Қазақстан Республикасы Қарулы Күштері әскери полиция органдарының айырым белгілерін бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрінің 2014 жылғы 26 ақпандағы № 77 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2014 жылы 4 сәуірде № 9295 тіркелді.
Ескерту. Бүкіл мәтін бойынша "кеуде белгісін" "кеуде белгісі", "кеуде белгі", "кеуде белгісінен" деген сөздер тиісінше "төсбелгісін", "төсбелгісі", "төсбелгі", "төсбелгіден" деген сөздермен ауыстырылды – ҚР Қорғаныс министрінің 18.09.2023 № 900 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
"Қазақстан Республикасының Қарулы Күштері, басқа да әскерлері мен әскери құралымдары әскери қызметшілерінің әскери киім нысаны және айырым белгілері туралы" Қазақстан Республикасы Президентінің 2011 жылғы 25 тамыздағы № 144 Жарлығымен бекітілген Қазақстан Республикасының Қарулы Күштері, басқа да әскерлері мен әскери құралымдары әскери қызметшілерінің әскери киім нысаны және айырым белгілері үлгілерінің сипаттамасы мен суреттерінің 2 және 8-тармақтарына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған Қазақстан Республикасы Қарулы Күштері әскери полиция органдарының айырым белгілері бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Қарулы Күштері Әскери полициясы бас басқармасының бастығы:
1) Қазақстан Республикасы Қарулы Күштері әскери полиция органы әскери қызметшілерінің шевронын, дербестендірілген белгісі мен төсбелгісін жасауды және бағынысты мекемелер мен бөлімшелерді олармен қамтамасыз етуді ұйымдастырсын;
2) заңнамада белгіленген тәртіппен осы бұйрықты мемлекеттік тіркеу үшін Қазақстан Республикасының Әділет министрлігіне жолдасын;
3) мемлекеттік тіркелгеннен кейін күнтізбелік он күн ішінде осы бұйрықтың көшірмесін ресми жариялау үшін бұқаралық ақпарат құралдарына және "Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің Республикалық құқықтық ақпарат орталығы" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнының "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесіне жолдасын;
4) ресми жарияланғаннан кейін бұйрықты Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрлігінің веб-сайтына орналастырсын.
Ескерту. 2-тармаққа өзгеріс енгізілді – ҚР Қорғаныс министрінің 18.09.2023 № 900 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
3. Бұйрықтың орындалуын бақылау Қорғаныс министрінің бірінші орынбасары – Қазақстан Республикасы Қарулы Күштері Бас штабының бастығына жүктелсін.
4. Бұйрық лауазымды адамдарға, оларға қатысты бөлігінде жеткізілсін.
5. Осы бұйрық алғаш ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Ә. Жақсыбеков
Қазақстан Республикасы
Қорғаныс министрінің
2014 жылғы 26 ақпандағы
№ 77 бұйрығымен бекітілген
Қазақстан Республикасы Қарулы Күштері
әскери полиция органдарының айырым белгілері
Әскери полиция органы әскери қызметшілерінің шевроны, дербестендірілген белгісі мен төсбелгісі Қазақстан Республикасы Қарулы Күштері әскери полиция органының айырым белгісі болып табылады.

Об утверждении знаков различия органов военной полиции Вооруженных Сил Республики Казахстан
Приказ Министра обороны Республики Казахстан от 26 февраля 2014 года № 77. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 4 апреля 2014 года № 9295.
В соответствии с пунктами 2 и 8 Описания и рисунков образцов военной формы одежды и знаков различия военнослужащих Вооруженных Сил, других войск и воинских формирований Республики Казахстан, утвержденных Указом Президента Республики Казахстан от 25 августа 2011 года № 144 "О военной форме одежды и знаках различия военнослужащих Вооруженных Сил, других войск и воинских формирований Республики Казахстан", ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемые знаки различия органов военной полиции Вооруженных Сил Республики Казахстан.
