Техникалық және кәсіптік білім беру мамандықтары бойынша үлгілік оқу жоспарлары мен үлгілік білім беретін оқу бағдарламаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2013 жылғы 24 сәуірдегі № 150 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2013 жылы 03 маусымда № 8489 тіркелді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2016 жылғы 31 наурыздағы № 236 бұйрығымен
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Білім және ғылым министрінің 31.03.2016 № 236 бұйрығымен.
РҚАО-ның ескертпесі! басын қараңыз
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2013 жылғы 24 сәуірдегі
№ 150 бұйрығына
268-қосымша
Үлгілік оқу жоспары
техникалық және кәсіптік білім
Білім коды мен бейіні: 1300000 – Байланыс, телекоммуникациялар мен ақпараттық технологиялар. Электронды техника
Мамандығы: 1310000 – Көлік радиоэлектрондық жабдықтарды техникалық пайдалану (темір жол көлігінде)
Біліктілігі: 131001 3 – Жабдықты жөндеу мен пайдалану технигі
131003 3 – Техник

Об утверждении типовых учебных планов и типовых образовательных учебных программ по специальностям технического и профессионального образования
Приказ Министра образования и науки Республики Казахстан от 24 апреля 2013 года № 150. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 3 июня 2013 года № 8489. Утратил силу приказом Министра образования и науки Республики Казахстан от 31 марта 2016 года № 236
Сноска. Утратил силу приказом Министра образования и науки РК от 31.03.2016 № 236.
Примечание РЦПИ!
См. начало V1300008489
Приложение 268
к приказу Министра образования
и науки Республики Казахстан
от 24 апреля 2013 года № 150
Типовой учебный план
техническое и профессиональное образование
Код и профиль образования: 1300000 – Связь, телекоммуникации и
информационные технологии. Электронная техника
Специальность: 1310000 – Техническая эксплуатация транспортного
радиоэлектронного оборудования (на железнодорожном транспорте)
Квалификация: 131001 3 – Техник по эксплуатации и ремонту
оборудования
131003 3 – Техник

324
АА 00
Аралық аттестаттау
252
ҚА 01
Қорытынды аттестаттау
60
КА 02
КДДБ
Кәсіптік даярлық деңгейін бағалау және біліктілікті беру
12
Міндетті оқытудың қорытындысы
5760
К
Консультациялар
Оқу жылында 100 сағаттан артық болмауы керек
Ф
Факультативтік сабақтар
Теориялық оқыту кезінде аптасына 4 сағаттан артық болмауы керек
Барлығы:
6588
Ескерту: ЖБП – жалпы білім беретін пәндер; ЖГП – жалпы гуманитарлық пәндер; ӘЭП – әлеуметтік-экономикалық пәндер; ЖКП – жалпы кәсіптік пәндер; АП – арнайы пәндер; БҰАП – білім беру ұйымы анықтайтын пәндер; ӨО – өндірістік оқыту; КП – кәсіптік практика; АА – аралық аттестаттау; ҚА – қорытынды аттестаттау; КДДБ – кәсіптік даярлық деңгейін бағалау және біліктілікті беру; К – консультация; Ф – факультативтік сабақтар
* Семестр бойынша бөлу мамандықтың өзгешелігіне, аймақтық ерекшеліктеріне және т.б. байланысты өзгертіледі.
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2013 жылғы 24 сәуірдегі
№ 150 бұйрығына
269-қосымша
ҮЛГІЛІК ОҚУ ЖОСПАРЫ
техникалық және кәсіптік білім
Білім коды мен бейіні: 1300000 – Байланыс, телекоммуникациялар мен
ақпараттық технологиялар. Электронды техника
Мамандығы: 1310000 – «Көлік радиоэлектрондық жабдықтарды техникалық
пайдалану» (темір жол көлігінде)
Біліктілігі: 1310013 – Жабдықты жөндеу мен пайдалану технигі
1310033 – Техник
1310043 – Радионавигация, радиолокация мен байланыс
технигі
1310053 – Техник-электрик
1310063 – Электроншы-техник
Оқыту нысаны: күндізгі

324
ПА 00
Промежуточная аттестация
252
ИА 00
Итоговая аттестация
60
ОУППК 00
Оценки уровня профессиональной подготовленности и присвоения квалификации
12
ИТОГО: на обязательное обучение
5760
К
Консультации
Не более 100 часов на учебный год
Ф
Факультативные занятия
Не более 4-х часов в неделю в период теоретического обучения
Всего:
6588
Примечание: ООД – общеобразовательные дисциплины; ОГД – общегуманитарные дисциплины; СЭД - социально-экономические дисциплины; ОПД – общепрофессиональные дисциплины; СД – специальные дисциплины; ДОО – дисциплины, определяемые организацией образования; ПО – производственное обучение; ПП – профессиональная практика; ПА – промежуточная аттестация; ИА – итоговая аттестация; ОУППК – оценка уровня профессиональной подготовленности и присвоение квалификации; К – консультации; Ф – факультативные занятия.
* Распределение по семестрам изменяется в зависимости от специфики специальности, региональных особенностей и другие
Приложение 269
к приказу Министра образования
и науки Республики Казахстан
от 24 апреля 2013 года № 150
Типовой учебный план
техническое и профессиональное образование
Код и профиль образования: 1300000 – Связь, телекоммуникации и
информационные технологии. Электронная техника
Специальность: 1310000 – Техническая эксплуатация транспортного
радиоэлектронного оборудования (на железнодорожном транспорте)
Квалификация: 131001 3 – Техник по эксплуатации и ремонту
оборудования
131003 3 – Техник
131004 3 – Техник по радионавигации, радиолокации и
связи
131005 3 – Техник-электрик
131006 3 – Техник-электроник
Форма обучения: очная

4960
Ескерту: ЖБП – жалпы білім беретін пәндер; ЖГП – жалпы гуманитарлық пәндер; ӘЭП – әлеуметтік-экономикалық пәндер; ЖКП – жалпы кәсіптік пәндер;АП – арнайы пәндер; БҰАП – білім беру ұйымы анықтайтын пәндер; ӨО – өндірістік оқыту; КП – кәсіптік практика; АА – аралық аттестаттау; ҚА – қорытынды аттестаттау; КДДБ – кәсіптік даярлық деңгейін бағалау және біліктілікті беру; К – консультация; Ф – факультативтік сабақтар
* Семестр бойынша бөлу мамандықтың өзгешелігіне, аймақтық ерекшеліктеріне және т.б. байланысты өзгертіледі.
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2013 жылғы 24 сәуірдегі
№ 150 бұйрығына
270-қосымша
ҮЛГІЛІК ОҚУ ЖОСПАРЫ
техникалық және кәсіптік білім
Білім коды мен бейіні: 1300000 – Байланыс, телекоммуникациялар мен ақпараттық технологиялар. Электронды техника
Мамандығы: 1310000 – «Көлік радиоэлектрондық жабдықтарды техникалық пайдалану» (темір жол көлігінде)
Біліктілігі: 1310023 – Электромеханик,
1310073 – Байланыс жөніндегі техник
Оқыту нысаны: күндізгі

4960
Примечание: ООД – общеобразовательные дисциплины; ОГД – общегуманитарные дисциплины; СЭД - социально-экономические дисциплины; ОПД – общепрофессиональные дисциплины; СД – специальные дисциплины; ДОО – дисциплины, определяемые организацией образования; ПО – производственное обучение; ПП – профессиональная практика; ПА – промежуточная аттестация; ИА – итоговая аттестация; ОУППК – оценка уровня профессиональной подготовленности и присвоение квалификации; К – консультации; Ф – факультативные занятия.
* Распределение по семестрам изменяется в зависимости от специфики специальности, региональных особенностей и другие
Приложение 270
к приказу Министра образования
и науки Республики Казахстан
от 24 апреля 2013 года № 150
Типовой учебный план
техническое и профессиональное образование
Код и профиль образования: 1300000 – Связь, телекоммуникации и
информационные технологии. Электронная техника
Специальность: 1310000 – Техническая эксплуатация транспортного
радиоэлектронного оборудования (на железнодорожном транспорте)
Квалификация: 131002 3 – Электромеханик
131007 3 – Техник по связи
Форма обучения: очная

144
ҚА 00
Қорытынды аттестаттау
72
ҚА 01
Қорытынды аттестаттау
60
ҚА 02 (КДДБ)
Кәсіптік даярлық деңгейін бағалау және біліктілікті беру
12
Міндетті оқытудың қорытындысы:
4320
К
Консультациялар
Оқу жылында 100 сағаттан артық болмауы керек
Ф
Факультативтік сабақтар
Теориялық оқыту кезінде аптасына 4 сағаттан артық болмауы керек
Барлығы:
4960
Ескерту: ЖБП – жалпы білім беретін пәндер; ЖГП – жалпы гуманитарлық пәндер; ӘЭП – әлеуметтік-экономикалық пәндер; ЖКП – жалпы кәсіптік пәндер;АП – арнайы пәндер; БҰАП – білім беру ұйымы анықтайтын пәндер; ӨО – өндірістік оқыту; КП – кәсіптік практика; АА – аралық аттестаттау; ҚА – қорытынды аттестаттау; КДДБ – кәсіптік даярлық деңгейін бағалау және біліктілікті беру; К – консультация; Ф – факультативтік сабақтар
* Семестр бойынша бөлу мамандықтың өзгешелігіне, аймақтық ерекшеліктеріне және т.б. байланысты өзгертіледі.
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2013 жылғы 24 сәуірдегі
№ 150 бұйрығына
286-қосымша
«1310000 – Көліктегі радиоэлектрондық құрал-жабдықтарды техникалық
пайдалану» мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білім берудің
үлгілік білім беретін оқу бағдарламалары
Пәндер циклы мен кәсіптік практика бойынша білім бағдарламасының мазмұны (темір жол көлігінде)
Пән белгіленуі
Пәннің, практиканың негізгі бөлімдері мен атауы
Қалыптастырылатын білім, іскерлік пен дағды
Қалыптастырылатын құзырет коды
ЖБП.00
Жалпы білім беру пәндері
ЖГП.00
Жалпы гуманитарлық пәндер
ЖГП 2.1
Кәсіптік қазақ (орыс) тілі:
Қазақ (орыс) тілінің синтаксисі. Мамандық бойынша терминдер. Кәсіптік бағытталған мәтіннің техникалық аудармасы (сөздікпен). Кәсіптік қатынасты дамыту.
Білімдер:
- қазақ (орыс) тілінің синтаксисі;
- кәсіптік қатынасты дамыту;
Іскерліктер:
- мамандық бойынша терминдерді қолдана білу;
- кәсіптік бағытталған мәтінді техникалық аудару (сөздікпен)
БҚ 1
БҚ 2
БҚ 3
ЖГП 2.2
Кәсіптік шет тілі (ағылшын)
Кәсіптік қатынас жасау үшін мамандығы бойынша лексико-грамматикалық материал. Сөйлеу мәнері және сөйлеу түрлерін ажырату (ауызша, жазбаша, монолог, диалог).
Кәсіби бағытталған сөз тіркестерінің аударма техникасы.
Білімдер:
- кәсіптік қатынас жасау үшін мамандығы бойынша лексико-грамматикалық материал;
Іскерліктер:
- сөйлеу мәнері және сөйлеу түрлерін ажырату (ауызша, жазбаша, монолог, диалог)
БҚ 1
БҚ 2
БҚ 3

144
ИА. 00
Итоговая аттестация:
72
ИА 01
Итоговая аттестация
60
ИА 02
(ОУППК)
Оценка уровня профессиональной подготовленности и присвоение квалификации
12
Итого на обязательное обучение
4320
К
Консультации
Не более 100 часов на учебный год
Ф
Факультативные занятия
Не более 4-х часов в период теоретического обучения
Всего:
4960
Примечание: ООД – общеобразовательные дисциплины; ОГД – общегуманитарные дисциплины; СЭД - социально-экономические дисциплины; ОПД – общепрофессиональные дисциплины; СД – специальные дисциплины; ДОО – дисциплины, определяемые организацией образования; ПО – производственное обучение; ПП – профессиональная практика; ПА – промежуточная аттестация; ИА – итоговая аттестация; ОУППК – оценка уровня профессиональной подготовленности и присвоение квалификации; К – консультации; Ф – факультативные занятия.
* Распределение по семестрам изменяется в зависимости от специфики специальности, региональных особенностей и другие
Приложение 286
к приказу Министра образования
и науки Республики Казахстан
от 24 апреля 2013 года № 150
Типовые образовательные учебные программы технического и
профессионального образования по специальности: 1310000
Техническая эксплуатация транспортного радиоэлектронного
оборудования (по видам транспорта)
Содержание образовательной программы по циклам дисциплин и
профессиональной практике (Техническая эксплуатация транспортного
радиоэлектронного оборудования (на железнодорожном транспорте)
Обозначение цикла
Наименование и основные разделы дисциплины, практики
Формируемые знания, умения и навыки
Код формируемой компетенции
ООД.00
Общеобразовательные дисциплины
ОГД.00
Общегуманитарные дисциплины
ОГД 2.1
Профессиональный казахский (русский) язык:
Синтаксис казахского(русский) языка.
Терминология по специальности.
Техника перевода (со словарем) профессионально ориентированных текстов.
Профессиональное общение развитие.
Знания:
- синтаксис казахского (русский) языка;
- профессиональное общение развитие;
Умения:
- применять терминологию по специальности;
- пользоваться техническим переводом (со словарем) профессионально ориентированного текста
Б.К.1
Б.К.2
Б.К.3
ОГД 2.2
Профессиональный иностранный (английский) язык:
Лексико-грамматический материал по специальности, необходимый для профессионального общения.
Различные виды речевой деятельности и формы речи (устной, письменной, монологической, диалогической).
Техника перевода профессионально ориентированных словосочетаний
Знания:
- лексико-грамматический материал по специальности, необходимый для профессионального общения;
Умения:
- различать виды речевой деятельности и формы речи (устной, письменной, монологической, диалогической)
Б.К.1
Б.К.2
Б.К.3

ЖГП 2.3
Қазақстан тарихы:
Негізгі мектеп курс бойынша жалпы білімі. Қазақ халқының дамуындағы тарихи және мәдени жолы.
Көшпенділер өркениеті. Көшпенділер мемлекетінің пайда болу жолы. Көшпенділердің мәдени рухы. Қазақстанның Россияға қосылған кездегі сонымен қатар Ресей империясының құрамына енген кездегі ішкі саяси жағдайы. Ұлт азаттық қозғалыс және көтеріліс. 20ғ. басындағы саяси партиялар және ағымдар, мәні. ХХғ. 20-30жж. Қазақстанның әлеуметтік – экономикалық қоғамдық саяси жағдайы. Кеңес үкіметінің алғашқы жылдарындағы этнодемографиялық жағдай. Коммунистік партия мен комсомол. Қазақ диаспорасының құрылуы. Қазақстанның ҰОС-ғы және соғыстан кейінгі кездегі рөлі. Қазақстандағы 50-80жж. әлеуметтік – экономикалық -қоғамдық саяси жағдайы. Қазақстанның КСРО құлауы және дағдарыс кезіндегі жағдайы. Қазақстан Республикасының тәуелсіздік алғаннан кейінгі қоғамдық және саяси өзгерулері.
Білімдер:
- қазақ халқының қалыптасуын, көшпенді өркениетінің пайда болуы;
- Ұлы Жібек жолы және оның тарихи маңызы;
- Қазақстанның Ресей құрамына кіруі;
- XVII-XVIII ғ. Жоңғар шапқыншыларына қарсы ұлттық тәуелсіздік күрес;
- ХХғ. 20-80 жж. қозғалыстар мен көтерілістер;
- қазақтардың дүние жүзілік құрылтайы;
- 1986 жылғы Алматыдағы желтоқсан оқиғасы;
- Тамыз көтерілісі және оның күйреуі;
- Қазақстан Республикасының мемлекеттік тәуелсіздігі;
Іскерліктер:
- қысқаша тарихи археологиялық әңгіме құрастыру;
- көшпенділер мал шаруашылығының пайда болу себебін ашу;
- алғашқы мемлекеттік бірлестіктерге мінездеме беру;
- жер аудару саясатының негізгі мақсаттарын анықтау;
- көтерілістерді басып тастаудың себебіне сараптама;
- НЭП, ұжымдастыру маңызын ашу;
- 20-30 жылдардағы репрессия мен жер аударуға, этнодемографиялық жағдайға мінездеме беру;
- картамен жұмыс істеу;
- қазақ диаспорасының пайда болу себебін ашу;
- Қазақстанның ҰОС-ғы және соғыстан кейінгі кездегі рөлін ашу.
БҚ 1
БҚ 2
БҚ 3
ЖГП 2.4
Дене тәрбиесі
Адамның әлеуметтік кәсіптік жалпы мәдени дамуындағы дене тәрбиесінің рөлі; дене тәрбиесінің әлеуметтік-биологиялық және психофизиологиялық негіздері; өзін-өзі жетілдірудің физикалық және спорттық негізі; кәсіптік – қолданбалы физикалық дайындық.
Білімдер:
- адамның әлеуметтік кәсіптік жалпы мәдени дамуындағы дене тәрбиесінің рөлі;
- өзін-өзі жетілдірудің физикалық және спорттық негізі.
Іскерліктер:
- физикалық дайындықтықтың нормативтерін орындау.
БҚ3
БҚ4
ӘЭП 03
Әлеуметтік-экономикалық пәндер
ӘЭП 3.1
Мәдениеттану
Мәдениеттану және оның қоғам өміріндегі рөлі;
Мәдениетті зерттеуге жан-жақты келу; мәдениет және өркениет;
Мәдениеттің қалыптасуы;
Конфуция-дао мәдениетінің түрлері;
Үнді-будда мәдениет түрлері;
Ислам мәдениетінің әлемі;
Христиан мәдениетінің түрі;
Батыс еуропа мәдениеті және оның жаңа әлем дамуына әсері;
Африка мәдениетінің ерекшелігі және бірегейлігі;
Расизм мәселесі: көшпенділер өркениетінің пайда болуы және бірегейлігі; орта ғасырдағы Қазақстан мәдениеті;
ХҮІІ-ХІХғғ. Қазақ дәстүрлі мәдениеті.
Білімдер:
- негізгі түсінік;
- конфуция түсінігі;
- даосизм: Қытай өнері;
Үнді мәдениетінің ерекшеліктерімен оның жетістіктері;
Ислам; курайш; Мұхаммед; Құран; Алла; Мекке түсініктері:
- Христиан оқуының негізгі принциптері және бағалы бағыттары;
- Франция мәдениеті: Ашель мәдениеті, проманьондықтар, галлдар, франктер, әдебиеті, философиясы;
- көшпенділердің өмір салты мен олардың бағалы дүниелері;
- орта ғасыр кезеңіндегі қазақ этносының мәдени іргетасының қалыптасуы;
- орта ғасырдағы Қазақстан мәдениетіне түрік және араб мәдениетінің әсері туралы
Іскерліктер:
- мәдениеттану түсінігін еркін игеру;
- көшпенділер мәдениетінің рухани және материалды ерекшеліктерін көрсету.
БҚ2

ОГД 2.3
История Казахстана:
Обобщающие знания учащихся за курс основной школы.
Пути исторического и культурного развития казахского народа в своем становлении.
Цивилизация кочевников.
Пути возникновения кочевого государства.
Духовная культура кочевников.
Внутриполитическое положение Казахстана накануне присоединения его к России, а также в составе Российской империи.
Национально-освободительные восстания и движения.
Сущность политических партий и течений в начале XX в.
Социально-экономическое, общественно-политическое положение Казахстана в 20-30 годы XX в.
Этнодемографическое положение в первые годы Советской власти.
Коммунистическая партия и комсомол.
Образование казахской диаспоры.
Роль Казахстана в годы Великой Отечественной войны и в послевоенный период.
Социально-экономическое, общественно-политическое положение Казахстана в 50-80 годы.
Казахстан в период кризиса и распада СССР.
Политические и общественные изменения в Республике Казахстан после обретения независимости
Знания:
- формирование казахского народа;
- появление кочевой цивилизации;
- Великий Шелковый путь и его историческое значение;
- вхождение Казахстана в состав России;
- национально-освободительная борьба за независимость против джунгарских захватчиков в XVII-XVIII вв.
- выступления, движения и восстания в 20-80 годы XX вв.
- культура Казахстана 20-30 годы XX в.;
- всемирный курултай казахов;
- декабрьские события 1986 года в Алматы;
- августовский путч и его провал;
- Государственная независимость РК;
Умения:
- составлять краткий историко-археологический рассказ;
- раскрыть причины возникновения кочевого скотоводства
- характеризовать первые государственные объединения;
- определять главные цели переселенческой политики;
- анализировать причины поражений восстаний;
- раскрывать суть НЭПа, коллективизации;
- этнодемографическая ситуация в 20-30 годы, репрессии и депортации;
- раскрыть роль Казахстана в Великой Отечественной войне и в послевоенный период.
Б.К.1
Б.К.2
Б.К.3
ОГД 2.4
Физическая культура
роль физической культуры в общекультурном, профессиональном, социальном развитии человека; социально-биологические и психофизиологические основы физической культуры; основы физического и спортивного самосовершенствования; профессионально-прикладная физическая подготовка
Знания:
- роль физической культуры в общекультурном, профессиональном, социальном развитии человека;
- основы физического и спортивного самосовершенствования.
Умения:
- выполнять нормативы физической подготовки
Б.К.3
Б.К.4
СЭД 03
Социально-экономические дисциплины
СЭД 3.1
Культурология:
Общество и культура. Культура и цивилизация. Развитие культуры, традиции, новаторство. Преемственность культуры. Национальное и общечеловеческое в культуре. Познание культурно-исторических ценностей своего народа, нации в сочетании с достоянием общечеловеческой культуры. Этапы развития культуры Казахстана, от зарождения первых шагов в искусстве до эпохи ранней бронзы. Художественная культура средневековых народов Казахстана, их обряды, традиции, обычаи и народное искусство. Культура современного Казахстана, от музыки до прикладного искусства, театра, кино.
Знания:
- основные понятия;
- понятия: конфуцианство; даосизм; искусство Китая;
- особенности индийской культуры и ее основные достижения.
- понятия: ислам; курайш; Мухаммед; Коран; Аллах; Мекка;
- основные принципы христианского учения и его ценностные ориентации;
- культуру Франции: Ашельскую культуру, кроманьонцы, галлы, франки, литература, философия;
- об образе жизни и системе ценностей кочевников;
- сформировать знания о культурном фундаменте казахского этноса в период средневековья;
- о влиянии тюркской и арабской культуры на средневековую культуру Казахстана;
Умения:
- раскрыть особенности китайской культуры;
- свободно пользоваться понятиями культурологи;
- показать специфику материальной и духовной культуры кочевников.
Б.К.2

ӘЭП 3.2
Философия негіздері
Философия пәні, философиялық ойдың әлемдік негізгі тарамдары;
Адам табиғаты және оның өмірінің мәні; Адам және Құдай: адам және ғарыш;
Адам, қоғам, өркениет, мәдениет; тұлғаның бостандығы және жауакершілігі; адамдық таным және қайраткерлік; ғылым және оның рөлі; адамзат жаһандану мәселесі алдында.
Білімдер:
- философиялық, ғылыми, діни көріністер туралы, адам өмірінің маңызы туралы көзқарасы;
- ғылымның, ғылыми таным, құрылымы, түрі, әдістері, әлеуметтік және этикалық мәселесі туралы көзқарас.
Іскерліктер:
- адам тәртібін биологиялық және әлеуметтік рухани бастамаларда, саналы және санасыз тәртібін анықтау;
- қоғамдағы адамдар арасындағы адамгершілік нормаларды реттеу;
БҚ1
БҚ2
БҚ3
ӘЭП 3.3
Әлеуметтану және саясаттану негіздері:
Әлеуметтану ғылым ретінде; Әлеуметтік мәдениеттің қоғамдық жүйесі;
Әлеуметтік қарым-қатынас;
Әлеуметтік үрдіс; тұлғаның әлеуметтік рөлі және оның тәртібі; саясаттану пәні; саяси билік және билік қатынастары; саяси жүйе; Қазақстандағы саяси-экономикалық жүйе.
Білімдер:
- заңдылықты әлеуметтік тұрғыдан түсіну;
- әлеуметтік құрылым, әлеуметтік тап, әлеуметтік қарым-қатынас туралы көзқарас;
- тұлғаның әлеуметтік жүйесінің ерекшеліктері;
Іскерліктер:
- әлеуметтік қозғалыстардың дамуын жетілдіру және әлеуметтік өзгерістердің басқа факторлары;
- биліктің мәнін ашу;
саясат субъектілері, саяси қарым-қатынастар мен үрдістері /Қазақстанда және бүкіл әлемдік/;
- саяси жүйені және саяси режимдік ойын қалыптастыру.
БҚ1
БҚ2
БҚ3
ӘЭП 3.4
Экономика негіздері:
Мақсаттары, негізгі түсініктері, қызметі, мәні, ұстанымдары; жекеменшілік түрі мен нысаны, жекеменшікті басқару; жоспар түрлері, негізгі бөліктері, мазмұны, стратегиялық жоспарлау; жоспарларды негіздеудің және алдын-ала әзірлеудің әдістері; бизнес-жоспарлау, экономикалық сараптама; халық тұтынатын тауарлар және қызметтердің нарықтағы жағдайына сараптама; нарықтық инфрақұрылым.
Білімдер:
- экономикалық ілімнің экономикалық жалпы ережелері;
- елдегі және шет елдегі экономикалық саяси жағдайлар;
- макроэкономика, микроэкономика, салық, ақша-кредиттік, әлеуметтік және инвестициялық саясат негіздері;
Іскерліктер:
- кәсіптік қызметінде бағыт беруші экономикалық ақпараттарды табу және қолдану;
БҚ1
БҚ2
БҚ3
ӘЭП 3.5
Құқық негіздері:
Кәсіптік қызметі аясындағы құқықтық реттеу түсінігі; кәсіпкерлік қызмет субъектілерінің құқықтық жағдайлары; заңды тұлғалардың ұйымдастыру-құқықтық түрлері; еңбек құқығы; еңбек келісім шарты; оны жасау тәртібі; тоқтату негіздемесі; еңбектің ақысы; жергілікті халықты еңбекпен қамтамасыз етуді реттеудегі мемлекеттің рөлі; қызметкерлердің тәртіптілік және материалды жауапкершілігі; азаматтарды әлеуметтік қорғау құқығы; құқық бұзушылықтан қорғау мен тартыстарды шешудің сот тәртібі
Білімдер:
- Қазақстан Республикасының Конституциясының негізгі ережелері;
- Қазақстан Республикасы құқығының негізгі салалары туралы түсінік болу;
- азамат пен адамның құқығы мен бостандығы, оларды іске асыру механизмі туралы білу;
Іскерліктер:
- маманның кәсіби қызметі аясындағы қызметкерлердің құқықтары мен міндеттері туралы білімін қолдану;
- еңбек заңдылығына байланысты өз құқықтарын қорғай білу.
БҚ1
БҚ2
БҚ3
ЖКП.00
Жалпы кәсіптік пәндер
Біліктілігі:

СЭД 3.2
Основы философии:
предмет философии, основные вехи мировой философской мысли;
природа человека и смысл его существования; человек и Бог;
человек и космос;
человек, общество, цивилизация, культура; свобода и ответственность личности;
человеческое познание и деятельность;
наука и ее роль;
человечество перед лицом глобальных проблем.
Знания:
- философские, научные и религиозные картины мира, смысл жизни человека;
- роль науки и научного познания, его структуру, формы и методы, социальные и этические проблемы;
Умения:
- определять поведение человека в биологическом и социальном, телесном и духовном началах, сущности его сознания, сознательного и бессознательного поведения;
- регулировать нравственные нормы отношений между людьми в обществе;
Б.К.1
Б.К.2
Б.К.3
СЭД 3.3
Основы политологии и социологии:
социология как наука;
общество как социокультурная система;
социальные общности;
социальные и этнонациональные отношения;
социальные процессы;
социальные институты и организации;
личность: ее социальные роли и социальное поведение;
предмет политологии;
политическая власть и властные отношения;
политическая система;
социально-экономические процессы в Казахстане.
Знания:
- о социологическом подходе в понимании закономерностей;
- о социальной структуре, социальном расслоении, социальном взаимодействии;
- знания особенности процесса социализации личности, формы регуляции;
Умения:
- развивать социальные движения и другие факторы социального изменения и развития;
- выявлять сущность власти, субъекты политики, политические отношения и процессы (в Казахстане и в мире в целом);
- составить представление о политических системах и политических режимах.
Б.К.1
Б.К.2
Б.К.3
СЭД 3.4
Основы экономики:
цели, основные понятия, функции, сущность, принципы;
формы и виды собственности, управление собственностью;
виды планов, их основные этапы, содержание, стратегическое планирование;
методы экономического обоснования планов и разработки прогнозов;
бизнес-планирование;
экономический анализ;
анализ состояния рынка товаров народного потребления и услуг; рыночная инфраструктура
Знания:
- общие положения экономической теории;
- экономические ситуации в стране и за рубежом;
- основы макро- и микроэкономики, о налоговой, денежно-кредитной, социальной и инвестиционной политике;
Умения:
- находить и использовать экономическую информацию, необходимую для ориентации в своей профессиональной деятельности.
Б.К.1
Б.К.2
Б.К.3
СЭД 3.5
Основы права:
понятие правового регулирования в сфере профессиональной деятельности; правовое положение субъектов предпринимательской деятельности; организационно-правовые формы юридических лиц; трудовое право; трудовой договор, порядок его заключения, основания прекращения; оплата труда; роль государственного регулирования в обеспечении занятости населения;
дисциплинарная и материальная ответственность работников; право социальной защиты граждан; защита нарушенных прав и судебный порядок разрешения споров
Знания:
- основные положения Конституции Республики Казахстан;
- иметь представление об основных отраслях права Республики Казахстан;
- знания права и свободы человека и гражданина, механизмы их реализации;
Умения:
- применять знания о правах и обязанностях работников в сфере профессиональной деятельности;
- умения защищать свои права в соответствии с трудовым законодательством.
Б.К.1
Б.К.2
Б.К.3
ОПД.00
Общепрофессиональные дисциплины
Квалификация:

131001 3 – Жабдықты жөндеу мен пайдалану технигі
131003 3 – Техник
131004 3 – Радионавигация, радиолокация мен байланыс технигі
131005 3 – Техник-электрик
131006 3 – Электроншы-техник
ЖКП 4.1
Мемлекеттік тілде іс қағаздарын жүргізу
Пәні, мақсаты және мазмұны.
Ұйымдық техниканың жалпы мінездемесі, оның мәні.
Іс қағаздары мен хат-хабар туралы түсінік.
Құжаттардың қызметі және ресімделу тәсілдері.
Құжаттардың ресімдеу ережелері, топтастырылуы, мәні, құрамдас бөлігі.
Құжаттармен жұмыс істеуді ұйымдастыру, құжат айналымы, құжат ағыны, оның түрлері. Тізімдеу, есепке алу, сақтау және құжаттардың орындалуын бақылау. Іс қағаздарын компьютерлендіру: мәні, мақсаты, келешегі, құрамдас бөлігі, негізгі ұстанымы, ұйымдастырылуы.
Білімдер:
- пәні, мақсаты және мазмұны;
- ұйымдық техниканың жалпы мінездемесі, оның мәні;
- іс қағаздары мен хат-хабар туралы түсінік;
- құжаттардың ресімдеу ережелері, топтастырылуы; - құжаттардың ресімдеу ережелері, топтастырылуы;
- іс қағаздарын компьютерлендіру: мәні, мақсаты, келешегі, құрамдас бөлігі, негізгі ұстанымы, ұйымдастырылуы;
Іскерліктер:
- құжаттармен жұмыс істеуді ұйымдастыру, құжат айналымы, құжат ағыны;
- тізімдеу, есепке алу, сақтау және құжаттардың орындалуын бақылау;
- ДЭЕМ құжаттарды ресімдеу.
БҚ1
БҚ2
КҚ.3.3.1
КҚ.3.4.5
КҚ.3.5.5
ЖКП 4.2
Сызу:
Геометриялық сызу.
Сызуды безендіру ережелері. Техникалық бөлшектердің контурларын салу мен құрастыру ережелері. Жобалық сызба. Техникалық сурет салу. Сызбадағы суреттердің санаттары
Білімдер:
- сызбаларды құру мен ресімдеудің негізгі ережелері;
- кеңістіктегі бейнелерді графикалық ұсыну тәсілдері;
- құрылыстық, технологиялық және басқа нормативті құжаттаманың негізгі ережелері;
Іскерліктер:
- МЕМСТ, техникалық құжаттаманы, анықтамалық әдебиетті қолдану;
- әрекеттегі нормативті базаға сәйкес сызбаларды ресімдеу.
БҚ1
БҚ3
БҚ5
КҚ.3.3.1
КҚ.3.3.8
ЖКП 4.3
Қолданбалы информатика:
Ақпараттық және коммуникативті технологияның негізгі ұстанымдары, әдістері, ерекшелігі, олардың тиімділігі. Автоматтандырылған жұмыс орындары, олардың жергілікті және салалық жүйесі. Темір жолдардағы пайдалану қызметін ақпараттық және қолданбалы бағдарламалық қамтамасыз ету. Деректер қорын басқару құралы. Ықпалдық ақпараттық жүйелер. Салалық және қызмет аясына қарай қолданбалы бағдарламаның бағыттық мәселесі. Сараптық жүйелер және шешімді қабылдаудың қолдау жүйесі, кәсіптік қызметіндегі құрастыру және жобалау.
Білімдер:
- ақпарат түрлері мен оны ЭЕМ ұсыну тәсілдері;
- ЭЕМ логикалық негіздері, микропроцессорлық жүйелер негіздері;
- есептеу техникасының үлгілік тораптары мен құрылымдары;
- ЭЕМ жұмысындағы аппараттық және бағдарламалық қамтамасыздандырудың өзара әрекеттестігі;
Іскерліктер:
- қолданбалы бағдарламалар мен бағдарламаның базалық жүйесін қолдану;
- оқылған қолданбалы бағдарламалық құралдарды қолдану;
- есептеу техникасының және бағдарламаның үлгілік құралдарын қолдану.
БҚ1
БҚ5

131001 3 – Техник по эксплуатации и ремонту оборудования;
131003 3 – Техник;
131004 3 – Техник по радионавигации, радиолокации и связи
131005 3 – Техник-электрик;
131006 3 – Техник-электроник
ОПД 4.1
Делопроизводство на государственном языке:
Предмет, цели и задачи курса.
Общая характеристика средств оргтехники, их назначение.
Понятие о делопроизводстве и корреспонденции.
Способы создания и функции документов.
Классификация, носители, назначение, составные части, правила оформления документов.
Организация работы с документами, документооборот, документопотоки, их виды.
Регистрация, учет, хранение и контроль исполнения документов.
Компьютеризация делопроизводства: значение, задачи, перспективы, составные части, основные принципы, организация
Знания:
- предмет, цели и задачи курса;
- общая характеристика средств оргтехники, их назначение;
- понятие о делопроизводстве и корреспонденции;
- способы создания и функции документов;
- классификация, носители, назначение, составные части, правила оформления документов;
- значение, задачи, перспективы, составные части, основные принципы компьютеризации делопроизводства;
Умения:
- организовывать работу с документами, документооборотом, документопотоком;
- регистрировать, вести учет, хранить и контролировать исполнение документов;
- оформлять документы на ПЭВМ.
Б.К.1
Б.К.2
ПК.3.3.1
ПК.3.4.5
ПК.3.5.5
ОПД 4.2
Техническое черчение:
Геометрическое черчение.
Правила оформления чертежей.
Геометрические построения и правила вычерчивания контуров технических деталей.
Проекционное черчение.
Техническое рисование.
Категории изображений на чертеже.
Знания:
- основные правила построения и оформления чертежей;
- способы графического представления пространственных образов;
- основные положения конструкторской, технологической и другой нормативной документации;
Умения:
- пользоваться ГОСТами, технической документацией и справочной литературой;
- оформлять чертежи в соответствии с действующей нормативной базой.
Б.К.1
Б.К.3
Б.К.5
ПК.3.3.1
ПК.3.3.8
ОПД 4.3
Прикладная информатика:
Основные принципы, методы и свойства информационных и коммуникационных технологий, их эффективность; автоматизированные рабочие места (АРМ), их локальные и информационные сети; прикладное программное обеспечение и процессионные ресурсы в области электросвязи; проблемноориентированные пакеты прикладных программ по отраслям и сферам деятельности; экспертные системы и системы поддержки принятия решений, моделирования и прогнозирования в профессиональной деятельности.
Знания:
- виды информации и способы представления ее в ЭВМ;
- логические основы ЭВМ, основы микропроцессорных систем;
- типовые узлы и устройства вычислительной техники;
- взаимодействие аппаратного и программного обеспечения в работе ЭВМ;
Умения:
- использовать базовые системные программные продукты и пакеты прикладных программ;
- использовать изученные прикладные программные средства;
- использовать типовые средства вычислительной техники и программного обеспечения.
Б.К.1
Б.К.5

КҚ 3.1.1
КҚ.3.1.2
КҚ.3.3.6
КҚ.3.3.7
ЖКП 4.4
Электр тораптарының теориясы:
Электр өрісі. Тұрақты тоқ электр тізбектері. Магниттік өріс пен магнитті тізбектер. Ауыспалы тоқтың электр тізбектері.
Білімдер:
- электр материалдардағы физикалық құбылыстар ерекшеліктері;
- электр және магнитті өрістердің, электр сигналдардың негізгі қасиеттері мен сипаттамалары;
Іскерліктер:
- электрлік және электронды қондырғылардың элементтері мен параметрлерін есептеу;
- берілген параметрлер бойынша үлгілік электронды қондырғыларды есептеу;
- әр түрлі күшейткіштердің сызбаларын құрастыру мен оқу
БҚ1
КҚ.3.1.2
КҚ.3.1.3
КҚ.3.3.5
КҚ.3.4.1
КҚ.3.4.3
КҚ.3.5.1
КҚ.3.6.3
ЖКП 4.5
Сандық қондырғылар мен микропроцессорлар:
Сандық техника негіздері. Комбинациялық сандық қондырғылар. Кезектестік сандық қондырғылар. Басқару жүйелері. Байланыс техникасындағы сандық қондырғылар.
Білімдер:
- негізгі сандық қондырғылар мен сандық техника элементтері бар микросызбалардың шартты белгілері жүйесі мен таңбалануын, жіктеуішін;
- басқарудың сандық жүйелерінің, комбинациялық және кезектестілік үлгілердің негізгі функционалдық ұстанымдары мен қолданылу аясы, мәні, құрылымы;
Іскерліктер:
- сандық қондырғы жұмысының синтезі мен сарпатамасын өткізу;
- сандық қондырғының құрылымдық және функционалдық сызбаларын қолдану;
- анықтамалық әдебиетпен жұмыс жасау.
БҚ1
БҚ5
КҚ.3.1.1
КҚ.3.1.2
КҚ.3.3.6
КҚ.3.3.7
КҚ.3.4.3
КҚ.3.4.4
КҚ.3.5.3
КҚ.3.6.2
КҚ.3.6.7
ЖКП 4.6
Радиотехника негіздері:
Тербеліс жүйелері. Радиотолқынның сәулеленуі мен тарауы. Антенналар. Күшейткштер.
Білімдер:
- радиотолқынның негізгі қасиеттері мен радиотолқынның сәулеленуі мен тарауы, антенналардың әр түрлілігі, күшейткіштердің жұмыс ұстанымы.
Іскерліктер:
- радиобайланыс қондырғылары элементтерінің сынауын жүргізу, сипаттамасын сараптау, радиобайланыс қондырғылары параметрлерінің есебін жүргізу.
БҚ1
КҚ.3.1.1
КҚ 3.1.2
КҚ.3.3.6
КҚ.3.3.7
КҚ.3.4.3
КҚ.3.4.4
КҚ.3.5.2
КҚ.3.5.3
КҚ.3.6.2
КҚ.3.6.7
ЖКП 4.7
Стандарттау, сертификаттау және метрологияның негіздері:
Стандарттау түсінігі. Стандарттаудың нормативті құжаттары, әдістері мен жүйелері. Халықаралық стандарттау. Метрология: түсінігі, көлмі, өлшемі мен өлшем құралдары. Сертификаттау: түсінігі, түрлері мен сертификаттау өткізу тәртібі. Сертификаттау жүйелері, халықаралық сертификаттау.
Білімдер:
- кәсіптік терминология, заңдылық актілері, құжаттаманы сертификаттау мен стандарттаудың әдістемелік құжаттары;
- өлшем теориясы;
- қазіргі танымдылық әдістердің мүмкіндіктері;
- стандарттау, сертификаттау мен метрология тарихы;
- сертификаттау үрдісінің мәні;
Іскерліктер:
- нормативті құжаттардың көп түрлігімен кең бағытта жұмыс жасау, оларды қолдана білу;
- Халықаралық физикалық өлшемдер бірлігін қолдану;
- өлшеу кезіндегі ақаулардың есебін жүргізу;
- тәжірибеде теориялық білімін қолдану.
БҚ1
БҚ2
БҚ3
БҚ5

ПК 3.1.1
ПК.3.1.2
ПК.3.3.6
ПК.3.3.7
ОПД 4.4
Теория электрических цепей:
Электрическое поле. Электрические цепи постоянного тока. Магнитное поле и магнитные цепи. Электрические цепи переменного тока.
Знания:
особенности физических явлений в электрорадиоматериалах;
основные свойства и характеристики электрического и магнитного полей, электрических сигналов;
Умения:
- рассчитывать параметры и элементы электрических и электронных устройств;
- по заданным параметрам рассчитывать типовые электронные устройства;
- составлять и читать схемы различных усилителей
БК.1
ПК.3.1.2
ПК.3.1.3
ПК.3.3.5
ПК.3.4.1
ПК.3.4.3
ПК.3.5.1
ПК.3.6.3
ОПД 4.5
Цифровые устройства и микропроцессоры:
Основы цифровой техники. Комбинационные цифровые устройства. Последовательностные цифровые устройства. Системы управления. Цифровые устройства в технике связи
Знания:
- классификацию, маркировку и систему условных обозначений микросхем, содержащих элементы цифровой техники и основные цифровые устройства;
- структуру, назначение, область применения и принцип функционирования основных цифровых устройств комбинационного и последовательностного типов, цифровых систем управления;
Умения:
- проводить синтез и анализ работы цифровых устройств;
- пользоваться структурными и функциональными схемами цифровых устройств;
- работать со справочной литературой.
БК.1
БК.5
ПК.3.1.1
ПК.3.1.2
ПК.3.3.6
ПК.3.3.7
ПК.3.4.3
ПК.3.4.4
ПК.3.5.3
ПК.3.6.2
ПК.3.6.7
ОПД 4.6
Основы радиотехники:
Колебательные системы. Излучение и распространение радиоволн. Антенны. Усилители.
Знания:
общие свойства радиоволн, излучение и распространение радиоволн, различные типы антенн, принцип работы усилителей.
Умения:
производить испытания элементов устройств радиосвязи, анализировать характеристики, производить расчет параметров устройств радиосвязи.
БК.1
ПК.3.1.1
ПК.3.1.2
ПК.3.3.6
ПК.3.3.7
ПК.3.4.3
ПК.3.4.4
ПК.3.5.2
ПК.3.5.3
ПК.3.6.2
ПК.3.6.7
ОПД 4.7
Основы стандартизации, сертификации и метрологии:
Понятие стандартизации. Нормативные документы, методы и системы стандартизации. Международная стандартизация. Метрология: понятие, величины, измерения и средства измерения. Сертификация: понятия, виды и порядок проведения сертификации. Системы сертификации, международная сертификация.
Знания:
- профессиональная терминология, законодательные акты, методические документы по стандартизации и сертификации документации;
- теория измерений;
- возможности современных методов познания;
- история стандартизации, метрологии и сертификации;
- сущность процесса сертификации;
Умения:
- свободно ориентироваться в многообразии нормативных документов, пользоваться ими;
- пользоваться Международной системой единиц физических величин;
- проводить расчет погрешности при измерениях;
- применять теоретические знания на практике.
БК.1
Б.К.2
Б.К.3
БК.5

КҚ.3.1.1
КҚ.3.1.5
КҚ.3.3.1
КҚ.3.3.3
КҚ.3.4.1
КҚ.3.4.5
КҚ.3.5.3
КҚ.3.5.4
КҚ.3.6.1
КҚ.3.6.2
КҚ.3.6.3
КҚ.3.6.6
ЖКП 4.8
Байланыс техникасындағы өлшеулер:
Аппаратура тораптарының, тізбектердің негізгі параметрлерін өлшеу әдістері. Байланыс қондырғысы радиоэлектронды аппараттары арналары мен тізбектерін өлшеу әдістері. Байланыс қондырғылары мен байланыс желілеріндегі қабылдау өткізуші және бақылау өлшемдері. Бақылау техникасындағы өлшем үшін актаратура.
Білімдер:
- негізгі электр радио өлшемі аппараттарының әрекет ұстанымы;
- электр тізбектері параметрлерін өлшеудің негізгі әдістері;
- байланыс қондырғылары мен радиоэлектронды аппараттары арналары мен тізбектерін өлшеу әдістері;
- өлшем аспаптарының функционалды сызбалары мен жіктеуіші, оларды байланыста қолдану ерекшеліктері;
Іскерліктер:
- бақылау сынау мен өлшем аппараттарын қолдану;
- беріліс жүйесінің арналары мен аппаратурасының параметрлерін өлшеу мен жұмыс қабілеттілігін тексеруді жүргізу;
- тапсырмаға сәйкес қажетті өлшем құралын анықтамалықтан таңдау;
- байланыс жүйесінде қолданылатын өлшеу аспаптарын пайдалану бойынша талаптармен және әрекет ұстанымын талдау.
БҚ1
БҚ5
КҚ.3.1.2
КҚ.3.1.3
КҚ.3.3.3
КҚ.3.3.5
КҚ.3.4.1
КҚ.3.4.3
КҚ.3.4.4
КҚ.3.5.1
КҚ.3.5.2
КҚ.3.5.3
КҚ.3.6.3
КҚ.3.6.6
ЖКП 4.9
Электр материалтану:
Материалтанудың физика-химиялық негіздері (ЕСКК); халықаралық (ИСО), мемлекетаралық (СНГ).
Өткізгіш және полимер материалдар, олардың сипаттамалары, таңбалануы, қолданылуы. Аралас және биметалды өткізгіштер, құрылыстық материалдар, олардың қолданылуы.
Магниттік материалдар мен олардан дайындалған бұйымдар.
Жартылай өткізгіш материалдар.
Өңдеуі, дәнекерлеуі, престеу мен материалдарды пісіру.
Қорғауыш материалдары. Баспа платасы үшін материалдар.
Білімдер:
- электр радиоматериалдар қасиеттері, әр түрлі факторлар әсерінен пайда болатын физикалық құбылыстары;
- материалдар таңбалануы мен оларды қолдану аясы;
Іскерліктер:
- анықтамалық әдебиетпен жұмыс жасау;
- аппаратура жөндеуі кезінде олардың сипаттамаларына сәйкес материалдардың өзара ауыстыруын жүргізу;
- әр түрлі жөндеу жұмыстары үшін қажетті материалдарды қолдану.
БҚ1
БҚ5
КҚ.3.1.5
КҚ.3.3.2
КҚ.3.4.2
КҚ.3.4.4
КҚ.3.5.3
КҚ.3.6.5
КҚ.3.6.7
ЖКП 4.10
Темір жолдың жалпы курсы
Кіріспе.
Жол және жол шаруашылығы.
Темір жолдағы сигнал.
Жекеленген қосындар.
Темір жолдың жылжымалы құрамы.
Темір жолды тасымалдауды ұйымдастыру.
Материалды-техникалық қамтамасыз ету.
Темір жолды техникалық пайдаланудың ережесі.
Сигнал бойынша нұсқау.
Поездардың қозғалысы және маневр жұмысы бойынша нұсқау.
Білімдер:
- темір жол құрылысын және құрылымын;
- оның негізгі өлшемдері мен қалыпты жағдайда ұстау нормалары;
- поездар қозғалысын ұйымдастыру жүйесі және дабыл ұстанымы;
- апатты және қалыпсыз жағдайдағы іс-әрекеті, тәртібі.
Іскерліктер:
- негізгі құрылыстардың, құрылымдардың, жылжымалы құрамның техникалық жағдайының сәйкестігін және техникалық пайдалану ережесін, талаптарын анықтау;
- технологиялық тәжірибе және алдыңғы жұмыста білімін қолдану;
- темір жол көлігіндегі іске асатын ТПЕ, ИСИ, ИДП нұсқаулары мен ережелерін қолдана білу.
БҚ1
БҚ5

ПК.3.1.1
ПК.3.1.5
ПК.3.3.1
ПК.3.3.3
ПК.3.4.1
ПК.3.4.5
ПК.3.5.3
ПК.3.5.4
ПК.3.6.1
ПК.3.6.2
ПК.3.6.3
ПК.3.6.6
ОПД 4.8
Измерения в технике связи:
Методы измерения основных параметров цепей, узлов аппаратуры. Методы измерения параметров цепей и каналов радиоэлектронной аппаратуры устройств связи. Приемо-сдаточные и контрольные измерения на линиях связи и сооружениях связи. Аппаратура для измерений в технике связи.
Знания:
- принцип действия основных электрорадиоизмерительных приборов;
- основные методы измерения параметров электрических цепей;
- методы измерения параметров цепей и каналов, радиоэлектронной аппаратуры и устройств связи;
- классификацию и функциональные схемы измерительных приборов, особенности их применения в связи;
Умения:
- пользоваться контрольно-испытательной и измерительной аппаратурой;
- производить проверку работоспособности и измерение параметров аппаратуры и каналов систем передачи;
- выбирать по справочнику необходимый измерительный прибор в соответствии с задачей;
- разбираться с принципом действия и требованиями по эксплуатации измерительных приборов, применяемых в системах связи.
БК.1
БК.5
ПК.3.1.2
ПК.3.1.3
ПК.3.3.3
ПК.3.3.5
ПК.3.4.1
ПК.3.4.3
ПК.3.4.4
ПК.3.5.1
ПК.3.5.2
ПК.3.5.3
ПК.3.6.3
ПК.3.6.6
ОПД 4.9
Электроматериаловедение:
Физико-химические основы материаловедения (ЕСКК); международная (ИСО), межгосударственная (СНГ).
Проводниковые и полимерные материалы, их характеристики, маркировка, применение.
Комбинированные и биметаллические проводники, конструкционные материалы, их использование.
Магнитные материалы и изделия из них.
Полупроводниковые материалы.
Обработка, сварка, прессование и пайка материалов.
Изоляционные материалы.
Материалы для печатных плат.
Знания:
- свойства электрорадиоматериалов, физические явления, происходящие в них под воздействием различных факторов;
- маркировку материалов и области их применения;
Умения:
- работать со справочной литературой;
- производить взаимозамену материалов согласно их характеристикам при ремонте аппаратуры;
- применять необходимые материалы для производства различных видов ремонтных работ.
БК.1
БК.5
ПК.3.1.5
ПК.3.3.2
ПК.3.4.2
ПК.3.4.4
ПК.3.5.3
ПК.3.6.5
ПК.3.6.7
ОПД 4.10
Общий курс железных дорог:
Введение
Путь и путевое хозяйство
Сигнализация на ж.д. транспорте
Раздельные пункты
Подвижной состав железных дорог.
Организация железнодорожных перевозок
Материально-техническое обеспечение
Правила технической эксплуатации железных дорог; Инструкция по сигнализации, Инструкция по движению поездов и маневровой работе
Знания:
- сооружения и устройства железных дорог, их основные размеры и нормы содержания
- система организации движения поездов и принципы сигнализации,
- порядок действий в аварийных и нестандартных ситуациях;
Умения:
- определять соответствие технического состояния основных сооружений, устройств, подвижного состава ж.д. требованиям ПТЭ,
- использовать знания в период прохождения технологической практики и в предстоящей работе.
- использовать знания ПТЭ, ИСИ, ИДП.
Хозяйство автоматики, телемеханики и телекоммуникаций (ЦШ), (ШЧ), (СЦБ и связь).
БК.1
БК.5

КҚ.3.1.5
КҚ.3.1.6
КҚ 3.3.2
КҚ.3.3.8
КҚ.3.4.2
КҚ.3.4.4
КҚ.3.4.6
КҚ.3.5.3
КҚ.3.5.5
КҚ.3.6.5
КҚ.3.6.7
КҚ.3.6.8
ЖКП 4.11
Еңбек қорғау мен экология негіздері:
Кәсіптік қызметі ауқымында еңбектің қауіпсіз шарттарын қамтамасыз ету ерекшеліктерін сақтау және мекемедегі еңбекті қорғаудың құқықтық, нормативтік және ұйымдастырушылық негізін сақтау. Еңбек қызметінде зиянды және қауіп төнгізетін шараларға сараптама жасау. Экобиоқорғанысты және өрт қауіпсіздігі техникасын қолдану.
Білімдер:
- кәсіптік қызметі ауқымында еңбектің қауіпсіз шарттарын қамтамасыз ету ерекшеліктерін, мекемедегі еңбекті қорғаудың құқықтық, нормативтік және ұйымдастырушылық негізін сақтау;
- электр қауіпсіздігі негіздері, еңбектің қауіпсіз әдістері;
- өрт қауіпсіздігі негіздері;
- ҚР экологиялық қауіпті аймақтары, республикада экологияны жақсартудың негізгі бағдарламалары;
Іскерліктер:
- кәсіптік қызметі ауқымында қауіпті және жарақат қауіптілігі факторларының сараптамасын жүргізу; экобиоқорғаныс техникасын қолдана білу;
- қорғаудың негізгі және қосымша диэлектрикалық құралдарын қолдану;
- бақытсыз жағдайларға тап болғандарға алғашқы медициналық көмек көрсету.
БҚ1
БҚ2
КҚ.3.1.6
КҚ.3.3.8
КҚ.3.4.6
КҚ.3.5.5
КҚ.3.6.8
ЖКП 4.12
Электронды техника:
Электронды техниканың физикалық негізі; р-n ауысуының пайда болуы және ерекшелігі; байланыс құбылысы; жартылай өткізгіш және фотоэлектронды құралдарды қосу кестесі, негізгі өлшемдері, қызмет ұстанымы, құрылымы; ақпаратты айқындау құралы; ҮЛГІЛІК электронды құрылымдар: қызметтік ұстанымы, өлшемдік қатынастары, кестелері; электронды түзеткіштер, инверторлар, ажыратқыш: қызметтік ұстанымы және қосу кестесі; электронды құрылымдардың қорғанысы; микроэлектроника негізі; интегралды кесте негізі (ИС); функциональды микроэлектроника; сандық электронды кестелер: негізгі логикалық операциялар, логикалық элементтердің өлшемдері мен сипаттамалары; логикалық элементтердің электротехникалық құрылымдарда қолданылуы.
Білімдер:
- үлгілік электронды құрылым жұмысын;
- жартылай өткізгіш және фотоэлектронды құралдарды қосу кестесін;
- интегралды микрокесте бөлшектерін;
- логикалық бөлшектердің сипаттамасының өлшемдерін, қолданылу аясын;
Іскерліктер:
- электронды және электрлік құрылым бөлшектері мен өлшемдерін есептеу;
- үлгілік электронды құрылымдардың берілген өлшемдері бойынша есептеу;
- электротехникалық кестелердің логикалық бөлшектерін таңдау;
- анықтамалық әдебиетті қолдану.
БҚ1
КҚ.3.1.2
КҚ.3.1.3
КҚ.3.3.5
КҚ.3.4.1
КҚ.3.4.3
КҚ.3.5.1
КҚ.3.6.3
ЖКП 4.13
Электрлік өлшеулер және стандарттау негіздері:
Мемлекеттік өлшем бірлігін қамтамасыз ету жүйесі; стандарттау негізінің әдістемелік негізі; өлшемдер мен физикалық бірліктер туралы түсінік; негізгі өлшем бірліктері мен оларды жіктеу; өлшем құралдарының метрологиялық көрсеткіші; өлшемнің қателіктері; стандартты өлшем белгілерін қалыптастыру құралдары; тоқты, қуатты, күшті өлшеу; сигнал түрлерін зерттеу, сигнал өлшемдерін өлшеу; электрорадиотехникалық тізбек пен компоненттердің сипаттамасы мен өлшемдерін өлшеу; өлшем құралдарының өлшем нақтылығына әсері; өлшемді автоматтандыру.
Білімдер:
- стандарттау негіздерін;
- электрорадиоөлшем құралдары қызметінің негізгі ұстанымы;
- электр тізбектері параметрлерін өлшеудің негізгі әдістері;
Іскерліктер:
- өлшем және бақылау-сынақ актараттарын қолдану;
- электрлік өлшемнің негізгі түрлерін орындау;
- өлшеу нәтижелерін өңдеу.
БҚ1
БҚ5

ПК.3.1.5
ПК.3.1.6
ПК.3.3.2
ПК.3.3.8
ПК.3.4.2
ПК.3.4.4
ПК.3.4.6
ПК.3.5.3
ПК.3.5.5
ПК.3.6.5
ПК.3.6.7
ПК.3.6.8
ОПД 4.11
Охрана труда и основы экологии:
Особенности обеспечения безопасных условий труда в сфере профессиональной деятельности, правовые, нормативные и организационные основы охраны труда на предприятии.
Анализ травмоопасных и вредных факторов в сфере профессиональной деятельности.
Использование экобиозащитной и противопожарной техники
Знания:
- особенности обеспечения безопасных условий труда в сфере профессиональной деятельности, правовые, нормативные и организационные основы охраны труда на предприятии;
- основы электробезопасности, безопасные методы труда;
- основы пожарной безопасности;
- зоны экологического бедствия в РК, основные программы по улучшению экологии в республике;
Умения:
- проводить анализ травмоопасных и вредных факторов в сфере профессиональной деятельности;
- умения использовать экобиозащитную технику;
- пользоваться основными и дополнительными диэлектрическими средствами защиты;
- оказывать первую медицинскую помощь пострадавшим при несчастных случаях.
Б.К.1
Б.К.2
ПК.3.1.6
ПК.3.3.8
ПК.3.4.6
ПК.3.5.5
ПК.3.6.8
ОПД 4.12
Электронная техника:
физические основы электронной техники; образование и свойства p-n перехода; контактные явления; устройство, принцип действия, основные параметры и схемы включения полупроводниковых и фотоэлектронных приборов; устройства отображения информации; типовые электронные устройства: принцип действия, параметрические соотношения, схемы; электронные выпрямители, преобразователи, инверторы: принцип действия и схемы включения; защита электронных устройств;
основы микроэлектроники; элементы интегральных схем (ИС); функциональная микроэлектроника; цифровые электронные схемы: основные логические операции, параметры и характеристики логических элементов; применение логических элементов в электротехнических устройствах.
Знания:
- принципы работы типовых электронных устройств;
- схемы включения полупроводниковых и фотоэлектронных приборов;
- элементы интегральных микросхем;
- параметры характеристики логических элементов, область применения;
Умения:
- рассчитывать параметры и элементы электрических и электронных устройств;
- по заданным параметрам рассчитывать типовые электронные устройства;
- выбирать логические элементы для электротехнических схем;
- пользоваться справочной литературой;
Б.К.1
ПК.3.1.2
ПК.3.1.3
ПК.3.3.5
ПК.3.4.1
ПК.3.4.3
ПК.3.5.1
ПК.3.6.3
Электрические измерения и основы стандартизации:
государственная система обеспечения единства измерений; методические основы стандартизации измерений; понятие об измерениях и единицах физических величин; основные виды средств измерений и их классификация; методы измерений; метрологические показатели средств измерений; погрешности измерений; приборы формирования стандартных измерительных сигналов; измерение тока, напряжения и мощности; исследование формы сигналов, измерение параметров сигналов; измерение параметров и характеристик электрорадиотехнических цепей и компонентов; влияние измерительных приборов на точность измерений; автоматизация измерений
Знания:
- основы стандартизации;
- принцип действия основных электрорадиоизмерительных приборов;
- основные методы измерения параметров электрических цепей;
Умения:
- пользоваться контрольно-испытательной и измерительной аппаратурой;
- выполнять основные виды электрических измерений;
обрабатывать результаты измерений;
Б.К.1
Б.К.5

КҚ.3.1.3
КҚ.3.3.3
КҚ.3.3.4
КҚ.3.4.1
КҚ 3.3.2
КҚ 3.3.3
КҚ 3.3.4
Біліктілігі:
131002 3 – Электромеханик;
131007 3 – Байланыс жөніндегі техник
ЖКП 4.1
Мемлекеттік тілде іс қағаздарын жүргізу
Курстың пәні, мақсаты және мазмұны; ұйымдық техниканың жалпы мінездемесі, оның мәні мен мекеменің ұйымдастыру және басқару үрдісіне енгізілуі; іс қағаздары мен хат-хабар туралы түсінік; құжаттардың қызметі және ресімделу тәсілдері; құжаттардың ресімдеу ережелері, топтастырылуы, мәні, құрамдас бөлігі; ұйымдастыру-басқару құжаттарының біріздендірілген жүйесі: түсінігі, жіктеуіші, сипаттамасы, ресімдеу ерекшеліктері; құжаттардың басқа түрлері; басқаруды қамтамасыз етудің Мемлекеттік құжатталған жүйесі; құжаттармен жұмыс істеуді ұйымдастыру, құжат айналымы, құжат ағыны, оның түрлері; тізімдеу, есепке алу, сақтау және құжаттардың орындалуын бақылау; іс қағаздарын компьютерлендіру: мәні, мақсаты, келешегі, құрамдас бөлігі, негізгі ұстанымдары, ұйымдастырылуы.
Білімдер:
- курстың пәні, мақсаты және мазмұнын;
- ұйымдық техниканың жалпы мінездемесі, оның мәнін, мекеменің ұйымдастыру және басқару үрдісіне енгізілуін;
- іс қағаздары мен хат-хабарлар туралы түсінік;
- құжаттардың қызметі мен оларды құру тәсілдерін;
- құжаттардың ресімдеу ережелерін, топтастырылуын, құрамдас бөліктерін, құжаттарды ресімдеу ережелерін;
- ұйымдастыру-басқару құжаттарын ресімдеу ерекшеліктері, сипаттамасын, жіктеуішін, түсінігін;
- іс қағаздарын компьютерлендіру: мәні, мақсаты, келешегі, құрамдас бөлігі, негізгі ұстанымы, ұйымдастырылуы;
Іскерліктер:
- ұйымдастыру-басқару құжаттарының біріздендірілген жүйесін;
- құжаттармен жұмыс істеуді ұйымдастыру, құжат айналымын, құжат ағынын;
- тізімдеу, есепке алу, сақтау және құжаттардың орындалуын бақылау;
- ДЭЕМ құжаттарды ресімдеу.
БҚ1
БҚ2
КҚ 3.2.9
КҚ 3.7.3
ЖКП 4.2
Сызу
Геометриялық сызу; сызуды безендіру ережелері; техникалық бөлшектердің контурларын салу мен құрастыру ережелері; жобалық сызба; техникалық сурет салу; сызбадағы суреттердің санаттары
Білімдер:
- сызбаларды құру мен ресімдеудің негізгі ережелері;
- кеңістіктегі бейнелерді графикалық ұсыну тәсілдері;
- құрылыстық, технологиялық және басқа нормативті құжаттаманың негізгі ережелері;
Іскерліктер:
- МЕМСТ, техникалық құжаттаманы, анықтамалық әдебиетті қолдану;
- әрекеттегі нормативті базаға сәйкес сызбаларды ресімдеу.
БҚ.5
БҚ 6.
КҚ.3.2.1
КҚ.3.2.2
КҚ.3.2.4
КҚ 3.2.7
КҚ 3.7.4
КҚ 3.7.9
ЖКП 4.3
Қолданбалы информатика:
Ақпаратты және комуникативті технологиялардың негізгі ұстанымдары, ерекшеліктері мен әдістері, олардың тиімділігі; автоматтандырылған жұмыс орындары (АЖО), оның жергілікті және ақпараттық жүйелері; электрлік байланыс аясындағы үрдістік қорлар мен қолданбалы бағдарламалық қамтамасыздандыру; кәсіби қызметі және сала бойынша қолданбалы бағдарламалардың өзекті бағытталған пакеттері; кәсіптік қызметіндегі сараптамалық жүйе мен шешім қабылдау жүйесін қолдау мен құрастыру және жобалау.
Білімдер:
- ақпарат түрлері, оның ЭЕМ орналасуы;
- ЭЕМ логикалық негізі, микропроцессорлық жүйе негізі;
- ЭЕМ құрылымы мен ҮЛГІЛІК тораптары;
- ЭЕМ жұмысындағы бағдарламалық және аппараттық өзара әсер;
Іскерліктер:
- базалық жүйе мен қолданбалы бағдарламаларды қолдану;
- зерделенген қолданбалы бағдарламалық құралды қолдану;
- есептеу техникасының үлгілік құралымен бағдарламалық қамсыздандырылуын қолдану.
БҚ5

ПК.3.1.3
ПК.3.3.3
ПК.3.3.4
ПК.3.4.1
ПК.3.5.2
ПК 3.6.3
ПК 3.6.4
Квалификация:
131002 3 – Электромеханик;
131007 3 – Техник по связи.
ОПД 4.1
Делопроизводство на государственном языке:
Предмет, цели и задачи курса.
Общая характеристика средств оргтехники, их назначение.
Понятие о делопроизводстве и корреспонденции.
Способы создания и функции документов.
Классификация, носители, назначение, составные части, правила оформления документов.
Организация работы с документами, документооборот, документопотоки, их виды.
Регистрация, учет, хранение и контроль исполнения документов.
Компьютеризация делопроизводства: значение, задачи, перспективы, составные части, основные принципы, организация
Знания:
- предмет, цели и задачи курса;
- общая характеристика средств оргтехники, их назначение;
- понятие о делопроизводстве и корреспонденции;
- способы создания и функции документов;
- классификация, носители, назначение, составные части, правила оформления документов;
- значение, задачи, перспективы, составные части, основные принципы компьютеризации делопроизводства;
Умения:
- организовывать работу с документами, документооборотом, документопотоком;
- регистрировать, вести учет, хранить и контролировать исполнение документов;
- оформлять документы на ПЭВМ.
Б.К.1
Б.К.2
ПК 3.2.9
ПК 3.7.3
ОПД 4.2
Черчение:
Геометрическое черчение.
Правила оформления чертежей.
Геометрические построения и правила вычерчивания контуров технических деталей.
Проекционное черчение.
Техническое рисование.
Категории изображений на чертеже.
Знания:
- основные правила построения и оформления чертежей;
- способы графического представления пространственных образов;
- основные положения конструкторской, технологической и другой нормативной документации;
Умения:
- пользоваться ГОСТами, технической документацией и справочной литературой;
- оформлять чертежи в соответствии с действующей нормативной базой.
Б.К.5
Б.К 6.
ПК.3.2.1
ПК.3.2.2
ПК.3.2.4
ПК 3.2.7
ПК 3.7.4
ПК 3.7.9
ОПД 4.3
Прикладная информатика:
основные принципы, методы и свойства информационных и коммуникационных технологий, их эффективность; автоматизированные рабочие места (АРМ), их локальные и информационные сети; прикладное программное обеспечение и процессионные ресурсы в области электросвязи; проблемноориентированные пакеты прикладных программ по отраслям и сферам деятельности; экспертные системы и системы поддержки принятия решений, моделирования и прогнозирования в профессиональной деятельности.
Знания:
- виды информации и способы представления ее в ЭВМ;
- логические основы ЭВМ, основы микропроцессорных систем;
- типовые узлы и устройства вычислительной техники;
- взаимодействие аппаратного и программного обеспечения в работе ЭВМ;
Умения:
- использовать базовые системные программные продукты и пакеты прикладных программ;
- использовать изученные прикладные программные средства;
- использовать типовые средства вычислительной техники и программного обеспечения.
Б.К.5

КҚ 3.2.1
КҚ 3.2.2
КҚ.3.2.4
КҚ 3.2.6
КҚ 3.2.7
КҚ 3.7.4
КҚ 3.7.9
ЖКП 4.4
Электр тізбегі теориясы:
Электр өрісі; тұрақты токтың электрлік тізбегі; магнит өрісі; магнит тізбегі; тұрақты тоқтың электр тізбектері
Білімдер:
- электр материалдардағы физикалық құбылыс ерекшеліктері;
- электр белгілерінің, магнитті және электр өрістерінің негізгі қасиеттері мен мінездемесі; Іскерліктер:
- электронды және электрлік құрылғының элементтері мен параметрлерін есептеу;
- үлгілік электронды құрылғының берілген параметрлері бойынша есептеу;
- әр түрлі күшейткіштердің кестесін құру және оқи алу.
БҚ 6.
КҚ.3.2.2.
КҚ.3.2.3
КҚ.3.2.5.
ЖКП 4.5
Сандық қондырғылар мен микропроцессорлар:
Сандық техника негіздері. Комбинациялық сандық қондырғылар. Кезектестік сандық қондырғылар. Басқару жүйелері. Байланыс техникасындағы сандық қондырғылар.
Білімдер:
- негізгі сандық қондырғылар мен сандық техника элементтері бар микросызбалардың шартты белгілері жүйесі мен таңбалануын, жіктеуішін;
- басқарудың сандық жүйелерінің, комбинациялық және кезектестілік үлгілердің негізгі функционалдық ұстанымдары мен қолданылу аясы, мәні, құрылымы;
Іскерліктер:
- сандық қондырғы жұмысының синтезі мен сараптамасын өткізу;
- сандық қондырғының құрылымдық және функционалдық сызбаларын қолдану;
- анықтамалық әдебиетпен жұмыс жасау.
БҚ 6.
КҚ.3.2.1
КҚ.3.2.2
КҚ.3.2.4
КҚ.3.2.5
КҚ 3.2.7
КҚ 3.7.1
КҚ 3.7.4
КҚ 3.7.9
ЖКП 4.6
Радиотехника негіздері:
Тербеліс жүйелері. Радиотолқынның сәулеленуі мен тарауы. Антенналар. Күшейткіштер.
Білімдер:
- радиотолқынның негізгі қасиеттері мен радиотолқынның сәулеленуі мен тарауы, антенналардың әр түрлілігі, күшейткіштердің жұмыс ұстанымы.
Іскерліктер:
- радиобайланыс қондырғылары элементтерінің сынауын жүргізу, сипаттамасын сараптау, радиобайланыс қондырғылары параметрлерінің есебін жүргізу.
БҚ 6.
КҚ.3.2.2.
КҚ.3.2.3
КҚ 3.2.4
КҚ 3.2.5
КҚ 3.7.1
КҚ 3.7.9
ЖКП 4.7
Көлік және құқықтық заңдылық негіздері:
«Темір жол көлігі туралы» Қазақстан Республикасының заңы. Қазақстан Республикасының теміржолдар Жарғысы.
Темір жол көлігі жұмысшыларының тәртібі туралы Жарғы. Конституциялық құқық. Әкімшілік құқық. Атқарушы үкімет органдары. Заңды және физикалық тұлға;
Құқықтық қабілеттілік, қабілетсіздік. Істі жүргізу, оның түрлері. Еңбек құқығы. Еңбек және ұжымдық келісім. Еңбек дауларын шешу тәртібі. Жұмыс және демалыс уақыты.
Білімдер:
- Қазақстан Республикасының Конституциясын;
- азаматтық және көліктік құқық;
- азаматтық қарым-қатынастар;
- әкімшілік-жауапкершілік құқығы; жауапкершілік түрлері;
- әкімшілік жаза түрлері;
Іскерліктер:
- жауапкершілік түрлерін анықтау;
- әкімшілік жазалау түрлерін анықтау.
- маманның кәсіптік қызметін реттейтін нормативті құқықтық-құжаттарды қолдану;
- мекеме мен ұйымның ұйымдастырушылық-құқықтық нысанын қолдану;
- еңбек және алқалық заңды пайдалану.
БҚ
БҚ 4.

ПК 3.2.1
ПК 3.2.2
ПК.3.2.4
ПК 3.2.6
ПК 3.2.7
ПК 3.7.4
ПК 3.7.9
ОПД 4.4
Теория электрических цепей:
Электрическое поле. Электрические цепи постоянного тока. Магнитное поле и магнитные цепи. Электрические цепи переменного тока.
Знания:
особенности физических явлений в электрорадиоматериалах;
основные свойства и характеристики электрического и магнитного полей, электрических сигналов;
Умения:
- рассчитывать параметры и элементы электрических и электронных устройств;
- по заданным параметрам рассчитывать типовые электронные устройства;
- составлять и читать схемы различных усилителей
Б.К. 6
ПК.3.2.2.
ПК.3.2.3
ПК.3.2.5.
ОПД 4.5
Цифровые устройства и микропроцессоры:
Основы цифровой техники. Комбинационные цифровые устройства. Последовательностные цифровые устройства. Системы управления. Цифровые устройства в технике связи
Знания:
- классификацию, маркировку и систему условных обозначений микросхем, содержащих элементы цифровой техники и основные цифровые устройства;
- структуру, назначение, область применения и принцип функционирования основных цифровых устройств комбинационного и последовательностного типов, цифровых систем управления;
Умения:
- проводить синтез и анализ работы цифровых устройств;
- пользоваться структурными и функциональными схемами цифровых устройств;
- работать со справочной литературой.
Б.К. 6
ПК.3.2.1
ПК.3.2.2
ПК.3.2.4
ПК.3.2.5
ПК 3.2.7
ПК 3.7.1
ПК 3.7.4
ПК 3.7.9
ОПД 4.6
Основы радиотехники:
Колебательные системы. Излучение и распространение радиоволн. Антенны. Усилители.
Знания:
общие свойства радиоволн, излучение и распространение радиоволн, различные типы антенн, принцип работы усилителей.
Умения:
производить испытания элементов устройств радиосвязи, анализировать характеристики, производить расчет параметров устройств радиосвязи.
Б.К.6.
ПК.3.2.2.
ПК.3.2.3
ПК 3.2.4
ПК 3.2.5
ПК 3.7.1
ПК 3.7.9
ОПД 4.7
Основы права и транспортного законодательства:
Закон РК «О железнодорожном транспорте».
Устав железных дорог РК.
Устав о дисциплине работников железнодорожного транспорта.
Конституционное право.
Административное право.
Органы исполнительной власти.
Гражданское право.
Юридические и физические лица; правоспособность, дееспособность.
Сделки, виды сделок.
Трудовое право.
Трудовой и коллективный договор, порядок разрешения трудовых споров.
Рабочее время и время отдыха
Знания:
- Конституция РК
- гражданское и транспортное законодательство;
- гражданские правоотношения;
- законодательство об административной ответственности; виды ответственности;
- виды административных взысканий
Умения:
- определять виды ответственности;
- определять вид административных взысканий.
- использовать нормативно-правовые документы, регламентирующие профессиональную деятельность специалиста;
- использовать организационно-правовые формы организаций и предприятий;
- применять арбитражное и трудовое законодательства
Б.К.2
БК 4.

КҚ.3.2.6.
ЖКП 4.8
Өлшеу техникасы, стандарттау мен метрология негіздері:
Стандарттау мен метрология туралы жалпы деректер. Кернеу мен тоқты өлшеу. Өлшеу сигналдарының генераторы. Электронды осциллограф. Жиілік пен уақытша интервалдарды өлшеу. Компоненттер мен тізбектерді өлшеу. Сызықтық емес кедергілер мен қателіктерді сипаттайтын параметрлерді өлшеу. Бөлінген параметрлермен байланыс тізбектерін өлшеу. Арналық желілерді электр коррозиясынан қорғауға байланысты өлшемдер. Ақаулы желігінің орнына дейінгі аралықты анықтау, ауыспалы тоқпен арна трассасын іздеп табу.
Білімдер:
- стандарттау негіздері;
- негізгі электр радио өлшеуші аспаптардың әрекет ұстанымы;
- электр тізбектері параметрлерін өлшеудің негізгі әдістері;
Іскерліктері:
- бақылау-сынаушы және өлшеу аппаратураларын қолдану;
- электр өлшемдерінің негізгі түрлерін орындау;
- өлшеу нәтижелерін өңдеу;
Б.Қ.3
БҚ 6.
КҚ.3.2.1.
КҚ 3.2.2.
КҚ.3.2.3
ЖКП 4.9
Электроакустика:
Акустиканың негізгі түсініктері мен заңдары. Микрофондар мен телефонды капсюльдер. Телефон берілісі ұстанымы. Телефон аппараттары мен концентраторлар. Қатты дыбыстауыш аппараттар. Жабық бөлмелерде дыбыстың таралуы. Ашық кеңістікте дыбыс беру.
Білімдер:
- физикалық акустиканың негізгі анықтамалары мен заңдары, дыбыстық қабылдаудың ерекшеліктері мен ұстанымдары, хабарлаушы беріліс параметрлері, анықтық критерилері;
- акустика элементтерінің мәні;
- қондырғы сызбалары;
- жазбаның негізгі ұстанымдары мен дыбысты шығару.
Іскерліктер:
- телефон берілісі сызбасын құрастыру;
- қондырғы сызбасын оқу;
- тізбекке акустика құралдарын қосу.
БҚ 4.
БҚ 6.
КҚ.3.2.2
КҚ.3.2.4
КҚ.3.2.5
КҚ.3.2.6
КҚ.3.2.7
ЖКП 4.10
Сигналдарды беру теориясы:
Электробайланыс сигналдары. Нақтыланған параметрлі сызықтық тізбектер. Контурдағы бос және тәуелді тербелістер. Электр сорғылары. Беріліс желісінің негізгі түрлері. Гармониялық тербелістердің генерациясы. Тербелістің сызықтық емес параметрлік түрлендіргіштері. Кедергілермен күрес.
Білімдер:
- байланыс желісі мен арналарының жіктеуіші;
- сигнал түрлері жіктеуіші, олардың спектрлері;
- байланыс арнасындағы сызықтық емес түрлендіргіштер түрі;
- модуляция түрлерінің жіктеуіші;
- түрлендіргіш жиілігі мен сигналдарды кодтау;
- акустика заңдарының негізгі түсінігі
Іскерліктер:
- тізбектерді есептеу мен оларды сараптау, кіріс және шығыс беріліс сипаттамаларын құрастыру;
- беріліс коэффиценті мен өткізу жолағын анықтау, тізбек ерекшелігінің бағалауын жүргізу;
- сигналдардың спектрлі және уақытша диаграммасын құру.
БҚ 4.
БҚ 6.
КҚ 3.2.3

ПК.3.2. 6
ПК 3.2.7
ПК 3.7.2
ПК 3.7.8
ОПД 4.8
Измерительная техника, основы стандартизации и метрологии:
Общие сведения о метрологии и стандартизации. Измерение напряжения и тока. Генераторы измерительных сигналов. Электронный осциллограф. Измерение частоты и временных интервалов. Измерение параметров компонентов и цепей. Измерение параметров, характеризующих нелинейные искажения и помехи. Измерение цепей связи с распределенными параметрами. Измерения, связанные с защитой кабельных линий от электрокоррозии. Определение расстояния до места повреждения линии связи отыскание трассы кабеля переменным током.
Знания:
- основы стандартизации;
- принцип действия основных электрорадиоизмерительных приборов;
основные методы измерения параметров электрических цепей;
Умения:
- пользоваться контрольно-испытательной и измерительной аппаратурой;
- выполнять основные виды электрических измерений;
обрабатывать результаты измерений;
Б.К.3
БК 6.
ПК.3.2.1.
ПК.3.2.2.
ПК.3.2.3
ОПД 4.9
Электроакустика:
Основные понятия и законы акустики. Микрофоны и телефонные капсюли. Принцип телефонной передачи. Телефонные аппараты и концентраторы. Громкоговорители. Распространение звука в закрытых помещениях. Озвучение открытых пространств.
Знания:
- Основные определения и законы физической акустики, принципы и особенности слухового восприятия, параметры вещательных передач, критерии разборчивости;
- назначение элементов акустики;
- схемы устройств;
- Основные принципы записи и воспроизведения звука
Умения:
- Различать порог слышимости от болевого порога;
- составлять схемы телефонной передачи;
- читать схемы устройств;
- подключать приборы акустики в цепь.
Б.К.4.
Б.К.6.
ПК.3.2.2
ПК.3.2.4
ПК.3.2.5
ПК.3.2.6
ПК.3.2.7
ОПД 4.10
Теория передачи сигналов:
Сигналы электросвязи. Линейные цепи с сосредоточенными параметрами. Свободные и вынужденные колебания в контурах. Электрические фильтры. Основные виды линий передачи. Генерирование гармонических колебаний. Нелинейные и параметрические преобразования колебаний. Борьба с помехами.
Знания:
- знания: классификацию каналов и линий связи;
- классификацию видов сигналов, их спектры;
- виды нелинейных преобразований сигналов в канале связи;
- классификацию видов модуляции;
- кодирование сигналов и преобразование частоты;
- основные понятия законов акустики
Умения:
- рассчитывать цепи и анализировать их, строить входные и выходные передаточные характеристики
- определять коэффициент передачи и полосу пропускания, проводить оценку свойств цепей
- строить временные и спектральные диаграммы сигналов
Б.К.4.
Б.К.6.
ПК 3.2.3

КҚ.3.2.5.
КҚ 3.7.1
КҚ 3.7.3
ЖКП 4.11
Байланыс құрылымының электрлік қоры:
Трансформаторлар, тұрақты тоқ электр энергиясының бастаулары: электр энергиясының ажыратқышы; түзуленген тоқ қуатын пульсациялау; тоқты және қуатты реттеу; байланыс мекемесінде қолданылатын түзеткіш құрылымдар. Электр қорының екінші бастауы және байланыс мекемесінің электрлік қор жүйесі, қосалқы электр қор көзі; электрмен жабдықтау және байланыс мекемесін электрмен қорландыру. Электр қоры кернеуін бақылау мен бөлу, коммутация, реттеу жабдығы. Электр қоры жүйесін есептеу.
Білімдер:
- қызмет құрылымдарының электр қорын ұйымдастыру және тәсілі; бастаулары;
- темір жол көлігіндегі тораптар мен радио орталықты электрмен жабдықтау;
- электр қорының құрылымының монтаждық кестесін оқу;
- байланыс саласында қолданылатын электроэнергия ажыратқыштарының химиялық бастауларын пайдалану және жұмыс ұстанымы;
- байланыс саласында қолданылатын электр қорлы құрылымның негізгі жабдығы, үздіксіз қорды орнату;
Іскерліктер:
- электр қоры құрылымының есебін орындау;
- электр қоры құрылымын пайдаланудың техникалық қызметін жүргізу.
БҚ 4.
БҚ 6.
КҚ.3.2.2.
КҚ.3.2.3
КҚ.3.2.5.
КҚ 3.7.1
КҚ 3.7.9
ЖКП 4.12
Темір жолдың жалпы курсы және техникалық пайдалану ережесі:
Кіріспе.
Жол және жол шаруашылығы.
Темір жолдағы сигнал.
Жекеленген қосындар.
Т.ж. жылжымалы құрамы.
Т.ж. тасымалдауды ұйымдастыру.
Материалды-техникалық қамтамасыз ету.
Темір жолды техникалық пайдаланудың ережесі.
Сигнал бойынша нұсқау.
Поездардың қозғалысы және маневр жұмысы бойынша нұсқау.
Білімдер:
- темір жол құрылысын және құрылымын;
- оның негізгі өлшемдері мен қалыпты жағдайда ұстау нормалары;
- поездар қозғалысын ұйымдастыру жүйесі және дабыл ұстанымы;
- апатты және қалыпсыз жағдайдағы іс-әрекеті, тәртібі.
Іскерліктер:
- негізгі құрылыстардың, құрылымдардың, жылжымалы құрамның техникалық жағдайының сәйкестігін және техникалық пайдалану ережесін, талаптарын анықтау;
- технологиялық тәжірибе және алдыңғы жұмыста білімін қолдану;
- темір жол көлігіндегі іске асатын ТПЕ, ИСИ, ИДП нұсқаулары мен ережелерін қолдана білу.
БҚ 1
БҚ 4.
КҚ.3.2.2.
КҚ.3.2.3
КҚ.3.2.5.
КҚ 3.7.1
КҚ 3.7.9
ЖКП 4.13
Еңбек қорғау мен экология негіздері:
Кәсіптік қызметі ауқымында еңбектің қауіпсіз шарттарын қамтамасыз ету ерекшеліктерін сақтау және мекемедегі еңбекті қорғаудың құқықтық, нормативтік және ұйымдастырушылық негізін сақтау. Еңбек қызметінде зиянды және қауіп төнгізетін шараларға сараптама жасау. Экобиоқорғанысты және өрт қауіпсіздігі техникасын қолдану.
Білімдер:
- кәсіптік қызметі ауқымында еңбектің қауіпсіз шарттарын қамтамасыз ету ерекшеліктерін, мекемедегі еңбекті қорғаудың құқықтық, нормативтік және ұйымдастырушылық негізін сақтау;
- электр қауіпсіздігі негіздері, еңбектің қауіпсіз әдістері;
- өрт қауіпсіздігі негіздері;
- ҚР экологиялық қауіпті аймақтары, республикада экологияны жақсартудың негізгі бағдарламалары;
Іскерліктер:
- кәсіптік қызметі ауқымында қауіпті және жарақат қауіптілігі факторларының сараптамасын жүргізу; экобиоқорғаныс техникасын қолдана білу;
- қорғаудың негізгі және қосымша диэлектрикалық құралдарын қолдану;
- бақытсыз жағдайларға тап болғандарға алғашқы медициналық көмек көрсету.
Б.Қ 2
БҚ.1
БҚ 4.

ПК.3.2.5.
ПК 3.7.1
ПК 3.7.3
ОПД 4.11
Электропитание устройств связи:
Трансформаторы. Источники электрической энергии постоянного тока. Преобразование электрической энергии. Пульсация выпрямленного напряжения. Стабилизация напряжения и тока. Выпрямительные устройства, используемые на предприятиях связи. Установки бесперебойного питания. Источники вторичного электропитания. Системы электропитания предприятий связи. Оборудование регулирования, коммутации, распределения и контроля напряжения электропитания. Расчет системы электропитания
Знания:
- источники, способы и организацию электропитания, обслуживаемых устройств;
- электроснабжение радиоцентров и узлов связи на железнодорожном транспорте;
- читать принципиальные монтажные схемы устройств электропитания;
- устройство, принцип работы и эксплуатации химических источников и преобразователей (выпрямителей-инверторов) электроэнергии, применяемых в отрасли связи;
- установки бесперебойного питания, основное оборудование электропитающих устройств, применяемых на предприятиях связи;
Умения:
- выполнять расчеты устройств электропитания;
- проводить эксплуатационно-техническое обслуживание устройств электропитания.
Б.К.4.
Б.К.6.
ПК.3.2.2.
ПК.3.2.3
ПК.3.2.5.
ПК 3.7.1
ПК 3.7.9
ОПД 4.12
Общий курс и правила технической эксплуатации железных дорог:
Введение
Путь и путевое хозяйство
Сигнализация на ж.д. транспорте
Раздельные пункты
Подвижной состав ж.д.
Организация ж.д. перевозок
Материально-техническое обеспечение
Правила технической эксплуатации железных дорог; Инструкция по сигнализации, Инструкция по движению поездов и маневровой работе
Знания:
- сооружения и устройства железных дорог, их основные размеры и нормы содержания
- система организации движения поездов и принципы сигнализации,
- порядок действий в аварийных и нестандартных ситуациях;
Умения:
- определять соответствие технического состояния основных сооружений, устройств, подвижного состава ж.д. требованиям ПТЭ,
- использовать знания в период прохождения технологической практики и в предстоящей работе.
- использовать знания ПТЭ, ИСИ, ИДП.
Хозяйство автоматики, телемеханики и телекоммуникаций (ЦШ), (ШЧ), (СЦБ и связь).
Б.К.1
Б.К.4.
ПК.3.2.7.
ПК.3.2.6.
ПК 3.7.1.
ПК 3.7.2
ПК 3.7.3
ОПД 4.13
Охрана труда и основы экологии:
Особенности обеспечения безопасных условий труда в сфере профессиональной деятельности, правовые, нормативные и организационные основы охраны труда на предприятии.
Анализ травмоопасных и вредных факторов в сфере профессиональной деятельности.
Использование экобиозащитной и противопожарной техники
Знания:
- особенности обеспечения безопасных условий труда в сфере профессиональной деятельности, правовые, нормативные и организационные основы охраны труда на предприятии;
- основы электробезопасности, безопасные методы труда;
- основы пожарной безопасности;
- зоны экологического бедствия в РК, основные программы по улучшению экологии в республике;
Умения:
- проводить анализ травмоопасных и вредных факторов в сфере профессиональной деятельности;
- умения использовать экобиозащитную технику;
- пользоваться основными и дополнительными диэлектрическими средствами защиты;
- оказывать первую медицинскую помощь пострадавшим при несчастных случаях.
Б.К.2.
Б.К.1.
Б.К.4.

КҚ.3.2.6.
КҚ.3.2.7
КҚ.3.7.1
КҚ 3.7.2
КҚ 3.7.9.
ЖКП 4.14
Электронды аспаптар мен күшейткіштер:
Электронды аспаптар. Жартылай өткізгіш аспаптар. Интегралды микросызбалар. Ионды аспаптар. Электронды күшейткіштер. Күшейткіш каскадтары. Интегралды микросызбалардағы күшейткіштер.
Білімдер:
- үлгілік электронды қондырғылардың жұмыс ұстанымы;
- фотоэлектронды және жартылай өткізгіш аспаптарды қосу сызбасы;
- интегралды микросызба элементтері;
- логикалық элемент сипаттамаларының параметрлері, қолдану аясы;
Іскерліктер:
- электр және электронды қондырғылардың элементтері мен параметрлерін есептеу;
- берілген параметрлер бойынша үлгілік электронды қондырғыларды есептеу;
- электр техникалық сызба үшін логикалық элементтер таңдау;
- анықтамалық әдебиетті қолдану;
БҚ 6.
КҚ.3.2.2.
КҚ.3.2.3
КҚ.3.2.5.
КҚ 3.7.1
КҚ 3.7.9
ЖКП 4.15
Электробайланыс желілері:
Телекоммуникация желісін құру құрылымы. Байланыстың әуе желілері. Байланыстың арналық желілері. Бағыттаушы жүйелердің электрлік сипаттамалары. Байланыс тізбектері арасындағы өзара әсерлер. Сыртқы әсерлер мен қорғаныс шаралары. Байланыстың арналық желілерінің сенімділігі. Байланыс құрылыстарын техникалық пайдалану. Пайдалану үрдісіндегі электр өлшемдері.
Білімдер:
- ЕАСС құрылымы, алғашқы және екінші желі мәні;
- темір жолдың электр байланысы желісін құру;
- әуе және арналық беріліс желілерінің қондырғысы мен оларды қауіпті және кедергі келтіретін әсерлерден қорғау.
Іскерліктер:
- арна құрылысын білу, жерленгіштер саны мен қарсылығын есептеу;
- байланыстың стансалық қондырғыларының негізгі қорғаныс сызбаларын құрастыру;
- телефон тізбектері сымдарын айқастыру сызбалары мен байланыстың арналарын симметриялау тізімдері.
БҚ 1
БҚ 4.
БҚ 6.
КҚ.3.2.2.
КҚ.3.2.4.
КҚ.3.2.5.
КҚ.3.2.7.
КҚ 3.7.1
КҚ 3.7.9
АП. 00
Арнайы пәндер
Біліктілігі:
131001 3 – Жабдықты жөндеу мен пайдалану технигі
131003 3 – Техник
131005 3 – Техник-электрик
131006 3 – Электроншы-техник
АП 5.1
Телефон байланысының жүйелері:
Беріліс тракты. Коммутационды аспаптар. Декада-адымдық жүйенің коммутационды стансалары. Координатты жүйенің коммутационды стансалары. Хабарлау теориясының негізгі түсініктері.
Білімдер:
- телефон берілісі ұстанымы;
- темір жол байланысында қолданылатын телекоммуникация жүйелерінің техника экономикалық көрсеткіштері;
- жергілікті және қала аралық байланысты ұйымдастыру, оларды автоматтандыру ұстанымдары;
- пайдаланудағы автоматты коммутация тораптарының, әр түрлі жүйелердің автоматты телефон стансаларының сызбасы мен жұмысы, құрылымы;
- темір жол торабы телефон байланысы желісін құрастыру;
- қажетті жабдықты есептеу тәртібі;
Іскерліктер:
- жеке қондырғылардың электр сызбаларын құрастыру мен қызмет көрсетілетін қондырғылардың монтажды және ұстанымды сызбаларын оқу; - телефон мен телеграфты реле параметрлерін өлшеу мен реттеуін орындау;
- автоматты коммутация жүйелері мен аспаптары ақауын жою, жұмыс қабілеттілігін тексеру, қосуды өткізу.
БҚ.1
БҚ.5

ПК.3.2.6.
ПК.3.2.7.
ПК 3.7.1
ПК 3.7.2
ПК 3.7.9.
ОПД 4.14
Электронные приборы и усилители:
Электронные приборы. Полупроводниковые приборы. Интегральные микросхемы. Ионные приборы. Электронные усилители. Каскады усиления. Усилители на интегральных микросхемах.
Знания:
- принципы работы типовых электронных устройств;
- схемы включения полупроводниковых и фотоэлектронных приборов;
- элементы интегральных микросхем;
- параметры характеристики логических элементов, область применения;
Умения:
- рассчитывать параметры и элементы электрических и электронных устройств;
- по заданным параметрам рассчитывать типовые электронные устройства;
- выбирать логические элементы для электротехнических схем;
пользоваться справочной литературой;
Б.К.6.
ПК.3.2.2.
ПК.3.2.3
ПК.3.2.5.
ПК 3.7.1
ПК 3.7.9
ОПД 4.14
Сети электросвязи:
Структура построения сетей телекоммуникаций.
Воздушные линии связи. Кабельные линии связи. Электрические характеристики направляющих систем. Взаимные влияния между цепями связи. Внешние влияния и меры защиты. Надежность кабельных линий связи. Техническая эксплуатация сооружений связи. Электрические измерения в процессе эксплуатации
Знания:
структуру ЕАСС, назначение первичных и вторичных сетей, построение сети электросвязи железных дорог, устройство воздушных и кабельных линий передачи и средства защиты их от опасных и мешающих влияний.
Умения:
разбираться в конструкциях кабелей, рассчитывать сопротивление и число заземлителей, составлять основные схемы защиты станционных устройств связи, схемы скрещивания проводов телефонных цепей и ведомости симметрирования кабелей связи
Б.К.1.
Б.К.4.
Б.К.6.
ПК.3.2.2.
ПК.3.2.4.
ПК.3.2.5.
ПК.3.2.7.
ПК 3.7.1.
ПК 3.7.9.
СД. 00
Специальные дисциплины
Квалификация: 131001 3 – Техник по эксплуатации и ремонту оборудования
Квалификация: 131003 3 – Техник
Квалификация: 131005 3 – Техник-электрик
Квалификация: 131006 3 – Техник-электроник
СД 5.1
Системы телефонной связи:
Тракт передачи. Коммутационные приборы. Коммутационные станции декадно-шаговой системы. Коммутационные станции координатной системы. Основные понятия теории сообщений.
Знания:
- принцип телефонной передачи;
- принципы построения, технико-экономические показатели систем телекоммуникаций, применяемых на ж.д. связи;
- организацию местной и междугородной связи, принципы их автоматизации;
- устройство, работу и схемы автоматических телефонных станций различных систем, имеющихся в эксплуатации, узлов автоматической коммутации;
- построение сетей телефонной связи ж.д. узла;
- порядок расчета необходимого оборудования;
Умения:
- читать принципиальные и монтажные схемы обслуживаемых устройств и составлять электрические схемы отдельных устройств;
- выполнять регулировку и измерение параметров телефонных и телеграфных реле;
- проводить подключение, проверку работоспособности, устранение повреждений приборов и систем автоматической коммутации,
Б.К.1.
Б.К.5.

КҚ.3.1.1
КҚ.3.1.2
КҚ.3.1.4
КҚ.3.1.5
КҚ.3.3.1
КҚ.3.3.2
КҚ.3.3.5
КҚ.3.3.6
КҚ.3.3.7
КҚ.3.5.2
КҚ.3.5.4
КҚ.3.5.5
КҚ.3.5.6
КҚ.3.6.1
КҚ.3.6.2
КҚ.3.6.4
КҚ.3.6.5
КҚ.3.6.6
КҚ.3.6.7
КҚ.3.6.9
Біліктілігі:
131001 3 – Жабдықты жөндеу мен пайдалану технигі
131003 3 – Техник
131006 3 – Электроншы-техник
АП 5.2
Деректерді беру жүйелері:
Дискретті ақпараттың беріліс негіздері. Соңғы телеграфтық және факсимильді аппаратура. Жоғары сенімділікті дискретті ақпарат берілісі. Арна түзуші аппаратура. Дискретті хабарламаның беріліс желілері мен жүйелері.
Білімдер:
- дискретті ақпараттың беріліс негіздері, темір жол көлігіндегі телеграф байланысы мен деректер берілісі желілерін құрастыру;
- соңғы телеграф қондырғыларының жұмысы мен қондырғысын, автоматтандырылған жұмыс орнын;
- құжаттамалы электр байланысы, жиілікті телеграфтау аппаратурасын құру мен сызбасы;
- аппаратураның құрылымдық және функционалдық сызбалары, дискретті ақпарт берілісі жүйесін құру ұстанымдары;
- деректер берілісі желісін есептеу негіздері;
Іскерліктер:
- телеграфты реленің жұмыс қабілеттілігін тексеруді жүргізу;
- телеграфты арналардың, телеграф қондырғыларының соңғы аппаратурасының, телеграф арнасы параметрлерінің өлшеуін жүргізу.
БҚ.1
БҚ.5
КҚ.3.1.1
КҚ.3.1.2
КҚ.3.1.4
КҚ.3.1.5
КҚ.3.3.1
КҚ.3.3.2
КҚ.3.3.5
КҚ.3.3.6
КҚ.3.3.7
КҚ.3.5.2
КҚ.3.5.4
КҚ.3.5.5
КҚ.3.5.6
КҚ.3.6.1
КҚ.3.6.2
КҚ.3.6.4
КҚ.3.6.5
КҚ.3.6.6
КҚ.3.6.7
КҚ.3.6.9
Біліктілігі:
131001 3 – Жабдықты жөндеу мен пайдалану технигі
131003 3 – Техник
131004 3 – Радионавигация, радиолокация мен байланыс технигі
131005 3 – Техник-электрик
131006 3 – Электроншы-техник
АП 5.3
Көпарналы байланыс:
Электр байланысы сигналдары мен арналары. Беріліс арналары. Көпарналы байланысты ұйымдастыру. ЧРК берілісі жүйесі аппаратурасының негізгі тораптары. Берілістің сандық жүйелері (жалғасы). Аппаратураның негізгі тораптары. ЦСП алғашқы аппаратурасы. Топтық ағынды біріктіру ұстанымы. Жоғары иерархия баспалдағы аппаратурасы. ЦСП техникалық пайдалану. SDH жалпы сипаттамасы. Берілістің талшықты-оптикалық жүйелері. Толық оптикалық жүйелер туралы түсінік.
Білімдер:
- көпарналы беріліс жүйелерін құру ұстанымдары, техникалық экономикалық сипаттамалары, аппаратураның құрылымдық және функционалдық сызбалары, берілістің аналогтық жүйелері;
- аппаратураның блоктары мен негізгі тораптары, әрекет ұстанымы, қондырғысы;
- арналар мен желілерді есептеу негіздері;
Іскерліктер:
- соңғы және қосымша қондырғы аппаратурасы, арналар параметрлерін өлшеу мен жұмыс қабілеттілігін тексеруді жүргізу;
- берілістің сызықтық және топтық трактысын есептеуді жүргізу;
- көпарналы байланыс жабдығын техникалық пайдалану мен жұмысын бақылау.
БҚ.1
БҚ.5

ПК.3.1.1
ПК.3.1.2
ПК.3.1.4
ПК.3.1.5
ПК.3.3.1
ПК.3.3.2
ПК.3.3.5
ПК.3.3.6
ПК.3.3.7
ПК.3.5.2
ПК.3.5.4
ПК.3.5.5
ПК.3.5.6
ПК.3.6.1
ПК.3.6.2
ПК.3.6.4
ПК.3.6.5
ПК.3.6.6
ПК.3.6.7
ПК.3.6.9
Квалификация: 131001 3 – Техник по эксплуатации и ремонту оборудования
Квалификация: 131003 3 – Техник
Квалификация: 131006 3 – Техник-электроник
СД 5.2
Системы передачи данных:
Основы передачи дискретной информации. Оконечная телеграфная и факсимильная аппаратура. Передача дискретной информации с повышенной верностью. Каналообразующая аппаратура. Системы и сети передачи дискретных сообщений.
Знания:
- основы передачи дискретной информации, построение сетей передачи данных и телеграфной связи на железнодорожном транспорте
- устройство и работу оконечных телеграфных устройств, автоматизированного рабочего места
- построение и схемы аппаратуры частотного телеграфирования, документальной электросвязи
- принципы построения систем передачи дискретной информации, структурные и функциональные схемы аппаратуры
- основы расчеты сетей передачи данных
Умения:
производить проверку работоспособности телеграфных реле
- производить измерения параметров телеграфных каналов, аппаратуры оконечных телеграфных устройств
Б.К.1
ПК.3.1.1 ПК.3.1.2 ПК.3.1.4 ПК.3.1.5 ПК.3.3.1 ПК.3.3.2 ПК.3.3.5 ПК.3.3.6 ПК.3.3.7 ПК.3.6.1 ПК.3.6.2 ПК.3.6.4 ПК.3.6.5 ПК.3.6.6 ПК.3.6.7 ПК.3.6.9
Квалификация: 131001 3 – Техник по эксплуатации и ремонту оборудования
Квалификация: 131003 3 – Техник
Квалификация: 131004 3 – Техник по радионавигации, радиолокации и связи
Квалификация: 131005 3 – Техник-электрик
Квалификация: 131006 3 – Техник-электроник
СД 5.3
Многоканальная связь:
Сигналы и каналы электросвязи. Каналы передачи. Организация многоканальной связи. Основные узлы аппаратуры систем передачи с ЧРК. Цифровые системы передачи (продолжение). Основные узлы аппаратуры. Аппаратура субпервичных ЦСП. Принцип объединения групповых потоков. Аппаратура высшей ступени иерархии. Техническая эксплуатация ЦСП. Общая характеристика SDH. Волоконно-оптические системы передачи. Понятие о полностью оптических сетях.
Знания:
- принципы построения многоканальных систем передачи, технико-экономические характеристики, структурные и функциональные схемы аппаратуры, аналоговых систем передачи;
- устройство, принцип действия, основных узлов и блоков аппаратуры;
- основы расчета каналов и сетей;
Умения:
- проводить проверку работоспособности и измерение параметров каналов, аппаратуры оконечных и вспомогательных устройств;
- проводить расчеты линейных и групповых трактов передачи;
- контролировать работу и осуществлять техническую эксплуатацию оборудования многоканальной связи.
Б.К.1
Б.К.5

КҚ.3.1.1
КҚ.3.1.2
КҚ.3.1.4
КҚ.3.1.5
КҚ.3.3.1
КҚ.3.3.2
КҚ.3.3.5
КҚ.3.3.6
КҚ.3.3.7
КҚ.3.4.1
КҚ 3.4.3
КҚ 3.4.4
КҚ 3.4.5
КҚ.3.5.2
КҚ.3.5.4
КҚ.3.5.5
КҚ.3.5.6
КҚ.3.6.1
КҚ.3.6.2
КҚ.3.6.4
КҚ.3.6.5
КҚ.3.6.6
КҚ.3.6.7
КҚ.3.6.9
Біліктілігі:
131001 3 – Жабдықты жөндеу мен пайдалану технигі
131003 3 – Техник
131004 3 – Радионавигация, радиолокация мен байланыс технигі
131005 3 – Техник-электрик
131006 3 – Электроншы-техник
АП 5.4
Жедел-технологиялық телефон байланысы:
ЖТБ жекелік және стансалық түрлерінің аппаратурасы мен ұйымдастыру ұстанымы. Жолдық-басқарушы ЖТБ пен магистральды аппаратура мен ұйымдастыру ұстанымы. Кеңес өткізу байланыс аппаратурасы мен ұйымдастыру ұстанымы.
Білімдер:
- жедел-диспетчерлік байланыс аппаратурасының сызбасымен жұмысы, қондырғысы;
- темір жол көлігінде тасымалдау үрдісі басқару бойынша әр түрлі жедел технологиялық байланысты ұйымдастыру мен мәні;
- ЖТБ аппаратурасының әрекет ұстанымы, қондырғысы, функционалды, ұстанымды сызбалары, әрекет ұстанымы;
- акустика заңдары мен негізгі түсінігі;
- аппараттар мен электр акустикалық түрлендіргіштерді қолдану аясы мен пайдалану сипаттамасы, әрекет ұстанымы мен қондырғысы;
Іскерліктер:
- жеке қондырғының электр сызбасын құрастыру мен қызмет көрсетілетін қондырғылардың ұстанымды және монтажды сызбасын оқу;
- дыбыстың негізгі сипаттамасын есептеу, электр акустикалық түрлендіргіштердің сапасын бағалау.
БҚ.1
БҚ.5
КҚ.3.1.1
КҚ.3.1.2
КҚ.3.1.4
КҚ.3.1.5
КҚ.3.3.1
КҚ.3.3.2
КҚ.3.3.5
КҚ.3.3.6
КҚ.3.3.7
КҚ.3.4.1
КҚ 3.4.3
КҚ 3.4.4
КҚ 3.4.5
КҚ.3.5.2
КҚ.3.5.4
КҚ.3.5.5
КҚ.3.5.6
КҚ.3.6.1
КҚ.3.6.2
КҚ.3.6.4
КҚ.3.6.5
КҚ.3.6.6
КҚ.3.6.7
КҚ.3.6.9
Біліктілігі:
131001 3 – Жабдықты жөндеу мен пайдалану технигі
131003 3 – Техник
131004 3 – Радионавигация, радиолокация мен байланыс технигі
131005 3 – Техник-электрик
131006 3 – Электроншы-техник
АП 5.5
Байланыс желілері мен коммутация жүйелері:
Байланыс желілері. Коммуникациялық және сигналды аспаптар. Жергілікті байланысты автоматтандыру негіздері; техникалық сипаттамалары, құрастырылуы, жұмыс ұстанымы, әр түрлі жүйелердің жинақтамасы, қала аралық байланыс желілерін құрастыру; жергілікті автоматты байланысты ұйымдастыру сызбасын әзірлеу; қажетті жабдықтың есебі мен таңдауы; АТС техникалық қызмет көрсету мен пайдалану кезіндегі қауіпсіздік техникасы.
Білімдер:
- телефон берілісі ұстанымы;
- темір жол байланысында қолданылатын телекоммуникация жүйелерінің техникалық экономикалық көрсеткіштері, құрастыру ұстанымы;
- қала аралық және жергілікті байланысты құрастыру мен ұйымдастыру, оларды автоматтандыру ұстанымдары;
- пайдаланудың әр түрлі жүйесіндегі автоматты телефон стансаларының, автоматты коммутация тораптарының сызбасы мен жұмысы, құрылысы;
- қажетті жабдықты есептеу тәртібі;
Іскерліктер:
- жекелеген қондырғылардың электрлік сызбаларын құрастыру мен қызмет көрсететін қондырғыларының монтажды және ұстанымды сызбасын оқу;
- телефон және телеграф релесінің параметрлерін өлшеу мен реттеуін орындау;
- автоматты коммутация жүйелері мен аспаптарының ақауын жою, жұмыс қабілеттілігін тексеру, қосылуын жүргізу
БҚ.1
БҚ.5

ПК.3.1.1
ПК.3.1.2
ПК.3.1.4
ПК.3.1.5
ПК.3.3.1
ПК.3.3.2
ПК.3.3.5
ПК.3.3.6
ПК.3.3.7
ПК.3.4.1
ПК 3.4.3
ПК 3.4.4
ПК 3.4.5
ПК.3.5.2
ПК.3.5.4
ПК.3.5.5
ПК.3.5.6
ПК.3.6.1
ПК.3.6.2
ПК.3.6.4
ПК.3.6.5
ПК.3.6.6
ПК.3.6.7
ПК.3.6.9
Квалификация: 131001 3 – Техник по эксплуатации и ремонту оборудования
Квалификация: 131003 3 – Техник
Квалификация: 131004 3 – Техник по радионавигации, радиолокации и связи
Квалификация: 131005 3 – Техник-электрик
Квалификация: 131006 3 – Техник-электроник
СД 5.4
Оперативно-технологическая телефонная связь:
Принцип организации и аппаратура отделенческих и станционных видов ОТС. Принцип организации и аппаратура магистральной и дорожно-распорядительной ОТС. Принцип организации и аппаратура связи совещаний.
Знания:
- устройство, работа и схемы аппаратуры оперативно-диспетчерской связи;
- назначение и организацию различных видов оперативно-технологической связи ОТС по руководству перевозочным процессом на железнодорожном транспорте;
- устройство, принцип действия аппаратуры ОТС, функциональные, принципиальные схемы, принцип действия;
- основные понятия и законы акустики;
- устройство и принцип действия, эксплуатационные характеристики, область применения электроакустических преобразователей и аппаратов;
Умения:
- читать принципиальные и монтажные схемы обслуживаемых устройств и составлять электрические схемы отдельных устройств;
- рассчитывать основные характеристики звука, производить оценку качества и электроакустических преобразователей.
Б.К.1
Б.К.5
ПК.3.1.1
ПК.3.1.2
ПК.3.1.4
ПК.3.1.5
ПК.3.3.1
ПК.3.3.2
ПК.3.3.5
ПК.3.3.6
ПК.3.3.7
ПК.3.4.1
ПК 3.4.3
ПК 3.4.4
ПК 3.4.5
ПК.3.5.2
ПК.3.5.4
ПК.3.5.5
ПК.3.5.6
ПК.3.6.1
ПК.3.6.2
ПК.3.6.4
ПК.3.6.5
ПК.3.6.6
ПК.3.6.7
ПК.3.6.9
Квалификация: 131001 3 – Техник по эксплуатации и ремонту оборудования
Квалификация: 131003 3 – Техник
Квалификация: 131004 3 – Техник по радионавигации, радиолокации и связи
Квалификация: 131005 3 – Техник-электрик
Квалификация: 131006 3 – Техник-электроник
СД 5.5
Сети связи и системы коммутации:
Сети связи. Коммуникационные и сигнальные приборы;
основы автоматизации местной связи; технические характеристики, построение, принцип работы, комплектация различных систем; построение сетей междугородной связи; разработка схем организации местной автоматической связи; выбор и расчет необходимого оборудования; техника безопасности при эксплуатации и техническом обслуживании АТС.
Знания:
- принцип телефонной передачи;
- принципы построения, технико-экономические показатели систем телекоммуникаций, применяемых на ж.д. связи;
- организация и построение местной и междугородной связи, принципы их автоматизации;
- устройство, работа и схемы автоматических телефонных станций различных систем, имеющихся в эксплуатации, узлов автоматической коммутации;
- порядок расчета необходимого оборудования;
Умения:
- читать принципиальные и монтажные схемы обслуживаемых устройств и составлять электрические схемы отдельных устройств;
- выполнять регулировку и измерение параметров телефонных и телеграфных реле;
- проводить подключение, проверку работоспособности, устранение повреждений приборов и систем автоматической коммутации
Б.К.1
Б.К.5

КҚ.3.1.1
КҚ.3.1.2
КҚ.3.1.4
КҚ.3.1.5
КҚ.3.3.1
КҚ.3.3.2
КҚ.3.3.5
КҚ.3.3.6
КҚ.3.3.7
КҚ.3.4.1
КҚ 3.4.3
КҚ 3.4.4
КҚ 3.4.5
КҚ.3.5.2
КҚ.3.5.4
КҚ.3.5.5
КҚ.3.5.6
КҚ.3.6.1
КҚ.3.6.2
КҚ.3.6.4
КҚ.3.6.5
КҚ.3.6.6
КҚ.3.6.7
КҚ.3.6.9
Біліктілігі:
131001 3 – Жабдықты жөндеу мен пайдалану технигі
131003 3 – Техник
131004 3 – Радионавигация, радиолокация мен байланыс технигі
131005 3 – Техник-электрик
131006 3 – Электроншы-техник
АП 5.6
Техникалық пайдалану мен қозғалыс қауіпсіздігі:
Кіріспе.
Жол және жол шаруашылығы.
Темір жолдағы сигнал.
Жекеленген қосындар.
Т.ж. жылжымалы құрамы.
Т.ж. тасымалдауды ұйымдастыру.
Материалды-техникалық қамтамасыз ету.
Темір жолды техникалық пайдаланудың ережесі.
Сигнал бойынша нұсқау.
Поездардың қозғалысы және маневр жұмысы бойынша нұсқау.
Білімдер:
- электрмен жабдықтау қондырғыларымен жұмыс жасау кезінде қозғалыс қауіпсіздігін реттейтін нұсқаулықтар және ҚР темір жолдарын техникалық пайдалану;
Іскерліктер:
- салалық стандарт пен техникалық норма талаптарына сәйкес электрмен жабдықтау қондырғыларын жөндеу мен техникалық қызмет көрсетудің технологиялық үрдістерін орындау мақсатында алғашқы еңбек ұжымының жұмысын жоспарлау мен ұйымдастыру.
БҚ.1
БҚ.5
КҚ.3.1.1 КҚ.3.1.2
КҚ.3.1.4
КҚ.3.1.5
КҚ.3.3.1
КҚ.3.3.2
КҚ.3.3.5
КҚ.3.3.6
КҚ.3.3.7
КҚ.3.4.1
КҚ 3.4.3
КҚ 3.4.4
КҚ 3.4.5
КҚ.3.5.2
КҚ.3.5.4
КҚ.3.5.5
КҚ.3.5.6
КҚ.3.6.1
КҚ.3.6.2
КҚ.3.6.4
КҚ.3.6.5
КҚ.3.6.6
КҚ.3.6.7
КҚ.3.6.9
Біліктілігі:
131001 3 – Жабдықты жөндеу мен пайдалану технигі
131003 3 – Техник
АП 5.7
Көлік радио электронды жабдығы функционалды жүйесінің құрылысы:
Радио электронды жабдықтың функционалды жүйесінің түрлері. Ілмелі жабдық құрылысы. Жабдықты блоктық құрастырудың құрылысы. Радио электронды жабдық элементтерінің өзара ауыстырымдылығы.
Білімдер:
- темір жол көлігі көлік радио электронды жабдығы қондырғыларының сенімділігін қамтамасыз ету мен қалыпқа келтіру тәртібі, күту нормалары, жөндеуі, қызмет көрсету технологиясы;
Іскерліктер:
- технологиялық үрдістер талаптарына сәйкес көлік радио электронды жабдығын жөндеу мен техникалық қызмет көрсету, пайдалану бойынша негізгі жұмыс түрлерін орындау.
БҚ.1
Б.К.5
КҚ.3.1.1
КҚ.3.1.2
КҚ.3.1.4
КҚ.3.1.5
КҚ.3.3.1
КҚ.3.3.2
КҚ.3.3.5
КҚ.3.3.6
КҚ.3.3.7
Біліктілігі:
131001 3 – Жабдықты жөндеу мен пайдалану технигі
131003 3 – Техник
АП 5.8
Көлік радио электронды жабдығын жөндеу мен пайдалану:
Өндірістік база, темір жол көлігі дистанцияларына қызмет көрсету аймақтары мен құрылымды бөлімшелер. Электр байланысы қондырғыларын жөндеу мен техникалық қызмет көрсету бойынша жұмыс технологиясы және нормалау, ұйымдастыру. Қондырғыларға технологиялық қызмет көрсету мен жұмыс өндірісі кезінде қозғалыс қауіпсіздігі мен еңбектің қауіпсіз экологиялық шарттарын ұйымдастыру. Темір жол көлігіндегі электр байланысы қондырғыларын реттеу мен монтаждау, жедел қызмет көрсету. Көлік радио электронды жабдығын жөндеу
Білімдер:
- темір жол көлігі көлік радио электронды жабдығы қондырғыларының сенімділігін қамтамасыз ету мен қалыпқа келтіру тәртібі, күту нормалары, жөндеуі, қызмет көрсету технологиясы;
Іскерліктер:
- технологиялық үрдістер талаптарына сәйкес көлік радио электронды жабдығын жөндеу мен техникалық қызмет көрсету, пайдалану бойынша негізгі жұмыс түрлерін орындау.
БҚ.1
Б.К.5
КҚ.3.1.1
КҚ.3.1.2
КҚ.3.1.4
КҚ.3.1.5
КҚ.3.3.1
КҚ.3.3.2
КҚ.3.3.5
КҚ.3.3.6
КҚ.3.3.7
Біліктілігі:

ПК.3.1.1
ПК.3.1.2
ПК.3.1.4
ПК.3.1.5
ПК.3.3.1
ПК.3.3.2
ПК.3.3.5
ПК.3.3.6
ПК.3.3.7
ПК.3.4.1
ПК 3.4.3
ПК 3.4.4
ПК 3.4.5
ПК.3.5.2
ПК.3.5.4
ПК.3.5.5
ПК.3.5.6
ПК.3.6.1
ПК.3.6.2
ПК.3.6.4
ПК.3.6.5
ПК.3.6.6
ПК.3.6.7
ПК.3.6.9
Квалификация: 131001 3 – Техник по эксплуатации и ремонту оборудования
Квалификация: 131003 3 – Техник
Квалификация: 131004 3 – Техник по радионавигации, радиолокации и связи
Квалификация: 131005 3 – Техник-электрик
Квалификация: 131006 3 – Техник-электроник
СД 5.6
Техническая эксплуатация и безопасность движения:
Введение
Путь и путевое хозяйство
Сигнализация на ж.д. транспорте
Раздельные пункты
Подвижной состав ж.д.
Организация ж.д. перевозок
Материально-техническое обеспечение
Правила технической эксплуатации железных дорог;
Инструкция по сигнализации,
Инструкция по движению поездов и маневровой работе
Знания:
правила технической эксплуатации железных дорог РК и инструкции, регламентирующие безопасность движения при производстве работ в устройствах электроснабжения;
Умения:
- планировать и организовывать работу первичного трудового коллектива с целью выполнения технологических процессов технического обслуживания и ремонта устройств электроснабжения в соответствии с требованиями технических норм и отраслевых стандартов.
Б.К.1
Б.К.5
ПК.3.1.1 ПК.3.1.2 ПК.3.1.4 ПК.3.1.5 ПК.3.3.1 ПК.3.3.2 ПК.3.3.5 ПК.3.3.6 ПК.3.3.7 ПК.3.4.1
ПК 3.4.3
ПК 3.4.4
ПК 3.4.5 ПК.3.5.2 ПК.3.5.4 ПК.3.5.5 ПК.3.5.6 ПК.3.6.1 ПК.3.6.2 ПК.3.6.4 ПК.3.6.5 ПК.3.6.6 ПК.3.6.7 ПК.3.6.9
Квалификация: 131001 3 – Техник по эксплуатации и ремонту оборудования
Квалификация: 131003 3 – Техник
СД 5.7
Конструкция функциональных систем транспортного радиоэлектронного оборудования:
Типы функциональных систем радиоэлектронного оборудования. Конструкция навесного оборудования. Конструкция блочного построения оборудования. Взаимозаменяемость элементов радиоэлектронного оборудования.
Знания:
- технологию обслуживания, ремонта; -нормы содержания, порядок восстановления и обеспечения надежности устройств транспортного радиоэлектронного оборудования железнодорожного транспорта;
Умения:
- выполнять основные виды работ по эксплуатации, техническому обслуживанию и ремонту транспортного радиоэлектронного оборудования в соответствии с требованиями технологических процессов.
Б.К.1
Б.К.5
ПК.3.1.1 ПК.3.1.2 ПК.3.1.4 ПК.3.1.5 ПК.3.3.1 ПК.3.3.2 ПК.3.3.5 ПК.3.3.6 ПК.3.3.7
Квалификация: 131001 3 – Техник по эксплуатации и ремонту оборудования
Квалификация: 131003 3 – Техник
СД 5.8
Эксплуатация и ремонт транспортного радиоэлектронного оборудования:
Производственная база, структурные подразделения и зоны обслуживания дистанций железной дороги. Организация, нормирование и технология работ по техническому обслуживанию и ремонту устройств электросвязи. Организация безопасных экологических условий труда и безопасность движения при производстве работ и технологическом обслуживании устройств. Оперативное обслуживание, монтаж и наладка устройств электросвязи на железнодорожном транспорте. Ремонт транспортного радиоэлектронного оборудования
Знания:
- технологию обслуживания, ремонта; -нормы содержания, порядок восстановления и обеспечения надежности устройств транспортного радиоэлектронного оборудования железнодорожного транспорта;
Умения:
- выполнять основные виды работ по эксплуатации, техническому обслуживанию и ремонту транспортного радиоэлектронного оборудования в соответствии с требованиями технологических процессов.
Б.К.1
Б.К.5
ПК.1.1.1 ПК.1.1.2 ПК.1.1.4 ПК.1.1.5 ПК.1.3.1 ПК.1.3.2 ПК.1.3.5 ПК.1.3.6 ПК.1.3.7

131001 3 – Жабдықты жөндеу мен пайдалану технигі
131003 3 – Техник
131004 3 – Радионавигация, радиолокация мен байланыс технигі
131005 3 – Техник-электрик
131006 3 – Электроншы-техник
АП 5.9
Экономика және өндірісті басқару:
Сала және нарықтық экономика; саланың даму болашағы мен ерекшелігі; саланың қаржылық, материалды-техникалық, еңбек қорлары; саланы басқару; сала дамуының экономикалық көрсеткіші; ұйым, басты субъект; ұйым түрлері, оның өндірістік және ұйымдық құрылымы; өндіріс үлгілері, оның сипаттамалары; негізгі өндірістік және технологиялық үрдістер; ұйымның инфрақұрылымы; ұйымның мүлкі және капиталы; негізгі және айналым құралдары; еңбек қорлары; еңбекті ұйымдастыру, нормалау және ақысы; ұйымның маркетингтік қызметі; өндіріс бағдарламасы және қуаты; өндіріс үзінділері мен өнімнің, өз бағасы; қызметтің баға құрылымы; ұйым қызметінің тиімділік бағасы; өнімнің сапасы мен бәсекелестігі; инвестициялық саясат; ұйымның ішкі экономикалық қызметі; бизнес-жоспар; зиянды факторлар көрсеткіштерінің негізгі техникалық экономикалық есебінің әдісі.
Білімдер:
- нарықтық экономиканың негізгі субъектісі, ұйымның, саланың дамуы ретінде саланың негізгі аспектісі туралы білу;
- өндірістік және технологиялық үрдістер ұйымдастырылуын;
- саланың қаржылық, материалды-техникалық, еңбек қорлары, оны тиімді қолдану көрсеткіштері;
- өнімнің баға құрылымының механизмі, осы күнгі жағдайлардағы еңбек ақысы;
- бизнес-жоспарды әзірлеу әдісі;
- көрсеткіштердің негізгі техника-экономикалық есебінің әдісін есептеу.
Іскерліктер:
- бизнес-жоспарды әзірлеу әдісін қолдану;
-қабылданған әдістеме бойынша кәсіпорын қызметінің техника-экономикалық есебінің көрсеткіштерін есептеу.
БҚ.1
КҚ.3.1.1
КҚ.3.1.2
КҚ.3.1.4
КҚ.3.1.5
КҚ.3.3.1
КҚ.3.3.2
КҚ.3.3.5
КҚ.3.3.6
КҚ.3.3.7
КҚ.3.4.1
КҚ 3.4.3
КҚ 3.4.4
КҚ 3.4.5
КҚ.3.5.2
КҚ.3.5.4
КҚ.3.5.5
КҚ.3.5.6
КҚ.3.6.1
КҚ.3.6.2
КҚ.3.6.4
КҚ.3.6.5
КҚ.3.6.6
КҚ.3.6.7
КҚ.3.6.9
Біліктілігі:
131001 3 – Жабдықты жөндеу мен пайдалану технигі
131003 3 – Техник
131004 3 – Радионавигация, радиолокация мен байланыс технигі
131005 3 – Техник-электрик
131006 3 – Электроншы-техник

Квалификация: 131001 3 – Техник по эксплуатации и ремонту оборудования
Квалификация: 131003 3 – Техник
Квалификация: 131004 3 – Техник по радионавигации, радиолокации и связи
Квалификация: 131005 3 – Техник-электрик
Квалификация: 131006 3 – Техник-электроник
СД 5.9
Экономика и управление производством:
отрасль и рыночная экономика; особенности и перспективы развития отрасли; материально-технические, трудовые, финансовые ресурсы отрасли; отраслевой рынок труда; управление отраслью; экономические показатели развития отрасли; организация (предприятие) как хозяйствующий субъект; формы организаций (предприятий), их производственная и организационная структура; типы производств, их характеристика; основные производственные и технологические процессы; инфраструктура организации; капитал и имущество организации; основные и оборотные средства; трудовые ресурсы; организация, нормирование и оплата труда; маркетинговая деятельность организации; производственная программа и производственная мощность; издержки производства и себестоимость продукции, услуг; ценообразование; оценка эффективности деятельности организации; качество и конкурентоспособность продукции; инвестиционная политика; внешнеэкономическая деятельность организации; бизнес-план; методика расчета основных технико-экономических показателей вредных факторов.
Знания:
- иметь представление об основных аспектах развития отрасли, организации (предприятия) как хозяйствующих субъектов рыночной экономики;
- организацию производственного и технологического процессов;
- материально-технические, трудовые и финансовые ресурсы отрасли и организации (предприятия), показатели их эффективного использования;
- механизмы ценообразования на продукцию (услуги), формы оплаты труда в современных условиях;
- методику разработки бизнес-плана;
расчет по принятой методологии основных технико-экономических показателей деятельности организации;
Умения:
применять методику разработки бизнес-плана;
- рассчитывать по принятой методологии основные технико-экономические показатели деятельности предприятия.
Б.К.1
ПК.3.1.1 ПК.3.1.2 ПК.3.1.4 ПК.3.1.5 ПК.3.3.1 ПК.3.3.2 ПК.3.3.5 ПК.3.3.6 ПК.3.3.7 ПК.3.4.1
ПК 3.4.3
ПК 3.4.4
ПК 3.4.5 ПК.3.5.2 ПК.3.5.4 ПК.3.5.5 ПК.3.5.6 ПК.3.6.1 ПК.3.6.2 ПК.3.6.4 ПК.3.6.5 ПК.3.6.6 ПК.3.6.7 ПК.3.6.9
Квалификация: 131001 3 – Техник по эксплуатации и ремонту оборудования
Квалификация: 131003 3 – Техник
Квалификация: 131004 3 – Техник по радионавигации, радиолокации и связи
Квалификация: 131005 3 – Техник-электрик
Квалификация: 131006 3 – Техник-электроник

Біліктілігі: 131004 3 – Радионавигация, радиолокация мен байланыс технигі
АП 5.1
Радиолокация және радионавигация:
Радио жүйесі туралы жалпы деректер. Радио жүйесі арналары. Ақпарттың теориялық негіздері, кездейсоқ маңызы жоқ параметрлермен және сигналдардың белгілі түрлерін ажырату және оңтайлы анықтау. Кодтау теориясының негіздері. Қадағалау нысандары жағдайының параметрлерін өлшеудің радиотехникалық әдістері. Радио сигналдарын оңтайлы бағалау. Үздіксіз хабарлама сигналдарын оңтайлы қабылдау. Сигналдарға рұқсат беру.
Білімдер:
- радио жүйелер мен радио жүйе арналары туралы деректер;
- кездейсоқ маңызы жоқ параметрлермен және сигналдардың белгілі түрлерін ажырату және оңтайлы анықтау әдістері;
- кодтау теориясының негіздері;
- қадағалау нысандары жағдайының параметрлерін өлшеудің радиотехникалық әдістері;
- радио сигнал параметрлерін бағалау;
- үздіксіз хабарлама сигналдарын қабылдау;
- сигналдарға рұқсат беру;
Іскерліктер:
- радио жүйелер мен радио жүйе арналары туралы ұсыным;
- кездейсоқ маңызы жоқ параметрлермен және сигналдардың белгілі түрлерін ажырату және оңтайлы анықтау әдістерін анықтау;
- кодтау теориясының негіздері туралы ұғымы бар;
- қадағалау нысандары жағдайының параметрлерін өлшеудің радиотехникалық әдістерін анықтау;
- радио сигналдарын параметрлерін бағалау туралы ұғымы бар;
- үздіксіз хабарлама сигналдарын оңтайлы қабылдау тәсілдерін білу;
- сигналдарға рұқсат беру туралы ұғымы бар;
БҚ.1
БҚ.5
КҚ.3.4.1
КҚ 3.4.3
КҚ 3.4.4
КҚ 3.4.5
АП 5.2
Радио техникалық жүйе негіздері:
Радио техникалық жүйе туралы жалпы деректер. Радиолокациялық және радионавигациялық жүйелердің жіктеуіші. Радиолокациялық және радионавигациялық жүйелердің негізгі сипаттамалары. Кедергіден қорғанудың әдістері туралы жалпы деректер. Радиолокациялық және радионавигациялық жүйенің жалпылама құрылымдық сызбалары. Радиолокациялық және радионавигациялық жүйелердің параметрлерін өлшеу әдістері. Оптикалық локацияның физикалық негіздері туралы жалпы деректер. Позициялы навигация жүйелері. Ғарыштық радионавигациялық жүйелер. Радио электронды кедергілер жіктеуіші. Радио техникалық жүйелерді дамыту тенденциялары.
Білімдер:
- радио техникалық жүйе мәні мен жіктеуіші;
- радио техникалық жүйенің негізгі параметрлері мен сипаттамалары;
- радио техникалық жүйенің жалпы моделі;
- радиолокациялық және радионавигациялық жүйенің жалпылама құрылымдық сызбалары;
- радиолокациялық және радионавигациялық жүйелердің параметрлерін өлшеу әдістері;
- оптикалық локацияның негіздері;
- позициялы және ғарыштық навигация жүйелері;
- радио электронды кедергілер жіктеуіші;
Іскерліктер:
- радио техникалық жүйенің мәні мен жіктеуішін анықтау;
- радио техникалық жүйенің негізгі параметрлері мен сипаттамаларын білу;
- радио техникалық жүйенің жалпы моделін білу;
- радиолокациялық және радионавигациялық жүйенің жалпылама құрылымдық сызбаларында бағытты болу;
- радиолокациялық және радионавигациялық жүйелердің параметрлерін өлшеу әдістерін анықтау;
- оптикалық локацияның элементтерін анықтау;
- позициялы және ғарыштық навигация жүйелерінде бағытты болу;
- радио электронды кедергілер жіктеуішін анықтау;
БҚ.1
БҚ.5

Квалификация: 131004 3 – Техник по радионавигации, радиолокации и связи
СД 5.1
Радиолокация и радионавигация:
Общие сведения о радиосистемах. Каналы радиосистем. Оптимальное обнаружение и различение сигналов известной формы и со случайными несущественными параметрами, основы теории информации. Основы теории кодирования. Радиотехнические методы измерения параметров состояния объектов наблюдения. Оптимальное оценивание параметров радиосигналов. Оптимальный прием сигналов непрерывных сообщений. Разрешение множества сигналов
Знания:
- сведения о радиосистемах и каналах радиосистем;
- методы оптимального обнаружения и различение сигналов известной
формы и со случайными несущественными параметрами;
- основы теории кодирования;
- радиотехнические методы
измерения параметров состояния объектов наблюдения;
- оценивание параметров радиосигналов;
- прием сигналов непрерывных сообщений;
- разрешение множества сигналов;
Умения:
- имеет представление о радиосистемах и каналах радиосистем;
- определять методы оптимального обнаружения и различение сигналов известной формы и со случайными несущественными параметрами;
- имеет представление об основах теории кодирования;
- определять радиотехнические методы измерения параметров состояния объектов наблюдения;
- иметь представление об оценивании параметров радиосигналов;
- знания основные способы приема сигналов непрерывных сообщений;
- иметь представление разрешении множества сигналов;
Б.К.1
Б.К.5
ПК.3.4.1
ПК 3.4.3
ПК 3.4.4
ПК 3.4.5
СД 5.2
Основы радиотехнические системы:
Общие сведения о радиотехнических системах. Классификация радиолокационных и радионавигационных систем. Основные характеристики радиолокационных и радионавигационных систем. Общие сведения о методах защиты от помех. Обобщенные структурные схемы радиолокационных и радионавигационных систем. Методы измерения параметров радиолокационных и радионавигационных систем. Общие сведения о физических основах оптической локации. Системы позиционной навигации. Спутниковые радионавигационные системы. Классификация радиоэлектронных помех. Тенденции развития радиотехнических систем
Знания:
- назначение и классификация радиотехнических систем;
- основные параметры и характеристики радиотехнических систем;
- общая модель радиотехнических систем;
- обобщенные структурные схемы радиолокационных и радионавигационных систем;
- методы измерения параметров радиолокационных и радионавигационных систем;
- основы оптической локации;
- системы позиционной и спутниковой навигации;
- классификация радиоэлектронных помех;
Умения:
- определять назначение и классификацию радиотехнических систем;
- знания основные параметры и характеристики радиотехнических систем;
- знания общую модель радиотехнических систем;
- ориентироваться в обобщенных структурных схемах радиолокационных и радионавигационных систем;
- определять методы измерения параметров радиолокационных и радионавигационных систем;
- определять элементы оптической локации;
- ориентироваться в системах позиционной и спутниковой навигации;
- определять классификацию радиоэлектронных помех;
Б.К.1
Б.К.5

