Алматы қаласының жерлерін нысаналы мақсатта пайдалану жіктемесін бекіту туралы
Алматы қаласы әкімдігінің 2013 жылғы 13 ақпандағы № 1/85 қаулысы. Алматы қаласы Әділет департаментінде 2013 жылғы 11 наурызда № 971 болып тіркелді. Күші жойылды - Алматы қаласы әкімдігінің 2014 жылғы 1 сәуірдегі N 2/211 қаулысымен
Ескерту. Күші жойылды - Алматы қаласы әкімдігінің 01.04.2014 № 2/211 қаулысымен.
Қазақстан Республикасының Жер кодексінің 8 бабына және Қазақстан Республикасының 2001 жылғы 23 қаңтардағы «Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы» Заңына сәйкес Алматы қаласының әкімдігі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Жерлерді нысаналы мақсатта пайдалану жіктемесі осы қаулының қосымшасына сәйкес бекітілсін.
2. Алматы қаласы әкімдігінің «Жерлерді нысаналы мақсатта пайдалану жіктемесін бекіту туралы» 2008 жылғы 1 желтоқсандағы № 6/937 қаулысының (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу Тізілімінде № 799 болып тіркелген, 2008 жылғы 31 желтоқсандағы «Вечерний Алматы» газетінің № 156-157 санында және 2008 жылғы 31 желтоқсандағы «Алматы ақшамы» газетінің № 152-153 санында жарияланған) күші жойылды деп танылсын.
3. Осы қаулы Алматы қаласы Әділет департаментінде мемлекеттік тіркелген кезден бастап күшіне енеді және оны алғаш ресми жарияланғаннан кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгiзiледi.
4. Осы қаулының орындалуын бақылау Алматы қаласы әкімінің орынбасары В. Долженковқа жүктелсін.
Алматы қаласының әкімі           А. Есімов
Енгізуші:
Алматы қаласы
Жер қатынастары
басқармасының бастығы            Қ. Қашқымбаев
Келісілді:
Алматы қаласы
әкімінің орынбасары              В. Долженков
Алматы қаласы Сәулет
және қала құрылысы
басқармасының бастығы            Ғ. Садырбаев
Алматы қаласы әкімі аппараты
заң бөлімінің меңгерушісі        А. Қасымова
Алматы қаласы әкімдігінің
2013 жылғы «13» ақпандағы № 1/85
қаулысына қосымша
Алматы қаласы аумағының аймақтарға
бөлінуіне сәйкес жерлерді нысаналы
мақсатта пайдалану жіктемесі.
Жерлердің категориялары – елді мекен жерлері
Ай
мақ түрі
нің ин
дексі
Жер учаскелері аумағының функционалдық мақса-тының (пайдалану) түрі
Жер учаскелері аумағының функцио-налдық мақсаты-
ның
(пайдалану) үлгісі
Жер учаскелеріндегі ғимараттардың және құрылыстардың (жайлар) функционалдық мақсатының (пайдалану) түрі
Жер учаскелеріндегі ғимараттардың және құрылыстардың (жайлар) функционалдық мақсатының (пайдалану) үлгісі
Жер учаскесінің нысаналы мақсаты
Жер учаскесінің нысаналы мақсатының коды
1
2
3
4
5
6
7
1. (Ж)
Тұрғын үй құрылысы
Тұрғын
Жеке тұрғын үй
Өмір сүру үшін
Жеке тұрғын үйді пайдалану және қызмет көрсету
1.1
Тұрғын және тұрғын емес
Шағын кәсіпкерлік объектілері бар жеке тұрғын үй
Рұқсат етілген қызмет көрсету түрлеріне арналған ғимаратта (жайда) өмір сүру және кәсіпкерлік қызметімен айналысу үшін
Шағын кәсіпкер-
лік субъекті-
лері үшін - жеке тұрғын үй мен тұрғын емес ғимаратқа (жайға) қызмет көрсету
1.2
Тұрғын
Қоршалған тұрғын үй
Өмір сүру үшін
Тұрғын үйді пайдалану және қызмет көрсету
1.3
Тұрғын және тұрғын емес
Шағын кәсіпкерлік объектілері бар қоршалған жеке тұрғын үй
Рұқсат етілген қызмет көрсету түрлеріне арналған тұрғын емес жайларда өмір сүру және кәсіпкерлік қызметімен айналысу үшін
Шағын кәсіпкер-
лік субъек-
тіcі үшін - тұрғын үй мен тұрғын емес ғимаратты пайдалану және қызмет көрсету
1.4
Көп пәтерлі (көп қабатты) тұрғын үй.
Көпфункционалды тұрғын үй
Салушы үшін - көп қабатты ғимаратты пайдалану үшін
(көп функцио-
налды тұрғын үй кешені)

Об утверждении классификатора целевого назначения земель города Алматы
Постановление акимата города Алматы от 13 февраля 2013 года N 1/85. Зарегистрировано в Департаменте юстиции города Алматы 11 марта 2013 года за N 971. Утратило силу постановлением акимата города Алматы от 1 апреля 2014 года N 2/211
Сноска. Утратило силу постановлением акимата города Алматы от 01.04.2014 N 2/211.
В соответствии со статьей 8 Земельного кодекса Республики Казахстан и Законом Республики Казахстан от 23 января 2001 года «О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан», акимат города Алматы ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Утвердить классификатор целевого назначения земель города Алматы согласно приложению к настоящему постановлению.
2. Признать утратившим силу постановление акимата города Алматы от 1 декабря 2008 года № 6/937 «Об утверждении классификатора целевого назначения земель» (зарегистрированное в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 799 опубликованное 31 декабря 2008 года в газете «Вечерний Алматы» № 156-157 и 31 декабря 2008 года в газете «Алматы ақшамы» № 152-153).
3. Настоящее постановление вступает в силу с момента государственной регистрации в Департаменте юстиции города Алматы и вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
4. Контроль за исполнением настоящего постановления возложить на заместителя акима города Алматы В. Долженкова.
