПК, теорию управления и роль ЭВМ в автоматизированных системах управления, принцип работы текстовых и графических редакторов
Умения:
- пользоваться текстовыми и графическими редакторами, использовать программные средства в профессиональной деятельности.
БК 3,6,11
ПК 2.1.2.,2.1.8.
2.2.2.,2.2.8.
ОПД. 02
Материаловедение
Железоуглеродистые сплавы.
Основы термической обработки.
Цветные металлы и их сплавы.
Припои.
Сварка, пайка металлов.
Обработка резанием.
Защита металлов от коррозии.
Неметаллические материалы.
Абразивные материалы.
Жидкое топливо.
Смазочные материалы.
Специальные жидкости.
Знания:
- Физические, химические свойства материалов.
- Способы обработки материалов.
Умения:
- определять качество и свойства материалов
- выполнять работы с различными материалами.
БК 6,
ПК 2.1.9.,
2.2.9.,

2.3.12.,
2.4.2., 2.4.4.,
2.4.11., 2.5.2., 2.5.3., 2.6.8., 2.7.2
ЖКП. 03
Сызу
Сызбаларға қойылатын талаптар, масштабтар, анықтамалар, белгілер, жазбалар. Проекциялаудың негізгі әдістері.
Сызбалық геометрия негіздері.
Проекцияны түрлендіру тәсілдері.
Бөлшектердің, байланыстардың, құрама сызбалардың, берілістердің сызбасын орындау ережелері. Эскиздер.
Білімдер:
- геометриялық сызудың ережелері;
- сызбаларды рәсімдеу ережелері;
- құрастырушылық құжаттарды әзірлеу және рәсімдеу ережелері;
Іскерліктер:
- бөлшектер мен құрама бірліктердің сызбаларын орындау,
- сызбаларды оқу.
БҚ 3,6
КҚ 2.3.3., 2.3.12.,
2.4.4., 2.4.11., 2.5.3., 2.6.8., 2.7.6., 2.7.9.
ЖКП. 04
Стандарттау және метрология негіздері
Стандарттау негіздері;
Өзара ауысымдылық негіздері;
Болжамдар мен отырғызу туралы түсінік;
Метрология негіздері;
Өлшем түрлері;
Өлшеу құралдары;
Өлшегіш құралдар.
Білімдер:
- метрология, стандарттау негіздері
- негізгі түсініктер мен анықтамалар;
-отырғызу түрлері;
- өлшеу құралдары мен әдістері;
Іскерліктер:
- техникалық өлшемдерді жүргізу;
БҚ 2,3,6,11
КҚ 2.1.7., 2.1.9., 2.2.7., 2.2.9., 2.3.3., 2.3.12. 2.4.1., 2.4.2., 2.4.4., 2.4.10., 2.4.11., 2.5.3., 2.5.6., 2.6.7., 2.6.8., 2.7.9.
ЖКП. 05
Электротехника
Электрлі кеңістік
Тұрақты және ауыспалы токтың электрлі тізбегі, электромагнетизм.
Өткізгіш өнімдер және электр изоляциялаушы материалдар. Электр өлшегіш аспаптар және оларды қолдану. Тұрақты және ауыспалы токтың электрлі машиналары. Трансформаторлар. Электр жетек пен электр автоматика негіздері.
Білімдер:
- электротехника негіздері;
- тұрақты және ауыспалы токтың электрлі тізбегі, электромагнетизм;
- трансформаторлардың түрлері;
- электр жетек негіздері;
- электроника негіздері;
Іскерліктер:
- өткізгіш өнімдер мен электр изоляциялаушы материалдарды пайдалану;
- электрлі өлшемдерді қолдану;
- ауыспалы және тұрақты токтың электрлі машиналарын пайдалану;
БҚ 2,6,8
КҚ 2.1.5., 2.1.9.,
2.2.5., 2.2.9., 2.3.5.-2.3.9.,
2.4.2., 2.4.3.,
2.4.6., 2.4.8., 2.6.3., 2.6.5., 2.6.9., 2.7.1., 2.7.2., 2.7.3.
ЖКП. 06
Еңбек қорғау
Еңбек заңнамасы туралы жалпы мәліметтер. Еңбек жағдайын, жарақаттаны себептерін және кәсіби сырқаттанулардың себептерін сараптау.
Жұмысты өндіру кезіндегі қауіпсіздік техникасы. Электр қауіпсіздігі. Өрт қауіпсіздігінің негіздері, өрт сөндірудің техникалық құралдары. Өнеркәсіптік санитария. Өндірістегі өнеркәсіптік экология.
Білімдер:
- кәсіби әрекет саласындағы қауіпсіз еңбек жағдайларын қамтамасыз ету ерекшеліктері;
-қауіпті өндірістік факторлар;
Іскерліктер:
- кәсіби әрекет саласындағы жарақат қауіптілігі мен зиянды факторларды сараптау;
- экобиоқорғаныстық және өртке қарсы техниканы қолдану.

2.3.12.,
2.4.2.,
2.4.4.,
2.4.11.,
2.5.2.,
2.5.3.,
2.6.8.,
2.7.2
ОПД. 03
Черчение
Требования к чертежам, масштабы, определения, обозначения, надписи.
Основные методы проецирования.
Основы начертательной геометрии.
Способы преобразования проекций.
Правила выполнения чертежей деталей, соединений, сборочных чертежей, передач.
Эскизы.
Знания:
- правила геометрического черчения;
- правила оформления чертежей;
- правила разработки и оформления конструкторской документации;
Умения:
- выполнение чертежей деталей, сборочных единиц,
- чтение чертежей.
БК 3,6
ПК 2.3.3., 2.3.12.,
2.4.4., 2.4.11., 2.5.3., 2.6.8., 2.7.6., 2.7.9.
ОПД. 04
Основы стандартизации и метрологии
Основы стандартизации;
Основы взаимозаменяемости;
Понятия о допусках и посадках;
Основы метрологии;
Виды измерений;
Средства измерений;
Измерительные инструменты.
Знания:
- основы метрологии, стандартизации
- основные понятия и определения;
- виды посадок;
- методы и средства измерений;
Умения:
- проводить технические измерения;
БК 2,3,6,11
ПК 2.1.7., 2.1.9.,
2.2.7., 2.2.9., 2.3.3., 2.3.12.
2.4.1., 2.4.2., 2.4.4., 2.4.10., 2.4.11., 2.5.3., 2.5.6., 2.6.7., 2.6.8., 2.7.9.
ОПД. 05
Основы электротехники
Электрическое поле.
Электрические цепи постоянного и переменного тока, электромагнетизм.
Проводниковые изделия и электроизоляционные материалы.
Электроизмерительные приборы и их применение
Электрические машины переменного и постоянного тока.
Трансформаторы.
Основы электропривода и электроавтоматики.
Знания:
- основы электротехники;
- электрические цепи постоянного и переменного тока, электромагнетизм;
- виды трансформаторов;
- основы электропривода;
- основы электроники;
Умения:
- использовать проводниковые изделия и электроизоляционные материалы;
- применять электрические измерения;
- эксплуатировать электрические машины переменного и постоянного тока;
БК 2,6,8
ПК 2.1.5., 2.1.9.,
2.2.5., 2.2.9., 2.3.5.-2.3.9., 2.4.2., 2.4.3.,
2.4.6., 2.4.8., 2.6.3., 2.6.5., 2.6.9., 2.7.1., 2.7.2., 2.7.3.
ОПД. 06
Охрана труда
Общие сведения о трудовом законодательстве.
Анализ условий труда, причины травматизма и профессиональных заболеваний.
Техника безопасности при производстве работ.
Электробезопасность.
Основы пожарной безопасности, технические средства тушения пожаров.
Промышленная санитария.
Промышленная экология на производстве.
Знания:
- особенности обеспечения безопасных условий труда в сфере профессиональной деятельности;
- опасные производственные факторы;
Умения:
- проводить анализ травмоопасных и вредных факторов в сфере профессиональной деятельности;
- использовать экобиозащитную и противопожарную технику.

БҚ 1,3,4,6,7,8,9,
10, 11
КҚ 2.1.10., 2.2.10., 2.3.4., 2.3.11., 2.5.11., 2.6.10., 2.7.10.
ЖКП. 08
Нарықтық экономика негіздері
Нарықтық экономикаға кіріспе;
нарықтық экономиканың негізгі принциптері; мониторинг, сұраныс және ұсыныс, нарықтық жүйе, монополия және бәсекелестік; кәсіпкерліктің дамуы және нарықтық қатынастардың субъектілері; экономикалық шығындар және кәсіпорындардың жұмысының нәтижелері;
маркетинг және жарнама;
құн және құн қалыптастыру; өндірістің – шаруашылықты әрекеттің тиімділігі; салық және салық салу.
Білімдер:
- экономикалық теорияның негізгі ережелері;
- макро- және микроэкономика негіздері, салықтық, қаржылық-несиелік, әлеуметтік және инвестициялық саясат туралы;
- нарық субъектісі, шығындар туралы негізгі түсініктер;
- маркетингтің болмысы, қағидалары мен анықтамасы;
- жарнамалар, жарнама түрлері;
Іскерліктер:
- тауардың өзіндік құн бағасын, өндіріс бағасын, көтерме бағасын, бөлшекті бағасын (мысал әдісімен) анықтау;
- бизнес-жоспар құру.
БҚ 2,3,4,6,7,10,11
КҚ 2.5.5.
АП. 00
Арнайы пәндер
Біліктілігі: 110501 2 – Трамвай жүргізушісі
АП.01
Жол жүру ережелері
Жалпы ережелер.
Көлік құралдарының қозғалыс, тоқтау және тұрақтау тәртібі. Жол белгілері.
Жол белгілері және олардың сипаттамасы.
Жол қозғалысын реттеу.
Көше қиылысынан өту. Жаяу жүргінші жолдарынан, ортақ пайдаланылатын көлік құралдарының аялдамаларынан және теміржол өтпелерінен өту.
Қозғалыстың ерекше жағдайлары. Адамдар мен жүктерді тасымалдау. Көлік құралдары жабдықтарының техникалық жағдайы. Нөмірлік тану белгілері, ескерту белгілері, жазбалар мен белгілемелер.
Жол қозғалысы қауіпсіздігін қамтамасыз ету бойынша көліктік және басқа да ұйымдардың лауазымды тұлғаларының міндеттері.
Көлікке қатысты ережелерді бұзу жауапкершілігі. Көлік құралдарының техникалық жағдайына қойылатын талаптар.
Білімдер:
- жол жүру ережелері;
- көлікті қауіпсіз басқарудың негіздері;
- жолаушыларды отырғызу мен түсіру, жүкті тиеу мен түсіру ережелері;
- медициналық білім негіздері;
Іскерліктер:
- депо мен желіде қалалық жер бетіндегі электр көлігінің жылжымалы құрамын басқару;
- жол жүру ережелері мен көлікті қауіпсіз басқару ережелерін сақтау;
- жолаушыларды отырғызу мен түсіру ережелерінің сақталуын бақылау;
- жол-көлік оқиғаларында жапа шеккендерге алғашқы көмек көрсету;
БҚ 1-11
КҚ 2.1.1., 2.1.4., 2.1.10.
АП.02
Трамвай құрылғысы мен оны пайдалану
Трамвай вагондарының құрылғысы. Механикалық жабдықтар. Трамвайдың пневматикалық жабдықтары.
Электрлі жабдықтар. Күш тізбектері мен басқару тізбектерінің әртүрлі режимдегі жұмысы.
Трамвайдың электр жабдықталуы. Жол шаруашылығы.
Трамвай қозғалысын ұйымдастыру. Желіде жұмыс істеу кезіндегі жүргізушінің міндеттері. Жолдың қиғаш бөліктерінен, арнайы бөліктерінен және байланыстырушы бөліктерінен өту.
Трамвай вагондарын (поездарын) ауыр қозғалыс жағдайындағы қиындатылған жағдайларда пайдалану трамвайлардың ақауларын желіде және депода жою және жөндеу.
Трамвай вагондарын тіркестіру және бөлу.
Трамвай вагондарын сүйреу. Жүргізушілерді ауыстыру және трамвайды депоға қайтару.
Жолаушыларға қызмет көрсету ережелері.
Трамвайды пайдалану ережелері. Жүргізуші жұмыс істейтін қала.
Білімдер:
- трамвайлардың құрылғысы, болжамды ақаулары және олардың жабдықтары;
- трамвай көлігінің артықшылықтары мен кемшіліктері;
- басқару, орталықтандыру, блок қою сұлбалары
- қызмет көрсетілетін маршруттағы жолдың кескіні мен ерекшеліктері;
- қалалық электр көлігі қызметкерлерінің міндеттері;
- ережелерді бұзу кезіндегі қауіпті салдар;
- сүйретілетін трамвайды басқару тәртібі;
Іскерліктер:
- осы шаруашылықта пайдаланылатын трамвайларды және трамвай поездарын басқару;
- желіге шығар алдында және паркқа оралғаннан кейін дайындық жұмыстарын орындау;
- сүйреу үшін тіркестіруді жүзеге асыру, сүйретіліп келе жатқан трамвайды басқару;
- ішкі тәртіп ережелерін сақтау;

БК 1,3,4,6,7,8,9,
10, 11
ПК 2.1.10., 2.2.10., 2.3.4., 2.3.11., 2.5.11., 2.6.10., 2.7.10.
ОПД. 08
Основы рыночной экономики
Введение в рыночную экономику;
основные принципы рыночной экономики мониторинг, спрос и предложение;
рыночная система, монополия и конкуренция; развитие предпринимательства и субъекты рыночных отношений;
экономические затраты и результаты деятельности предприятий; маркетинг и реклама;
цена и ценообразование; эффективность производства – хозяйственной деятельности; налоги и налогообложение.
Знания:
- общие положения экономической теории;
- основы макро- и микроэкономики, о налоговой, денежно-кредитной, социальной и инвестиционной политике;
- основные понятия по затратам, субъекта рынка;
- сущность, принципы и определение маркетинга;
- рекламы, виды рекламы;
Умения:
- определить цену себестоимости товара, цену производства, оптовую цену, розничную цену (методом примера);
- составить бизнес-план;
БК,2,3,4,6,7,10,
11
ПК 2.5.5.,
СД. 00
Специальные дисциплины
Квалификация: 110501 2 – Водитель трамвая
СД.01
Правила дорожного движения
Общие положения.
Порядок движения, остановки и стоянки транспортных средств. Дорожные знаки.
Дорожная разметка и ее характеристики.
Регулирование дорожного движения.
Проезд перекрестков.
Проезд пешеходных переходов, остановок транспортных средств общего пользования и железнодорожных переездов. Особые условия движения. Перевозка людей и грузов. Техническое состояние оборудования транспортных средств.
Номерные опознавательные знаки, предупредительные устройства, надписи и обозначения.
Обязанности должностных лиц транспортных и других организаций по обеспечению безопасности дорожного движения.
Ответственность за нарушение правил, действующих на транспорте. Требования к техническому состоянию транспортных средств.
Знания:
- правила дорожного движения;
- основы безопасного управления транспортом;
- правила посадки и высадки пассажиров, погрузки и выгрузки багажа;
- основы медицинских знаний;
Умения:
- управлять подвижным составом городского наземного электротранспорта в депо и на линии;
- соблюдать правила дорожного движения и безопасного управления транспортом;
- контролировать соблюдение правил посадки и высадки пассажиров;
- оказывать первую помощь пострадавшим в дорожно-транспортных происшествиях;
БК 1-11
ПК 2.1.1., 2.1.4., 2.1.10.
СД.02
Устройство и эксплуатация трамвая
Устройство трамвайных вагонов. Механические оборудование. Пневматические оборудование трамвая.
Электрические оборудование. Работа силовых цепей и цепей управления в различных режимах.
Электроснабжение трамвая. Путевое хозяйство.
Организация движения трамваев. Обязанности водителя при работе на линии.
Проезд кривых участков пути, спецчастей пути и контактной сети.
Эксплуатация трамвайных вагонов (поездов) в усложненных условиях с тяжелыми условиями движения. Устранение неисправностей и ремонт трамваев на линии и в депо.
Сцепка и расцепка трамвайных вагонов.
Буксировка трамвайных вагонов. Смена водителей и возврат трамвая в депо.
Правила обслуживания пассажиров
Правила пользования трамваем. Город, в котором работает водитель.
Знания:
- устройство, возможные неисправности трамваев и их оборудования;
- преимущества и недостатки трамвайного транспорта;
- схемы управления, централизации, блокировки
- профиль и особенности пути обслуживаемого маршрута;
- обязанности работников городского электротранспорта;
- опасные последствия при нарушении правил;
- порядок управления буксируемым трамваем;
Умения:
- управлять трамваями и трамвайными поездами, эксплуатируемыми в данном хозяйстве;
- выполнять подготовительные работы перед выездом на линию и после возвращения в парк;
- производить сцепку для буксировки, управлять буксируемым трамваем;
- соблюдает правила внутреннего распорядка;

БҚ 2-6, 8-10
КҚ 2.1.1.-2.1.9.
Біліктілігі: 110502 2 – Троллейбус жүргізушісі
АП.01
Жол жүру ережелері
Жалпы ережелер.
Көлік құралдарының қозғалыс, тоқтау және тұрақтау тәртібі. Жол белгілері.
Жол белгілері және олардың сипаттамасы.
Жол қозғалысын реттеу.
Көше қиылысынан өту. Жаяу жүргінші жолдарынан, ортақ пайдаланылатын көлік құралдарының аялдамаларынан және теміржол өтпелерінен өту.
Қозғалыстың ерекше жағдайлары. Адамдар мен жүктерді тасымалдау. Көлік құралдары жабдықтарының техникалық жағдайы. Нөмірлік тану белгілері, ескерту белгілері, жазбалар мен белгілемелер.
Жол қозғалысы қауіпсіздігін қамтамасыз ету бойынша көліктік және басқа да ұйымдардың лауазымды тұлғаларының міндеттері.
Көлікке қатысты ережелерді бұзу жауапкершілігі. Көлік құралдарының техникалық жағдайына қойылатын талаптар.
Білімдер:
- жол жүру ережелері;
- көлікті қауіпсіз басқару негіздері;
- жолаушыларды отырғызу және түсіру, жүкті тиеу және түсіру ережелері;
- медициналық білім негіздері;
Іскерліктер:
- депо мен желіде қалалық жер бетіндегі электр көлігінің жылжымалы құрамын басқару;
- жол жүру ережелері мен көлікті қауіпсіз басқару ережелерін сақтау;
- жолаушыларды отырғызу мен түсіру ережелерінің сақталуын бақылау;
- жол-көлік оқиғаларында жапа шеккендерге алғашқы көмек көрсету;
БҚ 1-11
КҚ 2.2.1., 2.2.4., 2.2.10.
АП.02
Троллейбус құрылғысы мен оны пайдалану
Троллейбустардың құрылғысы. Троллейбустардың механикалық жабдықтары.
Троллейбустардың пневматикалық жабдықтары.
Электрлі жабдықтар. Троллейбус жұмысы схемасының негізгі режимдері. Троллейбустарды пайдалану негіздері. Троллейбустың электр жабдықталуы. Троллейбустардың электр жабдықталуы. Троллейбустардың қозғалысын ұйымдастыру.
Троллейбустарды техникалық пайдалану ережелері (ТПЕ) және троллейбус жүргізушісінің қызметтік нұсқаулары.
Жолдың қиғаш бөліктерінен, арнайы бөліктерінен және байланыс желілерінен өту. Троллейбустарды қиын жағдайларда және қозғалыс жағдайы ауыр маршруттарда пайдалану.
Троллейбустардың ақауларын жою және жөндеу.
Троллейбус маршруттарындағы жол-көлік оқиғалары. Троллейбустардың қозғалыс теориясы және оларды қауіпсіз басқарудың негіздері.
Троллейбус жүргізушісі еңбегінің психофизикалық негіздері.
Троллейбустың техникалық жағдайының қозғалыс қауіпсіздігіне әсері. Жолаушыларға қызмет көрсету ережелері.
Троллейбусты пайдалану ережелері.
Жүргізуші жұмыс істейтін қала.
Білімдер:
- троллейбустардың құрылғысы, болжамды ақаулары және оның жабдықтары;
- троллейбустардың желідегі қалыпты қозғалысын ұйымдастыру қағидасы;
- әртүрлі қозғалыс режимдерінің жіктелуі;
- жол жүру билеттерінің формалары;
- жол жүру және техникалық құжаттарды рәсімдеу тәртібі;
- өндірістік нұсқаулар және ішкі тәртіп ережелері;
Іскерліктер:
- троллейбусты басқару,;
- қозғалыс кезінде және тұрақта тұрған кезде жеке тораптардың ақауларын анықтау;
- техникалық пайдалану ережелерінің (ТПЕ) талаптарын орындау;
- жылжымалы құрам ақауларын жоюға сұранымдарды рәсімдеу және беру;
- өрттің алдын-алу және сөндіру құралдарын пайдалану;
- троллейбустар қозғалысының кестесін сақтау;
- ішкі тәртіп ережелерін сақтау;

БК 2-6, 8-10
ПК 2.1.1.-2.1.9.
Квалификация: 110502 2 – Водитель троллейбуса
СД.01
Правила дорожного движения
Общие положения.
Порядок движения, остановки и стоянки транспортных средств. Дорожные знаки.
Дорожная разметка и ее характеристики.
Регулирование дорожного движения.
Проезд перекрестков.
Проезд пешеходных переходов, остановок транспортных средств общего пользования и железнодорожных переездов. Особые условия движения. Перевозка людей и грузов. Техническое состояние оборудования транспортных средств.
Номерные опознавательные знаки, предупредительные устройства, надписи и обозначения.
Обязанности должностных лиц транспортных и других организаций по обеспечению безопасности дорожного движения.
Ответственность за нарушение правил, действующих на транспорте. Требования к техническому состоянию транспортных средств.
Знания:
- правила дорожного движения;
- основы безопасного управления транспортом;
- правила посадки и высадки пассажиров, погрузки и выгрузки багажа;
- основы медицинских знаний;
Умения:
- управлять подвижным составом городского наземного электротранспорта в депо и на линии;
- соблюдать правила дорожного движения и безопасного управления транспортом;
- контролировать соблюдение правил посадки и высадки пассажиров;
- оказывать первую помощь пострадавшим в дорожно-транспортных происшествиях;
БК 1-11
ПК 2.2.1., 2.2.4., 2.2.10.
СД.02
Устройство и эксплуатация троллейбуса
Устройство троллейбусов. Механическое оборудование троллейбусов.
Пневматическое оборудование троллейбусов.
Электрические оборудование. Основные режимы работы схем троллейбуса.
Основы эксплуатации троллейбусов
Электроснабжение троллейбуса. Организация движения троллейбусов.
Правила технической эксплуатации (ПЭТ) троллейбусов и должностная инструкция водителя троллейбуса.
Проезд кривых участков пути и спецчастей контактной сети. Эксплуатация троллейбусов в усложненных условиях и на маршрутах с тяжелыми условиями движения. Устранение неисправностей и ремонт троллейбусов.
Дорожно-транспортные происшествия на троллейбусных маршрутах.
Теория движения троллейбусов и основы их безопасного вождения.
Психофизические основы труда и водителя троллейбуса. Влияние технического состояния троллейбуса на безопасность движения.
Правила обслуживания пассажиров
Правила пользования троллейбусом.
Город, в котором работает водитель.
Знания:
- устройство, возможные неисправности троллейбусов и их оборудования;
- принцип организации регулярного движения троллейбусов на линии;
- классификация различных режимов движения;
- существующие формы проездных билетов;
- порядок оформления проездной и технической документации;
- производственная инструкция и правила внутреннего распорядка;
Умения:
- управлять троллейбусом,;
- определять неисправностей отдельных узлов во время движения и на стоянке;
- выполнять требования правил технической эксплуатации (ПТЭ);
- оформлять и подавать заявки на устранение неисправностей подвижного состава;
- пользоваться средствами предупреждения и тушения пожаров;
- соблюдать расписание движения троллейбусов;
- соблюдать правила внутреннего распорядка;

БҚ 2-6, 8-10
КҚ 2.2.1.-2.2.9.
Біліктілігі: 110503 2 – Метрополитен жабдықтарына қызмет көрсететін және өңдейтін электрик - слесарі
АП.01
Слесарлық және электр монтаждық жұмыстардың негіздері
Техникалық механикадан негізгі мәліметтер. Материалдардың қарсыласуы. Машиналар бөлшектері.
Слесарлық және слесарлық-жинақтаушы жұмыстар. Электр монтаждау жұмыстары. Талаптар: Тұтынушылардың электр қондырғыларын пайдалану кезіндегі Электр қондырғыларын орналастыру ережелері (ЭОЕ);
Техникалық пайдалану ережелері (ТПЕ),
Қауіпсіздік техникасының ережелері (ҚТЕ).
Білімдер:
- электрматериалтану;
- электр қондырғыларын техникалық пайдалану кезіндегі ЭОЕ, ТПЕ, ҚТЕ ережелері;
Іскерліктер:
- метрополитеннің стансалық және үңгіжолдық жабдықтарына, эскалаторларға және басқа да жабдықтарына қызмет көрсету және жөндеу кезінде дәнекерлеу жұмыстарын орындау;
- электр монтаждау жұмыстарын жүзеге асыру;
БҚ 1-4,6,8
КҚ 2.3.1.-2.3.3., 2.3.5.-2.3.9.
АП.02
Жабдықтардың құрылғысы, қызмет көрсету және жөндеу
Электр механикалық қызмет шаруашылығында пайдаланылатын жабдықтар. Жабдықтардың электр жабдықталуы. Күш электр қондырғылары.
Инженерлік-техникалық қондырғылардың негізгі автоматтық коммутациялық аппараттары (үзгіштер мен қайта қосқыштар, басқару түймешелері, контакторлар, сақтандырғыштар, магнит қосқыштар (реверсивтік және реверсивті емес), автоматтық сөндіргіштер; деңгей мен уақытты басқару релесі; электродинамикалық тежеу құрылғысы; дистанциялық басқару пульттері; су ағызғыз қондырғылардың апаттық деңгейінің сигнал жүйесі.
Инженерлік-техникалық қондырғыларды жарықтандыру желісі. Диспетчерлік бақылау және инженерлік-техникалық қондырғылардың жұмысын басқару.
Электрқозғалтқыштар.
Гидравлика туралы негізгі мәліметтер.
Метрополитеннің су ағызғыштары. Сорғыштар.
Метрополитеннің канализация жүйесі. Метрополитеннің сумен қамтылуы. Метрополитеннің жылумен қамтылуы және жылу жүйесі.
Желдету жүйесі.
Метрополитеннің қондырғыларын, құрылғыларын, жабдықтарын техникалық пайдалану мен жөндеу кезіндегі еңбек қауіпсіздігі.
Білімдер:
- жергілікті пульттардан басқарылатын такелаждық және қызмет көрсетілетін жабдықтардың құрылғысы;
- электр жібергіш аппаратураның жұмыс істеу принципі;
- жабдықтарды коррозиядан тазалаудың әдістері;
- жұмыс сызбалары мен электр сұлбаларын оқу ережелері;
- электротехника, механика, гидравлика және металлдарды өңдеу технологиясы бойынша негізгі мәліметтер;
- құрылымдар мен жабдықтардың жақындасу габариттері;
- жабдықтарды қуаттандыру сұлбасы;
- құбыр өткізгіштер мен ауа өткізгіштерін сынау ережелері;
- сақтандырғыштарды номиналдық кернеуі бойынша таңдау ережелері;
- квалитеттері (дәлдік класстары);
Іскерліктер:
- метрополитеннің инженерлік-техникалық қондырғыларының электрлі және механикалық жабдықтарына техникалық қызмет көрсету және жөндеуін жүзеге асыру;
- жабдықтардың ақауларын анықтау және жою;
- метрополитен жабдықтарын жергілікті және кешенді сынауға ат салысу;

БК 2-6, 8-10
ПК 2.2.1.-2.2.9.
Квалификация: 110503 2 – Слесарь-электрик по обслуживанию и ремонту оборудования метрополитена
СД.01
Основы слесарных и электромонтажных работ
Основные сведения из технической механики. Сопротивление материалов. Детали машин.
Слесарные и слесарно-сборочные работы. Электромонтажные работы. Требования: Правил устройства электроустановок (ПУЭ);
Правил технической эксплуатации (ПТЭ),
Правил техники безопасности (ПТБ) при эксплуатации электроустановок потребителей.
Знания:
- основы электроматериаловедения;
- правила ПУЭ, ПТЭ и ПТБ при технической эксплуатации электроустановок;
Умения
- выполнять слесарные работы при обслуживании и ремонте станционного и тоннельного оборудования, эскалаторов и другого оборудования метрополитена;
- производить электромонтажные работы;
БК 1-4,6,8
ПК 2.3.1.-2.3.3., 2.3.5.-2.3.9.
СД.02
Устройство, обслуживание и ремонт оборудования
Оборудование, эксплуатируемое в хозяйстве электромеханической службы. Электроснабжение оборудования.
Силовые электрические установки.
Основные автоматические коммутационные аппараты инженерно-технических установок (рубильники и переключатели, кнопки управления, контакторы, предохранители, магнитные пускатели (реверсивные и нереверсивные), автоматические выключатели; реле управления, уровня и времени; устройство электродинамического торможения, пульты дистанционного управления; сигнализация аварийного уровня водоотливных установок.
Сети освешения инженерно-технических устройств. Диспечерский контроль и управление работой инженерно-технических устройств. Электродвигатели.
Основные сведения о гидравлике.
Водоотлив метрополитена. Насосы.
Канализация метрополитена. Водоснабжение метрополитена. Теплоснабжение и отопление метрополитена.
Вентиляция.
Безопасность труда при технической эксплуатации и ремонте установок, устройств, оборудования метрополитена.
Знания:
- устройство такелажного и обслуживаемого оборудования с управлением с местных пультов;
- принцип работы электропусковой аппаратуры;
- методы очистки оборудования от коррозии;
- правила чтения рабочих чертежей и электросхем;
- основные сведения по электротехнике, механике, гидравлике и технологии обработки металлов;
- габариты приближения строений и оборудования;
- схемы питания оборудования;
- правила испытания трубопроводов, воздухопроводов;
- правила выбора предохранителей по номинальному напряжению;
- квалитеты (классы точности);
Умения
- выполнять технические обслуживание и ремонт электрического и механического оборудования инженерно-технических устройств метрополитена;
- выявлять и устранять неисправности оборудования;
- участвовать в местных и комплексных испытаниях оборудования метрополитена;

БҚ 1-6,8-11
КҚ 2.3.1.-2.3.12.
Біліктілігі: 110504 2 – Метрополитен стансалық және үңгіжол жабдықтарына қызмет көрсету және жөндеу электрик-слесарі
АП.01
Слесарлық және электр монтаждау жұмыстарының негіздері
Техникалық механикадан негізгі мәліметтер. Материалдардың қарсыласуы. Машиналардың бөлшектері.
Слесарлық және слесарлық-жинақтау жұмыстары. Электр монтаждау жұмыстары. Талаптар:
Тұтынушылардың электр қондырғыларын пайдалануы кезіндегі Электр қондырғыларын орнату ережелері (ЭОЕ);
Техникалық пайдалану ережелері (ТПЕ),
Қауіпсіздік техникасының ережелері (ҚТЕ)
Білімдер:
- электрматериалтану негіздері;
- электр қондырғыларын техникалық пайдалану кезіндегі ЭОЕ, ТПЕ, ҚТЕ ережелері;
Іскерліктер:
- метрополитеннің стансалық және үңгіжол жабдықтарына, эскалаторларға және басқа да жабдықтарға қызмет көрсету мен жөндеу кезінде дәнекерлеу жұмыстарын орындау;
- электр монтаждау жұмыстарын жүзеге асыру;
БҚ 1-4,6,8
КҚ 2.4.1.-2.4.3.
АП.02
Жабдықтардың құрылғысы, қызмет көрсету және жөндеу
Стансалық және үңгіжол құрылымдарының шаруашылығында пайдаланылатын жабдықтардың негізгі түрлері.
Стансалық және үңгіжол жабдықтарында қолданылатын электр қозғалтқыштары. Ауаның тұрмыстық желдеткіштері, тоңазытқыштар, электрлі шаңсорғыштар және электрлі қыздырғыш қондырғылар. Электрлі еден жуғыш және сыпырғыш аккумуляторлы машиналар. Электрлі соққыш балғалар.
Жылжымалы сығымдағыштар.
Стансалар мен үңгіжолдарға қызмет көрсетуге арналған көмекші аппараттар мен машиналар
(бетон араластырғыштар, қоспа араластырғыштар, шпательдеу машиналары, электр дәнекерлеу агрегаттары, трансформаторлар, көтергіш механизмдер, жылжымалы станоктар, мрамордың жылтырын қалпына келтіруге арналған штативтер, жуғыш агрегаттар, стансаның қабырғаларын жууға арналған өздігінен жүретін машиналар және қоспа сорғыштар).
Метрополитеннің стансалық және үңгіжол жабдықтарын техникалық пайдалану мен жөндеу кезіндегі еңбек қауіпсіздігі.
Білімдер:
- барлық типті қызмет көрсетілетін жабдықтардың құрылғысы;
- жинаушы машиналарды, ауа желдеткіштерін, тоңазытқыштарды пайдалану ережелері, жөндеудің техникалық жағдайы, сынау, реттеу және қабылдау;
- бақылау-өлшеу құралдарын, аспаптар мен жөндеу жабдықтарын қолдану ережелері;
- болжамдар мен отырғызу жүйесі;
- барлық типті сымдарды құрылғысы;
- сымдардың қиылысының, сақтандырғыштардың қарапайым есептері және қуат көздерінің болжамды жүктемесі.
Іскерліктер:
- қорғаныс құрылғысымен және автоматикамен жабдықталмаған электр қыздырғыш қондырғылар мен аспаптарға техникалық қызмет көрсету, жөндеу және қалыпты жағдайда ұстау;

БК 1-6,8-11
ПК 2.3.1.-2.3.12.
Квалификация: 110504 2 – Слесарь-электрик по обслуживанию и ремонту станционного и тоннельного оборудования метрополитена
СД.01
Основы слесарных и электромонтажных работ
Основные сведения из технической механики. Сопротивление материалов. Детали машин.
Слесарные и слесарно-сборочные работы. Электромонтажные работы. Требования:
Правил устройства электроустановок (ПУЭ);
Правил технической эксплуатации (ПТЭ),
Правил техники безопасности (ПТБ) при эксплуатации электроустановок потребителей
Знания:
- основы электроматериаловедения;
- правила ПУЭ, ПТЭ и ПТБ при технической эксплуатации электроустановок;
Умения
- выполнять слесарные работы при обслуживании и ремонте станционного и тоннельного оборудования, эскалаторов и другого оборудования метрополитена;
- производить электромонтажные работы;
БК 1-4,6,8
ПК 2.4.1.-2.4.3.
СД.02
Устройство, обслуживание и ремонт оборудования
Основные виды оборудования, эксплуатируемое в хозяйстве станционных и тоннельных сооружений.
Электрические двигатели, применяемые в станционном и тоннельном оборудовании. Бытовые кондиционеры воздуха, холодильники, электропылесосы и электронагревательные устройства. Электрополомоечные и подметальные аккумуляторные машины.
Электрические отбойные молотки.
Передвижные компрессоры. Вспомогательные агрегаты и машины для обслуживания станций и тоннелей (бетономешалки, растворомешалки, шпатлевочные машины, электросварочные агрегаты, трансформаторы, подъемные механизмы, передвижные станки, штативы для воостановления полировки мрамора, промывочные агрегаты, самоходные машины для промывки стен станций и растворонасосы).
Безопасность труда при технической эксплуатации и ремонте станционного и тоннельного оборудования метрополитена.
Знания:
- устройство обслуживаемого оборудования всех типов;
- правила эксплуатации, технические условия ремонта, испытания, регулировку и приемку уборочных машин, кондиционеров воздуха, холодильников;
- правила применения контрольно-измерительных инструментов, приборов и ремонтных приспособлений;
- систему допусков и посадок;
- устройство проводок всех типов;
- элементарные расчеты сечений проводов, предохранителей и допустимые нагрузки источников питания.
Умения
- производить техническое обслуживание и ремонт, содержит в исправном состоянии электронагревательные устройства и приборы, не оснащенные защитными устройствами и автоматикой;

БҚ 1-6,8-11
КҚ 2.4.1.-2.4.11.
Біліктілігі: 110505 2 – Жылжымалы құрамды жөндеу слесарі*
АП.01
Жылжымалы құрам құрылғысы
Қалалық электр көлігі туралы жалпы мәліметтер.
Электр көлігінің түрлері. Техникалық сипаттамасы. Механикалық жабдықтар. Пневматикалық жабдықтар. Электрлі жабдықтар. Тартқыш және қосымша электр қозғалтқыштар. Ток қабылдағыштар. Штанг аулағыштар.
Реостаттар мен резисторлар: түрлері, орналасатын жері. Индуктивті шунттар. Контакторлар.
Бақылаушылар.
Күш электр тізбектерінің қорғаныс қондырғылары.
Реле: түрлері.
Төмен вольтті генератор. Дауыс күшейткіш аппаратура. Төмен вольтті электр тізбектерінің қорғаныс қондырғылары.
Есіктерді жарықтандыру, сигнал жүйесі және электр жетек.
Білімдер:
- трамвайлар мен троллейбустардың жіктелуі;
- трамвайлар мен троллейбустардың техникалық сипаттамасы;
- трамвайлар мен троллейбустардың жабдықтарының негізгі тораптарының құрылғысы, атқаратын қызметі,
- жабдықтардың түрлері және оның тораптарының өзара әрекеттесуі;
- тартылыс берілістері, орталық редуктор, кардан білігі;
Іскерліктер:
- трамвайлар мен троллейбустардың жабдықтарының негізгі тораптарының бөлшектеу мен қайта жинақтауды жүзеге асырады;
БҚ 1,3,4,6
КҚ 2.5.1., 2.5.5.,2.5.7, 2.5.8.
АП.02
Жылжымалы құрамға техникалық қызмет көрсету және жөндеу
Дәнекерлеу жұмыстары: құралдар, операциялардың бірізділігі, әдістер, қауіпсіздік техникасы. Бөлшектердің тозуы және оны қалпына келтіру.
Жылжымалы құрамның техникалық жағдайына қойылатын талаптар. Көлік құралдарын дезинфекциялау, дезинфекцияны өткізу тәртібі, мерзімділігі, қауіпсіздік техникасы.
Техникалық қызмет көрсетуді ұйымдастыру.
Жылжымалы құрамды тексеру.
Техникалық есепке алу.
Күнделікті қызмет көрсету.
Желілік жөндеу пункттері.
Жылдам техникалық көмек.
Жөндеу.
Технологиялық құжаттар.
Білімдер:
- болжамды ақаулар және оларды жою әдістері;
- трамвайлар мен троллейбустардың желіге шығарылуы болдырылмайтын ақаулар;
- отырғызудың әртүрлі түріндегі жағдайларда жинақтау жұмыстарын жүргізу ережелері;
- жөнделіп шыққан жабдықтарды сынаудың техникалық жағдайлары;
- сигнал жүйесі және көлік-көтергіш механизмдерді пайдалану ережелері;
Іскерліктер:
- электр көлік құралы механизмдерінің ақауларын жою;
- пневматикалық жабдықтардың жеке бөлшектерінің сығымдалған ауа қысымы астында монтажы мен демонтажын жүзеге асыру;
БҚ 1-6,8-11
КҚ 2.5.1.-2.5.11.
Біліктілігі: 110506 2 – Электр жабдықтарын жөндеу электрик-слесарі*
АП.01
Жылжымалы құрам құрылғысы
Қалалық электр көлігі туралы жалпы мәліметтер. Электр көлік түрлері. Техникалық сипаттамалар. Механикалық жабдықтар. Пневматикалық жабдықтар. Электрлі жабдықтар. Тартылыс және қосымша электр қозғалтқыштар. Ток қабылдағыштар. Штанг аулағыштар.
Реостаттар мен резисторлар: түрлері, орналасуы. Индуктивті шунттар. Контакторлар.
Бақылаушылар.
Күш электр тізбектерінің қорғаныс қондырғылары.
Реле: түрлері.
Төмен вольтті генератор. Дауыс күшейткіш аппаратура. Төмен вольтті электрлі тізбектердің қорғаныс қондырғылары. Есіктердің жарықтандырылуы, сигнал жүйесі, электр жетегі.
Білімдер:
- трамвайлар мен троллейбустардың жіктелуі;
- трамвайлар мен троллейбустардың техникалық сипаттамасы;
- трамвайлар мен троллейбустардың негізгі тораптарының құрылғысы, атқаратын қызметі,
- жабдықтардың түрлері және оның тораптарының өзара әрекеттесуі;
- тартылыс берілістері, орталық редуктор, кардан білігі;
Іскерліктер:
- трамвайлар мен троллейбустардың жабдықтарының негізгі тораптарының бұзуын және қайта жинақтауын жүзеге асырады;

БК 1-6,8-11
ПК 2.4.1.-2.4.11.
Квалификация: 110505 2 – Слесарь по ремонту подвижного состава
СД.01
Устройство подвижного состава
Общие сведения о городском электротранспорте.
Виды электротранспорта. Технические характеристики. Механическое оборудование. Пневматические оборудование. Электрические оборудование. Тяговые и вспомогательные электродвигатели. Токоприемники. Штангоуловители.
Реостаты и резисторы: виды, месторасположение. Индуктивные шунты. Контакторы.
Контроллеры.
Защитные устройства силовых электрических цепей.
Реле: виды.
Низковольтный генератор. Звукоусилительная аппаратура. Защитные устройства низковольтных электрических цепей.
Освещение, сигнализация, электропривод дверей.
Знания:
- классификации трамваев и троллейбусов;
- технические характеристики трамваев и троллейбусов;
- устройство, назначение, основных узлов оборудования трамваев и троллейбусов,
- виды оборудования и взаимодействие его узлов;
- тяговые передачи, центральный редуктор, карданные валы;
Умения
- выполняет сборку и разборку основных узлов оборудования трамваев и троллейбусов;
БК 1,3,4,6
ПК 2.5.1., 2.5.5.,.2.5.7., 2.5.8.
СД.02
Техническое обслуживание и ремонт подвижного состава
Слесарные работы: инструменты, последовательность операций, приемы, техника безопасности. Износ деталей и их восстановление.
Требования к техническому состоянию подвижного состава. Дезинфекция транспортных средств, правила проведения, периодичность техника безопасности.
Организация технического обслуживания.
Осмотр подвижного состава. Технический учет.
Ежедневное обслуживание. Линейные ремонтные пункты. Скорая техническая помощь. Ремонт.
Технологическая документация
Знания:
- возможные неисправности и методы их обнаружения;
- неисправности, при которых не допускается выход на линии трамваев и троллейбусов;
- правила ведения сборочных работ в условиях различных видов посадок;
- технические условия на испытание отремонтированного оборудования;
- сигнализация и правила пользования подъемно-транспортными механизмами;
Умения
- устранять неисправности механизмов электротранспортного средства;
- осуществляет монтаж и демонтаж отдельных приборов пневматического оборудования под давлением сжатого воздуха;
БК 1-6,8-11
ПК 2.5.1.-2.5.11.
Квалификация: 110506 2 – Слесарь-электрик по ремонту электрооборудования
СД.01
Устройство подвижного состава
Общие сведения о городском электротранспорте.
Виды электротранспорта. Технические характеристики. Механическое оборудование. Пневматические оборудование. Электрические оборудование. Тяговые и вспомогательные электродвигатели. Токоприемники. Штангоуловители.
Реостаты и резисторы: виды, месторасположение. Индуктивные шунты. Контакторы.
Контроллеры.
Защитные устройства силовых электрических цепей.
Реле: виды.
Низковольтный генератор. Звукоусилительная аппаратура. Защитные устройства низковольтных электрических цепей.
Освещение, сигнализация, электропривод дверей.
Знания:
- классификации трамваев и троллейбусов;
- технические характеристики трамваев и троллейбусов;
- устройство, назначение, основных узлов оборудования трамваев и троллейбусов,
- виды оборудования и взаимодействие его узлов;
- тяговые передачи, центральный редуктор, карданные валы;
Умения
- выполняет сборку и разборку основных узлов оборудования трамваев и троллейбусов;

БҚ 1,3,4,6
КҚ 2.6.1., 2.6.4., 2.6.5., 2.6.8.,
АП.02
Электржабдықтарын орналастыру және жөндеу
Жылжымалы құрам электржабдықтарын орналастыру.
Электрмонтаждау жұмыстары. Жөндеу.
Жөнделген жабдықтарды сынау.
Техникалық жағдайлар.
Қауіпсіздік техникасы.
Білімдер:
- шаруашылықта пайдаланылатын жылжымалы құрамның электр жабдықтарын орналастыру;
- электрмонтаждау сұлбалары;
Іскерліктер:
- электр жабдықтарының істен шыққан тораптарын жөндеуді жүзеге асыру;
- байланыстырғыш муфталар мен қораптарды орнату;
- жөнделген электр машиналарының электр құралдарын сынау;
БҚ 1-6,8-11
КҚ 2.6.1.-2.6.10.
Біліктілігі: 110507 2 – Эскалаторды жөндеу және қызмет көрсету электрик-слесарі*
АП.01
Слесарлық және электрмонтаждау жұмыстарының негізі
Техникалық механикадан негізгі мәліметтер. Материалдардың қарсыласуы. Машиналардың бөлшектері.
Слесарлық және слесарлық-жинақтау жұмыстары. Электрмонтаждау жұмыстары. Талаптар: Тұтынушылардың электр қондырғыларын пайдалану кезіндегі электр қондырғыларын орналастыру ережелері (ЭОЕ);
Техникалық пайдалану ережелерін (ТПЕ),
Қауіпсіздік техникасы ережелерін (ҚТЕ)
Білімдер:
- основы электроматериаловедения;
- электр қондырғыларын техникалық пайдалану кезіндегі ЭОЕ, ТПЕ және ҚТЕ ережелері;
Іскерліктер:
- метрополитеннің стансалық және үңгіжол жабдықтарына, эскалаторларға және басқа да жабдықтарына қызмет көрсету мен жөндеу кезінде дәнекерлеу жұмыстарын орындау;
- электрмонтаждау жұмыстарын жүзеге асыру;
БҚ 1-4,6,8
КҚ 2.7.1.-2.7.4., 2.7.9.
АП.02
Жабдықтардың құрылғысы, қызмет көрсету және жөндеу
Эскалаторлар туралы жалпы мәліметтер. Эскалатордың жетегі.
Баспалдақ жабынының трассасы. Баспалдақ жабыны. Порученьдік шаруашылық. Электрлі жабдықтар (электрлі қозғалтқыштар, қол және автоматтық басқару аппараттары, реле, трансформаторлар, блок қою қондырғылары). Эскалаторлардың электр жетегінің принципиалдық сұлбалары. Эскалаторлардың қалыпты жұмысының бұзылу жағдайлары.
Эскалаторларды пайдалануға енгізу тәртібі.
Эскалаторларды, электр жабдықтарын және сұлбаларды техникалық пайдалану мен жөндеу кезіндегі еңбек қауіпсіздігі.
Білімдер:
- эскалаторлардың құрылғысы, жұмыс принципі, техникалық қызмет көрсетілуі және жөнделуі;
- эскалаторларға техникалық қызмет көрсету бойынша нұсқаулық;
- эскалатордың жұмыс істеу принципі және оның механизмдері жұмысының өзара байланысы;
- баспалар жабынындағы, порученьдер мен балюстардалары арасындағы саңылаулар нормасы;
Іскерліктер:
- эскалаторларға техникалық қызмет көрсету мен жөндеуді жүзеге асыру;
- қондырғының жабыны мен порученінің қорғаныс қондырғыларындағы ұсақ ақауларды анықтау және жою;
- эскалаторларды қауіпсіз пайдаланудың ережелерін орындау;

БК 1,3,4,6
ПК 2.6.1., 2.6.4., 2.6.5., 2.6.8.,
СД.02
Устройство и ремонт электрооборудования
Устройство электрооборудования подвижного состава.
Электромонтажные работы. Ремонт.
Испытание отремонтированного оборудования.
Технические условия.
Техника безопасности.
Знания:
- устройство электрического оборудования подвижного состава, эксплуатируемого в хозяйстве;
- электромонтажные схемы;
Умения
- производить ремонт неиспарвных узлов электрического оборудования;
- устанавливать соединительный муфт и коробки;
- испытывать отремонтированное электрических машин, электроприборов;
БК 1-6,8-11
ПК 2.6.1.-2.6.10.
Квалификация: 110507 2 – Слесарь-электрик по обслуживанию и ремонту эскалаторов
СД.01
Основы слесарных и электромонтажных работ
Основные сведения из технической механики. Сопротивление материалов. Детали машин.
Слесарные и слесарно-сборочные работы. Электромонтажные работы. Требования: Правил устройства электроустановок (ПУЭ);
Правил технической эксплуатации (ПТЭ),
Правил техники безопасности (ПТБ) при эксплуатации электроустановок потребителей
Знания:
- основы электроматериаловедения;
- правила ПУЭ, ПТЭ и ПТБ при технической эксплуатации электроустановок;
Умения
- выполнять слесарные работы при обслуживании и ремонте станционного и тоннельного оборудования, эскалаторов и другого оборудования метрополитена;
- производить электромонтажные работы;
БК 1-4,6,8
ПК 2.7.1.-2.7.4., 2.7.9.
СД.02
Устройство, обслуживание и ремонт оборудования
Общие сведения об эскалаторах. Привод эскалатора.
Трасса лестничного полотна. Лестничное полотно. Поручневое хозяйство. Электрическое оборудование (электрические двигатели, аппараты ручного и автоматического управления, реле, трансформаторы, блокировочные устройства). Принципиальные схемы электропривода эскалаторов. Случаи нарушения нормальной работы эскалаторов.
Порядок ввода эскалаторов в эксплуатацию.
Безопасность труда при технической эксплуатации и ремонте эскалаторов, электрооборудования и схем.
Знания:
- устройство, принцип работы, техническое обслуживание и ремонт эскалаторов;
- инструкция по техническому обслуживанию эскалаторов;
- принцип действия эскалатора и взаимосвязь работы его механизмов;
- нормы зазоров в полотне ступеней, между поручнями и балюстрадой;
Умения
- производить техническое обслуживание и ремонт эскалаторов;
- выявлять и устранять мелкие неисправности в защитных устройствах полотно и поручней установки;
- выполнять правила безопасной эксплуатации эскалаторов;

БҚ 1-6,8-11
КҚ 2.7.1.-2.7.10.
ӨО мен КП
Өндірістік оқыту мен кәсіптік практика
ӨО. 00
Өндірістк оқыту
ӨО. 01
Танысу практикасы
Саладағы кәсіпорындардың типтері мен функцияларын танып білу
Іскерліктер:
- қалалық электр көлігін пайдаланатын және қызмет көрсететін кәсіпорындардың түрлері
- таңдалған мамандық мамандарының өндірістік жұмысы туралы түсінік
БҚ 1,5,6,11.
ӨО. 02
Оқу практикасы
Слесарлық, пісіру, фрезерлік жұмыстарды орындау дағдыларын жаттықтыру. Аспаптарды, тораптар мен агрегаттарды монтаждау, демонтаждау. Электротехникалық жұмыстар. Аспаптарға, тораптар мен агрегаттарға техникалық қызмет көрсету мен жөндеу бойынша операцияларды орындау.
Іскерліктер:
- дәнекерлеу, станоктық, электротехникалық жұмыстарды орындау,
-монтаж-демонтаждау жұмыстарын орындау.
Дағдылар:
- техникалық қызмет көрсету мен жөндеуді өткізу
КҚ 2.1.1.-2.7.10.
КП.00
Кәсіптік практика
КП.01
Өндірістік-технологиялық практика
Білім алушылардың тікелей жұмыс орындарында орындайтын технологиялық, өндірістік үрдістер туралы түсініктерін тереңдету және кеңейту. Оқылатын технологиялық үрдістердің маңызы мен орны туралы нақты түсінік қалыптастыру. Өндіріс жағдайындағы нақты тапсырмаларды шешу үрдісіне жалпы дайындық кезінде алынған білімдерін белсенді пайдалану біліктіліктерін дамыту.
Іскерліктер:
- өндіріс жағдайында жалпы дайындық кезінде алған білімдерін қолдану.
Дағдылар:
- негізгі технологиялық операцияларды орындау
КҚ 2.1.1.-2.7.10.
КП.02
Диплом алдындағы практика, оның ішінде диплом жобасын орындау.
Білім алушылардың оқу үрдісінде алған жұмыстардың алдыңғы қатарлы технологиясымен танысу, еңбекті ұйымдастыру және өндіріс экономикасы, таңдаған мамандықтары бойынша ұйымдастырушылық жұмыс дағдыларын қалыптастыру, шығыс материалдарды дипломдық жобалауға даярлау бойынша білімдері мен практикалық дағдыларын жалпыландыру және кемелдендіру.
Іскерліктер:
- шынайы өндіріс жағдайында кәсіби міндеттерін орындау
Дағдылар:
- жұмыс орнын ұйымдастыру.
КҚ 2.1.1.-2.7.10.
Пән циклдары мен кәсіптік практика бойынша білім беру бағдарламасының мазмұны (орта буынды маман)
Цикл (пән)
индексі
Пәннің, практиканың атауы мен негізгі тараулары
Қалыптасатын білім, білік және дағдылары
Қалыптасатын
құзыреттілік
коды
ЖБП.00
Жалпы білім беретін пәндер
ЖГП.00
Жалпы гуманитарлық пәндер
ЖГП.01
Кәсіби қазақ (орыс) тілі:
Қазақ (орыс) тілінің синтаксисі.
Мамандық бойынша терминология.
Кәсіби бағытталған мәтіндерді аудару техникасы (сөздікпен).
Кәсіби қарым-қатынас.
Білімдер:
- қазақ (орыс) тілінің синтаксисі;
- кәсіби терминдер;
Іскерліктер:
- терминологияны мамандық бойынша қолдану;
- кәсіби бағытталған мәтіндердің техникалық аудармасын (сөздікпен) қолдану
БҚ 2,3,4,5,6
ЖГП.02
Кәсіби шетел тілі:
Мамандық бойынша терминология.
Кәсіби бағытталған мәтіндерді аудару техникасы (сөздікпен).
Кәсіби қарым-қатынас даму.
Білімдер:
- кәсіби қарым-қатынас;
- негізгі сөздер мен терминдер;
Іскерліктер:
- мамандық бойынша терминологияны қолдану;
- кәсіби бағытталған мәтіндердің техникалық аудармасын (сөздікпен) пайдалану
БҚ 2,3,4,5,6
ЖГП.03
Қазақстан тарихы
Қазіргі әлемдегі Қазақстан Республикасының орны мен ролі.
Қазақстан аумағындағы алғашқы қауымдық құрылым. Аркаим – әлемдік өркениет ошағы.
Қазақстан тарихындағы моңғол дәуірі. Қазақстанның ХVI- XVIII ғғ. Әлеуметтік-экономикалық және саяси тарихы.
Патша үкіметінің Қазақстандағы отаршылдық саясаты.
ХХ ғасыр басындағы, азаматтық қарсы тұрулар кезеңіндегі Қазақстан.
Бірінші дүниежүзілік соғыс және Қазақстан.
Ұлт-азаттық қозғалыс. Ақпан төңкерісі және патша үкіметінің құлауы. Қазан төңкерісі, азаматтық соғыс және шетел интервенциясы. Кеңес билігін орнату және оның Қазақстандағы ерекшеліктері. Казармалық социалзмнің құрылуы. Қазақстандағы жаңа экономикалық саясат (ЖЭС).
Индустрияландыру және күштеп «ұжымдастыру», отырықшылық саясаты және оның салдары.
Ауыл шаруашылығын түрлендірудің Сталиндік – Голощекиндік моделі. Қазақстандағы шаруалар көтерілісі.
Саяси репрессиялар. Қазақстанның екінші дүниежүзілік соғысқа дейінгі әлеуметтік-экономикалық жағдайы. Ұлы Отан Соғысы және фашизмді жеңудегі Қазақстанның үлесі.
Соғыстан кейінгі кезең және халық шаруашылығын қалпына келтіру. Тың игеру. Республиканың дамуындағы қарқындылық.

БК 1-6,8-11
ПК 2.7.1.-2.7.10.
ПО и ПП
Производственное обучение и профессиональная практика
ПО. 00
Производственное обучение
ПО. 01
Ознакомительная практика
Изучение типов и функций предприятий отрасли
Знания:
- виды предприятий, эксплуатирующих и обслуживающих городской электротранспорт
- представление о производственной деятельности специалистов выбранной специальности
БК 1,5,6,11ПК 3.1.1
ПО. 02
Учебная практика
Отработка навыков выполнения слесарных, токарных, фрезерных работ
Монтаж, демонтаж приборов, узлов, агрегатов.
Электротехнические работы
Выполнение операций по техническому обслуживанию и ремонту приборов, узлов и агрегатов.
Умения:
- выполнение слесарных, станочных, электротехнических работ,
- выполнение монтажно-демонтажных работ.
Навыки:
- проведения технического обслуживания и ремонта
ПК 3.1.3-3.8.9
ПП.00
Профессиональная практика
ПП.01
Практика по закреплению профессиональных навыков
Углубление и расширение понимания технологических, производственных процессов, выполняемых учащимися непосредственно на рабочих местах;
Выработка четкого представления о роли и месте изучаемых технологических процессов;
Развитие умений активно применять знания, полученные при общей
подготовке в процессе решения конкретных задач в производственных условиях.
Умения:
- применять знания, полученные при общей подготовке, в условиях производства.
Навыки:
- выполнение основных технологических операций
ПК 2.1.1.-2.7.10.
ПП.02
Преддипломная практика
Обобщение и совершенствования знаний и практических навыков, полученных учащимся в процессе обучения, ознакомления с передовой технологией работ, организацией труда и экономикой производства, приобретение умений организаторской работы по избранной специальности, подготовка исходных материалов к дипломному проекту
Умения:
- выполнение профессиональных обязанностей в условиях реального производства
Навыки:
- организация рабочего места.
ПК 3.1.1.-3.1.10.
Содержание образовательной программы по циклам дисциплин и
профессиональной практике (специалист среднего звена)
Индекс цикла (дисциплин)
Наименование и основные разделы дисциплины, практики
Формируемые знания, умения и навыки
Код формируемой компетенции
ООД.00
Общеобразовательные дисциплины
ОГД.00
Общегуманитарные дисциплины
ОГД.01
Профессиональный казахский (русский) язык:
Синтаксис казахского (русского) языка. Терминология по специальности.
Техника перевода (со словарем) профессионально ориентированных текстов. Профессиональное общение.
Знания:
- синтаксис казахского (русского) языка;
- профессиональные термины;
Умения:
- применять терминологию по специальности;
- пользоваться техническим переводом (со словарем) профессионально ориентированного текста
БК 2,3,4,5,6
ОГД.02
Профессиональный иностранный язык:
Терминология по специальности.
Техника перевода (со словарем) профессионально ориентированных текстов.
Профессиональное общение развитие.
Знания:
- профессиональное общение;
- основные слова и термины;
Умения:
- применять терминологию по специальности;
-пользоваться техническим переводом (со словарем) профессионально ориентированного текста
БК 2,3,4,5,6
ОГД.03
История Казахстана
Место и роль Республики Казахстан в современном мире.
Первобытный строй на территории Казахстана. Аркаим – очаг мировой цивилизации.
Монгольский этап в истории Казахстана. Социально-экономическая и политическая история Казахстана в ХVI- XVIII вв. Колониальная политика царского правительства в Казахстане.
Казахстан в начале ХХ века, в период гражданского противостояния.
Первая мировая война и Казахстан.
Национально-освободительное движение. Февральская революция и свержение царской власти. Октябрьский переворот, гражданская война и иностранная интервенция. Установление Советской власти и ее особенности в Казахстане.
Строительство казарменного социализма.
Новая экономическая политика (НЭП) в Казахстане. Индустриализация и насильственная «коллективизация», политика оседлости и ее последствия.
Сталинско – Голощекинская модель преобразования сельского хозяйства. Восстание крестьян в Казахстане.
Политические репрессии. Социально-экономическое положение Казахстана до начала второй мировой войны. Великая Отечественная война и вклад Казахстана в победе над фашизмом.
Послевоенный период и восстановление народного хозяйства.
Освоение целины. Интенсификация в развитии республики.

Саяси қарсы тұрулар (1969, 1979, 1986. Қайта құру кезеңі. Қазақстан – егеменді тәуелсіз мемлекет.
Білімдер:
- Қазақстан тарихын
- қазақ халқының қалыптасуы;
- көшпенді өркениеттің пайда болуы;
- Ұлы Жібек жолы және оның тарихи маңызы;
- Қазақстанның Ресей құрамына енуі;
- XVII-XVIII ғғ. Жоңғар шапқыншыларына қарсы ұлт-азаттық күрес
- ХХ ғ. 20-80 жылдарындағы бас көтерулер, қозғалыстар мен көтерілістер
- ХХ ғ. 20-30 жылдарындағы Қазақстан мәдениеті;
- қазақтардың дүниежүзілік құрылтайы;
- Алматыдағы 1986 жылғы желтоқсан оқиғалары;
- тамыз көтерілісі және оның жеңілуі;
- ҚР мемлекеттік тәуелсіздігі;
Іскерліктер:
- шағын тарихи-археологиялық әңгіме құрастыру;
- көшпенді мал шаруашылығының пайда болу себептерін ашу
- алғашқы мемлекеттік құрылымдарды сипаттау;
- жер аударушылық саясаттың басты мақсаттарын анықтау;
- көтерілістердің жеңілу себептерін анықтау;
- ЖЭС-тің, ұжымдастырудың болмысын ашу;
- 20-30 жылдардағы этнодемографиялық жағдай. Репрессиялар мен депортациялар;
- картамен жұмыс істеу;
- қазақ диаспорасының пайда болу себептерін ашу
- Ұлы Отан Соғысы мен соғыстан кейінгі кезеңдегі Қазақстанның ролін ашу
БҚ 2,3,4,5,6
ЖГП.04
Дене тәрбиесі:
Маманды даярлаудағы дене тәрбиесінің орны, оның салауатты өмір салтын қалыптастыру.
Дене тәрбиесінің әлеуметтік-биологиялық және психофизиологиялық негіздері.
Физикалық және спорттық өздігінен кемелденудің негіздері. Кәсіби-қолданбалы дене дайындығы.
Білімдер:
- дене тәрбиесінің әлеуметтік-биологиялық және психофизиологиялық негіздері;
Іскерліктер:
- дене тәрбиесімен салауатты өмір салтын қалыптастыру;
- физикалық және спорттық жағынан өздігінен кемелдену.
БҚ 8,9
ӘЭП.00
Әлеуметтік-экономикалық пәндер
ӘЭП.01
Мәдениеттану:
Мәдениеттің негізі мен атқаратын қызметі: мәдениеттанудағы негізгі мектептер, тұжырымдамалар мен бағыттар, әлемдік және отандық мәдениет тарихы.
Әлемдік және ұлттық мәдени мұраның сақталуы.
Жергілікті өлкелік және мәдени мұраны пайдалану.
Білімдер:
- мәдениет мәселелерін түсінудегі негізгі тұжырымдамалар мен бағыттар;
- әртүрлі мәдениеттің ерекшеліктері мен заманауи өркениетке қосқан үлесі.
Іскерліктер:
- әлемдік және ұлттық мәдени мұраның сақталуы;
- жергілікті өлкетанушылық және мәдени мұраны пайдалану
БҚ 3,4,5,6,7
ӘЭП.02
Философия негіздері:
Философия пәні, әлемдік философиялық ойлардың негізгі тақырыбы.
Адам табиғаты және оның өмір сүру мәні.
Адам және Құдай.
Адам және ғарыш.
Адам, қоғам, өркениет, мәдениет.
Бостандық пен тұлға жауапкершілігі.
Адам санасы және әрекет.
Ғылым мен оның орны.
Глобалдық мәселелер алдындағы адамзат.
Білімдер:
- әлемнің философиялық, ғылыми және діни картиналары туралы, адам өмірінің мәні туралы түсінік;
- ғылым мен ғылыми сананың, оның құрылымының, түрлері мен әдістерінің, әлеуметтік және этикалық мәселелер туралы түсінік;
Іскерліктер:
- адамның мінез-құлқын биологиялық және әлеуметтік, тәндік және діни бастамаларда, оның санасының маңызын, саналы және санасыз мінез-құлқын анықтау;
- қоғамдағы адамдар арасындағы қарым-қатынастың нормаларын реттеу.
БҚ 3,4,5,6,7
ӘЭП.03
Әлеуметтану және саясаттану негіздері:
Әлеуметтану ғылым ретінде.
Қоғам – әлеуметтік-мәдени жүйе.
Әлеуметтік қоғамдастықтар.
Әлеуметтік және этноұлттық қатынастар.
Әлеуметтік үрдістер.
Әлеуметтік институттар мен ұйымдар.
Тұлға: оның әлеуметтік орны және әлеуметтік мінез-құлқы.
Саясаттану пәні.
Саяси билік және билеуші қарым-қатынас.
Саяси жүйе.
Қазақстандағы әлеуметтік-экономикалық үрдістер.
Экономика негіздері: экономика және оның негізгі мәселелері.
Білімдер:
- заңдылықтар түсінігіндегі әлеуметтік жол туралы түсінік;
- әлеуметтік құрылым, әлеуметтік жіктелу, әлеуметтік әрекеттестік туралы түсінік;
- тұлғаның әлеуметтену, реттеу формалары үрдісінің ерекшеліктерін білу;
Іскерліктер:
- әлеуметтік қозғалыстарды және әлеуметтік өзгеріс пен дамудың басқа да факторларын дамыту;
- билік негізін, саясат субъектілерін, саяси қарым-қатынастар мен үрдістерді анықтау (Қазақстанда және тұтас әлемде);
- саяси жүйелер мен саяси тәртіп туралы түсінік қалыптастыру.
БҚ 3,4,5,6,7
ӘЭП.04
Экономика негіздері:
Мақсаттары, негізгі түсініктері, функциялары, негізі, қағидалары.
Меншіктің формалары мен түрлері, меншікті басқару.
Жоспар түрлері, олардың негізгі кезеңдері, мазмұны, стратегиялық жоспарлау.
Жоспарларды экономикалық негіздеу және болжамдарды әзірлеу әдістері.
Бизнес-жоспарлау.
Экономикалық сараптау.
Халықтық тұтыну тауарлары мен қызметтері нарығының жағдайын сараптау. Нарықтық инфраструктура
Білімдер:
- экономикалық теорияның жалпы ережелері;
- еліміздегі және шетелдердегі экономикалық жағдайлар;
- макро- және микроэкономика негіздері, салықтық, ақшалық-несиелік, әлеуметтік және инвестициялық саясат туралы;
Іскерліктер:
- өзінің кәсіби жұмысына бағыттауға қажетті экономикалық ақпаратты табу және пайдалану
БҚ 3,4,5,6,7
ӘЭП.05
Құқық негіздері:
Құқық, түсінік, жүйе, ақпарат көзі,
Қазақстан Республикасының Конституциясы – құқықтық жүйенің ядросы.
Адам құқығының жалпы декларациясы, тұлға, құқық, құқықтық мемлекет, заңды жауапкершілік және оның түрлері, құқықтың негізгі салалары, Қазақстан Республикасының сот жүйесі, құқық қорғау органдары.
Білімдер:
- адам мен азаматтың құқықтары мен бостандықтары, оларды жүзеге асыру механизмдері;
- кәсіби жұмыс саласында құқықтық және адамгершілік-этикалық нормаларды білу;
Іскерліктер:
- маманның кәсіби әрекеттің регламенттейтін нормативтік-құқықтық құжаттарды пайдалана білу.
БҚ 3,4,5,6,7
ЖКП.00
Жалпы кәсіптік пәндер
ЖКП 01
Мемлекеттік тілде іс-қағаздарын жүргізу:
Кәсіби қарым-қатынас. Қазақ (орыс) тілінде іс-қағаздарын жүргізу; құжаттар, олардың атқаратын қызметі және құжаттау тәсілдері; құжаттардың құрылымы; құжаттарды жинақтау және сақтау; іс-қағаздарын жүргізу технологиясы және оны ұйымдастыру; істі қалыптастыру және ұйымдастыру тәртібі. Кеңселік және құжаттармен жұмыстың ерекшеліктері.
Білімдер:
- құжаттарды рәсімдеуге қойылатын талаптар;
- қызметтік хатты құру әдістемесін, құжаттардың жіктелуі мен қозғалысын;
Іскерліктер:
- мемлекеттік тілде іс қағаздарының үлгілерін құру және рәсімдеу.

Политические противостояния (1969, 1979, 1986).
Период перестройки. Казахстан – суверенное независимое государство.
Знания:
- историю Казахстана
- формирование казахского народа;
- появление кочевой цивилизации;
- Великий Шелковый путь и его историческое значение;
- вхождение Казахстана в состав России;
- национально-освободительная борьба за независимость против джунгарских захватчиков в XVII-XVIII вв.
- выступления, движения и восстания в 20-80 годы XX вв.
- культуру Казахстана 20-30 годы XX в.;
- всемирный курултай казахов;
- декабрьские события 1986 года Алматы;
- августовский путч и его провал;
- Государственную независимость РК;
Умения:
- составлять краткий историко-археологический рассказ;
- раскрыть причины возникновения кочевого скотоводства
- характеризовать первые государственные объединения;
- определять главные цели переселенческой политики;
- анализировать причины поражений восстаний;
- раскрывать суть НЭПа, коллективизации;
- этнодемографическая ситуация в 20-30 годы. Репрессии и депортации;
- работать с картой;
- раскрывать причины возникновения казахской диаспоры
- раскрыть роль Казахстана в Великой Отечественной войне и в послевоенный период
БК 2,3,4,5,6
ОГД.04
Физическая культура:
Роль физической культуры в подготовке специалиста, формирование его здорового образа жизни.
Социально-биологические и психофизиологические основы физической культуры.
Основы физического и спортивного самосовершенствования. Профессионально-прикладная физическая подготовка.
Знания:
- социально-биологические и психофизиологические основы физической культуры;
Умения:
- формировать здоровый образ жизни физической культуры;
- физически и спортивно самосовершенствоваться.
БК 8,9
СЭД.00
Социально-экономические дисциплины
СЭД.01
Культурология:
Сущность и назначение культуры: основные школы, концепции и направления в культурологии, история мировой и отечественной культуры.
Сохранение мирового и национального культурного наследия.
Использование местного краеведческого и культурного наследия.
Знания:
- основные концепции и направления в осмыслении проблем культуры;
- особенности и общий вклад различных культур в современную цивилизацию.
Умения:
- сохранение мирового и национального культурного наследия;
- использование местного краеведческого и культурного наследия
БК 3,4,5,6,7
СЭД.02
Основы философии:
Предмет философии, основные вехи мировой философской мысли.
Природа человека и смысл его существования.
Человек и Бог.
Человек и космос.
Человек, общество, цивилизация, культура. Свобода и ответственность личности.
Человеческое познание и деятельность.
Наука и ее роль.
Человечество перед лицом глобальных проблем.
Знания:
- представление о философских, научных и религиозных картинах мира, смысле жизни человека;
- представление о роли науки и научного познания, его структуре, формах и методах, социальных и этических проблемах;
Умения:
- определять поведение человека в биологическом и социальном, телесном и духовном началах, сущности его сознания, сознательного и бессознательного поведении;
- регулировать нравственные нормы отношений между людьми в обществе.
БК 3,4,5,6,7
СЭД.03
Основы социологии и политологии:
Социология как наука.
Общество как социокультурная система.
Социальные общности.
Социальные и этнонациональные отношения.
Социальные процессы.
Социальные институты и организации.
Личность: ее социальные роли и социальное поведение.
Предмет политологии.
Политическая власть и властные отношения.
Политическая система.
Социально-экономические процессы в Казахстане.
Основы экономики: экономика и ее основные проблемы.
Знания:
- представление о социологическом подходе в понимании закономерностей;
- представление о социальной структуре, социальном расслоении, социальном взаимодействии;
- знать особенности процесса социализации личности, формы регуляции;
Умения:
- развивать социальные движения и другие факторы социального изменения и развития;
- выявлять сущность власти, субъекты политики, политические отношения и процессы (в Казахстане и в мире в целом);
- составить представление о политических системах и политических режимах.
БК 3,4,5,6,7
СЭД.04
Основы экономики:
Цели, основные понятия, функции, сущность, принципы.
Формы и виды собственности, управление собственностью.
Виды планов, их основные этапы, содержание, стратегическое планирование.
Методы экономического обоснования планов и разработки прогнозов.
Бизнес-планирование.
Экономический анализ.
Анализ состояния рынка товаров народного потребления и услуг. Рыночная инфраструктура
Знания:
- общие положения экономической теории;
- экономические ситуации в стране и за рубежом;
- основы макро- и микроэкономики, о налоговой, денежно-кредитной, социальной и инвестиционной политике;
Умения:
- находить и использовать экономическую информацию, необходимую для ориентации в своей профессиональной
БК 3,4,5,6,7
СЭД.05
Основы права:
Право, понятие, система, источники,
Конституция Республики Казахстан - ядро правовой системы.
Всеобщая декларация прав человека, личность, право, правовое государство,
юридическая ответственность и ее виды, основные отрасли права, судебная система
Республики Казахстан, правоохранительные органы.
Знания:
- права и свободы человека и гражданина, механизмы их реализации;
- знать правовые и нравственно-этические нормы в сфере профессиональной деятельности;
Умения:
- уметь использовать нормативно-правовые документы, регламентирующие профессиональную деятельность специалиста.
БК 3,4,5,6,7
ОПД.00
Общепрофессиональные дисциплины
ОПД 01
Делопроизводство на государственном языке:
Профессиональное общение. Делопроизводство на казахском (русском) языке; документы, их назначение и способы документирования; структура документов; сбор и хранение документов; организация и технология делопроизводства; порядок организации и формирования дел.
Основы офисной и документационной работы.
Знания:
- требования, предъявляемые к оформлению документов;
- методику составления служебного письма, классификацию и движение документов;
Умения:
- составлять и оформлять образцы деловых бумаг на государственном языке.

