Авиациялық қауіпсіздік қызметі мамандарын, азаматтық авиация саласындағы уәкілетті органның авиациялық қауіпсіздік және ұшу қауіпсіздігі мәселелері жөніндегі лауазымды адамдарын даярлау және қайта даярлау бағдарламасын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Көлік және коммуникация министрінің м.а 2014 жылғы 3 маусымдағы № 347 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2014 жылы 30 маусымда № 9543 тіркелді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрінің м. а. 2015 жылғы 24 қарашадағы № 1083 бұйрығымен
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Инвестициялар және даму министрінің м.а. 24.11.2015 № 1083 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
«Қазақстан Республикасының әуе кеңістігін пайдалану және авиация қызметі туралы» 2010 жылғы 15 шілдедегі Қазақстан Республикасы Заңының 14-бабы 1-тармағының 30) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса берiлiп отырған Авиациялық қауiпсiздiк қызметi мамандарын, азаматтық авиация саласындағы уәкiлеттi органның авиациялық қауiпсiздiк және ұшу қауiпсiздiгi мәселелерi жөнiндегi лауазымды адамдарын даярлау және қайта даярлау бағдарламасы бекiтiлсiн.
2. Қазақстан Республикасы Көлiк және коммуникация министрiнiң мынадай:
1) «Авиациялық қауiпсiздiк қызметi мамандарын, азаматтық авиация саласындағы уәкiлеттi органның авиациялық қауiпсiздiк және ұшу қауiпсiздiгi мәселелерi жөнiндегi лауазымды адамдарын даярлау және қайта даярлау бағдарламасын бекiту туралы» 2010 жылғы 26 тамыздағы № 385 (Нормативтiк құқықтық актiлердi мемлекеттiк тiркеу тiзiлiмiнде № 6501 тіркелген, 2010 жылғы 16 қазандағы № 427-428 (26271) «Егемен Қазақстан» газетінде жарияланған);
2) «Авиациялық қауіпсіздік қызметі мамандарын, азаматтық авиация саласындағы уәкілетті органның авиациялық қауіпсіздік және ұшу қауіпсіздігі мәселелері жөніндегі лауазымды адамдарын даярлау және қайта даярлау бағдарламасын бекіту туралы» Қазақстан Республикасы Көлік және коммуникация министрінің 2010 жылғы 26 тамыздағы № 385 бұйрығына өзгерістер енгізу туралы» 2011 жылғы 28 сәуірдегі № 239 (Нормативтiк құқықтық актiлердi мемлекеттiк тiркеу тiзiлiмiнде № 6973 тіркелген, 2011 жылғы 29 маусымдағы № 274-277 (26675) «Егемен Қазақстан» газетінде жарияланған) бұйрықтарының күшi жойылды деп танылсын.
3. Қазақстан Республикасы Көлік және коммуникация министрлігінің Азаматтық авиация комитеті (Б.К. Сейдахметов):
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде заңнамада белгіленген тәртіппен мемлекеттік тіркелуін;

Об утверждении Программы подготовки и переподготовки специалистов служб авиационной безопасности, должностных лиц уполномоченного органа в сфере гражданской авиации по вопросам авиационной безопасности и безопасности полетов
Приказ и.о. Министра транспорта и коммуникаций Республики Казахстан от 3 июня 2014 года № 347. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 30 июня 2014 года № 9543. Утратил силу приказом и.о. Министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан от 24 ноября 2015 года № 1083
Сноска. Утратил силу приказом и.о. Министра по инвестициям и развитию РК от 24.11.2015 № 1083 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
В соответствии с подпунктом 30) пункта 1 статьи 14 Закона Республики Казахстан от 15 июля 2010 года «Об использовании воздушного пространства Республики Казахстан и деятельности авиации», ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемую Программу подготовки и переподготовки специалистов служб авиационной безопасности, должностных лиц уполномоченного органа в сфере гражданской авиации по вопросам авиационной безопасности и безопасности полетов.
2. Признать утратившими силу следующие приказы Министра транспорта и коммуникаций Республики Казахстан:
1) от 26 августа 2010 года № 385 «Об утверждении Программы подготовки и переподготовки специалистов служб авиационной безопасности, должностных лиц уполномоченного органа в сфере гражданской авиации по вопросам авиационной безопасности и безопасности полетов» (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 6501, опубликованный в газете «Казахстанская правда» от 11 ноября 2010 года № 303-305 (26364-26366);
2) от 28 апреля 2011 года № 239 «О внесении изменений в приказ Министра транспорта и коммуникаций Республики Казахстан от 26 августа 2010 года № 385 «Об утверждении Программы подготовки и переподготовки специалистов служб авиационной безопасности, должностных лиц уполномоченного органа в сфере гражданской авиации по вопросам авиационной безопасности и безопасности полетов» (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 6973, опубликованный в газете «Казахстанская правда» от 9 августа 2011 года № 250 (26671).
3. Комитету гражданской авиации Министерства транспорта и коммуникаций Республики Казахстан (Сейдахметов Б.К.) обеспечить:
1) в установленном законодательством порядке государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;

2) осы бұйрық Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін, бұқаралық ақпараттар құралдарында ресми жариялануын, соның ішінде Қазақстан Республикасы Көлік және коммуникация министрлігінің интернет-ресурсында және Қазақстан Республикасы Мемлекеттік органдарының интранет-порталында орналастыруды;
3) осы бұйрық Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін күнтізбелік он күн ішінде «Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің Республикалық құқықтық ақпарат орталығы» шаруашылық жүргізу құқығындағы «Әділет» республикалық мемлекеттік кәсіпорнының ақпараттық-құқықтық жүйесіне ресми жариялауға көшірмесін жіберуді;
4) осы бұйрық Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін бес жұмыс күні ішінде мемлекеттік тіркеу туралы және бұқаралық ақпарат құралдарында жариялауға жіберу туралы мәліметтерді Қазақстан Республикасы Көлік және коммуникация министрлігінің Заң департаментіне ұсынуды қамтамасыз етсін.
4. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасының Көлік және коммуникация вице-министрі А.Ғ. Бектұровқа жүктелсін.
5. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Министрдің
міндетін атқарушы                          М. Пішембаев
Қазақстан Республикасы
Көлік және коммуникация министрінің
міндетін атқарушының
2014 жылғы 3 маусымдағы
№ 347 бұйрығымен
бекітілген
Авиациялық қауіпсіздік қызметі мамандарын, азаматтық авиация
саласындағы уәкілетті органның авиациялық қауіпсіздік және ұшу
қауіпсіздігі мәселелері бойынша лауазымды адамдарын даярлау
және қайта даярлау бағдарламасы
1. Жалпы ережелер
1. Осы Авиациялық қауіпсіздік қызметінің мамандарын, азаматтық авиация саласындағы уәкілетті органның лауазымды адамдарын авиациялық қауіпсіздік және ұшулар қауіпсіздігі мәселелері бойынша даярлау және қайта даярлау бағдарламасы (бұдан әрі-Бағдарлама) «Қазақстан Республикасының әуе кеңістігін пайдалану және авиация қызметі туралы» 2010 жылғы 15 шілдедегі Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес әзірленген және азаматтық авиацияны оның қызметіне заңсыз араласу актілерінен қорғауды ұйымдастыру және қамтамасыз ету үшін тиісті біліктілікті игерген авиациялық персоналды және азаматтық авиация персоналын даярлау және қайта даярлау тәртібін регламенттейді.
2. Осы Бағдарламада қолданылатын негізгі терминдер мен анықтамалар:
1) нұсқаушы – тиісті сертификаты бар жоғары білікті маман ретінде қызмет ететін, персоналдың теориялық немесе практикалық даярлауын жүзеге асыратын оқытушы;

2) после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан, официальное опубликование в средствах массовой информации, в том числе размещение его на интернет-ресурсе Министерства транспорта и коммуникаций Республики Казахстан и на интернет-портале государственных органов;
3) в течение десяти календарных дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан, направление копии на официальное опубликование в информационно-правовой системе «Әділет» республиканского государственного предприятия на праве хозяйственного ведения «Республиканский центр правовой информации Министерства юстиции Республики Казахстан»;
4) представление в Юридический департамент Министерства транспорта и коммуникаций Республики Казахстан сведений о государственной регистрации и о направлении на опубликование в средствах массовой информации в течение 5 рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан.
4. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на вице-Министра транспорта и коммуникаций Республики Казахстан Бектурова А.Г.
5. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
И.о. Министра                              М. Пшембаев
Утверждена
приказом и.о. Министра транспорта и
коммуникаций Республики Казахстан
от 3 июня 2014 года № 347
Программа подготовки и переподготовки специалистов служб авиационной безопасности, должностных лиц уполномоченного органа в сфере гражданской авиации по вопросам авиационной безопасности и безопасности полетов
1. Общие положения
1. Настоящая Программа подготовки и переподготовки специалистов служб авиационной безопасности, должностных лиц уполномоченного органа в сфере гражданской авиации по вопросам авиационной безопасности и безопасности полетов (далее – Программа) разработана в соответствии с Законом Республики Казахстан от 15 июля 2010 года «Об использовании воздушного пространства Республики Казахстан и деятельности авиации» и регламентирует порядок подготовки и переподготовки авиационного персонала и персонала гражданской авиации, располагающего надлежащей квалификацией для организации и обеспечения защиты гражданской авиации от актов незаконного вмешательства.
2. Основные термины и определения, используемые в настоящей Программе:
1) инструктор – преподаватель, осуществляющий теоретическую или практическую подготовку персонала, в качестве которого используется высококвалифицированный специалист, имеющий соответствующий сертификат;