Аким города Алматы           А. Есимов
Вносит:
Начальник Управления земельных
отношений города Алматы
К. Кашкимбаев
Согласовано:
Заместитель акима города Алматы
В. Долженков
Начальник Управления
архитектуры и
градостроительства города
Алматы
Г. Садырбаев
Заведующая юридическим отделом
аппарата акима города Алматы
А. Касымова
Приложение
к постановлению акимата города Алматы
от 13 февраля 2013 года № 1/85
Классификатор целевого назначения земель
в соответствии с зонированием территории города
Алматы. Категория земель – земли населенных пунктов
Ин-
декс
вида
зоны
Вид
функцио-
нального
назна-
чения
(исполь-
зования)
терри-
тории
земель-
ных
участков
Тип
функ-
цио-
наль-
ного
назна-
чения
(ис-
пользо-
вания)
терри-
тории
земель-
ного
участка
Вид функцио-
нального
назначения
(использо-
вания)
зданий и сооружений
(помещений)
на земель-
ном участке
Тип функ-
ционального
назначения
(использо-
вания)
зданий и
сооружений
(помещений)
на
земельном
участке
Целевое
назначение
земельного
участка
Код целе-
вого наз-
начения земель-
ного
участка
1
2
3
4
5
6
7
1. (Ж)
Жилая застрой-
ка
Жилая
Индивиду-
альный жилой дом
Для проживания
Эксплуата-
ция и обслужи-
вание индивиду-
ального жилого дома
1.1
Жилая и нежилая
Индивиду-
альный жилой дом с объектом малого предприни-
мательства
Для проживания и осущест-
вления предприни-
мательской деятель-
ности в здании (помещении), предназ-
наченном для разрешенных видов дея-
тельности
Для субъектов малого предприни-
мательства - обслужи-
вание индивиду-
ального дома и нежилого здания (помещения)
1.2
Жилая
Блокирован-
ный жилой дом
Для проживания
Эксплуата-
ция и об-
служивание жилого дома
1.3
Жилая и нежилая
Блокирован-
ный жилой дом с объектами малого предприни-
мательства
Для проживания и осу-
ществления предприни-
мательской деятельнос-
ти в нежилом помещении, предназна-
ченном для разрешенных видов дея-
тельности
Для субъекта предприни-
мательства - эксплу-
атация и обслужива-
ние жилого дома и нежилого помещения
1.4
Многоквар-
тирный (многоэтаж-
ный) жилой дом.  Многофунк-
циональный жилой комплекс
Для проживания и осущест-
вления предприни-
мательской деятель-
ности в нежилом помещении, предназна-
ченном для разрешенных видов дея-
тельности
Для заст-
ройщика – строитель-
ство мно-
гоэтажного здания (много-
функцио-
нального жилого комплекса)

1.5.1
Кондоми-
ниум қатысушы-
лары үшін – тұрғын үйді пайдалану және қызмет көрсету
1.5.2
1.(Ж)
Тұрғын үй құрылысы
Тұрғын және тұрғын емес
Көппәтерлі (көп қабатты) тұрғын үй.
Көпфункционалды тұрғын үй
Рұқсат етілген қызмет көрсету түрлеріне арналған тұрғын емес жайларда өмір сүру және кәсіпкерлік қызметімен айналысу үшін
Шағын кәсіпкер-
лік субъек-
тісі үшін – жайды пайдалану және қызмет көрсету
1.5.3
Қонақүй, мотель
Рұқсат етілген қызмет көрсету түрлеріне арналған тұрғын емес жайларда уақытша өмір сүру және кәсіпкерлік қызметімен айналысу үшін
Уақытша өмір сүруге арналған
ғимараттарды, жайларды
(объекті-
лерді) пайдалану және қызмет көрсету
1.6
Жатақхана
Еңбек шарты бойынша жұмыс істейтін адамдардың, оқу кезеңінде студенттер (курсанттар,
аспиранттар) мен оқушылардың, сондай-ақ, жатақхананың меншік иесі немесе иесімен еңбек шарты бар басқа да адамдардың уақытша тұруы үшін.
Рұқсат етілген қызмет көрсету түрлеріне арналған тұрғын емес жайларда кәсіпкерлік қызметімен айналысу үшін
Жатақхананы пайдалану және қызмет көрсету
1.7
2.(О)
Қоғамдық іскерлік құрылыс
Қоғамдық
Әкімшілік ғимарат (жай): (мемлекеттік мекеме, агенттік, консулдық, өкілдік, нотариалдық кеңсе, банк, биржа, кеңсе, қоғамдық ұйым, кәсіпорын, баспа (типографиясыз) басқа да қосалқы шаруашылық-
тұрмыстық және техникалық ғимарат және құрылыс
Басқару функция-
ларын жүзеге асыру үшін
Әкімшілік ғимаратты құрылысты, жайды пайдалану және қызмет көрсету үшін
2.1
2.(О)
Қоғамдық іскерлік құрылыс
Қоғамдық
Ғылыми-
зерттеу институтының объектілері: әкімшілік корпус, лабораториялық корпус, басқа да құрылыстар мен ғимараттар
Ғылыми-
зерттеу жұмыстарын жүзеге асыру үшін
Ғылыми-
зерттеу институтының ғимаратын (тарын), құрылысын (тарын) пайдалану және қызмет көрсету үшін
2.2
Денсаулық сақтау объектілері: аурухана, госпиталь, перзентхана, клиника, медициналық орталық, медициналық жедел жәрдем станциясы, қан құю станциясы, диспансер, емхана, диагностикалық орталық, консультация беру, амбулатория, сүт кухнясы, дәрігерлік-
косметологиялық салон, оптика дүкені, дәріхана, дәріханалық қоймалар, медициналық жабдықтар қоймасы және басқа да құрылыстар мен ғимараттар
Медициналық қызметтерді көрсету үшін
Денсаулық сақтау ғимаратын, құрылысын,  жайларын (объектілерін) пайдалану және қызмет көрсету
2.3
Медициналық-әлеуметтік қамтамасыз ету объектісі: мүгедектердің, жұмыссыздар мен үйі жоқтардың еңбек қабілеттілігін қалпына келтіру медициналық-әлеуметтік орталығы, қарттарға арналған интернат үйі, балалар интернат үйі, психикасы және психоневрологиясы бұзылған мүгедектігі бар ересектер мен балаларға арналған интернат үйі және басқа да құрылыстар мен ғимараттар
Әлеуметтік қамтамасыз ету қызметін көрсету үшін
Медициналық-
әлеуметтік қамтамасыз ету ғимара-
тын, құрылысын, жайларын (объектілерін) пайдалану және қызмет көрсету
2.4
2.(О)
Қоғамдық іскерлік құрылыс
Қоғамдық
Білім беру объектілері: жоғарғы оқу орны, колледж, кәсіптік-
техникалық училище, лицей, гимназия, жалпы білім беретін мектеп, оқу полигоны, оқу комбинаты, қайта даярлау және біліктілікті көтеру курстары, оқушылар сарайы, оқушылар үйі, жас техниктер станциясы, жас натуралистер станциясы
Білім беру қызметін көрсету үшін
Білім беру ғимаратын, құрылысын,  жайларын (объектілерін) пайдалану және қызмет көрсету
2.5
Бөбекхана, балабақша, балалар бақшасы - бөбекхана, балалар комбинаты
Мектепке дейінгі тәрбие беру бойынша қызмет көрсету үшін
Мектепке дейінгі тәрбие беру ғимаратын, құрылысын,  жайларын (объектілерін) пайдалану және қызмет көрсету
2.6
Ғибадат үйі (ғимараты): мешіт, шіркеу, синагога, костел, монастырь,
Медресе, шіркеу мектебі, жексенбілік мектеп.
