Техникалық және кәсіптік білім беру мамандықтары бойынша үлгілік оқу жоспарлары мен үлгілік білім беретін оқу бағдарламаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2013 жылғы 10 шілдедегі № 268 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2013 жылы 05 тамызда № 8602 тіркелді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2015 жылғы 1 шілдедегі № 425 бұйрығымен
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Білім және ғылым министрінің 01.07.2015 № 425 бұйрығымен.
РҚАО-ның ескертпесі: V13008602_1 басын қараңыз
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2013 жылғы 10 шілдедегі
№ 268 бұйрығына 120-қосымша
Үлгілік оқу жоспары
техникалық және кәсіптік білім
Білім коды мен бейіні 0900000 – Энергетика
Мамандығы: 0901000 – Электр станциялары мен желілерінің (түрлері
бойынша) электр жабдықтары
Біліктіліктер:090101 2 – Электромонтер (барлық атаулардың)

Об утверждении типовых учебных планов и типовых образовательных учебных программ по специальностям технического и профессионального образования
Приказ Министра образования и науки Республики Казахстан от 10 июля 2013 года № 268. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 5 августа 2013 года № 8602. Утратил силу приказом Министра образования и науки Республики Казахстан от 1 июля 2015 года № 425
Сноска. Утратил силу приказом Министра образования и науки РК от 01.07.2015 № 425.
Примечание РЦПИ!
См. начало V1300008602
Приложение 120
к приказу Министра образования
и науки Республики Казахстан
от 10 июля 2013 года № 268
Типовой учебный план
технического и профессионального образования
Код и профиль образования: 0900000 – Энергетика
Специальность: 0901000 – Электрооборудование электрических станций и   сетей (по видам)
Квалификации: 090101 2 – Электромонтер (всех наименований)

200
Оқу уақытының барлық сағаты
4760
Ескерту: ЖБП – Жалпы білім беретін пәндер; ЖГП – Жалпы гуманитарлық пәндер; ӘЭП - Әлеуметтік-экономикалық пәндер; ЖКП – Жалпы кәсіптік пәндер; АП – арнайы пәндер; БҰАП – білім беру ұйымдары анықтайтын пәндер; ӨО – өндірістік оқыту; КП – кәсіптік практика; АА – аралық аттестаттау; ҚА – қорытынды аттестаттау; КДДБ – кәсіптік даярлық деңгейін бағалау және біліктілік беру; К – консультация; Ф – факультативтік сабақтар.
*Семестр бойынша бөлу оқыту мамандықтың өзгешелігіне, аймақтық ерекшеліктеріне және т.б. байланысты өзгертіледі.
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2013 жылғы 10 шілдедегі
№ 268 бұйрығына 121-қосымша
Үлгілік оқу жоспары
техникалық және кәсіптік білім
Білім коды мен бейіні 0900000 – Энергетика
Мамандығы: 0901000 – Электр станциялары мен желілерінің (түрлері
бойынша) электр жабдықтары
Біліктіліктер: 090102 2 – Электр станцияларының электржабдығын
жөндеуші электр слесарі*
090102 2 – Электромонтер (барлық атаулардың)*

200
Всего часов учебного времени
4760
Примечание: ООД – общеобразовательные дисциплины; ОГД – общегуманитарные дисциплины; СЭД - социально-экономические дисциплины; ОПД – общепрофессиональные дисциплины; СД – специальные дисциплины; ДОО – дисциплины, определяемые организацией образования с учетом требований работодателей; ПО – производственное обучение; ПП – профессиональная практика; ПА – промежуточная аттестация; ИА – итоговая аттестация; ОУППК – оценка уровня профессиональной подготовленности и присвоение квалификации; К – консультации; Ф – факультативные занятия
*Распределение по семестрам изменяется в зависимости от специфики специальности, региональных особенностей и другие
Приложение 121
к приказу Министра образования
и науки Республики Казахстан
от 10 июля 2013 года № 268
Типовой учебный план
технического и профессионального образования
Код и профиль образования: 0900000 – Энергетика
Специальность: 0901000 – Электрооборудование электрических станций и сетей(по видам)
Квалификации: 090101 2 – Электромонтер (всех наименований)*
090102 2 – Электрослесарь по ремонту
электрооборудования электростанций*

180
АА 00
- аралық аттестаттау
108
ҚА 00
- қорытынды аттестаттау: дипломдық жобаны қорғау
67
КДДБ 00
- кәсіптік дайындық деңгейін бағалау және біліктілік беру
5
Міндетті оқудың қорытындысы:
4320
К
Консультациялар
300
Ф
Факультативтік сабақтар
340
Оқу уақытының барлық сағаты:
4960
Ескерту: ЖБП – Жалпы білім беретін пәндер; ЖГП – Жалпы гуманитарлық пәндер; ӘЭП - Әлеуметтік-экономикалық пәндер; ЖКП – Жалпы кәсіптік пәндер; АП – арнайы пәндер; БҰАП – білім беру ұйымдары анықтайтын пәндер; ӨО – өндірістік оқыту; КП – кәсіптік практика; АА – аралық аттестаттау; ҚА – қорытынды аттестаттау; КДДБ – кәсіптік даярлық деңгейін бағалау және біліктілік беру; К – консультация; Ф – факультативтік сабақтар.
*Семестр бойынша бөлу оқыту мамандықтың өзгешелігіне, аймақтық ерекшеліктеріне және т.б. байланысты өзгертіледі.
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2013 жылғы 10 шілдедегі
№ 268 бұйрығына 124-қосымша
1 0901000 – «Электр станциялары мен желілерінің (түрлері бойынша) электр жабдықтары» мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білім деңгейлерінен білім оқу бағдарламасының құрылымы
1.1 0901000 – «Электр станциялары мен желілерінің (түрлері бойынша) электр жабдықтары» мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің жоғары деңгей біліктілігінің білім оқу бағдарламасының құрылымы
Оқу мерзімі: 2 жыл 10 ай
1 Кесте
Пәндердің қысқартылған атауы (коды)
Пәндер мен кәсіптік модулдердің оқу циклдері
Кәсіптік модулдердің пәндері мен бөлімдерінің атаулары
Қалыптастырылатын құзыр коды
ЖБМ 00
Жалпы білім беру пәндерінің модулі
ЖБП 00
Жалпы білім беру пәндері
КМ 00
Кәсіптік модуль
ЖКП 00
Жалпы кәсіптік пәндер
ЖКП 01
Пәнді оқу нәтижесінде білім алушы білуі керек:
- МЖМБС 2.303-68* бойынша сызықтарды, МЖМБС 2.301-68* бойынша форматтарды,
- МЖМБС 2.304-81 бойынша;
сызба шрифттерін;
- МЖМБС 2.302-68 бойынша масштабтарды, МЖМБС 2.307-68* бойынша өлшемдерді салу ережелерін, жанасу түрлерін;
меңгеруі керек:
- стандартты сақтай отырып, әртүрлі сызықтарды сызуды;
- сызбаларда стандартты шрифтпен жазу жазуды;
- сызба масштабын анықтауды, берілген масштабта тетіктерді сыза алу;
- сызбада қарапайым нысандағы тетіктердің өлшемін жасау;
- электр сұлбаларын оқу.
Сызу:
ЕСКД, МЖМБС кіріспесі, түсінік; сызбалардың графикалық ресімделуі; сызба сызықтары; сызба форматтары; сызбаларда жазулар жазу; масштабтар; өлшемдер салу; тетіктердің контурларын орындау тәсілдері; проекциялық сызба және техникалық сурет салу; геометриялық денелердің аксонометриялық проекциялары; геометриялық денелердің толық қиылысуы; геометриялық денелердің өзара қиылысуы; проекциялық сызу; техникалық сызу; сызбалар мен нобайларды орындаудың жалпы ережелері; құрама сызба; берілістер; құрама сызбаларды оқу және детальдау; сұлбалардағы шартты, графикалық белгілеулер; мамандық бойынша сұлбалар.
БҚ
6,7
КҚ7
ЖКП 02
Пәнді оқу нәтижесінде білім алушы білуі керек:
- негізгі электрлік және магниттік құбылыстарды;
- теориялық электротехникада жиі қолданылатын терминдер мен анықтамаларды;
- электрлік есептік сұлбаларда (алмастыру сұлбалаларында) қолданылатын электр тізбектері элементтерінің шартты графикалық белгілерін;
- электрлік және магниттік шамалардың өлшем бірліктері мен әріптік таңбаларын;
меңгеруі керек:
- электр сұлбаларын оқуды
- электр шамаларының параметрлерін анықтау;
Электротехниканың теориялық негіздері:
тұрақты токтың электр тізбектері; электр өрісі туралы ұғым; электр тогы, оның физикалық мәні мен есептеу әдістері; кедергі, өткізгіштік; электр тізбегінің байланыстырушы параметрлері; айнымалы және тұрақты токтың электр тізбектерін есептеу;  айнымалы және тұрақты токтың желілік емес тізбектері; есептеу ұғымдары мен әдістері; синусоидалы емес токтың электр тізбектері; есептеу ұғымдары мен әдістері; электр тізбектеріндегі өтпелі үрдістер; тарату параметрлерімен электр тізбектері
БҚ4
АҚ6
ЖКП 03
Пәнді оқу нәтижесінде білім алушы білуі керек:
- электротехникалық материалдардың құрылысын;
- электр техникалық материалдардың қолданылу саласын
- электр өлшеу аспаптарының типтерін, құрылғысын, жұмыс қағидасын, сипаттамасын және қолданылу саласын;
- сызықтық өлшемдерді өлшеу құрылғылары мен жұмыс қағидасын;
- электрлік, магниттік және электрлік емес шамалардың өлшеу тәсілдерін;
меңгеруі керек:
- сымдар мен кабелдердің таңбаларын ашып оқу;
- электр тізбектерінің параметрлерін анықтау;
- дәл өлшейтін аспаптарды пайдалану және қосу сұлбаларын орындау;
Электротехникалық материалдар және өлшеулер:
металдардың қасиеттері; темірдің көміртекті қоспалары; түсті металдар мен олардың қоспалары; магниттік қатты электротехникалық материалдар; өткізгіштік материалдар; сымдар, шиналар, кабелдер; жартылай өткізгіш материалдар: қасиеттері, қолданылу саласы; электр оқшаулау материалдары; газ тәрізді диэлектриктер; полярлану материалдары; электр оқшаулау материалдары және компаундтар; резеңкелер; электр оқшаулау слюдасы, керамика, шыны; қабатты пластмассалар; электр шамаларын өлшеу құралдары; өлшеу аспаптары туралы ұғым; электрлік және магниттік шамаларды өлшеу; электр тізбектерінің параметрлерін өлшеу, қуат пен электр энергиясын өлшеу; кернеуді өлшеу әдістері туралы ұғым; тіркеу аспаптары; электрлік емес шамаларды түрлендіргіштермен өлшеу; температураны өлшеу тәсілдері туралы ұғым; техникалық өлшеу негіздері; метрология және өлшеу қателіктері туралы ұғым; сызықтық өлшемдерді өлшеу құралдары; тетіктерді дайындау және өлшеу қателіктері; СЭВ рұқсат беру мен орнатудың бірыңғай жүйесі.

180
ПА 00
- промежуточная аттестация
108
ИА 00
- итоговая аттестация: защита дипломного проекта
67
ОУППК
- оценка уровня профессиональной подготовленности и присвоение квалификации
5
Итого на обязательное обучение:
4320
К
Консультации
300
Ф
Факультативные занятия
340
Всего часов учебного времени:
4960
Примечание: ООД – общеобразовательные дисциплины; ОГД – общегуманитарные дисциплины; СЭД - социально-экономические дисциплины; ОПД – общепрофессиональные дисциплины; СД – специальные дисциплины; ДОО – дисциплины, определяемые организацией образования с учетом требований работодателей; ПО – производственное обучение; ПП – профессиональная практика; ПА – промежуточная аттестация; ИА – итоговая аттестация; ОУППК – оценка уровня профессиональной подготовленности и присвоение квалификации; К – консультации; Ф – факультативные занятия
*Распределение по семестрам изменяется в зависимости от специфики специальности, региональных особенностей и другие
Приложение 124
к приказу Министра образования
и науки Республики Казахстан
от 10 июля 2013 года № 268
1. Структура образовательной учебной программы по уровням
технического и профессионального образования по
специальности 0901000 – «Электрооборудование
электрических станций и сетей (по видам)»
1.1 Структура образовательной учебной программы повышенного
уровня квалификации технического и профессионального
образования по специальности 0901000 – «Электрооборудование
электрических станций и сетей (по видам)»
Таблица 1                            Срок обучения: 2 года 10 месяцев
Сокращенное наименование цикла дисциплин (код)
Учебные циклы дисциплин и профессиональных модулей
Наименование дисциплин и разделов профессиональных модулей
Код формируемой компетенции
МОД 00
Модуль общеобразовательных дисциплин
ООД 00
Общеобразовательные дисциплины
ПМ 00
Профессиональный модуль
ОПД 00
Общие профессиональные дисциплины
ОПД 01
В результате изучения дисциплины обучающийся должен
знать:
- линии по ГОСТ 2.303-68*, форматы по ГОСТ 2.301-68*;
- шрифты чертежные по ГОСТ 2.304-81;
- масштабы по ГОСТ 2.302-68, правила нанесения размеров по ГОСТ 2.307-68*, виды сопряжений;
уметь:
- уметь вычерчивать различные линии с соблюдением стандарта;
- выполнять надписи на чертежах стандартным шрифтом;
- определять масштаб чертежа, выполнять чертежи деталей в заданном масштабе;
- наносить размеры на чертеже детали простой формы;
-читать электрические схемы.
Черчение:
введение, понятие ЕСКД, ГОСТ; графическое оформление чертежей; линии чертежа; форматы чертежей; выполнение надписей на чертежах; масштабы; нанесение размеров; приемы выполнения контуров деталей; техническое черчение; общие правила выполнения чертежей и эскизов; обозначения условные, графические в схемах; схемы по специальности.
БК 6,7
ПК 7
ОПД 02
В результате изучения дисциплины обучающийся должен знать:
-основные электрические и магнитные явления;
- наиболее употребляемые термины и определения теоретической электротехники;
- условные графические обозначения элементов электрических цепей, применяемых в электрических расчетных схемах (схемах замещения);
- единицы измерения и буквенные обозначения электрических и магнитных величин;
- уметь:
- читать электрические схемы;
- определять параметры электрических величин.
Теоретические основы электротехники:
электрические цепи постоянного тока; понятие об электрическом поле; электрический ток, его физическая сущность и методы расчета; сопротивление, проводимость; законы электротехники, связывающие параметры электрической цепи; расчеты электрических цепей переменного и постоянного тока; нелинейные цепи переменного тока и постоянного тока; понятия и методы расчетов; электрические цепи несинусоидального тока; понятия и методы расчетов; переходные процессы в электрических цепях; электрические цепи с распределенными параметрами.
БК 4
СК 6
ОПД 03
В результате изучения дисциплины обучающийся должен
знать:
- строение электротехнических материалов;
- область применения электротехнических материалов;
- типы, устройство, принцип действия, характеристики и область применения электроизмерительных приборов;
- устройство, принцип действия средств измерения линейных размеров;
- способы измерения электрических, магнитных и неэлектрических величин;
уметь:
- расшифровывать марки проводов и кабелей;
- определять параметры электрической цепи;
- пользоваться точными приборами и выполнять схемы включения; пользоваться штангенин-струментами, микрометрическими измерительными средствами, индикаторными приборами.
Электротехнические материалы и измерения:
свойства металлов; сплавы железа с углеродом; цветные металлы и их сплавы; электротехнические материалы, магнитотвердые материалы; проводниковые материалы; провода, шины, кабели; полупроводниковые материалы: свойства, область применения; электроизоляционные материалы; газообразные диэлектрики; поляризационные материалы; электроизоляционные материалы и компаунды; резины; электроизоляционная слюда, керамика, стекло; слоистые пластмассы;
средства измерений электрических величин; понятие об измерительных приборах; измерение электрических и магнитных величин; измерение параметров электрических цепей, измерение мощности и электрической энергии; понятие о методах измерения напряжения; регистрирующие приборы;
измерение неэлектрических величин преобразователями; понятие о способах измерения температуры; основы технических измерений; понятие о метрологии и погрешностях измерения; средства для измерения линейных размеров; понятие о погрешности изготовления и измерения деталей; допуски и посадки; единая система допусков и посадок СЭВ.

БҚ3,6
КҚ3
ЖКП 04
Пәнді оқу нәтижесінде білім алушы білуі керек:
- электр машиналары мен трансформаторлардың негізгі қасиеттерін, жұмыс қағидасын және қолданылу саласын;
меңгеруі керек:
- құралымы мен паспорттық мәліметтері бойынша электр машиналары мен трансформатордың типін анықтауды;
Электрлік машиналар және трансформаторлар:
тұрақты ток машиналарының құралымы мен жұмыс қағидасы; тұрақты ток машиналарының магниттік тізбегі; коммутация; тұрақты ток генераторлары; қоздыру тәсілдері; қозғалтқыштардың жұмыс қағидасы, қосу; жұмыстық сипаттамалары; трансформаторлардың құралымы мен жұмыс қағидасы; жұмыс режимдері; трансформаторларды жалғау топтары мен сұлбалары; автотрансформаторлар, үш орамды және арнайы трансформаторлар; синхронды генераторлардың құралымы мен жұмыс қағидасы; синхронды қозғалтқыштар мен асинхронды қозғалтқыштардың жұмыс қағидасы мен құралымы;
БҚ6,7
КҚ3
АҚ1
ЖКП 05
Пәнді оқу нәтижесінде білім алушы білуі керек:
- жоғары деңгей тілдерінде алгоритмдеу және бағдарламалау негіздерін;
- компьютерді пайдаланушыға баптау;
- тораптағы жұмысты;
- офистік бағдарламалармен жұмысты;
меңгеруі керек:
- ОЖ орнықтыруды;
- мәтінді формативтеу және түзету; кестені құрып, түзетуді;
- ақпаратты алу және жіберу үшін локальды және басты торапты пайдалану;
Компьютерлік технология негіздері:
Windows ОЖ; Microsoft Word мәтіндік редакторы; Ехсеl электронды кестесі; Мәліметтер базасы; Компьютерлік тораптар; Аuto Саd графикалық редакторы; автоматтандырылған жұмыс орындары.
БҚ 6,7
Біліктілік: 090101 2 «Электр монтері (барлық атаулардың)»
АП 00
Арнайы пәндер
АП 01
Пәнді оқу нәтижесінде білім алушы білуі керек:
- электр аппараттарының белгіленуін, жұмыс қағидасы мен құрылымын;
- электр қондырғыларының типтік электр сұлбаларын және оларға сәйкес келетін тарату құрылғыларын;
- электр тораптары бейтараптамаларының жұмыс режимдерін;
- қосалқы станциялардың өзіндік мұқтаж жүйелерін электрмен қамсыздандыру тәсілдерін;
- оперативті ток көздерін;
- қосалқы станциялардағы өлшеу жүйелерін және қосалқы станцияларды қорғауды;
- қосалқы станцияларда өлшеу жүйелерін және қосалқы станцияларды қорғауды
меңгеруі керек:
- электр станциялары мен қосалқы станциялардың электрлік жалғау сұлбаларын оқуды;
- сұлбалардың параметрлерін анықтау;
- трансформаторлар мен автотрансформаторлардың таңбасын ашып оқуды;
- жинақ тарату құрылғыларының ұяшықтарын толтыру сұлбаларын оқуды;
- ашық тарату құрылғыларының сызбаларын оқуды.
Электр станциялары мен қосалқы станциялардың электржабдығы:
Энергожүйелер және электр қондырғылары туралы жалпы мәліметтер; электр станциялары мен тарату тораптарының негізгі жабдықтары; синхронды генераторлар және компенсаторлар; күштік трансформаторлар және автотрансформаторлар; электр қондырғыларындағы қысқа тұйықталулар; қысқа тұйықталу процесінің жалпы сипаттамасы; қысқа тұйықталу токтарының электр динамикалық және термиялық әрекеттері; қысқа тұйықталу токтарын шектеу әдістері; қысқа тұйықталудың тарату шиналары; тарату құрылғыларының шиналары, токөткелдер, күштік кабелдер, оқшаулағыштар; 1000 В дейін кернеумен электр аппараттары; 1000 В жоғары кернеумен электр аппараттары; электр станциялары мен қосалқы станциялардың өлшеу жүйелері; электр станциялары мен қосалқы станциялардың электрлік жалғау сұлбалары; электр станцияларының электрлік жалғау сұлбаларының түрлерін; электр станцияларының электрлік жалғауларының басты сұлбалары; қосалқы станциялардың басты сұлбаларын жинақтау; электр станциялары мен қосалқы станциялардың өзіндік мұқтаждары; тарату құрылғыларының құралымдары; жабық тарату құрылғылары; жинақ тарату құрылғылары; жинақ трансформаторлық қосалқы станциялар; ашық тарату құрылғылары; қосалқы станциялар мен электр станцияларындағы акумуляторлық қондырғылар; жоғары кернеу электр қондырғыларының жерлендіру құрылғылары; қосалқы станциялар мен электр станцияларын найзағайдың тура соққысынан қорғау; қосалқы станциялар мен электр станцияларын найзағай асқын кернеу импульстарынан қорғау; ішкі асқын кернеуді шектеу.

БК 3,6
ПК 3
ОПД 04
В результате изучения дисциплины обучающийся должен
знать:
- конструкцию, принцип работы, область применения электрических машин и трансформаторов;
уметь:
- определять тип электрической машины и трансформатора по конструкции и паспортным данным.
Электрические машины и трансформаторы:
конструкция и принцип действия машины постоянного тока; коммутация; генераторы постоянного тока; двигатели постоянного тока; принцип действия, пуск двигателей; рабочие характеристики; конструкция и принцип действия трансформаторов; режимы работы; группы и схемы соединения трансформаторов; автотрансформаторы, трехобмоточные и специальные трансформаторы; конструкция и принцип действия синхронных генераторов; принцип действия и конструкция синхронных и асинхронных двигателей.
БК 6,7
ПК 3
СК 1
ОПД 05
В результате изучения дисциплины обучающийся должен знать:
- основы алгоритмизации и программирования на языках высокого уровня;
- настройку компьютера на пользователя; работу в сети;
- работу с офисными программами;
уметь:
- настраивать ОС;
- форматировать и редактировать текст; создавать и редактировать таблицы; использовать локальную и глобальную сети для получения и отправки информации.
Основы компьютерной технологии:
ОС Windows; Текстовый редактор Microsoft Word; Электронная таблица Excel; Базы данных; Компьютерные сети; Графический редактор Auto Cad; автоматизированные рабочие места.
БК 6,7
Квалификация: 090101 2 – «Электромонтер (всех наименований)*»
СД 00
Специальные дисциплины
СД 01
В результате изучения дисциплины обучающийся должен
знать:
- назначение, принципы действия и конструкции электрических аппаратов;
- типовые электрические схемы электроустановок и соответствующие им конструкции распределительных устройств;
- режимы работы нейтралей электрических сетей;
- способы электроснабжения систем собственных нужд подстанций;
- источники оперативного тока;
- системы измерений на подстанциях и защиту подстанций от перенапряжений;
уметь:
- читать схемы электрических соединений электрических станций и подстанций; - определять параметры схем;
- расшифровывать марки трансформатора и автотрансформатора;
- читать схему заполнения ячеек комплектных распределительных устройств;
- читать чертежи открытых распределительных устройств.
Электрооборудование электрических станций и подстанций:
общие сведения об энергосистемах и электроустановках; основное оборудование электрических станций и распределительных сетей; синхронные генераторы и компенсаторы; силовые трансформаторы и автотрансформаторы; короткие замыкания в электроустановках; общая характеристика процесса короткого замыкания; электродинамическое и термическое действие токов короткого замыкания; методы ограничения токов короткого замыкания; шины распределительных устройств, токопроводы, силовые кабели, изоляторы; электрические аппараты напряжением до 1000 В; электрические аппараты напряжением выше 1000 В; система измерений на электростанциях и подстанциях; схемы электрических соединений электрических станций и подстанций; виды схем электрических соединений электростанций; главные схемы электрических соединений электростанций; компоновка главных схем подстанций; компоновка главных схем электростанций; собственные нужды подстанций; собственные нужды электростанций; конструкции распределительных устройств; закрытые распределительные устройства; комплектные распределительные устройства; комплектные трансформаторные подстанции; открытые распределительные устройства; аккумуляторные установки на подстанциях и электростанциях; аккумуляторные установки; заземляющие устройства электрических установок высокого напряжения; защита подстанций и электростанций от прямых ударов молнии; защита подстанций и электростанций от набегающих линий импульсов грозовых перенапряжении; ограничение внутренних перенапряжений.

БҚ 4,7
КҚ 1
АҚ1
АП 02
Пәнді оқу нәтижесінде білім алушы білуі керек:
- энергетикалық жүйелер туралы негізгі мәліметтерді, зауыттар мен кәсіпорындарды электрмен қамсыздандыру;
- кәсіпорындарды күштік және жарықтандыру жабдықтары туралы жалпы мәліметтер;
- электр энергиясы қабылдағыштарының жіктелуін;
- электр берілісі желілерінің құралымдық ерекшеліктері мен электр қосалқы станцияларының электржабдығын;
меңгеруі керек:
- жарықтау қондырғыларының электр сұлбаларын оқу;
- өнеркәсіптік кәсіпорындарды электрмен қамсыздандыру сұлбаларын оқу;
- асқын кернеуден қорғау сұлбаларын оқуды.
Кәсіпорындарды электрмен қамсыздандыру:
өнеркәсіптік кәсіпорындарды электрмен қамсыздандыру жүйелерін; өнеркәсіптік кәсіпорындарды цехішілік электрмен қамсыздандыру; цехтардың күштік және жарықтау жабдықтары туралы жалпы мәліметтерді; жұмыс режимі мен электрмен қамсыздандырудың үздіксіздік дәрежесі бойынша электр энергия қабылдағыштарының жіктелуі; 1000В дейін қондырғыларда электр тораптарын қорғау; кәсіпорындардың зауыттары мен өнеркәсіптік алаңдарын электрмен қамсыздандыру; 1000В жоғары кернеумен өнеркәсіптік кәсіпорындарды электрмен қамсыздандыру сұлбалары; басты төмендеткіш қосалқы станциялар (БТҚ) және тарату қосалқы станциялары (ТҚС); қысқа тұйықталулар; электр энергиясының сапасы; кернеуді реттеу тәсілдері, 1000В жоғары кернеумен тораптарда реактивті қуаттың компенсациясы.
БҚ 4,7
КҚ 4
АҚ 10
АП 03
Кәсіптік модулді оқу нәтижесінде білім алушы білуі керек:
- негізгі және көмекші реленің құрылғысы мен жұмыс қағидасын;
- қорғаныстың қағидалық сұлбаларын;
- релелік қорғаныс талаптарын;
- желілердің дифференциалдық қорғанысының, құрама шиналардың, трансформаторлардың, электр қозғалтқыштарының жұмыс қағидасын;
- АПВ, АВР, АРВ, АУР, АРН белгіленуі мен жұмыс қағидасын;
меңгеруі керек:
- ірі электр машиналары мен аппараттардың, электр беріліс желілері мен трансформаторлардың релелік қорғаныс және автоматика сұлбаларын оқуды.
Энергожүйелерінің релелік қорғанысы және автоматикасы:
релелік қорғаныс пен автоматиканың жалпы сұрақтары: электр-энергетикалық жүйелердегі бүлінулер мен бейқалыпты жұмыс режимдері, өлшеу трансформаторлары, реттеуші органдар, оперативті ток көздері, логикалық, сигналды және атқарушы органдар; релелік қорғаныс, оның функциялары, релелік қорғанысқа талаптар; электр берілісі желілерінің, трансформаторлардың, компенсаторлардың, электр қозғалтқыштарының релелік қорғанысы, энергожүйелерінің автоматикасы: АПР, АВР, АРВ, АУР, АРН; өртке қарсы автоматика, автоматтық синхрондау; электр станциялары мен қосалқы станциялардың қосымша тізбектері; ток тізбектерін ұйымдастыру, кернеу, оперативті тұрақты және айнымалы ток, аппараттарды басқару, сигналдау.

БК 4,7
ПК 1
СК 1
СД 02
В результате изучения дисциплины обучающийся должен
знать:
- основные сведения об энергетических системах, электроснабжении заводов и предприятий;
- общие сведения о силовом и осветительном оборудовании предприятий;
- классификацию приемником электрической энергии;
- конструктивные особенности линий электропередачи и электрооборудования электрических подстанций;
уметь:
- читать электрические схемы осветительных установок;
- читать схемы электроснабжения промышленных предприятий;
- читать схемы защиты от перенапряжения.
Электроснабжение предприятий:
системы электроснабжения промышленных предприятий; внутрицеховое электроснабжение промышленных предприятий; общие сведения о силовом и осветительном оборудовании цехов; классификация приемников электроэнергии по степени бесперебойности электроснабжения и режимов работы; защита электрических сетей в установках до 1000 В; электроснабжение заводов и промышленных площадок предприятий; схемы электроснабжения промышленных предприятий напряжением выше 1000 В; главные понизительные подстанции (ГПП) и распределительные подстанции (ГРП); короткие замыкания; качество электроэнергии; способы регулирования напряжения, компенсация реактивной мощности в сетях напряжением выше 1000 В.
БК 4,7
ПК 4
СК 10
СД 03
В результате изучения дисциплины обучающийся должен
знать:
- устройство и принцип действия основных и вспомогательных реле;
- принципиальные схемы защиты;
- требования к релейной защите;
- принцип действия дифференциальных защит линий, сборных шин, трансформаторов, электродвигателей;
- назначение и принцип действия АПВ, АВР, АРВ, АУР, АРН;
уметь:
- читать схемы релейной защиты и автоматики крупных электрических машин и аппаратов, линий электропередачи и трансформаторов.
Релейная защита и автоматика энергосистем:
общие вопросы релейной защиты и автоматики: повреждение и анормальные режимы работы в электроэнергетических системах, измерительные трансформаторы, регулирующие органы, источники оперативного тока, логические, сигнальные и исполнительные органы; релейная защита, ее функции, требования к релейной защите; релейные защиты линий электропередачи, трансформаторов, компенсаторов, электродвигателей, сборных шин, блоков; автоматика энергосистем: АПВ, АВР, АРВ, АУР, АРН; противоаварийная автоматика, автоматическая синхронизация; вспомогательные цепи электрических станций и подстанций: организация токовых цепей, напряжение, оперативный постоянный и переменный ток, управление аппаратами, сигнализация.

БҚ 1,2, 3,4
АҚ 7
АП  04
Пәнді оқу нәтижесінде білім алушы білуі керек:
- еңбекті қорғау бойынша заңнама негіздерін;
- электр тогымен жарақаттанудан қорғау шаралары мен электр қауіпсіздігі негіздерін, бақытсыз жағдайда зардап шеккендерге дәрігерге дейінгі көмек көрсету бойынша негізгі медициналық мәліметтерді;
- жөндеу және монтаждау кезіндегі қауіпсіздік техникасын;
меңгеруі керек:
- еңбекті қорғау бойынша нормативті-техникалық құжаттаманы пайдалануды
- өндірістік телімде жұмыстарды қауіпсіз жасауды қамтамасыз ету;
- адамға әсер ететін қауіпті және зиянды өндірістік факторлардың жағымсыз әсерін бағалау;
- бақытсыз жағдайда зардап шеккендерге алғашқы көмек көрсетуді
Еңбекті қорғау:
еңбекті қорғаудың құқықтық және ұйымдастырушылық сұрақтары; қауіпті және зиянды өндірістік факторлар; өндірісте бақытсыз жағдайларды есепке алу және талдау; жұмыс орнында еңбекті ұйымдастыру; еңбек гигиенасы және өндірістік санитария: өндірістік орынжайларға, жұмыс орындарына, технологиялық жабдыққа жалпы санитарлы-гигиеналық талаптар; өндірістік орынжайлардың жарықталуына талаптар; шудан, вибрациядан, ультрадыбыстар, иондау және электр магниттік сәулеленуден қорғау; қауіпсіздік техникасы: тиеп-түсіру көліктік және қоймалық жұмыстарды атқару кезіндегі қауіпсіздік техникасы; қол құралдарымен және айлабұйымдарымен жұмыс істеу кезіндегі қауіпсіздік техникасы; электр қауіпсіздік негіздері; өртке қарсы қорғаныс: заттардың жануы және жарылуға қауіпті қасиеттері; өрт сөндіру құралдары мен тәсілдері; кәсіпорындардағы өрт қорғанысын ұйымдастыру.
БҚ 1,2,7
КҚ7
СҚ 4,11
АП 05
Пәнді оқу нәтижесінде білім алушы білуі керек:
- мекеме және еңбек төлемі саласында кәсіпорындарды басқарудың экономикалық механизмінің жұмысын;
меңгеруі керек:
- салалық кәсіпорынның өндірістік сипаттамасында бағдарды таба білу;
- энергетика кәсіпорындарының құрылымында бағдарды білу;
- әрбір қызметкердің жеке ерекшеліктерін ескеріп, өндірістік ұжым қалыптастыру;
- кәсіпорынның негізгі өндірістік қорлары мен мүлік қозғалысы көрсеткіштерін пайдалану көрсеткіштерін есептеуді;
- инновациялардың ақпараттық ағымдарында бағдарды білу;
- кәсіпорынның барлық табыс түрлері мен рентабельділігін анықтау;
- кәсіпорын іс-әрекетінде экономикалық талдау нәтижелерін пайдалануды.
Энергетика экономикасы:
нарықтық қатынас жүйесіндегі сала кәсіпорыны; еңбекті ғылыми ұйымдастыру; сала кәсіпорынында техникалық нормалау негіздері; еңбек өндірісі; сала кәсіпорынында еңбек төлемін ұйымдастыру; нарықтық экономика жағдайларында Қазақстан Республикасының салық жүйесі; сала кәсіпорынының өндірістік- шаруашылық іс-әрекетін есепке алу және талдау негіздері.

БК 1,2,3,4
СК 7
СД 04
В результате изучения дисциплины обучающийся должен
знать:
- основы законодательства по охране труда;
- основы электробезопасности и меры защиты от поражения электрическим током, основные медицинские сведения по оказанию доврачебной помощи пострадавшим при несчастных случаях;
- технику безопасности при ремонтных и монтажных работах;
уметь:
- пользоваться нормативно- технической документацией по охране труда;
- обеспечивать безопасное проведение работ на производственном участке;
- оценивать возможность негативного воздействия опасных и вредных производственных факторов, действующих на человека;
- оказывать первую помощь пострадавшим при несчастных случаях.
Охрана труда:
правовые и организационные вопросы охраны труда; опасные и вредные производственные факторы; расследование, учет и анализ несчастных случаев на производстве; организация труда на рабочем месте; гигиена труда и производственная санитария: общие санитарно-гигиенические требования к производственным помещениям, рабочим местам, технологическому оборудованию; требования к освещению производственных помещений; защита от шума, вибрации, ультразвука, ионизирующих и электромагнитных излучений; техника безопасности: техника безопасности при погрузочно-разгрузочных транспортных и складских работах; техника безопасности при работе с ручным инструментом и приспособлениями; техника безопасности при монтаже систем контроля и автоматизации; основы электробезопасности; противопожарная защита: горение и взрывоопасные свойства веществ; средства и способы пожаротушения; организация пожарной охраны на предприятиях.
БК 1,2,7,
ПК 7
СК 4,11
СД 05
В результате изучения дисциплины обучающийся должен:
знать:
- действие экономического механизма управления предприятиями в области организации и оплаты труда.
уметь:
- ориентироваться в производственной характеристике отраслевого предприятия;
- ориентироваться в структуре предприятий энергетики;
- формировать производственный коллектив с учетом индивидуальных особенностей каждого работника; - производить расчет показателей использования основных производственных фондов предприятия и показателей движения имущества;
- ориентироваться в информационных потоках инноваций;
- определять все виды прибыли предприятия и рентабельности;
- применять результаты экономического анализа в деятельности предприятия.
Экономика энергетики:
предприятия отрасли в системе рыночных отношений; научная организация труда; основы технического нормирования на предприятиях отрасли; производительность труда; организация оплаты труда на предприятиях отрасли; налоговая система Республики Казахстан в условиях рыночной экономики; основы учета и анализа производственно-хозяйственной деятельности предприятий отрасли.

БҚ 4,7
АП 06
Пәнді оқу нәтижесінде білім алушы білуі керек:
- электр қондырғыларының жалпы ережелерін және техникалық қызмет көрсету ережелерін;
- электр қондырғыларына қызмет көрсету және жөндеу кезіндегі қауіпсіздік техникасы ережелерін;
- электржабдығын жөндеу технологиясын;
меңгеруі керек:
- цехішілік электр тораптарын, жарықтандыру электр қондырғыларын, электр берілісінің кабелдік және әуе желілерін, трансформаторлық қосалқы станциялар мен тарату құрылғыларының, электр жетегі мен қосып-реттеу аппаратурасын, электр машиналарын тексеріп қарау;
- электржабдығының және электр қондырғыларының ұсақ және ағымдағы жөндеуін орындау.
Электр қондырғыларына қызмет көрсету және жөндеу:
техникалық қызмет көрсету және ағымдағы жөндеу: электрлік цехішілік тораптарды және жарықтау электр қондырғыларын; электр берілісінің кабелдік және әуе желілері; трансформаторлық қосалқы станциялар және тарату құрылғыларын; электр жетектерін және қосып-реттеу аппаратураны; электржетегін тексеру және техникалық қызмет көрсету кезінде олардың жұмысын бақылау; электр машиналарындағы тербелу және сырғанау подшипниктерін ағымдағы жөндеу және техникалық қызмет көрсету; щеткалы-коллекторлық түйіннің электр машиналарының орамалары; электржетегінің және қосып-реттеу аппаратурасының ақауын табу; крандар мен жүк көтеру машиналарының электржабдығына, электр термиялық және дәнекерлеу қондырғыларына техникалық қызмет көрсету; электр қондырғыларына қызмет көрсету және жөндеу кезіндегі қауіпсіздік техникасы.
БҚ 1,3,6 8
КҚ 1,3,4 5,6
АҚ 1,2,3 4,5,6 7,8, 10
АП 07
Пәнді оқу нәтижесінде білім алушы білуі керек:
- монтаждық нұсқаулықтарды; технологиялық карталардың талаптарын;
- электр өткізгіштерінің түрлері мен сымдарды төсеу технологиясын; сымдарды жалғау және ұштау тәсілдерін;
- сымдарды монтаждау кезіндегі қауіпсіздік техникасын;
- өнеркәсіптік кәсіпорындардың электр қондырғыларында кабелдік желілердің типтерін;
- блоктар мен траншеяларда кабелдік желілерді монтаждау кезінде механизация құралдарын;
- ұштау және жалғау кабелдік муфталарын, эпоксидті ұштау істерін монтаждау тәсілдерін;
- электр берілісінің әуелік желілерін монтаждаудың ерекшеліктерін;
- қосалқы станциялардың, жүктеме ажыратқыштарының және олардың жетектерін монтаждау бойынша жұмыс кезеңдерін;
- құралған және шашылған электр машиналарын монтаждау ерекшеліктерін;
- крандар мен тельферлердің электржабдығын монтаждаудың прогрессивті әдістерін;
- күштік және жарықтау қондырғыларын монтаждау кезіндегі қауіпсіздік техникасын;
меңгеруі керек:
- сақтандырғыштардың, ажыратқыштардың барлық типтерін монтаждауды;
- электржабдығының монтаждық сұлбаларын бойынша жұмыстарды орындау;
- монтаждық жұмыстарды жасау үшін құралдарды пайдалануды;
- блоктар мен траншеяларда кабелдік желілерді монтаждау кезінде механизация құралдарын пайдалануды.
Күштік және жарықтау қондырғыларын монтаждау:

БК 4,7
СД 06
В результате изучения дисциплины обучающийся должен:
знать:
- общие положения и правила технического обслуживания и текущего ремонта электроустановок;
- правила техники безопасности при обслуживании и ремонте электроустановок;
- технологию ремонта электрооборудования;
уметь:
- проводить осмотр внутрицеховых электросетей, осветительных электроустановок, кабельных и воздушных линий электропередачи, трансформаторных подстанций и распределительных устройств, электроприводов и пускорегулирующей аппаратуры, электрических машин;
- выполнять мелкий и текущий ремонт электрооборудования и электроустановок.
Обслуживание и ремонт электроустановок:
техническое обслуживание и текущий ремонт: электрических внутрицеховых сетей и осветительных электроустановок; кабельных и воздушных линий электропередачи; трансформаторных подстанций и распределительных устройств; электроприводов и пускорегулирующей аппаратуры; осмотр электроприводов и контроль за их работой при техническом обслуживании; техническое обслуживание и текущий ремонт подшипников качения и скольжения в электрических машинах; обмоток электрических машин, щеточно-коллекторного узла; обнаружение неисправностей электроприводов и пускорегулирующей аппаратуры; техническое обслуживание электрооборудования кранов и грузоподъемных машин; электротермических и сварочных установок; техника безопасности при обслуживании и ремонте электроустановок.
БК 1,3,6,8
ПК 1,3,4,5,6,
СК 1,2,3,4,5,6,7,8,10
СД 07
В результате изучения дисциплины обучающийся должен:
знать:
- требования монтажных инструкций; технологических карт;
- виды электропроводок и технологии прокладки проводов; способы соединения и оконцевания проводов;
- технику безопасности при монтаже проводок;
- типы кабельных линий в электроустановках промышленных предприятий;
- средства механизации при монтаже кабельных линий в блоках и траншеях;
- способы монтажа концевых и соединительных кабельных муфт, эпоксидных концевых заделок;
- особенности монтажа воздушных линий электропередачи;
- этапы работы по монтажу электрооборудования подстанций, выключателей нагрузки и приводов к ним;
- особенности монтажа собранных и разобранных электрических машин;
- прогрессивные методы монтажа электрооборудования кранов и тельферов;
- технику безопасности при монтаже силовых и осветительных установок;
уметь:
- выполнять монтаж всех типов предохранителей; выключателей;
- выполнять работы по производству монтажных схем
электрооборудования;
- пользоваться инструментом для производства монтажных работ;
- пользоваться средствами механизации при монтаже кабельных линий в блоках и траншеях.
Монтаж силовых и осветительных установок:

электр монтаждық жұмыстарды жасаудың жалпы шарттары; ішкі электр тораптарын монтаждау: электр сымдарына талаптар; трассаны дайындау және электр сымдарын бекіту; тұрғын үй құрылысында сымдарды, болат құбырларда, пластмасса құбырларында жазық сымдарды төсеу; тростық сымдар; СРГ, НРГ, ВРГ маркалы кабелдерді, АТПРФ, ПРП және басқа сымдарды төсеу; лотоктардағы және қораптардағы электр сымдары; шина сымды, жарылуға қауіпті ортадағы, сыртқы өткізгіштегі, ғимарат шатырында және кірме өткізгіштеріндегі сымдардың төсемесін монтаждау; қорғаныстық жерлендіруді, электрлік жалғанымды, топтық жарықтау қалқандарын және шамдалдарды монтаждау; сымдарды монтаждау кезіндегі қауіпсіздік техникасы; 10 кВ дейін кернеумен кабель желілерін монтаждау; кабелдерді монтаждау кезіндегі қауіпсіздік техникасы; электр берілісінің әуелік желілерін монтаждау; дайындау және құрылыс-монтаждық жұмыстар; сымдарды жаю; сымдар мен тростарды жалғау және жөндеу; сымдарды созу және бекіту; әуелік желілерді асқын кернеуден қорғау, жерлендіру; 1000В дейін кернеумен әуелік желілерді монтаждау ерекшеліктері; қауіпсіздік техникасы; трансформаторлық қосалқы станциялардың электржабдығын монтаждау; электр машиналары мен басқару аппараттарын монтаждау; крандардың электржабдығын монтаждау.
БҚ 3,4,5 6,7
КҚ 2,5,6
АҚ 3,4
АП 00
Арнайы пәндер
Біліктілік: 090102 2 «Электр станцияларының электржабдығын жөндеу бойынша электр слесарі»
АП 01
Пәнді оқу нәтижесінде білім алушы білуі керек:
- электр аппараттарының белгіленуін, жұмыс қағидасы мен құрылымын;
- электр қондырғыларының типтік электр сұлбаларын және оларға сәйкес келетін тарату құрылғыларын;
- электр тораптары бейтараптамаларының жұмыс режимдерін;
- қосалқы станциялардың өзіндік мұқтаж жүйелерін электрмен қамсыздандыру тәсілдерін;
- оперативті ток көздерін;
- қосалқы станциялардағы өлшеу жүйелерін және қосалқы станцияларды қорғауды;
- қосалқы станцияларда өлшеу жүйелерін және қосалқы станцияларды қорғауды меңгеруі керек:
- электр станциялары мен қосалқы станциялардың электрлік жалғау сұлбаларын
оқуды;
- сұлбалардың параметрлерін анықтау;
- трансформаторлар мен автотрансформаторлардың таңбасын ашып оқуды;
- жинақ тарату құрылғыларының ұяшықтарын толтыру сұлбаларын оқуды;
- ашық тарату құрылғыларының сызбаларын оқуды.
Электр станциялары мен қосалқы станциялардың электржабдығы:
энергожүйелер және электр қондырғылары туралы жалпы мәліметтер; электр станциялары мен тарату тораптарының негізгі жабдықтары; синхронды генераторлар және компенсаторлар; күштік трансформаторлар және автотрансформаторлар; электр қондырғыларындағы қысқа тұйықталулар; қысқа тұйықталу процесінің жалпы сипаттамасы; қысқа тұйықталу токтарының электр динамикалық және термиялық әрекеттері; қысқа тұйықталу токтарын шектеу әдістері; қысқа тұйықталудың тарату шиналары; тарату құрылғыларының шиналары, токөткелдер, күштік кабелдер, оқшаулағыштар; 1000 В дейін кернеумен электр аппараттары; 1000 В жоғары кернеумен электр аппараттары; электр станциялары мен қосалқы станциялардың өлшеу жүйелері; электр станциялары мен қосалқы станциялардың электрлік жалғау сұлбалары; электр станцияларының электрлік жалғау сұлбаларының түрлерін; электр станцияларының электрлік жалғауларының басты сұлбалары; қосалқы станциялардың басты сұлбаларын жинақтау; электр станциялары мен қосалқы станциялардың өзіндік мұқтаждары; тарату құрылғыларының құралымдары; жабық тарату құрылғылары; жинақ тарату құрылғылары; жинақ трансформаторлық қосалқы станциялар; ашық тарату құрылғылары; қосалқы станциялар мен электр станцияларындағы акумуляторлық қондырғылар; жоғары кернеу электр қондырғыларының жерлендіруқұрылғылары; қосалқы станциялар мен электр станцияларын найзағайдың тура соққысынан қорғау; қосалқы станциялар мен электр станцияларын найзағай асқын кернеу импульстарынан қорғау; ішкі асқын кернеуді шектеу.

общие условия производства электромонтажных работ; монтаж внутренних электрических сетей: требования к электропроводкам; подготовка трассы и крепление электропроводок; прокладка проводов в жилищном строительстве, плоских проводов, в стальных трубах, в пластмассовых трубах; тросовые и струнные проводки; прокладка кабелей марок СРГ, НРГ, ВРГ, проводов АТПРФ, ПРП и других; электропроводки в лотках и коробах; монтаж шинопровода, проводок во взрывоопасной среде, наружной проводки, проводки на чердаках и вводов в здание; монтаж защитного заземления, электрического соединения, групповых осветительных щитков и светильников; техника безопасности при монтаже проводок; монтаж кабельных линий напряжением до 10 кВ; техника безопасности при монтаже кабелей; монтаж воздушных линий электропередачи; подготовительные и строительно-монтажные работы; раскатка проводов; соединение и ремонт проводов и тросов; натяжка и закрепление проводов; защита воздушных линий от перенапряжений, заземление; особенности монтажа воздушных линий напряжением до 1000В; техника безопасности; монтаж электрооборудования трансформаторных подстанций; монтаж электрических машин и аппаратов управления; монтаж электрооборудования кранов.
БК 3,4,5,6,7
ПК 2,5,6
СК 3,4
СД 00
Специальные дисциплины
Квалификация: 090102-2 – «Электрослесарь по ремонту электрооборудования электростанций»
СД 01
В результате изучения дисциплины обучающийся должен
знать:
- назначение, принципы действия и конструкции электрических аппаратов;
- типовые электрические схемы электроустановок и соответствующие им конструкции распределительных устройств;
- режимы работы нейтралей электрических сетей;
- способы электроснабжения систем собственных нужд подстанций;
- источники оперативного тока; - системы измерений на подстанциях и защиту подстанций от перенапряжений;
уметь:
- читать схемы электрических соединений электрических станций и подстанций;
- определять параметры схем;
- расшифровывать марки трансформатора и автотрансформатора;
- читать схему заполнения ячеек комплектных распределительных устройств;
- читать чертежи открытых распределительных устройств.
Электрооборудование электрических станций и подстанций:
общие сведения об энергосистемах и электроустановках; основное оборудование электрических станций и распределительных сетей; синхронные генераторы и компенсаторы; силовые трансформаторы и автотрансформаторы; короткие замыкания в электроустановках; общая характеристика процесса короткого замыкания; электродинамическое и термическое действие токов короткого замыкания; методы ограничения токов короткого замыкания; шины распределительных устройств, токопроводы, силовые кабели, изоляторы; электрические аппараты напряжением до 1000 В; электрические аппараты напряжением выше 1000 В; система измерений на электростанциях и подстанциях; схемы электрических соединений электрических станций и подстанций; виды схем электрических соединений электростанций; главные схемы электрических соединений электростанций; компоновка главных схем подстанций; компоновка главных схем электростанций; собственные нужды подстанций и электростанций; конструкции распределительных устройств; закрытые распределительные устройства; комплектные распределительные устройства; комплектные трансформаторные подстанции; открытые распределительные устройства; аккумуляторные установки на подстанциях и электростанциях; заземляющие устройства электрических установок высокого напряжения; защита подстанций и электростанций от прямых ударов молнии; защита подстанций и электростанций от набегающих линий импульсов грозовых перенапряжении; ограничение внутренних перенапряжений.

БҚ 1,3, 4
АП 02
Пәнді оқу нәтижесінде білім алушы білуі керек:
- электр берілісінің әуелік және кабель желілерінің құралымын;
- әртүрлі кернеудің электр тораптары жұмысының үнемділігін;
- электр тораптарының электр сұлбаларын құру қағидасын;
меңгеруі керек:
- электр тораптарын жіктеуді;
- қолданылатын құралымдық материалдар мен белгіленуі бойынша желі элементтерінің жіктелуін;
- кабелді жіктеуді.
Энергожүйелерінің электр тораптары:
электр тораптары туралы негізгі ұғымдар, оларға қойылатын талаптар; әуелік және кабель желілерінің негізгі элементтері; артықшылықтары, кемшіліктері, қолданылу саласы; электр тораптарының элементтеріндегі қуат пен электр энергиясы шығыны; өткізгіштің үнемді қимасын таңдау; қыздыруға тексеру; электр тораптарының қорғаныстық аппараттары; рұқсат етілетін ауытқулар және кернеу шығындары; бір фазалы және үш фазалы тораптарда кернеу шығынын анықтау; жай және күрделі тұйық электр тораптарының артықшылықтары, кемшіліктері, қолданылу саласы; электржабдығының сенімділігі мен бүлінушілігі; шығын; электр энергиясының сапасы; кернеуді реттеу тәсілдері; реактивті қуат компенсациясы.
БҚ 1,2, 3,4
АП 03
Кәсіптік модулді оқу нәтижесінде білім алушы білуі керек:
- негізгі және көмекші реленің құрылғысы мен жұмыс қағидасын;
- қорғаныстың қағидалық сұлбаларын;
- релелік қорғаныс талаптарын;
- желілердің дифференциалдық қорғанысының, құрама шиналардың, трансформаторлардың, электр қозғалтқыштарының жұмыс қағидасын;
- АПВ, АВР, АРВ, АУР, АРН белгіленуі мен жұмысын;
меңгеруі керек:
- ірі электр машиналары мен аппараттардың, электр беріліс желілері мен трансформаторлардың релелік қорғаныс және автоматика сұлбаларын оқуды.
Энергожүйелерінің релелік қорғанысы және автоматикасы:
релелік қорғаныс пен автоматиканың жалпы сұрақтары: электр-энергетикалық жүйелердегі бүлінулер мен бейқалыпты жұмыс режимдері, өлшеу трансформаторлары, реттеуші органдар, оперативті ток көздері, логикалық, сигналды және атқарушы органдар; релелік қорғаныс, оның функциялары, релелік қорғанысқа талаптар; электр берілісі желілерінің, трансформаторлардың, компенсаторлардың, электр қозғалтқыштарының релелік қорғанысы; энергожүйелерінің автоматикасы: АПР, АВР, АРВ, АУР, АРН; өртке қарсы автоматика, автоматтық синхрондау; электр станциялары мен қосалқы станциялардың қосымша тізбектері; ток тізбектерін ұйымдастыру, кернеу, оперативті тұрақты және айнымалы ток, аппараттарды басқару, сигналдау.
БҚ 1,2,3 4
АҚ5
АП 04
Пәнді оқу нәтижесінде білім алушы білуі керек:
- еңбекті қорғау бойынша заңнама негіздерін;
- электр тогымен жарақаттанудан қорғау шаралары мен электр қауіпсіздігі негіздерін, бақытсыз жағдайда зардап шеккендерге дәрігерге дейінгі көмек көрсету бойынша негізгі медициналық мәліметтерді;
- тиеу-түсіру көліктік және қоймалық жұмыстарды орындау кезіндегі қауіпсіздік техникасын;
- қол құралымен және айлабұйымымен жұмыс істеу кезіндегі қауіпсіздік техникасын;
- бақылау және автоматтандыру жүйелерін монтаждау кезіндегі қауіпсіздік техникасын;
меңгеруі керек:
- еңбекті қорғау бойынша нормативті-техникалық құжаттаманы пайдалануды
- өндірістік телімде жұмыстарды қауіпсіз жасауды қамтамасыз ету;
- адамға әсер ететін қауіпті және зиянды өндірістік факторлардың жағымсыз әсерін бағалау;
- бақытсыз жағдайда зардап шеккендерге алғашқы көмек көрсетуді
Еңбекті қорғау:
еңбекті қорғаудың құқықтық және ұйымдастырушылық сұрақтары; қауіпті және зиянды өндірістік факторлар; өндірісте бақытсыз жағдайларды есепке алу және талдау; жұмыс орнында еңбекті ұйымдастыру; еңбек гигиенасы және өндірістік санитария: өндірістік орынжайларға, жұмыс орындарына, технологиялық жабдыққа жалпы санитарлы-гигиеналық талаптар; өндірістік орынжайлардың жарықталуына талаптар; шудан, вибрациядан, ультрадыбыстар, иондау және электр магниттік сәулеленуден қорғау; қауіпсіздік техникасы: тиеп-түсіру көліктік және қоймалық жұмыстарды атқару кезіндегі қауіпсіздік техникасы; қол құралдарымен және айлабұйымдарымен жұмыс істеу кезіндегі қауіпсіздік техникасы; электр қауіпсіздік негіздері; өртке қарсы қорғаныс: заттардың жануы және жарылуға қауіпті қасиеттері; өрт сөндіру құралдары мен тәсілдері; кәсіпорындардағы өрт қорғанысын ұйымдастыру.

БК 1,3,4
СД 02
В результате изучения дисциплины обучающийся должен
знать:
- конструкции воздушных и кабельных линий электропередачи;
- вопросы надежности и экономичности работы электрических сетей различного напряжения;
- принципы построения электрических схем электрических сетей;
уметь:
- классифицировать электрические сети;
- классифицировать элементы линий по применяемым конструкционным материалам и назначению;
- классифицировать кабель.
Электрические сети энергосистем:
основные понятия об электрических сетях, требования к ним; основные элементы воздушных и кабельных линий; достоинства, недостатки, область применения; потери мощности и электроэнергии в элементах электрической сети; выбор экономического сечения проводника; поверка на нагрев; защитные аппараты электрических сетей; допустимые отклонения и потери напряжения; определение потерь напряжения в однофазных и трехфазных сетях; преимущества, недостатки, область применения простых и сложных замкнутых электрических сетей; надежность и повреждаемость электрооборудования; ущерб; качество электроэнергии; способы регулирования напряжения; компенсация реактивной мощности.
БК 1,2,3,4
СД 03
В результате изучения дисциплины обучающийся должен
знать:
- устройство и принцип действия основных и вспомогательных реле;
- принципиальные схемы защиты;
- требования к релейной защите;
- принцип действия дифференциальных защит линий, сборных шин, трансформаторов, электродвигателей;
- назначение и принцип действия АПВ, АВР, АРВ, АУР, АРН;
уметь:
- читать схемы релейной защиты и автоматики крупных электрических машин и аппаратов, линий электропередачи и трансформаторов.
Релейная защита и автоматика энергосистем:
общие вопросы релейной защиты и автоматики: повреждение и анормальные режимы работы в электроэнергетических системах, измерительные трансформаторы, регулирующие органы, источники оперативного тока, логические, сигнальные и исполнительные органы; релейная защита, ее функции, требования к релейной защите; релейные защиты линий электропередачи, трансформаторов, компенсаторов, электродвигателей, сборных шин, блоков; автоматика энергосистем: АПВ, АВР, АРВ, АУР, АРН; противоаварийная автоматика, автоматическая синхронизация; вспомогательные цепи электрических станций и подстанций: организация токовых цепей, напряжение, оперативный постоянный и переменный ток, управление аппаратами, сигнализация.
БК 1,2,3,4
СК 5
СД 04
В результате изучения дисциплины обучающийся должен
знать:
- основы законодательства по охране труда;
- основы электробезопасности и меры защиты от поражения электрическим током, основные медицинские сведения по оказанию доврачебной помощи пострадавшим при несчастных случаях;
- технику безопасности при погрузочно-разгрузочных транспортных и складских работах;
- технику безопасности при работе с ручным инструментом и приспособлениями;
- технику безопасности при монтаже систем контроля и автоматизации;
уметь:
- пользоваться нормативно-технической документацией по охране труда;
- обеспечивать безопасное проведение работ на производственном участке;
- оценивать возможность негативного воздействия опасных и вредных производственных факторов, действующих на человека;
- оказывать первую помощь пострадавшим при несчастных случаях.
Охрана труда:
правовые и организационные вопросы охраны труда; опасные и вредные производственные факторы; расследование, учет и анализ несчастных случаев на производстве; организация труда на рабочем месте; гигиена труда и производственная санитария: общие санитарно-гигиенические требования к производственным помещениям, рабочим местам, технологическому оборудованию; требования к освещению производственных помещений; защита от шума, вибрации, ультразвука, ионизирующих и электромагнитных излучений; техника безопасности: техника безопасности при погрузочно-разгрузочных транспортных и складских работах; техника безопасности при работе с ручным инструментом и приспособлениями; техника безопасности при монтаже систем контроля и автоматизации; основы электробезопасности; противопожарная защита: горение и взрывоопасные свойства веществ; средства и способы пожаротушения; организация пожарной охраны на предприятиях.

БҚ 1,2, 7
КҚ9
АҚ 7
АП 05
Пәнді оқу нәтижесінде білім алушы білуі керек:
- мекеме және еңбек төлемі саласында кәсіпорындарды басқарудың экономикалық механизмінің жұмысын;
меңгеруі керек:
- салалық кәсіпорынның өндірістік сипаттамасында бағдарды таба білу;
- энергетика кәсіпорындарының құрылымында бағдарды білу;
- әрбір қызметкердің жеке ерекшеліктерін ескеріп, өндірістік ұжым қалыптастыру;
- кәсіпорынның негізгі өндірістік қорлары мен мүлік қозғалысы көрсеткіштерін пайдалану көрсеткіштерін есептеуді;
- инновациялардың ақпараттық ағымдарында бағдарды білу;
- кәсіпорынның барлық табыс түрлері мен рентабельділігін анықтау;
- кәсіпорын іс-әрекетінде экономикалық талдау нәтижелерін пайдалануды.
Энергетика экономикасы:
нарықтық қатынас жүйесіндегі сала кәсіпорыны; еңбекті ғылыми ұйымдастыру; сала кәсіпорынында техникалық нормалау негіздері; еңбек өндірісі; сала кәсіпорынында еңбек төлемін ұйымдастыру; нарықтық экономика жағдайларында Қазақстан Республикасының салық жүйесі; сала кәсіпорынының өндірістік-шаруашылық іс-әрекетін есепке алу және талдау негіздері.
БҚ 4,7
АП 06
Пәнді оқу нәтижесінде білім алушы білуі керек:
- жөндеу түрлерін;
- электр станциялары мен қосалқы станциялардың электржабдығын жөндеуге қолданылатын механизмдерді, айлабұйымдарды және құралдарды;
- күштік және әуелік желілерді жөндеу жұмыстарының технологиясын;
- генераторлардың және синхронды компенсаторларды; электр қозғалтқыштарын; трансформаторларды, авто трансформаторларды және майлы реакторларды; тарату құрылғыларының электржабдығын жөндеу технологиясын;
- аталған жабдықпен және құралдармен жұмыс істеу кезінде қауіпсіздік шараларын;
меңгеруі керек:
- жөнделетін электржабдығының ақауларын табуды және оларды жоюды;
- анықтама әдебиет бойынша қажетті құралдар мен механизмдерді таңдау;
- генераторлар мен синхронды компенсаторлар бойынша жөндеу жұмыстарының тізімін құруды;
- өзіндік мұқтаж қозғалтқыштарының ақауларын жоюды;
- жөндеу кезіндегі ақаулар мен жұмыстардың тізімін құруды;
- электр машиналары мен оған қатысты жабық тарату құрылғыларының қосып-реттеу аппаратурасын талдауды, жөндеуді және жинауды;
- трансформаторларды күрделі жөндеуді және техникалық тексеруді;
- тұрақты және айнымалы ток электр машиналарының орамалары мен катушкаларын жөндеуді, орама мен шықпалардың оқшаулама кедергісін мегаомметрмен өлшеу;
- май тазарту аппаратурасының пайдалану-жөндеу қызметін орындау;
- орташа күрделіліктегі жалғанымдардың сұлбасын құру және орташа күрделіліктегі жалғаным сұлбаларын монтаждау.
Электр станцияларының электржабдығын жөндеуді ұйымдастыру және технологиясы:
электр станциялары мен қосалқы станцияларында электржабдығын жөндеуді ұйымдастыру; жөндеу түрлері; электржабдығының жоспарлы-алдын-алу жөндеу жүйелері; күрделі және ағымдағы жөндеулердің жылдық жоспарлары мен айлық кестелері; жөндеу жұмыстарын жасауға арналған механизмдер, қондырғылар, айлабұйымдар және құрал-саймандар; көтеріп-тасымалдау және такелаждық жұмыстарға арналған механизмдер мен айлабұйымдар; көрсетілген механизмдермен және айлабұйымдармен жұмыс істеу кезіндегі қауіпсіздік шаралары; трансформатор майын өңдеуге арналған қондырғылар; трансформатор майын өңдеуге арналған қондырғылармен жұмыс істеу кезіндегі қауіпсіздік шаралары; жалпы қолданыстағы механизмдер, айлабұйымдар және құралдар; жылжымалы компрессорлық, жылы ауа үрлеу қондырғыларының, шина игіштердің, құбыртгіштердің типтері мен сипаттамалары; дәнекерлеу жұмыстарына арналған жабдықтар мен айлабұйымдар; типтері мен сипаттамалары; электрлендірілген, пневматикалық, гидравликалық және пиротехникалық құралдар, олардың қолданылу саласы; инвентарлық жылжымалы қондырғылар; жеке және бригадалық монтерлық құрал-сайман; көрсетілген жабдықтармен және құралдармен жұмыс істеу кезіндегі қауіпсіздік шаралары; электржабдығының күйін бағалаудың негізгі қағидалары мен әдістері; генераторлар мен синхронды компенсаторларды жөндеу; электр қозғалтқыштарын жөндеу; трансформаторларды, автотрансформаторларды және майлы реакторларды жөндеу; тарату құрылғыларының электржабдығын жөндеу; кабелдік және әуе желілерін жөндеу технологиясы

БК 1,2,7
ПК 9
СК 7
СД 05
В результате изучения дисциплины обучающийся должен:
знать:
- действие экономического механизма управления предприятиями в области организации и оплаты труда.
уметь:
- ориентироваться в производственной характеристике отраслевого предприятия;
- ориентироваться в структуре предприятий энергетики;
- формировать производственный коллектив с учетом индивидуальных особенностей каждого работника; - производить расчет показателей использования основных производственных фондов предприятия и показателей движения имущества;
- ориентироваться в информационных потоках инноваций;
- определять все виды прибыли предприятия и рентабельности;
- применять результаты экономического анализа в деятельности предприятия.
Экономика энергетики:
предприятия отрасли в системе рыночных отношений; научная организация труда; основы технического нормирования на предприятиях отрасли; производительность труда; организация оплаты труда на предприятиях отрасли; налоговая система Республики Казахстан в условиях рыночной экономики; основы учета и анализа производственно-хозяйственной деятельности предприятий отрасли.
БК 4,7
СД 06
В результате изучения дисциплины обучающийся должен:
знать:
- виды ремонтов;
- механизмы, приспособления и инструменты, применяемые при ремонтах электрооборудования электрических станций и подстанций;
- технологию ремонтных работ силовых и воздушных линий;
- технологию ремонта генераторов и синхронных компенсаторов; электродвигателей; трансформаторов, автотрансформаторов и масляных реакторов; электрооборудования распределительных устройств;
- меры безопасности при работе с указанным оборудованием и инструментами;
уметь:
- определять дефекты ремонтируемого электрооборудования и устранять их;
- выбрать по справочной литературе необходимые инструменты и механизмы;
- составлять перечень ремонтных работ по генераторам и синхронным компенсаторам;
- устранять повреждения двигателей собственных нужд;
- составлять перечень дефектов и работ при ремонте;
- выполнять разборку, ремонт и сборку электрических машин и относящейся к ним пускорегулирующей аппаратуры закрытых распределительных устройств;
- выполнять капитальный ремонт и технический осмотр трансформаторов;
- выполнять ремонт обмоток и катушек электрических машин постоянного и переменного тока, измерение сопротивления изоляции обмоток и выводов мегаомметром;
- выполнять эксплуатационно-ремонтное обслуживание маслоочистительной аппаратуры;
- составлять схемы соединений средней сложности и выполнять монтаж схем соединений средней сложности.
Организация и технология ремонта электрооборудования электрических станций:
организация ремонта электрооборудования электрических станций и подстанций; виды ремонтов; ремонтные циклы; системы планово-предупредительных ремонтов электрооборудования; годовые планы и месячные графики капитальных и текущих ремонтов; механизмы, установки, приспособления и инструменты для производства ремонтных работ; механизмы и приспособления для подъемно-транспортных и такелажных работ; меры безопасности при работе с указанными механизмами и приспособлениями; установки для обработки трансформаторного масла; меры безопасности при работе с установками для обработки трансформаторного масла; механизмы, приспособления и инструменты общего назначения; типы и характеристики передвижных компрессорных установок, тепловоздуходувок, шиногибов, трубогибов; оборудование и приспособления для сварочных работ; типы, характеристики; электрифицированные, пневматические, гидравлические и пиротехнические инструменты, область их применения; инвентарные передвижные установки; личный и бригадный монтерский инструмент; меры безопасности при работе с указанным оборудованием и инструментами; основные принципы и методы оценки состояния электрооборудования; ремонт генераторов и синхронных компенсаторов; ремонт электродвигателей; ремонт трансформаторов, автотрансформаторов и масляных реакторов; ремонт электрооборудования распределительных устройств; технология ремонта кабельной и воздушной линии.

БҚ 1,3,4 6,8
КҚ 1,2, 3,4,5 7,8,9
АҚ 1,2,3 4,6
Біліктілік: 090103 2 - «Күштік тораптар мен электржабдығы бойынша электр монтажшы»
АП 00
Арнайы пәндер
АП 01
Пәнді оқу нәтижесінде білім алушы білуі керек:
- электр аппараттарының белгіленуін, жұмыс қағидасы мен құрылымын;
- электр қондырғыларының типтік электр сұлбаларын және оларға сәйкес келетін тарату құрылғыларын;
- электр тораптары бейтараптамаларының жұмыс режимдерін;
- қосалқы станциялардың өзіндік мұқтаж жүйелерін электрмен қамсыздандыру тәсілдерін;
- оперативті ток көздерін;
- қосалқы станциялардағы өлшеу жүйелерін және қосалқы станцияларды асқын кернеуден қорғауды;
меңгеруі керек:
- электр станциялары мен қосалқы станциялардың электрлік жалғау сұлбаларын оқуды;
- сұлбалардың параметрлерін анықтау;
- трансформаторлар мен автотрансформаторлардың таңбасын ашып оқуды;
- жинақ тарату құрылғыларының ұяшықтарын толтыру сұлбаларын оқуды;
- ашық тарату құрылғыларының сызбаларын оқуды.
Электр станциялары мен қосалқы станциялардың электржабдығы:
энергожүйелер және электр қондырғылары туралы жалпы мәліметтер; электр станциялары мен тарату тораптарының негізгі жабдықтары; синхронды генераторлар және компенсаторлар; күштік трансформаторлар және автотрансформаторлар; электр қондырғыларындағы қысқа тұйықталулар; қысқа тұйықталу процесінің жалпы сипаттамасы; қысқа тұйықталу токтарының электр динамикалық және термиялық әрекеттері; қысқа тұйықталу токтарын шектеу әдістері; қысқа тұйықталудың тарату шиналары; тарату құрылғыларының шиналары, токөткелдер, күштік кабелдер, оқшаулағыштар; 1000 В дейін кернеумен электр аппараттары;
1000 В жоғары кернеумен электр аппараттары; электр станциялары мен қосалқы станциялардың өлшеу жүйелері; электр станциялары мен қосалқы станциялардың электрлік жалғау сұлбалары; электр станцияларының электрлік жалғау сұлбаларының түрлерін; электр станцияларының электрлік жалғауларының басты сұлбалары; қосалқы станциялардың басты сұлбаларын жинақтау; электр станциялары мен қосалқы станциялардың өзіндік мұқтаждары; тарату құрылғыларының құралымдары; жабық тарату құрылғылары; жинақ тарату құрылғылары; жинақ трансформаторлық қосалқы станциялар; ашық тарату құрылғылары; қосалқы станциялар мен электр станцияларындағы акумуляторлық қондырғылар; жоғары кернеу электр қондырғыларының жерлендіруқұрылғылары; қосалқы станциялар мен электр станцияларын найзағайдың тура соққысынан қорғау; қосалқы станциялар мен электр станцияларын найзағай асқын кернеу импульстарынан қорғау; ішкі асқын кернеуді шектеу.
БҚ 1,3,4
КҚ 4,5
АП 02
Пәнді оқу нәтижесінде білім алушы білуі керек:
- электр берілісінің әуелік және кабель желілерінің құралымын;
- әртүрлі кернеудің электр тораптары жұмысының үнемділігін;
- электр тораптарының электр сұлбаларын құру қағидасын;
меңгеруі керек:
- электр тораптарын жіктеуді;
- қолданылатын құралымдық материалдар мен белгіленуі бойынша желі элементтерінің жіктелуін;
- кабелді жіктеуді.
Энергожүйелерінің электр тораптары:
электр тораптары туралы негізгі ұғымдар, оларға қойылатын талаптар; әуелік және кабель желілерінің негізгі элементтері; артықшылықтары, кемшіліктері, қолданылу саласы; электр тораптарының элементтеріндегі қуат пен электр энергиясы шығыны; электр тораптарының қорғаныстық аппараттары; рұқсат етілетін ауытқулар және кернеу шығындары; жай және күрделі тұйық электр тораптарының артықшылықтары, кемшіліктері, қолданылу саласы; электржабдығының сенімділігі мен бүлінушілігі; шығын; электр энергиясының сапасы; кернеуді реттеу тәсілдері; реактивті қуат компенсациясы.

БК 1,3,4,6,8,
ПК 1,2,3,4,5,7,8,9
СК 1,2,3,4,6
Квалификация: 090103 2 –
«Электромонтажник по силовым сетям и электрооборудованию»
СД 00
Специальные дисциплины
СД 01
В результате изучения дисциплины обучающийся должен
знать:
- назначение, принципы действия и конструкции электрических аппаратов;
- типовые электрические схемы электроустановок и соответствующие им конструкции распределительных устройств;
- режимы работы нейтралей электрических сетей;
- способы электроснабжения систем собственных нужд подстанций;
- источники оперативного тока;
- системы измерений на подстанциях и защиту подстанций от перенапряжений;
уметь:
- читать схемы электрических соединений электрических станций и подстанций; - определять параметры схем;
- расшифровывать марки трансформатора и автотрансформатора;
- читать схему заполнения ячеек комплектных распределительных устройств;
- читать чертежи открытых распределительных устройств.
Электрооборудование электрических станций и подстанций:
общие сведения об энергосистемах и электроустановках; основное оборудование электрических станций и распределительных сетей; синхронные генераторы и компенсаторы; силовые трансформаторы и автотрансформаторы; короткие замыкания в электроустановках; общая характеристика процесса короткого замыкания; электродинамическое и термическое действие токов короткого замыкания; методы ограничения токов короткого замыкания; шины распределительных устройств, токопроводы, силовые кабели, изоляторы; электрические аппараты напряжением до 1000 В; электрические аппараты напряжением выше 1000 В; система измерений на электростанциях и подстанциях; схемы электрических соединений электрических станций и подстанций; виды схем электрических соединений электростанций; главные схемы электрических соединений электростанций; компоновка главных схем подстанций; компоновка главных схем электростанций; собственные нужды подстанций; собственные нужды электростанций; конструкции распределительных устройств; закрытые распределительные устройства; комплектные распределительные устройства; комплектные трансформаторные подстанции; открытые распределительные устройства; аккумуляторные установки на подстанциях и электростанциях; аккумуляторные установки; заземляющие устройства электрических установок высокого напряжения; защита подстанций и электростанций от прямых ударов молнии; защита подстанций и электростанций от набегающих линий импульсов грозовых перенапряжении; ограничение внутренних перенапряжений.
БК 1,3,4
ПК 4,5
СД 02
В результате изучения дисциплины обучающийся должен
знать:
- конструкции воздушных и кабельных линий электропередачи;
- вопросы надежности и экономичности работы электрических сетей различного напряжения;
- принципы построения электрических схем электрических сетей;
уметь:
- классифицировать электрические сети;
- классифицировать элементы линий по применяемым конструкционным материалам и назначению;
- классифицировать кабель.
Электрические сети энергосистем:
основные понятия об электрических сетях, требования к ним; основные элементы воздушных и кабельных линий; достоинства, недостатки, область применения; потери мощности и электроэнергии в элементах электрической сети; защитные аппараты электрических сетей; допустимые отклонения и потери напряжения; преимущества, недостатки, область применения простых и сложных замкнутых электрических сетей; надежность и повреждаемость электрооборудования; ущерб; качество электроэнергии; способы регулирования напряжения; компенсация реактивной мощности.

БҚ 1,2,3 4
КҚ 3
АҚ 1,2
АП 03
Кәсіптік модулді оқу нәтижесінде білім алушы білуі керек:
- негізгі және көмекші реленің құрылғысы мен жұмыс қағидасын;
- қорғаныстың қағидалық сұлбаларын;
- релелік қорғаныс талаптарын;
- желілердің дифференциалдық қорғанысының, құрама шиналардың, трансформаторлардың, электр қозғалтқыштарының жұмыс қағидасын;
- АПВ, АВР, АРВ, АУР, АРН белгіленуі мен жұмыс қағидасын;
меңгеруі керек:
- ірі электр машиналары мен аппараттардың, электр беріліс желілері мен трансформаторлардың релелік қорғаныс және автоматика сұлбаларын оқуды.
Энергожүйелерінің релелік қорғанысы және автоматикасы:
релелік қорғаныс пен автоматиканың жалпы сұрақтары: электр-энергетикалық жүйелердегі бүлінулер мен бейқалыпты жұмыс режимдері, өлшеу трансформаторлары, реттеуші органдар, оперативті ток көздері, логикалық, сигналды және атқарушы органдар; релелік қорғаныс, оның функциялары, релелік қорғанысқа талаптар; электр берілісі желілерінің, трансформаторлардың, компенсаторлардың, электр қозғалтқыштарының релелік қорғанысы, энергожүйелерінің автоматикасы: АПР, АВР, АРВ, АУР, АРН; өртке қарсы автоматика, автоматтықсинхрондау; электр станциялары мен қосалқы станциялардың қосымша тізбектері; ток тізбектерін ұйымдастыру, кернеу, оперативті тұрақты және айнымалы ток, аппараттарды басқару, сигналдау.
БҚ 1,2,3 4
АҚ1
АП 04
Пәнді оқу нәтижесінде білім алушы білуі керек:
- еңбекті қорғау бойынша заңнама негіздерін;
- электр тогымен жарақаттанудан қорғау шаралары мен электр қауіпсіздігі негіздерін, бақытсыз жағдайда зардап шеккендерге дәрігерге дейінгі көмек көрсету бойынша негізгі медициналық мәліметтерді;- монтаждау жұмыстарын орындау кезіндегі қауіпсіздік техникасын;
меңгеруі керек:
- еңбекті қорғау бойынша нормативті-техникалық құжаттаманы пайдалануды
- өндірістік телімде жұмыстарды қауіпсіз жасауды қамтамасыз ету;
- адамға әсер ететін қауіпті және зиянды өндірістік факторлардың жағымсыз әсерін бағалау;
- бақытсыз жағдайда зардап шеккендерге алғашқы көмек көрсетуді
Еңбекті қорғау:
еңбекті қорғаудың құқықтық және ұйымдастырушылық сұрақтары; қауіпті және зиянды өндірістік факторлар; өндірісте бақытсыз жағдайларды есепке алу және талдау; жұмыс орнында еңбекті ұйымдастыру; еңбек гигиенасы және өндірістік санитария: өндірістік орынжайларға, жұмыс орындарына, технологиялық жабдыққа жалпы санитарлы-гигиеналық талаптар; өндірістік орынжайлардың жарықталуына талаптар; шудан, вибрациядан, ультрадыбыстар, иондау және электр магниттік сәулеленуден қорғау; қауіпсіздік техникасы: тиеп-түсіру көліктік және қоймалық жұмыстарды атқару кезіндегі қауіпсіздік техникасы; қол құралдарымен және айлабұйымдарымен жұмыс істеу кезіндегі қауіпсіздік техникасы; электр қауіпсіздік негіздері; өртке қарсы қорғаныс: заттардың жануы және жарылуға қауіпті қасиеттері; өрт сөндіру құралдары мен тәсілдері; кәсіпорындардағы өрт қорғанысын ұйымдастыру.

БК 1,2,3,4
ПК 3
СК 1,2
СД 03
В результате изучения дисциплины обучающийся должен
знать:
- устройство и принцип действия основных и вспомогательных реле;
- принципиальные схемы защиты;
- требования к релейной защите; - принцип действия дифференциальных защит линий, сборных шин, трансформаторов, электродвигателей;
- назначение и принцип действия АПВ, АВР, АРВ, АУР, АРН;
уметь:
- читать схемы релейной защиты и автоматики крупных электрических машин и аппаратов, линий электропередачи и трансформаторов.
Релейная защита и автоматика энергосистем:
общие вопросы релейной защиты и автоматики: повреждение и анормальные режимы работы в электроэнергетических системах, измерительные трансформаторы, регулирующие органы, источники оперативного тока, логические, сигнальные и исполнительные органы; релейная защита, ее функции, требования к релейной защите; релейные защиты линий электропередачи, трансформаторов, компенсаторов, электродвигателей, сборных шин, блоков, автоматика энергосистем: АПВ, АВР, АРВ, АУР, АРН; противоаварийная автоматика, автоматическая синхронизация; вспомогательные цепи электрических станций и подстанций: организация токовых цепей, напряжение, оперативный постоянный и переменный ток, управление аппаратами, сигнализация.
БК 1,2,3,4
СК 1
СД 04
В результате изучения дисциплины обучающийся должен
знать:
- основы законодательства по охране труда;
- основы электробезопасности и меры защиты от поражения электрическим током, основные медицинские сведения по оказанию доврачебной помощи пострадавшим при несчастных случаях;
- технику безопасности при производстве монтажных работ;
уметь:
- пользоваться нормативно-технической документацией по охране труда;
- обеспечивать безопасное проведение работ на производственном участке;
- оценивать возможность негативного воздействия опасных и вредных производственных факторов, действующих на человека;
- оказывать первую помощь пострадавшим при несчастных случаях.
Охрана труда:
правовые и организационные вопросы охраны труда; опасные и вредные производственные факторы; расследование, учет и анализ несчастных случаев на производстве; организация труда на рабочем месте; гигиена труда и производственная санитария: общие санитарно-гигиенические требования к производственным помещениям, рабочим местам, технологическому оборудованию; требования к освещению производственных помещений; защита от шума, вибрации, ультразвука, ионизирующих и электромагнитных излучений; техника безопасности: техника безопасности при погрузочно-разгрузочных транспортных и складских работах; техника безопасности при работе с ручным инструментом и приспособлениями; техника безопасности при монтаже систем контроля и автоматизации; основы электробезопасности; противопожарная защита: горение и взрывоопасные свойства веществ; средства и способы пожаротушения; организация пожарной охраны на предприятиях.

БҚ 1,2,7
КҚ7
АҚ 1,2,6
АП 05
Пәнді оқу нәтижесінде білім алушы білуі керек:
- мекеме және еңбек төлемі саласында кәсіпорындарды  басқарудың экономикалық механизмінің жұмысын;
меңгеруі керек:
- салалық кәсіпорынның өндірістік сипаттамасында бағдарды таба білу;
- энергетика кәсіпорындарының құрылымында бағдарды білу;
- әрбір қызметкердің жеке ерекшеліктерін ескеріп, өндірістік ұжым қалыптастыру;
- кәсіпорынның негізгі өндірістік қорлары мен мүлік қозғалысы көрсеткіштерін пайдалану көрсеткіштерін есептеуді;
- инновациялардың ақпараттық ағымдарында бағдарды білу;
- кәсіпорынның барлық табыс түрлері мен рентабельділігін анықтау;
- кәсіпорын іс-әрекетінде экономикалық талдау нәтижелерін пайдалануды.
Энергетика экономикасы:
нарықтық қатынас жүйесіндегі сала кәсіпорыны; еңбекті ғылыми ұйымдастыру; сала кәсіпорынында техникалық нормалау негіздері; еңбек өндірісі; сала кәсіпорынында еңбек төлемін ұйымдастыру; нарықтық экономика жағдайларында Қазақстан Республикасының салық жүйесі; сала кәсіпорынының өндірістік-шаруашылық іс-әрекетін есепке алу және талдау негіздері.
БҚ 4,7
АП 06
Пәнді оқу нәтижесінде білім алушы білуі керек:
- монтаждық нұсқаулықтарға талаптарды; технологиялық карталарды;
- электр сымдарының түрлерін және сымдарды төсеу технологиясын; сымдарды жалғау және ұштау тәсілдерін;
- сымдарды монтаждау кезіндегі қауіпсіздік техникасын;
- өнеркәсіптік кәсіпорындарда электр қондырғыларындағы кабелдік желілердің типтерін;
- блоктар мен траншеяларда кабелдік желілерді монтаждау кезіндегі механизация құралдарын;
- кабелдік муфталарды ұштау және жалғаулық монтаждау, эпоксидті ұштарын жөндеу тәсілдерін;
- электр берілісінің әуелік желілерін монтаждау ерекшеліктерін;
- қосалқы станциялардың электржабдығын монтаждау бойынша жұмыс кезеңдерін, жүктеме ажыратқыштары мен олардың жетектерін;
- құралған және шашылған электр машиналарын монтаждау ерекшеліктерін;
- крандар мен тельферлерді монтаждаудың прогрессивті әдістерін;
- күштік және жарықтау қондырғыларын монтаждау кезіндегі қауіпсіздік техникасын;
- электржабдығының жалпы түйіндері мен ақауларын;
- сынау көлемдерін;
- тексеру көлемдерін;
- электр машиналарын сынау көлемдерін;
- трансформаторларды сынау көлемін;
- ажыратқыштарды баптау көлемін; баптау протоколдарын құру ережелерін;
меңгеруі керек:
- сақтандырғыштардың; ажыратқыштардың барлық типтерін монтаждауды орындау;
- электржабдығының монтаждық сұлбаларының өндірісі бойынша жұмыстарды орындау;
- монтаждық жұмыстарды орындау үшін құралдарды пайдалануды;
- блоктар мен траншеяларда кабелдік желілерді монтаждау кезіндегі механизция құралдарын пайдалануды;
- электржабдығының күйін бағалауды;
- сынау нәтижелерін бағалауды;
- тексеру нәтижелерін бағалауды;
- электр машиналарын сынау нәтижелерін бағалауды;
- трансформаторларды сынау нәтижелерін бағалауды;
- ажыратқыштарды баптау нәтижелерін бағалауды;
Электр станциялары мен тораптарының электржабдығын монтаждау және баптау:

БК 1,2,7
ПК 7
СК1,26
СД 05
В результате изучения дисциплины обучающийся должен:
знать:
- действие экономического механизма управления предприятиями в области организации и оплаты труда.
уметь:
- ориентироваться в производственной характеристике отраслевого предприятия;
- ориентироваться в структуре предприятий энергетики;
- формировать производственный коллектив с учетом индивидуальных особенностей каждого работника; - производить расчет показателей использования основных производственных фондов предприятия и показателей движения имущества;
- ориентироваться в информационных потоках инноваций;
- определять все виды прибыли предприятия и рентабельности;
- применять результаты экономического анализа в деятельности предприятия.
Экономика энергетики:
предприятия отрасли в системе рыночных отношений; научная организация труда; основы технического нормирования на предприятиях отрасли; производительность труда; организация оплаты труда на предприятиях отрасли; налоговая система Республики Казахстан в условиях рыночной экономики; основы учета и анализа производственно-хозяйственной деятельности предприятий отрасли.
БК 4,7
СД 06
В результате изучения дисциплины обучающийся должен:
знать:
- требования монтажных инструкций; технологических карт;
- виды электропроводок и технологии прокладки проводов; способы соединения и оконцевания проводов;
- технику безопасности при монтаже проводок;
- типы кабельных линий в электроустановках промышленных предприятий;
- средства механизации при монтаже кабельных линий в блоках и траншеях;
- способы монтажа концевых и соединительных кабельных муфт, эпоксидных концевых заделок;
- особенности монтажа воздушных линий электропередачи;
- этапы работы по монтажу электрооборудования подстанций, выключателей нагрузки и приводов к ним;
- особенности монтажа собранных и разобранных электрических машин;
- прогрессивные методы монтажа электрооборудования кранов и тельферов;
- технику безопасности при монтаже силовых и осветительных установок;
- общие узлы и дефекты электрооборудования;
- объем испытаний;
- объем проверок;
- объем испытаний электрических машин;
- объем испытаний трансформаторов;
- объем наладки выключателей;
- правила составления протоколов наладки;
уметь:
- выполнять монтаж всех типов предохранителей; выключателей;
- выполнять работы по производству монтажных схем электрооборудования;
- пользоваться инструментом для производства монтажных работ;
- пользоваться средствами механизации при монтаже кабельных линий в блоках и траншеях;
- оценивать состояние электрооборудования;
- оценивать результаты испытаний;
- оценивать результаты проверок;
- оценивать результаты испытаний электрических машин;
- оценивать результаты испытаний трансформаторов;
- оценивать результаты наладки выключателей.
Монтаж и наладка электрооборудования электрических станций и сетей:

электр монтаждық жұмыстарды жасаудың жалпы шарттары; ішкі электр тораптарын монтаждау: электр сымдарына қойылатын талаптар; трассаны дайындау және электр сымдарын бекіту; қорғаныстық жерлендіруді монтаждау; сымдарды монтаждау кезіндегі қауіпсіздік техникасы; 10 кВ дейін кернеумен кабелдік желілерді монтаждау; кабелдерді монтаждау кезінде қауіпсіздік техникасы; электр берілісінің әуелік желілерін монтаждау; дайындау және құрылыс-монтаждық жұмыстар; сымдарды жаю; сымдар мен тростарды жалғау және жөндеу; сымдарды тарту және бекіту; әуелік желілерді асқын кернеуден қорғау; 1000В дейін кернеумен әуелік желілерді монтаждаудың ерекшеліктері; қауіпсіздік техникасы; трансформаторлық қосалқы станциялардың электржабдығын монтаждау; электр машиналары мен басқару аппараттарын монтаждау; крандардың электржабдығын монтаждау; электржабдығын баптау туралы ұғым; ақауларды табу үшін электржабдығын тексеру және сынау; баптау процесінде табылған жалпы ақаулар; ақауларды табудың жалпы әдістері; электржабдығының механикалық бөлігін бағалау; магниттік жүйенің күйін анықтау; ТВЧ және түйіспелік жалғаулардың күйін өлшеу және сынау; біріншілік және екіншілік коммутация сұлбаларын тексеру; релелік қорғанысты (РҚ), автоматиканы (А), басқару мен сигналдауды баптау және тексеру; оқшауламаны сынау және электржабдығыэлементтерініңжалпы күйін анықтау; электр машиналарын жалпы сынау; трансформаторларды сынау; ажыратқыштарды баптау; баптау протоколдары.
БҚ 1,3,4 8
КҚ 1,2,3 4,5
АҚ 1,2,3 4,5
1.2 0901000 – «Электр станциялары мен желілерінің (түрлері бойынша) электр жабдықтары мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің жоғары деңгей біліктілігінің білім оқу бағдарламасының құрылымы
2 Кесте                                      Оқу мерзімі: 1 жыл 10 ай
Пәндердің қысқартылған атауы (коды)
Пәндер мен кәсіптік модулдердің оқу циклдері
Кәсіптік модулдердің пәндері мен бөлімдерінің атаулары
Қалыптастырылатын құзыр коды
ЖБМ 00
Жалпы білім беретін пәндерінің модулі
ЖГП 00
Жалпы гуманитарлық пәндер
ЖГП 01
Пәнді оқу нәтижесінде білім алушы білуі керек:
- мемлекеттік тілді және кәсіптік бағдарлы мәтіндерді (сөздікпен) оқып, аудару үшін қажетті лексикалық (1200-1400 лексикалық бірлік) және грамматикалық минимумды меңгеру;
меңгеруі керек:
- кәсіптік лексиканы сауатты пайдалану, өзінің кәсіптік іс-әрекетінде қазақ тілінен білімдерін пайдалануды.
Кәсіби қазақ тілі
(оқу қазақ тілінде жүргізілмейтін топтарда):
кәсіптік тілдің рөлі; мамандық бойынша терминология; кәсіптік бағдарлы мәтіндерді оқу және аудару техникасы (сөздікпен); кәсіптік қарым-қатынас жасау; мамандыққа бағытталған мәтіндер бойынша әңгіме, сұхбат құру,

общие условия производства электромонтажных работ; монтаж внутренних электрических сетей: требования к электропроводкам; подготовка трассы и крепление электропроводок; монтаж защитного заземления; техника безопасности при монтаже проводок; монтаж кабельных линий напряжением до 10 кВ; техника безопасности при монтаже кабелей; монтаж воздушных линий электропередачи; подготовительные и строительно-монтажные работы; раскатка проводов; соединение и ремонт проводов и тросов; натяжка и закрепление проводов; защита воздушных линий от перенапряжений, заземление; особенности монтажа воздушных линий напряжением до 1000В; техника безопасности; монтаж электрооборудования трансформаторных подстанций; монтаж электрических машин и аппаратов управления; монтаж электрооборудования кранов; понятие о наладке электрооборудования: проверки и испытания электрооборудования для обнаружения дефектов; общие дефекты, выявляемые в процессе наладки; общие методы выявления дефектов; оценка механической части электрооборудования; определение состояния магнитной системы; измерения и испытания состояния ТВЧ и контактных соединений; проверка схем первичной и вторичной коммутации; настройка и проверка релейной защиты (РЗ), автоматики (А), управления и сигнализации; методы окончательной оценки пригодности к эксплуатации; испытание изоляции и определение общего состояния элементов электрооборудования; проверка первичной и вторичной коммутации; общие испытания электрических машин; испытания трансформаторов; наладка выключателей; протоколы наладки.
БК 1,3,4,8
ПК 1,2,3,4,5
СК 1,2,3,4,5
1.2 Структура образовательной учебной программы повышенного
уровня квалификации технического и профессионального
образования по специальности 0901000 – «Электрооборудование
электрических станций и сетей (по видам)»
Таблица 2                             Срок обучения: 1 год 10 месяцев
Сокращенное наименование цикла дисциплин (код)
Учебные циклы дисциплин и профессиональных модулей
Наименование дисциплин и разделов профессиональных модулей
Код формируемой компетенции
1
2
4
5
МОД 00
Модуль общеобразовательных дисциплин
ОГД 00
Общие гуманитарные дисциплины
ОГД 01
В результате изучения дисциплины обучающийся должен
знать:
- государственный язык и владеть лексическим (1200-1400 лексических единиц) и грамматическим минимумом, необходимым для чтения и перевода (со словарем) текстов профессиональной направленности;
уметь:
- грамотно использовать профессиональную лексику, применять знания казахского языка в профессиональной деятельности.
Профессиональный казахский язык (в группах с неказахским языком обучения):
роль профессионального языка; терминология по специальности; техника чтения и перевода (со словарем) профессионально ориентированных текстов; профессиональное общение; составление рассказов, диалогов по текстам, ориентированным на специальность.

БҚ 2,3,4 6
ЖГП 02
Пәнді оқу нәтижесінде білім алушы білуі керек:
- кәсіптік қарым-қатынас жасауға қажетті мамандық бойынша лексика-грамматикалық материалды;
меңгеруі керек:
- тілдік іс-әрекет түрлерін және сөйлеу нысандарын ажырату (ауызша, жазбаша, монологтік, диалогтік);
Кәсіби шетел тілі:
мамандық бойынша кәсіптік қарым-қатынас жасауға қажетті лексика-грамматикалық материал;
сөйлесудің әртүрлі түрлері мен тілдік нысандарды (ауызша, жазбаша, монологтік, диалогтік);
кәсіптік бағдарлы мәтіндерді аудару техникасы.
БҚ 4,7
ЖГП 03
Пәнді оқу нәтижесінде білім алушы білуі керек:
- Қазақстан тарихын;
- қазақ халқының қалыптасуын; көшпенді өркениеттің пайдалы болуын;
- Ұлы Жібек жолын және оның тарихи маңызын;
- Қазақстанның Ресей құрамына қосылуын;
- ХVІІ-ХVІІІ ғ.ғ жоңғар шапқыншылығына қарсы тәуелсіздік үшін ұлт-азаттық күресін.
- ХХ ғ.ғ 20-80 жылдағы қозғалыстар мен көтерілістерді;
- ХХ ғ 20-30 жылдары Қазақстан мәдениетін; қазақтардың бүкіләлемдік құрылтайын;
- Алматыдағы 1986 жылғы желтоқсан оқиғасы
- тамыз бүлігі және оның құлауы;
- ҚР Мемлекеттік тәуелсіздігін;
меңгеруі керек:
- қысқаша археологиялық әңгіме құруды;
- көшпелі мал шаруашылығының пайда болу себептерін ашуды;
- қөтерілістердің құлау себептерін талдау;
- ЖЭС мәнін ашуды, коллективтендіруді;
- картамен жұмыс істеу;
- қазақ диаспорасының пайда болу себептерін ашуды;
- Ұлы Отан соғысында және соғыстан кейінгі кезеңде Қазақстанның рөлін ашуды.
Қазақстан тарихы:
негізгі мектеп курсы бойынша білім алушылардың білім қорытындылары;
өзінің орнауында қазақ халқының тарихи және мәдени даму жолдары;
көшпенділердің өркениеті;
көшпелі мемлекеттің пайда болу жолдары;
көшпенділердің рухани мәдениеті;
Қазақстанның Ресейге қосылуы алдында ішкі саяси жағдайы;
ұлт-азаттық көтерілістер мен қозғалыстар;
ХХғ басындағы саяси партиялар мен ағымдардың мәні;
ХХғ 20-30 жылдары Қазақстанның әлеуметтік-экономикалық, қоғамдық-саяси жағдайы;
Кеңес үкіметінің алғашқы жылдарында этнодемографиялық жағдайлар;
коммунистік партия және комсомол;
Ұлы Отан соғысында және соғыстан кейінгі кезеңде Қазақстанның рөлі;
50-80 жылдары Қазақстанның әлеуметтік-экономикалық, қоғамдық-саяси жағдайы;
Қазақстан КСРО-ның тоқырау және құлау кезеңінде;
Тәуелсіздік алған соң Қазақстан Республикасының саяси және қоғамдық өзгерістері.
БҚ4
БҚ7
ЖГП 04
Пәнді оқу нәтижесінде білім алушы білуі керек:
- дене тәрбиесінің әлеуметтік-биологиялық және психофизиологиялық негіздерін;
- дене және спорттық өзін-өзі жетілдіру негіздерін;
меңгеруі керек:
- денсаулықты сақтап, нығайту үшін білімдерін қолдануды.
Дене тәрбиесі:
Маман дайындауда дене тәрбиесінің рөлі, оның салауатты өмір салтын қалыптастыру; дене тәрбиесінің әлеуметтік-экономикалық және психофизиологиялық негіздері; дене және спорттық өзін-өзі жетілдіру негіздері; кәсіптік-қолданбалы дене дайындығы.
БҚ7
КМ 00
Кәсіптік модульдер
ЖКП 00
Жалпы кәсіптік пәндер
ЖКП 01
Пәнді оқу нәтижесінде білім алушы білуі керек:

БК 2,3,4,6
ОГД 02
В результате изучения дисциплины обучающийся должен
знать:
- лексико-грамматический материал по специальности, необходимый для профессионального общения;
уметь:
- различать виды речевой деятельности и формы речи (устной, письменной, монологической, диалогической).
Профессиональный иностранный язык:
лексико-грамматический материал по специальности, необходимый для профессионального общения; различные виды речевой деятельности и формы речи (устной, письменной, монологической, диалогической); технику перевода профессионально ориентированных текстов.
БК 4,7
ОГД 03
В результате изучения дисциплины обучающийся должен
знать:
- историю Казахстана;
- формирование казахского народа; появление кочевой цивилизации;
- Великий Шелковый путь и его историческое значение;
- вхождение Казахстана в состав России;
- национально-освободительная борьба за независимость против джунгарских захватчиков в XVII-XVIII вв.
- выступления, движения и восстания в 20-80 годы XXвв.
- культура Казахстана в 20-30 годы XX в.; всемирный курултай казахов;
- декабрьские события 1986 года Алматы;
- августовский путч и его провал; Государственную независимость РК;
уметь:
- составлять краткий историко-археологический рассказ;
- раскрыть причины возникновения кочевого скотоводства; характеризовать первые государственные объединения; определять главные цели переселенческой политики;
- анализировать причины поражений восстаний;
- раскрывать суть НЭПа, коллективизации;
- характеризовать этнодемографическую ситуацию в 20-30 годы; репрессии и депортации;
- работать с картой;
- раскрывать причины возникновения казахской диаспоры;
- раскрыть роль Казахстана в Великой Отечественной войне и в послевоенный период.
История Казахстана:
обобщающие знания учащихся за курс основной школы; пути исторического и культурного развития казахского народа в своем становлении; цивилизация кочевников; пути возникновения кочевого государства; духовная культура кочевников; внутриполитическое положение Казахстана накануне присоединения его к России, а также в составе Российской империи; национально-освободительные восстания и движения; сущность политических партий и течений в начале XX в; социально-экономическое, общественно-политическое положение Казахстана в 20-30 годы XX в; этнодемографическое положение в первые годы Советской власти; коммунистическая партия и комсомол; образование казахской диаспоры; роль Казахстана в годы Великой Отечественной войны и в послевоенный период; социально-экономическое, общественно-политическое положение Казахстана в 50-80 годы; Казахстан в период кризиса и распада СССР; политические и общественные изменения в Республике Казахстан после обретения независимости.
БК 4,7
ОГД 04
В результате изучения дисциплины обучающийся должен
знать:
- социально-биологические и психофизиологические основы физической культуры;
- основы физического и спортивного самосовершенствования;
уметь:
- применять знания физической культуры для поддержания и укрепления здоровья.
Физическая культура:
роль физической культуры в подготовке специалиста, формирование его здорового образа жизни; социально-биологические и психофизиологические основы физической культуры; основы физического и спортивного самосовершенствования; профессионально-прикладная физическая подготовка.
БК 7
ПМ 00
Профессиональный модуль
ОПД 00
Общие профессиональные дисциплины
ОПД 01
В результате изучения дисциплины обучающийся должен
знать:

- МЖМБС 2.303-68* бойынша сызықтарды, МЖМБС 2.301-68* бойынша форматтарды;
- МЖМБС 2.304-81 бойынша; сызба шрифтерін;
- МЖМБС 2.302-68 бойынша масштабтарды, МЖМБС 2.307-68* бойынша өлшемдерді салу ережелерін, жанасу түрлерін;
меңгеруі керек:
- стандартты сақтай отырып, әртүрлі сызықтарды сызуды;
- сызбаларда стандартты шрифтпен жазу жазуды;
- сызба масштабын анықтауды, берілген масштабта тетіктерді сыза алу;
- сызбада қарапайым нысандағы тетіктердің өлшемін жасау;
- электр сұлбаларын оқуды;
Сызу:
ЕСКД, МЖМБС кіріспесі, түсінік; сызбалардың графикалық ресімделуі; сызба сызықтары; сызба форматтары; сызбаларда жазулар жазу; масштабтар; өлшемдер салу; тетіктердің контурларын орындау тәсілдері; сызбалар мен нобайларды орындаудың жалпы ережелері; сұлбалардағы шартты, графикалық белгілеулер; мамандық бойынша сұлбалар.
БҚ 6,7
КҚ7
ЖКП 02
Пәнді оқу нәтижесінде білім алушы білуі керек:
- негізгі электрлік және магниттік құбылыстарды;
- электротехниканың жиі қолданылатын терминдері мен анықтамаларын;
- электрлік есептік сұлбаларда (алмастыру сұлбалаларында) қолданылатын электр тізбектері элементтерінің шартты графикалық белгілерін;
- электрлік және магниттік шамалардың өлшем бірліктері мен әріптік таңбаларын;
меңгеруі керек:
- электр сұлбаларын оқуды;
- электр шамаларының параметрлерін анықтауды.
Электротехниканың теориялық негіздері:
тұрақты токтың электр тізбектері; электр өрісі туралы ұғым; электр тогы, оның физикалық мәні және есептеу әдістері; кедергі, өтімділік; электротехника заңдары; электр тізбегінің байланыстырушы параметрлері; тұрақты және айнымалы токтың желілік емес тізбектері; айнымалы және тұрақты токтың желілік емес тізбектері; есептеу ұғымдары мен әдістері; синусоидалы емес токтың электр тізбектері; есептеу ұғымдары мен әдістері; электр тізбектеріндегі өтпелі үрдістер; тарату параметрлерімен электр тізбектері.
БҚ4
АҚ6
ЖКП 03
Пәнді оқу нәтижесінде білім алушы білуі керек:
- электротехникалық материалдардың құрылысын;
- электр техникалық материалдардың қолданылу саласын
- электр өлшеу аспаптарының типтерін, құрылғысын, жұмыс қағидасын, сипаттамасын және қолданылу саласын;
- сызықтық өлшемдерді өлшеу құрылғылары мен жұмыс қағидасын;
- электрлік, магниттік және электрлік емес шамалардың өлшеу тәсілдерін;
меңгеруі керек:
- сымдар мен кабелдердің таңбаларын ашып оқу;
- электр тізбектерінің параметрлерін анықтау;
- дәл өлшейтін аспаптарды пайдалану және қосу сұлбаларын орындау;
- штанге Құралдарды, микрометриялық өлшеу құралдарын, индикаторлық аспаптарды пайдалануды.
Электротехникалық материалдар және өлшеулер:
металдардың қасиеттері; темірдің көміртекті қоспалары; түсті металдар мен олардың қоспалары; магниттік қатты электротехникалық материалдар; өткізгіштік материалдар; сымдар, шиналар, кабелдер; жартылай өткізгіш материалдар: қасиеттері, қолданылу саласы; электр оқшаулау материалдары; газ тәрізді диэлектриктер; полярлану материалдары; электр оқшаулау материалдары және компаундтар; резеңкелер; электр оқшаулау слюдасы, керамика, шыны; қабатты пластмассалар; электр шамаларын өлшеуц құралдары; өлшеу аспаптары туралы ұғым; электрлік және магниттік шамаларды өлшеу; электр тізбектерінің параметрлерін өлшеу, қуат пен электр энергиясын өлшеу; кернеуді өлшеу әдістері туралы ұғым; тіркеу аспаптары; электрлік емес шамаларды түрлендіргіштермен өлшеу; температураны өлшеу тәсілдері туралы ұғым; техникалық өлшеу негіздері; метрология және өлшеу қателіктері туралы ұғым; сызықтық өлшемдерді өлшеу құралдары; тетіктерді дайынду және өлшеу қателіктері; СЭВ рұқсат беру мен орнатудың бірыңғай жүйесі.

- линии по ГОСТ 2.303-68*, форматы по ГОСТ 2.301-68*;
- шрифты чертежные по ГОСТ 2.304-81;
- масштабы по ГОСТ 2.302-68, правила нанесения размеров по ГОСТ 2.307-68*, виды сопряжений;
уметь:
- уметь вычерчивать различные линии с соблюдением стандарта;
- выполнять надписи на чертежах стандартным шрифтом;
- определять масштаб чертежа, выполнять чертежи деталей в заданном масштабе;
- наносить размеры на чертеже детали простой формы;
-читать электрические схемы.
Черчение:
введение, понятие ЕСКД, ГОСТ; графическое оформление чертежей; линии чертежа; форматы чертежей; выполнение надписей на чертежах; масштабы; нанесение размеров; приемы выполнения контуров деталей; техническое черчение; общие правила выполнения чертежей и эскизов; обозначения условные, графические в схемах; схемы по специальности.
БК 6,7
ПК 7
ОПД 02
В результате изучения дисциплины обучающийся должен знать:
- основные электрические и магнитные явления;
- наиболее употребляемые термины и определения теоретической электротехники;
- условные графические обозначения элементов электрических цепей, применяемых в электрических расчетных схемах (схемах замещения);
- единицы измерения и буквенные обозначения электрических и магнитных величин;
- уметь:
- читать электрические схемы;
- определять параметры электрических величин.
Теоретические основы электротехники:
электрические цепи постоянного тока; понятие об электрическом поле; электрический ток, его физическая сущность и методы расчета; сопротивление, проводимость; законы электротехники, связывающие параметры электрической цепи; расчеты электрических цепей переменного и постоянного тока; нелинейные цепи переменного и постоянного тока; понятия и методы расчетов; электрические цепи несинусоидального тока; понятия и методы расчетов; переходные процессы в электрических цепях; электрические цепи с распределенными параметрами.
БК 4
СК 6
ОПД 03
В результате изучения дисциплины обучающийся должен
знать:
- строение электротехнических материалов;
- область применения электротехнических материалов;
- типы, устройство, принцип действия, характеристики и область применения электроизмерительных приборов;
- устройство, принцип действия, средств для измерения линейных размеров;
- способы измерения электрических, магнитных и неэлектрических величин;
уметь:
- расшифровывать марки проводов и кабелей;
- определять параметры электрической цепи;
- пользоваться точными приборами и выполнять схемы включения;
- пользоваться штангенинструментами, микрометрическими измерительными средствами, индикаторными приборами.
Электротехнические материалы и измерения:
свойства металлов; сплавы железа с углеродом; цветные металлы и их сплавы; электротехнические материалы, магнитотвердые материалы; проводниковые материалы; провода, шины, кабели; полупроводниковые материалы: свойства, область применения; электроизоляционные материалы; газообразные диэлектрики; поляризационные материалы; электроизоляционные материалы и компаунды; резины; электроизоляционная слюда, керамика, стекло; слоистые пластмассы; средства измерений электрических величин; понятие об измерительных приборах; измерение электрических и магнитных величин; измерение параметров электрических цепей, измерение мощности и электрической энергии; понятие о методах измерения напряжения; регистрирующие приборы; измерение неэлектрических величин преобразователями; понятие о способах измерения температуры; основы технических измерений; понятие о метрологии и погрешностях измерения; средства для измерения линейных размеров; понятие о погрешности изготовления и измерения деталей; допуски и посадки; единая система допусков и посадок СЭВ.

БҚ 3,6
КҚ3
ЖКП 04
Пәнді оқу нәтижесінде білім алушы білуі керек:
- электр машиналары мен трансформаторлардың құралымдық ерекшеліктерін және сипаттамаларын; қолданылу саласын;
меңгеруі керек:
- құралымы мен паспорттық мәліметтері бойынша электр машиналары мен трансформатордың типін анықтауды
Электрлік машиналар және трансформаторлар:
тұрақты ток машиналарының құралымы мен жұмыс қағидасы; тұрақты ток машиналарының магниттік тізбегі; коммутация; тұрақты ток генераторлары; қоздыру тәсілдері; генераторлардың сипаттамалары; тұрақты ток қозғалтқыштары; қозғалтқыштардың жұмыс қағидасы, қосу; жұмыстық сипаттамалары; айналу жиілігін реттеу; трансформаторлардың құралымы мен жұмыс қағидасы; жұмыс режимдері; трансформаторларды жалғау топтары мен сұлбалары; автотрансформаторлар, үш орамды және арнайы трансформаторлар; синхронды генераторлардың құралымы мен жұмыс қағидасы;
БҚ 6,7
КҚ3 АҚ1
ЖКП 05
Пәнді оқу нәтижесінде білім алушы білуі керек:
- жоғары деңгей тілдерінде алгоритмдеу және бағдарламалау негіздерін;
- компьютерді пайдаланушыға баптау;
- тораптағы жұмысты;
меңгеруі керек:
- ОЖ орнықтыруды;
- мәтінді формативтеу және түзету;
- ақпаратты алу және жіберу үшін локальды және басты торапты пайдалану;
Компьютерлік технология негіздері:
Windows ОЖ;  Microsoft Word мәтіндік редакторы; Ехсеl электронды кестесі; Мәліметтер базасы; Компьютерлік тораптар; Аuto Саd графикалық редакторы; автоматтандырылған жұмыс орындары
БҚ 6,7
Біліктілік: 090101 2 «Электр монтері (барлық атаулардың)»
АП 00
Арнайы пәндер
АП 01
Пәнді оқу нәтижесінде білім алушы білуі керек:
- электр аппараттарының белгіленуін, жұмыс қағидасы мен құрылымын;
- электр қондырғыларының типтік электр сұлбаларын және оларға сәйкес келетін тарату құрылғыларын;
- электр тораптары бейтараптамаларының жұмыс режимдерін;
- қосалқы станциялардың өзіндік мұқтаж жүйелерін электрмен қамсыздандыру тәсілдерін;
- оперативті ток көздерін;
- қосалқы станциялардағы өлшеу жүйелерін және қосалқы станцияларды қорғауды;
- қосалқы станцияларда өлшеу жүйелерін және қосалқы станцияларды қорғауды
меңгеруі керек:
- электр станциялары мен қосалқы станциялардың электрлік жалғау сұлбаларын оқуды;
- сұлбалардың параметрлерін анықтау;
- трансформаторлар мен автотрансформаторлардың таңбасын ашып оқуды;
- жинақ тарату құрылғыларының ұяшықтарын толтыру сұлбаларын оқуды;
- ашық тарату құрылғыларының сызбаларын оқуды.
Электр станциялары мен қосалқы станциялардың электржабдығы:
энергожүйелер және электр қондырғылары туралы жалпы мәліметтер; электр станциялары мен тарату тораптарының негізгі жабдықтары; синхронды генераторлар және компенсаторлар; күштік трансформаторлар және автотрансформаторлар; электр қондырғыларындағы қысқа тұйықталулар; қысқа тұйықталу процесінің жалпы сипаттамасы; қысқа тұйықталу токтарының электр динамикалық және термиялық әрекеттері; қысқа тұйықталу токтарын шектеу әдістері; қысқа тұйықталудың тарату шиналары; тарату құрылғыларының шиналары, токөткелдер, күштік кабелдер, оқшаулағыштар; 1000 В дейін кернеумен электр аппараттары; 1000 В жоғары кернеумен электр аппараттары; электр станциялары мен қосалқы станциялардың өлшеу жүйелері; электр станциялары мен қосалқы станциялардың электрлік жалғау сұлбалары; электр станцияларының электрлік жалғау сұлбаларының түрлерін; электр станцияларының электрлік жалғауларының басты сұлбалары;қосалқы станциялардың басты сұлбаларын жинақтау; электр станциялары мен қосалқы станциялардың өзіндік мұқтаждары; тарату құрылғыларының құралымдары; жабық тарату құрылғылары; жинақ тарату құрылғылары; жинақ трансформаторлық қосалқы станциялар; ашық тарату құрылғылары; қосалқы станциялар мен электр станцияларындағы акумуляторлық қондырғылар; жоғары кернеу электр қондырғыларының жерлендіру құрылғылары; қосалқы станциялар мен электр станцияларын найзағайдың тура соққысынан қорғау; қосалқы станциялар мен электр станцияларын найзағай асқын кернеу импульстарынан қорғау; ішкі асқын кернеуді шектеу.

БК 3,6
ПК 3
ОПД 04
В результате изучения дисциплины обучающийся должен
знать:
- конструкцию, принцип работы, область применения электрических машин и трансформаторов;
уметь:
- определять тип электрической машины и трансформатора по конструкции и паспортным данным.
Электрические машины и трансформаторы:
конструкция и принцип действия машины постоянного тока; коммутация; генераторы постоянного тока; двигатели постоянного тока; принцип действия, пуск двигателей; рабочие характеристики; конструкция и принцип действия трансформаторов; режимы работы; группы и схемы соединения трансформаторов; автотрансформаторы, трехобмоточные и специальные трансформаторы; конструкция и принцип действия синхронных генераторов; принцип действия и конструкция синхронных и асинхронных двигателей.
БК 6,7
ПК 3
СК 1
ОПД 05
В результате изучения дисциплины обучающийся должен
знать:
- основы алгоритмизации и программирования на языках высокого уровня;
- настройку компьютера на пользователя; работу в сети;
- работу с офисными программами;
уметь:
- настраивать ОС;
- форматировать и редактировать текст; создавать и редактировать таблицы;
- использовать локальную и глобальную сети для получения и отправки информации.
Основы компьютерной технологии:
ОС Windows; Текстовый редактор Microsoft Word; Электронная таблица Excel; Базы данных; Компьютерные сети; Графический редактор Auto Cad; автоматизированные рабочие места.
БК 6,7
Квалификация: 090101 2 – «Электромонтер (всех наименований)*»
СД 00
Специальные дисциплины
СД 01
В результате изучения дисциплины обучающийся должен
знать:
- назначение, принципы действия и конструкции электрических аппаратов;
- типовые электрические схемы электроустановок и соответствующие им конструкции распределительных устройств;
- режимы работы нейтралей электрических сетей;
- способы электроснабжения систем собственных нужд подстанций;
- источники оперативного тока;
- системы измерений на подстанциях и защиту подстанций от перенапряжений;
уметь:
- читать схемы электрических соединений электрических станций и подстанций;
- определять параметры схем;
- расшифровывать марки трансформатора и автотрансформатора;
- читать схему заполнения ячеек комплектных распределительных устройств;
- читать чертежи открытых распределительных устройств.
Электрооборудование электрических станций и подстанций:
общие сведения об энергосистемах и электроустановках; основное оборудование электрических станций и распределительных сетей; синхронные генераторы и компенсаторы; силовые трансформаторы и автотрансформаторы; короткие замыкания в электроустановках; общая характеристика процесса короткого замыкания; электродинамическое и термическое действие токов короткого замыкания; методы ограничения токов короткого замыкания; шины распределительных устройств, токопроводы, силовые кабели, изоляторы; электрические аппараты напряжением до 1000 В; электрические аппараты напряжением выше 1000 В; система измерений на электростанциях и подстанциях; схемы электрических соединений электрических станций и подстанций; виды схем электрических соединений электростанций; главные схемы электрических соединений электростанций; компоновка главных схем подстанций; компоновка главных схем электростанций; собственные нужды подстанций; собственные нужды электростанций; конструкции распределительных устройств; закрытые распределительные устройства; комплектные распределительные устройства; комплектные трансформаторные подстанции; открытые распределительные устройства; аккумуляторные установки на подстанциях и электростанциях; аккумуляторные установки; заземляющие устройства электрических установок высокого напряжения; защита подстанций и электростанций от прямых ударов молнии; защита подстанций и электростанций от набегающих линий импульсов грозовых перенапряжении; ограничение внутренних перенапряжений.

БҚ 1,3,4
АП 02
Пәнді оқу нәтижесінде білім алушы білуі керек:
- электр берілісінің әуелік және кабель желілерінің құралымын;
- әртүрлі кернеудің электр тораптары жұмысының үнемділігін;
- электр тораптарының электр сұлбаларын құру қағидасын; меңгеруі керек:
- электр тораптарын жіктеуді;
- қолданылатын құралымдық материалдар мен белгіленуі бойынша желі элементтерінің жіктелуін;
- кабелді жіктеуді.
Энергожүйелерінің электр тораптары:
электр тораптары туралы негізгі ұғымдар, оларға қойылатын талаптар; әуелік және кабель желілерінің негізгі элементтері; артықшылықтары, кемшіліктері, қолданылу саласы; электр тораптарының элементтеріндегі қуат пен электр энергиясы шығыны; қыздыруға тексеру; электр тораптарының қорғаныстық аппараттары; рұқсат етілетін ауытқулар және кернеу шығындары; жай және күрделі тұйық электр тораптарының артықшылықтары, кемшіліктері, қолданылу саласы; электржабдығының сенімділігі мен бүлінушілігі; шығын; электр энергиясының сапасы; кернеуді реттеу тәсілдері; реактивті қуат компенсациясы.
БҚ 1,2,3 4
АП 03
Кәсіптік модулді оқу нәтижесінде білім алушы білуі керек:
- негізгі және көмекші реленің құрылғысы мен жұмыс қағидасын;
- қорғаныстың қағидалық сұлбаларын;
- релелік қорғаныс талаптарын;
- желілердің дифференциалдық қорғанысының, құрама шиналардың, трансформаторлардың, электр қозғалтқыштарының жұмыс қағидасын;
- АПВ, АВР, АРВ, АУР, АРН белгіленуі мен жұмыс қағидасын;
меңгеруі керек:
- ірі электр машиналары мен аппараттардың, электр беріліс желілері мен трансформаторлардың релелік қорғаныс және автоматика сұлбаларын оқуды.
Энергожүйелерінің релелік қорғанысы және автоматикасы:
релелік қорғаныс пен автоматиканың жалпы сұрақтары: электр-энергетикалық жүйелердегі бүлінулер мен бейқалыпты жұмыс режимдері, өлшеу трансформаторлары, реттеуші органдар, оперативті ток көздері, логикалық, сигналды және атқарушы органдар; релелік қорғаныс, оның функциялары, релелік қорғанысқа талаптар; электр берілісі желілерінің, трансформаторлардың, компенсаторлардың, электр қозғалтқыштарының релелік қорғанысы, энергожүйелерінің автоматикасы: АПР, АВР, АРВ, АУР, АРН; өртке қарсы автоматика, автоматтық синхрондау; электр станциялары мен қосалқы станциялардың қосымша тізбектері; ток тізбектерін ұйымдастыру, кернеу, оперативті тұрақты және айнымалы ток, аппараттарды басқару, сигналдау.
БҚ 1,2, 3,4
АҚ5
АП 04
Пәнді оқу нәтижесінде білім алушы білуі керек:
- еңбекті қорғау бойынша заңнама негіздерін;
- электр тогымен жарақаттанудан қорғау шаралары мен электр қауіпсіздігі негіздерін, бақытсыз жағдайда зардап шеккендерге дәрігерге дейінгі көмек көрсету бойынша негізгі медициналық мәліметтерді;
- монтаждау жұмыстарын орындау кезіндегі қауіпсіздік техникасын;
меңгеруі керек:
- еңбекті қорғау бойынша нормативті-техникалық құжаттаманы пайдалануды
- өндірістік телімде жұмыстарды қауіпсіз жасауды қамтамасыз ету; - адамға әсер ететін қауіпті және зиянды өндірістік факторлардың жағымсыз әсерін бағалау;
- бақытсыз жағдайда зардап шеккендерге алғашқы көмек көрсетуді
Еңбекті қорғау:
еңбекті қорғаудың құқықтық және ұйымдастырушылық сұрақтары; қауіпті және зиянды өндірістік факторлар; өндірісте бақытсыз жағдайларды есепке алу және талдау; жұмыс орнында еңбекті ұйымдастыру; еңбек гигиенасы және өндірістік санитария: өндірістік орынжайларға, жұмыс орындарына, технологиялық жабдыққа жалпы санитарлы-гигиеналық талаптар; өндірістік орынжайлардың жарықталуына талаптар; шудан, вибрациядан, ультрадыбыстар, иондау және электр магниттік сәулеленуден қорғау; қауіпсіздік техникасы: тиеп-түсіру көліктік және қоймалық жұмыстарды атқару кезіндегі қауіпсіздік техникасы; қол айлабұйымдарымен жұмыс істеу кезіндегі қауіпсіздік техникасы; электр қауіпсіздік негіздері; өртке қарсы қорғаныс: заттардың жануы және жарылуға қауіпті қасиеттері; өрт сөндіру құралдары мен тәсілдері; кәсіпорындардағы өрт қорғанысын ұйымдастыру құралдарымен және

БК 1,3,4
СД 02
В результате изучения дисциплины обучающийся должен
знать:
- конструкции воздушных и кабельных линий электропередачи;
- вопросы надежности и экономичности работы электрических сетей различного напряжения;
- принципы построения электрических схем электрических сетей;
уметь:
- классифицировать электрические сети;
- классифицировать элементы линий по применяемым конструкционным материалам и назначению;
- классифицировать кабель.
Электрические сети энергосистем:
основные понятия об электрических сетях, требования к ним; основные элементы воздушных и кабельных линий; достоинства, недостатки, область применения; потери мощности и электроэнергии в элементах электрической сети; выбор экономического сечения проводника; поверка на нагрев; защитные аппараты электрических сетей; допустимые отклонения и потери напряжения; определение потерь напряжения в однофазных и трехфазных сетях; преимущества, недостатки, область применения и расчет простых и сложных замкнутых электрических сетей; надежность и повреждаемость электрооборудования; ущерб; качество электроэнергии; способы регулирования напряжения; компенсация реактивной мощности.
БК 1,2,3,4
СД 03
В результате изучения дисциплины обучающийся должен
знать:
- устройство и принцип действия основных и вспомогательных реле;
- принципиальные схемы защиты;
- требования к релейной защите;
- принцип действия дифференциальных защит линий, сборных шин, трансформаторов, электродвигателей;
- назначение и принцип действия АПВ, АВР, АРВ, АУР, АРН;
уметь:
- читать схемы релейной защиты и автоматики крупных электрических машин и аппаратов, линий электропередачи и трансформаторов.
Релейная защита и автоматика энергосистем:
общие вопросы релейной защиты и автоматики: повреждение и анормальные режимы работы в электроэнергетических системах, измерительные трансформаторы, регулирующие органы, источники оперативного тока, логические, сигнальные и исполнительные органы; релейная защита, ее функции, требования к релейной защите; релейные защиты линий электропередачи, трансформаторов, компенсаторов, электродвигателей, сборных шин, блоков; автоматика энергосистем: АПВ, АВР, АРВ, АУР, АРН; противоаварийная автоматика, автоматическая синхронизация; вспомогательные цепи электрических станций и подстанций: организация токовых цепей, напряжение, оперативный постоянный и переменный ток, управление аппаратами, сигнализация.
БК 1,2,3,4
СК 5
СД 04
В результате изучения дисциплины обучающийся должен
знать:
- основы законодательства по охране труда;
- основы электробезопасности и меры защиты от поражения электрическим током, основные медицинские сведения по оказанию доврачебной помощи пострадавшим при несчастных случаях;
- технику безопасности при погрузочно-разгрузочных транспортных и складских работах;
- технику безопасности при работе с ручным инструментом и приспособлениями;
- технику безопасности при монтаже систем контроля и автоматизации;
уметь:
- пользоваться нормативно- технической документацией по охране труда;
- обеспечивать безопасное проведение работ на производственном участке;
- оценивать возможность негативного воздействия опасных и вредных производственных факторов, действующих на человека;
- оказывать первую помощь пострадавшим при несчастных случаях.
Охрана труда:
правовые и организационные вопросы охраны труда; опасные и вредные производственные факторы; расследование, учет и анализ несчастных случаев на производстве; организация труда на рабочем месте; гигиена труда и производственная санитария: общие санитарно-гигиенические требования к производственным помещениям, рабочим местам, технологическому оборудованию; требования к освещению производственных помещений; защита от шума, вибрации, ультразвука, ионизирующих и электромагнитных излучений; техника безопасности: техника безопасности при погрузочно-разгрузочных транспортных и складских работах; техника безопасности при работе с ручным инструментом и приспособлениями; техника безопасности при монтаже систем контроля и автоматизации; основы электробезопасности;
противопожарная защита:
горение и взрывоопасные свойства веществ; средства и способы пожаротушения; организация пожарной охраны на предприятиях

электр монтаждық жұмыстарды жасаудың жалпы шарттары; ішкі электр тораптарын монтаждау: электр сымдарына қойылатын талаптар; трассаны дайындау және электр сымдарын бекіту; қорғаныстық жерлендіруді монтаждау; сымдарды монтаждау кезіндегі қауіпсіздік техникасы; 10 кВ дейін кернеумен кабелдік желілерді монтаждау; кабелдерді монтаждау кезінде қауіпсіздік техникасы; электр берілісінің әуелік желілерін монтаждау; дайындау және құрылыс-монтаждық жұмыстар; сымдарды жаю; сымдар мен тростарды жалғау және жөндеу; сымдарды тарту және бекіту; әуелік желілерді асқын кернеуден қорғау; 1000В дейін кернеумен әуелік желілерді монтаждаудың ерекшеліктері; қауіпсіздік техникасы; трансформаторлық қосалқы станциялардың электржабдығын монтаждау; электр машиналары мен басқару аппараттарын монтаждау; крандардың электржабдығын монтаждау; электржабдығын баптау туралы ұғым; ақауларды табу үшін электржабдығын тексеру және сынау; баптау процесінде табылған жалпы ақаулар; ақауларды табудың жалпы әдістері; электржабдығының механикалық бөлігін бағалау; магниттік жүйенің күйін анықтау; ТВЧ және түйіспелік жалғаулардың күйін өлшеу және сынау; біріншілік және екіншілік коммутация сұлбаларын тексеру; релелік қорғанысты (РҚ), автоматиканы (А), басқару мен сигналдауды баптау және тексеру; оқшауламаны сынау және электржабдығы элементтерінің жалпы күйін анықтау; электр машиналарын жалпы сынау; трансформаторларды сынау; ажыратқыштарды баптау; баптау протоколдары.
БҚ 1,3,4 8
КҚ 1,2,3 4,5,6
АҚ 1,2,3 4,5
1.3 0901000 – «Электр станциялары мен желілерінің (түрлері бойынша) электр жабдықтары» мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің орта буын маманы біліктілігінің білім оқу бағдарламасының құрылымы
Оқу мерзімі: 3 жыл 10 ай
Пәндердің қысқар тылға  атауы (коды)
Пәндер мен кәсіптік модулдердің оқу циклдері
Кәсіптік модулдердің пәндері мен бөлімдерінің атаулары
Қалыптастырылатын құзыр коды
ЖБМ 00
Жалпы білім беру пәндерінің модулі
ЖБП 00
Жалпы білім беру пәндері
ЖКП 00
Жалпы гуманитарлық пәндер
ЖГП 01
Пәнді оқу нәтижесінде білім алушы білуі керек:

общие условия производства электромонтажных работ; монтаж внутренних электрических сетей: требования к электропроводкам; подготовка трассы и крепление электропроводок; прокладка проводов в жилищном строительстве, плоских проводов, в стальных трубах, в пластмассовых трубах; тросовые и струнные проводки; прокладка кабелей марок СРГ, НРГ, ВРГ, проводов АТПРФ, ПРП и других; электропроводки в лотках и коробах; монтаж шинопровода, проводок во взрывоопасной среде, наружной проводки, проводки на чердаках и вводов в здание; монтаж защитного заземления, электрического соединения, групповых осветительных щитков и светильников; техника безопасности при монтаже проводок; монтаж кабельных линий напряжением до 10 кВ; техника безопасности при монтажекабелей; монтаж воздушных линий электропередачи; подготовительные и строительно-монтажные работы; раскатка проводов; соединение и ремонт проводов и тросов; натяжка и закрепление проводов; защита воздушных линий от перенапряжений, заземление; особенности монтажа воздушных линий напряжением до 1000В; техника безопасности; монтаж электрооборудования трансформаторных подстанций; монтаж электрических машин и аппаратов управления; монтаж электрооборудования кранов; понятие о наладке электрооборудования: проверки и испытания электрооборудования для обнаружения дефектов; общие дефекты, выявляемые в процессе наладки; общие методы выявления дефектов; оценка механической части; определение состояния магнитной системы; измерения и испытания состояния ТВЧ и контактных соединений; проверка схем первичной и вторичной коммутации; настройка и проверка релейной защиты (РЗ), автоматики (А), управления и сигнализации; методы окончательной оценки пригодности к эксплуатации; испытание изоляции и состояние элементов электрооборудования; проверка первичной и вторичной коммутации; общие испытания электрических машин; испытания трансформаторов; наладка выключателей; протоколы наладки.
БК 1,3,4,8
ПК 1,2,3,4,5,6
СК 1,2,3,4,5
Структура образовательной учебной программы уровня квалификации
специалиста среднего звена технического и профессионального
образования по специальности 0901000 – «Электрооборудование
электрических станций и сетей (по видам)»
Таблица 3                            Срок обучения: 3 года 10 месяцев
Сокращенное наименование цикла дисциплин (код)
Учебные циклы дисциплин и профессиональных модулей
Наименование дисциплин и разделов профессиональных модулей
Код формируемой компетенции
МОД 00
Модуль общеобразовательных дисциплин
ООД 00
Общеобразовательные дисциплины
ОГД 00
Общие гуманитарные дисциплины
ОГД 01
В результате изучения дисциплины обучающийся должен
знать:

- мемлекеттік тілді және кәсіптік бағдарлы мәтіндерді (сөздікпен) оқып, аудару үшін қажетті лексикалық (1200-1400 лексикалық бірлік) және грамматикалық минимумды меңгеру;
- мемлекеттік тілде іс жүргізуді;
- құжаттау қызметінің құрылымын, лауазымдық құрылымды, техникалық құралдардың көмегімен құжаттау технологиясын;
меңгеруі керек:
- кәсіптік лексиканы сауатты пайдалану, өзінің кәсіптік іс-әрекетінде қазақ тілінен білімдерін пайдалану;
- әкімшілік-ұйымдық құжаттарды, мемлекеттік тілде қызметтік хат алысуды құрып, ресімдеуді;
- келіп түскен сәттен іске ресімдеуге дейін құжаттармен жұмыс істеуді;
- анықтама әдебиетпен жұмыс істеуді;
Кәсіби қазақ тілі (оқу қазақ тілінде жүргізілмейтін топтарда): кәсіптік тілдің рөлі: мамандық бойынша терминология; кәсіптік бағдарлы мәтіндерді оқу және аудару техникасы (сөздікпен); кәсіптік қарым-қатынас; мамандыққа бағытталған мәтіндер бойынша әңгіме, сұхбат құрастыру; іс жүргізу бойынша сөздікпен жұмыс істеу; құжаттау және шаблондау мен стандарттауды құжаттармен қамтамасыз ету сұрақтары бойынша нормативтік-әдістемелік құжаттарды, құжаттарды шаблондаудан түсінік, әкімшілік-ұйымдық құжаттардың тізіміне кіретін құжаттарды құрудың ережелерін; офистік және құжаттамалық жұмыс негіздерін; техникалық құралдардың көмегімен құжаттау технологиясы.
БҚ1, 2, 4,6,7
ЖГП 02
Пәнді оқу нәтижесінде білім алушы білуі керек:
- кәсіптік қарым-қатынас жасауға қажетті мамандық бойынша лексика-грамматикалық материалды;
меңгеруі керек:
- тілдік іс-әрекет түрлерін және сөйлеу нысандарын ажырату (ауызша, жазбаша, монологтік, диалогтік);
Кәсіби шетел тілі:
мамандық бойынша кәсіптік қарым-қатынас жасауға қажетті лексика-грамматикалық материалды;
сөйлесудің әртүрлі түрлері мен тілдік нысандарды (ауызша, жазбаша, монологтік, диалогтік);
кәсіптік бағдарлы мәтіндерді аудару техникасы.
БҚ 2,4, 7
ЖГП
03
Пәнді оқу нәтижесінде білім алушы білуі керек:
- дене тәрбиесінің әлеуметтік-биологиялық және психофизиологиялық негіздерін;
- өзін-өзі спорттық және шынықтырып жетілдіру негіздерін;
меңгеруі керек:
- денсаулығын сақтап, нығайту үшін дене тәрбиесінен алған білімдерін қолдануды.
Дене тәрбиесі:
маман дайындауда дене тәрбиесінің рөлі, оның салауатты өмір салтын қалыптастыру; дене тәрбиесінің әлеуметтік-биологиялық және психофизиологиялық негіздері; өзін-өзі спорттық және шынықтырып жетілдіру негіздері; кәсіптік-қолданбалы дене шынықтыру дайындығы.
БҚ8
ӘЭП 00
Әлеуметтік-экономикалық пәндер
ӘЭП 01
Пәнді оқу нәтижесінде білім алушы білуі керек:
- негізгі ұғымдарды;
- конфуцианство; даосизм ұғымдарын; Қытайдың өнерін; иероглификасын; пейзаж суреттерін;
- индия мәдениетінің ерекшеліктерін және оның негізгі жетістіктерін;
- ислам; курайш ұғымдарын; Мухаммед; Құран; Аллах; Мекке;
- христиан оқуларының негізгі принциптерін және оның құндылық бағыттарын; - Франция мәдениетін; Ашель мәдениетін; проманьондар, галлалар, франктар, әдебиеті, философиясы;
- көшпенділердің өмір сүрулері мен құндылық жүйесі туралы;
- орта ғасыр кезеңінде қазақ этносының мәдени негізі туралы білімдерін қалыптастыру;
- түрік және араб мәдениетінің орта ғасырдағы Қазақстан мәдениетіне әсері туралы;
істеу алу керек:
- қытай мәдениетінің ерекшеліктерін ашу;
- мәдениеттану ұғымдарын еркін пайдалану;
- көшпенділердің материалдық және рухани мәдениет ерекшеліктерін көрсету, оның қоғамдық мәдениеттегі орны көрсетуді.
Мәдениеттану:
мәдениеттану және оның қоғамдық өмірдегі рөлі;
мәдениетті зерттеудегі бағыттардың алуан түрлілігі;
мәдениет және өркениет; мәдениеттің орнауы; мәдениеттің конфуциан-даосистік түрі; мәдениеттің индо-буддалық түрі;
ислам мәдениеті әлемі;
мәдениеттің христиандық түрі;
батыс еуропалық мәдениет және оның қазіргі әлемнің дамуына әсері;
африка мәдениетінің ерекшелігі мен бірегейлігі; расизм проблемасы; көшпенді өркениеттің пайда болуы және бірегейлігі;
Орта ғасырдағы Қазақстан мәдениеті;

- государственный язык и владеть лексическим (1200-1400 лексических единиц) и грамматическим минимумом, необходимым для чтения и перевода (со словарем) текстов профессиональной направленности; делопроизводство на государственном языке; структуру службы документирования, должностную структуру, должностные обязанности, технологию документирования с помощью технических средств;
уметь:
грамотно использовать профессиональную лексику, применять знания казахского языка в своей профессиональной деятельности; - составлять и оформлять административно-организационные документы, служебную переписку на государственном языке;
- работать с документами с момента их поступления до оформления дел;
- работать со справочной литературой.
Профессиональный казахский язык:
роль профессионального языка; терминология по специальности; техника чтения и перевода (со словарем) профессионально ориентированных текстов; профессиональное общение; составление рассказов, диалогов по текстам, ориентированным на специальность; работа со словарем по делопроизводству; нормативно-методические документы по документированию и вопросам обеспечения документами шаблонизации и стандартизации, объяснения с шаблонизации документов, правила составления документов, входящих в перечень административно-организационных документов; основы офисной и документационной работы; технология документирования с помощью технических средств.
БК 1,2, 4,6,7
ОГД 02
В результате изучения дисциплины обучающийся должен
знать:
- лексико-грамматический материал по специальности, необходимый для профессионального общения;
уметь:
- различать виды речевой деятельности и формы речи (устной, письменной, монологической, диалогической).
Профессиональный иностранный язык:
лексико-грамматический материал по специальности, необходимый для профессионального общения;
различные виды речевой деятельности и формы речи (устной, письменной, монологической, диалогической);
техника перевода профессионально ориентированных текстов.
БК 2, 4, 7
ОГД 03
В результате изучения дисциплины обучающийся должен
знать:
- социально-биологические и психофизиологические основы физической культуры;
- основы физического и спортивного самосовершенствования;
уметь:
- применять знания физической культуры для поддержания и укрепления здоровья.
Физическая культура:
роль физической культуры в подготовке специалиста, формирование его здорового образа жизни; социально-биологические и психофизиологические основы физической культуры; основы физического и спортивного самосовершенствования; профессионально-прикладная физическая подготовка.
БК 8
СЭД 00
Социально-экономические дисциплины
СЭД 01
В результате изучения дисциплины обучающийся должен
знать:
- основные понятия;
- понятия: конфуцианство; даосизм; искусство Китая; иероглифика; пейзажная живопись Китая;
- особенности индийской культуры и ее основные достижения.
- понятия: ислам; курайш; Мухаммед; Коран; Аллах; Мекка;
- основные принципы христианского учения и ценностные ориентации;
- культуру Франции: Ашельскую культуру, проманьонцы, галлы, франки, литература, философия;
- об образе жизни и системе ценностей кочевников;
- сформировать знания о культурном фундаменте казахского этноса в период средневековья;
- о влиянии тюркской и арабской культуры на средневековую культуру Казахстана;
уметь:
- раскрыть особенности китайской культуры;
- свободно пользоваться понятиями культурологи;
- показать специфику материальной и духовной культуры кочевников, ее место в общественной культуре.
Культурология:
культурология и ее роль в жизни общества; многообразность подходов в исследовании культуры; культура и цивилизация; становление культуры; конфуцианско-даосистский тип культуры;
индо-буддийский тип культуры; мир исламской культуры; христианский тип культуры; западноевропейская культура и ее влияние на развитие современного мира; особенность и уникальность африканской культуры;

17-19 ғасырдағы қазақтардың мәдени салттары;
қазіргі Қазақстанның мәдениеті;
БҚ 4,7,8
ӘЭП 02
Пәнді оқу нәтижесінде білім алушы білуі керек:
- дүние жүзінің философиялық, ғылыми және діни бейнелері туралы үғымдарын;
- ғылым мен ғылыми танымның рөлі туралы ұғымды, оның құрылымы, нысандары мен әдістері, әлеуметтік және этикалық проблемалары туралы;
меңгеруі керек:
- адамның биологиялық және әлеуметтік, дене және рухани бастамаларындағы мінез-құлқын анықтау, оның санасының мәнін, саналы және санасыз мінез-құлқын анықтау;
- қоғамда адамдар арасындағы адамшылық қарым-қатынас нормаларын реттеу
Философия негіздері:
философия пәні, әлемдік философиялық ойдың негізгі кезеңдері;
адам табиғаты және оның өмір сүру мәні;
адам және Құдай;
адам және ғарыш;
адам, қоғам, өркениет, мәдениет; адамның бостандығы және жауапкершілігі;
адамдық таным және іс-әрекет;
ғылым және оның рөлі; адамзат басты мәселелер алдында.
БҚ4 7,8
ӘЭП 03
Пәнді оқу нәтижесінде білім алушы білуі керек:
- экономикалық теорияның жалпы ережелерін;
- елімізде және шетелдерде экономикалық жағдайлар;
- макро және микро экономика негіздерін, салық, ақша-несиелік, әлеуметтік және инвестициялық саясат негіздері;
меңгеруі керек:
- өзінің кәсіптік іс-әрекетіндегі ыңғайына қажетті экономикалық ақпаратты тауып, пайдалану.
Экономика негіздері:
Мақсаттарды, негізгі ұғымдарды, функцияларды, мәнін, қағидаларын; жеке меншік нысандары мен түрлері, жеке меншікті басқару;
жоспарлардың түрлері, олардың негізгі кезеңдері, мазмұны, стратегиялық жоспарлау; жоспарларды экономикалық негіздеу және болжам жасау әдістерін; бизнес-жоспарлау; экономикалық талдау; тауарды халықтық тұтыну нарығының күйін және қызмет көрсетуді талдау; нарықтық инфрақұрылым.
БҚ7 9,10
ӘЭП 04
Пәнді оқу нәтижесінде білім алушы білуі керек:
- заңдылықтарды түсінуде әлеуметтік бағдар туралы ұғымды;
- әлеуметтік құрылым, әлеуметтік тапқа жіктелу, әлеуметтік өзара әрекет туралы ұғымды;
- жеке тұлғаның әлеуметтік үрдісінің ерекшеліктерін, реттеу нысандарын білу;
меңгеруі керек:
- әлеуметтік қозғалысты және басқа әлеуметтік өзгерістер мен дамулардың факторларын дамыту;
- биліктің мәнін, саясаттың субъектілерін табу, саяси қарым-қатынастар мен үрдістерді (Қазақстанда және бүкіл дүние жүзінде);
- саяси жүйелер мен саяси режимдер туралы ұғым құру.
Саясаттану және әлеуметтану негіздері:
әлеуметтану ғылым ретінде; қоғамдық әлеуметтік мәдени жүйе ретінде; әлеуметтік қауымдастықтар;
әлеуметтік және этноұлттық қарым-қатынастар;
әлеуметтік үрдістер;
әлеуметтік институттар және ұйымдар;
тұлға: оның әлеуметтік рөлдері және әлеуметтік іс-әрекеті;
саясаттану пәні;
саяси билік және биліктік қарым-қатынастар; Қазақстандағы әлеуметтік-экономикалық үрдістер: экономика және оның мәселелері;

проблема расизма; возникновение и уникальность кочевой цивилизации; культура Казахстана в период Средневековья; культурные традиции казахов в период 17-19 веков; культура современного Казахстана.
БК 4,7,8
СЭД 02
В результате изучения дисциплины обучающийся должен
знать:
- основные философские понятия: материя, основной вопрос философии, диалектика, законы диалектики, сознание, познание, бытие;
- общие вопросы бытия, общие вопросы познания, функционирования и развития общества, общие и существенные проблемы человека;
уметь:
- свободно оперировать основными философскими понятиями, обосновывать и подвергать критике те или иные суждения, раскрывать взаимосвязи между разнообразными явлениями действительности, анализировать противоречия окружающей реальности.
Основы философии:
философия и ее роль в обществе; исторические типы философии; материя и сознание; диалектика и ее альтернативы; философское понимание общества; теория познания; общественное сознание и многообразие его форм; бытие человека как проблема философии; человек как объект и субъект общественных отношений.
БК 4,7,8
СЭД 03
В результате изучения дисциплины обучающийся должен
знать:
- общие положения экономической теории;
- экономические ситуации в стране и за рубежом;
- основы макро- и микроэкономики, о налоговой, денежно-кредитной, социальной и инвестиционной политике;
уметь:
- находить и использовать экономическую информацию, необходимую для ориентации в своей профессиональной деятельности.
Основы экономики:
цели, основные понятия, функции, сущность, принципы; формы и виды собственности, управление собственностью; виды планов, их основные этапы, содержание, стратегическое планирование; методы экономического обоснования планов и разработки прогнозов; бизнес-планирование; экономический анализ; анализ со стояния рынка товаров народного потребления и услуг; рыночная инфраструктура.
БК 7,9,10
СЭД 04
В результате изучения дисциплины обучающийся должен
знать:
- основные политологические понятия: власть, ресурсы власти, легитимность власти, политическая система, политический режим, государство, формы государственного правления. формы государственного устройства, политические партии, партийные системы. политическая элита, политическое лидерство, геополитика;
- предмет и метод политической науки;
уметь:
- анализировать международные политические процессы, геополитическую обстановку, место и роль Казахстана в современном мире;
- владеть навыками политической культуры;
- применять политологические знания в повседневной жизни и в профессиональной деятельности.
Основы политологии и социологии:
предмет политологии; структура политологического знания; история политической мысли; власть как волевое отношение между людьми; легитимность и принципы власти; политическая система как механизм власти; политический режим; государство как политический институт; политические партии и партийные системы; политическая элита; политическое лидерство; политические идеологии; мировой политический процесс; внешнеполитическая стратегия Республики Казахстан; социология как наука; основные социологические понятия.