2) біліктілікті арттыру – кәсіби және әдістемелік шеберлікті жетілдіруге бағытталған білім мен дағдыны жаңарту мен тереңдету мақсаты бар азаматтық авиация персоналын кәсіби дайындау кезеңі;
3) кәсіби қайта даярлау (қайта оқыту) – ол үшін жаңа жабдық түлерін, технологияларды, функционалдық міндеттерді, авиациялық жұмыстарды игеру мақсатында азаматтық авиация персоналын кәсіби даярлау процесі кезеңі;
4) практикалық даярлау – теориялық білімін бекіту, түрлі жаттықтырушы құралдар мен техникалық жабдықтардың көмегімен қажетті машықтану мен шеберлікті иелену қолдану және жетілдіру мақсатында азаматтық авиация персоналын кәсіби даярлау кезеңі;
5) Халықаралық азаматтық авиация ұйымының (бұдан әрі - ИКАО) Авиациялық қауіпсіздік жөніндегі өңірлік оқу орталығы – авиациялық қауіпсіздік қызметінің авиациялық персоналы мен қызметкерлерінің бастапқы даярлығын, қайта даярлығын – кәсіптік деңгейін қолдауды (біліктілігін арттыру) жүзеге асыратын ИКАО-ның авиациялық қауіпсіздік жөніндегі оқу орталығының сәйкестік сертификатына ие заңды тұлға;
6) өңірлік курстар – Орталық Азия және Қазақстан және басқа да елдердің өңірі үшін ИКАО атынан өзінің нұсқаушыларының көмегімен ИКАО авиациялық қауіпсіздік бойынша өңірлік оқу орталығы өткізетін немесе ИКАО нұсқаушыларының көмегімен өткізілген халықаралық курстар;
7) авиациялық қауіпсіздік қызметінің басшысы – «Қазақстан Республикасының азаматтық авиациясы ұйымдарының авиациялық қауіпсіздік қызметінің басшылары мен мамандары лауазымдарының тізбесін, сондай-ақ осындай лауазымдарға қойылатын біліктілік талаптарын бекіту туралы» Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2011 жылғы 25 сәуірдегі № 443 қаулысымен белгіленген біліктілік талаптарына сәйкес келетін, азаматтық авиация ұйымының басшысына бағынатын лауазымды адам;
8) сертификат – Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2011 жылғы 12 мамырдағы № 507 қпү қаулысымен белгіленген Қазақстан Республикасының авиациялық қауіпсіздік ережесіне сәйкес өзінің функционалдық міндеттерін орындау үшін адамда талап етілетін білім барын растайтын құжат;
9) авиациялық қауіпсіздік қызметі (бұдан әрі - АҚҚ) – Қазақстан Республикасының азаматтық авиация ұйымдарында міндетті түрде құрылатын, жолаушыларды, авиациялық персоналды, әуе кемелерін, әуежай объектілерін және аэронавигациялық құралдарды жерде және әуеде болатын заңсыз араласу актілерінен қорғауды қамтамасыз ету бойынша іс-шараларды тікелей жүзеге асыратын дербес құрылымдық бөлімше;

2) повышение квалификации – этап профессиональной подготовки персонала гражданской авиации, имеющий целью обновление и углубление знаний и умений, направленных на совершенствование профессионального и методического мастерства;
3) профессиональная переподготовка (переучивание) - этап процесса профессиональной подготовки персонала гражданской авиации, имеющий целью освоение новых для него типов оборудования, технологий, функциональных обязанностей, авиационных работ;
4) практическая подготовка – этап профессиональной подготовки персонала гражданской авиации, имеющий целью закрепление теоретических знаний, приобретение, поддержание и совершенствование необходимых умений и навыков с помощью различного вида тренирующих устройств и технического оборудования;
5) региональный учебный центр Международной организации гражданской авиации (далее - ИКАО) по авиационной безопасности – юридическое лицо, имеющее сертификат соответствия учебного центра ИКАО по авиационной безопасности, осуществляющее первоначальную подготовку, переподготовку - поддержание профессионального уровня (повышение квалификации) авиационного персонала и сотрудников службы авиационной безопасности;
6) региональные курсы – международные курсы, проводимые ИКАО с помощью инструкторов ИКАО или проводимые региональным учебным центром ИКАО по авиационной безопасности от имени ИКАО с помощью своих инструкторов, для региона стран Средней Азии и Казахстана и других стран;
7) руководитель службы авиационной безопасности - должностное лицо, соответствующее квалификационным требованиям, утвержденным постановлением Правительства Республики Казахстан от 25 апреля 2011 года № 443 «Об утверждении перечня должностей руководителей и специалистов служб авиационной безопасности организаций гражданской авиации Республики Казахстан, а также квалификационных требований к таким должностям», подчиненное руководителю организации гражданской авиации;
8) сертификат – документ, подтверждающий наличие у лица требуемых знаний для выполнения своих функциональных обязанностей в соответствии с Правилами авиационной безопасности Республики Казахстан утвержденными постановлением Правительства Республики Казахстан от 12 мая 2011 года № 507 дсп;
9) служба авиационной безопасности (далее - САБ) – самостоятельное структурное подразделение, создаваемое в организациях гражданской авиации Республики Казахстан, непосредственно осуществляющее мероприятия по обеспечению безопасности пассажиров, авиационного персонала, воздушных судов, объектов аэропорта и аэронавигационных средств от актов незаконного вмешательства, совершаемых на земле и в воздухе;

10) теориялық даярлау – оқушылардың арнайы білім алуы, оны Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2011 жылғы 12 мамырдағы № 507 қпү қаулысымен белгіленген талаптарға сәйкес қолдау және жетілдіру мақсаты бар, персоналды кәсіби даярлау кезеңі;
11) ұлттық курстар – Қазақстан Республикасының авиакәсіпорындарының авиациялық қауіпсіздік қызметінің авиациялық персоналдары мен қызметкерлеріне арналған ИКАО өңірлік оқу орталығы және/немесе авиациялық оқу орталығы өткізетін курстар;
12) авиация қызметіне заңсыз араласу - авиацияның қауiпсiз қызметiне қол сұғатын, адамдардың жазатайым жағдайға ұшырауына, материалдық зиян шегуге, әуе кемесiн басып алуға немесе айдап әкетуге әкеп соққан немесе осындай салдардың туындау қатерін төндiрген құқыққа қарсы әрекет;
13) уәкілетті орган - Қазақстан Республикасының әуе кеңiстiгiн пайдалану және азаматтық және эксперименттiк авиация қызметi саласында басшылықты жүзеге асыратын орталық атқарушы орган.
3. Оқу орталықтармен, сондай-ақ азаматтық авиация субъектілерімен олардың персоналын даярлау мәселелері бойынша өзара іс-қимылды және ынтымақтастықты жүзеге асыру үшін уәкілетті органда оқыту бойынша ұлттық үйлестіруі тағайындалады, оның функциялары мыналар болып табылады:
1) осы Бағдарламаны іске асыру үшін азаматтық авиация ұйымдарының өзара іс-қимылы және ынтымақтастығы бойынша үйлестіруді жүзеге асыру;
2) осы Бағдарламаны іске асырумен тікелей байланысты мәселелер бойынша ұсыныстар жасау, бастамашылық таныту, консультативтік және тікелей көмек көрсету.
4. Оқытуға барлық авиациялық персоналдар, авиациялық қауіпсіздік қызметі қызметкерлері, әуежайлық қызметке кірістірілген персонал және әуежайдың бақылау аймағына жіберілмейтін АҚҚ қатысы жоқ персоналдар жатады.
5. Оқитын персоналдардың санаттарын оқыту кезеңдері осы Бағдарламаның 1-қосымшасында келтірілген.
6. Азаматтық авиация ұйымы басшысының бұйрығымен АҚҚ-не авиациялық оқыту жөніндегі үйлестіруші тағайындалады, оның қызметтері мыналар болып табылады:
1) азаматтық авиация ұйымының персоналын даярлау және қайта даярлануын қамтамасыз ету;
2) осы бағдарламаның 23-қосымшаларына сәйкес енгізу парағы бойынша АҚҚ жаңадан қабылданған қызметкерлердің дайындығын ұйымдастыру және қамтамасыз ету;
3) құрылымдық бөлімшелер бойынша даярлау және қайта даярлау (оқыту) жоспарларын әзірлеу және азаматтық авиация ұйымдарының басшылары бекіткен осы жоспарлардың орындалуын бақылау;
4) уәкілетті органмен және авиациялық оқу орталықтарымен қызметкерлерді оқыту мәселелері бойынша өзара әрекет ету.