Қайырымдылық мекемелері: жұмыссыздар, үйі жоқтар және кәрілерге арналған интернат үйі, балалар интернат үйі, пана
Діни салттарды өткізу үшін, рухани білім беру үшін, қайырымдылық мақсаттар
үшін
Дін ғұрыпты мақсаттағы ғимаратты құрылысын, жайларын (объекті-
лерін) пайдалану және қызмет көрсету

1.5.1
1. (Ж)
Жилая застрой-
ка
Жилая и нежилая
Многоквар-
тирный (многоэтаж-
ный) жилой дом.  Многофунк-
циональный жилой комплекс
Для проживания и осущест-
вления предприни-
мательской деятель-
ности в нежилом помещении, предназна-
ченном для разрешенных видов дея-
тельности
Для участников кондоми-
ниума – эксплуата-
ция и об-
служивание жилого дома
1.5.2
Многоквар-
тирный (многоэтаж-
ный) жилой дом.  Многофунк-
циональный жилой комплекс
Для проживания и осущест-
вления предприни-
мательской деятель-
ности в нежилом помещении, предназна-
ченном для разрешенных видов дея-
тельности
Для субъекта предпри-
ниматель-
ства – эксплуата-
ция и об-
служивание помещения
1.5.3
Гостиница, мотель
Для временного проживания  и осущест-
вления предприни-
мательской деятель-
ности в нежилых помещениях, предназначенных для разрешенных видов дея-
тельности
Эксплуата-
ция и об-
служивание здания, помещения (объекта) для временного проживания
1.6
Общежитие
Для временного проживания лиц, работающих по трудовому договору, студентов (курсантов, аспирантов) в период учебы, а также других лиц, имеющих договор с собствен-
ником или владельцем общежития. Для осущест-
вления предприни-
мательской деятель-
ности в нежилых помещениях, предназна-
ченных для разрешенных видов дея-
тельности
Эксплуата-
ция и об-
служивание общежития
1.7
2. (О)
Общест-
венно-
деловая застрой-
ка
Общест-
венная
Администра-
тивное здание (помещение): (админи-
стративное учреждение, агентство, представительство, но-
тариальная контора, банк, биржа, офис, об-
щественная организация, предприятие, издатель-
ство (без типографии), иное вспомога-
тельное хозяйст-
венно-
бытовое и техническое здание и сооружение
Для осущест-
вления функций управления
Эксплуа-
тация и обслужи-
вание админист-
ративного здания, сооружения, помещения
2.1
Объекты научно-исследовательского учреждения: административный корпус, лабораторный корпус, иные строения и сооружения
Для осуществления научно-исследовательской работы
Эксплуа-
тация и обслужи-
вание админист-
ративного здания, сооружения, помещения, научно- исследо-
ватель-
ского института
2.2
Объекты здраво-
охранения: больница, госпиталь, родильный дом, клиника, медицинский центр, станция скорой медицинской помощи, станция переливания крови, диспансер,  поликлиника, диагно-
стический центр, кон-
сультация, амбулатория, молочная кухня, врачебно-
косметоло-
гический салон. Объекты в сфере обращения лекарствен-
ных средств: магазин оптики, аптека, аптечные склады, склады ме-
дицинского оборудова-
ния, иные строения и сооружения
Для оказания медицинских  услуг
Эксплуата-
ция и об-
служивание здания, сооружения, помещения, (объекта) здраво-
охранения
2.3
2. (О)
Общест-
венно-
деловая застрой-
ка
Общест-
венная
Объекты медико- социального обеспечения: медико- социальный центр вос-
становления трудоспо-
собности инвалидов, безработных и бездомных, дом-
интернат для престарелых, детский дом-
интернат, дом-
интернат для взрослых и детей-
инвалидов с физическими и психо-
неврологи-
ческими нарушениями, иные строения и сооружения
Для оказания услуг социального обеспечения
Эксплуата-
ция и обслужи-
вание здания, сооружения, помещения, (объекта) медико-
социаль-
ного обес-
печения
2.4
Объекты образования: высшее учебное заведение, колледж, профессио-
нально-
техническое училище, лицей, гимназия, общеобразо-
вательная школа, учебный полигон, учебный комбинат, курсы пере-
подготовки и повышения квалифика-
ции, дворец школьников, дом школьников, станция юных техников, станция юных нату-
ралистов
Для оказания услуг образования
Эксплуата-
ция и обслу-
живание здания, сооружения, помещения, (объекта)  образова-
ния
2.5
Детские ясли, детский сад, ясли-сад, детский комбинат
Для оказания услуг по дошкольному воспитанию
Эксплуата-
ция и об-
служивание здания, сооружения, помещения, (объекта) дошколь-
ного воспитания
2.6
Культовые здания (сооружения): мечеть, церковь, синагога, костел, монастырь.