БҚ 4,7,8
ӘЭП 05
Пәнді оқу нәтижесінде білім алушы білуі керек:
- адам мен азаматтың құқықтары мен бостандықтарын; оларды жүзеге асыру механизмдерін;
- кәсіптік іс-әрекет саласында құқықтық және адамшылық-этикалық нормаларды білу;
меңгеруі керек:
- маманның кәсіптік іс-әрекетін регламенттейтін нормативтік-құқықтық құжаттарды пайдалана алу.
Құқық негіздері:
Құқық, ұғым, жүйе қайнар көздері, Қазақстан Республикасының Конституциясы – құқықтық жүйе ядросы;
Адам құқығының жалпы қоғамдық декларациясы, тұлға, құқық, құқықтық мемлекет, заңдық жауапкершілік және оның түрлері, құқықтың негізгі салалары, Қазақстан Республикасының сот жүйесі, құқық қорғау органдары.
БҚ 4,7, 8,10
Біліктілік: 090104 3 – «Техник-электрик»
КМ 00
Кәсіптік модуль
ЖКП 00
Жалпы кәсіптік пәндер
ЖКП 01
Кәсіптік модульді оқу нәтижесінде білім алушы білуі керек:
- МЖМБС 2.303-68* бойынша сызықтарды, МЖМБС 2.301-68* бойынша форматтарды,
- МЖМБС 2.304-81 бойынша; сызба шрифттерін;
- МЖМБС 2.302-68 бойынша масштабтарды, МЖМБС 2.307-68* бойынша өлшемдерді салу ережелерін, жанасу түрлерін;
меңгеруі керек:
- стандартты сақтай отырып, әртүрлі сызықтарды сызуды;
- сызбаларда стандартты шрифтпен жазу жазуды;
- сызба масштабын анықтауды, берілген масштабта тетіктерді сыза алу;
- сызбада қарапайым нысандағы тетіктердің өлшемін жасау;
- әртүрлі жанасулар мен лекалды қисықтарды орындау.
Сызу:
ЕСКД, МЖМБС кіріспесі, түсінік; сызбалардың графикалық ресімделуі; сызба сызықтары; сызба форматтары; сызбаларда жазулар жазу; масштабтар; өлшемдер салу; тетіктердің контурларын орындау тәсілдері; проекциялық сызба және техникалық сурет салу; геометриялық денелердің аксонометриялық проекциялары; геометриялық денелердің толық қиылысуы; геометриялық денелердің өзара қиылысуы; проекциялық сызу; техникалық сызу; сызбалар мен нобайларды орындаудың жалпы ережелері; құрама сызба; берілістер; құрама сызбаларды оқу және детальдау; сұлбалардағы шартты, графикалық белгілеулер; мамандық бойынша сұлбалар.
БҚ 4,7
ЖКП 02
Пәнді оқу нәтижесінде білім алушы білуі керек:
- статиканың негізгі ұғымдарын, күштердің жазықтық жүйесін; күш моменттерін, кинематика және динамика элементтерін;
меңгеруі керек:
- механикалық жүйелердің беріктіктігін тексеріп есептеу;
- механизмнің қажетті түрін таңдау, механизмдер мен құралымдардың құрама бірліктерінің конструкциялық ерекшеліктері.
Техникалық механика негіздері:
статика; статика аксиомалары, күш жүйелері, материалдар кедергісі; деформацияланған күйдің түрлері: созылу (сығылу), ығысу, айналдыру, тура иілу, күрделі деформация; беріктікке есептеу; механизмдер мен машиналардың тетіктері; механизмдер мен машиналардың кинематикалық сұлбаларын оқу және құру; әртүрлі беріліс буындарының негізгі өлшемін геометриялық есептеу.

БК 4,7,8
СЭД 05
В результате изучения дисциплины обучающийся должен
знать:
-права и свободы человека и гражданина, механизмы их реализации;
- правовые и нравственно-этические нормы в сфере профессиональной деятельности;
уметь:
- использовать нормативно-правовые документы, регламентирующие профессиональную деятельность специалиста.
Основы права:
право, понятие, система, источники, Конституция Республика Казахстан – ядро правовой системы; Всеобщая декларация прав человека, личность, право, правовое государство, юридическая ответственность и ее виды, основные отрасли права, судебная система Республика Казахстан, правоохранительные органы.
БК 4,7,8,10
Квалификация: 090104 3 «Техник-электрик»
ПМ 00
Профессиональный модуль
ОПД 00
Общие профессиональные дисциплины
ОПД 01
В результате изучения дисциплины обучающийся должен
знать:
- линии по ГОСТ 2.303-68*, форматы по ГОСТ 2.301-68*;
- шрифты чертежные по ГОСТ 2.304-81;
- масштабы по ГОСТ 2.302-68, правила нанесения размеров по ГОСТ 2.307-68*, виды сопряжений;
уметь:
- уметь вычерчивать различные линии с соблюдением стандарта;
- выполнять надписи на чертежах стандартным шрифтом;
- определять масштаб чертежа, выполнять чертежи деталей в заданном масштабе;
- наносить размеры на чертеже детали простой формы;
- выполнять различные виды сопряжений и лекальных кривых.
Черчение:
введение, понятие ЕСКД, ГОСТ; графическое оформление чертежей; линии чертежа; форматы чертежей; выполнение надписей на чертежах; масштабы; нанесение размеров; приемы выполнения контуров деталей; проекционное черчение и техническое рисование; аксонометрические проекции геометрических тел; сечение геометрических тел полностью; взаимное пересечение геометрических тел; проекционное и техническое черчение; общие правила выполнения чертежей и эскизов; сборочный чертеж; передачи; чтение и деталирование сборочных чертежей; обозначения условные, графические в схемах; схемы по специальности.
БК 4,7
ОПД 02
В результате изучения дисциплины обучающийся должен
знать:
- основные понятия статики, плоскую систему сил, моменты сил, элементы кинематики и динамики; основы сопротивления материалов, основы деталей машин;
уметь:
- выполнять расчеты прочности механических систем;
- выбирать необходимый вид механизма, анализировать конструктивные особенности сборочных единиц механизмов и конструкций.
Основы технической механики:
статика; аксиомы статики, системы сил, сопротивление материалов; виды деформированного состояния: растяжение(сжатие), сдвиг, кручение, прямой изгиб, сложная деформация; расчет на прочность; детали механизмов и машин; чтение и составление кинематических схем механизмов и машин; геометрический расчет основных размеров звеньев передач различных видов.

БҚ 3,5,7
ЖКП 03
Пәнді оқу нәтижесінде білім алушы білуі керек:
- негізгі электрлік және магниттік құбылыстарды;
- олардың физикалық мәнін және және практикада пайдаланылу мүмкіндігін
- электротехниканың жиі қолданылатын терминдері мен анықтамаларын;
- электрлік есептік сұлбаларда (алмастыру сұлбалаларында) қолданылатын электр тізбектері элементтерінің шартты графикалық белгілерін;
- электрлік және магниттік шамалардың өлшем бірліктері мен әріптік таңбаларын;
меңгеруі керек:
- тұрақты және айнымалы токтың электр тізбектерін есептеуді;
- электр машиналары мен трансформаторларды оқуда электр магниттік индукция заңдарын қолдануды;
- электр шамаларының параметрлерін және өтпелі процесстердің ағу уақытын анықтауды;
Электротехниканың теориялық негіздері:
тұрақты токтың электр тізбектері; электр өрісі, потенциалдар және потенциалдар айырымы туралы ұғым; электр тогы, оның физикалық мәні және есептеу әдістері; кедергі, өтімділік; электр қозғаушы күш; электротехника заңдары; электр тізбегінің байланыстырушы параметрлері; электр магниттік өріс және оның құраушылары; магниттік және электр тізбектерінде ағатын электр магниттік процестер; магниттік тізбектерді есептеу; электр магниттік индукция; тұрақты және айнымалы токтың желілік емес тізбектері; айнымалы және тұрақты токтың желілік емес тізбектері; есептеу ұғымдары мен әдістері; синусоидалы емес токтың электр тізбектері; есептеу ұғымдары мен әдістері; электр тізбектеріндегі өтпелі үрдістер; тарату параметрлері бар электр тізбектері.
БҚ 1,2, 3,4
ЖКП 04
Пәнді оқу нәтижесінде білім алушы білуі керек:
- электротехникалық материалдардың құрылысын, олардың электрлік, магниттік, жылулық, механикалық және физика-химиялық сипаттамаларын;
- электр техникалық материалдардың қолданылу саласын;
меңгеруі керек:
- өткізгіш материалдардың жіктелуін;
- сымдар мен кабелдердің таңбаларын ашып оқу;
- электр техникалық материалды өндіріс талаптарына сәйкес таңдауды;
Электротехникалық материалдар:
металдардың қасиеттері; темірдің көміртекті қоспалары; түсті металдар мен олардың қоспалары; электротехникалық материалдар; магниттік материалдар; магниттік қатты материалдар; өткізгіштік материалдар; өткізгіш материалдар; сымдар, шиналар, кабелдер; жартылай өткізгіш материалдар: қасиеттері, қолданылу саласы; электр оқшаулау материалдары; газ тәрізді диэлектриктер; полярлану материалдары; электр оқшаулау материалдары және компаундтар; резеңкелер; электр оқшаулау слюдасы, керамика, шыны; қабатты пластмассалар.

БК 3,5,7,
ОПД 03
В результате изучения дисциплины обучающийся должен
знать:
- основные электрические и магнитные явления, их физическую сущность и возможность практического использования; физические законы, на которых основана электротехника и вытекающие из этих законов следствия; правила, методы расчетов;
- наиболее употребляемые термины и определения теоретической электротехники;
- условные графические обозначения элементов электрических цепей, применяемых в схемах замещения;
- единицы измерения и буквенные обозначения электрических и магнитных величин;
- уметь:
- производить расчеты электрических цепей постоянного и переменного тока;
- применять законы электромагнитной индукции в изучении электрических машин и трансформаторов;
- определять параметры электрических величин и время протекания переходных процессов.
Теоретические основы электротехники:
электрические цепи постоянного тока; понятие об электрическом поле, потенциале и разности потенциалов; электрический ток, его физическая сущность и методы расчета; сопротивление, проводимость; электродвижущая сила; законы электротехники, связывающие параметры электрической цепи; электромагнитное поле и его составляющие; электромагнитные процессы, протекающие в магнитных и электрических цепях; расчеты магнитных цепей; электромагнитная индукция; электрические цепи синусоидального тока; расчеты электрических цепей переменного и постоянного тока; нелинейные цепи переменного тока и постоянного тока; понятия и методы расчетов; электрические цепи несинусоидального тока; понятия и методы расчетов; переходные процессы в электрических цепях; электрические цепи с распределенными параметрами.
БК 1,2,3,4
ОПД 04
В результате изучения дисциплины обучающийся должен
знать:
- строение электротехнических материалов, их электрические, магнитные, тепловые, механические и физико-химические характеристики;
- область применения и способы получения электротехнических материалов;
уметь:
- классифицировать проводниковые материалы;
- расшифровывать марки проводов и кабелей;
- выбирать электротехнический материал в соответствии с требованиями производства.
Электротехнические материалы:
строение и свойства металлов; сплавы железа с углеродом; цветные металлы и их сплавы; магнитные материалы; магнитомягкие электротехнические материалы, проводниковые материалы; классификация проводниковых материалов; провода, шины, кабели; полупроводниковые материалы: свойства, область применения; электроизоляционные материалы; физика диэлектриков; физико-механические характеристики; газообразные диэлектрики; поляризационные материалы; электроизоляционные материалы и компаунды; резины; электроизоляционная слюда, керамика, стекло; слоистые пластмассы.

БҚ 1,2
ЖКП 05
Пәнді оқу нәтижесінде білім алушы білуі керек:
- метрологияның негізгі ережелерін;
- электр өлшеу аспаптарының типтерін, құрылғысын, жұмыс қағидасын, сипаттамалары мен қолданылу саласын;
- өлшеу қателіктерін табу әдістемесін;
- электрлік, магниттік және электрлік емес шамаларды өлшеу тәсілдерін;
- өлшеу шектерін кеңейту тәсілдерін;
меңгеруі керек:
- зертханалық жұмыстарды орындау кезінде өлшем бірліктері мен формулаларын пайдалану;
- шунт кедергісін және қосымша кедергілерді анықтау;
- өлшеу трансформаторларын таңдау;
- электр тізбектерінің параметрлерін анықтау;
- дәл аспаптарды пайдалану және қосу сұлбаларын орындау;
- тіркеу аспабын таңдап алу.
Электрлік өлшемдер:
метрология негіздері; электрлік шамаларды өлшеу құралдары; ұқсас электр өлшеу аспаптары, өлшеу тізбектері; өлшеу аспаптары және өлшеу шектерін кеңейту тәсілдері туралы ұғым; электрлік және магниттік шамаларды өлшеу; электр тізбектерінің параметрлерін өлшеу, электр энергиясы мен қуатын өлшеу; салыстыру аспаптары: компенсаторлар, потенциометрлер, электронды, сандық аспаптар; электр қозғаушы күштерді, кернеуді үлгілі әдіспен өлшеу туралы ұғым; электрлік емес шамаларды өлшеу; тіркеу аспаптары; электрлік емес шамаларды түрлендіргіштермен өлшеу; тіркеу әдістері, температураны өлшеу тәсілдері туралы ұғым.
БҚ 4,7 10
КҚ1, 6,7 АҚ 2
ЖКП 06
Пәнді оқу нәтижесінде білім алушы білуі керек:
- шамалардың терминологиясын, өлшемділігін және олардың негізгі арақатынастарын;
- электронды, иондық, жартылай өткізгіш аспаптардың құрылғысы мен сипаттамасын;
- өнеркәсіптік электроника аспаптары мен құрылғыларын пайдалану шарттары мен қолданылу саласын;
меңгеруі керек:
- типтік электронды сұлбаларды оқу;
- электронды аспаптар мен құрылғыларды зертханалық зерттеу бойынша эксперименттер орындау,
- техникалық және анықтама әдебиетті пайдалану;
- негізгі есептік арақатынастар бойынша есептер шығару;
Өнеркәсіптік электроника негіздері:
электр вакуумдық және иондық аспаптар; жартылай өткізгіш аспаптар: диодтар, транзисторлар, тиристорлар; интегралды микросұлбалар; күшейткіштер; қорек көздері: түзеткіштер, жазу сүзгілері, кернеу көбейткіштері, тұрақтандырғыштар, жиілік инверторлары мен түрлендіргіштері; желілік тербеліс генераторлары; импульсті және сандық құрылғы элементтері; микропроцессорлық техника элементтері.
БҚ 7
КҚ 2,6,7
ЖКП 07
Пәнді оқу нәтижесінде білім алушы білуі керек:
- тұрақты ток машиналарының жұмыс қағидасы мен құралымын;
- якорлі орамалардың құралымын;
- машинаның магниттік тізбегін есептеу әдістерін; якорь реакциясын, оны босату тәсілдерін;
- тұрақты ток қозғалтқыштарының жұмыс қағидасын; тұрақты ток қозғалтқыштарының жіктелуі мен сипаттамасын;  тұрақты ток қозғалтқыштарын іске қосу тәсілдерін;
- арнайы машиналардың құралым ерекшелітерін, жұмыс қағидасын және сипаттамасын;
- трансформаторлардың жұмыс қағидасы мен құралымын; трансформатордың жұмыс режимдерін;
- синхронды генераторлардың жұмыс қағидасы мен құралымын; генераторлардың қазіргі құралымдарының типтерін;
- асинхронды қозғалтқыштардың жұмыс қағидасы мен құралымын;
меңгеруі керек:
- құралымы мен паспорттық мәліметтері бойынша электр машиналары мен трансформатордың типін анықтауды;
- қозғалтқыштардың сұлбасын құруды және сипаттамаларын алуды;
- орамалардың ашық сұлбаларын орындау; синхронды генераторлардың сипаттамаларын талдау; коллекторлық машиналардың айналу жиілігі мен электр магниттік моментінің ЭҚК есептеу бойынша есептер шығару
- трансформаторлардың; синхронды және асинхронды машиналардың параметрлері мен сипаттамалары бойынша есептер шығару;
Электрлік машиналар және трансформаторлар:
тұрақты ток машиналары: тұрақты ток машиналарының құралымы мен жұмыс қағидасы; якорлі орамалардың құрылғысы;
магниттік жүйе; тұрақты ток машиналарындағы коммутация; тұрақты ток генераторлары; тұрақты ток қозғалтқыштары; пайдалы әсер коэффициенті; машиналардың арнайы типтері; трансформаторлар: трансформаторлардың құралымы мен жұмыс қағидасы; трансформаторлардың физикалық процестері мен жұмыстық сипаттамалары; трансформаторлардың параллель жұмысы; арнайы қолданыстағы трансформаторлар; синхронды машиналар: синхронды генераторлардың жұмыс қағидасы мен құралымы; синхронды машиналардың статорлық орамалары; синхронды генераторлардың жүктемемен жұмыс істеуі; синхронды генераторлардың параллель жұмысы; синхронды қозғалтқыштар мен компенсаторлар; асинхронды машиналар; асинхронды қозғалтқыштардың жұмыс қағидасы мен құралымы; асинхронды қозғалтқыштағы физикалық процестер; асинхронды қозғалтқыштың айналу жиілігін реттеу және іске қосу; бір фазалы асинхронды қозғалтқыштар; қосу сипаттамалары жақсартылған қозғалтқыштар.

БК1,2
ОПД 05
В результате изучения дисциплины обучающийся должен
знать:
- основные положения метрологии;
- типы, устройство, принцип действия, характеристики и область применения электроизмерительных приборов;
- методику определения погрешностей измерений;
- способы измерения электрических, магнитных и неэлектрических величин;
- способы расширения пределов измерений;
уметь:
- использовать единицы измерения и формулы при выполнении лабораторных работ;
- определять сопротивление шунта и добавочные сопротивления;
- подбирать измерительные трансформаторы;
- определять параметры электрической цепи;
- пользоваться точными приборами и выполнять схемы включения;
- подбирать регистрирующий прибор.
Электрические измерения:
основы метрологии; средства измерений электрических величин; аналоговые электроизмерительные приборы, измерительные цепи; понятие об измерительных приборах и способах расширения пределов измерения; измерение электрических и магнитных величин; измерение параметров электрических цепей, измерение мощности и электрической энергии; приборы сравнения: компенсаторы, потенциометры, электронные, цифровые приборы; понятие о методах измерения электродвижущей силы, напряжения, образцовым методом; измерение неэлектрических величин; регистрирующие приборы; измерение неэлектрических величин преобразователями; понятие о методах регистрации, о самопишущих, о способах измерения температуры.
БК 4,7,10
ПК 1,6,7
СК 2
ОПД 06
В результате изучения дисциплины обучающийся должен
знать:
- терминологию, размерность соотношениям величин и их основные соотношения;
- устройство и характеристики электронных, ионных, полупроводниковых приборов;
- область применения и условия эксплуатации приборов и устройств промышленной электроники;
уметь:
- читать типовые электронные схемы;
- выполнять эксперименты по лабораторному исследованию электронных приборов и устройств, пользоваться технической и справочной литературой;
- производить расчеты по основным расчетным соотношениям.
Основы промышленной электроники:
электровакуумные и ионные приборы; полупроводниковые приборы: диоды, транзисторы, тиристоры; интегральные микросхемы; усилители; источники питания: выпрямители, сглаживающие фильтры, умножители напряжения, стабилизаторы, инверторы и преобразователи частоты; генераторы линейных колебаний; элементы импульсных и цифровых устройств; элементы микропроцессорной техники.
БК 7
ПК 2,6,7
ОПД 07
В результате изучения дисциплины обучающийся должен
знать:
- принцип действия и конструкцию машин постоянного тока;
- конструкции якорных обмоток;
- методы расчета магнитной цепи машины; реакцию якоря, способы ее ослабления;
- принцип действия двигателей постоянного тока; классификацию и характеристики двигателей постоянного тока; способы пуска двигателей постоянного тока;
- особенности конструкции, принцип действия и характеристики специальных машин.
- принцип действия и конструкцию трансформаторов; режимы работы трансформатора;
- принцип действия и конструкцию синхронных генераторов; типы современных конструкций генераторов;
- принцип действия и конструкцию асинхронных двигателей;
уметь:
- определять тип электрической машины и трансформатора по конструкции и паспортным данным;
- собирать схемы двигателей и снимать характеристики;- выполнять развернутые схемы обмоток; делать анализ характеристик синхронных генераторов;
- решать задачи по расчету параметров и выполнению развернутых схем обмоток якоря; расчету магнитной цепи постоянного тока; расчету ЭДС, электромагнитных моментов и частоты вращения коллекторных машин; расчету и построению характеристик этих машин;
- решать задачи по расчету параметров и характеристик трансформаторов; синхронных и асинхронных машин.
Электрические машины и трансформаторы:
машины постоянного тока: принцип действия и конструкция машин постоянного тока; устройство якорных обмоток; магнитная система; коммутация в машинах постоянного тока; генераторы постоянного тока; двигатели постоянного тока; коэффициент полезного действия; специальные типы машин; трансформаторы: принцип действия и устройство трансформатора; физические процессы и рабочие свойства трансформаторов; параллельная работа трансформаторов; трансформаторы специального назначения; синхронные машины: принцип действия и конструкция синхронных генераторов; статорные обмотки синхронных машин; работа синхронного генератора под нагрузкой; параллельная работа синхронных генераторов; синхронные двигатели и компенсаторы; асинхронные машины; принцип действия и конструкция асинхронных двигателей; физические процессы в асинхронном двигателе; пуск в ход и регулирование частоты вращения асинхронных двигателей; однофазные асинхронные двигатели; двигатели с улучшенными пусковыми характеристиками.

БҚ 2,7, 10
КҚ3
ЖКП 08
Пәнді оқу нәтижесінде білім алушы білуі керек:
- жоғары деңгей тілдерінде алгоритмдеу және бағдарламалау негіздерін;
- компьютерді пайдаланушыға баптау;
- тораптағы жұмысты;
- офистік бағдарламалармен жұмысты;
меңгеруі керек:
- ОЖ орнықтыруды;
- мәтінді формативтеу және түзету;
- ақпаратты алу және жіберу үшін локальды және басты торапты пайдалану;
- сызбаны құруды және түзетуді
Компьютерлік технология негіздері: Windows ОЖ;  Microsoft Word мәтіндік редакторы; Ехсеl электронды кестесі; Мәліметтер базасы; Компьютерлік тораптар; Аuto Саd графикалық редакторы; курстық жобалауда ЭЕМ пайдалану; автоматтандырылған жұмыс орындары.
БҚ 6,7
АП 00
Арнайы пәндер
АП 01
Пәнді оқу нәтижесінде білім алушы білуі керек:
- энергетиканың халық шаруашылығындағы мәнін;
- электр станцияларының типтерін, олардың технологиялық сұлбаларын;
- электр энергетикалық жүйенің негізгі элементтерін;
- электр станциясын технико-экономикалық есептеу тәртібін;
меңгеруі керек:
- КЭС, ЖЭО, АЭС, СЭС станцияларының негізгі ерекшеліктерін белгілеу; КЭС, ЖЭО, АЭС, СЭС жылулық балансын құру;
- ГТУ және ПГУ және басқа жылу күштік қондырғылардың ерекшеліктерін салыстырмалы талдау;
- әртүрлі қондырғыларға салыстырмалы сипаттама беру.
Мамандыққа кіріспе:
энергетикалық қорлар; әртүрлі энергия түрлерін электрлік энергияға түрлендіру тәсілдері; бір энергияның басқа энергияға түрлендірудің физикалық негіздерін; жылу конденсациялық электр станциялары (КЭС); жылу электр орталықтары (ЖЭО); су электр станциялары (СЭС); атом электр станциялары (АЭС); газтурбиналы және бугазды қондырғылар; әртүрлі энергияның электр энергиясына дәстүрлі емес түрлендіру тәсілдері; электр энергетикасы,
БҚ 1,7,8
АП 02
Пәнді оқу нәтижесінде білім алушы білуі керек:
- электр аппараттарының белгіленуін, жұмыс қағидасын және құралымын;
- электр қондырғыларының типтік электр сұлбаларын және оларға сәйкес келетін тарату құрылғыларын;
- қосалқы станциялардың электрлік бөліктерін жобалау негіздерін;
- электр тораптарының бейтараптамаларының жұмыс режимдерін; - қосалқы станциялардың өзіндік мұқтаж жүйелерін электрмен қамсыздандыру тәсілдерін;
- оперативті ток көздерін;
- қосалқы станциялардағы өлшеу жүйелерін және қосалқы станцияларды асқын кернеуден қорғауды;
меңгеруі керек:
- әртүрлі типті электр станцияларына салыстырмалы сипаттама беруді;
- синхронды компенсаторлардың қуатын таңдау;
- жұмыс режиміне байланысты трансформаторлар мен автотрансформаторлардың қуатын таңдау;
- қосалқы станциялардың құрылымдық сұлбасын құру; ТЭР орындау;
- қысқа тұйықталудың өтпелі процесін талдау;
- есептік сұлбаны құру; алмастыру сұлбасының параметрлерін анықтау және оны  түрлендіре білу;
- жеке тізбектіліктің алмастыру және олардың элементтерінің кедергі мәнінің сұлбасын құру; әртүрлі симметриялы емес ҚТ болғанда ток пен кернеуді анықтау;
- электр аппараттарының және шиналы құралымдардың электрдинамикалық беріктігін анықтау; аппараттардың термиялық беріктігін және шиналардың қыздыру температурасын;
- электр жүйелерінің бейтараптама жұмысының режимін талдау; сыйымдылық токтарын жерге жерлендірудің компенсациясы үшін құрылғы қуатын таңдау; оқшаулама күйін бақылау сұлбасының жұмысын талдау;
- әртүрлі тізбектерде өткізгіштердің қимасы мен құралымын таңдау және оларды бекіту үшін оқшаулағыштарды;
- аппараттардың құралымдық элементтерін анықтау; аппараттарды торапқа қосудың сұлбасын құру; осы аппараттарды таңдау;
- коммутациялық аппараттары бар операциялар өткізу, ажыратқыштардың блоктауын тексеру;
- КИП ток пен керну трансформаторының екіншілік тізбегіне қосудың сұлбасын құру;
- электр станцияларының өзіндік мұқтаж тұтынушыларының қорек сұлбасын құру;
- ЗРУ, ЗРУ жоспарын толтыру сұлбасын құру;
- КРУ толтыру сұлбасын құру, КРУ ұяшығын толтыру сұлбасын;
- ОРУ құралымдық сызбасын құру; ОРУ сызбасын оқу;
- АБ қуатын таңдау;
- жайтартқыштың қорғаныстық аймағын есептеу; найзағайдан қорғау сұлбасын құру.
Электр станциялары мен қосалқы станциялардың электржабдығы:

БК 2,7,10
ПК 3
ОПД 08
В результате изучения дисциплины обучающийся должен
знать:
- основы алгоритмизации и программирования на языках высокого уровня;
- настройку компьютера на пользователя; работу в сети;
- работу с офисными программами;
уметь:
- настраивать ОС;
- форматировать и редактировать текст; создавать и редактировать таблицы;
- использовать локальную и глобальную сети для получения и отправки информации;
- создавать и редактировать чертеж.
Основы компьютерной технологии:
ОС Windows; Текстовый редактор Microsoft Word; Электронная таблица Excel; Базы данных; Компьютерные сети; Графический редактор Auto Cad; использование ЭВМ в курсовом проектировании; автоматизированные рабочие места.
БК 6,7
СД 00
Специальные дисциплины
СД 01
В результате изучения дисциплины обучающийся должен
знать:
- значение энергетики в народном хозяйстве;
- типы электрических станций, их технологические схемы;
- основные элементы электроэнергетической системы;
- порядок выполнения технико- экономического расчета электрической станции;
уметь:
- выделять основные особенности станции КЭС,ТЭЦ, АЭС, ГЭС; составлять тепловой баланс КЭС, ТЭЦ, АЭС, ГЭС;
- дать сравнительный анализ особенностей ГТУ и ПГУ и других теплосиловых установок;
- давать сравнительную характеристику различных установок.
Введение в специальность:
энергетические ресурсы; способы преобразования различных видов энергии в электрическую; физические основы преобразования одних видов энергии в другие; тепловые конденсационные электрические станции (КЭС); теплоэлектроцентрали (ТЭЦ); гидравлические электрические станции (ГЭС); атомные электрические станции (АЭС); газотурбинные и парогазовые установки; нетрадиционные способы преобразования различных видов энергии в электрическую; электроэнергетика.
БК 1,7,8
СД 02
В результате изучения дисциплины обучающийся должен
знать:
- назначение, принципы действия и конструкции электрических аппаратов;
- типовые электрические схемы электроустановок и соответствующие им конструкции распределительных устройств;
- основы проектирования электрической части подстанций;
- режимы работы нейтралей электрических сетей;
- способы электроснабжения систем собственных нужд подстанций;
- источники оперативного тока;
- системы измерений на подстанциях и защиту подстанций от перенапряжений;
уметь:
- давать сравнительную характеристику электростанций различного типа;
- выбрать мощность синхронных компенсаторов;
- выбрать мощность трансформатора и автотрансформатора в зависимости от режима работы;
- составлять структурную схему подстанций; выполнять ТЭР;
- анализировать переходный процесс короткого замыкания;
- составлять расчетную схему и схему замещения; определять параметры схемы замещения и уметь ее преобразовывать;
- составлять схемы замещения отдельных последовательностей и значения сопротивлений их элементов; определять токи и напряжение при различных видах несимметричных КЗ;
- определять электродинамическую стойкость электроаппаратов и шинных конструкций; термическую стойкость аппаратов и температуру нагрева шин;
- анализировать режимы работы нейтралей электросистем; выбирать мощность устройств, для компенсации емкостных токов замыкания на землю; анализировать работу схемы контроля состояния изоляции;
- выбирать сечение и конструкцию проводников в различных электрических цепях и изоляторы для их крепления;
- определять конструктивные элементы аппаратов; составлять схемы включения аппаратов в сеть; выбирать эти аппараты;
- проводить операции с коммутационными аппаратами, опробование блокировок разъединителей;
- составлять схемы подключения КИП во вторичную цепь трансформаторов тока и напряжения; - составлять схему питания потребителей собственных нужд электростанций;
- составлять схему заполнения ЗРУ, план ЗРУ;
- составлять схему заполнения КРУ, читать схему заполнения ячеек КРУ;
- составлять конструктивный чертеж ОРУ; читать чертеж ОРУ;
- выбирать мощность АБ;
- рассчитывать защитную зону молниеотвода; составить схему грозозащиты.
Электрооборудование электрических станций и подстанций:

энергожүйелер және электр қондырғылары туралы жалпы мәліметтер; электр станциялары мен тарату тораптарының негізгі жабдықтары; синхронды генераторлар және компенсаторлар; күштік трансформаторлар және автотрансформаторлар; технико-экономикалық есептеу негізінде трансформаторлар мен автотрансформаторлардың қуатын, қосалқы станциялардың құрылымдық сұлбасын таңдау; электр қондырғыларындағы қысқа тұйықталулар; үш фазалы қысқа тұйықталу токтарын есептеу әдістері; симметриялы емес қысқа тұйықталулар; қысқа тұйықталу токтарының электродинамикалық және термиялық әсері қысқа тұйықталу токтарын шектеу әдістері; сымдар мен электр аппараттарын таңдау үшін есептеу шарттарын анықтау; электр жүйелері бейтараптамаларының жұмыс режимдері; өткізгіштер мен электр аппараттары; электр станциялары мен қосалқы станцияларда өлшеу жүйелері; тарату құрылғыларының шиналары, токөткелдер, күштік кабелдер; 1000 В дейін кернеумен электр аппараттары; 1000 В жоғары кернеумен электр аппараттары; электр станциялары мен қосалқы станциялардың өлшеу жүйелері; электр станциялары мен қосалқы станциялардың электрлік жалғау сұлбалары; электр станцияларының электрлік жалғау сұлбаларының түрлері; бір және екі жүйе шиналараның сұлбалары; блоктар, көпірлер, көпбұрыштардың сұлбалары; бір жұмыстық және шиналардың айналу жүйесімен сұлбалар; екі жұмыстық және шиналардың айналу жүйесімен сұлбалар; тізбекте ажыратқыштардың 3/2 және 4/3 сұлбалары; электр станцияларының электрлік жалғауларының басты сұлбалары; қосалқы станциялардың басты сұлбаларын жинақтау; қосалқы станциялардың өзіндік мұқтаждары; электр станцияларының өзіндік мұқтаждары; тарату құрылғыларының құралымдары; жабық тарату құрылғылары; жинақ тарату құрылғылары; жинақ трансформаторлық қосалқы станциялар; ашық тарату құрылғылары; қосалқы станциялар мен электр станцияларындағы акумуляторлық қондырғылар; жоғары кернеу электр қондырғыларының жерлендіру құрылғылары; қосалқы станциялар мен электр станцияларын найзағайдың тура соққысынан қорғау; қосалқы станциялар мен электр станцияларын найзағай асқын кернеу импульстарынан қорғау; ішкі асқын кернеуді шектеу.
БҚ 1,3, 7,10
КҚ 1,2,
АҚ 1,2
АП 03
Пәнді оқу нәтижесінде білім алушы білуі керек:
- электржабдығын пайдалануды ұйымдастыру қағидасын;
- электржабдығын техникалық пайдаланудың негізгі ережелерін;
- оперативті ауыстырып қосуды орындау ережелерін және электр беріліс желілерінде электр станциялары мен қосалқы станциялардың электрлік бөлігінде апатты жою бойынша негізгі ережелерді;
меңгеруі керек:
- әртүрлі станцияларда өндірістік құрылымды ажырата білу және оларды оперативті басқаруды;
- жабдықты пайдалануға қабылдау бойынша техникалық құжаттамамен жұмыс істеуді;
- қозғалтқыштарды іске қосуды, тоқтатуды және қызмет көрсетуді талдау;
- кабелдік желіге рұқсат етілетін жүктемені есептеу;
- анықтама мәліметтері бойынша әуелік желілердің параметрлерін талдау, ӘЖ пайдалануға қабылдау кезінде техникалық құжаттаманы талдау;
- электржабдығын қалыпты және апаттық режимдерде жөндеуге шығару бойынша ауыстырып қосу бланктерін құру;
- станциялар мен қосалқы станцияларда жою кезінде шешім табу;
Электр станциялары мен қосалқы станциялардың электржабдығын пайдалану:
энергетикалық кәсіпорындардың электржабдығын пайдалануды ұйымдастыру; пайдалану міндеттері және ұйымдастырушылық құрылым; қызметкерлерді дайындау; техникалық құжаттама; жабдық пен құрылыстарды пайдалануға қабылдау; электржабдығын қыздырудың жалпы сұрақтары; температураны өлшеу; электржабдығын оқшаулау жұмысы және оның күйін бақылау; генераторларды және синхронды компенсаторларды пайдалану; электр қозғалтқыштарын пайдалану; күштік трансформаторларды, авто трансформаторларды және майлы реакторларды пайдалану; тарату құрылғыларын пайдалану; басқару, бақылау, релелік қорғаныс және автоматика жүйелерінің құрылғыларын пайдалану; күштік кабелдік желілерді пайдалану; әуелік электр желілерін пайдалану; электр қондырғыларында оперативті ауыстырып қосуды орындау; электр станциялары мен қосалқы станциялардың және электрберіліс желілерінің электрлік бөліктерінде апатты жою.
БҚ 1,2,  5,6, 10
КҚ 1,2,  4,7, 9

общие сведения об энергосистемах и электроустановках; основное оборудование электрических станций и подстанций; синхронные генераторы и компенсаторы; силовые трансформаторы и автотрансформаторы; выбор структурной схемы подстанции, мощности трансформаторов и автотрансформаторов на основании технико-экономического расчета; короткие замыкания в электроустановках; общая характеристика процесса короткого замыкания; методы расчетов токов трехфазного короткого замыкания; несимметричные короткие замыкания; электродинамическое и термическое действие токов короткого замыкания; методы ограничения токов короткого замыкания; определение расчетных условий для выбора проводников и электрических аппаратов; режимы работы нейтралей электрических систем; проводники и электрические аппараты; система измерений на электростанциях и подстанциях; шины распределительных устройств, токопроводы, силовые кабели, изоляторы; электрические аппараты напряжением до 1000 В; электрические аппараты напряжением выше 1000 В; система измерений на электростанциях и подстанциях; схемы электрических соединений электрических станций и подстанций; виды схем электрических соединений электростанций; схемы с одной и двумя системами шин; схемы блоков, мостиков, многоугольников; схемы с одной рабочей и обходной системой шин; схемы с двумя рабочими и обходной системой шин; схемы с 3/2 и 4/3 выключателями на цепь; главные схемы электрических соединений электростанций и подстанций; компоновка главных схем подстанций; компоновка главных схем электростанций; собственные нужды подстанций; собственные нужды электростанций; конструкции распределительных устройств; закрытые распределительные устройства; комплектные распределительные устройства; комплектные трансформаторные подстанции; открытые распределительные устройства; аккумуляторные установки на подстанциях и электростанциях; аккумуляторные установки; заземляющие устройства электрических установок высокого напряжения; защита подстанций и электростанций от прямых ударов молнии; защита подстанций и электростанций от набегающих линий импульсов грозовых перенапряжении; ограничение внутренних перенапряжений.
БК 1,3,4,7,10
ПК 1,2,3
СК 1,2
СД 03
В результате изучения дисциплины обучающийся должен знать:
- принципы организации эксплуатации электрооборудования;
- основные правила технической эксплуатации электрооборудования;
- правила выполнения оперативных переключений и основные положения по ликвидации аварий в электрической части электрических станций и подстанций и на линиях электропередачи;
уметь:
- различать производственную структуру различных станций и их оперативное управление;
- работать с технической документацией по приемке оборудования в эксплуатацию;
- анализировать пуски, остановки и обслуживание двигателей;
- рассчитывать допустимую нагрузку на кабельную линию;
- анализировать параметры воздушных линий по справочным данным, анализировать техническую документацию при приемке ВЛ в эксплуатацию;
- составлять бланк переключения по выводу в ремонт электрооборудования в нормальном и аварийном режимах;
- найти решение при ликвидации аварий на станциях и подстанциях.
Эксплуатация электрооборудования электрических станций и подстанций:
организация эксплуатации электрооборудования энергетических предприятий; задачи эксплуатации и организационная структура; подготовка персонала; техническая документация; приемка в эксплуатацию оборудования и сооружений; общие вопросы нагрева электрооборудования; измерение температур; работа изоляции электрооборудования и контроль за ее состоянием; эксплуатация генераторов и синхронных компенсаторов; эксплуатация электродвигателей; эксплуатация силовых трансформаторов, автотрансформаторов и масляных реакторов; эксплуатация распределительных устройств; эксплуатация устройств систем управления, контроля, релейной защиты и автоматики; эксплуатация силовых кабельных линий; эксплуатация воздушных электрических линий; выполнение оперативных переключений в электроустановках; ликвидация аварий в электрической части электрических станций и подстанций и на линиях электропередач.
БК 1,2,3,5,6,10
ПК 1,2,3,4,7,8,9

АҚ 1,2,8
АП 04
Пәнді оқу нәтижесінде білім алушы білуі керек:
- монтаждау және жөндеу жұмыстарын ұйымдастыруды;
- электр станциялары мен қосалқы станциялардың электржабдықтарын жөндеу кезінде қолданылатын механизмдерді, айлабұйымдарды және құралдарды;
- күштік және әуелік желілерде монтаждау және жөндеу жұмыстарын ұйымдастыру;
- монтаждаудан кейінгі және жөндеуден кейінгі сынақтарды өткізу негіздерін;
меңгеруі керек:
- жоспарлы жөндеулерді жоспарлы еместерден ажыратуды; істен шығудан бүлінуді;
- эл жабдығын тасымалдау түрлерін ажыратуды;
- анықтама әдебиеттен қажетті құралдар мен механизмдерді таңдауды;
- тексеру нәтижелері бойынша электржабдықтың күйін бағалауды;
- генераторлар мен синхронды компенсаторлар бойынша жұмыс тізімін құруды;
- монтаждау кезіндегі жұмыстар тізімін құруды;
- өзіндік мұқтаж қозғалтқыштарының істен шығу және олардың бүліну себептерін анықтау;
- жөндеу кезінде ақаулар мен жұмыстардың тізімін құру;
- тарату құрылғыларының электржабдығын жөндеудің технологиялық картасын немесе тораптық кестесін құруды;
- монтаждау тәртібінің кітапханасын құруды;
- электржабдығының күйін бағалауды;
- сынау нәтижелерін бағалауды;
Жоғары вольтты электржабдығын монтаждауды, жөндеуді және баптауды ұйымдастыру:
электр станциялары мен қосалқы станциялардың электржабдығын монтаждауды және жөндеуді ұйымдастыру; жөндеу жұмыстарын жасауға арналған механизмдер, қондырғылар, айлабұйымдар; көтеріп-тиеу және такелаждық жұмыстарға арналған механизмдер мен айлабұйымдар; трансформаторлық майды өңдеуге арналған қондырғы; жалпы қолданыстағы механизмдер, айлабұйымдар және құралдар; электржабдығының күйін бағалаудың негізгі қағидалары мен әдістері; генераторлар мен синхронды компенсаторларды жөндеу; электр қозғалтқыштарын жөндеу;  трансформаторларды, автотрансформаторларды және майлы реакторларды жөндеу; тарату құрылғыларының электржабдығын монтаждау және жөндеу; кабелдік және әуелік желілерді жөндеу технологиясы;
электржабдығын баптау туралы ұғым: ақауларды табу үшін электржабдығын тексеру және сынау; баптау процесінде анықталатын жалпы ақаулар; ақауларды анықтаудың жалпы әдістері; электржабдығының механикалық бөлігін бағалау; магниттік жүйенің күйін анықтау; ТВЧ және түйіспелі жалғаулардың күйін өлшеу және сынау;бірінші және екінші коммутацияның сұлбаларын тексеру; релелік қорғаныс (РҚ) және автоматика (А), басқару және сигналдауды баптау және тексеру; пайдалануға жарамдылығын соңғы рет бағалау әдістерін; электржабдығы элементтерінің жалпы күйін анықтау және оқшауламаны сынау; электр машиналарының барлық түрлерін жалпы сынау; күштік және өлшеу трансформаторларын сынау; баптау жұмыстарын ұйымдастыру; электржабдығын баптау, монтаждау және жөндеу көлемі.

СК 1,2,8
СД 04
В результате изучения дисциплины обучающийся должен знать:
- организацию монтажных и ремонтных работ; - механизмы, приспособления и инструменты, применяемые при монтажах и ремонтах электрооборудования электрических станций и подстанций;
- организацию монтажных и ремонтных работ силовых и воздушных линий;
- основы проведения испытаний после монтажа и ремонта;
- общие узлы и дефекты электрооборудования; объем испытаний; объем проверок;
- объем испытаний электрических машин;
- объем испытаний трансформаторов;
- объем наладки выключателей;
- правила составления протоколов наладки;
уметь:
- отличать плановые ремонты от неплановых; повреждения от отказов; отличать виды транспортировок электрооборудования;
- выбрать по справочной литературе необходимые инструменты и механизмы;
- оценить состояние электрооборудования по результатам проверок;
- составлять перечень ремонтных работ по генераторам и синхронным компенсаторам; составлять перечень работ при монтаже;
- определять причину отказов двигателей собственных нужд и их повреждения;
- составлять перечень дефектов и работ при ремонте;
- составлять технологическую карту или сетевой график ремонта электрооборудования распределительных устройств;
составлять библиотеку событий по ремонту монтажа;
- оценивать состояние электрооборудования;
- оценивать результаты испытаний;- оценивать результаты проверок;
- оценивать результаты испытаний электрических машин;
- оценивать результаты испытаний трансформаторов;
- оценивать результаты наладки выключателей.
Организация монтажа, ремонта и наладки высоковольтного электрооборудования:
Организация монтажа, ремонта электрооборудования электрических станций и подстанций; механизмы, установки, приспособления и инструменты для производства ремонтных работ; механизмы и приспособления для подъемно-транспортных и такелажных работ; установка для обработки трансформаторного масла; механизмы, приспособления и инструменты общего назначения; основные принципы и методы оценки состояния электрооборудования; ремонт генераторов и синхронных компенсаторов; ремонт электродвигателей; ремонт трансформаторов, автотрансформаторов и масляных реакторов; монтаж и ремонт электрооборудования распределительных устройств; технология ремонта кабельной и воздушной линии; понятие о наладке электрооборудования: проверки и испытания электрооборудования для обнаружения дефектов; общие дефекты, выявляемые в процессе наладки; общие методы выявления дефектов; оценка механической части электрооборудования; определение состояния магнитной системы; измерения и испытания состояния ТВЧ и контактных соединений; проверка схем первичной и вторичной коммутации; настройка и проверка релейной защиты (РЗ), автоматики (А), управления и сигнализации; методы окончательной оценки пригодности к эксплуатации; испытание изоляции и определение общего состояния элементов электрооборудования; общие испытания электрических машин всех видов; испытания силовых и измерительных трансформаторов; организация наладочных работ; объем наладки монтируемого и ремонтируемого электрооборудования.

БҚ 1,2,3 5,6, 10
КҚ 3,5
АҚ 4,5,8
АП 05
Пәнді оқу нәтижесінде білім алушы білуі керек:
- электр берілісінің әуелік және кабелдік желілерінің құралымын;
- жергілікті және аудандық электр тораптарын электрлік есептеу әдістерін;
- әртүрлі кернеудің электр тораптары жұмысының үнемділігін таңдау;
- әртүрлі кернеудегі электр тораптары жұмысының үнемділігін;
меңгеруі керек:
- электр тораптарын жіктеуді;
- қолданылатын құралымдық материалдар мен белгіленуі бойынша желі элементтерін жіктеуді;
- кабелді жіктеуді;
- электр тораптарының құралымын ескеріп, қызу шартынан сымдар мен кабель талсымдарының қимасын таңдау;
- әртүрлі әдістермен күрделі тұйық аудандық электр тораптарын ағынға бөлу нүктелерін табу;
- құрылымдық сұлбалары бойынша электр тораптары элементтерінің сенімділігін анықтау;
- жергілікті және аудандық электр тораптарын электрмен қамсыздандыру сұлбаларын резервтеу;
- түзету және инверторлық қосалқы станциялардың сұлбаларын құруды.
Энергожүйелерінің электр тораптары:
электр тораптары туралы негізгі ұғымдар, оларға қойылатын талаптар; әуелік және кабель желілерінің негізгі элементтері; артықшылықтары, кемшіліктері, қолданылу саласы; электр тораптарының элементтеріндегі қуат пен электр энергиясы шығыны; өткізгіштің үнемді қимасын таңдау; қыздыруға тексеру; электр тораптарының қорғаныстық аппараттары, оларды таңдау; рұқсат етілетін ауытқулар және кернеу шығындары; бір фазалы және үш фазалы тораптарда кернеу шығынын анықтау; жай және күрделі тұйық электр тораптарының артықшылықтары, кемшіліктері, қолданылу саласы; электр тораптарын жобалауды ұйымдастыру және негізгі сұрақтары; номиналь кернеуді таңдау, қорек көздерін жайластыру, жүктемені орнату; нұсқаларды технико-экономикалық салыстыру кезінде келтірілген шығындар; электржабдығының сенімділігі мен бүлінушілігі; шығын; электр энергиясының сапасы; кернеуді реттеу тәсілдері; реактивті қуат компенсациясы; өткізгіштерді механикалық есептеу.
БҚ 1,2,6, 10
АҚ6
АП 06
Пәнді оқу нәтижесінде білім алушы білуі керек:
- қорғаныстың толық қағидалық сұлбасын;
- қорғаныстың өлшеу және логикалық бөлігін;
- реленің жіктелуін; қорғаныстардың негізгі және көмекші реле құрылғысын, жұмыс қағидасын;
- релелік қорғаныс талаптарын;
- қорғанысты орындау, жұмысы мен қолдануды;
- апатқа қарсы автоматиканың негізгі элементтерін;
- синхрондауыштардың сұлбаларын құру қағидасын;
- басқару және сигналдау сұлбаларын, сұлба элементтерін;
- электр энергиясы сапасына талаптарды;
меңгеруі керек:
- ток пен кернеудің негізгі және қосымша реле параметрлерін баптау және реттеу;
- қорғаныстың қосылу параметрлерін анықтау (тағайыншама, қорғаныс аймағы);
- АПВ, ЛЭП, АРВ, АРН, АЧР сұлбаларын оқуды;
- басқару сұлбаларын оқуды;
- сигналдау сұлбаларын оқуды;
- екіншілік коммутация аспаптарына ағымдағы қызмет көрсету және жөндеу өткізу;
- екіншілік тізбектерге, күштік және бақылау кабелдеріне таңба салу;
- жүйе сұлбаларының нұсқаларын құру;
- реттеу құралдарының тәсілдерін таңдау.
Энергожүйелерінің релелік қорғанысы және автоматикасы:
релелік қорғаныс пен автоматиканың жалпы сұрақтары:
электр-энергетикалық жүйелердегі бүлінулер мен бейқалыпты жұмыс режимдері, өлшеу трансформаторлары, реттеуші органдар, оперативті ток көздері, логикалық, сигналды және атқарушы органдар; релелік қорғаныс, оның функциялары, релелік қорғанысқа талаптар; электр берілісі желілерінің, генераторлардың, трансформаторлардың, компенсаторлардың, электр қозғалтқыштарының, құрама шиналардың, блоктардың релелік қорғанысы, энергожүйелерінің автоматикасы: АПР, АВР, АРВ, АУР, АРН; өртке қарсы автоматика, автоматтық синхрондау; электр станциялары мен қосалқы станциялардың қосымша тізбектері; ток тізбектерін ұйымдастыру, кернеу, оперативті тұрақты және айнымалы ток, аппараттарды басқару, сигналдау; энергожүйелердегі диспетчерлік басқару негіздері: оперативті басқару пункттері, екіншілік тізбектерді басқару, кернеу мен реактивті қуатты реттеу; диспетчерлік пункттердің сыртқы ақпараттық байланысы, екіншілік тізбектердегі ерекше ақаулар және олардың алдын-алу.
БҚ 1,2,5,6, 10

БК 1,2,3,5,6,10
ПК 3,5
СК 4,5,8
СД 05
В результате изучения дисциплины обучающийся должен знать:
- конструкции воздушных и кабельных линий электропередачи;
- методики электрического расчета местных и районных электрических сетей;
- вопросы надежности и экономичности работы электрических сетей различного напряжения; - принципы построения электрических схем электрических сетей;
уметь:
- классифицировать электрические сети; классифицировать элементы линий по применяемым конструкционным материалам и назначению;
- классифицировать кабель;
- выбирать сечения проводов и жил кабелей из условий нагрева с учетом конструкции электрических сетей, вида защиты и условий прокладки электрических линии;
- выявлять точки потокораздела сложных замкнутых районных электрических сетей различными методами;
- определять надежность элементов электрических сетей по структурным схемам;
- резервировать схемы электроснабжения местных и районных электрических сетей;
- составлять схемы выпрямительных и инверторных подстанций.
Электрические сети энергосистем:
основные понятия об электрических сетях, требования к ним; основные элементы воздушных и кабельных линий; достоинства, недостатки, область применения; потери мощности и электроэнергии в элементах электрической сети; выбор экономического сечения проводника; поверка на нагрев; защитные аппараты электрических сетей, их выбор; допустимые отклонения и потери напряжения; определение потерь напряжения в однофазных и трехфазных сетях; преимущества, недостатки, область применения и расчет простых и сложных замкнутых электрических сетей; организация и основные вопросы проектирования электрических сетей; выбор номинального напряжения, размещение источников питания, установка нагрузок; приведенные затраты при технико-экономическом сравнении вариантов; надежность и повреждаемость электрооборудования; ущерб; качество электроэнергии; способы регулирования напряжения; компенсация реактивной мощности; механический расчет проводов.
БК 1,2,3,6,10
СК 6
СД 06
В результате изучения дисциплины обучающийся должен
знать:
полные принципиальные схемы защиты;
- измерительную и логическую части защит;
- классификацию реле; устройство, принцип действия основных и вспомогательных реле защит;
- требования к релейной защите;
- принцип выполнения, работы и применения защит;
- основные элементы противоаварийной автоматики;
- принцип построения схем синхронизаторов; схемы управления и сигнализации, элементы схем; требования к качеству электроэнергии;
уметь:
- проводить настройку и регулирование параметров основных и вспомогательных реле, тока и напряжения;
- определять параметры срабатывания защиты (уставки, зоны защиты);
- читать схемы АПВ, ЛЭП, АРВ, АРН, АЧР;
- читать схемы управления;
- читать схемы сигнализации;
- проводить текущее обслуживание, ремонт приборов вторичной коммутации;
- выполнять маркировку вторичных цепей, силовых и контрольных кабелей;
- составлять варианты коммутации схем системы;
- выбирать способы средства регулирования.
Релейная защита и автоматика энергосистем:
общие вопросы релейной защиты и автоматики: повреждение и анормальные режимы работы в электроэнергетических системах, измерительные трансформаторы, реагирующие органы, источники оперативного тока, логические, сигнальные и исполнительные органы; релейная защита, ее функции, требования к релейной защите; релейные защиты линий электропередачи, генераторов, трансформаторов компенсаторов, электродвигателей, сборных шин, блоков; автоматика энергосистем: АПВ, АВР, АРВ, АУР, АРН; противоаварийная автоматика, автоматическая синхронизация; вспомогательные цепи электрических станций и подстанций: организация токовых цепей, напряжение, оперативный постоянный и переменный ток, управление аппаратами, сигнализация; основы диспетчерского управления в энергосистемах: оперативные пункты управления, обслуживание вторичных цепей, регулирование напряжения и реактивной мощности; внешние информационные связи диспетчерских пунктов, характерные неисправности во вторичных цепях и их предупреждение.
БК 1,2,3,5,6,10

КҚ 2,3,6 7
АҚ1
АП 07
Пәнді оқу нәтижесінде білім алушы білуі керек:
- еңбекті қорғау бойынша заңнама негіздерін;
- тиімді еңбек жағдайларын құру бойынша шараларды, өндірістік орынжайлар мен жұмыс орындарына жалпы санитарлық-гигиеналық талаптарды;
- электр тогымен жарақаттанудан қорғау шаралары мен электр қауіпсіздігі негіздерін, бақытсыз жағдайда зардап шеккендерге дәрігерге дейінгі көмек көрсету бойынша негізгі медициналық мәліметтерді;
меңгеруі керек:
- еңбекті қорғау бойынша нормативті-техникалық құжаттаманы пайдалануды;
- өндірістің тексерілген телімінде жұмыстарды қауіпсіз жасауды ұйымдастыру;
- бақытсыз жағдайларды зерттеу және Н-1 нысаны бойынша актіні ресімдеу;
- адамға әсер ететін қауіпті және зиянды өндірістік факторлардың жағымсыз әсерін бағалау;
- ағымдағы және кезеңдік нұсқаулық өткізу және қауіптілігі жоғары жұмысқа наряд-рұқсат ресімдеу;
- бақытсыз жағдайда зардап шеккендерге алғашқы көмек көрсетуді
Еңбекті қорғау:
еңбекті қорғаудың құқықтық және ұйымдастырушылық сұрақтары; Қазақстан Республикасында еңбекті қорғау бойынша заңнама негіздері; еңбек қауіпсіздігінің стандарттар жүйесі (ЕҚСЖ); еңбекті қорғау бойынша жұмыстарды ұйымдастыру; қауіпті және зиянды өндірістік факторлар; өндірісте бақытсыз жағдайларды есепке алу және талдау; жұмыс орнында еңбекті ұйымдастыру; еңбек гигиенасы және өндірістік санитария: өндірістік орынжайларға, жұмыс орындарына, технологиялық жабдыққа жалпы санитарлық-гигиеналық талаптар; өндірістік орынжайлардың жарықталуына талаптар; шудан, вибрациядан, ультрадыбыстар, иондау және электр магниттік сәулеленуден қорғау; қауіпсіздік техникасы: тиеп-түсіру көліктік және қоймалық жұмыстарды атқару кезіндегі қауіпсіздік техникасы; қол құралдарымен және айлабұйымдарымен жұмыс істеу кезіндегі қауіпсіздік техникасы; бақылау және автоматтандыру жүйесін монтаждау кезіндегі қауіпсіздік техникасы; электр қауіпсіздік негіздері; өртке қарсы қорғаныс: заттардың жануы және жарылуға қауіпті қасиеттері; өрт сөндіру құралдары; кәсіпорында өрт қорғанысын ұйымдастыру.
БҚ 1,2,7 10
КҚ 10, 11, 12
АҚ 2,3,5
АП 08
Пәнді оқу нәтижесінде білім алушы білуі керек:
- энергетика кәсіпорынын басқару негіздерін; олардың құрылымын; кәсіпорын мүлігінің құрамын, қозғалысын және есепке алуды;
- еңбекті ұйымдастыру және төлеу саласында кәсіпорынды басқарудың экономикалық механизм әрекетін;
- энергетика кәсіпорындарында есеп және есеп беру түрлерін;
- энергетика кәсіпорындарының өндірістік-шаруашылық іс-әрекетін талдау негіздерін;
меңгеруі керек:
- салалық кәсіпорынның өндірістік сипаттамасында бағдарды таба білу;
- энергетика кәсіпорындарының құрылымында бағдарды білу;
- әрбір қызметкердің жеке ерекшеліктерін ескеріп, өндірістік ұжым қалыптастыру;
- кәсіпорынның негізгі өндірістік қорлары мен мүлік қозғалысы көрсеткіштерін пайдалану көрсеткіштерін есептеуді;
- инновациялардың ақпараттық ағымдарында бағдарды білу;
- кәсіпорынның барлық табыс түрлері мен рентабельділігін анықтау;
- кәсіпорын іс-әрекетінде экономикалық талдау нәтижелерін пайдалануды.
Энергетика экономикасы:
энергетика кәсіпорыны және оны нарықтық қатынас жүйесінде; басқару: өнеркәсіпті салалық бөлу; нарықтық экономика жүйесіндегі кәсіпорын; энергетика кәсіпорнындағы басқару негіздері; кәсіпорын  қызметкерлерін басқару; энергетика кәсіпорнының өндірістік қызмет факторлары; энергетика кәсіпорнының мүлігі; энергетика кәсіпорында жаңа енгізулер мен инвестициялар; кәсіпорынды басқарудың экономикалық механизмі: техникалық нормалау негіздері; еңбек өнімділігі; еңбекті ұйымдастыру және төлеу; фирмаішілік жоспарлау; кәсіпорынның автоматтандырылған ақпараттық жүйесі; жал, лизинг, франчайзинг; өндіріс шығындары, табыс пен кіріс; энергетикалық өндірістің рентабелділігі; энергетика кәсіпорындарының өндірістік-шаруашылық қызметін есепке алу және талдау; энергетика кәсіпорнының есебі мен есеп берушілігі; энергетика кәсіпорнының өндірістік-шаруашылық қызметін талдау.
БҚ 1,2,6 9 КҚ9

ПК 2,3,6,7
СК 1
СД 07
В результате изучения дисциплины обучающийся должен
знать:
- основы законодательства по охране труда;
- мероприятия по созданию оптимальных условий труда, общие санитарно-гигиенические требования к производственным помещениям и рабочим местам;
- основы электробезопасности и меры защиты от поражения электрическим током, основные медицинские сведения по оказанию доврачебной помощи пострадавшим при несчастных случаях;
уметь:
- пользоваться нормативно-технической документацией по охране труда;
- организовывать безопасное проведение работ на вверенном участке производства;
- проводить расследование несчастных случаев и оформлять акт по форме Н-1;
- выявлять отклонения и нарушения от параметров безопасности технологических процессов и оборудования;
- оценивать возможность негативного воздействия опасных и вредных производственных факторов, действующих на человека;
- проводить текущий и периодический инструктаж и оформлять наряд-допуск на работу с повышенной опасностью;
- оказывать первую помощь пострадавшим при несчастных случаях.
Охрана труда:
правовые и организационные вопросы охраны труда: основы законодательства по охране труда в Республике Казахстан; система стандартов безопасности труда (ССБТ); организация работ по охране труда; опасные и вредные производственные факторы; расследование, учет и анализ несчастных случаев на производстве; организация труда на рабочем месте; гигиена труда и производственная санитария: общие санитарно-гигиенические требования к производственным помещениям, рабочим местам, технологическому оборудованию; требования к освещению производственных помещений; защита от шума, вибрации, ультразвука, ионизирующих и электромагнитных излучений; техника безопасности: техника безопасности при погрузочно-разгрузочных транспортных и складских работах; техника безопасности при работе с ручным инструментом и приспособлениями; техника безопасности при монтаже систем контроля и автоматизации; основы электробезопасности; противопожарная защита: горение и взрывоопасные свойства веществ; средства и способы пожаротушения; организация пожарной охраны на предприятиях.
БК 1,2,7,10
ПК 10, 11,12
СК 2,3,5
СД 08
В результате изучения дисциплины обучающийся должен
знать:
- основы управления предприятиями энергетики; их структуру; состав,движение и учет имущества предприятий;
- действие экономического механизма управления предприятиями в области организации и оплаты труда;
- виды учета и отчетности на предприятиях энергетики;
- основы анализа производственно-хозяйственной деятельности предприятий энергетики;
уметь:
- ориентироваться в производственной характеристике отраслевого предприятия;
- ориентироваться в структуре предприятий энергетики;
- формировать производственный коллектив с учетом индивидуальных особенностей каждого работника;
- производить расчет показателей использования основных производственных фондов предприятия и показателей движения имущества;
- ориентироваться в информационных потоках инноваций;
- определять все виды прибыли предприятия и рентабельности;
- применять результаты экономического анализа в деятельности предприятия.
Экономика энергетики:
энергетическое предприятие и его управление в системе рыночной экономики: отраслевое деление промышленности; предприятие в системе рыночной экономики; основы управления предприятием энергетики; управление персоналом предприятия; факторы производственной деятельности предприятия энергетики: имущество предприятия энергетики; нововведения и инвестиции на энергетическом предприятии; экономический механизм управления предприятием: основы технического нормирования; производительность труда; организация и оплата труда; внутрифирменное планирование; автоматизированная информационная система предприятия; аренда, лизинг, франчайзинг; издержки производства, прибыль и доход; рентабельность энергетического производства; учет и анализ производственно-хозяйственной деятельности предприятий энергетики; учет и отчетность предприятий энергетики; анализ производственно-хозяйственной деятельности предприятий энергетики.
БК 1,2,6,9
ПК 9

АҚ 6,7
АП 09
Пәнді оқу нәтижесінде білім алушы білуі керек:
- монтаждық нұсқаулықтарға талаптарды; технологиялық карталарды;
- электр сымдарының түрлерін және сымдарды төсеу технологиясын; сымдарды жалғау және ұштау тәсілдерін;
- сымдарды монтаждау кезіндегі қауіпсіздік техникасын;
- өнеркәсіптік кәсіпорындарда электр қондырғыларындағы кабелдік желілердің типтерін;
- блоктар мен траншеяларда кабелдік желілерді монтаждау кезіндегі механизация құралдарын;
- кабелдік муфталарды ұштау және жалғаулық монтаждау, эпоксидті ұштарын жөндеу тәсілдерін;
- электр берілісінің әуелік желілерін монтаждау ерекшеліктерін;
- қосалқы станциялардың электржабдығын монтаждау бойынша жұмыс кезеңдерін, жүктеме ажыратқыштары мен олардың жетектерін;
- құралған және шашылған электр машиналарын монтаждау ерекшеліктерін;
- крандар мен тельферлерді монтаждаудың прогрессивті әдістерін;
- күштік және жарықтау қондырғыларын монтаждау кезіндегі қауіпсіздік техникасын;
- электржабдығының жалпы түйіндері мен ақауларын;
- сынау көлемдерін;
- тексеру көлемдерін;
- электр машиналарын сынау көлемдерін;
- трансформаторларды сынау көлемін;
- ажыратқыштарды баптау көлемін; баптау протоколдарын құру ережелерін;
меңгеруі керек:
- сақтандырғыштардың; ажыратқыштардың барлық типтерін монтаждауды орындау;
- электржабдығының монтаждық сұлбаларының өндірісі бойынша жұмыстарды орындау;
- монтаждық жұмыстарды орындау үшін құралдарды пайдалануды;
- блоктар мен траншеяларда кабелдік желілерді монтаждау кезіндегі механизация құралдарын пайдалануды;
- электржабдығының күйін бағалауды;
- сынау нәтижелерін бағалауды;
- тексеру нәтижелерін бағалауды;
- электр машиналарын сынау нәтижелерін бағалауды;
- трансформаторларды сынау нәтижелерін бағалауды;
- ажыратқыштарды баптау нәтижелерін бағалауды;
Электр станциялары мен тораптарының электржабдығын монтаждау және баптау:
электр монтаждық жұмыстарды жасаудың жалпы шарттары; ішкі электр тораптарын монтаждау: электр сымдарына қойылатын талаптар; трассаны дайындау және электр сымдарын бекіту; қорғаныстық жерлендіруді монтаждау; СРГ, НРГ, ВРГ маркалы кабельдерді, АТПРФ, ПРП және басқа сымдарды төсеу; науаларда және қораптарда электр сымдарды төсеу; шина сымдарын, жарылуға қауіпті ортада сымдарды, сыртқы сымдарды, ғимарат шатырындағы монтаждау және оларды енгізу; қорғаныстық жерлендіруді, электрлік жалғанымдарды, топтық жарықтау қалқандарын және шамдалдарды монтаждау; сымдарды монтаждау кезіндегі қауіпсіздік техникасы; 10 кВ дейін кернеумен кабелдік желілерді монтаждау; кабелдерді монтаждау кезінде қауіпсіздік техникасы; электр берілісінің әуелік желілерін монтаждау; дайындау және құрылыс-монтаждық жұмыстар; сымдарды жаю; сымдар мен тростарды жалғау және жөндеу; сымдарды тарту және бекіту; әуелік желілерді асқын кернеуден қорғау; 1000В дейін кернеумен әуелік желілерді монтаждаудың ерекшеліктері; қауіпсіздік техникасы; трансформаторлық қосалқы станциялардың электржабдығын монтаждау; электр машиналары мен басқару аппараттарын монтаждау; крандардың электржабдығын монтаждау; электржабдығын баптау туралы ұғым; ақауларды табу үшін электржабдығын тексеру және сынау; баптау процесінде табылған жалпы ақаулар; ақауларды табудың жалпы әдістері; электржабдығының механикалық бөлігін бағалау; магниттік жүйенің күйін анықтау; ТВЧ және түйіспелік жалғаулардың күйін өлшеу және сынау; біріншілік және екіншілік коммутация сұлбаларын тексеру; релелік қорғанысты (РҚ), автоматиканы (А), басқару мен сигналдауды баптау және тексеру; оқшауламаны сынау және электржабдығы элементтерінің жалпы күйін анықтау; электр машиналарын жалпы сынау; трансформаторларды сынау; ажыратқыштарды баптау; баптау протоколдары.
БҚ 1,3,5 6,10

СК 6,7
СД 09
В результате изучения дисциплины обучающийся должен:
знать:
- требования монтажных инструкций; технологических карт;
- виды электропроводок и технологии прокладки проводов; способы соединения и оконцевания проводов;
- технику безопасности при монтаже проводок; электроустановках промышленных предприятий;
- средства механизации при монтаже кабельных линий в блоках и траншеях;
- способы монтажа концевых и соединительных кабельных муфт, эпоксидных концевых заделок;
- особенности монтажа воздушных линий электропередачи;
- особенности монтажа собранных и разобранных электрических машин;
- прогрессивные методы монтажа электрооборудования кранов и тельферов;
- технику безопасности при монтаже силовых и осветительных установок;
- общие узлы и дефекты электрооборудования;
- объем испытаний;
- объем проверок;
- объем испытаний электрических машин;
- объем испытаний трансформаторов;
- объем наладки выключателей;
- правила составления протоколов наладки;
уметь:
- выполнять монтаж всех типов предохранителей; выключателей;
- выполнять работы по производству монтажных схем электрооборудования;
- пользоваться инструментом для производства монтажных работ;
- пользоваться средствами механизации при монтаже кабельных линий в блоках и траншеях;
- оценивать состояние электрооборудования;
- оценивать результаты испытаний;
- оценивать результаты проверок;
- оценивать результаты испытаний электрических машин;
- оценивать результаты испытаний трансформаторов;
- оценивать результаты наладки выключателей;
Монтаж и наладка электрооборудования электрических станций и сетей:
общие условия производства электромонтажных работ; монтаж внутренних электрических сетей: требования к электропроводкам; подготовка трассы и крепление электропроводок; прокладка проводов в жилищном строительстве, плоских проводов, в стальных трубах, в пластмассовых трубах; тросовые и струнные проводки; прокладка кабелей марок СРГ, НРГ, ВРГ, проводов АТПРФ, ПРП и других; электропроводки в лотках и коробах; монтаж шинопровода, проводок во взрывоопасной среде, наружной проводки, проводки на чердаках и вводов в здание; монтаж защитного заземления, электрического соединения, групповых осветительных щитков и светильников; техника безопасности при монтаже проводок; монтаж кабельных линий напряжением до 10 кВ; техника безопасности при монтажекабелей; монтаж воздушных линий электропередачи; подготовительные и строительно-монтажные работы; раскатка проводов; соединение и ремонт проводов и тросов; натяжка и закрепление проводов; защита воздушных линий от перенапряжений, заземление; особенности монтажа воздушных линий напряжением до 1000В; техника безопасности; монтаж электрооборудования трансформаторных подстанций; монтаж электрических машин и аппаратов управления; монтаж электрооборудования кранов; понятие о наладке электрооборудования: проверки и испытания электрооборудования для обнаружения дефектов; общие дефекты, выявляемые в процессе наладки; общие методы выявления дефектов; оценка механической части; определение состояния магнитной системы; измерения и испытания состояния ТВЧ и контактных соединений; проверка схем первичной и вторичной коммутации; настройка и проверка релейной защиты (РЗ), автоматики (А), управления и сигнализации; методы окончательной оценки пригодности к эксплуатации; испытание изоляции и состояние элементов электрооборудования; проверка первичной и вторичной коммутации; общие испытания электрических машин; испытания трансформаторов; наладка выключателей; протоколы наладки;
БК 1,2,3,5,6,10

КҚ 1,5
АҚ 4,8
1.4 0901000 – «Электр станциялары мен желілерінің (түрлері бойынша) электр жабдықтары мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің орта буын біліктілігінің білім оқу бағдарламасының құрылымы
4 Кесте                                     Оқу мерзімі: 2 жыл 10 ай
Пәндердің қысқартылған атауы (коды)
Пәндер мен кәсіптік модулдердің оқу циклдері
Кәсіптік модулдердің пәндері мен бөлімдерінің атаулары
Қалыптастырылатын құзыр коды
ЖБМ 00
Жалпы білім пәндерінің модулі
ЖГП 00
Жалпы гуманитарлық пәндер
ЖГП 01
Пәнді оқу нәтижесінде білім алушы білуі керек:
- мемлекеттік тілді және кәсіптік бағдарлы мәтіндерді (сөздікпен) оқып, аудару үшін қажетті лексикалық (1200-1400 лексикалық бірлік) және грамматикалық минимумды меңгеру;
- мемлекеттік тілде іс жүргізуді;
- құжаттау қызметінің құрылымын, лауазымдық құрылымды, техникалық құралдардың көмегімен құжаттау технологиясын;
меңгеруі керек:
- кәсіптік лексиканы сауатты пайдалану, өзінің кәсіптік іс-әрекетінде қазақ тілінен білімдерін пайдалану;
- әкімшілік-ұйымдық құжаттарды, мемлекеттік тілде қызметтік хат алысуды құрып, ресімдеуді;
- келіп түскен сәттен іске ресімдеуге дейін құжаттармен жұмыс істеуді;
- анықтама әдебиетпен жұмыс істеуді;
Кәсіби қазақ тілі
(оқу қазақ тілінде жүргізілмейтін топтарда): кәсіптік тілдің рөлі: мамандық бойынша терминология; кәсіптік бағдарлы мәтіндерді оқу және аудару техникасы (сөздікпен); кәсіптік қарым-қатынас; мамандыққа бағытталған мәтіндер бойынша әңгіме, сұхбат құрастыру; іс жүргізу бойынша сөздікпен жұмыс істеу; құжаттау және шаблондау мен стандарттауды құжаттармен қамтамасыз ету сұрақтары бойынша нормативтік-әдістемелік құжаттарды, құжаттарды шаблондаудан түсінік, әкімшілік-ұйымдық құжаттардың тізіміне кіретін құжаттарды құрудың ережелерін; офистік және құжаттамалық жұмыс негіздерін; техникалық құралдардың көмегімен құжаттау технологиясы.
БҚ 2,3,46
ЖГП 02
Пәнді оқу нәтижесінде білім алушы білуі керек:
- кәсіптік қарым-қатынас жасауға қажетті мамандық бойынша лексика-грамматикалық материалды;
меңгеруі керек:
- тілдік іс-әрекет түрлерін және сөйлеу нысандарын ажырату (ауызша, жазбаша, монологтік, диалогтік);
Кәсіби шетел тілі:
мамандық бойынша кәсіптік қарым-қатынас жасауға қажетті лексика-грамматикалық материалды; сөйлесудің әртүрлі түрлері мен тілдік нысандарды (ауызша, жазбаша, монологтік, диалогтік);
кәсіптік бағдарлы мәтіндерді аудару техникасы.
БҚ 2,3, 4,6
ЖГП 03
Пәнді оқу нәтижесінде білім алушы білуі керек:
- Қазақстан тарихын;
- қазақ халқының қалыптасуын; көшпенді өркениеттің пайдалы болуын;
- Ұлы Жібек жолын және оның тарихи маңызын;
- Қазақстанның Ресей құрамына қосылуын;
- ХVІІ-ХVІІІ ғ.ғ жоңғар шапқыншылығына қарсы тәуелсіздік үшін ұлт-азаттық күресін.

ПК 1,5
СК 4,8
Структура образовательной учебной программы уровня квалификации
специалиста среднего звена технического и профессионального
образования по специальности 0901000 – «Электрооборудование
электрических станций и сетей (по видам)»
Таблица 4                            Срок обучения: 2 года 10 месяцев
Сокращенное наименование цикла дисциплин (код)
Учебные циклы дисциплин и профессиональных модулей
Наименование дисциплин и разделов профессиональных модулей
Код формируемой компетенции
МОД 00
Модуль общеобразовательных дисциплин
ОГД 00
Общие гуманитарные дисциплины
ОГД 01
В результате изучения дисциплины обучающийся должен
знать:
- государственный язык и владеть лексическим (1200-1400 лексических единиц) и грамматическим минимумом, необходимым для чтения и перевода (со словарем) текстов профессиональной направленности;
- делопроизводство на государственном языке;
- структуру службы документирования, должностную структуру, должностные обязанности, технологию документирования с помощью технических средств;
уметь:
-грамотно использовать профессиональную лексику, применять знания казахского языка в своей профессиональной деятельности;
- составлять и оформлять административно-организационные документы, служебную переписку на государственном языке;
- работать с документами с момента их поступления до оформления дел;
- работать со справочной литературой;
Профессиональный казахский язык (в группах с неказахским языком обучения):
роль профессионального языка; терминология по специальности; техника чтения и перевода (со словарем) профессионально ориентированных текстов; профессиональное общение; составление рассказов, диалогов по текстам, ориентированным на специальность; работа со словарем по делопроизводству; нормативно-методические документы по документированию и вопросам обеспечения документами шаблонизации и стандартизации, объяснения с шаблонизации документов, правила составления документов, входящих в перечень административно-организационных документов; основы офисной и документационной работы; технология документирования с помощью технических средств.
БК 2,3,4,6
ОГД 02
В результате изучения дисциплины обучающийся должен
знать:
- лексико-грамматический материал по специальности, необходимый для профессионального общения;
уметь:
- различать виды речевой деятельности и формы речи (устной, письменной, монологической, диалогической);
Профессиональный иностранный язык:
лексико-грамматический материал по специальности, необходимый для профессионального общения; различные виды речевой деятельности и формы речи (устной, письменной, монологической, диалогической); техника перевода профессионально ориентированных текстов.
БК 2,3,4,6
ОГД 03
В результате изучения цикла дисциплин обучающийся должен
знать:
- историю Казахстана;
- формирование казахского народа; появление кочевой цивилизации;
- Великий Шелковый путь и его историческое значение;
- вхождение Казахстана в состав России;
- национально-освободительная борьба за независимость против джунгарских захватчиков в XVII-XVIII вв.

- ХХ ғ.ғ 20-80 жылдағы қозғалыстар мен көтерілістерді;
- ХХ ғ 20-30 жылдары Қазақстан мәдениетін; қазақтардың бүкіләлемдік құрылтайын;
- Алматыдағы 1986 жылғы желтоқсан оқиғасы
- тамыз бүлігі және оның құлауы;
- ҚР Мемлекеттік тәуелсіздігін;
меңгеруі керек:
- қысқаша археологиялық әңгіме құруды;
- көшпелі мал шаруашылығының пайда болу себептерін ашуды;
- көтерелістердің құлау себептерін талдау;
- ЖЭС мәнін ашуды, коллективтендіруді;
- картамен жұмыс істеу;
- қазақ диаспорасының пайда болу себептерін ашуды;
- Ұлы Отан соғысында және соғыстан кейінгі кезеңде Қазақстанның рөлін ашуды, несиелік, әлеуметтік және инвестициялық саясат негіздерін;
Қазақстан тарихы:
негізгі мектеп курсы бойынша білім алушылардың білім қорытындылары;
өзінің орнауында қазақ халқының тарихи және мәдени даму жолдары;
көшпенділердің өркениеті; көшпелі мемлекеттің пайда болу жолдары;
көшпенділердің рухани мәдениеті;
Қазақстанның Ресейге қосылуы алдында ішкі саяси жағдайы;
ұлт-азаттық көтерілістер мен қозғалыстар;
ХХғ басындағы саяси партиялар мен ағымдардың мәні;
ХХғ 20-30 жылдары Қазақстанның әлеуметтік-экономикалық, қоғамдық-саяси жағдайы;
Кеңес үкіметінің алғашқы жылдарында этнодемографиялық жағдайлар;
коммунистік партия және комсомол;
Ұлы Отан соғысында және соғыстан кейінгі кезеңде Қазақстанның рөлі;
50-80 жылдары Қазақстанның әлеуметтік-экономикалық, қоғамдық-саяси жағдайы;
Қазақстан КСРО-ның кризисі және құлауы кезеңінде;
Тәуелсіздік алған соң Қазақстан Республикасының саяси және қоғамдық өзгерістері.
БҚ 4,7,8
ЖГП 04
Пәнді оқу нәтижесінде білім алушы білуі керек:
- дене тәрбиесінің әлеуметтік-биологиялық және психофизиологиялық негіздерін;
- өзін-өзі спорттық және шынықтырып жетілдіру негіздерін;
меңгеруі керек:
- денсаулығын сақтап, нығайту үшін дене тәрбиесінен алған білімдерін қолдануды.
Дене тәрбиесі:
маман дайындауда дене тәрбиесінің рөлі, оның салауатты өмір салтын қалыптастыру; дене тәрбиесінің әлеуметтік-биологиялық және психофизиологиялық негіздері; өзін-өзі спорттық және шынықтырып жетілдіру негіздері; кәсіптік-қолданбалы дене шынықтыру дайындығы.
БҚ8
ӘЭП 00
Әлеуметтік-экономикалық пәндер
ӘЭП
01
Пәнді оқу нәтижесінде білім алушы білуі керек:
- негізгі ұғымдарды;
- конфуцианство; даосизм ұғымдарын; Қытайдың өнерін; иероглификасын; пейзаж суреттерін;
- индия мәдениетінің ерекшеліктерін және оның негізгі жетістіктерін.
- ислам; курайш ұғымдарын; Мухаммед; Құран; Аллах; Мекке;
- христиан оқуларының негізгі принциптерін және оның құндылық бағыттарын;
- Франция мәдениетін; Ашель мәдениетін; проманьондар, галлалар, франктар, әдебиеті, философиясы;
- көшпенділердің өмір сүрулері мен құндылық жүйесі туралы;
- орта ғасыр кезеңінде қазақ этносының мәдени негізі туралы білімдерін қалыптастыру;
- түрік және араб мәдениетінің орта ғасырдағы Қазақстан мәдениетіне әсері туралы;
меңгеруі керек:
- қытай мәдениетінің ерекшеліктерін ашу;
- мәдениеттану ұғымдарын еркін пайдалану;
- көшпенділердің материалдық және рухани мәдениет ерекшеліктерін көрсету, оның қоғамдық мәдениеттегі орны көрсетуді.
Мәдениеттану:
мәдениеттану және оның қоғамдық өмірдегі рөлі;
мәдениетті зерттеудегі бағыттардың алуан түрлілігі;
мәдениет және өркениет; мәдениеттің орнауы; мәдениеттің конфуциан-даосистік түрі; мәдениеттің индо-буддалық түрі;
ислам мәдениеті әлемі;
мәдениеттің христиандық түрі;
батыс еуропалық мәдениет және оның қазіргі әлемнің дамуына әсері;
африка мәдениетінің ерекшелігі мен бірегейлігі;
расизм проблемасы; көшпенді өркениеттің пайда болуы және бірегейлігі;
Орта ғасырдағы Қазақстан мәдениеті;

- выступления, движения и восстания в 20-80 годы XXвв.
- культуру Казахстана 20-30 годы XX в.; всемирный курултай казахов; декабрьские события 1986 года Алматы;
- августовский путч и его провал; Государственную независимость РК;
уметь:
- составлять краткий историко-археологический рассказ;
- раскрыть причины возникновения кочевого скотоводства; характеризовать первые государственные объединения; определять главные цели переселенческой политики;
- анализировать причины поражений восстаний;
- раскрывать суть НЭПа, коллективизации;
- характеризовать этнодемографическую ситуацию в 20-30 годы; репрессии и депортации;
- работать с картой;
- раскрывать причины возникновения казахской диаспоры;
- раскрыть роль Казахстана в Великой Отечественной войне и в послевоенный период.
История Казахстана:
обобщающие знания
учащихся за курс основной школы;
пути исторического и культурного развития казахского народа в своем становлении;
цивилизация кочевников;
пути возникновения кочевого государства;
духовная культура кочевников;
внутриполитическое положение Казахстана накануне присоединения его к России, а также в составе Российской империи;
национально-освободительные восстания и движения;
сущность политических партий и течений в начале XX в;
социально-экономическое, общественно-политическое положение Казахстана в 20-30 годы XX в;
этнодемографическое положение в первые годы Советской власти;
коммунистическая партия и комсомол; образование казахской диаспоры;
роль Казахстана в годы Великой Отечественной войны и в послевоенный период;
социально-экономическое, общественно-политическое положение Казахстана в 50-80 годы;
Казахстан в период кризиса и распада СССР;
политические и общественные изменения в Республике Казахстан после обретения независимости.
БК 4,7,8
ОГД 04
В результате изучения дисциплины обучающийся должен
знать:
- социально-биологические и психофизиологические основы физической культуры;
- основы физического и спортивного самосовершенствования;
уметь:
- применять знания физической культуры для поддержания и укрепления здоровья.
Физическая культура:
роль физической культуры в подготовке специалиста, формирование его здорового образа жизни; социально-биологические и психофизиологические основы физической культуры; основы физического и спортивного самосовершенствования; профессионально-прикладная физическая подготовка.
БК 8
СЭД 00
Социально-экономические дисциплины
СЭД 01
В результате изучения дисциплины обучающийся должен
знать:
- основные понятия: конфуцианство; даосизм; искусство Китая; иероглифика; пейзажная живопись Китая;
- особенности индийской культуры и ее основные достижения;
- понятия: ислам; курайш; Мухаммед; Коран; Аллах; Мекка;
- основные принципы христианского учения и его ценностные ориентации;
- культуру Франции: Ашельскую культуру, проманьонцы, галлы, франки, литература, философия;
- об образе жизни и системе ценностей кочевников;
- сформировать знания о культурном фундаменте казахского этноса в период средневековья;
- о влиянии тюркской и арабской культуры на средневековую культуру Казахстана;
уметь:
- раскрыть особенности китайской культуры;
- свободно пользоваться понятиями культурологи;
- показать специфику материальной и духовной культуры кочевников, ее место в общественной культуре.
Культурология:
культурология и ее роль в жизни общества; многообразность подходов в исследовании культуры; культура и цивилизация; становление культуры; конфуцианско-даосистский тип культуры;
индо-буддийский тип культуры; мир исламской культуры;
христианский тип культуры;
западноевропейская культура и ее влияние на развитие современного мира;
особенность и уникальность африканской культуры;
проблема расизма;
возникновение и уникальность кочевой цивилизации;
культура Казахстана в период Средневековья;

энергожүйелер және электр қондырғылары туралы жалпы мәліметтер; электр станциялары мен тарату тораптарының негізгі жабдықтары; синхронды генераторлар және компенсаторлар; күштік трансформаторлар және автотрансформаторлар; технико-экономикалық есептеу негізінде трансформаторлар мен автотрансформаторлардың қуатын, қосалқы станциялардың құрылымдық сұлбасын таңдау; электр қондырғыларындағы қысқа тұйықталулар; үш фазалы қысқа тұйықталу токтарын есептеу дістері; симметриялы емес қысқа тұйықталулар; қысқа тұйықталу токтарының электродинамикалық және термиялық әсеріқысқа тұйықталу токтарын шектеу әдістері; сымдар мен электр аппараттарын таңдау үшін есептеу шарттарын анықтау; электр жүйелері бейтараптамаларының жұмыс режимдері; өткізгіштер мен электр аппарттары; электр станциялары мен қосалқы станцияларда өлшеу жүйелері; тарату құрылғыларының шиналары, токөткелдер, күштік кабелдер; 1000 В дейін кернеумен электр аппараттары; 1000 В жоғары кернеумен электр аппараттары; электр станциялары мен қосалқы станциялардың өлшеу жүйелері; электр станциялары мен қосалқы станциялардың электрлік жалғау сұлбалары; электр станцияларының электрлік жалғау сұлбаларының түрлері; бір және екі жүйе шиналараның сұлбалары; блоктар, көпірлер, көпбұрыштардың сұлбалары; бір жұмыстық және шиналардың айналу жүйесімен сұлбалар; екі жұмыстық және шиналардың айналу жүйесімен сұлбалар; тізбекте ажыратқыштардың 3/2 және 4/3 сұлбалары; электр станцияларының электрлік жалғауларының басты сұлбалары; қосалқы станциялардың басты сұлбаларын жинақтау; қосалқы станциялардың өзіндік мұқтаждары; электр станцияларының өзіндік мұқтаждары; тарату құрылғыларының құралымдары; жабық тарату құрылғылары; жинақ тарату құрылғылары; жинақ трансформаторлық қосалқы станциялар; ашық тарату құрылғылары; қосалқы станциялар мен электр станцияларындағы акумуляторлық қондырғылар; жоғары кернеу электр қондырғыларының жерлендіру құрылғылары; қосалқы станциялар мен электр станцияларын найзағайдың тура соққысынан қорғау; қосалқы станциялар мен электр станцияларын найзағай асқын кернеу импульстарынан қорғау; ішкі асқын кернеуді шектеу.
БҚ 1,3,47,10
КҚ 1,2,3
АҚ 1,2
АП 03
Пәнді оқу нәтижесінде білім алушы білуі керек:
- электржабдығын пайдалануды ұйымдастыру қағидасын;
- электржабдығын техникалық пайдаланудың негізгі ережелерін;
- оперативті ауыстырып қосуды орындау ережелерін және электр беріліс желілерінде электр станциялары мен қосалқы станциялардың электрлік бөлігінде апатты жою бойынша негізгі ережелерді;
меңгеруі керек:
- әртүрлі станцияларда өндірістік құрылымды ажырата білу және оларды оперативті басқаруды;
- жабдықты пайдалануға қабылдау бойынша техникалық құжатпен жұмыс істеу;
- қозғалтқыштарды іске қосуды, тоқтатуды және қызмет көрсетуді талдау;
- кабелдік желіге рұқсат етілетін жүктемені есептеу;
- анықтама мәліметтері бойынша әуелік желілердің параметрлерін талдау, ӘЖ пайдалануға қабылдау кезінде техникалық құжаттаманы талдау;
- электржабдығын қалыпты және апаттық режимдерде жөндеуге шығару бойынша ауыстырып қосу бланктерін құру;
- станциялар мен қосалқы станцияларда жою кезінде шешім табу;
Электр станциялары мен қосалқы станциялардың электржабдығын пайдалану:
энергетикалық кәсіпорындардың электржабдығын пайдалануды ұйымдастыру; пайдалану міндеттері және ұйымдастырушылық құрылым; қызметкерлерді дайындау; техникалық құжаттама; жабдық пен құрылыстарды пайдалануға қабылдау; электржабдығын қыздырудың жалпы сұрақтары; температураны өлшеу; электржабдығын оқшаулау жұмысы және оның күйін бақылау; генераторларды және синхронды компенсаторларды пайдалану; электр қозғалтқыштарын пайдалану; күштік трансформаторларды, авто трансформаторларды және майлы реакторларды пайдалану; тарату құрылғыларын пайдалану; басқару, бақылау, релелік қорғаныс және автоматика жүйелерінің құрылғыларын пайдалану; күштік кабелдік желілерді пайдалану; әуелік электр желілерін пайдалану; электр қондырғыларында оперативті ауыстырып қосуды орындау; электр станциялары мен қосалқы станциялардың және электрберіліс желілерінің электрлік бөліктерінде апатты жою.

общие сведения об энергосистемах и электроустановках; основное оборудование электрических станций и подстанций; синхронные генераторы и компенсаторы; силовые трансформаторы и автотрансформаторы; выбор структурной схемы подстанции, мощности трансформаторов и автотрансформаторов на основании технико-экономического расчета; короткие замыкания в электроустановках; общая характеристика процесса короткого замыкания; методы расчетов токов трехфазного короткого замыкания; несимметричные короткие замыкания; электродинамическое и термическое действие токов короткого замыкания; методы ограничения токов короткого замыкания; определение расчетных условий для выбора проводников и электрических аппаратов; режимы работы нейтралей электрических систем; проводники и электрические аппараты; система измерений на электростанциях и подстанциях; шины распределительных устройств, токопроводы, силовые кабели, изоляторы; электрические аппараты напряжением до 1000 В; электрические аппараты напряжением выше 1000 В; система измерений на электростанциях и подстанциях; схемы электрических соединений электрических станций и подстанций; виды схем электрических соединений электростанций; схемы с одной и двумя системами шин; схемы блоков, мостиков, многоугольников; схемы с одной рабочей и обходной системой шин; схемы с двумя рабочими и обходной системой шин; схемы с 3/2 и 4/3 выключателями на цепь; главные схемы электрических соединений электростанций и подстанций; компоновка главных схем подстанций; компоновка главных схем электростанций; собственные нужды подстанций; собственные нужды электростанций; конструкции распределительных устройств; закрытые распределительные устройства; комплектные распределительные устройства; комплектные трансформаторные подстанции; открытые распределительные устройства; аккумуляторные установки на подстанциях и заземляющие устройства электрических установок высокого напряжения; защита подстанций и электростанций от прямых ударов молнии; защита подстанций и электростанций от набегающих линий импульсов грозовых перенапряжении; ограничение внутренних перенапряжений.
БК 1,3,4,7,10
ПК 1,2,3
СК 1,2
СД 03
В результате изучения дисциплины обучающийся должен
знать:
- принципы организации эксплуатации электрооборудования;
- основные правила технической эксплуатации электрооборудования;
- правила выполнения оперативных переключений и основные положения по ликвидации аварий в электрической части электрических станций и подстанций и на линиях электропередачи;
уметь:
- различать производственную структуру различных станций и их оперативное управление;
- работать с технической документацией по приемке оборудования в эксплуатацию;
- анализировать пуски, остановки и обслуживание двигателей;
- рассчитывать допустимую нагрузку на кабельную линию;
- анализировать параметры воздушных линий по справочным данным, анализировать техническую документацию при приемке ВЛ в эксплуатацию;
- составлять бланк переключения по выводу в ремонт электрооборудования в нормальном и аварийном режимах;
найти решение при ликвидации на станциях и подстанциях.
Эксплуатация электрооборудования электрических станций и подстанций:
организация эксплуатации электрооборудования энергетических предприятий; задачи эксплуатации и организационная структура; подготовка персонала; техническая документация; приемка в эксплуатацию оборудования и сооружений; общие вопросы нагрева электрооборудования; измерение температур; работа изоляции электрооборудования и контроль за ее состоянием; эксплуатация генераторов и синхронных компенсаторов; эксплуатация электродвигателей; эксплуатация силовых трансформаторов, автотрансформаторов и масляных реакторов; эксплуатация распределительных устройств; эксплуатация устройств систем управления, контроля, релейной защиты и автоматики; эксплуатация силовых кабельных линий; эксплуатация воздушных электрических линий; выполнение оперативных переключений в электроустановках; ликвидация аварий в электрической части электрических станций и подстанций и на линиях электропередач.

КҚ 3,5
АҚ 4,5,8
АП 05
Пәнді оқу нәтижесінде білім алушы білуі керек:
- электр берілісінің әуелік және кабелдік желілерінің құралымын;
- жергілікті және аудандық электр тораптарын электрлік есептеу әдістерін;
- әртүрлі кернеудің электр тораптары жұмысының үнемділігін таңдау;
- әртүрлі кернеудегі электр тораптары жұмысының үнемділігін;
меңгеруі керек:
- электр тораптарын жіктеуді;
- қолданылатын құралымдық материалдар мен белгіленуі бойынша желі элементтерін жіктеуді;
- кабелді жіктеуді;
- электр тораптарының құралымын ескеріп, қызу шартынан сымдар мен кабель талсымдарының қимасын таңдау;
- әртүрлі әдістермен күрделі тұйық аудандық электр тораптарын ағынға бөлу нүктелерін табу;
- құрылымдық сұлбалары бойынша электр тораптары элементтерінің сенімділігін анықтау;
- жергілікті және аудандық электр тораптарын электрмен қамсыздандыру сұлбаларын резервтеу;
- түзету және инверторлық қосалқы станциялардың сұлбаларын құруды.
Энергожүйелерінің электр тораптары:
электр тораптары туралы негізгі ұғымдар, оларға қойылатын талаптар; әуелік және кабель желілерінің негізгі элементтері; артықшылықтары, кемшіліктері, қолданылу саласы; электр тораптарының элементтеріндегі қуат пен электр энергиясы шығыны; өткізгіштің үнемді қимасын таңдау; қыздыруға тексеру; электр тораптарының қорғаныстық аппараттары, оларды таңдау; рұқсат етілетін ауытқулар және кернеу шығындары; бір фазалы және үш фазалы тораптарда кернеу шығынын анықтау; жай және күрделі тұйық электр тораптарының артықшылықтары, кемшіліктері, қолданылу саласы; электр тораптарын жобалауды ұйымдастыру және негізгі сұрақтары; номиналь кернеуді таңдау, қорек көздерін жайластыру, жүктемені орнату; нұсқаларды технико-экономикалық салыстыру кезінде келтірілген шығындар; электржабдығының сенімділігі мен бүлінушілігі; шығын; электр энергиясының сапасы; кернеуді реттеу тәсілдері; реактивті қуат компенсациясы; өткізгіштерді механикалық есептеу.
БҚ 1,2,3 6,10
АҚ6
АП 06
Пәнді оқу нәтижесінде білім алушы білуі керек:
- қорғаныстың толық қағидалық сұлбасын;
- қорғаныстың өлшеу және логикалық бөлігін;
- реленің жіктелуін; қорғаныстардың негізгі және көмекші реле құрылғысын, жұмыс қағидасын;
- релелік қорғаныс талаптарын;
- қорғанысты орындау, жұмысы мен қолдануды;
- апатқа қарсы автоматиканың негізгі элементтерін;
- синхрондауыштардың сұлбаларын құру қағидасын;
- басқару және сигналдау сұлбаларын, сұлба элементтерін;
- электр энергиясы сапасына талаптарды;
меңгеруі керек:
- ток пен кернеудің негізгі және қосымша реле параметрлерін баптау және реттеу;
- қорғаныстың қосылу параметрлерін анықтау (тағайыншама, қорғаныс аймағы);
- АПВ, ЛЭП, АРВ, АРН, АЧР сұлбаларын оқуды;
- басқару сұлбаларын оқуды;
- сигналдау сұлбаларын оқуды;
- екіншілік коммутация аспаптарына ағымдағы қызмет көрсету және жөндеу өткізу;
- екіншілік тізбектерге, күштік және бақылау кабелдеріне таңба салу;
- жүйе сұлбаларының нұсқаларын құру;
- реттеу құралдарының тәсілдерін таңдау.
Энергожүйелерінің релелік қорғанысы және автоматикасы:
релелік қорғаныс пен автоматиканың жалпы сұрақтары: электр-энергетикалық жүйелердегі бүлінулер мен бейқалыпты жұмыс режимдері, өлшеу трансформаторлары, реттеуші органдар, оперативті ток көздері, логикалық, сигналды және атқарушы органдар; релелік қорғаныс, оның функциялары, релелік қорғанысқа талаптар; электр берілісі желілерінің, генераторлардың, трансформаторлардың, компенсаторлардың, электр қозғалтқыштарының, құрама шиналардың, блоктардың релелік қорғанысы, энергожүйелерінің автоматикасы: АПР, АВР, АРВ, АУР, АРН; өртке қарсы автоматика, автоматтық синхрондау; электр станциялары мен қосалқы станциялардың қосымша тізбектері; ток тізбектерін ұйымдастыру, кернеу, оперативті тұрақты және айнымалы ток, аппараттарды басқару, сигналдау; энергожүйелердегі диспетчерлік басқару негіздері: оперативті басқару пункттері, екіншілік тізбектерді басқару, кернеу мен реактивті қуатты реттеу; диспетчерлік пункттердің сыртқы ақпараттық байланысы, екіншілік тізбектердегі ерекше ақаулар және олардың алдын-алу.

ПК 3,5
СК 4,5,8
СД 05
В результате изучения дисциплины обучающийся должен
знать:
- конструкции воздушных и кабельных линий электропередачи;
- методики электрического расчета местных и районных электрических сетей;
- вопросы надежности и экономичности работы электрических сетей различного напряжения;
- принципы построения электрических схем электрических сетей;
уметь:
- классифицировать электрические сети;
- классифицировать элементы линий по применяемым конструкционным материалам и назначению;
- классифицировать кабель;
- выбирать сечения проводов и жил кабелей из условий нагрева с учетом конструкции электрических сетей, вида защиты и условий прокладки электрических линии;
- выявлять точки потокораздела сложных замкнутых районных электрических сетей различными методами;
- определять надежность элементов электрических сетей по структурным схемам;
- резервировать схемы электроснабжения местных и районных электрических сетей; составлять схемы выпрямительных и инверторных подстанций.
Электрические сети энергосистем: основные понятия об электрических сетях, требования к ним; основные элементы воздушных и кабельных линий; достоинства, недостатки, область применения; потери мощности и электроэнергии в элементах электрической сети; выбор экономического сечения проводника; поверка на нагрев; защитные аппараты электрических сетей, их выбор; допустимые отклонения и потери напряжения; определение потерь напряжения в однофазных и трехфазных сетях; преимущества, недостатки, область применения и расчет простых и сложных замкнутых электрических сетей; организация и основные вопросы проектирования электрических сетей; выбор номинального напряжения, размещение источников питания, установка нагрузок; приведенные затраты при технико-экономическом сравнении вариантов; надежность и повреждаемость электрооборудования; ущерб; качество электроэнергии; способы регулирования напряжения; компенсация реактивной мощности; механический расчет проводов.
БК 1,2,3,6,10
СК 6
СД 06
В результате изучения дисциплины обучающийся должен
знать:
полные принципиальные схемы защиты;
- измерительную и логическую части защит;
- классификацию реле;
- устройство, принцип действия основных и вспомогательных реле защит;
- требования к релейной защите;
- принцип выполнения, работы и применения защит;
- основные элементы противоаварийной автоматики;
- принцип построения схем синхронизаторов;
- схемы управления и сигнализации, элементы схем;
- требования к качеству электроэнергии;
уметь:
- проводить настройку и регулирование параметров основных и вспомогательных реле, тока и напряжения;
- определять параметры срабатывания защиты (уставки, зоны защиты);
- читать схемы АПВ, ЛЭП, АРВ, АРН, АЧР; читать схемы управления; читать схемы сигнализации;
- проводить текущее обслуживание, ремонт приборов вторичной коммутации;
- выполнять маркировку вторичных цепей, силовых и контрольных кабелей;
- составлять варианты коммутации схем системы;
- выбирать способы средства регулирования.
Релейная защита и автоматика энергосистем:
общие вопросы релейной защиты и автоматики: повреждение и анормальные режимы работы в электроэнергетических системах, измерительные трансформаторы, реагирующие органы, источники оперативного тока, логические, сигнальные и исполнительные органы; релейная защита, ее функции, требования к релейной защите; релейные защиты линий электропередачи, генераторов, трансформаторов компенсаторов, электродвигателей, сборных шин, блоков; автоматика энергосистем: АПВ, АВР, АРВ, АУР, АРН; противоаварийная автоматика, автоматическая синхронизация; вспомогательные цепи электрических станций и подстанций: организация токовых цепей, напряжение, оперативный постоянный и переменный ток, управление аппаратами, сигнализация; основы диспетчерского управления в энергосистемах: оперативные пункты управления, обслуживание вторичных цепей, регулирование напряжения и реактивной мощности; внешние информационные связи диспетчерских пунктов, характерные неисправности во вторичных цепях и их предупреждение.

БҚ 1,2,3 5,6 10
КҚ 2,3,6 7
АҚ1
АП 07
Пәнді оқу нәтижесінде білім алушы білуі керек:
- еңбекті қорғау бойынша заңнама негіздерін;
- тиімді еңбек жағдайларын құру бойынша шараларды, өндірістік орынжайлар мен жұмыс орындарына жалпы санитарлы-гигиеналық талаптарды;
- электр тогымен жарақаттанудан қорғау шаралары мен электр қауіпсіздігі негіздерін, бақытсыз жағдайда зардап шеккендерге дәрігерге дейінгі көмек көрсету бойынша негізгі медициналық мәліметтерді;
меңгеруі керек:
- еңбекті қорғау бойынша нормативті-техникалық құжаттаманы пайдалануды;
- өндірістің тексерілген телімінде жұмыстарды қауіпсіз жасауды ұйымдастыру;
- бақытсыз жағдайларды зерттеу және Н-1 нысаны бойынша актіні ресімдеу;
- технологиялық процестер мен жабдықтың қауіпсіздік параметрлерінен ауытқулар мен бүлінулерді табу;
- адам ағзасына әсер ететін зиянды өндірістік факторлардың жағымсыз әсерін бағалау;
- ағымдағы және кезеңдік нұсқаулық өткізу және қауіптілігі жоғары жұмысқа наряд-рұқсат ресімдеу;
- бақытсыз жағдайға ұшырағанға алғашқы көмек көрсету
Еңбекті қорғау:
еңбекті қорғаудың құқықтық және ұйымдастырушылық сұрақтары; Қазақстан Республикасында еңбекті қорғау бойынша заңнама негіздері; еңбек қауіпсіздігінің стандарттар жүйесі (ЕҚСЖ); еңбекті қорғау бойынша жұмыстарды ұйымдастыру; қауіпті және зиянды өндірістік факторлар; өндірісте бақытсыз жағдайларды есепке алу және талдау; жұмыс орнында еңбекті ұйымдастыру; еңбек гигиенасы және өндірістік санитария: өндірістік орынжайларға, жұмыс орындарына, технологиялық жабдыққа жалпы санитарлы-гигиеналық талаптар; өндірістік орынжайлардың жарықталуына талаптар; шудан, вибрациядан, ультрадыбыстар, иондау және электр магниттік сәулеленуден қорғау; қауіпсіздік техникасы: тиеп-түсіру көліктік және қоймалық жұмыстарды атқару кезіндегі қауіпсіздік техникасы; қол құралдарымен және айлабұйымдарымен жұмыс істеу кезіндегі қауіпсіздік техникасы; бақылау және автоматтандыру жүйесін монтаждау кезіндегі қауіпсіздік техникасы; электр қауіпсіздік негіздері; өртке қарсы қорғаныс: заттардың жануы және жарылуға қауіпті қасиеттері; өрт сөндіру құралдары мен тәсілдері; кәсіпорындардағы өрт қорғанысын ұйымдастыру.
БҚ 1,2,7 10
КҚ 10 11, 12
АҚ 2,3,5
АП 08
Пәнді оқу нәтижесінде білім алушы білуі керек:
- энергетика кәспорынын басқару негіздерін; олардың құрылымын; кәсіпорын мүлігінің құрамын, қозғалысын және есепке алуды;
- еңбекті ұйымдастыру және төлеу саласында кәсіпорынды басқарудың экономикалық механизм әрекетін;
- энергетика кәсіпорындарында есеп және есеп беру түрлерін;
- энергетика кәсіпорындарының өндірістік-шаруашылық іс-әрекетін талдау негіздерін;
меңгеруі керек:
- салалық кәсіпорынның өндірістік сипаттамасында бағдарды таба білу;
- энергетика кәсіпорындарының құрылымында бағдарды білу;
Энергетика экономикасы:
энергетика кәсіпорыны және оны нарықтық қатынас жүйесінде; басқару: өнеркәсіпті салалық бөлу; нарықтық экономика жүйесіндегі кәсіпорын; энергетика кәсіпорнындағы басқару негіздері; кәсіпорын  қызметкерлерін басқару; энергетика кәсіпорнының өндірістік қызмет факторлары; энергетика кәсіпорнының мүлігі; энергетика кәсіпорында жаңа енгізулер мен инвестициялар; кәсіпорынды басқарудың экономикалық механизмі: техникалық нормалау негіздері; еңбек өнімділігі; еңбекті ұйымдастыру және төлеу; фирмаішілік жоспарлау; кәсіпорынның автоматтандырылған ақпараттық жүйесі;

БК 1,2,3,5,6,10
ПК 2,3,6,7
СК 1
СД 07
В результате изучения дисциплины обучающийся должен
знать:
- основы законодательства по охране труда;
- мероприятия по созданию оптимальных условий труда, общие санитарно-гигиенические требования к производственным помещениям и рабочим местам;
- основы электробезопасности и меры защиты от поражения электрическим током, основные медицинские сведения по оказанию доврачебной помощи пострадавшим при несчастных случаях;
уметь:
- пользоваться нормативно-технической документацией по охране труда;
- организовывать безопасное проведение работ на вверенном участке производства;
- проводить расследование несчастных случаев и оформлять акт по форме Н-1;
- выявлять отклонения и нарушения от параметров безопасности технологических процессов и оборудования;
- оценивать возможность негативного воздействия опасных и вредных производственных факторов, действующих на человека;
- проводить текущий и периодический инструктаж и оформлять наряд-допуск на работу с повышенной опасностью;
- оказывать первую помощь пострадавшим при несчастных случаях.
Охрана труда:
правовые и организационные вопросы охраны труда: основы законодательства по охране труда в Республике Казахстан; система стандартов безопасности труда (ССБТ); организация работ по охране труда; опасные и вредные производственные факторы; расследование, учет и анализ несчастных случаев на производстве; организация труда на рабочем месте; гигиена труда и производственная санитария: общие санитарно-гигиенические требования к производственным помещениям, рабочим местам, технологическому оборудованию; требования к освещению производственных помещений; защита от шума, вибрации, ультразвука, электрооборудования; ионизирующих и электромагнитных излучений; техника безопасности: техника безопасности при погрузочно-разгрузочных транспортных и складских работах; техника безопасности при работе с ручным инструментом и приспособлениями; техника безопасности при монтаже систем контроля и автоматизации; основы электробезопасности; противопожарная защита: горение и взрывоопасные свойства веществ; средства и способы пожаротушения; организация пожарной охраны на предприятиях.
БК 1,2,7,10
ПК 10,11,12
СК 2,3,5
СД 08
В результате изучения дисциплины обучающийся должен
знать:
-основы управления предприятиями энергетики; их структуру; состав,  движение и учет имущества предприятий;
- действие экономического механизма управления предприятиями в области организации и оплаты труда;
- виды учета и отчетности на предприятиях энергетики;
- основы анализа производственно-хозяйственной деятельности предприятий энергетики;
уметь:
- ориентироваться в производственной характеристике отраслевого предприятия;
- ориентироваться в структуре предприятий энергетики.
Экономика энергетики:
энергетическое предприятие и его управление в системе рыночной экономики: отраслевое деление промышленности; предприятие в системе его управление в системе рыночной экономики: отраслевое деление промышленности; предприятие в системе его управление в системе рыночной экономики: отраслевое деление промышленности; предприятие в системе рыночной экономики; основы управления предприятием энергетики; управление персоналом предприятия; факторы производственной деятельности предприятия энергетики: имущество предприятия энергетики; нововведения и инвестиции на энергетическом предприятии; экономический механизм управления предприятием: основы технического нормирования; производительность труда; организация и оплата труда; внутрифирменное планирование; автоматизированная информационная система

БҚ 1,2, 6,9
КҚ9
АҚ 6,7
АП 09
Пәнді оқу нәтижесінде білім алушы білуі керек:
- монтаждық нұсқаулықтарға талаптарды; технологиялық карталарды;
- электр сымдарының түрлерін және сымдарды төсеу технологиясын; сымдарды жалғау және ұштау тәсілдерін;
- сымдарды монтаждау кезіндегі қауіпсіздік техникасын;
- блоктар мен траншеяларда кабелдік желілерді монтаждау кезіндегі механизация құралдарын;
- кабелдік муфталарды ұштау және жалғаулық монтаждау, эпоксидті ұштарын жөндеу тәсілдерін;
- электр берілісінің әуелік желілерін монтаждау ерекшеліктерін;
- құралған және шашылған электр машиналарын монтаждау ерекшеліктерін;
- крандар мен тельферлерді монтаждаудың прогрессивті әдістерін;
- күштік және жарықтау қондырғыларын монтаждау кезіндегі қауіпсіздік техникасын;
меңгеруі керек:
- сақтандырғыштардың; ажыратқыштардың барлық типтерін монтаждауды орындау;
- электржабдығының монтаждық сұлбаларының өндірісі бойынша жұмыстарды орындау;
- монтаждық жұмыстарды орындау үшін құралдарды пайдалануды;
- блоктар мен траншеяларда кабелдік желілерді монтаждау кезіндегі механизция құралдарын пайдалануды;
Төмен вольтты электржабдығын монтаждау:
электр монтаждық жұмыстарды жасаудың жалпы шарттары; ішкі электр тораптарын монтаждау: электр сымдарына қойылатын талаптар; трассаны дайындау және электр сымдарын бекіту; қорғаныстық жерлендіруді монтаждау; сымдарды монтаждау кезіндегі қауіпсіздік техникасы; тарату құрылғыларының электржабдығын монтаждау; жинақ тарату құрылғыларын (ЖТҚ-0,4) монтаждау; кабелдік желілерді төсеу; кабелдерді тексеру; қорғаныстық жерлендіруді монтаждау; 10 кВ дейін кернеумен кабелдік желілерді монтаждау; кабелдерді монтаждау кезінде қауіпсіздік техникасы; кабелдерді монтаждау кезінде қауіпсіздік техникасы; электр берілісінің әуелік желілерін монтаждау; оқшаулағыш пен шиналарды монтаждау;
БҚ 1,2,3 5,6 10
КҚ 1,5
АҚ 4,8
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2013 жылғы 10 шілдедегі
№ 268 бұйрығына 125-қосымша
Үлгілік оқу жоспары
техникалық және кәсіптік білім
Білім коды мен бейіні: 0900000 – Энергетика
Мамандығы: 0902000 – «Электрмен қамтамасыз ету (салалары бойынша)»

БК 1,2,6,9
ПК 9
СК 6,7
СД 09
В результате изучения дисциплины обучающийся должен:
знать:
- требования монтажных инструкций; технологических карт;
- виды электропроводок и технологии прокладки проводов; способы соединения и оконцевания проводов;
- технику безопасности при монтаже проводок; электроустановках промышленных предприятий;
- средства механизации при монтаже кабельных линий в блоках и траншеях;
- способы монтажа концевых и соединительных кабельных муфт, эпоксидных концевых заделок;
- особенности монтажа воздушных линий электропередачи;
- особенности монтажа собранных и разобранных электрических машин;
- прогрессивные методы монтажа электрооборудования кранов и тельферов;
- технику безопасности при монтаже силовых и осветительных установок;
уметь:
- выполнять монтаж всех типов предохранителей; выключателей;
- выполнять работы по производству монтажных схем электрооборудования;
- пользоваться инструментом для производства монтажных работ;
- пользоваться средствами механизации при монтаже кабельных линий в блоках и траншеях;
Монтаж низковольтного оборудования:
общие условия производства электромонтажных работ; монтаж внутренних электрических сетей: требования к электропроводкам; подготовка трассы и крепление электропроводок; техника безопасности при монтаже проводок; монтаж электрооборудования распределительных устройств; монтаж комплектных распределительных установок (КРУ) 0,4 кВ; прокладка кабельных линий; прозвонка кабелей; монтаж защитного заземления, электрического соединения, монтаж кабельных линий напряжением до 10 кВ; техника безопасности при монтаже кабелей; монтаж воздушных линий электропередачи; монтаж изоляторов и шин.
БК 1,2,3,5,6,10
ПК 1,5
СК 4,8
Приложение 125
к приказу Министра образования
и науки Республики Казахстан
от 10 июля 2013 года № 268
Типовой учебный план
технического и профессионального образования
Код и профиль образования: 0900000 – Энергетика
Специальность: 0902000 – Электроснабжение (по отраслям)

БҚ 3,6,7
КҚ1
АҚ5 6
ЖКП 04
Пәнді оқу нәтижесінде білім алушы білу керек:
- электр машиналары мен трансформаторлардың негізгі қасиеттерін, жұмыс қағидасын және қолданылу саласын;
меңгеру керек:
- құралымы мен паспорттық мәліметтері бойынша электр машиналары мен трансформатордың типін анықтауды;
Электрлік машиналар және трансформаторлар:
тұрақты ток машиналарының құралымы мен жұмыс қағидасы; тұрақты ток машиналарының магниттік тізбегі; коммутация; тұрақты ток генераторлары; қоздыру тәсілдері; қозғалтқыштардың жұмыс қағидасы, қосу; жұмыстық сипаттамалары; трансформаторлардың құралымы мен жұмыс қағидасы; жұмыс режимдері; трансформаторларды жалғау топтары мен сұлбалары; автотрансформаторлар, үш орамды және арнайы трансформаторлар; синхронды генераторлардың құралымы мен жұмыс қағидасы; синхронды қозғалтқыштар мен асинхронды қозғалтқыштардың жұмыс қағидасы мен құралымы;
БҚ 6,7
КҚ 3,4
АҚ1
АҚ4
ЖКП 05
Пәнді оқу нәтижесінде білім алушы білу керек:
- жоғары деңгей тілдерінде алгоритмдеу және бағдарламалау негіздерін;
- компьютерді пайдаланушыға баптау;
- тораптағы жұмысты;
- офистік бағдарламалармен жұмысты;
меңгеру керек:
- ОЖ орнықтыруды;
- мәтінді формативтеу және түзету; кестені құрып, түзетуді;
- ақпаратты алу және жіберу үшін локальды және басты торапты пайдалану;
Компьютерлік технология негіздері:
Windows ОЖ; Microsoft Word мәтіндік редакторы; Ехсеl электронды кестесі; Мәліметтер базасы; Компьютерлік тораптар; Аuto Саd графикалық редакторы; автоматтандырылған жұмыс орындары.
БҚ 6,7
АП 00
Арнайы пәндер
090201 2 “Тарату құрылғылары бойынша электр құрастырушы” біліктілігі үшін арнайы пәндер
АП01
Пәнді оқу нәтижесінде білім алушы білу керек:
- электр аппараттарының белгіленуін, жұмыс қағидасын және құралымын;
- типтік электр сұлбалары және оларға сәйкес тарату құрылғыларының құралымын;
- қосалқы станциялардың өзіндік мұқтаж жүйелерін электрмен қамсыздандыру тәсілдерін;
меңгеру керек:
- қосалқы станциялардың өзіндік мұқтаж қорегінің сұлбаларын оқуды;
- есептік сұлбаны және алмастыру сұлбасын оқуды;
- электр тораптарының сұлбаларын оқуды;
Қосалқы станциялар мен тарату тораптарының электр беріліс желілерінің электржабдығы:
энергожүйелер туралы негізгі ұғымдар; электр тораптарына талаптар, электр берілісінің әртүрлі желілерінің қолданылу саласы; әуе электр беріліс желілерінің тіректері, сымдары, және құралымдық элементтері; электр берілісінің әуе желілерін механикалық есептеу; электр берілісінің кабель желілерінің жабдығы; қарапайым тұйық тораптарды есептеу; электр қосалқы станциялары; 110 кВ қоса кернеумен төмендеткіш электр қосалқы станцияларының күштік трансформаторлары; қосалқы станциялардың жоғары вольтты жабдығы, қысқа тұйықталулар; сым маркасын таңдау және төсеу әдістері; топтық жарықтандыру қалқаншаларын орналастыру; рұқсат етілетін ток және кернеу шығыны бойынша қоректік және топтық торапты есептеу; электр жүктемелерін есептеуге қажетті электр қабылдағыштары туралы мәлімет.

БК 3,6,7
ПК 1
СК 5,6
ОПД 04
В результате изучения дисциплины обучающийся должен
знать:
- конструкцию, принцип работы, область применения электрических машин и трансформаторов;
уметь:
- определять тип электрической машины и трансформатора по конструкции и паспортным данным.
Электрические машины и трансформаторы:
конструкция и принцип действия машины постоянного тока; коммутация; генераторы постоянного тока; двигатели постоянного тока; принцип действия, пуск двигателей; рабочие характеристики; конструкция и принцип действия трансформаторов; режимы работы; группы и схемы соединения трансформаторов; автотрансформаторы, трехобмоточные и специальные трансформаторы; конструкция и принцип действия синхронных генераторов; принцип действия и конструкция синхронных и асинхронных двигателей.
БК 6,7
ПК 3,4
СК 1,4
ОПД 05
В результате изучения дисциплины обучающийся должен
знать:
- основы алгоритмизации и программирования на языках высокого уровня;
- настройку компьютера на пользователя; работу в сети;
- работу с офисными программами;
уметь:
- настраивать ОС;
- форматировать и редактировать текст; создавать и редактировать таблицы;
- использовать локальную и глобальную сети для получения и отправки информации.
Основы компьютерной технологии:
ОС Windows; Текстовый редактор Microsoft Word; Электронная таблица Excel; Базы данных; Компьютерные сети; Графический редактор Auto Cad; автоматизированные рабочие места.
БК 6,7
СД 00
Специальные дисциплины
Специальные дисциплины
для квалификации: 090201 2 «Электромонтажник по
распределительным устройствам»
СД 01
В результате изучения дисциплины обучающийся должен
знать:
- назначение, принципы действия и конструкции электрических аппаратов;
- типовые электрические схемы электроустановок и соответствующие им конструкции распределительных устройств;
- способы электроснабжения систем собственных нужд подстанций;
уметь:
- читать схему питания собственных нужд подстанций;
- читать расчетную схему и схему замещения;
- читать схемы электрических сетей;
Электрооборудование линий электропередачи, подстанций и распределительных сетей:
основные понятия об энергосистемах; требования к электрическим сетям, область применения различных видов линий электропередачи; опоры, провода и конструктивные элементы воздушных линий электропередач; механический расчет воздушных линий электропередачи; оборудование кабельных линий электропередачи; расчет простых замкнутых сетей; электрические подстанции; силовые трансформаторы понизительных электрических подстанций напряжением до 110 кВ включительно; высоковольтное оборудование подстанций, короткие замыкания; выбор марки провода и способа прокладки; распределение групповых осветительных щитков; расчет сечения питающей и групповой сети по допустимому току и потере напряжения; сведения об электроприемниках, необходимые для расчета электрических нагрузок.

БҚ 4,6,7
КҚ 1,4
АҚ4
АП 02
Кәсіптік модулді оқу нәтижесінде білім алушы білу керек:
- энергетикалық жүйелер туралы негізгі мәліметтерді;
- электр энергиясын тұтынушылардың электрлік жүктемесін анықтау әдістерін;
- өнеркәсіптік кәсіпорындардың электр қосалқы станцияларының электржабдығы мен электр беріліс желілерінің құралымдық ерекшеліктерін;
меңгеру керек:
- жарықтандыру қондырғыларының электр сұлбаларын оқу;
- өткізгіштік өнімнің қимасын таңдау және токтың экономикалық тығыздығы бойынша есептеу жасау;
- электр тораптарындағы кернеу шығынын анықтау;
- асқын кернеуден қорғау сұлбаларын оқу.
Кәсіпорындарды электрмен қамтамасыздандыру:
өнеркәсіптік кәсіпорындарды электрмен қамсыздандыру жүйелері; өнеркәсіптік кәсіпорындарды цехішілік электрмен қамсыздандыру; цехтардың күштік және жарықтандыру жабдықтары туралы жалпы мәліметтер;
электрмен қамсыздандырудың үздіксіздік дәрежесі және жұмыс режимдері бойынша электр энергиясы қабылдағыштарының жіктелуі; 1000 В дейін электр тораптары мен қондырғыларын қорғау; зауыттыр мен кәсіпорынның өнеркәсіптік алаңдарын электрмен қамсыздандыру; 1000 В жоғары кернеумен өнеркәсіптік кәсіпорындарды электрмен қамсыздандыру сұлбалары; басты төмендеткіш қосалқы станциялары (БТҚ) және тарату қосалқы станциялары (ТҚС); қысқа тұйықталулар; электр энергиясының сапасы; кернеуді реттеу тәсілдері, 1000 В жоғары кенеумен тораптарда реактивті қуаттың компенсациясы; қосалқы станциялардың және электр беріліс тіректерінің қорғаныстық жерлендіруін есептеу.
БҚ 4,6,7
КҚ 5,6
АҚ6
АП 03
Кәсіптік модулді оқу нәтижесінде білім алушы білу керек:
- негізгі және көмекші реленің құрылғысы мен жұмыс қағидасын;
- қорғаныстың қағидалық сұлбаларын;
- релелік қорғаныс талаптарын;
- желілердің дифференциалдық қорғанысының, құрама шиналардың, трансформаторлардың, электр қозғалтқыштарының жұмыс қағидасын;
- АПВ, АВР, АРВ, АУР, АРН белгіленуі мен жұмыс қағидасын;
меңгеру керек:
- ірі электр машиналары мен аппараттардың, электр беріліс желілері мен трансформаторлардың релелік қорғаныс және автоматика сұлбаларын оқуды.
Релелік қорғаныс және электр автоматикасы:
релелік қорғаныс пен автоматиканың жалпы сұрақтары: электр-энергетикалық жүйелердегі бүлінулер мен бейқалыпты жұмыс режимдері, өлшеу трансформаторлары, реттеуші органдар, оперативті ток көздері, логикалық, сигналды және атқарушы органдар; релелік қорғаныс, оның функциялары, релелік қорғанысқа талаптар; электр берілісі желілерінің, трансформаторлардың, компенсаторлардың, электр қозғалтқыштарының релелік қорғанысы, энергожүйелерінің автоматикасы: АПР, АВР, АРВ, АУР, АРН; өртке қарсы автоматика, автоматтық синхрондау; электр станциялары мен қосалқы станциялардың қосымша тізбектері; ток тізбектерін ұйымдастыру, кернеу, оперативті тұрақты және айнымалы ток, аппараттарды басқару, сигналдау.

БК 4,6,7
ПК 1,4
СК 4
СД 02
В результате изучения дисциплины обучающийся должен
знать:
- основные сведения об энергетических системах;
- конструктивные особенности линий электропередачи и электрооборудования электрических подстанций промышленных предприятий;
уметь:
- читать электрические схемы осветительных установок;
- производить расчет по выбору сечений проводниковой продукции, по допустимому току и экономической плотности тока;
- определять потери напряжения в электрических сетях;
- читать схемы защиты от перенапряжения.
Электроснабжение предприятий:
системы электроснабжения промышленных предприятий; внутрицеховое электроснабжение промышленных предприятий; общие сведения о силовом и осветительном оборудовании цехов; классификация приемников электроэнергии по степени бесперебойности электроснабжения и режимов работы; защита электрических сетей в установках до 1000 В; электроснабжение заводов и промышленных площадок предприятий; схемы электроснабжения промышленных предприятий напряжением выше 1000 В; главные понизительные подстанции (ГПП) и распределительные подстанции (ГРП); короткие замыкания; качество электроэнергии; способы регулирования напряжения, компенсация реактивной мощности в сетях напряжением выше 1000 В; расчет защитного заземления подстанций и опор линии электропередачи.
БК 4,6,7
ПК 5,6
СК 6
СД 03
В результате изучения дисциплины обучающийся должен
знать:
- устройство и принцип действия основных и вспомогательных реле;
- принципиальные схемы защиты;
- требования к релейной защите;
- принцип действия дифференциальных защит линий, сборных шин, трансформаторов, электродвигателей;
- назначение и принцип действия АПВ, АВР, АРВ, АУР, АРН;
уметь:
- читать схемы релейной защиты и автоматики крупных электрических машин и аппаратов, линий электропередачи и трансформаторов.
Релейная защита и электроавтоматика:
общие вопросы релейной защиты и автоматики: повреждение и анормальные режимы работы в электроэнергетических системах, измерительные трансформаторы, регулирующие органы, источники оперативного тока, логические, сигнальные и исполнительные органы; релейная защита, ее функции, требования к релейной защите; релейные защиты линий электропередачи, трансформаторов, компенсаторов, электродвигателей, сборных шин, блоков, автоматика энергосистем: АПВ, АВР, АРВ, АУР, АРН; противоаварийная автоматика, автоматическая синхронизация; вспомогательные цепи электрических станций и подстанций: организация токовых цепей, напряжение, оперативный постоянный и переменный ток, управление аппаратами, сигнализация.

БҚ 3,4
КҚ1
АҚ1
АП 04
Пәнді оқу нәтижесінде білім алушы білу керек:
- еңбекті қорғаудың негізгі міндеттері мен құқықтық негіздерін;
- электр қондырғыларына қызмет көрсету кезінде қауіпсіздік техникасы ережелерін;
- өртке қарсы техника ережелерін және өндірістік санитария ережелерін;
- нұсқаулық түрлерін;
меңгеру керек:
- 1000В дейін электр қондырғыларындағы негізгі және қосымша қорғаныс құралдарын пайдалану;
- торапта адамға электр тогы әсерінің қауіптілік дәрежесін анықтауды;
- зардап шегушінің күйін бағалау және алғашқы көмек көрсету;
- кернеудің болмауын тексеру және ауыстырып жерлендіруін қою;
Еңбекті қорғау:
еңбекті қорғаудың құқықтық және ұйымдастырушылық сұрақтары; еңбек заңнамасының негіздері; өндірісте және жұмыс орынында еңбекті қорғау бойынша жұмыстарды ұйымдастыру; электрлік қауіпсіздік; электр және электр магниттік өріс пен электр тогының адамға әсері; электр тогымен жарақаттанудан қорғау шаралары және электр, электрмагниттік өрістің әсері; қадамдық кернеу, жанасу кернеуі; қорғаныс құралдары; тиеу-түсіру жұмыстарында қауіпсіздік шаралары; қорғаныс құралдары; өндірістік санитария; жалпы талаптар; сумен жабдықтау, канализация, жұмыс аймағының ауасы; жарықтандыру; вибрация; шу; бақытсыз жағдайда дәрігерге дейінгі көмек көрсету; өрт қауіпсіздігі негіздері; энергетикадағы жанғыш заттар; жарылуға қауіпті заттар; өртке жарылуға қауіптілік; өрт сигнализациясы; өрт сөндіру құралдары; электрқондырғыларында және электрмен қамсыздандыру жүйелерінде жұмыстарды орындау кезіндегі қауіпсіздік техникасының негізгі талаптары;
БҚ 1,2,8
КҚ8
АҚ 2,7
АП 05
Пәнді оқу нәтижесінде білім алушы білу керек:
- мекеме және еңбек төлемі саласында кәсіпорындарды басқарудың экономикалық механизмінің жұмысын;
кәсіпорын мүлігінің құрамын, қозғалысын және есебін;
- мекеме және еңбек төлемі өнеркәсіп пен энергетика кәсіпорындарында есеп және есеп беру түрлерін;
- өнеркәсіп пен энергетика кәсіпорнының өндірістік-шаруашылық қызметін талдау негіздерін;
меңгеру керек:
- жұмыс жобаларын технико-экономикалық дәлелдемесін және сметалық құжаттамасын құру үшін экономикалық есептер орындауды
Сала экономикасы:
нарықтық қатынас жүйесіндегі сала кәсіпорыны; еңбекті ғылыми ұйымдастыру; сала кәсіпорынында техникалық нормалау негіздері; еңбек өндірісі; сала кәсіпорынында еңбек төлемін ұйымдастыру; нарықтық экономика жағдайларында Қазақстан Республикасының салық жүйесі; сала кәсіпорының өндірістік-шаруашылық іс-әрекетін есепке алу және талдау негіздері.
БҚ 4,7
АП
06
Пәнді оқу нәтижесінде білім алушы білу керек:
- бекіту тетіктері мен арматураның негізгі түрлерін;
- қарапайым аспаптарды, электр аппараттарын және пневматикалық құралды орнату негіздерін;
- қарапайым электр сұлбаларын;
- қарапайым такелаждық құралдардың құрылғысын және пайдалану тәсілдерін;
- электр монтаждық жұмыстарда қолданылатын пісіру жабдықтарының түрлерін және оларды пайдалану ережелерін;
- материалдарды жинақтау ережелерін және электр монтаждық жұмыстарын орындау жабдықтарын;
- жоғары вольтты, бақылау және арнайы кабелдерді бөлу және монтаждау тәсілдерін;
- тарату қалқандарының, пульттардың, басқару және қорғаныс қалқандарының, станция түйіндерінің құралымын;
- 220 кВ жоғары кернеумен электржабдығын монтаждау, тексеру және кептіру және оны реттеу әдістерін;
- барлық маркалы сымдар мен тростарды монтаждау тәсілдерін;
- трансформаторлардың техникалық сипаттамаларын;
- электр техникалық қондырғылардың құрылғысын;
- объектілерді пайдалануға өткізудің техникалық шарттарын;
- өртке қауіпті аймақтарда жұмыс жасау ережелерін;
- релелік қорғаныс туралы жалпы мәліметтерді;
- пайдаланудағы электржабдығының қосып-реттеу және баптау жұмыстарын ұйымдастыруды және құрамын;
- жұмыс кезіндегі қауіпсіздік ережелерін; электр қондырғыларын баптау кезіндегі өлшеу техникасын;
- электр қондырғыларын сынау көлемін;
меңгеру керек:
- электр монтаждық жұмыстарды орындау үшін материал мен жабдықты жинақтауды;
- төселген құбырларды, кабелдерді, шықпаларды таңбалауды;
- құралымдыр мен аппараттарды бекітуді;
- аппараттар мен аспаптарды демонтаждау және монтаждау;
- болат және пластмасса құбырларын төсеуді орындау;
- барлық маркалы сымдарды, кабелдерді әртүрлі тәсілдермен жалғау, ұштау және қосып жалғау;
- айырғыштарды, бөлектеуіштерді, қысқа тұйықтағыштарды және жерлендіргіштерді монтаждау;
- электр сұлбаларымен жұмыс істеуді;
- монтаждық жұмыстарды жасау үшін құралдарды пайдалану;
- монтаждық жұмыстардың технологиясын сақтау;
- ток және кернеу трансформаторларының, күштік трансформаторлардың және автотрансформаторлардың монтажын орындау;
- дайын пакеттер мен шина блоктарының монтажын орындау;
- тартылым фазалауын орындау;
- қауіпсіздік техникасы ережелерін сақтау;
- сынау мен баптау үшін жұмыс орындарын ұйымдастыру;
Тарату құрылғыларының электржабдығын монтаждау және баптау:

БК 3,4
ПК 1
СК 1
СД 04
В результате изучения дисциплины обучающийся должен:
знать:
- основные задачи и правовые основы охраны труда;
- правила техники безопасности при обслуживании электроустановок;
- правила противопожарной техники и производственной санитарии;
- виды инструктажей;
уметь:
- пользоваться основными и дополнительными средствами защиты в электроустановках до 1000 В;
- определять степень опасности воздействия электрического тока на человека в сети;
- оценить состояние пострадавшего и оказать первую помощь;
- проверять отсутствие напряжения и накладывать переносное заземление.
Охрана труда:
Правовые и организационные вопросы охраны труда; основы трудового законодательства; организация работ по охране труда на производстве и на рабочем месте; электробезопасность; действие электрических и электромагнитных полей и электрического тока на человека; меры защиты от поражения электрическим током и воздействия электрического и электромагнитного полей; шаговое напряжение, напряжение прикосновения; средства защиты; меры безопасности при погрузочно-разгрузочных работах; производственная санитария; общие требования; водоснабжение, канализация, воздух рабочей зоны; освещение; вибрации; шум; оказание до врачебной помощи при несчастных случаях; основы пожарной безопасности; горючие вещества в энергетике; взрывоопасные вещества; пожаровзрывобезопасность; пожарная сигнализация; средства пожаротушения; основные требования техники безопасности при выполнении работ в электроустановках и в системах электроснабжения.
БК 1,2,8,
ПК 8
СК 2,7
СД 05
В результате изучения дисциплины обучающийся должен:
знать:
- действие экономического механизма управления предприятиями в области организации и оплаты труда;
уметь:
- выполнять экономические расчеты для составления технико-экономических обоснований и сметной документации рабочих проектов.
Экономика отрасли:
предприятия отрасли в системе рыночных отношений; научная организация труда; основы технического нормирования на предприятиях отрасли; производительность труда; организация оплаты труда на предприятиях отрасли; налоговая система Республики Казахстан в условиях рыночной экономики; основы учета и анализа производственно-хозяйственной деятельности предприятий отрасли.
БК 4,7
СД 06
В результате изучения дисциплины обучающийся должен:
знать:
- основные виды крепежных деталей и арматуры;
- основы устройства простых приборов, электроаппаратов и применяемого электрифицированного и пневматического инструмента;
- простые электрические схемы;
- устройство и способы пользования простыми такелажными средствами;
- виды сварочного оборудования, применяемого при электромонтажных работах, и правила пользования ими;
- правила комплектации материалов и оборудования для выполнения электромонтажных работ;
- способы разделки и монтажа высоковольтных, контрольных и специальных кабелей;
- конструкции распределительных щитов, пультов, щитов управления и защиты, узлов станций;
- электрические схемы, способы монтажа, ревизии и сушки электрооборудования напряжением свыше 220 кВ и методы его регулирования;
- способы монтажа проводов и тросов всех марок;
- технические характеристики трансформаторов;
- устройство электротехнических установок;
- технические условия на сдачу объектов в эксплуатацию;
- правила выполнения работ во взрывоопасных зонах;
- общие сведения о релейной защите;
- организацию и состав пусковых и наладочных работ электрооборудования, находящегося в эксплуатации;
- правила безопасности при работе; технику измерения при наладке электроустановок;
- объем испытания электроустановок;
уметь:
- комплектовать материалы и оборудование для выполнения электромонтажных работ;
- маркировать проложенные трубы, кабели, отводы;
- выполнять крепление конструкций и аппаратов;
- выполнять демонтаж и монтаж аппаратов и приборов;
- выполнять прокладку стальных и пластмассовых труб, кабельных лотков, перфорированных монтажных профилей;
- выполнять соединение, оконцевание и присоединение проводов, кабелей всех марок разными способами;
- выполнять монтаж разъединителей, отделителей, короткозамыкателей и заземлений;
- работать с электрическими схемами;
- пользоваться инструментом для производства монтажных работ;
- соблюдать технологию монтажных работ;
- выполнять монтаж трансформаторов тока и напряжения, силовых трансформаторов и автотрансформаторов;
- выполнять монтаж готовых пакетов и блоков шин;
- выполнять фазировку проводки; - соблюдать правила техники безопасности;
- организовать рабочее место для испытаний и наладки.
Монтаж и наладка электрооборудования распределительных устройств:

электр станциялары мен қосалқы станцияларында электр монтаждық жұмыстардың құрамы мен көлемі; электр монтаждық жұмыстар өндірісіндегі техникалық прогрестің негізгі бағыттары; объектіде электр монтаждық жұмыстарды ұйымдастыру; электр монтаждық жұмыстардың механизациясы; көтеріп-тасымалдау және такелаждық жабдық; металл өңдейтін және пісіру жабдығы; кабелдер мен сымдарды монтаждауға арналған механизмдер мен айлабұйымдар; жалпы қолданыстағы монтаждық механизмдер, айлабұйымдар және құралдар; механизация құралдарының барлығы және оларды пайдалану; 35-1150 кВ кернеумен ашық тарату құрылғыларының электржабдығын монтаждау; жабық тарату құрылғыларының электржабдығын монтаждау; екінші реттік құрылғылар мен олардың тізбектерін монтаждау; 1000 В дейін кернеумен өзіндік мұқтаж тарату құрылғыларын монтаждау; тұрақты ток құрылғыларын монтаждау; кабелдік желілерді монтаждау; электрлік жарықтандыруды монтаждау; баптау ұйымдарының құрылымы; электр станциялары мен қосалқы станциялардың электржабдығын сынаудың негізгі түрлері; сынау және тексеру әдістерінің жіктелуі; механикалық бөлікті, магниттік жүйелерді, ток өткел бөліктерді және түйіспелі жалғанымдарды, ішкі және сыртқы электр жалғанымдарының сұлбаларын сынау әдістері; электр станциялары мен қосалқы станциялардың электржабдығын сынау кезіндегі пайдаланылатын аппаратура; тіректік, өткізілетін және аспалы оқшаулама мен кірмелерді сынау; күштік трансформаторлар мен автотрансформаторларды тексеру және сынау; өлшеу трансформаторларын тексеру және сынау; ажыратқыштарды, айырғыштарды, бөлектеуіштерді және қысқа тұйықтағыштарды тексеру және сынау; разрядтауыштарды және ОПН тексеру және сынау; ішкі және сыртқы қондырғылардың жинақ тарату құрылғыларын (КРУ және КРУН) тексеру және сынау; жинақ экрандалған ток өткізгіштерін тексеру және сынау; жарықтандыру электр тораптарын тексеру және сынау және жарықтылығын анықтау; жерлендіру құрылғыларын тексеру және сынау; күштік кабель желілерін тексеру және сынау; ауыстырмалы электрлендірілген құралды және төмендеткіш трансформаторларды тексеру және сынау; оқшаулау электр қорғаныстық құралдарды сынау.
БҚ 6,7,8
КҚ 3,4,5 6,7
АҚ 2,3 4,5
090202 2 “Тарату құрылғыларының электржабдығын жөндеу бойынша электр слесарі” біліктілігі үшін арнайы пәндер
АП 01
Пәнді оқу нәтижесінде білім алушы білу керек:
- электр аппараттарының белгіленуін, жұмыс қағидасын және құралымын;
- электрқондырғыларының типтік электр сұлбаларын және оған сәйкес тарату құрылғыларының құралымын;
- қосалқы станциялардың өзіндік мұқтаж жүйелерін электрмен қамсыздандыру тәсілдерін;
меңгеру керек:
- қосалқы станциялардың өзіндік мұқтажының қоректік сұлбасын оқуды;
- есептік сұлбаны және алмастыру сұлбаларын оқуды;
- электр тораптарының сұлбаларын оқуды;
Қосалқы станциялар мен тарату тораптарының электр беріліс желілерінің электржабдығы:
энергожүйелер туралы негізгі ұғымдар; электр тораптарына талаптар, электр берілісінің әртүрлі желілерінің қолданылу саласы; электр берілісінің әуе желілерінің сымдары мен құралымдық элементтері; электр берілісінің әуе желілерін механикалық есептеу; электр берілісінің кабель желілерінің жабдығы; қарапайым тұйық тораптарды есептеу; электр қосалқы станциялары; 110 кВ қоса дейін кернеумен төмендеткіш электр қосалқы станцияларының күштік трансформаторлары; қосалқы станциялардың жоғары волтты жабдығы, қысқа тұйықталулар; сым маркасын таңдау және төсеу тәсілдері; топтық жарықтандыру қалқандарын тарату; рұқсат етілетін ток пен кернеу шығыны бойынша қоректік және топтық қиманы есептеу.

состав и объем электромонтажных работ на электрических станциях и подстанциях; основные направления технического прогресса в производстве электромонтажных работ; организация электромонтажных работ на объекте; механизация электромонтажных работ; подъемно-транспортное и такелажное оборудование; металлообрабатывающее и сварочное оборудование; механизмы и приспособления для монтажа кабелей и проводов; монтажные механизмы, приспособления и инструменты общего назначения; содержание и эксплуатация средств механизации; монтаж электрооборудования открытых распределительных устройств напряжением 35-1150 кВ; монтаж электрооборудования закрытых распределительных устройств; монтаж силовых трансформаторов и электрических машин; монтаж вторичных устройств и их цепей; монтаж распределительных устройств собственных нужд напряжением до 1000В; монтаж устройств постоянного тока; монтаж кабельных линий; монтаж электрического освещения; монтаж заземляющих устройств; структура наладочных организаций; основные виды испытаний электрооборудования электрических станций и подстанций; классификация методов испытаний и проверок; методы проверки механической части, магнитных систем, токоведущих частей и контактных соединений, схем внутренних и внешних электрических соединений электрооборудования; методы определения состояния изоляции электрооборудования электрических станций и подстанций; аппаратура, используемая при пусконаладочных работах и испытаниях электрооборудования электрических станций и подстанций; проверка и испытание электрических машин; испытание опорных, проходных и подвесных изоляторов и вводов; проверка и испытание силовых трансформаторов и автотрансформаторов; проверка и испытание измерительных трансформаторов; проверка и испытание выключателей, разъединителей, отделителей и короткозамыкателей; проверка и испытание разрядников и ОПН; проверка и испытание комплектных распределительных устройств внутренней и наружной установки (КРУ и КРУН); проверка и испытание комплектных экранированных токопроводов, сборных и соединительных шин; проверка и испытание осветительных электрических сетей и определение освещенности; проверка и испытание заземляющих устройств; проверка и испытание силовых кабельных линий; проверка и испытание переносного электрифицированного инструмента и понижающих трансформаторов безопасности; испытание изолирующих электрозащитных средств.
БК 6,7,8
ПК 3,4,5,6,7
СК 2,3,4,5
Специальные дисциплины
для квалификации: 090202 2 «Электрослесарь по ремонту электрооборудования распределительных устройств»
СД 01
В результате изучения дисциплины обучающийся должен
знать:
- назначение, принципы действия и конструкции электрических аппаратов;
- типовые электрические схемы электроустановок и соответствующие им конструкции распределительных устройств;
- способы электроснабжения систем собственных нужд подстанций;
уметь:
- читать схему питания собственных нужд подстанций;
- читать расчетную схему и схему замещения;
- читать схемы электрических сетей;
Электрооборудование линий электропередачи, подстанций и распределительных сетей:
основные понятия об энерго системах; требования к электрическим сетям, область применения различных видов линий электропередачи; опоры, провода и конструктивные элементы воздушных линий электропередач; механический расчет воздушных линий электропередачи; оборудование кабельных линий электропередачи; расчет простых замкнутых сетей; электрические подстанции; силовые трансформаторы понизительных электрических подстанций напряжением до 110 кВ включительно; высоковольтное оборудование подстанций, короткие замыкания; выбор марки провода и способа прокладки; распределение групповых осветительных щитков; расчет сечения питающей и групповой сети по допустимому току и потере напряжения; сведения об электроприемниках.

БҚ 3,7
КҚ6
АП 02
Пәнді оқу нәтижесінде білім алушы білу керек:
- энергетикалық жүйелер туралы негізгі мәліметтерді;
- электр беріліс желілерінің және электр станциялары мен қосалқы станциялардың құралымдық ерекшеліктері;
меңгеру керек:
- жарықтандыру қондырғыларының электр сұлбаларын оқу;
- өткізгіштік өнімнің қимасын таңдау бойынша, рұқсат етілетін ток және токтың экономикалық тығыздығы бойынша есептеу;
- электр тораптарында кернеу шығынын анықтау;
- асқын кернеуден қорғау сұлбаларын оқу;
Кәсіпорындарды электрмен қамсыздандыру:
өнеркәсіптік кәсіпорындарды электрмен қамсыздандыру жүйелері; өнеркәсіптік кәсіпорындарды цехішілік электрмен қамсыздандыру; цехтардың күштік және жарықтандыру жабдығы туралы мәліметтер; электрмен қамсыздандырудың үздіксіздік дәрежесі және жұмыс режимдеріне байланысты электр энергиясы қабылдағыштарының жіктелуі; 1000 В дейін қондырғыларда электр тораптарын қорғау; зауыттар мен кәсіпорынның өнеркәсіптік алаңдарын электрмен қамсыздандыру; 1000 В жоғары өнеркәсіптік кәсіпорындарды электрмен қамсыздандыру сұлбалары; басты төмендеткіш қосалқы станциялар (БТҚ) және тарату қосалқы станциялары (ТҚС); қысқа тұйықталулар; электр энергиясының сапасы; кернеуді реттеу тәсілдері, 1000В жоғары кернеу тораптарында реактивті қуаттың компенсациясы; қосалқы станциялардың қорғаныстық жерлендіруін есептеу.
БҚ 4,6,7
АП 03
Пәнді оқу нәтижесінде білім алушы білу керек:
- негізгі және көмекші реленің құрылғысы мен жұмыс қағидасын;
- қорғаныстың қағидалық сұлбаларын;
- релелік қорғаныс талаптарын;
- желілердің дифференциалдық қорғанысының, құрама шиналардың, тансформаторлардың, электр қозғалтқыштарының жұмыс қағидасын;
- АПВ, АВР, АРВ, АУР, АРН белгіленуі мен жұмыс қағидасын;
меңгеру керек:
- ірі электр машиналары мен аппараттардың, электр беріліс желілері мен трансформаторлардың релелік қорғаныс және автоматика сұлбаларын оқуды.
Релелік қорғаныс және электр автоматикасы:
релелік қорғаныс пен автоматиканың жалпы сұрақтары: электр-энергетикалық жүйелердегі бүлінулер мен бейқалыпты жұмыс режимдері, өлшеу трансформаторлары, реттеуші органдар, оперативті ток көздері, логикалық, сигналды және атқарушы органдар; релелік қорғаныс, оның функциялары,  релелік қорғанысқа талаптар; электр берілісі желілерінің, трансформаторлардың, компенсаторлардың, электр қозғалтқыштарының релелік қорғанысы, энергожүйелерінің автоматикасы: АПР, АВР, АРВ, АУР, АРН; өртке қарсы автоматика, автоматтық синхрондау; электр станциялары мен қосалқы станциялардың қосымша тізбектері; ток тізбектерін ұйымдастыру, кернеу, оперативті тұрақты және айнымалы ток, аппараттарды басқару, сигналдау.

БК 3,7
ПК 6
СД 02
В результате изучения дисциплины обучающийся должен
знать:
- основные сведения об энергетических системах;
- конструктивные особенности линий электропередачи и электрооборудования электрических станций и подстанций;
уметь:
- читать электрические схемы осветительных установок;
- производить расчет по выбору сечений проводниковой продукции, по допустимому току и экономической плотности тока;
- определять потери напряжения в электрических сетях; - читать схемы защиты от перенапряжения.
Электроснабжение предприятий:
системы электроснабжения промышленных предприятий; внутрицеховое электроснабжение промышленных предприятий; общие сведения о силовом и осветительном оборудовании цехов; классификация приемников электроэнергии по степени бесперебойности электроснабжения и режимов работы; защита электрических сетей в установках до 1000 В; электроснабжение заводов и промышленных площадок предприятий; схемы электроснабжения промышленных предприятий напряжением выше 1000 В; главные понизительные подстанции (ГПП) и распределительные подстанции (ГРП); короткие замыкания;качество электроэнергии; способы регулирования напряжения, компенсация реактивной мощности в сетях напряжением выше 1000 В; расчет защитного заземления подстанций и опор линии электропередачи.
БК 4,6,7
СД 03
В результате изучения дисциплины обучающийся должен
знать:
- устройство и принцип действия основных и вспомогательных реле;
- принципиальные схемы защиты;
- требования к релейной защите;
- принцип действия дифференциальных защит линий, сборных шин, трансформаторов, электродвигателей;
- назначение и принцип действия АПВ, АВР, АРВ, АУР, АРН;
уметь:
- читать схемы релейной защиты и автоматики крупных электрических машин и аппаратов, линий электропередачи и трансформаторов.
Релейная защита и электроавтоматика:
общие вопросы релейной защиты и автоматики: повреждение и анормальные режимы работы в электроэнергетических системах, измерительные трансформаторы, регулирующие органы, источники оперативного тока, логические, сигнальные и исполнительные органы; релейная защита, ее функции, требования к релейной защите; релейные защиты линий электропередачи, трансформаторов, компенсаторов, электродвигателей, сборных шин, блоков, автоматика энергосистем: АПВ, АВР, АРВ, АУР, АРН; противоаварийная автоматика, автоматическая синхронизация; вспомогательные цепи электрических станций и подстанций: организация токовых цепей, напряжение, оперативный постоянный и переменный ток, управление аппаратами, сигнализация.