КҚ.3.4.1
КҚ 3.4.3
КҚ 3.4.4
КҚ 3.4.5
АП 5.7
Темір жол көлігіндегі радио байланысы:
Радио байланысы түрлері; жылжымалы нысандармен радио байланысты ұйымдастыру ұстанымдары (РБҰҰ); поезд (ПРБ) стансалық (СРБ) және жөндеу оперативті (ОЖРБ) радио байланысты ұйымдастырудың құрылымдық сызбалары; радио құралдардың электромагнитті бірігуін қамтамасыз ету; поезд радио байланысы, станса радио байланысы, жөндеу-оперативті радио байланыс, оларды ұйымдастыру мен аппаратураның 2-3 дәуірі мен «Көлік» жүйелері; жылжымалы нысанмен радио байланыс аппаратурасы; поезд және жөндеу-оперативті радио байланыстың сызықтық торап аппаратурасы; РСПО жүйесіндегі бағыттаушы сызықтар мен антенналық фидерлік қондырғылар; РСПО арналарындағы кедергілер мен оларды басу тәсілдері; РСПО аппаратурасына техникалық қызмет көрсетуді ұйымдастыру мен оны пайдалану; РСПО аппаратурасына қызмет көрсету мен пайдалану кезіндегі қауіпсіздік техникасы. «ТЕТРА» стандарты. GSM-R.
Білімдер:
- радио байланыс түрлері;
- жылжымалы нысандармен радио байланысты ұйымдастыру ұстанымдары, радио байланыстың физикалық негіздері;
- темір жол көлігінде поезд, стансалық және жөндеу оперативті радио байланысты ұйымдастыру;
- жұмыс ұстанымы, жабдық құрамы, поезд, стансалық және жөндеу оперативті радио байланысты ұйымдастыру үшін радиостанса сипаттамалары;
- анетенналық фидерлік және бағыттаушы сызықтар;
Іскерліктер:
- радиоқондырғы каскадтарындағы негізгі өлшемдерді жүргізу, оларды реттеу мен баптау.
БҚ.1
БҚ.5
КҚ.3.5.2
КҚ 3.5.4
КҚ 3.5.5
КҚ 3.5.6
АП 5.8
Радио беріліс және радио қабылдаушы қондырғылар:
Радио беріліс қондырғыларының жұмысы туралы жалпы деректер. Ішкі тітіркену генераторлары. Радио беріліс тітіркенгіштері. Беріліс түрлері, сызбалары, әрекет ұстанымы. Радио берілістер сенімділігі. Радио қабылдаушы қондырғылардың сипаттамасы, құрылымы, мәні. Радио қабылдауыштың кіріс тізбектері. Радио жиілік күшейткіштері, жиілік түрлендіргіштері, гетеродиндер, аралық жиілік күшейткіштері. Сигнал детекторлары. Радио қабылдаушы аппаратураны басқару мен реттеу, баптау. Кедергілер. Сигналды қабылдау.
Білімдер:
- радио беруші қондырғылардың жұмыс ұстанымы;
- радио берілістің тітіркендіргіш түрлері;
- радио беріліс түрлері, әрекет ұстанымы, сызбалары, сенімділігі;
- радио қабылдаушы қондырғылардың сипаттамалары, құрылымы, мәні;
- радио қабылдауыштың кіріс тізбектері;
- радио қабылдауыш күшейткіштерінің түрлері;
- радио қабылдаушы аппаратураны басқару мен реттеу, баптау;
- сигналды қабылдау түрлері;
- кедергі және кедергіден қорғау шаралары;
Іскерліктер:
- радио беріліс қондырғысының жұмыс ұстанымын білу;
- радио берілістің тітіркенгіш түрлері туралы ұғым болуы;
- радио беріліс түрлерін, әрекет ұстанымын, сызбасын, сенімділігін білу;
- радио қабылдауыш қондырғыларының сипаттамасы, құрылымы, мәні туралы ұғым болуы;
- радио қабылдауыштың кіріс тізбектері туралы ұғымы болуы;
- радио қабылдауыштың күшейткіш түрлерін білу;
- радио қабылдауыш аппаратурасын басқару мен реттеу, баптау туралы ұғымы болуы;
- сигналды қабылдау түрлерінде бағытты болу;
- кедергі мен кедергіден қорғану шаралары туралы ұғымы болуы;
БҚ.1
БҚ.5
КҚ.3.5.2

ПК.3.4.1
ПК 3.4.3
ПК 3.4.4
ПК 3.4.5
СД 5.7
Радиосвязь на железнодорожном транспорте:
виды радиосвязи; принципы организации радиосвязи с подвижными объектами (РСПО); структурные схемы организации поездной (ПРС), станционной (СPC) и ремонтно-оперативной (РОРС) радиосвязи; обеспечение электромагнитной совместимости радиосредств; поездная радиосвязь, станционная радиосвязь, ремонтно-оперативная радиосвязь, их организация и аппаратура 2-3 поколений и системы «Транспорт»; аппаратура радиосвязи с подвижными объектами;
аппаратура линейного узла поездной и ремонтно-оперативной радиосвязи; антенно-фидерные устройства и направляющие линии в системе РСПО; помехи в каналах РСПО и способы их подавления; организация технического обслуживания аппаратуры РСПО и ее эксплуатации; техника безопасности при эксплуатации и обслуживании аппаратуры РСПО. Стандарт «ТЕТРА». GSM-R.
Знания:
- виды радиосвязи;
- физические основы радиосвязи, принципы организации радиосвязи с подвижными объектами
- организацию поездной, станционной и ремонтно-оперативной радиосвязи на железнодорожном транспорте;
- принцип работы, состав оборудования, характеристики радиостанций для организации поездной, станционной и ремонтно-оперативной радиосвязи;
- антенно-фидерные и направляющие линии;
Умения:
- производить измерение основных параметров в каскадах радиоустройств, их настройку и регулировку.
Б.К.1
Б.К.5
ПК.3.4.1
ПК 3.4.3
ПК 3.4.4
ПК 3.4.5
СД 5.8
Радиопередающие и радиоприемные устройства:
Общие сведения о работе радиопередающих устройств. Генераторы внешнего возбуждения. Возбудители радиопередатчиков. Виды передатчиков, схемы, принцип действия. Надежность радиопередатчиков. Назначение, структура, характеристики радиоприемных устройств. Входные цепи радиоприемника. Усилители радиочастоты, преобразователи частоты, гетеродины, усилители промежуточной частоты. Детекторы сигналов. Регулировка, настройка и управление радиоприемной аппаратурой. Помехи. Прием сигнала.
Знания:
- принцип работы радиопередающих устройств;
- виды возбудителей радиопередатчиков;
- виды радиопередатчиков, принцип действия, схемы, надежность;
- назначение, структура, характеристики радиоприемных устройств;
- входные цепи радиоприемника;
- виды усилителей радиоприемников;
- регулировка, настройка и управление радиоприемной аппаратурой;
- виды приема сигнала;
- помехи и меры защиты от помех;
Умения:
- знания принцип работы радиопередающих устройств;
- иметь представление о видах возбудителей радиопередатчиков;
- знания виды радиопередатчиков, принцип действия, схемы, надежность;
- иметь представление о назначении, структуре, характеристиках радиоприемных устройств;
- иметь представление о входных цепях радиоприемников;
- знания виды усилителей радиоприемников;
- иметь представление о регулировке, настройке и управлении радиоприемной аппаратуры;
- ориентироваться в видах приема сигнала;
- иметь представление о помехах и мерах защиты от помех;
Б.К.1
Б.К.5
ПК.3.4.1
ПК 3.4.3
ПК 3.4.4

КҚ 3.5.4
КҚ 3.5.5
КҚ 3.5.6
Біліктілігі: 131005 3 – Техник-электрик
АП 5.7
Байланыстың талшықты-оптикалық жүйелері:
Байланыстың талшықты-оптикалық жүйесінің негізгі компоненттері және қуат қондырғысының құрылымы; оптикалық қаптамалар және тораптар; оптикалық айырғыштар және кросс құрылымдары, оның құрылымының ұстанымы жинақталуы маркіленуі, қызмет көрсету негізгі мінездемесі, қолдану нұсқаулықтары; оптикалық байланыс жүйесінің электронды компоненттері: байланысты жіберуші оптоэлектронды модульдер, түрлері мен мінездемелері, құрамдас бөлшектер; қабылдаушы оптоэлектронды модульдер, қызметі, құрамдас бөлшектері, түрлері мінездемесі; қайталағыштар және оптикалық күшейткіштер /ретрансляторлар/, қолдану аясы, мінездемесі; берілген оптикалық желі жүйесін талшықты-оптикалық сызық байланыс арқылы жіберу; желі қуатының аппаратурасы; құрылым және порт типтері, МАС-тораптарының құрылған саны, түрі, деректердің өңделуіне байланысты; оптикалық қосылымдар мен айырғыштар; оптикалық желі аппаратурасы; оптикалық спектрлы тығыздықтағы мультиплексорлар және демультиплексорлар, оптикалық күшейткіштер, nxn порт фильтрлі оптикалық коммутаторлар, толқынды конверторлар, оптикалық комбайнерлар.
Білімдер:
- байланыстың талшықты-оптикалық жүйесінің құрамы;
- байланыстың талшықты-оптикалық жүйесін, аппаратурасын қолдану ерекшеліктері;
- байланыстың талшықты-оптикалық жүйесінің негізгі сипаттамасын өлшеу әдістері;
- байланыстың талшықты-оптикалық жүйесінде қолданылатын қондырғылардың аясы мен сипаттамасы, жабдық құрамы;
Іскерліктер:
- темір жол телімі байланысының сандық желісін жобалаудағы оптикалық кабельді таңдауды жүргізу:
- желі жабдықтарының құрамының таңдау, желінің техникалық пайдалану есебін жүргізу;
- оптикалық сигнал параметрлерінің пайдалану өзгерісін жүргізу.
БҚ.1
БҚ.5
КҚ.3.6.1
КҚ.3.6.2
КҚ.3.6.4
КҚ.3.6.5
КҚ.3.6.6
КҚ.3.6.7
КҚ.3.6.9
АП 5.8
Темір жол көлігіндегі өткізу байланысы:
Жергілікті және қала аралық байланысты ұйымдастыру, автоматтандыру ұстанымдары. АТС санды жүйелерінің жұмыс ұстанымы мен құрылымы. Соңғы қондырғы жұмысы мен қондырғысы. Автоматты коммутация аппаратурасы.
Білімдер:
- жергілікті және қала аралық байланысты ұйымдастыру;
- АТС санды жүйелерінің жұмыс ұстанымы мен құрылымы;
- cоңғы қондырғы жұмысы мен қондырғысы;
Іскерліктер:
- жергілікті және қала аралық байланысты ұйымдастыру ұстанымын анықтау;
- АТС сандық жүйе жұмысының ұстанымы мен құрылымын құру;
- соңғы қондырғы жұмысы мен қондырғысын анықтау;
БҚ.1
КҚ.3.6.1
КҚ.3.6.2
КҚ.3.6.4
КҚ.3.6.5
КҚ.3.6.6
КҚ.3.6.7
КҚ.3.6.9
Біліктілігі: 131006 3 – Техник-электроник

ПК 3.4.5
Квалификация: 131005 3 – Техник-электрик
СД 5.7
Волоконно-оптические системы связи:
волоконно-оптической связи, основные компоненты и устройства сопряжения; оптические изоляторы; оптические переключатели и узлы; оптические распределительные (ОРУ) и кроссовые (ОКУ) устройства, их принципы построения, комплектность, маркировка, обслуживание, основные характеристики, рекомендации использования;
электронные компоненты систем оптической связи: передающие оптоэлектронные модули (ПОМ), типы и характеристики, составные элементы; приемные оптоэлектронные модули и их функции, составные элементы, типы, характеристики; повторители и оптические усилители (ретрансляторы), область применения, характеристики; оптические сети передачи данных системы передачи по волоконно-оптическим линиям связи;
аппаратура сопряжения сетей: типы устройств и портов, различаемых по обработке данных, типу, количеству встроенных МАС-узлов; оптические соединители и разъемы;
аппаратура оптических сетей: оптические мультиплексоры и демультиплексоры спектрального уплотнения, оптические усилители, оптические коммутаторы с числом портов nхn, фильтры, волновые конверторы, оптические комбайнеры.
Знания:
- состав волоконно-оптических систем связи;
- особенности использования волоконно-оптических систем связи, аппаратуру волоконно-оптических систем связи;
- методы измерения основных характеристик волоконно-оптических систем связи;
- состав оборудования, характеристики и область применения устройств, применяемых в волоконно-оптических системах связи;
Умения:
- производить выбор типа оптического кабеля при проектировании цифровой сети связи участка железной дороги;
- производить расчет технико-эксплуатационных характеристик сети, выбор состава оборудования сети;
- проводить эксплуатационные измерения параметров оптических сигналов.
Б.К.1
Б.К.5
ПК.3.5.2 ПК.3.5.4 ПК.3.5.5 ПК.3.5.6
СД 5.8
Проводная связь на железнодорожном транспорте:
Организация местной и междугородной связей, принципы автоматизации.
Структура и принцип работы цифровых систем АТС. Устройство и работа оконечных устройств. Аппаратура автоматической коммутации.
Знания:
- организация местной и междугородной связи;
- структура и принцип работы цифровых систем АТС;
- устройство и работа оконечных устройств;
Умения:
- определять принцип организации местной и междугородной связи
- строить структуру и принцип работы цифровых систем АТС;
- определять устройство и работа оконечных устройств;
Б.К.5
ПК.3.5.2 ПК.3.5.4 ПК.3.5.5 ПК.3.5.6
Квалификация: 131006 3 – Техник-электроник

АП 5.7
Берілістің талшықты оптикалық жүйесінің аппаратурасы:
Берілістің талшықты оптикалық жүйесі аппаратурасының түрлері. Берілістің талшықты оптикалық жүйесінің аппаратурасының сипаттамасы. Арна тудырушы аппаратура. Сызықтық тракт жабдығының бағандары. Қызметтік байланыс пен телемеханика бағандары. НРП жабдығы. Қашықтықтан қорландыру бағаны. Арнайы бақылау өлшеуші аппаратура. ОК монтажы үшін саймандар мен құралдар жинағы.
Білімдер:
- берілістің талшықты оптикалық жүйесі аппаратурасының түрлері;
- берілістің талшықты оптикалық жүйесінің сипаттамасы;
- арна тудырушы аппаратура;
- сызықтық тракт жабдығының бағандары;
- қызметтік байланыс пен телемеханика бағандары, НРП жабдығы, қашықтықтан қорландыру бағаны;
- арнайы бақылау өлшеуші аппаратура;
- ОК монтажы үшін саймандар мен құралдар жинағы.
Іскерліктер:
- берілістің талшықты оптикалық жүйесінің аппаратурасының түрлерін білу;
- берілістің талшықты оптикалық жүйесінің сипаттамасында бағытты болу;
- арна тудырушы аппаратура туралы ұғымы болу;
- сызықтық тракт жабдығының бағанын білу;
- қызметтік байланыс пен телемеханика бағаны, НРП жабдығы, қашықтықтан қорландыру бағаны туралы ұғымы болуы,
- арнайы бақылау өлшеуші аппаратура туралы ұғымы болу;
- ОК монтажы үшін құралдар мен саймандар жинағын қолдана білу.
БҚ.1
БҚ.5
КҚ.3.6.1
КҚ.3.6.2
КҚ.3.6.4
КҚ.3.6.5
КҚ.3.6.6
КҚ.3.6.7
КҚ.3.6.9
АП 5.8
Байланыстың талшықты оптикалық желісіне қызмет көрсету мен пайдалану:
Өндірістік база, байланыстың талшықты оптикалық желісіне қызмет көрсету аясы мен құрылымды бөлімшесі. Байланыстың талшықты оптикалық желісі қондырғыларына техникалық қызмет көрсету мен жөндеу, ұйымдастыру. Еңбектің қауіпсіз экологиялық шарттары мен қондырғыға технологиялық қызмет көрсету және жұмыс өндірісі кезіндегі қозғалыс қауіпсіздігін ұйымдастыру. Жедел қызмет көрсету, байланыстың талшықты оптикалық желісі қондырғысын монтаждау мен реттеу. Байланыстың талшықты оптикалық желісі элементтерін жөндеу.
Білімдер:
- өндірістік база, байланыстың талшықты оптикалық желісіне қызмет көрсету аясы мен құрылымды бөлімшесі.
- байланыстың талшықты оптикалық желісі қондырғыларына техникалық қызмет көрсету мен жөндеу, ұйымдастыру.
- жедел қызмет көрсету, байланыстың талшықты оптикалық желісі қондырғысын монтаждау мен реттеу.
Іскерліктер:
- өндірістік база, байланыстың талшықты оптикалық желісіне қызмет көрсету аясы мен құрылымды бөлімшесін анықтау
- байланыстың талшықты оптикалық желісі қондырғыларына техникалық қызмет көрсету мен жөндеу, ұйымдастыру.
- жедел қызмет көрсету, байланыстың талшықты оптикалық желісі қондырғысын монтаждау мен реттеу.
БҚ.1

СД 5.7
Аппаратура волоконно-оптических систем передачи:
Виды аппаратуры волоконно-оптических систем передачи. Характеристики волоконно-оптических систем передачи. Каналообразующая аппаратура.
Стоики оборудования линейного тракта. Стойки телемеханики и служебной связи. Оборудование НРП. Стойку дистанционного питания. Специализированная контрольно-измерительная аппаратура. Комплект инструментов и приспособлений для монтажа ОК.
Знания:
- виды аппаратуры волоконно-оптических систем передачи;
- характеристики волоконно-оптических систем передачи; -каналообразующая аппаратура;
- стойки оборудования линейного тракта;
- стойки телемеханики и служебной связи, оборудование НРП, стойки дистанционного питании;
- специализированная контрольно-измерительная аппаратура;
- комплект инструментов и приспособлений для монтажа ОК.
Умения:
- знания виды аппаратуры волоконно-оптических систем передачи;
- ориентироваться в характеристиках волоконно-оптических систем передачи;
- иметь представление о каналообразующей аппаратуре;
- знания стойки оборудования линейного тракта;
- иметь представление о стойках телемеханики и служебной связи, оборудования НРП, стойках дистанционного питании,
- иметь представление о специализированной контрольно-измерительной аппаратуре;
- умения применять комплекты инструментов и приспособлений для монтажа ОК
Б.К.1
Б.К.5
ПК.3.6.1 ПК.3.6.2 ПК.3.6.4 ПК.3.6.5 ПК.3.6.6 ПК.3.6.7 ПК.3.6.9
СД 5.8
Эксплуатация и обслуживание волоконно-оптических линий связи:
Производственная база, структурные подразделения и зоны обслуживания волоконно-оптических линий связи. Организация, техническое обслуживанию и ремонт устройств волоконно-оптических линий связи. Организация безопасных экологических условий труда и безопасность движения при производстве работ и технологическом обслуживании устройств. Оперативное обслуживание, монтаж и наладка устройств волоконно-оптических линий связи. Ремонт элементов волоконно-оптических линий связи.
Знания:
- производственная база, структурные подразделения и зоны обслуживания волоконно-оптических линий связи
- организация, техническое обслуживанию и ремонт элементов и устройств волоконно-оптических линий связи;
- оперативное обслуживание, монтаж и наладка устройств волоконно-оптических линий связи;
Умения:
- определять производственную базу, структурные подразделения и зоны обслуживания волоконно-оптических линий связи
- применять навыки организации, технического обслуживания и ремонта элементов и устройств волоконно-оптических линий связи;
- оперативное обслуживание, монтаж и наладка устройств волоконно-оптических линий связи
Б.К.1

ЖГП 2.1
Кәсіптік қазақ (орыс) тілі:
Қазақ (орыс) тілінің синтаксисі
Мамандық бойынша термин сөздер. Кәсібіне бағытталған мәтінді аудару техникасы (сөздік көмегімен).
Кәсіби қарым-қатынасты дамыту.
Білімдер:
- қазақ (орыс) тілінің синтаксисін;
- кәсіби қатынасты;
Іскерліктер:
- мамандық бойынша терминологияны пайдалануды;
- кәсіби бағдарлы мәтіндердің (сөздікпен) техникалық аудармасын пайдалануды.
БҚ 2.
БҚ 3.
ЖГП 2.2
Кәсіптік шетел (ағылшын) тілі:
Кәсіби қарым–қатынас үшін қажетті  мамандығы бойынша лексикалық-грамматикалық материалдар.
Ауызекі сөйлесу түрлерінің үлгілері (ауызша, жазбаша, монолог, диалог).
Кәсіби бағдарлы сөз тіркестерін аудару техникасы.
Білімдер:
- мамандығы бойынша Кәсіби қарым–қатынас үшін қажетті  мамандығы бойынша
лексикалық-грамматикалық материалдар;
Іскерліктер:
- Ауызекі сөйлесу түрлерінің үлгілері (ауызша, жазбаша, монолог, диалог).
БҚ 1.
БҚ 2.
ЖГП.2.3
Қазақстан тарихы:
Негізгі мекпептің курсын қайталу.
Өз қалыптасуындағы қазақ халқының тарихи және мәдени дамуының жолдары.
Көшпелілер өркениеті.
Көшпелі мемлекеттің пайда болу жолдары. Көшпенділердің рухани мәдениеті.
Қазақстанның Ресей империясының құрамына кірер алдындағы және Ресей империясының құрамында болған кездегі ішкі саяси жағдайы. Ұлт –азаттық көтерілістер мен қозғалыстар. XX ғ.басындағы саяси партиялардың мәні мен ағыны. Қазақстанның XX ғасырдың 20-30 жылдарындағы әлеуметтік –экономикалық жағдайы; Кеңес Үкіметінің алғашқы жылдарындағы этнодемографиялық  жағдай Коммунистік партия және комсомол.
Қазақ ұлысының білім алуы.
Ұлы Отан соғысы жылдары және соғыстан кейінгі кезеңдегі Қазақстанның рөлі. 50-80  жылдардағы Қазақстанның әлеуметтік-экономикалық, қоғамдық-саяси жағдайы. Қазақстан тоқырау және КСРО ыдыраған кезеңінде.
Тәуелсіздік алғаннан кейінгі Қазақстан. Республикадағы саяси және  қоғамдық өзгерістер.
Білімдер:
- қазақ халығының қалыптасуы;
- көшпелi өркениеттiң пайда болуы;
- Ұлы Жiбек жолы және оның тарихи мәнi;
- Қазақстанның Ресей құрамына кiруi;
- XVII-XVIII ғасырлардағы тәуелсіздік жолындағы жоңғар басқыншыларына қарсы ұлт-азаттық көтерілістер.
- XX  ғасырдың 20-30 жылдарындағы  Қазақстан мәдениетi.;
- бүкiләлемдiк Қазақ Құрылтайы;
- Алматыдағы 1986 жылығы желтоқсан оқиғасы;
- тамыз айындағы бүлiк және оның құлауы;
- ҚР-дың Мемлекеттiк тәуелсiздiгi;
Іскерліктер:
- қысқаша тарихи-археологиялық әңгiме құрау;
- көшпелi мал шаруашылығының пайда болу себебін ашу
- алғашқы мемлекеттiк бiрігулердi мiнездеу;
- қоныс аударту саясатының бас мақсаттарын анықтау;
- көтерiлiстердiң жеңілу себептерін  талдау;
- ЖЭС, колхоздастырудың мәнін ашу;
- 20-30 жылдардағы демографиялық жағдай, қысым көрсету және жер аудару;
- Қазақстанның Ұлы Отан соғысындағы және соғыстан кейiнгі кезеңдегі рөлін ашу.
БҚ 2.

ОГД 2.1
Профессиональный казахский(русский) язык:
Синтаксис казахского(русский) языка.
Терминология по специальности.
Техника перевода (со словарем) профессионально ориентированных текстов.
Профессиональное общение развитие.
Знания:
- синтаксис казахского (русский) языка;
- профессиональное общение развитие;
Умения:
- применять терминологию по специальности;
- пользоваться техническим переводом (со словарем) профессионально ориентированного текста
БК 2.
БК 3.
ОГД 2.2
Профессиональный иностранный (английский) язык:
Лексико-грамматический материал по специальности, необходимый для профессионального общения.
Различные виды речевой деятельности и формы речи (устной, письменной, монологической, диалогической).
Техника перевода профессионально ориентированных словосочетаний
Знания:
- лексико-грамматический материал по специальности, необходимый для профессионального общения;
Умения:
- различать виды речевой деятельности и формы речи (устной, письменной, монологической, диалогической)
БК 1.
БК 2.
ОГД 2.3
История Казахстана:
Обобщающие знания учащихся за курс основной школы.
Пути исторического и культурного развития казахского народа в своем становлении.
Цивилизация кочевников.
Пути возникновения кочевого государства.
Духовная культура кочевников.
Внутриполитическое положение Казахстана накануне присоединения его к России, а также в составе Российской империи.
Национально-освободительные восстания и движения.
Сущность политических партий и течений в начале XX в.
Социально-экономическое, общественно-политическое положение Казахстана в 20-30 годы XX в.
Этнодемографическое положение в первые годы Советской власти.
Коммунистическая партия и комсомол.
Образование казахской диаспоры.
Роль Казахстана в годы Великой Отечественной войны и в послевоенный период.
Социально-экономическое, общественно-политическое положение Казахстана в 50-80 годы.
Казахстан в период кризиса и распада СССР.
Политические и общественные изменения в Республике Казахстан после обретения независимости
Знания:
- формирование казахского народа;
- появление кочевой цивилизации;
- Великий Шелковый путь и его историческое значение;
- вхождение Казахстана в состав России;
- национально-освободительная борьба за независимость против джунгарских захватчиков в XVII-XVIII вв.
- выступления, движения и восстания в 20-80 годы XX вв.
- культура Казахстана 20-30 годы XX в.;
- всемирный курултай казахов;
- декабрьские события 1986 года в Алматы;
- августовский путч и его провал;
- Государственная независимость РК;
Умения:
- составлять краткий историко-археологический рассказ;
- раскрыть причины возникновения кочевого скотоводства
- характеризовать первые государственные объединения;
- определять главные цели переселенческой политики;
- анализировать причины поражений восстаний;
- раскрывать суть НЭПа, коллективизации;
- этнодемографическая ситуация в 20-30 годы, репрессии и депортации;
- раскрыть роль Казахстана в Великой Отечественной войне и в послевоенный период.
БК 2.

ЖГП 2.4
Дене тәрбиесі
Дене тәрбиесінің адамның жалпы мәдени, кәсіби, әлеуметтік дамуындағы рөлі. Дене тәрбиесінің әлеуметтік-биологиялық және психофизиологиялық негіздері. Өзін-өзі жетілдірудің денелік және спорттық негіздері. Кәсіби-қолданбалы дене дайындығы.
Білімдер:
- адамның жалпы мәдени, кәсiби, әлеуметтiк дамуындағы дене тәрбиесiнің рөлі;
- дене қимылын жетiлдiруiнiң физикалық және спорттық негiздерi іскерліктер:
- дене-күш дайындығының нормативтарын орындау
БҚ 2.
БҚ 3.
ӘЭП 03
Әлеуметтік-экономикалық пәндер
ӘЭП 3.1
Мәдениеттану
Мәдениеттану теорияларының дамуы мен қалыптасуы; ежелгі мәдениеттер мен өркениеттер орталықтары: Вавилон,Мысыр, Қытай, Үнді мәдениеті; антикалық мәдениет; ортағасырлық араб-парсы мәдениеті; Қайта өрлеу және Жаңа заман кезеңіндегі Еуропа мәдениеті; Ресей мәдениеті; қазақ мәдениеті тарихының теориясы; түрік өркениеті. Жазу және әдебиет; қазақ мәдениетінің ортағасырлық кезеңі; қазіргі қазақ мәдениеті; Конфуций және Дао ілімі; будда ілімі, христиан өркениеті, ислам өркениеті.
Білімдер:
- негізгі түсініктер;
- түсінік: Конфуций ілімі; Дао ілімі; Қытай өнері;
- ежелгі Үнді мәдениетінің негізгі ерекшеліктері мен негізгі жетістіктері.
- түсінік: ислам; сүре; Мұмамед; Құран; Алла; Мекке;
- христиан оқуының негiзгi қағидалары және оның құндылық бағыттары;
- Франция мәдениетi: Ашельлiк мәдениет, кроманьондар, галлдар, франктер, әдебиет, философия;
- көшпелiлердiң өмiр салты және құндылықтарының жүйесi туралы;
- орта ғасырдағы қазақ мәдениеті туралы білімін қалыптастыру;
- орта ғасырлық Қазақстан мәдениетiне түрiк және араб мәдениетiнiң ықпалы туралы;
Іскерліктер:
- қытай мәдениеттiң ерекшелiгiн ашу;
- мәдениеттану ұғымдарын еркiн пайдалану;
- көшпелiлердiң материалдық және рухани мәдениетiнiң ерекшелiгiн көрсету
БҚ 2.
БҚ 3.
ӘЭП 3.2
Философия негіздері Философия және оның қоғамдағы рөлі;
философияның тарихи типтері; философиялық дүниетаным; тұрмыс, субстанция, материя; қоғамдық философиялық таным; диалектика және оның баламасы; адамның рухани өмір және қоғамы; қоғам философиядағы адам мәселесі; адам болмысы философия мәселесі ретінде; адамзат болашағы.
Білімдер:
- әлемнiң философиялық, ғылыми және дiни ағымдары туралы, адам өмірінің мәні туралы; Ғылымның, ғылымды танудың, оның құрылымы, нысаны мен әдісі, әлеуметтік және ұлысаралық мәселелер туралы.
Іскерліктер:
- адамның биологиялық, әлеуметтік, рухани тұрғыдан мінез–құлқын анықтау, сананың мәні, саналы және санасыз мiнез-құлықты анықтау;
- қоғамдағы адамдардың арасындағы адамгершілік қарым-қатынастардың нормаларын реттеу;
БҚ 1.
БҚ 2.
БҚ 3.

ОГД 2.4
Физическая культура
роль физической культуры в общекультурном, профессиональном, социальном развитии человека; социально-биологические и психофизиологические основы физической культуры; основы физического и спортивного самосовершенствования; профессионально-прикладная физическая подготовка
Знания:
- роль физической культуры в общекультурном, профессиональном, социальном развитии человека;
- основы физического и спортивного самосовершенствования.
Умения:
- выполнять нормативы физической подготовки
БК 2.
БК 3.
СЭД 03
Социально-экономические дисциплины
СЭД 3.1
Культурология
Развитие и становление теории культурологии; центры древней культуры и цивилизаций: Вавилон, Египет, Китай, Индия; античная культура; арабско-персидская культура средневековья; культура Европы в эпоху Возрождения (Ренессанса) и культура Нового времени; культура России; теория история казахской культуры; тюркская цивилизация, письменность и литература; средневековая казахская культура; современный период казахской культуры; конфуцианство и даосизм; буддизм, христианство, ислам.
Знания:
- основные понятия;
- понятия: конфуцианство; даосизм; искусство Китая;
- особенности индийской культуры и ее основные достижения.
- понятия: ислам; курайш; Мухаммед; Коран; Аллах; Мекка;
- основные принципы христианского учения и его ценностные ориентации;
- культуру Франции: Ашельскую культуру, кроманьонцы, галлы, франки, литература, философия;
- об образе жизни и системе ценностей кочевников;
- сформировать знания о культурном фундаменте казахского этноса в период средневековья;
- о влиянии тюркской и арабской культуры на средневековую культуру Казахстана;
Умения:
- раскрыть особенности китайской культуры;
- свободно пользоваться понятиями культурологи;
- показать специфику материальной и духовной культуры кочевников.
БК 2.
БК 3.
СЭД 3.2
Основы философии
Философия и ее роль в обществе; исторические типы философии; философское понимание мира; бытие, субстанция, материя; философское понимание общества; диалектика и ее альтернативы; духовная жизнь человека и общества; общество как саморазвивающаяся система;
проблема человека в философии; бытие человека как проблема философии; будущее человечества.
Знания:
- о философских, научных и религиозных картинах мира, смысле жизни человека;
- о роли науки и научного познания, его структуре, формах и методах, социальных и этических проблемах;
Умения:
- определять поведение человека в биологическом и социальном, телесном и духовном началах, сущности его сознания, сознательного и бессознательного поведения;
- регулировать нравственные нормы отношений между людьми в обществе;
БК 1.
БК 2.
БК 3.

ӘЭП 3.3
Экономика негіздері
Экономика және оның қоғамдағы рөлі;
Экономикалық теория пәні мен тәсілі. Нарық және оның қалыптасу заңдылықтары. Сұраныс, ұсыныс. Нарықтық тепе теңдік. Бәсекелестік және монополия. Нарықтық экономиканы мемлекеттік реттеу
Ақша және банк жүйесі. Қазіргі экономикадағы биржа. Бүкіл әлемдік экономика және дүниежүзілік нарық. Өркениеттің және экономиканың өзекті мәселелері
Білімдер:
- экономикалық теорияның жалпы ережелері;
- елдегі және шет елдегі экономикалық жағдайлар;
- макро және  микроэкономика негіздері, салық, ақша
- несие, әлеуметтік және  инвестициялық саясат туралы;
іскерліктер:
- өзінің кәсіби қызметіне керекті бағдарлы экономикалық ақпаратты тауып, пайдалану.
БҚ 2.
БҚ 3.
ӘЭП 3.4
Әлеуметтану және саясаттану негіздері Әлеуметтану түсінігі;
Қоғам құрылымы. Әлеуметтік зерттеу; Саясаттану пәні мен міндеттері; Саяси билік туралы түсінік және оның теориясы; Мемлекет және оның негізгі белгілері;
Саяси институттар. Саяси партиялар.
Білімдер:
- заңдылықтарды әлеуметтік тұрғыдан түсінуге;
- әлеуметтiк құрылым, әлеуметтiк жіктеу, әлеуметтiк өзара қарым - қатынас туралы;
- жеке тұлғаның әлеуметтенілуі, өзін–өзі реттеуі;
Іскерліктер:
- биліктің мәнін, саясаттың субъектісін, саяси қатынастар мен саяси өмірді тануға;
- саяси тәртіп пен саяси жүйе туралы түсініктерін қалыптастыру.
- әлеуметтiк қозғалысты дамыту және әлеуметтік қозғалысқа әсер ететін факторларды дамыту
БҚ 2.
БҚ 2.
ӘЭП 3.5
Құқық негіздері
Мемлекет пен құқықтың пайда болу теориясы. Құқық туралы түсінік және оның белгілері. Конституциялық құқық негіздері. Әкімшілік құқық. Азаматық құқық.  Еңбек құқығы.Салық құқығының негіздері. Қылмыстық құқық. Отбасылық құқық.
Білімдер:
Қазақстан Республикасы Конституциясының негізгі ережелері; Қазақстан Республикасы құқығының негізгі саласы туралы түсінік;
Адам мен азаматтың құқықтары мен бостандықтарын білу, оны жүзеге асырудың механизмдері;
Іскерліктер:
- кәсіби қызметі саласында жұмысшылардың міндеттері мен құқықтары туралы білімін пайдалану;
- еңбек заңнамасына сәйкес өз құқығын қорғай білу.
БҚ 2.
БҚ 3.
ЖКП.00
Жалпы кәсіптік пәндер
ЖКП.01
Сызу және инженерлік графика геометриялық сызу; сызуды рәсімдеу ережесі; техникалық бөлшектердің контурларын сызу ережесі мен геометриялық құрылымы; жобалық сызу; техникалық сурет; конструкторлық құжаттаманы өңдеу және ресiмдеудiң ережелерi; машина жасау сызуы; сызбадағы суреттердiң дәрежелерi: түрлер, тiлулер, қималар; график түрiндегі есептердi шешу әдiстерi; инженерлiк графиканың құралдары; мамандық бойынша сызбалар және схемаларды орындау әдiстері мен тәсілдері
Білімдер: - сызбаларды құрастыру және рәсiмдеудiң негiзгi ережелерi;
- кеңiстiктi үлгілердiң график түрiнде ұсынылатын әдiстерi;
- конструкторлық, технологиялық  және тағы басқа нормативтiк құжаттамалардың негiзгi ережелері;
Іскерліктер:
- ГОСТ, техникалық құжаттама және анықтама әдебиетiн пайдалану;
- тиісті нормативтiк базасыға сәйкес сызбаларды ресiмдеу.
БҚ 3.
БҚ 3.6.2
ЖКП.02
Электротехниканың теориялық негіздері:
Электр өрісі; тұрақты токтың электр тізбегі; тұрақты токтың электр тізбегіндегі физикалық процестер;тұрақты токтың электр тізбектерінің есебі; магнитті өріс; магнитті тізбектер; тұрақты токтың магнитті өрісі; электромагнитті индукция; айнымалы токтың электр тізбектері; синусоида электр тогi туралы негiзгi мәлiметтер; синусоида тоғының сызықты электр тiзбектерi; электр тiзбектерiндегi резонанс; синусоидалық емес периодты кернеулерi және тоқтар;электрлі машиналардың үш фазалы тізбектері;тұрақты ток машиналары; айнымалы ток машиналары
Білімдер:
электрматериалдардағы физикалық құбылыстардың ерекшелiктерi;
электрлiк сигналдар мен  электр және магниттiк өрiстердің негiзгi қасиеттері және мiнездемесі; электр тiзбектерiн есептеу әдiстерi;
іскерліктер: - электрлі және электрондық құрылғылардың параметрлері мен элементтерін есептеу;
- берілген параметрлер бойынша бiр үлгiдегi электрондық құрылғыларды есептеу;
- айнымалы және тұрақты тоқтың электр машиналарын пайдалану;
БҚ 5.
БҚ 7.
БҚ 3.6.1
БҚ 3.6.2
ЖКП.03
Электронды техника:
электронды  техниканың физикалық негіздері; электровакуумды  приборлар;p-n алмасуының құрылуы мен қасиеті; түйiскен құбылыстар; құрылым, негiзгi параметрлер және жартылай өткiзгiш пен фотоэлектрон приборлары қосындысының әрекет ету принципі, схемасы, құрылымы; ақпаратты  бейнелеу құрылымдары; бiр үлгiдегi электрондық құрылғылар: әрекет ету принципі, параметрлiк байланыстар, схемалар; электрондық түзеткiштер: тұрақты және айнымалы тоқ транзисторының жұмыс тәртiбiн қамтамасыз ету және тұрақтандыру; күшейткiштер: күшейткіштің негізгі каскадтары (алдын ала күшейтудiң транзистор каскадтары күшейткiштердiң негiзгi каскадтары; дифференциалды каскадтар; шеткi каскадтар; кернеудiң қайталауыштары тағы басқалар); операциялық күшейткiштер;
Білімдер:
- радиоэлектроника элементтердегi физикалық құбылыстардың ерекшелiктерi;
- бiр үлгiдегi электрондық құрылғылар схемасының әрекет ету принципі;
- электр тiзбектерiн есептеу әдiстерi;
Іскерліктер:
- электрондық схемалардың негiзгi радиоэлементтерiн шартты – графикалық белгілері және сырт пiшiнi бойынша танып бiлу;
- жартылай өткiзгiштердің негізгі параметрлерiн бақылау-өлшеу құралдарының көмегімен өлшеу, тексеру;
БҚ 5.
БҚ 7.
КҚ 3.6.1
КҚ 3.6.2
ЖКП.04
Материалтану, электрорадиоматериалдар және радиокомпоненттер
Материалтанудың физикалық-химиялық негіздері; материалдың құрлымы мен қасиеті; параметрлер және материалдардың қасиеттерiн өлшеу әдiстерi; материалдарды пайдалану саласы; электротехникалық және радиотехникалық материалдардың материалтануының негiздерi;  өткiзгiш материалдар; диэлектрлік материалдар; магнитті материалдар; электр және радиотехникалық тізбектердің негiзгi компоненттерi
Білімдер:
- электротехникалық және радиотехникалық материалдардың материал тануының негiздерi,
- электр және радиотехникалық тізбектердің негiзгi компоненттерiн тағайындау және қолдану;
- параметрлер және материалдар қасиеттерiн өлшеу әдiстерi;
Іскерліктер:
- электр және радиотехникалық тізбектердің негiзгi компоненттерiн танып бiлу;
БҚ 1.
БҚ 3.6.1
КҚ 3.6.1
ЖКП.05
Техникалық механика
Теориялық механика негіздері; статика: статиканың аксиомасы; күштің жазық және кеңістіктік жүйесі; кинематика: кинематика туралы түсінік; қатты дене және нүкте кинематикасы; динамика: аксиомасы, материалды дененің қозғалысы; инерция күші; үйкеліс; жұмыс және қуат; материалдар кедергісі: серпімді және пластикалық деформациялар; ішкі және сыртқы күштер; қима тәсілі; созылу және сығылу; қиық пен майысуды есептеу; бұралу; иілу; механизмдер мен машиналар бөлшектері: конструкция элементтері; механизмдер мен машиналар сипаттамасы.
Білімдер:
- күштердiң негiзгi жүйелерi;
- күш жүйелерiнiң тепе-теңдiк шарты;
- нүкте жән оське қатысты күш моментi;
- деформацияланатын дене қасиеттерi және деформациялардың сипаты туралы негiзгi болжамдар және жорамал;
- берiктiк, қаттылық және орнықтылықтың шарты;
Іскерліктер:
- тiрек реакцияларын аналитикалық анықтау;
- күштердiң әр түрлi жүйелерiнiң тепе-теңдiгiн шешу;
- қарапайым және күрделi қималардың ауырлық центрiнiң жағдайын анықтау;
- әртүрлі болат түрлерін пайдалану;
- iшкi күштерді қима әдісімен  анықтау;
- iшкi күш беретiн факторлар және кернеулердiң эпюрасын құру
БҚ 1.
КҚ 3.6.1
КҚ 3.6.2
ЖКП.06
Метрология, стандарттау және сертификаттау
Физикалық шамалар мен бірліктер туралы түсінік; өлшеу құралдарының негізгі түрлері және олардың жіктелуі; өлшеу тәсілі; өлшеудегі қателіктер; өлшеу құралдарының метрологиялық  көрсеткіштері; токты, кернеуді, қуатты өлшеу; дабылдар формасын зерттеу, дабыл параметрлерін өлшеу; стандарттаудың , сертификаттаудың  және метрологияның құқық негіздері, мақсаты мен міндеті, қағидалары, нысаны мен құралдары; стандарттау: стандарттау мен сапаны басқару саласындағы негізгі терминдер мен анықтамалар; халықаралық және аймақтық стандарттау; ТМД-дағы мемлекетаралық стандарттау.
Білімдер:
- метрология, стандартизация және сертификация туралы негiзгi ұғымдар;
- стандартизацияның негiздерi;
- негiзгi радио өлшеу құралдарының әрекет ету принципі;
- электр тiзбектерi параметрлерiн өлшеудің  негiзгi әдiстерi;
Іскерліктер:
- бақылау-сынау және өлшеуiш аппаратурасын пайдалану;
- электр өлшемдерiн алудың негiзгi түрлерiн орындау;
- өлшеу схемаларын құру, өлшеу құралдарын  анықтамалық материалдар бойынша таңдау және әр түрлi электр және радиотехникалық шамаларды  берілген дәлдiкпен өлшеу;
- өлшеу нәтижелерiн өңдеу
БҚ 1.
БҚ 2.
БҚ 3.
КҚ 3.6.1
ЖКП.07
Есептеу техникасы:
электронды есептеу техникасы  туралы негізгі мағлұматтар; санақ жүйелері; ЭЕМ-нің логикалық негіздері; шындық кестесі, логикалық алгебраның формулалары, логикалық алгебраның заңдары; электронды сандық сызбалар, негізгі логикалық операциялар; типтік тораптар мен есептеу техникасының құрылғысы: регистрлар, дешифраторлар, есептеу құрылғысы, сумматорлар; жады құрылғысының жіктелуі және құрылым принципі; микропроцессорлық жүйенің негіздері: микропроцессор архитектурасы және оның элементттері, микропроцессорлардың жарлықтар жүйесі, жарлық орындау процедурасы, есептеу  техникасының сыртқы құрылғылары.
Білімдер:
- ақпараттың түрлері және оны ЭЕМ-ге беру әдістері;
- ЭЕМ-нiң логикалық негiздерi, микропроцессорлық жүйелердiң негiзi;
- есептеуiш техниканың бiр үлгiдегi түйiндері мен құрылымы;
- ЭЕМ жұмысындағы аппаратты және программалық қамсыздандырудың өзара байланысы;
Іскерліктер:
- есептеуіш техниканың сандық құралдар жұмысына синтез және талдау жүргізу;
- есептеуіш техниканың сандық құралдарының құрылымдық және функционалдық схемаларын пайдалану;
- анықтамалық  әдебиетпен жұмыс iстеу;
- есептеуіш техника және программалық қамсыздандырудың бiр үлгiдегi құралдарын қолдану.
БҚ 7.
КҚ 3.6.1

СЭД 3.3
Основы экономики
Экономика и ее роль в обществе;
Предмет и методы экономической теории
Рынок и законы его функционирования. Спрос, предложение. Рыночное равновесие. Конкуренция и монополия. Государственное регулирования рыночной экономики
Деньги и банковская система. Биржа в современной экономике. Государственное регулирование рыночной экономики. Всемирная экономика и мировой рынок. Актуальные проблемы цивилизации и экономики
Знания:
- общие положения экономической теории;
- экономические ситуации в стране и за рубежом;
- основы макро- и микроэкономики, о налоговой, денежно-кредитной, социальной и инвестиционной политике;
Умения:
- находить и использовать экономическую информацию, необходимую для ориентации в своей профессиональной деятельности.
БК 2.
БК 3.
СЭД 3.4
Основы социологии и политологии
Понятие социологии; Структура общества. Социологические исследования; Предмет и задачи политологии; Теория и понятие политической власти; Государство и его основные признаки; Политические институты. Политические партии
Знания:
- о социологическом подходе в понимании закономерностей;
- о социальной структуре, социальном расслоении, социальном взаимодействии;
- знания особенности процесса социализации личности, формы регуляции;
Умения:
- развивать социальные движения и другие факторы социального изменения и развития;
- выявлять сущность власти, субъекты политики, политические отношения и процессы (в Казахстане и в мире в целом);
- составить представление о политических системах и политических режимах.
БК 2.
БК 3.
СЭД 3.5
Основы права
Теории происхождения государства и права. Понятие права, ее признаки. Основы Конституционного права. Административное право.
Гражданское право. Трудовое право. Основы налогового права. Уголовное право. Семейное право.
Знания:
- основные положения Конституции Республики Казахстан;
- иметь представление об основных отраслях права Республики Казахстан;
- знания права и свободы человека и гражданина, механизмы их реализации;
Умения:
- применять знания о правах и обязанностях работников в сфере профессиональной деятельности;
- умения защищать свои права в соответствии с трудовым законодательством.
БК 2
БК 3.
ОПД.00
Общепрофессиональные дисциплины
ОПД.01
Черчение и инженерная графика
геометрическое черчение; правила оформления чертежей; геометрические построения и правила вычерчивания контуров технических деталей; проекционное черчение; техническое рисование; правила разработки и оформления конструкторской документации; машиностроительное черчение; категории изображений на чертеже: виды, разрезы, сечения; методы решения графических задач; средства инженерной графики; методы и приемы выполнения чертежей и схем по специальности
Знания:
- основные правила построения и оформления чертежей;
- способы графического представления пространственных образов;
- основные положения конструкторской, технологической и другой нормативной документации;
Умения:
- пользоваться ГОСТами, технической документацией и справочной литературой;
оформлять чертежи в соответствии с действующей нормативной базой.
БК 3.
ПК.3.6.2.
ОПД.02
Теоретические основы электротехники:
Электрическое поле; электрические цепи постоянного тока; физические процессы в электрических цепях постоянного тока; расчет электрических цепей постоянного тока; магнитное поле; магнитные цепи; магнитное поле постоянного тока; электромагнитная индукция; электрические цепи переменного тока; основные сведения о синусоидальном электрическом токе; линейные электрические цепи синусоидального тока; резонанс в электрических цепях; несинусоидальные периодические напряжения и токи; трехфазные цепи;
электрических машин; машины постоянного тока; машины переменного тока
Знания:
- особенности физических явлений в электрорадиоматериалах;
- основные свойства и характеристики электрического и магнитного полей, электрических сигналов; методы расчета электрических цепей;
Умения:
- рассчитывать параметры и элементы электрических и электронных устройств;
- по заданным параметрам рассчитывать типовые электронные устройства;
- эксплуатировать электрические машины переменного и постоянного тока;
БК 5.
БК 7.
ПК.3.6.1
ПК.3.6.2.
ОПД.03
Электронная техника:
физические основы электронной техники; электровакуумные приборы; образование и свойства p-n перехода; контактные явления; устройство, принцип действия, основные параметры и схемы включения полупроводниковых и фотоэлектронных приборов; устройства отображения информации; типовые электронные устройства: принцип действия, параметрические соотношения, схемы; электронные выпрямители: обеспечение и стабилизация режима работы транзистора по постоянному и переменному току; усилители: основные каскады усилителей (транзисторные каскады предварительного усиления; дифференциальные каскады; оконечные каскады; повторители напряжения и др.); операционные усилители;
Знания:
- особенности физических явлений в элементах радиоэлектроники;
- принцип действия, схемы типовых электронных устройств;
- методов расчета электрических цепей;
- принципов действия, схем типовых электронных устройств;
Умения:
- различать по условно-графическому обозначению и внешним виду основные радиоэлементы электронных схем;
- измерять и проверять с помощью контрольно-измерительных приборов основные параметры полупроводниковых приборов;
БК 5.
БК 7.
ПК.3.6.1
ПК.3.6.2.
ОПД.04
Материаловедение, электрорадиоматериалы и радиокомпоненты
физико-химические основы материаловедения; строение и свойства материалов; методы измерения параметров и свойств материалов; области применения материалов; основы материаловедения электротехнических и радиотехнических материалов; проводниковые материалы; диэлектрические материалы; магнитные материалы; основные компоненты электрических и радиотехнических цепей
Знания:
- основы материаловедения электротехнических и радиотехнических материалов,
- назначение и применение основных компонентов электрических и радиотехнических цепей;
- методы измерений параметров и свойств материалов;
Умения:
- различать основные компоненты электрических и радиотехнических цепей;
БК 1.
БК 3.
ПК.3.6.1
ОПД.05
Техническая механика
основы теоретической механики; статика: аксиомы статики; плоская и пространственная система сил; кинематика: основные понятия кинематики; кинематика точки и твердого тела; динамика: аксиомы динамики, движение материальной точки; силы инерции; трение; работа и мощность; сопротивление материалов: деформации упругие и пластические; силы внешние и внутренние;
метод сечения; растяжение и сжатие; расчеты на срез и смятие; кручение; изгиб; детали механизмов и машин: элементы конструкций; характеристики механизмов и машин
Знания:
- основные системы сил;
- условие равновесия систем сил;
- момент силы относительно точки и оси;
- основные гипотезы и допущения о свойствах деформируемого тела и характере деформаций;
- условие прочности, жесткости и устойчивости;
Умения:
- аналитически определять опорные реакции;
- решать задачи на равновесие различных систем сил;
- определять положение центра тяжести простых и сложных сечений;
- пользоваться ассортиментом проката стали;
- определять внутренние силы методом сечений;
- строить эпюры внутренних силовых факторов и напряжений
БК 1.
ПК.3.6.1
ПК.3.6.2.
ОПД.06
Метрология, стандартизация и сертификация
понятие об измерениях и единицах физических величин; основные виды средств измерений и их классификация; методы измерений; погрешности измерений; метрологические показатели средств измерений; измерение тока, напряжения и мощности; исследование формы сигналов, измерение параметров сигналов; правовые основы, цели, задачи, принципы, объекты и средства метрологии, стандартизации и сертификации;
стандартизация: основные термины и определения в области стандартизации и управления качеством; международная и региональная стандартизация; межгосударственная стандартизация в СНГ.
Знания:
- основные понятия и определения метрологии, стандартизации и сертификации;
- основы стандартизации;
- принцип действия основных электрорадиоизмерительных приборов;
- основных методов измерения параметров электрических цепей;
Умения:
- пользоваться контрольно-испытательной и измерительной аппаратурой;
- выполнять основные виды электрических измерений;
- составлять измерительные схемы, подбирать по справочным материалам измерительные средства и измерять с заданной точностью различные электрические и радиотехнические величины;
- обрабатывать результаты измерений
БК 1.
БК 2.
БК 5.
ПК.3.6.1
ОПД.07
Вычислительная техника:
Основные сведения об электронно-вычислительной технике; системы счисления; логические основы ЭВМ; таблицы истинности, формулы алгебры логики, законы алгебры логики; цифровые электронные схемы: основные логические операции; типовые узлы и устройства вычислительной техники: регистры, дешифраторы, счетчики, сумматоры; принципы построения и классификация устройств памяти; основы микропроцессорных систем: архитектура микропроцессора и ее элементы, система команд микропроцессора, процедура выполнения команд;
периферийные устройства вычислительной техники.
Знания:
виды информации и способы представления ее в ЭВМ;
- логические основы ЭВМ, основы микропроцессорных систем;
- типовые узлы и устройства вычислительной техники;
- взаимодействие аппаратного и программного обеспечения в работе ЭВМ;
Умения:
- проводить синтез и анализ работы цифровых устройств вычислительной техники;
- пользоваться структурными и функциональными схемами цифровых устройств вычислительной техники;
- работать со справочной литературой.
- использовать типовые средства вычислительной техники и программного обеспечения.
БК 7.
ПК.3.6.2.

КҚ 3.6.7
ЖКП.08
Автоматика және басқару:
Басқару принципі, автоматты басқару жүйелерiнің жұмыс істеу  алгоритмдері мен олардың құрылуы;  автоматика элементтері; автоматтандырылған басқару жүйесінің анализі мен синтезі; процестің жағдайы туралы хабардар ететін құрылғы; қабылдаудың техникалық құралдары, байланыс каналдары арқылы ақпарат беру және өңдеу; автоматтандыру құралдарының электронды құрылғысы; ақпаратты бейнелеу құрылғысы.
Білімдер:
- технологиялық параметрлердiң өлшемi үшiн стандартты техникалық құралдар;
- автоматтандыру жүйесінің бiр бөлiгiн басқаратын қалыпты техникалық құралдар;
- автоматтандыру жүйесінің автоматтандырылған құралдарын құру және қалыптастыру принципі;
Іскерліктер:
- автоматтандыру жүйесін ақпараттық және метрологиялық қамсыздандыру үшін қажеттi өлшеу құралдарын таңдау;
- автоматтандыруды басқаратын жүйелердiң бiр бөлiгiне типтік техникалық құралдарды таңдау;
- технологиялық процестердің параметрлерiнiң өлшемi үшiн типтік әдiстердi қолдану;
БҚ 7.
КҚ 3.6.1
КҚ 3.6.3
КҚ 3.6.4
ЖКП.09
Менеджмент
Менеджмент мәні, менеджмент дамуының тарихы; ұйымдастыру басқару  нысаны ретінде; менеджмент қағидалары; менеджментті жоспарлау; ұйымды құру және кәсiпорындағы басқару құрылымы; бақылау функциясы, ынталандыру функциясы, менеджмент әдісі, тұлға аралық қатынастар және коммуникациялармен басқару , басқару шешімдерін қабылдау; менеджменттің әлеуметтік жауапкершілігі және билігі; басқарудың  стратегиялық мәні, стратегиялық жоспарлау, альтернатива анализі және стратегияны талдау, стратегияны іске асыру, автокөлiк ұйымын  инновацияларымен басқару, сапаны басқару, кризиске қарсы басқару
Білімдер:
- кәсiпорындағы  басқару функциясы, мақсаттары мен міндеттері;
- кәсiпорында өткiзiлетiн практикалық  маркетингтің элементтерi;
- нарықта қызмет түрлерін ұсыну  жолдары;
- кәсiпорынның ақпараттық жүйесiн жасау бағыты  және кәсiпорынды басқарудағы оның рөлi
Іскерліктер:
- кәсiпорынды басқарудың ұйымдық құрылымын салу;
- ақпараттық схеманы құрастыру кезінде заманауи техникалық құралдарды қолдану;
- экономикалық көрсеткiштер, бизнес – жоспар бөлімдерінің, кәсiпорын схемасының есебін жүргізу
БҚ 1.
БҚ 2.
БҚ 3.
ЖКП.10
Еңбекті қорғау
Еңбек заңнамасы туралы жалпы мәлiметтер. Кәсiпорындардағы  еңбектi қорғау бойынша жұмысты ұйымдастыру және тұрақты бақылау. Еңбек шартының анализі, жарақат алу себептері және кәсіби аурулар, олардың алдын алуы бойынша жүргізілетін шаралар. Өндiрiстегi электроқауiпсiздiк, технологиялық үдерiстердегі қауiпсiздiк. Өнеркәсiптiк тазалық сақтау. Өрт қауiпсiздiгi негіздері, өрттi сөндiрудің  техникалық құралдары. Өндiрiстегi өнеркәсiптiк экология.
Білімдер:
кәсiби қызметiнің саласында қауiпсiз еңбек жағдайын қамтамасыз етудің ерекшелiктерін білу, кәсiпорындағы еңбек жағдайын қорғаудың заңдастырылған нормативтiк және ұйымдастыру негiздерiн бiлу;
Іскерліктер:
кәсiби қызметі саласындағы жарақат алу қаупiн туғызатын жағдайларға  және зиянды факторларға талдау жүргізу;
биоқорғайтын және өртке қарсы техниканы қолдану.
БҚ 2.
БҚ 6.

ПК.3.6.7.
ОПД.08
Автоматика и управление:
принципы управления, построение и алгоритмы функционирования систем автоматического управления; элементы автоматики; синтез и анализ систем автоматического управления; устройства получения информации о состоянии процесса; технические средства приема, преобразования и передачи информации по каналам связи; электрические устройства средств автоматизации; устройства отображения информации.
Знания:
- стандартные технические средства для измерения технологических параметров;
- стандартные технические средства управляющей части систем автоматизации;
- принципы построения и функционирования автоматизированных средств систем автоматизации;
Умения:
- применять типовые методы для измерения параметров технологических процессов;
- выбирать средства измерения, необходимые для информационного и метрологического обеспечения систем автоматизации;
- выбирать типовые технические средства управляющей части систем автоматизации;
БК 7.
ПК.3.6.1
ПК.3.6.3.
ПК.3.6.4.
ОПД.09
Менеджмент
Сущность менеджмента, история развития менеджмента; организация как объект управления; принципы менеджмента; планирование менеджмента; построение организаций и структура управления на предприятии; функции контроля, функции мотивации, методы менеджмента, управление межличностными отношениями и коммуникациями, принятие управленческих решений; власть и социальная ответственность менеджмента; сущность стратегического управления, стратегическое планирование, анализ альтернатив и выбор стратегии, реализация стратегии, управление инновациями в автотранспортной организации управление качеством, антикризисное управление
Знания:
- цели, задачи, функции управления на предприятии
- элементы практического маркетинга проводимого на предприятии;
- пути продвижения услуг на рынке
- направление, создание информационной системы предприятия, и ее роль в управлении предприятия
Умения:
- строить организационную структуру управления предприятия;
- использовать современные технические средства при составлении схемы информационной;
- проводить расчеты экономических показателей разделов бизнес-плана предприятия схемы
БК 1
БК 2.
БК 3.
ОПД.10
Охрана труда
Общие сведения о трудовом законодательстве. Организация работы и постоянного контроля по охране труда на предприятиях. Анализ условий труда, причины травматизма и профессиональных заболеваний, мероприятия по их предупреждению. Электробезопасность на производстве, безопасность технологических процессов. Промышленная санитария. Основы пожарной безопасности, технические средства тушения пожаров. Промышленная экология на производстве.
Знания:
знания особенности обеспечения безопасных условий труда в сфере профессиональной деятельности, правовые, нормативные и организационные основы охраны труда на предприятии;
Умения:
проводить анализ травмоопасных и вредных факторов в сфере профессиональной деятельности;
использовать экобиозащитную и противопожарную технику.
БК 2.
БК 6.

КҚ 3.6.1.
КҚ 3.6.7.
ЖКП.11
Сала экономикасы
Салалық және нарықтық экономика;
саланы дамытудың ерекшеліктері мен алғы шарттары; саланың материалдық-техникалық, еңбек және қаржылық ресурстары; ұйым (кәсіпорын) шаруашылық субъект ретінде; ұйымдардың (кәсiпорындар) формасы, олардың өндiрiстiк және ұйымдық құрылымы ұйымның инфрақұрылымы; ұйымның капиталы мен мүлкі; негізгі  айналыс қаражаты; еңбек  ресурстары; ұйым, мөлшерлеу және еңбекақы; ұйымның маркетингтік қызметі; өндiрiстiк бағдарлама және өндiрiс қуаты; өндiрiс шығыны және өнiмнiң өзiндiк құны, қызметтер; баға белгiлеу; ұйымның сыртқы экономикалық қызметi; бизнес-жоспар; көрсеткiштердiң негiзгi техникалық-экономикалық есебінің әдісі
Білімдер:
экономиканың негiздерi және саланы дамыту көрсеткiштерi; ұйымдар және кәсiпорындардың формасы, олардың өндiрiстiк және ұйымдық құрылымы; еңбекақыны мөлшерлеу және ұйымдастыру; экономикалық тиімділікті есептеу әдісі,жаңа техника мен технологияларды енгізу,  бизнес-жоспардың талдау әдiстерi;
Іскерліктер:
- қажеттi экономикалық ақпаратты тауып қолдану;
- практикалық тәжiрибеде экономика заңдарын қолдану;
- кәсiпорын қызметiнiң экономикалық негiздерiн анықтау
БҚ 1.
БҚ 2.
БҚ 3.
ЖКП.12
Радиоаппаратураның қоректендіру көзі:
Жұмыс істеу принципі, айнымалы токт түзеткiштерiнiң параметрлерi; сүзгiлер, ток және кернеу тұрақтандырғышы; импульсті қоректендіру көздерi; радиоаппаратурасының гальваникалық қоректену көздерi;  радиоаппаратураның қоректендіру көздерінің негiзгi параметрлерiнiң жұмыс істеуін  тексеру, реттеу және бақылау, қоректендіру көзiнiң техникалық пайдаланылуы;
Білімдер: - есептеуіш техника, радиоэлектронды аппаратура құралдарының электрмен қамтылуын ұйымдастыру;
- радиоаппаратураның  қоректендіру көздерінің әр түрлілігі;
- бiр түрлерiнiң аппараттың көз қоректенулерi;
- әр түрлi кернеу тұрақтандырғыштарының жұмыс істеу принципі;
- қоректендіру көздерінің негізгі  элементтері параметрлерiнiң жұмыс істеу принципі;
- импульсті қоректендіру көздерінің жұмыс істеу принципі және құрамы.
Іскерліктер: - қоректендіру көздерінің  негiзгi компоненттерiнiң жұмыс жасауын тексерудi жүргізу;
- қоректендіру көздерінің  негiзгi компоненттерiнiң жұмыс істеуін  реттеу  және бақылау жүргізу;
- қоректендіру көздерінің  техникалық пайдалануын жүргізу.
БҚ 7.
КҚ 3.6.1.
КҚ 3.6.2.
КҚ 3.6.3.
КҚ 3.6.7.
ЖКП.13
Мемлекеттік тілде іс қағаздарын жүргізу:
Курстың мәні, мақсаты мен міндеттері. Ұйымдастыру техникасы құралдарының ортақ мiнездемесi, олардың тағайындалуы. Iс жүргiзу және корреспонденция туралы ұғым. Құжат дайындау және оның функциясы әдiстерi. Құжаттар классификациясы, сақтаушылары, тағайындалуы, құрама бөлiктері және құжатты ресiмдеу ережесі. Құжаттармен жұмысты ұйымдастыру, құжат айналымы, ағындар, олардың түрлерi. Құжаттарды тiркеу, есепке алу, құжаттардың орындалуын сақтау және бақылау.Iс жүргiзудi компьютерлендіру: мәні, міндеттері, алғы шарттары, құрама бөлiктері, негiзгi қағидалары, ұйымдастыру
Білімдер:
- курстың мәні, мақсаты мен міндеті;
- ұйымдастыру техникасы құралдарының ортақ мiнездемесi, олардың тағайындалуы;
- iс жүргiзу және корреспонденция туралы ұғым;
- Құжат  дайындау
- Құжаттар классификациясы, сақтаушылары, тағайындалуы, құрама бөлiктері және құжатты ресiмдеу ережесі;
- мән, есеп, перспектива, құрама бөлiк, iс жүргiзудi компьютеризацияның негiзгi қағидалары;
- Iс жүргiзудi компьютерлендіру: мәні, міндеттері, алғы шарттары, құрама бөлiктері, негiзгi қағидалары, ұйымдастыру;
Іскерліктер:
- құжаттармен жұмыс істеуді, құжат  айналымын ұйымдастыру;
- құжаттардың дұрыстығын бақылау,  тiркеу,  сақтау,есепке алуды жүргізу;
- ЖЭСМға құжаттарды ресiмдеу.
БҚ 1.
БҚ 2.

ПК.3.6.1.
ПК.3.6.7.
ОПД.11
Экономика отрасли
отрасль и рыночная экономика; особенности и перспективы развития отрасли; материально- технические, трудовые и финансовые ресурсы отрасли; организация (предприятие) как хозяйствующий субъект; формы организаций (предприятий), их производственная и организационная структура; инфраструктура организации; капитал и имущество организации; основные и оборотные средства; трудовые ресурсы; организация, нормирование и оплата труда; маркетинговая деятельность организации; производственная программа и производственная мощность; издержки производства и себестоимость продукции, услуг; ценообразование; внешнеэкономическая деятельность организации; бизнес-план; методика расчета основных технико-экономических показателей
Знания:
основы экономики и показатели развития отрасли; формы организаций и предприятий, их производственную и организационную структуру; организацию, нормирование и оплату труда; методы расчета экономической эффективности внедрения новой техники и технологии, методики разработки бизнес-плана;
Умения:
- находить и использовать необходимую экономическую информацию;
- применять экономические законы в практической деятельности;
- определять экономические основы деятельности предприятия
БК 1
БК 2.
БК 3.
ОПД.12
Источники питания радиоаппаратуры:
принцип действия, параметры выпрямителей переменного тока; фильтры, стабилизаторы напряжения и тока; импульсные источники питания; гальванические источники питания радиоаппаратуры; проверка функционирования, регулировка и контроль основных параметров источников питания радиоаппаратуры, техническая эксплуатация источников питания
Знания:
- организацию электропитания средств вычислительной техники, радиоэлектронной аппаратуры;
- разновидностей источников питания радиоаппаратуры;
- принципов действия различных стабилизаторов напряжения;
- принципов действия, параметров основных элементов источников питания;
- состава и принципов действия импульсных источников питания;
Умения:
- проводить проверку функционирования основных компонентов источников питания;
- производить регулировку и контроль основных параметров источников питания;
- производить техническую эксплуатацию источников питания
БК 7.
ПК.3.6.1
ПК.3.6.2.
ПК.3.6.3.
ПК.3.6.7.
ОПД.13
Делопроизводство на государственном языке:
Предмет, цели и задачи курса.
Общая характеристика средств оргтехники, их назначение.
Понятие о делопроизводстве и корреспонденции.
Способы создания и функции документов.
Классификация, носители, назначение, составные части, правила оформления документов.
Организация работы с документами, документооборот, документопотоки, их виды.
Регистрация, учет, хранение и контроль исполнения документов.
Компьютеризация делопроизводства: значение, задачи, перспективы, составные части, основные принципы, организация
Знания:
- предмет, цели и задачи курса;
- общая характеристика средств оргтехники, их назначение;
- понятие о делопроизводстве и корреспонденции;
- способы создания и функции документов;
- классификация, носители, назначение, составные части, правила оформления документов;
- значение, задачи, перспективы, составные части, основные принципы компьютеризации делопроизводства;
Умения:
- организовывать работу с документами, документооборотом, документопотоком;
- регистрировать, вести учет, хранить и контролировать исполнение документов;
- оформлять документы на ПЭВМ.
БК 1.
БК 2.

ӘЭП 3.1
Мәдениеттану
Мәдениеттану және оның қоғам өміріндегі рөлі;
Мәдениетті зерттеуге жан-жақты келу; мәдениет және өркениет;
Мәдениеттің қалыптасуы;
Конфуция-дао мәдениетінің түрлері;
Үнді-будда мәдениет түрлері;
Ислам мәдениетінің әлемі;
Христиан мәдениетінің түрі;
Батыс еуропа мәдениеті және оның жаңа әлем дамуына әсері;
Африка мәдениетінің ерекшелігі және бірегейлігі;
Расизм мәселесі:
көшпенділер өркениетінің пайда болуы және бірегейлігі; орта ғасырдағы Қазақстан мәдениеті;
ХҮІІ-ХІХғғ. Қазақ дәстүрлі мәдениеті.
Білімдер:
- негізгі түсінік;
- конфуция түсінігі;
- даосизм: Қытай өнері;
Үнді мәдениетінің ерекшеліктерімен оның жетістіктері;
Ислам; курайш; Мұхаммед; Құран; Алла; Мекке түсініктері:
- Христиан оқуының негізгі принциптері және бағалы бағыттары;
- Франция мәдениеті: Ашель мәдениеті, проманьондықтар, галлдар, франктер, әдебиеті, философиясы;
- орта ғасырдағы Қазақстан мәдениетіне түрік және араб мәдениетінің әсері туралы
Іскерліктер:
- мәдениеттану түсінігін еркін игеру;
- көшпенділер мәдениетінің рухани және материалды ерекшеліктерін көрсету.
- көшпенділердің өмір салты мен олардың бағалы дүниелері;
- орта ғасыр кезеңіндегі қазақ этносының мәдени іргетасының қалыптасуы;
Б.Қ.2
ӘЭП 3.2
Философия негіздері
Философия пәні, философиялық ойдың әлемдік негізгі тарамдары;
Адам табиғаты және оның өмірінің мәні; Адам және Құдай: адам және ғарыш;
Адам, қоғам, өркениет, мәдениет; тұлғаның бостандығы және жауапкершілігі; адамдық таным және қайраткерлік; ғылым және оның рөлі; адамзат жаһандану мәселесі алдында.
Білімдер:
- философиялық, ғылыми, діни көріністер туралы, адам өмірінің маңызы туралы көзқарасы;
- ғылымның, ғылыми таным, құрылымы, түрі, әдістері, әлеуметтік және этикалық мәселесі туралы көзқарас.
Іскерліктер:
- адам тәртібін биологиялық және әлеуметтік рухани бастамаларда, саналы және санасыз тәртібін анықтау;
- қоғамдағы адамдар арасындағы адамгершілік нормаларды реттеу;
- ұлт мәдениетінің ерекшеліктерін ашуын;
- биологиялық және әлеуметтік, дене және рухани принциптеріне негізделген адам мінезін, оның санасының маңызын, саналы және санасыз мінезді анықтауын;
- қоғамда адамдар арасындағы қарым-қатынастың өнегелі қалыптарын.
Б.Қ.1
Б.Қ.2
Б.Қ.3
ӘЭП 3.3
Әлеуметтану және саясаттану негіздері:
Әлеуметтану ғылымы:
қоғам әлеуметтік мәдени жүйе.
Әлеуметтік бірлік;
әлеуметтік және этноұлттық қатынасы.
Әлеуметтік процестер:
әлеуметтік институттар мен ұйымдар.
Жеке адам: оның әлеуметтік ролі мен әлеуметтік мінезі;
саясаттану пәні.
саяси билік және өкімшілік қатынас.
Саяси жүйе.
Қазақстандағы әлеуметтік-экономикалық процестер.
Білімдер:
- қоғам даму заңдылықтарын түсінуде әлеуметтік тәсілі туралы;
- әлеуметтік құрылым, әлеуметтік тарату, әлеуметтік қарым-қатынастар туралы;
- жекелендіруді қоғам мүлкіне айналдыру процесі ерекшеліктерін, оның реттеу нысандарын;
- халықаралық саяси жағдай, Қазақстандағы саяси процестер, қазіргі дүние жүзіндегі оның жағдайлары туралы түсінігін;
Іскерліктер:
- әлеуметтік қозғалысты және басқа әлеуметтік өзгерістер мен даму факторларын ажыратуды;
- саяси жүйелер мен саяси режимдер туралы түсінік құруға;
- билік маңызын, саясат субъектісін, саяси қатынастар мен процестерді (Қазақстанда және жалпы дүние жүзінде) айқындауды.
Б.Қ.1
Б.Қ.2
Б.Қ.3

СЭД 3.1
Культурология:
Культурология и ее роль в жизни общества; многообразность подходов в исследовании культуры.
Культура и цивилизация;
становление культуры.
Различные типы культуры.
Западноевропейская культура и ее влияние на развитие современного мира.
Особенность и уникальность африканской культуры; проблема расизма.
Возникновение и уникальность кочевой цивилизации;
культура Казахстана в период Средневековья;
культурные традиции казахов в период 17-19 веков;
культура современного Казахстана.
знания:
- основные понятия: конфуцианство; даосизм;
- особенности индийской культуры и ее основные достижения;
- понятия: ислам, курайш; Мухаммед, Коран, Аллах, Мекка;
- основные принципы христианского учения и его ценностные ориентации;
- об образе жизни и системе ценностей кочевников;
- сформировать знания о культурном фундаменте казахского этноса в период средневековья;
- о влиянии тюркской и арабской культуры на средневековую культуру Казахстана;
умения:
- свободно пользоваться понятиями культурологии;
- раскрыть особенности национальных культур;
- показать специфику материальной и духовной культуры различных национальных образований, в том числе кочевников, ее место в общественной культуре.
БК.2
СЭД 3.2
Основы философии
Предмет философии, основные вехи мировой философской мысли;
природа человека и смысл его существования; человек и Бог; человек и космос; человек, общество, цивилизация, культура; свобода и ответственность личности; человеческое познание и деятельность; наука и ее роль; человечество перед лицом глобальных проблем.
знания:
- представление о философских, научных и религиозных картинах мира, смысле жизни человека;
- представление о роли науки и научного познания, его структуре, формах и методах, социальных и этических проблемах;
умения:
- определять поведение человека в биологическом и социальном, телесном и духовном началах, сущности его сознания, сознательного и бессознательного поведении;
- регулировать нравственные нормы отношений между людьми в обществе;
БК.1
Б.К.2
Б.К.3
СЭД 3.3
Основы политологии и социологии
Предмет, основные понятия и категории; история политической мысли и современные политические школы; политика; политическая власть; демократия как форма осуществления власти; политическая система; государство как ее основное звено; политические партии и партийные системы; общественные организации и движения; человек в системе политики; политическая деятельность: сущность и цели; средства и методы политической деятельности; актуальные проблемы перехода от тоталитаризма к демократическому обществу; внешнеполитическая деятельность и мировой политический процесс.
знания:
- представление о социологическом подходе в понимании закономерностей;
- представление о социальной структуре, социальном расслоении, социальном взаимодействии;
- особенности процесса социализации личности, формы регуляции;
умения:
- развивать социальные движения и другие факторы социального изменения и развития.
- выявлять сущность власти, субъекты политики, политические отношения и процессы (в Казахстане и в мире в целом);
- составить представление о политических системах и политических режимах.
БК.1
Б.К.2
Б.К.3

ӘЭП 3.4
Экономика негіздері:
Мақсаттары, негізгі түсініктері, қызметі, мәні, ұстанымдары; жекеменшілік түрі мен нысаны, жекеменшікті басқару; жоспар түрлері, негізгі бөліктері, мазмұны, стратегиялық жоспарлау; жоспарларды негіздеудің және алдын-ала әзірлеудің әдістері; бизнес-жоспарлау, экономикалық сараптама; халық тұтынатын тауарлар және қызметтердің нарықтағы жағдайына сараптама; нарықтық инфрақұрылым.
Білімдер:
- экономикалық ілімнің экономикалық жалпы ережелері;
- елдегі және шет елдегі экономикалық саяси жағдайлар;
- макроэкономика, микроэкономика, салық, ақша-кредиттік, әлеуметтік және инвестициялық саясат негіздері;
- әлеуметтік және инвестициялық саясатта макро және микроэкономикалар негізін;
Іскерліктер:
- өзінің кәсіби қызметіне бейімделу үшін қажетті экономикалық ақпараттарды табуға және қолдана білуді
- кәсіптік қызметінде бағыт беруші экономикалық ақпараттарды табу және қолдану;
Б.Қ.1
Б.Қ.2
Б.Қ.3
ӘЭП 3.5
Құқық негіздері:
Құқық, түсінік, жүйе, материалдар, Қазақстан Республикасының Конституциясы-заңға сүйенген жүйелер түйіні.
Жалпы декларация адам құқығы, жеке адам, құқық, құқықты мемлекет, заңдық жауапкершілік және оның түрлері.
Құқықтың негізгі салалары, Қазақстан Республикасының сот жүйесі, құқық қорғау органдары. және материалды жауапкершілігі; азаматтарды әлеуметтік қорғау құқығы; құқық бұзушылықтан қорғау мен тартыстарды шешудің сот тәртібі
Білімдер:
- адам мен адамзат құқығы мен еркіндігі, оларды жүзеге асыру механизмдерін;
- кәсіби қызмет саласында құқықтық және құлықты этикалық қалыптарды;
Іскерліктер:
- нормативті-құқықтық құжаттарды пайдалануды;
- маман кәсіби қызметін реттеуге дағдылануды;
- маманның кәсіби қызметі аясындағы қызметкерлердің құқықтары мен міндеттері туралы білімін қолдану;
- еңбек заңдылығына байланысты өз құқықтарын қорғай білу.
Б.Қ.1
Б.Қ.2
Б.Қ.3
ЖКП.00
Жалпы кәсіптік пәндер
ЖКП 4.1
Мемлекеттік тілде іс қағаздарын жүргізу Мекемелерде іс қағаздарын ұйымдастыру жүйесі, түсінігі.
ұйымдастыру-бөлу, нормативті-құқықтық, ақшалай-қаржы есептері және анықтамалық құжаттар.
Қызметтік хат әдісінң негіздері. АЖБ іс-қағаздарын қолдану. Істерді мұрағатқа тапсыру және сақтау, рәсімдеу.
білімдер:
- мемлекттік тілде іс-қағаздарының негізгі терминологиясы, қызметтік хаттар және құжаттардың нысаны мен негізгі түрлерін.
Іскерліктер:
- қызметтік хаттарды қазақ тілінде және әкімшілік ұйымдастыру құжаттарын рәсімдеу және құрастыру.
- құжаттармен жұмыс істеуді ұйымдастыру, құжат айналымы, құжат ағыны;
- тізімдеу, есепке алу, сақтау және құжаттардың орындалуын бақылау;
Б.Қ.1
Б.Қ.2
КҚ.3.3.1

СЭД 3.4
Основы экономики
Цели, основные понятия, функции, сущность, принципы; формы и виды собственности, управление собственностью; виды планов, их основные этапы, содержание, стратегическое планирование; методы экономического обоснования планов и разработки прогнозов; бизнес-планирование; экономический анализ; анализ состояния рынка товаров народного потребления и услуг; рыночная инфраструктура
знания:
- общие положения экономической теории;
- экономические ситуации в стране и за рубежом;
- основы макро- и микроэкономики, о налоговой, денежно-кредитной, социальной и инвестиционной политике;
умения:
- характеризовать механизмы рыночного ценообразования;
- находить и использовать экономическую информацию, необходимую для ориентации в своей профессиональной деятельности;
БК.1
Б.К.2
Б.К.3
СЭД 3.5
Основы права
Право, понятие, система, источники, Конституция Республика Казахстан - ядро правовой системы;
Всеобщая декларация прав человека, личность, право, правовое государство, юридическая ответственность и ее виды, основные отрасли права, судебная система Республика Казахстан, правоохранительные органы.
знания:
- права и свободы человека и гражданина, механизмы их реализации;
- правовые и нравственно-этические нормы в сфере профессиональной деятельности;
умения:
- защищать личную свободу и достоинства;
- использовать нормативно-правовые документы, регламентирующие профессиональную деятельность специалиста.
БК.1
Б.К.2
Б.К.3
ОПД.00
Общепрофессиональные дисциплины
ОПД 4.1
Делопроизводство на государственном языке
Понятие, система и организация делопроизводства на предприятиях. Организационно-распределительные, нормативно-правовые, денежно-финансово-расчетные и справочные документы.
Основы методики служебного письма. Применение АСУ в делопроизводстве. Оформление, хранение и сдача дел в архив.
знания:
- основные типы и формы документов и служебных писем, основная терминология делопроизводства на государственном языке.
умения:
- составлять и оформлять административно-организационные документы, служебную переписку на казахском языке.
БК.1
Б.К.2
ПК.3.3.1

КҚ.3.4.5
КҚ.3.5.5
ЖКП 4.2
Инженерлік графика
Геометриялық сызба;
Сызбаларджы рәсімдеу ережесі;
Техникалық бөлшектерді контурмен сызу ережесі және геометриялық құрылымы;
Проекциялық сызба.
Техникалық сурет салу. Крнструкторлық құжаттама түрлері мен оны өңдеу сатысы.
машинажасау сызбалары,
Сызбада нүкте, түзу, жазықтық және бет тапсырмалары.
Сызбада бейне категориясы.
Инженерлі графиканың құрылымы; мамандыққа байланысты бұйымдардың сызбасы және сызбаның орындалу түрлері мен әдістері; көркемдеу конструкцияның элементтері; графикалық ақпараттың көрсетілу құрылымы туралы негізгі түсінік, компютерлі графика лы жүйе туралы түсінік.
білімдер:
- сызба геометриясының және и жобалау сызбаларының, машина жасау сызбаларының негізі
негізі
- техникалық сызудың элементтері
- кешенді сызбаларды құрастыру әдістері
- алу, өңдеу, беру мәліметтерінің техникалық құралдары
Іскерліктер:
- орташа деңгейдегі бұйымдарға конструкциялық документтер әзірлеу
- аксонометрикалық жобалаудағы жазық және көлемді фигурулурды бейнелеу
Б.Қ.1
Б.Қ.3
Б.Қ.5
КҚ.3.3.1
КҚ.3.3.8
ЖКП 4.3
Материалтану
Қатты дененің құрылымы. Металл қоспаларының құрылысы. Құймаларды теориялық өңдеу. Құймаларды химиялық-термиялық өңдеу. Пластикалық деформация, металдарды бекіту және бұзу. Металл конструкциялардың шаршау беріктігі. Конструкциялы металдардың пайдалану қасиеті және оларды бағалау әдістері. Болат және құймалар. Жоғарғы температурадағы құймалар. Металл емес материалдар. Құранды материалдар. Металды кесу арқылы өңдеу. Құю өндірісі өте жоғары дәлдіктегі құю. Металды қысым арқылы өңдеу. Металды балқыту және дәнекерлеу. Металдарды электрлік-химиялық өңдеу.
Білімдер:
- құюдың негізгі технологиялық процестерін, металды қысыммен ыстық және салқын түрде өңдеуді, пісіруді, сондай-ақ, металл кесетін станоктарда механикалық өңдеуді;
- әуе кемесін жасауда кең қолданылатын металл емес материалдың сипаттамалары;
- пластмассалардың, резина, герметика, желімнің, лакпен бояу, тоқыма материалдың  кейбір физика-механикалық қасиеттері, құрамы, құрылысы, алу технологиясы туралы негізгі мәліметтерді;
Іскерліктер:
- теміркөмірсутекті құймалар мен шойынның белгілерін білу, жіктеу;
- түрдегі құманың орнын таңдау;
- түрлерді жобалау;
- электрдоғалы құйманы есептеу тәртібі;
- пісіру жібін бақылауды жүргізу;
- электрдоғалы пісірудің техника-экономикалық көрсеткіштерін анықтау;
- зенкердің, бұраманың құрылымы мен геометриясын айыруды.
ЖКП 4.4
Стандарттау, сертификаттау және метрологияның негіздері:
Стандарттау түсінігі. Стандарттаудың нормативті құжаттары, әдістері мен жүйелері. Халықаралық стандарттау. Метрология: түсінігі, көлемі, өлшемі мен өлшем құралдары. Сертификаттау: түсінігі, түрлері мен сертификаттаудың өткізу тәртібі. Сертификаттау жүйелері, халықаралық сертификаттау.
Білімдер:
- кәсіптік терминология, заңдылық актілері, құжаттаманы сертификаттау мен стандарттаудың әдістемелік құжаттары;
- өлшем теориясы;
- қазіргі танымдылық әдістердің мүмкіндіктері;
- стандарттау, сертификаттау мен метрология тарихы;
- сертификаттау үрдісінің мәні;
Іскерліктер:
- нормативті құжаттардың көп түрлігімен кең бағытта жұмыс жасау, оларды қолдана білу;
- өлшеу кезіндегі ақаулардың есебін жүргізу;
- практикада теориялық білімін қолдану.
Б.Қ.1
Б.Қ.2
Б.Қ.3
Б.Қ.5
КҚ.3.1.1 КҚ.3.1.5
КҚ.3.3.1 КҚ.3.3.3

ПК.3.4.5
ПК.3.5.5
ОПД 4.2
Инженерная графика
Геометрическое черчение; правила оформления чертежей; геометрические построения и правила вычерчивания контуров технических деталей; проекционное черчение; техническое рисование; правила разработки и оформления конструкторской документации; машиностроительное черчение; категории изображений на чертеже; средства инженерной графики; методы и приемы выполнения чертежей и схем изделий по специальности; элементы художественного конструирования; основные понятия о технических средствах отображения графической информации; понятие о компьютерной графической системе.
знания:
- основы начертательной геометрии и проекционного черчения, машиностроительного черчения;
- элементы технического рисования;
- методы построения комплексных чертежей;
- технические средства получения, обработки и передачи информации;
умения:
- разрабатывать конструкторскую документацию на изделия средний сложности;
- изображать плоские, объемные фигуры в аксонометрической проекции;
БК.1
Б.К.3
БК.5
ПК.3.3.1
ПК.3.3.8
ОПД 4.3
Материаловедение
Физико-химические основы материаловедения; основы металлургического производства; строение и механические свойства материалов; методы измерения параметры и свойств материалов; области применения материалов; основные понятие о сплавах и их производстве; термообработка стали и чугуна; химико-термическая обработка металлов; конструкционные материалы; порошковые и композиционные материалы, их получение: инструментальные материалы; неметаллические материалы;
знания:
- свойства и строение материалов;
- основные свойства современного производства;
- поведение материалов при изменении физико-химических и температурных условий;
- характеристики и методы испытания материалов;
- сплавы, коррозию и методы защиты от коррозии;
умения
- испытывать металлы на твердость, усталость, хрупкость и перегиб;
- выбрать тип материалов для решения конкретных практических задач
ОПД 4.4
Основы стандартизации, сертификации и метрологии
Стандартизация: основные термины и определения, области стандартизации и управления качеством; системы качества;
Сертификация: организационная структура сертификации; системы сертификации; точность в машиностроении; технические измерения;
Метрология: метрологические службы, обеспечивающие единства измерений; государственный метрологический контроль и надзор.
знания:
- цели, задачи, принципы, объекты, субъекты, средства, методы, правовые основы стандартизации, сертификации и метрологии;
- структуру международных и региональных стандартов;
- систему сертификации ГОСТ РК
умения:
- правильно выбрать измерительные средства и пользоваться ими;
- применить документацию систем качества;
БК.1
Б.К.2
Б.К.3
БК.5
ПК.3.1.1
ПК.3.1.5
ПК.3.3.1
ПК.3.3.3

КҚ.3.4.1
КҚ.3.4.5
КҚ.3.5.3
КҚ.3.5.4
КҚ.3.6.1
КҚ.3.6.2
КҚ.3.6.3
КҚ.3.6.6
ЖКП 4.5
Қолданбалы информатика:
Ақпараттық үрдіс туралы түсінік және оның құрылымы.
Бағдарламалар тілі: бағдарлама жасау технологиясы, компьютерлік графика.
Білімдер:
- түрлі ақпаратты өңдеудің, сақтаудың теориялық негізін;
- Word мәтіндік редакторын, Excel электрондық кестелерді, Power Point графикалық бағдарламасын және оның практикалық қосымшаларын;
- қазіргі заманғы қоғамдағы ақпараттың ролі, болашақ кәсіби қызметі мен ғылым мен техниканың дамуындағы ақпараттың ролі туралы қалыптасқан ұғымдарды;
Іскерліктер:
Word, Excel және Power Point-та жұмыс істеу;
Дағдылар: -мәтіндік ақпаратпен (құжат жасау, оның редакциялау және форматтау, мәтінге кестелік мәліметтерді диаграммаларды, суреттерді қосу, құжатты сақтау және оны шығару);
- электрондық кестелермен (кесте жасау, кестелік мәндерді өңдеу, формулалармен жұмыс жасау, кестенің мәліметтері бойынша диаграммалар құру, оларды шығару);
- презентациялар жасау.
Б.Қ.1
Б.Қ.5
КҚ 3.1.1
КҚ.3.1.2
КҚ.3.3.6
КҚ.3.3.7
ЖКП 4.6
Электротехника негіздері
Өндірістік процестерді автоматтандыру ісінде электрификацияның ролі. Электр тізбегі туралы жалпы мәліметтер. Токтың бағыты және ток тығыздығы.
электрмагниттеу; Электр тізбегі, үшфазалы; трансформаторлар;
Электр энергетиксы, электрлі машиналар.
Электроника, электр энергетика, электр техниканың даму перспективасы және жаңа заманға сай жағдайы. Электр өрісінің негізгі сипаттамалары.
Конденсаторлар.
Конденсаторларды қосу.
Электр энергиясының тізбегінің негізгі элементтері: көздері және қабылдағышы және оның қуаты және ПӘК.
Өткізгіш материалдар және олардың сипаттамасы.
Мемлекеттік стандартқа сәйкес электр сұлбаларындағы шартты белгілер.
Электроника негіздері: электрлік аспаптар, күшейткіштер, түзеткіш, генераторлар. Қабылдау және беру құрылғылары. Сандық құрылғылардың элементтері; антенналар
Білімдер:
- электрлік өрісі сипаттарын, физикалық мәнін, конденсатордың қосалқы, қосарлы, аралас қосындыларының қосылысы заңын;
- тұрақты токтың электр тізбегін;
- электрлік өлшемнің принциптерін;
- ауыспалы токтың бір фазалы электрлік тізбегін;
- үш фазалы электрлік тізбегін;
- трансформатордың құрылымын;
- ауыспалы және тұрақты токты электрлік машиналарды;
- электрлік жетек негіздерін;
- электр энергиясын беру және тарату принциптерін;
- электрмен қамтамасыз ету негіздерін;
Іскерліктер:
- өріс сипаттары мен конденсатордың батареясы сипаттарын есептеу;
- аралас қосылған бір көзді электр тізбегін есептеуді жүргізу;
- электрлік сызбадағы электр тізбегінің негізгі элементтерін анықтау;
- шартты белгілердің көмегімен, мемлекеттік стандарттарға сәйкес түрлі типтегі электрлік сұлбаларды орындау;
- аспаптың электрондық орналасу схемаларын оқуды
БҚ 9.
БҚ 10.

ПК.3.4.1
ПК.3.4.5
ПК.3.5.3
ПК.3.5.4
ПК.3.6.1
ПК.3.6.2
ПК.3.6.3
ПК.3.6.6
ОПД 4.5
Прикладная информатика
Понятие интерполяции; процесс сбора, передачи, обработки и пополнения информации. Языки программирования; технология программирования; компьютерная графика.
знания:
- теоретическую базу обработки, сохранения и хранения различных видов информации,
- тестовой редактор Word, электронные таблицы Exel, графическую программу Power Point и их практические приложения;
- о роли информатики в современном обществе, будущей профессиональной деятельности и развитии науки и техники;
умения:
работать в Word, Exel и Power Point;
овладеть навыками работы:
- с текстовой информацией (создание документа, его редактирование и форматирование, добавление в текст табличных данных, диаграмм, картинок, сохранение документа и вывод его на печать);
- с электронными таблицами (создание таблиц, обработка табличных значений, работа с формулами, построение диаграмм по данным таблиц, вывод их на печать);
- создания презентаций.
БК.1
БК.5
ПК 3.1.1
ПК.3.1.2
ПК.3.3.6
ПК.3.3.7
ОПД 4.6
Основы электротехники
Электрическая энергия, ее свойства и применение. Роль электрификации в деле автоматизации производственных процессов Электрические цепи постоянного и переменного тока; электромагнетизм; электрические цепи, трехфазные цепи; трансформаторы; электрические машины.
Современное состояние и перспективы развития электроэнергетики, электротехники, электроники.
Основные характеристики электрического поля. Конденсаторы.
Электрический ток и его разновидности. Направление, величина и плотность тока. Электрическая проводимость и сопротивление проводников; закон Ома.
Основные элементы электрических цепей: источники и приемники электрической энергии, их мощность и КПД.
Режимы работы электрических цепей: номинальный, холостого хода, короткого замыкания.
Основы расчета электрических цепей (принципиальная схема соединений, схема замещения): условные обозначения на электрических схемах согласно государственным стандартам; участки схем; ветвь, узел, контур.
Понятие о расчете сложных электрических цепей.
знания:
- основные соотношения и физические процессы в цепях постоянного и переменного электрического тока,
- характеристики электрического поля, их физический смысл;
- законы последовательного, параллельного, смешанного соединений в электроцепях;
- принципы электрических измерений;
- основы электромагнетизма;
- иметь представление об однофазных и трехфазных электрических цепях, трансформаторах и электрических машинах постоянного и переменного тока;
- принципы передачи и распределение электрической энергии;
- основы электроснабжения;
умения:
- рассчитывать характеристики электрического поля;
- проводить расчет электрической цепи с одним источником при смешанном соединении;
- определять основные элементы электрических цепей на электрических схемах;
- определять режимы электрических цепей;
- рассчитывать электрические цепи,
- выполнять электрические схемы разных типов с помощью условных обозначений, согласно гос. стандартам;
- читать схемы размещения приборов.
БК 9.
БК 10.

КҚ 1.1.3
КҚ 1.2.3
КҚ 1.2.4
КҚ 1.5.2
ЖКП 4.7
Электроника және цифрлі микропроцессорлік құрылғы
Инженер-электриктер және аспапшы-инженерлерінің дайындықтағы орны «Авиациялық электроника» пәні мен тапсырмасы
Электроника база элементтерінің даму кезеңі. Электр аспаптарының жіктемесі, олардың болашақтағы негізгі бағыты. Авиациялық электрониканың бағыты.
Білімдер:
- конструктивті, технологиялық дайындалған электронды және жартылай сымды аспаптардың ерекшелігі және сипаттамасы, жұмыс принциптері;
- авиациялық электроника сызба параметрлері және сипаттамалары, жұмыс ерекшеліктері, құру принциптері;
Іскерліктер:
- анықтама әдебиетін қолдану;
- авиациялық электроника сызбаларын пайдалану және тәжіриббе кезінде алған Білімдерін қолдану.
Б.Қ.1
Б.Қ.5
КҚ.3.1.1 КҚ.3.1.2
КҚ.3.3.6 КҚ.3.3.7
КҚ.3.4.3
КҚ.3.4.4
КҚ.3.5.3
КҚ.3.6.2
КҚ.3.6.7
ЖКП 4.8
Радиотехника негіздері
Радиобайланыс принциптері,радио-техникалық белгілер және олардың спекторлары.
Сызықты емес және параметрлік тізбектер
Электрондық аспаптар, түзеткіштер,күшейткіштер, генераторлар.
Қабылдау және беру құрылғылары;цифрлық құрылғы элементтері;антенналар және радиотолқынның таралуы.
Пәнді оқу нәтижесінде білім алушы
Білімдер:
- радиобайланыс принциптерін;
- радиотехникалық белгілер сипаттамасы және олардың спекторын;
- электронды аспаптардың және сандық цифрлық схемотехниканың жұмыс физикасы: импульстік құрылғы,қоректену және ақпаратты бейнелеу құрылғыларын;
- жартылай өткізгіштік аспаптарды;
- фотоэлектрлік аспаптарды,электрондық түзеткіш,электрондық күшейткіш,электрондық генераторлар және өлшеуіш аспаптарды;
Іскерліктер:
- аспаптардың типін және сипаттамаларын ажырату;
- практикалық қызметте аспаптардың әртүрлі типтерін қолдану;
- радио және электрондық аспаптарды орналастыру сұлбаларын оқу;
- көрсеткіштерді ақаудың пайда болу жағынан аспаптар жұмысын талдау;
- істен шығу және жөнделмейтін себептерді талдау;
Б.Қ.1
КҚ.3.1.1 КҚ.3.1.2
КҚ.3.3.6 КҚ.3.3.7
КҚ.3.4.3
КҚ.3.4.4
КҚ.3.5.2
КҚ.3.5.3
КҚ.3.6.2
КҚ.3.6.7
ЖКП 4.9
Радиоөлшеу
Өлшем құралдарының түрлері.Өлшеу әдістері. Өлшеу әдістерінің ауытқылығы мен дәлдігі.Өлшеу құралдарының сенімділігі. Электрмеханикалық құралдар. Салыстыру құралдары. Өлшеу генераторлары, өлшеу өзгерістері, электрондық сандық өлшеу құралдары.Радиотехникалық өлшемдер құрылымы. Белгі параметрлерің өлшеу.
Білімдер:
- радиоөлшемдердің негіздерін
- өлшеу құралдарының заманауи даму бағыттарың;
- мәлеметтердің типтік өндеу алгоритімні;
- радиотехникалық тізбектер мен сигналдардың сипаттамаларын өлшеудің негізгі әдістері
- өлшеулер дәлдігін бағалау әдістерің.
Іскерліктер:
- экспериментальды белгілерді сараптаудың негізі амал-тәсілдерің қолдану;
нақты қолданыстағы стандарттарды колдану, техникалық құжаттардың техникалық кұжаттарды рәсімдеу бойынша ережелерді және нұсқауларды қолдану;
- техникалық жабдықтарды ескере отырып және қорытынды сраптама негізінде эксперименттті зерттеу іс-жоспарың тарату;
- техникалық жабдықтарды сертификациялау бойынша тапсырмаларды орындау;
БҚ 8
БҚ 9
БҚ 10

ПК 1.1.3
ПК 1.2.3
ПК 1.2.4
ПК 1.5.2
ОПД 4.7
Электроника и цифровые микропроцессорные устройства. Предмет и задачи «Авиационная электроника», его место в подготовке инженеров-прибористов и инженеров-электриков. Этапы развития элементной базы электроники. Классификация электронных приборов, основные направления их дальнейшего совершенствования. Направления авиационной электроники.
знания:
- принципы работы, характеристики и особенности конструктивного и технологического изготовления электронных и полупроводниковых приборов;
- принципы построения, особенности работы, характеристики и параметры схем авиационной электроники.
умения:
- пользоваться справочной литературой;
- применять знания, полученные по данному курсу на практике при построении, разработке и эксплуатации схем авиационной электроники.
БК.1
БК.5
ПК.3.1.1
ПК.3.1.2
ПК.3.3.6
ПК.3.3.7
ПК.3.4.3
ПК.3.4.4
ПК.3.5.3
ПК.3.6.2
ПК.3.6.7
ОПД 4.8
Основы радиотехники
Принципы радиосвязи, радиотехнические сигналы и их спектры; элементы нелинейных и параметрических цепей.
Электронные приборы, выпрямители, усилители, генераторы. Приемные и передающие устройства; элементы цифровых устройств; антенны и распространение радиоволн.
знания:
- принципы радиосвязи,
- характеристики радиотехнических сигналов и их спектры,
- физику работы электронных приборов и цифровой схемотехники; импульсных устройств, устройств питания и отображения информации;
- полупроводниковых приборов; фотоэлектрических приборов, электронных выпрямителей, электронных усилителей, электронных генераторов и измерительных приборов;
умения:
- различать типы и характеристики приборов;
- использовать различные типы приборов в практической деятельности;
- читать схемы размещения радио- и электронных приборов;
- анализировать работу приборов, с точки зрения возникновения погрешностей их показаний;
- анализировать причины отказов и неисправностей.
БК.1
ПК.3.1.1
ПК.3.1.2
ПК.3.3.6
ПК.3.3.7
ПК.3.4.3
ПК.3.4.4
ПК.3.5.2
ПК.3.5.3
ПК.3.6.2
ПК.3.6.7
ОПД 4.9
Радиоизмерения
Назначение и методы измерения электрических и радиотехнических величин приборы сравнения; Измерение магнитных величин, структур радиотехнических измерений, принципы работы генераторов; измерительных приборов СВЧ; погрешность измерений.
знания:
- основы радиоизмерений;
- современные тенденции развития измерительной техники;
- типовые алгоритмы обработки данных;
- основные методы измерения характеристик радиотехнических цепей и сигналов;
- методы оценки точности измерений.
умения:
- использовать основные приемы обработки экспериментальных данных;
- применять действующие стандарты, положения и инструкции по оформлению технической документации;
- реализовывать программы экспериментальных исследований, включая выбор технических средств и обработку результатов;
- выполнять задания в области сертификации технических средств;
- проводить поверку средств измерения, используемых для разработки, производства и настройки радиотехнических устройств и систем.
БК 8
БК 9
БК 10

КҚ 3.4.1
КҚ 3.4.3
ЖКП 4.10
Көлік экономикасы және өндірісті басқару
Әуе көлігі экономикасының ерекшеліктері және оның өнімдері; Еңбекті организациялық ұйымдастыру және қалыптастыру. Еңбек өнімділігі, оны өлшеу және арттыру жолдары. Мекеменің қаржы қызметін жоспарлау. Салық жүйесі, мекеменің қоры және оның айналымы. Өндірістің тиімділігі мен табысын арттыру жолдары.
Өндірістік қаржылық қызметтің есебі және талдау; маркетинг және оның функциялары;
тарифтік саясат, кәсіпорынды басқару; менеджмент негіздері; басқарудың әдістері мақсаттар, принциптері, функциялары.
Басқарудың психологиялық-педагогикалық негіздері; өндірістік қызметтің мотивациясы және ынталандырылуы, бақылауды ұйымдастыру; типтері, басқару стилі.
Білімдер:
- көлік кәсіпорнындағы экономикалық құбылыстар мен процестердің мәнін, олардың өзара байланыстарын;
Іскерліктер:
- экономикалық факторлардың әсерін жүйелеуді, модельдеуді, анықтауды, жеткен нәтижелерді бағалауды, өндіріс тиімділігін арттыру көздерін табу;
БҚ 1.
БҚ 3
КҚ 3.2.7.
КҚ 3.7.2.
ЖКП 4.11
АА еңбекті қорғау және экология негіздері
ҚР еңбекті қорғауды ұйымдастыру мәселелері мен құқықтары. Жұмыс қауіпсіздігінің стандарттық жүйелері.
АА-дағы еңбекті қорғауды ұйымдастыру. Жұмыс орны, қауіпті және өндірістік зиянды факторлар.
Электр қауіпсіздігі.
Авиациялық химикалық жұмыс кезіндегі техника қауіпсіздігі.
Электржабдықтарын құру және пайдалану кезінде өртке қарсы талаптар, үрлеу және жылыту.
Экология.
ҚР экологиялық заңнама негіздері.
АА кәсіпорнындағы қоршаған ортаны қорғау бойынша шаралар.
Білімдер:
- зиянды және қауіпті өндірістік факторларды;
- жауапкершілік түрлерін;
- өндірістік жарақаттың пайда болуының себептері;
- өндірістік жарақаттың пайда болуының техникалық себептерін;
- өндірістік жарақаттың пайда болуының санитарлық-гигиеналық себептерін;
- өндіріс ғимаратының оптимальді және рұқсат етілетін микроклиматтық жағдайлары;
- зиянды заттар, олардың түрлері және олардың адам ағзасына ену жолдары;
- ҰА тұрақ орнында ауа ластануының көздері;
- улы заттардың адам ағзасына әсер ету ерекшелігі, созылмалы және кенет улану;
- улы заттармен қатынас кезінде еңбек қауіпсіздігін қамтамасыз ету шаралары;
- рульдеу және ҰА буксерлеу кезіндегі қауіпсіздік талаптары;
- ҰА отынмен және арнайы сұйықтықтармен толтырудағы қауіпсіздік ережелері;
- жүк көтергіш машиналарды тіркеу және техникалық куәлік беру ережелері;
- еңбекті қорғау саласындағы негізгі құжаттар;
Іскерліктер:
- күнделікті өмірде және өндірісте техника қауіпсіздігі талаптары мен нормативтік құжаттарды пайдалану;
- өндірісте және практикадан өту кезінде техника қауіпсіздігі ережелерін бұлжытпай орындау.
Б.Қ.1
Б.Қ.2

ПК 3.4.1
ПК 3.4.3
ОПД 4.10
Экономика транспорта и управление производством
Особенности экономики воздушного транспорта, его продукция; организация, планирование и нормирование труда; производительность труда, ее измерение и пути повышения; организация и планирование деятельности предприятия; фонды предприятия, внедрение новой техники и технологии, освоение новых видов продукции и услуг, основы патентоведения, учетная и техническая документация предприятия.
Учет и анализ производственно-финансовой деятельности; маркетинг и его функции; ценообразование, тарифная политика; управление предприятием; основы менеджмента, цели, принципы, функции, методы управления.
Психолого-педагогические основы управления; мотивация и стимулирование производственной деятельности, организация контроля; типы, стили руководства.
знания:
- сущность экономических явлений и процессов, происходящих на транспортных предприятиях, их взаимосвязь и взаимозависимость;
умения:
- систематизировать, моделировать, определять влияние экономических факторов, оценивать достигнутые результаты, выявлять резервы повышения эффективности производства;
БК 1.
БК 3
ПК 3.2.7.
ПК 3.7.2.
ОПД 4.11
Охрана труда в ГА и основы экологии
Проблемы окружающей среды и промышленной экологии, основные законодательные акты, нормы и правила.
Воздействие физиолого-психологических факторов и условий деятельности на безопасность труда.
Меры безопасности при обслуживании авиационной техники.
Структура организации охраны труда на предприятиях гражданской авиации.
Производственный травматизм и профессиональные заболевания.
Факторы, определяющие санитарно-гигиеническую обстановку на предприятиях. Электробезопасность.
Техника безопасности при выполнении авиационно-химических работ.
Противопожарные требования при устройстве и эксплуатации электрооборудования, освещения, вентиляции и отопления.
Экология. Основы экологического законодательства в РК. Мероприятия по охране окружающей среды в предприятиях ГА.
знания:
- Закон РК об охране окружающей среды;
- правила инструктажа по охране труда;
- организационные, технические, санитарно-гигиенические причины возникновения производственных травм;
- оптимальные и допустимые микроклиматические условия производственных помещений;
- предельно-допустимые концентрации (ПДК) вредных веществ в воздухе рабочей зоны;
- мероприятия по обеспечению безопасности труда при контакте с вредными веществами;
умения:
- пользоваться средствами защиты при обслуживании электроустановок;
- неукоснительно выполнять правила техники безопасности при производстве всех видов работы и при прохождении практики.
БК.1
Б.К.2

КҚ 3.6.7
КҚ 3.6.8
АП 10
Радиоқұралдары мен аспаптарын техникалық пайдалану ережелері
Пәннің негізгі мақсаты
ҰА әртүрлі типтерінің авиациялық электроқұралдарыныңқұрамын білу; ҰА электрқұралдарының жұмысы, жұмыс қағидалары, құрылымы;
ӘК электрэнергиясын тұтынушылар;ҰА электртұрмыс және жарықтехникалық құралдарын білу болып табылады
Білімдер:
- ұшу аппараттарының электрқұралдарының жұмысы, жұмыс қағидалары, құрылымы;
- ҰА радиоқұралдары мен аспаптарын техникалық пайдалану ережелері
Іскерліктер:
ұшуға электроқұралдарды білікті дайындау;
- штатта немесе штатта емес жағдайдағы автокөліктің радиоқұралдары мен аспаптарын дұрыс пайдалану.
БҚ 1
БҚ 5
КҚ.3.1.1 КҚ.3.1.2
КҚ.3.1.4 КҚ.3.1.5
КҚ.3.3.1 КҚ.3.3.2
КҚ.3.3.5 КҚ.3.3.6
КҚ.3.3.7
АП 11
- транспорттық радиоэлектрондық құрал-жабдықтарды диангостикалық, техникалық қызмет көрсету, жөндеу
- авиациялық және радиоэлектрондық кұрал-жабдықтарын техникалық диагностикасы
- радиоэлектрондық кұрал-жабдықтардың ақауларың анықтау әдістері;
- транспорттық радиоэлектрондық құрал-жабдықтардың эксплуатациясы;
- электрондық техниканың ақауларын анықтаудың жалпы принциптері;
- өндеу техниканың, электронды басқару блоктарың жөндеу және техникалық қызмет көрсетуді жүргізу;
Білімдер:
- радиоэлектрондық құрал-жабдықтардың техникалық диангостика жүргізу;
- диагностика жұмыстар барысында өлшеу мен талдау нәтижелерін қолдану;
- радиоқабылдау, дыбыс-бейне өндеу техниканың, электронды басқару блоктарың жөндеу және техникалық қызмет көрсетуді жүргізу
Іскерліктер:
- радиоэлектондық жабдықтардың ақауларын анықтау;
косымша радиоэлектондық жабдықтарды косу;
- монтаждық жұмыстарын жүргізу;
Жөндеу жұмыстарын атқару үшін бақылау-өлшеу және диагностикалық аппараттарды тандау;
БҚ 8
БҚ 11
БҚ 12
КҚ 3.6.1
КҚ 3.6.2
КҚ 3.6.6
ӨО және КП
Өндірістік оқыту және кәсіптік практика
Кәсіптік дағдыларды алу үшін оқу практикасы
Практикалық тәлім-тәрбиенің негізгі базаларына, түлектердің тартуымен өзінің қызметтің шеңберлері туралы баяндамалармен. семинарларды жүргізу
Кіріспе сабақ; өлшеуші кұралдары;
белгілеу;
металдың қиюы; металлдарды кесу;
металлдарды егеу;
кешенді жұмыстар.
Бақылау - диагностикалық және сынақ жабдықтарды қолдану;
Компььер негізінде сканерлеу;
Портативті сканерлеу;
Жанармай жүйесінің тазалау және тексеру жабдықтары, азоанализаторлар, электржабдықтарды тексеру құралдары;
элект тізбектерімен,диагностикалық құралдармен жұмыс істеу.
Көз-қарас қалыптастыру
Келешек кәсібі тұралы;
- колледж бітіргеннен кейін қызметтің шеңберінің мумкіндңктері тұралы;
- практиканың көріністерінде, және өндірістік тәлім-тәрбиенің негізгі базаларында.
Іскерліктер:
- диагностика құралдарының программалық қамтамасыз етуің жаңарту;
- диагностика құралдарына техникалық қызмет көрсету;
- дәнекерлік жұмыстар бойынша практикалық жұмыстарды орындау;
Бөлшектерді өндеуге түрлі операцияларға керекті құралдарды таңдау;
Дағдылар:
- дигностикалық құралдарды іске қосу;
- өлшеуіш құралдарды қолдану;
БҚ 6
БҚ 7
БҚ 8
БҚ 9
БҚ 10
БҚ 11
БҚ 12

ПК 3.6.7
ПК 3.6.8
СД 10
Техническая эксплуатация транспортного радиоэлектронного оборудования
Основной целью дисциплины является: изучение состава авиационного электрооборудования ЛА различных типов; основных принципов работы источников электроэнергии ЛА; потребителей электроэнергии на воздушном судне; светотехнического и электробытового оборудования ЛА.
знания:
- назначение, устройство, принцип работы электрооборудования летательного аппарата;
- правила технической эксплуатации приборного и радиооборудования ЛА.
умения:
- грамотно готовить электрооборудование к полету;
- правильно эксплуатировать приборное и радиооборудование ЛА в штатных и нештатных ситуациях.
БК.1
БК.5
ПК.3.1.1
ПК.3.1.2
ПК.3.1.4
ПК.3.1.5
ПК.3.3.1
ПК.3.3.2
ПК.3.3.5
ПК.3.3.6
ПК.3.3.7
СД 11
Контрольно-диагностическое и испытательное оборудование
Основной целью дисциплины является: изучение назначения, устройство, принцип работы; принципы взаимодействия электрооборудования различных функциональных систем ЛА; способы проверки работоспособности электрооборудования ЛА; методы правильной эксплуатации.
знания:
- способы проверки работоспособности электрооборудования ЛА;
- назначение, устройство, принцип работы электрооборудования летательного аппарата;
умения:
- принять правильное решение при выходе из строя какого-либо прибора;
- правильно эксплуатировать приборное и радиооборудование ЛА в штатных и нештатных ситуациях.
БК 8
БК 11
БК 12
ПК 3.6.1
ПК 3.6.2
ПК 3.6.6
ПО и ПП
Производственное обучение и профессиональная практика
ПП.01
Учебная практика на получение профессиональных навыков
Проведение экскурсий по основным базам практического обучения, семинаров с привлечением выпускников с докладами о своих родах и сферах деятельности после окончания колледжа.
Вводное занятие; измерительный инструмент; разметка; рубка металлов; резка металлов; опиливание металлов; комплексные работы.
Эксплуатация контрольно–диагностического и испытательного оборудования; портативные сканеры;
Представления:
- о своей будущей профессии;
- о разновидностях сфер деятельности после окончания колледжа;
- о видах практик, и основных базах производственного обучения.
Умения:
- обновлять программное обеспечение средств диагностики;
- устанавливать оптимальные режимы испытания;
- производить техническое обслуживание средств диагностики.
- выполнять практические работы по всем слесарным разделам;
- выбрать нужный инструмент для обработки деталей разных операций.
Навыки:
- включения и подключения диагностического оборудования;
- установка на испытательный стенд
- пользования измерительным инструментом
БК 6
БК 7
БК 8
БК 9
БК 10
БК 11
БК 12

КҚ 3.1.6
КҚ 3.3.7
КҚ 3.3.8
КҚ 3.4.6
КП 01
Өдірістік–технологиялық практика
- Техникалық күту, диагностикалық және транспорттық радиоэлектронды жабдықтарды жөндеу
- авияциялық және радиоэлектрондық құрал-жабдықтарды жөндеу;
- радиоэлектрондық кұрал-жабдықтардың ақауларың анықтау әдістері;
- транспорттық радиоэлектрондық жабдықтардың колдануы;
- электрондық техника ақауларың анықтаудың жалпы принциптері;
- өндеу техниканың электронды басқару блоктарың жөндеу техникалық кызмет көрсетуді жүргізу;
Іскерліктер:
- радиоэлектрондық құрал-жабдықтардың техникалық диагностикасың жүргізу;
- диагностика жұмыстар барысында өлшеу мен талдау нәтижелерің қолдану;
- радиоқабылдау, дыбыс, бейне техниканың, электрондыбасқару блоктарың жөндеу жжәне техникалық қызмет көрсетуді жүргізу,
Дағдылар:
радиоэлектрондық кұрал-жабдықтардың ақауларын анықтау,
- қосымша радиоэлектрондық құралдарды қосу,
- монтаждық жұмыстарды жүргізу,
- жөндеу жұмыстарың атқару үшін бақылау өлшеу және диагностикалық аппараттарды тандау,
БҚ 6
БҚ 7
БҚ 8
БҚ 9
БҚ 10
БҚ 11
БҚ 12
КҚ 3.6.1
КҚ 3.6.2
КҚ 3.6.6
1-кесте Базалық құзыреттер
Құзыреттер коды
Базалық құзыреттер
БҚ 1.
Өзінің болашақ мамандығының мәнін және әлеуметтік маңызын түсіну, оған орнықты қызығушылық таныту;
БҚ 2
Қазақстан Республикасы Конституциясының негіздерін, адамның адамға, қоғамға және табиғатқа деген қарым –қатынасын реттейтін әдептік және құқықтық нормаларын білу;оларды кәсіби міндеттерді шешу барысында есепке алу;
БҚ 3
Кәсiби жағдаяттардағы жүйелi іс – әрекеттерге, өз қызметін жобалау мен талдауға, екіұшты жағдайларда өзіндік іс–әрекетті ұйымдастыруға қабілетті болу.
БҚ 4.
Электрондық және электромеханикалық телекоммуникациялық жүйелердің жабдықтарын өңдеу, сынау, құрастыру, жинау, пайдалану жолымен қалыпты жұмыс істеуін қамтамасыз етеді және бақылауды жүзеге асырады.
БҚ 5.
Жабдықты жасау мен зерттеу саласында техникалық мәселелерді орындау және тексеру, тәжірибе жүзіндегі жұмыстарды сынау.
БҚ 6.
Жабдықты, жүйені пайдаланудың дұрыстығына бақылау жұмыстарын орындай білу, профилактикалық жөндеу және тексеру жұмыстарын жүргізу.
БҚ 7.
Жабдықты жұмысқа дайындау, ақауларды іздестіру мақсатында тексеру жұмыстарын (тестілеу) жүргізу; жекелеген бөлшектер мен блоктарды жөндеу; электронды жабдықтардың жұмыс тәртібі мен көрсеткіштерінің есебін және техникалық құжаттамасын жүргізу.
БҚ 8.
Жұмыс барысында кездескен мәселелерді шешу үшін жабдықтарды жөндеу және пайдалану саласындағы техникалық білімін қолдану.
2-кесте Кәсіптік құзыреттер
ТжКБ деңгейі
Біліктілік
Кәсіптік құзыреттер
(КҚ)
1. Орта буын маманы

ПК 3.1.6
ПК 3.3.7
ПК 3.3.8
ПК 3.4.6
ПП.01
Производственная – технологическая практика
Техническое обслуживание, диагностика и ремонт транспортного радиоэлектронного оборудования.
Техническая диагностика А и РЭО; методы поиска неисправностей в радиоэлектронной аппаратуре, исполнительных устройств; проверки электронного блока управления и топливной системы; тестирование элементов исполнительных устройств. Эксплуатация и ремонт транспортного радиоэлектронного оборудования. Общие принципы поиска неисправностей в электронной технике; техническое обслуживание и ремонт радиоприемной и звуко-, видео воспроизводящей техники; техническое обслуживание и ремонт инверторов, преобразователей напряжений; техническая эксплуатация электронных блоков управления.
Умения:
- проводить техническую диагностику радиоэлектронной аппаратуры;
- использовать результаты измерений и анализа при диагностике;
Навыки:
поиск неисправностей в радиоэлектронной аппаратуре;
- диагностика неисправностей с помощью сканера,
- монтажа и демонтажа датчиков электронных систем управления
Умения:
- производить техническое обслуживание и ремонт радиоприемной, звуко-, видеовоспроизводящей технике, электронных блоках управления;
- производить техническое обслуживание и ремонт систем снижения токсичности;
Навыки:
- производить монтаж/демонтаж, подключение дополнительного радиоэлектронного оборудования;
- подбирать контрольно-измерительную и диагностическую аппаратуру для выполнения ремонтных работ
БК 6
БК 7
БК 8
БК 9
БК 10
БК 11
БК 12
ПК 3.6.1
ПК 3.6.2
ПК 3.6.6
Примечание
Таблица 1 Базовые компетенции
Код компетенции
Базовые компетенции
БК 1.
Понимать сущность и социальную значимость своей будущей профессии, проявлять к ней устойчивый интерес;
БК 2.
Знания основы Конституции Республики Казахстан, этические и правовые нормы, регулирующие отношение человека к человеку, обществу и природе; умения учитывать их при решении профессиональных задач;
БК 3
Быть способным к системному действию в профессиональной ситуации; к анализу и проектированию своей деятельности, самостоятельным действиям в условиях неопределенности.
БК 4.
Иметь научное представление о здоровом образе жизни, владеть умениями и навыками физического совершенствования.
БК 5.
Осуществлять контроль и обеспечивать нормальное функционирование, разработку, испытания, изготовление, сборку, строительство, эксплуатацию и ремонтом оборудования, электронных и электромеханических телекоммуникационных систем.
БК 6.
Контроль и выполнение технических задач в области исследований и разработки оборудования, испытания опытных образцов.
БК 7.
Контролировать работы по правильной эксплуатации оборудования, систем, проведение профилактических осмотров и ремонта.
БК 8.
Подготавливать оборудование к работе, проводить тестовые проверки с целью обнаружения неисправностей, производить наладку отдельных элементов и блоков, вести учет показателей и режимов работы электронного оборудования, технической документации.
БК 9.
Применять технические знания в области эксплуатации и ремонта оборудования для решения возникающих в процессе работы проблем.
Таблица 2 Профессиональные компетенции
Уровень ТиПО
Квалификация
Профессиональные компетенции (ПК)
0. Специалист среднего звена

3.1. 131001 3 – Жабдықты жөндеу мен пайдалану технигі;
КҚ 3.1. 1. Пайдалану техникалық қызмет көрсету мен арналарды, әуе желілерін, автоматты және жартылай автоматты телефон байланысы топтық жабдығының, қабылдап жіберуші радиорелелік жабдықтың жөндеуін іске асыру;
КҚ.3.1.2 Сигнализация жүйелерін, телеграф байланысы аппаратурасы мен аспаптарын, басқа жабдықты бақылау;
КҚ.3.1. 3. Байланыс желісінің электрлік параметрлерін, ақаулары мен оларды жөндеуін өлшеу;
КҚ.3.1. 4. Байланыс әрекеттерін қалыпқа келтіру, ақаулы жеке тораптарды анықтау мен ретке келтіру;
КҚ.3.1.5. Қызмет көрсетілетін байланыс жабдығының алдын ала жөндеу тәртібін білу;
КҚ.3.1.6.Жұмыс орнында қауіпсіздік техникасы мен өрт қаупсіздігі ережелерін сақтау.
3.2. 131002 3 – Электромеханик
КҚ.3.2.1. Механикаландырылған жабдықты, құрал саймандарды, жұмыс және бақылау өлшеуші құрал мен аспаптарды қолдану;
КҚ.3.2.2. Байланыс аппаратурасы тораптары мен элементтерін беріктілікке тексеру мен жобалау кезінде есептеулерді жүргізу мен жағдайының сипаттамасын анықтау;
КҚ.3.2.3. Электрлі және магнитті тізбектердің параметрлерін өлшеу мен есептеу;
КҚ.3.2.4. Байланыс жүйесінің кестесін құрастыру;
КҚ.3.2.5. Жүйе жұмысының параметрлерін анықтау бойынша есептеулер жүргізу;
КҚ.3.2. 6. Жұмыс орнында техника мен өртке қарсы қауіпсіздік нормаларын сақтау;
КҚ.3.2. 7. Өз еңбегін ғылыми ұйымдастыруға қабілетті болу, кәсіптік қызметі аясында компьютерлік техниканы қолдана білуге, үнемі кәсіптік өсуге, жаңа білім алуға дайын болу;
3.3 131003 3 – Техник
КҚ.3.3.1. Әрекеттегі нормативтік базаға сәйкес технологиялық, жобалық құрылыстық құжаттаманы ресімдеу;
КҚ.3.3.2. Бұйымды жобалау кезінде оның қасиеттерін сараптау негізінде материалдар таңдау;
КҚ.3. 3.3 Өндірістік қызметте стандарттау мен сертификаттаудың негізгі ережелерін қолдану;
КҚ. 3.4. Өлшеу құралдарын таңдауды іске асыру;
КҚ.3.3.5.Параметрлер байқауын өткізу;
КҚ.3.3.6. Технологиялық үрдістерді орындау үшін қолданбалы бағдарламаларды қолдану;
КҚ.3.3.7. Технологиялық үрдістерді жобалау кезінде автоматтандыру құралдарын таңдау;
КҚ.3.3.8. Жұмыс орнында қауіпсіздік техникасы мен өрт қауіпсіздігі ережелерін сақтау.
3.4 131004 3 – Радионавигация, радиолокация мен Байланыс жөніндегі техник
КҚ. 3. 4.1. Аппаратураны бақылау кезінде кешенді тексеру іс шараларын орындау;
КҚ.3.4.2. Монтаждық, демонтаждық жұмысты іске асыру;
КҚ.3.4. 3. Жабдыққа техникалық қызмет көрсету регламентіне сәйкес радио жабдықтың бақылау тексеруін өткізу;

3.1. 131001 3 – Техник по эксплуатации и ремонту оборудования;
ПК 3.1.1. Осуществлять эксплуатационно-техническое обслуживание и ремонт кабелей, воздушных линий, группового оборудования автоматической и полуавтоматической телефонной связи, приемо-передающего радиорелейного оборудования;
ПК.3.1.2 Контролировать системы сигнализации, приборов и аппаратуры телеграфной связи и другого оборудования;
ПК.3.1. 3. Измерять электрические параметры линий связи, определять повреждений и их устранять;
ПК.3.1. 4. Восстанавливать действия связи, выявлять и регулировать неисправные отдельные узлы;
ПК.3.1.5. Знания порядок проведения профилактического ремонта обслуживаемого оборудования связи;
ПК.3.1.6. Соблюдать технику безопасности на рабочем месте и правила пожарной безопасности
3.2. 131002 3 – Электромеханик
ПК.3.2.1. Пользоваться механизированным оборудованием, оснасткой, приспособлениями, рабочим и контрольно-измерительным инструментом и приборами;
ПК 3.2.2. Определять характер состояния и проводить расчеты при проектировании и проверке на прочность элементов и узлов аппаратуры связи;
ПК.3.2.3. Рассчитывать и измерять параметры электрических и магнитных цепей;
ПК.3.2.4.Составлять схемы систем связи;
ПК.3.2.5. Производить расчеты по определению параметров работы систем;
ПК.3.2. 6. Соблюдать нормы техники и противопожарной безопасности на рабочем месте.
ПК.3.2. 7. Быть способным научно организовать свой труд, готовым к применению компьютерной техники в сфере профессиональной деятельности, к постоянному профессиональному росту, приобретению новых знаний.
2.2 131003 3 – Техник
ПК 3.3.1.Оформлять проектно-конструкторскую, технологическую документацию в соответствии с действующей нормативной базой;
ПК 3.3.2. Выбирать материалы на основе анализа их свойств при проектировании изделий;
ПК 3.3.3. Использовать основные положения стандартизации и сертификации в производственной деятельности;
ПК 3.3.4. Осуществлять выбор измерительных средств;
ПК 3.3.5. Проводить контроль параметров;
ПК 3.3.6. Использовать пакеты прикладных программ для выполнения технологических процессов;
ПК 3.3.7. Выбирать средства автоматизации при проектировании технологических процессов;
ПК 3.3.8. Соблюдать технику безопасности на рабочем месте и правила пожарной безопасности.
3.4 131004 3 – Техник по радионавигации, радиолокации и связи
ПК 3.4.1.Производить комплексно-проверочные мероприятия при контроле аппаратуры;
ПК 3.4.2. Осуществлять монтажную, демонтажную работу;
ПК 3.4. 3. Производить контрольные проверки радиооборудования согласно регламенту технического обслуживания оборудования;

КҚ.3.4. 4. Радио навигациялық және жердегі радио локациялық қондырғыларға техникалық қызмет көрсетуді іске асыру;
КҚ.3.4.5. Жабдыққа техникалық қызмет көрсету регламентіне сәйкес құжаттаманың жұмыс есебін жүргізу;
КҚ.3.4. 6. Жұмыс орнында қауіпсіздік техникасы мен өрт қауіпсіздігін сақтау.
3.5 131005 3 – Техник-электрик
КҚ.3.5.1. Байланыс жабдығының электр қамтамасыздандырылуын, автоматтандыру мен релелік қорғанысын, желілерін, электр жүйесі көрсеткіштерін бақылау;
КҚ.3.5.2. Коммутациялық және электр қорғаушы аппаратураның, энергия көздерінің, өлшеу аспаптарының тексеруін іске асыру;
КҚ 3.5.3. Жабдықтың қызмет сапасын бақылау мен техникалық қызмет көрсетуін жүргізу;
КҚ.3.5.4. Жабдықтың электр жүйелерін пайдалануға дайындық жүргізу;
КҚ.3.5.5. Жабдыққа технологиялық қызмет көрсету регламентінің жұмыс технологиясына сәйкес монтаждық және орнына келтіру құжаттамасы жұмысының есебін жүргізу;
КҚ.3.5.6 Жұмыс орнында қауіпсіздік техникасы мен өртке қарсы қауіпсіздікті сақтау.
3.6. 131006 3 – Электроншы-техник
КҚ.3.6.1 Байланыс аппаратурасы элементтерін дайындау сапасын бақылау;
КҚ.3.6.2. Байланыс аппаратурасы элементтерін жинауды бақылау;
КҚ.3.6.3. Аспаптардың, элементтердің, тораптардың сынақтарын, олардың сәйкестігін тексеруге дейін және тексеруден кейін электр тексеруін өткізу;
КҚ.3.6. 4. Ретке келтіруші қондырғы жұмыс ұстанымы мен реттеуші жиілігінің тексеру тәсілдерін қолдану;
КҚ 3.6.5. Сигнализация аспаптарының жинағын, монтажын және бақылауын жүргізу;
КҚ 3.6.6. Байланыс аппаратурасы тораптарының негізгі жұмыс сипаттамасын тексеру;
КҚ 1.6.7. Байланыстың талшықты-оптикалық желі элементтерінің монтажын жүргізу;
КҚ.3.6.8. Жұмыс орнында қауіпсіздік техникасы мен өрт қауіпсіздігі ережелерін сақтау.
3.6. 131006 3 – Техник-электроник (автомобиль көлігінде)
КҚ.3.6.1. Электрлі және магнитті тізбектің өлшемдерін есептеу және өлшеу.
КҚ.3.6.2. Конструкторлық және техникалық құжаттарды рәсімдей білу, радиоэлектронды жабдықтардың электрлі нобайын құру
КҚ.3.6.3. Бақылау-сынау, өлшеу және диагностикалық аппаратураны пайдалана білу.
КҚ.3.6. 4. Радиоэлектронды жабдықтар мен жүйені тексеру және жөндеу жұмыстарын, реттеуді,сондай–ақ, қалпына келтіру жұмыстарын жүзеге асыру;
КҚ.3.6.5. Техникалық қызмет көрсетудің барлық түрі мен формасын орындау, көліктің электржабдықтары мен радиоэлектронды жабдықтары эксплуатациясы нысандарындағы істен шыққан бөлшектерді іздеу және жөндеу;
КҚ.3.6.6.Көліктің радиоэлектронды жабдықтарының техникалық эксплуатациясы кезінде бағдарламалық қамсыздандыруды пайдалану;
КҚ.3.6.7. Жұмыс орнында техника қауіпсіздігін және өрт қауіпсіздігінің ережелерін сақтау.