БҚ 4,5,6,7
КҚ 3.8.1.,3.8.2., 3.8.9.
ЖКП 02
Сызу:
Сызбаларға қойылатын талаптар, масштабтар, анықтамалар, белгілер, жазбалар. Проекциялаудың негізгі әдістері. Сызбалық геометрияның негіздері. Проекцияны түрлендіру тәсілдері. Бөлшектердің, байланыстардың, құрама сызбалардың, берілістердің сызбаларын орындау ережелері. Құрылыс сызбасының элементтері. Машина құрастырушылық және құрылыс сызбаларының стандарттары.
Білімдер:
- геометриялық сызудың ережелері;
- сызбаларды рәсімдеу ережелері;
- құрастырушылық құжаттарды әзірлеу және рәсімдеу ережелері
Іскерліктер:
- бөлшектердің, құрама бірліктердің сызбаларын орындау,
- эскиздерді орындау,
- сызбаларды оқу.
- графикалық тапсырмаларды шешу әдістерін қолдану;
- инженерлік графика құралдарын қолдану.
БҚ 2,6,10
КҚ 3.8.2.
ЖКП 03
Техникалық механика негіздері:
Теориялық механика.
Статиканың негізгі түсініктері мен аксиомалары.
Тоғыспалы күштердің жазық жүйесі.
Бейтарап орналасқан күштердің жазық жүйесі.
Кеңістіктік күш жүйесі. Ауырлық ортасы. Тепе-теңділіктң тұрақтылығы. Материалдардың қарсыласу негіздері.
Керілу – сығымдау. Кесу мен сығымдауды есептеу. Жазық қиылыстардың геометриялық сипаттамасы. Түзу бөрененің иілуі. Қиғаш бөрене және орталықтан тыс сығымдау. Түзу қиылысты бөренелерді жылжыту және бұрау. Орталықтан сығымдалған стерженьдердің тұрақтылығы. Динамикалық және қайталама-ауыспалы жүктемелердің әрекеті туралы түсінік
Білімідер
- негізгі күш жүйелері;
- күш жүйелерінің тепе-теңдік жағдайы;
- күш моментінің нүкте мен оське қатынасы;
- деформацияланатын дене қасиеті мен деформация сипаты туралы негізгі гипотезалар мен болжамдар;
- беріктілік, қаттылық және тұрақтылық жағдайы;
Іскерліктер:
- тіреуші реакцияларды сараптап анықтау;
- әртүрлі күш жүйе-теңдігі бойынша тапсырмаларды орындау;
- қарапайым және күрделі қиылыстардың ауырлық орталығының орналасуын анықтау;
- болатты илемдеу сортаментін пайдалану;
- қиылыс әдісімен ішкі күштерді анықтау;
- ішкі күш факторлары мен кернеулердің эпюрасын құру.
БҚ 3,4,6,
КҚ 3.8.6., 3.8.9.
ЖКП 04
Электротехника және электроника:
Тұрақты бір фазалы және үш фазалы синусоидтық токтардың электрлі тізбегі; тұрақты және ауыспалы токтың электрлі машиналары; күш трансформаторлары, электроника негіздері; электр энергиясын өндіру, беру және тарату туралы жалпы мәліметтер; электр вакуумдық және газ разрядтаушы аспаптар; электрондық түзеткіштер, стабилизаторлар, күшейткіштер мен генераторлар
Білімдер:
- электротехника негіздері;
- тұрақты бір фазалы және үш фазалы синусоидтық токтардың электрлі тізбегі;
- тұрақты және ауыспалы токтың электрлі машиналары;
- электроника негіздері;
- электр энергиясын өндіру, беру және тарату туралы жалпы мәліметтер;
- микропроцессорлар мен микро-ЭЕМ-дердің жұмыс принципі;
Іскерліктер:
- өткізгіш өнімдер мен электр изоляциялаушы материалдарды пайдалану;
- электрлі өлшемдерді қолдану;
- тұрақты және ауыспалы токтың электрлі машиналарын пайдалану;
- электр энергиясын беру және тарату;
- электрондық аспаптарды пайдалану;
- автоматика мен есептегіш техниканың электрондық құрылғыларын пайдалану

БК 4,5,6,7
ПК 3.1.2.,3.1.2.,3.1.9
ОПД 02
Черчение:
Требования к чертежам, масштабы, определения, обозначения, надписи.
Основные методы проецирования..
Основы начертательной геометрии.
Способы преобразования проекций.
Правила выполнения чертежей деталей, соединений, сборочных чертежей, передач.
Правила выполнения электрических схем
Стандарты на машиностроительные и строительные чертежи.
Знания:
- правила геометрического черчения;
- правила оформления чертежей;
- правила разработки и оформления конструкторской документации
Умения:
- выполнение чертежей деталей, сборочных единиц, схем.
- выполнение эскизов,
- чтение чертежей.
- применять методы решения графических задач;
- применять средства инженерной графики.
БК 2,6,10
ПК 3.1.2.
ОПД 03
Основы технической механики:
Теоретическая механика.
Основные понятия и аксиомы статики.
Плоская система сходящихся сил.
Плоская система произвольно расположенных сил.
Пространственная система сил.
Центр тяжести. Устойчивость равновесия.
Основы сопротивления материалов.
Растяжение – сжатие.
Расчеты на срез и смятие. Геометрические характеристики плоских сечений.
Изгиб прямого бруса.
Косой изгиб и внецентровое сжатие.
Сдвиг и кручение брусьев прямого сечения.
Устойчивость центрально-сжатых стержней.
Понятие о действии динамических и повторно-переменных нагрузок
Детали механизмов и машин; плоские механизмы; валы и оси; опоры валов и осей; муфты; соединения деталей машин; элементы конструкций; характеристики механизмов и машин.
Знания:
- основные системы сил;
- условие равновесия систем сил;
- момент силы относительно точки и оси;
- основные гипотезы и допущения о свойствах деформируемого тела и характере деформаций;
- условие прочности, жесткости и устойчивости;
- элементы конструкций;
- характеристики механизмов и машин;
Умения:
- аналитически определять опорные реакции;
- решать задачи на равновесие различных систем сил;
- определять положение центра тяжести простых и сложных сечений;
- пользоваться сортаментом проката стали;
- определять внутренние силы методом сечений;
- строить эпюры внутренних силовых факторов и напряжений.
БК 3,4,6,
ПК 3.1.6., 3.1.9.
ОПД 04
Электротехника и электроника:
Электрические цепи постоянного однофазного и трехфазного синусоидального токов; электрические машины постоянного и переменного токов; силовые трансформаторы, специальные виды трансформаторов; основы электроники; общие сведения о производстве, передаче и распределении электрической энергии; электровакуумные и газоразрядные приборы, электронные выпрямители, стабилизаторы, усилители и генераторы
Знания:
- основы электротехники;
- электрические цепи постоянного однофазного и трехфазного синусоидального токов;
- электрические машины постоянного и переменного токов;
- основы электроники;
- общие сведения о производстве, передаче и распределении электрической энергии;
- принцип работы микропроцессоров и микро-ЭВМ;
Умения:
- использовать проводниковые изделия и электроизоляционные материалы;
- применять электрические измерения;
- эксплуатировать электрические машины переменного и постоянного тока;
- передавать и распределять электрическую энергию;
- применять электронные приборы;
- использовать электронные устройства автоматики и вычислительной техники

БҚ 1,2,3,6,8
КҚ 3.8.3.-3.8.6. 3.8.8., 3.8.9.
ЖКП05
Материалтану
Құрастырушы материалдардың жіктелуі: металлдар, қоспалар, шойын, қосындыланған болат; олардың қасиеттері, сипаттамасы және пайдалану саласы; түсті металлдар мен қоспалар, оларды термикалық және химико-термикалық өңдеу; коррозия; электр техникалық материалдардың жіктелуі: диэлектриктер, өткізгіштер, жартылай өткізгіштер, магнит материалдар, олардың сипаттамасы, қасиеті, пайдалану саласы.
Пластикалық массалар.
Резеңке және қосымша материалдар. Майлағыш материалдар
Білімдер:
- электр техникалық және құрастырушы материалдардың негізгі қасиеттері, оларды пайдалану аймақтары;
Іскерліктер:
- материалдардың параметрлері мен қасиеттерін анықтау;
- материалдарды өңдеуді жүзеге асыру.
БҚ 2,3,,6,8
КҚ 3.8.1., 3.8..4.,
3.8.6., 3.8.9.
ЖКП 06
Стандарттау және метрология негіздері
Стандарттау негіздері;
Стандарттау әдістері мен қағидалары
Өзара ауысымдылық негіздері;
Болжамдар мен отырғызулар туралы түсініктер мен анықтамалар;
Бөлшек бетінің бұдырлығы мен орналасу формасының болжамдары
Метрология негіздері;
Өлшем түрлері;
Өлшеу әдістері мен құралдары;
Өлшегіш құралдар.
Білімдер:
-стандарттау әдістері мен қағидалары;
- мемлекеттік стандарттау жүйесінің негізгі ережелері;
- техникалық өлшемдердің тәсілдері мен әдістері;
- стандарттау туралы заңнаманы бұзу жауапкершілігі
Іскерліктер:
- стандарттау саласындағы нормативтік-техникалық құжаттарды пайдалану;
- болжамдар, отырғызулар мен бұдыр жерлерді таңдау және оларды сызбада дұрыс белгілеу;
- бөлшектердің негізгі өлшемдерін есептеу
- заманауи құралдармен өлшем жасау.
БҚ 1,2,3,4,6,8,10
КҚ 3.8.2.,
КҚ 3.8.4.,
КҚ 3.8.7.
ЖКП 07
Автоматика
Автоматика жүйесінің элементтері; басқарудың автоматтық жүйесі; автоматтық басқару жүйесінің төзімділігі мен сапасы; бағдарламалық басқару құрылғысы; басқару алгоритмі, бағдарламалық қамтамасыз ету; басқаруды автоматтандыру үшін микро-ЭЕМ базасындағы басқарушы есептегіш кешендердің мүмкіндігін пайдалану.
Білімдер:
- автоматика жүйесі қондырғыларының негізгі сипаттамасы, динамикалық қасиеті және жұмыс істеу принципі
Іскерліктер:
- автоматтық басқару жүйесін құру қағидасын зерттеу;
- автоматтық басқару жүйесінің төзімділігі мен сапасын тексеру.
БҚ 2,3,4,6,8,10
КҚ 3.8.1.,3.8.3.,
3,8,5.,3.8.7.,
3.8.8.
ЖКП 08
Электрлі машиналар
Электр машиналарының түсінігі, жіктелуі және жұмыс принципі, олардың ролі мен атқаратын қызметі; трансформаторлар; тұрақты ток машиналары; тұрақты ток генераторы; тұрақты ток қозғалтқыштары: негізгі сипаттамалар, пайдаланушылық талаптар, даму перспективалары;
Арнайы қолданылатын тұрақты ток машиналары; ауыспалы ток машинасының
жіктелуі, құрылғысы, жұмыс принципі
Білімдер:
- қондырғының атқаратын қызметін, жұмыс принципін, жұмыс үрдісін, шығындалуы мен пайдалы жұмыс коэффициентін, трансформаторлардың бірге жұмыс істеуін, арнайы трансформаторларды;
Іскерліктер:
- синхрондық және асинхрондық машиналардың жұмыс режимін, жұмыс үрдісін таңдау, конструктивтік орындау;
- арнайы қызмет атқаратын ауыспалы ток машиналарын пайдалану.
БҚ 2,3,4,6,8,10
КҚ 3.8.4., 3.8.6.,
3.8.9.
ЖКП 09
Электр аппараттары
Автоматиканың, басқарудың, релелік қорғаныстың және т.б. электр аппараттары:
қондырғысы, жұмыс принципі, негізгі техникалық сипаттамасы;
электрондық аппараттардағы физикалық құбылыстар.
Білімдер:
- электрондық аппараттардың жұмысы;
Іскерліктер:
- берілген техникалық жағдайлар бойынша электр аппараттарын таңдау;
- электр аппараттарының берілген жұмыс режиміне сәйкестігін тексеру
БҚ 2,3,4,6,8,10
КҚ 3.8.4.,
КҚ 3.8.9.,
ЖКП 10
Өлшегіш техника
Өлшемдер мен физикалық бірліктерді өлшеу туралы түсінік; өлшеу құралдарының метрологиялық көрсеткіштері; өлшем құралдары; жылу техникалық өлшемдер туралы негізгі мәліметтер; өлшегіш түрлендіргіштер және дистанциялық берілу сұлбасы; өлшемдерді автоматтандыру; температураны өлшеу, қысымды, қысым түрлерін және сиретуді өлшеу; сұйықтық пен себілгіш денелердің шығынын, санын және деңгейін өлшеу; жылу техникалық бақылау сұлбасы.
Білімдер:
- өлшеу құралдарының негізгі түрлері және олардың жіктелуі;
- өлшеу әдістері;
- жылу техникалық бақылау аспаптарының жұмыс принципі және құрылғысы;
Іскерліктер:
- стандартты өлшеу құралдарын қалыптастыратын аспаптарды қолдану;
- өлшегіш құралдарының өлшеу дәлдігіне әсер ету себептерін анықтау;
- газдардың, судың және будың құрамын өлшеуді жүзеге асыру;
- арнайы өлшемдерді жасау.

БК 1,2,3,6,8
ПК 3.1.3.-3.1.6. 3.1.8., 3.1.9.
ОПД 05
Материаловедение
Классификация конструкционных материалов: металлы, сплавы, чугуны, легированные стали; их свойства, характеристики и области применения; цветные металлы и сплавы, их термическая и химико-термическая обработка; коррозия; классификация электротехнических материалов: диэлектрики, проводники, полупроводники, магнитные материалы, их характеристика, свойства, области применения.
Пластические массы.
Резиновые и вспомогательные материалы.
Смазочные материалы
Знания:
- основные свойства электротехнических и конструкционных материалов, области их применения;
Умения:
- определять параметры и свойства материалов;
- производить обработку материалов.
БК 2,3,,6,8
ПК 3.1.1.,3.1.4.,
3.1.6., 3.1.9.
ОПД 06
Основы стандартизации и метрологии
Основы стандартизации;
Методы и принципы стандартизации
Основы взаимозаменяемости;
Понятия и определения о допусках и посадках;
Допуски форм расположения и шероховатости поверхностей деталей
Основы метрологии;
Виды измерений;
Методы и средства измерений;
Измерительные инструменты.
Знания:
- методы и принципы стандартизации;
- основные положения государственной системы стандартизации;
- способы и методы технических измерений;
- ответственность за нарушение законодательства о стандартизации
Умения:
- пользоваться нормативно-технической документацией в области стандартизации;
- выбирать допуски, посадки и шероховатость, правильно обозначать их на чертежах;
- рассчитывать основные размеры деталей
- производить измерения современными средствами.
БК 1,2,3,4,6,8,10
ПК 3.1.2.,3.1.4., 3.1.7.,
ОПД 07
Автоматика
Элементы систем автоматики; системы автоматического управления; устойчивость и качество систем автоматического управления; устройства программного управления; алгоритмы управления, программное обеспечение; использование возможностей управляющих вычислительных комплексов на базе микро-ЭВМ для автоматизации управления.
Знания:
- основные характеристики, динамические свойства и принципы действия устройств систем автоматики
Умения:
- исследовать принципы построения системы автоматического управления;
- проверять устойчивость и качество систем автоматического управления.
БК 2,3,4,6,8,10
ПК 3.1.1.,3.1.3.,
3.1.5.,3.1.7.
3.1.8.,
ОПД 08
Электрические машины
Понятие, классификация и принцип действия электрических машин, их роль и назначение; трансформаторы; машины постоянного тока; генератор постоянного тока; двигатели постоянного тока: основные характеристики, эксплуатационные требования, перспективы развития;
машины постоянного тока специального применения;
классификация, устройство, принцип действия машины переменного тока
Знания:
- назначение устройства, принцип действия, рабочий процесс, потери и коэффициент полезного действия, параллельную работу трансформаторов, специальные трансформаторы;
Умения:
- выбирать режимы работы, рабочий процесс синхронных и асинхронных машин, конструктивные исполнения;
- использовать машины переменного тока специального назначения.
БК 2,3,4,6,1,10
ПК 3.1.4., 3.1.6.,
3.1.9.,
ОПД 09
Электрические аппараты
электрические аппараты автоматики, управления, релейной защиты и другие:
устройство, принцип действия, основные технические характеристики;
физические явления в электронных аппаратах.
Знания:
- работа электронных аппаратов;
Умения:
- выбирать электрические аппараты по заданным техническим условиям;
- проверять электрические аппараты на соответствие заданным режимам работы
БК 2,3,4,6,8,10
ПК 3.1.4.,3.1.9.,
ОПД 10
Измерительная техника
Понятие об измерениях и единицах измерения физических величин; метрологические показатели средств измерений; погрешности измерений; основные сведения о теплотехнических измерениях; измерительные преобразователи и схемы дистанционной передачи; автоматизация измерений; измерение температуры, измерение давления, разности давления и разрежения; измерение расхода, количества и уровня жидкости и сыпучих тел; схемы теплотехнического контроля.
Знания:
- основные виды средств измерений и их классификация;
- методы измерений;
- принцип действия и устройство приборов теплотехнического контроля;
Умения:
- использовать приборы формирования стандартных измерительных сигналов;
- определить причину влияния измерительных приборов на точность измерений;
- производить измерение состава газов, воды, пара;
- проводить специальные измерения.

БҚ 2,3,4,6,10
КҚ 3.8.4.,
КҚ 3.8.7.
ЖКП 11
Өндіріс экономикасы:
Кәсіпорындардың негізгі және айналымдық қорлары, меншіктіліктің әртүрлі формасындағы кәсіпорындардың жұмыс ерекшелігі. Электр көлігін пайдалану кезіндегі өндірістік үрдісті ұйымдастыру.
Еңбекті ғылыми ұйымдастыру және нормалау. Кәсіпорынның өндірістік бағдарламасын жоспарлау, кірісті, пайда мен жұмыс рентабельділігін жоспарлау.
Өндірістік үрдістердің экономикалық тиімділігі.
Білімдер:
- нарықтың экономикалық түсініктері туралы, кәсіпорындардың өндірістік қорлары туралы, маркетинг және менеджмент және өндірісті жоспарлау негіздері туралы;
- өндірістік қорлардың экономикалық болмысын, сметалық құжаттарды әзірлеу тәртібін, маркетинг пен менеджмент негіздерін, жоспарлау мен есепке алу әдістерін;
Іскерліктер:
- кәсіпорын қорларының көрсеткіштерін есептеу, сметалық есеп жасау,
- өндірістік бағдарламаны есептеу;
- өндірістік шығындарды есептеу, жұмыс сметасы мен экономикалық тиімді материалдық қор қажеттілігін есептеу,
- шаруашылық жұмыс сараптамасын жасау.
БҚ 1,2,3,4,6,7,10,11
КҚ 3.8.1.
ЖКП 12
Қолданбалы информатика:
Операциялық жүйелердің атқаратын қызметі мен типтері. Жүйелердің негізгі түсініктері мен анықтамалары. ЭЕМ-ді өндірістік жұмыста пайдалану: мәтіндік және графикалық редакторлар, арнайы бағдарламалар.
Компьютерлік графика.
Білімдер:
- ДК-ның жұмыс принципі, басқару теориясы және басқарудың автоматтандырылған жүйелеріндегі ЭЕМ-нің ролі, мәтіндік және графикалық редакторлардың жұмыс принципі;
Іскерліктер:
- мәтіндік және графикалық редакторларды қолдану, курстық және диплом жобасын орындау және өндірістегі жобалық жұмыс кезінде бағдарламалық құралдарды қолдану.
БҚ 1,2,3,4,6,
КҚ 3.8.10.
ЖКП 13
Еңбек және қоршаған ортаны қорғау
Еңбек заңнамасы туралы жалпы мәліметтер. Кәсіпорындардағы еңбекті ұйымдастыру және еңбек қорғау бойынша тұрақты бақылауды ұйымдастыру. Еңбек жағдайын, жарақаттану себебін, және кәсіби сырқаттану себептерін сараптау және олардың алдын-алу бойынша шаралар. Өндірістегі электрқауіпсіздігі, технологиялық үрдістердің қауіпсіздігі. Өнеркәсіптік санитария. Өрт қауіпсіздігінің негіздері, өрт сөндірудің техникалық құралдары. Өндірістегі өнеркәсіптік экология.
Білімдер:
- кәсіби әрекет саласындағы қауіпсіз еңбек жағдайларын қамтамасыз етудің ерекшеліктері, кәсіпорындардағы еңбек қорғаудың құқықтық, нормативтік және ұйымдастырушылық негіздері;
Іскерліктер:
- кәсіби әрекет саласындағы жарақаттану қаупі бар және зиянды факторлардың сараптамасын жүргізу;
- экобиоқорғаныстың және өртке қарсы техниканы қолдану.

БК 2,3,4,6,10
ПК 3.1.4.,3.1.7.,
ОПД 11
Экономика производства:
Основные и оборотные фонды предприятий, особенности деятельности предприятий различных форм собственности. Организация производственного процесса при эксплуатации электротранспорта.
Научная организация и нормирование труда. Планирование производственной программы предприятия, планирование доходов, прибыли и рентабельности работы.
Экономическая эффективность производственных процессов.
Знания:
- об экономических понятиях рынка, о производственных фондах предприятий, об основах менеджмента и маркетинга и планирования производства;
- экономическую сущность производственных фондов, порядок разработки сметной документации, основы маркетинга и менеджмента, методы планирования и учета;
Умения:
- рассчитать показатели фондов предприятия, производить сметный расчет,
- рассчитывать производственную программу;
- рассчитывать производственные затраты, рассчитывать смету работ и потребности в материальных ресурсах, экономической эффективности и - проводить анализ хозяйственной деятельности.
БК 1,2,3,4,6,7,10,11
ПК 3.1.1.,
ОПД 12
Прикладная информатика:
Назначение и типы операционных систем. Основные понятия и определения систем. Использование ЭВМ в производственной работе: текстовые и графические редакторы, специализированные программы.
Компьютерная графика.
Знания:
- принцип работы ПК, теорию управления и роль ЭВМ в автоматизированных системах управления, принцип работы текстовых и графических редакторов;
Умения:
- пользоваться текстовыми и графическими редакторами, использовать программные средства при выполнении курсовых и дипломных проектов, при проектной работе на производстве.
БК 1,2,3,4,6,
ПК 3.1.10.
ОПД 13
Охрана труда и окружающей среды:
Общие сведения о трудовом законодательстве. Организация работы и постоянного контроля по охране труда на предприятиях.
Анализ условий труда, причины травматизма и профессиональных заболеваний, мероприятия по их предупреждению. Электробезопасность на производстве, безопасность технологических процессов. Промышленная санитария. Основы пожарной безопасности, технические средства тушения пожаров. Промышленная экология на производстве.
Знания:
- особенности обеспечения безопасных условий труда в сфере профессиональной деятельности, правовые, нормативные и организационные основы охраны труда на предприятии;
Умения:
- проводить анализ травмоопасных и вредных факторов в сфере профессиональной деятельности;
- оформлять документы в соответствии с ОТ ЗРК;
- использовать экобиозащитную и противопожарную технику.

БҚ 1-10
КҚ 3.8.1.
АП. 00
Арнайы пәндер
АП.01
Көлік электр жабдықтарының электр энергетикалық жүйелері
Электр энергетикалық жүйелердің техникалық талаптары, пайдалану шарттары мен ережелері; көлік құралдарын іске қосу жүйесі туралы жалпы мәліметтер; көлік электр жабдықтарының қуат көзі, басқару, қорғаныс және автоматика жүйелері; генераторлар теориясының құрастырылуы мен негіздері;
көлік электр жабдықтарының кернеуі мен тогын автоматтық реттегіштер;
жарықтандыру жүйесінің аспаптары: конструкциялар, теория негіздері мен есептеулер;
көлік құралдарының жарық сигналдық шамдары, дыбыс сигналдары, электр желілері;
оталдыру жүйесі теориясының негіздері;
бақылау аспаптары; қосымша электр жабдықтар мен электр желілері.
Білімдер:
- көлік электр жабдықтары мен автоматика жұмысының физикалық қағидалары, құрастырылуы, техникалық сипаттамасы, пайдалану саласы және пайдалану ережелері;
Іскерліктер:
- көлік электр жабдықтары мен автоматика элементтерін таңдау үшін анықтамалықтарды пайдалану;
БҚ 1,2,4,6,8,10,11
КҚ 3.8.1.-3.8.9.
АП.02
Көлік электр жабдықтары мен автоматиканы пайдалану, техникалық қызмет көрсету және жөндеу
Көлік электр жабдықтарын пайдалану, монтаждау, қызмет көрсету мен жөндеу туралы жалпы мәліметтер; көлік электр жабдықтарын пайдалану: техникалық параметрлерін байқау, сынау, тексеру, бақылау; көлік электр жабдықтарын пайдаланудың техникалық деңгейінің көрсеткіштері; техникалық пайдаланудың нормативтік базасы, техникалық құжаттар;
Көлік электр жабдықтары өнімдерінің сенімді жұмыс істеуін қамтамасыз ету; көлік электр жабдықтарына және автоматикасына қызмет көрсету мен жөндеуді ұйымдастыру:
техникалық қызмет түрлері, негізгі нормативтік құжаттар, материалдық-техникалық қамтамасыз ету;
жабдықтарды диагностикалау және оның қорын анықтау, іске қосылмауды болжау және ақауларды табу;
электр жабдықтарының ұзақ мерзімді жұмыс істеуін жоғарылату жолдары мен құралдары;
салалық нормативтік-техникалық құжаттар; көлік электр жабдықтарын пайдалану, қызмет көрсету, жөндеу және сынау кезіндегі қауіпсіздік техникасы.
Білімдер:
- көлік электр жабдықтарының сынауын, пайдалануын және жөндеуін ұйымдастыру тәртібі;
- көлік электр жабдықтарын диагностикалау мен сервистік қызмет көрсетуді ұйымдастыру тәртібі;
- көлік электр жабдықтарын пайдалану, техникалық қызмет көрсету және жөндеудің қор және энергия үнемдеуші технологиялары;
Іскерліктер:
- электр жабдықтарының ақауларын іздестіру алгоритмін құру;
- көлік электр жабдықтарының техникалық қызмет көрсетілуі мен жөндеуін ұйымдастыру;
- электр жабдықтарын пайдалану мен қызмет көрсетуге маршруттық-технологиялық карталарын толтыру;
БҚ 1-4,6,8,10,11
КҚ 3.8.1.-3.8.9.
АП.03
Техникалық құралдарды басқаруды автоматтандыру
Басқаруды автоматтандыру туралы түсінік, оның түрлері; механизациялау және автоматтандыру құралдарының жіктелуі; автоматтық өлшеу мен басқару жүйелері, элементтік база;
Желілік жүйелердің төзімділігі мен сапасы;
реттеу үрдісін жақсарту тәсілі;
дискреттік жүйелер; желілік емес жүйелер; кездейсоқ әсер ету кезіндегі автоматтық басқару жүйесін зерттеу, автоматтық басқару жүйесінің сезімталдығы; көлік электр жабдықтарын басқару жүйелерінің түрлері; басқару жүйелерінің құрамдық-алгоритмдік ұйымдастырылуы; басқару алгоритмдері және бағдарламалық қамтамасыз ету; электр жабдықтарын басқару үшін микро-ЭЕМ базасындағы басқарушы есептегіш кешендердің мүмкіндіктерін пайдалану; автоматтық басқару жүйелерінің үлгілік элементтері.
Білімдер:
- көлік электр жабдықтарын автоматтық басқару жүйесін құру принципі мен негізгі сипаттамасы;
- Техникалық пайдалану ережелерінің (ТПЕ), Қауіпсіздік техникасы ережелерінің (ҚТЕ) және басқа да нормативтік құжаттардың негізгі ережелері;
Іскерліктер:
- кәсіби әрекетінде бағдарламалық қамтамасыз етуді қолдану;
- компьютерлік және телекоммуникациялық құралдарды қолдану;
БҚ 1-4,6,8,10,11
КҚ 3.8.1.-3.8.9.
АП.04
Көлік электр жабдықтарының электрондық жүйелері
Көлік электр жабдықтарын түзеткіштер; кернеуді электрондық реттегіштер;
оталдыру жүйесі;
жағармай себуді басқарудың электрондық жүйелері; көлік құралдары тежегішінің автоматтық блок қою жүйесі; электрондық өлшегіш сигналды және қосымша жүйелер;
бортты ақпараттық-диагностикалық жүйелер; заманауи көлік құралдарының электрондық жүйелері.
Білімдер:
- көлік электр жабдықтарының электрондық элементтері, олардың жіктелуі мен негізгі сипаттамасы;
- кәсіби әрекетінде ақпараттық және телекоммуникациялық технологияларды қолданудың құрамы, функциялары және мүмкіндіктері;
Іскерліктер:
- көлік электр жабдықтарының электрондық жүйелерінің диагностикасын жасау және техникалық жағдайын бақылау;
БҚ 1-4,6,8,10,11
КҚ 3.8.1.-3.8.9.
ӨО мен КП
Өндірістік оқыту мен кәсіптік практика
ӨО. 00
Өндірістік оқыту
ӨО. 01
Танысу практикасы
Саладағы кәсіпорындардың типтері мен функцияларын танып білу
Іскерліктер:
- электр көлігін пайдаланатын және қызмет көрсететін кәсіпорын түрлері
- таңдалған мамандық мамандарының өндірістік жұмысы туралы түсінік
БҚ 1,5,6,11
КҚ 3.8.1.
ӨО. 02
Оқу практикасы
Слесарлық, пісіру, фрезерлік жұмыстарды орындау дағдыларын жаттықтыру. Аспаптарды, тораптар мен агрегаттарды монтаждау, демонтаждау. Электротехникалық жұмыстар. Аспаптарға, тораптар мен агрегаттарға техникалық қызмет көрсету мен жөндеу бойынша операцияларды орындау.
Іскерліктер:
- дәнекерлеу, станоктық, электр техникалық жұмыстарды орындау,
- монтаждау-демонтаждау жұмыстарын орындау.
Дағдылар:
- техникалық қызмет көрсету мен жөндеуді өткізу
КҚ 3.8.3.-
КҚ 3.8.9.
КП.00
Кәсіптік практика
КП.01
Өндірістік-технологиялық практика
Білім алушылардың тікелей жұмыс орындарында орындайтын технологиялық, өндірістік үрдістер туралы түсініктерін тереңдету және кеңейту. Оқылатын технологиялық үрдістердің маңызы мен орны туралы нақты түсінік қалыптастыру. Өндіріс жағдайындағы нақты тапсырмаларды шешу үрдісіне жалпы дайындық кезінде алынған білімдерін белсенді пайдалану біліктіліктерін дамыту.
Іскерліктер:
- өндіріс жағдайында ортақ даярлық кезінде алған білімдерін қолдану.
Дағдылар:
- негізгі технологиялық операцияларды орындау
КҚ 3.8.2.-
КҚ 3.8.10.
КП.01
Диплом алдындағы практика, оның ішінде диплом жобасын орындау.
Білім алушылардың оқу үрдісінде алған жұмыстардың алдыңғы қатарлы технологиясымен танысу, еңбекті ұйымдастыру және өндіріс экономикасы, таңдаған мамандықтары бойынша ұйымдастырушылық жұмыс дағдыларын қалыптастыру, шығыс материалдарды дипломдық жобалауға даярлау бойынша білімдері мен практикалық дағдыларын жалпыландыру және кемелдендіру.
Іскерліктер:
- таңдалған мамандық бойынша ұйымдастырушылық жұмыс
Дағдылар:
- өндірісте әрекет етуші технологиялық үрдістердің сараптамасы,
- жұмыс орнын ұйымдастыру.
КҚ 3.8.1.-3.8.10.
Ескерту: 1-ші кесте. базалық құзыреттер
Құзыреттілік коды
Базалық құзыреттер
БҚ 1
Жайлы еңбек жағдайын қалыптастыру
БҚ 2
Міндеттерін уақытылы және сапалы орындау;
БҚ 3
Жұмысты жүзеге асырудың барынша рационалды құралдары мен тәсілдерін қолдану;
БҚ 4
Екіұштылық жағдайында өздігінен әрекет етуге дайын болуы;
БҚ 5
Әріптестерімен жақсы қарым-қатынасқа және әріптестікке дайын болуы;
БҚ 6
Ұдайы кәсіби деңгейінің өсуіне, жаңа білімді игеруге дайын болу
БҚ 7
Еңбек заңнамасына сәйкес өз құқығын қорғай білу.
БҚ 8
Қауіпсіздік техникасын, еңбек қорғау ережелері мен нормаларын, өндірістік санитария мен өрт қауіпсіздігін сақтау;
БҚ 9
Алғашқы дәрігерлік көмек көрсету;
БҚ 10
Қазақстан Республикасының заңнамаларының және бекітілген салалық нормативтік құжаттардың талаптарын сақтау
БҚ 11
Өз жұмысын жоспарлау және ұйымдастыру;
Ескерту: 2-кесте. кәсіптік құзыреттер
Т және КБ деңгейі
Біліктілігі
Кәсіби құзыреттері (КҚ)
2. Жоғары деңгей

БК 1-10
ПК 3.1.1.
СД. 00
Специальные дисциплины
СД.01
Электроэнергетические системы транспортного электрооборудования
Технические требования, условия и правила эксплуатации электроэнергетических систем; общие сведения о системах пуска транспортных средств; системы питания, управления, защиты и автоматики транспортного электрооборудования; конструкции и основы теории генераторов;
автоматические регуляторы напряжения и тока транспортного электрооборудования;
приборы системы освещения: конструкции, основы теории и расчеты;
светосигнальные фонари, звуковые сигналы, электрические сети транспортных средств;
основы теории системы зажигания;
приборы контроля; вспомогательное электрооборудование и электросети.
Знания:
- физические принципы работы, конструкция, технические характеристики, области применения, правила эксплуатации транспортного электрооборудования и автоматики;
Умения:
- пользоваться справочниками для выбора транспортного электрооборудования и элементов автоматики;
БК 1,2,4,6,8,10,11
ПК 3.1.1.-3.1.9.
СД.02
Эксплуатация, техническое обслуживание и ремонт транспортного электрооборудования и автоматики
Общие сведения о монтаже, эксплуатации, обслуживании и ремонте транспортного электрооборудования; эксплуатация транспортного электрооборудования: осмотры, испытания, проверки, контроль технических параметров; показатели технического уровня эксплуатации транспортного электрооборудования; нормативная база технической эксплуатации, техническая документация;
обеспечение надежной работы изделий транспортного электрооборудования; организация обслуживания и ремонта транспортного электрооборудования и автоматики:
виды технического обслуживания, основные нормативные документы, материально-техническое обеспечение;
диагностика оборудования и определение его ресурсов, прогнозирование отказов и обнаружение дефектов;
пути и средства повышения долговечности электрооборудования;
отраслевая нормативно-техническая документация; техника безопасности при эксплуатации, обслуживании, ремонте и испытаниях транспортного электрооборудования.
Знания:
- порядок организации испытания, эксплуатации и ремонта транспортного электрооборудования;
- порядок организации диагностирования и сервисного обслуживания транспортного электрооборудования;
- ресурсо- и энергосберегающие технологии эксплуатации, технического обслуживания и ремонта транспортного электрооборудования;
Умения:
- составлять алгоритм поиска неисправностей электрооборудования;
- организовывать техническое обслуживание и ремонт транспортного электрооборудования;
- заполнять маршрутно-технологические карты на эксплуатацию и обслуживание электрооборудования;
БК 1-4,6,8,10,11
ПК 3.1.1.-3.1.9.
СД.03
Автоматизация управления техническими средствами
Понятие об автоматизации управления, его виды; классификация средств механизации и автоматизации; системы автоматического измерения и управления, элементная база;
устойчивость и качество линейных систем;
способы улучшения процесса регулирования;
дискретные системы; нелинейные системы; исследование систем автоматического управления при случайных воздействиях, чувствительность систем автоматического управления; виды систем управления транспортным электрооборудованием; структурно-алгоритмическая организация систем управления; алгоритмы управления и программное обеспечение; использование возможностей управляющих вычислительных комплексов на базе микро-ЭВМ для управления электрооборудованием; типовые элементы систем автоматического управления.
Знания:
- основные характеристики и принципы построения систем автоматического управления транспортным электрооборудованием;
- основные положения Правил технической эксплуатации электроустановок (ПТЭ) и Правил техники безопасности (ПТБ), и других нормативных документов;
Умения:
- использовать программное обеспечение в профессиональной деятельности;
- применять компьютерные и телекоммуникационные средства;
БК 1-4,6,8,10,11
ПК 3.1.1.-3.1.9.
СД.04
Электронные системы транспортного электрооборудования
Выпрямители транспортного электрооборудования; электронные регуляторы напряжения;
системы зажигания;
электронные системы управления впрыска топлива; автоблокировочные системы тормозов транспортных средств; электронные измерительные сигнальные и вспомогательные системы;
бортовые информационно-диагностические системы; электронные системы современных транспортных средств.
Знания:
- элементы электронных систем транспортного электрооборудования, их классификацию и основные характеристики;
- состав, функции и возможности использования информационных и телекоммуникационных технологий в профессиональной деятельности;
Умения:
- выполнять диагностику и контролировать техническое состояние электронных систем транспортного электрооборудования;
БК 1-4,6,8,10,11
ПК 3.1.1.-3.1.9.
ПО и ПП
Производственное обучение и профессиональная практика
ПО. 00
Производственное обучение
ПО. 01
Ознакомительная практика
Изучение типов и функций предприятий отрасли
Знания:
- виды предприятий, эксплуатирующих и обслуживающих электротранспорт
- представление о производственной деятельности специалистов выбранной специальности
БК 1,6,11
ПК 3.1.1.
ПО. 02
Учебная практика
Отработка навыков выполнения слесарных, токарных, фрезерных работ
Монтаж, демонтаж приборов, узлов, агрегатов.
Электротехнические работы
Выполнение операций по техническому обслуживанию и ремонту приборов, узлов и агрегатов.
Умения:
- выполнение слесарных, станочных, электротехнических работ,
- выполнение монтажно-демонтажных работ.
Навыки:
- проведения технического обслуживания и ремонта
ПК 3.1.3.-3.8.9.
ПП.00
Профессиональная практика
ПП.01
Производственно-технологическая практика
Углубление и расширение понимания технологических, производственных процессов, выполняемых учащимися непосредственно на рабочих местах;
Выработка четкого представления о роли и месте изучаемых технологических процессов;
Развитие умений активно применять знания, полученные при общей
подготовке в процессе решения конкретных задач в производственных условиях.
Умения:
- применять знания, полученные при общей подготовке, в условиях производства.
Навыки:
- выполнение основных технологических операций
ПК 3.1.2.-3.1.10.
ПП.01
Преддипломная практика, в том числе выполнение дипломного проекта.
Обобщение и совершенствования знаний и практических навыков, полученных учащимся в процессе обучения, ознакомления с передовой технологией работ, организацией труда и экономикой производства, приобретение умений организаторской работы по избранной специальности, подготовка исходных материалов к дипломному проекту
Умения:
- организаторская работа по избранной специальности
Навыки:
- анализ действующих на производстве технологических процессов,
- организация рабочих мест.
ПК 3.1.1.-3.1.10.
Примечание: Таблица 1 Базовые компетенции
Код компетенции
Базовые компетенции (БК)
БК 1
Создавать благоприятные условия труда.
БК 2
Своевременно и качественно выполнять обязанности;
БК 3
Использовать наиболее рациональные способы и средства осуществления деятельности;
БК 4
Быть способным к самостоятельным действиям в условиях неопределенности;
БК 5
Быть готовым к позитивному взаимодействию и сотрудничеству с коллегами;
БК 6
Быть готовым к постоянному профессиональному росту, приобретению новых знаний
БК 7
Уметь защищать свои права в соответствии с трудовым законодательством.
БК 8
Соблюдать технику безопасности, правила и нормы охраны труда, производственной санитарии и противопожарной безопасности;
БК 9
Оказывать первую медицинскую помощь;
БК 10
Соблюдать требования законодательства Республики Казахстан и утвержденных отраслевых нормативных документов;
БК 11
Планировать и организовывать свою деятельность.
Таблица 2 Профессиональные компетенции
Уровень ТиПО
Квалификация
Профессиональные компетенции (ПК)
2 Повышенный уровень

2.1 110501 2 – Трамвай жүргізушісі*
КҚ 2.1.1. Трамвайды және трамвайлық поездарды басқару.
КҚ 2.1.2. Ауысымды қабылдау және тапсыру.
КҚ 2.1.3. Трамвай қозғалысының кестесін сақтау
КҚ 2.1.4. Жолаушыларды отырғызу және түсіру ережелерінің сақталуын қадағалау
КҚ 2.1.5. Желіге шығар алдында дайындық жұмыстарын орындау
КҚ 2.1.6. Техникалық пайдалану ережелерін сақтау.
КҚ 2.1.7. Жабдықтарды, құралдарды, аспаптарды жұмысқа дайындау.
КҚ 2.1.8. Жылжымалы құрамның ақауларын жоюға сұранымдарды ресімдеу және беру.
КҚ 2.1.9. Трамвайлар мен олардың жабдықтарының мүмкін болатын ақауларын түзету.
КҚ 2.1.10. Жол-көлік оқиғаларында жапа шеккендерге алғашқы көмек көрсету.
2.2 110502 2 – Троллейбус жүргізушісі*
КҚ 2.2.1. Троллейбусты басқару.
КҚ 2.2.2. Ауысымды қабылдау және тапсыру.
КҚ 2.2.3. Трамвай қозғалысының кестесін сақтау
КҚ 2.2.4. Жолаушыларды отырғызу және түсіру ережелерінің сақталуын қадағалау
КҚ 2.2.5. Желіге шығар алдында дайындық жұмыстарын жүргізу
КҚ 2.2.6. Техникалық пайдалану ережелерін сақтау.
КҚ 2.2.7. Жабдықтарды, құралдарды, аспаптарды жұмысқа дайындау.
КҚ 2.2.8. Жылжымалы құрамның ақауларын жоюға сұранымдарды ресімдеу және беру.
КҚ 2.2.9. Троллейбустардың және олардың жабдықтарының мүмкін болатын ақауларын түзету.
КҚ 2.2.10. Жол-көлік оқиғаларында жапа шеккендерге алғашқы көмек көрсету.
КҚ 2.2.11. Сүйретуге арналған қысқышты өндіру және сүйретілетін электрлі көлік құралын басқару.
2.3 110503 2 – Метрополитен жабдықтарына қызмет көрсететін және өңдейтін электрик слесарі*
КҚ 2.3.1. Қол жетекті және қарапайым механикалық жетекті металл құрастырылымды пайдалану ережелерін орындау
КҚ 2.3.2. Жөнделетін металл құрастырылымдарды бекітуді орындау
КҚ 2.3.3. Металл құрастырылымдар механизмінің бөлшектері мен желілерін жинақтау және жөндеуді орындау.
КҚ 2.3.4. Көтергіш-көлік механизмдерін пайдалану ережелерін сақтау
КҚ 2.3.5. Ауыспалы ток электр қозғалтқыштарының, қосуды реттеуші аппаратураның жағдайын бағалау.
КҚ 2.3.6. Электризоляция кернеуін сынауды өткізу.
КҚ 2.3.7. Кабельді белгілеуді, бөлуды және фазирлеуді жүзеге асыру
КҚ 2.3.8. Электр таратқыш шкафтарды, қалқандарды және байланыс тақталарын жөндеу, жинақтау және орнату.
КҚ 2.3.9. Байланыстырғыш кабельді муфталар мен шеткі байланыстырғыштарды монтаждауды жүзеге асыру
КҚ 2.3.11. Выполнять гидравлическое испытания собираемых узлов механизмов под давлением до Қысымы 100 кг/см2 болатын жинақталатын механизмдер торабының гидравликалық сыналуын жүзеге асыру
КҚ 2.3.12. Слесарлық өңделген және 11.12 квалитет бойынша қысқартылған тораптар мен бөлшектерді жөндеу және дайындау. (4-5 дәлдік класстары бойынша).

2.1 110501 2 – Водитель трамвая*
ПК 2.1.1. Управлять трамваем и трамвайными поездами.
ПК 2.1.2. Принимать и сдавать смену.
ПК 2.1.3. Соблюдать расписание движения трамвая
ПК 2.1.4. Контролировать соблюдение правил посадки и высадки пассажиров
ПК 2.1.5. Выполнять подготовительные работы перед выездом на линию
ПК 2.1.6. Соблюдать правила технической эксплуатации.
ПК 2.1.7. Подготавливать к работе оборудование, инструменты, приспособления.
ПК 2.1.8. Оформлять и подавать заявки на устранение неисправностей подвижного состава.
ПК 2.1.9. Исправлять возможные неисправности трамваев и их оборудования.
ПК 2.1.10. Оказывать первую помощь пострадавшим в дорожно-транспортных происшествиях.
2.2 110502 2 – Водитель троллейбуса*
ПК 2.2.1. Управлять троллейбусом.
ПК 2.2.2. Принимать и сдавать смену.
ПК 2.2.3. Соблюдать расписание движения трамвая
ПК 2.2.4. Контролировать соблюдение правил посадки и высадки пассажиров
ПК 2.2.5. Выполнять подготовительные работы перед выездом на линию
ПК 2.2.6. Соблюдать правила технической эксплуатации.
ПК 2.2.7. Подготавливать к работе оборудование, инструменты, приспособления.
ПК 2.2.8. Оформлять и подавать заявки на устранение неисправностей подвижного состава.
ПК 2.2.9. Исправлять возможные неисправности троллейбусов и их оборудования.
ПК 2.2.10. Оказывать первую помощь пострадавшим в дорожно-транспортных происшествиях.
ПК 2.2.11. Производить сцепку для буксировки и управлять буксируемым электротранспортным средством.
2.3 110503 2 – Слесарь-электрик по обслуживанию и ремонту оборудования метрополитена*
ПК 2.3.1. Выполнять правила эксплуатации металлоконструкций с ручным приводом и несложных с механическим приводом
ПК 2.3.2. Выполнять крепление ремонтируемых металлоконструкций
ПК 2.3.3. Выполнять ремонт и сборку деталей и узлов механизмов металлоконструкций.
ПК 2.3.4. Соблюдать правила эксплуатации подъемно-транспортных механизмов.
ПК 2.3.5. Оценивать состояние электродвигателей переменного тока, пускорегулирующей аппаратуры.
ПК 2.3.6. Проводить испытания сопротивления электроизоляции.
ПК 2.3.7. Совершать разметку, разделку, фазировку кабеля.
ПК 2.3.8. Ремонтировать, собирать и устанавливать электрораспределительные шкафы, щиты и контакторные панели
ПК 2.3.9. Выполнять монтаж соединительных кабельных муфт и концевых заделок
ПК 2.3.11. Выполнять гидравлическое испытания собираемых узлов механизмов под давлением до 100 кг/см2
ПК 2.3.12. Ремонтировать и изготавливать узлы и детали со слесарной обработкой и подгонкой их по 11-12 квалитетам (4-5 классам точности).

2.4 110504 2 – Метрополитен стансалық және үңгіжол жабдықтарына қызмет көрсету және жөндеу электрик-слесарі*:
КҚ 2.4.1. Қызмет көрсетілетін жабдықтардың механизмдері мен тораптарын монтаждау мен демонтаждауды жүзеге асыру
КҚ 2.4.2. Жабдықтардың алдын-алушылық және орташа жөндеуін жүзеге асыру.
КҚ 2.4.3. Электр қозғалтқыштарының, қосқыш аппаратураны, электр желілерінің және басқа да механизмдердің демонтаж, монтаж, жөндеу жұмыстарын жүргізу.
КҚ 2.4.4. Жабдықтарды жинақтау, жөндеу және монтаждауға арналған аспаптарды дайындау.
КҚ 2.4.5. Балансировкасы бар вакуум сорғыш крыльчаткасын тексеруді жүзеге асыру
КҚ 2.4.6. Электр изоляция кернеуін өлшеу.
КҚ 2.4.7. Электр қуаты кабельдері мен штепсельді байланыстырғыштардың жөнделуін бағалау.
КҚ 2.4.8. Желі қиылыстарының, сақтандырғыштардың қарапайым есептерін және қуат көздерінің мүмкін болатын жүктемелерін орындау.
КҚ 2.4.9. Жинаушы машиналар мен ауа салқындатқыштарын реттеу және қабылдау.
КҚ 2.4.10. Жұмыс барысында бақылау-өлшеу аспаптары мен құралдарын пайдалану.
КҚ 2.4.11. 7-10 квалитет бойынша слесарлық өңдеуді жүзеге асыру (2-3 дәлдік класстары бойынша).
2.5 10505 2 –  Жылжымалы құрамды жөндеу слесарі*:
КҚ 2.5.1. Трамвайлар мен троллейбустардың негізгі тораптарын бұзу және жинақтау.
КҚ 2.5.2. Сымдар мен кабельдерді қалайылауды, пісіруді, изоляциялауды, салуды және тоғыстыруды қолдану.
КҚ 2.5.3. Сортты материалдан жасалынған бөлшектерді дайындау және жөндеу.
КҚ 2.5.4. Бөлшектердің сапасын анықтау және олардың жөндеу қажеттілігін білу.
КҚ 2.5.5. Ақау ведомостарын жазу
КҚ 2.5.6. Бақылау-өлшеу құралдарымен қажетті өлшемдерді жасау.
КҚ 2.5.7. Қысылған ауа қысымы астында пневматикалық жабдықтардың жеке аспаптарын монтаждау мен бөлшектеуді орындау
КҚ 2.5.8. Пневматикалық және механикалық жабдықтардың тораптарын жөндеуді жүзеге асыру.
КҚ 2.5.9. Жеке механизмдерді реттеу және сынау.
КҚ 2.5.10. Әмбебап құралдарды қолдану.
КҚ 2.5.11. Көтергіш-көлік механизмдерін басқару.
2.6 110506 2 – Электр жабдықтарын жөндеу электрик-слесарі*:
КҚ 2.6.1. Электрлі машиналар мен электр құралдарының тораптары мен бөлшектерін байланыстыруды жүзеге асыру.
КҚ 2.6.2. Электр жабдықтарының бөлшектері мен аспаптарын қысылған ауамен тазартуды, жууды, желдетуді жүзеге асыру.
КҚ 2.6.3. Күш электр қондырғыларын жерге тұйықтау мен нөлдеуді орындау.
КҚ 2.6.4. Байланыстырғыш муфталар мен қораптарды орнатуды жүзеге асыру.
КҚ 2.6.5. Электр жабдықтарының іске жарамсыз тораптарын жөндеуді өткізу.
КҚ 2.6.6. Жөндеуден шыққан электр машиналары мен электр құралдарын сынауды өткізу.
КҚ 2.6.7. Бақылау-өлшеу құралдарымен қажетті өлшемдерді жасау.

2.4 110504 2 – Слесарь-электрик по обслуживанию и ремонту станционного и тоннельного оборудования метрополитена*:
ПК 2.4.1. Выполнять монтаж и демонтаж механизмов и узлов обслуживаемого оборудования
ПК 2.4.2. Выполнять профилактический и средний ремонт оборудования.
ПК 2.4.3. Производить демонтаж, ремонт и монтаж электродвигателей, пусковой аппаратуры, электропроводок и других механизмов.
ПК 2.4.4. Изготавливать приспособления для сборки, ремонта и монтажа оборудования
ПК 2.4.5. Производить выверку крыльчатки вакуум-насоса с ее балансировкой
ПК 2.4.6. Измерять сопротивление электроизоляции.
ПК 1.4.7. Оценивать ремонт кабелей электропитания и штепсельных соединений.
ПК 2.4.8. Выполнять элементарные расчеты сечений проводов, предохранителей и допустимые нагрузки источников питания.
ПК 2.4.9. Испытывать регулировку и приемку уборочных машин, кондиционеров воздуха.
ПК 2.4.10. Применять в работе контрольно-измерительные инструменты и приборы.
ПК 2.4.11. Выполнять слесарную обработку деталей по 7-10 квалитетам (2-3 классам точности).
2.5 110505 2 – Слесарь по ремонту подвижного состава*:
ПК 2.5.1. Собирать и разбирать основные узлы оборудования трамваев и троллейбусов.
ПК 2.5.2. Применять лужение, пайку, изолирование, прокладку и сращивание проводов и кабелей.
ПК 2.5.3. Изготавливать и ремонтировать детали из сортового материала.
ПК 2.5.4. Определять качество деталей и необходимость в их ремонте.
ПК 2.5.5. Составлять дефектные ведомости
ПК 2.5.6. Проводить необходимые измерения контрольно-измерительными приборами.
ПК 2.5.7. Выполнять монтаж и демонтаж отдельных приборов пневматического оборудования под давлением сжатого воздуха
ПК 2.5.8. Производить ремонт узлов пневматического и механического оборудования.
ПК 2.5.9.Регулировать и испытывать отдельные механизмы.
ПК 2.5.10. Применять универсальные приспособления.
ПК 2.5.11. Управлять подъемно-транспортными механизмами.
2.6 110506 2 –Слесарь-электрик по ремонту электрооборудования*:
ПК 2.6.1. Выполнять соединение узлов и деталей электрических машин и электроприборов.
ПК 2.6.2. Производить очистку, промывку, продувку сжатым воздухом деталей и приборов электрооборудования.
ПК 2.6.3. Выполнять заземление и зануление силовых электроустановок.
ПК 2.6.4. Выполнять установку соединительных муфт и коробов.
ПК 2.6.5. Производить ремонт неисправных узлов электрического оборудования.
ПК 2.6.6. Проводить испытание отремонтированных электрических машин и электроприборов.
ПК 2.6.7. Проводить необходимые измерения контрольно-измерительными приборами

КҚ 2.6.8. Негізгі слесарлық жұмыстарды орындау
КҚ 2.6.9. Электр жөндеу жұмыстарын өткізу ережелерін орындау.
КҚ 2.6.10. Көтергіш-көлік механизмдерін басқару.
2.7 110507 2 –  Эскалаторды жөндеу және қызмет көрсету электрик-слесарі*
КҚ 2.7.1. Әртүрлі типті эскалаторлардың барлық тораптарының, механизмдерінің және электр жабдықтарының құрылғысын және өзара әрекеттесуін білу.
КҚ 2.7.2. Эскалаторларды ағымдық, алдын-ала жөндеу және тексеру кезінде күрделі электр монтажды және слесарлық жұмыстарды орындау.
КҚ 2.7.3. Метрополитен стансасында барлық жұмыс түрлерін орындау мен қысқа «терезе» жағдайында электр қозғалтқыштар мен 100 кВт фазалық қысқа тұйықталғыш роторды алу, бұзу, жинақтау және орнату арқылы эскалатордың электр жабдықтарының жөнделуі мен тексерілуін орындау.
КҚ 2.7.4. Электр қозғалтқыштарын редуктормен байланыстыру және одан кейін реттеуді орындау.
КҚ 2.7.5. Электр қозғалтқыш жұмысы мен электр жабдықтарының сұлбасындағы күрделі ақауларды анықтау және жою.
КҚ 2.7.6. Орнату орындарына белгі сала отырып, іске қосу және қорғаныс электр аппаратурасының демонтажын, жөндеу жұмыстарын, тексерілуі мен монтажын орындау.
КҚ 2.7.7. Басқару панелінде толық жөндеуді, жабдықтарды жөндеуді орындау
КҚ 2.7.8. Электр жабдықтарының жұмысы кезінде пайда болатын ақауларды жою.
КҚ 2.7.9. Эскалаторларды монтаждау ережелерін сақтау.
КҚ 2.7.10. Көтергіш-көлік механизмдерін басқару.
3. Орта буынды маман
3.1 110508 3 – Электромеханик
КҚ 3.8.1. Көлік электр жабдықтарының техникалық қызмет көрсетілуі мен жөндеуін ұйымдастыру;
КҚ 3.8.2. Электр жабдықтарына қызмет көрсету мен пайдаланудың маршруттық-технологиялық картасын толтыру;
КҚ 3.8.3. Электр жабдықтары ақауларын іздеу алгоритмін құру
КҚ 3.8.4. Электр аппараттарының берілген жұмыс режиміне сәйкестігін тексеру.
КҚ 3.8.5. Көлік электр жабдықтарының электрондық жүйелерінің диагностикасын жасау және техникалық жағдайын бақылау;
КҚ 3.8.6. Синхрондық және асинхрондық машиналардың жұмыс режимі мен жұмыс үрдісін таңдау.
КҚ 3.8.7. Стандартты өлшеу сигналдарын қалыптастыру құралдарын қолдану
КҚ 3.8.8. Автоматтық басқару жүйесін құру қағидасын зерттеу;
КҚ 3.8.9. Көлік электр жабдықтарын және автоматика элементтерін таңдау үшін анықтамалықтарды қолдану;
КҚ 3.8.10. Кәсіби әрекетінде бағдарламалық қамтамасыз етуді қолдану.
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2013 жылғы 24 сәуірдегі
№ 150 бұйрығына 178-қосымша
Үлгілік оқу жоспары
техникалық және кәсіптік білім
Білім коды мен бейіні: 1100000 – Көлік техникасы
Мамандығы: 1106000 - Темір жол жылжымалы құрамының өндірісі (түрлері бойынша)

ПК 2.6.8. Выполнять основные слесарные работы
ПК 2.6.9. Выполнять правила проведения электроремонтных работ.
ПК 2.6.10. Управлять подъемно-транспортными механизмами.
2.7 110507 2 – Слесарь-электрик по обслуживанию и ремонту эскалаторов*
ПК 2.7.1. Знать устройство и взаимодействие всех узлов, механизмов и электрооборудования эскалаторов различных типов.
ПК 2.7.2. Выполнять сложные электромонтажные и слесарные работы при текущем, профилактическом ремонте и ревизии эскалаторов.
ПК 2.7.3. Ремонтировать и выполнять ревизию электрооборудования эскалаторов со снятием, разборкой, сборкой и установкой электродвигателей, с фазовым и короткозамкнутым ротором до 100 кВт в условиях станций метрополитена с окончанием всех работ и короткого "окна".
ПК 2.7.4. Соединять электродвигатели с редуктором и выполнять последующую регулировку.
ПК 2.7.5. Выявлять и устранять сложные дефекты в работе электродвигателя и в схемах электрооборудования.
ПК 2.7.6. Выполнять демонтаж, ремонт, ревизию и монтаж пусковой и защитной электроаппаратуры с разметкой мест установки.
ПК 2.7.7. Исполнять капитальный ремонт, проверять оборудования и аппаратуру на панели управления
ПК 2.7.8. Устранять дефекты, возникающие при работе электрооборудования.
ПК 2.7.9. Соблюдать правила монтажа эскалаторов.
ПК 2.7.10. Управлять подъемно-транспортными механизмами
3 Специалист среднего звена
3.1 110508 3 – Электромеханик
ПК 3.8.1. Организовывать техническое обслуживание и ремонт транспортного электрооборудования;
ПК 3.8.2. Заполнять маршрутно-технологические карты на эксплуатацию и обслуживание электрооборудования;
ПК 3.8.3. Составлять алгоритм поиска неисправностей электрооборудования
ПК 3.8.4. Проверять электрические аппараты на соответствие заданным режимам работы.
ПК 3.8.5. Выполнять диагностику и контролировать техническое состояние электронных систем транспортного электрооборудования;
ПК 3.8.6. Выбирать режимы работы, рабочий процесс синхронных и асинхронных машин,
ПК 3.8.7. Применять приборы формирования стандартных измерительных сигналов
ПК 3.8.8. Исследовать принципы построения системы автоматического управления;
ПК 3.8.9. Применять справочники для выбора транспортного электрооборудования и элементов автоматики;
ПК 3.8.10. Использовать программное обеспечение в профессиональной деятельности.
Приложение 178
к приказу Министра образования
и науки Республики Казахстан
от 24 апреля 2013 года № 150
Типовой учебный план
технического и профессионального образования
Код и профиль образования: 1100000 – Транспорт (по отраслям)
Транспортная техника
Специальность: 1106000 - Производство подвижного состава железных
дорог

4960
Ескерту: ЖБП – Жалпы білім беретін пәндер; ЖГП – Жалпы гуманитарлық пәндер; ӘЭП - Әлеуметтік-экономикалық пәндер; ЖКП – Жалпы кәсіптік пәндер; АП – арнайы пәндер; БҰАП – жұмыс берушілердің талаптары бойынша білім беру ұйымдары анықтайтын пәндер; ӨО – өндірістік оқыту; КП – кәсіптік практика; АА – аралық аттестаттау; ҚА – қорытынды аттестаттау; КДДБ – кәсіптік даярлық деңгейін бағалау және біліктілік беру; К – консультация; Ф – факультативтік сабақтар.
*Семестр бойынша бөлу оқыту формасына, мамандықтың өзгешелігіне, аймақтық ерекшеліктеріне және тағы басқаларға байланысты өзгертіледі.
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2013 жылғы 24 сәуірдегі
№ 150 бұйрығына 180-қосымша
1106000 - Темір жол жылжымалы құрамының өндірісі (түрлері бойынша) мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білім берудің үлгілік білім беретін оқу бағдарламалары
Пәндер циклдері және кәсіптік практика бойынша білім беру бағдарламасының мазмұны (орта буын маманы)
Оқыту мерзімі: 3 жыл 10 ай
Циклдың
белгіленуі
Пәннің атауы мен негізгі бөлімдері, практикалар
Қалыптасатын білімдер, ілімдер және дағдылар
Қалыптасушы
құзыреттіліктердің
коды
ЖБП 00
Жалпы білім беретін пәндер
ӘЭП 00
Әлеуметтік-экономикалық пәндер
ӘЭП 01
Мәдениеттану:
Мәдениеттану және оның қоғам өміріндегі рөлі;мәдениетті зерттеудегі тәсілдің көптүрлілігі; мәдениет және өркениет; мәдениеттің қалыптасуы, конфуцишылдық-даосизм мәдениеті; үнді-будда мәдениеті; ислам мәдениетінің әлемі; христиандық мәдениет;
Батыс еуропа мәдениеті және оның заманауи әлемнің дамуына әсері;
Африкандық мәдениеттің ерекшелігі мен бірегейлігі;
Нәсілшілдік мәселесі;
Көшпенділер өркениетінің пайда болуы мен бірегейлігі;
Ортағасырлық кезеңдегі Қазақстанның мәдениеті; 17-19 ғасырлардағы қазақтардың мәдени дәстүрі;
Қазіргі таңдағы Қазақстан мәдениеті
Білімдер:
- негізгі түсініктерді;
- түсінік: конфуцишылдық; даосизм; Қытай өнері; иероглифика; Қытайдың көркем көрініс кескіндемесін;
- Үнді мәдениетінің ерекшеліктері және оның негізгі жетістіктерін;
- түсінік: ислам; курайш; Мұхаммед; Құран; Алла; Мекке;
- христиан ілімінің негізгі принциптері және оның құндылықтарын;
- Франция мәдениетін: Ашель мәдениеті, проманьондар, галлдар, франкілер, әдебиетін, мәдениетін және философиясын;
- көшпенділер құндылықтарының жүйесі және өмірлік бейнесі туралы;
- орта ғасыр кезеңіндегі қазақ этносының мәдени фундаменті туралы білімді қалыптастыру;
- Қазақстанның ортағасырлық мәдениетке түрік және араб мәдениетінің әсері туралы;
Іскерліктер:
- Қытай мәдениетінің ерекшеліктерін ашу;
- мәдениеттанудың түсініктерін еркін қолдану;
- қадағалау;
- көшпенділердің материалдық және рухани мәдениетінің ерекшеліктерін, оның қоғамдық мәдениеттегі орнын көрсету.
БҚ 3
ӘЭП 02
Философия негіздері:
Философия пәні, әлемдік философиялық ойлардың негізгі белгілері;
Адам табиғаты мен оның өмір сүруінің мәні; адам және Құдай;
Адам және космос;
Адам, қоғам, өркениет, мәдениет; тұлғаның жауапкершілігі мен бостандығы;
Адамдық таным және әрекет;
Ғылым және оның рөлі; адамзат ғаламдық мәселелер алдында.
Білімдер:
- әлемнің философиялық, ғылыми және діни көрінісі, адам өмірінің мәні туралы түсінікті;
- ғылым және ғылыми танымның рөлі, оның құрылысы, формасы мен әдістері, әлеуметтік және этикалық мәселелері туралы түсінікті;
Іскерліктер:
- биологиялық, әлеуметтік және рухани бастамалардағы адамның жүріс-тұрысын анықтау, оның сана мен саналы және санасыздық жүріс – тұрысының мәнін анықтау;
- қоғамда адамдар арасындағы қарым-қатынастың адамгершілік нормаларын реттеу;
БҚ 3
БҚ 10
ӘЭП 03
Саясаттану және әлеуметтану негіздері:
Әлеуметтану пән ретінде;
Қоғам әлеуметтік мәдени жүйе ретінде;
Әлеуметтік қауымдастықтар;
Әлеуметтік және этноұлттық қатынастар;
Әлеуметтік үрдістер;
Әлеуметтік институттар мен ұйымдар;
тұлға: оның әлеуметтік рөлі мен әлеуметтік жүріс-тұрысы;
саясаттану пәні;
саяси билік және билік қатынастары;
саяси жүйе;
Қазақстандағы ОГСЭ әлеуметтік-экономикалық үрдістер.
Білімдер:
- заңдылықтарды түсінуде әлеуметтік тәсіл туралы көріністі;
- әлеуметтік құрылыс, әлеуметтік жіктелу, әлеуметтік өзара әрекеттер туралы көріністі;
- тұлғаны әлеуметтендіру үрдісінің ерекшеліктерін, реттеу формасын білу;
Іскерліктер:
- әлеуметтік қозғалыстар мен әлеуметтік өзгеру мен дамудың басқа да факторларын дамыту;
- билік мәнін анықтау, саясат субъектілері, саяси қатынастар мен үрдістер (Қазақстанда және бүкіл әлемде);
- саяси жүйелер мен саяси режимдер туралы көрініс.
БҚ 3
БҚ 10
ӘЭП 04
Экономика негіздері
Экономика және оның негізгі мәселелері, микроэкономика; ресурстар, нарықтық баға құру мен бәсекелестіктің механизмі; фирма әрекетінің экономикалық негіздері; антимонополдік реттеу; тұрғындардың кірісі; әлеуметтік-экономикалық мәселелерді реттеу; макроэкономика; ел экономикасының құрылысы; қаржылық, ақша-несиелік және салық жүйесі; инфляциялық үрдістер; жұмыссыздық; экономикалық дамудың мәселелері; қазақстандық экономиканың микро- және макроэкономикалық мәселелері; халықаралық еңбектің бөлінісі; тауарлар, қызметтер мен валюталардың әлемдік нарығы; бизнес негіздері
Білімдер:
- экономикалық теорияның жалпы ережелерін;
- елдегі мен шет елдердегі экономикалық жағдайларды;
- макро және микроэкономика негіздерін;
- мақсаты, негізгі түсінігін, қызметі, мәні мен принциптерін;
- жекеменшіктің түрі мен нысанын;
- жоспарлар түрлерін, олардың негізгі кезеңдерін, мазмұны мен стратегиялық жоспарлауды;
- жоспарлардың экономикалық қалыптасуының әдістерін;
- бизнес-жоспарлау: белгісі, мазмұны, бизнес-жоспар құрылысын;
Іскерліктер:
- өзінің кәсіби әрекетінде бейімделу үшін қажетті экономикалық ақпаратты табу мен қолдану;
- ұйымның экономикалық әрекеті мен жекеменшігін басқару;
- әрекетін жоспарлау;
- жоспарлауды жасау мен жоспарлау барысындағы ақпараттарды қолдану;
- жоспарлардың орындалуын түзету мен бақылау;
- инфрақұрылымдық элементтерді қалыптастыру, құру және түсіну.
БҚ 9
БҚ 10
ЖГП 00
Жалпы гуманитарлық пәндер
ЖГП 01
Кәсіби қазақ (орыс) тілі
Қазақ тілінің синтаксисі. Мамандық бойынша сөйлеуді дамыту. Мемлекеттік тілде іс қағаздарын жүргізе білу. Қазақстан Республикасы іс қағаздарының нормативті құжаттары. Аудару техникасы (сөздікпен), кәсіби қарым-қатынас. Орыс тілінің синтаксисі. Кәсіби лексика. Орыс тіліндегі техникалық кітаптармен жұмыс жасау. Сөйлеуді дамыту және кәсіби қарым-қатынас.
Білімдер:
- орыс (қазақ) тілі және кәсіби бағыттағы мәтіндерді талдау мен жұмыс жасау үшін қажетті лексикалық-грамматикалық материалдарды игеру;
Іскерліктер:
- диалог жүргізу, сала бойынша бар терминдерді қолдана отырып құжаттарды оқу;
- өзінің жазбаша және ауызша сөйлеуінде қателіктерді болдырмау;
- мамандық бойынша сөздікті қолдану
БҚ 1
БҚ 4
БҚ 9
ЖГП 02
Кәсіби шет тілі
Мамандық бойынша іскерлік тілдің негіздері, кәсіби лексика, фразеологиялық айналымдар мен терминдер. Кәсіби-бағытталған мәтіндерді аударудың техникасы. Кәсіби қарым-қатынас. Сөйлеу мен аудио жеткізудің міндетті деңгейі, оқу және жазу, ауызша және жазбаша аударма, есту қабілетіне қарай сөзді түсіну
Білімдер:
Кәсіби қарым-қатынас жасауға қажетті мамандыққа байланысты лексика – грамматикалық материалдарды;
Іскерліктер:
- сөйлеу әрекетінің түрлерін және сөйлеу үлгілерін (ауызша, жазбаша, монологты, сұхбаттық);
- шет тілінде сөйлей білуді
БҚ 1
БҚ 4
БҚ 9
ЖГП 03
Дене тәрбиесі:
Адамның жалпы мәдени, кәсіби және әлеуметтік дамуындағы денешынықтырудың рөлі; денешынықтырудың әлеуметтік-биологиялық және психофизиологиялық негіздерін; тұлғалық және спорттық өздігінен жетілдіру негіздерін; кәсіби қолданбалы күшке негізделген дайындықты
Білімдер:
- салауатты өмір салтын құрайтындарды;
- дене тәрбиесінің әлеуметтік-биологиялық және психофизиологиялық негіздерін;
Іскерліктер:
- дене тәрбиесіне белсенді түрде қатысу, спортпен айналысу;
- денсаулықты нығайту мен өзіндік жетілдіру үшін дене тәрбиесін қолдану
БҚ 1
БҚ 9
ЖКП 00
Жалпы кәсіптік пәндер
ЖКП.01
Сызу:
МЖМБМ және ЕСКД талаптарына сәйкес сызбаларды графикалық безендіру; аксонометриялық жобалаулар; құрылыс сызбалары; құрылыс сызбаларының ерекшеліктері; графикалық шартты белгілер; негізгі жоспарлардың топографиялық негіздері, сәулеттік-құрылыстық сызбалар; мамандық бойынша сызбалар, нобайлау, машина жасау сызбалары.
Білімдер:
- тегістіктің, түзу және жазықтықтың, геометриялық денелер мен олардың жоғарғы қабаттарының қиылысулары;
- машина жасау сызбасының элементтерін;
- техникалық суретті.
Іскерліктер:
- электронды түзеткіштер мен тұрақтандырғыштарды орналастыру;
- электронды құралдарды жөндеу;
- қосымша электр үнемдегіш технологиясы бар құрылыс алаңындағы электр жабдықтарын пайдалану.

4960
Примечание: ООД – общеобразовательные дисциплины; ОГД – общегуманитарные дисциплины; СЭД - социально-экономические дисциплины; ОПД – общепрофессиональные дисциплины; СД – специальные дисциплины; ДОО – дисциплины, определяемые организацией образования с учетом требований работодателей; ПО – производственное обучение; ПП – профессиональная практика; ПА – промежуточная аттестация; ИА – итоговая аттестация; ОУППК – оценка уровня профессиональной подготовленности и присвоение квалификации; К – консультации; Ф – факультативные занятия.
*Распределение по семестрам может изменятся в зависимости от форм обучения, специфики специальности, региональных особенностей и другие.
Приложение 180
к приказу Министра образования
и науки Республики Казахстан
от 24 апреля 2013 года № 150
Типовые образовательные учебные программы технического и
профессионального образования по специальности: 1106000-
«Производство подвижного состава железных дорог (по видам)»
Содержание образовательной программы по циклам дисциплин и
профессиональной практике (специалист среднего звена)
Срок обучения: 3 года 10 месяцев
Обозначение цикла
Наименование и основные разделы дисциплины, практики
Формируемые знания, умения и навыки
Код формируемой компетенции
ООД 00
Общеобразовательные дисциплины
СЭД. 00
Социально-экономические дисциплины
СЭД. 01
Культурология
Мировая и отечественная культура. История культуры Казахстана; основы религиоведения: понятие культуры; культура и цивилизация; культура в современном мире; культура народов, населявших территорию Казахстана; культура древних цивилизаций на территории Казахстана; средневековая культура племенных союзов и казахских ханств 9-13 веков; культура населения Казахстана в 14-15 веках; культура Казахстана в 16-17 веках; развитие культуры Казахстана в 18 веке; культура Казахстана в первой половине 19 века; развитие культуры Казахстана в условиях колониального положения в составе Российской империи (2-ая половина 19 века – начало 20 века); Казахстан в годы революции и становления Советской власти; культурное строительство в 20-30 годы; наука, народное образование, литература и искусство в годы Великой Отечественной войны; развитие культуры Казахстана с середины 40-х годов до начала 80-х годов; наука и культура Республики Казахстан на современном этапе; религия, как общественное явление: сущность религии и ее роль; основные исторические положения христианства, христианские общины на территории Казахстана; ислам.
Знания:
- основные понятия;
- понятия конфуцианство, даосизм, искусство Китая;
- особенности индийской культуры и ее основные достижения.
- понятия ислам, курайш, Мухаммед, Коран, Аллах, Мекка;
- основные принципы христианского учения и его ценностные ориентации;
- культура Франции: Ашельская культура, проманьонцы, галлы, франки, литература, философия;
- образ жизни и система ценностей кочевников;
- сформировать знания о культурном фундаменте казахского этноса в период средневековья;
- влияние тюркской и арабской культуры на средневековую культуру Казахстана.
Умения:
- раскрыть основные этапы истории мировой культуры и их цивилизации;
- использовать культурное наследие;
- свободно пользоваться понятиями культурологии;
- показать специфику материальной и духовной культуры кочевников;
- анализировать происхождение религии и ее исторические типы;
БК 3
СЭД.02
Основы философии
Предмет философии, основные вехи мировой философской мысли; природа человека и смысл его существования: человек и Бог; человек и космос; человек, общество, цивилизация, культура; свобода и ответственность личности; человеческое познание и деятельность; наука и ее роль; человечество перед лицом глобальных проблем.
Знания:
- представление о философских, научных и религиозных картинах мира, смысле жизни человека;
- представление о роли науки и научного познания, его структуре, формах и методах, социальных и этических проблемах;
Умения:
- определять поведение человека в биологическом и социальном, телесном и духовном началах, сущности его сознания, сознательного и бессознательного поведении;
- регулировать нравственные нормы отношений между людьми в обществе.
БК 3,
БК 10
СЭД. 03
Основы социологии и политологии
Предмет, основные понятия и категории; история политической мысли и современные политические школы; политика; политическая власть; демократия как форма осуществления власти; политическая система; государство как ее основное звено; политические партии и партийные системы; общественные организации и движения; человек в системе политики; политическая деятельность: сущность и цели; средства и методы политической деятельности; актуальные проблемы перехода от тоталитаризма к демократическому обществу; внешнеполитическая деятельность и мировой политический процесс.
Знания:
- представление о социологическом подходе в понимании закономерностей;
- представление о социальной структуре, социальном расслоении, социальном взаимодействии;
- особенности процесса социализации личности, формы регуляции;
Умения:
- развивать социальные движения и другие факторы социального изменения и развития;
- выявлять сущность власти, субъекты политики, политические отношения и процессы (в Казахстане и в мире в целом);
- составить представление о политических системах и политических режимах.
БК 3,
БК 10
СЭД. 04
Основы экономики
Цели, основные понятия, функции, сущность, принципы; формы и виды собственности, управление собственностью; виды планов, их основные этапы, содержание, стратегическое планирование;
методы экономического обоснования планов и разработки прогнозов;
бизнес-планирование; экономический анализ;
анализ состояния рынка товаров народного потребления и услуг; рыночная инфраструктура.
Знания:
- общие положения экономической теории;
- экономические ситуации в стране и за рубежом;
- основы макро- и микроэкономики, о налоговой, денежно-кредитной, социальной и инвестиционной политике;
Умения:
- характеризовать механизмы рыночного ценообразования;
- находить и использовать экономическую информацию, необходимую для ориентации в своей профессиональной деятельности.
БК 9
БК 10
ОГД.00
Общегуманитарные дисциплины
ОГД. 01
Профессиональный казахский (русский) язык
Синтаксис казахского языка. Развитие речи по специальности. Умение вести делопроизводство на государственном языке. Знание нормативных документов делопроизводства Республики Казахстан. Техника перевода (со словарем), профессиональное общение. Синтаксис русского языка. Профессиональная лексика. Работа с технической книгой на русском языке. Развитие речи и профессиональное общение.
Знания:
- русский (казахский) язык и владеть необходимым лексическим и грамматическим минимумом, необходимым для работы и анализа текстов профессиональной направленности;
Умения:
- вести диалог, читать документы с применением существующей терминологией в отрасли;
- устранять ошибки и недочеты в своей устной и письменной речи;
- использовать словарь по специальности.
БК 1
БК 4
БК 9
ОГД.02
Профессиональный иностранный язык
Основы делового языка по специальности, профессиональная лексика, фразеологические обороты и термины. Техника перевода профессионально-ориентированных текстов. Профессиональное общение. Обязательный уровень говорения, аудирования, чтение и письмо, устный и письменный перевод, понимание речи на слух.
В результате изучения дисциплин обучающийся должен
знать:
- лексико-грамматический материал по специальности, необходимый для профессионального общения;
Умения:
- различать виды речевой деятельности и формы речи (устной, письменной, монологической, диалогической).
- владеть элементарными умениями общения на иностранном языке;
БК 1
БК 4
БК 9
ОГД.03
Физическая культура
Социальное значение физической культуры; основные системы физической культуры и самовоспитания; факторы, определяющие здоровый образ жизни; способы и средства восстановления работоспособности; режимы двигательной активности и работоспособности; основы физического самосовершенствования; профессионально-прикладная физическая подготовка, необходимость и направленность профессионально-прикладной физической подготовки.
Знания:
- основные составляющие здорового образа жизни;
- социально-биологические и психофизиологические основы физической культуры;
Умения:
- систематически поддерживать физическую активность, заниматься спортом;
- применять знания физической культуры для самосовершенствования и укрепления здоровья;
БК 1
БК 9
ОПД.00
Общепрофессиональные дисциплины
ОПД.01
Черчение
графическое оформление чертежей в соответствии с требованиями стандартов ЕСКД и СПДС; аксонометрические проекции; строительное черчение: особенности строительных чертежей, условные графические обозначения, топографическая основа генеральных планов, архитектурно-строительные чертежи, чертежи по специальности, эскизирование; машинная графика.
Знания:
- пересечение плоскостей, прямой и плоскости, геометрических тел и их поверхностей;
- элементы машиностроительного черчения;
- технический рисунок;
Умения:
- читать чертежи;
- соблюдать основы начертательной геометрии и проекционного черчения: основы проецирования, проецирование точки, прямой, плоскости геометрических тел.