Медресе, приходская школа, воскресная школа.
Благотво-
рительные заведения: дом-
интернат для безработных, бездомных и престарелых, детский дом-
интернат, приют
Для отправления религиозных обрядов, предостав-
ления духовного образования, благотво-
рительных целей
Эксплуата-
ция и об-
служивание здания, сооружения, помещения (объекта) культового назначения

2.7.1
Рухани оқу мекемесі ғимаратын, жайларын (объекті-
лерін)  пайдалану және қызмет көрсету
2.7.2
Қайырым
дылық мекемесі ғимаратын, жайларын (объекті-
лерін)  пайдалану және қызмет көрсету
2.7.3
Спорт объектілері: әмбебап спорттық-
көрермен залы (Спорт сарайы), стадион, жабық арена, спорт залы, манеж, жабық су стадионы, шаңғымен секіруге арналған трамплин, жүзу бассейні, теннис корты, ипподром, ату тирі, спорт кешені, велотректер, жасанды мұз аренасы, спорттық-
техникалық клуб, жабдықталған спорт алаңы, фитнес клуб, аквапарк, ролик аренасы, би залы
Спортпен шұғылдану және дене
шынықтыру, халыққа қызмет көрсету және кәсіпкерлік қызметін жүзеге асыру үшін
Спорт ғимаратын, жайды пайдалану және қызмет көрсету үшін
2.8
2.(О)
Қоғамдық іскерлік құрылыс
Қоғамдық
Мәдениет және өнер объектілері: театр, цирк, филармония, мәдениет үйі, клуб, мәдениет орталығы, кинотеатр, мұражай, көрме залы, кітапхана, қосалқы ғимарат (құрылыс, павильон)
Мәдениет және өнер саласында қызмет көрсету, кәсіпкерлік қызметін жүзеге асыру үшін
Мәдениет (және өнер) ғимаратын, мәдени-
көріністік мекемелерді пайдалану және қызмет көрсету
2.9
Сауда, қоғамдық тамақтану, тұрмыстық қызмет көрсету объектілері: сауда және ойын-сауық орталығы (жерастыларды қоса), сауда үйі, әмбебап дүкен, азық-
түліктік емес тауарлар дүкені, азық-түлік тауарлар дүкені, мамандандырылған дүкен, аспаздық-
дүкен, мейрамхана, кафе, асхана, бар, дәмхана, бистро, кафетерий, қоғамдық тамақтану павильоны, биллиард ойнайтын орын, тұрмыстық қызмет көрсету комбинаты, киім және аяқкиім тігу және жөндеу ательесі, тұрмыстық техника жөндеу объектісі, жиһаз салондары, шаштараз, фотосалон, химиялық тазалаудың қабылдау пункттері, кір жуатын орын, химиялық тазалау фабрикасы (цехы), монша кешені, монша, ақша айырбастау пункті, ломбард
Сауда, қоғамдық тамақтану, тұрмыстық қызмет көрсету саласында қызмет көрсету, халыққа қызмет көрсету, кәсіпкерлік қызметін жүзеге асыру үшін
Халыққа қызмет көрсету ғимаратын (жайды) пайдалану және қызмет көрсету

2.7.1
Эксплуата-
ция и об-
служивание здания, сооружения, помещения духовного учебного заведения
2.7.2
2. (О)
Общест-
венно-
деловая застрой-
ка
Общест-
венная
Культовые здания (сооружения): мечеть, церковь, синагога, костел, монастырь.
Медресе, приходская школа, воскресная школа.
Благотво-
рительные заведения: дом-
интернат для безработных, бездомных и престарелых, детский дом-
интернат, приют
Для отправления религиозных обрядов, предостав-
ления духовного образования, благотво-
рительных целей
Эксплуата-
ция и об-
служивание здания, помещения благотво-
рительного заведения
2.7.3
Объекты спорта: универ-
сальный спортивно-
зрелищный зал (Дворец спорта), стадион, крытая арена, спортивный зал, манеж, крытый водный стадион, трамплин для прыжков на лыжах, плаватель-
ный бассейн, теннисный корт, ипподром, стрелковый тир, спортивный комплекс, велотреки, искусствен-
ная ледовая арена, спортивно-
технический клуб, обо-
рудованная спортивная площадка, фитнессклуб, аквапарк, роликовая арена, танцеваль-
ный зал
Для занятий физкуль-
турой и спортом, оказания услуг населению и осущест-
вления предприни-
мательской деятель-
ности
Эксплуата-
ция и об-
служивание спортив-
ного сооружения, помещения
2.8
Объекты культуры и искусства: театр, цирк, филармония, дом культуры, клуб, культурный центр, кинотеатр, музей, выставочный зал, библиотека, вспомога-
тельное здание (сооружение, павильон)
Для оказания услуг в области культуры и искусства, осущест-
вления предприни-
мательской деятель-
ности
Эксплуата-
ция и обслужи-
вание здания культуры (и искусства), культурно-зрелищного сооружения, помещения
2.9
2. (О)
Общественно-
деловая застрой-
ка
Общест-
венная
Объекты торговли, обществен-
ного питания, бытового об-
служивания: Торгово-
развлека-
тельный центр (включая подземные), торговый дом, уни-
версальный магазин, магазин непродо-
вольствен-
ных товаров, магазин продоволь-
ственных товаров, специализи-
рованный магазин, магазин-
кулинария, ресторан, кафе, столовая, бар, закусочная, бистро, кафетерий, павильон обществен-
ного питания, биллиардная, комбинат бытового обслужива-
ния, ателье по пошиву и ремонту одежды и обуви, объекты по ремонту бытовой техники, салоны мебели, парикма-
херская, фотосалон, приемные пункты химчистки, прачечной, фабрика (цех) химчистки, банный комплекс, баня, пункт обмена валюты, ломбард
Для осу-
ществления деятель-
ности в области торговли, обществен-
ного питания, бытового обслужи-
вания, пре-
доставления  услуг населению, осущест-
вления предприни-
мательской деятель-
ности
Эксплуата-
ция и об-
служивание здания (помещения) для об-
служивания населения

2.10
Қалалық нарық (базар): ашық (жабулы)
Қызмет көрсету және сауда қызметін жүзеге асыру үшін