ПК 3.4. 4. Производить техническое обслуживание наземных радиолокационных и радионавигационных установок;
ПК 3.4.5. Вести учет документации согласно технологии работы регламента технического обслуживания оборудования;
ПК 3.4. 6. Соблюдать технику безопасности на рабочем месте и правила пожарной безопасности.
3.5 131005 3 – Техник-электрик
ПК 3.5.1. Контролировать показатели электрических систем, сетей, релейной защиты и автоматизации, электроснабжения оборудования связи;
ПК 3.5.2. Осуществлять проверку измерительных приборов, источников энергии, электроизоляционной и коммутационной аппаратуры;
ПК 3.5.3. Проводить техническое обслуживание и контролировать качество функционирования оборудования;
ПК 3.5.4. Производить подготовку к эксплуатации электрических систем оборудования;
ПК 3.5.5. Вести учет работы монтажной и наладочной документации согласно технологии работы регламента технического обслуживания оборудования;
ПК 3.5.6. Соблюдать технику безопасности на рабочем месте и правила пожарной безопасности.
3.6. 131006 3 – Техник-электроник
ПК 3.6.1. Контролировать качество изготовления элементов аппаратуры связи;
ПК 3.6.2. Контролировать сборку элементов аппаратуры связи;
ПК 3.6.3. Производить электрическую проверку до и после проведения испытаний узлов, элементов, приборов, их соответствие;
ПК 3.6. 4. Применять способы проверки стабилизации частоты и принцип работы стабилизирующих устройств;
ПК 3.6.5. Производить сборку, монтаж и контроль приборов сигнализации;
ПК 3.6.6. Проверять основные характеристики работы узлов аппаратуры связи;
ПК 3.6.7. Производить монтаж элементов волоконно-оптических линий связи;
ПК 3.6.8. Соблюдать технику безопасности на рабочем месте и правила пожарной безопасности.
3.6. 131006 3 – Техник-электроник (автомобильный транспорт)
ПК.3.6.1. Рассчитывать и измерять параметры электрических и магнитных цепей.
ПК.3.6.2. Оформлять конструкторскую и техническую документацию, составлять электрические схемы радиоэлектронного оборудования
ПК.3.6.3. Пользоваться контрольно-испытательной, измерительной и диагностической аппаратурой
ПК.3.6. 4. Осуществлять наладку, настройку, регулировку и проверку радиоэлектронного оборудования и систем;
ПК.3.6.5. Выполнять все виды и формы технического обслуживания, поиск и устранение отказов на объектах эксплуатации транспортного электрооборудования и радиоэлектронного оборудования;
ПК.3.6.6. Использовать программное обеспечение при технической эксплуатации транспортного радиоэлектронного оборудования;
ПК.3.6.7. Соблюдать технику безопасности на рабочем месте и правила пожарной безопасности.

3.7. 131007 3 – Байланыс жөніндегі техник
КҚ.3.7.1. Жекеменшіктің әр түрлі ұйымдарында кәсіптік қызметі техник ретінде қызмет көрсетуге, жедел-технологиялық қондырғыларын, радио байланысты, байланыстың талшықты-оптикалық желілерін, ақпаратты беру жүйелері мен желілерін пайдалану мен жөндеуге дайын болу;
КҚ.3.7.2. Орындалатын жұмысы үшін жауапкершілік танытуға дайын болу, кәсіптік қызметі аясында тиімді және өз бетінше шешуге қабілетті болу. Кәсіптік қызметі ұйымында еңбекті қорғау талаптарын қолдану;
КҚ.3.7.3. Жекеменшіктің әр түрлі ұйымдарында кәсіптік міндеттерін тәжірибемен шешуге қабілетті болу; кәсіптік лексиканы меңгеру;
КҚ.3.7.4. Кәсіптік қызметі аясында компьютерлік техниканы қолдануға дайын болу, өз еңбегін ғылыми ұйымдастыруға қабілетті болу;
КҚ.3.7.5. Әріптестерімен жағымды әрекет пен қызметтестікке дайын болу;
КҚ.3.7.6. Жаңа білім алуға, тұрақты кәсіптік өсуге дайын болу;
КҚ.3.7.7. Өзін-өз дамытуға (өзін тануға, өзін бақылауға, өзін бағалауға, өзін реттеуге және өзін дамытуға) берік талаппен ұмтылу, шығармашылық өзін дамытуға ұмтылу;
КҚ.3.7.8. Кәсіптік аясында кәсіпкерлік ерекшеліктері мен кәсіпкерлік әрекет негіздерін білу.
КҚ.3.7.9. Құрылыстық және техникалық құжаттаманы ресімдеу, электр байланысы мен радио байланыстың электрлік сызбаларын құрастыру.
ТжКБ деңгейі
Біліктілік
Кәсіптік құзыреттер (КҚ)
3.Орта буын маманы
3.6. 131006 3 – Техник-электроник
КҚ.3.6.1. Электрлі және магнитті тізбектің өлшемдерін есептеу және өлшеу.
КҚ.3.6.2. Конструкторлық және техникалық құжаттарды рәсімдей білу, радиоэлектронды жабдықтардың электрлі нобайын құру
КҚ.3.6.3. Бақылау- сынау, өлшеу және диагностикалық аппаратураны пайдалана білу.
КҚ.3.6. 4. Радиоэлектронды жабдықтар мен жүйені тексеру және жөндеу жұмыстарын, реттеуді,сондай–ақ, қалпына келтіру жұмыстарын жүзеге асыру;
КҚ.3.6.5. Техникалық қызмет көрсетудің барлық түрі мен формасын орындау, көліктің электржабдықтары мен радиоэлектронды жабдықтары эксплуатациясы нысандарындағы істен шыққан бөлшектерді іздеу және жөндеу;
КҚ.3.6.6.Көліктің радиоэлектронды жабдықтарының техникалық эксплуатациясы кезінде бағдарламалық қамсыздандыруды пайдалану;
КҚ.3.6.7. Жұмыс орнында техника қауіпсіздігін және өрт қауіпсіздігінің ережелерін сақтау.
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2013 жылғы 24 сәуірдегі
№ 150 бұйрығына 287-қосымша
Үлгілік оқу жоспары
техникалық және кәсіптік білім
Білім коды мен бейіні 1400000 Құрылыс және коммуналдық шаруашылық
Мамандығы 1402000 Жол-құрылыс машиналарын техникалық пайдалану
(түрлері бойынша)
Біліктілігі: 140201 2 – Құрылыс машиналарын реттеуші;
140202 2 – Бульдозер машинисі;
140203 2 – Скрепер машинисі;
140204 2 – Тегіс жаншығыштары бар өздігінен
жүретін илем машинисі;
140205 2 – Пневматикалық шиналы жартылай
тіркеме және өздігімен жүретін илем машинисі;
140206 2 – Тығыздаушы және тегістеуші
тығыздаушы машина машинисі;
140207 2 – Іштен жанатын қозғалтқышы бар
жылжымалы сығымдағыш машинисі;
140208 2 – Құбыр төсегіш машинисі;
140209 2 – Жылжымалы құрамға қызмет көрсету
жөніндегі қондырғы машинисі;

3.7. 131007 3 – Техник по связи
ПК. 3.7.1. Должен быть готов к профессиональной деятельности в качестве техника по обслуживанию, ремонту и эксплуатации устройств оперативно-технологической, радиосвязи, волоконно-оптических линий связи, сетей и систем передачи информации в организациях различных форм собственности.
ПК. 3.7.2. Быть готовым к проявлению ответственности за выполняемую работу, способным самостоятельно и эффективно решать проблемы в области профессиональной деятельности. Применять требования охраны труда при организации профессиональной деятельности;
ПК. 3.7.3. Быть способным к практической деятельности по решению профессиональных задач в организациях различных форм собственности; владеть профессиональной лексикой;
ПК. 3.7.4. Быть способным научно организовать свой труд, готовым к применению компьютерной техники в сфере профессиональной деятельности;
ПК 3.7.5. Быть готовым к позитивному взаимодействию и сотрудничеству с коллегами;
ПК 3.7.6. Быть готовым к постоянному профессиональному росту, приобретению новых знаний;
ПК 3.7.7. Обладать устойчивым стремлением к самосовершенствованию (самопознанию, самоконтролю, самооценке, саморегуляции и саморазвитию); стремиться к творческой самореализации;
ПК 3.7.8. Знания основы предпринимательской деятельности и особенности предпринимательства в профессиональной сфере.
ПК 3.7.9. Оформлять конструкторскую и техническую документацию, составлять электрические схемы электросвязи и радиосвязи.
Приложение 287
к приказу Министра образования
и науки Республики Казахстан
от 24 апреля 2013 г. № 150
ТИПОВОЙ УЧЕБНЫЙ ПЛАН
технического и профессионального образования
Код и профиль образования 1400000 Строительство и коммунальное
хозяйство
Специальность 1402000 Техническая эксплуатация дорожно-строительных
машин (по видам)
Квалификация: 140201 2 – Наладчик строительных машин
140202 2 – Машинист бульдозера
140203 2 – Машинист скрепера
140204 2 – Машинист катка самоходного с гладкими
вальцами
140205 2 – Машинист катка самоходного и полуприцепного
на пневматических шинах
140206 2 – Машинист уплотняющей и
планировочно-уплотняющей машины
140207 2 – Машинист компрессора передвижного с
двигателем внутреннего сгорания
140208 2 – Машинист трубоукладчик
140209 2 – Машинист установок по обслуживанию
подвижного состава

140210 2 – Бір ожаулы экскаватор машинисі;
140211 2 – Роторлық экскаватор машинисі;
140212 2 – Тиейтін автомобиль машинисі;
140213 2 – Автогрейдер машинисі;
140214 2 – Автомұнара және автогидрокөтергіш
машинисі;
140215 2 – Автосығымдағыш машинисі;
140216 2 – Автомобиль кранының машинисі;
140217 2 – Кран машинисі (краншы);
140218 2 – Жол-құрылыс машиналары мен
тракторларын жөндеуші дәнекерлеуші;
140219 2 – Сына қағатын қондырғысының
машинисі;
Оқу нысаны: күндізгі

140210 2 – Машинист экскаватора одноковшового
140211 2 – Машинист экскаватора роторного
140212 2 – Машинист погрузчика автомобильного
140213 2 – Машинист автогрейдера
140214 2 – Машинист автовышки и автогидроподъемника
140215 2 – Машинист автокомпрессора
140216 2 – Машинист крана автомобильного
140217 2 – Машинист крана (крановщик)
140218 2 – Слесарь по ремонту дорожно-строительных
машин и тракторов
140219 2 – Машинист сваебойной установки
Форма обучения: очная

4320
К
Консультациялар
Оқу жылына 100 сағаттан артық болмайтын мөлшерде қарастырылады
Ф
Факультативтік сабақтар
Аптасына 4 сағаттан артық болмайтын теориялық сабақ  есебімен қарастырылады
Барлығы
4960
Ескерту: ЖБП – жалпы білім беретін пәндер; ЖГП – жалпы гуманитарлық пәндер; ӘЭП – әлеуметтік-экономикалық пәндер; ЖКП – жалпы кәсіптік пәндер; АП – арнайы пәндер; БҰАП – білім беру ұйымы анықтайтын пәндер; ӨО – өндірістік оқыту; КП – кәсіптік практика; АА – аралық аттестаттау; ҚА – қорытынды аттестаттау; КДДБ - кәсіптік даярлық деңгейін бағалау және біліктілік беру; К – консультациялар; Ф – факультативтік сабақтар.
*Семестр бойынша бөлу мамандықтың өзгешелігіне, аймақтық ерекшеліктеріне және тағы басқаларға байланысты өзгертіледі
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2013 жылғы 24 сәуірдегі
№ 150 бұйрығына 288-қосымша
Үлгілік оқу жоспары
техникалық және кәсіптік білім
Білім беру коды мен бейіні 1400000 Құрылыс және коммуналдық
шаруашылық
Мамандығы 1402000 Жол-құрылыс машиналарын техникалық пайдалану (түрлері бойынша)

4320
К
Консультации
Не более 100 часов на учебный год
Ф
Факультативные занятия
Не более 4-х часов в неделю в период теоретического обучения
Всего
4960
Примечание: ООД – общеобразовательные дисциплины; ОГД – общегуманитарные дисциплины; СЭД - социально-экономические дисциплины; ОПД – общепрофессиональные дисциплины; СД – специальные дисциплины; ДОО – дисциплины, определяемые организацией образования; ПО – производственное обучение; ПП – профессиональная практика; ПА – промежуточная аттестация; ИА – итоговая аттестация; ОУППК – оценка уровня профессиональной подготовленности и присвоение квалификации; К – консультации; Ф – факультативные занятия.
*Распределение по семестрам может изменяться в зависимости от форм обучения, специфики специальности, региональных особенностей и другие.
Приложение 288
к приказу Министра образования
и науки Республики Казахстан
от 24 апреля 2013 г. № 150
ТИПОВОЙ УЧЕБНЫЙ ПЛАН
технического и профессионального образования
Код и профиль образования 1400000 Строительство и коммунальное
хозяйство
Специальность 1402000 Техническая эксплуатация дорожно-строительных
машин (по видам)

180
ҚА. 00
Қорытынды аттестаттау:
72
ҚА 01
Қорытынды аттестаттау
60
ҚА 02
(КДДБ)
Кәсіби даярлық деңгейін бағалау және біліктілікті беру
12
Міндетті оқытудың қорытындысы:
4320
К
Консультациялар
Оқу жылына 100 сағаттан артық болмайтын мөлшерде қарастырылады
Ф
Факультативтік сабақтар
Аптасына 4 сағаттан артық болмайтын теориялық сабақ  есебімен қарастырылады
Барлығы:
4960
Ескерту: ЖБП – жалпы білім беретін пәндер; ЖГП – жалпы гуманитарлық пәндер; ӘЭП – әлеуметтік-экономикалық пәндер; ЖКП – жалпы кәсіптік пәндер; АП – арнайы пәндер; БҰАП – білім беру ұйымы анықтайтын пәндер; ӨО – өндірістік оқыту; КП – кәсіптік практика; АА – аралық аттестаттау; ҚА – қорытынды аттестаттау; КДДБ - кәсіптік даярлық деңгейін бағалау және біліктілік беру; К – консультациялар; Ф – факультативтік сабақтар.
*Семестр бойынша бөлу мамандықтың өзгешелігіне, аймақтық ерекшеліктеріне және тағы басқаларға байланысты өзгертіледі
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2013 жылғы 24 сәуірдегі
№ 150 бұйрығына 292-қосымша
1402000 Жол-құрылыс машиналарын техникалық пайдалану (түрлері бойынша) мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білім берудің үлгілік білім беретін оқу бағдарламалары
Пәндер циклы мен кәсіптік практика бойынша білім беру бағдарламасының мазмұны (жоғары деңгей)
Циклдің индексі
Пәннің, практиканың атауы және негізгі бөлімдері
Қалыптасатын білім, іскерліктер мен дағдылар
Қалыптасатын құзыреттер коды
ЖКП.00
Жалпы білім беретін пәндер
ЖГП.00
Жалпы гуманитарлық пәндер
ЖГП.01
Кәсіби орыс тілі:
Қазақ (орыс) тілі синтаксисі. Мамандық терминологиясы.
Кәсіби бағытталған мәтіндерді аудары (сөздікпен) техникасы. Кәсіби қарым-қатынасты дамыту.
Білімдер:
- қазақ (орыс) тілі синтаксисі;
- кәсіби қарым-қатынас
- негізгі терминдер;
Іскерлік:
- мамандық бойынша терминологияны қолдану;
- кәсіби бағытталған мәтіндердің техникалық аудармасын пайдалану (сөздікпен)
БҚ 2,3,4,5, 6
Кәсіби шетел тілі:
Мамандық бойынша терминология.
Кәсіби бағытталған мәтіндерді аудару (сөздікпен) техникасы. Кәсіби қарым-қатынасты дамыту.
Білімдер:
- кәсіби қарым-қатынас;
- негізгі сөздер мен терминдер;
Іскерлік:
- терминологияны мамандық бойынша пайдалану;
- кәсіби бағытталған мәтіндердің техникалық аудармасын пайдалану (сөздікпен)
БК 2,3,4,5, 6
Қазақстан тарихы:
Қазіргі әлемдегі Қазақстан Республикасының орны мен маңызы. Қазақстан аумағындағы алғашқы қауымдық құрылым. Арқайым – әлемдік өркениет ошағы. Қазақстан тарихындағы моңғол кезеңі.
ХVI- XVIII ғ.ғ. Қазақстанның әлеуметтік-экономикалық және саяси тарихы. Қазақстандағы патша билігінің отарлық саясаты.
Қазақстан ХХ ғасыр басында, азаматтық қарсылық кезеңінде. Бірінші дүниежүзілік соғыс және Қазақстан.
Ұлт-азаттық қозғалыс.
Ақпан революциясы және патша билігінің құлауы.
Қазан төңкерісі, азаматтық соғыс және шетел интервенциясы.
Кеңес үкіметін орнату және оның Қазақстандағы ерекшеліктері. Казармалық социализмнің құрылуы. Қазақстандағы жаңа экономикалық саясат (ЖЭС).
Индустрияландыру және күштеп «ұжымдастыру», отырықшыландыру саясаты және оның салдары. Ауыл-шаруашылығын қайта жаңғыртудың Сталиндік-Голощекиндік моделі. Қазақстандағы шаруалар көтерілісі. Саяси репрессиялар. Екінші дүние жүзілік соғыс басталғанға дейінгі Қазақстанның әлеуметтік-экономикалық жағдайы. Ұлы Отан соғысы және фашизмді жеңудегі Қазақстанның қосқан үлесі.
Соғыстан кейінгі кезең және халық шаруашылығын қалпына келтіру.
Тың игеру.
Республиканы дамытудағы қарқындау.

180
ИА. 00
Итоговая аттестация:
72
ИА 01
Итоговая аттестация
60
ИА 02 (ОУППК)
Оценка уровня профессиональной подготовленности и присвоение квалификации
12
Итого на обязательное обучение
4320
К
Консультации
Не более 100 часов на учебный год
Ф
Факультативные занятия
Не более 4-х часов в неделю в период теоретического обучения
Всего
4960
Примечание: ООД – общеобразовательные дисциплины; ОГД – общегуманитарные дисциплины; СЭД - социально-экономические дисциплины; ОПД – общепрофессиональные дисциплины; СД – специальные дисциплины; ДОО – дисциплины, определяемые организацией образования; ПО – производственное обучение; ПП – профессиональная практика; ПА – промежуточная аттестация; ИА – итоговая аттестация; ОУППК – оценка уровня профессиональной подготовленности и присвоение квалификации; К – консультации; Ф – факультативные занятия.
*Распределение по семестрам может изменяться в зависимости от форм обучения, специфики специальности, региональных особенностей и другие.
Приложение 292
к приказу Министра образования
и науки Республики Казахстан
от 24 апреля 2013 г. № 150
Типовые образовательные учебные программы технического и
профессионального образования по специальности:
1402000 Техническая эксплуатация дорожно-строительных
машин (по видам)
Содержание образовательной программы по циклам дисциплин и
профессиональной практике (повышенный уровень)
Обозначение цикла
Наименование и основные разделы дисциплины, практики
Формируемые знания, умения и навыки
Код формируемой компетенции
ООД.00
Общеобразовательные дисциплины
ОГД.00
Общегуманитарные дисциплины
ОГД.01
Профессиональный казахский (русский) язык:
Синтаксис казахского (русского) языка. Терминология по специальности.
Техника перевода (со словарем) профессионально ориентированных текстов. Профессиональное общение развитие
Знания:
- синтаксис казахского (русского) языка;
- профессиональное общение
- основные термины;
Умения:
- применять терминологию по специальности;
- пользоваться техническим переводом (со словарем) профессионально ориентированного текста
БК 2,3,4,5,6
Профессиональный иностранный язык:
Терминология по специальности.
Техника перевода (со словарем) профессионально ориентированных текстов. Профессиональное общение развитие.
Знания:
- профессиональное общение;
- основные слова и термины;
Умения:
- применять терминологию по специальности;
- пользоваться техническим переводом (со словарем) профессионально ориентированного текста
БК 2,3,4,5,6
История Казахстана:
Место и роль Республики Казахстан в современном мире.
Первобытный строй на территории Казахстана.
Аркаим – очаг мировой цивилизации.
Монгольский этап в истории Казахстана.
Социально-экономическая и политическая история Казахстана в ХVI-XVIII вв.
Колониальная политика царского правительства в Казахстане.
Казахстан в начале ХХ века, в период гражданского противостояния.
Первая мировая война и Казахстан.
Национально-освободительное движение.
Февральская революция и свержение царской власти. Октябрьский переворот, гражданская война и иностранная интервенция. Установление Советской власти и ее особенности в Казахстане.
Строительство казарменного социализма.
Новая экономическая политика (НЭП) в Казахстане. Индустриализация и насильственная «коллективизация», политика оседлости и ее последствия. Сталинско – Голощекинская модель преобразования сельского хозяйства. Восстание крестьян в Казахстане.
Политические репрессии. Социально- экономическое положение Казахстана до начала второй мировой войны. Великая Отечественная война и вклад Казахстана в победе над фашизмом.
Послевоенный период и восстановление народного хозяйства.
Освоение целины. Интенсификация в развитии республики.

Саяси қарсылықтар (1969, 1979, 1986).
Қайта құру кезеңі.
Қазақстан – егеменді тәуелсіз мемлекет.
Білімдер:
- Қазақстан тарихын
- қазақ халқының қалыптасуын;
- көшпенді өркениеттің пайда болуын;
- Ұлы Жібек жолы және оның тарихи маңызын;
- Қазақстанның Ресей құрамына енуін;
- XVII-XVIII ғ.ғ. жоңғар шапқыншыларына қарсы ұлт-азаттық күрес;
- ХХ ғ. 20-80 ж.ж. бас көтерулер, қозғалыстар мен көтерілістер;
- ХХ ғ. 20-30 ж.ж. Қазақстан мәдениеті;
- қазақтардың дүниежүзілік құрылтайы;
- 1986 жылғы Алматыдағы желтоқсан оқиғалары;
- тамыз төңкерісі және оның құлдырауы;
- ҚР мемлекеттік тәуелсіздігі;
Іскерлік:
- қысқа тарихи-археологиялық әңгіме құрастыру;
- көшпенді мал шаруашылығының пайда болу себептерін ашу;
- алғашқы мемлекеттік бірлестіктерге сипаттама беру;
- жер аудару саясатының басты мақсатын анықтау;
- көтірілстердің жеңілу себептерін сараптау;
- ЖЭС пен ұжымдастырудың маңызын ашу;
- 20-30 жылдардағы этнодемографиялық жағдай. Репрессиялар мен депортация;
- картамен жұмыс істеу;
- қазақ диаспорасының пайда болу себептерін ашу
- Қазақстанның Ұлы Отан соғысындағы және соғыстан кейінгі жылдардағы ролін ашу
БҚ 2,3,4,5, 6
Дене тәрбиесі Маманды даярлаудағы, оның салауатты өмір салтын қалыптастырудағы дене тәрбиесінің ролі. Дене тәрбиесінің әлеуметтік-биологиялық және психофизиологиялық негіздері. Дене бітімінің және спорттық кемелденудің негіздері. Кәсіби-қолданбалы дене дайындығы.
Білімі:
- дене тәрбиесінің әлеуметтік-биологиялық және психофизиологиялық негіздері;
Іскерлік:
- салауатты өмір салтын қалыптастыру;
- дене бітімі жағынан және спорттық жағынан кемелдену
БҚ 8,9
ЖКП.00
Жалпы кәсіптік пәндер
ЖКП. 01
Информатика негіздері және өндірісті автоматтандыру
Операциялық жүйелердің атқаратын қызметі мен типтері. Жүйелердің негізгі түсініктері мен анықтамалары. ЭЕМ-ді өндірістік жұмыста пайдалану: текстік және графикалық редакторлар, мамандандырылған бағдарламалар. Компьютерлік графика.
Білімі:
- ДК-ның жұмыс принципі, басқару теориясы мен ЭЕМ-нің автоматтық басқару жүйесіндегі ролі, текстік және графикалық редакторлардың жұмыс принципі
Іскерлік:
- текстік және графикалық редакторларды пайдалану, бағдарламалық құралдарды кәсіби әрекетінде пайдалану.
БҚ 3,6,11
КҚ 2.1.1-2.1.3 2.2.1-2.2.3, 2.3.1-2.3.3, 2.4.1-2.4.3, 2.5.1-2.5.3, 2.6.1-2.6.3, 2.7.1-2.7.3, 2.8.1.-2.8.3, 2.9.1.-2.9.3., 2.10.1.-2.10.3., 2.11.1.-2.11.3., 2.12.1.-2.12.3., 2.13.1.-2.13.3., 2.14.1.-2.14.3., 2.15.1.-2.15.3., 2.16.1.-2.16.3., 2.17.1.-2.17.3., 2.18.1.-2.18.3.,
ЖКП. 02
Материалтану
Теміркөмірқышқылды қоспалар. Термо өңдеудің негіздері. Түсті металлдар және олардың қоспалары.
Әзірлемелер.
Металлдарды дәнекерлеу, жалғау.
Кесіп өңдеу.
Металлдарды тотығудан қорғау.
Металл емес материалдар.
Абразивтік материалдар.
Сұйық жағармай.
Майлағыш материалдар.
Арнайы сұйықтықтар.
Білімі:
- Материалдардың физикалық, химиялық қасиеттері.
- Материалдарды өңдеу тәсілдері.
Іскерлік:
- материалдардың сапасын және қасиеттерін анықтау
- әртүрлі материалдармен жұмыс жасау.
БҚ 6,
КҚ 2.1.2., 2.1.7., 2.1.11., 2.2.2, 2.2.11., 2.2.12., 2.3.2., 2.3.7., 2.3.8., 2.4.2., 2.4.8., 2.4.10., 2.5.2., 2.5.8., 2.5.10., 2.6.2., 2.6.7., 2.6.9., 2.7.2., 2.7.8., 2.7.10., 2.8.2., 2.8.10., 2.9.2.,2.10.2., 2.10.7., 2.10.9., 2.11.2., 2.11.9., 2.12.2., 2.12.8., 2.13.2., 2.13.10., 2.14.2., 2.15.2., 2.15.7., 2.16.2., 2.16.8., 2.17.2., 2.18.2., 2.19.2., 2.19.8
ЖКП. 03
Сызу
Сызбаларға қойылатын талаптар, масштабтар, анықтамалар, белгілер, жазбалар. Жобалаудың негізгі әдістері. Сызба геометрияның негіздері. Жобаны түрлендіру тәсілдері. Бөлшектердің, байланыс тораптарының, құрама сызбалардың, берілістердің сызбасын орындау ережелері. Эскиздер.
Білімдер:
- геометриялық сызудың ережелері;
- сызбаларды рәсімдеу ережелері;
- құрастырушылық құжаттарды өңдеу және рәсімдеу ережелері;
Іскерлік:
- бөлшектердің, құрама бірліктердің сызбаларын орындау;
- сызбаларды оқу.

Политические противостояния (1969, 1979, 1986).
Период перестройки.
Казахстан – суверенное независимое государство.
Знания:
- историю Казахстана
- формирование казахского народа;
- появление кочевой цивилизации;
- Великий Шелковый путь и его историческое значение;
- вхождение Казахстана в состав России;
- национально-освободительная борьба за независимость против джунгарских захватчиков в XVII-XVIII вв.
- выступления, движения и восстания в 20-80 годы XXвв.
- культуру Казахстана 20-30 годы XX в.;
- всемирный курултай казахов;
- декабрьские события 1986 года Алматы;
- августовский путч и его провал;
- Государственную независимость РК;
Умения:
- составлять краткий историко-археологический рассказ;
- раскрыть причины возникновения кочевого скотоводства
- характеризовать первые государственные объединения;
- определять главные цели переселенческой политики;
- анализировать причины поражений восстаний;
- раскрывать суть НЭПа, коллективизации;
- этнодемографическая ситуация в 20-30 годы. Репрессии и депортации;
- работать с картой;
- раскрывать причины возникновения казахской диаспоры
- раскрыть роль Казахстана в Великой Отечественной войне и в послевоенный период
БК 2,3,4,5,6
Физическая культура
Роль физической культуры в подготовке специалиста, формирование его здорового образа жизни.
Социально-биологические и психофизиологические основы физической культуры.
Основы физического и спортивного самосовершенствования.
Профессионально-прикладная физическая подготовка.
Знания:
- социально-биологические и психофизиологические основы физической культуры;
Умения:
- формировать здоровый образ жизни физической культуры;
- физически и спортивно самосовершенствоваться
БК 8,9
ОПД.00
Общепрофессиональные дисциплины
ОПД. 01
Основы информатики и автоматизации производства
Назначение и типы операционных систем. Основные понятия и определения систем. Использование ЭВМ в производственной работе: текстовые и графические редакторы, специализированные программы. Компьютерная графика.
Знания:
- принцип работы ПК, теорию управления и роль ЭВМ в автоматизированных системах управления, принцип работы текстовых и графических редакторов
Умения:
- пользоваться текстовыми и графическими редакторами, использовать программные средства в профессиональной деятельности.
БК 3,6,11
ПК 2.1.1-2.1.3
2.2.1-2.2.3,
2.3.1-2.3.3,
2.4.1-2.4.3,
2.5.1-2.5.3,
2.6.1-2.6.3,
2.7.1-2.7.3,
2.8.1-2.8.3,
2.9.1-2.9.3.,
2.10.1.-2.10.3.,
2.11.1.-2.11.3.,
2.12.1.-2.12.3.,
2.13.1.-2.13.3.,
2.14.1.-2.14.3.,
2.15.1.-2.15.3.,
2.16.1.-2.16.3.,
2.17.1.-2.17.3.,
2.18.1.-2.18.3.,
ОПД. 02
Материаловедение
Железоуглеродистые сплавы.
Основы термической обработки.
Цветные металлы и их сплавы.
Припои.
Сварка, пайка металлов.
Обработка резанием.
Защита металлов от коррозии.
Неметаллические материалы.
Абразивные материалы.
Жидкое топливо.
Смазочные материалы.
Специальные жидкости.
Знания:
-Физические, химические свойства материалов.
-Способы обработки материалов.
Умения:
-определять качество и свойства материалов
- выполнять работы с различными материалами.
БК 6,
ПК 2.1.2.,2.1.7.,
2.1.11.,2.2.2.,2.2.11.,2.2.12.,2.3.2.,2.3.7.,
2.3.8.,2.4.2.,2.4.8.,
2.4.10.,2.5.2.,2.5.8.,
2.5.10.,2.6.2.,2.6.7.,
2.6.9.,2.7.2.,2.7.8.,
2.7.10.,2.8.2.,2.8.10.,2.9.2.,2.10.2.,2.10.7.
2.10.9.,2.11.2.,
2.11.9.,2.12.2.,
2.12.8.,2.13.2.,
2.13.10.,2.14.2.
2.15.2.,2.15.7.,
2.16.2.,2.16.8.,
2.17.2.,2.18.2.,
2.19.2.,2.19.8.
ОПД. 03
Черчение
Требования к чертежам, масштабы, определения, обозначения, надписи. Основные методы проецирования.
Основы начертательной геометрии.
Способы преобразования проекций.
Правила выполнения чертежей деталей, соединений, сборочных чертежей, передач.
Эскизы.
Знания:
- правила геометрического черчения;
- правила оформления чертежей;
- правила разработки и оформления конструкторской документации;
Умения:
- выполнение чертежей деталей, сборочных единиц,
- чтение чертежей.

БҚ 3,6
КҚ 2.1.2.,2.1.3., 2.2.1.,2.2.3.,2.3.2., 2.3.3.,2.1.4.2.,2.4.3., 2.5.2.,2.5.3.,2.6.2., 2.6.3.,2.7.2.,2.7.3., 2.8.2.,2.8.3.,2.9.2., 2.9.3.,2.10.2.,2.10.3.2.11 2.,2.11.3., 2.12.2.,2.12.3., 2.13.2.,2.13.3., 2.14.2.,2.14.3., 2.15.2.,2.15.3., 2.16.2.,2.16.3., 2.17.2.,2.17.3., 2.18.2.,2.18.3., 2.19.2.,2.19.3.
ЖКП. 04
Стандарттау және метрология негіздері
Стандарттау негіздері;
Өзара алмасушылық негіздері;
Жіберу мен отырғызу туралы түсінік;
Метрология негіздері;
Өлшем түрлері;
Өлшем құралдары;
Өлшегіш құралдар.
Білімі:
- метрология, стандарттау негіздері,
- негізгі түсініктер мен анықтамалар;
- отырғызу түрлері;
- өлшем құралдары мен әдістері;
Іскерлік:
- техникалық өлшемдер жүргізу;
БҚ 2,3,6,11
КҚ 2.1.2, 2.1.3,2.1.12, 2.2.1.,2.2.3.,2.2.14., 2.3.2.,2.3.3.,2.3.10., 2.4.2.,2.4.3.,2.5.2., 2.5.3.,2.6.2.,2.6.3., 2.7.2.,2.7.3.,2.8.2., 2.8.3.,2.9.2.,2.9.3., 2.10.2.,2.10.3., 2.11.2.,2.11.3., 2.12.2.,2.12.3., 2.13.2.,2.13.3., 2.14.2.,2.14.3., 2.15.2.,2.15.3., 2.16.2.,2.16.3., 2.17.2.,2.17.3., 2.18.2.,2.18.3., 2.19.2.,2.19.3.
ЖКП. 05
Электротехника негіздері
Электрлі кеңістік.
Тұрақты және ауыспалы токтың электрлі тізбегі, электромагнетизм.
Өткізгіш өнімдер және электроизоляциялық материалдар.
Электрөлшегіш құралдар және олардың пайдаланылуы.
Тұрақты және ауыспалы токтың электр машиналары.
Трансформаторлар.
Электржетек пен электроавтоматика негіздері
Білімі:
- электротехника негіздері;
- тұрақты және ауыспалы токтың электрлі тізбегі, электромагнетизм;
- трансформаторлардың түрі;
- электр жетегі негіздері;
- электроника негіздері;
Іскерлік:
- өткізгіш өнімдер мен электроизоляциялық материалдарды пайдалану;
- электрлі өлшеуіштерді пайдалану;
- ауыспалы және тұрақты токтың электр машиналарын пайдалану;
БҚ 2,6,8,
КҚ 2.1.2,.2.1.3., 2.2.1.,2.2.3.,2.3.2., 2.3.3.,2.1.4.2.,2.4.3., 2.5.2.,2.5.3.,2.6.2., 2.6.3.,2.7.2.,2.7.3., 2.8.2.,2.8.3.,2.9.2., 2.9.3.,2.10.2.,2.10.3.2.11 2.,2.11.3., 2.12.2.,2.12.3., 2.13.2.,2.13.3., 2.14.2.,2.14.3., 2.15.2.,2.15.3., 2.16.2.,2.16.3., 2.17.2.,2.17.3., 2.17.10.,2.18.2., 2.18.3.,2.19.2., 2.19.3.
ЖКП. 06
Еңбек қорғау
Еңбек заңнамасы туралы жалпы мәлімет.
Еңбек жағдайын, жарақаттану себептерін және кәсіби сырқаттардың себептерінің сараптамасы. Жұмыс өндірісі кезінде қауіпсіздік техникасы.
Электроқауіпсіздік.
Өрт қауіпсіздігінің негіздері, өрт сөндірудің техникалық құралдары.
Өнеркәсіптік санитария.
Өндірістегі өнеркәсіптік экология.
Білімі:
- кәсіби әрекет саласында қауіпсіз еңбек жағдайын қамтамасыз ету ерекшеліктері ;
- қауіпті өндірістік факторлар;
Іскерлік:
- кәсіби әрекет саласында жарақат қаупі мен зиянды факторлардың сараптамасын жүргізу;
- экобиоқорғаныстық және өртке қарсы жабдықтарды пайдалану.
БҚ 1,3,4,6,7,8,9, 10, 11 КҚ 2.1.10.,
ЖКП. 07
Нарықтық экономика негіздері
Нарықтық экономикаға кіріспе;
Нарықтық экономиканың негізгі принциптері: мониторинг, сұраныс пен ұсыныс;
Нарықтық жүйе, монополия және бәсекелілік; кәсіпкерлікті дамыту және нарықтық қатынас субъектілері;
Экономикалық шығындар және кәсіпорын жұмысының нәтижелері; маркетинг және жарнама;
Құн және құн қалыптастыру; өндірістің- шаруашылық әрекеттің тиімділігі; салық және салық салу.
Білімі:
- экономикалық теорияның жалпы ережелері;
- макро- және микроэкономика негіздері, салықтық, ақшалық-несиелік, әлеуметтік және инвестициялық саясат туралы;
- шығындар, нарық субъектісі бойынша негізгі түсініктер;
- маркетингтің негізі, принциптері мен анықтамасы;
- жарнамалар, жарнама түрлері;
Іскерлік:
- тауардың өзіндік құнының, өндіріс бағасының, көтерме бағаның, бөлшектеп сату бағасының құнын анықтау (мысалдар әдісімен);
- бизнес-жоспар құру;

БК 3,6
ПК 2.1.2.,2.1.3.,
2.2.1.,2.2.3.,2.3.2.,
2.3.3.,2.1.4.2.,2.4.3.,
2.5.2.,2.5.3.,2.6.2.,
2.6.3.,2.7.2.,2.7.3.,
2.8.2.,2.8.3.,2.9.2.,
2.9.3.,2.10.2.,2.10.3.2.11.2.,2.11.3.,
2.12.2.,2.12.3.,
2.13.2.,2.13.3.,2.14.2.,2.14.3.,
2.15.2.,2.15.3.,
2.16.2.,2.16.3.,
2.17.2.,2.17.3.,
2.18.2.,2.18.3.,
2.19.2.,2.19.3.
ОПД. 04
Основы стандартизации и метрологии
Основы стандартизации;
Основы взаимозаменяемости;
Понятия о допусках и посадках;
Основы метрологии;
Виды измерений;
Средства измерений;
Измерительные инструменты.
Знания:
- основы метрологии, стандартизации
- основные понятия и определения;
- виды посадок;
- методы и средства измерений;
Умения:
- проводить технические измерения;
БК 2,3,6,11
ПК 2.1.2.,2.1.3.,2.1.12.,
2.2.1.,2.2.3.,2.2.14.,
2.3.2.,2.3.3.,2.3.10.,
2.4.2.,2.4.3.,2.5.2.,
2.5.3.,2.6.2.,2.6.3.,
2.7.2.,2.7.3.,2.8.2.,
2.8.3.,2.9.2.,2.9.3.,
2.10.2.,2.10.3.,
2.11.2.,2.11.3.,
2.12.2.,2.12.3.,
2.13.2.,2.13.3.,
2.14.2.,2.14.3.,
2.15.2.,2.15.3.,
2.16.2.,2.16.3.,
2.17.2.,2.17.3.,
2.18.2.,2.18.3.,
2.19.2.,2.19.3.
ОПД. 05
Основы электротехники
Электрическое поле.
Электрические цепи постоянного и переменного тока, электромагнетизм.
Проводниковые изделия и электроизоляционные материалы.
Электроизмерительные приборы и их применение
Электрические машины переменного и постоянного тока.
Трансформаторы.
Основы электропривода и электроавтоматики.
Знания:
- основы электротехники;
- электрические цепи постоянного и переменного тока, электромагнетизм;
- виды трансформаторов;
- основы электропривода;
- основы электроники;
Умения:
- использовать проводниковые изделия и электроизоляционные материалы;
- применять электрические измерения;
- эксплуатировать электрические машины переменного и постоянного тока;
БК 2,6,8,
ПК 2.1.2,.2.1.3.,
2.2.1.,2.2.3.,2.3.2.,
2.3.3.,2.1.4.2.,2.4.3.,
2.5.2.,2.5.3.,2.6.2.,
2.6.3.,2.7.2.,2.7.3.,
2.8.2.,2.8.3.,2.9.2.,
2.9.3.,2.10.2.,2.10.3.2.11.2.,2.11.3.,
2.12.2.,2.12.3.,
2.13.2.,2.13.3.,
2.14.2.,2.14.3.,
2.15.2.,2.15.3.,
2.16.2.,2.16.3.,
2.17.2.,2.17.3.,
2.17.10.,2.18.2.,
2.18.3.,2.19.2.,
2.19.3.
ОПД. 06
Охрана труда
Общие сведения о трудовом законодательстве.
Анализ условий труда, причины травматизма и профессиональных заболеваний.
Техника безопасности при производстве работ.
Электробезопасность.
Основы пожарной безопасности, технические средства тушения пожаров.
Промышленная санитария.
Промышленная экология на производстве.
Знания:
- особенности обеспечения безопасных условий труда в сфере профессиональной деятельности;
-опасные производственные факторы;
Умения:
- проводить анализ травмоопасных и вредных факторов в сфере профессиональной деятельности;
- использовать экобиозащитную и противопожарную технику.
БК 1,3,4,6,7,8,9,
10, 11
ПК 2.1.10.
ОПД. 07
Основы рыночной экономики
Введение в рыночную экономику;
основные принципы рыночной экономики мониторинг, спрос и предложение;
рыночная система, монополия и конкуренция; развитие предпринимательства и субъекты рыночных отношений;
экономические затраты и результаты деятельности предприятий; маркетинг и реклама;
цена и ценообразование; эффективность производства – хозяйственной деятельности; налоги и налогообложение.
Знания:
- общие положения экономической теории;
- основы макро- и микроэкономики, о налоговой, денежно-кредитной, социальной и инвестиционной политике;
- основные понятия по затратам, субъекта рынка;
- сущность, принципы и определение маркетинга;
- рекламы, виды рекламы;
Умения:
- определить цену себестоимости товара, цену производства, оптовую цену, розничную цену (методом примера);
- составить бизнес-план;

БҚ 2,5,6,11
Оқу практикасы
Іскерліктер:
- пісіру, станоктық, ұсталық-дәнекерлеу жұмыстарын орындау,
- монтаждау-демонтаж жұмыстарын орындау,
- жол-құрылыс машиналарын басқару.
Дағдылары:
- жол-құрылыс машиналарына техникалық қызмет көрсету және жөндеу жасау,
- жол-құрылыс машиналары машинисінің жұмысы
КҚ 2.1.1-2.19.10
КП.00
Кәсіптік практика
КП.01
Кәсіби дағдыларын бекіту бойынша практика
Іскерліктер:
- өндіріс жағдайында жалпы дайындық кезінде алған білімдерін қолдану.
Дағдылары:
- негізгі технологиялық операцияларды орындау
КҚ 2.1.1-2.19.10
КП.02
Біліктілік практикасы
Іскерліктер:
- нақты өндіріс жағдайында кәсіби міндеттерін орындау
Дағдылары:
- жұмыс орнын ұйымдастыру.
КҚ 2.1.1-2.19.10
Пән циклдары мен кәсіптік практика бойынша білім беру бағдарламасының мазмұны (орта буынды маман)
Циклдер индексі
Пәннің, практиканың атауы және негізгі тараулары
Қалыптасатын білім, білік, дағдылары
Қалыптасатын құзыреттілік коды
ЖБП.00
Жалпы білім беретін пәндер
ЖГП.00
Жалпы гуманитарлық пәндер
ЖГП.01
Кәсіби орыс тілі:
Орыс тілінің синтаксисі. Мамандық бойынша терминология.
Кәсіби бағытталған мәтіндерді аудару (сөздікпен) техникасы. Кәсіби қарым-қатынас.
Білімдер:
- қазақ (орыс) тілінің синтаксисі;
- кәсіби терминдер;
Білімдер:
- мамандық бойынша терминологияны пайдалану;
- кәсіби бағытталған мәттінің техникалық аудармасын (сөздікпен) пайдалану
БҚ 2,3,4,5, 6
ЖГП.02
Кәсіби шетел тілі:
Мамандық бойынша терминология.
Кәсіби бағытталған мәтіндерді аудару (сөздікпен) техникасы. Кәсіби қарым-қатынас даму.
Білімдер:
- кәсіби қарым-қатынас;
- негізгі сөздер мен терминдер;
Білімдер:
- мамандық бойынша терминологияны пайдалану;
- кәсіби бағытталған мәтіндердің техникалық аудармасын (сөздікпен) пайдалану
БҚ 2,3,4,5, 6
ЖГП.03
Қазақстан тарихы
Қазақстан Республикасының қазіргі әлемдегі орны мен ролі.
Қазақстан аумағындағы алғашқы қауымдық құрылым. Арқайым – әлемдік өркениет ошағы.
Қазақстан тарихындағы моңғол кезеңі. ХVI- XVIII ғ.ғ. Қазақстанның әлеуметтік-экономикалық және саяси тарихы. Қазақстандағы патша үкіметінің отаршылдық саясаты.
ХХ ғасыр басындағы азаматтық қарсы тұрулар кезіндегі Қазақстан.
Бірінші дүниежүзілік соғыс және Қазақстан.
Ұлт-азаттық қозғалыс. Ақпан төңкерісі және патша билігінің құлауы. Қазан төңкерісі, азаматтық соғыс және шетел интервенциясы. Кеңесін орнату және оның Қазақстандағы ерекшеліктері. Казармалық социализмнің орнатылуы.
Қазақстандағы жаңа экономикалық саясат (ЖЭС). Индустрияландыру және күштеп «ұжымдастыру», отырықшылық саясаты және оның салдары.
Ауыл-шаруашылығын жаңғыртудың Сталиндік-Голощекиндік үлгісі. Қазақстандағы шаруалар көтерілісі.
Саяси репрессиялар.
Екінші дүние жүзілік соғысқа дейінгі Қазақстанның әлеуметтік-экономикалық жағдайы.
Ұлы Отан соғысы және фашизмді жеңудегі Қазақстанның қосқан үлесі.
Соғыстан кейінгі кезең және халық шаруашылығын қалпына келтіру.
Тың игеру. Республиканың дамуындағы қарқындылық.

БК 2,5,6,11
Учебная практика
Умения:
- выполнение слесарных, станочных, кузнечно-сварочных работ,
- выполнение монтажно-демонтажных работ,
- управление дорожно-строительными машинами.
Навыки:
- проведения технического обслуживания и ремонта дорожно-строительных машин,
- работы машиниста дорожно-строительных машин
ПК 2.1.1-2.19.10
ПП.00
Профессиональная практика
ПП.01
Практика закреплению профессиональных навыков
Умения:
- применять знания, полученные при общей подготовке, в условиях производства.
Навыки:
- выполнение основных технологических операций
ПК 2.1.1-2.19.10
ПП.02
Квалификационная практика
Умения:
- выполнение профессиональных обязанностей в условиях реального производства
Навыки:
- организация рабочего места.
ПК 2.1.1-2.19.10
Содержание образовательной программы по циклам дисциплин и
профессиональной практике (специалист среднего звена)
Индекс цикла (дисциплин)
Наименование и основные разделы дисциплины, практики
Формируемые знания, умения и навыки
Код формируемой компетенции
ООД.00
Общеобразовательные дисциплины
ОГД.00
Общегуманитарные дисциплины
ОГД.01
Профессиональный казахский (русский) язык:
Синтаксис казахского (русского) языка. Терминология по специальности.
Техника перевода (со словарем) профессионально ориентированных текстов. Профессиональное общение.
Знания:
знать:
- синтаксис казахского (русского) языка;
- профессиональные термины;
Умения:
- применять терминологию по специальности;
- пользоваться техническим переводом (со словарем) профессионально ориентированного текста
БК 2,3,4,5, 6
ОГД.02
Профессиональный иностранный язык:
Терминология по специальности.
Техника перевода (со словарем) профессионально ориентированных текстов.
Профессиональное общение развитие.
Знания:
- профессиональное общение;
- основные слова и термины;
Умения:
- применять терминологию по специальности;
-пользоваться техническим переводом (со словарем) профессионально ориентированного текста
БК 2,3,4,5, 6
ОГД.03
История Казахстана
Место и роль Республики Казахстан в современном мире.
Первобытный строй на территории Казахстана. Аркаим – очаг мировой цивилизации.
Монгольский этап в истории Казахстана. Социально-экономическая и политическая история Казахстана в ХVI-XVIII вв. Колониальная политика царского правительства в Казахстане.
Казахстан в начале ХХ века, в период гражданского противостояния.
Первая мировая война и Казахстан.
Национально-освободительное движение. Февральская революция и свержение царской власти. Октябрьский переворот, гражданская война и иностранная интервенция. Установление Советской власти и ее особенности в Казахстане.
Строительство казарменного социализма.
Новая экономическая политика (НЭП) в Казахстане. Индустриализация и насильственная «коллективизация», политика оседлости и ее последствия.
Сталинско–Голощекинская модель преобразования сельского хозяйства. Восстание крестьян в Казахстане.
Политические репрессии. Социально-экономическое положение Казахстана до начала второй мировой войны. Великая Отечественная война и вклад Казахстана в победе над фашизмом.
Послевоенный период и восстановление народного хозяйства.
Освоение целины. Интенсификация в развитии республики.

Саяси қарсы тұрулар (1969, 1979, 1986). Қайта құру кезеңі. Қазақстан – егеменді тәуелсіз мемлекет.
Білімдер:
- Қазақстан тарихын
- қазақ халқының қалыптасуын;
- көшпенді өркениеттің пайда болуын;
- Ұлы Жібек жолы және оның тарихи маңызы;
- Қазақстанның Ресей құрамына кіруі;
- XVII-XVIII ғ.ғ. жоңғар шапқыншыларына қарсы ұлт-азаттық күрес.
- ХХ ғғ. 20-80 жылдарындағы бас көтерулер, қозғалыстар мен көтерілістер.
- ХХ ғғ. 20-30 жылдарындағы Қазақстанның мәдениеті;
- қазақтардың Дүниежүзілік құрылтайы;
- 1986 жылғы Алматыдағы желтоқсан оқиғалары;
- тамыз төңкерісі және оның құлдырауы;
- ҚР мемлекеттік тәуелсіздігі;
Іскерлік:
- қысқаша тарихи-археологиялық әңгіме құрастыру;
- көшпенді мал шаруашылығының пайда болу себептерін анықтау
- алғашқы мемлекеттік құрылымдарды сипаттау;
- жер аудару саясатының басты мақсаттарын анықтау;
- көтерілістердің жеңілу себептерін сараптау;
- ЖЭС-тің, ұжымдастырудың негізін анықтау;
- 20-30 жылдардағы этнодемографиялық жағдай. Репрессия мен қуғындау;
- картамен жұмыс істеу;
- қазақ диаспорасының пайда болу себептерін анықтау
- Қазақстанның Ұлы Отан соғысындағы және соғыстан кейінгі жылдардағы ролі
БҚ 2,3,4,5, 6
ЖГП.04
Дене тәрбиесі:
Маманды даярлау мен оның салауатты өмір салтын қалыптастырудағы дене тәрбиесінің ролі.
Дене тәрбиесінің әлеуметтік-биологиялық және психофизиологиялық негіздері.
Физикалық және спорттық кемелденудің негіздері. Кәсіби-қолданбалы физикалық дайындық.
Білімдер:
- дене тәрбиесінің әлеуметтік-биологиялық және психофизиологиялық негіздері;
Іскерліктер:
- дене тәрбиесінің салауатты өмір салтын қалыптастыру;
- физикалық және спорттық жағынан кемелдену.
БҚ 8,9
ӘЭП.00
Әлеуметтік-экономикалық пәндер
ӘЭП.01
Мәдениеттану:
Мәдениеттің негізі мен атқаратын қызметі: мәдениеттанудағы негізгі мектептер, тұжырымдамалар мен бағыттар, әлемдік және отандық мәдениет тарихы.
Әлемдік және ұлттық мәдени мұраның сақталуы.
Жергілікті өлкелік және мәдени мұраны пайдалану.
Білімдер:
- мәдениет мәселелерін түсінудегі негізгі тұжырымдамалар мен бағыттар;
- әртүрлі мәдениеттің ерекшеліктері мен заманауи өркениетке қосқан үлесі.
Іскерліктер:
- әлемдік және ұлттық мәдени мұраның сақталуы;
- жергілікті өлкетанушылық және мәдени мұраны пайдалану
БҚ 3,4,5,6,7
ӘЭП.02
Философия негіздері:
Философия пәні, әлемдік философиялық ойлардың негізгі тақырыбы.
Адам табиғаты және оның өмір сүру мәні.
Адам және Құдай.
Адам және ғарыш.
Адам, қоғам, өркениет, мәдениет.
Бостандық пен тұлға жауапкершілігі.
Адам санасы және әрекет.
Ғылым мен оның орны.
Глобалдық мәселелер алдындағы адамзат.
Білімдер:
- әлемнің философиялық, ғылыми және діни картиналары туралы, адам өмірінің мәні туралы түсінік;
- ғылым мен ғылыми сананың, оның құрылымының, түрлері мен әдістерінің, әлеуметтік және этикалық мәселелер туралы түсінік;
Іскерліктер:
- адамның мінез-құлқын биологиялық және әлеуметтік, тәндік және діни бастамаларда, оның санасының маңызын, саналы және санасыз мінез-құлқын анықтау;- қоғамдағы адамдар арасындағы қарым-қатынастың нормаларын реттеу.
БҚ 3,4,5,6,7
ӘЭП.03
Әлеуметтану және саясаттану негіздері:
Әлеуметтану ғылым ретінде.
Қоғам – әлеуметтік-мәдени жүйе.
Әлеуметтік қоғамдастықтар.
Әлеуметтік және этноұлттық қатынастар.
Әлеуметтік үрдістер.
Әлеуметтік институттар мен ұйымдар.
Тұлға: оның әлеуметтік орны және әлеуметтік мінез-құлқы.
Саясаттану пәні.
Саяси билік және билеуші қарым-қатынас.
Саяси жүйе.
Қазақстандағы әлеуметтік-экономикалық үрдістер.
Экономика негіздері: экономика және оның негізгі мәселелері.
Білімдер:
- заңдылықтар түсінігіндегі әлеуметтік жол туралы түсінік;
- әлеуметтік құрылым, әлеуметтік жіктелу, әлеуметтік әрекеттестік туралы түсінік;
- тұлғаның әлеуметтену, реттеу формалары үрдісінің ерекшеліктерін білу;
Іскерліктер:
- әлеуметтік қозғалыстарды және әлеуметтік өзгеріс пен дамудың басқа да факторларын дамыту;
- билік негізін, саясат субъектілерін, саяси қарым-қатынастар мен үрдістерді анықтау (Қазақстанда және тұтас әлемде);
- саяси жүйелер мен саяси тәртіп туралы түсінік қалыптастыру.
БҚ 3,4,5,6,7
ӘЭП.04
Экономика негіздері:
Мақсаттары, негізгі түсініктері, функциялары, негізі, қағидалары.
Меншіктің формалары мен түрлері, меншікті басқару.
Жоспар түрлері, олардың негізгі кезеңдері, мазмұны, стратегиялық жоспарлау.
Жоспарларды экономикалық негіздеу және болжамдарды әзірлеу әдістері.
Бизнес-жоспарлау.
Экономикалық сараптау.
Халықтық тұтыну тауарлары мен қызметтері нарығының жағдайын сараптау. Нарықтық инфраструктура
Білімдер:
- экономикалық теорияның жалпы ережелері;
- еліміздегі және шетелдердегі экономикалық жағдайлар;
- макро- және микроэкономика негіздері, салықтық, ақшалық-несиелік, әлеуметтік және инвестициялық саясат туралы;
Іскерліктер:
- өзінің кәсіби жұмысына бағыттауға қажетті экономикалық ақпаратты табу және пайдалану
БҚ 3,4,5,6,7
ӘЭП.05
Құқық негіздері:
Құқық, түсінік, жүйе, ақпарат көзі, Қазақстан Республикасының Конституциясы – құқықтық жүйенің ядросы. Адам құқығының жалпы декларациясы, тұлға, құқық, құқықтық мемлекет, заңды жауапкершілік және оның түрлері, құқықтың негізгі салалары, Қазақстан Республикасының сот жүйесі, құқық қорғау органдары.
Білімдер:
- адам мен азаматтың құқықтары мен бостандықтары, оларды жүзеге асыру механизмдері;
- кәсіби жұмыс саласында құқықтық және адамгершілік-этикалық нормаларды білу;
Іскерліктер:
- маманның кәсіби әрекеттін регламенттейтін нормативтік-құқықтық құжаттарды пайдалана білу.
БҚ 3,4,5,6,7
ЖКП.00
Жалпы кәсіптік пәндер
ЖКП 01
Мемлекеттік тілде іс-қағаздарын жүргізу:
Кәсіби қарым-қатынас. Қазақ (орыс) тілінде іс-қағаздарын жүргізу; құжаттар, олардың атқаратын қызметі және құжаттау тәсілдері; құжаттардың құрылымы; құжаттарды жинақтау және сақтау; іс-қағаздарын жүргізу технологиясы және оны ұйымдастыру; істі қалыптастыру және ұйымдастыру тәртібі. Кеңселік және құжаттармен жұмыстың ерекшеліктері.
Білімдер:
- құжаттарды рәсімдеуге қойылатын талаптар;
- қызметтік хатты құру әдістемесін, құжаттардың жіктелуі мен қозғалысын;
Іскерліктер:
- мемлекеттік тілде іс қағаздарының үлгілерін құру және рәсімдеу.

Политические противостояния (1969, 1979, 1986).
Период перестройки. Казахстан – суверенное независимое государство.
Знания:
- историю Казахстана- формирование казахского народа;
- появление кочевой цивилизации;
- Великий Шелковый путь и его историческое значение;
- вхождение Казахстана в состав России;
- национально-освободительная борьба за независимость против джунгарских захватчиков в XVII-XVIII вв.
- выступления, движения и восстания в 20-80 годы XX вв.
- культуру Казахстана 20-30 годы XX в.;
- всемирный курултай казахов;
- декабрьские события 1986 года Алматы;
- августовский путч и его провал;
- Государственную независимость РК;
Умения:
- составлять краткий историко-археологический рассказ;
- раскрыть причины возникновения кочевого скотоводства
- характеризовать первые государственные объединения;
- определять главные цели переселенческой политики;
- анализировать причины поражений восстаний;
- раскрывать суть НЭПа, коллективизации;
- этнодемографическая ситуация в 20-30 годы. Репрессии и депортации;
- работать с картой;
- раскрывать причины возникновения казахской диаспоры
- раскрыть роль Казахстана в Великой Отечественной войне и в послевоенный период
БК 2,3,4,5, 6
ОГД.04
Физическая культура:
Роль физической культуры в подготовке специалиста, формирование его здорового образа жизни.
Социально-биологические и психофизиологические основы физической культуры.
Основы физического и спортивного самосовершенствования. Профессионально-прикладная физическая подготовка.
Знания:
- социально-биологические и психофизиологические основы физической культуры;
Умения:
- формировать здоровый образ жизни физической культуры;
- физически и спортивно самосовершенствоваться.
БК 8,9
СЭД.00
Социально-экономические дисциплины
СЭД.01
Культурология:
Сущность и назначение культуры: основные школы, концепции и направления в культурологии, история мировой и отечественной культуры.
Сохранение мирового и национального культурного наследия.
Использование местного краеведческого и культурного наследия.
Знания:
- основные концепции и направления в осмыслении проблем культуры;
- особенности и общий вклад различных культур в современную цивилизацию.
Умения:
- сохранение мирового и национального культурного наследия;
- использование местного краеведческого и культурного наследия
БК 3,4,5,6,7
СЭД.02
Основы философии:
Предмет философии, основные вехи мировой философской мысли.
Природа человека и смысл его существования.
Человек и Бог.
Человек и космос.
Человек, общество, цивилизация, культура. Свобода и ответственность личности.
Человеческое познание и деятельность.
Наука и ее роль.
Человечество перед лицом глобальных проблем.
Знания:
- представление о философских, научных и религиозных картинах мира, смысле жизни человека;
- представление о роли науки и научного познания, его структуре, формах и методах, социальных и этических проблемах;
Умения:
- определять поведение человека в биологическом и социальном, телесном и духовном началах, сущности его сознания, сознательного и бессознательного поведении;
- регулировать нравственные нормы отношений между людьми в обществе.
БК 3,4,5,6,7
СЭД.03
Основы социологии и политологии:
Социология как наука.
Общество как социокультурная система.
Социальные общности.
Социальные и этнонациональные отношения.
Социальные процессы.
Социальные институты и организации.
Личность: ее социальные роли и социальное поведение.
Предмет политологии.
Политическая власть и властные отношения.
Политическая система.
Социально-экономические
процессы в Казахстане.
Основы экономики: экономика и ее основные проблемы.
Знания:
- представление о социологическом подходе в понимании закономерностей;
- представление о социальной структуре, социальном расслоении, социальном взаимодействии;
- знать особенности процесса социализации личности, формы регуляции;
Умения:
- развивать социальные движения и другие факторы социального изменения и развития;
- выявлять сущность власти, субъекты политики, политические отношения и процессы (в Казахстане и в мире в целом);
- составить представление о политических системах и политических режимах.
БК 3,4,5,6,7
СЭД.04
Основы экономики:
Цели, основные понятия, функции, сущность, принципы.
Формы и виды собственности, управление собственностью.
Виды планов, их основные этапы, содержание, стратегическое планирование.
Методы экономического обоснования планов и разработки прогнозов.
Бизнес-планирование.
Экономический анализ.
Анализ состояния рынка товаров народного потребления и услуг. Рыночная инфраструктура
Знания:
- общие положения экономической теории;
- экономические ситуации в стране и за рубежом;
- основы макро- и микроэкономики, о налоговой, денежно-кредитной, социальной и инвестиционной политике;
Умения:
- находить и использовать экономическую информацию, необходимую для ориентации в своей профессиональной
БК 3,4,5,6,7
СЭД.05
Основы права:
Право, понятие, система, источники, Конституция Республики Казахстан - ядро правовой системы.
Всеобщая декларация прав человека, личность, право, правовое государство,  юридическая ответственность и ее виды, основные отрасли права, судебная система Республики Казахстан, правоохранительные органы.
Знания:
- права и свободы человека и гражданина, механизмы их реализации;
- знать правовые и нравственно-этические нормы в сфере профессиональной деятельности;
Умения:
- уметь использовать нормативно-правовые документы, регламентирующие профессиональную деятельность специалиста.
БК 3,4,5,6,7
ОПД.00
Общепрофессиональные дисциплины
ОПД 01
Делопроизводство на государственном языке:
Профессиональное общение. Делопроизводство на казахском (русском) языке; документы, их назначение и способы документирования; структура документов; сбор и хранение документов; организация и технология делопроизводства; порядок организации и формирования дел.
Основы офисной и документационной работы.
Знания:
- требования, предъявляемые к оформлению документов;
- методику составления служебного письма, классификацию и движение документов;
Умения:
- составлять и оформлять образцы деловых бумаг на государственном языке.

БҚ 4,5,6,7
КҚ 3.20.6, 3.20.10,3.20.14, 3.20.15, 3.20.16
ЖКП 02
Сызу:
Сызбаларға қойылатын талаптар, масштабтар, анықтамалар, белгілер, жазбалар. Проекциялаудың негізгі әдістері. Сызбалық геометрияның негіздері. Проекцияны түрлендіру тәсілдері. Бөлшектердің, байланыстардың, құрама сызбалардың, берілістердің сызбаларын орындау ережелері, масштабы, определения, Құрылыс сызбасының элементтері. Машина құрастырушылық және құрылыс сызбаларының стандарттары.
Білімдер:
- геометриялық сызудың ережелері;
- сызбаларды рәсімдеу ережелері;
- құрастырушылық құжаттарды әзірлеу және рсімдеу ережелері
Іскерліктер:
- бөлшектердің, құрама бірліктердің сызбаларын орындау,
- эскиздерді орындау,
- сызбаларды оқу.
- графикалық тапсырмаларды шешу әдістерін қолдану;
- инженерлік графика құралдарын қолдану.
БҚ 2,6,10
КҚ 3.20.2, 3.20.3, 3.20.6,
ЖКП 03
Техникалық механика негіздері:
Теориялық механика.
Статиканың негізгі түсініктері мен аксиомалары.
Тоғыспалы күштердің жазық жүйесі.
Бейтарап орналасқан күштердің жазық жүйесі.
Кеңістіктік күш жүйесі. Ауырлық ортасы. Тепе-теңділіктң тұрақтылығы. Материалдардың қарсыласу негіздері.
Керілу – сығымдау. Кесу мен сығымдауды есептеу. Жазық қиылыстардың геометриялық сипаттамасы. Түзу бөрененің иілуі. Қиғаш бөрене және орталықтан тыс сығымдау. Түзу қиылысты бөренелерді жылжыту және бұрау. Орталықтан сығымдалған стерженьдердің тұрақтылығы. Динамикалық және қайталама-ауыспалы жүктемелердің әрекеті туралы түсінік
Білімдер:
- негізгі күш жүйелері;
- күш жүйелерінің тепе-теңдік жағдайы;
- күш моментінің нүкте мен оське қатынасы;
- деформацияланатын дене қасиеті мен деформация сипаты туралы негізгі гипотезалар мен болжамдар;
- беріктілік, қаттылық және тұрақтылық жағдайы;
Іскерліктер:
- тіреуші реакцияларды сараптап анықтау;
- әртүрлі күш жүйе-теңдігі бойынша тапсырмаларды орындау;
- қарапайым және күрделі қиылыстардың ауырлық орталығының орналасуын анықтау;
- болатты илемдеу сортаментін пайдалану;
- қиылыс әдісімен ішкі күштерді анықтау;
- ішкі күш факторлары мен кернеулердің эпюрасын құру.
БҚ 3,4,6,
КҚ 3.20.2, 3.20.3., 3.20.6., 3.20.8., 3.20.9.,3.20.11., 3.20.13.,
ЖКП 04
Стандарттау және метрология негіздері
Стандарттау негіздері;
Стандарттау әдістері мен қағидалары Өзара ауысымдылық негіздері;
Болжамдар мен отырғызу туралы түсініктер мен анықтамалар;
Бөлшектердің бетінің орналасу формасы мен бұдырлығын болжамдау
Метрология негіздері;
Өлшем түрлері;
Өлшеу әдістері мен құралдары Өлшегіш құралдар.
Білімдер:
- стандарттау әдістері мен қағидалары;
- мемлекеттік стандарттау жүйесінің негізгі ережелері;
- техникалық өлшемдердің тәсілдері мен әдістері;
- стандарттау туралы заңнаманы бұзу үшін жауапкершілік
Іскерліктер:
- стандарттау саласындағы нормативтік-техникалық құжаттарды пайдалану;
- болжамдарды, отырғызуды, бұдырлықты таңдау, оларды сызбаларда дұрыс белгілеу;
- бөлшектердің негізгі өлшемдерін есептеу
- өлшемдерді замануи құралдармен жүзеге асыру.

БК 4,5,6,7
ПК 3.20.6, 3. 20.10,
3. 20.14,
3. 20.15,
3. 20.16
ОПД 02
Черчение:
Требования к чертежам, масштабы, определения, обозначения, надписи. Основные методы проецирования.
Основы начертательной геометрии.
Способы преобразования проекций.
Правила выполнения чертежей деталей, соединений, сборочных чертежей, передач.
Элементы строительного чертежа.
Стандарты на машиностроительные и строительные чертежи.
Знания:
- правила геометрического черчения;
- правила оформления чертежей;
- правила разработки и оформления конструкторской документации
Умения:
- выполнение чертежей деталей, сборочных единиц,
- выполнение эскизов,
- чтение чертежей.
- применять методы решения графических задач;
- применять средства инженерной графики.
БК 2,6,10
ПК 3.20.2,
3. 20.3,
3. 20.6,
ОПД 03
Основы технической механики:
Теоретическая механика.
Основные понятия и аксиомы статики.
Плоская система сходящихся сил.
Плоская система произвольно расположенных сил.
Пространственная система сил.
Центр тяжести. Устойчивость равновесия.
Основы сопротивления материалов.
Растяжение – сжатие. Расчеты на срез и смятие. Геометрические характеристики плоских сечений. Изгиб прямого бруса.
Косой изгиб и внецентровое сжатие.
Сдвиг и кручение брусьев прямого сечения. Устойчивость центрально-сжатых стержней.
Понятие о действии динамических и повторно-переменных нагрузок
Знания:
- основные системы сил;
- условие равновесия систем сил;
- момент силы относительно точки и оси;
- основные гипотезы и допущения о свойствах деформируемого тела и характере деформаций;
- условие прочности, жесткости и устойчивости;
Умения:
- аналитически определять опорные реакции;
- решать задачи на равновесие различных систем сил;
- определять положение центра тяжести простых и сложных сечений;
- пользоваться сортаментом проката стали;
- определять внутренние силы методом сечений;
- строить эпюры внутренних силовых факторов и напряжений.
БК 3,4,6,
ПК3.20.2,
3. 20.3.,
3. 20.6.,
3. 20.8.,
3. 20.9.,
3. 20.11.,
3. 20.13.,
ОПД 04
Основы стандартизации и метрологии
Основы стандартизации;
Методы и принципы стандартизации
Основы взаимозаменяемости;
Понятия и определения о допусках и посадках;
Допуски форм расположения и шероховатости поверхностей деталей
Основы метрологии;
Виды измерений;
Методы и средства измерений;
Измерительные инструменты.
Знания:
-методы и принципы стандартизации;
- основные положения государственной системы стандартизации;
- способы и методы технических измерений;
- ответственность за нарушение законодательства о стандартизации
Умения:
- пользоваться нормативно-технической документацией в области стандартизации;
- выбирать допуски, посадки и шероховатость, правильно обозначать их на чертежах;
- рассчитывать основные размеры деталей;
- производить измерения современными средствами.

БҚ 1,2,3,4,6,8,10
КҚ 3.20.2., 3.20.3., 3.20.6.
ЖКП 05
Электротехника:
Электрлі кеңістік.
Тұрақты және ауыспалы токтың электрлі желісі, электромагнетизм.
Өткізгіш өнімдер және электр изоляциялаушы материалдар. Электрлі өлшемдер. Тұрақты және ауыспалы токтың электрлі машиналары. Трансформаторлар. Электржетек негіздері.
Электрониканың физикалық негіздері.
Электрондық аспаптар.
Электрондық генераторлар және өлшегіш құралдар. Автоматика мен есептегіш техниканың электрондық құрылғылары.
Микропроцессорлар мен микро-ЭЕМ-дер.
Білімдер:
- электротехника негіздері;
- тұрақты және ауыспалы токтың электрлі тізбегі, электромагнетизм;
- трансформаторлардың түрлері;
- электр жетек негіздері;
- электроника негіздері;
- электрондық түзеткіштер және стабилизаторлар;
- микропроцессорлар мен микро-ЭЕМ-дердің жұмыс принципі;
Іскерліктер:
- өткізгіш өнімдер мен электр изоляциялаушы материалдарды пайдалану;
- электрлі өлшемдерді қолдану;
- ауыспалы және тұрақты токтың электрлі машиналарын қолдану;
- электр энергиясын жіберу және тарату;
- электрондық аспаптарды қолдану;
- автоматика мен есептегіш техниканың электрондық құрылғыларын қолдану
БҚ 1,2,3, 6,8
КҚ 3.20.6., 3.20.8.,
ЖКП 06
Металлдар технологиясы
Шойын мен болат өндірісі. Түсті металлдар өндірісі. Металлдардың құрылысы мен қасиеттері. Металлдарды сынау тәсілдері. Қосындылар теориясынан негізгі мәліметтер. Темір мен көміртегі қоспасы. Көміртекті болат. Шойындар. Термикалық өңдеудің негіздері. Химико-термикалық өңдеудің негіздері. Қосындыланған болат. Қатты қоспалар.
Түсті металлдардың қоспалары. Металлдар коррозиясы және онымен күресу әдістері. Пластикалық массалар. Резеңке және қосымша материалдар. Құю өндірісі. Қысыммен өңдеу. Дәнекерлеу. Металлдарды пісіру. Кесіп өңдеу. Металл кесуші станоктар және олармен орындалатын жұмыстар. Металлдарды өңдеудің электрлі әдістері.
Білімдер:
- металлдар туралы негізгі мәліметтер;
- болат пен шойынды алу тәсілдері;
- термикалық және химико-термикалық өңдеу түрлері;
- түсті металлдарды алу тәсілдері;
- түсті металлдардың негізгі қоспалары;
- коррозия түрлері және онымен күресу тәсілдері;
- Металлдарды қысыммен, дәнекерлеумен, пісіру арқылы өңдеу тәсілдері;
- металл кесуші станоктардағы бөлшектердің қалып қалптастыруының негізгі тәсілдері;
Іскерліктер:
- физикалық қасиеттеріне қарап негізгі металлдар мен қоспалардың негізгі түрлерін ажырату;
- құрастырушылық материалдардың маркалары бойынша олардың химиялық құрамын анықтау.
БҚ 2,3,,6,8
КҚ 3.20.2., 3.20.6., 3.20.8., 3.20.11., 3.20.13.,
ЖКП 07
Өндіріс экономикасы:
Кәсіпорындардың негізгі және айналымдық қорлары, меншіктіліктің әртүрлі формасындағы кәсіпорындардың жұмыс ерекшеліктері. Жол-құрылыс материалдарын пайдалану кезіндегі өндірістік үрдісті ұйымдастыру. Еңбекті ғылыми ұйымдастыру және нормалау. Кәсіпорынның өндірістік бағдарламасын жоспарлау, кірісті, пайданы және жұмыс рентабельділігін жоспарлау. Өндірістік үрдістердің экономикалық тиімділігі.
Білімдер:
- нарықтық экономикалық түсініктері туралы, кәсіпорындардың өндірістік қорлары туралы, менеджмент пен маркетинг негіздері және өндірісті жоспарлау негіздері туралы;
- өндірістік қорлардың экономикалық болмысын, сметалық құжаттарды әзірлеу тәртібін, менеджмент пен маркетинг негіздерін, жоспарлау мен есепке алу әдістерін;
Іскерліктер:
- кәсіпорын қорларының көрсеткіштерін есептеу, сметалық есепті жүзеге асыру,
- өндірістік бағдарламаны есептеу;
- өндірістік шығындарды есептеу, жұмыс сметасы мен материалдық қорлардың қажеттілігін, экономикалық тиімділігін есептеу;
- шаруашылық жұмыстың сараптамасын жасау.

БК 1,2,3,4,6,8,10
ПК 3.20.2.,
3.20.3.,
3. 20.6.
ОПД 05
Электротехника:
Электрическое поле.
Электрические цепи постоянного и переменного тока, электромагнетизм.
Проводниковые изделия и электроизоляционные материалы.
Электрические измерения; Электрические машины переменного и постоянного тока.
Трансформаторы.
Основы электропривода.
Физические основы электроники.
Электронные приборы.
Электронные генераторы и измерительные приборы. Электронные устройства автоматики и вычислительной техники.
Микропроцессоры и микро-ЭВМ.
Знания:
- основы электротехники;
- электрические цепи постоянного и переменного тока, электромагнетизм;
- виды трансформаторов;
- основы электропривода;
- основы электроники;
- электронные выпрямители и стабилизаторы;
- принцип работы микропроцессоров и микро-ЭВМ;
Умения:
- использовать проводниковые изделия и электроизоляционные материалы;
- применять электрические измерения;
- эксплуатировать электрические машины переменного и постоянного тока;
- передавать и распределять электрическую энергию;
- применять электронные приборы;
- использовать электронные устройства автоматики и вычислительной техники
БК1,2,3, 6,8
ПК 3.20.6., 3. 20.8.,
ОПД 06
Технология металлов
Производство чугуна и стали.
Производство цветных металлов.
Строение, свойства металлов
Способы испытания металлов.
Основные сведения из теории сплавов.
Сплавы железа с углеродом. Углеродные стали.
Чугуны.
Основы термической обработки.
Основы химико-термической обработки.
Легированные стали. Твердые сплавы.
Сплавы цветных металлов. Коррозия металлов и методы борьбы с нею.
Пластические массы. Резиновые и вспомогательные материалы. Литейное производство. Обработка давлением. Сварка.
Пайка металлов.
Обработка резанием. Металлорежущие станки и работы, выполняемые на них
Электрические методы обработки металлов.
Знания:
- основные сведения о металлах;
- способы получения стали и чугуна;
- виды термической и химико-термической обработки;
- способы получения цветных металлов;
- основные сплавы цветных металлов;
- виды коррозии и способы борьбы с ней;
- способы обработки металлов давлением, сваркой, пайкой;
- основные способы формообразования деталей на металлорежущих станках;
Умения:
- определять виды основных металлов и сплавов по физическим свойствам;
- определять по маркам конструкционных материалов их химический состав.
БК 2,3,,6,8
ПК 3.20.2., 3. 20.6.,
3. 20.8.,
3. 20.11.,
3. 20.13.,
ОПД 07
Экономика производства:
Основные и оборотные фонды предприятий, особенности деятельности предприятий различных форм собственности. Организация производственного процесса при эксплуатации строительно-дорожных машин.
Научная организация и нормирование труда. Планирование производственной программы предприятия, планирование доходов, прибыли и рентабельности работы.
Экономическая эффективность производственных процессов.
Знания:
- об экономических понятиях рынка, о производственных фондах предприятий, об основах менеджмента и маркетинга и планирования производства;
- экономическую сущность производственных фондов, порядок разработки сметной документации, основы маркетинга и менеджмента, методы планирования и учета;
Умения:
- рассчитать показатели фондов предприятия, производить сметный расчет,
- рассчитывать производственную программу;
- рассчитывать производственные затраты, рассчитывать смету работ и потребности в материальных ресурсах, экономической эффективности
- проводить анализ хозяйственной деятельности.

БҚ 1,2,3,4,6,7,10,11
КҚ 3.20.4., 3.20.6., 3.20.11., 3.20.14., 3.20.15.
ЖКП 08
Еңбек және қоршаған ортаны қорғау:
Еңбек заңнамасы туралы жалпы мәліметтер. Кәсіпорындарда еңбек қорғау бойынша жұмыс пен үнемі бақылауды ұйымдастыру. Еңбек жағдайын, жарақаттанушылық пен кәсіби сырқаттану себептерін сараптау.
Өндірістегі электр қауіпсіздігі, технологиялық үрдістердің қауіпсіздігі. Өнеркәсіптік санитария. Өрт қауіпсіздігінің негіздері, өрт сөндірудің техникалық құралдары. Өндірістегі өнеркәсіптік экология.
Білімдер:
- кәсіби әрекет саласында қауіпсіз еңбек жағдайын қамтамасыз ету ерекшеліктері, кәсіпорындағы еңбек қорғаудың құқықтық, нормативтік және ұйымдастырушылық негіздері;
Іскерліктер:
- кәсіби әрекет саласындағы жарақат қауіптілігі бар және зиянды факторлардың сараптамасын жасау;
- құжаттарды ҚР ЕҚЗ сәйкес рәсімдеу;
- экобиоқорғаныстық және өртке қарсы техниканы пайдалану.
БҚ 1,2,3,4,5,6,7,8,9,10
КҚ 3.20.1., 3.20.3., 3.207., 3.20.8., 3.20.9., 3.20.11., 3.20.12., 3.20.16
ЖКП 09
Қолданбалы информатика:
Операциялық жүйелердің атқаратын қызметі мен типтері. Жүйелердің негізгі түсініктері мен анықтамалары. ЭЕМ-ді өндірістік жұмыста пайдалану: мәтіндік және графикалық редакторлар, арнайы бағдарламалар.
Компьютерлік графика.
Білімдер:
- ДК-ның жұмыс принципі, басқарудың автоматтандырылған жүйелеріндегі басқару теориясы мен ЭЕМ-нің ролі, мәтіндік және графикалық редакторлардың жұмыс принципі;
Іскерліктер:
- мәтіндік және графикалық редакторларды пайдалану, курстық және диплом жобаларын орындау кезінде және өндірісте жобалық жұмыстарды орындау кезінде бағдарламалық құралдарды қолдану.
БҚ 1,2,3,4,6,
КҚ 3.20.4., 3.20.6., 3.20.10.,
АП. 00
Арнайы пәндер
АП.01
Автомобильдер мен тракторлар:
Автомобильмен трактордың жалпы құрылғысы, автомобильдік және трактор қозғалтқыштарының құрылғысы, автомобильдер мен тракторлардың электржабдықтарының, трансмиссиясының, жүргіш бөлігінің және басқару механизмдерінің құрылғысы. Мамандандырылған автомобильдер, Мамандандырылған автомобильдер, тракторлар мен автомобильдердің сыртқы және жұмыс жабдықтары. Қозғалтқыш, автомобильдер мен тракторлар теориясының элементтері туралы жалпы түсінік.
Білімдер:
- автомобильдер мен тракторлардың негізгі тораптары мен агрегаттары, олардың құрылғысы және жұмыс принципі; жіктелуі;
Іскерліктер:
- автомобильдің ақауларын анықтау; жұмыстардың әртүрлі пайдаланушылық көрсеткіштерін ажырату.
БҚ 6,8
КҚ 3.20.5., 3.20.7., 3.20.9., 3.20.11., 3.20.13.,
АП.02
Пайдаланылатын материалдар:
Автомобиль бензині. Дизель отыны.
Газ және мұнай емес отын. Жақпа майлар. Пластикалық жақпалар. Арнайы сұйықтықтар. Отынды, жақпа майларын және арнайы сұйықтықтарды рационалды пайдалануды ұйымдастыру. Негізгі пайдаланылатын материалдардың уыттылығы мен өрт қауіптілігі. Лак-бояу материалдары. Синтетикалық желімдер, қаптаушы, тығыздаушы, электрайырғыш және ағаш материалдары.
Білімдер:
- пайдаланылатын материалдардың негізгі қасиетттері, сапа көрсеткіштері;
- олардың рационалды түрде қолданылуын ұйымдастыру;
Іскерліктер:
- көлік құралының нақты типіне отын мен жақпа май материалдарының маркаларын дұрыс таңдау;
- ауыстырғыш таңдауды техникалық негіздеу.
БҚ 6,8
КҚ 3.20.3.,3.20.4., 3.20.16
АП.03
Жол-құрылыс машиналары:
Жол-құрылыс машиналары туралы жалпы мәліметтер; машиналарды басқарудың жетектері мен жүйелері; жол машиналарының энергетикалық жабдықтары. Жүк көтергіш, тасымалдаушы, тиеуші-түсіруші машинадар; жасанды құрылымдар құрылысында қолданылатын жабдықтар; дайындау және жер жұмыстарына арналған машиналар; жол-құрылыс материалдарын тасымалдау мен өндіруге арналған машиналар мен жабдықтар; жол төсемдерін орналастыруға арналған машиналар; жолдарды қалыпта ұстау мен жөндеуге арналған машиналар.
Білімдер:
- жол-құрылыс машиналарының әртүрлі типтерінің жіктелуі мен атқаратын қызметін;
- жол-құрылыс машиналарының гидравликалық және энергетикалық жабдықтары, олардың құрылғысы және жұмыс істеу принципі;
Іскерліктер:
- жол-құрылыс машиналары жұмысының әртүрлі пайдаланушылық көрсеткіштерін ажырату.
БҚ 6,8
КҚ 3.20.5., 3.20.7., 3.20.9., 3.20.11., 3.20.13.,
АП.04
Жол-құрылыс машиналарын пайдалану:
Жол-құрылыс машиналары мен жабдықтарын техникалық пайдалану бойынша негізгі ережелер. Жол-құрылыс машиналары мен жабдықтарына техникалық қызмет көрсету мен ағымдық жөндеу жасау технологиясы және оны ұйымдастыру.
Жол-құрылыс машиналарына техникалық қызмет көрсету мен жөндеу жасау бойынша өндірістік базаны жобалау.
Білімдер:
- жол-құрылыс машиналары мен жабдықтарына техникалық қызмет көрсету түрлері;
- жол-құрылыс машиналары мен жабдықтарына техникалық қызмет көрсету мен ағымдық жөндеу жасау технологиясы мен ұйымдастыру принципі;
Іскерліктер:
- жол-құрылыс машиналарына техникалық қызмет көрсету
БҚ 1,2,3,4,6,8,10,11
КҚ 3.20.1., 3.20.2., 3.20.3., 3.20.4., 3.20.6., 3.20.7., 3.20.8., 3.20.9., 3.20.10., 3.20.11., 3.20.12., 3.20.13., 3.20.14., 3.20.15., 3.20.16.
АП.05
Жол-құрылыс машиналарын жөндеу:
Машина жөндеу технологиясы және ұйымдастыру негіздері, машина жөндеудің өндірістік үрдісі.
Машиналар мен машина тораптарының негізгі бөлшектерін қалпына келтірудің негізгі тәсілдері, машиналардың үлгілік бөлшектерін жөндеу, техникалық нормалау негіздері, машиналарға техникалық қызмет көрсету мен жөндеу бойынша жұмыстарды нормалау. Машина жөндеу бойынша кәсіпорындарды жобалау негіздері, жөндеу кәсіпорнының бөлімшелері мен учаскелерінің арасындағы технологиялық байланыс.
Білімдер:
- машина жөндеу технологиясы және ұйымдастыру негіздері, жол-құрылыс машиналары мен жабдықтарын жөндеудің өндірістік үрдісі;
- стандарттау және метрология негіздері;
- машина бөлшектері мен машина тораптарын қалпына келтірудің негізгі
тәсілдері, машинаның үлгілік бөлшектерін жөндеу;
Іскерліктер:
- жол-құрылыс машиналарының жөндеуін өткізуді ұйымдастыру
БҚ 1,2,3,4,6,8,10,11
КҚ 3.20.1., 3.20.2., 3.20.3., 3.20.4., 3.20.6., 3.20.7., 3.20.8., 3.20.9., 3.20.10., 3.20.11., 3.20.12., 3.20.13., 3.20.14., 3.20.15., 3.20.16.
АП.06
Жол-жүру ережелері мен қауіпсіздігі:
Жол жүру ережелері, жүргізушінің кәсіби сенімділігі, жүргізуші еңбегінің психофизиологиясының негіздері, жүргізушінің кәсіби әдебі.
Жол-көлік оқиғалары; қозғалыс қауіпсіздігіне әсер ететін автомобильдің техникалық-пайдаланушылық қасиеттері, жол жағдайы; жолдағы төтенше жағдайларда жапа шеккендерге алғашқы көмек адам анатомиясы мен физиологиясының негіздері; өмірге қауіпті жағдайлар; жапа шеккендерге көмек көрсету кезіндегі әрекет ету тәртібі; алкоголь, есірткі және олардың жүргізушіге әсері.
Білімдер:
- жол белгілері, олардың атқаратын қызметтері мен қолодану тәсілдері;
- жол белгісі және оларға қойылатын талаптар;
- көше қиылыстарынан өту ережесі;
- көлік құралын тұраққа қою тәсілдері;
- көлік құралдарын пайдалануға болмайтын жағдайлар
Іскерліктер:
- жол белгілері мен реттеушінің белгілерін жетекшілікке алу;
- қиылыс типін анықтау және оны кесіп өту ережелері;
- жүкті қою және белгілеу;
- жолаушыларға жол жүру алдында нұсқаулар беру;
- ЖКА кезінде алғашқы дәрігерлік көмек көрсету.

БК 1,2,3,4,6,7,10,11
ПК 3.20.4., 3. 20.6.,
3. 20.11.,
3. 20.14.,
3. 20.15.
ОПД 08
Охрана труда и окружающей среды:
Общие сведения о трудовом законодательстве. Организация работы и постоянного контроля по охране труда на предприятиях.
Анализ условий труда, причины травматизма и профессиональных заболеваний, мероприятия по их предупреждению. Электробезопасность на производстве, безопасность технологических процессов. Промышленная санитария. Основы пожарной безопасности, технические средства тушения пожаров. Промышленная экология на производстве.
Знания:
- особенности обеспечения безопасных условий труда в сфере профессиональной деятельности, правовые, нормативные и организационные основы охраны труда на предприятии;
Умения:
- проводить анализ травмоопасных и вредных факторов в сфере профессиональной деятельности;
- оформлять документы в соответствии с ОТ ЗРК;
- использовать экобиозащитную и противопожарную технику.
БК 1,2,3,4,5,6,7,8,9,10
ПК 3.20.1., 3. 20.3.,
3. 20.7.,
3. 20.8.,
3. 20.9.,
3. 20.11.,
3. 20.12.,
3. 20.16
ОПД 09
Прикладная информатика:
Назначение и типы операционных систем. Основные понятия и определения систем. Использование ЭВМ в производственной работе: текстовые и графические редакторы, специализированные программы.
Компьютерная графика.
Знания:
- принцип работы ПК, теорию управления и роль ЭВМ в автоматизированных системах управления, принцип работы текстовых и графических редакторов;
Умения:
- пользоваться текстовыми и графическими редакторами, использовать программные средства при выполнении курсовых и дипломных проектов, при проектной работе на производстве.
БК 1,2,3,4,6,
ПК 3.20.4., 3. 20.6.,
3. 20.10.,
СД. 00
Специальные дисциплины
СД.01
Автомобили и тракторы:
Общее устройство автомобиля и трактора, устройство автомобильных и тракторных двигателей, устройство электрооборудования, трансмиссии, ходовой части и механизмов управления автомобилей и тракторов. Специализированные автомобили, внешнее и рабочее оборудование тракторов и автомобилей. Общее понятие об элементах теории двигателя, автомобиля и трактора.
Знания:
- основные узлы и агрегаты автомобилей и тракторов, их устройство и принцип действия; классификацию;
Умения:
- определять неисправности автомобиля; различать различные эксплуатационные показатели работы.
БК 6,8
ПК 3.20.5., 3.20.7., 3.20.9., 3.20.11., 3.20.13.,
СД.02
Эксплуатационные материалы:
Автомобильные бензины. Дизельные топлива.
Топливо газового и не нефтяного происхождения. Смазочные масла. Пластические смазки. Специальные жидкости. Организация рационального применения топлива, смазочных масел и специальных жидкостей. Токсичность и огнеопасность основных эксплуатационных материалов.
Охрана окружающей среды. Лакокрасочные материалы. Синтетические клеи, обивочные, уплотнительные, электроизоляционные и древесные материалы.
Знания:
- основные свойства, показатели качества эксплуатационных материалов;
- организацию их рационального применения;
Умения:
- правильно выбирать марки топлив и смазочных материалов для конкретного типа транспортного средства;
- технически обосновать подбор заменителя.
БК 6,8
ПК 3.20.3.,
3. 20.4.,
3. 20.16
СД.03
Дорожно-строительные машины:
Общие сведения о строительно-дорожных машинах; приводы и системы управления машин; энергетическое оборудование дорожных машин.
Грузоподъемные, транспортирующие и погрузочно-разгрузочные машины; оборудование, применяемое при строительстве искусственных сооружений; машины для подготовительных и земляных работ; машины и оборудование для производства и транспортирования дорожно-строительных материалов; машины для устройства дорожных покрытий; машины для содержания и ремонта дорог.
Знания:
- классификацию, назначение различных типов дорожно-строительных машин;
- гидравлическое и энергетическое оборудование строительно-дорожных машин, их устройство и принцип действия;
Умения:
- определять различать различные эксплуатационные показатели работы дорожно-строительных машин.
БК 6,8
ПК 3.20.5., 3. 20.7.,
3. 20.9.,
3. 20.11.,
3. 20.13.,
Эксплуатация дорожно-строительных машин:
Основные положения по технической эксплуатации эксплуатация дорожно-строительных машин и оборудования. Организация и технология технического обслуживания и текущего ремонта дорожно-строительных машин и оборудования. Проектирование производственной базы по техническому обслуживанию и текущему ремонту дорожных машин.
Знания:
- виды обслуживаний дорожно-строительных машин и оборудования;
- принципы организации и технологию технического обслуживания и текущего ремонта дорожно-строительных машин и оборудования;
Умения:
- проводить техническое обслуживания дорожно-строительных машин
БК 1,2,3,4,6,8,10,11
ПК 3.20.1., 3.20.2., 3.20.3., 3.20.4., 3.20.6., 3.20.7., 3.20.8., 3.20.9., 3.20.10., 3.20.11., 3.20.12., 3.20.13., 3.20.14., 3.20.15., 3.20.16.
СД.05
Ремонт дорожно-строительных машин:
Основы организации и технологии ремонта машин, производственный процесс ремонта машин.
Основные способы восстановления деталей машин и узлов машин, ремонт типовых деталей машин, основы технического нормирования, нормирование работ по техническому обслуживанию и ремонту машин. Основы проектирования предприятий по ремонту машин, технологическая взаимосвязь между отделениями и участками ремонтного предприятия
Знания:
- основы организации и технологии ремонта машин, производственный процесс ремонта дорожно-строительных машин и оборудования;
- основы стандартизации и метрологии;
- основные способы восстановления деталей машин и узлов машин, ремонт типовых деталей машин;
Умения:
- организовывать проведение ремонта дорожно-строительных машин
БК 1,2,3,4,6,8,10,11
ПК 3.20.1., 3.20.2., 3.20.3., 3.20.4., 3.20.6., 3.20.7., 3.20.8., 3.20.9., 3.20.10., 3.20.11., 3.20.12., 3.20.13., 3.20.14., 3.20.15., 3.20.16.
СД.06
Правила и безопасность дорожного движения:
Правила дорожного движения, профессиональная надежность водителя, основы психофизиологии труда водителя, профессиональная этика водителя.
Дорожно-транспортные происшествия; технико-эксплуатационные свойства автомобиля, влияющие на безопасность движения; дорожные условия; первая помощь пострадавшим при несчастных случаях на дорогах; основы анатомии и физиологии человека; состояния опасные для жизни; последовательность действий при оказании помощи пострадавшим; алкоголь, наркотики и их воздействие на водителя.
Знания:
- дорожные знаки, их назначение и способы применения;
- дорожную разметку и требования предъявляемые к ней;
- правила проезда перекрестков;
- способы постановки транспортного средства на стоянку;
- условия, при которых запрещается эксплуатация транспортных средств
Умения:
- руководствоваться дорожной разметкой и знаками регулировщика;
- определять тип перекрестка и правила его проезда;
- размещать и обозначать груз;
- инструктировать пассажиров перед началом поездки;
- оказывать первую доврачебную помощь при ДТП.

БҚ 1,4,6,7,8,9,10
КҚ 3.20.5.,
АП.07
Құрылыс пен автомобиль жолдары негіздері:
Автомобиль жолдарының негізгі элементтері. Жер жабыны, жолдағы су ұрғыш, жол төсемінің құрастырылуы, көпірлер мен жасанды құрылымдар туралы жалпы мәліметтер. Жол-құрылыс материалдары мен құрастырылымы туралы негізгі түсініктер, оларды алу және қайта өңдеу.
Жол-құрылыс жұмыстары технологиясын ұйымдастыру негіздері. Автомобиль жолдарын, көпірлер мен құбырларды жөндеу мен қалыпта ұстау негіздері. Көлік құралдарының қозғалыс қауіпсіздігін қамтамасыз ету.
Білімдер:
- автомобиль жолдарының негізгі элементтері;
- көпірлер мен басқа да жасанды құрылымдар туралы жалпы мәліметтер;
- жол-құрылыс жұмыстарының технологиясын ұйымдастыру;
- негізгі жол-құрылыс материалдары және олардың қасиеттері;
Іскерліктер:
- әртүрлі жұмыстар жасау кезінде жол-құрылыс техникасын пайдалану;
- жол жүру қауіпсіздігін қамтамасыз ету.
БҚ 1,2,3,4,5,6,8,10, 11
КҚ 3.20.2., 3.20.7., 3.20.13.,
ӨО мен КП
Өндірістік оқыту мен кәсіптік практика
ӨО. 00
Өндірістік оқыту
ӨО. 01
Танысу практикасы
Іскерліктер:
- жол-құрылыс машиналарына қызмет көрсететін және пайдаланатын кәсіпорындар түрі
- таңдалған мамандықтың мамандарының өндірістік әрекеті туралы түсінік
КҚ 3.20.1.,
ӨО. 02
Оқу практикасы
Іскерліктер:
- пісіру, станоктық, ұсталық-дәнекерлеу жұмыстарын орындау,
- монтаждау-демонтаж жұмыстарын орындау,
- жол-құрылыс машиналарын басқару.
Дағдылары:
- жол-құрылыс машиналарын жөндеу және техникалық қызмет көрсету,
- жол-құрылыс машиналарының бірінің машинисінің жұмысы
КҚ 3.20.1., 3.20.5.,
КП.00
Кәсіптік практика
КП.01
Өндірістік-технологиялық практика
Іскерліктер:
- өндіріс жағдайында жалпы дайындық кезінде алған білімдерін қолдану.
Дағдылары:
- негізгі технологиялық операцияларды орындау
КҚ 3.20.1., 3.20.2., 3.20.3., 3.20.4., 3.20.6., 3.20.7., 3.20.8., 3.20.9., 3.20.10.,3.20.11., 3.20.12., 3.20.13., 3.20.14., 3.20.15., 3.20.16.
Диплом алдындағы практика, оның ішінде диплом жобасын орындау
Іскерліктер:
- таңдаған мамандығы бойынша ұйымдастырушылық жұмыс
Дағдылары:
- өндірісте әрекет ететін технологиялық үрдістерді сараптау,
- жұмыс орындарын ұйымдастыру.
КҚ 3.20.1., 3.20.2., 3.20.3., 3.20.4., 3.20.6., 3.20.7., 3.20.8., 3.20.9., 3.20.10., 3.20.11., 3.20.12., 3.20.13., 3.20.14., 3.20.15., 3.20.16.
Ескерту: 1 кесте Базалық құзыреттер
Құзыреттілік коды
Базалық құзыреттері
БҚ 1
Жайлы еңбек жағдайын қалыптастыру
БҚ 2
Міндеттерін уақытылы және сапалы орындау;
БҚ 3
Жұмысты жүзеге асырудың барынша рационалды құралдары мен тәсілдерін қолдану;
БҚ 4
Екіұштылық жағдайында өздігінен әрекет етуге дайын болуы;
БҚ 5
Әріптестерімен жақсы қарым-қатынасқа және әріптестікке дайын болуы;
БҚ 6
Ұдайы кәсіби деңгейінің өсуіне, жаңа білімді игеруге дайын болу
БҚ 7
Еңбек заңнамасына сәйкес өз құқығын қорғай білу.
БҚ 8
Қаупсіздік техникасын, еңбек қорғау ережелері мен нормаларын, өндірістік санитария мен өрт қауіпсіздігін сақтау;
БҚ 9
Алғышқы дәрігерлік көмек көрсету;
БҚ 10
Қазақстан Республикасының заңнамаларының және бекітілген салалық нормативтік құжаттардың талаптарын сақтау
БҚ 11
Өз жұмысын жоспарлау және ұйымдастыру;
2 кесте Кәсіби құзыреттері
ТжКБ деңгейі
Біліктілігі
Кәсіби құзыреттері (КҚ)
2.Жоғары деңгей

БК 1,4,6,7,8,9,10
ПК 3.20.5.
СД.07
Основы строительства и автомобильных дорог:
Основные элементы автомобильной дороги. Земляное полотно, дорожный водоотвод, конструкции дорожных одежд, общие сведения о мостах и искусственных сооружениях.
Основные понятия о дорожно-строительных материалах и конструкциях, их добыча и переработка. Основы организации технологии дорожно-строительных работ. Основы ремонта и содержания автомобильных дорог, мостов и труб. Обеспечение безопасности движения транспортных средств.
Знания:
- основные элементы автомобильных дорог;
- общие сведения о мостах и других искусственных сооружениях;
- организация технологии дорожно-строительных работ;
- основные дорожно-строительные материалы и их свойства;
Умения:
- применять дорожно-строительную технику при различных видах работ;
- обеспечивать безопасность дорожного движения.
БК 1,2,3,4,5,6,8,10,11
ПК 3.20.2.,
3.20.7., 3.20.13.
ПО и ПП
Производственное обучение и профессиональная практика
ПО. 00
Производственное обучение
ПО. 01
Ознакомительная практика
Знания:
- виды предприятий, эксплуатирующих и обслуживающих дорожно-строительные машины
-представление о производственной деятельности специалистов выбранной специальности
ПК 3.20.1.
ПО. 02
Учебная практика
Умения:
- выполнение слесарных, станочных, кузнечно-сварочных работ,
- выполнение монтажно-демонтажных работ,
- управление дорожно-строительными машинами.
Навыки:
- проведения технического обслуживания и ремонта дорожно-строительных машин,
- работы машиниста одной из дорожно-строительных машин
ПК 3.20.1., 3.20.5.
ПП.00
Профессиональная практика
ПП.01
Производственно-технологическая практика
Умения:
- применять знания, полученные при общей подготовке, в условиях производства.
Навыки
- выполнение основных технологических операций
ПК 3.20.1., 3.20.2., 3.20.3., 3.20.4., 3.20.6., 3.20.7., 3.20.8., 3.20.9., 3.20.10.,
3.20.11., 3.20.12., 3.20.13., 3.20.14., 3.20.15., 3.20.16.
Преддипломная практика, в том числе выполнение дипломного проекта.
Умения:
- организаторская работа по избранной специальности
Навыки:
- анализ действующих на производстве технологических процессов,
- организация рабочих мест.
ПК 3.20.1., 3.20.2., 3.20.3., 3.20.4., 3.20.6., 3.20.7., 3.20.8., 3.20.9., 3.20.10., 3.20.11., 3.20.12., 3.20.13., 3.20.14., 3.20.15., 3.20.16.
Примечание Таблица 1 Базовые компетенции
Код компетенции
Базовые компетенции
БК 1
Создавать благоприятные условия труда.
БК 2
Своевременное и качественное выполнение обязанностей;
БК 3
Использование наиболее рациональных способов и средств осуществления деятельности;
БК 4
Быть способным к самостоятельным действиям в условиях неопределенности;
БК 5
Быть готовым к позитивному взаимодействию и сотрудничеству с коллегами;
БК 6
Быть готовым к постоянному профессиональному росту, приобретению новых знаний
БК 7
Уметь защищать свои права в соответствии с трудовым законодательством.
БК 8
Соблюдение техники безопасности, правил и норм охраны труда, производственной санитарии и противопожарной безопасности;
БК 9
Оказание первой медицинской помощи;
БК 10
Соблюдение требований законодательства Республики Казахстан и утвержденных отраслевых нормативных документов
БК 11
Планирование и организация своей деятельности;
Таблица 2 Профессиональные компетенции
Уровень ТиПО
Квалификация
Профессиональные компетенции (ПК)
2.Повышенный уровень

2.1 1402012
Құрылыс машиналарын реттеуші
КҚ 2.1.1. Қосымша бөлшектердің есебін жүргізу
КҚ 2.1.2. Техникалық және анықтамалық әдебиетті пайдалана білу
КҚ 2.1.3. Техникалық сұлбалар мен электрлі сұлбаларды оқи алу;
КҚ 2.1.4. Гидравликалық жабдықтардың (гидроцилиндрлердің, гидромоторлардың және т.б.) жұмысы туралы түсінігінің болуы;
КҚ 2.1.5. Гидравликалық, пневматикалық, механикалық, электрондық және электрлі жабдықтарды реттеу, техникалық қызмет көрсету және ағымдық жөндеуін өткізу;
КҚ 2.1.6. Құрылыс машиналарының агрегаттарының, тораптарының және басқару жүйелерінің қарапайым және күрделілігі орташа деңгейлі демонтажы мен монтажын жүзеге асыру;
КҚ 2.1.7. Құрылыс машиналарының тораптарының, агрегаттарының және басқару жүйелерінің бұзылу себептерін анықтау;
КҚ 2.1.8.Машина элементтерінің шектік жағдайларын анықтау.
КҚ 2.1.9. Пайдалану базасының жартылай стационарлы және жылжымалы құралдарының техникалық қызмет көрсету мен ағымдық жөнделуін орындау;
КҚ 2.1.10. Құралдар мен жабдықтардың жұмыс істеуін қадағалау;
КҚ 2.1.11. Жанар-жағармай шығынының рационалдық режимін қамтамасыз ету
КҚ 2.1.12. Бақылау-өлшеу, арнайы және әмбебап құралдар мен жабдықтардың атқаратын қызметі мен қолданылу шарттарын білу;
2.2. 1402022 Бульдозер машинисі
КҚ 2.2.1. Машина жұмысының есебін жүргізу
КҚ 2.2.2. Техникалық және анықтамалық әдебиетті падалана білу;
КҚ 2.2.3. Техникалық сызбалар мен электрлі сұлбаларды оқи алу;
КҚ 2.2.4. Гидравликалық жабдықтардың жұмысы туралы түсінігінің болуы;
КҚ 2.2.5. Тау жыныстарының қасиеттерін, тау жыныстарын өңдеу жағдайлары мен мүмкіндіктері және бульдозердің мүмкін болатын түсу немесе көтерілу бұрыштарын білу;
КҚ 2.2.6. Пышақпен жабдықталған доңғалақ немесе шынжыр табанды трактор базасындағы машинаны басқару;
КҚ 2.2.7. Қалқалы жабдықтардың монтажы мен демонтажын жүзеге асыру
КҚ 2.2.8. Құрылыс жұмыстары барысында себілген топырақтың қырқуын, көшіруін, тегістеуін, алаңның жоспарлауын, траншеялардың толтыруын, қардың күреуін орындау;
КҚ 2.2.9. Төбедегі жұмыстарды орындау;
КҚ 2.2.10. Аралас жұмысы жабдығымен жұмыс жасау: қатқан топырақты қопарушымен, ормандарды тазартуға арналған тырмамен, орманды құлатуға арналған ағаш құлатушымен, бұтақкесушімен және ағашты тамырымен жұлып тастаушымен;
КҚ 2.2.11. Бульдозерлердің тексеруін және оларға жанар-жағармай материалдарын құюды, қажалатын бөлшектерін майлауды жүзеге асыру
КҚ 2.2.12. Ақаулардың пайда болу себептері мен оларды жою тәсілдерін анықтау
КҚ 2.2.13. Бульдозердің барлық механизмдерінің ағымдық жөндеуін жүзеге асыру
КҚ 2.2.14. Бақылау-өлшеу, арнайы және әмбебап құралдар мен жабдықтардың атқаратын қызметі мен қолдану жағдайларын білу;

2.1 1402012
Наладчик строительных машин
ПК 2.1.1. Вести учет запасных частей
ПК 2.1.2. Уметь пользоваться технической и справочной литературой
ПК 2.1.3. Читать технические чертежи и электрические схемы;
ПК 2.1.4. Иметь представление о работе гидравлического оборудования (гидроцилиндров, гидромоторов и т.п.).
ПК 2.1.5. Регулировать, проводить наладку и техническое обслуживание, текущий ремонт гидравлического, пневматического, механического, электронного и электрического оборудования;
ПК 2.1.6. Производить демонтаж, монтаж агрегатов, узлов и систем управления строительных машин, простых и средней сложности;
ПК 2.1.7. Определять причины неисправностей узлов и агрегатов и систем управления строительных машин;
ПК 2.1.8. Определять предельные состояния элементов машин.
ПК 2.1.9. Выполнять техническое обслуживание и текущий ремонт полустационарных и передвижных средств эксплуатационной базы;
ПК 2.1.10. Следить за исправностью инструмента и оборудования;
ПК 2.1.11. Обеспечивать рациональный режим расхода горюче-смазочных материалов
ПК 2.1.12. Знать назначение и условия применения контрольно-измерительных, специальных и универсальных инструментов и приспособлений;
2.2. 1402022
Машинист бульдозера
ПК 2.2.1. Вести учет работы машины
ПК 2.2.2. Уметь пользоваться технической и справочной литературой;
ПК 2.2.3. Читать технические чертежи и электрические схемы;
ПК 2.2.4. Иметь представление о работе гидравлического оборудования;
ПК 2.2.5. Знать свойства горных пород; условия и возможности разработки горных пород и допустимые углы спуска и подъема бульдозера;
ПК 2.2.6. Управлять машиной на базе колесного или гусеничного трактора, оборудованного отвалом (ножом);
ПК 2.2.7. Производить монтаж и демонтаж навесного оборудования
ПК 2.2.8. В ходе строительных работ выполнять срезание, перемещение, разравнивание отсыпного грунта, планировку площадки, засыпку траншей, сгребание снега;
ПК 2.2.9. Выполнять вскрышные работы;
ПК 2.2.10. Работать со смешанным рабочим оборудованием: рыхлителем мерзлого грунта, грабителем для очистки лесосек, древовалом для валки леса, кусторезом и корчевателем пней;
ПК 2.2.11. Осуществлять осмотр и заправку бульдозеров горючими и смазочными материалами, смазку трущихся деталей
ПК 2.2.12. Определять причины возникновения неисправностей и способы их устранения
ПК 2.2.13. Осуществлять выполнение текущего ремонта всех механизмов бульдозера;
ПК 2.2.14. Знать назначение и условия применения контрольно-измерительных, специальных и универсальных инструментов и приспособлений;

2.3. 1402032
Скрепер машинисі
КҚ 2.3.1. Машина жұмысының есебін жүргізу
КҚ 2.3.2. Техникалық және анықтамалық әдебиеттерді пайдалана білу;
КҚ 2.3.3. Техникалық сызбалар мен электрлі сұлбаларды оқу;
КҚ 2.3.4. Гидравликалық жабдықтардың жұмысы туралы түсінігінің болуы;
КҚ 2.3.5. Скреперді басқару;
КҚ 2.3.6. Автомобиль жолдары мен темір жолдарды, суландырғыш және кеме жүзетін каналдарды, плотиналарды, қоршап тұратын жер дамбаларын, ғимараттар мен құрылымдар үшін котловандар, электрберілісі және байланыс желісінің тіректерін, жер асты коммуникацияларына арналған траншеяларды, су тоқтататын ойпаңдарды, тау асты канаваларын салу кезінде кавальерлер мен банкеттерді және төбешіктер мен резевтерді орнату кезінде топырақтың өңделуін, орнының ауыстырылуын және жоспарлануын жүзеге асыру
КҚ 2.3.7. Скреперді тексеру және жанар-жағармай құюды жүзеге асыру, қажалған бөлшектерін майлау.
КҚ 2.3.8. Ақаулардың пайда болу себептері мен оларды жою тәсілдерін анықтау
КҚ 2.3.9. Скреперлік қайта қосқыштың барлық механизмдерінің ағымдық жөндеуін жүзеге асыру.
КҚ 2.3.10. Бақылау-өлшеу, арнайы және әмбебап құралдар мен жабдықтардың атқаратын қызметі мен пайдалану жағдайларын білу;
2.4. 1402042
Тегіс жаншығыштары бар өздігінен жүретін илем машинисі
КҚ 2.4.1. Машина жұмысының есебін жүргізу
КҚ 2.4.2. Техникалық және анықтамалық әдебиетті қолдана білу;
КҚ 2.4.3. Техникалық сызбалар мен электрлі сұлбаларды оқу;
КҚ 2.4.4. Гидравликалық жабдықтардың жұмысы туралы түсінігінің болуы;
КҚ 2.4.5. Тегіс жаншығыштары бар өздігінен жүретін илемді басқару;
КҚ 2.4.6. Дайындаушы және тұнбалық бассейндердің негіздері мен бұрыштарын механикалық илеммен илеуді жүзеге асыру;
КҚ 2.4.7. Төсемдерді орналастыру мен бассейннен бассейнге илемді апаруды жүзеге асыру;
КҚ 2.4.8. Илемді тексеру мен жанар-жағармай құюды жүзеге асыру, қажалатын бөлшектерін майлау;
КҚ 2.4.9. Өздігінен жүретін илем механизмдерін реттеу жұмыстары мен шағын жөндеуін жүргізу
КҚ 2.4.10. Ақаулардың пайда болу себептерін және оларды жою тәсілдерін анықтау
КҚ 2.4.11. Илемді жөндеу кезінде дәнекерлеушіге көмек көрсету.
КҚ 2.4.12. Тегіс жаншығыштары бар өздігінен жүретін илемнің механизмдерін реттеу жұмыстары мен шағын жөндеуін жүргізу;
2.5. 1402052 Пневматикалық шиналы жартылай тіркеме және өздігінен жүретін илем машинисі
КҚ 2.5.1. Машина жұмысының есебін жүргізу
КҚ 2.5.2. Техникалық және анықтамалық әдебиетті қолдана білу
КҚ 2.5.3. Техникалық сызбалар мен электрлі сұлбаларды оқу;
КҚ 2.5.4. Гидравликалық жабдықтардың жұмысы туралы түсінігінің болуы;
КҚ 2.5.5. Пневматикалық шиналы жартылай тіркеме және өздігімен жүретін илемді басқару;

2.3. 1402032
Машинист скрепера
ПК 2.3.1. Вести учет работы машины
ПК 2.3.2. Уметь пользоваться технической и справочной литературой;
ПК 2.3.3. Читать технические чертежи и электрические схемы;
ПК 2.3.4. Иметь представление о работе гидравлического оборудования;
ПК 2.3.5. Управлять скрепером;
ПК 2.3.6. Выполнять разработку, перемещение и планировку грунтов при устройстве выемок и насыпей резервов, кавальеров и банкетов при строительстве автомобильных и железных дорог, оросительных и судоходных каналов, плотин, оградительных земляных дамб, котлованов под здания и сооружения, опор линий электропередачи и контактной сети, траншей для подземных коммуникаций, водоотводных кюветов, нагорных и забанкетных канав
ПК 2.3.7. Осуществлять осмотр и заправку скрепера горючими и смазочными материалами, смазку трущихся деталей.
ПК 2.3.8. Определять причины возникновения неисправностей и способы их устранения
ПК 2.3.9. Осуществлять выполнение текущего ремонта всех механизмов скреперного перегружателя.
ПК 2.3.10. Знать назначение и условия применения контрольно-измерительных, специальных и универсальных инструментов и приспособлений;
2.4. 1402042
Машинист катка самоходного с гладкими вальцами
ПК 2.4.1. Вести учет работы машины
ПК 2.4.2. Уметь пользоваться технической и справочной литературой;
ПК 2.4.3. Читать технические чертежи и электрические схемы;
ПК 2.4.4. Иметь представление о работе гидравлического оборудования;
ПК 2.4.5. Управлять катком самоходным с гладкими вальцами;
ПК 2.4.6. Производить обкатку оснований и углов подготовительных и садочных бассейнов механическим катком;
ПК 2.4.7. Производить устройство настила и перегон катка из бассейна в бассейн;
ПК 2.4.8. Осуществлять осмотр и заправку катка горюче-смазочными материалами и смазку трущихся деталей;
ПК 2.4.9. Проводить регулировочные работы и мелкий ремонт механизмов катка самоходного
ПК 2.4.10. Определять причины возникновения неисправностей и способы их устранения
ПК 2.4.11. Осуществлять помощь слесарю при ремонте катка.
ПК 2.4.12. Проводить регулировочные работы и мелкий ремонт механизмов катка самоходного с гладкими вальцами;
2.5. 1402052
Машинист катка самоходного и полуприцепного на пневматических шинах
ПК 2.5.1. Вести учет работы машины
ПК 2.5.2. Уметь пользоваться технической и справочной; литературой;
ПК 2.5.3. Читать технические чертежи и электрические схемы;
ПК 2.5.4. Иметь представление о работе гидравлического оборудования;
ПК 2.5.5. Управлять катком самоходным и полуприцепным на пневматических шинах;

КҚ 2.5.6. Дайындаушы және тұнбалық бассейндердің негіздері мен бұрыштарын механикалық илеммен илеуді жүзеге асыру;
КҚ 2.5.7. Төсемдерді орналастыру мен илемді бассейннен бассейнге апаруды жүзеге асыру;
КҚ 2.5.8. Илемді тексеру мен жанар-жағармай құюды жүзеге асыру және қажалатын бөлшектерін майлау;
КҚ 2.5.9. Пневматикалық шиналы жартылай тіркеме және өздігінен жүретін илемді реттеу жұмыстары мен шағын жөндеуін өткізу;
КҚ 2.5.10. Ақаулардың пайда болу себептері мен оларды жою тәсілдерін анықтау
КҚ 2.5.11. Илемді жөндеу кезінде дәнекерлеушіге көмек көрсету.
КҚ 2.5.12. Илем механизмдерінің реттеу жұмыстарын мен шағын жөндеуін жүргізу
2.6. 1402062 Тығыздаушы және тегістеуші тығыздаушы машина машинисі
КҚ 2.6.1. Машина жұмысының есебін жүргізу
КҚ 2.6.2. Техникалық және анықтамалық әдебиетті қолдана білу
КҚ 2.6.3. Техникалық сызбалар мен электрлі сызбаларды оқу;
КҚ 2.6.4. Гидравликалық жабдықтардың жұмысы туралы түсінігінің болуы;
КҚ 2.6.5. Шынжыр табанды және доңғалақпен жүретін тығыздаушы және тегістеуші тығыздаушы машинаны басқару;
КҚ 2.6.6. Топырақты бұзуды, тығыздауды, орнын ауыстыруды, бейіндеуді және тиеуді жүзеге асыру;
КҚ 2.6.7. Машинаны тексеруді және жанар-жағармай құюды жүзеге асыру және қажалатын бөлшектерін майлау;
КҚ 2.6.8. Машина механизмдерінің реттеу жұмыстары мен шағын жөндеуін өткізу;
КҚ 2.6.9. Ақаулардың пайда болу себептері мен оларды жою тәсілдерін анықтау;
КҚ 2.6.10. Машина жөндеу кезінде дәнекерлеушіге көмек көрсету;
2.7. 1402072 Іштен жанатын қозғалтқышы бар жылжымалы сығымдағыш машинисі
КҚ 2.7.1. Машина жұмысының есебін жүргізу
КҚ 2.7.2. Техникалық және анықтамалық әдебиетті қолдана білу
КҚ 2.7.3. Техникалық сызбалар мен электрлі сұлбаларды оқи білу;
КҚ 2.7.4. Жылжымалы сығымдағышқа қызмет көрсетуді жүзеге асыру;
КҚ 2.7.5. Сығымдағыш пен қозғалтқыштың жұмыс режимдерін іске қосу мен реттеуді жүргізу;
КҚ 2.7.6. Сығымдағыштың талап етілетін жұмыс параметрлерін ұстап тұру және жеке агрегаттарды қайта қосу;
КҚ 2.7.7. Сығымдағыш қондырғысының жұмысындағы кемшіліктерді анықтау және алдын алу;
КҚ 2.7.8. Сығымдағыш қондырғысын тексеруді және жанар-жағармай құюды жүзеге асыру және қажалатын бөлшектерін майлау;
КҚ 2.7.9. Реттеу жұмыстарын және механизмдердің шағын жөндеуін жүргізу
КҚ 2.7.10. Ақаулардың пайда болу себептері мен оларды жою тәсілдерін анықтау;
2.8. 1402082 Құбыр төсегіш машинисі
КҚ 2.8.1. Машина жұмысының есебін жүргізу
КҚ 2.8.2. Техникалық және анықтамалық ақпаратты қолдана білу;
КҚ 2.8.3. Техникалық сызбалар мен электрлі сұлбаларды оқи білу;
КҚ 2.8.4. Шынжыр табанды және доңғалақты құбыр төсегішті басқару;

ПК 2.5.6. Производить обкатку оснований и углов подготовительных и садочных бассейнов механическим катком;
ПК 2.5.7. Производить устройство настила и перегон катка из бассейна в бассейн;
ПК 2.5.8. Осуществлять осмотр и заправку катка горюче-смазочными материалами и смазку трущихся деталей;
ПК 2.5.9. Проводить регулировочные работы и мелкий ремонт механизмов катка самоходного полуприцепного на пневматических шинах;
ПК 2.5.10. Определять причины возникновения неисправностей и способы их устранения
ПК 2.5.11. Осуществлять помощь слесарю при ремонте катка.
ПК 2.5.12. Проводить регулировочные работы и мелкий ремонт механизмов катка
2.6. 1402062
Машинист уплотняющей и планировочно-уплотняющей машин
ПК 2.6.1. Вести учет работы машины
ПК 2.6.2. Уметь пользоваться технической и справочной; литературой;
ПК 2.6.3. Читать технические чертежи и электрические схемы;
ПК 2.6.4. Иметь представление о работе гидравлического оборудования;
ПК 2.6.5. Управлять уплотняющей и планировочно-уплотняющей машиной на гусеничном и колесном ходу;
ПК 2.6.6. Производить разрушение, уплотнение, смещение, профилирование и загрузка грунта;
ПК 2.6.7. Осуществлять осмотр и заправку машины горюче-смазочными материалами и смазку трущихся деталей;
ПК 2.6.8. Проводить регулировочные работы и мелкий ремонт механизмов машины;
ПК 2.6.9. Определять причины возникновения неисправностей и способы их устранения;
ПК 2.6.10. Осуществлять помощь слесарю при ремонте машины;
2.7. 140207
Машинист компрессора передвижного с двигателем внутреннего сгорания
ПК 2.7.1. Вести учет работы машины
ПК 2.7.2. Уметь пользоваться технической и справочной; литературой;
ПК 2.7.3. Читать технические чертежи и электрические схемы;
ПК 2.7.4. Проводить обслуживание передвижного компрессора;
ПК 2.7.5. Проводить пуск и регулирование режимов работы компрессоров и двигателей;
ПК 2.7.6. Поддерживать требуемые параметры работы компрессора и переключение отдельных агрегатов;
ПК 2.7.7. Выявлять и предупреждать отклонения в работе компрессорной установки;
ПК 2.7.8. Осуществлять осмотр и заправку компрессорной установки горюче-смазочными материалами и смазку трущихся деталей;
ПК 2.7.9. Проводить регулировочные работы и мелкий ремонт механизмов
ПК 2.7.10. Определять причины возникновения неисправностей и способы их устранения;
2.8. 1402082
Машинист трубоукладчика
ПК 2.8.1. Вести учет работы машины
ПК 2.8.2. Уметь пользоваться технической и справочной литературой;
ПК 2.8.3. Читать технические чертежи и электрические схемы;
ПК 2.8.4. Управлять трубоукладчиком на колесном и гусеничном ходу;

КҚ 2.8.5. Қуаты 73 кВт (100л.с) болатын қозғалтқышы бар құбыр төсегіштердің механизмдері мен агрегаттарын жұмысқа дайындау, техникалық жағдайын тексеру және реттеу жұмыстарын жүргізу
КҚ 2.8.6. Құбырларды көтеруді, тасымалдауды және траншеяларға төсеуді жүзеге асыру;
КҚ 2.8.7. Топырақтың бөлшектеп өңделуін, орын ауыстыруын және жоспарлануын жүзеге асыру;
КҚ 2.8.8. Жүк жапсарлануының дұрыстығы мен сенімділігін, арқандардың және жүк қапсырғыш құралдардың жарамдылығын анықтау
КҚ 2.8.9. Көтерілетін жүктің сыртқы сипатына қарап, негізгі қасиеттерін, категориясын, және болжамды салмағын анықтау
КҚ 2.8.10. Машинаны тексеру және жанар-жағармай құю және қажалатын бөлшектерін майлау;
КҚ 2.1.11. Құбыр төсегішке техникалық қызмет көрсету мен ағымдық жөндеу кезінде дәнекерлеу жұмыстарын жүргізу
2.9. 1402092 Жылжымалы құрамға қызмет көрсету жөніндегі қондырғы машинисі
КҚ 2.9.1. Қондырғы жұмысының есебін жүргізу
КҚ 2.9.2. Техникалық және анықтамалық әдебиеттерді қолдана білу
КҚ 2.9.3. Техникалық сызбалар мен электрлі сұлбаларды оқу
КҚ 2.9.4. Қызмет көрсетілетін агрегаттардың, аспаптардың және жабдықтардың құрылғысын білу
КҚ 2.9.5. Қызмет көрсетілетін жабдықтардың кинематикалық сұлбасы мен жұмыс режимін білу;
КҚ 2.9.6. Механизмдер мен қызмет көрсетілетін жабдықтардың ақаулар себебін және оларды жою тәсілдерін білу
КҚ 2.9.7. Жабдықтар жұмысының талап етілетін параметрлерін іске қосу, тоқтату, қалыпта ұстау.
КҚ 2.9.8. Шығын материалдарының техникалық талаптарына сәйкес сақталуын қамтамасыз ету
КҚ 2.9.9. Жылжымалы құрам жұмысын қамтамасыз ететін машиналарды, жабдықтарды, аспаптарды техникалық қызметтен өткізу және реттеу;
КҚ 2.9.10. Қызмет көрсетілетін жабдықтарды жөндеу жұмыстарына қатысу
2.10. 1402102 Бір ожаулы экскаватор машинисі
КҚ 2.10.1. Машина жұмысының есебін жүргізу
КҚ 2.10.2. Техникалық және анықтамалық әдебиетті қолдана білу;
КҚ 2.10.3. Техникалық сызбалар мен электрлі сұлбаларды оқу;
КҚ 2.10.4. Гидравликалық жабдықтардың жұмысы туралы түсінігінің болуы;
КҚ 2.10.5. Доңғалақты және шынжыр табанды бір ожаулы экскаваторды басқару;
КҚ 2.10.6. Автомобиль жолдары мен темір жолдарды, суландырғыш және кеме жүзетін каналдарды, плотиналарды, қоршап тұратын жер дамбаларын, ғимараттар мен құрылымдар үшін котловандар, электрберілісі және байланыс желісінің тіректерін, жер асты коммуникацияларына арналған траншеяларды, су тоқтататын ойпаңдарды, тау асты канаваларын салу кезінде кавальерлер мен банкеттерді және төбешіктер мен резевтерді орнату кезінде және тау өндірістерін жерасты тәсілімен және басқа да тәсілдермен өту кезінде топырақтың өңделуін, орнының ауыстырылуын және жоспарлануын жүзеге асыру;

ПК 2.8.5. Готовить к работе, проверять техническое состояние и производить регулировку механизмов и агрегатов трубоукладчиков с двигателями мощностью до 73 кВт (100 л.с).
ПК 2.8.6. Производить подъем, транспортировку и укладку трубопроводов в траншею;
ПК 2.8.7. Производить частичную разработку, перемещение и планировку грунтов (при наличии отвала);
ПК 2.8.8. Определять правильность и надежность строповки грузов, пригодность тросов и грузозахватных приспособлений
ПК 2.8.9. Определять по внешним признакам основные свойства, категории, и примерную массу поднимаемых грузов
ПК 2.8.10. Осуществлять осмотр и заправку машины горюче-смазочными материалами и смазку трущихся деталей;
ПК 2.8.11. Выполнять слесарные работы при техническом обслуживании и текущем ремонте трубоукладчика
2.9. 1402092
Машинист установок по обслуживанию подвижного состава
ПК 2.9.1. Вести учет работы установки
ПК 2.9.2. Уметь пользоваться технической и справочной литературой
ПК 2.9.3. Читать технические чертежи и электрические схемы
ПК 2.9.4. Знать устройство обслуживаемых агрегатов, приборов и оборудования
ПК 2.9.5. Знать кинематические схемы и режимы работы обслуживаемого оборудования;
ПК 2.9.6. Знать причины неисправностей в работе механизмов, обслуживаемого оборудования, способы их устранения
ПК 2.9.7. Пуск, остановка, поддержание требуемых параметров работы оборудования.
ПК 2.9.8. Обеспечение хранения в соответствии с техническими требованиями расходных материалов,
ПК 2.9.9. Проводить обслуживание и регулирование машин, оборудования и приборов, обеспечивающих работу подвижного состава;
ПК 2.9.10. Участвовать в ремонтных работах обслуживаемого оборудования
2.10. 1402102
Машинист экскаватора одноковшового
ПК 2.10.1. Вести учет работы машины
ПК 2.10.2. Уметь пользоваться технической и справочной литературой;
ПК 2.10.3. Читать технические чертежи и электрические схемы;
ПК 2.10.4. Иметь представление о работе гидравлического оборудования;
ПК 2.10.5. Управлять экскаватором одноковшовым на колесном и гусеничном ходу;
ПК 2.10.6. Проводить разработка грунтов при устройстве выемок и насыпей, резервов, кавальеров и банкетов при строительстве автомобильных и железных дорог, оросительных и судоходных каналов, плотин, оградительных земляных дамб, котлованов под здания и сооружения, опор линий электропередачи и контактной сети, траншей для подземных коммуникаций, водоотводных кюветов, нагорных и забанкетных канав, проходке горных выработок подземным способом и других аналогичных по сложности сооружений;

КҚ 2.10.7. Машинаны тексеруді және жанар-жағармай құюды жүзеге асыру, қажалатын бөлшектерін майлау;
КҚ 2.10.8. Экскаватор механизмдерінің реттеу жұмыстары мен шағын жөндеуін өткізу;
КҚ 2.10.9. Ақаулардың пайда болу себептері мен оларды жою тәсілдерін анықтау;
КҚ 2.10.10. Экскаваторды жөндеу кезінде дәнекерлеушіге көмек көрсету
2.11. 1402112 Роторлы экскаватор машинисі
КҚ 2.11.1. Машина жұмысының есебін жүргізу
КҚ 2.11.2. Техникалық және анықтамалық әдебиетті қолдана білу
КҚ 2.11.3. Техникалық сызбалар мен электрлі сұлбаларды оқу;
КҚ 2.11.4. Гидравликалық жабдықтардың жұмысы туралы түсінігінің
болуы;
КҚ 2.11.5. Экскаваторды басқару
КҚ 2.11.6. Суландыру және кеме жүзетін каналдарды, плотиналарды, қоршап тұратын жер дамбаларын және салу күрделілігі бойынша ұқсас келетін құрылымдарды салуда төбе жұмыстарын орындау кезінде топырақты өңдеуді жүзеге асыру;
КҚ 2.11.7. Роторлы экскаватордың агрегаттарының (роторлық доңғалақтың, таратқыш консольдің, желдеткіштің, қайта қосқыштың, салмақ түсіргіштің) жұмысын тексеруді жүзеге асыру;
КҚ 2.11.8. Экскаватор механизмдерінің реттеу жұмыстары мен шағын жөндеуін жүргізу;
КҚ 2.11.9. Ақаулардың пайда болу себептері мен оларды жою тәсілдерін анықтау;
КҚ 2.11.10. Экскаваторды жөндеу кезінде дәнекерлеушіге көмек көрсету
2.12. 1402122 Тиейтін автомобиль машинисі
КҚ 2.12.1. Машина жұмысының есебін жүргізу
КҚ 2.12.2. Техникалық және анықтамалық әдебиетті қолдана білу
КҚ 2.12.3. Техникалық сызбалар мен электрлі сұлбаларды оқу;
КҚ 2.12.4. Гидравликалық жабдықтардың жұмысы туралы түсінігінің болуы;
КҚ 2.12.5. Тиеу-түсіру жұмыстарын орындау кезінде автомобиль түсіргіштердің әртүрлі типтерін басқару;
КҚ 2.12.6. Көтергіштің рамалары мен қозғалтқыштарының жер жастандырылуының дұрыстығын тексеру;
КҚ 2.12.7. Жүк қармаушы құралдар мен механизмдердің орнатылуы мен ауыстырылуын жүзеге асыру
КҚ 2.12.8. Машинаны тексеру және жанар-жағармай құюды жүзеге асыру, қажалатын бөлшектерін майлау;
КҚ 2.12.9. Гидравликалық жүйе жұмысындағы ақауларды анықтау және оларды жою;
КҚ 2.12.10. Агрегатты ағымдық жөндеуді жүзеге асыру және орташа және түбегейлі жөндеу жұмыстарына қатысу
2.13. 1402132 Автогрейдер машинисі
КҚ 2.13.1. Машина жұмысының есебін жүргізу
КҚ 2.13.2. Техникалық және анықтамалық әдебиетті қолдана білу;
КҚ 2.13.3. Техникалық сызбалар мен электрлі сұлбаларды оқу;
КҚ 2.13.4 Гидравликалық жабдықтардың жұмысы туралы түсінігінің болуы;
КҚ 2.13.5. Автогрейдерді басқару;
КҚ 2.13.6. Құрылыс жұмыстары кезінде себілетін топырақты бөлу, орнын ауыстыру, тегістеуді жүзеге асыру
КҚ 2.13.7. Алаңды жоспарлауды, траншеяларды жабуды, қарды тазалауды орындау;