КҚ 3.1 1
ЖКП.02
Электротехниканың теориялық негіздері:
Электротехника: электрлі өріс; электрлі магнитті өріс; электр өлшемдері; тұрақты және ауыспалы тоқтың электр тізбектері, трансформаторлар, электр қуатының бөлінуі мен берілуі; энергоүнемдегіш технологиялар; құрылыс алаңындағы электр қауіпсіздігі;
Электроника: электрониканың физикалық негіздері; электронды күшейткіштер; электронды генератор мен өлшеуіш құралдары; автоматика мен есептеуіш техниканың электронды құрылғылары; микропроцессорлар және микро-ЭЕМ
Білімдер:
- тұрақты және ауыспалы токтың электр тізбектері;
- электр өткізгіштердің негіздерін,
- құрылыс алаңының электрмен қамтамасыз етілген негіздерін;
Іскерліктер:
- электронды тұрақтандырғыштар мен түзеткіштерді орналастыру;
- электронды құралдарды жөндеу;
қосымша электр үнемдегіш технологиясы бар құрылыс алаңындағы электр жабдықтарын пайдалану.
КҚ 7
КҚ 8
ЖКП.03
Еңбекті қорғау және экология негіздері
Жағымсыз факторлардың адамға әсер етуі; зиян және жарақаттық факторларды сәйкестендіру; техникалық жүйелер мен технологиялық үдерістердің қаупінен қорғау құралдары мен әдістері; экобиоқорғау және өрттен қорғау техникалары; кәсіпорындардағы еңбек қорғаудың құқықтық, нормативті және ұйымдастырушылық негіздері; еңбек қорғаудағы материалдық шығындар; кәсіптік қызмет саласындағы еңбек қауіпсіздігін қамтамасыз етудің ерекшеліктері.
Білімдер:
- еңбек қорғаудың жалпы талаптары;
- техникалық үдерістердің қауіпсіздігі;
- кәсіпорындағы травма алудың себептері;
- өрт қауіпсіздігі туралы жалпы мәліметтер.
Іскерліктер:
- еңбек қорғау мен қоршаған орта бойынша білімдерін тәжірибеде қолдану;
- жеке қорғау құралдарын қолдану;
- өндірістік жарақат кезінде көмек көрсету.
БҚ 6
БҚ 7
БҚ 10
ЖКП.04
Кәсіби қызметтегі ақпараттық технологиялар
- Курстың пәні мен міндеттері. Ақпараттарды тасымалдау мен сақтаудың жаңаша әдістері. Ақпараттық технологиялар. Ақпараттарды жасау технологиясының тұжырымдамасы. Есептеу техникасының құралдары туралы жалпы мәліметтер. ПЭВМ құрылысы. Мәтіндік, кестелік, кестелік және дауысты берілгендермен жұмыс жасаудың бағдарламалары. Желілік орта, түрлері, қасиеттері, ақпараттарды іздеу. Математикалық модель жасау. Бағдарламалау негіздері.
Білімдер:
- қызметкерлер компьютерін аппараттық және бағдарламалық қамтамасыз етуді, құрылғылардың белгісі мен сипаттамасын, техникамен жұмыс жасау барысындағы қауіпсіздік техникасы, бағдарламалардың жұмыс негізі мен жіктелуі, белгісі, қызметкерлер компьютерінің жұмыс негізін;
- негізгі құрылғылар, олардың белгісі мен сипаттамасын;
- ОС Windows шұғыл жүйесінің белгісі, ОС негізгі қызметтері, ОС та жұмыс жасау үшін негізгі командалар, файл жүйесінің құрылымдық ұйымын;
- MS Office бағдарламаларын қолдану және белгісі, мәтіндік, кестелік, кетелік мәліметтермен жұмыс жасау үшін негізгі командалар, диаграммалар және формулалар, бейнелеуді бабына келтірудің негізгі командаларын;
- бағдарламаларды, файл жүйесін ұйымдастырудың белгісін;
- алгоритмдердің қасиеті, түрі мен үлгілері. Блоктардың белгісін;
- құрал-жабдық бағдарламаларының белгісі, бағдарламаларды жасау әдістерін, бағдарламалардың құрылысы, мәліметтердің түрі, операторларды;
- графиканың түрлері. Кестелік редактор терезесінің элементтері. Кестелік объектілердің жұмысының негізгі командаларын.
жасау:
- құжаттар мен есептеулер мен автоматты есептеулерді жасау үшін қызметкерлер компьютерін қолдану; бағдарламаларды жасау; сызбаларды құру; мәліметтер банкімен жұмыс жасау; локальды және ғаламдық желілерде жұмыс
Іскерліктер:
- ОС та жұмыс жасау үшін негізгі командалар мен түзетуді орындау;
- ПК құрылғыларына қызмет көрсетуші бағдарламаны жіберу, қолданбалы бағдарламалармен жұмыс жасау, файлдар мен каталогты құру;
- желіде жұмыс жасау, желіге қосылу үшін түзетуді орындау, электронды поштамен жұмыс жасау және ақпараттарды іздеуді орындау;
- алгоритмді құру, блок-кестені құру;
- қарапайым формулалардың есебін бағдарлау;
- аса танымал кестелік редакторлардың (CorelDRAW, Visio, AutoCAD, Сompas және т.б.) қарапайым және құрамды кестелік объектілерін құру.
БҚ 4
БҚ 9
ЖКП.05
Стандарттау, сертификаттау және метрология негіздері:
Метрология: негізгі түсініктер мен анықтамалар; өлшем бірлігін қамтамасыз ететін, метрологиялық қызметтер; мемлекеттік метрологиялық бақылау.
Стандарттау: стандарттау және сапаны басқару аясындағы негізгі терминдер мен анықтамалар; өнімді басқару және сынау; сапа жүйесі.
Сертификаттау: сертификаттау жүйелері, сертификаттау тәртібі мен ережелері; өткізу және түсіру жүйелері; техникалық өлшеу.
Білімдер:
- мақсаттарын, міндеттерін, принциптерін, объектілерін, субъектілерін, құралдарын, әдістерін, құқықтық негізін;
- халықаралық және өңірлік стандарттардың құрлымын;
- сертификаттаудың тәртібі мен ережелерін.
Іскерліктер:
- өлшеуіш құралдарын дұрыс таңдай білу және олармен жұмыс істей білу;
- сапа жүйесінің құжатын пайдалану;
КҚ 3.1.2
КҚ 3.1.5
ЖКП.06
Мемлекеттік тілде іс қағаздарын жүргізу:
Пәннің мазмұны, оның міндеттері. Іс жүргізуде лингвистикалық сөздіктердің түрлерін пайдалану. Ұйымдардағы, кәсіпорындардағы іс жүргізуді ұйымдастыру және жүйелері, түсініктері. Техникалық сөздіктердің ерекшеліктері. Кеңселік және құжаттық жұмыстардың негіздері. Ұйымдық-басқармалық, нормативті-құқықтық, қаржылық, және ақпараттық құжаттар. Қызметтік хаттың негізгі әдісі. Іс қағаздарын жүргізуде АСУ қолдану. Құжаттар жиынтығы туралы түсініктер. Мәтіндік құжаттардың алғашқы жинақтары. Күрделі мәтіндік жинақтар. Құжаттар қоры туралы түсінік. Мұрағат. Мемлекеттік мұрағаттар, мемлекеттік мұрағаттар. Ұлттық мұрағат қоры.
Білімдер:
- пәнді, пәннің мақсаты мен міндеттерін;
- лингвистикалық және техникалық сөздіктердің түрлерін;
- іскерлік және ақпараттық құжаттардың топтастырылуын;
- іс жүргізудің заманауи стандартына қойылатын талаптар;
- құжаттардың формулярлары және оның құрамдық бөлшектері.
Іскерліктер:
- іскерлік және ақпараттық сипаттағы түрлі құжаттарды топтастыру;
- құжаттардың формулярын құру;
- ұйымдастырушылық-әкімшілік құжаттармен жұмыс істеу;
- мұрағат құжаттары мәтіндерінің нұсқасын талдау;
- рәсімдеу, сақтау және істі мұрағатқа беру.
БҚ 9
ЖКП. 07
Құқық негіздері және көлік заңнамасы.
Құқық, түсінік, жүйе, қайнар көздер; Қазақстан Республикасының Конституциясы - құқықтық жүйесі; адам құқығы туралы жалпыға бірдей декларация; жеке меншік, құқық, құқықтық мемлекет, заң алдындағы жауапкершілік және оның түрлері; құқықтың негізгі салалары; Қазақстан Республикасының сот жүйесі; құқық қорғау органдары.
Білімдер:
- адам мен адамзаттың құқықтары мен бостандықтары, оларды іске асыру механизмдері.
- кәсіби қызметі саласындағы құқықтық және адамгершілік-әдептік нормалар.
Іскерліктер:
- жеке басының бостандығы мен абыройын қорғау;
- маманның кәсіби қызметін регламентін сақтайтын, нормативті-құқықтық құжаттарды пайдалану.
БҚ 10
ЖКП.08
Электроника, микроэлектроника және микропроцессорлы техника Электроника негіздері: электронды құрылғылардың элементтік базасы, екінші мәртелік электр қуатының қайнар көзі, электрлі сигналдардың генераторлары мен күшейіткіштері, сигналдардың желілі және желілі емес қайта қалпына келтірулері, импульстік құрылғылар; сандық электрониканың негізі: логикалық қызметтер мен логикалық элементтер; комбинациялық және кезекті логикалық кестелер; аналогтық және сандық құрылғылардың түйісулері; ЦАП және АЦП; есте сақтайтын құрылғылар; бағдарланатын логикалық интегралды кестелер; микроэлектроника негіздері; серпілістік техника; микропроцессорлы құралдар: архитектура, командалар жүйесі; кіріс және шығысты ұйымдастыру; перифериялық құрылғылар; электрмен жабдықтау құрылғыларын басқару және релелік қорғаныстың өлшеу техникасындағы шағын үрдістер.
Электронды түзеткіштер, қайта жасаушылар, инверторлар: әрекет ету принципі енгізу кестелері; электронды құрылғылардың қорғанысы.
Білімдер:
- электронды құралдардың құрылғысы және оларда жүзеге асатын физикалық үрдістердің мәні; серпілістік құрылғылар мен ИМС; құралдардың әрекет ету негізі, құрылғысы, шамасы, сипаттамасы, таңбалануын;
- қоспалы жартылай өткізгіштердің құрылысы мен ондағы физикалық денелердің құрылысын;
- жартылай өткізгіш құралдарын қосудың әртүрлі кестелерінің жетістіктері мен кемшіліктері, шартты белгілер;
- серпілістердің шамасы мен әртүрлілігі, бастапқы кестелердегі серпілістер қалыптасуының негіздерін;
- дайындау технологиясы бойынша шоғырланған шағын кестелерді бөлу, бағалау белгілері олардың шоғырлануы мен техникалық көрсеткіштерді, белгілеу жүйесі, кестелік көрініс; функционалды белгілерді.
Іскерліктер:
- құралдарды қосуды жүзеге асыру, электронды кестелерді элементтік есебін іске асыру, күшейіткіштер, ИМС серпілістік құрылғыларының кестесін құру және оқу, құралдар мен кестелердің жарамдылығын бағалауды жүзеге асыру;
- этж электрмен жабдықтау жүйесінде қолданылатын электронды және шағын процессорлы құрылғыларды пайдалану;
- жартылай өткізгіш құралдарын сынаудың кестесін жинау, олардың жарамдылығын тексеру, жұмыс тәртібін орнату, сипаттаманы алу;
- кестелерді сызу, электронды құрылғылардың сипаттамасын түсіндіру және құру;
- гибридті және жартылай өткізгіш интегралдық шағын кестелерін салыстыру;
- операциялық күшейіткіштер негізінде кестені оқу, оларды пайдаланудың сынағын жүзеге асыру, олардың жұмысының уақытша диаграммасын құру.
КҚ 3.1.7
КҚ 3.1.8
ЖКП.09
Материалтану
Материалтанудың физикалық-химиялық негіздері;
Материалдардың қасиеті мен құрылысы; металлдар технологиясы, теміркөміртекті және қоспалы ерітінділер; түрлі металлдар ерітінділері, өткізулер мен отырғызулар, металлдардың тотығуы, электротехникалық материалдар: өткізгіштік, жартылай өткізгіштік, магнитті, қабатсым өнімдері; металлды емес құрылымдық және құрылыстық материалдар, полимерлер, ағаш және ағаш пластиктер, жабдықтау және қорғау материалдары, жанармай, минералды май, пластикалық майлаулар, қорғау жабындары, су, құм, суықтандырғыштар.
Білімдер:
- металдар мен қорытпалардың құрамы, оларды өңдеу тәсілдері;
- металдарды өңдеу тәсілдері;
- металдардың пайдалану аясы.
Іскерліктер:
- сипаттамаларын және жартылай өткізгіш құралдардың жұмысын зерттеу;
- өндірістік қызметте нақты пайдалану үшін олардың құрамын талдау негізінде материалдарды таңдау;
- материалдардың құрамы мен параметрлерін өлшеу.
БҚ 9
КҚ 3.1. 5
ЖКП.10
Темір жолының жалпы курсы
Темір жол көлігі мен оларды басқару жүйесі туралы жалпы мәліметтер; «ҚР темір жолы көлігі туралы» Республикалық заң; жол және жол шаруашылығы; Қазақстан территориясындағы климаттық және сейсматикалық аудандастырулар; жылжымалы құрам: локомотивтер және моторлы-вагон жылжымалы құрам, тепловоздар мен электровоздар, электрлі пойыздар; Вагондар; автоматика мен телемеханиканың белгісі, жүк және жолаушылар тасымалын ұйымдастыру, пойыздар қозғалысын ұйымдастыру.
Білімдер:
- электрлі және магнитті тізбектерде өтетін, физикалық құбылыстардың мәнін;
- электр тізбектерінің құлылуын, олардың параметрлерін есептеу ретін.
Іскерліктер:
- айналмалы кездің беру түрін таңдау және оның геометриялық шамасын есептеу;
- электр тізбектерін құрастыру, электр өлшеуіш құралдарды таңдау, электр тізбектерінің параметрлерін анықтау.
БҚ 1
ЖКП.11
Техникалық механика:
Теориялық механика: статика – негізгі түсініктер мен аксиомалар; байланыс реакциялары; күштердің тегіс және кеңістіктік жүйесі, олардың тепе-теңдік шарттары; жалпақ денелердің ауырлық оралығы; материалдардың кедергілері: ішкі және сыртқы күштер; көлденең кескіндердің геометриялық сипаттамалары; кернеу және деформациялар; созылулар мен қысылулардың, өзгерістердің қарапайым деформациялары, айналымдар, иілімдер;
Пәнді игеру нәтижесінде оқушы
Білімдер:
- күрделі кедергілерді;
- кинематика мен динамиканың негізгі түсініктерін;
- өзектердің төзімділігін, жүктемелердің динамикалық әсерлері.
Іскерліктер:
- материалдардың механикалық өзгешеліктерін анықтау;
- қаттылық пен беріктікке есеп жүргізу;
- беріктілік теориясын анықтау.

ПК 3.1.1
ОПД.02
Теоретические основы электротехники:
электротехника: электрическое поле; электромагнетизм; электрические измерения; электрические машины переменного и постоянного тока; трансформаторы; передача и распределение электрической энергии; энергосберегающие технологии; электробезопасность на строительных площадках;
электроника: физические основы электроники; электронные усилители; электронные генераторы и измерительные приборы; электронные устройства автоматики и вычислительной техники; микропроцессоры и микро-ЭВМ.
Знания:
- электрические цепи постоянного и переменного тока;
- основы электропривода;
- основы электроснабжения строительной площадки;
Умения:
- устанавливать электронные выпрямители и стабилизаторы;
- исправлять электронные приборы;
- пользоваться электрооборудованием на строительной площадке с учетом энергосберегающих технологий.
ПК 3.1.7
ПК 3.1.8
ОПД.03
Охрана труда и основы экологии
Воздействие негативных факторов на человека; идентификация травмирующих и вредных факторов; методы и средства защиты от опасностей технических систем и технологических процессов; экобиозащитная и противопожарная техника; правовые, нормативные и организационные основы охраны труда на предприятии; материальные затраты на охрану труда; особенности обеспечения безопасных условий труда в сфере профессиональной деятельности;
Знания:
- общие нормы охраны труда;
- безопасность технологических процессов;
- причины травматизма на предприятии;
- общие сведения о пожарной безопасности;
Умения:
- применять на практике знания по охране труда и окружающей среды;
- пользоваться индивидуальными средствами защиты;
- оказать помощь при производственной травме;
БК 6
БК 7
БК 10
ОПД.04
Информационные технологии в профессиональной деятельности.
Предмет и задачи курса. Новейшие методы хранения и передачи информации. Информационные технологии. Концепция технологии обработки информации. Общие сведения о средствах вычислительной техники. Структура ПЭВМ. Программы для работы с текстовыми, табличными, графическими и звуковыми данными. Сетевое окружение, виды, свойства, поиск информации. Математическое моделирование. Основы программирования.
Знания:
- аппаратное и программное обеспечение персонального компьютера, характеристики и назначения устройств, назначение, классификацию и принцип работы программ, технику безопасности при работе с техникой, принципы работы персонального компьютера.
- основные устройства, их назначение и характеристики,
- назначение операционной системы ОС Windows, основные функции ОС, основные команды для работы в ОС, структурную организацию файловой системы.
- назначение и применение программ MS Office, основные команды для работы с текстовыми, табличными, графическими данными, основные команды для работы с диаграммами и формулами, настройка изображений.
- назначения программ, организацию файловой системы.
- виды, типы, свойства алгоритмов. Назначение блоков.
- назначения инструментальных программ, методы разработки программ, структуру программы, типы данных, операторы.
Умения:
- применять персональный компьютер для оформления документов и отчетов, автоматических расчетов; разрабатывать программы; строить чертежи; работать с банком данных; работать в локальной и глобальной сети.
- выполнять настройку и основные команды для работы в ОС.
- запускать программы, обслуживающие устройства ПК, работать с прикладными программами, создавать файлы и каталоги.
- работать в сети, выполнять настройки для подключения к сети, работать с электронной почтой и выполнять поиск информации.
- разрабатывать алгоритм, составлять блок-схему.
- программировать расчеты простых формул.
- создавать простые и составные графические объекты.
БК 4
БК 9
ОПД.05
Основы стандартизации, сертификации и метрологии
Метрология: основные понятия и определения; метрологические службы, обеспечивающие единства измерений; государственный метрологический контроль и надзор.
Стандартизация: основные термины и определения в области стандартизации и управления качеством; испытание и контроль продукции; системы качества.
Сертификация: системы сертификации; порядок и правила сертификации; система допусков и посадок; технические измерения.
Знания:
- цели, задачи, принципы, объекты, субъекты, средства, методы, правовые основы стандартизации, сертификации и метрологии;
- структуру международных и региональных стандартов;
- порядок и правила сертификации;
Умения:
- правильно выбрать измерительные средства и пользоваться ими;
- применить документацию систем качества;
ПК3.1.2
ПК3.1.5
ОПД.06
Делопроизводство на государственном языке
Содержание дисциплины, ее задачи. Использование различных видов лингвистических словарей в делопроизводстве. Понятие, система и организация делопроизводства на предприятиях, организациях. Особенности технических словарей. Основы офисной и документационной работы. Организационно-распорядительные, нормативно-правовые, денежно-финансово-расчетные и справочные документы. Основная методика служебного письма. Применение АСУ в делопроизводстве. Понятие о сборниках документов. Первичные сборники текстовых документов. Сложные текстовые сборники. Понятие о фонде документов. Архив. Ведомственные архивы, государственные архивы.
Национальный архивный фонд.
Знания:
- содержание изучаемой дисциплины, ее задачи;
- виды лингвистических и технических словарей;
- классификацию деловых и информационных документов;
- основные требования к современным стандартам делопроизводства;
- формуляры документов и его составные части;
Умения:
- классифицировать различные документы делового и информационного характеров;
- составлять формуляры документов;
- работать с организационно-административными документами;
- анализировать образцы текстов архивных документов;
- оформление, хранение и сдача дел в архив;
БК 9
ОПД. 07
Основы права и транспортного законодательства
Право, понятие, система, источники; Конституция Республика Казахстан - ядро правовой системы;
всеобщая декларация прав человека; личность, право, правовое государство; юридическая ответственность и ее виды; основные отрасли права; судебная система Республика Казахстан; правоохранительные органы.
Знания:
- права и свободы человека и гражданина, механизмы их реализации;
- правовые и нравственно-этические нормы в сфере профессиональной деятельности;
Умения:
- защищать личную свободу и достоинства;
- использовать нормативно-правовые документы, регламентирующие профессиональную деятельность специалиста.
БК 10
ОПД.08
Электроника, микроэлектроника и микропроцессорная техника
Основные этапы развития электроники и микроэлектроники, классификация электронных устройств и перспективы развития; основы электроники; основы микроэлектроники; импульсная техника в устройствах подвижного состава; физические основы построения, характеристики, технико-эксплуатационные показатели электронных приборов, импульсных устройств и микропроцессорной техники, используемых в устройствах автоматики и телемеханики на железнодорожном транспорте; логические элементы и операции в схемах; полупроводниковые преобразовательные установки; ОЗУ, ПЗУ; системы счисления; микропроцессоры, микро-ЭВМ и их применение в системах автоматики и телемеханики на железнодорожном транспорте; методы автоматизации на подвижном составе; методы автоматического регулирования и управление подвижным составом.
Знания:
- устройство электронных приборов и сущность физических процессов, происходящих в них; импульсные устройства и ИМС; характеристики, устройство, параметры и принцип действия приборов, маркировку;
- структуру примесных полупроводников, физические процессы в них
- достоинства и недостатки различных схем включения полупроводниковых приборов, условные обозначения.
- разновидности и параметры импульсов, принципы формирования импульсов в ключевых схемах.
- разделение интегральных микросхем по технологии изготовления Критерии оценки их интеграции и технических показателей, систему обозначений, графическое изображение; функциональное назначение.
Умения:
- осуществлять включение приборов, производить элементарные расчеты электронных схем, составлять и читать схемы усилителей, импульсных устройств ИМС, производить оценку работоспособности приборов и схем.
- объяснять свойства полупроводников
- собирать схемы испытаний полупроводниковых приборов, проверять их работоспособность, устанавливать рабочий режим, снимать характеристики
- вычерчивать схемы, снимать, строить и объяснять характеристики электронных устройств
- сравнивать гибридные и полупроводниковые интегральные микросхемы.
- читать схемы на основе операционных усилителей, осуществляется их эксплуатационные испытания, строить временные диаграммы их работы.
- производить синтез схем и составлять таблицы истинности, поясняющие реализацию логических операций.
- производить преобразования сложных логических функций и построение функциональных схем по заданной функции.
ПК3.1.7,
ПК3.1.8
ОПД.09
Материаловедение:
физико-химические основы материаловедения; строение и свойства материалов; технология металлов; железоуглеродистые и легированные сплавы; сплавы цветных металлов; допуски и посадки; коррозия металлов; электротехнические материалы: проводниковые, полупроводниковые, магнитные; кабельная продукция; неметаллические конструкционные и строительные материалы; полимеры, дерево и деревопластики; экипировочные и защитные материалы; топливо; минеральные масла; пластические смазки; защитные покрытия; вода; песок; хладагенты и хладоносители.
Знания:
- свойства металлов, сплавов, способы их обработки;
- способы обработки металлов;
- области применения материалов;
Умения:
- исследовать характеристики и работу полупроводниковых приборов;
- выбирать материалы на основе анализа их свойств для конкретного применения в производственной деятельности;
- измерять параметры и свойства материалов.
БК 9
ПК3.1.5
ОПД.10
Общий курс железных дорог:
общие сведения о железнодорожном транспорте и системе управления им; Республиканский закон «О железнодорожном транспорте Республики Казахстан»; путь и путевое хозяйство; климатическое и сейсмическое районирование территории Казахстана; подвижной состав железных дорог: локомотивы и локомотивное хозяйство, вагоны и вагонное хозяйство; раздельные пункты; сооружения и устройства сигнализации, связи и вычислительной техники; устройства электроснабжения железных дорог; организация движения поездов.
Знания:
- сущность физических процессов, протекающих в электрических и магнитных цепях;
- построение электрических цепей, порядок расчета их параметров;
Умения:
- выбирать вид передачи вращательного момента и производить ее геометрический расчет;
- собирать электрические цепи, выбирать электроизмерительные приборы, определять параметры электрических цепей.
БК 1
ОПД.11
Техническая механика:
теоретическая механика: статика - основные понятия и аксиомы; реакции связей; плоская и пространственные системы сил, условия их равновесия; пара сил и ее свойства; центр тяжести плоских фигур; сопротивление материалов: внешние и внутренние силы; геометрические характеристики сечений; напряжения и деформации; простые деформации-растяжение и сжатие, сдвиг, смятие; кручение; поперечный изгиб;
Знания:
- сложные сопротивления;
- основные понятия кинематики и динамики;
- устойчивость стержней, динамическое действие нагрузок.
Умения:
- выявлять механические характеристики материалов;
- проводить расчеты на прочность и жесткость; - выявлять теорию прочности.
ПК 3.1. 2

Қ3 1 9
ЖКП.12
Машина бөлшектері
Төзімділік шегіне әсер ететін бөлшектердің тозуы, берілімдер туралы мәліметтер: фрикционды, тісті, бұрандалы, червякты, белбеулі тізбектік; регуляторлар: құрылымдық есептеулер міндетінің түрлері. Иіндер, біліктер, шпонды шлицті жалғаулар, мойынтіректер, муфтылар, бөлшектердің қосылысы: ирек оймалы, дәнекерленуші және желімдік, саңылаулы және керілген қосындылар, төсемдер туралы түсініктер.
Білімдер:
- машина бөлшектерінің тозуының себептері, төзімділік шегіне әсер ететін факторлар;
- айналмалы кезеңдер берілімдерінің түрлері;
- механизмдер мен бөлшектердің қосылу тәсілдері мен түрлері;
Іскерліктер:
- машина бөлшектерінің ақауларын анықтау;
- тозған бөлшектерді жоюды жүзеге асыру;
- механизмдер мен машина бөлшектерін қосуды жүзеге асыру
КҚ 3.1.5
КҚ 3.1.13
АП.00
Арнайы пәндер
Біліктілігі: 110601 3 – Электр-механик
АП 01
Жылжымалы құрамның құрылымы:
Жылжымалы құрам жұмысының жалпы принциптері. Техникалық және экономикалық сипаттамалар, пайдалану талаптары; механикалық бөлім, рама, қаңқалар, автошынжырлы құрылғылар, арбалар, дөңгелек қосағы, букстар, серіппелі ілмектер, жетек, жабдықтардың тұтастығы, қосалқы жабдықтар, өртке қарсы жүйе, жылжымалы құрамның жаңа сериялары.
Білімдер:
- темір жолдың жылжымалы құрамының негізгі сипаттамаларын, құрылымын, үлгілерін;
Іскерліктер:
- темір жолдардың, жылжымалы құрамдардың негізгі құрылғылары мен ғимараттарының техникалық жағдайы темір жолды пайдаланудың техникалық ережесінің талаптарына сәйкестігін анықтау.
БҚ 2
БҚ 4
БҚ 5
КҚ 3.1. 12
КҚ 3.1. 13
АП 02
Жылжымалы құрамның электр аппараттары мен тізбектері. Электр жабдықтары, электр тізбектері, жылжымалы құрамның электрмен қамтамасыз ету жүйелері, электр аппараттары мен элементтері және олардың құрылымдары, күш беретiн электр тiзбектерiнiң аппараттары, реттегiш аппаратуралар, электр магистральдары мен желілері, электр схемалары және олардың электр жабдықтарына техникалық қызмет көрсету.
Білімдер:
- электрмен жабдықтаудың әртүрлі жүйелерімен жылжымалы құрамның электр жабдықтарының негізгі схемаларын құрудың принципін;
- реттеу аппаратурасының қорғаныс және сигнализация жүйелері, электр аппараттарының әрекет ету принциптары мен құрылғылары туралы;
- қауіпсіздік техникасының талаптары, техникалық қызмет көрсетуді өткізудің реттілігі мен мазмұнын
Іскерліктер:
- электр схемаларын оқу, және оларды талдай алуды;
- жылжымалы құрамның электр жабдықтарының күйін қадағалау;
- жылжымалы құрамның электр жабдықтарын монтаждау мен реттеуді жүзеге
БҚ 2
БҚ 4
БҚ 5
КҚ 3.1.10
КҚ 3.1.12
АП.03
Жылжымалы құрамды құрастыру технологиясы
Құрау жүйесі; жылжымалы құрамның бөлшектері мен түйіндерін монтаждау; ресурс үнемдеуіш технологиялар; негізгі және қосалқы жабдықтарды құрастыру технологиясы; құрастырудан кейінгі жылжымалы құрамды тапсыру сынынан өткізу.
Пәнді оқу нәтижесінде оқушы
Білімдер:
- жылжымалы құрамды жинау және қызмет көрсету әдістері, жұмыс сенімділігін қамтамасыз ету әдістері.
Іскерліктер:
- жылжымалы құрамды құрастыру бойынша жұмыстың негізгі түрлерін құру принципін
БҚ 2
БҚ 4
БҚ 5
БҚ 6
БҚ 8

ПК 3.1. 9
ОПД.12
Детали машин
Изнашивание деталей, влияющие на предел выносливости, сведения о передачах: фрикционные, зубчатые, винтовые, червячные, ременные цепные; регуляторы: виды назначения конструкционный расчет. Валы, оси, шпоночные шлицевые соединения, подшипники муфты. соединения деталей: резьбовые, сварные и клеевые, соединения с натягом, зазором, понятия о посадках.
Знания:
- причины изнашиваемости деталей машин и факторы влияющие на предел их выносливости;
- виды передачи вращающих моментов;
- виды и способы соединений деталей и механизмов;
уметь:
- Обнаруживать неисправности деталей машин;
- производить устранение изношенных деталей;
- производить соединение деталей машин и механизмов.
ПК3.1.5
ПК3.1.13
СД.00
Специальные дисциплины
Квалификация: 110601 3 – Электромеханик
СД.01
Конструкция подвижного состава:
Общие принципы работы подвижного состава; технические и экономические характеристики, эксплуатационные требования; механическая часть, рама, кузов, автосцепное устройство, тележки, колесные пары, буксы, рессорное подвешивание, привод, компоновка оборудования; вспомогательное оборудование; противопожарная система; новые серии подвижного состава.
Знания:
- типы, конструкцию и основные характеристики подвижного состава железных дорог;
Умения:
- определять соответствие технического состояния основных сооружений и устройств железных дорог, подвижного состава требованиям Правил технической эксплуатации железных дорог.
БК 2
БК 4
БК 5
ПК 3.1.12
ПК 3.1.13
СД. 02
Электрические аппараты и цепи подвижного состава:
Конструкция и принцип действия электрических аппаратов, чтение и анализ принципиальных электрических схем системы электроснабжения, электромонтаж распределительного щита, устройства электрических магистралей, распределительных устройств
Знания:
- принципы построения принципиальных схем электрооборудования подвижного состава с различными системами электроснабжения;
- об устройстве и принципах действия электрических аппаратов, систем защиты и сигнализации, регулирующей аппаратуры;
- содержание и последовательности проведения технического обслуживания, требования техники безопасности
Умения:
- читать электрические схемы и их анализировать;
- контролировать состояние электрооборудования подвижного состава;
- осуществлять монтаж и регулировку электрооборудования подвижного состава
БК 2
БК 4
БК 5
ПК 3.1. 10
ПК 3.1.12
СД.03
Технология сборки подвижного состава:
Система сборок; монтаж узлов и деталей подвижного состава; ресурсосберегающие технологии; технология сборки основного и вспомогательного оборудования; обкаточные и сдаточные испытания подвижного состава после сборки
Знания:
- методы обслуживания и способы сборки подвижного состава, методы обеспечения надежности работы;
Умения:
- выполнять основные виды работ по сборке подвижного состава в соответствии с требованиями технологических процессов;
БК 2
БК 4
БК 5
БК 6
БК 8

КҚ 3.1. 3
КҚ 3.1.4
КҚ 3.1.5
КҚ 3.1. 10
КҚ 3.1. 11
КҚ 3.1. 14
КҚ 3.1.15
АП.04
Көліктегі экономика және өндірісті басқару:
Салалар және нарықтық экономика; саланың даму келешектері мен ерекшеліктері; өндіріс түрлері, олардың сипаттамалары; негізгі өндірістік және технологиялық үдерістер; ұйымның ішкі құрылымы; ұйымның мүлкі мен капиталы; негізгі және айналым қаражаты; еңбек ресурстары; ұйым, нормалау және еңбек ақысы; ұйымның маркетингті қызметі; өндірістік бағдарлама және өндірістік қуаттылық; өндіріс шығындары және өнімнің өзіндік құны, қызметтер; баға қалыптасуы; ұйым қызметінің тиімділік бағасы; өнімнің сапасы мен бәсекеге қабілеттілігі; патент тану, жасампаздық; инновациялық және инвестициялық саясат; ұйымның ішкі экономикалық қызметі; іскерлік-жоспар; негізгі технико-экономикалық көрсеткіштерді есептеу әдістері.
Білімдер:
- нарықтық экономика жағдайындағы теміржол көлігі мен вагон шаруашылығының міндеті, вагон шаруашылығын басқару құрылымы,
- салаға әсер ететін негізгі экономикалық категориялар, негізгі қорларды пайдалану көрсеткіштері және оларды шығынға жазу тәртібі;
- еңбек ұйымының үлгілері мен түрлері, еңбек ақы төлеу үлгілері;
- тарифті жүйенің маңыздылығы;
Іскерліктер:
- жұмыс уақытын жоспарлау және жұмыс орнын ұйымдастыру;
- өндірістік рецептураларды, шикі зат шығындарын, жартылай фабрикаттарды есептеу;
- шикі зат пен қосалқы материалдардың шығындарын есепке алу және басқару;
- экономика және шығындарды азайту бойынша технологиялық іс-шараларды жасау;
- жобаның санитарлы-техникалық бөліміне есептеу жүргізу.
БҚ 2
БҚ 4
КҚ 3.1. 7
КҚ 3.1. 8
КҚ 3.1.15
АП. 05
Электрлі машиналар
Түсініктер, топтастырулар, электр машиналарының әрекет ету принципі; тұрақты токтың электр машиналары: топтастырылуы, әрекет ету принципі, негізгі параметрлер, пайдалану аясы; ауыспалы токтың электр машиналары: топтастырылуы, қызмет ету принципі, негізгі параметрлері, қолдану аясы; трансформаторлар; жылжымалы құрамның аккумуляторлы қуаттандырғыштары.
Білімдер:
- тұрақты және ауыспалы токтың электр машиналарының техникалық сипаттамалары мен құрылысы;
- электр машиналарының атқаратын қызметтері мен әрекет ету принциптері.
Іскерліктер:
- тұрақты және ауыспалы ток электр машиналарының электрлі тізбектерінің параметрлерін анықтау, құрастыру және оқу;
- берілген параметрлері бойынша электр машиналарын таңдау.
БҚ 4
БҚ 5
БҚ 9
КҚ 3.1. 4
КҚ 3.1. 8
КҚ 3.1.11
КҚ 3.1.16
КҚ 3.1.14
АП. 06
Өндірістік үрдісті автоматтандыру және механикаландыру
Автоматтандыру және механикаландыру құралдары дамуының қысқаша көрінісі; автоматты құрылғылардың элементтері туралы түсінік; технологиялық үрдістерді автоматтандырудың ұйымдастыру-технологиялық алғышарттары, жұмыс машиналары, жартылай автоматтар, автоматтар және автоматты желілер, вагондарды құрастыру барысында роботтехникасын қолдану; вагон жөндеу машинасы, өзінше жүріп жөндеу қондырғылары, ағымдық-конвейерлі желілердің әрекет ету принципі және оның технологиялық жабдығы
Білімдер:
- өндірістік үрдістерді автоматтандыру және механикаландыру жүйелерінің әрекет ету принципі, құрылғысы мен міндеті;
- автоматтандыру және механикаландыру жүйесінің техникалық құралдарының құрылғысы және оны жіктеу;
- өндірістік үрдістерді автоматтандырудың жалпы әдістері мен принциптері;
- жылжымалы құрамды құрастыру барысында жұмыстарды автоматтандыру және механикаландыру
Іскерліктер:
- өндірістік үрдістерді автоматтандыру және механикаландыру жүйелерінің құрылғыларын кезекті жөндеу, техникалық қызмет көрсету және пайдалануды жүзеге асыру
БҚ 4
БҚ 5
БҚ 9

ПК3.1.3
ПК3.1.4
ПК3.1.5
ПК 3.1.10,
ПК3.1.11
ПК3.1.14
ПК3.1. 15
СД. 04
Экономика транспорта и управление производством
Отрасль и рыночная экономика; особенности и перспективы развития отрасли; типы производства, их характеристика; основные производственные и технологические процессы; инфраструктура организации; капитал и имущество организации; основные и оборотные средства; трудовые ресурсы; организация, нормирование и оплата труда; маркетинговая деятельность организации; производственная программа и производственная мощность; издержки производства и себестоимость продукции, услуг; ценообразование; оценка эффективности деятельности организации; качество и конкурентоспособность продукции; патентоведение, изобретательство; инновационная и инвестиционная политика; внешнеэкономическая деятельность организации; бизнес-план; методики расчета основных технико-экономических показателей.
Знания:
- задачи железнодорожного транспорта в условиях перехода экономики страны к рыночным отношениям, структуру управления вагонными хозяйствами;
- основные экономические категории, действующие в отрасли;
- показатели использования основных фондов и порядок их списания;
- виды и формы организации труда, формы заработной платы;
- сущность тарифной системы;
Умения:
- планировать рабочее время и организовывать рабочее место;
- проводить расчет производственных рецептур, расхода сырья и полуфабрикатов;
- осуществлять контроль и вести учет расходов сырья и вспомогательных материалов;
- разрабатывать технологические мероприятия по экономии и сокращению потерь;
- производить расчеты санитарно-технической части проекта;
БК 2
БК 4
ПК3.1.7
ПК3.1.8
ПК3.1.15
СД. 05
Электрические машины
понятие, классификация и принцип действия электрических машин; электрические машины постоянного тока: классификация, принцип действия, основные параметры, область применения; электрические машины переменного тока: классификация, принцип действия, основные параметры, область применения; трансформаторы; аккумуляторные батареи подвижного состава.
Знания:
- конструкцию и технические характеристики электрических машин постоянного и переменного тока;
- назначение и принцип действия электрических машин;
Умения:
- читать, собирать и определять параметры электрических цепей электрических машин постоянного и переменного тока;
- осуществлять выбор электрических машин по заданным параметрам.
БК 4
БК 5
БК 9
ПК3.1.7
ПК3.1 8
ПК3.1.11
ПК3.1.16
ПК3.1.17
СД.06
Механизация и автоматизация производственного процесса
Краткий обзор развития средств механизации и автоматизации; понятие об элементах автоматических устройств; организационно-технологические предпосылки автоматизации технологических процессов, рабочие машины, полуавтоматы, автоматы и автоматические линии, применение робототехники при сборке вагонов; устройство, принцип действия вагоноремонтных машин, самоходных ремонтных установок, поточно-конвейерные линии и их технологическая оснастка
Знания:
- назначение, устройство, принцип действия систем механизации и автоматизации производственных процессов;
- классификацию и устройство технических средств механизации и систем автоматизации;
- общие принципы и методы автоматизации производственных процессов;
- механизация и автоматизация работ при сборке подвижного состава;
Умения:
- осуществлять техническое обслуживание, эксплуатацию и текущий ремонт устройств систем механизации и автоматизации производственного процесса
БК 4
БК 5
БК 9

XXғ 20-30 жылдарындағы әлеуметтік-экономикалық және қоғамдық-саяси жағдайы;
Совет өкіметінің бірінші жылдарындағы этнодемографиялық жағдайы;
Коммунистік партия және комсомол;
Қазақ диаспорасының білімі;
Ұлы Отан соғысы және соғыстан кейінгі жылдардағы Қазақстанның рөлі;
50-80 жылдардағы Қазақстанның әлеуметтік-экономикалық, қоғамдық-саяси жағдайы;
Қазақстан дағдарыс және СССР құлаған кезінде;
Тәуелсіздік алғаннан кейінгі Қазақстан Республикасының саяси және қоғамдық өзгерістері
Білімдер:
- Қазақстан тарихын;
- қазақ халқының қалыптасуы;
- көшпенділер өркениетінің пайда болуын;
- Ұлы Жібек жолы және оның тарихи мәні;
- Қазақстанның Ресейге құрамына кіруін;
- XVII-XVIIIғғ. жоңғар шапқыншылығына қарсы тәуелсіздік үшін ұлт-азаттық күресін;
- XXғ 20-80 жылдарындағы көтерілістер, қозғалыстар.
- XX ғ 20-30 жылдарындағы Қазақстан мәдениетін;
- қазақтардың дүниежүзілік құрылтайы;
- 1986 ж Алматыдағы желтоқсан көтерілісін;
- тамыз жолдары мен оның құлдырауы;
- ҚР Мемлекеттік тәуелсіздігін;
Іскерліктер:
- қысқаша тарихи-археологиялық әңгіме құру;
- көшпенді малшаруашылығының пайда болу себептерін ашу;
- алғашқы мемлекеттік бірлестіктерді сипаттау;
- көшіп-қону саясатының негізгі мақсаттарын анықтау;
- көтерілістің аяқталу себептерін талдау;
- ЖЭС пен ұжымдастырудың мәнін ашу;
- 20-30 жылдардағы этнодемографиялық жағдайлар. Репрессия мен депортациялар;
- картамен жұмыс жасау;
- қазақ диаспаросының пайда болу себептерін ашу;
- Ұлы Отан соғысы мен соғыс жылдарынан кейінгі кезеңдердегі Қазақстанның рөлін ашу.
БҚ 3
ЖКП 00
Жалпы кәсіптік пәндер
ЖКП 01
Сызу:
МЖМБМ және ЕСКД талаптарына сәйкес сызбаларды графикалық безендіру; аксонометриялық жобалаулар; құрылыс сызбалары; құрылыс сызбаларының ерекшеліктері; графикалық шартты белгілер; негізгі жоспарлардың топографиялық негіздері, сәулеттік-құрылыстық сызбалар; мамандық бойынша сызбалар, нобайлау, машина жасау сызбалары.
Білімдер:
- тегістіктің, түзу және жазықтықтың, геометриялық денелер мен олардың жоғарғы қабаттарының қиылысулары;
- машина жасау сызбасының элементтерін;
- техникалық суретті.
Іскерліктер:
- электронды түзеткіштер мен тұрақтандырғыштарды орналастыру;
- электронды құралдарды жөндеу;
- қосымша электр үнемдегіш технологиясы бар құрылыс алаңындағы электр жабдықтарын пайдалану.
КҚ 3.1.1
ЖКП.02
Электротехниканың теориялық негіздері:
Электротехника: электрлі өріс; электрлі магнитті өріс; электр өлшемдері; тұрақты және ауыспалы тоқтың электр тізбектері, трансформаторлар, электр қуатының бөлінуі мен берілуі; энергоүнемдегіш технологиялар; құрылыс алаңындағы электр қауіпсіздігі;
Электроника: электрониканың физикалық негіздері; электронды күшейткіштер; электронды генератор мен өлшеуіш құралдары; автоматика мен есептеуіш техниканың электронды құрылғылары; микропроцессорлар және микро-ЭЕМ
Білімдер:
- тұрақты және ауыспалы токтың электр тізбектері;
- электр өткізгіштердің негіздерін,
- құрылыс алаңының электрмен қамтамасыз етілген негіздерін;
Іскерліктер:
- электронды тұрақтандырғыштар мен түзеткіштерді орналастыру;
- электронды құралдарды жөндеу;
қосымша электр үнемдегіш технологиясы бар құрылыс алаңындағы электр жабдықтарын пайдалану.

социально-экономическое, общественно-политическое положение Казахстана в 20-30 годы XX в;
этнодемографическое положение в первые годы Советской власти;
коммунистическая партия и комсомол;
образование казахской диаспоры;
роль Казахстана в годы Великой Отечественной войны и в послевоенный период;
социально-экономическое, общественно-политическое положение Казахстана в 50-80 годы;
Казахстан в период кризиса и распада СССР;
политические и общественные изменения в Республике Казахстан после обретения независимости
Знания:
- историю формирования казахского народа;
- появление кочевой цивилизации;
- Великий Шелковый путь и его историческое значение;
- вхождение Казахстана в состав России;
- национально-освободительная борьба за независимость против джунгарских захватчиков в XVII-XVIII вв.
- выступления, движения и восстания в 20-80 годы XXвв.
- культуру Казахстана 20-30 годы XX в.;
- всемирный курултай казахов;
- декабрьские события 1986 года Алматы;
- августовский путч и его провал;
- Государственную независимость РК;
- о роли науки, культуры и религии в сохранении и укреплении национальных и государственных традиций
- содержание и назначение важнейших правовых и законодательных актов мирового и регионального значения.
Умения:
- ориентироваться в современной
экономической, политической, культурной ситуации в Казахстане и в мире;
- выявлять взаимосвязь отечественных, региональных, мировых социально-экономических, политических и культурных проблем;
БК 3
ОПД 00
Общепрофессиональные дисциплины
ОПД.01
Черчение
графическое оформление чертежей в соответствии с требованиями стандартов ЕСКД и СПДС; аксонометрические проекции; строительное черчение: особенности строительных чертежей, условные графические обозначения, топографическая основа генеральных планов, архитектурно-строительные чертежи, чертежи по специальности, эскизирование; машинная графика.
Знания:
- пересечение плоскостей, прямой и плоскости, геометрических тел и их поверхностей;
- элементы машиностроительного черчения;
- технический рисунок;
Умения:
- читать чертежи;
- соблюдать основы начертательной геометрии и проекционного черчения: основы проецирования, проецирование точки, прямой, плоскости геометрических тел.
ПК3.1.1
ОПД.02
Теоретические основы электротехники:
электротехника: электрическое поле; электромагнетизм; электрические измерения; электрические машины переменного и постоянного тока; трансформаторы; передача и распределение электрической энергии; энергосберегающие технологии; электробезопасность на строительных площадках;
электроника: физические основы электроники; электронные усилители; электронные генераторы и измерительные приборы; электронные устройства автоматики и вычислительной техники; микропроцессоры и микро-ЭВМ.
Знания:
- электрические цепи постоянного и переменного тока;
- основы электропривода;
- основы электроснабжения строительной площадки;
Умения:
- устанавливать электронные выпрямители и стабилизаторы;
- исправлять электронные приборы;
- пользоваться электрооборудованием на строительной площадке с учетом энергосберегающих технологий.

КҚ 3.1.11
КҚ 3.1. 16
КҚ 3.1.17
АП. 06
Өндірістік үрдісті автоматтандыру және механикаландыру
Автоматтандыру және механикаландыру құралдары дамуының қысқаша көрінісі; автоматты құрылғылардың элементтері туралы түсінік; технологиялық үрдістерді автоматтандырудың ұйымдастыру-технологиялық алғышарттары, жұмыс машиналары, жартылай автоматтар, автоматтар және автоматты желілер, вагондарды құрастыру барысында роботтехникасын қолдану; вагон жөндеу машинасы, өзінше жүріп жөндеу қондырғылары, ағымдық-конвейерлі желілердің әрекет ету принципі және оның технологиялық жабдығы
Білімдер:
- өндірістік үрдістерді автоматтандыру және механикаландыру жүйелерінің әрекет ету принципі, құрылғысы мен міндеті;
- автоматтандыру және механикаландыру жүйесінің техникалық құралдарының құрылғысы және оны жіктеу;
- өндірістік үрдістерді автоматтандырудың жалпы әдістері мен принциптері;
- жылжымалы құрамды құрастыру барысында жұмыстарды автоматтандыру және механикаландыру
Іскерліктер:
- өндірістік үрдістерді автоматтандыру және механикаландыру жүйелерінің құрылғыларын кезекті жөндеу, техникалық қызмет көрсету және пайдалануды жүзеге асыру
БҚ 4
БҚ 5
БҚ 9
КҚ 3.1.4
КҚ 3.1.6
КҚ 3.1.14
АП.07
Жылжымалы құрамның энергетикалық қондырғылары: энергетикалық қондырғылардың теориялық негіздері, термодинамикалық үрдістер мен циклдардың негіздері, ішкі қызу қозғалтқыштарының жіктелуі, негізгі заңдар мен жылуды таратудың тәсілдері, жылутуды алмастырудың негізгі кестелері, газтурбиналы қондырғылар, дизельдер құрылымы, ішкі қызу қозғалтқыштарын дамытудың тарихы, дизельдердің құрылымы мен негізгі параметрлері, жоғары қысымның отындық сораптары, форсункалар, иінді біліктің айналу жиелігін автоматты реттелуі және дизель жүктемесі, қозғалтқышты басқару жүйелері, дизельдер жүйелері және қосалқы жабдықтар, отындық майлы, сулы, ауа жабдықтау және өңделген газдарды шығару, тоңазытқыш, қосалқы жабдықтар.
Білімдер:
- энергетикалық қондырғылар, қосалқы жабдықтар мен автоматты реттеудің құрылғылары әрекетінің құрылымын
Іскерліктер:
ПС түрлерінің энергетикалық қондырғылардың құрылымдық ерекшеліктерін анықтау, технологиялық практиканы өту кезінде өндірістегі практикалық жұмыста және жылжымалы құрамды жөндеуді, оның техникалық қызметін үйрену барысында білімді қолдану.
БҚ 4
БҚ 5
БҚ 9
КҚ 3.1.9
КҚ 3.1.11
КҚ 3.1.16
ӨО және КП
Өндірістік оқыту және кәсіптік практика
КП.01
Оқу танысу практикасы:
Теміржол көлігінің желілі кәсіпорнының қызмет түрлері, міндеттері мен негізгі мақсаттары. Цехтармен, жылжымалы құрамның өндіріс құрылысымен танысу; жылжымалы құрамның буксілі тораптары мен арбаларын, доңғалақ жұптарын қалыптастыру бойынша; автотіркеме құрылғыларын құрастыру бойынша; ішкі жабдықтарды құрастыру және монтаждау бойынша; бояу және кептіру бойынша
- Студенттерде өзінің болашақ кәсіби қызметі туралы біртұтас көріністі қалыптастыру.
ҚК 3.1.1-
ҚК 3.1.17
КП.02
Оқу ағаш ұсталық практика: Қауіпсіздік техникасы мен өртке қарсы іс-шаралар. Орман материалдары мен олардың қасиеттері. Қол және механикаландырылған құралдар мен станоктар. Ағаштарды кесу, қолмен және станоктарда. Қолмен және станоктарды сүргілеу. Бұрғылау және ою. Ағаш ұсталық қосылыстар. Кешендік жұмыстар.
- Негізгі ағаш ұсталық операцияларды орындауда студенттерде дағдылар мен ілімдерді қалыптастыру
ҚК 3.1.1-
ҚК 3.1.17
КП.03
Оқу темір ұсталық практика: Өлшем негізі. Өлшем және бақылау құралдары. Кеңістік және жазықтық белгілеулері. Егелеу. Бұрғылау. Ирек ойманы ою. Ирек оймалардың түрлері. Зенкерлеу және зенкермен кесу. Металды майыстыру және түзету. Металды кесу және қашау. Қырнау және ысқылау. Металды шегелеу. Кешендік жұмыстар.
- Негізгі темір ұсталық операцияларды орындауда студенттерде дағдылар мен ілімдерді қалыптастыру
ҚК 3.1.1-
ҚК 3.1.17
КП.04
Оқу электрлі дәнекерлеу практикасы: Электрлі дәнекерлеу құралы. Дәнекерлеу агрегаттарын басқару. Білікшелерді жүргізу және пластиналарды дәнекерлеу. Жапсарларды тігінен және ылди орналасқан жағдайда дәнерлеу мен еріту. Флюс қабатында дәнекерлеу. Кешендік жұмыстар
- Негізгі дәнекерлеу операцияларын орындауда студенттерде дағдылар мен ілімдерді қалыптастыру.
КП.05
Оқу темір ұсталық-механикалық практика: Қауіпсіздік техникасы. Механикалық өңдеуші станоктардың құрылғылары. Басқару принциптері. Цилиндрлік, конустық және үлгілік беттерді дұрыс және қате ұштау. Торцтық қайрау және дайындарды кесу. Ішкі шұңқырларды қырнау. Саңылауды өңдеу: ирек ойманы ою. Кешендік жұмыстар
- Механикалық өңдеуші станоктарда қарапайым бөлшектерді дайындау бойынша студенттерде дағдылар мен ілімдерді қалыптастыру
ҚК 3.1.1-
ҚК 3.1.17
КП.06
Оқу кешендік-темір ұсталық практика: Қауіпсіздік техникасы. Қолмен басқарылатын және механикалық құрал-жабдықтар. Алмалы-салмалы қосылыстарды құрастыру. Конустық қалыптағы шпондық, шлицтік қосылыстарды құрастыру. Жылжу және тербелудің мойынтіректерімен бөлшектерді құрастыру. Тісті берілімдерді құрастыру. Муфтыларды құрастыру, біліктерді қосу және орталықтандыру. Жасалатын қозғалыс пен кривошип-шатун механизмімен бөлшектерді құрастыру. Элементтерді герметизациялаумен жүйелерді құрастыру. Иілгіш топтағы механизмдерді құрастыру. Монтаждық механизмдер мен құрал-саймандарды қолдану жұмыстарының тәсілдері.
Такелаждық жұмыстардың тәсілдері. Кешендік жұмыстар
- студенттерде дағдылар мен ілімдерді қалыптастыру, түрлі қосылыстардың жинағын, тісті берілімдердің орналасуын, сонымен қатар жылжымалы құрам бөлшектерінің жасалатын қозғалысын жүзеге асыру
ҚК 3.1.1-
ҚК 3.1.17
КП.07
Оқу электрлі монтаждық практика: Қауіпсіздік техникасы. Электрлі материалдар. Өлшеу құралдары. Өткізгіш сымдарды қосу және бөлу. Өткізгіш сымдарды дәнекерлеу және қалайылау. Электрлі тізбектердің түрлері. Электрлі тізбектерді монтаждау. Электр қуатының тізбектерін монтаждау. Күш беруші электр жабдықтарын монтаждау
- Электрлі және электромеханикалық жабдықтарды құрастыру бойынша жұмыстарды орындауда студенттерде дағдылар мен ілімдерді қалыптастыру.
ҚК 3.1.1-
ҚК 3.1.17
КП.08

ПК3.1.11
К 3.1.16
ПК3.1.17
СД. 06
Механизация и автоматизация производственного процесса:
Краткий обзор развития средств механизации и автоматизации; понятие об элементах автоматических устройств; организационно-технологические предпосылки автоматизации технологических процессов, рабочие машины, полуавтоматы, автоматы и автоматические линии, применение робототехники при сборке вагонов; устройство, принцип действия вагоноремонтных машин, самоходных ремонтных установок, поточно-конвейерные линии и их технологическая оснастка
Знания:
- назначение, устройство, принцип действия систем механизации и автоматизации производственных процессов;
- классификацию и устройство технических средств механизации и систем автоматизации;
- общие принципы и методы автоматизации производственных процессов;
- механизация и автоматизация работ при сборке подвижного состава;
Умения:
- осуществлять техническое обслуживание, эксплуатацию и текущий ремонт устройств систем механизации и автоматизации производственного процесса
БК 4
БК 5
БК 9
ПК3.1.4
ПК3.1.6
ПК3.1. 14
ОПД.07
Энергетические установки подвижного состава: теоретические основы энергетических установок, основы термодинамических процессов и циклов, классификация двигателей внутреннего сгорания, основные законы и способы передачи теплоты, классификация и основные схемы теплообменных аппаратов, газотурбинные установки, конструкция дизелей, история развития двигателей внутреннего сгорания, основные параметры и конструкции дизелей, топливные насосы высокого давления, форсунки, автоматическое регулирование частоты вращения коленчатого вала и нагрузки дизеля, системы управления двигателем, системы дизелей и вспомогательное оборудование, топливная масляная, водяная, воздухоснабжение и выпуск отработавших газов, холодильник, вспомогательное оборудование.
Знания:
конструкцию действие энергетических установок, вспомогательного оборудования и устройств автоматического регулирования
Умения:
определять конструктивные особенности энергетических установок видов ПС, использовать знания при изучении ремонта подвижного состава, его технического обслуживания и в практической работе на производстве в период прохождение технологической практики.
БК 4
БК 5
БК 9
ПК3.1. 9
ПК 3.1.11
ПК 3.1.16
ПП.00
Производственное обучение и профессиональная практика
ПП.01
Учебная ознакомительная практика:
Основные цели, задачи и виды деятельности линейных предприятий железнодорожного транспорта. Ознакомление со структурой по производству подвижного состава, с цехами: по формированию колесных пар, буксовых узлов и тележек подвижного состава; по сборки автосцепного устройства; по сборке и монтажа внутреннего оборудования; по покраске и сушке.
- формирование у студентов целостного представления о своей будущей профессиональной деятельности.
ПК 3.1.1-ПК 3.1.17
ПП.02
Учебная столярная практика: Техника безопасности и противопожарные мероприятия. Лесоматериалы и их свойства. Ручные и механизированные инструменты и станки. Распилование древесины, ручная и на станках. Строгание вручную и на станках. Сверление и долбление. Столярные соединения. Комплексные работы.
- формирование у студентов умений и навыков в выполнении основных столярных операции
ПК3.1.1-ПК3.1.17
ПП.03
Учебная слесарная практика: Основы измерения. Измерительные и контрольные инструменты. Разметка пространственная и плоскостная. Опиловка. Сверление. Нарезание резьбы. Типы резьб. Зенкерование и зенкование. Правка и гибка металла. Рубка и резка металла. Шабрение и притирка. Клепка металла. Комплексные работы.
- формирование у студентов умений и навыков в выполнении основных слесарных операции
ПК3.1.1-ПК3.1.17
ПП.04
Учебная электросварочная практика: Электросварочное оборудование. Управление сварочными агрегатами. Наплавка валиков и сварка пластин. Наплавка и сварка при наклоном и вертикальном положении швов. Сварка под слоем флюса. Комплексные работы.
- формирование у студентов умений и навыков в выполнении основных сварочных операции.
ПК3.1.1-ПК3.1.17
ПП.05
Учебная слесарно-механическая практика:
Техника безопасности. Устройства механикообрабатывающих станков. Принципы управления. Черновое и чистовое обтачивание цилиндрических, конических и фасонных поверхностей. Торцовая обточка и отрезка заготовок. Вытачивание наружных канавок. Обработка отверстии. Нарезание резьб. Комплексные работы.
формирование у студентов умений и навыков по изготовлению простых деталей на механикообрабатывающих станках.
ПК3.1.1-ПК3.1.17
ПП.06
Учебная комплексно-слесарная практика: Техника безопасности. Ручные и механизированные инструменты. Сборка разъемных соединении. Сборка шпоночных и шлицевых соединении на конических посадках. Сборка детали и подшипниками скольжения и качения. Сборка зубчатых передач. Сборка муфт, соединении и центровка валов. Сборка деталей с поступительным движением, кривошипно-шатунными механизмами. Сборка систем с герметизацией элементов. Сборка механизмов с гибками звеньями. Прием работ с использованием монтажных приспособлений. Приемы такелажных работ. Комплексные работы.
- формирование у студентов умений и навыков, производить сборник различных соединений, посадки зубчатых передач, а также детали с поступательными движениями подвижного состава
ПК3.1.1-ПК3.1.17
ПП.07
Учебная электромонтажная практика: Техника безопасности. Электроматериалы. Измерительные приборы. Разделка и соединение проводов. Паяние и лужение проводов. Виды электрических цепей. Монтаж электрических цепей. Монтаж цепей электропитания. Монтаж силового электрооборудования
- формирование у студентов умений и навыков в выполнении работ по монтажу электрического и электромеханического оборудования
ПК3.1.1-ПК3.1.17
ПП.08

Кәсіпті иеленудің оқу практикасы: Қауіпсіздік техникасы бойынша нұсқаулық. Тәжірибе базасымен таныстыру. Цехтарда жылжымалы құрамның бөлшектері мен тораптарын құрастырушы булердің (сынақ мерзімінен өтуші) жұмысы. 2-3 дәрежелі темір ұста дәрежесін иеленуге емтихан тапсыру
- тәжірибе бағдарламаларына сәйкес бір немесе бірнеше алғашқы жұмыс кәсібін игеруде практикалық дағдылар мен ілімдерді меңгеру
ҚК 3.1.1-
ҚК 3.1.17
КП.09
Өндірістік-технологиялық практика: Қауіпсіздік техникасы мен еңбек қорғау бойынша нұсқаулық. Жылжымалы құрамды өндіру бойынша кәсіпорынның құрылысымен таныстыру.
Жұмыс орындарының кестесіне сәйкес жылжымалы құрамды құрастыру бойынша технологиялық желілер мен процестерді оқу. Төленетін жұмыста немесе дублер (сынақ мерзімінен өтуші) ретінде жұмыс жасау. Тәжірибе бойынша есеп беруді жасау
- Темір жолының жылжымалы құрамын өндіру бойынша нақты кәсіпорынның қызметін үйрену негізінде жалпы кәсіптік және арнайы пәндерді игеру барысында игерілген білімді кеңейту, жүйелеу, тереңдету және бекіту бойынша студенттерде ілімдер мен дағдыларды қалыптастыру, ҚК3.1.1-ҚК3.1.17 ҚК3.1.1-ҚК3.1.17 сонымен қатар жұмыстың алғашқы практикалық тәжірибесін игеру, кәсіби ойлауды дамыту
ҚК 3.1.1-
ҚК 3.1.17
КП.10
Диплом алдындағы практика: Қауіпсіздік техникасы мен еңбек қорғау бойынша нұсқаулық. Кәсіпорынның өндірістік сипаты. Жылжымалы құрамды өндіру барысындағы технологиялық үрдістегі негізгі және қосалқы цехтардың рөлі мен мәні. Кәсібі мен біліктілігі бойынша жұмысшылардың санын талдау. Еңбек өнімділігінің деңгейі және оларды жетілдіру шаралары. Еңбекақысы мен материалдық ынталандырудың жүйесі. Жылжымалы құрам мен тораптарды құрастыру бойынша желілі графиктерді қолдану. Еңбек қорғау мен қоршаған ортаның күйі. Тәжірибе бойынша есеп беруді жасау. Тәжірибені өту кезінде диплом жобасын орындауға материалдарды дайындау мен құрастыруды жүзеге асыру керек.
- алғашқы кәсіптік тәжірибені игеру, мамандық бойынша ілімді, дағдылар мен білімді жетілдіру және қорытындылау, болашақ маманның өзіндік еңбек әрекетіне дайындық, материалдар мен қорытынды мемлекеттік аттестацияны жинау
ҚК 3.1.1-
ҚК 3.1.17
Ескерту: Кесте 1. Базалық құзіреттілік
Құзіреттіліктер коды
Базалық құзіреттіліктер
БҚ 1
Өзінің болашақ мамандығының әлеуметтік мәнділігі мен мәнін түсіну, оған тұрақты қызығушылық көрсету;
БҚ 2
Өндірістік тапсырмаларды шешу барысында шығармашылыққа, жаңа білім мен ілімді игеруге ұмтылу;
БҚ 3
Адамның жүріс-тұрыс нормаларын, қоғамдағы адамдар арасындағы адамгершілік қатынастарын анықтау, биліктің мәнін, саясат субъектісін, саяси жүйелер мен саяси режимдерді анықтау, әлемдік мәдениеттің негізгі кезеңдері мен өркениетті ашып көрсету;
БҚ 4
Орындалар жұмысқа жауапкершілік таныту, игерілген кәсіби білімді қолдана отырып кәсіби әрекеттегі тапсырмаларды өз еркімен және тиімді жолмен шешуге қабілетті болу;
БҚ 5
Ең жоғарғы білікті мамандардың жетекшілігімен жұмыстарды орындау;
БҚ 6
Еңбек қауіпсіздігінің ережелерін, санитарлық талаптар мен ішкі тәртіптілікті орындау;
БҚ 7
Өзінің жұмыс орнында өртті сөндіру мен алдын алудың құралдарын қолдану;
БҚ 8
Өзінің жұмыс орнын ұйымдастыру, негізгі құрал-жабдықтарды, аспаптар мен материалдарды сақтау мен қолданудың ережелерін білу;
БҚ 9
Әрдайым кәсіби шеберлікті жетілдіру, ғылыми ақпараттарды иеленуге талпыну, өндірістік үрдістерге алдыңғы қатарлы технологияларды енгізу, еңбекті ғылыми ұйымдастырудың негіздерін игеру;
БҚ 10
Қазақстан Республикасы Конституциясының негіздерін, этикалық және құқықтық нормаларды, Еңбек Заңдылығын білу; өнімді өзара әрекетке және ұжым мүшелерінің ынтымақтастығына жағдай жасау;
Кесте 2. Кәсіптік құзіреттіліктер
ТжКБ деңгейі
Біліктілік
Кәсіптік құзіреттіліктер (КҚ)
3 Орта буын маманы
3.1 110610 3 Электр механигі
КҚ 3.1.1 Техникалық сызбаларды оқу, бөлшектер мен қарапайым тораптардың үлгілерін орындау;

Учебная практика на получение профессии: Инструктаж по технике безопасности. Ознакомление с базой практики. Работа в качестве булера (стажера) в цехах по сборке узлов и деталей подвижного состава. Сдача экзамена на присвоение разряда слесаря 2-3 разряда
- освоение практических навыков и умений на получение одного или несколько первичных рабочих профессии, в соответствии программ практики.
ПК3.1.1-ПК3.1.17
ПП.09
Производственно-технологическая практика: Инструктаж по технике безопасности и охраны труда. Ознакомление со структурой предприятия по производству подвижного состава.
Изучение технологических линии и процессов по сборке подвижного состава, в соответствии графика перехода по рабочим местам. Работа на оплачиваемых рабочих местах или в качестве дублера (стажера). Оформление отчета по практике.
- формирование у студентов умений и навыков по закреплению, расширению, углублению и систематизации знании полученных при изучении общепрофессиональных и специальных дисциплин, на основе изучения деятельности конкретного предприятия по производству подвижного состава железных дорог, а также приобретение первоначального практического опыта работы, развитие профессионального мышления
ПК3.1.1-ПК3.1.17
ПП.10
Преддипломная практика: Инструктаж по технике безопасности и охрана труда. Производственная характеристика предприятия. Роль и значение основных и вспомогательных цехов в технологическом процессе при производстве подвижного состава. Анализ численности рабочих по профессиям и квалификациям. Уровень производительности труда и меры по ее повышению. Система заработной платы и материального стимулирования. Применение сетевых графиков по сборке подвижного состава и его узлов. Состояние охраны труда и окружающей среды. Оформление отчета по практике. В период прохождения практик должны производить сбор и подготовку материалов к выполнению дипломного проекта
- овладение первоначальным профессиональным опытом, обобщение и совершенствование знаний, умений и навыков по специальности, подготовка к самостоятельной трудовой деятельности, будущего специалиста и сбор материалов и итоговой государственной аттестации
ПК3.1.1-ПК3.1.17
Примечание Таблица 1 – Базовые компетенции
Код компетенции
Базовые компетенции
БК 1
Понимать сущность и социальную значимость своей будущей профессии, проявлять к ней устойчивый интерес;
БК 2
Стремиться к творческому подходу при решении производственных заданий, к приобретению новых знаний и умений;
БК 3
Определять нормы поведения человека, нравственных отношений между людьми в обществе, выявлять сущность власти, субъекты политики, политических систем и политических режимах, раскрывать этапы мировой культуры и их цивилизаций
БК 4
Быть ответственным за выполняемую работу, способным самостоятельно и эффективно решать задачи в области профессиональной деятельности, используя полученные профессиональные знания;
БК 5
Выполнять работы под руководством специалистов более высокой квалификации;
БК 6
Соблюдать правила безопасности труда, санитарные требования и внутренний распорядок;
БК 7
Пользоваться средствами предупреждения и тушения пожаров на своем рабочем месте;
БК 8
Организовывать свое рабочее место, знать правила пользования и хранения основного оборудования, инструментов и материалов;
БК 9
Постоянно повышать профессиональное мастерство, стремиться овладевать научной информацией, внедрять передовые технологии в производственные процессы, владеть основами научной организацией труда;
БК 10
Знать основы Конституции Республики Казахстан, этические и правовые нормы, Трудового Законодательства; способствовать продуктивному взаимодействию и сотрудничеству членов коллектива;
Таблица 2 – Профессиональные компетенции
Уровень ТиПО
Квалификация
Профессиональные компетенции (ПК)
3 Специалист среднего звена
3.1 110601 3 Техник - электромеханик
ПК 3.1.1 Читать технические чертежи, выполнять эскизы деталей и простых узлов;

КҚ 3.1.2 Жылжымалы құрам құрал-жабдықтарын қалқандық сынауды өткізу олардың сапалы күйі мен мүмкін болатын пайдаланулар туралы шешімдерді қабылдау;
КҚ 3.1.3 Темір ұсталық, электрлі монтаждық, дәнекерлеу жұмыстарының негізгі операцияларын және кесумен металдарды өңдеуді орындау;
КҚ 3.1.4 Жылжымалы құрамды құрастыру бойынша берілген технологиялық операцияларды қамтамасыз ету үшін өлшеу нұсқаулықтар мен анықтамалық материалдар және құрал-жабдықтар мен аспаптарды және өлшеу құралдарын техникалық карталар мен нұсқаулықтар бойынша таңдау;
КҚ 3.1.5 Жылжымалы құрамның тораптары мен бөлшектерінің ақауларын талдауды жүзеге асыру, өз міндеті бойынша техникалық құжаттамаларды толтыру;
КҚ 3.1.6 Кәсіби әрекетте ірі габаритті құрал-саймандар мен механизмдерді қолдана білу;
КҚ 3.1.7 Жылжымалы құрамның электрлі схемаларын оқу;
КҚ 3.1.8 Жылжымалы құрамның қарапайым монтаждық электрлі схемаларын құру;
КҚ 3.1.9 Жылжымалы құрамның энергетикалық қондырғыларының құрылымдық ерекшеліктерін анықтау;
КҚ 3.1.10 Жылжымалы құрамның тоңазытқыш, жылыту және желдету құрал-жабдықтарының техникалық күйін бағалау;
КҚ 3.1.11 Жылжымалы құрамның құрал-жабдықтары мен тораптарын сынау, реттеу және құрастыруды жүзеге асыру;
КҚ 3.1.12 Жылжымалы құрамның техникалық-экономикалық сипатын анықтау;
КҚ 3.1.13 Үнемділік пен беріктілікпен жылжымалы құрамның құрылымдық ерекшеліктерін анықтау;
КҚ 3.1.14 Өндірістік үрдістерді механикаландыру мен автоматтандыру жүйелерінің құрылғыларын пайдалану, техникалық қызмет көрсету және кезекті жөндеу жұмысын ұйымдастыру;
КҚ 3.1.15 Жылжымалы құрамның автотежеуіш және автотіркеме құрылғыларын реттеу мен құрастыруды жүзеге асыру.
КҚ 3.1.16 Берілген шамалар бойынша электрлі машиналар мен энергетикалық қондырғыларды таңдауды жүзеге асыру;
КҚ 3.1.17 Тұрақты және айнымалы тоқтың электрлі машиналарын сынау, реттеу және құрастыруды жүзеге асыру.
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2013 жылғы 24 сәуірдегі
№ 150 бұйрығына 181-қосымша
Үлгілік оқу жоспары
техникалық және кәсіптік білім
Білім коды мен бейіні: 1100000 - Көлік (салалары бойынша)
Мамандығы: 1114000 - Дәнекерлеу ісі (түрлері бойынша)
Біліктілігі: 111401 2 - Дәнекерлеуші (барлық атауларымен)*
111402 2 - Газбен кесуші*
111403 2 - Дәнекерлеу жұмыстарының бақылаушысы
111404 2 - Электр газымен дәнекерлеуші*
Оқыту нысаны: күндізгі
Оқытудың нормативтік мерзімі: 2 жыл 10 ай
негізгі орта білім базасында
Оқу процесінің жоспары
Циклдер
мен
пәндердің
индексі
Циклдер мен пәндер атауы
Бақылау нысаны
Оқыту уақытының көлемі (сағат)
емтихан
сынақ
бақылау жұмыстарының саны
курстық жоба (жұмыс)
Барлығы
Оның ішінде
Семестрлер
бойынша
бөлу*
теориялық сабақтар
практикалық (зертханалық-практикалық сабақтар)
курстық жоба (жұмыс)
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
ЖБП 00
Жалпы білімдер беретін пәндер
5
13
48