10) теоретическая подготовка – этап профессиональной подготовки персонала, имеющий целью приобретение обучаемыми специальных знаний, их поддержание и совершенствование в соответствии с требованиями Правилами авиационной безопасности Республики Казахстан утвержденными постановлением Правительства Республики Казахстан от 12 мая 2011 года № 507 дсп;
11) национальные курсы – курсы, проводимые региональным учебным центром ИКАО и/или авиационным учебным центром для авиационного персонала и сотрудников служб авиационной безопасности авиапредприятий Республики Казахстан;
12) незаконное вмешательство в деятельность авиации – противоправное действие, посягающее на безопасную деятельность авиации, повлекшее несчастные случаи с людьми, материальный ущерб, захват или угон воздушного судна или создавшее угрозу наступления таких последствий;
13) уполномоченный орган – центральный исполнительный орган, осуществляющий руководство в области использования воздушного пространства Республики Казахстан и деятельности гражданской и экспериментальной авиации.
3. Для осуществления взаимодействия и сотрудничества с учебными центрами, а также с субъектами гражданской авиации по вопросам подготовки их персонала в уполномоченном органе назначается национальный координатор по обучению, функциями которого являются:
1) осуществление координации по взаимодействию и сотрудничеству с организациями гражданской авиации для реализации настоящей Программы;
2) предоставление рекомендаций, инициатив, консультативной и непосредственной помощи по вопросам, связанным непосредственно с реализацией настоящей Программы.
4. Обучению подлежит весь авиационный персонал, сотрудники служб авиационной безопасности, персонал, задействованный в аэропортовой деятельности и персонал, не относящийся к САБ, имеющий несопровождаемый допуск в контролируемую зону аэропорта.
5. Периодичность обучения персонала всех категорий приведена в приложении 1 к настоящей Программе.
6. Приказом руководителя организации гражданской авиации в САБ назначается координатор по обучению, функциями которого являются:
1) обеспечение подготовки и переподготовки персонала организации гражданской авиации;
2) организация и обеспечение подготовки вновь принятых сотрудников САБ по листу ввода в должность согласно приложениям 23 к настоящей Программе;
3) разработка планов подготовки и переподготовки (обучения) по структурным подразделениям и контроль выполнения этих планов, утверждаемых руководителями организаций гражданской авиации;
4) взаимодействие с уполномоченным органом и авиационными учебными центрами по вопросам обучения.

2. Авиациялық қауіпсіздік бойынша оқыту түрлері және оқушылар
санаттары
7. Авиациялық қауіпсіздік бойынша даярлау және қайта даярлау үшін оқытудың мынадай түрлері жүргізіледі:
1) АҚҚ мамандарын оқытудың кіріспе курсы – 3 ай сынақ мерзімімен жұмысқа қабылданған қызметкерді АҚҚ маманының міндеттерін дербес орындауға рұқсат ету алдында өткізілетін азаматтық авиация ұйымдарында алғашқы кәсіби даярлау. Оқу осы Бағдарламаның 23-қосымшасына сәйкес нысан бойынша, қауіпсіздік бөлімшесінің инспекторы (типтік) және қарап тексеру бөлімшесінің қарап тексеру инспекторы (типтік) лауазымына Кірісу парағына сәйкес жүргізіледі;
Даярлауды АҚҚ басшылары (олардың орынбасарлары), авиациялық қауіпсіздік жөніндегі жауапты тұлғалар және авиациялық қауіпсіздік жөніндегі нұсқаушылар – оқыту жөніндегі үйлестірушілер өткізеді;
2) бастапқы даярлау – ИКАО Дос 8973, «Авиациялық қауіпсіздік жөніндегі басшылықтың» талаптарына сәйкес азаматтық авиацияны заңсыз араласу актілерінен қорғау үшін авиациялық қауіпсіздік мәселелері бойынша арнайы оқыту;
3) кәсіби деңгейін қолдау (біліктілігін арттыру), мерзімді оқыту және сертификаттау – кәсіби деңгейін қолдау, жаңа қауіп-қатер түрлерін, кейінгі орын алған заңсыз араласу актілерін, авиациялық қауіпсіздікті қамтамасыз ету үшін жаңа кәсіби әдістер мен дағдыларды зерделеу мақсатында ИКАО Дос 8973 «Авиациялық қауіпсіздік жөніндегі басшылықтың» талаптарына сәйкес жүргізіледі;
4) авиациялық қауіпсіздік желісі бойынша жұмыс істейтін уәкілетті органның лауазымды тұлғаларын, авиакәсіпорындардың бірінші басшыларын, олардың орынбасарларын, АҚҚ басшыларын, олардың орынбасарларын, қарап тексеру бөлімшелерінің, қауіпсіздік бөлімшелерінің басшыларын бастанқы даярлау және біліктілігін арттыру ИКАО авиациялық қауіпсіздік жөніндегі өңірлік оқу орталықтарында жүргізіледі. Өңірлік және ұлттық курстар жүргізу кезінде оқыту ИКАО авиациялық қауіпсіздік жөніндегі оқу кешендеріне сәйкес (бұдан әрі - АҚОК), осы тармақта көрсетілген (авиакәсіпорындардың бірінші басшыларынан басқа) санаттар үшін ИКАО АҚОК/МЕНЕДЖМЕНТ ИКАО 2003 жыл талаптарына сәйкес және ұлттық курстар үшін авиакәсіпорындардың бірінші басшысы мен оның орынбасары үшін ИКАО авиациялық қауіпсіздік бойынша өңірлік оқу орталығы әзірлеген жұмыс оқу бағдарламаларының уәкілетті органмен келісілген көлемде жүргізіледі. Олардың тақырыптық мазмұны мен көлемі осы Бағдарламаға 4-қосымшада көрсетілген Бастанқы даярлау және авиациялық қауіпсіздік мәселелері бойынша авиациялық персоналды және авиациялық қауіпсіздік қызметі персоналының біліктілігін арттыру курстарының үлгі схемалық бағдарламасына сәйкес болуы тиіс (бұдан әрі – Үлгі схемалық бағдарламасы);

2. Виды обучения и категории обучаемых по авиационной безопасности
7. Для подготовки и переподготовки по авиационной безопасности проводятся следующие виды обучения:
1) вводный курс обучения специалистов САБ – начальная профессиональная подготовка в организациях гражданской авиации работника, принятого на работу с испытательным сроком до 3-х месяцев перед допуском к самостоятельному выполнению обязанностей специалиста САБ. Обучение проводится в соответствии с Листами ввода в должность инспектора подразделения безопасности (типовой) и инспектора (оператора) досмотра подразделения досмотра (типовой), по формам согласно приложениям 23 к настоящей Программе.
Подготовка проводится руководителями САБ (их заместителями), ответственными лицами по авиационной безопасности, инструкторами по авиационной безопасности и координаторами по обучению;
2) первоначальная подготовка – специальное обучение по вопросам авиационной безопасности для защиты гражданской авиации от актов незаконного вмешательства в соответствии с требованиями «Руководства по авиационной безопасности», ИКАО Doc 8973;
3) поддержание профессионального уровня (повышение квалификации), периодическое обучение и сертификация, проводится в соответствии с требованиями «Руководства по авиационной безопасности», ИКАО Doc 8973 и законодательства Республики Казахстан, с целью поддержания профессионального уровня, изучения новых видов угроз, имевших место последних актов незаконного вмешательства, новых профессиональных методов и навыков для обеспечения авиационной безопасности;
4) первоначальная подготовка и повышение квалификации должностных лиц уполномоченного органа, работающих по линии авиационной безопасности, первых руководителей авиапредприятий, их заместителей, руководителей САБ, их заместителей, руководителей подразделения досмотра, подразделения безопасности проводится в региональных учебных центрах ИКАО по авиационной безопасности. Обучение при проведении региональных и национальных курсов проводится в соответствии с учебными комплексами по авиационной безопасности ИКАО (далее – УКАБ), для категории указанных в данном подпункте (кроме первых руководителей авиапредприятий) в соответствии с требованиями УКАБ ИКАО/МЕНЕДЖМЕНТ ИКАО 2003 год, и для национальных курсов для первых руководителей авиапредприятий и их заместителей в объеме рабочих учебных программ, разработанных региональным учебным центром ИКАО по авиационной безопасности согласованными с уполномоченным органом, тематическое содержание и объем которых должны соответствовать Типовой схематической программе первоначальной подготовки и курсов повышения квалификации авиационного персонала и персонала службы авиационной безопасности по вопросам авиационной безопасности, приведенной в приложении 4 к настоящей Программе (далее - Типовая схематическая программа);

5) қарап тексеру бөлімшелерінің инспекторларын (операторлар) бастапқы даярлау және біліктіліктерін арттыру, қайта даярлаудан өткізу тек ИКАО авиациялық қауіпсіздік бойынша өңірлік оқу орталықтарында жүргізіледі. Оқыту өңірлік курстарды өткізу кезінде 2010 жылғы АҚОК/БАЗАЛЫҚ талаптарға сәйкес жүргізіледі, ал оқу-жұмыс бағдарламалары бойынша ұлттық курстарды өткізу кезінде ИКАО авиациялық қауіпсіздік бойынша өңірлік оқу орталығымен әзірленген, уәкілеттік органдармен келісілген тақырыптық мазмұны мен көлемі Үлгі схемалық бағдарламасына сәйкес келуі тиіс;
6) осы Бағдарламаның 1-қосымшасында көрсетілген қауіпсіздік бөлімшесінің инспекторларын және басқа да персоналдарды бастапқы даярлау және біліктіліктерін арттыру, қайта даярлау, авиациялық қауіпсіздік бойынша өңірлік оқу орталықтарында немесе уәкілетті орган сертификаттаған авиациялық оқу орталықтарында оқытады, уәкілеттік органдармен келісілген тақырыптық мазмұны мен көлемі Үлгі схемалық бағдарламасына сәйкес келуі тиіс;
7) авиациялық қауіпсіздік бойынша жауапты тұлғалардың бастапқы даярлығы, кәсіптік деңгейді қолдауы (біліктілігін арттыруы) тек ИКАО авиациялық қауіпсіздік бойынша өңірлік оқу орталықтарында ғана жүргізіледі. Оқыту 2003 жылғы АҚОҚ/МЕНЕДЖМЕНТ сәйкес өңірлік және ұлттық курстарды өткізу кезінде жүргізіледі;
8) авиациялық қауіпсіздік бойынша нұсқаушылардың бастапқы даярлығы, кәсіптік деңгейді, кәсіптік деңгейді қолдауы (біліктілігін арттыруы) тек ИКАО авиациялық қауіпсіздік бойынша өңірлік оқу орталықтарында ғана жүргізіледі. Оқыту АҚОҚ/НҰСҚАУШЫ талаптарын сай жүргізіледі ИКАО 2010 жыл;
9) Авиациялық қауіпсіздік бойынша ұлттық аудиторларды/инспекторларды даярлау- уәкілетті органдардың лауазымдық тұлғалар үшін бастапқы даярлау, біліктіліктерін арттыру курстары авиациялық қауіпсіздік мәселелері бойынша азаматтық авиация ұйымдарының сапасын бақылаудың ұлттық аудиторларын/инспекторларын даярлау, тек ИКАО авиациялық қауіпсіздік бойынша өңірлік оқу орталықтарында жүргізіледі. Оқыту АҚОҚ/ҰЛТТЫҚ ИНСПЕКТОРЛАРЫ ИКАО 2009 жыл талаптарына сәйкес жүргізіледі.
Сапаны бақылау аудиторлар курсына үміткерлер уәкілетті органдармен келісіледі;
10) Жүкті өңдеу, курьерлік және жедел жеткізу, пошталар мен борт жабдықтары мен айналысатын персоналды даярлау – бастапқы дайындық және біліктілікті арттыру курстары, тек ИКАО авиациялық қауіпсіздік бойынша өңірлік оқу орталықтарында жүргізіледі. Оқыту 2010 жыл АҚОҚ/ЖҮКТЕР талаптарына сай жүргізіледі;