Базарды пайдалану және қызмет көрсету
2.11
3.(П)
Өндірістік құрылыс
Өнеркә-
сіптік
-өндірістік
Өнеркәсіп объектілері: завод, фабрика, өнеркәсіптік корпус, цех, тұрмыстық корпус, әкімшілік-
өнеркәсіптік ғимарат, өндірістік-
қосалқы ғимарат (ғимарат)
Қызмет көрсету және сауда қызметін жүзеге асыру үшін
Өнеркәсіптік-
өндірістік ғимаратты
(құрылысты) пайдалану және қызмет көрсету
3.1
Өндірістік
-қойма
Өнеркәсіптік-қойма құрылыстары: қойма ғимараттары, көкөніс сақтау орны, бункер, резервуар, тоңазытқыш және басқа да құрылыстар
Қызмет көрсету және кәсіпкерлік қызметін жүзеге асыру үшін
Өндірістік-
қойма ғимараттарын (құрылыс-
тарын) пайдалану және қызмет көрсету
3.2
3.(П)
Өндіріс
тік құрылыс
Коммуналдық
Коммуналдық шаруашылық объектілері: өрт сөндіру депосы, жерлеу бюросы, қоғамдық дәретхана және басқа да құрылыстар
Қызмет көрсету және кәсіпкерлік қызметін жүзеге асыру үшін
Коммуналдық шаруашылық объектілерін
(құрылыс-
тарын) пайдалану және қызмет көрсету
3.3
4.(Т)
Көлік, байланыс және электрмен қамтамасыз ету
Көлік
Темір жол транспорты объектілері: темір жолдар, темір жол вокзалы, депо, тарту қосалқы станциясы, жөндеу-
өндірістік шеберханасы, әкімшілік-
тұрмыстық ғимарат, өндірістік-
қосалқы ғимарат (құрылыс)
Қызмет көрсету және кәсіпкерлік қызметін жүзеге асыру үшін
Темір жол транспорты объектісін (объектілерін) пайдалану және қызмет көрсету
4.1
Әуе транспорты объектілері: аэровокзал, әуежай, диспетчерлік пункт, шеберхана және авиатранспорт құралдары жабдықтарын жөндеу бойынша қосалқы құрылыстар, ангар, багаж-жүк және басқа да аэронавигациялық объектілер мен құрылыстар
Қызмет көрсету және кәсіпкерлік қызметін жүзеге асыру үшін
Әуе транспорты объектісін (объектілерін) пайдалану және қызмет көрсету
4.2
Автомобиль транспорты объектілері: әкімшілік-
тұрмыстық ғимарат, автовокзал, автобекет, автобус паркі, диспетчерлік пункт, автомототранспорт құралдарын техникалық байқаудан өткізу орталықтары, көп деңгейлі көлік жолайрығы, жолдар, өту жолдары, халыққа қызмет көрсету объектілерін орналастыру мүмкіндігі бар жерасты өткелдері.
Көлік жуу орны, автотұрақ, автопаркинг, көлік қоятын орын, көлікжай, дөңгелек жөндеу пункті және осы мақсатқа бағытталған объектілерді орналастыру.
Автомобильге жанармай құю станциясы (АЖС), техникалық қызмет көрсету станциясы (ТҚС) және осы мақсатқа бағытталған объектілерді орналастыру
Қызмет көрсету және кәсіпкерлік қызметін жүзеге асыру үшін
Автомобиль транспорты объектісін (объектілерін) пайдалану және қызмет көрсету

2.10
Городской рынок (базар): открытый, крытый
Для оказания услуг и осуществле-
ния торговой деятель-
ности
Эксплуата-
ция и обслужи-
вание рынка
2.11
3. (П)
Произ-
водст-
венная застрой-
ка
Промыш-
ленно-
произ-
водст-
венная
Объекты промышлен-
ности: завод, фабрика, производ-
ственный корпус, цех, бытовой корпус, администра-
тивно-
производ-
ственное здание, производ-
ственно-
вспомога-
тельное здание (сооружение)
Для оказания услуг и осуществле-
ния про-
изводствен-
ной дея-
тельности
Эксплуата-
ция и обслужи-
вание производ-
ственного здания, сооружения, помещения
3.1
Произ-
водст-
венно-
склад-
ская
Производственно - складские сооружения: складское сооружение, овощехрани-
лище, бункер, резервуар, холодильник и иные сооружения
Для оказания услуг и осуществле-
ния пред-
принима-
тельской деятель-
ности
Эксплуата-
ция и об-
служивание производ-
ственно- складского здания, сооружения, помещения
3.2
3.(П)
Произ-
вод-
ственная застрой-
ка
Комму-
нальная
Объекты коммуналь-
ного хозяйства: пожарное депо, бюро похоронного обслужи-
вания, об-
щественные туалеты и иные сооружения
Для оказания услуг и осущест-
вления предприни-
мательской деятель-
ности
Эксплуата-
ция и обслужива-
ние здания, сооружения, объекта коммуналь-
ного хозяйства
3.3
4. (Т)
Транс-
порта, связи и электроснабжения
Транс-
портная
Объекты железнодо-
рожного транспорта: железнодо-
рожные пути, железнодо-
рожный тупик, железнодо-
рожный вокзал, депо, тяговая подстанция, ремонтно-
производ-
ственная мастерская, администра-
тивно-
бытовое здание, производ-
ственно-
вспомога-
тельное здание (сооружение)
Для оказания услуг и осуществле-
ния пред-
принимательской дея-
тельности
Эксплуата-
ция и обслужива-
ние объекта железно-
дорожного транспорта
4.1
Транс-
портная
Объекты воздушного транспорта: аэровокзал, аэропорт, диспетчер-
ский пункт, мастерская и вспомога-
тельные сооружения по ремонту оборудова-
ния авиа-
транспорт-
ных средств, ангар, багажно-
грузовые сооружения, аэронавига-
ционные объекты наземных служб, взлетно-
посадочная полоса
Для оказания услуг и осуществле-
ния пред-
принима-
тельской деятель-
ности
Эксплуата-
ция и обслужи-
вание объекта воздушного транспорта
4.2
4. (Т)
Транс-
порта, связи и электро-
снаб-
жения
Транс-
портная
Объекты автомобиль-
ного транспорта: администра-
тивно-
бытовое здание, автовокзал, автостанция, автобусный парк, диспетчер-
ский пункт, центр тех-
нического осмотра автомото-
транспорт-
ных средств, многоуров-
невые тран-
спортные развязки, дороги, проезды, подземные переходы с возможным размещением объектов обслужива-
ния населения.