ПК 3.1.2 Проводить стендовые испытания оборудования подвижного состава и принимать решения об их качественном состоянии и возможности эксплуатации;
ПК 3.1.3 Выполнять основные операции слесарных, электромонтажных, сварочных работ и обработки металлов резанием;
ПК 3.1 4 Подбирать по справочным материалам, инструкциям и техническим картам инструменты и приспособления, измерительные средства для обеспечения заданной технологической операции по сборке подвижного состава;
ПК 3.1.5 Заполнять техническую документацию по кругу своих обязанностей, производить разбор причин брака деталей и узлов подвижного состава;
ПК 3.1.6 Уметь использовать в профессиональной деятельности крупногабаритные приспособления и механизмы;
ПК 3.1.7. Читать электрические схемы подвижного состава;
ПК 3.1.8 Составлять простейшие монтажные электрические схемы подвижного состава;
ПК 3.1.9 Определять конструктивные особенности энергетических установок подвижного состава;
ПК 3.1.10 Оценивать техническое состояние холодильного, отопительного и вентиляционного оборудования подвижного состава;
ПК 3.1.11 Производить монтаж, регулировку и испытания узлов и оборудования подвижного состава;
ПК 3.1.12 Определять технико-экономические характеристики подвижного состава;
ПК 3.1.13 Определять конструктивные особенности подвижного состава с позиции экономичности и надежности;
ПК3.1.14 Организовывать эксплуатацию, техническое обслуживание и текущий ремонт устройств систем механизации и автоматизации производственных процессов;
ПК 3.1.15 Производить сборку и регулировку автотормозных и автосцепных устройств подвижного состава.
ПК 3.1.16 Осуществлять выбор электрических машин и энергетических установок по заданным параметрам;
ПК 3.1.17 Производить монтаж, регулировку и испытание электрических машин постоянного и переменного тока.
Приложения 181
к приказу Министра образования и
науки Республики Казахстан
от 24 апреля 2013 года № 150
Типовой учебный план
технического и профессионального образования
Код и профиль образования: 1100000 – Транспорт (по отраслям)
Специальность: 1114000 – Сварочное дело (по видам)
Квалификации: 111401 2 - Сварщик (всех наименований)*
111402 2 – Газорезчик*
111403 2 - Контролер сварочных работ
111404 2 – Электрогазосварщик*
Форма обучения: очная
Нормативный срок обучения: 2 года 10 месяцев
на базе основного среднего образования
План учебного процесса
Индекс циклов и дисциплин
Наименование циклов и дисциплин
Форма контроля
Объем учебного времени (час)
экзамен
зачет
количество контрольных работ
курсовой проект (работа)
Всего
из них:
*Распределение по семестрам
теоретические занятия
практические (лабораторно- практические) занятия
курсовой проект (работа)
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
ООД 00
Общеобразовательные дисциплины
5
13
48

4320
К
Консультация
Оқу жылына 100 сағаттан артық болмауы керек
Ф
Факультативтік сабақтар
Теориялық оқыту кезінде аптасына 4 сағаттан артық болмауы керек
Барлығы:
4960
Ескерту: ЖБП – Жалпы білім беретін пәндер; ЖГП – Жалпы гуманитарлық пәндер; ӘЭП - Әлеуметтік-экономикалық пәндер; ЖКП – Жалпы кәсіптік пәндер; АП – арнайы пәндер; БҰАП – жұмыс берушілердің талаптары бойынша білімдер беру ұйымдары анықтайтын пәндер; ӨО – өндірістік оқыту; КП – кәсіптік практика; АА – аралық аттестаттау; ҚА – қорытынды аттестаттау; КДДБ – кәсіптік даярлық деңгейін бағалау және біліктілік беру; К – консультация; Ф – факультативтік сабақтар.
*Семестр бойынша бөлу оқыту формасына, мамандықтың өзгешелігіне, аймақтық ерекшеліктеріне және тағы басқаларға байланысты өзгертіледі.
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2013 жылғы 24 сәуірдегі
№ 150 бұйрығына 182-қосымша
Үлгілік оқу жоспары
техникалық және кәсіптік білім
Білім коды мен бейіні: 1100000 - Көлік (салалары бойынша)
Мамандығы: 1114000 - Дәнекерлеу ісі (түрлері бойынша)
Біліктілігі: 111401 2 - Дәнекерлеуші (барлық атауларымен)*
111402 2 - Газбен кесуші*
111403 2 - Дәнекерлеу жұмыстарының бақылаушысы
111404 2 - Электр газымен дәнекерлеуші*
Оқыту нысаны: күндізгі
Оқытудың нормативтік мерзімі: 1 жыл 10 ай
жалпы орта білім базасында
Оқу процесінің жоспары
Циклдер
мен
пәндердің
индексі
Циклдер мен пәндердің атаулары
Бақылау нысаны
Оқу уақытының көлемі (сағат)
емтиха н
сынақ
бақылау жұмыстарының саны
курстық жоба (жұмыс)
Барлығы
Оның ішінде:
Семестр лер
бойынша
бөлу*
теориялық сабақтар
практикалық (зертханалық- практикалық) сабақтар
курстық жоба (жұмыс)
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
ЖГП.00
Жалпы гуманитарлық пәндер

4320
К
Консультации
Не более 100 часов на учебный год
Ф
Факультативные занятия
Не более 4-х часов в неделю в период теоретического обучения
Всего:
4960
Примечание: ООД – общеобразовательные дисциплины; ОГД – общегуманитарные дисциплины; СЭД - социально-экономические дисциплины; ОПД – общепрофессиональные дисциплины; СД – специальные дисциплины; ДОО – дисциплины, определяемые организацией образования; ПО – производственное обучение; ПП – профессиональная практика; ПА – промежуточная аттестация; ИА – итоговая аттестация; ОУППК – оценка уровня профессиональной подготовленности и присвоение квалификации; К – консультации; Ф – факультативные занятия.
*Распределение по семестрам может изменяться в зависимости от форм обучения, специфики специальности, региональных особенностей и другие.
Приложения 182
к приказу Министра образования и
науки Республики Казахстан
от 24 апреля 2013 года № 150
Типовой учебный план
технического и профессионального образования
Код и профиль образования: 1100000 – Транспорт (по отраслям)
Специальность: 1114000 – Сварочное дело (по видам)
Квалификации: 111401 2 - Сварщик (всех наименований)*
111402 2 – Газорезчик*
111403 2 - Контролер сварочных работ
111404 2 – Электрогазосварщик*
Форма обучения: очная
Нормативный срок обучения: 1 год 10 месяцев
на базе общего среднего образования
План учебного процесса
Индекс циклов и дисциплин
Наименование циклов и дисциплин
Форма контроля
Объем учебного времени (час.)
экзамен
зачет
количество контрольных работ
курсовой проект (работа)
Всего
из них:
Распределение по семестрам*
теоретические занятия
практические (лабораторно-практические) занятия
курсовой проект (работа)
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
ОГД.00
Общегуманитарные дисциплины

108
4,5,6
ҚА 00
Қорытынды аттестаттау
84
7
ҚА 01
Қорытынды аттестаттау
72
КДДБ 02
Кәсіби дайындық деңгейін бағалау және біліктілік беру
12
Міндетті оқытудың қорытындысы
5184
К
Консультация
Оқу жылына 100 сағаттан артық болмауы керек
Ф
Факультативтік сабақтар
Теориялық оқыту кезінде аптасына 4 сағаттан артық болмауы керек
Барлығы:
5800
Ескерту: ЖБП – Жалпы білімдер беретін пәндер; ЖГП – Жалпы гуманитарлық пәндер; ӘЭП - Әлеуметтік-экономикалық пәндер; ЖКП – Жалпы кәсіптік пәндер; АП – арнайы пәндер; БҰАП – жұмыс берушілердің талаптары бойынша білімдер беру ұйымдары анықтайтын пәндер; ӨО – өндірістік оқыту; КП – кәсіптік практика; АА – аралық аттестаттау; ҚА – қорытынды аттестаттау; КДДБ – кәсіптік даярлық деңгейін бағалау және біліктілік беру; К – консультация; Ф – факультативтік сабақтар.
*Семестр бойынша бөлу оқыту формасына, мамандықтың өзгешелігіне, аймақтық ерекшеліктеріне және тағы басқаларға байланысты өзгертіледі.
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2013 жылғы 24 сәуірдегі
№ 150 бұйрығына 185-қосымша
Үлгілік оқу жоспары
техникалық және кәсіптік білім
Білім коды мен бейіні: 1100000 – Көлік (салалары бойынша)
Мамандығы: 1114000 – Дәнекерлеу ісі (түрлері бойынша)
Біліктілігі: 111405 3 - Техник
111406 3 – Техник-механик
Оқыту түрі: күндізгі
Оқытудың нормативтік мерзімі: 2 жыл 6 ай
жалпы орта білім базасында
Оқу процесінің жоспары
Циклдер
мен
пәндердің
индексі
Циклдер мен пәндердің атаулары
Бақылау нысаны
Оқу уақытының көлемі (сағат)
Семестрлер
бойынша
бөлу*
емтихан
сынақ
бақылау жұмыстарының саны
курстық жоба (жұмыс)
оның ішінде:
Барлығы
теориялық сабақтар
практикалық (зертханалық-практикалық) сабақтар
курстық жоба (жұмыс)
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
ЖГП.00
Жалпы гуманитарлық пәндер

108
4,5,6
ИА 00
Итоговая аттестация
84
7
ИА 01
Итоговая аттестация
72
ИА 02
(ОУППК)
оценка уровня профессиональной подготовленности и присвоения квалификации
12
Итого на обязательное обучение
5184
К
Консультация
Не более 100 часов на учебный год
Ф
Факультативные занятия
Не более 4-х часов в неделю в период теоретического обучения
Всего
5800
Примечание: ООД – общеобразовательные дисциплины; ОГД – общегуманитарные дисциплины; СЭД - социально-экономические дисциплины;
ОПД – общепрофессиональные дисциплины; СД – специальные дисциплины; ДОО – дисциплины, определяемые организацией образования с учетом требований работодателей; ПО – производственное обучение; ПП – профессиональная практика; ПА – промежуточная аттестация; ИА – итоговая аттестация; ОУППК – оценка уровня профессиональной подготовленности и присвоение квалификации; К – консультации; Ф – факультативные занятия.
*Распределение по семестрам может изменяться в зависимости от форм обучения, специфики специальности, региональных особенностей и другие
Приложения 185
к приказу Министра образования
и науки Республики Казахстан
от 24 апреля 2013 года № 150
Типовой учебный план
технического и профессионального образования
Код и профиль образования: 1100000 – Транспорт (по отраслям)
Специальность: 1114000 – Сварочное дело (по видам)
Квалификации: 111405 3 - Техник
111406 3 - Техник-механик
Форма обучения: очная
Нормативный срок обучения: 2 года 6 месяцев
на базе общего среднего образования
План учебного процесса
Индекс циклов и дисциплин
Наименование циклов и дисциплин
Форма контроля
Объем учебного времени (час)
экзамен
зачет
количество Контрольных работ
курсовой проект (работа)
Всего
из них:
теоретические занятия
практические (лабораторно-практические) занятия
курсовой проект (работа)
Распределение по семестрам*
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
ОГД.00
Общегуманитарные дисциплины

3744
К
Консультация
260
Ф
Факультативтік сабақтар
316
Барлығы:
4320
Ескерту: ЖБП – Жалпы білімдер беретін пәндер; ЖГП – Жалпы гуманитарлық пәндер; ӘЭП - Әлеуметтік-экономикалық пәндер; ЖКП – Жалпы кәсіптік пәндер; АП – арнайы пәндер; БҰАП – жұмыс берушілердің талаптары бойынша білімдер беру ұйымдары анықтайтын пәндер; ӨО – өндірістік оқыту; КП – кәсіптік практика; АА – аралық аттестаттау; ҚА – қорытынды аттестаттау; КДДБ – кәсіптік даярлық деңгейін бағалау және біліктілік беру; К – консультация; Ф – факультативтік сабақтар.
*Семестр бойынша бөлу оқыту формасына, мамандықтың өзгешелігіне, аймақтық ерекшеліктеріне және тағы басқаларға байланысты өзгертіледі.
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2013 жылғы 24 сәуірдегі
№ 150 бұйрығына 186-қосымша
1114000 – Дәнекерлеу ісі (түрлері бойынша) мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білім берудің үлгілік білім беретін оқу бағдарламалары
Пән циклдары және кәсіптік практика бойынша білімдер беру бағдарламасының мазмұны (жоғары деңгей)
Цикл
индексі
(пән)
Пән, практика атауы, және негізгі бөлімдері
Қалыптасатын білімдер, дағды
Қалыптасатын
құзырет коды
ЖПБ 00
Жалпы білім беретін пәндер
ЖГП 00
Жалпы гуманитарлық пәндер
ЖГП 01
Кәсіптік орыс тілі
(қазақ тілінде оқымайтын топтарда)
Мамандық бойынша кәсіптік қатынасқа қажетті лексикалық-грамматикалық материал; сөйлеу қызметінің әрқилы түрлері және сөз түрлері (ауызша, жазбаша, монологиялық, диалогтық). Кәсіптік бағыттағы мәтіндерді аудару.
Білімдер:
- қоғамдағы тілдің қызметі;
- мемлекеттік тілдің;
- кәсіптік лексиканың мәні;
- мамандық терминологиясы.
Іскерліктер:
- графикалық және фонетикалық қасиеттерін анықтау;
- сөздің мағынасын түсіндіру;
- негізгі синтаксистік құрылымды анықтау;
- сөйлесуде кәсіптік терминологияны қолдану;
- кәсіптік бағыттағы мәтіндерді оқу және аударуға (сөздікпен) қажетті лексикалық, грамматикалық минимумды (1200-1400 лексикалық бірлік) білу.
БҚ 1,2,3,4,5,6, 7, 8,9.10
ЖГП 02
Кәсіби орыс тілі (орыс тілінде оқымайтын топтарда)
Орыс тілінің синтаксисі.
Мамандық бойынша кәсіптік қатынасқа қажетті лексикалық-грамматикалық материал; сөйлеу қызметінің әрқилы түрлері және сөз түрлері (ауызша, жазбаша, монологиялық, диалогтық). Кәсіптік бағыттағы мәтіндерді аудару.
Білімдер:
- қоғамдағы тілдің қызметі;
- кәсіптік лексиканың мәні;
- орыс тілінің синтаксисі;
- мамандық терминологиясы.
Іскерліктер:
- графикалық және фонетикалық қасиеттерін анықтау;
- сөздің мағынасын түсіндіру;
- негізгі синтаксистік құрылымды анықтау;
- сөйлесуде кәсіптік терминологияны қолдану;
БҚ 1,2,3,4,5,6,7,8,9,10
ЖГП 03
Кәсіби шетел тілі
Мамандық бойынша кәсіптік қатынасқа қажетті лексикалық-грамматикалық материал; сөйлеу қызметінің әрқилы түрлері және сөз түрлері (ауызша, жазбаша, монологиялық, диалогтық). Кәсіптік бағыттағы мәтіндерді аудару техникасы.
Білімдер:
- қоғамдағы тілдің қызметі;
- тілдің ерекшелігі мен стилі;
- кәсіптік лексиканың мәні;
- мамандық
терминологиясы.
Іскерліктер:
- графикалық және фонетикалық қасиеттерін анықтау;
- сөздің мағынасын түсіндіру;
- негізгі синтаксистік құрылымды анықтау;
- сөйлесуде кәсіптік терминологияны қолдану
БҚ 1,2,3,4,5,6,7,8,9,10
ЖГП 04
Қазақстан тарихы
Қазақ халқының тарихи және мәдени даму жолдары.
Көшпенділер мәдениеті.
Көшпенді мемлекеттің пайда болу жолдары.
Көшпенділердің рухани мәдениеті.
Қазақстанның Ресейге қосылу қарсаңындағы, сонымен қатар Ресей империясының құрамында ішкі саяси жағдайы.
Ұлттық-азаттық көтерілістер мен қозғалыстар.
21ғ. Басындағы және ағымындағы саяси партияның мәні.
22ғ. 20-30 жылдарындағы Қазақстанның әлеуметтік-экономикалық, қоғамдық-саяси жағдайы.
Кеңес әмірінің алғашқы жылдарындағы этнодемографиялық жағдай.
Коммунистік партия және комсомол.
Қазақ диаспорасының пайда болуы.
Қазақстанның Ұлы Отан соғысы жылдарындағы және соғыстан кейінгі кезеңдегі ролі.

3744
К
Консультация
Не более 100 часов на учебный год
Ф
Факультативные занятия
Не более 4-х часов в неделю в период теоретического обучения
Всего:
4320
Примечание: ООД – общеобразовательные дисциплины; ОГД – общегуманитарные дисциплины; СЭД - социально-экономические дисциплины; ОПД – общепрофессиональные дисциплины; СД – специальные дисциплины; ДОО – дисциплины, определяемые организацией образования с учетом требований работодателей; ПО – производственное обучение; ПП – профессиональная практика; ПА – промежуточная аттестация; ИА – итоговая аттестация; ОУППК – оценка уровня профессиональной подготовленности и присвоение квалификации; К – консультации; Ф – факультативные занятия.
*Распределение по семестрам может изменяться в зависимости от форм обучения, специфики специальности, региональных особенностей и другие.
Приложения 186
к приказу Министра образования
и науки Республики Казахстан
от 24 апреля 2013 года № 150
Типовые образовательные учебные программы
технического и профессионального образования по
специальности: 1114000 «Сварочное дело (по видам)»
Содержание образовательной программы по циклам дисциплин и
профессиональной практике (повышенный уровень)
Индекс цикла (дисциплин)
Наименование и основные разделы дисциплины, практики
Формируемые знания, умения и навыки
Код формируемой компетенции
ООД 00
Общеобразовательные дисциплины
ОГД 00
Общие гуманитарные дисциплины
ОГД 01
Профессиональный казахский язык
(в группах с неказахским языком обучения)
Лексико-грамматический материал по специальности, необходимый для профессионального общения; различные виды речевой деятельности и формы речи (устной, письменной, монологической, диалогической). Техника перевода профессионально ориентированных текстов.
Знания:
- функции языка в обществе;
- государственного языка;
- сущность профессиональной лексики;
- терминологии по специальности.
Умения:
- определять графические и фонетические свойства;
- толковать значение слов;
- определять основные синтаксические конструкции;
- употреблять в речи профессиональную терминологию;
- владеть лексическим (1200-1400 лексических единиц) и грамматическим минимумом, необходимым для чтения и перевода (со словарем) текстов профессиональной направленности.
БК 1,2,3,4,5,6, 7,8,9,10
ОГД 02
Профессиональный русский язык (в группах с нерусским языком обучения)
Синтаксис русского языка.
лексико-грамматический материал по специальности, необходимый для профессионального общения. различные виды речевой деятельности и формы речи (устной, письменной, монологической, диалогической). Техника перевода профессионально ориентированных текстов.
Знания:
- функции языка в обществе;
- сущность профессиональной лексики;
- синтаксиса русского языка,
- терминологии по специальности.
Умения:
- определять графические и фонетические свойства;
- толковать значение слов;
- определять основные синтаксические конструкции;
- употреблять в речи профессиональную терминологию.
БК 1,2,3,4,5,6, 7,8,9.10
ОГД 03
Профессиональный иностранный язык
Лексико-грамматический материал по специальности, необходимый для профессионального общения.
Различные виды речевой деятельности и формы речи (устной, письменной, монологической, диалогической).
Техника перевода профессионально ориентированных текстов.
Знания:
- функции языка в обществе;
- особенности языка и его стили;
- сущность профессиональной лексики;
- терминологии по специальности.
Умения:
- определять графические и фонетические свойства
- толковать значение слов
- определять основные синтаксические конструкции
- употреблять в речи профессиональную терминологию
БК 1,2,3,4,5,6, 7,8,9.10
ОГД 04
История Казахстана
Пути исторического и культурного развития казахского народа в своем становлении.
Цивилизация кочевников.
Пути возникновения кочевого государства.
Духовная культура кочевников.
Внутриполитическое положение Казахстана накануне присоединения его к России, а также в составе Российской империи.
Национально-освободительные восстания и движения.
сущность политических партий и течений в начале XXв.
Социально-экономическое, общественно-политическое положение Казахстана в 20-30 годы XXв.
Этнодемографическое положение в первые годы Советской власти.
коммунистическая партия и комсомол.
Образование казахской диаспоры.
Роль Казахстана в годы Великой Отечественной войны и в послевоенный период.

50-80 жылдардағы Қазақстанның әлеуметтік-экономикалық, қоғамдық-саяси жағдайы.
Қазақстанның дағдарыс және ССРО құлдырау кезеңінде.
Тәуелсіздік алғаннан кейінгі Қазақстан Республикасындағы саяси және қоғамдық өзгерістер.
Білімдер:
- Қазақстан тарихы;
- қазақ халқының қалыптасуы;
- көшпенділер мәденитінің пайда болуы;
- Ұлы Жібек жолы және оның тарихи маңызы;
- Қазақстанның Ресей құрамына кіруі;
- XVII-XVIIIғғ. Тәуелсіздік үшін жонғарларға қарсы ұлт-азаттық күрес;
- XXғғ.20-80 жылдарындағы көтерілістер, қозғалыстар;
- XX ғ. 20-30 жылдарындағы Қазақстан мәдениеті;
- қазақтардың дүниежүзілік құрылтайы;
- Алматыдағы 1986 жылдғы желтоқсан көтерілісі;
- тамыз көтерілісі және оның құлауы;
- ҚР Мемлекеттік тәуелсіздігі.
Іскерліктер:
- қысқаша тарихи-археологиялық әңгіме құрастыру;
- көшпенді малшаруашылығының пайда болу себептері;
- алғашқы мемлекеттік біріктірулерге сипаттама беру;
- жераудару саясатының басты мақсатын анықтау;
- көтеріліс;
- ЖЭС мәні, ұжымдастыру;
- картамен жұмыс жасау;
- қазақ диаспорасының пайда болу себептерін ашу;
- Қазақстанның Ұлы Отан соғысы жылдарындағы және соғыстан кейінгі кезеңдегі ролі.
БҚ 1,2,3,4,5,6,7,8,9,10
ЖГП 05
Дене тәрбиесі
Маман даярлауда дене тәрбиесінің ролі, салауатты өмір салтын қалыптастыру. Дене тәрбиесінің әлеуметтік-биологиялық және психофизиологиялық негіздері.Дене және спорттық өзін-өзі дамыту негіздері. Кәсіптік-қолданбалы дене даярлығы
Білімдер:
- Дене тәрбиесінің әлеуметтік-биологиялық және психофизиологиялық негіздері;
- Дене және спорттық өзін-өзі дамыту негіздері.
Іскерліктер:
- дене тәрбиесі білімдерін денсаулықты қолдауға және нығайтуға қолдану.
БҚ 1,2,3,4,5,6,7,8,9,10
ЖКП 00
Жалпы кәсіптік пәндер
ЖКП 01
Сызу
Сызу сызығы және жазбалар орындау. Қолданбалы геометриялық құрылымдар. Аксонометриляқ және тікбұрышты проекциялардағы сызулар. Техникалық сызу.
Бейнелер (түрлері, түйілістер, кесінділер). Сызуда ойма бейнелеу және белгілеу. Эскиздар. Бөлшектердің жұмыс сызбасы. Сызу және кинематикалық сызбалар туралы негізгі мәлімет. Құрылыс сызбалары туралы жалпы мәлімет. Ғимарат жоспары, фасадтарының сызбалары. Мамандық бойынша сызуларды оқу және орындау.
Білімдер:
- стандартқа сәйкес сызудың графикалық бейнелеуінің негізгі мәліметтері;
- заттар мен объектілердің графикалық бейнесі;
- техникалық сызу негіздері;
- Ғимарат жоспары, фасадтарының сызбалары.;
- дәнекерлеу біріктірмелерін, прокатты профильді бейнелеу, белгілеу.
Іскерліктер:
- мамандық бойынша сызба жұмыстарын түсіну;
- стандартқа сәйкес мамандық бойынша жәй сызбалар, эскиздер және техникалық сызбалар жасау;
- алған дағдыны практика жүзінде қолдану.
БҚ 1,2,3,4,5,6,7,8,9,10
КҚ 2.1.2
КҚ 2.1.3
КҚ 2.1.4
КҚ 2.1.5
КҚ 2.2.1
КҚ 2.3.1
КҚ 2.4.1
ЖКП 02
Электротехника
Электрмен жарақат алу. Заттың молекулярлық-кинетикалық құрылысы теориясы. Ионизация, термо-және фотоэффект. Кулон Заңы. Электрлік жазықтық. Электр өрісінің қуаты.Электр өрісіндегі өткізгіштер мен диэлектриктер. Электрлік потенциал және потенциалдар айырмашылығы (қуат). Электр өрісінің жұмыс күші. Эквипотенциалды жазықтық. Электр тоғы жөнінде түсінік. Электр тоғының қуат көздері және оларды электрсызбаларда белгілеу. Кедергі және өткізгіштердің өткізгіштігі. Өткізгіштердің физикалық жағдайлармен байланыстылығы. Резисторлар. Түрлері және конструктивтік ерекшеліктер. Резисторлардың графикалық бейнесін ақаусыздыққа тексеру тәсілдері. Электрэнергия және қуат көздерінің электрқозғалтқыш күші. ЭҚК және тоқ көздері. Ом Заңы. Сымдардағы қуаттың жоғалуы. Өткізгіштерді біріне бірін жалғау. Кирхгоф заңы. Электр желілерінің сызықсыз элементтері. Электр тоғының жұмысы мен қуаттылығы. Пайдалы қозғалыс коэффициенті және оны есептеу. Қысқа түйіліс. Жылулық қорғау. Жаратылыс магнит и магниттік өріс. Қуатты өткізгіштің магниттік өрісі. Магниттік өріс күші, магниттік индукция және магнит ағымы. Материалдың магниттік қасиеті. Гистерезис туралы түсінік. Қалдық магнетизм. Индукцияланған ЭҚК алу. Индукцияланған ЭҚК көлемі мен бағыты. механикалық энергияның электрлікке айналуы және керісінше Электрсыйымдылық. Конденсаторлар. конденсаторларды біріктіру. Заряд және конденсаторды зарядтау. Ауыспалы тоқ алу және негізгі параметрлері. Электр кедергісі, қуат, ауыспалы тоқ коэффициенті. Үш фазалық тоқ алу. Үш өткізгішті және төрт өткізгішті өткізу жүйесі. Сызықты және фазалы кернеу арасындағы қатынас. Бақылау және реттеу электр құрылғылары. Жұмыс кестесі, электртехникалық құрылғылардың электрлік диаграммасы. Электроқшаулаудың ролі. Электронды құралдардың қолданылуы және жіктелуі. Жартыөткізгішті диодтар. Биполярлы транзисторлар. Өрісті (униполярлы) транзисторлар. Тиристорлар. Фотоэлементтер. Түзеткіш құрылғылар. Түзеткіштің үшфазалы өткелді сызбасы. Тегістегіш фильтрлар. Стабилизаторлар. Электроөлшеу түрлері мен тәсілдері. Қателіктер жіктегіші. Электршамасын өлшеу құралдары. Электрмеханикалық өлшегіш құралдары туралы жалпы мәліметтер. Электрөлшегіш құралдар механизімінің негізгі түрлері. СО типті бірфазалы есептегіштер.
Білімдер:
- электротехника негіздері;
- электрмашиналарының құрылысы және жұмыс принципі;
- электронды құрылғылардың құрылысы және жұмыс принципі;
- электрқауіпсіздік.
Іскерліктер:
- электр сымдармен жабдықталған жабдықтарды қосу, ажырату, пайдалану,
- электрқауіпсіздігін сақтау,
- электр тоғымен жарақаттану кезінде бірінші дәрігерлік көмек көрсету.
БҚ 1,2,3,4,5,6,7,8,9,10
КҚ 2.1.2
КҚ 2.1.3
КҚ 2.1.4
КҚ 2.1.5
ЖКП 03
Нарықтық экономика негіздері
Нарықтық экономиканың негізгі қағидалары, мониторинг, сұраныс және ұсыныс. Нарықтық жүйе, монополия және бәсеке.
Кәсіпкерлікті дамыту және нарықтық қатынас субъектілері; экономикалық шығындар және кәсіпорын қызметінің нәтижелері; Маркетинг және жарнама. Баға және баға құрылуы. Өндірістік-шаруашылық қызмет тиімділігі.
Салық және салық салу.
Білімдер:
- тауар өнімін анықтау
- бәсекені анықтау, мәні және қызметі;
- банк қызметін анықтау;
- шығын, нарық субъектісі туралы негізгі түсінік;
- маркетингті анықтау, мәні, принципі;
- жарнама, жарнама түрлері;
- баға анықтау;
- салық түрлері.
Іскерліктер:
- кіріс пен шығысты есептеу;
- баға, тауардың өзіндік құны, өндіріс бағасын, бөлшек сауданы анықтау (мысал келтіру);
- бизнес-жоспар құру;
- салық мәні білімдерін қолдану
БҚ 1,2,3,4,5,6,7,8,9,10
ЖКП 04
Кәсіби қызметтің әдебі және психологиясы
Әдемілік мәдениеті, әдептілік мәдениеті.
Қатынас психологиясы. Қызмет саласында сұхбаттасу мәдениет, коммуникация, істік қатынастағы әдеп.
Қатынас стильдері, тәртіп әдебінің негізгі ережелері. Имидж; сөйлеу мәдениеті; істі хаттама. Дипломатиялық әдеп туралы түсінік, халықаралық қатынас практикасындағы кездесу, сұхбаттасу хаттамасы;
Халықаралық қатынас ережелері, дәстүрлері, шарттылығы; Жұмыс орнының интерьері - істі әдеп кепілі. Бөлме мен жұмыс орнын ұстау ережесі.
Білімдер:
- психология жөнінде жалпы мағлұмат;
- қатынас құралдарының қызметі, түрлері;
- серіктестік сұхбаттарды жүргізу принциптері;
- Әдеп түсінігі, тарихы, қызметі;
- ұжымдағы қарым-қатынас әдебі;
- қазіргі әдеп нормасы мен ережесі;
Іскерліктер:
- тұлға ерекшелігін сипаттау, кәсіби қызметтегі олардың тәртібі;
- әлеуметтік-рольдік қатынасты қабылдау;
- Топтағы қарым-қатынас;
- кәсіби әдеп ережесін қызмет ету саласында қолдану;
- сөйлеу әдебін, кәсіби қызмет мәдениетін сақтау;
- істі әдеп жүргізу, хаттамалау.
БҚ 1,2,3,4,5,6,7,8,9,10
ЖКП 05
Стандарттау, сертификаттау және метрология негіздері.
ҚР «Стандарттау туралы» Заңы; өнеркәсіп кәсіпорындарындағы және құрылыстағы стандарттау принциптері; Халықаралық аймақтық стандарттау; халықаралық ынтымақтастық.
Өлшеу құралдары; шама эталондары. Сертификаттау: сертификаттау негіздері; терминдер және анықтамалар. ҚР «Сертификаттау туралы» Заңы; Өнім сапасы және декларациясы; сапа менеджменті жүйесін жасау және енгізу; Метрология. Мемлекеттік метрологиялық бақылау;
Білімдер:
- стандарттау негіздері;
- ҚР «Стандарттау туралы» Заңы;
- метрология негіздері;
- ҚР «Сертификаттау туралы» Заңы;
- сертификаттау негіздері;
- өлшеу құралдары;
- шама эталондары.
Іскерліктер:
- өнім сапасын анықтау.
БҚ 1,2,3,4,5,6,7,8,9,10
КҚ 2.1.2
КҚ 2.1.3
КҚ 2.1.4
КҚ 2.1.5
КҚ 2.2.1
КҚ 2.3.1
КҚ 2.4.1
ЖКП 06
Еңбек қорғау және өндірісті басқару
Еңбек қорғау: құқықтық және нормативтік дерек, еңбек жағдайына әсер ететін факторлар, еңбек қорғау шаралары;
Өндірістік жарақаттану және кәсіби сырқаттар; себептері, түрлері, алдын-алу шаралары. Өндірісте және оқу шеберханаларындағы еңбек қауіпсіздігі, электрқауіпсіздігі және өрт қауіпсіздігі. Металлөңдеу станоктарында жұмыс жасаудағы негізгі қауіпсіздік ережелері мен нұсқамалар.Өрт шығу себептері, өрттің алдын алу шаралары. Өрт жағдайындағы тәртіп ережелері, өрт сөндірудің алғашқы құралдары ережелері. Өртсөндіргіштерді және өрт шүмектерінің құрылысы және қолдану; Еңбек гигиенасы және өндіріс санитариясы негіздері; Өндірістік экология негіздері; Ластану көздері мен түрлері; су бассейндерін және жер қорын қорғау; Қатты қалдықтарды қайта өңдеудің нағызғы бағыттары.
Білімдер:
- Өндірістік жарақаттану және кәсіби сырқаттар себептері, олардың алдын алу тәсілдері;
- жұмыс орынды, жұмыс аймағын анықтау;
- жабдықты куәландыру тәртібі;
- құрал-саймандарды қолдану ережелері;
- қолмен ауыр затты тасу шамасы;
- механизмдер мен құралдарды сынақтан өткізу және куәландыру;
- жұмыскерлер арасындағы дабылдар, сақтандыру құралдары;
- қауіпсіз жұмыс ережелері;
- электрқауіпсіздігі ережелері;
- өрт қауіпсіздігі ережелері;
- еңбек гигиенасы және өндірістік санитария жөнінде мәлімет;
Іскерліктер:
- жұмыс жасауда өзіңнің және маңайыңдағылардың қауіпсіздігін сақтау;
- өндірістік жарақаттануда алғашқы дәрігерлік көмек көрсету;
- өрт сөндірудің алғашқы құралдарын қолдану;
- өрт қауіпсіздігін сақтау;
- қоршаған ортаның ластануын болдырмау.
БҚ 1,2,3,4,5,6,7,8,9,10
КҚ 2.1.2
КҚ 2.1.3
КҚ 2.1.4
КҚ 2.1.5
КҚ 2.1.6
КҚ 2.2.1
КҚ 2.3.1
КҚ 2.4.1
ЖКП 07
Материалтану
Қара және түсті металлдардың, ертінділердің, металл емес материалдардың маңызы, құрылысы, физикалық, механикалық және технологиялық қасиеттері. Шойын: қолданылуы, өндіріс негіздері, құрамы және сорттары.
Болат: ГОСТ бойынша жіктелуі, белгісі; Термоөңдеу. Мәні мен маңызы. Темір мен көміртегі ерітіндісі қалпының диаграммасы. Термоэлектрлік и оптикалық пирометрлер. Қыздыру түсі және құбылу түсі бойынша температураны анықтау. Өнімді тотығудан және мүжілуден сақтау.
Термикалық өңдеудің түрлері. Түсті металдар, олардың сипаттамасы, қасиеті және пайдаланылуы. Металды керамикалық қорытпалар. Қатты қорытпалар, олардың түрлері, қасиеттері, пайдаланылуы және тағайындау. Минералды-керамикалық материалдар. Металдардың тотығуы және олардың түрлері. Пластикалық массалар туралы жалпы мағлұмат. Электротехникалық материалдардың топтамасы
Білімдер:
- материалдардың және дәнекерлеу материалдарының физикалық, механикалық және технологиялық қасиеттерін;
- материал қасиеттерінің өзгеру себептері;
- материалдардың өзгеру түрлері;
- негативті себептердің жойылу әдістері, материал қасиеттерінің өзгеруі;
- болаттардың, шойындардың, түсті металдардың және қатты қорытпалардың үлгілері;
Іскерліктер:
- дәнекерлеуге арналған материалдрды іріктеу;
- дәнекерлеудің технологиялық барысымен пайдалану;
- болаттардың, шойындардың қатты қорытпалардың үлгілерін ажырату;
- техникалық құжаттармен жұмыс істеу;
БҚ 1,2,3,4,5,6,7,8,9,10
КҚ 2.1.2
КҚ 2.1.3
КҚ 2.1.4
КҚ 2.1.5
КҚ 2.1.6
КҚ 2.2.1
КҚ 2.3.1
КҚ 2.4.1

Социально-экономическое, общественно-политическое положение Казахстана в 50-80 годы.
Казахстан в период кризиса и распада СССР.
политические и Общественные изменения в Республике Казахстан после обретения независимости.
Знания:
- истории Казахстана;
- формирование казахского народа;
- появление кочевой цивилизации;
- Великий Шелковый путь и его историческое значение;
- вхождение Казахстана в состав России;
- национально-освободительная борьба за независимость против джунгарских захватчиков в XVII-XVIII вв.
- выступления, движения и восстания в 20-80 годы XXвв.
- культура Казахстана 20-30 годы XX в.;
- всемирный курултай казахов;
- декабрьские события 1986 года Алматы;
- августовский путч и его провал;
- Государственная независимость РК.
умения:
- составлять краткий историко-археологический рассказ;
- раскрыть причины возникновения кочевого скотоводства
- характеризовать первые государственные объединения;
- определять главные цели переселенческой политики;
- анализировать причины поражений восстаний;
- раскрывать суть НЭПа, коллективизации;
- работать с картой;
- раскрывать причины возникновения казахской диаспоры;
- раскрыть роль Казахстана в Великой Отечественной войне и в послевоенный период.
БК 1,2,3,4,5,6, 7,8,9.10
ОГД 05
Физическая культура
Роль физической культуры в подготовке специалиста, формирование его здорового образа жизни. Социально-биологические и психофизиологические Основы физической культуры. Основы физического и спортивного самосовершенствования. Профессионально-прикладная физическая подготовка.
Знания:
- социально-биологические и психофизиологические основы физической культуры;
- основы физического и спортивного самосовершенствования.
Умения:
- применять знания физической культуры для поддержания и укрепления здоровья.
БК 1,2,3,4,5,6, 7, 8,9.10
ОПД 00
Общие профессиональные дисциплины
ОПД 01
Черчение
Линии чертежа и выполнение надписей. Прикладные геометрические построения. Чертежи в аксонометрических и прямоугольных проекциях. Техническое рисование. Изображения (виды, сечения, разрезы). Изображение и обозначение резьбы на чертежах. Эскизы. Рабочие чертежи деталей. Основные сведения о сборочных чертежах и кинематических схемах. Общие сведения о строительных чертежах. Чертежи планов, фасадов, разрезов зданий. Чтение и выполнение чертежей по профессии.
Знания:
- основных сведений по графическому оформлению чертежей в соответствии со стандартами;
- основных способов графического изображения предметов и объектов;
- основ технического черчения;
- общих сведений о чертежах планов, фасадов, разрезов зданий;
- стандартов на изображение и обозначение сварных швов, прокатного профиля.
Умения:
- разбираться в чертежах при выполнении работ по специальности;
- выполнять простые чертежи, эскизы и технические рисунки по специальности в соответствии со стандартами;
- использовать полученные навыки в практической деятельности.
БК 1,2,3,4,5,6, 7, 8,9.10
ПК 2.1.2
ПК 2.1.3
ПК 2.1.4
ПК 2.1.5
ПК 2.2.1
ПК 2.3.1
ПК 2.4.1
ОПД 02
Электротехника
Электротравматизм. Молекулярно-кинетическая теория строения вещества. Ионизация, термо- и фотоэффект. Закон Кулона. Электрическое поле напряженность электрического поля. Проводники и диэлектрики в электрическом поле. Электрический потенциал и разность потенциалов (напряжения). Работа сил электрического поля. Эквипотенциальная поверхность. Понятие об электрическом токе. Источники электрического тока и их обозначения на электросхемах. Сопротивление и проводимость проводников. Зависимость проводников от физических условий. Резисторы. Типы, конструктивные особенности. Способы проверки исправности условия графических изображения резисторов. Электродвижущая сила источника электроэнергии и напряжении. Источники ЭДС и источники тока. Закон Ома. Потеря напряжения в проводах. Расчет цепи на потерю напряжения. Соединение проводников между собой. Закон Кирхгофа. Нелинейные элементы электрических цепей. Работа и мощность электрического тока. Коэффициент полезного действия и его расчет. Короткое замыкание, перезагрузки. Тепловая защита Естественный магнит и магнитное поле. Магнитное поле проводника с током. Напряженность магнитного поля, магнитная индукция и магнитный поток. Магнитные свойства материалов. Понятие о гистерезисе. Остаточный магнетизм. Проводник с током в магнитном поле. Получение индуктированной ЭДС. Величина и направление индуктированной ЭДС. Преобразование механической энергии в электрическую и обратно. Электроемкость. Конденсаторы. Соединение конденсаторов. Заряд и разряд конденсатора. Получение и основные параметры переменного тока. Электрическое сопротивление, мощность, коэффициент мощности переменного тока. Получение трехзначного тока. Трех проводная и четырех проводные системы. Соотношения между линейными и фазными напряжениями. Электротехнические устройства контроля и регулирования. Режимы работы, электрическая диаграмма электротехнических устройств. Роль электроизоляции. Назначение и классификация электронных приборов. Полупроводниковые диоды. Биполярные транзисторы. Полевые (униполярные) транзисторы. Тиристоры. Фотоэлементы. Выпрямительные устройства. Однофазная мостовая схема выпрямителя. Трехфазная мостовая схема выпрямителя. Сглаживающие фильтры. Стабилизаторы. Виды и методы электроизмерений. Классификация погрешностей. Средства измерения электровеличин. Общие сведения об электромеханическом измерительных приборах. Основные типы механизмов электроизмерительных приборов. Однофазные счетчики типа СО
Знания:
- основ электротехники;
- устройства и принцип работы электрических машин;
- устройства и принцип работы электронных приборов;
- электробезопасность.
Умения:
- включать, выключать и эксплуатировать оборудование, оснащенное электрическими приводами,
- соблюдать электробезопасность,
- оказывать первую медицинскую помощь при поражении электротоком.
БК 1,2,3,4,5,6, 7, 8,9.10
ПК 2.1.2
ПК 2.1.3
ПК 2.1.4
ПК 2.1.5
ОПД 03
Основы рыночной экономики
Основные принципы рыночной экономики, мониторинг, спрос и предложение.
Рыночная система, монополия и конкуренция.
Развитие предпринимательства и субъекты рыночных отношений; экономические затраты и результаты деятельности предприятий. Маркетинг и реклама. Цена и ценообразование.
Эффективность производственно-хозяйственной деятельности.
Налоги и налогообложение
Знания:
- определения продукта, товара
- определения конкуренции сущность и функции;
- определения и функции банков;
- основных понятий по затратам, субъекта рынка;
- сущность, принципы и определение маркетинга;
- рекламы, виды рекламы;
- определение цены;
- виды налогов
Умения:
- рассчитать доходы, расходы;
- определить цену себестоимости товара, цену производства, оптовую цену, розничную цену (методом примера);
- составить бизнес-план;
- применять знания сущности налога.
БК 1,2,3,4,5,6, 7, 8,9.10
ОПД 04
Психология и этика профессиональной деятельности
Эстетическая культура, этическая культура. Психология общения. Культура общения в сфере деятельности, коммуникация, этикет в деловом общении. Стили общения, основные правила поведенческого этикета. Имидж; культура речи; деловой протокол. Понятие о дипломатическом этикете, протокол встреч, переговоров в практике международного общения. Правила, традиции, условности в международном общении. Интерьер рабочего помещения как область делового этикета. Правила содержания помещений и рабочих мест
Знания:
- общие сведения о психологии;
- функции, виды, средства общения;
- принципы ведения партнерской беседы;
- понятие, историю, назначение этики;
- этику взаимоотношений в коллективе;
- нормы и правила современного этикета
Умения:
- характеризовать особенности личности, их проявления в поведении и профессиональной деятельности;
- воспринимать социально-ролевое общение;
- взаимодействовать в группе;
- применять правила профессиональной этики в сфере обслуживания;
- соблюдать речевой этикет, культуру профессиональной деятельности;
- вести деловой этикет и протокол.
БК 1,2,3,4,5,6, 7, 8,9.10
ОПД 05
Основы стандартизации, сертификации и метрологии
Закон РК «О стандартизации»; принципы стандартизации на предприятиях промышленности и строительства. Международная региональная стандартизация; международное сотрудничество.
Средства измерений;
эталоны величин. Сертификация: основы сертификации; термины и определения. Закон РК «О сертификации». Качество продукции и декларация о соответствии; разработка и внедрение системы менеджмента качества. Метрология. Государственный метрологический контроль и надзор
Знания:
- основы стандартизации;
- закон РК «О стандартизации»;
- основы метрологии;
- закон РК «О сертификации»;
- основы сертификации;
- средства измерений;
- эталоны величин.
Умения:
- определять качество продукции.
БК 1,2,3,4,5,6, 7, 8,9.10
ПК 2.1.2
ПК 2.1.3
ПК 2.1.4
ПК 2.1.5
ПК 2.2.1
ПК 2.3.1
ПК 2.4.1
ОПД 06
Охрана труда и основы промышленной экологии
Охрана труда: правовая и нормативная база, факторы, влияющие на условия труда, мероприятия по охране труда. Производственный травматизм и профессиональная заболеваемость: причины, виды, средства, меры предупреждения.
Безопасность труда, электробезопасность и пожарная безопасность на производстве и учебных мастерских.
Основные правила и инструкции по безопасности труда при работе на металлообрабатывающих станках. Причины возникновения пожаров в помещениях, меры предупреждения пожаров. Правила поведения при пожаре, правила пользования первичными средствами пожаротушения. Устройство и применение огнетушителей и пожарных кранов. Основы гигиены труда и производственной санитарии.
Основы промышленной экологии. Источники и виды загрязнений. Защита водного бассейна и земельных ресурсов. Основные направления переработки твердых отходов.
Знания:
- причины производственного травматизма и профзаболеваний, способы их предупреждения;
- определение рабочего места, рабочей зоны;
- порядок освидетельствования оборудования;
- правила пользования инструментом;
- нормы переноса тяжестей вручную;
- сроки освидетельствования и испытания механизмов и приспособлений;
- сигналы сообщения между работающими, защитные средства;
- правила безопасного ведения работ;
- правила электробезопасности;
- правила пожарной безопасности;
- общие сведения о гигиене труда и производственной санитарии.
Умения:
- обеспечивать при работе собственную безопасность и безопасность окружающих людей в рабочей среде;
- оказать помощь при производственной травме;
- пользоваться первичными средствами пожаротушения;
- соблюдать пожарную безопасность;
- не допускать загрязнение окружающей среды.
БК 1,2,3,4,5,6, 7, 8,9.10
ПК 2.1.2
ПК 2.1.3
ПК 2.1.4
ПК 2.1.5
ПК 2.1.6
ПК 2.2.1
ПК 2.3.1
ПК 2.4.1
ОПД 07
Материаловедение
Значение, строение, физические, химические, механические и технологические свойства черных и цветных металлов, сплавов и неметаллических материалов.
Чугун: применение, основы производства, состав и сорта.
Сталь: классификация, маркировка по ГОСТу.
Термическая обработка. Сущность и значение. Диаграмма состояния сплавов железа с углеродом. Термоэлектрические и оптические пирометры. Определение температуры по цветам каления и цветам побежалости. Защита изделий от окисления и обезуглероживания.
Виды термической обработки
Цветные металлы их характеристика, свойства и применение.
Металлокерамические сплавы. Твердые сплавы, их виды, свойства, назначение и применение. Минералокерамические материалы. Коррозия металлов и ее виды. Общие сведения о пластических массах. Классификация электротехнических материалов.
Знание:
- физические, механические, технологические свойства металлов и сварочных материалов;
- причины изменения свойств материалов;
- виды изменений материалов;
- способы устранения негативных причин изменения свойств материалов;
- марки сталей, чугунов, цветных металлов, твердых сплавов
Умение:
- подбирать материалы для сварки;
- пользоваться технологическим процессом сварки;
- расшифровывать марки сталей, чугунов, цветных металлов, твердых сплавов
- работать с технической документацией.
БК 1,2,3,4,5,6, 7, 8,9.10
ПК 2.1.2
ПК 2.1.3
ПК 2.1.4
ПК 2.1.5
ПК 2.1.6
ПК 2.2.1
ПК 2.3.1
ПК 2.4.1

Квалификация: 111401 2 – Дәнекерлеуші (барлық атаулары)
АП 00
Арнайы пәндер
АП 01
Арнайы технология.
Қолмен доғалы дәнекерлеу
Слесарлік істің негіздері; дәнекерлеу туралы түсінік; дәнекерлеу түрлерінің топтамасы; дәнекерлеу қосылыстары және жіктері; дәнекерлеу доғасы және оны дәнекерлеу кезінде қолдану; дәнекерлеу кезіндегі жылулық процестері; дәнекерлеу кезіндегі металлургиялық процестер; дәнекерлеу кезіндегі деформациялар мен кернеулер; металдардың дәнекерленуі және дәнекерлеу қосылыстарының қасиеттері; электродты материалдар; доғалы дәнекерлеуге арналған қоректендіру көздері; қол долғалы дәнекерлеу технологиясы; дәнекерлеуге бөлшектерді дайындау; қол доғалы дәнекерлеу кезінде режимдерді таңдау; дәнекерлеу жіктерін салу тәсілдері; доғалы қорыту; қорытуға арналған материалдар; доғалы кесу; қол доғалы дәнекерлеу жоғары өндірістік әдістері; әртүрлі болат, шойын, түсті металдардың дәнекерлену негіздері; дәнекерлеу құрылымдарының классификациясы; түрлі құрылымдарды дәнекерлеу негіздері; ақаулар және дәнекерлеу жігін және бұйымды бақылау.
Білімдер:
- дәнекерлі жалғаудың және тігістің түрлері;
- электродтардың белгілерін және түрлерін іріктеу әдістері
- металдарды дәнекерлеу туралы мағлұмат;
- дәнекерленген металдардың және дәнекерленген тігістердің механикалық қасиеттері;
- дәнекерлеудің термикалық кезеңін іріктеу ережесі;
- дәнекерлеу кезіндегі ақаулардың пайда болуының себептері және олардың ескерулерінің әдістері;
- дәнекерлеудің негізгі технологиялық қабылдаулары және күрделі бөлшектердің және құрылымдардың қалтқулары
Іскерліктер:
- металды дәнекерлеуге дайындау бойынша слесарлық жұмыстарды орындау;
- құрылған болаттардан, түрлі металдардан және қорытпалардан құрылымы және құбыр жүргізу дәнекерлеу жөніндегі жұмыстарды орындау;
- күрделі бөлшектердің және құралдардың қалтқуларын шығару;
- берілген тәртіпті сақтаумен, бөлшектерді дәнекерлеу кезіндегі алғашқы және ілеспелі ысытпаларды шығару;
- дәнекерлі түйіндердің сапасын бақылауды көзбен көріп шығару;
- дәнекерлеу кезіндегі ақауларды ескерту және жою;
БҚ 1,2,3,4,5,6, 7, 8,9.10
КҚ 2.1.5
АП 01
Арнайы технология
Электронды-сәулелі дәнекерлік қондырғыларда дәнекерлеу
Слесарьлік іс негіздері; дәнекерлеу туралы жалпы мағлұмат; дәнекерлеу кезіндегі металлургиялық барыс; дәнекерлік ваннада металдардың тотығуы; ыстық және суық жарылулардың пайда болуының себептері;
Дәнекерлік өзгерістер және күштер; қоректенудің қайнар көздері; қолмен доғалы дәнекерлеудің негіздері; электронды-сәулелі дәнекерлеудің физикалық негіздері; электронды–сәулелі дәнекерлеудің негіздері; электронды–сәулелі дәнекерлеуге арналған құрылғылар; дәнекерлік құрылымның сапасын; типті құрылымды дәнекерлеудің ерекшелігі; дәнекерлік құрылымның өндірістік технологиясы.
Білімдер:
- пайдаланылған электронды-сәулелі құрылғылар қызметінің ұстанымы және оларды күтудің ережесі;
- жалғау түрлері;
- пісірілген материалдардың механикалық және технологиялық қасиеттері;
- дәнекерлеу кезінде өзгерістердің пайда болуының себептері және олардың алдын алуының әдістері;
Іскерліктер:
- металды дәнекерлеуге дайындау бойынша слесарьлі жұмыстарды орындау;
- электронды-сәулелі қондырғыларда түрлі құрылымдарды, жауапты өнімдерді, тігістерді, түсті металдарды және қорытпаларды пісіру;
- дәнекерлеудің тәртібін іріктеу, бекіту және түзету;
- дәнекерлі түйіндердің және құрылымдардың сапасын көзбен көріп тарату;
- дәнекерлеу кезіндегі өзгерістерді ескерту және жою;
БҚ 1,2,3,4,5,6,7,8,9,10
КҚ 2.1.3
АП 01
Арнайы пәндер.
Автоматты және жартылай автоматты машиналар
Слесарьлі істің негіздері; дәнекерлеу, қосылыс және жіктер туралы жалпы мағлұмат;
Дәнекерлеу кезіндегі металлургиялық барыс; дәнекерлік ваннада металдардың тотығуы; ыстық және суық жарылулардың пайда болуының себептері; металдың пісуі; дәнекерлік күштер және өзгерістер; қоректенудің қайнар көздері; қолмен дәнекерлеудің негіздері; флюс астында дәнекерлеу барысының маңызы және ерекшеліктері; флюс астында дәнекерлеуге арналған құрылғы; флюс астында дәнекерлеуге арналған материалдар; флюс астында дәнекерлеу технологиясы; флюс астында дәнекерлеу тәртібі; түрлі жүйедегі болаттарды флюс астында қосып, дәнекерлеудің ерекшеліктері; дәнекерлік құрылымдардың сапасын бақылау; дәнекерлі құрылымдарды өндірудің технологиясы; қорғаныш торғындарында доғалы дәнекерлеудің маңызы және түрлілігі; қорғаныш торғындарында дәнекерлеуге арналған дәнекерлеу материалдары; қорғаныш торғындарында доғалы дәнекерлеуге арналған құрылғы және аппаратура; торғын аппаратурасы және құралдар; қорғаныш торғындарында жартылай автоматты және автоматты дәнекерлеуге арналған құрылғы; механикаландырылған және автоматты дәнекерлеу технологиясы; типтік құрылым дәнекерлеудің ерекшелігі; дәнекерлік құрылымның сапасын бақылау
Білімдер:
- дәнекерлі автоматтарды, жартылай автоматтарды, жабдықтауды, құралды, қоректенудің қайнар көздерін пайдаланудың құрылысы, тағайындау, қызметінің ұстанымы және шарттары;
- дәнекерлеу материалдарының қасиеті, тағайындау және таңдау;
- дәнекерлі тігістің шамасына дәнекерлеу тәртібінің әсер етуі;
- дәнекерлеу кезіндегі өзгерістің пайда болуының себептері және олардың ескертулерінің әдістері,
Іскерліктер:
- металды дәнекерлеуге дайындау бойынша слесарьлі жұмысты орындау;
- көміртекті және құрылымдық болаттардан, түсті металдардан және барлық жазықтықтықтағы қорытпалардан күрделі аппараттар, тігістерді, құрылымдарды және құбыр жүргізулерді автоматты және механикаландырылған пісіруді орындау;
- құрылыс және технологиялық құрылымға жауаптылар, күрделі шартта жұмыс істейтіндер автоматты және жартылай автоматты дәнекерлеуді орындау;
- машиналардың, механизмдердің және құрылымдардың бөлшектерін қалқытып, өзгертіп шығару;
- күрделі және жауапты тігістердің, бөлшектердің және құралдардың қалқығыштарын шығару;
- дәнекерлі түйіндердің және құрылымдардың сапасын бақылауды көріп,тарату;
- дәнекерлеу кезіндегі өзгерістерді ескерту және жою;
БҚ 1,2,3,4,5,6,7,8,9,10
КҚ 2.1.3
АП 01
Арнайы технология.
Түйіспелі машиналарда дәнекерлеу
Слесарьлік істің негіздері; дәнекерлеу, дәнекерлік қосылыстар және жіктер туралы жалпы мағлұматтар; дәнекерлеу кезіндегі металлургиялық барыс; дәнекерлеу ваннасында металдардың тотығуы; ыстық және суық жарылулардың пайда болуының себептері; металдың пісуі; дәнекерлік өзгерістер және күштер; қоректенудің қайнар көздері; қолмен доғалы дәнекерлеудің негіздері; қысыммен дәнекерлеу барысының негізгі ерекшеліктері; қысыммен ысытып дәнекерлеудің әдістері; қысыммен дәнекерлеудің әр түрлілігі; түйістіріп дәнекерлеудің әдістері; түйістіріп дәнекерлеуге арналған құрылғылар; түйістіріп дәнекерлеуге арналған дәнекерлік электродтар; түйістіріп дәнекерлеудің технологиясы; бөлшектерді дәнекерлеуге дайындау және жинау; дәнекерлеу тәртібі; типті құрылымдарды дәнекерлеудің ерекшеліктері; дәнекері құрылымдардың сапасын бақылау; дәнекерлік құрылым өндірісінің технологиясы.
Білімдер:
- пайдаланылатын байланыс машиналар қызметінің ұстанымы және оларды қамтамасыз ету ережесі;
- тұтас, нақты, бедерлі және тігіс түрлерін жалғау;
- дәнекерленген материалдарының және электродтардың материалдарының механикалық және технологиялық қасиеттері;
- дәнекерлеу кезінде өзгерістердің пайда болуының себептері және олардың ескертулерінің әдістері;
Іскерліктер:
- металды дәнекерлеуге дайындау бойынша слесарьлі жұмысты орындау;
- түрлі құрылымдарды, жауапты өнімдерді, құрылымдарды түйістіру машиналарында дәнекерлеу, құбыр жүргізудің құрылымдары және түрлі болаттардың, түрлі металдардың және қорытпалардың сыйымдылығы;
- дәнекерлеу тәртібінің шамасын іріктеу, бекіту және дұрыстау;
- түйістіру машиналарының электродтарын түзету және тазалау;
- дәнекері түзетулердің және құрылымдардың сапасын көзбен шолып бақылап тарату;
- дәнекерлеу кезіндегі өзгерістерді ескерту және жою;
БҚ 1,2,3,4,5,6,7,8,9,10

Квалификация: 111401 2 – Сварщик (всех наименований)*
СД 00
Специальные дисциплины
СД 01
Специальная технология.
Ручная дуговая сварка
Основы слесарного дела;
понятие о сварке; классификация видов сварки; сварные соединения и швы; электрическая дуга и еe применение при сварке; тепловые процессы при сварке; металлургические процессы при сварке; напряжения и деформации при сварке; свариваемость металлов и свойства сварных соединений; электродные материалы; источники питания для дуговой сварки; технология ручной дуговой сварки; подготовка деталей под сварку; выбор режимов при ручной дуговой сварке; способы заполнения швов; дуговая наплавка; материалы для наплавки; дуговая резка; высокопроизводительные методы ручной дуговой сварки; особенности сварки различных сталей, чугуна, цветных металлов; классификация сварных конструкций; особенности сварки типовых конструкций; дефекты и контроль сварных швов и изделий
Знания:
- принцип действия применяемых контактных машин и правила их обслуживания;
- стыковые, точечные, рельефные и шовные виды соединений;
- механические и технологические свойства свариваемых материалов и материалов электродов;
- причины возникновения дефектов при сварке и способы их предупреждения
Умения:
- выполнять слесарные работы по подготовке металла к сварке;
- сваривать на контактных машинах различные конструкции ответственные изделия, узлы, конструкции трубопроводов и емкости из различных сталей, цветных металлов и сплавов;
- подбирать, устанавливать и корректировать параметры режимов сварки;
- зачищать и править электроды контактных машин;
- производить визуальный контроль качества сварных узлов и конструкций;
- предупреждать и устранять дефекты при сварке
БК 1,2,3,4,5,6, 7, 8,9.10
ПК 2.1.5
СД 01
Специальная технология.
Сварка на электронно-лучевых сварочных установках
Основы слесарного дела;
общие сведения о сварке, сварных соединениях и швах; металлургические процессы при сварке; кристаллизация металла в сварочной ванне; причины возникновения горячих и холодных трещин; свариваемость металла; сварочные напряжения и деформации; источники питания; основы ручной дуговой сварки; физические основы электронно-лучевой сварки; технологию электронно-лучевой сварки; оборудование для электронно-лучевой сварки; контроль качества сварных конструкций; особенности сварки типовых конструкций технология производства сварных конструкций
Знания:
- принцип действия применяемых электронно-лучевых установок и правила их обслуживания;
- виды соединений;
- механические и технологические свойства свариваемых материалов;
- причины возникновения дефектов при сварке и способы их предупреждения
Умения:
- выполнять слесарные работы по подготовке металла к сварке;
- сваривать на электронно-лучевых установках различные конструкции ответственные изделия, узлы, емкости из различных сталей, цветных металлов и сплавов;
- подбирать, устанавливать и корректировать параметры режимов сварки;
- производить визуальный контроль качества сварных узлов и конструкций;
- предупреждать и устранять дефекты при сварке
БК 1,2,3,4,5,6, 7, 8,9.10
ПК 2.1.2
СД 01
Специальная технология.
Сварка на автоматических и полуавтоматических машинах
Основы слесарного дела;
общие сведения о сварке, сварных соединениях и швах; металлургические процессы при сварке; кристаллизация металла в сварочной ванне; причины возникновения горячих и холодных трещин; свариваемость металла; сварочные напряжения и деформации; источники питания; основы ручной дуговой сварки;
Сущность и особенности процесса сварки под флюсом; оборудование для сварки под флюсом; материалы для сварки под флюсом; технология сварки под флюсом; режимы сварки под флюсом; особенности сварки под флюсом сталей различных систем легирования; контроль качества сварных конструкций; технология производства сварных конструкций; сущность и разновидности дуговой сварки в защитных газах; сварочные материалы для сварки в защитных газах; оборудование и аппаратура для дуговой сварки в защитных газах; газовая аппаратура и приборы; оборудование для полуавтоматической и автоматической сварки в защитных газах; технология механизированной и автоматической сварки; особенности сварки типовых конструкций; контроль качества сварных конструкций
Знания:
- устройство, назначение, принцип действия и условия эксплуатации сварочных автоматов, полуавтоматов, оснастки, инструмента, источников питания;
- свойства, назначения и выбор сварочных материалов;
- влияние режимов сварки на параметры сварного шва;
- причины возникновения дефектов при сварке и способы их предупреждения уметь:
- выполнять слесарные работы по подготовке металла к сварке;
- выполнять автоматическую и механизированную сварку сложных аппаратов, узлов, конструкций и трубопроводов из углеродистых и конструкционных сталей, цветных металлов и сплавов во всех пространственных положениях;
- выполнять автоматическую сварку в среде защитных газов неплавящимся электродом горячекатаных полос;
- выполнять автоматическую и полуавтоматическую сварку ответственных строительных и технологических конструкций, работающих в сложных условиях;
- производить наплавку дефектов деталей машин, механизмов и конструкций;
- производить наплавку сложных и ответственных узлов, деталей и инструмента;
- производить визуальный контроль качества сварных узлов и конструкций.
- предупреждать и устранять дефекты при сварке.
БК 1,2,3,4,5,6, 7, 8,9.10
ПК 2.1.3
СД 01
Специальная технология.
Сварка на контактных машинах
Основы слесарного дела;
общие сведения о сварке, сварных соединениях и швах; металлургические процессы при сварке; кристаллизация металла в сварочной ванне; причины возникновения горячих и холодных трещин; свариваемость металла; сварочные напряжения и деформации; источники питания; основы ручной дуговой сварки; основные особенности процессов сварки давлением; способы сварки давлением с нагревом; разновидности сварки давлением; способы контактной сварки; оборудование для контактной сварки; сварочные электроды для контактной сварки; технология контактной сварки; подготовка деталей к сварке и сборка; режимы сварки; особенности сварки типовых конструкций;
контроль качества сварных конструкций; технология производства сварных конструкций
Знания:
- принцип действия применяемых контактных машин и правила их обслуживания;
- стыковые, точечные, рельефные и шовные виды соединений;
- механические и технологические свойства свариваемых материалов и материалов электродов;
- причины возникновения дефектов при сварке и способы их предупреждения
Умения:
- выполнять слесарные работы по подготовке металла к сварке;
- сваривать на контактных машинах различные конструкции ответственные изделия, узлы, конструкции трубопроводов и емкости из различных сталей, цветных металлов и сплавов;
- подбирать, устанавливать и корректировать параметры режимов сварки;
- зачищать и править электроды контактных машин;
- производить визуальный контроль качества сварных узлов и конструкций;
- предупреждать и устранять дефекты при сварке
БК 1,2,3,4,5,6, 7, 8,9.10

КҚ 2.1.4
АП 01
Арнайы технология.
Сәулелі қондырғыларда дәнекерлеу
Слесарьлік іс негіздері; дәнекерлеу туралы жалпы мағлұмат; дәнекерлеу кезіндегі металлургиялық барыс; дәнекерлік ваннада металдардың тотығуы; ыстық және суық жарылулардың пайда болуының себептері;
Дәнекерлік өзгерістер және күштер; қоректенудің қайнар көздері; қолмен доғалы дәнекерлеудің негіздері; электронды-сәулелі дәнекерлеудің физикалық негіздері; электронды–сәулелі дәнекерлеудің негіздері; электронды–сәулелі дәнекерлеуге арналған құрылғы; дәнекерлік құрылымның сапасын бақылау; типті құрылымды дәнекерлеудің ерекшелігі; дәнекерлік құрылымның өндірісті технологиясы.
Білімдер:
- сәулелі қондырғы жұмысының ұстанымы және құрылысы;
- қондырғымен басқарудың негізгі ережелері;
- ашу жөніндегі оқу бағдарламасының ережесі;
- бірінші кадрға бағдарлама тасушының қайтару әдістері;
- орындалған жұмыс шегіндегі электрорадиотехниканың және оптиканың негіздері;
- өңделген бөлшектердің материалдарының негізгі физикалық қасиеттері;
- өңделген бөлшектерге ұсынылған сұраныстар;
- сәулемен өңдеудің түрлері;
- профилактикалық жұмысты өткізудің тәртібі;
- жоғарғы вольтті құрылғымен жұмыс істеудің ережесі
- бағдарламамен басқаратын құрылғы жұмысының ерекшелігі;
- кедір-бұдырлықтың жіберулері, қондырғылары, квалитеті және шегі
Іскерліктер:
- металды дәнекерлеуге дайындау бойынша слесарьлік жұмысты орындау;
- сәулелі қондырғыларда типтік бөлшектерді өңдеу және орындау;
- қондырғы профилактикасын тарату;
БҚ 1,2,3,4,5,6,7,8,9,10
КҚ 2.1.1
Квалификация: 111402 2 – Газбен кесуші
АП 00
Арнайы пәндер
АП 01
Арнайы технология
Газбен кесуші
Металды кесу және дәнекерлеу туралы қысқаша мәлімет. Дәнекерлік қосылыстар және жіктер. Металдарды кесу және газды дәнекерлеу кезінде пайдаланылатын материалдар. Газбен кесуге арналған құрылғы және аппаратура. Оттегімен кесудің технологиясы. Машинамен оттекті кесудің технологиясы. Оттегімен кесуге арналған машиналар. Газбен кесу кезіндегі өзгерістер және оларды бақылау. Газбен кесу кезіндегі техника қауіпсіздігі.
Білімдер:
- түрлі жүйедегі генераторлардың және қолмен кескіштердің, тасымалды машиналардың және стационарлы қызмет көрсетушілердің құрылысы;
- фотоэлектронды және бағдарламалы, ауқымды-дистанциялық құрылым;
- арнаулы тетіктердің құрылысы, жылытып кесудегі металдардың және қорытпалардың қасиеті; материалдарды кесу барысы, кесу тәртібінің шегі.
Іскерліктер:
- торғынмен кесуге арналған машиналарда қолмен өлшеу бойынша, түрлі материалдардан жәй және күрделі бөлшектерден жасалған фигуралы кескіндерді және оттегіні тарату, соның ішінде, фотоэлектронды және бағдарламамен басқару;
- қолмен кесумен оттегіні тарату;
- кесудің сапасын көзбен көріп бақылау;
- кесу кезінде өзгерістерді ескерту және жою;

ПК 2.1.4
СД 01
Специальная технология.
Сварка на лазерных установках
Основы слесарного дела;
общие сведения о сварке, сварных соединениях и швах; металлургические процессы при сварке; кристаллизация металла в сварочной ванне; причины возникновения горячих и холодных трещин; свариваемость металла; сварочные напряжения и деформации; источники питания; основы ручной дуговой сварки; сущность и основные преимущества сварки лазерным лучом; технологические особенности процесса лазерной сварки; оборудование для лазерной сварки; особенности сварки типовых конструкций; контроль качества сварных конструкций; технология производства сварных конструкций
Знания:
- устройство и принцип работы лазерной установки;
- основные правила управления установкой;
- правила чтения программы по распечатке;
- способы возврата программоносителя к первому кадру;
- основы электрорадиотехники и оптики в пределах выполняемой работы;
- основные физические свойства материалов обрабатываемых деталей;
- требования, предъявляемые к обрабатываемым деталям;
- виды лазерной обработки;
- порядок проведения профилактических работ;
- правила работы с высоковольтным оборудованием;
- особенности работы установок с программным управлением;
- допуски и посадки, квалитеты и параметры шероховатости
Умения:
- выполнять слесарные работы по подготовке металла к сварке;
- выполнять, обрабатывать типовые детали на лазерных установках;
- производить профилактику установок
БК 1,2,3,4,5,6, 7, 8,9.10
ПК 2.1.1
Квалификация: 111402 2 – Газорезчик*
СД 00
Специальные дисциплины
СД 01
Специальная технология
Резка газовая
Краткие сведения о сварке и резке металла. Сварные соединения и швы. Материалы, применяемые при газовой сварке и резке металлов. Оборудование и аппаратура для газовой резки. Технология кислородной резки.
Технология машинной кислородной резки.
Машины для кислородной резки
Дефекты и их контроль при газовой резке. Техника безопасности при газовой резке
Знания:
- устройство обслуживаемых стационарных и переносных кислородных машин, ручных резаков и генераторов различных систем; кислородных машин с фотоэлектронным и программным обеспечением и масштабно-дистанционным устройством;
- устройство специальных приспособлений, свойства металлов и сплавов подвергаемых резке; процесс кислородной резки материалов, параметры режимов резки.
Умения:
- выполнять кислородную прямолинейную и фигурную резку простых и сложных деталей из различных материалов по разметке вручную на машинах для кислородной резки, в том числе, с фотоэлектронным и программным управлением;
- выполнять ручную кислородную резку;
- визуально контролировать качество резки;
- предупреждать и устранять дефекты при резке