5) первоначальная подготовка и повышение квалификации, переподготовка, инспекторов (операторов) досмотра подразделения досмотра проводится в региональных учебных центрах ИКАО по авиационной безопасности. Обучение при проведении региональных курсов проводится в соответствии с требованиями УКАБ/БАЗОВЫЙ ИКАО 2010 год, а при проведении национальных курсов в объеме рабочих учебных программ, разработанных региональным учебным центром ИКАО по авиационной безопасности, согласованных с уполномоченным органом, тематическое содержание и объем которых должны соответствовать Типовой схематической программе;
6) первоначальная подготовка и повышение квалификации, переподготовка, инспекторов подразделения безопасности и остального персонала указанного в приложении 1 к настоящей Программе, проходят обучение в региональных учебных центрах ИКАО по авиационной безопасности и/или в авиационных учебных центрах, сертифицированных уполномоченным органом, в объеме рабочих учебных программ, разработанных региональным учебным центром ИКАО по авиационной безопасности и авиационными учебными центрами, согласованными с уполномоченным органом, тематическое содержание и объем которых должны соответствовать Типовой схематической программе;
7) первоначальная подготовка, поддержание профессионального уровня (повышение квалификации) по авиационной безопасности ответственных лиц по авиационной безопасности проводится в региональных учебных центрах ИКАО по авиационной безопасности. Обучение проводится при проведении региональных и национальных курсов в соответствии с УКАБ/МЕНЕДЖМЕНТ ИКАО 2003 год;
8) первоначальная подготовка, поддержание профессионального уровня (повышение квалификации) инструкторов по авиационной безопасности проводится в региональных учебных центрах ИКАО по авиационной безопасности. Обучение проводится в соответствии с требованиями УКАБ/ИНСТРУКТОРЫ ИКАО 2010 год;
9) подготовка национальных аудиторов/инспекторов по авиационной безопасности – первоначальная подготовка и курсы повышения квалификации для должностных лиц уполномоченного органа, национальных аудиторов/ инспекторов контроля качества организаций гражданской авиации по вопросам авиационной безопасности проводится в региональных учебных центрах ИКАО по авиационной безопасности. Обучение проводится в соответствии с требованиями УКАБ/НАЦИОНАЛЬНЫЕ ИНСПЕКТОРЫ ИКАО 2009 год.
Кандидатуры на курс аудиторов контроля качества согласуются с уполномоченным органом;
10) подготовка персонала, занимающегося обработкой груза, курьерских и срочных донесений, почты и бортприпасов - первоначальная подготовка и курсы повышения квалификации проводятся в региональных учебных центрах ИКАО по авиационной безопасности. Обучение проводится в соответствии с требованиями УКАБ/ГРУЗЫ ИКАО 2010 год;

11) авиациялық қауіпсіздік бойынша авиакәсіпорындардың бірінші басшыларын, олардың орынбасарларын, заңсыз араласу актілеріне байланысты, әртүрлі жағдайларды шешу бойынша оперативтік штаб мүшелері болып табылатын авиациялық қауіпсіздік қызметінің басшыларын, осы мемлекет жерінде заңсыз араласу актілері кезінде әртүрлі жағдайларда әрекеттерді ұйымдастыруға жауапты авиациялық қауіпсіздікті қамтамасыз ететін ұлттық бағдарламасына сәйкес мемлекеттік ұйымдардың басшыларына арналған дайындық. Оқыту 2010 жыл АҚОҚ/ӘРТҮРЛІ ЖАҒДАЙЛАРДЫ БАСҚАРУ талаптарына сай жүргізіледі;
12) әуе кемелері экипажының мүшелерін, бортсеріктерді, әуе операторларын даярлау-бастапқы даярлық және біліктіліктерін арттыру курстары, тек ИКАО авиациялық қауіпсіздік бойынша өңірлік оқу орталықтарында жүргізіледі. Оқыту ИКАО АҚОҚ әзірлеген оқу-жұмыс бағдарламасы көлемінде, Үлгі схемалық бағдарламасына сәйкес тақырыптық мазмұны және көлемі үлгілік жүйелік бағдарламасында қарастырылған талаптарына сай жүргізіледі;
13) инженерлік авиациялық қызмет мамандарын даярлау-бастапқы даярлық және біліктіліктерін арттыру курстары, тек ИКАО авиациялық қауіпсіздік бойынша өңірлік оқу орталықтарында жүргізіледі. Оқыту ИКАО АҚОҚ әзірлеген оқу-жұмыс бағдарламасы көлемінде, Үлгі схемалық бағдарламасына сәйкес тақырыптық мазмұны және көлемі үлгілік жүйелік бағдарламасында қарастырылған талаптарына сай жүргізіледі. Азаматтық авиация ұйымының (авиакомпанияның) авиациялық қауіпсіздік жөніндегі персоналын даярлау бағдарламасы уәкілетті органмен келісілуі тиіс;
14) әуе қозғалысына қызмет көрсету персоналын даярлау - бастанқы даярлық және біліктіліктерін арттыру курстары, тек ИКАО авиациялық қауіпсіздік бойынша өңірлік оқу орталықтарында және/немесе уәкілетті орган сертификатталған авиациялық оқыту орталықтарында жүргізіледі. Оқыту ИКАО АҚОҚ әзірлеген оқу-жұмыс бағдарламасы көлемінде, Үлгі схемалық бағдарламасына сәйкес тақырыптық мазмұны және көлемі үлгілік жүйелік бағдарламасында қарастырылған талаптарын сай жүргізіледі;
15) тасымалдауды ұйымдастыру қызметінің қызметкерлерін даярлау - бастанқы даярлық және біліктіліктерін арттыру курстары, тек ИКАО авиациялық қауіпсіздік бойынша өңірлік оқу орталықтарында немесе азаматтық авиациялық орталықтарында жүргізіледі. Оқыту ХААҰ АҚОҚ әзірлеген оқу-жұмыс бағдарламасы көлемінде, Үлгі схемалық бағдарламасына сәйкес тақырыптық мазмұны және көлемі үлгілік жүйелік бағдарламасында қарастырылған бойынша талаптарына сай жүргізіледі. Азаматтық авиация ұйымының (авиакомпанияның) авиациялық қауіпсіздік жөніндегі персоналын даярлау бағдарламасы уәкілетті органмен келісіледі;

11) подготовка первых руководителей авиапредприятий, их заместителей по авиационной безопасности, руководителей САБ, являющихся членами оперативного штаба по разрешению кризисных ситуаций связанных с актами незаконного вмешательства, для руководителей государственных организаций, ответственных за организацию действий в кризисных ситуациях при актах незаконного вмешательства в деятельность гражданской авиации проводятся в региональных учебных центрах ИКАО по авиационной безопасности. Обучение проводится в соответствии с требованиями УКАБ /УПРАВЛЕНИЕ КРИЗИСНЫМИ СИТУАЦИЯМИ ИКАО 2010 год;
12) подготовка членов экипажа воздушного судна, бортпроводников, бортоператоров – первоначальная подготовка и курсы повышения квалификации проводится в региональных учебных центрах ИКАО по авиационной безопасности, или в организациях гражданской авиации (авиакомпаниях). Обучение проводятся в объеме учебных программ, разработанных УЦАБ ИКАО или организациями гражданской авиации (авиакомпаниями), тематическое содержание и объемы которых предусмотрены в Типовой схематической программе. Программа подготовки персонала по авиационной безопасности организации гражданской авиации (авиакомпании) согласовывается с уполномоченным органом;
13) подготовка специалистов инженерно-авиационной службы – первоначальная подготовка и курсы повышения квалификации проводятся в региональных учебных центрах ИКАО по авиационной безопасности или в организациях гражданской авиации (авиакомпаниях). Обучение проводится в объеме учебных программ, разработанных УЦАБ ИКАО или организациями гражданской авиации (авиакомпаниями), тематическое содержание и объемы которых предусмотрены в Типовой схематической программе. Программа подготовки персонала по авиационной безопасности организации гражданской авиации (авиакомпании) согласовывается с уполномоченным органом;
14) подготовка персонала обслуживания воздушного движения– первоначальная подготовка и курсы повышения квалификации проводятся в региональных учебных центрах ИКАО по авиационной безопасности и/или в авиационных учебных центрах, сертифицированных уполномоченным органом. Обучение проводится в объеме рабочих учебных программ, разработанных УЦАБ ИКАО, тематическое содержание и объемы которых предусмотрены в Типовой схематической программе;
15) подготовка работников служб организации перевозок – первоначальная подготовка и курсы повышения квалификации проводятся в региональных учебных центрах ИКАО по авиационной безопасности или в организациях гражданской авиации (авиакомпаниях). Обучение проводится в объеме учебных программ, разработанных УЦАБ ИКАО или организациями гражданской авиации (авиакомпаниями), тематическое содержание и объемы которых предусмотрены в Типовой схематической программе. Программа подготовки персонала по авиационной безопасности организации гражданской авиации (авиакомпании) согласовывается с уполномоченным органом;