Автомойка, автостоянка, автопаркинг, парковка, гараж, вулка-
низация с возможным размещением сопутству-
ющих объектов.
Автозапра-
вочная станция (АЗС), станция техничес-
кого обслу-
живания (СТО) с возможным размещением сопутству-
ющих объектов
Для оказания услуг и осуществле-
ния пред-
принима-
тельской деятель-
ности
Эксплуата-
ция и обслужи-
вание  объекта автомо-
бильного транспорта

4.3.1
Автомобиль транспортына қызмет көрсету бойынша ғимараттарды, құрылыстарды, жайларды  (объектісін) пайдалану және қызмет көрсету
4.3.2
Автомобильге жанармай құю станциясы, техникалық қызмет көрсету станциясы ғимаратын пайдалану және қызмет көрсету
4.3.3
4.(Т)
Көлік, байланыс және электрмен қамтамасыз ету
Көлік
Электрлі транспорт объектісі: трамвай депосы, троллейбус депосы, метрополитен депосы, метрополитен станциясы, тарту қосалқы станциясы, әкімшілік-тұрмыстық ғимарат, диспетчер пункті, жөндеу-өндірістік шеберханасы, халыққа қызмет көрсету объектілерін орналастыру мүмкіндігі бар метрополитен станциясы
Электрлі транспортқа қызмет көрсету және кәсіпкерлік қызметін жүзеге асыру үшін
Электрлі транспорт объектісін (объектілерін) пайдалану және қызмет көрсету
4.4
Құбыр желісі транспорты объектісі: Жылу энергиясы орталығы (ЖЭО), жерүсті және жерасты жылу жүйесі, қазандық, жылу пункті, жылу камерасы, градирня, жерүсті су бөгеті, жерасты су бөгеті, су тазалау қондырғылары, тегеурiндi су мұнарасы
Насостық су құбырлары, газ құбыры, мұнай құбыры, сумен қамтамасыз ету станциясы, канализациялық насос станциясы, жауын суларын механикалық тазалау станциясы, жауын суларын биологиялық тазалау станциясы, газ бөлу станциясы, газ бөлу пункті, газ толтыру станциясы, газгольдерлер.
Мұнай-газ сақтау орны,  жерүсті және жерасты ғимараттары, құрылыстар, ғимараттар, құрылғылар және басқа да құбыр желісі транспорты объектісі
Құбыр желісі транспортына қызмет көрсету және кәсіпкерлік қызметін жүзеге асыру үшін
Құбыр желісі транспорты объектісін (объектілерін) пайдалану және қызмет көрсету
4.5.1
Құбыр желісі транспортының өндірістік-қойма объектісін (объектілерін) пайдалану және қызмет көрсету
4.5.2.
4.(Т)
Көлік, байланыс және электрмен қамтамасыз ету
Көлік
Аспалы (арқан) жолаушылар жолы объектісі: станциялар, желі тіректері, өткелдер, сақтандырғыш құрылғылар (желілер және көпірлер), аспалы қатты тартылған жолдарға арналған эстакадалар және галереялар
Аспалы (арқан) жолаушылар жолына қызмет көрсету және кәсіпкерлік қызметін жүзеге асыру үшін
Аспалы (арқан) жолаушылар жолы объектісін пайдалану және қызмет көрсету
4.6
Коммуника-
циялық
Байланыс, телевидение, радио хабарларын, ақпарат тарату объектілері: радиостанция, телеорталық, спутниктік байланыс ғимараты, почтамт, телеграф, пошта бөлімшелері, автоматты телефон станциясы және басқа да ғимараттар
Байланыс қызметін көрсету және кәсіпкерлік қызметін жүзеге асыру үшін
Байланыс объектісін пайдалану және қызмет көрсету
4.7.1
Телерадиотарату объектісін пайдалану және қызмет көрсету

4.3.1
Эксплуата-
ция и об-
служивание  объекта по обслужи-
ванию, хранению автомо-
бильного  транспорта
4.3.2
Эксплуата-
ция и об-
служивание автозапра-
вочной станции, станции техничес-
кого об-
служивания
4.3.3
Транс-
портная
Объекты электричес-
кого транспорта: трамвайное депо, троллейбус-
ное депо, депо метро-
политена, тяговая подстанция, администра-
тивно-
бытовое здание, диспетчер-
ский пункт, ремонтно- производ-
ственная мастерская, станция метрополитена с возможным размещением объектов обслужива-
ния населения
Для оказания услуг электри-
ческого транспорта и осущест-
вления предприни-
мательской деятель-
ности
Эксплуата-
ция и обслужива-
ние объекта электри-
ческого транспорта
4.4
4. (Т)
Транс-
порта, связи и электро-
снабже-
ния
Транс-
портная
Объекты трубопро-
водного транспорта: Теплоэлект-
роцентраль (ТЭЦ), тепловые сети надземные и подземные, котельная, тепловой пункт, тепловая камера, градирня, водозабор поверх-
ностный, водозабор подземный, водоочист-
ные сооружения, водонапор-
ная башня.