БҚ 3,4
КҚ6
АП 04
Пәнді оқу нәтижесінде білім алушы білу керек:
- еңбекті қорғаудың негізгі міндеттері мен құқықтық негіздерін;
- электр қондырғыларына қызмет көрсету кезінде қауіпсіздік техникасы ережелерін;
- өртке қарсы техника
ережелерін және өндірістік санитария ережелерін;
- нұсқаулық түрлерін;
меңгеру керек:
- 1000В дейін электр қондырғыларындағы негізгі және қосымша қорғаныс құралдарын пайдалану;
- торапта адамға электр тогы әсерінің қауіптілік дәрежесін анықтауды;
- зардап шегушінің күйін бағалау және алғашқы көмек көрсету;
- кернеудің болмауын тексеру және ауыстырып жерлендіруін қою;
Еңбекті қорғау:
еңбекті қорғаудың құқықтық және ұйымдастырушылық сұрақтары; еңбек заңнамасының негіздері; өндірісте және жұмыс орынында еңбекті қорғау бойынша жұмыстарды ұйымдастыру; электрлік қауіпсіздік; электр және электр магниттік өріс пен электр тогының адамға әсері; электр тогымен жарақаттанудан қорғау шаралары және электр, электрмагниттік өрістің әсері; қадамдық кернеу, жанасу кернеуі; қорғаныс құралдары; тиеу-түсіру жұмыстарында қауіпсіздік шаралары; қорғаныс құралдары; өндірістік санитария; жалпы талаптар; сумен жабдықтау, канализация, жұмыс аймығының ауасы; жарықтандыру; вибрация; шу; бақытсыз жағдайда дәрігерге дейінгі көмек көрсету; өрт қауіпсіздігі негіздері; энергетикадағы жанғыш заттар; жарылуға қауіпті заттар; өртке жарылуға қауіптілік; өрт сигнализациясы; өрт сөндіру құралдары; электрқондырғыларында және электрмен қамсыздандыру жүйелерінде жұмыстарды орындау кезіндегі қауіпсіздік техникасының негізгі талаптары;
БҚ 2,3,7
КҚ9
АҚ7
АП 05
Пәнді оқу нәтижесінде білім алушы білу керек:
- мекеме және еңбек төлемі саласында кәсіпорындарды басқарудың экономикалық механизмінің жұмысын; кәсіпорын мүлігінің құрамын, қозғалысын және есебін;
- мекеме және еңбек төлемі өнеркәсіп пен энергетика кәсіпорындарында есеп және есеп беру түрлерін;
- өнеркәсіп пен энергетика кәсіпорнының өндірістік-шаруашылық қызметін талдау негіздерін;
меңгеру керек:
- жұмыс жобаларын технико-экономикалық дәлелдемесін және сметалық құжаттамасын құру үшін экономикалық есептер орындауды.
Сала экономикасы:
нарықтық қатынас жүйесіндегі сала кәсіпорыны; еңбекті ғылыми ұйымдастыру; сала кәсіпорынында техникалық нормалау негіздері; еңбек өндірісі; сала кәсіпорынында еңбек төлемін ұйымдастыру; нарықтық экономика жағдайларында Қазақстан Республикасының салық жүйесі; сала кәсіпорынының өндірістік-шаруашылық іс-әрекетін есепке алу және талдау негіздері.
БҚ 6,7
АП 06
Пәнді оқу нәтижесінде білім алушы білу керек:
- ажыратқыштың түйіспелі жүйесін жөндеу технологиясын; мастиканы қайта құю кірмелерін; айырғыштардың барлық типтерін;
- күштік трансформаторлардың орамаларын қайта ауыстырып күрделі жөндеу технологиясын;
- ашық және жабық тарату құрылғылары электржабдығының элементтерін жартылай ауыстырып жөндеу технологиясын;
- ашық және жабық тарату құрылғылары электржабдығын реттеу және баптау әдістерін;
- аяғына дейін жеткізіп тетіктерді слесарлық өңдеу технологиясын;
- кірмелерді жөндеу және техникалық қызмет көрсету технологиясын;
- жөндеу жұмыстарында қауіпсіздік техникасы ережелерін;
меңгеру керек:
- ажыратқыштардың түйіспелі жүйелерін жөндеуді орындау;
- мастиканы қайта құйып кірмені жөндеуді;
- барлық айырғыш түрлерін жөндеуді;
- ормаларын ауыстырып күштік трансформаторларды күрделі жөндеуді;
- ашық және жабық тарату құрылғылары электржабдығының элементтерін жартылай ауыстырып жөндеу технологиясын;
- аяғына дейін жеткізіп тетіктерді слесарлық өңдеу технологиясын;
- екіншілік құрылғыларды және олардың тізбектерін жөндеуді;
- 1000В дейін кернеумен өзіндік мұқтаж тарату құрылғыларын жөндеуді;
- электр берілісінің кабелдік және әуе желілерін жөндеуді;
- электрлік жарықтандыруды жөндеу;
- жерлендіру құрылғыларын жөндеу;
- жөндеу жұмысы кезіндегі қауіпсіздік техникасын сақтауды.
Қосалқы станциялар мен тарату тораптарының электр электржабдығын жөндеу:

БК 3,4
ПК 6
СД 04
В результате изучения дисциплины обучающийся должен:
знать:
- основные задачи и правовые основы охраны труда;
- правила техники безопасности при обслуживании электроустановок;
- правила противопожарной техники и производственной санитарии;
- виды инструктажей;
уметь:
- пользоваться основными и дополнительными средствами защиты в электроустановках до 1000 В;
- определять степень опасности воздействия электрического тока на человека в сети;
- оценить состояние пострадавшего и оказать первую помощь;
- проверять отсутствие напряжения и накладывать переносное заземление.
Охрана труда:
Правовые и организационные вопросы охраны труда; основы трудового законодательства; организация работ по охране труда на производстве и на рабочем месте; электробезопасность; действие электрических и электромагнитных полей и электрического тока на человека; меры защиты от поражения электрическим током и воздействия электрического и электромагнитного полей; шаговое напряжение, напряжение прикосновения; средства защиты; меры безопасности при погрузочно-разгрузочных работах; производственная санитария; общие требования; водоснабжение, канализация, воздух рабочей зоны; освещение; вибрации; шум; оказание до врачебной помощи при несчастных случаях; основы пожарной безопасности; горючие вещества в энергетике; взрывоопасные вещества; пожаровзрывобезопасность; пожарная сигнализация; средства пожаротушения; основные требования техники безопасности при выполнении работ в электроустановках и в системах электроснабжения.
БК 2,3,7
ПК 9
СК 7
СД 05
В результате изучения дисциплины обучающийся должен:
знать:
- действие экономического механизма управления предприятиями в области организации и оплаты труда;
уметь:
- выполнять экономические расчеты для составления технико-экономических обоснований и сметной документации рабочих проектов.
Экономика отрасли:
Предприятия отрасли в системе рыночных отношений; научная организация труда; основы технического нормирования на предприятиях отрасли; производительность труда; организация оплаты труда на предприятиях отрасли; налоговая система Республики Казахстан в условиях рыночной экономики; основы учета и анализа производственно- хозяйственной деятельности предприятий отрасли.
БК 6,7
СД 06
В результате изучения дисциплины обучающийся должен:
знать:
- технологию ремонта контактной системы выключателей;
- вводов с перезаливкой мастики;
всех типов разъединителей;
- технологию капитального ремонта силовых трансформаторов со сменой обмоток;
- технологию ремонта элементов электрооборудования открытых и закрытых распределительных устройств с частичной заменой элементов;
- методы регулировки и наладки электрооборудования открытых и закрытых распределительных устройств;
- технологию слесарной обработки деталей с подгонкой и доводкой;
- технологию ремонта и техническое обслуживание вводов;
- правила техники безопасности при ремонтных работах;
уметь:
- выполнять ремонт контактной системы выключателей;
- выполнять ремонт вводов с перезаливкой мастики;
- выполнять ремонт всех типов разъединителей;
- выполнять капитальный ремонт силовых трансформаторов со сменой обмоток;
- выполнять ремонт с частичной заменой элементов электрооборудования открытых и закрытых распределительных устройств;
- выполнять слесарную обработку деталей с подгонкой и доводкой;
- ремонт вторичных устройств и их цепей; - ремонт распределительных устройств собственных нужд напряжением до 1000В;
- ремонт кабельных и воздушных линий электропередачи;
- ремонт электрического освещения;
- ремонт заземляющих устройств;
- соблюдать правила техники безопасности при ремонтных работах.
Ремонт электрооборудования электрических сетей и распределительных устройств:

электр станцияларының электржабдығын жөндеуді ұйымдастыру; жөндеу жұмысын жасауға арналған механизмдер, айлабұйымдар және құралдар; көтеріп-тасымалдау жұмыстарына арналған механизмдер, айлабұйымдар және құралдар; трансформатор майын өңдеу қондырғылары; жалпы қолданыстағы механизмдер, айлабұйымдар және құралдар; механизация құралдарының мөлшері және пайдалану; станцияның электржабдығын жөндеу технологиясы; электржабдығының күйін бағалау әдістері және негізгі қағидалары; 35-1150 кВ кернеумен ашық тарату құрылғыларының электржабдығын жөндеу; жабық тарату құрылғыларының электржабдығын жөндеу; күштік трансформаторлар мен электр машиналарын жөндеу; екіншілік құрылғыларды және олардың тізбектерін жөндеу; 1000В дейін кернеумен өзіндік мұқтаж тарату құрылғыларын жөндеу; тұрақты ток құрылғыларын жөндеу; электрберілісінің кабелдік және әуе желілерін жөндеу; электрлік жарықтандыруды жөндеу; жерлендіру құрылғыларын жөндеу.
БҚ 3,5, 6,8
КҚ
1,3,45, 6,7,8
АҚ 4,5,6
1.2 0902000 – «Электрмен қамтамасыз ету (салалар бойынша)» мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің жоғары деңгей біліктілігінің білім оқу бағдарламасының құрылымы
Оқу мерзімі: 1 жыл 10 ай
Пәндердің қысқартылған атауы(коды)
Пәндер мен кәсіптік модульдердің оқу циклдері
Кәсіптік модульдердің пәндері мен бөлімдерінің атаулары
Қалыптастырылатын құзыреттілік коды
1
2
4
5
ЖБПМ 00
Жалпы білім пәндерінің модулі
ЖГП 00
Жалпы гуманитарлық пәндер
ЖГП
01
Пәнді оқу нәтижесінде білім алушы білу керек:
- мемлекеттік тілді және кәсіптік бағдарлы мәтіндерді (сөздікпен) оқып, аудару үшін қажетті лексикалық (1200-1400 лексикалық бірлік) және грамматикалық минимумды меңгеру;
Кәсіби қазақ тілі
(оқу қазақ тілінде жүргізілмейтін топтарда):
кәсіптік тілдің рөлі; мамандық бойынша терминология; кәсіптік бағдарлы мәтіндерді оқу және аудару техникасы (сөздікпен);
БҚ 4,7
ЖГП 02
Пәнді оқу нәтижесінде білім алушы білу керек:
- кәсіптік қарым-қатынас жасауға қажетті мамандық бойынша лексика-грамматикалық материалды;
меңгеру керек:
- тілдік іс-әрекет түрлерін және сөйлеу нысандарын ажырату (ауызша, жазбаша, монологтік, диалогтік);
Кәсіби шетел тілі:
мамандық бойынша кәсіптік қарым-қатынас жасауға қажетті лексика-грамматикалық материал;
сөйлесудің әртүрлі түрлері мен тілдік нысандарды (ауызша, жазбаша, монологтік, диалогтік);
кәсіптік бағдарлы мәтіндерді аудару техникасы.
БҚ 4,7
ЖГП 03
Пәнді оқу нәтижесінде білім алушы білу керек:
- Қазақстан тарихын;
- қазақ халқының қалыптасуын; көшпенді өркениеттің пайдалы болуын;
- Ұлы Жібек жолын және оның тарихи маңызын;
- Қазақстанның Ресей құрамына қосылуын;
- ХVІІ-ХVІІІ ғ.ғ жоңғар шапқыншылығына қарсы тәуелсіздік үшін ұлт-азаттық күресін.
- ХХ ғ.ғ 20-80 жылдағы қозғалыстар мен көтерілістерді;
- ХХ ғ 20-30 жылдары Қазақстан мәдениетін; қазақтардың бүкіләлемдік құрылтайын;
- Алматыдағы 1986 жылғы желтоқсан оқиғасы
- тамыз бүлігі және оның құлауы;
- ҚР Мемлекеттік тәуелсіздігін;
меңгеру керек:
- қысқаша археологиялық әңгіме құруды;
- көшпелі мал шаруашылығының пайда болу себептерін ашуды;
- қөтерілістердің құлау себептерін талдау;
- ЖЭС мәнін ашуды, коллективтендіруді;
- картамен жұмыс істеу;
- қазақ диаспорасының пайда болу себептерін ашуды;
- Ұлы Отан соғысында және соғыстан кейінгі кезеңде Қазақстанның рөлін ашуды.
Қазақстан тарихы:
негізгі мектеп курсы бойынша білім алушылардың білім қорытындылары;
өзінің орнауында қазақ халқының тарихи және мәдени даму жолдары;
көшпенділердің өркениеті; көшпелі мемлекеттің пайда болу жолдары;
көшпенділердің рухани мәдениеті;
Қазақстанның Ресейге қосылуы алдында ішкі саяси жағдайы;
ұлт-азаттық көтерілістер мен қозғалыстар;
ХХғ басындағы саяси партиялар мен ағымдардың мәні;
ХХғ 20-30 жылдары Қазақстанның әлеуметтік-экономикалық, қоғамдық-саяси жағдайы;
Кеңес үкіметінің алғашқы жылдарында этнодемографиялық жағдайлар;
коммунистік партия және комсомол;
Ұлы Отан соғысында және соғыстан кейінгі кезеңде Қазақстанның рөлі;
50-80 жылдары Қазақстанның әлеуметтік-экономикалық, қоғамдық-саяси жағдайы;
Қазақстан КСРО-ның тоқырау және құлау кезеңінде;
Тәуелсіздік алған соң Қазақстан Республикасының саяси және қоғамдық өзгерістері.
БҚ4
БҚ7
ЖГП 04
Пәнді оқу нәтижесінде білім алушы білу керек:
- дене тәрбиесінің әлеуметтік-биологиялық және психофизиологиялық негіздерін;
- дене және спорттық өзін-өзі жетілдіру негіздерін;
меңгеру керек:
- денсаулықты сақтап, нығайту үшін білімдерін қолдануды.
Дене тәрбиесі:
Маман дайындауда дене тәрбиесінің рөлі, оның салауатты өмір салтын қалыптастыру; дене тәрбиесінің әлеуметтік-экономикалық және психофизиологиялық негіздері; дене және спорттық өзін-өзі жетілдіру негіздері; кәсіптік-қолданбалы дене дайындығы.
БҚ7
КМ 00
Кәсіптік модуль
ЖКП 00
Жалпы кәсіптік пәндер
ЖКП 01
Пәнді оқу нәтижесінде білім алушы білу керек:

организация ремонта электрооборудования электростанции; механизмы, приспособления и инструменты для производства ремонтных работ; механизмы, приспособления и инструменты для подъемно-транспортных работ; установка для обработки трансформаторного масла; механизмы, приспособления и инструменты общего назначения; содержание и эксплуатация средств механизации; технология ремонта электрооборудования станции; основные принципы и методы оценки состояния электрооборудования; ремонт электрооборудования открытых распределительных устройств напряжением 35-1150 кВ; ремонт электрооборудования закрытых распределительных устройств; ремонт силовых трансформаторов и электрических машин; ремонт вторичных устройств и их цепей; ремонт распределительных устройств собственных нужд напряжением до 1000в; ремонт устройств постоянного тока; ремонт кабельных и воздушных линий электропередачи; ремонт электрического освещения; ремонт заземляющих устройств.
БК 3,5,6,8
ПК 1,3,4, 5,6,7,8
СК 4,5,6
1.2 Структура образовательной учебной программы повышенного уровня
квалификации технического и профессионального образования по
специальности 0902000 – «Электроснабжение (по отраслям)» (Срок
обучения: 1 года 10 месяцев)
Срок обучения: 1 года 10 месяцев
Сокращенное наименование цикла дисциплин (код)
Учебные циклы дисциплин и профессиональных модулей
Наименование дисциплин и разделов профессиональных модулей
Код формируемой компетенции
1
2
4
5
МОД 00
Модуль общеобразовательных дисциплин
ОГД 00
Общие гуманитарные дисциплины
ОГД 01
В результате изучения дисциплины обучающийся должен
знать:
- государственный язык и владеть лексическим (1200-1400 лексических единиц) и грамматическим минимумом, необходимым для чтения и перевода (со словарем) текстов профессиональной направленности;
- делопроизводство на государственном языке; структуру службы документирования, должностную структуру, должностные обязанности, технологию документирования с помощью технических средств;
уметь:
- грамотно использовать профессиональную лексику, применять знания казахского языка в профессиональной деятельности.
- составлять и оформлять административно-организационные документы, служебную переписку на государственном языке.
Профессиональный казахский язык
(в группах с неказахским языком обучения):
роль профессионального языка; терминология по специальности; техника чтения и перевода (со словарем) профессионально ориентированных текстов; профессиональное общение; составление рассказов, диалогов по текстам, ориентированным на специальность; делопроизводство на государственном языке: работа со словарем; нормативно-методические документы по документированию и вопросам обеспечения документами; правила составления документов, входящих в перечень административно-организационных документов.
БК 4,7
ОГД 02
В результате изучения дисциплины обучающийся должен
знать:
- лексико-грамматический материал по специальности, необходимый для профессионального общения;
уметь:
- различать виды речевой деятельности и формы речи (устной, письменной, монологической, диалогической);
Профессиональный иностранный язык:
лексико-грамматический материал по специальности, необходимый для профессионального общения; различные виды речевой деятельности и формы речи (устной, письменной, монологической, диалогической); техника перевода профессионально ориентированных текстов.
БК 4,7
ОГД 03
В результате изучения цикла дисциплин обучающийся должен
знать:
- историю Казахстана
- формирование казахского народа; появление кочевой цивилизации;
- Великий Шелковый путь и его историческое значение; - вхождение Казахстана в состав России;
- национально-освободительная борьба за независимость против джунгарских захватчиков в XVII-XVIII вв.
- выступления, движения и восстания в 20-80 годы XXвв.
- культура Казахстана в 20-30 годы XX в.; всемирный курултай казахов;
- декабрьские события 1986 года Алматы;
- августовский путч и его провал; Государственную независимость РК;
уметь:
- составлять краткий историко-археологический рассказ;
- раскрыть причины возникновения кочевого скотоводства; характеризовать первые государственные объединения; определять главные цели переселенческой политики;
- анализировать причины поражений восстаний;
- раскрывать суть НЭПа, коллективизации;
- характеризовать этнодемографическую ситуацию в 20-30 годы; репрессии и депортации;
- работать с картой;
- раскрывать причины возникновения казахской диаспоры;
- раскрыть роль Казахстана в Великой Отечественной войне и в послевоенный период.
История Казахстана:
обобщающие знания
учащихся за курс основной школы;
пути исторического и культурного развития казахского народа в своем становлении;
цивилизация кочевников;
пути возникновения кочевого государства;
духовная культура кочевников;
внутриполитическое положение Казахстана накануне присоединения его к России, а также в составе Российской империи; национально-освободительные восстания и движения; сущность политических партий и течений в начале XX в; социально-экономическое, общественно-политическое положение Казахстана в 20-30 годы XX в; этнодемографическое положение в первые годы Советской власти; коммунистическая партия и комсомол; образование казахской диаспоры; роль Казахстана в годы Великой Отечественной войны и в послевоенный период; социально-экономическое, общественно-политическое положение Казахстана в 50-80 годы; Казахстан в период кризиса и распада СССР; политические и общественные изменения в Республике Казахстан после обретения независимости.
БК 4,7
ОГД 04
В результате изучения дисциплины обучающийся должен
знать:
- социально-биологические и психофизиологические основы физической культуры;
- основы физического и спортивного самосовершенствования;
- применять знания физической культуры для поддержания и укрепления здоровья.
уметь:
- применять знания физической культуры для поддержания и укрепления здоровья.
Физическая культура:
роль физической культуры в подготовке специалиста, формирование его здорового образа жизни; социально-биологические и психофизиологические основы физической культуры; основы физического и спортивного самосовершенствования; профессионально-прикладная физическая подготовка.
БК 7
ПМ 00
Профессиональный модуль
ОПД 00
Общие профессиональные дисциплины
ОПД 01
В результате изучения дисциплины обучающийся должен
знать:

БҚ 4,6,7
КҚ 5,6
АҚ6
АП 03
Пәнді модулді оқу нәтижесінде білім алушы білу керек:
- негізгі және көмекші реленің құрылғысы мен жұмыс қағидасын;
- қорғаныстың қағидалық сұлбаларын;
- релелік қорғаныс талаптарын;
- желілердің дифференциалдық қорғанысының, құрама шиналардың, тансформаторлардың, электр қозғалтқыштарының жұмыс қағидасын;
- АПВ, АВР, АРВ, АУР, АРН белгіленуі мен жұмыс қағидасын;
меңгеру керек:
- ірі электр машиналары мен аппараттардың, электр беріліс желілері мен трансформаторлардың релелік қорғаныс және автоматика сұлбаларын оқуды.
Релелік қорғаныс және электр автоматикасы:
релелік қорғаныс пен автоматиканың жалпы сұрақтары: электр-энергетикалық жүйелердегі бүлінулер мен бейқалыпты жұмыс режимдері, өлшеу трансформаторлары, реттеуші органдар, оперативті ток көздері, логикалық, сигналды және атқарушы органдар; релелік қорғаныс, оның функциялары, релелік қорғанысқа талаптар; электр берілісі желілерінің, трансформаторлардың, компенсаторлардың, электр қозғалтқыштарының релелік қорғанысы, энергожүйелерінің автоматикасы: АПР, АВР, АРВ, АУР, АРН; өртке қарсы автоматика, автоматтық синхрондау; электр станциялары мен қосалқы станциялардың қосымша тізбектері; ток тізбектерін ұйымдастыру, кернеу, оперативті тұрақты және айнымалы ток, аппараттарды басқару, сигналдау.
БҚ 3,4
КҚ1
АҚ1
АП 04
Пәнді оқу нәтижесінде білім алушы білу керек:
- еңбекті қорғаудың негізгі міндеттері мен құқықтық негіздерін;
- электр қондырғыларына қызмет көрсету кезінде қауіпсіздік техникасының ережелерін;
- өртке қарсы техника ережелерін және өндірістік санитария ережелерін;
- нұсқаулық түрлерін;
меңгеру керек:
- 1000В дейін электр қондырғыларындағы негізгі және қосымша қорғаныс құралдарын пайдалану;
- торапта адамға электр тогы әсерінің қауіптілік дәрежесін анықтауды;
- зардап шегушінің күйін бағалау және алғашқы көмек көрсету;
- кернеудің болмауын тексеру және ауыстырып жерлендіруін қою;
Еңбекті қорғау:
еңбекті қорғаудың құқықтық және ұйымдастырушылық сұрақтары; еңбек заңнамасының негіздері; өндірісте және жұмыс орынында еңбекті қорғау бойынша жұмыстарды ұйымдастыру; электрлік қауіпсіздік; электр және электр магниттік өріс пен электр тогының адамға әсері; электр тогымен жарақаттанудан қорғау шаралары және электр, электрмагниттік өрістің әсері; қадамдық кернеу, жанасу кернеуі; қорғаныс құралдары; тиеу-түсіру жұмыстарында қауіпсіздік шаралары; қорғаныс құралдары; өндірістік санитария; жалпы талаптар; сумен жабдықтау, канализация, жұмыс аймығының ауасы; жарықтандыру; вибрация; шу; бақытсыз жағдайда дәрігерге дейінгі көмек көрсету; өрт қауіпсіздігі негіздері; энергетикадағы жанғыш заттар; жарылуға қауіпті заттар; өртке жарылуға қауіптілік; өрт сигнализациясы; өрт сөндіру құралдары; электрқондырғыларында және электрмен қамсыздандыру жүйелерінде жұмыстарды орындау кезіндегі қауіпсіздік техникасының негізгі талаптары;

БК 4,6,7
ПК 5,6
СК 6
СД 03
В результате изучения дисциплины обучающийся должен
знать:
- устройство и принцип действия основных и вспомогательных реле;
- принципиальные схемы защиты;
- требования к релейной защите;
- принцип действия дифференциальных защит линий, сборных шин, трансформаторов, электродвигателей;
- назначение и принцип действия АПВ, АВР, АРВ, АУР, АРН;
уметь:
- читать схемы релейной защиты и автоматики крупных электрических машин и аппаратов, линий электропередачи и трансформаторов;
Релейная защита и электроавтоматика:
общие вопросы релейной защиты и автоматики: повреждение и анормальные режимы работы в электроэнергетических системах, измерительные трансформаторы, регулирующие органы, источники оперативного тока, логические, сигнальные и исполнительные органы; требования к релейной защите; релейные защиты линий электропередачи, генераторов, трансформаторов, компенсаторов, электродвигателей, сборных шин, блоков, автоматика энергосистем: АПВ, АВР, АРВ, АУР, АРН; противоаварийная автоматика, автоматическая синхронизация; вспомогательные цепи электрических станций и подстанций: организация токовых цепей, напряжение, оперативный постоянный и переменный ток, управление аппаратами, сигнализация.
БК 3,4
ПК 1
СК 1
СД 04
В результате изучения дисциплины обучающийся должен:
знать:
- основные задачи и правовые основы охраны труда;
- правила техники безопасности при обслуживании электроустановок;
- правила противопожарной техники и производственной санитарии;
- виды инструктажей;
уметь:
- пользоваться основными и дополнительными средствами защиты в электроустановках до 1000 В;
- определять степень опасности воздействия электрического тока на человека в сети;
- оценить состояние пострадавшего и оказать первую помощь;
- проверять отсутствие напряжения и накладывать переносное заземление.
Охрана труда:
правовые и организационные вопросы охраны труда; основы трудового законодательства; организация работ по охране труда на производстве и на рабочем месте; электробезопасность; действие электрических и электромагнитных полей и электрического тока на человека; меры защиты от поражения электрическим током и воздействия электрического и электромагнитного полей; шаговое напряжение, напряжение прикосновения; средства защиты; меры безопасности при погрузочно-разгрузочных работах; производственная санитария; общие требования; водоснабжение, канализация, воздух рабочей зоны; освещение; вибрации; шум; оказание до врачебной помощи при несчастных случаях; основы пожарной безопасности; горючие вещества в энергетике; взрывоопасные вещества; пожаровзрывобезопасность; пожарная сигнализация; средства пожаротушения; основные требования техники безопасности при выполнении работ в электроустановках и в системах электроснабжения.

электр станциялары мен қосалқы станцияларында электр монтаждық жұмыстардың құрамы мен көлемі; электр монтаждық жұмыстар өндірісіндегі техникалық прогрестің негізгі бағыттары; объектіде электр монтаждық жұмыстарды ұйымдастыру; электр монтаждық жұмыстардың механизациясы; көтеріп-тасымалдау және такелаждық жабдық; металл өңдейтін және пісіру жабдығы; кабелдер мен сымдарды монтаждауға арналған механизмдер мен айлабұйымдар; жалпы қолданыстағы монтаждық механизмдер, айлабұйымдар және құралдар; механизация құралдарының барлығы және оларды пайдалану; 35-1150 кВ кернеумен ашық тарату құрылғыларының электржабдығын монтаждау;жабық тарату құрылғыларының электржабдығын монтаждау; екінші реттік құрылғылар мен олардың тізбектерін монтаждау; 1000 В дейін кернеумен өзіндік мұқтаж тарату құрылғыларын монтаждау; тұрақты ток құрылғыларын монтаждау; кабелдік желілерді монтаждау; электрлік жарықтандыруды монтаждау; баптау ұйымдарының құрылымы; электр станциялары мен қосалқы станциялардың электржабдығын сынаудың негізгі түрлері; сынау және тексеру әдістерінің жіктелуі; механикалық бөлікті, магниттік жүйелерді, ток өткел бөліктерді және түйіспелі жалғанымдарды, ішкі және сыртқы электр жалғанымдарының сынау әдістері; электр станциялары мен қосалқы станциялардың электржабдығын сынау кезіндегі пайдаланылатын аппаратура; тіректік, өткізілетін және аспалы оқшаулама мен кірмелерді сынау; күштік трансформаторлар мен автотрансформаторларды тексеру және сынау; өлшеу трансформаторларын тексеру және сынау; ажыратқыштарды, айырғыштарды, бөлектеуіштерді және қысқа тұйықтағыштарды тексеру және сынау; разрядтауыштарды және ОПН тексеру және сынау; ішкі және сыртқы қондырғылардың жинақ тарату құрылғыларын (КРУ және КРУН) тексеру және сынау; жинақ экрандалған ток өткізгіштерін тексеру және сынау; жарықтандыру электр тораптарын тексеру және сынау және жарықтылығын анықтау; жерлендіру құрылғыларын тексеру және сынау; күштік кабель желілерін тексеру және сынау; ауыстырмалы электрлендірілген құралды және төмендеткіш трансформаторларды тексеру және сынау; оқшаулау электр қорғаныстық құралдарды сынау.
БҚ 6,7,8
КҚ 3,4,56,7
АҚ 2,3, 4,5
Арнайы пәндер
Біліктілік: 090202 2 “Тарату құрылғыларының электржабдығын жөндеу бойынша  электр слесарі”
АП 01
Пәнді оқу нәтижесінде білім алушы білу керек:
- электр аппараттарының белгіленуін, жұмыс қағидасын және құралымын;
- типтік электр сұлбалары және оларға сәйкес тарату құрылғыларының құралымын; - қосалқы станциялардың өзіндік мұқтаж жүйелерін электрмен қамсыздандыру тәсілдерін;
меңгеру керек:
- қосалқы станциялардың өзіндік мұқтаж қорегінің сұлбаларын оқуды;
- есептік сұлбаны және алмастыру сұлбасын оқуды;
- электр тораптарының сұлбаларын оқуды;
Қосалқы станциялар мен тарату тораптарының электр беріліс желілерінің электржабдығы:
энергожүйелер туралы негізгі ұғымдар; электр тораптарына талаптар, электр берілісінің әртүрлі желілерінің қолданылу саласы; әуе электр беріліс желілерінің тіректері, сымдары, және құралымдық элементтері; электр берілісінің әуе желілерін механикалық есептеу; электр берілісінің кабель желілерінің жабдығы; қарапайым тұйық тораптарды есептеу; электр қосалқы станциялары; 110 кВ қоса кернеумен төмендеткіш электр қосалқы станцияларының күштік трансформаторлары; қосалқы станциялардың жоғары вольтты жабдығы, қысқа тұйықталулар; сым маркасын таңдау және төсеу әдістері; топтық жарықтандыру қалқаншаларын орналастыру; рұқсат етілетін ток және кернеу шығыны бойынша қоректік және топтық торапты есептеу; электр жүктемелерін есептеуге қажетті электр қабылдағыштары туралы мәлімет.

состав и объем электромонтажных работ на электрических станциях и подстанциях; основные направления технического прогресса в производстве электромонтажных работ; организация электромонтажных работ на объекте; механизация электромонтажных работ; подъемно-транспортное и такелажное оборудование; металлообрабатывающее и сварочное оборудование; механизмы и приспособления для монтажа кабелей и проводов; монтажные механизмы, приспособления и инструменты общего назначения; содержание и эксплуатация средств механизации; монтаж электрооборудования открытых распределительных устройств напряжением 35-1150 кВ; монтаж электрооборудования закрытых распределительных устройств; монтаж силовых трансформаторов и электрических машин; монтаж вторичных устройств и их цепей; монтаж распределительных устройств собственных нужд напряжением до 1000В; монтаж устройств постоянного тока; монтаж кабельных линий; монтаж электрического освещения; монтаж заземляющих устройств; структура наладочных организаций; основные виды испытаний электрооборудования электрических станций и подстанций; классификация методов испытаний и проверок; методы проверки механической части, магнитных систем, токоведущих частей и контактных соединений, схем внутренних и внешних электрических соединений электрооборудования; методы определения состояния изоляции электрооборудования электрических станций и подстанций; аппаратура, используемая при пусконаладочных работах и испытаниях электрооборудования электрических станций и подстанций; проверка и испытание электрических машин; испытание опорных, проходных и подвесных изоляторов и вводов; проверка и испытание силовых трансформаторов и автотрансформаторов; проверка и испытание измерительных трансформаторов; проверка и испытание выключателей, разъединителей, отделителей и короткозамыкателей; проверка и испытание разрядников и ОПН; проверка и испытание комплектных распределительных устройств внутренней и наружной установки (КРУ и КРУН); проверка и испытание комплектных экранированных токопроводов, сборных и соединительных шин; проверка и испытание осветительных электрических сетей и определение освещенности; проверка и испытание заземляющих устройств; проверка и испытание силовых кабельных линий; проверка и испытание переносного электрифицированного инструмента и понижающих трансформаторов безопасности;
БК 6,7,8
ПК 3,4,5,6,7
СК 2,3,4,5
Специальные дисциплины
для квалификации: 090202 2 «Электрослесарь по ремонту электрооборудования распределительных устройств»
СД 01
В результате изучения дисциплины обучающийся должен
знать:
- назначение, принципы действия и конструкции электрических аппаратов;
- типовые электрические схемы электроустановок и соответствующие им конструкции распределительных устройств;
- способы электроснабжения систем собственных нужд подстанций;
уметь:
- читать схему питания собственных нужд подстанций;
- читать расчетную схему и схему замещения;
- читать схемы электрических сетей;
Электрооборудование линий электропередачи, подстанций и распределительных сетей:
основные понятия об энергосистемах; требования к электрическим сетям, область применения различных видов линий электропередачи; опоры, провода и конструктивные элементы воздушных линий электропередач; механический расчет воздушных линий электропередачи; оборудование кабельных линий электропередачи; расчет простых замкнутых сетей; электрические подстанции; силовые трансформаторы понизительных электрических подстанций напряжением до 110 кВ включительно; высоковольтное оборудование подстанций, короткие замыкания; выбор марки провода и способа прокладки; распределение групповых осветительных щитков; расчет сечения питающей и групповой сети по допустимому току и потере напряжения; сведения об электроприемниках, необходимые для расчета электрических нагрузок.

БҚ 3,7
КҚ6
АП 02
Кәсіптік модулді оқу нәтижесінде білім алушы білу керек:
- энергетикалық жүйелер туралы негізгі мәліметтерді;
- электр энергиясын тұтынушылардың электрлік жүктемесін анықтау әдістерін;
- өнеркәсіптік кәсіпорындардың электр қосалқы станцияларының электржабдығы мен электр беріліс желілерінің құралымдық ерекшеліктерін;
меңгеру керек:
- жарықтандыру қондырғыларының электр сұлбаларын оқу;
- өткізгіштік өнімнің қимясын таңдау және токтың экономикалық тығыздығы бойынша есептеу жасау;
- электр тораптарындағы кернеу шығынын анықтау;
- асқын кернеуден қорғау сұлбаларын оқу;
Кәсіпорындарды электрмен қамтамасыздандыру:
өнеркәсіптік кәсіпорындарды электрмен қамсыздандыру жүйелері; өнеркәсіптік кәсіпорындарды цехішілік электрмен қамсыздандыру; цехтардың күштік және жарықтандыру жабдықтары туралы жалпы мәліметтер; электрмен қамсыздандырудың үздіксіздік дәрежесі және жұмыс режимдері бойынша электр энергиясы қабылдағыштарының жіктелуі; 1000 В дейін электр тораптары мен қондырғыларын қорғау; зауыттыр мен кәсіпорынның өнеркәсіптік алаңдарын электрмен қамсыздандыру; 1000 В жоғары кернеумен өнеркәсіптік кәсіпорындарды электрмен қамсыздандыру сұлбалары; басты төмендеткіш қосалқы станциялары (БТҚ) және тарату қосалқы станциялары (ТҚС); қысқа тұйықталулар; электр энергиясының сапасы; кернеуді реттеу тәсілдері, 1000 В жоғары кернеумен тораптарда реактивті қуаттың компенсациясы; қосалқы станциялардың және электр беріліс тіректерінің қорғаныстық жерлендіруін есептеу.
БҚ 4,6,7
АП 03
Пәнді оқу нәтижесінде білім алушы білу керек:
- негізгі және көмекші реленің құрылғысы мен жұмыс қағидасын;
- қорғаныстың қағидалық сұлбаларын;
- релелік қорғаныс талаптарын;
- желілердің дифференциалдық қорғанысының, құрама шиналардың, тансформаторлардың, электр қозғалтқыштарының жұмыс қағидасын;
- АПВ, АВР, АРВ, АУР, АРН белгіленуі мен жұмыс қағидасын;
меңгеру керек:
- ірі электр машиналары мен аппараттардың, электр беріліс желілері мен трансформаторлардың релелік қорғаныс және автоматика сұлбаларын оқуды.
Релелік қорғаныс және электр автоматикасы:
релелік қорғаныс пен автоматиканың жалпы сұрақтары: электр-энергетикалық жүйелердегі бүлінулер мен бейқалыпты жұмыс режимдері, өлшеу трансформаторлары, реттеуші органдар, оперативті ток көздері, логикалық, сигналды және атқарушы органдар; релелік қорғаныс, оның функциялары,  релелік қорғанысқа талаптар; электр берілісі желілерінің, трансформаторлардың, компенсаторлардың, электр қозғалтқыштарының релелік қорғанысы, энергожүйелерінің автоматикасы: АПР, АВР, АРВ, АУР, АРН; өртке қарсы автоматика, автоматтық синхрондау; электр станциялары мен қосалқы станциялардың қосымша тізбектері; ток тізбектерін ұйымдастыру, кернеу, оперативті тұрақты және айнымалы ток, аппараттарды басқару, сигналдау.

БК 3,7
ПК 6
СД 02
В результате изучения дисциплины обучающийся должен
знать:
- основные сведения об энергетических системах;
- конструктивные особенности линий электропередачи и электрооборудования электрических станций и подстанций;
уметь:
- читать электрические схемы осветительных установок;
- производить расчет по выбору сечений проводниковой продукции, по допустимому току и экономической плотности тока;
- определять потери напряжения в электрических сетях;
- читать схемы защиты от перенапряжения;
Электроснабжение предприятий:
системы электроснабжения промышленных предприятий; внутрицеховое электроснабжение промышленных предприятий; общие сведения о силовом и осветительном оборудовании цехов; классификация приемников электроэнергии по степени бесперебойности электроснабжения и режимов работы; защита электрических сетей в установках до 1000 В; электроснабжение заводов и промышленных площадок предприятий; схемы электроснабжения промышленных предприятий напряжением выше 1000 В; главные понизительные подстанции (ГПП) и распределительные подстанции (ГРП); короткие замыкания; качество электроэнергии; способы регулирования напряжения, компенсация реактивной мощности в сетях напряжением выше 1000 в; расчет защитного заземления подстанций и опор линии электропередачи.
БК 4,6,7
СД 03
В результате изучения дисциплины обучающийся должен
знать:
- устройство и принцип действия основных и вспомогательных реле;
- принципиальные схемы защиты;
- требования к релейной защите;
- принцип действия дифференциальных защит линий, сборных шин, трансформаторов, электродвигателей;
- назначение и принцип действия АПВ, АВР, АРВ, АУР, АРН;
уметь:
- читать схемы релейной защиты и автоматики крупных электрических машин и аппаратов, линий электропередачи и трансформаторов.
Релейная защита и электроавтоматика:
общие вопросы релейной защиты и автоматики: повреждение и анормальные режимы работы в электроэнергетических системах, измерительные трансформаторы, регулирующие органы, источники оперативного тока, логические, сигнальные и исполнительные органы; релейная защита, ее функции, требования к релейной защите; релейные защиты линий электропередачи, трансформаторов, компенсаторов, электродвигателей, сборных шин, блоков, автоматика энергосистем: АПВ, АВР, АРВ, АУР, АРН; противоаварийная автоматика, автоматическая синхронизация; вспомогательные цепи электрических станций и подстанций: организация токовых цепей, напряжение, оперативный постоянный и переменный ток, управление аппаратами, сигнализация.

17-19 ғасырдағы қазақтардың мәдени салттары;
қазіргі Қазақстанның мәдениеті;
БҚ 4,7,8
ӘЭП 02
Пәнді оқу нәтижесінде білім алушы білу керек:
- негізгі философиялық ұғымдарды: философияның негізгі сұрағы, диалектика, диалектика заңдары, сана, таным, болмыс;
- болмыстың жалпы сұрақтары, танымның жалпы сұрақтары, қоғамның өмір сүруі мен дамуы, адамның маңызды және жалпы проблемалары;
меңгеру керек:
- негізгі философиялық білімге еркін сүйене білу, сол немесе басқа сындарды сынау және дәлелдеу, ақиқаттың әртүрлі құбылыстары арасындағы өзара байланысты, қоршаған шындыққа қарама-қайшылықты талдау.
Философия негіздері:
философия және оның қоғамдағы рөлі; философияның тарихи типтері; материя және сана; диалектика және оның альтернативасы; қоғамның философиялық ұғымы; таным теориясы; қоғамдық сана және оның нысандарының алуан түрлілігі; адам болмысы философия проблемалары ретінде; адам қоғамдық қарым-қатынастар объектісі және субъектісі ретінде.
БҚ4
БҚ7
БҚ8
ӘЭП 03
Пәнді оқу нәтижесінде білім алушы білу керек:
- экономикалық теорияның жалпы ережелерін;
- елімізде және шетелдерде экономикалық жағдайлар;
- макро және микро экономика негіздерін, салық, ақша-несиелік, әлеуметтік және инвестициялық саясат негіздері;
меңгеру керек:
- өзінің кәсіптік іс-әрекетіндегі ыңғайына қажетті экономикалық ақпаратты тауып, пайдалану.
Экономика негіздері:
мақсаттарды, негізгі ұғымдарды, функцияларды, мәнін, қағидаларын; жеке меншік нысандары мен түрлері, жеке меншікті басқару;
жоспарлардың түрлері, олардың негізгі кезеңдері, мазмұны, стратегиялық жоспарлау; жоспарларды экономикалық негіздеу және болжам жасау әдістерін;
бизнес-жоспарлау; экономикалық талдау; тауарды халықтық тұтыну нарығының күйін және қызмет көрсетуді талдау; нарықтық инфрақұрылым.
БҚ7
БҚ9
БҚ 10
ӘЭП 04
Пәнді оқу нәтижесінде білім алушы білу керек:
- негізгі саяси ұғымдарды: билік, билік ресурстары, биліктің заңдылығы, саяси жүйе,  саяси тәртіп, мемлекет, мемлекеттік басқару нысандары, мемлекеттік орналасу нысандары, саяси партиялар, партиялық жүйелер, саяси элита, саяси көшбасшылық, геосаясат;
- саяси ғылым пәні мен әдісін;
меңгеру керек:
- халықаралық саяси процестерді талдау, геосаяси жағдайды, Қазақстанның қазіргі өмірде орны мен рөлін;
- саяси мәдениет дағдыларын меңгеруді;
- күнделікті өмірде және кәсіптік іс-әрекетте саяси білімдерін қолдану.
Саясаттану және әлеуметтану негіздері:
саясаттану пәні; саясаттану білімінің құрылымы; саяси ойдың тарихы; билік адамдар арасындағы еркін қарым-қатынас ретінде;
үкіметті заңды деп танушылық және қағидалары; саяси жүйе үкімет механизмі ретінде; саяси тәртіп; мемлекет саяси институт ретінде; саяси партиялар және партиялық жүйелер; саяси элита; саяси көшбасшылық; саяси идеологиялар; дүние жүзілік саяси процесс; Қазақстан Республикасының ішкі саяси стратегиясы; әлеуметтану ғылым ретінде; негізгі әлеуметтік ұғымдар.
БҚ 4,7,8
ӘЭП 05
Пәнді оқу нәтижесінде білім алушы білу керек:
- адам мен азаматтың құқықтары мен бостандықтарын; оларды жүзеге асыру механизмдерін;
- кәсіптік іс-әрекет саласында құқықтық және адамшылық-этикалық нормаларды білу;
меңгеру керек:
- маманның кәсіптік іс-әрекетін регламенттейтін нормативтік-құқықтық құжаттарды пайдалана алу.
Құқық негіздері:
Құқық, ұғым, жүйе қайнар көздері, Қазақстан Республикасының Конституциясы – құқықтық жүйе ядросы;
Адам құқығының жалпы қоғамдық декларациясы, тұлға, құқық, құқықтық мемлекет, заңдық жауапкершілік және оның түрлері, құқықтың негізгі салалары, Қазақстан Республикасының сот жүйесі, құқық қорғау органдары.

индо-буддийский тип культуры; мир исламской культуры; христианский тип культуры; западноевропейская культура и ее влияние на развитие современного мира; особенность и уникальность африканской культуры; проблема расизма; возникновение и уникальность кочевой цивилизации; культура Казахстана в период Средневековья; культурные традиции казахов в период 17-19 веков; культура современного Казахстана.
БК 4,7,8
СЭД 02
В результате изучения дисциплины обучающийся должен
знать:
- основные философские понятия: материя, основной вопрос философии, диалектика, законы диалектики, сознание, познание, бытие;
- общие вопросы бытия, общие вопросы познания, функционирования и развития общества, общие и существенные проблемы человека;
уметь:
- свободно оперировать основными философскими понятиями, обосновывать и подвергать критике те или иные суждения, раскрывать взаимосвязи между разнообразными явлениями действительности, анализировать противоречия окружающей реальности.
Основы философии:
философия и ее роль в обществе; исторические типы философии; материя и сознание; диалектика и ее альтернативы; философское понимание общества; теория познания; общественное сознание и многообразие его форм; бытие человека как проблема философии; человек как объект и субъект общественных отношений.
БК 4,7,8
СЭД 03
В результате изучения дисциплины обучающийся должен
знать:
- общие положения экономической теории;
- экономические ситуации в стране и за рубежом;
- основы макро- и микроэкономики, о налоговой, денежно-кредитной, социальной и инвестиционной политике;
уметь:
- находить и использовать экономическую информацию, необходимую для ориентации в своей профессиональной деятельности.
Основы экономики:
цели, основные понятия, функции, сущность, принципы; формы и виды собственности, управление собственностью; виды планов, их основные этапы, содержание, стратегическое планирование; методы экономического обоснования планов и разработки прогнозов; бизнес-планирование;
экономический анализ;
анализ со стояния рынка товаров народного потребления и услуг; рыночная инфраструктура.
БК 7,9,10
СЭД 04
В результате изучения дисциплины обучающийся должен
знать:
- основные политологические понятия: власть, ресурсы власти, легитимность власти, политическая система, политический режим, государство, формы государственного правления. формы государственного устройства, политические партии, партийные системы. политическая элита, политическое лидерство, геополитика;
- предмет и метод политической науки;
уметь:
- анализировать международные политические процессы, геополитическую обстановку, место и роль Казахстана в современном мире;
- владеть навыками политической культуры;
- применять политологические знания в повседневной жизни и в профессиональной деятельности.
Основы политологии и социологии:
предмет политологии; структура политологического знания; история политической мысли; власть как волевое отношение между людьми; легитимность и принципы власти; политическая система как механизм власти; политический режим; государство как политический институт; политические партии и партийные системы; политическая элита; политическое лидерство; политические идеологии; мировой политический процесс; внешнеполитическая стратегия Республики Казахстан; социология как наука; основные социологические понятия.
БК 4,7,8
СЭД 05
В результате изучения дисциплины обучающийся должен
знать:
-права и свободы человека и гражданина, механизмы их реализации;
- правовые и нравственно-этические нормы в сфере профессиональной деятельности;
уметь:
- использовать нормативно-правовые документы, регламентирующие профессиональную деятельность специалиста.
Основы права:
право, понятие, система, источники, Конституция Республика Казахстан – ядро правовой системы; Всеобщая декларация прав человека, личность, право, правовое государство, юридическая ответственность и ее виды, основные отрасли права, судебная система Республика Казахстан, правоохранительные органы.

БҚ 4,7, 8,10
КМ 00
Кәсіптік модуль
ЖКП 00
Жалпы кәсіптік пәндер
ЖКП 01
Кәсіптік модульді оқу нәтижесінде білім алушы білу керек:
- МЖМБС 2.303-68* бойынша сызықтарды, МЖМБС 2.301-68* бойынша форматтарды,
- МЖМБС 2.304-81 бойынша; сызба шрифттерін;
- МЖМБС 2.302-68 бойынша масштабтарды, МЖМБС 2.307-68* бойынша өлшемдерді салу ережелерін, жанасу түрлерін;
меңгеру керек:
- стандартты сақтай отырып, әртүрлі сызықтарды сызуды;
- сызбаларда стандартты шрифтпен жазу жазуды;
- сызба масштабын анықтауды, берілген масштабта тетіктерді сыза алу;
- сызбада қарапайым нысандағы тетіктердің өлшемін жасау;
- әртүрлі жанасулар мен лекалды қисықтарды орындау.
Сызу:
ЕСКД, МЖМБС кіріспесі, түсінік; сызбалардың графикалық ресімделуі; сызба сызықтары; сызба форматтары; сызбаларда жазулар жазу; масштабтар; өлшемдер салу; тетіктердің контурларын орындау тәсілдері; құрама сызба; берілістер; құрама сызбаларды оқу және детальдау; сұлбалардағы шартты, графикалық белгілеулер; мамандық бойынша сұлбалар.
БҚ 4,7
КҚ 6
ЖКП 02
Пәнді оқу нәтижесінде білім алушы білу керек:
- статиканың негізгі ұғымдарын, күштердің жазықтық жүйесін; күш моменттерін, кинематика және динамика элементтерін;
меңгеру керек:
- механикалық жүйелердің беріктіктігін тексеріп есептеу;
- механизмнің қажетті түрін таңдау, механизмдер мен құралымдардың құрама бірліктерінің конструкциялық ерекшеліктері.
Техникалық механика негіздері:
статика; статика аксиомалары, күш жүйелері, материалдар кедергісі; деформацияланған күйдің түрлері: созылу (сығылу), ығысу, айналдыру, тура иілу, күрделі деформация; беріктікке есептеу; механизмдер мен машиналардың тетіктері; механизмдер мен машиналардың кинематикалық сұлбаларын оқу және құру; әртүрлі беріліс буындарының негізгі өлшемін геометриялық есептеу.
БҚ 3,5,7 10
ЖКП 03
Пәнді оқу нәтижесінде білім алушы білу керек:
- негізгі электрлік және магниттік құбылыстарды;
- олардың физикалық мәнін және және практикада пайдаланылу мүмкіндігін
- электротехниканың жиі қолданылатын терминдері мен анықтамаларын;
- электрлік есептік сұлбаларда (алмастыру сұлбалаларында) қолданылатын электр тізбектері элементтерінің шартты графикалық белгілерін;
- электрлік және магниттік шамалардың өлшем бірліктері мен әріптік таңбаларын;
меңгеру керек:
- тұрақты және айнымалы токтың электр тізбектерін есептеуді;
- электр машиналары мен трансформаторларды оқуда электр магниттік индукция заңдарын қолдануды;
- электр шамаларының параметрлерін және өтпелі процесстердің ағу уақытын анықтауды;
Электротехниканың теориялық негіздері:
тұрақты токтың электр тізбектері; электр өрісі, потенциалдар және потенциалдар айырымы туралы ұғым; электр тогы, оның физикалық мәні және есептеу әдістері; кедергі, өтімділік; электр қозғаушы күш; электротехника заңдары; электр тізбегінің байланыстырушы параметрлері; электр магниттік өріс және оның құраушылары; магниттік және электр тізбектерінде ағатын электр магниттік процестер; магниттік тізбектерді есептеу; электр магниттік индукция; тұрақты және айнымалы токтың желілік емес тізбектері; айнымалы және тұрақты токтың желілік емес тізбектері; есептеу ұғымдары мен әдістері; синусоидалы емес токтың электр тізбектері; есептеу ұғымдары мен әдістері; электр тізбектеріндегі өтпелі үрдістер; тарату параметрлері бар электр тізбектері.

БК 4,7,8,10
ПМ 00
Профессиональный модуль
ОПД 00
Общие профессиональные дисциплины
ОПД 01
В результате изучения дисциплины обучающийся должен
знать:
- линии по ГОСТ 2.303-68*, форматы по ГОСТ 2.301-68*;
- шрифты чертежные по ГОСТ 2.304-81;
- масштабы по ГОСТ 2.302-68, правила нанесения размеров по ГОСТ 2.307-68*, виды сопряжений;
уметь:
- уметь вычерчивать различные линии с соблюдением стандарта;
- выполнять надписи на чертежах стандартным шрифтом;
- определять масштаб чертежа, выполнять чертежи деталей в заданном масштабе;
- наносить размеры на чертеже детали простой формы;
- выполнять различные виды сопряжений и лекальных кривых.
Черчение:
введение, понятие ЕСКД, ГОСТ; графическое оформление чертежей; линии чертежа; форматы чертежей; выполнение надписей на чертежах; масштабы; нанесение размеров; приемы выполнения контуров деталей; проекционное черчение и техническое рисование; аксонометрические проекции геометрических тел; сечение геометрических тел полностью; взаимное пересечение геометрических тел; проекционное черчение; техническое черчение; общие правила выполнения чертежей и эскизов; сборочный чертеж; передачи; чтение и деталирование сборочных чертежей; обозначения условные, графические в схемах; схемы по специальности.
БК 4,7
ПК 6
ОПД 02
В результате изучения дисциплины обучающийся должен
знать:
- основные понятия статики, плоскую систему сил, моменты сил, элементы кинематики и динамики; основы сопротивления материалов, основы деталей машин;
уметь:
- производить проверочные расчеты прочности механических систем;
- выбирать необходимый вид механизма, анализировать конструктивные особенности сборочных единиц механизмов и конструкций.
Основы технической механики:
статика; аксиомы статики, системы сил, сопротивление материалов; виды деформированного состояния: растяжение(сжатие), сдвиг, кручение, прямой изгиб, сложная деформация; расчет на прочность; детали механизмов и машин; чтение и составление кинематических схем механизмов и машин; геометрический расчет основных размеров звеньев передач различных видов.
БК 3,5,7,10
ОПД 03
В результате изучения дисциплины обучающийся должен
знать:
- основные электрические и магнитные явления, их физическую сущность и возможность практического использования; - физические законы, на которых основана электротехника и вытекающие из этих законов следствия; правила, методы рас четов;
- наиболее употребляемые термины и определения теоретической электротехники;
- условные графические обозначения элементов электрических цепей, применяемых в электрических расчетных схемах (схемах замещения);
- единицы измерения и буквенные обозначения электрических и магнитных величин;
- уметь:
- производить расчеты электрических цепей постоянного и переменного тока;
- применять законы электромагнитной индукции в изучении электрических машин и трансформаторов;
- определять параметры электрических величин и времени протекания переходных процессов;
Теоретические основы электротехники:
электрические цепи постоянного тока; понятие об электрическом поле, потенциале и разности потенциалов; электрический ток, его физическая сущность и методы расчета; сопротивление, проводимость; электродвижущая сила; законы электротехники, связывающие параметры электрической цепи; электромагнитное поле и его составляющие;
Электромагнитные процессы, протекающие в магнитных и электрических цепях; расчеты магнитных цепей; электромагнитная индукция; электрические цепи синусоидального тока; расчеты электрических цепей переменного и постоянного тока; нелинейные цепи переменного тока и постоянного тока; понятия и методы расчетов; электрические цепи несинусоидального тока; понятия и методы расчетов; переходные процессы в электрических цепях; электрические цепи с распределенными параметрами.

БҚ 1,2, 3,4
КҚ 1,3,9
ЖКП 04
Пәнді оқу нәтижесінде білім алушы білу керек:
- электротехникалық материалдардың құрылысын, олардың электрлік, магниттік, жылулық, механикалық және физика-химиялық сипаттамаларын;
- электр техникалық материалдардың қолданылу саласын;
меңгеру керек:
- өткізгіш материалдардың жіктелуін;
- сымдар мен кабелдердің таңбаларын ашып оқу;
- электр техникалық материалды өндіріс талаптарына сәйкес таңдауды;
Электротехникалық материалдар:
металдардың қасиеттері; темірдің көміртекті қоспалары; түсті металдар мен олардың қоспалары; электротехникалық материалдар; магниттік материалдар; магниттік қатты материалдар; өткізгіштік материалдар; өткізгіш материалдар; сымдар, шиналар, кабелдер; жартылай өткізгіш материалдар: қасиеттері, қолданылу саласы; электр оқшаулау материалдары; газ тәрізді диэлектриктер; полярлану материалдары; электр оқшаулау материалдары және компаундтар; резеңкелер; электр оқшаулау слюдасы, керамика, шыны; қабатты пластмассалар.
БҚ 3,7, 10
КҚ 3
АҚ4
ЖКП 05
Пәнді оқу нәтижесінде білім алушы білу керек:
- метрологияның негізгі ережелерін; электр өлшеу аспаптарының типтерін, құрылғысын, жұмыс істеу принциптерін, сипаттамалары мен қолданылу саласын; өлшеу қателіктерін табу әдістемесін; электрлік, магниттік және электрлік емес шамаларды өлшеу тәсілдерін; өлшеу шектерін кеңейту тәсілдерін;
меңгеру керек:
- зертханалық жұмыстарды орындау кезінде өлшем бірліктері мен формулаларын пайдалану;
- шунт кедергісін және қосымша кедергілерді анықтау;
- өлшеу трансформаторларын таңдау;
- электр тізбектерінің параметрлерін анықтау;
- дәл аспаптарды пайдалану және қосу сұлбаларын орындау;
- тіркеу аспабын таңдап алу.
Электрлік өлшеулер:
метрология негіздері; электрлік шамаларды өлшеу құралдары; ұқсас электр өлшеу аспаптары, өлшеу тізбектері; өлшеу аспаптары және өлшеу шектерін кеңейту тәсілдері туралы ұғым; электрлік және магниттік шамаларды өлшеу; электр тізбектерінің параметрлерін өлшеу, электр энергиясы мен қуатын өлшеу; салыстыру аспаптары: компенсаторлар, потенциометрлер, электронды, сандық аспаптар; электр қозғаушы күштерді, кернеуді үлгілі әдіспен өлшеу туралы ұғым; электрлік емес шамаларды өлшеу; тіркеу аспаптары; электрлік емес шамаларды түрлендіргіштермен өлшеу; тіркеу әдістері, температураны өлшеу тәсілдері туралы ұғым.
БҚ 2,3,710
КҚ1,3,6,9
АҚ 9
ЖКП 06
Пәнді оқу нәтижесінде білім алушы білу керек:
- шамалардың терминологиясын, өлшемділігін және олардың негізгі арақатынастарын;
- электронды, иондық, жартылай өткізгіш аспаптардың құрылғысы мен сипаттамасын;
- өнеркәсіптік электроника аспаптары мен құрылғыларын пайдалану шарттары мен қолданылу саласын;
меңгеру керек:
- типтік электронды сұлбаларды оқу;
- электронды аспаптар мен құрылғыларды зертханалық зерттеу бойынша эксперименттер орындау,
- техникалық және анықтама әдебиетті пайдалану;
- негізгі есептік арақатынастар бойынша есептер шығару;
Өнеркәсіптік электроника негіздері:
электр вакуумдық және иондық аспаптар; жартылай өткізгіш аспаптар: диодтар, транзисторлар, тиристорлар; интегралды микросұлбалар; күшейткіштер; қорек көздері: түзеткіштер, жазу сүзгілері, кернеу көбейткіштері, тұрақтандырғыштар, жиілік инверторлары мен түрлендіргіштері; желілік тербеліс генераторлары; импульсті және сандық құрылғы элементтері; микропроцессорлық техника элементтері
БҚ 2,7, 10
КҚ 1,3
АҚ9
ЖКП 07
Пәнді оқу нәтижесінде білім алушы білу керек:
- электр машиналары мен трансформаторлардың жұмыс істеу қағидасы негізінде жатқан электр магниттік және электр механикалық процестерді;
- электр машиналары мен трансформаторлардың негізгі қасиеттерін, құралымдық ерекшеліктерін және сипаттамаларын; қолданылу саласын;
меңгеру керек:
- құралымы мен паспорттық мәліметтері бойынша электр машиналары мен трансформатордың типін анықтауды;
- қозғалтқыштардың сұлбасын құруды және сипаттамаларын алуды;
- якорь орамаларының параметрлерін есептеу және ашық сұлбаларын орындау бойынша; тұрақты токтың магниттік тізбегін есептеу; тұрақты токтың магниттік тізбегін есептеу; коллекторлық машиналардың айналу жиілігі мен электр магниттік моментінің ЭҚК есептеу бойынша есептер шығару;
- трансформаторлардың параметрлері мен сипаттамаларын есептеу бойынша есептер шығару; параллель қосылған трансформаторлар арасындағы жүктемені тарату бойынша; үш фазалы асинхронды қозғалтқыштардың жұмыс сипаттамаларын есептеу және құру бойынша; синхронды машиналардың шығындары мен ПӘК есептеу бойынша есептер шығару;
Электрлік машиналар мен трансформаторлар:
тұрақты ток машиналарының құралымы мен жұмыс қағидасы;
тұрақты ток машиналарының магниттік тізбегі; коммутация; тұрақты ток генераторлары; қоздыру тәсілдері; генераторлардың сипаттамалары; тұрақты ток қозғалтқыштары; қозғалтқыштардың жұмыс қағидасы, қосу; жұмыстық сипаттамалары; айналу жиілігін реттеу; трансформаторлардың құралымы мен жұмыс қағидасы; жұмыс режимдері; трансформаторларды жалғау топтары мен сұлбалары; автотрансформаторлар, үш орамды және арнайы трансформаторлар; синхронды генераторлардың құралымы мен жұмыс қағидасы; активті және реактивті қуатты реттеу; тораптағы синхронды генераторлардың параллель жұмысы; синхрондау әдістері; синхронды қозғалтқыштардың жұмыс қағидасы мен құралымы; арнайы белгіленетін синхронды қозғалтқыштар; асинхронды қозғалтқыштардың жұмыс қағидасы мен құралымы; асинхронды қозғалтқыштардың физикалық процестері, іске қосу, жұмыс сипаттамалары.
БҚ 2,7, 10
КҚ1,3
АҚ9
ЖКП 08
Пәнді оқу нәтижесінде білім алушы білу керек:
- жоғары деңгей тілдерінде алгоритмдеу және бағдарламалау негіздерін;
- компьютерді пайдаланушыға баптау; - тораптағы жұмысты;
- офистік бағдарламалармен жұмысты;
меңгеру керек:
- ОЖ орнықтыруды;
- мәтінді формативтеу және түзету;
- ақпаратты алу және жіберу үшін локальды және басты торапты пайдалану;
- сызбаны құруды және түзетуді
Компьютерлік технология негіздері:
Windows ОЖ; Microsoft Word мәтіндік редакторы; Ехсеl электронды кестесі; Мәліметтер базасы; Компьютерлік тораптар; Аuto Саd графикалық редакторы; курстық жобалауда ЭЕМ пайдалану; автоматтандырылған жұмыс орындары.

БК 1,2,3,4
ПК 1,3,9
ОПД 04
В результате изучения дисциплины обучающийся должен
знать:
- строение электротехнических материалов, их электрические, магнитные, тепловые, механические и физико- химические характеристики;
- область применения и способы получения электротехнических материалов;
уметь:
- классифицировать проводниковые материалы;
- расшифровывать марки проводов и кабелей;
- выбирать электротехнический материал в соответствии с требованиями производства.
Электротехнические материалы:
строение и свойства металлов; сплавы железа с углеродом; цветные металлы и их сплавы; магнитные материалы; магнитомягкие электротехнические материалы, магнитотвердые материалы; проводниковые материалы; классификация проводниковых материалов; провода, шины, кабели; полупроводниковые материалы: свойства, область применения; электроизоляционные материалы; физика диэлектриков; физико-механические характеристики; газообразные диэлектрики; поляризационные материалы; электроизоляционные материалы и компаунды; резины; электроизоляционная слюда, керамика, стекло; слоистые пластмассы.
БК 3,7,10
ПК 3
СК 4
ОПД 05
В результате изучения дисциплины обучающийся должен
знать:
- основные положения метрологии; типы, устройство, принцип действия, характеристики и область применения электроизмерительных приборов; методику определения погрешностей измерений; способы измерения электрических, магнитных и неэлектрических величин; способы расширения пределов измерений;
уметь:
- использовать единицы измерения и формулы при выполнении лабораторных работ;
-определять сопротивление шунта и добавочные сопротивления;
- подбирать измерительные трансформаторы;
- определять параметры электрической цепи;
- пользоваться точными приборами и выполнять схемы включения;
- подобрать регистрирующий прибор.
Электрические измерения:
основы метрологии; средства измерений электрических величин; аналоговые электроизмерительные приборы, измерительные цепи; понятие об измерительных приборах и способах расширения пределов измерения; измерение электрических и магнитных величин; измерение параметров электрических цепей, измерение мощности и электрической энергии; приборы сравнения: компенсаторы, потенциометры, электронные, цифровые приборы; понятие о методах измерения электродвижущей силы, напряжения, образцовым методом; измерение неэлектрических величин; регистрирующие приборы; измерение неэлектрических величин преобразователями; понятие о методах регистрации, о самопишущих, о способах измерения температуры.
БК 2,3,7,10
ПК 1,3,6,9
СК 9
ОПД 06
В результате изучения дисциплины обучающийся должен
знать:
- терминологию, размерность величин и их основные соотношения;
- устройство и характеристики электронных, ионных, полупроводниковых приборов;
- область применения и условия эксплуатации приборов и устройств промышленной электроники;
уметь:
- читать типовые электронные схемы;
- выполнять эксперименты по лабораторному исследованию электронных приборов и устройств, пользоваться технической и справочной литературой;
- производить расчеты по основным расчетным соотношениям;
Основы промышленной электроники:
электровакуумные и ионные приборы; полупроводниковые приборы: диоды, транзисторы, тиристоры; интегральные микросхемы; усилители; источники питания: выпрямители, сглаживающие фильтры, умножители напряжения, стабилизаторы, инверторы и преобразователи частоты; генераторы линейных колебаний; элементы импульсных и цифровых устройств; элементы микропроцессорной техники.
БК 2,7,10
ПК 1,3
СК 9
ОПД 07
В результате изучения дисциплины обучающийся должен
знать:
- электромагнитные и электромеханические процессы, лежащие в основе принципа работы электрических машин и трансформаторов;
- основные свойства, конструктивные особенности и характеристики электрических машин и трансформаторов; область их применения;
уметь:
- определять тип электрической машины и трансформатора по конструкции и паспортным данным;
- собирать схемы двигателей и снимать характеристики;
- решать задачи по расчету параметров и выполнению развернутых схем обмоток якоря; расчету магнитной цепи постоянного тока; расчету ЭДС, электромагнитных моментов и частоты вращения коллекторных машин; расчету и построению характеристик этих машин;
- решать задачи по расчету параметров и характеристик трансформаторов; по распределению нагрузки между параллельно включенными трансформаторами; расчету и построению рабочих характеристик трехфазных асинхронных двигателей; расчету потерь и КПД синхронной машины;
Электрические машины и трансформаторы:
конструкция и принцип действия машины постоянного тока; магнитная цепь машины постоянного тока; коммутация; генераторы постоянного тока; способы возбуждения; характеристики генераторов; двигатели постоянного тока; принцип действия, пуск двигателей; рабочие характеристики; регулирование частоты вращения; конструкция и принцип действия трансформаторов; режимы работы; группы и схемы соединения трансформаторов; автотрансформаторы, трехобмоточные и специальные трансформаторы; конструкция и принцип действия синхронных генераторов; способы возбуждения, характеристики, регулирование активной и реактивной мощности; параллельная работа синхронных генераторов в сеть; методы синхронизации; принцип действия и конструкция синхронных двигателей, синхронные двигатели специального назначения, принцип действия и конструкция асинхронных двигателей; физические процессы, пуск в ход, рабочие характеристики асинхронных двигателей
БК 2,7,10
ПК 1,3
СК 9
ОПД 08
В результате изучения дисциплины обучающийся должен
знать:
- основы алгоритмизации и программирования на языках высокого уровня;
- настройку компьютера на пользователя; работу в сети;
- работу с офисными программами;
уметь:
- настраивать ОС;
- форматировать и редактировать текст; создавать и редактировать таблицы;
- использовать локальную и глобальную сети для получения и отправки информации;
- создавать и редактировать чертеж;
Основы компьютерной технологии:
ОС Windows; Текстовый редактор Microsoft Word; Электронная таблица Excel; Базы данных; Компьютерные сети; Графический редактор Auto Cad; использование ЭВМ в курсовом проектировании; автоматизированные рабочие места.

БҚ 4,5
АП 00
Арнайы пәндер
Біліктілік: 090203 3 – «Техник-электрик»
“Мұнай мен газды алу және өңдеу кәсіпорын электрмен қамтамасыздандыру»
АП 01
Пәнді оқу нәтижесінде білім алушы білу керек:
- мұнай және газға мұнараларды бұрғылау тәсілдерін;
- бұрғылау қондырғылары және бұрғылау құралдарын;
- мұнараны бекіту тәсілдерін;
- мұнай және газды алудың физикалық негіздерін;
- мұнай қабаттарына әсер етудің жасанды әдістерін;
- мұнай мен ілеспе газдарды өңдеу тәсілдерін;
меңгеру керек:
- бұрғылау тәсілдерін ажыратуды;
- мұнара құралымын графикалық бейнелеуді;
- мұнай мен газ мұнараларында қабатты қысымды анықтауды;
- мұнараны жинау және тасымалдау жүйелерінде қолданылатын жабдықтың алуан түрлілігіндегі бағдарды.
Мұнай мен газды алу және өңдеу технологиясы негіздері:
мұнай және газ мұнараларын бұрғылау; мұнай мен газ мұнараларын бұрғылау тәсілдері; бұрғылау құралдары мен бұрғылау қондырғылары; мұнараларды жуу; мұнараларды бекіту; мұнай және газды алу тәсілдері; мұнай мен газды алу тәсілдері; мұнай қабаттарына әсер етудің жасанды әдістері; мұнай мұнаралары өнімдерін жинау, сақтау және тасымалдау жүйелері мен жабдықтары; мұнай мен мұнай өнімдерінің жіктелуі; мұнайды өңдеу тәсілдері; іліспе газдарды өңдеу; мұнайды өңдеу зауыттарының жабдығы.
БҚ 1,3,4
КҚ 2,8
АҚ 1,8
АП 02
Пәнді оқу нәтижесінде білім алушы білу керек:
- мұнай және газды алу және өңдеу қондырғылары; компрессорлық, сорғылық станциялардың, бұрғылау қондырғыларының, тұзсыздандыру және сусыздандыру қондырғыларының электржабдығын;
- қорғаныстық және жерлендіруші құрылғылардың құралымы мен жұмыс қағидасын меңгеру керек:
- компрессорлық агрегат, компрессорлық станция; электрқозғалтқыштың қорек сұлбасын оқуды;
- компрессор жетегінің асинхронды және синхронды қозғалтқыштарын басқару және қорғаныс сұлбасын оқуды.
Мұнай және газды алу және өңдеу қондырғылары мен агрегаттардың электржабдығы:
жарылуға және өртке қауіпті аймақтардың электржабдығы; бұрғылау қондырғылары мен ерітінді дайындау түйіндерінің электржабдығы; кәсіптік компрессорлық станциялардың электржабдығы; мұнай және газ тазарту қондырғыларының электржабдығы; мұнай және газ өңдеу қондырғыларының электржабдығы; мұнай және газ өңдеу қондырғыларының, мұнай кәсібін электрлік жарықтандырудың электржабдығы; қорғаныстық және жерлендіру құрылғылардың электржабдығы және мұнай мен газ өңдеу кәсіпорындары қондырғыларында оларға қойылатын талаптар;
БҚ 1,2, 3,4
КҚ 2,3
АҚ 1,2,8
АП 03
Пәнді оқу нәтижесінде білім алушы білу керек:
- электр аппараттарының белгіленуін, жұмыс қағидасын және құралымын;
- типтік электр сұлбалары және оларға сәйкес тарату құрылғыларының құралымын;
- қосалқы станциялардың электрлік бөлігін жобалау негіздерін;
- электр тораптары бейтараптамаларының жұмыс режимдерін;
- өзіндік мұқтаж қосалқы станциялары жүйелерін электрмен қамсыздандыру тәсілдерін, оперативті ток көздерін, қосалқы станцияларда өлшеу жүйесін және қосалқы станциялары асқын кернеуден қорғау қорғауды;
меңгеру керек:
- қосалқы станциялардың өзіндік мұқтаж қорегінің сұлбаларын құру;
- есептік сұлбаны және алмастыру сұлбасын құру; алмастыру сұлбаларының параметрлерін анықтауды және оны түрлендіруді істеу алу;
- жеке тізбектіліктің алмастыру сұлбаларын құруды және олардың элементтерінің кедергілер мәнін; ҚТ әртүрлі симметриялы емес токтары мен кернеулерін анықтауды;
- электр аппараттары мен шиналы құралымдардың электр динамикалық беріктігін; аппараттардың термиялық беріктігі мен шинаның қызу температурасын анықтауды;
- мұнай мен газды алу және өңдеу кәсіпорындарының электр тораптарының сұлбасын орындауды;
- электр тогымен рұқсат етілетін қызу бойынша; токтың экономикалық тығыздығы бойынша сымдардың қимасын таңдауды;
- шинасымдарын және троллейлік желілерді есептеуді.
Қосалқы станциялар мен тарату тораптарының электр беріліс желілерінің, электржабдығы:
энергожүйелер туралы негізгі ұғымдар; электр тораптарына талаптар, электр берілісінің әртүрлі желілерінің қолданылу саласы; әуе электр беріліс желілерінің тіректері, сымдары, және құралымдық элементтері; электр берілісінің әуе желілерін механикалық есептеу; электр берілісінің кабель желілерінің жабдығы; электр тораптары элементтеріндегі қуат шығындары; қарапайым және тұйық тораптарды есептеу; электр тораптарын жобалау сұрақтары; электр қосалқы станциялары; қосалқы станциялардың сұлбасын таңдау; 110 кВ қоса кернеумен төмендеткіш электр қосалқы станцияларының күштік трансформаторлары; қосалқы станциялардың жоғары вольтты жабдығы, қысқа тұйықталулар; аппарттар мен ток өтетін бөліктерді таңдау; қысқа тұйықталу ток шамаларының арақатынасы және негізгі ұғымдары; қысқа тұйықталу тогын есептеу әдістері; электрлік жарықтандыру тораптары; сым маркасын таңдау және төсеу әдістері; топтық жарықтандыру қалқаншаларын орналастыру; рұқсат етілетін ток және кернеу шығыны бойынша қоректік және топтық торапты есептеу; мұнай мен газды алу және өңдеу кәсіпорындарының электр жүктемелері; электр жүктемелерін есептеуге қажетті; мұнай мен газды алу және өңдеу кәсіпорындарының электр қабылдағыштары туралы мәлімет.
БҚ 1,2, 3,4
КҚ 2,3
АҚ 1,2,8
АП 04
Пәнді оқу нәтижесінде білім алушы білу керек:
- электр тораптарының электржабдығын пайдалану, баптау және жөндеудің негізгі ережелерін;
- пайдаланудағы электржабдығының қосу және баптау жұмыстарының құрамын;
- жұмыс істеу кезіндегі қауіпсіздік ережелерін; электр қондырғыларын пайдалану, жөндеу және баптау кезінде өлшеу техникасын;
- электр қондырғыларын сынау көлемін;
меңгеру керек:
- сынау, жөндеу және баптау үшін жұмыс орнын ұйымдастыру;
- оқшаулама кедергісін; диэлектрлік шығын бұрышының тангенсін өлшеу; оқшауламаны жоғары кернеумен сынау; ажыратқыштардың уақытша және жылдамдық сипаттамаларын алу;
- күштік кабелді жоғары кернеумен сынау; бүлінген күштік кабелдің бүлінген жерін табуды; сынау протоколдарын ресімдеуді;
- электр тораптарының электржабдығын пайдалануға қабылдау актілерін құруды;
- орынжайлардың жарықтылығын өлшеу;
- әуе желілерін қарап тексеру;
- тіректердің жерлендірілуін тексеру;
- ағаш тіректердің күйін тексеру;
- ажыратылған желіде аккумуляторлық батареяның көмегімен жалғастырғыштардың кедергілерін тексеру;
- цехішілік тарату тораптарының электржабдығын жөндеу;
- күштік тарату пункттері электржабдығының бүліну түрлерін анықтау;
- күштік трансформаторлардың және  ток пен кернеу өлшеу трансформаторларының ақаулық түрлерін анықтау;
Электр тораптарының электржабдығын пайдалану, жөндеу және баптау:
электрлік кәсіпорындардың электржабдығын пайдалануды ұйымдастыру; пайдалану міндеттері және ұйымдастырушылық құрылым; қызметкерлерді дайындау; техникалық құжаттама; жабдықтар мен құрылыстарды пайдалануға қабылдау; электржабдығының қызуының жалпы сұрақтары; температураларды өлшеу; электржабдығы оқшауламасының жұмысы және оның күйін бақылау; трансформаторлардың, автотрансформаторлардың және майлы реакторлардың; тарату құрылғыларының; басқару, бақылау, релелік қорғаныс және автоматика жүйелері құрылғыларының электржабдығын пайдалану; күштік кабель желілерін пайдалану; электрберілісінің әуе желілерін пайдалану; электр қосалқы станциялардың электржабдығын жөндеуді ұйымдастыру; жөндеу жұмыстарын жасауға арналған механизмдер, айлабұйымдар және құралдар; көтеріп-тысамалдау жұмыстарына арналған механизмдер, айлабұйымдар және құралдар; трансформатор майын өңдеу қондырғылары; механизация құралдарының құрамы және пайдалану; электржабдығын жөндеу технологиясы; электржабдығының күйін бағалаудың негізгі қағидалары мен әдістері; электр қозғалтқыштарды жөндеу; трансформаторларды, майлы реакторларды жөндеу; тарату құрылғыларының электржабдығын жөндеу; электрберілісінің кабель және әуе желілерін жөндеу технологиясы; қабылдап-өткізу сынауын дайындау және ұйымдастыру; электр қондырғыларын сынау көлемі; 1000 В дейін аппараттарды сынау; қосалқы станциялардың электржабдығын баптау.
БҚ 1,2, 3,4

БК 4,5
СД 00
Специальные дисциплины
Квалификация:090203 3
«Техник-электрик»
Специализация: «Электроснабжение предприятий добычи и переработки нефти и газа»
СД 01
В результате изучения дисциплины обучающийся должен
знать:
- способы бурения скважин на нефть и газ;
- буровые установки и буровой инструмент;
- способы крепления скважин;
- физические основы добычи нефти и газа;
- способы добычи нефти и газа; - искусственные методы воздействия на нефтяные пласты;
- способы переработки нефти и попутных газов;
уметь:
- различать способы бурения;
- графически изображать конструкцию скважины;
- определять пластовые давления в нефтяных и газовых скважинах;
- ориентироваться в многообразии оборудования, применяемого в системах сбора и транспорта продукции скважин.
Основы технологии добычи и переработки нефти и газа:
бурение нефтяных и газовых скважин; способы бурения скважин на нефть и газ; буровые установки и буровой инструмент; промывка скважин; крепление скважин; физические основы добычи нефти и газа; способы добычи нефти и газа; искусственные методы воздействия на нефтяные пласты; системы и оборудование сбора, хранения и транспорта продукции нефтяных скважин; классификация нефти и нефтепродуктов; способы переработки нефти; переработка попутных газов; оборудование нефтеперерабатывающих заводов.
БК 1,3,4
ПК 2,8
СК 1,8
СД 02
В результате изучения дисциплины обучающийся должен
знать:
- устройство и принцип действия: установок по добыче и переработке нефти и газа; электрооборудования компрессорных, насосных станций; буровых установок; установок по обессоливанию и обезвоживанию;
- конструкцию и принцип действия защитных и заземляющих устройств.
уметь:
- читать схему питания электродвигателя компрессорного агрегата; компрессорной станции;
- читать схему управления и защиты асинхронного и синхронного двигателя привода компрессора.
Электрооборудование установок и агрегатов по добыче и переработке нефти и газа:
электрооборудование взрыво и пожароопасных зон; электрооборудование буровых установок и раствороприготовительных узлов; электрооборудование промысловых компрессорных станций; электрооборудование нефте и газоочистительных установок; электрооборудование нефте и газоперерабатывающих установок; электрооборудование электрического освещения нефтяных промыслов, нефте и газоперерабатывающих установок; оборудование защитных и заземляющих устройств и требования к нему в электроустановках промыслов, нефте- и газоперерабатывающих предприятий.
БК 1,2,3,4
ПК 2,3
СК 1,2,8
СД 03
В результате изучения дисциплины обучающийся должен
знать:
- назначение, принципы действия и конструкции электрических аппаратов;
- типовые электрические схемы электроустановок и соответствующие им конструкции распределительных устройств;
- основы проектирования электрической части подстанций;
- режимы работы нейтралей электрических сетей;
- способы электроснабжения систем собственных нужд подстанций, источники оперативного тока, систему измерений на подстанциях и защиту подстанций от перенапряжений;
уметь:
- составлять схему питания собственных нужд подстанций;
- составлять расчетную схему и схему замещения; определять параметры схемы замещения и уметь ее преобразовывать;
- составлять схемы замещения отдельных последовательностей и значения сопротивлений их элементов; определять токи и напряжение при различных видах несимметричных КЗ;
- определять электродинамическую стойкость электроаппаратов и шинных конструкций; термическую стойкость аппаратов и температуру нагрева шин;
- выполнять схемы электрических сетей предприятий добычи и переработки нефти и газа;
- выполнять выбор сечения проводников по допустимому нагреву электрическим током; по экономической плотности тока;
- выполнять расчет шинопроводов и троллейных линий.
Электрооборудование линий электропередачи, подстанций и распределительных сетей:
основные понятия об энергосистемах; требования к электрическим сетям, область применения различных видов линий электропередачи; опоры, провода и конструктивные элементы воздушных линий электропередач; механический расчет воздушных линий электропередачи; оборудование кабельных линий электропередачи; потери мощности в элементах электрической сети; расчет простых и сложных замкнутых сетей; вопросы проектирования электрических сетей; электрические подстанции; выбор схемы подстанции; силовые трансформаторы понизительных электрических подстанций напряжением до 110 кВ включительно; высоковольтное оборудование подстанций, короткие замыкания; выбор аппаратов и токоведущих частей; основные понятия и соотношения величин токов короткого замыкания; способы расчетов токов короткого замыкания; сети электрического освещения; выбор марки провода и способа прокладки; распределение групповых осветительных щитков; расчет сечения питающей и групповой сети по допустимому току и потере напряжения; электрические нагрузки предприятий добычи и переработки нефти и газа; сведения об электроприемниках предприятий добычи и переработки нефти и газа, необходимые для расчета электрических нагрузок.
БК 1,2,3,4
ПК 2,3
СК 1,2,8
СД 04
В результате изучения дисциплины обучающийся должен
знать:
- основные правила эксплуатации, наладки и ремонта электрооборудования электрических сетей;
- состав пусковых и наладочных работ электрооборудования, находящегося в эксплуатации;
- правила безопасности при работе; технику измерения при эксплуатации, ремонте и наладке электроустановок;
- объем испытания электроустановок;
уметь:
- организовать рабочее место для испытаний, ремонта и наладки;
- производить: измерения сопротивления изоляции; измерения тангенса угла диэлектрических потерь; испытание изоляции повышенным напряжением; снятие временных и скоростных характеристик выключателей;
- производить: испытания силового кабеля повышенным напряжением; отыскание повреждения силового кабеля; оформления протокола испытания;
- составлять акты приемки в эксплуатацию электрооборудования электрических сетей;
- измерять освещенность помещений;
- проводить осмотры воздушных линий;
- проверять заземление опор;
- проверять состояние деревянных опор;
- проверять сопротивление соединителей с помощью аккумуляторной батареи на отключенной линии;
- определять виды повреждений внутрицеховых сетей;
- определять виды повреждений электрооборудования силовых распределительных пунктов;
- определять виды неисправностей силовых трансформаторов и измерительных трансформаторов тока и напряжения;
Эксплуатация, ремонт и наладка электрооборудования электрических сетей:
организация эксплуатации электрооборудования электрических предприятий; задачи эксплуатации и организационная структура; подготовка персонала; техническая документация; приемка в эксплуатацию оборудования и сооружений; общие вопросы нагрева электрооборудования; измерение температур; работа изоляции электрооборудования и контроль за ее состоянием; эксплуатация электрооборудования: трансформаторов, автотрансформаторов и масляных реакторов; распределительных устройств; устройств систем управления, контроля, релейной защиты и автоматики; эксплуатация силовых кабельных линий; эксплуатация воздушных линий электропередачи; организация ремонта электрооборудования электрических подстанций; механизмы, приспособления и инструменты для производства ремонтных работ; механизмы, приспособления и инструменты для подъемно-транспортных работ; установка для обработки трансформаторного масла; содержание и эксплуатация средств механизации; технология ремонта электрооборудования; основные принципы и методы оценки состояния электрооборудования; ремонт электродвигателей; ремонт трансформаторов, масляных реакторов; ремонт электрооборудования распределительных устройств; технология ремонта кабельных и воздушных линий электропередачи; подготовка и организация приемо-сдаточных испытаний; объемы испытаний электроустановок; наладка аппаратов до 1000 В; наладка электрооборудования подстанций.
БК 1,2,3,4

КҚ 1,2,3 5,7,8
АҚ 1,2,4 6,10
АП 05
Пәнді оқу нәтижесінде білім алушы білу керек:
- энергетикалық жүйелер туралы негізгі мәліметтерді;
- электр энергиясын тұтынушылардың электрлік жүктемелерін анықтау әдістерін;
- 1000 В дейін және жоғары кернеумен қорғаныстық коммутациялық аппаратура құрылғысын;
- электр станциялары мен қосалқы станциялардың электр беріліс желілерінің және электржабдығын құралымдық ерекшеліктерін;
- энергожүйелеріндегі релелік қорғаныс және автоматиканың теориялық негіздерін;
- ішкі атмосфералық асқын кернеулер және асқын кернеуден қорғау;
меңгеру керек:
- техникалық талаптарға байланысты қажетті жабдықты таңдауды;
- техникалық талаптарға байланысты жетекті таңдауды;
- жарықтандыру қондырғыларының электр сұлбасын құруды;
- қажетті компенсациялық қуатты есептеу және оны каталог бойынша таңдау;
- коэффициенттерді орта жағдайларына, температураға және жақын жатқан сымдар мен кабелдер санына байланысты анықтау;
- өткізгіш өнімнің қимасын таңдау, рұқсат етілетін ток және токтың экономикалық тығыздығы бойынша электр жүктемелерін есептеу;
- электр тораптарындағы кернеу шығынын анықтау;
- электрмен қамсыздандыру сұлбаларына байланысты цехтық трансформаторлық қосалқы станцияларды құралымдау;
- басты төмендеткіш станцияларды құралымдау;
- жерлендіру құрылғыларын және оларды орындауды есептеу;
- электржабдығының әртүрлі оқшауламасын сынау;
- асқын кернеуден қорғау сұлбаларын құру, найзағайдың тура соққысынан қорғауды есептеу.
Мұнай мен газды алу және өңдеу кәсіпорындарын электрмен қамтамасыздандыру:
өнеркәсіптік кәсіпорындарды электрмен қамсыздандыру жүйелері; өнеркәсіптік кәсіпорындарды цехішілік электрмен қамсыздандыру; цехтардың күштік және жарықтандыру жабдықтары туралы жалпы мәліметтер; электрмен қамтамасыздандырудың үздіксіздік дәрежесі және жұмыс режимдері бойынша электр энергиясы қабылдағыштарының жіктелуі; 1000 В дейін кернеумен цехтің күштік  жарықтандыру электр тораптарын есептеу; 1000 В дейін тұтынушыларды есептеу; 1000 В жоғары кенеумен тораптарда реактивті қуаттың компенсациясы мен кернеуін реттеу; 1000 В дейінгі қондырғыларда электр тораптарын қорғау; зауыттар мен кәсіпорындардың өнеркәсіптік аудандарын электрмен қамсыздандыру; 1000 В жоғары кернеумен өнеркәсіптік кәсіпорындарды электрмен қамсыздандыру сұлбалары; бастытөмендеткіш қосалқы станциялар (БТҚ) және тарату қосалқы станциялары (БТҚ); жүктеме картограммасы, қосалқы станциялардың саны мен орналасу орнын таңдау; жоғары кернеу электр жүктемелерін есептеу; қосалқы станция трансформаторларының саны мен қуатын таңдау; қысқа тұйықталулар; қысқа тұйықталу ток шамаларын есептеу; электр энергиясының сапасы; кернеуді реттеу тәсілдері, 1000 В жоғары кернеумен торапта реактивті қуаттың компенсациясы; қосалқы станциялардың қорғаныстық жерлендірілуін және электр беріліс желілерін есептеу.

ПК 1,2,3,5,7,8
СК 1,2,4,6,10
СД 05
В результате изучения дисциплины обучающийся должен
знать:
- основные сведения об энергетических системах;
- методы определения электрических нагрузок потребителей электрической энергии;
- устройство защитной коммутационной аппаратуры напряжением до и свыше 1000В;
- конструктивные особенности линий электропередачи и электрооборудования электрических станций и подстанций;
- теоретические основы релейной защиты и автоматики в энергосистемах;
- внутренние атмосферные перенапряжения и защиту от перенапряжений;
уметь:
- выбирать необходимое оборудование в зависимости от технических требований;
- выбирать привод в зависимости от технических требований;
- составлять электрические схемы осветительных установок;
- производить расчет необходимой компенсационной мощности и производить ее выбор по каталогу;
- определять коэффициенты от условий среды, температуры и числа рядом лежащих проводов и кабелей;
- производить расчет по выбору сечений проводниковой продукции, по допустимому току и экономической плотности тока;
- определять потери напряжения в электрических сетях;
- выполнять конструирование цеховых трансформаторных подстанций в зависимости от схем электроснабжения;
- выполнять конструирование главных понизительных подстанций;
- производить расчет заземляющих устройств и их выполнение;
- испытывать изоляцию различных видов электрооборудования;
- составлять схемы защиты от перенапряжения, производить расчет защиты от прямых ударов молнии.
Электроснабжение предприятий добычи и переработки нефти и газа:
системы электроснабжения промышленных предприятий; внутрицеховое электроснабжение промышленных предприятий; общие сведения о силовом и осветительном оборудовании цехов; классификация приемников электроэнергии по степени бесперебойности электроснабжения и режимов работы; расчет силовых и осветительных электрических сетей цехов напряжением до 1000 В; графики электрических нагрузок; расчет электрических нагрузок потребителей до 1000 В; регулирование напряжения и компенсация реактивной мощности в сетях напряжением до 1000 В; защита электрических сетей в установках до 1000 В; электроснабжение заводов и промышленных площадок предприятий; схемы электроснабжения промышленных предприятий напряжением выше 1000 В; главные понизительные подстанции (ГПП) и распределительные подстанции (ГРП); картограмма нагрузок, выбор количества и месторасположения подстанций; расчет электрических нагрузок высокого напряжения; выбор числа и мощности трансформаторов подстанции; короткие замыкания; расчет величины токов короткого замыкания; качество электроэнергии; способы регулирования напряжения, компенсация реактивной мощности в сетях напряжением выше 1000 в; расчет защитного заземления подстанций и опор линии электропередачи.

БҚ 1,2, 3,4
КҚ 2,3
АҚ 1,2,8
АП 06
Пәнді модульді оқу нәтижесінде білім алушы білу керек:
- электр тізбектерін және қысқа тұйықталу токтарын релелік қорғаудың селективтілігін есептеу;
- релелік қорғаныс және автоматика аппаратурасын қысқа тұйықталу токтары бойынша таңдау;
- ірі электр машиналары мен аппараттарының, электр беріліс желілерінің және трансформаторлардың релелік қорғанысы мен автоматикасын құру және есептеу әдісін;
меңгеру керек:
- электр тізбектерін және қысқа тұйықталу токтарын релелік қорғаудың селективтілігін есептеуді;
- релелік қорғаныс және автоматика аппаратурасын қысқа тұйықталу токтары бойынша таңдауды;
қосалқы станция трансформаторларының саны мен қуатын таңдау; қысқа тұйықталулар; қысқа тұйықталу ток шамаларын есептеу; электр энергиясының сапасы; кернеуді реттеу тәсілдері, 1000 В жоғары кернеумен торапта реактивті қуаттың компенсациясы; қосалқы станциялардың қорғаныстық жерлендірілуін және электр беріліс желілерін есептеу.
- ірі электр машиналары мен аппараттарының, электр беріліс желілерінің және трансформаторлардың релелік қорғанысы мен автоматикасының сұлбасын құруды.
Релелік қорғаныс және электр автоматикасы:
релелік қорғаныс пен автоматиканың жалпы сұрақтары: электр-энергетикалық жүйелердегі бүлінулер мен бейқалыпты жұмыс режимдері, өлшеу трансформаторлары, реттеуші органдар, оперативті ток көздері, логикалық, сигналды және атқарушы органдар; релелік қорғаныс, оның функциялары,  релелік қорғанысқа талаптар; электр берілісі желілерінің, трансформаторлардың, компенсаторлардың, электр қозғалтқыштарының релелік қорғанысы, энергожүйелерінің автоматикасы: АПР, АВР, АРВ, АУР, АРН; өртке қарсы автоматика, автоматтық синхрондау; электр станциялары мен қосалқы станциялардың қосымша тізбектері; ток тізбектерін ұйымдастыру, кернеу, оперативті тұрақты және айнымалы ток, аппараттарды басқару, сигналдау.
БҚ 1,2, 7,10
КҚ 1,2, 7,6
АҚ
1,2
АП 07
Пәнді оқу нәтижесінде білім алушы білу керек:
- автоматтық және диспетчерлік басқару құрылымын;
- есептеу техникасы жүйелерінің элементтері мен түйіндерін;
- өнеркәсіптік кәсіпорындарды электрмен қамсыздандыру электр тораптарының электржабдығын;
меңгеру керек:
- электр станциялары мен қосалқы станцияларында техникалық құжаттамамен жұмыс істеуді;
- цехаралық және цехішілік электр тораптарының сұлбаларын құру;
- типтік ауыстырып қосуды орындау;
- жерлендіру құрылғыларын есептеу;
- қосалқы станциялар мен электр беріліс желілерінде апаттарды жою бойынша жұмыстарды ұйымдастыру;
- диспетчерлік басқарудың техникалық құралдарымен жұмыс істеу.
Электрмен қамтамасыздандыру тораптарын басқару және байланыс:
өнеркәсіптік кәсіпорынды электрмен қамсыздандыру тораптарын диспетчерлік басқару негіздері; диспетчерлік және оперативті басқару пункттерін ұйымдастыру; диспетчерлік пункттің оперативті жұмыстық құжаттамасы; электрмен қамсыздандыру тораптарының оперативті қызметкерлерінің міндеттері; электрмен қамсыздандыру жұмысын оперативті бақылау әдістері; оперативті ауыстырып қосуды орындау ережелері; қосалқы станциялар мен электр беріліс желілерінде апатты жою бойынша жұмыстарды ұйымдастыру; жоғары тұрған энергиямен қамтамасыз ететін мекемелердің диспетчерлік қызметімен өзара әрекет ету; диспетчерлік басқарудың техникалық құралдары; телемеханика және есептеу техникасы жүйелерінің элементтері мен түйіндері; телемеханика жүйелері; ақпаратты беру арналары; электр беріліс желілері бойынша байланыс арналары; байланыс және телемеханика арналарының аппаратурасы.

БК 1,2,3,4
ПК 2,3
СК 1,2,8
СД 06
В результате изучения дисциплины обучающийся должен
знать:
- расчет селективности релейной защиты электрических цепей и токи короткого замыкания;
- выбор аппаратуры релейной защиты и автоматики по токам короткого замыкания;
- методы составления и расчета схемы релейной защиты и автоматики крупных электрических машин и аппаратов, линий электропередачи и трансформаторов.
уметь:
- рассчитывать селективность релейной защиты электрических цепей и токи короткого замыкания;
- выбирать по токам короткого замыкания аппаратуру релейной защиты и автоматики;
- составлять схемы релейной защиты и автоматики крупных электрических машин и аппаратов, линий электропередачи и трансформаторов.
Релейная защита и электроавтоматика:
общие вопросы релейной защиты и автоматики: повреждение и анормальные режимы работы в электроэнергетических системах, измерительные трансформаторы, регулирующие органы, источники оперативного тока, логические, сигнальные и исполнительные органы; релейная защита, ее функции, требования к релейной защите; релейные защиты линий электропередачи, генераторов, трансформаторов, компенсаторов, электродвигателей, сборных шин, блоков, автоматика энергосистем: АПВ, АВР, АРВ, АУР, АРН; противоаварийная автоматика, автоматическая синхронизация; вспомогательные цепи электрических станций и подстанций: организация токовых цепей, напряжение, оперативный постоянный и переменный ток, управление аппаратами, сигнализация.
БК 1,2,7,10
ПК 1,2,7,6
СК 1,2
СД 07
В результате изучения дисциплины обучающийся должен
знать:
- структуру автоматического и диспетчерского управления;
- элементы и узлы систем вычислительной техники;
- электрооборудование электрических сетей электроснабжения промышленных предприятий;
уметь:
- работать с технической документацией на электростанциях и подстанциях;
- составлять схемы межцеховых и внутрицеховых электрических сетей;
- выполнять типичные переключения;
- рассчитывать заземляющие устройства.
- организовать работы по ликвидации аварий на подстанциях и линиях электропередачи;
- работать с техническими средствами диспетчерского управления.
Управление сетями электроснабжения и связь:
Основы диспетчерского управления сетями электроснабжения промышленного предприятия; организация диспетчерских и оперативных пунктов управления; оперативная рабочая документация диспетчерского пункта; обязанности оперативного персонала сети электроснабжения; методы оперативного контроля за работой электрооборудования; правила выполнения оперативных переключений; организация работ по ликвидации аварий на подстанциях и линиях электропередачи; взаимодействие с диспетчерской службой вышестоящей энергоснабжающей организации; технические средства диспетчерского управления; элементы и узлы систем телемеханики и вычислительной техники; системы телемеханики; каналы передачи информации; каналы связи по линиям электропередачи; аппаратура каналов связи и телемеханики.

БҚ1,2,6
КҚ 1,2, 7,8
АҚ 1,2
АП 08
Пәнді оқу нәтижесінде білім алушы білу керек:
- электр энергиясын есептеу жүйелері мен ұйымдастыруды;
- есепке алудың мәнін; есепке алу түрлерін, белгіленуі мен талаптарын;
- электр энергиясына тарифтерді және олардың жүктеменің бір қалыптылығына әсерін;
- электр энергиясын есепке алудың техникалық құралдарын;
- санауыштардың жіктелуі мен техникалық сипаттамаларын;
- санауыштарды қосудың сұлбасын;
- электр энергиясы тұтынушыларын есепке алу, бақылау және басқару жүйелерін;
- электр энергиясы шығынын орталықтан есепке алуды және бақылауды;
- электр энергиясын есепке алудың және бақылаудың ақпараттық-өлшеу жүйесін;
меңгеру керек:
- электр энергиясын есепке алу аспаптарымен жұмыс істеу және оларды энергияны өлшеу процесінде дұрыс қолдануды;
- санауыштарды орнатуды және бақылауды;
- әрекеттегі жалғанымға санауыштың дұрыс қосылуын тексеруді;
- санауыш көрсеткіштерін алуды;
- активті және реактивті энергияны өлшеудің практикалық сұлбаларын құруды, өлшеу аспаптарынан көрсеткіштерді алуды, аспаптардан алынған көрсеткіштерді талдауды.
Электр энергиясын есепке алу жүйесі және ұйымдастыру:
электр энергиясын есепке алудың мәнін; есептік (коммерциялық) есеп, оның белгіленуі, дұрыстығына қойылатын талаптар; техникалық есептеу, белгіленуі мен талаптары; кәсіпорында электр энергиясын есепке алуды ұйымдастыру; электр энергиясының тарифтері; тарифтің негізгі түрлері; тариф жүйелерін талдау; энергетикалық қорларды тиімді пайдалану және тарифтері; электр энергиясын есепке алудың техникалық құралдары; электр энергиясына бір ставкалы тарифте индукциялық санауыштардың қатыстырылғанын есепке алуды; санауыштардың жіктелуі мен техникалық сипаттамаларын; санауыштарды қосу сұлбаларын; есепке алу тізбектеріндегі өлшеу трансформаторлары, санауыштарды орнату және қосу; әрекеттегі жалғанымға санауыштың дұрыс қосылуын тексеруді; санауыш көрсеткіштерін алу; электр энергиясын есепке алудың бұзылуы; электр энергиясын тұтынушыларын есепке алу, бақылау және басқару жүйелері; энергетикалық жүйелердің максимум жүктеменің негізгі мөлшерлемесімен тарифтерде электр энергиясының санауыштары; тәуліктің дифференциалды аймақтары бойынша мөлшерлеме тарифіндегі электр энергиясы санауыштары; электр энергиясының арнайы санауыштарына арналған бақылау сағаттары; орталықтандырылған есепке алу және электр энергиясы шығынын бақылау; электр энергиясын есепке алу және бақылаудың ақпараттық-өлшеу жүйесі (“Энергия” КТС кешені үлгісінде).
БҚ 2,3
КҚ 8,9
АҚ 1,2
АП 09
Пәнді оқу нәтижесінде білім алушы білу керек:
- еңбекті қорғаудың негізгі міндеттері мен құқықтық негіздерін;
- электр қондырғыларына қызмет көрсету кезінде қауіпсіздік техникасының ережелерін;
- өртке қарсы техника ережелерін және өндірістік санитария ережелерін;
- нұсқаулық түрлерін;
меңгеру керек:
- 1000В дейін электр қондырғыларындағы негізгі және қосымша қорғаныс құралдарын пайдалану;
- торапта адамға электр тогы әсерінің қауіптілік дәрежесін анықтауды;
- зардап шегушінің күйін бағалау және алғашқы көмек көрсету;
- кернеудің болмауын тексеру және ауыстырып жерлендіруін қою;
Еңбекті қорғау:
еңбекті қорғаудың құқықтық және ұйымдастырушылық сұрақтары; еңбек заңнамасының негіздері; өндірісте және жұмыс орынында еңбекті қорғау бойынша жұмыстарды ұйымдастыру; электрлік қауіпсіздік; электр және электр магниттік өріс пен электр тогының адамға әсері; электр тогымен жарақаттанудан қорғау шаралары және электр, электрмагниттік өрістің әсері; қадамдық кернеу, жанасу кернеуі; қорғаныс құралдары; тиеу-түсіру жұмыстарында қауіпсіздік шаралары; қорғаныс құралдары; өндірістік санитария; жалпы талаптар; сумен жабдықтау, канализация, жұмыс аймығының ауасы; жарықтандыру; вибрация; шу; бақытсыз жағдайда дәрігерге дейінгі көмек көрсету; өрт қауіпсіздігі негіздері; энергетикадағы жанғыш заттар; жарылуға қауіпті заттар; өртке жарылуға қауіптілік; өрт сигнализациясы; өрт сөндіру құралдары; электрқондырғыларында және электрмен қамсыздандыру жүйелерінде жұмыстарды орындау кезіндегі қауіпсіздік техникасының негізгі талаптары;

БК 1,2,6
ПК 1,2,7,8
СК 1,2
СД 08
В результате изучения дисциплины обучающийся должен
знать:
- организацию и системы учета электроэнергии;
- значение учета; виды учета, назначение и требования;
- тарифы на электроэнергию и их влияние на равномерность нагрузки; виды тарифов, анализ систем тарифов;
- технические средства учета электроэнергии;
- классификацию и технические характеристики счетчиков;
- схемы включения счетчиков;
- системы учета, контроля и управления потреблением электроэнергии;
- централизованный учет и контроль расхода электроэнергии;
- информационно-измерительную систему учета и контроля электроэнергии;
уметь:
- обращаться с приборами учета электроэнергии и правильно применять их в процессе измерения энергии;
- вести установку и подключение счетчиков;
- проводить проверку правильности включения счетчика на действующем присоединении;
- снимать показания счетчиков;
- выявлять и устранять нарушения учета электроэнергии;
- составлять практические схемы измерения активной и реактивной энергии, снимать показания с измерительных приборов, анализировать полученные показания приборов.
Организация и системы учета электроэнергии:
значение учета электроэнергии; расчетный (коммерческий) учет, его назначение, требования к достоверности; технический учет, назначение и требования; организация учета электроэнергии на предприятии; тарифы на электроэнергию; основные виды тарифов; анализ систем тарифов; тарифы и рациональное использование энергетических ресурсов; технические средства учета электроэнергии; учет за участие в электрической энергии индукционными счетчиками при одноставочном тарифе; классификация и технические характеристики счетчиков; схемы включения счетчиков; измерительные трансформаторы в цепях учета, установка и подключение счетчиков; проверка правильности включения счетчика на действующем присоединении; снятие показаний счетчиков; нарушения учета электроэнергии; системы учета, контроля и управления потреблением электроэнергии; счетчики электроэнергии при тарифах с основной ставкой максимуме нагрузки энергетической системы; счетчики электроэнергии при тарифе со ставками, дифференцированными по зонам суток; контрольные часы для управления специальными счетчиками электроэнергии; централизованный учет и контроль расхода электроэнергии; информационно-измерительная система учета и контроля электроэнергии (на примере комплекса КТС «Энергия»).
БК 2,3
ПК 8,9
СК 1,2
СД 09
В результате изучения дисциплины обучающийся должен:
знать:
- основные задачи и правовые основы охраны труда;
- правила техники безопасности при обслуживании электроустановок;
- правила противопожарной техники и производственной санитарии;
- виды инструктажей;
уметь:
- пользоваться основными и дополнительными средствами защиты в электроустановках до 1000 В;
- определять степень опасности воздействия электрического тока на человека в сети;
- оценить состояние пострадавшего и оказать первую помощь;
- проверять отсутствие напряжения и накладывать переносное заземление;
Охрана труда:
правовые и организационные вопросы охраны труда; основы трудового законодательства; организация работ по охране труда на производстве и на рабочем месте; электробезопасность; действие электрических и электромагнитных полей и электрического тока на человека; меры защиты от поражения электрическим током и воздействия электрического и электромагнитного полей; шаговое напряжение, напряжение прикосновения; средства защиты; меры безопасности при погрузочно-разгрузочных работах; производственная санитария; общие требования; водоснабжение, канализация, воздух рабочей зоны; освещение; вибрации; шум; оказание до врачебной помощи при несчастных случаях; основы пожарной безопасности; горючие вещества в энергетике; взрывоопасные вещества; пожаровзрывобезопасность; пожарная сигнализация; средства пожаротушения; основные требования техники безопасности при выполнении работ в электроустановках и в системах электроснабжения.

БҚ 3,6
КҚ 4,10,11, 12
АҚ 3,5, 7,9
АП 10
Пәнді оқу нәтижесінде білім алушы білу керек:
- өнеркәсіп  және энергетика кәсіпорындары мен олардың құрылымдарын басқару негіздері;
- кәсіпорын мүлігінің құрамын, қозғалысын және есебін;
- мекеме және еңбек төлемі өнеркәсіп пен энергетика кәсіпорындарында есеп және есеп беру түрлерін;
- өнеркәсіп пен энергетика кәсіпорнының өндірістік-шаруашылық қызметін талдау негіздерін;
меңгеру керек:
- жұмыс жобаларын технико-экономикалық дәлелдемесін және сметалық құжаттамасын құру үшін экономикалық есептер орындауды;
практикалық тәжірибесі болу керек:
- жұмыс жобаларын технико-экономикалық дәлелдемесін және сметалық құжаттамасын құру үшін экономикалық есептеу.
Сала экономикасы:
нарықтық қатынас жүйесіндегі сала кәсіпорыны; менеджмент; басқарудың негізгі қағидалары мен әдістері; маркетинг; сала кәсіпорынының өндірістік қорлары; сала кәсіпорынының капитал салымы мен капиталдық құрылысы; негізгі және көмекші өндіріс мекемесі; еңбекті ғылыми ұйымдастыру; сала кәсіпорынында техникалық нормалау негіздері; еңбек өндірісі; сала кәсіпорынында еңбек төлемін ұйымдастыру; нарықтық экономика жағдайларында Қазақстан Республикасының салық жүйесі; кәсіпорынның қаржылық іс-әрекетін банктік реттеу; сала кәсіпорнында жоспарлауды ұйымдастыру; энергетика кәсіпорнының өндірістік-шаруашылық іс-әрекетін есептеу және талдау негіздері.
БҚ1 9,
КҚ9
АҚ2
АП 00
Арнайы пәндер
Біліктілік: 090203 3 – «Техник-электрик» “Өнеркәсіптік кәсіпорындарды электрмен қамтамасыздандыру»
АП 01
Пәнді оқу нәтижесінде білім алушы білу керек:
- негізгі жарық шамалары мен өлшем бірліктерін;
- қазіргі жарық көздері, олардың құрылғысын, жұмыс қағидасын, оларға қызмет көрсету техникасы ережелерін;
- әртүрлі жарық көздеріне арналған қазіргі жарықтандыру аспаптарын, олардың құрылғысын, қолданылу саласын;
- жарықтандыру қондырғыларының жарық бөліктерін жобалаудың негізгі қағидаларын;
- есептеудің негізгі әдістерін;
- жарықтандыру қондырғыларына арналған өткізгіш өнімді қорғау және таңдау тәсілдерін;
меңгеру керек:
- жарық күшін, жарықтылық, жарық ағынын анықтау бойынша есептер шығаруды;
- әртүрлі жарық көздерінің нақты объектілерінің жарықтылық өлшемін орындау;
- электр тораптарына шамдалдарды қосуды;
- пайдалану коэффициенті әдісімен жарықтылықты есептеу; - прожекторлық жарықтылықты есептеуді;
- жарық және шамдал көздерінің типін анықтауды;
- шамдалдарды орналастыру және оларды электрмен қамсыздандыруды;
- электр тораптарында кернеу шығынын есептеуді.
Электрлік жарықтандыру:
жарық шамалары және бірліктері, жарық күші, жарықтылық, ашықтық, олардың арақатынасы; материалдардың жарық техникалық қасиеттері (бейнелену, жұтылу, өткізу коэффициенті); қазіргі жарық көздері; қосымша аппаратураның белгіленуі; жарықтандыру қондырғыларын нормалау және есептеу; қор жарықтылығын және коэффициентін таңдау; жарықтандыру жүйесі мен түрлері; жарықтандыру қондырғыларын есептеу; ашық кеңістіктерді жарықтандыру; жарықтандыруды басқару сұлбасы мен қондырғыларын электрмен қамсыздандыру; электрлік жарықтандыру тораптары, жарықтылық тораптарын орындау, өткізгіш қимасын таңдау және жарықтандыру тораптарын қорғау; кенеу шығыны бойынша тораптарды есептеу; сымды нөлдеу және нөлдік сымдар; кейбір объектілердің  жарықтылық ерекшеліктері (өртке және жарылуға қауіпті аймақтар, қоғамдық ғимарат бөлмелері, архитектуралық-көркем жарықтандыру).

БК 3,6
ПК 4,10,11,12
СК 3,5,7,9
СД 10
В результате изучения дисциплины обучающийся должен:
знать:
- основы управления предприятиями промышленности и энергетики и их структуру;
- состав, движение и учет имущества предприятий;
- действие экономического механизма управления предприятиями в области организации и оплаты труда;
- виды учета и отчетности на предприятиях промышленности и энергетики;
- основы анализа производственно-хозяйственной деятельности предприятий промышленности и энергетики;
уметь:
- выполнять экономические расчеты для составления технико-экономических обоснований и сметной документации рабочих проектов;
иметь практические навыки:
- экономических расчетов для составления технико-экономических обоснований и сметной документации рабочих проектов.
Экономика отрасли:
предприятия отрасли в системе рыночных отношений; менеджмент; основные принципы и методы управления; маркетинг; производственные фонды предприятий отрасли; капитальные вложения и капитальное строительство предприятий отрасли; организация основного и вспомогательного производства; научная организация труда; основы технического нормирования на предприятиях отрасли; производительность труда; организация оплаты труда на предприятиях отрасли; налоговая система Республики Казахстан в условиях рыночной экономики; банковское регулирование финансовой деятельности предприятий; организация планирования на предприятиях отрасли; основы учета и анализа производственно-хозяйственной деятельности предприятий отрасли.
БК 1,9
ПК 9
СК 2
СД 00
Специальные дисциплины Квалификация: 090203 3 – «Техник-электрик» Специализация: «Электроснабжение промышленных предприятий»
СД 01
В результате изучения дисциплины обучающийся должен:
знать:
- основные световые величины и их единицы измерения;
- современные источники света, их устройство, принцип работы, правила техники безопасности при их обслуживании;
- современные осветительные приборы для различных источников света, их устройство, область применения;
- основные принципы проектирования осветительной части осветительных установок;
- основные методы расчета;
- способы защиты и выбор проводниковой продукции для осветительных установок;
уметь:
- решать задачи по определению силы света, освещенности, светового потока, яркости;
- выполнять замер освещенности конкретных объектов с различными источниками света;
- выполнять подключение светильников к электрической сети;
- выполнять расчет освещенности методом коэффициента использования; точечным методом; от светящейся линии;
- выполнять расчет прожекторного освещения;
- определить тип источника света и светильник;
- расположить светильники и составить схему их электроснабжения;
- рассчитывать потери напряжения в электрических сетях.
Электрическое освещение:
световые величины и единицы, сила света, освещенность, светность, яркость, соотношение между ними; светотехнические свойства материалов (коэффициент отражения, поглощения, пропускания); современные источники света; назначение вспомогательной аппаратуры; нормирование и расчет осветительных установок; принципы нормирования искусственного освещения, выбор освещенности и коэффициента запаса; системы и виды освещения; расчеты осветительных установок; освещение открытых пространств; электроснабжение осветительных установок и схемы управления освещением; электрические осветительные сети, выполнение осветительных сетей, выбор сечения проводников и защита осветительных сетей; расчет сетей по потере напряжения; заземление, зануление и нулевые провода; особенности освещения некоторых объектов (пожаро- и взрывоопасные зоны, помещения общественных зданий, архитектурно-художественное освещение).

БҚ 1,2,3 4
КҚ 1,2,7
АҚ 1,2,9
АП 02
Пәнді оқу нәтижесінде білім алушы білу керек:
- технологиялық механизмдер мен қондырғылардың электржабдығын;
- технологиялық механизмдер мен қондырғылардың электржабдығын басқару сұлбаларын;
меңгеру керек:
- электр сұлбаларын оқу және құру;
- электр жетегін, электржабдығын таңдау;
- басқару сұлбасын құруды;
- ЭП типі мен қуатын таңдауды;
- коммутациялық, қорғаныстық аппаратураны таңдауды.
Жалпы өнеркәсіптік тұтынушылар және оларды электрмен қамтамасыздандыру:
жалпы өнеркәсіптік механизмдер электржабдығының жалпы мәселелері; электр машиналары, қозғалтқыштарды техникалық шарттары бойынша таңдау; контроллерлер; командо-контроллерлер, соңғы және жолдағы ажыратқыштар, тежеу құрылғылары; кран механизмдерін электрмен қамсыздандыру және автоматтандырылған электр жетегі; бір қалақты экскаваторларды электрмен қамсыздандыру және электрмен жабдықтау; лифттердің, шахталы көтергіштердің, үздіксіз көлік механизмдерінің, сорғылардың, желдеткіштердің, компрессорлардың, ұсатқыштардың электржабдығы және автоматтандырылуы, доғалы пештерді, индукциялық қыздыру қондырғыларын, кедергілер пешін электрмен қамсыздандыру және электржабдығы.
БҚ 1,2 3, 4
КҚ 1,2,3
АҚ 1,2,9
АП 03
Пәнді оқу нәтижесінде білім алушы білу керек:
- электр аппараттарының белгіленуін, жұмыс қағидасын және құралымын;
- типтік электр сұлбалары және оларға сәйкес тарату құрылғыларының құралымын;
- қосалқы станциялардың электрлік бөлігін жобалау негіздерін;
- электр тораптары бейтараптамаларының жұмыс режимдерін;
- өзіндік мұқтаж қосалқы станциялары жүйелерін электрмен қамсыздандыру тәсілдерін, оперативті ток көздерін, қосалқы станцияларда өлшеу жүйесін және қосалқы станцияларын асқын кернеуден қорғау қорғауды;
меңгеру керек:
- қосалқы станциялардың өзіндік мұқтаж қорегінің сұлбаларын құру;
- есептік сұлбаны және алмастыру сұлбасын құру; алмастыру сұлбаларының параметрлерін анықтауды және оны түрлендіруді істеу алу;
- жеке тізбектіліктің алмастыру сұлбаларын құруды және олардың элементтерінің кедергілер мәнін; ҚТ әртүрлі симметриялы емес токтары мен кернеулерін анықтауды;
- электр аппараттары мен шиналы құралымдардың электр динамикалық беріктігін; аппараттардың термиялық беріктігі мен шинаның қызу температурасын анықтауды;
- мұнай мен газды алу және өңдеу кәсіпорындарының электр тораптарының сұлбасын орындауды;
- электр тогымен рұқсат етілетін қызу бойынша; токтың экономикалық тығыздығы бойынша сымдардың қимасын таңдауды;
- шинасымдарын және троллейлік желілерді есептеуді.
Қосалқы станциялар мен тарату тораптарының  желілерінің электржабдығы:
энергожүйелер туралы негізгі ұғымдар; электр тораптарына талаптар, электр берілісінің әртүрлі желілерінің қолданылу саласы; әуе электр беріліс желілерінің тіректері, сымдары, және құралымдық элементтері; электр берілісінің әуе желілерін механикалық есептеу; электр берілісінің кабель желілерінің жабдығы; электр тораптары элементтеріндегі қуат шығындары; қарапайым және тұйық тораптарды есептеу; электр тораптарын жобалау сұрақтары; электр қосалқы станциялары; қосалқы станциялардың сұлбасын таңдау; 110 кВ қоса кернеумен төмендеткіш электр қосалқы станцияларының күштік трансформаторлары; қосалқы станциялардың жоғары вольтты жабдығы, қысқа тұйықталулар; аппарттар мен ток өтетін бөліктерді таңдау; қысқатұйықталу ток шамаларының арақатынасы және негізгі ұғымдары; қысқа тұйықталу тогын есептеу әдістері; электрлік жарықтандыру тораптары; сым маркасын таңдау және төсеу әдістері; топтық жарықтандыру қалқаншаларын орналастыру; рұқсат етілетін ток және кернеу шығыны бойынша қоректік және топтық торапты есептеу; мұнай мен газды алу және өңдеу кәсіпорындарының электрлік жүктемелері; электр жүктемелерін есептеуге қажетті мұнай мен газды алу және өңдеу кәсіпорындарының электр қабылдағыштары туралы мәлімет.
БҚ 1,2, 3,4
КҚ 1,2,3
АҚ 1,2,9
АП 04
Пәнді оқу нәтижесінде білім алушы білу керек:
- электр тораптарының электржабдығын пайдалану, баптау және жөндеудің негізгі ережелерін;
- пайдаланудағы электржабдығының қосу және баптау жұмыстарының құрамын;
- жұмыс істеу кезіндегі қауіпсіздік ережелерін; электр қондырғыларын пайдалану, жөндеу және баптау кезінде өлшеу техникасын;
- электр қондырғыларын сынау көлемін;
меңгеру керек:
- сынау, жөндеу және баптау үшін жұмыс орнын ұйымдастыру;
- оқшаулама кедергісін; диэлектрлік шығын бұрышының тангенсін өлшеу; оқшауламаны жоғары кернеумен сынау; ажыратқыштардың уақытша және жылдамдық сипаттамаларын алу;
- күштік кабелді жоғары кернеумен сынау; бүлінген күштік кабелдің бүлінген жерін табуды; сынау протоколдарын ресімдеуді;
- электр тораптарының электржабдығын пайдалануға қабылдау актілерін құруды;
- орынжайлардың жарықтылығын өлшеу;
- әуе желілерін қарап тексеру;
- тіректердің жерлендірілуін тексеру;
- ағаш тіректердің күйін тексеру;
- ажыратылған желіде аккумуляторлық батареяның көмегімен жалғастырғыштардың кедергілерін тексеру;
- цехішілік тарату тораптарының электржабдығын жөндеу;
- күштік тарату пункттері электржабдығының бүліну түрлерін анықтау;
- күштік трансформаторлардың және ток пен кернеу өлшеу трансформаторларының ақаулық түрлерін анықтау;
Электр тораптарының электржабдығын пайдалану, жөндеу және баптау:
электрлік кәсіпорындардың электржабдығын пайдалануды ұйымдастыру; пайдалану міндеттері және ұйымдастырушылық құрылым; қызметкерлерді дайындау; техникалық құжаттама; жабдықтар мен құрылыстарды пайдалануға қабылдау; электржабдығының қызуының жалпы сұрақтары; температураларды өлшеу; электржабдығы оқшауламасының жұмысы және оның күйін бақылау; трансформаторлардың, автотрансформаторлардың және майлы реакторлардың; тарату құрылғыларының; басқару, бақылау, релелік қорғаныс және автоматика жүйелері құрылғыларының электржабдығын пайдалану; күштік кабель желілерін пайдалану; электрберілісінің әуе желілерін пайдалану; электр қосалқы станциялардың электржабдығын жөндеуді ұйымдастыру; жөндеу жұмыстарын жасауға арналған механизмдер, айлабұйымдар және құралдар; көтеріп-тысамалдау жұмыстарына арналған механизмдер, айлабұйымдар және құралдар; трансформатор майын өңдеу қондырғылары; механизация құралдарының құрамы және пайдалану; электржабдығын жөндеу технологиясы; электржабдығының күйін бағалаудың негізгі қағидалары мен әдістері; электр қозғалтқыштарды жөндеу; трансформаторларды, майлы реакторларды жөндеу; тарату құрылғыларының электржабдығын жөндеу; электрберілісінің кабель және әуе желілерін жөндеу технологиясы; қабылдап-өткізу сынауын дайындау және ұйымдастыру; электр қондырғыларын сынау көлемі; 1000 В дейін аппараттарды сынау; қосалқы станциялардың электржабдығын баптау.

БК 1,2,3,4
ПК 1,2,7
СК 1,2,9
СД 02
В результате изучения дисциплины обучающийся должен:
знать:
- электрооборудование технологических механизмов и установок;
- схемы управления электрооборудованием технологических механизмов и установок;
уметь:
- читать и составлять электрические схемы;
- выбирать электропривод, электрооборудование;
- составлять схемы управления;
- выбирать тип и мощность ЭП;
- выбирать коммутационную, защитную аппаратуру.
Общепромышленные потребители и их электроснабжение:
общие вопросы электрооборудования общепромышленных механизмов; электрические машины, выбор двигателей по техническим условиям; контроллеры, командо-контроллеры, конечные и путевые выключатели, тормозные устройства; электроснабжение и автоматизированный электропривод крановых механизмов; электроснабжение и электрооборудование одноковшовых экскаваторов; электроснабжение, электрооборудование и автоматизация лифтов, шахтных подъемников, механизмов непрерывного транспорта, насосов, вентиляторов, компрессоров, дробилок, электроснабжение и электрооборудование дуговых печей, установок индукционного нагрева, печей сопротивления.
БК 1,2,3,4
ПК 1,2,3
СК 1,2,9
СД 03
В результате изучения дисциплины обучающийся должен
знать:
- назначение, принципы действия и конструкции электрических аппаратов;
- типовые электрические схемы электроустановок и соответствующие им конструкции распределительных устройств;
- основы проектирования электрической части подстанций;
- режимы работы нейтралей электрических сетей;
- способы электроснабжения систем собственных нужд подстанций, источники оперативного тока, систему измерений на подстанциях и защиту подстанций от перенапряжений;
уметь:
- составлять схему питания собственных нужд подстанций;
- составлять расчетную схему и схему замещения; определять параметры схемы замещения и уметь ее преобразовывать;
- составлять схемы замещения отдельных последовательностей и значения сопротивлений их элементов; определять токи и напряжение при различных видах несимметричных КЗ;
- определять электродинамическую стойкость электроаппаратов и шинных конструкций; термическую стойкость аппаратов и температуру нагрева шин;
- выполнять схемы электрических сетей предприятий добычи и переработки нефти и газа;
- выполнять выбор сечения проводников по допустимому нагреву электрическим током;
- по экономической плотности тока;
- выполнять расчет шинопроводов и троллейных линий.
Электрооборудование линий электропередачи, подстанций и распределительных сетей: основные понятия об энергосистемах; требования к электрическим сетям, область применения различных видов линий электропередачи; опоры, провода и конструктивные элементы воздушных линий электропередач; механический расчет воздушных линий электропередачи; оборудование кабельных линий электропередачи; потери мощности в элементах электрической сети; расчет простых и сложных замкнутых сетей; вопросы проектирования электрических сетей; электрические подстанции; выбор схемы подстанции; силовые трансформаторы понизительных электрических подстанций напряжением до 110 кВ включительно; высоковольтное оборудование подстанций короткие замыкания; выбор аппаратов и токоведущих частей; основные понятия и соотношения величин токов короткого замыкания; способы расчетов токов короткого замыкания; сети электрического освещения; выбор марки провода и способа прокладки; распределение групповых осветительных щитков; расчет сечения питающей и групповой сети по допустимому току и потере напряжения; электрические нагрузки предприятий добычи и переработки нефти и газа; сведения об электроприемниках предприятий добычи и переработки нефти и газа, необходимые для расчета электрических нагрузок.
БК 1,2,3,4
ПК 1,2,3
СК 1,2,9
СД 04
В результате изучения дисциплины обучающийся должен
знать:
- основные правила эксплуатации, наладки и ремонта электрооборудования электрических сетей;
- состав пусковых и наладочных работ электрооборудования, находящегося в эксплуатации;
- правила безопасности при работе; технику измерения при эксплуатации, ремонте и наладке электроустановок; - объем испытания электроустановок;
уметь:
- организовать рабочее место для испытаний, ремонта и наладки;
- производить: измерения сопротивления изоляции; измерения тангенса угла диэлектрических потерь; испытание изоляции повышенным напряжением; снятие временных и скоростных характеристик выключателей;
- производить: испытания силового кабеля повышенным напряжением; отыскание повреждения силового кабеля; оформления протокола испытания;
- составлять акты приемки в эксплуатацию электрооборудования электрических сетей;
- измерять освещенность помещений;
- проводить осмотры воздушных линий;
- проверять заземление опор;
- проверять состояние деревянных опор;
- проверять сопротивление соединителей с помощью аккумуляторной батареи на отключенной линии;
- определять виды повреждений внутрицеховых сетей;
- определять виды повреждений электрооборудования силовых распределительных пунктов;
- определять виды неисправностей силовых трансформаторов и измерительных трансформаторов тока и напряжения;
Эксплуатация, ремонт и наладка электрооборудования электрических сетей:
организация эксплуатации электрооборудования электрических предприятий; задачи эксплуатации и организационная структура; подготовка персонала; техническая документация; приемка в эксплуатацию оборудования и сооружений; общие вопросы нагрева электрооборудования; измерение температур; работа изоляции электрооборудования и контроль за ее состоянием; эксплуатация электрооборудования: трансформаторов, автотрансформаторов и масляных реакторов; распределительных устройств; устройств систем управления, контроля, релейной защиты и автоматики; эксплуатация силовых кабельных линий; эксплуатация воздушных линий электропередачи; организация ремонта электрооборудования электрических подстанций; механизмы, приспособления и инструменты для производства ремонтных работ; механизмы, приспособления и инструменты для подъемно-транспортных работ; установка для обработки трансформаторного масла; содержание и эксплуатация средств механизации; технология ремонта электрооборудования; основные принципы и методы оценки состояния электрооборудования; ремонт электродвигателей; ремонт трансформаторов, масляных реакторов; ремонт электрооборудования распределительных устройств; технология ремонта кабельных и воздушных линий электропередачи; подготовка и организация приемо-сдаточных испытаний; объемы испытаний электроустановок; наладка аппаратов до 1000 В; наладка электрооборудования подстанций.

БҚ 2,3,7
КҚ 1,2,3 5,6,7 8
АҚ1 2,8,9 10
АП 05
Пәнді оқу нәтижесінде білім алушы білу керек:
- энергетикалық жүйелер туралы негізгі мәліметтерді;
- электр энергиясын тұтынушылардың электрлік жүктемелерін анықтау әдістерін;
- 1000 В дейін және жоғары кернеумен қорғаныстық коммутациялық аппаратура құрылғысын;
- электр станциялары мен қосалқы станциялардың электр беріліс желілерінің және электржабдығын құралымдық ерекшеліктерін;
- энергожүйелеріндегі релелік қорғаныс және автоматиканың теориялық негіздерін;
- ішкі атмосфералық асқын кернеулер және асқын кернеуден қорғау;
меңгеру керек:
- техникалық талаптарға байланысты қажетті жабдықты таңдауды;
- техникалық талаптарға байланысты жетекті таңдауды;
- жарықтандыру қондырғыларының электр сұлбасын құруды;
- қажетті компенсациялық қуатты есептеу және оны каталог бойынша таңдау;
- коэффиценттерді орта жағдайларына, температураға және жақын жатқан сымдар мен кабелдер санына байланысты анықтау;
- өткізгіш өнімнің қимасын таңдау, рұқсат етілетін ток және токтың экономикалық тығыздығы бойынша электр жүктемелерін есептеу;
- электр тораптарындағы кернеу шығынын анықтау;
- электрмен қамсыздандыру сұлбаларына байланысты цехтық трансформаторлық қосалқы станцияларды құралымдау;
- басты төмендеткіш станцияларды құралымдау;
- жерлендіру құрылғыларын және оларды орындауды есептеу;
- электржабдығының әртүрлі оқшауламасын сынау;
- асқын кернеуден қорғау сұлбаларын құру, найзағайдың тура соққысынан қорғауды есептеу.
Өнеркәсіптік кәсіпорындарды электрмен қамтамасыздандыру:
Электр станцияларының белгіленуі мен типтері және олардың жұмыс режимдері;; электр энергиясын тұтынушыларға берудің құрылымдық сұлбалары;
1000 В жоғары кернеумен электр станциялары мен қосалқы станциялардың негізгі электржабдығы; 1000 В жоғары кернеумен электр станциялары мен қосалқы станциялардан электр энергиясын тарату; 1000 В дейін кернеумен цехтің күштік жарықтандыру электр тораптары туралы жалпы мәліметтер; электрмен қамсыздандырудың үздіксіздігі және жұмыс режимі бойынша электр энергиясы қабылдағыштарының жіктелуі; 1000 В дейін тұтынушыларды есептеу; 1000 В дейінгі кернеумен негізгі қорғаныстық және коммутациялық аппаратура; электр тораптарын орындау және құралымдық орнату; электр жүктемелерінің графиктері, негізгі физикалық шамаларды анықтау және белгіленуі; 1100В дейін кернеумен электр қондырғыларында электр жүктемелерін есептеу; реактивті қуат кернеуін реттеу және компенсациялау; электр тогының рұқсат етілетін қызуы және токтың экономикалық тығыздығы бойынша сымдар мен кабелдер қимасын таңдау; 1000В дейін кернеумен электр тораптарын қорғау; кернеу шығыны бойынша электр тораптарын таңдау және есептеу; кәсіпорындарды зауытішілік электрмен қамсыздандыру, қысқа тұйықталулар, қысқа тұйықталу токтарының шамаларын есептеу; қысқа тұйықталу тогының әсерін ескеріп, қосалқы станцияда ток өтетін бөліктер мен аппараттарды таңдау; жүктеме картограммасы; қосалқы станциялардың сапасы мен орналастыру орнын таңдау, жоғары кернеу электр жүктемелерін есептеу; қосалқы станцияларда трансформатор қуаты мен санын таңдау; цехтық және трансформаторлық қосалқы станциялар; басты төмендеткіш және тарату қосалқы станциялары; электр қондырғыларындағы жерлендіру және нөлдеу; электрмен қамсыздандыру жүйелерінің релелік қорғанысы мен автоматтандырылуы; релелік қорғаныстың негізгі ұғымдары мен түрлері; электрмен қамсыздандыру жүйелерінің жеке элементтерінқорғау, басқару, есепке алу және сигналдау жүйелерінің сұлбалары; электрмен қамсыздандыру жүйелерінде жоғары кернеулер мен техника элементтері: жоғары вольтты электржабдығының және электр тораптарының оқшауламасын сынау, ішкі, атмосфералық асқын кернелер және асқын кернеуден қорғау.

БК 2,3,7
ПК 1,2,3,5,6,7,8
СК 1,2,8,9,10
СД 05
В результате изучения дисциплины обучающийся должен
знать:
- основные сведения об энергетических системах;
- методы определения электрических нагрузок потребителей электрической энергии;
- устройство защитной коммутационной аппаратуры напряжением до и свыше 1000В;
- конструктивные особенности линий электропередачи и электрооборудования электрических станций и подстанций;
- теоретические основы релейной защиты и автоматики в энергосистемах;
- внутренние атмосферные перенапряжения и защиту от перенапряжений;
уметь:
- выбирать необходимое оборудование в зависимости от технических требований;
- выбирать привод в зависимости от технических требований;
- составлять электрические схемы осветительных установок;
- производить расчет необходимой компенсационной мощности и производить ее выбор по каталогу;
- определять коэффициенты от условий среды, температуры и числа рядом лежащих проводов и кабелей;
- производить расчет по выбору сечений проводниковой продукции, по допустимому току и экономической плотности тока;
- определять потери напряжения в электрических сетях;
- выполнять конструирование цеховых трансформаторных подстанций в зависимости от схем электроснабжения;
- выполнять конструирование главных понизительных подстанций;
- производить расчет заземляющих устройств и их выполнение;
- испытывать изоляцию различных видов электрооборудования;
- составлять схемы защиты от перенапряжения, производить расчет защиты от прямых ударов молнии.
Электроснабжение промышленных предприятий:
назначение и типы электрических станций и режимы их работы; структурные схемы передачи электроэнергии к потребителям; основное электрооборудование электрических станций и подстанций напряжением выше 1000В; распределение электрической энергии с электрических станций и подстанций напряжением выше 1000В; общие сведения о силовом и осветительном электрическом оборудовании на напряжение до1000В; классификация приемников электроэнергии по требуемой степени бесперебойности электроснабжения и режимы работы; основная защитная и коммутационная аппаратура на напряжение до 1000В; выполнение и конструкционное устройство электрических сетей; графики электрических нагрузок, определения и обозначения основных физических величин; расчет электрических нагрузок в электроустановках напряжением до 1000В; расчет электрических нагрузок осветительных сетей; регулирование напряжения и компенсация реактивной мощности; выбор сечения проводов и кабелей по допустимому нагреву электрическим током и экономической плотности тока; защита электрических сетей в установках напряжением до 1000В; выбор и расчет электрических сетей по потере напряжения; внутризаводское электроснабжение предприятий, короткие замыкания, расчет величин токов коротких замыканий; выбор высоковольтных токоведущих частей и аппаратов на подстанциях с учетом действия токов короткого замыкания; картограмма нагрузок, выбор качества и место положения подстанций; расчет электрических нагрузок высокого напряжения; выбор числа и мощности трансформаторов на подстанциях; цеховые и трансформаторные подстанции; главные понизительные и распределительные подстанции; заземление и зануление в электроустановках; релейная защита и автоматизация систем электроснабжения: основные понятия и виды релейных защит, защита отдельных элементов систем электроснабжения, схемы управления, учета и сигнализации систем электроснабжения; элементы техники высоких напряжений в системах электроснабжения: испытание изоляции высоковольтного электрооборудования и электрических сетей, перенапряжения внутренние, атмосферные и защита от перенапряжений.

БҚ 1,2,6
КҚ 1,2, 7,8
АҚ 1,2
АП 08
Пәнді оқу нәтижесінде білім алушы білу керек:
- электр энергиясын есептеу жүйелері мен ұйымдастыруды;
- есепке алудың мәнін; есепке алу түрлерін, белгіленуі мен талаптарын;
- электр энергиясына тарифтерді және олардың жүктеменің бір қалыптылығына әсерін;
- электр энергиясын есепке алудың техникалық құралдарын;
- санауыштардың жіктелуі мен техникалық сипаттамаларын;
- санауыштарды қосудың сұлбасын;
- электр энергиясы тұтынушыларын есепке алу, бақылау және басқару жүйелерін;
- электр энергиясы шығынын орталықтан есепке алуды және бақылауды;
- электр энергиясын есепке алудың және бақылаудың ақпараттық-өлшеу жүйесін;
меңгеру керек:
- электр энергиясын есепке алу аспаптарымен жұмыс істеу және оларды энергияны өлшеу процесінде дұрыс қолдануды;
- санауыштарды орнатуды және бақылауды;
- әрекеттегі жалғанымға санауыштың дұрыс қосылуын тексеруді;
- санауыш көрсеткіштерін алуды;
- активті және реактивті энергияны өлшеудің практикалық сұлбаларын құруды, өлшеу аспаптарынан көрсеткіштерді алуды, аспаптардан алынған көрсеткіштерді талдауды.
Электр энергиясын есепке алу жүйесі және ұйымдастыру:
электр энергиясын есепке алудың мәнін; есептік (коммерциялық) есеп, оның белгіленуі, дұрыстығына қойылатын талаптар; техникалық есептеу, белгіленуі мен талаптары; кәсіпорында электр энергиясын есепке алуды ұйымдастыру; электр энергиясының тарифтері; тарифтің негізгі түрлері; тариф жүйелерін талдау; энергетикалық қорларды тиімді пайдалану және тарифтері; электр энергиясын есепке алудың техникалық құралдары; электр энергиясына бір ставкалы тарифте индукциялық санауыштардың қатыстырылғанын есепке алуды; санауыштардың жіктелуі мен техникалық сипаттамаларын; санауыштарды қосу сұлбаларын; есепке алу тізбектеріндегі өлшеу трансформаторлары, санауыштарды орнату және қосу; әрекеттегі жалғанымғасанауыштың дұрыс қосылуын тексеруді; санауыш көрсеткіштерін алу; электр энергиясын есепке алудың бұзылуы; электр энергиясын тұтынушыларын есепке алу, бақылау және басқару жүйелері; энергетикалық жүйелердің максимум жүктеменің негізгі мөлшерлемесімен тарифтерде электр энергиясының санауыштары; тәуліктің дифференциалды аймақтары бойынша мөлшерлеме тарифіндегі электр энергиясы санауыштары; электр энергиясының арнайы санауыштарына арналған бақылау сағаттары; орталықтандырылған есепке алу және электр энергиясы шығынын бақылау; электр энергиясын есепке алу және бақылаудың ақпараттық-өлшеу жүйесі.
БҚ 2,3
КҚ 8,9
АҚ 1,2
АП 09
Пәнді оқу нәтижесінде білім алушы білу керек:
- еңбекті қорғаудың негізгі міндеттері мен құқықтық негіздерін;
- электр қондырғыларына қызмет көрсету кезінде қауіпсіздік техникасы ережелерін;
- өртке қарсы техника ережелерін және өндірістік санитария ережелерін;
- нұсқаулық түрлерін;
меңгеру керек:
- 1000В дейін электр қондырғыларындағы негізгі және қосымша қорғаныс құралдарын пайдалану;
- торапта адамға электр тогы әсерінің қауіптілік дәрежесін анықтауды;
- зардап шегушінің күйін бағалау және алғашқы көмек көрсету;
- кернеудің болмауын тексеру және ауыстырып жерлендіруін қою;
Еңбекті қорғау:
еңбекті қорғаудың құқықтық және ұйымдастырушылық сұрақтары; еңбек заңнамасының негіздері; өндірісте және жұмыс орынында еңбекті қорғау бойынша жұмыстарды ұйымдастыру; электрлік қауіпсіздік; электр және электр магниттік өріс пен электр тогының адамға әсері; электр тогымен жарақаттанудан қорғау шаралары және электр, электрмагниттік өрістің әсері; қадамдық кернеу, жанасу кернеуі; қорғаныс құралдары; тиеу-түсіру жұмыстарында қауіпсіздік шаралары; қорғаныс құралдары; өндірістік санитария; жалпы талаптар; сумен жабдықтау, канализация, жұмыс аймығының ауасы; жарықтандыру; вибрация; шу; бақытсыз жағдайда дәрігерге дейінгі көмек көрсету; өрт қауіпсіздігі негіздері; энергетикадағы жанғыш заттар; жарылуға қауіпті заттар; өртке жарылуға қауіптілік; өрт  сигнализациясы; өрт сөндіру құралдары; электрқондырғыларында және электрмен қамсыздандыру жүйелерінде жұмыстарды орындау кезіндегі қауіпсіздік техникасының негізгі талаптары;

БК 1,2,6
ПК 1,2,7,8
СК 1,2
СД 08
В результате изучения дисциплины обучающийся должен
знать:
- технические средства учета электроэнергии;
- классификацию и технические характеристики счетчиков;
- схемы включения счетчиков;
- системы учета, контроля и управления потреблением электроэнергии;
- централизованный учет и контроль расхода электроэнергии; - информационно-измерительную систему учета и контроля электроэнергии;
уметь:
- обращаться с приборами учета электроэнергии и правильно применять их в процессе измерения энергии;
- вести установку и подключение счетчиков;
- проводить проверку правильности включения счетчика на действующем присоединении;
- снимать показания счетчиков;
- выявлять и устранять нарушения учета электроэнергии;
- составлять практические схемы измерения активной и реактивной энергии, снимать показания с измерительных приборов, анализировать полученные показания приборов.
Организация и системы учета электроэнергии:
значение учета электроэнергии; расчетный (коммерческий) учет, его назначение, требования к достоверности; технический учет, назначение и требования; организация учета электроэнергии на предприятии; тарифы на электроэнергию; основные виды тарифов; анализ систем тарифов; тарифы и рациональное использование энергетических ресурсов; технические средства учета электроэнергии; учет электрической энергии индукционными счетчиками при одноставочном тарифе; классификация и технические характеристики счетчиков; схемы включения счетчиков; измерительные трансформаторы в цепях учета, установка и подключение счетчиков; проверка правильности включения счетчика на действующем присоединении; снятие показаний счетчиков; нарушения учета электроэнергии; системы учета, контроля и управления потреблением электроэнергии; счетчики электроэнергии при тарифах с основной ставкой за участие в максимуме нагрузки энергетической системы; счетчики электроэнергии при тарифе со ставками, дифференцированными по зонам суток; контрольные часы для управления специальными счетчиками электроэнергии; централизованный учет и контроль расхода электроэнергии; информационно-измерительная система учета и контроля электроэнергии.
БК 2,3
ПК 8,9
СК 1,2
СД 09
В результате изучения дисциплины обучающийся должен:
знать:
- основные задачи и правовые основы охраны труда;
- правила техники безопасности при обслуживании электроустановок;
- правила противопожарной техники и производственной санитарии;
- виды инструктажей;
уметь:
- пользоваться основными и дополнительными средствами защиты в электроустановках до 1000 В;
- определять степень опасности воздействия электрического тока на человека в сети;
- оценить состояние пострадавшего и оказать первую помощь;
- проверять отсутствие напряжения и накладывать переносное заземление;
Охрана труда:
правовые и организационные вопросы охраны труда; основы трудового законодательства; организация работ по охране труда на производстве и на рабочем месте; электробезопасность; действие электрических и электромагнитных полей и электрического тока на человека; меры защиты от поражения электрическим током и воздействия электрического и электромагнитного полей; шаговое напряжение, напряжение прикосновения; средства защиты; меры безопасности при погрузочно-разгрузочных работах; производственная санитария; общие требования; водоснабжение, канализация, воздух рабочей зоны; освещение; вибрации; шум; оказание до врачебной помощи при несчастных случаях; основы пожарной безопасности; горючие вещества в энергетике; взрывоопасные вещества; пожаровзрывобезопасность; пожарная сигнализация; средства пожаротушения; основные требования техники безопасности при выполнении работ в электроустановках и в системах электроснабжения.