16) АҚҚ кинолог мамандарын даярлау – уәкілетті орган сертификаттаған арнайы кинология орталықтарында немесе авиациялық оқу орталықтарында қызметтік іздестіру және қарауыл иттерін пайдалана отырып, авиациялық қауіпсіздікті қамтамасыз етуге кірістірілген лауазымды тұлғаларға алғашқы даярлау және біліктілікті арттыру курстары. Оқыту авиациялық оқу орталығы әзірлеген жұмыс оқу бағдарламасы көлемінде жүргізіледі, тақырыптық мазмұны және көлемі Үлгі схемалық бағдарламасына сәйкес келуі тиіс;
17) әуежай қызметіне кірістірілген қызметтер мен ұйымдар басшылары мен персоналын авиациялық қауіпсіздік бойынша оқытудың таныстыру курсы уәкілетті орган сертификаттаған авиациялық оқу орталықтарында немесе азаматтық авиация ұйымдарында жүргізіледі.
Осы курс сондай-ақ:
- әуежайдың бақылау аймағына жіберілмейтін, АҚҚ қатысы жоқ персоналдарына;
- қызметін әуежайда жүзеге асыратын жүк, күзет-инкассаторлық ұйымдардың, пошта қызметтерінің мамандарына;
- өз қызметін әуежайда жүзеге асыратын мемлекеттік органдардың лауазымды тұлғаларына;
- борт тағамымен, жинау және тазалаумен айналысатын ұйымдардың (компаниялардың) мамандары. Оқыту авиациялық оқу орталығы, АҚҚ басшылары, оқыту жөніндегі үйлестірушілер, авиациялық қауіпсіздік жөніндегі нұсқаушылар «Авиациялық қауіпсіздік бойынша басшылықтың», ИКАО Doc 8973 талаптарына сәйкес әзірлеген жұмыс оқу бағдарламасы көлемінде, кемінде 6 сағат жүргізіледі;
- борт тағамымен және борт қорымен қамтамасыз ету пунктерінің, тұрмыстық қызмет көрсетумен айналысатын, ЖЖМ қоймаларының мамандарына, жүргізушілерге, еден жуушыларға, авиабилеттерді брондау және сату жөніндегі агенттерге, қойма және жүк бөлімшелерінің қызметкерлеріне, әуежай кешенінің инженерлік коммуникациясының қызмет етуін қамтамасыз ететін мамандарға;
- әуежайдың бақылау аймағын жайларды жалға алушыларға арналған.
Оқыту оқу сертификатталған авиациялық оқу орталығы немесе авиакәсіпорын АҚҚ басшылары (оқыту жөніндегі үйлестірушілер) немесе авиациялық қауіпсіздік жөніндегі жауапты тұлғалар әзірлеген бағдарлама көлемінде осы бағдарламаның 5-қосымшасына сәйкес жүргізіледі. Оқытудың таныстыру курсының бағдарламасын уәкілетті органмен келісілгеннен кейін азаматтық авиация ұйымының бірінші басшысы бекітеді. Авиациялық қауіпсіздік бойынша оқытудың таныстыру курсын АҚҚ басшылары (олардың орынбасарлары), авиациялық оқу орталығының авиациялық қауіпсіздік жөніндегі жауапты тұлғалар мен авиациялық қауіпсіздік жөніндегі нұсқаушылар жүргізеді. Авиациялық қауіпсіздік бойынша таныстыру курсы бойынша оқу қызметтік міндеттерін дербес орындауға рұқсат ету алдында және бұдан әрі үш жылда бір рет жүргізіледі. Оқытудың таныстыру курсында қорытынды аттестаттау - сынақ жүргізіледі.

16) подготовка специалистов-кинологов САБ – первоначальная подготовка и курсы повышения квалификации для должностных лиц, задействованных в обеспечении авиационной безопасности с использованием служебно-розыскных и караульных собак проводятся в специализированных кинологических центрах или авиационных учебных центрах, сертифицированных уполномоченным органом. Обучение проводится в объеме рабочих учебных программ, разработанных авиационным учебным центром, тематическое содержание и объемы которых предусмотрены в Типовой схематической программе;
17) ознакомительный курс обучения по авиационной безопасности руководителей и персонала служб и организаций, задействованных в аэропортовой деятельности – проводится в авиационных учебных центрах, сертифицированных уполномоченным органом или в организациях гражданской авиации.
Данный курс также предназначен для:
персонала не относящегося к САБ, имеющего несопровождаемый доступ в контролируемую зону аэропорта;
специалистов грузовых, охранно-инкассаторских организаций, почтовых служб, осуществляющих свою деятельность в аэропорту;
должностных лиц государственных органов, осуществляющих свою деятельность в аэропорту;
специалистов организаций (компании), занимающихся бортпитанием, уборкой и чисткой. Обучение проводится в объеме рабочих учебных программ, не менее 6 часов, разработанных авиационным учебным центром, руководителями САБ, координаторами по обучению, инструкторами по авиационной безопасности в соответствии с требованиями «Руководства по авиационной безопасности», ИКАО Doc 8973;
специалистов занимающихся бортзапасами, бытового обслуживания, складов горюче-смазочных материалов (ГСМ), водителей, техничек, агентов по бронированию и продаже авиабилетов, работников складов и багажных отделений, специалистов, обеспечивающие функционирование инженерных коммуникаций аэропортового комплекса;
арендаторов помещений в контролируемой зоне аэропорта.
Обучение по ознакомительному курсу обучения проводится в объеме программ, разработанных сертифицированными уполномоченным органом авиационным учебным центром или руководителями САБ (координаторами по обучению) или ответственными лицами по авиационной безопасности авиапредприятия по темам в соответствии с приложением 5 к настоящей Программе. Учебная программа ознакомительного курса обучения утверждается руководителем организации гражданской авиации после согласования с уполномоченным органом. Ознакомительный курс обучения по авиационной безопасности проводят инструкторы авиационных учебных центров, руководители САБ (их заместители), ответственные лица по авиационной безопасности, инструкторы по авиационной безопасности и координаторы по обучению. Обучение по ознакомительному курсу по авиационной безопасности производится перед допуском к самостоятельному выполнению функциональных обязанностей и далее один раз в три года. Ознакомительный курс обучения сопровождается итоговой аттестацией - зачетом;

18) Авиациялық қауіпсіздік бойынша ағымдағы оқу – азаматтық авиация ұйымдарындағы персоналды жұмыс орнында әуе кемелерін мерзімдік пайдалануға көшу кезінде жылына 2 рет жүргізілетін дайындық. Оқу АҚҚ басшылары немесе авиациялық қауіпсіздік жөніндегі жауапты тұлғалар әзірлеген, азаматтық авиация ұйымының бірінші басшысы бекіткен, уәкілетті органмен келісілген бағдарлама көлемінде жүргізіледі. Оқытуды авиациялық оқу орталығынң нұсқаушылары, АҚҚ басшылары (олардың орынбасарлары), авиациялық қауіпсіздік жөніндегі жауапты тұлғалар немесе авиациялық қауіпсіздік жөніндегі нұсқаушылар, авиациялық қауіпсіздік бойынша нұсқаушы сертификаты бар оқыту жөніндегі үйлестіруші жүргізеді.
8. Даярлау және қайта даярлау бойынша оқыту:
1) авиациялық қауіпсіздік бойынша оқытудың кіріспе курсы және авиациялық қауіпсіздік бойынша ағымдағы оқу авиакәсіпорынның АҚҚ бөлімшелерінде және/немесе авиациялық оқу орталықтарында жүргізіледі;
2) авиациялық қауіпсіздік бойынша оқытудың таныстыру курсы бойынша авиациялық оқу орталықтарында немесе авиакәсіпорындарда;
3) уәкілетті органдарды хабарландырып, авиакәсіпорын басшыларының өтініші бойынша оқыту орнына баруы арқылы курстар ИКАО авиациялық қауіпсіздік бойынша ИКАО өңірлік оқу орталығында жүргізіледі;
9. ИКАО авиациялық қауіпсіздік бойынша өңірлік оқу орталықтары және уәкілетті орган сертификаттаған авиациялық оқу орталықтары Үлгі схемалық бағдарламасына сәйкес жұмыс оқу бағдарламаларын әзірлейді.
10. Жұмыс оқу бағдарламасы төмендегі бөлімдерді қамтуы тиіс:
1) курстың атауы;
2) оқу процесінің графигі;
3) пәндер бойынша оқу сағаттарын бөлу;
4) курстың бағыты;
5) оқитындардың құрамы және алдын ала қойылатын талаптар;
6) емтиханға және аттестацияға жіберу шарты;
7) оқу мақсаты;
8) әдістемелік ұсынымдар;
9) сабақтардың тақырыптық жоспары;
10) тақырыптар мазмұны;
11) әдебиеттер тізімі.
11. Жұмыс оқу бағдарламасының үлгі осы Бағдарламадағы 6-қосымшада көрсетілген.
12. Оқытудың кешендік әдісін пайдалану кезінде тыңдаушыларға өткізілетін оқу сабақтарының негізгі түрлері мен нысандары төмендегілер болып табылады:
1) теориялық (лекциялық);
2) практикалық сабақтар арнайы оқу дәрісханаларында;
3) автоматтандырылған оқу курстары пайдаланылатын сабақтар;
4) кеңестер мен өзіндік сабақтар;
5) жұмыс орнында және өндіріс үрдісінде оқыту;
6) слайдтар мен оқу фильмдерін пайдалану;
7) топтық жаттығулар және іскерлік ойындар;
8) компьютерлік технологияны пайдалана отырып оқыту;
9) әуе кемесінде тасымалдауға тыйым салынатын заттардың бейнесі бейнеленген жүйені пайдалану;
10) ИКАО авиациялық қауіпсіздік бойынша оқу жиынтықтарын (АҚОЖ) пайдалану.