Водопроводы, газопроводы, нефтепрово-
ды, станция водоснаб-
жения, насосная станция канализации, станция механичес-
кой очистки сточных вод, станция биологи-
ческой очистки сточных вод, газораспре-
делительная станция, газораспре-
делительный пункт, газонапол-
нительная станция, газголь-
деры.
Нефте-
газохрани-
лища, наземные и подземные здания, строения, сооружения, устройства и другие объекты трубопро-
водного транспорта
Для оказания услуг трубо-
проводного транспорта и осу-
ществления предприни-
мательской деятель-
ности
Эксплуата-
ция и обслужива-
ние объекта трубопро-
водного транспорта
4.5.1
Эксплуата-
ция и обслужива-
ние произ-
водственно- складского объекта трубопро-
водного транспорта
4.5.2.
Транс-
портная
Объекты пассажир-
ской подвесной канатной дороги: станции, линейные опоры, переходы, предохранительные устройства (сети и мосты), эстакады и галереи для жестко подвешенных путей
Для оказания услуг пас-
сажирской подвесной канатной дороги и осуществле-
ния пред-
принима-
тельской деятель-
ности
Эксплуата-
ция и обслужи-
вание объекта пассажир-
ской подвесной канатной дороги
4.6
Комму-
ника-
ционная
Объекты связи, телевидения, радиове-
щания, информатики: радиостан-
ция, телецентр, здание спутниковой связи, почтамт, телеграф, почтовые отделения, автомати-
ческая телефонная станция и иные сооружения
Для оказания услуг связи и осу-
ществления предприни-
мательской деятель-
ности
Эксплуата-
ция и об-
служивание объекта связи
4.7.1
Эксплуата-
ция и об-
служивание объекта  телерадио-
вещания

4.7.2
Пошта объектісін пайдалану және қызмет көрсету
4.7.3
Электрмен қамтамасыз ету
Электрмен қамтамасыз ету объектілері: ГРЭС, суэлектр станциясы, электр қосалқы станциясы, тарату пункті, трансформаторлық қосалқы станция, трансформаторлық пункт, электр тасымалдау желілері, оның ішінде жерасты желілері мен оның қорғау аймақтары
Электрмен қамтамасыз ету қызметін көрсету және кәсіпкерлік қызметін жүзеге асыру үшін
Электрмен қамтамасыз ету объектісін пайдалану және қызмет көрсету
4.8
5.(Т)
Ортақ пайдалану жерлері
Ортақ
Ортақ пайдалану объектілері: сауда шатырлары, дүңгіршек, жарнама құрылғысы, аялдама пункті және басқа да қызмет көрсету объектілері
Халық мұқтаждықтарын қанағаттандыру үшін
Уақытша типтегі құрылыс
тарды пайдалану және қызмет көрсету үшін
5.1
Алаңдар, көшелер, жаяу жүргіншілер жолы, көше бойындағы оқшауланған белдеулер, жолдардың жиегі, жағалаулар, саябақтар, гүлзарлар, тоғайлар, желекжолдар, су айдындары, жағажайлар және басқа да объектілер
Көркейту үшін
5.2.1
Көгалдандыру үшін
5.2.2
6.(Р)
Ерекше қорғалатын табиғи аумақ, емдеу, рекреациялық және тарихи-мәдени мақсаттағы жерлер
Ерекше қорғалатын
Рекреациялық мақсаттағы объектілер: табиғи саябақ, қорық
Табиғат қорғау іс-шараларын жүзеге асыру үшін
Табиғи саябақты (қорықты) пайдалану және қызмет көрсету
6.1
Тарихи-мәдени мақсаттағы объектілер: Тарихи ескерткіштер
(мемориалдық кешен)
Ғылыми, мәдени-
ағартушылық, оқу, туристік мақсаттар үшін
Тарихи ескерткішті (мемориалдық кешенді) пайдалану және қызмет көрсету
6.2
Сауықтыру мақсатындағы объектілер: курорт, санаторий, емдеу-
сауықтыру орны, демалыс үйі, пансионат, жазғы балалар лагері және басқа да құрылыстар
Медициналық және сауықтыру қызметін көрсету және кәсіпкерлік қызметін жүзеге асыру үшін
Сауықтыру мақсатындағы кешен ғимаратын пайдалану және қызмет көрсету
6.3
7.