күш трансформаторларын жөндеу; электр машиналарын жөндеу; тарату құрылғыларының электр аппараттарын және кернеуі 1000 В жоғары қондырғыларды жөндеу; тарату құрылғыларының электр аппаратураны және кернеуі 1000 В төмен қондырғыларды жөндеу; қосып-реттеу сынақтарының аппаратурасы мен аспаптары; электр машиналарын сынау және баптау; трансформаторларды сынау және баптау; екіншілік тізбектерді сынау және баптау; релелік қорғанысты, түйіспелі-релелік аппаратураны және автоматика құрылғыларын сынау және баптау; қосып-реттеу жұмыстарын ұйымдастыру және техникалық құжаттама құру; сынау негіздері; сынау нормалары мен көлемі; ЭРЦ сынау станциялары; сынау объектілері, әдістері және жабдықтау; аппараттар мен аспаптарды сынау; кернеуі 35 кВ күштік кабель желілерін сынау; жерлендіру құрылғыларын сынау;
КҚ 2,5
АҚ1
АП 09
Пәнді оқу нәтижесінде білім алушы білу керек:
- темір жол көлігі туралы жалпы мәліметтерді;
- пойыздардың қозғалысын ұйымдастыруды;
- станцияның техникалық жұмысын ұйымдастыруды;
- ЭУ-де жұмыстарды қауіпсіз жасау бойынша ұйымдастырушылық және техникалық шараларды;
- жалпы және арнайы белгіленудегі ЭО-мен жұмыс істеу кезіндегі ҚТ;
меңгеру керек:
- орындалған жұмыс көлемінде қауіпсіздік техникасының ережелерін қолдануды;
ТПЕ және нұсқаулықтар:
темір жол көлігі туралы жалпы мәліметтер; жол шаруашылығының құрылысы мен құрылғыларын; станциялық шаруашылық құрылысы мен құрылғыларын; дабыл беру және байланыс құрылысы мен құрылғыларын; құрылыстар мен құрылғыларды тексеру және оларды жөндеу; пойыздардың қозғалысын ұйымдастыру; станцияның техникалық жұмысын ұйымдастыру; ЭУ-де жұмыстарды қауіпсіз жасау бойынша ұйымдастырушылық және техникалық шаралар; электр өрісінің әсер ету аймағындағы жұмыстар; жалпы және арнайы белгіленудегі ЭО-мен жұмыс істеу кезіндегі ҚТ.
КҚ 8
АП 10
Пәнді оқу нәтижесінде білім алушы
білу керек:
- өндірісті жоспарлауды ұйымдастыру;
- өндіріс типтерін;
- ағымдық желіні жоспарлауды;
- өндірісті дайындау бөлімшелерінің құрылымын;
- өндірісті технологиялық дайындауды басқару жүйесі мен мазмұнын;
- болашаққа және жылдық жоспарлауды;
- материалдық-техникалық жабдықтауды ұйымдастыруды;
- қорларды және материалдарға қажеттілікті жоспарлауды;
меңгеру керек:
- материалдар шығыны нормаларын, құралдарға қажеттілік нормаларын, қызмет көрсету және жөндеу қызметкерлерінің санын анықтауды;
- партиялардың, бұйымдардың өлшемдерін, өндіріс циклдердің ұзақтығын, өндірістік қуатты есептеуді.
Көліктің және өндірісті басқару:
энергетикалық және өнеркәсіптік кәсіпорын және оны нарықтық экономикада басқару; басқарудың экономикалық механизмі; өндірістік-шаруашылық қызметті есепке алу және талдау.
БҚ 1
1.4 0902000 – «Электрмен қамтамасыз ету (салалар бойынша)» мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің орта буын біліктілігінің білім оқу бағдарламасының құрылымы

ремонт силовых трансформаторов; ремонт электрических машин; ремонт электрических аппаратов РУ и установок напряжением выше 1000 В; ремонт электрической аппаратуры РУ и установок напряжением до 1000 В; аппаратура и приборы для пусконаладочных испытаний; испытание и наладка электрических машин; испытание и наладка трансформаторов; испытание и наладка вторичных цепей; испытание и наладка релейной защиты, контакторно-релейной аппаратуры и устройств автоматики; организация пусконаладочных работ и составление технической документации; основы испытаний; объем и нормы испытаний; испытательные станции ЭРЦ; объекты, методы и оснащение испытаний; испытания аппаратов и приборов; испытание силовых кабельных линий напряжение до 35 кВ; испытание заземляющих устройств;
ПК 2
ПК 5
СК 1
СД 09
В результате изучения дисциплины обучающийся должен:
знать:
- общие сведения о железнодорожном транспорте;
- организацию движения поездов;
- организацию технической работы станции;
- организационные и технические мероприятия по безопасному производству работ в ЭУ;
- ТБ при работе с ЭО общего и специального назначения;
уметь:
- применять правила техники безопасности в объеме выполняемых работ.
ПТЭ и инструкции:
общие сведения о железнодорожном транспорте; сооружения и устройства путевого хозяйства; сооружения и устройства станционного хозяйства;
сооружения и устройства сигнализации и связи; осмотр сооружений и устройств и их ремонт; организация движения поездов; организация технической работы станции; организационные и технические мероприятия по безопасному производству работ в ЭУ. работы в зоне влияния электрического поля; ТБ при работе с ЭО общего и специального назначения;
ПК 8
СД10
В результате изучения дисциплины обучающийся должен:
знать:
- организацию планирования производства;
- типы производства;
- планировку поточных линий;
- структуру подразделений подготовки производства;
- содержание и системы управления технологической подготовкой производства;
- перспективное и годовое планирование;
- организацию материально-технического снабжения;
- планирование запасов и потребности в материалах;
уметь:
- определять нормы расходов материалов, потребность в инструменте, численность обслуживающего и ремонтного персонала;
- делать расчет размеров партий изделий, длительности производственных циклов, производственной мощности.
Экономика транспорта и управления производством:
энергетическое и промышленное предприятие и его управление в системе рыночной экономики;
экономичный механизм управления; учет и анализ производственно – хозяйственной деятельности.
БК 1
1.4 Структура образовательной учебной программы уровня
квалификации специалиста среднего звена технического и
профессионального образования по специальности 0902000 –
«Электроснабжение (по отраслям)»

БҚ 7,9, 10
ӘЭП 04
Пәнді оқу нәтижесінде білім алушы білу керек:
- негізгі саяси ұғымдарды: билік, билік ресурстары, биліктің заңдылығы, саяси жүйе,  саяси тәртіп, мемлекет, мемлекеттік басқару нысандары, мемлекеттік орналасу нысандары, саяси партиялар, партиялық жүйелер, саяси элита, саяси көшбасшылық, геосаясат;
- саяси ғылым пәні мен әдісін;
меңгеру керек:
- халықаралық саяси процестерді талдау, геосаяси жағдайды, Қазақстанның қазіргі өмірде орны мен рөлін;
- саяси мәдениет дағдыларын меңгеруді;
- күнделікті өмірде және кәсіптік іс-әрекетте саяси білімдерін қолдану.
Саясаттану және әлеуметтану негіздері:
саясаттану пәні; саясаттану білімінің құрылымы; саяси ойдың тарихы; билік адамдар арасындағы еркін қарым-қатынас ретінде; үкіметті заңды деп танушылық және қағидалары; саяси жүйе үкімет механизмі ретінде; саяси тәртіп; мемлекет саяси институт ретінде; саяси партиялар және партиялық жүйелер; саяси элита; саяси көшбасшылық; саяси
идеологиялар; дүние жүзілік саяси процесс; Қазақстан Республикасының ішкі саяси стратегиясы; әлеуметтану ғылым ретінде; негізгі әлеуметтік ұғымдар.
БҚ 4,7,8
ӘЭП
05
Пәнді оқу нәтижесінде білім алушы білу керек:
- адам мен азаматтың құқықтары мен бостандықтарын; оларды жүзеге асыру механизмдерін;
- кәсіптік іс-әрекет саласында құқықтық және адамшылық-этикалық нормаларды білу;
меңгеру керек:
- маманның кәсіптік іс-әрекетін регламенттейтін нормативтік-құқықтық құжаттарды пайдалана алу.
Құқық негіздері:
Құқық, ұғым, жүйе қайнар көздері, Қазақстан Республикасының Конституциясы – құқықтық жүйе ядросы;
Адам құқығының жалпы қоғамдық декларациясы, тұлға, құқық, құқықтық мемлекет, заңдық жауапкершілік және оның түрлері, құқықтың негізгі салалары, Қазақстан Республикасының сот жүйесі, құқық қорғау органдары.
БҚ 4,7,8 10
КМ 00
Кәсіптік модульдер
ЖКП 00
Жалпы кәсіптік пәндер
ЖКП 01
Пәнді оқу нәтижесінде білім алушы білу керек:
- МЖМБС 2.303-68* бойынша сызықтарды, МЖМБС 2.301-68* бойынша форматтарды,
- МЖМБС 2.304-81 бойынша;
сызба шрифттерін;
- МЖМБС 2.302-68 бойынша масштабтарды, МЖМБС 2.307-68* бойынша өлшемдерді салу ережелерін, жанасу түрлерін;
меңгеру керек:
- стандартты сақтай отырып, әртүрлі сызықтарды сызуды;
- сызбаларда стандартты шрифтпен жазу жазуды;
- сызба масштабын анықтауды, берілген масштабта тетіктерді сыза алу;
- сызбада қарапайым нысандағы тетіктердің өлшемін жасау;
- әртүрлі жанасулар мен лекалды қисықтарды орындау.
Сызу:
ЕСКД, МЖМБС кіріспесі, түсінік; сызбалардың графикалық ресімделуі; сызба сызықтары; сызба форматтары; сызбаларда жазулар жазу; масштабтар; өлшемдер салу; тетіктердің контурларын орындау тәсілдері; проекциялық сызба және техникалық сурет салу; геометриялық денелердің аксонометриялық проекциялары; геометриялық денелердің толық қиылысуы; геометриялық денелердің өзара қиылысуы; проекциялық сызу; техникалық сызу; сызбалар мен нобайларды орындаудың жалпы ережелері;құрама сызба; берілістер; құрама сызбаларды оқу және детальдау; сұлбалардағы шартты, графикалық белгілеулер; мамандық бойынша сұлбалар.

БК 7,9,10
СЭД 04
В результате изучения дисциплины обучающийся должен
знать:
- представление о социологическом подходе в понимании закономерностей;
- представление о социальной структуре, социальном расслоении, социальном взаимодействии;
- знать особенности процесса социализации личности, формы регуляции;
уметь:
- развивать социальные движения и другие факторы социального изменения и развития;
- выявлять сущность власти, субъекты политики, политические отношения и процессы (в Казахстане и в мире в целом);
- составить представление о политических системах и политических режимах.
Основы политологии и социологии:
предмет политологии; структура политологического знания;
история политической мысли; власть как волевое отношение между людьми; легитимность и принципы власти; политическая система как механизм власти; политический режим; государство как политический институт; политические партии и партийные системы; политическая элита; политическое лидерство; политические идеологии; мировой политический процесс; внешнеполитическая стратегия Республики Казахстан; социология как наука; основные социологические понятия.
БК 4,7,8
СЭД 05
В результате изучения дисциплины обучающийся должен
знать:
- права и свободы человека и гражданина, механизмы их реализации;
- знать правовые и нравственно-этические нормы в сфере профессиональной деятельности;
уметь:
- уметь использовать нормативно-правовые документы, регламентирующие профессиональную деятельность специалиста.
Основы права:
право, понятие, система, источники, Конституция Республика Казахстан – ядро правовой системы; Всеобщая декларация прав человека, личность, право, правовое государство, юридическая ответственность и ее виды, основные отрасли права, судебная система Республика Казахстан, правоохранительные органы.
БК 4,7,8,10
ПМ 00
Профессиональные модули
ОПД 00
Общие профессиональные дисциплины
ОПД 01
В результате изучения дисциплины обучающийся должен
знать:
- линии по ГОСТ 2.303-68*, форматы по ГОСТ 2.301-68*;
- шрифты чертежные по ГОСТ 2.304-81;
- масштабы по ГОСТ 2.302-68, правила нанесения размеров по ГОСТ 2.307-68*, виды сопряжений;
уметь:
- уметь вычерчивать различные линии с соблюдением стандарта;
- выполнять надписи на чертежах стандартным шрифтом;
- определять масштаб чертежа, выполнять чертежи деталей в заданном масштабе;
- наносить размеры на чертеже детали простой формы;
- выполнять различные виды сопряжений и лекальных кривых.
Черчение:
введение, понятие ЕСКД, ГОСТ; графическое оформление чертежей; линии чертежа; форматы чертежей; выполнение надписей на чертежах; масштабы; нанесение размеров; приемы выполнения контуров деталей; проекционное черчение и техническое рисование; аксонометрические проекции геометрических тел; сечение геометрических тел полностью; взаимное пересечение геометрических тел; проекционное черчение; техническое черчение; общие правила выполнения чертежей и эскизов; сборочный чертеж; передачи; чтение и деталирование сборочных чертежей; обозначения условные, графические в схемах; схемы по специальности.

БҚ 4,5
Біліктілік: 090203 3 – «Техник-электрик»
“Мұнай мен газды алу және өңдеу кәсіпорындарын электрмен қамтамасыздандыру»
АП 00
Арнайы пәндер
АП 01
Пәнді оқу нәтижесінде білім алушы білу керек:
- мұнай және газға мұнараларды бұрғылау тәсілдерін;
- бұрғылау қондырғылары және бұрғылау құралдарын;
- мұнараны бекіту тәсілдерін;
- мұнай және газды алудың физикалық негіздерін;
- мұнай қабаттарына әсер етудің жасанды әдістерін;
- мұнай мен газды алу тәсілдерін;
- мұнай мен ілеспе газдарды өңдеу тәсілдерін;
меңгеру керек:
- бұрғылау тәсілдерін ажыратуды;
- мұнара құралымын графикалық бейнелеуді;
- мұнай мен газ мұнараларында қабатты қысымды анықтауды;
- мұнараны жинау және тасымалдау жүйелерінде қолданылатын жабдықтың алуан түрлілігіндегі бағдарды.
Мұнай мен газды алу және өңдеу технологиясы негіздері:
мұнай және газ мұнараларын бұрғылау; мұнай мен газ мұнараларын бұрғылау тәсілдері; бұрғылау құралдары мен бұрғылау қондырғылары; мұнараларды жуу; мұнараларды бекіту; мұнай және газды алу тәсілдері; мұнай мен газды алу тәсілдері; мұнай қабаттарына әсер етудің жасанды әдістері; мұнай мұнаралары өнімдерін жинау, сақтау және тасымалдау жүйелері мен жабдықтары; мұнай мен мұнай өнімдерінің жіктелуі; мұнайды өңдеу тәсілдері; іліспе газдарды өңдеу; мұнайды өңдеу зауыттарының жабдығы.
БҚ 1,3,4
КҚ 2,8
АҚ 1,8
АП 02
Пәнді оқу нәтижесінде білім алушы білу керек:
- мұнай және газды алу және өңдеу қондырғылары; компрессорлық, сорғылық станциялардың, бұрғылау қондырғыларының, тұзсыздандыру және сусыздандыру қондырғыларының электржабдығын;
- қорғаныстық және жерлендіруші құрылғылардың құралымы мен жұмыс қағидасын.
меңгеру керек:
- компрессорлық агрегат, компрессорлық станция; электрқозғалтқыштың қорек сұлбасын оқуды;
- компрессор жетегінің асинхронды және синхронды қозғалтқышын басқару және қорғаныс сұлбасын оқуды.
Мұнай және газды алу және өңдеу қондырғылары мен агрегаттардың электржабдығы:
жарылуға және өртке қауіпті аймақтардың электржабдығы; бұрғылау қондырғылары мен ерітінді дайындау түйіндерінің электржабдығы; кәсіптік компрессорлық станциялардың электржабдығы; мұнай және газ тазарту қондырғыларының электржабдығы; мұнай және газ өңдеу қондырғыларының электржабдығы; мұнай және газ өңдеу қондырғыларының, мұнай кәсібін электрлік жарықтандырудың электржабдығы; қорғаныстық және жерлендіру құрылғылардың электржабдығы және мұнай мен газ өңдеу кәсіпорындары қондырғыларында оларға қойылатын талаптар;
БҚ 1,2 3,4
КҚ 2,3
АҚ 1,2 8
АП 03
Пәнді оқу нәтижесінде білім алушы білу керек:
- электр аппараттарының белгіленуін, жұмыс қағидасын және құралымын;
- типтік электр сұлбалары және оларға сәйкес тарату құрылғыларының құралымын;
- қосалқы станциялардың электрлік бөлігін жобалау негіздерін;
- электр тораптары бейтараптамаларының жұмыс режимдерін;
- өзіндік мұқтаж қосалқы станциялары жүйелерін электрмен қамсыздандыру тәсілдерін, оперативті ток көздерін, қосалқы станцияларда өлшеу жүйесін және қосалқы станциялары асқын кернеуден қорғау қорғауды;
меңгеру керек:
- қосалқы станциялардың
өзіндік мұқтаж қорегінің сұлбаларын құру;
- есептік сұлбаны және алмастыру сұлбасын құру; алмастыру сұлбаларының параметрлерін анықтауды және оны түрлендіруді істеу алу;
- жеке тізбектіліктің алмастыру сұлбаларын құруды және олардың элементтерінің кедергілер мәнін; ҚТ әртүрлі симметриялы емес токтары мен кернеулерін анықтауды;
- электр аппараттары мен шиналы құралымдардың электр динамикалық беріктігін; аппараттардың термиялық беріктігі мен шинаның қызу температурасын анықтауды;
- мұнай мен газды алу жәнөңдеу кәсіпорындарының электр тораптарының сұлбасын орындауды;
- электр тогымен рұқсат етілетін қызу бойынша; токтың экономикалық тығыздығы бойынша сымдардың қимасын таңдауды;
- шинасымдарын және троллейлік желілерді есептеуді.
Қосалқы станциялар мен тарату тораптарының электр беріліс желілерінің, электржабдығы:
энергожүйелер туралы негізгі ұғымдар; электр тораптарына талаптар, электр берілісінің әртүрлі желілерінің қолданылу саласы; әуе электр беріліс желілерінің тіректері, сымдары, және құралымдық элементтері; электр берілісінің әуе желілерін механикалық есептеу; электр берілісінің кабель желілерінің жабдығы; электр тораптары элементтеріндегі қуат шығындары; қарапайым және тұйық тораптарды есептеу; электр тораптарын жобалау сұрақтары; электр қосалқы станциялары; қосалқы станциялардың сұлбасын таңдау; 110 кВ қоса кернеумен төмендеткіш электр қосалқы станцияларының күштік трансформаторлары; қосалқы станциялардың жоғары вольтты жабдығы, қысқа тұйықталулар; аппарттар мен ток өтетін бөліктерді таңдау; қысқа тұйықталу ток шамаларының арақатынасы және негізгі ұғымдары; қысқа тұйықталу тогын есептеу әдістері; электрлік жарықтандыру тораптары; сым маркасын таңдау және төсеу әдістері; топтық жарықтандыру қалқаншаларын орналастыру; рұқсат етілетін ток және кернеу шығыны бойынша қоректік және топтық торапты есептеу; мұнай мен газды алу және өңдеу кәсіпорындарының электр жүктемелері; электр жүктемелерін есептеуге қажетті ; мұнай мен газды алу және өңдеу кәсіпорындарының электр қабылдағыштары туралы мәлімет.
БҚ 1,2, 3,4
КҚ 2,3
АҚ 1,2,8
АП 04
Пәнді оқу нәтижесінде білім алушы білу керек:
- электр тораптарының электржабдығын пайдалану, баптау және жөндеудің негізгі ережелерін;
- пайдаланудағы электржабдығының қосу және баптау жұмыстарының құрамын;
- жұмыс істеу кезіндегі қауіпсіздік ережелерін; электр қондырғыларын пайдалану, жөндеу және баптау кезінде өлшеу техникасын;
- электр қондырғыларын сынау көлемін;
меңгеру керек:
- сынау, жөндеу және баптау үшін жұмыс орнын ұйымдастыру;
- оқшаулама кедергісін; диэлектрлік шығын бұрышының тангенсін өлшеу; оқшауламаны жоғары кернеумен сынау; ажыратқыштардың уақытша және жылдамдық сипаттамаларын алу;
- күштік кабелді жоғары кернеумен сынау; бүлінген күштік кабелдің бүлінген жерін табуды; сынау протоколдарын ресімдеуді;
- электр тораптарының электржабдығын пайдалануға қабылдау актілерін құруды;
- орынжайлардың жарықтылығын өлшеу;
- әуе желілерін қарап тексеру;
- тіректердің жерлендірілуін тексеру;
- ағаш тіректердің күйін тексеру;
- ажыратылған желіде аккумуляторлық батареяның көмегімен жалғастырғыштардың кедергілерін тексеру;
- цехішілік тарату тораптарының электржабдығын жөндеу;
- күштік тарату пункттері электржабдығының бүліну түрлерін анықтау;
- күштік трансформаторлардың және ток пен кернеу өлшеу трансформаторларының ақаулық түрлерін анықтау;
Электр тораптарының электржабдығын пайдалану, жөндеу және баптау:
электрлік кәсіпорындардың электржабдығын пайдалануды ұйымдастыру; пайдалану міндеттері және ұйымдастырушылық құрылым; қызметкерлерді дайындау; техникалық құжаттама; жабдықтар мен құрылыстарды пайдалануға қабылдау; электржабдығының қызуының жалпы сұрақтары; температураларды өлшеу; электржабдығы оқшауламасының жұмысы және оның күйін бақылау; трансформаторлардың, автотрансформаторлардың және майлы реакторлардың; тарату құрылғыларының; басқару, бақылау, релелік қорғаныс және автоматика жүйелері құрылғыларының электржабдығын пайдалану; күштік кабель желілерін пайдалану; электрберілісінің әуе желілерін пайдалану; электр қосалқы станциялардың электржабдығын жөндеуді ұйымдастыру; жөндеу жұмыстарын жасауға арналған механизмдер, айлабұйымдар және құралдар; көтеріп-тасымалдау жұмыстарына арналған механизмдер, айлабұйымдар және құралдар; трансформатор майын өңдеу қондырғылары; механизация құралдарының құрамы және пайдалану; электржабдығын жөндеу технологиясы; электржабдығының күйін бағалаудың негізгі қағидалары мен әдістері; электр қозғалтқыштарды жөндеу; трансформаторларды, майлы реакторларды жөндеу; тарату құрылғыларының электржабдығын жөндеу; электрберілісінің кабель және әуе желілерін жөндеу технологиясы; қабылдап-өткізу сынауын дайындау және ұйымдастыру; электр қондырғыларын сынау көлемі; 1000 В дейін аппараттарды сынау; қосалқы станциялардың электржабдығын баптау.
БҚ 1,2 3,4

БК4,5
Квалификация: 090203 3 –
Техник-электрик»
Специализация: «Электроснабжение предприятий добычи и переработки нефти и газа»
СД 00
Специальные дисциплины
СД 01
В результате изучения дисциплины обучающийся должен
знать:
- способы бурения скважин на нефть и газ;
- буровые установки и буровой инструмент;
- способы крепления скважин;
- физические основы добычи нефти и газа;
- способы добычи нефти и газа; - искусственные методы воздействия на нефтяные пласты;
- способы переработки нефти и попутных газов;
уметь:
- различать способы бурения;
- графически изображать конструкцию скважины;
- определять пластовые давления в нефтяных и газовых скважинах;
- ориентироваться в многообразии оборудования, применяемого в системах сбора и транспорта продукции скважин.
Основы технологии добычи и переработки нефти и газа:
бурение нефтяных и газовых скважин; способы бурения скважин на нефть и газ; буровые установки и буровой инструмент; промывка скважин; крепление скважин; физические основы добычи нефти и газа; способы добычи нефти и газа; искусственные методы воздействия на нефтяные пласты; системы и оборудование сбора, хранения и транспорта продукции нефтяных скважин; классификация нефти и нефтепродуктов; способы переработки нефти; переработка попутных газов; оборудование нефтеперерабатывающих заводов.
БК 1,3,4
ПК 2,8
СК 1,8
СД 02
В результате изучения дисциплины обучающийся должен
знать:
- устройство и принцип действия: установок по добыче и переработке нефти и газа; электрооборудования компрессорных, насосных станций; буровых установок; установок по обессоливанию и обезвоживанию; - конструкцию и принцип действия защитных и заземляющих устройств.
уметь:
- читать схему питания электродвигателя компрессорного агрегата; компрессорной станции;
- читать схему управления и защиты асинхронного и синхронного двигателя привода компрессора.
Электрооборудование установок и агрегатов по добыче и переработке нефти и газа:
электрооборудование взрыво- и пожароопасных зон; электрооборудование буровых установок и раствороприготовительных узлов; электрооборудование промысловых компрессорных станций;
электрооборудование нефте и газоочистительных установок; электрооборудование нефте и газоперерабатывающих установок; электрооборудование электрического освещения нефтяных промыслов, нефте и газоперерабатывающих установок; оборудование защитных и заземляющих устройств и требования к нему в электроустановках промыслов, нефте и газоперерабатывающих предприятий.
БК 1,2,3,4
ПК 2,3
СК 1,2,8
СД 03
В результате изучения дисциплины обучающийся должен
знать:
- назначение, принципы действия и конструкции электрических аппаратов;
- типовые электрические схемы электроустановок и соответствующие им конструкции распределительных устройств;
- основы проектирования электрической части подстанций;
- режимы работы нейтралей электрических сетей;
- способы электроснабжения систем собственных нужд подстанций, источники оперативного тока, систему измерений на подстанциях и защиту подстанций от перенапряжений;
уметь:
- составлять схему питания собственных нужд подстанций;
- составлять расчетную схему и схему замещения; определять параметры схемы замещения и уметь ее преобразовывать;
- составлять схемы замещения отдельных последовательностей и значения сопротивлений их элементов; определять токи и напряжение при различных видах несимметричных КЗ;
- определять электродинамическую стойкость электроаппаратов и шинных конструкций; термическую стойкость аппаратов и температуру нагрева шин;
- выполнять схемы электрических сетей предприятий добычи и переработки нефти и газа;
- выполнять выбор сечения проводников по допустимому нагреву электрическим током;
- по экономической плотности тока;
- выполнять расчет шинопроводов и троллейных линий.
Электрооборудование линий электропередачи, подстанций и распределительных сетей:
основные понятия об энергосистемах; требования к электрическим сетям, область применения различных видов линий электропередачи; опоры, провода и конструктивные элементы воздушных линий электропередач; механический расчет воздушных линий электропередачи; оборудование кабельных линий электропередачи; потери мощности в элементах электрической сети; расчет простых и сложных замкнутых сетей; вопросы проектирования электрических сетей; электрические подстанции; выбор схемы подстанции; силовые трансформаторы понизительных электрических подстанций напряжением до 110 кВ включительно; высоковольтное оборудование подстанций короткие замыкания; выбор аппаратов и токоведущих частей; основные понятия и соотношения величин токов короткого замыкания; способы расчетов токов короткого замыкания; сети электрического освещения; выбор марки провода и способа прокладки; распределение групповых осветительных щитков; расчет сечения питающей и групповой сети по допустимому току и потере напряжения; электрические нагрузки предприятий добычи и переработки нефти и газа; сведения об электроприемниках предприятий добычи и переработки нефти и газа, необходимые для расчета электрических нагрузок.
БК 1,2,3,4
ПК 2,3
СК 1,2,8
СД 04
В результате изучения дисциплины обучающийся должен
знать:
- основные правила эксплуатации, наладки и ремонта электрооборудования электрических сетей;
- состав пусковых и наладочных работ электрооборудования, находящегося в эксплуатации;
- правила безопасности при работе; технику измерения при эксплуатации, ремонте и наладке электроустановок;
- объем испытания электроустановок;
уметь:
- организовать рабочее место для испытаний, ремонта и наладки;
- производить: измерения сопротивления изоляции; измерения тангенса угла диэлектрических потерь; испытание изоляции повышенным напряжением; снятие временных и скоростных характеристик выключателей;
- производить: испытания силового кабеля повышенным напряжением; отыскание повреждения силового кабеля; оформления протокола испытания;
- составлять акты приемки в эксплуатацию электрооборудования электрических сетей;
- измерять освещенность помещений;
- проводить осмотры воздушных линий;
- проверять заземление опор;
- проверять состояние деревянных опор;
- проверять сопротивление соединителей с помощью аккумуляторной батареи на отключенной линии;
- определять виды повреждений внутрицеховых сетей;
- определять виды повреждений электрооборудования силовых распределительных пунктов;
- определять виды неисправностей силовых трансформаторов и измерительных трансформаторов тока и напряжения;
Эксплуатация, ремонт и наладка электрооборудования электрических сетей:
организация эксплуатации электрооборудования электрических предприятий; задачи эксплуатации и организационная структура; подготовка персонала; техническая документация; приемка в эксплуатацию оборудования и сооружений; общие вопросы нагрева электрооборудования; измерение температур; работа изоляции электрооборудования и контроль за ее состоянием; эксплуатация электрооборудования: трансформаторов, автотрансформаторов и масляных реакторов; распределительных устройств; устройств систем управления, контроля, релейной защиты и автоматики; эксплуатация силовых кабельных линий; эксплуатация воздушных линий электропередачи; организация ремонта электрооборудования электрических подстанций; механизмы, приспособления и инструменты для производства ремонтных работ;
механизмы, приспособления и инструменты для подъемно-транспортных работ; установка для обработки трансформаторного масла; содержание и эксплуатация средств механизации; технология ремонта электрооборудования; основные принципы и методы оценки состояния электрооборудования; ремонт электродвигателей; ремонт трансформаторов, масляных реакторов; ремонт электрооборудования распределительных устройств; технология ремонта кабельных и воздушных линий электропередачи; подготовка и организация приемо-сдаточных испытаний; объемы испытаний электроустановок; наладка аппаратов до 1000 В; наладка электрооборудования подстанций.
БК 1,2,3,4

КҚ 1,2,3 5,7,8
АҚ 1,2,4 6,10
АП 05
Пәнді оқу нәтижесінде білім алушы білу керек:
- энергетикалық жүйелер туралы негізгі мәліметтерді;
- электр энергиясын тұтынушылардың электрлік жүктемелерін анықтау әдістерін;
- 1000 В дейін және жоғары кернеумен қорғаныстық коммутациялық аппаратура құрылғысын;
- электр станциялары мен қосалқы станциялардың электр беріліс желілерінің және электржабдығын құралымдық ерекшеліктерін;
- энергожүйелеріндегі релелік қорғаныс және автоматиканың теориялық негіздерін;
- ішкі атмосфералық асқын кернеулер және асқын кернеуден қорғау;
меңгеру керек:
- техникалық талаптарға байланысты қажетті жабдықты таңдауды;
- техникалық талаптарға байланысты жетекті таңдауды;
- жарықтандыру қондырғыларының электр сұлбасын құруды;
- қажетті компенсациялық қуатты есептеу және оны каталог бойынша таңдау;
- коэффиценттерді орта жағдайларына, температураға және жақын жатқан сымдар мен кабелдер санына байланысты анықтау;
- өткізгіш өнімнің қимасын таңдау, рұқсат етілетін ток және токтың экономикалық тығыздығы бойынша электр жүктемелерін есептеу;
- электр тораптарындағы кернеу шығынын анықтау;
- электрмен қамсыздандыру сұлбаларына байланысты цехтық трансформаторлық қосалқы станцияларды құралымдау;
- басты төмендеткіш станцияларды құралымдау;
- жерлендіру құрылғыларын және оларды орындауды есептеу;
- электржабдығының әртүрлі оқшауламасын сынау;
- асқын кернеуден қорғау сұлбаларын құру, найзағайдың тура соққысынан қорғауды есептеу.
Мұнай мен газды алу және өңдеу кәсіпорындарын электрмен қамтамасыздандыру:
өнеркәсіптік кәсіпорындарды электрмен қамсыздандыру жүйелері;  өнеркәсіптік кәсіпорындарды цехішілік электрмен қамсыздандыру; цехтардың күштік және жарықтандыру жабдықтары туралы жалпы мәліметтер; электрмен қамсыздандырудың үздіксіздік дәрежесі және жұмыс режимдері бойынша электр энергиясы қабылдағыштарының жіктелуі; 1000 В дейін кернеумен цехтің күштік  жарықтандыру электр тораптарын есептеу; 1000 В дейін тұтынушыларды есептеу; 1000 В жоғары кенеумен тораптарда реактивті қуаттың компенсациясы мен кернеуін реттеу; 1000 В дейінгі қондырғыларда электр тораптарын қорғау; зауыттар мен кәсіпорындардың өнеркәсіптік аудандарын электрмен қамсыздандыру; 1000 В жоғары кернеумен өнеркәсіптік кәсіпорындарды электрмен қамсыздандыру сұлбалары; басты төмендеткіш қосалқы станциялар (БТҚ) және тарату қосалқы станциялары (БТҚ); жүктеме картограммасы, қосалқы станциялардың саны мен орналасу орнын таңдау; жоғары кернеу электр жүктемелерін есептеу; қосалқы станция трансформаторларының саны мен қуатын таңдау; қысқа тұйықталулар; қысқа тұйықталу ток шамаларын есептеу; электр энергиясының сапасы; кернеуді реттеу тәсілдері, 1000 В жоғары кернеумен торапта реактивті қуаттың компенсациясы; қосалқы станциялардың қорғаныстық жерлендірілуін және электр беріліс желілерінің тіректерін есептеу.

ПК 1,2,3,5,7,8
СК 1,2,4,6,10
СД 05
В результате изучения дисциплины обучающийся должен
знать:
- основные сведения об энергетических системах;
- методы определения электрических нагрузок потребителей электрической энергии;
- устройство защитной коммутационной аппаратуры напряжением до и свыше 1000В;
- конструктивные особенности линий электропередачи и электрооборудования электрических станций и подстанций;
- теоретические основы релейной защиты и автоматики в энергосистемах;
- внутренние атмосферные перенапряжения и защиту от перенапряжений;
уметь:
- выбирать необходимое оборудование в зависимости от технических требований;
- выбирать привод в зависимости от технических требований;
- составлять электрические схемы осветительных установок;
- производить расчет необходимой компенсационной мощности и производить ее выбор по каталогу;
- определять коэффициенты от условий среды, температуры и числа рядом лежащих проводов и кабелей;
- производить расчет по выбору сечений проводниковой продукции, по допустимому току и экономической плотности тока;
- определять потери напряжения в электрических сетях;
- выполнять конструирование цеховых трансформаторных подстанций в зависимости от схем электроснабжения;
- выполнять конструирование главных понизительных подстанций;
- производить расчет заземляющих устройств и их выполнение;
- испытывать изоляцию различных видов электрооборудования;
- составлять схемы защиты от перенапряжения, производить расчет защиты от прямых ударов молнии.
Электроснабжение предприятий добычи и переработки нефти и газа:
системы электроснабжения промышленных предприятий; внутрицеховое электроснабжение промышленных предприятий; общие сведения о силовом и осветительном оборудовании цехов; классификация приемников электроэнергии по степени бесперебойности электроснабжения и режимов работы; расчет силовых и осветительных электрических сетей цехов напряжением до 1000 В; графики электрических нагрузок; расчет электрических нагрузок потребителей до 1000 в; регулирование напряжения и компенсация реактивной мощности в сетях напряжением до 1000 в; защита электрических сетей в установках до 1000 в; электроснабжение заводов и промышленных площадок предприятий; схемы электроснабжения промышленных предприятий напряжением выше 1000 в; главные понизительные подстанции (гпп) и распределительные подстанции (грп); картограмма нагрузок, выбор количества и месторасположения подстанций; расчет электрических нагрузок высокого напряжения; выбор числа и мощности трансформаторов подстанции; короткие замыкания; расчет величины токов короткого замыкания; качество электроэнергии; способы регулирования напряжения, компенсация реактивной мощности в сетях напряжением выше 1000 в; расчет защитного заземления подстанций и опор линии электропередачи.

БҚ 1,2, 3,4
КҚ 2,3
АҚ 1,2,8
АП 06
Пәнді модулді оқу нәтижесінде білім алушы білу керек:
- электр тізбектерін және қысқа тұйықталу токтарын релелік қорғаудың селективтілігін есептеу;
- релелік қорғаныс және автоматика аппаратурасын қысқа тұйықталу токтары бойынша таңдау;
- ірі электр машиналары мен аппараттарының, электр беріліс желілерінің және трансформаторлардың релелік қорғанысы мен автоматикасын құру және есептеу әдісін;
меңгеру керек:
- электр тізбектерін және қысқа тұйықталу токтарын релелік қорғаудың селективтілігін есептеуді;
- релелік қорғаныс және автоматика аппаратурасын қысқа тұйықталу токтары бойынша таңдауды;
- ірі электр машиналары мен аппараттарының, электр беріліс желілерінің және трансформаторлардың релелік қорғанысы мен автоматикасының сұлбасын құруды;
Релелік қорғаныс және электр автоматикасы:
релелік қорғаныс пен автоматиканың жалпы сұрақтары: электр-энергетикалық жүйелердегі бүлінулер мен бейқалыпты жұмыс режимдері, өлшеу трансформаторлары, реттеуші органдар, оперативті ток көздері, логикалық, сигналды және атқарушы органдар; релелік қорғаныс, оның функциялары, релелік қорғанысқа талаптар; электр берілісі желілерінің, трансформаторлардың, компенсаторлардың, электр қозғалтқыштарының релелік қорғанысы, энергожүйелерінің автоматикасы: АПР, АВР, АРВ, АУР, АРН; өртке қарсы автоматика, автоматтық синхрондау; электр станциялары мен қосалқы станциялардың қосымша тізбектері; ток тізбектерін ұйымдастыру, кернеу, оперативті тұрақты және айнымалы ток, аппараттарды басқару, сигналдау.
БҚ 1,2,7 10
КҚ 1,2 6,7
АҚ 1,2
АП 07
Пәнді оқу нәтижесінде білім алушы білу керек:
- автоматтық және диспетчерлік басқару құрылымын;
- есептеу техникасы жүйелерінің элементтері мен түйіндерін;
- өнеркәсіптік кәсіпорындарды электрмен қамсыздандыру электр тораптарының электржабдығын;
меңгеру керек:
- электр станциялары мен қосалқы станцияларында техникалық құжаттамамен жұмыс істеуді;
- цехаралық және цехішілік электр тораптарының сұлбаларын құру;
- типтік ауыстырып қосуды орындау;
- жерлендіру құрылғыларын есептеу;
- қосалқы станциялар мен электр беріліс желілерінде апаттарды жою бойынша жұмыстарды ұйымдастыру;
- диспетчерлік басқарудың техникалық құралдарымен жұмыс істеу.
Электрмен қамтамасыздандыру тораптарын басқару және байланыс:
өнеркәсіптік кәсіпорынды электрмен қамсыздандыру тораптарын диспетчерлік басқару негіздері; диспетчерлік және оперативті басқару пункттерін ұйымдастыру; диспетчерлік пункттің оперативті жұмыстық құжаттамасы; электрмен қамсыздандыру тораптарының оперативті қызметкерлерінің міндеттері; электрмен қамсыздандыру жұмысын оперативті бақылау әдістері; оперативті ауыстырып қосуды орындау ережелері; қосалқы станциялар мен электр беріліс желілерінде апатты жою бойынша жұмыстарды ұйымдастыру; жоғары тұрған энергиямен қамтамасыз ететін мекемелердің диспетчерлік қызметімен өзара әрекет ету; диспетчерлік басқарудың техникалық құралдары; телемеханика және есептеу техникасы жүйелерінің элементтері мен түйіндері; телемеханика жүйелері; ақпаратты беру арналары; электр беріліс желілері бойынша байланыс арналары; байланыс және телемеханика арнасының аппаратурасы.

БК 1,2,3,4
ПК 2,3
СК 1,2,8
СД 06
В результате изучения дисциплины обучающийся должен
знать:
- расчет селективности релейной защиты электрических цепей и токи короткого замыкания;
- выбор аппаратуры релейной защиты и автоматики по токам короткого замыкания; - методы составления и расчета схемы релейной защиты и автоматики крупных электрических машин и аппаратов, линий электропередачи и трансформаторов.
уметь:
- рассчитывать селективность релейной защиты электрических цепей и токи короткого замыкания;
- выбирать по токам короткого замыкания аппаратуру релейной защиты и автоматики;
- составлять схемы релейной защиты и автоматики крупных электрических машин и аппаратов, линий электропередачи и трансформаторов.
Релейная защита и электроавтоматика:
общие вопросы релейной защиты и автоматики: повреждение и анормальные режимы работы в электроэнергетических системах, измерительные трансформаторы, регулирующие органы, источники оперативного тока, логические, сигнальные и исполнительные органы; релейная защита, ее функции, требования к релейной защите; релейные защиты линий электропередачи, генераторов, трансформаторов, компенсаторов, электродвигателей, сборных шин, блоков, автоматика энергосистем: апв, авр, арв, аур, арн; противоаварийная автоматика, автоматическая синхронизация; вспомогательные цепи электрических станций и подстанций: организация токовых цепей, напряжение, оперативный постоянный и переменный ток, управление аппаратами, сигнализация.
БК 1,2,7,10
ПК 1,2,6,7
СК 1,2
СД 07
В результате изучения дисциплины обучающийся должен
знать:
- структуру автоматического и диспетчерского управления;
- элементы и узлы систем вычислительной техники;
- электрооборудование электрических сетей электроснабжения промышленных предприятий;
уметь:
- работать с технической документацией на электростанциях и подстанциях;
- составлять схемы межцеховых и внутрицеховых электрических сетей;
- выполнять типичные переключения;
- рассчитывать заземляющие устройства.
- организовать работы по ликвидации аварий на подстанциях и линиях электропередачи;
- работать с техническими средствами диспетчерского управления.
Управление сетями электроснабжения и связь:
основы диспетчерского управления сетями электроснабжения промышленного предприятия; организация диспетчерских и оперативных пунктов управления; оперативная рабочая документация диспетчерского пункта; обязанности оперативного персонала сети электроснабжения; методы оперативного контроля за работой электрооборудования; правила выполнения оперативных переключений; организация работ по ликвидации аварий на подстанциях и линиях электропередачи; взаимодействие с диспетчерской службой вышестоящей энергоснабжающей организации; технические средства диспетчерского управления; элементы и узлы систем телемеханики и вычислительной техники; системы телемеханики; каналы передачи информации; каналы связи по линиям электропередачи; аппаратура каналов связи и телемеханики.

БҚ 1,2,6
КҚ 1,2 7,8
АҚ 1,2
АП 08
Пәнді оқу нәтижесінде білім алушы білу керек:
- электр энергиясын есептеу жүйелері мен ұйымдастыруды;
- есепке алудың мәнін; есепке алу түрлерін, белгіленуі мен талаптарын;
- электр энергиясына тарифтерді және олардың жүктеменің бір қалыптылығына әсерін;
- электр энергиясын есепке алудың техникалық құралдарын;
- санауыштардың жіктелуі мен техникалық сипаттамаларын;
- санауыштарды қосудың сұлбасын;
- электр энергиясы тұтынушыларын есепке алу, бақылау және басқару жүйелерін;
- электр энергиясы шығынын орталықтан есепке алуды және бақылауды;
- электр энергиясын есепке алудың және бақылаудың ақпараттық-өлшеу жүйесін;
меңгеру керек:
- электр энергиясын есепке алу аспаптарымен жұмыс істеу және оларды энергияны өлшеу процесінде дұрыс қолдануды;
- санауыштарды орнатуды және бақылауды;
- әрекеттегі жалғанымға санауыштың дұрыс қосылуын тексеруді;
- активті және реактивті энергияны өлшеудің практикалық сұлбаларын құруды, өлшеу аспаптарынан көрсеткіштерді алуды, аспаптардан алынған көрсеткіштерді талдауды.
Электр энергиясын есепке алу жүйесі және ұйымдастыру:
электр энергиясын есепке алудың мәнін; есептік (коммерциялық) есеп, оның белгіленуі, дұрыстығына қойылатын талаптар; техникалық есептеу, белгіленуі мен талаптары; кәсіпорында электр энергиясын есепке алуды ұйымдастыру; электр энергиясының тарифтері; тарифтің негізгі түрлері; тариф жүйелерін талдау; энергетикалық қорларды тиімді пайдалану және тарифтері; электр энергиясын есепке алудың техникалық құралдары; электр энергиясына бір ставкалы тарифте индукциялық санауыштардың қатыстырылғанын есепке алуды; санауыштардың жіктелуі мен техникалық сипаттамаларын; санауыштарды қосу сұлбаларын; есепке алу тізбектеріндегі өлшеу трансформаторлары, санауыштарды орнату және қосу; әрекеттегі жалғанымға санауыштың дұрыс қосылуын тексеруді; санауыш көрсеткіш-терін алу; электр энергиясын есепке алудың бұзылуы; электр энергиясын тұтынушыларын есепке алу, бақылау және басқару жүйелері; энергетикалық жүйелердің максимум жүктеменің негізгі мөлшерлемесімен тарифтерде электр энергиясының санауыштары; тәуліктің дифференциалды аймақтары бойынша мөлшерлеме тарифіндегі электр энергиясы санауыштары; электр энергиясының арнайы санауыштарына арналған бақылау сағаттары; орталықтандырылған есепке алу және электр энергиясы шығынын бақылау; электр энергиясын есепке алу және бақылаудың ақпараттық-өлшеу жүйесі (“Энергия” КТС кешені үлгісінде).
БҚ 2,3
КҚ 8,9
АҚ 1,2
АП 09
Пәнді оқу нәтижесінде білім алушы білу керек:
- еңбекті қорғаудың негізгі міндеттері мен құқықтық негіздерін;
- электр қондырғыларына қызмет көрсету кезінде қауіпсіздік техникасы ережелерін;
- өртке қарсы техника ережелерін және өндірістік санитария ережелерін;
- нұсқаулық түрлерін;
меңгеру керек:
- 1000В дейін электр қондырғыларындағы негізгі және қосымша қорғаныс құралдарын пайдалану;
- торапта адамға электр тогы әсерінің қауіптілік дәрежесін анықтауды;
- зардап шегушінің күйін бағалау және алғашқы көмек көрсету;
- кернеудің болмауын тексеру және ауыстырып жерлендіруін қою;
Еңбекті қорғау:
еңбекті қорғаудың құқықтық және ұйымдастырушылық сұрақтары; еңбек заңнамасының негіздері; өндірісте және жұмыс орынында еңбекті қорғау бойынша жұмыстарды ұйымдастыру; электрлік қауіпсіздік; электр және электр магниттік өріс пен электр тогының адамға әсері; электр тогымен жарақаттанудан қорғау шаралары және электр, электрмагниттік өрістің әсері; қадамдық кернеу, жанасу кернеуі; қорғаныс құралдары; тиеу-түсіру жұмыстарында қауіпсіздік шаралары; қорғаныс құралдары; өндірістік санитария; жалпы талаптар; сумен жабдықтау, канализация, жұмыс аймағының ауасы; жарықтандыру; вибрация; шу; бақытсыз жағдайда дәрігерге дейінгі көмек көрсету; өрт қауіпсіздігі негіздері; энергетикадағы жанғыш заттар; жарылуға қауіпті заттар; өртке жарылуға қауіптілік; өрт сигнализациясы; өрт сөндіру құралдары; электрқондырғыларында және электрмен қамсыздандыру жүйелерінде жұмыстарды орындау кезіндегі қауіпсіздік техникасының негізгі талаптары;

БК 1,2,6
ПК 1,2,7,8
СК 1,2
СД 08
В результате изучения дисциплины обучающийся должен
знать:
- организацию и системы учета электроэнергии;
- значение учета; виды учета, назначение и требования;
- тарифы на электроэнергию и их влияние на равномерность нагрузки; виды тарифов, анализ систем тарифов;
- технические средства учета электроэнергии;
- классификацию и технические характеристики счетчиков;
- схемы включения счетчиков;
- системы учета, контроля и управления потреблением электроэнергии;
- централизованный учет и контроль расхода электроэнергии;
- информационно-измерительную систему учета и контроля электроэнергии;
уметь:
- обращаться с приборами учета электроэнергии и правильно применять их в процессе измерения энергии;
- вести установку и подключение счетчиков;
- проводить проверку правильности включения счетчика на действующем присоединении;
- снимать показания счетчиков;
- выявлять и устранять нарушения учета электроэнергии;
- составлять практические схемы измерения активной и реактивной энергии, снимать показания с измерительных приборов, анализировать полученные показания приборов.
Организация и системы учета электроэнергии:
значение учета электроэнергии; расчетный (коммерческий) учет, его назначение, требования к достоверности; технический учет, назначение и требования; организация учета электроэнергии на предприятии; тарифы на электроэнергию; основные виды тарифов; анализ систем тарифов; тарифы и рациональное использование энергетических ресурсов; технические средства учета электроэнергии; учет электрической энергии индукционными счетчиками при одноставочном тарифе; классификация и технические характеристики счетчиков; схемы включения счетчиков; измерительные трансформаторы в цепях учета, установка и подключение счетчиков; проверка правильности включения счетчика на действующем присоединении; снятие показаний счетчиков; нарушения учета электроэнергии; системы учета, контроля и управления потреблением электроэнергии; счетчики электроэнергии при тарифах с основной ставкой за участие в максимуме нагрузки энергетической системы; счетчики электроэнергии при тарифе со ставками, дифференцированными по зонам суток; контрольные часы для управления специальными счетчиками электроэнергии; централизованный учет и контроль расхода электроэнергии; информационно-измерительная система учета и контроля электроэнергии (на примере комплекса КТС «Энергия»).
БК 2,3
ПК 8,9
СК 1,2
СД 09
В результате изучения дисциплины обучающийся должен
знать:
- основные задачи и правовые основы охраны труда;
- правила техники безопасности при обслуживании электроустановок;
- правила противопожарной техники и производственной санитарии;
- виды инструктажей;
уметь:
- пользоваться основными и дополнительными средствами защиты в электроустановках до 1000 В;
- определять степень опасности воздействия электрического тока на человека в сети;
- оценить состояние пострадавшего и оказать первую помощь;
- проверять отсутствие напряжения и накладывать переносное заземление.
Охрана труда:
правовые и организационные вопросы охраны труда; основы трудового законодательства; организация работ по охране труда на производстве и на рабочем месте; электробезопасность; действие электрических и электромагнитных полей и электрического тока на человека; меры защиты от поражения электрическим током и воздействия электрического и электромагнитного полей; шаговое напряжение, напряжение прикосновения; средства защиты; меры безопасности при погрузочно-разгрузочных работах; производственная санитария; общие требования; водоснабжение, канализация, воздух рабочей зоны; освещение; вибрации; шум; оказание до врачебной помощи при несчастных случаях; основы пожарной безопасности; горючие вещества в энергетике; взрывоопасные вещества; пожаровзрывобезопасность; пожарная сигнализация; средства пожаротушения; основные требования техники безопасности при выполнении работ в электроустановках и в системах электроснабжения.

4320
К
Консультациялар
240
Ф
Факультативтік пәндер
200
барлығы:
64 4760
Ескерту: ЖБП – Жалпы білім беретін пәндер; ЖГП – Жалпы гуманитарлық пәндер; ӘЭП - Әлеуметтік-экономикалық пәндер; ЖКП – Жалпы кәсіптік пәндер; АП – арнайы пәндер; БҰАП – білім беру ұйымдары анықтайтын пәндер; ӨО – өндірістік оқыту; КП – кәсіптік практика; АА – аралық аттестаттау; ҚА – қорытынды аттестаттау; КДДБ – кәсіптік даярлық деңгейін бағалау және біліктілік беру; К – консультация; Ф – факультативтік сабақтар.
*Семестр бойынша бөлу оқыту мамандықтың өзгешелігіне, аймақтық ерекшеліктеріне және т.б. байланысты өзгертіледі.
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2013 жылғы 10 шілдедегі
№ 268 бұйрығына 131-қосымша
Үлгілік оқу жоспары
техникалық және кәсіптік білім
Білім коды мен бейіні: 0900000 - Электр энергетикасы
Мамандығы: 0904000 - «Темір жолдардың электр техникалық жүйелерін
электрмен жабдықтау,
пайдалану, техникалық қызмет көрсету және жөндеу»
Біліктілік: 0904003 3 - Электромеханик
Оқыту нысаны: күндізгі
Оқытудың нормативтік мерзімі: 3 жыл 10 ай
негізгі орта білім базасында
Оқу процесінің жоспары
Индекс
Оқу пәндерінің атауы
Семестр бойынша бөлу
Бақылау жұмыстарының саны
Сағаттар саны
Курс және семестр бойынша бөлу*
Барлығы
Оның ішінде
1 курс
2 курс
3 курс
4 курс
Емтихандар
Курс. жоба
Сынақ
Теориялық сабақтар
Зертханалық практикалық
сабақтар
Курс. жоба

4320
К
Консультации (на каждую учебную группу на весь период обучения)
240
Ф
Дисциплины факультативные
200
Итого:
64
4760
Примечание: ООД – общеобразовательные дисциплины; ОГД – общегуманитарные дисциплины; СЭД - социально-экономические дисциплины; ОПД – общепрофессиональные дисциплины; СД – специальные дисциплины; ДОО – дисциплины, определяемые организацией образования с учетом требований работодателей; ПО – производственное обучение; ПП – профессиональная практика; ПА – промежуточная аттестация; ИА – итоговая аттестация; ОУППК – оценка уровня профессиональной подготовленности и присвоение квалификации; К – консультации; Ф – факультативные занятия
*Распределение по семестрам изменяется в зависимости от специфики специальности, региональных особенностей и другие
Приложение 131
к приказу Министра образования
и науки Республики Казахстан
от 10 июля 2013 года № 268
Типовой учебный план
технического профессионального образования
Код и профиль образования: 0900000 – Электроэнергетика
Специальность: 0904000- «Электроснабжение, эксплуатация,
техническое обслуживание и ремонт электротехнических систем
железных дорог»
Квалификация: 090403 3- Электромеханик
Форма обучения: очная
Нормативный срок обучения: 3 года 10 месяцев
На базе основного среднего образования
План учебного процесса
Индекс
Наименование учебных дисциплин
Распределение по семестрам
Количество конт. работ
Количество часов
Распределение по курсам и семестрам*
Всего
Из них
1 курс
2 курс
3 курс
4 курс
Экзаменов
Курсовое проектирование
Зачеты
Теоретические занятия
Лаб-практ занятия
Курс проектов

576
Е 00
Емтихандар
36
АА 00
Аралық аттестаттау
36
Міндетті оқу қорытындысы:
1440
Ф.00
Факультативтік сабақтар
60
К
Консультация (оқытудың барлық кезеңінде әр оқу тобына)
60
Барлығы:
1560
Ескерту: ЖБП – Жалпы білім беретін пәндер; ЖГП – Жалпы гуманитарлық пәндер; ӘЭП - Әлеуметтік-экономикалық пәндер; ЖКП – Жалпы кәсіптік пәндер; АП – арнайы пәндер; БҰАП – білім беру ұйымдары анықтайтын пәндер; ӨО – өндірістік оқыту; КП – кәсіптік практика; АА – аралық аттестаттау; ҚА – қорытынды аттестаттау; КДДБ – кәсіптік даярлық деңгейін бағалау және біліктілік беру; К – консультация; Ф – факультативтік сабақтар.
*Семестр бойынша бөлу оқыту мамандықтың өзгешелігіне, аймақтық ерекшеліктеріне және т.б. байланысты өзгертіледі.
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2013 жылғы 10 шілдедегі
№ 268 бұйрығына 135-қосымша
Мамандықтар бойынша техникалық және кәсіптік білім деңгейі бойынша оқу бағдарламасының құрлымы
1.1 «Темір жолдардың электр техникалық жүйелерін электрмен жабдықтау, пайдалану, техникалық қызмет көрсету және жөндеу» мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің жоғары деңгей біліктілігінің білім оқу бағдарламасының құрылымы
Оқу мерзімі: 2 жыл 10 ай
негізгі орта білім базасында/
Оқу мерзімі: 1 жыл 10 ай
негізгі орта білім базасында/
Оқу мерзімі: 10 ай
жалпы орта білім базасында
Индекс
Пәндер мен кәсіби модульдердің оқу циклдары
Кәсіби модульдердің бөлімдері мен пәндерінің атауы
Қалыптасатын құзыреттіліктің коды
ЖБП 00
Жалпы білім беретін пәндер
ЖГП 00
Жалпы гуманитарлық пәндер
ЖГП 01
Пәнді оқу нәтижесінде білім алушы білуі керек:
- кәсіптік қарым-қатынас  үшін қажетті мамандық бойынша лексикалық-грамматикалық материал;
орындауы керек:
- сөйлеу әрекеті мен сөйлеу түрлерінің (ауызша, жазбаша, монологтық, сұхбаттық) әртүрлі түрлері;
Кәсіби қазақ (орыс) тілі
Қазақ (орыс) тілінің фонетика, лексика, морфология, синтаксис; сөйлеудің дамуы; мамандықтар бойынша терминологиялар: сөздікпен кәсіби бағыттағы мәтіндерді аудару техникасы; кәсіби қарым-қатынас;
БҚ1
КҚ9
АҚ6
ЖГП 02
Пәнді оқу нәтижесінде білім алушы білуі керек
- кәсіптік қарым-қатынас үшін қажетті мамандық бойынша лексикалық-грамматикалық материал;
орындауы керек:
- сөйлеу әрекеті мен сөйлеу түрлерінің (ауызша, жазбаша, монологтық, сұхбаттық) әртүрлі түрлері;
Кәсіби шетел (ағылшын) тілі
Кәсіптік қарым-қатынас үшін қажетті мамандық бойынша лексикалық-грамматикалық материал; сөйлеу әрекеті мен сөйлеу түрлерінің (ауызша, жазбаша, монологтық, сұхбаттық) әртүрлі түрлері;
кәсіби бағыттағы мәтіндерді аудару техникасы.
БҚ1
КҚ9
БҚ4
ЖГП 03
Пәнді оқу нәтижесіндегі білім алушы білуі керек:
- Қазақстан тарихын;
- қазақ халқының қалыптасуы;
- көшпенділер өркениетінің пайда болуын;
- Ұлы Жібек жолы және оның тарихи мәні;
- Қазақстанның Ресейге құрамына кіруін;
- XVII-XVIII ғғ жоңғар шапқыншылығына қарсы тәуелсіздік үшін ұлт-азаттық күресін;

576
Э
Экзамены
36
ПА
Промежуточная аттестация
36
Итого на обязательное обучение
1440
Ф.00
Факультативные занятия
60
К
Консультации (на каждую учебную группу на весь период обучения)
60
Итого:
1560
Примечание: ООД – общеобразовательные дисциплины; ОГД – общегуманитарные дисциплины; СЭД - социально-экономические дисциплины; ОПД – общепрофессиональные дисциплины; СД – специальные дисциплины; ДОО – дисциплины, определяемые организацией образования с учетом требований работодателей; ПО – производственное обучение; ПП – профессиональная практика; ПА – промежуточная аттестация; ИА – итоговая аттестация; ОУППК – оценка уровня профессиональной подготовленности и присвоение квалификации; К – консультации; Ф – факультативные занятия
*Распределение по семестрам изменяется в зависимости от специфики специальности, региональных особенностей и другие
Приложение 135
к приказу Министра образования
и науки Республики Казахстан
от 10 июля 2013 года № 268
1.1 Структура образовательной учебной программы
повышенного уровня квалификации технического и
профессионального образования по специальности 0904000 –
«Электроснабжение, эксплуатация, техническое
обслуживание и ремонт электротехнических систем железных
дорог»
Срок обучения: 2 года 10 месяцев
На базе: основного среднего образования/
Срок обучения: 1 год 10 месяцев
На базе: основного среднего образования/
Срок обучения: 10 месяцев
На базе: общего среднего образования
Индекс
Учебные циклы дисциплин и профессиональных модулей
Наименование дисциплин и разделов профессиональных модулей
Код формируемой компетенции
ООД.00
Общеобразовательные дисциплины
ОГД 00
Общегуманитарные дисциплины
ОГД 01
В результате изучения дисциплин обучающийся должен
знать:
- лексико-грамматический материал по специальности, необходимый для профессионального общения;
уметь:
- различать виды речевой деятельности и формы речи (устной, письменной, монологической, диалогической).
Профессиональный казахский (русский) язык
Фонетика, лексика, морфология, синтаксис казахского (русского) языка; развитие речи; терминологии по специальностям: техника перевода со словарем; профессионально ориентированных текстов. профессиональное общение;
БК1
ПК9
СК6
ОГД 02
В результате изучения дисциплин обучающийся должен
знать:
- лексико-грамматический материал по специальности, необходимый для профессионального общения;
уметь:
- различать виды речевой деятельности и формы речи (устной, письменной, монологической, диалогической);
Профессиональный иностранный (английский) язык
Лексико-грамматический материал по специальности, необходимый для профессионального общения;
различные виды речевой деятельности и формы речи (устной, письменной, монологической, диалогической);
техника перевода профессионально ориентированных словосочетаний.
БК1
ПК9 БК4
ОГД 03
В результате изучения дисциплин обучающийся должен
знать:
- историю Казахстана
- формирование казахского народа;
- появление кочевой цивилизации;
- Великий Шелковый путь и его историческое значение;
- вхождение Казахстана в состав России;
- национально-освободительная борьба за независимость против джунгарских захватчиков в XVII-XVIII вв.

- XXғ 20-80 жылдарындағы көтерілістер, қозғалыстар.
- XX ғ 20-30 жылдарындағы Қазақстан мәдениетін;
- қазақтардың дүниежүзілік құрылтайы;
- 1986 ж Алматыдағы желтоқсан көтерілісін;
- тамыз жолдары мен оның құлдырауы;
- ҚР Мемлекеттік тәуелсіздігін;
орындауы керек:
- қысқаша тарихи-археологиялық әңгіме құру;
- көшпенді малшаруашылығының пайда болу себептерін ашу;
- алғашқы мемлекеттік бірлестіктерді сипаттау;
- көшіп-қону саясатының негізгі мақсаттарын анықтау;
- көтерілістің аяқталу себептерін талдау;
- ЖЭС пен ұжымдастырудың мәнін ашу;
- 20-30 жылдардағы этнодемографиялық жағдайлар. Репрессия мен депортациялар;
- картамен жұмыс жасау;
- қазақ диаспаросының пайда болу себептерін ашу;
- Ұлы Отан соғысы мен соғыс жылдарынан кейінгі кезеңдердегі Қазақстанның рөлін ашу.
Қазақстан тарихы
Негізгі мектеп курстары бойынша оқушылардың қайталау білімі;
Өзінің қалыптасуында қазақ халқының тарихи және мәдени даму жолдары;
Көшпенділер өркениеті;
Көшпенділер мәдениетінің қалыптасу жолдары;
Көшпенділердің рухани мәдениеті;
Қазақстанның Ресейге қосылу кезіндегі, сонымен қатар Ресей империясының құрамы кезіндегі ішкі саяси жағдай;
Ұлт-азаттық көтерілістер мен қозғалыстар;
XX ғ басындағы саяси партиялар мен ағымдардың мәні;
XX ғ 20-30 жылдарындағы әлеуметтік-экономикалық және қоғамдық-саяси жағдайы;
Совет өкіметінің бірінші жылдарындағы этнодемографиялық жағдайы;
Коммунистік партия және комсомол;
Қазақ диаспорасының білімі;
Ұлы Отан соғысы және соғыстан кейінгі жылдардағы Қазақстанның рөлі;
50-80 жылдардағы Қазақстанның әлеуметтік-экономикалық, қоғамдық-саяси жағдайы;
Қазақстан дағдарыс және СССР құлаған кезінде;
Тәуелсіздік алғаннан кейінгі Қазақстан Республикасының саяси және қоғамдық өзгерістері
БК9
ЖГП 04
Пәнді оқу нәтижесінде білім алушы білуі керек:
- адамның жалпы мәдени, және әлеуметтік дамуындағы дене мәдениетінің рөлі,
- салауатты өмір салтының негіздері орындауы керек:
- дене тәрбиесінің нормативтерін орындау.
Дене тәрбиесі
Адамның жалпы мәдени, және әлеуметтік дамуындағы дене мәдениетінің рөлі; дене тәрбиесінің әлеуметтік-биологиялық және  психофизиологиялық мәдениеті; дене және спорттық өзін жетілдірудің негіздері; кәсіптік-қолданбалы дене дайындығы
БҚ9
ЖКП 00
Жалпы кәсіптік пәндер
ЖКП 01
Пәнді оқу нәтижесінде білім алушы білуі керек:
- геометриялық сызудың ережелерін;
- сызбаларды жасаудың ережелерін;
- құрылымдық құжаттамаларды жасаудың ережелерін;
- машина құру сызбасы;
орындауы керек:
- МЖМБС-ға сәйкес мамандық бойынша сызбалар мен сызуларды сызу;
- күрделі емес бөлшектер мен механизмдердің түйіндері мен бөлшектерін сызу;
- техникалық тұрғыда сызу;
- кестелік міндеттерді шешудің әдістерін қолдану.
Сызу
сызбаларды кестелі тұрғыда жасау, сызбалы шрифтер, сызбалардағы жазбалар, сызбалар сызығы; геометриялық құрылыстар, бейнелену теориясы, нүктені, түзу сызбаларды, геометриялық денелерді жобалау; аксонометриялық жобалар; қарапайым бөлшектердің кешендік сызбасы, масштабтары, өлшемдерді көрсету, бейнелер: түрлері, кескіндемелер, қималар, машина құрылысы сызбасы, құрылымдық құжаттар, негізгі жазбалар, кескіндемелердің бейнесі мен көрінісі, бөлшектердің сызбасы, эскиздер; жинақтау сызбасы, ажырайтын қосылыстар, жинақтау сызбаларын бөлшектеу және оқу; ЕҚСЖ МЖМБС талаптары; мамандық бойынша кестелер мен сызбалар; құрылыс сызбасының элементтері.
КҚ8
ЖКП 02
Пәнді оқу нәтижесінде білім алушы білуі керек:
- электрлі аймақтың сипаттамасы, олардың физикалық мәнін;
- кедергілердің кезекті, паралельді, аралас қосындыларының заңын;
- тұрақты (ауыспалы) тоқ тізбегінің негізгі шамалары (ауыспалы), электрлі энергияның қайнар көздері, кернеуліктер, кедергілерді;
- электрлі өлшеу құралдарының кемшілігін.
орындауы керек:
- есептеу және анықтамалық әдебиетпен қолдану;
- өткізгіш сымның кедергісін есептеу;
- түзу және айналмалы жіптің индуктивтілігін анықтау;
- симметриялық және несимметриялық үш фазалы тізбектерді есептеуді жүзеге асыру;
- трансформаторлардың жұмыс тәртібін зерттеу;
- үш фазалы қозғалтқыштардың жұмыс сипаттамасын алып тастау, релелі-контакторлы басқарудың кестесін оқу;
- транзиторлардың кіріс және шығыс сипаттамаларын түсіру.
Электротехника
Кіріспе. Электрлі және магниттік тізбектер. Негізгі анықтамасы, топологиялық шамалар мен электрлі тізбектерді есептеу әдістері. Ауыспалы (тұрақты) тоқтың тізбектерін талдау және есептеу. Магниттік тізбектерді есептеу және талдау. Электрлі магниттік құрылғылар мен электрлі машиналар. Электрлі магниттік құрылғылар. Үш фазалық электрлі тізбектер. Трансформаторлар. Тұрақты тоқтың машинасы (ТТМ).
Қазіргі таңдағы өндірістегі электрлі жетек.
КҚ 18
ЖКП 02
Пәнді оқу нәтижесінде білім алушы білуі керек:
- өндірістік санитария туралы жалпы мәліметтерді;
- қауіпсіздік техникасын;
- электрлі қауіпсіздік негізін; этж объектілерінде техникалық және ұйымдастырушылық іс-шараларды; қорғаныс құралдарын;
- өрт қауіпсіздігі туралы жалпы мәліметтерді;
орындауы керек:
- қауіпсіздік техникасын сақтау;
- түйіскен желіде (тартуға арналған бөлімшелерде) жұмыс жасау барысында электр қауіпсіздігін сақтау;
- өндірістік жарақаттанған жағдайда көмек көрсету;
- өрт қауіпсіздігін сақтау.
Еңбекті қорғау және электр қауіпсіздігі
Еңбек заңдылығының негізі. Еңбекті қорғау басқармасы, еңбек шарттарына әсер етуші факторлар; еңбекті қорғау бойынша іс-шаралар. Жарақаттану және кәсіптік сырқат. Жоғары вольтты жабдықпен жұмыс жасау барысындағы өрт қауіпсіздігінің негізі.
Темір жол көлігіндегі қауіпсіздік техникасының негіздері. Электр қауіпсіздігі:
- тартуға арналған бөлімшелеріндегі жұмыстарда;
- түйіскен желі жұмыстарының барысында. Тұтынушылардың электр қондырғыларын пайдалану барысындағы қауіпсіздік техникасының ережелері. Темір жол көлігін электрмен жабдықтау құрылғыларында жұмыстарды қауіпсіз қабылдау мен қауіпсіздіктің талаптары; қорғаныс құралдары. ЭТЖ объектілеріндегі өндірістік санитария мен еңбек гигиенасы; алғашқы көмек көрсету; өрт қауіпсіздігі.
КҚ 19
АК 11
АҚ 14
АҚ 15
ЖКП 04
Пәнді оқу нәтижесінде білім алушы білуі керек:
- статика, кинематика және динамика заңдары;
- өзгертудің әртүрлі түрлері барысында құрылым элементтерінің беріктігі мен қаттылығын есептеу әдістемесі;
- барлық оқылатын өлшемдердің өлшем бірлігі;
- жалпы белгідегі жинақтау бірлігі мен бөлшектерді жобалау ерекшеліктері.
орындауы керек:
- дененің механикалық жағдайын талдау барысында техникалық механиканың технологиясын қолдану;
- денелер жүйесінен оған әсер етуші қарастырылушы денелер мен күштерді ерекше етіп көрсету;
- құрылым элементінің нүктесінде кернеуліктегі жағдайы мен жүктеу сипатын анықтау;
- дағдылану:
статикалық және динамикалық сипаттағы әсерлер, иілу мен айналдыру, қысу созу барысында типтік міндеттерді шешу, оқу, анықтамалық және нормативті-техникалық әдебиеттермен жұмыс жасау.
Техникалық механика негіздері
Теоретикалық механика негіздері; статика: статика аксиомасы; күштердің түзу және кеңістіктік жүйесі; кинематика: кинематиканың негізгі түсініктері; нүкте және қатты дененің кинематикасы; динамика: динамика аксиомасы; материалдық нүктенің қозғалысы; инерция күші; қажалу; жұмыс және қуаттылық; материалдардың кедергісі: пластикалық және серпінді өзгертулер, ішкі және сыртқы күштер; қима әдісі; созылу және қысу; кесу мен майыстыру есебі; айналдыру; майыстыру; машиналар мен механизмдердің бөлшектері: құрылым элементтері; механизмдер мен машиналардың сипаттамасы
КҚ 1
КҚ 2
КҚ 6
АҚ 3
ЖКП.05
Пәнді оқу нәтижесіндегі білім алушы білуі керек:
- құқықтық базаның әдістері, құралдары, субъектісі мен объектісі, негіздері, міндеттері мен мақсатын;
- өлшем теориясының негізі;
- халықаралық және аймақтық стандарттардың құрылымын;
- ҚР МЖМБС сертификатының жүйесін; орындауы керек:
- мемлекеттік және мемлекетаралық жүйені қолдану;
- ұлттық, халықаралық стандарттауды анықтау;
- тамақ өнімдерін, дайын өнімдерді және қоғамдық тамақтандыру қызметін сертификаттаудың тәртібін өткізу.
Стандарттау, сертификаттау және метрология негіздері   ГҚР стандарттауының мемлекеттік жүйесі (МСС); стандарттау, сертификаттау және метрология саласындағы заңдылық актілері; стандарттаудың халықаралық (ИСО) және мемлекетаралық (СНГ); метрология және өлшем бірлігі туралы түсінік; өлшем бірлігін қамтамасыз етудің мемлекеттік жүйесі (МӨЖ); өнім сапасы;
Темір жол көлігі кәсіпорындарындағы стандарттау негізі; өлшем құралдары; өлшемдердің эталоны; сертификаттау;  сертификаттау негіздері; ҚР «Сертификаттау туралы»  заңы; терминдер мен анықтамалар.
КҚ 1
КҚ 7
ЖКП 06
Пәнді оқу нәтижесінде білім алушы білуі керек:
- кернеулік ұлғаюының жіктелуін;
- тартуға арналған бөлімшелер мен түйіскен желідегі кернеуліктің ұлғаюы;
- кернеуліктің ұлғаюынан қорғану тәсілдері, алдын алу мен жою сипатындағы іс шаралар;
- изоляторлардың түрлері мен сипаты;
- трансформаторлар мен электрлі машиналарды оқшаулаудың құрылымын;
орындауы керек:
- сынақ пен изоляторлардың ақауларын жоюды жүзеге асыру;
- разрядтауыштар мен найзағайдан қорғануды пайдалану.
Жоғары қуаттылық техникасы
Кернеуліктің ұлғаюы оның жіктелуі мен табиғаты; кернеуліктің ұлғаюынан қорғану; разрядтауыштар мен найзағайды қайтарудағы сипаттамалардың құрылымы; айналмалы машиналар мен трансформаторлардың, электрлі тасымал желісін оқшаулау
КҚ 1
КҚ 10
АҚ 4
АҚ 7
ЖКП 07
Пәнді оқу  нәтижесінде білім алушы білуі керек:
- металдардың қасиетін;
- жасау негізі, құралдар мен жабдықтарды;
- коррозия теориясының негізін;
- электрлі оқшаулау материалдарының жіктелуін;
- полимерлер мен пластмасстардың жіктелуін, олардың қасиеті, қолданылуы;
- ағаштан жасалған материалдардың жіктелуін, қасиеті, жасау технологиясын;
- минералды майлардың түрін, олардың қасиетін, техникалық сипатын, оларды қолдану аймағын;
- пластикалық майлар, коррозияға қарсы төсемдердің түрлерін;
- материалдардың бұзылуымен байланысты күрес әдісін, белгісі, еріткіштердің қасиетін;
орындауы керек:
- материалдың түрін анықтау;
- теміркөміртегі болаттың бағдарламасын қолдану, бұйымды жөндеу және дайындау үшін қажетті материалдарды іріктеп алу;
- жасаудың рационалдық тәсілін таңдау;
- төсемдер үшін материалдарды таңдау.
Электр материалдары
Металтану негізі;
Теміркөміртекті және қоспалы ерітінділер;
Түрлі түсті металдардың ерітіндісі;
Металдарды жасау әдістері;
Металдардың коррозиясы; электрлі оқшаулау материалдары; өткізгіш және жартылай өткізгіш, магнитті материалдар және кабельді өнім;
полимерлер;
ағаш және ағаш  пластик;
минералды және синтетикалық майлар;
пластикалық майлар;
қорғаныс төсемдері.
КҚ1
КҚ2
ЖКП 08
Пәнді оқу нәтижесінде білім алушы білуі керек:
- өлшеу трансформаторлары мен құралдардың құрылымы мен белгісі, электрлі тізбектердің шамаларын өлшеу тәсілдерін, өлшемдердің кемшілігін;
- жерге қосудың белгісі мен тәсілдері және оның өлшемдері;
- электрмен жабдықтау жүйелерінің кабельді және ауа желілеріндегі өлшемдерді.
орындауы керек:
- тізбектердің электрлі және электрлі емес шамаларын өлшеуді өткізу;
- өлшемдер шегін кеңейту үшін құрылғылар мен құралдарды таңдауды өткізу, электрмен жабдықтау құрылғыларында жұмыс жасайтын электрлі өлшемдердің шамаларын өлшеу.
Өлшемдер техникасы
Пәннің міндеттері; метрология негіздері; өлшеу құралдарының негізі мен құрылымы; заманауи әдістермен электрлі өлшемдерді өлшеу; алынған білім мен ілімді Қазақстан Республикасының темір жолын электрмен жабдықтау құрылғыларын өлшеу үшін қолдану.
Темір жол көлігінде автоматика және телемеханика жүйелерін электрлі өлшеу барысында қолданылатын негізгі құралдар. Кабельді, ауа желілері мен рельстік тізбектердегі өлшемдер. Телеметриялық өлшемдер.
КҚ 1
КҚ 2
КҚ 6
ЖКП 09
Пәнді оқу нәтижесінде білім алушы білуі керек:
- ауыспалы және тұрақты тоқтың электрлі машинасының әрекет ету негізі мен құрылғысы;
- трансформаторлардың әрекет ету негізі мен құрылғысы;
- трансформаторлар жұмысының тәртібі мен түрлері;
- электрлі жетек негіздері;
орындауы керек:
- ауыспалы және тұрақты тоқтың электрлі машинасын пайдалану;
- күш беретін трансформаторларды пайдалану.
Электрлі машиналар
Ауыспалы және тұрақты тоқтың электрлі машиналары; трансформаторлар, трансформаторлар жұмысының тәртібі, арнайы трансформаторлар; электрлі жетек негіздері.

- выступления, движения и восстания в 20-80 годы XXвв.
- культуру Казахстана 20-30 годы XX в.;
- всемирный курултай казахов;
- декабрьские события 1986 года Алматы;
- августовский путч и его провал;
- Государственную независимость РК;
уметь:
- составлять краткий историко-археологический рассказ;
- раскрыть причины возникновения кочевого скотоводства
- характеризовать первые государственные объединения;
- определять главные цели переселенческой политики;
- анализировать причины поражений восстаний;
- раскрывать суть НЭПа, коллективизации;
- этнодемографическая ситуация в 20-30 годы. Репрессии и депортации;
- работать с картой;
- раскрывать причины возникновения казахской диаспоры
- раскрыть роль Казахстана в Великой Отечественной войне и в послевоенный период.
История Казахстана
Обобщающие знания учащихся за курс основной школы;
пути исторического и культурного развития казахского народа в своем становлении;
цивилизация кочевников;
пути возникновения кочевого государства;
духовная культура кочевников;
внутриполитическое положение Казахстана накануне присоединения его к России, а также в составе Российской империи;
национально-освободительные восстания и движения;
сущность политических партий и течений в начале XX в;
социально-экономическое, общественно-политическое положение Казахстана в 20-30 годы XX в;
этнодемографическое положение впервые годы Советской власти;
коммунистическая партия и комсомол;
образование казахской диаспоры;
роль Казахстана в годы Великой Отечественной войны и в послевоенный период;
социально-экономическое, общественно-политическое положение Казахстана в 50-80 годы;
Казахстан в период кризиса и распада СССР;
политические и общественные изменения в Республике Казахстан после обретения независимости
БК 9
ОГД 04
В результате изучения дисциплин обучающийся должен
знать:
- роль физической культуры в общекультурном, профессиональном, социальном развитии человека;
- основы физического и спортивного самосовершенствования.
уметь:
- выполнять нормативы физической подготовки.
Физическая культура
Роль физической культуры в общекультурном, профессиональном, социальном развитии человека; социально-биологические и психофизиологические основы физической культуры; основы физического и спортивного самосовершенствования; профессионально-прикладная физическая подготовка
БК9
ОПД 00
Общепрофессиональные дисциплины
ОПД.01
В результате изучения дисциплин обучающийся должен
знать:
- правила геометрического черчения;
- правила оформления чертежей;
- правила разработки и оформления конструкторской документации;
- машиностроительное черчение;
уметь:
- вычерчивать схемы и чертежи по специальности согласно ГОСТ;
- вычерчивать узлы и детали несложных деталей и механизмов;
- рисовать технически;
- применять методы решения графических задач.
Черчение
Графическое оформление чертежей, шрифты чертежные, надписи на чертежах, линии чертежа; геометрические построения, теория изображений, проецирование точки, прямой линии, геометрических тел; аксонометрические проекции; комплексные чертежи простых деталей, масштабы, нанесение размеров, изображения: виды, разрезы, сечения, машиностроительное черчение, конструкторские документы, основные надписи, изображение и обозначение резьбы, чертежи деталей, эскизы; сборочные чертеж, разъемные соединения, чтение и деталирование сборочных чертежей; требования ГОСТов ЕСКД; чертежи и схемы по специальности; элементы строительного черчения.
ПК8
ОПД.02
В результате изучения дисциплин обучающийся должен
знать:
- характеристики электрического поля, их физический смысл;
- законы последовательного, параллельного, смешанного соединений сопротивлений;
- основные параметры цепи постоянного (переменного) тока, источники электроэнергии, напряжения, сопротивления;
- погрешность электроизмерительных приборов.
уметь:
- пользоваться учетной и справочной литературой;
- рассчитывать сопротивление проводника;
-определять индуктивность прямой и кольцевой катушки;
- производить расчет симметрических и несимметрических трехфазных цепей;
- исследовать режимы работы трансформаторов;
- снимать рабочие характеристики трехфазного двигателя читать схемы релейное – контакторного управления;
- снимать входные и выходные характеристики транзисторов.
Электротехника
Введение. Электрические и магнитные цепи. Основные определения, топологические параметры и методы расчета электрических цепей. Анализ и расчет цепей переменного (постоянного) тока. Анализ и расчет магнитных цепей. Электромагнитные устройства и электрические машины. Электромагнитные устройства. Трехфазные электрические цепи. Трансформаторы. Машины постоянного тока (МПТ).
Электропривод на современном производстве.
ПК18
ОПД.03
В результате изучения дисциплин обучающийся должен
знать:
- общие сведения о производственной санитарии;
- технику безопасности;
- основы электробезопасности; технические и организационные мероприятия на объектах эжд;
- защитные средства;
- общие сведения о пожарной безопасности;
уметь:
- соблюдать технику безопасности;
- соблюдать электробезопасность при работах на контактной сети (тяговых подстанциях);
- оказать помощь при производственной травме;
- соблюдать пожарную безопасность.
Охрана труда и электробезопасность
Основы трудового законодательства. Управление охраной труда факторы, влияющие на условия труда; мероприятия по охране труда. Травматизм и профессиональные заболевания. Основы пожарной безопасности при работе с высоковольтным оборудованием.
Основы техники безопасности на железнодорожном транспорте. Электробезопасность при работах на тяговых подстанциях;
- при работах на контактной сети. Правила техники безопасности при эксплуатации электроустановок потребителей. Требования безопасности и безопасные приемы работ в устройствах электроснабжения железнодорожного транспорта; защитные средства. Гигиена труда и производственная санитария на объектах ЭЖД; оказание первой помощи; пожарная безопасность;
ПК19
СК11
СК14
СК15
ОПД.04
В результате изучения дисциплин обучающийся должен
знать:
- законы статики, кинематики и динамики;
- методику расчета элементов конструкций на прочность и жесткость при различных видах деформаций;
- единицы измерения всех изучаемых величин;
- особенности проектирования деталей и сборочных единиц общего назначения.
уметь:
- применять при анализе механического состояния тела терминологию технической механики;
- выделять из системы тел рассматриваемое тело и силы, действующие на него;
- определять характер нагружения и напряженное состояние в точке элемента конструкции;
иметь навыки
- решения типовых задач, связанных с расчетами на прочность и жесткость при растяжении-сжатии, кручении и изгибе - воздействиях статического и динамического характера;
работы с учебной, справочной и нормативно-технической литературой.
Основы технической механики
основы теоретической механики; статика: аксиомы статики; плоская и пространственная система сил; кинематика: основные понятия кинематики; кинематика точки и твердого тела; динамика: аксиомы динамики; движение материальной точки; силы инерции; трение; работа и мощность; сопротивление материалов: деформации упругие и пластические, силы внешние и внутренние; метод сечения; растяжение и сжатие; расчеты на срез и смятие; кручение; изгиб; детали механизмов и машин: элементы конструкций; характеристики механизмов и машин
ПК1
ПК2
ПК6
СК3
ОПД.05
В результате изучения дисциплин обучающийся должен
знать:
- цели, задачи, принципы, объекты, субъекты, средства, методы, правовой базы;
- основы теории измерений;
- структуру международных и региональных стандартов;
- систему сертификации ГОСТ РК;
уметь:
- применить государственные и межгосударственные системы;
- определить национальную, региональную, международную стандартизацию;
- проводить порядок сертификации пищевых продуктов, готовой продукции и услуг общественного питания.
Основы стандартизации, сертификации и метрологии Государственная система стандартизации РК (ГСС); законодательные акты в области стандартизации, метрологии, сертификации; международная (ИСО), межгосударственная (СНГ) системы стандартизации; понятия о метрологии и единицах измерений; государственная система обеспечения единства измерений (ГСИ); качество продукции;
принципы стандартизации в предприятиях железнодорожного транспорта; средства измерений; эталоны величин; сертификация; основы сертификации; термины и определения; Закон РК «О сертификации».
ПК1
ПК7
ОПД.06
В результате изучения дисциплин обучающийся должен
знать:
- классификацию перенапряжений;
- перенапряжения на тяговых подстанциях и контактной сети;
- способы защиты от перенапряжений, мероприятия предупреждающего и ликвидирующего характера;
- типы и характеристики изоляторов;
- конструкцию изоляции электрических машин и трансформаторов;
уметь:
- производить испытания и дефектировку изоляторов;
- Эксплуатировать разрядники и молниезащиту.
Техника высоких напряжений
перенапряжение их классификация и природа; защиту от перенапряжения; конструкция характеристики в разрядниках и молниеотводов; изоляция линий электропередачи, вращающихся машин и трансформаторов
ПК1
ПК 10
СК4
СК7
ОПД.07
В результате изучения дисциплин обучающийся должен
знать:
- свойства металлов;
- принципы обработки, инструменты, оборудования;
- основы теории коррозии;
- классификацию электроизоляционных материалов;
- классификацию пластмасс и полимеров, их свойства, применение;
- классификацию материала из дерева, свойства, технологию обработки;
- типы минеральных масел, их свойства, технические характеристики, область их применения;
- типы пластичных смазок, антикоррозийных покрытий;
- методы борьбы с разрушением материалов, назначение, свойства растворителей;
уметь:
- определять тип материала;
- пользоваться программой железоуглеродистых сталей, подбирать необходимый материал для изготовления и ремонта изделий;
- выбрать рациональный способ обработки;
- подбирать материалы для покрытий.
Электрические материалы
Основы металловедения;
железоуглеродные и легированные сплавы;
сплавы цветных металлов;
способы обработки металлов;
коррозия металлов; электроизоляционные материалы; проводниковые и полупроводниковые, магнитные материалы и кабельная продукция;
полимеры;
дерево и деревопластик;
минеральные и синтетические масла;
пластичные смазки;
защитные покрытия.
ПК1
ПК2
ОПД.08
В результате изучения дисциплин обучающийся должен
знать:
- назначение, конструкцию измерительных трансформаторов и приборов, способы измерения параметров электрических цепей, погрешность измерений.
- назначение заземления и способы его измерения.
- измерения в воздушных и кабельных линиях систем электроснабжения.
уметь:
- проводить замеры неэлектрических параметров и электрических параметров цепей - проводить подбор приборов и устройств для расширения пределов измерений, измерять параметры электрических величин на работающих устройствах электроснабжения.
Электрические измерения
Задачи предмета; основы метрологии; конструкция и принцип работы измерительных приборов; измерение электрических величин современными методами; применение полученных знаний и умений для измерений в устройствах электроснабжения железных дорог Республики Казахстан.
Основные приборы, применяемые при электрических измерениях систем автоматики и телемеханики на железнодорожном транспорте. Измерения в воздушных, кабельных сетях, рельсовых цепях. Телеметрические измерения.
ПК1
ПК2
ПК6
ОПД.09
В результате изучения дисциплин обучающийся должен
знать:
- устройство и принцип действия электрических машин переменного и постоянного тока;
- устройство и принцип действия трансформаторов;
- виды и режимы работы трансформаторов;
- основы электропривода;
уметь:
- эксплуатировать электрические машины переменного и постоянного тока;
- эксплуатировать силовые трансформаторы.
Электрические машины
Электрические машины переменного и постоянного тока; трансформаторы, режимы работы трансформаторов, специальные трансформаторы; основы электропривода.

КҚ 11 АҚ 12
ЖКП 10
Пәнді оқу нәтижесіндегі білім алушы білуі керек:
- темір жолының негізгі элементтерін, локомотивтер түрлері мен вагондар түрлерін;
- стансалардың жіктелуін;
- дабылдардың белгісі мен ерекшеліктерін;
- стрелкалар, ЭЦ мен ДЦ постысының белгісін; темір жол көлігіндегі байланыстың негізгі түрлерін;
- пойыздар қозғалысы кестесінің түсінігі, бір және қос жолды учаскелердегі қозғалыстың тәртібін, диспетчердің рөлін.
орындауы керек:
- локомотивтердің белгісін, сериясын, үлгісін және түрін ажырата білу, вагондардағы жазбалар мен белгілерді талдай білу;
- жолдың бір және қос жолды учаскелерінде стансаның шекарасы мен жол нөмірі және стрелкалы ауыстыруды анықтауа.
Темір жолының жалпы курсы
Темір жол көлігі және оларды басқару жүйесі туралы жалпы мәліметтер; жол және жол шаруашылығы; темір жолдың жылжымалы құрамы; локомотивтер мен локомотив шаруашылығы, бөлек пункттер; дабыл мен байланыстың құрылғысы мен құрылысы; темір жолын электрмен жабдықтаудың құрылғысы; пойыздар қозғалысын ұйымдастыру.
КҚ1 АҚ1 АҚ 11
ЖКП 11
Пәнді оқу нәтижесіндегі білім алушы білуі керек:
- электронды құралдардың құрылғысы;
- этж электрмен жабдықтау жүйелерінде қолданылатын шағын процессорлы құрылғыларды пайдалану және әрекетінің негізі;
- жартылай өткізгіш құралдарын қосу кестесін, шартты белгілер.
- серпілістердің шамалары мен әртүрлілігі, бастапқы кестедегі серпілістердің қалыптасу негізі.
орындауы керек:
- электронды және шағын электронды құралдарды пайдалану және қосуды жүзеге асыру, күшейткіштер кестесін, ИМС серпілістік құрылғыларын оқу, құралдар мен кестелердің жарамдылығын бағалауды жүзеге асыру.
- интегралды шағын кестелерді түсіну;
- операциялық күшейткіштер негізінде кестелерді оқу, олардың пайдалану сынақтары жүзеге асады
Электроника және микроэлектроника негіздері
Электроника және микроэлектроника негіздері; кестелердегі логикалық элементтер мен операциялар; жартылай өткізгіш және қайта жасаушы қондырғылар; өлшеу техникасы, релелі қорғаныс және этж құрылғыларын басқарудағы шағын үрдістер.
КҚ17
АҚ9
АҚ10
АП 00
Арнайы пәндер
Біліктілігі
090401 2 - Байланыс желісі электромонтері*
АП 01
Пәнді оқу нәтижесіндегі білім алушы білуі керек:
реленің құрылымын, релелік қорғаныстың түрлері, шамалары мен кестелерін; басқарудың автоматты құрылғылары мен автоматты жүйелерін құрылымдық орындау, оларды пайдалануды;
орындауы керек:
- релелік қорғаныстың құрылғыларын, түйіскен желі құрылғыларының ТД және ТБ (ДУ) ажырата білу, пайдалану мен қызмет көрсетудің ережелерін білу.
- Екінші мәрте коммутациялар (РҚ, ТБ, ТД, АБ) кестесін оқу.
ЭТЖ электржабдықтарының құрылғыларын релейлік қорғау, автоматика және телемеханика негіздері
Релелік қорғаныс туралы жалпы мәліметтер; қорғаныс органдары мен элементтік база; тоқтың электрлі механикалық, электрды және шағын электронды релесі, қуаттылық пен уақыттың кернеулігі, аралық және көрсеткіш кедергілері және т.б.; максимал тоқ қорғанысы; кернеулік бойынша және тоқтың кемуі, дифференциалды, дистанционды, түйіскен желі құрылғылары мен ұзына бойғы электрмен жабдықтау желілерін қорғау; жаңа ұрпақтың релелік қорғаныс туралы жалпы мәліметтері (БМРЗ)
АСУ терминдері мен жалпы түсінігі. Ақпарат, дабылдар, олардың қасиеті, ақпараттар саны, логикалық элементтер. Ауыспалы тоқтың түйіскен желі фидерлерінің автоматикасы, телемеханика құрылғылары туралы жалпы мәліметтер; АСКУЭ, БМАЧР және т.б. энергетикалық таратушысының есебі мен бақылауының автоматтандырылған жүйесі.
КҚ 17
АҚ 4
АҚ 9
АҚ 7
АҚ 10
АП 02
Пәнді оқу нәтижесіндегі білім алушы білуі керек:
- қозғалыстың әртүрлі жылдамдықтары үшін түйіскен ілгектің құрылымын, сымдар, түйіндер мен ТЖ бөлшектерінің орналасуы мен белгілері, сапалы тоқ түсімін қамтамасыз етудің шарттарын;
- түйіскен желіні секциялау мен қайнар көзінің тәсілдері;
- ұстап тұрушы, тасушы және тірек құрылымдарының түрлерін;
- рельстік тізбектердің құрылғысын;
- түйіскен ілгектер мен тоқ қабылдағыштарының өзара әрекеттерін;
- түйіскен желіні пайдалану және жөндеу;
- түйіскен желіні құру бойынша жұмыстың құрамын;
орындауы керек:
- ТЖ әртүрлі түйіндері үшін сымдар мен бөлшектерді таңдау;
- түйіскен желінің монтаждық жоспары мен қуат көзі мен секциялаудың кестесін оқу;
- консолдерді, қатты және иілгіш бөгеттерді таңдауды орындау;
- ТЖ электр-монтерлер құрамында құрамында жұмысты орындау; ұзына бойғы электрмен жабдықтау желісі мен түйіскен желінің зақымдалған құрылымын жөндеу мен тексеруді жүзеге асыру.
Байланыс желі
түйіскен желі жұмыс шарттары мен ұзына бойғы электрмен жабдықтаудың желісі; түйіскен желінің негізгі материалдары; арматура және түйіскен желінің түйіндері; қарапайым және тізбектік түйіскен ілгектердің механикалық санақтары; түйіскен желінің желге төзімділігі; түйіскен желіні секциялау және қуат көзі; түйіскен желінің монтаждық жоспарын оқу; түйіскен желінің ұстап тұрушы құрылғылары; түйіскен желінің тіреулері және оларды топырақта көму; рельстік тізбектер, жерге қосу, қорғаныс құрылғылары мен қоршаулар; тоқ қабылдағыштары түйіскен ілгектерінің өзара әрекеттері; түйіскен желіде жұмыс жасау барысында еңбектің қауіпсіз шарттарын қамтамасыз ету; түйіскен желіні пайдалану.
КҚ 1
КҚ 4
КҚ 5
КҚ 9
КҚ 10
АҚ 1
АҚ 2
АҚ 7
АҚ 15
АП 03
Пәнді оқу нәтижесіндегі білім алушы білуі керек:
- түйіскен желіні жөндеу мен пайдалануды орындау технологиясын;
- монтаждық-қайта қалпына келтіруші құралдар- жабдықтар;
орындауы керек:
- қорғаныс құралдары, қозғалмалы құралдар мен механизмдердің шағын механизация құралдарын қолдану;
- түйіскен желінің құрылыс жөндеу жұмыстары мен монтаж, кезекті жөндеу жұмысын жүзеге асыру;
- жөндеу мен техникалық қызмет көрсетудің алдыңғы қатарлы әдістерін қолдану;
- түйіскен желінің шамаларын өлшеу;
- түйіскен желінің күйін бағалау;
Байланыс желі құрылғыларын құрастыру, реттеу, техникалық қызмет көрсету және жөндеу
Электрлендіру мен энергетика шаруашылығының ұйымдастырушылық құрылысы;
Түйіскен желінің қызметін ұйымдастыру;
Пайдалану барысындағы құрылғының жұмысы;
Түйіскен желі мен ауа желісін тексеру:
Түйіскен желі жағдайының балдық бағалауы;
Түйіскен желінің шамаларын өлшеу;
Изоляторлардың ақауын жою;
Түйіскен желі мен ауа желісін тексеру мен реттеу, ұстап тұрушы құрылғылар мен тіреулер; күрделі жөндеу жұмысы, модернизация және қалпына келтіру;
Техникалық қызмет көрсету мен жөндеу барысындағы ТПЕ ҚТЕ талаптары.
КҚ10
КҚ12
АҚ2
АҚ3
АҚ4
АҚ5
АҚ6
АҚ8
АҚ11
АҚ13
АҚ14
АҚ15
АП.04
Пәнді оқу нәтижесіндегі білім алушы білуі керек:
ҚР темір жолының электрленген жүйесін, пайдаланудың ерекшеліктерін;
- ұзына бойғы электрмен жабдықтау мен тартуға арналмаған тұтынушылардың қуат көзінің ауа және кабельді желісін конструктивті орындалуын.
- ДОБ құрылғыларының белгісі және олардың электрмен жабдықтауы.
- темір жол объектілеріне жарық түсірудің талаптарын.
орындауы керек:
жарық түсіру жүйелерін шамалы жөндеуді орындау және пайдалану;
- ұзына бойғы электрмен жабдықтаудың ауа және кабельді желісін шамалы жөндеуді орындау және пайдалану
Темір жолдарын электржабдықтау
ҚР электрленген тж жүйелері; электрлі желілердің жіктелуі; ұзына бойғы электрмен жабдықтаудың ауа және кабельді желілерін конструктивті орындалуы; электрлі желілердің шамалары; тартуға арналмаған тұтынушылардың сипаттамасы және олардың қуат көзінің кестесі;
Автоблоктау құрылғыларын электрмен жабдықтау; темір жол объектілеріне жарық түсіру жүйелері;
Тартуға арналған желілер (соның ішінде ПС және ППС) және олардың аралас құрылысқа әсері; тартуға арналған желі жұмысының қалыпты және апаттық тәртібі, тартуға арналған желідегі қысқа түйісулердің тоқтары; этж электрлі энергияның сапасы және реактивті  қуаттылықтың орнын толтырудың құрылғысы.
АҚ1
АҚ7
АП 05
Пәнді оқу нәтижесінде білім алушы білуі керек:
- темір жолының құрылғысы мен құрылысын, олардың негізгі өлшемдері мен мазмұнының нормасын;
- пойыздар қозғалысын ұйымдастырудың жүйесін және дабылдың негіздерін;
- апаттық және стандартқа сай емес жағдайлардағы әрекеттің тәртібін;
- ТЖ пайдаланудың ережесін;
орындауы керек:
- негізгі құрылыстардың техникалық жағдайына жағдай жасау, техникалық пайдаланудың ережелеріне сәйкес түйіскен желінің құрылғыларын,
- темір жол көлігіне әсер етуші нұсқаулықтар мен ережелердің білімін қолдану.
Техникалық пайдалану және қозғалыс қауіпсіздігі
Темір жол көлігі және басқару жүйесі туралы жалпы мәліметтер;
Жол және жол шаруашылығы туралы жалпы мәліметтер, темір жолдың жылжымалы құрамы мен темір жол көлігіндегі дабыл;
Пойыздар қозғалысы мен темір жол тасымалын ұйымдастыру; ТЖ ТПЕ;
Темір жолдарын техникалық пайдаланудың ережелері; дабыл нұсқаулығы, пойыздар қозғалысы мен маневрлік жұмыс туралы нұсқаулық.
КҚ19
АҚ1
АҚ3
АҚ6
АҚ11
АҚ13
АҚ14
АҚ15
АП 06
Пәнді оқу нәтижесінде білім алушы білуі керек:
- экономикалық категорияларды;
- электрмен жабдықтау дистанциясы жұмысының негізгі экономикалық көрсеткіштері және ЭЧК;
- еңбектің мөлшері мен төлемін.
орындауы керек:
- ЭЧК көлемдік және сапалы көрсеткішін анықтау бойынша күрделі емес техникалық-экономикалық есептеуді орындау түсіну:
- электрмен жабдықтау шаруашылығын жүргізудің экономикалық әдістері туралы
Көлік экономикасы және өндірісті басқару
Көлік халық шаруашылығының саласы ретінде; экономика және өндірісті ұйымдастыру; өндірісті жоспарлау; ЭЧ өндірістік қаржылық әрекетін талдау және; жасампаздық пен рационализаторлық; өндірістің тиімділігін жетілдіру.
КҚ13
КҚ15
АҚ8
Біліктілігі:

ПК11 СК12
ОПД.10
В результате изучения дисциплин обучающийся должен
знать:
- основные элементы железнодорожного пути, виды локомотивов, виды вагонов.
- классификацию станций
- назначение и значение сигналов;
- назначение стрелок, поста ЭЦ и ДЦ; основные виды связи на железнодорожном транспорте.
- понятия графика движения поездов, порядок движения на однопутном и двухпутном участках, роль диспетчера.
уметь:
- различать вид, тип, серию и назначение локомотивов, расшифровать знаки и надписи на вагонах.
- определять границы станции на однопутном и двухпутном участках пути, номер пути и стрелочного перевода.
Общий курс железных дорог
Общие сведения о железнодорожном транспорте и системе управления им; путь и путевое хозяйство; подвижной состав железных дорог; локомотивы и локомотивное хозяйство, раздельные пункты; сооружение и устройства сигнализации, связи; устройства электроснабжения железных дорог; организация движения поездов.
ПК1 СК1
СК11
ОПД.11
В результате изучения дисциплин обучающийся должен
знать:
- устройство электронных приборов;
- принцип действии и эксплуатацию микропроцессорных устройств, применяемых в системах электроснабжения эжд;
- схемы включения полупроводниковых приборов, условные обозначения.
-разновидности и параметры импульсов, принципы формирования импульсов в ключевых схемах.
уметь:
- осуществлять включение и эксплуатацию электронных и микроэлектронных приборов, читать схемы усилителей, импульсных устройств ИМС, производить оценку работоспособности приборов и схем.
- понимать интегральные микросхемы.
- читать схемы на основе операционных усилителей, осуществляется их эксплуатационные испытания
Основы электроники и микроэлектроники Классификация электронных устройств; основы электроники и микроэлектроники; логические элементы и операции в схемах; полупроводниковые преобразовательные установки; микропроцессы в измерительной технике, релейной защите и управлении устройствами эжд.
ПК17
СК9 СК10
СД.00
Специальные дисциплины
Квалификация
090401 2- Электромонтер контактной сети*
СД.01
В результате изучения дисциплин обучающийся должен
знать:
конструкцию реле, схемы, параметры и виды релейных защит; конструктивное выполнение автоматических устройств и автоматизированных систем управления, их эксплуатацию;
уметь:
- различать устройства релейных защит, ТС и ТУ(ДУ) устройств контактной сети, знать правила обслуживания и эксплуатации.
- Читать схемы вторичной коммутации (РЗ, ТУ, ТС, АУ).
Основы релейной защиты, автоматики и телемеханики устройств электроснабжения ЭЖД
Общие сведения о релейной защите; органы защиты и элементная база; электромеханические, электронные и микроэлектронные реле тока, напряжения мощности, времени, промежуточные и указательные сопротивления и др.; максимальная токовая защита; отсечка токовая и по напряжению, дифференциальная, дистанционная, защита устройств контактной сети и линий продольного электроснабжения; общие сведения об устройствах релейной защиты нового поколения(БМРЗ)
Общие понятия и термины АСУ. Информация, сигналы, их свойства, количество информации, логические элементы. Автоматика фидеров контактной сети переменного тока.. общие сведения об устройствах телемеханики; автоматизированная система контроля и учета энергоносителей АСКУЭ, БМАЧР и др.
ПК17
СК4 СК9
СК7
СК10
СД.02
В результате изучения дисциплин обучающийся должен
знать:
- конструкцию контактных подвесок для разных скоростей движения, назначение и расположение проводов, узлов и деталей КС, условия обеспечения качественного токосъема;
- способы питания и секционирования контактной сети;
- виды поддерживающих, несущих и опорных конструкций;
- устройство рельсовых цепей;
- взаимодействие контактных подвесок и токоприемников;
- эксплуатацию и ремонт контактной сети;
- состав работ по сооружению контактной сети;
уметь:
- подбирать детали и провода для различных узлов КС;
- читать монтажные планы контактной сети и схемы питания и секционирования;
- выполнять подбор консолей, жестких и гибких поперечин;
- выполнять работы в составе бригады электромонтеров КС: производить осмотры и ремонт поврежденных конструкций контактной сети и линий продольного электроснабжения.
Контактная сеть
условия работы контактной сети и линий продольного электроснабжения; основные материалы контактной сети; арматура и узлы контактной сети; механические расчеты простых и цепных контактных подвесок; ветроустойчивость контактной сети; питание и секционирование контактной сети; чтение монтажных планов контактной сети; поддерживающие устройства контактной сети; опоры контактной сети и закрепление их в грунте; рельсовые цепи, заземления, защитные устройства и ограждения; взаимодействие контактных подвесок токоприемҒников; обеспечение безопасных условий труда при работах на контактной сети; эксплуатация контактной сети.
ПК1
ПК4
ПК5
ПК9
ПК10
СК1
СК2
СК7
СК15
СД.03
В результате изучения дисциплин обучающийся должен
знать:
- технологию выполнения эксплуатации и ремонта контактной сети;
- монтажно-восстановительные средства и приспособления;
уметь:
- применения средств защиты, малой механизации передвижных средств и механизмов;
- производить строительные работы и монтаж, текущий ремонт контактной сети;
- использовать передовые методы технического обслуживания и ремонта;
- измерять параметры контактной сети;
- оценивать состояние контактной сети;
Монтаж, наладка, техническое обслуживание и ремонт устройств контактной сети
Организационная структура хозяйства электрификации и энергетики;
организация обслуживания контактной сети;
работа устройств в условиях эксплуатации;
осмотр контактной сети и воздушных линий:
бальная оценка состояния контактной сети;
измерения параметров контактной сети;
дефектировка изоляторов;
проверка и регулировка контактной сети и воздушных линий, поддерживающих устройств и опор; капитальный ремонт, модернизация и восстановление;
требования ПТЭ и ПТБ при техническом обслуживании и ремонте.
ПК10
ПК12
СК2
СК3
СК4
СК5
СК6
СК8
СК11
СК13
СК14
СК15
СД.04
В результате изучения дисциплин обучающийся должен
знать:
системы электрифицированных железных дорог РК, особенности эксплуатации;
- конструктивное выполнение воздушных и кабельных линий продольного электроснабжения и питание нетяговых потребителей.
- назначение устройств СЦБ и их электроснабжение.
- требования к освещению железнодорожных объектов.
уметь:
эксплуатировать и выполнять незначительный ремонт систем освещения;
- эксплуатировать и выполнять незначительный ремонт
воздушных и кабельных линий продольного электроснабжения
Электроснабжение железных дорог
Системы электрифицированных ж/д РК; классификация электрических сетей; конструктивное выполнение воздушных и кабельных линий продольного электроснабжения; параметры электрических сетей; характеристика не тяговых потребителей и схем их питания;
электроснабжение устройств автоблокировки; системы освещения железнодорожных объектов;
тяговые сети ( в том числе ПС и ППС) и их влияние на смежные сооружения; нормальные и аварийные ежимы работы тяговой сети, токи короткого замыкания в тяговой сети; качество электроэнергии на эжд и устройства компенсации реактивной мощности.
СК1
СК7
СД 05
В результате изучения дисциплин обучающийся должен
знать:
- сооружения и устройства железных дорог, их основные размеры и нормы содержания
- систему организации движения поездов и принципы сигнализации,
- порядок действий в аварийных и нестандартных ситуациях;
Правила эксплуатации КС;
уметь:
- поддерживать техническое состояние основных сооружений, устройств контактной сети в соответствии с правилами технической эксплуатации,
- применять знания правил и инструкций, действующих на железнодорожном транспорте.
Техническая эксплуатация и безопасность движения
Общие сведения о железнодорожном транспорте и системе управления;
общие сведения о пути и путевом хозяйстве, сигнализации на железнодорожном транспорте и подвижном составе железной дороги;
организация движения поездов и железнодорожные перевозки; ПТЭ КС;
Правила технической эксплуатации железных дорог; Инструкция по сигнализации, Инструкция по движению поездов и маневровой работе.
ПК19 СК1
СК3
СК6
СК11
СК13
СК14
СК15
СД.06
В результате изучения дисциплин обучающийся должен
знать:
- экономические категории
- основные экономические показатели работы дистанции электроснабжения и ЭЧК;
- нормирование и оплату труда
уметь:
- выполнять несложные технико-экономические расчеты по определению объемных и качественных показателей ЭЧК
- иметь представление:
- об экономических методах ведения хозяйства электроснабжения
Экономика транспорта и управление производством
Транспорт как отрасль народного хозяйства; экономика и организация производства; планирование производства; учет и анализ производственно финансовой деятельности ЭЧ; изобретательство и рационализаторство; повышение эффективности производства
ПК13
ПК15 СК8
Квалификация:

090402 2-Тартқыш кіші станса электромонтері*
АП.01
Пәнді оқу нәтижесіндегі білім алушы білуі керек:
- реленің құрылымын, релелік қорғаныстың түрлері, шамалары мен кестелерін; басқарудың автоматты құрылғылары мен автоматталған жүйелерінің конструктивті орындалуы, олардың пайдалануын;
орындауы керек:
- релелік қорғаныс, тартуға арналған бөлімшелердің ТД және ТБ (ДУ) құрылғыларын ажырата білу, қызмет көрсету мен пайдаланудың ережелерін білу.
- екінші мәрте коммутациялар (РҚ, ТБ, ТД, АБ) кестесін оқу.
ЭТЖ электржабдықтау құрылғыларының релейлік қорғау, автоматика және телемеханика негіздері
Релелік қорғаныс туралы жалпы мәліметтер; қорғаныс органдары мен элементті базасы; тоқтың электрлі механикалық, электронды және шағын электронды релесі, қуаттылық пен уақыттың кернеулігі, аралық және көрсеткіш кедергілері және т.б.; максимал тоқ қорғанысы; тоқтың кемуі және кернеулігі бойынша дифференциалды, дистанционды, жоғары жиеліктік қорғаныс және күш беруші трансформаторлардың қорғанысы; ажыратқыштардың АПВ және АВР;
Жаңа ұрпақтың релелік қорғанысының құрылғысы туралы жалпы мәліметтер: ажыратқыш (трансформатордың) БМРЗ АДБ терминдері мен жалпы түсінігі. Ажыратқыштар мен трансформаторлардың автоматикасы; телемеханика құрылғылары туралы жалпы мәліметтер; бақылау мен АСКУЭ, БМАЧР және т.б. энергетикалық тасушылар есебінің автоматталған жүйесі
АҚ 7
АҚ 8
АП.02
Пәнді оқу нәтижесіндегі білім алушы білуі керек:
- күш беретін, көмекші және  коммутациялық жабдықтар мен ТП тарату құрылғыларының тоқ жүру бөліктерін;
- электрлі желілер мен жүйелердегі қысқа түйісулердің тоқтары,
- жерге қосу құрылғысы;
-  қуат көзінің кестесі  және тартуға арналған бөлімшелердің түрлері, ТП жоспары мен кестелері;
орындауы керек:
- бөлімшелердің қуаттылығын анықтау; трансформаторларды, коммутациялық аппараттар мен ТП тоқ жүруші бөліктерін таңдау;
- электр монтер ретінде кезекшілікті жүзеге асыру; жетекшінің бақылауымен бригаданың құрамындағы ТП негізгі жабдығын жөндеу мен қызметін көрсетуін орындау.
Электрлі бөлімшелер
Тартуға арналған бөлімшелерді жіктеу; электрлі кестелер мен тарату құрылғыларының құрылыс жоспары; электрлі желілер мен жүйелердегі қысқа түйісулер, доғаны сөндірудің физикалық үрдістері; шиналар мен изоляторлар; төмендетуші күш беретін трансформаторлар; 1000В дейін және одан жоғары коммутациялық аппараттар; ТП шұғыл тұрақты және ауыспалы тоқтың қайнар көздері, бөлімшенің жеке мұқтаждықтары; жерге қосудың құрылғылары және кернеуліктің ұлғаюынан қорғану; жағдайды бақылау және техникалық қызмет көрсету.
АҚ1
АҚ2
АҚ3
АҚ6
АҚ9
АҚ12
АП.03
Пәнді оқу нәтижесіндегі білім алушы білуі керек:
ҚР электрленген темір жолдарының жүйесін, пайдаланудың ерекшеліктерін;
- КТП (Н) конструктивті орындалуы мен ауа және кабельді желіні, қуаттандырушы тартуға арналмаған темір тұтынушыларын;
- ДОБ құрылғыларының белгісі және олардың электрмен жабдықталуын;
- темір жол объектілеріне жарық түсірудің талаптарын.
орындауы керек:
- ұзына бойғы электрмен жабдықтау желілері мен темір жол тұтынушыларын КТП (Н) жөндеуді орындау және пайдалану
Темір жолдарын электрмен жабдықтау
ҚР электрленген тж жүйелері; электрлі желілердің жіктелуі; ауа және кабельді желілердің конструктивті орындалуы; тартуға арналған бөлімшелердің трансформаторлары, оларды тартуға арналған желі мен сыртқы электрмен жабдықтауға қосу кестесі; Кешендік трансформаторлы бөлімшелер, ұзына бойғы электрмен жабдықтау желісінен олардың кестесі мен желілері; тартуға арналмаған тұтынушылардың сипаттамасы;
Автоблоктау құрылғыларын электрмен жабдықтау;
Тартуға арналған желінің апаттық және қалыпты тәртібі, тартуға арналған желідегі қысқа түйісудің тоқтары; этж электрлі энергияның сапасы және реактивті қуаттылықтың орнын толтыру құрылғысы.
КҚ9
АҚ1
АҚ3
АП.04
Пәнді оқу нәтижесіндегі білім алушы білуі керек:
- тартуға арналған электрмен жабдықтау құрылғыларының кестесін;
- таратушы құрылғылардың кестесін;
- изоляторларды, ажыратқыштарды, жекелеушілерді   пайдалануды;
- тұрақты және ауыспалы тоқтың жоғары вольтты жабдықтарын пайдалану;
- шұғыл тізбектер мен жеке мұқтаждықтардың жүйесін;
орындауы керек:
- электрмен жабдықтау құрылғысының кестесін оқу;
- көмекші құралдардың өлшеу трансформаторлары мен коммутациялық аппараттары мен шиналардың кезекті жөндеу жұмысын орындау және пайдалану;
- бөлімше кезекшісінің жұмысын жүзеге асыру, ТП электр жабдығының жағдайын бақылау.
Тартуға арналған стансалардың электржабдықтарын құрастыру, реттеу, техникалық қызмет көрсету және жөндеу
Тартуға арналған бөлімшенің электрмен жабдықтау құрылғысының кестелері; секциялау постысы мен таратушы құрылғыларды жөндеу, пайдалану, түзету және монтаждау; АТП және тартуға арналған бөлімшелердің жоғары вольтты жабдықтарын жөндеу және пайдалану; күш беретін кабельдер мен муфтыларды пайдалану; шұғыл тізбектерді пайдалану; жеке мұқтаждықтардың жүйелерін пайдалану.
КҚ6
АҚ1
АҚ2
АҚ4
АҚ5
АҚ7
АҚ11
АҚ13
АП.05
Пәнді оқу нәтижесінде білім алушы білуі керек:
- темір жолдың құрылғысы мен құрылысы, олардың негізгі өлшемдері мен мазмұнының нормасын;
- пойыздар қозғалысын ұйымдастыру жүйесін және дабыл негіздерін,
- апаттық және стандартқа сай емес жағдайлардағы әрекеттің тәртібі;
- ТП пайдаланудың ережесі;
орындауы керек:
- техникалық пайдаланудың ережелеріне сәйкес тартуға арналған бөлімшенің негізгі электр жабдықтарының техникалық жағдайын қуаттау,
- темір жол көлігінде әрекет етуші нұсқаулықтар және ережелердің білімін қолдану.
Техникалық пайдалану және қозғалыс қауіпсіздігі
Темір жол көлігі мен басқару жүйесі туралы жалпы мәліметтер;
жол және жол шаруашылығы, темір жол көлігі мен темір жолдың жылжымалы құрамының дабылы туралы жалпы мәліметтер;
пойыздар қозғалысын ұйымдастыру мен темір жол тасымалы; ТПЕ ТП;
Темір жолды техникалық пайдаланудың ережесі; Дабыл бойынша нұсқаулық, пойыздар қозғалысы мен маневрлік жұмыстар бойынша нұсқаулық.
АҚ1
АҚ2
АҚ5
АҚ7
АҚ11
АҚ14
АП.06
Пәнді оқу нәтижесінде білім алушы білуі керек:
- экономикалық категориялар
- ЭЧЭ және ЭЧС және электрмен жабдықтау дистанция жұмысының негізгі экономикалық көрсеткіштері;
- еңбекті төлеу және нормалау орындауы керек:
- ЭЧЭ көлемдік және сапалы көрсеткіштерін анықтау бойынша күрделі емес техникалық экономикалық есептеулерді орындау;
түсіну:
- электрмен жабдықтаудың шаруашылығын жүргізудің экономикалық әдістері туралы
Көлік экономомикасы және өндірісті басқару
Көлік халық шаруашылығының саласы ретінде; өндірісті ұйымдастыру және экономика; өндірісті жоспарлау; ЭЧ өндірістік қаржылық әрекетін талдау және есебі; жасампаздық пен рационализаторлық; өндірістің тиімділігін арттыру
КҚ11
АҚ13
1.2 0904000 – «Темір жолдардың электр техникалық жүйелерін электрмен жабдықтау, пайдалану, техникалық қызмет көрсету және жөндеу» мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің орта буын мамандықтарының біліктілік деңгейлерінің білім оқу бағдарламасының құрылымы.

090402 2- Электромонтер тяговой подстанции*
СД.01
В результате изучения дисциплин обучающийся должен
знать:
- конструкцию реле, схемы, параметры и виды релейных защит;
- конструктивное выполнение автоматических устройств и автоматизированных систем управления, их эксплуатацию;
уметь:
- различать устройства релейных защит, ТС и ТУ(ДУ) устройств тяговых подстанций, знать правила обслуживания и эксплуатации.
- читать схемы вторичной коммутации (РЗ, ТУ, ТС, АУ).
Основы релейной защиты, автоматики и телемеханики устройств электроснабжения ЭЖД
Общие сведения о релейной защите; органы защиты и элементная база; электромеханические, электронные и микроэлектронные реле тока, напряжения мощности, времени, промежуточные и указательные сопротивления и др.; максимальная токовая защита; отсечка токовая и по напряжению, дифференциальная, дистанционная, высокочастотная защита и защита силовых трансформаторов; АПВ и АВР выключателей;
Общие сведения об устройствах релейной защиты нового поколения: БМРЗ выключателя (трансформатора).
Общие понятия и термины АСУ. Автоматика выключателей и трансформаторов; общие сведения об устройствах телемеханики; автоматизированная система контроля и учета энергоносителей АСКУЭ, БМАЧР и др.
СК7
СК8
СД.02
В результате изучения дисциплин обучающийся должен
знать:
- силовое, вспомогательное и коммутационное оборудование и токоведущие части распределительных устройств ТП;
- токи короткого замыкания в электрических сетях и системах,
- заземляющие устройства;
- схемы питания и типы тяговых подстанций, схемы и планы ТП;
уметь:
- определять мощность подстанций; выбирать трансформаторы, коммутационные аппараты токоведущие части ТП;
- осуществлять дежурство в качестве электромонтера; выполнять обслуживание и ремонт основного оборудования ТП в составе бригады под наблюдением руководителя
Электрические подстанции
Классификация тяговых подстанций; электрические схемы и строительные планы распределительных устройств; короткие замыкания в электрических сетях и системах, физические процессы гашения дуги; шины и изоляторы; понижающие силовые трансформаторы; коммутационные аппараты до и выше 1000В; источники оперативного постоянного и переменного тока на ТП, собственные нужды подстанций; устройства заземления и защиты от перенапряжений; контроль состояния и техническое обслуживание.
СК1
СК2
СК3
СК6
СК9
СК12
СД.03
В результате изучения дисциплин обучающийся должен
знать:
- схемы устройств электроснабжения тяговых подстанций;
- схемы распределительных устройств;
- эксплуатацию изоляторов, разъединителей, отделителей;
- эксплуатацию высоковольтного оборудования постоянного и переменного тока;
- оперативные цепи и систему собственных нужд;
уметь:
- читать схемы устройств электроснабжения;
- эксплуатировать и выполнять текущий ремонт силовых и измерительных трансформаторов, вспомогательного оборудования и коммутационных аппаратов, шин;
- осуществлять работы дежурного по подстанции, вести контроль за состоянием электрооборудования ТП.
Монтаж, наладка, техническое обслуживание и ремонт электрооборудования тяговых подстанций
Схемы устройств электроснабжения тяговых подстанций; монтаж, наладка, эксплуатация и ремонт распределительных устройств и постов секционирования; эксплуатация и ремонт высоковольтного оборудования тяговых подстанций и АТП; эксплуатация силовых кабелей и муфт; эксплуатация оперативных цепей; эксплуатация системы собственных нужд.
ПК6
СК1
СК2
СК4
СК5
СК7
СК11
СК13
СД.04
В результате изучения дисциплин обучающийся должен
знать:
системы электрифицированных железных дорог РК, особенности эксплуатации;
- конструктивное выполнение КТП(Н) и воздушных и кабельных линий, питающих
Нетяговые железнодорожные потребители.
- назначение устройств СЦБ и их электроснабжение.
- требования к освещению железнодорожных объектов.
уметь:
- эксплуатировать и выполнять ремонт КТП(Н) железнодорожных потребителей и линий продольного электроснабжения
Электроснабжение железных дорог
Системы электрифицированных жд РК; классификация электрических сетей: конструктивное выполнение воздушных и кабельных линий; трансформаторы тяговых подстанций, схемы их включения на тяговую сеть и к внешнему электроснабжению; Комплектные трансформаторные подстанции, их схемы и питание от линий продольного электроснабжения; характеристика нетяговых потребителей;
электроснабжение устройств автоблокировки;
нормальные и аварийные ежимы работы тяговой сети, токи короткого замыкания в тяговой сети; качество электроэнергии на эжд и устройства компенсации реактивной мощности.
ПК9
СК1 СК3
СД.05
В результате изучения дисциплин обучающийся должен
знать:
- сооружения и устройства железных дорог, их основные размеры и нормы содержания
- систему организации движения поездов и принципы сигнализации,
- порядок действий в аварийных и нестандартных ситуациях;
Правила эксплуатации ТП;
уметь:
- поддерживать техническое состояние основного электрооборудования тяговых подстанций в соответствии с правилами технической эксплуатации,
- применять знания правил и инструкций, действующих на железнодорожном транспорте.
Техническая эксплуатация и безопасность движения
Общие сведения о железнодорожном транспорте и системе управления;
общие сведения о пути и путевом хозяйстве, сигнализации на железнодорожном транспорте и подвижном составе железной дороги;
организация движения поездов и железнодорожные перевозки; ПТЭ ТП;
Правила технической эксплуатации железных дорог; Инструкция по сигнализации, Инструкция по движению поездов и маневровой работе.
СК1
СК2
СК5
СК7
СК11
СК14
СД.06
В результате изучения дисциплин обучающийся должен
знать:
- экономические категории
- основные экономические показатели работы дистанции электроснабжения и ЭЧЭ и ЭЧС;
- нормирование и оплату труда
уметь:
- выполнять несложные технико-экономические расчеты по определению объемных и качественных показателей ЭЧЭ
- иметь представление:
- об экономических методах ведения хозяйства электроснабжения
Экономика транспорта и управление производством
Транспорт как отрасль народного хозяйства; экономика и организация производства; планирование производства; учет и анализ производственно финансовой деятельности ЭЧ; изобретательство и рационализаторство; повышение эффективности производства
ПК11
СК13
1.2 Структура образовательной учебной программы уровня
квалификации специалиста среднего звена технического и
профессионального образования по специальности 0904000–
«Электроснабжение, эксплуатация, техническое обслуживание и
ремонт электротехнических систем железных дорог»

Біліктілігі: 090403 3-Электромеханик
Оқытудың нормативтік мерзімі: 3 жыл 10 ай
негізгі орта білім базасында/
Оқытудың нормативтік мерзімі: 2 жыл 10 ай
жалпы орта білім базасында
Пән циклының қысқаша атауы (код)
Пәннің циклы мен кәсіби модульдері
Пәннің атаулары және кәсіби модульдардың бөлімдері
Қалыптасатын құзыреттіліктің коды
ЖБП 00
Жалпы білім беру пәндері
ЖГП 00
Жалпы гуманитарлық пәндер
ЖГП 01
Пәнді оқу нәтижесінде білім алушы білуі керек:
- кәсіби-бағыттағы мәтіндерді аудару тәсілін;
- мамандық бойынша лексикалық-граматикалық материалдарды.
орындауы керек:
- қазақ (орыс) тіліндегі кесте мен технологиялық картаны құру;
- жаңа сөздермен сөз тіркесін, сөйлем, сұхбат, әңгіме құрастыру білу;
- қазақ (орыс) тілінде өз ойын қалыптастыру;
- сөйлеу әрекеті мен сөйлеу түрін ажырата білуі керек ауызша, жазбаша, монологты, сұхбаттық.
Кәсіби қазақ (орыс) тілі:
Кәсіптік қарым-қатынас үшін қажетті мамандық бойынша лексикалық-грамматикалық материал;
Сөйлеу әрекеті мен сөйлеу түрлерінің (ауызша, жазбаша, монологтық, сұхбаттық) әртүрлі түрлері;
Кәсіби бағыттағы мәтіндерді аудару техникасы.
БҚ1
БҚ5
БҚ8
БҚ10
ЖГП .02
Пәнді оқу нәтижесінде білім алушы білуі керек:
- кәсіби бағыттағы мәтінді аудару техникасын;
Мамандық бойынша лексикалық-грамматикалық материалдарды.
орындауы керек:
- технологиялық карта мен ағылшын тіліне кестені құру;
- жаңа сөздермен сөз тіркесін, сөйлем, сұхбат, әңгіме құрастыра білу;
- ағылшын тілінде өз ойын қалыптастыру;
- сөйлеу әрекеті мен сөйлеу түрін ажырата білуі керек ауызша, жазбаша, монологты, сұхбаттық.
Кәсіби шетел тілі:
Кәсіптік қарым-қатынас үшін қажетті мамандық бойынша лексикалық-грамматикалық материал;
Сөйлеу әрекеті мен сөйлеу түрлерінің әртүрлі түрлері (ауызша, жазбаша, монологты, сұхбаттық);
кәсіби бағыттағы мәтіндерді аудару техникасын.
БҚ1
БҚ5
БҚ8
БҚ10
ЖГП 03
Пәнді оқу нәтижесіндегі білім алушы білуі керек:
- Қазақстан тарихын;
- қазақ халқының қалыптасуы;
- көшпенділер өркениетінің пайда болуын;
- Ұлы Жібек жолы және оның тарихи мәні;
- Қазақстанның Ресейге құрамына кіруін;
- XVII-XVIII ғғ жоңғар шапқыншылығына қарсы тәуелсіздік үшін ұлт-азаттық күресін;
- XXғ 20-80 жылдарындағы көтерілістер, қозғалыстар.
- XX ғ 20-30 жылдарындағы Қазақстан мәдениетін;
- қазақтардың дүниежүзілік құрылтайы;
- 1986 ж Алматыдағы желтоқсан көтерілісін;
- тамыз жолдары мен оның құлдырауы;
- ҚР Мемлекеттік тәуелсіздігін;
орындауы керек:
- қысқаша тарихи-археологиялық әңгіме құру;
- көшпенді малшаруашылығының пайда болу себептерін ашу;
- алғашқы мемлекеттік бірлестіктерді сипаттау;
- көшіп-қону саясатының негізгі мақсаттарын анықтау;
- көтерілістің аяқталу себептерін талдау;
- ЖЭС пен ұжымдастырудың мәнін ашу;
- 20-30 жылдардағы этнодемографиялық жағдайлар. Репрессия мен депортациялар;
- картамен жұмыс жасау;
- қазақ диаспаросының пайда болу себептерін ашу;
- Ұлы Отан соғысы мен соғыс жылдарынан кейінгі кезеңдердегі Қазақстанның рөлін ашу.
Қазақстан тарихы
Негізгі мектеп курстары бойынша оқушылардың қайталау білімі;
Өзінің қалыптасуында қазақ халқының тарихи және мәдени даму жолдары;
Көшпенділер өркениеті;
Көшпенділер мәдениетінің қалыптасу жолдары;
Көшпенділердің рухани мәдениеті;
Қазақстанның Ресейге қосылу кезіндегі, сонымен қатар Ресей империясының құрамы кезіндегі ішкі саяси жағдай;
Ұлт-азаттық көтерілістер мен қозғалыстар;
XX ғ басындағы саяси партиялар мен ағымдардың мәні;
XX ғ 20-30 жылдарындағы әлеуметтік-экономикалық және қоғамдық-саяси жағдайы;
Совет өкіметінің бірінші жылдарындағы этнодемографиялық жағдайы;
Коммунистік партия және комсомол;
Қазақ диаспорасының білімі;
Ұлы Отан соғысы және соғыстан кейінгі жылдардағы Қазақстанның рөлі;

Квалификация: 090403 3- Электромеханик
Нормативный срок обучения:
3 года 10 месяцев
на базе основного среднего образования /
Нормативный срок обучения:
2 года 10 месяцев
на базе общего среднего образования
Сокращенное наименование цикла дисциплин (код)
Учебные циклы дисциплин и профессиональных модулей
Наименование дисциплин и разделов профессиональных модулей
Код формируемой компетенции
ООД 00
Общеобразовательные дисциплины
ОГД 00
Общегуманитарные дисциплины
ОГД 01
В результате изучения дисциплин обучающийся должен
знать:
- технику перевода професионально-ориентированных текстов;
- лексико-грамматические материалы по специальности.
уметь:
- создавать технологическую карту и схему на казахском (русском) языке;
- уметь составлять с новыми словами словосочетания, предложения, диалог, рассказ;
- сформировать свою мысль на казахском (русском) языке;
- различать виды речевой деятельности и формы речи: устной, письменной, монологической, диалогической.
Профессиональный казахский (русский) язык
Лексико-грамматический материал по специальности, необходимый для профессионального общения;
различные виды речевой деятельности и формы речи (устной, письменной, монологической, диалогической);
техника перевода профессионально ориентированных текстов.
БК1
БК5
БК8
БК10
ОГД 02
В результате изучения дисциплин обучающийся должен
знать:
- технику перевода професионально-ориентированных текстов;
лексико-грамматические материалы по специальности.
уметь:
- создавать технологическую карту и схему на английском языке;
- уметь составлять с новыми словами словосочетания, предложения, диалог, рассказ;
- сформировать свою мысль на английском языке;
- различать виды речевой деятельности и формы речи: устной, письменной, монологической, диалогической.
Профессиональный иностранный язык
Лексико-грамматический материал по специальности, необходимый для профессионального общения;
различные виды речевой деятельности и формы речи (устной, письменной, монологической, диалогической);
техника перевода профессионально ориентированных текстов.
БК1
БК5
БК8
БК10
ОГД 03
В результате изучения дисциплин обучающийся должен
знать:
- историю Казахстана
- формирование казахского народа;
- появление кочевой цивилизации;
- Великий Шелковый путь и его историческое значение;
- вхождение Казахстана в состав России;
- национально-освободительная борьба за независимость против джунгарских захватчиков в XVII-XVIII вв.
- выступления, движения и восстания в 20-80 годы XXвв.
- культуру Казахстана 20-30 годы XX в.;
- всемирный курултай казахов;
- декабрьские события 1986 года Алматы;
- августовский путч и его провал;
- Государственную независимость РК;
уметь:
- составлять краткий историко-археологический рассказ;
- раскрыть причины возникновения кочевого скотоводства
- характеризовать первые государственные объединения;
- определять главные цели переселенческой политики;
- анализировать причины поражений восстаний;
- раскрывать суть НЭПа, коллективизации;
- этнодемографическая ситуация в 20-30 годы. Репрессии и депортации;
- работать с картой;
- раскрывать причины возникновения казахской диаспоры
- раскрыть роль Казахстана в Великой Отечественной войне и в послевоенный период.
История Казахстана
Обобщающие знания учащихся за курс основной школы;
пути исторического и культурного развития казахского народа в своем становлении;
цивилизация кочевников;
пути возникновения кочевого государства;
духовная культура кочевников;
внутриполитическое положение Казахстана накануне присоединения его к России, а также в составе Российской империи;
национально-освободительные восстания и движения;
сущность политических партий и течений в начале XX в;
социально-экономическое, общественно-политическое положение Казахстана в 20-30 годы XX в;
этнодемографическое положение впервые годы Советской власти;
коммунистическая партия и комсомол;
образование казахской диаспоры;
роль Казахстана в годы Великой Отечественной войны и в послевоенный период;

50-80 жылдардағы Қазақстанның әлеуметтік-экономикалық, қоғамдық-саяси жағдайы;
Қазақстан дағдарыс және СССР құлаған кезінде;
Тәуелсіздік алғаннан кейінгі Қазақстан Республикасының саяси және қоғамдық өзгерістері
БК9
ЖГП 04
Пәнді оқу нәтижесіндегі білім алушы білуі керек:
адамның жалпы мәдени, және әлеуметтік дамуындағы дене мәдениетінің рөлі,
- салауатты өмір салтының негіздері
орындауы керек:
денсаулықты нығайту, өмірлік және кәсіптік мақсатты, дене тәрбиесінде өзін өзі анықтау үшін дене-спорттық әрекетті пайдалану
Дене тәрбиесі
Адамның жалпы мәдени, және әлеуметтік дамуындағы дене мәдениетінің рөлі; дене тәрбиесінің әлеуметтік-биологиялық және психофизиологиялық мәдениеті; дене және спорттық өзін жетілдірудің негіздері; кәсіптік-қолданбалы дене дайындығы
БҚ13
ӘЭП 00
Әлеуметтік-экономикалық пәндер
ӘЭП 01
Пәнді оқу нәтижесінде білім алушы білуі керек:
- негізгі түсініктер;
- түсінік: конфуциандық; даосизм; Қытай өнері; иероглифика; Қытайдың көркем көрініс кескіндемесін;
- Үнді мәдениетінің ерекшеліктері және оның негізгі жетістіктерін;
- түсінік: ислам; курайш; Мұхаммед; Құран; Алла; Мекке;
- христиан ілімінің негізгі принциптері және оның құндылықтары;
- Франция мәдениетін: Ашель мәдениеті, проманьондар, галлдар, франкілер, әдебиеті және мәдениеті, философиясы;
- көшпенділер құндылықтарының жүйесі және өмірлік бейнесі туралы;
- орта ғасыр кезеңіндегі қазақ этносының мәдени фундаменті туралы білімді қалыптастыру;
- Қазақстанның ортағасырлық мәдениетке түрік және араб мәдениетінің әсері туралы;
орындауы керек:
- Қытай мәдениетінің ерекшеліктерін ашу;
- мәдениеттанудың түсініктерін еркін қолдану;
- қадағалау;
- көшпенділердің материалдық және рухани мәдениетінің ерекшеліктерін, оның қоғамдық мәдениеттегі орнын көрсету.
Мәдениеттану
Мәдениеттану және оның қоғам өміріндегі рөлі; мәдениетті зерттеудегі тәсілдің көптүрлілігі; мәдениет және өркениет; мәдениеттің қалыптасуы, конфуциандық-даосизм мәдениеті; үнді-будда мәдениеті; ислам мәдениетінің әлемі; христиандық мәдениет;
Батыс еуропа мәдениеті және оның заманауи әлемнің дамуына әсері;
Африкандық мәдениеттің ерекшелігі мен бірегейлігі;
Нәсілшілдік мәселесі;
Көшпенділер өркениетінің пайда болуы мен бірегейлігі;
Ортағасырлық кезеңдегі Қазақстанның мәдениеті; 17-19 ғасырлардағы қазақтардың мәдени дәстүрі;
Қазіргі таңдағы Қазақстан мәдениеті
БҚ3
БҚ8
ӘЭП.02
Пәнді оқу нәтижесіндегі білім алушы білуі керек:
- әлемнің философиялық, ғылыми және діни көрінісі, адам өмірінің мәні туралы түсінік;
- ғылым және ғылыми танымның рөлі, оның құрылысы, формасы мен әдістері, әлеуметтік және этикалық мәселелері туралы түсінік;
орындауы керек:
- биологиялық, әлеуметтік және рухани бастамалардағы адамның жүріс-тұрысын анықтау, оның сана мен саналы және санасыздық жүріс–тұрысының мәнін анықтау;
- қоғамда адамдар арасындағы қарым-қатынастың адамгершілік нормаларын реттеу;
Философия негіздері
Философия пәні, әлемдік философиялық ойлардың негізгі белгілері;
Адам табиғаты мен оның өмір сүруінің мәні; адам және Құдай;
Адам және космос;
Адам, қоғам, өркениет, мәдениет; тұлғаның жауапкершілігі мен бостандығы;
Адамдық таным және әрекет;  Ғылым және оның рөлі; адамзат
ғаламдық мәселелер алдында.
БҚ2
БҚ 3
БҚ8
ӘЭП.03
Пәнді оқу нәтижесіндегі білім алушы білуі керек:
- экономикалық теорияның жалпы ережелерін;
- елдегі мен шет елдердегі экономикалық жағдайларды;
- макро және микроэкономика негіздерін;
- мақсаты, негізгі түсінігін, қызметі, мәні мен принциптерін;
- жекеменшіктің түрі мен нысанын;
- жоспарлар түрлерін, олардың негізгі кезеңдерін, мазмұны, стратегиялық жоспарлау;
- жоспарлардың экономикалық қалыптасуының әдістерін;
- бизнес-жоспарлау: белгісі, мазмұны, бизнес-жоспар құрылысын;
орындауы керек:
- өзінің кәсіби әрекетінде бейімделу үшін қажетті экономикалық ақпаратты табу мен қолдану;
- ұйымның экономикалық әрекеті мен жекеменшігін басқару;
- әрекетін жоспарлау;
- жоспарлауды жасау мен жоспарлау барысындағы ақпараттарды қолдану;
- жоспарлардың орындалуын түзету мен бақылау;
- инфрақұрылымдық элементтерді қалыптастыру, құру және түсіну.
Экономика негіздері
Экономика және оның негізгі мәселелері, микроэкономика; ресурстар, нарықтық баға құру мен бәсекелестіктің механизмі; фирма әрекетінің экономикалық негіздері; антимонополдік реттеу; тұрғындардың кірісі; әлеуметтік-экономикалық мәселелерді реттеу; макроэкономика; ел экономикасының құрылысы; қаржылық, ақша-несиелік және салық жүйесі; инфляциялық үрдістер; жұмыссыздық; экономикалық дамудың мәселелері; қазақстандық экономиканың микро- және макроэкономикалық мәселелері; халықаралық еңбектің бөлінісі; тауарлар, қызметтер мен валюталардың әлемдік нарығы; бизнес негіздері
БҚ1
БҚ14
ӘЭП .04
Пәнді оқу нәтижесіндегі білім алушы білуі керек:
- заңдылықтарды түсінуде әлеуметтік тәсіл туралы көріністі;
- әлеуметтік құрылыс, әлеуметтік жіктелу, әлеуметтік өзара әрекеттер туралы көріністі;
- тұлғаны әлеуметтендіру үрдісінің ерекшеліктерін, реттеу формасын білу;
орындауы керек
- әлеуметтік қозғалыстар мен әлеуметтік өзгеру мен дамудың басқа да факторларын дамыту;
- билік мәнін анықтау, саясат субъектілері, саяси қатынастар мен үрдістер (Қазақстанда және бүкіл әлемде);
- саяси жүйелер мен саяси режимдер туралы көрініс.
Әлеуметтану және саясаттану негіздері
Әлеуметтану пән ретінде;
Қоғам әлеуметтік мәдени жүйе ретінде;
Әлеуметтік қауымдастықтар;
Әлеуметтік және этноұлттық қатынастар;
Әлеуметтік үрдістер;
Әлеуметтік институттар мен ұйымдар;
тұлға: оның әлеуметтік рөлі мен әлеуметтік жүріс-тұрысы;
саясаттану пәні;
саяси билік және билік қатынастары;
саяси жүйе;
Қазақстандағы ОГСЭ әлеуметтік-экономикалық үрдістер.
БҚ2
БҚ3
БҚ4
БҚ 8
ӘЭП.05
Пәнді оқу нәтижесіндегі білім алушы білуі керек:
- кәсіби әрекеттер саласында жұмысшылардың құқықтары мен міндеттерін;
- кәсіби әрекеттердің үрдісінде құқықтық қатынасты реттеуші заңды актілер мен басқа да нормативтік құжаттарды;
- кәсіби әрекеттер саласындағы құқықтық қатынастар субъектілерінің құқықтық қатынасын орындауы керек:
- еңбек заңдылығына сәйкес өз құқықтарын қорғау
Құқық және көлік заңнамаларының негіздері
Құқық: түсінік, жүйе, қайнар көздері. Қазақстан Республикасының Конституциясы. Адам құқығының жалпылама декларациясы. Құқық, құқықтық мемлекет. Құқық саласының негіздері, негізгі түсініктері және мемлекет пен құқық идеялары, Қазақстан Республикасының Конституциялық құрылысының сұрақтары, мемлекеттік билік жүйесі, егеменді Қазақстанның құқықтар саласының сұрақтары (әкімшілік, азаматтық, еңбек, қылмыстық және т.б.). Заңды жауапкершілік және оның түрлері. Сот жүйесі, құқық қорғау органдары. Темір жол көлігінің әрекетін құқықтық реттеу; жеке меншіктің құқығы, жекешелендіру, қозғалыс қауіпсіздігін қамтамасыз етудің құқықтық сұрақтары, негізгі нормативті актілер, жүктер мен жолаушылар және жүктің  регламенттеуші  тасымалы; «Темір жолының жарлығы»; темір жол көлігіндегі жауапкершілік; талаптар мен дауларды бөлу мен ұсынудың тәртібі; еңбек құқығы; ұжымдық келісім мен келісулер, еңбек келісім-шарты (келісім-шарт); темір жол көлігінде құқықтық қатынастарды құқықтық реттеу; темір жол көлігінің пәні; қозғалыс қауіпсіздігін бұзудың жауапкершілігі; еңбек дауларын шешудің тәртібі; патенттік құқық.
БҚ1
БҚ5
БҚ9
БҚ11
ЖКП 00
Жалпы кәсіптік пәндер
ЖКП 01
Пәнді оқу нәтижесіндегі білім алушы білуі керек:
- машина құру сызбасының негіздерін;
- сызбалар мен кестелерді құрудың негізгі ережелерін;
- құрылымдық құжаттамаларды жасау мен дайындаудың ережелерін;
- кестелік бейнелердің кестелік көрініс тәсілдерін;
- құрылымдық, технологиялық (ЕҚСЖ, ЕСТД) және басқа да нормативті құжаттамалардың бірыңғай жүйелерінің негізгі ережелерін.
орындауы керек:
- МЖМБСға сәйкес мамандық бойынша құрылыс кестелер мен электрлі кестелерді сызу;
- ЕҚСЖ және ЕСТД  сәйкес құрылымдық, технологиялық және басқа да техникалық құжаттамаларды жасау
Сызу
Сызбалардың кестелік жасалуы; сызба шрифтары, сызбалардағы жазбалар, сызбалардың желісі, геометриялық құрылыс, бейнелеу теориясы; нүктелер, түзу желі, геометриялық денелерді жобалау; аксонометриялық жобалар; қарапайым бөлшектердің кешендік сызбасы, масштабтар, өлшемдерді жасау; бейнелеу: түрлері, кескіндемелер, қималар; машина жасау сызбасы, құрылымдық құжаттамалар; негізгі жазбалар; машина жасау сызбалары, нобайлар; жинау сызбалары; алмалы-салмалы қосындылар; жинақтау сызбаларын бөлшектеу және оқу; құрылыс сызбасының элементтері (жоспар мен тіліктер).
Мамандық бойынша кестелер мен сызбалар: алғашқы және екінші мәрте коммутациясының кестелері (оның ішіндегі КИП), халықаралық стандарттар бойынша электрлі жабдығының белгісі. МЖМБС, ЕҚСЖ талаптары.
КҚ1 КҚ2
КҚ5
ЖКП.02
Пәнді оқу нәтижесіндегі білім алушы білуі керек:
- электротехника анықтамасы, терминдері мен негізгі заңдары, электрлі техникалық және магниттік өлшемдерінің өлшем бірлігі, физикалық өлшемдердің әріптік және кестелік белгілері;
- электрлі магниттік өріс және электрлі және магниттік тізбектердің заңдары мен негізгі түсініктері;
- стационарлық және ауыспалы тәртіптердегі ауыспалы және тұрақты тоқ тізбектерін талдау әдістерін;
орындауы керек:
- күрделі емес электрлі тізбектердің негізгі кестелерінің берілген шарттары бойынша жинау, құру және оқу, арнайы электрлі техникалық пәндерді меңгеру барысында әдістер мен заңдарды қолдану;
- оқу: желілі және желілі емес электрлі тізбектердегі ауыспалы және орнатылған үрдістерін есептеудің әдістерін, міндеттерді шешу дағдыларымен және электрлі тізбектер мен электрлі магниттік өріс теориясы бойынша зертханалық эксперименттерді өткізу.
Электротехника
Электрлі өріс; тұрақты тоқтың электрлі тізбектері, тұрақты тоқтың электрлі тізбектерін есептеу; магниттік өріс;
магниттік тізбектер; тұрақты тоқтың магниттік өрісі; магниттік тізбектерді есептеу; электрлі магниттік индукция; электрлі магниттік индукцияның физикалық заңдары; өзіндік индукцияның құбылысы; өзіндік индукцияның электрлі қозғау күші (ЭҚК); ауыспалы тоқтың электрлі тізбектері; синусоидальды электрлі тоқ туралы негізгі мәліметтер, синусоидальды тоқтың желілі электрлі тізбектері; электрлі және электрлі тізбектердегі резонанс; электрлі тізбектерді есептеу; синусоидальды кезеңдік кернеуліктер мен тоқтар; ауыспалы тоқтың желілі емес электрлі тізбектері; үшфазалы тізбектер; жинақталған шамалармен электрлі тізбектердегі ауыспалы үрдістер
КҚ 1
КҚ 2
КҚ 3
ЖКП.03
Пәнді оқу нәтижесіндегі білім алушы білуі керек:
- еңбек үрдісінде адамның жұмысқа қабілеттілігі мен денсаулығын сақтау және қауіпсіздігін қамтамасыз етудің заңды, әлеуметтік-экономикалық, ұйымдастырушылық, техникалық, гигиеналық және емдік-алдын алу іс-шаралары мен құралдарының жүйесін;
- еңбектің ұйымдастырылуының регламентін, еңбекті қорғау бойынша нұсқаулықты өткізудің тәртібі мен түрін ажырататын құқықтық құжаттамалардың негізгі ережелерін;
- темір жол көлігіндегі қауіпті және зиянды өндірістік факторлар; жарақаттану мен кәсіптік сырқаттың жіктелуі; сәтсіз жағдайлардың арнайы және қызметтік тергеуді өткізудің тәртібін;
- тиеу-түсіру жұмыстарын өндіру барысы мен биіктікте жұмыс жасау барысындағы қауіпсіздік шаралары;.
- темір жолдары мен жолдарда жақын жерлердегі жұмыс пен орналасуы барысындағы қауіпсіздік техникасының ережесі;
- темір жол көлігіндегі объектілерге қойылатын өртке қарсы талаптар; оларды сөндірудің әдістері, өртті сөндіру құралдарын қолданудың тәртібі мен құрылғысы, өрт пайда болған жағдайдағы әрекеттің тәртібі;