18) текущая учеба по авиационной безопасности – подготовка по месту работы персонала в организациях гражданской авиации 2 раза в год при переходе к сезонной эксплуатации воздушных судов. Обучение проводится в организациях гражданской авиации в объеме программ, разработанных руководителями САБ или ответственными лицами по авиационной безопасности, утвержденных руководителем организации гражданской авиации, согласованных с уполномоченным органом. Обучение проводят инструкторы авиационных учебных центров, руководители САБ (их заместители), ответственные лица по авиационной безопасности, инструкторы по авиационной безопасности и координаторы по обучению.
8. Обучение по подготовке и переподготовке проводится:
1) в авиационных учебных центрах и/или в подразделениях САБ авиапредприятия – по вводному курсу обучения по авиационной безопасности и текущей учебе по авиационной безопасности;
2) в авиационных учебных центрах или в авиапредприятиях – по ознакомительному курсу обучения по авиационной безопасности;
3) в региональном учебном центре ИКАО – по курсам с выездом к месту обучения по заявкам руководителей авиапредприятий, с информированием уполномоченного органа.
9. Региональные учебные центры ИКАО по авиационной безопасности и авиационные учебные центры, сертифицированные уполномоченным органом, на основе Типовой схематической программе, разрабатывают рабочие учебные программы.
10. Рабочая учебная программа должна содержать следующие разделы:
1) название курса;
2) график учебного процесса;
3) распределение учебных часов по дисциплинам;
4) назначение курса;
5) контингент обучаемых и предварительные требования;
6) условия допуска к экзаменам и аттестации;
7) учебная цель;
8) методические рекомендации;
9) тематический план занятий;
10) содержание тем;
11) список литературы.
11. Типовая рабочая учебная программа приведена в приложении 6 к настоящей Программе.
12. Основными видами и формами учебных занятий со слушателями, при использовании комплексной методики обучения, являются:
1) теоретические (лекционные);
2) практические занятия в специальных учебных аудиториях;
3) занятия с использованием автоматизированных учебных курсов;
4) консультации и самостоятельные занятия;
5) обучение на рабочем месте и в производственном процессе;
6) использование слайдов и учебных фильмов;
7) групповые упражнения и деловые игры;
8) обучение с использованием компьютерных технологий;
9) использование системы проецирования изображений запрещенных к перевозке на воздушных судах предметов;
10) использование учебных комплектов ИКАО по авиационной безопасности (далее-УКАБ).

13. Авиациялық қауіпсіздік бойынша оқу процесі оқу-әдістемелік материалдарымен, оқу құралдарымен, оқытудың қазіргі заманғы техникалық құралдарымен қамтамасыз етілуі тиіс.
14. Оқу мыналармен дәрісханаларда, зертханаларда өткізіледі:
1) Компьютерлік багдарламалармен қараптексеру испекторларын (операторлады) даярлау;
2) аудио-бейне – компьютерлік техникамен;
3) қару, оқ-дәрі және жарылғыш заттарға ұқсас нәрселермен, жаттығу қарумен, қару- жарақтардың оқуда қолданатын үлгілерімен баска да түрлерін сақтауға Авиациялық оқу орталықтарының рұқсат етілген құқықтық лицензиясы болуы қажет.
4) оқу фильмдерімен, слайдтармен, оқытудың басқа аудио-көрнекі және демонстрациялық құралдарымен, оның ішінде жасырын оқ атқыш және суық қару бейнеленген, жүктің ішіндегі заттардың көлеңкелі түрде бейнеленген құралдарды
15. Курс тыңдаушылары оқу құралдарымен, қағаз және электрондық таратушы үлестірмелі және анықтамалық материалдарымен қамтамасыз етіледі:
16. Бағдарламаны іске асыруды қамтамасыз ететін ИКАО АҚОК, Авиациялық оқу орталықтарының авиациялық қауіпсіздік бойынша барлық нормативтік құқықтық актілері, ИКАО авиациялық қауіпсіздік бойынша осы бағдарламаны жүзеге асыру үшін электронды және қағаз түрінде кітапхана болу қажет.
17. Оқу топтары азаматтық авиация ұйымының және басқа да мүдделі ұйымдар мен мемлекеттік органдардың жазбаша өтінімдері (кепіл хаттары) негізінде авиациялық оқу орталығы басшысының бұйрығымен (жарғысымен) құрылады.
18. Оқу курсынан және қорытынды аттестаттаудан өткен тыңдаушыларға төмендегілер беріледі:
1) әуежайдың (авиакомпания) бірінші басшыларына, олардың орынбасарларына, уәкілетті органның лауазымды тұлғаларына, АҚҚ басшыларына, қарап тексеру бөлімшілері мен қауіпсіздік бөлімшелерінің басшыларына, авиациялық қауіпсіздік жөніндегі жауапты тұлғаларға, авиациялық қауіпсіздік жөніндегі нұсқаушыларға, авиациялық қауіпсіздік сапасын бақылаудың ұлттық аудиторлары(инспекторларына) әр түрлі жағдайларда әрекеттерді ұйымдастыруға жауапты персоналға, АҚҚ қарап тексеру бөлімшесінің қарап тексеру инспекторларына (операторларына) АҚҚ қауіпсіздік бөлімшесі инспекторларына авиациялық қауіпсіздік бойынша сертификаттар осы бағдарламадағы 7891011121314151617181920 және 21-қосымшаға сәйкес нысан бойынша беріледі;
2) АҚҚ қауіпсіздік бөлімшесінің мамандарының сертификаттары ИКАО авиациялық қауіпсіздік өңірлік оқу орталығы және оларға оқыту жүргізілген авиациялық оқу орталықтарында әзірленген. Тыңдаушылардың әрбір санаттарына арналған сертификаттарының үлгілік нысаны осы бағдарламаға 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20 және 21-қосымшаларына сәйкес жасалған;

13. Учебный процесс по авиационной безопасности обеспечивается учебно-методическими материалами, учебными пособиями, современными техническими средствами обучения.
14. Обучение проводится в учебных аудиториях, лабораториях оснащенных:
1) компьютерными программами подготовки инспекторов (операторов) досмотра;
2) аудио-видео – компьютерной техникой;
3) огнестрельным гражданским и служебным охолощенным оружием, учебным оружием, имитаторами оружия, боеприпасов, для чего Авиационные учебные центры должны иметь лицензию на право хранения огнестрельного гражданского и служебного оружия и патронов к нему;
4) учебными фильмами, слайдами, иными аудио-визуальными и демонстрационными средствами обучения, в том числе с изображением скрытого огнестрельного и холодного оружия, теневых изображений содержимого багажа.
15. Слушатели курса обеспечиваются учебными пособиями, раздаточным и справочным материалом на бумажных и электронных носителях.
16. УЦАБ ИКАО, Авиационные учебные центры, осуществляющие реализацию настоящей Программы, должны иметь библиотеку на бумажных и электронных носителях с необходимыми нормативными правовыми актами, актами ИКАО по авиационной безопасности.
17. Учебные группы формируются приказом (распоряжением) руководителя авиационного учебного центра на основе письменных заявок организаций гражданской авиации и других заинтересованных организаций и государственных органов.
18. Слушателям, прошедшим курс обучения и итоговую аттестацию, выдаются:
1) для первых руководителей аэропортов (авиакомпаний) их заместителей, должностных лиц уполномоченного органа, руководителей САБ, руководителей подразделений досмотра и подразделения безопасности, ответственных лиц по авиационной безопасности, инструкторов по авиационной безопасности, национальных аудиторов/ инспекторов контроля качества авиационной безопасности, персонала ответственного за организацию действий в кризисных ситуациях, инспекторов (операторов) досмотра подразделения досмотра САБ, инспекторов подразделения безопасности САБ – сертификаты, по формам согласно приложениям 7891011121314151617181920, и 21 к настоящей Программе;
2) специалистам подразделения безопасности САБ, и персонала определенному в подпункте 6) пункта 7 настоящей Программы – сертификаты, разработанные региональным учебным центром ИКАО по авиационной безопасности, и авиационными учебными центрами, проводившими их обучение. Сертификаты для каждой категории слушателей приведены по формам согласно приложениям 7891011121314151617181920 и 21 к настоящей Программе;