2. Начальнику Главного управления военной полиции Вооруженных Сил Республики Казахстан:
1) организовать изготовление шевронов, персонифицированных знаков и нагрудных знаков военнослужащих органов военной полиции Вооруженных Сил Республики Казахстан и обеспечение ими подчиненных учреждений и подразделений;
2) в установленном законодательством порядке направить настоящий приказ в Министерство юстиции Республики Казахстан, для государственной регистрации;
3) в течение десяти календарных дней после государственной регистрации копию настоящего приказа направить в средства массовой информации и в информационно-правовую систему "Әділет" республиканского государственного предприятия на праве хозяйственного ведения "Республиканский центр правовой информации Министерства юстиции Республики Казахстан", для официального опубликования;
4) после официального опубликования приказ разместить на веб-сайте Министерства обороны Республики Казахстан.
Сноска. Пункт 2 с изменением, внесенным приказом Министра обороны РК от 18.09.2023 № 900 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
3. Контроль за исполнением приказа возложить на первого заместителя Министра обороны – начальника Генерального штаба Вооруженных Сил Республики Казахстан.
4. Приказ довести до должностных лиц в части, их касающейся.
5. Приказ вводится в действие по истечению десяти календарных дней со дня его первого официального опубликования.
А. Джаксыбеков
Утверждены
приказом Министра обороны
Республики Казахстан
от 26 февраля 2014 года № 77
Знаки различия органов военной полиции
Вооруженных Сил Республики Казахстан
Знаками различия органов военной полиции Вооруженных Сил Республики Казахстан являются шеврон, персонифицированный знак и нагрудной знак военнослужащих органов военной полиции.

Ескерту. Кіріспе жаңа редакцияда – ҚР Қорғаныс министрінің 18.09.2023 № 900 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1. Қазақстан Республикасы Қарулы Күштері әскери полиция органдарының шевроны
1. Әскери полиция органдарының шевроны 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша әскери қызметшілердің әскери полиция органдарына тиесілігінің нышаны болып табылады.
2. Әскери полицияның шевроны әскери полиция әскери қызметшілері нысанды киімінің оң жақ жеңіне оның жоғарғы нүктесінен 20 миллиметрге төмен арақашықтықта орналастырылады.
2. Қазақстан Республикасы Қарулы Күштері әскери полиция органдарының дербестендірілген белгісі
3. Әскери полиция органдарының дербестендірілген белгісі Қазақстан Республикасы Қарулы Күштері Әскери полициясы бас басқармасы бастығының бұйрығымен 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша қызметі бойынша оң мінезделетін әскери полиция органдарында кемінде 5 жыл еңбек өтілі бар және 2-сыныпты маманға қойылатын талаптарға сәйкес келетін офицерлерге, сержанттар мен сарбаздар лауазымдарындағы келісімшарт бойынша әскери қызметшілерге беріледі.
Сарбаздар лауазымдарындағы әскери қызметшілерге әскери полиция органдарының дербестендірілген белгісі жауынгерлік даярлықта қол жеткізген жетістіктері үшін және оқу пәндері бойынша сынақтарды үздік тапсыру қорытындылары бойынша беріледі.
Әскери полиция органдарының дербестендірілген белгісі бас киімде (беретте) тігістің сол жағына қарай орналастырылады.
3. Қазақстан Республикасы Қарулы Күштері әскери полиция органы әскери қызметшілерінің төсбелгісі
Ескерту. 3-тараудың тақырыбы жаңа редакцияда – ҚР Қорғаныс министрінің 18.09.2023 № 900 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
4. Қазақстан Республикасы Қарулы Күштері әскери полиция органы әскери қызметшілерінің төсбелгісі (бұдан әрі – төсбелгі) Қазақстан Республикасы Қарулы Күштері әскери полиция органының ерекшелік төсбелгісі болып табылады.
Ескерту. 4-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Қорғаныс министрінің 18.09.2023 № 900 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
5. Қазақстан Республикасы Қарулы Күштері Әскери полициясы бас басқармасының 3-қосымшаға сәйкес нысан бойынша төсбелгісі.