БҚ1,2,3,4,5,6,7,8,9,10
КҚ 2.2.1
Квалификация: 1114003 2–Дәнекерлеу жұмыстарының бақылаушысы
АП 00
Арнайы пәндер
АП 01
Арнайы технология
Дәнекерлеу жұмыстарын бақылау
Металды дәнекерлеу туралы қысқаша мәлімет. Дәнекерлік қосылыстар және жіктер. Дәнекерлік қосылыстардың өзгерістері. Алғашқы және қазіргі бақылау. Радиациялық, ультрадыбысты, магнитті және құйынды ақаукөргіш. Дәнекерлеу бағасы және дәнекерлік қосылысты сынаудың басқа да түрлері. Дәнекерлеуді бақылауды ұйымдастыру. Сапалы дәнекерлеу кезіндегі техника қауіпсіздігі.
Білімдер:
- бақылаудың амалдары және әдістері, дәнекерлеп жалғанған бірегей және қымбат тұратын өнімдерді және тігістерді, құрылымдарды, өнімдерді сынау;
- рентгенді-граммаграфирлеу, түсті, магнитті уатылған және ультрадыбысты ақаукөргіштерге арналған қондырғыларды және құралдарды бақылаудың әдістері және амалдары;
- электронды-сәулелі дәнекерлі қондырғының жұмыс ұстанымы;
- басқаратын нормативті-техникалық құжаттар; мемлекеттік және саласы стандарттар, техникалық жағдайлар, орындалған жұмыс шамасындағы бақылау ережесі және жалпы жайлар.
Іскерліктер:
- ақау түрлерін талдау, жүйелеу, айқындау;
- сәйкес келетін құжаттарды жабдықтау.
БҚ 1,2,3,4,5,6,7,8,9,10
КҚ 2.3.1
Квалификация: 111404 2 - Электргазбен дәнекерлеуші
АП 00
Арнайы пәндер
АП 01
Арнайы технология
Электргазбен дәнекерлеу
Слесарьлік істің негіздері.
Дәнекерлеу туралы түсінік. Дәнекерлеу түрлерінің топтамасы. Дәнекерлік қосылыстар және жіктер. Электрлік доға және оны дәнекерлеу кезінде пайдалану. Дәнекерлеу кезіндегі жылу барысы. Дәнекерлеу кезіндегі металлургиялық барыс. Дәнекерлеу кезіндегі өзгеріс және күштілік. Металдардың пісуі және дәнекерлеу қосылыстарының қасиеті. Электродты материалдар. Доғалы дәнекерлеуге арналған қоректену көздері. Қолмен доғалы дәнекерлеудің технологиясы. Қолмен доғалы дәнекерлеу кезіндегі тәртіпті таңдау. Жіктерді толықтыру әдістері. Доғалап қалқыту. Қалқытуға арналған материалдар доғалап кесу. Қолмен доғалы дәнекерлеудің жоғарғы өнімді әдістері. Түрлі болаттарды, шойынды, түсті металдарды дәнекерлеудің ерекшеліктері. Дәнекерлік құрылымның топтамасы. Типтік құрылымды дәнекерлеудің ерекшеліктері. Дәнекерленген жіктерді және өнімдерді бақылау және өзгерісі. Металды кесу және дәнекерлеу туралы қысқаша мәлімет. Металдарды кесу және газбен дәнекерлеу кезінде пайдаланылатын материалдар. Дәнекерлік от. Торғынмен дәнекерлеуге және кесуге арналған аппаратура және құрылғы. Түрлі материалдарды газбен дәнекерлеу технологиясы. Оттегімен кесу технологиясы. Машинамен оттекті кесу технологиясы. Газдыэлектрлік кесу аппаратурасы және технологиясы. Газбен кесу және дәнекерлеу кезіндегі сапаны бақылау және өзгерту. Газбен кесу және дәнекерлеу кезіндегі техника қауіпсіздігі.
Білімдер:
- қызмет көрсететін электрмен дәнекерлеу машинасының, газбен дәнекерлеуші аппаратураның, автоматтардың, жартылай автоматтардың және плазматронның құрылысы;
- дәнекерлі тігіске ұсынылған қажеттілік;
- болаттардың үлгілеріне байланысты электродтардың үлгілерін таңдау әдістері;
- электродтарды майлаудың қасиеттері және тағайындау;
- дәнекерлі тігістерді құру;
- бақылаудың түрлерінің және оларды сынаудың әдістері;
- дәнекерлеу және пісіру бойынша бөлшектерді дайындау ережесі;
- металл үлгісіне және оның қалыңдығына байланысты металды ысыту тәртібін таңдау ережесі;
- дәнекерленген өнімдердің өзгеруінің және ішкі күштіліктің пайда болуының себептері және олардың ескертулерінің шаралары;
- дәнекерлеудің негізгі технологиялық қабылдаулары және түрлі болаттардың, шойынның, түсті металдардың және қорытпалардың бөлшектерін қалқыту;
- оттегімен және газэлектрмен кесу кезіндегі торғындардың шығыны және кесу тәртібі;
- қызмет көрсететін электрмен дәнекерлеу машиналарының, торғынмен дәнекерлеу аппаратурасының, автоматтардың және жартылай автоматтардың құрылысы.
- дәнекерлеу кезіндегі пайда болған өзгерістердің себептері және олардың ескертулерінің әдістері.
Іскерліктер:
- металды дәнекерлеуге дайындау бойынша слесарьлік жұмыстарды орындау;
- құрылымды болаттардан, түсті металдардан және қорытпалардан жасалған құбыр жүргізуді және құрылымды доғалап дәнекерлеу бойынша жұмысты орындау.
- күрделі бөлшектердің және құралдардың қалқығыштарын шығару.
- берілген тапсырманы сақтаумен бөлшектерді дәнекерлеу кезінде алғашқы және сәйкестенген жылуларды шығару;
- дәнекерлеу кезіндегі өзгерістердің пайда болуын ескерту және оларды жою;
- дәнекерленген тігістердің сапасын көзбен көріп, бақылап тарату;
- түрлі материалдардан жасалған құбыр жүргізу және құрылымды торғынмен дәнекерлеу бойынша жұмысты орындау;
- торғынмен кесуге арналған машиналарда қолмен өлшеу бойынша, түрлі материалдардан жәй және күрделі бөлшектерден жасалған фигуралы кескіндерді және оттегіні тарату, соның ішінде, фотоэлектронды және бағдарламамен басқару;
- қолмен оттегіні кесуді орындау;
- кесу сапасын көзбен көріп, бақылау.
- дәнекерлеу кезіндегі өзгерістердің пайда болуын ескерту және оларды жою.
БҚ 1,2,3,4,5,6,7,8,9,10
КҚ 2.4.1
ӨО және КП
Өндірістік оқыту және кәсіптік практика
КП 00
Кәсіптік практика
КП 01
Өндірістік оқыту
Слесарлық жұмыстар.
Металл тазалау
Белгі қою
Пластиналарды және құбырларды шабу, ию, кесу.
Пластиналар мен құбырларды кесу.
Жазықтықты және пластина шеттерін, құбырды егеу.
Бұрғылау, саңылау жасау.
Жинақтау-дәнекерлеу жұмыстары.
Жинақтау-дәнекерлеу жұмыстарын атқарғанда ТҚ нұсқамасы. ҚДД үшін жабдықтармен таныстыру. Біліктерді пластинаға доғалы жапсыру.
Жапсарлы, бұрышты, таврлы біріктірулерді жинау. Төменгі жағдайда жапсарлы және бұрышты жапсырмаларды бір қабат дәнекерлеу. Жабық электродтармен доғалы кесу. Төменгі жағдайда жапсарлы және бұрышты жапсырмаларды көп қабат дәнекерлеу. Пластиналар мен түтіктерге саңылау жасау. Еңкейген жағдайда жапсарлы, бұрышты жапсырмаларды дәнекерлеу. Жылтыр болатты дәнекерлеу. Металл құрылысының жай түйінділерін жинау және дәнекерлеу. Тік, көлденең жапсырмаларды қолмен доғалы дәнекерлеу. Бұрылатын, бұрылмайтын түтік жасарларын қолмен доғалы дәнекерлеу, фланецтерді дәнекерлеу. Дәнекерлеу жапсырмаларын тығыздыққа тексеру. Жоғары өндірісті дәнекерлеу тәсілдері.
Іскерліктер:
- металл мен материалды дәнекерлеуге дайындау;
- жұмыс орынды және құралдарды дайындау;
- күрделі емес біріктірулерді жинау;
- төменгі жағдайда валиктерді балқыту және пластинаны, арматуралық стерженьді дәнекерлеу;
- жабық электродтармен электрдоғамен кесу;
- тік және көлденең жағдайда және көп қабатты жапсырмалау арқылы валикті балқыту, пластинаны дәнекерлеу;
- әрқилы конфигурациялы жазықтықты бағыттау;
- құбырлардың бұрылмалы түйіспелерін орындау;
- тік, көлденең және жапсарма, бұрыштық түйіспелерді орындау
Дағдылар:
- құбырлардың бұрылмалы, бұрылмайтын түйіспелерін орындау, фланецтердің бұрыштық, сақиналы түйіспелерін орындау;
- дәнекерленген түйіспелерді сумен, керосинмен тығыздыққа тексеру
- қосарланған электродтармен дәнекерлеу технологиясы т.б.
БҚ 1,2,3,4,5,6,7,8,9,10
КҚ 2.1.1
КҚ 2.2.1
КҚ 2.3.1
КҚ 2.4.1
КҚ 2.4.2
КҚ 2.4.3
КП02
Оқыту практикасы:
Мекемемен танысу. Мекеме өндіретін өнім. Мекеменің негізгі жабдығымен танысу. Еңбек қорғау және өрт қауіпсіздігі бойынша нұсқаулық. Дайындау және дәнекерлеу цехтарындағы жұмыстың ұйымдастырылуымен, жұмыс орындарымен, көлік құралдарымен танысу.
Металды дәнекерлеуге дайындау ережесімен танысу. Дәнекерлеу жабдықтарымен және аппаратурамен, оларға қызмет ету ережелерімен танысу.
Іскерліктер:
- жабдықтар мен құралдарды жұмысқа дайындау, оларды тиісті тәртіпте ұстау;
- металды дәнекерлеуге дайындау.
дағдылар:
- еңбек қауіпсіздігі және ішкі тәртіп ережелерін сақтау;
БҚ 7,8,9,10.
КҚ 2.1.1
КҚ 2.2.1
КҚ 2.3.1
КҚ 2.4.1
КҚ 2.4.2
КҚ 2.4.3
КП03
Технологиялық практика
Шойын және түсті металлдарды қолмен доғалы дәнекерлеу.
Шойынды қолмен доғалы дәнекерлеу. Түсті металлдарды және оның ертінділерін қолмен доғалы дәнекерлеу. Қатты қорытпаларды балқыта қаптау.
Металлды газбен дәнекерлеу және кесу.
Дәнекерлеу жабдығы және аппаратурасы. Металлды газбен кесу технологиясы. Металлды кислородпен кесу. Металлды газбен кесу және дәнекерлеу бойынша кешенді жұмыстар.
Іскерліктер:
- шойынды жөндеу жұмыстары кезінде дәнекерлеу;
- түсті металлды дәнекерлеу;
- дәнекерлеу жұмыстары үшін жұмыс орынын дайындау;
- ацетилен генераторымен және дәнекерлеу қыздырғышымен жұмыс орындау;
- газбен дәнекерлеу арқылы жапсырмалар жасау;
- кислородпен кесу;
Дағдылар:
- металлқұрылғыларын газбен дәнекерлеу арқылы жинау, дәнекерлеу және күрделі емес түйіндер жасау;
БҚ 1,2,3,4,5,6,7,8,9
КҚ 2.1.2
КҚ 2.1.3
КҚ 2.1.4
КҚ 2.1.5
КҚ 2.1.6
КҚ 2.2.1
КҚ 2.3.1
КҚ 2.4.1
КҚ 2.4.2
КҚ 2.4.3
КП 04
Диплом алдындағы практика
Барлық жазықтық жағдайында аз көміртекті және төменлегірлі болатты ҚДД.
Жоғары көміртекті және легірлі болатты ҚДД.
Бұрылатын, бұрылмайтын құбырларды ҚДД, фланец жапсыру.
Металлқұрылғыларын механикалық дәнекерлеу.
Металлды газбен кесу, дәнекерлеу.
Шойын және түсті металлды қолмен доғалы дәнекерлеу.
Жапсырмалау жұмыстары
Дәнекерленген құрылғылар сапасын бақылау.
Іскерліктер:
Барлық жазықтық жағдайында аз көміртекті және төменлегірлі болатты ҚДД жұмыстарын орындау.
Жоғары көміртекті және легірлі болатты құрылғыларды жинау дәнекерлеу.
Бұрылатын, бұрылмайтын құбырларды ҚДД, фланец жапсыру құрылғыларын жинау, дәнекерлеу.
Дәнекерлеу тйіспелерін тығыздыққа тексеру.
Газдан қорғанысы бар ортада жартылай автоматты машинада құрылғыларды жинау және дәнекерлеу.
Автоматты машиналарда флюс арқылы құрылғыларды жинау және дәнекерлеу. дәнекерлеу жұмыстары үшін жұмыс орынын дайындау;
Кіші диаметрлі құбырларды, аз көміртекті және легірлі болат құрылғыларын, сонымен қатар түсті металл құрылғыларын жинау, дәнекерлеу.
Дағдылар:
Ыстық және суық дәнекерлеу арқылы болат құрылғыларды жинау, дәнекерлеу.
Мыспен, алюминимен, титанмен т.б. түсті металлмен және олардың қорытпаларымен дәнекерлеу.
Әр қилы жазықтықты қолмен доғалы және газбен дәнекерлеу.
Дәнекерленген құрылғылардың сапасын бақылау.
БҚ 7,8,9,10
КҚ 2.1.2
КҚ 2.1.3
КҚ 2.1.4
КҚ 2.1.5
КҚ 2.1.6
КҚ 2.2.1
КҚ 2.3.1
КҚ 2.4.1
КҚ 2.4.2
КҚ 2.4.3
БҰАП
Дәнекерленген біріктірулердің сапасын бақылау.
Дәнекерленген құрылғылардың сапасы және ақауы туралы жалпы түсінік. Бақылау түрлері.
Бақылаудың бұзылмайтын түрлері, бұзылатын түрлері. Дәнекерленген біріктірулерді бақылау құралы. Металл мен дәнекерленген біріктірулерді бақылау әдісін таңдау және ұйымдастыру.
Білімдер:
- Дәнекерленген біріктіру түйіндерін, заттар мен құралдарды, қымбат бұйымдарды және құрылғыларды бақылау және сынау түрлері мен әдістері;
- Рентгендік және гаммаграфиялық, түсті, магнитұнтақты және ультрадыбысты дефектоскопия үшін құрылғылары мен құралдарды бақылау әдістері мен түрлері;
- электронды-сәулелі дәнекерлеу құрылғысының жұмыс жасау принципі;
- басқару нормативтік-техникалық құжаттар;
- мемлекеттік және салалық стандарттар техникалық жағдайлар жұмысты бақылаудың жалпы ережелері.
Іскерліктер:
- ақау түрлерін анықтау, қорытындылау, жүйелеу;
- қажетті құжаттар дайындау.
БҚ 1,2,3,4,5,6,7,8,9,10
КҚ 2.1.2
КҚ 2.1.3
КҚ 2.1.4
КҚ 2.1.5
КҚ 2.1.6
КҚ 2.2.1
КҚ 2.3.1
КҚ 2.4.1
Пәндердің циклдары және кәсіптік практика бойынша білім беру бағдарламаларының мазмұны (орта буын маманы)
Циклдің,
пәннің
индексі
Пәннің, практиканың атаулары және негізгі бөлімдері
Қалыптасатын білім, іскерліктер және дағдылар
Қалыптасатын
құзыреттердің коды
ЖПБ 00
Жалпы білім беретін пәндер
ЖГП00
Жалпы гуманитарлық пәндер
ЖГП01
Кәсіптік қазақ тілі
(қазақ тілінде оқымайтын топтарда)
Мамандық бойынша кәсіптік қатынасқа қажетті лексикалық-грамматикалық материал; сөйлеу қызметінің әрқилы түрлері және сөз түрлері (ауызша, жазбаша, монологиялық, диалогтық). Кәсіптік бағыттағы мәтіндерді аудару.
Білімдер:
- қоғамдағы тілдің қызметі;
- мемлекеттік тілді;
- кәсіптік лексиканың мәні;
- мамандық терминологиясын.
Іскерліктер:
- графикалық және фонетикалық қасиеттерін анықтау;
- сөздің мағынасын түсіндіру;
- негізгі синтаксистік құрылымды анықтау;
- сөйлесуде кәсіптік терминологияны қолдану;

БК 1,2,3,4,5,6, 7, 8,9.10
ПК 2.2.1
Квалификация: 111403 2 – Контролер сварочных работ*
СД 00
Специальные дисциплины
СД 01
Специальная технология
Контроль сварочных работ
Краткие сведения о сварке металла. Сварные соединения и швы. Дефекты сварных соединений. Предварительный и текущий контроль. Радиационная, ультразвуковая; магнитная и вихретоковая дефектоскопии. Контроль течеисканием.
Оценка свариваемости и другие виды испытаний сварных соединений.
Организация контроля сварки.
Техника безопасности при контроле качества сварки
Знания:
- способы и методы контроля и испытания сварных соединений узлов, изделий и оборудования, уникальных и дорогостоящих изделий и конструкций;
- способы и методы контроля установок и приборов для рентгено- и гаммаграфирования, цветной, магнитопорошковой и ультразвуковой дефектоскопии;
- принцип работы электронно-лучевой сварочной установки;
- руководящие нормативно-технические документы; государственные и отраслевые стандарты, технические условия, общие положения и правила контроля в пределах выполняемой работы.
Умения:
- выявлять, анализировать, систематизировать виды брака;
- оформлять соответствующие документы.
БК 1,2,3,4,5,6, 7, 8,9.10
ПК 2.3.1
Квалификация: 111404 2 - Электрогазосварщик*
СД 00
Специальные дисциплины
СД 01
Специальная технология
Электрогазосварка
Основы слесарного дела.
Понятие о сварке. Классификация видов сварки. Сварные соединения и швы. Электрическая дуга и еe применение при сварке. Тепловые процессы при сварке. Металлургические процессы при сварке. Напряжения и деформации при сварке. Свариваемость металлов и свойства сварных соединений. Электродные материалы. Источники питания для дуговой сварки. Технология ручной дуговой сварки. Подготовка деталей под сварку; выбор режимов при ручной дуговой сварке. Способы заполнения швов. Дуговая наплавка; материалы для наплавки. Дуговая резка. Высокопроизводительные методы ручной дуговой сварки. Особенности сварки различных сталей, чугуна, цветных металлов. Классификация сварных конструкций; особенности сварки типовых конструкций. Дефекты и контроль сварных швов и изделий. Краткие сведения о сварке и резке металла. Материалы, применяемые при газовой сварке и резке металлов. Сварочное пламя.
Оборудование и аппаратура для газовой сварки и резки.
Технологию газовой сварки различных материалов.
Технология кислородной резки.
Технология машинной кислородной резки.
Машины для кислородной резки. Технология и аппаратура газоэлектрической резки.
Дефекты и контроль качества при газовой сварке и резке.
Техника безопасности при газовой сварке и резке
Знания:
- устройство обслуживаемых электросварочных и плазморезательных машин, газосварочной аппаратуры, автоматов, полуавтоматов и плазмотрона;
- требования, предъявляемые к сварочному шву;
- способы подбора марок электродов в зависимости от марок сталей;
- свойства и значение обмазок электродов;
- строение сварного шва;
- способы их испытания и виды контроля;
- правила подготовки деталей и узлов под сварку и заварку;
- правила подбора режима нагрева металла в зависимости от марки металла и его толщины;
- причины возникновения внутренних напряжений и деформаций в свариваемых изделиях и меры их предупреждения;
- основные технологические приемы сварки и наплавки деталей из различных сталей, чугуна, цветных металлов и сплавов;
- режим резки и расхода газов при кислородной и газоэлектрической резке;
- устройство обслуживаемых электросварочных и плазморезательных машин, газосварочной аппаратуры, автоматов, полуавтоматов и плазмотрона;
- причины возникновения дефектов при сварке и способы их предупреждения
Умения:
- выполнять слесарные работы по подготовке металла к сварке;
- выполнять работы по дуговой сварке конструкций и трубопроводов из конструкционных сталей, цветных металлов и сплавов;
- производить наплавку сложных деталей и инструмента;
- производить предварительный и сопутствующий подогрев при сварке деталей с соблюдением заданного режима;
- предупреждать возникновение дефектов при сварке и устранять их;
- производить визуальный контроль качества сварных узлов;
- выполнять работы по газовой сварке конструкций и трубопроводов из различных материалов;
- выполнять кислородную прямолинейную и фигурную резку простых и сложных деталей из различных материалов по разметке вручную на машинах для кислородной резки, в том числе, с фотоэлектронным и программным управлением;
- выполнять ручную кислородную резку;
- визуально контролировать качество резки;
- предупреждать возникновение дефектов при сварке и устранять их
БК 1,2,3,4,5,6, 7, 8,9.10
ПК 2.4.1
ПО и ПП
Производственное обучение и профессиональная практика
ПП 00
Профессиональная практика
ПП 01
Производственное обучение
Слесарные работы.
Очистка металла
Разметка
Рубка, гибка пластин и труб.
Резка пластин и труб
Опиливание плоскости и ребер пластин, труб
Сверление, пробивка отверстий
Сборочно-сварочные работы.
Инструктаж по технике безопасности при выполнении сборочно-сварочных работ. Ознакомление с оборудованием для ручной дуговой сварки (РДС).
Дуговая наплавка валиков на пластины. Сборка стыковых, угловых, тавровых и нахлесточных соединений. Однослойная сварка стыковых и угловых швов в нижнем положении. Дуговая резка покрытыми электродами. Многослойная сварка стыковых и угловых швов в нижнем положении. Прожигание и заплавка отверстий в пластинах и трубах. Сварка стыковых и угловых швов в наклонном положении. Сварка легированных сталей. Сборка и сварка несложных узлов металлоконструкции.
Ручная дуговая сварка горизонтальных и вертикальных швов. РДС поворотных и неповоротных стыков труб, приварка, варка фланцев. Проверка сварных швов на плотность.
Умения:
- подготовить металл и материалы к сварке;
- подготовить рабочее место и оборудование;
- выполнить сборку несложных соединений;
- наплавить валики и сварить пластины, арматурные стержни в нижнем положении встык, угол, тавр, нахлeст;
- разрезать металл электрической дугой покрытыми электродами;
- наплавить валики и сварить пластины в наклонном, горизонтальном и вертикальном положениях и многослойными швами;
- наплавлять поверхности различной конфигурации;
- выполнять поворотные стыки труб;
- выполнять горизонтальные и вертикальные, стыковые и угловые швы;
- выполнять поворотные и неповоротные стыки труб, операционным швом, сваривать угловые и кольцевые швы фланцев;
- проверять сварные швы на плотность водой и керосином.
БК 1,2,3,4,5,6, 7, 8,9,10
ПК 2.1.1
ПК 2.2.1
ПК 2.3.1
ПК 2.4.1
ПК 2.4.2
ПК 2.4.3
ПП 02
Учебная практика:
Ознакомление с предприятием. Продукция, выпускаемая предприятием. Ознакомление с основным оборудованием предприятия. Инструктаж по охране труда и пожарной безопасности на предприятии. Ознакомление с организацией работы в заготовительных и сварочных цехах, с рабочими местами, транспортными средствами.
Ознакомление с правилами подготовки металла к сварке.
Ознакомление со сварочным оборудованием и аппаратурой, правилами их обслуживания.
Умения:
- подготавливать к работе оборудование, инструменты и приспособления, содержать их в надлежащем порядке
- соблюдать правила безопасности труда и внутреннего распорядка
- подготавливать металл к сварке
БК 1,2,3,4,5,6, 7, 8,9,10
ПК 2.1.1
ПК 2.2.1
ПК 2.3.1
ПК 2.4.1
ПК 2.4.2
ПК 2.4.3
ПП 03
Технологическая практика
Ручная дуговая сварка изделий из чугуна и цветных металлов
Ручная дуговая сварка изделий из чугуна. Ручная дуговая сварка цветных металлов и их сплавов. Наплавка твердыми сплавами.
Газовая сварка и резка металла.
Оборудование и аппаратура для газовой сварки и резки. Технология газовой сварки металла. Кислородная резка металла. Комплексные работы по газовой сварке и резке металла.
Умения:
- сваривать чугун при ремонтных работах;
- сваривать цветные металлы;
- организовывать рабочее место при газосварочных работах;
- выполнять работы с ацетиленовым генератором и сварочной горелкой;
- накладывать сварные швы газовой сваркой;
- выполнять работы кислородной резкой;
- собирать и сваривать газовой сваркой несложные узлы металлоконструкций.
БК 1,2,3,4,5,6, 7, 8,9.10
ПК 2.1.2
ПК 2.1.3
ПК 2.1.4
ПК 2.1.5
ПК 2.1.6
ПК 2.2.1
ПК 2.3.1
ПК 2.4.1
ПК 2.4.2
ПК 2.4.3
ПП 04
Преддипломная практика
РДС металлоконструкций из малоуглеродистой и низколегированной стали во всех пространственных положениях. РДС конструкций из высокоуглеродистых и легированных сталей. РДС поворотных и неповоротных стыков труб приварка фланцев. Механизированная сварка металлоконструкции.
Газовая сварка и резка металла. Ручная дуговая сварка изделий из чугуна и цветных металлов. Наплавочные работы. Высокопроизводительные способы сварки. Контроль качества сварных конструкций.
Умения:
- выполнять работы по сборке и РДС металлоконструкции из малоуглеродистых и низколегированных сталей во всех пространственных положениях;
- собирать и сваривать конструкции из высокоуглеродистых и легированных сталей;
- собирать и сваривать поворотные и неповоротные стыки труб, приваривать фланцы; - проверять сварные швы на плотность;
- выполнять работы по сборке и сварке конструкций на полуавтоматических машинах в среде защитного газа и порошковой проволокой; - выполнять работы по сборке и сварке конструкций на автоматических машинах под флюсом;
- организовывать рабочее место при газовой сварке и резке металла;
- собирать и сваривать газом трубы малого диаметра и металлоконструкции из малоуглеродистых и легированных сталей, а также цветных металлов;
- выполнять работы по сборке и сварке конструкций горячей и холодной сваркой чугуна; - сваривать медью, алюминием, титаном и др. цветными металлами и их сплавами;
- выполнять работы ручной дуговой и газовой наплавкой различных поверхностей;
- выполнять сварку спаренными электродами, гребенкой электродов, погруженной дугой и др.;
- выполнять работы по контролю и качеству сварных конструкций.
БК 1,2,3,4,5,6, 7, 8,9.10
ПК 2.1.2
ПК 2.1.3
ПК 2.1.4
ПК 2.1.5
ПК 2.1.6
ПК 2.2.1
ПК 2.3.1
ПК 2.4.1
ПК 2.4.2
ПК 2.4.3
Д00.01
Контроль качества сварных соединений
Общие понятия о качестве сварки и дефектах сварных соединений. Виды контроля. Неразрушающие методы контроля, разрушающие методы контроля. Оборудование для контроля сварных соединений. Выбор метода и организация контроля металлов и сварных соединений.
Знания:
- способы и методы контроля и испытания сварных соединений узлов, изделий и оборудования, уникальных и дорогостоящих изделий и конструкций;
- способы и методы контроля установок и приборов для рентгено- и гаммаграфирования, цветной, магнитопорошковой и ультразвуковой дефектоскопии;
- принцип работы электронно-лучевой сварочной установки;
- руководящие нормативно-технические документы; государственные и отраслевые стандарты, технические условия, общие положения и правила контроля в пределах выполняемой работы.
Умения:
- выявлять, анализировать, систематизировать виды брака;
- оформлять соответствующие документы.
БК 1,2,3,4,5,6, 7, 8,9,10
ПК 2.1.2
ПК 2.1.3
ПК 2.1.4
ПК 2.1.5
ПК 2.1.6
ПК 2.2.1
ПК 2.3.1
ПК 2.4.1
Содержание образовательной программы по циклам дисциплин и
профессиональной практике (специалист среднего звена)
Индекс цикла (дисциплин)
Наименование и основные разделы дисциплины, практики
Формируемые знания, умения и навыки
Код формируемой компетенции
ООД 00
Общеобразовательные дисциплины
ОГД 00
Общие гуманитарные дисциплины
ОГД 01
Профессиональный казахский язык
(в группах с неказахским языком обучения)
Лексико-грамматический материал по специальности, необходимый для профессионального общения; различные виды речевой деятельности и формы речи (устной, письменной, монологической, диалогической). Техника перевода профессионально ориентированных текстов.
Знания:
- функции языка в обществе;
- государственного языка;
- сущность профессиональной лексики;
- терминологии по специальности.
Умения:
- определять графические и фонетические свойства;
- толковать значение слов;
- определять основные синтаксические конструкции;
- употреблять в речи профессиональную терминологию;

БҚ 5,6,7,8,
КҚ 3.6.1
КҚ 3.6.2
АП
Арнайы пәндер.
Біліктілігі: 111405 3 - Техник, 111406 3 - Техник-механик
АП 01
Өндірістік барысты және ТБАБЖ салаларын автоматтандыру.
Өндіріс үдерісін автоматтандырудың жалпы сұрақтары. Дәнекерлеудің технологиялық үдерісін автоматтандыру. Жалпы зауыттық технологиялық объектілерді және жабдықтарды автоматтандыру. Технологиялық үдерістерді басқарудың автоматтандырылған жүйесі. процессами (ТБАБЖ). ТБАБЖ техникалық құралдары және жүйешелері. Бағдарламалы басқарулы автоматтық манипуляторлар (өнеркәсіптік жұмыстар)
Білімдер:
- басқару жүйесінің элементтері мен блоктарының ерекшеліктері мен қызмет аясы және олардың тәжірибелік қолданылуы;
- ұстанымды электр схемалары;
- элементтер мен жүйелердің негізгі динамикалық сипаттамасы;
- оқылғандардың физикалық маңызы;
Іскерліктер:
- автоматтандыру схемасын таңдау;
- басқару жүйесінің неғұрлым тиімді түрлері мен сипаттамаларын анықтау;
- әртүрлі жүйелердің құрылымдық және қызметтік схемасын жасауда автоматтық реттеу теориясын қолдану;
- анықтамалық әдебиетті қолдану;
БҚ 1,2,3,4.
КҚ 3.5.1
КҚ 3.6.1
КҚ 3.5.2
КҚ 3.6.2
АП 02
Автоматты реттеу және реттегіштер.
Автоматтандырылған жүйе элементтері систем (АЖ). Жалпы мағұлматтар, сипаттамалар, электрлі емес шамаларды электромеханикалық өлшеулер. Автоматтандырылған реттеудің негізгі теориялары. Автоматты реттегіштер. (АР). Техникалық үдерісті басқару жүйесіндегі микропроцессорлар. Микропроцессорлы жүйені ұйымдастыру, басқарудың микропроцессорлы жүйесінің архитектурасы.
Білімдер:
- автоматты басқарудың бірыңғай элементтер жүйесінің физикалық негіздері мен қызметі;
- автоматты басқарудың бірыңғай элементтері құрылысы;
- автоматиканың арнаулы элементтерінің құрылысы мен қызметі.
Іскерліктер:
- автоматика элементтерін таңдау;
- автоматика элементтерін таңдауды басқарудың нақты жүйесіне негіздеу;
- автоматика элементтерін сауатты пайдалану;
- функционалды және электр схемаларын оқу;
- нормативтік, анықтамалық материалдарды пайдалану.
БҚ 1,2,3,4,5,6,7,8,9,10,11,12
КҚ 3.5.1
КҚ 3.5.2
КҚ 3.6.1
КҚ 3.6.2
АП 03
Автоматтандырылған жабдықтарды пайдалану.
Автоматтандыру құралдарын монтаждау және жөндеу. Электрмонтаждау туралы жалпы мағұлмат. Автоматты бақылау және реттеу құралдарын монтаждау және жөндеу. Автоматтандыру құралдарын пайдалану. Пайдалану туралы жалпы мағұлмат. Басқарудың автоматтандырылған жүйесін пайдаланудың, монтаждаудың және жөндеудің ерекшеліктері. Қауіпсіздік техникасы және электржабдықтары мен автоматтау жүйесінің қызметін ұйымдастыру.
Білімдер:
- Автоматтандыру құралдарын монтаждау және жөндеу тәсілдері;
- монтаждау жұмыстарын ұйымдастыру және жөнделген электр жабдығын пайдалануға тапсыру;
- автоматтандыру жүйесін және құралдарды пайдалану қызметін ұйымдастыру;
Іскерліктер:
- Автоматтандыру құралдарын монтаждау және жөндеу жұмыстарын жүргізу;
- монтаждау және жөндеу жұмыстарын ұйымдастыру;
- электротехникалық жабдықтарды, құралдарды, автоматика құрылғыларын пайдалану;
- ТБАБЖ есептеу құралдарын жөндеу.
БҚ 1,2,3,4,5
КҚ 3.5.1
КҚ 3.5.2
КҚ 3.6.1
КҚ 3.6.2
АП 04
Дәнекерлеу жабдығын пайдалану және жөндеу.
Өндірістік жабдық бөлшектерінің істен шығуы, машиналардың көп жылдар жұмыс жасауын арттыру жолдары. Жинау технологиясы; дәнекерлеу жабдығын жөндеу технологиясы; дәнекерлеу құрылғысының жинақтау жабдығының гидро-пневможетектер; жөндеуді ұйымдастыру және жабдықты модернизациялау; Салалық жабдықты пайдалану, жөндеу ерекшеліктері; дәнекерлеу жабдығын жөндеу Қауіпсіздік техникасы және өндірістік жабдықты пайдалану қызметін ұйымдастыру
Білімдер:
- Автоматтандыру құралдарын монтаждау әдістері;
- монтаждау жұмыстарын ұйымдастыру және жөнделген электр жабдығын пайдалануға тапсыру;
Дәнекерлеу доғасының қоректену көзі;
- жабдықтарды, құралдарды, автоматика құрылғыларын пайдалану қызметін ұйымдастыру;
Іскерліктер:
- автоматтандыру құралдарына жөндеу жұмыстарын жүргізу;
- дәнекерлеу жабдығын жөндеу жұмыстарын ұйымдастыру;
- электротехникалық құрылғылар, құралдар және автоматика құралдарын пайдалану;
- ТБАБЖ есептеу құралдарын жөндеу.
БҚ 1,2,3,4,5,6,7,8,9,10,11,12
КҚ 3.5.1
КҚ 3.6.1
КҚ 3.5.2
КҚ 3.6.2
ӨО және КП
Өндірістік оқыту және кәсіптік практика.
КП 00
Кәсіптік практика
КП 01
Өндірістік оқыту.
Слесарлық жұмыстар.
Металл тазалау. Белгі қою
Пластиналарды және құбырларды шабу, ию, кесу. Пластиналар мен құбырларды кесу.
Жазықтықты және пластина шеттерін, құбырды егеу. Бұрғылау, саңылау жасау. Жинақтау-дәнекерлеу жұмыстары. Жинақтау-дәнекерлеу жұмыстарын атқарғанда ТҚ нұсқамасы. ҚДД үшін жабдықтармен таныстыру. Біліктерді пластинаға доғалы жапсыру.
Жапсарлы, бұрышты, таврлы біріктірулерді жинау. Төменгі жағдайда жапсарлы және бұрышты жапсырмаларды бір қабат дәнекерлеу. Жабық электродтармен доғалы кесу. Төменгі жағдайда жапсарлы және бұрышты жапсырмаларды көп қабат дәнекерлеу. Пластиналар мен түтіктерге саңылау жасау. Еңкейген жағдайда жапсарлы, бұрышты жапсырмаларды дәнекерлеу. Жылтыр болатты дәнекерлеу. Металлқұрылысының жай түйінділерін жинау және дәнекерлеу. Тік, көлденең жапсырмаларды қолмен доғалы дәнекерлеу. Бұрылатын, бұрылмайтын түтік жасарларын қолмен доғалы дәнекерлеу, фланецтерді дәнекерлеу. Дәнекерлеу жапсырмаларын тығыздыққа тексеру.
Іскерліктер:
- металл мен материалды дәнекерлеуге дайындау;
- жұмыс орынды және құралдарды дайындау;
- күрделі емес біріктірулерді жинау;
- төменгі жағдайда валиктерді балқыту және пластинаны, арматуралық стерженьді дәнекерлеу;
- жабық электродтармен электрдоғамен кесу;
- тік және көлденең жағдайда және көп қабатты жапсырмалау арқылы валикті балқыту, пластинаны дәнекерлеу;
- әрқилы конфигурациялы жазықтықты бағыттау;
- құбырлардың бұрылмалы түйіспелерін орындау;
Дағдылар:
- тік, көлденең және жапсарма, бұрыштық түйіспелерді орындау
- құбырлардың бұрылмалы, бұрылмайтын түйіспелерін орындау, фланецтердің бұрыштық, сақиналы түйіспелерін орындау;
- дәнекерленген түйіспелерді сумен, керосинмен тығыздыққа тексеру

БК 5,6,7,8.
ПК 3.6.1
ПК 3.6.2
СД 00
Специальные дисциплины
Квалификации: 111405 3 - Техник, 111406 3 - Техник-механик
СД 01
Автоматизация производственных процессов и АСУТП отрасли
Общие вопросы автоматизации производственных процессов. Автоматизация технологических процессов сварки. Автоматизация общезаводских технологических объектов и установок. Автоматизированные системы управления технологическими процессами (АСУТП). Технические средства и подсистемы АСУТП.
Автоматические манипуляторы с программным управлением (промышленные роботы)
Знания:
- назначение и особенности работы элементов и блоков систем управления и их практическое применение;
- принципиальные электрические схемы;
- основные динамические характеристики элементов и систем;
- физическую сущность изучаемых явлений
Умения:
- выбирать схемы автоматизации;
- определять наиболее оптимальные формы и характеристики систем управления;
- применять теорию автоматического регулирования при составлении структурных и функциональных схем различных систем;
- пользоваться справочной литературой
БК 1,2,3,4, 5,6,7,8,9, 10,11,12
ПК 3.5.1
ПК 3.6.1
ПК 3.5.2
ПК 3.6.2
СД 02
Автоматическое регулирование и регуляторы
Элементы автоматизированных систем (АС). Общие сведения, характеристики, электромеханические измерительные преобразователи неэлектрических величин. Основные теории автоматизированного регулирования. Автоматические регуляторы (АР). Микропроцессоры в системах управления техническими процессами. Организация микропроцессорной системы, архитектура микропроцессорных систем управления
Знания:
- физические основы функционирования типовых элементов систем автоматического управления;
- устройство и конструкцию типовых элементов автоматики и управления;
- устройство и принцип действия специальных элементов автоматики
Умения:
- выбирать элементы автоматики
- обосновать выбор элементов автоматики для конкретной системы управления;
- грамотно эксплуатировать элементы автоматики;
- читать функциональные и электрические схемы;
- пользоваться нормативными, справочными материалами
БК 1,2,3,4, 5,6,7,8,9, 10,11,12
ПК 3.5.1
ПК 3.6.1
ПК 3.5.2
ПК 3.6.2
СД 03
Эксплуатация автоматизированных установок
Монтаж и наладка приборов и средств автоматизации. Общие сведения об электромонтаже. Монтаж и наладка приборов и средств автоматического контроля и регулирования. Эксплуатация приборов и средств автоматизации. Общие сведения об эксплуатации. Особенности эксплуатации, монтажа и наладки автоматизированных систем управления технологическими процессами. Техника безопасности и организация службы эксплуатации электрооборудования и систем автоматизации
Знания:
- способы монтажа и наладки приборов и средств автоматизации;
- организацию работ по монтажу и сдаче в эксплуатацию смонтированного электрического оборудования;
- организацию службы эксплуатации приборов и систем автоматизации
Умения:
- проводить монтажные и наладочные работы приборов и средств автоматизации;
- организовывать работы по монтажу и наладке;
- эксплуатировать электротехнические установки, приборы и средства автоматики;
- монтировать средства вычислительной техники АСУ ТП
БК 1,2,3,4, 5,6,7,8,9, 10,11,12
ПК 3.5.1
ПК 3.6.1
ПК 3.5.2
ПК 3.6.2
СД 04
Эксплуатация, ремонт и наладка сварочного оборудования
Износ деталей промышленного оборудования, пути повышения долговечности машин; технология сборки; технология ремонта сварочного оборудования; гидро-пневмопривод сборочного оборудования сварных конструкций; организация ремонта и модернизации оборудования; особенности эксплуатации ремонта и наладки отраслевого оборудования
Монтаж и наладка сварочного оборудования. Техника безопасности и организация службы эксплуатации промышленного оборудования
Знания:
- способы монтажа и наладки приборов и средств автоматизации;
- организацию работ по монтажу и сдаче в эксплуатацию смонтированного электрического оборудования; источников питания сварочной дуги;
- организацию службы эксплуатации приборов и систем автоматизации.
Умения:
- проводить монтажные и наладочные работы приборов и средств автоматизации;
- организовывать работы по монтажу и наладке сварочного оборудования;
- эксплуатировать электротехнические установки, приборы и средства автоматики;
- монтировать средства вычислительной техники АСУ ТП
БК 1,2,3,4, 5,6,7,8,9, 10,11,12
ПК 3.5.1
ПК 3.6.1
ПК 3.5.2
ПК 3.6.2
ПО и ПП
Производственное обучение и профессиональная практика
ПП 00
Профессиональная практика
ПП 01
Производственное обучение
Слесарные работы.
Очистка металла. Разметка. Рубка, гибка пластин и труб. Резка пластин и труб. Опиливание плоскости и ребер пластин, труб. Сверление, пробивка отверстий
Сборочно-сварочные работы.
Инструктаж по технике безопасности при выполнении сборочно-сварочных работ. Ознакомление с оборудованием для ручной дуговой сварки (РДС).
Дуговая наплавка валиков на пластины. Сборка стыковых, угловых, тавровых и нахлесточных соединений. Однослойная сварка стыковых и угловых швов в нижнем положении. Дуговая резка покрытыми электродами. Многослойная сварка стыковых и угловых швов в нижнем положении. Прожигание и заплавка отверстий в пластинах и трубах. Сварка стыковых и угловых швов в наклонном положении. Сварка легированных сталей. Сборка и сварка несложных узлов металлоконструкции.
Ручная дуговая сварка горизонтальных и вертикальных швов. РДС поворотных и неповоротных стыков труб, приварка, варка фланцев. Проверка сварных швов на плотность.
Умения:
- подготовить металл и материалы к сварке;
- подготовить рабочее место и оборудование;
- выполнить сборку несложных соединений;
- наплавить валики и сварить пластины, арматурные стержни в нижнем положении встык, угол, тавр, нахлeст;
- разрезать металл электрической дугой покрытыми электродами;
Навыки:
- наплавить валики и сварить пластины в наклонном, горизонтальном и вертикальном положениях и многослойными швами;
- наплавлять поверхности различной конфигурации;
- выполнять поворотные стыки труб;
- выполнять горизонтальные и вертикальные, стыковые и угловые швы;
- выполнять поворотные и неповоротные стыки труб, операционным швом, сваривать угловые и кольцевые швы фланцев;
- проверять сварные швы на плотность водой и керосином.

БҚ 1,2,3,4,5,6,7,8,9,10
КҚ 3.5.1
КҚ 3.5.2
КҚ 3.6.1
КҚ 3.6.2
КП 02
Оқу практикасы:
Мекемемен танысу. Мекеме өндіретін өнім. Мекеменің негізгі жабдығымен танысу. Еңбек қорғау және өрт қауіпсіздігі бойынша нұсқаулық. Дайындау және дәнекерлеу цехтарындағы жұмыстың ұйымдастырылуымен, жұмыс орындарымен, көлік құралдарымен танысу.
Металды дәнекерлеуге дайындау ережесімен танысу. Дәнекерлеу жабдықтарымен және аппаратурамен, оларға қызмет ету ережелерімен танысу.
Іскерліктер:
- жабдықтар мен құралдарды жұмысқа дайындау, оларды тиісті тәртіпте ұстау;
- металды дәнекерлеуге дайындау.
Дағдылар:
- еңбек қауіпсіздігі және ішкі тәртіп ережелерін сақтау;
БҚ 1,2,3,4,5,6,7,8,9,10,11,12
КҚ 3.5.1
КҚ 3.5.2
КҚ 3.6.1
КҚ 3.6.2
КП 03
Танымдылық практика:
Мекемедегі өндіріс құрылымы және еңбек ұйымдастыру. Мекеменің негізгі цехтары, өнім, жабдық даярлаудың технологиялық үдерісі. Техникалық (көмекші) қызметтер, олардың міндеттері мен негізгі қызметі. Мекемедегі еңбек және өнім сапасын басқарудың кешенді жүйесі.
Еңбекті жоспарлау және өндірістік учаске мен жұмыс орнындағы жұмыс сапасын бақылау.
Іскерліктер:
- өндірістік учаске мен жұмыс орнындағы жұмыс сапасын жоспарлау және бақылау бойынша алған білімді қолдану.
Дағдылар:
- еңбек қауіпсіздігі және ішкі тәртіп ережелерін сақтау;
БҚ 1,2,3,4,5,6,
КҚ 3.5.1
КҚ 3.5.2
КҚ 3.6.1
КҚ 3.6.2
КП 04
Технологиялық практика:
Технологиялық қызмет етумен байланысты нақты жұмыс орнындағы жұмыс, берілген мамандық бойынша жұмыс өндірісі тәсілдері және еңбектің алдыңғы тәсілдерін, материалды үнемді пайдалану тәсілдерін үйрену; еңбек өнімділігін арттыру жолдарын үйрену, дәнекерлеу жабдығын жөндеу құжаттарын ресімдеу.
Іскерліктер:
- учаскедегі жұмыс күнін жоспарлау;
- жұмыс өндірісіне құжаттар ресімдеу;
- жұмыс орнында нұсқаулық жүргізу;
- пайдалану және жөндеу жұмыстарына техникалық құжаттар ресімдеу;
- оқушы лауазымында жабдықтарға қызмет ету және жөндеу жүргізу;
Дағдылар:
- жабдықтарды жөндеу бойынша техникалық құжаттармен жұмыс жасау; - лауазымдық нұсқаулықтармен жұмыс жасау;
- бригадада жұмыс жасау;
БҚ 1,2,3,4,5,6.
КҚ 3.5.1
КҚ 3.5.2
КҚ 3.6.1
КҚ 3.6.2
КП 04
Диплом алдындағы практика:
Техникалық кәсіптік білімі бар мамандарға жүктелетін қызмет аясында жеке өндірістік звеноны басқару дағдысын дамыту; өндірісте қолданылатын техникалық құжаттар негізінде жұмыстар орындау, ережедегідей, тиісті дәрежедегі білікті мамандар мөлшеріне оқытудың соңында;
Жұмыс уақытын неғұрлым тиімді пайдалану, өнім сапасын арттыру, шикізат пен материалдарды үнемді пайдалану бойынша өз бетімен шаралар әзірлеп, іске асыру; жабдықтардың техникалық ақауларын табу және оларды жоюдың шараларын қолдану; дипломдық жобалар орындауда материалдарды жүйелендіру, жинақтау және есеп беруді ресімдеу.
Іскерліктер:
- өндірістік учаске жұмысын қортындылау;
- мекеменің барлық құрылымдық бөлімшелерінің жұмысын қорытындылау;
- тақырыпқа сәйкес дипломдық жоба үшін материал таңдау;
Дағдылар:
- жұмыскерлердің жеке топтарына басқару жасау;
- қауіпсіздік техникасы бойынша нұсқаулық жүргізу;
КҚ 3.5.1
КҚ 3.5.2
КҚ 3.6.1
КҚ 3.6.2
Ескерту: 1 кесте. Базалық құзырет.
Құзырет
коды
Базалық құзырет
БҚ 1.
БҚ 2.
БҚ 3.
БҚ 4.
БҚ 5.
БҚ 6.
БҚ 7.
БҚ 8.
БҚ 9.
БҚ 10.
БҚ 11.
БҚ 12.
Өмір бойы өз білімдері мен шеберлігін жаңалау.
Адамаралық және коммуникативтік мінез–құлық ережесін сақтау.
Өз бетінше және командамен жұмыс істей білу.
Сапа нәтижесіне еңбек ету.
Жұмыс орнын ұйымдастыру.
Жұмыс уақытын жоспарлау.
Жеке еңбек қызметін жоспарлау.
Жұмыс орнында мәселелерді шешу.
Керекті ақпаратты қолдану және жүйелеу.
Техникалық құжаттармен жұмыс істеу.
Өндірістік процесті ұйымдастыру мәселелерін талдау мен шешім қабылдау.
Басқа қызметкерлерді басқару.
Кесте 2. Кәсіптік құзырет
ТжКБ деңгейі
Біліктілік
Кәсіптік құзырет (КҚ)

БК 1,2,3,4,5,6, 7, 8,9,10
ПК 3.5.1
ПК 3.6.1
ПК 3.5.2
ПК 3.6.2
ПП 02
Учебная практика:
Ознакомление с предприятием. Продукция, выпускаемая предприятием. Ознакомление с основным оборудованием предприятия. Инструктаж по охране труда и пожарной безопасности на предприятии. Ознакомление с организацией работы в заготовительных и сварочных цехах, с рабочими местами, транспортными средствами.
Ознакомление с правилами подготовки металла к сварке.
Ознакомление со сварочным оборудованием и аппаратурой, правилами их обслуживания.
Умения:
- подготавливать к работе оборудование, инструменты и приспособления, содержать их в надлежащем порядке
- подготавливать металл к сварке
Навыки:
- соблюдать правила безопасности труда и внутреннего распорядка
БК 1,2,3,4,5,6, 7,8,9,10,11,12
ПК 3.5.1
ПК 3.6.1
ПК 3.5.2
ПК 3.6.2
ПП 03
Ознакомительная практика:
Структура производства и организация труда на предприятии. Основные цеха предприятия, технологический процесс изготовления продукции, оборудование. Технические (вспомогательные) службы, их задачи и основные функции. Комплексная система управления качеством труда и продукции на предприятии.
Планирование труда и контроль качества работ на производственном участке, на рабочем месте.
Умения:
- применять знания по планированию и контролю качества работ на производственном участке, на рабочем месте
Навыки:
- соблюдать правила безопасности труда и внутреннего распорядка
БК 1,2,3,4,5,6, 7,8,9,10,11,12
ПК 3.5.1
ПК 3.6.1
ПК 3.5.2
ПК 3.6.2
ПП 04
Технологическая практика: Работа на конкретных рабочих местах, связанных с технологическим обслуживанием, изучение приемов производства работ и передовых методов труда по данной специальности, методов экономного расхода материалов; изучение путей повышения производительности труда, повышения износостойкости оборудования; оформление документации на ремонт сварочного оборудования.
умения:
- планировать рабочий день на участке;
- оформлять наряды на производство работ;
- проводить инструктаж на рабочем месте;
- оформлять техническую документацию на эксплуатационные и ремонтные работы.
- проводить обслуживание и ремонт оборудования в должности ученика;
навыки:
- работы с технической документацией по ремонту оборудования;
- работы с должностными инструкциями;
- работы в бригаде;
БК 1,2,3,4,5,6, 7,8,9,10,11,12
ПК 3.5.1
ПК 3.6.1
ПК 3.5.2
ПК 3.6.2
ПП 05
Преддипломная практика: развитие навыков управления отдельным производственным звеном в пределах функций, возлагаемых на специалистов с техническим профессиональным образованием; выполнение работ на основе технической документации, применяемой на производстве с выходом, как правило, в конце обучения на нормы квалифицированных рабочих соответствующего разряда;
самостоятельно разрабатывать и осуществлять мероприятия по наиболее эффективному использованию рабочего времени, повышению качества продукции, экономному расходованию сырья и материалов; выявление технических неполадок оборудования и применение мер к их устранению; систематизация материалов для выполнения дипломного проектирования, обобщение материалов и оформление отчета.
Умения:
- анализировать работу производственного участка;
- анализировать работу всех структурных подразделений предприятия;
- подбирать исходный материал для дипломного проектирования в соответствии с темой
навыки:
- руководство отдельной группой работников;
- проводить инструктаж по технике безопасности.
ПК 3.5.1
ПК 3.5.2
ПК 3.6.1
ПК 3.6.2
Примечание: Таблица 1 Базовые компетенции
Код компетенции
Базовые компетенции
БК 1
Обновлять знания и навыки в течение всей жизни
БК 2
Соблюдать правила межличностного и коммуникативного поведения
БК 3
Работать самостоятельно и в команде
БК 4
Работать на качество результата
БК 5
Организовывать рабочее место
БК 6
Планировать рабочее время
БК 7
Планировать собственные трудовые действия
БК 8
Решать проблемы на рабочем месте
БК 9
Искать и систематизировать необходимую информацию
БК 10
Работать с технической документацией
БК 11
Анализировать проблемы организации производственного процесса и принимать решения
БК 12
Руководить другими работниками
Таблица 2 Профессиональные компетенции
Уровень ТиПО
Квалификация
Профессиональные компетенции (ПК)

2. Жоғары деңгей
2.1 111401 2 - «Дәнекерлеуші» (барлық атаулары)
КҚ 2.1.1 – Доғалы электрмен дәнекерлеу.
КҚ 2.1.2 - Контактты машинада дәнекерлеу.
КҚ 2.1.3 - Электронды-сәулелі дәнекерлеу құрылғыларында дәнекерлеу.
КҚ 2.1.4 - Автоматты және жартылай автоматты машиналарда дәнекерлеу.
КҚ 2.1.5 - Лазермен дәнекерлеу.
КҚ 2.1.6 - Аргонодоғалы машиналарда дәнекерлеу.
2.2. 111402 2 «Газбенкесуші»
КҚ 2.2.1 – Газ отымен кесу.
2.3 111403 2 - «Дәнекерлеу ісінің бақылаушысы»
КҚ 2.3.1 – Дәнекерлеу жұмыстарының сапасын бақылау.
2.4 111404 2 - «Газбенэлектрдәнекерлеуші»
КҚ 2.4.1 – Электрлі доғамен дәнекерлеу мен кесу.
КҚ 2.4.2 - Газ отымен дәнекерлеу.
КҚ 2.4.3 - Газ отымен кесу.
3. Орта буын маманы
3.1. 111405 3 - «Техник»
КҚ 3.5.1 - Дәнекерлеу үрдісінің технологияларын меңгеру.
КҚ 3.5.2 - Электр жабдықтарына техникалық қызмет көрсету және жөндеу.
3.2. 111406 3 - «Техник механик»
КҚ 3.6.1 - Дәнекерлеу үрдісінің технологияларын меңгеру.
КҚ 3.6.2 - Электр жабдықтарына техникалық қызмет көрсету және жөндеу.
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2013 жылғы 24 сәуірдегі
№ 150 бұйрығына 187-қосымша
Үлгілік оқу жоспары
техникалық және кәсіптік білім
Білім коды және бейіні: 1100000 – Көлік (сала бойынша) Технологиялық машиналар мен жабдықтар
Мамандығы: 1115000 - Өндірістердегі электрлік-механикалық жабдықтар (түрлері бойынша)
Біліктілігі: 111501 2 - Трансформаторларды жинаушы*
Оқыту нысаны: күндізгі

2. Повышенный уровень
2.1 111401 2 - Сварщик (всех наименований)
ПК 2.1.1 - Сваривать лазером
ПК 2.1.2 - Сваривать на электронно-лучевых сварочных установках
ПК 2.1.3 - Сваривать на автоматических и полуавтоматических машинах
ПК 2.1.4 - Сваривать на контактных машинах
ПК 2.1.5 - Сваривать электрической дугой
ПК 2.1.6 - Сваривать на аргонодуговых машинах.
2.2. 111402 2 - Газорезчик*
ПК 2.2.1 - Резать газовым пламенем
2.3 111403 2 - Контролер сварочных работ*
ПК 2.3.1 - Контролировать качество сварочных работ
2.4 111404 2 - Электрогазосварщик*
ПК 2.4.1 - Сваривать и резать электрической дугой
ПК 2.4.2 - Сваривать газовым пламенем
ПК 2.4.3 - Резать газовым пламенем
3. специалист среднего звена
3.1. 111405 3 - Техник
ПК 3.5.1 - Внедрять технологии сварочных процессов
ПК 3.5.1 - Проводить профилактику, техническое обслуживание и ремонт электрического оборудования
111406 3 - Техник-механик
ПК 3.6.1 - Внедрять технологии сварочных процессов
ПК 3.6.1 - Проводить профилактику, техническое обслуживание и ремонт электрического оборудования
Приложение 187
к приказу Министра образования
и науки Республики Казахстан
от 24 апреля 2013 года № 150
Типовой учебный план
технического и профессионального образования
Код и профиль образования: 1100000 – Транспорт (по отраслям)
Технологические машины и оборудование
Специальность: 1115000 - Электромеханическое оборудование
промышленности (по видам)
Квалификация: 111501 2 - Сборщик трансформаторов
Форма обучения: очная

2880
1036
1844
К
Консультациялар
Оқу жылына 100 сағаттан артық болмауы керек
Ф
Факультативтік сабақтар
Теориялық оқыту кезінде аптасына 4 сағаттан артық болмауы керек
Барлығы
3312
1468
1844
Ескерту: ЖБП – жалпы білім беретін пәндер; ЖГП – жалпы гуманитарлық пәндер; ӘЭП – әлеуметтік-экономикалық пәндер; ЖКП – жалпы кәсіптік пәндер; АП – арнайы пәндер; БҰАП – білім беру ұйымдары анықтайтын пәндер; ӨО – өндірістік оқыту; КП – кәсіптік практика; АА – аралық аттестаттау; ҚА – қорытынды аттестаттау; КДДБ - кәсіптік даярлық деңгейін бағалау және біліктілік беру; К - консультациялар; Ф – факультативтік сабақтар.
*Семестр бойынша бөлу мамандықтың өзгешелігіне, аймақтық ерекшеліктеріне және тағы басқа байланысты өзгертіледі.
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2013 жылғы 24 сәуірдегі
№ 150 бұйрығына 188-қосымша
Үлгілік оқу жоспары
техникалық және кәсіптік білімнің
Білім коды және бейіні: 1100000 – Көлік (сала бойынша) Технологиялық машиналар мен жабдықтар
Мамандығы: 1115000 - Өндірістердегі электрлік-механикалық жабдықтар (түрлері бойынша)
Біліктілігі: 111501 2 - Трансформаторларды жинаушы*
111502 2 - Автоматтар мен жартылай автоматтарды реттеуші*
111503 2 – Аккумулятор өндірісіндегі жартылай автоматты қондырғыларды реттеуші*
111504 2 – Электр жабдықтарын жөндейтін және қызмет көрсететін электромонтер*
111505 2 – Электр қозғалтқыш моторисі*
Оқыту нысаны: күндізгі

2880
1036
1844
К
Консультации
Не более 100часов на учебный год
Ф
Факультативные занятия
Не более 4-х часов в неделю в период теоретического обучения
Всего
3312
1468
1844
Примечание: ООД – общеобразовательные дисциплины; ОГД – общегуманитарные дисциплины; СЭД - социально-экономические дисциплины; ОПД – общепрофессиональные дисциплины; СД – специальные дисциплины; ДОО – дисциплины, определяемые организацией образования с учетом требований работодателей; ПО – производственное обучение; ПП – профессиональная практика; ПА – промежуточная аттестация; ИА – итоговая аттестация; ОУППК – оценка уровня профессиональной подготовленности и присвоение квалификации; К – консультации; Ф – факультативные занятия.
*Распределение по семестрам может изменяться в зависимости от форм обучения, специфики специальности, региональных особенностей и другие.
Приложение 188
к приказу Министра образования
и науки Республики Казахстан
от 24 апреля 2013 года № 150
Типовой учебный план
технического и профессионального образования
Код и профиль образования: 1100000 – Транспорт (по отраслям)
Технологические машины и оборудование
Специальность: 1115000 - Электромеханическое оборудование
промышленности (по видам)
Квалификация: 111501 2 - Сборщик трансформаторов*
111502 2 - Наладчик автоматов и полуавтоматов*
111503 2 – Наладчик полуавтоматических установок
аккумуляторного производства*
111504 2 – Электромонтер по ремонту и обслуживанию
электрооборудования*
111505 2 – Моторист электродвигателей*
Форма обучения: очная

5760
2870
2890
70
К
Консультациялар
Оқу жылына 100 сағаттан артық болмауы керек
Ф
Факультативтік сабақтар
Теориялық оқыту кезінде аптасына 4 сағаттан артық болмауы керек
Барлығы:
6588
3698
2890
70
Ескерту: ЖБП – жалпы білім беретін пәндер; ЖГП – жалпы гуманитарлық пәндер; ӘЭП – әлеуметтік-экономикалық пәндер; ЖКП – жалпы кәсіптік пәндер; АП – арнайы пәндер; БҰАП – білім беру ұйымдары анықтайтын пәндер; ӨО – өндірістік оқыту; КП – кәсіптік практика; АА – аралық аттестаттау; ҚА – қорытынды аттестаттау; КДДБ - кәсіптік даярлық деңгейін бағалау және біліктілік беру; К - консультациялар; Ф – факультативтік сабақтар.
*Семестр бойынша бөлу мамандықтың өзгешелігіне, аймақтық ерекшеліктеріне және тағы басқа байланысты өзгертіледі.
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2013 жылғы 24 сәуірдегі
№ 150 бұйрығына 194-қосымша
«1115000 - Өндірістердегі электрлік-механикалық жабдықтар (түрлері бойынша)» мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білім берудің үлгілік білім беретін оқу бағдарламалары
Пәндер циклдері және кәсіптік практика бойынша білім беру бағдарламасының мазмұны (жоғары деңгей)
Циклдің
белгіленуі
Пәннің, практиканың атауы және негізгі бөлімдері
Қалыптасатын білім, іскерліктер мен дағдылар
Қалыптасатын
құзырет коды
ЖБП.00
Жалпы білім беретін пәндер
ЖГП.00
Жалпы гуманитарлық пәндер
ЖГП.01
Кәсіптік қазақ (орыс) тілі
Қазақ (орыс) тілінің синтаксисі; мамандық бойынша терминология; кәсіби бағдарланған мәтіндерді (сөздікпен) аудару техникасы; кәсіби қарым-қатынас; тіл дамыту
Білімдер:
- кәсіптік бағдарланған мәтіндерді талдау үшін тиісті көлемде қазақ (орыс) тілін;
Іскерліктер:
- саладағы әрекет ететін терминологияларды қолданумен сөйлесу, құжаттарды оқу;
БҚ 1
БҚ 3
ЖГП.02
Кәсіптік шетел тілі
Мамандық бойынша терминология; кәсіби бағдарланған мәтіндерді (сөздікпен) аудару техникасы; кәсіби қарым-қатынас; тіл дамыту.
Білімдер:
- кәсіптік қарым–қатынас жасау үшін тиісті көлемде қазақ (орыс) тілін;
Іскерліктер:
- саладағы әрекет ететін терминологияларды қолданумен сөйлесу, құжаттарды оқу;
БҚ 1
БҚ 3
ЖГП. 03
Қазақстан тарихы
Қазақстан XX ғасыр басында, азаматтық тайталастар кезеңінде. Бірінші дүниежүзілік соғыс және Қазақстан. 1917ж ақпандық қозғалыс және патшалық билігін құлату. Қазақстанда Совет үкіметін орнату және оның ерекшеліктері. Екінші дүниежүзілік соғысқа дейінгі Қазақстанның әлеуметтік-экономикалық жағдайы. Ұлы Отан соғысы және фашизмді жеңудегі Қазақстанның үлесі. Соғыстан кейінгі кезең және халық шаруашылығын қалпына келтіру. Қайта құру кезеңі. Қазақстан – егеменді тәуелсіз мемлекет. Қазақстан Республикасының қазіргі әлемдегі орны мен ролі. «Қазақстан – 2030» даму стратегиясы.
Білімдер:
- Қазақстан халқының даму тарихын
- қазіргі Қазақстанның әлемдегі ролі;
Іскерліктер:
- ұлт-азаттық көтерілістердің себебі мен салдарын, айқындау;
- ЖЭС зардаптары, ұжымдастыру және саяси репрессиялар;
- «Қазақстан – 2030 » даму стратегиясында бағытталу
БҚ 1
ЖГП.04
Дене тәрбиесі
Маманды дайындау үрдісінде дене шынықтыру ролі; салауатты өмір салтын қалыптастыру, дене тәрбиесінің әлеуметтік-биологиялық және психофизиологиялық негіздері; дене шынықтыру мен спорттық өзін-өзі жетілдіру негіздері
Білімдер:
- маман даярлау үрдісінде дене шынықтырудің мәнін;
- салауатты өмір салты туралы негізгі ұғымдар;
- нормативтерді орындау техникасы;
- оқу практикалық материал;
- оқу ойындарындағы жеке тактикалық міндеті, ойын тәртібі;
- жарыс өткізу жағдайында аралықтан өту;
Іскерліктер:
- таңертеңгі дене шынықтыру кешенін құрастыру;
- дене шынықтыру нормативтерін орындау
БҚ 1
БҚ 3
ЖКП. 00
Жалпы кәсіптік пәндер
ЖКП.01
Сызу
Сызбалардың графикалық өңделуі. Сызу геометриясы мен проекциялық сызу негіздері. Техникалық сурет салу элементтері. Машина құрылысының сызуы. Сызуды орындау жалпы ережелер. Бұрандалардың бейнесі және белгілері. Бөлшектер мен эскиздердің сызбасы. Бөлшектерді жалғау. Беріліс. Ажырамайтын қосылыстар. Жалпы көрініс сызбалар. Құрастыру сызба. құрастырма сызбаларын сызу. Мамандық бойынша сызбалар мен сұлбалар
Білімдер:
- сызбалар мен сұлбаларды құрастыру негізгі ережелерін;
- сызу геометриясы және проекциялық сызудың негіздерін
Іскерліктер:
- бөлшектеу және құрастыру сызбаларын орындау

5760
2870
2890
К
Консультации
Не более 100часов на учебный год
Ф
Факультативные занятия
Не более 4-х часов в неделю в период теоретического обучения
Всего:
6588
3698
2890
Примечание: ООД – общеобразовательные дисциплины; ОГД – общегуманитарные дисциплины; СЭД - социально-экономические дисциплины; ОПД – общепрофессиональные дисциплины; СД – специальные дисциплины; ДОО – дисциплины, определяемые организацией образования с учетом требований работодателей; ПО – производственное обучение; ПП – профессиональная практика; ПА – промежуточная аттестация; ИА – итоговая аттестация; ОУППК – оценка уровня профессиональной подготовленности и присвоение квалификации; К – консультации; Ф – факультативные занятия.
*Распределение по семестрам может изменяться в зависимости от форм обучения, специфики специальности, региональных особенностей и другие.
Приложение 194
к приказу Министра образования
и науки Республики Казахстан
от 24 апреля 2013 года № 150 №
Типовые образовательные учебные программы технического и
профессионального образования по специальности: 1115000 -
Электромеханическое оборудование промышленности (по видам)
Содержание образовательной программы по циклам дисциплин и
профессиональной практике (повышенный уровень)
Обозначение цикла
Наименование и основные разделы дисциплины, практики
Формируемые знания, умения и навыки
Код формируемой компетенции
ООД. 00
Общеобразовательные дисциплины
ОГД.00
Общегуманитарные дисциплины
ОГД.01
Профессиональный казахский (русский) язык
Синтаксис казахского (русского) языка; терминология по специальности; техника перевода (со словарем) профессионально ориентированных текстов; профессиональное общение;
развитие речи.
Знания:
- казахского (русского) языка в объеме необходимом для профессионального общения
Умения:
- разговаривать, читать документы с применением существующей терминологии в отрасли
БК 1
БК 3
ОГД.02
Профессиональный иностранный язык Терминология по специальности; техника перевода (со словарем) профессионально-ориентированных текстов; профессиональное общение;
развитие речи.
Знания:
- иностранного языка в объеме необходимом для профессионального общения
Умения:
- разговаривать, читать документы с применением существующей терминологии в отрасли
БК 1
БК 3
ОГД.03
История Казахстана
Казахстан в начале в XX веке, в период гражданского противостояния. Первая мировая война и Казахстан. Февральская революция 1917 года и свержение царской власти. Установление Советской власти и ее особенности в Казахстане. Социально-экономическое положение Казахстана до начала второй мировой войны. Великая Отечественная война и вклад Казахстана в победе над фашизмом. Послевоенный период и восстановление народного хозяйства.
Период перестройки. Казахстан – суверенное независимое государство. Место и роль республики Казахстан в современном мире. Стратегия развития «Казахстан 2030»
Знания:
- истории развития народов Казахстана;
- роли современного Казахстана в мире
Умения:
- ориентироваться в стратегии развития «Казахстан 2030»
БК 1
БК 3
ОГД.04
Физическая культура
Роль физической культуры в подготовке специалиста, формирование его здорового образа жизни; социально-биологические и психофизиологические основы физической культуры; основы физического и спортивного самосовершенствования
Знания:
- роли физической культуры в подготовке специалиста;
- основные понятия здорового образа жизни
Умения:
- составлять комплексы утренней физзарядки;
- выполнять нормативы физической подготовленности
БК 1
БК 3
ОПД 00
Общепрофессиональные дисциплины
ОПД.01
Черчение
Графическое оформление чертежей. Основы начертательной геометрии и проекционное черчение. Элементы технического рисования. Машиностроительное черчение. Общие правила выполнения чертежей. Изображение и обозначение резьб. Чертежи деталей и эскизов. Соединение деталей. Передачи. Неразъемные соединения. Чертежи общего вида. Сборочный чертеж. Вычерчивание сборочных чертежей. Чертежи и схемы по специальности.
Знания:
- основных правил построения чертежей и схем;
- основ начертательной геометрии и проекционного черчения
Умения:
- выполнять сборочные чертежи и деталировку

КҚ 2.4.4
КҚ 2.5.1
ЖКП. 02
Электротехника
Электр және магниттік тізбегін анықтау. Электр энергия көздері және қабылдағыштары (тұтынушылары). Негізгі электр және магниттік шамалар. Тұрақты токтағы желілі емес тізбектері туралы ұғым. Магниттік тізбектердің жіктемесі. Магниттік тізбектің элементтері. Айнымалы токтағы электр тізбектердің жіктемесі. Электр машиналардың құрылым және іс-әрекет принципі
Білімдер:
- Электротехника негіздерін;
- электр тізбектердің жіктемесін
Іскерліктер:
- электр тізбектердің есебін орындау
- электр қауіпсіздігін сақтау
КҚ 2.1.2
КҚ 2.4.9
КҚ 3.1.3
КҚ 3.1.7
ЖКП.03
Нарықтық экономика негіздері
Кіріспе. нарықтық экономиканың негізгі принциптері, мониторинг, сұраныс және ұсыныс; нарықтық жүйесі, монополия және бәсекелестік; экономикалық шығындар және кәсіпорын қызметінің нәтижесі; маркетинг және жарнама; баға және баға қалыптасуы; өндірістің, шаруашылық қызметінің тиімділігі; салық және салық салу
Білімдер:
- нарықтық экономиканың негізгі принциптерін;
- өндірістік- шаруашылық қызметінің тиімділігін;
- салықтарды және салық салуды
Іскерліктер:
- бизнес–жоспарын құрастыру
КҚ 3.1.13
ЖКП.04
Информатика және өндіріс автоматтандыру негіздері
Қауіпсіздік техникасы; модель туралы ұғым, модель түрі, ОС WINDOWS; мәтіндік процессор WORD, электрондық кестелер EXCEL, векторлы редактор Corel DRAW, вирустардан қорғаныс; архиватор WinZip; OC DOS; қабық бағдарлама Norton Commander; алгоритм туралы ұғым, бағдарламалау тілдері; бағдарлама, оның құрылысы; команда және оператор; автоматтық реттеу: реттеу нысаны, сұлбалар, автоматтық реттегіштер: жіктемесі, тағайындалуы, іс-әрекет принципі, функционалды және құрылымдық сұлбалар, автоматтық басқару жүйенің қосымша құралдары; автоматтық басқару барысынан қолмен басқаруға көшу және керісінше қолмен басқарудан автоматтық басқаруға
Білімдер:
- алгоритм түрлерін
- бағдарламалау тілдерін
- графикалық бағдарламаларын
- автоматтық басқару барысынан қолмен басқаруға және керісінше қолмен басқарудан автоматтық басқаруға ауысу тәртібін
Іскерліктер:
- WORD мәтіндік процессормен, EXCEL
- электрондық кестемен, Corel DRAW векторлы редактормен жұмыс атқару
- вирустан қорғаныс қою
- автоматтық реттеуді қолдану
- автоматтық басқару жүйесінің қосымша құралдарын қолдану
КҚ 2.1.14
КҚ 2.5.6
КҚ 3.1.4
КҚ 3.1.14
КҚ 3.1.15
КҚ 3.2.7
КҚ 3.2.8
ЖКП. 05
Еңбек қорғау
Еңбек қорғау құқықтық және ұйымдастыру мәселелері. Еңбек туралы заңнама негіздері; өндірісте және жұмыс орнында еңбек қорғау жұмыстарды ұйымдастыру; электрқауіпсіздік; электр ток соққысынан қорғаныс шаралары; қорғаныс құралдар; Жүк тиеу-жүк түсіру жұмыстардың қаупісіздік шаралары. Өндірістік санитария. Жалпы талаптар. Жарықтандыру. Вибрация. Шу. Жазым жағдайдарда алғашқы жәрдем көрсету Өрт қауіпсіздік
Білімдер:
- еңбек қорғау негізгі мақсаттарын және құқықтық негіздерін;
- электр қондырғыларды қызметтендіру қауіпсіздік техникасы ережелерін
- өртке қарсы техника және өндірістік санитария ережелерін
Іскерліктер:
- 1000В дейін кернеудегі электр қондырғыларында негізгі және қосымша қорғаныс құралдарын қолдану
- адам денесіне электр ток әсерінің қауіптілік дәрежесін анықтау;
- зардап шеккен адамның күйін бағалау және алғашқы жәрдем көрсету
- кернеу жоқтығын анықтау және тасымалды жерлендіруді салу
БҚ 7

ПК 2.4.4
ПК 2.5.1
ОПД.02
Электротехника
Определение электрической и магнитной цепей. Источники и приемники (потребители) электрической энергии. Основные электрические и магнитные величины. Понятие о нелинейных цепях постоянного тока. Классификация магнитных цепей. Элементы магнитной цепи. Классификация электрических цепей переменного тока. Принцип действия и устройство электрических машин.
Знания:
- основ электротехники;
- классификацию электрических цепей
Умения:
- выполнять расчеты электрических цепей;
- соблюдать электробезопасность
ПК 2.1.2
ПК 2.4.9
ПК 3.1.3
ПК 3.1.7
ОПД.03
Основы рыночной экономики
Введение в рыночную экономику; основные принципы рыночной экономики мониторинг, спрос и предложение; рыночная система, монополия и конкуренция; экономические затраты и результаты деятельности предприятий; маркетинг и реклама; цена и ценообразование; эффективность производства – хозяйственной деятельности; налоги и налогообложение.
Знания:
- основных принципов рыночной экономики;
- эффективности производственно-хозяйственной деятельности; налогов и налогообложения
Умения:
- составить бизнес-план
ПК 3.1.13
ОПД.04
Основы информатики и автоматизации производства
Техника безопасности; понятие модели; типы моделей; виды ОС WINDOWS; текстовый процессор WORD; электронные таблицы EXCEL; векторный редактор Corel DRAW; защита от вирусов; архиватор WinZip; ОС DOS; программа-оболочка Norton Commander; понятие алгоритма; типы алгоритмов; язык программирования; программа, ее структуризация; команды и операторы; автоматическое регулирование: объект регулирования, схемы; автоматические регуляторы: классификация, назначение, устройство, принцип действия, функциональные и структурные схемы, вспомогательные средства автоматических систем управления; порядок перевода с автоматического управления процесса на ручное и обратно.
Знания:
- типов алгоритмов;
- языка программирования;
- графических программ;
- порядка перевода с автоматического управления процесса на ручное и обратно
Умения:
- работать с текстовым процессором WORD, с электронной таблицей EXCEL, с векторным редактором Corel DRAW;
- ставить защиту от вирусов;
- применять автоматическое регулирование;
- использовать вспомогательные средства автоматических систем управления
ПК 2.1.14
ПК 2.5.6
ПК 3.1.4
ПК 3.1.14
ПК 3.1.15
ПК 3.2.7
ПК 3.2.8
ОПД. 05
Охрана труда
Правовые и организационные вопросы охраны труда; основы трудового законодательства; организация работ по охране труда на производстве и на рабочем месте; электробезопасность; меры защиты от поражения электрическим током; средства защиты; меры безопасности при погрузочно-разгрузочных работах; производственная санитария; общие требования; освещение; вибрации; шум; оказание до врачебной помощи при несчастных случаях; пожарная безопасность;
Знания:
- основных задач и правовых основ охраны труда;
- правил техники безопасности при обслуживании электроустановок;
- правил противопожарной техники и производственной санитарии;
- видов инструктажей
Умения:
- пользоваться основными и дополнительными средствами защиты в электроустановках до 1000В;
- определять степень опасности воздействия электрического тока на человека;
- оценивать состояние пострадавшего и оказывать первую помощь;
- проверять отсутствие напряжения и накладывать переносное заземление
БК 7

КҚ 2.3.10
КҚ 2.3.13
КҚ 2.5.12
КҚ 3.2.10
АП.00
Арнайы пәндер
АП.01
Электротехникалық өндіріс
Слесарлық және слесарлық- құрастыру жұмыстар. Дәлдік шегі және техникалық өлшеулер. Техникалық механика мәліметтері. Негізгі электромонтаждық операциялар. Электромонтаждық материал. Электромонтаж технологиялық процесі. Кабельдер мен сымдардың ұштарын тарқату. Монтаждық қосылыстар. Қосымша электромонтаждық жұмыстар. Такелаждық жұмыстрадың негіздері. Жөндеу жұмыстардың технологиясы.
Білімдер:
- негізгі слесарлық операцияларын;
- электр жабдығында қолданылатын типтік қосылыстарын;
- құрастырудың жалпы технологиясын;
- дәлдік шегін және техникалық өлшеулерді;
- электромонтаждық және такелаждық жұмыстарды;
- жұмыс орнын ұйымдастыру және жөндеу жұмыстарын орындау барысында қауіпсіздік техникасын
Іскерліктер:
- слесарлық операцияларын және слесарлық-құрастыру жұмыстарын орындау;
- бөлшектердің тозу себептерін айқындау;
- арнайы құралдар мен аспаптарды қолдану арқылы қарапайым электромонтаждық жұмыстарды атқару
- жөндеу барысында қолданылатын құрал-саймандар мен аспаптарды пайдалану
БҚ 5
БҚ 2
КҚ 2.1.4
КҚ 2.1.6
КҚ 2.1.10
КҚ 2.2.6
КҚ 2.4.1
КҚ 2.4.3
КҚ 2.4.8
КҚ 2.5.7
КҚ 3.2.3
Біліктілігі: 111501 2- Трансформаторларды жинаушы*
АП. 02
Трансформаторларды жинау технологиясы
Трансформатор құрылымының негізгі элементтері. Трансформатордың бірінші жинамасы. Трансформатордың екінші жинамасы. Трансформаторларды құрғату және белсенді бөлігін өңдеу. Трансформатордың үшінші жинамасы.
Трансформаторлардың магнитөткізгіштерін құрастыру
Білімдер:
- трансформатордың жұмыс тәртібін және принципін, түрлерін, міндетін және құрылғысын;
- трансформатордың бірінші жинамасының технологиялық процесін;
- трансформатордың екінші жинамасының технологиялық процесін;
- трансформатордың үшінші жинамасының технологиялық процесін;
- реактор, трансформатор, магнитөткізгішті құрастыру технологиялық процесін
Іскерліктер:
- І және ІІ габаритті күштік және арнайы трансформаторлардың, сонымен қатар аз қуатты трансформаторлардың бірінші, екінші және үшінші жинамасы бойынша жұмыстарды атқару
- реакторлар және трансформаторлар үшін магнитөткізгіштерді құрастыру
БҚ 5
БҚ 2
КҚ 2.1.1
КҚ 2.1.3
КҚ 2.1.7
КҚ 2.1.12
КҚ 2.1.13
Біліктілігі: 111502 2- Автоматтар мен жартылай автоматтарды реттеуші*
АП.02
Автоматтар мен жартылай автоматтарды іске қосу технологиясы
Орташа күрделікті автоматтарды немесе жартылай автоматтарды реттеу. Күрделі конструкциялы автоматтарды немесе жартылай автоматтарды реттеу. Автоматтар немесе жартылай автоматтардың барлық түйіндерінің күйін бақылау және жұмыс режимінің талабымен реттеу. Жабдықтарға техникалық күтім жасайтын жұмысшылардың нұсқаулығы. Автоматтар немесе жартылай автоматтар жұмысындағы ақаулықтарды табу, оларды ескерту және жою шаралары. Қызметтегі автоматтар мен жартылай автоматтардың ағымдық жөндеуіне қатысу
Білімдер:
- қызметтегі автоматтар мен жартылай автоматтардың құрылысын және реттеу ережелерін;
- автоматта және жартылай автоматта орындалатын операциялардың реттілігін
Іскерліктер:
- автоматтар мен жартылай автоматтардың жұмысындағы ақауларды табу және жою;
- қызметтегі автоматтар мен жартылай автоматтардың ағымдық жөндеуін атқару
БҚ 5
БҚ 2