социально-экономическое, общественно-политическое положение Казахстана в 50-80 годы;
Казахстан в период кризиса и распада СССР;
политические и общественные изменения в Республике Казахстан после обретения независимости
БК9
ОГД 04
В результате изучения дисциплин обучающийся должен
знать:
о роли физической культуры в общекультурном, профессиональном и социальном развитии человека,
- основы здорового образа жизни
уметь:
использовать физкультурно-спортивную деятельность для укрепления здоровья, достижения жизненных и профессиональных целей, самоопределения в физической культуре
Физическая культура
Роль физической культуры в общекультурном, профессиональном, социальном развитии человека; социально-биологические и психофизиолгические основы физической культуры; основы физического и спортивного самосовершенствования; профессионально-прикладная физическая подготовка
БК13
СЭД 00
Социально-экономические дисциплины
СЭД 01
В результате изучения дисциплин обучающийся должен
знать:
- основные понятия;
- понятия: конфуцианство; даосизм; искусство Китая; иероглифика; пейзажная живопись Китая;
- особенности индийской культуры и ее основные достижения.
- понятия: ислам; курайш; Мухаммед; Коран; Аллах; Мекка;
- основные принципы христианского учения и его ценностные ориентации;
- культуру Франции: Ашельскую культуру, проманьонцы, галлы, франки, литература, философия;
- об образе жизни и системе ценностей кочевников;
- сформировать знания о культурном фундаменте казахского этноса в период средневековья;
- о влиянии тюркской и арабской культуры на средневековую культуру Казахстана;
уметь:
- раскрыть особенности китайской культуры;
- свободно пользоваться понятиями культурологи;
- прослеживать;
- показать специфику материальной и духовной культуры кочевников, ее место в общественной культуре.
Культурология
Культурология и ее роль в жизни общества; многообразность подходов в исследовании культуры; культура и цивилизация; становление культуры; конфуцианско-даосистский тип культуры; индо-буддийский тип культуры; мир исламской культуры; христианский тип культуры;
западноевропейская культура и ее влияние на развитие современного мира;
особенность и уникальность африканской культуры;
проблема расизма;
возникновение и уникальность кочевой цивилизации;
культура Казахстана в период Средневековья; культурные традиции казахов в период 17-19 веков;
культура современного Казахстана
БК3
БК8
СЭД.02
В результате изучения дисциплин обучающийся должен
знать:
- представление о философских, научных и религиозных картинах мира, смысле жизни человека;
- представление о роли науки и научного познания, его структуре, формах и методах, социальных и этических проблемах;
уметь:
- определять поведение человека в биологическом и социальном, телесном и духовном началах, сущности его сознания, сознательного и бессознательного поведении;
- регулировать нравственные нормы отношений между людьми в обществе;
Основы философии
Предмет философии, основные вехи мировой философской мысли;
природа человека и смысл его существования; человек и Бог;
человек и космос;
человек, общество, цивилизация, культура; свобода и ответственность личности;
человеческое познание и деятельность;
наука и ее роль; человечество перед лицом глобальных проблем.
БК 2
БК 3
БК8
СЭД.03
В результате изучения дисциплин обучающийся должен
знать:
общие положения экономической теории;
- экономическую ситуацию в стране и за рубежом;
- основы макро- и микроэкономики;
- цели, основные понятия, функции, сущность, принципы;
- формы и виды собственности;
- виды планов, их основные этапы, содержание, стратегическое планирование;
- методы экономического обоснования планов;
- бизнес-планирование: назначение, содержание, структура бизнес-плана;
уметь:
- находить и использовать экономическую информацию, необходимую для ориентации в своей профессиональной деятельности;
- управлять собственностью, экономической деятельностью организаций;
- планировать деятельность;
- использовать информацию при планировании и разработке прогнозов;
- контролировать и корректировать выполнение планов;
- понимать, составлять и формировать элементы инфраструктуры.
Основы экономики
Экономика и ее основные проблемы, микроэкономика; ресурсы, механизмы рыночного ценообразования, конкуренция; экономические основы деятельности фирмы; антимонопольное регулирование; доходы населения; регулирование социально-экономических проблем; макроэкономика; структура экономики страны; финансовая, денежно-кредитная и налоговая система; инфляционные процессы; безработица; проблемы экономического роста; микро- и макроэкономические проблемы казахстанской экономики; международное разделение труда; мировой рынок товаров, услуг и валют; основы бизнеса
БК1
БК14
СЭД.04
В результате изучения дисциплин обучающийся должен
знать:
- представление о социологическом подходе в понимании закономерностей;
- представление о социальной структуре, социальном расслоении, социальном взаимодействии;
- знать особенности процесса социализации личности, формы регуляции;
уметь:
- развивать социальные движения и другие факторы социального изменения и развития;
- выявлять сущность власти, субъекты политики, политические отношения и процессы (в Казахстане и в мире в целом);
- составить представление о политических системах и политических режимах.
Основы политологии и социологии
Социология как наука;
общество как социокультурная система;
социальные общности;
социальные и этнонациональные отношения;
социальные процессы;
социальные институты и организации;
личность: ее социальные роли и социальное поведение;
предмет политологии;
политическая власть и властные отношения;
политическая система;
социально-экономические
процессы в Казахстане ОГСЭ.
БК2
БК3
БК4
БК 8
СЭД.05
В результате изучения дисциплин обучающийся должен
знать:
- права и обязанности работников в сфере профессиональной деятельности
- законодательные акты и другие нормативные документы, регулирующие правоотношения в процессе профессиональной деятельности
- правовое отношение субъектов правоотношений в сфере профессиональной деятельности
Уметь:
- защищать свои права в соответствии с трудовым законодательством
Основы права и транспортного законодательства
Право: понятие, система, источники. Конституция Республики Казахстан. Всеобщая декларация прав человека. Право, правовое государство. Основы отраслей права, основные понятия и идеи государства и права, вопросы конституционного строя Республики Казахстан, система государственной власти, вопросы отраслей права суверенного Казахстана (административного, гражданского, трудового, уголовного и др.). Юридическая ответственность и ее виды. Судебная система, правоохранительные органы. Правовое регулирование деятельности железнодорожного транспорта; право собственности, приватизация, правовые вопросы обеспечения безопасности движения, основные нормативные акты, регламентирующие перевозки грузов, пассажиров, багажа; «Устав железных дорог»; ответственность на железнодорожном транспорте; порядок предъявления и распределения претензий и исков; трудовое право; коллективные договоры и соглашения, трудовой договор (контракт); правовое регулирование правовых отношений на железнодорожном транспорте; дисциплина работников железнодорожного транспорта; ответственность за нарушение безопасности движения; порядок разрешения трудовых споров; патентное право.
БК1
БК5
БК9
БК11
ОПД.00
Общепрофессиональные дисциплины
ОПД 01
В результате изучения дисциплин обучающийся должен
знать:
- основы машиностроительного черчения;
- основные правила построения чертежей и схем;
- правила разработки и оформления конструкторской документации;
- способы графического представления графических образов
- основные положения единой системы конструкторской, технологической (ЕСКД, ЕСТД) и другой нормативной документации
уметь:
- вычеркивать электрические схемы, строительные чертежи по специальности согласно ГОСТ;
- оформлять конструкторскую, технологическую и другую техническую документацию в соответствии с ЕСКД и ЕСТД
Черчение
Графическое оформление чертежей; шрифты чертежные, надписи на чертежах, линии чертежа, геометрические построения, теория изображений; проецирование точки, прямой линии, геометрических тел; аксонометрические проекции; комплексные чертежи простых деталей, масштабы, нанесение размеров; изображение: виды, разрезы, сечения; машиностроительное черчение, конструкторские документы; основные надписи; машиностроительные чертежи, эскизы; сборочные чертежи; разъемные соединения; чтение и детализирование сборочных чертежей; элементы строительного черчения (планы и разрезы).
Чертежи и схемы по специальности: схемы первичной и вторичной коммутации ( в том числе КИП), обозначения электрооборудования по международным стандартам. Требования ГОСТ, ЕСКД.
ПК1
ПК2
ПК5
ОПД.02
В результате изучения дисциплин обучающийся должен
знать:
- основные законы, термины и определения электротехники, единицы измерения электротехнических и магнитных величин, буквенные и графические обозначения физических величин;
- основные понятия и законы электромагнитного поля и теории электрических и магнитных цепей;
- методы анализа цепей постоянного и переменного токов в стационарных и переходных режимах;
уметь:
- читать, составлять, собирать по заданным условиям принципиальные схемы несложных электрических цепей, использовать законы и методы при изучении специальных электротехнических дисциплин;
владеть: методами расчета переходных и установившихся процессов в линейных и нелинейных электрических цепях, навыками решения задач и проведения лабораторных экспериментов по теории электрических цепей и электромагнитного поля.
Электротехника Электрическое поле; электрические цепи постоянного тока, физические процессы в электрических цепях постоянного тока; расчет электрических цепей постоянного тока; магнитное поле;
магнитные цепи; магнитное поле постоянного тока; расчет магнитных цепей; электромагнитная индукция; физические законы электромагнитной индукции; явление самоиндукции; электродвижущая сила (ЭДС) самоиндукции; электрические цепи переменного тока; основные сведения о синусоидальном электрическом токе, линейные электрические цепи синусоидального тока; резонанс в электрических цепях; расчет электрических цепей; несинусоидальные периодические напряжения и токи; нелинейные электрические цепи переменного тока; трехфазные цепи; переходные процессы в электрических цепях с сосредоточенными параметрами
ПК 1
ПК 2
ПК 3
ОПД.03
В результате изучения дисциплин обучающийся должен
знать:
- систему законодательных, социально-экономических, организационных, технических, гигиенических и лечебно-профилактических мероприятий и средств, обеспечивающих безопасность, сохранение здоровья и работоспособность человека в процессе труда;
- основные положения правовых документов, регламентирующих организацию труда, виды и порядок проведения инструктажей по охране труда;
- опасные и вредные производственные факторы на железнодорожном транспорте; классификацию травматизма и профессиональных заболеваний; порядок проведения служебного и специального расследования несчастных случаев.
- меры безопасности при производстве погрузочно-разгрузочных работ и при работе на высоте;
- правила техники безопасности при нахождении и работе вблизи железнодорожных путей и на путях.
- противопожарные требования к объектам железнодорожного транспорта; методы их тушения, устройство и порядок применения средств пожаротушения, порядок действий при возникновении пожара;

- бұйрық мазмұнын: жұмысқа қабылдау туралы; басқа жұмысқа ауыстыру туралы; өз еркімен жұмыстан шығу туралы, жұмыстан шығарылу туралы, ҚР «Еңбек туралы» Заңының 12, 17, 28, 31 баптарын;
- кепілдік хаттың мөрінің болуы туралы;
- жұмысқа тұрудағы қажетті құжаттардың түрін;
- жеке еңбек келісімшарт пунктерінің мазмұнын;
- «Ішкі еңбек тәртібінің Ережесін»
істей білу керек:
- анықтамалық әдебиетпен жұмыс жасау;
- құжаттардың барлық кезеңдерін технологиялық тізбек бойынша сипаттау;
- құжатқа заңды күшін енгізетін реквизиттерді толтыру;
- жоғарыда аталған бұйрықтарды өңдеу;
- бланктерде әртүрлі хаттарды реквизиттерімен өңдеу;
- актілер, анықтамалар, хаттамалар, қажетті реквизиттермен, телефонограммалар құру;
- түйіндеме, сенім хат, кепілдік хаттарды барлық қажетті реквизиттерімен толтыру;
- штаттық  кестесін құру;
Мемлекеттік тілде іс жүргізу
Құжаттар, олардың жұмыс тәртібі, құжаттау тәсілдері, құжаттау жүйесі, құжаттардың құрылысы; іс жүргізуді ұйымдастыру технологиясы; істерді қалыптастыру, ұйымдастыру тәртібі
БҚ 3
АП 00
Арнайы пәндер
АП 01
Пәнді игеру нәтижесінде білім алушы білу керек;
- электрмен жабдықтау сұлбасы, кәсіпорынның жүктеме кестесі;
- цех тораптардың электр жабдықтары құрылымы;
- электр жүктеме есебінің тәсілдері, күштік трансформаторлар, жетек және кабельдердің кернеуін, санын және қуатын есептеу әдістері;
- ғимараттарды электрмен қамсыздандыру сұлбасы, рауалы жүктемелер;
- электр желісін есептеу тәсілдері, электр жетек басқару және қорғаныс аппараттарын таңдау;
істей білу керек:
- электрмен қамсыздандыру сұлбасын оқу;
- жүктеме кестесін құру, қосалқы станциялардың орналасу жерін таңдау;
- 1000 В дейін және 1000 В –тан жоғары кернеудегі электр жабдықтары мен күштік трансформаторларды таңдау арқылы кәсіпорындар мен азаматтық ғимараттардың толық есебін жүргізу;
Кәсіпорындарды электрмен қамсыздандыру
Электрмен қамсыздандыру жалпы мәселелер. Электр жүктемелер. Цех бойындағы электр тораптар. Сандық ЭЕМ қолданумен электрмен қамсыздандыру жүйесіндегі техникалық- экономикалық есебінің негіздері. Электр энергияның сапасы. Күштік трансформаторлардың саны және қуатын таңдау. Кернеуді таңдау. Кабельдер сымдарының талсымдары мен қимасын таңдау. Кәсіпорынның қоректендіру қосалқы станцияларын орналастыру. Электрмен қамсыздандыру жүйесінде шиналар мен шина сымдар. Реактивтік қуаттың өтемақысы. Электр энергия қоректендіру көзі мен қабылдағыштардың бейтараптама режимі. Электр энергия шығындарын анықтау және электрлік балансы. Кәсіпорын электрмен қамсыздандыру жүйелер элементтерінің рауалы жүктемесі. Ғимараттарды электрмен жабдықтау. Электрлік жарықтандыру. Электржетек, басқару және қорғаныс аппаратура. Лифт қондырғылар. Ғимарат электр тораптарының есебі туралы ұғым және сұлба құру негіздері. Электртартылымдар мен электр құрылғылар.
КҚ 1
КҚ 2
КҚ 4
КҚ 5

- содержание приказов: о приеме на работу; о переводе на другую работу; об увольнении по собственному желанию; об отстранении от работы; статьи 12,17,28,31 Закона РК «О труде»;
- о наличии печати на гарантийном письме;
- виды документов, необходимых при поступлении на работу;
- содержание пунктов индивидуального трудового договора;
- содержание документа «Правила внутреннего трудового распорядка»;
уметь:
- работать со справочной литературой;
- охарактеризовать по технологической цепочке все этапы движения документа;
- оформлять реквизиты, которые придают документу юридическую силу;
- оформлять вышеуказанные приказы;
- оформлять на бланках виды писем с реквизитами;
- составлять акты, справки, протоколы, телефонограммы со всеми необходимыми реквизитами;
- оформлять резюме, доверенность, расписку со всеми необходимыми реквизитами;
- составлять штатное расписание.
Делопроизводство на государственном языке
Документы, их назначение и способы документации, система документации, структура документов; сбор и хранение документов; организация и технология делопроизводства; порядок организации и формирования дел.
БК 3
СД 00
Специальные дисциплины
СД 01
В результате изучения дисциплины обучающийся должен
знать:
- схемы электроснабжения, графики нагрузок предприятий;
- устройство и электрооборудование цеховых сетей;
- методы расчета электрических нагрузок, выбора напряжений, числа и мощности силовых трансформаторов, приводов и кабелей;
- схемы электроснабжения зданий, допустимые перегрузки;
- методы расчета электрических сетей, выбора электропривода, аппаратуры управления и защиты;
уметь:
- читать схемы электроснабжения;
- составлять графики нагрузок, выбирать место расположения подстанций;
- выполнять полный расчет электроснабжения предприятий и гражданских зданий с выбором силовых трансформаторов и электрооборудования до и выше 1000 В.
Электроснабжение промышленных предприятий
Общие вопросы электроснабжения. Электрические нагрузки. Цеховые электрические сети. Основы технико-экономических расчетов в системах электроснабжения с применением цифровых ЭВМ. Качество электрической энергии. Выбор числа и мощности силовых трансформаторов. Выбор напряжений. Выбор сечений проводов и жил кабелей. Выбор места расположения питающих подстанций промышленного предприятия. Шины и шинопроводы в системах электроснабжения. Компенсация реактивной мощности. Режим нейтрали источников и приемников электроэнергии. Электробаланс и определение потерь электрической энергии. Допустимые перегрузки элементов систем электроснабжения промышленных предприятий. Электроснабжение зданий. Электрическое освещение. Электропривод, аппаратура управления и защиты. Лифтовые установки. Принципы построения схем и понятие о расчете электрических сетей зданий. Электропроводки и электроконструкции.
ПК 1
ПК 2
ПК 4
ПК 5

АҚ 1-6
АП 02
Пәнді игеру нәтижесінде білім алушы білу керек:
- Пәнді игеру нәтижесінде оқушы білу керек:
- қоршаған орта жағдайлары мен жүктемеге байланысты механизмдер электр жабдықтарының жіктелуі;
- басқару және қорғаныс аппараттарын және электр жабдықтарын таңдау тәсілдері;
- электр жабдықтарын басқару сұлбаларын және техникалық пайдалану ережесі;
істей білу керек:
- электр жабдықтарды басқару сұлбасын құру және жинау;
- механикалық сипаттамалар және қоршаған орта жағдайларына байланысты электр қозғалтқыштары жинау;
- ағымды жөндеу жұмыстарын орындау, электр машиналар мен басқару аппаратураларының ақауларын табу;
Өндірістік кәсіпорындардың электр жабдықтары
Электр қызуы қондырғылардың электр жабдықтары. Электрмен балқытып біріктіру қондырғылардың электр жабдықтары. Мосттық кранның электр жабдықтары. Лифт автоматтандыру және электр жабдықтары. Үздіксіз көлік механизмдері мен жер үстіндегі электр арбаның электр жабдықтары. Металл кесу станоктар туралы жалпы мағлұмат. Сорап қондырғылардың электр жабдықтары. Жарылыс және өрт қауіпті панажайлардың электр жабдықтары.
КҚ 1-5
AҚ 2
АҚ 4
АҚ 5
АП 03
Пәнді игеру нәтижесінде білім алушы білу керек:
- негізгі іске қосқыш қорғаныс органдарын;
- негізгі реле қорғанысының құрылымын, жұмыс істеу принципін;
- қосымша реленің құрылымын жұмыс істеу принципін;
- тоқты қорғаныстың принципі, релелік қорғаныстың қызметін;
- релелік қорғанысқа қойылатын талаптарын трансформатор қорғанысының қолдану саласы, орындалуы, жұмыс істеу принципін;
- электр қозғалтқыштың қорғанысының қолдану саласы, орындалуы, жұмыс істеу принципін;
- жиынтық шиналардағы қорғаныстың құрылымы жұмыс принципі, қолданылуын;
- ажыратқыштардың жұмыс істемеуінде құрылымдардың жұмыс принципін;
- РҚ, тоқ трансформаторларына автоматиканы қосылуының сұлбасын;
- сигнал беру және оның элементтерінің сұлбасын;
істей білу керек:
- негізгі реле, тоқ және кернеу параметрлерін реттеуді;
- қосымша реле параметрлерінің реттеуін орындауды;
- селективті релелік қорғаныс пен тез әрекет дәрежесін анықтауды;
- іске қосқыш қорғаныс құрылғыларының есебін;
- іске қосқыш қорғаныс тоқтарын анықтауды;
- жиынтық шина, ажыратқыштың резервтегі құрылғыларының сұлбасын оқуды;
- РҚ аспаптарына, ТТ автоматикасына қосуды;
- КТ автоматикасына қосуды;
- сигнал беру сұлбасын оқуды;
Релелік қорғаныс
Электр жабдықтарының релелік қорғанысы. Электр жабдықтарының ақауларының түрлерін және дұрыс емес жұмыс режимі туралы негізгі ұғым. Релелік қорғанысқа қойылатын негізгі талаптар. Релелік қорғаныс қызметіндегі негізгі принциптер. Релелік қорғаныстың іске қосылудағы сигнал беруі. Релелік қорғаныстың негізгі элементтері. Реленің тікелей бірінші тізбекке және тоқ трансформаторы арқылы қосылу тәсілі. Релелік қорғанысты орнату трансформаторлардың, электр қозғалтқыштың электр беріліс желісінің қорғанысы. Тарату құрылғыларының жиынтық шиналарының жиынтық қорғанысы. Әрекеттегі және жалған қорғаныс жұмыстары. Сақтандырғыш қорғанысы. Релелік қорғаныстың оперативтік қызметі.
КҚ 1
АҚ 1
АП 04
Пәнді игеру нәтижесінде білім алушы білу керек:
- қоршаған орта жағдайлары мен жүктемеге байланысты механизмдер электр жабдықтарының жіктелуі;
- cos шамасы және оны арттыру әдістері
- шамдалдар түрлері мен жарық көздері;
- жерлендіру құрылымы
істей білу керек:
- жарықталу және кернеу шығыны бойынша есеп жүргізу;
- кернеу шығыны бойынша сымдар мен кабельдер таңдау;
- жарық көздері мен шамдалдарды таңдау
Электрлік тораптар мен жарықтандыру.
Электр тораптар. Жіктелуі, құрылымдық орындалуы. Сымдар мен кабельдерді қыздыру және олардың қорғанысы. Кернеу шығыны бойынша ашық тораптардың электрлік есебі. Электрлік күштік және жарықтандыру тораптардың есебі. Қуат коэффициенті және оны жоғарлату тәсілдері. Электрлік жарықтандыру. Жарық шамалар мен бірліктер, жарық көздері мен жарықтандырғыш аспаптар. Жарықталуды нормалау және жарықтандыру қондырғылардың есебі. Электр қондырғыларды жерлендіру. Негізгі жарық техникалық көрсеткіштер мен шамалар. Жарық көздері мен шамалдар.
КҚ 1
КҚ 2
АҚ 1
АҚ 8
АП 05
Пәнді игеру нәтижесінде оқушы білу керек:
- 1000 В дейін және 1000 В жоғары кернеудегі электр жабдықтардың жөндеу және реттеу жұмыстарын ұйымдастыру ;
- сынау аспаптар мен аппараттардың тағайындалуы мен қолдануы;
- автоматика және релелік қорғаныс, жерлендіргіш құрылғылар, кабельдік желілерді сынау және реттеу әдістемесі;
істей білу керек:
- 1000В дейін және 1000 В жоғары кернеудегі электр жабдықтар, іске қосқыш аппаратуралардың  ағымды жөндеу жұмыстарын орындау;
- электр құрылғыларды монтаждау және жөндеу жұмыстарынан кейін реттеу жұмысын атқару;
- іске қосу реттеу және жөндеу жұмыстарын ұйымдастыру;
Электр жабдықтарды жөндеу, реттеу және сынақтау.
Күштік трансформаторларды жөндеу. Электр машиналарды жөндеу. 1000В жоғары кернеудегі қондырғылар мен тарату құрылғылардың электр аппараттарын жөндеу. Іске қосу –реттеу сынақтары үшін аппараттар мен аспаптар. Электр машиналарды сынақтан өткізу және реттеу. Трансформаторларды сынақтан өткізу және реттеу. Екінші реттік тізбектің сынағы мен реттелуі. Релелік қорғаныс, релелік-түйістіргіш аппаратура мен автоматика құрылғыларының сынағы мен реттелуі. Іске қосу-реттеу жұмыстарды ұйымдастыру және техникалық құжаттаманы құру. Сынақтар негізі. Сынақтардың көлемі мен нормасы. ЭРЦ сынақ станциялары. Сынақтардың көлемі, тәсілдері және жабдығы. Аппараттар мен аспаптардың сынағы. 35 кв дейін кернеудегі күштік кабель желісін сынау. Жерлендірілген құрылғыларды сынақтан өткізу.
КҚ 1
КҚ 4
AҚ 2
AҚ 3
АҚ 4
АҚ 5
АП 06
Пәнді игеру нәтижесінде білім алушы білу керек:
- электр қондырғыларын құру ережелері, техникалық қажетке жарату ережелері, қауіпсіздік техникасы ережелері, ІІ топ дәрежедегі электр құрылғылар тұтынушылары;
істей білу керек:
- электр қондырғыларды қызметтендіру, пайдалану және монтаждық жұмыстарды атқару кезінде ұйымдастыру және техникалық шараларды орындау
Электр қондырғыларын құру ережелері, техникалық қажетке жарату ережелері, қауіпсіздік техникасы ережелері.
Жалпы ережелер. Электр энергияның құбырлары. Қорғаныс және автоматика. Тарату құрылғылары мен қосалқы станциялар. Электр күштік құрылғылар. Арнайы құрылғылардың электр жабдықтары. Электр қондырғылар қажетке жаратуын ұйымдастыру. Жалпы тағайындалған электр қондырғылар мен электр жабдықтар. Арнайы тағайындалған электр жабдықтары. Тұтынушылар электр қондырғыларының аппараттар мен электр жабдықтарын сынақтан өткізу. Электр құрылғыларының техникалық ақауларын табу. Электр жабдықтарының және тұтынушы электр құрылғылар аппараттар сынағының нормасы. Техника қауіпсіздігінің жалпы ережелері. Қызметкерлерге қойылатын талаптар. Жедел қызмет көрсету. Еңбек қауіпсіздігін қамту ұйымдастыру шаралар. Кернеусіз техникалық шаралар. Механизмдер мен жүк көтергіш машиналарды қолдану арқылы жұмыс атқару. Электр өрісінің ықпалымен жүргізілетін жұмыстар. Кернеудегі оқшаулатқыштарды жуу және тазалау. Сынақтар мен өлшемдер.Әртүрлі электр құрылғыларын пайдаланудағы қосымша қауіпсіздік техникасы ережелері.
БҚ 5
КҚ 1
AҚ 4
AҚ 5
АП 07
Пәнді игеру нәтижесінде білім алушы білу керек:
- сала және оның ҚР экономикасындағы мәні;
- кәсіпорынды басқару негіздері;
- өндірісті техникалық нормалау негіздері;
- өнеркәсіптегі еңбек өнімдері;
- өндірістің кемшіліктері, шығыны мен кірісі; өндірістің үнемді көрсеткіштері;
- кәсіпорындардың есеп беруі;
- өндірістік – шаруашылық қызметінің есебі мен нәтижесі;
істей білу керек:
- салалық кәсіпорынның сипаты;
- кәсіпорынның құрылымында бағытталу;
- кәсіпорынның өндірістік қорларын және мүлік айналымының негізгі көрсеткіштерін қолдану арқылы есеп беру;
- техникалық нормалау есебі; хронометражды бақылау жүргізіп оларды өңдеу;
- бөлімшелер штаттың , жалақы қорының есебі;
- негізгі өндірістік көрсеткіштерді жоспарлау;
- өзіндік бағалау және кіріс есебін анықтау;
- кірістің барлық түрлерін және үнемділікті анықтау;
- алғашқы құжаттамалау бланкілерді толтырып, кәсіпорын дүние мүлігін тексеру;
Сала экономикасы
Нарықтық экономика жүйесінде энергетикалық және өндірістік кәсіпорындары мен олардың басқаруы. Экономикалық басқару механизмі. Өндірістік – шаруашылық қызметінің есебі мен нәтижесі.
БҚ 4
КҚ 5
AҚ 7
1.4 0910000 – «Электр және электр механикалық жабдықтар» (түрлері бойынша) мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің орта буын маманы біліктілігінің білім оқу бағдарламасының құрылымы
Оқу нысаны: күндізгі
негізгі орта білім беру базасында

СК 1-6
СД 02
В результате изучения дисциплины обучающийся должен
знать:
- классификацию электрооборудования в зависимости от нагрузки и условий окружающей среды;
- методы выбора электрооборудования и аппаратов управления и защиты;
- схемы управления и Правила технической эксплуатации электрооборудования
уметь:
- составлять и собирать схемы управления электрооборудованием
- выбирать электродвигатели по механическим характеристикам и условиям окружающей среды;
- выполнять текущий ремонт, определять неисправности электромашин и аппаратуры управления.
Электрооборудование промышленных предприятий
Электрооборудование установок электронагрева. Электрооборудование установок электрической сварки. Электрооборудование мостовых кранов. Электрооборудование и автоматизация лифтов. Электрооборудование наземных электротележек и механизмов непрерывного транспорта. Общие сведения о металлорежущих станках. Электрооборудование насосных установок. Электрооборудование во взрыво- и пожароопасных помещениях.
ПК 1
ПК 5
СК 2
СК 4
СК 5
СД 03
В результате изучения дисциплины обучающийся должен
знать:
- устройство и принцип действия основных и вспомогательных реле;
- принципиальные схемы защиты;
- требования к релейной защите;
- принцип действия дифференциальных защит линий, сборных шин, трансформаторов, электродвигателей;
- назначение и принцип действия АПВ, АВР, АРВ, АУР, АРН;
уметь:
- читать схемы релейной защиты и автоматики крупных электрических машин и аппаратов, линий электропередачи и трансформаторов.
Релейная защита
Релейная защита электрооборудования. Основные понятия о видах повреждений и ненормальных режимах работы электрооборудования. Основные требования к релейной защите. Основные принципы действия релейной защиты. Сигнализация срабатывания релейной защиты. Главные элементы релейной защиты. Способы включения реле непосредственно в первичную цепь и через трансформаторы тока и напряжения. Установки релейной защиты. Защиты трансформаторов, электродвигателей, линий электропередач. Защиты сборных шин распределительных устройств. Действительная и ложная работа защит. Защита предохранителями. Оперативное обслуживание релейных защит.
ПК 1
СК 1
СД 04
В результате изучения дисциплины обучающийся должен
знать:
- классификацию и расчет силовых сетей и сетей освещения;
- значение cos и способы его повышения;
- типы светильников и источников света;
- устройство заземления;
уметь:
- выполнять расчет по потере напряжения и освещенности;
- выбирать провода и кабели по потере напряжения;
- выбирать источники света и светильники
Электрические сети и освещение
Электрические сети. Классификации, конструктивное выполнение. Нагрев проводов и кабелей и их защита. Электрический расчет разомкнутых сетей по потере напряжения. Расчет электрических силовых и осветительных сетей. Коэффициент мощности и способы его повышения. Электрическое освещение. Световые величины и единицы, источники света и осветительные приборы. Нормирование освещенности и расчет осветительных установок. Заземление в электроустановках. Основные светотехнические показатели и величины. Источники света и светильники. Расчет освещенности.
ПК 1
ПК 2
СК 1
СК 8
СД 05
В результате изучения дисциплины обучающийся должен
знать:
- организацию ремонта и наладки электрооборудования до и выше 1000 В;
- назначение и применение аппаратуры и приборов для испытаний;
- методику испытаний и наладки релейной защиты и автоматики, кабельных линий и заземляющих устройств;
уметь:
- выполнять текущий ремонт электрооборудования напряжением до и выше 1000 В и пускорегулирующей аппаратуры;
- проводить наладку и испытания после монтажа и ремонта электроустановок;
- организовывать ремонтные и пусконаладочные работы.
Ремонт, наладка и испытание электрооборудования
Ремонт силовых трансформаторов. Ремонт электрических машин. Ремонт электрических аппаратов РУ и установок напряжением выше 1000 В. Ремонт электрической аппаратуры РУ и установок напряжением до 1000 В. Аппаратура и приборы для пусконаладочных испытаний. Испытание и наладка электрических машин. Испытание и наладка трансформаторов. Испытание и наладка вторичных цепей. Испытание и наладка релейной защиты, контакторно-релейной аппаратуры и устройств автоматики. Организация пусконаладочных работ и составление технической документации. Основы испытаний. Объем и нормы испытаний. Испытательные станции ЭРЦ. Объекты, методы и оснащение испытаний. Испытания аппаратов и приборов. Испытание силовых кабельных линий напряжение до 35 кВ. Испытание заземляющих устройств.
ПК 1
ПК 4
СК 2
СК 3
СК 4
СК 5
СД 06
В результате изучения дисциплины обучающийся должен
знать:
- правила устройства электроустановок (ПУЭ), правила технической эксплуатации (ПТЭ), правила техники безопасности (ПТБ) электроустановок потребителей на уровне II группы.
уметь:
- выполнять организационные и технические мероприятия при производстве работ на монтаже, при эксплуатации и обслуживании электроустановок.
ПУЭ, ПТЭ и ПТБ
Общие правила. Канализация электроэнергии. Защита и автоматика. Распределительные устройства и подстанции. Электросиловые установки. Электрооборудование специальных установок. Организация эксплуатации электроустановок. Электрооборудование и электроустановки общего назначения. Электроустановки специального назначения. Испытания электрооборудования и аппаратов электроустановок потребителей. Техническое диагностирование электроустановок. Нормы испытаний электрооборудования и аппаратов электроустановок потребителей. Общие положения техники безопасности. Требования к персоналу. Оперативное обслуживание и производство работ. Организационные мероприятия по обеспечению безопасности работ. Технические мероприятия по обеспечению безопасности работ со снятием напряжения. Работа с применением механизмов и грузоподъемных машин. Работы в зоне влияния электрического поля. Обмывка и чистка изоляторов под напряжением. Испытания и измерения. Дополнительные положения техники безопасности при эксплуатации различных электроустановок.
БК 5
ПК 1
СК 4
СК 5
СД 07
В результате изучения дисциплины обучающийся должен
знать:
- отрасль и ее значение в экономике РК;
- основы управления предприятием;
- основы технического нормирования производством;
- производительность труда в промышленности;
- издержки производства, прибыль и доход; показатели рентабельности промышленного производства;
- учет и отчетность предприятий;
- анализ производственно-хозяйственной деятельности предприятий;
уметь:
- ориентироваться в производственной характеристике отраслевого предприятия;
- ориентироваться в структуре предприятия;
- производить расчет показателей использования основных производственных фондов предприятия и показателей движения имущества;
- вести расчет норм, применяемых в техническом нормировании; проводить хронометражные наблюдения и уметь их обрабатывать;
- вести расчет штатов подразделений; расчет фондов заработной платы;
- планировать основные показатели производственной программы промышленного предприятия;
- определять структуру себестоимости и производить расчет доходов;
- определять все виды прибыли предприятия и рентабельности;
- заполнять бланки первичной документации; проводить инвентаризацию имущества предприятия.
Экономика отрасли
Энергетическое и промышленное предприятие и его управление в системе рыночной экономики. Экономичный механизм управления. Учет и анализ производственно – хозяйственной деятельности.
БК 4
ПК 5
СК 7
1.4 Структура образовательной учебной программы уровня
квалификации специалиста среднего звена технического и
профессионального образования по специальности 0910000
«Электрическое и электромеханическое оборудование»
Форма обучения: очная

Оқу мерзімі 3 жыл 10 ай
Пәндер циклдерінің қысқартылған атаулары
Пәндер мен кәсіптік модульдердің оқу циклдері
Пәндер мен кәсіптік модульдер бөлімдерінің аталуы
Құзыреттіліктің  қалыптастыру коды
ЖБП 00
Жалпы білім беру пәндер
ЖГП 00
Жалпы гуманитарлық пәндер
ЖГП 01
Пәнді игеру нәтижесінде білім алушы білу керек:
- кәсіптік қарым–қатынас жасау үшін тиісті көлемде қазақ (орыс) тілін;
істей білу керек:
- саладағы әрекет ететін терминологияларды қолданумен сөйлесу, құжаттарды оқу;
Кәсіби қазақ (орыс) тілі Қазақ (орыс) тілінің синтаксисі; мамандық бойынша терминология; кәсіби бағдарланған мәтіндерді (сөздікпен) аудару техникасы; кәсіби қарым-қатынас; тіл  дамыту.
БҚ 1
БҚ 3
ЖГП 02
Пәнді игеру нәтижесінде білім алушы білу керек:
- кәсіптік қарым–қатынас жасау үшін тиісті көлемде шет тілін;
істей білу керек:
- саладағы әрекет ететін терминологияларды қолданумен сөйлесу, құжаттарды оқу;
Шетел тілі (кәсіби)
Мамандық бойынша терминология; кәсіби бағдарланған мәтіндерді (сөздікпен) аудару техникасы; кәсіби қарым-қатынас; тіл дамыту.
БҚ 1
БҚ 3
ЖГП 03
Пәнді игеру нәтижесінде білім алушы білу керек:
- дене дайындығының нормативтерін;
- салауатты өмір салты туралы негізгі ұғымдар;
- нормативтерді орындау техникасы;
- оқу практикалық материал;
- оқу ойындарындағы жеке тактикалық міндеті, ойын тәртібі;
- жарыс өткізу жағдайында аралықтан өту;
істей білу керек:
- таңғы дене шынықтыруындағы жиынтықтар;
- жүгіру, секіру, граната лақтыру, ядро лақтырудан нормативтерді орындау;
- оқу ойындарында қолданған ойын тәсілдері мен жеке тактикалық міндеттерді сақтау;
Дене шынықтыру
Маманды дайындау үрдісінде дене шынықтыру ролі; салауатты өмір салтын сақтау, дене шынықтыру әлеуметті-биологиялық және психофизиологиялық негіздері; дене шынықтыру мен спорттық өзін-өзі жетілдіру негіздері.
БҚ 5
ӘЭП 00
Әлеуметтік-экономикалық пәндер
ӘЭП 01
Пәнді игеру нәтижесінде білім алушы білу керек:
- негізгі ұғымдар;
- конфуцианство, даосизм, Қытай өнері туралы ұғымдар;
- Үнді мәдениетінің ерекшеліктері мен негізгі жетістіктері;
- Ислам, курайш, Мұхаммед, Құран, Алла, Мекке туралы ұғымдар;
- Христиан ілімі мен оның құндық ерекшеліктері;
- Франция мәдениеті: Ашель мәдениеті, проманьон, галлы, франки, әдебиет, философия
- көшпенділердің өмір тіршілігі мен құндылықтар жүйесі;
- орта ғасырдағы қазақ этносындағы мәдениет негізі туралы білім қалыптастыру;
- түрік және араб мәдениетінің Қазақстанның орта ғасырдағы мәдениетіне ықпалы;
істей білу керек:
- Қытай мәдениетінің ерекшеліктерін ашу;
- мәдениеттану ұғымдарын кеңінен қолдану;
- көшпенділердің материалдық және рухани мәдениетінің ерекшеліктерін ұғыну және көрсету;
Мәдениеттану
Қазіргі мәдениет саясатының негізгі бағыттары; гуманизм туралы осы замандағы түсінік; мәдениет және өркениет, жалпы адамзат мәдениетінде ұлттылық; адам, қоғам, өркениет, мәдениет, ғылым.
БҚ 1
БҚ 2
БҚ 4
ӘЭП 02
Пәнді игеру нәтижесінде білім алушы білу керек:
- философиялық, ғылыми және рухани әлем көрінісі туралы, адам тіршілігінің маңызы туралы ұғым;
- ғылыми және ғылыми ілімдердің мәні туралы, құрылымы, нысаны, әлеуметтік және этикалық мәселелері туралы ұғым;
істей білу керек:
- биологиялық, әлеуметтік дене бітімі және рухани бастамаларындағы адамның ұстау қабілетін, тіршілік ету маңыздылығын, өз еркімен және басқа ықпал арқылы әрекет жасау, өзін ұстау қабілетін анықтау;
- қоғамдағы адам арасындағы адамдар байланысында рухани нормаларды реттеу;
Философия негіздері
Қоғам динамикалық жүйе ретінде; қоғамдық қатынастардың түрі мен нысандары; қоғам мен табиғаттың диалектикасы.
БҚ 1
БҚ 2
БҚ 4
ӘЭП 03
Пәнді игеру нәтижесінде білім алушы білу керек:
- заң қайшылықтарын түсінуде әлеуметтік қадам жасау туралы ұғым алу;
- әлеуметтік құрылым, әлеуметтік жұптасу, әлеуметтік өзара әрекет туралы ұғым алу;
- тұлғаның социализациялау процесінің ерекшелігінің білу, реттеу формаларын білу;
істей білу керек:
- әлеуметтік қозғалысты және басқа әлеуметтік өзгерістер мен даму факторларын жетілдіру;
- билік маңыздылығын, саясаттың субъектілерін, саяси байланыспен процестерді айқындау (Қазақстанда және бүкіл әлемде);
- саяси жүйелер мен саяси режимдер туралы ұғым;
Саясаттану және әлеуметтану негіздері
Әлеуметтік саясаттың негізгі бағыттары мен әлеуметтік құрылым өзгерісінің беталыстары; саяси партиялар, саяси қызмет; әлеуметтік - ұлттық және этноұлттық қарым-қатынастар; әлеуметтік қозғалыстар; саяси билік және билік қатынастары.
БҚ 1
БҚ 2
БҚ 4
ӘЭП 04
Пәнді игеру нәтижесінде білім алушы білу керек:
- экономика теориясының жалпы ережесі;
- елде және шет елдегі экономикалық жағдайлар;
- макро-, микро- экономиканың, салық туралы, ақша – несиелік, әлеуметтік және инвестициялық саясат негіздері;
істей білу керек:
- өз кәсіптік қызметінде бағытталу үшін экономикалық ақпарат табу және қолдану;
Экономика негіздері
Дәстүрлі және нарықты экономиканың ерекшеліктері; Қазақстандағы экономикалық реформаның негізгі мазмұны; ел экономикасының құрылымы; несие-ақша және салық жүйесі; халықаралық еңбек бөлісі.
БҚ 1
БҚ 4
AҚ 7
ӘЭП 05
Пәнді игеру нәтижесінде білім алушы білу керек:
- адам және азаматтардың құқығы мен бостандығы, оларды тарату механизмі;
- кәсіптік қызметте құқықтық және рухани этикалық нормаларды білу;
істей білу керек:
- маманның кәсіптік қызметін тұжырымдайтын нормативтік – құқықтық құжаттарды қолдану;
Құқық негіздері
Құқық және мемлекет теория негіздері; мемлекеттік, әкімшілік, азаматтық, еңбек, қылмыстық  және отбасылық заңы; табиғатты құқықтық қорғау
БҚ 1
БҚ 2
БҚ 4
ЖКП 00
Жалпы кәсіптік пәндер
ЖКП 01
Пәнді игеру нәтижесінде білім алушы білу керек:

Срок обучения: 3 года 10 месяцев
на базе основного среднего образования
с получением общего среднего образования
Сокращенное наименование цикла дисциплин (код)
Учебные циклы дисциплин и профессиональных модулей
Наименование дисциплин и разделов профессиональных модулей
Код формируемой компетенции
ООД 00
Общеобразовательные дисциплины
ОГД 00
Общегуманитарные дисциплины
ОГД 01
В результате изучения дисциплины обучающийся должен
знать:
- казахский (русский) язык в объеме необходимом для профессионального общения
уметь:
- разговаривать, читать документы с применением существующей терминологии в отрасли.
Профессиональный казахский (русский) язык
Синтаксис казахского (русского) языка; терминология по специальности; техника перевода (со словарем) профессионально ориентированных текстов; профессиональное общение; развитие речи.
БК 1
БК 3
ОГД 02
В результате изучения дисциплины обучающийся должен
знать:
- иностранный язык в объеме необходимом для профессионального общения
уметь:
- разговаривать, читать документы с применением существующей терминологии в отрасли.
Иностранный язык (профессиональный)
Терминология по специальности; техника перевода (со словарем) профессионально-ориентированных текстов; профессиональное общение; развитие речи.
БК 1
БК 3
ОГД 03
В результате изучения дисциплины обучающийся должен
знать:
- требования нормативов физической подготовленности;
- основные понятия здорового образа жизни;
- технику выполнения нормативов;
- учебный практический материал;
- индивидуальные тактические задачи в учебной игре, правила игры;
- контрольные прохождения дистанции в условиях соревнований;
уметь:
- составлять комплексы утренней физзарядки;
- выполнять нормативы в беге, прыжках, метании гранаты, толкании ядра;
- применять изученные приемы игры и индивидуальные тактические задачи в учебной игре.
Физическая культура
Роль физической культуры в подготовке специалиста, формирование его здорового образа жизни; социально-биологические и психофизиологические основы физической культуры; основы физического и спортивного самосовершенствования
БК 5
СЭД 00
Социально-экономических дисциплин
СЭД 01
В результате изучения дисциплины обучающийся должен
знать:
- основные понятия;
- понятия: конфуцианство; даосизм; искусство Китая;
- особенности индийской культуры и ее основные достижения.
- понятия: ислам; курайш; Мухаммед; Коран; Аллах; Мекка;
- основные принципы христианского учения и его ценностные ориентации;
- культуру Франции: Ашельскую культуру, проманьонцы, галлы, франки, литература, философия;
- об образе жизни и системе ценностей кочевников;
- сформировать знания о культурном фундаменте казахского этноса в период средневековья;
- о влиянии тюркской и арабской культуры на средневековую культуру Казахстана;
уметь:
- раскрыть особенности китайской культуры;
- свободно пользоваться понятиями культурологи;
- прослеживать;
- показать специфику материальной и духовной культуры кочевников.
Культурология
Основные направления современной культурой политики; современное понимание гуманизма; культура и цивилизация, национальное в общечеловеческой культуре; человек, общество, цивилизация, культура, наука.
БК 1
БК 2
БК 4
СЭД 02
В результате изучения дисциплины обучающийся должен
знать:
- представление о философских, научных и религиозных картинах мира, смысле жизни человека;
- представление о роли науки и научного познания, его структуре, формах и методах, социальных и этических проблемах;
уметь:
- определять поведение человека в биологическом и социальном, телесном и духовном началах, сущности его сознания, сознательного и бессознательного поведении;
- регулировать нравственные нормы отношений между людьми в обществе
Основы философии
Общество как динамическая система; виды и формы общественных отношений; диалектика общества и природы
БК 1
БК 2
БК 4
СЭД 03
В результате изучения дисциплины обучающийся должен
знать:
- представление о социологическом подходе в понимании закономерностей;
- представление о социальной структуре, социальном расслоении, социальном взаимодействии;
- знать особенности процесса социализации личности, формы регуляции;
уметь:
- развивать социальные движения и другие факторы социального изменения и развития;
- выявлять сущность власти, субъекты политики, политические отношения и процессы (в Казахстане и в мире в целом);
- составить представление о политических системах и политических режимах.
Основы политологии и социологии
Основные направления социальной политики и тенденции изменения социальной структуры; политические партии, политическая деятельность; социально- и этнонациональные отношения; социальные движения; политическая власть и властные отношения.
БК 1
БК 2
БК 4
СЭД 04
В результате изучения дисциплины обучающийся должен
знать:
- общие положения экономической теории;
- экономические ситуации в стране и за рубежом;
- основы макро- и микроэкономики, о налоговой, денежно-кредитной, социальной и инвестиционной политике;
уметь:
- находить и использовать экономическую информацию, необходимую для ориентации в своей профессиональной деятельности
Основы экономики
Особенности традиционной и рыночной экономики; основное содержание экономической реформы в Казахстане; структура экономики страны; кредитно-денежная и налоговая система; международное разделение труда.
БК 1
БК 4
СК 7
СЭД 05
В результате изучения дисциплины обучающийся должен
знать:
- права и свободы человека и гражданина, механизмы их реализации;
- знать правовые и нравственно-этические нормы в сфере профессиональной деятельности;
уметь:
- уметь использовать нормативно-правовые документы, регламентирующие профессиональную деятельность специалиста.
Основы права
Основы теории государства и права; государственное, административное, гражданское, трудовое, уголовное и семейное права; правовая охрана природы.
БК 1
БК 2
БК 4
ОПД 00
Общепрофессиональные дисциплины
ОПД 01
В результате изучения дисциплины обучающийся должен
знать:

108
АА 00
аралық аттестаттау
72
ҚА 00
қорытынды аттестаттау емтиханы
31
КДДБ 00
- кәсіптік даярлық деңгейін бағалау және біліктілікті беру
5
Міндетті оқудың қорытындысы:
4320
К
Консультациялар (максимум)
240
Ф
Факультативтік сабақтар
200
Оқу уақытының барлығы:
4760
Ескерту: ЖБП – жалпы білім беретін пәндер; ЖГП – жалпы гуманитарлық пәндер; ӘЭП – әлеуметтік-экономикалық пәндер; ЖКП – жалпы кәсіптік пәндер; АП – арнайы пәндер; БҰАП – білім беру ұйымдары анықтайтын пәндер; ӨО – өндірістік оқыту; КП – кәсіптік практика; АА – аралық аттестаттау; ҚА – қорытынды аттестаттау; КДДБ - кәсіптік даярлық деңгейін бағалау және біліктілік беру; К консультациялар; Ф – факультативтік сабақтар.
*Семестр бойынша бөлу мамандықтың өзгешелігіне, аймақтық ерекшеліктеріне және тағы басқа байланысты өзгертіледі.
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2013 жылғы 10 шілдедегі
№ 268 бұйрығына 147-қосымша
Үлгілік оқу жоспары
техникалық және кәсіптік білім
Білімнің коды мен бейіні: 0900000 – Энергетика
Мамандығы: «Электр және электрлі механикалық жабдықтарды техникалық
пайдалану, қызмет көрсету және жөндеу (түрлері бойынша)»
Біліктіліктері:

108
ПА 00
- промежуточная аттестация
72
ИА 00
- итоговая аттестация
31
ОУППК 00
- оценка уровня профессиональной подготовленности и присвоение квалификации
5
Итого на обязательное обучение
4320
К
Консультации
240
Ф
Факультативные занятия
200
Всего часов учебного времени:
4760
Примечание: ООД - общеобразовательные дисциплины; ОГД -  общегуманитарные дисциплины; СЭД - социально-экономические дисциплины; ОПД - общепрофессиональные дисциплины; СД - специальные дисциплины; ДОО- дисциплины, определяемые организацией образования; ПО - производственное обучение;
ПП - профессиональная практика; ПА - промежуточная аттестация; ИА -  итоговая аттестация; ОУППК - оценка уровня профессиональной подготовленности и присвоение квалификации; К - консультации; Ф -  факультативные занятия.
Приложение 147
к приказу Министра образования
и науки Республики Казахстан
от 10 июля 2013 г. № 268
Типовой учебный план
технического и профессионального образования
Код и профиль образования: 0900000 – Энергетика
Специальность: 0911000 – «Техническая эксплуатация, обслуживание и
ремонт электрического и электромеханического оборудования (по видам)»

2880
К
Консультациялар (максимум)
80
Ф
Факультативтік сабақтар
136
Оқу уақытының барлық сағат саны:
3096
Ескерту: ЖБП – жалпы білім беретін пәндер; ЖГП – жалпы гуманитарлық пәндер; ӘЭП – әлеуметтік-экономикалық пәндер; ЖКП – жалпы кәсіптік пәндер; АП – арнайы пәндер; БҰАП – білім беру ұйымдары анықтайтын пәндер; ӨО – өндірістік оқыту; КП – кәсіптік практика; АА – аралық аттестаттау; ҚА – қорытынды аттестаттау; КДДБ - кәсіптік даярлық деңгейін бағалау және біліктілік беру; К консультациялар; Ф – факультативтік сабақтар.
*Семестр бойынша бөлу мамандықтың өзгешелігіне, аймақтық ерекшеліктеріне және тағы басқа байланысты өзгертіледі.
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2013 жылғы 10 шілдедегі
№ 268 бұйрығына 148-қосымша
Үлгілік оқу жоспары
техникалық және кәсіптік білім
Білімнің коды мен бейіні: 0900000 – Энергетика
Мамандығы: «Электр және электрлі механикалық жабдықтарды техникалық
пайдалану, қызмет көрсету және жөндеу (түрлері бойынша)»
Біліктіліктері:
«Кәсіпорындар мен азаматтық ғимараттардың электрлік және электр
механикалық жабдығына техникалық пайдалану, қызмет көрсету және
жөндеу»
«Қалалық жолаушылар көлігінің электрлік және электр механикалық
жабдығын техникалық пайдалану, қызмет көрсету және жөндеу»
«Металлургия кәсіпорындарының электрлік және электр механикалық
жабдығын техникалық пайдалану, қызмет көрсету және жөндеу»
Оқу нысаны: күндізгі

2880
К
Консультации (максимум)
80
Ф
Факультативные занятия
136
Всего часов учебного времени:
3096
Примечание: ООД - общеобразовательные дисциплины; ОГД -  общегуманитарные дисциплины; СЭД - социально-экономические дисциплины; ОПД - общепрофессиональные дисциплины; СД - специальные дисциплины; ДОО - дисциплины, определяемые организацией образования; ПО - производственное обучение;
ПП - профессиональная практика; ПА - промежуточная аттестация; ИА -  итоговая аттестация; ОУППК - оценка уровня профессиональной подготовленности и присвоение квалификации; К - консультации; Ф - факультативные занятия.
Приложение 148
к приказу Министра образования
и науки Республики Казахстан
от 10 июля 2013 года № 268
Типовой учебный план
технического и профессионального образования
Код и профиль образования: 0900000 – Энергетика
Специальность: 0911000 – «Техническая эксплуатация, обслуживание и
ремонт электрического и электромеханического оборудования (по видам)»
Квалификация: 091101 3 - Электромеханик Специализации:
«Техническая эксплуатация, обслуживание и ремонт электрического и
электромеханического оборудования предприятий и гражданских зданий»
«Техническая эксплуатация, обслуживание и ремонт электрического и
электромеханического оборудования городского пассажирского
транспорта»
«Техническая эксплуатация, обслуживание и ремонт электрического и
электромеханического оборудования предприятий металлургии»
Форма обучения: очная

180
АА 00
аралық аттестаттау
108
ҚА 00
қорытынды аттестаттау: дипломдық жобаны қорғау
67
КДДБ 00
- кәсіптік даярлық деңгейін бағалау және біліктілікті беру
5
Міндетті оқудың қорытындысы:
4320
К
Консультациялар (максимум)
300
Ф
Факультативтік сабақтар
340
Оқу уақытының барлық сағаттары:
4960
Ескерту: ЖБП – жалпы білім беретін пәндер; ЖГП – жалпы гуманитарлық пәндер; ӘЭП – әлеуметтік-экономикалық пәндер; ЖКП – жалпы кәсіптік пәндер; АП – арнайы пәндер; БҰАП – білім беру ұйымдары анықтайтын пәндер; ӨО – өндірістік оқыту; КП – кәсіптік практика; АА – аралық аттестаттау; ҚА – қорытынды аттестаттау; КДДБ - кәсіптік даярлық деңгейін бағалау және біліктілік беру; К - консультациялар; Ф – факультативтік сабақтар.
*Семестр бойынша бөлу мамандықтың өзгешелігіне, аймақтық ерекшеліктеріне және тағы басқа байланысты өзгертіледі.
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2013 жылғы 10 шілдедегі
№ 268 бұйрығына 150-қосымша
0911000 – «Электр және электрлі механикалық жабдықтарды техникалық пайдалану, қызмет көрсету және жөндеу (түрлері бойынша)» мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білім деңгейлерінен білім оқу бағдарламасының құрылымы
1.1 «Электр және электрлі механикалық жабдықтарды техникалық пайдалану, қызмет көрсету және жөндеу (түрлері бойынша)» мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің жоғары деңгей біліктілігінің білім оқу бағдарламасы құрылымы
Оқу мерзімі: 2 жыл 10 ай
Пәндердің қысқартылған атауы (коды)
Пәндер мен кәсіптік модульдердің оқу циклдері
Кәсіптік модульдердің пәндері мен бөлімдерінің атаулары
Қалыптастырылатын құзыреттілік коды
МЖБП 00
Жалпы білім беру пәндерінің модулі
ЖБП 00
Жалпы білім беру пәндері
КМ 02
Кәсіптік модуль
ЖКП 00
Жалпы кәсіптік пәндер
ЖКП 01
Пәнді оқу нәтижесінде білім алушы білуі керек
- МЖМБС 2.303-68* бойынша сызықтарды, МЖМБС 2.301-68* бойынша форматтарды,
- МЖМБС 2.304-81 бойынша; сызба шрифттерін;
- МЖМБС 2.302-68 бойынша масштабтарды, МЖМБС 2.307-68* бойынша өлшемдерді салу ережелерін, жанасу түрлерін;
меңгеруі керек:
- стандартты сақтай отырып, әртүрлі сызықтарды сызуды;
- сызбаларда стандартты шрифтпен жазу жазуды;
- сызба масштабын анықтауды, берілген масштабта тетіктерді сыза алу;
- сызбада қарапайым нысандағы тетіктердің өлшемін жасау;
- электрлік сұлбаларды оқу.
Сызу:
ЕСКД, МЖМБС кіріспесі, түсінік; сызбалардың графикалық ресімделуі; сызба сызықтары; сызба форматтары; сызбаларда жазулар жазу; масштабтар; өлшемдер салу; тетіктердің контурларын орындау тәсілдері;
сызбалар мен нобайларды орындаудың жалпы ережелері; құрама сызба; берілістер; құрама сызбаларды оқу және детальдау; сұлбалардағы шартты, графикалық белгілеулер; мамандық бойынша сұлбалар.

180
ПА 00
- промежуточная аттестация
108
ИА 00
- итоговая аттестация: защита дипломного проекта
67
ОУППК 00
- оценка уровня профессиональной подготовленности и присвоение квалификации
5
Итого на обязательное обучение:
4320
К
Консультации (максимум)
300
Ф
Факультативные занятия
340
Всего часов учебного времени:
4960
Примечание: ООД - общеобразовательные дисциплины; ОГД -  общегуманитарные дисциплины; СЭД - социально-экономические дисциплины; ОПД - общепрофессиональные дисциплины; СД - специальные дисциплины; ДОО - дисциплины, определяемые организацией образования; ПО - производственное бучение;
ПП - профессиональная практика; ПА - промежуточная аттестация; ИА -  итоговая аттестация; ОУППК - оценка уровня профессиональной подготовленности и присвоение квалификации; К - консультации; Ф -  факультативные занятия.
Приложение 150
к приказу Министра образования
и науки Республики Казахстан
от 10 июля 2013 года № 268
Типовые образовательные учебные программы по уровням
технического и профессионального образования по
специальности 0911000 – «Техническая эксплуатация,
обслуживание и ремонт электрического и
электромеханического оборудования (по видам)»
1.1 Структура образовательной учебной программы повышенного
уровня квалификации технического и профессионального образования по
специальности 0911000 – «Техническая эксплуатация, обслуживание и
ремонт электрического и электромеханического оборудования (по видам)»
Таблица 1                            срок обучения: 2 года 10 месяцев
Сокращенное наименование цикла дисциплин (код)
Учебные циклы дисциплин и профессиональных модулей
Наименование дисциплин и разделов профессиональных модулей
Код формируемой компетенции
МООД 00
Модуль общеобразовательных дисциплин
ООД 00
Общеобразовательные дисциплины
ПМ 02
Профессиональный модуль
ОПД 00
Общепрофессиональные дисциплины
ОПД 01
В результате изучения дисциплины обучающийся должен
знать:
- линии по ГОСТ 2.303-68*, форматы по ГОСТ 2.301-68*;
- шрифты чертежные по ГОСТ 2.304-81;
- масштабы по ГОСТ 2.302-68, правила нанесения размеров по ГОСТ 2.307-68*, виды сопряжений;
уметь:
- уметь вычерчивать различные линии с соблюдением стандарта;
- выполнять надписи на чертежах стандартным шрифтом;
- определять масштаб чертежа, выполнять чертежи деталей в заданном масштабе;
- наносить размеры на чертеже детали простой формы;
- читать электрические схемы.
Черчение:
введение, понятие ЕСКД, ГОСТ; графическое оформление чертежей; линии чертежа; форматы чертежей; выполнение надписей на чертежах; масштабы; нанесение размеров; приемы выполнения контуров деталей; техническое черчение; общие правила выполнения чертежей и эскизов; обозначения условные, графические в схемах; схемы по специальности.

БҚ 3,5,7
ЖКП 02
Пәнді оқу нәтижесінде білім алушы білуі керек
- негізгі электрлік және магниттік құбылыстарды;
- теориялық электротехникада жиі қолданылатын терминдері мен анықтамаларын;
- электрлік есептік сұлбаларда (алмастыру сұлбалаларында) қолданылатын электр тізбектері элементтерінің шартты графикалық белгілерін;
- электрлік және магниттік шамалардың өлшем бірліктері мен әріптік таңбаларын;
меңгеруі керек:
- электрлік сұлбаларды оқу;
- электрлік шамалардың параметрлері анықтау;
Электротехниканың теориялық негіздері:
тұрақты токтың электр тізбектері; электр өрісі туралы ұғым; электр тогы, оның физикалық мәні және есептеу әдістері; кедергі, өтімділік; электр тізбегінің байланыстырушы заңдар; тұрақты және айнымалы ток электр тізбегін есептеу; тұрақты және айнымалы ток сызықсыз тізбектері; есептеу ұғымдары мен әдістері; синусоидалы емес токтың электр тізбектері; есептеу ұғымдары мен әдістері; электр тізбектеріндегі өтпелі процестер; тарату параметрлерімен электр тізбектері.
БҚ
3,4
5,7
ЖКП 03
Пәнді оқу нәтижесінде білім алушы білуі керек
- электротехникалық материалдардың құрылысы,
- электротехникалық материалдардың қолданылу саласын;
- электр өлшеу аспаптарының типтерін, құрылғысын, жұмыс принципін, сипаттамасын және қолданылу саласын;
- желілік өлшемдерді өлшеу құралдарын, құрылғысын, жұмыс принципін;
- электрлік, магниттік және электрлік емес шамалардың өлшеу тәсілдерін;
меңгеруі керек:
- сымдар мен кабельдердің маркаларын ашып оқуды;
- электр тізбегінің параметрлерін анықтауды;
- дәл өлшейтін аспаптарды пайдалануды және қосу сұлбаларын орындауды;
- штанген құралдарды, микрометрлік өлшеу құралдарын, индикатор аспаптарын пайдалануды;
Электротехникалық материалдар және өлшемдер:
металдардың қасиеттері; темірдің көміртекті қоспалары; түсті металдар мен олардың қоспалары; магниттік материалдар; магниттік қатты электротехникалық материалдар; өткізгіштік материалдар; сымдар, шиналар, кабельдер; жартылай өткізгіш материалдар: қасиеттері, қолданылу саласы; электр оқшаулау материалдары; диэлектриктердің физикасы; физикалық-механикалық сипаттамалары; газ тәрізді диэлектриктер; полярлану материалдары; электр оқшаулау материалдары және компаундтар; резеңкелер; электр оқшаулау слюдасы, керамика, шыны; қабатты пластмассалар;
электр шамаларын өлшеу құралдары; өлшеу аспаптары туралы ұғым; электрлік және магниттік шамаларды өлшеу; электр тізбектерінің параметрлерін өлшеу; қуатты және электр энергиясын өлшеу; кернеуді өлшеу әдістері туралы ұғым; тіркеуші аспаптар; электрлік емес шамаларды түрлендіргіштермен өлшеу; температураны өлшеу тәсілдері туралы ұғым; техникалық өлшеу негіздері; метрология және өлшеу қателіктері туралы ұғым; сызықтық өлшемдерді өлшеу құралдары; тетіктерді жасау және өлшеу қателіктері туралы ұғым; СЭВ рұқсат беру мен орнатудың бірыңғай жүйесі;
БҚ
3,4
5,7
ЖКП 04
Пәнді оқу нәтижесінде білім алушы білуі керек
- электр машиналар мен трансформаторлардың жұмыс істеу қағидасын, конструкциясын, қолданылу саласын;
меңгеруі керек:
- құралымы мен паспорттық мәліметтері бойынша электр машиналары мен
Электрлік машиналар және трансформаторлар:
тұрақты ток машиналарының құралымы мен жұмыс қағидасы;
тұрақты ток генераторлары; қоздыру тәсілдері; генераторлардың сипаттамалары; тұрақты ток қозғалтқыштары; қозғалтқыштардың жұмыс қағидасы, қосу; жұмыстық сипаттамалары; трансформаторлардың құралымы мен жұмыс қағидасы; трансформаторларды жалғау топтары мен сұлбалары; автотрансформаторлар, үш орамды және арнайы трансформаторлар; синхронды генераторлардың құралымы мен жұмыс қағидасы; синхронды және асинхронды қозғалтқыштардың жұмыс қағидасы мен құралымы;
БҚ
3,4,5,7
ЖКП 05
Пәнді оқу нәтижесінде білім алушы білуі керек
- жоғары деңгей тілдерінде алгоритмдеу және бағдарламалау негіздерін;
- компьютерді пайдаланушыға баптау;
- офистік бағдарламалармен жұмысты;
меңгеруі керек:
- ОЖ орнықтыруды;
- мәтінді формативтеу және түзету; кестелерді құру және түзету;
- ақпаратты алу және жіберу үшін локальды және басты торапты пайдалану.
Компьютерлік технология негіздері: Windows ОЖ;  Microsoft Word мәтіндік редакторы; Ехсеl электронды кестесі; Мәліметтер базасы; Компьютерлік тораптар; Аuto Саd графикалық редакторы; курстық жобалауда ЭЕМ пайдалану; автоматтандырылған жұмыс орындары
БҚ7

БК 3,5,7
ОПД 02
В результате изучения дисциплины обучающийся должен
знать:
- основные электрические и магнитные явления;
- наиболее употребляемые термины и определения теоретической электротехники;
- условные графические обозначения элементов электрических цепей, применяемых в электрических расчетных схемах (схемах замещения);
- единицы измерения и буквенные обозначения электрических и магнитных величин;
- уметь:
- читать электрические схемы;
- определять параметры электрических величин.
Теоретические основы электротехники:
электрические цепи постоянного тока; понятие об электрическом поле; электрический ток, его физическая сущность и методы расчета; сопротивление, проводимость; законы электротехники, связывающие параметры электрической цепи; расчеты электрических цепей переменного и постоянного тока; нелинейные цепи переменного тока и постоянного тока; понятия и методы расчетов; электрические цепи несинусоидального тока; понятия и методы расчетов; переходные процессы в электрических цепях; электрические цепи с распределенными параметрами.
БК 3,4, 5,7
ОПД 03
В результате изучения дисциплины обучающийся должен
знать:
- строение электротехнических материалов;
- область применения электротехнических материалов;
- типы, устройство, принцип действия, характеристики и область применения электроизмерительных приборов;
- устройство, принцип действия средств измерения линейных размеров;
- способы измерения электрических, магнитных и неэлектрических величин;
уметь:
- расшифровывать марки проводов и кабелей;
- определять параметры электрической цепи;
- пользоваться точными приборами и выполнять схемы включения;
- пользоваться штангенинструментами, микрометрическими измерительными средствами, индикаторными приборами.
Электротехнические материалы и измерения:
свойства металлов; сплавы железа с углеродом; цветные металлы и их сплавы; электротехнические материалы, магнитотвердые материалы; проводниковые материалы; провода, шины, кабели; полупроводниковые материалы: свойства, область применения; электроизоляционные материалы; газообразные диэлектрики; поляризационные материалы; электроизоляционные материалы и компаунды; резины; электроизоляционная слюда, керамика, стекло; слоистые пластмассы;
средства измерений электрических величин; понятие об измерительных приборах; измерение электрических и магнитных величин; измерение параметров электрических цепей, измерение мощности и электрической энергии; понятие о методах измерения напряжения; регистрирующие приборы; измерение неэлектрических величин преобразователями; понятие о способах измерения температуры;
основы технических измерений; понятие о метрологии и погрешностях измерения; средства для измерения линейных размеров; понятие о погрешности изготовления и измерения деталей; допуски и посадки; единая система допусков и посадок СЭВ.
БК 3,4, 5,7
ОПД 04
В результате изучения дисциплины обучающийся должен
знать:
- конструкцию, принцип работы, область применения электрических машин и трансформаторов;
уметь:
- определять тип электрической машины и трансформатора по конструкции и паспортным данным.
Электрические машины и трансформаторы:
конструкция и принцип действия машины постоянного тока; коммутация; генераторы постоянного тока; двигатели постоянного тока; принцип действия, пуск двигателей; рабочие характеристики; конструкция и принцип действия трансформаторов; режимы работы; группы и схемы соединения трансформаторов; автотрансформаторы, трехобмоточные и специальные трансформаторы; конструкция и принцип действия синхронных генераторов; принцип действия и конструкция синхронных и асинхронных двигателей.
БК 3,4, 5,7
ОПД 05
В результате изучения дисциплины обучающийся должен
знать:
- основы алгоритмизации и программирования на языках высокого уровня;
- настройку компьютера на пользователя; работу в сети;
- работу с офисными программами;
уметь:
- настраивать ОС;
- форматировать и редактировать текст; создавать и редактировать таблицы;
- использовать локальную и глобальную сети для получения и отправки информации.
Основы компьютерной технологии:
ОС Windows; Текстовый редактор Microsoft Word; Электронная таблица Excel; Базы данных; Компьютерные сети; Графический редактор Auto Cad; автоматизированные рабочие места.
БК 7

Біліктілік: 091102 2 – Кезекші және жабдықтарды жөніндегі  электр слесарі (слесарь)
АП 00
Арнайы пәндер
АП 01
Пәнді оқу нәтижесінде білім алушы білуі керек
- электржабдығының негізгі типтерін;
меңгеруі керек:
- электрмен жарықтандыру үшін аппаратураны таңдауды, сымдардың қимасын таңдауды, сымдардың төсеу тәсілдерін;
- электржабдығының типтерін таңдауды, температураны реттеу тәсілдерін;
- дәнекерлеу аппараты мен электржабдығының типін таңдау;
- ПУЭ бойынша В немесе П категориясына сәйкес электрмашиналары мен электржабдығын таңдауды;
- күрделі емес сұлбаларды құруды; түйіспейтін электржетегін қолдануды;
- әрбір механизм үшін электр қозғалтқышының типі мен қуатын таңдауды;
Кәсіпорындардың электржабдығы:
электрлік жарықтандыру – жарық техникасы негіздері, жарық көздері; жарықтандыру аспаптары, олардың типтері, сипаттамалары; электр термиялық қондырғылар: электр термиялық қондырғылардың жіктелуі; кедергілер пеші; қыздыру элементтерін есептеу,
температураны автоматтық реттеу; доғалы пештердің электржабдығы, доға қуатын автоматтық реттеу; құралымдық пештер мен қондырғылардың электржабдығы; тұрақты және айнымалы токтың дәнекерлеу қондырғыларының электржабдығы; көтеру-тиеу қондырғыларының, крандардың; жүктік және жолаушылар лифтінің; үздіксіз көлік механизмдерінің, компрессорлардың, сорғылардың металл кесетін станоктардың электржабдығы; жарылуға және өртке қауіпті орынжайлардағы электржабдығы; тарату қондырғылары мен 35 кВ дейінгі кернеумен тарату құрылғылары мен трансформаторлардың электржабдығы.
КҚ1
АҚ8
АП 02
Пәнді оқу нәтижесінде білім алушы білуі керек
- энергетикалық жүйелер туралы негізгі мәліметтерді;
- 1000В дейін және одан жоғары кернеумен қорғаныстық коммутациялық аппаратура құрылғысын;
- электр станциялары мен қосалқы станциялардың электржабдығы мен электр беріліс желілерінің таралуын;
- энергожүйелеріндегі релелік қорғаныс пен автоматиканың теориялық негіздерін;
- ішкі атмосфералық асқын кернеулер мен асқын кернеуден қорғауды;
меңгеруі керек:
- техникалық талаптарға сәйкес қажетті жабдықты таңдауды;
- техникалық талаптарға сәйкес жетекті таңдауды;
- жарықтандыру қондырғыларының электр сұлбаларын құруды;
- электр тораптарындағы кернеу шығынын анықтауды;
Кәсіпорындарды электрмен қамтамасыздандыру:
электр станцияларының белгіленуі және типтері және олардың жұмыс режимдері; электр энергиясын тұтынушыларға берудің құрылымдық сұлбалары; 1000В жоғары кернеумен электр станциялары мен қосалқы станциялардың негізгі электржабдығы; 1000В жоғары жоғары кернеумен электр станциялары мен қосалқы станциялардың энергиясын тарату; 1000В дейін кернеуге күштік және жарықтандыру электр жабдығы туралы жалпы мәліметтер; үздіксіз электрмен қамсыздандырудың талап етілетін дәрежесі және жұмыс режимдері бойынша электр энергиясы қабылдағыштарының жіктелуі; 1000В дейінгі кернеуге негізгі қорғаныстық және коммутациялық аппаратура; электр торабын орындау және құралымдық құру; электр жүктемелерінің кестесі және негізгі шамаларды анықтау және белгілеу; кәсіпорындарды зауыт ішілік электрмен қамтамасыздандыру; цехтік және трансформаторлық қосалқы станциялар; басты төмендеткіш және тарату қосалқы станциялары; электр қондырғыларындағы жерлендіру және нөлдеу;
АҚ5
АП 03
Пәнді оқу нәтижесінде білім алушы білуі керек
- механизм қозғалтқыштарын таңдау және тексеру шарттарын;
- жылдамдықты реттеу және электржетегі жұмысының тұрақтылығын анықтау тәсілдерін.
меңгеруі керек:
- электржетегінің электрлік және электр механикалық параметрлерін есептеуді;
Электржетегінің негіздері:
электржетек механикасы:
электржетегінің механикалық бөлігінің құрылымы мен есептік сұлбасы; электржетегінің орнықпаған механикалық қозғалысы; тұрақты ток қозғалтқышымен электржетегі: тәуелсіз қоздырудың тұрақты ток қозғалтқышымен электржетегі, тізбектей қоздыру тұрақты ток қозғалтқышымен электржетегі; электржетегінің энергетикасы, электрқозғалтқышын таңдау; электржетегі жұмысының энергетикалық көрсеткіштері, қуатты есептеу, электрқозғалтқыштарын таңдау және тексеру.
КҚ 3
АП 04
Пәнді оқу нәтижесінде білім алушы білуі керек
- еңбекті қорғаудың негізгі міндеттері мен құқықтық негіздерін;
- электр қондырғыларына қызмет көрсету кезінде қауіпсіздік техникасының ережелерін;
- өртке қарсы техника ережелерін және өндірістік санитария ережелерін;
- нұсқаулық түрлерін;
меңгеруі керек:
- 1000В дейін электр қондырғыларындағы негізгі және қосымша қорғаныс құралдарын пайдалану;
- торапта адамға электр тогы әсерінің қауіптілік дәрежесін анықтауды;
- зардап шегушінің күйін бағалау және алғашқы көмек көрсету;
- кернеудің болмауын тексеру және ауыстырып жерлендіруін қою;
Еңбекті қорғау:
еңбекті қорғаудың құқықтық және ұйымдастырушылық сұрақтары; еңбек заңнамасының негіздері; өндірісте және жұмыс орынында еңбекті қорғау бойынша жұмыстарды ұйымдастыру; электрлік қауіпсіздік; электр және электр магниттік өріс пен электр тогының адамға әсері; электр тогымен жарақаттанудан қорғау шаралары және электр, электрмагниттік өрістің әсері; қадамдық кернеу, жанасу кернеуі; қорғаныс құралдары; тиеу-түсіру жұмыстарында қауіпсіздік шаралары; қорғаныс құралдары; өндірістік санитария; жалпы талаптар; сумен жабдықтау, канализация, жұмыс аймағының ауасы; жарықтандыру; вибрация; шу; бақытсыз жағдайда дәрігерге дейінгі көмек көрсету; өрт қауіпсіздігі негіздері; энергетикадағы жанғыш заттар; жарылуға қауіпті заттар; өртке жарылуға қауіптілік; өрт сигнализациясы; өрт сөндіру құралдары; электрқондырғыларында және электрмен қамсыздандыру жүйелерінде жұмыстарды орындау кезіндегі қауіпсіздік техникасының негізгі талаптары;
БҚ 2
АҚ7
АП 05
Пәнді оқу нәтижесінде білім алушы білуі керек
- мекеме және еңбек төлемі саласында кәсіпорындарды басқарудың экономикалық механизмінің жұмысын;
меңгеруі керек:
- жұмыс жобаларының техника экономикалық дәлелдері мен сметалық құжаттамасын құру үшін экономикалық есептерді орындау;
Сала экономикасы:
нарықтық қатынас жүйесіндегі сала кәсіпорыны; менеджмент; еңбекті ғылыми ұйымдастыру; сала кәсіпорынында техникалық нормалау негіздері; еңбек өнімділігі; сала кәсіпорынында еңбек төлемін ұйымдастыру; нарықтық экономика жағдайларында Қазақстан Республикасының салық жүйесі; сала кәсіпорынының өндірістік-шаруашылық іс-әрекетін есепке алу және талдау негіздері.
БҚ7
АП 06
Пәнді оқу нәтижесінде білім алушы білуі керек
- түйіндік сынап тексеру, кейбір элементтерді қабылдау туралы негізгі мәліметтерді; тексеріп іске қосу және кешендік тексеру туралы;
- кабелдік желіге техникалық құжаттауды;
- кәсіпорынның электржабдығын монтаждауға талаптарды;
- жөндеу және монтаждық жұмыстардың технологиясын;
- электржабдығын пайдалану ережелерін;
- кейбір жұмыс түрлерін өндіру кезіндегі қауіпсіздік шараларын;
- жөндеу түрлерін; жөндеу циклдерін; жөндеу жоспарлары мен жүйесін; жөндеу құжаттамасын; жөндеуді ұйымдастыру жүйелерін; электр жөндеу цехының құрылымын;
меңгеруі керек:
- жоғары кернеумен оқшауламаны сынауды;
- машинаның токтық жүктемесін және кернеуін өлшеу; вибрация мен саңылауды өлшеуді;
Электржабдығына қызмет көрсету және жөндеу:

Квалификация: 091102 2- Электрослесарь (слесарь) дежурный и по ремонту оборудования*
СД 00
Специальные дисциплины
СД 01
В результате изучения дисциплины обучающийся должен
знать:
- основные типы электрооборудования;
уметь:
- выбирать аппаратуру для электроосвещения, выбирать сечение проводов, способы прокладки проводов;
- выбирать тип электрооборудования, способ регулирования температуры;
- выбирать тип сварочного аппарата и электрооборудование;
- выбирать электромашины и электрооборудование согласно категории В или П по ПУЭ;
- составлять несложные схемы; применять бесконтактный электропривод;
- выбирать для каждого механизма тип и мощность электродвигателя;
Электрооборудование предприятий:
электроосвещение - основы светотехники, источники света; осветительные приборы, их типы, характеристики; электротермические установки: классификация электротермических установок; печи сопротивления; автоматическое регулирование температуры; электрооборудование дуговых печей, автоматическое регулирование мощности дуги; электрооборудование конструкционных печей и установок; электрооборудование сварочных установок переменного и постоянного тока; электрооборудование подъемно-транспортных установок, кранов; грузовых и пассажирских лифтов; механизмов непрерывного транспорта, компрессоров, насосов, металлорежущих станков; электрооборудование во взрыво- и пожароопасных помещениях; электрооборудование распределительных устройств и трансформаторных подстанций напряжением до 35 кВ включительно.
ПК 1
СК 8
СД 02
В результате изучения дисциплины обучающийся должен
знать:
- основные сведения об энергетических системах;
- устройство защитной коммутационной аппаратуры напряжением до и свыше 1000В;
- конструктивные особенности линий электропередачи и электрооборудования электрических станций и подстанций;
- теоретические основы релейной защиты и автоматики в энергосистемах;
- внутренние атмосферные перенапряжения и защиту от перенапряжений;
уметь:
- выбирать необходимое оборудование в зависимости от технических требований;
- выбирать привод в зависимости от технических требований;
- составлять электрические схемы осветительных установок;
- определять потери напряжения в электрических сетях;
Электроснабжение предприятий:
назначение и типы электрических станций и режимы их работы; структурные схемы передачи электроэнергии к потребителям; основное электрооборудование электрических станций и подстанций напряжением выше 1000В; распределение электрической энергии с электрических станций и подстанций напряжением выше 1000В; общие сведения о силовом и осветительном электрическом оборудовании на напряжение до 1000В; классификация приемников электроэнергии по требуемой степени бесперебойности электроснабжения и режимы работы; основная защитная и коммутационная аппаратура на напряжение до 1000В; выполнение и конструкционное устройство электрических сетей; графики электрических нагрузок, определения и обозначения основных физических величин; внутризаводское электроснабжение предприятий, короткие замыкания; цеховые и трансформаторные подстанции; главные понизительные и распределительные подстанции; заземление и зануление в электроустановках; основные понятия и виды релейных защит;
СК 5
СД 03
В результате изучения дисциплины обучающийся должен
знать:
- условия выбора и проверки двигателей механизмов;
- способы регулирования скорости и определения устойчивости работы электропривода;
уметь:
- производить расчеты электрических и электромеханических параметров электроприводов;
Основы электропривода:
механика электропривода:
структура и расчетные схемы механической части электропривода; неустановившееся механическое движение электропривода; электропривод с двигателями постоянного тока: электропривод с двигателями постоянного тока независимого возбуждения, электропривод с двигателями постоянного тока последовательного возбуждения; электропривод с двигателями переменного тока асинхронными и синхронными; энергетика электропривода, выбор электродвигателей – энергетические показатели работы электропривода, расчет мощности, выбор и проверка электродвигателей.
ПК 3
СД 04
В результате изучения дисциплины обучающийся должен
знать:
- основные задачи и правовые основы охраны труда;
- правила техники безопасности при обслуживании электроустановок;
- правила противопожарной техники и производственной санитарии;
- виды инструктажей;
уметь:
- пользоваться основными и дополнительными средствами защиты в электроустановках до 1000 В;
- определять степень опасности воздействия электрического тока на человека в сети;
- оценить состояние пострадавшего и оказать первую помощь;
- проверять отсутствие напряжения и накладывать переносное заземление;
Охрана труда:
правовые и организационные вопросы охраны труда; основы трудового законодательства; организация работ по охране труда на производстве и на рабочем месте; электробезопасность; действие электрических и электромагнитных полей и электрического тока на человека; меры защиты от поражения электрическим током и воздействия электрического и электромагнитного полей; шаговое напряжение, напряжение прикосновения; средства защиты; меры безопасности при погрузочно-разгрузочных работах; производственная санитария; общие требования; водоснабжение, канализация, воздух рабочей зоны; освещение; вибрации; шум; оказание до врачебной помощи при несчастных случаях; основы пожарной безопасности; горючие вещества в энергетике; взрывоопасные вещества; пожаровзрывобезопасность; пожарная сигнализация; средства пожаротушения; основные требования техники безопасности при выполнении работ в электроустановках и в системах электроснабжения.
БК 2
СК 7
СД 05
В результате изучения дисциплины обучающийся должен
знать:
- действие экономического механизма управления предприятиями в области организации и оплаты труда;
уметь:
- выполнять экономические расчеты для составления технико-экономических обоснований и сметной документации рабочих проектов;
Экономика отрасли:
предприятия отрасли в системе рыночных отношений; научная организация труда; основы технического нормирования на предприятиях отрасли; производительность труда; организация оплаты труда на предприятиях отрасли; налоговая система Республики Казахстан в условиях рыночной экономики; основы учета и анализа производственно-хозяйственной деятельности предприятий отрасли.
БК 7
СД 06
В результате изучения дисциплины обучающийся должен
знать:
- основные сведения о поузловом опробовании, приемке отдельных элементов; пробном пуске и комплексном опробовании;
- техническую документацию на кабельную линию;
- требования к монтажу электрооборудования предприятий;
- технологию ремонтных и монтажных работ;
- правила эксплуатации электрооборудования;
- меры безопасности при производстве отдельных видов работ;
- виды ремонтов; ремонтные циклы; системы и планы ремонтов; ремонтную документацию; системы организации ремонта; структуру электроремонтного цеха;
уметь:
- проводить испытание изоляции высоким напряжением;
- измерять токовую нагрузку и напряжения машины; проводить измерение вибрации и зазоров;
Обслуживание и ремонт электрооборудования:

электржабдығын пайдалану: кәсіпорынның жөнделген электржабдығын пайдалануды ұйымдастыру және қабылдау; кәсіпорынның ішкі электр тораптарын және жарықталуын пайдалану; 35 кВ дейін ауа желілерін, кабель желілерін, трансформаторлық қосалқы станцияларды және тарату құрылғыларын, электржетектерін, электр пештері мен электрмен дәнекерлеу қондырғыларын, крандар мен көтергіштердің электржабдығын пайдалану; электржабдығын оперативті басқару; кәсіпорындар мен азаматтық ғимараттардың ішкі жарықтындырылуын, 35 кВ дейінгі кернеумен әуе желілерін, 10 кВ кернеумен кабелдік желілерді, қосалқы станциялардың трансформаторлары мен электржабдығын, тұрақты және айнымалы токтың электр машиналарын, қосып-реттеу аппаратурасын жөндеу; кәсіпорындар мен азаматтық ғимараттардың ішкі электр тораптарының электржабдығын, 10 кВ кернеумен әуе желілерін, 10кВ кернеумен кабелдік желілерді, трансформаторлық қосалқы станциялардың электржабдығын, электрқозғалтқыштарды, басқару аппаратурасын, крандар мен көтергіштердің электржабдығын монтаждау.
БҚ
1,2,3
4
АҚ
4,8

эксплуатация электрооборудования: организация эксплуатации и приемка смонтированного электрооборудования предприятий; эксплуатация внутренних электрических сетей и освещения предприятий; воздушных линий напряжением до 35 кВ включительно, кабельных линий, трансформаторных подстанций и распределительных устройств, электроприводов, электрических печей и электросварочных установок, электрооборудования кранов и подъемников; оперативное управление электрооборудованием; ремонт внутренних электрических сетей и освещения предприятий и гражданских зданий, воздушных линий напряжением до 35 кВ, кабельных линий напряжением до 10 кВ, трансформаторов и электрооборудования подстанций, электрических машин постоянного и переменного тока, пускорегулирующей аппаратуры; монтаж электрооборудования внутренних электрических сетей предприятий и гражданских зданий, воздушных линий напряжением до 10 кВ, кабельных линий напряжением до 10 кВ, электрооборудования трансформаторных подстанций, электродвигателей, аппаратуры управления, электрооборудования кранов и подъемников.
ПК 1,2,3,4
СК 4,8

электржабдығын пайдалану: кәсіпорынның жөнделген электржабдығын пайдалануды ұйымдастыру және қабылдау; кәсіпорынның ішкі электр тораптарын және жарықталуын пайдалану; 35 кВ дейін ауа желілерін, кабель желілерін, трансформаторлық қосалқы станцияларды және тарату құрылғыларын, электржетектерін, электр пештері мен электрмен дәнекерлеу қондырғыларын, крандар мен көтергіштердің электржабдығын пайдалану; электржабдығын оперативті басқару; кәсіпорындар мен азаматтық ғимараттардың ішкі жарықтындырылуын жөндеу, 35 кВ дейінгі кернеумен әуе желілерін, 10 кВ кернеумен кабелдік желілерді, қосалқы станциялардың трансформаторлары мен электржабдығын, тұрақты және айнымалы токтың электр машиналарын, қосып-реттеу аппаратурасын жөндеу;
КҚ1
4,5
АҚ
1,4,5
8
АП 07
Пәнді оқу нәтижесінде білім алушы білуі керек
- кабельдік желіге техникалық құжаттаманы;
- күштік және жарықтандыру электр қондырғыларын монтаждауға талаптарды;
- монтаждық жұмыстардың технологиясын;
- монтаждық жұмыстарды жасау кезінде қауіпсіздік шараларын;
меңгеруі керек:
- люминистентті жарықтандыруды тексеру, монтаждау және жөндеу;
- жоғары кернеумен
оқшауламаны сынауды;
- машинаның токтық жүктемесін және кернеуін өлшеуді.
Күштік және жарықтандыру қондырғыларын монтаждау:
люминистентті жарықтандыруды тексеру, монтаждау және жөндеу; кәсіпорындар мен азаматтық ғимараттардың ішкі электржабдығын монтаждау; 10 кВ дейін кернеумен ауа желілері, 10 кВ дейін кернеумен кабель желілері электржабдығы, трансформаторлы қосалқы станциялардың электржабдығы, электр қозғалтқыштар, басқару аппаратуралары, крандар мен көтергіштердің электржабдығы.
КҚ 2,6
АҚ4
1.2 «Электр және электрлі механикалық жабдықтарды техникалық
пайдалану, қызмет көрсету және жөндеу (түрлері бойынша)» мамандығы
бойынша техникалық және кәсіптік білімнің жоғары деңгей
біліктілігінің білім оқу бағдарламасы құрылымы
2 Кесте                                     Оқу мерзімі: 1 жыл 10 ай
Пәндердің қысқартылған атауы (коды)
Пәндер мен кәсіптік модульдердің оқу циклдері
Кәсіптік модульдердің пәндері мен бөлімдерінің атаулары
Қалыптастырыын құзыреттілік коды
ЖГП 00
Жалпы гуманитарлық пәндер
ЖГП 01
Пәнді оқу нәтижесінде білім алушы білуі керек
- мемлекеттік тілді және кәсіптік бағдарлы мәтіндерді (сөздікпен) оқып, аудару үшін қажетті лексикалық (1200-1400 лексикалық бірлік) және грамматикалық минимумды меңгеру;
меңгеруі керек:
- кәсіптік лексиканы сауатты пайдалану, өзінің кәсіптік іс-әрекетінде қазақ тілінен білімдерін пайдалану
Кәсіби қазақ тілі
(оқу қазақ тілінде жүргізілмейтін топтарда):
кәсіптік тілдің рөлі: мамандық бойынша терминология; кәсіптік бағдарлы мәтіндерді оқу және аудару техникасы (сөздікпен); кәсіптік қарым-қатынас; мамандыққа бағытталған мәтіндер бойынша әңгіме, сұхбат құрастыру; мемлекеттік тілде іс жүргізу негіздері.
БҚ
4,7
ЖГП 02
Пәнді оқу нәтижесінде білім алушы білуі керек
- кәсіптік қарым-қатынас жасауға қажетті мамандық бойынша лексика-грамматикалық материалды;
меңгеруі керек:
- тілдік іс-әрекет түрлерін және сөйлеу нысандарын ажырату (ауызша, жазбаша, монологтік, диалогтік);
Кәсіби шетел тілі:
мамандық бойынша кәсіптік қарым-қатынас жасауға қажетті лексика-грамматикалық материалды;
сөйлесудің әртүрлі түрлері мен тілдік нысандарды (ауызша, жазбаша, монологтік, диалогтік);
кәсіптік бағдарлы мәтіндерді аудару техникасы.
БҚ
4,7
ЖГП 03
Пәнді оқу нәтижесінде білім алушы білуі керек
- Қазақстан тарихын;
- қазақ халқының қалыптасуын; көшпенді өркениеттің пайдалы болуын;
- Ұлы Жібек жолын және оның тарихи маңызын;
- Қазақстанның Ресей құрамына қосылуын;
- ХVІІ-ХVІІІ ғ.ғ. жоңғар шапқыншылығына қарсы тәуелсіздік үшін ұлт-азаттық күресін.

Эксплуатация электроустановок: организация эксплуатации и приемка смонтированного электрооборудования предприятий; эксплуатация внутренних электрических сетей и освещения предприятий; воздушных линий напряжением до 35 кВ включительно, кабельных линий, трансформаторных подстанций и распределительных устройств, электроприводов, электрических печей и электросварочных установок, электрооборудования кранов и подъемников; оперативное управление электрооборудованием; ремонт внутренних электрических сетей и освещения предприятий и гражданских зданий, воздушных линий напряжением до 35 кВ, кабельных линий напряжением до 10 кВ, трансформаторов и электрооборудования подстанций, электрических машин постоянного и переменного тока, пускорегулирующей аппаратуры;
ПК 1, 4,5
СК 1,4,5,8
СД 07
В результате изучения дисциплины обучающийся должен
знать:
- техническую документацию на кабельную линию;
- требования к монтажу силовых и осветительных электроустановок;
- технологию монтажных работ;
- меры безопасности при производстве монтажных работ;
уметь:
- проверять монтаж и ремонт люминесцентного освещения;
- электродвигателей, аппаратуры управления, электрооборудования кранов и подъемников.
Монтаж силовых и осветительных установок:
проверка, монтаж и ремонт люминесцентного освещения; монтаж электрооборудования внутренних электрических сетей предприятий и гражданских зданий, воздушных линий напряжением до 10 кВ, кабельных линий напряжением до 10 кВ, электрооборудования трансформаторных подстанций, электродвигателей, аппаратуры управления, электрооборудования кранов и подъемников.
ПК 2,6
СК 4
ПП 00
Профессиональная практика
- учебная
- учебно-производственная
- технологическая
1.2 Структура образовательной учебной программы повышенного
уровня квалификации технического и профессионального
образования по специальности 0911000 – «Техническая
эксплуатация, обслуживание и ремонт электрического и
электромеханического оборудования (по видам)»
Таблица 2                             срок обучения: 1 год 10 месяцев
Сокращенное наименование цикла дисциплин (код)
Учебные циклы дисциплин и профессиональных модулей
Наименование дисциплин и разделов профессиональных модулей
Код формируемой компетенции
1
2
4
5
ОГД 00
Общие гуманитарные дисциплины
ОГД 01
В результате изучения дисциплины обучающийся должен
знать:
- государственный язык и владеть лексическим (1200-1400 лексических единиц) и грамматическим минимумом, необходимым для чтения и перевода (со словарем) текстов профессиональной направленности;
уметь:
- грамотно использовать профессиональную лексику, применять знания казахского языка в профессиональной деятельности.
Профессиональный казахский язык (в группах с неказахским языком обучения):
роль профессионального языка; терминология по специальности; техника чтения и перевода (со словарем) профессионально ориентированных текстов; профессиональное общение; составление рассказов, диалогов по текстам, ориентированным на специальность; основы делопроизводства на государственном языке.
БК 4,7
ОГД 02
В результате изучения дисциплины обучающийся должен
знать:
- лексико-грамматический материал по специальности, необходимый для профессионального общения;
уметь:
- различать виды речевой деятельности и формы речи (устной, письменной, монологической, диалогической).
Профессиональный иностранный язык:
лексико-грамматический материал по специальности, необходимый для профессионального общения; различные виды речевой деятельности и формы речи (устной, письменной, монологической, диалогической); технику перевода профессионально ориентированных текстов.
БК 4,7
ОГД 03
В результате изучения дисциплины обучающийся должен
знать:
- историю Казахстана;
- формирование казахского народа; появление кочевой цивилизации;
- Великий Шелковый путь и его историческое значение;
- вхождение Казахстана в состав России;
- национально-освободительная борьба за независимость против джунгарских захватчиков в XVII-XVIII вв.

- цехтық қосалқы станциялардың 0,4 кВ шиналарында электр жүктемелерін есептеу;
- найзағайдың тура соққысынан қорғауды есептеу;
- өткізгіш өнімнің қимасын таңдау бойынша, рұқсат етілетін ток және токтың экономикалық тығыздығы бойынша есептеу;
- жерлендіру құрылғыларын есептеу және орындауды.
Кәсіпорындар мен азаматтық ғимараттарды электрмен қамтамасыздандыру:
электр станцияларының белгіленуі және типтері және олардың жұмыс режимдері; электр энергиясын тұтынушыларға берудің құрылымдық сұлбалары; 1000В жоғары кернеумен электр станциялары мен қосалқы станциялардың негізгі электржабдығы; 1000В жоғары жоғары кернеумен электр станциялары мен қосалқы станциялардың энергиясын тарату; 1000В дейін кернеуге күштік және жарықтандыру электр жабдығы туралы жалпы мәліметтер; үздіксіз электрмен қамсыздандырудың талап етілетін дәрежесі және жұмыс режимдері бойынша электр энергиясы қабылдағыштарының жіктелуі; 1000В дейінгі кернеуге негізгі қорғаныстық және коммутациялық аппаратура; электр торабын орындау және құралымдық құру; электр жүктемелерінің кестесі және негізгі шамаларды анықтау және белгілеу; 1000В дейін кернеумен электр қондырғыларында электр жүктемелерін есептеу; жарықтандыру тораптарында электр жүктемелерін есептеу; реактивті қуаттың кернеуі мен компенсациясын реттеу; 1000В дейін кернеумен электр тораптарын қорғау; кернеу шығыны бойынша электр тораптарын таңдау және есептеу; кәсіпорындарды зауыт ішілік электрмен қамсыздандыру, қысқа тұйықталулар, қысқа тұйықталу токтарының шамаларын есептеу; қысқа тұйықталу токтарының әсерін ескере отырып, қосалқы станцияларда жоғары вольтты ток өткел бөліктер мен аппараттарды таңдау; жүктеме картограммасы; қосалқы станциялардың сапасы мен орналастыру жерін таңдау; жоғары кернеу электр жүктемелерін есептеу; қосалқы станцияларда трансформатор саны мен қуатын таңдау; цехтық және трансформаторлық қосалқы станциялар; басты төмендеткіш және тарату қосалқы станциялары; электр қондырғыларындағы жерлендіру және нөлдеу; электрмен қамсыздандырудың релелік қорғанысы мен автоматтандыруы: релелік қорғаныстың негізгі ұғымдары мен түрлері, релелік қорғаныстың негізгі ұғымдары мен түрлері, электрмен қамсыздандырудың жеке элементтерін, электрмен қамсыздандыру жүйелерін сигналдау және есепке алу жүйелерін қорғау; электрмен қамсыздандыру жүйелерінде жоғары кернеу техникасының элементтері: жоғары вольтты электржабдығының оқшауламасы мен электр тораптарын, ішкі және атмосфералық асқын кернеулерді сынау және асқын кернеуден қорғау.
БҚ
1,2,
3,7
КҚ
3,4,5
6,7,8
АҚ4
АП 06
Пәнді оқу нәтижесінде білім алушы білуі керек
- пайдаланудағы электржабдығының қосып, реттеу жұмысын ұйымдастыруды және оның құрамын;
- жұмыс кезіндегі қауіпсіздік ережелерін;
- электр  қондырғыларын баптау кезіндегі өлшеу техникасын;
- электр қондырғыларын сынау көлемін;
меңгеруі керек:
- сынау және баптау үшін жұмыс орнын ұйымдастыруды;
- оқшаулама кедергісін өлшеуді; диэлектрлік шығын бұрышының тангенсін өлшеу; оқшауламаны арттырылған кернеумен сынау; ажыратқыштардың уақытша және жедел сипаттамаларын алу;
- күштік кабелді арттырылған кернеумен сынау; күштік кабелдің бүлінулерін табу; сынау протоколын ресімдеу;
тәжірибелік дағдысы болуы тиіс:
- электржабдығын, басқару сұлбаларын, қорғаныс және сигналдауды тексеру, сынау және баптау;
- жиілік өлшеуішпен, фаза өлшеуішпен, фаза индикаторымен жұмыс;
- тұрақты ток көпірімен, секундомермен және термометрмен жұмыс;
- мегомметрмен, жоғары кернеу сынау аппараттарымен жұмыс істеу;
- сынау сұлбаларында аппаратураларды пайдалану.
Электржабдығын баптау:

- расчета электрических нагрузок на шинах 0,4 кВ цеховой подстанции;
- испытания изоляции различных видов электрооборудования;
- расчета защиты от прямых ударов молнии;
- расчета по выбору сечений проводниковой продукции, по допустимому току и экономической плотности тока;
- расчета заземляющих устройств и их выполнения.
Электроснабжение предприятий и гражданских зданий:
назначение и типы электрических станций и режимы их работы; структурные схемы передачи электроэнергии к потребителям; основное электрооборудование электрических станций и подстанций напряжением выше 1000В; распределение электрической энергии с электрических станций и подстанций напряжением выше 1000В; общие сведения о силовом и осветительном электрическом оборудовании на напряжение до 1000В; классификация приемников электроэнергии по требуемой степени бесперебойности электроснабжения и режимы работы; основная защитная и коммутационная аппаратура на напряжение до 1000В; выполнение и конструкционное устройство электрических сетей; графики электрических нагрузок, определения и обозначения основных физических величин; расчет электрических нагрузок в электроустановках напряжением до 1000В; расчет электрических нагрузок осветительных сетей; регулирование напряжения и компенсация реактивной мощности; выбор сечения проводов и кабелей по допустимому нагреву электрическим током и экономической плотности тока; защита электрических сетей в установках напряжением до 1000В; выбор и расчет электрических сетей по потере напряжения; внутризаводское электроснабжение предприятий, короткие замыкания, расчет величин токов коротких замыканий; выбор высоковольтных токоведущих частей и аппаратов на подстанциях с учетом действия токов короткого замыкания; картограмма нагрузок, выбор качества и место положения подстанций; расчет электрических нагрузок высокого напряжения; выбор числа и мощности трансформаторов на подстанциях; цеховые и трансформаторные подстанции; главные понизительные и распределительные подстанции; заземление и зануление в электроустановках; релейная защита и автоматизация систем электроснабжения: основные понятия и виды релейных защит, защита отдельных элементов систем электроснабжения, схемы управления, учета и сигнализации систем электроснабжения; элементы техники высоких напряжений в системах электроснабжения: испытание изоляции высоковольтного электрооборудования и электрических сетей, перенапряжения внутренние, атмосферные и защита от перенапряжений.
БК 1,2,3,7
ПК 3,4,5,6,7,8
СК 4
СД 06
В результате изучения профессионального модуля обучающийся должен:
знать:
- организацию и состав пусковых и наладочных работ электрооборудования, находящегося в эксплуатации;
- правила безопасности при работе; технику измерения при наладке электроустановок;
- объем испытания электроустановок;
уметь:
- организовать рабочее место для испытаний и наладки;
- производить: измерения сопротивления изоляции; измерения тангенса угла диэлектрических потерь; испытание изоляции повышенным напряжением; снятие временных и скоростных характеристик выключателей;
- производить: испытания силового кабеля повышенным напряжением; отыскание повреждения силового кабеля; оформления протокола испытания; иметь практические навыки:
- проверки, испытания и настройки электрооборудования, схем управления, защиты и сигнализации;
- работы с мостами постоянного тока, секундомерами и термометрами;
- работы с мегомметрами, испытательными аппаратами высокого напряжения;
- пользования аппаратурой в испытательных схемах.
Наладка электрооборудования:

қосу және баптау жұмыстарын дайындау және ұйымдастыру; электр қондырғыларын баптау кезіндегі өлшеу техникасы; электр қондырғыларын сынау көлемі; 1000В дейін кернеумен аппараттарды: түйістіргіштерді, магниттік қосқыштарды, электрмагниттік және жылулық релені, автоматтық ажыратқыштарды, түйіспейтін автоматтық ажыратқыштар мен магниттік күшейткіштерді баптау; қосалқы станциялардың электржабдығын баптау: күштік трансформаторларды, күштік кабелдік желілерді, ток және кернеу өлшеу трансформаторларын, майлы ажыратқыштарды, әуелік ажыратқыштарды, 1000В жоғары кернеумен жинақ тарату құрылғыларын сынау және баптау; релелік қорғаныс сұлбаларын тексеру және баптау; электр жетегін баптау: электр машиналарын тексеру және сынау; асинхронды және синхронды қозғалтқыштармен реттелетін электржетегін баптау; тұрақты ток қозғалтқыштарымен жетекті баптау; тұрақты токтың жиілік-реттелетін тиристорлық электр жетектерін баптау; басқарудың сандық жүйелерін және басқарудың бағдарламалық құрылғыларын баптау.
БҚ
1,2,
3,7
КҚ9
АҚ
4,6,
10
АП 07
Пәнді оқу нәтижесінде білім алушы білуі керек
- өнеркәсіп  және энергетика кәсіпорындары мен олардың құрылымдарын басқару негіздері;
- кәсіпорын мүлігінің құрамын, қозғалысын және есебін;
- мекеме және еңбек төлемі саласында кәсіпорындарды басқарудың экономикалық механизмінің жұмысын;
- өнеркәсіп пен энергетика кәсіпорнында есеп беру түрлерін;
- өнеркәсіп пен энергетика кәсіпорындарының өндірістік-шаруашылық талдау негіздерін;
меңгеруі керек:
- жұмыс жобаларының технико-экономикалық негіздемелерін және сметалық құжаттамасын құру үшін экономикалық есептер орындау;
тәжірибелік дағдысы болуы тиіс:
- технико-экономикалық негіздемелерін және сметалық құжаттамасын құру үшін экономикалық есеп.
Сала экономикасы:
нарықтық қатынас жүйесіндегі сала кәсіпорыны; менеджмент; басқарудың негізгі қағидалары мен әдістері; маркетинг; сала кәсіпорынының өндірістік қорлары; сала кәсіпорынының капитал салымы мен капиталдық құрылысы; негізгі және көмекші өндіріс мекемесі; еңбекті ғылыми ұйымдастыру; сала кәсіпорынында техникалық нормалау негіздері; еңбек өнімділігі; сала кәсіпорынында еңбек төлемін ұйымдастыру; нарықтық экономика жағдайларында Қазақстан Республикасының салық жүйесі; кәсіпорынның қаржылық іс-әрекетін банктік реттеу; сала кәсіпорынының өндірістік-шаруашылық іс-әрекетін есепке алу және талдау негіздері.
БҚ 1,9
КҚ 11
АҚ 10
АП 08
Пәнді оқу нәтижесінде білім алушы білуі керек
- еңбекті қорғаудың негізгі міндеттері мен құқықтық негіздерін;
- электр қондырғыларына қызмет көрсету кезінде қауіпсіздік техникасының ережелерін;
- өртке қарсы техника ережелерін және өндірістік санитария ережелерін;
- нұсқаулық түрлерін;
меңгеруі керек:
- 1000В дейін электр қондырғыларындағы негізгі және қосымша қорғаныс құралдарын пайдалану;
- торапта адамға электр тогы әсерінің қауіптілік дәрежесін анықтауды;
- зардап шегушінің күйін бағалау және алғашқы көмек көрсету;
- кернеудің болмауын тексеру және ауыстырып жерлендіруін қою;
тәжірибелік дағдысы болуы тиіс:
- 1000В дейінгі кернеу көрсеткіштерімен жұмыс;
- кернеудің болмауын тексеру;
- ауыстырып жерлендіру қосу;
Еңбекті қорғау:
еңбекті қорғаудың құқықтық және ұйымдастырушылық сұрақтары; еңбек заңнамасының негіздері; өндірісте және жұмыс орынында еңбекті қорғау бойынша жұмыстарды ұйымдастыру; электрлік қауіпсіздік; электр және электр магниттік өріс пен электр тогының адамға әсері; электр тогымен жарақаттанудан қорғау шаралары және электр, электрмагниттік өрістің әсері; қадамдық кернеу, жанасу кернеуі; қорғаныс құралдары; тиеу-түсіру жұмыстарында қауіпсіздік шаралары; қорғаныс құралдары; өндірістік санитария; жалпы талаптар; сумен жабдықтау, канализация, жұмыс аймағының ауасы; жарықтандыру; вибрация; шу; бақытсыз жағдайда дәрігерге дейінгі көмек көрсету; өрт қауіпсіздігі негіздері; энергетикадағы жанғыш заттар; жарылуға қауіпті заттар; өртке жарылуға қауіптілік; өрт сигнализациясы; өрт сөндіру құралдары; электрқондырғыларында және электрмен қамсыздандыру жүйелерінде жұмыстарды орындау кезіндегі қауіпсіздік техникасының негізгі талаптары;
БҚ
2,3,
10
КҚ
9,10
АҚ7
АП 00
Арнайы пәндер
АП 01
Пәнді оқу нәтижесінде білім алушы білуі керек
- мамандықтың біліктілік сипаттамасын;
- кейбір көлік түрлерінің артықшылықтары мен кемшіліктерін, олардың қаланың көгалдандырылуына және экологияға әсерін;
меңгеруі керек:
- автобустың, трамвайдың, троллейбустың жұмыс көрсеткіштерін және олардың тұрғындар саны әртүрлі қалаларда олардың қолданушылығын салыстыру;
тәжірибелік дағдысы болуы тиіс:
- вагонды іске қосуға дайындау
Мамандыққа кіріспе:
Қазақстан Республикасында, алыс және жақын шетелдерде жолаушылар көлігінің даму болашағы; трамвай мен троллейбустың жылжымалы бөлігінің типтерін; қалалық көліктің қазіргі қала өміріндегі рөлі; трамвай-троллейбусты басқару қызметінің белгіленуі; арнайы пәндердің сұрақтарын шешуде жалпы кәсіптік пәндер циклі бойынша білімдерін қолдану.
БҚ
1,3,8
АП 02
Пәнді оқу нәтижесінде білім алушы білуі керек
- электр тартымының жіктелуін, белгіленуін және сипатын;
- жылжымалы құрамның қозғалыс теориясын;
- қала көшелері мен жолдарының жіктелуін, жобалануын және құрылғысын;
- трамвайдың рельстік жолдарын;
меңгеруі керек:
- тартымдық есептерді орындау;
- таңдап алынған көлік түрін қолдануды дәлелдеу;
- әртүрлі қоздыру жүйелерінің тартымдық электрқозғалтқыштарын салыстыру;
тәжірибелік дағдысы болуы тиіс:
- нақты жағдайлардан шығып, таңдап алынған көлік түрінің жарамдылығын талдау;
- жылжымалы құрамның қозғалыстарының графиктерін құру;
Электрлік тартым:
электр тартымының жіктелуін; жылжымалы құрам қозғалысының механикасы; жүру уақыты, хабарлау уақыты, кодтық жылдамдық, хабарлау жылдамдығы туралы түсінік; тұрақты токтың тартымдық электрқозғалтқышының сипаттамаларын; жылжымалы құрамның жылдамдығын іске қосу және реттеу, жылжымалы құрамды тежеу; жылжымалы құрамның қисық қозғалыстарын құру; электр энергиясының шығындары; тартымдық электр қозғалтқышының қуатын тексеру; қала көшелері мен жолдарының жіктелуі, жобалау және салу; трамвайдың рельстік жолдары.
БҚ
1,2,3
АП 03
Пәнді оқу нәтижесінде білім алушы білуі керек
- трамвай вагондарының, троллейбустардың және автобустардың механикалық жабдығының (соның ішінде пневматикалық, гидравликалық) түйіндері мен тетіктерінің белгіленуі, құрылғысы, жұмыс қағидасын;
- жылжымалы құрамның сипаттамасы мен жіктелуін, жылжымалы құрамның механикалық және пневматикалық жабдығының белгіленуі мен құралымын;
- трамвай вагондарының, троллейбустардың және автобустардың механикалық жабдығының түйіндері мен тетіктерін жасайтын материалдарды;
меңгеруі керек:
- механикалық, электрлік, пневматикалық және гидравликалық жабдықтың түйіндері мен агрегаттарын сыртқы түріне байланысты атауларын анықтау;
- трамвай вагондарының, троллейбустардың және автобустардың күштік берілістерін жүргізу;
- жылжымалы құрамды алмай ұсақ ақаулықтарды жою;
тәжірибелік дағдысы болуы тиіс:
- механизмдерді талдау және жинау, құрау, жинау және реттеу жұмыстарын орындау кезінде арнайы құралдарды және айлабұйымдарды пайдалану;
- трамвай вагондарының, троллейбустардың және автобустардың күштік берілістерін есептеу.
Жолаушылар көлігінің механикалық жабдығы:
қалалық жолаушылар көлігінің жылжымалы құрамының сипаттамасы және жіктелуі; трамвай вагондарының, троллейбустардың және автобустардың кузовы; троллейбус шассиі; трамвайлардың доңғалақ жұптары және троллейбустар мен автобустардың доңғалақтары мен шиналары; трамвай вагондарының, троллейбустардың және автобустардың рессорлық аспағы; трамвай вагондарының, троллейбустардың және автобустардың күштік берілістері; трамвайлардың, троллейбустардың, автобустардың механикалық тежеу жүйелері; троллейбустардың көпірлері мен осьтері; трамвай вагондарын, троллейбустардың, автобустардың майлау карталары; жылжымалы құрамның пневматикалық жабдық жүйелері; ЭК 4В компрессорлары; арындық жүйелер, трамвайлардың, троллейбустардың, автобустардың пневможүйесі; олардың аппараттары; трамвайлардың, троллейбустардың тежегіш жүйелері және олардың аппараттары; кузовқа қызмет көрсету жүйелері, олардың аппараттары.
БҚ
1,2,
3,7
КҚ
3,4
АҚ
4,6
АП 04
Пәнді оқу нәтижесінде білім алушы білуі керек
- трамвай мен троллейбустардың қазіргі типтерінің электр жабдықтары мен электр сұлбаларының барлық элементтерінің техникалық мәліметтерін;
- тартымдық электрқозғалтқыштар мен көмекші электр машиналарын, трамвай мен тролейбустардың тартымдық электрқозғалтқыштары және көмекші электр машиналарын, электр сұлбаларын;
меңгеруі керек:
- электр машиналарын жөндеуді;
- ток қабылдағыштардың жұмысын тексеруді, жөндеу және реттеуді жүргізу;
- реостаттардың, кедергілердің және индуктивті шунттардың жұмысқа қабілеттіліктерін тексеру;
- электржабдығын қорғау аппараттарын жөндеуді және параметрлерін таңдап алуды;
- көмекші электржабдығының ерекше ақауларын жоюды;
тәжірибелік дағдысы болуы тиіс:
- электр машиналарының ақаулықтарын анықтау;
- ток қабылдағыштардың ақаулықтарын анықтау және жою;
- кедергілер реостаттарын және индуктивті шунттарды жөндеу немесе ауыстыру;
- қорғаныс аппараттарының алдағы уақытта пайдалануға жарамдылығын анықтау;
- ТЭД басқарудың қарапайым сұлбаларын құру.
Жылжымалы құрамның электрлік жабдығы:
жылжымалы құрамның электрлік жабдығының жалпы сипаттамасы; тартымдық электрқозғалтқыштары және көмекші электр машиналары; ток қабылдағыштар; реостаттар және резисторлар; жеке және топтық жетекпен коммутациялық аппараттар; басқару релесі және қорғаныс аппараттары; тартымдық қозғалтқыштарды басқару жүйесі; жүргізушінің контролері, реостаттық ауыстырып-қосқыштар, қосып-тежеу кедергілері; басқарудың жанама автоматтық жүйесімен трамвай вагондарының электр сұлбасы; автоматтық басқару жүйесімен троллейбустардың электр сұлбасы; электрлік жылжымалы құрамда тиристорлық-импульстіқ басқару; көмекші белгіленетін электрлік жабдық; трамвай вагондарының, троллейбустардың және автобустардың көмекші электр тізбектері.
БҚ
1,2,3
7
КҚ 1
АҚ7
АП 05
Пәнді оқу нәтижесінде білім алушы білуі керек
- техникалық қызмет көрсету және жөндеу әдістерін, жылжымалы құрамға қызмет көрсету және жөндеу бойынша бағдарламаларды есептеу;
- түйіндер мен агрегаттарды құраудың технологиялық процестерін;
- пайдалану депосы, автобус парктері және жөндеу зауыттары жағдайында жұмыстарды ұйымдастыруды;
- жылжымалы құрамға техникалық қызмет көрсетуді ұйымдастыру, пайдалану-жөндеу базалары, жылжымалы құрамды жөндеу;
- жолаушылар көлігінің жылжымалы құрамы үшін пайдалану және жөндеу базаларын жобалау негіздерін;
меңгеруі керек:

подготовка и организация пусковых и наладочных работ; техника измерения при наладке электроустановок; объем испытания электроустановок; наладка аппаратов напряжением до 1000В: контакторов, магнитных пускателей, электромагнитных и тепловых реле, автоматических выключателей, бесконтактных автоматических выключателей и магнитных усилителей; наладка электрооборудования подстанций: испытание и наладка силовых трансформаторов, силовых кабельных линий, измерительных трансформаторов тока и напряжения, масляных выключателей, воздушных выключателей, комплектных распредустройств напряжением выше 1000В; проверка и настройка схем релейной защиты; наладка электрического привода: проверка и испытание электрических машин; наладка регулируемых электроприводов с асинхронными и синхронными двигателями; наладка приводов с двигателями постоянного тока; наладка частотно-регулируемых тиристорных электроприводов переменного тока; наладка цифровых систем управления и программируемых устройств управления.
БК 1,2,3,7
ПК 9
СК 4,6,10
СД 07
В результате изучения профессионального модуля обучающийся должен:
знать:
- основы управления предприятиями промышленности и энергетики и их структуру;
- состав, движение и учет имущества предприятий; - действие экономического механизма управления предприятиями в области организации и оплаты труда;
- виды учета и отчетности на предприятиях промышленности и энергетики;
- основы анализа производственно-хозяйственной деятельности предприятий промышленности и энергетики;
уметь:
- выполнять экономические расчеты для составления технико-экономических обоснований и сметной документации рабочих проектов;
иметь практические навыки:
- экономических расчетов для составления технико-экономических обоснований и сметной документации рабочих проектов.
Экономика отрасли:
предприятия отрасли в системе рыночных отношений; менеджмент; основные принципы и методы управления; маркетинг; производственные фонды предприятий отрасли; капитальные вложения и капитальное строительство предприятий отрасли; организация основного и вспомогательного производства; научная организация труда; основы технического нормирования на предприятиях отрасли; производительность труда; организация оплаты труда на предприятиях отрасли; налоговая система Республики Казахстан в условиях рыночной экономики; банковское регулирование финансовой деятельности предприятий; организация планирования на предприятиях отрасли; основы учета и анализа производственно-хозяйственной деятельности предприятий отрасли.
БК 1,9,
ПК 11
СК 10
СД 08
В результате изучения профессионального модуля обучающийся должен:
знать:
- основные задачи и правовые основы охраны труда;
- правила техники безопасности при обслуживании электроустановок;
- правила противопожарной техники и производственной санитарии;
- виды инструктажей;
уметь:
- пользоваться основными и дополнительными средствами защиты в электроустановках до 1000 В;
- определять степень опасности воздействия электрического тока на человека в сети;
- оценить состояние пострадавшего и оказать первую помощь;
- проверять отсутствие напряжения и накладывать переносное заземление;
иметь практические навыки:
- работы с указателем напряжения до 1000 В;
- проверки отсутствия напряжения;
- наложения переносного заземления.
Охрана труда:
правовые и организационные вопросы охраны труда; основы трудового законодательства; организация работ по охране труда на производстве и на рабочем месте; электробезопасность; действие электрических и электромагнитных полей и электрического тока на человека; меры защиты от поражения электрическим током и воздействия электрического и электромагнитного полей; шаговое напряжение, напряжение прикосновения; средства защиты; меры безопасности при погрузочно-разгрузочных работах; производственная санитария; общие требования; водоснабжение, канализация, воздух рабочей зоны; освещение; вибрации; шум; оказание до врачебной помощи при несчастных случаях; основы пожарной безопасности; горючие вещества в энергетике; взрывоопасные вещества; пожаровзрывобезопасность; пожарная сигнализация; средства пожаротушения; основные требования техники безопасности при выполнении работ в электроустановках и в системах электроснабжения.
БК 2,3,10
ПК 9,10
СК 7
СД 00
Специальные дисциплины
Квалификация: 091101 3 – «Электромеханик»
Специализация: «Техническая эксплуатация, обслуживание и ремонт электрического и электромеханического оборудования городского пассажирского транспорта»
СД 01
В результате изучения профессионального модуля обучающийся должен:
знать:
- квалификационную характеристику специальности;
- преимущества и недостатки отдельных видов транспорта, их влияние на обустройство города и экологию;
уметь:
- сравнивать показатели работы автобуса, трамвая, троллейбуса и их применимость в городах с разным числом жителей;
иметь практические навыки:
- подготовки вагона к пуску.
Введение в специальность:
перспективы развития городского электрического транспорта в Республике Казахстан, странах ближнего и дальнего зарубежья; типы подвижного состава трамвая и троллейбуса; роль городского транспорта в жизни современного города; назначение служб трамвайно-троллейбусных управлений; применение знаний цикла общих профессиональных дисциплин в решении вопросов специальных дисциплин.
БК 1,3,8
СД 02
В результате изучения профессионального модуля обучающийся должен:
знать:
- классификацию, назначение и характер работы электрической тяги;
- теорию движения подвижного состава;
- классификацию, проектирование и устройство городских улиц и дорог;
- рельсовые пути трамвая;
уметь:
- выполнять тяговые расчеты;
- обосновать применение выбранного вида транспорта;
- сравнивать тяговые электродвигатели различных систем возбуждения;
иметь практические навыки:
- анализа пригодности выбранного вида транспорта, исходя из конкретных условий;
- построения кривых движения подвижного состава;
- выбора системы возбуждения тягового электродвигателя и оценки правильности его выбора.
Электрическая тяга:
классификация электрической тяги; механика движения подвижного состава; понятие о ходовом времени, времени сообщения, кодовой скорости, скорости сообщения; характеристики тягового электродвигателя постоянного тока; пуск и регулирование скорости подвижного состава, торможение подвижного состава; построение кривых движений подвижного состава; кривые потребляемого подвижным составом тока и расход электрической энергии; проверка мощности тягового электродвигателя; классификация, проектирование и устройство городских улиц и дорог; рельсовые пути трамвая.
БК 1,2,3
СД 03
В результате изучения профессионального модуля обучающийся должен:
знать:
- назначение, устройство, принцип действия, расчет деталей и узлов механического оборудования (в том числе пневматического, гидравлического) трамвайных вагонов, троллейбусов, автобусов;
- характеристику и классификацию подвижного состава, назначение и конструкцию механического и пневматического оборудования подвижного состава;
- материалы, из которых изготавливают детали и узлы механического оборудования трамвайных вагонов, троллейбусов и автобусов;
уметь:
- определять по внешнему виду наименование узлов и агрегатов механического, электрического, пневматического и гидравлического оборудования;
- вести расчет силовых передач трамвайных вагонов, троллейбусов, автобусов;
- устранять мелкие неисправности на подвижном составе;
иметь практические навыки:
- разборки и сборки механизмов, пользования специальными инструментами и приспособлениями при выполнении разборочных, сборочных и регулировочных работ;
- расчета силовых передач трамвайных вагонов, троллейбусов и автобусов.
Механическое оборудование пассажирского транспорта:
характеристика и классификация подвижного состава городского пассажирского транспорта; кузова трамвайных вагонов и троллейбусов и автобусов; шасси троллейбусов; колесные пары трамваев, колеса и шины троллейбусов, автобусов; рессорная подвеска трамвайных вагонов, троллейбусов, автобусов; силовые передачи трамвайных вагонов, троллейбусов, автобусов; механические тормозные системы трамваев, троллейбусов, автобусов; мосты и оси троллейбусов, автобусов; карты смазки трамвайных вагонов, троллейбусов, автобусов; системы пневматического оборудования подвижного состава; компрессоры ЭК-4В; напорные подсистемы, пневмосистемы трамваев, троллейбусов, автобусов; их аппараты; тормозные подсистемы трамваев, троллейбусов и автобусов и их аппараты; подсистемы обслуживания кузова, их аппараты.
БК 1,2,3,7
ПК 3,4,
СК 4, 6
СД 04
В результате изучения профессионального модуля обучающийся должен:
знать:
- конструкцию, принцип действия, технические данные всех элементов электрического оборудования и электрических схем современных типов трамвайных вагонов и троллейбусов;
- тяговые электродвигатели и вспомогательные электрические машины, электрические схемы трамваев и троллейбусов, вспомогательное электрическое оборудование различного назначения;
уметь:
- производить ремонт электрических машин;
- проверять работу токоприемников, производить ремонт и регулировку;
- проверять работоспособность реостатов, сопротивлений и индуктивных шунтов;
- производить ремонт и подбирать параметры аппаратов защиты электрооборудования;
- устранять характерные неисправности вспомогательного электрооборудования;
иметь практические навыки:
- определения неисправностей электрических машин;
- определения и устранения неисправностей токоприемников,
- ремонта или замены неисправных реостатов сопротивлений и индуктивных шунтов.
- определения пригодности аппаратов защиты к дальнейшей эксплуатации;
- составления простых схем управления ТЭД.
Электрическое оборудование подвижного состава:
общая характеристика электрического оборудования подвижного состава; тяговые электродвигатели и вспомогательные электрические машины; токоприемники; реостаты и резисторы; коммутационные аппараты с индивидуальным и групповым приводом; реле управления и аппараты защиты; системы управления тяговыми двигателями; контроллеры водителя, реостатные переключатели, пускотормозные сопротивления; электрические схемы трамвайных вагонов с косвенной автоматической системой управления; электрические схемы троллейбусов с автоматической системой управления; тиристорно-импульсное управление на электрическом подвижном составе; электрическое оборудование вспомогательного назначения; вспомогательные электрические цепи трамвайных вагонов и троллейбусов.
БК 1,2,3,7
ПК 1
СК 7
СД 05
В результате изучения профессионального модуля обучающийся должен:
знать:
методы проведения технического обслуживания и ремонта, расчета программ по обслуживанию и ремонту подвижного состава;
- технологические процессы сборки узлов и агрегатов;
- организацию работ в условиях эксплуатационных депо, автобусных парков и ремонтных заводов;
- организацию технического обслуживания подвижного состава, эксплуатационно-ремонтные базы, ремонт подвижного состава;
- основы проектирования эксплуатационных и ремонтных баз для подвижного состава пассажирского транспорта;
уметь:

- ЕО, ТО-1, ТО-2 бойынша қарапайым технологиялық операциялар орындау;
- ТО және жөндеуде бригада еңбегін ұйымдастыру;
- ЕО өткізу бойынша бригада жұмысын ұйымдастыру;
- электржабдығының сұлбасында ақауларды анықтау;
тәжірибелік дағдысы болуы тиіс:
- ҚР қабылданған ТО және жөндеу жүйесін пайдалану;
- қозғалыс қауіпсіздігіне әсер ететін түйіндер бойынша ЕО технологиялық операцияларды орындау;
- ТО-1 технологиялық операцияларын орындау;
- тетіктерді механикалық өңдеудің технологиялық операцияларын әзірлеу;
- жоспарлы жөндеу графиктерін құру.
Жолаушылар көлігіне техникалық қызмет көрсету және жөндеу:
жылжымалы құрамның сенімділік теориясы; машина тетіктерінің сипаттық тозулары, олардың өсу жиілігі, үйкелетін жұптарда шектік тозулар мен саңылаулар, тетіктердің ақауын табу әдістері, жасырын ақаулықтарды табу тәсілдері; техникалық қызмет көрсету жүйелері және олардың қолданылу саласы; автобус парктерінің жіктелуі және жабдығы, жолаушылар көлігіне техникалық қызмет көрсету және жөндеу әдістері; техникалық қызмет көрсету бойынша белгіленетін жұмыстардың көлемі; жылжымалы құрамның техникалық күйін техникалық пайдалану Ережелерінің талаптары; жылжымалы құрамды зауыттық жөндеу технологиясы; депоны, автобус парктерін жобалау негіздері жөндеу бойынша жылдық өндірістік бағдарлама; кәсіпорындардың құрамы, жабдықты таңдау; өндірістік аудандарды есептеу; депоның парктерді технологиялық жоспары; түйіндер мен агрегаттарды құрудың технологиялық үрдісін жасау; вагон жөндеу және троллейбус жөндеу шеберханаларын технологиялық жоспарлау; депоның, автобус парктерінің техникалық құжаттамасы.
БҚ
1,2,
3,7
КҚ
2,3
4,5
ТҚ
АҚ
2,10,12
АП 06
Пәнді оқу нәтижесінде білім алушы білуі керек
- импульсті құрылғылардың жұмыс режимдері мен олардың параметрлерін;
- тиристорлы-импульстік реттеумен ЭПС басқару жүйесін;
- қалалық электр көлігінде басқарудың электронды жүйелерімен ЭПС жабдықтарын және сұлбаларын;
меңгеруі керек:
- берілген жұмыс шарттары үшін қажетті жартылай өткізгіш аспаптарды таңдау; ТЭД іске қосудың әртүрлі сұлбаларын салыстыру және берілген жұмыс режимдері үшін ең басымын таңдап алу;
- электронды басқару жүйесіндегі ақаулықтарды табуды және жоюды;
тәжірибелік дағдысы болуы тиіс:
- басқару сұлбасында жөнделмеген түйіндерді анықтау; басқару блогын баптау;
- аспаптың көмегімен ақаулықтарды анықтау.
Басқарудың электронды жүйелері:
электронды жүйелерде қолданылатын жартылай өткізгіш аспаптар, жіктелуі, жұмыс параметрлері, сұлбаларда белгіленуі; трамвай мен троллейбустарды тежеу және айдау кезінде сұлба жұмысы; КТМ-5М3 вагонының тиристорлық зарядтау құрылғысы; электронды басқару жүйелеріндегі ақаулықтар және оларды жою тәсілдері.
БҚ
1,2,3
7
КҚ 1
АҚ9
АП 07
Пәнді оқу нәтижесінде білім алушы білуі керек
- тартымдық тораптың жұмыс
ерекшеліктерін; түйіспелік аспалар мен ұстап тұратын құрылғылардың типтері мен құралымын; кабелдік желілердің құралымын, монтаждау және пайдалану ережелері; тартымдық қосалқы станциялардың құрылымы мен жіктелуін, олардың қоректік сұлбаларын;
меңгеруі керек:
- желілердің телімін қарау көлемін анықтау;
- кабелдік желілерді жөндеу және монтаждау бойынша жұмысты дұрыс ұйымдастыру;
- телімде өткізілген өлшеулердің қорытындысын талдау;
тәжірибелік дағдысы болуы тиіс:
- түйіспелік торап телімінің күйін бағалау;
- кабелдік желілердің бүлінген жерлерін анықтау;
- адасқан токтарды өлшеу.
Қалалық электр көлігінің тартымдық қосалқы станциялары, түйіспелік және кабелдік тораптары:
түйіспелік тораптың дайындау материалдары және аспалық арматура; түйіспелік тораппен ток қабылдағыштың өзара әсері; түйіспелік тораптың тірейтін және ұстап тұратын құралымдары; кабелдік желілерді монтаждау және пайдалану; тартымдық қосалқы станциялар туралы жалпы мәліметтер; айнымалы және түзету тогының тарату құрылғыларының құрылғысы және пайдалану; тартымдық қосалқы станциялардың сұлбалары; трамвайдың рельстік торабы.
БҚ
1,2,3
7
АҚ
7,8
АП 08
Пәнді оқу нәтижесінде білім алушы білуі керек
- жолаушылар ағынын; бағдар жүйесін; көліктің өткізу және тасымалдау қабілетін; қозғалыс аралықтарын;
- келіп жету туралы және поездердің қозғалу кестесі туралы түсінік;
- поездердің қозғалыс кестесін;
меңгеруі керек:
- көліктік қызмет көрсетудің бағдарлық сұлбаларының варианттарын есептеу;
- әрекеттегі торапта жолаушылар ағыны туралы ақпаратты жинау және өңдеуді;
- қозғалысты жедел басқару міндеттерін шешуді;
тәжірибелік дағдысы болуы тиіс:
- ұзақ бағдарды екі қысқаға ауыстырудың тиімділігін анықтау;
- қозғалыс жылдамдығын есептеу.
Қалалық жолаушылар көлігінің қозғалысын ұйымдастыру:
қаланың бағдарлы жүйесі; поезда халыққа қызмет көрсетудің ерекшеліктері; жолаушылар ағынына қызмет көрсетудің әдістері; көлік торабын желілік салу; жылжымалы құрам қозғалысының кестесі; желіде жылжымалы құрам бірлігінің қажетті мөлшерін анықтау; бұзылған қозғалысты қалпына келтіру әдістері; қозғалыс кестесінің түрлері және мәні; қозғалысты басқарудың диспетчерлік жүйесі; диспетчерлік басшылықтың ұйымдастырушылық құрылымы.
БҚ
1,2,3
7
КҚ8
АҚ5
АП 09
Пәнді оқу нәтижесінде білім алушы білуі керек
- өнеркәсіп пен энергетика және олардың құрылымын
- кәсіпорын мүлігінің құрамын, қозғалысын және есепке алуды;
- ұйым және еңбек төлемі саласында кәсіпорынды басқарудың экономикалық механизмінің әрекетін;
- өнеркәсіп және энергетика кәсіпорындарында есепке алу мен есеп берушіліктің түрлерін;
- өнеркәсіп пен энергетика кәсіпорындарының өндірістік-шаруашылығын талдау негіздерін;
меңгеруі керек:
- жұмыс жобаларының техника экономикалық дәлелдері мен сметалық құжаттамасын құру үшін экономикалық есептерді орындау;
тәжірибелік дағдысы болуы тиіс:
- жұмыс жобаларының техника экономикалық дәлелдері мен сметалық құжаттамасын құру үшін экономикалық есептеу.
Сала экономикасы:
нарықтық қатынастар жүйесіндегі сала кәсіпорыны; менеджмент; басқарудың негізгі қағидалары мен әдістері; маркетинг; сала кәсіпорынының өндірістік қорлары; сала кәсіпорынының капиталдық салымдары мен капиталдық құрылысы; негізгі және көмекші өндірісті ұйымдастыру; еңбекті ғылыми ұйымдастыру; сала кәсіпорынының техникалық нормалау негіздері; еңбек өнімділігі; сала кәсіпорынында еңбек төлемін ұйымдастыру; нарықтық экономика жағдайында Қазақстан Республикасының салық жүйесі; кәсіпорынның қаржылық іс-әрекетін реттеу; сала кәсіпорынында жоспарлауды ұйымдастыру; сала кәсіпорынында өндірістік-шаруашылық іс-әрекетті есепке алу және талдау негіздері.
БҚ
1,9
КҚ2
АП 10
Пәнді оқу нәтижесінде білім алушы білуі керек
- еңбекті қорғаудың негізгі міндеттері мен құқықтық негіздерін; ж.қ. қызмет көрсету кезіндегі қауіпсіздік техникасының ережелерін; өртке қарсы техника және өндірістік санитария ережелерін;
- қалалық электр көлігі кәсіпорынында еңбектің қауіпсіз жағдайларын ұйымдастыру және қамтамасыз ету;
меңгеруі керек:
- Н-1; БТ нысаны бойынша актілер құру;
тәжірибелік дағдысы болуы тиіс:
- зардап шегушіге дәрігерге дейінгі көмек көрсету.
Еңбекті қорғау:
еңбекті қорғаудың жалпы сұрақтары, еңбекті қорғау қызметінің міндеттері мен ұйымдастыру; электр қондырғыларындағы электрлік қауіпсіздік, электр тогының қауіптілігі, дәрігерге дейінгі көмек көрсету шаралары, қорғаныс шаралары және қорғаныс құралдары; арнайы телімдерде жылжымалы құрамға техникалық қызмет көрсету мен жөндеу кезінде, электр монтаждық жұмыс кезіндегі қауіпсіздік техникасы; өндірістік жарақаттану себептерін талдау; бақытсыз жағдайларда құжаттарды ресімдеу.
БҚ
2,3,6
КҚ9
АҚ
13
АП 11
Пәнді оқу нәтижесінде білім алушы білуі керек
- электржабдығының құрылымдық сұлбасы мен белгіленуін;
- оталдыру жүйесінің жалпы құрылымын;
- жүргізушіні ақпаратпен қамтамасыз ету;
- дыбыстық дабыл аспаптарын;
- жетектік құрылғыларды;
меңгеруі керек:
- автокөліктердің соғылуының алдын алу жүйесінің (АСАЖ) жұмыс істеу алгоритмін орындауды;
Автокөліктердің электржабдығы:
энергетикалық қамтамасыз ету; іске қосылу және оталу жүйесі; жарық техникалық жабдық; бақылау-ақпараттық қамтамасыз ету; қозғалтқыш жүйелерін басқарудағы электроника; трансмиссияны басқарудағы электроника; қосымша жабдықты басқарудағы электроника; қосымша жылыту жүйелерін басқарудағы автоматика; автокөліктің электрлік және электронды жабдығының даму болашағы.
БҚ
1,2,37
КҚ1
АП 12
Пәнді оқу нәтижесінде білім алушы білуі керек
- қозғалтқыштардың жіктелуі мен жұмыс процестерін;
- отындардың құрамы мен қасиеттерін;
- газ алмасу процестерін;
- қозғалтқыштары механикалық шығындарды;
- қозғалтқыштардың конструкциясын;
- автокөлік қасиеттерін, оларды бағалау және анықтау параметрлерін;
меңгеруі керек:
- автокөліктің пайдаланушылық қасиетіне теориялық талдау жүргізуде;
Автокөліктер және қозғалтқыштар теориясы:
қозғалтқыштардың теориясы, динамикасы және конструкциясы; қозғалтқыштардың жіктелуі; жылу қозғалтқыштары; поршенді ДВС; қозғалтқыштың жұмыс процестері; қозғалтқыштың энергетикалық балансы мен экономико-энергетикалық көрсеткіштері; қозғалтқышты жылдамдату әдістері; қозғалтқыш сипаттамалары туралы ұғым; отын және олардың қасиеттері; отынның құрамы мен қасиеттері; қозғалтқыштың сипаттамалары; автокөлік теориясы; автокөліктің эксплуатациялық қасиеттері; автокөліктің тартым-динамикалық көрсеткіштері; автокөліктің тежелуі; автокөліктің отын үнемділігі; автокөліктің беріктігі мен басқарылушылығы; автокөлік жүрісінің өтімділігі мен біркелкілігі.
БҚ1,2,3,7
КҚ1
АП 00
Арнайы пәндер
АП 01
Пәнді оқу нәтижесінде білім алушы білуі керек
- электржабдығының негізгі типтерін: көтеру-тасымалдау механизмдері мен машиналарының, электр термиялық қондырғылардың; металл кесетін станоктардың; қара және түсті металлургия кәсіпорындарының; тарату құрылғыларының, трансформаторлық қосалқы станциялардың, 35 кВ дейінгі кернеумен кабелдік және әуелік желілердің электрберілістерін;
меңгеруі керек:
- жарық көзін, шамдалдарды таңдауды;
- электрмен жарықтандыру үшін аппаратураны таңдауды, сымдардың қимасын таңдауды, сымдарды төсеу тәсілдерін;
- электржабдығының типін таңдауды, температураны реттеу тәсілдерін;
- дәнекерлеу аппараты мен электржабдығының типін таңдауды;
- крандар мен лифттердің барлық механизмдеріне электр қозғалтқыштарын есептеуді, таңдауды және тексеруді;
- электржетегін, басқару, қорғау, коммутация аппараттарын есептеуді және таңдауды;
- ПУЭ бойынша В немесе П категориясына сәйкес электрмашиналары мен электржабдығын таңдауды;
- әрбір механизм үшін электрқозғалтқышының типін таңдауды;
тәжірибелік дағдысы болуы тиіс:
- қара және түсті металлургия кәсіпорынының электрлік және электр механикалық жабдығын техникалық пайдалану және қызмет көрсету; - технологиялық қондырғылар мен жалпы өнеркәсіптік механизмдердің электр жабдығын техникалық пайдалану және қызмет көрсету;
Металлургия кәсіпорынының электржабдығы:
электрлік жарықтандыру – жарық техникасының негіздері; электр термиялық қондырғылар: олардың жіктелуі; кедергілер пеші; доғалы пештердің электржабдығы; индукциялық пештердің және қондырғылардың электржабдығы; индукциялық қондырғыларды басқару сұлбалары; дәнекерлеу қондырғыларының электржабдығы; дәнекерлеу түрлендіргіштері, дәнекерлеу қондырғыларының автоматандырылуы; көтеру-тасымалдау қондырғыларының электржабдығы; крандардың электржетектері мен электржабдығын есептеу және таңдау; көтеру крандарын релелік-түйіспелік және түйістірмей басқару; магниттік және грейферлік крандар; крандарды басқару сұлбалары; жүктік және жолаушылар лифттерінің электржабдығы; ағындық-көлік жүйелері механизмдерінің электржабдығы; үздіксіз көліктің электржабдығы; жарылуға және өртке қауіпті орынжайлардағы электржабдық; қара металлургия кәсіпорынының электржабдығы; түсті металлургия кәсіпорынының электржабдығы; байыту фабрикаларының электржабдығы; ұсатқыш, диірмен, байыту механизмдерінің, электрмагниттік айырғыштардың, қоюлатқыштардың, концентраттарды құрғату механизмдерінің электржетектерінің ерекшеліктері; металлургия цехтарының электржабдығы: шихта құрғатқыштарының, күйдіру пештерінің, агломерациялық машиналардың, конвертерлердің, құю машиналарының, электргазтазарту механизмдерінің; электр сүзгілерінің типтері.
БҚ
1,2,3
7
КҚ2
АП 02
Пәнді оқу нәтижесінде білім алушы білуі керек
- түйіндік сынау туралы; қосып көру және кешендік сынау туралы негізгі мәліметтерді;
- кабелдік желіге техникалық құжаттауды;
- оперативті ауыстырып қосу өндірісінің тәртібін;
- кәсіпорынның электржабдығын монтаждауға талаптарды;
- жөндеу және монтаждық жұмыстардың технологиясын;
- электржабдығын пайдалану ережелерін;
- кейбір жұмыс түрлерін өндіру кезіндегі қауіпсіздік шараларын;
- жөндеу түрлерін; жөндеу циклдерін және жөндеу жоспарларын; жөндеу құжаттамасын; жөндеуді ұйымдастыру жүйелерін; электр жөндеу цехының құрылымын;
меңгеруі керек:
- жоғары кернеумен оқшауламаны сынауды;
- машинаның токтық жүктемесін және кернеуін өлшеу; вибрация мен саңылауды өлшеуді;
- трансформаторларды жүктеу және қайта жүктеу коэффициентін анықтауды;
- тарату құрылғыларын тексеруді, түйіспелердің күйін бақылауды;
- тренажерде оперативті ауыстырып-қосуды орындау;
- электржабдығын жөндеуге тораптық кестелерді құруды;
тәжірибелік дағдысы болуы тиіс:
- жөндеудің кестелері мен технологиялық карталарын құру;
- электржабдығының техникалық паспорттарымен жұмыс;
- бақылау-өлшеу аспаптарын, слесарлық жұмыстарды орындау үшін құралдарды пайдалану;
- электрберілістің әуе желілерінің жарықтандыру сымдарын, элементтерін монтаждау.
Электржабдығын пайдалану және жөндеу:

- выполнять простые технологические операции по ЕО, ТО-1, ТО-2; - организовать труд бригады на ТО и ремонте;
- организовывать работу бригады по проведению ЕО;
- определять неисправности в схеме электрооборудования;
иметь практические навыки:
- использования системы ТО и ремонта, принятую в РК;
- выполнения технологических операций ЕО по узлам, влияющим на безопасность движения;
- выполнения технологических операций ТО-1;
- разработки технологических операций механической обработки деталей; составления графиков плановых ремонтов.
Техническое обслуживание и ремонт пассажирского транспорта:
теория надежности подвижного состава; характерные износы деталей машин, их интенсивность нарастания, предельные износы и зазоры в трущихся парах, методы дефектации деталей, способы отыскания скрытых дефектов; системы технического обслуживания и область их применения; классификация и оборудование автобусных парков, трамвайных и троллейбусных депо, методы организации технического обслуживания и ремонта подвижного состава; объем регламентированных работ по технического обслуживанию; требования Правил технической эксплуатации к техническому состоянию подвижного состава; технология заводского ремонта подвижного состава; основы проектирования депо, автобусных парков; годовая производственная программа по ремонту; состав предприятий, выбор оборудования; расчет производственных площадей; технологические планировки депо, парков и заводов; разработка технологического процесса сборки узлов, агрегатов; технологические планировки вагоноремонтных и троллейбусно-ремонтных мастерских; технологические планировки цеха эксплуатации; техническая документация депо и автобусных парков.
БК 1,2,3,7
ПК 2, 3,4,5
СК 2, 10,12
СД 06
В результате изучения профессионального модуля обучающийся должен:
знать:
- режимы работы импульсных устройств и их параметры;
- системы управления ЭПС с тиристорно-импульсным регулированием;
- оборудование и схемы ЭПС с электронными системами управления на городском электрическом транспорте;
уметь:
- выбирать необходимый полупроводниковый прибор для заданных условий работы;
- сравнивать различные схемы пуска ТЭД и выбирать наиболее приемлемую схему для заданного режима работы;
- находить и устранять неисправности в электронных системах управления;
иметь практические навыки:
- определения неисправного узла в схеме управления; настройки блока управления;
- определения неисправностей с помощью приборов.
Электронные системы управления:
полупроводниковые приборы, применяемые в электронных системах, классификация, параметры работы, обозначения в схемах; тиристорно-импульсное управление тяговыми двигателями на подвижном составе городского электрического транспорта; работа схемы при торможении и разгоне трамваев и троллейбусов; тиристорное зарядное устройство вагона КТМ-5М3; неисправности и способы их устранения в электронных системах управления.
БК 1,2,3,7
ПК 1
СК 9
СД 07
В результате изучения профессионального модуля обучающийся должен:
знать:
- особенности работы тяговой сети; типы и конструкцию контактных подвесок и поддерживающих устройств; конструкцию, правила монтажа и эксплуатацию кабельных линий; структуру и классификацию тяговых подстанций, их схемы питания;
уметь:
- определять объем работ осмотром участка линий;
- правильно организовать работу по ремонту и монтажу кабельных линий;
- анализировать результаты измерений, проведенных на участке;
иметь практические навыки:
- оценки состояния участка контактной сети;
- определения мест повреждения кабельных линий;
- измерения блуждающих токов.
Тяговые подстанции, контактные и кабельные сети городского электрического транспорта:
материалы изготовления и подвесная арматура контактной сети; взаимодействие токоприемника с контактной сетью; опорные и поддерживающие конструкции контактной сети; монтаж и эксплуатация кабельных линий; общие сведения о тяговых подстанциях; устройство и эксплуатация аппаратов распределительных устройств переменного и выпрямленного тока; схемы тяговых подстанций; рельсовая сеть трамвая.
БК 1,2,3,7
СК 7,8
СД 08
В результате изучения профессионального модуля обучающийся должен:
знать:
- пассажирские потоки; маршрутную систему; пропускную и провозную способность транспорта; интервалы движения;
- понятия о подъезде, о расписании движения поездов;
- графики движения поездов;
уметь:
- производить расчеты вариантов маршрутных схем транспортного обслуживания;
- собирать и обрабатывать информацию о пассажирских потоках на действующей сети и разрабатывать маршрутные расписания;
- решать задачи оперативного управления движением;
иметь практические навыки:
- определения рациональности замены длинного маршрута двумя короткими;
- расчета скоростей движения.
Организация движения городского транспорта:
маршрутная система города; уличная сеть; особенности обслуживания населения в поездках; методы обслуживания пассажиропотоков; линейные обустройства транспортной сети; расписание движения подвижного состава; определение потребного количества единиц подвижного состава на линии; методы восстановления нарушенного движения; виды и значение расписаний движений; диспетчерская система управления движением; организационная структура диспетчерского руководства.
БК 1,2,3,7
ПК 8
СК 5
СД 09
В результате изучения профессионального модуля обучающийся должен:
знать:
- основы управления предприятиями промышленности и энергетики и их структуру;
- состав, движение и учет имущества предприятий;
- действие экономического механизма управления предприятиями в области организации и оплаты труда;
- виды учета и отчетности на предприятиях промышленности и энергетики;
- основы анализа производственно-хозяйственной деятельности предприятий промышленности и энергетики;
уметь:
- выполнять экономические расчеты для составления технико-экономических обоснований и сметной документации рабочих проектов;
иметь практические навыки:
- экономических расчетов для составления технико-экономических обоснований и сметной документации рабочих проектов.
Экономика отрасли:
предприятия отрасли в системе рыночных отношений; менеджмент; основные принципы и методы управления; маркетинг; производственные фонды предприятий отрасли; капитальные вложения и капитальное строительство предприятий отрасли; организация основного и вспомогательного производства; научная организация труда; основы технического нормирования на предприятиях отрасли; производительность труда; организация оплаты труда на предприятиях отрасли; налоговая система Республики Казахстан в условиях рыночной экономики; банковское регулирование финансовой деятельности предприятий; организация планирования на предприятиях отрасли; основы учета и анализа производственно-хозяйственной деятельности предприятий отрасли.
БК 1,9
ПК 2
СД 11
В результате изучения профессионального модуля обучающийся должен:
знать:
- назначение и структурную схему электрооборудования;
- общую структуру системы зажигания;
- обеспечение информацией водителя;
- звуковые сигнальные приборы;
- приводные устройства;
уметь:
- выполнять алгоритм функционирования системы предотвращения столкновений автомобилей (СПСА);
Электрооборудование автомобилей:
энергетическое обеспечение; система пуска и система зажигания; светотехническое оборудование; контрольно-информационное обеспечение; электроника в управлении системами двигателя; электроника в управлении трансмиссией; электроника в управлении вспомогательным электрооборудованием; автоматика в управлении тепловыми вспомогательными системами; перспективы развития автомобильного электрического и электронного оборудования.
БК 1,2,3,7
ПК 1
СД 12
В результате изучения профессионального модуля обучающийся должен:
знать:
- классификацию и рабочие процессы двигателей;
- состав и свойства топлив;
- процессы газообмена;
- механические потери в двигателе;
- конструкции двигателей;
- свойства автомобиля, их оценочные параметры и определения;
уметь:
- производить теоретический анализ эксплуатационных свойств автомобиля;
Теория автомобилей и двигателей:
теория, динамика и конструкция двигателя; классификация двигателей; тепловые двигатели; поршневые ДВС; рабочие процессы двигателя; энергетический баланс и экономико-энергетические показатели двигателя; методы форсирования двигателя; понятие о характеристиках двигателя; топлива и их свойства; состав и свойства топлив; характеристики двигателей; теория автомобиля; эксплуатационные свойства автомобиля; тягово-динамические показатели автомобиля; торможение автомобиля; топливная экономичность автомобиля; устойчивость и управляемость автомобиля; проходимость и плавность хода автомобиля.
БК 1,2,3,7
ПК 1
СД 00
Специальные дисциплины
СД 01
В результате изучения профессионального модуля обучающийся должен:
знать:
- основные типы электрооборудования: подъемно-транспортных механизмов и машин; сварочных, электротермических установок; металлорежущих станков; предприятий черной и цветной металлургии; распределительных устройств, трансформаторных подстанций, кабельных и воздушных линий электропередачи напряжением до 35 кВ включительно;
уметь:
- выбирать источник света, светильники;
- выбирать аппаратуру для электроосвещения, выбирать сечение проводов, способы прокладки проводов;
- выбирать тип электрооборудования, способ регулирования температуры;
- выбирать тип сварочного аппарата и электрооборудование;
- рассчитывать, выбирать и проверять электродвигатели на все механизмы кранов и лифтов;
- рассчитывать и выбирать электропривод, аппараты управления, защиты, коммутации;
- выбирать электромашины и электрооборудование согласно категории В или П по ПУЭ;
- выбирать для каждого механизма тип и мощность электродвигателя;
иметь практический опыт:
- технической эксплуатации и обслуживания электрического и электромеханического оборудования предприятий черной и цветной металлургии;
- технической эксплуатации и обслуживания электрооборудования технологических установок и общепромышленных механизмов.
Электрооборудование предприятий металлургии:
электроосвещение – основы светотехники; электротермические установки: их классификация; печи сопротивления; электрооборудование дуговых печей; электрооборудование индукционных печей и установок; схемы управления индукционными установками; электрооборудование сварочных установок; сварочные преобразователи, автоматизация сварочных установок; электрооборудование подъемно-транспортных установок; расчет и выбор электроприводов и электрооборудования кранов; релейно-контакторное и бесконтактное управление подъемными кранами; магнитные и грейферные краны; схемы управления кранами; электрооборудование грузовых и пассажирских лифтов; электрооборудование механизмов поточно-транспортных систем; электрооборудование непрерывного транспорта; электрооборудование во взрыво и пожароопасных помещениях; электрооборудование предприятий черной металлургии; электрооборудование предприятий цветной металлургии; электрооборудование обогатительных фабрик; особенности электроприводов дробилок, мельниц, механизмов обогащения, электромагнитных сепараторов, сгустителей, механизмов обезвоживания концентратов; электрооборудование металлургических цехов: сушилок шихты, обжиговых печей, агломерационных машин, конвертеров, разливочных машин, механизмов электрогазоочистки; типы электрофильтров.
БК 1,2,3,7
ПК 2
СД 02
В результате изучения профессионального модуля обучающийся должен:
знать:
- основные сведения о поузловом опробовании, приемке отдельных элементов; пробном пуске и комплексном опробовании;
- техническую документацию на кабельную линию;
- порядок производства оперативных переключений;
- требования к монтажу электрооборудования предприятий;
- технологию ремонтных и монтажных работ;
- правила эксплуатации электрооборудования;
- меры безопасности при производстве отдельных видов работ;
- виды ремонтов; ремонтные циклы; системы и планы ремонтов; ремонтную документацию; системы организации ремонта; структуру электроремонтного цеха;
уметь:
- проводить испытание изоляции высоким напряжением;
- измерять токовую нагрузку и напряжения машины; проводить измерение вибрации и зазоров;
- определять коэффициент загрузки и перегрузки трансформаторов;
- проводить осмотр распределительного устройства, контроль состояния контактов;
- выполнять оперативные переключения на тренажере;
- составлять сетевые графики на ремонт электрооборудования;
иметь практический опыт:
- составления графиков и технологических карт ремонта;
- работы с техническими паспортами электрооборудования;
- пользования контрольно- измерительными приборами; инструментом для производства слесарных работ;
- монтажа осветительной электропроводки, элементов воздушных линий электропередач.
Эксплуатация и ремонт электрооборудования:

электржабдығын пайдалану: металлургия кәсіпорынының жөнделген электржабдығын пайдалануды ұйымдастыру және қабылдау; ішкі электр тораптарын пайдалану және металлургия кәсіпорындарын, 35 кВ дейін әуелік желілерді, кабелдік желілерді, трансформаторлық қосалқы станциялар мен тарату құрылғыларын, электржетектерін, электр пештері мен электрмен дәнекерлеу қондырғыларын, крандар мен көтергіштердің электржабдығын пайдалану; электржабдығын оперативті басқару; кәсіпорындар мен азаматтық ғимараттардың ішкі электр тораптары мен жарықтындырылуын, 35 кВ дейінгі кернеумен әуе желілерін, 10 кВ кернеумен кабелдік желілерді, қосалқы станциялардың трансформаторлары мен электржабдығын, тұрақты және айнымалы токтың электр машиналарын, қосып-реттеу аппаратурасын жөндеу; кәсіпорындар мен азаматтық ғимараттардың ішкі электр тораптарының электржабдығын, 10 кВ кернеумен әуе желілерін, 10кВ кернеумен кабелдік желілерді, трансформаторлық қосалқы станциялардың электржабдығын, электрқозғалтқыштарды, басқару аппаратурасын, крандар мен көтергіштердің электржабдығын монтаждау.
БҚ
1,2,3
7 АҚ
2,4,5
6,9,
10
АП 03
Пәнді оқу нәтижесінде білім алушы білуі керек
- электржетегін басқару сұлбаларын;
- механизм қозғалтқыштарын таңдау және тексеру шарттарын;
- электржетегінің жұмысқа беріктігін анықтау және жылдамдықты реттеу тәсілдерін.
меңгеруі керек:
- электржетегінің электрлік және электр механикалық параметрлерін есептеуді;
тәжірибелік дағдысы болуы тиіс:
- ЭП кинематикалық сұлбасын құру;
- инерция моменттерін анықтау;
- электржетегін қосудың қарапайым сұлбаларын монтаждау;
- торапқа қозғалтқышты қосудың қарапайым сұлбаларын монтаждау;
- электрқозғалтқыштарын торапқа қосу.
Электржетегінің негіздері:
электржетегінің механикасы; электржетегінің механикалық бөлігінің құрылымы мен есептік сұлбалары; электржетегінің орнықпаған механикалық қозғалысы; электржетегінің координаталарын реттеу ұғымы; тұрақты ток қозғалтқыштарымен электржетегі; тәуелді қоздыру тұрақты тогының қозғалтқыштарымен электржетегі, тізбектей қоздыру тұрақты тогының қозғалтқыштарымен электржетегі; асинхронды және синхронды айнымалы ток қозғалтқыштарымен электржетегі; электржетегінің энергетикасы, электр қозғалтқыштарын таңдау – электржетегі жұмысының энергетикалық көрсеткіштері, электр қозғалтқыштарының қуатын есептеу, таңдау және тексеру.
БҚ
2,3,7
КҚ
2,3
АП 04
Пәнді оқу нәтижесінде білім алушы білуі керек
- электржетегін басқару сұлбаларын;
- автоматтандырылған электржетегінің құрылымдық сұлбаларын;
- кері байланыстардың негізгі түрлерін;
- басқарудың ұқсас және дискретті элементтерін;
- басқару сұлбаларының типтік түйіндерін; жартылай өткізгіш күштік түрлендіргіштермен электржетектерін;
- іздік электржетегін құру қағидасын;
меңгеруі керек:
- негізгі параметрлері бойынша аппараттарды таңдайды;
- релелік –түйіспелік сұлбалаларды оқуды;
- тұрақты және айнымалы ток іске қосу қозғалтқыштарының күрделі емес қағидалық сұлбаларын құруды;
- монтаждық сұлбаларды құруды;
- тұйық ЭП САУ құруды;
- күрделі емес ЭП САУ сенімділігін есептеуді;
- әрбір элементтің үздіксіз жұмыс коэффициентін анықтауды;
тәжірибелік дағдысы болуы тиіс:
- күрделі емес сұлбаларды монтаждауды;
- ақаулықтарды жоюды;
- ұқсас сигналды сандыққа аудару;
- техникалық қызмет көрсету және жөндеудің сенімділігін арттырудың практикалық әдістерін пайдалануды.
Электржетегін автоматтық басқару:
электржетегінің ажыратылған құрылымы; электржетегін тұйық басқару жүйелерінің элементтері мен құрылғылары; тұрақты және айнымалы ток электржетектерін басқарудың ажыратылған жүйелері; электржетектерінің тұйық құрылымы: электржетектерін басқару жүйелерінің элементтері мен құрылғыларын, тұрақты және айнымалы ток электржетектерін басқарудың тұйық жүйелері; бағдарламалық басқару электржетектері: электржетектерін бағдарламалық басқару жүйесінің жіктелуі;
сандық бағдарламалық басқару электржетектерінің жүйелері; электржетегінің сенімділігін анықтау және негізгі ұғымдары, электржетектерінің сенімділігін есептеу және арттыру әдістері.
БҚ
2,3,4
7
КҚ6
АП 05
Пәнді оқу нәтижесінде білім алушы білуі керек
- энергетикалық жүйелер туралы негізгі мәліметтерді;
- электр энергиясын тұтынушылардың электрлік жүктемесін анықтау әдістерін;
- цехтарды, кәсіпорындарды электрмен қамсыздандыру сұлбаларын құруды;
- 1000В дейін және жоғары кернеумен қорғаныстық коммутациялық аппаратура құрылғысын;
- электр станциялары мен қосалқы станциялардың электржабдықтары мен электр беріліс желілерінің құралымдық ерекшеліктерін;
- энергожүйелеріндегі релелік қорғаныс пен автоматиканың теориялық негіздерін;
- ішкі атмосфералық асқын кернеу мен асқын кернеуден қорғауды;
меңгеруі керек:
- техникалық талаптарға байланысты қажетті жабдықты таңдауды;
- техникалық талаптарға байланысты жетекті таңдауды;
- жарықтандыру қондырғыларының электрлік сұлбасын құруды;
- қажетті компенсациялық қуатты есептеу және каталог бойынша оны таңдау;
- жақын жатқан сымдар мен кабелдердің коэффициентін ортаның жағдайына, температураға және санына байланысты анықтау;
- рұқсат етілетін ток пен токтың экономикалық тығыздығы бойынша өткізгіш өнімнің қимасын таңдау бойынша есептеу;
- электр тораптарында кернеу шығындарын анықтауды;
- электрмен қамсыздандыру сұлбаларына байланысты цехтық трансформаторлық қосалқы станциялардың құралымын орындауды;
- басты төмендеткіш қосалқы станцияларды құралымдауды;
- жерлендіру құрылғыларын есептеуді;
- әртүрлі электржабдығының оқшауламасын сынауды;
- асқын кернеуден қорғау сұлбаларын құруды;
тәжірибелік дағдысы болуы тиіс:
- сұлбаларды оқу және құру;
- электрмен қамсыздандыру жүйелерінде қысқа тұйықталу токтарын есептеу;
- реакторды таңдау және тексеру;
- қысқа тұйықталу тогының беріктігіне шиналарды таңдап, тексеру;

эксплуатация электрооборудования: организация эксплуатации и приемка смонтированного электрооборудования предприятий металлургии; эксплуатация внутренних электрических сетей и освещения предприятии металлургии, воздушных линий напряжением до 35 кВ включительно, кабельных линий, трансформаторных подстанций и распределительных устройств, электроприводов, электрических печей и электросварочных установок, электрооборудования кранов и подъемников; оперативное управление электрооборудованием; ремонт внутренних электрических сетей и освещения предприятий и гражданских зданий, воздушных линий напряжением до 35 кВ, кабельных линий напряжением до 10 кВ, трансформаторов и электрооборудования подстанций, электрических машин постоянного и переменного тока, пускорегулирующей аппаратуры; монтаж электрооборудования внутренних электрических сетей предприятий и гражданских зданий, воздушных линий напряжением до 10 кВ, кабельных линий напряжением до 10 кВ, электрооборудования трансформаторных подстанций, электродвигателей, аппаратуры управления, электрооборудования кранов и подъемников.
БК 1,2,3,7
СК 2,4,5,6,9,10
СД 03
В результате изучения профессионального модуля обучающийся должен:
знать:
- схемы управления электроприводами;
- условия выбора и проверки двигателей механизмов;
- способы регулирования скорости и определения устойчивости работы электропривода.
уметь:
- производить расчеты электрических и электромеханических параметров электроприводов;
иметь практические навыки:
- составления кинематической схемы ЭП;
- определения моментов инерции;
- монтажа простейшей схемы включения электропривода.
- монтажа простейшей схемы включения двигателя в сеть;
Основы электропривода:
механика электропривода; структура и расчетные схемы механической части электропривода; неустановившееся механическое движение электропривода; понятие регулирования координат электропривода; электропривод с двигателями постоянного тока: электропривод с двигателями постоянного тока независимого возбуждения, электропривод с двигателями постоянного тока последовательного возбуждения; электропривод с двигателями переменного тока асинхронными и синхронными; энергетика электропривода, выбор электродвигателей – энергетические показатели работы электропривода, расчет мощности, выбор и проверка электродвигателей.
БК 2,3,7
ПК 2,3
СД 04
В результате изучения профессионального модуля обучающийся должен:
знать:
- схемы управления электроприводами;
- структурные схемы автоматизированного электропривода;
- основные виды обратных связей;
- аналоговые и дискретные элементы схем управления;
- типовые узлы схем управления; замкнутые схемы электроприводов с полупроводниковыми силовыми преобразователями;
- принцип построения следящего электропривода;
уметь:
- выбирать аппараты по основным параметрам;
-читать схемы релейно-контакторные;
- составлять несложные принципиальные схемы пусковых двигателей постоянного и переменного тока;
- составлять монтажные схемы;
- строить замкнутую САУ ЭП;
- рассчитывать надежность несложной САУ ЭП;
- определять коэффициент безотказной работы каждого элемента;
иметь практические навыки:
- монтажа несложных схем;
- устранения неисправности;
- перевода аналогового сигнала в цифровой;
- использования практических методов повышения надежности технического обслуживание и ремонта.
Автоматическое управление электроприводом:
разомкнутые структуры электроприводов: элементы и устройства разомкнутых систем управления электроприводами;
разомкнутые системы управления электроприводами постоянного и переменного тока;
замкнутые структуры электроприводов: элементы и устройства систем управления электроприводами, замкнутые системы управления электроприводами постоянного и переменного тока;
электроприводы с программным управлением: классификация систем программного управления электроприводами;
системы электроприводов с числовым программным управлением;
основные понятия и определения надежности электропривода, методы расчета и повышения надежности электроприводов.
БК 2,3,4,7
ПК 6
СД 05
В результате изучения профессионального модуля обучающийся должен:
знать:
- основные сведения об энергетических системах;
- методы определения электрических нагрузок потребителей электрической энергии;
- построение схем электроснабжения цехов, предприятий;
- устройство защитной коммутационной аппаратуры напряжением до и свыше 1000В;
- конструктивные особенности линий электропередачи и электрооборудования электрических станций и подстанций;
- теоретические основы релейной защиты и автоматики в энергосистемах;
- внутренние атмосферные перенапряжения и защиту от перенапряжений;
уметь:
- выбирать необходимое оборудование в зависимости от технических требований;
- выбирать привод в зависимости от технических требований;
- составлять электрические схемы осветительных установок; производить расчет необходимой компенсационной мощности и производить ее выбор по каталогу;
- определять коэффициенты от условий среды, температуры и числа рядом лежащих проводов и кабелей;
- производить расчет по выбору сечений проводниковой продукции, по допустимому току и экономической плотности тока;
- определять потери напряжения в электрических сетях;
- выполнять конструирование цеховых трансформаторных подстанций в зависимости от схем электроснабжения;
- выполнять конструирование главных понизительных подстанций; производить расчет заземляющих устройств;
- испытывать изоляцию различных видов электрооборудования;
- составлять схемы защиты от перенапряжения, производить расчет защиты от прямых ударов молнии;
иметь практические навыки:
- чтения и составления схем;
- расчета токов короткого замыкания в системе электроснабжения;
- выбора и проверки реактора;
- выбора и проверки шин к устойчивости токов короткого замыкания;

- цехтық қосалқы станцияда 0,4 кВ шиналарда электр жүктемелерін есептеу;
- әртүрлі электржабдығының оқшауламасын сынау;
- найзағайдың тура соққыларынан қорғауды есептеу;
- жерлендіру құрылғыларын және олардың орындалуын есептеу.
Металлургия кәсіпорындарын электрмен қамсыздандыру:
электр станцияларының белгіленуі мен типтерін және олардың жұмыс режимдерін; электр энергиясын тұтынушыларға берудің құрылымдық сұлбаларын; 1000В жоғары кернеумен электр станциялары мен қосалқы станциялардың негізгі электржабдығын; 1000В жоғары кернеумен электр станциялары мен қосалқы станциялардан электр энергиясының таралуы; 1000В дейінгі кернеуге күштік және жарықтандыру электржабдығы туралы жалпы мәліметтерді; электрмен қамсыздандырудың үздіксіз жұмыс істеудің талап етілетін дәрежесі бойынша электр энергиясы қабылдағыштарының жіктелуі; 1000 В дейін кернеуге негізгі қорғаныстық және коммутациялық аппаратура; электр тораптарының құралымдық құрылғысы және орындалуы; электр жүктемелерінің графиктері, негізгі шамаларды анықтау және белгілеу; 1000 В дейін кернеумен электр қондырғыларында электрлік жүктемелерді есептеу; жарықтандыру тораптарының электрлік жүктемелерін есептеу; реактивті қуаттың кернеуін реттеу және компенсациясы; электр тогымен рауалы қызу және токтың экономикалық тығыздығы бойынша сымдар мен кабелдердің қимасын таңдау; 1000В дейін кернеумен қондырғыларда электр тораптарын қорғау; кернеу шығыны бойынша электр тораптарын таңдау және есептеу; кәсіпорындарды зауытішілік электрмен қамсыздандыру; қысқа тұйықталулар, қысқа тұйықталу тогының шамаларын есептеу; қысқа тұйықталу тогының әсерін ескеріп қосалқы станцияларда жоғары вольтты ток өтетін бөліктер мен аппараттарды таңдау; жүктеме картограммасы; қосалқы станциялардың сапасы мен орналасқан жерін таңдау; жоғары кернеу жүктемелерінің электр жүктемелерін есептеу; қосалқы станцияларда трансформаторлардың саны мен қуатын таңдау; цехтық және трансформаторлық қосалқы станциялар; басты төмендеткіш және тарату қосалқы станциялары; электр қондырғыларындағы жерлендіру және нөлдеу; электрмен қамсыздандыру жүйелерінің релелік қорғанысы мен автоматтандырылуы; релелік қорғаныстың негізгі түсініктері мен түрлері, электрмен қамсыздандыру жүйелерінде жоғары кернеу техникасының элементтері; жоғары вольтты электржабдығының оқшауламасын сынау, ішкі, атмосфералық асқын кернеулер және асқын кернеуден қорғау.
БҚ
2,3,7
КҚ
3,4,5
6,7,8
АП 06
Пәнді оқу нәтижесінде білім алушы білуі керек
- пайдаланудағы электржабдығының қосып-реттеу және баптау жұмысын ұйымдастыруды және құрамын;
- жұмыс кезінде қауіпсіздік ережелерін;
- электрқондырғыларын баптау кезінде өлшеу техникасын;
- электрқондырғыларын сынау көлемін;
меңгеруі керек:
- сынау және баптау үшін жұмыс орнын ұйымдастыруды;
- оқшауламаны өлшеуді; диэлектрлік шығынның бұрыштық тангенсін сынауді; жоғары кернеумен оқшауламаны сынауды; ажыратқыштардың уақытша және жылдамдық сипаттамаларын алуды;
- күштік кабелді арттырылған кернеумен сынауды;
тәжірибелік дағдысы болуы тиіс:
- электржабдығын, басқару сұлбаларын, қорғаныс және сигналдауды тексеру, сынау және баптау;
- тұрақты ток көпірімен, секундомермен және термометрмен жұмыс істеу;
- мегомметрмен, жоғары кернеулі сынау аппараттарымен жұмыс істеу;
- сынау сұлбаларында аппаратураны пайдалану.
Электржабдығын реттеу:
іске қосу және баптау жұмыстарын дайындау және ұйымдастыру; электрқондырғыларын баптау кезіндегі өлшеу техникасы; электрқондырғыларын сынау көлемі; 1000В дейін кернеу аппараттарын: түйістіргіштерді, магниттік іске қосқыштарды, электрмагниттік және жылу релесін, автоматтық ажыратқыштарды, түйіспейтін автоматтық ажыратқыштар мен магниттік күшейткіштерді баптау; қосалқы станциялардың электржабдығын баптау: күштік трансформаторларды, күштік кабелдік желоілерді, ток пен кернеу өлшеу трансформаторларын сынау және баптау; электржетегін баптау; электр машиналарын тексеру және сынау; асинхронды және синхронды қозғалтқыштардың реттелетін электржетектерін баптау; тұрақты ток қозғалтқыштарымен жетектерді баптау; айнымалы токтың жиіліктік реттелетін тиристорлық электржетектерін баптау;
БҚ
2,3,7
АҚ2
6,10
АП 07
Пәнді оқу нәтижесінде білім алушы білуі керек
- өнеркәсіп және энергетика кәсіпорындарын басқару негіздерін;
- кәсіпорын мүлігінің құрамын, қозғалысын және есепке алуды;
- мекеме және еңбек төлемі саласында кәсіпорынды басқарудың экономикалық механизм әрекетін;
- өнеркәсіп және энергетика кәсіпорындарында есеп және есеп беру түрлерін;
- өнеркәсіп және энергетика кәсіпорындарының өндірістік-шаруашылық талдау негіздерін;
меңгеруі керек:
- техника-экономикалық дәлелдеме және жұмыс жобаларының сметалық құжаттамасын құру үшін экономикалық есептеуді орындау;
тәжірибелік дағдысы болуы тиіс:
- техника-экономикалық дәлелдеме және жұмыс жобаларының сметалық құжаттамасын құру үшін экономикалық есептеу.
Сала экономикасы:
нарықтық қатынастар жүйесіндегі сала кәсіпорыны; менеджмент; басқарудың негізгі қағидалары мен әдістері; маркетинг; сала кәсіпорынының өндірістік қорлары; сала кәсіпорынының капиталдық салымдары мен капиталдық құрылысы; негізгі және көмекші өндірісті ұйымдастыру; еңбекті ғылыми ұйымдастыру; сала кәсіпорынының техникалық нормалау негіздері; еңбек өнімділігі; сала кәсіпорынында еңбек төлемін ұйымдастыру; нарықтық экономика жағдайында Қазақстан Республикасының салық жүйесі; кәсіпорынның қаржылық іс-әрекетін реттеу; сала кәсіпорынында жоспарлауды ұйымдастыру; сала кәсіпорынында өндірістік-шаруашылық іс-әрекетті есепке алу және талдау негіздері.
БҚ
2,3,7
КҚ
11
АП 08
Пәнді оқу нәтижесінде білім алушы білуі керек
- еңбекті қорғаудың негізгі міндеттері мен құқықтық негіздерін;
- электр қондырғыларына қызмет көрсету кезіндегі қауіпсіздік техникасының ережелерін;
- өртке қарсы техника және өндірістік санитария ережелерін;
- нұсқаулық түрлерін;
меңгеруі керек:
- 1000В дейінгі электрқондырғыларында негізгі және қосымша құралдарды пайдалануды;
- электр тогының адамға әсер ету қауіптілігі дәрежесін анықтауды;
- зардап шегушінің күйін бағалау және алғашқы көмек көрсету;
- кернеудің болмауын тексеру және ауыстырмалы жерлендіруді қою;
тәжірибелік дағдысы болуы тиіс:
- 1000В кернеу көрсеткішімен жұмыс істеу;
- кернеуін болмауын тексеру;
- ауыстырмалы жерлендіруді салу.
Еңбекті қорғау:
еңбекті қорғаудың құқықтық және ұйымдастырушылық сұрақтары, еңбек заңнамасының негіздері; өндірісте және жұмыс орнында еңбекті қорғау бойынша жұмыстарды ұйымдастыру; электрлік қауіпсіздік; электрлік және электр магниттік өріс пен электр тогының адамға әсері; электр тогымен жарақаттанудан және электр және электр магниттік өрістен жарақаттанудан қорғау шаралары; жанасу кернеуі; қорғаныс шаралары; тиеу-түсіру жұмыстарындағы қауіпсіздік шаралары; өндірістік санитария; жалпы талаптар; сумен қамсыздандыру; канализация; жұмыс аймағының ауасы; жарықтандыру; вибрация; шу; бақытсыз жағдайларда дәрегенге дейінгі көмек көрсету; өрт қауіпсіздігі негіздері; энергетикадағы жанғыш заттар; жарылуға қауіпті заттар; өртке қауіпті заттар; өрттік сигналдау; өрт сөндіру құралдары; электр қондырғыларында және электрмен қамсыздандыру жүйелерінде жұмыстарды орындау кезінде қауіпсіздік техникасының негізгі талаптары.
БҚ
2,3,6
КҚ9
АҚ7
0911000 – «Электр және электрлік механикалық жабдықты техникалық пайдалану, қызмет көрсету және жөндеу (түрлері бойынша)» мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білім берудің орта буын маманының біліктілік деңгейінің білім оқу бағдарламасы құрылымы

- расчета электрических нагрузок на шинах 0,4 кВ цеховой подстанции;
- испытания изоляции различных видов электрооборудования;
- расчета защиты от прямых ударов молнии;
- расчета по выбору сечений проводниковой продукции, по допустимому току и экономической плотности тока- - расчета заземляющих устройств и их выполнения.
Электроснабжение предприятий металлургии:
назначение и типы электрических станций и режимы их работы; структурные схемы передачи электроэнергии к потребителям; основное электрооборудование электрических станций подстанций напряжением выше 1000В; распределение электрической энергии с электрических станций и подстанций напряжением выше 1000В; общие сведения о силовом и осветительном электрическом оборудовании на напряжение до 1000В; классификация приемников электроэнергии по требуемой степени бесперебойности электроснабжения и режимы работы; основная защитная и коммутационная аппаратура на напряжение до 1000В; выполнение и конструкционное устройство электрических сетей; графики электрических нагрузок, определения и обозначения основных физических величин; расчет электрических нагрузок в электроустановках напряжением до 1000В; расчет электрических нагрузок осветительных сетей; регулирование напряжения и компенсация реактивной мощности; выбор сечения проводов и кабелей по допустимому нагреву электрическим током и экономической плотности тока; защита электрических сетей в установках напряжением до 1000В; выбор и расчет электрических сетей по потере напряжения; внутризаводское электроснабжение предприятий, короткие замыкания, расчет величин токов коротких замыканий; выбор высоковольтных токоведущих частей и аппаратов на подстанциях с учетом действия токов короткого замыкания; картограмма нагрузок, выбор качества и место положения подстанций; расчет электрических нагрузок высокого напряжения;
выбор числа и мощности трансформаторов на подстанциях; цеховые и трансформаторные подстанции; главные понизительные и распределительные подстанции;
заземление и зануление в электроустановках;
релейная защита и автоматизация систем электроснабжения: основные понятия и виды релейных защит, защита отдельных элементов систем электроснабжения, схемы управления, учета и сигнализации систем электроснабжения; элементы техники высоких напряжений в системах электроснабжения: испытание изоляции высоковольтного электрооборудования и электрических сетей, перенапряжения внутренние, атмосферные и защита от перенапряжений.
БК 2,3,7
ПК 3,4,5,6,7,8
СД 06
В результате изучения профессионального модуля обучающийся должен:
знать:
- организацию и состав пусковых и наладочных работ электрооборудования, находящегося в эксплуатации;
- правила безопасности при работе;
- технику измерения при наладке электроустановок;
- объем испытания электроустановок;
уметь:
- организовать рабочее место для испытаний и наладки;
- производить: измерения сопротивления изоляции;
измерения тангенса угла диэлектрических потерь; испытание изоляции повышенным напряжением; снятие временных и скоростных характеристик выключателей;
- производить: испытания силового кабеля повышенным напряжением; отыскание повреждения силового кабеля; оформления протокола испытания;
иметь практические навыки:
- проверки, испытания и настройки электрооборудования, схем управления, защиты и сигнализации;
- работы с мостами постоянного тока, секундомерами и термометрами;
- работы с мегомметрами, испытательными аппаратами высокого напряжения;
- пользования аппаратурой в испытательных схемах.
Наладка электрооборудования:
подготовка и организация пусковых и наладочных работ; техника измерения при наладке электроустановок; объем испытания электроустановок; наладка аппаратов напряжением до 1000В: контакторов, магнитных пускателей, электромагнитных и тепловых реле, автоматических выключателей, бесконтактных автоматических выключателей и магнитных усилителей; наладка электрооборудования подстанций: испытание и наладка силовых трансформаторов, силовых кабельных линий, измерительных трансформаторов тока и напряжения, масляных выключателей, воздушных выключателей, комплектных распределительных устройств напряжением выше 1000В; проверка и настройка схем релейной защиты; наладка электрического привода: проверка и испытание электрических машин; наладка регулируемых электроприводов с асинхронными и синхронными двигателями; наладка приводов с двигателями постоянного тока; наладка частотно-регулируемых тиристорных электроприводов переменного тока; наладка цифровых систем управления и программируемых устройств управления.
БК 2,3,7
СК 2, 6,10
СД 07
В результате изучения профессионального модуля обучающийся должен:
знать:
- основы управления предприятиями промышленности и энергетики и их структуру;
- состав, движение и учет имущества предприятий;
- действие экономического механизма управления предприятиями в области организации и оплаты труда;
- виды учета и отчетности на предприятиях промышленности и энергетики;
- основы анализа производственно-хозяйственной деятельности предприятий промышленности и энергетики;
уметь:
- выполнять экономические расчеты для составления технико-экономических обоснований и сметной документации рабочих проектов;
иметь практические навыки:
- экономических расчетов для составления технико-экономических обоснований и сметной документации рабочих проектов.
Экономика отрасли:
предприятия отрасли в системе рыночных отношений; менеджмент; основные принципы и методы управления; маркетинг; производственные фонды предприятий отрасли; капитальные вложения и капитальное строительство предприятий отрасли; организация основного и вспомогательного производства; научная организация труда; основы технического нормирования на предприятиях отрасли; производительность труда; организация оплаты труда на предприятиях отрасли; налоговая система Республики Казахстан в условиях рыночной экономики; банковское регулирование финансовой деятельности предприятий; организация планирования на предприятиях отрасли; основы учета и анализа производственно-хозяйственной деятельности предприятий отрасли.
БК 2,3,7
ПК 11
СД 08
В результате изучения профессионального модуля обучающийся должен:
знать:
- основные задачи и правовые основы охраны труда;
- правила техники безопасности при обслуживании электроустановок;
- правила противопожарной техники и производственной санитарии;
- виды инструктажей;
уметь:
- пользоваться основными и дополнительными средствами защиты в электроустановках до 1000 В;
- определять степень опасности воздействия электрического тока на человека в сети;
- оценить состояние пострадавшего и оказать первую помощь;
- проверять отсутствие напряжения и накладывать переносное заземление;
иметь практические навыки:
- работы с указателем напряжения до 1000 В;
- проверки отсутствия напряжения;
- наложения переносного заземления
Охрана труда:
правовые и организационные вопросы охраны труда; основы трудового законодательства; организация работ по охране труда на производстве и на рабочем месте; электробезопасность; действие электрических и электромагнитных полей и электрического тока на человека; меры защиты от поражения электрическим током и воздействия электрического и электромагнитного полей; шаговое напряжение, напряжение прикосновения; средства защиты; меры безопасности при погрузочно-разгрузочных работах; производственная санитария; общие требования; водоснабжение, канализация, воздух рабочей зоны; освещение; вибрации; шум; оказание до врачебной помощи при несчастных случаях; основы пожарной безопасности; горючие вещества в энергетике; взрывоопасные вещества; пожаровзрывобезопасность; пожарная сигнализация; средства пожаротушения; основные требования техники безопасности при выполнении работ в электроустановках и в системах электроснабжения.
БК 2,3,6
ПК 9
СК 7
ПП 00
Профессиональная практика
- учебная
- учебно-производственная
- технологическая
- преддипломная (сбор материалов и выполнение дипломного проекта)
1.4 Структура образовательной учебной программы уровня
квалификации специалиста среднего звена технического и
профессионального образования по специальности
0911000 – «Техническая эксплуатация, обслуживание и ремонт
электрического и электромеханического оборудования (по видам)»

- цехтық қосалқы станциялардың 0,4 кВ шиналарында электр жүктемелерін есептеу;
- найзағайдың тура соққысынан қорғауды есептеу;
- өткізгіш өнімнің қимасын таңдау бойынша, рұқсат етілетін ток және токтың экономикалық тығыздығы бойынша есептеу;
- жерлендіру құрылғыларын есептеу және оларды орындауды.
Кәсіпорындар мен азаматтық ғимараттарды электрмен қамсыздандыру:
электр станцияларының белгіленуі және типтері және олардың жұмыс режимдері; электр энергиясын тұтынушыларға берудің құрылымдық сұлбалары; 1000В жоғары кернеумен электр станциялары мен қосалқы станциялардың негізгі электржабдығы; 1000В жоғары жоғары кернеумен электр станциялары мен қосалқы станциялардың энергиясын тарату; 1000В дейін кернеуге күштік және жарықтандыру электр жабдығы туралы жалпы мәліметтер; үздіксіз электрмен қамсыздандырудың талап етілетін дәрежесі және жұмыс режимдері бойынша электр энергиясы қабылдағыштарының жіктелуі; 1000В дейінгі кернеуге негізгі қорғаныстық және коммутациялық аппаратура; электр торабын орындау және құралымдық құру; электр жүктемелерінің кестесі және негізгі шамаларды анықтау және белгілеу; 1000В дейін кернеумен электр қондырғыларында электр жүктемелерін есептеу; жарықтандыру тораптарында электр жүктемелерін есептеу; реактивті қуаттың кернеуі мен компенсациясын реттеу; 1000В дейін кернеумен электр тораптарын қорғау; кернеу шығыны бойынша электр тораптарын таңдау және есептеу; кәсіпорындарды зауыт ішілік электрмен қамсыздандыру, қысқа тұйықталулар, қысқа тұйықталу токтарының шамаларын есептеу; қысқа тұйықталу токтарының әсерін ескере отырып, қосалқы станцияларда жоғары вольтты ток өткел бөліктер мен аппараттарды таңдау; жүктеме картограммасы; қосалқы станциялардың сапасы мен орналастыру жерін таңдау; жоғары кернеу электр жүктемелерін есептеу; қосалқы станцияларда трансформатор саны мен қуатын таңдау; цехтық және трансформаторлық қосалқы станциялар; басты төмендеткіш және тарату қосалқы станциялары; электр қондырғыларындағы жерлендіру және нөлдеу; электрмен қамсыздандырудың релелік қорғанысы мен автоматтандыруы: релелік қорғаныстың негізгі ұғымдары мен түрлері, релелік қорғаныстың негізгі ұғымдары мен түрлері, электрмен қамсыздандырудың жеке элементтерін, электрмен қамсыздандыру жүйелерін сигналдау және есепке алу жүйелерін қорғау; электрмен қамсыздандыру жүйелерінде жоғары кернеу техникасының элементтері: жоғары вольтты электржабдығының оқшауламасы мен электр тораптарын, ішкі және атмосфералық асқын кернеулерді сынау және асқын кернеуден қорғау.
БҚ
1,2,3
7
КҚ
3,4,5
6,7,8
АҚ4
АП 06
Пәнді оқу нәтижесінде білім алушы білуі керек
- пайдаланудағы электржабдығының қосып, реттеу жұмысын ұйымдастыруды және оның құрамын;
- жұмыс кезіндегі қауіпсіздік ережелерін;
- электр  қондырғыларын баптау кезіндегі өлшеу техникасын;
- электр қондырғыларын сынау көлемін;
меңгеруі керек:
- сынау және баптау үшін жұмыс орынын ұйымдастыруды;
- оқшаулама кедергісін өлшеуді; диэлектрлік шығын бұрышының тангенсін өлшеу; оқшауламаны арттырылған кернеумен сынау; ажыратқыштардың уақытша және жедел сипаттамаларын алу;
- күштік кабелді арттырылған кернеумен сынау; күштік кабелдің бүлінулерін табу; сынау протоколын ресімдеу;
тәжірибелік дағдысы болуы тиіс:
- электржабдығын, басқару сұлбаларын, қорғаныс және сигналдауды тексеру, сынау және баптау;
- жиілік өлшеуішпен, фаза өлшеуішпен, фаза индикаторымен жұмыс;
- тұрақты ток көпірімен, секундомермен және термометрмен жұмыс;
- мегомметрмен, жоғары кернеу сынау аппараттарымен жұмыс істеу;
- сынау сұлбаларында аппаратураларды пайдалану.
Электржабдығын реттеу:

- расчета электрических нагрузок на шинах 0,4 кВ цеховой подстанции;
- испытания изоляции различных видов электрооборудования;
- расчета защиты от прямых ударов молнии;
- расчета по выбору сечений проводниковой продукции, по допустимому току и экономической плотности тока;
- расчета заземляющих устройств и их выполнения.
Электроснабжение предприятий и гражданских зданий:
назначение и типы электрических станций и режимы их работы; структурные схемы передачи электроэнергии к потребителям;
основное электрооборудование электрических станций и подстанций напряжением выше 1000В; распределение электрической энергии с электрических станций и подстанций напряжением выше 1000В; общие сведения о силовом и осветительном электрическом оборудовании на напряжение до1000В; классификация приемников электроэнергии по по требуемой степени бесперебойности электроснабжения и режимы работы;
основная защитная и коммутационная аппаратура на напряжение до 1000В; выполнение и конструкционное устройство электрических сетей; графики электрических нагрузок, определения и обозначения основных физических величин; расчет электрических нагрузок в электроустановках напряжением до 1000В; расчет электрических нагрузок осветительных сетей; регулирование напряжения и компенсация реактивной мощности; выбор сечения проводов и кабелей по допустимому нагреву электрическим током и экономической плотности тока; защита электрических сетей в установках напряжением до 1000В; выбор и расчет электрических сетей по потере напряжения; внутризаводское электроснабжение предприятий, короткие замыкания, расчет величин токов коротких замыканий; выбор высоковольтных токоведущих частей и аппаратов на подстанциях с учетом действия токов короткого замыкания; картограмма нагрузок, выбор качества и место положения подстанций; расчет электрических нагрузок высокого напряжения; выбор числа и мощности трансформаторов на подстанциях; цеховые и трансформаторные подстанции; главные понизительные и распределительные подстанции; заземление и зануление в электроустановках; релейная защита и автоматизация систем электроснабжения: основные понятия и виды релейных защит, защита отдельных элементов систем электроснабжения, схемы управления, учета и сигнализации систем электроснабжения; элементы техники высоких напряжений в системах электроснабжения: испытание изоляции высоковольтного электрооборудования и электрических сетей, перенапряжения внутренние, атмосферные и защита от перенапряжений.
БК 1,2,3,7
ПК 3,4,5,6,7,8
СК 4
СД 06
В результате изучения профессионального модуля обучающийся должен:
знать:
- организацию и состав пусковых и наладочных работ электрооборудования, находящегося в эксплуатации;
- правила безопасности при работе;
- технику измерения при наладке электроустановок;
- объем испытания электроустановок;
уметь:
- организовать рабочее место для испытаний и наладки;
- производить: измерения сопротивления изоляции; измерения тангенса угла диэлектрических потерь; испытание изоляции повышенным напряжением; снятие временных и скоростных характеристик выключателей;
- производить: испытания силового кабеля повышенным напряжением; отыскание повреждения силового кабеля; оформления протокола испытания;
иметь практические навыки:
- проверки, испытания и настройки электрооборудования, схем управления, защиты и сигнализации;
- работы с частотомером, фазометром, фазоиндикатором;
- работы с мостами постоянного тока, секундомерами и термометрами;
- работы с мегомметрами, испытательными аппаратами высокого напряжения;
- пользования аппаратурой в испытательных схемах.
Наладка электрооборудования:

Біліктілік: 091101 3 - «Электромеханик» Мамандандыру: «Қалалық жолаушылар көлігінің электр және электрлік механикалық жабдығын техникалық пайдалану, қызмет көрсету және жөндеу»
АП 01
Пәнді оқу нәтижесінде білім алушы білуі керек
- мамандықтың біліктілік сипаттамасын;
- кейбір көлік түрлерінің артықшылықтары мен кемшіліктерін, олардың қаланың көгалдандырылуына және экологияға әсерін;
меңгеруі керек:
- автобустың, трамвайдың, троллейбустың жұмыс көрсеткіштерін және олардың тұрғындар саны әртүрлі қалаларда олардың қолданушылығын салыстыру;
тәжірибелік дағдысы болуы тиіс:
- вагонды іске қосуға дайындау.
Мамандыққа кіріспе:
Қазақстан Республикасында, алыс және жақын шетелдерде жолаушылар көлігінің даму болашағы; трамвай мен троллейбустың жылжымалы бөлігінің типтерін; қалалық көліктің қазіргі қала өміріндегі рөлі; трамвай-троллейбусты басқару қызметінің белгіленуі; арнайы пәндердің сұрақтарын шешуде жалпы кәсіптік пәндер циклі бойынша білімдерін қолдану.
БҚ
1,3,8
АП 02
Пәнді оқу нәтижесінде білім алушы білуі керек
- электр тартымының жіктелуін, белгіленуін және сипатын;
- жылжымалы құрамның қозғалыс теориясын;
- қала көшелері мен жолдарының жіктелуін, жобалануын және құрылғысын;
- трамвайдың рельстік жолдарын;
меңгеруі керек:
- тартымдық есептерді орындау;
- таңдап алынған көлік түрін қолдануды дәлелдеу;
- әртүрлі қоздыру жүйелерінің тартымдық электрқозғалтқыштарын салыстыру;
тәжірибелік дағдысы болуы тиіс:
- нақты жағдайлардан шығып, таңдап алынған көлік түрінің жарамдылығын талдау;
- жылжымалы құрамның қозғалыстарының графиктерін құру;
- тартымдық электр қозғалтқышының қозу жүйесін таңдау және оны дұрыс таңдауды бағалау;
Электрлік тартым:
электр тартымының жіктелуін; жылжымалы құрам қозғалысының механикасы; жүру уақыты, хабарлау уақыты, кодтық жылдамдық, хабарлау жылдамдығы туралы түсінік; тұрақты токтың тартымдық электрқозғалтқышының сипаттамаларын; жылжымалы құрамның жылдамдығын іске қосу және реттеу, жылжымалы құрамды тежеу; жылжымалы құрамның қисық қозғалыстарын құру; электр энергиясының шығындары; тартымдық электр қозғалтқышының қуатын тексеру; қала көшелері мен жолдарының жіктелуі, жобалау және салу; трамвайдың рельстік жолдары.
БҚ
1,2,3
АП 03
Пәнді оқу нәтижесінде білім алушы білуі керек
- трамвай вагондарының, троллейбустардың және автобустардың механикалық жабдығының (соның ішінде пневматикалық, гидравликалық)  түйіндері мен тетіктерінің белгіленуі, құрылғысы, жұмыс қағидасын; жылжымалы құрамның сипаттамасы мен жіктелуін, жылжымалы құрамның механикалық және пневматикалық жабдығының белгіленуі мен құралымын;
меңгеруі керек:
- механикалық, электрлік, пневматикалық және гидравликалық жабдықтың түйіндері мен агрегаттарын сыртқы түріне байланысты атауларын анықтау;
- трамвай вагондарының, троллейбустардың және автобустардың күштік берілістерін жүргізу;
- жылжымалы құрамды алмай ұсақ ақаулықтарды жою;
тәжірибелік дағдысы болуы тиіс:
- механизмдерді талдау және жинау, құрау, жинау және реттеу жұмыстарын орындау кезінде арнайы құралдарды және айлабұйымдарды пайдалану;
- трамвай вагондарының, троллейбустардың және автобустардың күштік берілістерін есептеу.
Жолаушылар көлігінің механикалық жабдығы:
қалалық жолаушылар көлігінің жылжымалы құрамының сипаттамасы және жіктелуі; трамвай вагондарының, троллейбустардың және автобустардың кузовы; троллейбус шассиі; трамвайлардың доңғалақ жұптары және троллейбустар мен автобустардың доңғалақтары мен шиналары; трамвай вагондарының, троллейбустардың және автобустардың рессорлық аспағы; трамвай вагондарының, троллейбустардың және автобустардың күштік берілістері; трамвайлардың, троллейбустардың, автобустардың механикалық тежеу жүйелері; троллейбустардың көпірлері мен осьтері; трамвай вагондарын, троллейбустардың, автобустардың майлау  карталары; жылжымалы құрамның пневматикалық жабдық жүйелері;
ЭК 4В компрессорлары; арындық жүйелер, трамвайлардың, троллейбустардың, автобустардың пенвможүйесі; олардың аппараттары; трамвайлардың, троллейбустардың тежегіш жүйелері және олардың аппараттары; кузовқа қызмет көрсету жүйелері, олардың аппараттары.
БҚ
1,2,3
7
КҚ
3,4
АҚ
4,6
АП 04
Пәнді оқу нәтижесінде білім алушы білуі керек
- трамвай мен троллейбустардың қазіргі типтерінің электр жабдықтары мен электр сұлбаларының барлық элементтерінің техникалық мәліметтерін;
- тартымдық электрқозғалтқыштар мен көмекші электр машиналарын, трамвай мен тролейбустардың тартымдық электрқозғалтқыштары және көмекші электр машиналарын, электр сұлбаларын;
меңгеруі керек:
- электр машиналарын жөндеуді;
- ток қабылдағыштардың жұмысын тексеруді, жөндеу және реттеуді жүргізу;
реостаттардың, кедергілердің және индуктивті шунттардың жұмысқа қабілеттіліктерін тексеру;
- электржабдығын қорғау аппараттарын жөндеуді және параметрлерін таңдап алуды;
- көмекші электржабдығының ерекше ақауларын жоюды;
тәжірибелік дағдысы болуы тиіс:
- электр машиналарының ақаулықтарын анықтау;
- ток қабылдағыштардың ақаулықтарын анықтау және жою;
- кедергілер реостаттарын және индуктивті шунттарды жөндеу немесе ауыстыру;
- қорғаныс аппараттарының алдағы уақытта пайдалануға жарамдылығын анықтау;
- ТЭД басқарудың қарапайым сұлбаларын құру.
Жылжымалы құрамның электрлік жабдығы:
жылжымалы құрамның электрлік жабдығының жалпы сипаттамасы; тартымдық электрқозғалтқыштары және көмекші электр машиналары; ток қабылдағыштар; реостаттар және резисторлар; жеке және топтық жетекпен коммутациялық аппараттар; басқару релесі және қорғаныс аппараттары; тартымдық қозғалтқыштарды басқару жүйесі; жүргізушінің контроллері, реостаттық ауыстырып-қосқыштар, қосып-тежеу кедергілері; басқарудың жанама автоматтық жүйесімен трамвай вагондарының электр сұлбасы; автоматтық басқару жүйесімен троллейбустардың электр сұлбасы; электрлік жылжымалы құрамда тиристорлық-импульстіқ басқару; көмекші белгіленетін электрлік жабдық; трамвай вагондарының, троллейбустардың және автобустардың көмекші электр тізбектері.
БҚ
1,2,3
7
КҚ1
АҚ7
АП 05
Пәнді оқу нәтижесінде білім алушы білуі керек
- техникалық қызмет көрсету және жөндеу әдістерін, жылжымалы құрамға қызмет көрсету және жөндеу бойынша бағдарламаларды есептеу;
- түйіндер мен агрегаттарды құраудың технологиялық процестерін;
- пайдалану депосы, автобус парктері және жөндеу зауыттары жағдайында жұмыстарды ұйымдастыруды;
- жылжымалы құрамға техникалық қызмет көрсетуді ұйымдастыру, пайдалану-жөндеу базалары, жылжымалы құрамды жөндеу;
- жолаушылар көлігінің жылжымалы құрамы үшін пайдалану және жөндеу базаларын жобалау негіздерін;
меңгеруі керек:

Квалификация: 091101 3 – «Электромеханик»
Специализация: «Техническая эксплуатация, обслуживание и ремонт электрического и электромеханического оборудования городского пассажирского транспорта»
СД 01
В результате изучения профессионального модуля обучающийся должен:
знать:
- квалификационную характеристику специальности;
- преимущества и недостатки отдельных видов транспорта, их влияние на обустройство города и экологию;
уметь:
- сравнивать показатели работы автобуса, трамвая, троллейбуса и их применимость в городах с разным числом жителей;
иметь практические навыки:
- подготовки вагона к пуску.
Введение в специальность:
перспективы развития городского электрического транспорта в Республике Казахстан, странах ближнего и дальнего зарубежья; типы подвижного состава трамвая и троллейбуса; роль городского транспорта в жизни современного города; назначение служб трамвайно-троллейбусных управлений; применение знаний цикла общих профессиональных дисциплин в решении вопросов специальных дисциплин.
БК 1,3,8
СД 02
В результате изучения профессионального модуля обучающийся должен:
знать:
- классификацию, назначение и характер работы электрической тяги;
- теорию движения подвижного состава;
- классификацию, проектирование и устройство городских улиц и дорог;
- рельсовые пути трамвая;
уметь:
- выполнять тяговые расчеты;
- обосновать применение выбранного вида транспорта;
- сравнивать тяговые электродвигатели различных систем возбуждения;
иметь практические навыки:
- анализа пригодности выбранного вида транспорта, исходя из конкретных условий;
- построения кривых движения подвижного состава;
- выбора системы возбуждения тягового электродвигателя и оценки правильности его выбора;
Электрическая тяга:
классификация электрической тяги; механика движения подвижного состава; понятие о ходовом времени, времени сообщения, кодовой скорости, скорости сообщения; характеристики тягового электродвигателя постоянного тока; пуск и регулирование скорости подвижного состава4 торможение подвижного состава; построение кривых движений подвижного состава; кривые потребляемого подвижным составом тока и расход электрической энергии; проверка мощности тягового электродвигателя; классификация, проектирование и устройство городских улиц и дорог; рельсовые пути трамвая.
БК 1,2,3
СД 03
В результате изучения профессионального модуля обучающийся должен:
знать:
- назначение, устройство, принцип действия, расчет деталей и узлов механического оборудования (в том числе пневматического, гидравлического) трамвайных вагонов и троллейбусов; - характеристику и классификацию подвижного состава, назначение и конструкцию механического и пневматического оборудования подвижного состава;
уметь:
- определять по внешнему виду наименование узлов и агрегатов механического, электрического, пневматического и гидравлического оборудования;
- вести расчет силовых передач трамвайных вагонов и троллейбусов;
- устранять мелкие неисправности без снятия подвижного состава;
иметь практические навыки:
- разборки и сборки механизмов, пользования специальными инструментами и приспособлениями при выполнении разборочных, сборочных и регулировочных работ;
- расчета силовых передач трамвайных вагонов и троллейбусов.
Механическое оборудование пассажирского транспорта:
характеристика и классификация подвижного состава городского электрического транспорта; кузова трамвайных вагонов и троллейбусов; тележки трамвайных вагонов и шасси троллейбусов; колесные пары трамваев, колеса и шины троллейбусов; рессорная подвеска трамвайных вагонов и троллейбусов; силовые передачи трамвайных вагонов и троллейбусов; механические тормозные системы трамваев и троллейбусов; мосты и оси троллейбусов; карты смазки трамвайных вагонов и троллейбусов; системы пневматического оборудования подвижного состава; компрессоры ЭК-4В; напорные подсистемы, пневмосистемы трамваев и троллейбусов; их аппараты; тормозные подсистемы трамваев, троллейбусов и их аппараты; подсистемы обслуживания кузова, их аппараты.
БК 1,2,3,7
ПК 3,4
СК 4,6
СД 04
В результате изучения профессионального модуля обучающийся должен:
знать:
- конструкцию, принцип действия, технические данные всех элементов электрического оборудования и электрических схем современных типов трамвайных вагонов и троллейбусов;
- тяговые электродвигатели и вспомогательные электрические машины, электрические схемы трамваев и троллейбусов, вспомогательное электрическое оборудование различного назначения;
уметь:
- производить ремонт электрических машин;
- проверять работу токоприемников, производить ремонт и регулировку;
- проверять работоспособность реостатов, сопротивлений и индуктивных шунтов;
- производить ремонт и подбирать параметры аппаратов защиты электрооборудования;
- устранять характерные неисправности вспомогательного электрооборудования;
иметь практические навыки:
- определения неисправностей электрических машин;
- определения и устранения неисправностей токоприемников,
- ремонта или замены неисправных реостатов сопротивлений и индуктивных шунтов.
- определения пригодности аппаратов защиты к дальнейшей эксплуатации;
- составления простых схем управления ТЭД.
Электрическое оборудование подвижного состава:
общая характеристика электрического оборудования подвижного состава; тяговые электродвигатели и вспомогательные электрические машины; токоприемники; реостаты и резисторы; коммутационные аппараты с индивидуальным и групповым приводом; реле управления и аппараты защиты; системы управления тяговыми двигателями; контроллеры водителя, реостатные переключатели, пуско-тормозные сопротивления; электрические схемы трамвайных вагонов с косвенной автоматической системой управления; электрические схемы троллейбусов с автоматической системой управления; тиристорно-импульсное управление на электрическом подвижном составе; электрическое оборудование вспомогательного назначения; вспомогательные электрические цепи трамвайных вагонов и троллейбусов.
БК 1,2,3,7
ПК 1
СК 7
СД 05
В результате изучения профессионального модуля обучающийся должен:
знать:
- методы проведения технического обслуживания и ремонта, расчета программ по обслуживанию и ремонту подвижного состава;
- технологические процессы сборки узлов и агрегатов;
- организацию работ в условиях эксплуатационных депо и ремонтных заводов;
- организацию технического, обслуживания подвижного состава эксплуатационно-ремонтные базы,ремонт подвижного состава;
- основы проектирования эксплутационных и ремонтных баз для подвижного состава городского электротранспорта;
уметь:

428
Барлығы:
6588
Қорытынды аттестация мына пішінде жүргізіледі: диплом жобасын қорғау
Ескерту: ЖБП – жалпы білім беретін пәндер; ЖГП – жалпы гуманитарлық пәндер; ӘЭП – әлеуметтік-экономикалық пәндер; ЖКП – жалпы кәсіптік пәндер; АП – арнайы пәндер; БҰАП – білім беру ұйымдары анықтайтын пәндер; ӨО – өндірістік оқыту; КП – кәсіптік практика; АА – аралық аттестаттау; ҚА – қорытынды аттестаттау; КДДБ - кәсіптік даярлық деңгейін бағалау және біліктілік беру; К - консультациялар; Ф – факультативтік сабақтар.
*Семестр бойынша бөлу мамандықтың өзгешелігіне, аймақтық ерекшеліктеріне және тағы басқа байланысты өзгертіледі.
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2013 жылғы 10 шілдедегі
№ 268 бұйрығына 152-қосымша
Үлгілік оқу жоспары
техникалық және кәсіптік білім
Білім коды мен бейіні: 1000000 - Металлургия және машина жасау
Мамандығы: 1002000 «Қара металдар металлургиясы(түрлері бойынша)»
Біліктілігі: 100201 2 – Балқытушы (барлық атаулары бойынша)*
100202 2 – Мартен пешінің болат балқытушысы*
100203 2 – Мартен пешінің болат қорытушысының көмекшісі*
100204 2 – Шөмішті*
100205 2 – Араластырушы*
100206 2 – Құю машинасының машинисті*
100207 2 – Болат құюшы*
100208 2 – Бұзу машинасының машинисті*
100209 2 – Конвертер болат балқытушы*
100210 2 – Конвертер болат қорытушы көмекшісі*
100211 2 – Дистрибутор машинисі*
100212 2 – Конвертерді жүктеу операторы*
100213 2 – Шихташы*
100214 2 – Электр пешінің болат балқытушысы*
100215 2 – Электр пешінің болат қорытушысы көмекшісі*
100216 2 – Вакуум пешінің болат балқытушысы*
100217 2 – Вакуум пешінің болат балқытушысының көмекшісі*
100218 2 – Металлургия өндірісі кранының жүргізушісі*
100219 2 – Синтетикалық қождарды балқытушысы*
100220 2 – Қышқылсыздандырушылар балқытушысы*
100221 2 – Электр-қож қайта балқыту қондырғыларының болат
балқытушысы*

428
Всего:
6588
Итоговая аттестация проводится в форме: защита дипломного проекта
Примечание: ООД - общеобразовательные дисциплины; ОГД -  общегуманитарные дисциплины; СЭД - социально-экономические дисциплины; ОПД - общепрофессиональные дисциплины; СД - специальные дисциплины; ДОО - дисциплины, определяемые организацией образования; ПО - производственное бучение;
ПП - профессиональная практика; ПА - промежуточная аттестация; ИА -  итоговая аттестация; ОУППК - оценка уровня профессиональной подготовленности и присвоение квалификации;
К - консультации; Ф - факультативные занятия.
*Распределение по семестрам изменяется в зависимости от специфики специальности, региональных особенностей и другие
Приложение 152
к приказу Министра образования
и науки Республики Казахстан
от 10 июля 2013 г. № 268
Типовой учебный план
технического и профессионального образования
Код и профиль образования: 1000000 – Металлургия и машиностроение
Специальности: 1002000 – «Металлургия черных металлов (по видам)»
Квалификации: 100201 2 – Плавильщик (всех наименований) *
100202 2 – Сталевар мартеновской печи*
100203 2 – Подручный сталевара мартеновской печи*
100204 2 – Ковшевой*
100205 2 – Миксеровой*
100206 2 –- Машинист заправочной машины*
100207 2 – Разливщик стали*
100208 2 – Машинист завалочной машины*
100209 2 – Сталевар конвертера*
100210 2 – Подручный сталевара конвертера*
100211 2 – Машинист дистрибутора*
100212 2 – Оператор загрузки конвертера*
100213 2 – Шихтовщик*
100214 2 – Сталевар электропечи*
100215 2 – Подручный сталевара электропечи*
100216 2 – Сталевар вакуумной печи*
100217 2 – Подручный сталевара вакуумной печи*
100218 2 – Машинист крана металлургического производств*
100219 2 – Плавильщик синтетических шлаков*
100220 2 – Плавильщик раскислителей*
100221 2 – Сталевар установки электро-шлакового переплава*

Біліктілігі: 100202 2 – Мартен пешінің болат балқытушысы
Болатты мартен пештерінде өндіру
Біліктілігі: 100203 2 – Мартен пешінің болат қорытушысының көмекшісі
Мартен  пештерінің жабдығы
Біліктілігі: 100204 2 – Шөмішті
Болат ерітетін цехтардың құрал-жабдықтары ковшінің жұмыс ерекшелігімен
Біліктілігі: 100205 2 – Араластырушы
Болат ерітетін цехтардың құрал-жабдықтары миксершінің жұмыс ерекшелігімен
Біліктілігі: 100206 2 – Құю машинасының машинисті
Болат ерітетін цехтардың құрал-жабдықтары құю машинасының машинистің жұмыс ерекшелігімен
Біліктілігі: 100208 2 – Бұзу машинасының машинисті
Болат ерітетін цехтардың құрал-жабдықтары құю машинасының машинистің жұмыс ерекшелігімен
Біліктілігі: 100211 2 – Дистрибутордың машинисті
Болат ерітетін цехтардың құрал-жабдықтары дистрибутор машинистің жұмыс ерекшелігімен
Біліктілігі: 100212 2 – Конвертерді жүктеу операторы
Болат ерітетін цехтардың құрал-жабдықтары конвертерге тиеуші оператордың жұмыс
ерекшелігімен
Біліктілігі: 100222 2 – Жөндеуші-дәнекерлеуші
Болат ерітетін цехтардың құрал-жабдықтары слесарь жөндеушінің жұмыс ерекшелігімен
Біліктілігі: 100201 2 – Балқытушы (барлық атаудағы)
Шлактарды қайта өңдеу
Біліктілігі: 100219 2 – Синтетикалық қождарды балқытушысы
Синтетикалық шлактардың өңдеу технологиясы
Біліктілігі: 100220 2 – Қышқылсыздандырушылар балқытушысы
Ашытқылар технологиясы
Біліктілігі: 100221 2 – Электр-қож қайта балқыту қондырғыларының болат балқытушысы
Электр-шлакты балқытпа теориясы мен технологиясы
Біліктілігі: 100218 2 – Металлургия өндірісі кранының жүргізушісі
Металлургиялық өндірістің жабдығы
Біліктілігі: 100207 2 – Болат құюшы
Құю және кристалдану
Біліктілігі: 100209 2 – Конвертер болат балқытушы
Конвертерде болат өндірісі
Біліктілігі: 100210 2 – Конвертер болат қорытушы көмекшісі
Конвертерде болат өндірісі үшін жабдығы
Біліктілігі: 100213 2 – Шихташы
Металлургиялық процестерге шихта материалдарын дайындау
Біліктілігі: 100214 2 – Электр пешінің болат балқытушысы
Электр болат өндірісі
Біліктілігі: 100215 2 – Электр пешінің болат қорытушысы көмекшісі
Электрболат өндіруге арналған жабдығы
Біліктілігі: 100216 2 – Вакуум пешінің болат балқытушысы
Вакуумді пештерде болат өндірісі
Біліктілігі: 100217 2 – Вакуум пешінің болат балқытушысының көмекшісі
Вакуумді пештерде болат өндіруге арналған жабдығы
Біліктілігі: 100224 2 – Дайындаманы үздіксіз құю машинасының операторы
Үздіксіз құйылған құймаларды құю және кристаллизациясы
Біліктілігі: 100225 2 – Басқару бекетінің операторы
Болат балқыту цехтарының жабдығы
Біліктілігі: 100226 2 – Шахта пешін газдаушы
Темірдің домнасыз металлургиясы

Квалификация: 100202 2 – Сталевар мартеновской печи*
«Производство стали в мартеновских печах»
Квалификация: 100203 2 - Подручный сталевара мартеновской печи*
«Оборудование мартеновских печей»
Квалификация: 100204 2 –Ковшевой*
«Оборудование сталеплавильных цехов с особенностью работы ковшевого»
Квалификация: 100205 2- Миксеровой*
«Оборудование сталеплавильных цехов с особенностью работы миксерового»
Квалификация:100206 2-Машинист заправочной машины*
«Оборудование сталеплавильных цехов с особенностью работы машиниста заправочной машины»
Квалификация:100208 2- Машинист завалочной машины*
«Оборудование сталеплавильных цехов с особенностью работы машиниста завалочной машины»
Квалификация:100211 2- Машинист дистрибутора*
«Оборудование сталеплавильных цехов с особенностью работы машиниста дистрибутора»
Квалификация:100212 2 – Оператор загрузки конвертора*
«Оборудование сталеплавильных цехов с особенностью работы оператора загрузки конвертора»
Квалификация:100222 2 – Слесарь-ремонтник*
«Оборудование сталеплавильных цехов с особенностью слесарного дела»
Квалификация 100201 2 – Плавильщик (всех видов)*
«Переработка шлаков»
Квалификация:100219 2 – Плавильщик синтетических шлаков*
«Технология производства синтетических шлаков»
Квалификация:100220 2 – Плавильщик раскислителей*
«Технология раскисления»
Квалификация:100221 2 – Сталевар установки электро-шлакового переплава*
«Теория и технология электрошлакового переплава»
Квалификация:100218 2 – Машинист крана металлургического производства*
«Оборудование металлургического производства»
Квалификация 100207 2 – Разливщик стали*
«Разливка и кристаллизация»
Квалификация 100209 2 – Сталевар конвертора*
«Производство стали в конверторах»
Квалификация:100210 2 – Подручный сталевара конвертора*
«Оборудование для производства стали в конверторах»
Квалификация: 100213 2 – Шихтовщик*
«Подготовка шихтовых материалов к металлургических процессам»
Квалификация: 100214 2 – Сталевар электропечи*
«Производство электростали»
Квалификация:100215 2 – Подручный сталевара электропечи*
«Оборудование для производства электростали»
Квалификация:100216 2 – Сталевар вакуумной печи*
«Производство стали в вакуумных печах»
Квалификация:100217 2- Подручный сталевара вакуумной печи*
«Оборудование для производство стали в вакуумных печах»
Квалификация:100224 2 – Оператор машины непрерывного литья заготовок*
«Разливка и кристаллизация непрерывнолитого слитка»
Квалификация:100225 2 – Оператор поста управления*
«Оборудование сталеплавильных цехов»
Квалификация:100226 2 – Газовщик шахтной печи*
«Бездоменная металлургия железа»

100202 2 – Мартен пешінің болат балқытушысы - Болатты мартен пештерінде өндіру
100203 2 – Мартен пешінің болат қорытушысының көмекшісі - Мартен  пештерінің жабдығы
100204 2 – Шөмішті- Болат ерітетін цехтардың құрал-жабдықтары ковшінің жұмыс
ерекшелігімен
100205 2 – Араластырушы- Болат ерітетін цехтардың құрал-жабдықтары миксершінің жұмыс
ерекшелігімен
100206 2 – Құю машинасының машинисті- Болат ерітетін цехтардың құрал-жабдықтары құю
машинасының машинистің жұмыс ерекшелігімен
100208 2 – Бұзу машинасының машинисті -
100211 2 – Дистрибутор машинисі - Болат ерітетін цехтардың құрал-жабдықтары дистрибутор
машинистің жұмыс ерекшелігімен
100212 2 – Конвертерді жүктеу операторы - Болат ерітетін цехтардың құрал-жабдықтары
конвертерге тиеуші оператордың жұмыс ерекшелігімен
100222 2 – Жөндеуші-дәнекерлеуші - Болат ерітетін цехтардың құрал-жабдықтары слесарь
жөндеушінің жұмыс ерекшелігімен
100201 2 – Балқытушы (барлық атаудағы)- Шлактарды  қайта өңдеу
100219 2 – Синтетикалық қождарды балқытушысы - Синтетикалық шлактардың қайта өңдеу
технологиясы
100220 2 – Қышқылсыздандырушылар балқытушысы - Ашытқылар технологиясы
100221 2 – Электр-қож қайта балқыту қондырғыларының  болат балқытушысы - Электр-шлакты
балқытпа теориясы мен технологиясы
100218 2 – Металлургия өндірісі кранының жүргізушісі - Металлургиялық өндірістің жабдығы
100207 2 – Болат құюшы- Құю және кристалдану
100209 2 – Конвертер болат балқытушы - Конвертерде болат өндірісі
100210 2 – Конвертер болат қорытушы көмекшісі - Конвертерде болат өндірісі үшін жабдығы
100213 2 – Шихташы - Металлургиялық процестерге шихта материалдарын дайындау
100214 2 – Электр пешінің болат балқытушысы - Электр болат өндірісі
100215 2 – Электр пешінің болат қорытушысы көмекшісі - Электрболат өндіруге арналған
жабдығы
100216 2 – Вакуум пешінің болат балқытушысы - Вакуумді пештерде болат өндірісі
100217 2 – Вакуум пешінің болат балқытушысының көмекшісі - Вакуумді пештерде болат
өндіруге арналған жабдығы
100224 2 – Дайындаманы үздіксіз құю машинасының операторы
100225 2 – Басқару бекетінің операторы
100226 2 – Шахта пешін газдаушы

Квалификация: 100202 2 – Сталевар мартеновской печи*
«Производство стали в мартеновских печах»
Квалификация: 100203 2 - Подручный сталевара мартеновской печи*
«Оборудование мартеновских печей»
Квалификация: 100204 2 – Ковшевой*
«Оборудование сталеплавильных цехов с особенностью работы ковшевого»
Квалификация:100205 2 - Миксеровой*
«Оборудование сталеплавильных цехов с особенностью работы миксерового»
Квалификация:100206 2 - Машинист заправочной машины*
«Оборудование сталеплавильных цехов с особенностью работы машиниста заправочной машины»
Квалификация:100208 2 - Машинист завалочной машины*
«Оборудование сталеплавильных цехов с особенностью работы машиниста завалочной машины»
Квалификация:100211 2 - Машинист дистрибутора*
«Оборудование сталеплавильных цехов с особенностью работы машиниста дистрибутора»
Квалификация:100212 2 – Оператор загрузки конвертора*
«Оборудование сталеплавильных цехов с особенностью работы оператора загрузки конвертора»
Квалификация:100222 2 – Слесарь-ремонтник*
«Оборудование сталеплавильных цехов с особенностью слесарного дела»
Квалификация 100201 2 – Плавильщик (всех видов)*
«Переработка шлаков»
Квалификация:100219 2 – Плавильщик синтетических шлаков*
«Технология производства синтетических шлаков»
Квалификация:100220 2 – Плавильщик раскислителей*
«Технология раскисления»
Квалификация:100221 2 – Сталевар установки электро-шлакового переплава*
«Теория и технология электрошлакового переплава»
Квалификация:100218 2 – Машинист крана металлургического производства*
«Оборудование металлургического производства»
Квалификация 100207 2 – Разливщик стали*
«Разливка и кристаллизация»
Квалификация 100209 2 – Сталевар конвертора*
«Производство стали в конверторах»
Квалификация:100210 2 – Подручный сталевара конвертора*
«Оборудование для производства стали в конверторах»
Квалификация: 100213 2 – Шихтовщик*
«Подготовка шихтовых материалов к металлургических процессам»
Квалификация: 100214 2 – Сталевар электропечи*
«Производство электростали»
Квалификация:100215 2 – Подручный сталевара электропечи*
«Оборудование для производства электростали»
Квалификация:100216 2 – Сталевар вакуумной печи*
«Производство стали в вакуумных печах»
Квалификация:100217 2- Подручный сталевара вакуумной печи*
«Оборудование для производство стали в вакуумных печах»
Квалификация:100224 2 – Оператор машины непрерывного литья заготовок*
«Разливка и кристаллизация непрерывнолитого слитка»
Квалификация:100225 2 – Оператор поста управления*
«Оборудование сталеплавильных цехов»
Квалификация:100226 2 – Газовщик шахтной печи*
«Бездоменная металлургия железа»

100201 2 – Балқытушы (барлық атаулары бойынша)*
100202 2 – Мартен пешінің болат балқытушысы*
100203 2 – Мартен пешінің болат қорытушысының көмекшісі*
100204 2 – Шөмішті*
100205 2 – Араластырушы
100206 2 – Құю машинасының машинисті
100207 2 – Болат құюшы*
100208 2 – Бұзу машинасының машинисті*
100209 2 – Конвертер болат балқытушы*
100210 2 – Конвертер болат қорытушы көмекшісі *
100211 2 – Дитрибутор машинисі*
100212 2 – Конвертерді жүктеу операторы*
100213 2 – Шихташы*
100214 2 – Электр пешінің болат балқытушысы*
100215 2 – Электр пешінің болат қорытушысы көмекшісі *
100216 2 – Вакуум пешінің болат балқытушысы*
100217 2 – Вакуум пешінің болат балқытушысының көмекшісі*
100218 2 – Металлургия өндірісі кранының жүргізушісі*
100219 2 – Синтетикалық кождарды балқытушысы*
100220 2 – Қышқылсыздандырушылар балқытушысы*
100221 2 – Электр-қож балқыту қондырғыларының болат
балқытушысы*
100222 2 – Жөндеуші-дәнекерлеуші
100224 2 - Дайындаманы үздіксіз құю машинасының операторы*
100225 2 – Басқару бекетінің операторы*
100226 2 – Шахта пешін газдаушы*
100227 2 – Шахта пешінің жұмысшысы*
Нормалық оқу мерзімі: 2 жыл 10 ай
негізгі орта білім базасында
Пән циклінің қысқартылған атауы (код)
Пәндердің циклі және кәсіптік модульдер
Пән атауы және кәсіптік модульдер бөлімдері
Қалыптасатын құзырлылық коды
ЖБП 00
Жалпы білім беру пәндері
ЖКП 00
Жалпы кәсіптік пәндер
ЖКП 01
Пәндердің циклін оқу нәтижесінде білім алушы білуі керек:
- сызу техникасын, сызу геометриясының негіздерін және проекционды сызба, машинажасау және құрлысты сызбас, техникалық сурет салуды;
дағысын иеленуі керек:
- сызба, сұлба және эскиздерді орындау;
орындауы керек:
- сызуларды құрастыруды оқуды және рәсімдеуді;
- техникалық ойын эскиз, сызба, техникалық сурет көмегімен түсіндіруді
Сызу.
Техникалық сызу. Проекция. Стереометрия. Нүкте, тік сызық, жазықтық. Позиционды және метрикалық есептер. «Бірлі конструкторлық құжаттар жүйесі» (БКҚЖ) жайлы түсінік. Сызуды орындауға арналған жалпы ережелер. Стандартты бөлшектер сызбасы. Конструкторлы құжаттар және өнімдер түрлері. Эскиздер. Жиналатын бірлік сызбасын бөлшектеу және оқу. Сызбада материалдардың белгіленуі, көпқырлы; сызбаны түрлендіру; беттер; беттердің қиылысуы; проекционды сызу; бұрандалы жалғанулар; жиналатын топтың бөлшектерінің эскиздері.
БК2
БК3
БК8
ЖКП 02
Пәндердің циклін оқу нәтижесінде білім алушы білуі керек:
- статиканың негізгі түсініктерін, күштің жазықтық жүйесін, кинематика және динамика элементтерін; материалдар кедергісінің негізін, машина бөлшектерінің негізін
дағдысын иеленуі керек:
- өткен жолды, жылдамдық, үдеу, айналатын және берілетін қозғалыс кезінде қуат және жұмысты анықтау, қолданбалы механика есептерін шешу;
- жабдықты пайдалану жағдайына қатысты муфта, қажетті бөлшектердің жалғану түрлерін таңдай білу;
орындауы керек:
- қажетті механизмдер түрлерін таңдауды, конструкция және механизм, жиналмалы бірліктің конструктивті ерекшеліктерін талдауды.
Техникалық механика негіздері
Статика. Кинематика. Қатты дене және нүктенің жеке және жалпы қозғалу жағдайы. Динамика. Инерциалды және инерциалды емес жүйеде қозғалыстың дефференциалды теңдеуі. Соққы теориясы. Қозғалыстың тепе-теңдік тұрақтылығы. Тік өзекшенің созылуы және сығылуы. Деформацияның потенциалды энергиясы. Созылу-сығылу кезіндегі материалдың механикалық қасиеті. Жалпақ қиманың геометриялық сипаты. Ығысу және бұралу. Таза ығысу кезіндегі материалдың механикалық қасиеті. Деформацияның потенциалды энергиясы. Иілу. Иілетін момент және көлденең күштің эпюрін құрастыру. Деформацияның потенциалды энергиясы. Деформацияланған және кернеулі күй теориясы. Шекті күй гипотезі. Күрделі кедергі. Статистикалық анықталмайтын жүйелер. Механизмдердің негізгі түрлері. Механизмдерді құрылымдық талдау және синтез. Механизмдер синтезі және кинематикалық талдау. Механизмдердегі тербеліс. Механизмдердегі сызықты теңдеу.
БК6
БК7
БК9
ЖКП 03
Пәндердің циклін оқу нәтижесінде білім алушы білуі керек:
- магнитті және электрлі өріс заңдарын және қасиеттерін, магнитті және электрлі тізбектерді есептеу әдістерін, электрмагнитті индукциядағы физикалық үрдістерді, ауыспалы токтағы электрлі тізбектер және оларды есептеу әдістерін;
- жартылай өткізетін аспаптардың әрекет ету қағидаларын, олардың сипатын және параметрлерін;
- аналогты және санды электронды сұлбаларды құрастыру және олардың жұмыс жасау қағидаларын;
дағдысын иеленуі керек:
- таптау жабдықтарының электрлі бөлігін күту және жөндеу үрдісінде пайда болатын техникалық шешімдерді шешу үшін теориялық электртехникалық білімді қолдана білу;
орындауы керек:
- тұрақты және ауыспалы токты электрлі тізбектерді есептеуді;
- электронды қондырғының қарапайым сұлбасын түсінуі және оқи білуді;
- электронды аспап және қондырғыларды пайдалана білуді
Электротехника
Тұрақты токтың электрлі тізбегі. Синусоидалды токтың бір фазалы электр тізбегі. Үшфазалы тізбек. Синусоидалды емес токтың электрлі тізбегі. Өтпелі үрдістер. Сызықты емес электрлі тізбектер. Магнитті тізбектер. Ауыспалы токтың тізбегіндегі магнитті сымды катушка. Электрлі және электрлі емес шамаларды өлшеу. Трансформаторлар. Тұрақты токты электрлі машиналар. Асинхронды машиналар. Синхронды машиналар. Электрлі қондырғыларды басқаратын және қорғайтын аппаратуралар. Электрмен жабдықтау және электржетек негіздері. Жартылай өткізетін аспаптар: диодттар, танзисторлар, тиристорлар. Күшейткіштер. Түзеткіштер. Санды техника негізі.
БК6
БК7
БК9
ЖКП 04
Пәндердің циклін оқу нәтижесінде білім алушы білуі керек:
- метрология жайлы негізгі түсініктерді;
- стандартизация жайлы негізгі түсініктерді;
- шек және орнату жайлы негізгі түсініктерді;
- пішін дәлділігі, бетті бұдырлықтың орналасуын;
- дәлділіктің функционалды талдануын;
- техникалық өлшеу құралдарының жұмыс жасау қағидасын және қолданысын, түрін;
дағдысын иеленуі керек:
- бөлшек шегін және оның жалғануын, ауытқу, өлшемдерін анықтау;
- жалғанудың тартылуын және шекті саңылауын анықтау;
- техникалық өлшеу құралдарын пайдалану.
Стандарттау және метрология негіздері Метрология: негізгі түсініктер, ұйымдастыру, ғылыми және әдістемелік негіздері. Өлшеу бірлігімен қамтамасыз етудегі құқықтық негіз. өлшеу міндеттерінің әртүрлігі; өлшеу түрлері, өлшеу әдістері және тексеру бойынша өлшеуді жіктеу; өлшеу және тексеру құралдары; өлшеу құралдарында есептеу техникасын қолдану. Кәзіргі кездегі метрология талаптары. Өндіріс және қызмет көрсету, өнім сапасын жоғарлатудағы метрологияның атқаратын ролі. Жылтыр цилиндрлі және коникалық, бұрандалы. Шпонды және щлицті жалғануларды, тісті және червякті берілісті тексеру құралдары және әдістері. Пішіннің ауытқуы және беттердің орналасуы, оларды тексеру. Стандартизациялау жүйелері.
БК2
БК4
БК6
ЖКП 05
Пәндердің циклін оқу нәтижесінде білім алушы білуі керек:
- жылутехникасы және жылуэнергетикасының негізгі шарттарын;
- отқа төзімді материалдардың қолданысы және қасиеті;
- металлургиялық пештердің жұмыс жасау қағидасы және құрлымы;
дағдысын иеленуі керек:
- металлургиялық пештерге арналған отын және жануды есептеуге арналған әдістерді;
- металлургиялық пештердегі салмақты жылудың алмасу үрдістерінің заңдылықтарын;
- металлургиялық пештердегі салмақты жылу алмасу материалдарын таңдау;
орындауы керек:
- отқа төзімді материалдарды таңдау кезінде негізгі есептеулерді орындау;
- металлургиялық (қыздырылатын және қортылатын) пештерде жылу алмасу және жану үрдістерін есептеуді
Жылутехникасы
Жылутехникасы және жылуэлектрэнергетика, металлургиялық пештердегі салмақты жылу алмасу үрдістерінің заңдылықтары.
БК6
БК7
БК9
ЖКП 06
Пәндердің циклін оқу нәтижесінде білім алушы білуі керек:
- металлургиялық өндірістің негізіне кіретін химиялық және физика-химиялық үрдістердің теориялық негіздерін;
дағдысын иеленуі керек:
- металл және қоспа құрамының анықтайтын әдістерді қолдану
Физикалық химия
Металл және қоспалардың қасиетін анықтау әдісі, металлургиялық өндіріс негізіне жататын химиялық және физика-химиялық үрдістер негізі.
БК6
БК7
БК9
ЖКП 07
Пәндердің циклін оқу нәтижесінде білім алушы білуі керек:
- Қазақстан Республикасының мемлекеттік тілі қазақ тілін;
- мемлекеттік тілде іс қағаздарын жүргізу негіздерін; құжаттандыру қызметінің құрылымын, қызметтік міндеттерін, техникалық құралдар көмегімен құжаттандыру технологиясын;
дағдысын иеленуі керек:
- сауатты жазу, сөздерді дұрыс жазу;
- мемлекеттік тілде қызметтік жазбаларды әкімшілікті-ұйымдастыру құжаттарын рәсімдеу;
орындауы керек:
- қазақ тіліндегі білімін құжаттармен жұмыс жасау кезінде қолдануды;
олардың келіп түскенінен бастап іс рәсімделгенге дейін құжаттармен жұмыс жасауды
Мемлекеттік тілде іс қағаздарын жүргізу
Іс қағаздарымен жұмыс жасауға арналған сөздікпен жұмыс жасау. Құжаттармен қамтамасыз ету және құжаттандыруға арналған нормалық-әдістемелік құжаттар. Шаблондалу және стандарттау. Әкімшілікті-ұйымдастыру құжаттарының тізіміне енетін құжаттарды құрастыруға арналған ережелер. Кеңселік және құжаттандыру жұмысының негізі. Техникалық құралдар көмегімен құжаттандыру технологиясы.
БК1
БК3
АП 00
Арнайы пәндер
АП 01
Кәсіптік модульді оқу нәтижесінде білім алушы білуі керек:
- агломератты өндіруге арналған технологиялық үрдістердің негізін;
- шойын өндірісінің технологиялық негізін;
- болат өндірісінің технологиялық негізін;
- болатты қорту үрдісінің физика-химиялық негізін;
- дайындама құрылымын;
- болаттың кристаллизациялануының физика-химиялық негізі;
- бастапқы және қосымша материалдарға сапасына қойылатын талаптарды;
орындауы керек:
- технологиялық құралдар және материалдарды дайындауға арналған операцияларды орындау;
- химиялық құрамдарды өзгерту, сараптауға арналған үлгілерді таңдау;
- температураны өлшеу;
-өлшеу және тексеру аспаптарының көрсеткіштерін бақылау;
- көрсеткіштерді алу және есептеуді жүргізу;
- белгіленген технологиялық құжаттарды орындау.
Металлургиялық өндіріс технологиясы Металлургиялық өндірістегі және елдің экономикасының дамуындағы металл ролі, металлургиялық үрдісте шойынды және болатты өндіру үшін шикізатты дайындау, құю және кристаллизациялау
КҚ1

100201 2 – Плавильщик (всех наименований)*
100202 2 – Сталевар мартеновской печи*
100203 2 - Подручный сталевара мартеновской печи*
100204 2 – Ковшевой*
100205 2 – Миксеровой
100206 2 - Машинист заправочной машины*
100207 2 - Разливщик стали*
100208 2 - Машинист завалочной машины*
100209 2 - Сталевар конвертера*
100210 2 - Подручный сталевара конвертера*
100211 2 - Машинист дистрибутора*
100212 2 - Оператор загрузки конвертера*
100213 2 – Шихтовщик*
100214 2 - Сталевар электропечи*
100215 2 - Подручный сталевара электропечи*
100216 2 - Сталевар вакуумной печи*
100217 2 - Подручный сталевара вакуумной печи*
100218 2 - Машинист крана металлургического производств*
100219 2 - Плавильщик синтетических шлаков*
100220 2 - Плавильщик раскислителей*
100221 2 - Сталевар установки электрошлакового переплава*
100222 2 - Слесарь-ремонтник*
100224 2 – Оператор машины непрерывного литья заготовок*
100225 2 – Оператор поста управления*
100226 2 – Газовщик шахтной печи*
100227 2 – Горновой шахтной печи*
Нормативный срок обучения: 2 года 10 месяцев
на базе основного среднего образования
Сокращенное наименование цикла дисциплин (код)
Учебные циклы дисциплин и профессиональных модулей
Наименование дисциплин и разделов профессиональных модулей
Код формируемой компетенции
ООД 00
Общеобразовательные дисциплины
ОПД 00
Общепрофессиональные дисциплины
ОПД 01
В результате изучения цикла дисциплин обучающийся должен
знать:
- технику черчения, основы начертательной геометрии и проекционного черчения, основы машиностроительного и строительного черчения, технического рисования;
владеть навыками:
- выполнения чертежей, схем и эскизов;
уметь:
- составлять, читать и оформлять чертежи;
- выражать техническую мысль при помощи эскиза, чертежа, технического рисунка;
Черчение
Техническое черчение. Проекции. Стереометрия. Точка, прямая, плоскость. Позиционные и метрические задачи. Понятие о “Единой системе конструкторской документации” (ЕСКД). Общие правила выполнения чертежей. Чертежи стандартных деталей. Виды изделий и конструкторских документов. Эскизы. Чтение и деталирование чертежей сборочной единицы. Обозначение материалов на чертежах, многогранники; преобразование чертежа; поверхности; пересечение поверхностей; проекционное черчение; резьбовые соединения; эскизирование деталей сборочного узла.
БК2
БК3
БК8
ОПД 02
В результате изучения цикла дисциплин обучающийся должен
знать:
- основные понятия статики, плоскую систему сил, моменты сил, элементы кинематики и динамики; основы сопротивления материалов, основы деталей машин;
владеть навыками:
- решения, вычислений прикладной механики, определения пройденного пути, скорости, ускорения, работы и мощности при поступательном и вращательном движении;
- выбора необходимого вида соединений деталей, муфт в зависимости от условий эксплуатации оборудования;
уметь:
- выбирать необходимый вид механизмов, анализировать конструктивные особенности сборочных единиц, механизмов и конструкций;
Основы технической механики
Статика. Кинематика. Частные и общий случай движения точки и твердого тела. Динамика. Дифференциальное уравнение движения в инерциальной и неинерциальной системах отсчета. Теория удара. Устойчивость равновесия, движения. Растяжение и сжатие прямого стержня. Потенциальная энергия деформации. Механические свойства материалов при растяжении-сжатии. Геометрические характеристики плоских сечений. Сдвиг и кручение. Механические свойства материалов при чистом сдвиге. Потенциальная энергия деформации. Изгиб. Построение эпюр поперечных сил и изгибающих моментов. Потенциальная энергия деформации. Теория напряженного и деформированного состояний. Гипотезы предельного состояния. Сложное сопротивление. Статистически неопределимые системы. Основные виды механизмов. Структурный анализ и синтез механизмов. Кинематический анализ и синтез механизмов. Колебания в механизмах. Линейные уравнения в механизмах.
БК6
БК7
БК9
ОПД.03
В результате изучения цикла дисциплин обучающийся должен
знать:
- свойства и законы электрического и магнитного полей, методы расчета электрических и магнитных цепей, физические процессы электромагнитной индукции, электрические цепи переменного тока и методы их расчета;
- принцип действия полупроводниковых приборов, их характеристики и параметры;
- принципы построения и работы аналоговых и цифровых электронных схем;
владеть навыками:
- применения знаний теоретической электротехники для решения технических задач, возникающих в процессе обслуживания и ремонта электрической части прокатного оборудования;
уметь:
- производить расчеты электрических цепей постоянного и переменного тока;
- понимать и читать простые схемы электронных устройств;
- эксплуатировать электронные приборы и устройства.
Электротехника Электрические цепи постоянного тока. Однофазные электрические цепи синусоидального тока. Трехфазные цепи. Электрические цепи несинусоидального тока. Переходные процессы. Нелинейные электрические цепи. Магнитные цепи. Катушка с магнитопроводами в цепи переменного тока. Измерения электрических и неэлектрических величин. Трансформаторы. Электрические машины постоянного тока. Асинхронные машины. Синхронные машины. Аппаратура управления и защиты электрических установок. Основы электропривода и электроснабжения. Полупроводниковые приборы: диоды, транзисторы, тиристоры. Усилители. Выпрямители. Основы цифровой техники.
БК6
БК7
БК9
ОПД 04
В результате изучения цикла дисциплин обучающийся должен
знать:
- основные сведения метрологии;
- основные понятия стандартизации;
- основные понятия о допусках и посадках;
- точность формы, расположения шероховатости поверхностей;
- допуски на различные соединения деталей;
- функциональный анализ точности;
- типы, назначения и принцип действия технических средств измерений;
уметь:
- определить размеры, отклонения и допуски деталей и их соединений;
- определить предельные зазоры и натяги соединений;
- пользоваться техническими измерительными средствами.
Основы стандартизации и метрологии Метрология: основные понятия, организационные, научные и методические основы. Правовые основы обеспечения единства измерений. Многообразие измерительных задач; классификация измерений по видам измерений, методы измерений и контроля; средства измерений и контроля; применение вычислительной техники в средствах измерений. Требования современной метрологии. Роль метрологии в повышении качества продукции, услуг и производства. Методы и средства контроля гладких цилиндрических и конических, резьбовых, шпоночных и шлицевых соединений, зубчатых и червячных передач. Отклонение формы и расположения поверхностей и их контроль. Системы стандартизации.
БК2
БК4
БК6
ОПД 05
В результате изучения цикла дисциплин обучающийся должен
знать:
- основные положения теплотехники и теплоэнергетики;
- назначение и свойства огнеупорных материалов;
- устройства и принципы действия металлургических печей;
- топливо металлургических печей и методику расчетов горения;
- закономерности процессов тепломассообмена в металлургических печах
владеть навыками:
- выбора материалов тепломассообмена мет.печей;
- производить основные расчеты при выборе огнеупорных материалов;
уметь:
производить расчеты процессов горения и теплообмена в металлургических печах, (нагревательных и плавильных).
Теплотехника
теплотехника и теплоэлектроэнергетика, закономерности процессов тепломассообмена в металлургических печах.
БК6
БК7
БК9
ОПД 06
В результате изучения цикла дисциплин обучающийся должен:
знать:
- теоретические основы химических и физико-химических процессов, лежащих в основе металлургического производства
уметь:
- использовать методы оценки свойств металлов и сплавов
Физическая химия
методы оценки свойств металлов и сплавов, основы химических и физико-химических процессов, лежащих в основе металлургического производства
БК6
БК7
БК9
ОПД 07
В результате изучения цикла дисциплин обучающийся должен
знать:
- государственный язык Республики Казахстан – казахский;
- делопроизводство на государственном языке; структуру службы документирования, должностную структуру, должностные обязанности, технологию документирования с помощью технических средств;
владеть навыками:
- грамотного письма, правописания слов;
- оформления административно-организационных документов, служебной переписки на государственном языке;
уметь:
- применять знания казахского языка в работе с документацией;
- работать с документами от их поступления до оформления дел.
Делопроизводство на государственном языке
Работа со словарем по делопроизводству. Нормативно-методические документы по документированию и вопросам обеспечения документами. Шаблонизация и стандартизация. Правила составления документов, входящих в перечень административно-организационных документов. Основы офисной и документационной работы. Технология документирования с помощью технических средств.
БК1
БК3
СД 00
Специальные дисциплины
СД 01
В результате изучения профессионального модуля обучающийся должен
знать:
- основы технологического процесса производства агломерата;
- основы технологического производства чугуна;
- основы технологического производства стали;
- физико-химические основы сталеплавильных процессов;
- структуру слитка;
- физико-химические основы кристаллизации стали;
- требования предъявляемые к качеству исходных и вспомогательных материалов;
- уметь:
- осуществлять операции по подготовке материалов и технологического инструмента;
- корректировать химический составы;
Производить отбор проб для анализа;
- производить замер температур;
- осуществлять наблюдение за показателями контрольно измерительного приборов;
- снимать и вести учет показателей;
- вести установленную технологическую документацию
Технология металлургического производства
Роль металлов и металлургической промышленности в развитии экономики страны, подготовка сырья к металлургическим процессам, производства чугуна и стали, разливка и кристаллизация.
ПК1

АҚ 1.1
АҚ 2.1
АҚ 3.1
АҚ 4.1
АҚ 5.1
АҚ 6.1
АҚ 7.1
АҚ 8.1
АҚ 9.1
АҚ 10.1
АҚ 10.2
АҚ 11.1
АҚ 12.1
АҚ 13.1
АҚ 14.1
АҚ 15.1
АҚ 15.2
АҚ 16.1
АҚ 17.1
АҚ 18.1
АҚ 19.1
АҚ 19.2
АҚ 20.1
АҚ 21.1
АҚ 22.1
АҚ 22.2
АП 02
Кәсіптік модульді оқу нәтижесінде білім алушы білуі керек:
- болат өндірісінің технологиялық үрдісінің негізін;
- болатты қорту өндірісіндегі физика-химиялық негізін;
- дайындама құрылымы;
- болаттың кристаллизациялануының физика-химиялық негізін;
- бастапқы және қосымша материалдар сапасына қойылатын талаптар;
- болатты пешсіз өңдеу тәсілін;
- технологиялық үрдістердің температуралы-жылдамдық тәртібі;
- температураны өлшеу және үлгіні таңдау ережесі;
- болат маркасының қасиеті және химиялық құрамы;
- болат сапасына қойылатын МЖСТ талабы;
- ақау түрі пайда болу себебі, оның алдын алу және жоюға арналған шаралар;
- технологиялық құжаттарды толтыру тәртібін;
орындауы керек:
- болатты алуға арналған технологиялық құрал және материалдарды дайындауға арналған операцияларды орындау;
- болаттың химиялық құрамын өзгерту;
- болатты сараптаудан өткізуге арналған үлгілерді таңдау;
- болат температурасын өлшеуді орындау;
- өлшеу және тексеру аспаптарының көрсеткіштерін бақылау;
- көрсеткіштерді алу және есептеуді орындау;
- белгіленген технологиялық құжаттарды жүргізуді.
дағдысын иеленуі керек:
- болатты өндіруге арналған қажетті технологиялық құралдарды және материалдарды дайындау;
- болатты өндіру үрдісін жүргізуге арналған технологиялық операцияларды орындау;
- техникалық және технологиялық, нормалық құжаттарды рәсімдеу.
Болат өндірісі
Әртүрлі конструкциялы конвертордағы қорту технологиясы: жоғары, түпті және аралас үрлеумен конверторда болатты қортуға арналған теориялық негіздер. Инновационды технология.
КҚ1
КҚ5
КҚ6
АҚ 1.2
АҚ 2.1
АҚ 3.5
АҚ 4.2
АҚ 5.1
АҚ 6.2
АҚ 7.4
АҚ 8.4
АҚ 9.1
АҚ 10.6
АҚ 11.3
АҚ 12.1
АҚ 13.6
АҚ 14.2
АҚ 15.1
АҚ 16.3
АҚ 17.4
АҚ 18.1
АҚ 19.4
АҚ 20.2
АҚ 21.1
АҚ 22.4
АП 03
Кәсіптік модульді оқу нәтижесінде білім алушы білуі керек:
- шойын өндірісінің технологиялық үрдісінің негізін;
- үрдістің физика-химиялық негізін;
- шойын құрылымы;
- шойынды алу кезіндегі кинетикалық үрдістердің негізгі заңдылықтары;
- температураны өлшеу және үлгіні таңдау ережесі;
- шойын маркасының қасиеті және химиялық құрамы;
- технологиялық құжаттарды толтыру тәртібін
орындауы керек:
- шойынды алуға арналған технологиялық құрал және материалдарды дайындауға арналған операцияларды орындау;
- шойынның химиялық құрамын өзгерту;
- шойынды сараптаудан өткізуге арналған үлгілерді таңдау;
- шойын температурасын өлшеуді орындау;
- өлшеу және тексеру аспаптарының көрсеткіштерін бақылау;
- көрсеткіштерді алу және есептеуді орындау;
- белгіленген технологиялық құжаттарды жүргізуді.
дағдысын иеленуі керек:
- шойынды өндіру үрдісін жүргізуге арналған технологиялық операцияларды орындау;
- техникалық және технологиялық, нормалық құжаттарды рәсімдеу.
Шойын өндірісі Шикізатты материалдар және оны дайындау, шойынды қорту теориясы және әдістерді қарқындату, домна пешінің конструкциясы, домналық қорту үрдісінің технологиялық сұлбасы
КҚ1
КҚ2
КҚ6
АП 04
Кәсіптік модульді оқу нәтижесінде білім алушы білуі керек:
- конструкция және үрдістер параметрінің өзара байланысын олардың ерекшеліктерін;
орындауы керек:
- агрегаттар түрін, сызбаларды оқу, қажетті есептеулерді орындау.
Металлургиялық пештер Металлургиялық өндірістегі агрегаттардың конструкциялық ерекшеліктері, агрегаттардың геометриялық параметрлерін есептеу.
КҚ1
КҚ2
КҚ3
АҚ 1.1
АҚ 2.2
АҚ 3.2
АҚ 4.1
АҚ 5.2
АҚ 6.1
АҚ 7.1
АҚ 8.1
АҚ 9.1
АҚ 10.1
АҚ 11.1
АҚ 12.1
АҚ 13.1
АҚ 14.1
АҚ 15.1
АҚ 16.2
АҚ 17.2
АҚ 18.1
АҚ 19.1
АҚ 20.1
АҚ 21.1
АҚ 21.2
АҚ 22.2
АП 05
Кәсіптік модульді оқу нәтижесінде білім алушы білуі керек:
- нарық жағдайында кәсіпорында жоспарлауды ұйымдастыруды, еңбек және жалақыны жоспарлауды, жедел-өндірісті жоспарлауды, жоспарлау және басқарудың торлы әдістерін;
орындауы керек:
- жұмысшы жобаларға арналған сметалы құжаттарды және техника-экономикалық негіздемені құрастыруға арналған экономикалық есептеулерді
дағдысын иеленуі керек:
- жұмысшы жобалардың сметалы құжаттарын және техника-экономикалық негіздемелерге арналған экономикалық есептеулерді құрастыру.
Экономика, өндірісті ұйымдастыру және жоспарлау
Сала кәсіпорны нарық қатынастар жүйесінде. Менеджмент. Басқару әдістері және негізгі қағидалары. Маркетинг. Сала кәсіпорынының өндірісті қоры. Сала кәсіпорындағы күрделі салым және күрделі құрылыс. Негізгі  және қосымша өндірісті ұйымдастыру. Еңбекті ғылыми ұйымдастыру. Сала кәсіпорынындағы техникалық нормалау негізі. Еңбек өнімділігі. Сала кәсіпорында жалақыны төлеуді ұйымдастыру. Нарықты экономика жағдайындағы Қазақстан Республикасының салық жүйесі. Сала кәсіпорнында жоспарлауды ұйымдастыру. Сала кәсіпорнында өндірісті-шаруашылықты іс-әрекеті талдау және есеп жүргізу негізі. Жұмыс жасайтын өндірісте жаңа инвестиционды жобаларды жүзеге асыру. Инвестицияның тиімділігін анықтауға арналған әдістер. Инвестиционды жобалардың тиімділігін анықтауға арналған кезеңдер және деңгейлер.
БҚ1
КҚ2
АП 06
Кәсіптік модульді оқу нәтижесінде білім алушы білуі керек:
- еңбекті қорғауды қызметті ұйымдастыру негіздерін;
- еңбекті қорғауға арналған заңды және нормалы АҚтілерді, өндірісті ортаның метрологиялық жағдайын;
- техника қауіпсіздігіне арналған жалпы мәселелерді;
- таптау цехтарындағы негізгі және қосымша жабдықтарда жұмыс жасау кезінде сақталатын техника қауіпсіздігін;
орындауы керек:
- қауіпті және зиянды өндірісті факторлардың жұмысшыларға кері әсер етуін және жарақатануын болдырмайтын құрал, шаралар, тәсілдерді жетік;
- еңбекті қорғау және қауіпсіздік тұрғысынан өндірісте жетілдірілген оңтайлы вариаттарды таңдай білуді;
дағдысын иеленуі керек:
- өндірісті апат нәтижесінде жарақат алған адамға бірінші дәрігерлік көмекті көрсету.
Еңбекті қорғау және тіршілік қауіпсіздігі
Пән, негізгі бөлімдер, ғылыми-әдістемлік қағидалар, мазмұны, терминдер және еңбекті қорғау анықтамасы. Кәсіпорында еңбекті қорғау жағдайын бақылау және тексеру қызметін ұйымдастыру. Еңбекті қорғауға арналған заң және норма актілері. Жұмысшыларды еңбекті қорғау бойынша оқыту. Еңбекті қорғау нормасын бұзғаны үшін жауапкершілікке тарту. Жарақат және кәсіптік ауру жайлы түсінік. Өндіріс ортасының метрологиялық жағдайы. Өндірісті жарықтану, оны нормалау, есептеу. Өндірісті шу, тербеліс, адам ағзасына әсер етуі, қорғау шаралары. Электрқауіпсіздік. Жану жайлы негізгі мағлұмат. Жарылыс-өрт қауіпі бойынша өндіріс ғимараттарын жіктеу. Жарылысты-өрт қауіпті ғимараттардағы жабдықтар. Ғимарат және құрлысты найзағайдан қорғау. Негізгі өртке қарсы қолданылатын шаралар.
КҚ3
КҚ4
АП 07
Кәсіптік модульді оқу нәтижесінде білім алушы білуі керек:
- құрылымдық ерекшеліктерін, физика-химиялық үрдістерді, үрдіс технологиясын;
орындай алуы керек:
- агрегат құрылымын баяндау, есептерді шешуді, материалдық және жылулық баланстарды құрастыру
Болатты мартен пештерінде өндіру
Мартенді пештердің технологиялық,теориялық, құрылымдық ерекшеліктері, шихталау, МП технологиялық үрдістері, МП өндірілетін материалдар.
КК1
КК4
КК5

СК 1.1
СК 2.1
СК 3.1
СК 4.1
СК 5.1
СК 6.1
СК 7.1
СК 8.1
СК 9.1
СК 10.1
СК 10.2
СК 11.1
СК 12.1
СК 13.1
СК 14.1
СК 15.1
СК 15.2
СК 16.1
СК 17.1
СК 18.1
СК 19.1
СК 19.2
СК 20.1
СК 21.1
СК 22.1
СК 22.2
СД 02
В результате изучения профессионального модуля обучающийся должен
знать:
- основы технологического процесса производства стали;
- физико-химические основы сталеплавильных процессов;
- структуру слитка;
- физико-химические основы кристаллизации стали;
- требования предъявляемые к качеству исходных и вспомогательных материалов;
- способы внепечной обработки стали;
- температурно-скоростные режимы технологических процессов;
- правила отбора проб и замер температур;
- химический состав и свойства марок стали;
- требования ГОСТ, предъявляемые к качеству стали;
- виды и причины брака, меры его предупреждения и устранения;
- последовательность заполнения технологической документации.
уметь:
- осуществлять операции по подготовке материалов и технологического инструмента для получения стали;
- корректировать химический составы сталей;
- производить отбор проб для анализа стали;
- производить замер температур стали;
- осуществлять наблюдение за показателями
контрольно измерительного приборов;
- снимать и вести учет показателей;
- вести установленную технологическую документацию.
должен владеть навыками:
- подготовки материалов и технологического инструмента необходимых для производства стали;
- выполнения технологических операций по ведению процесса производства стали;
- оформление технической и технологической, нормативной документации.
Производство стали теоретические основы выплавки стали в конверторах, технология плавки в конверторах различных конструкций: с верхней, донной и комбинированной продувкой. Инновационные технологии.
ПК1
ПК5
ПК6
СК 1.2
СК 2.1
СК 3.5
СК 4.2
СК 5.1
СК 6.2
СК 7.4
СК 8.4
СК 9.1
СК 10.6
СК 11.3
СК 12.1
СК 13.6
СК 14.2
СК 15.1
СК 16.3
СК 17.4
СК 18.1
СК 19.4
СК 20.2
СК 21.1
СК 22.4
СД 03
В результате изучения профессионального модуля обучающийся должен
знать:
- основы технологического процесса производства чугуна;
- физико-химические основы процесса;
- структуру чугуна;
- основные закономерности кинетики процессов получения чугуна;
- правила отбора проб и замер температур;
- химический состав и свойства марок чугуна;
- последовательность заполнения технологической документации.
уметь:
- осуществлять операции по подготовке материалов и технологического инструмента для получения чугуна;
- корректировать химический состав чугуна;
- производить отбор проб для анализа чугуна;
- производить замер температур чугуна;
- осуществлять наблюдение за показателями контрольно измерительного приборов;
- снимать и вести учет показателей;
- вести установленную технологическую документацию.
должен владеть навыками:
- подготовки материалов и технологического инструмента необходимых для производства чугуна;
- выполнения технологических операций по ведению процесса производства чугуна;
- оформление технической и технологической, нормативной документации.
Производство чугуна
Сырые материалы и их подготовка, теория и методы интенсификации плавки чугуна, конструкции д.п., технологическая схема процесса доменной плавки
ПК1
ПК2
ПК6
СД 04
В результате изучения профессионального модуля обучающийся должен
знать:
- особенности конструкций и взаимосвязь параметров процесса с конструкционными особенностями
уметь:
- определение типов агрегатов, чтение чертежей, производить необходимые расчеты.
Металлургические печи
Конструкционные особенности агрегатов металлургического производства, методы расчетов геометрических параметров агрегатов
ПК1
ПК2
ПК3
СК 1.1 СК 2.2 СК 3.2 СК 4.1 СК 5.2 СК 6.1 СК 7.1 СК 8.1 СК 9.1 СК 10.1 СК 11.1 СК 12.1 СК 13.1 СК 14.1 СК 15.1 СК 16.2 СК 17.2 СК 18.1 СК 19.1 СК 20.1 СК 21.1 СК 21.2 СК 22.2
СД 05
В результате изучения профессионального модуля обучающийся должен
знать:
- организацию планирования на предприятиях в условиях рынка, планирование труда и заработной платы, оперативно-производственное планирование, сетевые методы планирования и управления;
уметь:
- выполнять экономические расчеты для составления технико-экономических обоснований и сметной документации рабочих проектов;
должен владеть навыками:
- экономических расчетов для составления технико-экономических обоснований и сметной документации рабочих проектов.
Экономика, организация и планирование производства Предприятия отрасли в системе рыночных отношений. Менеджмент. Основные принципы и методы управления. Маркетинг. Производственные фонды предприятий отрасли. Капитальные вложения и капитальное строительство предприятий отрасли. Организация основного и вспомогательного производства. Научная организация труда. Основы технического нормирования на предприятиях отрасли. Производительность труда. Организация оплаты труда на предприятиях отрасли. Налоговая система Республики Казахстан в условиях рыночной экономики. Организация планирования на предприятиях отрасли. Основы учета и анализа производственно-хозяйственной деятельности предприятий отрасли.
Инвестиционные проекты создания новых и реновации действующих производств. Методы оценки эффективности инвестиций. Стадии и этапы оценки эффективности инвестиционных проектов.
БК1
ПК2
СД 06
В результате изучения профессионального модуля обучающийся должен
знать:
- основы организации службы контроля охраны труда, законодательные и нормативные акты по охране труда, метеорологические условия производственной среды;
- общие вопросы техники безопасности;
- технику безопасности при работе на основном и вспомогательном оборудовании прокатных цехов;
уметь:
- квалифицированно изыскивать способы, меры и средства, исключающие травматизм и устраняющие влияние работающих опасных и вредных производственных факторов;
- проводить анализы качества условий труда и рабочего места;
- выбирать оптимальные варианты совершенствования производства с точки зрения безопасности и охраны труда;
должен владеть навыками:
- оказания первой помощи пострадавшему в результате производственной аварии.
Охрана труда и безопасность жизнедеятельности Предмет, составные части, научно-методические принципы, значение, термины и определения в охране труда. Организация службы контроля и надзора за состоянием охраны труда на предприятию. Законодательные и нормативные акты по охране труда. Обучение работающих по охране труда. Ответственность за нарушение норм охраны труда. Понятие о травматизме и профзаболеваниях. Метеорологические условия производственной среды. Производственное освещение, его нормирование, расчет. Производственный шум, вибрация, действие на человека, меры защиты. Электробезопасность. Основные сведения о горении, классификация производственных помещений по взрывопожароопасности. Оборудование пожаровзрывоопасных помещений. Молниезащита зданий и сооружений. Основные противопожарные мероприятия.
ПК3
ПК4
СД 07
В результате изучения профессионального модуля обучающийся должен
знать:
- Конструкционные особенности, физико-химические процессы, технология процесса.
уметь:
- излагать конструкцию агрегата, решать задачи, составлять материальный и тепловой баланс.
Производство стали в мартеновских печах Технологические, теоретические, конструкционные особенности мартеновской печи, шихтовка, технологический процесс МП, выпуск материалов из МП.
ПК1
ПК4
ПК5

АҚ 2.1
АҚ 2.2
АҚ 2.3
АҚ 2.4
АП 07
Кәсіптік модульді оқу нәтижесінде білім алушы білуі керек:
- негізгі және қосымша жабдықтар, құрылымдық ерекшеліктер, үрдіс технологиясы;
орындауы керек:
- арнайы құрылғыларды қолдану,
агрегат құрылымын баяндау
Мартен пештерінің жабдығы
Мартенді пештердің құрылымдық ерекшеліктері және оның қосымша құралдары, шихталау, МП технологиялық үрдістері, МП өндірілетін материалдар.
КК1
КК4
КК5
АҚ 3.1
АҚ 3.2
АҚ 3.3
АҚ 3.4
АП 07
Кәсіптік модульді оқу нәтижесінде білім алушы білуі керек:
- құрылымдық ерекшеліктерін, физика-химиялық үрдістерді, үрдіс технологиясын;
орындай алуы керек:
- арнайы құрылғыларды қолдану, агрегат құрылымын баяндау
Болат ерітетін цехтардың құрал-жабдықтары ковшінің жұмыс ерекшелігімен Болатқорытатын цехтың құрылымдық ерекшеліктері, негізгі және қосымша жабдықтар, шөміштердің түрлері және технологиялық тағайындау
КҚ1
КҚ4
КҚ5
АҚ 4.1
АҚ 4.2
АҚ 4.3
АҚ 4.4
АП 07
Кәсіптік модульді оқу нәтижесінде білім алушы білуі керек:
- құрылымдық ерекшеліктерін, физика-химиялық үрдістерді, үрдіс технологиясын;
орындай алуы керек:
- арнайы құрылғыларды қолдану, агрегат құрылымын баяндау
Болат ерітетін цехтардың құрал-жабдықтары араластырушының жұмыс ерекшелігімен болатқорытатын цехтың құрылымдық ерекшеліктері, негізгі және қосымша жабдықтар, миксерлердің түрлері және технологиялық тағайындау
КҚ1
КҚ4
КҚ5
АҚ 5.1
АҚ 5.2
АҚ 5.3
АҚ 5.4
АП 07
Кәсіптік модульді оқу нәтижесінде білім алушы білуі керек:
- құрылымдық ерекшеліктерін, физика-химиялық үрдістерді, үрдіс технологиясын;
орындай алуы керек:
- арнайы құрылғыларды қолдану, агрегат құрылымын баяндау
Болат ерітетін цехтардың құрал-жабдықтары құю машинасының машинистің жұмыс ерекшелігімен болатқорытатын цехтың құрылымдық ерекшеліктері, негізгі және қосымша жабдықтар, құю машинасының құрылымы мен жұмысы, олардың құю машинасын жүргізудің технологиялық белгілері және құю кезіндегі торкрет машиналарын және артқы қабырғасын торкреттау, жинақтарды, машинаға құю материалдарын беруді қамтамасыз ету және оларды бункерге төгу, пештерге құю машиналарын беру, қамтамасыз етілетін жабдықтау жұмысында жарамсыздықты анықтау және жою.
КҚ 1
КҚ 4
КҚ 5
АҚ 6.1
АҚ 6.2
АҚ 6.3
АП 07
Кәсіптік модульді оқу нәтижесінде білім алушы білуі керек:
- құрылымдық ерекшеліктерін, физика-химиялық үрдістерді, үрдіс технологиясын;
орындай алуы керек:
- арнайы құрылғыларды қолдану, агрегат құрылымын баяндау
Болат ерітетін цехтардың құрал-жабдықтары бұзу машинасының машинистінің жұмыс ерекшелігімен болатқорытатын цехтың құрылымдық ерекшеліктері, негізгі және қосымша жабдықтар, бұзу машинасының құрылымы мен жұмысы, олардың технологиялық белгілері. Материалдар мен қышқылдарды пештерге тиеу. Кептіргіш пештерге кептіруге және қыздыруға беру және орнықтыру.
КҚ1
КҚ4
КҚ5

СК 2.1
СК 2.2
СК 2.3
СК 2.4
СД 07
В результате изучения профессионального модуля обучающийся должен
знать:
- основное и вспомогательное оборудование, конструкционные особенности, технология процесса.
уметь:
- пользоваться специальными приспособлениями, излагать конструкцию агрегата.
Оборудование мартеновских печей
Конструкционные особенности мартеновской печи и его дополнительное оборудование, шихтовка, технологический процесс МП, выпуск материалов из МП.
ПК1
ПК4
ПК5
СК 3.1
СК 3.2
СК 3.3
СК 3.4
СД 07
В результате изучения профессионального модуля обучающийся должен
знать:
- основное и вспомогательное оборудование, конструкционные особенности, технология процесса.
уметь:
- пользоваться специальными приспособлениями, излагать конструкцию агрегата.
Оборудование сталеплавильных цехов с особенностью работы ковшевого Конструкционные особенности сталеплавильного цеха, основное и дополнительное оборудование, разновидности ковшей и их технологическое назначение.
ПК1
ПК4
ПК5
СК 4.1
СК 4.2
СК 4.3
СК 4.4
СД 07
В результате изучения профессионального модуля обучающийся должен
знать:
- основное и вспомогательное оборудование, конструкционные особенности, технология процесса.
уметь:
- пользоваться специальными приспособлениями, излагать конструкцию агрегата.
Оборудование сталеплавильных цехов с особенностью работы миксерового Конструкционные особенности сталеплавильного цеха, основное и дополнительное оборудование, разновидности ковшей и их технологическое назначение
ПК1
ПК4
ПК5
СК 5.1
СК 5.2
СК 5.3
СК 5.4
СД 07
В результате изучения профессионального модуля обучающийся должен
знать:
- основное и вспомогательное оборудование, конструкционные особенности, технология процесса.
уметь:
- пользоваться специальными приспособлениями, излагать конструкцию агрегата.
Оборудование сталеплавильных цехов с особенностью работы машиниста заправочной машины Конструкционные особенности сталеплавильного цеха, основное и дополнительное оборудование, конструкции и работа заправочных машин, их технологическое назначение, управление заправочной машиной и торкрет-машиной при заправке и торкретировании задней стенки, свода, набивки крышек завалочных окон мартеновских печей, обеспечение подачи заправочных материалов к машине и засыпка их в бункера, заправка торкрет-машины огнеупорной массой, подача заправочной машины к печам, выявление и устранение неисправностей в работе обслуживаемого оборудования.
ПК1
ПК4
ПК5
СК 6.1
СК 6.2
СК 6.3
СД 0.7
В результате изучения профессионального модуля обучающийся должен
знать:
- основное и вспомогательное оборудование, конструкционные особенности, технология процесса.
уметь:
- пользоваться специальными приспособлениями, излагать конструкцию агрегата.
Оборудование сталеплавильных цехов с особенностью работы машиниста завалочной машины конструкционные особенности сталеплавильного цеха, основное и дополнительное оборудование, конструкции и работа завалочных машин, их технологическое назначение. Загрузка в печи материалов и раскислителей. Подача и установка в сушильные печи для просушивания и прокаливания.
ПК1
ПК4
ПК5

АҚ 8.1
АҚ 8.2
АҚ 8.3
АҚ 8.4
АП07
Кәсіптік модульді оқу нәтижесінде білім алушы білуі керек:
- құрылымдық ерекшеліктерін, физика-химиялық үрдістерді, үрдіс технологиясын;
орындай алуы керек:
- арнайы құрылғыларды қолдану, агрегат құрылымын баяндау
Болат ерітетін цехтардың құрал-жабдықтары дистрибутор машинистің жұмыс ерекшелігімен болатқорытатын цехтың құрылымдық ерекшеліктері, негізгі және қосымша жабдықтар, бұзу машинасының құрылымы мен жұмысы, олардың технологиялық белгілері. Пульттан басқару, мөлшер және бойынша механизмдерді қосу және конвертерге сусымалы материалдарды беру, конвертерге қышқылды беруді реттеу және басқару.
КҚ 1
КҚ 4
КҚ 5
АҚ 11.1
АҚ 11.2
АҚ 11.3
АҚ 11.4
АП 07
Кәсіптік модульді оқу нәтижесінде білім алушы білуі керек:
- құрылымдық ерекшеліктерін, физика-химиялық үрдістерді, үрдіс технологиясын;
орындай алуы керек:
- арнайы құрылғыларды қолдану, агрегат құрылымын баяндау
Болат ерітетін цехтардың құрал-жабдықтары конвертерге тиеуші оператордың жұмыс ерекшелігімен болатқорытатын цехтың құрылымдық ерекшеліктері, негізгі және қосымша жабдықтар, бұзу машинасының құрылымы мен жұмысы, олардың технологиялық белгілері.
КҚ 4
КҚ 5
АҚ 12.1
АҚ 12.2
АҚ 12.3
АҚ 12.4
АП 07
Кәсіптік модульді оқу нәтижесінде білім алушы білуі керек:
- құрылымдық ерекшеліктерін, физика-химиялық үрдістерді, үрдіс технологиясын;
орындай алуы керек:
- арнайы құрылғыларды қолдану, агрегат құрылымын баяндау
Болат ерітетін цехтардың құрал-жабдықтары слесарь жөндеушінің жұмыс ерекшелігімен болатқорытатын цехтың құрылымдық ерекшеліктері, негізгі және қосымша жабдықтар, машиналардың барлық түрлерінің құрылымы мен жұмысы, олардың технологиялық белгілері.
КҚ 1
КҚ 4
КҚ 5
АҚ 22.1
АҚ 22.2
АҚ 22.3
АҚ 22.4
АП 07
Кәсіптік модульді оқу нәтижесінде білім алушы білу керек:
- домна, болат балқыту, ферроқорытпа қождарының химиялық құрамы мен қасиеттерін
- қождарды (домна, болат балқыту, ферроқорытпа) қайта өңдеу үрдістерін
- қождарды қайта өңдеуге арналған агрегаттардың құрылысын
орындауы керек:
- қождарды қайта өңдеу технологиясын таңдай білуі
- болат балқыту қождарынан темірді алу дәрежесін есептей алуы
- есептеуге арналған бастапқы мәліметтерді;
Кождарды қайта өңдеу Металлургиялық өндірістің қождарын экологиялық сұрақтарды шешу мүмкіндігі ретінде қайта өңдеу. Екіншілік материалдарды қайта өңдеу. Домна қождарын қайта өңдеу технологиясы, домна қождарынан алынатын өнімдердің түрлері және көрсетілімдері. Домна жанында қождарды түйіршектеу. Болат балқыту қождарын қайта өңдеу технологиясы, болат балқыту қождарынан алынатын өнімдердің түрлері және көрсетілімдері. Ферроқорытпа өндірісінің қождарын қайта өңдеу.
КҚ 1
КҚ 4
КҚ 5

СК 8.1
СК 8.2
СК 8.3
СК 8.4
СД 0.7
В результате изучения профессионального модуля обучающийся должен
знать:
- основное и вспомогательное оборудование, конструкционные особенности, технология процесса.
уметь:
- пользоваться специальными приспособлениями, излагать конструкцию агрегата.
Оборудование сталеплавильных цехов с особенностью работы машиниста дистрибутора
Конструкционные особенности сталеплавильного цеха, основное и дополнительное оборудование, конструкции и работа завалочных машин, их технологическое назначение. Правление с пульта, управление приводом подъема и повалки конвертера, кислородной фурмой, включение механизмов по дозировке и подаче сыпучих материалов в конвертер, управление и регулирование подачи кислорода в конвертер и охлаждающей воды в зону реакции.
ПК1
ПК4
ПК5
СК 11.1
СК 11.2
СК 11.3
СК 11.4
СД 0.7
В результате изучения профессионального модуля обучающийся должен
знать:
- основное и вспомогательное оборудование, конструкционные особенности, технология процесса.
уметь:
- пользоваться специальными приспособлениями, дополнительными оборудованием, конструкции и работой завалочных машин, их технологическое назначение
Оборудование сталеплавильных цехов с особенностью работы оператора загрузки конвертора
Конструкционные особенности сталеплавильного цеха, основное и дополнительное оборудование, конструкции и работа завалочных машин, их технологическое назначение
ПК1
ПК4
ПК5
СК 12.1
СК 12.2
СК 12.3
СК 12.4
СД 0.7
В результате изучения профессионального модуля обучающийся должен
знать:
- основное и вспомогательное оборудование, конструкционные особенности, технология процесса.
уметь:
- пользоваться специальными приспособлениями, излагать конструкцию и работой всех типов машин.
Оборудование сталеплавильных цехов с особенностью слесарного дела Конструкционные особенности сталеплавильного цеха, основное и дополнительное оборудование, конструкции и работа Всех типов машин, их технологическое назначение.
ПК1
ПК4
ПК5
СК 22.1
СК 22.2
СК 22.3
СК 22.4
СД 0.7
В результате изучения профессионального модуля обучающийся должен
знать:
- химические составы и свойства доменных, сталеплавильных, ферросплавных шлаков
- процессы переработки шлаков (доменных, сталеплавильных, ферросплавных)
- конструкции агрегатов для переработки шлаков
уметь:
- выбирать технологию переработки шлака
- производить расчет степени извлечения железа из сталеплавильного шлака,
- производить выбор исходных данных для расчета
Переработка шлаков
Переработка шлаков металлургического производства, как возможность решения экологических вопросов. Переработка вторичных материалов. Технология переработки доменных шлаков, виды и назначение продукции получаемой из доменных шлаков. Придоменная грануляция шлаков. Технология переработки сталеплавильных шлаков, виды и назначение продукции получаемой из сталеплавильных шлаков. Переработка шлаков ферросплавного производства.
ПК1
ПК4
ПК5

АҚ 1.1
АҚ 1.2
АП 07
Кәсіптік модульді оқу нәтижесінде білім алушы білуі керек:
- синтетикалық қождар өндірісі үрдісінің технологиясын
- синтетикалық қождардың химиялық құрамы мен қасиеттерін
- синтетикалық қождарды балқытуға арналған жабдықтардың құрылысын
орындауы керек:
- қождың сапасын қадағалай алуы
- синтетикалық қождарды балқытуға арналған материалдардың мөлшерін есептеуді;
Синтетикалық қождарды өңдеу технологиясы
Сұйық синтетикалық қождарды, металды электроқожды қайта балқытуға арналған қождарды электроболат балқыту пештерінде балқыту және пештен қожды ковшқа құю, қожтүзуші материалдрды дайындау технологиялық үрдістерін жүргізу
КҚ1
КҚ 4
КҚ 5
АҚ 19.1
АҚ 19.2
АҚ 19.3
АҚ 19.4
АП 07
Кәсіптік модульді оқу нәтижесінде білім алушы білуі керек:
- болатты қышқылсыздандыру үрдісінің технологиясын
- қышқылсыздандырғыштардың түрлерін және көрсетілімдерін;
орындауы керек:
- нақты болат маркасы үшін қышқылсыздандырғыштарды таңдай алуы
- 1т болатқа қажетті қышқылсыздандырғыштардың мөлшерін есептеуді;
Қышқылсыздандыру технологиясы
қышқылсыздандырғыштарды және ферроқорытпаларды пештерде балқыту, шикіқұрам материалдарын пештерге тасымалдау және тиеу,  қышқылсыздандырғыштармен қождарды пештен шығару технологиялық үрдістерін жүргізу.
КҚ1
КҚ4
КҚ5
АҚ 20.1
АҚ 20.2
АҚ 20.3
АҚ 20.4
АП 07
Кәсіптік модульді оқу нәтижесінде білім алушы білуі керек:
- электрқожды қайта балқыту қондырғысының құрылысын
- ЭҚҚБ үрдісінің технологиялық этаптарын
- синтетикалық қождардың химиялық құрамы мен қасиеттерін
орындауы керек:
- қождың, электродтардың, сапасын, қолданылатын қоспалар мен материалдардың болуын және сапасын қадағалай алуы
- ЭҚҚБ жұмыс кеңістігі геометриялық параметрлерін есептей алуды;
Электр-қожды қайта балқытудың теориясы мен технологиясы
Болатты және қорытпаларды қайта балқыту, қондырғыны қайта балқытуға дайындау, үрдіс жүрісі бойынша электр режимі, кристаллизаторлар мен  суыту режимі және электродтарды орнату, кристаллизаторлар мен тазарту және қожды отырғызу бойынша жұмыстарды атқару технологиялық үрдістерін жүргізу.
КҚ1
КҚ 4
КҚ 5
АҚ 21.1
АҚ 21.2
АҚ 21.3
АҚ 21.4
АП 07
Кәсіптік модульді оқу нәтижесінде білім алушы білуі керек:
- құрылымдық ерекшеліктерін, физика-химиялық үрдістерді, үрдіс технологиясын;
орындай алуы керек:
- арнайы құрылғыларды қолдану, агрегат құрылымын баяндау
Металлургиялық өндірістің жабдығы
Болат балқыту цехтарының құрылыстық ерекшеліктері, негізгі және қосалқы жабдықтар, барлық машиналардың құрылысы мен жұмысы, олардың технологиялық
КК1
КК4
КК5
АҚ 18.1
АҚ 18.2
АҚ 18.3
АҚ 18.4
АП 07
Кәсіптік модульді оқу нәтижесінде білім алушы білуі керек:
- болат кристализациясының үрдістері, сапалы болат кесегін және құю технологиясын құрастыру;
құюға арналған технологиялық құралдарды есептеудің негізгі әдістерін меңгеру;
- әдеттегі сапалы болат құюдың барлық қазіргі әдістерінің және жоғары сапалы болат түрлері туралы;
- көпшілік белгідегі болаттың сапасын жоғарлату әдістері және арнайы болаттардың өндірісі; болатты кесектің кристализация теориясы мен болат құюдың қазіргі технологиясы; ірі және аса ірі кесектерді алу технологиясы; бақылау әдістері және болат сапасын меңгеру туралы;
орындауы керек:
- металды кесектерге құюдың технологиялық үрдістерін меңгеруді;
- жаңа маркалы болатты құю технологиясын әзірлеу және меңгеруді;
- құйылатын жабдықтарды дұрыс пайдалануды;
- еңбекті қауіпсіз жағдайлармен қамтамасыз ету.
Құю және кристалдану
Үздіксіз үрдістің технологиясы, агрегаттар құрылымын, физика химиялық және гидродинамикалық және масса обмендік үрдістерді.
КҚ1
КК4
КК5

СК 1.1
СК 1.2
СД 0.7
В результате изучения профессионального модуля обучающийся должен
знать:
- технологию процесса производства синтетических шлаков
- химический состав и свойства синтетических шлаков
- устройство оборудования для выплавки синтетических шлаков
уметь:
- контролировать качество шлака
- рассчитывать количество материала для выплавки синтетического шлака
Технология производства синтетических шлаков
ведение технологического процесса плавки в электросталеплавильных печах жидких синтетических шлаков, шлаков для электрошлакового переплава металла и выпуск шлака из печи в ковш, подготовка шлакообразующих материалов
ПК1
ПК4
ПК5
СК 19.1
СК 19.2
СК 19.3
СК 19.4
СД 0.7
В результате изучения профессионального модуля обучающийся должен
знать:
- технологию процесса раскисления стали
- виды и назначение раскислителей
уметь:
- производить выбор раскислителя для конкретной марки стали
- рассчитывать количество раскислителя на 1т стали
Технология раскисления
ведение технологического процесса плавки раскислителей и ферросплавов в печах, доставка шихтовых материалов к печам и их загрузка, пробивка и заделка летки, чистка желобов от скрапа и шлака, выпуск раскислителей и шлака
ПК1
ПК4
ПК5
СК 20.1
СК 20.2
СК 20.3
СК 20.4
СД 07
В результате изучения профессионального модуля обучающийся должен
знать:
- устройство установок электрошлакового переплава
- этапы технологического процесса ЭШП
- химический состав и свойства синтетических шлаков
уметь:
- контролировать качество шлака, электродов, затравочных шайб, наличие и качество применяемых смесей и материалов
- вести расчет геометрических параметров рабочего пространства ЭШП
Теория и технология электрошлакового переплава
ведение технологического процесса переплава стали и сплавов, подготовка установки к переплаву, установка и регулирование по ходу процесса электрического режима охлаждения кристаллизаторов и поддонов, установка электродов, чистка кристаллизаторов и поддонов и выполнение работ по присадке шлака
ПК1
ПК4
ПК5
СК 21.1
СК 21.2
СК 21.3
СК 21.4
СД 07
В результате изучения профессионального модуля обучающийся должен
знать:
основное и вспомогательное оборудование, конструкционные особенности, технология процесса.
уметь:
пользоваться специальными приспособлениями, излагать конструкцию агрегата.
Оборудование металлургического производства
Конструкционные особенности сталеплавильного цеха, основное и дополнительное оборудование, конструкции и работа всех типов машин, их технологическое назначение
ПК1
ПК4
ПК5
СК 18.1
СК 18.2
СК 18.3
СК 18.4
СД 07
В результате изучения профессионального модуля обучающийся должен
знать:
- о процессах кристаллизации стали, формировании качественного стального слитка и технологии разливки. Освоение основных методик расчета технологического оборудования для разливки.
- о всех современных методах разливки стали обычного качества и высококачественных сталей в изложницы и на машинах непрерывного литья заготовок различного типа.
- о методах повышения качества стали массового назначения и производства специальных сталей; теорию кристаллизации стального слитка и современную технологию разливки стали; технологию получения крупных и сверхтяжелых слитков; технологию непрерывной разливки на установках различных типов; методы контроля и управления качеством стали.
уметь:
- управлять технологическим процессом разливки металла в слитки и на МНЛЗ;
- разрабатывать и осваивать технологию разливки новых марок сталей;
- анализировать условия получения слитков и заготовок;
- правильно эксплуатировать разливочное оборудование;
- проектировать новые металлургические агрегаты для разливки металла;
- обеспечивать безопасные условия труда.
Разливка и кристаллизация Технология непрерывного процесса, конструкции агрегатов, особенности физико-химических и гидродинамических и массообменных процессов
ПК1
ПК4
ПК5

АҚ 7.1
АҚ 7.2
АҚ 7.3
АҚ 7.4
АП 07
Кәсіптік модульді оқу нәтижесінде білім алушы білуі керек:
- конвертерлерде болатты алу теориясы мен технологиясы;
- болат өндірісінің технологиялық үрдісінің негіздерін;
- болат қорыту үрдістерінің физико-химиялық негіздерін;
-кесек құрылымдарын;
- технологиялық үрдістердің температуралық-жылдамдық тәртібін;
- үлгілерді іріктеу ережесін және температураларды өлшеуді;
- болат маркаларының химиялық құрамдарын және қасиеттерін;
- технологиялық құжаттарды толтырудың бірізділігін;
орындауы керек:
- материалдарды дайындау жөніндегі операцияларды және болатты алуға арналған технологиялық құралдарды жүзеге асыруды;
- болаттардың химиялық құрамдарын түзетуді;
- болат анализдеріне арналған үлгілерді іріктеуді өндіруді;
- болат температурасын өлшеуді өндіруді;
- бақылау-өлшеу құралдарының көрсеткіштеріне бақылауды жүзеге асыруды;
Конвертерде болат өндірісі
болатқорытатын цехтың құрылымдық ерекшеліктері, негізгі және қосымша жабдықтар, бұзу машинасының құрылымы мен жұмысы, олардың технологиялық белгілері.Конвертерлерде болатты алу теориясы мен технологиясы.
КҚ1
КҚ4
КҚ5
АҚ 9.1
АҚ 9.2
АҚ 9.3
АҚ 9.4
АП 07
Кәсіптік модульді оқу нәтижесінде білім алушы білуі керек:
- конвертерлерде болатты алу теориясы мен технологиясы;
- болат өндірісінің технологиялық үрдісінің негіздерін;
- болат қорыту үрдістерінің физико-химиялық негіздерін;
- кесек құрылымдарын;
- технологиялық үрдістердің температуралық-жылдамдық тәртібін;
- үлгілерді іріктеу ережесін және температураларды өлшеуді;
- болат маркаларының химиялық құрамдарын және қасиеттерін;
- технологиялық құжаттарды толтырудың бірізділігін;
орындауы керек:
- материалдарды дайындау жөніндегі операцияларды және болатты алуға арналған технологиялық құралдарды жүзеге асыруды;
- болаттардың химиялық құрамдарын түзетуді;
- болат анализдеріне арналған үлгілерді іріктеуді өндіруді;
- болат температурасын өлшеуді өндіруді;
- бақылау-өлшеу құралдарының көрсеткіштеріне бақылауды жүзеге асыруды.
Конвертерде болаттарды өндіруге арналған құралдар
болатқорытатын цехтың құрылымдық ерекшеліктері, негізгі және қосымша жабдықтар, бұзу машинасының құрылымы мен жұмысы, олардың технологиялық белгілері.
КҚ1
КҚ4
КҚ5

СК 7.1
СК 7.2
СК 7.3
СК 7.4
СД 07
В результате изучения профессионального модуля обучающийся должен
знать:
- теорию и технологию получения стали в конверторах;
- основы технологического процесса производства стали;
- физико-химические основы сталеплавильных процессов;
- структуру слитка;
- физико-химические основы кристаллизации стали;
- требования предъявляемые к качеству исходных и вспомогательных материалов;
- способы внепечной обработки стали;
- температурно-скоростные режимы технологических процессов;
- правила отбора проб и замер температур;
- химический состав и свойства марок стали;
- требования ГОСТ, предъявляемые к качеству стали;
- виды и причины брака, меры его предупреждения и устранения;
- последовательность заполнения технологической документации.
уметь:
- осуществлять операции по подготовке материалов и технологического инструмента для получения стали;
- корректировать химический составы сталей;
- производить отбор проб для анализа стали;
- производить замер температур стали;
- осуществлять наблюдение за показателями контрольно измерительного приборов;
- снимать и вести учет показателей;
- вести установленную технологическую документацию
Производство стали в конверторах
Конструкционные особенности сталеплавильного цеха, основное и дополнительное оборудование, конструкции и работа завалочных машин, их технологическое назначение. Теория и технология получения стали в конверторах.
ПК1
ПК4
ПК5
СК 9.1
СК 9.2
СК 9.3
СК 9.4
СД 07
В результате изучения профессионального модуля обучающийся должен
знать:
- теорию и технологию получения стали в конверторах;
- основы технологического процесса производства стали;
- физико-химические основы сталеплавильных процессов;
- структуру слитка;
- физико-химические основы кристаллизации стали;
- требования предъявляемые к качеству исходных и вспомогательных материалов;
- способы внепечной обработки стали;
- температурно-скоростные режимы технологических процессов;
- правила отбора проб и замер температур;
- химический состав и свойства марок стали;
- требования ГОСТ, предъявляемые к качеству стали;
- виды и причины брака, меры его предупреждения и устранения;
- последовательность заполнения технологической документации.
уметь:
- осуществлять операции по подготовке материалов и технологического инструмента для получения стали;
- корректировать химический составы сталей;
- производить отбор проб для анализа стали;
- производить замер температур стали;
- осуществлять наблюдение за показателями контрольно измерительного приборов;
- снимать и вести учет показателей;
- вести установленную технологическую документацию
Оборудование для производства стали в конверторах
Конструкционные особенности сталеплавильного цеха, основное и дополнительное оборудование, конструкции и работа завалочных машин, их технологическое назначение
ПК1
ПК4
ПК5

АҚ 10.1
АҚ 10.2
АҚ 10.3
АҚ 10.4
АҚ 10.5
АҚ 10.6
АП 07
Кәсіптік модульді оқу нәтижесінде білім алушы білуі керек:
- металлургиялық өндірістің технологиялық үрдістерін;
- шикізат базасын және оның ерекшеліктерін;
- шикізатты дайындаудың негізгі механикалық және физико-химиялық ерекшеліктері;
- өндірілетін шикізат сапасын және сапасын арттыру азық-түліктерге тұтынушылар талаптарын;
орындауы керек:
- металлургиялық өндірістің негізгі технико-экономикалық көрсеткіштерінің есебін жүргізуді;
- материалдардың әртүрлі түрлерінің қасиеттерін анықтау;
Металлургиялық үрдістерге шихта материалдарын дайындау
Қазақстанның шикізат базасы. Қазып алынатын шикізатты қайта істеуге әзірлеу. Агломерация. Материалдарды кейін қайта өңдеу үшін қолдану.
КҚ1
КҚ4
КҚ5
АҚ 13.1
АҚ 13.2
АҚ 13.3
АҚ 13.4
АҚ 13.5
АҚ 13.6
АП 07
Кәсіптік модульді оқу нәтижесінде білім алушы білуі керек:
- руднотермиялық пештердің пештік агрегаттарының негізгі түрлерін, болатқорытылатын пештер мен арнайы электрометаллургиялардың және технологиялық үрдістердің, олардың теоретикалық базасын;
орындауы керек:
- материалдарды дайындау жөніндегі операцияларды және электроболатты алуға арналған технологиялық құралдарды жүзеге асыруды;
- электроболаттардың химиялық құрамдарын түзетуді;
- болат анализдеріне арналған үлгілерді іріктеуді өндіруді;
- болат температурасын өлшеуді өндіруді;
- бақылау-өлшеу құралдарының көрсеткіштеріне бақылауды жүзеге асыруды;
- белгіленген технологиялық құжаттарды жүргізуді.
Электрлі болат өндірісі
Болат және ферроқорытпаларды өндіру тәсілдері мен классификациясы, агрегат және үрдістің өзара байланыс құрылымы, электрлі болатты және ферроқорытпаларды алу технологиясының ерекшеліктері мен инновайилары.
КҚ1
КҚ4
КҚ5
АҚ 14.1
АҚ 14.2
АҚ 14.3
АҚ 14.4
АҚ 14.5
АП 07
Кәсіптік модульді оқу нәтижесінде білім алушы білуі керек:
- руднотермиялық пештердің пештік агрегаттарының негізгі түрлерін, болатқорытылатын пештер мен арнайы электрометаллургиялардың және технологиялық үрдістердің, олардың теоретикалық базасын;
орындауы керек:
- материалдарды дайындау жөніндегі операцияларды және электроболатты алуға арналған технологиялық құралдарды жүзеге асыруды;
- электроболаттардың химиялық құрамдарын түзетуді;
- болат анализдеріне арналған үлгілерді іріктеуді өндіруді;
- болат температурасын өлшеуді өндіруді;
- бақылау-өлшеу құралдарының көрсеткіштеріне бақылауды жүзеге асыруды;
- белгіленген технологиялық құжаттарды жүргізуді.
Электрболат өндіруге арналған жабдық
Болат және ферроқорытпаларды өндіру тәсілдері, агрегат және үрдістің өзара байланыс құрылымы, ерекшеліктері.
КҚ1
КҚ4
КҚ5

СК 10.1
СК 10.2
СК 10.3
СК 10.4
СК 10.5
СК 10.6
СД 07
В результате изучения профессионального модуля обучающийся должен
знать:
- технологические процессы металлургического производства;
- сырьевую базу и ее особенности;
- основные механические и физико-химические особенности подготовки сырья;
- качество добываемого сырья и требования потребителей к продуктам обогащения;
уметь:
- вести расчет основных технико-экономических показателей мет. производства;
- определять свойства различных видов материалов.
Подготовка шихтовых материалов к металлургических процессам
Сырьевая база Казахстана. Подготовка ископаемого сырья к переделу. Агломерация. Использование материалов для последующей переработки
ПК1
ПК4
ПК5
СК 13.1
СК 13.2
СК 13.3
СК 13.4
СК 13.5
СК 13.6
СД 07
В результате изучения профессионального модуля обучающийся должен
знать:
- основные виды печных агрегатов руднотермических печей, дуговых сталеплавильных печей и специальной электрометаллургии и технологические процессы, их теоретическую базу;
уметь:
- осуществлять операции по подготовке материалов и технологического инструмента для получения электростали;
- корректировать химический состав электросталей;
- производить отбор проб для анализа стали;
- производить замер температур стали;
- осуществлять наблюдение за показателями контрольно измерительного приборов;
- снимать и вести учет показателей;
- вести установленную технологическую документацию.
Производство электростали
Классификация и способы производства стали и ферросплавов, взаимосвязь конструкции агрегата и процесса, протекающего в нем, особенности и инновации технологий получения электростали и ферросплавов.
ПК1
ПК4
ПК5
СК 14.1
СК 14.2
СК 14.3
СК 14.4
СК 14.5
СД 07
В результате изучения профессионального модуля обучающийся должен
знать:
- основные виды печных агрегатов руднотермических печей, дуговых сталеплавильных печей и специальной электрометаллургии и технологические процессы
уметь:
- осуществлять операции по подготовке материалов и технологического инструмента для получения электростали;
- корректировать химический состав электросталей;
- производить отбор проб для анализа стали;
- производить замер температур стали;
- осуществлять наблюдение за показателями контрольно измерительного приборов;
- снимать и вести учет показателей;
- выполнять поручения сталевара электропечи.
Оборудование для производства электростали
Способы производства стали и ферросплавов, взаимосвязь конструкции агрегата и процесса, протекающего в нем, особенности.
ПК1
ПК4
ПК5

АҚ 7.1
АҚ 7.2
АҚ 7.3
АҚ 7.4
АП 07
Кәсіптік модульді оқу нәтижесінде білім алушы білуі керек:
- құрылымдық ерекшеліктерін, физика-химиялық үрдістерді, үрдіс технологиясын;
орындай алуы керек:
- арнайы құрылғыларды қолдану, агрегат құрылымын баяндау
Болат ерітетін цехтардың құрал-жабдықтары конвертерді жүктеу оператордың жұмыс ерекшелігімен
Болатқорытатын цехтың құрылымдық ерекшеліктері, негізгі және қосымша жабдықтар, бұзу машинасының құрылымы мен жұмысы, олардың технологиялық белгілері.
КҚ 4
КҚ 5
АҚ 12.1
АҚ 12.2
АҚ 12.3
АҚ 12.4
АП 07
Кәсіптік модульді оқу нәтижесінде білім алушы білуі керек:
- құрылымдық ерекшеліктерін, физика-химиялық үрдістерді, үрдіс технологиясын;
орындай алуы керек:
- арнайы құрылғыларды қолдану, агрегат құрылымын баяндау
Темірдің домнасыз металлургиясы
Болат балқыту цехтарының құрылыстық ерекшеліктері, негізгі және қосалқы жабдықтар, барлық машиналардың құрылысы мен жұмысы, олардың технологиялық
КК1
КК4
КК5
АҚ 18.1
АҚ 18.2
АҚ 18.3
АҚ 18.4
АП 07
Кәсіптік модульді оқу нәтижесінде білім алушы білуі керек:
- құрылымдық ерекшеліктерін, физика-химиялық үрдістерді, үрдіс технологиясын;
орындай алуы керек:
- арнайы құрылғыларды қолдану, агрегат құрылымын баяндау
Темірдің домнасыз металлургиясы
Болат балқыту цехтарының құрылыстық ерекшеліктері, негізгі және қосалқы жабдықтар, барлық машиналардың құрылысы мен жұмысы, олардың технологиялық
КК1
КК4
КК5
АҚ 18.1
АҚ 18.2
АҚ 18.3
АҚ 18.4
ҚП
Қосымша пәндер
ӨП.00
Өндірісті практикадан (диплом алдындағы) өту нәтижесінде білім алушы білуі керек:
- жоспарлы-алдын алу жөндеу жұмыстарын ұйымдастыруды;
- төленетін еңбекақы түрін және жұмысшы күн тәртібін құрастыруды, оны өңдеу тәсілін;
- участіктегі жұмысшы ұжымды басқару әдістерін;
- нарядтардың берілу тәртібін дағдысын иеленуі керек:
- участікте жұмыс күнін жоспарлаудды, орындаушыларға тапсырманы беру, жұмыс орнында нұсқаудан өткізу:
-аралас инжерелі-техникалық қызметкерлермен өзара байланысты орнату;
- жоспарлы-алдын-алу жөндеу жұмыстарын ұйымдастыру;
орындауы керек:
- участікте жұмыс күнін ұйымдастыруды;
- өндіріс жұмыстарына арналған нарядты рәсімдеуді үйренуі керек.
Кәсіптік (оқу, танысу, өндірісті, кәсіпті, диплом алдындағы) практика: Өндіріспен, металлургиялық зауыттағы кәзіргі кездегі жабдықтармен танысу. Студенттер жалпы-кәсіпті және арнайы пәндердіңді оқу кезінде теориялық және практикалық алған білімдерін бекіту. Кәсіпорын құрылымен танысу, технологиялық жабдықтарды күту дағдысын игеру. Технологиялық үрдістердің ерекшеліктерін білу, металды өнімнің жасалу технологиялық бағдарын, конструкторлы-технологиялық құжаттарды құрастыру, цех жұмысшылары атқаратын жұмыстарға қатысу. Өндірісті ұйымдастыру және экономика мәселелерін қарастыру. Технолог ретінде студентті нақты жұмыс жасауға дайындау. Жабдықтарды күту және жөндеуге арналған техникалық құжаттарды, жұмыс өндірісіне арналған өкімдерді рәсімдеу; жұмыс орнында нұсқаудан өту, жұмыс күнін жоспарлау және участктегі жұмыстың орындалуын талдау, еңбекақыны төлеу түрі, жоспарлы-алдын-алу жөндеу жұмыстарын ұйымдастыру. Дипломдық жоба (жұмыс) тақырыбы бойынша курстық жұмысты орындауға қажетті материал және құжаттарды жинау.
КҚ1
КҚ3