(Р)
Гидротехникалық және су шаруашы-
лығы құрылыстары орналасқан су айдында-
рының және акваторийдің аумағы
Су қоры
Объектілер: су шаруашылығы құрылыстары
Қызмет көрсету және халық мұқтаждықтарын қанағаттандыру үшін
Су шаруашылығы құрылыстарын пайдалану және қызмет көрсету
7.1
8.(СХ)
Ауыл
шаруашылығы мақсатында пайдалану
Ауыл
шаруашы-
лығы
Ауылшаруашылығы мақсатындағы объектілер: шаруа қожалығы
Шаруа қожалығын жүргізу үшін
Шаруа қожалығы
8.1
Ауылшаруашылығы объектісі: жылыжайлар, оранжерея және басқа да құрылыстар
Ауылшаруашылығы өнімін өндіру үшін
Ауылшаруашылығы мақсатын
дағы объекті
лерді пайдалану және қызмет көрсету
8.2
Бағбандық объектісі: бақ, бақша үйі, саяжай
учаскесі, саяжай үйі
Бағбандық жүргізу үшін
Бағбандық
8.3
9.(НТ)
Қала құрылысы қызметіне тартылмаған резерв
тегі жерлер
Резервтегі
Белгілі қызмет түрімен айналысуға тыйым салынған, кейіннен оларды басқа қызмет түрлері үшін пайдалануға арналған аумақтар
Резервке қою үшін
Резерв
9.1
10.(С)
Арнайы мақсаттағы
Арнайы
Арнайы мақсаттағы объектілер: мәйітхана, крематорий, зират, мал қорымы, тұрмыстық қалдықтарды тастайтын жерлер, арнайы нормативтер және ережелерді, санитарлық-
қорғау аймақтарын белгілемейінше пайдалануға болмайтын тазалау құрылғылары
Арнайы мақсатта
Арнайы мақсаттағы объектіні пайдалану және қызмет көрсету үшін

4.7.2
Эксплуата-
ция и об-
служивание объекта почты
4.7.3
4. (Т)
Тран-
спорта, связи и электро-
снабже-
ния
Элек-
тро-
снабже-
ния
Объекты электро-
снабжения: ГРЭС, гидроэлект-
ростанция, электропод-
станция, распредели-
тельный пункт, трансформа-
торная подстанция, трансформа-
торный пункт, линии электропе-
редач, в том числе подземные и их охранные зоны
Для оказания услуг  электро-
снабжения и осуществле-
ния пред-
принима-
тельской деятель-
ности
Эксплуата-
ция и об-
служивание объекта электро-
снабжения
4.8
5. (Т)
Общего пользо-
вания
Общая
Объекты облегчен-
ного типа: торговая палатка, киоск, рекламное сооружение, остановоч-
ный пункт и иной объект сервиса
Для удов-
летворения нужд населения
Эксплуата-
ция и об-
служивание сооружения временного типа
5.1
Площади, улицы, тротуары, придорожные полосы, обочины дорог, набережные, парки, скверы, рощи, бульвары, водоемы, пляжи, и иные объекты
Благоу-
стройство
5.2.1
Озеленение
5.2.2
6. (Р)
Особо охраня-
емые природ-
ные терри-
тории, оздоро-
витель-
ного, рекреа-
ционного и историко-куль-
турного назна-
чения
Особо охраня-
емая
Объекты рекреаци-
онного назначения: природный парк, заповедник
Для осу-
ществления природо-
охранных мероприятий
Эксплуата-
ция и об-
служивание природного парка (заповед-
ника)
6.1
Объект историко-
культурного назначения: памятник истории (ме-
мориальный комплекс)
Для научных, культурно-
просвети-
тельных, учебных и туристи-
ческих целей
Эксплуата-
ция и об-
служивание памятника истории (мемориального комплекса)
6.2
Объекты оздорови-
тельного назначения:  курорт, санаторий, профилак-
торий, дом отдыха, пансионат, летний детский лагерь отдыха и иные строения и сооружения
Для оказания медицинских, оздоро-
вительных услуг и осуществле-
ния предпри-
ниматель-
ской дея-
тельности
Эксплуата-
ция и обслужи-
вание здания, комплекса оздорови-
тельного назначения
6.3
7. (Р)
Террито-
рии водоемов и аква-
торий, водоох-
ранных полос, водохо-
зяйст-
венных сооруже-
ний
Водного фонда
Объекты: водохозяй-
ственные сооружения
Для оказания услуг и удовлетво-
рения нужд населения
Эксплуата-
ция и обслужива-
ние водо-
хозяйст-
венных сооружений
7.1
8. (СХ)
Сельско-
хозяйст-
венного исполь-
зования
Сель-
скохо-
зяйст-
венная
Объект сельскохо-
зяйствен-
ного назначения: крестьян-
ское хозяйство
Для ведения крестьян-
ского хозяйства
Крестьян-
ское хозяйство
8.1
Объекты сельскохо-
зяйственные: теплицы, оранжереи и иные сооружения
Для  произ-
водства сельскохо-
зяйственной продукции
Эксплуата-
ция и об-
служивание объекта сельско-
хозяйст-
венного назначения
8.2
Объект садоводства: сад, садовый дом, дачный  участок, дачный дом
Для ведения садоводства
Садовод-
ство
8.3
9. (НТ)
Резерв-
ная террито-
рия
Резерв-
ная
Территория зарезерви-
рованная для строи-
тельства планируемых объектов
Для резерва
Резерв
9.1
10. (С)
Специ-
ального назна-
чения
Специ-
альная
Объекты специаль-
ного назначения: морг, крематорий,  кладбища, скотомо-
гильник, свалка бытовых отходов, очистные сооружения, использо-
вание которых невозможно без уста-
новления специальных нормативов и правил, санитарно-
защитных зон
Для специ-
ального назначения
Эксплуата-
ция и об-
служивание объекта специаль-
ного назначения

10.1
11.(РТ)
Қорғаныс қажетті-
ліктері және өзге де пайдалану режимдері үшін арналған аумақ
Қорғаныс және өзге де пайда-
лану режимдері
Қорғаныс және өзге де пайдалану режимдерінің объектілері
Қорғаныс және өзге де пайдалану режиміндегі объектілер
Қорғаныс және өзге де пайдалану режимдегі объектілерді пайдалану және қызмет көрсету
11.1
Ескерту:
* Жер учаскесін нысаналы мақсатта пайдалану Қазақстан Республикасының «Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы»«Лицензиялау туралы» заңнамаларына сәйкес шаруашылық жүргізетін субъектілердің міндеттері мен функцияларын ескере отырып айқындалады.

10.1
11. (РТ)
Терри-
тория для нужд обороны и иного режим-
ного исполь-
зования
Обороны и иного режима исполь-
зования
Объекты оборонного и иного режимного использо-
вания
Для нужд обороны и иного режимного использо-
вания
Эксплуата-
ция и обслужива-
ние объекта обороны и иного режима использо-
вания
11.1
Примечание:
* Целевое использование земельного участка определяется с учетом задач и функций хозяйствующего субъекта в соответствии с законодательством Республики Казахстан «О налогах и других обязательных платежах в бюджет» и «О лицензировании».