ПК 2.10.7. Осуществлять осмотр и заправку машины горюче-смазочными материалами и смазку трущихся деталей;
ПК 2.10.8. Проводить регулировочные работы и мелкий ремонт механизмов экскаватора;
ПК 2.10.9. Определять причины возникновения неисправностей и способы их устранения;
ПК 2.10.10. Осуществлять помощь слесарю при ремонте экскаватора
2.11. 1402112
Машинист экскаватора роторного
ПК 2.11.1. Вести учет работы машины
ПК 2.11.2. Уметь пользоваться технической и справочной литературой;
ПК 2.11.3. Читать технические чертежи и электрические схемы;
ПК 2.11.4. Иметь представление о работе гидравлического оборудования;
ПК 2.11.5. Управлять экскаватором
ПК 2.11.6. Производить разработку грунтов при проведении вскрышных работ при строительстве оросительных и судоходных каналов, плотин, оградительных земляных дамб и других аналогичных по сложности сооружений;
ПК 2.11.7. Производить проверку работы агрегатов роторного экскаватора (роторного колеса, разгрузочной консоли, конвейера, перегружателя, отвалообразователя);
ПК 2.11.8. Проводить регулировочные работы и мелкий ремонт механизмов экскаватора;
ПК 2.11.9. Определять причины возникновения неисправностей и способы их устранения;
ПК 2.11.10. Осуществлять помощь слесарю при ремонте экскаватора
2.12. 1402122
Машинист погрузчика автомобильного
ПК 2.12.1. Вести учет работы машины
ПК 2.12.2. Уметь пользоваться технической и справочной литературой;
ПК 2.12.3. Читать технические чертежи и электрические схемы;
ПК 2.12.4. Иметь представление о работе гидравлического оборудования;
ПК 2.12.5. Управлять различными типами автомобилеразгрузчиков при выполнении погрузочно-разгрузочных работ;
ПК 2.12.6. Проверять правильность заземления рам и двигателя подъемника;
ПК 2.12.7. Производить установку и замену съемных грузозахватных приспособлений и механизмов
ПК 2.12.8. Осуществлять осмотр и заправку машины горюче-смазочными материалами и смазку трущихся деталей;
ПК 2.12.9. Выявлять неисправности в работе гидравлической системы и устранение их;
ПК 2.12.10. Производить текущий ремонт и участвовать в среднем и капитальном ремонтах агрегата.
2.13. 1402132
Машинист автогрейдера
ПК 2.13.1. Вести учет работы машины
ПК 2.13.2. Уметь пользоваться технической и справочной литературой;
ПК 2.13.3. Читать технические чертежи и электрические схемы;
ПК 2.13.4 Иметь представление о работе гидравлического оборудования;
ПК 2.13.5. Управлять автогрейдером;
ПК 2.13.6. В ходе строительных работ выполнять срезание, перемещение, разравнивание отсыпного грунта
ПК 2.13.7. Выполнять планировку площадки, засыпку траншей, сгребание снега;

КҚ 2.13.8. Аралас жұмыс жабдықтарымен жұмыс істеу:
КҚ 2.13.9. Автогрейдердің жұмысшы жабдықтарының монтаждалуы мен демонтаждауын орындау;
КҚ 2.13.10. Жанар-жағармай материалдарын құю;
КҚ 2.13.11. Автогрейдердің жұмыс істеу үрдісі кезінде пайда болатын ақауларды жою;
КҚ 2.13.12. Жөндеу бригадасының құрамында автогрейдердің жөндеу жұмысын жүргізу;
2.14. 1402142 Автомұнара және автогидрокөтергіш машинисі
КҚ 2.14.1. Машина жұмысының есебін жүргізу
КҚ 2.14.2. Техникалық және анықтамалық әдебиетті пайдалану;
КҚ 2.14.3. Техникалық сызбалар мен электрлі сұлбаларды оқу;
КҚ 2.14.4. Гидравликалық жабдықтардың жұмысы туралы түсінігінің болуы;
КҚ 2.14.5. Базалық автомобильді басқару
КҚ 2.14.6. Әртүрлі жүктер мен адамдарды тиеуді, түсіруді және орнын ауыстыруды жүзеге асыру;
КҚ 2.14.7 Жүктер мен адамдарды көтеру кезінде қауіпсіздік техникасының сақталуын бақылауды жүзеге асыру
КҚ 2.14.8. Автомұнара мен автогидрокөтергіштің жұмысындағы ақауларды анықтау және алдын алу;
КҚ 2.14.9. Гидравликалық жүйенің жұмысындағы ақауларды анықтау және оларды жою;
КҚ 2.14.10. Агрегаттардың ағымдық жөндеуін өткізу және орташа және түбегейлі жөндеу жұмыстарына қатысу.
2.15. 1402152 Автосығымдағыш машинисі
КҚ 2.15.1. Машина жұмысының есебін жүргізу
КҚ 2.15.2. Техникалық және анықтамалық әдебиетті қолдану
КҚ 2.15.3. Техникалық сызбалар мен электрлі сұлбаларды оқу
КҚ 2.15.4. Базалық автомобильді басқару
КҚ 2.15.5. Сығымдағыштар мен қозғалтқыштардың жұмыс режимін іске қосу және реттеу
КҚ 2.15.6. Сығымдағыш жұмысының талап етілетін параметрлерін қалыпта ұстау және жеке агрегаттарды қайта қосу;
КҚ 2.15.7. Машинаны тексеру және жанар-жағармай құю, қажалатын бөлшектерін майлау;
КҚ 2.15.8. Автосығымдағыштарға қызмет көрсетуді жүзеге асыру
2.15.9. Сығымдағыш жұмысындағы ақауларды анықтау және алдын алу;
КҚ 2.15.10. Сығымдағыш қондырғысының агрегаттарының жөндеу жұмыстарына қатысу;
2.16. 1402162 Автомобиль кранының машинисі
КҚ 2.16.1. Машина жұмысының есебін жүргізу
КҚ 2.16.2. Техникалық және анықтамалық әдебиетті қолдану;
КҚ 2.16.3. Техникалық сызбалар мен электрлі сұлбаларды оқу;
КҚ 2.16.4. Базалық автомобильді басқару
КҚ 2.16.5. Әртүрлі жүктерді тиеуді, түсіруді және орнын ауыстыруды жүзеге асыру;
КҚ 2.16.6. Матаушының жүк қармаушы құралдарды дұрыс пайдалануы мен арқан сапасын бақылауды жүзеге асыру;
КҚ 2.16.7. Аспаптардың көрсеткіштері (жүк көтергіштің көрсеткіші, креномер және т.б.) мен матаушының сигналдық қимыл белгілерін қадағалап отыру;
КҚ 2.16.8. Кранды тексеру және жанар-жағармай құю, қажалатын бөлшеутерін майлау;

ПК 2.13.8. Работать со смешанным рабочим оборудованием:
ПК 2.13.9. Выполнять монтажа и демонтажа рабочего оборудования автогрейдера;
ПК 2.13.10. Заправлять горючими и смазочными материалами;
ПК 2.13.11. Устранять неисправности автогрейдера, возникающие в процессе его работы;
ПК 2.13.12. Выполнять в составе ремонтной бригады текущий ремонт автогрейдера;
2.14 1402142
Машинист автовышки и автогидроподъемника
ПК 2.14.1. Вести учет работы машины
ПК 2.14.2. Уметь пользоваться технической и справочной литературой;
ПК 2.14.3. Читать технические чертежи и электрические схемы;
ПК 2.14.4. Иметь представление о работе гидравлического оборудования;
ПК 2.14.5. Управлять базовым автомобилем
ПК 2.14.6. Производить погрузку, выгрузку и перемещение различных грузов и людей;
ПК 2.14.7 Осуществлять контроль за соблюдением техники безопасности при подъеме грузов и людей
ПК 2.14.8. Выявлять и предупреждать неисправности в работе автовышки и автогидроподъемника;
ПК 2.14.9. Выявлять неисправности в работе гидравлической системы и устранять их;
ПК 2.14.10. Производить текущий ремонт и участвовать в среднем и капитальном ремонтах агрегатов.
2.15. 1402152
Машинист автокомпрессора
ПК 2.15.1. Вести учет работы машины
ПК 2.15.2. Уметь пользоваться технической и справочной литературой;
ПК 2.15.3. Читать технические чертежи и электрические схемы;
ПК 2.15.4. Управлять базовым автомобилем
ПК 2.15.5. Производить пуск и регулирование режимов работы компрессоров и двигателей
ПК 2.15.6. Поддерживать требуемые параметры работы компрессоров и переключать отдельные агрегаты;
ПК 2.15.7. Осуществлять осмотр и заправку машины горюче-смазочными материалами и смазку трущихся деталей;
ПК 2.15.8. Проводить обслуживание автокомпрессоров
ПК 2.15.9. Выявлять и предупреждать неисправности в работе компрессора;
ПК 2.15.10. Участвовать в ремонте агрегатов компрессорной установки;
2.16. 1402162
Машинист крана автомобильного
ПК 2.16.1. Вести учет работы машины
ПК 2.16.2. Уметь пользоваться технической и справочной литературой;
ПК 2.16.3. Читать технические чертежи и электрические схемы;
ПК 2.16.4. Управлять базовым автомобилем
ПК 2.16.5. Производить погрузку, выгрузку и перемещение различных грузов;
ПК 2.16.6. Осуществлять контроль за правильностью использования стропальщиком грузозахватных приспособлений, качеством строповки;
ПК 2.16.7. Следить за показаниями приборов (указатели грузоподъемности, креномер и др.) и сигнальными жестами стропальщика;
ПК 2.16.8. Осуществлять осмотр и заправку крана горюче-смазочными материалами и смазку трущихся деталей;

КҚ 2.16.9. Ақаулардың пайда болу себептері мен оларды жою тәсілдерін анықтау;
КҚ 2.16.10. Автомобиль кранының агрегаттарын жөндеу жұмыстарына қатысу.
2.17. 1402172 Кран машинисі (краншы)
КҚ 2.17.1. Машина жұмысының есебін жүргізу
КҚ 2.17.2. Техникалық және анықтамалық әдебиетті қолдана білу;
КҚ 2.17.3. Техникалық сызбалар мен электрлі сұлбаларды оқу;
КҚ 2.17.4. Әртүрлі жүк қармаушы құралдармен жабдықталған көпірлі және шлюзді крандарды басқару
КҚ 2.17.5. Монорельсті арбаларды, консольдік крандарды және кран-балкаларды басқару.
КҚ 2.17.6. Матаушының жүк қармаушы құралдарыд пайдалану дұрыстығын, матау сапасын бақылау;
КҚ 2.17.7. Аспаптардың көрсеткіштері (жүкөтергіштік көрсеткіштері, креномер және т.б.) мен матаушының сигнал қимыл-белгілерін қадағалау;
КҚ 2.17.8. Тағайындалған біліктілікке сәйкес әртүрлі салмақты жүктермен жұмыс жасау.
КҚ 2.17.9. Кранның техникалық жағдайын (механизмдер, тежегіштер, арқандар, кранастындағы жолдар) және сақтандырғыш құрылғылардың жұмысын тексеру
КҚ 2.17.10. Электротехника мен дәнекерлеуші ісінің негіздерін білу
КҚ 2.17.11. Қызмет көрсетілетін кранның жөндеу жұмысына қатысу
2.18.1402182 Жол-құрылыс машиналары мен тракторларын жөндеуші дәнекерлеуші
КҚ 2.18.1. Қосымша бөлшектердіңесебін жүргізу
КҚ 2.18.2. Техникалық және анықтамалық әдебиетті қолдана білу
КҚ 2.18.3. Техникалық сызбалар мен электрлі сұлбаларды оқу;
КҚ 2.18.4. Гидравликалық жабдықтардың (гидроцилиндрлердің, гидроқозғалтқыштардың және т.б.).жұмысы туралы түсінігінің болуы
КҚ 2.18.5. Жол-құрылыс машиналарына қызмет көрсету және тексеру кезінде тораптардың, механизмдердің, агрегаттардың және аспаптардың жұмысындағы ақауларды анықтау және жою;
КҚ 2.18.6. Күрделілігі орташа деңгейлі тораптар мен агрегаттарды жөндеу, құрастыру және реттеу, жеке бөліктері мен бөлшектерін ауыстыру;
КҚ 2.18.7. Агрегаттарды, тораптар мен электржабдықтарын жөндеуге дайындау және бұзуды жүзеге асыру;
КҚ 2.18.8. Машина элементтерінің шектік жағдайын анықтау.
КҚ 2.18.9. Доңғалақты және шынжыр табанды күрделілігі орташа деңгейлі жол-құрылыс машиналарының жалпы құрастырылуын жүзеге асыру;
КҚ 2.18.10. Құралдар мен жабдықтардың жұмыс істеу қалпын қадағалап отыру;
КҚ 2.18.11. Әмбебап аспаптарды пайдалана отырып, тораптар мен бөлшектердің дәнекерленіп өңделуін жүзеге асыру
2.19. 1402192 Сына қағатын қондырғысының машинисі
КҚ 2.19.1. Машина жұмысының есебін жүргізу
КҚ 2.19.2. Техникалық және анықтамалық әдебиетті қолдана білу;
КҚ 2.19.3. Техникалық сызбалар мен электрлі сұлбаларды оқу;
КҚ 2.19.4. Шынжыр табанды немесе пневматикалық базалық машинаны басқару;

ПК 2.16.9. Определять причины возникновения неисправностей и способы их устранения;
ПК 2.16.10. Участвовать в ремонте агрегатов автомобильного крана.
2.17. 1402172
Машинист крана (крановщик)
ПК 2.17.1. Вести учет работы машины
ПК 2.17.2. Уметь пользоваться технической и справочной литературой;
ПК 2.17.3. Читать технические чертежи и электрические схемы;
ПК 2.17.4. Управлять мостовыми и шлюзовыми кранами, оснащенными различными грузозахватными приспособлениями
ПК 2.17.5. Управление монорельсовыми
тележками, консольными кранами и кран - балками.
ПК 2.17.6. Контролировать правильность использования стропальщиком грузозахватных приспособлений, качество строповки;
ПК 2.17.7. Следить за показаниями приборов (указатели грузоподъемности, креномер и др.) и сигнальными жестами стропальщика;
ПК 2.17.8. Производить работу с грузами различной массы в соответствии с присвоенной квалификацией.
ПК 2.17.9. Проверять техническое состояние крана (механизмы, тормоза, канаты, подкрановые пути) и действие предохранительных устройств
ПК 2.17.10. Знать основы электротехники и слесарного дела
ПК 2.17.11. Участвовать в ремонте обслуживаемого крана.
2.18. 1402182
Слесарь по ремонту дорожно-строительных машин и тракторов
ПК 2.18.1. Вести учет запасных частей
ПК 2.18.2. Уметь пользоваться технической и справочной литературой
ПК 2.18.3. Читать технические чертежи и электрические схемы;
ПК 2.18.4. Иметь представление о работе гидравлического оборудования (гидроцилиндров, гидромоторов и т.п.).
ПК 2.18.5. Определять и устранять неисправности в работе узлов, механизмов, агрегатов и приборов при техническом осмотре и обслуживании дорожно-строительных машин;
ПК 2.18.6. Производить ремонт, сборку и регулировку узлов и агрегатов средней сложности с заменой отдельных частей и деталей;
ПК 2.18.7. Проводить разборку и подготовку к ремонту агрегатов, узлов и электрооборудования;
ПК 2.18.8. Определять предельные состояния элементов машин.
ПК 2.18.9. Производить общую сборку средней сложности дорожно-строительных машин на колесном и гусеничном ходу;
ПК 2.18.10. Следить за исправностью инструмента и оборудования;
ПК 2.18.11. Производить слесарную обработку узлов и деталей с применением универсальных приспособлений.
2.19. 1402192
Машинист сваебойной установки
ПК 2.19.1. Вести учет работы машины
ПК 2.19.2. Уметь пользоваться технической и справочной литературой;
ПК 2.19.3. Читать технические чертежи и электрические схемы;
ПК 2.19.4. Управлять базовой машиной на гусеничном или пневматическом ходу;

КҚ 2.19.5. Бұрғылау операцияларын орындау;
КҚ 2.19.6. Сына қағатын қондырғыны пайдалану дұрыстығын бақылауды жүзеге асыру (тігінен, топырақ түрі);
КҚ 2.19.7. Аспаптардың көрсеткіштерін бақылап отыруды жүзеге асыру;
КҚ 2.19.8. Қондырғыны текснар-жағармай құюды жүзеге асыру, қажалатын бөлшектерін майлау;
КҚ 2.19.9. Сына қағатын қондырғының техникалық жағдайын тексеру (механизмдері, гидроцилиндрлері, арқандары, бұрғы, үздіксіз шнек және сына қағуға арналған гидробалға).
КҚ 2.19.10. Қондырғыны жөндеу жұмыстарына қатысу.
3.Орта буынды маман
3.1. 1402203 Техник-механик
КҚ 3.20.1. Дәнекерлеушілер мен жол-құрылыс машиналарын реттеушілердің жұмысын ұйымдастыру;
КҚ 3.20.2 Өндіріс жағдайында технилогиялық және еңбек жағдайын бақылау жүйесін меңгеру;
КҚ 3.20.3. Кәсіби әрекетте стандарттау мен сертификаттаудың негізгі ережелерін пайдалану
КҚ 3.20.4. Материалдар мен машиналарды пайдаланудың нормативтік материалдық шығындарын есептеу;
КҚ 3.20.5. Жол-құрылыс техникасын басқару;
КҚ 3.20.6. Жобалық-құрастырушылық, технологиялық құжаттарды рәсімдеу.
КҚ 3.20.7. Жабдықтардың барлық түрлерінің апатсыз және сенімді жұмысын, олардың дұрыс пайдаланылуының, уақытылы сапалы жөнделуі мен техникалық қызмет көрсетілуін, оны жетілдіру бойынша жұмыстардың өткізілуін және жабдықтарға қызмет көрсетілудің үнемділігін қамтамасыз ету;
КҚ 3.20.8. Жаңа жабдықтарды қабылдау мен орнатуында, аттестаттау мен жұмыс орындарын рационалдау, тиімділігі аз жабдықтарды жоғары өндіргіш жабдықтармен ауыстыру, ауыр қол жұмыстары мен еңбекті көп қажет ететін жұмыстарға қатысу;
КҚ 3.20.9. Жабдықтардағы қорғаныс қондырғыларының техникалық жағдайын тексеру және жөндеуді жүзеге асыру;
КҚ 3.20.10. Жабдықтарды тексеру мен жөндеудің күнтізбелік жоспарларын (кестесін) дайындауды, түбегейлі жөндеу жұмыстарын орындау кезінде және жоспарлы-алдын-алу жөндеу жұмыстарына және ағымдық жөндеу жұмыстарына қажетті материалдарды, қосымша бөлшектерді, құралдарды және т.б. алуға арналған орталықтандырылған сұранымдарын ұйымдастыру, жабдықтарға төлқұжаттар, қосымша бөлшектерге мамандандырғыштар және басқа да техникалық құжаттарды дайындау;
КҚ 3.20.11. Механизмдердің тораптары мен бөлшектерін жөндеу мен қалпына келтірудің прогрессивтік әдістерін әзірлеу және енгізу, сонымен бірге жабдықтардың жарамдылық мерзімдерін жоғарылату, оның тұрып қалуын қысқарту, ауысымының жоғарылауы, апаттар мен өндірістік жарақаттанудың алдын-алу, еңбек сыйымдылығы мен жөндеудің өзіндік құнын төмендету, оның сапасын арттыру бойынша іс-шараларды жүргізу;
КҚ 3.20.12. Көтергіш механизмдерді мемлекеттік бақылау органдарына және мемлекеттік бақылаудың басқа да органдарына көрсету үшін дайындау;

ПК 2.19.5. Выполнять операции подбурки;
ПК 2.19.6. Осуществлять контроль правильности использования сваебойной установки (вертикальность, вид грунта);
ПК 2.19.7. Осуществлять слежение за показаниями приборов;
ПК 2.19.8.. Осуществлять осмотр и заправку установки горюче-смазочными материалами и смазку трущихся деталей;
ПК 2.19.9. Проверять техническое состояние сваебойной установки (механизмы, гидроцилиндры, канаты, бур, бесконечный шнек и гидромолот для забивания свай).
ПК 2.19.10. Принимать участие в ремонте установки.
3. Специалист среднего звена
3.1. 1402203
Техник-механик
ПК 3.20.1. Организовывать работу слесарей и наладчиков дорожно-строительных машин;
ПК 3.20.2 Владеть системой контроля за технологической и трудовой дисциплиной в условиях производства;
ПК 3.20.3. Использовать основные положения стандартизации и сертификации в профессиональной деятельности
ПК 3.20.4. Рассчитывать нормативы материальных затрат материалов и эксплуатации машин;
ПК 3.20.5. Управлять дорожно-строительной техникой;
ПК 3.20.6. Оформлять проектно-конструкторскую, технологическую документацию.
ПК 3.20.7. Обеспечивать безаварийную и надежную работу всех видов оборудования, их правильную эксплуатацию, своевременный качественный ремонт и техническое обслуживание, проведение работ по его модернизации и повышение экономичности ремонтного обслуживания оборудования;
ПК 3.20.8. Участвовать в приемке и установке нового оборудования, проведении работ по аттестации и рационализации рабочих мест, модернизации и замене малоэффективного оборудования высокопроизводительным, во внедрении средств механизации тяжелых ручных и трудоемких работ;
ПК 3.20.9. Осуществлять технический надзор за состоянием и ремонтом защитных устройств на оборудовании;
ПК 3.20.10. Организовывать подготовку календарных планов (графиков) осмотров, проверок и ремонта оборудования, заявок на централизованное выполнение капитальных ремонтов, на получение необходимых для планово-предупредительных и текущих ремонтов материалов, запасных частей, инструмента и т.п., составление паспортов на оборудование, спецификаций на запасные части и другой технической документации;
ПК 3.20.11. Разрабатывать и внедрять прогрессивные методы ремонта и восстановления узлов и деталей механизмов, а также мероприятия по увеличению сроков службы оборудования, сокращению его простоев и повышению сменности, предупреждению аварий и производственного травматизма, снижению трудоемкости и себестоимости ремонта, улучшению его качества;
ПК 3.20.12. Подготавливать для предъявления органам государственного надзора подъемные механизмы и другие объекты государственного надзора;

КҚ 3.20.13 Жабдықтардың, жеке бөлшектердің және тораптардың уақытынан бұрын тозуының себебін анықтау мақсатында жұмыс жағдайын бақылау, жабдықтардың техникалық жағдайына байланысты тұрып қалулардың себептері мен ұзақтығының сараптамасын жасайды;
КҚ 3.20.14. Жабдықтардың жөнделуі мен жетілдірілуі бойынша жұмыстардың орындалуын есепке алуды, сонымен бірге осы мақсатқа жіберілген материалдық қордың дұрыс шығындалуын ұйымдастыру;
КҚ 3.20.15. Жабдықтардың, сонымен бірге амортизациялық мерзімі өткен және моральдық ескірген жабдықтарды есепке алу, оларды шығысқа шығаруға құжаттарды даярлау;
КҚ 3.20.16. Еңбек қорғау ережелері мен нормаларын, жөндеу жұмыстарын жүзеге асыру кезінде экологиялық қауіпсіздіктің талаптарын сақтауды қамтамасыз ету;
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2013 жылғы 24 сәуірдегі
№ 150 бұйрығына 293-қосымша
Үлгілік оқу жоспары
техникалық және кәсіптік білім
Білім коды мен бейіні: 1400000 Құрылыс және коммуналдық шаруашылық
Мамандығы:    1408000 Қала қатынас жолдарын салу және пайдалану
Біліктілігі:  140801 3 Құрылысшы-техник
Оқу нысаны: күндізгі

ПК 3.20.13 Изучать условия работы оборудования, отдельных деталей и узлов с целью выявления причин их преждевременного износа, осуществляет анализ причин и продолжительности простоев, связанных с техническим состоянием оборудования;
ПК 3.20.14. Организовывать учет выполнения работ по ремонту и модернизации оборудования, контролирует их качество, а также правильность расходования материальных ресурсов, отпущенных на эти цели;
ПК 3.20.15. Организовывать учет всех видов оборудования, а также отработавшего амортизационный срок и морально устаревшего, подготовку документов на их списание;
ПК 3.20.16. Обеспечивать соблюдение правил и норм охраны труда, требований экологической безопасности при производстве ремонтных работ;
Приложение 293
к приказу Министра образования
и науки Республики Казахстан
от 24 апреля 2013 г № 150
Типовой учебный план
технического и профессионального образования
Код и профиль образования: 1400000 – Строительство и коммунальное хозяйство
Специальность:1408000 – Строительство и эксплуатация городских путей сообщения
Квалификация: 1408013 – Техник-строитель
Форма обучения: очная

252
ҚА. 00
Қорытынды аттестаттау:
72
ҚА 01
Қорытынды аттестаттау
60
ҚА 02
(КДБ БТ)
Кәсіби даярлық деңгейін бағалау және біліктілікті тағайындау
12
Міндетті оқытудың барлығы
5760
К
Консультациялар
Оқу жылына 100 сағаттан артық болмауы керек
Ф
Факультативтік сабақтары
Теориялық оқыту кезінде аптасына 4 сағаттан артық болмауы керек
Барлығы:
6588
Ескерту: ЖБП – Жалпы білімдердер беретін пәндер; ЖГП – Жалпы гуманитарлық пәндер; ӘЭП - Әлеуметтік-экономикалық пәндер; ЖКП – Жалпы кәсіптік пәндер; АП – арнайы пәндер; БҰАП – білім беру ұйымдары анықтайтын пәндер; ӨО – өндірістік оқыту; КП – кәсіптік практика; АА – аралық аттестаттау; ҚА – қорытынды аттестаттау; КДДБ – кәсіптік даярлық деңгейін бағалау және біліктілік беру; К – консультация; Ф – факультативтік сабақтар.
*Семестр бойынша бөлу оқыту формасына, мамандықтың өзгешелігіне, аймақтық ерекшеліктеріне және тағы басқаларға байланысты өзгертіледі.
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2013 жылғы 24 сәуірдегі
№ 150 бұйрығына 294-қосымша
Үлгілік оқу жоспары
техникалық және кәсіптік білім
Білім коды мен бейіні: 1400000 - құрылыс және коммуналдық шаруашылық Мамандығы: 1408000 - Қала қатынас жолдарын салу және пайдалану
Біліктілігі: 140801 3 - Құрылысшы-техник
Оқу нысаны: күндізгі

252
ИА. 00
Итоговая аттестация:
72
ИА 01
Итоговая аттестация
60
ИА 02 (ОУППК)
Оценка уровня профессиональной подготовленности и присвоение квалификации
12
Итого на обязательное обучение
5760
К
Консультации
Не более 100 часов на учебный год
Ф
Факультативные занятия
Не более 4-х часов в неделю в период теоретического обучения
Всего
6588
Примечание ООД – общеобразовательные дисциплины; ОГД – общегуманитарные дисциплины; СЭД социально-экономические дисциплины; ОПД – общепрофессиональные дисциплины; СД – специальные дисциплины; ДОО – дисциплины, определяемые организацией образования с учетом требований работодателей; ПО – производственное обучение; ПП – профессиональная практика; ПА – промежуточная аттестация; ИА – итоговая аттестация; ОУППК – оценка уровня профессиональной подготовленности и присвоение квалификации; К – консультации; Ф – факультативные занятия.
* Распределение по семестрам изменяется в зависимости от специфики специальности, региональных особенностей и другие.
Приложение 294
к приказу Министра образования
и науки Республики Казахстан
от 24 Апреля 2013 г № 150
Типовой учебный план
технического и профессионального образования
Код и профиль образования:1400000 - Строительство и коммунальное хозяйство
Специальность: 1408000 - Строительство и эксплуатация городских путей сообщения
Квалификация: 1408013 - Техник-строитель
Форма обучения: очная

180
ҚА. 00
Қорытынды аттестаттау:
72
ҚА 01
Қорытынды аттестаттау
60
ҚА 02
(КДБ БТ)
Кәсіби даярлық деңгейін бағалау және біліктілікті тағайындау
12
Міндетті оқытудың барлығы
4320
К
Консультациялар
Оқу жылына 100 сағаттан артық болмауы керек
Ф
Факультативтік сабақтары
Теориялық оқыту кезінде аптасына 4 сағаттан артық болмауы керек
Барлығы:
4960
Ескерту: ЖБП – Жалпы білімдердер беретін пәндер; ЖГП – Жалпы гуманитарлық пәндер; ӘЭП - Әлеуметтік-экономикалық пәндер; ЖКП – Жалпы кәсіптік пәндер; АП – арнайы пәндер; БҰАП – білімдердер беру ұйымдары анықтайтын пәндер; ӨО – өндірістік оқыту; КП – кәсіптік практика; АА – аралық аттестаттау; ҚА – қорытынды аттестаттау; КДДБ – кәсіптік даярлық деңгейін бағалау және біліктілік беру; К – консультация; Ф – факультативтік сабақтар.
*Семестр бойынша бөлу оқыту формасына, мамандықтың өзгешелігіне, аймақтық ерекшеліктеріне және тағы басқаларға байланысты өзгертіледі.
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2013 жылғы 24 сәуірдегі
№ 150 бұйрығына 295-қосымша
«1408000 - Қала қатынас жолдарын салу және пайдалану» мамандығы
бойынша техникалық және кәсіптік білім берудің үлгілік білім беретін
оқу бағдарламалары
Пән циклдары мен кәсіптік практика бойынша білім беру бағдарламасының мазмұны (орта буынды маман)
Цикл индексі (пән)
Пәннің, практиканың атауы мен негізгі тараулары
Қалыптастырылатын білімдер, біліктіліктері және дағдылары
Қалыптасатын құзыреттілік коды
ЖБП.00
Жалпы білім беретін пәндер
ЖГП.00
Жалпы гуманитарлық пәндер
ЖГП.01
Кәсіби қазақ (орыс) тілі
Қазақ (орыс) тілінің синтаксисі. Мамандық бойынша терминология. Кәсіби бағытталған мәтіндерді аудару техникасы (сөздікпен). Кәсіби қарым-қатынас даму
Білімдер:
- қазақ (орыс) тілінің синтаксисі;
- кәсіби қарым-қатынас даму.
Іскерліктер:
- мамандық бойынша терминологияны пайдалану;
- кәсіби бағытталған мәтіндердің техникалық аудармасын пайдалану (сөздікпен)
БҚ 2,3,4,5, 6
ЖГП.02
Кәсіби шетел тілі
Мамандық бойынша терминология.
Кәсіби бағытталған мәтіндерді аудару техникасы (сөздікпен). Кәсіби қарым-қатынас даму.
Білімдер:
- кәсіби қарым-қатынас;
- негізгі сөздер мен терминдер.
Іскерліктер:
- мамандық бойынша терминологияны пайдалану;
-кәсіби бағытталған мәтіндердің техникалық аудармасын қолдану (сөздікпен).
БҚ 2,3,4,5, 6
ЖГП.03
Қазақстан тарихы
Қазіргі әлемдегі Қазақстан Республикасының орны мен атқаратын ролі. Қазақстан аумағындағы алғашқы қауымдық құрылым.
Арқайым - әлемдік өркениет ошағы. Қазақстан тарихындағы моңғол кезеңі. ХVI- XVIII ғ.ғ.
Қазақстанның әлеуметтік-экономикалық және саяси тарихы. Патша үкіметінің Қазақстандағы отаршылдық саясаты. ХХ ғасыр басындағы, азаматтық қарсы тұру кезіндегі Қазақстан. Бірінші дүниежүзілік соғыс және Қазақстан. Ұлт-азаттық қозғалыс. Ақпан төңкерісі және патша үкіметінің құлауы.
Қазан төңкерісі, азаматтық соғыс және шетел интервенциясы. Кеңес үкіметін орнату және оның Қазақстандағы ерекшеліктері. Казармалық социализмнің құрылуы. Қазақстандағы жаңа экономикалық саясат (ЖЭС).

180
ИА. 00
Итоговая аттестация:
72
ИА 01
Итоговая аттестация
60
ИА 02
(ОУППК)
Оценка уровня профессиональной подготовленности и присвоение квалификации
12
Итого на обязательное обучение
4320
К
Консультации
Не более 100 часов на учебный год
Ф
Факультативные занятия
Не более 4-х часов в неделю в период теоретического обучения
Всего
4960
Примечание ООД – общеобразовательные дисциплины; ОГД – общегуманитарные дисциплины; СЭД социально-экономические дисциплины; ОПД – общепрофессиональные дисциплины; СД – специальные дисциплины; ДОО – дисциплины, определяемые организацией образования с учетом требований работодателей; ПО – производственное обучение; ПП – профессиональная практика; ПА – промежуточная аттестация; ИА – итоговая аттестация; ОУППК – оценка уровня профессиональной подготовленности и присвоение квалификации; К – консультации; Ф – факультативные занятия.
* Распределение по семестрам изменяется в зависимости от специфики специальности, региональных особенностей и другие.
Приложение 295
к приказу Министра образования
и науки Республики Казахстан
от 24 Апреля 2013 г № 150
Типовые образовательные учебные программы технического
и профессионального образования по специальности: 1408000 -
Строительство и эксплуатация городских путей сообщения
Содержание образовательной программы по циклам дисциплин и
профессиональной практике (специалист среднего звена)
Индекс цикла (дисциплин)
Наименование и основные разделы дисциплины, практики
Формируемые знания, умения и навыки
Код формируемой компетенции
ООД.00
Общеобразовательные дисциплины
ОГД.00
Общегуманитарные дисциплины
ОГД.01
Профессиональный казахский (русский) язык
Синтаксис казахского (русского) языка. Терминология по специальности.
Техника перевода (со словарем) профессионально ориентированных текстов. Профессиональное общение развитие
Знания:
- синтаксис казахского (русского) языка;
- профессиональное общение развитие.
Умения:
- применять терминологию по специальности;
- пользоваться техническим переводом (со словарем) профессионально ориентированного текста
БК 2,3,4,5, 6
ОГД.02
Профессиональный иностранный язык
Терминология по специальности.
Техника перевода (со словарем) профессионально ориентированных текстов. Профессиональное общение развитие.
Знания:
- профессиональное общение;
- основные слова и термины.
Умения:
- применять терминологию по специальности;
-пользоваться техническим переводом (со словарем) профессионально ориентированного текста.
БК 2,3,4,5, 6
ОГД.03
История Казахстана
Место и роль Республики Казахстан в современном мире.
Первобытный строй на территории Казахстана. Аркаим – очаг мировой цивилизации.
Монгольский этап в истории Казахстана. Социально-экономическая и политическая история Казахстана в ХVI-XVIII вв. Колониальная политика царского правительства в Казахстане.
Казахстан в начале ХХ века, в период гражданского противостояния.
Первая мировая война и Казахстан.
Национально-освободительное движение. Февральская революция и свержение царской власти. Октябрьский переворот, гражданская война и иностранная интервенция. Установление Советской власти и ее особенности в Казахстане.
Строительство казарменного социализма.
Новая экономическая политика (НЭП) в Казахстане. Индустриализация и насильственная «коллективизация», политика оседлости и ее последствия.
Сталинско–Голощекинская модель преобразования сельского хозяйства. Восстание крестьян в Казахстане.
Политические репрессии. Социально-экономическое положение Казахстана до начала второй мировой войны. Великая Отечественная война и вклад Казахстана в победе над фашизмом.
Послевоенный период и восстановление народного хозяйства.
Освоение целины. Интенсификация в развитии республики.

Индустрияландыру және күштеп «ұжымдастыру», отырықшыландыру саясаты және оның салдары. Ауыл шаруашылығын отырықшыландырудың Сталиндык-Голощекиндік моделі. Қазақстандағы шаруалар көтерілісі. Саяси репрессиялар. Екінші дүниежүзілік соғысқа дейінгі Қазақстанның әлеуметтік-экономикалық жағдайы. Ұлы Отан соғысы және фашизмді жеңудегі Қазақстанның қосқан үлесі. Соғыстан кейінгі кезең және халық шаруашылығын қалпына келтіру. Тың игеру. Республиканы дамытудағы қарқындылық. Саяси қарама-қайшылықтар (1969, 1979, 1986).
Қайта құру кезеңі. Қазақстан – егеменді тәуелсіз мемлекет.
Білімдер:
- Қазақстан тарихы
- қазақ халқының қалыптасуы;
- көшпелі өркениеттің пайда болуы;
- Ұлы Жібек жолы және оның тарихи маңызы;
- Қазақстанның Ресей құрамына енуі;
- XVII-XVIII ғ.ғ. жоңғар шапқыншыларына қарсы ұлт-азаттық күрес;
- ХХғ.ғ. 20-80 жылдарындағы бас көтерулер, қозғалыстар мен көтерілістер
- ХХғ. 20-30 жылдарындағы Қазақстанның мәдениеті;
- қазақтардың дүниежүзілік құрылтайы;
- 1986 жылғы Алматыдағы желтоқсан оқиғалары;
- тамыз төңкерісі және оның жеңілуі;
- ҚР мемлекеттік тәуелсіздігі;
Іскерліктер:
- қысқаша тарихи-археологиялық әңгіме құрастыру;
- көшпелі мал шаруашылығының пайда болу себептерін анықтау
- алғашқы мемлекеттік одақтарға сипаттама беру;
- жер аударушылық саясаттың негізгі мақсаттарын анықтау;
- көтерілістердің жеңіліс табу себептерін сараптау;
- ЖЭС пен ұжымдастырудың маңызын ашу;
- 20-30 жылдардағы этнодемографиялық жағдай. Репрессиялар мен депортациялар;
- картамен жұмыс істеу;
- қазақ диаспорасының пайда болу себептерін ашу
- Ұлы Отан соғысы мен соғыстан кейінгі жылдардағы Қазақстанның ролін ашу
БҚ 2,3,4,5, 6
ЖГП.04
Дене тәрбиесі
Маманның салауатты өмір салтын қалыптастырудағы дене тәрбиесінің маңызы. Дене тәрбиесінің әлеуметтік-биологиялық және психофизиологиялық негіздері. Дене бітімінің және спорттық өздігінен кемелденудің негіздері. Кәсіби-қолданбалы дене тәрбиесі.
Білімдер:
- дене тәрбиесінің әлеуметтік-биологиялық және психофизиологиялық негіздері.
Іскерліктер:
- салауатты өмір салтын қалыптастыру;
- дене бітімін және спорттық жағынан кемелдену
БҚ 3,8,9
ӘЭП.00
Әлеуметтік-экономикалық пәндер
ӘЭП.01
Мәдениеттану
Мәдениеттің негізі мен атқаратын қызметі: негізгі мектептер, мәдениеттегі қағидалар мен бағыттар, әлемдік және отандық мәдениет тарихы. Әлемдік және ұлттық мәдени мұраны сақтау. Жергілікті өлкетанушылық мәдени мұраны пайдалану.
Білімдер:
- мәдениет мәселелерін түсіндірудегі негізгі тұжырымдамалар мен бағыттар;
- әртүрлі мәдениеттердің ерекшеліктері мен заманауи өркениетке қосқан жалпы үлестері Іскерліктер:
- ұлттық және әлемдік мәдени мұраны сақтау;
- жергілікті өлкетанушылық және мәдени мұраны пайдалану
БҚ 2,3,4,5
ӘЭП.02
Философия негіздері Философия пәні, әлемдік философиялық ойлардың негізгі кезеңдері. Адамзат табиғаты және оның өмір сүру мәні. Адам және Құдай. Адам және космос. Адам, қоғам, өркениет, мәдениет. Тұлғаның бостандығы мен жауапкершілігі. Адам танымы және іскерлігі. Ғылым және оның ролі. Глобалдық мәселелер алдындағы адамзат.
Білімдер:
- әлемнің философиялық, ғылыми және діни картиналары туралы, адам өмірінің мәні туралы;
- ғылым мен ғылыми танымның ролі, оның құрылымы, формалары мен әдістері, әлеуметтік және этикалық мәселелер туралы.
Іскерліктер:
- адамның мінез-құлқын биологиялық және әлеуметтік, тәндік және рухани бастамаларында, оның есінің маңызын, саналы және санасыз мінез-құлқын анықтау;
- қоғамдағы адамдар арасындағы қарым-қатынастың адамгершілік нормаларын реттеу
БҚ 2,3,4,5
ӘЭП.03
Әлеуметтану және саясаттану негіздері Әлеуметтану ғылым ретінде.
Қоғам – әлеуметтік мәдени жүйе. Әлеуметтік қоғамдастықтар.
Әлеуметтік этноұлыстық қарым-қатынас. Әлеуметтік үрдістер. Әлеуметтік институттар мен ұйымдар. Тұлға: оның әлеуметтік ролі мен әлеуметтік мінез-құлқы.
Саясаттану пәні. Саяси билік және билеуші қарым-қатынас. Саяси жүйе. Қазақстандағы саяси-экономикалық үрдістер. Экономика негіздері: экономика және оның негізгі мәселелері.
Білімдер:
-заңдылықтар түсінігіндегі әлеуметтік жол туралы түсінік;
- әлеуметтік құрылым, әлеуметтік жіктелу, әлеуметтік әсерлілік туралы түсінік;
- тұлғаның әлеуметтану ерекшеліктерін, реттеу формаларын білу.
Іскерліктер:
- әлеуметтік өзгеріс пен дамудың әлеуметтік қозғалысы мен басқа да факторларын дамыту;
- биліктің болмысын, саясат субъектілерін, саяси қарым-қатынас пен үрдістерді (Қазақстандағы және тұтас әлемдегі) анықтау;
- саяси жүйелер мен саяси режимдер туралы түсінік қалыптастыру.
БҚ 2,3,4,5
ӘЭП. 04
Экономика негіздері
Мақсаттары, негізгі түсініктері, функциялары, болмысы, қағидалары. Меншік формалары мен түрлері меншікті басқару. Жоспардардың түрлері, олардың негізгі кезеңдері, мазмұны, стратегиялық жоспарлау.
Жоспарларды экономикалық негіздеу мен болжамдарды әзірлеудің әдістері.
Бизнес-жоспарлау. Экономикалық сараптама. Халықтық тұтыну тауарлары мен қызметтері нарығының жағдайын сараптау. Нарықтық инфраструктура
Білімдер:
- экономикалық теорияның жалпы ережелері;
- еліміз бен шетелдердегі экономикалық ахуал;
- макро- және микроэкономика негіздері, салықтық, қаржылық-несиелік, әлеуметтік және инвестициялық саясат туралы.
Іскерліктер:
- өзінің кәсіби әрекетін бағыттауға қажетті экономикалық ақпаратты табу және пайдалану
БҚ 2,3,4,5

Политические противостояния (1969, 1979, 1986).
Период перестройки. Казахстан – суверенное независимое государство.
Знания:
- историю Казахстана
- формирование казахского народа;
- появление кочевой цивилизации;
- Великий Шелковый путь и его историческое значение;
- вхождение Казахстана в состав России;
- национально-освободительная борьба за независимость против джунгарских захватчиков в XVII-XVIII вв.
- выступления, движения и восстания в 20-80 годы XX вв.
- культуру Казахстана 20-30 годы XX в.;
- всемирный курултай казахов;
- декабрьские события 1986 года Алматы;
- августовский путч и его провал;
- Государственную независимость РК;
Умения:
- составлять краткий историко-археологический рассказ;
- раскрыть причины возникновения кочевого скотоводства
- характеризовать первые государственные объединения;
- определять главные цели переселенческой политики;
- анализировать причины поражений восстаний;
- раскрывать суть НЭПа, коллективизации;
- этнодемографическая ситуация в 20-30 годы. Репрессии и депортации;
- работать с картой;
- раскрывать причины возникновения казахской диаспоры
- раскрыть роль Казахстана в Великой Отечественной войне и в послевоенный период
БК 2,3,4,5, 6
ОГД.04
Физическая культура
Роль физической культуры в подготовке специалиста, формирование его здорового образа жизни.
Социально-биологические и психофизиологические основы физической культуры.
Основы физического и спортивного самосовершенствования. Профессионально-прикладная физическая подготовка.
Знания:
- социально-биологические и психофизиологические основы физической культуры.
Умения:
- формировать здоровый образ жизни;
- физически и спортивно самосовершенствоваться
БК 3,8,9
СЭД.00
Социально-экономические дисциплины
СЭД.01
Культурология
Сущность и назначение культуры: основные школы, концепции и направления в культурологии, история мировой и отечественной культуры.
Сохранение мирового и национального культурного наследия.
Использование местного краеведческого и культурного наследия.
Знания:
- основные концепции и направления в осмыслении проблем культуры;
- особенности и общий вклад различных культур в современную цивилизацию
Умения:
- сохранение мирового и национального культурного наследия;
- использование местного краеведческого и культурного наследия
БК 2,3,4,5
СЭД.02
Основы философии
Предмет философии, основные вехи мировой философской мысли.
Природа человека и смысл его существования.
Человек и Бог.
Человек и космос.
Человек, общество, цивилизация, культура. Свобода и ответственность личности.
Человеческое познание и деятельность.
Наука и ее роль.
Человечество перед лицом глобальных проблем.
Знания:
- о философских, научных и религиозных картинах мира, смысле жизни человека;
- о роли науки и научного познания, его структуре, формах и методах, социальных и этических проблемах.
Умения:
- определять поведение человека в биологическом и социальном, телесном и духовном началах, сущности его сознания, сознательного и бессознательного поведении;
- регулировать нравственные нормы отношений между людьми в обществе.
БК 2,3,4,5
СЭД.03
Основы социологии и политологии
Социология как наука.
Общество как социокультурная система.
Социальные общности.
Социальные и этнонациональные отношения.
Социальные процессы.
Социальные институты и организации.
Личность: ее социальные роли и социальное поведение.
Предмет политологии.
Политическая власть и властные отношения.
Политическая система.
Социально-экономические
процессы в Казахстане.
Основы экономики: экономика и ее основные проблемы.
Знания:
- представление о социологическом подходе в понимании закономерностей;
- представление о социальной структуре, социальном расслоении, социальном взаимодействии;
- знать особенности процесса социализации личности, формы регуляции.
Умения:
- развивать социальные движения и другие факторы социального изменения и развития;
- выявлять сущность власти, субъекты политики, политические отношения и процессы (в Казахстане и в мире в целом);
- составить представление о политических системах и политических режимах.
БК 2,3,4,5
СЭД.04
Основы экономики
Цели, основные понятия, функции, сущность, принципы.
Формы и виды собственности, управление собственностью.
Виды планов, их основные этапы, содержание, стратегическое планирование.
Методы экономического обоснования планов и разработки прогнозов.
Бизнес-планирование.
Экономический анализ.
Анализ состояния рынка товаров народного потребления и услуг. Рыночная инфраструктура
Знания:
- общие положения экономической теории;
- экономические ситуации в стране и за рубежом;
- основы макро- и микроэкономики, о налоговой, денежно-кредитной, социальной и инвестиционной политике.
Умения:
- находить и использовать экономическую информацию необходимую для ориентации в своей профессиональной деятельности
БК 2,3,4,5

КҚ 3.1.11
ӘЭП.05
Құқық негіздері Құқық, түсінік, жүйе, ақпарат көздері, Қазақстан Республикасының Конституциясы – құқықтық жүйенің ядросы. Адам құқығының жалпы декларациясы, тұлға, құқық, құқықтық мемлекет, заңды жауапкершілік және оның түрлері, құқықтың негізгі салалары, Қазақстан Республикасының сот жүйесі, құқық қорғау органдары
Білімдер:
- адам мен азаматтың құқықтары мен бостандықтары, оларды жүзеге асыру механизмдері;
- кәсіби әрекет саласында құқықтық және адамгершілік-этикалық нормаларды білу.
Іскерліктер:
- маманның кәсіби әрекетін регламенттейтін нормативтік-құқықтық құжаттарды пайдалана білу
БҚ 2,3,4,5,8
ЖКП.00
Жалпы кәсіптік пәндер
ЖКП.01
Мемлекеттік тілде іс-қағаздарын жүргізу Кәсіби қарым-қатынас. Қазақ (орыс) тілінде іс-қағаздарын жүргізу; құжаттар, олардың атқаратын қызметі және құжаттау тәсілдері; құжаттардың құрылымы; құжаттарды жинау мен сақтау; іс жүргізуді ұйымдастыру және оның технологиясы істі ұйымдастыру және қалыптастыру тәртібі. Кеңселік және құжаттау жұмысының негіздері.
Білімдер:
- құжаттарды ресімдеуге қойылатын талаптар;
- қызметтік хатты құрастыру әдістемесі, құжаттардың жіктелуі мен қозғалысы.
Іскерліктер:
- мемлекеттік тілде іс қағаздарының үлгілерін құрастыру және ресімдеу.
БҚ 1,2,3,4,5,6,7
КҚ 3.1.1
ЖКП.02
Сызу
Сызбаларға қойылатын талаптар, масштабтар, анықтамалар, белгілер, жазбалар. Проекциялаудың негізгі әдістері. Сызбалық геометрияның негіздері. Проекцияны түрлендіру тәсілдері. Мамандық бойынша сызбаларды орындау, құрылыс сызбасының элементтері. Негізгі жоспарлардың топографиялық негізі; сәулеткерлік-құрылыс сызбалары. Машина құрастыру және құрылыс сызбаларының стандарттары.
Білімдер:
- сызбалар мен сұлбаларды құрастырудың негізгі ережелері;
- құрастырушылық құжаттарды әзірлеу және ресімдеу ережелері.
Іскерліктер:
- құрылыс сызбаларын құрастыру кезінде нормативтік құжаттарды пайдалану;
- сызбаны проекциялау;
- техникалық бейнелеу;
- графикалық тапсырмаларды шешу әдістерін қолдану;
- инженерлік графика құралдарын қолдану.
БҚ 1,2,3,4,5,6,8,9
КҚ 3.1.1, 3.1.4,
3.1.5, 3.1.8, 3.1.9
ЖКП.03
Техникалық механика негіздері және құрылымдар статикасы
Теориялық механика.
Статиканың негізгі түсініктері мен аксиомалары. Тоғысатын күштердің жазық жүйесі. Бейтарап орналасқан күштердің жазық жүйесі. Кеңістіктік күштер жүйесі. Ауырлық центрі. Тепе-теңдіктің тұрақтылығы. Материалдардың қарама-қайшылық негіздері. Созылу
– сығымдалу. Кесік пен сығымдалудың есептелуі. Жазық қиылыстардың геометриялық сипаттамасы.
Түзу бөрененің иілуі. Көлбеу иілу және центрден тыс сығымдалу. Түзу қиылысты бөренелерді жылжыту және бұрау. Орталықтан сығымдалған ұштардың тұрақтылығы. Динамикалық және қайталама-ауыспалы жүктемелердің әрекеті туралы түсінік.
Құрылымдар статикасы. Жазық ұштар жүйесінің геометриялық өзгермеушілігін зерттеу. Көп бойлықты статикалық анықталатын бөренелер. Статикалық анықталатын жазық рамалар. Статикалық анықталатын жазық фермалар. Статикалық анықталатын жазық жүйелердегі орын ауыстыруды анықтау. Кесілмеген бөренелер. Тіреп тұратын қабырғалар.
Білімдер:
- күштердің негізгі жүйелері;
- күш жүйесінің тепе-теңдік жағдайы;
- күш моментінің нүкте мен оське қатынасы;
- деформацияланатын дененің қасиеті мен деформацияның сипаты туралы негізгі гипотезалар мен болжамдар;
- беріктік, қаттылық және тұрақтылық жағдайлары;
- құрылымдардың геометриялық құрылымын зерттеу тәсілдері;
- көп бойлылық бөренелердегі, рамалар мен аркалардағы эпюраларды құру әдістері.
Іскерліктер:
- тіреуіш реакцияларды сараптап анықтау;
- әртүрлі күш жүйелері бойынша тапсырмаларды шешу;
- қарапайым және күрделі қиылыстардың ауырлық центрінің орналасуын анықтау;
- болатты илемдеу сортаментін пайдалану;
- қиылыстыру әдісімен ішкі күштерді анықтау;
- ішкі күш факторлары мен кернеулерініңі эпюрасын құру;
- көп бойлықты бөренелер мен рамаларда эпюраларды құру;
- аркалар мен фермалардағы күш салуды анықтау;
- балкалар мен фермаларда әсер ету сызықтарын құру және сол бойынша күш салуды анықтау.
БҚ 1,2,3,4,6,8,9 КҚ 3.1.1, 3.1.2, 3.1.8, 3.1.9, 3.1.10
ЖКП.04
Электротехника және электроника Электрлі кеңістік.
Тұрақты және ауыспалы токтың электрлі тізбегі, электромагнетизм. Өткізгіш өнімдер және электризоляциялық материалдар. Электрлі өлшемдер; Ауыспалы жәніе тұрақты токтың электрлі машиналары.
Трансформаторлар. Электр жетек негіздері. Электрониканың физикалық негіздері. Электрондық аспаптар. Электрондық генераторлар және өлшегіш аспаптар.
Автоматика мен есептегіш техниканың электрондық қондырғылары. Микроэлектрониканың интегралдық сұлбалары. Энергия сақтаушы технологиялар; құрылыс алаңындағы электр қауіпсіздігі.
Білімдер:
- электротехника негіздері;
- тұрақты және ауыспалы токтың электрлі тізбегі, электромагнетизм;
- трансформатордың түрлері;
- электржетек негіздері;
- электроника негіздері;
- электрондық түзеткіштер мен стабилизаторлар;
- микропроцессорлар мен микро-ЭЕМ-дердің жұмыс істеу принципі.
Іскерліктер:
- өткізгіш өнімдер мен электризоляциялаушы материалдарды пайдалану;
- электрлі өлшегіштерді қолдану;
- ауыспалы және тұрақты токтың электрлі машиналарын пайдалану;
- электр энергиясын беру және тарату;
- электрондық аспаптарды қолдану;
- автоматика мен есептегіш техниканың электрондық қондырғыларын қолдану.
БҚ 1,2,3,4,6,8,9 КҚ 3.1.1, 3.1.3, 3.1.7, 3.1.8, 3.1.9, 3.1.10
ЖКП.05
Құрылыс материалдары мен өнімдері
Құрылыс материалдарының негізгі қасиеттері. Тас материалдар, органикалық тұтқыр материалдар, асфальтобетон, асфальтобетон қоспалары, минералдық тұтқыр материалдар, цементобетон, цементобетон қоспалары және олардың негізгі қасиеттері. Тұтқыр материалдармен беріктелген топырақтар, жергілікті құрылыс материалдары. Құрылыс материалдары мен өнімдері туралы ғылымдағы жаңалықтар; құрылыс өнімдерін өндіру кезіндегі ресурс және энергия сақтаушы технологиялар.
Білімдер:
- құрылыс материалдары мен өнімдерінің физикалық, механикалық, технологиялық қасиеттері және оларды қолдану саласы, оларды қабылдау және жинақтау ережелері.
Іскерліктер:
- сырт келбеті мен маркасына қарап, құрылыс материалдары мен өнімдерінің түрі мен сапасын анықтау;
- нақты пайдалану жағдайларына қарай құрылыс материалдары мен өнімдерінің техникалық және экономикалық негізделген түрін өндіру.
БҚ 1,2,3,4,6,8,9

ПК 3.1.11
СЭД.05
Основы права
Право, понятие, система, источники, Конституция Республики Казахстан - ядро правовой системы.
Всеобщая декларация прав человека, личность, право, правовое государство, юридическая ответственность и ее виды, основные отрасли права, судебная система Республики Казахстан, правоохранительные органы
Знания:
- права и свободы человека и гражданина, механизмы их реализации;
- знать правовые и нравственно-этические нормы в сфере профессиональной деятельности.
Умения:
- использовать нормативно-правовые документы, регламентирующие профессиональную деятельность специалиста
БК 2,3,4,5,8
ОПД.00
Общепрофессиональные дисциплины
ОПД.01
Делопроизводство на государственном языке
Профессиональное общение. Делопроизводство на казахском (русском) языке; документы, их назначение и способы документирования; структура документов; сбор и хранение документов; организация и технология делопроизводства; порядок организации и формирования дел. Основы офисной и документационной работы.
Знания:
- требования предъявляемые к оформлению документов;
- методику составления служебного письма, классификацию и движение документов.
Умения:
- составлять и оформлять образцы деловых бумаг на государственном языке.
БК 1,2,3,4,5,6,7
ПК 3.1.1
ОПД.02
Черчение
Требования к чертежам, масштабы, определения, обозначения, надписи. Основные методы проецирования. Основы начертательной геометрии. Способы преобразования проекций. Выполнение чертежей по специальности, элементы строительного чертежа. Топографическая основа генеральных планов; архитектурно-строительные чертежи. Стандарты на машиностроительные и строительные чертежи
Знания:
- основные правила построения чертежей и схем;
- правила разработки и оформления конструкторской документации.
Умения:
- пользоваться норматив ной документацией при составлении строительных чертежей;
- спроецировать чертеж;
- рисовать технически;
- применять методы решения графических задач;
- применять средства инженерной графики.
БК 1,2,3,4,5,6,8,9
ПК 3.1.1, 3.1.4,
3.1.5, 3.1.8, 3.1.9
ОПД.03
Основы технической механики и статика сооружений
Теоретическая механика.
Основные понятия и аксиомы статики.
Плоская система сходящихся сил. Плоская система произвольно расположенных сил. Пространственная система сил. Центр тяжести. Устойчивость равновесия.
Основы сопротивления материалов.
Растяжение – сжатие. Расчеты на срез и смятие. Геометрические характеристики плоских сечений. Изгиб прямого бруса.
Косой изгиб и внецентровое сжатие. Сдвиг и кручение брусьев прямого сечения. Устойчивость центрально-сжатых стержней. Понятие о действии динамических и повторно-переменных нагрузок.
Статика сооружений.
Исследование геометрической неизменяемости плоских стержневых систем. Многопролетные статически определимые балки.
Статически определимые плоские рамы. Статически определимые плоские фермы. Определение перемещений в статически определимых плоских системах. Неразрезные балки. Подпорные стены.
Знания:
- основные системы сил;
- условие равновесия систем сил;
- момент силы относительно точки и оси;
- основные гипотезы и допущения о свойствах деформируемого тела и характере деформаций;
- условие прочности, жесткости и устойчивости;
- способы исследования геометрической структуры сооружений;
- методы построения эпюр в многопролетных балках, рамах, арках.
Умения:
- аналитически определять опорные реакции;
- решать задачи на равновесие различных систем сил;
- определять положение центра тяжести простых и сложных сечений;
- пользоваться сортаментом проката стали;
- определять внутренние силы методом сечений;
- строить эпюры внутренних силовых факторов и напряжений;
- строить эпюры в многопролетных балках и рамах;
- определять усилие в арках и фермах;
- строить линии влияния в балках и фермах и определять по ним усилия.
БК 1,2,3,4,6,8,9
ПК 3.1.1, 3.1.2,
3.1.8, 3.1.9,
3.1.10
ОПД.04
Электротехника и электроника
Электрическое поле.
Электрические цепи постоянного и переменного тока, электромагнетизм.
Проводниковые изделия и электроизоляционные материалы.
Электрические измерения; Электрические машины переменного и постоянного тока.
Трансформаторы.
Основы электропривода.
Физические основы электроники.
Электронные приборы.
Электронные генераторы и измерительные приборы. Электронные устройства автоматики и вычислительной техники.
Микропроцессоры и микро-ЭВМ.
Интегральные схемы микроэлектроники. Энергосберегающие технологии; электробезопасность на строительной площадке.
Знания:
- основы электротехники;
- электрические цепи постоянного и переменного тока, электромагнетизм;
- виды трансформаторов;
- основы электропривода;
- основы электроники;
- электронные выпрямители и стабилизаторы;
- принцип работы микропроцессоров и микро-ЭВМ.
Умения:
- использовать проводниковые изделия и электроизоляционные материалы;
- применять электрические измерения;
- эксплуатировать электрические машины переменного и постоянного тока;
- передавать и распределять электрическую энергию;
- применять электронные приборы;
- использовать электронные устройства автоматики и вычислитель ной техники.
БК 1,2,3,4,6,8,9
ПК 3.1.1, 3.1.3, 3.1.7, 3.1.8, 3.1.9, 3.1.10
ОПД.05
Строительные материалы и изделия
Основные свойства строительных материалов. Каменные материалы, органические вяжущие материалы, асфальтобетон, асфальтобетонные смеси, минеральные вяжущие материалы, цементобетон, цементобетонные смеси и их основные свойства. Грунты, укрепленные вяжущими материалами, местные строительные материалы. Новое в науке о строительных материалах и изделиях; ресурсо- и энергосберегающие технологии при производстве строительных изделий.
Знания:
- физические, механические технологические свойства и области применения строительных материалов и изделий, правила их приемки и складирования.
Умения:
- определять по внешним признакам и маркировке вид и качество строи тельных материалов и изделий;
- производить технически и экономически обоснованный выбор строительных материалов и изделий для конкретных условий использования.
БК 1,2,3,4,6,8,9

КҚ 3.1.1, 3.1.2, 3.1.8, 3.1.9, 3.1.10, 3.1.11
ЖКП.06
Геология және топырақтану Геология және гидрогеология негіздері.
Жер құрамы мен құрылымы. Жер қабығының минералдары. Жердің ішкі және сыртқы күштерінің геологиялық әрекеті, тау жыныстары және жерасты сулары.
Инженерлік геология негіздері. Топырақтың жіктелуі, құрамы және физико-механикалық қасиеттері. Топырақты зертханалық зерттеу және жіктелуі. Инженерлік-геологиялық зерттеу негіздері.
Трасса бойындағы инженерлік-геологиялық зерттеулер, жол-құрылыс материалдарының кен орындарын іздеу және тексеру.
Білімдер:
- Жер құрамы мен құрылысы;
- топырақ пен жер бедерінің негізгі физикалық, механикалық қасиеттері және олардың жіктелуі;
- жерасты суларының қозғалыс заңдары;
- инженерлік-геологиялық зерттеу сатылары; - тау техникалық түсініктер мен терминология.
Іскерліктер:
- жанартау атқылауының өнімдерін танып білу, анықтау және пайдалану;
- топырақтың құрамы мен құрылымын анықтау;
- кен орындарының төлқұжатын құрастыру.
БҚ 1,2,3,4,6,8,9
КҚ 3.1.1, 3.1.2, 3.1.4, 3.1.8, 3.1.9, 3.1.10
ЖКП.07
Геодезия Геодезия негіздері, масштабтар, жоспар мен карталарда жергілікті жер мен рельеф жағдайының бейнеленуі. Жоспарлар мен карталар бойынш жергілікті жердің учаскелік алаңдарының аумағын өлшеу және анықтау. Сызықтың жергілікті жерде бағытталуы, бұрыш өлшегіш аспаптар және бұрыш өлшемдері, сызықтық өлшемдер. Асып кетулерді анықтау. Биіктік тіреуші желінің аспаптары мен құрылуы. Тахеометриялық түсірілім, шаршылар бойынша бетті тегістеу. Сызықтық құрылымдарды жоспарлаудағы вертикаль бет бойынша егістік және өңдеуші жұмыстар. Жобалық нүктені, берілген параметрлер бойынша жобалық өлшемді анықтау бойынша қарапайым инженерлік тапсырмаларды орындау. Жобалау, құрылыс, қала қатынасы жолдарын пайдалану кезіндегі геодезиялық жұмыстардың негізгі түрлері.
Білімдер:
- геодезиялық жұмыстарды орындау бойынша нұсқаулар мен жетекшілік ұсынымдар;
- геодезиялық аспаптар мен құралдарды пайдалану;
- жерүсті және техникалық-есептегіш жұмыстардың өндірісі.
Іскерліктер:
- топографиялық карталарды оқу, карта бойынша жоба сызықтарының ұзындығы мен ориентациялық бұрыштарын, координаталары мен биітіктерін анықтау;
- белгілі координаталар бойынша құралдар әдісімен жергілікті жерде нүкте мен жобалық өлшемнің орналасуын анықтау;
- құрылыс алаңында геодезиялық жұмыстарды жүзеге асыру.
БҚ 1,2,3,4,6,8,9
КҚ 3.1.1, 3.1.4, 3.1.5, 3.1.6, 3.1.8, 3.1.9, 3.1.10, 3.1.11
ЖКП.08
Құрылыс машиналары және шағын механизация құралдары Машиналардың бөлшектері мен олардың байланыс тораптары туралы негізгі мәліметтер. Күш жабдықтары және жетек қондырғылары. Көлік құралдары, тасымалдаушы және тиеуші-түсіруші машиналар, жүк қармаушы қондырғылар, құрылыс крандары мен көтергіштері, дайындау жұмыстарына, су қайтаруға, су төмендетуге арналған машиналар; жер қазушы көлік машиналары; жер жұмыстарына арналған экскаваторлар мен арнайы жабдықтар; бұрғылау және сыналау жұмыстарына арналған машиналар мен жабдықтар;
бетон және темірбетон жұмыстарына арналған жабдықтар;
механизацияланған құрылыс құралы; тегістеу жұмыстарына арналған машиналар мен жабдықтары; қала қатынасы жолдарын салу, қалыпта ұстау және жөндеуге арналған машиналар мен жабдықтар; жіктелуі, атқаратын қызметі, құрылғысы, жұмыс істеу принципі. Құрылыс машиналарын пайдалану негіздері; жүк көтергіш және құрылыс машиналары мен механизмдерін пайдалану кезіндегі қауіпсіздік шаралары.
Білімдер:
- негізгі құрылыс машиналары мен шағын механизациялау құралдарының атқаратын қызметі, жұмыс істеу принципі, техника-экономикалық және пайдаланушылық көрсеткіштері, оларды пайдалану ережелері.
Іскерліктер:
- механизацияланған жұмыстарды орындау үшін құрылыс машиналары мен шағын механизациялау құралдарының жиынтығын іріктеу және өндіргіштігін анықтау;
- құрылыс машиналарының, энергетикалық қондырғылардың, көлік құралдарының оперативтік есебін жүргізу.
БҚ 1,2,3,4,6,8,9 КҚ 3.1.1, 3.1.2, 3.1.3, 3.1.6, 3.1.7, 3.1.8., 3.1.9, 3.1.10, 3.1.11
ЖКП.09
Қолданбалы информатика Операциялық жүйелердің атқаратын қызметі және типтері. Операциялық жүйелердің негізгі түсініктері мен анықтамалары. ЭЕМ-ді өндірістік жұмыста пайдалану: мәтіндік және графикалық редакторлар, арнайы бағдарламалар. Кәсіби әрекеттегі қолданбалы бағдарламалық қамтамасыз ету және ақпараттық қор. Кәсіби әрекетті модельдеу және болжамдау.
Білімдер:
- басқарудың автоматтандырылған жүйелеріндегі ДК-ның жұмыс істеу принципі, басқару теориясы және ЭЕМ ролі;
- мәтіндік және графикалық редакторлардың жұмыс істеу принципі.
Іскерліктер:
- мәтіндік және графикалық редакторларды пайдалану, курстық және диплом жобаларын орындау, өндірістегі жобалық жұмысты жүзеге асыру кезінде бағдарламалық құралдарды пайдалану.
БҚ 1,2,3,4,6,8,9

ПК 3.1.1, 3.1.2, 3.1.8, 3.1.9, 3.1.10, 3.1.11
ОПД.06
Геология и грунтоведение
Основы геологии и гидрогеологии.
Состав и строение земли. Минералы земной коры. Геологическая деятельность внутренних и внешних сил земли, горные породы и подземные воды.
Основы инженерной геологии.
Квалификация, состав и основные физико-механические свойства грунтов.
Лабораторные испытания и классификация грунтов. Основы инженерно- геологических исследований. Инженерно-геологическое обследование вдоль трассы, поиски и разведка месторождений дорожно-строительных материалов.
Знания:
- состав и строение Земли;
- основные физические, механические свойства грунтов и почв, их классификацию;
- законы движения подземных вод;
- стадии инженерно-геологических обследований;
- горнотехнические понятия и терминологию.
Умения:
- распознавать, определять и использовать продукты извержения вулканов;
- определять состав и свойства грунтов;
- составлять паспорт месторождений.
БК 1,2,3,4,6,8,9
ПК 3.1.1, 3.1.2, 3.1.4, 3.1.8, 3.1.9, 3.1.10
ОПД.07
Геодезия
Основы геодезии, масштабы, изображения ситуации местности и рельефа на планах и картах. Измерения и определение площадей участков местности по планам и картам. Ориентирование линий на местности, угломерные приборы и угловые измерения, линейные измерения. Определение превышений. Приборы и построение высотной опорной сети. Тахеометрическая съемка, нивелирование поверхности по квадратам. Полевые и камеральные работы по вертикальной Планировке линейных сооружений. Решение простейших инженерных задач по определению положения проектной точки, проектной величины по заданным параметрам (координатам). Основные виды геодезических работ при проектировании, строительстве, эксплуатации городских путей сообщения.
Знания:
- инструкции, руководящие указания по проведению геодезических работ;
- устройство и использование геодезических приборов и инструментов;
- производство наземных съемок и технико-вычислительные работы.
Умения:
- читать топографическую карту, определять по карте длины и ориентационные углы проектных линий, координаты и высоты;
- по известным координатам определять положение точки и проектной величины на местности инструментальными методами;
- производить геодезические работы на строительной площадке.
БК 1,2,3,4,6,8,9
ПК 3.1.1, 3.1.4, 3.1.5, 3.1.6,
3.1.8, 3.1.9, 3.1.10, 3.1.11
ОПД.08
Строительные машины и средства малой механизации
Основные сведения о деталях машин и их соединениях. Силовое оборудование и приводные устройства. Транспортные средства, транспортирующие и погрузочно-разгрузочные машины, грузозахватные устройства, строительные краны и подъемники, машины для подготовительных работ, водоотлива и водопонижения; землеройно-транспортные машины; экскаваторы и специализированное оборудование для земляных работ; машины и оборудование для буровых и свайных работ;
оборудование для бетонных и железобетонных работ; механизированный строительный инструмент; машины и оборудование для отделочных работ; машины и механизмы для строительства, содержания и ремонта городских путей сообщения; классификация, назначение, устройство, принцип работы.
Основы эксплуатации строительных машин; меры безопасности при эксплуатации грузоподъемных и строительных машин и механизмов.
Знания:
- назначение, принципы действия, технико-экономические и эксплуатационные показатели основных строительных машин и средств малой механизации, правила их эксплуатации.
Умения:
- определять производительность и подбирать комплекты строительных машин и средств малой механизации для выполнения механизированных работ;
- вести оперативный учет работы строительных машин, энергетических установок, транспортных средств.
БК 1,2,3,4,6,8,9
ПК 3.1.1, 3.1.2, 3.1.3, 3.1.6, 3.1.7, 3.1.8., 3.1.9, 3.1.10, 3.1.11
ОПД.09
Прикладная информатика
Назначение и типы операционных систем. Основные понятия и определения операционных систем. Использование ЭВМ в производственной работе: текстовые и графические редакторы, специализированные программы. Прикладное программное обеспечение и информационные ресурсы в профессиональной деятельности. Моделирование и прогнозирование в профессиональной деятельности
Знания:
- принцип работы ПК, теорию управления и роль ЭВМ в автоматизированных системах управления;
- принцип работы текстовых и графических редакторов.
Умения:
- пользоваться текстовыми и графическими редакторами, использовать программные средства при выполнении курсовых и дипломных проектов, при проектной работе на производстве.
БК 1,2,3,4,6,8,9

КҚ 3.1.1 – 3.1.11
ЖКП.10
Өндіріс экономикасы Ел экономикасындағы құрылыс саласының орны. Кәсіпорындардың негізгі және айналымдық қоры, жеке меншіктіліктің әртүрлі формаларындағы кәсіпорындардың жұмыс істеу ерекшеліктері. Қала қатынас жолдарының құрылыы мен пайдаланылуы кезінде өндірістік үрдістің ұйымдастырылуы. Ғылыми ұйым және еңбекті нормалау. Кәсіпорынның өндірістік бағдарламасын жоспарлау, кірістерді, пайданы және жұмыс рентабельділігін жоспарлау. Өндірістік үрдістердің экономикалық тиімділігі.
Білімдер:
- нарықтың экономикалық түсініктері, кәсіпорындардың өндірістік қорлары, менеджмент және маркетинг негіздері және өндірісті жоспарлау туралы;
- өндірістік қорлардың экономикалық болмысын, сметалық құжаттарды әзірлеу тәртібін, маркетинг пен менеджмент негіздерін, жоспарлау мен есепке алу әдістерін.
Іскерліктер:
- кәсіпорын қорларының көрсеткіштерін есептеу, сметалық есепті жүзеге асыру, өндірістік бағдарламаны есепке алу;
- өндірістік шығындарды есептеу, жұмыстардың сметасы мен материалдық ресурстардың қажеттілігін, экономикалық тиімділікті есептеу және шаруашылық жұмыстың сараптамасын өткізу.
БҚ 1 – 9
КҚ 3.1.1, 3.1.7,
3.1.8, 3.1.9, 3.1.10, 3.1.11
ЖКП.11
Еңбек және қоршаған ортаны қорғау
Еңбек заңнамасы туралы жалпы мәліметтер. Кәсіпорындардағы еңбекті ұйымдастыру және еңбек қорғау бойынша тұрақты бақылауды ұйымдастыру. Еңбек жағдайын, жарақаттану себебін, және кәсіби сырқаттану себептерін сараптау және олардың алдын-алу бойынша шаралар. Өндірістегі электрқауіпсіздігі, технологиялық үрдістердің қауіпсіздігі. Өнеркәсіптік санитария. Өрт қауіпсіздігінің негіздері, өрт сөндірудің техникалық құралдары. Өндірістегі өнеркәсіптік экология.
Білімдер:
- кәсіби әрекет саласындағы қауіпсіз еңбек жағдайларын қамтамасыз етудің ерекшеліктері, кәсіпорындардағы еңбек қорғаудың құқықтық, нормативтік және ұйымдастырушылық негіздері; Іскерліктер:
- кәсіби әрекет саласындағы жарақаттану қаупі бар және зиянды факторлардың сараптамасын жүргізу;
- экобиоқорғаныстың және өртке қарсы техниканы қолдану.
БҚ 1,3,4, 8,9
КҚ 3.1.4, 3.1.5, 3.1.6, 3.1.8, 3.1.9, 3.1.10
ЖКП.12
Жобалық-сметалық іс Құрылыс жобаларын ұйымдастыру негіздері (жобалаудың негізгі кезеңдері мен сатылары; жобалық істі ұйымдастыру; жобалық шешімді сипаттайтын негізгі техникалық-экономикалық көрсеткіштер; жобалық шешімдердің үнемділігін бағалау); еңбекті нормалау, құн қалыптастырудың негіздері; құрылыстың сметалық құнының құрылымы; сметалар (сметалық құжат түрлері, сметалық баға мен нормалар жүйесі); жобалық-сметалық құжаттарды әзірлеу, келісу, сараптау және бекіту.
Білімдер:
- қала қатынасы жолдарын жобалау және салу кезіндегі инженерлік зерттеулердің мақсаты, құрамы мен әдістері;
- өнімге (қызметтерге) құн қалыптастырудың механизмдері, қазіргі жағдайларда еңбекті төлеу формалары; бизнес-жоспарды әзірлеу әдістемесі. Іскерліктер:
- жобалық-сметалық құжаттарды әзірлеу, келісу, сараптама жүргізу және бекіту.

ПК 3.1.1 – 3.1.11
ОПД.10
Экономика производства
Место строительной отрасли в экономике страны. Основные и оборотные фонды предприятий, особенности деятельности предприятий различных форм собственности. Организация производственного процесса при строительстве и эксплуатации городских путей сообщения. Научная организация и нормирование труда. Планирование производственной программы предприятия, планирование доходов, прибыли и рентабельности работы. Экономическая эффективность производственных процессов.
Знания:
- об экономических понятиях рынка, о производственных фондах предприятий, об основах менеджмента и маркетинга и планирования производства;
- экономическую сущность производственных фондов, порядок разработки сметной документации, основы маркетинга и менеджмента, методы планирования и учета.
Умения:
- рассчитать показатели фондов предприятия, производить сметный расчет, рассчитывать производственную программу;
- рассчитывать производственные затраты, рас считывать смету работ и потребности в материальных ресурсах, экономической эффективности и проводить анализ хозяйственной деятельности.
БК 1 – 9
ПК 3.1.1, 3.1.7,
3.1.8, 3.1.9, 3.1.10, 3.1.11
ОПД.11
Охрана труда и окружающей среды
Общие сведения о трудовом законодательстве. Организация работы и постоянного контроля по охране труда на предприятиях. Анализ условий труда, причины травматизма и профессиональных заболеваний, мероприятия по их предупреждению. Электробезопасность на производстве, безопасность технологических процессов. Промышленная санитария. Основы пожарной безопасности, технические средства тушения пожаров. Промышленная экология на производстве.
Знания:
- особенности обеспечения безопасных условий труда в сфере профессиональной деятельности, правовые, нормативные и организационные основы охраны труда на предприятии;
Умения:
- проводить анализ травмоопасных и вредных факторов в сфере профессиональной деятельности;
- использовать экобиозащитную и противопожарную технику.
БК 1,3,4, 8,9
ПК 3.1.4, 3.1.5,
3.1.6, 3.1.8, 3.1.9, 3.1.10
ОПД.12
Проектно-сметное дело Основы организации строительного проектирования (основные этапы и стадии проектирования; организация проектного дела; основные технико-экономические показатели, характеризующие проектное решение; оценка экономичности проектных решений); нормирование труда, особенности ценообразования, структура сметной стоимости строительства; сметы (виды сметной документации; система сметных цен и норм); разработка, согласование, экспертиза и утверждение проектно-сметной документации.
Знания:
- цели, состав и методы инженерных изысканий при проектировании и строительстве городских путей сообщения;
- механизмы ценообразования на продукцию (услуги), формы оплаты труда в современных условиях; методику раз работки бизнес-плана.
Умения:
- разрабатывать, согласовывать, проводить экспертизу и утверждение проектно-сметной документации.

БҚ 1,2,3,4,6
КҚ 3.1.1, 3.1.2, 3.1.4,
3.1.7
АП. 00
Арнайы пәндер
АП.01
Территориялар мен құрылыс алаңдарындағы инженерлік желілер мен жабдықтар
Территорияның инженерлік көгалдандырылуы: территорияны ұйымдастыру мен дайындаудың негізгі қағидалары, көшелер мен жолдар желісі, территорияның вертикаль жоспарлануы. Елді-мекендердегі инженерлік желілер мен жабдықтар: гидравлика негіздері; елді-мекендерді сумен қамтамасыздандыру негіздері; инженерлік желілерді бөлек және коллекторлық салу, өткізгіш және жартылай өткізгіш коллекторлар. Канализация: канализация негіздері, елді-мекендерді канализацияоандыру, беткі ағыстың қалыптасуы. основы канализации. Су ағыстары: жоспарда және бойлық кескінде су ағыстарын жобалау. Энергиямен жабдықтау: жылумен жабдықтау – жылумен жабдықтау көздері мен жүйелері, жылулық желілер. Газбен жабдықтау – елді-мекендерді газбен жабдықтау негіздері. Елді-мекендерді электрмен жабдықтау, электрлі күш жабдықтары, электр жарықтандыру, төмен ағысты қондырғылар. Құрылыс алаңын инженерлік жабдықтау: инженерлік желілер, құрылыс алаңдарын электрмен жабдықтау.
Білімдер:
- елді-мекендерді жабдықтау бойынша инженерлік желілерді жобалау мен құрылысына қажетті гидравликаның, гидрогеологияның, гидрометрияның негізгі мәліметтері;
- территориялар мен құрылыс алаңдарын ұйымдастыру мен дайындаудың негізгі қағидалары.
Іскерліктер:
- құрылыс алаңын энергиямен және газбен қамтамасыз етуді инженерлік жабдықтау кезінде құрастырушылық шешімдерді қолдану;
- елді-мекендерді канализацияландыруды жобалау мен жүзеге асыруды орындау, беткі ағысты қалыптастыру.
БК 1-9,
КҚ 3.1.1-3.1.11
АП.02
Қала көшелері мен жолдары Қалалар мен көше-жол желісін жоспарлау жүйесі; қала көшелері мен жолдарының жіктелуі және элементтері; көліктік-әлеуметтік зерттеулер; көшелердің жоспарын, қала көшелерінің бойлық және көлденең кескіндерін, жер жабынын жобалау. Бір немесе әртүрлі деңгейлерде қиылысатын көлік тораптары, көлік тораптарының типтері және олардың сипаттамасы мен таңдау тексерісінің техникалық-экономикалық сипаттамасы. Жол жабындарының жіктелуі мен типтері, есептік жүктемелер, қозғалыс қарқындылығы, құрастыру, қатты және қатты емес типті жол жабынының мықтылығын есептеу негіздері.
Білімдер:
- қала көшелері мен жолдарын, рельс жолдарды, қалалық жол-көлік құрылымдарын салу кезіндегі құрастырушылық шешімдер;
- қала жолдарын трассалау кезінде есепке алынатын табиғи ресурстар мен табиғатты қорғау бойынша іс-шаралар;
- жол жобасының құрамы;
- қала көшелері мен жолдарын жобалау әдістері.
Іскерліктер:
- нормативтік құжаттармен, жобалық-сметалық құжаттармен, технологиялық құжаттармен және анықтамалық әдебиетпен жұмыс істеу;
- қала қатынасы жолдары құрылысының әр сатысында және зерттеу кезінде геодезиялық бақылау жасау.
БҚ 1-9,
КҚ 3.1.1-3.1.11
АП.03
Қаланың рельстік және кіре беріс қатынас жолдары
Негізгі төсем және оның түрлері. Түзу және қисық учаскелерде жолдың беткі құрылысын орналастыру; монолиттік бетон құрастырылымдар, стрелкалы ауыстырулар мен тораптардың құрастырылымы. Бойлық кескінді, рельс жолдары трассасының жоспарын, оның ішінде трамвай жолдарын жобалау. Жолдың жоғарғы құрылымының статикалық және динамикалық есебі. Жылдам трамвайларға арналғанмжолдардың құрастырылуы, қиылыссыз жол, рельстік шаруашылықты басқару құрылымы.
Білімдер:
- негізгі төсем түрлері және оның элементтері;
- стрелкалы ауыстырылымдар мен тораптардың, жолдардың негізгі құрастырылымы және оларды жобалау тәсілдері;
- жолдың беткі құрылымын, ағыстық канализацияны есептеу әдістері;
- рельс жолдары мен жол шаруашылығын жобалау әдістері.
Іскерліктер:
- трассалардың, бойлық және көлденең кескіндердің нұсқалық жобалануын жүзеге асыру.
БҚ 1-9,
КҚ 3.1.1-3.1.11
АП.04
Қалалық жасанды құрылымдар
Жасанды құрылымдардың жіктелуі: көпірлер мен басқа да жасанды құрылымдар туралы жалпы мәліметтер. Жасанды құрылымдарды жобалаудың техникалық нормалары; жасанды құрылымдарды есептеудің негізгі ережелері; әрекет етуші жүктемелер. Көпір құрылысының ерекшеліктері: табиғи негіздерде, бұрғылау сыналарында, бағаналар мен түсіргіш құдықтарда ірге тас пен көпір тіреуіштерін құрастыру мен тұрғызу негіздері.
Жобалаудың негізгі қағидалары және бөренелі бойлық құрылымдардың есептелуі. Аркалы, рамалы және темірбетонды құрамдастырылған көпірлердің құрастырылуы. Металл көпірлер туралы негізгі мәліметтер. Ағаш көпірлер мен көпір асты тіреулерін, тас көпірлерді жобалаудың негіздері; көпірлерді нығайту және қайта салу тәсілдері. Су өткізгіш құбырлар, тіреуіш қабырғалар, қайықшалар, тоннельдер, жаяу жүргінші жолдары, ашық және жерасты автотұрақтары туралы негізгі мәліметтер. Қалалық жасанды құрылымдарды пайдаланудың ережелері.
Білімдер:
- көпір құрылысында қолданылатын іргетастардың құрастырылымы және олардың есептелуі;
- көпірлер мен басқа да жасанды құрылымдарды жобалау негіздері.
Іскерліктер:
- жұмыс сызбаларын, әртүрлі құрастырылымды көпірлердің көлденең қиылыстарының сұлбаларын оқу және орындау;
- су өткізгіш құрылымдарға арналған есептік су шығынын анықтау;
- бойлық құрылымдардың, шағын және орташа көпірлердің, жол көрсеткіштердің тіреуіш бөренелерінің технологиялық сұлбасын әзірлеу;
- өндірістік-технологияны құжаттарды құрастыру.
БҚ 1-9,
КҚ 3.1.1-3.1.11
АП.05
Қала жолдары мен жасанды құрылымдарды жөндеу және қалыпта ұстау
Қала жолдары мен жасанды құрылымдардың көліктік-пайдаланушылық жағдайына қойылатын талаптар; қала жолдары мен жасанды құрылымдарды жөндеу мен қалыпта ұстау бойынша жұмыс құрамы; қала жолдары мен жасанды құрылымдарды жөндеу мен қалыпта ұстау бойынша заманауи технологиялар. Қала қатынас жолдарын қалыпта ұстаудың ерекшеліктері. Қозғалыс қарқындылығын есепке алу және қала қатынасы жолдарын паспортизациялау. Жұмыс сапасын бақылау. Еңбек қорғау. Көшелерді, жолдарды және жасанды құрылымдарды жөндеу және қалыпта ұстау кезіндегі қауіпсіздік техникасы және жол жүру қауіпсіздігі. Қала қатынасы жолдарын жөндеу мен қалыпта ұстаудағы шетелдік тәжірибе. Аумақты инженерлік дайындау және көгалдандыру.
Білімдер:
- көпірлер мен көлік құрылымдарын пайдалану мен қалыпта ұстау ережелері;
- көлік құрылымдарын қайта құрастыру мен нығайту әдістері;
- құрылыс, көлік және тиеу-түсіру жұмыстарын орындау кезіндегі қауіпсіздік техникасының ережелері;
- аумақты көгалдандыру бойынша жұмыстарды орындау әдістері.
Іскерліктер:
- қала жолдары мен жасанды құрылымдарды жөндеу мен қалыпта ұстау бойынша жұмыс өндіру тәртібінің технологиялық сұлбасын құру;
- зерттеулердің материалдарын пайдалану;
- жол-көлік құрылымдарын тексерудің ақаулар ведомосын құру; - жұмыс сапасын бақылауды жүзеге асыру;
- көшелерді, жолдарды және жасанды құрылымдарды қалыпта ұстау мен жөндеу кезіндегі қауіпсіздік техникасы мен жол жүру қауіпсіздігін сақтау.
БҚ 1-9,
КҚ 3.1.1-3.1.11
АП.06
Қала қатынасы жолдарының құрылысы технологиясы және оны ұйымдастыру Құрылыс-монтаждау жұмыстары туралы және олардың ерекшеліктері туралы жалпы мәліметтер: дайындық жұмыстары; жер төсемінің құрастырылуы; ағыстық канализацияны, дренаждарды, сумен қамтамасыз ету желілерін, канализацияны салу технологиясы. Қала көшелері мен жолдарын, рельстік және кіре беріс жолдарды, көпір жолдарын салу технологиясы. Төсемдердің әр түрлері, жолдың беткі қабатының төсемі, рельс жолын балластирлеу. Автомобиль жолының, тротуарларды, жаяу жүргінші жолдарының құрылыс технологиясы. Қалалық жасанды құрылымдарды салу технологиясы; жұмыстың өндірілу жобасы; жұмысты тапсыру және қабылдау. Жол жөндеу жұмыстарын жүзеге асыру кезіндегі қозғалыс қауіпсіздігі мен қауіпсіздік техникасы.
Білімдер:
- жер төсемін, жол жабынын, жолдарды, сумен қамтамасыз ету желілерін, канализацияны салу бойынша жұмыстардың технологиясы және оларды ұйымдастыру, оларды пайдалану ережелері;
- жасанды құрылымдарды салу технологиясы және оларды пайдалану ережелері;
- құрылыс-монтаждау жұмыстарын өндіру мен қабылдау кезіндегі құрылыс нормалары мен ережелерінің талаптары.
Іскерліктер:
- қала қатынасы жолдарының құрылыс жобасы, жұмыс сызбалары және нормативтік құжаттардың талаптарына сәйкес құрылыс-монтаждау жұмыстарының өндірілуін жүзеге асыру;
- мемлекеттік стандарттың нұсқауларын, құрылыс нормалары және ережелерін (ҚНжәнеЕ) және басқа да құжаттарды қолдану;
- құрылыс-монтаждау жұмыстарының көлемін өлшеп есептеуді жүзеге асыру;
- құрылыс-монтаждау жұмыстарын жүзеге асыру кезінде қауіпсіздік техникасы ережелері мен өрт қауіпсіздігін сақтау.
БҚ 1-9,
КҚ 3.1.1-3.1.11
АП.07
Жол жүру ережелері мен қауіпсіздігі
Жол жүру ережелері, жүргізушінің кәсіби сенімділігі, жүргізуші еңбегінің психофизиологиясының негізі, жүргізушінің кәсіби әдебі. Жол-көлік оқиғалары; автомобильдің жол жүру қауіпсіздігіне әсер ететін техникалық-пайдаланушылық қасиеттері; жол жағдайы; жолдарда төтенше жағдайларға тап болғандарға алғашқы көмек; адам анатомиясы мен физиологиясының негіздері; өмірге қауіпті жағдайлар; жапа шеккендерге көмек көрсету кезіндегі әрекеттің бірізділігі; алкоголь, есірткі және олардың жүргізушіге әсері.
Білімдер:
- жол белгілері, олардың атқаратын қызметі және пайдалану тәсілдері;
- жол белгілері және оларға қойылатын талаптар;
- көше қиылысынан өту ережелері;
- көлік құралын автотұраққа қою тәсілдері;
- көлік құралдарын пайдалануға тыйым салынатын жағдайлар.
Іскерліктер:
- жол белгілерін және реттеушінің белгілерін жетекшілікке алу;
- көше қиылысының типін анықтау және оны кесіп өту ережелері;
- жүкті орналастыру және белгілеу;
- жол жүру алдында жолаушыларға нұсқаулар беру;
- ЖКА кезінде алғашқы дәрігерлік көмек көрсету.
БҚ 1-9,
КҚ 3.1.5, 3.1.6, 3.1.8, 3.1.10
ӨО және КП
Өндірістік оқыту және кәсіптік практика
ӨО. 00
Өндірістік оқыту
ӨО.01
Оқу практикасы
Саладағы кәсіпорындардың типтері мен функцияларын танып білу
Іскерліктер:
- қала қатынасы жолдарының құрылысы мен пайдаланылуын жүзеге асыратын кәсіпорындардың түрлері мен типтері
- таңдалған мамандық мамандарының өндірістік жұмыс туралы түсінігі
БҚ 1-6, 8, 9
КҚ 3.1.1, 3.1.4, 3.1.5
ӨО.02
Геодезиялық практика
Геодезиялық аспаптармен жұмыс істеу.
Жергілікті жердің топографиялық түсірілімі. Нивелирлеу.
Іскерліктер:
- жергілікті жердің топографиялық түсірілімін жасау бойынша егістік және камералық жұмыстарды орындау.
Дағдылар:
- геодезиялық аспаптар мен жүйелерді жерттеуді, тексеруді өткізу;
- егістік өлшемдерді автоматтандыру мен топографиялық жоспарлардың түпнұсқасын жасау үшін комьютерлік және спутниктік технологияларды пайдалану;
- топографиялық жұмыстардың инновациялық әдістерін игеру
БҚ 1-6, 8, 9
КҚ 3.1.1, 3.1.4, 3.1.5
ӨО.03
Геологиялық практика
Жер мен топырақты зерттеу.
Топырақты зерттеу бойынша ведомосттер жиынтығын құрастыру.
Іскерліктер:
- геологиялық-зерттеу жұмыстарын орындау;
- инженерлік-геологиялық тексеріс жүргізу кезінде құжаттарды әзірлеу;
- әртүрлі әдістермен топырақтың құрамы мен қасиеттерін анықтау;
- геологиялық кескіндер мен сұлбаларды құрастыру.
Дағдылар:
- ашық су көздерінің гидравликалық сипаттамасын өлшеу кезінде;
- топырақ суының деңгейінің жасанды түрде төмендеуі мен қалтқыларды бекіту әдістерін анықтауда;
- топырақтың гранулометриялық құрамын анықтауда.
БҚ 1-6, 8, 9
КҚ 3.1.1, 3.1.4, 3.1.5
ӨО.04
Бөлініс практикасы
Берілген дәлдіктің сызықтық және бұрыштық өлшемдерін өлшеуді жүзеге асыру.
Жолды трассалау.
Құрылыстық геодезиялық тордың құрылымы
Іскерліктер:
- негізгі бөлініс және дайындау жұмыстарын жүзеге асыру;
- жол элементтерін бөлшектеп бөлу үшін жұмыс сызбаларын әзірлеу;
- құрылыс үрдісінде жол элементтерінің орналасуы мен өлшемдерін сақталуын бақылауды жүзеге асыру
Дағдылар:
- жер төсемін, су жібергіштерді және жасанды құрылымдарды жоспарлы және сатылап бөлу;
БҚ 1-6, 8, 9
КҚ 3.1.1, 3.1.4, 3.1.5
ӨО.05
Жұмысшы мамандығын меңгеруге бағытталған практика
Жұмысшы мамандығын меңгеру.
Бөлініс жұмыстарын, дайындау жұмыстарын жүзеге асыру, дайындаушы құрылымдарды орналастыру, қалалық қатынас жолдарын салу (жөндеу) бойынша дағдыларды қалыптастыру.
Іскерліктер:
- негізгі бөлініс жұмыстары мен дайындау жұмыстарын орындау;
- жол элементтерін бөлшектеп бөлуге арналған жұмыс сызбаларын әзірлеу;
- құрылыс үрдісі кезінде жол элементтерінің орналасуы мен өлшемдерінің сақталуын бақылауды жүзеге асыру
Дағдылар:
- жер төсемін, су өткізгіштерді және жасанды құрылымдарды жоспарлы және сатылап бөлуді өткізу кезінде;
- өндірістік учаскелерде құрылыс жұмысшыларының жұмысын ұйымдастыруда
БҚ 1-6, 8, 9
КҚ 3.1.1, 3.1.4, 3.1.5
КП.00
Кәсіптік практика
КП.01
Мамандық бейіні бойынша практика (өндірістік-технологиялық)
Білімдердер алушылардың тікелей жұмыс орнында орындайтын технологиялық, өндірістік үрдістер туралы түсінігін тереңдету және кеңейту, Құрылыстағы технологиялық үрдістердің маңызы мен орны туралы нақты түсінігін қалыптастыру, өндірістік жағдайларда нақты тапсырмаларды шешу үрдісінде алған білімдердердерін белсенді қолдану біліктіліктерін дамыту
Іскерліктер:
- бригадаларға тапсырмаларды әзірлеу;
- қала қатынасы жолдарының жобалануы мен құрылысы кезінде жол-құрылыс материалдарына қажеттілікті есептеу;
- қала қатынасы жолдарының техникалық жағдайын анықтау бойынша диагностикалық жұмыстарды өткізу.
Дағдылар:
- құрылыстағы технологиялық және өндірістік үрдістерді ұйымдастыруда.
- негізгі технологиялық операцияларды орындау

БК 1,2,3,4,6
ПК 3.1.1, 3.1.2, 3.1.4, 3.1.7
СД. 00
Специальные дисциплины
СД.01
Инженерные сети и оборудование территорий и стройплощадок
Инженерное благоустройство территорий: основные принципы организации и подготовки территории, сеть улиц и дорог, вертикальная планировка территорий.
Инженерные сети и оборудование населенных мест: основы гидравлики; основы водоснабжения населенных мест; раздельная и коллекторная прокладка инженерных сетей; проходные и полупроходные коллекторы.
Канализация: основы канализации, канализование населенных мест; формирование поверхностного стока. Водостоки: проектирование водостоков в плане и продольном профиле.
Энергоснабжение: теплоснабжение – источники и системы теплоснабжения, тепловые сети. Газоснабжение – основы газоснабжения населенных мест. Электроснабжение населенных мест, электросиловое оборудование, электроосвещение, слаботочные устройства. Инженерное оборудование строительной площадки: инженерные сети, электроснабжение строительных площадок.
Знания:
- основные сведения гидравлики, гидрогеологии, гидрометрии, необходимые для проектирования и строительства инженерных сетей и оборудования населенных мест;
- основные принципы организации и подготовки территорий и стройплощадок.
Умения:
- использовать конструктивные решения при инженерном оборудовании строительной площадки энергоснабжением и газоснабжением;
- осуществлять проектирование и производство канализирования населенных мест, формирование поверхностного стока.
БК 1-9,
ПК 3.1.1-3.1.11
СД.02
Городские улицы и дороги
Система планировки городов и улично-дорожной сети; классификация и элементы городских улиц и дорог; транспортно-социологические обследования; проектирование плана улиц, продольного и поперечного профилей городских улиц, земляного полотна. Транспортные узлы с пересечениями на одном и разных уровнях, типы транспортных узлов, их характеристики и технико-экономические обследования выбора. Классификация и типы дорожных одежд, расчетные нагрузки и интенсивность движения, конструирование, основы расчета прочности дорожной одежды жесткого и нежесткого типа.
Знания:
- конструктивные решения при строительстве городских улиц и дорог, рельсовых путей, городских дорожно-транспортных сооружений;
- мероприятия по охране природы и природных ресурсов, учитываемые при трассировании городских дорог;
- состав дорожного проекта;
- методы проектирования городских улиц, дорог.
Умения:
- работать с нормативными документами, проектно-сметной и технологической документацией, справочной литературой;
- вести геодезический контроль на изысканиях и разных этапах строительства городских путей сообщения.
БК 1-9,
ПК 3.1.1-3.1.11
СД.03
Городские рельсовые и подъездные пути сообщения
Виды основного полотна и его элементы. Устройство верхнего строения пути на прямых и кривых участках; монолитные бетонные конструкции, конструкции стрелочных переводов и узлов. Проектирование продольного профиля, плана трассы рельсовых путей, в том числе трамвайных путей. Статический и динамический расчет верхнего строения пути. Конструкции путей для скоростных трамваев, бесстыковой путь, структура управления рельсовым хозяйством.
Знания:
- виды основного полотна и его элементы;
- основные конструкции стрелочных переводов и узлов, путей и способы их проектирования;
- методы расчета верхнего строения пути; ливневой канализации;
- методы проектирования рельсовых путей и дорожного хозяйства.
Умения:
- осуществлять вариантное проектирование трасс, продольных и поперечных профилей.
БК 1-9,
ПК 3.1.1-3.1.11
СД.04
Городские искусственные сооружения
Классификация искусственных сооружений: общие сведения о мостах и других искусственных сооружениях. Технические нормы проектирования искусственных сооружений; основные положения расчета искусственных сооружений; действующие нагрузки. Особенности строительства мостов: основы конструирования и сооружения фундаментов и опор мостов на естественном основании, буровых сваях, оболочках, столбах и опускных колодцах. Основные принципы проектирования и расчеты балочных пролетных строений. Конструкции арочных, рамных и комбинированных железобетонных мостов. Основные сведения о металлических мостах. Основы проектирования деревянных мостов и подмостей; каменных мостов; способы усиления, реконструкции мостов. Основные сведения о водопропускных трубах, подпорных стенках, лотках, тоннелях, пешеходных переходах; открытых и подземных автостоянках. Правила эксплуатации городских искусственных сооружений.
Знания:
- основные конструкции фундаментов, применяемых в мостостроении и их расчет;
- основы проектирования мостов и других искусственных сооружений.
Умения:
- читать и выполнять рабочие чертежи, схемы поперечных сечений мостов различных конструкций;
- определять расчетные расходы воды для водопропускных сооружений;
- разрабатывать технологические схемы монтажа опор балок пролетных строений, малых и средних мостов, путепроводов;
- составлять производственно-технологическую документацию.
БК 1-9,
ПК 3.1.1-3.1.11
СД.05
Ремонт и содержание городских дорог и искусственных сооружений
Требования к транспортно-эксплутационному состоянию городских дорог и искусственных сооружений; состав работ по ремонту и содержанию городских дорог и искусственных сооружений; современные технологии по ремонту и содержанию городских дорог и искусственных сооружений. Особенности содержания городских путей сообщения. Учет интенсивности движения и паспортизация городских путей сообщения. Контроль качества работ. Охрана труда. Техника безопасности и безопасность движения при содержании и ремонте улиц, дорог и искусственных сооружений. Зарубежный опыт ремонта и содержания городских путей сообщения. Инженерная подготовка и благоустройство территории.
Знания:
- правила эксплуатации и содержания мостов и транспортных сооружений;
- методы реконструкции и усиления транспортных сооружений;
- правила техники безопасности при выполнении строительных, транспортных и погрузочно-разгрузочных работ;
- задачи и методы выполнения работ по благо устройству территории.
Умения:
- составлять схемы технологической последовательности производства работ по ремонту и содержанию городских дорог и искусственных сооружений;
- пользоваться материалами изысканий;
- составлять дефектную ведомость осмотра дорожно-транспортных сооружений;
- осуществлять контроль качества работ;
- соблюдать технику безопасности и безопасность движении при содержании и ремонте улиц, дорог и искусственных сооружений.
БК 1-9,
ПК 3.1.1-3.1.11
СД.06
Технология и организация строительства городских путей сообщения
Общие сведения о строительно-монтажных работах и их особенностях: подготовительные работы; сооружение земляного полотна; технология сооружения ливневой канализации, дренажей, сетей водоснабжения, канализации. Технология строительства городских улиц и дорог; рельсовых и подъездных путей; мостовых. Различные виды покрытий; покрытия верхнего строения пути; балластировка рельсового пути. Технология строительства проезжей части, тротуаров, пешеходных дорожек. Технология возведения городских искусственных сооружений; проект производства работ, сдача и приемка работ. Безопасность движения и техника безопасности при производстве дорожных работ.
Знания:
- технологию и организацию работ по возведению земляного полотна, дорожной одежды, путей, сетей водоснабжения и канализации и правила их эксплуатации;
- технологию строительства искусственных сооружений и правила их эксплуатации;
- требования строительных норм и правил на производство и приемку строительно-монтажных работ.
Умения:
- осуществлять производство строительно-монтажных работ в соответствии с проектом строительства городских путей сообщения, рабочими чертежами, требованиями нормативных документов;
- пользоваться Указателем государственных стандартов, строительными нормами и правилами (СНиПами) и другой документацией;
- выполнять замеры и расчеты объемов строительно-монтажных работ;
- соблюдать правила техники безопасности и противопожарной защиты при выполнении строительно-монтажных работ.
БК 1-9,
ПК 3.1.1-3.1.11
СД.07
Правила и безопасность дорожного движения
Правила дорожного движения, профессиональная надежность водителя, основы психофизиологии труда водителя, профессиональная этика водителя. Дорожно-транспортные происшествия; технико-эксплуатационные свойства автомобиля, влияющие на безопасность движения; дорожные условия; первая помощь пострадавшим при несчастных случаях на дорогах; основы анатомии и физиологии человека; состояния опасные для жизни; последовательность действий при оказании помощи пострадавшим; алкоголь, наркотики и их воздействие на водителя.
Знания:
- дорожные знаки, их назначение и способы применения;
- дорожную разметку и требования предъявляемые к ней;
- правила проезда перекрестков;
- способы постановки транспортного средства на стоянку;
- условия, при которых запрещается эксплуатация транспортных средств.
Умения:
- руководствоваться дорожной разметкой и знаками регулировщика;
- определять тип перекрестка и правила его проезда;
- размещать и обозначать груз;
- инструктировать пассажиров перед началом поездки;
- оказывать первую доврачебную помощь при ДТП.
БК 1-9,
ПК 3.1.5, 3.1.6,
3.1.8, 3.1.10
ПО и ПП
Производственное обучение и профессиональная практика
ПО. 00
Производственное обучение
ПО.01
Ознакомительная практика
Изучение типов и функций предприятий отрасли
Знания:
- виды и типы предприятий, выполняющих строительство и эксплуатацию городских путей сообщения
- представление о производственной деятельности специалистов выбранной специальности
БК 1-6, 8, 9
ПК 3.1.1, 3.1.4, 3.1.5
ПО.02
Геодезическая практика
Работа с геодезическими приборами Топографическая съемка местности Нивелирование
Умения:
- выполнять полевые и камеральные работы по топографическим съемкам местности.
Навыки:
- проведения исследований, поверок и юстировок геодезических приборов и систем;
- использования компьютерных и спутниковых технологий для автоматизации полевых измерений и создания оригиналов топографических планов;
- в освоении инновационных методов топографических работ
БК 1-6, 8, 9
ПК 3.1.1, 3.1.4, 3.1.5
ПО.03
Геологическая практика
Обследование почв и грунтов
Составление сводных ведомостей по обследованию грунтов
Умения:
- выполнять геолого-поисковые работы;
- составлять документацию при проведении инженерно-геологических обследований;
- определять состав и свойства грунтов различными способами;
- составлять геологические разрезы и схемы.
Навыки:
- в измерении гидравлических характеристик открытых водоемов;
- в определении методов искусственного понижения уровня грунтовой воды и меры закрепления плывунов;
- в определении гранулометрического состава грунтов.
БК 1-6, 8, 9
ПК 3.1.1, 3.1.4, 3.1.5
ПО.04
Разбивочная практика
Производство линейных и угловых измерений заданной точности
Трассирование дороги.
Создание строительной геодезической сетки
Умения:
- выполнять основные разбивочные работы и подготовительные работы;
- составлять рабочие чертежи для детальной разбивки элементов дороги;
- осуществлять контроль за соблюдением положения и размеров элементов дороги в процессе строительства
Навыки:
- в проведении плановой и высотной разбивки земляного полотна, водоводов и искусственных сооружений;
БК 1-6, 8, 9
ПК 3.1.1, 3.1.4, 3.1.5
ПО.05
Практика на освоение рабочей профессии
Освоение рабочей профессии
Получение навыков по производству разбивочных работ, подготовительных работ, устройству подготовительных сооружений, строительству (ремонту) городских путей сообщения
Умения:
- выполнять основные разбивочные работы и подготовительные работы;
- составлять рабочие чертежи для детальной разбивки элементов дороги;
- осуществлять контроль за соблюдением положения и размеров элементов дороги в процессе строительства
Навыки:
- в проведении плановой и высотной разбивки земляного полотна, водоводов и искусственных сооружений;
- в организации работы строительных рабочих на производственных участках
БК 1-6, 8, 9
ПК 3.1.1, 3.1.4, 3.1.5
ПП.00
Профессиональная практика
ПП.01
Практика по профилю специальности (производственно-технологическая)
Углубление и расширение понимания технологических, производственных процессов, выполняемых учащимися непосредственно на рабочих местах; Выработка четкого представления о роли и месте изучаемых технологических процессов в строительстве; Развитие умений активно применять знания, полученные при общей подготовке в процессе решения конкретных задач в производственных условиях.
Умения:
- разрабатывать задания бригадам;
- рассчитывать потребность в дорожно-строительных материалах при строительстве и проектировании городских путей сообщения;
- проводить диагностические работы по определению технического состояния городских путей сообщения.
Навыки:
- организации технологических и производственных процессов в строительстве.
- выполнение основных технологических операций

БҚ 1-10,
КҚ 3.1.1., 3.1.4. – 3.1.8
КП.02
Диплом алдындағы практика және диплом жобасын дайындау
Білімдердер алушылардың білімдердер алу үрдісінде алған алдыңғы қатарлы технологиялық жұмыстар, еңбекті ұйымдастыру және өндіріс экономикасы, таңдаған мамандық бойынша ұйымдастырушылық біліктіліктерін иелену, шығыс материалдарын дипломдық жобалауға дайындау бойынша білімдердердері мен практикалық дағдыларын жалпыландыру және кемелдендіру
Іскерліктер:
- қала қатынасы жолдарына қызмет көрсету мен жөндеу жүргізу бойынша жұмыс жоспары мен кестесін құру;
- құрылыс бригадасының жұмысына жетекшілік ету және қала қатынасы жолдарына қызмет көрсету мен жөндеудің жоғары сапалы болуын қамтамасыз ету
Дағдылар:
- бақылау-өлшеу аспаптарын қолдану
- өндірісте әрекет ететін технологиялық үрдістерді сараптау,
- жұмыс орындарын ұйымдастыру.
БҚ 1-10,
КҚ 3.1.1. – 3.1.11
Ескерту: 1-ші кесте базалық құзыреттер
Құзыреттілік коды
Базалық құзыреттері
БҚ 1
Қолайлы еңбек жағдайын қалыптастыру.
БҚ 2
Алған кәсіби білімдердерін қолдану.
БҚ 3
Жұмысты жүзеге асырудың барынша рационалды тәсілдері мен құралдарын қолдану.
БҚ 4
Екіұштылық жағдайында өз бетінше әрекет етуге дайын болу.
БҚ 5
Әріптестерімен оң көзқараста қарым-қатынас жасауға және өзара әрекеттесуге дайын болу.
БҚ 6
Ұдайы кәсіби тұрғыдан өсуге және жаңа білімдердерді игеруге дайын болу.
БҚ 7
Еңбек заңнамасына сәйкес өз құқығын қорғай білуге.
БҚ 8
Қауіпсіздік техникасының, еңбек қорғаудың нормалары мен ережелерінің, өндірістік санитарияның, өрт қауіпсіздігінің сақталуын қамтамасыз ету.
БҚ 9
Қоршаған ортаны қорғау нормалары мен талаптарының сақталуын қамтамасыз ету.
БҚ 10
Қазақстан Республикасы заңнамаларының және бекітілген салалық нормативтік құжаттардың талаптарын орындау.
Ескерту: 2-кесте. кәсіптік құзыреттер
ТжКБ деңгейі
Біліктілігі
Кәсіби құзыреттілігі (КҚ)
Орта буынды маман
1408013 Құрылысшы-техник
КҚ 3.1.1 Жобалық-құрастырушылық, технологиялық құжаттарды рәсімдеу.
КҚ 3.1.2 Теориялық механика мен материалдар кедергісі бойынша негізгі есептерді орындау.
КҚ 3.1.3 Қарапайым электрлі және магнит тізбектердің негізгі параметрлерін есептеу.
КҚ 3.1.4 Қала қатынасы жолдарын зерттеу, жобалау, салу, қайта құрастыру және жөндеу кезінде геодезиялық жұмыстар мен геологиялық тексерулер өткізу.
КҚ 3.1.5 Бөлініс жұмыстарын орындау.
КҚ 3.1.6 Жол және көше жұмыстарын жүзеге асыру.
КҚ 3.1.7 Жол және көше жұмыстарын орындау үшін құрылыс машиналары мен шағын механизациялау құралдарының өндіргіштігін анықтау және жиынтықтарын таңдау.
КҚ 3.1. 8 Технологиялық жағынан қатаң бірізділікті қажет ететін жұмыстарды ұйымдастыру және бақылау.

БК 1-10,
ПК 3.1.1., 3.1.4. – 3.1.8
ПП.02
Преддипломная практика и подготовка дипломного проекта
Обобщение и совершенствования знаний и практических навыков, полученных учащимся в процессе обучения, ознакомления с передовой технологией работ, организацией труда и экономикой производства, приобретение умений организаторской работы по избранной специальности, подготовка исходных материалов к дипломному проекту.
Умения:
- составлять планы работы и графики проведения обслуживания и ремонта городских путей сообщения;
- руководить работой строительной бригады и обеспечивать высококачественный ремонт и обслуживание городских путей сообщения
Навыки:
- использования контрольно-измерительных приборов и инструментов
- анализ действующих на производстве технологических процессов,
- организация рабочих мест.
БК 1-10,
ПК 3.1.1. – 3.1.11
Примечание: Таблица 1 Базовые компетенции;
Код компетенции
Базовые компетенции (БК)
БК 1
Создавать благоприятные условия труда.
БК 2
Использовать полученные профессиональные знания.
БК 3
Выполнять наиболее рациональные способы и средства осуществления деятельности.
БК 4
Быть способным к самостоятельным действиям в условиях неопределенности.
БК 5
Быть готовым к позитивному взаимодействию и сотрудничеству с коллегами.
БК 6
Быть готовым к постоянному профессиональному росту, приобретению новых знаний
БК 7
Уметь защищать свои права в соответствии с трудовым законодательством.
БК 8
Обеспечивать соблюдение техники безопасности, правил и норм охраны труда, производственной санитарии и противопожарной безопасности
БК 9
Обеспечивать соблюдение норм и требований охраны окружающей среды
БК 10
Соблюдать требования законодательства Республики Казахстан и утвержденных отраслевых нормативных документов
Таблица 2 Профессиональные компетенции;
Уровень ТиПО
Квалификация
Профессиональные компетенции (ПК)
3. Специалист среднего звена
1408013 Техник - строитель
ПК 3.1.1 Оформлять проектно-конструкторскую, технологическую документацию.
ПК 3.1.2 Выполнять основные расчеты по теоретической механике и сопротивлению материалов.
ПК 3.1.3 Рассчитывать основные параметры простых электрических и магнитных цепей.
ПК 3.1.4 Проводить геодезические работы и геологические обследования при изысканиях, проектировании, строительстве, реконструкции, ремонте городских путей сообщения.
ПК 3.1.5 Выполнять разбивочные работы.
ПК 3.1.6 Осуществлять путевые и дорожные работы.
ПК 3.1.7 Определять производительность и подбирать комплекты строительных машин и средств малой механизации для осуществления путевых и дорожных работ.
ПК 3.1.8 Контролировать и организовывать работы с соблюдением строгой технологической последовательности.

КҚ 3.1.9 Жұмыс жобасына, жұмыс сызбаларына және нормативтік құжаттардың талаптарына сәйкес қала қатынасы жолдарының құрылысы мен абаттандырылуы бойынша жұмыстар мен материалдардың сапасын бақылауды жүзеге асыру.
КҚ 3.1.10. Жаңа техника мен технологияны енгізу.
КҚ 3.1.11 Өндірістік әрекеттің экономикалық тиімділігін бағалауға ат салысу.
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2013 жылғы 24 сәуірдегі
№ 150 бұйрығына 296-қосымша
Үлгілік оқу жоспары
техникалық және кәсіптік білім
Білім коды мен бейіні: 1400000- Құрылыс және коммуналдық шаруашылық
Мамандығы:    1418000 – Сәулет өнері

ПК 3.1.9 Осуществлять контроль качества материалов и работ по строительству и благоустройству городских путей сообщения в соответствии с проектом работ, рабочими чертежами и требованиями нормативных документов.
ПК 3.1.10. Внедрять новую технику и технологии.
ПК 3.1.11 Участвовать в оценке экономической эффективности производственной деятельности
Приложение 296
к приказу Министра образования
и науки Республики Казахстан
от 24 апреля 2013 г. № 150
Типовой учебный план
технического и профессионального образования
Код и профиль специальности: 1400000 – Строительство и коммунальное
хозяйство
Специальность: 1418000 - Архитектура

216
ҚА
Қорытынды аттестаттау:
72
ҚА 01
Қорытынды аттестаттау
60
ҚА 02
(КДДБ)
Кәсіптік даярлық деңгейін бағалау және біліктілікті беру
12
Міндетті оқытудың қорытындысы:
5760
К
Консультациялар
400
Ф
Факультативтік сабақтар
428
Барлығы:
6588
Ескерту: ЖБП – жалпы білім беретін пәндер; ЖГП – жалпыгуманитарлық пәндер; ӘЭП – әлеуметтік-экономикалық пәндер; ЖКП – жалпыкәсіптік пәндер; АП – арнайы пәндер; БҰАП – білім беру ұйымы анықтайтын пәндер; ӨО – өндірістік оқыту; КП – кәсіптік практика; АА – аралық аттестаттау; ҚА – қорытынды аттестаттау; КДДБ – кәсіптік даярлық деңгейін бағалау және біліктілікті беру; К – консультация; Ф – факультативтік сабақтар
*Семестр бойынша бөлу мамандықтың өзгешелігіне, аймақтық ерекшеліктеріне және тағы басқа байланысты өзгертіледі.
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2013 жылғы 24 сәуірдегі
№ 150 бұйрығына 297-қосымша
Үлгілік оқу жоспары
техникалық және кәсіптік білім
Білім коды мен бейіні: 1400000 – Құрылыс және коммуналдық шаруашылық
Мамандығы: 1418000 – Сәулет өнері

216
ИА. 00
Итоговая аттестация:
72
ИА 01
Итоговая аттестация
60
ИА 02
(ОУППК)
Оценка уровня профессиональной подготовленности и присвоение квалификации
12
Итого на обязательное обучение
5760
К
Консультации
Не более 100 часов на учебный год
Ф
Факультативные занятия
Не более 4-х часов в неделю в период теоретического обучения
Всего:
6588
Примечание: ООД – общеобразовательные дисциплины; ОГД – общегуманитарные дисциплины; СЭД социально-экономические дисциплины; ОПД – общепрофессиональные дисциплины; СД – специальные дисциплины; ДОО – дисциплины, определяемые организацией образования с учетом требований работодателей; ПО – производственное обучение; ПП – профессиональная практика; ПА – промежуточная аттестация; ИА – итоговая аттестация; ОУППК – оценка уровня профессиональной подготовленности и присвоение квалификации; К – консультации; Ф – факультативные занятия.
*Распределение по семестрам может изменяться в зависимости от форм обучения, специфики специальности, региональных особенностей и другие.
Приложение 297
к приказу Министра образования
и науки Республики Казахстан
от 24 апреля 2013 г. № 150
Типовой учебный план
технического и профессионального образования
Код и профиль специальности: 1400000 – Строительство и коммунальное
хозяйство
Специальность: 1418000 - Архитектура

4960
Ескерту: ЖБП – жалпы білім беретін пәндер; ЖГП – жалпыгуманитарлық пәндер; ӘЭП – әлеуметтік-экономикалық пәндер; ЖКП – жалпыкәсіптік пәндер; АП – арнайы пәндер; БҰАП – білім беру ұйымы анықтайтын пәндер; ӨО – өндірістік оқыту; КП – кәсіптік практика; АА – аралық аттестаттау; ҚА – қорытынды аттестаттау; КДДБ – кәсіптік даярлық деңгейін бағалау және біліктілікті беру; К – консультация; Ф – факультативтік сабақтар
*Семестр бойынша бөлу мамандықтың өзгешелігіне, аймақтық ерекшеліктеріне және тағы басқа байланысты өзгертіледі.
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2013 жылғы 24 сәуірдегі
№ 150 бұйрығына 298-қосымша
1418000 – Сәулет өнері мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білім берудің үлгілік білім беретін оқу бағдарламалары
Пәндер циклдері және кәсіптік практика бойынша білім беру бағдарламасының мазмұны
Циклдің индексі
Практика және пәндердің негізгі тараулары және атауы
Қалыптасатын білімдер, іскерлік және дағдылар
Қалыптасатын құзыреттілік коды
ЖБП.00
Жалпы білім беретін пәндер
ЖГП.00
Жалпы гуманитарлық пәндер
ЖГП.01
Кәсіби қазақ (орыс) тілі
Қазақ (орыс) тілі синтаксисі. Тілді дамыту. Мамандық бойынша терминдер. Қаза (орыс) тілдерінде іс жүргізу. Аударма (сөздік арқылы) техникасы. Кәсіби тілдесу.
Білімдер: фонетика, лексика, морфологияны, қазақ (орыс) тілі синтаксисін, мамандық бойынша терминдерді пайдалану.
Іскерліктер: кәсіби-бағытты мәтінді (сөздік арқылы) аудару; кәсіби тілдесу.
БҚ1.
БҚ3.
ЖГП.02
Кәсіби шетел тілі
шетел тілінде тілдесу негіздері:
фонетика, лексика, фразеология, грамматика; мамандық бойынша іскерлік тілі; кәсіби лексика, фразеологиялықайналымдар и терминдер; кәсіби-бағытты мәтінді (сөздік арқылы) аударутехникасы; кәсіби тілдесу.
Білімдер: кәсіби тілдесуде қажет болатын мамандық бойынша лексика-грамматикалық материалдарды білу;
Іскерліктер: тіл қызметі түрлерін және формаларын (ауызша, жазбаша, монолгты, диологты) ажырата білу
БҚ3
ЖГП.03
Дене тәрбиесі
Маманды дайындаудағы дене тәрбиесінің рөлі. Салауатты өмір салтын қалыптастыру. Дене тәрбиесінің әлеуметті-биологиялық және психофизиологиялық негіздері. Өзін өзі физикалық және спорттық тұрғыда дамыту негіздері. Кәсіби-қолданбалы физикалық дайындық. Валеология негіздері.
Білімдер: адамды жалпы мәдени, кәсіби және әлеуметтік дамытудағы дене тәрбиесінің рөлі; салауатты өмір салты негіздері.
Іскерліктер:денсаулықты шынықтыру үшін дене тәрбиесі және спорттық шараларды пайдалану
БҚ6
ӘЭП.00
Әлеуметтік-экономикалық пәндер
ӘЭП.01
Философия негіздері:
Философия пәні, әлемдік философиялық ойлар тоғыстарының негіздері; адамның табиғаты және оның тіршілігінің мағынасы; адам және құдай; адам жәнеғарыш; адам, қоғам, өркениет, мәдениет; еркіндік және тұлғаның жауапкершілігі; адами таным және қызмет; ғылым және оның рөлі; ғаламдық мәселерге және адамзат.
Білімдер: әлемді философиялық, ғылыми дәне діни тұрғыда тану, адам өмірінің мағынасы; ғылым мен ғылыми танымдылықтың рөлі, оның құрылымы, формалары және әдістері.
Іскерліктер: биологиялық және әлеуметтік, дене және рухани бастамалардағы адам тәртібін анықтауы, оның есті және ессіз тәртіпте есі; қоғамдағы адамдармен қарым-қатынасы арасындағы адамгершілік нормаларды реттеу.
БҚ2
ӘЭП.02
Экономика негіздері
экономика және оның негізгі мәселелері; микроэкономика; ресурстар; нарықтық бағаны қалыптастыру механизмдері, бәсекелестік, фирма қызметінің экономикалық негіздері,монополияға қарсы реттеу; халықтың табыстары; әлеуметтік-экономикалық реттеу; макроэкономика; елдің экономикасының құрылымы; финанстар; ақшалай-несиелік және алым жүйелері; инфляциялық үдерістер; жұмыссыздық; экономикалық өсудің мәселелері; экономиканың микро және макроэкономикалық мәселелері; еңбектің халықаралық айыруы; дүниежүзілік тауар нарығы, қызмет және валюта; бизнес негіздері.
Білімдер: экономикалық теорияның негізгі қағидаларын білу; елдеі және шетелдегі экономикалық жағдайлар; макро және микроэкономика; салықтық, ақшалай-несиелік, әлеуметтік және инвестициялық саясат негіздері;
Іскерліктер: өзінің кәсіби қызметіне қажетті экономикалық ақпараттарды табу және пайдалану.
БҚ5
ӘЭП.03
Саясаттану және әлеуметтану негіздері социология ғылым ретінде; қоғам әлеуметтік мәдени жүйе ретінде; әлеуметтік тұтастықтар; әлеуметтік және этнонациональные қатынастар; әлеуметтік үдеріс, әлеуметтік институттар және ұйымдар; тұлға: оның әлеуметтік рөлі және әлеуметтік тәртіп; әлеуметтік қозғалыстар; әлеуметтік қиыншылық және оны шешудің әдіс-тәсілдері; саясаттану пәні; саяси басқару және басқару қатынастары; саяси жүйе; саясаттың субъекттері; саяси таным; саяси мәдениет; дүниежүзілік саясат және халықаралық қатынастар; Қазақстандағы әлеуметтік-экономикалық үдерістер;
Білімдер: заңдылықты әлеуметтік тұрғыда тани білу; әлеуметтік құрылым жөнінде түсінік, әлеуметтік жіктеу, әлеуметтік әрекеттестіктер; әлеуметтік үдерістер қозғалысы және оны ретке келтіру;
Іскерліктер: әлеуметтік даму және өзгеру факторларының әлеуметтік қозғалысы; басқаруды анықтау; саясаттың субъектісі, саяси қатынастар және үрдістер (Қазақстанда және дүниежүзі бойынша); саяси жүйе және саяси режимдер туралы түсінікті қалыптастыру.
БҚ1
БҚ3
ӘЭП.04
Құқық негіздері
Құқық: түсінік, жүйе, бастауы; Қазақстанның Конституциясы – құқық жүйесінің ядросы; адамның құқығының жалпыға бірдей үндеуі; тұлға, құқық, құқықтық мемлекет; заңды жауапкершілік және оның түрлері; құқықтың негізгі салалары: мемлекеттік, әкімшілік, азамат, еңбек, отбасылық, қылмыстық; Қазақстанның сот жүйесі; заң қорғау органдары.
Білімдер:адамның және азаматтың құқығы мен еркіндігін қолдану; оның жүзеге асуының механизмі; өзінің кәсіби қызметіне қажетті құқықтық және адамдық-этикалық нормаларды білу;
Іскерліктер: өзінің кәсіби қызметінде нормативті-құқықтық құжаттарды пайдалану.
БҚ2
ӘЭП.05
Мәдениеттану:
Қоғам және мәдениет.
Мәдениет және өркениет.
Мәдениеттің дамуы, жөн-жоралғылар және жаңашылдық.
Мәдениеттік сабақтастық.
Мәдениет-ұлт және адамгершілік.
Өзінің халқының мәдени-тарихы байлығы танымы. Қазақстанның, алғашқы пайда болғаннан бері және ерте қола дәуіріне дейінгі мәдениеттің даму кезеңдері.
Қазақстан халқының орта ғасырдағы көркем мәдениеті, оның әдет-ғұрпы, дәстүрі және халықтың өнері. Қазақстанның қазіргі әуеннен, поэзиядан бастап қолданбалы өнер, театр, киноға дейінгі мәдениеті.
Білімдер: негізгі ұғымдарды: конфуцианизм; даосизм; Қытай өнері; үнді мәдениетінің ерекшелігі және оның дамуы. Ислам діні; курайш; Мұхаммед; Құран; Алла; Мекке; христианин ілімнің негізгі ұстанымдары және оның бағыттарының құндылығы; Франция мәдениеті: Ашельск мәдениеті, проманьондар, галл, франк, әдебиеттері, философия; көшпенділер өмірінің құндылығы жүйелері, ортағасырдағы қазақ этносының мәдениеті туралы білімді жүйелеу, Қазақстанның орта ғасырдағы мәдениетіне түрік және араб мәдениетінің әсері;
Іскерліктер: қазақ мәдениеттің ерекшеліктерін ашу; мәдениеттану ұғымдарын еркін қолдану; халықтың мәдениетінің дамуын бақылау; көшпенділер мәдениетінің материалды және рухани ерекшелігін көрсету.