ПК 2.3.10
ПК 2.3.13
ПК 2.5.12
ПК 3.2.10
СД. 00
Специальные дисциплины
СД.01
Электротехническое производство
Слесарные и слесарно- сборочные работы. Допуски и технические измерения. Сведения из технической механики.
Основные электромонтажные операции. Электромонтажные материалы. Технологический процесс электромонтажа. Разделка концов кабелей и проводов. Монтажные соединения. Вспомогательные электромонтажные работы.
Основы такелажных работ. Технология ремонтных работ
Знания:
- основных слесарных операций;
- типовых соединений, применяемых в электрооборудовании;
- общую технологию сборки;
- допусков и технического измерения;
- электромонтажных и такелажных работ;
- организации рабочего места и требований безопасности при выполнении ремонтных работ
Умения:
- выполнять слесарные операции и слесарно-сборочные работы;
- выявлять причины износа деталей;
- выполнять несложные электромонтажные работы с применением специальных средств и приспособлений;
- применять инструменты и приспособления, используемые в процессе ремонта
БК 5
БК 2
ПК 2.1.4
ПК 2.1.6
ПК 2.1.10
ПК 2.2.6
ПК 2.4.1
ПК 2.4.3
ПК 2.4.8
ПК 2.5.7
ПК 3.2.3
Квалификация: 111501 2 Сборщик трансформатров*
СД.02
Технология сборки трансформаторов
Основные элементы конструкции трансформаторов. Первая сборка трансформаторов. Вторая сборка трансформаторов. Сушка и отделка активной части трансформатора. Третья сборка трансформаторов. Сборка магнитопроводов трансформаторов.
Знания:
- видов, назначения, устройства, принципа и режима работы собираемых трансформаторов;
- технологического процесса первой, второй и третьей сборки трансформаторов;
- технологического процесса сборки магнитопроводов трансформаторов и реакторов
Умения:
- выполнять работы по первой, второй и третьей сборкам силовых и специальных трансформаторов I и II габаритов, а также трансформаторов малой мощности;
- выполнять сборку магнитопроводов для реакторов и трансформаторов
БК 5
БК 2
ПК 2.1.1
ПК 2.1.3
ПК 2.1.7
ПК 2.1.12
ПК 2.1.13
Квалификация: 111502 2 Наладчик автоматов и полуавтоматов*
СД.02
Технология наладки автоматов и полуавтоматов
Наладка автоматов или полуавтоматов средней сложности. Наладка автоматов или полуавтоматов сложной конструкции. Наблюдение за состоянием всех узлов автоматов или полуавтоматов и наладки их на требуемый режим работы. Инструктаж рабочих, занятых на обслуживаемом оборудовании. Выявление неисправностей в работе автомата или полуавтомата и принятие мер к предупреждению и устранению их. Участие в текущем ремонте обслуживаемых автоматов и полуавтоматов
Знания:
- устройства и правил наладки обслуживаемых автоматов или полуавтоматов;
- последовательности операций, выполняемых на автомате или полуавтомате
Умения:
- выявлять неполадки в работе автомата или полуавтомата и устранение их;
- выполнять текущий ремонт обслуживаемых автоматов и полуавтоматов
БК 5
БК 2

КҚ 2.2.14
КҚ 2.2.16
КҚ 2.2.19
Біліктілігі: 111503 2 Аккумулятор өндірісіндегі жартылай автоматты қондырғыларды реттеуші*
АП. 02
Аккумулятор өндірісіндегі жартылай автоматты қондырғыларын іске қосу технологиясы
Бақылау-өлшегіш аспаптарын және көлік-жүк тиеу құрылғыларын, жартылай автоматты қондырғыларын іске қосып жүргізу. Жартылай автоматтың қарапайым және күрделікті жабдығын және нысанын орнату және ауыстыру, оларды жетілдіру. Технологиялық параметрлерімен сәйкестенген автоматика аспаптарын реттеу және орнату. Жартылай автоматтардың жұмысын бақылау және іске қосқыш-реттегіш аппаратурасының, жабдығының жұмысындағы ақаулықтарын жою
Білімдер:
- жартылай автоматтарды іске қосу ережесін және тәсілдерін, жабдықтардың принципиалды сұлбасын, құрылысын;
- жабдықтар түйіндері мен агрегаттарының өзара әрекеттестігін
Іскерліктер:
- аккумуляторлық батареяларын даярлау барысында жартылай автоматты қондырғыларын реттеу және іске қосу;
- іске қосудан кейінгі батарея сынамасын құрастырып, формасын жетілдіріп, сынақтау
БҚ 5
БҚ 2
КҚ 2.3.1
КҚ 2.3.4
КҚ 2.3.5
КҚ 2.3.9
КҚ 2.3.11
Біліктілігі: 111504 2 Электр жабдықтарын жөндейтін және қызмет көрсететін электромонтер
АП.02
Электр жабдықтарды техникалық күту және жөндеу
Электр өлшеуіш аспаптар. Кабельдік және әуе желілердің жарықтандырғыш электр қондырғылары. Жүргізу-реттеу аппаратура. Электр машиналар. Трансформаторлар. Тарату құрылғылар. Қосалқы станциялардың электр жабдықтары.
Білімдер:
- типтік электр жабдықтардың және аспаптардың құрылымы, құралымы, міндеті және іс-әрекет принципін;
- типтік электр жабдықтардың және аспаптардың шағын және орташа жөндеу жұмыстарын, техникалық қызметтендіру, диагностика әдістері мен тәсілдерін
Іскерліктер:
- электр жарықтандыру сұлбасындағы және технологиялық жабдықтардың электр сұлбасындағы ақауларын табу және жою
- электр жабдықтардың шағын және орташа жөндеу жұмыстарын, диагностикасын және техникалық қызметтендіру
БҚ 5
БҚ 2
КҚ 2.4.2
КҚ 2.4.4
КҚ 2.4.6
КҚ 2.4.9
КҚ 2.4.10
Біліктілігі: 111505 2
Электр қозғалтқыш моторисі
АП. 02
Электр қозғалтқыштарын техникалық пайдалану
Тұрақты токтағы қозғалтқыштардың іс-әрекет принципі. Тұрақты токтағы қозғалтқыштардың жіктемесі және сипаттамасы. Тұрақты токтағы қозғалтқыштардың іске қосу тәсілдері. Активті роторлы синхронды қозғалтқыштардың іс-әрекет принципі және құрылымы. Синхронды қозғалтқыштардың қолдану саласы. Асинхронды қозғалтқыштардың іс-әрекет принципі және құрылымы. Қысқа тұйықталу және фазалық роторлы асинхронды қозғалтқыштардың іске қосу тәсілдері. Біртектес режимінде үшфазалы қозғалтқыштарды қолдану.
Білімдер:
- электр қозғалтқыштардың пайдалану ережелерін және құрылымын;
- электр қозғалтқыштардың ақауларын табу әдістерін;
- бөлшектеу және құрастыру әдістері мен тәсілдерін; электр қозғалтқыштардың жеке бөліктері бөлшектерінің тағайындалуын
Іскерліктер:
- электр қозғалтқыштардың қорғанысын қосу;
- қозғалтқыштар орамасының оқшаулама кедергісін өлшеу
- жоспарлы-ескертпе жөндеу жұмыстардың кестесін құрастыру
БҚ 5
БҚ 2

ПК 2.2.14
ПК 2.2.16
ПК 2.2.19
Квалификация: 111503 2 Наладчик полуавтоматических установок аккумуляторного производства*
СД.02
Технология наладки полуавтоматических установок аккумуляторного производства
Подналадка полуавтоматических установок, контрольных приборов и транспортно-погрузочных устройств. Установка и смена на полуавтоматах форм и оснастки простой и средней сложности и их доводка. Установка и регулировка приборов автоматики в соответствии с технологическими параметрами. Наблюдение за работой полуавтоматов и устранение неполадок в работе оборудования, пусковой и регулирующей аппаратуры.
Знания:
- устройства, принципиальных схем оборудования, правил и способов наладки полуавтоматов;
- взаимодействия агрегатов и узлов оборудования
Умения:
- выполнять наладку и регулировку полуавтоматических установок при изготовлении аккумуляторных батарей;
- производить испытание и доводку форм, и пробную сборку батарей после наладки
БК 5
БК 2
ПК 2.3.1
ПК 2.3.4
ПК 2.3.5
ПК 2.3.9
ПК 2.3.11
Квалификация: 111504 2 Электромонтер по ремонту и обслуживанию электрооборудования
СД.02
Техническое обслуживание и ремонт элетрооборудования
Электроизмерительные приборы.
Осветительные электроустановки кабельных и воздушных линий. Пускорегулирующая аппаратура.
Электрические машины. Трансформаторы. Распределительные устройства.
Электрооборудования подстанций.
Знания:
- устройства, конструкции, назначения и принципа действия типового электрооборудования и приборов;
- методов и способов диагностики, технического обслуживания, мелкого и среднего ремонта типового электрооборудования и приборов
Умения:
- выполнять и устранять неисправности и повреждения в простых электросхемах технологического оборудования и в схемах электроосвещения;
- выполнять техническое обслуживание, диагностирование, мелкий и средний ремонт электрооборудования
БК 5
БК 2
ПК 2.4.2
ПК 2.4.4
ПК 2.4.6
ПК 2.4.9
ПК 2.4.10
Квалификация: 111505 2 Моторист электродвигателей
СД.02
Техническая эксплуатация электродвигателей
Принцип действия двигателей постоянного тока. Классификация и характеристики двигателей постоянного тока. Способы пуска двигателей постоянного тока.
Принцип действия и конструкция синхронных двигателей с активным ротором. Область применения синхронных двигателей.
Принцип действия и конструкция асинхронных двигателей.
Способы пуска асинхронных двигателей с короткозамкнутым и фазным ротором. Использование трехфазных двигателей в однородном режиме
Знания:
- устройства и правил эксплуатации электродвигателей;
- методы определения неисправностей и повреждений в электродвигателях;
- способов и методов разборки и сборки, назначения отдельных частей и деталей электродвигателей
Умения:
- подключать и обеспечивать защиту электродвигателей;
- измерения сопротивления изоляции обмоток двигателей:
- составить график ППР
БК 5
БК 2

КҚ 2.5.7
КҚ 2.5.8
КҚ 2.5.9
КҚ 2.5.10
КҚ 2.5.11
КҚ 2.5.12
ӨО және КП
Өндірістік оқыту және кәсіптік практика
ӨО. 00
Өндірістік оқыту
ӨО.01
Оқу шеберханасында оқыту. Слесарлық жұмыстар. Еңбек қауіпсіздігі. Слесарлық жұмыстарды атқару барысында қолданылатын жабдықтар, құрал-саймандар мен бақылау-өлшеуіш аспаптар.
Іскерліктер:
- технологиялық жабдықтарды техникалық қызметтендіру және жөндеу кезіндегі слесарлық жұмыстар;
- слесарлық жұмыстарды атқару барысында жабдықтарды, құрал-саймандар мен бақылау-өлшеуіш аспаптарды қолдану
Дағдылар:
- әр түрлі аспаптармен өлшеу;
- материалды слесарлық өңдеу;
- балқытып біріктіру жұмыстарын атқару
- токарлық және фрезерлық станоктарда материалды өңдеу
КҚ 2.1.2
КҚ 2.2.1
КҚ 2.2.2
КҚ 2.2.3
КҚ 2.3.1
КҚ 2.3.2
КҚ 2.4.1
КҚ 2.5.4
КҚ 2.5.12
КП. 00
Кәсіптік практика
КП.01
Кәсіптік практика. Кіріспе. Еңбек қорғау және еңбек қауіпсіздігі бойынша нұсқаулық. Кәсіпорынмен танысу. Бақылау-өлшеуіш аспаптармен жұмыс істеу. Жабдықтарды техникалық қызмет ету және жөндеу бойынша өндірістік бригада құрамында жұмыс атқару. Электр жабдықтарды жөндеу және техникалық қызметтендіру технологиясының даму көріністері. Электромонтаждық жұмыстар.
Іскерліктер:
- жұмыс орнын дұрыс ұйымдастыру;
- электрмен жабдықтау сұлбасын оқу және құрастыру;
- ақауларын табу және жою;
- монтаждау алдында электр жабдықтарды толымдау;
- монтаждау барысын технологиялық талаптарына сай жүргізу;
- қауіпсіздік техникасын сақтау
Дағдылар:
- электрмен жабдықтау сұлбасын құрастыру
- толымдау үрдісін бақылау;
- трансформатордың және оның жеке бөліктерін шағын жөндеу
КҚ 2.1.1-2.1.14
КҚ 2.2.1-2.2.19
КҚ 2.3.1.-2.3.1
КҚ 2.4.1-2.4.10
КҚ 2.5.1-2.5.12
Пәндер циклдері және кәсіптік практика бойынша білім беру бағдарламасының мазмұны (орта буын маманы)
Циклдің
белгіленуі
Пәннің, тәжірибенің атауы және негізгі бөлімдері
Қалыптасатын білім, іскерліктер мен дағдылар
Қалыптасатын
құзырет коды
ЖБП.00
Жалпы білім беретін пәндер
ЖГП.00
Жалпы гуманитарлық пәндер
ЖГП.01
Кәсіптік қазақ (орыс) тілі
Қазақ (орыс) тілінің синтаксисі. Мамандық бойынша тіл дамыту. Мемлекеттік тілде іс жүргізу. Қазақстан Республикасының іс жүргізу нормативтік құжаттарын білу. Мәтіндерді (сөздікпен) аудару техникасы, кәсіби қарым-қатынас; Кәсіби лексика.
Білімдер:
- кәсіптік қарым–қатынас жасау үшін тиісті көлемде қазақ (орыс) тілін;
Іскерліктер:
- саладағы әрекет ететін терминологияларды қолданумен сөйлесу, құжаттарды оқу;
- мамандық бойынша сөздікпен қолдану
БҚ 1
БҚ 3
ЖГП.02
Кәсіптік шетел тілі
Мамандық бойынша іскерлік тілдің негіздері, кәсіби лексика, фразеология тіркестер мен терминдер. Кәсіби бағдарланған мәтіндерді (сөздікпен) аудару техникасы. Кәсіби қарым-қатынас. Оқу және жазу, ауызша және жазбаша аудару.
Білімдер:
- кәсіптік қарым–қатынас жасау үшін тиісті көлемде лексикалық-грамматикалық материалды;
Іскерліктер:
- сөйлесу түрлерін және сөйлесу нысандарын ажырату білу (ауызша, жазбаша, монолог, сұхбат)
- шетел тілінде қарапайым қарым-қатынасты меңгеру
БҚ 1
БҚ 3
ЖГП.03
Дене тәрбиесі
Дене тәрбиесінің әлеуметтік мәні.; дене тәрбиесінің және өзін өзі тәрбиелеудің негізгі жүйелері; салауатты өмір салтын белгілейтін факторлар; жұмыс қабілетін қалпына келтіру құралдар мен тәсілдер; қозғалтқыш белсенділіктің және жұмыс қабілетінің режимдері; физикалық өзін-өзі жетілдіру негіздері; кәсіби-қолданбалы физикалық дайындықтың қажеттілігі және бағыты
Білімдер:
- салауатты өмір салтының негізгі құрамаларын
- дене тәрбиесінің әлеуметтік – биологиялық және психофизиологиялық негіздерін;
Іскерліктер:
- спортпен айналысу және жүйелі түрде физикалық белсенділікті сақтау;
- дене тәрбиесінің білімдерін өзін-өзі жетілдіру және денсаулығын нығайту үшін пайдалану
БҚ 1
ӘЭП.00
Әлеуметтік-экономикалық пәндер
ӘЭП.01
Мәдениеттану
Дүниежүзілік және отандық мәдениет. Қазақстан мәдениетінің тарихы. Қазақстан Республикасының замануи ғылымы және мәдениеті. Дінтану негіздері. Дін қоғамдық құбылым ретінде: оның мәні және ролі; пайда болуы және тарихи түрлері. Христиандықтың негізгі тарихи жағдайлары. Қазақстан территориясындағы христиандық қоғамдар. Ислам.
БҚ 1
БҚ 3
ӘЭП.02
Философия негіздері
Әлемдік философиялық ойдың негізгі елеулі кезеңі; адам табиғаты және оның қалыптасу мәні: адам және Құдай; адам және ғарыш; адам, қоғам, өркениет, мәдениет; тұлғаның еркіндігі және жауапкершілігі; адамзаттық ұғым және әрекет; ғылым және оның ролі; адамзат жаһандық проблемалар алдында.
Білімдер:
- әлемнің философиялық, ғылыми және діни көріністерін;
- ғылым және ғылыми танымдар ролі туралы;
- әлеуметті және этикалық мәселелерін
Іскерліктер:
- әр түрлі бастамаларындағы адам іс-әрекетін анықтай алу;
- қоғамдағы адамдар арасындағы адамгершілік қарым-қатынастар нормаларын реттей алу
БҚ 1
БҚ 3
ӘЭП. 03
Социология және саясаттану негіздері
Замануи саяси мектептер; саясат; саяси билік; демократия билікті жүзеге асыру түрі ретінде; саяси жүйе; саяси партия мен партия жүйесі; қоғамдық ұйымдар мен қозғалыстар; саясат жүйесіндегі адам; саяси қызметтің құралдары мен әдістері; сыртқы саяси қызмет пен әлемдік саяси үрдіс
Білімдер:
- заңдылықтарды әлеуметті тұрғыда түсіну;
- әлеуметтік құрылымдар туралы түсінік;
- тұлғаның әлеуметтену үрдісінің ерекшеліктерін;
Іскерліктер:
- саяси жүйелер мен саяси тәртіптер туралы түсінікті қалыптастыру.
БҚ 1
БҚ 3
ӘЭП. 04
Экономика негіздері
Меншік нысаналары мен түрлері, меншікті басқару; жоспарлар түрлері, олардың негізгі кезеңдері, мазмұны, стратегиялық жоспарлауы; жоспарлардың экономикалық негіздеулерінің және болжауларының әдісі; бизнес-жоспарлау; экономикалық талдау; халық тұтынатын тауарлар нарығының және қызметінің жағдайын талдау.
Білімдер:
- экономикалық теорияның негізгі ережелерін;
- елде және шетелдегі экономикалық жағдайларды;
Іскерліктер:
- нарықтық бағаның қалыптасу механизмдерін сипаттау;
- өзінің кәсіптік қызметін бағдарлау үшін қажетті, экономикалық ақпараттарды табу және пайдалану;
БҚ 1
БҚ 2
ӘЭП. 05
Құқық негіздері
Қазақстан Республикасы Конституциясы – құқықтық жүйесінің өзегі; адам құқығының жалпылай декларациясы; тұлға, құқық, құқықтық мемлекет; заңды жауапкершілік және оның түрлері; құқықтың негізгі салалары; Қазақстан Республикасының сот жүйесі; құқық қорғау органдары.
Білімдер:
- адам және азаматтың құқығы мен еркіндігі, оларды жүзеге асыру механизмі;
- кәсіптік қызмет саласында құқықтық және адамгершілік-этикалық нормаларды білу;
Іскерліктер:
- жеке бас бостандығы мен қадір-қасиетін қорғай алу;
- маманның кәсіптік қызметті реттеуші, нормативтік-құқықтық құжаттарды қолдана білу
БҚ 1
БҚ 3
ЖКП. 00
Жалпы кәсіптік пәндер
ЖКП. 01
Мемлекеттік тілде іс жүргізу
Пәннiң мазмұны, оның мақсаттары. Iс қағаздарын жүргiзуде әр түрлi лингвистикалық сөздiктердi қолдану. Мекемелерде, кәсіпорындарда іс қағаздарын жүргізуді ұйымдастыру. Техникалық сөздiктердiң ерекшелiктерi.
Қызметтік хаттар жазудың негізгі әдістері.
Автоматты басқару жүйесін іс қағаздарын жүргізуге пайдалану.
Құжаттар жинағы туралы түсінік. Жазба құжаттарының алғашқы жинақтары. Күрделі жазба жинақтар.
Құжат қорлары туралы түсінік.
Архив. Мемлекеттік және мекеме архивтері.
Ұлттық архив қоры.
Білімдер:
- ақпараттық және iс құжаттарының жіктелуін;
- замануи iс қағаздарын жүргiзу стандарттарына қойылатын талаптарды;
- құжаттар формулярын және оның бөлiктерiн;
Іскерліктер:
- әр түрлi құжаттарды жіктеу;
- құжаттар формулярын толтыру;
- әкiмшiлiк-ұйымдастыру құжаттарымен жұмыс жасау;
- архивке құжаттарды дайындап, сақтауға тапсыру
БҚ 3
ЖКП. 02
Инженерлік графика
Геометриялық сызу; сызбаларды рәсімдеу ережелері; геометриялық құрылым мен техникалық бөлшектердің пішіндерін сызу ережелері; проекциялық сызу; техникалық бөлшектердің пішіндерін сызу ережелері; проекциялық сызу; техникалық сурет салу; құрылымдаушылық (конструкторлық) құжаттарды зерттеп дайындау мен рәсімдеудің ережелері; машина жасау сызуы; сызбадағы бейнелеу категориялары; инженерлік графика құралдары; бұйымдардың сызбасы мен схемаларын орындаудың әдістері мен тәсілдері мамандық бойынша; көркем құрылымдау элементтері; графикалық ақпаратты бейнелеудің техникалық құралдары жөніндегі негізгі ұғымдар; компьютерлік графикалық жүйе туралы ұғым.
Білімдер:
- сызбаларды рәсімдеу ережелерін;
- техникалық бөлшектер пішінін сызудың ережелері мен геометриялық құрылуын;
- машина жасау сызуын;
- сызбадағы бейнелеу категорияларын: түрлерін, тіліктерді, қималарды;
- компьютерлік графикалық жүйе туралы ұғымды;
Іскерліктер:
- проекциялық сызуды;
- графикалық есептерді шешу әдістерін қолдану;
- бұйымдардың сызбасы мен схемаларын орындау әдістері мен тәсілдерін мамандық бойынша пайдалану
БҚ 1

ПК 2.5.7
ПК 2.5.8
ПК 2.5.9
ПК 2.5.10
ПК 2.5.11
ПК 2.5.12
ПО и ПП
Производственное обучение и профессиональная практика
ПО.00
Производственное обучение
ПО.01
Обучение в учебных мастерских. Слесарные работы. Безопасность труда. Оборудование, инструменты и контрольно-измерительные приборы, применяемые при выполнении слесарных работ. Приемы дуговой электросварки, аппаратура и приспособления. Ознакомление с механической обработкой материалов на токарных и фрезерных станках.
Умения:
- проводить слесарные работы при техническом обслуживании и ремонте технологического оборудования;
- использовать оборудование, инструменты и контрольно-измерительные приборы,
Навыки:
- измерений различными приборами;
- слесарной обработки материалов;
- выполнения сварочных работ;
- обработки материалов на токарных и фрезерных станках
ПК 2.1.2
ПК 2.2.1
ПК 2.2.2
ПК 2.2.3
ПК 2.3.1
ПК 2.3.2
ПК 2.4.1
ПК 2.5.4
ПК 2.5.12
ПП.00
Профессиональная практика
ПП.01
Производственная практика. Вводное занятие. Инструктаж по охране и безопасности труда. Ознакомление с предприятием. Работа с контрольно-измерительными приборами. Работа в производственной бригаде по техническому обслуживанию и ремонту оборудования. Перспективы развития технологии технического обслуживания и ремонта электрооборудования. Электромонтажные работы.
Умения:
- правильно организовать рабочее место;
- читать и собирать схемы электроснабжения;
- находить и устранять неисправности;
- комплектовать электрооборудование перед монтажом;
- вести монтаж с соблюдением технологических требований;
- соблюдать технику безопасности
Навыки:
- сборки схем электроснабжения;
- контроля за ходом комплектации;
- выполнения мелкого ремонта трансформаторов и
ПК 2.1.1-2.1.14
ПК 2.2.1-2.2.19
ПК 2.3.1-2.3.13
ПК 2.4.1-2.4.10
ПК 2.5.1-2.5.12
Содержание образовательной программы по циклам дисциплин и
профессиональной практике (специалист среднего звена)
Индекс цикла (дисциплин)
Наименование и основные разделы дисциплины, практики
Формируемые знания, умения и навыки
Код формируемой компетенции
ООД. 00
Общеобразовательные дисциплины
ОГД. 00
Общегуманитарные дисциплины
ОГД. 01
Профессиональный казахский (русский) язык
Синтаксис казахского языка. Развитие речи по специальности. Умение вести делопроизводство на государственном языке. Знание нормативных документов делопроизводства Республики Казахстан. Техника перевода (со словарем), профессиональное общение. Профессиональная лексика.
Знания:
- казахского (русского) языка в объеме, необходимом для работы и анализа текстов профессиональной направленности
Умения:
- вести диалог, читать документы с применением существующей терминологией в отрасли;
- использовать словарь по специальности
БК 1
БК 3
ОГД. 02
Профессиональный иностранный язык
Основы делового языка по специальности, профессиональная лексика, фразеологические обороты и термины. Техника перевода профессионально-ориентированных текстов. Профессиональное общение. Чтение и письмо, устный и письменный перевод, понимание речи на слух
Знания:
- лексико-грамматический материал по специальности, необходимый для профессионального общения
Умения:
- различать виды речевой деятельности и формы речи (устной, письменной, монологической, диалогической).
- владеть элементарными умениями общения на иностранном языке
БК 1
БК 3
ОГД. 03
Физическая культура
Социальное значение физической культуры; основные системы физической культуры и самовоспитания; факторы, определяющие здоровый образ жизни; способы и средства восстановления работоспособности; режимы двигательной активности и работоспособности; основы физического самосовершенствования; необходимость и направленность профессионально-прикладной физической подготовки
Знания:
- основных составляющих здорового образа жизни;
- социально-биологических и психофизиологических основ физической культуры
Умения:
- систематически поддерживать физическую активность, заниматься спортом;
- применять знания физической культуры для самосовершенствования и укрепления здоровья
БК 1
СЭД.00
Социально-экономические дисциплины
СЭД.01
Культурология
Мировая и отечественная культура. История культуры Казахстана. Наука и культура Республики Казахстан на современном этапе. Основы религиоведения. Религия, как общественное явление: сущность религии и ее роль; происхождение религии и ее исторические типы; основные исторические положения христианства, христианские общины на территории Казахстана; ислам.
Знания:
- мировой и отечественной культуры;
- основы религиоведения
Умения:
- раскрыть основные этапы истории мировой культуры и их цивилизации;
- использовать культурное наследие;
- анализировать происхождение религии и ее исторические типы
БК 1
БК 3
СЭД.02
Основы философии
Основные вехи мировой философской мысли; природа человека и смысл его существования: человек и Бог; человек и космос; человек, общество, цивилизация, культура; свобода и ответственность личности; человеческое познание и деятельность; наука и ее роль; человечество перед лицом глобальных проблем
Знания:
- философских, научных и религиозных картин мира;
- о роли науки и научного познания;
- социальных и этических проблем
Умения:
- определять поведение человека в различных ситуациях;
- регулировать нравственные нормы отношений между людьми в обществе
БК 1
БК 3
СЭД 03
Основы политологии и социологии
Современные политические школы; политика; политическая власть; демократия как форма осуществления власти; политическая система; политические партии и партийные системы; общественные организации и движения; человек в системе политики; средства и методы политической деятельности; внешнеполитическая деятельность и мировой политический процесс.
Знания:
- социологического подхода в понимании закономерностей;
- социальной структуры;
- особенности процесса социализации личности
Умения:
- составить представление о политических системах и политических режимах
БК 1
БК 3
СЭД 04
Основы экономики
Формы и виды собственности, управление собственностью; виды планов, их основные этапы, содержание, стратегическое планирование; методы экономического обоснования планов и разработки прогнозов; бизнес-планирование; экономический анализ; анализ состояния рынка товаров народного потребления и услуг
Знания:
- общих положений экономической теории;
- экономических ситуаций в стране и за рубежом
Умения:
- характеризовать механизмы рыночного ценообразования;
- находить и использовать экономическую информацию, необходимую для ориентации в своей профессиональной деятельности
БК 1
БК 2
СЭД 05
Основы права
Конституция Республика Казахстан - ядро правовой системы;
всеобщая декларация прав человека; личность, право, правовое государство; юридическая ответственность и ее виды; основные отрасли права; судебная система Республики Казахстан; правоохранительные органы.
Знания:
- прав и свободы человека и гражданина, механизмы их реализации;
- правовых и нравственно-этических норм в сфере профессиональной деятельности
Умения:
- защищать личную свободу и достоинства;
- использовать нормативно-правовые документы, регламентирующие профессиональную деятельность специалиста
БК 1
БК 3
ОПД.00
Общепрофессиональные дисциплины
ОПД.01
Делопроизводство на государственном языке
Содержание дисциплины, ее задачи. Использование различных видов лингвистических словарей в делопроизводстве. Организация делопроизводства на предприятиях, организациях. Особенности технических словарей. Основная методика служебного письма. Применение АСУ в делопроизводстве. Понятие о сборниках документов. Первичные сборники текстовых документов. Сложные текстовые сборники. Понятие о фонде документов. Архив. Ведомственные архивы, государственные архивы.
Национальный архивный фонд.
Знания:
- классификации деловых и информационных документов;
- основных требований к современным стандартам делопроизводства;
- формуляров документов и его составных частей
Умения:
- классифицировать различные документы делового и информационного характеров;
- составлять формуляры документов;
- работать с организационно-административными документами;
- оформления, хранения и сдачи дел в архив
БК 3
ОПД.02
Инженерная графика
Геометрическое черчение; правила оформления чертежей; геометрические построения и правила вычерчивания контуров технических деталей; проекционное черчение; техническое рисование; правила разработки и оформления конструкторской документации; машиностроительное черчение; категории изображений на чертеже; средства инженерной графики; методы и приемы выполнения чертежей и схем изделий по специальности; элементы художественного конструирования; основные понятия о технических средствах отображения графической информации; понятие о компьютерной графической системе.
Знания:
- правил оформления чертежей;
- геометрических построений и правил вычерчивания контуров технических деталей;
- машиностроительного черчения;
- категорий изображения на чертеже: виды, разрезы, сечения;
- компьютерной графической системы
Умения:
- проекционного черчения;
- применять методы решения графических задач;
- использовать методы и приемы выполнения чертежей и схем изделий по специальности
БК 1

КҚ 3.6.1
КҚ 3.8.3
ЖКП. 03
Техникалық механика
Теориялық механика негіздері; статика; күштердің жазықтық және кеңістік жүйесі; кинематика; динамика; инерция күші; үйкеліс; материалдар кедергісі; ішкі және сыртқы күштер; қима әдісі; созылу және сығылу; кесу (қиық) мен майысуды есептеу; бұрау; бүгіліс (иіліс); беріктік пен қаттылықты есептеу; қажу кедергісі; сығылған стерженьдер тұрақтылығы; механизмдер мен машиналардың бөлшектері; жалпақ механизмдер; біліктер мен осьтер; біліктер мен осьтердің тіректері; муфталар; машина бөлшектерінің байланыстары; құрылым элементтері; механизмдер мен машиналардың сипаттамалары
Білімдер:
- теориялық механика негіздерін;
- күштердің жазықтық және кеңістік жүйесін;
- кинематиканың негізгі ұғымдарын;
- механизмдер мен машиналардың бөлшектерін;
- құрылым элементтерін;
- механизмдер мен машиналардың сипаттамаларын;
Іскерліктер:
- қима әдістерін орындау;
- кесінді мен майысудың есептеуін жүргізу;
- беріктік пен қаттылықты есептеуді жүзеге асыру;
- қажу кедергісін анықтау;
- сығылған стерженьдер тұрақтылығын анықтау;
КҚ 3.6.2
КҚ 3.6.5
КҚ 3.8.5
ЖКП. 04
Электротехника және электроника
Тұрақты бір фазалық және синусоидальдық үш фазалы токтардың электр тізбектері; тұрақты және айнымалы токтағы электр машиналары; күштік трансформаторлар, трансформаторлардың арнайы түрлері; электроника негіздері; электр энергиясын өндіру, беру және тарату туралы жалпы мәліметтер; электрвакуумдық және газразрядтық аспаптар, электронды түзеткіштер, тұрақтандырғыштар, күшейткіштер мен генераторлар
Білімдер:
- тұрақты және айнымалы токтағы электр тізбектерін;
- тұрақты және айнымалы токтағы электр машиналарын;
- электроника негіздерін;
- электр энергиясын өндіру, беру және тарату жөнінде жалпы мәліметтерді;
Іскерліктер:
- электр тізбектердің есебін жүргізу;
- күштік және арнайы трансформаторларды сипаттау;
- электрвакуумды және газразрядтық аспаптарды, электронды түзеткіштерді, тұрақтандырғыштарды, күшейткіштер мен генераторларды қолдану
КҚ 3.6.3
КҚ 3.6.4
КҚ 3.8.5
ЖКП. 05
Электротехникалық материалдар
Металдардың құрылысы мен қасиеттерін; темірдің көміртекті қоспалары; түсті металдар мен олардың қоспалары; магниттік материалдар; өткізгіштік материалдар; өткізгіштік материалдардың жіктелуі; сымдар, шиналар, кабельдер; жартылай өткізгіш материалдар: қасиеттері, қолдану саласы; электр оқшаулағыш материалдар; физикалық-механикалық сипаттамалары; газ тәрізді, қатты және сұйық диэлектриктер: қасиеттері және қолдану саласы
Білімдер:
- материалтану физикалы-химиялық негіздерін;
- электртехникалық және конструкциялық материалдардың негізгі қасиеттерін, қолдану саласын
Іскерліктер:
- өндіріс талаптарына сәйкес электротехникалық материалды таңдай алуды;
- материалды өңдеу

ПК 3.6.1
ПК 3.8.3
ОПД.03
Техническая механика
Основы теоретической механики; статика; плоская и пространственная система сил; кинематика; динамика; силы инерции; трение; сопротивление материалов; силы внешние и внутренние; метод сечения; растяжение и сжатие; расчеты на срез и смятие; кручение; изгиб; расчеты на прочность и жесткость; сопротивление усталости; устойчивость сжатых стержней; детали механизмов и машин; плоские механизмы; валы и оси; опоры валов и осей; муфты; соединения деталей машин; элементы конструкций; характеристики механизмов и машин.
Знания:
- основ теоретической механики;
- плоской и пространственной систем сил;
- основные понятия кинематики;
- детали механизмов и машин;
- элементы конструкций;
- характеристики механизмов и машин
Умения:
- выполнять методы сечения;
- производить расчеты на срез и смятие;
- осуществлять расчеты на прочность и жесткость;
- определять сопротивление усталости;
- определять устойчивость сжатых стержней
ПК 3.6.2
ПК 3.6.5
ПК 3.8.5
ОПД.04
Электротехника и электроника
Электрические цепи постоянного однофазного и трехфазного синусоидального токов; электрические машины постоянного и переменного токов; силовые трансформаторы, специальные виды трансформаторов; основы электроники; общие сведения о производстве, передаче и распределении электрической энергии; электровакуумные и газоразрядные приборы, электронные выпрямители, стабилизаторы, усилители и генераторы
Знания:
- электрических цепей постоянного и переменного тока;
- электрических машин постоянного и переменного токов;
- основ электроники;
- общих сведений о производстве, передаче и распределении электрической энергии
Умения:
- выполнять расчеты электрических цепей;
- давать характеристику силовых трансформаторов и трансформаторов специального вида;
- применять электровакуумные и газоразрядные приборы, электронные выпрямители, стабилизаторы, усилители и генераторы
ПК 3.6.3
ПК 3.6.4
ПК 3.8.5
ОПД.05
Электротехнические материалы
Строение и свойства металлов; сплавы железа с углеродом; цветные металлы и их сплавы; магнитные материалы; проводниковые материалы; классификация проводниковых материалов; провода, шины, кабели; полупроводниковые материалы: свойства, область применения; электроизоляционные материалы; физико-механические характеристики; газообразные, твердые и жидкие диэлектрики; свойства и область применения
Знания:
- физико-химических основ материаловедения;
- основных свойств электротехнических и конструкционных материалов, области их применения
Умения:
- выбирать электротехнический материал в соответствии с требованиями производства;
- производить обработку материалов.

КҚ 3.6.5
КҚ 3.8.4
КҚ 3.8.9
ЖКП. 06
Стандарттау, сертификаттау және метрология негіздері
Метрология: негізгі ұғымдар мен анықтамалар; өлшемдердің біртұтастығын қамтамасыз ететін метрологиялық қызметтер; мемлекеттік метрологиялық бақылау және қадағалау. Стандарттау: сапаны басқару және стандарттау саласындағы негізгі терминдер мен анықтамалар; өнімді сынау және бақылау; сапа жүйелері.
Сертификаттау: сертификаттау жүйелері; машина жасаудағы дәлділік; шектер және қондыру жүйелері; техникалық өлшеулер
Білімдер:
- стандарттау мақсаттарын және міндеттерін;
- стандарттау, сертификаттау және метрологияның құқықтық негіздерін;
- ҚР МЕСТ;
Іскерліктер:
- өлшеуіш құралдарын дұрыс таңдап, оларды қолдана білу;
- шектер мен қондыру жүйелерін қолдану;
- өнімді сынақтау және бақылау
КҚ 3.6.6
КҚ 3.6.7
ЖКП. 07
Автоматика
Автоматика жүйесінің элементтері; автоматты басқару жүйелері; автоматты басқару жүйелерінің тұрақтылығы мен сапасы; бағдарламалық басқару құрылғылары; басқару алгоритмдері, бағдарламалық қамту, басқаруды автоматтандыру үшін микро-ЭЕМ базасында басқарушы есептеу кешендерінің мүмкіндіктерін пайдалану
Білімдер:
- автоматика жүйесі құрылғыларының негізгі сипаттамаларын, динамикалық қасиеттері мен жұмыс принципін;
Іскерліктер:
- автоматты басқару жүйесін құру принциптерін зерттеу;
- автоматты басқару жүйесінің тұрақтылығын және сапасын тексеру
КҚ 3.6.14
КҚ 3.7.7
КҚ 3.7.8
КҚ 3.8.1
ЖКП. 08
Есептеу техникасы
Электронды-есептеу техникасы жөнінде негізгі мәліметтер; есептеу жүйесі, сандарды есептеу жүйесінің біреуінен екіншісіне ауыстыру, ондық емес арифметика ережелері, сандарды ЭЕМ-ның разрядты сеткасында ұсыну тәсілдері; ақпарат түрлері және оны ЭЕМ-ларда ұсыну тәсілдері; ЭЕМ-лардың логикалық негіздері; элементарлық логикалық функциялар; микропроцессорлық жүйелер негіздері; есептеу техникасының типтік түйіндері мен құрылымы; есте сақтау құрылғыларын құру принциптері мен жіктелуі; есептеу техникасының перифериялық құрылғылары; ЭЕМ-лар жұмысында ақпараттық және бағдарламалық қамтамасыз етілудің өзара әрекеттестігі
Білімдер:
- электронды-есептегіш техниканың іс-әрекет принципін, жіктемесін, сипаттамасын;
- негізгі базисін, логика және алгебра заңдарын;
- микропроцессор пәрмендерінің жүйесін, пәрмен орындалуының тәртібін; микропроцессордың жұмыстық циклін
Іскерліктер:
- бағдарламаның кәсіби пакеттерін пайдалану;
- регистрлерді, дешифраторларды, есептегіштерді, сумматорларды сипаттау;
- еске сақтау құрылғылары құрылысының принциптерін топтастыру
КҚ 3.6.14
КҚ 3.6.15
ЖКП. 09
Өлшеу техникасы
Физикалық шамаларды өлшеу және өлшеу бірліктері жөніндегі ұғым; өлшеу құралдарының метрологиялық көрсеткіштері; өлшеу қателіктері; жылутехникалық өлшеу жөніндегі негізгі мәліметтер; өлшеу түрлендіргіштері және қашықтықтан беріліс схемалары; өлшеуді автоматтандыру; температураны өлшеу, қысымды, қысым айырымы мен сиретуді өлшеу; сұйықтық пен сусымалы денелердің шығынын, мөлшерін және деңгейін өлшеу; жылутехникалық бақылау сұлбалары.
Білімдер:
- өлшеу құралдарының негізгі түрлері мен олардың жіктемесін;
- өлшеу әдістерін;
- жылутехникалық бақылау аспаптарының іс-әрекет принципін және құрылымын;
Іскерліктер:
- электрлік және электрлік емес параметрлерін өлшеу

ПК 3.6.5
ПК 3.8.4
ПК 3.8.9
ОПД.06
Основы стандартизации, сертификации и метрологии
Метрология: основные понятия и определения; метрологические службы, обеспечивающие единства измерений; государственный метрологический контроль и надзор. Стандартизация: основные термины и определения в области стандартизации и управления качеством; испытание и контроль продукции; системы качества. Сертификация: системы сертификации; точность в машиностроении; система допусков и посадок; технические измерения.
Знания:
- целей и задач стандартизации;
- правовых основ стандартизации, сертификации и метрологии;
- ГОСТ РК
Умения:
- правильно выбрать измерительные средства и пользоваться ими;
- применять систему допусков и посадок;
- проводить испытание и контроль продукции
ПК 3.6.6
ПК 3.6.7
ОПД.07
Автоматика
Элементы систем автоматики; системы автоматического управления; устойчивость и качество систем автоматического управления; устройства программного управления; алгоритмы управления, программное обеспечение; использование возможностей управляющих вычислительных комплексов на базе микро-ЭВМ для автоматизации управления
Знания:
- основных характеристик, динамических свойств и принципов действия устройств систем автоматики
Умения:
- исследовать принципы построения системы автоматического управления;
- проверять устойчивость и качество систем автоматического управления
ПК 3.6.14
ПК 3.7.7
ПК 3.7.8
ПК 3.8.1
ОПД.08
Вычислительная техника
Основные сведения об электронно-вычислительной технике; системы счисления, перевод чисел из одной системы счисления в другую, правила недесятичной арифметики, способы представления чисел в разрядной сетке ЭВМ; виды информации и способы представления ее в ЭВМ; логические основы ЭВМ; элементарные логические функции; основы микропроцессорных систем; типовые узлы и устройства вычислительной техники; принципы построения и классификация устройств памяти; периферийные устройства вычислительной техники; взаимодействие аппаратного и программного обеспечения в работе ЭВМ.
Знания:
- принципа действия, классификации, характеристик электронно-вычислительной техники;
- основного базиса и закона алгебры и логики;
- системы команд микропроцессора, процедуры выполнения команд, рабочего цикла микропроцессора
Умения:
- использовать профессиональные пакеты программ;
- характеризовать регистры, дешифраторы, счетчики, сумматоры;
- классифицировать принципы построения устройств памяти.
ПК 3.6.14
ПК 3.6.15
ОПД.09
Измерительная техника
Понятие об измерениях и единицах измерения физических величин; метрологические показатели средств измерений; погрешности измерений; основные сведения о теплотехнических измерениях; измерительные преобразователи и схемы дистанционной передачи; автоматизация измерений; измерение температуры, измерение давления, разности давления и разрежения; измерение расхода, количества и уровня жидкости и сыпучих тел; схемы теплотехнического контроля.
Знания:
- основных видов средств измерений и их классификацию;
- методов измерений;
- принципа действия и устройства измерительных приборов
Умения:
- производить измерения электрических и неэлектрических параметров

КҚ 3.6.7
КҚ 3.7.1
КҚ 3.7.9
ЖКП. 10
Электр машиналары және аппараттары
Электр машиналардың жіктемесі және іс-әрекет принципі, олардың рөлі және тағайындалуы; трансформаторлар; тұрақты токтағы машиналар; тұрақты токтағы генератор; тұрақты токтағы қозғалтқыштар: негізгі сипаттамалары, пайдалану талаптары, даму көрінісі; арнайы қолданылатын тұрақты токтағы машиналар; айнымалы токтағы машиналарының жіктемесі, құрылымы, іс-әрекет принципі.
Автоматика, басқару, релелік қорғаныс электр аппараттары: құрылымы, іс-әрекет принципі, негізгі техникалық сипаттамалары. Электронды аппараттар.
Білімдер:
- электр машиналар мен аппараттардың міндетін, құрылымын және жұмыс принципін;
- трансформаторлардың параллель жұмысын;
- тұрақты токтағы машиналардың пайдалану талаптарын және негізгі сипаттамаларын;
- айнымалы токатғы машиналардың жіктемесін, құрылымын, іс-әрекет принципін
Іскерліктер:
- жұмыс режимін таңдау;
- арнайы тағайындалған айнымалы токтағы машиналарын пайдалану;
- берілген техникалық шарттар бойынша электр аппараттарын таңдау;
- электр аппараттарын жұмыстың берілген режиміне сәйкестігін тексеру
КҚ 3.7.3
КҚ 3.7.4
КҚ 3.7.5
КҚ 3.7.10
КҚ 3.8.9
ЖКП. 11
Сала экономикасы
Саланың даму көрінісі және ерекшелiктері; өндiрiстiң түрлерi және олардың сипаттамасы; негiзгi өндiрiстiк және технологиялық процестер; ұйымның қаражаты және мүлігі; негiзгi және айналымдағы қаражаттар; еңбек ресурстары; еңбек ұйымдастыру, мөлшерлеу және еңбекақы; ұйымның маркетингтік қызметi; өндiрiстiк программа және өндiрiстік қуаты; өндiрiс шығыны және өнiмнiң, қызметтердің өзiндiк құны; баға белгiлеу; ұйымның қызметiнiң тиiмдiлiгін бағалау; өнiмнiң сапасы және бәсекестік қабілеттілігі; ұйымның сыртқы экономикалық қызметi; бизнес-жоспар; негiзгi техникалық-экономикалық көрсеткiштердi есептеу әдiстемесi
Білімдер:
- саладағы қолданыстағы негізгі экономикалық категорияларын;
- негізгі қорлардың пайдалану көрсеткіштерін және оларды шығынға жазу тәртібін;
- еңбек ұйымдастыру түрлері мен нысандарын, еңбекақы төлеу нысандарын;
- тарифтік жүйесінің мәнін;
Іскерліктер:
- жұмыс орнын ұйымдастыру және жұмыс уақытын жоспарлау;
- шикізат шығындарының есебін жүргізу;
- қосалқы материалдар мен шикізат шығынын есептей алу және бақылау жүргізу;
- шығынды қысқарту және үнемдеу бойынша технологиялық шаралар құрастыру
КҚ 3.6.13
КҚ 3.7.4
КҚ 3.8.3
КҚ 3.8.7
ЖКП.12
Менеджмент
Менеджменттің негізгі ережелері, оның мәні; замануи менеджметтің сипатты ерекшелігі; менеджмент инфрақұрылымы және циклы; басқару жүйесінің элементтері; тиімділік; басқару: функциялары, ұйымдары, құрылымы, принциптері мен тәсілдері, мотивация; басқару процесіндегі реттеу және бақылау: нысандары, кезеңдері; менеджер жұмысын ұйымдастыру және имидж; басқару стилі; еңбек ұжымын басқару; еңбек ұйымдастыру; басқарушылық шешім қабылдау: оның мазмұны және түрлері; шешімді шығару мен орындаудың дайындық кезеңдері
Білімдер:
- кәсіпорынды басқару функциясын;
- еңбек ұжымының құрылымын;
- іскерлік қатынас тәртібін;
- ұжымдағы жұмыстың әдістері мен принциптерін;
Іскерліктер:
- басқару процесін реттеу және бақылау;
- менеджер жұмысын ұйымдастыру және имидж қалыптастыру;
- еңбек ұжымын басқару;
- басқарушылық шешім қабылдау;
БҚ 1
БҚ 6
ЖКП. 13
Еңбек қорғау
Адамға келеңсіз факторлардың әсерi; техникалық жүйелер мен технологиялық процестердің қауiп-қатерлерiнен қорғану құралдары және әдiстері; экобиоқорғайтын және өртке қарсы техника; кәсiпорындағы еңбектi қорғау құқықтық, нормативтiк және ұйымдастыру негiздерi; еңбек қорғаудағы материалдық шығындар; кәсiби қызметтiк саласындағы қауiпсiз еңбек жағдайын қамтамасыз ету ерекшелiктерi;
Білімдер:
- еңбек қорғау жалпы нормаларын;
- технологиялық процестердің қауіпсіздігін;
- кәсіпорындағы жарақат алудың себептерін;
- өрт сөндіру қауіпсіздігі туралы жалпы мағлұмат;
Іскерліктер:
- еңбек және қоршаған ортаны қорғау бойынша білімді тәжірибеде қолдану;
- жеке қорғаныс құралдарын пайдалану;
- өндірістік жарақаттану кезінде көмек көрсету;
БҚ 4
БҚ 7

ПК 3.6.7
ПК 3.7.1
ПК 3.7.9
ОПД.10
Электрические машины и аппараты
Классификация и принцип действия электрических машин, их роль и назначение; трансформаторы; машины постоянного тока; генератор постоянного тока; двигатели постоянного тока: основные характеристики, эксплуатационные требования, перспективы развития; машины постоянного тока специального применения; классификация, устройство, принцип действия машины переменного тока.
Электрические аппараты автоматики, управления, релейной защиты: устройство, принцип действия, основные технические характеристики. Электронные аппараты.
Знания:
- назначения, устройства и принципа работы электрических машин и аппаратов;
- параллельной работы трансформаторов;
- основных характеристик и эксплуатационных требований машин постоянного тока;
- классификации, устройства, принципа действия машин переменного тока.
Умения:
- выбирать режимы работы;
- использовать машины переменного тока специального назначения;
- выбирать электрические аппараты по заданным техническим условиям;
- проверять электрические аппараты на соответствие заданным режимам работы
ПК 3.7.3
ПК 3.7.4
ПК 3.7.5
ПК 3.7.10
ПК 3.8.9
ОПД.11
Экономика отрасли
Особенности и перспективы развития отрасли; типы производства, их характеристика; основные производственные и технологические процессы; капитал и имущество организации; основные и оборотные средства; трудовые ресурсы; организация, нормирование и оплата труда; маркетинговая деятельность организации; производственная программа и производственная мощность; издержки производства и себестоимость продукции, услуг; ценообразование; оценка эффективности деятельности организации; качество и конкурентоспособность продукции; внешнеэкономическая деятельность организации; бизнес-план; методики расчета основных технико-экономических показателей.
Знания:
- основных экономических категорий, действующих в отрасли;
- показателей использования основных фондов и порядка их списания;
- видов и форм организации труда, форм заработной платы;
- сущности тарифной системы
Умения:
- планировать рабочее время и организовывать рабочее место;
- проводить расчет расхода сырья;
- осуществлять контроль и вести учет расходов сырья и вспомогательных материалов;
- разрабатывать технологические мероприятия по экономии и сокращению потерь
ПК 3.6.13
ПК 3.7.4
ПК 3.8.3
ПК 3.8.7
ОПД.12
Менеджмент
Основные положения менеджмента, его сущность; характерные черты современного менеджмента; инфраструктура и цикл менеджмента; элементы системы управления; эффективность; управление: функции, организация, структура, принципы и методы, мотивация; контроль и регулирование в процессе управления: формы, этапы; имидж и организация работы менеджера; стили управления; управление трудовым коллективом; организация труда; принятие управленческих решений, их содержание и виды; этапы подготовки, принятия и исполнения решений.
Знания:
- функций управления предприятием;
- структуры трудового коллектива;
- этикета в деловом общении
- принципов и методов работы в коллективе
Умения:
- контролировать и регулировать процесс управления;
- создать имидж и организацию работы менеджера;
- управлять трудовым коллективом;
- принимать управленческие решения.
БК 1
БК 6
ПМ 1.13
Охрана труда
Воздействие негативных факторов на человека; методы и средства защиты от опасностей технических систем и технологических процессов; экобиозащитная и противопожарная техника; правовые, нормативные и организационные основы охраны труда на предприятии; материальные затраты на охрану труда; особенности обеспечения безопасных условий труда в сфере профессиональной деятельности
Знания:
- общих норм охраны труда;
- безопасности технологических процессов;
- причин травматизма на предприятии;
- общих сведений о пожарной безопасности
Умения:
- применять на практике знания по охране труда и окружающей среды;
- пользоваться индивидуальными средствами защиты;
- оказать помощь при производственной травме
БК 4
БК 7

КҚ 3.7.10
АП.00
Арнайы пәндер
Біліктілігі: 111506 3-Электромеханик (барлық атаулары)
АП. 01
Электржетек
Электржетектердің жіктемесі; электржетектің құрылымдық сұлбасы; басқару сұлбасының элементтері; автоматтандырылған электржетектің негіздері; электржетектің автоматты басқару принциптері; түрлендіргіш құрылғылар
Білімдер:
- тұрақты токтағы машиналарының, асинхронды және синхронды машиналардың электр жетектеріндегі физикалық процестерін;
- электржетегін басқару принциптерін;
Іскерліктер:
- электржетектерін автоматты басқарудың ажыратылған және тұйықталған түйіндерін есептеу және типтік сұлбаларын оқу;
КҚ 3.6.3
КҚ 3.6.4
КҚ 3.6.8
КҚ 3.6.13
АП. 02
Саланы электрмен қамту
Электрмен қамту жүйелері туралы ұғым; тұтынушыларды кернеуі 1000 В-қа дейінгі және одан жоғары ішкі және сыртқы электрмен қамту; электрқабылдағыштарды электрмен үздіксіз қамтудың талап етілген дәрежесі және жұмыс режимі бойынша топтастыру; электрмен қамту жүйесінің элементтерінің құрылымы мен құрылымдық орындалуы; реактивті қуаттың қарымақысы; электрмен қамту жүйесінің релелік қорғанысы мен апатқа қарсы автоматикасы
Білімдер:
- электр станцияларының міндеті мен түрлерін, олардың жұмыс режимін;
- электрмен қамту жүйесінің релелік қорғанысын және апатқа қарсы автоматикасын
Іскерліктер:
- электр жүктемесінің есебін жүргізу;
- электрмен қамту және қорғаныс сұлбалардың элементтерін таңдау;
- жерлендіруші құрылғыларды қадағалау;
- асқын кернеуден қорғаныс ұйымдастыру
КҚ 3.6.3
КҚ 3.6.7
КҚ 3.6.9
АП.03
Саланың электр және электрмеханикалық жабдықтары
Электр және электрмеханикалық жабдықтардың жіктемесі; электрмен жарықтандыру; қондырғылар мен түрлі типті нысандардың (термиялық, сыртына жағуға арналған, өңдеу қондырғылары, жалпы өнеркәсіптік машиналар, т.б.) электр жабдықтары; тұрмыс машиналары мен аспаптарының жіктемесі, түрлері, жалпы құрылғылары, негізгі техникалық сипаттамалары мен мақсаты
Білімдер:
- электр жабдықтардың міндетін, құрылымын, жұмыс принципін;
- электромеханикалық жабдықтарды басқару электр сұлбаларын
Іскерліктер:
- жобалық-техникалық құжаттарды рәсімдеу;
- берілген техникалық шарттар бойынша қондырғының типтік принциптік электр сұлбасын таңдау;
- электр принциптік сұлбасы бойынша электр жабдығының элементтерін таңдау
КҚ 3.6.8
КҚ 3.6.10
КҚ 3.6.11
КҚ 3.6.12
КҚ 3.6.13
АП. 04
Электр және электрмеханикалық жабдықтарды техникалық пайдалану және күту
Электр және электрмеханикалық жабдықтарды пайдалану; техникалық пайдаланудың нормативтік базасы, техникалық құжаттамасы; электр жабдықтарының сенімді жұмысын қамтамасыз ету; жабдықтар диагностикасы және оның ресурстарын анықтау, жұмыстан тыс қалуын болжамдау және ақауларды табу; жабдықтарды ұзақ жыл қызмет ету жолдары мен құралдары; жөндеуді ұйымдастыру; жөндеу түрлері; жөндеу технологиясы; жөндеу жұмыстарын жүргізу кезінде пайдаланылатын техникалық құжаттардың түрлері; жабдықтарды жөндеуден кейін сынақтау; тұрмыстық машиналар мен аспаптарды жөндеуге арналған типтік технологиялық процестер, жабдықтар, құрылғылар мен аспаптар; электр және электрмеханикалық жабдықтарды пайдаланудың, күту мен жөндеудің ресурстық және энергияны сақтау технологиялары
Білімдер:
- электр және электрмеханикалық жабдықтарды пайдалану, күту және жөндеу жөнінде жалпы мәліметтерді;
- электр және электрмеханикалық жабдықтарды күту мен жөндеуді ұйымдастыру;
- техникалық күту түрлерін; негізгі нормативтік құжаттарды, материалдық-техникалық қамтамасыз ету ережелерін;
Іскерліктер:
- электр және электрмеханикалық жабдықтардың техникалық параметрлерін қарау, сынақтау, тексеру, бақылау;
- электр жабдықтары мен тұрмыстық техниканы пайдалану, күту, жөндеу және сынақтау кезіндегі қауіпсіздік техникасын сақтау;
- тұрмыстық машиналар мен аспаптарды сервистік күту

ПК 3.7.10
СД.00
Специальные дисциплины
Квалификация: 111506 3 – Электромеханик (всех наименований)
СД.01
Электрический привод
Классификация электроприводов; структурная схема электропривода; элементы схемы управления; основы автоматизированного электропривода; принципы автоматического управления электроприводами; преобразовательные устройства.
Знания:
- физических процессов в электроприводах с машинами постоянного тока, асинхронными и синхронными машинами;
- принципов управления электроприводом
Умения:
- читать типовые схемы и рассчитывать узлы разомкнутых и замкнутых систем автоматического управления электроприводами
ПК 3.6.3
ПК 3.6.4
ПК 3.6.8
ПК 3.6.13
СД.02
Электроснабжение отрасли
Понятие о системах электроснабжения; внешнее и внутреннее электроснабжение потребителей напряжением до и выше 1000 В; классификация электроприемников по требуемой степени бесперебойности электроснабжения и режимам работы; устройство и конструктивное исполнение элементов систем электроснабжения; компенсация реактивной мощности; релейная защита и противоаварийная автоматика системы электроснабжения.
Знания:
- назначения и типов электрических станций и режимов их работы
- релейной защиты и противоаварийной автоматики систем электроснабжения
Умения:
- производить расчет электрических нагрузок;
- выбирать элементы схем электроснабжения и защиты;
- отслеживать заземляющие устройства;
- организовать защиту от перенапряжений.
ПК 3.6.3
ПК 3.6.7
ПК 3.6.9
СД.03
Электрическое и электромеханическое оборудование отрасли
Классификация электрического и электромеханического оборудования; электрическое освещение; электрооборудование установок и объектов различных типов (термических, для нанесения покрытий, обрабатывающих установок, общепромышленных машин и др.); классификация, типы, общие устройства, основные технические характеристики и назначение бытовых машин и приборов.
Знания:
- назначения, устройства и принципа действия электрооборудования,
- электрических схем управления электромеханического оборудования
Умения:
- оформлять проектно-техническую документацию; - выбирать типовую электрическую принципиальную схему установки по заданным техническим условиям; - подбирать элементы электрооборудования по электрической принципиальной схеме.
ПК 3.6.8
ПК 3.6.10
ПК 3.6.11
ПК 3.6.12
ПК 3.6.13
СД.04
Техническая эксплуатация и обслуживание электрического и электромеханического оборудования
Эксплуатация электрического и электромеханического оборудования; нормативная база технической эксплуатации, техническая документация; обеспечение надежной работы электрооборудования; диагностика оборудования и определение его ресурсов, прогнозирование отказов и обнаружение дефектов; пути и средства повышения долговечности оборудования; организация ремонта; виды ремонта; технология ремонта; виды технической документации, используемой при проведении ремонтных работ; испытания оборудования после ремонта; типовые технологические процессы, оборудование, приспособления и инструмент для ремонта бытовых машин и приборов; ресурсо- и энергосберегающие технологии эксплуатации, обслуживания и ремонта электрического и электромеханического оборудования.
Знания:
- общих сведений об эксплуатации, обслуживании и ремонте электрического и электромеханического оборудования;
- организации обслуживания и ремонта электрического и электромеханического оборудования;
- видов технического обслуживания, основных нормативных документов, правил материально-технического обеспечения
Умения:
- осматривать, испытывать, проверять, контролировать технические параметры электрического и электромеханического оборудования;
- соблюдать технику безопасности при эксплуатации, обслуживании, ремонте и испытаниях электрооборудования и бытовой техники;
- выполнять сервисное обслуживание бытовых машин и приборов

КҚ 3.6.1
КҚ 3.6.8
КҚ 3.6.9
КҚ 3.6.11
КҚ 3.6.12
Біліктілігі: 111507 3-Техник-механик
АП.01
Электромеханикалық жабдықтарды техникалық күтім жасау, монтаждау, пайдалану, жөндеу
Өндірістегі бірінші және екінші мақсатты жабдықтарын монтаждау туралы жалпы мәліметтер, монтаждық жұмыстар өндірісіндегі техникалық құжатнамалар. Электромеханикалық жабдықтарын монтаждау. Электромеханикалық жабдықтарын пайдалану. Пайдалану бойынша қызмет көрсетуді ұйымдастыру. Машиналардың сенімділігі. Электромеханикалық жабдықтарына техникалық қызмет көрсету мен жөндеуді жүргізу және ұйымдастыру. Бөлшектер мен құрастыру бірліктерін жөндеу технологиясы. Қозғалтқыштарды техникалық күту және жөндеу. Жұмыс сапасын тексеру. Еңбек қауіпсіздігі. Жұмысты атқару кезіндегі жұмыс орнын ұйымдастыру
Білімдер:
- электр және электромеханикалық жабдықтарды монтаждау, пайдалану, күту және жөндеу туралы жалпы мағлұматты;
- қолданылатын аспаптар мен материалдарды, жабдықтарға техникалық күтім жасау және пайдалану ережесін және тәсілдерін;
- орындалатын жұмыстың сапасына қойылатын талаптарды;
- жөндеу кезіндегі құжаттарды рәсімдеуді және оларды толтыру ережесін;
Іскерліктер:
- электр механикалық жабдықтарды техникалық күту, пайдалану бойынша кешенді жұмыстарын орындау;
- жабдықтардың тоқтап қалу себептерін табу;
- жөндеу жұмыстарын атқару;
- қауіпсіздік ережелерін сақтау;
КҚ 3.7.3
КҚ 3.7.4
КҚ 3.7.5
КҚ 3.7.9
КҚ 3.7.10
Біліктілігі: 111508 3-Техник-технолог
АП. 01
Электротехникалық өндірістің технологиясы
Даярлайтын құрастыру жұмыстары: құрастыруға арналған бөлшектерді жинақтау, тазалау, қажалтып тоздыру, тазарту; өлшегіш құралдарының қарапайым сұлбасын құрастыру.
Орағыш білдекте электроқшаулағыш материалдарын орау; білдекті жұмысқа дайындау; бақылау-өлшеу құралдары арқылы қайта оралатын материалдың ұзындығын анықтау; ақаулы орындарды жарамсыз ету; рулонға қайта оралатын материалдарды буып салу және оларды таңбалау;
Табақты қабатталған оқшаулағыш материалдарды престеу; престеу плитасын және прессформаны тазарту. Қарапайым оқшаулағыш бөлшектерді дайындау; оқшаулағыш материалдардан төсемдер және жолақтарды дайындау.
Орауыш пен секциядағы тегіс қабатты полотномен уақытша ленталық оқшаулағыш тартқызу.
Бірінші және екінші габариттік дискілі катушкасын құрастыру; сыртқы қондырғының ток трасформаторына орамасын толық құрастыру; дәнекерлеуге бұрып жібергішті дайындау.
Мыс гильзасын және кабелдік ұштықтарын даярлау; жабдықтардағы кесуден кейінгі мысты егелеп қию.
Аккумуляторлар мен батареяларды құрастыруға дайындау
Білімдер:
- электротехника бойынша элементарлық мәліметтерді;
- орағыш станоктің құрығысын және іс-әрекет принципін;
- жартылай фабрикаттар мен материалдар түрлерін және қолданысын;
- пресформ таңдауды;
- өңделетін электроқшаулағыш материалдардың негізгі қасиеттерін;
- трансформаторлы орауыштардың типтік құрылымын;
Іскерліктер:
- электрлі және пневматикалық жетекпен қарапайым қолды, механикаландырылған аспаптарын қолдану;
- фрикционды құрылғы арқылы полотно кергішін реттеу;
- стеллаждағы және қалыңдығы бойынша престелген материалдарға сұрыптау және бөлшектеу жүргізу;
- жүктемелі күштік трансформаторлардың орамасы мен бұрып жібергіштерінің сұлбасын оқшаулау;
- ең жоғарғы біліктілікті слесарьдың жетекшілігімен орағыштар мен материалдар дайындау;
- қарапайым слесарьлық операцияларды орындау;

ПК 3.6.1
ПК 3.6.8
ПК 3.6.9
ПК 3.6.11
ПК 3.6.12
Квалификация: 111507 3 – Техник-механик
СД.01
Техническое обслуживание, ремонт, эксплуатация и монтаж электромеханического оборудования
Общие сведения о монтаже оборудования в промышленности, о первичных и вторичных целях, техническая документация на производство монтажных работ. Монтаж электромеханического оборудования. Эксплуатация электромеханического оборудования. Организация эксплуатационного обслуживания. Надежность машин. Организация и проведение технического обслуживания и ремонта электромеханического оборудования. Технология ремонта деталей и сборочных единиц. Обслуживание и ремонт двигателей. Контроль качества работы. Безопасность труда. Организация рабочего места при выполнении работ.
Знания:
- общих сведений о монтаже, эксплуатации, обслуживании и ремонте электрического и электромеханического оборудования;
- правил эксплуатации и обслуживания оборудования, применяемые инструменты и материалы;
- требований к качеству выполняемых работ;
- правил ведения и оформления документации при ремонте
Умения:
- выполнять комплекс работ по эксплуатации и обслуживанию электромеханического оборудования;
- выявлять причины отказа работы оборудования;
- выполнять ремонтные работы;
- соблюдать правила техники безопасности
ПК 3.7.3
ПК 3.7.4
ПК 3.7.5
ПК 3.7.9
ПК 3.7.10
Квалификации: 111508 3 – Техник-технолог
СД.01
Технология электротехнического производства
Подготовительные сборочные работы: очистка, протирка, промывка, комплектование деталей для сборки; сборка простых схем измерительных приборов.
Перемотка электроизоляционных материалов на перемоточном станке; подготовка станка к работе. Определение длины перематываемого материала с помощью контрольно-измерительных приборов; отбраковка дефектных мест; упаковка перемотанных материалов в рулон и их маркировка.
Прессование листовых слоистых изоляционных материалов. Чистка прессформ и плит прессов.
Заготовка простых изоляционных деталей; заготовка полос и прокладок из изоляционных материалов.
Наложение временной ленточной изоляции ровными плотными слоями на секции и катушки. Сборка дисковых катушек первого и второго габаритов; полная сборка обмоток трансформаторов тока наружной установки; подготовка отводов к пайке. Изготовление медных гильз и кабельных наконечников; опиловка меди после резки на оборудовании.
Подготовка к сборке аккумуляторов и батарей.
Знания:
- элементарных сведений по электротехнике;
- устройства и принципа действия перемоточных станков;
- видов и назначения материалов и полуфабрикатов;
- подбора прессформ;
- основных свойств обрабатываемых электроизоляционных материалов;
- типовых конструкций трансформаторных катушек
Умения:
- пользоваться простым ручным и механизированным инструментом с электрическим и пневматическим приводом;
- регулировать натяжения полотна с помощью фрикционных устройств;
- производить разборку и сортировку отпрессованных материалов по толщинам и укладка их в стопы и на стеллажи;
- выполнять изолирование схем обмоток и отводов силовых трансформаторов под нагрузкой;
- изготовлять детали и обмотки под руководством слесаря более высокой квалификации;
- выполнять простейшие слесарные операции

КҚ 3.8.4
КҚ 3.8.8
КҚ 3.8.9
КҚ 3.8.10
АП.02
Электротехникалық материалдарды сынақтау және бақылау
Лакталған матаны, шынылы матаны, мақта-қағазды және шынылы матаға сіңдірілген, қағазды және электрлі оқшаулағыш трубкаларды тексеру және қабылдау; 15 кВт дейін қуатты жоғары вольтты тесер кернеудегі қондырғыда лакталған матаны және шынылы лакты матаны сынақтау; материалдарды дайындаудың технологиялық процестерін бақылау; түрі бойынша ақаулықты топтастыру және оларды дер кезінде жою шаралар; тексеріс нәтижелерін жазып рәсімдеу.
Жоғарғы кернеулі тогімен электрлік беріктікке оқшаулағыш кабельдер мен сымдарды сынақтау. Мемлекеттік стандарт және техникалық талаптар бойынша сынақталатын кабельдердің партиясын таңдау; сынақталатын кернеуді реттеу және орнату; ток өткізгіш талсымның үзілуін және оқшаулағыштың зақымданған орнын бекіту
Білімдер:
- шикізаттарға, жартылай фабрикаттарға, дайын өнімдерге мемлекеттік стандарттарын және техникалық шарттарын;
- шығарылатын материалдарды қабылдау әдістерін;
- бақылау-өлшегіш аспаптарын қолдану ережелерін;
- ақаулықтың пайда болу себептерін, оларды ескерту және жою тәсілдерін;
- оқшауламаның тесілу беріктігіне қарай аппаратураны қажетті кернеу бойынша жөнге келтіру ережесін
- сынақталатын кабельдер мен сымдардың құрылымын
Іскерліктер:
- қағазға, мақта-қағазды және шынылы матаға сіңдірілген ауада тарағыш және еріткіш заттарды, смола құрамын анықтау;
- лакталған матаны, шынылы матаны желімдеу жылдамдығын, майға тұрақтылығын, жанармай тұрақтылығын тексеру;
- өндірістік-техникалық құжаттаманы ресімдеу.
КҚ 3.8.4
КҚ 3.8.7
ӨО және КП
Өндірістік оқыту және кәсіптік практика
ӨО.00
Өндірістік оқыту
ӨО.01
Материалды слесарлық-механикалық өңдеу. Қауіпсіздік техникасы және өндірістік санитария. Электрмен балқытып біріктіру. Токарлық және фрезер станоктарда бөлшектерді өңдеу. Электромонтаждық жұмыстар. Сымдарды, арқансым және кабельдерді кесу. Кабель тарқату. Жарықтандырғыш электр тартылымдарды монтаждау. Автоматтық ажыратқыштар. Сақтандырғыштар, шаппа қосқыштар және басқару батырмасы. Электр машиналар. Электрқозғалтқышты сынап көру. Трансформаторларды бөлшектеу және жинау. Трансформатордың қуыс бөлігін сақтық жөндеу. Тарату құрылғылардың жабдығы
Іскерліктер:
- Белгілеуіш және өлшеуіш құрал-саймандармен қолдану;
- қолмен электр балқытып біріктіру аппаратурасын қолдану;
- токарлық және фрезер станоктарда жұмыс атқару;
- муфтада жалғастыру үшін кабель тарқату
Дағдылар:
- бөлшектерді белгілеу және өңдеу;
- болаттан жасалған бөлшектерді балқытып біріктіру
- кабель ұштарын бітеу
- кабель ұштарын жалғастыруға дайындау

ПК 3.8.4
ПК 3.8.8
ПК 3.8.9
ПК 3.8.10
СД.02
Испытания и контроль электротехнических материалов
Приемка и контроль лакотканей, стеклотканей, пропитанных хлопчатобумажных и стеклянных тканей, бумаги и электроизоляционных трубок; испытание лакотканей и стеклолакотканей на пробивное напряжение на высоковольтных установках мощностью до 15 кВт; контроль технологического процесса изготовления материалов; отбраковка материалов по внешнему виду; классификация брака по видам и своевременное принятие мер по его устранению; оформление записи результатов контроля.
Испытание изолированных проводов и кабелей на электрическую прочность током высокого напряжения. Подбор партии испытываемых кабелей по техническим требованиям и государственному стандарту; установка и регулирование испытательного напряжения; фиксация места повреждения изоляции и обрыва токоведущей жилы.
Знания:
- государственных стандартов и технических условий на сырье, полуфабрикаты и готовую продукцию;
- методов приемки выпускаемых материалов;
- правил пользования контрольно-измерительными приборами;
- причин возникновения брака, способы его предупреждения и устранения.
- правил настройки аппарата на требуемое напряжение по пробивной прочности изоляции;
- конструкций испытываемых кабелей и проводов
Умения:
- определять содержание смолы, летучих и растворимых веществ в пропитанных хлопчатобумажных и стеклянных тканях, бумагах;
- проверять маслостойкость, бензостойкость и скорость расклеивания лакотканей и стеклотканей;
- оформлять производственно-техническую документацию
ПК 3.8.4
ПК 3.8.7
ПО и ПП
Производственное обучение и профессиональная практика
ПО.00
Производственное обучение
ПО.01
Слесарно-механическая обработка материалов. Техника безопасности и промсанитария. Электросварка. Обработка деталей на токарных и фрезерных станках. Электромонтажные работы. Резка проводов, тросов и кабелей. Разделка кабелей. Монтаж осветительных электропроводок. Автоматические выключатели. Предохранители, рубильники и кнопки управления. Электрические машины. Пробный пуск электродвигателя. Разборка и сборка трансформаторов. Профилактический ремонт выемной части трансформатора Оборудование распределительных устройств.
Умения:
- пользоваться измерительными и разметочными инструментами;
- пользоваться аппаратурой для ручной электросварки;
- работать на токарных и фрезерных станках;
- разделки кабеля для соединения в муфте
Навыки:
- разметки и обработки деталей;
- сварки стальных деталей;
- заделки концов кабелей;
- подготовки концов проводов для соединения