3) АҚҚ тексеру бөлімшесінің мамандарына арналған сертификат ИКАО авиациялық қауіпсіздік бойынша оқу орталығында әзірленген, осы бағдарламаның 8-қосымшасына сәйкес жасалған. Тексеру бөлімшесі маманы сертификатының күші авиациялық қауіпсіздік белгіленген шаралары мен рәсімдерді бірнеше рет бұзған жағдайда, сондай-ақ азаматтық авиация ұйымы басшысының сұрауы бойынша уәкілетті орган тоқтатуы немесе жоюы мүмкін;
4) авиация персоналына және жүк тасымалдау қызметінің қызметкерлеріне тапсырылған емтихан нәтижелері бойынша бағалар қойылған, біліктілікті арттыру курсын аяқтағаны туралы құжат беріледі.
3. Авиациялық қауіпсіздік желісі бойынша жұмыс істейтін
уәкілетті органның лауазымды тұлғаларын даярлау
19. Авиациялық қауіпсіздік желісі бойынша жұмыс істейтін уәкілетті орган мамандары мынадай оқу курстарынан өтуге міндетті:
1) бастапқы даярлау – уәкілетті орган маманының басшылығымен, авиациялық қауіпсіздік жөніндегі тиісті курстардан өткенге дейін жұмыс орында, бірақ жұмысқа орналасқан сәттен бастап күнтізбелік үш ай аспайтындай мерзімде жүргізіледі. Даярлаудың осы түрі мыналарды қамтиды:
Қазақстан Республикасының және ИКАО-ның авиациялық қауіпсіздік саласындағы нормативтік құқықтық актілерімен таныстыру;
азаматтық авиация ұйымдарымен, мемлекеттік органдармен және бөгде ұйымдармен өзара іс-қимыл және үйлесу тәртібімен таныстыру;
авиациялық қауіпсіздік желісі бойынша инспекциялық тексерулер жүргізу тәртібімен таныстыру;
авиациялық қауіпсіздік желісі бойынша инспекциялық тексерулерге тағылымдамадан өтуші ретінде қатыстыру;
іс жүргізумен таныстыру;
2) АҚҚ басшысы ретінде бастапқы даярлаудан өту және біліктілікті арттыру курстары;
3) авиациялық қауіпсіздік жөніндегі ұлттық аудитор/инспектор ретін бастапқы даярлаудан өту және біліктілікті арттыру курстары.
20. Авиациялық қауіпсіздік желісі бойынша уәкілетті органның мамандары жұмыс жағдайында оқытудан мынадай бағыттар бойынша өтеді;
1) кіріс құжаттамаларын бақылауға бағынысты тексеру, есепке алуды жүргізу, тиісті шығыс құжаттамаларын зерделеу және дайындау;
2) әуежайлардың авиациялық қауіпсіздік қызметінің қарап тексеруін ұйымдастыруды сертификаттау бойынша оқушы ретінде комиссияға қатысу;
3) аэронавигациялық ақпаратпен (AIS) қамтамасыз ету бөлігінде аэронавигациялық қызмет көрсетуді жүзеге асыратын ұйымдарды тексеру бойынша оқушы ретінде комиссияға қатысу;
4) аэронавигациялық қызмет көрсетуді жүзеге асыратын ұйымдарды тексеру бойынша оқушы ретінде комиссияға қатысу;
5) әуе кемелерінің инспекциясы бойынша оқушы ретінде комиссияға қатысу.
Авиациялық қауіпсіздік қызметі
мамандарын, азаматтық авиация
саласындағы уәкілетті органның
авиациялық қауіпсіздік және ұшу
қауіпсіздігі мәселелері жөніндегі
лауазымды адамдарын даярлау және
қайта даярлау бағдарламасына
1-қосымша
Барлық санаттағы персоналды оқыту кезеңдегі
Персонал атауы
Оқыту түрі
Даярлау, қайта даярлау мерзімдері

3) специалистам подразделения досмотра САБ – сертификат, разработанный учебным центром ИКАО по авиационной безопасности, согласно приложению 8 к настоящей Программе. Действие сертификата специалиста подразделения досмотра приостанавливается или прекращается уполномоченным органом в случае неоднократного нарушения установленных мер и процедур авиационной безопасности, а также по обращению руководителя организации гражданской авиации;
4) авиационному персоналу и сотрудникам служб организации перевозок - документ об окончании курсов повышения квалификации с соответствующей оценкой по результатам сдачи экзамена.
3. Подготовка должностных лиц уполномоченного органа, работающих по линии авиационной безопасности
19. Специалисты уполномоченного органа по линии авиационной безопасности проходят следующую подготовку:
1) начальная подготовка – проводится на рабочем месте до прохождения соответствующих курсов по авиационной безопасности, но не более трех календарных месяцев с момента трудоустройства, под руководством специалиста уполномоченного органа. Данный вид подготовки включает:
ознакомление с нормативными правовыми актами в области авиационной безопасности Республики Казахстан и актами ИКАО;
ознакомление с порядком взаимодействия и координации с организациями гражданской авиации, государственными органами и сторонними организациями;
ознакомление с порядком проведения инспекционных проверок по линии авиационной безопасности;
привлечение в качестве стажера на инспекционные проверки по линии авиационной безопасности;
ознакомление с делопроизводством;
2) курсы первоначальной подготовки и повышение квалификации в качестве руководителя САБ;
3) курсы первоначальной подготовки и повышения квалификации в качестве национального аудитора/инспектора по авиационной безопасности.
20.Специалисты уполномоченного органа по линии авиационной безопасности проходят обучение в рабочих условиях по следующим направлениям:
1) подконтрольная проверка входящей документации, ведение учета, изучение и подготовка соответствующей выходной документации;
2) участие в комиссии, в качестве обучаемого по сертификации организации досмотра служб авиационной безопасности аэропортов;
3) участие в комиссии, в качестве обучаемого по проверке организаций, осуществляющих аэронавигационное обслуживание в части обеспечения аэронавигационной информацией (AIS);
4) участие в комиссии, в качестве обучаемого по проверке организаций, осуществляющих аэронавигационное обслуживание;
5) участие в комиссии, в качестве обучаемого по инспекции воздушных судов.
Приложение 1
к Программе подготовки и переподготовки
специалистов служб авиационной
безопасности, должностных лиц
уполномоченного органов в сфере гражданской
авиации по вопросам авиационной безопасности и
безопасности полетов.
Периодичность обучения персонала всех категорий
Наименование персонала
Вид обучения
Сроки подготовки, переподготовки

1. Жұмысқа жаңадан қабылданған АҚҚ тағылымдамадан өтушілер
Оқытудың бастапқы курсы
тағлымдамадан өту кезеңінде
2. АҚҚ басшысы, АҚҚ басшысының орынбасары, АҚҚ қарап тексеру бөлімшесінің бастығы, АҚҚ қауіпсіздік бөлімшесінің бастығы, авиациялық қауіпсіздік жөніндегі жауапты тұлғалар, олардың орынбасарлары, АҚҚ бастығы, олардың орынбасарлары
бастапқы даярлық біліктілікті арттыру курстары
лауазымға тағайындалған күнінен бастап 3 ай ішінде 3 жылда бір рет
3. АҚҚ тексеру бөлімшесінің инспекторлары (операторлар)
бастапқы даярлық біліктілікті арттыру курстары
лауазымға тағайындалған күнінен бастап 3 ай ішінде 2 жылда бір рет
3. АҚҚ қауіпсіздік бөлімшесінің маманы
бастапқы даярлық біліктілікті арттыру курстары
лауазымға тағайындалған күнінен бастап 3 ай ішінде 3 жылда бір рет
4. Әуе кемесінің экипаж мүшелері, әуесеріктер, бортоператорлар
біліктілікті арттыру курстары
2 жылда бір рет
5. Инженерлік-авиациялық қызмет мамандары
біліктілікті арттыру курсы
5 жылда бір рет
6. Әуе қозғалысына қызмет көрсету органдарының персоналы
біліктілікті арттыру курсы
5 жылда бір рет
7. Тасымалдауды ұйымдастыру қызметкерлері
біліктілікті арттыру курсы
5 жылда бір рет
8. Әуежайлардың және авиакомпаниялардың басшылары (олардың орынбасарлары)
авиациялық қауіпсіздік жөніндегі даярлық
лауазымға тағайындау күнінен бастап 6 ай өтуіне байланысты және бұдан әрі 3 жылда бір рет
9. Авиациялық қауіпсіздік жөніндегі нұсқаушылар
бастапқы даярлық біліктілікті арттыру курсы
Қажет болған жағдайда 3 жылда бір рет
10. Авиация персоналының және АҚҚ мамандарының күнделікті даярлығы
кәсіптік деңгейін арттыру
жылына 2 рет – азаматтық авиация ұйымының жоспары бойынша
12. АҚҚ-ға қатысы жоқ әуежайдың тексеру аймағына жіберілмейтін персонал. Әуежайлық қызметке қатысатын ұйымдардың басшылары (олардың орынбасарлары) және персоналы
Таныстыра оқыту бағдарламасы
лауазымға тағайындалу күнінен бастап 3 ай өтуіне байланысты және 3 жылда бір рет
13.Ұлттық аудиторлар
бастапқы даярлық біліктілікті арттыру курсы
3 жылда бір рет
14. АҚҚ кинолог-мамандары
бастапқы даярлық біліктілікті арттыру курсы
қажет болған жағдайда 5 жылда бір рет
15. Борт тағамдарымен айналысатын кәсіпорын мамандары
бастапқы даярлық біліктілікті арттыру курсы
Лауазымдық міндетін өздігінен орындау алдында 3 жылда бір рет
16. Тазалау және жинаумен айналысатын кәсіпорын мамандары
бастапқы даярлық біліктілікті арттыру курсы
Лауазымдық міндетін өздігінен орындау алдында 3 жылда бір рет
17. Авиациялық қауіпсіздік бойынша әуекәсіпорындарының бірінші басшылары, олардың орынбасарлары, заңсыз араласу актілеріне байланысты әртүрлі мәселелерді шешу жөніндегі шұғыл әрекет ету штабының мүшесі болып табылатын авиациялық қауіпсіздік қызметінің басшылары, заңсыз араласу актілеріне байланысты әртүрлі жағдайлардағы әрекетті ұйымдастыруға жауапты мемлекеттік ұйымдардың басшылары
бастапқы даярлық
біліктілікті арттыру курсы
қажет болған жағдайда 5 жылда бір рет