4960
Примечание: ООД – общеобразовательные дисциплины; ОГД – общегуманитарные дисциплины; СЭД социально-экономические дисциплины; ОПД – общепрофессиональные дисциплины; СД – специальные дисциплины; ДОО – дисциплины, определяемые организацией образования с учетом требований работодателей;
ПО – производственное обучение; ПП – профессиональная практика; ПА – промежуточная аттестация; ИА – итоговая аттестация; ОУППК – оценка уровня профессиональной подготовленности и присвоение квалификации; К – консультации; Ф – факультативные занятия.
*Распределение по семестрам может изменяться в зависимости от форм обучения, специфики специальности, региональных особенностей и другие.
Приложение 298
к приказу Министра образования
и науки Республики Казахстан
от 24 апреля 2013 г. № 150
Типовые образовательные учебные программы технического и
профессионального образования по специальности: 1418000
«Архитектура»
Содержание образовательной программы по циклам дисциплин и
профессиональной практике (специалист среднего звена)
Индекс цикла (дисциплин)
Наименование и основные разделы дисциплины, практики
Формируемые знания, умения и навыки
Код формируемой компетенции
ООД 00
Общеобразовательные дисциплины
ОГД 00
Общегуманитарные дисциплины
ОГД 01
Профессиональный казахский (русский) язык:
Синтаксис казахского (русского) языка. Развитие речи. Терминология по специальности.
Делопроизводство на казахском (русском) языке. Техника перевода (со словарем), профессиональное общение.
Знания: применять фонетику, лексику, морфологию, синтаксис казахского (русского) языка; терминологию по специальности
Умения: переводить (со словарем) профессионально-ориентированный текст; профессионально общаться.
БК 1.
БК3.
ОГД 02
Профессиональный иностранный язык:
основы общения на иностранном языке: фонетика, лексика, фразеология, грамматика; основы делового языка по специальности; профессиональная лексика, фразеологические обороты и термины; техника перевода (со словарем) профессионально-ориентированных текстов; профессиональное общение.
Знания: владеть лексико-грамматическим материалом по специальности, необходимым для профессионального общения;
Умения: различать виды речевой деятельности и формы речи (устной, письменной, монологической, диалогической)
БК3
ОГД 03
Физическая культура:
Роль физической культуры в подготовке специалиста. Формирование здорового образа жизни. Социально-биологические и психофизиологические основы физической культуры. Основы физического и спортивного самосовершенствования.
Профессионально-прикладная физическая подготовка. Основы валеологии.
Знания: принимать роль физической культуры в общекультурном, профессиональном и социальном развитии человека; основы здорового образа жизни
Умения: использовать физкультурно-спортивную деятельность для укрепления здоровья, достижения жизненных и профессиональных целей, самоопределения в физической культуре.
БК 6
СЭД 00
Социально-экономические дисциплины
СЭД 01
Основы философии:
предмет философии, основные вехи мировой философской мысли; природа человека и смысл его существования: человек и бог; человек и космос; человек, общество, цивилизация, культура; свобода и ответственность личности; человеческое познание и деятельность; наука и ее роль; человечество перед лицом глобальных проблем.
Знания: иметь представление о философских, научных и религиозных картинах мира, смысле жизни человека;
представление о роли науки и научного познания, его структуре, формах и методах, социальных и этических проблемах;
Умения: определять поведение человека в биологическом и социальном, телесном и духовном начале, сущности его сознания, сознательного и бессознательного поведении; регулировать нравственные нормы отношений между людьми в обществе.
БК 2
СЭД 02
Основы экономики:
экономика и ее основные проблемы; микроэкономика; ресурсы; механизмы рыночного ценообразования; конкуренция; экономические основы деятельности фирмы; антимонопольное регулирование; доходы населения; регулирование социально-экономических проблем; макроэкономика; структура экономики страны; финансы; денежно-кредитная и налоговая системы; инфляционные процессы; безработица; проблемы экономического роста; микро- и макроэкономические проблемы российской экономики; международное разделение труда; мировой рынок товаров, услуг и валют; основы бизнеса
Знания: владеть общими положениями экономической теории;
экономические ситуации в стране и за рубежом; основами макро- и микроэкономики, о налоговой, денежно-кредитной, социальной и инвестиционной политике;
Умения: находить и использовать экономическую информацию, необходимую для ориентации в своей профессиональной деятельности.
БК5
СЭД 03
Основы политологии и социологии:
социология как наука; общество как социокультурная система; социальные общности; социальные и этнонациональные отношения; социальные процессы, социальные институты и организации; личность: ее социальные роли и социальное поведение; социальные движения; социальные конфликты и способы их разрешения; предмет политологии; политическая власть и властные отношения; политическая система; субъекты политики; политическое сознание; политическая культура; мировая политика и международные отношения; социально-экономические процессы в Казахстане.
Знания: иметь представление о социологическом подходе в понимании закономерностей; представление о социальной структуре, социальном расслоении, социальном взаимодействии; знать особенности процесса социализации личности, формы регуляции;
Умения: развивать социальные движения и другие факторы социального изменения и развития;
выявлять сущность власти, субъекты политики, политические отношения и процессы (в Казахстане и в мире в целом); составить представление о политических системах и политических режимах.
БК 1
БК 3
СЭД 04
Основы права:
Право: понятие, система, источники; Конституция Казахстана – ядро правовой системы; Всеобщая декларация прав человека; личность, право, правовое государство; юридическая ответственность и ее виды; основные отрасли права: государственное, административное, гражданское, трудовое, семейное, уголовное; судебная система Казахстана; правоохранительные органы.
Знания: применять права и свободы человека и гражданина, механизмы их реализации; знать правовые и нравственно-этические нормы в сфере профессиональной деятельности;
Умения: использовать нормативно-правовые документы, регламентирующие профессиональную деятельность специалиста;
БК2
СЭД 05
Культурология:
Общество и культура. Культура и цивилизация. Развитие культуры, традиции и новаторство.
Преемственность культуры.
Национальное и общечеловеческое в культуре. Познание культурно-исторических ценностей своего народа, нации в сочетании с достоянием общечеловеческой культуры. Этапы развития культуры Казахстана, от зарождения до первых шагов в искусстве до эпохи ранней бронзы. Художественная культура средневековых народов Казахстана, их обряды, традиции, обычаи и народное искусство. Культура современного Казахстана от музыки, поэзии до прикладного искусства, театра, кино.
Знания: иметь основные понятия;
понятия: конфуцианство; даосизм; искусство Китая; особенности индийской культуры и ее основные достижения; БК понятия: ислам; курайш; Мухаммед; Коран; Аллах; Мекка; основные принципы христианского учения и его ценностные ориентации;культуру Франции: Ашельскую культуру, проманьонцы, галлы, франки, литература, философия;
об образе жизни и системе ценностей кочевников; сформировать знания о культурном фундаменте казахского этноса в период средневековья; о влиянии тюркской и арабской культуры на средневековую культуру Казахстана;
Умения: раскрыть особенности казахской культуры; свободно пользоваться понятиями культурологии; прослеживать развитие культуры народов;
показать специфику материальной и духовной культуры кочевников

1440
К
Консультациялар
100
Ф
Факультативтік сабақтар
100
Барлығы:
1640
Ескерту:ЖБП – Жалпы білім беретін пәндер; ЖГП – Жалпы гуманитарлық пәндер; ӘЭП - Әлеуметтік-экономикалық пәндер; ЖКП – Жалпы кәсіптік пәндер; АП – арнайы пәндер; БҰАП – білім беру ұйымдары анықтайтын пәндер; ӨО – өндірістік оқыту; КП – кәсіптік практика; АА – аралық аттестаттау; ҚА – қорытынды аттестаттау; КДДБ – кәсіптік даярлық деңгейін бағалау және біліктілік беру; К – консультация; Ф – факультативтік сабақтар.
*Семестр бойынша бөлу оқыту формасына, мамандықтың өзгешелігіне, аймақтық ерекшеліктеріне және тағы басқаларға байланысты өзгертіледі
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2013 жылғы 24 сәуірдегі
№ 150 бұйрығына 300-қосымша
Үлгілік оқу жоспары
техникалық және кәсіптік білім
Білім коды және бейіні: 1500000 - Ауыл шаруашылығы, ветеринария және
экология
Мамандығы: 1501000 – Ауыл шаруашылығы техникасына техникалық қызмет
көрсету және жөндеу
Біліктілігі: 150101 2 – Ауыл шаруашылық өндірісіндегі
тракторшы-машинисі

1440
К
Консультации
100
Ф
Факультативные занятия
100
Всего:
1656
Примечание ООД – общеобразовательные дисциплины; ОГД – общегуманитарные дисциплины; СЭД социально-экономические дисциплины; ОПД – общепрофессиональные дисциплины; СД – специальные дисциплины; ДОО – дисциплины, определяемые организацией образования с учетом требований работодателей;
ПО – производственное обучение; ПП – профессиональная практика; ПА – промежуточная аттестация; ИА – итоговая аттестация; ОУППК – оценка уровня профессиональной подготовленности и присвоение квалификации; К – консультации; Ф – факультативные занятия.
* Распределение по семестрам изменяется в зависимости от специфики специальности, региональных особенностей и другие.
Приложение 300
к приказу Министра образования
и науки Республики Казахстан
от 24 апреля 2013 года № 150
Типовой учебный план
технического и профессионального образования
Код и профиль образования:1500000 - Сельское хозяйство ветеринария
и экология
Специальность: 1501000 - Техническое обслуживание и ремонт
сельскохозяйственной техники
Квалификация: 150101 2 – Тракторист-машинист сельскохозяйственного
производства

ҚК 2.1.8 Машиналар мен тракторларда қолданылатын реттеу жұмыстарын орындау;
ҚК 2.1.9 Тракторлар мен машиналарды жөндеу мен техникалық қызмет көрсетуді орындау.
2.2 150102 2 – Машина механизмдерін жөндеу және пайдалану мастері
ҚК 2.2.1 Реттеу жұмыстарын жүргізу;
ҚК 2.2.2 Қондырғыларды пайдалану кезінде және жөндеу барысында ақауларын тауып, жөндеуді;
ҚК 2.2.3 Пайдалану талаптарына сәйкес қондырғыларды тестілеу;
ҚК 2.2.4 Қондырғыны жөндеуге ақау туралы актіні құрастыруды;
ҚК 2.2.5 Мазмұны ұқсас басқа да міндеттерді орындау.
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2013 жылғы 24 сәуірдегі
№ 150 бұйрығына 302-қосымша
Үлгілік оқу жоспары
техникалық және кәсіптік білім
Білім коды және бейіні: 1500000 - Ауылшаруашылығы, ветеринария және
экология
Мамандығы: 1504000 – Фермер шаруашылығы (бейіні бойынша)
Біліктілігі: 150403 2 – Жеміс-жидек өсіруші
150404 2 – Аспазшы

ПК 2.1.8 Выполнять регулировочные работы на применяемых тракторах и машинах;
ПК 2.1.9 Выполнять техническое обслуживание и ремонт тракторов и машин.
150102 2 – Мастер по эксплуатации и ремонту машин и механизмов
ПК 2.2.1 Проводить регулировочные работы;
ПК 2.2.2 Выявлять и устранять дефекты оборудования при его эксплуатации и ремонте;
ПК 2.2.3 Тестировать оборудование на соответствие эксплуатационным характеристикам;
ПК 2.2.4 Составлять дефектные акты на ремонт оборудования;
ПК 2.2.5 Выполнять другие родственные по содержанию обязанности.
Приложение 302
к приказу Министра образования
и науки Республики Казахстан
от 24 апреля 2013 года № 150
Типовой учебный план
технического и профессионального образования
Код и профиль образования: 1500000 Сельское хозяйство, ветеринария
и экология
Специальность: 1504000 – Фермерское хозяйство (по профилю)
Квалификация: 150403 2 – Плодоовощевод
150404 2 – Повар

2880
К
Консультациялар
Оқу жылына 100 сағаттан артық болмауы керек
Ф
Факультативтік сабақтар
Теориялық оқыту кезінде аптасына 4 сағаттан артық болмауы керек
Барлығы:
3312
Ескерту: ЖБП – жалпы білім беретін пәндер; ЖГП – жалпы гуманитарлық пәндер; ӘЭП – әлеуметтік-экономикалық пәндер; ЖКП – жалпы кәсіптік пәндер; АП – арнайы пәндер; БҰАП – білім беру ұйымы анықтайтын пәндер; ӨО – өндірістік оқыту; КП – кәсіптік практика; АА – аралық аттестаттау; ҚА – қорытынды аттестаттау; КДДБ - кәсіптік даярлық деңгейін бағалау және біліктілік беру; К – консультациялар; Ф – факультативтік сабақтар.
*Семестр бойынша бөлу мамандықтың өзгешелігіне, аймақтық ерекшеліктеріне және тағы басқаларға байланысты өзгертіледі.
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2013 жылғы 24 сәуірдегі
№ 150 бұйрығына 303-қосымша
Үлгілік оқу жоспары
техникалық және кәсіптік білім
Білім беру коды және бейіні: 1500000 - Ауыл шаруашылығы, ветеринария
және экология
Мамандығы: 1504000 – Фермер шаруашылығы (бейіндері бойынша)
Біліктілігі: 150401 2 – Бухгалтер
150402 2 – Машинамен сиыр сауу операторы
150403 2 – Жеміс-көкөніс өсіруші
150404 2 – Аспазшы
150405 2 – Сатушы
150406 2 – Ауыл шаруашылық өндірісіндегі тракторшы-машинист
150407 2 – Ауыл шаруашылығында машина мен тракторды реттеуші
150408 2 – Автокөлік жүргізуші
150409 2 – Электр жабдықтарына қызмет көрсету жөніндегі электр
монтер

2880
К
Консультации
Не более 100 часов на учебный год
Ф
Факультативные занятия
Не более 4-х часов в неделю в период теоретического обучения
Всего
3312
Примечание ООД – общеобразовательные дисциплины; ОГД – общегуманитарные дисциплины; СЭД социально-экономические дисциплины; ОПД – общепрофессиональные дисциплины; СД – специальные дисциплины; ДОО – дисциплины, определяемые организацией образования с учетом требований работодателей; ПО – производственное обучение; ПП – профессиональная практика; ПА – промежуточная аттестация; ИА – итоговая аттестация; ОУППК – оценка уровня профессиональной подготовленности и присвоение квалификации; К – консультации; Ф – факультативные занятия.
*Распределение по семестрам может изменяться в зависимости от форм обучения, специфики специальности, региональных особенностей и другие.
Приложение 303
к приказу Министра образования
и науки Республики Казахстан
от 24 апреля 2013 года № 150
Типовой учебный план
технического и профессионального образования
Код и профиль образования: 1500000 - Сельское хозяйство ветеринария
и экология
Специальность: 1504000 – Фермерское хозяйство (по профилю)
Квалификация: 150401 2 – Бухгалтер
150402 2 – Оператор машинного доения
150403 2 – Плодоовощевод
150404 2 – Повар
150405 2 – Продавец
150406 2 – Тракторист – машинист сельскохозяйственного
производства
150407 2 – Наладчик сельскохозяйственных машин и
тракторов
150408 2 – Водитель автомобиля
150409 2 – Электромонтер по обслуживанию
электрооборудования

Біліктілігі: 150404 2 – Аспаз
ЖКП. 00
Жалпы кәсіптік пәндер
ЖКП. 01
Калькуляция және есеп негіздері
Қаржы есебі: ұғымы, міндеттері, әдісі. Шаруашылық операцияларын механикаландыру; қоғамдық тамақтандыру кәсіпорындарындағы есепті ұйымдастырудың жалпы қағидаттары; материалдық жауапкершілік; есеп құжаттары туралы ұғым; тағам және аспаздық бұйымдардың рецептураларының жинағы; қоғамдық тамақтандыру кәсіпорындарына арналған ұн кондитерлік және бөлке өнімдерінің рецептуралар жинағы; қоғамдық тамақтандыру кәсіпорындарындағы баға құрылымы және калькуляция; қоғамдық тамақтандырудағы баға құрылымы; калькуляция туралы ұғым.
Білімдер:
Қаржы есебі: ұғымын, міндеттерін, әдісін. Шаруашылық операцияларын механикаландыруды. Баға және баға құрылымын. Калькуляция, нормативтер бойынша шикізат мөлшерін есептеу туралы ұғымдарды. Өндірістегі және кондитерлік цехтағы шикізат пен дайын өнім сапасының есебін. Құжаттық ресімдеуді, тізімнен шығару тәртібін.
Іскерлігі:
Қоғамдық тамақтандыру кәсіпорындардағы есепті ұйымдастыру. Шаруашылық есептеуін жүргізуді. Калькуляциялық карточкалар құрастыруды. Шикізаттық және дайын өнім есебі бойынша құжат ресімдеуді. Материалдық-техникалық жарақтандыру заттарына есеп жүргізуді.
БҚ 5,
БҚ 10,
КҚ 1.2.1;
КҚ 1.2.2;
КҚ 1.2.4;
КҚ 1.2.5;
ЖКП. 02
Тұтынушыларға қызмет көрсетуді ұйымдастыру Келушілерге қызмет көрсетуді ұйымдастыру. Тұтынушылық сұраныс. Үйжайдың сипаттамасы. Залдарды жабдықтау және ресімдеу. Келушілерге қызмет көрсету нысандары, түрлері, сипаттамасы. Асханалық ыдыс пен саймандардың жіктелуі және тағайыны. Үстел жасау.
Білімдер:
Үй-жайды жинастыру, жиһазды қою, асханалық ыдыс пен саймандарды алу туралы; Дәмдеуіштер мен дәмтатымдарды, үстел жасау ережесі, қызмет көрсету нысандарын, түрлерін. Үйлену тойлары мен мерекелік дастарқандарды ұйымдастыру мен қызмет көрсету ерекшеліктерін.
Келушілерді қарсы ал тәртібін және ережесін, сусындарды және тағамдарды ұсыну тәртібін.
Іскерлігі:
Арақ-шарап және темекі табак өнімдерін ұсыну ережелері мен тәртібін сақтау, бақылау-кассалық машиналармен жұмыс істеу бойынша. Банкет түрлерін, банкетке келішілерді қарсы алу тәртібін және ережелерін.
БҚ 3,
БҚ 8,
КҚ 1.2.1;
КҚ 1.2.2;
КҚ 1.2.4;
ЖКП. 03
Стандарттау мен сертификаттау негіздері
Стандарттау және оның пайда болуы мен дамуы. Қазақстан Республикасындағы стандарттаудың нормативтік-құқықтық негізі, тамақтандыру кәсіпорындарындағы стандарттаудың қағидаттары. Халықаралық аймақтық стандарттау. Халықаралық ынтымақтастық. Өлшеу құралдары. Шама эталондары. Сертификаттау. Сертификаттау негіздері. Атаулар мен анықтамалар. Қазақстан Республикасындағы сертификаттау мен метрологияның нормативтік-құқықтық негізі, ауыл шаруашылық қызмет көрсетулерді тамақтандыру кәсіпорындарындағы сертификаттау. Өнім сапасы және сәйкестік туралы декларация.
Білімдер:
Стандарттау негіздерін. Стандарттаудың пайда болуы мен даму тарихын. «Стандарттау туралы» ҚР Заңын. Тамақтандыру кәсіпорындарындағы стандарттаудың қағидаттарын. Метрология, сертификаттау негіздерін. «Сертификаттау туралы» ҚР Заңын. Өлшеу құралдарын. Шама эталондарын.
Іскерлігі:
Халықаралық аймақтық стандарттаумен, сертификаттаумен ынтымақтастықты. Атаулар мен олардың анықтамаларын қолдануды. Тамақтандыру кәсіпорындарындағы қызмет көрсетулерді сертификаттау. Өнім сапасын анықтау және сәйкестік бойынша декларация. Сапа менеджменті жүйесін әзірлеу және енгізу.
БҚ 1,
БҚ 2,
КҚ 1.2.1;
КҚ 1.2.2;
КҚ 1.2.3;
ЖКП. 04
Тамақтану физиологиясы және санитария негіздері
Қоғамдық тамақтандыру кәсіпорындарындағы тамақтану физиологиясы микробиология, гигиена және санитария туралы жалпы ұғым. Тамақтану физиологиясының негіздері. Азықтық заттар және олардың маңызы. Тамақтың ас қорытуы. Ас қорыту үрдісі туралы ұғым. Зат және энергия алмасуы. Әр түрлі тұрғындарды тамақтандыру. Тағамның энергетикалық құндылығы. Микробиология негіздері; микроорганизмдер туралы түсінік. Азықтық жұқпалар, тамақтан улану және ішқұрт аурулары. Азықтық жұқпалы аурулар. Жалпы аурулар.
Білімдер:
Азықтық заттар және олардың маңызы. Тамақтың ас қорытуы. Ас қорыту үрдісі туралы ұғым. Зат және энергия алмасуы. Әр түрлі тұрғындарды тамақтандыру. Еңбек гигиенасы, жеке гигиена, санитарлық мәдениет, медициналық тексеру негіздерін, дәрігерге дейінгі көмек бойынша. Санитарлық-тағамдық заңнаманы, санитарлық-тағамдық қадағалауды ұйымдастыруды.
Іскерлігі:
Азықтық заттар мен тағамның энергетикалық құндылығын есептеуді, нергия шығынын анықтауды. Өндірістегі санитарлық тәртіпті сақтауды. Зардап шеккен адамға дәрігерге дейінгі көмек көрсетуді. Технологиялық жабдықтарды, ыдысты және мүлікті таңдауды.
БҚ 5,
БҚ 10,
БҚ 13,
КҚ 1.2.2;
КҚ 1.2.3;
КҚ 1.2.4;
ЖКП. 05
Азықтық өнімдердің тауартануы
Тауартану пәні мен міндеті. Ассортимент және тауарлық сұрып туралы ұғым. Азық-түлік тауарларының сапасы. Негізгі дәнді дақылдар. Ұн. Жармалар. Нан-бөлке өнімдері. Нан-бөлке өнімдерінің ассортименті, сақтау және тасымалдау жағдайлары мен мерзімі. Макарон өнімдерінің түрлері, сапа көрсеткіштері, ақаулар, қаптама, сақтау жағдайлары. Жеміс-көкөніс тауарлары. Жіктелуі, негізгі түрлерінің сипаттамасы, сапа көрсеткіштері, сақтау және тасымалдау жағдайлары.
Білімдер:
Тауартану пәні мен міндетін, азық-түлік тауарларының ассортименті және тауарлық сұрыптары туралы ұғымдарды. Өнім сапасын және оларды бағалау әдістерін. Сақтау тәсілдері мен жағдайларын. Ұн, жарма, нан-бөлке, макарон өнімдерінің түрлерін. Жеміс-көкөніс тауарларын.
Іскерлігі:
Азық-түлік тауарларының сапасын анықтау және бақылау. Ақауларды анықтау. Сақтау тәртібін анықтау. Дәнді дақылдардың сапасын анықтау және бақылау. Жеміс-көкөніс тауарларының сапасын анықтау және бақылау. Дәмдік тауарлардың сапасын анықтау және бақылау. Крахмалдың, қанттың және кондитерлік тауарлардың сапасын анықтау және бақылау. Сүт тауарлардың сапасын анықтау және бақылау.
БҚ 3,
БҚ 6,
БҚ 10,
КҚ 1.2.2;
КҚ 1.2.3;
КҚ 1.2.7;
АП. 00
Арнайы пәндер
АП.01
Азықты дайындау технологиясы
Көкөністер мен саңырауқұлақтарды механикалық және аспаздық өңдеу. Технологиялық үрдіс. Шикізат. Жартылай фабрикаттар. Дайын өнім. Көкөністерді өңдеу ережесі. Балықты және балық емес теңіз өнімдерін механикалық аспаздық өңдеу: технологиялық үрдіс, негізгі кесу түрлері. Жартылай фабрикаттар: ассортимент, дайындау технологиясы, аспаздық пайдалану, сапаға қойылатын талаптар, сақтау жағдайлары және мерзімі. Котлет массасы: рецептура, дайындау технологиясы, одан жасалған жартылай фабрикаттар.
Білімдер:
Өнімді механикалық аспаздық өңдеуді. Пісіру мен қуыруды. Жылумен өңдеудің аралас және қосалқы амалдарын. Көже, сорпа сипаттамасын, сорпа дайындау технологиясын. Көже дайындау технологиясын, сапасына қойылатын талаптарды. Қоспалардың сипаттамаларын. Еттен, балықтан, құстан, көкөністен, жармадан, бұршақтан және макарон өнімдерінен жасалған тағамдардың сипаттамаларын.
Іскерлігі: Өнімді жылумен өңдеудің ұтымды тәсілдерін таңдауды. Ірімшік пен жұмыртқадан көжелер, қоспалар, сорпалар, салаттар, дәмтатымдар және құйма сорпалар, тәтті сорпалар дайындау технологиясын және рецептурасын сақтау.
БҚ 2,
БК 6,
БҚ 12,
КҚ 2.2.2;
КҚ 2.2.3;
КҚ 2.2.11;
АП.02
Тамақтану кәсіпорындарындағы құрал-жабдықтар
Машиналар туралы жалпы мәліметтер. Машина туралы ұғым, жіктелуі, машиналардың негізгі бөліктері мен бөлшектері, оларды пайдалану белгілері, беріліс тетігі туралы түсінік. Электр жетегі туралы ұғым. Басқару аппаратурасы және электр жетектерін қорғау. Машиналардың техникалық құжаттамасы. Машиналарды пайдаланудың жалпы ережесі. Еңбек қауіпсіздігінің талаптары. Әмбебап жетектер: тағайыны, құрылғысының қағидаты, ауысымдық тетіктердің жиынтықтары және оларды бекіту, пайдалану ережесі, еңбек қауіпсіздігінің талаптары.
Білімдер:
Машиналар туралы жалпы мәліметтерді. Машиналарды пайдаланудың жалпы ережелерін. Көкөністер мен картопты өңдеуге арналған машиналар туралы. Ет пен балық өңдеуге, кондитерлік шикізат дайындауға, қамыр мен жартылай фабрикаттарды дайындауға арналған машиналарды пайдалану ережесін.
Іскерлігі:
Электр жетекткрін басқару аппаратурасын пайдалануды. Машиналардың техникалық құжаттамасын ресімдеуді. Машиналарды дұрыс пайдалануды. Еңбек қауіпсіздігінің талаптарын сақтауды. Көкөніс пен картопты, ет пен балықты өңдеуге арналған машиналарды пайдалануды. Кондитерлік шикізат дайындауға арналған машиналарды пайдалануды.
БҚ 5,
БҚ 11,
БҚ 13,
КҚ 2.2.8;
КҚ 2.2.9;
КҚ 2.2.12;
АП.03
Тамақтандыру кәсіпорындарындағы өндірісті ұйымдастыру
Қоғамдық тамақтандыру кәсіпорындарының сипаттамасы. Қоғамдық тамақтандыру кәсіпорындарын жабдықтауды ұйымдастыру. Өлшеу шаруашылығын ұйымдастыру. Қоғамдық тамақтандыру кәсіпорындары өндірісін ұйымдастыру. Өндірістік үйжайларға және жұмыс орындарын ұйымдастыруға қойылатын жалпы талаптар. Цехтардың жұмысын ұйымдастыру. Жұмыс орындарын ұйымдастыру. Қызметкерлердің құрамы, оны олардың арасына қою және міндеттерді бөлу.
Білімдер:
Қоғамдық тамақтандыру кәсіпорындарының сипаттамасын. Өлшеу шаруашылығын ұйымдастыру бойынша. Қоғамдық тамақтандыру кәсіпорындары өндірісін ұйымдастыруды. Өндірістік үйжайларға және жұмыс орындарын ұйымдастыруға қойылатын жалпы талаптарды.
Іскерлігі: Қоғамдық тамақтандыру кәсіпорындарын жабдықтауды ұйымдастыруды. Жұмыс орындарын ұйымдастыру. Жұмысты бөлуді, орындарын ұйымдастыруды.
БҚ 8,
БҚ 11,
КҚ 2.2.5;
КҚ 2.2.7;
КҚ 2.2.9;

Квалификация: 150404 2 - Повар
ОПД. 00
Общепрофессиональные дисциплины
ОПД. 01
Основы калькуляции и учета
Финансовый учет: понятие, задачи, метод; механизация хозяйственных операций; общие принципы организации учета на предприятиях общественного питания; материальная ответственность; понятие о документах учета; сборник рецептур блюд и кулинарных изделий, сборник рецептур мучных кондитерских и булочных изделий для предприятий общественного питания, их использование; ценообразование и калькуляция на предприятиях общественного питания; понятие о цене и ценообразовании; ценообразование в общественном питании; понятие о калькуляции.
Знания:
Финансового учета: понятий, задач, методов;
механизации хозяйственных операций;
Цен и ценообразования, понятий о калькуляции, расчете количества сырья по нормативам;
Учета сырья и готовой продукции на производстве и в кондитерском цехе;
Учета предметов материально-технического оснащения, малоценного и быстроизнашивающегося инвентаря;
Документального оформления, порядка списания.
Умения:
Организации учета на предприятиях общественного питания;
производить хозяйственные вычисления;
составлять калькуляционные карточки;
оформлять документы по учету сырой и готовой продукции;
производить учет предметов материально-технического оснащения.
БК 5,
БК 10,
ПК 1.2.1;
ПК 1.2.2;
ПК 1.2.4;
ПК 1.2.5;
ОПД. 02
Организация обслуживания посетителей
организация обслуживания посетителей;
потребительский спрос и его изучение;
характеристика помещений; оборудование и оформление залов;
формы обслуживания посетителей, виды, характеристика;
классификация и назначение столовой посуды и приборов; сервировка столов.
Знания:
По уборке помещений, расстановке мебели, получению столового белья, посуды, приборов;
Правил подготовки специй и приправ, сервировки столов;
Видов обслуживания, особых форм обслуживания;
Особенностей организации и обслуживания свадебных и праздничных вечеров на дому;
Правил и порядка приема посетителей, подачи напитков и блюд;
Умения:
По соблюдению правил и техники подачи виноводочных и табачных изделий,
по работе на контрольно-кассовых машинах;
Различать виды банкетов, общие требования к обслуживанию, соблюдения правил и порядка обслуживания участников банкетов;
Различать виды приемов, их назначение, особенности и преимущества.
БК 3,
БК 8,
ПК 1.2.1;
ПК 1.2.2;
ПК 1.2.4;
ОПД. 03
Основы стандартизации, сертификации
Стандартизация; возникновение и развитие стандартизации;
нормативно-правовая база стандартизации в Республике Казахстан, принципы стандартизации в предприятиях питания; международная региональная стандартизация; международное сотрудничество.
Средства измерений;
эталоны величин; сертификация; основы сертификации; термины и определения; нормативно-правовая база сертификации и метрологии в Республике Казахстан, сертификация услуг на сельхозпредприятиях; качество продукции и декларация о соответствии.
Знания:
Основ стандартизации; истории возникновения и развития стандартизации; Закона РК «О стандартизации»; Принципов стандартизации в предприятиях питания; Основ метрологии, сертификации; Закону РК «О сертификации»; Средств измерений; Эталонов величин;
Умения:
Сотрудничества с Международной Региональной стандартизацией; Сертифицирования;
применения терминов и их определений;
Оказания сертификации услуг на предприятиях питания; Определения качества продукции и декларации по соответствию;
Разработки и внедрения системы менеджмента качества.
БК 1,
БК 2,
ПК 1.2.1;
ПК 1.2.2;
ПК 1.2.3;
ОПД. 04
Основы физиологии питания, санитарии и гигиены
общее понятие о физиологии питания, микробиологии, гигиене и санитарии предприятий общественного питания; основы физиологии питания; пищевые вещества и их значение; пищеварение и усвояемость пищи; понятие о процессе пищеварения; обмен веществ и энергии; питание различных групп населения; энергетическая ценность пищи; основы микробиологии; понятие о микроорганизмах; пищевые инфекции, пищевые отравления и глистные заболевания; пищевые инфекционные заболевания; общие понятия;
Знания:
Пищевых веществ, значения, энергетической ценности, понятия о процессе пищеварения, обмене веществ и энергии, питании различных групп населения;
Основ гигиены труда, личной гигиены, санитарной культуры, медицинского обследования, по доврачебной помощи;
санитарно-пищевому законодательству, организации санитарно-пищевого надзора.
Умения:
Производить расчет энергетической ценности пищевых веществ, и блюд, определять расход энергии;
Соблюдать санитарный режим на производстве;
Оказывать доврачебную помощь пострадавшему;
Выбирать технологическое оборудование, посуду и инвентарь.
БК 5,
БК 10,
БК 13,
ПК 1.2.2;
ПК 1.2.3;
ПК 1.2.4;
ОПД. 05
Товароведение пищевых продуктов
предмет и задачи товароведения; понятие об ассортименте и товарном сорте;
качество продовольственных товаров;
основные зерновые культуры; крупы; мука;
хлебобулочные изделия;
ассортимент хлебобулочных изделий, условия и сроки хранения и транспортирования; виды макаронных изделий, показатели качества, дефекты, упаковка, условия хранения;
плодоовощные товары: классификация, характеристика основных видов, показатели качества, условия хранения и транспортирования;
Знания:
Предмета и задач товароведения, понятий об ассортименте и товарных сортах продовольственных товаров;
Качества продуктов и методов их оценки;
Способов и условий хранения;
Видов круп, муки, хлебобулочных и макаронных изделий;
Плодоовощных товаров.
Умения:
Определения и контроля качества пищевых товаров;
Определения дефектов;
выбора режим хранения;
Определения и контроля качества зерновых культур;
Определения и контроля качества плодоовощных товаров;
Определения и контроля качества вкусовых товаров;
Определения и контроля качества крахмала, сахара и кондитерских товаров;
Определения и контроля качества молочных товаров.
БК 3,
БК 6,
БК 10,
ПК 1.2.2;
ПК 1.2.3;
ПК 1.2.7;
СД. 00
Специальные дисциплины
СД.01
Технология приготовления пищи
Механическая кулинарная обработка овощей и грибов. Технологический процесс. Сырье. Полуфабрикаты. Готовая продукция. Правила обработки овощей. Механическая кулинарная обработка рыбы и нерыбных продуктов моря: технологический процесс, основные виды нарезки; Полуфабрикаты: ассортимент, технология приготовления, кулинарное использование, требования к качеству, условия и сроки хранения;
Котлетная масса: рецептура, технология приготовления, полуфабрикатов из нее.
Знания:
Механической кулинарной обработки продуктов;
Варки и жарки;
Комбинированных и Вспомогательных приемов тепловой обработки;
Характеристик супов;
бульонов, технологии приготовления бульонов;
Технологии приготовления супов, требований к качеству;
Характеристик соусов;
Характеристик блюд из мяса, рыбы, птицы, овощей, круп, бобовых и макаронных изделий.
Умения:
Выбора рациональных способов тепловой обработки продуктов;
Соблюдения технологии и рецептуру приготовления супов, соусов, блюд из творога и яиц, салатов, закусок и заливных блюд, сладких блюд.
БК 2,
БК 6,
БК 12,
ПК 1.2.2;
ПК 1.2.3;
ПК 1.2.11;
СД.02
Оборудование предприятий питания
общие сведения о машинах; понятие о машине, классификация, основные части и детали машин, их назначение; сведения о передаточных механизмах; понятие об электроприводах; аппаратура управления и защиты электроприводов; техническая документация машин; общие правила эксплуатации машин; требования безопасности труда; универсальные приводы: назначение, принцип устройства, комплекты сменных механизмов и правила их крепления, эксплуатация, требования безопасности труда;
Знания:
Общих сведений о машинах;
Общих правил эксплуатации машин;
О машинах для обработки овощей и картофеля;
Правил безопасной эксплуатации машин для обработки мяса и рыбы, подготовки кондитерского сырья, приготовления и обработки теста и полуфабрикатов.
Умения:
Использования защиты управления аппаратуры электроприводов;
Оформления Технической документации машин;
Правильного Эксплуатирования машин;
Соблюдения требований безопасности труда;
Эксплуатации машин для обработки: овощей и картофеля, мяса и рыбы;
Эксплуатации машину для подготовки кондитерского сырья.
БК 5,
БК 11,
БК 13,
ПК 1.2.8;
ПК 1.2.9;
ПК 1.2.12;
СД.03
Организация производства предприятий питания
характеристика предприятий общественного питания;
организация снабжения предприятия общественного питания;
организация весового хозяйства;
организация производства предприятий общественного питания;
общие требования к производственным помещениям и организации рабочих мест; организация работы цехов; организация рабочих мест; состав работников, их расстановка и распределение обязанностей между ними;
Знания:
Характеристик Предприятий общественного питания;
По организации весового хозяйства;
Организации Производства Предприятий общественного питания;
Общих требований к Производственным помещениям и организации рабочих мест;
Организации работы цехов.
Умения:
Организации снабжения Предприятий общественного питания;
Организации рабочих мест;
Распределения, организации работ;
Соблюдение техники и правил хранения и отпуска готовой продукции;
Организации обслуживания производства.
БК 8,
БК 11,
ПК 1.2.5;
ПК 1.2.7;
ПК 1.2.9;

Біліктілігі: 150405 2 – Сатушы
ЖКП.00
Жалпы кәсіптік пәндер
ЖКП.01
Сауда есебі
«Сауда есептеулері» пәнінің мәні мен мазмұны, міндеті. Есептеу теориясының негізгі ережелері. Сауда есептеулерінің пәні. өлшеу шамалары. Есептеу әдістері мен түрлері. Электронды есептеуіш құралдары. Микрокалькуляторлар түрлері және оларды ерекшеліктері.
Білімдер:
Өлшеу бірліктерінің халықаралық жүйесін, баға және бағаның құралуы туралы түсінікті, есептеу әдістері мен тәсілдерін, есептеу таблицаларын, ЕТ жұмысының жіктелуі мен принциптерін, техника қауіпсізідігн, брутто және нетто туралы түсінікті.
Іскерлігі:
Есептеудің рационалды әдісін қолдануды, ауызша есептеу дағдысын, саудада ЕТ құралдарын қолдануды, сауда есептеулерінде микрокалькуляторларды қолдану, проценті есептеуді жүргізуді, орташа шамаларды қолдануды, пропорциялы бөлуді, тауарлық есептеуді, тауардың массасы мен құнын есептеуді.
БҚ 5,
БҚ 10,
КҚ 12,
КҚ 1.3.2;
КҚ 1.3.3;
КҚ 1.3.8;
ЖКП. 02
Есепке алу және есеп беру
Шаруашылық есептің сипаттамасы: бухгалтерлік, жедел және статистикалық. Сауда орындағы материалдық жауапкершілік. Құжаттар. Бухгалтерлік есеп. Құжат айналымы. Тауарлардың түсімі. ақша қаражаттарының қозғалысы есебі. Негізгі құралдардың, арзан және тез тозатын заттардың қозғалыс есебі. Тауарлық операциялар есебі.
Білімдер:
Есептің мәнін, ролін, маңызы мен мәнін, есепте қолданатын өлшеулер, түскен тауарлардың жағдайы, түрлері, негізгі нышандарын, құжаттар туралы түсінікті, жіктелуін, негізгі реквизиттарын, сақтауға қойылатын талаптарды, тауарды қабылдау көздерін, жабдықтаушылармен келісім шарттарды, тауарларды қабылдау және кіріске алу тәртібін, ақша қаражаттары туралы түсінік.
Іскерлігі: Бухгалтерлік есепті ұйымдастыруды, материалды жауапкершілік туралы келісім шарт жасауды, алғашқы есепті жүргізуді, құжаттарды дұрыс толтыруды және сақтауды, құжаттарды бухгалтерлік өңдеуді, сауда нүктелерінде тауарлардың есебін жүргізуді, ілеспе құжаттарды дайындауды, саны мен сапасына қарай тауарларды қабылдауды, тауарлық жоғалту есебін, тауарлардың артығын, істен шығаруды, қайта бағалауды..
БҚ 1,
БҚ 3,
БҚ 9,
КҚ 1.3.1;
КҚ 1.3.3;
КҚ 1.3.6;
ЖКП.03
Эстетика және этика
Біліктілік мәдениет. Эстетикалық мәдениет. Этикет. Эстетикалық тәрбиедегі өнердің ролі. Эстетикалық мәдениет. Сауда орындарындағы жұмысшыларға қойылатын мінез-құлықтық талаптар.
Білімдер:
Мәдениет туралы түсінік және оның қоғамдағы ролі, қарым қатынас туралы жалпы түсінік, қарым қатынас мәдениетінің мәні, эстетика, этика туралы жалпы түсінік, олардың кәсіби қызметтегі ролі, эстетикалық мәдениет саласы, эстетикалық тәрбие мәні және оның маңызы, эстетикалық талғам туралы түсінік, этика және этикалық мәдениет, жеке тұлғаның қалыптасуындағы моралдың ролі,
Іскерлігі: Сауда орындағы жұмысшының эстетикалық талаптарын орындай білуді, кәсіби этиканы.
БҚ 3,
БҚ 4,
БҚ 9,

Квалификация: 150405 2 – Продавец
ОПД.00
Общепрофессиональные дисциплины
ОПД.01
Торговые вычисления
Задачи, содержание и характеристика дисциплины «Торговые вычисления». Основные положения вычислений. Меры и измерения. Виды и методы вычислений. Электронные вычислительные приборы. Виды микрокалькуляторов и их особенности.
Знания:
Международных систем единиц измерения, понятий о цене и ценообразовании, методах и средствах вычислений, приемах упрощения вычислений по расчетным таблицам, классификации и принципов работы ВТ, техники безопасности, понятий о массе брутто и нетто.
Умения:
Преобразования над числами в процессе вычислений, использования рациональных методов вычислений, применения навыков устного счета, применения средства ВТ в торговле, применения микрокалькуляторов в торговых вычислениях, проведения процентных вычислений.
БК 5,
БК 10,
БК 12,
ПК 1.3.2;
ПК 1.3.3;
ПК 1.3.8;
ОПД.02
Учет и отчетность
Характеристика хозяйственного учета: бухгалтерского, оперативного и статистического. Материальная ответственность в торговле. Документы. Бухгалтерский учет. Документооборот. Поступление товаров. Учет движения денежных средств. Учет движения основных средств, малоценных и быстроизнашивающихся предметов. Учет товарных операций.
Знания:
О сущности, роли, значении и видах учета; Измерителей, применяемых в учете, понятий, основных признаков, видов, форм и условий поступлений, понятий о документах, классификации, основным реквизитов, требований к оформлению и хранению, порядку составления, источников поступления товаров, о договорных отношениях с поставщиками, порядка получения и оприходования товаров, понятия денежных средств.
Умения:
Организации составления бухгалтерского учета, составления договора о материальной ответственности, ведения первичного учета, правильного оформления и хранения документов, проведения финансовой обработки документов, учета товаров и тары в торговых точках, составления сопроводительных документов, проведения приемки товаров по количеству и качеству, расчета товарных потерь, списания, возмещения и переоценки товаров.
БК 1,
БК 3,
БК 9,
ПК 1.3.1;
ПК 1.3.3;
ПК 1.3.6;
ОПД.03
Эстетика и этика
Деловая культура. Эстетическая культура. Этикет. Роль искусства в эстетическом воспитании. Этическая культура. Нравственные требования к профессиональному поведению работника торговли.
Знания:
Понятий о культуре, ее роли в обществе, об общих понятиях, о сущности культуры общения, общих сведений об эстетике, эстетической культуры, ее роли в профессиональной деятельности, сферы эстетической культуры, сущности эстетического воспитания и его значения.
Умения:
Выполнения эстетических требований к внешнему облику работника торговли, соблюдения нравственных принципов, профессиональной этики.
БК 3,
БК 4,
БК 9,

КҚ 1.3.1;
КҚ 1.3.3;
КҚ 1.3.7;
ЖКП.04
Іскерлік қатынас психологиясы
Қатынас психологиясы. Біліктілік қатынас мәдениеті. Коммуникация және оның ерекшеліктері. Тіл қарым қатынасының мәні мен маңызы
Білімдер:
Психологиялық процестер, психологиялық қасиет, пен адамның психологиялық жағдайы туралы негізгі мәліметтер, қарым қатынастың психологиялық негізі, жеке тұлға түсінігін, сауда орындарындағы қызметкердің еңбек қызметінің спецификасын, Біліктілік қарым қатынас процесінің сипатын, тиімді коммуникацияның негізгі факторлары, коммуникация каналдары, Біліктілік қатынастың құралдарын, стилін, ұрыс керістің көздерін, және оны тоқтату тәсілдерін
Іскерлігі: жұмыста қарым қатынастың психологиялық аспектілерін есепке алуды, аралық қатынастың мәдениетін сақтауды, ұрыс керісті болдырмауды
БҚ 1,
БҚ 4,
БҚ 7,
КҚ 1.3.1;
КҚ 1.3.2;
КҚ 1.3.5;
ЖКП.05
Санитария және гигиена
Еңбек гигиенасы. Кәсіби зиянкес және өндірістік зақымдану. Санитарлы жұмыс кестесі. санитарлы гигиена. Медициналы санитарлық тексеру. Санитарлық талаптар. Санитарлық заңдар және санитарлық қадағалауды ұйымдастыру.
Білімдер:
өндірістік және жеке гигиена түсінігін, сауда кәсіпорындарындағы құралдарға, жабдықтарға және тасымалдауға тауарларды сақтауға қойылатын санитарлық талаптарды, алдын алу екпелерді және санитарлық заңдылықарды.
Іскерлігі: жеке және өндірістік гигиенаны сақтай білуі керек, санитарлық талаптарды, өндірістік зақымданудың алдын алуды, дәрігерге дейінгі алғашқы көмек көрсетуді, санитарлы гигиеналық бақылау жүргізуді.
БҚ 5,
КҚ 1.3.2;
КҚ 1.3.3;
КҚ 1.3.12;
АП.00
Арнайы пәндер
АП.01
Ауыл шаруашылық тауарларының тауартануы
Ауыл шаруашылық тауартануы. Ауыл шаруашылық тауарларының сапасы. Стандарттау мен сертификаттау. Ауыл шаруашылық өнімдері. Негізгі дәнді дақылдар. Жеміс-көкөніс тауарлары. Дәмдік тауарлар. Тәтті тағамдар, дәмтатымдық тағамдар. Сусындар. Крахмал, қант және кондитерлік тауарлар. Сүт тауарлары. Азықтық майлар. Ет тауарлары. Жұмыртқа тауарлары. Балық. Елтірі тауарлары.
Білімдер:
Тауартанудың міндеттерін, ассортимент және тауарлық сұрып туралы ұғымдарды. Ауыл шаруашылық өнімдерінің сапасын және оған ықпал ететін факторларды. Астық және одан алынатын өнімдердің – жарманың, ұнның, нан өнімдерінің, макарон өнімдерінің, жеміс-көкөніс тауарларының, жемістерді, көкөністерді және саңырауқұлақтарды қайта өңдеу тауарларының, дәмді тауарлардың, сусындардың, ұн, сүт, кондитерлік, ет, жұмыртқа тауарларының, азықтық майлардың, балықтың сапа көрсеткіштерін
Іскерлігі: негізгі түрлерінің жіктелуін, сапа көрсеткіштерін, орамын, маркасын, анықтауды, ауыл шаруашылық, көкөніс тауарларының сақталуын, қайта өңделген, тәтті, сүт, ет, жұмыртқа, ет және ұн тағамдарының сақталуын
БҚ 10,
БҚ 12,

ПК 1.3.1;
ПК 1.3.3;
ПК 1.3.7;
ОПД.04
Психология делового общения
Психология общения. Культура делового общения. Коммуникация и ее особенности. Содержание и сущность речевого общения
Знания:
Основных сведений о психологических процессах, свойствах и психологическом состоянии человека, психологических основ общения.
Понятия личности; Специфики трудовой деятельности работника торговли;
Характеристик процесса делового общения; Видам, принципов действия, основных факторов эффективной коммуникации, каналов коммуникации, средств, стилей делового общения, жестов.
Умения:
Учета в работе психологически аспектов общения, Соблюдения культуры межличностного общения, не допущения и устранения причин и источников межличностных конфликтов.
БК 1,
БК 4,
БК 7,
ПК 1.3.1;
ПК 1.3.2;
ПК 1.3.5;
ОПД.05
Санитария и гигиена
Гигиена труда. Профессиональная вредность, производственный травматизм. Санитарный режим работы. Санитарная гигиена. Медико-санитарное обследование. Санитарные требования. Санитарное законодательство и организация санитарного надзора.
Знания:
Понятий производственной и личной гигиены, Санитарных требований к устройству и содержанию торговых предприятий, к оборудованию, инструментам, инвентарю, к транспортировке и хранению товаров и обслуживанию покупателей;
Значения профилактических прививок;
Санитарного законодательства.
Умения:
Соблюдения правил личной и производственной гигиены, санитарных требований, предупреждения производственного травматизма, оказания первой доврачебной помощи, проведения санитарно-гигиенического надзора.
БК 5,
ПК 1.3.2;
ПК 1.3.3;
ПК 1.3.12;
СД.00
Специальные дисциплины
СД.01
Товароведение сельскохозяйственных товаров
Общая часть товароведения. Качество сельскохозяйственных товаров. Стандартизация и сертификация. Сельскохозяйственная продукция. Основные зерновые культуры. Плодоовощные товары. Вкусовые товары. Пряности, приправы. Напитки. Крахмал, сахар и кондитерские товары. Молочные товары. Пищевые жиры. Мясные товары. Яичные товары. Рыба. Меховые товары.
Знания:
Задач товароведения, понятий об ассортименте и товарном сорте; Определения качества сельхозпродукции и факторов, влияющих на него; Показателей качества зерна и продуктов из него: круп, муки, хлебопродуктов, макаронных изделий, плодоовощных товаров, продуктов переработки плодов, овощей и грибов, вкусовых товаров, напитков, мучных, молочных, кондитерских, мясных, яичных товаров, пищевых жиров, рыбы.
Умения:
Определения классификации, характеристики основных видов, показателей качества, упаковки, маркировки, условий и сроков хранения сельскохозяйственных, плодоовощных товаров, продуктов переработки плодов, овощей и грибов, вкусовых товаров, напитков, мучных, молочных, кондитерских, мясных, яичных товаров.
БК 10,
БК 12,

КҚ 1.3.1;
КҚ 1.3.3;
КҚ 1.3.8;
АП.02
Сауда орындарындағы құрал-жабдықтар
Пәннің міндеттері. Механикалық емес құралдар мен жабдықтар. Таразы: тауарлық, бақылау, автоматты, жартылай автоматты. Механикалық және жылу жабдықтары. Өнімдерді кесуге арналған жабдықтар, тауарларды орау. Бақылау-кассалық жабдықтар. Тоңазыту жабдықтары. Сауда автоматтары. Көтеру-тасымалдау жабдықтары.
Білімдер:
Сауда жабдықтарының түрлерін, бақылау-кассалық машиналарды және басқа да сауда жабдықтарын пайдалану ережесін және жіктелуін. Сауда жабдықтарының, қосалқы үйжайлардың бағытын, түрлерін жіктелуін. Сауда құрастырмаларының типтері мен ерекшеліктерін, оларға қойылатын талаптарды. Жұмыс орнына және қосалқы үйжайға мүліктер мен аспаптарды орналастыру ережесін. Таразы типтерін, олардың бағытын, құрылысын, оларға қойылатын талаптарды, пайдалану жағдайларын.
Іскерлігі: Жаңа техниканы игеруді, мүлікті, сауда және таразы-өлшеу жабдықтарын пайдалану кезіндегі пайдалану және еңбек қауіпсіздігі ережелерін сақтауды. Таразы тексеруді, орналастыруды және тауарды өлшеп, салуды, әр түрлі салмақтағы гирмен тауарды өлшеуді.
БҚ 2,
БҚ 10,
БҚ 11,
КҚ 1.3.2;
КҚ 1.3.3;
КҚ 1.3.8;
АП.03
Стандарттау мен сертификаттау негіздері
Стандарттау және оның пайда болуы мен дамуы «Стандарттау туралы» ҚР Заңы. Тамақтану кәсіпорындарында стандарттау қағидаттары. Халықаралық аймақтық стандарттау. Халықаралық ынтымақтастық. Өлшеу құралдары. Шама эталондары. Сертификаттау. Сертификаттау негіздері. Атаулар мен анықтамалар. «Сертификаттау туралы» ҚР Заңы.
Білімдер:
Стандарттау негіздерін. Стандарттаудың пайда болу тарихы мен дамуын. «Стандарттау туралы» ҚР Заңын. Тамақтандыру кәсіпорындарындағы стандарттау қағидаттарын. Метрология негіздерін. Сертификаттау негіздерін. «Сертификаттау туралы» ҚР Заңын. Өлшеу құралдарын.
Шама эталондарын.
Іскерлігі: Халықаралық аймақтық старттаумен ынтымақтастықты. Сертификаттауды. Атаулар мен олардың анықтамаларын қолдануды. Тамақтандыру кәсіпорындарындағы сертификаттау қызметін көрсетуді. өнім сапасын анықтауды және сәйкестік туралы декларацияны.
БҚ 2,
БҚ 4,
БҚ 6,
КҚ 1.3.1;
КҚ 1.3.3;
КҚ 1.3.5;
АП.04
Бөлшек сауда технологиясы
Бөлшек сауданың мәні, міндеті, нысандары. Бөлшек сауда желісі. Технологиялық үрдістер. Мамандандырылған сауда фирмалары. Сауда желісін мамандандыру. Бөлшек сауда кәсіпорындарын тауармен жабдықтау және әкелу технологиясы. Тасымалдау кезінде тауарларды реттеу және тиеу ережесі және техникасы. Тауарларды сатып алуды ұйымдастыру.
Білімдер:
Бөлшек сауда түсінігі, бөлшек сауда желісінің сипаттамасы, саудадағы басқару және бақылау органдары, технологиялық процестердің мәні, бөлшек сауда кәсіпорындарының түрлері, сауда дүкендері мен залын технологиялық жоспарлау түрлері, дүкендердің негізгі түрлері.
Іскерлігі: Тауарлармен қамтамасыз ету үшін тапсырыс беру және тауарларды қабылдау құжаттарын құрастыруды, тауарларды қабылдау технологиясын қолдануды, ілесу құжаттарын, тауар сапасы мен санын растайтын актілерді құрастыру және толтыруды.
БҚ 2,
БҚ 4,
БҚ 6,
КҚ 1.3.1;
КҚ 1.3.3;
КҚ 1.3.5;

ПК 1.3.1;
ПК 1.3.3;
ПК 1.3.8;
СД.02
Оборудование торговых предприятий
Задачи дисциплины. Немеханическое оборудование и инвентарь. Весы: товарные, контрольные, автоматические, полуавтоматические. Механическое и тепловое оборудование. Оборудование для нарезки продуктов, упаковки товаров. Контрольно-кассовое оборудование. Холодильное оборудование. Торговые автоматы. Подъемно-транспортное оборудование.
Знания:
Видов торгового оборудования, правил эксплуатации и классификации контрольно-кассовых машин и другого торгового оборудования; Назначения, видов, классификации торгового оборудования, подсобных помещений; Типов и особенностей торговых конструкций и требований к ним; Правил размещения инвентаря и инструментария на рабочем месте и в подсобном помещении. Типов весов, их назначения, устройства, требований к ним, условий эксплуатации.
Умения:
Освоения новой техники, соблюдения правил эксплуатации и безопасности труда при эксплуатации инвентаря и торгового оборудования, весоизмерительного оборудования. Проверки, настройки весов, взвешивания товаров, комплектации и ухода за гирями весов различных типов, проведение клеймения.
БК 2,
БК 10,
БК 11,
ПК 1.3.2;
ПК 1.3.3;
ПК 1.3.8;
СД.03
Стандартизация и сертификация
Стандартизация; возникновение и развитие стандартизации;
закон РК «О стандартизации»; принципы стандартизации в предприятиях питания; международная региональная стандартизация; международное сотрудничество.
средства измерений; эталоны величин; сертификация; основы сертификации; термины и определения; закон РК «О сертификации».
Знания:
Основ стандартизации;
Истории возникновения и развития стандартизации;
Закона РК «О стандартизации»;
Принципов стандартизации в предприятиях питания;
Основ метрологии;
Основ сертификации;
Закона РК «О сертификации»;
Средств измерений;
Эталонов величин.
Умения:
Сотрудничества с международной региональной стандартизацией;
Сертифицирования;
применения терминов и их определения;
оказание сертификации услуг на предприятиях питания;
Определения качества продукции и декларации о соответствии.
БК 2,
БК 4,
БК 6,
ПК 1.3.1;
ПК 1.3.3;
ПК 1.3.5;
СД.04
Технология розничной торговли
Сущность, задачи и формы розничной торговли. Розничная торговая сеть. Технологические процессы. Специализированные торговые фирмы. Специализация торговой сети. Технология снабжения и завоза товара на розничные торговые предприятия. Правила и техника укладки и погрузки товаров при транспортировке. Организация закупки товаров.
Знания:
Понятия розничной торговли, характеристики розничной торговой сети, органов управления и контроля в торговле, сущности технологических процессов, типов розничных торговых предприятий, видов технологических планировок торговых залов и магазинов, основных типов магазинов.
Умения:
Составления заявки на завоз и документы на получение товара, применения технологии приемки товара, заполнения и составления сопроводительных документов, актов на установленное расхождение в количестве и качестве товара.
БК 2,
БК 4,
БК 6,
ПК 1.3.1;
ПК 1.3.3;
ПК 1.3.5;

Біліктілігі: 150408 2- Автомобиль жүргізуші
ЖКП.00
Жалпы кәсіби пәндер
ЖКП.01
Техника қауіпсіздігі, өндірістік санитария және өртке қарсы шаралар
Өрт қауіпсіздігі. Құралдардың жіктелуі: белгілері, жұмыс істеу қағидаттары, құрылысының ерекшеліктері, таңдау белгілері, қауіпсіз пайдалану ережесі. Еңбекті қорғау. Құқықтық және нормативтік база. Өндірістік жарақат және аурулар. Еңбек жағдайларына әсер ететін факторлар. Еңбекті қорғау бойынша шаралар. Техника қауіпсіздігі: сақтандыру түрлері, құралдары, шаралары.
Білімдер:
Өндрістік санитария туралы жалпы мәліметтерді. Техника қауіпсіздігін. Электрлік қауіпсіздік негіздерін. Өрт қауіпсіздігі туралы жалпы мәліметтерді. Іскерлігі:
Техника қауіпсіздігі мен санитария ережелерін сақтау. Электр қауіпсіздігін сақтау. Өндірістік жарақаттану жәрдем көрсетуді. Өрт қауіпсіздігін сақтау.
БҚ 2,
БҚ 8,
БҚ 9,
КҚ 1.4.2;
КҚ 1.4.3;
КҚ 1.4.8;
ЖКП.02
Жол-көлік оқиғасы кезінде зардап шеккендерге дәрігерге дейінгі алғашқы жәрдем көрсету
Көлік жол зақымдануы. Автомобильді медициналық жарықтандыру. Адамның анатомиялық және физиологиялық негіздері. Жарақаттану кезіндегі алғашқы көмек. Алғашқы көмек көрсету кезіндегі жүргізушінің көмегі. Жүргізушінің қолданбалы кәсіптік дайындығы.
Білімдер:
Көлік құралдарында медициналық дәрі-дәрмек қорабының болуын. Адам организмнің негізгі жүйесі мен олардың құрылысын. Қан кету түрлерін және оларды тоқтату тәсілдерін, инфекция себептерін және нышандарын, олармен күресу шараларын. Клиникалық өлімнің себебін, реанимация техникасын, естен тану түрлерін.
Іскерлігі: Оқатты байлау, қолдағы құралдармен қан тоқтатуды, жарақат алған кезде алғашқы көмек көрсетуді: таңу, жүрекке массаж жасау арқылы, жасанды жолмен тыныс алдыруды. Жарақат алған адамды автомобильден түсіріп, дәрігерге дейінгі көмек көрсетуді.
БҚ 2,
БҚ 3,
БҚ 6,
КҚ 1.4.1;
КҚ 1.4.3;
КҚ 1.4.6;
ЖКП.03
Материалтану
Қара металдар, түсті металдар және қорытпалар. Металдарды термиялық өңдеу. Қосымша материалдар. Бөлшектердің бетін коррозиядан қорғау.
Білімдер:
Металдардың түрлерін, химиялық және физикалық қасиеттерін.
Іскерлігі: металдарды түрлеріне қарай ажырата білуді
БҚ 1,
БҚ 5,
БҚ 6,
КҚ 1.4.1;
КҚ 1.4.2;
КҚ 1.4.9;
АП.00
Арнайы пәндер
АП.01
Электротехника негіздері, автомобильдердің электрлік жабдықтары
Электротехника негіздері. Электр энергиясын автомобильдерге қолдану. Жоғары қуат кезіндегі магнетоның жану жүйесі. Генераторлар. Іштен жану қозғалтқышын электрлік іске қосу. Автомобильдерді электрлік жарықтандыру және қосалқы жабдықтары.
Білімдер:
Электроқондырғылардың, аккумуляторлардың, генераторлардың, реле- генераторлардың, стартерлердің, жану жүйесінің жалпы құрылысы, жұмыс істеу қағидаты, құрастырмасы және сипаттамалары. Автомобильдерді дайындау және оларды пайдалану ережелері, ТҚ ережесі.
Іскерлігі: Автомобильдердің электрлік жабдықтарының техникалық жағдайын тексеру. Автомобильдердің электрлік жабдықтарының ақауларын анықтау және жою. Электрлік жабдықтарды пайдалану және техникалық қызмет көрсету.
БҚ 1,
БҚ 6,
БҚ 8,
КҚ 1.4.1;
КҚ 1.4.3;
КҚ 1.4.9;
АП.02
Слесарлық-жөндеу ісі
Слесарлық іс, өлшеу техникасы, аспаптарды толтыру, металдарды белгілеу, кесу, түзету, майыстыру, құю, бұрғылау, бұрау, бұранда кесу, қысу, пісіру, шыңдау, сығу.
Білімдер:
Слесарлық-жөндеу жұмыстарын жүргізу кезіндегі техника қауіпсіздігі, аспаптарды толтыру, металдарды белгілеу, кесу, түзету, майыстыру, құю, бұрғылау, бұрау, бұранда кесу, қысу, пісіру, шыңдау, сығу тәсілдері. Жөндеу жұмыстары.
Іскерлігі: Бөлшектердің тозу мөлшері мен сипатын анықтауды, сәйкес техникалық құралдарды қолдануды. Жөндеу жұмыстарын орындауды, КТМ, ЖЖМ, қоректендіру, салқындату, майлау жүйелерін, күш берілісін, жүріс бөлігін, қаңқаны, жүргізуші алаңын жөндеуді.
БҚ 1,
БҚ 3,
БҚ 7,
КҚ 1.4.2;
КҚ 1.4.4;
КҚ 1.4.9;
АП.03
Көлік құралдарының құрылысы мен техникалық қызмет көрсету
Автомобильдердің жіктелуі, жалпы құрылысы. Автомобильдердің техникалық қызмет көрсету жүйесі. Еңбек қауіпсіздігі. Қозғалтқыштар: іштен жану қозғалтқышының жалпы құрылысы және жұмыс оралымы, кривошип-шатун тетігі, салқындату жүйесі, майлау жүйесі. Қоректену жүйесі және оның түрі, карбюраторлы, дизельді қозғалтқыштың, газ баллонды автомобильдің қоректену жүйесі. Ток көздері.
Білімдер:
Техника қауіпсіздігі ережесін. Көлік құралдарының құрылысы, белгілері, типтері, жүріс бөліктері, тарту сыныптары бойынша тракторлардың, өздігінен жүретін шассилердің, автомобильдердің жіктелуін. Автомобильдердің негізгі бөліктерін. Қозғалтқыштардың жіктелуін, қозғалтқыштардың негізгі тетіктері мен жүйелерін, олардың бағытын. Қозғалтқыштардың техникалық сипаттамаларын.
Іскерлігі: қозғалтқыштардың негізгі механизмін, жүргізуші мостын шашуды, жинауды, реттеуді және ақауларын тауып, жөндеуді, тарату коропкасын,  жүргізуші бөліктерін, кабинаның, платформаның және қосымша құралдарының ақауларын тауып жөндеуді.
БҚ 2,
БҚ 4,
КҚ 1.4.2;
КҚ 1.4.4;
КҚ 1.4.6;
АП.04
Автокөлік құқығының негіздері мен қозғалыс қауіпсіздігі
Жол қозғалысының қауіпсізідігін қамтамасыз ету. Қауіпті жол-көлік және қиын жағдайлардағы жүргізушінің іс-әрекеттері. Автомобильді үнемді басқару техникасы мен амалдары. Жол көлік оқиғасы. Жүргізушінің кәсіби сенімділігі. Жүргізушінің психофизиологилық сипаттамасы. Жол жағдайын болжау. Жүргізушінің мінез құлық әдебі. Автомобильдің пайдалану қасиеттері.
Білімдер:
Жүргізушілердің, жолаушылардың, жаяу жүргіншілердің міндеттерін, жолда жүру ережесінің ұғымдары мен атауларын, автокөлік құқығының қайнар көздерін, заңды тұлғалардың белгілерін, кәсіпорындардың түрлерін, АӨК-тің құқықтық жағдайын. Міндеттемелер мен келісімдер туралы ережелерді.
Іскерлігі:
Санаттары бойынша бойынша көлік құралдарын ажыратуды, жүктерді тасымалдауға шарт жобасын құрастыруды, шартты бекітуге хаттама толтыруды.
БҚ 2,
КҚ 1.4.1;

Квалификация: 150408 2 – Водитель автомобиля
ОПД.00
Общепрофессиональные дисциплины
ОПД.01
Техника безопасности и противопожарные мероприятия
Пожарная безопасность.
Классификация оборудования:
назначение, принципы действия, особенности устройств, критерии выбора, правила безопасной эксплуатации;
охрана труда;
правовая и нормативная база;
производственный травматизм и заболеваемость;
факторы, влияющие на условия труда;
мероприятия по охране труда;
техника безопасности: виды, средства, меры предупреждения.
Знания:
Общих сведений о производственной санитарии;
Техники безопасности;
Основ электробезопасности;
Общих сведений о пожарной безопасности;
Умения:
Соблюдения техники безопасности и правил санитарии;
Соблюдения электробезопасности;
Оказание помощи при производственной травме;
Соблюдение пожарной безопасности
БК 2,
БК 8,
БК 9,
ПК 1.4.2;
ПК 1.4.3;
ПК 1.4.8;
ОПД.02
Оказание первой доврачебной помощи пострадавшим при ДТП
Дорожно-транспортный травматизм. Медицинское оснащение автомобиля. Основы анатомии и физиологии человека. Первая помощь при травмах и несчастных случаях. Последовательность действий водителя при оказании первой помощи. Профессиональная прикладная подготовка водителей.
Знания:
Содержания медицинской аптечки транспортного средства. Основных систем организма человека, их строения. Видов кровотечений, способов остановки, признаков и причин инфекций, способов борьбы с ней. Признаков и причин ушибов, вывихов, растяжений, переломов, травматического токсикоза.
Умения:
Остановки кровотечения наложением жгута, давящей повязкой, прижатием артерии, максимальным сгибанием конечности, с помощью подручных средств. Оказания первой помощи при травмах, накладывания повязки, и мобилизация конечности. Проведения искусственного дыхания, непрямого массажа сердца, предкардиального удара, оказания первой медицинской помощи.
БК 2,
БК 3,
БК 6,
ПК 1.4.1;
ПК 1.4.3;
ПК 1.4.6;
ОПД.03
Материаловедение
Черные металлы, цветные металлы и сплавы. Термическая обработка металлов, вспомогательные материалы, защита поверхностей деталей от коррозии
Знания:
Видов, химических и физических свойств металлов, сплавов,
Умения:
Различия металлов по их видам и свойствам
БК 1,
БК 5,
БК 6,
ПК 1.4.1;
ПК 1.4.2;
ПК 1.4.9;
СД.00
Специальные дисциплины
СД.01
Основы электротехники, электрическое оборудование автомобилей
Основы электротехники. Применение электрической энергии в автомобилях. Система зажигания от магнето высокого напряжения. Генераторы. Электрический пуск двигателей внутреннего сгорания. Электрическое освещение и вспомогательное оборудование автомобилей.
Знания:
Общего устройства, принципов работы, конструкции и характеристик электрооборудования, аккумуляторов, генераторов, реле-генераторов, стартеров, приборов систем зажигания. Правил подготовки автомобилей и их эксплуатации, правил ТО и ремонта.
Умения:
Проверки технического состояния электрооборудования автомобилей. Определения и устранения неисправностей электрооборудования автомобилей. Осуществления эксплуатации и технического обслуживания электрооборудования.
БК 1,
БК 6,
БК 8,
ПК 1.4.1;
ПК 1.4.3;
ПК 1.4.9;
СД.02
Слесарно-ремонтное дело
Слесарное дело, техника измерений, заправка инструментов, разметка, рубка металлов, правка и гибка, резание металлов, отливание металлов, сверление, зенкование, развертывание, нарезание резьб, клепка, шабрение и притирка, паяние, лужение, заливка, запрессовка и выпрессовка.
Знания:
Техники безопасности при проведении слесарно-ремонтных работ, способов разметки, рубки металлов, правки и гибки, резания металлов, отливания металлов, сверления, зенкования, развертывания, нарезания резьбы, клепки, шабрения и притирки, паяния, лужения, заливки, запрессовки и выпрессовка. Видов ремонтных работ.
Умения:
Определения величины и характера износа деталей, применения соответствующих технических средств. Выполнения ремонтных работ, ремонт КШМ, ГСМ, систем питания, охлаждения, смазки, силовой передачи, ходовой части, рам, площадки водителя.
БК 1,
БК 3,
БК 7,
ПК 1.4.2;
ПК 1.4.4;
ПК 1.4.9;
СД.03
Устройство и техническое обслуживание транспортных средств
Классификация, общее устройство автомобилей. Система технического обслуживания автомобилей. Безопасность труда. Двигатели: общее устройство и рабочий цикл двигателя внутреннего сгорания, кривошипно-шатунный механизм и газораспределительный механизм., система охлаждения, система смазывания. Система питания и ее разновидности, система питания карбюраторного, дизельного двигателей, система питания двигателя газобаллонного автомобиля. Источники тока.
Знания:
Правил техники безопасности. Классификации тракторов, самоходных шасси, автомобилей по назначению, типов, устройств, ходовой части, тяговых классов транспортных средств. Основных частей автомобилей. Классификации двигателей, основных механизмов и систем двигателей, их назначения. Технических характеристик двигателей.
Умения:
Разбирать и собирать, выполнять регулировку основных механизмов двигателя, ведущего моста, находить и исправлять неисправности систем и механизмов двигателя, трансмиссий и сцепления, коробки передач, раздаточной коробки, карданной передачи, мостов, ходовой части, рулевого управления, тормозной системы, кабины, платформы и дополнительного оборудования.
БК 2,
БК 4,
ПК 1.4.2;
ПК 1.4.4;
ПК 1.4.6;
СД.04
Безопасность движения и основы автотранспортного права
Обеспечение безопасности дорожного движения. Действия водителя в опасных дорожно-транспортных и критических ситуациях. Приемы и техника экономичного управления автомобилем. Дорожно-транспортные происшествия. Профессиональная надежность водителя. Психофизиологическая характеристика водителя. Прогнозирование дорожной обстановки. Этика поведения водителя. Эксплуатационные свойства автомобиля.
Знания:
Обязанностей водителей, пешеходов, пассажиров, понятий и терминов правил дорожного движения, источников автотранспортного права, признаков юридических лиц, видов предприятий, правового положения АТП. Положений об обязательствах и договорах.
Умения:
Различия транспортных средств по категориям, составления проекта договора на перевозку грузов, составления протокола разногласий к договору.
БК 2,
ПК 1.4.1;

КҚ 1.4.5;
КҚ 1.4.7;
АП.05
Жолда жүру ережелері
Жалпы ережелер. Жүргізушілер, жаяу жүргіншілер, және жолаушылар міндеттерінің негізгі ұғымдары мен атаулары. Жол белгілері. Жол таңбалары және олардың сипаттамасы. Қозғалыс тәртібі, көлік құралдарының аялдамасы және тұрағы, жол қозғалысын реттеу, қиылыстардан жаяу жүргіншілердің жолды кесіп өтуін, жалпы пайдаланылатын көлік құралдарының аялдамаларындағы және темір жол өтпелеріндегі қозғалыс тәртібін реттеу.
Білімдер:
Барлық қозғалысқа қатысушылардың - жаяу жүргіншінің, жолаушының, автокөлік жүргізушінің мінез-құлық ережелерін, жол, нөмірлі және тану белгілерін, барлық қозғалысқа қатысушылардың міндеттерін.
Іскерлігі: Қозғалысты ұйымдастыру мен реттеу кезінде барлық қатысушылардың мінез-құлық ережелерін сақтауды, қозғалыс үшін қолайлы жағдай жасауды.
БҚ 8,
БҚ 9,
КҚ 1.4.2;
КҚ 1.4.4;
КҚ 1.4.6;
Біліктілігі: 150410 2 – Слесарь-жөндеуші
ЖКП.00
Жалпы кәсіптік пәндер
ЖКП.01
Сызу
Пәннің мақсаты мен міндеті. Конструкторлық құжаттаманың бірыңғай жүйесінің құрылымы мен арналуы (КҚБЖ). Сызбалардың графикалық ресімделуі. Жобалық сызу. Техникалық сурет және сызу. Бөлшектердің сызбалары мен нобайларын орындаудың жалпы ережелері.
Білімдер:
Сызба, нобай, рұқсат, эскиз, отырғызу, кесінді, қиылысу, жалпы көрініс, үстіңгі көрініс, жанынан көрініс, МСТ-ға сәйкес форматтардың мөлшерлері, жобалау түрлері туралы ұғымдарды.
Іскерлігі: Жазуларды орындауды, контурлар сызуды, жинау сызбалары мен сұлбаларын оқуды, геометриялық салуларды орындауды, сызбаларды орындау кезінде стандарттарды пайдалануды. Техникалық суреттерді, бөлшектердің кесінділерін, нобайларды, қиылысулар мен кесінділерді орындауды.
БҚ 1,
БҚ 4,
БҚ 6,
КҚ 1.5.1;
КҚ 1.5.3;
КҚ 1.5.6;
ЖКП.02
Ауыл шаруашылығында электр энергиясын пайдалану мен электротехника негіздері
Электротехника негіздері. Тракторлар мен комбаиндерде элетроқуатын пайдалануды. Жоғары қуат кезінде магнетоның жану жүйесі.генераторлар. ішкі жану қозғалтқышының электрлі іске қосу. Тракторлар мен комбаиндердің қосымша құралдары мен электрлі жарықтандыруы. Тракторлар мен комбаиндердің электроқондырғылар жүйесі.
Білімдер:
Электроқондырғылардың, аккумуляторлар мен генераторларының реле генераторларының, стартерлерінің жалпы құрылысын. Автомобиль мен тракторларды пайдалану ережелерін, ТҚ ережесін.
Іскерлігі: Автомобиль мен тракторлардың электроқұралдарының техникалы жағдайын тексеруді. Автомобиль мен тракторларының электроқұралдарының ақауларын тауып, жөндеуді. Электроқұралдарды техникалық қызмет көрсетуді және пайдалануды. Электрлі желілердің ақауларын жөндеуді.
БҚ 3,
БҚ 6,
КҚ 1.5.1;
КҚ 1.5.2;
КҚ 1.5.6;
ЖКП.03
Конструкциялық материалдар технологиясы мен материалтану Металдардың құрылысы мен қасиеттері. Металдар мен қоспалар туралы жалпы мәліметтер. Қара және түсті металдарды өндіру. Темірдің көміртегімен қоспасы және олардың қасиеттерінің өзгеру әдістері. Түсті металдар мен қоспалар, ұнтақты материалдар, металдар коррозиясы. Желілі өндіріс. Металдарды қысыммен өңдеу. Пісіріп өндіру. Металдарды дәнекерлеп өңдеу. Металкескіш станоктар туралы негізгі мәліметтер. Металдарды өңдеу.
Білімдер:
металдардың қасиетін, олардың жіктелуін, әдісін;
шойынды өндірудің даму болашағын, ақ пен сұр шойынның айырмашылығын, оларды қолдану саласын;
болатты өндіріп алу процесінің мәнін;
түсті металдарды өндіріп алудың ерекшеліктерін және олардың қажеттілігін;
алюминий мен мыстың қасиеті мен оларды қолдану саласын;
темірдің көміртегімен қоспасының құрылымын және оның сипаттамасын;
теміркөміртегі қоспасының салқындатылған кездегі өзгерісі.
Іскерлігі: металдарды қасиеттері бойынша ажырата білу; балқытуға кететін материалдардың қажеттілігін түсіндіре білу және домен пешіндегі негізгі әсер етулерін жазуды,
Көміртегінің пішіні мен саны арасындағы және шойынның қасиеттері арасындағы тәуелділікті бекіту;
Болатты өндіріп алудың экономикалық тиімді тәсілін таңдау принциптерін түсіндіре білу.
БҚ 1,
БҚ 6,
КҚ 1.5.1;
КҚ 1.5.2;
КҚ 1.5.7;
ЖКП.04
Еңбекті қорғау және техника қауіпсіздігі
Өрт қауіпсізідігі.
Құрал жабдықтардың жіктелуі.
Белгілері, құрылысының ерекшеліктері, таңдау критерилері, пайдаланудағы қауіпсіздік ережелерін, еңбекті қорғау, құқықтық және нормативтік база; өндірістік аурулар мен зақымдану; еңбек жағдайына әсерін тигізетін факторлар, еңбекті қорғау бойынша шаралар, техника қауіпсіздігі, сақтандыру шаралары, түрлері және құралдары.
Білімдер:
- өндірістік санитария туралы жалпы түсінік;
- қауіпсіздік техникасын;
- электроқауіпсіздік негізін;
- өрт қауіпсіздігі туралы жалпы түсінік.
Іскерлігі:
- тазалық ережелері мен техника қауіпсіздігін сақтай білуді;
- электроқауіпсіздікті сақтай білуді;
- өндірістік заықмдану кезінде көмек көрсетуді;
- өрт қауіпсіздігін сақтауды.
БҚ 2,
БҚ 8,
БҚ 9,
КҚ 1.5. 4;
ЖКП.05
Қоршаған ораны қорғау
Экология және қоршаған ортаны қорғау, экологиялық факторлар мен организмдер. Популяция. Биоценоз. Экожүйе. Биосфера және адамның құралу қызметі. Жасанды биоценоздар. Агробиоценоз.
Ауыл шаруашылық өндірісте табиғат ресурстарын қорғауды. Табиғатқа антропогенді әсер ету. Шуылдан қорғау. Электромагнитті және иноды сәулелендіруден қорғау. Нарық жағдайындағы экология және табиғат мәселелері.
Атмосфера ауасын қорғау. Жер және жер қойнауларын қорғау және рационалды пайдалану. Өсімдік және жануарлар әлемін қорғау.
Білімдер:
- экология жайлы жалпы түсінікті, популяцияны, биоценоз, симбиоз. Экожүйені. Атмосфераны, биотехнологиялық туралы,
- осы заманғы экологиян құрылымын, міндеттерін, агробиоценозды;
- экологиялық зерттеу әдістерін;
- қоршаған табиғат ортасытуралы дүниежүзілік мәселені;
- табиғат ресурстарын рационалды қолдану туралы мәселерді;
Іскерлігі:
- экологиялық зерттеу әдістерін қолдануды
- қоршаған ортаны қорғау бойынша шараларды жүргізуді.
БҚ 2,
БҚ 8,
КҚ 1.5.2;
КҚ 1.5.3;
КҚ 1.5.8;
АП.00
Арнайы пәндер
АП.01
Тракторлар мен автомобильдер
Тракторлар мен автомобильдердің жіктелуі мен жалпы құрылымы, тракторлар мен автомобильдердің басқару тәсілдері, ішкі жану қозғалтқышының негізгі жұмысы, кривошатунды механизм, цилиндр блогы мен басы, тарату механизмі, қозғалтқыштың қоректену механизмі, реттеуіштер, қозғалтқыштың байланыс жүйесі, қозғалтқыштың суыту жүйесі, қозғалтқыштың іске қосу құрылысы, ілесу муфтасы және беріліс қорабы, тракторларды басқару механизмі және артқы мост, трактор мен автомобильдердің жүргізуші бөлігі, гидравликалық жүйе және басқа да құралдар, тракорлар мен автомобильдердің техникалық қызмет көрсету.
Білімдер:
Тракторлар мен автомобильдерді құрылысы, белгілері, типтері, жүргізу бөліктері бойынша жіктелуін. Тракторлар мен автомобильдердің негізгі бөліктерін. Қозғалтқыштардың жіктелуін, қозғалтқыштардың негізгі механизмі мен жүйелерін олардың белгілерін. Қозғалтқыштардың техникалық сипатын. Қозғалтқыштардың жұмыс циклі туралы түсініктерді. Негізгі механизмдер мен қозғалтқыш жүйелерінің құрылым мен жұмысын. Бөлшектердің белгілерін, өңдеу материалдарын. Көлік құралдарының электроқондырғыларының, трансмиссия, беріліс қораптарының тарату қорабының, жүргізуші бөлігінің, басқаруының тормозының жалпы құрылысын және жұмыс істеу принципін, жұмыс істеу ережесін. Техникалық диагностика түрлерінің жіктелуін.
Іскерлігі:
қозғалтқыштардың негізгі механизмін, жүргізуші мостын шашуды, жинауды, реттеуді және ақауларын тауып, жөндеуді, трансмиссия, тарату коропкасын, жүргізуші бөліктерін,  кабинаның, платформаның және қосымша құралдарының ақауларын тауып жөндеуді.
БҚ 1,
БҚ 4,
КҚ 1.5.2;
КҚ 1.5.3;
КҚ 1.5.7;
АП.02
Ауыл шаруашылығы машиналары мен мал шаруашылығы кешендеріне арналған жабдықтар
Топырақ өңдеуші машиналар мен құрылғылар, егу және себу машиналары. Тыңайтқыштарды енгізу машиналары. Өсімдіктерді химиялық қорғау машиналары. Азық дайындау машиналары. Астық жинау машиналары. Жүгері жинау машиналары. Астықты жинағаннанкейін өңдеу машиналары. Тамыр жемістілерді жинау машиналары. көкөністерді жинау машиналары және бақтағы жүзімдіктегі жұмыстарды механикаландыру. Орман шаруашылығына арналған машиналар мен құралдар. Мелиоративті және жер қазуға арналған машиналар. Суару машиналары.
Білімдер:
Ауыл шаруашылық машиналардың агртоехникалық талаптарын, белгілерін, құрылғыларын, жұмыс істеу принциптерін, техникалық сипаттамасын, машиналарды техникалық қызмет көрсету, техника қауіпсіздігін
Іскерлігі: агротехникалық талаптарға сай мал шаруашылығына а/ш машиналарын жұмысқа дайындауды, мал шаруашылығына арнап а\ш машиналарын реттеу және жөндеуді.
БҚ 2,
БҚ 9,
КҚ 1.5.1;
КҚ 1.5.2;
КҚ 1.5.6;
АП.03
Техникалық қызмет көрсету мен машина жөндеу
Тракторлардың жіктелуі мен жалпы құрылымы, тракторларды басқару тәсілдері, ішкі жану қозғалтқышының негізгі жұмысы, кривошатунды механизм, цилиндр блогы мен басы, тарату механизмі, қозғалтқыштың қоректену механизмі, реттеуіштер, қозғалтқыштың байланыс жүйесі, озғалтқыштың суыту жүйесі, қозғалтқыштың іске қосу құрылысы, ілесу муфтасы және беріліс қорабы, тракторларды басқару механизмі және артқы мост, трактордың жүргізуші бөлігі, гидравликалық жүйе және басқа да құралдар, тракорларды техникалық қызмет көрсету.
Біліктілігі:
Тракторлар мен автомобильдерді құрылысы, белгілері, типтері, жүргізу бөліктері бойынша жіктелуін. Тракторлар мен автомобильдердің негізгі бөліктерін. Қозғалтқыштардың жіктелуін, қозғалтқыштардың негізгі механизмі мен жүйелерін олардың белгілерін. Қозғалтқыштардың техникалық сипатын. Қозғалтқыштардың жұмыс циклі туралы түсініктерді. Негізгі механизмдер мен қозғалтқыш жүйелерінің құрылым мен жұмысын. Бөлшектердің белгілерін, өңдеу материалдарын.
Іскерлігі: қозғалтқыштардың негізгі механизмін, жүргізуші мостын шашуды, жинауды, реттеуді және ақауларын тауып, жөндеуді, тарату коропкасын,  жүргізуші бөліктерін, кабинаның, платформаның және қосымша құралдарының ақауларын тауып жөндеуді.
БҚ 3,
БҚ 6,
КҚ 1.5.2;
КҚ 1.5.4;
КҚ 1.5.8;
АП.04
Слесарлық жөндеу ісі
Дәнекерлеу ісі, өлшеу техникасы, құралдарды жинау, металдарыд майыстыру, жөндеу, иілту, дәнекерлеу, кесу, иілтіп түзеу, металдарды кесу.
Жөндеу ісі. КШМ, ГСМ, қоректену жүйесін, суыту, майлау, күш берілісін, рамаларды, тиеу құрылымын, жүргізушінің алаңын, транспортерлер мен элеваторларды жөндеу. Қозғалтқышты, артқы және артқы дөңгелектерді жөндеуден кейінгі жинау, өңдеу және реттеу, тексеру. Топырақ өңдеу машиналарын, жинау, егу, себу, өсімдік қорғау машиналарын жөндеу.
Біліктілігі:
Жөндеу дәнекерлеу жұмысы кезінде техника қауіпсізідігін, металдарды кесу, балқыту, майыстыру, бұрау, пісіру тәсілдерін жөндеу жұмыстарының түрлерін.
Іскерлігі: бөлшектердің тозу мөлшері мен сипатын анықтауды, соған сәйкес техникалыққұралдарды қолдануды, жөндеу жұмыстарын орындауды, КШМ, ЖЖМ, суыту жүйесін, қоректену жүйесін, күш берілісін, жүргізуші бөлігін, тиеу құрылысын, транспортер мен элеваторларды және сым желілерін жөндеуді.
БҚ 2,
БҚ 8,
КҚ 1.5.2;
КҚ 1.5.4;
КҚ 1.5.8;
ӨО және КП 00
Өндірістік оқыту және кәсіптік практика
ӨО және КП.01
Оқу практикасы
Кәсіптік тәжірибе бағдарламасы кәсіптік тәжірибенің барлық кезеңдерінде білім алушыларда тәжірибелік қабілеттер мен дағдыларды қалыптастыру үрдісінің дидактикалық негізделген бірізділігін қамтамасыз ететін тәжірибелік оқытудың мазмұны мен көлемін анықтайды.
Іскерлігі: Техникалық қауіпсіздік нормаларын сақтау барысында жұмыс жүргізу;
Қадағалау журналын жүргізу.
Дағдысы: Алғашқы құжаттарды ресімдеу
БҚ 1,
БҚ 3,
БҚ 6,
БҚ 7,
БҚ 8,
БҚ 10
ӨО және КП.02
Өндірістік-технологиялық тәжірибе
Тәжірибеден өтушілер, өндірістік технологиялық тәжірибенің бірінші кезеңінен өтудің жұмыс жоспарына сәйкес, жабдықтар мен технологиялық үрдістерді оқып үйрену үшін цехтар мен бөлімшелер бойынша бөлінеді. Әр студент, цех басшылығымен, бөлімшедегі техникалық қызметкерлердің бөлінуімен, кезекшілік ұйымдастырумен, жабдықтарды ұстау және қызмет көрсету ережесімен, техникалық ұйымдастырумен, техникалық қызметкерлердің жұмыс сапасын бағалаумен танысуы тиіс.
Іскерлігі: Өндірістік процестерді ұйымдастыру; Кәсіптік өнеркәсіпте жұмыс жасау. Көмекші материалдар және қажетті шикізаттарды есептеу;
Дағдысы: Технологиялық жабдықтармен жұмыс жасау бойынша; Дайын өнімнің, шикізаттың химиялық құрамын жүргізу бойынша игеру.
БҚ 1,
БҚ 3,
БҚ 6,
БҚ 7,
БҚ 8,
БҚ 10
Пәндер циклі және кәсіптік практика бойынша білім бағдарламасының мазмұны (жоғары деңгей)

ПК 1.4.5;
ПК 1.4.7;
СД.05
Правила дорожного движения
Общие положения. Основные понятия и термины обязанности водителей, пешеходов и пассажиров. Дорожные знаки. Дорожная разметка и ее характеристика. Порядок движения, остановка и стоянка транспортных средств, регулирование дорожного движения, проезд перекрестков, пешеходных переходов, остановок транспортных средств общего пользования и железнодорожных переездов.
Знания:
Правил поведения всех участников движения: пешехода, пассажира, водителя автотранспорта, дорожных, номерных и опознавательных знаков, обязанностей всех участников движения.
Умения:
Соблюдения правил поведения всех участников при организации, регулировке движения, создания благоприятных условий для движения.
БК 8,
БК 9,
ПК 1.4.2;
ПК 1.4.4;
ПК 1.4.6;
Квалификация: 150410 2 – Слесарь-ремонтник
ОПД.00
Общепрофессиональные дисциплины
ОПД.01
Черчение
Цели и задачи предмета. Структура и назначение единой системы конструкторской документации /ЕСКД/.
Графическое оформление чертежей. Проекционное черчение. Техническое рисование и черчение. Общие правила выполнения чертежей и эскизов деталей.
Знания:
Понятий: чертеж, эскиз, допуск, посадка, разрез, сечение, общий вид, вид сверху, с боку, размеры форматов по ГОСТу, видов проекций.
Умения:
Выполнения надписей, вычерчивания контуров, чтения сборочных чертежей и схем, выполнения геометрических построений, использования стандартов при оформлении чертежей; выполнения технического рисования, чертежей деталей, эскизов, разрезов, сечений.
БК 1,
БК 4,
БК 6,
ПК 1.5.1;
ПК 1.5.3;
ПК 1.5.6;
ОПД.02
Основы электротехники, применение электрической энергии в сельском хозяйстве
Основы электротехники. Применение электрической энергии на тракторах и комбайнах. Система зажигания от магнето высокого напряжения. Генераторы. Электрический пуск двигателей внутреннего сгорания. Электрическое освещение и вспомогательное оборудование тракторов и комбайнов.
Знания:
Общего устройства, принципов работы, конструкции и характеристик электрооборудования, аккумуляторов, генераторов, реле-генераторов, стартеров, приборов систем зажигания. Правил подготовки автомобилей и тракторов и их эксплуатации, правил ТО и ремонта.
Умения:
Проверки технического состояния электрооборудования автомобилей и тракторов. Определения и устранения неисправностей электрооборудования автомобилей и тракторов. Осуществления эксплуатации и технического обслуживания электрооборудования. Регулировки углов опережения зажигания.
БК 3,
БК 6,
ПК 1.5.1;
ПК 1.5.2;
ПК 1.5.6;
ОПД.03
Технология конструкционных металлов, материаловедение
Черные металлы, цветные металлы и сплавы. Термическая обработка металлов, вспомогательные материалы, защита поверхностей деталей от коррозии.
Знания:
Видов металлов, сплавов, их химических и физических свойств.
Умения:
Различия металлов по их видам, свойствам.
БК 1,
БК 6,
ПК 1.5.1;
ПК 1.5.2;
ПК 1.5.7;
ОПД.04
Охрана труда и техника безопасности
Пожарная безопасность.
Классификация оборудования:
назначение, принципы действия, особенности устройств, критерии выбора, правила безопасной эксплуатации;
охрана труда;
правовая и нормативная база;
производственный травматизм и заболеваемость;
факторы, влияющие на условия труда
Знания:
Общих сведений о производственной санитарии;
технике безопасности;
основ электробезопасности;
общих сведений о пожарной безопасности;
Умения:
Соблюдения техники безопасности и правил санитарии;
Соблюдения электробезопасности;
Оказания помощи при производственной травме;
Соблюдения пожарную безопасность
БК 2,
БК 8,
БК 9,
ПК 1.5. 4;
ОПД.05
Охрана окружающей среды
Основы экологии: понятие об экологии, экологические факторы и организмы. Популяция, биоценоз, экосистема. Биосфера и человек. Агробиоценозы. Охрана окружающей природной среды и рациональное использование природных ресурсов. Современные проблемы охраны окружающей среды в сельскохозяйственном производстве.
Знания:
Структуры современной экологии;
Истории развития экологии;
Аутэкологии, демэкологии, синэкологии и биосфере;
Об экологических факторах и их классификации;
О факторах среды, популяции, сообществе и биоценозе;
Об экологических системах и их классификации;
О биогеохимических циклах;
Об экологических сукцессиях;
Об учении В. И. Вернадского – о биосфере.
Умения:
Решения экологических проблем природоохранной деятельности, агроэкологии;
Определения: биогеохимических круговоротов основных химических элементов;
Определения экологических факторов и их влияния на живые организмы;
БК 2,
БК 8,
ПК 1.5.2;
ПК 1.5.3;
ПК 1.5.8;
СД. 00
Специальные дисциплины
СД.01
Тракторы и автомобили
Общие сведения о тракторах и автомобилях. Основы автомобильных и тракторных двигателей. Двигатели тракторов, самоходных шасси и автомобилей. Электрическое оборудование тракторов, самоходных шасси и автомобилей. Трансмиссии тракторов, самоходных шасси автомобилей. Ходовая часть и управление автомобилем, трактором и самоходных шасси. Рабочее оборудование тракторов, самоходных шасси и автомобилей.
Знания:
Классификации тракторов, самоходных шасси и автомобилей по назначению, типу и устройству ходовой части;
Тяговых классов тракторов;
Основных частей трактора и автомобиля, классификации двигателей, основных механизмов и систем двигателей, их назначения, кратких технических характеристик двигателей тракторов, автомобилей, понятия о рабочих циклах бензиновых и дизельных двигателей.
Умения:
Осуществления процесса впуска, сжатия, сгорания, расширения, выпуска, температуры и давления в конце каждого процесса;
Регулировки влияния различных факторов на индикаторные показатели двигателей; Нахождения основных неисправностей механизмов двигателя, способов их устранения;
нахождения неисправностей систем и механизмов двигателя, устранения их и выполнения их регулировки.
БК 1,
БК 4,
ПК 1.5.2;
ПК 1.5.3;
ПК 1.5.7;
СД.02
Сельскохозяйственные машины и оборудования для животноводческих комплексов
Почвообрабатывающие машины и орудия, посевные и посадочные машины. Машины для внесения удобрения. Машины для химической защиты растений. Машины для заготовки кормов. Зерноуборочные машины. Кукурузоуборочные машины. Машины для послеуборочной обработки зерна. Машины для уборки клубнеплодов, корнеплодов и прядильных культур. Машины для уборки овощей и механизации работ в садах и виноградниках.
Машины и орудия для лесоводства.
Знания:
Техники безопасности;
агротехнических требований, назначения, устройства и принципов работы, технических характеристик сельскохозяйственных машин;
Правил технического обслуживания машин, назначения сельскохозяйственных машин и оборудования для животноводства.
Умения:
Подготовки сельхозмашины и оборудования для животноводства к работе в соответствии с агротехническими требованиями, выполнения установки, регулировки, подготовки, настройки, технического ухода за сельскохозяйственными машинами и оборудованиями для животноводства.
БК 2,
БК 9,
ПК 1.5.1;
ПК 1.5.2;
ПК 1.5.6;
СД.03
Техническое обслуживание и ремонт машин
Общее устройство и классификация тракторов, приемы управления трактором, основы работы двигателя внутреннего сгорания, кривошипно-шатунный механизм, блок и головка цилиндра, распределительный механизм, система питания двигателей, регуляторы, система смазки двигателей, система охлаждения двигателей, пусковые устройства двигателей, двигатели самоходных комбайнов, муфты сцепления и коробки передач, задний мост и механизм управления тракторами, ходовая часть трактора, гидравлическая навесная система и другое оборудование, техническое обслуживание тракторов.
Знания:
Классификации тракторов, самоходных шасси, автомобилей по назначению, типу, устройству, ходовой части, тяговые классы трактора. Основных частей тракторов и автомобилей. Классификации двигателей, основных механизмов и систем двигателей, их назначения.
Умения:
Проведения сборки, разборки и регулировки основных механизмов двигателя, ведущего моста, нахождения и исправления неисправности систем и механизмов двигателя, трансмиссий и сцепления, коробки передач, раздаточной коробки, карданной передачи, мостов, ходовой части, рулевого управления, тормозной системы, кабины, платформы и дополнительного оборудования.
БК 3,
БК 6,
ПК 1.5.2;
ПК 1.5.4;
ПК 1.5.8;
СД.04
Слесарно-ремонтное дело
Слесарное дело, техника измерений, заправка инструментов, разметка, рубка металлов, правка и гибка, резание металлов, отливание металлов, сверление, зенкование, развертывание, нарезание резьбы, клепка, шабрение и притирка, паяние, лужение, заливка, запрессовка и выпрессовка.
Ремонтное дело, ремонт КШМ, ГРМ, систем питания, охлаждения, смазки, силовой передачи, ходовой части, рам, выгружного устройства, площадки водителя, транспортеров, элеваторов и цепей.
Знания:
Техники безопасности при проведении слесарно-ремонтных работ, способов разметки, рубки металлов, правки и гибки, резания металлов, отливания металлов, сверления, зенкования, развертывания, нарезания резьбы, клепки, шабрения и притирки, паяния, лужения, заливки, запрессовки и выпрессовки.
Умения:
Определения величины и характера износа деталей, применения соответствующих технических средств. Выполнения ремонтных работ, ремонта КШМ, ГРМ, систем питания, охлаждения, смазки, силовой передачи, ходовой части, рам, выгружного устройства, площадки водителя, транспортеров, элеваторов и цепей.
БК 2,
БК 8,
ПК 1.5.2;
ПК 1.5.4;
ПК 1.5.8;
ПО и ПП
Производственное обучение и профессиональная практика
ПП.00
Профессиональная практика
ПП.01
Учебная практика
В период учебной практики обучающиеся должны ознакомиться с основными технологическими процессами производства в соответствии с получаемой квалификацией. Базой для проведения практики являются поля, сады, огороды, учебно-производственные мастерские, машинный двор учебно-производственного хозяйства, другие вспомогательные объекты учебного заведения и агроформирования региона.
Умения:
Проведения работ при соблюдении норм техники безопасности;
ведения журнала наблюдений.
Навыки: выполнения этапов технологических процессов в соответствии с квалификацией и оформления первичной документации.
БК 1,
БК 3,
БК 6,
БК 7,
БК 8,
БК 10
ПП.02
Технологическая практика
Производственная технологическая практика имеет своей задачей ознакомление обучающихся непосредственно на предприятиях с производственными процессами, закрепление знаний, полученных при изучении специальных дисциплин, и приобретение практических навыков по специальности.
Во время производственной технологической практики обучающиеся выполняют соответствующие работы, предусмотренные программой, соблюдают правила внутреннего трудового распорядка, установленного в хозяйстве (предприятии, организации), ведут дневники, выполняют задания.
Умения:
Организации производственных процессов; расчета потребностей в сырье и вспомогательных материалах; работы на одном из рабочих мест ведущих производственных профессий предприятия;
использования информационно-коммуникационных технологий в профессиональной деятельности.
Навыки:
По обслуживанию технологического оборудования; по проведению анализов химического состава сырья, готовой продукции;
Оформления технической документации по внедрению технологических процессов при освоении новых видов продукции.
БК 1,
БК 3,
БК 6,
БК 7,
БК 8,
БК 10,
Содержание образовательной программы по циклам дисциплин и
профессиональной практике (повышенный уровень)

Біліктілігі: 150401 2 – Бухгалтер
150402 2 – Машинамен сауу операторы
150403 2 – Жеміс-көкөніс өсіруші
150404 2 – Аспазшы
150405 2 – Сатушы
150406 2 - Ауыл шаруашылық өндірісінің
тракторшы-машинисі
150407 2 - Ауыл шаруашылық машиналары мен тракторларының
реттеушісі
150408 2 - Автокөлік жүргізушісі
150409 2 - Электроқондырғыларды жөндеу бойынша
электромонтер
150410 2 - Жөндеуші-дәнекерлеуші
Циклдің индексі
Пәннің, практиканың атауы және негізгі бөлімдері
Қалыптасатын білім, Біліктіліктер мен дағдылар
Қалыптасатын құзыреттер коды
ЖБП.00
Жалпы білім беру пәндері
ЖГП.00
Жалпы гуманитарлық пәндер
ЖГП. 01
Кәсіби қазақ тілі (орыс тілі) Кәсіби қазақ тілінің рөлі. Мамандықтар бойынша терминология. Қазақ (орыс) тілінің синтаксисі. Оқу және аудару техникасы (сөздік бойынша) кәсіби бағдарлық мәтіндер.
Мәтіндер бойынша әңгімелер және диалогтар құрастыру, болашақ мамандығына бағдар.
Білімдер:
Кәсіби бағытта мәтіндерді оқу және аудару, қажетті грамматикалық минимумдарды және лексикалық мәтіндермен мемлекеттік тілде және орыс тілінде сөйлеу.
Іскерліктер:
кәсіби лексиканы сауатты пайдалану; Өздерінің кәсіби қызметтерінде қазақ және орыс тілінен алған білімдерін пайдалану.
БҚ 1,
БҚ 3,
БҚ 4
ЖГП. 02
Кәсіби шетел тілі
Мамандық бойынша іскер тілдің негіздері, кәсіби лексика, фразеологиялық терминдер. Аудару техникасы (сөздік бойынша) Кәсіби бағдар беретін мәтіндер. Кәсіби қарым-қатынас, тілді дамыту.
Білімдер:
Мамандықтар бойынша лексикалық, грамматикалық материал.
Іскерліктер: Кәсіби бағыттағы мәтіндерді оқу және аудару (сөздік бойынша) Грамматикалық минимумды пайдалану.
БҚ 1,
БҚ 3,
БҚ 4
ЖГП. 03
Дене тәрбиесі
Мамандарды даярлауда дене тәрбиесінің рөлі.
Салауатты өмір салтын қалыптастыру. Дене тәрбиесінің әлеуметті-биологиялық және психофизиологиялық негіздері. Жеке тұлғаны және спортты жетілдіру негіздері Кәсіби жеке тұлғаны дайындау.
Білімдер: салауатты өмір салты негіздері; Адамның кәсіби және әлеуметтік дамуында дене тәрбиесінің рөлі туралы білу;
Іскерліктер: денсаулықты нығайту үшін алған білімдерін пайдалану, Өмір жетістігі және кәсіби мақсаты үшін, жеке тұлғаны жетілдіре білуге тырысу керек.
БҚ 1,
БҚ 3,
БҚ 4
Біліктілігі: 150401 2 – Бухгалтер
ЖКП.00
Жалпы кәсіптік пәндер
ЖКП. 01
Сала технологиясы
Ауылшаруашылық өндірісті ұйымдастыру. АӨКді ұйымдастыру негіздерін. АӨКте ауылшаруашылық өнімдерін өндіруді ұйымдастыру. Агрономия негіздері. Ауылшаруашылық өсімдіктерінің өмір сүру жағдайы. Жүйелілік. Топырақ және топырақ түрлері. Қазақстандағы топырақ түрлері. Бонитировка. Жер шаруашылығының аймақтық жүйесі. Ауыспалыегіс. тыңайтқыштар жүйесі және оны қолдану. Топырақты өңдеу. Мелиорация және эрозиямен күресу шаралары.ауылшаруашылық дақылдарын өсірудің погрессивті технологиясы.
Білімдер:
Ауылшаруашылықтың маңызы мен даму жолдарын. Басқа салалармен байланысын. Ауылшаруашылықты аймақтары бойынша мамандандыру. Ауылшаруашылықта ресурстарды пайдалануды ұйымдастыру. Ұйымдастыру түрлері. Ауылшаруашылық өнімдерін өндіруді ұйымдастыруды жетілдіру бойынша мәселелерді. Экологиялық қауіпсіздікті. Топыраққұралуын; топырақтың негізгі түрлерінің құрамын, құрылымы мен қасиетін, топырақтың қасиетін сақтаудың және жақсартудың әдістерін, арам шөптермен күресу туралы.
Іскерліктер: заңды тұлғалардың түрлері мен түсінігін. Заңды тұлғалардың құқықтық статусын.заңды тұлғалардың міндетті құқықтары. Акционерлік қоғамдарды ұйымдастыру мен қызметтерін құқықтық реттеу. Өндірістік қызметтерді реттеу. Шаруашылық келісімдердің түрлері мен түсінігі. Салық жүйесінің құқықтық негіздерін.
Істей білуі керек: құқықтық нормаларды қолдана білу және нормативті құқықты актілермен жұмыс жасауды
БҚ 1,
БҚ 3,
БҚ 5;

150401 2 – Бухгалтер
150402 2 – Оператор машинного доения
150403 2 – Плодоовощевод
150404 2 – Повар
150405 2 – Продавец
150406 2 – Тракторист – машинист сельскохозяйственного производства
150407 2 – Наладчик сельскохозяйственных машин и тракторов
150408 2 – Водитель автомобиля
150409 2 – Электромонтер по обслуживанию электрооборудования
150410 2 – Слесарь-ремонтник
Обозначение цикла
Наименование и основные разделы дисциплины, практики
Формируемые знания, умения и навыки
Код формируемой компетенции
ООД.00
Общеобразовательные дисциплины
ОГД.00
Общегуманитарные дисциплины
ОГД. 01
Профессиональный (русский) казахский язык
(в группах с не казахским языком обучения):
Синтаксис казахского языка. Развитие речи. Терминология по специальности. Делопроизводство на казахском языке. Техника перевода (со словарем), профессиональное общение.
Знания:
Государственного языка и владение лексическим (1200 – 1400 лексических единиц) и грамматическим минимумом, необходимым для чтения и перевода (со словарем) текстов профессиональной направленности;
Терминологии по специальности.
Умения:
Грамотного использования профессиональной лексики, быть способным применять знания казахского и русского языков в своей профессиональной деятельности;
Общения на государственном языке для работы в сфере своей профессиональной деятельности.
БК 1, БК 3, БК 4
ОГД. 02
Профессиональный иностранный язык:
Лексико-грамматический материал по специальности, необходимый для профессионального общения; различные виды речевой деятельности и формы речи (устной, письменной, монологической, диалогической);
техника перевода профессионально ориентированных текстов.
Знания:
Лексико-грамматического материала по специальности, необходимого для профессионального общения.
Умения:
Различия видов речевой деятельности и форм речи (устной, письменной, монологической, диалогической)
БК 1, БК 3, БК 4
ОГД. 03
Физическая культура
Роль физической культуры в подготовке специалиста, формирование его здорового образа жизни.
Социально-биологические и психофизиологические основы физической культуры.
Основы физического и спортивного самосовершенствования.
Профессионально-прикладная физическая подготовка.
Знания:
Основ здорового образа жизни, закономерностей жизнедеятельности организма человека, способов поддержания и укрепления здоровья
Умения:
Развития физического и спортивного самосовершенствования.
БК 1, БК 3, БК 4
ОПД.00
Общепрофессиональные дисциплины
Квалификация: 150401 2 – Бухгалтер
ОПД. 01
Технология отрасли
Организация сельскохозяйственного производства. Основы организации в АПК. Организация производства продукции сельского хозяйства в АПК.
Основы агрономии. Условия жизни сельскохозяйственных растений. Систематика. Почва и ее плодородие. Типы почв Казахстана. Бонитировка. Зональные системы земледелия. Севообороты. Система удобрений и их применение. сборочных чертежей и схем.
Знания:
Значения сельского хозяйства и перспектив его развития, связи с другими отраслями; Специализации сельского хозяйства по зонам; Организации использования ресурсов в сельском хозяйстве; Форм организации; Задач по совершенствованию организации производства продукции сельского хозяйства; Экологической безопасности.
Умения:
Определения хозяйственной ценности растений; Использования агрометериологической информации в практической работе; Производства расчет норм внесения удобрений; Распознавания основных распространенных вредителей и болезни; Организации мер борьбы с болезнями и вредителями; Оформления документов на семена; Изучения морфологических признаков сельхозкультур.
БК1,
БК 3,
БК 5;

КҚ 2.1.1;
КҚ 2.1.3;
ЖКП. 02
Кәсіпорынның шаруашылық қызметін құқықтық реттеу
Нарықтық экономиканы басқару механизмінде шаруашылық құқықтар. Шаруашылық құқықтың принциптері мен тәсілдері. Және көздері. Шаруашылық құқықтық қатынастың субъектісі. Заңды тұлғалардың ұйымдастыру құқықтық түрлері және олардың статусы. Шаруашылық қарым қатынаста міндетті құқықтарды. Акционерлік қоғамдарды ұйымдастыру мен қызметтерін құқықтық реттеу.
Білімдер:
Заңды тұлғалардың түрлері мен түсінігін. Заңды тұлғалардың құқықтық статусын. заңды тұлғалардың міндетті құқықтары. Акционерлік қоғамдарды ұйымдастыру мен қызметтерін құқықтық реттеу. Өндірістік қызметтерді реттеу. Шаруашылық келісімдердің түрлері мен түсінігі. Салық жүйесінің құқықтық негіздерін.
Іскерліктер: Құқықтық нормаларды қолдана білу және нормативті құқықты актілермен жұмыс жасауды.
БҚ 1,
БҚ 5;
КҚ 2.1.2.;
КҚ 2.1.3
ЖКП. 03
Еңбекті қорғау және техника қауіпсіздігі
Өрт қауіпсіздігі.
Құрал жабдықтардың жіктелуі:
Белгілері, құрылысының ерекшеліктері, таңдау критерийлері, пайдаланудағы қауіпсіздік ережелерін, еңбекті қорғау, құқықтық және нормативтік база; өндірістік аурулар мен зақымдану; еңбек жағдайына әсерін тигізетін факторлар, еңбекті қорғау бойынша шаралар, техника қауіпсіздігі, сақтандыру шаралары, түрлері және құралдары.
Білімдер:
- өндірістік санитария туралы жалпы түсінік;
- қауіпсіздік техникасын;
- электроқауіпсіздік негізін;
- өрт қауіпсіздігі туралы жалпы түсінік.
Іскерліктер:
- тазалық ережелері мен техника қауіпсіздігін сақтай білуді;
- электроқауіпсіздікті сақтай білуді;
- өндірістік зақымдану кезінде көмек көрсетуді;
- өрт қауіпсіздігін сақтауды.
БҚ 3,
БҚ 5;
КҚ 2.1.3.;
КҚ 2.1.5.
АП. 00
Арнайы пәндер
АП.01
Бухгалтерлік есеп негіздері
Бухгалтерлік есеп, оның мәні мен маңызы. Бухгалтерлік есептің пәні мен әдістері. Бухгалтерлік баланс және есеп беру. Бухгалтерлік есеп шоттары және қосарлы жазу. Бухгалтерлік есептің жіктелуі мен шоттар жоспары. Құжаттау және түгендеу. Калькуляция және бағалау. Шаруашылық процестер есебі. Бухгалтерлік есеп түрлері мен регистрлері. Қазақстан Республикасында бухгалтерлік есептің ұйымдастырылуы.
Білімдер:
Шаруашылық есептің түсінігі мен түрлерін. Бухгалтерлік есептің міндеті мен мәнін, негізгі принциптерін, әдістерін, есепте қолданылатын өлшем бірліктерін. кәсіпорынның мүлкінің жіктелуі мен құрамын. Кәсіпорындар активі мен пассивтерінің сипатын. Бухгалтерлік есептің әдістерінің элементтерін. Баланстың құрылымын, түрлерін, мәні мен маңызын, шаруашылықта болатын баланс өзгермелілігі жөнінде.
Іскерліктер:
нұсқаулық және заңды материалдарды пайдалануды. Кәсіпорын мүлкін құралу көздеріне қарай, құрамы мен орналасуына қарай топтастыруды,. Бухгалтерлік есептің әдістерінің элементтерін қолдану: түгендеу және құжаттау, бағалау және калькуляциялау, баланс және есеп беру, шоттар және қосарлы жазу. Шаруашылық құралдардың қалдығы мен құралу көздері бойынша бухгалтерлік мәліметтер негізінде бухгалтерлік баланс құрастыру.
БҚ 5,

ПК 2.1.1;
ПК 2.1.3;
ОПД. 02
Праворегулирование хозяйственной деятельности предприятия
Хозяйственное право в механизме управления рыночной экономикой. Принципы, методы и источники хозяйственного права. Субъекты хозяйственных правоотношений. Виды и организационно-правовые формы юридических лиц и их правовой статус. Вещные и обязательные права в хозяйственных правоотношениях. Правовое регулирование организации и деятельности акционерных обществ.
Знания:
Понятий, видов и форм юридических лиц; Правового статуса юридических лиц; Вещных и обязательных прав юридических лиц; Правового регулирования организаций и деятельности акционерных обществ; Регулирования производственной деятельности.
Умения:
Применения правовых норм, работы с нормативно-правовыми актами.
БК 1,
БК 5;
ПК 2.1.2.;
ПК 2.1.3
ОПД. 03
Охрана труда и техника безопасности
Пожарная безопасность.
Классификация оборудования:
назначение, принципы действия, особенности устройств, критерии выбора, правила безопасной эксплуатации;
охрана труда;
правовая и нормативная база;
производственный травматизм и заболеваемость;
факторы, влияющие на условия труда;
мероприятия по охране труда;
Знания:
Общих сведений о производственной санитарии;
Техники безопасности;
Основ электробезопасности;
Общих сведений о пожарной безопасности.
Умения:
Соблюдения техники безопасности и правил санитарии;
Соблюдения электробезопасности;
Оказания помощи при производственной травме;
Соблюдения пожарной безопасности
БК 3,
БК 5;
ПК 2.1.3.;
ПК 2.1.5.
СД.00
Специальные дисциплины
СД.01
Основы бухгалтерского учета
Бухгалтерский учет, его сущность и значение. Предмет и метод бухгалтерского учета. бухгалтерский баланс и отчетность. Счета бухгалтерского учета и двойная запись. Классификация и план счетов бухгалтерского учета. Документация и инвентаризация. Оценка и калькуляция. Учет хозяйственных процессов. Учетные регистры и формы бухгалтерского учета.
Знания:
Понятия хозяйственного учета и его видов;
Видов измерителей, используемых в учете, методов, основных принципов и задач бухгалтерского учета; Состава и классификации имущества предприятия; Характеристики активов и пассивов предприятия; Характеристики элементов метода бухгалтерского учета; Понятия, значения, строения, структуры, видов бухгалтерского баланса, изменений в балансе, вызываемых хозяйственными операциями;
Отчетности на предприятии. Бухгалтерского счета и двойной записи, корреспонденции счетов, ее видов и значения.
Умения:
Пользования законодательными и инструктивными материалами. Производства группировки имущества предприятия по составу и размещению, источникам образования. Применения элементов метода бухгалтерского учета: документации и инвентаризации, оценки и калькуляции, баланса и отчетности, счета и двойной записи. Составления бухгалтерского баланса на основе данных бухгалтерского учета об остатках хозяйственных средств и источниках их образования.
БК 5,

КҚ 2.1.3.;
АП.02
Қаржылық есеп
қатынас кезінде Қазақстан Республикасының экономикасында бухгалтерлік есептің орны, ролі және мәні. Субъектінің қаржылық шаруашылық қызметінде бухгалтерлік есептің стандарттары және бас шоттар жоспары.
Бухгалтерлік есептің пәні мен әдісі. Шаруашылық операция құжаттары. Бухгалтерлік есеп түрлері мен регистрлері. Шаруашылық құралдарды түгендеу. Қаржылық есеп беруді бағалау және калькуляция.
Білімдер:
Қазақстан Республикасының бухгалтерлік есеп стандарттарына, Бас шоттар жоспарына, Қазақстан Республикасының салық салу жүйесі салық саясатына сәйкес бухгалтерлік есепті ұйымдастыруды; бухгалтерлік есепті жүргізу туралы ережені және статистикалық есеп беруді
Іскерліктер: Шаруашылық операциялар бойынша алғашқы және жинақтық құжаттарды құрастыруды; бухгалтерлік есеп шоттарында көрсете білуді; тоқсандық және жылдық есеп беруді; субъектінің қаржылық нәтижелерін анықтауды және оны есепте көрсете білуді;
БҚ 3,
БҚ 5,
КҚ 2.1.6,
КҚ 2.1.8
АП.03
Агроөндірістік кешендегі қаржы және несие
Қаржының мәні мен маңызы. Мемлекеттік бюджет. Қаржылы-несиелі жүйе. Банктерді мемлекеттік басқару. Есеп айырысуды ұйымдастыру негізі.
Білімдер:
Мемлекеттік бюджеттің түрлері мен қызметтерін; бірінші және екінші деңгейдегі банктер қызметін, тұрғындарды әлеуметтік тұрғыда көмек беру үшін жеке және мемлекеттік қорлардың құрылуы мен пайдалануды; Қазақстан Республикасының салық кодексін
Іскерліктер: бюджет бойынша шығыстар мен табыстардың сметасын құрастыруды; банктте шот ашу үшін құжаттарды толтыра білуді және төлем құжаттарын толтыра білуді; әлеуметтік сақтандыру аударымдары бойынша есеп айрысуды жүргізуді; салықтың барлық түрі бойынша декларация толтыру.
БҚ2,
БҚ5,
КҚ 2.1.2;
КҚ 2.1.3;
КҚ 2.1.4;
КҚ 2.1.7;
АП.04
Салық және салық салу
ҚР салық жүйесінің даму кезеңдері, салық жүйесі, экономикалық мәні, салық түрлері: жер, табыс, көлікке салынатын, қосылған құн, акциздер, жеке және корпоративті салық, әлеуметтік салық,арнайы салық мерзімдері мен және басқа да төлемдер.
Білімдер:
Салықтың шығу тарихын, салық белгілерін, салық функциясын, салық салу принциптерін; салық мөлшерлерінің түрлерін,салықтың жіктелуін.
Іскерліктер: салық заңдылықтарында болған өзгерістерді экономикада болған өзгерістер ретінде талдау жүргізу; салық салу объектісін анықтауды; Салық кодексімен жұмыс істей білуі, салықтың барлық түрі бойынша есептеулерді есептегенде өндірістік жағдайларды шешу;шот-фактураларды, ағымдағы төлемдермен есеп айырысу бланкілерін, салықтар бойынша декларацияларды толтыра білу
БҚ2,
БҚ5,
КҚ 2.1.3;
КҚ 2.1.4;
КҚ 2.1.7;
АП.05
Қаржылық есеп беруді талдау
Шаруашылық субъектінің қаржылық жағдайын талдау әдістері мен мазмұны. Қаржылық есеп беру мен оны талдау. Қаржылық белсенділікті талдау, қызметтің тиімділігі, кәсіпорын тәуелділігі мен шаруашылық субъектінің құлдырауы.
Білімдер:
Кәсіпорынның қаржылық жағдайының мәні мен түсінігін; басқару шешімдерді қабылдаған кезде талдау нәтижелерінің маңызы мен меңгеру қажеттілігі, кәсіпорынның қаржылық жағдайын талдау әдістері мен тәсілдерін, көрсеткіштерін және пәнін. Қаржылық талдудың жүйесін, қаржылық есеп беру түрлерін және оларды талдауды, қаржылық коэффициенттер жүйесін.
Іскерліктер: арнаулы әдебиеттермен жұмыс істей білу, кесте құрастырып және көрсеткіштерді есептей алуды, алынған мәліметтерді меңгеруді, қаржылық есеп беруді талдауда қолданылған көрсеткіштерді есептеуді, кәсіпорынның мүліктерінің жағдайын талдауды, кәсіпорынның төлеу қабілеті мен балансты жоюды анықтауды.
БҚ2,
БҚ5,
КҚ 2.1.2;
КҚ 2.1.3;
КҚ 2.1.7;
АП.06
Экономикалық талдау
Экономикалық талдау түрлері. Аналитикалық жұмыстарды ұйымдастыру. Жерді, негізгі құралдардың жағдайы мен пайдалануды талдау. Өнімді өндіруді талдау. Тұрмыстық қызметті талдау. өнімді қолдануды талдау. қаржылық жағдайды талдау. Қызметтің нәтижесін кешенді бағалау.
Білімдер:
Шаруашылық субъектінің экономикалық талдау әдістері мен тәсілдерін,талдауды жүргізудегі мәліметтер көздерін, кәсіпорын жұмысының бағалау үшін негізгі көрсеткіштерді.
Іскерліктер: кәсіпорынға экономикалық талдау жүргізуді, өнімнің өзіндік құнын анықтауды, қаржылық қызметтің нәтижесін анықтауды,шығындарды тауып, оны жабу жолдарын анықтауды.
БҚ2,
БҚ5,
КҚ 2.1.2;
КҚ 2.1.3;
КҚ 2.1.4;
КҚ 2.1.7;
АП.07
Аудит және ревизия
Аудит негіздерін, мәні мен міндеттерін және нарықтық экономикадағы орнын,аудиттің әдістер, түрлері мен тәсілдері және сипаттамасы. Аудыитті ұйымдастыру және негізгі кезеңдері. Аудиттің стандарттары мен нормативтері.компьютерлік саладағы аудит. Ауылшаруашылық кәсіпорындағы аудит. есеп айырысу мен несие операцияларындағы, ақша қаражаттарындағы аудит. Негізгі құралдар мен материалдық емес активтер аудиті.
Білімдер:
Аудиттің принциптері, функциялары мен әдістерін, элементтерін және негізгі түсінігі мен анықтамаларын, ішкі және сыртқы аудитті. Аудитті жүргізу негіздері мен келісім шарттары мен хаттарды, аудиторлық қызмет туралы Заңды, аудитті жүргізу кезеңдерін. Негізгі талаптары мен постулаттарды, аудит стандарттарын, аудит нормативтерін.
Іскерліктер: есеп беруді, резервтерді табуды, құжатты және нақты бақылау тәсілдерін қолдануды,экономикалық мәліметтерді компьютерлік өңдеуді ұйымдастыру және жүргізуді, мәліметтерді бақылауды, жұмысты талдауды, тәуекелдікті бағалауды, қаржылық есеп беру түрлерінің барлығына аудит жүргізуді.
БҚ2,
БҚ5,
КҚ 2.1.2;
КҚ 2.1.3;
КҚ 2.1.4;
КҚ 2.1.8;
АП.08
1С бухгалтерия
ДК және оның сипаттамасы. 1 С Бухгалтерия бағдарламасымен жұмыс жасау негіздері. Жүйенің базалық және жалпы түсінігі. Бухгалтерлік нәтижені есептеу кезеңін құрастыру. Анықтамалар. Енгізу балансының құралуы. Негізгі, ақша қаражаттары, есеп айырысу мен еңбек ақы, тауарларды сату мен сатып алу есебі, өндіріс шығындары есебі. Салық салу табысын анықтау.
Білімдер:
ДК құрылым мен құрамын, ДК жұмыс істеудегі ТҚ шот жоспарын, журналдарды, олардың белгілерін.
Іскерліктер: ДК жұмыс істеуді, бағдарламаны қосуды, терезелермен, тергішпен жұмыс істей білуді, анықтамалармен жұмыс атқаруды, балансты құрастыруды, есептің барлық түрін жүргізуді, салық салудағы табысты анықтауды.
БҚ2,
БҚ5,

ПК 2.1.3.;
СД.02
Финансовый учет
Значение, место и роль бухгалтерского учета.
Стандарты бухгалтерского учета.
Предмет и методы бухгалтерского учета.
Документация хозяйственных операций.
Регистры и формы бухгалтерского учета. Инвентаризация хозяйственных средств. Оценка и калькуляция, финансовая отчетность.
Учет денежных средств в кассе, на расчетном и специальном счетах в банке. Учет финансовых инвестиций. Учет дебиторской задолженности и обязательств.
Знания:
Организации бухгалтерского учета, в соответствии со стандартами бухгалтерского учета Республики Казахстан, с Генеральным планом счетов, налоговой политики и системы налогообложения в Республике Казахстан; Положения о ведении бухгалтерского учета и статистической отчетности.
Умения:
Составления первичных и сводных бухгалтерских документов по хозяйственным операциям;
Отражения их на счетах бухгалтерского учета, составления форм квартальной и годовой отчетности.
БК 3,
БК 5,
ПК 2.1.6,
ПК 2.1.8
СД.03
Финансы и кредит в агропромышленном комплекс
Сущность и назначение финансов.
Государственный бюджет. Финансово-кредитная система.
Государственное управление банками.
Основы организации расчетов.
Знания:
Форм, состава и деятельности государственного бюджета;
По деятельности банков первого и второго уровня, формирования и использования государственных и частных фондов социальной поддержки населения;
Налогового кодекса Республики Казахстан.
Умения:
Применения знаний по Государственному управлению банками;
Применения основ организации расчетов.
БК 2,
БК 5,
ПК 2.1.2;
ПК 2.1.3;
ПК 2.1.4;
ПК 2.1.7;
СД.04
Налоги и налогообложение
Экономическая сущность налогов, налоговая система, этапы развития налоговой системы РК, виды налогов: земельный, подоходный, на транспортные средства, на добавленную стоимость, акцизы, индивидуальный и корпоративный подоходные налоги, социальный налог, специальные налоговые режимы и другие налоговые платежи.
Знания:
По происхождению налогов;
Признаков налогов, функций налогов, принципов налогообложения, видов налоговых ставок, классификации налогов.
Умения:
Анализа изменений, происходящих в налоговом законодательстве как следствия изменений в экономике;
Определения объекта обложения, работы с Налоговым Кодексом;
Решения производственных ситуации на исчисление всех видов налогов, заполнения счет-фактур, бланков расчетов сумм текущих платежей и деклараций по налогам; Решения задач на определение: облагаемого оборота, суммы НДС, относимого в зачет и подлежащего уплате в бюджет, отчетного периода.
БК 2,
БК 5,
ПК 2.1.3;
ПК 2.1.4;
ПК 2.1.7;
СД.05
Анализ финансовой отчетности
Содержание и методы анализа финансового положения хозяйствующего субъекта. Финансовая отчетность и ее анализ. Анализ финансовой устойчивости, доходности, деловой активности, эффективности деятельности, потенциального банкротства хозяйствующего субъекту и предпринимательского риска.
Знания:
Понятия и сущности финансового положения предприятия, необходимости изучения, значения результатов анализа в принятии управленческих решений, задач, показателей, методов и приемов анализа финансового положения предприятия;
Системы информационного обеспечения финансового анализа, видов финансовой отчетности и способов их анализа, системы финансовых коэффициентов.
Умения:
Работы со специальной литературой и источниками данных, составления таблицы и расчета показателей, обобщения полученных результатов;
Расчета показателей, используемых в анализе финансовой отчетности, анализа состояния имущества предприятия, определения ликвидности баланса и платежеспособности предприятия; Определения необходимых источников данных для анализа финансовой устойчивости, анализа изменения в составе и структуре капитала, обобщения полученных результатов.
БК 2,
БК 5,
ПК 2.1.2;
ПК 2.1.3;
ПК 2.1.7;
СД.06
Экономический анализ
Виды экономического анализа. Организация аналитической работы. Анализ состояния и использования земли, основных средств. Анализ производства продукции. Анализ бытовой деятельности. Анализ использования продукции. Анализ финансового состояния. Комплексная оценка результатов деятельности.
Знания:
Методов и приемов экономического анализа хозяйственной деятельности, источников исходных данных для проведения анализа, основных показателей для оценки работы предприятия.
Умения:
Проведения экономического анализа предприятия, расчета себестоимости продукции, определения результатов финансовой деятельности, выявления потери и нахождения путей их устранения.
БК 2,
БК 5,
ПК 2.1.2;
ПК 2.1.3;
ПК 2.1.4;
ПК 2.1.7;
СД.07
Аудит и ревизия
Теория аудита, его сущность, роль, задачи в условиях рыночной экономики. Метод, приемы и виды аудита и их характеристика. Организация аудита и его основные этапы. Стандарты и нормативы аудита. Аудит в сфере компьютерных систем. Аудит на с/х предприятиях. Аудит денежных средств, расчетных и кредитных операций.
Знания:
Понятий и определений, основных задач аудита, принципов аудита, функций аудита, методов аудита, элементов аудита, внешнего и внутреннего аудита;
Основания для проведения аудита, договора, письма;
Закона об аудиторской деятельности, этапов проведения аудита.
Умения:
Ведения учета, отчетности, расчетно-аналитических и документальных обобщений, выявления резервов, применения приемов документального и фактического контроля, организации и проведения компьютерной обработки экономической информации;
Проведения контроля данных, анализа работы, оценки риска.
БК 2,
БК 5,
ПК 2.1.2;
ПК 2.1.3;
ПК 2.1.4;
ПК 2.1.8;
СД.08
1С бухгалтерия
ПК и их характеристики. Основы работы с программой 1С Бухгалтерия. Базовые общие понятия системы. Установление периода перерасчета бухгалтерских итогов. Справочники. Формирование вступительного баланса. Учет основных, денежных средств и расчетов, труда и его оплата, приобретения и реализация товаров, учет затрат на производство.
Знания:
Устройства и состава ПК, ТБ при работе на ПК, плана счетов, журналов, их назначения, просмотра.
Умения:
Работы на ПК, запуска программы, работы с меню, «горячими» клавишами списками, с окнами. Работы со справочниками, формирования вступительного баланса, ведения всех видов учета, определения налогооблагаемых доходов, формирования баланса.
БК 2,
БК 5,

КҚ 2.1.1;
КҚ 2.1.2;
КҚ 2.1.3;
КҚ 2.1.4;
КҚ 2.1.7;
Біліктілігі: 150402 2 – Машинамен сауу операторы
ЖКП.00
Жалпы кәсіптік пәндер
ЖКП.01
Еңбекті қорғау және техника қауіпсіздігі
Өрт қауіпсіздігі.
Құрал жабдықтардың жіктелуі:
Белгілері, құрылысының ерекшеліктері, таңдау критерийлері, пайдаланудағы қауіпсіздік ережелерін, еңбекті қорғау, құқықтық және нормативтік база; өндірістік аурулар мен зақымдану; еңбек жағдайына әсерін тигізетін факторлар, еңбекті қорғау бойынша шаралар, техника қауіпсіздігі, сақтандыру шаралары, түрлері және құралдары.
Білімдер:
- өндірістік санитария туралы жалпы түсінік;
- қауіпсіздік техникасын;
- электроқауіпсіздік негізін;
- өрт қауіпсіздігі туралы жалпы түсінік.
Іскерліктер:
- тазалық ережелері мен техника қауіпсіздігін сақтай білуді;
- электроқауіпсіздікті сақтай білуді;
- өндірістік зақымдану кезінде көмек көрсетуді;
- өрт қауіпсіздігін сақтауды.
БҚ 1,
БҚ 2,
БҚ 5,
КҚ 2.2.1;
КҚ 2.2.2;
КҚ 2.2.3;
КҚ 2.2.7;
ЖКП.02
Қоршаған ортаны қорғау
Экология және қоршаған ортаны қорғау, экологиялық факторлар мен организмдер. Популяция. Биоценоз. Экожүйе. Биосфера және адамның құралу қызметі. Жасанды биоценоздар. Агробиоценоз.
Ауыл шаруашылық өндірісте табиғат ресурстарын қорғауды. Табиғатқа антропогенді әсер ету. Шуылдан қорғау. Электромагнитті және иноды сәулелендіруден қорғау. Нарық жағдайындағы экология және табиғат мәселелері.
Атмосфера ауасын қорғау. Жер және жер қойнауларын қорғау және рационалды пайдалану. Өсімдік және жануарлар әлемін қорғау.
Білімдер:
- экология жайлы жалпы түсінікті, популяцияны, биоценоз, симбиоз. Экожүйені. Атмосфераны, биотехнологиялық туралы,
- осы заманғы экологиян құрылымын, міндеттерін, агробиоценозды;
- экологиялық зерттеу әдістерін;
- қоршаған табиғат ортасы туралы дүниежүзілік мәселесі туралы.
Іскерліктер:
- экологиялық зерттеу әдістерін қолдануды
- қоршаған ортаны қорғау бойынша шараларды жүргізуді.
БҚ 2,
БҚ 4,
БҚ 6,
КҚ 2.2.1;
КҚ 2.2.2;
КҚ 2.2.4;
КҚ 2.2.6;
ЖКП.03
Ауыл шаруашылығындағы электротехника және электр энергисян пайдалану негіздері
Тұрақты тоқтың электрлі тізбегі. Электромагнетизм.
Ауыспалы тоқтың бірфазалы электротізбегі. Ауымпалы тоқтың үшфазалы электротізбегі. Электротехникалық өлшемдер мен құралдар.
Трансформаторлар.
Ауыспалы тоқтың электромашиналары. Тұрақты тоқтың электромашиналары.
Электрлі қозғалтқыштарды пайдалану. Басқарудың аппаратурасы мен электрожелі. Ішкі электрлі сымдар. Сымдар мен желіліредің түрлері менқиылысуын таңдау. Ионды және электровакумды құралдар.
Білімдер:
ауыспалы тоқтың үшфазалы тізбегі және оларды қосу тәсілдері; тұрақты және аусыпалы тоқтың электрлі машиналарын, іске қосу және қорғау аппаратураларын; автоматика жүйесінде қолданылатын қарапайым электрондық құралдарды, трансформатордың жұмыс істеу құрылысы мен принципі.
Іскерліктер: электрлі тізбектің сызбасын құрастыруды, тұрақты тоқтың бір және үшфазалы электрлі тізбегін есептеуді, тұрақты тоқтың қарапайым электрлі тізбегінің негізгі параметрлерін анықтауды, тұрақты тоқ тізбегінің қарапайым есептеулерін орындауды,электрлі тізбектің негізгі параметрлерін өлшеуді, электротізбегінің ерекшеліктерін ажырата білуді, қосулардың түрін ажырата білу.
БҚ 2,
БҚ 4,
БҚ 6,
КҚ 2.2.1;
КҚ 2.2.2;
КҚ 2.2.4;
АП.00
Арнайы пәндер
АП.01
Зоотехния негіздері
Ауылшаруашылық анатомиясы мен физиологиясы, ауылшаруашылық малдарды азықтандыру. Ауылшаруашылық малдарды өсіруді. Сиыршаруашылығы, қой шаруашылығы, жылқы шаруашылығы, шошқа шаруашылығы, құс шаруашылығы, ара шаруашылығы, мамық жүнді аң шаруашылығы, балық шаруашылығы.
Білімдер:
Түсінік: малдардың организмдегі органдар жүйесіндегі анатомия, физиология, организм, клетка, ұлпалар, мүшелер.
Түсінігі болу керек: организмнің, жеке мүшелердің, мүшелер жүйесінің жалпы құрылыс мен фукциялары жайлы, малшаруашылығы, арашаруашылғы және аңшаруашылығы салалары жайлы.
Іскерліктер: Малдармен жұмыс жасаған кезде анатомия мен физиология негіздерін қолдана білуді
БҚ 2,
БҚ 4,
БҚ 6,
КҚ 2.2.1;
КҚ 2.2.2;
КҚ 2.2.4;
КҚ 2.2.6;
КҚ 2.2.8;
АП.02
Мал шаруашылығындағы үрдістерді автоматтандыру және механикаландыру
Мал шаруашылығындағы кешендер мен фермалардағы санитралы техникалық құралдардың жалпы құрылысы мен орналасуы,мал шаруашылығының фермалары мен кешендерінің түрлері, жоспарлауы, орналасуы, ғимараттарды жарықтандыру, желдету, жылыту. Сумен қаматамасыздандыру механизациясы. Жүктерді тиеу мен тасымалдау үшін машиналар мен құралдар. Азықтарды дайындау механиациясы. Сиырларды сауу механизациясы, сүтті алғашқы және қайта өңдеу: сауу аппараты.
Білімдер:
Мал шаруашылығындағы машиналар жүйесі мен оның құрылымы туралы түсінікті,осы заманғы фермаларды және олардың санитарлы техникалық құралдарын, сиырларды саууға арналған машиналардың құрылымы мен жұмысын, сүтті алғашқы және қайта өңдеуді, кешенді механизация үшін осы заманғы машиналар жүйесін
Іскерліктер: кешенді механизация құралдарын қолдануды, жеңіл ақауларды жөндеуді, сумен қамтамасыздандыру механизмін реттеуді және сынақтан өткізуді, сауу аппаратын, құрылғыларды, сеператорларды, пасетризаторларды, тоңазытқыш құралдарды іске қосуды және тоқтатуды, реттеуді, жөндеуді.
БҚ 2,
БҚ 4,
БҚ 6,
КҚ 2.2.1;
КҚ 2.2.2;
КҚ 2.2.4;
КҚ 2.2.7;
АП.03
Зоогигиена ветеринария негіздерімен
Ауыл шаруашылығы жануарларының денсаулығына ғимараттың климаты мен атмосфералық факторларының тигізетін әсері. Ауыл шаруашылығы малдарын суару және топырақ, сумен қамтамасыздандыру гигиенасы. малдарды азықтандыру мен азықтардың гигиенасы. Малшаруашылығы ғимаратына қойылатын санитарно гигиеналық талаптар. Малдарды байлап ұстау гигиенасы. малдардың жазғы күтіп баптау гигиенасы.
Білімдер:
Күн радиациясының мәнін. Азықтың құрамы мен малдарды толық азықтандырудың мәнін және азық сапасын, мал ауруларының алдын алуды, азықтың сапасын бағалауды, азықты дайындауды. Азықтың сапасы мен сақталуының санитарлы гигиеналы бақылауды. Малшаруашылығы кәсіпорындары мен ветеринарлы объектілердің технологиялық жоспарлаудың мөлшерін. Малдардың әр түріне арналған ғимараттарға қойылатын талаптарды.
Іскерліктер: фермаларды санитарлы гигиеналы тәртіпті сақтауды, жұмыс жағдайын, жеке гигиенаны. Мал шаруашылығы ғимаратындағы температураны, ылғалдылықты, ауа айналысының жылдамдығын, зиянды газдардың қоспасын, жарықтандыруды анықтай білу. Мал шаруашылығы ғимаратындағы микроклиматты бағалауды. Судың химиялық құрамын (иіс, дәмін, тұнықтылығын) және химиялық қоспаларын (окисляемость, аммонийный азот, нитраты, азот нитратов, хлориды, сульфаты, сұйықтық) анықтау
БҚ 2,
БҚ 4,
БҚ 6,
КҚ 2.2.1;
КҚ 2.2.4;
КҚ 2.2.8;
АП.04
Сүт шаруашылығы негіздері
Сүттің химиялық құрамы мен биохмиялық, физикалық қасиеті. Сапалы сүт өндіру. Сүтті тарту. Сүттің технологиялық қасиеті және олардан қышқыл сүтті өнімдерді, сыр, май жіне сүт консервілерін өндірудіге қасиеттің өзгеруі. Сүтті қайта өңдеу және алынған өнімдерді пайдалану, сүт шаруашылығындағы есеп.
Білімдер:
Сүттің физико-химиялық және технологиялық құрамын, жеке құрамының азықтық және технологиялық бағалығын, сүттің құрамдық заттарын, химиялық қарымының ерекшеліктерін, сүттің құрамы мен қасиетін өзгертетін негізгі факторлар, сүттің сапасына қойылатын негізгі талаптар. Ауру малдардан сүтті алу ережесі мен оны пайдалану талапатары, сеператорлармен, сүт тазалағыш құралдардың құрылымы мен онымен жұмыс істеу ережесін.
Іскерліктер: өнімнің сапасына бақылау жасауды, сауылғаны бойынша сүттің орташасын алып, оны консервілеуді, сүттің және одан жасалған өнімдердің органолептикалық бағасын алуды, сүттің тығыздылығын, қышқылдығын, майлылығын, ақуыздың құрамын, құрғақ заттарды, майсыз заттардың қалдығын және тазалығының деңгейін анықтауды.
БҚ 2,
БҚ 6,
КҚ 2.2.1;
КҚ 2.2.2;
КҚ 2.2.4;
КҚ 2.2.6;
АП.05
Сүт өндірісінің технологиясы
Ірі қара малдың сүттілігі мен оның мал конституциясы мен экстерьермен байланысы,сүт бағытындағы сиыр тұқымдары, табынды қалыптатыру. Сүт шаруашылығында малдарды бағып қағу технологиясы. Малдарды азықтандыру ережелері, сиырларды машинамен сауу. Сүтті өндірудің ағымды-цехты жүйесі. Сүт бағытындағы мал шаруашылығындағы тұқымдық жұмыстар мен зоотехникалық есеп.
Білімдер:
Сиыршаруашылығының халық шаруашылығындағы маңызы, дамуы, негізгі түсінігі, сиыршаруашылығын интенсивті енгізу әдістері, жоғарыөнімді тұқымды малдарды өсіру бойынша селекция жұмыстарының тәсілдерін, сиырларды саосы сауудың, азықтандырудың осы заманғы күтіп баптау технологиясын, сауу аппаратын пайдалану ережесін, сүтті өндірудің ағымды цехты жүйесін, малдардың сүтті тұқымын, мал шаруашылығында күтіп баптау технологиясын.
Іскерліктер: сүтті сауу бойынша жоспарлық тапсырманы орындауды, салмақ қосуды, төл алуды және берілген тапсырмаға жеткізуді, есеп беру формаларын толтыруды, малдарды өлшеуді, қайталап саууды, жасы мен мерзіміне қарай малдардың орташа төл басын санауды, конституциясы бойынша сиырлар мен бұзауларды бағалауды, ірі есеп жүргізу үшін бонитировка жасауды, азық пен жайылымның қажеттілігін анықтауды, малдардың физиологиялық жағдайы мен жасына қарай азықтың рационын құрастыруды.
БҚ2, БҚ4,
КҚ 2.2.1;
КҚ 2.2.2;
КҚ 2.2.8;

