"Жетім балалар мен ата-анасының қамқорлығынсыз қалған балаларға арналған білім беру ұйымдарының түрлері қызметінің үлгілік қағидаларын бекіту туралы" Білім және ғылым министрінің 2013 жылғы 18 маусымдағы № 229 бұйрығына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2014 жылғы 13 наурыздағы № 75 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2014 жылы 12 сәуірде № 9328 тіркелді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің м.а. 2021 жылғы 29 желтоқсандағы № 614 бұйрығымен
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Білім және ғылым министрінің м.а. 29.12.2021 № 614 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
"Білім туралы" 2007 жылғы 27 шілдедегі Қазақстан Республикасы Заңының 5-бабы 44-5) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. "Жетім балалар мен ата-анасының қамқорлығынсыз қалған балаларға арналған білім беру ұйымдарының түрлері қызметінің үлгілік қағидаларын бекіту туралы" Білім және ғылым министрінің 2013 жылғы 18 маусымдағы № 229 бұйрығына (Қазақстан Республикасының нормативтік-құқықтық актілерін мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 8544 тіркелген, 2013 жылғы 4 қыркүйекте № 265 (27539) "Егемен Қазақстан" газетінде жарияланған) мынадай өзгерістер мен толықтыру енгізілсін:
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Кәмелетке толмағандардың бейімдеу орталықтарында кәмелетке толмағандары ұстау қағидаларында:
4-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"4. Орталықтың негізгі мақсаты қадағалаусыз және панасыз қалған және ата-анасының қамқорлығынсыз қалған балаларды, арнаулы білім беру ұйымдарына жіберілетін кәмелетке толмағандарды, сондай-ақ қатыгездік салдарынан әлеуметтік бейімсіздік пен әлеуметтік депривацияға әкеліп соғатын өмірлік қиын жағдайға тап болған балаларды қабылдауды, уақытша күтіп бағуды, бейімдеуді және әрі қарай орналастыруды қамтамасыз ету болып табылады.";
8-тармақ мынадай мазмұндағы 4) тармақшамен толықтырылсын:
"4) қатыгездік салдарынан әлеуметтік бейімсіздік пен әлеуметтік депривацияға әкеліп соғатын өмірлік қиын жағдайға тап болған балалар.";
9, 10 және 11-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"9. Кәмелетке толмағандарды Орталыққа орналастыру үшін:
1) осы Қағиданың 8-тармағының 3) тармақшасында аталған кәмелетке толмағандарға қатысты сот қаулысы;
2) осы Қағиданың 8-тармағының 1), 2) және 4) тармақшаларында көрсетілген кәмелетке толмағандарға қатысты органның қаулысы.
3) осы Қағиданың 8-тармағының 4) тармақшасында көрсетілген кәмелетке толмағанды (оларды) Орталыққа жеткізген адамның өтініші негіз болып табылады.
Кәмелетке толмағанды Орталыққа орналастыру туралы қамқоршылық және қорғаншылық органының қаулысына міндетті түрде:

О внесении изменений и дополнений в приказ Министра образования и науки от 18 июня 2013 года № 229 "Об утверждении типовых правил деятельности видов организаций образования для детей-сирот и детей, оставшихся без попечения родителей"
Приказ Министра образования и науки Республики Казахстан от 13 марта 2014 года № 75. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 12 апреля 2014 года № 9328. Утратил силу приказом и.о. Министра образования и науки Республики Казахстан от 29 декабря 2021 года № 614.
Сноска. Утратил силу приказом и.о. Министра образования и науки РК от 29.12.2021 № 614 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
В соответствии с подпунктом 44-5) статьи 5 Закона Республики Казахстан от 27 июля 2007 года "Об образовании" ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ Министра образования и науки Республики Казахстан от 18 июня 2013 года № 229 "Об утверждении типовых правил деятельности видов организаций образования для детей-сирот и детей, оставшихся без попечения родителей" (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов Республики Казахстан под № 8544, опубликованный в газете "Казахстанская правда" от 4 сентября 2013 года № 265 (27539)), следующие изменения и дополнение:
в Типовые правила содержания несовершеннолетних в Центрах адаптации несовершеннолетних, утвержденных указанным приказом:
пункт 4 изложить в следующей редакции:
"4. Основными целями Центра являются обеспечение приема, кратковременного содержания, адаптация и дальнейшее устройство безнадзорных и беспризорных детей, детей, оставшихся без попечения родителей, несовершеннолетних, направляемых в специальные организации образования, а также детей, находящихся в трудной жизненной ситуации, вследствие жестокого обращения, приведшего к социальной дезадаптации и социальной депривации.";
пункт 8 дополнить подпунктом 4) следующего содержания:
"4) детей, находящихся в трудной жизненной ситуации, вследствие жестокого обращения, приведшего к социальной дезадаптации и социальной депривации.";
пункты 9, 10 и 11 изложить в следующей редакции:
"9. Основаниями для помещения несовершеннолетних в Центр являются:
1) постановление суда в отношении несовершеннолетних, указанных в подпункте 3) пункта 8 настоящих Правил;
2) постановление органа в отношении несовершеннолетних, указанных в подпунктах 1), 2) и 4) пункта 8 настоящих Правил.
3) заявление лица, доставившего несовершеннолетнего (их) в Центр, указанных в подпункте 4) пункта 8 настоящих Правил.
К постановлению органа о помещении несовершеннолетнего в Центр приобщаются:

1) тұрғын үй-тұрмыстық жағдайларын зерттеу актісі (тұрғылықты жері анықталған жағдайда);
2) кәмелетке толмағанның, сондай-ақ оның ата-анасының немесе басқа заңды өкілдерінің мінездемесі (тұрғылықты жері анықталған жағдайда);
3) туу туралы куәлігі (бар болған жағдайда);
4) білім беру ұйымынан анықтама (мектеп жасындағы балалар үшін);
5) медициналық құжаттар (егу құжаты және амбулаторлық картасы бар болған жағдайда) тіркеледі.
10. Түнгі уақытта, демалыс немесе мереке күндері осы Қағиданың 8-тармағының 1), 2) және 4) тармақшаларында көрсетілген кәмелетке толмағандар осы Қағиданың 1-қосымшасына сәйкес нысан бойынша Орталыққа кәмелетке толмағандарды қабылдаудың актісі негізінде қабылданып, ол туралы Орталықтың әкімшілігі жиырма төрт сағат ішінде жазбаша түрде прокуратура органдарын хабардар етуге міндетті.
11. Осы Қағиданың 8-тармағының 1), 2) және 4) тармақшаларында көрсетілген кәмелетке толмағандарды одан әрі күтіп бағу не орналастыру туралы мәселені шешу үшін Орталықтың қызметкерлері үш тәулік ішінде қорғаншылық және қамқоршылық органына панасыздық, қадағалаусыздық белгілері болуын негіздейтін, қамқоршысыз қалғанын не болмаса баланың өмірі мен денсаулығына тікелей қауіп төнгені туралы ақпаратты ұсынады.";
15-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"15. Осы Қағиданың 8-тармағының 1), 2) және 4) тармақшаларында көрсетілген кәмелетке толмағандар оларға көмек көрсету және одан әрі орналастыру мәселелерін шешу үшін қажетті уақытқа, бірақ үш айдан аспайтын мерзімге орналастырылады.";
осы Қағидалардың 3-қосымшасы осы бұйрықтың қосымшасына сәйкес жаңа редакцияда жазылсын.
2. Балалардың құқықтарын қорғау комитеті (Р.П. Шер):
1) осы бұйрықтың заңнамада белгіленген тәртіпте Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін қамтамасыз етсін;
2) мемлекеттік тіркеуден өткеннен кейін осы бұйрықты бұқаралық ақпарат құралдарында ресми жарияласын және оны Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрлігінің интернет-ресурстарына орналастырсын.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Балалардың құқықтарын қорғау комитетінің төрайымы Р.П. Шерге жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Министр
А. Сәрінжіпов
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2014 жылғы 13 наурыздағы
№ 75 бұйрығына қосымша
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2013 жылғы 18 маусымдағы
№ 229 бұйрығымен бекітілген
Кәмелетке толмағандардың бейімдеу
орталықтарында кәмелетке
толмағандарды ұстау қағидасына
3-қосымша
нысан
№ ___ Есепке алу - статистикалық карточкасы