СК 7.1
СК 7.2
СК 7.3
СК 7.4
СД 07
В результате изучения профессионального модуля обучающийся должен
знать:
основное и вспомогательное оборудование, конструкционные особенности, технология процесса.
уметь:
пользоваться специальными приспособлениями, излагать конструкцию агрегата.
Оборудование сталеплавильных цехов с особенностью работы оператора загрузки конвертора
Конструкционные особенности сталеплавильного цеха, основное и дополнительное оборудование, конструкции и работа завалочных машин, их технологическое назначение
ПК1
ПК4
ПК5
СК 12.1
СК 12.2
СК 12.3
СК 12.4
СД 07
В результате изучения профессионального модуля обучающийся должен
знать:
основное и вспомогательное оборудование, конструкционные особенности, технология процесса.
уметь:
пользоваться специальными приспособлениями, излагать конструкцию агрегата.
Бездоменная металлургия железа Конструкционные особенности сталеплавильного цеха, основное и дополнительное оборудование, конструкции и работа всех типов машин, их технологическое назначение
ПК1
ПК4
ПК5
СК 18.1
СК 18.2
СК 18.3
СК 18.4
СД 07
В результате изучения профессионального модуля обучающийся должен
знать:
основное и вспомогательное оборудование, конструкционные особенности, технология процесса.
уметь:
пользоваться специальными приспособлениями, излагать конструкцию агрегата.
Бездоменная металлургия железа Конструкционные особенности сталеплавильного цеха, основное и дополнительное оборудование, конструкции и работа всех типов машин, их технологическое назначение
ПК1
ПК4
ПК5
СК 18.1
СК 18.2
СК 18.3
СК 18.4
ДД 00
Дополнительные дисциплины
ПП.00
В результате прохождения производственной (преддипломной) практики ообучающийся должен
знать:
- организацию планово- предупредительного ремонта;
- виды оплаты труда и составление фотографии рабочего дня, методы ее обработки;
- методы руководства рабочим коллективом на участке;
- структуру выдачи нарядов;
владеть практическими навыками:
- планирования рабочего дня на участке, выдачи заданий исполнителям, инструктажа на рабочем месте;
- взаимоотношений со смежным инженерно-техническим персоналом;
- организации планово-предупредительного ремонта;
должен уметь:
- планировать рабочий день на участке;
- оформлять наряды на производство работ.
Профессиональная практика (учебная, ознакомительная производственная, профессиональная преддипломная, дипломирование) практика
Ознакомление с производством, современным оборудованием металлургических заводов. Закрепление теоретических и практических знаний, полученных студентами при изучении общепрофессиональных и специальных дисциплин. Ознакомление со структурой предприятия, овладение приемами обслуживания технологического оборудования. Изучение особенностей технологических процессов, составление маршрутной технологии изготовления металлопродукции, конструкторско-технологической документации, участие в работах, выполняемых работниками цеха. Изучение вопросов экономики и организации производства. Подготовка студента к практической работе в качестве технолога. Оформление документации на техническое обслуживание и ремонт оборудования, оформление распоряжения на производство работ; инструктаж на рабочем месте, планирование рабочего дня и анализ работы участка, виды оплаты труда, организация планово-предупредительного ремонта. Сбор необходимых материалов и документации для выполнения курсовых работ и по тематике дипломного проекта (работы)
ПК1
ПК3

АП 0.4
Кәсіптік модульді оқу нәтижесінде білім алушы
білуі керек:
- конструкция және үрдістер параметрінің өзара байланысын олардың ерекшеліктерін;
орындауы керек:
- агрегаттар түрін, сызбаларды оқу, қажетті есептеулерді орындау.
Металлургиялық пештер
Металлургиялық өндірістегі агрегаттардың конструкциялық ерекшеліктері, агрегаттардың геометриялық параметрлерін есептеу.
КҚ 1
КҚ 2
КҚ 3
АҚ 1.1
АҚ 2.2
АҚ 3.2
АҚ 4.1
АҚ 5.2
АҚ 6.1
АҚ 7.1
АҚ 8.1
АҚ 9.1
АҚ 10.1
АҚ 11.1
АҚ 12.1
АҚ 13.1
АҚ 14.1
АҚ 15.1
АҚ 16.2
АҚ 17.2
АҚ 18.1
АҚ 19.1
АҚ 20.1
АҚ 21.1
АҚ 21.2
АҚ 22.2
АП 0.5
Кәсіптік модульді оқу нәтижесінде білім алушы
білуі керек:
- нарық жағдайында кәсіпорында жоспарлауды ұйымдастыруды, еңбек және жалақыны жоспарлауды, жедел-өндірісті жоспарлауды, жоспарлау және басқарудың торлы әдістерін;
орындауы керек:
- жұмысшы жобаларға арналған сметалы құжаттарды және техника-экономикалық негіздемені құрастыруға арналған экономикалық есептеулерді;
дағдысын иеленуі керек:
- жұмысшы жобалардың сметалы құжаттарын және техника-экономикалық негіздемелерге арналған экономикалық есептеулерді құрастыру
Экономика, өндірісті ұйымдастыру және жоспарлау
Сала кәсіпорны нарық қатынастар жүйесінде. Менеджмент. Басқару әдістері және негізгі қағидалары. Маркетинг. Сала кәсіпорынының өндірісті қоры. Сала кәсіпорындағы күрделі салым және күрделі құрылыс. Негізгі және қосымша өндірісті ұйымдастыру. Еңбекті ғылыми ұйымдастыру. Сала кәсіпорындағы техникалық нормалау негізі. Еңбек өнімділігі. Сала кәсіпорында жалақыны төлеуді ұйымдастыру. Нарықты экономика жағдайындағы Қазақстан Республикасының салық жүйесі. Сала кәсіпорнында жоспарлауды ұйымдастыру. Сала кәсіпорнында өндірісті-шаруашылықты іс-әрекеті талдау және есеп жүргізу негізі. Жұмыс жасайтын өндірісте жаңа инвестиционды жобаларды жүзеге асыру. Инвестицияның тиімділігін анықтауға арналған әдістер. Инвестиционды жобалардың тиімділігін анықтауға арналған кезеңдер және деңгейлер.
БК1
БК2
АП 06
Кәсіптік модульді оқу нәтижесінде білім алушы білуі керек:
- еңбекті қорғауды қызметті ұйымдастыру негіздерін;
- еңбекті қорғауға арналған заңды және нормалы актілерді, өндірісті ортаның метрологиялық жағдайын;
- техника қауіпсіздігіне арналған жалпы мәселелерді;
- таптау цехтарындағы негізгі және қосымша жабдықтарда жұмыс жасау кезінде сақталатын техника қауіпсіздігін;
орындауы керек:
- қауіпті және зиянды өндірісті факторлардың жұмысшыларға кері әсер етуін және жарақаттануын болдырмайтын құрал, шаралар, тәсілдерді жетік;
- еңбекті қорғау және қауіпсіздік тұрғысынан өндірісте жетілдірілген оңтайлы вариаттарды таңдай білуді;
дағдысын иеленуі керек:
- өндірісті апат нәтижесінде жарақат алған адамға бірінші дәрігерлік көмекті көрсету.
Еңбекті қорғау және тіршілік қауіпсіздігі
Пән, негізгі бөлімдер, ғылыми-әдістемелік қағидалар, мазмұны, терминдер және еңбекті қорғау анықтамасы. Кәсіпорында еңбекті қорғау жағдайын бақылау және тексеру қызметін ұйымдастыру. Еңбекті қорғауға арналған заң және норма актілері. Жұмысшыларды еңбекті қорғау бойынша оқыту. Еңбекті қорғау нормасын бұзғаны үшін жауапкершілікке тарту. Жарақат және кәсіптік ауру жайлы түсінік. Өндіріс ортасының метрологиялық жағдайы. Өндірісті жарықтану, оны нормалау, есептеу. Өндірісті шу, тербеліс, адам ағзасына әсер етуі, қорғау шаралары. Электрқауіпсіздік. Жану жайлы негізгі мағлұмат. Жарылыс-өрт қауіпі бойынша өндіріс ғимараттарын жіктеу. Жарылысты-өрт қауіпті ғимараттардағы жабдықтар. Ғимарат және құрылысты найзағайдан қорғау. Негізгі өртке қарсы қолданылатын шаралар.
КҚ3
КҚ4
АП 07
Пәндердің циклін оқу нәтижесінде білім алушы білуі керек:
- үрдіс технологиясын, физика-химиялық үрдістер, конструкционды ерекшеліктерін:
орындауы керек:
- агрегат конструкциясын, есептерді шешуді, материалдық және жылулық баланстарды құрастыру.
Болатты мартен пештерінде өндіру
Мартенді пештердің конструкциялық ерекшеліктері, шихталау, МП технологиялық үрдістері, МП өндірілетін материалдар.
КҚ1
КҚ 4
КҚ 5

СД 0.4
В результате изучения профессионального модуля обучающийся должен
знать:
- особенности конструкций и взаимосвязь параметров процесса с конструкционными особенностями
уметь:
- определение типов агрегатов, чтение чертежей, производить необходимые расчеты.
Металлургические печи
Конструкционные особенности агрегатов металлургического производства, методы расчетов геометрических параметров агрегатов.
ПК1
ПК2
ПК3
СК 1.1 СК 2.2 СК 3.2 СК 4.1 СК 5.2 СК 6.1 СК 7.1 СК 8.1 СК 9.1 СК 10.1 СК 11.1 СК 12.1 СК 13.1 СК 14.1 СК 15.1 СК 16.2 СК 17.2 СК 18.1 СК 19.1 СК 20.1 СК 21.1 СК 21.2 СК 22.2
СД 0.5
В результате изучения профессионального модуля обучающийся должен
знать:
- организацию планирования на предприятиях в условиях рынка, планирование труда и заработной платы, оперативно-производственное планирование, сетевые методы планирования и управления;
уметь:
- выполнять экономические расчеты для составления технико-экономических обоснований и сметной документации рабочих проектов;
должен владеть навыками:
- экономических расчетов для составления технико-экономических обоснований и сметной документации рабочих проектов.
Экономика, организация и планирование производства Предприятия отрасли в системе рыночных отношений. Менеджмент. Основные принципы и методы управления. Маркетинг. Производственные фонды предприятий отрасли. Капитальные вложения и капитальное строительство предприятий отрасли. Организация основного и вспомогательного производства. Научная организация труда. Основы технического нормирования на предприятиях отрасли. Производительность труда. Организация оплаты труда на предприятиях отрасли. Налоговая система Республики Казахстан в условиях рыночной экономики. Организация планирования на предприятиях отрасли. Основы учета и анализа производственно-хозяйственной деятельности предприятий отрасли.
Инвестиционные проекты создания новых и реновации действующих производств. Методы оценки эффективности инвестиций. Стадии и этапы оценки эффективности инвестиционных проектов.
БК1
ПК2
СД 0.6
В результате изучения профессионального модуля обучающийся должен
знать:
- основы организации службы контроля охраны труда, законодательные и нормативные акты по охране труда, метеорологические условия производственной среды;
- общие вопросы техники безопасности;
- технику безопасности при работе на основном и вспомогательном оборудовании прокатных цехов;
уметь:
- квалифицированно изыскивать способы, меры и средства, исключающие травматизм и устраняющие влияние работающих опасных и вредных производственных факторов;
- проводить анализы качества условий труда и рабочего места;
- выбирать оптимальные варианты совершенствования производства с точки зрения безопасности и охраны труда;
должен владеть навыками:
- оказания первой помощи пострадавшему в результате производственной аварии.
Охрана труда и безопасность жизнедеятельности Предмет, составные части, научно-методические принципы, значение, термины и определения в охране труда. Организация службы контроля и надзора за состоянием охраны труда на предприятию. Законодательные и нормативные акты по охране труда. Обучение работающих по охране труда. Ответственность за нарушение норм охраны труда. Понятие о травматизме и профзаболеваниях. Метеорологические условия производственной среды. Производственное освещение, его нормирование, расчет. Производственный шум, вибрация, действие на человека, меры защиты. Электробезопасность. Основные сведения о горении, классификация производственных помещений по взрыво-пожароопасности. Оборудование пожаровзрывоопасных помещений. Молниезащита зданий и сооружений. Основные противопожарные мероприятия.
ПК3
ПК4
СД 07
В результате изучения профессионального модуля обучающийся должен
знать:
- конструкционные особенности, физико-химические процессы, технология процесса.
уметь:
- излагать конструкцию агрегата, решать задачи, составлять материальный и тепловой баланс.
Производство стали в мартеновских печах Технологические, теоретические, конструкционные особенности мартеновской печи, шихтовка, технологический процесс МП, выпуск материалов из МП.
ПК1
ПК4
ПК5

АҚ 2.1
АҚ 2.2
АҚ 2.3
АҚ 2.4
АП 07
Кәсіптік модульді оқу нәтижесінде білім алушы білуі керек:
- негізгі және қосымша жабдықтар, құрылымдық ерекшеліктер, үрдіс технологиясы;
орындауы керек:
- арнайы құрылғыларды қолдану, агрегат құрылымын баяндау
Мартен пештерінің жабдығы
Мартенді пештердің конструкциялық ерекшеліктері, шихталау, МП технологиялық үрдістері, МП өндірілетін материалдар.
КҚ 1
КҚ 4
КҚ 5
АҚ 3.1
АҚ 3.2
АҚ 3.3
АҚ 3.4
АП 07
Кәсіптік модульді оқу нәтижесінде білім алушы білуі керек:
- негізгі және қосымша жабдықтар, құрылымдық ерекшеліктер, үрдіс технологиясы;
орындауы керек:
- арнайы құрылғыларды қолдану, агрегат құрылымын баяндау
Болат ерітетін цехтардың құрал-жабдықтары ковшінің жұмыс ерекшелігімен Болат ерітетін цехтың құрылымдық ерекшеліктері, негізгі және қосымша жабдықтар, миксерлердің түрлері және технологиялық тағайындау
КҚ 1
КҚ 4
КҚ 5
АҚ 4.1
АҚ 4.2
АҚ 4.3
АҚ 4.4
АП 07
Кәсіптік модульді оқу нәтижесінде білім алушы білуі керек:
- негізгі және қосымша жабдықтар, құрылымдық ерекшеліктер, үрдіс технологиясы;
орындауы керек:
- арнайы құрылғыларды қолдану, агрегат құрылымын баяндау
Болат ерітетін цехтардың құрал-жабдықтары араластырушының жұмыс ерекшелігімен, болат ерітетін цехтың құрылымдық ерекшеліктері, негізгі және қосымша жабдықтар, миксерлердің түрлері және технологиялық тағайындау
КҚ 1
КҚ 4
БК5
АҚ 5.1
АҚ 5.2
АҚ 5.3
АҚ 5.4
АП 07
Кәсіптік модульді оқу нәтижесінде білім алушы білуі керек:
- негізгі және қосымша жабдықтар, құрылымдық ерекшеліктер, үрдіс технологиясы;
орындауы керек:
- арнайы құрылғыларды қолдану, агрегат құрылымын баяндау
Болат ерітетін цехтардың құрал-жабдықтары құю машинасының машинисінің жұмыс ерекшелігімен болат ерітетін цехтың құрылымдық ерекшеліктері, негізгі және қосымша жабдықтар, құю машинасының құрылымы мен жұмысы, олардың құю машинасын жүргізудің технологиялық белгілері және құю кезіндегі торкрет машиналарын және артқы қабырғасын торкреттау, жинақтарды, машинаға құю материалдарын беруді қамтамасыз ету және оларды бункерге төгу, пештерге құю машиналарын беру, қамтамасыз етілетін жабдықтау жұмысында жарамсыздықты анықтау және жою.
КҚ 1
КҚ 4
БК5
АҚ 6.1
АҚ 6.2
АҚ 6.3
АП07
Кәсіптік модульді оқу нәтижесінде білім алушы білуі керек:
- негізгі және қосымша жабдықтар, құрылымдық ерекшеліктер, үрдіс технологиясы;
орындауы керек:
- арнайы құрылғыларды қолдану, агрегат құрылымын баяндау
Болат ерітетін цехтардың құрал-жабдықтары бұзу машинасының машинисінің жұмыс ерекшелігімен болат ерітетін цехтың құрылымдық ерекшеліктері, негізгі және қосымша жабдықтар, бұзу машинасының құрылымы мен жұмысы, олардың технологиялық белгілері. Материалдар мен қышқылдарды пештерге тиеу. Кептіргіш пештерге кептіруге және қыздыруға беру және орнықтыру.
КҚ 1
КҚ 4
КҚ 5

СК 2.1
СК 2.2
СК 2.3
СК 2.4
СД 07
В результате изучения профессионального модуля обучающийся должен:
знать:
- основное и вспомогательное оборудование, конструкционные особенности, технология процесса.
уметь:
- пользоваться специальными приспособлениями, излагать конструкцию агрегата.
Оборудование мартеновских печей
Конструкционные особенности мартеновской печи и его дополнительное оборудование, шихтовка, технологический процесс МП, выпуск материалов из МП.
ПК1
ПК4
ПК5
СК 3.1
СК 3.2
СК 3.3
СК 3.4
СД 07
В результате изучения профессионального модуля обучающийся должен:
знать:
- основное и вспомогательное оборудование, конструкционные особенности, технология процесса.
уметь:
- пользоваться специальными приспособлениями, излагать конструкцию агрегата.
Оборудование сталеплавильных цехов с особенностью работы ковшевого
Конструкционные особенности сталеплавильного цеха, основное и дополнительное оборудование, разновидности ковшей и их технологическое назначение.
ПК1
ПК4
ПК5
СК 4.1
СК 4.2
СК 4.3
СК 4.4
СД 07
В результате изучения профессионального модуля обучающийся должен
В результате изучения профессионального модуля обучающийся должен
знать:
- основное и вспомогательное оборудование, конструкционные особенности, технология процесса.
уметь:
- пользоваться специальными приспособлениями, излагать конструкцию агрегата.
Оборудование сталеплавильных цехов с особенностью работы миксерового Конструкционные особенности сталеплавильного цеха, основное и дополнительное оборудование, разновидности ковшей и их технологическое назначение
ПК1
ПК4
ПК5
СК 5.1
СК 5.2
СК 5.3
СК 5.4
СД 07
В результате изучения профессионального модуля обучающийся должен:
знать:
- основное и вспомогательное оборудование, конструкционные особенности, технология процесса.
уметь:
- пользоваться специальными приспособлениями, излагать конструкцию агрегата.
Оборудование сталеплавильных цехов с особенностью работы машиниста заправочной машины
Конструкционные особенности сталеплавильного цеха, основное и дополнительное оборудование, конструкции и работа заправочных машин, их технологическое назначение. управление заправочной машиной и торкрет-машиной при заправке и торкретировании задней стенки, свода, набивки крышек завалочных окон мартеновских печей, обеспечение подачи заправочных материалов к машине и засыпка их в бункера, заправка торкрет-машины огнеупорной массой, подача заправочной машины к печам, выявление и устранение неисправностей в работе обслуживаемого оборудования.
ПК1
ПК4
ПК5
СК 6.1
СК 6.2
СК 6.3
СД 07
В результате изучения профессионального модуля обучающийся должен
знать:
- основное и вспомогательное оборудование, конструкционные особенности, технология процесса.
уметь:
- пользоваться специальными приспособлениями, излагать конструкцию агрегата.
Оборудование сталеплавильных цехов с особенностью работы машиниста завалочной машины Конструкционные особенности сталеплавильного цеха, основное и дополнительное оборудование, конструкции и работа завалочных машин, их технологическое назначение. Загрузка в печи материалов и раскислителей. Подача и установка в сушильные печи для просушивания и прокаливания.
ПК1
ПК4
ПК5

АҚ 1.1
АҚ 1.2
АҚ 2.1
АҚ 2.2
АҚ 3.1
АҚ 3.2
АҚ 4.1
АҚ 5.1
АҚ 6.1
АҚ 7.1
АҚ 8.1
АҚ 9.1
АҚ 10.1
АҚ 10.2
АҚ 11.1
АҚ 12.1
АҚ 13.1
АҚ 14.1
АҚ 14.2
АҚ 15.1
АҚ 15.2
АҚ 16.1
АҚ 16.2
АҚ 17.1
АҚ 17.2
АҚ 18.1
АҚ 19.1
АҚ 19.2
АҚ 21.1
АҚ 21.2
АҚ 22.1
АҚ 22.2
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2013 жылғы 10 шілдедегі
№ 268 бұйрығына 156-қосымша
Үлгілік оқу жоспары
техникалық және кәсіптік білім
Білім коды мен бейіні: 1000000 - Металлургия және машина жасау
Мамандығы: 1003000 «Түсті металдар металлургиясы»
Біліктілігі: 100315 3 - Техник - металлург
Оқыту түрі: күндізгі
Нормативтік оқу мерзімі: 3 жыл 10 ай
негізгі орта білім базасында
Оқу үрдісінің жоспары
III Оқу процесінің жоспары
Индекс Оқу пәндерінің атауы Семестр бойынша бөлу Бақылау жұмыстарының ең кем саны Сағаттар саны Курстар және семестрлер бойынша бөлу
Барлығы олардың ішінде I курс II курс III курс IV курс
емтихандар курстық жобалар теориялық сабақтар зертханалық-практ. жұмыстар курстық жобалау 1 сем
19 ап
аптадағы сағат саны 2 сем
19 ап.
аптадағы сағат саны 3 сем
13 ап.
аптадағы сағат саны 4 сем
15 ап
аптадағы сағат саны 5 сем
12 ап
аптадағы сағат саны 6 сем
12 ап
аптадағы сағат саны 7 сем
13 ап
аптадағы сағат саны
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
11
12
13
14
15
16
ЖБП 00
Жалпы білім беру пәндері*
4**   9 1437 1116 321 0 684 36 684 36 39 3 30 2
ЖБП 01
Қазақ (орыс) тілі
2
2

СК 1.1
СК 1.2
СК 2.1
СК 2.2
СК 3.1
СК 3.2
СК 4.1
СК 5.1
СК 6.1
СК 7.1
СК 8.1
СК 9.1
СК 10.1
СК 10.2
СК 11.1
СК 12.1
СК 13.1
СК 14.1
СК 14.2
СК 15.1
СК 15.2
СК 16.1
СК 16.2
СК 17.1
СК 17.2
СК 18.1
СК 19.1
СК 19.2
СК 21.1
СК 21.2
СК 22.1
СК 22.2
Приложение 156
к приказу Министра образования
и науки Республики Казахстан
от 10 июля 2013 г. 268
Типовой учебный план
технического и профессионального образования
Код и профиль образования: 1000000 - Металлургия и машиностроение
Специальность: 1003000 «Металлургия цветных металлов»
Квалификация: 100315 3 - Техник-металлург
Форма обучения: очная
Нормативный срок обучения: 3 года 10 месяцев
на базе: основного среднего образования
III План учебного процесса
Индекс
Наименование учебных дисциплин
Распределение по семестрам
Минимальное кол-во контрольных работ
Количество часов
Распределение по курсам и семестрам*
Всего
Из них
I курс
II курс
III курс
IV курс
экзаменов
курсовых проектов
теоретические занятия
лабораторно-практ. работы
курсовое проект-е
1сем
19
нед.
Кол-во часов в нед.
2сем
19
нед.
Кол-во часов в нед.
3сем
13
нед.
Кол-во часов в нед.
4сем
15
нед.
Кол-во часов в нед.
5сем
12
нед.
Кол-во часов в нед.
6сем
12
нед.
Кол-во часов в нед.
7сем
13
нед.
Кол-во часов в нед.
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
ООД 00
Общеобразовательные дисциплины*
4**
9
1437
1116
321
0
684
36
684
36
39
3
30
2
ООД 01
Казахский (русский) язык
2
2

5760
К 00
Оқу жылы бойынша оқу тобына берілетін 100 сағаттан артық емес консультациялар
400
Ф 00
Аптасына 4 сағаттан артық емес факультативтік сабақтар
428
Барлығы
828
Қорытынды
6588
IV Жұмыс кәсібі
белгіленген деңгейге: 100301 2 Металл және қоспаларды балқытушы, 100302 2 Конвертерлеуші, 100303 2 Түсті металдарды және қоспаларды құюшы, 100304 2 Су ерітінділерін электролиздеуші, 100305 2 Ерітілген тұздарды электролиздеушісі, 100306 2 Ыстық металл таптаушысы, 100307 2 Түсті металл балқытушысы, 100308 2 Түсті металлургия өнімдерін бақылаушы, 100309 2 Басқару пульті операторы, 100310 2 Аппаратшы (барлық атаулар), 100311 2 Аппаратшы гидрометаллург, 100313 2 Шихтаушы, 100314 2 Металл қыздырушы (дәнекерлеуші);
жоғары деңгейге: 100301 2 Металл және қоспаларды балқытушы, 100302 2 Конвертерлеуші, 100303 2 Түсті металдарды және қоспаларды құюшы, 100304 2 Су ерітінділерін электролиздеуші, 100305 2 Ерітілген тұздарды электролиздеушісі, 100306 2 Ыстық металл таптаушысы, 100307 2 Түсті металл балқытушысы, 100308 2 Түсті металлургия өнімдерін бақылаушы, 100309 2 Басқару пульті операторы, 100310 2 Аппаратшы (барлық атаулар), 100311
2 Аппаратшы гидрометаллург, 100313 2 Шихтаушы, 100314 2 Металл қыздырушы (дәнекерлеуші)*.
V Оқудың аяқталу түрі
Пәндер бойынша қорытынды аттестаттаудың емтихандары:
1. «Түсті металдар өндірісі»
2. «Еңбекті, қоршаған ортаны және табиғатты тиімді пайдалану»
3. Білім беру ұйымы (аймақ жағдайына қарай және жұмыс берушінің сұранысымен) таңдаған арнайы пән*******
Оқу жоспарының түсініктемелері:
* жалпы білім беру пәндерінің 1437 сағатының 1368 сағаты 1-курста, сол көлемдегі АӘД пәнінің 69 сағаты 2-курста зерделенеді;
** I-курстың 2-семестрінде ЖБП пәндері оқытылғаннан кейін «Қазақ (орыс) тілі», «Қазақ (орыс) әдебиеті», «Қазақстан тарихы», «Математика» және бір таңдаулы пәнінен жалпы орта білім көлемінде емтихандар тапсыруы қарастырылады;
*** қазақ тілінде оқитын топтарда «Қазақ және орыс әдебиеті» (171 сағ.) оқытылғанда жалпы көлемінің 60 % қазақ әдебиетіне және 40 % орыс әдебиетіне, ал орыс тілінде оқитын топтарда 60 % орыс әдебиетіне және 40 % қазақ әдебиетіне беріледі;
**** «Алғашқы әскери дайындық» пәнінде 30 сағат зертханалық-практикалық жұмыстары мен 4 - семестрдің аяғында өткізілетін 30 сағат далалық оқыту (лагерь) жиыны меңгеріледі;
***** «Дене тәрбиесі» пәнінің емтиханы, соңғы семестрдің бөлек бөлінбеген уақытында тапсырылып, оның ішінде валеология 1-семестрде 36 сағат көлемінде қарастырылады;
****** қазақ (орыс) тілінде оқытылатын топтарда «Кәсіби қазақ (орыс) тілі» пәнінде «Мемлекеттік тілде іс жүргізу» курсы зерделейді және кәсіби қызметінің аясындағы жұмыстар үшін мемлекеттік тіліндегі қарым-қатынасты қамтамасыз етеді;
******* орта буын мамандарының қорытынды аттестациясының емтиханы құрамындағы үшінші пән ретінде, аймақтық жағдайды есептей отырып, білім беру мекемесінің осы немесе басқа да арнайы пәндерді таңдауы  өндірістік компаниялар (жұмыс берушілер) жетекшілерінің міндетті түрдегі келісімімен қарастырылады;
******** білім беру ұйымы анықтайтын пәннің (БҰАП) атауы жұмыс берушінің талаптарына байланысты өзгеше болуы мүмкін;
********* маманның біліктілігі төмендегіге сәйкес:
- белгіленген деңгей - IV-ші семестрді аяқтап, барлық емтихандарды ойдағыдай тапсырғанда кәсіби дағдыны қалыптастыру (7 апта) практикасын игеріп, бастапқы разрядтың біліктілік емтиханын тапсырғанда беріледі;

5760
К 00
Консультации не более 100 часов на учебную группу на учебный год
400
Ф 00
Факультативные занятия не более 4 часов в неделю
428
Всего
828
Итого
6588
IV Рабочая профессия
для установленного уровня: 100301 2 Плавильщик металла и сплавов, 100302 2 Конвертерщик, 100303 2 Разливщик цветных металлов и сплавов, 100304 2 Электролизник водных растворов, 100305 2 Электролизник расплавленных солей, 100306 2 Прокатчик горячего металла, 100307 2 Отжигальщик цветных металлов, 100308 2 Контролер продукции цветной металлургии, 100309 2 Оператор пульта управления, 100310 2 Аппаратчик (всех наименований), 100311 2 Аппаратчик-гидрометаллург, 100313 2 Шихтовщик, 100314 2 Нагревальщик (сварщик) металла;
для повышенного уровня:100301 2 Плавильщик металла и сплавов, 100302 2 Конвертерщик, 100303 2 Разливщик цветных металлов и сплавов, 100304 2 Электролизник водных растворов, 100305 2 Электролизник расплавленных солей, 100306 2 Прокатчик горячего металла, 100307 2 Отжигальщик цветных металлов, 100308 2 Контролер продукции цветной металлургии, 100309 2 Оператор пульта управления, 100310 2 Аппаратчик (всех наименований), 100311 2 Аппаратчик-гидрометаллург, 100313 2 Шихтовщик, 100314 2 Нагревальщик (сварщик) металла.
V Форма завершения обучения
Экзамены итоговой аттестации по дисциплинам:
1. «Производство цветных металлов».
2. «Охрана труда, окружающей среды и рациональное природопользование».
3. Специальная дисциплина по выбору организации образования (с учетом региональных условий и запросов работодателей)*******.
Пояснения к учебному плану:
* на 1-курсе изучается 1368 часов общеобразовательных дисциплин из общего объема 1437 час., который включает в себя 69 часов дисциплины НВП, изучаемых на 2-курсе;
** после завершения обучения по циклу ООД во 2- семестре 1- курса предусматривается сдача экзаменов в объеме общего среднего образования по дисциплинам: «Казахский (русский) язык», «Казахская (русская) литература», «История Казахстана», «Математика», а также одной дисциплины - по выбору;
*** при изучении дисциплины «Казахская и русская литература» (171 час) в группах с казахским языком обучения 60 % от общего объема часов отводится на изучение казахской литературы и 40 % - русской литературы, а в группах с русским языком обучения 60 % - на изучение русской литературы и 40 % - казахской литературы;
**** дисциплина «Начальная военная подготовка» включает 30 часов лабораторно-практических работ, а также 30 часов учебно-полевых (лагерных) сборов, которые проводятся по завершении 4-семестра;
***** экзамен по дисциплине «Физическая культура», которая включает курс валеологии в объеме 36 часов в 1 - семестре, проводится в завершающем семестре за счет отведенного на предмет учебного времени;
******курс «Делопроизводство на государственном языке» в группах с казахским (русским) языком обучения изучается в дисциплине «Профессиональный казахский (русский) язык» и обеспечивает общение на государственном языке в сфере профессиональной деятельности;
*******выбор организацией образования данной или других специальных дисциплин с учетом региональных условий в качестве третьей составляющей экзамена итоговой аттестации для специалиста среднего звена предусматривает обязательное согласование с руководителями производственных компаний (работодателями);
********наименование дисциплины, определяемой организацией образования (ДО), может варьироваться в зависимости от требований работодателя;
*********присвоение квалификации специалиста производится соответственно:
- для установленного уровня - по окончании IV-семестра и успешной сдаче всех экзаменов, освоении практик в учебно-производственных мастерских (3,5 нед.) и по приобретению профессиональных навыков (7 нед), со сдачей квалификационного экзамена на получение начального разряда;

- жоғары деңгей - VI-ші семестрді аяқтап, барлық емтихандарды ойдағыдай тапсырғанда және кәсіби дағдыны қалыптастыру мен бекіту (14,5 апта) практикасын игеріп, жоғары разрядтың біліктілік емтиханын тапсырғанда беріледі;
- орта буын маманы - VIII -ші семестрді аяқтап, барлық емтихандарды ойдағыдай тапсырғанда, мамандықтың бейінді (16 апта) практикасын игеріп, IV-V разрядтың біліктілік емтиханын тапсырғанда беріледі.
Қорытынды аттестаттауға шығарылатын сағаттар көлемінен кәсіби дайындығының әрбір деңгейін бағалауына және біліктілігін иеленуіне 5 сағат беріледі.
Ескерту: ЖБП – жалпы білім беретін пәндер; ЖГП – жалпы гуманитарлық пәндер; ӘЭП – әлеуметтік-экономикалық пәндер; ЖКП – жалпы кәсіптік пәндер; АП – арнайы пәндер; БҰАП – білім беру ұйымдары анықтайтын пәндер; ӨО – өндірістік оқыту; КП – кәсіптік практика; АА – аралық аттестаттау; ҚА – қорытынды аттестаттау; КДДБ - кәсіптік даярлық деңгейін бағалау және біліктілік беру; К - консультациялар; Ф – факультативтік сабақтар.
*Семестр бойынша бөлу мамандықтың өзгешелігіне, аймақтық ерекшеліктеріне және тағы басқа байланысты өзгертіледі.
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2013 жылғы 10 шілдедегі
№ 268 бұйрығына 157-қосымша
Үлгілік оқу жоспары
техникалық және кәсіптік білім
Білім коды мен бейіні: 1000000 - Металлургия және машина жасау
Мамандығы: 1003000 «Түсті металдар металлургиясы»
Біліктілігі: 100315 3 - Техник-металлург
Оқыту түрі: күндізгі

- для повышенного уровня - по окончании VI- семестра и успешной сдаче всех экзаменов, освоении последующей практики по приобретению и закреплению профессиональных навыков (14,5 нед.), со сдачей квалификационного экзамена на получение повышенного разряда;
- для специалиста среднего звена - по окончании VIII - семестра и успешной сдаче всех экзаменов, освоении практики по профилю специальности (16 нед.) и сдаче квалификационного экзамена на IV- V разряды.
На оценку уровня профессиональной подготовленности и присвоение квалификации выделяется 5 часов, которые заимствуются из объема часов, отведенных на итоговую аттестацию.
Примечание: ООД - общеобразовательные дисциплины; ОГД -  общегуманитарные дисциплины; СЭД - социально-экономические дисциплины; ОПД - общепрофессиональные дисциплины; СД - специальные дисциплины; ДОО - дисциплины, определяемые организацией образования; ПО - производственное бучение;
ПП - профессиональная практика; ПА - промежуточная аттестация; ИА - итоговая аттестация; ОУППК - оценка уровня профессиональной подготовленности и присвоение квалификации; К - консультации; Ф - факультативные занятия.
*Распределение по семестрам изменяется в зависимости от специфики специальности, региональных особенностей и другие
Приложение 157
к приказу Министра образования
и науки Республики Казахстан
от 10 июля 2013 года № 268
Типовой учебный план
технического и профессионального образования
Код и профиль образования: 1000000 - Металлургия и машиностроение
Специальность: 1003000 «Металлургия цветных металлов»
Квалификация: 100315 3 - Техник-металлург
Форма обучения: очная

- белгіленген деңгей - II-ші семестрді аяқтап, барлық емтихандарды ойдағыдай тапсырғанда және шеберханадағы өндірістік оқыту практикасы (3,5апта) мен кәсіби дағдыны қалыптастыру практикасын (8 апта) игеріп, бастапқы разрядтың біліктілік емтиханын тапсырғанда беріледі;
- жоғары деңгей - IV-ші семестрді аяқтап, барлық емтихандарды ойдағыдай тапсырғанда және кәсіби дағдыны қалыптастыру мен бекіту (13,5 апта) практикасын игеріп, жоғары разрядтың біліктілік емтиханын тапсырғанда беріледі;
- орта буын маманы - VI -ші семестрді аяқтап, барлық емтихандарды ойдағыдай тапсырғанда, мамандықтың бейінді (16 апта) практикасын игеріп, IV-V разрядтың біліктілік емтиханын тапсырғанда беріледі;
Қорытынды аттестаттауға шығарылатын сағаттар көлемінен кәсіби дайындығының әрбір деңгейін бағалауына және біліктілігін иеленуіне 5 сағат беріледі
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2013 жылғы 10 шілдедегі
№ 268 бұйрығына 158-қосымша
1. Техникалық және кәсіптік білім деңгейі бойынша білім
беру оқу бағдарламасының құрылымы
1.1. 1003000 – «Түсті металдар металлургиясы» мамандығы бойынша техникалық және кәсіби білімнің бекітілген деңгей біліктілігіне арналған білім беру оқу бағдарламасының құрылымы
Оқу мерзімі: 1 жыл 10 ай
Индекс
Пәндер мен кәсіби  модульдердің оқу циклдері
Пәндер мен кәсіби модульдер бөлімдерінің атауы
Қалыптастыру құзыретінің коды
ЖБП 00
Жалпы білім пәндері
БҚ 1.1
ЖГП 00
Жалпы гуманитарлық пәндер
ЖГП 0.1
Пәнді зерделеу нәтижесінде оқушы:
- іскерлік қазақ тілі негізін;
- кәсіптік лексиканы;
- мамандық бойынша грамматикалық материалды білуі керек;
кәсіптік бағыттағы мәтіндерді оқу және аудару (сөздік көмегімен); оқылатын мәтінді талдау; монологиялық және диалогиялық тілді жүргізу қолынан келуі керек.
Кәсіби қазақ тілі (оқудың қазақ тілінде жүрмейтін топтарында):
қазақ тілінің синтаксисі; мамандық бойынша терминология; кәсіби бағытталған мәтіндерді аудару техникасы (сөздік көмегімен); кәсіби қарым-қатынас; тілді дамыту.
БҚ 1.8
ЖГП 0.1
Пәнді зерделеу нәтижесінде оқушы:
- іскерлік орыс тілінің негіздерін;
- кәсіптік лексиканы;
- мамандық бойынша грамматикалық материалды білуі керек;
кәсіптік бағыттағы мәтіндерді оқу және аудару (сөздік көмегімен); мәтінді талдау; монологиялық және диалогиялық тілді жүргізу қолынан келуі керек.
Кәсіби орыс тілі (оқудың орыс тілінде жүрмейтін топтарында):
орыс тілінің синтаксисі; мамандық бойынша терминология; кәсіби бағытталған мәтіндерді аудару техникасы (сөздік көмегімен); кәсіби қарым-қатынас; тілді дамыту.
БҚ 1.8
ЖГП 0.2
Пәнді зерделеу нәтижесінде оқушы:
- кәсіби қарым-қатынас үшін қажетті мамандық бойынша лексика-грамматикалық материалды білуі керек;
кәсіптік бағыттағы мәтіндерді оқу және аудару (сөздік көмегімен) қолынан келуі керек
Кәсіби шетел тілі:
кәсіби қарым-қатынас үшін қажетті мамандық бойынша лексика-грамматикалық материал; тіл қызметінің әр түрлі түрлері және  тіл формалары (ауызша, жазбаша, монолог пен диалог түрінде); кәсіби-бағытталған мәтіндерді аудару техникасы.

- для установленного уровня - по окончании II-семестра и успешной сдаче всех экзаменов, освоении практик в учебно-производственных мастерских (3,5 нед.) и по приобретению профессиональных навыков (8 нед.), со сдачей квалификационного экзамена на получение начального разряда;
- для повышенного уровня - по окончании IV- семестра и успешной сдаче всех экзаменов, освоении последующей практики по приобретению и закреплению профессиональных навыков (13,5 нед.), со сдачей квалификационного экзамена на получение повышенного разряда;
- для специалиста среднего звена - по окончании VI - семестра и успешной сдаче всех экзаменов, освоении практики по профилю специальности (16 нед.) и сдаче квалификационного экзамена на IV- V разряды;
На оценку уровня профессиональной подготовленности и присвоение квалификации выделяется 5 часов, которые заимствуются из объема часов, отведенных на итоговую аттестацию.
Примечание: ООД - общеобразовательные дисциплины; ОГД -  общегуманитарные дисциплины; СЭД - социально-экономические дисциплины; ОПД - общепрофессиональные дисциплины; СД - специальные дисциплины; ДОО - дисциплины, определяемые организацией образования; ПО - производственное бучение;
ПП - профессиональная практика; ПА - промежуточная аттестация; ИА -  итоговая аттестация; ОУППК - оценка уровня профессиональной подготовленности и присвоение квалификации; К - консультации; Ф - факультативные занятия.
*Распределение по семестрам изменяется в зависимости от специфики специальности, региональных особенностей и другие
Приложение 158
к приказу Министра образования
и науки Республики Казахстан
от 10 июля 2013 г. № 268
1. Типовые образовательные учебные программы по уровням
технического и профессионального образования
1.1 Структура образовательной учебной программы установленного
уровня квалификации технического и профессионального образования по
специальности 1003000 – «Металлургия цветных металлов»
Срок обучения: 1 год 10 месяцев
Индекс
Учебные циклы дисциплин и профессиональных модулей
Наименование дисциплин и разделов профессиональных модулей
Код формируемой компетенции
ООД 00
Общеобразовательные дисциплины
БК 1.1
ОГД 00
Общие гуманитарные дисциплины
ОГД 0.1
В результате изучения дисциплины обучающийся должен
знать:
- основы делового казахского языка;
- профессиональную лексику
- грамматический материал по специальности;
уметь: читать и переводить (со словарем) тексты профессиональной направленности; анализировать прочитанный текст; вести монологическую и диалогическую речь.
Профессиональный казахский язык (в группах с неказахским языком обучения):
cинтаксис казахского языка; терминология по специальности; техника перевода (со словарем) профессионально ориентированных текстов; профессиональное общение; развитие речи.
БК 1.8
ОГД 0.1
В результате изучения дисциплины обучающийся должен
знать:
- основы делового русского языка;
- профессиональную лексику
- грамматический материал по специальности;
уметь:
читать и переводить (со словарем) тексты профессиональной направленности; анализировать прочитанный текст; вести монологическую и диалогическую речь.
Профессиональный русский язык (в группах с нерусским языком обучения):
синтаксис русского языка; терминология по специальности; техника перевода (со словарем) профессионально ориентированных текстов; профессиональное общение; развитие речи.
БК 1.8
ОГД 0.2
В результате изучения дисциплины обучающийся должен
знать:
- лексико-грамматический материал по специальности, необходимый для профессионального общения;
уметь:
- читать и переводить (со словарем) профессионально ориентированные тексты.
Профессиональный иностранный язык:
лексико-грамматический материал по специальности, необходимый для профессионального общения;
различные виды речевой деятельности и формы речи (устной, письменной, монологической, диалогической);
техника перевода профессионально ориентированных текстов.

БҚ 1.8
ЖГП 0.3
Пәнді зерделеу нәтижесінде оқушы:
дене шынықтырудың әлеуметтік-биологиялық және психофизиологиялық негіздерін; дене тәрбиесінің мазмұны мен ұйымдастырылу формаларын; дұрыс тамақтану принциптерін білуі керек;
- әр түрлі дене шынықтыру жаттығуларын орындау және спорттың жеке түрлері бойынша нормативтерді тапсыру қолынан келуі керек.
Дене тәрбиесі:
маманды дайындаудағы дене шынықтырудың ролі; дене шынықтырудың әлеуметтік-биологиялық және психофизиологиялық негіздері; дене және спорттық өзін-өзі жетілдіру негіздері.
БҚ 1.9
ӘЭП 00
Әлеуметтік-экономикалық пәндер
ӘЭП 0.1
Пәнді зерделеу нәтижесінде оқушы ұғымдарды:
- конфуциандылықты, даосизмді, ежелгі Қытай өнерін;
- Ежелгі Үнді мәдениетінің ерекшеліктерін және оның басты жетістіктерін;
- ислам пайда болуын, оның ерекшеліктерін, басты догмаларын;
- христиан білімінің негізгі принциптерін және оның құнды бағыттарын;
- Ашель мәдениетінің ерекшеліктері - әдебиетінің дамуы, пәлсапасы;
- көшпенділердің өмірі және құндылық жүйесі туралы;
- орта ғасырдағы қазақ этнасының мәдени негізі туралы;
- Қазақстанның орта ғасырдағы мәдениетіне түрк және араб мәдениетінің ықпалы туралы;
- білім, ғылым және мәдениеттің дамуының басты кезеңдерін және материалдық негізін білуі керек;
- ежелгі Азия мәдениетінің ерекшеліктерін аша білу;
- мәдениеттану ұғымдарын еркін қолдану;
- көшпенділердің материалды және  рухани және мәдениетінің ерекшеліктерін, оның қоғамдық мәдениеттегі орнын көрсете білу қолынан келуі керек.
Мәдениеттану:
мәдениеттану және оның қоғам өміріндегі ролі туралы; мәдениеттің құрылуы; мәдениет және өркениет; Конфуций және Дао мәдениетінің түрі; мәдениеттің Үнді-буддалық түрі;
Ислам мәдениетінің әлемі;
мәдениеттің христиандық түрі;
батыс Европа мәдениеті және оның қазіргі кезеңдегі дүние жүзінің дамуына ықпалы; Африка мәдениетінің ерекшеліктері мен бірегейлігі; көшпенділік өркениетінің ерекшеліктері мен бірегейлігі; орта ғасыр дәуіріндегі Қазақстан мәдениеті; XVII-XIX ғасырлардағы қазақтардың мәдени дәстүрлері; XX-ғасырдағы Қазақстан мәдениеті; қазіргі замандағы мәдениет.
БҚ 1.2
ӘЭП 0.2
Пәнді зерделеу нәтижесінде оқушы:
- әлемнің пәлсапалық діни және ғылыми көрінісі, адам өмірінің мәні туралы;
- ғылымның және ғылыми таным ролін, оның құрылымы, түрлері және әдістерін, әлеуметтік және этикалық мәселелері туралы білуі керек;
- адамның тәртібіндегі саналы және санасыз мінез-құлығын, санасының мәнін анықтай алу;
- адамдар арасындағы қарым-қатынасының өнегелік нормаларын реттей алу қолынан келуі керек.
Философия негіздері:
пәлсапа пәнінің қызметі мен функциялары; материализм және идеализм - пәлсапаның басты сұрағы; әлемдік пәлсапалық ойдың басты белгілері; адам табиғаты және оның тіршілік ету мәні: адам және Құдай; адам және ғарыш; адам, қоғам, өркениет, мәдениет; тұлғаның еркіндігі мен жауапкершілігі; құндылықтардың акмеологиясы және табиғаты; адами таным және қызметі; ғылым және оның ролі; ғаламдық мәселелер алдындағы адамзат.

БК 1.8
ОГД 0.3
В результате изучения дисциплины обучающийся должен
знать: социально-биологические и психофизиологические основы физической культуры; содержание и формы организации физического воспитания; принципы правильного питания;
уметь: выполнять различные физические упражнения и сдавать нормативы по отдельным видам спорта.
Физическая культура:
роль физической культуры в подготовке специалиста; социально-биологические и психофизиологические основы физической культуры; основы физического и спортивного самосовершенствования.
БК 1.9
СЭД 00
Социально-экономические дисциплины
СЭД 0.1
В результате изучения дисциплины обучающийся должен
знать:
понятия:
- конфуцианство, даосизм, искусство Древнего Китая;
- особенности древне-индийской культуры и ее основные достижения;
- возникновение ислама, его особенности, основные догматы;
- основные принципы христианского учения и его ценностные ориентации;
- особенности ашельской культуры – развитие литературы, философии;
- об образе жизни и системе ценностей кочевников;
- о культурном фундаменте казахского этноса в период средневековья;
- о влиянии тюркской и арабской культуры на средневековую культуру Казахстана;
- основные периоды и материальные основы развития образования, науки и культуры;
уметь:
- раскрыть особенности культуры древней Азии;
- свободно пользоваться понятиями культурологии;
- показать специфику материальной и духовной культуры кочевников, ее место в общественной культуре.
Культурология:
культурология и ее роль в жизни общества;
становление культуры;
культура и цивилизация;
конфуцианско-даосистский тип культуры;
индо-буддийский тип культуры;
мир исламской культуры; христианский тип культуры; западноевропейская культура и ее влияние на развитие современного мира;
особенность и уникальность африканской культуры; возникновение и уникальность кочевой цивилизации;
культура Казахстана в период Средневековья;
культурные традиции казахов в период ХVII-ХIХ веков;
культура Казахстана в ХХ в; современная культура
БК 1.2
СЭД 0.2
В результате изучения дисциплины обучающийся должен
знать:
- о философском, религиозном и научном видении мира, смысле жизни человека;
- представление о роли науки и научного познания, его структуре, формах и методах, социальных и этических проблемах;
уметь:
- определять сущность сознания, сознательное и бессознательное в его поведении;
- нравственные нормы отношений между людьми.
Основы философии:
философия, предмет, функции; материализм и идеализм – как основной вопрос философии; основные вехи мировой философской мысли; природа человека и смысл его существования: человек и Бог; человек и вселенная; человек, общество, цивилизация, культура; свобода и ответственность личности; акмеология и природа ценностей; человеческое познание и деятельность; наука и ее роль; человечество перед лицом глобальных проблем.

БҚ 1.2
ӘЭП 0.3
Пәнді зерделеу нәтижесінде оқушы:
- саяси жүйе мен саяси тәртіп туралы ұғымдарды;
- биліктің бөліну принциптерін;
- саяси партияларды қоғамдық ұйымдардан айыра білуді;
- әлеуметтік құрылым, әлеуметтік қарым-қатынас туралы білуі керек;
- үкімет маңыздылығын, саясат субъектілерін, саяси қарым-қатынас және процестерді (Қазақстанда және тұтас дүние жүзінде) аша білу;
- қоғам мен тұлғаның дамуы және қызмет етуінің заңдылықтарын айыру қолынан келуі керек.
Саясаттану және әлеуметтану негіздері:
саясаттану пәні, саяси үкімет және билік қарым-қатынастары; мемлекет – саяси жүйенің басты институты; саяси жүйе және саяси тәртіп, саяси партия және қоғамдық ұйымдар; көппартиялық; сыртқы және ішкі саясат; Қазақстандағы билікті ұйымдастыру;
әлеуметтану ғылым ретінде; әлеуметтанудағы кластық және стратификациялық көзқарастар; тұлға ролі және оның мінез-құлқы.
БҚ 1.2
ӘЭП 0.4
Пәнді зерделеу нәтижесінде оқушы:
- экономикалық теорияның жалпы жағдайын;
- еліміздегі және шет елдердегі экономикалық жағдайларды;
- макро және микроэкономикалық негіздерін, салық, ақша-несие, әлеуметтік және инвестициялық саясатты білуі керек;
- өз кәсіби қызметінде бағыт алу үшін қажетті экономикалық ақпараттарды табу және пайдалану қолынан келуі керек.
Экономика негіздері:
мақсаттары, басты ұғымдары, қызметі, мәні, принциптері; меншік формалары мен түрлері, меншікті басқару; жоспарлар түрі, олардың басты сатылары, мазмұны; стратегиялық жоспарлануы; жоспарларды экономикалық негіздеу және болжауды әзірлеу әдістері; бизнес- жоспарлау; экономикалық талдау; халық тұтынымы тауарларын және қызметінің нарықтық жағдайларын талдау; нарықтық инфрақұрылым.
БҚ 1.3,
1.4
ЖКП 00
Жалпы кәсіби пәндер
ЖКП 01
Пәнді зерделеу нәтижесінде оқушы міндеті:
- сызбаларды рәсімдеу ережелерін; көріністердің сызбаларда орналасуын; сызбалардағы проекциялық көріністерін; қималарды және тіліктерді; алмалы-салмалы және алынбайтын-салынбайтын қосылымдарды білуі керек;
- жабдықтарға қызмет көрсету мен жөндеу бойынша жұмыстарды орындауға арналған қарапайым сызбаларды оқу; машиналар мен механизмдерге арналған тетіктерді және қосалқы бөлшектерді дайындау мақсатында эскиздер мен техникалық суреттерді орындау қолынан келуі керек.
Сызу:
сызбаларды рәсімдеу ережелері; сызбалардағы геометриялық құрылулар; сызбалардағы проекциялық көріністер; бір және үш жазықтыққа тік бұрышты проекциялау, қарапайым геометриялық фигуралардың изометриялық және диаметриялық  проекциялары; сызба және бөлшектің изометриялық проекциясы; геометриялық фигуралардың жаймалары; сызбалардағы көріністердің орналасуы; қималар мен тіліктер; тік бұрышты және аксонометриялық осьтердегі түрлерінің, қималар мен тіліктерінің қажетті және жеткілікті сандарын қолдана отырып, бөлшектер сызбасын орындау; машинажасау сызуы; металды конструкциялардың қарапайым сызбасын оқу; алмалы-салмалы қосылымдар; алынбайтын-салынбайтын қосылымдар; құрастыру сызбасы, жұмыс сызбасы, бөлшек эскизі, бөлшектің техникалық суреті, құрастыру сызбасы бойынша бөлшектеу.
БҚ 1.1
ЖКП 02
Пәнді зерделеу нәтижесінде оқушы міндеті:
- ОС WINDOWS түрлерін; WORD мәтіндік редакторын; EXCEL электронды кестелерін; Corel DRAW векторлық редакторын; вирустардан қорғануын; WinZip архиваторын; ОС DOS; Norton Commander сыртқабықша бағдарламасын; бағдарламалық тілдерін; автоматты реттеу негіздерін; автоматты реттегіштердің жұмыс істеу принципін, функциялық және құрылымдық схемаларын білуі керек;
- жұмыста және күнделікті өмірде дербес компьютерді қолдану; автоматты түрде басқарудан қолмен басқаруға және кері келтіруге көшуді жүзеге асыру қолынан келуі керек.
Өндірісті ақпараттандыру және автоматтандыру негіздері:
ақпаратты кодтау; сандық жүйелер; бір жүйеден екінші жүйеге ауысу; екілік арифметика; формалды, математикалық логика; модель түсінігі; модельдер типтері; алгоритм түсінігі; алгоритмдер типтері; бағдарламалау тілі; бағдарлама, оны құрылымдау; автоматты реттеу; реттелетін параметр; реттеу объектісі, оның қасиеттері, схемалар; автоматты реттеуіштер, олардың жіктелуі, арналуы, құрылымы, жұмыс істеу принципі, функциялық және құрылымдық схемалары, реттеу органдары; басқарудың автоматты жүйелерінің қосымша құралдары;
процесті автоматты түрде басқарудан қолмен басқаруға және кері келтіруге көшудің тәртібі.
БҚ 1.1,

БК 1.2
СЭД 0.3
В результате изучения дисциплины обучающийся должен
знать:
- понятия политических систем, политических режимов;
- о принципе разделения власти;
- различать политические партии от общественных организаций;
- представление о социальной структуре, социальном взаимодействии;
уметь:
- выявлять сущность власти, субъекты политики, политические отношения и процессы (в Казахстане и в мире в целом);
- различать закономерности развития и функционирования общества и личности.
Основы политологии и социологии:
предмет политологии политическая власть и властные отношения; государство – главный институт политической системы; политическая система и политический режим, политическая партия и общественные объединения; многопартийность; внутренняя и внешняя политика; организация власти в Казахстане;
социология как наука; классовый и стратификационный подходы в социологии;
роль личности и ее социальное поведение.
БК 1.2
СЭД 0.4
В результате изучения дисциплины обучающийся должен
знать:
- общие положения экономической теории;
- экономические ситуации в стране и за рубежом;
- основы макро- и микроэкономики, о налоговой, денежно-кредитной, социальной и инвестиционной политике;
уметь:
- находить и использовать экономическую информацию, необходимую для ориентации в своей профессиональной деятельности.
Основы экономики:
цели, основные понятия, функции, сущность, принципы; формы и виды собственности, управление собственностью; виды планов, их основные этапы, содержание, стратегическое планирование; методы экономического обоснования планов и разработки прогнозов; бизнес-планирование; экономический анализ; анализ состояния рынка товаров народного потребления и услуг; рыночная инфраструктура.
БК 1.3,1.4
ОПД 00
Общепрофессиональные дисциплины
ОПД 01
В результате изучения дисциплины обучающийся должен
знать: правила оформления чертежей; расположение изображений на чертежах; проекционные изображения на чертежах; сечения и разрезы; разъемные и неразъемные соединения;
уметь: читать простейшие чертежи для выполнения работ по обслуживанию и ремонту оборудования; выполнять эскизы и технические рисунки с целью изготовления деталей и запасных частей для машин и механизмов.
Черчение:
правила оформления чертежей; геометрические построения на чертежах; проекционные изображения на чертежах; прямоугольное проецирование на одну и три плоскости, изометрические и диаметрические проекции простейших геометрических фигур; чертеж и изометрическая проекция детали; развертки геометрических фигур; расположение изображений на чертежах; сечения и разрезы; выполнение чертежей деталей с применением необходимого и достаточного количества видов, сечений и разрезов в прямоугольных и аксонометрических осях; машиностроительное черчение; чтение простейших чертежей металлических конструкций; разъемные соединения; неразъемные соединения; сборочный чертеж, рабочий чертеж, эскиз детали, технический рисунок детали, деталирование по сборочному чертежу.
БК 1.1
ОПД 02
В результате изучения дисциплины обучающийся должен
знать: виды ОС WINDOWS; текстовый редактор WORD; электронные таблицы EXCEL; векторный редактор Corel DRAW; защиту от вирусов; архиватор WinZip; ОС DOS; программу-оболочку Norton Commander; языки программирования; основы автоматического регулирования; принцип действия, функциональные и структурные схемы автоматических регуляторов;
уметь: пользоваться персональным компьютером в работе и повседневной жизни; осуществлять перевод автоматических систем на ручное управление и обратно на автоматическое.
Основы информатизации и автоматизации производства:
кодирование информации; системы счисления; перевод из одной системы в другую; двоичная арифметика; формальная, математическая логика; понятие модели; типы моделей; понятие алгоритма; типы алгоритмов; язык программирования; программа, ее структуризация; автоматическое регулирование; регулируемый параметр; объект регулирования, его свойства, схемы; автоматические регуляторы, их классификация, назначение, устройство, принцип действия, функциональные и структурные схемы, органы настройки; вспомогательные средства автоматических систем управления; порядок перевода с автоматического управления процесса на ручное и обратно.
БК 1.1,

КҚ 1.56,
1.57
ЖКП 03
Пәнді зерделеу нәтижесінде оқушы міндет:
- кен даярлау схемаларын; ұсату және ұнтақтау тәсілдерін; байыту, сусыздандыру, қоюландыру және сүзілу тәсілдерін білуі керек;
- технологиялық процестерге тексеру мен реттеуді жүргізу; сынамалауды жүргізу қолынан келуі керек.
Кендерді байыту:
кенді даярлау схемалары; кендерді жіктеу; ұсату; ұнтақтау; байыту әдістері; сусыздану; қоюлану; сүзілу; технологиялық процестерді сынамалау, тексеру және реттеу.

ПК 1.56,
1.57
ОПД 03
В результате изучения дисциплины обучающийся должен
знать: схемы рудоподготовки; способы дробления и измельчения; методы обогащения, обезвоживания, сгущения и фильтрации;
уметь: вести контроль и регулирование технологических процессов; производить опробование.
Обогащение руд:
схемы рудоподготовки; классификация руд; дробление; измельчение; методы обогащения; обезвоживание; сгущение; фильтрация; опробование, контроль и регулирование технологических процессов.

КҚ 1.27,
1.28,
1.52,
1.66,
АҚ 1.7,
1.38
ЖКП 04
Пәнді зерделеу нәтижесінде оқушы міндеті:
заттың молекулалы-кинетикалық теориясын; термодинамика заңдарын;
электрхимия негіздерін; дисперсиялық жүйелердің  қасиеттерін; тоттанудың пайда болу жағдайларын және одан қорғану тәсілдерін білуі керек;
химиялық тепе-теңдіктерге және олардың тұрақты сандарына (константаларына) есеп жүргізу; ерітінділерді дайындау; металды тоттанудан қорғау бойынша жұмыстарды орындау қолынан келуі керек.
Физикалық химияның, тоттану және металдарды қорғаудың негіздері:
заттың молекулалы-кинетикалық теориясы; термодинамика заңдары; химиялық тепе-теңдіктер мен тепе-теңдіктердің тұрақты сандарының (константаларының) есебі; ерітінділер теориясы; фазалар ережелері; электрхимия; химиялық процестер кинетикасы; үстіңгі қабат құбылыстары; дисперсиялық жүйелердің қасиеттері; тоттану және металдарды қорғау.
КҚ 1.16,

ПК 1.27,
1.28,
1.52,
1.66,
СК 1.7,
1.38
ОПД 04
В результате изучения дисциплины обучающийся должен
знать: молекулярно-кинетическую теорию вещества; законы термодинамики; основы электрохимии; свойства дисперсных систем; условия возникновения коррозии и способы защиты от нее;
уметь: производить расчеты химических равновесий и их констант; подготавливать растворы; выполнять работы по защите металла от коррозии.
Основы физической химии, коррозии и защиты металлов:
молекулярно-кинетическая теория вещества; законы термодинамики; расчет химических равновесий и констант равновесия; теория растворов; правило фаз; электрохимия; кинетика химических процессов; поверхностные явления; свойства дисперсных систем; коррозия и защита металлов.
ПК 1.16,

1.25,
1.31,
1.60,
1.71,
1.73,
АҚ 1.16,
1.39
ЖКП 05
Пәнді зерделеу нәтижесінде оқушы міндеті:
- жылу энергиясының көздерін; отынды жағу процестерін; пештерді қыздыру тәсілдерін; жылу алмасу және масса алмасу процестерін; отқа төзімді материалдар мен бұйымдарын; металлургиялық пештер құрылымы мен жіктелуін білуі керек;
- металлургиялық пештерді қыздыру процесін жүргізу; жылу энергиясының көздерін таңдау қолынан келуі керек.
Металлургиялық жылу техникасы:
жылу энергиясының көздері; отын және оны жағу; отынның жану есебі; пештерді электрлі және автогенді қыздыру; пирометаллургиялық процестің жылулық балансы; пеш газдарының механикасы; жылу алмасу және масса алмасу; отқа төзімді материалдар мен бұйымдар; металлургиялық пештер, олардың құрылымы мен жіктелуі.
КҚ 1.42,
1.83,
1.84,
1.85,
1.86,
АҚ 1.24,
1.26,
1.55
ЖКП 06
Пәнді зерделеу нәтижесінде оқушы міндеті:
- металдар мен қорытпалар құрылымын; зерттеу және сынау әдістерін; көміртекті және легірленген болаттарын; конструкциялық және құрал-сайман болаттарын; түсті металдар мен қорытпаларды; металдар мен қорытпалардың тоттану құбылысын білуі керек;
- металдар мен қорытпаларды айыра білу; конструкциялық және құрал-сайман болаттарын, антифрикционды қорытпаларын арналуы бойынша қолдану; металдар мен қорытпаларды тоттануға қарсы өңдеу жұмыстарын орындау қолынан келуі керек.
Металтану:
металдардың атомды-кристалдық құрылымы; металдар мен қорытпалардың механикалық қасиеттерін зерттеу және сынау әдістері; металды қорытпалардың сипаттамасы; теміркөміртекті қорытпалар; көміртекті және легірленген болаттар; болатты термиялық және химика-термиялық өңдеу; конструкциялық болаттар мен қорытпалар; құрал-сайман болаттары және қатты қорытпалар; түсті металдар мен қорытпалар; мыс және оның негізіндегі қорытпалар; антифрикционды қорытпалар; металдар мен қорытпалар тоттануы.
КҚ 1.18,
1.30,
1.42,
1.65,
АҚ 1.3,
1.26
АП 00
Арнайы пәндер
АП 01
Пәнді зерделеу нәтижесінде оқушы міндеті:
- негізгі металлургиялық процестер мен металлургиялық өндіріс құрылымын; пирометаллургия, гидрометаллургия және электрметаллургиялық процестер негізін; су ерітіндісі мен балқымаланған тұздардың электролиз принциптерін білуі керек;
- жұмсарту және шихтаны дайындау процестерін жүргізу қолынан келуі керек.
Металлургияның теориялық негіздері:
металлургиялық процестер және олардың жіктелуі;
металлургиялық өндірістің құрылымы; пирометаллургия және гидрометаллургия негіздері; электрметаллургиялық процестердің негіздері; металлургиялық балқымалар; пирометаллургиялық процестер өнімдеріндегі құнды компоненттерді тарауы; ерітінділеу процестері; ерітінділерден металдарды тұндыру; су ерітіндісі мен балқымаланған тұздардың электролизі.

1.25,
1.31,
1.60,
1.71,
1.73,
СК 1.16,
1.39
ОПД 05
В результате изучения дисциплины обучающийся должен
знать: источники тепловой энергии; процессы сжигания топлива; способы нагрева печей; процессы тепло-и массообмена; огнеупорные материалы и изделия; устройство и классификацию металлургических печей;
уметь: вести процессы нагрева металлургических печей; выбирать источники тепловой энергии.
Металлургическая теплотехника:
источники тепловой энергии; топливо и его сжигание; расчет горения топлива; электрический и автогенный нагрев печей; тепловой баланс пирометаллургического процесса; механика печных газов; тепло- и массообмен; огнеупорные материалы и изделия; металлургические печи, их устройство и классификация.
ПК 1.42,
1.83,
1.84,
1.85,
1.86,
СК 1.24,
1.26,
1.55
ОПД 06
В результате изучения дисциплины обучающийся должен
знать: строение металлов и сплавов; методы исследования и испытания; углеродистые и легированные стали; конструкционные и инструментальные стали; цветные металлы и сплавы; явление коррозии металлов и сплавов;
уметь: различать металлы и сплавы; применять по назначению конструкционные и инструментальные стали, антифрикционные сплавы; выполнять работы по антикоррозийной обработке металлов и сплавов.
Металловедение:
атомно-кристаллическое строение металлов; методы исследования и испытания механических свойств металлов и сплавов; характеристика металлических сплавов; железоуглеродистые сплавы; углеродистые и легированные стали; термическая и химико-термическая обработка стали; конструкционные стали и сплавы; инструментальные стали и твердые сплавы; цветные металлы и сплавы; медь и сплавы на ее основе; антифрикционные сплавы; коррозия металлов и сплавов.
ПК 1.18,
1.30,
1.42,
1.65,
СК 1.3,
1.26
СД 00
Специальные дисциплины
СД 01
В результате изучения дисциплины обучающийся должен
знать: основные металлургические процессы и структуру металлургического производства; основы пирометаллургии, гидрометаллургии и электрометаллургических процессов; принципы электролиза водного раствора и расплавленных солей;
уметь: вести процессы отжига и приготовления шихты.
Теоретические основы металлургии:
металлургические процессы и их классификация; структура металлургического производства; основы пирометаллургии и гидрометаллургии; основы электрометаллургических процессов; металлургические расплавы; распределение ценных компонентов по продуктам пирометаллургических процессов; процессы выщелачивания; осаждение металлов из растворов; электролиз водного раствора и расплавленных солей.

КҚ 1.25,
1.27,
1.30,
1.31,
1.42,
1.43,
1.44,
1.70,
АҚ 1.13,
1.16
АП 02
Пәнді зерделеу нәтижесінде оқушы міндеті:
- типтік металлургиялық есептеулерін; шикізат пен отынның экономикалық бағалау тәсілдерін; түсті металдар өндірісінің технологиялық жобалауының жалпы жағдайларын; қорғасын, мырыш өндірістері мен мыс, сирек кездесетін және асыл металдарды өндіретін зауыттар технологиясының ерекшеліктерін білуі керек;
- шикізаттың салыстырмалы өзіндік құнын анықтау; концентраттардың агломерациясын есептеу; күйдірудің, ерітінділеудің, электролиздің есебін жүргізу қолынан келуі керек.
Металлургиялық процестерді инженерлік қамтамасыз ету:
типтік металлургиялық есептеулер; түсті металдар өндірісінің технологиялық жобалауының жалпы жағдайлары; қорғасын, мырыш өндірістері мен мыс, сирек кездесетін және асыл металдарды өндіретін зауыттар технологиясының ерекшеліктері; түсті металдарды өндіру бойынша кәсіпорындардың жарым-жарты дайын өнімдері мен қалдықтарын кешенді қайта өңдеу туралы жалпы мәліметтер.
КҚ 1.2,
1.9,
1.17,
1.30,
1.36,
1.37,
1.52,
1.54,
1.83,
АҚ 1.5,
1.7,
1.10,
1.14,
1.21,
1.28,
1.53,
1.55
АП 03
Пәнді зерделеу нәтижесінде оқушы міндеті:
- ауыр, жеңіл, сирек кездесетін және асыл түсті металдар кендерін өңдеудің технологиялық схемаларын білуі керек;
- ауыр, жеңіл, сирек кездесетін және асыл түсті металдар кендерін қайта өңдеу барысында қосалқы жұмыстарды орындау қолынан келу керек.
Түсті металдар кендерін кешенді қайта өңдеу:
металдарды өңдеуге арналған шикізат; кендерді металлургиялық қайта өңдеуге даярлау; түсті ауыр металдар кендерін даярлау; түсті жеңіл металдар кендерін даярлау; сирек кездесетін және асыл металдар кендерін даярлау; түсті металдардың қалдық шикізаты; кендерді байыту, кептіру немесе ылғалдау, шихтаны дайындау, шихталық материалдарды кесектендіру; мысты концентраттарын тотықтырғышты күйдіру; кендерді қайта өңдеудің технологиялық схемалары.
КҚ 1.12,
1.33,
1.48,
1.49,
1.51,
1.52,
1.61,
1.66,
1.72,
1.74,
1.83,
АҚ 1.17,
1.37,
1.55
АП 04
Пәнді зерделеу нәтижесінде оқушы міндеті:
- стандарттау, метрологиялау және өнім сапасын тексерудің негізгі ережелерін; физикалық шамалардың бірліктерін; өлшеулердің түрлері мен ауытқуларын; өлшеуіш құралдарының техникалық сипаттамаларын; өнім сапасын тексеру және бағалау әдістерін білуі керек;
- стандарттардың санаттарын, түрлерін айыра білу; өлшеулерді жүргізу кезінде өлшеуіш құралдарын қолдану және ауытқуларды анықтау; өнім сапасын тексеру; өнімді аттестаттау, сертификаттау және сынау қолынан келуі керек.
Стандарттау, метрология және өнім сапасының негіздері:
стандарттау аумағындағы негізгі түсініктер мен анықтамалар; стандарттардың санаттары мен түрлері; метрологиялау аумағындағы негізгі түсініктер мен анықтамалар; физикалық шамалардың бірліктері; өлшеулердің түрлері мен ауытқулары; өлшеуіш құралдары және олардың техникалық сипаттамалары; өнім сапасын тексеру; өнім сапасының деңгейін бағалау; өнімді аттестаттау, сертификаттау және сынау.

ПК 1.25,
1.27,
1.30,
1.31,
1.42,
1.43,
1.44,
1.70,
СК 1.13,
1.16
СД 02
В результате изучения дисциплины обучающийся должен
знать: типовые металлургические расчеты; способы экономической оценки сырья и топлива; общие положения технологического проектирования производства цветных металлов; особенности технологии свинцового, цинкового производства и заводов по производству меди, редких и благородных металлов.
уметь: определить сравнительную себестоимость сырья; рассчитать агломерацию концентратов; производить расчеты обжига, выщелачивания, электролиза.
Инженерное обеспечение металлургических процессов:
типовые металлургические расчеты; общие положения технологического проектирования производства цветных металлов; особенности технологии свинцового, цинкового производства и заводов по производству меди, редких и благородных металлов; общие сведения о комплексной переработки полупродуктов и отходов предприятий по производству цветных металлов.
ПК 1.2,
1.9,
1.17,
1.30,
1.36,
1.37,
1.52,
1.54,
1.83,
СК 1.5,
1.7,
1.10,
1.14,
1.21,
1.28,
1.53,
1.55
СД 03
В результате изучения дисциплины обучающийся должен
знать: технологические схемы переработки руд тяжелых, легких, редких и благородных цветных металлов;
уметь: выполнять вспомогательные работы при переработке руд тяжелых, легких, редких и благородных цветных металлов.
Комплексная переработка руд цветных металлов:
сырье для получения металлов; подготовка руд к металлургической переработке; подготовка руд тяжелых цветных металлов; подготовка руд легких цветных металлов; подготовка руд редких и благородных металлов; вторичное сырье цветных металлов; обогащение руд, сушка или увлажнение, приготовление шихты, окускование шихтовых материалов; окислительный обжиг медных концентратов; технологические схемы переработки руд.
ПК 1.12,
1.33,
1.48,
1.49,
1.51,
1.52,
1.61,
1.66,
1.72,
1.74,
1.83,
СК 1.17,
1.37,
1.55
СД 04
В результате изучения дисциплины обучающийся должен
знать: основные положения стандартизации, метрологии и контроля качества продукции; единицы физических величин; виды и погрешности измерений; технические характеристики средств измерений; методы контроля и оценки качества продукции;
уметь: различать категории, виды стандартов; пользоваться средствами измерений и определять погрешности при производстве измерений; вести контроль качества продукции.
Основы стандартизации, метрологии и качества продукции:
основные понятия и определения в области стандартизации; категории и виды стандартов; основные понятия и определения в области метрологии; единицы физических величин; виды и погрешности измерений; средства измерений и их технические характеристики; контроль качества продукции; оценка уровня качества продукции.

АҚ 1.7,
1.22,
1.55
АП 06
Пәнді зерделеу нәтижесінде оқушы міндеті:
- еңбек заңнама, қоршаған ортаны қорғау, өртке қарсы профилактикасы негіздерін; зақымдану жіктелуі мен кәсіби аурулар туралы мәліметтерді; жұмыстарды жүргізу барысындағы қауіпсіздік техникасын; өндірістік қауіптіліктер мен зияндылықтарын білуі керек;
қауіпсіздік Ережелерінің талаптарын ұстану; зақымданған адамға алғашқы көмек көрсету; жұмыс орнында өрт сөндіру құралдарын қолдану қолынан келуі керек.
Еңбекті, қоршаған ортаны қорғау және табиғатты тиімді пайдалану:
еңбек заңнама негіздері; зақымдану және кәсіби аурулар; түсті металдарды өндірудің әр түрлі процестерін жүргізу барысындағы қауіпсіздік шаралары; өндірістік санитария; зардап шеккендерге алғашқы дәрігерлік көмек; өрт қауіпсіздігі; қоршаған ортаны қорғау және табиғатты тиімді пайдалану.
БҚ 1.7,
КҚ 1.34,
1.81,
АҚ 1.4,
1.8,
1.15

СК 1.7,
1.22,
1.55
СД 06
В результате изучения дисциплины обучающийся должен
знать: основы трудового законодательства, охраны окружающей среды, противопожарной профилактики; сведения о классификации травматизма и профессиональных заболеваниях; технику безопасности при ведении работ; производственные опасности и вредности;
уметь: соблюдать требования Правил безопасности; оказывать первую помощь травмированному человеку; применять средства пожаротушения на рабочем месте.
Охрана труда, окружающей среды и рациональное природопользование:
основы трудового законодательства;
травматизм и профессиональные заболевания; меры безопасности при ведении различных процессов производства цветных металлов; производственная санитария; первая медицинская помощь пострадавшим; пожарная безопасность; защита окружающей среды и рациональное природопользование.
БК 1.7,
ПК 1.34,
1.81,
СК 1.4,
1.8,
1.15,

БҚ 2.2
ӘЭП 0.4
Пәнді зерделеу нәтижесінде оқушы:
- экономикалық теорияның жалпы жағдайын;
- еліміздегі және шет елдердегі экономикалық жағдайларды;
- макро және микроэкономикалық негіздерін, салық, ақша-несие, әлеуметтік және инвестициялық саясатты білуі керек;
- өз кәсіби қызметінде бағыт алу үшін қажетті экономикалық ақпараттарды табу және пайдалану қолынан келуі керек.
Экономика негіздері:
мақсаттары, басты ұғымдары, қызметі, мәні, принциптері; меншік формалары мен түрлері, меншікті басқару; жоспарлар түрі, олардың басты сатылары, мазмұны; стратегиялық жоспарлануы; жоспарларды экономикалық негіздеу және болжауды әзірлеу әдістері; бизнес-жоспарлау; экономикалық талдау; халық тұтынымы тауарларын және қызметінің нарықтық жағдайларын талдау; нарықтық инфрақұрылым.
БҚ 2.4,
2.6
ӘЭП 0.5
Пәнді зерделеу нәтижесінде оқушы:
- азаматтың құқығы және міндеттері, оларды іске асыру механизмдері туралы;
- Конституция мәні, биліктің бөліну принциптері, парламент және үкімет қызметі туралы;
- құқықтың субъектілері мен объектілері туралы;
- құқық бұзу және қылмыс туралы білуі керек;
- өз кәсіби қызметін реттейтін нормативтік-құқықтық құжаттарды пайдалана білу қолынан келуі керек.
Құқық негіздері:
құқық – ұғым, жүйе, көздері; құқықтың ежелгі, орта ғасырдағы, Жаңа замандағы дамуы; құқықтың Қазақстандағы даму тарихы; ҚР Конституциясы – мемлекеттің басты заңы, құқықтық жүйенің өзегі; адам құқығының жалпыға ортақ Декларациясы – халықаралық саяси құжат; құқықтық мемлекет – заң үстемділігі және азаматтық қоғам; құқықтың басты салалары; ҚР сот жүйесі; құқық қорғау органдары.
БҚ 2.2
ЖКП 00
Жалпы кәсіби пәндер
ЖКП 01
Пәнді зерделеу нәтижесінде оқушы міндеті
сызбаларды рәсімдеу ережелерін; көріністердің сызбаларда орналасуын; сызбалардағы проекциялық көріністерін; қималарды және тіліктерді; алмалы-салмалы және алынбайтын-салынбайтын қосылымдарды білуі керек;
- электрмеханикалық жабдықтарға техникалық қызмет көрсету мен жөндеу бойынша жұмыстарды орындауға арналған қарапайым сызбаларды оқу; машиналар мен механизмдерге арналған тетіктерді және қосалқы бөлшектерді дайындау мақсатында эскиздер мен техникалық суреттерді орындау қолынан келуі керек.
Сызу: сызбаларды рәсімдеу ережелері; сызбалардағы геометриялық құрылулар; сызбалардағы проекциялық көріністер; сызба және бөлшектің изометриялық проекциясы; геометриялық фигуралардың жаймалары; сызбалардағы көріністердің орналасуы; қималар мен тіліктер; тік бұрышты және аксонометриялық осьтердегі түрлерінің, қималар мен тіліктерінің қажетті және жеткілікті сандарын қолдана отырып, бөлшектер сызбасын орындау; машинажасау сызуы; машинажасаудың қарапайым сызбасын оқу; алмалы-салмалы қосылымдар; алынбайтын-салынбайтын қосылымдар; құрастыру сызбасы, жұмыс сызбасы, бөлшек эскизі, бөлшектің техникалық суреті, құрастыру сызбасы бойынша бөлшектеу.

БК 2.2
СЭД 0.4
В результате изучения дисциплины обучающийся должен
знать:
- общие положения экономической теории;
- экономические ситуации в стране и за рубежом;
- основы макро- и микроэкономики, о налоговой, денежно-кредитной, социальной и инвестиционной политике;
уметь:
- находить и использовать экономическую информацию, необходимую для ориентации в своей профессиональной деятельности.
Основы экономики:
цели, основные понятия, функции, сущность, принципы; формы и виды собственности, управление собственностью; виды планов, их основные этапы, содержание, стратегическое планирование; методы экономического обоснования планов и разработки прогнозов; бизнес-планирование; экономический анализ; анализ состояния рынка товаров народного потребления и услуг; рыночная инфраструктура.
БК 2.4,
2.6
СЭД 0.5
В результате изучения дисциплины обучающийся должен
знать:
- о правах, и обязанностях гражданина, механизмах их реализации;
- о сущности Конституции, принципах разделения властей, деятельности парламента и правительства;
- о субъектах и объектах права;
- о правонарушении и преступлении;
уметь:
уметь использовать нормативно-правовые документы, регламентирующие профессиональную деятельность.
Основы права:
право – понятие, система, источники; развитие права в древности, средние века, в Новое время; история развития права в Казахстане; Конституция РК – основной закон государства, ядро правовой системы; всеобщая Декларация прав человека – международный политический документ; правовое государство – верховенство закона и гражданское общество; основные отрасли права; судебная система РК; правоохранительные органы.
БК 2.2
ОПД 00
Общепрофессиональные дисциплины
ОПД 01
В результате изучения дисциплины обучающийся должен
знать: правила оформления чертежей; расположение изображений на чертежах; проекционные изображения на чертежах; сечения и разрезы; разъемные и неразъемные соединения;
уметь: читать простейшие чертежи для выполнения работ по техническому обслуживанию и ремонту электромеханического оборудования; выполнять эскизы и технические рисунки с целью изготовления деталей и запасных частей для машин и механизмов.
Черчение:
правила оформления чертежей; геометрические построения на чертежах; проекционные изображения на чертежах; чертеж и изометрическая проекция детали; развертки геометрических фигур; расположение изображений на чертежах; сечения и разрезы; выполнение чертежей деталей с применением необходимого и достаточного количества видов, сечений и разрезов в прямоугольных и аксонометрических осях; машиностроительное черчение; чтение простейших машиностроительных чертежей; разъемные соединения; неразъемные соединения; сборочный чертеж, рабочий чертеж, эскиз детали, технический рисунок детали, деталирование по сборочному чертежу.

БҚ 2.1
ЖКП 02
Пәнді зерделеу нәтижесінде оқушы міндеті
талдаудың химиялық, физика-химиялық және физикалық әдістерін білуі керек;
- металлургиялық өндіріс процестерін тексеруге арналған талдауды әртүрлі әдістермен жүргізу; талдау жүргізуге арналған аппаратуралар мен жабдықтарға қызмет көрсету қолынан келуі керек.
Металлургиялық өндірістегі талдаулық бақылау:
талдаудың химиялық әдістері; талдаудың сапалық, гравиметриялық, титрометриялық әдістері, титрлеудің қышқылдық-қоспалық әдісі, шөгу және кешенді пайда болу әдісі; талдаудың физика-химиялық әдістері; талдаудың физикалық әдістері.

БК 2.1
ОПД 02
В результате изучения дисциплины обучающийся должен
знать: химические, физико-химические и физические методы анализа;
уметь: производить анализы различными методами для контроля процессов металлургического производства; обслуживать аппаратуру и оборудование для производства анализов.
Аналитический контроль металлургического производства:
химические методы анализа; качественный, гравиметрический, титриметрический методы анализа, метод кислотно-основного титрования, метод осаждения и комплексообразования; физикохимические методы анализа; физические методы анализа.

КҚ 2.51,
2.52,
2.53,     2.72,
2.91,
2.92,
2.99,
АҚ 2.46,
2.51
ЖКП 03
Пәнді зерделеу нәтижесінде оқушы міндеті
электрлік және  магниттік тізбектерін; ауыспалы тоқтың электрлік тізбектерін; электрлік құрылғыларын; электрқуатының өндірілуін, таратылуын және қолданылуын; электржетек және электроника негіздерін;
түсті металлургия және илектеу цехтарының, электрхимиялық өндірісі мен жарықтандырудың электржабдықтарын білуі керек;
электржабдықтарына техникалық қызмет көрсету мен жөндеу жұмыстарын орындауға арналған электрсхемаларын оқу; электр өлшеуіш аспаптарын қолдану; металлургиялық, илектеу, электрхимиялық цехтардағы электржетекті басқару қолынан келу керек.
Электртехника, электроника және электржабдықтары:
электртехника негіздері; тұрақты тоқтың электрлік тізбектері; ауыспалы тоқтың бір фазалы және үш фазалы тізбектері; электрлік өлшемдер мен аспаптар; электрлік машиналар мен трансформаторлар; электроника негіздері; жартылай өткізгіш аспаптары; электронды түзеткіштер, күшейткіштер мен түзету фильтрлері; электрлік аппараттар, электржетек және электр қуатымен қамтамасыз ету; түсті металлургияның электржабдықтары; илектеу цехтарындағы электржабдық және электржетек; электрхимиялық өндірісінің электржабдықтары; жарықтандыруға арналған электржабдықтар.
КҚ 2.15,
2.37,
2.60,
2.82,
2.83,
2.84,
АҚ 2.14,
2.27,
2.28,
2.34,
2.40
ЖКП 04
Пәнді зерделеу нәтижесінде оқушы міндеті
ОС WINDOWS түрлерін; WORD мәтіндік редакторын; EXCEL электронды кестелерін; Corel DRAW векторлық редакторын; вирустардан қорғануын; WinZip архиваторын; ОС DOS; Norton Commander сыртқабықша бағдарламасын; бағдарламалық тілдерін; автоматты реттеу негіздерін; автоматты реттегіштердің жұмыс істеу принципін, функциялық және құрылымдық схемаларын білуі керек;
жұмыста және күнделікті өмірде дербес компьютерді қолдану; автоматты түрде басқарудан қолмен басқаруға және кері келтіруге көшуді жүзеге асыру қолынан келуі керек.
Өндірісті ақпараттандыру және автоматтандыру негіздері:
ақпаратты кодтау; сандық жүйелер; бір жүйеден екінші жүйеге ауысу; екілік арифметика; формалды, математикалық логика; модель түсінігі; модельдер типтері; алгоритм түсінігі; алгоритмдер типтері; бағдарламалау тілі; бағдарлама, оны құрылымдау; автоматты реттеу; реттелетін параметр; реттеу объектісі, оның қасиеттері, схемалар; автоматты реттеуіштер, олардың жіктелуі, арналуы, құрылымы, жұмыс істеу принципі, функциялық және құрылымдық схемалары, реттеу органдары; басқарудың автоматты жүйелерінің қосымша құралдары;
процесті автоматты түрде басқарудан қолмен басқаруға және кері келтіруге көшудің тәртібі.

ПК2.51,
2.52,
2.53,
2.72,
2.91,
2.92,
2.99,
СК2.46,
2.51
ОПД 03
В результате изучения дисциплины обучающийся должен
знать: электрические и магнитные цепи; электрические цепи переменного тока; электрические устройства; производство, распределение и использование электроэнергии; электропривод и основы электроники; электрооборудование цветной металлургии и прокатных цехов, электрохимического производства и освещения;
уметь: читать электросхемы для выполнения работ по техническому обслуживанию и ремонту электрооборудования; пользоваться электроизмерительными приборами; управлять электроприводом в металлургических, прокатных, электрохимических цехах.
Электротехника, электроника и электрооборудование:
основы электротехники; электрические цепи постоянного тока; однофазные и трехфазные цепи переменного тока; электрические измерения и приборы; электрические машины и трансформаторы; основы электроники; полупроводниковые приборы; электронные выпрямители, усилители и сглаживающие фильтры; электрические аппараты, электропривод и электроснабжение; электрооборудование цветной металлургии; электрооборудование и электропривод в прокатных цехах; электрооборудование электрохимического производства; электрооборудование для освещения.
ПК2.15,
2.37,
2.60,
2.82,
2.83,
2.84,
СК2.14,
2.27,
2.28,
2.34,
2.40
ОПД 04
В результате изучения дисциплины обучающийся должен
знать: виды ОС WINDOWS; текстовый редактор WORD; электронные таблицы EXCEL; векторный редактор Corel DRAW; защиту от вирусов; архиватор WinZip; ОС DOS; программу-оболочку Norton Commander; языки программирования; основы автоматического регулирования; принцип действия, функциональные и структурные схемы автоматических регуляторов;
уметь: пользоваться персональным компьютером в работе и повседневной жизни; осуществлять перевод автоматических систем на ручное управление и обратно на автоматическое.
Основы информатизации и автоматизации производства:
кодирование информации; системы счисления; перевод из одной системы в другую; двоичная арифметика; формальная, математическая логика; понятие модели; типы моделей; понятие алгоритма; типы алгоритмов; язык программирования; программа, ее структуризация;
автоматическое регулирование; регулируемый параметр; объект регулирования, его свойства, схемы; автоматические регуляторы их классификация, назначение, устройство, принцип действия, функциональные и структурные схемы, органы настройки; вспомогательные средства автоматических систем управления; порядок перевода с автоматического управления процесса на ручное и обратно.

КҚ 2.15,
2.40,
2.42,
2.43,
2.48,
2.49,
2.59,
2.60,
2.64,
2.78,
2.94,
АҚ 2.27,
2.38,
2.52,
2.64
ЖКП 05
Пәнді зерделеу нәтижесінде оқушы міндеті
кенді даярлау схемаларын; кендерді байыту технологиясын; ұсату және ұнтақтау тәсілдерін; байыту, сусыздандыру, қоюландыру және сүзу тәсілдерін білуі керек;
технологиялық процестерді тексеру мен реттеу; сынамалау қолынан келуі керек.
Кендерді байыту:
кенді даярлау схемалары; кендерді жіктеу; ұсату; ұнтақтау; байыту әдістері; сусыздану; қоюлану; сүзілу; технологиялық процестерді сынамалау, тексеру және реттеу; кендерді байыту технологиясы.
КҚ 2.51,
2.88,
2.89,
2.90,
2.91,
2.99,
2.100,
АҚ 2.59,
2.60
ЖКП 06
Пәнді зерделеу нәтижесінде оқушы міндеті
заттың молекулалы-кинетикалық теориясын; термодинамика заңдарын;  электрхимия негіздерін; дисперсиялық жүйелердің  қасиеттерін; тоттанудың пайда болу жағдайларын және одан қорғану тәсілдерін білуі керек;
химиялық тепе-теңдіктерге және олардың тұрақты сандарына (константаларына) есеп жүргізу; ерітінділерді дайындау; металды тоттанудан қорғау бойынша жұмыстарды орындау қолынан келуі керек.
Физикалық химияның, тоттану және металдарды қорғаудың негіздері:
заттың молекулалы-кинетикалық теориясы; термодинамика заңдары; химиялық тепе-теңдіктер мен  тепе-теңдіктердің тұрақты сандарының (константаларының) есебі; ерітінділер теориясы; фазалар ережелері; электрхимия; химиялық процестер кинетикасы; үстіңгі қабат құбылыстары; дисперсиялық жүйелердің қасиеттері; тоттану және металдарды қорғау.
КҚ 2.8,
2.32,
2.37,
2.53,
2.62,
2.71,
2.72,
2.81,
2.82,
2.87,
АҚ 2.39,
2.43
ЖКП 07
Пәнді зерделеу нәтижесінде оқушы міндеті
жылу энергиясының көздерін; отынды жағу процестерін; пештерді қыздыру тәсілдерін; жылу алмасу және масса алмасу процестерін; отқа төзімді материалдар мен бұйымдарын; металлургиялық пештер құрылымы мен жіктелуін білуі керек;
металлургиялық пештерді қыздыру процесін жүргізу; жылу энергиясының көздерін таңдау қолынан келуі керек.
Металлургиялық жылу техникасы:
жылу энергиясының көздері; отын және оны жағу; отынның жану есебі; пештерді электрлі және автогенді қыздыру; пирометаллургиялық процестің жылулық балансы; пеш газдарының механикасы; жылу алмасу және масса алмасу; отқа төзімді материалдар мен бұйымдар; металлургиялық пештер, олардың құрылымы мен жіктелуі.
КҚ 2.9,
2.12,
2.40,
2.41,
2.47,
2.48,
2.49,
2.60,
2.66,
2.102,
2.103,
2.105,
АҚ 2.44,
2.64
ЖКП 08
Пәнді зерделеу нәтижесінде оқушы міндеті
металдар мен қорытпалар құрылымын; металдар мен қорытпалардың механикалық қасиеттерін зерттеу және сынау әдістерін; көміртекті және легірленген болаттарын; конструкциялық және құрал-сайман болаттарын; түсті металдар мен қорытпаларды; антифрикционды қорытпаларды; металдар мен қорытпалардың тоттану құбылысын білуі керек;
металдар мен қорытпаларды айыра білу; конструкциялық және құрал-сайман болаттарын, антифрикционды қорытпаларын арналуы бойынша қолдану; металдар мен қорытпаларды тоттануға қарсы өңдеу жұмыстарын орындау қолынан келуі керек.
Металлтану:
металдардың атомды-кристалдық құрылымы; металдарды кристалдандыру және металдық құймаметалдың құрылымы; қорытпалар теорияларының негіздері; металдар мен қорытпалардың механикалық қасиеттерін зерттеу және сынау әдістері; металл қорытпаларының сипаттамасы; теміркөміртекті қорытпалар; көміртекті және легірленген болаттар; болатты термиялық және химика-термиялық өңдеу; конструкциялық болаттар мен қорытпалар; құрал-сайман болаттары және қатты қорытпалар; түсті металдар мен қорытпалар; мыс және оның негізіндегі қорытпалар; алюминий, магний, титан және олардың негізіндегі қорытпалар; антифрикционды қорытпалар; тоттану процестерінің теориялары; металдар мен қорытпалар тоттануы; ұнтақтық металлургия.

ПК2.15,
2.40,
2.42,
2.43,
2.48,
2.49,
2.59,
2.60,
2.64,
2.78,
2.94,
СК2.27,
2.38,
2.52,
2.64
ОПД 05
В результате изучения дисциплины обучающийся должен
знать: схемы рудоподготовки; технологию обогащения руд; способы дробления и измельчения; методы обогащения, обезвоживания, сгущения и фильтрации;
уметь: вести контроль и регулирование технологических процессов; производить опробование.
Обогащение руд:
схемы рудоподготовки; классификация руд; дробление; измельчение; методы обогащения; обезвоживание; сгущение; фильтрация; опробование, контроль и регулирование технологических процессов; технология обогащения руд.
ПК2.51,
2.88,
2.89,
2.90,
2.91,
2.99,
2.100,
СК2.59,
2.60
ОПД 06
В результате изучения дисциплины обучающийся должен
знать: молекулярно-кинетическую теорию вещества; законы термодинамики; основы электрохимии; свойства дисперсных систем; условия возникновения коррозии и способы защиты от нее;
уметь: производить расчеты химических равновесий и их констант; подготавливать растворы; выполнять работы по защите металла от коррозии.
Основы физической химии, коррозии и защиты металлов:
молекулярно-кинетическая теория вещества; законы термодинамики; расчет химических равновесий и констант равновесия; теория растворов; правило фаз; электрохимия; кинетика химических процессов; поверхностные явления; свойства дисперсных систем; коррозия и защита металлов.
ПК 2.8,
2.32,
2.37,
2.53,
2.62,
2.71,
2.72,
2.81,
2.82,
2.87,
СК2.39,
2.43
ОПД 07
В результате изучения дисциплины обучающийся должен
знать: источники тепловой энергии; процессы сжигания топлива; способы нагрева печей; процессы тепло-и массообмена; огнеупорные материалы и изделия; устройство и классификацию металлургических печей;
уметь: вести процессы нагрева металлургических печей; выбирать источники тепловой энергии.
Металлургическая теплотехника:
источники тепловой энергии; топливо и его сжигание; расчет горения топлива; электрический и автогенный нагрев печей; тепловой баланс пирометаллургического процесса; механика печных газов; тепло-и массообмен; огнеупорные материалы и изделия; металлургические печи, их устройство и классификация.
ПК 2.9,
2.12,
2.40,
2.41,
2.47,
2.48,
2.49,
2.60,
2.66,
2.102,
2.103,
2.105,
СК2.44,
2.64
ОПД 08
В результате изучения дисциплины обучающийся должен
знать: строение металлов и сплавов; методы исследования и испытания механических свойств металлов и сплавов; углеродистые и легированные стали; конструкционные и инструментальные стали; цветные металлы и сплавы; антифрикционные сплавы; явление коррозии металлов и сплавов;
уметь: различать металлы и сплавы; применять по назначению конструкционные и инструментальные стали, антифрикционные сплавы; выполнять работы по антикоррозийной обработке металлов и сплавов.
Металловедение:
атомно-кристаллическое строение металлов; кристаллизация металлов и строение металлического слитка; основы теории сплавов; методы исследования и испытания механических свойств металлов и сплавов; характеристика металлических сплавов; железоуглеродистые сплавы; углеродистые и легированные стали; термическая и химико-термическая обработка стали; конструкционные стали и сплавы; инструментальные стали и твердые сплавы; цветные металлы и сплавы; медь и сплавы на ее основе; алюминий, магний, титан и сплавы на их основе; антифрикционные сплавы; теория коррозийных процессов; коррозия металлов и сплавов; порошковая металлургия.

КҚ 2.5,
2.51,
2.52,
АҚ 2.9,
2.51
АП 00
Арнайы пәндер
АП 01
Пәнді зерделеу нәтижесінде оқушы міндеті
негізгі металлургиялық   процестер мен металлургиялық өндіріс құрылымын; пирометаллургия, гидрометаллургия және электрметаллургиялық процестер негізін; су ерітіндісі мен балқымаланған тұздардың электролиз принциптерін білуі керек;
жұмсарту және шихтаны дайындау процестерін жүргізу қолынан келуі керек.
Металлургияның теориялық негіздері:
металлургиялық процестер және олардың жіктелуі; металлургиялық өндірістің құрылымы; пирометаллургия және гидрометаллургия негіздері; электрметаллургиялық процестердің негіздері; металлургиялық балқымалар; пирометаллургиялық процестер өнімдеріндегі құнды компоненттерді тарауы; ерітінділеу процестері; ерітінділерден металдарды тұндыру; су ерітіндісі мен балқымаланған тұздардың электролизі.

ПК 2.5,
2.51,
2.52,
СК 2.9,
2.51
СД 00
Специальные дисциплины
СД 01
В результате изучения дисциплины обучающийся должен
знать: основные металлургические процессы и структуру металлургического производства; основы пирометаллургии, гидрометаллургии и электрометаллургических процессов; принципы электролиза водного раствора и расплавленных солей;
уметь: вести основные и вспомогательные процессы в металлургическом производстве цветных металлов.
Теоретические основы металлургии:
металлургические процессы и их классификация; структура металлургического производства; основы пирометаллургии и гидрометаллургии; основы электрометаллургических процессов; металлургические расплавы; распределение ценных компонентов по продуктам пирометаллургических процессов; процессы выщелачивания; осаждение металлов из растворов; электролиз водного раствора и расплавленных солей.

КҚ 2.2,
2.3,
2.11,
2.13,
2.20,
2.22,
2.24,
2.25,
2.35,
2.40,
2.46,
2.62,
2.69,
2.74,
2.81,
2.84,
АҚ 2.13,
2.18
АП 02
Пәнді зерделеу нәтижесінде оқушы міндеті
түсті металдар өндірісінің технологиялық жобалауының негіздерін; қорғасын, мырыш өндірістері мен мыс, сирек кездесетін және асыл металдарды өндіретін зауыттар технологиясының ерекшеліктерін; шикізатты, отынды және электр қуатын экономикалық бағалау тәсілдерін білуі керек;
түсті металдарды өндіру бойынша кәсіпорындардың жарым-жарты дайын өнімдері мен қалдықтарын қайта өңдеу қолынан келуі керек.
Металлургиялық процестерді инженерлік қамтамасыз ету:
түсті металдар өндірісінің технологиялық жобалауының негіздері; қорғасын, мырыш өндірістері мен мыс, сирек кездесетін және асыл металдарды өндіретін зауыттар технологиясының ерекшеліктері; түсті металдарды өндіру бойынша кәсіпорындардың жарым-жарты дайын өнімдері мен қалдықтарын кешенді қайта өңдеу; шикізатты, отынды және электр қуатын экономикалық бағалау.
КҚ 2.2,
2.11,
2.35,
2.40,
2.49,
2.51,
2.52,
2.62,
2.95,
АҚ 2.50,
2.57
АП 03
Пәнді зерделеу нәтижесінде оқушы міндеті
ауыр, жеңіл, сирек кездесетін және асыл түсті металдар кендерін өңдеудің технологиялық схемаларын; кендерді байыту, кептіру немесе ылғалдау, шихтаны дайындау, шихталық материалдарды кесектендіру әдістерін; мысты концентраттарын тотықтырғышты күйдіру тәсілдерін білуі керек;
ауыр, жеңіл, сирек кездесетін  және асыл түсті металдар кендерін қайта өңдеудің негізгі және қосалқы процестерін жүргізу қолынан келу керек.
Түсті металдар кендерін кешенді қайта өңдеу:
металдарды өңдеуге арналған шикізат; кендерді металлургиялық қайта өңдеуге даярлау; түсті ауыр металдар кендерін даярлау; түсті жеңіл металдар кендерін даярлау; сирек кездесетін және асыл металдар кендерін даярлау; түсті металдардың қалдық шикізаты; кендерді байыту, кептіру немесе ылғалдау, шихтаны дайындау, шихталық материалдарды кесектендіру; мысты концентраттарын тотықтырғышты күйдіру; кендерді қайта өңдеудің технологиялық схемалары.
КҚ 2.51,
2.52,
2.55,
2.64,
2.69,
2.70,
2.92,
2.94,
2.95,
2.99,
АҚ 2.42,
2.46,
2.50,
2.59
АП 04
Пәнді зерделеу нәтижесінде оқушы міндеті
қолданбалы механика негіздерін; ұсатқыш – ұсақтау  және тасымалдау жабдықтарының, қоюлатқыштардың, сүзгіштердің, шанақтардың, сорғылардың, үрлеуіш машиналардың, тиеуші құрылғылардың типтері мен түрлерін, арналуын, техникалық сипаттамаларын білуі керек;
механикалық жабдықтарды басқару, оларға техникалық қызмет көрсету мен жөндеу қолынан келу керек.
Қолданбалы механика және механикалық жабдықтар:
қолданбалы механика негіздері; ұсатқыш – ұсақтау жабдықтары, қоюлатқыштар және сүзгіштер; шанақтық сақтауға және дозалауға арналған жабдықтар; тасымалдау машиналары мен механизмдері; сорғылар мен үрлеуіш машиналары; тиеуші құрылғылар; балқымаларды тасымалдауға және өңдеуге  арналған құрылғылар.

ПК 2.2,
2.3,
2.11,
2.13,
2.20,
2.22,
2.24,
2.25,
2.35,
2.40,
2.46,
2.62,
2.69,
2.74,
2.81,
2.84,
СК2.13,
2.18
СД 02
В результате изучения дисциплины обучающийся должен
знать: основы технологического проектирования производства цветных металлов; особенности технологии свинцового, цинкового производства и заводов по производству меди, редких и благородных металлов; способы экономической оценки сырья, топлива и электрической энергии.
уметь: вести переработку полупродуктов и отходов предприятий по производству цветных металлов.
Инженерное обеспечение металлургических процессов:
основы технологического проектирования производства цветных металлов; особенности технологии свинцового, цинкового производства и заводов по производству меди, редких и благородных металлов; комплексная переработка полупродуктов и отходов предприятий по производству цветных металлов; экономическая оценка сырья, топлива и электрической энергии.
ПК 2.2,
2.11,
2.35,
2.40,
2.49,
2.51,
2.52,
2.62,
2.95,
СК2.50,
2.57
СД 03
В результате изучения дисциплины обучающийся должен
знать: технологические схемы переработки руд тяжелых, легких, редких и благородных цветных металлов; методы обогащения руд, сушки или увлажнения, приготовления шихты, окускования шихтовых материалов; способы окислительного обжига медных концентратов;
уметь: вести основные и вспомогательные процессы переработки руд тяжелых, легких, редких и благородных цветных металлов.
Комплексная переработка руд цветных металлов:
сырье для получения металлов; подготовка руд к металлургической переработке; подготовка руд тяжелых цветных металлов; подготовка руд легких цветных металлов; подготовка руд редких и благородных металлов; вторичное сырье цветных металлов; обогащение руд, сушка или увлажнение, приготовление шихты, окускование шихтовых материалов; окислительный обжиг медных концентратов; технологические схемы переработки руд.
ПК2.51,
2.52,
2.55,
2.64,
2.69,
2.70,
2.92,
2.94,
2.95,
2.99,
СК2.42,
2.46,
2.50,
2.59
СД 04
В результате изучения дисциплины обучающийся должен
знать: основы прикладной механики; типы и виды, назначение, технические характеристики дробильно-размольного и транспортного оборудования, сгустителей, фильтров, бункеров, насосов, дутьевых машин, загрузочных устройств;
уметь: управлять механическим оборудованием, производить техническое обслуживание и ремонт.
Прикладная механика и механическое оборудование:
основы прикладной механики; дробильно-размольное оборудование, сгустители и фильтры; оборудование для бункерного хранения и дозировки; транспортные машины и механизмы; насосы и дутьевые машины; загрузочные устройства; устройства для транспортировки и обработки расплавов.

КҚ 2.7,
2.12,
2.36,
2.76,
2.103,
АҚ 2.2,
2.42,
2.59
АП 05
Пәнді зерделеу нәтижесінде оқушы міндеті
стандарттау, метрология және өнім сапасын тексерудің негізгі ережелерін; физикалық шамалардың бірліктерін; өлшеулердің түрлері мен ауытқуларын; өлшеуіш құралдарының техникалық сипаттамаларын; өнім сапасын тексеру және бағалау әдістерін білуі керек;
стандарттардың санаттарын және түрлерін айыра білу; өлшеулерді жүргізу кезінде өлшеуіш құралдарын қолдану және ауытқуларды анықтау; өнім сапасын тексеруді жүргізу; құжаттамаларды рәсімдей отырып өнімді аттестаттау, сертификаттау және сынау қолынан келуі керек.
Стандарттау, метрология және өнім сапасының негіздері:
стандарттау аумағындағы негізгі түсініктер мен анықтамалар; стандарттардың санаты мен түрлері; метрология аумағындағы негізгі түсініктер мен анықтамалар; физикалық шамалардың бірліктері; өлшеулердің түрлері мен ауытқулары; өлшеуіш құралдары және олардың техникалық сипаттамалары; өнім сапасын тексеру; өнім сапасының деңгейін бағалау;  өнімді аттестаттау, сертификаттау және сынау.
КҚ 2.51,
2.52,
2.55,
АҚ 2.54,
АП 06
Пәнді зерделеу нәтижесінде оқушы міндеті
мысты, никельді, мырышты, алюминийді, титан мен магнийді, вольфрамды, молибденді, сирек кездесетін және асыл металдарды өндіру барысындағы негізгі технологиялық процестерді білуі керек;
түсті металдарды өндіру барысында негізгі және қосалқы жұмыстарды орындау қолынан келуі керек.
Түсті металдарды өндіру:
түсті металдарды өндіруге арналған шикізат; кендер мен концентраттарды металлургиялық қайта өңдеуге даярлау әдістері; мысты, никельді, мырышты, алюминийді, титанды және магнийді, вольфрамды, молибденді, сирек кездесетін және асыл металдарды өндірудің технологиялық негіздері; қалдық мысты және оның негізінде қорытпаларды өндіру.
КҚ 2.6,
2.37,
2.40,
2.47,
2.51,
2.55,
2.64,
2.69,
2.81,
2.87,
2.99,
2.102,
АҚ 2.42,
2.46
АП 07
Пәнді зерделеу нәтижесінде оқушы міндеті
металлургиялық өндірістің автоматты тексеру, басқару және реттеу негіздерін; автоматтандырылған тексеру, басқару және реттеу жүйелерінің құрылу принциптерін білуі керек;
металлургиялық өндірістің  әр түрлі процестерінің автоматтандыру схемаларын оқу; автоматтандыру құралдарын басқару және оларға техникалық қызмет көрсету қолынан келуі керек.
Өндіріс процестерін автоматтандыру:
негізгі түсініктер және анықтамалар; автоматты тексеру, басқару мен реттеу жүйелерінің жіктелуі; өндірісті автоматтандыру жүйелерінің негізгі элементтері; автоматты тексерудің типтік жүйелері; күйдіру және балқыту пештерін, ерітінділеуді және ерітінділерді тазартуды, электр пештерін автоматтандыру.

ПК 2.7,
2.12,
2.36,
2.76,
2.103,
СК 2.2,
2.42,
2.59
СД 05
В результате изучения дисциплины обучающийся должен
знать: основные положения стандартизации, метрологии и контроля качества продукции; единицы физических величин; виды и погрешности измерений; технические характеристики средств измерений; методы контроля и оценки качества продукции;
уметь: различать категории, виды стандартов; пользоваться средствами измерений и определять погрешности при производстве измерений; вести контроль качества продукции; производить аттестацию, сертификацию и испытания продукции.
Основы стандартизации, метрологии и качества продукции:
основные понятия и определения в области стандартизации; категории и виды стандартов; основные понятия и определения в области метрологии; единицы физических величин; виды и погрешности измерений; средства измерений и их технические характеристики; контроль качества продукции; оценка уровня качества продукции; аттестация, сертификация и испытания продукции.
ПК2.51,
2.52,
2.55,
СК2.54,
СД 06
В результате изучения дисциплины обучающийся должен
знать: основные технологические процессы при производстве меди, никеля, цинка, алюминия, титана и магния, вольфрама, молибдена, редких и благородных металлов;
уметь: выполнять основные и вспомогательные работы при производстве цветных металлов.
Производство цветных металлов:
сырье для получения цветных металлов; методы подготовки руд и концентратов к металлургической переработке;
основы технологии производства меди, никеля, цинка, алюминия, титана и магния, вольфрама, молибдена, редких и благородных металлов; производство вторичной меди и сплавов на ее основе.
ПК 2.6,
2.37,
2.40,
2.47,
2.51,
2.55,
2.64,
2.69,
2.81,
2.87,
2.99,
2.102,
СК2.42,
2.46
СД 07
В результате изучения дисциплины обучающийся должен
знать: основы автоматического контроля, управления и регулирования металлургического производства; принципы построения автоматизированных систем контроля, управления и регулирования;
уметь: читать схемы автоматизации различных процессов металлургического производства; управлять средствами автоматизации и производить их техническое обслуживание.
Автоматизация производственных процессов:
основные понятия и определения; классификация систем автоматического контроля, управления и регулирования; основные элементы систем автоматизации производства; типовые системы автоматического контроля; автоматизация обжиговых и плавильных печей, выщелачивания и очистки растворов, электропечей.

КҚ 2.40,
2.48,
2.49,
2.58,
2.59,
2.60,
2.66,
2.81,
2.91,
АҚ 2.23,
2.27,
2.52,
2.54,
2.64
АП 08
Пәнді зерделеу нәтижесінде оқушы міндеті
еңбек заңнама, қоршаған ортаны қорғау, өртке қарсы профилактикасы негіздерін; зақымдану мен кәсіби аурулар жіктелуін; өндірістік қауіптіліктер мен зияндылықтарын; еңбекті қорғаудың басқару жүйесін; жұмыстарды жүргізу барысындағы қауіпсіздік техникасын; қоршаған ортаны қорғау және табиғатты тиімді пайдалану бойынша талаптарды білуі керек;
қауіпсіздік Ережелерінің талаптарын ұстану; жазатайым оқиға болған жерді тергеу мақсатында ешкімнің бас сұқпауын қамтамасыз ету; зақымданған адамға алғашқы көмек көрсету қолынан келуі керек.
Еңбекті, қоршаған ортаны қорғау және табиғатты тиімді пайдалану:
еңбекті қорғау бойынша негізгі заңнамалық актілер мен нормативті құжаттамалар; зақымдану және кәсіби аурулар; ауырлық дәрежесі мен зардап шеккендер саны бойынша жазатайым оқиғалар жіктелуі; кәсіпорындағы еңбекті қорғаудың басқару жүйесі; өндірістегі және тұрмыстағы жазатайым оқиғаларды тергеу тәртібі; өндірістік қауіптіліктер мен зияндылықтар; түсті металдарды өндірудің әр-түрлі процестерін жүргізу барысындағы қауіпсіздік шаралары; өрт қауіпсіздігі; зардап шегушіге алғашқы дәрігерлік көмек; қоршаған ортаны қорғау және табиғатты тиімді пайдалану.

ПК2.40,
2.48,
2.49,
2.58,
2.59,
2.60,
2.66,
2.81,
2.91,
СК2.23,
2.27,
2.52,
2.54,
2.64
СД 08
В результате изучения дисциплины обучающийся должен
знать: основы трудового законодательства, охраны окружающей среды, противопожарной профилактики; классификацию травматизма и профессиональных заболеваний; систему управления охраной труда; технику безопасности при ведении работ; производственные опасности и вредности; требования по защите окружающей среды и рациональному использованию природных ресурсов;
уметь: соблюдать требования Правил безопасности; сохранять в неприкосновенности место несчастного случая для расследования; оказывать первую помощь травмированному человеку.
Охрана труда, окружающей среды и рациональное природопользование:
основные законодательные акты и нормативные документы по охране труда;
травматизм и профессиональные заболевания; классификация несчастных случаев по степени тяжести и по количеству пострадавших; система управления охраной труда на предприятии; порядок расследования несчастных случаев на производстве и в быту; меры безопасности при ведении различных процессов производства цветных металлов; пожарная безопасность; производственные опасности и вредности; первая медицинская помощь пострадавшим; защита окружающей среды и рациональное природопользование.

БҚ 2.5,
КҚ 2.33,
АҚ 2.4,
2.12,
2.17,
2.21,
2.25
АП 09
Пәнді зерделеу нәтижесінде оқушы міндеті
өндірістік және технологиялық процестерді ұйымдастыруды; бөлікшенің материалды-техникалық, еңбек және қаржы ресурстарын, оларды тиімді пайдалану көрсеткіштерін; өнім бағасының құрылу механизмдерін, қазіргі кезең жағдайларындағы еңбек төлемінің формаларын білуі керек;
жұмыс орнында өз еңбегін экономикалық тиімді ұйымдастыру қолынан келуі керек.
Сала экономикасы:
сала және нарықтық экономика; саланың  материалдық, еңбек және қаржы ресурстары; саланы басқару, дамудың экономикалық көрсеткіштері; кәсіпорын; кәсіпорындар ұйымдарының формалары, олардың өндірістік және ұйымдық құрылымдары; негізгі өндірістік және технологиялық процестер; кәсіпорын  инфрақұрылымы; кәсіпорын капиталы мен мүлігі; негізгі және айналымдағы қаражат; еңбек ресурстары; нормалау және еңбек төлемі.

БК 2.5,
ПК2.33,
СК 2.4,
2.12,
2.17,
2.21,
2.25
СД 09
В результате изучения дисциплины обучающийся должен
знать: организацию производственного и технологического процессов; материально-технические, трудовые и финансовые ресурсы участка, показатели их эффективного использования; механизмы ценообразования на продукцию, формы оплаты труда в современных условиях;
уметь: экономически эффективно организовывать свой труд на рабочем месте.
Экономика отрасли:
отрасль и рыночная экономика; материальные, трудовые и финансовые ресурсы отрасли; управление отраслью, экономические показатели развития; предприятие; формы организации предприятий, их производственная и организационная структура; основные производственные и технологические процессы; инфраструктура предприятия; капитал и имущество предприятия; основные и оборотные средства; трудовые ресурсы; нормирование и оплата труда.

БҚ 3.7,
АҚ 3.1
АП 09
Пәнді зерделеу нәтижесінде оқушы міндеті
өндірістік және технологиялық процестерді ұйымдастыруды; саланың (металлургиялық зауыттың, цехтың) материалды-техникалық, еңбек және қаражат ресурстарын, оларды тиімді пайдалану көрсеткіштерін; өнім бағасының құрылу механизмдерін, қазіргі кезең жағдайларындағы еңбек төлемінің формаларын; бизнес-жоспарды дайындау әдістемесін білуі керек;
металлургиялық кәсіпорны (цехы) іс-әрекетінің негізгі техника-экономикалық көрсеткіштерін әдістеме бойынша есептеу қолынан келуі керек.
Сала экономикасы:
сала және нарықтық экономика; саланың материалдық, еңбек және қаржы ресурстары; саланы басқару, дамудың экономикалық көрсеткіштері; шаруашылық субъекті ретіндегі кәсіпорын; түсті металлургия кәсіпорындары ұйымдарының формалары, олардың өндірістік және ұйымдық құрылымдары; кәсіпорын инфрақұрылымы; кәсіпорын капиталы мен мүлігі; негізгі және айналымдағы қаражат; еңбек ресурстары; нормалау және еңбек төлемі; өндіріс шығындары және өнімнің өзіндік құны; бағаның құрылуы; бизнес-жоспар; негізгі техника-экономикалық көрсеткіштерді есептеу әдістемесі.
БҚ 3.2,
3.4,
КҚ 3.2,
АҚ 3.2
ӨО00 және КП
Өндірістік оқыту және кәсіптік практика
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2013 жылғы 10 шілдедегі
№ 268 бұйрығына 159-қосымша
Үлгілік оқу жоспары
техникалық және кәсіптік білім
Білім коды мен бейіні: 1000000 - Металлургия және машина жасау
Мамандығы: 1004000 - «Құю өндірісі»

БК 3.7,
СК 3.1
СД 09
В результате изучения дисциплины обучающийся должен
знать: организацию производственного и технологического процессов; материально-технические, трудовые и финансовые ресурсы отрасли (металлургического завода, цеха), показатели их эффективного использования; механизмы ценообразования на продукцию, формы оплаты труда в современных условиях; методику разработки бизнес-плана;
уметь: рассчитывать по методике основные технико-экономические показатели деятельности металлургического предприятия (цеха).
Экономика отрасли:
отрасль и рыночная экономика; материальные, трудовые и финансовые ресурсы отрасли; управление отраслью, экономические показатели развития; предприятие, как хозяйствующий субъект; формы организации предприятий цветной металлургии, их производственная и организационная структура; инфраструктура предприятия; капитал и имущество предприятия; основные и оборотные средства; трудовые ресурсы; нормирование и оплата труда; издержки производства и себестоимость продукции; ценообразование; бизнес-план; методика расчета основных технико-экономических показателей.
БК 3.2,
3.4,
ПК 3.2,
СК 3.2
ПО00 и ПП00
Производственное обучение и профессиональная практика
Приложение 159
к приказу Министра образования
и науки Республики Казахстан
от 10 июля 2013 г. № 268
Типовой учебный план
технического и профессионального образования
Код и профиль образования: 1000000 - Металлургия и машиностроение
Специальность: 1004000 - «Литейное производство»

100402 2 - Автоматтардағы және автоматты тізбектерде құюшы-оператор* - Құю цехтарының жабдығы
100403 2 – Құю өндірісіндегі бақылаушы* - Сапаны бақылау және құю сенімділігі
100404 2 – Ағаш үлгілері бойынша үлгіші* - Ағаш моделді жинақты жобалау
100405 2 – Металл үлгілері бойынша үлгіші * - Шойын мен болаттан құймаларды өндіру
100406 2 – Машиналық қалып пішушісі * - Машиналық сырық өндірісінің құрылымы және технологиялық негізі
100407 2 – Қолмен қалыптау пішушісі *- Қолмен пішіндеу кезінде машиналық сырық өндірісінің құрылымы және технологиялық негізі
100408 2 – Қолмен қалыптау қалыпшысы *- Қолмен пішіндеу әдісімен құю пішіні өндірудің технологиялық негізі
100410 2 – Металл мен қорытпаны балқытушы* - Қара және түсті металлдар мен қоспалардан құймаларды өндіру
Ескерту: ЖБП – жалпы білім беретін пәндер; ЖГП – жалпы гуманитарлық пәндер; ӘЭП – әлеуметтік-экономикалық пәндер; ЖКП – жалпы кәсіптік пәндер; АП – арнайы пәндер; БҰАП – білім беру ұйымдары анықтайтын пәндер; ӨО – өндірістік оқыту; КП – кәсіптік практика; АА – аралық аттестаттау; ҚА – қорытынды аттестаттау; КДДБ - кәсіптік даярлық деңгейін бағалау және біліктілік беру; К - консультациялар; Ф – факультативтік сабақтар.
*Семестр бойынша бөлу мамандықтың өзгешелігіне, аймақтық ерекшеліктеріне және тағы басқа байланысты өзгертіледі.
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2013 жылғы 10 шілдедегі
№ 268 бұйрығына 163-қосымша
Үлгілік оқу жоспары
техникалық және кәсіптік білім
Білім коды мен бейіні: 1000000 - Металлургия және машина жасау
Мамандығы: 1004000 - «Құю өндірісі»
Біліктілігі: 100404 2 - Ағаш үлгілері бойынша үлгіші*;
100405 2 - Металл үлгілері бойынша үлгіші*;
100406 2 - Машиналық қалып пішушісі*;
100407 2 - Қолмен қалыптау пішушісі*;
100408 2 - Қолмен қалыптау қалыпшысы*;
100410 2 – Металл мен қорытпаны балқытушы*
Оқыту түрі: күндізгі

Для квалификации: 100402 2 - Оператор-литейщик на автоматах и автоматических линиях* - Оборудование литейных цехов
Для квалификации: 100403 2 - Контролер в литейном производстве* - Управление качеством и надежность отливок
Для квалификации: 100404 2 - Модельщик по деревянным моделям* - Проектирование деревянного модельного комплекса
Для квалификации: 100405 2 - Модельщик по металлическим моделям* - Производство отливок из чугуна и стали
Для квалификации: 100406 2 - Стерженщик машинной формовки* - Конструкция и технологические основы машинного производства стержней
Для квалификации: 100407 2 - Стерженщик ручной формовки* - Конструкция и технологические основы машинного производства стержней при ручной формовке
Для квалификации: 100408 2 - Формовщик ручной формовки* - Технологические основы производства литейных форм методом ручной формовки
Для квалификации: 100410 2 - Плавильщик металла и сплавов* - Производство отливок из цветных металлов и сплавов
Примечание: ООД - общеобразовательные дисциплины; ОГД -  общегуманитарные дисциплины; СЭД - социально-экономические дисциплины; ОПД - общепрофессиональные дисциплины; СД - специальные дисциплины; ДОО - дисциплины, определяемые организацией образования; ПО - производственное бучение;
ПП - профессиональная практика; ПА - промежуточная аттестация; ИА - итоговая аттестация; ОУППК - оценка уровня профессиональной подготовленности и присвоение квалификации; К - консультации; Ф - факультативные занятия.
*Распределение по семестрам изменяется в зависимости от специфики специальности, региональных особенностей и другие
Приложение 163
к приказу Министра образования
и науки Республики Казахстан
от 10 июля 2013 года № 268
Типовой учебный план
технического и профессионального образования
Код и профиль образования: 1000000 - Металлургия и машиностроение
Специальность: 1004000 - «Литейное производство»
Квалификация: 100404 2 - Модельщик по деревянным моделям*
100405 2 - Модельщик по металлическим моделям*
100406 2 - Стерженщик машинной формовки*
100407 2 - Стерженщик ручной формовки*
100408 2 - Формовщик ручной формовки*
Форма обучения: очная

АП 0.1
Пән циклін үйрену нәтижесінде оқушы:
білетін болады:
- металдардың кристалдық құрылымын, реалды кристалдарда құрылымдық кемістіктерді, пластикалық деформацияның негізгі механизмдері, қыздыру кезіндегі құрылымдық өзгерістер, бұзылу теория негіздері;
- термиялық өңдеу түрлерінің жіктелуін;
- қыздыру және салқындату кезінде металдар мен қорытпаларда жүретін үрдістерді;
іскерлігі болады:
- материал күйінің металлографиялық талдауын жүргізу, сонымен қатар қажетті жабдық пен металдарды өңдеу технологиясын таңдау кезінде алынған теориялық білімдерді қолдану;
- қорытпа тегі мен бұйымдарға қойылатын талаптарға байланысты термиялық өңдеу режимдерін тағайындау.
Металтану: Конструкциялы материалдар технологиясы. Материалдардың жіктелуі; олардың негізгі қасиеттері, таңдау және қолдану принциптері. Балқымалардың кристалдануы; күй диаграммалары, материалдар құрылымының типтері; қорытпалардағы фазалық түрленулер. Сапа көрсеткіштері ретінде механикалық және физикалық қасиеттер; стандартты сынаулар. Темір-көміртегі, түсті металдар жүйесінің қорытпалары. Ұнтақты, композициялы, аморфты материалдар. Металл емес материалдар. Термиялық өңдеу түрлері. Гомогенизациялы, рекристалдану және дорекристаллдану жасытуы. Қалдық кернеулерді төмендетуге қажет жасыту. Екінші текті болаттарды, шойындарды, түсті металдар мен қорытпаларды жасыту. Қатты күйжегі фазалық түрленулердің жалпы заңдылықтары. Полиморфты үрленумен шынықтыру, мартенситті және бейнитті түрленулер. Полиморфсыз түрленусіз жасыту, қартаю. Термомеханикалық, химико-термиялық өңдеулер.
БҚ5
БҚ9
БҚ10
АП 0.2
Пән циклін үйрену нәтижесінде оқушы:
білетін болады:
- құйма қорытпасында жүретін үрдістер және берілген эксплуатациялық қасиетті құймаларды алу мақсатында кристалдану үрдістеріне әсер ету әдістері;
- металдар мен қорытпалардың негізгі құю қасиеттері және оларды анықтау әдістері;
- құймалардың кристалдық құрылымына әсер ететін факторлар;
іскерлігі болады:
- құйма-қоректенуші жүйелерді және фасонды құймалардың пайдалы бөлігіне есептеу жүргізу;
- әтүрлі құю тәсілдері кезінде құймалық және құймалық шөгуді анықтау;
- құймалардың қоректенуін ұйымдастыру кезінде пайдалы бөліктің жұмысын реттеу;
дағдылы болады:
- құю үрдістерінің теориясы бойынша білімді жетілдіру мақсатында ғылыми және техникалық әдебиетті қолдану және оларды іс жүзінде қолдану;
- құйма қорытпаларын жасауда және сапалы құймаларды алу мақсатында химиялық құрамын оптимизациялау әдістерінде;
- құйма қорытпалардың құйылуын және қасиеттерін оқып-үйрену.
Құю өндірісінің теоретикалық негіздері: салқындатылған сұйықта қатты фазаның салыстырмалы бөліну жылдамдығы бойынша оның күйін бағалау әдістері, құйманың салқындай және қатуының көпстадиялық сипатын ескеруге негізделген оның температуралық өрісін есептеу. Қатаятын құйманың екіфазалық моделі ретінде капиллярлы-қуысты денені қолдану. Капиллярлы қысым әсерінен екіфазалы сұйықтың ішінде сұйықтың зоналы қозғалысын түсіндіру. Құймадағы шөгу үрдістері. Шөгу ойықтарын есептеу. Шөгу ойықтарының пішінделуіне технологиялық факторлар мен құйма құрамының әсері. Пайдалы бөліктердің инженерлік әдістері.
БҚ4
БҚ6
БҚ8

СД 0.1
В результате изучения профессионального модуля обучающийся должен:
знать:
- кристаллическое строение металлов, структурные несовершенства в реальных кристаллах, основные механизмы пластической деформации, структурные изменения при нагреве, основы теории разрушения;
- классификацию видов термической обработки;
- процессы, происходящие в металлах и сплавах при нагреве и охлаждении.
уметь:
- производить металлографический анализ состояния материала, а также использовать полученные теоретические знания при выборе необходимого оборудования и технологии обработки металлов.
- назначать режимы термической обработки для изделий, в зависимости от рода сплава и требований, предъявляемых к изделию.
Металловедение: Технология конструкционных материалов. Классификация материалов; их основные свойства, принципы выбора и использования. Кристаллизация расплавов; диаграммы состояния, типы структур материалов; фазовые превращения в сплавах. Механические и физические свойства, как показатели качества; стандартные испытания. Сплавы системы железо-углерод, цветных металлов. Порошковые, композиционные, аморфные материалы. Неметаллические материалы. Виды термической обработки. Гомогенизационный, рекристаллизационный и дорекристаллизационный отжиги. Отжиг для уменьшения остаточных напряжений. Отжиг второго рода сталей, чугунов, цветных металлов и сплавов. Общие закономерности фазовых превращений в твердом состоянии. Закалка с полиморфным превращением, мартенситное и бейнитное превращения. Отпуск, закалка без полиморфного превращения, старение. Термомеханическая, химико-термическая обработки.
БК5
БК9
БК10
СД 0.2
В результате изучения профессионального модуля обучающийся должен:
знать:
- процессы, происходящие при кристаллизации литейного сплава и методы воздействия на кристаллизационные процессы с целью получения отливок с заданными эксплуатационными параметрами;
- основные литейные свойства металлов и сплавов и методы их определения;
- факторы воздействия на формирование кристаллической структуры отливок.
уметь:
- производить расчеты литниково-питающих систем и прибылей фасонных отливок;
- определять линейную и литейную усадку отливок при различных способах литья;
- регулировать работу прибылей при организации питания отливок
должен владеть навыками:
- использования научной и технической литературы в целях совершенствования знаний по теории литейных процессов, а также их практического применения;
- разработки литейных сплавов и методах оптимизации их химического состава с целью получения качественных отливок;
- изучения строения и свойств литейных сплавов.
Теоретические основы литейного производства: Методы оценки состояния переохлажденной жидкости по относительной скорости выделения в ней твердой фазы, расчет температурного поля отливки, основанный на учете многостадийного характера ее охлаждения и затвердевания. Использование капилярно-пористого тела, как модели двухфазной области затвердевающей отливки. Объяснение зональной ликвации движением жидкости внутри двухфазной жидкости под действием капиллярного давления. Усадочные процессы в отливках. Расчет усадочных раковин. Влияние технологических факторов и состава сплава на формирование усадочных раковин. Инженерные методы расчета прибылей.
БК4
БК6
БК8

АП 0.3
Пән циклін үйрену нәтижесінде оқушы:
білетін болады:
- құймалардың физикалық үрдістерінің пішінделуі мен құйма пішіндерді дайындау мәнін;
- негізгі пішіндеу материалдары, пішіндеу және сырықты қоспаларды даярлау тәсілдерін;
- байланыстырушы, пригарға қарсы қоспаларды;
- құйма пішіндерін қолмен және машинамен даярлау кезінде құймаларды даярлау технологиясын;
- құйма жүйесінің элементтерінің тағайындалуын, конструкциясын және есептеу әдістемесін;
- құймалардың негізгі ақаулары және олардың алдын-алу және жою бойынша шаралар;
іскерлігі болады:
- құймаларды даярлаудың технологиялық үрдістердің параметрлерін есептеу;
- нақты құймаларды өндіру кезінде пішіндеу және сырықты қоспалардың жаңа құрамдарын жасау, жоспарлау;
- материалдар мен қоспалардың сапасын бақылаудың замануи әдістерін қолдану;
дағдылы болады:
- құю пішіндерін даярлаудың технологиялық үрдісін жасау;
- қоспалар мен пайдалы бөліктердің құю-қоректену элементтерін есептеу;
- пішіндеу материалдары мен қоспалардың сапасын бақылау;
- қолмен және машиналық пішіндеу көмегімен құю пішіндерін даярлау.
Құю өндірісінің технологиялық негіздері: Жалпы түсініктер мен анықтамалар. Құйма бұйымдарының технологиялық шарттары. Пішіндеу материалдарына қойылатын талаптар. Пішіндеу құмдары мен балшықтар. Түзілуі, қасиеттері, маркалау. Балшықты емес байланыстырушылар. Пішіндеу және сырықты қоспалар. Қоспалардың технологиялық қасиеттері. Ыстық жабдықтағы қатаятын құм қоспалары. «Hot-box-про-цесс». «Warm-box»-үрдісі. Құмдардың регенерациясы. Пішіндеу аспаптары, опоктар, модельер, сырықты жәшіктер. Опоктарда, плацта, кессонда, шаблон бойынша, кесумен, аударалуыш болванмен пішіндеу. Сырықтарда, кесіндіде пішіндеу. Балшықта пішіндеу. Сырықтарды даярлау. Пішіндерді құю. Құю ожауларының типтері. Құюды автоматтандыру. құю пішіндерін соғудың технологиялық сүлбелері.
БҚ4
БҚ8
БҚ9
БҚ10
АП 0.4
Пән циклін үйрену нәтижесінде оқушы:
білетін болады:
- құю цехтарында пайдаланылатын замануи технологиялық және көлікті жабдық;
- құю машиналарын пайдалану шартына әсер етуші факторлар және машиналардың ұзақ мерзімділігі мен өнімділігін арттыру әдістері;
- құю цехтарының жабдығының конструкциясы мен жұмыс істеу принципін;
- құю машиналарын жасау принциптерін және оның негізгі параметрлерін есептеу әдістерін;
іскерлігі болады:
- құю машиналарының технологиялық параметрлерін есептеу;
- құю цехтарының жабдығын рационалды пайдалану режимдерін таңдау;
дағдылы болады:
- құю машиналарының конструкциясын жасауда және олардың параметрлерін есептеуде;
- әртүрлі қорытпалардан құймаларды алу ерекшеліктерін талдау және жабдықты таңдауда.
Құю цехтарының жабдығы: Жабдықтың жіктелуі. Бөлшектеу және ұнтақтауға арналған жабдық. Елеуіш, магнитті сепараторлар. Құю цехтарының пештері. Қоспаны дайындаудың физикалық негіздері. Каткты, лопасьты, барабанды араластырғыштар. Пішіндеу жабдығы. Сілкуші, престеу, құмүрлеуші машиналар. Пескометтер. Соғып шығару құрылғыларының жіктелуі. Инерциялы және торды эксцентрлік торлар. Вибрациялы машиналар. Гидравликалық қондырғылар. Құюға арналған жабдық. Ажарлау–жону жабдығы. Агрегаттар және автоматты желілер түйіндері. Автоматты желілерді басқару жүйесі, құю цехтарының манипуляторы мен жұмысы. Құюдың арнайы түрлері өндірілетін цех жабдығы
БҚ4
БҚ8
БҚ9
БҚ10

СД 0.3
В результате изучения профессионального модуля обучающийся должен:
знать:
- сущность физических процессов формирования отливок и изготовления литейных форм;
- основные формовочные материалы, способы приготовления формовочных и стержневых смесей;
- связующие, противопригарные добавки;
- технологию изготовления отливок при ручном и машинном изготовлении литейных форм;
- назначение, конструкцию и методику расчета элементов литниковой системы;
- основные дефекты отливок и меры по их предупреждению и устранению;
уметь:
- рассчитывать параметры технологического процесса изготовления отливок;
- разрабатывать, планировать новые составы формовочных и стержневых смесей для производства конкретных отливок;
- пользоваться современными методами контроля качества материалов и смесей.
должен владеть навыками:
- разработки технологических процессов изготовления литейных форм;
- расчета элементов литниково-питающей системы и прибылей;
- контроля качества формовочных материалов и смесей;
- изготовления литейных форм вручную и с помощью машинной формовки
Технологические основы литейного производства: Общие понятия и определения. Условия технологичности литых изделий. Требования к формовочным материалам. Формовочные пески и глины. Происхождение, свойства, маркировка. Неглинистые связующие. Формовочные и стержневые смеси. Технологические свойства смесей. Песчаные смеси, отверждаемые в горячей оснастке. «Hot-box-процесс». «Warm-box»-процесс. Регенерация песков. Формовочный инструмент, опоки, модели, стержневые ящики. Формовка в опоках, на плацу, в кессоне, по шаблону, с подрезкой, с перекидным болваном. Формовка в стержнях, кусках.. Формовка в глине. Изготовление стержней. Заливка форм. Типы заливочных ковшей. Автоматизация заливки. Технологические схемы выбивки литейных форм. Классификация литейных дефектов.
БК4
БК8
БК9
БК10
СД 0.4
В результате изучения профессионального модуля обучающийся должен:
знать:
- современное технологическое и транспортное оборудование, используемое в литейных цехах;
- факторы, влияющие на условия эксплуатации литейных машин и методы увеличения долговечности и производительности машин;
- конструкцию и принцип действия оборудования литейных цехов;
- принципы разработки литейных машин и методы расчета их основных параметров.
уметь:
- рассчитывать технологические параметры литейных машин;
- выбирать рациональные режимы эксплуатации оборудования литейных цехов;
должен владеть навыками:
- в разработке конструкции литейных машин и расчете их параметров;
- анализировать особенности получения отливок из различных сплавов и подбирать оборудование;
Оборудование литейных цехов: Классификация оборудования. Оборудование для дробления и размалывания материалов. Сита, магнитные сепараторы. Печи литейных цехов. Физические основы смесеприготовления. Катковые, лопастные, барабанные смесители. Формовочное оборудование. Встряхивающие, прессовые, пескодувные машины. Пескометы. Классификация выбивных устройств. Инерционные и эксцентриковые выбивные решетки. Вибрационные машины. Гидравлические установки. Оборудование для очистки литья. Шлифовально-обдирочное оборудование. Агрегаты и узлы автоматических линий. Системы управления автоматическими линиями. Роботы и манипуляторы литейных цехов. Оборудование цехов специальных видов литья.
БК4
БК8
БК9
БК10

АП 0.5
Пән циклін үйрену нәтижесінде оқушы:
білетін болады:
- әртүрлі қорытпалардан фасонды құймаларды алу үшін жабдықты жобалау мен өндіру мәнін;
- құю жабдығын өндіру аймағында ғылым мен техниканың замануи күйін;
- құю жабдығын даярлауға қолданылатын замануи материалдар;
- механикалық өңдеуге, шөгуге кететін припускілерді, құю-қоректендіруші жүйенің өлшемдерін есептеу әдістемесі.
іскерлігі болады:
- экономикалық және технологиялық дұрыстықты ескерумен жабдықты өндіру және жобалау тәсілдерін дұрыс тағдау;
- әртүрлі конфигурациялы құймаларға қатысты құю-қоректендіруші жүйенің есептеуін жүргізу;
дағдылы болады
- құю жабдығын өндіру тәсілі мен материалын рационалды таңдауда.
Құю жабдығын жобалау және модельді іс: Модельді жабдық туралы негізгі түсініктер. Ағаш модельдерін және сырықты жәшіктерді өндіру. Модельдерді даярлау үшін ағаш тегін таңдау.
Модельдер мен сырықты жәшіктерде құю ылдилары. Механикалық өңдеу және шөгуге кететін припускілер. Сырықты белгілер. Ағашты өңдеуде қолданылатын станоктар. Металды модельдер мен сырықты жәшіктер. Модельдуі плиталар. Металды модельдерді конструкциялау ерекшеліктері. Металды жабдықты даярлауға арналған материалдар. Жобалаудың жаңа технологиялары. SLA-модельдері, SLS-технологиясы. LOM-технологиясы, FDM-технологиясы. Пенополистеролды модельдер. Магнитті пішіндеу. Опокты жабдық. Модельді плиталар. Металды құйылған пресс-пішіндер. Жеңіл балқитын және күйдірілетін модельдерді даярлау технологиясы. ЛПД кезінде пресс-пішіндерді жобалау. Кокильдерді жобалау. Кокильдерді даярлау әдістері. Қатпаршақты пішіндерде құю кезінде модельді жинақтарды жобалау және жасау. Орталықтандырып құю кезінде модельді жинақтарды жобалау және жасау.
БҚ4
БҚ8
БҚ9
БҚ10
АП 0.6
Пән циклін үйрену нәтижесінде оқушы:
білетін болады:
- МемСТ сәйкес құю шойындары мен болаттардың жіктелуін және мракілеунуін;
- құймалардың пішінделу кезінде қорытпаларда болатын құбылыстарды;
- шойындар мен болаттардың қасиеттері және оларды бақылау әдістері;
- темір негізінде құйма қорытпаларын жасау принциптері және олардың химиялық құрамын оптимизациялау әдістері;
іскерлігі болады:
- темір негізінде құйма қорытпаларын балқытудың технологиялық үрдістерін жасау;
- шихтаны құрастыру және есептеу;
- қорытпа құрамы, оның құрылымы және құю қасиеттері арасындағы байланысты талдау;
дағдылы болады:
- темір негізінде құйма қорытпаларын балқыту үшін жабдықты рационалды таңдауда;
- темір негізінде құйма қорытпаларының құрылымын зерттеу үшін үлгілерді дайындауда.
Шойын мен болаттан құймаларды өндіру:
Құю материалы ретінде шойынның жалпы сипаттамасы. Шойынның алғашқы рет кристалдану үрдісі. Сұр шойын. Маркілеу. Модификациялау. Соғу шойынының құймалары. Алу технологиясы. Вермикулярлы графиттті жоғары беріктікті шойын. Қажалуға төзімді, коррозияға төзімді шойын. Құйма қасиеттері. Вагранкада және электрлік пештерде шойынды балқыту. Шихталы материалдар, флюстер мен шихтаны есептеу әдістемесі. Құйма болаттарының жіктелуі және маркілеу. Болаттың құю қасиеттері. Құю жүйесінің ерекшеліктері, есептеу әдістемесі. Болат құймаларындағы пайдалы бөліктер. Шихталы материалдар. Балқытуға арналған пештер, құю машиналары.
БҚ4
БҚ8
БҚ9
БҚ10

СД 0.5
В результате изучения профессионального модуля обучающийся должен:
знать:
- сущность проектирования и производства оснастки для получения фасонных отливок из различных сплавов;
- современное состояние науки и техники в области производства литейной оснастки;
- современные материалы, используемые для изготовления литейной оснастки;
- методику расчета припусков на механическую обработку, усадку, размеров литниково-питающей системы.
уметь:
- правильно выбрать способ производства и проектирования оснастки с учетом экономической и технологической целесообразности;
- произвести расчет литниково-питающей системы, применительно к отливкам различной конфигурации.
должен владеть навыками:
- рационального выбора способа производства и материала литейной оснастки.
Проектирование литейной оснастки и модельное дело: Основные понятия о модельной оснастке. Производство деревянных моделей и стержневых ящиков. Выбор породы дерева для изготовления модели. Литейные уклоны на моделях и стержневых ящиках. Припуск на механическую обработку и усадку. Стержневые знаки. Применяемые станки для обработки древесины. Металлические модели и стержневые ящики. Модельные плиты. Особенности конструирования металлических моделей. Материалы для изготовления металлической оснастки. Пластмассовые модели. Новые технологии проектирования. SLA-модели, SLS-технология. LOM-технология, FDM-технология. Пенополистероловые модели. Магнитная формовка. Опочная оснастка. Модельные плиты. Металлические литые пресс-формы. Технология изготовления легкоплавких и выжигаемых моделей. Проектирование пресс-форм при ЛПД. Проектирование кокилей. Методы изготовления кокилей. Проектирование и изготовление модельных комплектов при литье в оболочковые формы. Проектирование и изготовление модельных комплектов при центробежном литье.
БК4
БК8
БК9
БК10
СД 0.6
В результате изучения профессионального модуля обучающийся должен:
знать:
- классификацию и маркировку литейных чугунов и сталей в соответствии с ГОСТ;
- явления, происходящие в сплаве при формировании отливки;
- литейные свойства чугунов и сталей и методы их контроля;
- принципы разработки литейных сплавов на основе железа и методы оптимизации их химического состава;
уметь:
- разрабатывать технологический процесс плавки сплавов на основе железа;
- составлять и рассчитывать шихту;
- анализировать связь между составом сплава, его структурой и литейными свойствами;
должен владеть навыками:
- рационального выбора оборудования для плавки сплавов на основе железа;
- подготовки образцов для изучения структуры сплавов на основе железа;
Производство отливок из чугуна и стали: Общая характеристика чугуна, как литейного материала. Процессы первичной кристаллизации чугунов. Серый чугун. Маркировка. Модифицирование. Отливки из ковкого чугуна. Технология получения. Высокопрочный и чугун с вермикулярным графитом. Износостойкие, немагнитные, коррозионностойкие чугуны. Литейные свойства. Плавка чугунов в вагранке и электрических печах. Шихтовые материалы, флюсы и методика расчета шихты.
Классификация и маркировка литейных сталей. Литейные свойства сталей. Особенности литниковой системы, методика расчета. Прибыли на стальных отливках. Шихтовые материалы. Печи для выплавки, разливочные ковши.
БК4
БК8
БК9
БК10

АП 0.7
Пән циклін үйрену нәтижесінде оқушы:
білетін болады:
- механикалық өңдеуге кететін минималды припускімен дәл құймаларды алудың негізгі технологиялық үрдістері;
- құймаларды өндірудің әртүрлі технологиялық үрдістерінің тәсілдері;
- құю-қоректендіру жүйесін есептеу әдістері;
іскерлігі болады:
- берілген сапалы құймаларды алудың технологиялық үрдістерін таңдау;
- металды пішінге әкелу тәсілін анықтау;
дағдылы болады:
- құю-қоректендіру жүйесін есептеуде;
- технологиялық үрдісті жобалауда;
- берілген сапалы құймаларды алу үшін пішіндеу материалдарын таңдау.
Құйманың арнайы түрлері:
Құюдың арнайы түрлерінің жіктелуі. Балқытылатын модельдер бойынша құю. Технологиялық үрдіс сүлбесі, пресс-формалар конструкциясы. Модельді құрамдар. Пішіндеу материалдары. Пішіндерді қағу және құймаларды тазарту. Қатпаршақты пішіндерге құю. Құм-cмолалы қоспаларды даярлау. Пішіндерді даярлаудың негізгі операциялары. Металды пішіндерге құю. Үрдістің мәні. Пішіндерді желдету мәні. Металды пішіндердің жылулық режимдері мен құю жүйелері. Пішіндерді даярлау, жинау және құю. Облицовкалы кокильде құю. Қысыммен құю, әдістің ерекшеліктері мен кемшіліктері. Қысыммен құю машиналарын престеу механизмдерінің сүлбесі.
Пресс-форм конструкциясы. сырықтар. Қысыммен құюға арналған қорытпалар. Орталықтандырылған құю. Пішінді айналдыру жылдамдығын таңдау. Газификацияланған модельдер бойынша құю. Толассыз және жартылай толассыз құю.
БҚ6
БҚ7
БҚ9
БҚ10
АП 0.8
Пән циклін үйрену нәтижесінде оқушы:
білетін болады:
- құйманың пішінделуі кезінде түсті қорытпаларда жүретін құбылыстар;
- МемСТ-ға сәйкес түсті құйма қорытпаларын маркілеу;
- түсті металдар қорытпаларының негізгі құйма қасиеттері және оларды анықтау әдістері;
- түсті қорытпалардың құймаларының кристалдық құрылымының пішінделуіне химиялық құрамның әсері;
- түсті қорытпаларды балқытуға арналған жабдықтың негізгі параметрлері мен сипаттамалары;
іскерлігі болады:
- құйманың қажетті қызметті қасиеттерін алу мақсатында түсті құйма қорытпаларының оптималды құрамын таңдау;
- түсті металдар қорытпаларын балқытуға арналған жабдықты рационалды таңдау;
дағдылы болады:
- түсті металдардан құймаларды даярлау технологиясын жасауда;
- балқыту пештерін техникалық эксплуатациялау және қызмет көрсетуде;
- шихтаны таңдау және есептеуде;
- түсті құйма қорытпаларын құрылымы мен қасиеттерін зерттегенде.
Түсті металдар мен қорытпалардан құймаларды өндіру: Түсті қорытпалардың тағайындалуы және жіктелуі. Түсті металдардың қорытпаларын балқытудың технологиялық ерекшеліктері. Түсті қорытпалардың оттегімен және көміртегімен әсерлесуі. Қорытпалардың дегазациялануы. Тотықсыздану, модификациялану, рафинациялану. Түсті металдар қорытпаларын балқыту пештері. Мыс негізіндегі құйма қорытпалары. МемСт бойынша маркілеу. Құйма қолалары мен жез. Балқыту технологиясы, Тотықсыздану, рафинациялану. Алюминий және магний негізіндегі құйма қорытпалары. Маркілеу. Химиялық құрамның қасиетке әсер етуі. Балқыту және құю ерекшеліктері. Магний қорытпаларын құю. Қауіпсіздік техникасы.
Никель, кобальт және титан негізіндегі құйма қорытпалары. Түсті қорытпалардан литник жүйесі бойынша балқытып құю ерекшеліктері. Пішіндеу және сырықты қоспалар.
БҚ6
БҚ7
БҚ9
БҚ10

СД 0.7
В результате изучения профессионального модуля обучающийся должен:
знать:
- основные технологические процессы получения точных отливок с минимальными припусками на механическую обработку;
- способы разработки технологического процесса производства отливок;
- методы расчета литниково-питающей системы;
уметь:
- выбирать технологический процесс получения отливок заданного качества;
- определять способ подвода металла в форму;
должен владеть навыками:
- расчета литниково-питающей системы;
- проектирования технологического процесса;
- выбора формовочных материалов и красок для получения отливок заданного качества.
Специальные виды литья: Классификация специальных видов литья. Литье по выплавляемым моделям. Схема технологического процесса, конструкция пресс-форм. Модельные составы. Формовочные материалы. Выбивка форм и очистка отливок. Литье в оболочковые формы. Приготовление песчано-смоляных смесей. Основные операции изготовления форм. Литье в металлические формы. Сущность процесса. Способы вентилирования форм. Тепловой режим и литниковые системы металлических форм. Подготовка форм, сборка и заливка. Литье в облицованный кокиль. Литье под давлением, особенности и недостатки метода. Схемы механизмов прессования машин литья под давлением.
Конструкции пресс-форм. Стержни. Сплавы для литья под давлением. Центробежное литье. Выбор скорости вращения формы. Литье по газифицируемым моделям. Непрерывное и полунепрерывное литье.
БК6
БК7
БК9
БК10
СД 0.8
В результате изучения профессионального модуля обучающийся должен:
знать:
- явления, происходящие в цветном сплаве при формировании отливки;
- маркировку цветных литейных сплавов в соответствии с ГОСТами;
- основные литейные свойства сплавов цветных металлов и методы их определения;
- влияние химического состава на формирование кристаллической структуры отливки из цветных сплавов;
- основные параметры и характеристики оборудования для выплавки цветных сплавов;
уметь:
- выбирать оптимальный состав цветного литейного сплава с целью получения необходимых служебных свойств отливки;
- рационально выбирать оборудование для плавки сплавов цветных металлов;
должен владеть навыками:
- разработки технологии изготовления отливок из цветных сплавов;
- технической эксплуатации и обслуживания плавильных печей;
- в подборе и расчете шихты;
- в изучении структуры и свойств цветных литейных сплавов.
Производство отливок из цветных металлов и сплавов: Назначение и классификация литейных цветных сплавов. Технологические особенности плавки сплавов цветных металлов. Взаимодействие цветных сплавов с кислородом и водородом. Дегазация расплавов. Раскисление, модифицирование, рафинирование. Печи для плавки сплавов цветных металлов. Литейные сплавы на основе меди. Маркировка по ГОСТ. Литейные бронзы и латуни. Технология выплавки, раскисление, рафинирование. Литейные сплавы на основе алюминия и магния. Маркировка. Влияние химического состава на свойства. Особенности плавки и литья. Разливка магниевых сплавов. Техника безопасности. Сплавы на основе никеля, кобальта и титана. Особенности литниковой системы отливок из цветных сплавов. Формовочные и стержневые смеси.
БК6
БК7
БК9
БК10

АП 0.9
Пән циклін үйрену нәтижесінде оқушы:
білетін болады:
- құю цехтарының жүкағымының сүлбесін;
- құю цехтарының негізгі және қосымша жабдықтарын таңдау әдістемесі және есептеу;
- сұйық қорытпаларда, пішіндеу және шихталы материалдарда цехтың жылдық тұтынушылығын есептеу әдістемесі;
- құрылысы ісінің негіздері.
іскерлігі болу қажет:
- технологиялық есептеулер негізінде технологиялық желілерді және учаскелерді таңдау және жинақтау;
дағдылы болады:
- пішіндеу және шихталы материалдарда цехтың жылдық тұтынушылығын есептеуде;
- құю цехтарының негізгі, қосымша және көліктеу жабдығын таңдау;
- құю цехтарының учаскелерін жобалау.
Құю цехтарын жобалау: Құю цехтарының жіктелуі. Жобалау стадиялары. Зауыт құрылысына арналған орынды таңдау. Жеке цехтың өндірістік үрдісінің әркелкілігі және жұмыстарының өзарабайланысы. Құю цехтарының жұмыс режимдері.
Уақыт фондылары. Құю бөлімшелерін жобалау. Металла балансы. Балқыту пештерінің типтерін таңдау және пеш санын есептеу. Пішіндеу және балқыту бөлімдерінің жұмысының келісілуі. Ұйымдастыру-жоспарлы шешімдер. Пішіндеу-құю бөлімін жобалау. Өндіріс көлемі, жабдықты таңдау. Сырықты бөлімдерді жобалау. Өндіріс көлемі, жабдықты таңдау және есептеу. Сырықты бөлімше алаңдарын есептеу. Қоспа-дайындаушы бөлімшелерді жобалау. Қоспа шығынын және жабдық санын есептеу. Терокесу бөлімшелерін жобалау. Технологиялық үрдісті таңдау және жабдық санын есептеу. Шихталы және пішіндеу материалдарының қоймалары. Материалдардың шығынын анықтау. Қойма аудандарын есептеу. Цехтың қосымша қызметтерін жобалау. Жобаның көлікті бөлігі. Арнайы құйма түрлерінің цехтары. Құрылысы ісінің негіздері. Ғимараттың жіктелуі және типке бөлінуі. Негізгі конструктивті шешімдер және құрылысы элементтері.
БҚ6
БҚ7
БҚ9
БҚ10
АП 0.10
Пән циклін үйрену нәтижесінде оқушы:
білетін болады:
- нарық шарттарында кәсіпорындарда жоспарлауды ұйымдастыруды, еңбек пен еңбек ақысын жоспарлау, оперативті-өндірістік жоспарлауды, жоспарлау мен басқарудың торапты әдістерін;
іскерлігі болады:
- жұмыс жобаларының технико-экономикалық негіздемелер мен сметалық құжаттамаларының экономикалық есептеулерін орындау;
дағдылы болады:
- жұмыс жобаларының технико-экономикалық негіздемелер мен сметалық құжаттамаларының экономикалық есептеулерінде.
Өндірісті ұйымдастыру және жоспарлау: Нарықтық қатынас жүйесіндегі сала кәсіпорындары. Менеджмент. Басқарудың негізгі принциптері және әдістері. Маркетинг. Сала кәсіпорындарының өндірістік қорлары. Күрделі қаржылар және сала кәсіпорындарының күрделі құрылысы. Негізгі және қосымша өндірістерді ұйымдастыру. Еңбекті ғылыми ұйымдастыру. Сала кәсіпорындарында техникалық нормалау негіздері. Еңбек өнімділігі. Сала кәсіпорындарында еңбек ақысын ұйымдастыру. Нарықтық экономика жағдайында Қазақстан Республикасының салықтық жүйесі. Сала кәсіпорындарында жоспарлауды ұйымдастыру. Сала кәсіпорындарының өндірістік-шаруашылық әрекетін есептеу негіздері мен талдау. Жаңа өндірістердің инновациялық жорбаларын құру және істегілерін ренновациялау. Инвестиция тиімділігін бағалау әдістері. Инвестициялы жобалардың тиімділігін бағалау стадиялар мен этаптары.
БҚ2
БҚ3
БҚ5
БҚ6
БҚ7
БҚ8

СД 0.9
В результате изучения профессионального модуля обучающийся должен:
знать:
- схемы грузопотоков литейного цеха;
- методику выбора и расчета основного и вспомогательного оборудования литейных цехов;
- методику расчета годовой потребности цеха в жидких сплавах, формовочных и шихтовых материалах;
- основы строительного дела.
уметь:
- на основании технологических расчетов выбирать и компоновать технологические линии и участки;
должен владеть навыками:
- расчетов потребности литейных цехов в формовочных и шихтовых материалов;
- в выборе основного, вспомогательного и транспортного оборудования литейных цехов;
- проектирования участков участков литейных цехов.
Проектирование литейных цехов: Классификация литейных цехов. Стадии проектирования. Выбор места для строительства завода. Неравномерность производственного процесса и взаимоувязка работы отделений цеха. Режимы работы литейных цехов. Фонды времени. Проектирование плавильных отделений. Баланс металла. Выбор типа плавильных печей и расчет количества печей. Согласование работы формовочного и плавильного отделений. Организационно – планировочные решения. Проектирование формовочно – заливочных отделений. Объем производства, выбор оборудования. Проектирование стержневых отделений. Объем производства, выбор и расчет оборудования. Расчет площадей стержневого отделения. Проектирование смесеприготовительных отделений. Расчет расхода смеси и количества оборудования. Проектирование термообрубных отделений. Выбор технологического процесса и расчет количества оборудования. Склады шихтовых и формовочных материалов. Определение расхода материалов. Расчет площадей складов. Проектирование вспомогательных служб цеха. Транспортная часть проекта. Цехи специальных видов литья. Основы строительного дела. Классификация и типизация зданий. Основные конструктивные решения и строительные элементы.
БК6
БК7
БК9
БК10
СД 0.10
В результате изучения профессионального модуля обучающийся должен:
знать: - организацию планирования на предприятиях в условиях рынка, планирование труда и заработной платы, оперативно-производственное планирование, сетевые методы планирования и управления;
уметь:
- выполнять экономические расчеты для составления технико-экономических обоснований и сметной документации рабочих проектов;
должен владеть навыками:
- экономических расчетов для составления технико-экономических обоснований и сметной документации рабочих проектов.
Экономика, организация и планирование производства: Предприятия отрасли в системе рыночных отношений. Менеджмент. Основные принципы и методы управления. Маркетинг. Производственные фонды предприятий отрасли. Капитальные вложения и капитальное строительство предприятий отрасли. Организация основного и вспомогательного производства. Научная организация труда. Основы технического нормирования на предприятиях отрасли. Производительность труда. Организация оплаты труда на предприятиях отрасли. Налоговая система Республики Казахстан в условиях рыночной экономики. Организация планирования на предприятиях отрасли. Основы учета и анализа производственно-хозяйственной деятельности предприятий отрасли. Инвестиционные проекты создания новых и реновации действующих производств. Методы оценки эффективности инвестиций. Стадии и этапы оценки эффективности инвестиционных проектов.
БК2
БК3
БК5
БК6
БК7
БК8

АП 0.11
Пән циклін үйрену нәтижесінде оқушы:
білетін болады:
- еңбекті қорғау бақылау қызметін ұйымдастыру негіздері, еңбекті қорғау бойынша заңды және нормативті актілер, өндірістік ортаның метеорологиялық шарттарын;
- техника қауіпсіздігінің жалпы мәселелерін;
- құю цехтарының негізгі және қосымша жабдықтарында жұмыс істеу кезіндегі техника қауіпсіздігі;
іскерлігі болады:
- жарақаттану болмайтын және зиянды және қауіпті өндірістік факторлардың жұмысшыларға әсерін жоятын тәсілдер, шаралар және құралдарды құзыретті табу;
- еңбек шарты мен жұмыс орнының сапасын талдауды жүргізу;
- еңбек қауіпсіздігі мен қорғау көзқарасынан өндірісті жетілдірудің оптималды нұсқаларын таңдау;
дағдылы болады:
- өндірістік апат нәтижесінде зардап шеккен адамға бірінші көмек көрсету.
Еңбекті қорғау және тіршілік қауіпсіздігі: Еңбек қорғау пәні, құраушы бөліктері, ғылыми-әдістемелік принциптері, терминдер және анықтамалар. Кәсіпорындарда еңбек қорғау күйін бақылау және қадағалау қызметін ұйымдастыру. Еңбек қорғау бойынша заңды және нормативті актілер. Еңбек қорғау бойынша жұмысшыларды үйрету. Еңбек қорғау нормаларын бұзу жауапкершілігі. Жарақаттану және кәсіби аурулар туралы түсінік. Өндірістік ортаның метеорологиялық шарттары. өндірістік жарықтандыру, оны нормалау, есептеу. Өндірістік шу, вибрация, адамға әсері, қорғаныс шаралары. Электрлік қауіпсіздік. Жану туралы негізгі мәліметтер, жарылыс-өрт қауіпсіздігі бойынша өндірістік ғимараттардың жіктелуі. Жарылыс-өрт қауіпсіздігі ғимараттардың жабдығы. Ғимараттар мен құрылыстардың найзағайдан қорғанысы. Негізгі өрт қауіпсіздік шаралары.
БҚ2
БҚ3
БҚ5
БҚ6
БҚ7
БҚ8
ВБ00
Вариативті бөлім (білім беру ұйымдарымен анықталатын, пәндер)
КМ.00
Өндірістік (диплом алдындағы) машықтануды өту нәтижесінде оқушы:
білетін болады:
- құймаларды өндірудің технологиялық үрдісмін ұйымдастыру;
- еңбек ақысын төлеу түрлері және жұмыс күнінің фотосуретін жасау, оны өңдеу әдістерін;
- учаскеде жұмыс тобын басқару әдістері;
- нарядтарды беру құрылымы;
машықтану дағдысы болады:
- учаскеде жұмыс күнін жоспарлау, орындаушыларға тапсырмаларды беру, жұмыс орнында нұсқаулар;
- көршілес инженерлі-техникалық персоналдардың өзарақатынасы;
- жоспарлы-ескерту жөндеулерін ұйымдастыру;
іскерлік болады:
- учаскеде жұмыс күнін жоспарлау;
- жұмыстарды өндіруге нарядтары рәсімдеу.
Практика оқудың барлық сағаты (диплом алдындағы):
Құю цехтары мен зауыттарының өндірісімен, замануи жабдығымен танысу. Жалпыкәсіптік және арнайы пәндерді оқып-үйрену кезінде студенттердің алған теориялық және практикалық білімдерін бекіту. Кәсіпорын құрылымымен танысу, технологиялық жабдыққа қызмет көрсету амалдарын игеру. Технологиялық үрдістер ерекшеліктерін оқып-үйрену, құймаларды даярлаудың маршрутты технологиясын, конструкторлық-технологиялық құжаттаманы құру, цехтардағы жұмысшылардың жұмысына қатысу. Экономика және өндірісті ұйымдастыру мәселелерін оқып-үйрену. Студенттерді ұста, технолог ретінде практикалық жұмысқа дайындау. Жабдыққа техникалық қызмет көрсету және жөндеу құжаттамаларын рәсімдеу, жұмыстарды өндіру қажет бұйрықтарды рәсімдеу, жұмыс орнында нұсқаулар беруі, жұмыс күнін жоспарлау және учаске жұмысын талдау, еңбек ақысын төлеу түрлері, жоспарлы-ескерту жөндеулерін ұйымдастыру. Курстық жұмысты орындауға қажет және дипломдық жоба (жұмыс) тақырыбы бойынша қажетті материалдар мен құжаттамаларды жинау.
1.2 1004000 – «Құю өндірісі» мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің орта буындағы маманның біліктілік деңгейінің білім беру оқу бағдарламасының құрылымы.
2 кесте - 1004000 – «Құю өндірісі» мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің орта буындағы маманның біліктілік деңгейінің білім беру оқу бағдарламасының құрылымы.

