"Денсаулық сақтау қызметкерлері лауазымдарының номенклатурасын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2009 жылғы 24 қарашадағы № 775 бұйрығына өзгерістер енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің м.а. 2014 жылғы 19 наурыздағы № 147 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2014 жылы 28 сәуірде № 9359 тіркелді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2020 жылғы 21 желтоқсандағы № ҚР ДСМ-305/2020 бұйрығымен.
Ескерту. Күші жойылды – ҚР Денсаулық сақтау министрінің 21.12.2020 № ДСМ-305/2020 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік жиырма бір күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
"Халық денсаулығы және денсаулық сақтау жүйесі туралы" 2009 жылғы 18 қыркүйектегі Қазақстан Республикасы Кодексінің 32-бабының 3-тармағының 2) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. "Денсаулық сақтау қызметкерлері лауазымдарының номенклатурасын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2009 жылғы 24 қарашадағы № 775 (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 5896 тіркелген, 2010 жылғы № 12 Қазақстан Республикасының Орталық атқару органдарының және басқа орталық мемлекеттік орагандарының актілер жинағында жарияланған) бұйрығына мынадай өзгерістер енгізілсін:
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Денсаулық сақтау қызметкерлері лауазымдарының номенклатурасында:
Медициналық ұйымдар деген 1-бөлімде:
3-тармақ жаңа редакцияда жазылсын:
"3. Жоғары медициналық емес білімі бар мамандардың лауазымдары:
1) психолог маман;
2) денсаулық сақтаудағы сарапшы маман;
3) зертхана маманы;
4) санитариялық-эпидемиологиялық қызмет маманы (биолог, зоолог/эпизоотолог, энтомолог);
5) қоғамдық денсаулық сақтау маманы (эпидемиолог, статистик, әдіскер, валеолог);
6) денсаулық сақтау саласындағы әлеуметтік жұмыс жөніндегі маман;
7) инженер-медициналық физик;
8) сәулелік жабдыққа қызмет көрсету бойынша инженер;
9) радиомеханик инженер.";
4-тармақ жаңа редакцияда жазылсын:
"4. Техникалық және кәсіптік білімі бар мамандардың лауазымы:
1) аға мейіргер (аға фельдшер, аға акушер);
2) фельдшер;
3) зертханашы;
4) санитариялық фельдшер (гигиенист және эпидемиолог, паразитолог дәрігерлерінің көмекшісі, фельдшер-зертханашы, зертханашы);
5) учаскелік мейіргер/жалпы практика мейіргері;
6) мейіргер (мамандандырылған);
7) акушер;
8) емдәм мейіргері;
9) ңұсқаушы-дезинфектор;
10) оптик және оптикометрист;
11) тіс дәрігері (дантист);
12) стоматолог-дәрігердің көмекшісі (стоматологтың ассистенті);

О внесении изменений в приказ Министра здравоохранения Республики Казахстан от 24 ноября 2009 года № 775 "Об утверждении Номенклатуры должностей работников здравоохранения"
Приказ и.о. Министра здравоохранения Республики Казахстан от 19 марта 2014 года № 147. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 28 апреля 2014 года № 9359. Утратил силу приказом Министра здравоохранения Республики Казахстан от 21 декабря 2020 года № ҚР ДСМ-305/2020.
Сноска. Утратил силу приказом Министра здравоохранения РК от 21.12.2020 № ҚР ДСМ-305/2020 (вводится в действие по истечении двадцати одного календарного дня после дня его первого официального опубликования).
В соответствии с подпунктом 2) пункта 3 статьи 32 Кодекса Республики Казахстан от 18 сентября 2009 года "О здоровье народа и системе здравоохранения" ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ Министра здравоохранения Республики Казахстан от 24 ноября 2009 года № 775 "Об утверждении Номенклатуры должностей работников здравоохранения" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов 26 ноября 2009 года под № 5896, опубликован в Собрании актов центральных исполнительных и иных центральных государственных органов Республики Казахстан № 12, 2010 года) следующие изменения:
в Номенклатуре должностей работников здравоохранения, утвержденных указанным приказом:
в главе 1. Медицинские организации:
пункт 3 изложить в новой редакции:
"3. Должности специалистов с высшим немедицинским образованием:
1) специалист-психолог;
2) специалист-эксперт в здравоохранении;
3) специалист лаборатории;
4) специалист санитарно-эпидемиологической службы (биолог, зоолог/эпизоотолог, энтомолог);
5) специалист общественного здравоохранения (эпидемиолог, статистик, методист, валеолог);
6) специалист по социальной работе в сфере здравоохранения.
7) инженер-медицинский физик;
8) инженер по обслуживанию лучевого оборудования;
9) инженер-радиохимик";
пункт 4 изложить в новой редакции:
"4. Должности специалистов с техническим и профессиональным образованием:
1) старшая(ий) медицинская(ий) сестра/брат (старший фельдшер, старший акушер);
2) фельдшер;
3) лаборант;
4) санитарный фельдшер (помощник врача гигиениста и эпидемиолога, паразитолога, фельдшер-лаборант, лаборант);
5) участковая(ий) медицинская(ий) сестра(брат)/медицинская(ий) сестра(брат) общей практики;
6) медицинская(ий) сестра/брат (специализированная(ый));
7) акушерка;
8) диетическая сестра;
9) инструктор-дезинфектор;
10) оптик и оптикометрист;
11) зубной врач (дантист);
12) помощник врача-стоматолога (ассистент стоматолога);

13) стоматологиялық гигиенист;
14) рентген зертханашысы;
15) тіс технигі (тіс протездеу бөлімінің, кабинетінің зертханашысы);
16) емдік дене шынықтыру жөніндегі нұсқаушы;
17) медициналық тіркеуші;
18) кіші мейіргер (мейіргердің көмекшісі);
19) денсаулық сақтау саласындағы әлеуметтік қызметкер;
20) техник-дозиметрист".
2. Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің Ғылым және адами ресурстар департаменті (А.Ә. Сыздықова) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде заңнамада белгіленген тәртіпте мемлекеттік тіркеуін қамтамасыз етсін.
3. Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің Заң қызметі департаменті (Д.Е. Асайынова) осы бұйрық Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін осы бұйрықтың бұқаралық ақпарат құралдарында ресми жариялануын қамтамасыз етсін.
4. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасының Денсаулық сақтау вице-министрі Е.Ә. Байжүнісовке жүктелсін.
5. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күннен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Денсаулық сақтау министрінің
міндетін атқарушы
Б. Төкежанов

13) гигиенист стоматологический;
14) рентгенолаборант;
15) зубной техник (лаборант зубопротезного отделения, кабинета);
16) инструктор по лечебной физкультуре;
17) медицинский регистратор;
18) младшая(ий) медицинская(ий) сестра/брат (помощник медицинской(ого) сестры/брата);
19) социальный работник в сфере здравоохранения;
20) техник-дозиметрист".
2. Департаменту науки и человеческих ресурсов Министерства здравоохранения Республики Казахстан (Сыздыкова А.А.) обеспечить в установленном законодательном порядке государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан.
3. Департаменту юридической службы Министерства здравоохранения Республики Казахстан (Асаинова Д.Е.) после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан обеспечить официальное опубликование настоящего приказа в средствах массовой информации.
4. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на вице-министра здравоохранения Республики Казахстан Байжунусова Э.А.
5. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
И.о. Министра здравоохранения
Республики Казахстан
Б. Токежанов