ПК 2.1.1;
ПК 2.1.2;
ПК 2.1.3;
ПК 2.1.4;
ПК 2.1.7;
Квалификация: 150402 2- Оператор машинного доения
ОПД.00
Общепрофессиональные дисциплины
ОПД.01
Охрана труда и техника безопасности
Правовые и организационные основы охраны труда. Закон РК об охране труда. Законодательные акты РК об охране труда. Требование охраны труда в нормативно-правовых актах. Производственная санитария. Производственная санитария, ее значение и задачи. Вредные вещества в рабочей зоне и нормализация их параметров
Агрессивные и ядовитые вещества и меры защиты от них. Производственный шум, ультразвук, вибрация и нормализация их параметров.
Знания:
Правовых и организационных основ охраны труда;
Общих сведений о производственной санитарии;
Технике безопасности;
Основам электробезопасности;
Общих сведений о пожарной безопасности.
Умения:
Соблюдения техники безопасности и правил санитарии;
Соблюдения электробезопасности;
Оказания помощи при производственной травме;
Соблюдения пожарной безопасности.
БК 1,
БК 2,
БК 5,
ПК 2.2.1;
ПК 2.2.2;
ПК 2.2.3;
ПК 2.2.7;
ОПД.02
Охрана окружающей среды
Основы экологии: понятие об экологии, экологические факторы и организмы. Популяция, биоценоз, экосистема. Биосфера и человек. Агробиоценозы. Охрана окружающей природной среды и рациональное использование природных ресурсов. Современные проблемы охраны окружающей среды в сельскохозяйственном производстве.
Знания:
Структуры современной экологии;
Истории развития экологии;
Аутэкологии, демэкологии, синэкологии и биосфере;
Об экологических факторах и их классификации;
О факторах среды, популяции, сообществе и биоценозе;
Об экологических системах и их классификации;
О биогеохимических циклах;
Об экологических сукцессиях;
Об учении В. И. Вернадского – о биосфере.
Умения:
Решения экологических проблем природоохранной деятельности, агроэкологии;
Определения: биогеохимических круговоротов основных химических элементов;
Определения экологических факторов и их влияния на живые организмы;
БК 2,
БК 4,
БК 6,
ПК 2.2.1;
ПК 2.2.2;
ПК 2.2.4;
ПК 2.2.6;
ОПД.03
Основы электротехники и применение электрической энергии в сельском хозяйстве
Электрические цепи постоянного тока. Электромагнетизм.
Электрические цепи однофазного переменного тока. Электрические цепи трехфазного переменного тока. Электротехнические измерения и приборы. Трансформаторы.
Электрические машины переменного тока.
Знания:
Трехфазных цепи переменного тока и способов подключения к ней потребителей; Электрических машин переменного и постоянного тока, пусковой и защитной аппаратуры; Простейших электронных приборов, применяемых в системе автоматики;
Устройства и принципов действия трансформатора.
Умения:
Составления схем электрических цепей, выполнения расчетов однофазного и трехфазного электрических цепей постоянного тока; Определения основных параметров простейших электрических цепей постоянного тока; Выполнения простых расчетов цепей постоянного тока, измерения основных параметров электрических цепей, Разбираться в особенностях электроцепей, разбираться в видах соединений, собирать простейшие схемы управления электродвигателями.
БК 2,
БК 4,
БК 6,
ПК 2.2.1;
ПК 2.2.2;
ПК 2.2.4;
СД.00
Специальные дисциплины
СД.01
Основы зоотехнии
Анатомия и физиология сельскохозяйственных животных, кормление сельскохозяйственных животных. Разведение сельскохозяйственных животных. Скотоводство, овцеводство, коневодство, свиноводство, птицеводство, пчеловодство, пушное звероводство, прудовое рыбоводство.
Знания:
Понятия: анатомия, физиология, организм, клетка, ткани, органы, системы органов в организме животных;
Общего строения и функции всего организма;
Отдельных органов и систем органов, отраслей животноводства, пчеловодства и звероводства.
Умения:
Применения знания основ анатомии и физиологии при работе с животными.
БК 2,
БК 4,
БК 6,
ПК 2.2.1;
ПК 2.2.2;
ПК 2.2.4;
ПК 2.2.6;
ПК 2.2.8;
СД.02
Механизация и автоматизация производственных процессов в животноводстве
Общее устройство, размещение и санитарно-техническое оборудование животноводческих ферм и комплексов. Типы, планировка и размещение животноводческих ферм и комплексов. Вентиляция, отопление, теплоснабжение, освещение и отопление помещений.
Знания:
Понятий о системе машин для животноводства и ее структуре; Классификации, современных типов ферм, их санитарно-технического оборудования, устройства и работы машин для доения коров;
Первичной обработки и переработки молока, современных систем машин для комплексной механизации.
Умения:
Применения средств комплексной механизации, устранения легких неисправности, проводить регулировку и испытания работ систем, механизмов водоснабжения, выполнять пуск и остановку доильных аппаратов, установок, молочных сепараторов, пастеризаторов, холодильных установок, их регулировку и диагностирование.
БК 2,
БК 4,
БК 6,
ПК 2.2.1;
ПК 2.2.2;
ПК 2.2.4;
ПК 2.2.7;
СД.03
Зоогигиена с основами ветеринарии
Влияние атмосферных факторов и микроклимата помещений на здоровье сельскохозяйственных животных. Гигиена почвы, водоснабжения и поения сельскохозяйственных животных. Гигиена кормов и кормления животных. Санитарно-гигиенические требования к животноводческим помещениям. Гигиена стойлового содержания животных.
Знания:
Влияния на здоровье и продуктивность сельскохозяйственных животных физических, химических, биологических и механических показателей атмосферных факторов; Значения солнечной радиации;
Значения полноценного кормления и качества кормов, профилактики заболеваний животных, предупреждения заболеваний животных, оценки качества кормов, заготовки кормов.
Умения:
Соблюдения санитарно-гигиенического режима на фермах и условий работы, личной гигиены; Определения температуры, влажности, скорости движения воздуха, концентрации вредных газов, освещенности в разных точках животноводческого помещения.
БК 2,
БК 4,
БК 6,
ПК 2.2.1;
ПК 2.2.4;
ПК 2.2.8;
СД.04
Основы молочного дела
Химический состав, физические и биохимические свойства молока. Получение доброкачественного молока. первичная обработка молока в хозяйстве. Сепарирование молока. Технологические свойства молока и их изменения при переработке в питьевое молоко, кисломолочные продукты, масло, сыр, молочные консервы.
Знания:
Состава, физико-химических и технологических свойств молока; Питательной и технологической ценности его отдельных составных веществ; Особенностей химического состава молозива;
Основных факторов, влияющих на изменение состава и свойств молока;
Требования к доброкачественному молоку;
Пороков молока и мер их предупреждения; Правил получения и использования молока от больных животных; Устройства и условий работы сепараторов, сепараторов-молокоочистителей.
Умения:
Осуществления контроли за качеством продукции, отбора средних проб молока по удоям и консервирования их; Организации органолептической оценки молока и вырабатываемых из него продуктов;
Определения плотности, кислотности, жирности, содержания белка, сухого вещества, сухого обезжиренного молочного остатка; Степени чистоты и бактериальной обсемененности молока.
БК 2,
БК 6,
ПК 2.2.1;
ПК 2.2.2;
ПК 2.2.4;
ПК 2.2.6;
СД.05
Технология производства молока
Молочная продуктивность крупного рогатого скота и ее связь с экстерьером и типом конституции. Породы скота молочного направления. воспроизводство стада и технология выращивания ремонтного молодняка. Технология содержания и ухода за животными в молочном животноводстве. Технология кормления и правила скармливания кормов животным. Машинное доение коров.
Знания:
Основных понятий и определений, развития и народнохозяйственного значения скотоводства; Методов интенсивного ведения скотоводства, приемов селекционной работы по выращиванию высокопродуктивных племенных животных; Технологии современных систем содержания, ухода, кормления, доения коров и правил эксплуатации доильной аппаратуры, поточно-цеховой системы производства молока, молочных пород животных, технологии содержания, кормления в молочном животноводстве.
Умения:
Разработки плановых заданий по надою молока, получению привесов, приплода и доведения их до исполнителей;
Заполнения форм учета и отчетности, проведения контрольной дойки, взвешивания, мечения животных, расчета среднего поголовья скота по срокам и периодам года; Подсчета удой за лактацию и на фуражную корову; Проведения оценки коров и телок по экстерьеру и конституции; Определения по форме вымени и свойствам молокоотдачи пригодности коров к машинному доению.
БК 2,
БК 4,
ПК 2.2.1;
ПК 2.2.2;
ПК 2.2.8;

КҚ 2.5.5;
АП.04
Бөлшек сауда технологиясы
Бөлшек сауданың мәні, міндеті, нысандары. Бөлшек сауда желісі. Технологиялық үрдістер. Мамандандырылған сауда фирмалары. Сауда желісін мамандандыру. Бөлшек сауда кәсіпорындарын тауармен жабдықтау және әкелу технологиясы. Тасымалдау кезінде тауарларды реттеу және тиеу ережесі және техникасы. Тауарларды сатып алуды ұйымдастыру.
Білімдер:
Бөлшек сауда түсінігі, бөлшек сауда желісінің сипаттамасы, саудадағы басқару және бақылау органдары, технологиялық процестердің мәні, бөлшек сауда кәсіпорындарының түрлері, сауда дүкендері мен залын технологиялық жоспарлау түрлері, дүкендердің негізгі түрлері.
Іскерліктер: Тауарлармен қамтамасыз ету үшін тапсырыс беру және тауарларды қабылдау құжаттарын құрастыруды, тауарларды қабылдау технологиясын қолдануды, ілесу құжаттарын, тауар сапасы мен санын растайтын актілерді құрастыру және толтыруды.
БҚ 5,
БҚ 6,
КҚ 2.5.1;
КҚ 2.5.3;
КҚ 2.5.4;
Біліктілігі: 150406 2 – Ауыл шаруашылық өндірісінің тракторшы-машинисі
ЖКП.00
Жалпы кәсіптік пәндер
ЖКП.01
Сызу
Пәннің мақсаттары мен міндеттері. Құрастырмалық құжаттаманың бірыңғай жүйесінің (ҚҚБЖ) құрылымы мен арналуы. Сызбаларды графикалық ресімдеу. Жобалық сызу. Техникалық сурет және сызу. Сызбалар мен нобайларды орындаудың жалпы ережелері.
Білімдер:
Ұғымдар: сызба, нобай, рұқсат, отырғызу, кесінді, қиылысу, жалпы көрініс, жоғарыдан көрініс, бүйірден көрініс, МЕМСТ бойынша форматтардың мөлшері, жобалаулардың түрлері.
Іскерліктер:
Жазуларды орындау, контурларды сызу. Жинау сызбалары мен сұлбаларын оқу. Геометриялық салуларды орындау, сызбаларды ресімдеу кезінде стандарттарды пайдалану.
БҚ 1,
БҚ 5,
БҚ 6,
КҚ 2.6.1;
КҚ 2.6.2;
КҚ 2.6.6
ЖКП.02
Ауыл шаруашылығында электр энергиясын қолдану, электротехника негіздері
Электротехника негіздері. Тракторлар мен комбайндарда электр энергиясын қолдану. Жоғары қуатты магнетодан жану жүйесі. Генераторлар. Іштен жану қозғалтқыштарын электрлік іске қосу. Тракторлар мен комбайндарды электрлік жарықтандыру және қосымша жабдықтары. Тракторлар мен комбайндардың электрлік жабдықтарының сұлбасы.
Білімдер:
Электрлік жабдықтардың, аккумуляторлардың, генераторлардың, реле-генераторлардың, стартерлердің, жану жүйесі саймандарының жалпы құрылысы, жұмыс істеу қағидаттары, құрастырмалары және сипаттамалары. Тракторлар мен комбайндарды дайындау және оларды пайдалану ережесі. ТҚ және жөндеу ережесі.
Іскерліктер:
Автомобильдер мен тракторлардың электрлік жабдықтарының техникалық жай күйін тексеру. Автомобильдер мен тракторлардың электрлік жабдықтарының ақауларын анықтау және жою.
БК 1,
БК 5,
БК 6,
КҚ 2.6.1;
КҚ 2.6.2;
ЖКП.03
Құрастырма металдар технологиясы және материалтану
Қара металдар, түсті металдар және қорытпалар. Металдарды термиялық өңдеу, қосымша материалдар, бөлшектердің бетін коррозиядан қорғау.
Білімдер:
Металдардың, қорытпалардың түрлері, химиялық және физикалық қасиеттері.
Іскерліктер: Металдарды түрлері мен қасиеттері бойынша ажырату.
БҚ 2,
БҚ 8,
КҚ 2.6.2;
КҚ 2.6.3;
КҚ 2.6.8;
ЖКП.04
Еңбекті қорғау және техникалық қауіпсіздік
Еңбекті қорғаудың құқықтық және ұйымдық негіздері. «Еңбекті қорғау туралы» ҚР Заңы. Еңбекті қорғау туралы ҚР заң актілері. Нормативтік-құқықтық актілердегі еңбекті қорғау талаптары. Өндірістік санитария. Оның маңызы және міндеттері. Жұмыс аймағындағы зиянды заттар және олардың параметрлерін қалыптандыру. Басқыншы және улы заттар және олардан қорғау шаралары. Өндірістік шу, ультрадыбыс, діріл және оларды параметрлерін қалыптандыру.
Білімдер:
Еңбекті қорғаудың құқықтық және ұйымдық негіздері. Өндірістік санитария туралы жалпы мәліметтер. Қауіпсіздік техникасы. Электр қауіпсіздігі негіздерін. Өрт қауіпсіздігі туралы жалпы мәліметтер.
Іскерліктер:
Қауіпсіздік техникасын және санитария ережелерін сақтау білуді; Электр қауіпсіздігін сақтау. Өндірістік жарақаттану кезінде көмек көрсету. Өрт қауіпсіздігін сақтау.
БҚ 6,
КҚ 2.6.1;
КҚ 2.6.2;
КҚ 2.6.6;
ЖКП.05
Қоршаған ортаны қорғау
Экология негіздері: экология туралы ұғым, экологиялық факторлар және организмдер. Популяция, биоценоз экожүйе. Биосфера және адам. Агробиоценоздар. Қоршаған табиғи ортаны қорғау және табиғи ат ресурстарды ұтымды пайдалану. Ауыл шаруашылық өндірісіндегі қоршаған ортаны қорғаудың осы заманғы мәселелері.
Білімдер:
Осы заманғы экологияның құрылымы. Экологияның даму тарихы. Аутэкология, демэкология, синэкология және биосфера. Экологиялық факторлар және олардың жіктелуі туралы. Орта факторлары, популяция, қауымдастық және биоценоз туралы. Об экологиялық жүйелер және олардың жіктелуі туралы. Биогеохимиялық оралымдар туралы. Экологиялық сукцессиялар туралы. В. И. Вернадскийдің биосфера туралы ілімі жөнінде.
Іскерліктер: Табиғатты қорғау қорғау қызметінің, агроэкология мәселелері. Негізгі химиялық элементтердің биогеохимиялық айналымын анықтау. Экологиялық факторларды және олардың тірі организмдерге ықпал етуін анықтау.
БҚ 2,
БҚ 8,
КҚ 2.6.2;
КҚ 2.6.3;
КҚ 2.6.8;
ЖКП.06
Механикаландырылған жұмыстарды технологиясы және ұйымдастыру
Агрегаттарды кешендеу. А/ш агрегаттарының өнімділігі. Диспетчерлік қызмет. Агрегаттардың қозғалыс тәсілдері. Жырту технологиясы. Тыңайтқыштарды енгізу және дайындау, культивация, картопты егу, себу, көкөністерді жинау кезіндегі технологиясы.
Білімдер:
Ауыл шаруашылық дақылдарының өнімділігі және өндірістік операциялар бойынша. Ауыл шаруашылық агрегаттардың жалпы жіктелуі. Ауыл шаруаышылқ машиналардың қасиеті мен пайдалану көрсеткіштерін. Агрегаттардың ПӘК-і.
Іскерліктер: Тыңайтқыштарды дайындау мен сіңіруді. Ауыл шаруашылық дақылдарды күту бойынша агротехникалық шараларды орындау, агрегаттарды жинақтап, дақылдарды жинауға дайындау.
БҚ 1,
БҚ 5,
КҚ 2.6.1;
КҚ 2.6.2;
КҚ 2.6.4;
АП.00
Арнайы пәндер
АП.01
Тракторлардың құрылғысы және техникалық қызмет көрсету
Тракторлардың жіктелуі мен жалпы құрылымы, тракторларды басқару тәсілдері, ішкі жану қозғалтқышының негізгі жұмысы, кривошатунды механизм, цилиндр блогы мен басы, тарату механизмі, қозғалтқыштың қоректену механизмі, реттеуіштер, қозғалтқыштың байланыс жүйесі, қозғалтқыштың суыту жүйесі, қозғалтқыштың іске қосу құрылысы, ілесу муфтасы және беріліс қорабы, тракторларды басқару механизмі және артқы мост, трактордың жүргізуші бөлігі, гидравликалық жүйе және басқа да құралдар, тракорларды техникалық қызмет көрсету.
Білімдер:
Тракторлар мен автомобильдерді құрылысы, белгілері, типтері, жүргізу бөліктері бойынша жіктелуін. Тракторлар мен автомобильдердің негізгі бөліктерін. Қозғалтқыштардың жіктелуін, қозғалтқыштардың негізгі механизмі мен жүйелерін олардың белгілерін. Қозғалтқыштардың техникалық сипатын. Қозғалтқыштардың жұмыс циклі туралы түсініктерді. Негізгі механизмдер мен қозғалтқыш жүйелерінің құрылым мен жұмысын.
Іскерліктер:
қозғалтқыштардың негізгі механизмін, жүргізуші мостын шашуды, жинауды, реттеуді және ақауларын тауып, жөндеуді, трансмиссия, сцепления, коробка передач, тарату коропкасын, карданной передачи, мостов, жүргізуші бөліктерін, рулевого управления, тормозной системы, кабинаның, платформаның және қосымша құралдарының ақауларын тауып жөндеуді. Техникалық қызмет көрсету жүйесінің жоспарлы сақтандыру және техникалық диагностиканы орындауды, бақылау және күнделікті техникалық қызмет көрсетуді.
БҚ 1,
БҚ 6,
КҚ 2.6.1;
КҚ 2.6.2;
КҚ 2.6.5;
АП.02
Ауыл шаруашылық машиналары мен мал шаруашылығына арналған жабдықтар
Топырақ өңдеуші машиналар мен құрылғылар, егу және себу машиналары. Тыңайтқыштарды енгізу машиналары. Өсімдіктерді химиялық қорғау машиналары. Азық дайындау машиналары. Астық жинау машиналары. Жүгері жинау машиналары. Астықты жинағаннан кейінгі өңдеу машиналары.
Білімдер:
Ауыл шаруашылық машиналардың агротехникалық талаптарын, белгілерін, құрылғыларын, жұмыс істеу принциптерін, техникалық сипаттамасын, машиналарды техникалық қызметк көрсету, техника қауіпсіздігін.
Іскерліктер: Агротехникалық талаптарға сай мал шаруашылығына а/ш машиналарын жұмысқа дайындауды, мал шаруашылығына арнап а\ш машиналарын реттеу және жөндеуді.
БҚ 1,
БҚ 5,
КҚ 2.6.1;
КҚ 2.6.3;
КҚ 2.6.4;
АП.03
Машиналарға техникалық қызмет көрсету және жөндеу
Тракторлардың жіктелуі мен жалпы құрылымы, тракторларды басқару тәсілдері, ішкі жану қозғалтқышының негізгі жұмысы, кривошатунды механизм, цилиндр блогы мен басы, тарату механизмі, қозғалтқыштың қоректену механизмі, реттеуіштер, қозғалтқыштың байланыс жүйесі, қозғалтқыштың суыту жүйесі, қозғалтқыштың іске қосу құрылысы, ілесу муфтасы және беріліс қорабы, тракторларды басқару механизмі және артқы мост, трактордың жүргізуші бөлігі, гидравликалық жүйе және басқа да құралдар, тракторларды техникалық қызмет көрсету. Машиналар мен жабдықтарды күрделі жөндеу: жөндеу туралы жалпы мәліметтер, бөлшектер мен қарсылықтарды ақауландыру және жинақтау. Қолмен және механикаландырылған дәнекерлеу, пайкамен дәнекерлеу, пісіру. Машиналар мен жабдықтардың жинау бірліктерін жөндеу: алынбалы құрастырмалар, каркастар мен кабиналар, блок-картерлер, цилиндрлердің бастары, корпустық бөлшектер мен кожухалар, цилиндр–поршень тобының бөлшектері, насостардың кривошип-шатун және газ тарату тетіктері, сүзгілер, радиаторлар мен турбокомпрессорлар, отын және гидравликалық аппаратура. Аккумуляторлар мен электрлік жабдықтарды күрделі жөндеу. Біліктерді, катоктарды, роликтерді, ступицаларды, дискілерді, шестерняларды, айдау айгөлектерін, жетекші доңғалақтар мен шынжыр табанның буындарын, рессорларды, рөлдік басқару және алдыңғы мостылардың, цилиндрлердің, гидрожүйелердің бөлшектерін қалпына келтіру. Ауыл шаруашылық машиналары мен мал шаруашылық фермаларының жабдықтарын қалпына келтіру. Тоңазыту қондырғыларын, пастеризаторларды және сепараторларды, қой қырқуға арналған жабдықтарды жөндеу. Мал шаруашылық фермаларының электрлік қозғалтқыштарын және төмен вольтты іске қосу қорғау аппаратураларын, жабдықтарын жөндеу.
Білімдер:
Тракторлар мен автомобильдерді құрылысы, белгілері, типтері, жүргізу бөліктері бойынша жіктелуін. Тракторлар мен автомникалық сипатын. Қозғалтқыштардың жұмыс циклі туралы түсініктерді. Негізгі механизмдер мен қозғалтқыш жүйелерінің құрылым мен жұмысын. Бөлшектердің белгілерін, өңдеу материалдарын. Тракторлардың қозғалтқыш жүйелері мен тетіктерінің, ілініс муфтасы мен беріліс қорабының, артқы мосты мен басқару тетіктерінің, жүріс бөлігінің, гидравликалық аспалы жүйесінің және басқа да жабдықтарының құрылғыларын, негізгі ақауларын, оларды жою тәсілдерін. Көлік құралдарының электрлік жабдықтарының, трансмиссия мен ілініс, беріліс қорабының, карданды берілістің, рульдік басқару, тежеуіш жүйесі, кабинаның, платформаның және қосымша жабдықтардың жалпы құрылғысы, жұмыс істеу қағидаттары, дайындау ережелері, оларды тексеру туралы. Жөндеу-қалпына келтіру жұмыстарын жүргізу кезіндегі қауіпсіздік техникасы ережелері туралы. Бөлшектер мен қарсыласуларды жөндеу, ақауландыру және жинақтау туралы жалпы мәліметтерді.
Іскерліктер:
Қозғалтқыштың негізгі тетіктерін, жетекші мостыны, жинау, бөлшектеу және ретке келтіру. Қозғалтқыш жүйелері мен тетіктерінің, трансмиссия мен ілініс, беріліс қорабының, карданды берілістің, рульдік басқару, тежеуіш жүйесі, кабинаның, платформаның және қосымша жабдықтардың ақауларын табуды және түзетуді. Техникалық диагностиканы және ТҚ жоспарлы-алдын алу жүйелерін орындауды, бақылау және күнделікті техникалық қызмет көрсетуді орындауды.
БҚ 1,
БҚ 5,
БҚ 6,
КҚ 2.6.1;
КҚ 2.6.2;
КҚ 2.6.5;
АП.04
Жолда жүру ережелері
Жалпы ережелер. Жаяу жүргіншінің, жолаушының және жүргізушінің негізгі түсініктері мен терминдері. Жол белгілері. Жол таңбалары және оның сипаттамасы. Жолда жүру тәртібі, көлік құралдарының бекеті, жол қозғалысын реттеу, қиылысуларды, жаяу жүргіншілердің жолын кесіп өту, жалпылай пайдаланылатын аялдамалар мен темір жол аялдамаларындағы қозғалыс тәртібі, жол жүру қозғалысын реттеу.
Білімдер:
Қозғалысқа қатысушылардың ережелерін: жаяу жүргінші, жолаушы, автокөлік жүргізуші, номерлі және тану белгілерін, жол жүргіншілерінің міндеттерін.
Іскерліктер:
Қозғалысты ұйымдастыру мен жағдай жасау кезінде жол жүргіншілердің ережелерін сақтауды,жолды реттеу, қозғалыс үшін жағдай жасауды
БҚ 1,
БҚ 6,
КҚ 2.6.1;
КҚ 2.6.2;
КҚ 2.6.6;
АП.05
Агрономия негіздері
Өсімдіктер және олардың өмір сүру жағдайлары, оларды реттеу тәсілдері. Топырақтың түзілуі, құрамы және қасиеттері, топырақ түзілу үрдісі. Арамшөптер және олармен күрес. Ауыспалы егіс. Топырақты өңдеу (топырақты өңдеудің міндеттері мен амалдары, жүйесі, топырақты эрозиядан қорғау). Аймақтық егіншілік жүйелері. Ауыл шаруашылық дақылдарының аурулары мен зиянкестері, олармен күрес шаралары. Тыңайтқыштар және оларды қолдану.
Білімдер:
Өсімдік құрылысы. Табиғаттағы, адам өміріндегі өсімдіктің маңызы. Жабық тұқымдастықтарының вегативті мүшелерінің негізгі құрылғылары, жабық тұқымдастықтарының репродуктивті құрылысы, тұқымдар мен жемістердің пайда болу процесі. Топырақтың құрылуы. Топырақтың негізгі түрлерінің құрамы, құрылыс және қасиеті.
Іскерліктер:
Анықтауыштың көмегімен өсімдікке морфологиялық талдау жүргізу. Өсімдіктің шаруашылық құндылығын анықтау. Тәжірибелік жұмыста агрометрологиялық ақпаратты қолдану. Топырақтағы гумус құрамын, топырақтың механикалық құрамын, сіңіргіштік қабілеттерін және реакциясын анықтау. Тыңайтқыш сіңіру мөлшерін есептеу.
БҚ 1,
БҚ 5,
БҚ 6,
КҚ 2.6.1;
КҚ 2.6.2;
КҚ 2.6.6;

ПК 2.5.5;
СД.04
Технология розничной торговли
Сущность, задачи и формы розничной торговли. Розничная торговая сеть. Технологические процессы. Специализированные торговые фирмы. Специализация торговой сети. Технология снабжения и завоза товара на розничные торговые предприятия. Правила и техника укладки и погрузки товаров при транспортировке. Организация закупки товаров.
Знания:
Понятия розничной торговли, характеристики розничной торговой сети, органов управления и контроля в торговле, сущности технологических процессов, типов розничных торговых предприятий, видов технологических планировок торговых залов и магазинов, основных типов магазинов.
Умения:
Составления заявки на завоз и документы на получение товара, применения технологии приемки товара, заполнения и составления сопроводительных документов, актов на установленное расхождение в количестве и качестве товара.
БК 5,
БК 6,
ПК 2.5.1;
ПК 2.5.3;
ПК 2.5.4;
Квалификация: 150406 2 – Тракторист-машинист сельскохозяйственного производства
ОПД.00
Общепрофессиональные дисциплины
ОПД.01
Черчение
Цели и задачи предмета. Структура и назначение единой системы конструкторской документации /ЕСКД/.
Графическое оформление чертежей. Проекционное черчение. Техническое рисование и черчение. Общие правила выполнения чертежей и эскизов деталей.
Знания:
Понятий: чертеж, эскиз, допуск, посадка, разрез, сечение, общий вид, вид сверху, с боку, размеры форматов по ГОСТу, виды проекций,
Умения:
Выполнения надписи, вычерчивания контуров; Чтения сборочных чертежей и схем; Выполнения геометрических построений, пользования стандартами при оформлении чертежей.
БК 1,
БК 5,
БК 6,
ПК 2.6.1;
ПК 2.6.2;
ПК 2.6.6;
ОПД.02
Основы электротехники и применение электрической энергии в сельском хозяйстве
Основы электротехники. Применение электрической энергии на тракторах и комбайнах. Система зажигания от магнето высокого напряжения. Генераторы. электрический пуск двигателей внутреннего сгорания. Электрическое освещение и вспомогательное оборудование тракторов и комбайнов. Схема электрооборудования тракторов и комбайнов.
Знания:
Общих устройств, принципов работы, конструкции и характеристик электрооборудования, аккумуляторов, генераторов, реле-генераторов, стартеров, приборов систем зажигания; Правил подготовки автомобилей и тракторов и их эксплуатация; Правил ТО и ремонта.
Умения:
Проверки технического состояния электрооборудования автомобилей и тракторов;
Определения и устранения неисправностей электрооборудования автомобилей и тракторов.
БК 1,
БК 5,
БК 6,
ПК 2.6.1;
ПК 2.6.2;
ОПД.03
Технология конструкционных металлов и материаловедение
Черные металлы, цветные металлы и сплавы. термическая обработка металлов, вспомогательные материалы, защита поверхностей деталей от коррозии.
Знания:
Видов, химических и физических свойств металлов, сплавов.
Умения:
Различать металлы по их видам и свойствам.
БК 2,
БК 8,
ПК 2.6.2;
ПК 2.6.3;
ПК 2.6.8;
ОПД.04
Охрана труда и техника безопасности
Правовые и организационные основы охраны труда. Закон РК об охране труда. Законодательные акты РК об охране труда. Требование охраны труда в нормативно-правовых актах. Производственная санитария. Производственная санитария, ее значение и задачи. Вредные вещества в рабочей зоне и нормализация их параметров
Агрессивные и ядовитые вещества и меры защиты от них. Производственный шум, ультразвук, вибрация и нормализация их параметров.
Знания:
Правовых и организационных основ охраны труда;
Общих сведений о производственной санитарии;
Технике безопасности;
Основам электробезопасности;
Общих сведений о пожарной безопасности.
Умения:
Соблюдения техники безопасности и правил санитарии;
Соблюдения электробезопасности;
Оказания помощи при производственной травме;
Соблюдения пожарной безопасности.
БК 6,
ПК 2.6.1;
ПК 2.6.2;
ПК 2.6.6;
ОПД.05
Охрана окружающей среды
Основы экологии: понятие об экологии, экологические факторы и организмы. Популяция, биоценоз, экосистема. Биосфера и человек. Агробиоценозы. Охрана окружающей природной среды и рациональное использование природных ресурсов. Современные проблемы охраны окружающей среды в сельскохозяйственном производстве.
Знания:
Структуры современной экологии;
Истории развития экологии;
Аутэкологии, демэкологии, синэкологии и биосфере;
Об экологических факторах и их классификации;
О факторах среды, популяции, сообществе и биоценозе;
Об экологических системах и их классификации;
О биогеохимических циклах;
Об экологических сукцессиях;
Об учении В. И. Вернадского – о биосфере.
Умения:
Решения экологических проблем природоохранной деятельности, агроэкологии;
Определения: биогеохимических круговоротов основных химических элементов;
Определения экологических факторов и их влияния на живые организмы;
БК 2,
БК 8,
ПК 2.6.2;
ПК 2.6.3;
ПК 2.6.8;
ОПД.06
Организация и технология механизированных работ
Комплектование агрегатов. Производительность с/х агрегатов. Диспетчерская служба. Способы движения агрегата. Технология вспашки. Технологии подготовки и внесения удобрений, боронования и лущения стерни, сплошной культивации, посева, посадки картофеля, рассады, уборки трас на сено, картофеля, овощей.
Знания:
По проведению производственных операций и урожайности сельскохозяйственных культур;
Общей классификации сельскохозяйственных агрегатов; Эксплуатационных показателей и свойств сельскохозяйственных машин. КПД агрегатов.
Умения:
Готовить и вносить удобрения;
Соблюдения агротехнических требований по уходу сельскохозяйственных культур, к агрегатам, уборке сельскохозяйственных культур;
Комплектации агрегатов и подготовки их к уборке сельскохозяйственных культур.
БК 1,
БК 5,
ПК 2.6.1;
ПК 2.6.2;
ПК 2.6.4;
СД.00
Специальные дисциплины
СД.01
Устройство и техническое обслуживание тракторов
Общее устройство и классификация тракторов, приемы управления трактором, основы работы двигателя внутреннего сгорания, кривошипно-шатунный механизм, блок и головка цилиндра, распределительный механизм, система питания двигателей, регуляторы, система связки двигателей, система охлаждения двигателей, пусковые устройства двигателей.
Знания: Классификации тракторов, самоходных шасси, автомобилей по назначению, типу, устройству, ходовой части, тяговые классы трактора;
Основных частей тракторов и автомобилей; Классификации двигателей, основных механизмов и систем двигателей, их назначения; Технических характеристик двигателей;
Понятия о рабочих циклах двигателей.
Умения:
Разборки и сборки, выполнения регулировки основных механизмов двигателя, ведущего моста, нахождения и исправления неисправности систем и механизмов двигателя, трансмиссий и сцепления, коробки передач, раздаточной коробки, карданной передачи, мостов, ходовой части, рулевого управления, тормозной системы, кабины, платформы и дополнительного оборудования.
БК 1,
БК 6,
ПК 2.6.1;
ПК 2.6.2;
ПК 2.6.5;
СД.02
Сельскохозяйственные машины и оборудование для животноводства
Почвообрабатывающие машины и орудия, посевные и посадочные машины. Машины для внесения удобрения. Машины для химической защиты растений. Машины для заготовки кормов. Зерноуборочные машины. Кукурузоуборочные машины. Машины для послеуборочной обработки зерна.
Знания: Агротехнических требований, назначения, устройства и принципов работы сельскохозяйственных машин. Технических характеристик сельскохозяйственных машин, правил технического обслуживания машин, техники безопасности.
Умения:
Подготовки сельхозмашины к работе в соответствии с агротехническими требованиями; Установки, выполнения регулировки сельхозмашин и установок.
БК 1,
БК 5,
ПК 2.6.1;
ПК 2.6.3;
ПК 2.6.4;
СД.03
Техническое обслуживание и ремонт машин
Общее устройство и классификация тракторов, приемы управления трактором, основы работы двигателя внутреннего сгорания, кривошипно-шатунный механизм, блок и головка цилиндра, распределительный механизм, система питания двигателей, регуляторы, система смазки двигателей, система охлаждения двигателей, пусковые устройства двигателей, двигатели самоходных комбайнов, муфты сцепления и коробки передач, задний мост и механизм управления тракторами, ходовая часть трактора, гидравлическая навесная система и другое оборудование, техническое обслуживание тракторов.
Капитальный ремонт машин и оборудования: общие сведения о ремонте, дефектация и комплектование деталей и сопряжений. Ручная и механизированная сварка, пайкосварка, наплавка. Ремонт сборочных единиц машин и оборудования: несущих конструкций, каркасов и кабин, блок-картеров, головок цилиндров, корпусных деталей и кожухов, деталей цилиндро – поршневой группы, кривошипно-шатунных и газораспределительных механизмов насосов, фильтров, радиаторов и турбокомпрессоров, топливной и гидравлической аппаратуры. Капитальный ремонт аккумуляторов и электрооборудования. Восстановление валов, катков, роликов, ступиц, дисков, шестерен, подшипников качения, ведущих колес и звеньев гусениц, рессор, деталей рулевого управления и передних мостов, цилиндров, гидросистем. Восстановление сельхозмашин и оборудования животноводческих ферм. Ремонт холодильных установок, пастеризаторов и сепараторов, оборудования для стрижки овец. Ремонт электродвигателей и низковольтной пускозащитной аппаратуры оборудования животноводческих ферм.
Знания:
Классификации тракторов, самоходных шасси, автомобилей по назначению, типу, устройству, ходовой части, тяговые классы трактора;
Основных частей тракторов и автомобилей;
Классификации двигателей, основных механизмов и систем двигателей, их назначение;
Технических характеристик двигателей;
Понятия о рабочих циклах двигателей;
Устройства и работы основных механизмов и систем двигателя, назначения деталей, материалов обработки;
Устройств, основных неисправностей систем и механизмов двигателя, муфты сцепления и коробки передач, заднего моста и механизмов управления тракторами, ходовой части трактора, гидравлической навесной системы и другого оборудования, способов их устранения; Об общем устройстве, принципах работы, правил подготовки, проверке электрооборудования транспортных средствах, трансмиссии и сцеплении, коробке передач, раздаточной коробке, карданной передаче, мостовой, ходовой части, рулевого управления, тормозной системы, кабины, платформы и дополнительного оборудования;
О правилах техники безопасности при ремонтно-восстановительных работах;
Общих сведений о ремонте, дефектации и комплектовании деталей и сопряжений.
Умения:
Проведения сборки, разборки и регулировки основных механизмов двигателя, ведущего моста;
Нахождения и исправления неисправности систем и механизмов двигателя, трансмиссий и сцепления, коробки передач, раздаточной коробки, карданной передачи, мостов, ходовой части, рулевого управления, тормозной системы, кабины, платформы и дополнительного оборудования;
Выполнения технической диагностики и планово-предупредительной системы ТО, выполнения контрольного и ежедневного технического обслуживания.
БК 1,
БК 5,
БК 6,
ПК 2.6.1;
ПК 2.6.2;
ПК 2.6.5;
СД.04
Правила дорожного движения
Общие положения. основные понятия и термины обязанности водителей, пешеходов и пассажиров. Дорожные знаки. Дорожная разметка и ее характеристика. Порядок движения, остановка и стоянка транспортных средств, регулирование дорожного движения, проезд перекрестков, пешеходных переходов, остановок транспортных средств общего пользования и железнодорожных переездов.
Знания:
Правил поведения всех участников движения: пешехода, пассажира, водителя автотранспорта, дорожных, номерных и опознавательных знаков, обязанностей всех участников движения.
Умения:
Соблюдения правил поведения всех участников при организации, регулировке движения, создания благоприятных условий для движения.
БК 1,
БК 6,
ПК 2.6.1;
ПК 2.6.2;
ПК 2.6.6;
СД.05
Основы агрономии
Растения и условия их жизни, способы их регулирования. Образование, состав и свойства почвы, почвообразовательный процесс.
Сорняки и борьба с ними. Севообороты. Обработка почвы (задачи и приемы обработки почвы, системы обработки почвы, защита почв от эрозии).
Зональные системы земледелия. Болезни и вредители сельскохозяйственных культур, меры борьбы с ними. Удобрения и их применение.
Знания:
Строения растений; Значения растений в природе, жизни человека; Структуры основных вегетативных органов покрытосеменных, строения репродуктивных органов покрытосеменных, процесса образования семян и плодов; Почвообразования; Состава, строения и свойств основных типов почв.
Умения:
Проведения морфологического анализа растений, определения растения с помощью определителя; Определения хозяйственной ценности растений; Использования агрометериологической информации в практической работе; Определения содержания гумуса в почве, механического состава, поглотительных способностей и реакции почвы; Проведения расчета норм внесения удобрений.
БК 1,
БК 5,
БК 6,
ПК 2.6.1;
ПК 2.6.2;
ПК 2.6.6;

Біліктілігі: 150407 2 – Ауыл шаруашылық машиналары мен тракторларының реттеушісі
ЖКП.00
Жалпы кәсіптік пәндер
ЖКП.01
Еңбекті қорғау және техника қауіпсіздігі
Өрт қауіпсіздігі. Жабдықтардың жіктелуі. Белгілері, құрылысының ерекшеліктері, таңдау критерийлері, пайдаланудағы қауіпсіздік ережелерін, еңбекті қорғау, құқықтық және нормативтік база; өндірістік аурулар мен зақымдану; еңбек жағдайына әсерін тигізетін факторлар, еңбекті қорғау бойынша шаралар, техника қауіпсіздігі, сақтандыру шаралары, түрлері және құралдары.
Білімдер:
Өндірістік санитария туралы жалпы мәліметтерді. Қауіпсіздік техникасын. Электр қауіпсіздігі негіздерін. Өрт қауіпсіздігі туралы жалпы мәліметтерді.
Іскерліктер:
Санитария ережелері мен техника қауіпсіздігін сақтауды. Электр қауіпсіздігін сақтауды. Өндірістік жарақаттану кезінде көмек көрсетуді. Өрт қауіпсіздігін сақтауды.
БҚ 1,
БҚ 5,
БҚ 6,
КҚ 2.7.1;
КҚ 2.7.2;
КҚ 2.7.4;
ЖКП.02
Сызу
Пәннің мақсаттары мен міндеттері. Конструкторлық құжаттаманың бірыңғай жүйесінің (КҚБЖ) құрылымы мен арналуы. Сызбаларды графикалық безендіру. Проекциялық сызу. Техникалық сурет және сызу. Бөлшектердің С сызбалары мен нобайларын орындаудың жалпы ережелері.
Білімдер:
Құрастырма құжаттарының бірыңғай жүйесі (КҚБЖ). Сызбалар мен нобайларды орындауды қабылдау және ережесі. Геометриялық сызу негіздері және проекциялық сызу.
Іскерліктер:
Мамандықтар бойынша сызбаларды безендіру және орындау, оның ішінде компьютерлік графика әдістері.
БҚ 5,
БҚ 6,
КҚ 2.7.1;
КҚ 2.7.4;
КҚ 2.7.5;
ЖКП.03
Материалтану
Қара металдар, түсті металдар және қорытпалар. Металдарды термиялық өңдеу. Қосымша материалдар. Бөлшектердің бетін коррозиядан қорғау.
Білімдер:
Металдардың түрлерін, химиялық және физикалық қасиеттерін.
Іскерліктер: металдарды түрлеріне қарай ажырата білуді
БҚ 1,
БҚ 5,
БҚ 6,
КҚ 2.7.1;
КҚ 2.7.2;
КҚ 2.7.4;
АП.00
Арнайы пәндер
АП.01
Тракторлар мен комбайндардың электрлік жабдықтары және электротехника негіздері
Электротехника негіздері. Тракторлар мен комбайындарда электр энергиясын қолдану.
Жоғары қуатты магнитодан жану жүйесі
Генератолар. Іштен жану қозғалтқыштарын электрлік іске қосу.
Тракторлар мен комбайындарды электрлік жарықтандыру және қосымша жабдықтары
Білімдер:
Электрлік жабдықтардың, аккумуляторлардың, генераторлардың, реле генераторлардың, стартерлердің, жану жүйесі саймандарының жалпы құрылысы, жұмыс істеу қағидаттары, құрастырмалары және сипаттамалары.
Автомобильдер мен тракторларды дайындау және оларды пайдалану ережесі, ТҚ және жөндеу ережесі.
Іскерліктер: Автомобильдер мен тракторлардың электрлік жабдықтарының техникалық жағдайын тексеру.
Автомобильдер мен тракторлардың электрлік жабдықтарының ақауларын анықтау және жою.
Электрлік жабдықтарды пайдалану және техникалық қызмет көрсету.
БҚ 1,
БҚ 5,
БҚ 6,
КҚ 2.7.1;
КҚ 2.7.2;
КҚ 2.7.5;
АП.02
Слесарлық-жөндеу ісі
Слесарлық іс, өлшеу техникасы, аспаптарды толтыру, металдарды белгілеу, кесу, түзету, майыстыру, құю, бұрғылау, бұрау, бұранда кесу, қысу, пісіру, шыңдау, сығу.
Білімдер:
Слесарлық-жөндеу жұмыстарын жүргізу кезіндегі техника қауіпсіздігі, аспаптарды толтыру, металдарды белгілеу, кесу, түзету, майыстыру, құю, бұрғылау, бұрау, бұранда кесу, қысу, пісіру, шыңдау, сығу тәсілдері. Жөндеу жұмыстары.
Іскерліктер: Бөлшектердің тозу мөлшері мен сипатын анықтауды, сәйкес техникалық құралдарды қолдануды. Жөндеу жұмыстарын орындауды, КТМ, ЖЖМ, қоректендіру, салқындату, майлау жүйелерін, күш берілісін, жүріс бөлігін, қаңқаны, жүргізуші алаңын жөндеуді.
БҚ 1,
БҚ 5,
БҚ 6,
КҚ 2.7.1;
КҚ 2.7.2;
АП.03
Тракторлардың құрылғылары және техникалық қызмет көрсету
Тракторлардың жіктелуі мен жалпы құрылымы, тракторларды басқару тәсілдері, ішкі жану қозғалтқышының негізгі жұмысы, кривошатунды механизм, цилиндр блогы мен басы, тарату механизмі, қозғалтқыштың қоректену механизмі, реттеуіштер, қозғалтқыштың байланыс жүйесі, қозғалтқыштың суыту жүйесі, қозғалтқыштың іске қосу құрылысы, ілесу муфтасы және беріліс қорабы, тракторларды басқару механизмі және артқы мост, трактордың жүргізуші бөлігі, гидравликалық жүйе және басқа да құралдар, тракторларды техникалық қызмет көрсету.
Білімдер:
Тракторлар мен автомобильдерді құрылысы, белгілері, типтері, жүргізу бөліктері бойынша жіктелуін. Тракторлар мен автомобильдердің негізгі бөліктерін. Қозғалтқыштардың жіктелуін, қозғалтқыштардың негізгі механизмі мен жүйелерін олардың белгілерін. Қозғалтқыштардың техникалық сипатын. Қозғалтқыштардың жұмыс циклі туралы түсініктерді. Негізгі механизмдер мен қозғалтқыш жүйелерінің құрылым мен жұмысын.
Іскерліктер: қозғалтқыштардың негізгі механизмін, жүргізуші мостын шашуды, жинауды, реттеуді және ақауларын тауып, жөндеуді, трансмиссия, сцепления, коробка передач, тарату коропкасын, карданной передачи, мостов, жүргізуші бөліктерін, рулевого управления, тормозной системы, кабинаның, платформаның және қосымша құралдарының ақауларын тауып жөндеуді. Техникалық қызмет көрсету жүйесінің жоспарлы сақтандыру және техникалық диагностиканы орындауды, бақылау және күнделікті техникалық қызмет көрсетуді.
БҚ 1,
БҚ 5,
БҚ 6,
КҚ 2.7.1;
КҚ 2.7.2;
АП.04
Ауыл шаруашылық машиналары
Топырақ өңдеуші машиналар мен құрал-саймандар, егу және себу машиналары. Тыңайтқыштарды сіңіру машиналары. Өсімдіктерді химиялық қорғау машиналары. Жем-шөп дайындау машиналары. Астық жинау машиналары. Жүгері жинау машиналары. Астықты жинағаннан кейінгі өңдеу машиналары. Түйнек жемістілерді, тамыр жемістілерді және талшықты дақылдарды жинау машиналары.
Білімдер:
Ауыл шаруашылық машиналардың агротехникалық талаптарын, белгілерін, құрылғыларын, жұмыс істеу принциптерін, техникалық сипаттамасын, машиналарды техникалық қызмет көрсету, техника қауіпсіздігін.
Іскерліктер: агротехникалық талаптарға сай мал шаруашылығына а/ш машиналарын жұмысқа дайындауды, мал шаруашылығына арнап а\ш машиналарын реттеу және жөндеуді.
БҚ 1,
БҚ 5,
БҚ 6,
КҚ 2.7.1;
КҚ 2.7.2;
АП.05
Автомобильдер, ауыл шаруашылық техникалары және тракторлар диагностикасы
Техникалық қызмет көрсету және техникалық диагностиканың негізгі ережелері. Диагностикалау тәртібі. Тракторлар мен комбайндарды диагностикалау. Автомобильдерді диагностикалау, машиналардың қалдық ресурстарын диагностикалау. Машиналарды диагностикалау құралдарының жіктелуі. Бақылау диагностикалау құралдары. МТП жағдайын диагностикалаудың құралдары. Электрондық диагностикалық саймандар.
Білімдер:
Техникалық диагностика түрлерінің жіктелуін. Техникалық диагностика міндеттерін. Диагностика тәсілдерін. Диагностиклау тәсілдерін, КШТ, цилиндрлі топтарды, газ таратушы механизмді, суыту және майлау жүйесін, комбаин агрегаттарын техникалық қызмет көрсетуді, диагностикасын және сараптауды, қоректену жүйесін, ауа тазартқышты, камераларды, комбайндардың механизмдерін сараптау және техникалық қызмет көрсетуді.
Іскерліктер: диагностикалық нышандары мен қарапайым диагностикалық құралдар бойынша автомомбильдер мен тракторлардың қозғалтқыштары, жүргізуші бөліктері, басқару рульдерінің, трансмиссияларының және комбайнның гидравликалық жүйесінің техникалық жағдайларын анықтауды. Диагностикалау бақылау карталарын құрастыруды. ТҚК-1, ТҚҚ-2 кезінде және ағымды жөндеу кезінде автомобильдерді диагностикалауды.
БҚ 1,
БҚ 5,
БҚ 6,
КҚ 2.7.1;
КҚ 2.7.2;

Квалификация: 150407 2 – Наладчик сельскохозяйственных машин и тракторов
ОПД.00
Общепрофессиональные дисциплины
ОПД.01
Охрана труда и техника безопасности
Пожарная безопасность.
Классификация оборудования:
назначение, принципы действия, особенности устройств, критерии выбора, правила безопасной эксплуатации;
охрана труда;
правовая и нормативная база;
производственный травматизм и заболеваемость;
факторы, влияющие на условия труда;
мероприятия по охране труда;
техника безопасности: виды, средства, меры предупреждения.
Знания:
Общих сведений о производственной санитарии;
Техники безопасности;
Основ электробезопасности;
Общих сведений о пожарной безопасности.
Умения:
Соблюдения техники безопасности и правил санитарии;
Соблюдения электробезопасности;
Оказания помощи при производственной травме;
Соблюдения пожарной безопасности.
БК 1,
БК 5,
БК 6,
ПК 2.7.1;
ПК 2.7.2;
ПК 2.7.4;
ОПД.02
Черчение
Цели и задачи предмета. Структура и назначение единой системы конструкторской документации /ЕСКД/.
Графическое оформление чертежей. Проекционное черчение. Техническое рисование и черчение. Общие правила выполнения чертежей и эскизов деталей.
Знания:
Понятий: чертеж, эскиз, допуск, посадка, разрез, сечение, общий вид, вид сверху, с боку, размеры форматов по ГОСТу, видов проекций.
Умения:
Выполнения надписей, вычерчивания контуров, чтения сборочных чертежей и схем, выполнения геометрических построений, использования стандартов при оформлении чертежей; выполнения технического рисования, чертежей деталей, эскизов, разрезов, сечений.
БК 5,
БК 6,
ПК 2.7.1;
ПК 2.7.4;
ПК 2.7.5;
ОПД.03
Материаловедение
Черные металлы, цветные металлы и сплавы. Термическая обработка металлов, вспомогательные материалы, защита поверхностей деталей от коррозии
Знания:
Видов, химических и физических свойств металлов, сплавов,
Умения:
Различия металлов по их видам и свойствам
БК 1,
БК 5,
БК 6,
ПК 2.7.1;
ПК 2.7.2;
ПК 2.7.4;
СД.00
Специальные дисциплины
СД.01
Основы электротехники, электрическое оборудование тракторов и комбайнов
Основы электротехники. Применение электрической энергии на тракторах и комбайнах. Система зажигания от магнето высокого напряжения. Генераторы. электрический пуск двигателей внутреннего сгорания. Электрическое освещение и вспомогательное оборудование тракторов и комбайнов
Знания:
Общего устройства, принципов работы, конструкции и характеристик электрооборудования, аккумуляторов, генераторов, реле-генераторов, стартеров, приборов систем зажигания;
Правил подготовки автомобилей и тракторов и их эксплуатацию, правила ТО и ремонта.
Умения:
Осуществления проверки технического состояния электрооборудования автомобилей и тракторов;
Определения и устранения неисправности электрооборудования автомобилей и тракторов; Осуществления эксплуатации и технического обслуживания электрооборудования.
БК 1,
БК 5,
БК 6,
ПК 2.7.1;
ПК 2.7.2;
ПК 2.7.5;
СД.02
Слесарно-ремонтное дело
Слесарное дело, техника измерений, заправка инструментов, разметка, рубка металлов, правка и гибка, резание металлов, отливание металлов, сверление, зенкование, развертывание, нарезание резьб, клепка, шабрение и притирка, паяние, лужение, заливка, запрессовка и выпрессовка.
Знания:
Техники безопасности при проведении слесарно-ремонтных работ, способов разметки, рубки металлов, правки и гибки, резания металлов, отливания металлов, сверления, зенкования, развертывания, нарезания резьбы, клепки, шабрения и притирки, паяния, лужения, заливки, запрессовки и выпрессовка. Видов ремонтных работ.
Умения:
Определения величины и характера износа деталей, применения соответствующих технических средств. Выполнения ремонтных работ, ремонт КШМ, ГСМ, систем питания, охлаждения, смазки, силовой передачи, ходовой части, рам, площадки водителя.
БК 1,
БК 5,
БК 6,
ПК 2.7.1;
ПК 2.7.2;
СД.03
Устройство и техническое обслуживание тракторов
Общее устройство и классификация тракторов, приемы управления трактором, основы работы двигателя внутреннего сгорания, кривошипно-шатунный механизм, блок и головка цилиндра, распределительный механизм, система питания двигателей, регуляторы, система связки двигателей, система охлаждения двигателей, пусковые устройства двигателей, двигатели самоходных комбайнов, муфты сцепления и коробки передач, задний мост и механизм управления тракторами, ходовая часть трактора
Знания: Классификации тракторов, самоходных шасси, автомобилей по назначению, типу, устройству, ходовой части, тяговые классы трактора;
Основных частей тракторов и автомобилей; Классификации двигателей, основных механизмов и систем двигателей, их назначения. Технических характеристик двигателей.
Умения:
Разборки и сборки, выполнения регулировки основных механизмов двигателя, ведущего моста, нахождения и исправления неисправностей систем и механизмов двигателя, трансмиссий и сцепления, коробки передач, раздаточной коробки, карданной передачи, мостов, ходовой части, рулевого управления, тормозной системы, кабины, платформы и дополнительного оборудования.
БК 1,
БК 5,
БК 6,
ПК 2.7.1;
ПК 2.7.2;
СД.04
Сельскохозяйственные машины
Почвообрабатывающие машины и орудия, посевные и посадочные машины. Машины для внесения удобрения. Машины для химической защиты растений. Машины для заготовки кормов. Зерноуборочные машины. Кукурузоуборочные машины. Машины для послеуборочной обработки зерна. Машины для уборки клубнеплодов, корнеплодов и прядильных культур.
Знания:
Агротехнического требования, назначения, устройства и принципов работы, технических характеристик сельскохозяйственных машин, правил технического обслуживания машин, техники безопасности.
Умения:
Приготовления сельхозмашины к работе в соответствии с агротехническими требованиями, установки, выполнения регулировки сельхозмашин и установок.
БК 1,
БК 5,
БК 6,
ПК 2.7.1;
ПК 2.7.2;
СД.05
Диагностирование автомобилей, сельхозтехники и тракторов
Основные положения технической диагностики и технического обслуживания. порядок диагностирования, диагностирование тракторов. диагностирование комбайнов. Диагностирование автомобилей. Прогнозирование остаточного ресурса машин. классификация средств диагностирования машин. Контрольно-диагностические средства. Приборы и приспособления для диагностирования состояния МТП. Электронные диагностические приборы.
Знания:
Классификации видов технической диагностики;
Задач технической диагностики;
Методов диагностики; Технологии диагностирования, технического обслуживания и экспертизы КШГ, цилиндропоршневой группы, газораспределительного механизма, системы охлаждения и смазки, сборочных единиц и агрегатов комбайна, системы питания и очистки воздуха, подшипниковых сопряжений, приводных механизмов наклонной камеры и молотилки зерноуборочных комбайнов, механизмов управления и ходовых систем комбайнов;
Умения:
Определения технического состояния двигателя, трансмиссии, ходовой части и рулевого управления, тормозных систем автомобилей, гидравлических систем комбайнов и тракторов по диагностическим признакам и с помощью простейших диагностических приборов;
Составления контрольно-диагностической карты.
БК 1,
БК 5,
БК 6,
ПК 2.7.1;
ПК 2.7.2;

КҚ 2.8.5;
КҚ 2.8.7;
АП.05
Жолда жүру ережелері
Жалпы ережелер. Жүргізушілер, жаяу жүргіншілер, және жолаушылар міндеттерінің негізгі ұғымдары мен атаулары. Жол белгілері. Жол таңбалары және олардың сипаттамасы. Қозғалыс тәртібі, көлік құралдарының аялдамасы және тұрағы, жол қозғалысын реттеу, қиылыстардан жаяу жүргіншілердің жолды кесіп өтуін, жалпы пайдаланылатын көлік құралдарының аялдамаларындағы және темір жол өтпелеріндегі қозғалыс тәртібін реттеу.
Білімдер:
Барлық қозғалысқа қатысушылардың - жаяу жүргіншінің, жолаушының, автокөлік жүргізушінің мінез-құлық ережелерін, жол, нөмірлі және тану белгілерін, барлық қозғалысқа қатысушылардың міндеттерін.
Іскерліктер: Қозғалысты ұйымдастыру мен реттеу кезінде барлық қатысушылардың мінез-құлық ережелерін сақтауды, қозғалыс үшін қолайлы жағдай жасауды.
БҚ8,
БҚ 9,
КҚ 2.8.2;
КҚ 2.8.4;
КҚ 2.8.6;
Біліктілігі: 150409 2 – Электроқондырғыларды жөндеу бойынша электромонтер
ЖКП.00
Жалпы кәсіптік пәндер
ЖКП.01
Сызу
Пәннің мақсаттары мен міндеттері. Конструкторлық құжаттаманың бірыңғай жүйесінің (КҚБЖ) құрылымы мен арналуы. Сызбаларды графикалық безендіру. Проекциялық сызу. Техникалық сурет және сызу. Бөлшектердің С сызбалары мен нобайларын орындаудың жалпы ережелері.
Білімдер:
Құрастырма құжаттарының бірыңғай жүйесі (КҚБЖ). Сызбалар мен нобайларды орындауды қабылдау және ережесі. Геометриялық сызу негіздері және проекциялық сызу.
Іскерліктер: Мамандықтар бойынша сызбаларды безендіру және орындау, оның ішінде компьютерлік графика әдістері.
БҚ 1,
БҚ 4,
БҚ 6,
КҚ 2.9.1;
КҚ 2.9.3;
КҚ 2.9.6;
КҚ 2.9.8;
ЖКП.02
Электроқауіпсіздік Құралдардың жіктелуі: белгілері, жұмыс істеу принциптері, құрылысының ерекшеліктері техника қауіпсіздігінің ерекшеліктері пайдаланудағы қауіпсіздік ережелері; еңбекті қорғау, құқықтық және нормативтік база; өндірістік зақымдану мен аурулар; еңбек жағдайын әсерін тигізетін факторлар еңбекті қорғау бойынша шаралар техника қауіпсіздігі. Түрлері, сақтандыру шаралары.
Білімдер:
- өндірістік санитария туралы жалпы түсінік;
- техника қауіпсіздігін
- электро қауіпсізідк негіздерін;
- өрт қауіпсіздігі туралы жалпы мәліметті
Іскерліктер:
техника қауіпсіздігін орындауды;
- электроқауіпсіздігін орындауды;
- өндірістік зақымдану кезіндегі алғашқы көме көрсетуді;
- өрт қауіпсіздігін сақтауды
БҚ 1,
БҚ 4,
БҚ 6,
КҚ 2.9.1;
КҚ 2.9.2;
КҚ 2.9.3;
КҚ 2.9.6;
ЖКП.03
Электротехника
Тұрақты тоқтың электрлі тізбегі. Электромагнетизм.
Ауыспалы тоқтың бірфазалы электротізбегі. Ауымпалы тоқтың үшфазалы электротізбегі. Электротехникалық өлшемдер мен құралдар. Трансформаторлар.
Ауыспалы тоқтың электромашиналары. Тұрақты тоқтың электромашиналары.
Білімдер:
Ауыспалы тоқтың үшфазалы тізбегі және оларды қосу тәсілдері; тұрақты және аусыпалы тоқтың электрлі машиналарын, іске қосу және қорғау аппаратураларын; автоматика жүйесінде қолданылатын қарапайым электрондық құралдарды, трансформатордың жұмыс істеу құрылысы мен принципі туралы.
Іскерліктер: Электрлі тізбектің сызбасын құрастыруды, тұрақты тоқтың бір және үшфазалы электрлі тізбегін есептеуді, тұрақты тоқтың қарапайым электрлі тізбегінің негізгі параметрлерін анықтауды, тұрақты тоқ тізбегінің қарапайым есептеулерін орындауды,электрлі тізбектің негізгі параметрлерін өлшеуді, электротізбегінің ерекшеліктерін ажырата білуді, қосулардың түрін ажырата білу.
БҚ 1,
БҚ 4,
БҚ 6,

ПК 2.8.5;
ПК 2.8.7;
СД.05
Правила дорожного движения
Общие положения. Основные понятия и термины обязанности водителей, пешеходов и пассажиров. Дорожные знаки. Дорожная разметка и ее характеристика. Порядок движения, остановка и стоянка транспортных средств, регулирование дорожного движения, проезд перекрестков, пешеходных переходов, остановок транспортных средств общего пользования и железнодорожных переездов.
Знания:
Правил поведения всех участников движения: пешехода, пассажира, водителя автотранспорта, дорожных, номерных и опознавательных знаков, обязанностей всех участников движения.
Умения:
Соблюдения правил поведения всех участников при организации, регулировке движения, создания благоприятных условий для движения.
БК 8,
БК 9,
ПК 2.8.2;
ПК 2.8.4;
ПК 2.8.6;
Квалификация: 150409 2 – Электромонтер по обслуживанию электрооборудования
ОПД.00
Общепрофессиональные дисциплины
ОПД.01
Черчение
Цели и задачи предмета. Структура и назначение единой системы конструкторской документации /ЕСКД/.
Графическое оформление чертежей. Проекционное черчение. Техническое рисование и черчение. Общие правила выполнения чертежей и эскизов деталей.
Знания:
Понятий: чертеж, эскиз, допуск, посадка, разрез, сечение, общий вид, вид сверху, с боку, размеры форматов по ГОСТу, видов проекций.
Умения:
Выполнения надписей, вычерчивания контуров, чтения сборочных чертежей и схем, выполнения геометрических построений, использования стандартов при оформлении чертежей; выполнения технического рисования, чертежей деталей, эскизов, разрезов, сечений.
БК 1,
БК 4,
БК 6,
ПК 2.9.1;
ПК 2.9.3;
ПК 2.9.6;
ПК 2.9.8;
ОПД.02
Электробезопасность
Пожарная безопасность.
Классификация оборудования:
назначение, принципы действия, особенности устройств, критерии выбора, правила безопасной эксплуатации;
охрана труда;
правовая и нормативная база;
производственный травматизм и заболеваемость;
факторы, влияющие на условия труда;
Знания:
Общих сведений о производственной санитарии;
Техники безопасности;
Основ электробезопасности;
Общих сведений о пожарной безопасности.
Умения:
Соблюдения техники безопасности и правил санитарии;
Соблюдения электробезопасности;
Оказания помощи при производственной травме;
Соблюдения пожарной безопасности.
БК 1,
БК 4,
БК 6,
ПК 2.9.1;
ПК 2.9.2;
ПК 2.9.3;
ПК 2.9.6;
ОПД.03
Электротехника
Электрические цепи постоянного тока. Электромагнетизм.
Электрические цепи однофазного переменного тока. Электрические цепи трехфазного переменного тока. Электротехнические измерения и приборы. Трансформаторы.
Электрические машины переменного тока. Электрические машины постоянного тока.
Знания:
Трехфазных цепей переменного тока и способов подключения к ней потребителей; Электрических машин переменного и постоянного тока, пусковой и защитной аппаратуры; простейших электронных приборов, применяемых в системе автоматики; Устройств и принципов действия трансформатора.
Умения:
Составления схемы электрических цепей; Выполнения расчетов однофазного и трехфазного электрических цепей постоянного тока; Определения основных параметров простейших электрических цепей постоянного тока; Выполнения простых расчеты цепей постоянного тока; Измерения основных параметров электрических цепей.
БК 1,
БК 4,
БК 6,

КҚ 2.9.1;
КҚ 2.9.4;
КҚ 2.9.6;
КҚ 2.9.7;
ЖКП.04
Электроматериалтану
Қара, түсті металдар. Металдарды термикалық өңдеу. Қосымша материалдар. Бөлшектерді коррозиядан қорғау. Металдардың электромагниттік қасиеттері.
Білімдер:
Металлдардың түрлерін, химиялық және физикалық қасиеттерін,
Іскерліктер: Металдарды түрлері, қасиеттері, электр өткізгіштігі бойынша ажырату.
БҚ 1,
БҚ 4,
КҚ 2.9.1;
КҚ 2.9.2;
КҚ 2.9.3;
КҚ 2.9.5;
АП.00
Арнайы пәндер
АП.01
Ауыл шаруашылық агрегаттары мен дәстүрлі емес электр энергиясы көздерін электрлік жабдықтау және автоматтандыру
Электрлік жарықтандыруға және сәулелендіруге арналған қондырғылар. Электр жетегінің негіздері. Машиналардың, агрегаттардың және ағындық желілердің автоматтандырылған электр жетегі. Электрлік қыздыру және электротехнологиялық қондырғылар.
Білімдер:
Негізгі ұғымдар мен анықтамаларды, өлшеу шамалары мен бірліктерін. Сәулелендіру мен өлшеуді оқып үйренуге арналған саймандарды. Әр түрлі шамды жарықтандыру қондырғыларын есептеу әдістемелерін. Салалық жарықтандыру талаптарын. Шырақтар мен сәулелендіргіштердің кеңістікте орналасу жүйесін.
Іскерліктер: Әр түрлі сәулелендіру көздерінен сұлбаларды желіге қосуды және жұмысын зерттеуді. Люксметрмен үйжайдың жарықтандырылуын және сәулелендірілуін, қалыпты жарықтандырылуын өлшеу. Стационарлық және жылжымалы жануарлар мен құстарды ультракүлгін сәулелендіру қондырғыларын есептеуді жүргізу.
БҚ 1,
БҚ 4,
КҚ 2.9.1;
КҚ 2.9.2;
КҚ 2.9.5;
АП.02
Ауыл шаруашылығын электрмен жабдықтау
Электрлі қуатын тарату, өндіру туралы жалпы мәлімет. Сымдар мен желілер. Ішкі сымдар мен желілердің құрылысын, электр желілеріндегі шығындардың немесе жүктемелердің кестесі. Жабық желілердің есебі. Тарату құрылғыларының аппаратуралыр мен тоқ таратушы аппаратуралар. Олардың құрылысы. Бақылау өлшеу құралдары және трансформаторлар. Ауыл шаруашылық трансформаторлы постанциялары. Рельсті қорғаныс.
Білімдер:
Электрлі машиналарды қолданудағы негізгі электротехника заңдылықтары, тұрақты тоқ машиналарының жұмыс істеу принциптерін, тұрақты тоқ машинасының жұмысына якордың тигізетін әсері. Коммутацияны талдау және мәні, тахогенераторлардың, электромашиналы күшейткіштердің, қозғалтқыштардың жұмысын талдауды.
Электрлі машиналардан трансформаторлардың артықшылығын, трансформаторлардың жұмыс процесі, трансформаторлардың жұмыс істеу режимі, үш фазалы трансформаторларды қосу схемаларын, трансформаторлардың паралельді жұмысы
Іскерліктер: зәкірді орауды, жинауды, машиналарды жинауды, есептеуді, тұрақты тоқтың қозғалтқышының бағытын өзгертуді, қуаттылықты реттеуді, жұмыс істеу сипатын, үшфазалы асинхронды қозғалтқышты қолдануды.
БҚ 1,
БҚ 4,
КҚ 2.9.1;
КҚ 2.9.2;
КҚ 2.9.3;
АП.03
Электр машиналары мен аппараттар
Тұрақты тоқ машиналары: жұмыс істеу принциптері мен құрылымы, зәкірді орау, коммуникация, генераторлар, қозғалтқыштар, микромашиналар. Трансформаторлар: жұмыс істеу принципі, белгілері, жұмыс істеу теориясы, пайдалану көрсеткіштері, үш фазалы трансформаторларды қосу схемасы.
Білімдер:
Электрлі машиналарды қолданудағы негізгі электротехника заңдылықтары, тұрақты тоқ машиналарының жұмыс істеу принциптерін, тұрақты тоқ машинасының жұмысына якордың тигізетін әсері. Коммутацияны талдау және мәні, тахогенераторлардың, электромашиналы күшейткіштердің, қозғалтқыштардың жұмысын талдауды.
Іскерліктер: Зәкірді орауды, жинауды, машиналарды жинауды, есептеуді, тұрақты тоқтың қозғалтқышының бағытын өзгертуді, қуаттылықты реттеуді, жұмыс істеу сипатын, үшфазалы асинхронды қозғалтқышты қолдануды.
БҚ 1,
БҚ 4,
КҚ 2.9.1;
КҚ 2.9.2;
КҚ 2.9.7;
АП.04
Электроқондырғыларын, автоматтандыру құралдарын, дәстүрлі емес электр энергиясын пайдалану және техникалық қызмет көрсету
Ауыл шаруашылықта электроқұралдарды пайдалануды ұйымдастыруды. Электроқондырғыларды тексеруді, күш трансформаторларын тексеруді, 1000В ты ауа және сым желілілерін пайдалану, электрлік қозғалтқыштар тексеру және пайдалану.
1000В қа дейінгі аппаратуралар мен тарату қондырғыларын пайдалану. Қондырғыларды автоматтандыру құралдары. Арнайы белгідегі электроқондырғыларды пайдалану мен жөндеу. Тракторлар, комбаиндар және электроқондырғыларды пайдалану мен жөндеу.
Білімдер:
Электр қондырғыларды сынақтан өткізу түрлерін, күш трансформаторларын пайдаланудың негізгі принциптерін, ауа және сымды желілерді пайдалану ережелері мен негізгі мөлшерін, желіні тексеру. өлшеу жұмыстарын білуді, сым желлілердің ақауларын және сынақтан өткізу тәсілдерін. а/ш электрлі қозғалтқыштарды пайдалану ерекшеліктерін, 1000В қа дейінгі қуатты аппаратураларды пайдалану ережелері мен мөлшерін, 1000В қа дейінгі қуатты аппаратураларды ағымды және күрделі жөндеу
Іскерліктер: Пайдалану алдында трансформаторлар мен аппаратураларды тексеру, ақауларды анықтауды, оларды жөндеуді, трансформаторларды жөндеуден кейін тексеруді, алдын алу өлшемдерін және тексеруді жүргізу, техникалық қызмет көсретуді жүргізуді, электроқондырғыларды диагностикалауды. Ағымды және күрделі жөндеулердің көлемін анықтауды, жөндеу жұмыстарының сапасын бақылауды, жөндеуден кейін электроқозғалтқышты тексеруді, 1000 Вты қуатты аппаратураларды техникалық жөндеу және тексеру
БҚ 1,
БҚ 4,
КҚ 2.9.1;
КҚ 2.9.2;
КҚ 2.9.6;

ПК 2.9.1;
ПК 2.9.4;
ПК 2.9.6;
ПК 2.9.7;
ОПД.04
Электроматериаловедение
Черные металлы, цветные металлы и сплавы. термическая обработка металлов, вспомогательные материалы, защита поверхностей деталей от коррозии. Электромагнитные свойства металлов.
Знания:
Видов, химических и физических свойств металлов, сплавов.
Умения:
Определения металлов по их видам, свойствам, электропроводимости.
БК 1,
БК 4,
ПК 2.9.1;
ПК 2.9.2;
ПК 2.9.3;
ПК 2.9.5;
СД.00
Специальные дисциплины
СД.01
Электрооборудование и автоматизация сельскохозяйственных агрегатов, установок и нетрадиционных источников электроэнергии
Установки для электрического освещения и облучения. Основы электропривода. автоматизированный электропривод машин, агрегатов и поточных линий. электронагревательные и электротехнологические установки.
Знания:
Основных понятий и определений, величин и единиц измерения; Приборов для изучения излучений и измерений; Методик расчетов осветительных установок с различными лампами;
Требований отраслевых норм освещения; Системы размещения светильников и облучателей в пространстве.
Умения:
Включения в сеть и исследования работы схем с различными источниками излучения; Проведения измерения освещенности и облученности, измерения нормируемой освещенность помещения люксметром; Ведения расчета стационарных и подвижных установок ультрафиолетового излучения животных и птиц.
БК 1,
БК 4,
ПК 2.9.1;
ПК 2.9.2;
ПК 2.9.5;
СД.02
Электроснабжение сельского хозяйства
Общие свойства о производстве, передаче и распределении электрической энергии. Провода, кабели, выбор их по допустимому нагреву. Устройство внутренних проводок и кабельных линий. устройство и строительство воздушных линий электропередачи. Графики нагрузки и потери энергии в электрических сетях.
Знания:
Электрических и физико-механических характеристик проводов, марки проводов, кабелей, шнуров; Требований к внутренней проводке, установочных материалов;
Способов прокладки изолированных проводов и кабелей; Правил и норм устройства внутренней проводки в системе 380/220 В,
Габаритов воздушных линий, типов и марки изоляторов, крюков, штырей, типов опор, устройств ввода в здание.
Умения:
Определения допустимого тока, выбора по таблицам сечений проводов и кабелей;
Выбора и проверки плавкой вставки предохранителей и автоматов;
Проведение разделки проводов и кабелей; Проведение монтажа линий электропередач; Регулировки стрелы провеса;
Определения качества электроэнергии; Определения активного и индуктивного полного сопротивления линий, падения и потери напряжения;
Проведение расчетов проводов из цветного металла, сети с двусторонним питанием, суммирования нагрузки по участкам электрических линий.
БК 1,
БК 4,
ПК 2.9.1;
ПК 2.9.2;
ПК 2.9.3;
СД.03
Электрические машины и аппараты
Машины постоянного тока: принципы работы и устройство, обмотка и реакция якоря, коммуникация, генераторы, двигатели, микромашины постоянного тока. Трансформаторы: принципы действия и назначение, теория рабочего процесса, схема замещения, эксплуатационные показатели, схемы и группы соединений обмоток трехфазных трансформаторов, параллельная работа, элементы конструкции, специальные типы трансформаторов.
Знания:
Основных законов электротехники в применении к теории электрических машин; Принципов работы машин постоянного тока, принципов обратимости машин постоянного тока; Влияния реакции якоря на работу машин постоянного тока; Сущности и анализа коммутации, работы тахогенераторов, электромашинных усилителей, исполнительных двигателей.
Умения:
Расчета и выполнения обмотки якоря, сборки и разборки машин, пуска в ход, изменения направления вращения двигателя постоянного тока, регулирования напряжения, снятия рабочих характеристик, использования трехфазных асинхронных двигателей в качестве однофазных.
БК 1,
БК 4,
ПК 2.9.1;
ПК 2.9.2;
ПК 2.9.7;
СД.04
Эксплуатация и техническое обслуживание электрооборудования, средств автоматизации и нетрадиционных источников электроэнергии
Организация эксплуатации и ремонта электроустановок в сельском хозяйстве, испытание электрооборудования, эксплуатация силовых трансформаторов, ремонт силовых трансформаторов, эксплуатация и ремонт воздушных и кабельных линий напряжением до 1000 В. эксплуатация и ремонт электрических двигателей.
Знания:
Видов испытаний электрического оборудования;
Основных принципов эксплуатации силовых трансформаторов; Основных норм и правил эксплуатации воздушных и кабельных линий;
Проведения осмотра, измерения и проверки на линиях, способов определения неисправностей и испытаний кабельных линий.
Умения:
Заполнения технической документации, пользования графиком ППРЭ сельского хозяйства;
Классификации аварий в электрических установках и принятия решения по их устранению; Пользования приборами для испытаний. Проверки и испытания трансформаторов и аппаратур при вводе в эксплуатацию, определения степени увлажнения изоляции обмоток и методов устранения повышенной влажности, определения неисправности, способов устранения, испытания трансформаторов после ремонта, проведения профилактических испытаний и измерения.
БК 1,
БК 4,
ПК 2.9.1;
ПК 2.9.2;
ПК 2.9.6;

2. Жоғары деңгей
2.1. 150401 2 – Бухгалтер
КҚ 2.1.1. Бюджет бойынша шығыстар мен кірістер сметасын құрастыру
КҚ 2.1.2. Ұстап қалу бойынша қажетті есептер жүргізу
КҚ 2.1.3. Барлық салық түрлері бойынша декларация құрастыру
КҚ 2.1.4. Ақпаратты талдаудың негізгі әдістері мен амалдарын пайдаланып статистикалық бақылау жүргізу, алған мәліметтерді жинақтау және талдау
КҚ 2.1.5. Кәсіпорынға экономикалық талдау жүргізу.
КҚ 2.1.6. Есептеу техникасы мен автоматтандырылған есептеу жүйелерін қолданумен бухгалтерлік және қаржы есебін орындау
КҚ 2.1.7. Қаржы операцияларында қарастырылған іс-әрекеттерді орындау
2.2. 150402 2 – Машинамен сауу операторы
КҚ 2.2.1. Жануарлармен жұмыс істеген кезде анатомия және физиология негіздерін білімге қолдану
КҚ 2.2.2. Сауын аппаратын, сүт сепараторын, пастеризаторды, тоңазыту қондырғыларын жұмысқа дайындау
КҚ 2.2.3. Мал сауу алдындағы санитарлық-гигиеналық шараларды ұйымдастыру
КҚ 2.2.4. Малдың зоофизиологиялық және анатомиялық ерекшеліктерін білімге қолдану және оларды жұмыс кезінде есепке алу
КҚ 2.2.5. Сүт өндірісінің болашақ және инновациялық әдістерін пайдалану
КҚ 2.2.6. Сиырдың машинамен саууға жарамдылығын анықтау
КҚ 2.2.7. Сүттің сапасын жедел бақылауды орындау
2.3. 150403 2 – Жеміс-көкөніс өсіруші
КҚ 2.3.1. Егіс жұмыстарын ұйымдастыру
КҚ 2.3.2. Отырғызу материалын, топырақты отырғызуға дайындау
КҚ 2.3.3. Тыңайтқышты дайындау және топыраққа сіңіру
КҚ 2.3.4. Өсіру және өнім жинау бойынша қажетті амалдарды орындау, өсіру және күтім жасау
КҚ 2.3.5. Егіп өсірілген ауыл шаруашылық дақылдарының биологиялық ерекшеліктерін есепке алу және оларды реттеу
КҚ 2.3.6. Ауыл шаруашылық дақылдарының болашақ аудандастырылған сұрыптарын пайдалану
2.4. 150404 2 – Аспазшы
КҚ 2.4.1. Салқын тағамдар мен дәмтатымдарды дайындау
КҚ 2.4.2. Алғашқы тағамдарды дайындау
КҚ 2.4.3. Салқын және ыстық қоспалар дайындау
КҚ 2.4.4. Көкөністер мен саңырауқұлақтардан ыстық тағамдар дайындау
КҚ 2.4.5. Балықтан және теңіз өнімдерінен ыстық тағамдар дайындау
КҚ 2.4.6. Еттен және ет өнімдерінен ыстық тағамдар дайындау
КҚ 2.4.7. Диеталық, балалар және вегетариандық тағамдар дайындау
КҚ 2.4.8. Мәзір құрастыру, жартылай фабрикаттар мен өнімдерге тапсырыстар беру
КҚ 2.4.9. Шикізатты механикалық аспаздық өңдеудің технологиялық үрдісін жүргізу
КҚ 2.4.10. Тамақ және аспаздық өнімдер дайындау
КҚ 2.4.11. Дайындалған тамақ сапасын анықтау
2.5. 150405 2 – Сатушы
КҚ 2.5.1. Ауыл шаруашылық тауарларын жіктеуді білу
КҚ 2.5.2. Тауарлардың тауартанушылық сипаттамасын анықтау
КҚ 2.5.3. Тауар сапасының нормативтік құжаттамаға, тауарлық белгіге сәйкестігін танушылық сипаттамасын анықтау

2. Повышенный уровень
2.1. 150401 2 – Бухгалтер
ПК 2.1.1. Составлять смету расходов и доходов по бюджету;
ПК 2.1.2. Производить необходимые расчеты по удержаниям;
ПК 2.1.3. Составлять декларации по всем видам налогов
ПК 2.1.4. Проводить статистические наблюдения, обобщать и анализировать полученные данные, используя основные методы и приемы анализа информации;
ПК 2.1.5. Проводить экономический анализ предприятия.
ПК 2.1.7. Выполнять бухгалтерский и финансовый учеты с применением вычислительной техники и систем автоматизированных расчетов
ПК 2.1.8. Выполнять действия, предусмотренные финансовыми операциями
2.2. 150402 2 – Оператор машинного доения
ПК 2.2.1. Применять знания основ анатомии и физиологии при работе с животными
ПК 2.2.3. Подготавливать доильный аппарат, молочный сепаратор, пастеризатор, холодильные установки к работе
ПК 2.2.4. Организовывать санитарно-гигиенические мероприятия перед доением животных
ПК 2.2.5. Применить знания зоофизиологические и анатомические особенности сельскохозяйственных животных и учитывать их при работе
ПК 2.2.6. Использовать перспективные и инновационные методы производства молока
ПК 2.2.7. Определить пригодность коров к машинному доению
ПК 2.2.8. Выполнить оперативный контроль за качеством молока
2.3. 150403 2 – Плодоовощевод
ПК 2.3.1. Организовывать полевые работы
ПК 2.3.1. Готовить посадочный материал, почву к посадке
ПК 2.3.1. Готовить и вносить удобрения в почву
ПК 2.3.1. Выполнять необходимые приемы по выращиванию и сбору урожая, выращивать и ухаживать за посадками
ПК 2.3.1. Учитывать биологические особенности возделываемых сельскохозяйственных культур и их регулирование
ПК 2.3.1. Использовать перспективные районированные сорта сельскохозяйственных культур
2.4. 150404 2 – Повар
ПК 2.4.1. Готовить холодные блюда и закуски
ПК 2.4.2. Готовить первые блюда
ПК 2.4.3. Готовить холодные и горячие соусы
ПК 2.4.4. Готовить горячие блюда из овощей и грибов
ПК 2.4.5. Готовить горячие блюда из рыбы и морепродуктов
ПК 2.4.6. Готовить горячие блюда из мяса и мясных продуктов
ПК 2.4.7. Готовить диетические, детские и вегетарианские блюда
ПК 2.4.8. Составлять меню, заявки на полуфабрикаты и продукты
ПК 2.4.9. Вести технологический процесс механической кулинарной обработки сырья
ПК 2.4.10. Готовить блюда и кулинарные изделия
ПК 2.4.11. Определять качество приготовляемой пищи
2.5. 150405 2 – Продавец
ПК 2.5.1. Знать классификацию сельскохозяйственных товаров
ПК 2.5.2. Определять товароведенные характеристики товаров
ПК 2.5.3. Определять соответствие качества товаров нормативной документации, товарному знаку

КҚ 2.5.4. Ауыл шаруашылық тауарларын ассортиментін оқып үйрену
КҚ 2.5.5. Саны және сапасы бойынша тауар қабылдау
КҚ 2.5.6. Есепке алу және есептік құжаттаманы жүргізуді меңгеру
КҚ 2.5.7. Ауыл шаруашылық өнімдерін сатудың технологиялық үрдісін жүргізу
КҚ 2.5.8. Сауда нүктелері жұмысының негізгі ережелерін оқып үйрену
КҚ 2.5.9. Сатып алушыларға ауыл шаруашылық өнімдерінің тауарлық сапасы, сипаттамасы және бағасы туралы кеңес беру
2.6. 150406 2 – Ауыл шаруашылық өндірісіндегі тракторшы-машинист
КҚ 2.6.1. Ауыл шаруашылық машиналары мен тракторларының жұмысын ұйымдастыру және бақылау
КҚ 2.6.2. Тракторлар мен ауыл шаруашылық машиналарын басқару
КҚ 2.6.3. Техникаға техникалық қызмет көрсету және ағымдық жөндеу жүргізу, қозғалтқыштардың тетіктері мен жүйелерін ретке келтіру және реттеу
КҚ 2.6.4. Орындалған механикаландырылған жұмыстарға қойылатын агротехникалық талаптарды сақтау
КҚ 2.6.5. Ауыл шаруашылық машиналары мен тракторларының жұмысын ұйымдастыру
КҚ 2.6.6. Агрегаттардың, тораптардың сұлбаларын оқу
КҚ 2.6.7. Тракторлар мен ауыл шаруашылық машиналарына қызмет көрсету техникасын сақтау
КҚ 2.6.8. Тракторлар мен машиналарға қолданатын қарапайым реттеу операцияларын орындау
КҚ 2.6.9. Тракторлар мен машиналарға техникалық қызмет көрсету мен жөндеуді орындау
2.7. 150407 2 – Ауыл шаруашылығында машина мен тракторды реттеуші
КҚ 2.7.1. Ауыл шаруашылық машиналары мен тракторларының жұмысын реттеу
КҚ 2.7.2. Жабдықтарды пайдалану уақытында және оны тексеру кезінде ақауларды анықтау және жою
КҚ 2.7.3. Жөнделген жабдықтың жүктемемен және жүктемесіз пайдалану сипаттамасына сәйкестігін тексеру
КҚ 2.7.4. Жабдықтарды жөндеуге ақаулық актілер құрастыру
КҚ 2.7.5. Тракторларды, ауыл шаруашылық агрегаттарын, қондырғыларын, машиналарын және, жабдықтарын жөндеу бойынша реттеу жұмыстарын орындау
КҚ 2.7.6. Ауыл шаруашылық машиналары мен тракторларын реттеу кезінде күрделілігі әр түрлі бөлшектер мен тораптарға техникалық қызмет көрсетуді орындау
КҚ 2.7.7. Ауыл шаруашылық машиналары мен тракторларын жөндеуге, жинауға және пайдалануға арналған күрделілігі әр түрлі құрал-саймандар дайындау
2.8. 150408 2 – Автомобиль жүргізуші
КҚ 2.8.1. Автомобиль көлігінің жұмысын ұйымдастыру және бақылау
КҚ 2.8.2. Автокөлікті басқару
КҚ 2.8.3. Жұмыс тәртібін сақтау, орындалған жұмыстардың сапасын бақылау
КҚ 2.8.4. Автокөлікке техникалық қызмет көрсету және ағымдық жөндеу жүргізу
КҚ 2.8.5. Көлік құралдары жұмысының барынша оңтайлы тәртібін таңдау
КҚ 2.8.6. ЖЖМ-ға қажеттілікті есептеу
КҚ 2.8.7. ЖЖМ-ді пайдалану кезінде қауіпсіздік техникасы ережесін сақтау

ПК 2.5.4. Изучать ассортимент сельскохозяйственных товаров
ПК 2.5.5. Принимать товары по количеству и качеству
ПК 2.5.6. Уметь вести учетную и отчетную документацию
ПК 2.5.7. Вести технологический процесс продажи сельскохозяйственной продукции
ПК 2.5.8. Изучать основные правила работы торговых точек
ПК 2.5.9. Консультировать покупателей о товарных качествах, характеристиках и цене сельскохозяйственной продукции
2.6. 150406 2 – Тракторист – машинист сельскохозяйственного производства
ПК 2.6.1. Организовывать и контролировать работу сельскохозяйственных машин и тракторов
ПК 2.6.2. Управлять тракторами и сельскохозяйственными машинами
ПК 2.6.3. Производить техническое обслуживание и текущий ремонт техники, регулировку и наладку механизмов и систем двигателей
ПК 2.6.4. Соблюдать агротехнические требования к выполняемым механизированным работам
ПК 2.6.5. Организовывать работу сельскохозяйственных машин и тракторов
ПК 2.6.6. Читать схемы агрегатов, узлов
ПК 2.6.7. Соблюдать технику обслуживания тракторов и сельхозмашин
ПК 2.6.8. Выполнять простейшие регулировочные операции на применяемых тракторах и машинах
ПК 2.6.9. Выполнять техническое обслуживание и ремонт тракторов и машин
2.7. 150407 2 – Наладчик сельскохозяйственных машин и тракторов
ПК 2.7.1. Регулировать работу сельскохозяйственных машин и тракторов
ПК 2.7.2. Выявлять и устранять дефекты во время эксплуатации оборудования и при его ремонте
ПК 2.7.3. Проверять отремонтированное оборудование на соответствие эксплуатационным характеристикам под нагрузкой и без нагрузки
ПК 2.7.4. Составлять дефектные акты на ремонт оборудования
ПК 2.7.5. Выполнять регулировочные работы по ремонту тракторов, сельскохозяйственных агрегатов, установок, машин и оборудования
ПК 2.7.6. Выполнять техническое обслуживание деталей и узлов различной сложности в процессе наладки сельхозмашин и тракторов
ПК 2.7.7. Изготавливать приспособления различной сложности для ремонта, сборки и эксплуатации сельхозмашин и тракторов
2.8. 150408 2 – Водитель автомобиля
ПК 2.8.1. Организовывать и контролировать работу автомобильного транспорта;
ПК2.8.2. Управлять автотранспортом;
ПК 2.8.3. Соблюдать режим работы, контролировать качество выполняемых работ;
ПК 2.8.4. Производить техническое обслуживание и текущий ремонт автотранспорта;
ПК 2.8.5. Выбирать наиболее оптимальный режим работы транспортных средств
ПК 2.8.6. Рассчитывать потребность в ГСМ
ПК 2.8.7. Соблюдать правила и ТБ при использовании ГСМ

КҚ 2.8.8. Автомобильдерге техникалық қызмет көрсетуді және жөндеуді орындау
2.9. 150409 2 – Электр жабдықтарына қызмет көрсету жөніндегі электр монтер
КҚ 2.9.1. Электрлік жабдықтарды пайдалану уақытында және оны жөндеу үрдісінде тексеру кезінде ақауларды анықтау және жою
КҚ 2.9.2. Электрлік жабдықтарды жөндеуге ақаулық актілер құрастыру
КҚ 2.9.3. Электрлік тізбектердің сұлбаларын құрастыру және оқу
КҚ 2.9.4. Аспаптардың бағытын білу, оларды қолдану мен сақтауды меңгеру
КҚ 2.9.5. Өткізгіштер мен кабельдердің техникалық сипаттамаларын, олардың бағытын білу
КҚ 2.9.6. Электрлік дәнекерлеу дағдысы
КҚ 2.9.7. Электрлік жабдықтарға техникалық қызмет көрсетуді жүзеге асыру, жинауды,  монтаждауды, жөндеуді және тексеруді орындау
КҚ 2.9.8. Жөнделген электрлік жабдықтың пайдалану сипаттамасына сәйкестігін тексеру
2.10. 150410 2 – Жөндеуші дәнекерлеуші
КҚ 2.10.1. Жабдықтарды пайдалану уақытында және оны жөндеу үрдісінде тексеру кезінде ақауларды анықтау және жою
КҚ 2.10.2. Жөнделген жабдықтың пайдалану сипаттамасына сәйкестігін тексеру
КҚ 2.10.3. Жабдықтарды жөндеуге ақаулық актілер құрастыру
КҚ 2.10.4. Мазмұны бойынша ұқсас басқа да міндеттерді орындау
КҚ 2.10.5. Ауыл шаруашылық агрегаттарын, қондырғыларын, машиналарын, жабдықтарын жөндеу бойынша жинау-монтаждау жұмыстарын орындау
КҚ 2.10.6. Жөндеу, жинау және жүргізіп сынау үрдісінде күрделілігі әр түрлі бөлшектер мен тораптарды слесарлық өңдеуді орындау
КҚ 2.10.7. Жөндеу мен жинауға арналған күрделілігі әр түрлі құрал-саймандар дайындау
КҚ 2.10.8. Жөндеу-техникалық жабдықтарды пайдалану дағдыларын меңгеру
3. Орта буын маманы
3.1. 150411 3 - Фермер
КҚ 3.11.1. Мал мен құсты ұстауға арналған талап етілетін жем-шөп мөлшерін анықтау
КҚ 3.11.2. Мал мен құсты бағу, өсіру, күтіп бағу
КҚ 3.11.3. Санитарлық-алдын алу жұмыстарын жүргізу
КҚ 3.11.4. Мал мен құстың өнімділігіне есеп жүргізу
КҚ 3.11.5. Ауыл шаруашылық өнімдерін өсіру, жинау, сақтау, тасымалдау және өткізу
КҚ 3.11.6. Тасымалдау кезінде мал мен құсты алып жүру
КҚ 3.11.7. Қызметкерлердің гигиена стандарттарын сақтауына, жабдықтар мен мүліктің санитарлық тазалығын, ауыл шаруашылық машиналары мен жабдықтарының техникалық жайкүйін қамтамасыз етуіне бақылауды жүзеге асыру
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2013 жылғы 24 сәуірдегі
№ 150 бұйрығына 308-қосымша
Үлгілік оқу жоспары
техникалық және кәсіптік білім
Білім коды мен бейіні: 1500000-Ауыл шаруашылығы, ветеринария және экология
Мамандығы:      1505000 Балық шаруашылығы

ПК 2.8.8. Выполнять техническое обслуживание и ремонт автомобилей
2.9. 150409 2 – Электромонтер по обслуживанию электрооборудования
ПК 2.9.1. Выявлять и устранять дефекты во время эксплуатации электрооборудования и при проверке его в процессе ремонта
ПК 2.9.2. Составлять дефектные акты на ремонт электрооборудования
ПК 2.9.3. Составлять и читать схемы электрических цепей
ПК 2.9.4. Знать назначение инструментов, уметь их применять и хранить
ПК 2.9.5. Знать технические характеристики проводов и кабелей, их назначение
ПК 2.9.6. Иметь навыки электрической сварки
ПК 2.9.7. Осуществлять техобслуживание, выполнять сборку, монтаж, регулировку, ремонт и проверку электрооборудования
ПК 2.9.8. Проверять отремонтированное электрооборудование на соответствие эксплуатационным характеристикам
2.10. 150410 2 – Слесарь-ремонтник
ПК 2.10.1. Выявлять и устранять дефекты во время эксплуатации оборудования и при проверке его в процессе ремонта
ПК 2.10.2. Проверять отремонтированное оборудование на соответствие эксплуатационным характеристикам
ПК 2.10.3. Составлять дефектные акты на ремонт оборудования
ПК 2.10.4. Выполнять другие родственные по содержанию обязанности
ПК 2.10.5. Выполнять сборочно-монтажные работы по ремонту сельскохозяйственных агрегатов, установок, машин, оборудования
ПК 2.10.6. Выполнять слесарную обработку, деталей и узлов различной сложности в процессе ремонта, сборки и обкатки
ПК 2.10.7. Изготавливать приспособления различной сложности для ремонта и сборки
ПК 2.10.8. Владеть навыками использования ремонтно-технического оборудования
3. Специалист среднего звена
3.1. 150411 3 - Фермер
ПК 3.11.1. Определять требуемое количество кормов для содержания животных и птиц;
ПК 3.11.2. Разводить, выращивать животных и птиц, ухаживать за ними;
ПК 3.11.3. Проводить санитарно-профилактические работы;
ПК 3.11.4. Вести учет продуктивности животных и птиц;
ПК 3.11.5. Выращивать, собирать, хранить, транспортировать и реализовывать сельскохозяйственную продукцию;
ПК 3.11.6. Сопровождать животных и птиц при транспортировке.
ПК 3.11.7. Осуществлять контроль за соблюдением персоналом службы стандартов гигиены, обеспечением санитарной чистоты оборудования и инвентаря, технического состояния сельхозмашин и оборудования
Приложение 308
к приказу Министра образования
и науки Республики Казахстан
от 24 апреля 2013 года № 150
Типовой учебный план
технического и профессионального образования
Код и профиль образования: 1500000- Сельское хозяйство, ветеринария
и экология
Специальность: 1505000 Рыбное хозяйство

144
АА.00
Аралық аттестаттау
36
ҚА.00
Қорытынды аттестаттау
72
ҚА.01
Қорытынды аттестаттау
60
ҚА.02
(ҚДДБ)
Кәсіптік даярлық деңгейін бағалау және біліктілікті беру
12
Міндетті оқытудың қорытындысы:
1440
К
Консультациялар
Оқу жылына  100 с.  артық емес
Ф
Факультативтік сабақтар
Теориялық оқыту кезінде аптасына кемінде 4 рет
Барлығы
1656
Ескерту: ЖБП – Жалпы білім беретін пәндер; ЖГП – Жалпы гуманитарлық пәндер; ӘЭП - Әлеуметтік-экономикалық пәндер; ЖКП – Жалпы кәсіптік пәндер; АП – арнайы пәндер; БҰАП – білім беру ұйымдары анықтайтын пәндер; ӨО – өндірістік оқыту; КП – кәсіптік практика; АА – аралық аттестаттау; ҚА – қорытынды аттестаттау; КДДБ – кәсіптік даярлық деңгейін бағалау және біліктілік беру; К – консультация; Ф – факультативтік сабақтар.
*Семестр бойынша бөлу оқыту формасына, мамандықтың өзгешелігіне, аймақтық ерекшеліктеріне және тағы басқаларға байланысты өзгертіледі
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2013 жылғы 24 сәуірдегі
№ 150 бұйрығына 315-қосымша
1505000-Балық шаруашылығы мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білім берудің үлгілік білім беретін оқу бағдарламалары
Циклдық пәндер және кәсіптік практика бойынша жалпы білім беру бағдарламасының мазмұны (жоғары деңгей)
1505012 «Балық өсіруші», 1505022 «Балықшы»
Циклдің белгіленуі
Пәннің, практиканың атауы және негізгі бөлімдері
Қалыптасатын білімдер, іскерліктер мен дағдылар
Қалыптасатын құзырет коды
ЖГП.00
Жалпы білім беретін пәндер
ЖГП.00
Жалпы гуманитарлық пәндер
ЖГП.01
Кәсіби қазақ тілі
Мамандық бойынша іскерлік тіл негіздері, кәсіби лексика. Сөз сөйлеу дамуы. Мамандық бойынша терминология. Кәсіби бағдарланған мәтіндерді (сөздікпен) аудару техникасы. Кәсіби сөз қатынасы
Білімдер:
Оқу мен аударуға қажетті Лексикалық және грамматикалық минимум (сөздікпен), кәсіби лексика мен терминдер. Мәтіндер құрастыру. Әңгімелесу, мамандықтарына қатысты мәтіндерді аудару.
Іскерліктер:
Термин сөздерді қолдана отырып мәтіндерді аудару, түсінігін айту.
БҚ 1, 5, 8
ЖГП.02
Кәсіби шетел тілі
Ағылшын тілінде сөз қатынасы негіздері: фонетика, лексика, фразеология, грамматика. Мамандық бойынша іскерлік тіл негіздері; кәсіби лексика, фразеологиялық тіркестер мен терминдер, кәсіби бағдарланған мәтіндерді (сөздікпен) аудару техникасы. Лоцманмен, порт және кеден әкімшілігімен, штабпен, компания өкілдерімен кәсіби сөз қатынасы.
Білімдер:
Кәсіптік бағыттағы қажетті ағылшын терминдері мен мәтіндердің Грамматикалық және лексикалық минимумын (1200-1400 лексикалық бірліктер), ағылшын тілінде қатынасты жеткілікті меңгеру.
Іскерліктер:
Термин сөздерді қолдана отырып мәтіндерді аудару және түсінігін айту. Әңгімелесу.

144
ПА.00
Промежуточная аттестация
36
ИА.00
Итоговая аттестация
72
ИА.01
Итоговая аттестация
60
ИА 02
(ОУППК)
Оценка уровня профессиональной подготовленности и присвоения квалификации
12
Итого на обязательное обучение
1440
К
Консультации
Не более 100 часов на учебный год
Ф
Факультативные занятия
Не более 4-х часов в неделю в период теоретического обучения
Всего
1656
Примечание ООД – общеобразовательные дисциплины; ОГД – общегуманитарные дисциплины; СЭД социально-экономические дисциплины; ОПД – общепрофессиональные дисциплины; СД – специальные дисциплины; ДОО – дисциплины, определяемые организацией образования с учетом требований работодателей; ПО – производственное обучение; ПП – профессиональная практика; ПА – промежуточная аттестация; ИА – итоговая аттестация; ОУППК – оценка уровня профессиональной подготовленности и присвоение квалификации; К – консультации; Ф – факультативные занятия.
*Распределение по семестрам может изменятся в зависимости от форм обучения, специфики специальности, региональных особенностей и другие.
Приложение 315
к приказу Министра образования
и науки Республики Казахстан
от 24 апреля 2013 года № 150
Типовые образовательные учебные программы технического
и профессионального образования по специальности:
1505000 – "Рыбное хозяйство»
Содержание общеобразовательной программы по циклам дисциплин и
профессиональной практики (повышенный уровень)
1505012 «Рыбовод» 1505022 «Рыбак»
Обозначение цикла
Наименование и основные разделы дисциплины, практики
Формируемы знания, умения и навыки
Код формируемой компетенции
ООД.00
Общеобразовательные дисциплины
ОГД.00
Общегуманитарные дисциплины
ОГД.01
Профессиональный казахский язык
Основы делового языка по специальности, профессиональная лексика. Развитие речи. Терминология по специальности. Техника перевода (со словарем) профессионально-ориентированных текстов. Профессиональное общение.
Знания
Лексический и грамматический минимум, необходимый для чтения и перевода (со словарем). Деловую лексику и термины. Составлять тексты. Вести диалоги. Переводить тексты по специальности.
Умения
Перевести и пересказать текст с использованием терминов.
БК 1, 5, 8
ОГД.02
Профессиональный иностранный язык
Основы общения на английском языке: фонетика, лексика, фразеология, грамматика. Основы делового языка по специальности; профессиональная лексика, фразеологические обороты и термины, техника перевода (со словарем) профессионально ориентированных текстов. Профессиональное общение с лоцманом, администрацией порта и таможни, штабом, представителями компаний
Знания
Лексический (1200-1400 лексических единиц) и грамматическим минимум, необходимый для чтения и перевода (со словарем) английских терминов и текстов профессиональной направленности
Овладеть достаточным умением общения на английском языке.
Умения
Перевести и пересказать текст с использованием терминов. Вести диалоги.

БҚ 1, 8, 5
ЖГП.03
Дене тәрбиесі
Дене шынықтырудың маманды даярлаудағы, оның салауатты өмір салтын қалыптастырудағы рөлі. Оқушылардың физикалық дайындығы, салауатты өмір салтының негіздері. Кәсіптік қолданбалы спорт түрлері.
Білімдер:
Адамның кәсіби және әлеуметтік дамуындағы физикалық дайындық түрлерінің дене тәрбиесі мен жалпы мәдениеттегі көрінісі.
Іскерліктер:
Кәсіби қолданбалы дене шынықтыруды дамыту: ұлттық ойындар, күрес, туризм.
БҚ 4, 7, 10
ЖКП.00
Жалпы кәсіптік пәндер
ЖКП.01
Компьютерлік техника негіздері
Дербес компьютер сипаттамасы; операциялық жүйе түсінігі;Windows XP-де жұмыс істеу негіздері; Утилиттер; Электронды кеңсе; Дүниежүзілік компьютерлік Интернет жүйесі.
Білімдер:
Дербес компьютер туралы жалпы мағлұмат, ЭЕМ функциалды кестесі, ЕЭМ ережесі мен жұмыс тәртібі.
Іскерліктер:
Ақпаратты түсіну, ақпарат қасиеттерін, ақпаратты кодпен жазуын, ақпаратты өлшеу бірліктерін. Есептеуіш техниканың тарихын, стандарттық қосымшалар.
БҚ 6
КҚ2.1.8.;
КҚ 2.2.4.
ЖКП.02
Аналитикалық химия
Маңызды химиялық заңдар түсінігі; зат алмасу және химиялық байланыс; металлдар; көмірсутектер; спирттер және фенолдар; ақуыз және қышқылдар.
Білімдер:
Менделеевтің периодтық заңдары, валенттілік, химиялық элементтердің саны мен қатарлары. Химиялық байланыстар, тепе теңдік, атомдар құрылысы.
Менделеевтің кестесін пайдалана Білімдер:, валенттілігін анықтау, реттік қатары, химиялық теңдіктерді жазу, химиялық символдарды жазу және Білімдер:;
Іскерліктер:
Дидактикалық материалдармен оқулықтарды пайдалана отырып жұмыстық Дағдыларды игеру; пәнаралық байланыс жасақтау, химиялық эксперименттер және қадағалау жүргізу, бірігудегі химиялық байланысты анықтау. Күнделікті өмірмен байланысты ескере отырып, химиялық заңдылықтарды түсіндіруде шығармашылықпен қарау.
БҚ 8, 10
КҚ 2.1.4.;
КҚ 2.2.4.
ЖКП.03
Органикалық химия
Органикалық химия; А.М. Бутлеровтың химиялық қалыптасу теориясы; гомологиялық қатар, изомерлер, көмірсутектер, иісті көмірсутектер. Синтетикалық және жоғары молекулалы заттар.
Білімдер:
А.М. Бутлеровтың органикалық заттар теориясы және негізгі бағыттағы дамуы.
Іскерліктер:
Химиялық эксперименттер және қадағалау жұмыстарын жүргізу. Қазақстандағы пайдалы қазбалардың негізгі орындарын атау; қышқылды элементтердің валенттілігін анықтау; химиялық байланыстарды анықтау. Химиялық атом элементтер қатарын түсіну;
БҚ 8, 10
КҚ 2.1.4.;
КҚ 2.2.4.
ЖКП.04
Микробиология
Микроорганизмдер әлемінің көптүрлілігі; микробтардың морфологиясы, физиологиясы, жүйеленуі және генетикасы; микробтардың табиғатта зат айналымындағы рөлі; топырақтағы, судағы және атмосферадағы микробтар; микроорганизмдердің тіршілігін айқындайтын факторлар; патогенді микробтар және олардың вируленттігі; бацилла жұқтырғыштық; И.И.Мечниковтың фагоциттік теориясы; фагоцитоз; иммунитет; вакциналар мен сарысулар, оларды қолдану; микробтарды өнеркәсіпте және ауыл шаруашылығында пайдалану; микробтардың балық шаруашылығы жағдайындағы рөлі; микробтар саны, колититр және колииндекс.
Білімдер:
Табиғаттағы микробтардың маңызы мен мағынасын, олардың морфологиясын, физиологиясын, экологиясын
Іскерліктер:
Өндірістік биотехнологияда микроорганизмдердің әдістерін қолдану.
БҚ 7, 8, 10
КҚ 2.1.4.; КҚ 2.2.6.
ЖКП.05
Омыртқасыздар зоологиясы
Тірі организмдердің жалпы қасиеттері; жануарлардың аман қалуы және олардың бейімделуі; биосферадағы жанды зат; жануарлар әлемінің жүйеленуі; қарапайымдылар типі; губкалар сипаттамасы; қуысшектілер; жалпақ құрттар; дөңгелек құрттар; қосжармақты моллюскалар; басаяқты моллюскалар; бунақаяқтылар типтері; тармақмұрттылар мен ескекаяқтылар; мизидтер отряды; бүйірімен жүзгіштер отряды; онаяқты шаяндар; жәндіктер класы; инелілер типі; омыртқасыздардың биологиялық процестердегі рөлі; табиғи су қоймаларын мекендеушілердің жем қорындағы омыртқасыздардың рөлі.
Білімдер:
Жануарлар әлемінің систематикасын: қарапайым, дөңгелек құрттар түрлері, ұлулар, насекомдар тобы.
Іскерліктер:
Ағзаларды ажырата білу, қоректік базалар, насекомдар тобына мінездеме беру.
БҚ 7, 8, 10

БК 1, 8, 5
ОГД.03
Физическая культура
Роль физической культуры в подготовке специалиста, формирование его здорового образа жизни. Основы физического и спортивного совершенствования. Профессионально-прикладная физическая подготовка.
Понятие «образ жизни». Формирование здорового образа жизни; здоровый образ жизни, как основа долголетия; Анатомо-физические основы полового созревания; вредные привычки; правильное питание
Знания
Представление о роли физической культуры и общекультурном, профессиональном и социальном развитии человека; видами физической подготовки. знает основы здорового образа жизни
Умения
Развивать профессионально-прикладную физическую культуру: народные игры, борьбу, ежедневную разминку и оздоровительный бег.
БК 4, 7, 10
ОПД.00
Общепрофессиональные дисциплины
ОПД.01
Основы компьютерной техники
Характеристика персонального компьютера; понятие операционной системы; основы работы в Windows XP; Электронный офис; Утилиты; всемирная компьютерная сеть Интернет
Знания
общие сведения о персональных компьютерах, функциональную схему ЭВМ, правила и порядок работы на ЭВМ
Умения
обрабатывать текстовую, графическую, звуковую информацию; пользоваться Интернетом; осуществлять решение задач.
БК 6, 8, 10
ПК 2.1.8;
ПК 2.2.4
ОПД.02
Аналитическая химия
Важнейшие понятия и законы химии; химическая связь и строение вещества; металлы и неметаллы; Углеводороды; Спирты и Фенолы; Белки и нуклеиновые кислоты. Понятие о ионной связи. Значение и роль катионов и анионов в растворах. Качественный анализ смесей и растворов.
Знания
Умения: пользоваться и владеть таблицей Менделеева, определять валентность, порядковый номер, писать химические уравнения, о важнейших направлениях развития химической промышленности на основе научно-технического прогресса.
Умения
владеть навыками работы, используя учебники и дидактические материалы, использовать теоретические знания в формировании понимания химических закономерностей,.
БК 8, 10
ПК 2.1.4;
ПК 2.2.4
ОПД.03
Органическая химия
Органическая химия; Теория химического строения А.М. Бутлерова; Гомологический ряд, изомеры, свойства и получение алканов; Ненасыщенные углеводороды; Ароматические углеводороды; синтетические и высокомолекулярные вещества.
Знания
значение теории органических веществ А.М. Бутлерова и основные направления ее дальнейшего развития.
Умения
проводить наблюдения и химические эксперименты; объяснять строения атома химических элементов; вычислять формулу вещества используя массовые доли элементов; вычислять по известной массе сложного вещества массы элементов входящих в его состав.
БК 8, 10
ПК 2.1.4.;
ПК 2.2.4.
ОПД.04
Микробиология
Разнообразие мира микроорганизмов; морфология, физиология, систематика и генетика микробов; роль микробов в круговороте веществ и в природе; микробы в почве, воде и атмосфере; факторы определяющие жизнедеятельность микроорганизмов; использование микробов в промышленности и сельском хозяйстве; влияние микробов на состояние рыбных организмов; микробное число, Колититр и колииндекс.
Знания
Знания роль и значение микробов в природе, их морфологию, физиологию, систематику, экологию;
Умения
владеть методикой использования микроорганизмов в промышленной биотехнологии и устранения их вредного влияния на живые биоресурсы..
БК 7, 8, 10
ПК 2.1.4.;
ПК 2.2.6.
ОПД.05
Зоология беспозвоночных
Общие свойства живых организмов; выживание животных и их приспособление. История развития живого вещества в биосфере. Систематика животного мира; тип простейшие; характеристика губок; кишечнополостных; различных видов червей моллюсков; типа членистоногих (ветвистоусых и веслоногих рачков, мизид, бокоплавов). Десятиногие раки; класс насекомые; тип иглокожие. Роль беспозвоночных в биологическом круговороте; роль беспозвоночных в формировании пищевых цепей, в повышении продуктивности естественных водоемов
Знания
систематику животного мира: тип простейших, кишечнополостные, Круглые черви, двустворчатые моллюски, класс насекомых.
Умения
Различать качественный состав кормовой базы естественных водоемов, давать характеристику типу простейших, губок, веслоногих, классу насекомых, их влияние на продуктивность водоемов.
БК 7, 8, 10

КҚ 2.1.2.;
КҚ 2.2.6.
ЖКП.06
Еңбекті қорғау
Еңбекті қорғау міндеттері; Қазақстан Республикасындағы еңбекті қорғау жөніндегі нормативтік актілер; флоттағы, балық өсіру және индустриалдық шаруашылықтардағы өндірістік қауіптілік және зиянды еңбек жағдайлары; травматизм, оның көрсеткіштері, тергеу және есепке алу; өндірістік санитария; еңбекті қорғау туралы өндірістік нұсқаулық; электр қауіпсіздігі; өрт қауіпсіздігі; зақымдалушыларға алғашқы медициналық көмек беру ережелері; флоттағы, балық өсіру кәсіпорындардағы қауіпсіздік техникасы.
Білімдер:
Қазақстан Республикасының еңбекті қорғау жөніндегі құқықтық нормативтік актілері, ашық теңізде жапа шеккендерге экстремалды жағдайда алғашқы көмек көрсету ережесі
Іскерліктер:
Техника қауіпсіздігінің ережесін игеру, жұмыс жүргізу.
БҚ 7, 8, 9
КҚ 2.1.1;
КҚ 2.1.10
ЖКП.07
Стандарттау, сертификаттау және метрология негіздері
Метрология, стандарттау және сертификаттаудың құқықтық негіздері, мақсаты, міндеті, принциптері, объектілері және құралдары. Метрология түсінігі, метрологиялық қызмет, мемлекеттік метрологиялық бақылау, қадағалау.
Стандарттау және сапаны басқару саласындағы негізгі терминдер, анықтамалар, ТМД-ғы халықаралық стандарттау. Өнім сапасы, сапа көрсеткіштері және оларды бағалау әдістері, сертификаттау жүйесі, сертификаттау тәртібі мен ережесі, міндетті және ерікті сертификаттау, сертификаттау схемасы.
Білімдер:
Стандарттау, сетификаттау және метрология дегеніміз не. Құқықтық база, мемлекеттік стандарттар, техникалық жағдайлар.
Іскерліктер:
Стандартқа сәйкес өнімді дайындауда өндірісте қолдану. Өнімді сертификаттауда дұрыс жұмыс жүргізу.
БҚ 7, 8, 9
КҚ2.1.1; КҚ2.2.2; КҚ 2.2.5.
ЖКП.08
Салалық экономика
Салалық экономика ұйымдары; экономика дамуындағы жағдайлар; бәсекелестік және оның түрлері; кәсіпкерлік қызмет; маркетинг туралы түсінік; қаржыландыру негіздері; тауар; Жарнама; арнайы және кадрлық саясат. Ішкіэкономикалық кәсіпкерлік қызмет; менеджмент оның тапсырмалары; Макроэкономика; Инфляция;
Білімдер:
Салалық экономиканың негізгі заңдары, іскерлік қызметті жүргізу негіздері; тауар, бәсекелестіктің анықтамасы мен түрлері; жарнама түрлері;
Іскерліктер:
Тауар мен фирмаларды презентациялауда материалдар таңдау; жұмыс жоспарлау;
БҚ 4, 5, 8
КҚ 2.1.5.;
КҚ 2.1.8.
ЖКП.09
Геодезия сызу негіздерімен
Геодезия, жердің негізгі пішіндері мен формасы. Геодезиялық сызуларда жердің беткі қабатын түсіру, нүктесін анықтау. Жоспарлар жасақтау, сызуларды есептеу. Аэрофотосъемканың түсінігі
Білімдер:
Геодезиялық өлшеулер, жер бетінің сызықтарын өлшеу. Тігінен және көлденең бұрыштарын өлшеу, масштабтары. Жер учаскесінің көлемін бөлу.
Іскерліктер:
Өлшеу есептерін жүргізу, графикалық жоспарлар құрастыру, аэрофото жоспармен карта жасақтау.
БҚ 7, 8

ПК 2.1.2.;
ПК 2.2.6.
ОПД.06
Охрана труда
Производственная опасность и вредные условия труда на флоте, рыбоводных и индустриальных хозяйствах; травматизм, производственная санитария, инструктаж по охране труда; техника безопасности на рыбоводных предприятиях, плавучих базах, больших морозильных траулерах.
Знания
нормативно-правовые акты по охране труда РК; Правила оказания первой помощи в экстремальных условиях, в открытом море пострадавшим.
Умения
владеть практическими навыками по технике безопасности, проводить инструктаж по ТБ, проводить на производстве трехступенчатый инструктаж.
БК 7, 8, 9,13
ПК 2.1.1;
ПК 2.1.10
ОПД.07
Основы стандартизации, сертификации и метрологии.
Правовые основы, цели, задачи, принципы, объекты и средства метрологии, стандартизации и сертификации. Качество продукции, показатели качества продукции, методы их оценки, испытания и контроль продукции.
Знания
Технические условия, отраслевые стандарты на рыбную продукцию.
Умения
применять на производстве и соблюдать контроль по изготовлению продукции соответствующие стандартам. Правильно проводить сертификацию продукции, метрологические испытания на технологическое оборудование и своевременную поверку контрольно- измерительных приборов.
БК 7, 8, 9
ПК 2.1.1;
ПК 2.2.2;
ПК 2.2.5.
ОПД.08
Экономика отрасли
Организация рыночной экономики; Проблемы и условия развития экономики; Конкуренция и ее виды; Предпринимательская деятельность; Понятие маркетинга; Разработка целевого рынка; Основы финансирования; Товар; Реклама; Персональная и кадровая политика; Внешнеэкономическая предпринимательская деятельность; Менеджмент, его задачи; Содержание и сущность управления; Макроэкономика; Инфляция;
Знания
основные законы рыночной экономики, основы ведения предпринимательской деятельности; виды и определения конкуренции, товара; виды реклам; основы управления персоналом.
Умения
Подобрать материалы для презентации товара, фирмы; планировать работу персонала; вести подбор и расстановку кадров на рабочие места;
БК 4, 5, 8,16
ПК 2.1.5.;
ПК 2.1.8.
ОПД.09
Геодезия с основами черчения
Геодезия, форма и основные размеры земли. Изображение земной поверхности на геодезических чертежах, обозначение точек на местности. Составление планов и вычисление чертежей, вычисление площадей по измерениям на местности и на плане. Рельеф местности, съемка и изображение его горизонталями. Съемка больших площадей, понятие об аэрофотосъемке.
Знания
Измерение горизонтальных и вертикальных углов местности, измерение высот масштабы, составление по румбам сторон. Деление площадей земельных участков.
Умения
Проводить глазомерные съемки, вычислительную обработку результатов измерения, графическое построение планов, карт, профилей и аэрофотопланов. Проводить нивелирные работы относительно поверхности воды в местных водоемах или относительно любой условной высоты.
БК 7, 8,14

КҚ 2.1.3.
ЖКП.10
Гидрология және гидрохимия
Ауаның құрамы мен құрылысы, бұлттардан жауатын жауын-шашын және жердің бетіндегі жауын-шашын, су буларының конденсациясы мен сублимациясы, термолметрлер, су қоймаларының табиғи химиялық құрамы, су сақтайтын қойма, көлдер, өзендерге сипаттама. Гидрохимиялық зертханалардағы жұмыс кезіндегі жалпы талаптар;судың лайлылығын, сілтілігін, иісін, қаттылығын және Орал өзенінің гидрохимиялық режимін анықтау.
Білімдер:
Табиғи сулардың физикалық қасиеттерін, гидробонттарға олардың әсері, табиғаттағы сулардың айналуы, су тепе-теңдігі, гидрометрияны, су режимін, табиғи судың қозғалысы. Еріткіш ретінде судың құрамы мен қасиеті, табиғи су мен факторлардың химиялық құрамы, оның табиғи судың ластығының көзін және қорғаудағы мөлшерін анықтайтын;
Іскерліктер:
өзен стогын есептеу, судың көлемін, судың гидрографын сызу, су қоймасының морфологиялық сипаттамасын қайта жасау; көлдердің морфометрикалығын санау, далалық және стационарлық жағдайда табиғи сулардың қазіргі заманғы сараптама әдістерін орындау; судың гидрохимиялық сараптамасын орындау.
БҚ 8, 10
КҚ 2.1.4.;
КҚ 2.2.4.
ЖКП.11
Табиғатты пайдаланудың экологиялық негізі.
Қоршаған ортаның қазіргі заманғы жағдайы; табиғатты пайдаланудың рациональды пайдаланудың принциптері; табиғи ресурстар мен ресурстық цикл; табиғи ортаның сапа бағасы; зиянды заттардың шамамен жіберілген концентрациясы; қоршаған ортаның мониторингі; лақтырылған газдардың тазартылуы, зиянды заттардың сараптамасы мен бағасы;экологиялық сараптама; табиғатты қорғау жөнінде заңшығарушы; қоршаған ортада халықаралық ынтымақтастық; үлкен экологиялық проблемалар.
Білімдер:
Қоршаған ортаның глобальды проблемалары мен биосфераның қазіргі заманғы жағдайы; тіршілік жүйелерінің дамуы және қайта өңдеу, табиғатты пайдаланудың принциптері; қоршаған ортаны қорғау бойынша халықаралық және ұлттық талаптарға сәйкес экологиялық құқықтардың негізі,табиғи ресурстардың рациональдық қолданысы;
Іскерліктер:
Табиғат ресурстарын қолдануда заң шығару шеңберінде сараптама жүргізу; қоршаған ортаның мониторингі;табиғат ресурстарын қолдануда тиімділігін есептеу;
БҚ 5, 9
КҚ 2.1.1.;
КҚ 2.1.10.;
КҚ 2.1.4.; КҚ 2.1.3.
АП.00
Арнайы пәндер
Біліктілік «Балық өсіруші»
АП.01
Гидробиология
Cу ортасындағы гидробионттар мекендейтін негізгі аймақтар. Континентальды теңіздің мекендейтін пелагиали, бентали, супра және сублиторалилердің сапалы құрамы. Балық шаруашылығын қолдану мен тегі бойынша көлдерді сұрыптау. Мекендейтіндердің жағдайына су ағзаларының бейімделуі. Гидробионттар арасында қоректендіру мен тағамдық қарым-қатынас. Гидробионттар балықтар үшін азықтық аймақ. Су қоймасының биологиялық өнімділігі.
Білімдер::
Гидробиоценоздардың құрамы, олардың жағдайына сыртқы ортаның факторларының әсер етуі.
Іскерліктер:
Сараптамадан байқау алу, планктон мен бентостың сапалы құрамын анықтау.

ПК 2.1.3.
ОПД.10
Гидрология и гидрохимия
Общие понятия о гидросфере, виды поверхностных и подземных вод, проблемы их использования. Факторы, влияющие на их состояние.
Состав и строение атмосферы; осадки образующие на поверхности земли и выпадающие осадки из облаков, конденсация и сублимация водяного пара; термометры; химический состав естественных водоемов, водохранилищ, озер, характеристика рек. Общие требования при работе в гидрохимической лаборатории; определение мутности, запаха, щелочности, жесткости и гидрохимический режим реки Урал.
Знания
Физические и химические свойства природных вод, водный баланс, гидрометрию, водный режим, движение природных вод. Факторы, определяющие состояние источников загрязнения природных вод и меры по их охране и предупреждению от истощения.
Умения
рассчитывать речной сток, объем воды, начертить гидрограф воды, составить морфологическую характеристику водоема; выполнять современные методы анализа природных вод в полевых и стационарных условиях; выполнять гидрохимический анализ воды.
БК 8, 10
ПК 2.1.4.;
ПК 2.2.4.
ОПД.11
Экологические основы природопользования.
Современное состояние окружающей среды; принципы рационального использования природопользования; природные ресурсы и ресурсный цикл; оценка качества природной среды; предельно допустимая концентрация вредных веществ; мониторинг окружающей среды; Экспертиза и оценка вредных веществ, очистка газовых выбросов; экологическая экспертиза; природоохранное законодательство; международное сотрудничество в области окружающей среды; глобальные экологические проблемы.
Знания
современное состояние биосферы принципы природопользования, воспроизводства и развития живых систем; основы экологического права в соответствии с международными и национальными требованиями по охране окружающей среды.
Умения
проводить в рамках законодательных актов анализ при использовании природных ресурсов; мониторинг окружающей среды, рассчитывать эффективность использования природных ресурсов.
БК 5, 9
ПК 2.1.1.; ПК 2.1.10.;
ПК 2.1.4.;
ПК 2.1.3.
СД.00
Специальные дисциплины
Квалификация «Рыбовод»
СД.01
Гидробиология
Основные зоны обитания гидробионтов в водной среде. Качественный состав обитателей пелагиали, бентали, супра и сублиторали, континентального шельфа моря. Классификация озер по происхождению и рыбохозяйственному использованию.
Адаптация водных организмов к условиям обитания. Питание и пищевые взаимоотношения среди гидробионтов. Гидробионты как кормовая база для рыб. Биологическая продуктивность водоемов.
Знания
состав биоценоза водной средств, влияние факторов внешней среды на их состояние
Умения
Брать пробы на анализ, определять качественный состав планктона и бентоса.

БҚ 8, 10
КҚ 2.1.4.;
КҚ 2.2.4.
АП.02
Ихтиология
Балықтардың морфологиясы мен анатомиясы; балық денесінің сыртық белгілері мен формалары, қаңқасы, бұлшық еттері; балықтардың ішкі органдары; тыныс алу, қан айналу, ас қорыту органдары; жүйке жүйесі, зәр бөлу және жыныс жүйесі; балық экологиясы: топтары, қоректенуі, көбеюі, өсуі, дамуы, мінез-құлық ерекшеліктері; ихтиологиялық зерттеу әдістері; балықтардың жүйелестірілуі; дөңгелек ауыздылар класы; шеміршекті балықтар класы; бекіретәрізділер тобы; шабақ тәрізділер тобы; арқанбалық тәрізділер тобы; тұқытәрізділер тобы; жайынтәрізділер тобы; нәлімтәрізділер тобы; кефалтәрізділер тобы; алабұғатәрізділер тобы; Қазақстанда мекендейтін балық түрлері.
Білімдер:
Биологияны, анатомия мен балықтардың физиологиялық биологиясын, оларды жүргізудің негізі, топтау мен жиын ауданы.
Іскерліктер:
Балықтардың түрлері, өсу қарқыны, кемелденген және күйленген кезеңдерін анықтайтын белгілер.
БҚ 8, 9
КҚ 2.1.3.;
КҚ 2.1.4.
АП.03
Аквакультура
Аквакультура туралы түсінік; пән мақсаты мен негізгі бағыттары; ТМД елдеріндегі жасанды балық өсіру тарихы; өсіру нысандарының қысқаша сипаттамасы. Жыныс органдарының дамуы, овогенез және спермогенез, партогенез туралы түсінік; жыныс органдарының жетілу сатысы; уылдырықты ұрықтандыру тәсілдері; уылдырықты инкубациялау, оның дамуына қажет жағдайлар; аман қалу және өнеркәсіптік қайтарым көрсеткіштері; балық аурулары мен жаулары; индустриалдық балық өсіру туралы түсінік; тоған шаруашылығының типтері, жүйесі және айналымы; тоған түрлері мен олардың маңызы; зауыттан тыс өсіруге арналған жабдықтар; бекіре, арқан балық және тұқы балықтардың уылдырықтарына арналған инкубациялық аппараттар; личинкалар мен тұқымдық балықты ұстауға арналған торлар; ВНИРО бассейндері; балық шаруашылығындағы селекция мен гибридтеу; балықтарды тоғанда өсіру; балықтарды торда өсіру; тірі жемдерді өсіру және тірі жемдерді тамақтандыру; бекіре балықтары мен олардың гибридтерін өсірудің биотехникасы; өсімдік қоректі балықтарды өсіру биотехникасы; арқан балықтарды және тұқы балықтарды және жаңа бейімделуші акклиматизанттарды өсіру биотехникасы; қоректік теңіз нысандарын өсіру;
Білімдер:
Балық өсіретін және тоған шаруашылығындағы балықтарды көбейту және азық объектілерінің биологиялық негізі.
Іскерліктер:
Балықтардың жеке дамуындағы заңдылығын анықтау кезеңдері, өндірушілердің физиологиялық ынталандыру бойынша жұмыс орындау, тауар балықтары мен ұсақ балықтарды өсіру.
БҚ 8, 9
КҚ 2.1.1.;
КҚ 2.1.7.
АП.04
Ихтиопатология
Жалпы паразитология және эпизоотология, патологияның негіздері. Балықтардың инфекциялық, инвазиондық және жұқпалы емес аурулары. Балықтардың анықталмаған аурулары. Балықтар адамдар мен жануарлар арасында ауру таратушылар.
Балықтардағы аурулар диагностикасы және профилактика жолы. Аквакультурадағы аурулармен күресте профилактиканың формалары: карантин, жаздық кептіру, вакцинация.
Білімдер:
Уланудың және токсикологияның пайда болуының салдарынан балықтардың ауруын тарататын жолдар.
Іскерліктер:
Патологияға іріктеуді жүргізу,карантиндік шараларды өткізіп және анықтау.
БҚ 5, 9
КҚ 2.1.1.;
КҚ 2.1.4.
АП.05
Балық қорын қорғау
Қоршаған ортаны қорғаудың құрамды бөлігі ретіндегі пән туралы түсінік; Р.Оуэннің табиғи ресурстарды жіктеуі; биоценоздар, тағам тізбектері; табиғатты қорғау жөніндегі негізгі нормативтер мен заңдар; табиғи су көздерін ластаудың негізгі көздері; қалдық суларды тазалаудың қазіргі заманғы тәсілдері; Қазақстан Республикасының «Ерекше қорғалатын табиғи аумақтар туралы»; Жайық-Каспий бассейніндегі жануарлар әлемі нысандарын пайдалануға қойылған шектеулер; табиғат пайдаланушыларға арналған төлемдердің экономикалық негіздері; Қазақстан Республикасы су қоймаларында балық аулау ережелері; заң бұзушылық үшін жауапкершілік; табиғи су қоймаларындағы балық қорларын қалпына келтіру жөніндегі шаралар.
Білімдер:
Халықаралық құқықтың заңды актілері. табиғи тепе-теңдіктің бұзылу формалары; популяция, қауымдастық, балық қорғау органдарының тапсырмалары мен құрылысы. Балық қорғау инспекторларының міндеттері мен құқықтары
Іскерліктер:
Қазақстан Республикасы су қоймаларында балық аулау ережелері; заңбұзушылық үшін жауапкершілік; табиғи су қоймаларындағы балық қорларын қалпына келтіру жөніндегі шаралар.
БҚ 5, 9
КҚ 2.1.1.;
КҚ 2.1.10.
АП.06
Гидробионттарды сақтау және қайта өңдеу.
Гидробионттардың технологиялық қасиеттері және олардың технологиялық ерекшеліктері. Шикізаттардың сапасын сақтау және қайта тасымалдау әдістері, Елшінің теоретикалық негізі,тұзды, тұщы, уылдырықты өнімдердің өндірісі. Кептіру, босаң, ыстау. Жайылым азықтары. Қорап және қораптық материалдар. Қайта өңдеу және консервациялық майлардың технологиясы.
Білімдер:
Гидробионттардың технологиялық қасиеттері және олардың азықтық сапасы.
Іскерліктер:
Дайын өнімдерді алудың тиімді түрлері,шикізатты жасақтаудың технологиялық әдістерін таңдау.