6. Алматы өңірлік, Талдықорған, Қапшағай және Сарыөзек гарнизондары әскери полиция органдарының 4-қосымшаға сәйкес нысан бойынша төсбелгісі.
7. Ақтау, Ақтөбе және Атырау гарнизондары әскери полиция органдарының 5-қосымшаға сәйкес нысан бойынша төсбелгісі.

Сноска. Преамбула - в редакции приказа Министра обороны РК от 18.09.2023 № 900 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
1. Шеврон органов военной полиции
Вооруженных Сил Республики Казахстан
1. Шеврон органов военной полиции является символом принадлежности военнослужащих к органам военной полиции по форме, согласно приложению 1.
2. Шеврон военной полиции размещается на правом рукаве форменной одежды военнослужащих военной полиции на расстоянии 20 миллиметров ниже его верхней точки.
2. Персонифицированный знак органов военной полиции
Вооруженных Сил Республики Казахстан
3. Персонифицированный знак органов военной полиции присваивается приказом начальника Главного управления военной полиции Вооруженных Сил Республики Казахстан офицерам, военнослужащим по контракту на должностях сержантов и солдат, характеризующимся по службе положительно, имеющим стаж не менее 5 лет в органах военной полиции и соответствующим требованиям, предъявляемым к специалисту 2 класса по форме, согласно приложению 2.
Военнослужащим на должностях солдат персонифицированный знак органов военной полиции присваивается за успехи, достигнутые в боевой подготовке и по итогам сдачи зачетов по предметам обучения на отлично.
Персонифицированный знак органов военной полиции размещается на головном уборе (берет) с левой стороны шитья.
3. Нагрудной знак военнослужащих органов военной полиции Вооруженных Сил Республики Казахстан
Сноска. Заголовок главы 3 - в редакции приказа Министра обороны РК от 18.09.2023 № 900 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
4. Нагрудной знак военнослужащих органов военной полиции Вооруженных Сил Республики Казахстан (далее – нагрудной знак) является отличительным нагрудным знаком органов военной полиции Вооруженных Сил Республики Казахстан.
Сноска. Пункт 4 - в редакции приказа Министра обороны РК от 18.09.2023 № 900 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
5. Нагрудной знак Главного управления военной полиции Вооруженных Сил Республики Казахстан по форме, согласно приложению 3.
6. Нагрудной знак органов военной полиции Алматинского регионального, Талдыкорганского, Капшагайского и Сарыозекского гарнизонов по форме, согласно приложению 4.
7. Нагрудной знак органов военной полиции Актауского, Актюбинского и Атырауского гарнизонов по форме, согласно приложению 5.

8. Тараз, Шымкент және Гвардейск гарнизондары әскери полиция органдарының 6-қосымшаға сәйкес нысан бойынша төсбелгісі.
9. Қарағанды, Приозерск және Балқаш гарнизондары әскери полиция органдарының 7-қосымшаға сәйкес нысан бойынша төсбелгісі.
10. Семей өңірлік, Аягөз, Үшарал және Өскемен гарнизондары әскери полиция органдарының 8-қосымшаға сәйкес нысан бойынша төсбелгісі.
11. Ақмола өңірлік, Щучинск, Қостанай гарнизондары, Режим мен қауіпсіздікті қамтамасыз ету жөніндегі (ҚР ҚМ) әскери полиция органдарының және Әскери полиция мамандарын даярлау орталығының 9-қосымшаға сәйкес нысан бойынша төсбелгісі.
12. Төсбелгісі әскери полиция органдары әскери қызметшілерінің нысанды киімінде оқу орнын аяқтағаны туралы төсбелгіден сол жаққа қарай орналастырылады.