1) акт обследования жилищно-бытовых условий (при установлении места жительства);
2) характеристики на несовершеннолетнего, а также его родителей или других законных представителей (при установлении родителей или других законных представителей);
3) свидетельство о рождении (при наличии);
4) справка из организации образования (для детей школьного возраста);
5) медицинские документы (при наличии - прививочный паспорт и амбулаторная карта).
10. В ночное время, выходные или праздничные дни несовершеннолетние, указанные в подпунктах 1), 2) и 4) пункта 8 настоящих Правил, помещаются в Центр на основании акта о приеме несовершеннолетнего в Центр по форме, согласно приложению 1 к настоящим Правилам, о чем в течение двадцати четырех часов администрация Центра письменно извещает органы прокуратуры.
11. Для решения вопроса о дальнейшем содержании либо устройстве несовершеннолетних, указанных в подпунктах 1), 2) и 4) пункта 8 настоящих Правил, сотрудниками Центра в течение трех суток направляется информация в органы опеки и попечительства, обосновывающая наличие признаков безнадзорности, беспризорности либо насилия, жестокого обращения угрозы жизни и здоровью ребенка.";
пункт 15 изложить в следующей редакции:
"15. Несовершеннолетние, указанные в подпунктах 1), 2) и 4) пункта 8 настоящих Правил, находятся в Центре не более трех месяцев для оказания им помощи и решения вопросов их дальнейшего устройства.";
приложение 3 к настоящим Правилам изложить в новой редакции согласно приложению к настоящему приказу.
2. Комитету по охране прав детей (Шер Р.П.):
1) обеспечить в установленном порядке государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) после прохождения государственной регистрации опубликовать настоящий приказ в средствах массовой информации и разместить его на Интернет-ресурсе Министерства образования и науки Республики Казахстан.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на председателя Комитета по охране прав детей Шер Р.П.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр
А. Саринжипов
Приложение
к приказу Министра образования
и науки Республики Казахстан
от 13 марта 2014 года № 75
Приложение 3
к Правилам содержания
несовершеннолетних в
Центрах адаптации несовершеннолетних
утвержденным приказом Министра
образования и науки Республики Казахстан
от 18 июня 2013 года № 229
форма
Учетно-статистическая карточка № _____

1. Тегі _____________________________________________________________
2. Аты ______________________________________________________________
3. Әкесінің аты (бар болған жағдайда) _______________________________
4. Туған күні, айы, жылы және туған жері ____________________________
5. Тұратын жері _____________________________________________________
_____________________________________________________________________
6. Білімі ___________________________________________________________
(оқу орны, сынып, топ)
7. Ата-анасы туралы мәліметтер ______________________________________
_____________________________________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болған жағдайда),
_____________________________________________________________________
туған күні, айы, жылы, тұратын жері, жұмысы)
8. Орналастыру негізі (керегін сызу керек): осы Қағиданың 8-тармағының 3) тармақшасында көрсетілген кәмелетке толмағандарға қатысты сот қаулысы; осы Қағиданың 8-тармағыныңcf1 1) және 2) тармақшаларында көрсетілген кәмелетке толмағандарға қатысты қамқоршылық және қорғаншылық органының қаулысы негіз болып табылады; осы Қағиданың 8-тармағыныңcf1 4) тармақшасында көрсетілген кәмелетке толмағанды (дарды) Орталыққа жеткізген тұлғаның өтініші.
9. Ішкі істер органдарында есепте тұрды ма: (иә, жоқ)________________
_____________________________________________________________________
10. Қылмыстық жауапкершілікке тартылды ма: (иә, жоқ) ________________
_____________________________________________________________________
11. Ерекше белгілері ________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
Ескертпе:
Есепке алу-статистикалық карточкасының келесі жағы
№ р/б
Келген күні
Кеткен күні
Кімге және қашан берді
Есепке алу ісінің нөмірі

1. Фамилия
___________________________________________________________________
2. Имя
___________________________________________________________________
3. Отчество (при его наличии)
___________________________________________________________________
4. Число, месяц, год и место рождения
___________________________________________________________________
5. Место жительства
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
6. Образование
___________________________________________________________________
(учебное заведение, класс, группа)
7. Сведения о родителях
___________________________________________________________________
(Фамилия, имя, отчество (при его наличии),
год рождения, место жительства, работы)
___________________________________________________________________
8. Основания помещения (нужное подчеркнуть): постановление суда в
отношении несовершеннолетних, указанных в подпункте 3) пункта 8
настоящих Правил; постановление органа в отношении
несовершеннолетних, указанных в подпунктах 1) и 2) пункта 8 настоящих
Правил; Заявление лица, доставившего несовершеннолетнего (их) в
Центр, указанных в подпункте 4) пункта 8 настоящих Правил.
9. Состоял ли на учете в отделе внутренних дел:
(да, нет)________________
___________________________________________________________________
10. Привлекался ли к уголовной ответственности: (да, нет) _________
___________________________________________________________________
11. Особые приметы
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
Примечание:
Оборотная сторона учетно-статистической карточки
п/п
Дата
поступления
Дата
выбытия
Кому и куда
передан
Номер
учетного дела