БК 8, 10
ПК 2.1.4.;
ПК 2.2.4.
СД.02
Ихтиология
Морфология и анатомия рыб. Внешние признаки рыб и формы тела. Плавники и их роль. Скелет и мышцы рыб. Внутреннее строение рыбы. Экология рыб. Миграции рыб факторы, влияющие на них. Рост, развитие и размножение рыб. Методы ихтиологических исследований.. Классификация рыб по Л.С.Бергу. Систематика рыб. Характеристика основных семейств и особенности биологии основных промысловых видов рыб. Основы рационального использования рыбных запасов. Биологические основы регулирования промыслом.
Знания
биологию, анатомию и физиологию биологии рыб, особенности их поведения, районы скоплений и концентрации
Умения
Определять признаки рыб по видам, возрасту, темпу роста, стадии зрелости и упитанности.
БК 8, 9
ПК 2.1.3.;
ПК 2.1.4.
СД.03
Аквакультура
Основные направления аквакультуры. История искусственного рыборазведения, краткая характеристика объектов разведения. Прудовое рыбоводство. Рыбоводство в естественных водоемах. Промысловый возврат, процент выживания молоди и икры. Заготовка и отбор производителей. Племенная и селекционная работа. Биотехника выращивания ценных видов рыб в прудах и бассейнах, в садковых хозяйствах приморской зоны. Карпо-утиные хозяйства. Марикультура. Акклиматизация рыб и кормовых объектов.
Знания
Биологические основы разведения рыб и кормовых объектов в рыбопитомниках и прудовых хозяйствах.
Умения
определять этапы, закономерности индивидуального развития рыб, проводить работы по физиологическому стимулированию производителей, выращиванию молоди рыб и товарной рыбы. Рассчитать суточный рацион для кормления молоди и товарной рыбы.
БК 8, 9
ПК 2.1.1.;
ПК 2.1.7.
СД.04
Ихтиопатология
Основы общей патологии, эпизоотологии и паразитологии. Инфекционные, инвазионные и незаразные болезни рыб. Болезни рыб с невыясненной этиологией. Рыбы как переносчики болезней человека и животных. Диагностика болезней у рыб и пути профилактики. Формы профилактической борьбы с болезнями в аквакультуре: карантин, сетование, вакцинация. Асфикция у рыб. Токсикологические отравления у рыб, экспертиза качества сырья.
Знания
пути распространения болезней рыб, причины возникновения токсикологии и последствия отравлений.
Умения
Проводить отбор проб на патологию, определять и проводить карантинные мероприятия
БК 5, 9
ПК 2.1.1.;
ПК 2.1.4.
СД.05
Охрана и рациональное использование биоресурсов.
Классификация природных ресурсов Р. Оуэна. Формы нарушения природного равновесия. Основные законы по охране биоресурсов; источники загрязнения природных источников; Закон Республики Казахстан «Об особо охраняемых природных территориях».; ограничения на пользование объектами животного мира Урало-Каспийского бассейна; экономические основы платежей для природопользователей; Правила рыболовства в водоемах Республики Казахстан; ответственность за нарушения; мероприятия по восстановлению биоресурсов в естественных водоемах
Знания
законодательные акты и нормы международного права, регулирующие хозяйственную деятельность на водоемах, промысел гидробионтов, порядок определения ущерба наносимого водным биоресурсам и принципы его компенсации; задачи и структура органов рыбоохраны, права и обязанности инспектора рыбоохраны.
Умения
Соблюдать Правила рыболовства на тонях; Организовать рациональный промысел с выполнением требований рыбоохранного законодательства
БК 5, 9,13
ПК 2.1.1.; ПК 2.1.10.
СД.06
Хранение и переработка гидробионтов
Технологические свойства гидробионтов и их технологические особенности. Методы транспортировки и сохранения качества сырья, Теоретические основы посола, производства соленой продукции, пресервов, икорной продукции. Сушка, вяление, копчение. Тепловая обработка, фасовка и укупоривание. Тара и тарные материалы. Кормовые продукты. Технология переработки и консервации жиров
Знания
Технологических свойств гидробионтов и их пищевые качества
Умения
Выбирать способы технологической обработки сырья и получения выгодного ассортимента готовой продукции

БҚ 6, 8
КҚ 2.1.3.
АП.07
Өндірістік балық аулау эксплуатация құрылғылары мен қондырғылары
Аулау құралдарының сипаттамасы.  Аулаудың стационарлық және ілмектік құралдары. Сетенастық материалдардың белгіленуі, оларды дайындау мен қолданудың әрекеттері. Орнату технологиясының аулау құралдары мен жөндеуі. Аулау құралдарының жағдайына қарап істен алып кету.
Білімдер:
Әр түрлі балық аулау құралдары мен гидробионттардың теңізде, өзенде, көлде, су қоймаларында қолданудың тәсілдері.
Іскерліктер: Гидробионттарды өндіруде қолданылған әртүрлі әдістер.
БҚ 3, 5, 9
КҚ 2.1.4.
Біліктілік «Балықшы»
АП.01
Ихтиология
Балықтардың морфологиясы мен анатомиясы; балық денесінің сыртық белгілері мен формалары, қаңқасы, бұлшық еттері; балықтардың ішкі органдары; тыныс алу, қан айналу, ас қорыту органдары; жүйке жүйесі, зәр бөлу және жыныс жүйесі; балық экологиясы: топтары, қоректенуі, көбеюі, өсуі, дамуы, мінез-құлық ерекшеліктері; ихтиологиялық зерттеу әдістері; балықтардың жүйелестірілуі; дөңгелек ауыздылар класы; шеміршекті балықтар класы; бекіретәрізділер тобы; шабақ тәрізділер тобы; арқанбалық тәрізділер тобы; тұқы тәрізділер тобы; жайын тәрізділер тобы; нәлімтәрізділер тобы; кефалтәрізділер тобы; алабұғатәрізділер тобы; Қазақстанда мекендейтін балық түрлері.
Білімдер:
Биологияны, анатомия мен балықтардың физиологиялық биологиясын, оларды жүргізудің негізі, топтау мен жиын ауданы.
Іскерліктер:
Балықтардың түрлері, өсу қарқыны, кемелденген және күйленген кезеңдерін анықтайтын белгілер.
БҚ 4, 8, 9
КҚ 2.2.1.;
КҚ 2.2.2.
АП.02
Аквакультура
Аквакультура туралы түсінік; пән мақсаты мен негізгі бағыттары; ТМД елдеріндегі жасанды балық өсіру тарихы; өсіру нысандарының қысқаша сипаттамасы. Жыныс органдарының дамуы, овогенез және спермогенез, партогенез туралы түсінік; жыныс органдарының жетілу сатысы; уылдырықты ұрықтандыру тәсілдері; уылдырықты инкубациялау, оның дамуына қажет жағдайлар; аман қалу және өнеркәсіптік қайтарым көрсеткіштері; балық аурулары мен жаулары; индустриалдық балық өсіру туралы түсінік; тоған шаруашылығының типтері, жүйесі және айналымы; тоған түрлері мен олардың маңызы; зауыттан тыс өсіруге арналған жабдықтар; бекіре, арқан балық және тұқы балықтардың уылдырықтарына арналған инкубациялық аппараттар; личинкалар мен тұқымдық балықты ұстауға арналған торлар; ВНИРО бассейндері; балық шаруашылығындағы селекция мен гибридтеу; балықтарды тоғанда өсіру; балықтарды торда өсіру; тірі жемдерді өсіру және тірі жемдерді тамақтандыру; бекіре балықтары мен олардың гибридтерін өсірудің биотехникасы; өсімдік қоректі балықтарды өсіру биотехникасы; арқан балықтарды және тұқы балықтарды және жаңа бейімделуші акклиматизанттарды өсіру биотехникасы; қоректік теңіз нысандарын өсіру;
Білімдер:
Балық өсіретін және тоған шаруашылығындағы балықтарды көбейту және азық объектілерінің биологиялық негізі.
Іскерліктер:
Балықтардың жеке дамуындағы заңдылығын анықтау кезеңдері,өндірушілердің физиологиялық ынталандыру бойынша жұмыс орындау,тауар балықтары мен ұсақ балықтарды өсіру.

БК 6, 8
ПК 2.1.3.
СД.07
Устройство, эксплуатация орудий промышленного рыболовства
Классификация орудий лова. Отцеживающие, объячеивающие, крючковые и стационарные орудия лова. Назначение сетеснастных материалов, способы их изготовления и применения. Технология постройки орудий лова и ремонта. Износ орудий лова и уход за их состоянием.
Знания
Способов использования различных орудий лова рыбы и других гидробионтов в море, озерах, реках и водохранилищах.
Умения
Выполнять вязку, шворку и ремонт сетей, вентеря, неводов, использования различных методов добычи гидробионтов
БК 3, 5, 9
ПК 2.1.4.
Квалификация «Рыбак»
СД.01
Ихтиология
Морфология и анатомия рыб. Внешние признаки рыб и формы тела. Плавники и их роль. Скелет и мышцы рыб. Внутреннее строение рыбы. Экология рыб. Миграции рыб факторы, влияющие на них. Рост, развитие и размножение рыб. Методы ихтиологических исследований. Районы промысла и их характеристика. Общее состояние рыбных запасов, перспективы освоения мировых запасов, факторы, влияющие на их состояние. Классификация рыб по Л.С.Бергу. Систематика рыб. Характеристика основных семейств и особенности биологии основных промысловых видов рыб. Основы рационального использования рыбных запасов. Биологические основы регулирования промыслом.
Знания
Знания биологию, анатомию и физиологию биологии рыб, особенности их поведения, районы скоплений и концентрации
Умения
Определять признаки рыб по видам, возрасту, темпу роста, стадии зрелости и упитанности.
БК 4, 8, 9
ПК 2.2.1.;
ПК 2.2.2.
СД.02
Аквакультура
Основные направления аквакультуры. История искусственного рыборазведения, краткая характеристика объектов разведения. Прудовое рыбоводство. Рыбоводство в естественных водоемах. Промысловый возврат, процент выживания молоди и икры. Заготовка и отбор производителей. Племенная и селекционная работа. Биотехника выращивания ценных видов рыб в прудах и бассейнах, в садковых хозяйствах приморской зоны. Карпо-утиные хозяйства. Марикультура. Акклиматизация рыб и кормовых объектов.
Знания
Биологические основы разведения рыб и кормовых объектов в рыбопитомниках и прудовых хозяйствах.
Умения
определять этапы, закономерности индивидуального развития рыб, проводить работы по физиологическому стимулированию производителей, выращиванию молоди рыб и товарной рыбы

БҚ 4, 8, 9
КҚ 2.2.1.
АП.03
Шағын кемелердің құрылысы және басқару негіздері
Кеменің құрылысы және техникалық пайдалану; кеме туралы жалпы мағлұматтар, техникалық қадағалау; кеме құрылғылары: кемені басқару: ҚР флотының кемелерінде қызметті ұйымдастыру, кеменің маневр жасау элементтері, кемені якорға қойған кезде және якордан алған кезде басқару, тар жолмен жүзген кезде кемені басқару,
Білімдер:
кеме корпусының құрылысы, кемедегі рөлдік, шварттық, якорлық, сүйретпе, жүк, құтқару бөлмелері, кеме жүйелері, ҚР кемелеріндегі ҚТ; рангоут, такелаж, кеме жабдықтарының бұйымдары;
Іскерліктер:
кемені көзге көріну шектелген жағдайда басқару, кемені тайыздан алып шығу, кемедегі апаттық қызметтер, мұз жағдайында жүзген кезде кемені басқару, кемедегі сигнал беру және байланыс құралдары.
БҚ 3, 5, 9
КҚ 2.2.3.
АП.04
Балық қорын қорғау
Қоршаған ортаны қорғаудың құрамды бөлігі ретіндегі пән туралы түсінік; Р.Оуэннің табиғи ресурстарды жіктеуі; биоценоздар, тағам тізбектері; табиғатты қорғау жөніндегі негізгі нормативтер мен заңдар; табиғи су көздерін ластаудың негізгі көздері; қалдық суларды тазалаудың қазіргі заманғы тәсілдері; Қазақстан Республикасының «Ерекше қорғалатын табиғи аумақтар туралы»; Жайық-Каспий бассейніндегі жануарлар әлемі нысандарын пайдалануға қойылған шектеулер; табиғат пайдаланушыларға арналған төлемдердің экономикалық негіздері; Қазақстан Республикасы су қоймаларында балық аулау ережелері; заңбұзушылық үшін жауапкершілік; табиғи су қоймаларындағы балық қорларын қалпына келтіру жөніндегі шаралар.
Білімдер:
Халықаралық құқықтың заңды актілері. табиғи тепе-теңдіктің бұзылу формалары; популяция, қауымдастық, балық қорғау органдарының тапсырмалары мен құрылысы. Балық қорғау инспекторларының міндеттері мен құқықтары
Іскерліктер:
Қазақстан Республикасы су қоймаларында балық аулау ережелері; заңбұзушылық үшін жауапкершілік; табиғи су қоймаларындағы балық қорларын қалпына келтіру жөніндегі шаралар.
БҚ 5, 9
КҚ 2.2.1.
АП.05
Теңіз және балық аулау құқығы негіздері
Балық шаруашылығын басқару және жоспарлаудың құқықтық сұрақтары; теңіз кемесі; теңіз кемесінің экипажы; теңізде жүзу мен кәсіпшілік жүргізудің қауіпсіздігін құқықтық қамтамасыз ету; теңіз кеңістіктерінің халықаралық-құқықтық режимі; Әлемдік мұхиттың жанды ресурстар кәсіпшілігін халықаралық-құқықтық реттеу; теңіздерді ластаудан құқықтық қорғау; Каспий теңізіндегі ғылыми зерттеулердің құқықтық режимі; балық шаруашылығы флотының құқықтары мен мүддесін шетелде қорғау; балық шаруашылығы кемелерінде жүк тасымалдауды құқықтық реттеу; кеме лизингі келісім-шарты; теңіз кемелерін агенттеу; теңізде сүйреу; теңізде сақтандыру; теңізде құтқару және көмек көрсету; суға батқан кемелерді көтеруді құқықтық реттеу.
Білімдер:
балық шаруашылығы флотының құқықтары мен мүддесін шетелде қорғау; балық шаруашылығы кемелерінде жүк тасымалдауды құқықтық реттеу; кеме лизингі келісім-шарты; теңіз кемелерін агенттеу;
Іскерліктер:
сыртқы пішініне қарап кемелерді топтастыра Білімдер:; кеме жүйелері мен насостарына шағын жөндеу жұмыстарын жүргізе

БК 4, 8, 9
ПК 2.2.1.
СД.03
Основы устройства и управления маломерными судами.
Устройство и техническая эксплуатация маломерного судна, типы современных конструкций. Судовые устройства. Рулевые, швартовые, буксирные работы и их проведение. Рангоут, такелаж, правила их проведения. Управление маломерным судном при плавании в узостях. Судовые средства сигнализации и связи.
Правила подбора экипажа правовое обеспечение безопасности. Правила проведения ремонта и комплектации.
Знания
конструкцию маломерного судна, мореходные качества, проектирование, постройку и технический надзор., правила работы на приморской территории
Умения
классифицировать маломерные суда по внешнему виду, выполнять мелкий ремонт элементов промысловых и палубных механизмов, судовых систем, насосов.
БК 3, 5, 9
ПК 2.2.3.
СД.04
Охрана и рациональное использование биоресурсов.
Классификация природных ресурсов Р. Оуэна. Формы нарушения природного равновесия. Основные законы по охране биоресурсов; источники загрязнения природных источников; Закон Республики Казахстан «Об особо охраняемых природных территориях».; ограничения на пользование объектами животного мира Урало-Каспийского бассейна; экономические основы платежей для природопользователей; Правила рыболовства в водоемах Республики Казахстан; ответственность за нарушения; мероприятия по восстановлению биоресурсов в естественных водоемах
Знания
законодательные акты и нормы международного права, регулирующие хозяйственную деятельность на водоемах, промысел гидробионтов, порядок определения ущерба наносимого водным биоресурсам и принципы его компенсации; задачи и структура органов рыбоохраны, права и обязанности инспектора рыбоохраны.
Умения
Соблюдать Правила рыболовства на тонях; Организовать рациональный промысел с выполнением требований рыбоохранного законодательства
БК 5, 9,13
ПК 2.2.1.
СД.05
Основы морского и рыболовного права
Правовые вопросы управления и планирования рыбного хозяйства; морское судно; экипаж морского судна; правовое обеспечение безопасности мореплавания и ведения промысла; международно-правовой режим морских пространств; международно-правовое регулирование промысла живых ресурсов Мирового океана; правовая охрана морей от загрязнения; правовой режим научных исследований в Каспийском море; защита прав и интересов флота рыбной промышленности за рубежом; правовое регулирование перевозки грузов на судах флота рыбной промышленности; договор лизинга судна; агентирование морских судов; морская буксировка; морское страхование; спасение и оказание помощи на море; правовое регулирование подъема затонувших судов.
Знания
конструкцию корпуса судна, мореходные качества, проектирование, постройку и технический надзор за судами флота рыбной промышленности; конструкцию и назначение судовых перекрытий и отдельных элементов корпуса судна; значение, устройство общесудовых систем, промысловых устройств
Умения
классифицировать суда по внешнему виду, выполнять мелкий ремонт элементов промысловых и палубных механизмов, судовых систем, насосов.

БҚ 4, 9
КҚ2.2.3.;
КҚ 2.2.7.
АП.06
Гидробионттарды сақтау және қайта өңдеу
Гидробионттардың технологиялық қасиеттері және олардың технологиялық ерекшеліктері: физикалық-химиялық сипаттамасы, балық емес нысандардың сипаттамасы; шикізатты тасымалдау, сақтау және алдын ала дайындау; салқындатып консервациялау: салқындату, тоңазыту, мұздату; балық пен уылдырықты тұздау: тұздаудың теориялық негіздері, тұзды өнімдерді, пресервтерді, уылдырық өнімдерін өндіру; кептіру, қақтау, ыстау; консерв технологиясы: ассортимент, жылу өңдеу, орау және тығындау, стерильдеу; құрамы мен құрылымы берілген өнімдер: формаланған, эмульсиялық, құрылымдық өнімдер; жем азықтық өнімдер; май технологиясы;
Білімдер:
Гидробионттардың технологиялық қасиеттері және олардың азықтық сапасы.
Іскерліктер:
Дайын өнімдерді алудың тиімді түрлері,шикізатты жасақтаудың технологиялық әдістерін таңдау.
БҚ 6, 8
КҚ 2.2.6.
АП.07
Балық аулау өнеркәсібі процесіндегі механизация мен автоматизация.
Балық кәсібінің флотына сипаттама.Кәсіп бойынша қолданылатын кемелерге жалпыкемелік сипаттама. Энергетикалық қондырғылардың автоматизациялық дәрежесі. Балық аулау кемелеріндегі контейнеризация мен пакетизация. Өзенге лақтырылған тор үшін жағалық роульстер. Жүк көтеретін арба және жүк стрелалары Теңізге қондырылған торды монтаждау үшін қондырғылар. Бункерге балықтарды қабылдау және беру үшін транспортерлер. Балық насосының қондырғылары. Пресервтік бөлімдерге арналған қондырғылар. Балық турамасын өндіру үшін бағыт. Балық кемесіндегі мұздатқыштық қондырғылар. Балық кәсіпшілігінде құралдармен жұмыс жасау бойынша техника қауіпсіздігінің талабы.
Білімдер:
Балық аулау үшін және шикізатты қайта өндіруде құралдардың орналастырылуы мен оларды қолданудың әдістері.
Іскерліктер:
Олқылықтарды жою Механизмдерді қондыру және қайта өңдеу.
БҚ 5, 8, 10
КҚ 1.2.2.; КҚ 1.2.4.;
КҚ 1.2.5.
АП.08
Ихтиопатология
Жалпы паразитология және эпизоотология, патологияның негіздері. Балықтардың инфекциялық, инвазиондық және жұқпалы емес аурулары. Балықтардың анықталмаған аурулары. Балықтар адамдар мен жануарлар арасында ауру таратушылар. Балықтардағы аурулар диагностикасы және профилактика жолы. Аквакультурадағы аурулармен күресте профилактиканың формалары: карантин, жаздық кептіру, вакцинация.
Білімдер:
Уланудың және токсикологияның пайда болуының салдарынан балықтардың ауруын тарататын жолдар.
Іскерліктер:
Патологияга іріктеуді жүргізу, карантиндік шараларды өткізіп және анықтау.
БҚ 5, 9, 10
КҚ 2.2.1
АП.09
Өндірістік балық аулау эксплуатация кұрылғылары мен қондырғылары
Аулау құралдарының сипаттамасы. Классификация орудий лова. Аулаудың стационарлық және ілмектік құралдары. Сетенастық материалдардың белгіленуі, оларды дайындау мен қолданудың әрекеттері. Орнату технологиясының аулау құралдары мен жөндеуі. Аулау құралдарының жағдайына қарап істен алып кету.
Білімдер:
Әр түрлі балық аулау құралдары мен гидробионттардың теңізде, өзенде, көлде, су қоймаларында қолданудың тәсілдері.
Іскерліктер:
Гидробионттарды өндіруде қолданылған әртүрлі әдістер.

БК 4, 9,
ПК 2.2.3.; ПК 2.2.7.
СД.06
Хранение и переработка гидробионтов
Технологические свойства гидробионтов и их технологические особенности. Методы транспортировки и сохранения качества сырья, Теоретические основы посола, производства соленой продукции, пресервов, икорной продукции. Сушка, вяление, копчение. Тепловая обработка, фасовка и укупоривание. Тара и тарные материалы. Кормовые продукты. Технология переработки и консервации жиров
Знания
Технологических свойств гидробионтов и их пищевые качества
Умения
Выбирать способы технологической обработки сырья и получения выгодного ассортимента готовой продукции
БК 6, 8
ПК 2.2.6.
СД.07
Механизация и автоматизация процессов промышленного рыболовства
Классификация рыбопромыслового флота. Общесудовые характеристики судов по промысловому применению. Степень автоматизации энергетических установок. Контейнеризация и пакетизация на рыболовных судах. Береговые роульсы для подачи речного закидного невода. Грузовые стрелы и подъемные лебедки. Установка для монтажа морского ставного невода. Транспортер для приема и подачи рыбы в бункер. Рыбонасосные установки. Оборудование для пресервного отделения. Линия для производства рыбного фарша. Холодильные установки на рыболовных судах. Требования техники безопасности по работе с оборудованием на рыбном промысле.
Знания
устройств оборудования для лова рыбы и переработки сырья и методы их применения
Умения
установки и эксплуатации механизмов, устранения неполадок.
БК 5, 8, 10
ПК 2.2.2.; ПК 2.2.4.;
ПК 2.2.5.
СД.08
Ихтиопатология с основами токсикологии
Основы общей патологии, эпизоотологии и паразитологии. Инфекционные, инвазионные и незаразные болезни рыб. Болезни рыб с невыясненной этиологией. Рыбы как переносчики болезней человека и животных. Диагностика болезней у рыб и пути профилактики. Формы профилактической борьбы с болезнями в аквакультуре: карантин, летование, вакцинация. Асфикция у рыб. Токсикологические отравления у рыб, экспертиза качества сырья.
Знания
пути распространения болезней рыб, причины возникновения токсикологии и последствия отравлений.
Умения
Проводить отбор проб на патологию, определять и проводить карантинные мероприятия
БК 5, 9, 10
ПК 2.2.1
СД.09
Устройство, эксплуатация орудий промышленного рыболовства
Классификация орудий лова. Отцеживающие, объячеивающие, крючковые и стационарные орудия лова. Назначение сетеснастных материалов, способы их изготовления и применения. Технология постройки орудий лова и ремонта. Износ орудий лова и уход за их состоянием.
Знания
Способов использования различных орудий лова рыбы и других гидробионтов в море, озерах, реках и водохранилищах.
Умения
Выполнять вязку, шворку и ремонт сетей, вентеря, неводов, использования различных методов добычи гидробионтов

БҚ 13, 17
ӘЭП.00
Әлеуметтік-экономикалық пәндер
ӘЭП.01
Мәдениеттану
Қоғам және мәдениет. Қазақстан мәдениеті әлемдік өркениеттің бір бөлігі ретінде. Мәдениеттің, дәстүрдің және жаңашылдықтың дамуы. Мәдениет сабақтастығы. Мәдениеттегі ұлттық және жалпы адамзаттық құрам. Өз халқыңның, ұлтыңның мәдени-тарихи құндылықтарын жалпы адамзаттық мәдениет жетістіктерімен қатарластыра тану. Өнердегі алғашқы қадамдар туындауынан бастап ерте қола дәуіріне дейінгі Қазақстан мәдениетінің даму тарихы. Қазақстан аумағы әлемдік өркениет ошақтарының бірі ретінде. Ежелгі Русь және Ұлы Дала. Түркі жазулары. Қазақстанның ортағасырлық халықтарының көркем мәдениеті, олардың салттары, дәстүрлері, әдет-ғұрыптары және халық өнері. Қазіргі заманғы Қазақстанның мәдениеті.
Білімдер:
Анықтамалар, негізгі категориялар; гуманитарлық білім жүйесіндегі және ғылымдағы орны мен маңызы. «өркениет», «мәдениет» терминдерінің жаңашыл түсініктері, түрлері, формалары, мәдениет функциялары. Жаңашыл мәдениеттің ұлттық және жалпыадамдық байланыстары. «мәдениет» және «имандылық», «мәдениет» және «табиғат» ұғымының байланыстары. Мәдени еібек пен өндірістің мазмұны, қатынасы, саяси және экономикалық мәдениет. Бұрынғы уақыттан қазіргі уақытқа дейінгі Қазақстан мәдениетінің негізгі кезеңдік дамуы. Тәуелсіз Қазақстан мәдениетінің даму ерекшеліктері. Діннің маңызы мен рөлі. Діннің қалыптасуы және оның тарихи кезеңдері.
Ислам, буддизм, христиан діндерінің негізгі жағдайлары.
Іскерліктер:
Қазақстанның өткен мәдениеті мен жаңашыл мәдениетін байланыстыру. Әлемдік мәдениет құндылықтары ретінде мәдениет байланысын анықтау және бағалау.
БҚ 11, 14
ӘЭП.02
Философия негіздері
Философия негіздері, әлемдік философиялық ойдың негізгі даму кезеңдері. Адам жаратылысы және оның тіршілік мәні. Құдай және Адам. Адам және ғарыш. Адам, қоғам, өркениет және мәдениет. Тұлғаның еркіндігі және жауапкершілігі. Адам танымы және қызметі. Ғылым және оның рөлі. Адамзат және ғаламдық проблемалар.
Білімдер:
Философиялық ғылыми және әлемдік діни сауаттылықты көрсету, адам өмірінің мағынасын, жаңашыл қоғамда адам қалыптасуының маңыздылығы, материалдық құндылықтардың қатынасы. Қоғам, өркениет; дүниеге деген көзқарастың қалыптасуы табиғи, әлеуметтік және нақты мәдени ортаға тәуелді.
Іскерліктер:
Қазіргі заманның күрделі болмысына философиялық, ғылыми, діни талдау жасауға; философиялық білім дамуының маңызды кезеңдерімен, бағыттармен қайнарларымен таныстыру.
БҚ 11, 14
ӘЭП.03
Саясаттану және әлеуметтану негіздері
Саясаттану пәні. Саяси билік және билік қатынастары. Саяси жүйе. Саясат субъектілері. Саяси сана. Саяси мәдениет. Әлемдік саясат. Әлеуметтану қоғам туралы ғылым ретінде. Әлеуметтану пәні. Қоғам және әлеуметтік жүйе. Әлеуметтік жүйе және тұлға. Әлемдік саясат және халықаралық қатынастар. Әлеуметтік жанжалдар және оларды шешу тәсілдері. Қазақстандағы әлеуметтік-экономикалық процестер.
Білімдер:
Саясаттану пәнінің міндеттері мен әдістерінің маңызын; дүниежүзілік саяси ойлардың даму тарихын, оның баламаларын, саяси қатынастар үлгілерін; саяси билік мазмұнын; саяси жүйе қызметін және даму тарихын; өазіргі Қазақстан Республикасының саясатының даму ерекшеліктерін;
Іскерліктер:
Қазақстан Республикасының жаңашыл саясатының даму құндылықтарын ажырата Білімдер:; қоғамды тануда әлеуметтік зерттеулерді қолдану
БҚ 11, 13
ӘЭП.04
Экономика негіздері
Экономика және оның негізгі проблемалары. Микроэкономика; ресурстар; нарықтық баға қою тетіктері; бәсекелестік; фирма қызметінің экономикалық негіздері; халық кірістері; макроэкономика; ел экономикасының құрылымы; қаржы; мемлекеттің ақша-несие және салық жүйесі; инфляция процестері; жұмыссыздық; экономикалық өсу проблемалары; еңбектің халықаралық бөлінуі; бизнес негіздері.
Білімдер:
Экономикалық теорияның жалпы жағдайын; елдегі және шет елдегі макро және микроэкономикалық жағдайларын, салық саясаты және ақша несие жағдайларын; мемлекеттік емес экономиканың негізгі мәселелері.
Іскерліктер:
Қажетті экономикалық ақпараттарды табу және пайдалану; нарықтық экономика құрылымын, кәсіпкерлік және іс. Жаңашыл өндіріс туралы, оның жағдайы жөнінде мағлұматтар Білімдер:; өз кәсібіне қатысты қажетті экономикалық ақпараттарды табу.

БК 13, 17
СЭД.00
Социально-экономические дисциплины
СЭД.01
Культурология
Общество и культура. Развитие культуры, традиции и новаторство. Преемственность культуры. Национальное и общечеловеческое в культуре. Познание культурно-исторических ценностей своего народа, нации в сочетании с достоянием общечеловеческой культуры. Этапы развития культуры Казахстана, от зарождения первых шагов в искусстве до эпохи ранней бронзы. Древняя Русь и Великая Степь. Тюркская письменность. Художественная культура средневековых наров Казахстана, их обряды, традиции, обычаи и народное искусство. Культура современного Казахстана. как часть мировой цивилизации.
Знания
Исходное и современное понятие терминов «культура», «цивилизация», виды, формы, типы, функции культуры.
Особенности развития культуры независимого Казахстана.
Сущность религии и ее роль. Основные положения буддизма, христианства, ислама.
Умения
Связывать достижения современного культурного развития Казахстана с его корнями. Сформировать твердую и сознательную, научную позицию в оценке культурных и религиозных событий..
БК 11, 14
СЭД.02
Основы философии
Предмет философии, основные вехи мировой философской мысли. Природа человека и смысл его существования. Бог и Человек. Человек и космос. Человек, общество, цивилизация и культура. Свобода и ответственность личности. Человеческое познание и деятельность. Наука и ее роль. Человечество и глобальные проблемы.
Знания
о философских научных и религиозных аспектах смысла жизни человека, о соотношении версии происхождения сознания; основные законы общественного развития.
Умения
ориентироваться в типах философии.
Иметь диалектический взгляд на мир, проблемы личности и свободы, нравственные проблемы.
БК 11, 14
СЭД.03
Основы политологии и социологии
Предмет политологии. Политическая власть и властные отношения. Политическая система. Субъекты политики. Политическое сознание. Политическая культура. Мировая политика. Социология, как наука об обществе. Общество и социальная система. и личность. Мировая политика и международные отношения. Социальные конфликты и способы их разрешения. Социально-экономические процессы в Казахстане.
Знания
Иметь представление о функционировании и развитии общества и личности; о сущности власти, субъектах политики, политических отношениях и процессах
Иметь представление о политических системах и политических режимах, человеческим измерениям политики
Умения
Различать особенности развития современной политики Республики Казахстан;
БК 11, 13
СЭД.04
Основы экономики
Экономика и ее основные проблемы. Микроэкономика; ресурсы; механизмы рыночного ценообразования; конкуренция; экономические основы деятельности фирмы; доходы населения; макроэкономика; структура экономики страны; финансы; денежно-кредитная и налоговая система государства; инфляционные процессы; безработица; проблемы экономического роста; международное разделение труда; основы бизнеса;
Знания
О микро- и макроэкономических ситуациях в стране и за рубежом, о денежно – кредитной и налоговой политике; основные проблемы негосударственной экономики.
Умения
Находить и использовать необходимую экономическую информацию для ориентации в своей профессиональной деятельности

КҚ 3.4.8.
ЖКП.07
Стандарттау, сертификаттау және метрология негіздері
Метрология, стандарттау және сертификаттаудың құқықтық негіздері, мақсаты, міндеті, принциптері, объектілері және құралдары. Метрология түсінігі, метрологиялық қызмет, мемлекеттік метрологиялық бақылау, қадағалау.
Стандарттау және сапаны басқару саласындағы негізгі терминдер, анықтамалар, ТМД-ғы халықаралық стандарттау. Өнім сапасы, сапа көрсеткіштері және оларды бағалау әдістері, сертификаттау жүйесі, сертификаттау тәртібі мен ережесі, міндетті және ерікті сертификаттау, сертификаттау схемасы.
Білімдер:
Стандарттау, сетификаттау және метрология дегеніміз не. Құқықтық база, мемлекеттік стандарттар, техникалық жағдайлар.
Іскерліктер:
Стандартқа сәйкес өнімді дайындауда өндірісте қолдану. Өнімді сертификаттауда дұрыс жұмыс жүргізу.
БҚ 7, 8, 9
КҚ 3.4.9.
ЖКП.08
Нарықтық экономика негіздері
Нарықтық экономика ұйымдары; экономика дамуындағы жағдайлар; бәсекелестік және оның түрлері; кәсіпкерлік қызмет; маркетинг туралы түсінік; қаржыландыру негіздері; тауар; Жарнама; арнайы және кадрлық саясат. Ішкіэкономикалық кәсіпкерлік қызмет; менеджмент оның тапсырмалары; Макроэкономика; Инфляция;
Білімдер:
Нарықтық экономиканың негізгі заңдары, іскерлік қызметті жүргізу негіздері; тауар, бәсекелестіктің анықтамасы мен түрлері; жарнама түрлері;
Іскерліктер:
Тауар мен фирмаларды презентациялауда материалдар таңдау; жұмыс жоспарлау;
БҚ 12, 16, 17
КҚ 3.4.10.
ЖКП.09
Геодезия сызу негіздерімен
Геодезия, жердің негізгі пішіндері мен формасы. Геодезиялық сызуларда жердің беткі қабатын түсіру, нүктесін анықтау. Жоспарлар жасақтау, сызуларды есептеу. Аэрофотосъемканың түсінігі
Білімдер:
Геодезиялық өлшеулер, жер бетінің сызықтарын өлшеу. Тігінен және көлденең бұрыштарын өлшеу, масштабтары. Жер учаскесінің көлемін бөлу.
Іскерліктер:
Өлшеу есептерін жүргізу, графикалық жоспарлар құрастыру, аэрофото жоспармен карта жасақтау.
БҚ 7, 8
КҚ 3.4.9.
ЖКП.10
Гидрология және гидрохимия
Ауаның құрамы мен құрылысы, бұлттардан жауатын жауын-шашын және жердің бетіндегі жауын-шашын, су буларының конденсациясы мен сублимациясы, термолметрлер, су қоймаларының табиғи химиялық құрамы, су сақтайтын қойма, көлдер, өзендерге сипатт ама. Гидрохимиялық зертханалардағы жұмыс кезіндегі жалпы талаптар; судың лайлылығын, сілтілігін, иісін, қаттылығын және Орал өзенінің гидрохимиялық режимін анықтау.
Білімдер:
Табиғи сулардың физикалық қасиеттерін, гидробонттарға олардың әсері, табиғаттағы сулардың айналуы, су тепе-теңдігі, гидрометрияны, су режимін, табиғи судың қозғалысы. Еріткіш ретінде судың құрамы мен қасиеті,табиғи су мен факторлардың химиялық құрамы, оның табиғи судың ластығының көзін және қорғаудағы мөлшерін анықтайтын;
Іскерліктер:
өзен стогын есептеу, судың көлемін, судың гидрографын сызу, су қоймасының морфоологиялық сипаттамасын қайта жасау; көлдердің морфометрикалығын санау, далалық және стационарлық жағдайда табиғи сулардың қазіргі заманғы сараптама әдістерін орындау; судың гидрохимиялық сараптамасын орындау.

ПК 3.4.8
ОПД.07
Основы стандартизации, сертификации и метрологии.
Правовые основы, цели, задачи, принципы, объекты и средства метрологии, стандартизации и сертификации. Качество продукции, показатели качества продукции, методы их оценки, испытания и контроль продукции.
Знания
Технические условия, отраслевые стандарты на рыбную продукцию.
Умения
применять на производстве и соблюдать контроль по изготовлению продукции соответствующие стандартам. Правильно проводить сертификацию продукции, метрологические испытания на технологическое оборудование и своевременную поверку контрольно- измерительных приборов.
БК 7, 8, 9
ПК 3.4.9
ОПД.08
Экономика отрасли
Организационно-правовые и экономические основы функционирования предприятия; Ресурсы предприятий и их производственное использование; Результаты и особенности хозяйственной деятельности предприятия.
Знания
основы ведения предпринимательской деятельности; виды и определения конкуренции, товара; виды реклам; основы управления персоналом.
Умения
Подобрать материалы для презентации товара, фирмы; планировать работу персонала; вести подбор и расстановку кадров на рабочие места;
БК 12, 16, 17
ПК 3.4.10
ОПД.09
Геодезия с основами черчения
Геодезия, форма и основные размеры земли. Изображение земной поверхности на геодезических чертежах, обозначение точек на местности. Составление планов и вычисление чертежей, вычисление площадей по измерениям на местности и на плане. Рельеф местности, съемка и изображение его горизонталями. Съемка больших площадей, понятие об аэрофотосъемке.
Знания
Измерение горизонтальных и вертикальных углов местности, измерение высот масштабы, составление по румбам сторон. Деление площадей земельных участков.
Умения
Проводить глазомерные съемки, вычислительную обработку результатов измерения, графическое построение планов, карт, профилей и аэрофотопланов. Проводить нивелирные работы относительно поверхности воды в местных водоемах или относительно любой условной высоты.
БК 7, 8
ПК 3.4.9
ОПД.10
Гидрология и гидрохимия
Общие понятия о гидросфере, виды поверхностных и подземных вод, проблемы их использования. Факторы, влияющие на их состояние.
Состав и строение атмосферы; осадки образующие на поверхности земли и выпадающие осадки из облаков, конденсация и сублимация водяного пара; термометры; химический состав естественных водоемов, водохранилищ, озер, характеристика рек. Общие требования при работе в гидрохимической лаборатории; определение мутности, запаха, щелочности, жесткости и гидрохимический режим реки Урал.
Знания
Физические и химические свойства природных вод, водный баланс, гидрометрию, водный режим, движение природных вод. Факторы, определяющие состояние источников загрязнения природных вод и меры по их охране и предупреждению от истощения.
Умения
рассчитывать речной сток, объем воды, начертить гидрограф воды, составить морфологическую характеристику водоема; выполнять современные методы анализа природных вод в полевых и стационарных условиях; выполнять гидрохимический анализ воды.

БҚ 8, 10
КҚ 3.4.5.; 3.4.9.
ЖКП.11
Табиғатты пайдаланудың экологиялық негізі.
Қоршаған ортаның қазіргі заманғы жағдайы; табиғатты пайдаланудың рациональды пайдаланудың принциптері; табиғи ресурстар мен ресурстық цикл; табиғи ортаның сапа бағасы; зиянды заттардың шамамен жіберілген концентрациясы; қоршаған ортаның мониторингі; лақтырылған газдардың тазартылуы,зиянды заттардың сараптамасы мен бағасы;экологиялық сараптама; табиғатты қорғау жөнінде заңшығарушы; қоршаған ортада халықаралық ынтымақтастық; үлкен экологиялық проблемалар.
Білімдер:
Қоршаған ортаның глобальды проблемалары мен биосфераның қазіргі заманғы жағдайы; тіршілік жүйелерінің дамуы және қайта өңдеу, табиғатты пайдаланудың принциптері; қоршаған ортаны қорғау бойынша халықаралық және ұлттық талаптарға сәйкес экологиялық құқықтардың негізі, табиғи ресурстардың рациональдық қолданысы;
Іскерліктер:
Табиғат ресурстарын қолдануда заң шығару шеңберінде сараптама жүргізу; қоршаған ортаның мониторингі; табиғат ресурстарын қолдануда тиімділігін есептеу;
БҚ 5, 9
КҚ 3.4.2.; 3.4.7.
АП.00
Арнайы пәндер
Біліктілігі «Техник балық-өсіруші»
АП.01
Ихтиология
Балықтардың морфологиясы мен анатомиясы; балық денесінің сыртық белгілері мен формалары, қаңқасы, бұлшық еттері; балықтардың ішкі органдары; тыныс алу, қан айналу, ас қорыту органдары; жүйке жүйесі, зәр бөлу және жыныс жүйесі; балық экологиясы: топтары, қоректенуі, көбеюі, өсуі, дамуы, мінез-құлық ерекшеліктері; ихтиологиялық зерттеу әдістері; балықтардың жүйелестірілуі; дөңгелек ауыздылар класы; шеміршекті балықтар класы; бекіретәрізділер тобы; шабақ тәрізділер тобы; арқанбалық тәрізділер тобы; тұқытәрізділер тобы; жайынтәрізділер тобы; нәлімтәрізділер тобы; кефалтәрізділер тобы; алабұғатәрізділер тобы; Қазақстанда мекендейтін балық түрлері.
Білімдер:
Биологияны, анатомия мен балықтардың физиологиялық биологиясын, оларды жүргізудің негізі, топтау мен жиын ауданы.
Іскерліктер:
Балықтардың түрлері, өсу қарқыны, кемелденген және күйленген кезеңдерін анықтайтын белгілер.
БҚ 8, 9
КҚ 3.4.4.
АП.02
Аквакультура
Аквакультура туралы түсінік; пән мақсаты мен негізгі бағыттары; ТМД елдеріндегі жасанды балық өсіру тарихы; өсіру нысандарының қысқаша сипаттамасы. Жыныс органдарының дамуы, овогенез және спермогенез, партогенез туралы түсінік; жыныс органдарының жетілу сатысы; уылдырықты ұрықтандыру тәсілдері; уылдырықты инкубациялау, оның дамуына қажет жағдайлар; аман қалу және өнеркәсіптік қайтарым көрсеткіштері; балық аурулары мен жаулары; индустриалдық балық өсіру туралы түсінік; тоған шаруашылығының типтері, жүйесі және айналымы; тоған түрлері мен олардың маңызы; зауыттан тыс өсіруге арналған жабдықтар; бекіре, арқан балық және тұқы балықтардың уылдырықтарына арналған инкубациялық аппараттар; личинкалар мен тұқымдық балықты ұстауға арналған торлар; ВНИРО бассейндері; балық шаруашылығындағы селекция мен гибридтеу; балықтарды тоғанда өсіру; балықтарды торда өсіру; тірі жемдерді өсіру және тірі жемдерді тамақтандыру; бекіре балықтары мен олардың гибридтерін өсірудің биотехникасы; өсімдік қоректі балықтарды өсіру биотехникасы; арқан балықтарды және тұқы балықтарды және жаңа бейімделуші акклиматизанттарды өсіру биотехникасы; қоректік теңіз нысандарын өсіру; гидробионттарды жерсіндіру; маримәдениет; тірі балықты тасымалдау; Қазақстанның ішкі су қоймаларын экономикалық бағалау; көлде тауарлық және лимандық балық өсіру.
Білімдер:
Балық өсіретін және тоған шаруашылығындағы балықтарды көбейту және азық объектілерінің биологиялық негізі.
Іскерліктер:
Балықтардың жеке дамуындағы заңдылығын анықтау кезеңдері, өндірушілердің физиологиялық ынталандыру бойынша жұмыс орындау, тауар балықтары мен ұсақ балықтарды өсіру.

БК 8, 10
ПК 3.4.5.;
ПК 3.4.9
ОПД.11
Экологические основы природопользования.
Современное состояние окружающей среды; принципы рационального использования природопользования; природные ресурсы и ресурсный цикл; оценка качества природной среды; предельно допустимая концентрация вредных веществ; мониторинг окружающей среды; Экспертиза и оценка вредных веществ, очистка газовых выбросов; экологическая экспертиза; природоохранное законодательство; международное сотрудничество в области окружающей среды; глобальные экологические проблемы.
Знания
современное состояние биосферы и глобальные проблемы окружающей среды; принципы природопользования, воспроизводства и развития живых систем; рациональное использование природных ресурсов, основы экологического права в соответствии с международными и национальными требованиями по охране окружающей среды.
Умения
проводить в рамках законодательных актов анализ при использовании природных ресурсов; мониторинг окружающей среды, рассчитывать эффективность использования природных ресурсов.
БК 5, 9
ПК 3.4.2.;
ПК 3.4.7
СД.00
Специальные дисциплины
Квалификация «Техник - рыбовод»
СД.01
Ихтиология
Морфология и анатомия рыб. Внешние признаки рыб и формы тела. Плавники и их роль. Скелет и мышцы рыб. Внутреннее строение рыбы. Экология рыб. Миграции рыб факторы, влияющие на них. Онтогенез и эмбриогенез рыб. Экологические группы рыб. Рост, развитие и размножение рыб. Питание рыб. Биотические взаимоотношения у рыб. Классификация рыб по Л.С.Бергу. Систематика рыб. Характеристика основных семейств и особенности биологии основных промысловых видов рыб. Основы рационального использования рыбных запасов. Биологические основы регулирования промыслом.
Знания
биологию, анатомию и физиологи рыб, особенности их поведения, районы скоплений и концентрации
Умения
Определять признаки рыб по видам, возрасту, темпу роста, стадии зрелости и упитанности.
Проводить биологический анализ рыбы, владеть методами ихтиологических исследований.
БК 8, 9,22
ПК 3.4.4
СД.02
Аквакультура
Основные направления аквакультуры. История искусственного рыборазведения, краткая характеристика объектов разведения. Прудовое рыбоводство. Рыбоводство в естественных водоемах. Промысловый возврат, процент выживания молоди и икры. Заготовка и отбор производителей. Племенная и селекционная работа. Живые и искусственные корма, техника кормления. Учет выпускаемой молоди. Биотехника выращивания ценных видов рыб в прудах и бассейнах, в садковых хозяйствах приморской зоны. Карпо-утиные хозяйства. Марикультура. Акклиматизация рыб и кормовых объектов.
Знания
Биологические основы разведения рыб и кормовых объектов в рыбопитомниках и прудовых хозяйствах.
Умения
определять этапы, закономерности индивидуального развития рыб, проводить работы по физиологическому стимулированию производителей, выращиванию молоди рыб и товарной рыбы

БҚ 8, 9
КҚ 3.4.2.; 3.4.4.; 3.4.5.
АП.03
Гидробионттарды сақтау және қайта өңдеу.
Гидробионттардың технологиялық қасиеттері және олардың технологиялық ерекшеліктері. Шикізаттардың сапасын сақтау және қайта тасымалдау әдістері, Елшінің теоретикалық негізі,тұзды, тұщы, уылдырықты өнімдердің өндірісі. Кептіру, босаң, ыстау. Жайылым азықтары. Қорап және қораптық материалдар.Қайта өңдеу және консервациялық майлардың технологиясы.
Білімдер::
Гидробионттардың технологиялық қасиеттері және олардың азықтық сапасы.
Іскерліктер::
Дайын өнімдерді алудың тиімді түрлері, шикізатты жасақтаудың технологиялық әдістерін таңдау.
БҚ 3, 8, 2
КҚ 3.4.2.
АП.04
Ихтиопатология
Жалпы паразитология және эпизоотология, патологияның негіздері. Балықтардың инфекциялық, инвазиондық және жұқпалы емес аурулары. Балықтардың анықталмаған аурулары. Балықтар адамдар мен жануарлар арасында ауру таратушылар. Балықтардағы аурулар диагностикасы және профилактика жолы. Аквакультурадағы аурулармен күресте профилактиканың формалары: карантин, жаздық кептіру, вакцинация.
Білімдер:
Уланудың және токсикологияның пайда болуының салдарынан балықтардың ауруын тарататын жолдар.
Іскерліктер:
Патологияға іріктеуді жүргізу, карантиндік шараларды өткізіп және анықтау.
БҚ 5, 9, 10
КҚ 3.4.1.
АП.05
Балық аулау өнеркәсібі процесіндегі механизация мен автоматизация.
Балық кәсібінің флотына сипаттама.Кәсіп бойынша қолданылатын кемелерге жалпыкемелік сипаттама. Энергетикалық қондырғылардың автоматизациялық дәрежесі.
Балық аулау кемелеріндегі контейнеризация мен пакетизация. Өзенге лақтырылған тор үшін жағалық роульстер. Жүк көтеретін арба және жүк стрелалары Теңізге қондырылған торды монтаждау үшін қондырғылар. Бункерге балықтарды қабылдау және беру үшін транспортерлер. Балық насосының қондырғылары. Пресервтік бөлімдерге арналған қондырғылар. Балық турамасын өндіру үшін бағыт. Балық кемесіндегі мұздатқыштық қондырғылар. Балық кәсіпшілігінде құралдармен жұмыс жасау бойынша техника қауіпсіздігінің талабы.
Білімдер:
Балық аулау үшін және шикізатты қайта өндіруде құралдардың орналастырылуы мен оларды қолданудың әдістері.
Іскерліктер:
Олқылықтарды жою,Механизмдерді қондыру және қайта өңдеу.
БҚ 9, 10
КҚ 3.4.3.; 3.4.4.; 3.4.5.
АП.06
Өндірістік балық аулау эксплуатация құрылғылары мен қондырғылары
Аулау құралдарының сипаттамасы. Аулаудың стационарлық және ілмектік құралдары. Сетенастық материалдардың белгіленуі, оларды дайындау мен қолданудың әрекеттері. Орнату технологиясының аулау құралдары мен жөндеуі. Аулау құралдарының жағдайына қарап істен алып кету.
Білімдер:
Әр түрлі балық аулау құралдары мен гидробионттардың теңізде, өзенде, көлде, су қоймаларында қолданудың тәсілдері.
Іскерліктер:
Гидробионттарды өндіруде қолданылған әртүрлі әдістер.
БҚ 7

БК 8, 9
ПК3.4.2.; ПК 3.4.4.;
ПК 3.4.5.
СД.03
Хранение и переработка гидробионтов
Технологические свойства гидробионтов и их технологические особенности., Теоретические основы посола, производства соленой продукции, пресервов, икорной продукции. Сушка, вяление, копчение. Тепловая обработка, фасовка и укупоривание. Тара и тарные материалы. Кормовые продукты. Технология переработки и консервации жиров
Знания:
Технологических свойств гидробионтов и их пищевые качества
Умения:
Выбирать способы технологической обработки сырья и получения выгодного ассортимента готовой продукции
БК 3, 8, 2
ПК 3.4.2.
СД.04
Ихтиопатология с основами токсикологии
Основы общей патологии, эпизоотологии и паразитологии. Инфекционные, инвазионные и незаразные болезни рыб. Болезни рыб с невыясненной этиологией. Рыбы как переносчики болезней человека и животных. Диагностика болезней у рыб и пути профилактики. Формы профилактической борьбы с болезнями в аквакультуре: карантин, летование, вакцинация. Асфикция у рыб. Токсикологические отравления у рыб, экспертиза качества сырья.
Знания
пути распространения болезней рыб, причины возникновения токсикологии и последствия отравлений.
Умения
Проводить отбор проб на патологию, определять и проводить карантинные мероприятия
БК 5, 9, 10
ПК 3.4.1.
СД.05
Механизация и автоматизация процессов промышленного рыбоводства
Понятие о размещении и оборудовании рыбоводных предприятий. Компоновка прудов в рыбопитомнике и в полносистемном хозяйстве. Конструкция инкубационных аппаратов для естественного и заводского способов воспроизводства. Устройства для обесклеивания икры. Конструкция бассейнов и садков. способы их эксплуатации. Кормосмесители. Типы водозаборов, виды рыбозащиты. Рыбопропускные сооружения- рыбоходные каналы и шлюзы..Виды мелиоративной техники и способы их применения.
Знания:
Иметь представления об устройстве плотин, дамб, садков, акведуков и бассейнов
Умения:
Применения и использования кормосвителей, инкубационных аппаратов, эксплуатации и ремонта водоподающих устройств, садков и бассейнов.
БК 9, 10
ПК 3.4.3.; ПК 3.4.4.;
ПК 3.4.5.
СД.06
Устройство, эксплуатация орудий промышленного рыболовства
Классификация орудий лова. Отцеживающие, объячеивающие, крючковые и стационарные орудия лова. Виды сетеснастных материалов, способы их изготовления и применения. Технология постройки орудий лова и ремонта. Износ орудий лова и уход за их состоянием.
Знания:
Способов использования различных орудий лова рыбы и других гидробионтов в море, озерах, реках и водохранилищах.
Умения:
Выполнять вязку, шворку и ремонт сетей, вентеря, неводов, использования различных методов добычи гидробионтов
БК 7

КҚ 3.4.7.
АП.07
Гидробиология
Cу ортасындағы гидробионттар мекендейтін негізгі аймақтар. Континентальды теңіздің мекендейтін пелагиали, бентали, супра және сублиторалилердің сапалы құрамы. Балық шаруашылығын қолдану мен тегі бойынша көлдерді сұрыптау. Мекендейтіндердің жағдайына су ағзаларының бейімделуі. Гидробионттар арасында қоректендіру мен тағамдық қарым-қатынас. Гидробионттар балықтар үшін азықтық аймақ. Су қоймасының биологиялық өнімділігі.
Білімдер:
Гидробиоценоздардың құрамы, олардың жағдайына сыртқы ортаның факторларының әсер етуі.
Іскерліктер:
Сараптамадан байқау алу, планктон мен бентостың сапалы құрамын анықтау.
БҚ 3
КҚ 3.4.2.
ӨО және КП
Өндірістік оқыту және кәсіптік практика
ӨО.00
Өндірістік оқыту
ӨО.01
Танысу практика
Ұйым мен мекемелерге мінездеме. Балық шаруашылығы саласында түсінік, балықты өсіру және балық өнімдерін өңдеу технологиясының түсінігі. Тәжірибелік, курстық және дипломдық жұмыстардың орындалу үлгілері.
Іскерліктер:
Кәсіби беталыс; өндірістің барлық бағытындағы құрылымы; негізгі өндірістік процестер
Дағдылар:
Балық шаруашылығы саласы бойынша өкілеттілікті шектеу және еңбекті бөлу
КҚ 3.4.1.
ӨО.02
Оқу практика
Алған теориялық Білімдерін қолдана Білімдерді үйрену, болашақ кәсібінің тәжірибелік Дағдылар: мен біліктерін игеру.
Іскерліктер:
Ихтиологиялық материалдарды жинау және консервациялау әдістерін Білімдер:. Бекіре, тұқы және алабұғатұқымдас және басқа да балықтардың ерекшеліктерін Білімдер:. Балықтың өсімталдығын, жынысын, кемеліне келу стадиясын, қабыршағы мен сүйектеріне қарап балық жасын анықтай Білімдер:.
Су өсімдіктерінің түрлерін анықтауды Білімдер:, су өсімдіктері гербариін безендіруді;
Дағдылар:
Өсімдіктер мен зоопланктон маңызын Білімдер:.
Су қоймасындағы тереңдікті өлшеуді; қалтқының және гидрометрлік зырылдауықтың ағыс жылдамдығын өлшеуді Білімдер:; су ағынындағы су шығынын анықтай
КҚ 3.4.2.
КП.00
Кәсіптік практика
КП.01.
Технологиялық практика
Мамандығы бойынша біліктері мен Дағдыларын жетілдіру; жиынтық технологиялық біліктер, Дағдылар:, ұйымдастыру қабілетін игеру. Арнайы пәндерді оқып үйренген кезде алған Білімдерін бекіту; кәсіпорынмен және оның өндірістік қызметімен, өндірістегі еңбекті қорғаумен танысу;
Іскерліктер:
Балық өндірудің дамыған жолдары, құмаршылық және өндірістік балық аулаудың ережелері, балықтардың негізгі кәсіпшілік шектеуі
Дағдылар:
Инкубациялық құралдарды жеткізу, балық аулау құрылғыларының заңды пайдаланылуы.
КҚ 3.4.3.; 3.4.4.
КП.02.
Дипломалды практика
Ұйымдастырушылық білікті меңгеру. Білімдерін жүйелеу. Мамандығы бойынша біліктерін жетілдіру. Жұмыс практиканы жинақтау. Мамандығы бойынша алған кәсіби білімін өз бетімен қолдану. Қауіпсіз еңбек жағдайын ұйымдастыру.
Іскерліктер:
Құжаттар дайындау, инструктаж жүргізу
Дағдылар:
Балық аулау мен жасақтауда негізгі өндірістік бақылау жұмыстарын жүргізу.

ПК 3.4.7.
СД.07
Гидробиология
Основные зоны обитания гидробионтов в водной среде. Качественный состав обитателей пелагиали, бентали, супра и сублиторали, континентального шельфа моря. Классификация озер по происхождению и рыбохозяйственному использованию.
Адаптация водных организмов к условиям обитания. Питание и пищевые взаимоотношения среди гидробионтов. Гидробионты как кормовая база для рыб. Биологическая продуктивность водоемов.
Знания
состав гидробиоценозов, влияние факторов внешней среды на их состояние
Умения
Брать пробы на анализ, определять качественный состав планктона и бентоса.
БК 3
ПК 3.4.2.
ПО и ПП
Производственное обучение и профессиональная практика
ПО.00
Производственное обучение
ПО.01
Ознакомительная практика
Характеристика предприятий и организаций по профилю.
Понятие о разграничении отраслей рыбного хозяйства, ознакомление с технологией выращивания рыб и последующей переработкой рыбной продукции.
Образцы выполнения практических, курсовых и дипломных работ.
Умения
Определить место рыбной отрасли в реализации продовольственной программы РК.
Определить Профессиональную направленность;
Структуру всех направлений производства;
Основные производственные процессы
Навыки
Разграничивать полномочия и разделение труда по отдельным отраслям рыбного хозяйства
ПК 3.4.1.
ПО.02
Учебная практика
Научиться применять полученные теоретические знания, приобрести практические навыки и умения будущей профессии.
Умения
Методики сбора и консервирования икры, чешуи, особенности биоанализа рыбы.. Значение растений и зоопланктона. Промер глубины в водоеме; измерение скорости течения с помощью гидрометрической вертушки; определение расхода воды в водотоке.
Навыки
оформлять гербарий водных растений; определять виды фито и зоопланктона; представителей, численность и биомассу бентоса.
ПК 3.4.2.
ПП.00
Профессиональная практика
ПП.01
Технологическая практика
Совершенствовать умения и навыки по специальности; приобрести совокупные технологические умения, навыки, организационные способности. Закрепить знания полученные при изучении специальных дисциплин; ознакомиться с предприятиями и его производственной деятельности, охране труда на производстве;
Умения
Определения стадии зрелости производителей рыб, требований основных Правил любительского и промышленного рыболовства, промысловой меры основных промысловых рыб
Навыки
эксплуатации инкубационных аппаратов разведения кормовых объектов использования законных средств лова рыбы
ПК 3.4.3.; ПК 3.4.4.
ПП.02
Преддипломная практика
Приобрести организаторские умения. Систематизировать знания. Совершенствовать умения по специальности. Накопить опыт практической работы. Самостоятельно применять полученные профессиональные знания по специальности. Организовывать безопасные условия труда.
Умения
оформлять документацию на обслуживание проводить инструктаж на рабочем месте оформлять и закрывать наряды на выполнение работ
Навыки
проведения основных производственных процессов по воспроизводству рыбы, контроля за соблюдением основных правил рыболовства и разработке по их усовершенствованию.

2. Жоғары деңгей
2.1. 1505012 Балық өсіруші
КҚ 2.1.1 Заңдар және басқа да нормативтік құқықтық актілерді қолдану
КҚ 2.1.2. Алған білімді нақты ғылыми, тәжірибелік мәселелерді шешуде қолдану
КҚ 2.1.3. Ғылыми-зерттеу, өндірістік жұмыстарды ұйымдастыру және жүргізу
КҚ 2.1.4. Өндірістік балықтардың тәжірибелік қажеттілігін анықтау
КҚ 2.1.5. Шикізат қорларын есептеу
КҚ 2.1.6. Балықтарды өндірістік аулауды жүргізу, шабақтардан қорғауда мелиоративтік жұмыстарды жүргізу
КҚ 2.1.7. Бекіре тұқымдас балықтарды өндірушілердің мазмұнын және іріктеуді, транспорттауды жүргізу
КҚ 2.1.8. Экономикалық ақпараттармен өңделген қазіргі заманғы бағдарламаларды пайдалану
КҚ 2.1.9. Өнімнің өзіндік құнының калькуляциясын есептеуді құрастыру
КҚ 2.1.10. Қазақстан Республикасының еңбек туралы заңын сақтау
2.2. 150502 2 «Балықшы»
КҚ 2.2.1. Балықтардың мінез-құлқын басқару бойынша әдістерін қолдану
КҚ 2.2.2. Өндірістік балық аулау құралдарының әртүрлілігі мен жіктелуін жүргізу
КҚ 2.2.3. Кеме механизмінде балық аулауды пайдалана білу, оны жөндеу
КҚ 2.2.4. Өндірістік балық аулау құралдарының техникалық жағдайы мен параметрлерін бағалау
КҚ 2.2.5. Балық аулау құралдарының шығыны мен коэффициентін есептеу жүргізу
КҚ 2.2.5. Балық аулау құралдарын жөндеуді жүргізу
КҚ 2.2.6. Балық аулау құралдарының жағдайына баға беру және сақтауды қамтамасыз ету
КҚ 1.2.7. Кіші флот құралдарын пайдалана білу
КҚ 2.2.8. Ауларды орнату, құру және балықтарды аулау үшін ілгекті құралдар мен ұстамаларды пайдалану.
3. Орта буын маманы
3.1 150503 3 Техник
КҚ 3.3.1 Пайдаланылатын табиғи судың жағдайын және оның биоресурс құрамын білу
КҚ 3.3.2. Өндірістік балық аулаудың тәртібін, оларды қолдану әдістерін білу және қадағалау.
КҚ 3.3.3. Шикізаттың тағамдық құндылығын, қайта өңделу ережесін, тағамдық өнімнің ассортименттерін сақтау және жасақтау.
КҚ 3.3.4. Тірі ресурстардың жасанды өндірілуін және оның қорларының жағдайын білу.
КҚ 3.3.5. Балық шаруашылығына қатысты іс-шаралар жобалау және өткізу.
КҚ 3.3.6. Шабақтарды құтқару жұмыстарына қатысу.
КҚ 3.3.7. Балық өндіру үшін табиғи балық қорларын жақсартуға ат салысу.
КҚ 3.3.8. Экономикалық ақпараттармен өңделген қазіргі заманғы бағдарламаларды пайдалану
КҚ 3.3.9. Алған білімді нақты ғылыми, тәжірибелік мәселелерді шешуде қолдану
КҚ 3.3.10. Заңдар және басқа да нормативтік құқықтық актілерді қолдану
КҚ 3.3.11. Өнімнің өзіндік құнының калькуляциясын есептеуді құрастыру

2. Повышенный уровень
2.1.
150501 2 Рыбовод
ПК 2.1.1. Использовать законодательные и иные нормативные правовые акты.
ПК 2.1.2. Применять полученные знания для решения конкретных экспериментальных и практических задач
ПК 2.1.3. Проводить производственную, научно-исследовательскую работу.
ПК 2.1.4. Определять практическую значимость популяций промысловых видов рыб
ПК 2.1.5. Рассчитывать сырьевые запасы
ПК 2.1.6. Производить промышленный лов рыбы, мелиоративные работы по спасению молоди
ПК 2.1.7. Проводить операции по отбору, отсадке, транспортировке и содержанию производителей ценных видов рыб
ПК 2.1.8. Использовать программы автоматизированной обработки экономической информации
ПК 2.1.9. Составлять отчетные калькуляции себестоимости продукции
ПК 2.1.10. Соблюдать законодательство о труде Республики Казахстан
2.2 150502 2 Рыбак
ПК 2.2.1 Использовать методы управления поведением рыбы
ПК 2.2.2 Проводить совершенствование и использование разновидностей орудий промышленного рыболовства
ПК 2.2.3 Уметь использовать рыбопромысловые судовые механизмы, их эксплуатацию и ремонт
ПК 2.2.4 Оценивать параметры и техническое состояние орудий промышленного рыболовства
ПК 2.2.5 Проводить расчет расхода сетематериалов с использованием посадочных коэффициентов.
ПК 2.2.5 Проводить кройку и ремонт сетеснастных материалов
ПК 2.2.6 Обеспечивать своевременный уход и соответствующее хранение орудий лова
ПК 2.2.7 Уметь использовать средства маломерного флота
ПК 2.2.7 Устанавливать ставные сети, вентеря, ставные морские и кошельковые невода, эрлифты и рыбонасосы для отлова пресноводных и морских рыб.
3.Специалист среднего звена
3.1. 150503 3 Техник
ПК 3.3.1. Знать состояние используемого водоема и состав его биоресурсов
ПК 3.3.2. Знать и соблюдать Правила промышленного рыболовства, методы и приемы их применения
ПК 3.3.3. Знать пищевую ценность сырья, правила его переработки, хранения и выработки широкого ассортимента пищевой продукции
ПК 3.3.4. Знать состояние запасов и роль искусственного воспроизводства биоресурсов.
ПК 3.3.5. Проектировать и проводить рыбохозяйственные мероприятия
ПК 3.3.6. Участвовать в спасении молоди их отшнурованных водоемов
ПК 3.3.7. Участвовать в бонитировке естественных водоемов для повышения их рыбопродуктивности
ПК 3.3.8. Использовать программы автоматизированной обработки экономической информации
ПК 3.3.9. Применять полученные знания для решения конкретных экспериментальных и практических задач
ПК 3.3.10. Использовать законодательные и иные нормативные правовые акты.
ПК 3.3.11. Составлять отчетные калькуляции себестоимости продукции

КҚ 3.3.12. Ғылыми-зерттеу, өндірістік жұмыстарды ұйымдастыру және жүргізу
КҚ 3.3.13. Кіші флот құралдарын пайдалана білу
КҚ 3.3.14. Қазақстан Республикасының еңбек туралы заңын сақтау
3.2 150504 3 Техник-балық өсіруші
КҚ 3.4.1. Қорлардың өнімділігін арттыру үшін биологиялық негіздерді білу
КҚ 3.4.2. Балық шаруашылығының ғылыми жетістіктері мен акклиматизация бойынша тәжірибені білу, гидробионттардың көшіп қонуы, тұқымдық жұмыстарының жетістіктерін, әдістерін, бағытын білу.
КҚ 3.4.3. Балық өнеркәсібінің механизациясының және автоматизациясының құралдарын пайдалану.
КҚ 3.4.4. Бағалы тұқымды балық түрлерінің тұқымының өсіру мен көбейту технологияларын білу
КҚ 3.4.5. Саудаға шығатын балықтың жылы суда өсірудегі технологиялық ерекшеліктерін білу
КҚ 3.4.6. Аулау әдістерін, бағалы тұқымды балықтарының физиологиялық жағдайынан хабардар болу
КҚ 3.4.7. Балық қорының өсу динамикасынан және өндірудегі үнемді басқарудан хабардар болу
КҚ 32.8. Заңдар және басқа да нормативтік құқықтық актілерді қолдану
КҚ 3.4.9. Ғылыми-зерттеу, өндірістік жұмыстарды ұйымдастыру және жүргізу
КҚ 3.4.10. Өнімнің өзіндік құнының калькуляциясын есептеуді құрастыру
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2013 жылғы 24 сәуірдегі
№ 150 бұйрығына 316-қосымша
Үлгілік оқу жоспары
техникалық және кәсіптік білім
Білім коды және бейіні: 1500000 - Ауылшаруашылығы, ветеринария және экология
Мамандығы:   1510000 – Ауыл шаруашылығын механикаландыру

ПК 3.3.12. Проводить производственную, научно-исследовательскую работу.
ПК 3.3.13. Уметь использовать средства маломерного флота
ПК 3.3.14. Соблюдать законодательство о труде Республики Казахстан.
3.2. 150504 3 Техник-рыбовод
ПК 3.4.1. Знать биологические основы повышения продуктивности водоемов
ПК 3.4.2. Знать достижения рыбохозяйственной науки и практики в области акклиматизации и переселения гидробионтов, достижения, направления и методы племенной работы в разведении биоресурсов.
ПК 3.4.3. Использовать средства автоматизации и механизации промышленного рыбоводства
ПК 3.4.4. Владеть технологиями разведения и выращивания молоди ценных промысловых видов рыб
ПК 3.4.5. Использовать технологические особенности выращивания товарной рыбы в теплых водах ТЭС, приморских лиманах и садках
ПК 3.4.6. Владеть способами отлова, выдерживания и физиологического стимулирования состояния производителей ценных видов рыб
ПК 3.4.7. Разбираться в динамике численности стада рыб и рационального управления промыслом
ПК 3.4.8. Использовать законодательные и иные нормативные правовые акты.
ПК 3.4.9. Проводить производственную, научно-исследовательскую работу.
ПК 3.4.10. Составлять отчетные калькуляции себестоимости продукции.
Приложение 316
к приказу Министра образования
и науки Республики Казахстан
от 24 апреля 2013 года № 150
Типовой учебный план
технического и профессионального образования
Код и профиль образования: 1500000 -Сельское хозяйство ветеринария
и экология
Специальность: 1510000 - Механизация сельского хозяйства

1440
К
Консультациялар
100
Ф
Факультативтік сабақтар
100
Барлығы:
1640
Ескерту:ЖБП – Жалпы білім беретін пәндер; ЖГП – Жалпы гуманитарлық пәндер; ӘЭП - Әлеуметтік-экономикалық пәндер; ЖКП – Жалпы кәсіптік пәндер; АП – арнайы пәндер; БҰАП – білім беру ұйымдары анықтайтын пәндер; ӨО – өндірістік оқыту; КП – кәсіптік практика; АА – аралық аттестаттау; ҚА – қорытынды аттестаттау; КДДБ – кәсіптік даярлық деңгейін бағалау және біліктілік беру; К –  консультация; Ф –  факультативтік сабақтар.
*Семестр бойынша бөлу оқыту формасына, мамандықтың өзгешелігіне, аймақтық ерекшеліктеріне және тағы басқаларға байланысты өзгертіледі.
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2013 жылғы 24 сәуірдегі
№ 150 бұйрығына 317-қосымша
Үлгілік оқу жоспары
техникалық және кәсіптік білім
Білім коды және бейіні: 1500000 - Ауылшаруашылығы, ветеринария және экология
Мамандығы:  1510000 – Ауыл шаруашылығын механикаландыру
Біліктілігі:151001 2 – Слесарь-жөндеуші

1440
К
Консультации
Не более 100 часов на учебный год
Ф
Факультативные занятия
Не более 4-х часов в неделю в период теоретического обучения
Всего:
1656
Примечание ООД – общеобразовательные дисциплины; ОГД – общегуманитарные дисциплины; СЭД социально-экономические дисциплины; ОПД – общепрофессиональные дисциплины; СД – специальные дисциплины; ДОО – дисциплины, определяемые организацией образования с учетом требований работодателей;
ПО – производственное обучение; ПП – профессиональная практика; ПА – промежуточная аттестация; ИА – итоговая аттестация; ОУППК – оценка уровня профессиональной подготовленности и присвоение квалификации; К – консультации; Ф – факультативные занятия.
* Распределение по семестрам изменяется в зависимости от специфики специальности, региональных особенностей и другие.
Приложение 317
к приказу Министра образования
и науки Республики Казахстан
от 24 апреля 2013 года № 150
Типовой учебный план
технического и профессионального образования
Код и профиль образования: 1500000 - Сельское хозяйство,
ветеринария и экология
Специальность: 1510000- Механизация сельского хозяйства
Квалификация: 151001 2 – Слесарь – ремонтник

ҚК 2.2.2. Техника қауіпсіздігін сақтауға бақылауды жүзеге асыру;
ҚК 2.2.3. Пайдалы әсер коэффициенті үлкен механикаландырудың тиімділігі үшін бақылауды жүзеге асыру;
ҚК 2.2.4. Стандартты емес жабдықтарды әзірлеуді тұрақтандыру және бақылау;
ҚК 2.2.5  Жекелеген жаңа агрегаттарды және жаңа механикаландырылған кешендерді өндіріске енгізу
ҚК 2.2.6 Қолданған технологиялардың мақсатқа бағытталуын бағалай білу.
2. Орта буын маманы
3.1. 151003 3 – Көлемі көп еңбек процестерін механикаландыру жөніндегі техник
ҚК 3.3.1. Ауылшаруашылық машиналары мен қондырғыларын шашу-құрастыру және ақаулық жұмыстарын орындау;
ҚК 3.3.2. Жөндеу үрдісінде күрделілігі әр түрлі бөлшектер мен тораптарды слесарлық өңдеуді орындыу;
ҚК 3.3.3.  Жөндеу мен монтажға арналған күрделілігі әр түрлі керек-жарақтарды дайындау;
ҚК 3.3.4. Жөндеу технологиялық жабдықтарды пайдалану дағдыларын меңгеру;
ҚК 3.3.5. Техниканы жөндеу мен жинаудан кейінгі ретке келтіру жұмыстарын орындау;
3.1. 151004 3 – Техник-механик
ҚК 3.4.1. Ауылшаруашылық машиналары мен қондырғыларын шашу-құрастыру және ақаулық жұмыстарын орындау;
ҚК 3.4.2. Жөндеу үрдісінде күрделілігі әр түрлі бөлшектер мен тораптарды слесарлық өңдеуді орындау;
ҚК 3.4.3.  Жөндеу мен монтажға арналған күрделілігі әр түрлі керек-жарақтарды дайындау;
ҚК 3.4.4. Жөндеу технологиялық жабдықтарды пайдалану дағдыларын меңгеру;
ҚК 3.4.5. Техниканы жөндеу мен жинаудан кейінгі ретке келтіру жұмыстарын орындау;
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2013 жылғы 24 сәуірдегі
№ 150 бұйрығына 321-қосымша
Үлгілік оқу жоспары
техникалық және кәсіптік білім
Білім коды және бейіні - 1500000 Ауыл шаруашылығы, мал дәрігерлігі және экология
Мамандығы  – 1516000 Өрт қауіпсіздігі

ПК 2.2.2. Выполнять слесарную обработку деталей и узлов различной сложности в процессе ремонта;
ПК 2.2.3. Изготавливать приспособления различной сложности для ремонта и монтажа;
ПК 2.2.4. Владеть навыками использования ремонтно-технологического оборудования;
ПК 2.2.5. Выполнять регулировочные работы после ремонта и сборки техники.
3. Специалист среднего звена
151003 3 – Техник по механизации трудоемких процессов
ПК 3.3.1. Управлять работой персонала;
ПК 3.3.2. Осуществлять контроль за соблюдением техники безопасности;
ПК 3.3.3. Осуществлять контроль за эффективностью механизации с наибольшим коэффициентом полезного действия;
ПК 3.3.4. Стимулировать и контролировать разработки нестандартного оборудования;
ПК 3.3.5. Внедрять в производство отдельные новые агрегаты и новые механизированные комплексы;
ПК 3.3.6. Уметь оценивать целесообразность применяемых технологий.
151004 3 – Техник – механик
ПК 3.4.1. Управлять работой персонала;
ПК 3.4.2. Осуществлять контроль за соблюдением техники безопасности;
ПК 3.4.3. Осуществлять контроль за эффективностью механизации с наибольшим коэффициентом полезного действия;
ПК 3.4.4. Стимулировать и контролировать разработки нестандартного оборудования;
ПК 3.4.5. Внедрять в производство отдельные новые агрегаты и новые механизированные комплексы;
ПК 3.4.6. Уметь оценивать целесообразность применяемых технологий.
Приложение 321
к приказу Министра образования
и науки Республики Казахстан
от 24 апреля 2013 года № 150
Типовой учебный план
технического и профессионального образования
Код и профиль образования 1500000- Сельское хозяйство, ветеринария
и экология
Специальность 1516000- Пожарная безопасность

4320
К
Консультация
340
Ф
Факультативтік сабақтар
300
БАРЛЫҒЫ:
13
26
10
1
4960
Ескерту: ЖБП – жалпы білім беретін пәндер; ЖГП – жалпы гуманитарлық пәндер; ӘЭП – әлеуметтік-экономикалық пәндер; ЖКП – жалпы кәсіптік пәндер; АП – арнайы пәндер; БҰАП – білім беру ұйымы анықтайтын пәндер; ӨО – өндірістік оқыту; КП – кәсіптік практика; АА – аралық аттестаттау; ҚА – қорытынды аттестаттау; КДДБ - кәсіптік даярлық деңгейін бағалау және біліктілік беру; К – консультациялар; Ф – факультативтік сабақтар.
*Семестр бойынша бөлу мамандықтың өзгешелігіне, аймақтық ерекшеліктеріне және тағы басқаларға байланысты өзгертіледі.
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2013 жылғы 24 сәуірдегі
№ 150 бұйрығына 323-қосымша
1516000 - Өрт қауіпсіздігі мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білім берудің үлгілік білім беретін оқу бағдарламалары
Пәндер циклі мен кәсіптік іс-тәжірибе бойынша білім беру бағдарламасының мазмұны (орта буын маманы)
Циклдің индексі
Пәннің, практиканың атауы және негізгі бөлімдері
Қалыптасатын білім, Іскерліктертер мен дағдылар
Қалыптасатын
құзыреттер
коды
ЖБП 00
Жалпы білім беретін пәндер
ӘЭП.00
Әлеуметтік-экономикалық пәндер
ӘЭП.01
Мәдениеттану:
Мәдениеттану және оның қоғам өміріндегі ролі, мәдениетті зерттеудің әртүрлі тәсілдері, мәдениет және өркениет, мәдениеттің қалыптасуы, мәдениеттің конфуциалды-даосистік типі, мәдениеттің үнді-буддалық типі, ислам мәдениетінің әлемі, мәдениеттің христиандық типі, Батыс Европалық мәдениет және оның қазіргі әлемнің дамуына әсері, Африка мәдениетінің ерекшелігі мен бірегейлігі, расизм мәселесі, көшпелі тұрмыстың туындауы мен ерекшелігі, орта ғасырдағы Қазақстан мәдениеті, 17-19 ғасырдағы қазақтардың мәдени дәстүрлері, қазіргі Қазақстан мәдениеті.
Білімдер:
- негізгі түсініктер:
- конфуция, даосизм түсініктері; Кытай өнерін;
- үнді мәдениетінің ерекшеліктерін және оның негізгі жетістіктері.
- ислам; құрайш; Мұхаммед; Құран; Алла; Мекке түсініктері;
- христиандық оқытудың негізгі принциптері және оның құндылықты бағыты;
Франция мәдениеті, Ашель мәдениеті, проманьондықтардың, галдардың, франктардың әдебиеті мен философиясы;
- көшпенділердің өмір сүру дағдысы мен құндылықтары;
- орта ғасыр кезеңіндегі қазақ этносының мәдени негізі туралы білімді қалыптастыру;
- түрік–араб мәдениетінің орта ғасырдағы Қазақстан мәдениетіне тигізген әсері;
Іскерліктер:
- қытай мәдениетінің ерекшелігін ашу;
- мәдениеттану түсініктерін еркін қолдана алу;
- көшпенділер мәдениетінің материалды және рухани өзгешелігін көрсете алу.
БҚ 2
БҚ 4
БҚ 5
БҚ 6
ӘЭП.02
Философия негіздері:
Философия пәні, әлемдік философиялық ойдың негізгі елеулі кезеңі. Адам табиғаты және оның қалыптасу мәні. Адам және Құдай. Адам және ғарыш. Адам, қоғам, өркениет, мәдениет. Тұлғаның еркіндігі және жауапкершілігі. Адамзаттық ұғым және әрекет. Ғылым және оның ролі. Адамзат жаһандық проблемалар алдында.
Білімдер:
- әлемнің философиялық, ғылыми және діни көріністері туралы түсінік болу, адам өмірінің мәні;
- ғылым және ғылыми танымдар ролі туралы түсінік,оның құрылысы, әлеуметтік және этикалық мәселелердің түрлері мен әдістерін білу.
Іскерліктер:
- биологиялық және әлеуметтік, жаратылыс және рухани бастамаларындағы адам іс-әрекетін, оның сана мәнін, саналы және санасыз әрекеттерін анықтай алу;
- қоғамдық адамдар арасындағы адамгершілік қарым-қатынастар нормаларын реттей алу;
БҚ 2
БҚ 4
БҚ 5
ӘЭП. 03
Экономика негіздері:
Мақсаттары, негізгі ұғымдары, мәні, қағидалары. Меншік нысаналары мен түрлері. Меншікті басқару. Жоспарлар түрлері, олардың негізгі кезеңдері, мазмұны, стратегиялық жоспарлауы. Жоспарлардың экономикалық негіздеулерінің және болжауларының әдісі. Бизнес – жоспарлау. Экономикалық талдау. Халық тұтынатын тауарлар нарығының және қызметінің жағдайын талдау. Нарық инфрақұрылымы.
Білімдер:
- экономикалық теорияның негізгі ережелері;
- елде және шетелдегі экономикалық жағдайлар;
- макро және микроэкономиканың, салықтық, ақшалай несиелік, әлеуметтік және инвестициялық саясат негіздері;
Іскерліктер:
- өзінің кәсіптік қызметін бағдарлау үшін қажетті, экономикалық ақпараттарды табу және пайдалану.
БҚ 4
БҚ 5
БҚ 6
ӘЭП.04
Саясаттану мен әлеуметтану негіздері:
Әлеуметтану ғылым ретінде, қоғам әлеуметтік мәдениет жүйесі ретінде, әлеумет қоғамдастықтары, әлеуметтік және этностық – ұлттық қатынастар. Әлеуметтік үдерістер, әлеуметтік институттар мен ұйымдар. Жеке тұлға, оның әлеуметтік ролі мен әлеуметтік мінез–құлқы.
Саясаттану пәні. Саяси билік және билік қатынастары, саяси жүйе, Қазақстандағы мемлекеттік, әлеуметтік-экономикалық ұйымдардың әлеуметтік-экономикалық үдерістері. Экономика негіздері: экономика және оның негізгі мәселелері.
Білімдер:
- заңдылықтарды әлеуметтік тұрғыда түсіну туралы түсінік;
- әлеуметтік құрылымдар туралы түсінік, әлеуметтік жіктелу, әрекеттестік, тұлғаның әлеуметтену үрдісінің ерекшеліктері, реттеу формалары
Іскерліктер:
- әлеуметтік өзгешеліктер мен дамудың әлеуметтік қозғалыстарын және басқа факторларын дамыту;
- билік мәнін, саясат субъектілерін, саяси қарым-қатынастар мен үрдістерді (Қазақстан және әлемде) аша білу;
- саяси жүйелер мен саяси тәртіптер туралы түсінікті қалыптастыру.
БҚ 1
БҚ 4
БҚ 5
ӘЭП.05
Құқық негіздері:
Құқық ұғымы, жүйе, дереккөздер. Қазақстан Республикасы Конституциясы – құқықтық жүйесінің өзегі. Адам құқығының жалпылама декларациясы, тұлға, құқық, құқықтық мемлекет, заңды жауапкершілік және оның түрлері, құқықтың негізгі салалары, Қазақстан Республикасының сот жүйесі, құқық қорғау органдары.
Білімдер:
- адам және азаматтың құқығы мен еркіндігі, оларды жүзеге асыру механизмі;
- кәсіптік қызмет саласында құқықтық және адамгершілік, этикалық нормаларды білу.
Іскерліктер:
- маманның кәсіптік қызметті реттеуі, нормативтік – құқықтық құжаттарды қолдана білуі.
БҚ 2
БҚ 4
БҚ 6
ЖГП. 00
Жалпы гуманитарлық пәндер
ЖГП.01
Кәсіби орыс тілі
Кәсіптік тілдің ролі.
Қазақ (орыс)  тілінің синтаксисі. Мамандық бойынша тілді дамыту. Сөздікпен кәсіптік бағыттағы мәтіндерді аудару техникасы. Болашақ мамандыққа бағытталған мәтіндер бойынша диалог және әңгімелер құру.
Білімдер:
қазақ (орыс) тілін үйреніп, кәсіптік бағыттағы мәтіндермен жұмыс істеуге және оларды талдауға қажетті лексикалық және грамматикалық минимумды меңгеру.
Іскерліктер:
- әр саладағы терминологияны қолданып құжаттар оқу, диалог жүргізу,
- өзінің ауызша және жазбаша сөйлесу кемшілігі мен қателіктерін жою;
- мамандық бойынша анықтамалық қолдана алу.
БҚ4
БҚ6
ЖГП.02
Кәсіби шетел тілі
Мамандық бойынша Іскерліктер тіл негіздері, кәсіптік лексика, фразеологиялық орамдар мен терминдер. Кәсіптік бағыттағы мәтіндерді аудару техникасы. Кәсіптік қарым-қатынас жасау, тіл дамыту.
Білімдер:
- кәсіптік қарым-қатынас жасауға қажетті мамандық бойынша лексика-грамматикалық материалдар;
Іскерліктер:
- кәсіптік бағыттағы мәтіндерді оқу және сөздікпен аудару, кәсіптік қатынас үшін грамматикалық минимумды қолдана білу.
БҚ4
БҚ6
ЖГП.03
Қазақтан тарихы
Қазақстан Республикасының заманауи әлемдегі орны мен ролі; Ежелгі Қазақстан, орта ғасырдың басындағы Қазақстан, Қазақстан тарихындағы монғол кезеңі. Қазақ халқының білім алуы. Қазақстанның Ресей империясы құрамына енуі. Қазақстаның Ресейге қосылардағы және Ресей империясы құрамына енген кездегі ішкі саяси жағдайы, ұлт–азаттық қозғалыстар. ХХ ғасырдың басындағы саяси партиялардың мәні мен ағымы. Ұлт-азаттық көтеріліс, Қазан төнкерісі Қазақстандағы Жаңа экономикалық саясат, ХХ ғасырдың 20-30 жылдарындағы Қазақстанның әлеуметтік-экономикалық және қоғамдық саяси жағдайы.
Кеңес өкіметінің алғашқы жылдарындағы этно-демографиялық жағдай, қазақ диаспорасының білім алуы. Қазақстан Ұлы Отан соғыс жылдарында. Ұлы Отан соғыс жылдарындағы жеңіске Қазақстанның қосқан үлесі. Соғыстан кейінгі кезең, 50-80 жылдардағы Қазақстанның саяси жағдайы. Тың игеру. Демократтық қоғамның басталуы. Тәуелсіздік пен егемендіктің құрылуы. Қазақстан Кеңес Одағының тоқырау кезеңінде. Қазақстан Республикасындағы Тәуелсіздік алғаннан кейінгі саяси және қоғамдық өзгерістер.
Білімдер:
Қазақстанның тарихи кезеңдерінің хронологиялық негізі; көшпелі өркениеттің тарихтағы ролі және әлемдік тарихта алатын орны, Қазақстан жерінде мемлекеттің құрылуы және дамуы. Ресей империясының Қазақстанды жаулап алуы және бодандықта ұстауы, ұлт-азаттық қозғалыстар мен олардын себептері. ХХ ғасырдың басындағы саяси партиялардың мәні мен ағымы. 20-30 жылдардағы ауыл шаруашылығы мен өнеркәсіптің жағдайы, 1931-1932 ж.ж. ашаршылықтың себептері мен зардаптары.
Кеңес Одағының ыдырауы мен тоқырауының себептері. Тәуелсіз Қазақстанның экономикалық және саяси реформалары және олардың нәтижесі туралы. «Қазақстан-2030» стратегиялық бағдарламасының дамуы. Іскерліктер:
Қысқаша тарихи әңгіме құрастыру, картамен жұмыс, көшпелі мал шаруашылығының пайда болу себептерін ашу. Қазақстан жерінде мемлекеттік бірігуді сипаттау, қазақ халқының этникалық тарихының дамуын, өрістеуін сипаттау, социалистік және капиталистік қоғамның айырмашылығын дәлелдеу, материалдық және рухани мәдениетке сипаттама беру. Тарихи кезеңдерді талдау, сипаттау. Көтерілістің жеңілу себептерін талдау және экономикалық саясаттың, колхоздастырудың, индустриялаудың мәнін ашу. 20-30 жылдардағы этнодемографиялық жағдайды талдау, қазақ диаспорасының пайда болу себептерін ашу. Ұлы Отан Соғысы және соғыстан кейінгі жылдардағы Қазақстанның ролі мен үлесі. ХХ ғасырдың басындағы саяси партиялардың мәні мен ағымы.
БҚ4
БҚ5
БҚ6
ЖГП.04
Дене тәрбиесі
Мамандарды даярлаудағы дене тәрбиесінің ролі; салауатты өмір сүруді анықтайтын себептер; дене тәрбиесінің әлеуметтік–биологиялық және психофизиологиялық негіздері: физикалық және спорттық негіздерді қалыптастыру, кәсіби – қолданбалы физикалық дайындық.
Білімдер:
- салауатты өмір сүру негіздері;
- адамның кәсіптік және әлеуметтік дамуындағы дене тәрбиесінің алатын ролі.
Іскерліктер:
- денсаулығын нығайту және өздігінен жетілу үшін дене шынықтыру жөнінде алған білімін қолдану;
БҚ5
БҚ6
ЖКП.00
Жалпы кәсіптік пәндер
ЖКП.01
Сызу
ҚҚБЖ талаптарына сәйкес сызуларды графикалық рәсімдеу:
Проекциялық сызулар және техникалық бейнелеу. Машина графикалық құралдары мен әдістері. Машина құрылымы сызбалары. Схемалар, құрылыстық сызбалар.
Білімдер:
- жобалау құжаттарының бірыңғай жүйесі(ҚҚБЖ);
- эскиздер мен сызбаларды орындаудың тәсілдері мен ережесі;
- жобалық сызба мен сызу геометриясының негіздері;
Іскерліктер:
- мамандық бойынша сызбаларды рәсімдеу, орындау және оқу, компьютерлік графиканың әдістерін білу;
БҚ3
БҚ4
БҚ5
ЖКП.02
Техникалық механика негіздері
Теориялық механика негіздері; статистика; күштердің жазықтық және кеңістік жүйесі; кинематика; нүкте мен қатты дене кинематикасы; динамика; инерция күші; үйкеліс; жұмыс және қуат;
Материалдар кедергісі; ішкі және сыртқы күштер; қима әдісі; созылу және сығылу; кесу мен майысуды есептеу; бүгіліс; беріктік пен қаттылықты есептеу; токтағы кернеу күйі; эквиваленттік кернеулік күй; беріктік гипотезалары және олардың қолданылуы; қажу кедергісі; сызылған стерженьдер тұрақтылығы; механизмдер тұрақтылығы; механизмдер мен машиналардың бөлшектері; жалпақ механизмдер; біліктер мен осьтер; муфталар; машина бөлшектерінің байланыстары; құрылым элементтері; механиздер мен машиналардың сипаттамалары.
Білімдер:
- теориялық механика негіздері;
- статика аксиомалары;
- күштердің жазықтық және кеңістік жүйесі;
- кинематиканың негізі ұғымдары;
- динамика аксиомаларын;
- материалдық нүкте қозғалысын;
- механизмдер мен машиналардың бөлшектерін: берілістерді (фракциялық, тісті, винт-гайка берілісі, червякты, белдікі, тізбекті)
- жалпақ механизмдерді;
- құрылым элементтерін;
- механизмдер мен машиналардың сипаттамаларын;
Іскерліктер:
- қима әдістерін орындау;
- созылу мен сығылуды орындау;
- кесінді мен майысудың есептеуін жүргізу;
- беріктік пен қаттылықты есептеуді жүзеге асыру;
- қажу кедергісін анықтау;
- сығылған стерженьдер тұрақтылығын анықтау;
- машина бөлшектерінің байланысын орындау.
БҚ2
БҚ3
БҚ4
ЖКП .03
Жалпы электротехника және электроника негіздері
Электротехника: электржазығы, тұрақты және айнымалы тоқтардың электр тізбектері:
электромагнетизм, электр өлшемдері, тұрақты және айнымалы тоқтардың электр машиналары трансформаторлар, электр өткізгіш негіздері, электр энергиясын беру және тарату.
Электроника:
Электрониканың физикалық негіздері, электрондық құралдар,электрондық түзеткіштер және тұрақтаңдырғыштар, электронды түзеткіштер, электрондық генераторлар мен өлшеу құралдары, электронды автоматиканың құрылымы және есептеу техникасы микро-ЭВМ және микропроцессорлар.
Білімдер:
- электротехника және электрөткізгіш негіздері, микропроцессорлық техника және электроника негіздері, элктромагнетизм мен электр жазығының өлшемдері, электр және магниттік тізбелерін пайда болуы, электр өлшеуіш құралдарың негізгі сипатамасы мен құрылымы.
Іскерліктер:
Электрөткізгіш өлшемдерді есептей білу, қарапайым электр тізбегінің есебін орындау, қүрделі емес электр тізбелерін құру және оқу, электр өлшегіш құралдарды қолдана білу.
БҚ2
БҚ3
БҚ5

4320
К
Консультации
340
Ф
Факультативные занятия
300
Всего:
13
26
10
1
4960
Примечание ООД – общеобразовательные дисциплины; ОГД – общегуманитарные дисциплины; СЭД социально-экономические дисциплины; ОПД – общепрофессиональные дисциплины; СД – специальные дисциплины; ДОО – дисциплины, определяемые организацией образования; ПО – производственное обучение; ПП – профессиональная практика; ПА – промежуточная аттестация; ИА – итоговая аттестация; ОУППК – оценка уровня профессиональной подготовленности и присвоение квалификации; К – консультации; Ф – факультативные занятия.
*Распределение по семестрам может изменяться в зависимости от форм обучения, специфики специальности, региональных особенностей и другие.
Приложение 323
к приказу Министра образования
и науки Республики Казахстан
от 24 апреля 2013 года № 150
Типовые образовательные учебные программы технического
и профессионального образования по специальности: 1516000-
Пожарная безопасность
Содержание образовательных программ по циклам дисциплин и
профессиональной практике (специалист среднего звена)
Обозначение цикла
Наименование и основные разделы дисциплины, практики
Формируемые знания, умения и навыки
Код формируемой компетенции
ООД.00
Общеобразовательные дисциплины
СЭД.00
Социально-экономические дисциплины
СЭД 01
Культурология:
Культурология и ее роль в жизни общества; многообразность подходов в исследовании культуры; культура и цивилизация; становление культуры; конфуцианско- даосистский тип культуры; индо-буддийский тип культуры; мир исламской культуры; христианский тип культуры; западноевропейская культура и ее влияние на развитие современного мира; особенность и уникальность африканской культуры; проблема расизма; возникновение и уникальность кочевой цивилизации; культура Казахстана в период Средневековья; культурные традиции казахов в период 17-19 веков; культура современного Казахстана;
Знания:
- основные понятия;
- понятие: конфуцианство; даосизм; искусство Китая;
- особенности индийской культуры и ее основные достижения.
- понятия: ислам; курайш; Мухаммед; Коран; Аллах; Мекка;
- основные принципы христианского учения и его ценностные ориентации;
- культуру Франции:
Ашельскую культуру, проманьонцы, галлы, франки, литература, философия;
- об образе жизни и системе ценной кочевников;
- сформировать знания о культурном фундаменте казахского этноса в период средневековья;
- о влиянии тюркской и арабской культуры на средневековую культуру Казахстана;
Умения:
- раскрывать особенности китайской культуры;
- свободно пользоваться понятиями культурологи;
- прослеживать;
- показать специфику материальной и духовной культуры кочевников.
БК 2
БК 4
БК 5
БК 6
СЭД 02
Основы философии:
Предмет философии, основные вехи мировой философской мысли; природа человека и смысл его существования; человек и Бог;
человек и космос; человек, общество, цивилизация, культура; свобода и ответственность личности;
человеческое познание и деятельности;
наука и ее роль;
человечество перед лицом глобальных проблем.
Знания:
- представление о философских, научных и религиозных картинах мира, смысле жизни человека;
- представление о роли науки и научного познания, его структуре, формах и методах, социальных и этических проблемах;
Умения:
- определять поведение человека в биологическом и социальном, телесном и духовном началах, сущности его сознания, сознательного и бессознательного поведения;
- регулировать нравственные нормы отношений между людьми в обществе;
БК 2
БК 4
БК 5
СЭД 03
Основы экономики:
цели, основные понятия, функции, сущность, принципы; формы и виды собственности, управление собственностью; виды планов, их основные этапы, содержание, стратегическое планирование; методы экономического обоснования планов и разработки прогнозов; бизнес-планирование; экономический анализ;
анализ состояния рынка товаров народного потребления и услуг; рыночная инфраструктура
Знания:
- общие положения экономической теории;
- экономические ситуации в стране и за рубежом;
- основы макро и микроэкономики, о налоговой, денежно-кредитной, социально и инвестиционной политике;
Умения:
- находить и использовать экономическую информацию, необходимую для ориентации в своей профессиональной деятельности;
БК 4
БК 5
БК 6
СЭД 04
Основы политологии и социологии:
социология как наука; общество как социокультурная система;
социальные общности;
социальные и этнонациональные отношения; социальные процессы; социальные институты и организации;
личность: ее социальные роли и социальное поведение;
предмет политологии;
политическая власть и властные отношения; политическая система; социально-экономические процессы в Казахстане ОГСЭ.03 Основы экономики: экономика и ее основные проблемы;
Знания:
- представление о социологическом подходе в понимании закономерностей;
- представление о социальной структуре, социальном расслоении, социальном взаимодействии;
- Знания особенности процесса социализации личности, формы регуляции;
Умения:
- развивать социальные движения и другие факторы социального изменения и развития;
- выявлять сущность власти, субъекты политики, политические отношения и процессы(в Казахстане и в мире в целом);
- составить представление о политических системах и политических режимах.
БК 1
БК 4
БК 5
СЭД 05
Основы права:
Право, понятие, система, источники, Конституция Республика Казахстан - ядро правовой системы;
Всеобщая декларация прав человека, личность, право, правовое государство, юридическая ответственность и ее виды, основные отрасли права, судебная система Республика Казахстан, правоохранительные органы
Знания:
- права и свободы человека и гражданина, механизмы их реализации;
- Знания правовые и нравственно-этические нормы в сфере профессиональной деятельности;
Умения:
- Умения использовать нормативно-правовые документы, регламентирующие профессиональную деятельность специалиста.
БК 2
БК 4
БК 6
ОГД.00
Общегуманитарные дисциплины
ОГД.01
Профессиональный казахский (русский) язык
Роль профессионального языка. Терминология по специальности. Синтаксис казахского (русского) языка. Техника чтения и перевода (со словарем) профессионально ориентированных текстов.
Составление рассказов и диалогов по текстам, ориентированным на будущую специальность.
Знания: государственный, русский языки и владеть лексическим и грамматическим минимумом, необходимым для чтения и перевода (со словарем) текстов профессиональной направленности.
Умения: грамотно использовать профессиональную лексику; применять знания казахского и русского языков в своей профессиональной деятельности.
БК4
БК6
ОГД.02
Профессиональный иностранный язык
Основы делового языка по специальности, профессиональная лексика, фразеологические обороты и термины. Техника перевода (со словарем) профессионально ориентированных текстов. Профессиональное общение, развитие речи. е
Знания: лексико-грамматический материал по специальности, необходимый для профессионального общения.
Умения: читать и переводить (со словарем) тексты профессиональной направленности, использовать грамматический минимум для профессионального общения.
БК4
БК6
ОГД.03
История Казахстана
Место и роль Республики Казахстан в современном мире. Казахстан в древности. Казахстан в раннее средневековье. Монгольский этап истории Казахстана. Образование казахской народности. Процесс включения Казахстана в состав Российской империи. Внутриполитическое положение Казахстана накануне присоединения его к России, а также в составе Российской империи; национально-освободительные восстания и движения; сущность политических партий и течений в начале ХХ века; Национально-освободительное движение. Октябрьский переворот, НЭП в Казахстане.
социально-экономическое общественно-политическое положение Казахстана в 20-30 годы ХХ века; Этнодемографическое положение в первые годы Советской власти; образование казахской диаспоры; Казахстан в годы ВОВ; политическое положение Казахстана в 50-80 годы; В.О.В. и вклад Казахстана в победу над фашизмом. Послевоенный период. Освоение целины. Начало демократического общества. Становление суверенитета и независимости. Казахстан в период кризисного распада СССР; политические и общественные изменения в Республике Казахстан после обретения независимости.
Знания: хронологические рамки основных исторических периодов Казахстана; роль кочевой цивилизации в истории и вкладе ее в мировую историю; о зарождении, становлении и развитии государственности на территории Казахстана; процесс вхождения, завоевания и колонизации Казахстана Российской империей;
причины национально-освободительных восстаний и движений; сущность программ политических партий и течений Казахстана в начале ХХ века;
о положении сельского хозяйства и промышленности в 20-30 годы;
о причинах голода 1931-1932 годов и его последствиях; причины кризиса и распада СССР; об экономических и политических реформах независимого Казахстана и их результатах; стратегическая программа развития «Казахстан - 2030».
Умения: составлять краткий исторический рассказ; работать с картой; раскрывать причины возникновения кочевого скотоводства; характеризовать государственные объединения на территории Казахстана; характеризовать эволюцию сложения, развития этнической истории казахского народа;
доказать отличия социалистического и капиталистического строя;
характеризовать образцы материальной и духовной культуры; выделять периоды истории и давать краткую характеристику эпохам;
анализировать причины поражения восстаний; раскрывать суть НЭПа, коллективизации, индустриализации;
анализировать этнодемографическую ситуацию в 20-30 годы; раскрывать причины возникновения казахской диаспоры; раскрывать роль и вклад Казахстана в годы ВОВ и послевоенный период; раскрывать сущность политических партий и течений Казахстана в начале ХХ века.
БК4
БК5
БК6
ОГД.04
Физическая культура
Роль физической культуры в подготовке специалистов.
Формирование здорового образа жизни. Социально-биологические и психофизиологические основы физической культуры. Основы физического и спортивного совершенствования. Профессиональная прикладная физическая подготовка.
Знания: основы здорового образа жизни; иметь представление о роли физической культуры в профессиональном и социальном развитии человека;
Умения: использовать полученные знания для укрепления здоровья, для достижения жизненных и профессиональных целей, добиваться физического совершенствования.
БК5
БК6
ОПД.00
Общепрофессиональные дисциплины
ОПД.01
Черчение
Графическое оформление чертежей в соответствии с ЕСКД. Проекционное черчение и техническое рисование. Методы и средства машинной графики. Машиностроительное черчение. Схемы. Строительное черчение. Методы и средства машинной графики.
Знания: единую систему конструкторской документации (ЕСКД); правила и приемы выполнения чертежей и эскизов; основы начертательной геометрии и проекционного черчения.
Умения: читать, выполнять и оформлять чертежи по специальности, в том числе методами компьютерной графики.
БК 3
БК4
БК5
ОПД.02
Основы технической механики
Основы теоретической механики; статистика; плоская и пространственная система сил; кинематика; кинематика точки и твердого тела; динамика; силы инерции; трение; работа и мощность; сопротивление материалов; силы внешние и внутренние; метод сечения; растяжение и сжатие; расчеты на срез и смятие; кручение; изгиб; расчеты на прочность и жесткость; напряженное состояние в токе, эквивалентное напряженное состояние; гипотезы прочности и их применение; сопротивление усталости; устойчивость сжатых стержней; детали механизмов и машин; плоские механизмы; валы и оси; опоры валов и осей; муфты; соединения деталей машин; элементы конструкций; характеристики механизмов и машин.
Знания:
- основы теоретической механики;
- аксиомы статики;
- плоскую и пространственную систему сил;
- основные понятия кинематики;
- аксиомы динамики, движение материальной точки;
- детали механизмов и машин: передачи (фрикционные, зубчатые, передача винт-гайка, червячные, ременные, цепные);
- плоские механизмы;
- элементы конструкций;
- характеристики механизмов и машин;
Умения:
- выполнять методы сечения;
- выполнять растяжение и сжатие;
- производить расчеты на срез и смятие;
- осуществлять расчеты на прочность и жесткость;
- определять сопротивление усталости;
- определять устойчивость сжатых стержней;
- выполнять соединения деталей машин.
БК2
БК3
БК4
ОПД.03
Основы электротехники и электроники
Электротехника: электрическое поле, электрические цепи постоянного и переменного тока, электромагнетизм, электрические измерения, электрические машины переменного и постоянного тока, трансформаторы, основы электропривода; передача и распространение электрической энергии.
Электроника: физические основы электроники; электронные приборы; электронные выпрямители и стабилизаторы; электронные усилители; электронные генераторы и измерительные приборы; электронные устройства автоматики и вычислительной техники, микропроцессоры и микро-ЭВМ.
Знания: основы электротехники и электропривода; основы электроники и микропроцессорной техники; параметры электрического поля и электромагнетизма; сущность явлений, происходящих в электрических и магнитных цепях; элементы устройства и основные характеристики электроизмерительных приборов;
Умения: производить расчет параметров электропривода; выполнять расчет простейших электрических цепей; читать и составлять несложные электрические цепи; пользоваться средствами электроизмерений.
БК2
БК3
БК5

КҚ 3.1.1
КҚ3.1.12
ЖКП.04
Материалтану
Материалтанудың физикалық негіздері, материалдардың ерекшеліктері мен құрылымы, материалдардың ерекшеліктері мен өлшем бірліктері, материалдарды қолдану саласы; шойын, құрыш, пластмасса, силикат материалдары, тоқыма және лак, бояу материалдары, жобалық материалдар, олардың ерекшеліктері, өңдеу тәсілдері және химиялық өнеркәсіпте қолдану.
Білімдер:
материалдардың физикалық ерекшеліктері,металдар мен қорытпалардың құрылысы, техникалық және механикалық ерекшеліктері, материалдарды сынау әдістері.
Іскерліктер:
қолданатын материалдарға сипаттама беру, материалдарды ерекшелік талаптарына сәйкес таңдай білу.
БҚ4
БҚ5
БҚ6
КҚ3.1.2
КҚ3.1.11
ЖКП.05
Тіршілік әрекетінің қауіпсіздігі
Адамның өмір сүретін ортада тіршілік етуі мен әрекет етуіне қолайлы жағдай туғызу. Қауіпсіздік ұғымы. Қауіптілік түсінігі, оның жіктемесі. Қолайсыз факторлардың адам мен тіршілік ету ортасына әсері. Табиғи қауіптер.
Литосферолық қауіптер.
Жер сілкінісі. Сел тасқыны. Қар көшкіні. Дауыл және қатты жел. Су тасқыны. Гидросфералық қауіптер. Атмосфералық қауіптер. Биологиялық қауіптер және әлеуметтік маңызды дерттер. Төтенше жағдайдан сақтандыру жүйесі. Салауатты өмір салтын қалыптастыру, адам тіршілігінің қаупсіздігін арттырудың әдістері мен тәсілдері, Азаматтық қорғаныс, еңбекті қорғау заңдылықтар.
Білімдер:
- адам, тіршілік ететін ортаның жағдайын анықтайтын факторлар;
- қолайсыз факторлардың әсері,
- адам тіршілігінің қауіпсіздігін, тіршілік қауіпсіздігін арттырудың әдістері мен тәсілдері;
- экономикалық объектілерде Азаматтық қорғанысты ұйымдастыру.
Іскерліктер:
- қолайсыз жағдайлардың адамға әсерін жіктемелеу;
- техникалық тәсілдер мен технологиялық процестерді қолдану, қауіпсіздік талаптарын орындау;
- еңбек қауіпсіздігін қамтамасыз ететін нормативтік-құқықтық актілерді қолдану.
БҚ1
БҚ2
БҚ5
КҚ3.1.1
ЖКП.06
Термодинамика және жылу беру негіздері
Техникалық термодинамика.
Негізгі түсінік және термодинамиканың анықтамасы. Термодинамика заңдары. Термодинамикалық процестер, сұйық пен будың термодинамикалық ерекшеліктері. Өрт ісіндегі жылу берілу. Жылу алмасу теориясының анықтамасы, негізгі түсінік, стационарлық және стационарлық емес қалыптағы жылу берілу.
Еркін қозғалыстағы сұйықта жылудың берілуі. Агрегаттық жағдайды өзгерткендегі жылу алмасу. Сәулелі жылу алмасу. Конвективті жылу алмасу. Ғимарат ішіндегі өрт термодинамикасы.
Білімдер:
- техникалық темодинамиканың аңықтамасы мен негізгі түсінігі;
- жылу алмасу теориясының негізгі міндеттері;
- жылу берілу түрлері
- жылу берілу конвекциасы және сәуле;
- шаруашылық объектілері өрттен қорғаудың актуальды міндеттері;
- түрлі материалдық жылу берілу механизмі.
Іскерліктер:
- термодинамикалық процестерді жіктеу;
- түрлі физикалық және термодинамикалық процестерді талдау;
- құрылыс және конструктивті материалдың негізін, жылу физикалық белгілерін өлшей білу;
- өрттен қорғау мақсатында термодинамика және жылу берілу заңдарын қолдану.
БҚ4
КҚ3.1.1
КҚ3.1.2
КҚ3.1.11
ЖКП.07
Құрылыстағы өрт қауіпсіздігі
Сәулеттің мәні, азаматтық сәулет-құрылыс жобаларының, кәсіпорындар мен кешендердің, конструктивті элементтердің, негіздері, жобалаудың физико-техникалық негіздері, қалалық құрылыстың негіздері, тұрғын үйлердің, қоғамдық және өндірістік орындардың көлемдік жоспарлауы мен конструктивті міндеттері, ғимараттар мен құрылыстардың негізгі бөліктері, олардың конструктивті шешімдерінің түрлері, монтаж, бетон, темір бетон, тас және топырақ жұмыстарын қолданудың тәсілдері, механизм мен құралдарды, төтенше жағдай кезінде ғимараттар мен нысандарды зерттеу, бүлінген құрылыс нысандары мен ғимараттарды реттеу жұмыстарын жүргізу технологиясы.
Білімдер:
- ғимараттар мен нысандардың негізгі бөлімдері;
- өндірістік құрылыс-монтаж жұмыстарының тәсілдері;
- ғимараттың инженерлік жабдықталуының құрылыстық элементтері;
- төтенше жағдайда инженерлік жұмысты жүргізу тәсілдері.
Іскерліктер:
- құрылыстық конструкцияны есептеу;
- төтенше жағдай кезінде нысандардағы жұмыс барысын бағалау;
- қарапайым конструкциялардың мықтылығын ойша анықтай білу;
- ғимараттар мен нысандардың, құрылыстық жобалаулардың отқа төзімділігін анықтау.
БҚ2
БҚ4
БҚ5
КҚ3.1.1
КҚ3.1.2

ПК3.1.1
ПК3.1.12
ОПД.04
Материаловедение
Физико-химические основы материаловедения; строение и свойства материалов; методы измерения параметров и свойств материалов; области применения материалов; чугуны, стали, пластмассы, силикатные материалы; текстильные и лакокрасочные материалы; конструкционные материалы, их свойства, виды, способы обработки и применение в химической промышленности.
Знания: физические свойства материалов; строение металлов и сплавов; технологические свойства, механические свойства; методы испытания материалов;
Умения: давать характеристику применяемым материалам; выбирать материалы в соответствие с их свойствами.
БК 4
БК5
БК6
ПК2
ПК3.1.11.
ОПД.05
Безопасность жизнедеятельности
среда обитания и жизнедеятельность человека, обеспечение комфортных условий жизнедеятельности. Понятие безопасности. Понятие опасностей и их классификации, воздействие негативных факторов на человека и среду обитания. Природные опасности. Литосферные опасности. Землетрясения. Сель. Снижение лавины. Оползни и обвалы, наводнение. Гидросферные опасности. Атмосферные опасности. Биологические опасности и социально- значимые болезни. Система предупреждения ЧС. Формирования здорового образа жизни, методы и средства повышения безопасности жизнедеятельность человека. Гражданская оборона. Законодательство по охране труда.
Знания:
- факторы, определяющие условия обитания человека.
- воздействие негативных факторов,
- методы и средства повышения безопасности жизнедеятельности,
- организацию Гражданской обороны на объектах экономики.
Умения:
- классифицировать негативные факторы воздействия на человека
- выполнять требования безопасности использования технических средств и технологических процессов
- применять нормативно-правовые акты по безопасности труда.
БК1
БК2
БК5
ПК3.1.1.
ОПД.06
Основы термодинамики и теплопередачи
Техническая термодинамика.
Основные понятия и определения термодинамики. Законы термодинамики.
Термодинамические процессы, термодинамические свойства жидкостей и паров.
Теплопередача в пожарном деле. Основные понятия и определения теории теплообмена.
Теплопроводность при стационарном и нестационарном режиме. Теплопередача при свободном движении жидкости. Теплообмен при изменении агрегатного состояния. Теплообмен излучением. Конвективные тепломассообмен. Термодинамика пожаров в помещении.
Знания:
- основные понятия и определения технические термодинамики,
- основные задачи теории теплообмена,
- виды переноса теплоты,
- теплопроводность конвекция и излучение,
- актуальные задачи противопожарной защиты объектов хозяйствования,
- механизм передачи теплоты в разных материалов
Умения:
- классифицировать термодинамические процессы,
- анализировать различные физические и термодинамические процессы,
- производить измерения основных теплофизических характеристик строительных и конструкционных материалов,
- применять законы термодинамики и теплопередачи в целях противопожарной защиты.
БК4
ПК3.1.1.
ПК3.1.2.
ПК3.1.11.
ОПД.07
Пожарная безопасность в строительстве
Сущность архитектуры; основы архитектурно-строительного проектирования гражданских, промышленных зданий и комплексов; конструктивные элементы; физико-технические основы проектирования, основы градостроительства, объемно-планировочные и конструктивные решения жилых, общественных и производственных зданий, комплексов, основные частим зданий и сооружений, различные виды их конструктивного решения, способы производства, механизмы и инструменты, применяемые при ведении земляных, каменных, бетонных и железобетонных, монтажных работ, инженерная разведка в условиях ЧС, обследование зданий и сооружений в условиях ЧС, технология ведения работ по разборе и разрушению строительных зданий и сооружений.
Знания:
- основные части зданий и сооружений;
- способы производства строительно-монтажных работ;
- строительные элементы инженерного оборудования зданий;
- основы расчета строительных конструкций;
- способы ведения инженерных работ в условиях чрезвычайных ситуациях;
Умения:
- рассчитывать и проектировать строительные конструкций;
- оценивать характер работы частей зданий и сооружений в условиях чрезвычайных ситуаций;
- определять визуально изменение прочности в простейших конструкциях;
- определять показатели огнестойкости строительных конструкций, зданий и сооружений;
БК2
БК4
БК5
ПК3.1.1.
ПК3.1.2

КҚ3.1.3
КҚ3.1.4
ЖКП.08
Психологиялық дайындық
Психология түсінігі, құрылысы, міндеттері, әдістемесі, моральдік психологиялық мәртебесі, әлеуметтік маңызы құтқарушының этикасы мен міндеттері, құтқарушының жеке мінездемесі, оның психологиялық ерекшелігі, психикалық жағдайы мен әсер ету тәсілдері, төтенше жағдайдағы іс-әрекетке құтқарушының психологиялық дайындығы, ағзаның физикалық және психологиялық резервтері.
Төтенше жағдайдағы халықтың мінез құлқындағы ерекшеліктер, оларға шұғыл психологиялық көмек көрсетуді жұмылдыру.
Білімдер:
- психология мен оның құрылысы туралы, психологиялық жағдай және оған әсер ету тәсілдері;
- ағзаның физикалық және психологиялық резервтері және оларды төтенше жағдай кезінде жұмылдыру;
- ТЖ кезіндегі халық пен құтқарушылардың психологиясы;
- психотерапиялық әдістер, аутогенді жаттығулар, релаксация тәсілдер.
Іскерліктер:
- құтқарушының жеке басының мінезін, оның психологиялық ерекшелерін, психикалық жағдайы және оған әсер ету жолдарын меңгеру;
- ТЖ әрекетіне психологиялық дайындығы, шұғыл психологиялық көмек көрсету.
БҚ2
БҚ5
АП.00
Арнайы пәндер
АП.01
Өрт сөндіру тактикасы
Өрт тактикасы оның міндеттері, өртке қарсы қызмет бөлімшелерінің тактикалық мүмкіндіктері, өртті барлау, адамдарды құтқару, жауынгерлік іс–қимылды өрістету және өрт сөндіру.
Қалалар мен ауылдық елді мекендерде өрт сөндіруді ұйымдастыру, әр түрлі типтегі ғимараттарда өрт сөндіру.
Ашық кеңістіктегі, егіс даласындағы, орман алқабындағы өртті сөндіру, газ және мұнай фонтандары мен мұнай өнімдерін өшіру, өрт кезіндегі штаб, шұғыл жауынгерлік іс-қимылды басқару, өрттегі жауынгерлік учаскелер және тыл. Өртке қарсы қызмет бөлімінің жеке құрамының тактикалық дайындығы.
Білімдер:
- өрт тактикасының теориялық негізі;
- өртке қарсы қызмет бөлімшелерінің тактикалық мүмкіндіктері мен міндеттері;
- түрлі объектілердегі өрт көздерін жою және оқшаулау жұмыстарын жүргізу тактикасы мен ұйымдастыру тәсілдері;
- өрт кезіндегі жауынгерлік іс-қимылға басшылық жасау;
- жауынгерлік іс-қимылдарды енгізудің түрлі әдіс-тәсілдері.
Іскерліктер:
- шаруашылықтын түрлі объектілерінде өрт сөндіру кезіндегі жауынгерлік іс-қимылдың түрлі әдіс тәсілдері;
- жеке құрамның өрт-тактикалық және психологиялық дайындығын ұйымдастыру;
- өртті талдау, жауынгерлік іс-қимылды басқару, жұмылдырылған құралдар мен күштерді есептей білу.
БҚ2
БҚ3
БҚ7
КҚ3.1.1
КҚ3.1.5
КҚ3.1.6
КҚ3.1.7
КҚ3.1.8
КҚ3.1.13
АП.02
Өрт оқиғасын тергеу және сараптама жүргізу.
Өртке қарсы қызмет саласындағы қылмыстық құқық, қылмыс ұғымы, қылмыс жіктемесі, белгілері. Қылмыстық процестің негіздері: түсінігі, жіктемесі, дәрежесі, дәлелдері. Өртті тексеру, өртті анықтау ісі және өрт қауіпсіздігі ережесінің қылмыстық бұзылуы. Өрт болған жерді тексеру: байқау, сараптама версияларын бақылау, тіркеу. Өрт техникалық сараптамасы.
Білімдер:
- өрт қауіпсіздігін қамтамасыз етуде нормативтік
- құқықтық актілерді білу;
- ұйым жұмыстарын анықтау, жоспарлау және істі тексеруден өткізу;
- өрт техникалық сараптаманы тағайындау және өткізу;
Іскерліктер:
- өрт қауіпсіздігі ережесін қылмыстық бұзу мен өрт қоюға байланысты тексеру жүргізу және құқықтық нормаларды қолдану, өрт болған жерге байқау жүргізу, дәлелдейтін заттарды алу тәртібі;
- өрт техникалық сараптама жүргізуге қатысу.
БҚ2
БҚ3

ПК3.1.3
ПК3.1.4
ОПД.08
Психологическая подготовка
Понятие психологии; структура, задачи, методология, морально-психологический статус, социальное значение, функции и этика спасателя, характеристика личности спасателя, ее психологические свойства, психические состояния и способы влияния на них, психологическая подготовка спасателей к действиям в ЧС, физические и психологические резервы организма, условия их мобилизации, психологические особенности поведения населения в ЧС; экстренная психологическая помощь.
Знания:
- о психологии и ее структуре, о психологических состояниях и способах влияния на них;
- физические и психологические резервы организма и условия их мобилизации;
- психологию поведения спасателей и населения в ЧС;
- методы психотерапии, аутогенной тренировки, способы релаксации.
Умения:
- характеризовать личность спасателя, ее психологические свойства, психические состояния и способы влияния на них;
- психологической подготовки спасателей к действиям в ЧС;
- оказать экстренную психологическую помощь.
БК2
БК5
СД.00
Специальные дисциплины
СД. 01
Пожарная тактика
Пожарная тактика и ее задачи, тактические возможности подразделений ОПС; разведка пожара, спасение людей развертывание и тушение пожара; организация тушения пожара в городах и сельской местности, тушение пожаров в зданиях различного типа, тушение пожаров на открытом пространстве, хлебных полях и лесных массивах; тушение газовых и нефтяных фонтанов и нефтепродуктов. Оперативный штаб на пожаре, управление боевыми действиями, боевые участки и тыл на пожаре. Тактическая подготовка личного состава ОПС.
Знания:
- теоретические основы пожарной тактики;
- тактические задачи и возможности подразделений ОПС;
- способы организации и тактику ведения работ по оперативной локализации и ликвидации очагов пожара на различных объектах;
- руководство боевыми действиями при пожаре;
- различные способы и приемы ведения боевых действий
Умения:
- использовать различные способы и приемы ведения боевых действий по тушению пожаров на различных объектах хозяйствования;
- организовать пожарно-тактическую и психологическую подготовку личного состава;
- производить расчет сил и средств, руководить боевыми действиями и проводить разбор пожара;
БК2
БК3
БК7
ПК3.1.1
ПК3.1.5
ПК3.1.6
ПК3.1.7
ПК3.1.8
ПК3.1.13
СД. 02
Расследование и экспертиза пожаров
Уголовное право в деятельности противопожарной службы, понятия преступления, классификация преступления, признаки преступления; основы уголовного процесса: понятие, система, стадии, доказательства, расследования поджогов, дознание по делам о пожарах, расследование поджогов и преступных нарушений правил пожарной безопасности, исследования места пожара: осмотр, построение и проверка экспертных версий, пожарно-техническая экспертиза.
Знания:
- нормативно- правовые акты в области обеспечения пожарной безопасности
- работу органов дознания; планирование и поведение расследования дела, назначение и проведение пожарно-технической экспертизы
Умения:
- применять правовые нормы и проводить расследования поджогов и других преступных нарушений правил пожарной безопасности, проводить осмотр места пожара, порядок изъятия вещ. доков
- участвовать в проведении пожаро-технической экспертизы
БК2
БК3

КҚ3.1.1
КҚ3.1.9
КҚ3.1.11
КҚ3.1.12
АП.03
Құтқару жұмыстарының тәсілі және Т.Ж залалсыздандыру
Құтқару жұмыстарының нормативті-құқықтық негіздері, Т.Ж кезіндегі байланыс пен хабар беру:
- Т.Ж аймағын бақылау, тірі қалу мен тіршілік әрекеттерінің негіздері – іздеу жұмыстарын ұйымдастыру, күштері жан-жақты қамтамасыз ету.
- Т.Ж зардаптарын жою, халықтың тұрмыстық жағдайын ұйымдастыру
- Есеп құжаттарын әзірлеу.
Білімдер:
- төтенше жағдай мен төтенше жағдай кезіндегі құқықтық негіздер;
- түрлі жағдайда құтқарушыларды жұмсау тәсілдері;
- зардап шеккендері іздестіру мен орналастыру;
- жер жағдайын бағдарлау;
- тірі қалу факторлары мен қауіпсіздік ережелері;
- еңбекті қорғаудың психологиялық климаты.
Іскерліктер:
- адамдарды құтқару жұмыстарын ұйымдастыру және алғаш істелетін іс-шараларды анықтау;
- зардап шеккендерді іздеуді және көлікпен жеткізуді ұйымдастыру;
- шұғыл жағдайларда байланысудың әдістерін таңдай білу жұмысын ұйымдастыруды білу;
- ТЖ зардаптарын залалсыздандыру, тірі қалу әрекетінің тәртібін анықтау;
- тірі қалған топтардың психологиялық жағдайын анықтау.
БҚ1
БҚ2
БҚ6
БҚ7
КҚ3.1.5
КҚ3.1.8
КҚ3.1.13
КҚ3.1.14
АП.04
Өрт сөндіру техникасы және апаттан құтқару жабдықтары
Өрт сөндіру техникасының түрлері маңызы, техникалық сипаттамасы, негізгі байланыстары мен жүйесі, техника қызмет көрсету;
қосалқы және пайдалану матерсету және пайдалану.
Апаттан құтқару құралдардың, машиналардың және құрал жабдықтардың аспаптардың жіктемесі;
Білімдер:
- өрт сөндіру құралдарының маңызы, түрлері, техникалық сипаттамасы, қолдану және қызмет етуі,
- апаттан құтқару құралдарының ролі мен орны, қолдану ережесі, қолдану кезіндегі техникалық қауіпсіздігі және техникалық қызмет көрсету.
Іскерліктер:
- өрт сөндіру техникасын пайдалану, техникалық қызмет көрсетуді ұйымдастыру
- құтқару құрал жабдықтарын қолдану, дұрыс қолдану және техникалық қызмет көрсетуге бақылау жасау.
БҚ2
БҚ3
БҚ7
КҚ3.1.7
КҚ3.1.10
КҚ3.1.13
АП.05
Өрт сөндіру және жану процестерінің теориялық негіздері
Жанудың түрлері мен тәртібі, физико-химиялық және жылу алмасу процестері, олардың пайда болуы, жанғыштығы, жанудың материалдық және жылу баланстық процесі, өздігінен тұтанатын, өздігінен жанатын және амалсыз тұтанатын механизмдерден жанудың пайда болуы, жанғыш заттар мен материалдардың өрт қауіптілігі, жанғыш қоспалар флегматизациясы мен жануды тоқтату негіздері, заттар мен материалдардың тұтануына жол бермеу тәсілдері, өрт сөндігіш заттар көмегімен жануды тоқтататын механизмдер туралы ұғым, өрт сөндіргіш заттардың түрлері, олардың қасиеттері, қолдану облысы.
Білімдер:
- сұйық, газ, қатты жаңғыш заттар мен материалдардың, аралас заттардың қалыптасуы, таралу және тоқтатылу процесінің физикалық-химиялық негіздері;
- өрт қауіпті-жарылғыш заттар мен материалдардың негізгі түрлері және оны аңықтау әдістері;
- негізгі өрт сөндіру заттары, олардың әрекеті;
- өрт тұтандырғыш және жаңғыш заттар мен материалдардың жіктемесі;
Іскерліктер:
- өз бетімен тұтанатын және өздігінен жанатын, еріксіз тұтанатын механизмдердің жану себептерін анықтау;
- газ, сұйық, лас ауа қосындысы мен қатты заттар мен материалдардың жануын анықтау;
БҚ1
БҚ4

ПК3.1.1
ПК3.1.9
ПК3.1.11
ПК3.1.12
СД. 03
Тактика спасательных работ и ликвидации ЧС
Нормативно-правовые основы спасательных работ, оповещение и связь при ЧС
- разведка зоны ЧС, передвижение основы выживания и жизнедеятельности - организация и поиск, всестороннее обеспечение действие сил,
- ликвидация последствий ЧС, организация жизнеобеспечения населения,
- определение ущерба, охрана труда
- отчетная документация.
Знания:
- правовые основы чрезвычайного положения и чрезвычайных ситуации
- способы передвижения спасателей в различных условиях
- поиски и эвакуация пострадавших
- ориентирование на местности
- правила безопасности и факторы выживания,
- психологический климат охрана труда
Умения:
- определить первоочередные мероприятия и организовать работу по спасению людей;
- составлять схемы организации работ, определить способы поиска;
- организовать поиск пострадавших и их транспортировку;
- выбирать способ связи в экстремальных условиях;
- определить порядок действия по выживанию, по ликвидации последствий ЧС
- определить психологический климат в группе выживания.
БК1
БК 2
БК6
БК7
ПК3.1.5
ПК3.1.8
ПК3.1.13
ПК3.1.14
СД. 04
Пожарная техника и аварийно-спасательное оборудование
Основные виды пожарной техники, назначение, основные технические характеристики, основные узлы и системы, техническое обслуживание и эксплуатация.
Классификация аварийно-спасательных средств, машины и оборудование, механизмы и средства, приборы, аппаратура, инструменты и снаряжение.
Знания:
- назначение, виды, технические характеристики, эксплуатацию и обслуживание пожарной техники;
- роль и место аварийно-спасательного оборудование, правила применения, использование и техническое обслуживание, техника безопасности при эксплуатации
Умения:
- организовать техническое обслуживание, эксплуатацию пожарной техники;
- применять спасательное оборудование и средства, осуществлять контроль за правильным применением обслуживанием техники и оборудования.
БК 2
БК3
БК7
ПК3.1. 7
ПК3.1.10
ПК3.1.13
СД. 05
Теоретические основы процессов горения и тушения пожаров
Виды и режимы горения; физико-химические и тепломассообменные процессы и явления, сопровождающие горение; материальный и тепловой баланс процесса горения; возникновение горения по механизмам самовоспламенения и самовозгорания, вынужденного воспламенения; пожарная опасность горючих веществ и материалов; флегматизация горючих смесей и основы прекращения горения; способы предотвращения воспламенения веществ и материалов; понятие о механизме прекращения горения с помощью огнетушащих веществ; виды огнетушащих веществ, их свойства, область применения.
Знания:
- физико-химические основы процессов возникновения, распространения и прекращения горения жидкостей, газов, твердых горючих веществ и материалов, смесей веществ;
- основные показатели пожаро-взрывоопасности веществ и материалов и методы их определения;
- основные огнетушение веществ, механизм их действия;
- классификацию пожарных горючих веществ и материалов;
Умения:
- выявить причины возникновение горения по механизмам самовоспламенения и самовозгорания, вынужденного воспламенения;
- определять горения по газам, жидкостям, пылевоздушным смесям и твердым веществам и материалам.
БК1
БК4