СД 0.11
В результате изучения профессионального модуля обучающийся должен:
знать:
- основы организации службы контроля охраны труда, законодательные и нормативные акты по охране труда, метеорологические условия производственной среды;
- общие вопросы техники безопасности;
- технику безопасности при работе на основном и вспомогательном оборудовании прокатных цехов;
уметь:
- квалифицированно изыскивать способы, меры и средства, исключающие травматизм и устраняющие влияние работающих опасных и вредных производственных факторов;
- проводить анализы качества условий труда и рабочего места;
- выбирать оптимальные варианты совершенствования производства с точки зрения безопасности и охраны труда;
должен владеть навыками:
- оказания первой помощи пострадавшему в результате производственной аварии.
Охрана труда и безопасность жизнедеятельности: Предмет, составные части, научно-методические принципы, значение, термины и определения в охране труда. Организация службы контроля и надзора за состоянием охраны труда на предприятию. Законодательные и нормативные акты по охране труда. Обучение работающих по охране труда. Ответственность за нарушение норм охраны труда. Понятие о травматизме и профзаболеваниях. Метеорологические условия производственной среды. Производственное освещение, его нормирование, расчет. Производственный шум, вибрация, действие на человека, меры защиты. Электробезопасность. Основные сведения о горении, классификация производственных помещений по взрыво-пожаро-опасности. Оборудование пожаровзрыво-опасных помещений. Молниезащита зданий и сооружений. Основные противопожарные мероприятия.
БК2
БК3
БК5
БК6
БК7
БК8
ПП.00
В результате прохождения производственной (преддипломной) практики обучающийся должен:
знать:
- организацию технологического процесса производства отливок;
- виды оплаты труда и составление фотографии рабочего дня, методы ее обработки;
- методы руководства рабочим коллективом на участке;
- структуру выдачи нарядов;
владеть практическими навыками:
- планирования рабочего дня на участке, выдачи заданий исполнителям, инструктажа на рабочем месте;
- взаимоотношений со смежным инженерно- техническим персоналом;
- организации планово- предупредительного ремонта;
должен уметь:
- планировать рабочий день на участке;
- оформлять наряды на производство работ.
Производственная (преддипломная) практика:
Ознакомление с производством, современным оборудованием литейных цехов и заводов. Закрепление теоретических и практических знаний, полученных студентами при изучении общепрофессиональных и специальных дисциплин. Ознакомление со структурой предприятия, овладение приемами обслуживания технологического оборудования. Изучение особенностей технологических процессов, составление маршрутной технологии изготовления отливок, конструкторско-технологической документации, участие в работах, выполняемых работниками цеха. Изучение вопросов экономики и организации производства. Подготовка студента к практической работе в качестве мастера, технолога. Оформление документации на техническое обслуживание и ремонт оборудования, оформление распоряжения на производство работ; инструктаж на рабочем месте, планирование рабочего дня и анализ работы участка, виды оплаты труда, организация планово-предупредительного ремонта. Сбор необходимых материалов и документации для выполнения курсовых работ и по тематике дипломного проекта (работы)
1.2 Структура образовательной учебной программы повышенного
уровня квалификации технического и профессионального
образования по специальности – – 1004000 - «Литейное производство».
Таблица 2- Структура образовательной учебной программы
технического и профессионального образования по специальности –
1004000 - «Литейное производство».

АП 0.3
Пән циклін үйрену нәтижесінде оқушы:
білетін болады:
- құймалардың физикалық үрдістерінің пішінделуі мен құйма пішіндерді дайындау мәнін;
- негізгі пішіндеу материалдары, пішіндеу және сырықты қоспаларды даярлау тәсілдерін;
- байланыстырушы, пригарға қарсы қоспаларды;
- құйма пішіндерін қолмен және машинамен даярлау кезінде құймаларды даярлау технологиясын;
- құйма жүйесінің элементтерінің тағайындалуын, конструкциясын және есептеу әдістемесін;
- құймалардың негізгі ақаулары және олардың алдын-алу және жою бойынша шаралар;
іскерлігі болады:
- құймаларды даярлаудың технологиялық үрдістердің параметрлерін есептеу;
- нақты құймаларды өндіру кезінде пішіндеу және сырықты қоспалардың жаңа құрамдарын жасау, жоспарлау;
- материалдар мен қоспалардың сапасын бақылаудың замануи әдістерін қолдану;
дағдылы болады:
- құю пішіндерін даярлаудың технологиялық үрдісін жасау;
- қоспалар мен пайдалы бөліктердің құю-қоректену элементтерін есептеу;
- пішіндеу материалдары мен қоспалардың сапасын бақылау;
- қолмен және машиналық пішіндеу көмегімен құю пішіндерін даярлау.
Құю өндірісінің технологиялық негіздері: Жалпы түсініктер мен анықтамалар. Құйма бұйымдарының технологиялық шарттары. Пішіндеу материалдарына қойылатын талаптар. Пішіндеу құмдары мен балшықтар. Түзілуі, қасиеттері, маркалау. Балшықты емес байланыстырушылар. Пішіндеу және сырықты қоспалар. Қоспалардың технологиялық қасиеттері. Ыстық жабдықтағы қатаятын құм қоспалары. «Hot-box-процесс». «Warm-box»-үрдісі. Құмдардың регенерациясы. Пішіндеу аспаптары, опоктар, модельер, сырықты жәшіктер. Опоктарда, плацта, кессонда, шаблон бойынша, кесумен, аударалуыш болванмен пішіндеу. Сырықтарда, кесіндіде пішіндеу. Балшықта пішіндеу. Сырықтарды даярлау. Пішіндерді құю. Құю ожауларының типтері. Құюды автоматтандыру. құю пішіндерін соғудың технологиялық сүлбелері.
БҚ4
БҚ8
БҚ9
БҚ10
АП 0.4
Пән циклін үйрену нәтижесінде оқушы:
білетін болады:
- механикалық өңдеуге кететін минималды припускімен дәл құймаларды алудың негізгі технологиялық үрдістері;
- құймаларды өндірудің әртүрлі технологиялық үрдістерінің тәсілдері;
- құю-қоректендіру жүйесін есептеу әдістері;
іскерлігі болады:
- берілген сапалы құймаларды алудың технологиялық үрдістерін таңдау;
- металды пішінге әкелу тәсілін анықтау;
дағдылы болады:
- құю-қоректендіру жүйесін есептеуде;
- технологиялық үрдісті жобалауда;
- берілген сапалы құймаларды алу үшін пішіндеу материалдарын таңдау.
Құюдың арнайы түрлері:
Құюдың арнайы түрлерінің жіктелуі. Балқытылатын модельдер бойынша құю. Технологиялық үрдіс сүлбесі,
пресс-формалар конструкциясы. Модельді құрамдар. Пішіндеу материалдары. Пішіндерді қағу және құймаларды тазарту. Қатпаршақты пішіндерге құю. Құм-cмолалы қоспаларды даярлау. Пішіндерді даярлаудың негізгі операциялары. Металды пішіндерге құю. Үрдістің мәні. Пішіндерді желдету мәні. Метады пішіндердің жылулық режимдері мен құю жүйелері. Пішіндерді даярлау, жинау және құю. Облицовкалы кокильде құю. Қысыммен құю, әдістің ерекшеліктері мен кемшіліктері. Қысыммен құю машиналарын престеу механизмдерінің сүлбесі.
Пресс-форм конструкциясы. сырықтар. Қысыммен құюға арналған қорытпалар. Орталықтандырылған құю. Пішінді айналдыру жылдамдығын таңдау. Газификацияланған модельдер бойынша құю. Толассыз және жартылай толассыз құю.
БҚ7
БҚ9
АП 05
Пән циклін үйрену нәтижесінде оқушы:
білетін болады:
- нарық шарттарында кәсіпорындарда жоспарлауды ұйымдастыруды, еңбек пен еңбек ақысын жоспарлау, оперативті-өндірістік жоспарлауды, жоспарлау мен басқарудың торапты әдістерін;
іскерлігі болады:
- жұмыс жобаларының технико-экономикалық негіздемелер мен сметалық құжаттамаларының экономикалық есептеулерін орындау;
дағдылы болады:
- жұмыс жобаларының технико-экономикалық негіздемелер мен сметалық құжаттамаларының экономикалық есептеулерінде.
Өндірісті ұйымдастыру және жоспарлау: Нарықтық қатынас жүйесіндегі сала кәсіпорындары. Менеджмент. Басқарудың негізгі принциптері және әдістері. Маркетинг. Сала кәсіпорындарының өндірістік қорлары. Күрделі қаржылар және сала кәсіпорындарының күрделі құрылысы. Негізгі және қосымша өндірістерді ұйымдастыру. Еңбекті ғылыми ұйымдастыру. Сала кәсіпорындарында техникалық нормалау негіздері. Еңбек өнімділігі. Сала кәсіпорындарында еңбек ақысын ұйымдастыру. Нарықтық экономика жағдайында Қазақстан Республикасының салықтық жүйесі. Сала кәсіпорындарында жоспарлауды ұйымдастыру. Сала кәсіпорындарының өндірістік-шаруашылық әрекетін есептеу негіздері мен талдау. Жаңа өндірістердің инновациялық жорбаларын құру және істегілерін ренновациялау. Инвестиция тиімділігін бағалау әдістері. Инвестициялы жобалардың тиімділігін бағалау стадиялар мен этаптары.
БҚ4
БҚ5
БҚ8

СД 0.3
В результате изучения профессионального модуля обучающийся должен:
знать:
- сущность физических процессов формирования отливок и изготовления литейных форм;
- основные формовочные материалы, способы приготовления формовочных и стержневых смесей;
- технологию изготовления отливок при ручном и машинном изготовлении литейных форм;
- назначение, конструкцию и методику расчета элементов литниковой системы;
- основные дефекты отливок и меры по их предупреждению и устранению;
уметь:
- рассчитывать параметры технологического процесса изготовления отливок;
- разрабатывать, планировать новые составы формовочных и стержневых смесей для производства конкретных отливок;
- пользоваться современными методами контроля качества материалов и смесей.
должен владеть навыками:
- разработки технологических процессов изготовления литейных форм;
- расчета элементов литниково-питающей системы и прибылей;
- контроля качества формовочных материалов и смесей;
- изготовления литейных форм вручную и с помощью машинной формовки
Технологические основы литейного производства: Общие понятия и определения. Условия технологичности литых изделий. Требования к формовочным материалам. Формовочные пески и глины. Происхождение, свойства, маркировка. Неглинистые связующие. Формовочные и стержневые смеси. Технологические свойства смесей. Песчаные смеси, отверждаемые в горячей оснастке. «Hot-box-процесс». «Warm-box»-процесс. Регенерация песков. Формовочный инструмент, опоки, модели, стержневые ящики. Формовка в опоках, на плацу, в кессоне, по шаблону, с подрезкой, с перекидным болваном. Формовка в стержнях, кусках.. Формовка в глине. Изготовление стержней. Заливка форм. Типы заливочных ковшей. Автоматизация заливки. Технологические схемы выбивки литейных форм. Классификация литейных дефектов
БК4
БК8
БК9
БК10
СД 0.04
В результате изучения профессионального модуля обучающийся должен:
знать:
- основные технологические процессы получения точных отливок с минимальными припусками на механическую обработку;
- способы разработки технологического процесса производства отливок;
- методы расчета литниково-питающей системы;
уметь:
- выбирать технологический процесс получения отливок заданного качества;
- определять способ подвода металла в форму;
должен владеть навыками:
- расчета литниково-питающей системы;
- проектирования технологического процесса;
- выбора формовочных материалов и красок для получения отливок заданного качества.
Специальные виды литья: Классификация специальных видов литья. Литье по выплавляемым моделям. Схема технологического процесса, конструкция пресс-форм. Модельные составы. Формовочные материалы. Выбивка форм и очистка отливок. Литье в оболочковые формы. Приготовление песчано-смоляных смесей. Основные операции изготовления форм. Литье в металлические формы. Сущность процесса. Способы вентилирования форм. Тепловой режим и литниковые системы металлических форм. Подготовка форм, сборка и заливка. Литье в облицованный кокиль. Литье под давлением, особенности и недостатки метода. Схемы механизмов прессования машин литья под давлением.
Конструкции пресс-форм. Стержни. Сплавы для литья под давлением. Центробежное литье. Выбор скорости вращения формы. Литье по газифицируемым моделям. Непрерывное и полунепрерывное литье.
БК 7
БК 9
СД.05
В результате изучения профессионального модуля обучающийся должен:
знать: - организацию планирования на предприятиях в условиях рынка, планирование труда и заработной платы, оперативно-производственное планирование, сетевые методы планирования и управления;
уметь:
- выполнять экономические расчеты для составления технико-экономических обоснований и сметной документации рабочих проектов;
должен владеть навыками:
- экономических расчетов для составления технико-экономических обоснований и сметной документации рабочих проектов.
Экономика, организация и планирование производства: Предприятия отрасли в системе рыночных отношений. Менеджмент. Основные принципы и методы управления. Маркетинг. Производственные фонды предприятий отрасли. Капитальные вложения и капитальное строительство предприятий отрасли. Организация основного и вспомогательного производства. Научная организация труда. Основы технического нормирования на предприятиях отрасли. Производительность труда. Организация оплаты труда на предприятиях отрасли. Налоговая система Республики Казахстан в условиях рыночной экономики. Организация планирования на предприятиях отрасли. Основы учета и анализа производственно-хозяйственной деятельности предприятий отрасли.
Инвестиционные проекты создания новых и реновации действующих производств. Методы оценки эффективности инвестиций. Стадии и этапы оценки эффективности инвестиционных проектов.
БК4
БК5
БК8

АП 0.6
Пән циклін үйрену нәтижесінде оқушы:
білетін болады:
- еңбекті қорғау бақылау қызметін ұйымдастыру негіздері, еңбекті қорғау бойынша заңды және нормативті актілер, өндірістік ортаның метеорологиялық шарттарын;
- техника қауіпсіздігінің жалпы мәселелерін;
- құю цехтарының негізгі және қосымша жабдықтарында жұмыс істеу кезіндегі техника қауіпсіздігі;
іскерлігі болады:
- жарақаттану болмайтын және зиянды және қауіпті өндірістік факторлардың жұмысшыларға әсерін жоятын тәсілдер, шаралар және құралдарды құзыретті табу;
- еңбек шарты мен жұмыс орнының сапасын талдауды жүргізу;
- еңбек қауіпсіздігі мен қорғау көзқарасынан өндірісті жетілдірудің оптималды нұсқаларын таңдау;
дағдылы болады:
- өндірістік апат нәтижесінде зардап шеккен адамға бірінші көмек көрсету.
Еңбекті қорғау және тіршілік қауіпсіздігі: Еңбек қорғау пәні, құраушы бөліктері, ғылыми-әдістемелік принциптері, терминдер және анықтамалар. Кәсіпорындарда еңбек қорғау күйін бақылау және қадағалау қызметін ұйымдастыру. Еңбек қорғау бойынша заңды және нормативті актілер. Еңбек қорғау бойынша жұмысшыларды үйрету. Еңбек қорғау нормаларын бұзу жауапкершілігі. Жарақаттану және кәсіби аурулар туралы түсінік. Өндірістік ортаның метеорологиялық шарттары. өндірістік жарықтандыру, оны нормалау, есептеу. Өндірістік шу, вибрация, адамға әсері, қорғаныс шаралары. Электрлік қауіпсіздік. Жану туралы негізгі мәліметтер, жарылыс-өртқауіпсіздігі бойынша өндірістік ғимараттардың жіктелуі. Жарылыс-өртқауіпсізідігі ғимараттардың жабдығы. Ғимараттар мен құрылыстардың найзағайдан қорғанысы. Негізгі өртқауіпсіздік шаралары.
БҚ2
БҚ3
АП 0.7
Пән циклін үйрену нәтижесінде оқушы:
білетін болады:
- құйманың пішінделуі кезінде түсті қорытпаларда жүретін құбылыстар;
- МемСТ-ға сәйкес түсті құйма қорытпаларын маркілеу;
- түсті металдар қорытпаларының негізгі құйма қасиеттері және оларды анықтау әдістері;
- түсті қорытпалардың құймаларының кристалдық құрылымының пішінделуіне химиялық құрамның әсері;
- түсті қорытпаларды балқытуға арналған жабдықтың негізгі параметрлері мен сипаттамалары;
іскерлігі болады:
- құйманың қажетті қызметті қасиеттерін алу мақсатында түсті құйма қорытпаларының оптималды құрамын таңдау;
- түсті металдар қорытпаларын балқытуға арналған жабдықты рационалды таңдау;
дағдылы болады:
- түсті металдардан құймаларды даярлау технологиясын жасауда;
- балқыту пештерін техникалық эксплуатациялау және қызмет көрсетуде;
- шихтаны таңдау және есептеуде;
- түсті құйма қорытпаларын құрылымы мен қасиеттерін зерттегенде.
Түсті металдар мен қорытпалардан құймаларды өндіру : Түсті қорытпалардың тағайындалуы және жіктелуі. Түсті металдардың қорытпаларын балқытудың технологиялық ерекшеліктері. Түсті қорытпалардың оттегімен және көміртегімен әсерлесуі. Қорытпалардың дегазациялануы. Тотықсыздану, модификациялану, рафинациялану. Түсті металдар қорытпаларын балқыту пештері. Мыс негізіндегі құйма қорытпалары. МемСт бойынша маркілеу. Құйма қолалары мен лжез. Балқыту технологиясы, Тотықсыздану, рафинациялану. Алюминий және магний негізіндегі құйма қорытпалары. Маркілеу. Химиялық құрамның қасиетке әсер етуі. Балқыту және құю ерекшеліктері. Магний қорытпаларын құю. Қауіпсіздік техникасы.
Никель, кобальт және титан негізіндегі құйма қорытпалары. Түсті қорытпалардан литник жүйесі бойынша балқытып құю ерекшеліктері. Пішіндеу және сырықты қоспалар.
БҚ7
БҚ9
АП 0.7
Пән циклін үйрену нәтижесінде оқушы:
білетін болады:
- құю цехтарында пайдаланылатын замануи технологиялық және көлікті жабдық;
- құю машиналарын пайдалану шартына әсер етуші факторлар және машиналардың ұзақ мерзімділігі мен өнімділігін арттыру әдістері;
- құю цехтарының жабдығының конструкциясы мен жұмыс істеу принципін;
- құю машиналарын жасау принциптерін және оның негізгі параметрлерін есептеу әдістерін;
іскерлігі болады:
- құю машиналарының технологиялық параметрлерін есептеу;
- құю цехтарының жабдығын рационалды пайдалану режимдерін таңдау;
дағдылы болады:
- құю машиналарының конструкциясын жасауда және олардың параметрлерін есептеуде;
- әртүрлі қорытпалардан құймаларды алу ерекшеліктерін талдау және жабдықты таңдауда.
Құю цехтарының жабдығы: Жабдықтың жіктелуі. Бөлшектеу және ұнтақтауға арналған жабдық. Елеуіш, магнитті сепараторлар. Құю цехтарының пештері. Қоспаны дайындаудың физикалық негіздері. Каткты, лопасьты, барабанды араластырғыштар. Пішіндеу жабдығы. Сілкуші, престеу, құмүрлеуші машиналар. Пескометтер. Соғып шығару құрылғыларының жіктелуі. Инерциялы және торды эксцентрлік торлар. Вибрациялы машиналар. Гидравликалық қондырғылар. Құюға арналған жабдық. Ажарлау–жону жабдығы. Агрегаттар және автоматты желілер түйіндері. Автоматты желілерді басқару жүйесі.құю цехтарының манипуляторы мен жұмысы. Құюдың арнайы түрлері өндірілетін цех жабдығы
БҚ7
БҚ9
АП 0.7
Пән циклін үйрену нәтижесінде оқушы:
білетін болады:
1. Қорытпа негiзі темір және белгiлi металлдарға құймалардың МемСТ-тары

СД 0.6
В результате изучения профессионального модуля обучающийся должен:
знать:
- основы организации службы контроля охраны труда, законодательные и нормативные акты по охране труда, метеорологические условия производственной среды;
- общие вопросы техники безопасности;
- технику безопасности при работе на основном и вспомогательном оборудовании прокатных цехов;
уметь:
- квалифицированно изыскивать способы, меры и средства, исключающие травматизм и устраняющие влияние работающих опасных и вредных производственных факторов;
- проводить анализы качества условий труда и рабочего места;
- выбирать оптимальные варианты совершенствования производства с точки зрения безопасности и охраны труда;
должен владеть навыками:
- оказания первой помощи пострадавшему в результате производственной аварии.
Охрана труда и безопасность жизнедеятельности: Предмет, составные части, научно-методические принципы, значение, термины и определения в охране труда. Организация службы контроля и надзора за состоянием охраны труда на предприятию. Законодательные и нормативные акты по охране труда. Обучение работающих по охране труда. Ответственность за нарушение норм охраны труда. Понятие о травматизме и профзаболеваниях. Метеорологические условия производственной среды. Производственное освещение, его нормирование, расчет. Производственный шум, вибрация, действие на человека, меры защиты. Электробезопасность. Основные сведения о горении, классификация производственных помещений по взрыво-пожароопасности. Оборудование пожаровзрыво-опасных помещений. Молниезащита зданий и сооружений. Основные противопожарные мероприятия.
БК2
БК3
СД 0.7
В результате изучения профессионального модуля обучающийся должен:
знать:
- явления, происходящие в цветном сплаве при формировании отливки;
- маркировку цветных литейных сплавов в соответствии с ГОСТами;
- основные литейные свойства сплавов цветных металлов и методы их определения;
- влияние химического состава на формирование кристаллической структуры отливки из цветных сплавов;
- основные параметры и характеристики оборудования для выплавки цветных сплавов;
уметь:
- выбирать оптимальный состав цветного литейного сплава с целью получения необходимых служебных свойств отливки;
- рационально выбирать оборудование для плавки сплавов цветных металлов;
должен владеть навыками:
- разработки технологии изготовления отливок из цветных сплавов;
- технической эксплуатации и обслуживания плавильных печей;
- в подборе и расчете шихты;
- в изучении структуры и свойств цветных литейных сплавов.
Производство отливок из цветных металлов и сплавов: Назначение и классификация литейных цветных сплавов. Технологические особенности плавки сплавов цветных металлов. Взаимодействие цветных сплавов с кислородом и водородом. Дегазация расплавов. Раскисление, модифицирование, рафинирование. Печи для плавки сплавов цветных металлов. Литейные сплавы на основе меди. Маркировка по ГОСТ. Литейные бронзы и латуни. Технология выплавки, раскисление, рафинирование. Литейные сплавы на основе алюминия и магния. Маркировка. Влияние химического состава на свойства. Особенности плавки и литья. Разливка магниевых сплавов. Техника безопасности. Сплавы на основе никеля, кобальта и титана. Особенности литниковой системы отливок из цветных сплавов. Формовочные и стержневые смеси.
БК7
БК9
СД 0.7
В результате изучения профессионального модуля обучающийся должен:
знать:
- современное технологическое и транспортное оборудование, используемое в литейных цехах;
- факторы, влияющие на условия эксплуатации литейных машин и методы увеличения долговечности и производительности машин;
- конструкцию и принцип действия оборудования литейных цехов;
- принципы разработки литейных машин и методы расчета их основных параметров.
уметь:
- рассчитывать технологические параметры литейных машин;
- выбирать рациональные режимы эксплуатации оборудования литейных цехов;
должен владеть навыками:
- в разработке конструкции литейных машин и расчете их параметров;
- анализировать особенности получения отливок из различных сплавов и подбирать оборудование.
Оборудование литейных цехов: Классификация оборудования. Оборудование для дробления и размалывания материалов. Сита, магнитные сепараторы. Печи литейных цехов. Физические основы смесеприготовления. Катковые, лопастные, барабанные смесители. Формовочное оборудование. Встряхивающие, прессовые, пескодувные машины. Пескометы. Классификация выбивных устройств. Инерционные и эксцентриковые выбивные решетки. Вибрационные машины. Гидравлические установки. Оборудование для очистки литья. Шлифовально-обдирочное оборудование. Агрегаты и узлы автоматических линий. Системы управления автоматическими линиями. Роботы и манипуляторы литейных цехов. Оборудование цехов специальных видов литья.
БК7
БК9
СД 0.7
В результате изучения профессионального модуля обучающийся должен:
Знать:
1. ГОСТы на отливки из сплавов на основе железа и известных металлов

2. Құймалардың ақауларының түрлерiнiң классификациясы, пайда болудың себептерi және құю цехтарындағы брактiң жоюының әдiстерi
3. Үлгiлер және өзектi жәшiктердiң технологиялық параметрлерiнiң бақылауының әдiстерi
4. Құю өндiрiсiнiң технологиялық үдерiстерiн бақылаудың әдiстерi
іскерлігі болады:
1. Кез келген күрделiлiктiң технологиялық сызбалары оқып отыру
2. Қиратпай бақылау әдiсiнiң өлшеу аспаптар, құралдарымен жұмыс iстеу
3. Ақаулы және ақау құймаларды айқындалсын және брактiң пайда болуын себептi анықтау
«Құймалардың сапасын және сенiмдiлiгiн басқару»
Құймалардың өндiрiсiнiң технологиялық үдерiстерi. Қалыптау және өзектi материалдар және араластыру. Құю балқымалары. Қыздыру өңдеуiн теория және технологияны. Өлшемдер әдiсi және өлшеу нәтижелерiн өңдеудiң статикалық әдiстерi. Бақылау-өлшеу және қиратпай бақылау әдiсiнiң құралдарының құрылым және әрекет ету қағидаты.
БҚ 7
БҚ 9
АП 0.7
Пән циклін үйрену нәтижесінде оқушы:
білетін болады:
1. Бастапқы материалдар (арнайы қосымша байланыстыратын толтырғыштар) сырықтардың өндiрiсiнде.
2. Сырықтарға және олардың пайдалануын шарт көрсетiлетiн талаптар
3. Бездi негiзге және түстi металлдарға сырықтардың машина жасауы үшiн қоспалардың бiр үлгiдегi рецептуралары балқымалардан құймалардың өндiрiсiнде
4. Өзектi машиналардың конструкция және әрекет ету қағидаты.
5. Өзектi жәшiктердiң сызықты өлшемдерiнiң есептеуiнiң әдiстемесiн.
6. Өзектi қоспалардың технологиялық қасиеттерiнiң бақылауының әдiстерi
іскерлігі болады:
1. Өзектi машиналардың жөндеуiн қызмет көрсетiп өндiрiп алу
2. Машиналарда өзектi жәшiктер бойынша сырықтарды даярлау
3. Жасалған сырықтардың сапасы тексеру
4. Сырықтар жинап желiмдеу
«Ағаш пiшiндi комплекс моделін жобалау».
Құю үлгiлерi және өзектi жәшiктердiң жасау қолданылатын ағаштар жыныстар және негiзгi қасиеттер. Технологиялық қабылдаулар ағаш үлгiлер және өзектi жәшiктердiң жасауында.
БҚ 7
БҚ 9
АП 0.7
Пән циклін үйрену нәтижесінде оқушы:
білетін болады:
- МемСТ сәйкес құю шойындары мен болаттардың жіктелуін және маркіленуін;
- құймалардың пішінделу кезінде қорытпаларда болатын құбылыстарды;
- шойындар мен болаттардың қасиеттері және оларды бақылау әдістері;
- темір негізінде құйма қорытпаларын жасау принциптері және олардың химиялық құрамын оптимизациялау әдістері;
іскерлігі болады:
- темір негізінде құйма қорытпаларын балқытудың технологиялық үрдістерін жасау;
- шихтаны құрастыру және есептеу;
- қорытпа құрамы, оның құрылымы және құю қасиеттері арасындағы байланысты талдау;
дағдылы болады:
- темір негізінде құйма қорытпаларын балқыту үшін жабдықты рационалды таңдауда;
- темір негізінде құйма қорытпаларының құрылымын зерттеу үшін үлгілерді дайындауда.
Шойын мен болаттан құймаларды дайындау:
Құю материалы ретінде шойынның жалпы сипаттамасы. Шойынның алғашқы рет кристалдану үрдісі. Сұр шойын. Маркілеу. Модификациялау. Соғу шойынының құймалары. Алу технологиясы. Вермикулярлы графиттті жоғары беріктікті шойын. Қажалуға төзімді, коррозияға төзімді шойын. Құйма қасиеттері. Вагранкада және электрлік пештерде шойынды балқыту. Шихталы материалдар, флюстер мен шихтаны есептеу әдістемесі. Құйма болаттарының жіктелуі және маркілеу. Болаттың құю қасиеттері. Құю жүйесінің ерекшеліктері, есептеу әдістемесі. Болат құймаларындағы пайдалы бөліктер. Шихталы материалдар. Балқытуға арналған пештер, құю машиналары.
БҚ 7
БҚ 9
АП 0.7
Пән циклін үйрену нәтижесінде оқушы:
білетін болады:
1. Бастапқы материалдар (арнайы қосымша байланыстыратын толтырғыштар) сырықтардың өндiрiсiнде.

2. Классификацию видов дефектов отливок, причины возникновения и методы устранения брака в литейных цехах
3. Методы контроля технологических параметров моделей и стержневых ящиков
4. Методы контроля технологических процессов литейного производства
Уметь:
1.Читать технологические чертежи любой сложности
2. Работать с измерительными инструментами, приборами неразрушающих методов контроля
3. Выявлять бракованные и дефектные отливки и определять причины появления брака
«Управление качеством и надежность отливок»
Технологические процессы производства отливок. Формовочные и стержневые материалы и смеси. Литейные сплавы. Теорию и технологию термической обработки. Методы измерения и статические методы обработки результатов измерений. Устройство и принцип действия контрольно-измерительных и приборов неразрушающих методов контроля
БК7
БК9
СД 0.7
В результате изучения профессионального модуля обучающийся должен:
Знать:
1.Исходные материалы (наполнители, связующие, специальные добавки) при производстве стержней.
2. Требования, предъявляемые к стержням и условия их эксплуатации
3. Типовые рецептуры смесей для машинного изготовления стержней при производстве отливок из сплавов на основе железа и цветных металлов
4.Конструкцию и принцип действия стержневых машин.
5. Методику расчета линейных размеров стержневых ящиков.
6. Методы контроля технологических свойств стержневых смесей
Уметь:
1.Обслуживать и производить наладку стержневых машин
2. Изготавливать стержни по стержневым ящикам на машинах
3. Контролировать качество изготовленных стержней
4. Собирать и склеивать стержни
«Проектирование деревянного модельного комплекта».
Породы и основные свойства древесины, используемые при изготовлении литейных моделей и стержневых ящиков. Технологические приемы при изготовлении деревянных моделей и стержневых ящиков.
БК7
БК9
СД 0.7
В результате изучения профессионального модуля обучающийся должен:
знать:
- классификацию и маркировку литейных чугунов и сталей в соответствии с ГОСТ;
- явления, происходящие в сплаве при формировании отливки;
- литейные свойства чугунов и сталей и методы их контроля;
- принципы разработки литейных сплавов на основе железа и методы оптимизации их химического состава;
уметь:
- разрабатывать технологический процесс плавки сплавов на основе железа;
- составлять и рассчитывать шихту;
- анализировать связь между составом сплава, его структурой и литейными свойствами;
должен владеть навыками:
- рационального выбора оборудования для плавки сплавов на основе железа;
- подготовки образцов для изучения структуры сплавов на основе железа.
Производство отливок из чугуна и стали: Общая характеристика чугуна, как литейного материала. Процессы первичной кристаллизации чугунов. Серый чугун. Маркировка. Модифицирование. Отливки из ковкого чугуна. Технология получения. Высокопрочный и чугун с вермикулярным графитом. Износостойкие, немагнитные, коррозионностойкие чугуны. Литейные свойства. Плавка чугунов в вагранке и электрических печах. Шихтовые материалы, флюсы и методика расчета шихты.
Классификация и маркировка литейных сталей. Литейные свойства сталей. Особенности литниковой системы, методика расчета. Прибыли на стальных отливках. Шихтовые материалы. Печи для выплавки, разливочные ковши.
БК7
БК9
СД 0.7
В результате изучения профессионального модуля обучающийся должен:
Знать:
1.Исходные материалы (наполнители, связующие, специальные добавки) при производстве стержней.

2. Сырықтарға және олардың пайдалануын шарт көрсетiлетiн талаптар
3. Бездi негiзге және түстi металлдарға сырықтардың машина жасауы үшiн қоспалардың бiр үлгiдегi рецептуралары балқымалардан құймалардың өндiрiсiнде
4. Өзектi машиналардың конструкция және әрекет ету қағидаты.
5. Өзектi жәшiктердiң сызықты өлшемдерiнiң есептеуiнiң әдiстемесiн.
6. Өзектi қоспалардың технологиялық қасиеттерiнiң бақылауының әдiстерi
іскерлігі болады:
1. Өзектi машиналардың жөндеуiн қызмет көрсетiп өндiрiп алу
2. Машиналарда өзектi жәшiктер бойынша сырықтарды даярлау
3. Жасалған сырықтардың сапасы тексеру
4. Сырықтар жинап желiмдеу
«Конструкция және сырықтардың машина өндiрiсiнiң технологиялық негiздерi»
Машина қалыптасуын әдiстi сырықтардың жасауының технологиялық қабылдаулары.
БҚ 7
БҚ 9
АП 0.7
Пән циклін үйрену нәтижесінде оқушы:
білетін болады:
1. Сырықтардың қол жасау қолданылатын негiзгi технологиялық қабылдаулар.
2. Сырықтардың қол қалыптауының жанында қолданылатын өзектi қоспалардың бiр үлгiдегi рецептуралары
3. Өзектi қоспалардың технологиялық қасиеттерiнiң бақылауының әдiстерi
4. Сырықтардың жұмыс жағдайы және ол көрсетiлетiн негiзгi талаптар.
іскерлігі болады:
1. Өзектi қоспалардың сапасы және өзектi жәшiктердiң күйi тексеру
2. Сырықтар алмалы-салмалы аздап даярласын, шеңберлермен және қаңқалармен
3. Арнайы болаттардан құймалары үшiн керамика массасынан сырықтарын даярлау
4. Жылжымалы өздiгiнен қат және суықтан қататын қоспалардан сырықтарын даярлау
5. Кептіру үшiн сырықтарды комплект жасау
«Қол арқылы қалыптауының конструкция және сырықтардың машина өндiрiсiнiң технологиялық негiздерi»
Қалыптаудың қол әдiстерiн сырықтардың жасауын технологиялық негiздер.
БҚ 7
БҚ 9
АП 0.7
Пән циклін үйрену нәтижесінде оқушы:
білетін болады:
1. Қол қалыптауының негiзгi қабылдаулары (үлгi бойынша булы құймасауыттарда, үш құймасауыттардағы, жалған құймасауытпен қалыптау, бұтаумен қалыптау, қалыптау, қаңқалы үлгi және тағы басқалар бойынша)
2. Қалыптау қоспалардың қасиеттерiнiң бақылауының қасиет және әдiстерi
3. Қоспалардың бiр үлгiдегi рецептуралары
4. Қалыптаудың жанында қолданылатын қосалқы материалдар (күйiп кетуге қарсы қосымшалар, албырттықтар, бояу, паста)
5. Құю қалыптарының тоқашының температуралық тәртiптерi
іскерлігі болады:
1. Тiркеуiш үлгiлер бойынша құю қалыбын қолдан даярласын, құймасауыттардағы
2. Топыраққа, құймасауыттардағы форманың литеныесi қолдан даярласын, қаңқалы үлгiлер, үлгiлерге, үлгiлер бойынша
3. Қысым қолданыстағы бөлшектердi қалыптау.
4. Сұйық металлмен құюға құю қалыбын жинап бекiту
«Қалыптауды қол әдiсi құю қалыптарының өндiрiсiнiң технологиялық негiздерi»
үйренуi керек:
Жеке және майда дәндi өндiрiс шарттарындағы қол қалыптауының қабылдаулары күрделi құю қалыптарының жасауында
БҚ 7
БҚ 9
Пән циклін үйрену нәтижесінде оқушы: білетін болады:
- механикалық өңдеудің негізгі тәсілдері, қолданылатын материалдар мен жабдықтар;
- қорытпалардың негізгі құйма қасиеттері, құймаларды конструкциялау және алу тәсілдері;
дағдылы болады:
- металдардың механикалық өңдеуінде;
присадкалы материалдарды таңдау;
іскерлігі болады:
- дайын бұйымның қажетті қасиеттеріне сәйкес өңдеу түрлерін тағайындау;
- қажетті жабдықты қолдана металдар мен қорытпаларды өңдеу жұмыстарын орындау.
Қара және түсті металлдар мен қоспалардан құймаларды
өндіру
Қара және түсті металдар мен қорытпаларды өндірудің негіздері. Қара металлургияның өркендеу бағыты. Ұнтақтарды өндіру, брикеттеу және балқытып жапсыру. Металдар мен қорытпаларды термиялық, химико-термиялық және термомеханикалық өңдеулер технологиясы. Құю өндірісінің технологиясы: құм-балшықты пішіндерде және арнайы әдістермен құймаларды даярлау. Қорытпалардың құйма қасиеттері, құймаларды конструкциялау және алу. Металдарды кесумен өңдеу негізі. Токарлы, бұрандалу, фрезерлі және т.б. станоктарда өңдеу.
БҚ 7
БҚ 9
КП.00
Өндірістік (диплом алдындағы) машықтануды өту нәтижесінде оқушы:
білетін болады:
- құймаларды өндірудің технологиялық үрдісін ұйымдастыруын;
- еңбек ақысын төлеу түрлері және жұмыс күнінің фотосуретін жасау, оны өңдеу әдістерін;
- учаскеде жұмыс тобын басқару әдістері;
- нарядтарды беру құрылымы;
машықтану дағдысы болады:
- учаскеде жұмыс күнін жоспарлау, орындаушыларға тапсырмаларды беру, жұмыс орнында нұсқаулар;
- көршілес инженерлі-техникалық персоналдардың өзарақатынасы;
- жоспарлы-ескерту жөндеулерін ұйымдастыру;
іскерлік болады:
- учаскеде жұмыс күнін жоспарлау;
- жұмыстарды өндіруге нарядтары рәсімдеу.
Кәсіптік (оқу, танысу өндірістік, кәсіптік өндірістік, дипломалдындағы) практика:
Құю цехтары мен зауыттарының өндірісімен, замануи жабдығымен танысу. Жалпыкәсіптік және арнайы пәндерді оқып-үйрену кезінде студенттердің алған теориялық және практикалық білімдерін бекіту. Кәсіпорын құрылымымен танысу, технологиялық жабдыққа қызмет көрсету амалдарын игеру. Технологиялық үрдістер ерекшеліктерін оқып-үйрену, құймаларды даярлаудың маршрутты технологиясын, конструкторлық-технологиялық құжаттаманы құру, цехтардағы жұмысшылардың жұмысына қатысу. Экономика және өндірісті ұйымдастыру мәселелерін оқып-үйрену. Студенттерді ұста, технолог ретінде практикалық жұмысқа дайындау. Жабдыққа техникалық қызмет көрсету және жөндеу құжаттамаларын рәсімдеу, жұмыстарды өндіру қажет бұйрықтарды рәсімдеу, жұмыс орнында нұсқаулар беруі, жұмыс күнін жоспарлау және учаске жұмысын талдау, еңбек ақысын төлеу түрлері, жоспарлы-ескерту жөндеулерін ұйымдастыру. Курстық жұмысты орындауға қажет және дипломдық жоба (жұмыс) тақырыбы бойынша қажетті материалдар мен құжаттамаларды жинау.
3 кесте - 1004000 – «Құю өндірісі» мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің орта буындағы маманның біліктілік деңгейінің білім беру оқу бағдарламасының құрылымы.

2. Требования, предъявляемые к стержням и условия их эксплуатации
3. Типовые рецептуры смесей для машинного изготовления стержней при производстве отливок из сплавов на основе железа и цветных металлов
4.Конструкцию и принцип действия стержневых машин.
5. Методику расчета линейных размеров стержневых ящиков.
6. Методы контроля технологических свойств стержневых смесей
Уметь:
1.Обслуживать и производить наладку стержневых машин
2. Изготавливать стержни по стержневым ящикам на машинах
3. Контролировать качество изготовленных стержней
4. Собирать и склеивать стержни
«Конструкция и технологические основы машинного производства стержней»
Технологические приемы изготовления стержней способом машинной формовки.
БК7
БК9
СД 0.7
В результате изучения профессионального модуля обучающийся должен:
Знать:
1.основные технологические приемы, применяемые при ручном изготовлении стержней.
2. Типовые рецептуры стержневых смесей, используемых при ручной формовке стержней
3. Методы контроля технологических свойств стержневых смесей
4. Условия работы стержней и основные требования, предъявляемые к ним.
Уметь:
1.Контролировать качество стержневых смесей и состояние стержневых ящиков
2. Изготавливать стержни с отъемными частями, рамками и каркасами
3. Изготавливать стержни из керамической массы для отливок из специальных сталей
4. Изготавливать стержни из жидкоподвижных самотвердеющих и холоднотвердеющих смесей
5. Комплектовать стержни для сушки
«Конструкция и технологические основы производства стержней при ручной формовке»
Технологические основы изготовления стержней методами ручной формовки.
БК7
БК9
СД 0.7
В результате изучения профессионального модуля обучающийся должен:
Знать:
1.Основные приемы ручной формовки (в парных опоках, в трех опоках, формовка с фальшивой опокой, формовка с подрезкой, формовка по шаблону, по скелетной модели и т.д.)
2. Свойства и методы контроля свойств формовочных смесей
3. Типовые рецептуры смесей
4. Вспомогательные материалы, используемые при формовке (противопригарные добавки, припылы, краски, пасты)
5. Температурные режимы сушки литейных форм
Уметь:
1.Изготавливать литейную форму вручную по разъемным моделям, в опоках
2. Изготавливать литеные формы вручную в почве, в опоках, по скелетным моделям, шаблонам, образцам
3. Формовка деталей, эксплуатируемых под давлением.
4. Собирать и крепить литейные формы под заливку жидким металлом
«Технологические основы производства литейных форм методом ручной формовки»
Должен изучать:
Приемы ручной формовки при изготовлении сложных литейных форм в условиях единичного и мелкозернистого производства
БК7
БК9
СД 0.7
В результате изучения цикла дисциплин обучающийся должен:
знать:
- основные способы механической обработки, используемые материалы и оборудование;
- основные литейные свойства сплавов, способы конструирования и получение отливок;
- способы сварки плавлением, основные присадочные материалы;
- основы технологического процесса сварки постоянным током;
- режим сварки различных марок сталей;
- методы испытания качества сварного шва во время работы;
владеть навыками:
- механической обработки металлов;
- подготовки свариваемых кромок и выбора основных и присадочных материалов;
уметь:
- назначить виды обработки в соответствии с необходимыми свойствами готового изделия;
- выполнять работы по обработке металлов и сплавов, используя необходимое оборудование.
Производство отливов из черных и цветных металлов и сплавов Основы производства черных и цветных металлов и сплавов. Направления развития черной металлургии. Производства порошков, брикетирование и спекание. Технологии термической, химико-термической и термомеханической обработки металлов и сплавов. Технологии литейного производства: изготовление отливок в песчано-глинистых формах и специальными методами. Литейные свойства сплавов, конструирование и получение отливок. Основы обработки металлов резанием. Обработка на токарных, сверлильных, фрезерных и др. станках.
ДД
Дополнительные дисциплины
ПП.00
В результате прохождения производственной (преддипломной) практики обучающийся должен:
знать:
- организацию планово-предупредительного ремонта;
- виды оплаты труда и составление фотографии рабочего дня, методы ее обработки;
- методы руководства рабочим коллективом на участке;
- структуру выдачи нарядов;
владеть практическими навыками:
- планирования рабочего дня на участке, выдачи заданий исполнителям, инструктажа на рабочем месте;
- взаимоотношений со смежным инженерно-техническим персоналом;
- организации планово-предупредительного ремонта;
должен уметь:
- планировать рабочий день на участке;
- оформлять наряды на производство работ.
Профессиональная практика (учебная, ознакомительная производственная, профессиональная производственная, преддипломная, дипломирование) практика:
Ознакомление с производством, современным оборудованием металлургических заводов. Закрепление теоретических и практических знаний, полученных студентами при изучении обще-профессиональных и специальных дисциплин. Ознакомление со структурой предприятия, овладение приемами обслуживания технологического оборудования. Изучение особенностей технологических процессов, составление маршрутной технологии изготовления металлопродукции, конструкторско-технологической документации, участие в работах, выполняемых работниками цеха. Изучение вопросов экономики и организации производства. Подготовка студента к практической работе в качестве технолога. Оформление документации на техническое обслуживание и ремонт оборудования, оформление распоряжения на производство работ; инструктаж на рабочем месте, планирование рабочего дня и анализ работы участка, виды оплаты труда, организация планово-предупредительного ремонта. Сбор необходимых материалов и документации для выполнения курсовых работ и по тематике дипломного проекта (работы)
Таблица 3- Структура образовательной учебной программы среднего
звена технического и профессионального образования по специальности –
1004000 - «Литейное производство».

АП 0.5
Пән циклін үйрену нәтижесінде оқушы:
білетін болады:
- құю цехтарының жүкағымының сүлбесін;
- құю цехтарының негізгі және қосымша жабдықтарын таңдау әдістемесі және есептеу;
- сұйық қорытпаларда, пішіндеу және шихталы материалдарда цехтың жылдық тұтынушылығын есептеу әдістемесі;
- құрылысы ісінің негіздері.
іскерлігі болу қажет:
- технологиялық есептеулер негізінде технологиялық желілерді және учаскелерді таңдау және жинақтау;
дағдылы болады:
- пішіндеу және шихталы материалдарда цехтың жылдық тұтынушылығын есептеуде;
- құю цехтарының негізгі, қосымша және көліктеу жабдығын таңдау;
- құю цехтарының учаскелерін жобалау.
Құю жабдығын жобалау және модельді іс: Құю цехтарының жіктелуі. Жобалау стадиялары. Зауыт құрылысына арналған орынды таңдау. Жеке цехтың өндірістік үрдісінің әркелкілігі және жұмыстарының өзарабайланысы. Құю цехтарының жұмыс режимдері.
Уақыт фондылары. Құю бөлімшелерін жобалау. Металла балансы. Балқыту пештерінің типтерін таңдау және пеш санын есептеу. Пішіндеу және балқыту бөлімдерінің жұмысының келісілуі. Ұйымдастыру-жоспарлы шешімдер. Пішіндеу-құю бөлімін жобалау. Өндіріс көлемі, жабдықты таңдау. Сырықты бөлімдерді жобалау. Өндіріс көлемі, жабдықты таңдау және есептеу. Сырықты бөлімше алаңдарын есептеу. Қоспа-дайындаушы бөлімшелерді жобалау. Қоспа шығынын және жабдық санын есептеу. Терокесу бөлімшелерін жобалау. Технологиялық үрдісті таңдау және жабдық санын есептеу. Шихталы және пішіндеу материалдарының қоймалары. Материалдардың шығынын анықтау. Қойма аудандарын есептеу. Цехтың қосымша қызметтерін жобалау. Жобаның көлікті бөлігі. Арнайы құйма түрлерінің цехтары. Құрылысы ісінің негіздері. Ғимараттың жіктелуі және типке бөлінуі. Негізгі конструктивті шешімдер және құрылысы элементтері.
БҚ 7
БҚ 9
АП 0.6
Пән циклін үйрену нәтижесінде оқушы:
білетін болады:
- МемСТ сәйкес құю шойындары мен болаттардың жіктелуін және маркілеунуін;
- құймалардың пішінделу кезінде қорытпаларда болатын құбылыстарды;
- шойындар мен болаттардың қасиеттері және оларды бақылау әдістері;
- темір негізінде құйма қорытпаларын жасау принциптері және олардың химиялық құрамын оптимизациялау әдістері;
іскерлігі болады:
- темір негізінде құйма қорытпаларын балқытудың технологиялық үрдістерін жасау;
- шихтаны құрастыру және есептеу;
- қорытпа құрамы, оның құрылымы және құю қасиеттері арасындағы байланысты талдау;
дағдылы болады:
- темір негізінде құйма қорытпаларын балқыту үшін жабдықты рационалды таңдауда;
- темір негізінде құйма қорытпаларының құрылымын зерттеу үшін үлгілерді дайындауда.
Шойын мен болаттан құймаларды дайындау:
Құю материалы ретінде шойынның жалпы сипаттамасы. Шойынның алғашқы рет крмиталдану үрдісі. Сұр шойын. Маркілеу. Модификациялау. Соғу шойынының құймалары. Алу технологиясы. Вермикулярлы графиттті жоғары беріктікті шойын. Қажалуға төзімді, коррозияға төзімді шойын. Құйма қасиеттері. Вагранкада және электрлік пештерде шойынды балқыту. Шихталы материалдар, флюстер мен шихтаны есептеу әлістемесі. Құйма болаттарының жіктелуі және маркілеу. Болаттың құю қасиеттері. Құю жүйесінің ерекшеліктері, есептеу әдістемесі. Болат құймаларындағы пайдалы бөліктер. Шихталы материалдар. Балқытуға арналған пештер, құю машиналары.
БҚ 7
БҚ 9

СД 0.5
В результате изучения профессионального модуля обучающийся должен:
знать:
- сущность проектирования и производства оснастки для получения фасонных отливок из различных сплавов;
- современное состояние науки и техники в области производства литейной оснастки;
- современные материалы, используемые для изготовления литейной оснастки;
- методику расчета припусков на механическую обработку, усадку, размеров литниково-питающей системы.
уметь:
- правильно выбрать способ производства и проектирования оснастки с учетом экономической и технологической целесообразности;
- произвести расчет литниково-питающей системы, применительно к отливкам различной конфигурации.
должен владеть навыками:
- рационального выбора способа производства и материала литейной оснастки.
Проектирование литейной оснастки и модельное Основные понятия о модельной оснастке. Производство деревянных моделей и стержневых ящиков. Выбор породы дерева для изготовления модели. Литейные уклоны на моделях и стержневых ящиках. Припуск на механическую обработку и усадку. Стержневые знаки. Применяемые станки для обработки древесины. Металлические модели и стержневые ящики. Модельные плиты. Особенности конструирования металлических моделей. Материалы для изготовления металлической оснастки. Пластмассовые модели. Новые технологии проектирования. SLA-модели, SLS-технология. LOM-технология, FDM-технология. Пенополистероловые модели. Магнитная формовка. Опочная оснастка. Модельные плиты. Металлические литые пресс-формы. Технология изготовления легкоплавких и выжигаемых моделей. Проектирование пресс-форм при ЛПД. Проектирование кокилей. Методы изготовления кокилей. Проектирование и изготовление модельных комплектов при литье в оболочковые формы. Проектирование и изготовление модельных комплектов при центробежном литье.
БК 7
БК 9
СД 0.6
В результате изучения профессионального модуля обучающийся должен:
знать:
- классификацию и маркировку литейных чугунов и сталей в соответствии с ГОСТ;
- явления, происходящие в сплаве при формировании отливки;
- литейные свойства чугунов и сталей и методы их контроля;
- принципы разработки литейных сплавов на основе железа и методы оптимизации их химического состава;
уметь:
- разрабатывать технологический процесс плавки сплавов на основе железа;
- составлять и рассчитывать шихту;
- анализировать связь между составом сплава, его структурой и литейными свойствами;
должен владеть навыками:
- рационального выбора оборудования для плавки сплавов на основе железа;
- подготовки образцов для изучения структуры сплавов на основе железа.
Производство отливок из чугуна и стали: Общая характеристика чугуна, как литейного материала. Процессы первичной кристаллизации чугунов. Серый чугун. Маркировка. Модифицирование. Отливки из ковкого чугуна. Технология получения. Высокопрочный и чугун с вермикулярным графитом. Износостойкие, немагнитные, коррозионностойкие чугуны. Литейные свойства. Плавка чугунов в вагранке и электрических печах. Шихтовые материалы, флюсы и методика расчета шихты.
Классификация и маркировка литейных сталей. Литейные свойства сталей. Особенности литниковой системы, методика расчета. Прибыли на стальных отливках. Шихтовые материалы. Печи для выплавки, разливочные ковши.
БК 7
БК 9

АП 0.7
Пән циклін үйрену нәтижесінде оқушы:
білетін болады:
- құйманың пішінделуі кезінде түсті қорытпаларда жүретін құбылыстар;
- МемСТ-ға сәйкес түсті құйма қорытпаларын маркілеу;
- түсті металдар қорытпаларының негізгі құйма қасиеттері және оларды анықтау әдістері;
- түсті қорытпалардың құймаларының кристалдық құрылымының пішінделуіне химиялық құрамның әсері;
- түсті қорытпаларды балқытуға арналған жабдықтың негізгі параметрлері мен сипаттамалары;
іскерлігі болады:
- құйманың қажетті қызметті қасиеттерін алу мақсатында түсті құйма қорытпаларының оптималды құрамын таңдау;
- түсті металдар қорытпаларын балқытуға арналған жабдықты рационалды таңдау;
дағдылы болады:
- түсті металдардан құймаларды даярлау технологиясын жасауда;
- балқыту пештерін техникалық эксплуатациялау және қызмет көрсетуде;
- шихатны таңдау және есептеуде;
- түсті құйма қорытпаларын құрылымы мен қасиеттерін зерттегенде.
Түсті металдар мен қорытпалардан құймаларды өндіру : Түсті қорытпалардың тағайындалуы және жіктелуі. Түсті металдардың қорытпаларын балқытудың технологиялық ерекшеліктері. Түсті қорытпалардың оттегімен және көміртегімен әсерлесуі. Қорытпалардың дегазацияялануы. Тотықсыздану, модификациялану, рафинациялану. Түсті металдар қорытпаларын балқыту пештері. Мыс негізіндегі құйма қорытпалары. МемСт бойынша маркілеу. Құйма қолалары мен лжез. Балқыту технологиясы, Тотықсыздану, рафинациялану. Алюминий және магний негізіндегі құйма қорытпалары. Маркілеу. Химиялық құрамның қасиетке әсер етуі. Балқыту және құю ерекшеліктері. Магний қорытпаларын құю. Қауіпсіздік техникасы.
Никель, кобальт және титан негізіндегі құйма қорытпалары. Түсті қорытпалардан литник жүйесі бойынша балқытып құю ерекшеліктері. Пішіндеу және сырықты қоспалар.
БҚ 7
БҚ 9
АП 0.8
Пән циклін үйрену нәтижесінде оқушы:
білетін болады:
- құю цехтарының жүкағымының сүлбесін;
- құю цехтарының негізгі және қосымша жабдықтарын таңдау әдістемесі және есептеу;
- сұйық қорытпаларда, пішіндеу және шихталы материалдарда цехтың жылдық тұтынушылығын есептеу әдістемесі;
- құрылысы ісінің негіздері.
іскерлігі болу қажет:
- технологиялық есептеулер негізінде технологиялық желілерді және учаскелерді таңдау және жинақтау;
дағдылы болады:
- пішіндеу және шихталы материалдарда цехтың жылдық тұтынушылығын есептеуде;
- құю цехтарының негізгі, қосымша және көліктеу жабдығын таңдау;
- құю цехтарының учаскелерін жобалау.
Құю цехтарын жобалау: Құю цехтарының жіктелуі. Жобалау стадиялары. Зауыт құрылысына арналған орынды таңдау. Жеке цехтың өндірістік үрдісінің әркелкілігі және жұмыстарының өзарабайланысы. Құю цехтарының жұмыс режимдері.
Уақыт фондылары. Құю бөлімшелерін жобалау. Металла балансы. Балқыту пештерінің типтерін таңдау және пеш санын есептеу. Пішіндеу және балқыту бөлімдерінің жұмысының келісілуі. Ұйымдастыру-жоспарлы шешімдер. Пішіндеу-құю бөлімін жобалау. Өндіріс көлемі, жабдықты таңдау. Сырықты бөлімдерді жобалау. Өндіріс көлемі, жабдықты таңдау және есептеу. Сырықты бөлімше алаңдарын есептеу. Қоспа-дайындаушы бөлімшелерді жобалау. Қоспа шығынын және жабдық санын есептеу. Терокесу бөлімшелерін жобалау. Технологиялық үрдісті таңдау және жабдық санын есептеу. Шихталы және пішіндеу материалдарының қоймалары. Материалдардың шығынын анықтау. Қойма аудандарын есептеу. Цехтың қосымша қызметтерін жобалау. Жобаның көлікті бөлігі. Арнайы құйма түрлерінің цехтары. Құрылысы ісінің негіздері. Ғимараттың жіктелуі және типке бөлінуі. Негізгі конструктивті шешімдер және құрылысы элементтері.
БҚ7
БҚ9
АП 0.9
Пән циклін үйрену нәтижесінде оқушы:
білетін болады:
- механикалық өңдеуге кететін минималды припускімен дәл құймаларды алудың негізгі технологиялық үрдістері;
- құймаларды өндірудің  әртүрлі технологиялық үрдістерінің тәсілдері;
- құю-қоректендіру жүйесін есептеу әдістері;
іскерлігі болады:
- берілген сапалы құймаларды алудың технологиялық үрдістерін таңдау;
- металды пішінге әкелу тәсілін анықтау;
дағдылы болады:
- құю-қоректендіру жүйесін есептеуде;
- технологиялық үрдісті жобалауда;
- берілген сапалы құймаларды алу үшін пішіндеу материалдарын таңдау.
Құюдың арнайы түрлері:
Құюдың арнайы түрлерінің жіктелуі. Балқытылатын модельдер бойынша құю. Технологиялық үрдіс сүлбесі, пресс-формалар конструкциясы. Модельді құрамдар. Пішіндеу материалдары. Пішіндерді қағу және құймаларды тазарту. Қатпаршақты пішіндерге құю. Құм-cмолалы қоспаларды даярлау. Пішіндерді даярлаудың негізгі операциялары. Металды пішіндерге құю. Үрдістің мәні. Пішіндерді желдету мәні. Металды пішіндердің жылулық режимдері мен құю жүйелері. Пішіндерді даярлау, жинау және құю. Облицовкалы кокильде құю. Қысыммен құю, әдістің ерекшеліктері мен кемшіліктері. Қысыммен құю машиналарын престеу механизмдерінің сүлбесі. Пресс-форм конструкциясы. сырықтар. Қысыммен құюға арналған қорытпалар. Орталықтандырылған құю. Пішінді айналдыру жылдамдығын таңдау. Газификацияланған модельдер бойынша құю. Толассыз және жартылай толассыз құю.
БҚ7
БҚ9
АП 10
Пән циклін үйрену нәтижесінде оқушы:
білетін болады:
- нарық шарттарында кәсіпорындарда жоспарлауды ұйымдастыруды, еңбек пен еңбек ақысын жоспарлау, оперативті-өндірістік жоспарлауды, жоспарлау мен басқарудың торапты әдістерін;
іскерлігі болады:
- жұмыс жобаларының технико-экономикалық негіздемелер мен сметалық құжаттамаларының экономикалық есептеулерін орындау;
дағдылы болады:
- жұмыс жобаларының технико-экономикалық негіздемелер мен сметалық құжаттамаларының экономикалық есептеулерінде.
Өндірістің экономикасы, ұйымдастыру және жоспарлау: Нарықтық қатынас жүйесіндегі сала кәсіпорындары. Менеджмент. Басқарудың негізгі принциптері және әдістері. Маркетинг. Сала кәсіпорындарының өндірістік қорлары. Күрделі қаржылар және сала кәсіпорындарының күрделі құрылысы. Негізгі және қосымша өндірістерді ұйымдастыру. Еңбекті ғылыми ұйымдастыру. Сала кәсіпорындарында техникалық нормалау негіздері. Еңбек өнімділігі. Сала кәсіпорындарында еңбек ақысын ұйымдастыру. Нарықтық экономика жағдайында Қазақстан Республикасының салықтық жүйесі. Сала кәсіпорындарында жоспарлауды ұйымдастыру. Сала кәсіпорындарының өндірістік-шаруашылық әрекетін есептеу негіздері мен талдау. Жаңа өндірістердің инновациялық жорбаларын құру және істегілерін ренновациялау. Инвестиция тиімділігін бағалау әдістері. Инвестициялы жобалардың тиімділігін бағалау стадиялар мен этаптары.
БҚ4
БҚ5
БҚ8
АП 11
Пән циклін үйрену нәтижесінде оқушы:
білетін болады:
- еңбекті қорғау бақылау қызметін ұйымдастыру негіздері, еңбекті қорғау бойынша заңды және нормативті актілер, өндірістік ортаның метеорологиялық шарттарын;
- техника қауіпсіздігінің жалпы мәселелерін;
- құю цехтарының негізгі және қосымша жабдықтарында жұмыс істеу кезіндегі техника қауіпсіздігі;
іскерлігі болады:
- жарақаттану болмайтын және зиянды және қауіпті өндірістік факторлардың жұмысшыларға әсерін жоятын тәсілдер, шаралар және құралдарды құзыретті табу;
- еңбек шарты мен жұмыс орнының сапасын талдауды жүргізу;
- еңбек қауіпсіздігі мен қорғау көзқарасынан өндірісті жетілдірудің оптималды нұсқаларын таңдау;
дағдылы болады:
- өндірістік апат нәтижесінде зардап шеккен адамға бірінші көмек көрсету.
Еңбекті қорғау және тіршілік қауіпсіздігі: Еңбек қорғау пәні, құраушы бөліктері, ғылыми-әдістемелік принциптері, терминдер және анықтамалар. Кәсіпорындарда еңбек қорғау күйін бақылау және қадағалау қызметін ұйымдастыру. Еңбек қорғау бойынша заңды және нормативті актілер. Еңбек қорғау бойынша жұмысшыларды үйрету. Еңбек қорғау нормаларын бұзу жауапкершілігі. Жарақаттану және кәсіби аурулар туралы түсінік. Өндірістік ортаның метеорологиялық шарттары. өндірістік жарықтандыру, оны нормалау, есептеу. Өндірістік шу, вибрация, адамға әсері, қорғаныс шаралары. Электрлік қауіпсіздік. Жану туралы негізгі мәліметтер, жарылыс-өртқауіпсіздігі бойынша өндірістік ғимараттардың жіктелуі. Жарылыс-өртқауіпсіздігі ғимараттардың жабдығы. Ғимараттар мен құрылыстардың найзағайдан қорғанысы. Негізгі өртқауіпсіздік шаралары.
БҚ2
БҚ3
КМ.00
Өндірістік (диплом алдындағы) машықтануды өту нәтижесінде оқушы:
білетін болады:
- құймаларды өндірудің технологиялық
үрдісмін ұйымдастыруын;
- еңбек ақысын төлеу түрлері және жұмыс күнінің фотосуретін жасау, оны өңдеу әдістерін;
- учаскеде жұмыс тобын басқару әдістері;
- нарядтарды беру құрылымы;
машықтану дағдысы болады:
- учаскеде жұмыс күнін жоспарлау, орындаушыларға тапсырмаларды беру, жұмыс орнында нұсқаулар;
- көршілес инженерлі-техникалық персоналдардың өзарақатынасы;
- жоспарлы-ескерту жөндеулерін ұйымдастыру;
іскерлік болады:
- учаскеде жұмыс күнін жоспарлау;
- жұмыстарды өндіруге нарядтары рәсімдеу.
Кәсіптік (оқу, танысу өндірістік, кәсіптік өндірістік, дипломалдындағы) машықтану:
Құю цехтары мен зауыттарының өндірісмен, замануи жабдығымен танысу. Жалпыкәсіптік және арнайы пәндерді оқып-үйрену кезінде студенттердің алған теориялық және практикалық білімдерін бекіту. Кәсіпорын құрылымымен танысу, технологиялық жабдыққа қызмет көрсету амалдарын игеру. Технологиялық үрдістер ерекшеліктерін оқып-үйрену, құймаларды даярлаудың маршрутты технологиясын, конструкторлық-технологиялық құжаттаманы құру, цехтардағы жұмысшылардың жұмысына қатысу. Экономика және өндірісті ұйымдастыру мәселелерін оқып-үйрену. Студенттерді ұста, технолог ретінде практикалық жұмысқа дайындау. Жабдыққа техникалық қызмет көрсету және жөндеу құжаттамаларын рәсімдеу, жұмыстарды өндіру қажет бұйрықтарды рәсімдеу, жұмыс орнында нұсқаулар беруі, жұмыс күнін жоспарлау және учаске жұмысын талдау, еңбек ақысын төлеу түрлері, жоспарлы-ескерту жөндеулерін ұйымдастыру. Курстық жұмысты орындауға қажет және дипломдық жоба (жұмыс) тақырыбы бойынша қажетті материалдар мен құжаттамаларды жинау.
1.4 1004000 – «Құю өндірісі» мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің орта буындағы маманның біліктілік деңгейінің білім беру оқу бағдарламасының құрылымы
4 кесте - 1004000 – «Құю өндірісі» мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің орта буындағы маманның біліктілік деңгейінің білім беру оқу бағдарламасының құрылымы.

СД 0.7
В результате изучения профессионального модуля обучающийся должен:
знать:
- основные технологические процессы получения точных отливок с минимальными припусками на механическую обработку;
- способы разработки технологического процесса производства отливок;
- методы расчета литниково-питающей системы;
уметь:
- выбирать технологический процесс получения отливок заданного качества;
- определять способ подвода металла в форму;
должен владеть навыками:
- расчета литниково-питающей системы;
- проектирования технологического процесса;
- выбора формовочных материалов и красок для получения отливок заданного качества.
Специальные виды литья: Классификация специальных видов литья. Литье по выплавляемым моделям. Схема технологического процесса, конструкция пресс-форм. Модельные составы. Формовочные материалы. Выбивка форм и очистка отливок. Литье в оболочковые формы. Приготовление песчано-смоляных смесей. Основные операции изготовления форм. Литье в металлические формы. Сущность процесса. Способы вентилирования форм. Тепловой режим и литниковые системы металлических форм. Подготовка форм, сборка и заливка. Литье в облицованный кокиль. Литье под давлением, особенности и недостатки метода. Схемы механизмов прессования машин литья под давлением.
Конструкции пресс-форм. Стержни. Сплавы для литья под давлением. Центробежное литье. Выбор скорости вращения формы. Литье по газифицируемым моделям. Непрерывное и полунепрерывное литье.
БК7
БК9
СД 08
В результате изучения профессионального модуля обучающийся должен:
знать:
- явления, происходящие в цветном сплаве при формировании отливки;
- маркировку цветных литейных сплавов в соответствии с ГОСТами;
- основные литейные свойства сплавов цветных металлов и методы их определения;
- влияние химического состава на формирование кристаллической структуры отливки из цветных сплавов;
- основные параметры и характеристики оборудования для выплавки цветных сплавов;
уметь:
- выбирать оптимальный состав цветного литейного сплава с целью получения необходимых служебных свойств отливки;
- рационально выбирать оборудование для плавки сплавов цветных металлов;
должен владеть навыками:
- разработки технологии изготовления отливок из цветных сплавов;
- технической эксплуатации и обслуживания плавильных печей;
- в подборе и расчете шихты;
- в изучении структуры и свойств цветных литейных сплавов.
Производство отливов из цветных металлов сплавов Назначение и классификация литейных цветных сплавов. Технологические особенности плавки сплавов цветных металлов. Взаимодействие цветных сплавов с кислородом и водородом. Дегазация расплавов. Раскисление, модифицирование, рафинирование. Печи для плавки сплавов цветных металлов. Литейные сплавы на основе меди. Маркировка по ГОСТ. Литейные бронзы и латуни. Технология выплавки, раскисление, рафинирование. Литейные сплавы на основе алюминия и магния. Маркировка. Влияние химического состава на свойства. Особенности плавки и литья. Разливка магниевых сплавов. Техника безопасности. Сплавы на основе никеля, кобальта и титана. Особенности литниковой системы отливок из цветных сплавов. Формовочные и стержневые смеси.
БК 7
БК 9
СД 09
В результате изучения профессионального модуля обучающийся должен:
знать:
- схемы грузопотоков литейного цеха;
- методику выбора и расчета основного и вспомогательного оборудования литейных цехов;
- методику расчета годовой потребности цеха в жидких сплавах, формовочных и шихтовых материалах;
- основы строительного дела.
уметь:
- на основании технологических расчетов выбирать и компоновать технологические линии и участки;
должен владеть навыками:
- расчетов потребности литейных цехов в формовочных и шихтовых материалов;
- в выборе основного, вспомогательного и транспортного оборудования литейных цехов;
- проектирования участков участков литейных цехов.
Проектирование литейных цехов: Классификация литейных цехов. Стадии проектирования. Выбор места для строительства завода. Неравномерность производственного процесса и взаимоувязка работы отделений цеха. Режимы работы литейных цехов. Фонды времени. Проектирование плавильных отделений. Баланс металла. Выбор типа плавильных печей и расчет количества печей. Согласование работы формовочного и плавильного отделений. Организационно – планировочные решения. Проектирование формовочно – заливочных отделений. Объем производства, выбор оборудования. Проектирование стержневых отделений. Объем производства, выбор и расчет оборудования. Расчет площадей стержневого отделения. Проектирование смесеприготовительных отделений. Расчет расхода смеси и количества оборудования. Проектирование термообрубных отделений. Выбор технологического процесса и расчет количества оборудования. Склады шихтовых и формовочных материалов. Определение расхода материалов. Расчет площадей складов. Проектирование вспомогательных служб цеха. Транспортная часть проекта. Цехи специальных видов литья. Основы строительного дела.
БК 7
БК 9
СД 10
В результате изучения профессионального модуля обучающийся должен:
знать: - организацию планирования на предприятиях в условиях рынка, планирование труда и заработной платы, оперативно-производственное планирование, сетевые методы планирования и управления;
уметь:
- выполнять экономические расчеты для составления технико-экономических обоснований и сметной документации рабочих проектов;
должен владеть навыками:
- экономических расчетов для составления технико-экономических обоснований и сметной документации рабочих проектов.
Экономика, организация и планирование производства: Предприятия отрасли в системе рыночных отношений. Менеджмент. Основные принципы и методы управления. Маркетинг. Производственные фонды предприятий отрасли. Капитальные вложения и капитальное строительство предприятий отрасли. Организация основного и вспомогательного производства. Научная организация труда. Основы технического нормирования на предприятиях отрасли. Производительность труда. Организация оплаты труда на предприятиях отрасли. Налоговая система Республики Казахстан в условиях рыночной экономики. Организация планирования на предприятиях отрасли. Основы учета и анализа производственно-хозяйственной деятельности предприятий отрасли.
Инвестиционные проекты создания новых и реновации действующих производств. Методы оценки эффективности инвестиций. Стадии и этапы оценки эффективности инвестиционных проектов.
БК4
БК5
БК8
СД 11
В результате изучения профессионального модуля обучающийся должен:
знать:
- основы организации службы контроля охраны труда, законодательные и нормативные акты по охране труда, метеорологические условия производственной среды;
- общие вопросы техники безопасности;
- технику безопасности при работе на основном и вспомогательном оборудовании прокатных цехов;
уметь:
- квалифицированно изыскивать способы, меры и средства, исключающие травматизм и устраняющие влияние работающих опасных и вредных производственных факторов;
- проводить анализы качества условий труда и рабочего места;
- выбирать оптимальные варианты совершенствования производства с точки зрения безопасности и охраны труда;
должен владеть навыками:
- оказания первой помощи пострадавшему в результате производственной аварии.
Охрана труда и безопасность жизнедеятельности: Предмет, составные части, научно-методические принципы, значение, термины и определения в охране труда. Организация службы контроля и надзора за состоянием охраны труда на предприятию. Законодательные и нормативные акты по охране труда. Обучение работающих по охране труда. Ответственность за нарушение норм охраны труда. Понятие о травматизме и профзаболеваниях. Метеорологические условия производственной среды. Производственное освещение, его нормирование, расчет. Производственный шум, вибрация, действие на человека, меры защиты. Электробезопасность. Основные сведения о горении, классификация производственных помещений по взрыво-пожароопасности. Оборудование пожаровзрыво-опасных помещений. Молниезащита зданий и сооружений. Основные противопожарные мероприятия.
БК2
БК3
ДД
Дополнительные дисциплины
ПП.00
В результате прохождения производственной (преддипломной) практики ообучающийся должен:
знать:
- организацию планово-предупредительного ремонта;
- виды оплаты труда и составление фотографии рабочего дня, методы ее обработки;
- методы руководства рабочим коллективом на участке;
- структуру выдачи нарядов;
владеть практическими навыками:
- планирования рабочего дня на участке, выдачи заданий исполнителям, инструктажа на рабочем месте;
- взаимоотношений со смежным инженерно-техническим персоналом;
- организации планово-предупредительного ремонта;
должен уметь:
- планировать рабочий день на участке;
- оформлять наряды на производство работ.
Профессиональная практика (учебная, ознакомительная производственная, профессиональная производственная, преддипломная, дипломирование) практика:
Ознакомление с производством, современным оборудованием металлургических заводов. Закрепление теоретических и практических знаний, полученных студентами при изучении обще-профессиональных и специальных дисциплин. Ознакомление со структурой предприятия, овладение приемами обслуживания технологического оборудования. Изучение особенностей технологических процессов, составление маршрутной технологии изготовления металлопродукции, конструкторско-технологической документации, участие в работах, выполняемых работниками цеха. Изучение вопросов экономики и организации производства. Подготовка студента к практической работе в качестве технолога. Оформление документации на техническое обслуживание и ремонт оборудования, оформление распоряжения на производство работ; инструктаж на рабочем месте, планирование рабочего дня и анализ работы участка, виды оплаты труда, организация планово-предупредительного ремонта. Сбор необходимых материалов и документации для выполнения курсовых работ и по тематике дипломного проекта (работы)
1.4 Структура образовательной учебной программы повышенного
уровня квалификации технического и профессионального образования по
специальности – 1004000 - «Литейное производство».
Таблица 4- Структура образовательной учебной программы
технического и профессионального образования по специальности
– 1004000 - «Литейное производство».
Нормативный срок обучения: 10 месяцев на базе общего среднего
образования.

100401 2 - Түсті металл құюшысы*;
100402 2 - Автоматтар және автоматты тізбектерде
құюшы-оператор*;
100403 2 - Құю өндірісіндегі бақылаушы;
100404 2 - Ағаш үлгілері бойынша үлгіші*;
100405 2 - Металл үлгілері бойынша үлгіші*;
100406 2 - Машиналық қалып пішушісі*;
100407 2 - Қолмен қалыптау пішушісі*;
100408 2 - Қолмен қалыптау қалыпшысы*;
100410 2 - Металл мен қорытпаны балқытушы*.Нормативті оқу мерзімі: негізгі жалпы орта білім беру базасында 10 ай.
Пән циклдарының қысқартылған атауы
Пәндердің және кәсіптік модулдердің оқу циклдері
Пәндердің және кәсіптік модулдер бөлімдердің атауы
Қалыптасатын құзыреттілік коды
ЖГП00
Жалпы гуманитарлық пәндер
ЖГП01
Пәндер циклын оқып-үйрену нәтижесінде білім алушы:
біледі:
- Қазақстан Республикасының мемлекеттік тілі – қазақ және орыс тілдері;
дағдысы болады:
- сауатты хат, сөздердің дұрыс жазылуы, сөзді синтаксистік талдау;
- кәсіптік бағытталған мәтіндердің аудармасын (сөздікпен) оқуға қажет лексикалық грамматикалық минимумды;
іскерлігі болады:
- кәсіптік лексиканы сауатты қолданады;
- өзінің кәсіби қызметінде қазақ және орыс тілдерінің білімін қолдану қабілеттілікті қолдану.
Кәсіби қазақ (орыс) тілі:
Қазақ (орыс) тілінің синтаксисі. Сөйлеудің өркендеуі. Мамандық терминологиясы. Аудару техникасы (сөздікпен). Кәсіптік сұқбаттасу.
Сөздікпен жұмыс.
БҚ1
БҚ9
ЖГП02
Пәндер циклын оқып-үйрену нәтижесінде білім алушы:
біледі:
- шет тілін;
дағдысы болады:
- кәсіптік бағытталған мәтіндердің аудармасын (сөздікпен) оқуға қажет лексикалық грамматикалық минимумды;
істей біледі:
- кәсіптік лексиканы сауатты қолданады, өзінің кәсіби қызметінде шет тілі білімін қолдану қабілеттілікті қолдану.
Кәсіби шетел тілі:
Мамандық бойынша іскерлік тілдің негізі. Кәсіптік лексика. Фразеологиялық аударымдар мен терминдер. Кәсіптік-бағытталған мәтінді аудару техникасы (сөздікпен). Кәсіптік сұқбаттасу.
БҚ2
ПК 1.1
ЖГП.03
Пән циклін үйрену нәтижесінде оқушы:
білетін болады:
- қазақ халқының туу, даму және қалыптасуының негізгі тарихи кезеңдері (күні, қала атаулары және географиялық өзгерістер, қайраткерлер аттары);
іскерлігі бар:
- библиографилық көздерді қолдану;
- сүлбелер мен кестелерді оқу.
Қазақcтан тарихы:
Жүздердің пайда болу ежелгі уақыттан Қазақстанның туу және қалыптасу тарихы.
БҚ6
ЖГП.04
Пән циклін үйрену нәтижесінде оқушы:
білетін болады:
- дене шынықтыру сабағында қауіпсіздік техникасын;
- спорттың негізгі түрлері бойынша жарыс ережелерін;
- салауатты өмір негіздерін;
дағдылы болады:
- спорттың негізгі түрлерінің техникасы;
- «Президенттік тест» нормамен салауатты өмір негіздерін;
- физикалық өзіндік жетіле білу;
іскер болады:
- бірінші медициналық көмек көрсету;
түсінігі болу керек:
- адам организмінің өмір-әрекетінің заңдылықтары туралы, денсаулықты сақтау және толықтыру туралы.
Дене тәрбиесі:
Маманды дайындауда, оның салауатты өмірінің қалпын рәсімдеудегі дене шынықтырудың рөлі. Дене шынықтырудың әлеуметтік-биологиялық және психофизиологиялық негіздері. Физикалық және спорттық жетілудің негіздері. Кәсіптік-қолданбалы физикалық дайындық. Валеология – адам денсаулығы туралы ғылым – денешынықтырудың құраушы бөлігі ретінде. Сау адамның ағзасы және оны зерттеу әдістері. Сау адамның функцианальды күйі және оларды түзету. Аурулардың және шалығулардың алдын-алу бойынша негізгі медициналық білімдер.
БҚ1
БҚ9
ЖКП.00
Жалпы кәсіптік пәндер
ЖКП.01
Пән циклін үйрену нәтижесінде оқушы:
білетін болады:
- сызу техникасы, проекциялық сызудың және сызу геометриясының негіздері, машина құрастыру және құрылыс сызбасының негіздері, техникалық сурет салуды;
дағдыланады:
- сызбаларды, эскиздерді және үлгілерді орындауға;
іскерлігі болады:
- сызбаларды көркемдеу және оқу, құру;
- техникалық суреттің, сызбаның, эскиздің көмегімен техникалық ойын көрсету;
Сызу: Техникалық сызба.
Проекция. Стереометрия. Нүкте, түзу, жазықтық. Позициялы және метрикалық есептер. «Конструкциялық құжаттың бірлік жүйесі» (КҚБЖ). Сызбаларды орындаудың жалпы ережелері. Стандарты бөлшектердің сызбалары. Бұйым және конструкциялық құжаттардың түрлері. Эскиздер. Жинақ бірлігін оқу және бөлшектеу. Сызбаларда материалдарды белгілеу; көпжақтылар; сызбаны түрлендіру; беттер; беттердің қиылысуы; проекциялы сызба; бұрандалы біріктірулер; жинақ түйінінің бөлшектерін эскиздеу.
БҚ4
БҚ10
ЖКП.02
Пән циклін үйрену нәтижесінде оқушы:
білетін болады:
- статиканың негізгі түсініктерін, күштердің жазық жүйесін, күштер моментін, кинематика және динамика элементтерін, материалдар кедергісінің негіздерін, машина бөлшектерінің негіздерін;
дағдыланады:
- қолданбалы механика есептерін, шығару жолдары, ілгерілемелі и айналмалы қозғалыс кезінде жүрген жолды, жылдамдықты, үдеуді, жұмысты және қуатты анықтауға;
- жабдықты пайдалану шартына байланысты бөлшектердің, муфталардың бірігуінің қажетті түрін таңдау;
іскерлігі болады:
- механизмдердің қажетті түрлерін таңдау, жинақ бірліктерінің, механизмдердің және конструкциялардың конструктивті ерекшеліктерін талдау.
Техникалық механика негіздері: Статика. Кинематика. Нүкте және қатты дене қозғалысының жеке және жалпы жағдайы.
Динамика. Есептеудің инерциальды және инерциальды емес жүйелерінде қозғалыстың дифференциалды теңдеуі. Соққы теориясы. Тепе-теңдік, қозғалыс тұрақтылығы. Түзі сырықты созу және сығу. Деформацияның потенциалды энергиясы. Созу және сығу кезінде материалдардың механикалық қасиеттері. Жазық қмаларадың геометриялық сипаттамалары. Ығысу және бұрау. Таза ығысу кезінде материалдардың механикалық қасиеттері. Деформацияның потенциалды энергиясы. Ию. Көлденең күштер және ию моменттерінің эпбраларын тұрғызу. Деформацияның потенциалды энергиясы. Кернеулік және деформациялық күй теориясы, шекті күй гипотезалары, күрделі кедергі. Статикалық анықталмаған жүйелер. Механизмдердің негізгі түрлері. Механизмдердің құрылымдық талдауы мен синтезі. Механизмдердің кинематикалық талдауы мен синтезі. Механизмдердегі тербеліс. Механизмдердегі сызықты теңдеулер.
БҚ7
БҚ9
ЖКП 04
Пән циклін үйрену нәтижесінде оқушы:
білетін болады:
- метрологияның негізгі деректерін;
- понятия стандартизацияның негізгі деректерін;
- допускілер мен посадкалардың негізгі түсініктерін;
- пішін дәлдігін, бет кедір-бұдырлығының орналасуын;
- әртүрлі бөлшек қосылыстарының допускілері;
- дәлдіктің функционалды талдауын;
- өлшеудің техникалық құралдарының типтері тағайындалуын және жұмыс істеу принципін;
іскерлігі болады:
- бөлшектер мен олардың байланыстарының өлшемдерін, ауытқуларын және допускілерін анықтау;
- байланыстардың шекті саңылаулары мен натягтарының анықтау;
- техникалық өлшеу құралдарын қолдану.
Стандарттау және метрология негіздері: Метрология: негізгі түсініктері, ұйымдастыру, ғылыми және әдістемелік негіздері. Өлшеу бірлігінің құқықтық негіздері.
Өлшеу мәселелерінің әртүрлігі: өлшеу түрлері бойынша өлшеудің жіктелуі, өлшеу және бақылау әдістері, өлшеу және бақылау құралдары; өлшеу құралдарында есептеу техникасын қолдану. Замануи метрология қойылатын талаптар. Метрологияның өнім, қызмет және өндіріс сапасын жоғарылатудағы рөлі. Тегіс цилиндрлік және конустық, бұрандалы, шпонкалы және шлицті байланыстар, тісті және червякты берілістерді бақылау әдістері мен құралдары. Пішіндердің ауытқуы және беттердің орналасуы және оларды бақылау. Стандарттау жүйелері.
БҚ4
БҚ7
ЖКП.05
Пән циклін үйрену нәтижесінде оқушы:
білетін болады:
- жылутехника және жылу электрліэнергетиканың негізгі қағидалары;
- отқа төзгіш материалдарды тағайындау және қасиеттері;
- металлургиялық пештердің құрылғысы мен жұмыс істеу принципі;
- металлургиялық пештердің отыны және жану есептеу әдістемелері;
- металлургиялық пештердегі жылумасса алмасу үрдістерінің заңдылықтары;
дағдылы болады:
- металлургиялық пештердегі жылумасса алмасу материалдарын таңдау;
- отқа төгіш материалдарды таңдау кезінде негізгі есептеулерді жүргізу;
іскер болады:
металлургиялық пештердегі жану және жылу алмасу үрдістерін есептеуді жүргізу (қыздыру және балқыту).
Жылутехникасы: жылутехника және жылуэлектроэнергетика, металлургиялық пештердегі жылумасса алмасу үрдістерінің заңдылықтары.
БҚ4
ЖКП.06
Пән циклін үйрену нәтижесінде оқушы:
білетін болады:
- металлургиялық өндіріс негізінде химиялық және физико-химиялық үрдістердің негіздері
дағдысы болады:
- металдар мен қорытпалардың қасиеттерін бағалау әдістерін қолдану.
Металлургиялық үрдістердің физико-химиялық негіздері:
металдар мен қорытпалардың қасиеттерін бағалау әдістері, металлургиялық өндіріс негізінде химиялық және физико-химиялық үрдістердің негіздері
БҚ9
АП. 00
Арнайы пәндер

100401 2 – Литейщик цветных металлов*
100402 2 – Оператор-литейщик на автоматах и автоматических линиях*
100403 2 – Контролер в литейном производстве
100404 2 – Модельщик по деревянным моделям*
100405 2 – Модельщик по металлическим моделям*
100406 2 – Стерженщик машинной формовки*
100407 2 – Стерженщик ручной формовки*
100408 2 – Формовщик ручной формовки*
100410 2 – Плавильщик металлов и сплавов
Сокращенное наименование цикла дисциплин (код)
Учебные циклы дисциплин и профессиональных модулей
Наименование дисциплин и разделов профессиональных модулей
Код формируемой компетенции
ОГД.00
Общегуманитарные дисциплины
ОГД.01
В результате изучения цикла дисциплин обучающийся будет:
знать:
- государственный язык Республики Казахстан (казахский) и русский языки;
владеть навыками:
- грамотного письма, правописания слов, синтаксического разбора предложения;
- лексического грамматического минимума, необходимого для чтения, перевода (со словарем) текстов профессиональной направленности;
- устной коммуникативной речи при осуществлении профессиональной деятельности;
уметь:
- грамотно использовать профессиональную лексику;
- применять знания казахского и русского языков в своей профессиональной деятельности.
Профессиональный казахский (рус.) язык:
Синтаксис казахского (русского) языка. Развитие речи. Терминология по специальности. Техника перевода (со словарем) профессионально-ориентированных текстов. Профессиональное общение. Работа со словарем.
БК1
БК9
ОГД.02
В результате изучения цикла дисциплин обучающийся будет:
знать:
- иностранный язык;
владеть:
- лексическим грамматическим минимумом, необходимым для чтения перевода (со словарем) текстов профессиональной направленности;
уметь:
- грамотно использовать профессиональную лексику, быть способным применять знания иностранного языка в своей профессиональной деятельности.
Профессиональный иностранный язык:
Основы делового языка по специальности. Профессиональная лексика. Фразеологические обороты и термины. Техника перевода (со словарем) профессионально-ориентированнных текстов. Профессиональное общение
БК2
ПК 1.1
ОГД.03
В результате изучения цикла дисциплин обучающийся будет:
знать:
- основные исторические моменты зарождения, становления и развития Казахстана (даты, названия городов и географических изменений, имена деятелей);
уметь:
- пользоваться библиографическими источниками
- читать схемы и таблицы
История Казахстана:
История зарождения и становления Республики Казахстан с древних времен существования жузов.
БК6
ОГД.04
В результате изучения цикла дисциплин обучающийся будет:
знать:
- технику безопасности на уроках физической культуры;
- правила соревнования по основным видам спорта;
- основы здорового образа жизни;
владеть:
- техникой основных видов спорта;
- навыками здорового образа жизни, нормами «Президентских тестов»;
- умениями и навыками физического самосовершенствования;
уметь:
- оказать первую медицинскую помощь;
иметь представление:
- о закономерностях жизнедеятельности организма человека, способах поддержания и укрепления здоровья.
Физическая культура:
Роль физической культуры в подготовке специалиста, в формировании его здорового образа жизни. Социально-биологические и психофизиологические основы физической культуры. Основы физического и спортивного самосовершенствования. Профессионально-прикладная физиическая подготовка. Валеология – наука о здоровье человека – как составляющая часть физической культуры. Организм здорового человека и методы его исследования. Функциональные состояния здорового человека и их коррекция. Основы медицинских знаний по профилактике заболеваний и расстройств.
БК1
БК9
ОПД.00
Общепрофессиональные дисциплины
ОПД.01
В результате изучения цикла дисциплин обучающийся должен:
знать:
- технику черчения, основы начертательной геометрии и проекционного черчения, основы машиностроительного и строительного черчения, технического рисования;
владеть навыками:
- выполнения чертежей, схем и эскизов;
уметь:
- составлять, читать и оформлять чертежи;
- выражать техническую мысль при помощи эскиза, чертежа, технического рисунка;
Черчение: Техническое черчение. Проекции. Стереометрия. Точка, прямая, плоскость. Позиционные и метрические задачи. Понятие о “Единой системе конструкторской документации” (ЕСКД). Общие правила выполнения чертежей. Чертежи стандартных деталей. Виды изделий и конструкторских документов. Эскизы. Чтение и деталирование чертежей сборочной единицы. Обозначение материалов на чертежах, многогранники; преобразование чертежа; поверхности; пересечение поверхностей; проекционное черчение; резьбовые соединения; эскизирование деталей сборочного узла.
БК4
БК10
ОПД.02
В результате изучения цикла дисциплин обучающийся должен:
знать:
- основные понятия статики, плоскую систему сил, моменты сил, элементы кинематики и динамики; основы сопротивления материалов, основы деталей машин;
владеть навыками:
- решения, вычислений прикладной механики, определения пройденного пути, скорости, ускорения, работы и мощности при поступательном и вращательном движении;
- выбора необходимого вида соединений деталей, муфт в зависимости от условий эксплуатации оборудования;уметь:
- выбирать необходимый вид механизмов, анализировать конструктивные особенности сборочных единиц, механизмов и конструкций;
Основы технической механики: Статика. Кинематика. Частные и общий случай движения точки и твердого тела. Динамика. Дифференциальное уравнение движения в инерциальной и неинерциальной системах отсчета. Теория удара. Устойчивость равновесия, движения. Растяжение и сжатие прямого стержня. Потенциальная энергия деформации. Механические свойства материалов при растяжении-сжатии. Геометрические характеристики плоских сечений. Сдвиг и кручение. Механические свойства материалов при чистом сдвиге. Потенциальная энергия деформации. Изгиб. Построение эпюр поперечных сил и изгибающих моментов. Потенциальная энергия деформации. Теория напряженного и деформированного состояний. Гипотезы предельного состояния. Сложное сопротивление. Статистически неопределимые системы. Основные виды механизмов. Структурный анализ и синтез механизмов. Кинематический анализ и синтез механизмов. Колебания в механизмах. Линейные уравнения в механизмах.
БК7
БК9
ОПД.03
В результате изучения цикла дисциплин обучающийся должен:
знать:
- свойства и законы электрического и магнитного полей, методы расчета электрических и магнитных цепей, физические процессы электромагнитной индукции, электрические цепи переменного тока и методы их расчета;
- принцип действия полупроводниковых приборов, их характеристики и параметры;
- принципы построения и работы аналоговых и цифровых электронных схем;
владеть навыками:
- применения знаний теоретической электротехники для решения технических задач, возникающих в процессе обслуживания и ремонта электрической части прокатного оборудования;
уметь:
- производить расчеты электрических цепей постоянного и переменного тока;
- понимать и читать простые схемы электронных устройств;
- эксплуатировать электронные приборы и устройства.
Общая электротехника: Электрические цепи постоянного тока. Однофазные электрические цепи синусоидального тока. Трехфазные цепи. Электрические цепи несинусоидального тока. Переходные процессы. Нелинейные электрические цепи. Магнитные цепи. Катушка с магнитопроводами в цепи переменного тока. Измерения электрических и неэлектрических величин. Трансформаторы. Электрические машины постоянного тока. Асинхронные машины. Синхронные машины. Аппаратура управления и защиты электрических установок. Основы электропривода и электроснабжения. Полупроводниковые приборы: диоды, транзисторы, тиристоры. Усилители. Выпрямители. Основы цифровой техники.
БК9
БК10
ОПД.04
В результате изучения цикла дисциплин обучающийся должен:
знать:
- основные сведения метрологии;
- основные понятия стандартизации;
- основные понятия о допусках и посадках;
- точность формы, расположения шероховатости поверхностей;
- допуски на различные соединения деталей;
- функциональный анализ точности;
- типы, назначения и принцип действия технических средств измерений;
уметь:
- определить размеры, отклонения и допуски деталей и их соединений;
- определить предельные зазоры и натяги соединений;
- пользоваться техническими измерительными средствами.
Основы стандартизации и метрологии: Метрология: основные понятия, организационные, научные и методические основы. Правовые основы обеспечения единства измерений. Многообразие измерительных задач; классификация измерений по видам измерений, методы измерений и контроля; средства измерений и контроля; применение вычислительной техники в средствах измерений. Требования современной метрологии. Роль метрологии в повышении качества продукции, услуг и производства. Методы и средства контроля гладких цилиндрических и конических, резьбовых, шпоночных и шлицевых соединений, зубчатых и червячных передач. Отклонение формы и расположения поверхностей и их контроль. Системы стандартизации.
БК4
БК7
ОПД.05
В результате изучения цикла дисциплин обучающийся должен:
знать:
- основные положения теплотехники и теплоэнергетики;
- назначение и свойства огнеупорных материалов;
- устройства и принципы действия металлургических печей;
- топливо металлургических печей и методику расчетов горения;
- закономерности процессов тепломассообмена в металлургических печах
владеть навыками:
- выбора материалов тепломассообмена мет.печей;
- производить основные расчеты при выборе огнеупорных материалов;
уметь:
производить расчеты процессов горения и теплообмена в металлургических печах, (нагревательных и плавильных).
Теплотехника: теплотехника и теплоэлектроэнергетика, закономерности процессов тепломассообмена в металлургических печах.
БК4
ОПД.06
В результате изучения цикла дисциплин обучающийся будет:
знать:
- теоретические основы химических и физико-химических процессов, лежащих в основе металлургического производства уметь:
- использовать методы оценки свойств металлов и сплавов
Физико-химические основы металлургических процессов:
методы оценки свойств металлов и сплавов, основы химических и физико-химических процессов, лежащих в основе металлургического производства
БК9
СД. 00
Специальные дисциплины

БҚ 4,6,9
АП 0.3
Пән циклін үйрену нәтижесінде оқушы:
білетін болады:
- құймалардың физикалық үрдістерінің пішінделуі мен құйма пішіндерді дайындау мәнін;
- негізгі пішіндеу материалдары, пішіндеу және сырықты қоспаларды даярлау тәсілдерін;
- байланыстырушы, пригарға қарсы қоспаларды;
- құйма пішіндерін қолмен және машинамен даярлау кезінде құймаларды даярлау технологиясын;
- құйма жүйесінің элементтерінің тағайындалуын, конструкциясын және есептеу әдістемесін;
- құймалардың негізгі ақаулары және олардың алдын-алу және жою бойынша шаралар;
іскерлігі болады:
- құймаларды даярлаудың технологиялық үрдістердің параметрлерін есептеу;
- нақты құймаларды өндіру кезінде пішіндеу және сырықты қоспалардың жаңа құрамдарын жасау, жоспарлау;
- материалдар мен қоспалардың сапасын бақылаудың замануи әдістерін қолдану;
дағдылы болады:
- құю пішіндерін даярлаудың технологиялық үрдісін жасау;
- қоспалар мен пайдалы бөліктердің құю-қоректену элементтерін есептеу;
- пішіндеу материалдары мен қоспалардың сапасын бақылау;
- қолмен және машиналық пігіндеу көмегімен құю пішіндерін даярлау.
Құю өндірісінің технологиялық негіздері: Жалпы түсініктер мен анықтамалар. Құйма бұйымдарының технологиялық шарттары. Пішіндеу материалдарына қойылатын талаптар. Пішіндеу құмдары мен балшықтар. Түзілуі, қасиеттері, маркалау. Балшықты емес байланыстырушылар. Пішіндеу және сырықты қоспалар. Қоспалардың технологиялық қасиеттері. Ыстық жабдықтағы қатаятын құм қоспалары. «Hot-box-про-цесс». «Warm-box»-үрдісі. Құмдардың регенерациясы. Пішіндеу аспаптары, опоктар, модельер, сырықты жәшіктер. Опоктарда, плацта, кессонда, шаблон бойынша, кесумен, аударалуыш болванмен пішіндеу. Сырықтарда, кесіндіде пішіндеу. Балшықта пішіндеу. Сырықтарды даярлау. Пішіндерді құю. Құю ожауларының типтері. Құюды автоматтандыру. құю пішіндерін соғудың технологиялық сүлбелері. Құю ақауранының жіктелуі.
БҚ4
БҚ8
БҚ9
БҚ10
АП 0.4
Пән циклін үйрену нәтижесінде оқушы:
білетін болады:
- механикалық өңдеуге кететін минималды припускімен дәл құймаларды алдуың негізгі технологиялық үрдістері;
- құймаларды өндірудің  әртүрлі технологиялық үрдістерінің тәсілдері;
- құю-қоректендіру жүйесін есептеу әдістері;
іскерлігі болады:
- барілген сапалы құймаларды алудың технологиялық үрдістерін таңдау;
- металды пішінге әкелу тәсілін анықтау;
дағдылы болады:
- құю-қоректендіру жүйесін есептеуде;
- технологиялық үрдісті жобалауда;
- берілген сапалы құймаларды алу үшін пішіндеу материалдарын таңдау.
Құюдың арнайы түрлері:
Құюдың арнайы түрлерінің жіктелуі. Балқытылатын модельдер бойынша құю. Технологиялық үрдіс сүлбесі, пресс-формалар конструкциясы. Модельді құрамдар. Пішіндеу материалдары. Пішіндерді қағу және құймаларды тазарту. Қатпаршақты пішіндерге құю. Құм-cмолалы қоспаларды даярлау. Пішіндерді даярлаудың негізгі операциялары. Металды пішіндерге құю. Үрдістің мәні. Пішіндерді желдету мәні. Метады пішіндердің жылулық редимдері мен құю жүйелері. Пішіндерді даярлау, жинау және құю. Облицовкалы кокильде құю. Қысыммен құю, әдістің ерекшеліктері мен кемшіліктері. Қысыммен құю машиналарын престеу механизмдерінің сүлбесі. Пресс-форм конструкциясы. сырықтар. Қысыммен құюға арналған қорытпалар. Орталықтандырылған құю. Пішінді айналдыру жылдамдығын таңдау. Газификацияланған модельдер бойынша құю. Толассыз және жартылай толассыз құю.
БҚ6
БҚ7
БҚ9

БК 4,6,9
СД 0.3
В результате изучения профессионального модуля обучающийся должен:
знать:
- сущность физических процессов формирования отливок и изготовления литейных форм;
- основные формовочные материалы, способы приготовления формовочных и стержневых смесей;
- связующие, противопригарные добавки;
- технологию изготовления отливок при ручном и машинном изготовлении литейных форм;
- назначение, конструкцию и методику расчета элементов литниковой системы;
- основные дефекты отливок и меры по их предупреждению и устранению;
уметь:
- рассчитывать параметры технологического процесса изготовления отливок;
- разрабатывать, планировать новые составы формовочных и стержневых смесей для производства конкретных отливок;
- пользоваться современными методами контроля качества материалов и смесей.
должен владеть навыками:
- разработки технологических процессов изготовления литейных форм;
- расчета элементов литниково-питающей системы и прибылей;
- контроля качества формовочных материалов и смесей;
- изготовления литейных форм вручную и с помощью машинной формовки
Технологические основы литейного производства: Общие понятия и определения. Условия технологичности литых изделий. Требования к формовочным материалам. Формовочные пески и глины. Происхождение, свойства, маркировка. Неглинистые связующие. Формовочные и стержневые смеси. Технологические свойства смесей. Песчаные смеси, отверждаемые в горячей оснастке. «Hot-box-процесс». «Warm-box»-процесс. Регенерация песков. Формовочный инструмент, опоки, модели, стержневые ящики. Формовка в опоках, на плацу, в кессоне, по шаблону, с подрезкой, с перекидным болваном. Формовка в стержнях, кусках.. Формовка в глине. Изготовление стержней. Заливка форм. Типы заливочных ковшей. Автоматизация заливки. Технологические схемы выбивки литейных форм. Классификация литейных дефектов.
БК4
БК8
БК9
БК10
СД 0.4
В результате изучения профессионального модуля обучающийся должен:
знать:
- основные технологические процессы получения точных отливок с минимальными припусками на механическую обработку;
- способы разработки технологического процесса производства отливок;
- методы расчета литниково-питающей системы;
уметь:
- выбирать технологический процесс получения отливок заданного качества;
- определять способ подвода металла в форму;
должен владеть навыками:
- расчета литниково-питающей системы;
- проектирования технологического процесса;
- выбора формовочных материалов и красок для получения отливок заданного качества.
Специальные виды литья:
Классификация специальных видов литья. Литье по выплавляемым моделям. Схема технологического процесса, конструкция пресс-форм. Модельные составы. Формовочные материалы. Выбивка форм и очистка отливок. Литье в оболочковые формы. Приготовление песчано-смоляных смесей. Основные операции изготовления форм. Литье в металлические формы. Сущность процесса. Способы вентилирования форм. Тепловой режим и литниковые системы металлических форм. Подготовка форм, сборка и заливка. Литье в облицованный кокиль. Литье под давлением, особенности и недостатки метода. Схемы механизмов прессования машин литья под давлением.
Конструкции пресс-форм. Стержни. Сплавы для литья под давлением. Центробежное литье. Выбор скорости вращения формы. Литье по газифицируемым моделям. Непрерывное и полунепрерывное литье.
БК6
БК7
БК9

Нормативті оқу мерзімі: негізгі орта білім беру базасында 1 жыл 10 ай (Ағаш модельдері бойынша модел жасаушы біліктілігі үшін)
- Ағаш үлгілері бойынша үлгіші*;
- Металды модельдер бойынша модель жасаушы
- Машиналық пішіндеу сырықшысы
- Қолмен пішіндеу сырықшысы
- Қолмен пішіндеу пішіндеуші
Пән циклдарының қысқартылған атауы
Пәндердің және кәсіптік модулдердің оқу циклдері
Пәндердің және кәсіптік модулдер бөлімдердің атауы
Қалыптасатын құзыреттілік коды
ЖБП.00
Жалпы білім беру пәндері
ЖБП.01
Пәндер циклын оқып-үйрену нәтижесінде білім алушы:
біледі:
- Қазақстан Республикасының мемлекеттік тілі – қазақ және орыс тілдері;
- мемлекеттік тілде кәсіби терминологияны;
дағдылы болады:
- сауатты хат, сөздердің дұрыс жазылуы, сөзді синтаксистік талдау;
- кәсіптік бағытталған мәтіндердің аудармасын (сөздікпен) оқуға қажет лексикалық грамматикалық минимумды;
- кәсіби іскерлікті іске асыру кезінде ауызша коммуникативті сөйлеу
іскерлігі болады:
- лексиканы сауатты қолданады;
- өзінің кәсіби қызметінде қазақ және орыс тілдерінің білімін қолдану қабілеттілікті қолдану.
Қазақ (орыс) тілі: Қазақ (орыс) тілінің синтаксисі. Сөйлеудің өркендеуі. Мамандық терминологиясы. Аудару техникасы (сөздікпен).
БҚ2
БҚ9
ЖБП.02
Пәндер циклын оқып-үйрену нәтижесінде білім алушы:
біледі:
- әдеби бағыттар туралы ең маңызды мәліметтерді (классицизм, романтизм, реализм);
- жазушылар туралы маңызды биографиялық мәліметтерді;
- көркем шығармалардың мәтіндерін;
- шығарма тілінің өнертабыстық-көркем құралдары;
- сюжет, композиция ерекшеліктерін;
- оқып-үйренген шығармалардың түзілу жүйесі;
- оқып-үйренген шығармалардың жанрлық ерекшеліктері.
іскерлігі бар:
- оның идеялы-көркем мазмұнын ескерумен шығарманы талдау;
- шығарманың қандай да бір әдеби текке жататынын анықтау (эпос, лирика, драма);
- көркем шығарманың негізгі мәселелері;
- шығармадағы сюжет, композиция элементтерінің идеялы-көркем мазмұны;
- шығарманың идеялық мазмұнын ашуда кейіпкер рөлін және кейіпкерді авторлық бағалауды айқындау, шығарма және оның кейіпкерлері туралы өзінің ойын негіздеу;
- әдеби тақырыпқа баяндама немесе реферат дайындау.
Қазақ (орыс) әдебиеті: XIX ғасырдағы қазақ (орыс) әдебиеті. XX ғасырдағы қазақ (орыс) әдебиеті. Ұлы Отан Соғысы кезеңіндегі әдебиет. Замануи әдебиет
БҚ6
ЖБП.03
Пәндер циклын оқып-үйрену нәтижесінде білім алушы:
біледі:
- шет тілін;
игереді:
- кәсіптік бағытталған мәтіндердің аудармасын (сөздікпен) оқуға қажет лексикалық грамматикалық минимумды;
істей біледі:
- кәсіптік лексиканы сауатты қолданады, өзінің кәсіби қызметінде шет тілі білімін қолдану қабілеттілікті қолдану.
Шетел тілі:
Мамандық бойынша іскерлік тілдің негізі. Кәсіптік лексика. Фразеологиялық аударымдар мен терминдер. Кәсіптік-бағытталған мәтінді аудару техникасы (сөздікпен). Кәсіптік сұқбаттасу.
БҚ2
БҚ3
ЖБП.04
Пән циклін үйрену нәтижесінде оқушы:
білетін болады:
- ежелгі уақыттан қазіргі күнге дейін Қазақстан тарихы;
- қазақ халқының даму және қалыптасуының негізгі этаптары;
- қазақ халқының дамуына ықпал еткен белгілі қайраткер;
- замануи Қазақстанның дамуына тарихы эпохаларының әсері;
іскер болады:
- тарихы эпохалар және бұрынғы белгілі қайраткерлерді объективті, ғылыми позициядан оқып-үйрену;
- Қазақстанның тарихы бұрынғы өткен және жақында өткен күрделі және қайшылық үрдістеріне бөлу;
дағдылы болады:
- әртүрлі тарихы құбылыстарды талдау және бағалау;
- қандай да бір тарихи фактілерді мазмұндау және ойтүйсігіне жеткізу жаңа жақындауларын іздеуде.
Қазақстан тарихы: Тарихтың өзекті мәселелері. Көздер және тарихиграфия. Таз және қола дәуіріндегі ежелгі Қазақстан тарихы. Қазақстан территориясындағы тайпалар мен ежелгі мемлекеттер одағы. Ортағасырдағы Қазақстан. Қазақстан территориясындағы Ұлы Жібек Жолы. Монғол дәуіріндегі Қазақстан. Қазақстан территориясында этногенездік және этникалық үрдістер. Қазақстан Ресей империясының құрамында: басып алу және колонизация. Қазақ қоғамының әлеуметтік-экономикалық дамуы. Ұлттық-азаттық соғысы, Қазақстан мәтениеті. 1917 жылғы революция. Қазақстан КСРО құрамында: азаматтық соғыс, «әскери коммунизм», ЖЭС, Туркестанның мәжеленіп алынуы, тоталитаризмнің қалыптасуы, халықтың депортациясы, ҰОС, Н.С. Хрущева және М.С. Горбачева реформалары. тәуелсіз Қазақстан. Суверениттің қалыптасу этаптары.
БҚ3
БҚ6
ЖБП.05
Пән циклін үйрену нәтижесінде оқушы:
білетін болады: ақпараттық үрдістерді, компьютерлік вирустар мен олардан қорғану;
іскер болады: графикалық редакторда жұмыс істеу, мәтінді теру, құжаттарды сақтау және теру.
Информатика: ақпараттық үрдістер, дербес компьютер және периферия құрылғысы, Windows XP, Word, Excel, компьютерлік графика, тораптар және интернет
БҚ5
ЖБП.06
Пән циклін үйрену нәтижесінде оқушы:
білетін болады:
- қару түрлері, зақымдау аймағы;
- төтенше жағдайлар (ТЖ) түсінігі және жіктелуі;
- тұрғын ортаның қауіптілік көздері;
- алғашқы медициналық көмек көрсету;
- ТЖ кезіндегі жүріс-тұрыс;
іскер болады:
- алғашқы медициналық көмек көрсетуде;
- жеке қорғаныс құралдарын қолдану;
- қатардағы дайындық дағдылары болу
Алғашқы әскери дайындық: Азаматтық қорғаныс жалпы түсініктері мен терминдері. Жарылыс-өртқауіптілігі бойынша жіктелуі. Жалпы зақымдау қаруы және қорғаныс тәсілдері. Медициналық білім негіздері. ТЖ құтқару жұмыстарын ұйымдастыру. ТЖ алдын-алу және жою жүйелері.
БҚ2
БҚ6
ЖБП.07
Пән циклін үйрену нәтижесінде оқушы:
білетін болады:
- дене шынықтыру сабағында қауіпсіздік техникасын;
- спорттың негізгі түрлері бойынша жарыс ережелерін;
- салауатты өмір негіздерін;
дағдылы болады:
- спорттың негізгі түрлерінің техникасы;
- «Президенттік тест» нормамен салауатты өмір негіздерін ;
- физикалық өзіндік жетіле білу;
іскер болады:
- бірінші медициналық көмек көрсету;
түсінігі болу керек:
- адам организмінің өмір-әрекетінің заңдылықтары туралы, денсаулықты сақтау және толықтыру туралы.
Дене тәрбиесі: Маманды дайындауда, оның салауатты өмірінің қалпын рәсімдеудегі дене тәрбиесінің рөлі. Дене тәрбиесінің әлеуметтік-биологиялық және психофизиологиялық негіздері. Физикалық және спорттық жетілудің негіздері. Кәсіптік-қолданбалы физикалық дайындық. Валеология – адам денсаулығы туралы ғылым – денешынықтырудың құраушы бөлігі ретінде. Сау адамның ағзасы және оны зерттеу әдістері. Сау адамның функцианальды күйі және оларды түзету. Аурулардың және шалығулардың алдын-алу бойынша негізгі медициналық білімдер.
БҚ2
БҚ6
ЖКП.00
Жалпы кәсіптік пәндер
ЖКП.01
Пән циклін үйрену нәтижесінде оқушы:
білетін болады:
- сызу техникасы, проекциялық сызудың және сызу геометриясының негіздері, машина құрастыру және құрылыс сызбасының негіздері, техникалық сурет салуды;
дағдыланады:
- сызбаларды, эскиздерді және үлгілерді орындауға;
іскерлігі болады:
- сызбаларды көркемдеу және оқу, құру;
- техникалық суреттің, сызбаның, эскиздің көмегімен техникалық ойын көрсету;
Сызу: Техникалық сызба.
Проекция. Стереометрия. Нүкте, түзу, жазықтық. Позициялы және метрикалық есептер. «Конструкциялық құжаттың бірлік жүйесі» (КҚБЖ). Сызбаларды орындаудың жалпы ережелері. Стандарты бөлшектердің сызбалары. Бұйым және конструкциялық құжаттардың түрлері. Эскиздер. Жинақ бірлігін оқу және бөлшектеу. Сызбаларда материалдарды белгілеу; көпжақтылар; сызбаны түрлендіру; беттер; беттердің қиылысуы; проекциялы сызба; бұрандалы біріктірулер; жинақ түйінінің бөлшектерін эскиздеу
БҚ4
БҚ3
БҚ9
ЖКП.02
Пән циклін үйрену нәтижесінде оқушы:
білетін болады:
- статиканың негізгі түсініктерін, күштердің жазық жүйесін, күштер моментін, кинематика және динамика элементтерін, материалдар кедергісінің негіздерін, машина бөлшектерінің негіздерін;
дағдыланады:
- қолданбалы механика есептерін, шығару жолдары, ілгерлемелі және айналмалы қозғалыс кезінде жүрген жолды, жылдамдықты, үдеуді, жұмысты және қуатты анықтауға;
- жабдықты пайдалану шартына байланысты бөлшектердің, муфталардың бірігуінің қажетті түрін таңдау;
іскерлігі болады:
- механизмдердің қажетті түрлерін таңдау, жинақ бірліктерінің, механизмдердің және конструкциялардың конструктивті ерекшеліктерін талдау.
Техникалық механика негіздері: Статика. Кинематика. Нүкте және қатты дене қозғалысының жеке және жалпы жағдайы.
Динамика. Есептеудің инерциальды және инерциальды емес жүйелерінде қозғалыстың дифференциалды теңдеуі. Соққы теориясы. Тепе-теңдік, қозғалыс тұрақтылығы. Түзі сырықты созу және сығу. Деформацияның потенциалды энергиясы. Созу және сығу кезінде материалдардың механикалық қасиеттері. Жазықшаларадың геометриялық сипаттамалары. Ығысу және бұрау. Таза ығысу кезінде материалдардың механикалық қасиеттері. Деформацияның потенциалды энергиясы. Ию. Көлденең күштер және ию моменттерінің эпбраларын тұрғызу. Деформацияның потенциалды энергиясы. Кернекулік және деформациялық күй теориясы, шекті күй гипотезалары, күрделі кедергі. Статикалық анықталмаған жүйелер. Механизмдердің негізгі түрлері. Механизмдердің құрылымдық талдауы мен синтезі. Механизмдердің кинематикалық талдауы мен синтезі. Механизмдердегі тербеліс. Механизмдердегі сызықты теңдеулер.
БҚ4
БҚ3
БҚ9
ЖКП.03
Пән циклін үйрену нәтижесінде оқушы:
білетін болады:
- электрлік және магнитті өрістердің қасиеттері мен заңдарын, электрлік және магнитті тізбектерді есептеу әдістерін, электрлімагнитті индукцияның физикалық үрдістері, тұрақты және айнымалы электрлік тізбектер және оларды есептеу әдістері;
- жартылайөткізгіш приборларының жұмыс істеу принципі, олардың сипаттамалары мен параметрлері;
- аналогты және цифрлы электронды сүлбелерді құру принципі мен жұмысы;
дағдылы болады:
- құю жабдығының электрлік бөлігіне қызмет көрсету және жөндеу үрдісінде пайда болатын техникалық мәселелерді шешу кезінде кутеориялық электротехника білімін қолдану;
іскерлігі болады:
- тұрақты және айнымалы тоқтың электрлік тізбектерінің есептеулерін жүргізу;
- электрлік құрылғылардың қарапайым сүлбелерін түсіну және оқу;
- электронды приборлар мен құрылғыларды пайдалану.
Жалпы электрлітехника:Тұрақты тоқ электрлік тізбектері. Синусоидты тоқтың бірфазалы электрлік тізбегі. Үшфазалы тізбектер. Синусоидты емес тоқтың электрлік тізбегі. Өтпелі үрдістер. Сызықты емес электрлік тізбектер. Магнитті тізбектер. Айнымалы тоқ тізбегіндегі магнитті өткізгіштері бар катушка. Электрлік және электрлік емес шамаларды өлшеу. Трансформаторлар. Тұрақты тоқты электрлік машиналар. Асинхронды машиналар. Синхронды машиналар. Электрлік қондырғылар басқару аппаратуралары және қорғау. Электржетегі мен электрмен қамтамасыз ету негіздері. Жартылайөткізгішті приборлар: диодтар, транзисторлар, тиристорлар. Күшейткіштер. түзеткіштер. Цифрлы техника негіздері.
БҚ4
БҚ7
БҚ9
ЖКП 04
Пән циклін үйрену нәтижесінде оқушы:
білетін болады:
- метрологияның негізгі деректерін;
- понятия стандартизацияның негізгі деректерін;
- допускілер мен посадкалардың негізгі түсініктерін;
- пішін дәлдігін, бет кедір-бұдырлығының орналасуын;
- әртүрлі бөлшек қосылыстарының допускілері;
- дәлдіктің функционалды талдауын;
- өлшеудің техникалық құралдарының типтері тағайындалуын және жұмыс істеу принципін;
іскерлігі болады:
- бөлшектер мен олардың байланыстарының өлшемдерін, ауытқуларын және допускілерін анықтау;
- байланыстардың шекті саңылаулары мен натягтарының анықтау;
- техникалық өлшеу құралдарын қолдану.
Стандарттау және метрология негіздері: Метрология: негізгі түсініктері, ұйымдастыру, ғылыми және әдістемелік негіздері. Өлшеу бірлігінің құқықтық негіздері.
Өлшеу мәселелерінің әртүрлігі: өлшеу түрлері бойынша өлшеудің жіктелуі, өлшеу және бақылау әдістері, өлшеу және бақылау құралдары; өлшеу құралдарында есептеу техникасын қолдану. Замануи метрология қойылатын талаптар. Метрологияның өнім, қызмет және өндіріс сапасын жоғарылатудағы рөлі. Тегіс цилиндрлік және конустық, бұрандалы, шпонкалы және шлицті байланыстар, тісті және червякты берілістерді бақылау әдістері мен құралдары. Пішіндердің ауытқуы және беттердің орналасуы және оларды бақылау. Стандарттау жүйелері.
БҚ4
БҚ7
БҚ9
ЖКП.05
Пән циклін үйрену нәтижесінде оқушы:
білетін болады:
- жылутехника және жылуэлектрліэнергетиканың негізгі қағидалары;
-отқатөзгіш материалдарды тағайындау және қасиеттері;
- металлургиялық пештердің құрылғысы мен жұмыс істеу принципі;
- металлургиялық пештердің отыны және жану есептеу әдістемелері;
- металлургиялық пештердегі жылумасса алмасу үрдістерінің заңдылықтары;
дағдылы болады:
- металлургиялық пештердегі жылумасса алмасу материалдарын таңдау;
- отқа төгіш материалдарды таңдау кезінде негізгі есептеулерді жүргізу;
іскер болады:
металлургиялық пештердегі жану және жылу алмасу үрдістерін есептеуді жүргізу (қыздыру және балқыту).
Жылутехникасы: жылутехника және жылуэлектроэнергетика, металлургиялық пештердегі жылумасса алмасу үрдістерінің заңдылықтары.
БҚ4
БҚ7
БҚ9
ЖКП.06
Пән циклін үйрену нәтижесінде оқушы:
білетін болады:
- металлургиялық өндіріс негізінде химиялық және физико-химиялық үрдістердің негіздері
дағдысы болады:
- металдар мен қорытпалардың қасиеттерін бағалау әдістерін қолдану.
Металлургиялық үрдістердің физико-химиялық негіздері:
металдар мен қорытпалардың қасиеттерін бағалау әдістері, металлургиялық өндіріс негізінде химиялық және физико-химиялық үрдістердің негіздері
БҚ5
АП. 00
Арнайы пәндер

Нормативный срок обучения: 1 года 10 месяцев на базе основного
среднего образования без получения общего среднего образования.
Для квалификаций:
- Модельщик по деревянным моделям
- Модельщик по металлическим моделям
- Стерженщик машинной формовки
- Стерженщик ручной формовки
- Формовщик ручной формовки
Сокращенное наименование цикла дисциплин (код)
Учебные циклы дисциплин и профессиональных модулей
Наименование дисциплин и разделов профессиональных модулей
Код формируемой компетенции
ООД.00
Общеобразовательные дисциплины
ООД.01
В результате изучения цикла дисциплин обучающийся будет:
знать:
- государственный язык Республики Казахстан (казахский) и русский языки;
- профессиональную терминологию на государственном языке;
владеть навыками:
- грамотного письма, правописания слов, синтаксического разбора предложения;
- лексического грамматического минимума, необходимого для чтения, перевода (со словарем) текстов профессиональной направленности;
- устной коммуникативной речи при осуществлении профессиональной деятельности;
уметь:
- грамотно использовать лексику;
- применять знания казахского и русского языков в своей профессиональной деятельности.
Казахский (рус.) язык:
Синтаксис казахского (русского) языка. Развитие речи. Терминология по специальности. Техника перевода (со словарем) текстов.
БК2
БК9
ООД.02
В результате изучения цикла дисциплин обучающийся будет:
знать:
- наиболее важные сведения о литературных направлениях (классицизм, романтизм, реализм);
- важнейшие биографические сведения о писателях;
- тексты художественных произведений;
- изобразительно-выразительные средства языка произведения;
- сюжет, особенности композиции;
- систему образов изученных произведений;
- жанровые особенности изученных произведений.
уметь;
- анализировать произведение с учетом его идейно-художественного содержания;
- определять принадлежность произведения к одному из литературных родов (эпос, лирика, драма);
- выявлять основные проблемы художественного произведения;
- определять идейно-художественную роль в произведении элементов сюжета, композиции;
- выявлять роль героя в раскрытии идейного содержания произведения и авторскую оценку героя, обосновывать свое мнение о произведении и героях;
- готовить доклад или реферат на литературную тему
Казахская (русская) литература: Казахская и русская литература XIX века. Казахская и русская литература XX века. Литература периода Великой Отечественной войны. Современная литература.
БК6
ООД.03
В результате изучения цикла дисциплин обучающийся будет:
знать:
- иностранный язык;
владеть:
- лексическим грамматическим минимумом, необходимым для чтения перевода (со словарем) текстов профессиональной направленности;
уметь:
- грамотно использовать профессиональную лексику, быть способным применять знания иностранного языка в своей профессиональной деятельности.
Иностранный язык:
Основы делового языка по специальности. Профессиональная лексика. Фразеологические обороты и термины. Техника перевода (со словарем) профессионально-ориентированнных текстов. Профессиональное общение
БК2
БК3
ООД.04
В результате изучения цикла дисциплин обучающийся будет:
знать:
- историю Казахстан с древнейших времен до наших дней;
- основные этапы развития и становления казахского народа;
- выдающихся деятелей, оказавших влияние на развитие казахского народа;
- влияние исторических эпох на развития современного Казахстана;
уметь:
- изучать исторические эпохи и выдающихся деятелей прошлого с объективных, научных позиций;
- разбираться в сложных и противоречивых процессах давнего и недавнего исторического прошлого Казахстана;
иметь навыки:
- анализа и оценки разнообразных исторических явлений;
- поиска новых подходов к освещению и осмыслению тех или иных исторических фактов.
История Казахстана: Актуальные проблемы истории. Источники и историография. История древнего Казахстана в эпоху каменного и бронзового веков. Союзы племен и ранние государства на территории Казахстана. Казахстан в средневековье. Великий Шелковый Путь на территории Казахстана. Казахстан в монгольскую эпоху. Этногенез и этнические процессы на территории Казахстана. Казахстан в составе Российской империи: завоевание и колонизация. Социально-экономическое развитие казахского общества. Народно-освободительная борьба. Культура Казахстана. Революции 1917 года. Казахстан в составе СССР: гражданская война, «военный коммунизм», НЭП, размежевание Туркестана, становление тоталитаризма, депортация народов, ВОВ, реформы Н.С.Хрущева и М.С. Горбачева. Независимый Казахстан. Этапы становления суверенитета.
БК3
БК6
ООД.05
В результате изучения цикла дисциплин обучающийся будет:
знать: информационные процессы, компьютерные вирусы и защита от них уметь: работать в графическом редакторе, набирать текст, создавать, сохранять, набирать документы.
Информатика: информационные процессы, устройство персонального компьютера и периферия, Windows XP, Word, Excel, компьютерная графика, сети и интернет.
БК5
ООД.06
В результате изучения цикла дисциплин обучающийся будет:
знать: - виды оружия, область поражения;
- понятие чрезвычайных ситуаций (ЧС) и их классификация;
- источники опасности среды обитания;
- приемы оказания первой медицинской помощи;
- правила поведения при ЧС.
уметь:
- оказывать первую медицинскую помощь;
- пользоваться средствами индивидуальной защиты;
- иметь навыки строевой подготовки
Начальная военная подготовка: Общие понятия и термины гражданской обороны. Классификация веществ по взрыво- пожароопасности. Оружие массового поражения и способы защиты. Основы медицинских знаний. Организация спасательных работ при ЧС. Системы предупреждения и ликвидации ЧС.
БК2
БК6
ООД.07
В результате изучения цикла дисциплин обучающийся будет:
знать:
- технику безопасности на уроках физической культуры;
- правила соревнования по основным видам спорта;
- основы здорового образа жизни;
владеть:
- техникой основных видов спорта;
- навыками здорового образа жизни, нормами «Президентских тестов»;
- умениями и навыками физического самосовершенствования;
уметь:
- оказать первую медицинскую помощь;
иметь представление:
- о закономерностях жизнедеятельности организма человека, способах поддержания и укрепления здоровья.
Физическая культура:
Роль физической культуры в подготовке специалиста, в формировании его здорового образа жизни. Социально-биологические и психофизиологические основы физической культуры. Основы физического и спортивного самосовершенствования. Профессионально-прикладная физиическая подготовка. Валеология – наука о здоровье человека – как составляющая часть физической культуры. Организм здорового человека и методы его исследования. Функциональные состояния здорового человека и их коррекция. Основы медицинских знаний по профилактике заболеваний и расстройств.
БК2
БК6
ОПД.00
Общепрофессиональные дисциплины
ОПД.01
В результате изучения цикла дисциплин обучающийся должен:
знать:
- технику черчения, основы начертательной геометрии и проекционного черчения, основы машиностроительного и строительного черчения, технического рисования;
владеть навыками:
- выполнения чертежей, схем и эскизов;
уметь:
- составлять, читать и оформлять чертежи;
- выражать техническую мысль при помощи эскиза, чертежа, технического рисунка;
Черчение: Техническое черчение. Проекции. Стереометрия. Точка, прямая, плоскость. Позиционные и метрические задачи. Понятие о “Единой системе конструкторской документации” (ЕСКД). Общие правила выполнения чертежей. Чертежи стандартных деталей. Виды изделий и конструкторских документов. Эскизы. Чтение и деталирование чертежей сборочной единицы. Обозначение материалов на чертежах, многогранники; преобразование чертежа; поверхности; пересечение поверхностей; проекционное черчение; резьбовые соединения; эскизирование деталей сборочного узла.
БК4
БК3
БК9
ОПД.02
В результате изучения цикла дисциплин обучающийся должен:
знать:
- основные понятия статики, плоскую систему сил, моменты сил, элементы кинематики и динамики; основы сопротивления материалов, основы деталей машин;
владеть навыками:
- решения, вычислений прикладной механики, определения пройденного пути, скорости, ускорения, работы и мощности при поступательном и вращательном движении;
- выбора необходимого вида соединений деталей, муфт в зависимости от условий эксплуатации оборудования;
уметь:
- выбирать необходимый вид механизмов, анализировать конструктивные особенности сборочных единиц, механизмов и конструкций;
Основы технической механики: Статика. Кинематика. Частные и общий случай движения точки и твердого тела. Динамика. Дифференциальное уравнение движения в инерциальной и неинерциальной системах отсчета. Теория удара. Устойчивость равновесия, движения. Растяжение и сжатие прямого стержня. Потенциальная энергия деформации. Механические свойства материалов при растяжении-сжатии. Геометрические характеристики плоских сечений. Сдвиг и кручение. Механические свойства материалов при чистом сдвиге. Потенциальная энергия деформации. Изгиб. Построение эпюр поперечных сил и изгибающих моментов. Потенциальная энергия деформации. Теория напряженного и деформированного состояний. Гипотезы предельного состояния. Сложное сопротивление. Статистически неопределимые системы. Основные виды механизмов. Структурный анализ и синтез механизмов. Кинематический анализ и синтез механизмов. Колебания в механизмах. Линейные уравнения в механизмах.
БК4
БК3
БК9
ОПД.03
В результате изучения цикла дисциплин обучающийся должен:
знать:
- свойства и законы электрического и магнитного полей, методы расчета электрических и магнитных цепей, физические процессы электромагнитной индукции, электрические цепи переменного тока и методы их расчета;
- принцип действия полупроводниковых приборов, их характеристики и параметры;
- принципы построения и работы аналоговых и цифровых электронных схем;
владеть навыками:
- применения знаний теоретической электротехники для решения технических задач, возникающих в процессе обслуживания и ремонта электрической части прокатного оборудования;
уметь:
- производить расчеты электрических цепей постоянного и переменного тока;
- понимать и читать простые схемы электронных устройств;
- эксплуатировать электронные приборы и устройства.
Общая электротехника: Электрические цепи постоянного тока. Однофазные электрические цепи синусоидального тока. Трехфазные цепи. Электрические цепи несинусоидального тока. Переходные процессы. Нелинейные электрические цепи. Магнитные цепи. Катушка с магнитопроводами в цепи переменного тока. Измерения электрических и неэлектрических величин. Трансформаторы. Электрические машины постоянного тока. Асинхронные машины. Синхронные машины. Аппаратура управления и защиты электрических установок. Основы электропривода и электроснабжения. Полупроводниковые приборы: диоды, транзисторы, тиристоры. Усилители. Выпрямители. Основы цифровой техники.
БК4
БК7
БК9
ОПД.04
В результате изучения цикла дисциплин обучающийся должен:
знать:
- основные сведения метрологии;
- основные понятия стандартизации;
- основные понятия о допусках и посадках;
- точность формы, расположения шероховатости поверхностей;
- допуски на различные соединения деталей;
- функциональный анализ точности;
- типы, назначения и принцип действия технических средств измерений;
уметь:
- определить размеры, отклонения и допуски деталей и их соединений;
- определить предельные зазоры и натяги соединений;
- пользоваться техническими измерительными средствами.
Основы стандартизации и метрологии: Метрология: основные понятия, организационные, научные и методические основы. Правовые основы обеспечения единства измерений. Многообразие измерительных задач; классификация измерений по видам измерений, методы измерений и контроля; средства измерений и контроля; применение вычислительной техники в средствах измерений. Требования современной метрологии. Роль метрологии в повышении качества продукции, услуг и производства. Методы и средства контроля гладких цилиндрических и конических, резьбовых, шпоночных и шлицевых соединений, зубчатых и червячных передач. Отклонение формы и расположения поверхностей и их контроль. Системы стандартизации.
БК4
БК7
БК9
ОПД.05
В результате изучения цикла дисциплин обучающийся должен:
знать:
- основные способы механической обработки, используемые материалы и оборудование;
- основные литейные свойства сплавов, способы конструирования и получение отливок;
основные присадочные материалы;
владеть навыками:
- механической обработки металлов;
- подготовки свариваемых кромок и выбора основных и присадочных материалов;
уметь:
- назначить виды обработки в соответствии с необходимыми свойствами готового изделия;
- выполнять работы по обработке металлов и сплавов, используя необходимое оборудование.
Теплотехника: Основы производства черных и цветных металлов и сплавов. Направления развития черной металлургии. Производства порошков, брикетирование и спекание. Технологии термической, химико-термической и термомеханической обработки металлов и сплавов. Технологии литейного производства: изготовление отливок в песчано-глинистых формах и специальными методами. Литейные свойства сплавов, конструирование и получение отливок. Основы обработки металлов резанием. Обработка на токарных, сверлильных, фрезерных и др. станках.
БК4
БК7
БК9
ОПД.06
В результате изучения цикла дисциплин обучающийся будет:
знать:
- теоретические основы химических и физико-химических процессов, лежащих в основе металлургического производства
уметь:
- использовать методы оценки свойств металлов и сплавов
Физико-химические основы металлургических процессов:
методы оценки свойств металлов и сплавов, основы химических и физико-химических процессов, лежащих в основе металлургического производства
БК5
СД. 00
Специальные дисциплины