КҚ 3.6.7
КҚ 3.7.3
КҚ 3.8.10
КП. 00
Кәсіптік практика
КП. 01
Кіріспе. Практиканың мақсаттары мен міндеттері. Қауіпсіздік техникасы және өрт қауіпсіздігі бойынша нұсқаулық. Телімдер бойынша тарату. Кәсіпорынның құрылымымен, белгіленген мамандық бойынша жұмыс атқару тәсілдерімен және үздік еңбек әдістерімен, материалды, жылу және электр энергиясын, қосымша бөліктерін үнемді пайдалану тәсілдерімен, еңбек өнімділігін арттыру және жабдықтардың тозуға төзімділігін жоғарлату жолдарымен танысу. Жабдықтарды техникалық қызмет ету және жөндеу бойынша өндірістік бригада құрамында жұмыс атқару
Іскерліктер:
- наряд толтыру;
- жұмыс көлемінің ведомосын құрастыру
Дағдылар:
- жөндеу жұмыстарын атқару;
- тағайындаған мамандық бойынша ұйымдастырушы жұмыстарын атқару
КҚ 3.6.10
КҚ 3.7.1
КҚ 3.7.3
КҚ 3.7.10
КҚ 3.8.4
КҚ 3.8.9
КҚ 3.8.10
Ескерту: 1. Кесте. Базалық құзыреттер
Құзырет коды
Базалық құзыреттер (БҚ)
БҚ 1
Өмір бойы өз білімі мен шеберлігін жаңалау;
БҚ 2
Нәтижелі сапалы жұмыс істеу
БҚ 3
Қажетті ақпаратты жинақтау және жүйелеу
БҚ 4
Өртке қарсы шараларды атқару
БҚ 5
Технологиялық процестермен қарастырылған әрекетті орындау
БҚ 6
Қызметті іске асыру құралдарын және ең тиімді тәсілдерін таңдау
БҚ 7
Техника қауіпсіздігі ережесін сақтау
2. Кесте. Кәсіптік құзыреттер
ТжКБ дңгейі
Біліктілік
Кәсіптік құзыреттер (КҚ)
2. Жоғары деңгей
2.1-111501 2-Трансформарды жинаушы
КҚ 2.1.1 Жинақтау жұмыстарының орындалу сапасын бақылау
КҚ 2.1.2 Қарапайым электрлік өлшеулерді орындау
КҚ 2.1.3 Жұмыста техникалық және технологиялық құжаттаманы қолдану
КҚ 2.1.4 Арнайы құралдар мен керек-жарақтарды қолданумен күрделі емес электромонтаждық жұмыстарын орындау
КҚ 2.1.5 Оқшаулағыш бөліктерін әзірлеу
КҚ 2.1.6 Көтеру-тасымалдау жабдықтарын қолдану арқылы такелаждық жұмыстарды орындау
КҚ 2.1.7 Трансформаторды және оның жеке бөліктерін сынақтауға дайындау
КҚ 2.1.8 Трансформатордың ақауларын анықтау
КҚ 2.1.9 Құрастыру бөліктерінің ұсақ ақауларын айқындау
КҚ 2.1.10 Ақаулану себептерін анықтау
КҚ 2.1.11 Трансформатордың күрделі емес бөлшектеуін өткізу
КҚ 2.1.12 Трансформатордың және оның жеке бөліктерінің ұсақ жөндеулерін жүргізу
КҚ 2.1.13 І және ІІ габариттік күштік және арнайы трансформаторларды бірінші, екінші және үшінші жинау бойынша жұмыстарды орындау
КҚ 2.1.14 Аз қуатты трансформаторларды пайдалану
2.2-111502 2-Автоматтар мен жартылай автоматтарды реттеуші
КҚ 2.2.1 Кескіш құрал-саймандар мен керек жарақтарды іріктеу
КҚ 2.2.2 Керек-жарақ пен құралдарды орнату және ауыстыруды орындау

ПК 3.6.7
ПК 3.7.3
ПК 3.8.10
ПП.00
Профессиональная практика
ПП.01
Вводная беседа. Цели и задачи практики. Инструктаж по технике безопасности и пожарной безопасности. Распределение по участкам. Ознакомление со структурой предприятия, с приемами производства работ и передовыми методами труда по данной специальности, методами экономного расхода материалов, тепловой и электрической энергии, запасных частей, путями повышения производительности труда и повышения износостойкости оборудования. Работа в производственной бригаде по техническому обслуживанию и ремонту оборудования
Умения:
- заполнять наряд;
- составлять ведомости объема работ
Навыки:
- производства ремонтных работ;
- организаторской работы по избранной специальности
ПК 3.6.10
ПК 3.7.1
ПК 3.7.3
ПК 3.7.10
ПК 3.8.4
ПК 3.8.9
ПК 3.8.10
Примечание: Таблица 1 Базовые компетенции;
Код компетенции
Базовые компетенции
БК 1
Обновлять знания и навыки в течении всей жизни
БК 2
Работать качественно на результат
БК 3
Собирать и систематизировать необходимую информацию
БК 4
Выполнять противопожарные мероприятия
БК 5
Выполнять действия, предусмотренные технологическим процессом
БК 6
Выбирать наиболее рациональные способы и средства осуществления
БК 7
Соблюдать правила техники безопасности
Таблица 2 Профессиональные компетенции
Уровень ТиПО
Квалификация
Профессиональные компетенции (ПК)
2. Повышенный уровень
2.1 - 111501 2 – Сборщик трансформаторов*
ПК 2.1.1 Контролировать качество выполнения сборочных работ;
ПК 2.1.2 Выполнять простые электрические измерения;
ПК 2.1.3 Использовать в работе техническую и технологическую документацию;
ПК 2.1.4 Выполнять несложные электромонтажные работы с применением специальных средств и приспособлений;
ПК 2.1.5 Заготавливать изоляционные детали;
ПК 2.1.6 Выполнять такелажные работы с применением подъемно-транспортного оборудования;
ПК 2.1.7 Участвовать в подготовке трансформатора и его отдельных частей к испытаниям;
ПК 2.1.8 Определять характер неисправностей трансформаторов;
ПК 2.1.9 Выявлять механические дефекты и неточности в сборочных единицах;
ПК 2.1.10 Определять причины возникновения неполадок;
ПК 2.1.11 Проводить несложный демонтаж трансформаторов;
ПК 2.1.12 Выполнять мелкий ремонт трансформаторов и отдельных его частей;
ПК 2.1.13 Выполнять работы по первой, второй и третьей сборкам силовых и специальных трансформаторов I и II габаритов;
ПК 2.1.14 Выполнять эксплуатацию трансформаторов малой мощности.
2.2 – 111502 2 – Наладчик автоматов и полуавтоматов*
ПК 2.2.1 Подбирать режущий инструмент и приспособления;
ПК 2.2.2 Выполнять установку и смену приспособлений и инструмента;

КҚ 2.2.3 Сынама бөлшектерді өңдеуді орындау
КҚ 2.2.4 Бөлшектерді техникалық бақылау бөліміне өткізу
КҚ 2.2.5 Жұмыс барысында білдектерді жөндеу мен реттеуді орындау
КҚ 2.2.6 Білдектерді жөндеуге қатысу
КҚ 2.2.7 Көтеру-тасымалдау жабдықтарын басқару
КҚ 2.2.8 Көтеру, орнын ауыстыру, орнату және қатарлап салу үшін жүктерді строптау мен байлауды жүзеге асыру
КҚ 2.2.9 Білдектердің тоқтап қалуын есепке алу журналын жүргізу
КҚ 2.2.10 Гигиена мен еңбек қорғауға қойылатын талаптарды сақтау
КҚ 2.2.11 Бір түрлілі білдектерді қызметтендіру
КҚ 2.2.12 Кесетін, бұрама сомын кескіш және бұрандама кескіш білдектерді баптау
КҚ 2.2.13 Білдектердің жұмыс дәлдігін тексеру
КҚ 2.2.14 Автоматтарды және жартылай автоматтарды реттеу
КҚ 2.2.15 Бір шпиндельді және көп шпиндельді токарлық автоматтарды және көп кесікті көлденең жартылай автоматтарды баптау
КҚ 2.2.16 Эксцентрикті, шойын тоқпақтарды және жұдырықшыларды іріктеу
КҚ 2.2.17 8-10 квалитеттер (2-4 дәлдік класымен) бойынша мерзімді түрде қайталанатын ауыспалар саны көп жай және күрделілігі орташа бөлшектерді өңдеу үшін арналған токарлық-револьверлік білдектерді баптау
КҚ 2.2.18 Бұрғылардың жырашықтарын фрезерлеу үшін арналған автоматтардың арнайы білдектерін баптау
2.3-111503 2-Аккумулятор өндірісіндегі жартылай автоматты қондырғыларды реттеуші
КҚ 2.3.1 Бөлшектерді механикалық өңдеудің режимдері мен технологиялық реттілігін белгілеу
КҚ 2.3.2 Технологиялық немесе нұсқама картасы бойынша кескіш және өлшеуіш құрал-саймандар мен керек-жарақтарды іріктеу
КҚ 2.3.3 Керек-жарақ пен құрал-саймандарды орнату және ауыстыру
КҚ 2.3.4 Баптаудан кейін сынама бөліктерін өңдеу және оларды техникалық бақылау бөліміне тапсыру
КҚ 2.3.5 Жұмыс барысында білдектерді баптауды және жөндеуді орындау
КҚ 2.3.6 Білдектерді жөндеуге қатысу
КҚ 2.3.7 Көтеру-тасымалдау жабдығын басқару
КҚ 2.3.8 Көтеру, орнын ауыстыру, орнату және қатарлап салу үшін жүктерді строптау және байлауды жүзеге асыру
КҚ 2.3.9 Білдектің тоқтап қалуын есепке алу журналын жүргізу
КҚ 2.3.10 Гигиена мен еңбек қорғауға қойылатын талаптарды сақтау, жазым жағдайларда алғашқы көмек көрсету
КҚ 2.3.11 Кескіш, бұрама сомын кескіш және бұрандама кескіш білдектерді және жалғыз шпиндельді және көп шпиндельді токарлық автоматтар мен көп кесікті көлденең жартылай автоматтарды баптау
КҚ 2.3.12 Білдектерді баптауға байланысты қажетті есеп орындау
КҚ 2.3.13 Қолданыстағы жабдықта қызмет ететін жұмысшыларға нұсқаулық жүргізу
2.4-111504 2-Электр жабдықтарын жөндейтін және қызмет көрсететін электромонтер
КҚ 2.4.1 Слесарлық, слесарлық-жинақтау, балташылық және электр монтаждық жұмыстарын орындау

ПК 2.2.3 Выполнять обработку пробных деталей;
ПК 2.2.4 Сдавать детали в отдел технического контроля;
ПК 2.2.5 Выполнять подналадку и регулирование станков в процессе работы;
ПК 2.2.6 Участвовать в ремонте станков;
ПК 2.2.7 Управлять подъемно-транспортным оборудованием;
ПК 2.2.8 Осуществлять строповку и увязку грузов для подъема, перемещения, установки и складирования;
ПК 2.2.9 Вести журнал учета простоев станка;
ПК 2.2.10 Соблюдать требования к гигиене и охране труда;
ПК 2.2.11 Проводить обслуживание однотипных станков;
ПК 2.2.12 Выполнять наладку отрезных, гайконарезных и болтонарезных станков;
ПК 2.2.13 Проверять станки на точность работы;
ПК 2.2.14 Выполнять регулировку автоматов и полуавтоматов.
ПК 2.2.16 Выполнять наладку токарных одношпиндельных и многошпиндельных автоматов и многорезцовых горизонтальных полуавтоматов;
ПК 2.2.17 Подбирать эксцентрики, копира и кулачки;
ПК 2.2.18 Выполнять наладку токарно-револьверных станков для обработки простых и средней сложности периодически повторяющихся деталей с большим числом переходов по 8-10 квалитетам (2-4 классам точности);
2.3 – 111503 2 – Наладчик полуавтоматических установок аккумуляторного производства*
ПК 2.3.1 Устанавливать технологическую последовательность и режимы механической обработки деталей;
ПК 2.3.2 Подбирать режущий инструмент и приспособления по технологической или инструкционной карте;
ПК 2.3.3 Выполнять установку и смену приспособлений и инструмента;
ПК 2.3.4 Обрабатывать пробные детали после наладки и сдавать их в отдел технического контроля;
ПК 2.3.5 Выполнять подналадку и регулировку станков в процессе работы;
ПК 2.3.6 Участвовать в ремонте станков;
ПК 2.3.7 Управлять подъемно-транспортным оборудованием;
ПК 2.3.8 Осуществлять строповку и увязку грузов для подъема, перемещения, установки и складирования.
ПК 2.3.9 Вести журнал учета простоев станка;
ПК 2.3.10 Соблюдать требования к гигиене и охране труда, оказывает доврачебную помощь при несчастных случаях;
ПК 2.3.11 Выполнять наладку отрезных, гайконарезных и болтонарезных станков, автоматов или полуавтоматов, токарных одношпиндельных и многошпиндельных автоматов и многорезцовых горизонтальных полуавтоматов;
ПК 2.3.12 Выполнять необходимые расчеты, связанные с наладкой станков;
ПК 2.3.13 Проводить инструктаж рабочих, занятых на обслуживаемом оборудовании.
2.4 – 111504 2 – Электромонтер по ремонту и обслуживанию электрооборудования*
ПК 2.4.1 Выполнять слесарные, слесарно-сборочные, плотницкие и электро-монтажные работы;

КҚ 2.4.2 Кабельді төсеу /35кВ дейін кернеудегі/
КҚ 2.4.3 Такелаждық жұмыстарды орындау барысында операциялардың реттілігін сақтау
КҚ 2.4.4 Сызбалар мен нобайларды, электр сұлбаларды оқу
КҚ 2.4.5 Типтік электр жабдықтар мен аспаптардың құрылғысын, құрылымын реттеу
КҚ 2.4.6 Типтік электр жабдығы мен аспаптарға техникалық қызметтендіру және диагностикалау
КҚ 2.4.7 Ауыл шаруашылығы өндірісінің электр жабдығын және аспаптарын диагностикалау, техникалық қызмет көрсету, ұсақ және орташа жөндеу жұмыстарын орындау
КҚ 2.4.8 Еденнен басқарылатын крандарды, қарапайым жүк көтергіш құралдарды қолдану арқылы такелаждық жұмыстарды орындау
КҚ 2.4.9 Электр шамаларын өлшеу
КҚ 2.4.10 Электр жарықтандыру сұлбадағы және технологиялық жабдықтардың қарапайым сұлбасындағы ақауларын жою
2.5-111505 2-Электр қозғалтқыш моторисі
КҚ 2.5.1 Стандарттарға сәйкес сызбаларды, схемаларды құру және оқу, анықтамалық әдебиетін пайдалану
КҚ 2.5.2 Материалдың беріктігіне және қажуына есеп жүргізу
КҚ 2.5.3 Өндірістің технологиялық процесін жүргізу
КҚ 2.5.4 Металды дәнекерлеу және кесу, балқытып біріктіру жұмыстарын жүргізу
КҚ 2.5.5 Сертификаттау және стандарттарды қолдану
КҚ 2.5.6 Компьютерлік техниканы, ақпараттық қорғаныс құралдарын қолдану
КҚ 2.5.7 Электр қозғалтқыштарын жөндеу
КҚ 2.5.8 Электр қозғалтқыштардың жұмысын бақылау және реттеу
КҚ 2.5.9 Электр қозғалтқыштарды жұмысқа дайындау
КҚ 2.5.10 Электр қозғалтқыштарды баптау
КҚ 2.5.11 Жөнделген электр қозғалтқыштардың байқауын жүргізу
КҚ 2.5.12 Еңбек қорғау жөніндегі қауіпсіздік ережелерін сақтау
3. Орта буын маманы
3.6-111506 3-Электромеханик (барлық атаулары)
КҚ 3.6.1 Жобалық–конструкторлық, технологиялық және басқа техникалық құжаттарды рәсімдеу
КҚ 3.6.2 Механикалық жүйелер элементтерінің беріктігін тексеру есебін жүргізу
КҚ 3.6.3 Түрлі электр жүйелерінің параметрлерін есептеу
КҚ 3.6.4 Берілген шарттар бойынша типтік электрондық құрылғыларды есептеу
КҚ 3.6.5 Өндіріс қызметінде нақты қолдану үшін материалдарды қасиетінің анализі негізінде таңдау
КҚ 3.6.6 Негізгі өнімдер және процестердің түрлеріне нормативтік құжаттардың талаптарын қолдану
КҚ 3.6.7 Өлшеу схемаларын құру, анықтамалық материалдар бойынша өлшеу құралдарын таңдау және әр түрлі электр шамаларын белгіленген дәлдігімен өлшеу
КҚ 3.6.8 Электр жабдықтарын үйлестіру, пайдалану және техникалық күтуін ұйымдастыру және орындау
КҚ 3.6.9 Ақауларын, пайдалану жағдайларын талдау

ПК 2.4.2 Прокладывать кабели (напряжением до 35 кВ);
ПК 2.4.3 Соблюдать последовательность операций при выполнении такелажных работ;
ПК 2.4.4 Читать чертежи и эскизы, электрические схемы;
ПК 2.4.5 Регулировать устройство, конструкцию типового электрооборудования и приборов;
ПК 2.4.6 Выполнять диагностику, техническое обслуживание типового электрооборудования и приборов;
ПК 2.4.7 Выполнять диагностику, техническое обслуживание, мелкий и средний ремонт электрооборудования сельскохозяйственного производства и приборов;
ПК 2.4.8 Выполнять такелажные работы с применением простых грузоподъемных средств, кранов, управляемых с пола;
ПК 2.4.9 Выполнять замеры электрических величин;
ПК 2.4.10 Выполнять и устранять неисправности и повреждения в простых электросхемах технологического оборудования и в схемах электроосвещения.
2.5 – 111505 2 – Моторист - электродвигателей
ПК 2.5.1 Составлять и читать чертежи, схемы согласно стандартам, пользоваться справочной литературой;
ПК 2.5.2 Производить расчеты на прочность и усталость материалов;
ПК 2.5.3 Вести технологический процесс производства;
ПК 2.5.4 Производить сварочные работы, пайку и резку металла;
ПК 2.5.5 Сертифицировать и пользоваться стандартами;
ПК 2.5.6 Пользоваться компьютерной техникой, средствами информационной защиты.
ПК 2.5.7 Выполнять ремонт электродвигателей;
ПК 2.5.8 Контролировать и регулировать работу электродвигателей;
ПК 2.5.9 Готовить электродвигатели к работе;
ПК 2.5.10 Проводить наладку электродвигателей;
ПК 2.5.11 Проводить поверку отремонтированных электродвигателей;
ПК 2.5.12 Соблюдать правила безопасности по охране труда.
3.Специалист среднего звена
3.1 – 111506 3 – Электромеханик (всех наименований)
ПК 3.6.1 Оформлять проектно-конструкторскую, технологическую и другую техническую документацию;
ПК 3.6.2 Производить проверочные расчеты прочности элементов механических систем;
ПК 3.6.3 Рассчитывать параметры различных электрических систем;
ПК 3.6.4 Рассчитывать по заданным условиям типовые электронные устройства;
ПК 3.6.5 Выбирать материалы на основе анализа их свойств для конкретного применения в производственной деятельности;
ПК 3.6.6 Применять требования нормативных документов к основным видам продукции (услуг) и процессов;
ПК 3.6.7 Составлять измерительные схемы, подбирать по справочным материалам измерительные средства и измерять с заданной точностью разные электрические величины;
ПК 3.6.8 Организовывать и выполнять наладку, эксплуатацию и обслуживание электрооборудования;
ПК 3.6.9 Проводить анализ неисправностей, условий эксплуатации;

КҚ 3.6.10 Электр және электромеханикалық жабдықтарды орналастыру жоспарын жасау және жұмыс орнын ұйымдастыруды жүзеге асыру
КҚ 3.6.11 Салалық электр және электромеханикалық жабдықтарды пайдалану және техникалық қызметтендіру маршруттық-технологиялық картасын толтыру
КҚ 3.6.12 Тұрмыстық машиналар мен аспаптарды техникалық күту және жөндеуін ұйымдастыру
КҚ 3.6.13 Электр жабдықтары, тұрмыстық машиналар мен аспаптар жұмысының тиімділігін бағалау
КҚ 3.6.14 Кәсіптік қызметінде бағдарламалық қамтылуды пайдалану
КҚ 3.6.15 Компьютерлік және телекоммуникациялық құралдарын қолдану
КҚ 3.6.16 Аспаптар мен элементтердің жөндеу кестесін құру
3.7-111507 3-Техник-механик
КҚ 3.7.3 Блоктау және сигналдау жүйелерінің журналын жүргізу
КҚ 3.7.4 Электр жабдығын ұтымды пайдалану және жөндеу жөніндегі жұмыстарды ұйымдастыру
КҚ 3.7.5 Жоспарлы-ескертпе жөндеу жұмыстардың кестесін құру
КҚ 3.7.6 Блоктау және сигналдау жүйелерін дәлелдеу
КҚ 3.7.7 Автоматика құралдарын баптау мен реттеуді орындау
КҚ 3.7.8 Автоматика жүйесінің үздіксіз жұмысын жүзеге асыру
КҚ 3.7.9 Электр қондырғыларын және аспаптарын монтаждау
КҚ 3.7.10 Еңбек қорғау жөніндегі қауіпсіздік ережелерін сақтау
3.8-111508 3-Техник-технолог
КҚ 3.8.1 Үздіксіз технологиялық процесін ұйымдастыру
КҚ 3.8.2 Өндірісті жөндеу жұмыстармен қамтамасыз ету
КҚ 3.8.3 Өндірістің технологиялық сұлбасын құру
КҚ 3.8.4 Оқшауланған сымдар мен кабельдерді сынақтау
КҚ 3.8.5 Техникалық есептеулер жүргізу
КҚ 3.8.6 Технологиялық карта құрастыру
КҚ 3.8.7 Өндірістік-техникалық құжаттамасын рәсімдеу
КҚ 3.8.8 Престелген материалды қалындығы бойынша сұрыптау, бөлшектеу және стеллажға қалау
КҚ 3.8.9 Жүктелген күштік трансформаторлардың бұрып жібергішінің және орамасының сұлбасын оқшаулау
КҚ 3.8.10 Жоғары біліктілікті слесарьдың жетекшілігімен орамалар мен бөлшектерді әзірлеу
Қазақстан Республикасы
Білімдер және ғылым министрінің
2013 жылғы 24 сәуірдегі
№ 150 бұйрығына 195-қосымша
Үлгілік оқу жоспары
техникалық және кәсіптік білім
Білім коды мен бейіні: 1100000 – Көлік (салалар бойынша)
Мамандығы: 1117000 – Электрондық техника өндірісіне арналған жабдық
Біліктілігі: 111701 2 - Технологиялық жабдықты реттеуші (электрондық техника өндірісі)*
Оқыту нысаны: күндізгі
Оқытудың нормативтік мерзімі: 2 жыл 10 ай
негізгі орта білім базасында
Оқу процесінің жоспары
Циклдер
мен
пәндердің
индексі
Циклдер мен пәндердің
атауы
Бақылау нысаны
Оқыту уақытының көлемі(сағат)
Семестрлер
бойынша
бөлу*
емтихан
сынақ
бақылау жұмыстарының саны
курстық жоба (жұмыс)
Барлығы
Олардың ішінде
теориялық сабақтар
практикалық (зертханалық-практикалық) сабақтар
курстық жоба (жұмыс)
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
ЖБП 00
Жалпы білімдер беретін пәндер

ПК 3.6.10 Составлять планы размещения электрического и электромеханического оборудования и осуществлять организацию рабочих мест;
ПК 3.6.11 Заполнять маршрутно-технологические карты на эксплуатацию и обслуживание отраслевого электрического и электромеханического оборудования;
ПК 3.6.12 Организовывать обслуживание и ремонт бытовых машин и приборов;
ПК 3.6.13 Оценивать эффективность работы электрического оборудования, бытовых машин и приборов;
ПК 3.6.14 Использовать программное обеспечение в профессиональной деятельности;
ПК 3.6.15 Применять компьютерные и телекоммуникационные средства.
3.2 – 111507 3 – Техник механик
ПК 3.7.1 Составить график ремонта приборов и элементов;
ПК 3.7.2 Вести технологический процесс производства и журнал систем блокировки и сигнализации;
ПК 3.7.3 Выполнять своевременный текущий ремонт;
ПК 3.7.4 Организовать работу по рациональной эксплуатации и ремонту электрооборудования;
ПК 3.7.5 Составить график планово-предупредительного ремонта;
ПК 3.7.6 Настраивать системы блокировки и сигнализации;
ПК 3.7.7 Выполнять настройку и регулировку средств автоматики;
ПК 3.7.8 Осуществлять бесперебойную работу системы автоматики;
ПК 3.7.9 Проводить монтаж и наладку электроустановок и приборов;
ПК 3.7.10 Соблюдать правила безопасности по охране труда.
3.3 – 111508 3 – Техник-технолог
ПК 3.8.1 Организовывать непрерывный технологический процесс;
ПК 3.8.2 Обеспечивать производство ремонтными работами;
ПК 3.8.3 Составлять технологические схемы производства;
ПК 3.8.4 Проводить испытание изолированных проводов и кабелей;
ПК 3.8.5 Выполнять технические расчеты;
ПК 3.8.6 Составлять технологические карты.
ПК 3.8.7 Оформлять производственно-техническую документацию;
ПК 3.8.8 Производить разборку и сортировку отпрессованных материалов по толщинам и укладка их в стопы и на стеллажи;
ПК 3.8.9 Выполнять изолирование схем обмоток и отводов силовых трансформаторов под нагрузкой;
ПК 3.8.10 Изготовлять детали и обмотки под руководством слесаря более высокой квалификации.
Приложение 195
к приказу Министра образования
и науки Республики Казахстан
от 24 апреля 2013 года № 150
Типовой учебный план
технического и профессионального образования
Код и профиль образования: 1100000 - Транспорт (по отраслям)
Специальность: 1117000 – Оборудование для производства электронной
техники
Квалификация:111701 2 – Наладчик технологического оборудования
(производство электронной техники)*
Форма обучения: очная
Срок обучения: 2 года 10 месяцев
на базе основного среднего образования
План учебного процесса
Индекс циклов и дисциплин
Наименование циклов и дисциплин
Форма контроля
Объем учебного времени (час)
Распределение по семестрам*
экзамен
зачет
количество контрольных работ
курсовой проект (работа)
всего
из них
теоретические занятия
практические (лабораторно-практические) занятия
курсовой проект (работа)
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
ООД 00
Общеобразовательные дисциплины

936
КП 03
Өндірістік диплом алды практикасы(материалдардың жиыны және дипломдық жобаны әзiрлеу)
216
АА 00
Аралық аттестаттау
72
ҚА 00
Қорытынды аттестаттау
36
ҚА 01
Қорытынды аттестаттау
24
ҚА02 (КДДБ)
Кәсіптік дайындық деңгейін бағалау және біліктілік беру
12
Міндеттті оқытудың қорытындысы
4320
К
Консультациялар
Оқу жылына 100 сағаттан артық болмауы керек
Ф
Факультативтік сабақтар
Теориялық оқыту кезінде аптасына 4 сағаттан артық болмауы керек
Барлығы
4760
Ескерту: ЖБП – Жалпы білімдер беретін пәндер; ЖГП – Жалпы гуманитарлық пәндер; ӘЭП - Әлеуметтік-экономикалық пәндер; ЖКП – Жалпы кәсіптік пәндер; АП – арнайы пәндер; БҰАП – білім беру ұйымдары анықтайтын пәндер; ӨО – өндірістік оқыту; КП – кәсіптік практика; АА – аралық аттестаттау; ҚА – қорытынды аттестаттау; КДДБ – кәсіптік даярлық деңгейін бағалау және біліктілік беру; К – консультация; Ф – факультативтік сабақтар.
*Семестр бойынша бөлу формасына, мамандықтың өзгешелігіне, аймақтық ерекшеліктеріне және тағы басқаларға байланысты өзгертіледі.
Қазақстан Республикасы
Білімдер және ғылым министрінің
2013 жылғы 24 сәуірдегі
№ 150 бұйрығына 196-қосымша
Үлгілік оқу жоспары
техникалық және кәсіптік білім
Білімдер коды мен бейіні: 1100000 – Көлік (салалар бойынша)
Мамандығы: 1117000 – Электрондық техника өндірісіне арналған жабдықтар
Біліктілігі: 111701 2 - Технологиялық жабдықты реттеуші (электрондық техника өндірісі)*
Оқыту нысаны: күндізгі

936
ПП 03
Производственная преддипломная практика (сбор материалов и подготовка дипломного проекта)
216
ПА 00
Промежуточной аттестации
72
ИА 00
Итоговая аттестация
36
ИА 01
Итоговая аттестация
24
ИА 02
Оценки уровня профессиональной подготовленности и присвоения квалификации
12
Итого на обязательное обучение:
4320
К
Консультация
240
Ф
Факультативные занятия
200
Всего
4760
Примечание: ООД – общеобразовательные дисциплины; ОГД – общегуманитарные дисциплины; СЭД - социально-экономические дисциплины; ОПД – общепрофессиональные дисциплины; СД – специальные дисциплины; ДОО – дисциплины, определяемые организацией образования с учетом требований работодателей; ПО – производственное обучение; ПП – профессиональная практика; ПА – промежуточная аттестация; ИА – итоговая аттестация; ОУППК – оценка уровня профессиональной подготовленности и присвоение квалификации; К – консультации; Ф – факультативные занятия.
*Распределение по семестрам может изменяться в зависимости от форм обучения, специфики специальности, региональных особенностей и другие.
Приложение 196
к приказу Министра образования
и науки Республики Казахстан
от 24 апреля 2013 года № 150
Типовой учебный план
технического и профессионального образования
Код и профиль: 1100000 - Транспорт (по отраслям)
Специальность: 1117000 – Оборудование для производства электронной
техники
Квалификация: 111701 2 - наладчик технологического оборудования
(производство электронной техники)*
Форма обучения: очная

864
КП 03
(Материалдардың жиыны және дипломдық жобаны әзiрлеу) өндiрiстiк диплом алдындағы практика
144
АА 00
Аралық аттестаттау
144
ҚА 00
Қорытынды аттестаттау
72
ҚА 01
Қорытынды аттестаттау
60
ҚА 02
Кәсіптік дайындық деңгейін бағалау және біліктілік беру
12
Барлығы:
4320
К
Консультациялар
Оқу жылына 100 сағаттан артық болмауы керек
Ф
Факультативтік сабақтар
Теориялық оқыту кезінде аптасына 4 сағаттан артық болмауы керек
Барлығы:
4960
Ескерту: ЖБП – жалпы білімдер беретін пәндер; ЖГП – жалпы гуманитарлық пәндер; ӘЭП - әлеуметтік-экономикалық пәндер; ЖКП – жалпы кәсіптік пәндер; АП – арнайы пәндер; БҰАП – білім беру ұйымдары анықтайтын пәндер; ӨО – өндірістік оқыту; КП – кәсіптік практика; АА – аралық аттестаттау; ҚА – қорытынды аттестаттау; КДДБ – кәсіптік даярлық деңгейін бағалау және біліктілік беру; К – консультация; Ф – факультативтік сабақтар.
*Семестр бойынша бөлу мамандықтың өзгешелігіне, аймақтық ерекшеліктеріне және тағы басқаларға байланысты өзгертіледі.
Қазақстан Республикасы
Білімдер және ғылым министрінің
2013 жылғы 24 сәуірдегі
№ 150 бұйрығына 199-қосымша
1117000 – Электрондық техника өндірісіне арналған жабдық мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білім берудің үлгілік білім беретін оқу бағдарламалары
Пәндер циклдары және кәсіптік практика бойынша білімдер беру бағдарламасының мазмұны (жоғары деңгей біліктілігі)
Циклдің
индексі
Пәннің, практиканың атауы және негізгі бөлімдері
Қалыптасатын білім, іскерліктер мен дағдылар
Қалыптасатын
құзыреттер коды
ЖБП.00
Жалпы білімдер беретін пәндер
ЖГП.00
Жалпы гуманитарлық пәндер
ЖГП.01
Кәсіптік қазақ (орыс) тілі:
Қазақ тілінің синтаксисі. Мамандық бойынша тілді дамыту. Мемлекеттік тілде іс-қағаздарын жүргізу іскерлігі. Қазақстан Республикасының іс-қағаздарының нормативті құжаттарын білу. Аударма (сөздікпен) техникасы, кәсіптік қарым-қатынас. Орыс тілінің синтаксисі. Кәсіптік лексика. Орыс тіліндегі техникалық кітаптармен жұмыс жүргізу. Мамандық бойынша сөздіктерді пайдалану. Тілді дамыту және кәсіптік қарым-қатынас жасау.
Білімдер:
- қазақ (орыс) тілін үйреніп, кәсіптік бағыттағы мәтіндермен жұмыс істеуге және оларды талдауға қажетті лексикалық және грамматикалық минимумды меңгеруі;
- тілдік нормаларды және тілдесудің іскерлік аясындағы стилистистикасын игеру;
Іскерліктер:
- салада қолданатын терминологияны қолданып құжаттарды оқи, сөйлесе алу.
БҚ 1,2,3,4,6
ЖГП 02
Кәсіби шетел тілі:
Лексикалық-грамматикалық материал (2300 лексикалық бірліктер).
Мамандық бойынша кәсіптік тілдің негізі, кәсіптік лексика,
фразеологиялық құрылымдар және терминдер.
Кәсіптік қарым-қатынас.
Білімдер:
- үйретілетін тіл;
- мамандығы бойынша лексикалық сөз топтары, грамматикалық материал, сөйлем құрылымы, тақырыптық сөз топтары;
Іскерліктер:
- іскерлік әңгімелесу;
- диалог мазмұнын әңгіме түрінде жазбаша беру және керісінше әңгімені диалог түрінде беру;
- берілу ретін сақтай отырып, іскерлік құжаттарды өңдеу;
- Интернет жүйесін, факс жіберуді және электронды поштаны қолдану.
БҚ 1,2,3,4,6
ЖГП.03
Қазақстан тарихы:
Қазақстан тарихы
(XV – XXI ғ. басы).
ХҮ-ХҮІІ ғ.ғ. Қазақ хандығы. Қазақ хандығының құрылуы. Қазақстан Ресей империясының құрамында.
ХҮІІІ-ХХ ғ.ғ. қазақ халқының патшалық Ресейдің езгісіне қарсы ұлт-азаттық күресі. Қазақстан 1917 ж. Қазан төнкерісі және азаматтық қарсыластық кезеңінде. “Алаш” партиясының тарихы. Қазақстан тоталитарлық кезеңде (ХХ ғ. 20-50 ж.ж.). Қазақстан Ұлы Отан соғысы кезеңінде (1941-1945 ж.ж.). Қазақстан авторитарлық кезеңде. Қазақстан қайта құру кезеңінде. Тәуелсіз Қазақстан Республикасы.
“Қазақстан-2030”- стратегиялық бағдарламасы. Қазақстан және Тәуелсіз Мемлекеттер Достастығы. Қазақстан Республикасының тұңғыш Президенті және оның ғылыми еңбектері. Қазақстан және Еуразиялық қауымдастықтық құру үрдісі. Қазақстан Республикасының жастар саясаты.
Білімдер:
- қазақ мемлекеттілігінің тууы, дамуы қалыптасу ерекшеліктері;
- Қазақстанның Ресейге қосылуы туралы, отаршылдық саясаттың мәні;
- Патшалық үкіметтің құлауы мен Қазақстанда Уақытша үкіметтің пайда болуы;
- «Алаш» партиясының құрылуы және оның қайраткерлері туралы;
- Азамат соғысы мен соғыс жылдарындағы экономикалық саясаттың халыққа тигізген ауыртпалығы;
- Қазақстан халқының Ұлы Отан соғысының шайқастары мен тылында көрсеткен ерліктері;
- авторитаризм кезеңіндегі әлеуметтік
– экономикалық даму ерекшеліктері;
- Тәуелсіз Қазақстан Республикасының қалыптасу үрдісі;
- ТМД елдерінің интеграцияландыру үрдісінің ерекшеліктері;
- Қазақстандық Жастар Конгрессінің мақсат-міндеттері.
Іскерліктер:
- XV – XXI ғ. басындағы саясатқа сипаттама және тарихи баға беру;
- Қазақстанның Ресейге қосылу себептерін ашу;
- Қайта құру кезіндегі экономика мен саясаттағы қарама-қайшылықтар мен проблемаларды сараптау;
- Тәуелсіз Қазақстанның қалыптасу үрдісін сипаттау;
- Евразиялық Қоғамдастықты, оның Қазақстандағы Евразиялық Қоғамдастықты қалыптастырудағы ролін ашу;
- жастарға қазақстандық патриотизм рухында тәрбие берудегі Қазақстанның жастар ұйымдарының рөлін ашу.

864
ПП 03
Производственная преддипломная практика (сбор материалов и подготовка дипломного проекта)
144
ПА 00
Промежуточной аттестации
144
ИА 00
Итоговая аттестация
72
ИА 01
Итоговая аттестация
60
ИА 02
Оценки уровня профессиональной подготовленности и присвоения квалификации
12
Итого:
4320
К
Консультации
Не более 100 часов на учебный год
Ф
Факультативные дисциплины
Не более 4-х часов в неделю в период теоретического обучения
Всего:
4960
Примечание: ООД – общеобразовательные дисциплины; ОГД – общегуманитарные дисциплины; СЭД - социально-экономические дисциплины; ОПД – общепрофессиональные дисциплины; СД – специальные дисциплины; ДОО – дисциплины, определяемые организацией образования с учетом требований работодателей; ПО – производственное обучение; ПП – профессиональная практика; ПА – промежуточная аттестация; ИА – итоговая аттестация; ОУППК – оценка уровня профессиональной подготовленности и присвоение квалификации; К – консультации; Ф – факультативные занятия.
*Распределение по семестрам может изменяться в зависимости от форм обучения, специфики специальности, региональных особенностей и другие.
Приложение 199
к приказу Министра образования
и науки Республики Казахстан
от 24 апреля 2013 года № 150
Типовые образовательные учебные программы технического и
профессионального образования по специальности: 11170000
«Оборудование для производства электронной техники»
Содержание образовательной программы по циклам дисциплин и
профессиональной практике (повышенный уровень)
Индекс циклов и дисциплин
Наименование циклов и основное содержание дисциплин, практических занятий
Формируемые знания, умения и навыки
Код формируемой компетенции
ООД.00
Общеобразовательные дисциплины
ОГД.00
Общегуманитарные дисциплины
ОГД.01
Профессиональный казахский (русский) язык:
Синтаксис казахского языка. Развитие речи по специальности. Умение вести делопроизводство на государственном языке. Знание нормативных документов делопроизводства Республики Казахстан. Техника перевода (со словарем), профессиональное общение. Синтаксис русского языка. Профессиональная лексика. Работа с технической книгой на русском языке. Использование словаря по специальности. Развитие речи и профессиональное общение.
Знания:
- владеть необходимым лексическим и грамматическим минимумом, необходимым для работы и анализа текстов профессиональной направленности;
- языковые нормы, владеть стилистикой деловой сферы общения;
Умения:
- разговаривать, читать документы с применением существующей терминологии в отрасли.
БК 1,2,3,4,6
ОГД.02
Профессиональный иностранный язык.
Лексико-грамматический материал (2300 лексических единиц). Основы профессионального языка по специальности, профессиональная лексика, фразеологические обороты и термины. Профессиональное общение.
Знания:
- теории изучаемого языка;
- лексических групп слов, грамматического материала, структур предложений, тематических групп слов по своей специальности;
Умения:
- вести деловую беседу;
- письменно передать содержание диалога в виде рассказа и, наоборот, рассказа в виде диалога;
- редактировать деловые документы, добиваясь логичности изложения;
- пользоваться услугами Интернета, факсом, электронной почтой и т. д.
БК 1,2,3,4,6
ОГД.03
История Казахстана:
История Казахстана (XV – нач. XXI в). Казахское ханство в ХV-ХVІІ в.в. Образование казахского ханства. Казахстан в составе Российской империи.
Национально-освободительная борьба казахского народа против колониального гнета царской России (XVIII-XIX вв). Казахстан в период гражданского противостояния. История партии «Алаш». Казахстан в период тоталитаризма (20-50 гг ХХ в). Казахстан в период Великой Отечественной войны (1941-1945 гг). Казахстан в период авторитаризма (50-80 гг). Казахстан в период перестройки. Независимая Республика Казахстан.
Стратегическая программа «Казахстан - 2030». Казахстан и СНГ. Первый Президент РК, его труды. Казахстан и ЕврАзЭС. Молодежная политика РК.
Знания:
- об образовании казахской государственности и особенностях его развития в ХV-ХVІІ в.в;
- о присоединении Казахстана к России, сути колониальной политики;
- о свержении царского правительства и образовании Советов и органов Временного правительства в Казахстане;
- об образовании партии «Алаш» и ее деятелях;
- о тяжелых последствиях гражданской войны и политики «Военного коммунизма»;
- о подвигах казахстанцев на фронте и в тылу в годы Великой Отечественной войны;
об особенностях развития в период авторитаризма;
- об образовании РК, основных приоритетах развития;
- о проблемах интеграционного процесса стран СНГ;
- об образовании Казахстанского Конгресса Молодежи и его задачах;
Умения:
- охарактеризовать и дать историческую оценку политики XV – нач. XXI в.;
раскрыть причины, ход присоединения Казахстана к России;
- проанализировать проблемы и противоречия политического и экономического развития Казахстана в период перестройки;
- охарактеризовать процесс образования РК;
- раскрыть значение Евразийского Сообщества и роль Казахстана в процессе формирования Евразийского Сообщества;
- раскрыть роль молодежной организации Казахстана в воспитании у молодежи казахстанского патриотизма и определить свое участие в этом процессе.

БҚ 1,2,3,4,6,7,8
ЖГП 04
Дене тәрбиесі
Дене тәрбиесінің әлеуметтік маңызы; дене тәрбиесі мен өзін-өзі тәрбиелеу жүйесінің негіздері; салауатты өмір сүруді анықтайтын себептер; жұмыс қабілеттілігін қалпына келтіретін әдістер; жұмыс қабілеттілігі мен қозғалу белсенділігінің тәртіптері; өздігінен жетілудің физикалық негіздері; кәсіби-қолданбалы іс-жүзінде қолданылатын дене дайындығы – дене тәрбиесінің бағыты мен қажеттілігі.
Білімдер:
- салауатты өмір салтының негізгі құрамдарын білу;
- дене тәрбиесінің әлеуметтік-биологиялық және психофизиологиялық негіздері;
Іскерліктер:
- спортпен айналысу, физикалық белсенділікті жүйелі түрде қолдай алу.
БҚ 1,2,3,4,
ЖКП.00
Жалпы кәсіптік пәндер
ЖКП.01
Сызу:
ЕСКД, МЖМБС кіріспесі, түсінік; сызбалардың графикалық ресімделуі; сызба сызықтары; сызба форматтары; графикалық редактордың көмегімен стандартты шрифтпен сызбаларда жазулар жазу; масштабтар; өлшемдер салу; қолмен және графикалық редактордың көмегімен тетіктердің контурларын орындау тәсілдері; проекциялық сызба және техникалық сурет салу; геометриялық денелердің аксонометриялық проекциялары; геометриялық денелердің толық қиылысуы; геометриялық денелердің өзара қиылысуы; проекциялық сызу; техникалық сызу; сызбалар мен нобайларды орындаудың жалпы ережелері; құрама сызба; берілістер; құрама сызбаларды оқу және детальдау; сұлбалардағы шартты, графикалық белгілеулер; мамандық бойынша сұлбалар.
Білімдер:
- МЖМБС 2.303-68* бойынша сызықтар, МЖМБС 2.301
- 68* бойынша форматтар,
- МЖМБС 2.304-81 бойынша;
сызба шрифттер;
- МЖМБС 2.302-68 бойынша масштабтарды, МЖМБС 2.307-68* бойынша өлшемдерді салу ережелерін, жанасу түрлері;
Іскерліктер:
- стандартты сақтай отырып, әртүрлі сызықтарды сызу;
- графикалық редактордың көмегімен стандартты шрифтпен сызбаларда стандартты шрифтпен жазу жазу;
- қолмен және графикалық редактордың көмегімен сызба масштабын анықтауды, берілген масштабта тетіктерді сыза алу;
- сызбада қарапайым нысандағы тетіктердің өлшемін жасау;
- әртүрлі жанасулар мен лекалды қисықтарды орындау.
КҚ 2.1.2
КҚ 2.1.3
КҚ 2.1.4
ЖКП.02
Электротехника негіздері
Электрлі және магниттi тізбектерді анықтау. Электр энергиясының қабылдағыштары және көздері (тұтынушылар). Негiзгi электрлік және магниттiк шамалар. Тұрақты тоқтың көпiрi.
Тұрақты токтың сызықсыз тiзбектерi туралы ұғым.
Магнит тізбегінің классификациясы. Магниттi тізбектің элементтерi. Магниттi тізбек элементтінің сиптатамасы. Айнымалы тоқтың электр тiзбегiнiң классификациясы.
Электрлік машинаның құрылғысы және әрекет ету принциптері.
Білімдер:
- электротехника негіздері;
- электрлі тізбектің жұмыс тәртібі;
- электр тоғының сипаттамаларын өлшеуге арналған аспаптар;
- ауыспалы процестердің туындау себептері;
Іскерліктер:
- электр тізбектерін есептей алу;
- электрлік желілермен жарықтандырылған құрылғыларды пайдалану және өшіре алу, қоса білу;
- электр қауіпсіздігін сақтау;
БҚ 9

БК 1,2,3,4,6,7,8
ОГД.04
Физическая культура
Социальное значение физической культуры; основные системы физической культуры и самовоспитания; факторы, определяющие здоровый образ жизни; способы и средства восстановления работоспособности; режимы двигательной активности и работоспособности; основы физического самосовершенствования; профессионально-прикладная физическая подготовка, необходимость и направленность профессионально-прикладной физической подготовки.
Знания:
- основные составляющие здорового образа жизни;
- социально-биологические и психофизиологические основы физической культуры;
Умения:
- систематически поддерживать физическую активность, заниматься спортом
БК 1,2,3,4
ОПД.00
Общепрофессиональные дисциплины
ОПД.01
Черчение:
введение, понятие ЕСКД, ГОСТ; графическое оформление чертежей; линии чертежа; форматы чертежей; выполнение надписей на чертежах стандартным шрифтом с помощью графического редактора; масштабы; нанесение размеров; приемы выполнения контуров деталей вручную и с помощью графического редактора; техническое черчение; общие правила выполнения чертежей и эскизов; обозначения условные графические в схемах, схемы по специальности.
Знания:
- линии по ГОСТ 2.303-68*, форматы по ГОСТ 2.301-68*;
- шрифты чертежные по ГОСТ 2.304-81;
- масштабы по ГОСТ 2.302-68, правила нанесения размеров по ГОСТ 2.307-68*;
Умения:
- уметь вычерчивать различные линии с соблюдением стандарта;
- выполнять надписи на чертежах стандартным шрифтом с помощью графического редактора;
- определять масштаб чертежа, выполнять чертежи деталей в заданном масштабе вручную и с помощью графического редактора;
- читать технологические схемы по специальности
ПК 2.1.2
ПК 2.1.3
2.1.4
ОПД.02
Основы электротехники
Определение электрической и магнитной цепей; источники и приемники (потребители) электрической энергии; основные электрические и магнитные величины; мост постоянного тока; понятие о нелинейных цепях постоянного тока; классификация магнитных цепей; источники и приемники (потребители) электрической энергии; основные электрические и магнитные величины; мост постоянного тока; понятие о нелинейных цепях постоянного тока; классификация магнитных  цепей; элементы магнитной цепи; характеристики элементов магнитной цепи; классификация электрических цепей переменного тока; принцип действия и устройство электрических машин.
Знания:
- основы электротехники;
- устройство и принцип работы электрических машин;
- электронные приборы;
- электробезопасность;
Умения:
- включать, выключать и эксплуатировать оборудование оснащенное электрическими приводами, - соблюдать электробезопасность;
- оказывать первую медицинскую помощь при поражении электротоком
БК 9

КҚ 2.1.1
КҚ 2.1.8
КҚ 2.1.7
ЖКП.03
Нарықтық экономика негіздері
Нарықтық экономикаға кіріспе; нарықтық экономиканың негізгі ұстанымдары, мониторингі,
сұранысы және ұсынысы; нарықтық жүйе, монополия және бәсекелестік; кәсіпкерліктің дамуы және нарықтық қатынастың субъектісі; кәсіпорын қызметінің нәтижелері және экономикалық шығындар; маркетинг және жарнама, құны және өзіндік құны; шаруашылық қызметінің өндірістік тиімділігі; салықтар және салық салу.
Білімдер:
- экономикалық жүйелердің типтері мен үлгілері;
- тауарлар, қызмет көрсетулер сұраныстары мен ұсыныстары, баға тепетеңдігі;
- нарық механизм; бәсекелестік және
монополия;
- әлемдік экономиканың даму бағыттыры;
ауыспалы кезеңде макроэкономикалық тұрақтылықтың қажеттігі;
- салықтардың түрлері және оларды есептеудің негізгі әдістері;
- шығындар бойынша негізгі ұғымдар, рынок субъектілері;
- маркетингтің мағынасы, принциптері және анықтамасы;
Іскерліктер:
- қоғамның әлеуметтік–экономикалық даму жолын сипаттау;
- рынок ұғымын түсіндіру, оның негізгі факторларын, функцияларын және түрлерін білу;
- биржалардың пайда болу себептерін ашу және оның қазіргі экономикадағы маңызы;
- кірістерді, шығындарды есептеу;
- тауардың өзіндік құнының бағасын, өндіріс бағасын, көтерме бағасын, бөлшекті бағасын анықтау (мысал әдісімен);
- бизнес-жоспар құру.
БҚ 4,7,8
ЖКП.04
Информатика және өндiрiстi автоматтандыру негiздерi
Техника қауiпсiздiгi. Ақпараттар. Ақпараттарды кодтау. Санау жүйесi. Бiр жүйеден екiншiсiне ауысу. Екiлiктi арифметика логика – пән ретiнде. Үлгiлiк; математикалық логика. Модельдеу. Модель туралы түсiнiк. Модель түрлерi. OC WINDOWS түрлерi.
WOR мәтiндiк процессоры. EXCEL электронды кестелерi. CORL DRAW векторлық редакторы. Вирустардан қорғану. WinZip архивтары. Norton Commander бұлт – бағдарламасы. Ойындар. Алгоритм түсiнiгi. Көрiнiс тәсiлдерi мен қасиеттерi. Алгоритм түрлерi. Есеп шығару кезеңдерi. Бағдарлама тiлi. Бағдарлама және оның құрылымы. Командалар мен операторлар. Шартты операторлар. Цикл операторлары. Берiлген шарт түрлерi. Сызықты бағдарламаны жобалау. Тармақты бағдарламаны жобалау. Циклдiк бағдарламаны жобалау. Графиктiк бағдарламалар. Шығармашылық жобаларды жобалау. Автоматтық реттеу туралы түсiнiк, анықтама, реттемелi параметр, нысаны /нысаны/, олардың қасиеттерi мен схемалары. Автоматты реттеуiштердiң атқаратын қызметi, тiктелуi, құрылысы, жұмыс iстеу принципi, функциональдық және құрылымдық схемалары, реттеу мүшелерi. Автоматтық басқару жүйесiнiң қосалқы құралдары; панельдер, станциялар, басқару блоктары, жағдайларды көрсеткiштер мен сезгiштер, бағдарламалық құрылғылар. Процестердi автоматтық басқару жүйесiнен қолмен басқаруға ауыстыру және керiсiнше.
Білімдер:
- есептеу жүйелерi;
- формалды, математикалық логикалар;
- WINDOWS ОЖ, WinZip архиваторы, DOS ОЖ-нің түрлері;
- бағдарламлар - қабықшалар;
- алгоритм ұғымы, қасиеттері, берілу тәсілдері;
- алгоритмнің түрлерi;
- программалау тiлдерi;
- сызықты бағдарламаларды программалау тәсілдері;
- тармақты бағдарламаларды программалау;
- графиктiк бағдарламалар;
- автоматты басқарылатын процестердi қолмен басқаруға және керiсiнше ауыстыру реті;
Іскерліктер:
- бiр жүйеден басқа жүйеге ыстыру;
- WORD мәтiндiк процессорымен, EXCEL электронды кестесiмен, Corel DRAW векторлық редакторымен жұмыс iстеу;
- вирустардан қорғау қою;
- творчестволық жобаларды әзірлеу;
- автоматты реттеуді қолдану;
- автоматты жүйемен басқарудың қосалқы құралдарын пайдалану;
- техника қауiпсiздiгiн сақтау.
БҚ 5
111701 2

ПК 2.1.1
2.1.8
ПК 2.1.7
ОПД.03
Основы рыночной экономики
Введение в рыночную экономику; основные принципы рыночной экономики, мониторинг, спрос и предложение; рыночная система, монополия и конкуренция; развитие предпринимательства и субъекты рыночных отношений; экономические затраты и результаты деятельности предприятий; маркетинг и реклама; цена и ценообразование; эффективность производство – хозяйственной деятельности; налоги и налогообложение.
Знания:
- типы и модели экономических систем;
- спрос и предложение товаров, услуг, равновесной цене,
- рыночный механизм;
конкуренция и монополия;
- тенденции развития мировой экономики;
необходимость макроэкономической стабилизации в переходный период;
- виды налогов и основные методы подсчета их;
- основные понятия по затратам, субъекта рынка;
- сущность, принципы и определение маркетинга;
Умения:
- охарактеризовать пути социально–экономического развития общества;
- анализировать, оценивать теории рыночной экономики;
- объяснить понятие рынка, назвать основные факторы, функции и виды рынка;
- раскрыть причины образования биржи и его значении в современной экономике;
- рассчитать доходы, расходы;
- определить цену себестоимости товара, цену производства, оптовую цену, розничную цену (методом примера);
- составить бизнес-план.
БК 4,7,8
ОПД.04
Основы информатики и автоматизации производства
Техника безопасности; информация; кодирование информации; системы счисления; перевод из одной системы в другую; двоичная арифметика; логика – как предмет; формальная, математическая логика; моделирование; понятие модели; типы моделей; виды ОС WINDOWS; текстовый процессор WORD; электронные таблицы EXCEL; векторный редактор Corel DRAW; защита от вирусов; архиватор WinZip; ОС DOS; программа-оболочка Norton Commander; игры; понятие алгоритма; свойства, способы представления; типы алгоритмов; язык программирования; программа, ее структуризация; команды и операторы; условные операторы; операторы цикла; типы данных; программирование линейных программ; программирование разветвляющихся программ; программирование цикличных программ; графические программы; разработка творческих проектов; автоматическое регулирование: понятие, определение, регулируемый параметр, объект регулирования, его свойства, схемы; автоматические регуляторы: классификация, назначение, устройство, принцип действия, функциональные и структурные схемы, органы настройки; вспомогательные средства автоматических систем управления: панели, станции и блоки управления, задатчики указатели положения, программные устройства; порядок перевода с автоматического управления процесса на ручное и обратно.
Знания:
- системы счисления;
- формальная, математическая логика;
- виды ОС WINDOWS. Архиватор WinZip, ОС DOS;
- программы-оболочки;
- понятие алгоритма, свойства, способы представления;
- типы алгоритмов;
- языки программирования;
- способы программирования линейных программ;
- программирование разветвляющихся программ;
- графические программы;
- порядок перевода с автоматического управления процесса на ручное и обратно;
Умения:
- переводить из одной системы в другую;
- работать с текстовым процессором WORD, с электронной таблицей EXCEL, с векторным редактором Corel DRAW;
- ставить защиту от вирусов;
- разрабатывать творческие проекты;
- применять автоматическое регулирование;
- использовать вспомогательные средства автоматических систем управления;
- соблюдать технику безопасности.
БК 5

КҚ 2.1.3
111702 3
КҚ 2.1.4
ЖКП.05
Еңбекті қорғау
Еңбекті қорғаудың құқықтық және ұйымдастырушылық сұрақтары; еңбек заңнамасының негіздері; өндірісте және жұмыс орынында еңбекті қорғау бойынша жұмыстарды ұйымдастыру; электрлік қауіпсіздік; электр және электр магниттік өріс пен электр тогының адамға әсері; электр тогымен жарақаттанудан қорғау шаралары және электр, электрмагниттік өрістің әсері; қадамдық кернеу, жанасу кернеуі; қорғаныс құралдары; тиеу-түсіру жұмыстарында қауіпсіздік шаралары; қорғаныс құралдары; өндірістік санитария; жалпы талаптар; сумен жабдықтау, канализация, жұмыс аймығаның ауасы; жарықтандыру; вибрация; шу; бақытсыз жағдайда дәрігерге дейінгі көмек көрсету; өрт қауіпсіздігі негіздері.
Білімдер:
- еңбекті қорғаудың негізгі міндеттері мен құқықтық негіздері;
- электр қондырғыларына қызмет көрсету кезінде қауіпсіздік техникасының ережелері;
- өртке қарсы техника ережелерін және өндірістік санитария ережелерін;
- нұсқаулық түрлері;
Іскерліктер:
- 1000В дейін электр қондырғыларындағы негізгі және қосымша қорғаныс құралдарын пайдалану;
- торапта адамға электр тогы әсерінің қауіптілік дәрежесін анықтау;
- зардап шегушінің күйін бағалау және алғашқы көмек көрсету;
- кернеудің болмауын тексеру және тасымалды жерлестіру қою;
БҚ 6,9
111701 2
КҚ 2.1.1
111702 3
КҚ 2.1.2
АП.00
Арнайы пәндер
Біліктілігі: 111700 2 - Технологиялық жабдық реттеушісі (электрондық техника өндірісі)
АП.01
Электрондық техника
Электрондық техника бұйымдары өндірісі туралы жалпы мәліметтер.
Электрондық техника бұйымдары (жартылайөткізгіш және электрвакуумдық аспаптар): топтамасы, түрі, негізгі көрсеткіштері, қолданылу аясы, құрылымдық ерекшеліктері.
Бөлмелерді ластанудан қорғау шаралары. Электрондық техника бұйымдарын өндіру кәсіпорындарындағы қауіпсіздікке қойылатын талаптар.
Техникалық механикадан деректер
Механизм кинематикасы: негізгі түсініктер мен терминдер. Материалдар қарсыластығы: негізгі түсініктер, анықтамалар, терминдер. Машина тетіктері: жалпы және арнайы бағыттағы тетіктер мен құрастыру бірліктері, айналмалы қозғалыс берілісінің тетіктері мен құрастыру бірліктері.
Шақтама, қондыру және техникалық өлшемдер
Өлшемдердің ағаттықтары: өлшемнің нақтылығын көтеру түрлері мен тәсілдері.
Өлшемдері: атаулы, шеткі, рауалы, нақты. Қондырулар: түрлері, жұмсалуы, шақтама мен қондыру жүйесі. Беттің кедір-бұдырлығы: көрсеткіштері, сызбадағы белгілер. Тізбекті өлшемдерді өлшеуге арналған құралдар. Өлшегіш құралдарды таңдауды анықтайтын негізгі факторлар.
Тетіктерді ұсталық өңдеу
Ұсталық операциялар: түрлері, жұмсалуы, мәні, орындаудың негізгі тәсілдері. Ұсталық және бақылау өлшеуіш саймандар және айлабұйымдар:түрлері, жұмсалуы, қолдану және өлшемді орындау тәсілдері.
Құрастыру жұмыстары
Тетіктерді біріктіру топтамасы. Технологиялық құжаттама. Жабдықтарды құрастыру кезінде қолданылатын негізгі операциялар мен жұмыстар.
Ұсталық құрастырушылық және бақылау өлшегіштік саймандар мен айлабұйымдар: түрлері, жұмсалуы, пайдалану тәсілдері. Жабдық механимзі мен буындарын бөлшектеу және құрастыру. Құрастыру жұмыстары кезінде жұмыс орнын ұйымдастыру және еңбек қауіпсіздігінің талаптары.
Электржинақтау жұмыстары
Электржинақтаудың техникалық құжаттамалары: түрлері, жұмсалуы. Электржинақтау жұмыстарын орындау үшін қажетті саймандар, айлабұйымдар мен жабдықтар: түрлері, жұмсалуы, қолданылу тәсілдері. Түрлі маркалы және қималы сымдар мен кабельдерді дәнекерлеу. Баспа платасын қолдану арқылы аппаратураны құрастыру және электржинақтау. Жұмыс орнын ұйымдастыру және еңбек қауіпсіздігі.
Білімдер:
- жартылайөткізгіш және электрвакуумды жабдықтарды: негізгі түрлері, технологиялық ерекшеліктері;
- технологиялық үрдістің түсінігі, түрлері, этаптары мен негізгі элементтері;
- машина тетіктерінің ажырама және ажырымас қосылымдары;
- шеткі ауытқуларды;
- өлшем шақтамасын, шақтама өрісі;
- шкала интервалы мен бөліну құны, көрсеткіш диапозоны, өлшем диапазоны;
- ұсталық өңдеуді орындауда еңбек қауіпсіздігіне қойылатын талаптар;
- құрастыру ақауларын, оның алдын алу;
- электжинақтаудың негізгі түрлерін және орындалу тәсілдері;
- электрқосылымдар мен жинақтауға қойылатын талаптар;
- дәнекерлеу кезінде ақаулар және оның алдын алу тәсілдері;
- жинақтау сымдары, кабельдерін, базалық тетіктерді, оқшаулағыш материалдар;
- сипаттама, маркалау, шартты бейнелеулер;
Іскерліктер:
- жартылайөткізгіш және электрвакуумды аспаптардың өндірістік және технологиялық үрдісін орындай алуы;
- тетіктерді даярлау және құрастыру кезіндегі ағаттықтарды жоюды білуі;
- жартылайөткізгіш және электрвакуум өндірісі жұмысшыларына және түрлі категориялық бөлмелерге электрондық гигиена бойынша қойылатын негізгі талаптарын білуі;
- өлшеуіш саймандары мен аспаптарының негізгі сипаттамасын қолдана білуі;
- тізбекті өлшемдерді өлшей алуы;
- аралық өлшемдердің операциялық шақтамалары мен әдіптерін анықтай алуы;
- сымдар мен кабельдерді қималау және оқшаулауды таңдау.

ПК 2.1.3
ПК 2.1.4
ОПД.05
Охрана труда
Правовые и организационные вопросы охраны труда; основы трудового законодательства; организация работ по охране труда на производстве и на рабочем месте; электробезопасность; действие электрических и электромагнитных полей и электрического тока на человека; меры защиты от поражения электрическим током и воздействия электрического и электромагнитного полей; шаговое напряжение, напряжение прикосновения; средства защиты; меры безопасности при погрузочно-разгрузочных работах; производственная санитария; общие требования; водоснабжение, канализация, воздух рабочей зоны; освещение; вибрации; шум; оказание до врачебной помощи при несчастных случаях; пожарная безопасность
Знания:
- основные задачи и правовые основы охраны труда;
- правила техники безопасности при обслуживании электроустановок;
- правила противопожарной техники и производственной санитарии;
- виды инструктажей;
Умения:
- пользоваться основными и дополнительными средствами защиты в электроустановках до 1000В;
- определять степень опасности воздействия электрического тока на человека в сети;
- оценить состояние пострадавшего и оказать первую помощь;
- проверять отсутствие напряжения и накладывать переносное заземление.
БК 6,9
ПК 2.1.1
2.1.2
СД.00
Специальные дисциплины
Квалификация: 111701 2 - Наладчик технологического оборудования (производство электронной техники)*
СД.01
Электронная техника
Общие сведения о производстве изделий электронной техники. Изделия электронной техники (полупроводниковые и электровакуумные приборы): классификация, виды, основные параметры, область применения, конструктивные особенности. Меры защиты помещений от загрязнений. Требования безопасности на предприятиях по производству изделий электронной техники.
Сведения из технической механики.
Кинематика механизмов: основные понятия и термины. Сопротивление материалов: основные понятия, определения, термины. Детали машин: детали и сборочные единицы общего и специального назначения, детали и сборочные единицы передач вращательного движения.
Допуски, посадки и технические измерения.
Погрешности измерений: виды и способы повышения точности измерений. Размеры: номинальный, предельный, действительный. Посадки: виды, назначение, системы допусков и посадок. Шероховатость поверхности: параметры, обозначения на чертежах. Средства для измерений линейных размеров. Основные факторы, определяющие выбор измерительных средств.
Слесарная обработка деталей.
Слесарные операции: виды, назначение, сущность, основные приемы выполнения. Слесарный и контрольно-измерительный инструмент и приспособления: виды, назначение, приемы пользования и выполнения измерений.
Сборочные работы.
Классификация соединений деталей. Технологическая документация. Основные операции и работы, применяемые при сборке оборудования.
Слесарно-сборочный и контрольно-измерительный инструмент и приспособления: виды, назначение, приемы пользования. Разборка и сборка механизмов и узлов оборудования. Организация рабочего места и требования безопасности труда при выполнении сборочных работ.
Электромонтажные работы.
Техническая документация на электрорадиомонтажные работы: виды, назначение. Инструменты, приспособления и оборудование для выполнения электромонтажных работ: виды, назначение, приемы пользования. Пайка проводов и кабелей различных марок и сечений. Сборка и электромонтаж аппаратуры с использованием печатных плат. Организация рабочего места и безопасность труда.
Знания:
- оборудование полупроводникового и электровакуумного производства: основные виды, технологические особенности; понятия, виды, этапы, основные элементы технологического процесса;
- разъемные и неразъемные соединения деталей машин;
- предельные отклонения;
- допуск размера, поле допуска;
- интервал и цена деления шкал, диапазон показаний, диапазон измерений;
- требования безопасности труда при выполнении слесарной обработки;
- дефекты сборки, их предупреждение;
- основные виды и способы выполнения электромонтажа;
- требования к электрическим соединениям и монтажу;
- дефекты при пайке и способы их предупреждения;
- монтажные провода, кабели, базовые детали, изоляционные материалы;
- характеристики, маркировка, условное изображение.
Умения:
- изготовлять производственные и технологические процессы полупроводниковых и электровакуумных приборов;
- устранять погрешности при изготовлении деталей и сборке;
- основные требования электронной гигиены к работникам полупроводникового и электровакуумного производства и к помещениям различной категории;
- применять основные характеристики измерительных инструментов и приборов;
- измерять линейные размеры;
- определять операционные припуски и допуски на промежуточные размеры;
- выбирать сечения и изоляции проводов и кабелей.

БҚ 6,7,9
КҚ 2.1.1
КҚ 2.1.2
КҚ 2.1.3
АП.02
Электрондық жабдықты жинақтау технологиясы
Технологиялық және сынақ жабдығын жинақтау және реттеу технологиясы.
Технологиялық және сынақ жабдығының тораптарын, блоктарын және электр схемаларын жинақтау және реттеу технологиясы.
Орындалу тәсілдері. Технологиялық жабдықтар, жабдықтар, өлшеу аппаратурасы, жинақтау және баптауға қажет аспаптар мен саймандар: әр түрлілігі, жұмсалуы, қолданылу тәсілдері. Жинақтау және баптаудың техникалық және технологиялық құжаттамалары: түрлері, жұмсалуы. Жарамдылық пен көрсеткіштерін тексеру. Жинақтау және баптау кезіндегі ақаулар, олардың алдын алу.
Жинақтау және баптау кезінде қолданылатын бақылау өлшеу саймандары мен жабдықтары
Электрөлшеуіш аспаптар: түрлері, жұмсалуы, жұмыс жасау принципі, құрылысы, өлшеуіш сызбасы, пайдаланылуы, өлшеуіш техникасы, негізгі кемшіліктері. Радиоөлшеуге арналған аспаптар мен аппаратура: қолданылу аясы, түрлері, жұмсалуы, құрылысы, реттеу ережелері. Микроскоптар: жұмсалуы, қолданылуы, негізгі типтері.
Технологиялық жабдықтардың құрылысы
Технологиялық жабдықтар: түрлері, жұмсалуы, құрылысы, жұмыс істеу принципі. Технологиялық жабдықшалар. Негізгі технологиялық ерекшеліктер. Техникалық пайдалану ережелері.
Технологиялық жабдықтарды баптау
Технологиялық жабдықтардың механикалық және электрондық бөліктерін баптау.
Технологиялық жабдықтарды жөндеу және техникалық қызмет көрсету. Түрлері, жұмсалуы, жөндеу жұмыстарын орындау және техникалық қызмет көрсетудің жүйелік реті. Жөндеу жұмыстарын орындау үшін саймандар мен айлабұйымдарды таңдау.
Жартылайөткізгіш өндірістің сынақ жабдықтары. Жабдықтардың топтамасы, түрлері және қолданылуы.
Сынақ жабдықтарын жинақтау және баптау
Сынақ жабдықтарын баптау. Жабдықтың жеке блоктары мен функционалды тораптарының жұмысқа қабілеттілігін тексеру. Бақыланатын көрсеткіштер, оларды өлшеу.
Білімдер:
- радиоэлектрондық аппаратура элементтерін;
- негізгі сипаттамалар, көрсеткіштер, құрылымдық ерекшеліктер, шатты белгілеулер;
- электррадиоөлшеу
лердің негізі;
- өлшеу әдістерін, ағаттықтар, нақтылық класы, атаулары мен белгілеулерінің МОСТ бойынша топтамасы;
- түрлері, жұмсалуы, қолданылуы, құрылысы, жұмыс жасау принципі, электр сызбалары, реттелінуі;
- өлшеу техникасын пайдалану ережелері;
- негізгі механизм, жүйе мен элементтердің өзара әсері;
- бапталатын жабдықтардың пайдаланылу шарттары;
- жабдықтардың электрлік және қызметтік сызбалары;
- жұмысын орнын ұйымдастыру және еңбек қауіпсіздігінің талаптары;
Іскерліктер:
- жинақтау және баптау кезінде негізгі және көмекші операциялардың технологиялық ретін орындай алуы;
- технологиялық және сынақ жабдықтарының қарапайым бірікпелерін жинақтау және баптауды білуі;
- аспаптарға температураны өлшеу және реттеуді білуі;
- аспап көмегімен ылғалдылықты өлшей білуі;
- жабдықтар мен қондырғыларды басқара алуы;
- технологиялық жабдық жұмыс кестесін бақылауды орындай алуы;
- жөндеу жұмысын орындау және жинақтауды орындауға қажетті саймандар мен айлабұйымдарды таңдай алуы;
- жабдықтарды қоса және тоқтата алуы;
- сынақ жабдықтарын жинақтай алуы;
- аспаптар мен аппаратураны қолдануы.
БҚ 9
КҚ 2.1.4 -
КҚ 2.1.8
ӨО және КП.00
Өндірістік оқыту және кәсіптік практика
КП.01
Кәсіптік практика
Кіріспе сабақ. Жұмыс орнын ұйымдастыру. Қауіпсіздік шараларын сақтау бойынша нұсқаулар беру. Кәсіпорнымен таныстыру.
Оқу шеберханаларындағы өндірістік оқыту.
Оқу шеберханаларындағы еңбек қауіпсіздігі, электр және өрт қауіпсіздігі.
Бақылау-өлшеу электрондық аспаптарымен және жабдықтарымен жұмыс. Электрондық жабдықтарға техникалық қызмет көрсету, үйлестіру және жөндеу кезінде қажет болатын слесарлық және құрастыру жұмыстарының түрлері және мазмұны.
Үйлестіру және жөндеу жұмыстарында қолданылатын жабдықтар, аспаптар және бақылау-өлшеу құралдары.
Жабдықтың механизмдері мен тораптарын тарату және жинау. Электрлік құрастыру жұмыстары.
Бітірту біліктілік емтихандары. Тексеру жұмыстары.
Есеп беруді рәсімдеу.
Іскерліктер:
- тәжірибенің мақсаты мен міндеттері;
- электрондық жабдық шығаратын және жөндейтін кәсіпорнының құрылымы:
ұғымдары, түрлері, кезеңдері, негізгі технологиялық процестің элементтері;
- жартылай өткізгішті және электр вакуумды жабдығы: өндірістің негізгі түрлері, технологиялық ерекшеліктері;
- оқу шеберханаларындағы, өндірістегі қауіпсіздік техникасы ережелері;
Дағдылар:
- электрондық жабдықтарға техникалық қызмет көрсету және жөндеу кезінде технологиялық жұмыстар орындау;
- жөндеу жұмыстары кезінде жабдықты, құралдарды, бақылау-өлшеу аспаптарын қолдану;
- еңбекті қорғау және техника қауіпсіздігі бойынша нұсқаулар беру;
- электрондық жабдықтарға техникалық қызмет көрсету және жөндеу кезінде қажетті болатын әр түрлі слесарлық, құрастыру жұмыстарын орындау;
- тораптарды жинау технологиясын қолдану

БК 6,7,9
ПК 2.1.1
2.1.2,
2.1.3
СД.02
Технология монтажа электронного оборудования
Технология монтажа и наладки технологического и испытательного оборудования.
Технология монтажа и наладки узлов, блоков и электрических схем технологического и испытательного оборудования. Способы выполнения. Технологическая оснастка, оборудование, измерительная аппаратура, приборы и инструмент для монтажа и наладки: разновидности, назначение, приемы использования. Техническая и технологическая документация на монтаж и наладку: виды, назначение. Проверка исправности и параметров. Дефекты при монтаже и наладке, их предупреждение.
Контрольно-измерительные приборы и оборудование, применяемые при монтаже и наладке. Электроизмерительные приборы: виды, назначение, принцип действия, устройство, схемы измерения, эксплуатация, техника измерений, основные неисправности. Приборы и аппаратура для радиоизмерений: область применения, виды, назначение, устройство, правила настройки. Микроскопы: назначение, применение, основные типы.
Устройство технологического оборудования.
Технологическое оборудование: виды, назначение, устройство, принцип работы.
Технологическая оснастка. Основные технологические особенности. Правила технической эксплуатации.
Наладка технологического оборудования. Наладка механической и электрической частей технологического оборудования.
Ремонт и техническое обслуживание технологического оборудования. Виды, назначение, последовательность выполнения ремонтных работ и технического обслуживания. Подбор инструментов и приспособлений для выполнения ремонтных работ.
Испытательное оборудование полупроводникового производства. Классификация, виды и назначение оборудования. Проверка режима работы в соответствии с техническими требованиями.
Монтаж и наладка испытательного оборудования. Наладка испытательного оборудования. Проверка работоспособности отдельных блоков и функциональных узлов оборудования. Контролируемые параметры. Измерение контролируемых параметров.
Знания:
- элементы радиоэлектронной аппаратуры;
- основные характеристики, параметры, конструктивные особенности, условные обозначения;
- основы электрорадиоизмерений;
- методы измерений, погрешности, классы точности, классификация по ГОСТ наименований и обозначений;
- виды, назначение, применение, устройство, принцип действия, электрические схемы, градуировка;
- правила эксплуатации, техника измерений;
- взаимодействие основных механизмов, систем и элементов;
- условия эксплуатации налаживаемого оборудования;
- электрические и функциональные схемы оборудования;
- организация рабочего места и требования безопасности труда.
Умения:
- выполнять технологическую последовательность основных и вспомогательных операций при монтаже и наладке;
- монтаж и наладки простых блоков технологического и испытательного оборудования;
- измерять и регулировать температуры для приборов;
- измерять влажность при помощи приборов;
- управлять оборудованием и установками;
- выполнять контроль режимов работы технологического оборудования;
- подбирать инструменты и приспособления для выполнения ремонтных работ и выполнения монтажа;
- включать и отключать оборудования;
- монтаж испытательного оборудования;
- применять приборы и аппаратуру.
БК 9
ПК 2.1.4 -2.1.8
ПО и ПП.00
Производственное обучение и профессиональная практика
ПП.01
Профессиональная практика
Вводное занятие. Организация рабочего места и требования. Инструктаж по охране и безопасности труда. Ознакомление с предприятием.
Обучение в учебных мастерских. Безопасность труда, электробезопасности в учебных мастерских.
Работа с контрольно-измерительными и электронными приборами и оборудованием. Виды и содержание слесарных и монтажных работы при техническом обслуживании, наладке и ремонте электронного оборудования. Оборудование, инструменты и контрольно-измерительные приборы, применяемые при выполнении наладочных и ремонтных работ.
Разборка и сборка механизмов и узлов оборудования. Электромонтажные работы.
Выпускные квалификационные экзамены. Проверочные работы.
Оформление отчета.
Умения:
- цели и задачи практики;
- структура предприятия по производству и ремонту электронного оборудования; понятия, виды, этапы, основные элементы технологического процесса;
- оборудование полупроводникового и электровакуумного производства: основные виды, технологические особенности;
- правила техники безопасности в учебных мастерских, на производстве;
Навыки:
- проводить технологические работы при техническом обслуживании и ремонте электронного оборудования;
- использовать оборудование, инструменты и контрольно-измерительные приборы, применяемые при выполнении ремонтных работ;
- проводить инструктаж по охране и безопасности труда
- выполнять различные виды слесарных работ, необходимых при техническом обслуживании и ремонте электронного оборудования;
- использовать технологию узловой сборки.