Қазақстан Республикасы
Қарулы Күштері әскери
полиция органдарының
айырым белгілеріне
1-қосымша
Нысан
Қазақстан Республикасы Қарулы Күштері әскери полиция органдарының шевроны
Ескерту. 1-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Қорғаныс министрінің 03.10.2016 № 462 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Қазақстан Республикасы
Қарулы Күштері
әскери полиция органдарының
айырым белгілеріне
2-қосымша
Нысан
Қазақстан Республикасы Қарулы Күштері әскери полиция органдарының дербестендірілген белгісі
Ескерту. 2-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Қорғаныс министрінің 15.04.2021 № 220 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Қазақстан Республикасы Қарулы Күштері
әскери полиция органдарының айырым белгілеріне
3-қосымша
Нысан
Қазақстан Республикасы Қарулы Күштері әскери полиция органы әскери қызметшілерінің төсбелгісі Қазақстан Республикасы Қарулы Күштерінің Әскери полициясы бас басқармасы
Ескерту. 3-қосымшаның тақырыбы жаңа редакцияда – ҚР Қорғаныс министрінің 18.09.2023 № 900 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Қазақстан Республикасы
Қарулы Күштері
әскери полиция органдарының
айырым белгілеріне
4-қосымша
Нысан
Алматы өңірлік, Талдықорған, Қапшағай және Сарыөзек гарнизондарының әскери полиция органдары
Ескерту. 4-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Қорғаныс министрінің 15.04.2021 № 220 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Қазақстан Республикасы
Қарулы Күштері
әскери полиция органдарының
айырым белгілеріне
5-қосымша
Нысан
Ақтау, Ақтөбе және Атырау гарнизондарының әскери полиция органдары

8. Нагрудной знак органов военной полиции Таразского, Шымкентского и Гвардейского гарнизонов по форме, согласно приложению 6.
9. Нагрудной знак органов военной полиции Карагандинского, Приозерского и Балхашского гарнизонов по форме, согласно приложению 7.
10. Нагрудной знак органов военной полиции Семейского регионального, Аягузского, Ушаральского и Усть-Каменогорского гарнизонов по форме, согласно приложению 8.
11. Нагрудной знак органов военной полиции Акмолинского регионального, Щучинского, Костанайского гарнизонов, по обеспечению режима и безопасности (МО РК) и Центра подготовки специалистов военной полиции по форме, согласно приложению 9.
12. Нагрудной знак размещается на форменной одежде военнослужащих органов военной полиции с левой стороны от значка об окончании учебного заведения.
Приложение 1
к знакам различия органов
военной полиции Вооруженных Сил
Республики Казахстан
Сноска. Приложение 1 в редакции приказа Министра обороны РК от 03.10.2016 № 462 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней со дня его первого официального опубликования).
Форма
Шеврон органов военной полиции
Вооруженных Сил Республики Казахстан
Приложение 2
к знакам различия органов
военной полиции
Вооруженных Сил
Республики Казахстан
Форма
Персонифицированный знак органов военной полиции
Вооруженных Сил Республики Казахстан
Сноска. Приложение 2 - в редакции приказа Министра обороны РК от 15.04.2021 № 220 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Приложение 3
к знакам различия органов
военной полиции Вооруженных Сил
Республики Казахстан
Форма
Нагрудной знак военнослужащих органов военной полиции Вооруженных Сил Республики Казахстан Главное управление военной полиции Вооруженных Сил Республики Казахстан
Сноска. Заголовок приложения 3 - в редакции приказа Министра обороны РК от 18.09.2023 № 900 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Приложение 4
к знакам различия органов
военной полиции
Вооруженных Сил
Республики Казахстан
Форма
Органы военной полиции Алматинского регионального,
Талдыкорганского, Капшагайского и Сарыозекского гарнизонов
Сноска. Приложение 4 - в редакции приказа Министра обороны РК от 15.04.2021 № 220 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Приложение 5
к знакам различия органов
военной полиции
Вооруженных Сил
Республики Казахстан
Форма
Органы военной полиции Актауского, Актюбинского и Атырауского гарнизонов