КҚ3.1.1
КҚ3.1.2
АП.06
Гидравлика және өртке қарсы сумен жабдықтау
Гидравлика,анықтамасы,қысымның жоғалуы, сұйықтың апатты құйылысы, гидравликалық соққы, өртке қарсы сумен жабдықтау, кәсіпорындар мен елді мекендерді сумен жабдықтау, су өткізгіш құралдары, сыртқы және ішкі өртке қарсы сақтық су құбыры жобаларының сараптамасы, өртке қарсы сақтық сумен жабдықтау жүйелерін тексеру және пайдалану тәсілдері.
Білімдер:
өртке қарсы сумен жабдықтау,
- сорапты – қолдық жүйелер арқылы сумен жабдықтаудың тәсілдері мен әдістері,
- нысандар мен елді мекендердегі өртке қарсы сумен жабдықтаудын түрлері мен тәсілдері,
- басқа қызмет түрлерімен бірлесе әрекет ету принциптері.
Іскерліктер:
- өртке қарсы сумен жабдықтауды тексеру,
- қысым шығынын анықтау,
- сорапты–қолдық жүйелердің есебін жүргізу,
- сыртқы және ішкі өртке қарсы су өткізгіштерінің жобасының сараптамасы,
- өртке қарсы сақтық сумен жабдықтау жүйелерін тексеру және пайдалану тәсілдері.
БҚ2
БҚ3
КҚ3.1.1
КҚ3.1.3
КҚ3.1.5
КҚ3.1.13
АП.07
Электрқондырғыларының өрт қауіпсіздігі
Жалпы электортехника;
электрқондырғыларының өрт қауіпсіздігі: электрқондырғыларды қоршаған ортаның жіктемесі; жалпы тағайындалған және жарылыстан қорғайтын элекроқұралдар; қоршаған ортаға байланысты электрқұралдарын тандау; қыздырымы бойынша электр байланысының есебі; атмосфералық және статистикалық жарықтан ғимараттар мен нысандарды қорғау. Электротехникалық бөлімді жобалаудын өрт техникалық сараптамасы, электроқондырғыдан болған өрттің себебін  зерттеу.
Білімдер:
- электр қондырғыларды пайдалану ережесі, жұмыс принципі, құрылысы:
- жарық құралдарының негізгі типтері;
Іскерліктер:
- атмосфералық және статистикалық жарықтан ғимараттар мен нысандарды қорғау;
- қыздырымы бойынша электр байланысының есебі;
- электротехникалық бөлімді жобалаудың өрт техникалық сараптамасы;
БҚ3
БҚ6
КҚ3.1.2
КҚ3.1.3
КҚ3.1.13
АП.08
Шаруашылық объектілеріндегі өрт қауіпсіздігі
Ғимараттар мен нысанды өрт қауіптілігі мен жарылғыш өрт санаттары бойынша анықтау. Шаруашылық объектілерін жағудың өндірістік көздері, механикалық және электр энергиялық жылу берудегі өрт қауіптілігі және өрт жағудың басқа да көздері:
- азаматтық нысандардағы өрт қауіпсіздігі,
- жаңа құрылыстағы, биік қабатты нысандардағы,
- емдеу орындарындағы, балалар мекемелері мен оқу орындарындағы
- театр, көрермен залдары мен мәдениет орындарындағы
- сақтау қоймалары, элеваторлар, ағаштарды қайта өндеу объектілеріндегі
- энергетика объектілері, кабельді нысандарда
- металлургия мен машина жасау объектілерінде
- сауда, тамақтандыру объектілерінде
- мұнай және мұнай өнімдерін, газ өнімдерін сақтау объектілерінде
- синтетикалық, пластмассалық өнімдер өндеу объектілерінде
- темір жол, әуежай, өзен және теңіз флоттарында, метрополитенде
- орман массивтері, егін даласы мен ашық алаңқойлардағы өрт қауіпсіздігі. Ғимараттар мен нысандардың өрт қауіпсіздігі, терминдер мен нормативті-техникалық құжаттар негіздерінің аңықтамасы, жоспарлау, ғимараттар мен нысандардың өрт қауіпсіздігі қамтамасыз ететін техникалық шешімдер. Ғимараттарды жобалауда сәулет-құрылыс бөлімдерінің өрт-техникалық сарапаттамасы, қолдану кезіндегі өрт қауіпсіздігі.
Білімдер:
- шаруашылық объектілерінің өрт қауіпсізділік талаптар шектейтін нормативтік құжаттар талаптары;
- әрекет етуші объектілердің өрт-техникалық тексеруін және жобаларға техникалық сарапаттама жасаудың әдістемесі;
- өрт қауіпсіздігі мен жарылысты өрт бойынша ғимараттар мен нысандарды санаттарға бөлу.
Іскерліктер:
- объектілердің өрт қауіптілігін талдай білу және олардың қауіпсіздігін қамтамасыз ететін іс–шараларды әзірлеу.
БҚ4

ПК3.1.1
ПК3.1.2
СД. 06
Гидравлика и противопожарное водоснабжение
Гидравлика, определение, потеря напора, аварийный слив жидкости, гидравлический удар, противопожарное водоснабжение, водоснабжение предприятий и населенных пунктов, водопроводные сооружения, экспертиза проектов наружного и внутреннего противопожарного водопровода прием в эксплуатацию и обследование систем противопожарного водоснабжения.
Знания:
- систему противопожарного водоснабжения,
- методы и способы подачи воды по насосно-рукавным системам,
- виды и способы противопожарного водоснабжения объектов и населенных пунктов,
- принцип взаимодействия с другими службами.
Умения:
- проверять противопожарное водоснабжение,
- определять потери напора,
- производить расчет насосно-рукавных систем,
- проводить экспертизу проектов наружного и внутреннего противопожарного водопровода,
- провести приемку в эксплуатацию системы противопожарного водоснабжения.
БК 2
БК3
ПК 3.1.1
ПК3.1.3
ПК3.1.5
ПК3.1.13
СД.07
Пожарная безопасность электроустановок
Общая электротехника; пожарная безопасность электроустановок: классификация среды, окружающей электроустановки; электрооборудование общего назначения и взрывозащищенное; выбор электрооборудования по условиям окружающей среды; расчет электрических сетей по нагреву; защита зданий и сооружений от статического и атмосферного электричества; пожарно-техническая экспертиза электротехнической части проектов; пожарно-техническое обследование электрооборудования на объектах; исследование причин пожаров от электрооборудования.
Знания:
- устройство, принцип работы, правила эксплуатации электроустановок:
- основные типы электрооборудования
- способы защиты зданий и сооружений от статического и атмосферного электричества;
Умения:
- выбирать электрооборудования по условиям окружающей среды;
- вести расчет электрических сетей по нагреву;
- проводить пожарно-техническую экспертизу электротехнической части проектов;
- исследовать причины пожаров от электрооборудования.
БК3
БК6
ПК3.1.2
ПК3.1.3
ПК3.1.13
СД. 08
Пожарная безопасность объектов хозяйствования
Определение категории помещений и зданий по взрывопожарной и пожарной опасности.
Производственные источники зажигания на объектах хозяйств, пожарная опасность теплового проявления, механической, электрической энергии, аппаратов и других источников.
Пожарная безопасность в гражданских зданиях:
- новостройках, зданиях повышенной этажности,
- лечебных, детских, учебных заведениях,
- в театрально-зрительных, культурных объектах
- на складах хранения, элеваторах, на объектах переработки древесины,
- на объектах энергетики, кабельных сооружениях
- на объектах металлургии и машиностроения
- на объектах торговли, питания,
- на объектах хранения нефти и нефтепродуктов, газов,
- на объектах по производству синтетических, пластмассовых изделий,
- на объектах железной дороги, метрополитена, речного и морского флота, аэропорта,
- ПБ открытых пространств, лесных массивов, хлебных полей.
Пожарная безопасность зданий и сооружений, термины и определения основная нормативно-техническая документация, планировка, технические решения, обеспечивающие пожарной безопасность зданий и помещений. Пожарно-техническая экспертиза архитектурно-строительной части проектов зданий, пожарная безопасность при эксплуатации.
Знания:
- требования нормативных документов, регламентирующих пожарную безопасность объектов хозяйствование,
- методику пожарно-технической экспертизы проектов и пожарно-технического обследования действующих объектов,
- категорирование помещений и зданий по взрывопожарной и пожарной опасности,
Умения:
- анализировать пожарную опасность объектов и разрабатывать мероприятия, обеспечивающие их безопасность.
БК4

КҚ3.1.1
КҚ3.1.2
КҚ3.1.3
КҚ3.1.4
КҚ3.1.11
АП.09
Мемлекеттің өрттерді қадағалауы
Қызметті ұйымдастыру:
өртті күзету жүйесіндегі мемлекеттің өрттерді қадағалаудағы орны және рөлі; МӨҚ жұмыстарын ұйымдастырудың әдістері, оларды қолданудың реті және маңызы, Мемлекеттің өрттерді қадағалауын жүзеге асыру және ұйымдастыру бойынша нормативтік құжаттары;
төтенше жағдай кезінде МӨҚ органдарының жұмысы; МӨҚ негізгі мақсаттары және бағыттары; тексерулер мен зерттеулер; нормативтік-техникалық жұмыстар; объектілерді пайдаланудағы қабылдауы; әкімшілік практика; өрт жөніндегі істермен тексеру және тергеу; өрттердің есебі; өрт қауіпсіздігі облысында өртке қарсы оқыту және насихаттау, ақпаратпен қамтамасыз ету; қадағалау және басқа да құқық қорғау органдарымен, ішкі істер органдарының қызметкерлерімен өзара әрекеттестігі; құжаттардың тәртіппен рәсімделуі;
Білімдер:
- өрт күзетудегі еңбекті қорғаудың ережелерін;
- өрт–профилактикалық жұмысының негіздерін, формалары мен әдістерін;
- іс-қағаздарды жүргізудің негіздерін;
- ғимараттар, үйлер мен объектілерді мақсатты тексеру мен тергеуді жүргізу;
- өртке қарсы күрес тәртібін қамтамасыз ету бойынша шаралар әзірлеу;
- ғимараттар, үйлер, объектілерді пайдалануды және қайта жөндеу, құрылыстар, жобалау кезіндегі өрт қауіпсіздік ережелері мен нормаларына қойылатын талаптардың сақталуын қадағалау;
Іскерліктер:
- өрт қауіпсіздігі облысында оқыту мен насихаттауды жүргізу;
- мемлекеттің өрттерді қадағалауды тексеру мен тергеулер жүргізу;
- нормативтік-техникалық жұмыстарды орындау;
- объектілерді пайдаланудағы қабылдауды іске асыру;
- өрт жөніндегі істер мен тексеру және тергеулерді жүргізе алу;
- өрттер есебін жасау;
- ҚР сертификаттау жүйесінің құжаттарын және негізгі ережелерін қолдану.
БҚ1
БҚ2
БҚ6
КҚ3.1
КҚ3.2
КҚ3.3
КҚ3.1.4
АП.10
Өрт автоматикасы
Өрт және өрттен қорғайтын техникалық құралдар сигнализациасы:
өндірістік автоматика құралдары мен олардың негізгі жүйесі, өрт дабылын қабылдау станциялары, дабыл жіберу құрылғылары, өрт қорғаныс сигнализациасының қабылдау және бақылау құрылғылары. Автоматты өрт және өрттен қорғау сигналдарының жұмыс істеу қабілеттілігін тексеру, өрт сөндірудің автоматты қондырғылары, сулы, көбікті, газды, ұнтақты өрт сөндіру қондырғылары, өрт сөндіру қондырғыларын зерттеу, жұмыс істеу қабілетін тексеру, өрт автоматикасы құралдарын пайдалану, нормативтік талаптар.
Білімдер:
- өндірістік автоматика жүйесі мен құралдарының негізгі түрлері, олардың ғимараттар мен нысандарда өрт және апат қауіпсіздігін қамтамасыз етудегі ролі;
- өрт сөндіру, түтіннен қорғану жүйесі, оларды қолдануда қойылатын талаптар, өрт сөндіру және автоматты құралдардың негіздері;
- өрт дабылын қабылдау станцияларының жұмыс принципі;
- сигнал жіберу құрылғыларын тағайындау.
Іскерліктер:
- өртті байқайтын, сөндіретін және түтіннен қорғайтын автоматтандырылған жүйенің жұмыс істеу қабілетін тексеру;
- радиобайланыс құралдарын қолдану білу;
- өрт сөндірудің автоматты қондырғыларын басқара білу
- өрт автоматика құралдарын пайдалана білу.
БҚ3
БҚ4

ПК3.1.1
ПК3.1.2
ПК3.1.3
ПК3.1.4
ПК3.1.11
СД 09
Государственный пожарный надзор
Обеспечение пожарной безопасности на объектах различной сферы деятельности, проведение пожарно-технических обследований и проверок, изучение основных способов качественного проведения надзорных и профилактических функций в области пожарной безопасности, проведения противопожарной пропаганды и обучения населения, административно – правовая деятельность пожарных инспекторов.
Знания:
- Закон РК «О пожарной безопасности» и другие нормативно правовые акты,
- виды пожарно-технических обследований,
- задачи и методы противопожарной пропаганды,
- пожарную безопасность объектов различной сферы деятельности,
- надзорные и профилактические функции пожарного инспектора.
Умения:
- планировать и организовать работу органов пожарного надзора,
- проводить пожарно-техническое обследование и проверки,
- составлять необходимую документацию при пожарно-техническом обследовании,
- применять кодекс об административных правонарушениях,
- вести учет и анализ пожаров,
- пользоваться регламентирующими документами по пожарной профилактике и охране труда.
БК1
БК2
БК6
ПК3.1
ПК3.2
ПК3.3
ПК3.1.4
СД 10
Пожарная автоматика
Технические средства пожарной и охранно-пожарной сигнализации: основные системы и приборы производственной автоматики; приемные станции пожарной сигнализации; сигнально-пусковые устройства; приемно-контрольные устройства охранн-пожарной сигнализаций; проверка рабортоспособности и пожарно-техническое обследование установок автоматической пожарной и и охранно-пожарной сигнализации; автоматические установки пожаротушения: установки водяного, пенного, газового, порошкового пожаротушения; проверка работоспособности и пожаро-техническое обследование установок пожаротушения;эксплуатация средств пожарной автоматики; нормативные требования.
Знания:
- основные виды приборов и систем производственной автоматики и их роль в обеспечении и поддержании пожарной и аварийно безопасности зданий и помещений;
- основные автоматические установки обнаружения и тушения пожаров, и систем противодымной защиты, требования к их эксплуатации;
- принцип работы приемной станций пожарной сигнализации;
- назначение сигнально-пусковых устройств;
Умения:
- проводить проверку работоспосоьности автоматических систем обнаружения, тушения пожаров и систем противодымной защиты.
- пользоваться средствами радиосвязи;
- регулировать автоматические установки пожаротушения;
- эксплутировать средства пожарной автоматики.
БК3
БК4

КҚ3.1.11
КҚ3.1.12
КҚ3.1.13
АП.11
Апаттар медицинасы
Апаттар медицинасының құқықтық негіздері, ұйымдастыру, құрылымы мен негізгі міндеттері, жеке қорғанудын медициналық құралдары, гигиена білімінің негізі, алғашқы дәрігерлік көмекті көрсетуді ұйымдастыру мен тәртібі, ТЖ зардаптарын залалсыздандыруда медико-санитарлық іс-шараларды ұйымдастыру.
Білімдер:
- апаттар медицинасының құқықтық негіздері;
- негізгі залалдаушы факторларын адамға қолайсыз әсе рету механизмі және оның сипаттамасы;
- жеке қорғанудын медициналық құралдары;
- зардап шеккендерге дәрігерге дейінгі алғашқы көмек көрсету.
Іскерліктер:
- ТЖ-дан зардап шегу түрлерін анықтау;
- өз бетімен және өзара көмек беру тәртібін ұйымдастыру, алғашқы медициналық көмек көрсету.
БҚ1
БҚ7
КҚ3.1.14
КП.00
Кәсіптік практика
КП.01
Танысу практикасы
Білім алушыларды аймақтық төтенше жағдайлар басқармасымен, мемлекеттік өртке қарсы қызметпен, өртке қарсы қызмет бөлімшелерімен, өртке қарсы қызметтің жалпы жүйесімен, талаптарымен,  кәсіптік қызметтің түрлерімен таныстыру.
Іскерлігі, дағдысы.
Өртке қарсы қызмет бағыныштылығы мен құрылысын бағдарлай білу. Өртке қарсы қызметтің іс-әрекет тәртібі мен дислокациясын бағдарлау.
БҚ1
КҚ3.1.1
КП.02
Полигондық практика
Техника қауіпсіздігі, тіршілік әрекетінің қауіпсіздік негіздері, қалыпты емес жағдайда тірі қалудың тәсілдері, құтқару құралдарын қолдана білу, жалпы физикалық дайындық, жергілікті орынды бағдарлау, азимутпен жүру, өрт техникалық құралдармен, баспалдақпен, өрт сөндіру жеңдерімен, жіптермен нормативтік жаттығулар, жүк қапшығын жинап салу, шатырларды орналастыру, от жағу, ас дайындау, сулы бөгеттерден өту, өрге шығу, төменге түсу, қауіптен сақтану, секіру, газтұтқышты /противогаз/ пайдалану, зардап шеккендерді алып жүру, алғашқы көмек көрсету.
Іскерлігі, дағдысы
Тірі қалудың тактикалық тәсілдері,құрал-жабдықтарды қолдана білу.
Қолда бар құралдарды пайдаланып, кез-келген қажетті затты жасай білу.
Түрлі жағдайда дәрігерге дейінгі алғашқы медициналық қызмет көрсету.
Өздік қорғаныс құралдарын қолдану тәсілдері.
Физикалық және әскери дайындық қадағылану.
БҚ5
БҚ7
КҚ3.1.13
КҚ3.1.14
КП.03
Жұмысшы мамандығын алу мақсатындағы практика
Автокөліктің құрылысы,техникалық сипаттамасы, автокөлікті қолдану және техникалық қызмет көрсету.
Жол қозғалысы ережесін факультативтік сабақ (өз бетімен) ретінде оқу барысында өрт сөндіру және жүк көліктерін жүргізуді үйретуді ұйымдастыру.
«В,С» санатты жүргізуші–жұмысшы мамандығын алу.
Іскерлігі, дағдысы
Көлікті қолдану, техникалық қызмет көрсету және көлікті жүргізу.
БҚ1

ПК3.1.11
ПК3.1.12
ПК3.1.13
СД 11
Медицина катастроф
Правовые основы функционирования службы медицины катастроф, организационная структура и основные задачи, медицинские средства индивидуальной защиты, основы гигиенических знаний, оказание первой медицинской помощи, приемы и порядок оказания, мероприятия по ликвидации медико-санитарных последствий ЧС.
Знания:
- правовые основы службы медицины катастроф,
- характеристику и механизм негативного воздействия на человека основных поражающих факторов,
- медицинские средства индивидуальной защиты,
- оказание первой доврачебной помощи пострадавшим
Умения:
- определять виды поражения в ЧС,
- оказывать первую медицинскую помощь в порядке самопомощи и взаимопомощи.
БК1
БК7
ПК3.1.14
ПП.00
Профессиональная практика
ПП.01
Ознакомительная практика
Ознакомление обучающихся с территориальным Управлением ЧС, с государственной противопожарной службой, с подразделениями ОПС, с общей системой и требованиями противопожарной службы, с видами профессиональной деятельности.
Экскурсии, встречи, наблюдения.
Умения, навыки
Ориентирование в структуре и подчинении противопожарной службы, ориентирование в дислокации и порядке действии ОПС.
БК1
ПК3.1.1
ПП.02
Полигонная практика
Техника безопасности, основы безопасности жизнедеятельности, тактические приемы выживания в неординарной ситуации, умение пользоваться спасательным оборудованием, общая физическая подготовка, ориентирование на местности, хождения по азимуту, нормативные упражнения с пожарно-техническим вооружением, лестницами, рукавами, веревками, укладка рюкзаков, установка палатки, разжигание костра, приготовление пищи, преодоление водной преграды, подъем и спуск, страховка, прыжки, пользованием противогазом, переноска пострадавших, оказание первой медицинской помощи.
Умения, навыки
Тактические приемы выживания, умение пользоваться оборудованием, инвентарем;
- приемы изготовления необходимого инвентаря из подручных средств, приемы пользования противогазом
- приемы оказания первой доврачебной помощи в разных случаях;
- приемы пользовании средствами индивидуальной защиты;
- навыки физической и боевой готовности
БК5
БК7
ПК3.1.13
ПК3.1.14
ПП.03
Практика по получению рабочей квалификации
Устройство, технические характеристики, техническое обслуживание и эксплуатация автомобилей.
При изучении ПДД на факультативных занятиях (или самостоятельно) организация учебной езды на грузовых автомобилях, пожарных машинах.
Присвоение рабочей квалификации – водитель категории «ВС».
Умения, навыки
Проведение техобслуживания, подготовка к эксплуатации и вождение.
БК1

КҚ3.1.7
КП.04
Оқу практикасы
Басшылыққа алатын құжаттар негіздері,өртке қарсы қызмет ұйымдарының қызметін белгілеу, өртке қарсы қызмет бөлімшелерде техника қауіпсіздігі талаптары, арнайы жұмыстар жүргізу алдында, кезекшілікке шығар алдында нұсқаулық өткізу тәртібі.
Мемлекеттік өрт қызметі түрлері бойынша құжаттарды рәсімдеу мен жүргізу тәртібі.
Құтқару құралдарының негізгі түрлерінің техникалық сипаттамасын оқыту.
Өртке қарсы қызмет ұйымдары мен бөлімшелерінің жұмыс тәртібі мен функциальдық міндеттерін оқыту.
Іскерлігі, дағдысы
Қалыпты емес жағдайдағы қызметті жоспарлай білу,кәсіптік қызметті жүзеге асыру мақсатында қауіпсіз өмір мен денсаулықты сақтауды қамтамасыз ететін іс-шараларды әзірлей білу.
Құжатпен жұмыс істеу дағдылары. Бөлімше жұмыстарын ұйымдастыру мен басшылық жасау жұмыстарына дағдыландыру.
Жоспарлау, ұйымдастыру, талдау, басшылық ету дағдылары.
БҚ2
БҚ4
КҚ3.1.10
КҚ3.1.11
КП.05
Технологиялық практика
Өрт-техникалық құралдармен, шұғыл құжаттармен технологиялық жұмысты ұйымдастыру мен өткізу.
Өртке қарсы құралдар.
Өртсөндіру жеңдері,олардың түрлері мен типтерін жарақтау және жаңарту,су толтыру жабдықтары, гидранттар, стволдар, басқыштар, жіптер, құрал-жабдықтар, сынақ құралдары және оларды әскери есепке қою.
Өрт автокөліктері
Қолдану тәртібі, техникалық қызмет көрсету және жөндеу.
Өрт сөндірудің автоматты қондырғылары
Қондырғылардың түрлері мен типтері, өрт хабарлағыштар, күзет-өрт сигнализациясының жүйесі.
Өртке қарсы қызмет гарнизоны құжаттарын рәсімдеу мен жүргізу тәртібі.
Бөлімшелер, пункттер, мекемелер, депо, бекеттер, башня, өткізу-бақылау бекеттері.
Гарнизондағы техника қауіпсіздігі мен функционалдық міндеттер.
Іскерлігі, дағдысы
Өрт-техникалық құралдарды қолдану, жаңарту, жарақтау.
Өрт автокөліктерін қолдану және қызмет көрсету. Өрт сөндірудің автоматты қондырғыларын қолдану және күзет-өрт сигнализациясын пайдалану. Өртке қарсы қызмет гарнизоны құжаттарын рәсімдеу және жүргізу.
БҚ2
БҚ5
КҚ3.1.6
КҚ3.1.7
КҚ3.1.10
КП.06
Медицина апаты бойынша практика
ТЖ зардаптарын залалсыздандыру үшін медико-санитарлық іс-шаралар өткізу, зардап шеккендерге дәрігерге дейінгі алғашқы медициналық көмек көрсету, жеке қорғану құралдарын қолдану, жеке бас тазалығы мен медициналық білім негіздері жөнінде үгіт-насихат жұмыстарын жүргізу.
Іскерлігі, дағдысы
ТЖ зардаптарын залалсыздандыру үшін медико-санитарлық іс-шараларды жоспарлау және өткізу. Дәрігерге дейінгі алғашқы медициналық көмек көрсету дағдыларын игеру, жеке қорғаныс құралдарын қолдана білу, кезекшілік алдында нұсқаулық жүргізу, зардап шеккендерге психологиялық көмек көрсету.
БҚ7

ПК3.1.7
ПП.04
Учебная практика
Основные руководящие документы, регламентирующие деятельность органов противопожарной службы, требования техники безопасности в подразделениях противопожарной службы, порядок проведения инструктажа перед выходом на дежурство, перед проведением специальных работ.
Порядок ведения и оформления документации ГПС по видам.
Изучение технических характеристик основных видов спасательного оборудования.
Изучение функциональных обязанностей и порядок работы отдельных подразделений и сотрудников ОПС.
Умения, навыки
Умение планировать деятельность в условиях нестандартной ситуации; разрабатывать мероприятия по обеспечению безопасности жизни и сохранения здоровья при осуществлении профессиональной деятельности.
- Навыки работы с документами;
- навыки работы по руководству и организации работы подразделения, по само организации. Умение планировать, организовывать, анализировать, руководствоваться.
БК2
БК4
ПК3.1.10
ПК3.1.11
ПП.05
Технологическая практика
Организация и проведение технологических работ с пожарно-техническим оборудованием, техникой, оперативной документацией. Противопожарное оборудование
Оснащения и вооружения, пожарные рукава, виды и типы, вооружение для забора воды, гидранты, стволы, лестницы, веревки, инструменты, средства испытания и постановка в боевой расчет.
Пожарные автомобили
Порядок применения, технического обслуживания и ремонта.
Автоматические установки пожаротушения
Виды и типы установок, пожарные извещатели, системы охранно-пожарной сигнализации.
Порядок ведения и оформления документации гарнизона противопожарной службы
Подразделения, пункты, помещения, депо, посты, башни, КПП.
Функциональные обязанности и техника безопасности в гарнизоне.
Умения, навыки
Применять пожарно-техническое оборудование, оснащения и вооружения.
Обслуживать и применять пожарные автомобили.
Использовать автоматические установки пожаротушения и эксплуатировать охранно-пожарную сигнализацию.
Вести и оформлять документацию
гарнизона противопожарной службы.
БК2
БК5
ПК 3.1.6.
ПК3.1.7.
ПК3.1.10.
ПП.06
Практика по медицине катастроф
Проведение мероприятий по ликвидации медико-санитарных последствий ЧС, оказание первой доврачебной помощи пострадавшим, использование средств индивидуальной защиты, проведение пропаганды основ медицинских знаний и личной гигиены.
Умения, навыки
Планировать и проводить мероприятия по ликвидации медико-санитарных последствий ЧС.
Владеть навыками оказания первой доврачебной помощи, Умения применять индивидуальные средства защиты, проводить инструктаж перед дежурством, оказывать психологическую помощь пострадавшим.
БК7

КҚ3.1.14
КП.07
Өндірістік практика
Өрт-техникалық зерттеу және ғимараттар, нысандар мен мекемелерді мақсатты тексеру. Ғимараттар мен нысандарды жобалауда, салуда және қайта жаңартуда өрт қауіпсіздігі ережесінің нормалық талаптарының сақталуын бақылау. Өртті есепке алу және талдау жүргізу. Өртке қарсы үгіт-насихат жұмыстары және шаруашылық объектілері қызметкерлерін, азаматтарды өрт қауіпсіздігі ережесіне оқыту.
Іскерлігі, дағдысы
Әр деңгейдегі бақылау мен өрт-техникалық зерттеуді жоспарлау және өткізу, өрт-техникалық зерттеу құжаттарын құру. Өрт қауіпсіздігі ережесінің талаптарының орындалуына бақылау жасау. Өрттердің есебін жүргізу және талдау жасау. Оқыту мен үгіт-насихат жұмыстарын жоспарлау және өткізу.
БК2
БК4
ПК3.1.1.
ПК3.1.2.
ПК3.1.3.
ПК3.1.4.
ПК3.1.9.
Ескерту: 1-кесте. Базалық құзыреттіліктер
Құзыреттілік коды
Базалық құзыреттіліктері
БҚ1
БҚ2
БҚ3
БҚ4
БҚ5
БҚ6
БҚ7
Келешек мамандығының әлеуметтік маңыздылығын және мәнін түсіну, оған тұрақты қызығушылығын көрсету;
Басқалардың жұмысын жоспарлау мен ұйымдастыруды білу, кәсіби жағдайда жүйелі әрекет ету;
Нақты мәселелерді шешу және нәтижеге жетуге талпыну;
Өз еңбегін ғылыми түрде ұйымдастыруға икемді болу, инновациялық техногогия қолдану және жаңа білімді игеруге дайын болу;
Әріптестермен қарым-қатынас жасауға және позативті өзара әрекеттесуге әзір тұру;
Коммуникативті дағдыларын дамытуға, лидер болуға икемді болу;
Белгісіздік және төтенше жағдайда шұғыл әрекет ету, шешім қабылдау, жағдайды талдауға икемді болу.
2-кесте. Кәсіптік құзыреттіліктер
ТжКБ деңгейі
Біліктілігі:
Кәсіптік құзыреттіліктер
Орта буын маманы
3.1. Біліктілік атауы мен коды
151601 3 – «Өрт инспекторы»
КҚ 3.1.1. Өрт қауіпсіздігі стандарттарын, нормалары мен ережелерін өртпен күресу саласындағы қатынасты реттейтін заңдылықтарды тәжірибеде қолдану;
КҚ 3.1.2. Ғимараттар, мекемелер, құрылыстардың негізгі технологиялық процестерінің өрт қауіптілігіне талдау жасау;
КҚ 3.1.3. Олардың өрт қауіпсіздігін қамтамасыз ету мен бақылаудың іс-шараларын әзірлеу;
КҚ 3.1.4. Жұмыс істейтін, салынып жатқан және қайта жабдықталған нысандарды мақсатты тексеру және зерттеулер жүргізу, өртке қарсы үгіт жұмыстарын жүргізу, нысандардың қызметкерлері мен азаматтарды оқыту;
КҚ 3.1.5. Түрлі нысандар мен елді мекендерде бірінші кезектегі апатты-құтқару жұмыстарын жүргізу және өрт сөндіруді ұйымдастыру;
КҚ 3.1.6. Өрт сөндіру қызметін ұйымдастыру бойынша қызметтік құжаттарды әзірлеу және жүргізу;
КҚ 3.1.7. Жеке құрам жұмысына өрт техникасы мен жабдықтарды қолдану мен жұмсауға басшылық жасау;

ПК3.1.14.
ПП.07
Производственная практика
Пожарно-техническое обследование и целевые проверки объектов, зданий и сооружений.
Надзор за соблюдением требований норм и правил пожарной безопасности при проектировании, строительстве, реконструкции объектов зданий и сооружений.
Учет пожаров и их анализ.
Противопожарная пропаганда и обучение граждан, персонала объектов хозяйствования правилам пожарной безопасности.
Умения, навыки
Планировать и проводить пожарно-техническое обследование и разные виды проверок, составлять документы при ПТО.
Проводить надзор за соблюдением норм и правил пожарной безопасности.
Вести учет пожаров и их анализ.
Планировать и проводить обучение и пропаганду.
БК2
БК4
ПК3.1.1.
ПК3.1.2.
ПК3.1.3.
ПК3.1.4.
ПК3.1.9.
Примечание Таблица 1 Базовые компетенции
Код компетенции
Базовые компетенции
БК1
Понимать сущность и социальную значимость своей будущей профессии, проявлять к ней устойчивый интерес и уважение;
БК2
Умения планировать и организовывать работу других, системно действовать в профессиональной ситуации;
БК3
Решать конкретные проблемы и быть нацеленным на результат;
БК4
Быть способным научно организовывать свой труд, быть готовым к применению инновационных технологий и приобретению новых знаний;
БК5
Быть готовым к позитивному взаимодействию и сотрудничеству;
БК6
Умения развивать коммуникативные навыки, быть лидером;
БК7
Умения видеть и анализировать ситуацию, принимать решение и оперативно действовать в условиях неопределенности и чрезвычайности.
Таблица 2 Профессиональные компетенции
Уровень ТиПО
Квалификация
Профессиональные компетенции (ПК)
3. Специалист среднего звена
3. 1.Код и наименование квалификации
3.1 151601 3 – Инспектор пожарный *
ПК3.1.1.Применять на практике законодательство, регулирующее отношения в области борьбы с пожарами, стандарты, нормы и правила пожарной безопасности;
ПК3.1.2.Анализировать пожарную опасность объектов, зданий, сооружений, основных технологических процессов;
ПК3.1.3.Разрабатывать мероприятия по обеспечению их пожарной безопасности и надзору;
ПК3.1.4. Проводить обследования и целевые проверки действующих, строящихся и реконструируемых объектов, противопожарную пропаганду и обучение граждан и сотрудников объектов;
ПК3.1.5. Организовывать тушение пожаров и проведение связанных с ними первоочередных аварийно-спасательных работ на различных объектах и в населенных пунктах;
ПК3.1.6. Разрабатывать и вести служебную документацию по организации службы пожаротушения;
ПК3.1.7.Руководить работой личного состава, эксплуатацией и обслуживанием пожарной техники и оборудования;

КҚ 3.1.8. Өрт кезінде әскери әрекетке басшылық ету, белгізіздік және төтенше жағдайда шешім қабылдай білу.
КҚ 3.1.9. Кәсіби қызметте өртке қарсы қызмет жарғысын, өрт қауіпсіздігі стандарттарын, нормалары мен ережесін және өртпен күресу саласындағы қатынасты реттейтін заңдылықтарды қолдану;
КҚ 3.1.10. Гарнизондық іс-шаралар жоспарын әзірлеу, өмір қауіпсіздігін қамтамасыз ету нұсқаулықтарын әзірлеу және келісу, қызметтік құжаттарды жүргізу;
КҚ 3.1.11. Өрт және жарылғыш қауіпті заттар мен материалдарды жіктеу әдістерін қолдану, көрсеткіштерін алу, өлшемдерін анықтау;
КҚ 3.1.12. Өртке қарсы қызметте қолданылатын техникалық байланыс құралдарының кешенін қолдану;
КҚ 3.1.13. Қорғаныс шараларын өткізу әдістемесін кәсіптік міндеттерді орындауда қауіпсіз жағдайды қамтамасыз ететін техника қауіпсіздігін меңгеру;
КҚ 3.1.14. ТЖ-да зардап шеккендерге психологиялық және алғашқы медициналық көмек көрсету, құтқару жұмыстарын жүргізудің әдіс-тәсілдерін меңгеру.
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2013 жылғы 24 сәуірдегі
№ 150 бұйрығына 324-қосымша
Үлгілік оқу жоспары.
техникалық және кәсіптік білім
Білім коды және бейіні: 1500000 - Ауылшаруашылығы, ветеринария және экология
Мамандығы:   1518000 – Ауыл шаруашылығын электрлендіру және автоматтандыру
Біліктілігі: 151801 2 – Электромонтер
151802 2 – Электрослесарь
Оқыту нысаны: күндізгі
Оқытудың нормативтік мерзімі: 10 ай
Жалпы орта білім базасында
Оқу процесінің жоспары
Циклдер және пәндердің индексі
Циклдер және пәндердің атауы
Бақылау нысаны
Оқу уақытының көлемі (сағ.)
Семестрлер бойынша бөлу*
емтихан
сынақ
бақылау
жұмыстарының
саны
курстық жоба (жұмыс)
Барлығы
оның ішінде
теориялық сабақтар
зертханалық–
практикалық
сабақтар
курстық жоба
(жұмыс)
1
2
3
4
5
7
8
9
10
ЖГП.00
Жалпы гуманитарлық пәндер

ПК3.1.8. Принимать решение в условиях неопределенности и чрезвычайности, управлять боевыми действиями на пожарах.
ПК3.1.9. Использовать в профессиональной деятельности нормы и правила, регулирующие отношения в области борьбы с пожарами, стандарты, нормы и правила противопожарной безопасности, Устава службы ОГПС;
ПК3.1.10. Вести служебную документацию, разрабатывать и согласовывать инструкции по осуществлению взаимодействия со службами жизнеобеспечения, разрабатывать план гарнизонных мероприятий;
ПК3.1.11.Применять методы классификации материалов и пожаро-взрывоопасных веществ, пожаров, снимать показатели и определять параметры;
ПК3.1.12.Использовать комплекс технических средств связи, применяемых в противопожарной службе;
ПК3.1.13. Владеть методикой проведения защитных мероприятий, техники безопасности для обеспечения безопасных условий при выполнении профессиональных задач;
ПК3.1.14. Владеть способами и методами проведения спасательных работ и оказания первой медицинской и психологической помощи пострадавшим в ЧС.
Приложение 324
к приказу Министра образования
и науки Республики Казахстан
от 24 апреля 2013 года № 150
Типовой учебный план
технического и профессионального образования
Код и профиль образования: 1500000 - Сельское хозяйство,
ветеринария и экология
Специальность: 1518000- Электрификация и автоматизация сельского
хозяйства
Квалификации: 151801 2 - Электромонтер
151802 2 - Электрослесарь
Форма обучения: очная
Нормативный срок обучения: 10 месяцев
на базе общего среднего образования
План учебного процесса
Индекс циклов и дисциплин
Наименование циклов и дисциплин
Форма контроля
Объем учебного времени (час)
Распределение по семестрам*
Экзамен
Зачет
Количество контрольных работ
Курсовой проект (работа)
Всего
Из них
Теоретические занятия
Практические (лабораторно-практические занятия)
Курсовой проект (работа)
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
ОГД. 00
Общегуманитарные дисциплины

1440
552
848
40
720
К
Консультациялар
100
Ф
Факультативтік сабақтар
100
Барлығы:
1640
Ескерту:ЖБП – Жалпы білімдер беретін пәндер; ЖГП – Жалпы гуманитарлық пәндер; ӘЭП - Әлеуметтік-экономикалық пәндер; ЖКП – Жалпы кәсіптік пәндер; АП – арнайы пәндер; БҰАП – білім беру ұйымдары анықтайтын пәндер; ӨО – өндірістік оқыту; КП – кәсіптік практика; АА – аралық аттестаттау; ҚА – қорытынды аттестаттау; КДДБ – кәсіптік даярлық деңгейін бағалау және біліктілік беру; К – консультация; Ф – факультативтік сабақтар.
*Семестр бойынша бөлу оқыту формасына, мамандықтың өзгешелігіне, аймақтық ерекшеліктеріне және тағы басқаларға байланысты өзгертіледі.
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2013 жылғы 24 сәуірдегі
№ 150 бұйрығына 325-қосымша
Үлгілік оқу жоспары.
техникалық және кәсіптік білім
Білімдер беру коды және бейіні: 1500000 Ауылшаруашылығы, ветеринария және экология
Мамандығы:   1518000 – Ауыл шаруашылығын электрлендіру және автоматтандыру
Біліктілігі: 151801 2 – Электромонтер
151801 2 – Электрослесарь
Оқыту нысаны: күндізгі

1440
552
848
40
К
Консультации
100
Ф
Факультативные занятия
100
Всего:
1640
Примечание ООД – общеобразовательные дисциплины; ОГД – общегуманитарные дисциплины; СЭД социально-экономические дисциплины; ОПД – общепрофессиональные дисциплины; СД – специальные дисциплины; ДОО – дисциплины, определяемые организацией образования с учетом требований работодателей;
ПО – производственное обучение; ПП – профессиональная практика; ПА – промежуточная аттестация; ИА – итоговая аттестация; ОУППК – оценка уровня профессиональной подготовленности и присвоение квалификации; К – консультации; Ф – факультативные занятия.
- Распределение по семестрам изменяется в зависимости от специфики специальности, региональных особенностей и другие.
Приложение 325
к приказу Министра образования
и науки Республики Казахстан
от 24 апреля 2013 года № 150
Типовой учебный план
технического и профессионального образования
Код и профиль образования: 1500000- Сельское хозяйство, ветеринария
и экология
Специальность: 1518000 - Электрификация и автоматизация сельского
хозяйства
Квалификации: 151801 2 - Электромонтер
151802 2 - Электрослесарь
Форма обучения: очная

3744
1340
2336
68
К
Консультациялар
260
Ф
Факультативтік сабақтар
244
Барлығы:
4248
Ескерту: ЖБП – Жалпы білімдер беретін пәндер; ЖГП – Жалпы гуманитарлық пәндер; ӘЭП - Әлеуметтік-экономикалық пәндер; ЖКП – Жалпы кәсіптік пәндер; АП – арнайы пәндер; БҰАП – жұмыс берушілердің талаптары бойынша білімдер беру ұйымдары анықтайтын пәндер; ӨО – өндірістік оқыту; КП – кәсіптік практика; АА – аралық аттестаттау; ҚА – қорытынды аттестаттау; КДДБ – кәсіптік даярлық деңгейін бағалау және біліктілік беру; К – консультация; Ф – факультативтік сабақтар.
*Семестр бойынша бөлу оқыту формасына, мамандықтың өзгешелігіне, аймақтық ерекшеліктеріне және тағы басқаларға байланысты өзгертіледі.
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2013 жылғы 24 сәуірдегі
№ 150 бұйрығына 327-қосымша
Үлгілік оқу жоспары
техникалық және кәсіптік білім
Білімдер беру коды және бейіні: 1500000 - Ауылшаруашылығы, ветеринария және экология
Мамандығы:    1518000 – Ауыл шаруашылығын электрлендіру және автоматтандыру

3744
1340
2336
68
К
Консультация
260
Ф
Факультатив
244
Всего
4248
Примечание ООД – общеобразовательные дисциплины; ОГД – общегуманитарные дисциплины; СЭД социально-экономические дисциплины; ОПД – общепрофессиональные дисциплины; СД – специальные дисциплины; ДОО – дисциплины, определяемые организацией образования с учетом требований работодателей;
ПО – производственное обучение; ПП – профессиональная практика; ПА – промежуточная аттестация; ИА – итоговая аттестация; ОУППК – оценка уровня профессиональной подготовленности и присвоение квалификации; К – консультации; Ф – факультативные занятия.
* Распределение по семестрам изменяется в зависимости от специфики специальности, региональных особенностей и другие.
Приложение 327
к приказу Министра образования
и науки Республики Казахстан
от 24 апреля 2013 года № 150
Типовой учебный план
технического и профессионального образования
Код и профиль образования: 1500000 - Сельское хозяйство, ветеринария
и экология
Специальность: 1518000 - Электрификация и автоматизация сельского
хозяйства

141
2,3,4,5,6
Ф 06
Информатика
45
1
Барлығы:
4960
Ескерту: ЖБП – Жалпы білім беретін пәндер; ЖГП – Жалпы гуманитарлық пәндер; ӘЭП - Әлеуметтік-экономикалық пәндер; ЖКП – Жалпы кәсіптік пәндер; АП – арнайы пәндер; БҰАП – жұмыс берушілердің талаптары бойынша білім беру ұйымдары анықтайтын пәндер; ӨО – өндірістік оқыту; КП – кәсіптік практика; АА – аралық аттестаттау; ҚА – қорытынды аттестаттау; КДДБ – кәсіптік даярлық деңгейін бағалау және біліктілік беру; К – консультация; Ф – факультативтік сабақтар.
*Семестр бойынша бөлу оқыту формасына, мамандықтың өзгешелігіне, аймақтық ерекшеліктеріне және тағы басқаларға байланысты өзгертіледі.
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2013 жылғы 24 сәуірдегі
№ 150 бұйрығына 330-қосымша
«0112000-Исламтану» мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білім берудің үлгілік білім беретін оқу бағдарламалары
Пәндер циклы және кәсіптік практика бойынша білім беру бағдарламаларының мазмұны (орта буын маманы)
Циклдің (пәннің) индексі
Пәннің, практиканың атауы және негізгі бөлімдері
Қалыптасатын білім, іскерліктер мен дағдылар
Қалыптасатын құзыреттер коды
ЖБП00
Жалпы білім беретін пәндер
ЖГП00
Жалпы гуманитарлық пәндер
ЖГП01
Кәсіби қазақ тілі:
Лексика-грамматикалық материал (2300 лексикалық бірлік)
Синтаксис. Тіл дамыту. Терминология. Кәсіби-бағытталған мәтіндерді аудару техникасы (сөздікпен).
Іскерлік құжаттар.
Кәсіби құжаттар.
Кәсіби терминдер.
Кәсіби қарым–қатынас. Іс жүргізу.
Білімдер:
- қазақ тілі, қажетті лексикалық және грамматикалық минимум (2300 лексикалық бірлік);
- тілдік нормалар;
- фонетикалық, сөзжасамдық жүйе, морфологиялық, синтаксистік құрылым;
- іскерлік құжаттар;
- кәсіби терминдер;
Іскерліктер:
- іскерлік қарым-қатынас (іскерлік әңгіме, кеңес т.б.) дағдылары;
- түрлі жанрда жазбаша мәтін құрастыру;
- өзін-өзі бақылау, грамматикалық және сөйлеу қателіктерін түзету;
- кәсіби бағыттағы іскерлік қағаздарын, мәтіндерді өңдеу, жетілдіру.
БҚ 1,4,6
ЖГП02
Кәсіби шетел тілі:
Лексикалық-грамматикалық материал (2300 лексикалық бірліктер).
Мамандық бойынша кәсіптік тілдің негізі, кәсіптік лексика, фразеологиялық құрылымдар және терминдер.
Кәсіптік қарым-қатынас.
Білімдер:
- үйретілетін тіл;
- мамандығы бойынша лексикалық сөз топтары, грамматикалық материал, сөйлем құрылымы, тақырыптық сөз топтары;
Іскерліктер:
- іскерлік әңгімелесу;
- диалог мазмұнын әңгіме түрінде жазбаша беру және керісінше әңгімені диалог түрінде беру;
- берілу ретін сақтай отырып, іскерлік құжаттарды өңдеу;
Интернет жүйесін, факс жіберуді және электронды поштаны қолдану.
БҚ 1,4,6
ЖГП03
Қазақстан тарихы:
Қазақстан тарихы (XV – XXI ғ. басы). ХҮ-ХҮІІ ғ.ғ. Қазақ хандығы. Қазақ хандығының құрылуы. Қазақстан Ресей империясының құрамында.
ХҮІІІ-ХХ ғ.ғ. қазақ халқының патшалық Ресейдің езгісіне қарсы ұлт-азаттық күресі. Қазақстан 1917 ж. Қазан төнкерісі және азаматтық қарсыластық кезеңінде. “Алаш” партиясының тарихы. Қазақстан тоталитарлық кезеңде (ХХ ғ. 20-50 ж. ж.). Қазақстан Ұлы Отан соғысы кезеңінде (1941-1945 ж.ж.). Қазақстан авторитарлық кезеңде. Қазақстан қайта құру кезеңінде. Тәуелсіз Қазақстан Республикасы.  “Қазақстан-2030”- стратегиялық бағдарламасы. Қазақстан және Тәуелсіз Мемлекеттер Достастығы. Қазақстан Республикасының тұңғыш Президенті және оның ғылыми еңбектері. Қазақстан және Еуразиялық қауымдастықтық құру үрдісі. Қазақстан Республикасының жастар саясаты.
Білімдер:
- қазақ мемлекеттілігінің тууы, дамуы қалыптасу ерекшеліктері;
- Қазақстанның Ресейге қосылуы туралы, отаршылдық саясаттың мәні;
- Патшалық үкіметтің құлауы мен Қазақстанда Уақытша үкіметтің пайда болуы;
- «Алаш» партиясының құрылуы және оның қайраткерлері туралы;
- Азамат соғысы мен соғыс жылдарындағы экономикалық саясаттың халыққа тигізген ауыртпалығы;
- Қазақстан халқының Ұлы Отан соғысының шайқастары мен тылында көрсеткен ерліктері;
- авторитаризм кезеңіндегі әлеуметтік – экономикалық даму ерекшеліктері;
- Тәуелсіз Қазақстан Республикасының қалыптасу үрдісі;
- ТМД елдерінің интеграцияландыру үрдісінің ерекшеліктері;
- Қазақстандық Жастар Конгрессінің мақсат-міндеттері.
Іскерліктер:
- XV – XXI ғ. басындағы саясатқа сипаттама және тарихи баға беру;
- Қазақстанның Ресейге қосылу себептерін ашу;
- Қайта құру кезіндегі экономика мен саясаттағы қарама-қайшылықтар мен проблемаларды сараптау;
- Тәуелсіз Қазақстанның қалыптасу үрдісін сипаттау;
- Евразиялық Қоғамдастықты, оның Қазақстандағы Евразиялық Қоғамдастықты қалыптастырудағы ролін ашу;
- жастарға қазақстандық патриотизм рухында тәрбие берудегі Қазақстанның жастар ұйымдарының рөлін ашу.
БҚ 4,7
ЖГП04
Дене тәрбиесі:
Теориялық мәліметтер.
Жеңіл атлетика. Гимнастика. Туризм. Жүзу. Спорттық ойындар. Қимылды ойындар.
Білімдер:
- қауіпсіздік техникасы ережелері;
- спорт түрлері бойынша ережелер;
- гимнастикалық жаттығуларды орындау, жүгіру, граната лақтыру, спорттық ойындар, қозғалмалы ойындар, туристің жеке жабдықтарын пайдалану техникасы;
Іскерліктер:
- дене жаттығуларын дұрыс орындау;
- волейбол, баскетбол ойнау, снарядта гимнастикалық жаттығулар орындау, туристік жорықтарға қатысу, компасты пайдалану, азимут пен жорық жолбағытын анықтау.
БҚ 7
ӘЭП00
Әлеуметтік-экономикалық пәндер
ӘЭП01
Мәдениеттану:
мәдениеттану және оның қоғамдық өмірдегі рөлі;
мәдениетті зерттеудегі бағыттардың алуан түрлілігі;
мәдениет және өркениет;
мәдениеттің орнауы;
мәдениеттің конфуциан-даосистік түрі;
мәдениеттің индо-буддалық түрі;
ислам мәдениті әлемі;
мәдениеттің христиандық түрі;
батыс еуропалық мәдениет және оның қазіргі әлемнің дамуына әсері;
африка мәденитінің ерекшелігі мен бірегейлігі;
расизм проблемасы;
көшпенді өркениеттің пайда болуы және бірегейлігі;
Орта ғасырдағы Қазақстан мәдениеті;
17-19 ғасырдағы қазақтардың мәдени салттары;
қазіргі Қазақстанның мәдениеті;
Білімдер:
- негізгі ұғымдар;
- конфуцианство; даосизм ұғымдары; Қытай өнері; иероглификасы; пейзаж суреттері;
- Индия мәдениетінің ерекшеліктері және оның негізгі жетістіктері;
- ислам; курайш ұғымдары; Мұхаммед; Құран; Аллаһ; Мекке;
- христиан оқуларының негізгі принциптері және оның құндылық бағыттары;
- Франция мәдениеті; Ашель мәдениеті; проманьондар, галлалар, франктар әдебиеті, философиясы;
- көшпенділердің өмір сүрулері мен құндылық жүйесі туралы;
- орта ғасыр кезеңінде қазақ этносының мәдени негізі туралы білімдерін қалыптастыру;
- түрік және араб мәдениетінің орта ғасырдағы Қазақстан мәдениетіне әсері туралы.
Іскерліктер:
- қытай мәдениетінің ерекшеліктерін ашу;
- мәдениеттану ұғымдарын еркін пайдалану;
- көшпенділердің материалдық және рухани мәдениет ерекшеліктерін көрсету, оның қоғамдық мәдениеттегі орнын көрсету.
БҚ 4,7
ӘЭП02
Философия негіздері:
Философия пәні, оның қалыптасуы және даму тарихы.
Философия – теория мен методологияның бірлігі.
Әлеуметтік философия мәселелері.
Білімдер:
- ғылыми-философиялық үрдістің қалыптасу;
- материя ұғымы және оның негізгі формалары;
- диалектиканың негізгі заңдары мен категориялары;
- қоғамның экономикалық саяси, әлеуметтік сфералары;
Іскерліктер:
- философияның басқа ғылымдар жүйесіндегі алатын орнын айыру;
- философияның басты мәселесінің мәнін ашу;
- философиялық ойдың даму тарихын сипаттау;
- дүниенің болмысын және оның түрлерін сипаттау;
- диалектиканы әрі жеке ғылым, әрі философияның таным үрдісінде қолданатын әдісі ретінде сипаттау;
- философиядағы гносеологияның даму заңдылықтарын ашу;
- қоғамның экономикалық базисі мен идеологиялық қондырмасын және олардың қарым-қатынасын сараптау;
- ғылыми-техникалық революцияның адамзатқа әкелген табыстары мен зиянды жақтарын сараптау;
- ғаламдық проблемаларды талдау.
БҚ 4,7
ӘЭП03
Саясаттану және әлеуметтану негіздері:
Саяси ой тарихы және қазіргі саяси мектептер.
Қазақстандағы қоғамдық ой. Саясат түсінігі. Саяси билік. Саяси жүйе. Мемлекет. Саяси партиялар. Қоғамдық ұйымдар және қозғалыстар. Саяси процестер және саяси өзгерістер. Әлеуметтану пәні, оның қоғамдағы орны мен рөлі.
Білімдер:
- саясаттанудың ғылымның дербес пәні ретінде пайда болуы мен дамуы;
- саясат объектісі мен субъектісін және атқаратын қызметтері;
- саяси жүйе ұғымы, құрылымы, қызметі;
- саяси партиялардың қалыптасуы мен дамуы;
- қоғам ұғымы, құрылымы, қызметі;
- қоғамдық ойдың даму тарихы;
Іскерліктер:
- ежелгі дәуірден бүгінгі күнге дейінгі саяси ой тарихы кезеңдерін сипаттау;
- Қазақстандағы саяси ахуалға өз көзқарасын білдіру;
- саяси режимдердің (тотаритарлық, авторитарлық, демократиялық) мәнін ашу;
- мемлекеттің пайда болуы, белгілері мен қызметтерін, себептерін ашу;
- Қазақстандағы қоғамдық қозғалыстары мен саяси партияларының қоғам өміріндегі атқарып жатқан іс
- әрекеттерін бағалау;
- саяси процестердің мәні мен құрылымын сипаттау;
- социология ғылымының қалыптасу үрдісіне үлес қосқан ойшылдардың өмірі мен көзқарастарын сипаттау.

141
2,3,4,5,6
Ф 06
Информатика
45
1
Всего:
4960
Примечание: ООД – общеобразовательные дисциплины; ОГД – общегуманитарные дисциплины; СЭД социально-экономические дисциплины; ОПД – общепрофессиональные дисциплины; СД – специальные дисциплины; ДОО – дисциплины, определяемые организацией образования с учетом требований работодателей; ПО – производственное обучение; ПП – профессиональная практика; ПА – промежуточная аттестация; ИА – итоговая аттестация; ОУППК – оценка уровня профессиональной подготовленности и присвоение квалификации; К – консультации; Ф – факультативные занятия.
*Распределение по семестрам может изменяться в зависимости от форм обучения, специфики специальности, региональных особенностей и другие.
Приложение 330
к приказу Министра образования
и науки Республики Казахстан
от 24 апреля 2013 года № 150
Типовые образовательные учебные программы технического
и профессионального образования по специальности:
0112000 – Исламоведение (по отраслям)
Содержание образовательных программ по циклам дисциплин и
профессиональной практики (специалист среднего звена)
Индекс цикла (дисциплин)
Наименование и основные разделы дисциплины, практики
Формируемые знания, умения и навыки
Код формируемой компетенции
ООД 00
Общеобразовательные дисциплины
ОГД 00
Общегуманитарные дисциплины
ОГД 01
Профессиональный казахский (русский) язык
Лексико-грамматический материал (2300 лексических единиц). Синтаксис. Развитие речи. Терминология. Техника перевода (со словарем) профессионально-ориентированных текстов. Служебная документация. Производственные документы. Профессиональные термины. Профессиональное общение.
Знания:
- казахского языка;
- необходимого лексического (2300 лексических единиц) и грамматического минимумов;
- языковых норм;
- основных сведений по фонетике, словообразованию, морфологии и синтаксису.
Умения:
- пользоваться навыками устной деловой коммуникации (ведение деловой беседы, совещания и т.д.);
- создавать письменные тексты различных жанров;
- осуществлять речевой самоконтроль, исправлять грамматические и речевые ошибки.
БК 1,4,6
ОГД 02
Профессиональный иностранный язык
Лексико-грамматический материал (2300 лексических единиц). Основы профессионального языка по специальности, профессиональная лексика, фразеологические обороты и термины. Профессиональное общение.
Знания:
- теории изучаемого языка;
- лексических групп слов, грамматического материала, структур предложений, тематических групп слов по своей специальности;
Умения:
- вести деловую беседу;
- письменно передать содержание диалога в виде рассказа и, наоборот, рассказа в виде диалога;
- редактировать деловые документы, добиваясь логичности изложения;
- пользоваться услугами Интернета, факсом, электронной почтой и т. д.
БК 1,4,6
ОГП 03
История Казахстана:
История Казахстана (XV – нач. XXI в).
Казахское ханство в ХҮ-ХҮІІ в.в. Образование казахского ханства. Казахстан в составе Российской империи.
Национально-освободительная борьба казахского народа против колониального гнета царской России (XVIII-XIX вв). Казахстан в период гражданского противостояния. История партии «Алаш». Казахстан в период тоталитаризма (20-50 гг ХХ в). Казахстан в период Великой Отечественной войны (1941-1945 гг). Казахстан в период авторитаризма (50-80 гг). Казахстан в период перестройки. Независимая Республика Казахстан.
Стратегическая программа «Казахстан - 2050». Казахстан и СНГ. Первый Президент РК, его труды. Казахстан и ЕврАзЭС. Молодежная политика РК.
Знания:
- об образовании казахской государственности и особенностях его развития в ХҮ-ХҮІІ в.в;
- о присоединении Казахстана к России, сути колониальной политики;
- о свержении царского правительства и образовании Советов и органов Временного правительства в Казахстане;
- об образовании партии «Алаш» и ее деятелях;
- о тяжелых последствиях гражданской войны и политики «Военного коммунизма»;
- о подвигах казахстанцев на фронте и в тылу в годы Великой Отечественной войны;
- об особенностях развития в период авторитаризма;
- об образовании РК, основных приоритетах развития;
- о проблемах интеграционного процесса стран СНГ;
- об образовании Казахстанского Конгресса Молодежи и его задачах;
Умения:
- охарактеризовать и дать историческую оценку политики XV – нач. XXI в.;
- раскрыть причины, ход присоединения Казахстана к России;
- проанализировать проблемы и противоречия политического и экономического развития Казахстана в период перестройки;
- охарактеризовать процесс образования РК;
- раскрыть значение Евразийского Сообщества и роль Казахстана в процессе формирования Евразийского Сообщества;
- раскрыть роль молодежной организации Казахстана в воспитании у молодежи казахстанского патриотизма и определить свое участие в этом процессе.
БК 4,7
ОГП 04
Физическая культура
Теоретические сведения. Легкая атлетика. Туризм. Гимнастика. Лыжная подготовка. Спортивные игры. Подвижные игры.
Знания:
- правил техники безопасности;
- правил по видам спорта;
- техники выполнения гимнастических упражнений, бега;
- техники метания гранаты, толкания ядра, катания на лыжах;
- правил спортивных игр, подвижных игр;
- перечня индивидуального снаряжения туриста.
Умения:
- правильно выполнять физические упражнения;
- играть в волейбол, баскетбол;
- выполнять гимнастические упражнения на снарядах, ходить на лыжах, участвовать в туристических походах, пользоваться компасом, определять азимут и туристический маршрут.
БК 7
СЭП 00
Социально-экономические дисциплины
СЭП 01
Культурология:
Теория культуры. Культура Древнего мира (Индия, Китай, Месопотамия, Греция, Рим). Культура Средневековья (Средневековый Восток. Средневековая Европа). Культура Нового Времени (ХҮІІ–Х ІХ вв.). Культура ХХ века. Культура и религия.
Знания:
- периодизации развития первобытной культуры;
- основных этапов развития культуры Древней Индии, Китая, Месопотамии, Греции, Рима;
- о вкладе в мировую культуру великих ученых, поэтов Востока, титанов Возрождения;
- о культуре ХХ в;
Умения:
- раскрыть предмет и задачи культурологии как научной дисциплины;
- показать особенности памятников Бегазы- Дандыбаевской культуры;
- анализировать историческую ценность памятников культуры Древней Индии, Вавилонии, Ассирии, Ирана, Древней Греции и Древнего Рима;
- описывать памятники архитектуры Западной Европы и Средневекового Казахстана, известные работы титанов Возрождения;
- анализировать поэзию средневекового Востока;
- дать сравнительный анализ художественных стилей ХVІІ, ХVІІІ-ХІХвв;
- охарактеризовать особенности культуры ХХ в;
- рассказать о взаимосвязях культуры и религии.
БК 4,7
СЭП 02
Основы философии:
Философия, ее предмет, история становления и развития.
Философия – единство теории и методологии. Проблемы социальной философии.
Знания:
- процесса формирования научно - философского мировоззрения;
- о понятии «материя» и ее основных формах существования;
- законов и категории диалектики;
- об экономической, политической, социальной сферах общества.
Умения:
- анализировать место и роль философии в системе наук;
- раскрывать суть основного вопроса философии;
- дать характеристику истории развития философской мысли;
- охарактеризовать бытие и его типы;
- охарактеризовать диалектику как науку и как метод познания действительности;
- раскрыть закономерности развития гносеологии в философии;
- дать анализ экономического базиса и идеологической надстройки общества и показать их взаимосвязь;
- охарактеризовать политическое и отрицательное влияние НТР на человечество;
- дать анализ глобальных проблем человечества.
БК 4,7
СЭП 03
Основы политологии и социологии:
История политической мысли и современные политические школы. История развития общественной мысли в Казахстане. Политика. Политическая власть. Понятие и типы политических систем. Государство. Политические партии, общественные организации и движения. Политические процессы. Социология, ее место и роль в науке и обществе.
Знания:
- о возникновении и развитии политологии как науки;
- об объектах и субъектах, функциях политики;
- о понятии, структуре, функциях политической системы;
- об эволюции формирования политических партий;
- понятия, структуры, функции общества;
- истории развития социологической мысли.
Умения:
- охарактеризовать исторические периоды развития политической мысли;
- выразить свое мнение о состоянии политического развития Казахстана;
- раскрыть суть политических режимов (тоталитарный, авторитарный, демократический);
- раскрыть причины образования государства его признаки и функции;
- дать оценку деятельности политических партий и общественных движений Казахстана в жизни общества;
- охарактеризовать структуру и значение политических процессов;
- охарактеризовать взгляды мыслителей, внесших вклад в процесс становления социологии как науки.

БҚ 7,8
ӘЭП04
Экономика негіздері:
Экономикалық теорияға кіріспе. Микроэкономика. Макроэкономика. Дүниежүзілік экономика.
Өтпелі экономиканың теориялық негіздері.
Білімдер:
- экономикалық теория пәні, қоғамдағы экономиканың рөлі;
- экономикалық ойдың даму тарихы және қазіргі бағыттары, мектептері;
- тауар және қызметке сұраныс және ұсыныс түсінігінің айырмашылығы және бағаның тепе-теңдігі;
- дүниежүзілік экономика дамуының бағыттары;
- өтпелі кезеңде макроэкономикалық тұрақтылықтың қажеттілігі;
Іскерліктер:
- экономикаға ғылым ретінде толық анықтама беру;
- экономикалық жүйенің типтері мен модельдерін талдау;
- нарықтың мәнін, негізгі факторларын, қызметін және түрлерін түсіндіру;
- биржаның қалыптасу себебін және қазіргі экономикадағы мәнін ашу;
- экономикалық өсудің негізгі факторларын, деңгейлері мен түрлерін сипаттау;
- қазіргі ғалам проблемаларының экономикалық аспектілерін түсіндіру;
- нарықтың әлеуметтік-экономикалық теорияның мәнін талдау.
БҚ 4,7
ӘЭП05
Құқық негіздері және еңбекті қорғау:
Құқық негіздері:
Мемлекет және құқық негiздерi. Конституциялық құқық негіздері. Азаматтық құқық, меншік құқығы, отбасы құқығы, әкімшілік құқық, қылмыс құқығы, еңбек құқығы негіздері. Экологиялық құқық негіздері. Еңбекті қорғау туралы жалпы түсінік.
Еңбекті қорғау.
Еңбек туралы Заңның сақталуын мемлекеттік тексеру және қоғамдық бақылау. Білім беру мекемелеріндегі еңбекті қорғау жөніндегі жұмыстарды ұйымдастыру.
Еңбек заңдарының негіздері.
Білім беру мекемелеріне арналған санитарлық-техникалық талап негізі. Зақымдану. Бала зақымдануының алдын-алу жұмыстары.
Электр қауіпсіздігінің негізгі талаптары.
Өрт қауіпсіздігінің негізгі талаптары.
Білімдер:
- мемлекет пен құқықтың қалыптасуына әсер еткен қоғамдық тарихи жағдайлар;
- ҚР Конституциясы, ҚР заңдары;
- Қазақстандағы сайлау жүйесі, азаматтардың сайлауға қатысуы;
- әкімшілік құқық бұзушылықтар мен әкімшілік жазалар;
- еңбек келісімшарты, ұжымдық шарт, еңбекақы, еңбек тәртібі;
- қоғамды демократияландыру, құқықтық мемлекет құру ісі;
- еңбекті қорғау жұмыстарын ұйымдастырудың түрлері мен формалары;
- «Еңбекті қорғау және қауіпсіздік» Заңы;
- жұмыс беруші мен жұмысшы арасындағы қарым қатынас;
- еңбекті қорғау жағдайын бақылау түрлері;
- қауіпсіз еңбекпен қамтамасыз ететін бөлім ретінде еңбекті қорғауды басқару нысаны;
- бөлме температурасының бекітілген және рұқсат етілетін санитарлық нормалары;
Іскерліктер:
- мемлекеттің негізгі заңын, мемлекеттік рәміздерді құрметтеу сезімін қалыптастыру;
- азаматтардың құқықтары мен бостандықтарын пайдалану;
- құқық бұзушылық фактілерін талдау;
- қылмыс заңына, қылмыс құрамына анықтама беру;
- нормативтік-құқықтық актілерді қолдану;
- құқықтық тәрбиелеу әдістерін таңдау мен дұрыс қолдану;
- құқықтық құжаттар мазмұнын талдау.
- санитарлық-гигиеналық, алды-алу, емдік, эргонометриялық шараларға салыстырмалық талдау жасау;
- адамды электр тогынан қорғауға арналған құралдарды айыру;
- төтенше жағдайда алғашқы көмек көрсету;
- өндірістік қызметке байланысты сұрақтарды шешуде еңбекті қорғау бойынша білімдерін қолдану.

БК 7,8
СЭП 04
Основы экономики:
Введение в экономическую теорию. Микроэкономика. Макроэкономика. Мировая экономика. Основы теории переходной экономики.
Знания:
- о предмете, функциях экономической теории, о роли экономики в обществе;
- истории развития экономической мысли;
- о спросе и предложении товаров, услуг, равновесной цене, о рыночном механизме;
- теории конкуренции и монополии;
- об экономическом росте, социальной политике государства;
- о тенденциях развития мировой экономики;
- о необходимости макроэкономической стабилизации в переходный период;
Умения:
- дать полное описание экономики как науки;
- разбираться в типах и моделях экономических систем;
- объяснить понятие рынка, назвать основные факторы, функции и виды рынка;
- раскрыть причины образования биржи и его значении в современной экономике;
- назвать основные методы подсчета ВВП и ВНП;
- объяснить экономические аспекты глобальных проблем современности;
- охарактеризовать пути социально – экономического развития общества;
- анализировать, оценивать теории рыночной экономики.
БК 4,7
СЭП 05
Основы права и охрана труда.
Основы права
Теория государства и права. Конституционное право. Гражданское право. Основы права собственности, семейного, административного, уголовного и трудового права. Основы финансового и экологического права
Охрана труда
Государственный надзор и общественный контроль за соблюдением законодательства о труде.
Организация работы по охране труда в учреждениях образования
Основы трудового законодательства
Основы санитарно-технических требований к помещениям учреждений образования.
Травматизм. Работа по предупреждению детского травматизма.
Основные требования к электробезопасности.
Основные требования к пожаробезопасности.
Знания:
- об общественно-исторических условиях способствовавших становлению государства и права;
- Конституции РК, законов РК;
- об избирательной системе РК и участии граждан в выборах;
- об административных правонарушениях и наказаниях;
- об условиях трудового, коллективного договоров, зарплате, трудовой дисциплине;
- о демократизации общества, строительстве правового государства;
- о формах и разновидностях организаций работы по охране труда;
- закона «О безопасности и охране труда»;
- об отношениях между работодателем и работником;
- о видах контроля за состоянием охраны труда;
- об объекте управления охраны труда как подразделении по обеспечению безопасных условий труда;
- санитарных норм, установленных и допустимых температур помещений.
Умения:
- формировать чувство уважения к основному закону государства, государственной символике;
- пользоваться гражданскими правами и свободами;
- анализировать факты правонарушений;
- дать определение уголовного закона, состава преступления;
- использовать нормативно-правовые акты;
- выбирать и правильно применять методы правового воспитания;
- анализировать содержание правовых документов;
- дать сравнительный анализ санитарно-гигиенических, лечебно- профилактических, эргонометрических мероприятий;
- различать средства защиты человека от поражений электротоком;
- оказывать первую помощь при несчастных случаях;
- использовать знания по охране труда при решений вопросов производственной деятельности.

БҚ 4,6,7
ЖКП00
Жалпы кәсіптік пәндер
ЖКП01
Ахлақ:
Ахлақтың мағынасы. Ахлақтың жеке адамның өміріндегі, сондай-ақ қоғамдағы орны. Исламдағы қарым-қатынас әдептілігі. Тәрбие әдебі. Тіршілік құқығы. Исламның ұлттық әдет-ғұрыптар мен құндылықтарға деген көзқарасы. Ата-анамен қарым-қатынас. Пайғамбарымыз Мұхаммедтің (с.а.у.) қасиеттері. Құран ахлағымен тәрбиеленген кәміл мұсылман.
Білімдер:
– исламдағы әдеп пен тәрбие негізін қалыптастыру;
– ұлттық салт-дәстүр, адами қарым-қатынастың маңыздылығын білу.
Іскерліктер:
– кәсіптік іс-әрекетте осы пәннен алған білімін қолдану;
– анықтамалық әдебиетпен жұмыс істеу;
Дағдылар:
– техникалық құралдармен, анықтама әдебиетпен жұмыс.
БҚ 1,2,6
КҚ 3.1.4
КҚ 3.1.10
ЖКП 02
Көне түркі тілі:
Көне және ескі түркі жазба ескерткіштері. Түркі жазу ерекшеліктері, тарихы. Дауысты дыбыстар емлесі. Дауыссыз дыбыстар. Дауысты дыбыстар жүйесі. Дауыссыздардың тіркесі. Дауысты және дауыссыз дыбыстардың түсіп қалуы. «Қыстырынды» дыбыстардың таңбалануы. Дыбыс алмасуы. Ескі қыпшақ тілінің буын жүйесі. Дауысты дыбыстардың өзара алмасуы. Буын үндестігі. Ерін үндестігі. Қыстырылма дыбыстар. Дауысты дыбыстардың түбір сөз құрамында жұмсалуы. Үндестік заңы. Дауыссыз дыбыстар. Метатеза. Қосарлы дауыссыздар. Буын және оның құрамы. Сөз тұлғалары. Біріккен сөздер. Қос сөздер. Күрделі сөздер. Сөз таптары. Зат есім. Жалпы есімдер. Көптік жалғауы. Тәуелдік жалғауы. Септік жалғаулары. Қосымшалар. Есім сөздерінен туынды зат есім тудыратын жұрнақтар. Етістік түбірге жалғанып есім тудыратын жұрнақтар. Көмекші есімдер. Сын есім. Сын есімнің шырайлары. Сан есім. Есімдік. Етістік. Есімдерден етістік жасайтын жұрнақтар. Көмекші етістіктер. Есімше. Көсемше. Рай категориясы. Шақ категориясы. Үстеу. Одағай. Көне түркі тілдерімен ортақ сөздер. Басқа тілдерден енген сөздер. Қыпшақ тілі лексикасының мағыналық топтары. Ескі қыпшақ тілі лексикасының стильдік топтары. Қуман қыпшақтары тіліндегі араб-парсы лексикасы.
Білімдер:
– көне түркі тілі туралы негізгі ұғымдар;
– көне түркі тілінің ерекшеліктері мен басты жетістіктері;
– көне түркі тілі туралы білімін қалыптастыру.
Іскерліктер:
– көне түркі тіліне қатысты тарихи әдебиеттерді, жәдігерлерді, сөздіктерді қолдану;
– кәсіптік іс-әрекетте осы алған білімін қолдану, түпнұсқа мәтінін оқи алу:
– түрлі ақпараттық техникалық құралдармен, анықтамалық әдебиетпен жұмыс істеу;
– көне түркі тілінде жазылған кітаптарды оқып түсіну, еркін қолдана алу;
– ұлттық мұрамызда сақталып жатқан еңбектерді тауып аударма, түрлі ғылыми жобаларға қатысу және ғылыми ізденістер жасау мүмкіндігіне ие болу;
– ғибадат исләмия кітабында берілген тазалық, намаз, ораза, зекет, қажылық секілді шариғат мәселелерін ханафи мазһабы бойынша үйреніп шығу.
БҚ 1,8
КҚ 3.1.8
КҚ 3.1.10
КҚ 3.1.14
ЖКП 03
Практикалық араб тілі:
Практикалық араб тілі заңдылықтары. Жазбаша дұрыс сөйлем құру. Әдеби араб тілінде сөйлесу. Күнделікті ауыз-екі тілде еркін сөйлесу. Диалогтар құру. Оқудың төрт түрін меңгеру. Фонетикалық, лексикалық, грамматикалық материалдар. (Мәдениетаралық коммуникация.)
Білімдер:
– тілдің лексикалық-грамматикалық құбылыстары және заңдылықтары, оқушылардың кәсіби, мәдениетаралық коммуникативтік әрекетіне арналған материалдар.
Іскерліктер:
– пікірталас, интервью, әнгіме жүргізе алуы үшін аргументациялық-полемикалық іскерлігін ары қарай қалыптастыра алу;
– оқып үйренетін тіл елінің дәстүрін, тарихын, мәдениетін, заң ережелерін және тіл өкілдерінің әлеуметтік мінез-құлық ережесін білу.
БҚ 1,4,9
КҚ 3.1.1
КҚ 3.1.6
КҚ 3.1.7
КҚ 3.1.14
ЖКП 04
Араб тілі:
Араб алфавиті. Араб тілінің дыбыстық жүйесі, ерекшелігі, дауысты және дауыссыз дыбыстар. Буын. Екпін. Харіптердің махражы. Түрлері басқа, махражы ұқсас әріптердің арасындағы айырмашылықтар. Жуан оқылатын әріптер. Кейде жуан кейде жіңішке оқылатын әріптер. Харакаттар. Фатха, дамма, кәсра. Сөз соңы өзгеретін және өзгермейтін сөздер. Тануин, сукун, ташдид. Тә-марбута. «Алиф-Ләм» артиклі, шамсия және қамария әріпері. Мәд әріптері, Алиф, уау, ияй. Мадда белгісі, алиф мамдуда және алиф максура. Хамза және оның жазылу ерекшеліктері. Уасыл хамза. Катьи хамза. Сөз тіркестері. Ассимиляция, дифтонг, лигатура. Буын, буынның түрлері. Тыныс белгілері. Сөз таптары. Септіктер, септеуліктер. Сөйлем түрлері. Лексикология, лексикография. Сөздіктер.
Білімдер:
– араб тілі фонетикасының ерекшеліктері;
– араб сөйлемінің құрылымдары, сөйлем мүшелерінің орын тәртібі;
– араб тіліндегі құрылымы мен түрлері әртүрлі сөйлемдер.
Іскерліктер:
– сөйлесім, оқылым, айтылым, жазылым барысында фонетикалық, грамматикалық заңдылықтарды пайдалана білу;
– анықтама әдебиетпен жұмыс істеу.
БҚ 1,2,4,5,9
КҚ 3.1.1
КҚ 3.1.2
КҚ 3.1.6
КҚ 3.1.7
КҚ 3.1.14
ЖКП 05
Сарф:
Сөз табы: Есім, етістік, харф. Етістіктің түрлері: Салт және сабақты етістік. Маьлум және мажһул етістік. Осы шақ, өткен шақ, келер шақ етістіктері. (син, сауфа). Бұйрық рай. Әмір және наһи түрлері. «Суласи-мужаррад» (негізгі үш әріптен тұратын түбір етістік) және «Суласи мазид» етістіктері: «Рубаьи» баптар, «Хумаси» баптар, «Судаси» баптар, «Рубаьи-мужаррад» (негізі төрт әріптен тұратын түбір) етістік. «Рубаьи мазид» етістіктер: «Хумаси» және «Судаси» баптар.Әлсіз әріптер. Ақсам. Масдар. Исмул-фаьил, исмуль-мафьул, сифату мушәббаһа. Исму тафдил, мубалағату исми фаьил, исму заман және макан. Исму әлат, исму тасғир, исму мансуб. Зат есімнің жекеше, екілік және көпше түрлері. Флекция заңдылықтары: Идғам. Ибдал және иьлал. Сиға, есім сөздер терминдерінің құрылымы, түбірлердің құрылымы, есім сөздердің және етістіктердің құрылымы. Сөзжасам.
Білімдер:
– морфологиялық формалар арқылы араб сөздерінің жасалу ерекшеліктерін білу.
Іскерліктер:
– араб тіліндегі сөз түбірін ажырата білу арқылы сөздіктерді пайдалану ережесін үйрену;
– тілдік іс-әрекет түрлерін меңгеру;
– анықтама әдебиетпен жұмыс істеу.

БК 4,6,7
ОПП 00
Общепрофессиональные дисциплины
ОПП 01
Ахлак (этика ислама):
Значение ахлака. Место ахлака в обществе и личной жизни человека. Этика взаимоотношений в исламе. Этика воспитания. Право на жизнь. Взгляды ислама на национальные традиции и ценности. Взаимоотношения с родителями. Черты характера пророка Мухаммеда (с.а.с.). Благородный мусульманин.
Знания:
– формировать этику воспитания ислама;
– народных традиций и значение человеческих взаимоотношений
Умения:
– применить полученные знания в профессиональной деятельности;
– работать со справочной литературой;
Навыки:
– работать с техническими средствами, справочной литературой.
БҚ 1,2,6
ПК 3.1.4
ПК 3.1.10
ОПП 02
Древнетюркский язык:
Памятники древнетюркской письменности. История и особенности древнетюркской письменности. Древнетюркские архаизмы. Заимствованные слова. Лексика кипчакского языка. Стили лексики кипчакского языка. Арабо-персидские заимствования в кумано-кипчакском языке.
Знания:
– основные понятия о древнетюркском языке;
– основные достижения и особенности древнетюркского языка;
– формирование знаний о древнетюркском языке;
Умения:
– применение исторической литературы о древнетюркском языке, памятник, словарей;
– умение читать оригинальные тесты по специальности;
– работа с техническими средствами, справочной литературой;
– понимание книг написанных на древнетюркском языке и умение их применять;
– создавать научные проекты и проводить научные изыскания, делать переводы по сохранившимся национальным памятникам и архивным материалами.
БК 1,8
ПК 3.1.8
ПК 3.1.10
ПК 3.1.14
ОПП 03
Практический арабский язык:
Законы арабского языка. Составление правильной письменной речи. Диалог на литературном арабском языке. Ежедневное общение на арабском языке. Составление диалога. Овладение четырьмя видами речевой деятельности. Фонетические, лексические, грамматические материалы. (Межкультурная коммуникация.)
Знания:
– правил и лексико-грамматических явлений языка, материалов для межкультурного и профессионального общения и коммуникативной деятельности учащихся.
Умения:
Формировать аргументационно-полемической деятельности для проведения дебат, дискуссии, интервью;
– знание традиций, истории, культуры, законов, правил поведения и социальную характеристику представителей изучаемого языка.
БК 1,4,9
ПК 3.1.1
ПК 3.1.6
ПК 3.1.7
ПК 3.1.14
ОПП 04
Арабский язык:
Арабский алфавит. Звуковая система, особенности, гласные и согласные звуки. Слоги. Ударение. Махраж букв. Их своеобразное произношение и написание. Твердые звуки. Иногда твердо, иногда мягко произносимые звуки. Харакаты. Фатха, дамма, касра. Слова с изменяемыми и неизменяемыми окончаниями. Тануин, сукун, ташдид. Та-марбута. Буквы «Алиф-Лам» артикли, шамсия и камария. Буквы, алиф, уау, ияй. Знак мадда, алиф мамдуда и алиф максура. Хамза и особенности ее написания. Уасыл хамза. Катьи хамза. Словосочетания. Ассимиляция, дифтонг, лигатура. Слоги, виды слогов. Знаки препинания. Части речи. Падежи, падежные окончания. Виды предложений. Лексикология, лексикография. Словари.
Знания:
– фонетических особенностей арабского языка;
– структуры арабского предложения, порядок слов в предложении;
– виды предложений в арабском языке.
Умения:
– использовать фонетические и грамматические правила языка при аудировании, разговорной речи, чтении, письме;
– работать со справочной литературой.
БК 1,2,4,5,9
ПК 3.1.1
ПК 3.1.2
ПК 3.1.6
ПК 3.1.7
ПК 3.1.14
ОПП 05
Сарф (морфология арабского языка):
Части речи: Имя существительное, глагол, харф. Виды глаголов: простое и сложное. Глаголы маьлум и мажһул. Настоящее время, прошедщее и будущее времена (син, сауфа). Глаголы повелительного наклонения и запрета. Корень глагола, состоящий из основных трех или более букв. Полные и неполные глаголы. Масдар. Исмул-фаьил, исмуль-мафьул, сифату мушаббаха. Исму тафдил, мубалагату исми фаьил, исму заман және макан. Исму алат, исму тасгир, исму мансуб. Единственное, двойственное, множественное число. Законы флекции: Идгам. Ибдал и иьлал. Морфологические формы, именные слова, термины, состав корней, состав именных слов и глаголов. Словообразование.
Знания:
– составить арабские слова морфологическим способом.
Умения:
– использовать словари для различения арабских корней слов;
– овладеть видами речевой деятельности;
– работать со справочной литературой.

БҚ 1,4,9
КҚ 3.1.1
КҚ 3.1.2
КҚ 3.1.5
КҚ 3.1.7
ЖКП 06
Нахв:
Араб тіліндегі сөйлем құрылысы. Иғраб және бинә. Мұғраб етістіктер. Мәбни етістіктер. Мәбни есімдер. Есім. Есімдердің септелуі. Етістік. Етістіктердің септелуі. Фаил. Наиб фаил. Бастауыш пен баяндауыш. Кәнә және оның ұқсастары. Иннә және оның ұқсастары. Сөз тіркестері. Амилдер. Мезгіл пысықтауыш. Мекен пысықтауыш. Сөйлемнің тұрлаулы және тұрлаусыз мүшелері. Арнайы қызмет атқаратын сөздер. Сөйлемдер арасындағы байланыс. Сан есім.
Білімдер:
– сөздің түрлері, құрылымы, талдануы, белгілі және белгісіз хал түрлері;
– есімді және етістікті сөйлемдердің құрылысын, жасалу жолдарын білу.
Іскерліктер:
– практикалық синтаксистік зерттеу жасауды қолдана отырып, жеке өзіндік ережені емес, синтаксистік ережені қолдана алу;
– тілдік іс-әрекет түрлерін және сөйлеу нысандарын ажырату.
БҚ 1,2,4,5,7
КҚ 3.1.1
КҚ 3.1.2
КҚ 3.1.7
КҚ 3.1.8
КҚ 3.1.14
ЖКП 07
Педагогика және психология:
Педагогиканың мақсаты мен мәселелері. Педагогиканың әдістемелік негіздері.
Педагогикадағы зерттеу әдістері. Педагогикалық үрдістің құрылымы мен кезеңдері. Тәрбиелеу теориясы. Тәрбие жұмысының негізгі бағыттары. Қазақстандық ұлтжандылықты тәрбиелеу. Өнегелі, еңбек, экономикалық, экологиялық, эстетикалық, физикалық және құқықтық тәрбие. Дидактика, білім беру мен оқытудың теориясы ретінде, оның негізгі санаттары.
Оқыту үрдісі және оның түрлері. Оқытудың әдістері, құралдары және ұйымдастыру нысандары. Оқушылардың білімін, іскерлігін, дағдылары тексеру және бағалау.
Психология пәні. Мақсаты мен мазмұны. Психология әдістері. Рух пен сананың дамуы. Психологияның негізгі бағыттары. Тұлға туралы ұғым. Іс-әрекет туралы ұғым. Іс-әрекеттің құрылымы. Іс-әрекеттің негізгі түрлері мен қасиеттері. Сезіну. Бейімделу туралы ұғым. Қабылдау. Жады туралы ұғым. Ойлау туралы ұғым. Ойлау мен сөйлеудің бірлігі. Елестету туралы ұғым. Эмоциялар мен сезімдер туралы ұғым.
Білімдер:
– педагогика және психология саласындағы білімді меңгеру;
– педагогика және психологиялық жаңа технологияларды үйрену;
– педагогика мен психологиядағы негізгі бағыттарды, құрылымдарды, ұғымдарды білу.
Іскерліктер:
– педагогикалық және психологиялық біліміне сүйене білу;
– кәсіптік қызметіне қажетті педагогикалық және психологиялық ақпаратты тауып, пайдалану;
– күнделікті өмірде және кәсіптік іс-әрекетте педагогика мен психологиядан алған білімдерін дұрыс қолдану.
Дағдылар:
– өзіндік талдау, логикалық ойлау;
– сөздіктер, анықтамаларды пайдалану.
БҚ 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9
КҚ 3.1.1-3.1.14
ЖКП 08
Діндер тарихы:
- Алғашқы діндер
- буддизм тарихы
- христиан тарихы
- ислам тарихы.
Қоғам тарихындағы діннің генезисі мен эволюциясы; Мифологиялық сана; Діни сенімнің алғашқы құрылымдық түрлері (фетешизм, тотмизм, магия, анимализм, анимизм) және олардың адам мен қоғамның қалыптасуындағы ролі. Рулық діндер қауымдық қатынастардың ыдырау дәуіріндегі діни көріністің дамуы; ежелгі әлемнің полетеистік діндері; шығыстың ұлттық мемлекеттік діндері (конфуциандық, даосизм, синтоизм, брахманизм) монотеистік діндердің қалыптасуы (иудаизм, зороастризм); әлем діндерінің құрылуы мен эволюциясы, қазіргі заманның діні.
Білімдер:
– пәннің теориялық, практикалық мазмұны;
– діндер тарихынан мәліметтер;
– діндердің шығу себептері, құрылымы, дамуы, қалыптасуы;
– қазіргі заман діндерінің ерекшеліктері.
Іскерліктер:
– пәннен алған білімін кәсіптік іс-әрекетте қолдану;
– діндердің құрылымын, эволюциясын талдау;
– қазіргі заман дінінің ерекшеліктерін ашу.
Дағдылар:
– әлеуметтік зерттеулер;
– өзіндік талдау, логикалық ойлау.

БК 1,4,9
ПК 3.1.1
ПК 3.1.2
ПК 3.1.5
ПК 3.1.7
ОПП 06
Нахв (синтаксис арабского языка):
Составление предложений в арабском языке. Слова, которые изменяются и не изменяются окончания. Имя существительное. Склонение существительных. Подлежащее и сказуемое. Глагол. Склонение глаголов. Глагол «кана», «инна» и подобные им. Словосочетание. Обстоятельство времени, места. Имя числительное. Главные и второстепенные предложения. Связь между предложениями.
Знания:
– различных видов слов, состав, разбор, известные и неизвестные виды обстоятельств;
– конструктировать именные и глагольные предложения.
Умения:
– использовать практические навыки синтаксического разбора предложений;
- различить видов речевой деятельности.
БК 1,2,4,5,7
ПК 3.1.1
ПК 3.1.2
ПК 3.1.7
ПК 3.1.8
ПК 3.1.14
ОПП 07
Педагогика и психология:
Цель и задачи психологии. Методические основы педагогики. Исследовательские методы педагогики. Этапы и состав педагогического процесса. Теория воспитания. Основные направления воспитательной работы. Воспитание казахстанского патриотизма. Трудовое, экономическое, экологическое, эстетическое, физическое и правовое воспитание. Дидактика как теория обучения и воспитания, его основные положения.
Процесс обучения и его основные виды. Методы обучения, средства и их организация. Оценка и контроль знаний и умений обучающихся. Предмет психологии. Цель и задачи. Методы психологии. Развитие духа и сознания. Основные направления психологии. Понятие о личности. Понятие о деятельности. Состав деятельности. Основные виды и свойства деятельности. Эмоции. Понятие о транспорентности. Восприятие. Понятие о памяти. Мышление и речь. Представления.
Знания:
– освоить основные постулаты педагогики и психологии;
– освоить новые технологии педагогики и психологии;
– основных направлений, понятий педагогики мен психологии Умения:
– опираться на знания педагогики и психологии;
– найти и применить в своей деятельности педагогические и психологические информации;
– использовать в повседневной жизни педагогические и психологические знания.
Навыки:
– анализ, логическое мышление;
– применить словари и справочники.
БК 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9
ПК 3.1.1-3.1.14
ОПП 08
История религий:
- Первые религии
- История буддизма
- История христианства
- История ислама.
Генезис и эволюция религии в истории общества; Мифологическое сознание; Появление первых религиозных представлений (фетишизм, тотемизм, магия, анимализм, анимизм) и их роль в формировании человека и общества. Родовые религии, развитие религий в периоды распада и формирования формаций; древние политеистические религии; государственные религии восточных народов (конфуцианство, даосизм, синтоизм, брахманизм), формирование монотеистических религий (иудаизм, зороастризм); создание мировых религий, их эволюция, религии современного мира.
Знания:
– теоретическое, практическое содержание предмета;
– сведения об истории религий;
– причины появления религий, структура, развитие, формирование;
– особенности современных религиозных вероубеждений.
Умения:
– использовать полученные знания в профессиональной деятельности;
– анализировать структуры, эволюции религий;
– раскрыть особенности современных религий.
Навыки:
– социологические исследования;
– анализ, логическое мышление.

БҚ 1,2,3,5
КҚ 3.1.1
КҚ 3.1.6
КҚ 3.1.9
КҚ 3.1.14
ЖКП 09
Мемлекеттік тілде іс-қағаздарын жүргізу
Іс жүргізу ұғымы, жүйесі және ұйымдастыру. Ұйымдастырушылық- өкімдік, нормативтік-құқықтық, анықтамалық құжаттар. Еңбек қатынастарын құжаттау. Істі безендіру, сақтау және мұрағатқа тапсыру. Қызметтік этикет.
Білімдер:
іс-қағаздарын жүргізу негіздері;
қызметтік құжаттар;
кәсіптік терминдер;
қызметтік этикет;
Іскерліктер:
іс-қағаздарын жүргізу;
істі безендіру, сақтау, мұрағатқа тапсыру;
кәсіптік бағыттағы мәтінді, іскерлік құжаттарды өңдеу және жетілдіру.
АП 00
Арнайы пәндер
АП 01
Құран:
Құрантануға кіріспе. Құран туралы мағлұмат, тарихы және кітап болып жинақталуы. Уаһи және оның түсіндірмесі. Аяттардың түсу себептері. Құран ілімінің пайда болуы және дамуы. Құрандағы теңеулер, тұрақты тіркестер. Құран аяттарының құпиялық сырлары. Сүрелердің алғашқы және соңынан түсуіне қарай Меккелік және Мединелік болуы. Сүрелердің тәртібі. Жеті диалекті. Құран көркемдігінің шешендікке қатысы. Құран Кәрім аяттары негізінде құқық мәдениетін және ахлақ тәрбиесін қалыптастыру.
Білімдер:
– аяттар негізіндегі құқық мәдениеті, ахлақ тәрбиесі;
– Құран мен құрантануды меңгеру;
– Құранға байланысты терминдерді, мәліметтерді, аяттарды т.б. жетік білу;
– лауазымдық құрылымды, құжаттау технологиясын меңгеру.
Іскерліктер:
– маманның кәсіптік іс-әрекетінің нормативтік-құқықтық жақтарын білу;
– Құран туралы мағлұматтарды, алған білімін болашақ мамандығында сауатты түрде пайдалана алу.
БҚ 1,2,3,4,6,9
КҚ 3.1.1
КҚ 3.1.2
КҚ 3.1.4
КҚ 3.1.7
КҚ 3.1.8
КҚ 3.1.9
КҚ 3.1.14
АП 02
Тәжуид:
Тәжуид ілімін оқудың шариғи үкімі мен оның маңыздылығы. Құранды тәжуид ережелеріне сәйкес оқудың үкімі. Тәжуид сөзінің тілдік және терминдік мағынасы. Қирағат түрлері, ережелері, оның ерекшелігі. Тәжуид ілімін негізін салушылар.
Тәжуид ережелері:
Әл-истиғаза мен әл-басмаланың үкімдері және олардың оқылу формалары. Сүкінді нун мен тануинге қатысты ережелер: Изһар, Идғам, Ихфа, Иқлаб. Сүкінді мимге қатысты ережелер: Идғам мисләйн. Ихфә шәфәуи. Шаддалы нунмен шаддалы мимге қатысты үкімдер.
Ғұннаның анықтамасы. Идғам: әл-мутақарибәйн, әл-утажәнисәйн, әл-тутәбәғидәйн ережелері. Қалқала ережесі. Ләмға қатысты ережелер: Изһар, Идғам, Ләм әл-фиғл, Ләм әл-харф. Мәд – созылып оқылатын әріптерге қатысты ережелер: Мәд әт-табиғи. Мәд әл-муттасил. Мәд әл-мунфасил. Мәд әл-ләзим. Мәд әл-арыд. Мәд лин ләзим. Мәд лин арыд. «Ра» әрпінің бес жағдайда «тәфхим» (жуан) және төрт жағдайда «тарқиқ» (жіңішке) болып қалу ережелері.
Әріптердің «махраждары» (шығатын орындарына) қатысты ережелері. «Сәктәлардың» оқылу ережелері.
Білімдер:
– тәжуид ілімінің негізгі ережелерін меңгеру;
– Құранды тәжуид ережелеріне сай оқуды білу;
– тәжуид іліміне қатысты терминдерді, әдебиеттерді, үкімдерді, құжаттарды пайдалану.
Іскерліктер:
– пәннен алған біліміне сай тәжуид ілімін жақсы меңгеру;
– тәжуид ережелерін дұрыс, еркін пайдалана алу;
– республикадағы діни басқармалар мен орталықтардың нұсқауларын, ережелерін т.б. басшылыққа алу, пайдалану;
– анықтама әдебиетпен жұмыс істеу.
Дағдылар:
– оқу ақпаратын логикалық құрылымдау.
БҚ 1,2,4
КҚ 3.1.3
КҚ 3.1.5
АП 03
Ақида:
Ақида пәнінің мәні, мақсаты және міндеттері. Ақида ілімінің негіздері, тарихы. Аллаһқа иман. Періштелерге иман. Кітаптарға иман. Пайғамбарларға иман. Ақыретке иман. Тағдырға иман. Ислам сөзінің мәні және оның мағынасы. Тәухид ілімі. Аллаһ Тағаланың есімдері мен сипаттары. Исламның мән-мағынасы және оның иманмен байланысы.
Білімдер:
- пәннің мазмұны, мақсаты, міндеттері, ақида ілімінің негізі, тарихы;
- иманға қатысты ұғымдар;
- тәухид ілімі, ислам сөзінің мәні, иманмен байланысты.
Іскерліктер:
- пәннің негізгі ұғымдарын еркін пайдалану;
- діни құндылықтарды қадірлеу;
- пәннен алған біліміне еркін сүйене білу, сын айта алу, дәлелдеу, талдау жасай алу.
БҚ 1,2,5
КҚ 3.1.1
АП 04
Фиқһ:
Фиқһ сөзінің тілдік және терминдік мағыналары. Исламдағы фиқһ ілімінің маңыздылығы мен орны. Фиқһ саласында түрлі көзқарастар мен мәзһабтардың шығу себептері. Имам Ағзам. Имам Шафи. Имам Ханбали. Имам малики. Шариғи үкімдер алынатын Құран, сүннет, ижмағ, қияс, истихсан, маслахатүл мүрсәлә, ғұрып, истихсаб негіздері. Парыз, уәжіп, сүннет,мустахаб, мубах, харам, макруһ және муфсид сөздерінің діни терминдік мағынасы. Шариғи үкімдерді шығару жолдары
Тазалық, намаз, зекет, ораза, қажылық, неке, емізу, талақ,серт, сауда, шафъа, қисмат, сый, аренда, арият, аманат, ғасб, кепілдік, хауалә, өкілеттілік, серіктік, мудараба, егіншілік, жерді құнарландыру,уақф, караһият, ішімдіктер, мал бауыздау, құрбандық, ау аулау, жоғалған мал, тастанды бала, үкім шығару, куәлік, иқрар, дағуа, келісім, жаза, ұрлық, жиһад, қылмыс, құн, тыйым, өсиет, хунсә секілді шариғи мәселелерді ханафи мазһабы бойынша үйрену.
Білімдер:
- исламдағы фиқһ ілімі туралы білімін қалыптастыру;
- фиқһ ілімінің құндылық бағыттары;
- фиқһ негіздерін үйрену.
- намазға байланысты білім негізі, әлеуметтік, адамдық құндылықтар.
Іскерліктер:
- кәсіптік іс-әрекетте осы пәннен алған білімдерін қолдану;
- фиқһ ілімі қамтитын мәселелерді түсіну, білу;
- үйленуге т.б. байланысты рәсімдерді меңгеру.
- исламдағы фиқһ ілімі туралы білімін қалыптастыру;
- фиқһ ілімінің құндылық бағыттары;

БК 1,2,3,5
ПК 3.1.1
ПК 3.1.6
ПК 3.1.9
ПК 3.1.14
ОПП 09
Делопроизводство на государственном языке:
Понятие, система и организация делопроизводства.
Организационно-распорядительные, нормативно-правовые, справочные документы. Документация трудовых отношений. Оформление, хранение и сдача дел в архив. Служебный этикет.
Знания:
- основ делопроизводства;
- служебной документации;
- профессиональных терминов;
- служебного этикета;
Умения:
- вести делопроизводств;
- оформлять, хранить и сдачи дел в архив;
- совершенствовать и редактировать тексты, деловые документы профессиональной направленности.
СП 00
Специальные дисциплины
СП 01
Коран:
Введение в Корановедение. Сведения о Коране, история сбора и создании книги. Уахи и пояснения о нем. Причины возникновения аятов. Появление и развитие Корана. Постоянные сочетания и сравнения. Тайные смыслы Корана. Суры из Мекки и Медины. Порядок сур. Семь диалектов. Ораторские особенности и художественные достоинства Корана. Формирование на основе аятов Корана правой культуры и воспитания этики.
Знания:
– формировать на основе аятов Корана правой культуры и воспитания этики;
– овладеть Коран и корановедение;
– терминов, сведений, аятов;
– овладеть должностные структуры и делопроизводство.
Умения:
– нормативно-правовых сторон профессиональной деятельности;
– использовать в своей профессиональной деятельности полученных знаний.
БК 1,2,3,4,6,9
ПК 3.1.1
ПК 3.1.2
ПК 3.1.4
ПК 3.1.7
ПК 3.1.8
ПК 3.1.9
ПК 3.1.14
СП 02
Тажуид:
Норма шариата в учении тажуида и его значение. Чтение Корана по правилам тажуид. Языковое и терминологическое значение слова тажуид. Виды и правила чтения, его особенности. Основатели учения тажуид.
Правила тажуид: нормы и формы чтения.
Особенности произношения арабских букв.
Знания:
– овладеть основные правила учения тажуид;
– читать Коран по правилам тажуид;
– использовать термины, литературы, постановлении, документы учения тажуид.
Умения:
– освоить учение тажиуда;
- правильного и свободного использования правил учения тажиуд;
– использовать и выполнить рекомендации республиканских религиозных управлений;
Работать со справочной литературой.
Навыки:
– анализ, логическое мышление.
БК 1,2,4
ПК 3.1.3
ПК 3.1.5
СП 03
Акида (вера):
Цели, задачи, значение предмета акиды. История и основы предмета акида. Вера в Аллаха. Вера в ангелов. Вера в Книги. Вера в Пророков. Вера в судный день. Вера в судьбу. Значение и содержание слова Ислам учение таухид. Имена и описание Аллаха. Суть Ислама и его связь с верой.
Знания:
- содержание предмета, цели, задачи, основы учения, история;
- основные понятия имана;
- учение таухид, значение слова ислам, связь с иманом.
Умения:
- свободно использовать основные понятия предмета;
- уважать религиозные ценности;
- анализ полученных знаний, высказывание личного отношения, доказательность, критичность.
БК 1,2,5
ПК 3.1.1
СП 04
Фикх (вопросы шариата):
Терминологическое и лингвистическое значение слова «фикх». Роль и значение учения фикха в Исламе. Различные взгляды в учении фикха и причины возникновения мазхабов. Основы норм шариата: Коран, сунна, ижма, кыяс, истихсан, маслахатуль мурсала, урф, истихсаб. Значение религиозных терминов: фарз, уажиб, сунна, мустахаб, мубах, харам, макрух и муфсид. Пути издания законов шариата. Вопросы шариата: омовение, намаз, закят, пост, поломничество, никях, кормление грудью, развод, клятва, торговля, шафъа, разделение имуществ, подарок, аренда, арият, аманат, гасб, поручительство, денежный перевод, представительство, общество, мудараба, земляное хозяйство, целина, фонд, карахият, спиртные напитки, бойня, жертвоприношение, охота, находка, брошенный ребенок, принятие решений, свидетельство, признание, иск, соглашение, статья наказаний, воровство, введение войны, преступление, штрафы, запрет, завещание, двухполый и их решения по ханафитскому мазхабу.
Знания:
- формировать знание учения исламского права;
- ценностные ориентиры учения фикха;
- основы норм и различные вопросы шариата, решение путем ханафитского мазхаба.
Умения:
- применить полученные знания в профессиональной деятельности;
- знать и понимать учения фикха;
- освоение ритуалов женитьбы и др.

БҚ 1,2,7
КҚ 3.1.1
КҚ 3.1.4
КҚ 3.1.14
АП 05
Ислам тарихы:
Құранда аттары келген 25 пайғамбардың тарихы. Адам, Нұх, Ибрахим, Жақып әулеті, Мұса, Иса т.б. пайғамбарлардың қиссасы.
Мұхаммедтің (с.а.у.) дүниеге келуі, жастық шағы. Мекке (610-622) және Мадинада (622-632) кезеңі.
Алғашқы төрт халифаның дәуірі. Омеядтар халифаты. Аббаситтер халифаты. Орта Азияда (Мәуренахр) ислам дінінің жайылуы. Ислам тарихындағы Мәуренахрдың орны. Қазіргі кезеңдегі ислам. Исламда модернизация қозғалысы. Жаңа тәпсірлер, фәтуалар, ислами партиялар, қарулы күрес, халықаралық терроризм, ислам және саясат, ислам дінін бетперде еткен экстремистік және террорристік ағымдар.
Сопылық ағымдары – Иассауия, Нақшбандия, Кубрауия және тағы басқалардың даму тарихы, мазмұны, бағыты. Егеменді Қазақстан тарихында ислам дінінің орны.
Білімдер:
- Қазақстандағы ислам дінінің тарихы;
- ислам дінінің дүниеге келуі мен дамуындағы Мұхаммед пайғамбардың (с.а.у.) жетекшілігі;
- қазіргі кездегі ислам дініндегі мәселелер, оларды талдау, ашу, нақтылау, қорытындылау.
Іскерліктер:
- пән мазмұнына сай қысқаша әңгіме құру;
- ислам дінінің пайда болуы мен дамуы, қалыптасуы себептерін талдау;
- кәсіптік іс-әрекетте осы пәннен алған білімін дұрыс қолдану.
БҚ 1,2,6,7
КҚ 3.1.1
КҚ 3.1.3
КҚ 3.1.5
АП 06
Мазһабтар тарихы:
Мазһаб сөзінің анықтамасы. Тарихы. Мазһабтардың шығу себептері. Саяси себептері. Географиялық себептері. Мазһабтардың Пайғамбар дәуірінен алшақтаумен болған шығу себептері. Мазһабтардың жер-жүзінде етек жаюуы. Мазһабсыз шариғи амалдармен өмір сүрудің мүмкін еместігі. Мазһабсыз шариғатпен өмір сүруге болат дегендердің қателесуі. Сенім бойынша мазһабқа бөліну. Құқықтық мазһабтарға бөлігу. Саяси мазһабтардың түрлері мен тарих сахынасына шығулары. Сенім мазһабындағы негізгі Әһли Суннат Уал Жамаға мазһабы имам әл-Матрудидің көзқарастары. Матруди ақидасының шығу тарихы. Методы. Құқықтық мазһабтардың шығу тарихы. Етек жайған өлкелері. Метод ерекшеліктері. Көрнекті ғалымдары. Саяси мазһабтардың шығу тарихы. Қазіргі кездегі Қазақстан аумағындағы мазһабтар. Қазақстан мұсылмандарының ұстанатын негізгі мазһабы. Сенімдегі мазһабы. Құқықтағы мазһабы. Дүние-жүзіндегі мұсылман халықтарының көпшілігінің ұстанатын мазһабы. Қазіргі таңда мазһабқа бөлінудің басты проблемалары.
Білімдер:
- мазһабтардың тарихы;
- мазһабтардың шығу себептері, дамуы, әлемге жайылуы, қалыптасуы;
- мазһабтың қазіргі кездегі басты мәселелері;
- Қазақстандағы негізгі мазһаб.
Іскерліктер:
- анықтама әдебиеттермен жұмыс істей алу;
- мазһабтың пайда болу, таралу себептерін ашу;
- кәсіптік іс-әрекетте осы пәннен алған білімін қолдану.
Дағдылар:
- оқу ақпаратын іздеу жұмысы;
- мәліметтер базасы ретінде ақпаратты жүйелеу.
БҚ 1,2,4
КҚ 3.1.1

БК 1,2,7
ПК 3.1.1
ПК 3.1.4
ПК 3.1.14
СП 05
Хадис:
Значение слова «Хадис». Роль хадиса в Исламской религии. Педагогическое и воспитательное значение. Эпоха сбора в Исламе хадисов. Актуальные проблемы и формирование хадисоведения. Виды Хадисов. Известные знатоки хадисов имам аль-Бухари, Муслим, Абу Дауд, имам ат-Термизи, Насаи, Ибн Мажа, и о творчестве других. История хадисов, общеесодержание и проблемы фикха. Роль проповедей сподвижников и их значение в Исламе.Чтение хадисов на арабском языке и глубокое их понимание.
Знания:
- содержание теории и практики предмета;
- понятие хадис и сунна в Исламе;
- написание, систематизация и распространение хадисов;
- история, виды хадисов;
- известные хадисы.
Умения:
- использование знаний о видах, понятиях, истории хадисов;
- знание методов поиска информации.
Навыки:
- работа со специальной информационной, религиозной документацией.
БК 1,2,6,7
ПК 3.1.1
ПК 3.1.3
ПК 3.1.5
СП 06
История Ислама:
История Ислама в независимом Казахстане, Состояние Ислама на арабском полуострове.
Жизнь пророка Мухаммеда. Деятельность пророка Мухаммеда в Мекке (610-622) и Медине (622-632). Время первого халифата (хулафаи рашидини). Халифат Омеяда. Халифат Аббасида. Распространение Ислама в Центральной Азии (Маварауннахр). Роль Мауеранахр в истории Ислама. Современный Ислам.
Модернизация Ислама. Новые тапсиры, фатуа, исламские партии, вооруженные столкновения, международный терроризм, ислам и политика, использование ислама экстремистскими и террористическими течениями.
История, содержание и направление течении суфизма – Иассауия, Накшбандия, Кубрауия и др. Роль Ислама в истории независимого Казахстана.
Знания:
- История Ислама в Казахстане;
- руководящая роль Мухаммеда в возникновении и развитии Ислама;
- проблемы в современной Исламской религии, их анализ, раскрытие, конкретизация, выводы.
Умения:
- составление небольшого рассказа по содержанию предмета;
- анализ причин возникновения и развития и ислама;
- применение полученных знаний в профессиональной деятельности.
БК 1,2,4
ПК 3.1.1

КҚ 3.1.3
КҚ 3.1.5
АП 07
Тәпсір:
Тәпсір пәнінің мақсаты мен міндеттері. Атақты тәпсіршілер Насафи, Замахшари, Суюти, Ибн Касир, Табари және тағы басқалардың тәпсірлерінің түсіндірмесі. Құранда күнделікті намазда және жиындарда оқылатын қысқа сүре және аяттармен қоса, иман, ислам, ғибадат, неке, отбасы секілді адам өмірінде қажетті болған тақырыптағы аяттарды, сондай-ақ бейбітшілік, сабырлылық, төзімділік, ізгілік, адамгершілік, мейірімділікке үндейтін аяттардың түсіндірмелерін біліп бару.
Білімдер:
- Тәпсір пәні, мақсаты, міндеттері;
- Құран Кәрімдегі әлеуметтік, адамдық мәселелер
– атақты тәпсіршілер түсіндірмесі;
- аяттар негізіндегі құқық мәдениеті, ахлақ тәрбиесі;
– қысқа сүрелер мен аяттардың түсіндірмелерін меңгеру;
– Құранға байланысты терминдерді, мәліметтерді, аяттарды білу;
– лауазымдық құрылымды, құжаттау технологиясын меңгеру.
Іскерліктер:
- Құрандағы мұсылмандыққа байланысты ілімді зерттеу;
- ғылыми-кәсіби тілді дамыту, ғылыми еңбектермен жұмыс істей алу.
Дағдылар:
- діни әдебиеттермен, құжаттармен жұмыс.
БҚ 1,2,7,8
КҚ 3.1.1
КҚ 3.1.3
КҚ 3.1.9
АП 08
Хадис:
«Хадис» сөзінің мағынасы. Хадистердің ислам дініндегі орны. Педагогикалық-тәрбиелік мәні. Ислам дініндегі хадистерді жинақталу кезеңі. Хадистанудың қалыптасуы және оның өзекті проблемалары. Хадистің түрлері. Атақты хадисшілер имам аль-Бұхари, Муслим, Әбу Дәуіт, имам ат-Термизи, Насаи, Ибн Мәжа, және тағы басқалардың шығармалары жайлы. Хадистердің тарихы, жалпы мағыналары және фиқһтық мәселелер. Хадистерде сахабалардың риуаяттары және олардың Исламда алатын орны. Хадистердің арабша мәтінін терең үйрену, мағынасын түсініп оқу. Иман, ілім іздеу, өнер үйрену, ата-ананы құрмет ету, бала тәрбиесі, спорт, шүкір, тәубе, ислам, тәрбие, тазалық, адалдық, имандылық, садақа, жақсылық жасау, бауырластық, күнадан арылу, үйлену, байлық, сауда-саттық т.б. тақырыптарға қатысты хадистерді жаттау, оның мағыналарын түсініп оқу.
Білімдер:
- пәннің теориясы мен практикасының мазмұны;
- исламдағы хадис және сүннет ұғымы;
- хадистердің жазылуы, таралуы, жүйеленуі;
- хадистердің түрлері, тарихы, олардың тарихи қалыптасуы;
- атақты хадисшылар.
Іскерліктер:
- хадистердің түрлері мен ұғымдарын, тарихын, қалыптасуына байланысты білімдерін қолдану;
- оқу ақпаратын іздеу әдісін білу.
Дағдылар:
- ақпараттық, діни, арнайы құжаттармен жұмыс.
БҚ 1,2,6,7
КҚ 3.1.1
КҚ 3.1.2
КҚ 3.1.9
АП 09
Қазақ ойшылдары:
Шәкәрім Құдайбердіұлы, Абай /Ибраһим/ Құнанбайұлы. Ақтамберді Сарыұлы. Ахмед Иүгінеки. Махмұд Қашқари. Қаблиса (Қабан) жырау. Шалкиіз жырау. Шал ақын (Тілеуке Құлекеұлы). Ыбырай /Ибраһим/ Алтынсарин.
Білімдер:
- қазақ ойшылдары туралы білімдерін қалыптастыру;
- қазақ ойшылдарының қазақ халқының рухани дамуындағы алар орнын ашып көрсету.
Іскерліктер:
- сөздіктер, нұсқаулықтар, әдебиеттермен жұмыс;
- қазақ ойшылдары туралы тарихи құжаттармен, зерттеулермен жұмыс;
- қазақ ойшылдарының өмірі мен қызметі туралы баяндама, реферат т.б. дайындау жұмысы.
Дағдылар:
- түрлі жаңа технологияларды қолдану;
- әдеби, мәдени, саяси, т.б. әдебиеттермен жұмыс.

ПК 3.1.3
ПК 3.1.5
СП 07
История мазхабов:
Определение слова мазхаб. История мазхабов. Причины возникновния мазхабов. Политические причины. Географические причины. Причины возникновния мазхабов в связи с отдалением по времени с эпохой Пророка. Распространение мазхабов в разных точках мира. Невозможность жизнедеятельности без мазхаба только с помощью шариатских подходов. Ошибочность мнения о том, что можно прожить жизнь с помощью шариата без мазхаба. Деление на мазхабы на основе веры. Правовое деление на мазхабы. Виды политических мазхабов и выход их на политическую арену. Основной мазхаб веры Ахл сунна уал джамага и взгляды имама аль-Матуриди. История возникновения акиды Матуриди. Методы. История возникновения правового мазхаба. Ареалы распространения. Особенности методов. Известные ученые. История возникновения политических мазхабов. Мазхабы на территории современного Казахстана. Мазхаб, которого придерживаются мусульмане Казахстана. Мазхаб веры. Мазхабы права. Мазхаб, которого придерживаются большинство мусульман мира. Проблемы деления на мазхабы на современном этапе.
Знания:
- история мазхабов;
- причины возникновения мазхабов, формирование развитие, распространение в мире;
- основные современные проблемы мазхабов;
- основной мазхаб в Казахстане.
Умения:
- работа со справочной литературой;
- раскрытие причин возникновения мазхабов, раскрытие причин их распространения;
- применение полученных знаний в профессиональной деятельности
Навыки:
- работа по поиску информации;
- систематизация информационной базы.
БК 1,2,6,7
ПК 3.1.1
ПК 3.1.2
ПК 3.1.9
СП 08
Тафсир:
Цель и задачи предмета тафсир. Известные представители Насафи, Замахшари, Суюти, Ибн Касир, Табари и толкование учений др. Проблемы наследия, брака, семьи права в Коране. Вопросы помощи путешественникам, нуждающимся, родителям, сиротам. Коран об охране и сохранении окружающей среды. Коран о воспитании физического здоровья и духа будущего поколения Коран о мире, терпеливости, толерантности, гуманности, доброжелательности.
Знания:
- толкование известных тафсиров;
- Предмет тафсира, цели и задачи;
- Гуманистические и социологические проблемы в Коране.
Умения:
- исследование учения о мусульманстве в Коране;
- использование аятов Корана об окружающем мире;
- развитие научно-профессионального языка, умение работать с научными трудами.
Навыки:
- работа с религиозной литературой и документацией.
БҚ 1,2,5
ПК 3.1.1
ПК 3.1.3
ПК 3.1.6
ПК 3.13
СП 09
Казахские мыслители:
Шакарим Кудайбердиев, Абай /Ибраһим/ Кунанбаев. Ақтамберди Сарыулы. Ахмед Иугинеки. Махмуд Кашкари. Каблиса (Кабан) жырау. Шалкииз жырау. Шал ақын. Ыбырай /Ибраһим/ Алтынсарин.
Знания:
- Формировать знание о казахских философах;
- показать роль казахских мыслителей в духовном развитии казахского народа.
Умения:
- словари, рекомендации, работа с литературой;
- работа с историческими документами и исследованиями о казахских мыслителях,
- доклады, рефераты и др. работы о деятельности казахских мыслителей.
Навыки:
- применение различных новых технологий;
- работа с политической, культурной, литературной информацией.

БҚ 1,2,5,8
КҚ 3.1.1
КҚ 3.1.2
КҚ 3.1.7
КҚ 3.1.10
КҚ 00
Кәсіптік практика
КҚ 01
Оқу практикасы:
Практика оқытудың практикалық дағдылары мен әдістемесін қалыптастыру мақсатында өткізіледі. Сондай-ақ ЖЭЕМ-де, сонымен қатар компьютерлік қолданбалы бағдарламалармен жұмыс істеуге дағдыландыру қарастырылады.
Практика кәсіби оқу орнының кафедралары мен лабораторияларында, сондай-ақ қажетті маман-кадрлармен және ғылыми-техникалық әлеуеттермен қамтамасыз етілген өзге де ұжымдарда ұйымдастырылуы мүмкін.
Практика отандық және шетелдік ғылымдағы жаңа теориялық, әдістемелік және технологиялық жетістіктермен, ғылыми зерттеудің қазіргі әдістерімен, оларды зерттеп сұрыптау жолдарымен таныстыру мақсатында атқарылады.
Білім алушылар жаңа технологияларды меңгеріп, оларды пәндер бойынша материалдарды практика жүзінде қолданғанында пайдалануға дағдылануы керек. Жалпы мамандық бойынша еңбектің озық әдіс-тәсілдерін қолдануға үйрету.
Араб тілін жақсы меңгеріп, құран оқу тәжірибесінің нәтижелерін пайдалана отырып алынған теориялық білімдерді практика жүзінде ой елегінен өткізуге және қорытындылауға жаттығады.
Оқуын жоғары оқу орнында жалғастыруы үшін арнайы пәндер бойынша кешенді білімдерді меңгеруді көздейді. Діни мәдениетті, халықтардың салт-дәстүрлері мен әдет-ғұрыптарын салыстыруды, өзіндік сөздік қорын білімнің әртүрлі салаларын зерделеу арқылы толықтыруды үйренеді.
Ресми және бейресми жағдайларда өзін-өзі ұстауды; тәртіп және тіл мәдениетін меңгереді.
Дәстүрден тыс дәрістер және ақпараттық технологиялар туралы білімі мен білігін жетілдіреді. Тәрбие жұмысының тиімді түрлері туралы білімін тереңдете түседі.
Іскерліктер:
- білім беру құралдарын тиімді пайдалану; практикалық жұмыстарды жасау үшін техникалық құралдарды пайдалану;
- ақпараттық материалдарды іздеп тауып, дұрыс қолдануға жаттығу;
- курстық жұмыстарды, рефераттарды, баяндамаларды жаза алу.
КҚ 3.1.8
КҚ 3.1.4
КҚ 3.1.10
КҚ 02
Диплом алды практикасы:
Ислам канондары мен Құранның мазмұнын біліп, Құран оқу іскерлігін меңгеріп, басқа діндер туралы түсінігін молайтады. Кәсіптік білімі бар мамандарға жүктелетін жұмыстар шеңберінде жеке топты басқару дағдыларын дамыту;
- болашақ кәсібіне қажет ақпараттық құралдарды қолдануға дағдыландыру;
- болашақ қызметінің тікелей жұмыс процесін оқыту; кәсіпорындардың, кәсіби ұйымдардың жалпы құрылымымен таныстыру; таңдап алынған мамандық бойынша ұйымдастырушылық жұмыс дағдыларын игеру; дипломдық жобалау үшін материалдарды жинау; практика кезіндегі өзінің қорытындыларын пайдалануға жаттығады.
Іскерліктер:
- өндірістік бөлімшенің жұмысын талдау;
- кәсіби мамандыққа қажетті құжаттаманы оқып, дипломдық жобаның тақырыбын таңдап алу және дипломдық жобалау үшін бастапқы материалдарды алу;
- білім алушы лауазымында кәсібі бойынша қызмет көрсету
Дағдылар:
- техникалық құралдармен және құжаттамамен жұмыс істеу;
- жеке топты басқару
- жұмыс орнында нұсқаулық өткізу.
КҚ 3.1.3
КҚ 3.1.4
КҚ 3.1.11
КҚ 3.1.12
КҚ 3.1.13
КҚ 3.1.14
КҚ 03
Оқу-өндірістік практика:
Оқу-өндірістік практиканың мақсаты – шәкірттердің жалпы кәсіби және арнайы пәндерді оқып-үйрену барысында алған теориялық және практикалық білімдерін бекіту.
Практиканың өтетін орны: мамандыққа сай кәсіпорындар, оқу-өндірістік бөлімшелер және оқу орнының зертханалары.
Білім алушылардың өндірістік практикасы оқу барысында алған теориялық білімін практикада қолдануға, практикалық дағды мен біліктілікті, сонымен қатар, алдыңғы қатарлы тәжірибелерді игеруге бағытталған.
Практика оқу жоспарында көрсетілгендей жеке іс жоспарындағы мерзімге сай іске асады. Осы мерзім ішінде болашақ мамандығына керекті техникалық құралдарды, түрлі әдебиет көздерін т.б. дұрыс қолдануға дағдыландыру көзделеді. Болашақта ұстаздық етуге байланысты жүктелетін жұмыстар шеңберінде тікелей дәріс беру, уағыз айту, жұмыс орнын тәртіппен дұрыс ұстау, ұйымдастырушылық жұмыс дағдыларын игеру қарастырылады.
Практиканы ұйымдастыруға арналған пәндердің теориялық негіздерінен жиналған материалдарды жүйеге келтіріп, өздік жұмыс дағдыларын, бақылау және өзін-өзі бақылау дағдыларын молайтады.
Пәндер бойынша зерттеу жұмыстарының әдістемесі туралы түсінігін тереңдетеді.
Оқу-өндірістік практикасының нәтижелерін кәсіби жұмыс барысында пайдалануды үйренеді.
Пәндердің теориялық негіздерін білім алушы оқу-өндірістік практика саласында тереңдете түседі.
Имам және ислам негізінің мұғалімі жұмысының дағдыларын меңгереді.
Іскерліктер:
- бақылау, таңдау, баяндау, пікірлесу т.б. білу; кәсіби жұмыстарды жүргізу үшін техникалық құралдарды пайдалану;
- жоспарлар, бағдарламалар жасау;
- біліктілікке сәйкес жабдықтарды дұрыс қолдану;
- қажет болған жағдайда өзгелерге кәсіби мамандық бойынша көмек көрсету;
- болашақ кәсібі орнында қауіпсіздік шараларын сақтауға, оған қажетті құралдарды пайдалануды үйрену.
Дағдылар:
- техникалық құралдармен жұмыс істеу;
- практикада теориялық білімдерін пайдалану;
- ұжымда жұмыс істеу.
КҚ 3.1.1
КҚ 3.1.3
КҚ 3.1.5
КҚ 3.1.6
КҚ 3.1.7
КҚ 3.1.14
Ескерту: 1-кесте. Базалық құзыреттер
Құзыреттер коды
Базалық құзыреттер
БҚ 1
өзінің болашақ мамандығының мәні мен әлеуметтік маңызын түсіну, оған тұрақты қызығушылық таныту;
БҚ 2
кәсіптік жағдайға жүйелі әрекет ету қабілеті болу керек, өзінің іс-әрекетін талдап, жобалауға, белгісіз жағдайларда өз бетімен әрекет етуге қабілетті болу керек;
БҚ 3
орындалатын жұмысқа жауапкершілік танытуға, кәсіптік іс-әрекет саласында проблемаларды тиімді шешуге дайын болу;
БҚ 4
әртүрлі ұйымдастырушы-құқықтық нысандағы мекемелерде кәсіптік міндеттерді шешу бойынша практикалық іс-әрекетке қабілетті болу; кәсіптік лексиканы меңгеру;
БҚ 5
өз еңбегін ғылыми ұйымдастыруға қабілетті болу, кәсіптік іс-әрекет саласында компьютерлік техниканы қолдануға дайын болу;
БҚ 6
әріптестермен өзара жылы қарым-қатынас пен ынтымақтастыққа дайын болу;
БҚ 7
үнемі кәсіптік жағынан өсуге, жаңа білім алуға дайын болу, творчестволық өзін-өзі жетілдіруге талпыну;
БҚ 8
Кәсіпкерлік қызмет негіздерін және кәсіптік салада кәсіпкерлік ерекшеліктерін білу;
БҚ 9
Ақпаратты өз бетінше іздеу және табу негізіне тәжірибелік міндеттерді шешу;
2-кесте. Кәсіптік құзыреттер
ТжКБ деңгейі
Біліктілік
Кәсіптік құзыреттер (КҚ)
3. Орта буын маманы
0112013 – Имам хатиб, 0112023 – Ислам негізінің мұғалімі

БК 1,2,5,8
ПК 3.1.1
ПК 3.1.2
ПК 3.1.7
ПК 3.1.10
ПП 00
Профессиональная практика
ПП 01
Практика обучения
Практика обучения проводится с целью формирования практических навыков. Предполагается овладение компьютерными технологиями и работа с прикладными программами. Профессиональная практика организуется при кафедрах и лабораториях, при необходимости может быть организована в других учреждениях, оснащенных оборудованием и обеспеченных специалистами.
Практика организуется с целью ознакомления с теоретическими и методическими достижениями иностранных ученых. Студенты осваивают новые технологии
И учатся применять их в своей практике. Практикуются в освоении арабского языка, чтении Корана и учатся применять полученные знания в деятельности.
Для продолжения своей учебы осваивают системные знания по специальным предметам. Сравнивают культуру, народные традиции, обогащают свой словарный запас. Осваивают нормы поведения, этики и языка. Совершенствуют традиционные и нетрадиционные уроки и знания по информационным технологиям. Углубляют знания по воспитательной работе.
Навыки:
- использование технических средств для выполнения практической работы;
- умение находить и применять информацию;
- умение писать курсовые, рефераты, доклады.
ПК 3.1.8
ПК 3.1.4
ПК 3.1.10
ПП 02
Преддипломная практика
Совершенствуют знания Корана и каноны Ислама, осваивают навыки чтения Корана и пополняют знания по другим религиям. Развитие профессиональных навыков по руководству отдельных групп;
- навыки по умению использовать информации по будущей профессии;
- обучение навыкам будущей профессии; знакомство с структурой профессиональных организации; усвоение навыков организации будущей работы, сбор материала для дипломной работы; умение использовать выводы практики в своей работе.
Умения:
- анализ производственного отдела;
- Умение выбирать дипломную работу и собирать материал для ее написания;
- умение выполнять должностные обязанности
Навыки:
- работать с техническими средствами и документацией;
- управлять отдельной группой
- проводить инструктаж на рабочем месте.
ПК 3.1.3
ПК 3.1.4
ПК 3.1.11
ПК 3.1.12
ПК 3.1.13
ПК 3.1.14
ПП 03
Учебно-производственная практика:
Цель учебно-производственной практики:
Освоение закрепление учащимися теоретических и практических знаний по общепрофессиональным и специальным предметам. Место проведения: учреждения по профессиям, учебно-производственные отделы и лаборатории.
Практика проходит по учебной программе. В этот период учащиеся учатся применять соответствующую литературу, технические средства. Учатся организовывать свою профессиональную деятельность, читать лекции, проповедовать. Учатся систематизировать теоретический материал, совершенствуют умения контролировать свою деятельность и правильно ее организовывать ее. Углубляют свои навыки исследовательской работы.
Учатся применять полученные во время практики знания и умения в будущей деятельности. Во время практики совершенствуются знания по теории. Осваивают профессию имама и преподавателя по основам ислама.
Умения:
- наблюдение, выбор, доклад, дискуссия; использовать технические средства; планировать, создавать программы;
- применять оборудование по назначению;
- консультировать по специальности;
- учиться использовать правила безопасности и применять технические средства.
Навыки:
- работа с техническими средствами;
- применять теоретические знания;
- работать в коллективе.
ПК 3.1.1
ПК 3.1.3
ПК 3.1.5
ПК 3.1.6
ПК 3.1.7
ПК 3.1.14
Примечание: 1-таблица. Базовые компетенции
Коды компетенции
Базовые компетенции
БК 1
Понимание социального значения будущей профессии и проявление к нему постоянного интереса;
БК 2
умение анализировать, планировать свою профессиональную деятельность, проявлять инициативу в нестандартных ситуациях;
БК 3
готовность решать проблемы, возникшие в профессиональной деятельности, ответственно относиться к своей работе;
БК 4
способность к практическим действиям в реализации профессиональных обязанностей в разных организационно-правовых учреждениях; освоение профессиональной лексики;
БК 5
способность к научной организации труда, готовность к использованию компьютерной техники;
БК 6
готовность к дружелюбным и добрым отношениям к коллегам;
БК 7
стремление к профессиональному росту, к пополнению знаний, постоянному творческому самосовершенствованию;
БК 8
знание основ и особенностей профессиональных функций;
БК 9
решение практических задач на основе поиска и использования информации.
2-таблица. Профессиональные компетенции
Уровень ТиПО
Квалификация
Профессиональные компетенции (ПК)
Специалист среднего звена
011201 3 – Имам хатиб, 011202 3 – Учитель основы Ислама

КҚ 3.1.1 Өзінің болашақ мамандығының әлеуметтік, саяси, мәдени т.б. маңызын түсіну;
КҚ 3.1.2 Қазақстан Республикасының заңдары мен кәсіби нормативтік құжаттардың талаптарын сақтау;
КҚ 3.1.3 Исламтанушының кәсіби міндеттерін дер кезінде саналы әрі сапалы орындау;
КҚ 3.1.4 Кәсібіне сай міндеттерді орындауға қажетті сана, ақыл-ой, саяси, мәдени, отан сүйгіштік деңгейінің жоғары болуы;
КҚ 3.1.5 Кәсіптік міндеттерін орындауға керек іс-әрекет жоспарларын және қажетті жұмысты ұйымдастыра алу;
КҚ 3.1.6 Өзінің жеке бас қабілеттерін жетілдіру мен өз іс-әрекетін дұрыс ұйымдастыра, жоспарлай алу дағдылары, түрлі проблемалық жағдайларды шеше алу икемділіктері болуы;
КҚ 3.1.7 Коммуникативтік: қазақ, орыс, шетел тілдері, қарым-қатынас технологиясы, педагогикалық риторика және конфликтология, коммуникативті стратегия саласындағы білімдерді меңгеру, конструкциялық диалог ауқымындағы біліктері мен дағдыларының болуы, көпмәдениетті, көпэтникалы, көпконфессионалды қоғамдағы қарым-қатынас, ынтымақтастыққа қабілетті және толерантты болуы;
КҚ 3.1.8 Технологиялық: педагогикалық инноватика, педагогикалық технология саласындағы білімдерді меңгеру, жаңа ақпараттық технологияларды пайдалану мен осы салада іздену, бағалау, саралау және қолдану біліктері мен дағдыларын меңгеру, жаңашылдыққа қабілетті болу, кәсіби шеберлікті жетілдіруге ұмтылу, ынталылығы мен еңбекқорлығын көрсете білуі;
КҚ 3.1.9 Бақылаушылық: менеджмент саласындағы білімдерді меңгеру, педагогикалық мониторингті іске асыру, педагогикалық өлшемдер мен индикаторлар жүйесін жасау, бақылау-бағалау материалдарын әзірлеу, алынған нәтижелерді түсіндіріп беру біліктері мен дағдыларын меңгеру, өзін-өзі бағалау мен өзін-өзі бақылауға, әділдікке, ақиқатқа ұмтылуы;
КҚ 3.1.10 Танымдық-практикалық: діни, философиялық және лингвистикалық дүние танымды қалыптастыру, тіл дамыту, шығармашылық қабілетті жетілдіру, сөз мәдениетінің мәнін ұғыну, пікірталас мәдениетін жетілдіру, ғылыми ізденіс бағытындағы жұмыс түрлеріне төселдіру, танымдық қызығушылықты арттыру, логикалық ойлауды қалыптастыру, әдеби тіл нормаларын меңгеру, тілдік және діни сауаттылықты арттыру, тілдік-эстетикалық талғамдарды қалыптастыру;
КҚ 3.1.11 Мамандық бойынша атқарылатын жұмыстардың сапасын бақылау;
КҚ 3.1.12 Мамандық бойынша қызметінің негізгі көрсеткіштеріне есеп бере алу;
КҚ 3.1.13 Өзінің қызметінің тиімділігін бағалау;
КҚ 3.1.14 Мамандыққа қажетті түрлі ақпараттық техникалық жабдықтарды, құралдарды пайдалану.

ПК 3.1.1 понимать социального, политического, культурного значения будущей профессии;
ПК 3.1.2 сохранить требований законов РК и нормативных документов;
ПК 3.1.3 сознательно и своевременно выполнять профессиональных обязанностей исламоведа;
ПК 3.1.4 обеспечение глубоких знаний, высокого политического и культурного уровня, патриотизма, сознательности;
ПК 3.1.5 уметь планировать и организовывать профессиональную деятельность;
ПК 3.1.6 развивать навыки самоменеджмента, планирования работы, принимать решения в разных проблемных ситуациях;
ПК 3.1.7 Коммуникативные: освоение казахского, русского, иностранного языков, коммуникативные технологии, педагогическую риторику, конфликтологию, коммуникативную стратегию, овладение умениями и навыками конструктивного диалога, быть толерантным и способным к взаимодействию в поликультурном, полиэтническом, поликонфессиональном обществе;
ПК 3.1.8 Технологический: овладение знаниями в области педагогической инноватики, педагогической технологии, использование новых инфорамационных технологий, овладение умениями и навыками оценивания, анализа, быть прогрессивным, стремиться к совершенствованию профессионального мастерства, быть трудолюбивым и инициативным;
ПК 3.1.9 Контролирующий: Освоение знаний в области менеджмента, реализации педагогического мониторинга, создание системы педагогических измерителей и индикаторов, подготовка контрольно-оценочных материалов, освоение умений и навыков объяснения полученных результатов, быть мотивированным к самоконтролю и самоцениванию, стремление к справедливости;
ПК 3.1.10 Познавательно-практический: формирование религиозного, философского и лингвистического познания, развитие языка, совершенствование творческих способностей, понимание значения культуры речи, развитие умений дискутировать, обучение проведению научных изысканий, удовлетворение познавательного интереса, формирование логического мышления, усвоение норм литературного языка, развитие религиозной и языковой грамотности, воспитание эстетического вкуса;
ПК 3.1.11 Оценка качества профессиональной деятельности;
ПК 3.1.12 Уметь отчитываться по показателям профессиональной деятельности;
ПК 3.1.13 Оценивать результатов своей работы;
ПК 3.1.14 Использовать информационно-технического оборудования и средств.