БҚ 2–6, 9
КҚ 2.1.4 - 2.1.7
КҚ 2.1.4 - 2.1.6
КП.02
Ақпараттық технологияларды қолдану бойынша практика
Тәжірибенің мақсаты мен міндеттері.
Компьютерлік графика, қазіргі программалық қамтамасыз ету жұмыстары. Есеп беруді рәсімдеу.
Іскерліктер:
- қазіргі компьютерлік бағдарламалар мен технологияларға өндірістің қоятын талаптары;
Дағдылар:
- материалдармен компьютерде жұмыс істей алу.
БҚ 1,3,4,5
КП.03
Технологиялық практика:
Кәсіпорнымен таныстыру.
Өндірістегі технологиялық процестердің негізімен және реттеу, жөндеу жұмыстарының жоғары сапасымен танысу.
Технологиялық жабдықтар реттеушісінің және техник-электрониктің құқықтары мен міндеттерін оқып үйрену.
Өндіріс процестерін механикаландыру және автоматтандыру дәрежесімен таныстыру. Технологиялық процестерді, жұмыс графиктерін зерттеу.
Электрондық техниканы жөндеуге және реттеуге қабылдау жұмысына, аппаратурамен жұмыс істеуді жоспарлауға, жұмыс орнында еңбекті қорғау және техникалық қауіпсіздік бойынша нұсқаулар жүргізуге, бір айдағы жұмыс нәтижесін қорытындылауға (тапсырмалар беруге, есеп беру материалдарын құрастыруға) қатысу. Кәсіпорынның құрамдас бөлімшелерінің жұмысымен таныстыру. Күнделік жүргізу, тәжірибе бойынша есеп беруді рәсімдеу
Іскерліктер:
- өндірістегі реттеу, жөндеу жұмыстарының технологиялық процестерінің маңызы;
- технологиялық жабдықтар реттеушісінің және техник-электрониктің құқықтары мен міндеттері;
- өндірістік процестерді механикаландырудың және автоматтандырудың негізгі мәселелері;
- кәсіпорынның құрамдас бөлімшелері айналысатын жұмысының қысқаша мазмұны;
Дағдылар:
- технологиялық жұмыстардың, жабдықты жөндеуге және реттеуге қабылдау жұмысының графиктерін құру;
- жұмыс орнында еңбекті қорғау және техникалық қауіпсіздік бойынша нұсқаулар жүргізу;
- бір айдағы жұмыс нәтижесін (тапсырмалар беру, есеп беру материалдарын құрастыру және т.с.с.) қорытындылау;
- слесарлық жұмыстарды жүргізу, бригадада жұмыс істеу, жұмыстарды жүргізу кезінде қауіпсіздік техникасын сақтау, шебердің және бригада бастығының тапсырыстарын орындау.
КҚ 2.1.1 –
2.1.8
КҚ 2.1.4 – 2.1.7
КП.04
Диплом алдындағы практика:
Кіріспе сабақ. Өндірісті басқару құрылымымен, тәжірибе нысандарымен таныстыру. Жұмыс орнын ұйымдастыру. Өндірістегі техника қауіпсіздігі және өртке қарсы қорғаныс шараларын сақтау бойынша берілетін нұсқаулармен таныстыру. Жұмыстың орындалуы туралы есеп беру құжаттары. Техникалық құжаттарды өңдеу және тіркеу және оны рәсімдеудің реті.
Электрондық схемаларды, сызуларды оқу және құру; жабдықты реттеуге, жөндеуге және құрастыруға дайындау.
Құрастыру-жинау жұмысы. Техника қауіпсіздігі.
Кәсіпорнындағы материалдар мен дайындамаларды тасымалдау. Механизмдер мен жабдықтарды қолдану, сынау және пайдалануға тапсыру.
Кәсіпорнындағы жұмысшылардың және қабылданып істелетін жұмыстың құрамы. Жұмыс өндіруші шебердің құқықтары мен міндеттерін зерттеу. Бригада ішінде еңбекті ұйымдастыру, жұмысшылардың және инженер-техник қызметкерлерінің еңбек ақысын есептеу процесімен таныстыру. Жабдықты жөндеу-реттеу жұмысына дайындау. Дайындық жұмыстары. Жөндеу жұмысының сапасын қадағалау. Пайдалануға беру үшін сынақтан өткізу. Тәжірибе бойынша жүргізілген күнделікті, есеп беруді рәсімдеу.
Іскерліктер:
- өндірістегі техника қауіпсіздігі және өрттен қорғау бойынша нұсқаулар;
- электрондық жабдық реттеушісі мен техник-электрониктің, жұмыс жүргізуші шебердің құқықтары және міндеттері туралы қағидалар;
- бригада ішіндегі жұмысты ұйымдастырудың, жұмысты орындау бойынша есептік құжаттарды құрастырудың, техникалық құжаттарды өңдеудің және тіркеудің, жұмысшылардың және инженер-техник қызметкерлерінің еңбек ақысын есептеудің әдістері мен тәсілдері;
- электрондық жабдық, қолданылуы және жұмыс істеу әрекеті, техникалық қызмет көрсету, реттеу және жөндеу тәсілдері;
Дағдылар:
- жұмысты орындау бойынша есеп беру құжаттарын толтыру және құрастыру;
- техникалық құжаттарды өңдеу және тіркеу;
- электрондық аппаратураның және оның жеке бұйымдарының ақауларын табу, сызбалары мен нобайларын құру, аппаратураны жөндеуге дайындау;
- реттеу және жөндеу жұмыстары кезінде өлшеу аспаптарын, механизмдерін және құрылғыларды қолдану, сынақ жүргізу, сапасын қадағалау және пайдалануға тапсыру.

БК 2–6, 9
ПК 2.1.4 - 2.1.7
ПК 2.1.4 - 2.1.6
ПП 02
Практика по использованию информационных технологий
Цели и задачи практики. Компьютерная графика, работа с современным программным обеспечением. Оформление отчета.
Умения:
- требования производства к знанию современных компьютерных программ и технологий;
Навыки:
- работать на ПК с материалами по обеспечению.
БК 5
ПП 03
Технологическая практика: Ознакомление с сущностью технологических процессов и высоким качеством наладочных и ремонтных работ на производстве. Изучение прав и обязанностей наладчика технологического оборудования и техника-электроника.
. Ознакомление со степенью механизации, автоматизации производственных процессов.
Ознакомление и работа с оборудованием, инструментами и контрольно-измерительными приборами, применяемые при выполнении наладочных и ремонтных работ.
. Изучение технологических процессов, графиков производства санитарно-технических работ. Участие в приемке электронной техники на ремонт и наладку; в разработке проекта производства работ с аппаратурой; в проведении инструктажа на рабочем месте по охране труда и технике безопасности; в подведении итогов работ за месяц (составление нарядов, материалов отчета). Ознакомление с работой структурных подразделений предприятия. Оформление дневника, отчета о практике.
Умения:
- цели и задачи технологической практики;
- структура предприятия и его структурных подразделений;
- сущность технологических процессов по налаживанию и ремонту электронной техники;
- правила техники безопасности в учебных мастерских и на производстве;
- права и обязанности наладчика технологического оборудования и техника-электроника;
- основные вопросы механизации и автоматизации производственных процессов;
- содержание работы;
Навыки:
- производить ремонтные и наладочные работы при техническом обслуживании электронного оборудования;
- использовать оборудование, инструменты и контрольно-измерительные приборы в процессе выполнения ремонтных и наладочных работ;
- составлять графики производства технологических работ, работ по приемке оборудования на наладку и ремонт;
- проводить инструктаж на рабочем месте по охране труда и технике безопасности;
- подводить итоги работ за месяц (составление нарядов, отчетов и т.п.);
- работать в бригаде, выполнять распоряжения мастера и бригадира.
ПК 2.1.1 –2.1.8
ПК 2.1.4 –2.1.7
ПП 04
Преддипломная практика
Вводная беседа. Ознакомление со структурой управления производством. с объектом практики, инструктаж по технике безопасности и противопожарной защите на производстве.
Отчетная документация по выполнению работ. Обработка и регистрация технической документации и порядок ее оформления. Чтение и составление электронных схем, чертежей; производственное снятие замеров и замерных эскизов, подготовка к ремонту, наладке и монтажу.
Монтажно-сборочные работы. Техника безопасности. Транспортировка материалов и заготовка на объекте. Применение механизмов и оборудования, испытание и сдача в эксплуатацию. Состав рабочих и приемных работ на объекте. Изучение прав и обязанностей мастера производителя работ. Организация труда внутри бригады, оплата труда рабочих и инженерно-технических работников. Подготовка объекта под ремонтно-наладочную работу. Заготовительные работы. Контроль качества выполненной работы. Испытание к сдаче в эксплуатацию. Оформление дневника, отчета по практике.
Выпускные квалификационные экзамены. Проверочные работы.
Умения:
- инструкции по технике безопасности и противопожарной защите на производстве;
- положения о правах и обязанностях наладчика электронного оборудования и техника-электроника, мастера производителя работ;
- методы и приемы организации труда внутри бригады, составления отчетной документации по выполнению работ, обработки и регистрации технической документации, оплаты труда рабочих и инженерно-технических работников;
- электронное оборудование, назначение и принципы действия, способы технического обслуживания, наладки и ремонта;
Навыки:
- заполнять и составлять отчетную документацию по выполнению работ;
- обработать и регистрировать техническую документацию;
- выявлять дефекты электронной аппаратуры и отдельных деталей, составлять чертежи и эскизы, подготовить аппаратуру к ремонтной работе;
- применять измерительные приборы, механизмы и приспособления в процессе ремонтной работы, проводить испытание, осуществлять контроль качества и сдать в эксплуатацию

ХХғ 20-30 жылдары Қазақстанның әлеуметтік-экономикалық, қоғамдық-саяси жағдайы;
Кеңес үкіметінің алғашқы жылдарында этнодемографиялық жағдайлар;
коммунистік партия және комсомол;
Ұлы Отан соғысында және соғыстан кейінгі кезеңде Қазақстанның рөлі;
50-80 жылдары Қазақстанның әлеуметтік-экономикалық, қоғамдық-саяси жағдайы;
Қазақстан КСРО-ның кризисі және құлауы кезеңінде;
Тәуелсіздік алған соң Қазақстан Республикасының саяси және қоғамдық өзгерістері.
Білімдер:
- Қазақстанның негізгі тарихи периодтарындағы хронологиялық жолдары;
- қазақ халқының қалыптасуы; көшпенді өркениеттің пайда болуы;
- Ұлы Жібек жолын және оның тарихи маңызы;
- Қазақстанның Ресей құрамына қосылуы;
- ХVІІ-ХVІІІ ғ.ғ жоңғар шапқыншылығына қарсы тәуелсіздік үшін ұлт-азаттық күресі.
- ХХ ғ.ғ 20-80 жылдағы қозғалыстар мен көтерілістер;
- ХХ ғ 20-30 жылдары Қазақстан мәдениетін; қазақтардың бүкіләлемдік құрылтайы;
- Алматыдағы 1986 жылғы желтоқсан оқиғасы;
- тамыз бүлігі және оның құлауы;
- ҚР Мемлекеттік тәуелсіздігі;
Іскерліктер:
- қысқаша археологиялық әңгіме құру;
- көшпелі мал шаруашылығының пайда болу себептерін ашу;
- қөтерелістердің құлау себептерін талдау;
- ЖЭС мәнін ашуды, коллективтендіруді;
- картамен жұмыс істеу;
- қазақ диаспорасының пайда болу себептерін ашу;
- Ұлы Отан соғысында және соғыстан кейінгі кезеңде Қазақстанның рөлін ашу;
- жастарға қазақстандық патриотизм рухында тәрбие берудегі Қазақстанның жастар ұйымдарының рөлін ашу.
БҚ 1,2,3,4,6,7,8
ЖГП.04
Дене тәрбиесі
Дене тәрбиесінің әлеуметтік маңызы; дене тәрбиесі мен өзін-өзі тәрбиелеу жүйесінің негіздері; салауатты өмір сүруді анықтайтын себептер; жұмыс қабілеттілігін қалпына келтіретін әдістер; жұмыс қабілеттілігі мен қозғалу белсенділігінің тәртіптері; өздігінен жетілудің физикалық негіздері; кәсіби-қолданбалы іс-жүзінде қолданылатын дене дайындығы – дене тәрбиесінің бағыты мен қажеттілігі.
Білімдер:
- салауатты өмір салтының негізгі құрамдарын білу;
- дене тәрбиесінің әлеуметтік-биологиялық және психофизиологиялық негіздері;
Іскерліктер:
- спортпен айналысу, физикалық белсенділікті жүйелі түрде қолдай алу.
БҚ 1,2,3,4
ӘЭП 00
Әлеуметті-экономикалық пәндер
ӘЭП 01
Мәдениеттану
Дүниежүзілік және отандық мәдениет. Қазақстан мәдениетінің тарихы. Дінтану негіздері. Мәдениет түсінігі; мәдениет пен өркениет;
қазіргі кездегі мәдениет. Қазақстан территориясын мекендейтін халықтар мәдениеті. Қазақстан территориясындағы ежелгі өркениеттер мәдениеті. Тайпалық одақтар мен ІХ-ХІІІ ғасырлардағы қазақ хандығының ортағасырлық мәдениеті. ХІҮ-ХҮ ғасырлардағы Қазақстан тұрғындарының мәдениеті. ХҮІ-ХҮІІ ғасырлардағы Қазақстан мәдениеті. ХҮІІІ ғасырдағы Қазақстан мәдениетінің дамуы. ХІХ ғасырдың бірінші жартысындағы Қазақстан мәдениеті. Ресей империясының құрамындағы отарлық жағдайдағы (ХІХ ғасырдың 2-жартысындағы және ХХ ғасырдың басындағы) Қазақстан мәдениетінің дамуы. Қазақстан революция мен Кеңес өкіметінің орнау жылдарында. 20-30 жылдардағы мәдени құрылыс. Ұлы Отан соғысы жылдарында ғылым, халыққа білімдер беру, әдебиет пен өнер. 40-жылдардың ортасы мен 80 жылдардың басына дейінгі Қазақстан мәдениетінің дамуы. Қазақстан Республикасының қазіргі кездегі мәдениеті мен ғылымы. Дін-қоғамдық құбылыс ретінде. Діннің мәні мен рөлі. Діннің пайда болуы мен оның тарихи түрлері. Христиандықтың негізгі тарихи жағдайлары. Қазақстан территориясындағы христиандық қоғамдар. Ислам.
Білімдер:
- негізгі түсініктер,
- түсініктер: конфуцианство, даосизм, Қытай өнері;
- үнді мәдениетінің ерекшеліктерін және оның негізгі жетістіктері;
- түсініктер: Ислам, курайш, Мұхаммед, Құран, Аллах, Мекке;
- христиан дінінің негізгі принциптерін және оның құндылықты бағыты;
- Франция мәдениетін: Ашель мәдениеті, проманьондықтарды, галдарды, франктарды, әдебиетті, философия;
- көшпенділердің өмір сүру дағдысын және құндылықтар жүйесі;
- орта ғасыр кезеңіндегі қазақ этносының мәдени негізі туралы білімдерді қалыптастыруды;
- түрік-араб мәдениетінің орта ғасырдағы Қазақстан мәдениетіне тигізген әсері;
Іскерліктер:
- дүниежүзілік мәдениет тарихының негізгі кезеңдерін және олардың өркениет мәдениетін аша білу;
- мәдени мұраны пайдалану;
- мәдениеттану түсініктерін еркін қолдана алу;
- көшпенділер мәдениетінің материалды және рухани өзгешелігін көрсете алу;
- діннің пайда болуы мен оның тарихи түрлерін талдай алу.
БҚ 1,2,3,4,6,7
ӘЭП 02
Философия негіздері:
философия және оның қоғамдағы рөлі; философияның тарихи типтері; материя және сана; диалектика және оның альтернативасы; қоғамның философиялық ұғымы; таным теориясы; қоғамдық сана және оның нысандарының алуан түрлілігі; адам болмысы философия проблемалары ретінде; адам қоғамдық қарым-қатынастар объектісі және субъектісі ретінде.
Білімдер:
- негізгі философиялық ұғымдарды: философияның негізгі сұрағы, диалектика, диалектика заңдары, сана, таным, болмыс;
- болмыстың жалпы сұрақтары, танымның жалпы сұрақтары, қоғамның өмір сүруі мен дамуы, адамның маңызды және жалпы проблемалары;
Іскерліктер:
- негізгі философиялық білімдерге еркін сүйене білу, сол немесе басқа сындарды сынау және дәлелдеу, ақиқаттың әртүрлі құбылыстары арасындағы өзара байланыс, қоршаған шындыққа қарама-қайшылықты талдау.
БҚ 6
ӘЭП. 03
Саясаттану және әлеуметтану негіздері
Пәні, негізгі түсініктері мен категориялары. Саяси ойдың тарихы мен қазіргі кездегі саяси мектептер. Саясат. Саяси билік. Демократия билікті жүзеге асыру түрі ретінде. Саяси жүйе. Мемлекет оның негізгі құрамдас бөлігі ретінде. Саяси партия мен партиялық жүйелер. Қоғамдық ұйымдар мен қозғалыстар. Саясат жүйесіндегі адам. Саяси қызмет: мәні мен мақсаты; саяси қызметтің құралдары мен әдістері; тоталитарлықтан демократиялық қоғамға өтудің өзекті мәселелері. Сыртқы саяси қызмет пен әлемдік саяси үрдіс.
Білімдер:
- заңдылықтарды әлеуметтік тұрғыдан түсіну туралы ұғым;
- әлеуметтік құрылымдар туралы түсінік, әлеуметтік жіктелуі,
әлеуметтік әрекеттестік;
- тұлғаның әлеуметтену үрдісінің ерекшеліктерін,
реттеу формалары;
Іскерліктер:
- әлеуметті өзгешеліктер мен дамудың әлеуметтік қозғалыстарын және басқа факторларын дамыту;
- билік мәнің, саясат субъектілерін, саяси қарым–қатынастар мен үрдістерді (Қазақстанда және әлемде) аша білу;
- саяси жүйелер мен саяси тәртіптер туралы түсінікті қалыптастыру.
БҚ 1,2,3,4,6,7
ӘЭП.04
Экономика негіздері
Мақсаттары, негізгі ұғымдары, мәні, қағидалары. Меншік нысаналары мен түрлері. Жоспарлар түрлері, олардың негізгі кезеңдері, мазмұны, стратегиялық жоспарлауы. Жоспарлардың экономикалық негіздеулерінің және болжауларының әдісі. Бизнес-жоспарлау. Экономикалық талдау. Халық тұтынатын тауарлар нарығының және қызметінің жағдайын талдау.
Білімдер:
- экономикалық теорияның негізгі ережелері;
- елде және шетелдегі экономикалық жағдайлар;
- макро- және микроэкономиканың, салықтық, ақшалай-несиелік, әлеуметтік және инвестициялық саясат негіздері;
Іскерліктер:
- нарықтық бағаның қалыптасу механизмдерін сипаттау;
- өзінің кәсіптік қызметін бағдарлау үшін қажетті, экономикалық ақпараттарды табу және пайдалануы.

социально-экономическое, общественно-политическое положение Казахстана в 20-30 годы XX в;
этнодемографическое положение в первые годы Советской власти;
образование казахской диаспоры;
социально-экономическое, общественно-политическое положение Казахстана в 50-80 годы;
Казахстан в период кризиса и распада СССР;
политические и общественные изменения в Республике Казахстан после обретения независимости
Знания:
- хронологические рамки основных исторических периодов Казахстана;
- роль кочевой цивилизации в истории и вкладе ее в мировую историю;
- о положении сельского хозяйства и промышленности в 20-30 годы;
- о причинах голода 1931-32 гг. и его последствиях;
- причины кризиса и распада СССР;
- об экономических и политических реформах независимого Казахстана и их результатах;
- стратегическую программу развития «Казахстан 2030»;
Умения:
- составлять краткий исторический рассказ;
- работать с картой;
- характеризовать государственные объединения на территории Казахстана;
- характеризовать эволюцию сложения, развития этнической истории казахского народа;
- характеризовать образцы материальной и духовной культуры;
- выделять периоды истории и давать краткую характеристику эпохам;
- анализировать причины поражения восстаний;
- раскрывать причины возникновения казахской диаспоры
БК 1,2,3,4,6,7,8
ОГД.04
Физическая культура
Социальное значение физической культуры; основные системы физической культуры и самовоспитания; факторы, определяющие здоровый образ жизни; режимы двигательной активности и работоспособности; основы физического самосовершенствования; профессионально-прикладная физическая подготовка, необходимость и направленность профессионально-прикладной физической подготовки.
Знания:
- основные составляющие здорового образа жизни;
- социально-биологические и психофизиологические основы физической культуры;
Умения:
- систематически поддерживать физическую активность, заниматься спортом
БК 1,2,3,4
СЭД 00
Социально-экономические дисциплины
СЭД 01
Культурология
Мировая и отечественная культура. История культуры Казахстана; основы религиоведения: понятие культуры; культура и цивилизация; культура в современном мире; культура народов, населявших территорию Казахстана; культура древних цивилизаций на территории Казахстана; средневековая культура племенных союзов и казахских ханств 9-13 веков; культура населения Казахстана в 14-15 веках; культура Казахстана в 16-17 веках; развитие культуры Казахстана в 18 веке; культура Казахстана в первой половине 19 века; развитие культуры Казахстана в условиях колониального положения в составе Российской империи (2-ая половина 19 века – начало 20 века); Казахстан в годы революции и становления Советской власти; культурное строительство в 20-30 годы; наука, народное образование, литература и искусство в годы Великой Отечественной войны; развитие культуры Казахстана с середины 40-х годов до начала 80-х годов; наука и культура Республики Казахстан на современном этапе; религия, как общественное явление: сущность религии и ее роль; происхождение религии и ее исторические типы; основные исторические положения христианства, христианские общины на территории Казахстана; ислам
Знания:
- основные понятия;
- понятия конфуцианство, даосизм, искусство Китая;
- особенности индийской культуры и ее основные достижения.
- понятия ислам, курайш, Мухаммед, Коран, Аллах, Мекка;
- основные принципы христианского учения и его ценностные ориентации;
- культура Франции: Ашельская культура, проманьонцы, галлы, франки, литература, философия;
- образ жизни и система ценностей кочевников;
- сформировать знания о культурном фундаменте казахского этноса в период средневековья;
- влияние тюркской и арабской культуры на средневековую культуру Казахстана.
Умения:
- раскрыть основные этапы истории мировой культуры и их цивилизации;
- использовать культурное наследие;
- свободно пользоваться понятиями культурологии;
- показать специфику материальной и духовной культуры кочевников;
- анализировать происхождение религии и ее исторические типы;
БК 1,2,3,4,6,7
СЭД.02
Основы философии:
философия и ее роль в обществе; исторические типы философии; материя и сознание; диалектика и ее альтернативы; философское понимание общества; теория познания; общественное сознание и многообразие его форм; бытие человека как проблема философии; человек как объект и субъект общественных отношений.
Знания:
- основные философские понятия: материя, основной вопрос философии, диалектика, законы диалектики, сознание, познание, бытие;
- общие вопросы бытия, общие вопросы познания, функционирования и развития общества, общие и существенные проблемы человека;
Умения:
- свободно оперировать основными философскими понятиями, обосновывать и подвергать критике те или иные суждения,
- раскрывать взаимосвязи между разнообразными явлениями действительности,
- анализировать противоречия окружающей реальности.
БК 6
СЭД 03
Основы политологии и социологии
Предмет, основные понятия и категории; история политической мысли и современные политические школы; политика; политическая власть; демократия как форма осуществления власти; политическая система; государство как ее основное звено; политические партии и партийные системы; общественные организации и движения; человек в системе политики; политическая деятельность: сущность и цели; средства и методы политической деятельности; актуальные проблемы перехода от тоталитаризма к демократическому обществу; внешнеполитическая деятельность и мировой политический процесс.
Знания:
- представление о социологическом подходе в понимании закономерностей;
- представление о социальной структуре, социальном расслоении, социальном взаимодействии;
- особенности процесса социализации личности, формы регуляции;
Умения:
- развивать социальные движения и другие факторы социального изменения и развития;
- выявлять сущность власти, субъекты политики, политические отношения и процессы (в Казахстане и в мире в целом);
- составить представление о политических системах и политических режимах.
БК 1,2,3,4,6,7
СЭД.04
Основы экономики:
Цели, основные понятия, функции, сущность, принципы. Формы и виды собственности, управление собственностью. Виды планов, их основные этапы, содержание, стратегическое планирование;
методы экономического обоснования планов и разработки прогнозов;
бизнес-планирование; экономический анализ;
анализ состояния рынка товаров народного потребления и услуг; рыночная инфраструктура.
Знания:
- общие положения экономической теории;
- экономические ситуации в стране и за рубежом;
- основы макро- и микроэкономики, о налоговой, денежно-кредитной, социальной и инвестиционной политике;
Умения:
- находить и использовать экономическую информацию, необходимую для ориентации в своей профессиональной деятельности.

БҚ 4,7,8
ӘЭП.05
Құқық негіздері
Құқық: ұғымдары, жүйелері, қайнар көздері, Қазақстан Республикасының Конституциясы – құқықтық жүйе ядросы;
Адам құқығының жалпы қоғамдық декларациясы, тұлға, құқық, құқықтық мемлекет, заңдық жауапкершілік және оның түрлері, құқықтың негізгі салалары, Қазақстан Республикасының сот жүйесі, құқық қорғау органдары.
Білімдер:
- адам мен азаматтың құқықтары мен бостандықтары; оларды жүзеге асыру механизмдері;
- кәсіптік іс-әрекет саласында құқықтық және адамшылық-этикалық нормалары;
Іскерліктер:
- маманның кәсіптік іс-әрекетін регламенттейтін нормативтік-құқықтық құжаттарды пайдалана алу.
БҚ 2,3,7
ЖКП.00
Жалпы кәсіптік пәндер
ЖКП. 01
Кәсіби қазақ тілі
кәсіптік тілдің рөлі: мамандық бойынша терминология; кәсіптік бағдарлы мәтіндерді оқу және аудару техникасы (сөздікпен); кәсіптік қарым-қатынас; мамандыққа бағытталған мәтіндер бойынша әңгіме, сұхбат құрастыру; іс жүргізу бойынша сөздікпен жұмыс істеу; құжаттау және шаблондау мен стандарттауды құжаттармен қамтамасыз ету сұрақтары бойынша нормативтік-әдістемелік құжаттарды, құжаттарды шаблондаудан түсінік, әкімшілік-ұйымдық құжаттардың тізіміне кіретін құжаттарды құрудың ережелерін; офистік және құжаттамалық жұмыс негіздерін; техникалық құралдардың көмегімен құжаттау технологиясы.
Білімдер:
- мемлекеттік тілді және кәсіптік бағдарлы мәтіндерді (сөздікпен) оқып, аудару үшін қажетті лексикалық (1200-1400 лексикалық бірлік) және грамматикалық минимумды меңгеру;
- мемлекеттік тілде іс қағаздарын жүргізу;
- құжаттау қызметінің құрылымы, лауазымдық құрылымды, техникалық құралдардың көмегімен құжаттау технологиясы;
Іскерліктер:
- кәсіптік лексиканы сауатты пайдалану, өзінің кәсіптік іс-әрекетінде қазақ тілінен біліктіліктерін пайдалану;
- әкімшілік-ұйымдық құжаттарды, мемлекеттік тілде қызметтік хат алысуды құрып, ресімдеу;
- келіп түскен сәттен іске ресімдеуге дейін құжаттармен жұмыс істеу;
- анықтама әдебиетпен жұмыс істеу;
БҚ 1,2,3,4,6,7,8
ЖКП.02
Инженерлік графика
Геометриялық сызу; сызбалардың орындалу ережесі; геометриялық құрылым және детальдардың техникалық контурларын сызу ережелері; проекциялық сызу; техникалық сурет салу; конструкциялық құжатнамаларды рәсімдеу және әзірлеудің ережелері; машина жасаудағы сызу; сызбалардағы кескіндер катергориясы; инженерлік графиканың құралдары; мамандық бойынша бұйымдардың сұлбалар мен сызбаларын орындалу тәсілдері және әдістері; көркемдік конструкциялаудың элементтері; графикалық ақпаратта бейнеленген техникалық құралдар туралы негізгі ұғымдар; компьютерлік графикалы жүйелер туралы ұғымдар;
Білімдер:
- сызудың тәсілдері мен ережелері;
- конструкторлық және технологиялық құжаттарды оқудың, рәсімдеудің және құрастырудың негізгі әдістері;
- графикалық тапсырмаларды шешудің әдістерін;
Іскерліктер:
- нобайлары және көшірмелері арқылы бұйымдардың, жалпы көріністің сызбаларын, орындау;
- конструкторлық және технологиялық құжаттамаларды әзірлеу үшін қолданбалы бағдармалар пакеттерiн қолдану;
БҚ 5

БК 4,7,8
СЭД.05
Основы права:
Право: понятия, системы, источники. Конституция Республика Казахстан – ядро правовой системы. Всеобщая декларация прав человека, личность, право, правовое государство, юридическая ответственность и ее виды, основные отрасли права. Судебная система Республика Казахстан, правоохранительные органы.
Знания:
- права и свободы человека и гражданина, механизмы их реализации;
- правовые и нравственно-этические нормы в сфере профессиональной деятельности;
Умения:
- использовать нормативно- правовые документы, регламентирующие профессиональную деятельность специалиста.
БК 2,3,7
ОПД 00
Общепрофессиональные дисциплины
ОПД 01
Профессиональный казахский язык:
роль профессионального языка; терминология по специальности; техника чтения и перевода (со словарем) профессионально ориентированных текстов; профессиональное общение; составление рассказов, диалогов по текстам, ориентированным на специальность; работа со словарем по делопроизводству; нормативно-методические документы по документированию и вопросам обеспечения документами шаблонизации и стандартизации, объяснения с шаблонизации документов, правила составления документов, входящих в перечень административно-организационных документов; основы офисной и документационной работы; технология документирования с помощью технических средств.
Знания:
- государственного языка и владение лексическим (1200-1400 лексических единиц) и грамматическим минимумом, необходимым для чтения и перевода (со словарем) текстов профессиональной направленности;
- делопроизводство на государственном языке; структуру службы документирования, должностную структуру, должностные обязанности, технологию документирования с помощью технических средств;
Умения:
- грамотно использовать профессиональную лексику, применять знания казахского языка в своей профессиональной деятельности;
- составлять и оформлять административно-организационные документы, служебную переписку на государственном языке;
- работать с документами с момента их поступления до оформления дел;
- работать со справочной литературой.
БК 1,2,3,4,6,7,8
ОПД 02
Инженерная графика:
Геометрическое черчение; правила оформления чертежей; геометрические построения и правила вычерчивания контуров технических деталей; проекционное черчение; техническое рисование; правила разработки и оформления конструкторской документации; машиностроительное черчение; категории изображений на чертеже; средства инженерной графики; методы и приемы выполнения чертежей и схем изделий по специальности; элементы художественного конструирования; основные понятия о технических средствах отображения графической информации; понятие о компьютерной графической системе.
Знания:
- правила и приемы черчения;
- основные методы разработки, оформления и чтения конструкторской и технологической документации;
- методы решения графических задач;
Умения:
- выполнять чертежи деталей, чертежи общего вида по эскизам и копиям;
- использовать пакеты прикладных программ для разработки конструкторской и технологической документации;
БК 5

КҚ 3.2.6
КҚ 3.2.2
ЖЖКП.03
Техникалық механика
статика; статика аксиомалары, күш жүйелері, материалдар кедергісі; деформацияланған күйдің түрлері: созылу (сығылу), ығысу, айналдыру, тура иілу, күрделі деформация; беріктікке есептеу; механизмдер мен машиналардың тетіктері; механизмдер мен машиналардың кинематикалық сұлбаларын оқу және құру; әртүрлі беріліс буындарының негізгі өлшемін геометриялық есептеу.
Білімдер:
- статиканың негізгі ұғымдары, күштердің жазықтық жүйесі; күш моменттері;
- кинематика және динамика элементтері;
- материалдар кедергісінің негіздері;
- машина бұйымдарының негіздері;
Іскерліктер:
- механикалық жүйелердің беріктіктігін есептеуді орындау;
- механизмнің қажетті түрін таңдау;
- механизмдер мен құралымдардың құрама бірліктерінің конструкциялық ерекшеліктерін талдау
БҚ 9
КҚ 3.2.2
3.2.7
КҚ 3.2.3
3.2.4
3.2.6
ЖКП.04
Электротехника негіздері
Электр өрісі; тұрақты және айнымалы тоқтың электр тізбектері; электрмагниттер; электрлік өлшеулер; электр энергияның берілуі және таралуы.
Электрондық аспаптар: электрондық түзеткіштер, тұрақтандырғыштар, күшейткіштер, өлшеу аспаптары; автоматиканың және есептеу техникасының электрондық жабдықтары; микропроцессорлар және микроЕТМ.
Білімдер:
- электр тізбегінің жұмыс тәртібі, электр тогының сипаттамаларын өлшеу аспаптары;
- тұрақты тоқтың сызықты және сызықсыз тізбектерін есептеудің негізгі әдістері
- ауыспалы процестердің туындау себептері;
Іскерліктер:
- тұрақты ток тізбектері және қондырғылары жұмысының берілген шарттары бойынша элементтер параметрлерін таңдап алу;
- қарапайым электр және магнит тізбектенінің негізгі параметрлерін есептеу және өлшеу
КҚ 3.2.2
3.2.7
КҚ 3.2.3
3.2.4
3.2.5
ЖКП.05
Материалтану:
Материалдың қолданылу аясы; құрылымдық материалдардың топтамасы: металдар, қорытпалар, шойындар, қоспаланған құрыштар; олардың қасиеті, сипаттамасы және қолданылу аясы; электротехникалық материалдар сипаттамасы; диэлектрика, өткізгіштер, жартылайөткізгіштер, магнит материалдары; қолданылу аясы.
Білімдер:
- материалдардың физика химиялық негіздері;
- материалдардың құрылымы мен қасиеті;
Іскерліктер:
- материал көрсеткіші мен қасиетін өлшей алуы;
- қолданылу аясын сипаттай алуы;
- материалдарды өңдеуді жүргізу.
КҚ 3.2.3
3.2.6
КҚ 3.2.1
3.2.6
ЖКП.06
Стандарттау, сертификаттау және метрология негіздері
Стандарттау негіздері; стандарттаудың пайда болуы және дамуы; баспа процесінің стандарттары; сертификаттау негіздері;
терминдер және анықтауыштар; «Сертификаттау туралы» ҚР Заңы; сәйкестiк жөніндегі өнiм сапасы және декларациясы; сапа менеджментiнiң жүйесiн енгiзу және құрастыру; метрология; метрология негіздері; мемлекеттік метрологиялық бақылау және қадағалау.
Білімдер:
- метрология, стандартизация және сертификация негiздерi;
- негiзгi ұғымдар және анықтауыштар;
- өнiмнiң сапаны бақылау;
- электронды бағдарлаушы жүйенiң тұжырымдамасы;
- өлшеу әдiстері мен құралдары;
Іскерліктер:
- техникалық өлшемдер жүргізу;
- мемлекеттік стандартпен өнім сәйкестігін анықтай алу.
КҚ 3.2.1
3.2.4
3.2.5 –
3.2.8
ЖКП.07
Есептеу техникасы:
Электрондық есептеу техникасы туралы негізгі деректер; есептеу жүйесі, сандарды есептеудің бір жүйесінен келесі жүйесіне ауыстыру, ондық арифметика ережелері, ЭЕМ бөлшектік кестесіндегі сандардың берілу тәсілі; ақпараттардың түрі оны ЭЕМ берудің тәсілдері; ЭЕМ қисындық негіздері; қарапайым қисындық функциялар; микропроцессор жүйесінің негіздері;
Есептеу техникасының типтік буындары мен қондырғылары; жады қондырғысының құрылу принципі мен топтамасы; есептеу техникасындағы интерфейсті ұйымдастыру; есептеу техникаларының шеткі қондырғылары; ЭЕМ жұмысындағы аппараттық және программалық қамтамасыз етудің өзара байланысы.
Білімдер:
- электрондық есептеу техникасының қызмет ету принципі, топтамасы мен сипаттамасы;
- шынайылық кестесі, формула, қисын алгебрасының негізгі базисі, қисын алгебрасының заңдары, қалыпты және мінсіз қалыпты формалар, қисындық функцияны мейлінше азайту;
- микропроцессор сәулетін және оның элементтері, микропроцессор бұйрықтарының жүйесі, бұйрықтарды орындау процедурасы, жұмыс циклі, микропроцессор жұмыс айналымы;
Іскерліктер:
- есептеу техникасының оптикалық аспаптарын анықтай алуы;
- программаның кәсіпкерлік пакетін қолдана білуі;
- регистр, дешифратор, қосындылағыш пен санайыштың сипаттамасы;
- жады қондырғысының құрылыс принципін топтастыру.
БК 5

ПК 3.2.6
ПК 3.2.2
ОПД 03
Техническая механика:
статика; аксиомы статики, системы сил; сопротивление материалов; виды деформированного состояния: растяжение (сжатие), сдвиг, кручение, прямой изгиб, сложная деформация; расчет на прочность; детали механизмов и машин; чтение и составление кинематических схем механизмов и машин; геометрический расчет основных размеров звеньев передач различных видов.
Знания:
- основные понятия статики, плоская система сил, моменты сил;
- элементы кинематики и динамики;
- основы сопротивления материалов,
- основы деталей машин;
Умения:
- выполнять расчеты прочности механических систем;
- выбирать необходимый вид механизма,
- анализировать конструктивные особенности сборочных единиц механизмов и конструкций.
БК 9
ПК 3.2.2
3.2.7
ПК 3.2.3
3.2.4
3.2.6
ОПД 04
Основы электротехники:
Электрическое поле; электрические цепи постоянного и переменного тока; электромагниты; электрические измерения; передача и распределение электрической энергии. Электронные приборы: электронные выпрямители, стабилизаторы, усилители, измерительные приборы; электронные устройства автоматики и вычислительной техники; микропроцессоры и микро-ЭВМ
Знания:
- режимы работы электрической цепи, приборы для измерения характеристик электрического тока;
- основные методы расчета линейных и нелинейных цепей постоянного тока;
- причины возникновения переходных процессов;
Умения:
- подбирать параметры элементов по заданным условиям работы цепей и устройств постоянного тока;
- рассчитывать и измерять основные параметры простых электрических и магнитных цепей
БК 9
ПК 3.2.2
3.2.7
ПК 3.2.3
3.2.4
3.2.5
ОПД 05
Материаловедение:
области применения материалов; классификация конструкционных материалов: металлы, сплавы, чугуны, легированные стали; их свойства, характеристики и области применения; классификация электротехнических материалов; диэлектрики, проводники, полупроводники, магнитные материалы; область применения.
Знания:
- физико-химические основы материаловедения;
- строение и свойства материалов;
Умения:
- измерять параметры и свойства материалов;
- характеризовать области их применения;
- производить обработку материалов.
ПК 3.2.3
3.2.6
ПК 3.2.1
3.2.6
ОПД 06
Основы стандартизации, сертификации и метрологии:
стандартизация; возникновение и развитие стандартизации; Закон РК «О стандартизации»; принципы стандартизации в предприятиях питания; международная региональная стандартизация, международное сотрудничество; средства измерений; эталоны величин; сертификация; основы сертификации; термины и определения; Закон РК «О сертификации»; сертификация услуг на предприятиях питания; качество продукции и декларация о соответствии; разработка и внедрение системы менеджмента качества; метрология; основы метрологии; государственный метрологический контроль и надзор.
Знания:
- структуру международных и региональных стандартов;
- систему сертификации ГОСТ РК;
Умения:
- применить государственные и межгосударственные системы;
- определить национальную, региональную, международную стандартизацию;
- проводить порядок сертификации пищевых продуктов, готовой продукции и услуг общественного питания.
ПК 3.2.1
3.2.4
3.2.5 – 3.2.8
ОПД 07
Вычислительная техника:
основные сведения об электронно-вычислительной технике; системы счисления, перевод чисел из одной системы счисления в другую, правила недесятичной арифметики, способы представления чисел в разрядной сетке ЭВМ; виды информации и способы представления ее в ЭВМ; логические основы ЭВМ; элементарные логические функции; основы микропроцессорных систем;
типовые узлы и устройства вычислительной техники; принципы построения и классификация устройств памяти; организация интерфейсов в вычислительной технике; периферийные устройства вычислительной техники; взаимодействие аппаратного и программного обеспечения в работе ЭВМ.
Знания:
- принцип действия, классификацию, характеристики электронно-вычислительной техники;
- таблицы истинности, формулы, основной базис алгебры логики, законы алгебры логики, нормальные и совершенные нормальные формы, минимизацию логических функций;
- архитектуру микропроцессора и ее элементы, систему команд микропроцессора, процедуру выполнения команд, рабочий цикл микропроцессора;
Умения:
- определять оптические приборы вычислительной техники;
- использовать профессиональные пакеты программ;
- характеризовать регистры, дешифраторы, счетчики, сумматоры;
- классифицировать принципы построения устройств памяти.
БК 5

КҚ 3.2.4-3.2.8
КҚ 3.2.5-3.2.8
ЖКП.08
Өлшеу техникасы:
Өлшемдер және физикалық шаманың өлшем бірліктері туралы түсінік; өлшем құралдарының метрологиялық көрсеткіштері; өлшемдегі ағаттықтар; жылутехникалық өлшемдер жайлы негізгі деректер; өлшемдік түрлендіргіштер және қашықтықтан жеткізу нобайы; өлшемдерді автоматтандыру; температураны өлшеу, қысымды өлшеу, қысым мен сиретудің айырымы; сұйықтық пен сусымалы дененің шығыны, саны және деңгейін өлшеу; жылутехникалық бақылау нобайы.
Білімдер:
- өлшеу құралдарының негізгі түрлері мен оның топтамасын;
- өлшеу әдістері;
- жылутехникалық бақылау аспаптарының жұмыс жасау принципі мен құрылысы;
Іскерліктер:
- стандартты өлшеуіш сигналдарды қалыптастыру аспаптарын қолдана біле алуы;
- өлшеу дәлдігіне өлшеу аспаптарының әсер ету себептерін анықтай алуы;
- газ, су, бу құрамын өлшеуді жүргізе алуы;
- арнайы өлшемдерді жүргізу.
КҚ 3.2.5-3.2.8
ЖКП.09
Сала экономикасы
Нарықтық экономика және саласы; саланы дамыту перспективасы және ерекшелiктері; өндiрiстiң түрлерi және олардың сипаттамасы; негiзгi өндiрiстiк және технологиялық процестер; ұйымның инфрақұрылымы; ұйымның қаражаты және мүлігі; негiзгi және айналымдағы қаражаттар; еңбек ресурстары; еңбекті ұйымдастыру, мөлшерлеу және еңбекақы; ұйымның маркетингтік қызметi; өндiрiстiк программа және өндiрiстік қуаты; өндiрiс шығыны және өнiмнiң өзiндiк құны, қызметтер; баға белгiлеу; ұйымның қызметiнiң тиiмдiлiк бағасы; өнiмнiң сапасы және бәсекеге қабілеттілігі; патенттану, ойлап тапқыштық; инновациялық және инвестициялық саясат; ұйымның сыртқы экономикалық қызметi; бизнес-жоспар; негiзгi техникалық-экономикалық көрсеткiштердi есептеудiң әдiстемесi.
Білімдер:
- саладағы қолданыстағы негізгі экономикалық категориялары;
- негізгі қорлардың пайдаланатын көрсеткіштерін және олардың реттік шығарылуы;
- айналмалы қаражат көрсеткіштері;
- еңбекті ұйымдастыру түрлері мен формалары, еңбекақы төлеу формалары;
- тариф жүйесінің мәні;
Іскерліктер:
- жұмыс орнын ұйымдастыруды және жұмыс уақытын жоспарлау;
- өндірістік рецептура, шикізат пен шала өнім шығыны есептерін жүргізу;
- қосалқы материалдар мен шикізат шығынын есептей алу және бақылауын жүзеге асыру;
- шығынды қысқарту және үнемдеу бойынша технологиялық шаралар құрастыру;
- жобаның санитарлы-техникалық жағына есеп жүргізу.

ПК 3.2.4 – 3.2.8
ПК 3.2.5 – 3.2.8
ОПД 08
Измерительная техника:
понятие об измерениях и единицах измерения физических величин; метрологические показатели средств измерений; погрешности измерений; основные сведения о теплотехнических измерениях; измерительные преобразователи и схемы дистанционной передачи; автоматизация измерений; измерение температуры, измерение давления, разности давления и разрежения; измерение расхода, количества и уровня жидкости и сыпучих тел; схемы теплотехнического контроля.
Знания:
- основные виды средств измерений и их классификация;
- методы измерений;
- принцип действия и устройство приборов теплотехнического контроля;
Умения:
- использовать приборы формирования стандартных измерительных сигналов;
- определить причину влияния измерительных приборов на точность измерений;
- производить измерение состава газов, воды, пара;
- проводить специальные измерения.
ПК 3.2.5 – 3.2.8
ОПД 09
Экономика отрасли:
отрасль и рыночная экономика; особенности и перспективы развития отрасли; материально-технические, трудовые и финансовые ресурсы отрасли; типы производства, их характеристика; основные производственные и технологические процессы; инфраструктура организации; капитал и имущество организации; основные и оборотные средства; трудовые ресурсы; организация, нормирование и оплата труда; маркетинговая деятельность организации; производственная программа и производственная мощность; издержки производства и себестоимость продукции, услуг; ценообразование; оценка эффективности деятельности организации; качество и конкурентоспособность продукции; патентоведение, изобретательство; инновационная и инвестиционная политика; внешнеэкономическая деятельность организации; бизнес-план; методики расчета основных технико-экономических показателей.
Знания:
- отрасль и рыночная экономика;
- особенности и перспективы развития отрасли;
- материально-технические, трудовые и финансовые ресурсы отрасли;
- отраслевой рынок труда; управление отраслью;
- экономические показатели развития отрасли;
- организацию (предприятие) как хозяйствующий субъект: формы организаций (предприятий), их производственная и организационная структура;
- типы производства, их характеристика;
- основные производственные и технологические процессы;
- инфраструктуру организации;
Умения:
- оценивать эффективность деятельности организации;
- определять качество и конкурентоспособность продукции;
- вести внешнеэкономическую деятельность организации;
- составлять бизнес-план;
- рассчитывать основные технико-экономические показатели.

БҚ 4,6,7,8
КҚ 3.2.2
КҚ 3.2.1
ЖКП.10
Менеджмент
Қатысты және меншіктік әртүрлі ұйымды-құқықтық түріндегі ұйымдарды басқару міндеттері мен мақсаттары; менеджмент функциясы; ұйымның ішкі және сыртқы ортасы; басқару шешімдерін қабылдаудың негізгі теориясы; стратегиялық менеджмент; еңбектің жүйелерін қалыптастыру; қауіп-қатерді басқару; дау-жанжалды басқару; менеджмент психологиясы; іскерлік қарым-қатынастың этикасы; өндірісті басқару саласындағы ақпараттық технологиялар; кәсіби қызметтің облысындағы менеджмент ерекшеліктері.
Білімдер:
- менеджменттің міндеттері мен мақсаттары, функциясы;
- басқарудың стилін және стратегиясы;
- ұжымдағы іскерлік қарым-қатынастың принциптері,
- басқару қызметіндегі жоспарлау әрекетінің ерекшеліктері;
Іскерліктер:
- менеджменттің стратегиясын құрастыру,
- өндірісті басқару саласындағы ақпараттық технологияларды қолдану.
БҚ 2,3,4,
6,7,9
КҚ 3.2.1
3.2.2
КҚ 3.2.1
3.2.3
ЖКП.11
Еңбекті қорғау
Жол-көлік оқиғасы орнында бастапқы құжаттарды ресімдеу ережелері. Көлікте жол жүру ережесін бұзудағы жауапкершілік. Заңды жауапкершілік түрлері (әкімшілік, азаматтық құқықтық, материалдық, қылмыстық); қауіпті және зиянды факторлары, қорғаныс құралдары және қауіп туралы ескертулер; еңбекті қорғауды басқару, басқару құрылымы, еңбекті қорғау қызметі мен бірлескен комитеті(комиссиясымен) еңбекті қорғауға қатысты жұмыстарды ұйымдастыру, еңбек қауіпсіздігі туралы құжаттама, еңбек қауіпсіздігіне үйрету; көліктерді, машина, механизмдер, құрылғы, жабдықтар мен құралдарды қолдану кезіндегі қауіпсіздік техникасы; төтенше жағдайдағы қауіпсіздік аспектілері. Көліктердің техникалық жағдайына қойылатын талаптар.
Білімдер:
- еңбекті қорғаудың заңды және нормативтік құқықтық негіздері;
- қауіпті және зиянды факторлар, қорғаныс құралдары және қауіп туралы ескертулер;
- еңбекті қорғау қызметі мен бірлескен комитет(комиссия) қызметін басқару құрылымы, ұйымдастыру жұмыстарын, еңбек қауіпсіздігі бойынша құжаттамалар;
Іскерліктер:
- қауіпсіздік талаптарын бұзған кездегі жауапкершіліктің түрлерін анықтау;
- төтенше жағдайлардағы қауіпсіздіктің аспектілерін ажырату.
БҚ 9
КҚ 3.2.2
3.2.3
3.2.4
3.2.9
КҚ 3.2.2 –
3.2.4
АП.00
Арнайы пәндер
Біліктілігі: 1117022 – Техник-электроник
АП.01
Вакуум техникасы:
вакуум техникасының физикалық қасиеттері: газ кинетикалық теориясының элементтері, газды сорудың теориялық негіздері, газдың қатты денемен өзараәсерлесуі; пайдалану ерекшеліктері, жұмыс жасау принципі, құрылысы, көрсеткіші; ұстағыштың жұмсалуы және типтері; вакуумметрдің топтамасы, құрылымы, өлшенетін қысымның аясы; массаспектрметрлік вакуумметрлер; жұмсалуы, типтері, масса спектірін шешу; жұмсалуы, қолданылу ерекшеліктері.
Білімдер:
- вакуум сораптары, олардың топтамасы, негізгі көрсеткіштері мен сипаттамасы туралы жалпы деректер;
- вакуум сораптарының типтері;
Іскерліктер:
- газ қысымының толық және парициалдық өлшеу техникасын қолдана алуы;
- ағындар мен ағын іздеушілерді өрескел бағалау әдістерін қолдануы.
КҚ 3.2.2
3.2.5 –
3.2.8

БК 4,6,7,8
ПК 3.2.2
ПК 3.2.1
ОПД 10
Менеджмент:
цели и задачи управления организациями различных организационно-правовых форм собственности и принадлежности; функции менеджмента; внутренняя и внешняя среда организации; основы теории принятия управленческих решений; стратегический менеджмент; система мотивации труда; управление рисками; управление конфликтами; психология менеджмента; этика делового общения; информационные технологии в сфере управления производством; особенности менеджмента в области профессиональной деятельности.
Знания:
- цели и задачи управления организациями различных организационно-правовых форм собственности и принадлежности;
- функции менеджмента;
- основы теории принятия управленческих решений;
- особенности менеджмента в области профессиональной деятельности;
Умения:
- разрабатывать стратегию менеджмента;
- использовать информационные технологии в сфере управления производством.
БК 2,3,4,6,7,9
ПК 3.2.1
3.2.2
ПК 3.2.1
3.2.3
ОПД 11
Охрана труда
Правила оформления первичных документов на месте дорожно-транспортного происшествия. Ответственность за нарушение правил, действующих на транспорте. Виды юридической ответственности (административная, гражданско-правовая, материальная, уголовная); опасные и вредные факторы, средства защиты и предупреждения об опасности; управление охраной труда, структура управления, организация работы службы охраны труда и деятельности совместных комитетов (комиссий) по охране труда, документация по безопасности труда, обучение безопасности труда; техника безопасности при использовании транспортных средств, машин, механизмов, приспособлений, оснастки и инструментов; аспекты безопасности в чрезвычайных ситуациях. Требования к техническому состоянию транспортных средств.
Знания:
- законодательные и нормативно-правовые основы охраны труда;
- опасные и вредные факторы, средства защиты и предупреждения об опасности;
- структуру управления, организацию работы службы охраны труда и деятельности совместных комитетов (комиссий) по охране труда,
- виды ответственности за нарушение требований безопасности;
- аспекты безопасности в чрезвычайных ситуациях;
Умения:
- соблюдать технику безопасности при использовании транспортных средств, машин, механизмов, приспособлений, оснастки и инструментов;
- анализировать и прогнозировать опасности при проведении аварийно – спасательных работ.
БК 9
ПК 3.2.2
3.2.3
3.2.4
3.2.9
ПК 3.2.2 – 3.2.4
СД. 00
Специальные дисциплины
Квалификация: 1117022 – Техник-электроник
СД.01
Вакуумная техника:
физические основы вакуумной техники: элементы кинетической теории газов, теоретические основы откачки газа, взаимодействие газа с твердым телом;
принцип действия, устройство, параметры, особенности эксплуатации; назначение и типы ловушек; классификация вакуумметров, конструкция, области измеряемых давлений; массоспектрометрические вакуумметры; назначение, типы, расшифровка спектров масс; назначение, особенности применения.
Знания:
- общие сведения о вакуумных насосах, их классификацию, основные параметры и характеристики;
- типы вакуумных насосов;
Умения:
- применять технику измерения полного и парциального давления газов;
- использовать методы грубой оценки течи и течеискателей.
ПК 3.2.2 3.2.5 – 3.2.8

КҚ 3.2.4
3.2.7
3.2.8
АП.02
Электрондық техника өндірісінің технологиясы:
Өндіріс технологиясының теориялық негіздері: өндіріс құрылымы; бастапқы материал мен даяр өнімнің сипаттамасы;
Қорсақтаушылық, азшығынды және шығынсыз үрдістер; үрдістердің көрсеткіштері және технологиялық сызбалары; технологиялық үрдістерді автоматты түрде жобалаудың жүйесі; технологиялық үрдіс операцияларын жүзеге асыру кезіндегі қауіпсіздік техникасы және қоршаған ортаны қорғау.
Білімдер:
- қазіргі замануи және болашақты технологиялық үрдістер;
- технологиялық үрдістер, айлабұйымдар мен саймандарды жобалаудың негіздері;
Іскерліктер:
- технология көрсеткіштерін есептеуді жүргізе алуы;
- технологиялық сайман мен айлабұйымдарды қолдана білуі;
- технологиялық құжаттамаларды және өндірісті технологиялық даярлау жүйесін жүргізе алуы;
- даяр өнімді бағалау, сақтау, тасымалдауды жүргізе алу.
КҚ 3.2.1 –
3.2.8
КҚ 3.2.3 –
3.2.7
АП.03
Электрондық техника өндірісіндегі технологиялық жабдықтар:
Электрондық техниканы өндіру бойынша кәсіпорынның типтік технологиялық жабдықтары туралы жалпы деректер; технологиялық жұмсалу, өндірістік қолданылу, мамандандырылу, механикаландырылу, автоматтандырылу дәрежесі бойынша жабдықтарды топтастыру; арнайы өндірістің технологиялық машина, агрегат және аппараттарына қойылатын талаптар: жұмсалуы, құрылысы, жұмыс жасау принципі; технологиялық үрдісті басқарудың автоматтандырылған жүйесі (ТУ БАЖ): автоматтандырылған жабдықтарды орындаудың құрылымдық ерекшеліктері;
Жұмыс жасап жатқан өндіріс нысандарын жаңашалау бағыттары мен технологиялық жабдықтардың жаңа үлгілерін құрудағы ғылыми техникалық үрдістер;
Қоршаған ортаны қорғауды қамтамасыз ететін өнеркәсіптік жабдықтарды орындаудың ерекшеліктері; қауіпсіздік техникасы.
Білімдер:
- техникалық сипаттамаларын;
- құрылымдық орындалу ерекшеліктері;
- жабдық жұмысының көрсеткіштерін анықтау, оның техникалық мүмкіндіктері мен сипаттамасы;
- кешенді қондырғы мен технологиялық желілердің жұмыс жасап жатқан жабдықтарының номенклатурасы, негізгі және көмекші жабдықтармен тиімді түрде толықтыру сызбасы;
Іскерліктер:
- ымырасыз жаңа технологияларды жүзеге асыру үшін жабдықтар және оның элементтерін таңдай алуы;
- технологиялық агрегат электржабдықтарын және электрсымдарын, қорғаныс және басқару үшін қажетті аппаратураларды пайдалана алуы;
- негізгі технологиялық машина мен кешендердің техникалық экономикалық көрсеткіштерін алу.
КҚ 3.2.5 –
3.2.8
КҚ 3.2.1 –
3.2.8
АП.04
Технологиялық жабдықтарды пайдалану:
жабдықтарды техникалық пайдаланудың мәні мен мазмұны; жабдықтарды пайдаланудың техникалық деңгейінің көрсеткіштері; техникалық пайдаланудың нормативтік базасы; пайдалану техникалық құжаттама,түрлері мен негізгі мазмұны; жұмыс істеу мүмкіндігінің бұзылу дәрежесі бойынша жабдықтардың пайдаланылу дәрежесі; сенімділік мәселесі; сенімділікті болжау үшін қолданылатын статистикалық заңдылықтар (экспоненциалдық, қалыпты заңдар); бас тарту қарқындылығының статистикалық заңдылықтары.
Білімдер:
- жабдықты тиімді пайдалану ережелері;
- сенімділіктің статистикалық және физикалық теориясы;
- жалпы компонент, аппаратура және жабдықтардың сенімділік мәселесінің ерекшеліктері;
Іскерліктер:
- инженерлік көрсеткіштерді реттеу және құрастыру, даярлау, пайдалану кезінде жабдықтардың сенімділігін қамтамасыз етудің әдістерін пайдалану.
КҚ 3.2.1 –
3.2.9
КҚ 3.2.1
3.2.3 –
3.2.8
АП.05
Технологиялық жабдықтарға техникалық қызмет көрсету және жөндеу:
техникалық қызмет көрсету мәні, жұмсалуы мен мазмұны және жабдықты кәсіпорында жөндеу; нормативтік техникалық құжаттама; кәсіпорын, цехтың жөндеу базасы; бақылау диагностикалық аппаратураны қолдану; ағымдағы және капиталды жөндеу; ағымдағы жөндеу: аумағы, жиілігі, ұзақтығы, еңбексыйымдылығы, ағымдағы жөндеудің саны; капиталды жөндеу, ұйымдастырылу формасы: орталықтандырылмаған, орталықтандырылған, аралас; жөндеудің құрылымдық, технологиялық, материалдық, ұйымдастырушылық даярлығы; жөндеу құжаттамасы; жөндеуді жүргізу әдістері, жөндеу технологиясының жалпы принциптері; жөндеу өлшемі принципі мен жөндеу тетіктері принципі; технологиялық жабдықтардың арнайыландырылған түрлерін жөндеудің ерекшеліктері.
Білімдер:
- техникалық қызмет көрсетудің түрлері;
- типтік тетіктер мен буындардың негізгі олқылықтарының қасиеті: берілістер (майысқақ, бұрамалық, тістік, бұрамдақты), жалғастырғыштар, мойынтірек буындары, бағыттаушы, бұрамалық қосылымдар, кешенді тетіктері;
Іскерліктер:
- жабдыққа профилактика жасауды, ағымдағы (айналымаралық) қызмет көрсету, профилактикалық тексерулер, кезеңдік тексеру, бақылау;
- технологиялық жабдықтардың электртехникалық, электрондық, механикалық қондырғыларын бақылау, техникалық жағдайына диагностика жасау, ақауларды анықтау және дер кезінде жоя алуы;
- технологиялық жабдықтардың техникалық жағдайын бақылаудың компьютерлік жүйесін жаңартып отыра білуі;
- жұмыстың әр түрі бойынша әдістемесін қолдана алуы;
- жабдықты жөндеу жұмыстарын білуі;
- технологиялық жабдықтар, саймандар мен айлабұйымдарға техникалық қызмет көрсету және жөндеудің технологиялық үрдістерін жобалау.
КҚ 3.2.3 –
3.2.4
3.2.9
КҚ 3.2.3 –
3.2.7
АП.06
Өндірістің технологиялық процестерін автоматтандыру:
элементтік база; элементтер мен жүйенің динамикалық сипаттамасы; тізбекті жүйедегі реттеу үрдісінің қисығын анықтаудың әдістері; тізбекті жүйенің тұрақтылығы мен сапасы; дискреттік жүйелер; тізбексіз жүйелер; кездейсоқ әрекет кезіндегі автоматтандырылған басқару жүйесін зерттеу; автоматтандырылған басқару жүйесінің сезімталдылығы; автоматтық басқарудың оңтайлы жүйесінің синтезі; автоматтық басқарудың өзінен өзі түзетілетін жүйесі; басқару жүйесінің құрылымдық алгоритмдік ұйымдастырылуы; бақылау жүйесінің негізгі функционалдық модульдері; программалық басқару қондырғысы; басқару алгоритмі және программамен қамтамасыз ету; технологиялық жабдықты басқару жүйесінің даму келешегі.
Білімдер:
- автоматтық реттеу, бақылау және басқару жүйесінің жалпы деректері;
- реттеу үрдісін жақсарту тәсілдері және тізбекті жүйені синтездеудің әдістері;
- өнеркәсіптік жабдықтарды басқару жүйесінің түрлері;
Іскерліктер:
- технологиялық жабдықтарды басқару үшін микро-ЭЕМ базасындағы басқарушы есептеу кешендерін қолдана білуі;
- технологиялық жабдықтарды басқару үшін микропроцессорлық жүйені әзірлеу және өңдеу құралдарын қолдану.

ПК 3.2.4
3.2.7
3.2.8
СД.02
Технология производства электронной техники:
теоретические основы технологии производства: структура производства; характеристика исходного материала и готового продукта; ресурсосбережение, малоотходные и безотходные процессы; параметры и технологические схемы процессов; системы автоматизированного проектирования технологических процессов; техника безопасности и охрана окружающей среды при реализации операций технологического процесса.
Знания:
- современные и перспективные технологические процессы;
- основы проектирования технологических процессов, приспособлений и инструмента;
Умения:
- проводить расчеты параметров технологии;
- использовать технологический инструмент и приспособления;
- вести технологическую документацию и систему технологической подготовки производства;
- проводить оценку готовой продукции, хранение, транспортировка.
ПК 3.2.1 – 3.2.8
ПК 3.2.3 – 3.2.7
СД.03
Технологическое оборудование производства электронной техники:
общие сведения о типовом технологическом оборудовании предприятий по производству электронной техники; классификация оборудования по технологическому назначению, производственному применению, степени специализации, механизации, автоматизации; требования к технологическим машинам, агрегатам и аппаратам специализированного производства: назначение, устройство, принцип работы; автоматизированная система управления технологическим процессом (АСУ ТП): особенности конструктивного исполнения автоматизированного оборудования; научно-технический прогресс в создании новых образцов технологического оборудования и направления модернизации действующих объектов производства; особенности исполнения элементов промышленного оборудования, обеспечивающих защиту окружающей среды; техника безопасности.
Знания:
- технические характеристики;
- особенности конструктивного исполнения;
- определение параметров работы оборудования, его технических возможностей и характеристик;
- номенклатуру действующего оборудования комплексных установок и технологических линий, рациональные схемы комплектования основным и вспомогательным оборудованием;
Умения:
- подбирать оборудования или его элементы для реализации принципиально новых технологий;
- эксплуатировать электрооборудование технологических агрегатов и устанавливать электроприводы, аппараты для защиты и управления;
- снимать технико-экономические показатели основных технологических машин и комплексов.
ПК 3.2.5 – 3.2.8
ПК 3.2.1 – 3.2.8
СД.04
Эксплуатация технологического оборудования:
сущность и содержание технической эксплуатации оборудования; показатели технического уровня эксплуатации оборудования; нормативная база технической эксплуатации; эксплуатационная техническая документация, виды и основное содержание; эксплуатационные состояния оборудования по степени нарушения работоспособности; проблемы надежности; статистические закономерности (экспоненциальный, нормальный законы), используемые для прогнозирования надежности; статистическая закономерность интенсивности отказов.
Знания:
- правила рациональной эксплуатации оборудования;
- статистическую и физическую теории надежности;
- специфику проблемы надежности компонентов, аппаратуры и оборудования в целом;
Умения:
- регулировать инженерные показатели и применять методы обеспечения надежности оборудования на стадиях конструирования, изготовления, эксплуатации.
ПК 3.2.1 – 3.2.9
ПК 3.2.1
3.2.3 –3.2.8
СД.05
Техническое обслуживание и ремонт технологического оборудования:
сущность, назначение и содержание технического обслуживания и ремонта оборудования на предприятии; нормативно-техническая документация; ремонтная база предприятия, цеха; применение контрольно-диагностической аппаратуры; текущий и капитальный ремонт; текущий ремонт: объем, периодичность, продолжительность, трудоемкость, количество текущих ремонтов; капитальный ремонт, форма организации:
децентрализованная, централизованная, смешанная; конструкторская, технологическая, материальная, организационная подготовка ремонта; ремонтная документация; методы проведения ремонта, общие принципы технологии ремонта; принцип ремонтных размеров и принцип ремонтных деталей; особенности ремонта специализированных видов технологического оборудования.
Знания:
- виды технического обслуживания;
- признаки характерных неисправностей типовых деталей и узлов: передачи (гибкие, винтовые, зубчатые, червячные), муфты, подшипниковые узлы, направляющие, резьбовые соединения, корпусные детали;
Умения:
- проводить профилактику оборудованию текущее (внутрисменное) обслуживание, профилактические осмотры, периодические осмотры, надзор;
- контролировать, проводить диагностику технического состояния, обнаружение и устранение неисправностей электротехнических, электронных и механических устройств технологического оборудования;
- обновлять компьютерные системы контроля технического состояния технологического оборудования;
- использовать методику по каждому виду работ;
- выполнять ремонт оборудования;
- проектировать технологические процессы технического обслуживания и ремонта технологического оборудования, инструмента и приспособлений.
ПК 3.2.3 –3.2.4
3.2.9
ПК 3.2.3 –3.2.7
СД.06
Автоматизация технологических процессов производства:
элементная база; динамические характеристики элементов и систем; методы определения кривой процесса регулирования в линейных системах; устойчивость и качество линейных систем; дискретные системы; нелинейные системы; исследование систем автоматического управления при случайных воздействиях; чувствительность систем автоматического управления; синтез оптимальных систем автоматического управления; самонастраивающиеся системы автоматического управления; структурно-алгоритмическая организация систем управления; основные функциональные модули систем управления; устройства программного управления; алгоритмы управления и программное обеспечение; перспективы развития систем управления технологическим оборудованием.
Знания:
- общие сведения о системах автоматического регулирования, контроля и управления;
- способы улучшения процесса регулирования и методы синтеза линейных систем;
- виды систем управления промышленным оборудованием;
Умения:
- использовать возможности управляющих вычислительных комплексов на базе микро-ЭВМ для управления технологическим оборудованием;
- использовать средства разработки и отладки микропроцессорных систем для управления технологическим оборудованием.

БҚ 1,3,4,5,6,7
КҚ 3.2.2
3.2.3
3.2.1
КҚ 3.2.1
3.2.3
Ескерту: 1-кесте. Базалық құзыреттер
Құзыреттер коды
Базалық құзыреттер
БҚ 1
Өмір бойы білімдері мен дағдысын жаңартып отыру;
БҚ 2
Тұлғааралық және коммуникативтік ұстаным ережесін сақтау;
БҚ 3
Ұжымда өздігінен жеке жұмыс жасай алу;
БҚ 4
Өзінің еңбек әрекетін жоспарлай білу;
БҚ 5
Кәсіби тапсырманы тиімді орындау үшін қажетті ақпараттарды іздестіруін жүзеге асыру;
БҚ 6
Техникалық құжаттамамен жұмыс жасау және мемлекеттік тілде құжаттарды толтыру;
БҚ 7
Кәсіби және әлеуметтік қызметіндегі процестер мен әлеуметті-маңызды мәселелерді талдау;
БҚ 8
Кәсіби қызметінде экономикалық талдау жасау;
БҚ 9
Жұмыс орнында еңбекті қорғау талабын және санитарлық-техникалық нормасын орындау
2-кесте. Кәсіптік құзыреттер
ТжКБ деңгейі
Біліктілік
Кәсіптік құзыреттер (КҚ)
2. Жоғары деңгей
2.1-111701 2 – технологиялық жабдықты реттеуші (электрондық техника өндірісі)
КҚ 2.1.1. Жабдықтың тиімді жұмыс кестесін құрастыру;
КҚ 2.1.2. Қиындығы жоғары жабдық жайылмаларының және орналастыруының тиімді жұмысының техникалық есептеулерін орындау;
КҚ 2.1.3. Технологиялық үрдісті өзгерту кезіндегі қызмет көрсетілетін жабдықты жаңғырту;
КҚ 2.1.4. Түрлі тораптары, схемалары және ауыстырып қосқыштары бар арнайы технологиялық жабдықты үйлестіру және реттеу жұмысын орындау;
КҚ 2.1.5. Әр түрлі типтегі шиыршықтар өруге арналған машиналарды және автоматтарды үйлестіру жұмысын орындау;
КҚ 2.1.6. Күрделі құрылғыларды үйлестіру және реттеу жұмысын орындау;
КҚ 2.1.7. Баяу балқитын және басқа металдардан болған жұқа сымды өңдеуге арналған жабдықтарды баптау әрі реттеуді және оларға гальваникалық қабатты жағуды орындау;
КҚ 2.1.8. Арнайы және технологиялық жабдықтарды сынауға және жіберуге қатысу
КҚ 2.1.9. Электрондық жабдықты қолдану көрсеткіштерін есепке алу және сараптама жүргізу;
КҚ 2.1.10. Электрондық жабдықты техникалық дұрыс жұмысқа салу, үздіксіз жұмысын қамтамасыз ету;
3. Орта буын маманы
3.1-111702 3 - техник-электроник
КҚ 3.2.1. Жеке буын, бірікпе, каскад және модульдің тозу, қиюластыру және ауыстыруын анықтау;
КҚ 3.2.2. Қызмет көрсетілетін жабдықта алынатын материал мен жартылай фабрикатта өңделетін бұйым сапасын арнайы әдістермен анықтау;
КҚ 3.2.3. Жабдықтың, құрылғының және саймандардың кейбір тез тозатын бұйымдарының нобайын құрастыру;
КҚ 3.2.4. 2 мкм-ге дейінгі элементті шағын мөлшерлі СБИС бұйымдарын өндіруге арналған технологиялық жабдықтың механикалық, оптикалық, вакуум, пневматика, электрон және электр жүйесі элементтерінің жөндеу қалпына келтіру жұмысы кешенін орындау және техникалық қызмет көрсетуді жүзеге асыру;

БК 1,3,4,5,6,7
ПК 3.2.2
3.2.3
3.2.1
ПК 3.2.1
3.2.3
Примечание:
Таблица 1 Базовые компетенции
Код компетенции
Базовые компетенции
БК 1
Обновлять знания и навыки в течении всей жизни;
БК 2
Соблюдать правила межличностного и коммуникативного поведения;
БК 3
Умение работать самостоятельно и в команде;
БК 4
Планировать собственные трудовые действия;
БК 5
Владеть компьютерными методами сбора, хранения и обработки информации;
БК 6
Работать с технической документацией и оформлять документацию на государственном языке;
БК 7
Анализировать социально-значимые проблемы и процессы в профессиональной и социальной деятельности;
БК 8
Проводить экономический анализ профессиональной деятельности;
БК 9
Соблюдать правила охраны труда, техники безопасности и противопожарной безопасности при эксплуатации оборудования
Таблица 2 Профессиональные компетенции
Уровень ТиПО
Квалификация
Профессиональные компетенции (ПК)
2 Повышенный уровень
111701 2 - Наладчик технологического оборудования (производство электронной техники)
ПК 2.1.1 Устанавливать оптимальные режимы работы оборудования;
ПК 2.1.2 Производить технические расчеты разверток и установку оптимальных режимов работы оборудования повышенной сложности;
ПК 2.1.3 Модернизировать обслуживаемое оборудование при изменении технологического процесса;
ПК 2.1.4 Выполнять наладку и регулирование специального технологического оборудования с различными узлами, схемами и переключениями;
ПК 2.1.5 Выполнять наладку машин для навивки спиралей различных типов и автоматов;
ПК 2.1.6 Выполнять наладку и регулировку сложных приспособлений;
ПК 2.1.7 Выполнять наладку и регулирование оборудования для травления тончайших проволок из тугоплавких и других металлов и нанесения на них гальванических покрытий;
ПК 2.1.8 Участвовать в испытании и запуске специального и технологического оборудования.
ПК 2.1.9 Вести учет и анализировать показатели использования электронного оборудования;
ПК 2.1.10 Обеспечивать правильную техническую эксплуатацию, бесперебойную работу электронного оборудования;
3 Специалист среднего звена
111702 3 - Техник-электроник
ПК 3.2.1 Определять износ, подгонку и замену отдельных узлов, блоков, каскадов и модулей
ПК 3.2.2 Определять специальными методами качества обрабатываемых изделий и получаемых материалов и полуфабрикатов на обслуживаемом оборудовании;
ПК 3.2.3 Составлять эскизы на некоторые быстроизнашивающиеся детали оборудования, приспособления и инструменты;
ПК 3.2.4 Осуществлять техническое обслуживание и выполнение комплекса ремонтно-восстановительных работ элементов электронных и электрических систем технологического оборудования для производства изделий СБИС с минимальными размерами элементов до 2 мкм;

КҚ 3.2.5. Жабдыққа ағымдағы жөндеу және алдын-ала жөндеу жүргізуді орындау;
ақаулар ведомосын құру;
КҚ 3.2.6. Қызмет көрсету жабдығын жөндеудің бар түрін орындау;
КҚ 3.2.7. Арнайы және технологиялық жабдықтарды сынауға және жіберуге қатысу.
КҚ 3.2.8. Электрондық жабдықты пайдалану және техникалық қызмет көрсетуді ұйымдастыру бойынша нормативті материалдар дайындау, ақаулықтар ведомостарын құру;
КҚ 3.2.9 Электрондық техникаға техникалық қызмет көрсетуді ұйымдастыру, оның жұмысқа қабілеттілігін, тиімді қолданылуын қамтамасыз ету;
РҚАО-ның ескертпесі! жалғасын қараңыз

ПК 3.2.5 Выполнять текущий ремонт и профилактический осмотр оборудования; составлять дефектные ведомости;
ПК 3.2.6 Выполнять все виды ремонта обслуживаемого оборудования;
ПК 3.2.7 Участвовать в испытании и запуске специального и технологического оборудования.
ПК 3.2.8 Разрабатывать нормативные материалы по эксплуатации и техническому обслуживанию электронного оборудования; составлять дефектные ведомости;
ПК 3.2.9 Организовать техническое обслуживание электронной техники, обеспечивать ее работоспособное состояние, рациональное использование;
См. продолжение V13008489_4