1. Стажеры САБ, вновь принятые на работу
вводный курс обучения
в период стажировки
2. Руководитель САБ, заместитель руководителя САБ, начальники подразделения досмотра САБ, начальники подразделения безопасности САБ, ответственное лицо по авиационной безопасности
первоначальная подготовка
в течение 3 месяцев со дня назначения на должность
курсы повышения квалификации
один раз в 3 года
3. Инспекторы (операторы) досмотра, подразделения досмотра САБ
первоначальная подготовка
в течение 3 месяцев со дня приема на работу
курсы повышения квалификации
один раз в 2 года
3. Инспекторы подразделения безопасности САБ
первоначальная подготовка
в течение 3 месяцев со дня приема на работу
курсы повышения квалификации
один раз в 3 года
4. Члены экипажа воздушного судна, бортпроводники, бортоператоры
курсы повышения квалификации
один раз в 3 года
5. Специалисты инженерно-авиационной службы
курсы повышения квалификации
один раз в 5 лет
6. Персонал органов обслуживания воздушного движения
курсы повышения квалификации
один раз в 5 лет
7. Работники служб организации перевозок
курсы повышения квалификации
один раз в 5 лет
8. Руководители аэропортов и авиакомпаний (их заместители)
подготовка по авиационной безопасности
в течение 6 месяцев со дня назначения на должность и далее один раз в 3 года
9. Инструкторы по авиационной безопасности.
первоначальная подготовка
по необходимости
курсы повышения квалификации
один раз в 3 года
10. Текущая подготовка авиационного персонала и специалистов САБ
поддержание профессионального уровня
2 раза в год – по плану организации гражданской авиации
12. Персонал, не относящийся к САБ, имеющий несопровождаемый доступ в контролируемую зону аэропорта.
Руководители (их заместители) и персонал организаций задействованных в аэропортовой деятельности.
ознакомительная программа обучения
в течение 3 месяцев со дня назначения на должность и далее один раз в 3 года
13.Национальные аудиторы/инспекторы
Первоначальная подготовка
По необходимости
Курсы повышения квалификации
один раз в 3 года
14. Специалисты-кинологи САБ
Первоначальная подготовка
По необходимости
Курсы повышения квалификации
Один раз в 5 лет
15. Специалисты предприятий, занимающиеся бортпитанием
Первоначальная подготовка
Перед допуском к самостоятельному выполнению должностных обязанностей
Курсы повышения квалификации
Один раз в 3 года
16.Специалисты предприятий, занимающиеся уборкой и чисткой
Первоначальная подготовка
Перед допуском к самостоятельному выполнению должностных обязанностей
Курсы повышения квалификации
Один раз в 3 года
17. Первые руководители авиапредприятий, их заместители по авиационной безопасности, руководители служб авиационной безопасности, являющиеся членами оперативного штаба по разрешению кризисных ситуаций, связанных с актами незаконного вмешательства, руководители государственных организаций ответственных за организацию действий в кризисных ситуациях при актах незаконного вмешательства
Первоначальная подготовка
По необходимости
Курсы повышения квалификации
Один раз в 5 лет

18. Жүк, курьерлік және жедел жеткізу пошта және борт жабдықтарының қауіпсіздігімен айналысатын персонал
бастапқы даярлық біліктілікті арттыру курсы
Лауазымдық міндетін өздігінен орындау алдында 3 жылда бір рет
19. Әуекомпаниялардың жауапты өкілдері
бастапқы даярлық біліктілікті арттыру курсы
қажет болған жағдайда
Авиациялық қауіпсіздік қызметі
мамандарын, азаматтық авиация
саласындағы уәкілетті органның
авиациялық қауіпсіздік және ұшу
қауіпсіздігі мәселелері жөніндегі
лауазымды адамдарын даярлау және
қайта даярлау бағдарламасы
2-қосымша
(Нысан)
АҚҚ қауіпсіздік бөлімшесінің инспектор лауазымына
енгізу парағы
(үлгілік)
Маманның аты-жөні _____________________________________________
Лауазымы ______________________________________________________
Лауазымға енгізу мерзімдері ___________________________________
Теориялық дайындық ____________________________________________
(Нұсқаушының аты-жөні)
Жұмыс орнындағы тәжірибелік дайындық __________________________
(Нұсқаушының аты-жөні)
Тағлымдаманың жауапты басшысы _________________________________
(Аты-жөні)
1. Теориялық дайындық
р/с
Зерделеуге, оқуға арналған негізгі тақырыптар (сұрақтар) тізбесі
Теориялық дайындық уақыты (сағатпен)
Тағылымдамадан өткізушінің нұсқаушысының қолы
Оқудағы оқытылған қызметкердің қолы
1.
Оқу курсына кіріспе.
Әуе көлігіндегі терроризм. Мақсаты. Қылмыскерлердің қысқаша мінездемесі, заңсыз араласу актілерінің амалдары мен әдістері.
2 сағ.
2.
Авиациялық қауіпсіздікті қамтамасыз ету жөніндегі нормативтік-құқықтық актілер.
Авиациялық қауіпсіздік ережесі.
Қазақстан Республикасы азаматтық авиациясының авиациялық қауіпсіздігінің нұсқаулық бағдарламасы.
Әуежайдың (авиакомпанияның) авиациялық қауіпсіздігінің нұсқаулық-бағдарламасы.
3 сағ.
3.
Қазақстан Республикасы азаматтық авиация ұйымының авиациялық қауіпсіздік қызметі туралы Үлгілік Ережесі.
30 мин.
4.
Әуежайдың АҚҚ құрылымы.
30 мин.
5.
Лауазымдық нұсқаулық. Стандартты пайдалану рәсімі
1 сағ.
6.
Заңсыз араласу актілері кезінде қолданылатын құралдар. Алып кіру, жасыру. Ерекше белгілер, табу әдістері.
2 сағ.
7.
Әуе көлігінде қауіпті жүктерді тасымалдау ережесі.
2 сағ.
8.
Бақылау – адамдар. Әуежайдың жеке рұқсат қағаздар жүйесі, тыйым салынған заттар, бақылау-өткізу пунктерінің қолданылу жағдайын тексеру, кіруді бақылау ресімдерін өткізу, төлқұжаттық бақылау. Теңдеме жүкті, қол жүгін және бақылау алаңына кіргізілетін басқа заттарды қолмен тексеру ережесі. Бақылау алаңына өтетін тұлғаларды қолмен тексеру. Бақылау-өткізу пунктерінде күнделіктіден тыс қызметті анықтау.
2 сағ.
9.
Көліктің кіруін бақылау. Бақылау-өткізу пункттері жабдықтарының пайдалану дайындығын, көлік құралдарына арналған рұқсат қағаздарын тексеру. Тыйым салынған заттарды табу мақсатында көлік құралдарын тексеру, көлікте отырған тұлғаларды тексеру.
2 сағ.
10.
Патрульдеу және күзет, қарауылдық қызметті жүргізу тәсілі. Әуежайды қорғауды ұйымдастыру, кіру мүмкіндігі шектелген алаңға кіру тәртібі. Қолмен қорғану әдісі, қоршау элементі, ғимаратты, периметр қоршауын қорғау. Әуежайдағы аса маңызды орындар. Көлік құралдары қозғалысын реттеу. Әуежай қоршауы арқылы өту белгілері табылған жағдайда стандартты рәсімдерді өткізу. Құқық бұзушыларды ұстау, күзетке алудың рұқсат етілген амалдары.
2 сағ.
11.
Әуе кемесін қорғау және әуежайдың ең маңызды объектілері. Тұрақта әуе кемелерін қорғауды ұйымдастыру. Аэробекеттік кешеннің авиациялық қауіпсіздігін қамтамасыз ету. Жанар-жағар материалдар қоймасының, әуе қозғалысына қызмет көрсету органдары объектілерінің қауіпсіздігін қамтамасыз ету.
2 сағ.
12.
Төтенше жағдайлар және өрттің алдын-алу жөніндегі шаралар. Өрт қауіпсіздігі ережесі, онымен күресу негіздері. Әуежайда пайда болатын төтенше жағдайлар түрлері. Қызмет орындарын, ішін, сыртын тексеру тәртібі
2 сағ.
13.
Техникалық тексеру құралдары – металіздегіштердің әрекет ету қағидаттары мен қолдану ережесі.
1 сағ.
14.
Тыйым салынған заттарды табу кезінде қолданылатын әрекеттер.
30 мин.
15.
Заңсыз араласу актілері кезіндегі төтенше жағдайларда қолданылатын әрекет.
1 сағ.
16.
Азаматтық әуе кемелері бортында қаруды тасымалдау тәртібі.
30 мин.
17.
Өртке қарсы қауіпсіздік жөніндегі нұсқаулық.
1 сағ.
18.
Еңбекті қорғау және қауіпсіздік техникасы жөніндегі нұсқаулық.
1 сағ.
19.
Әуежайда орналасқан мемлекеттік органдар бөлімшелерімен өзара әрекет ету технологиясы.
1 сағ.
Барлығы:
27 сағ.

18. Персонал, занимающийся обработкой на безопасность грузов, курьерских и срочных донесений, почты и бортприпасов
Первоначальная подготовка
В течение 3 месяцев со дня назначения на должность
Курсы повышения квалификации
Один раз в 3 года
19. Ответственные представители авиакомпаний
Первоначальная подготовка
По необходимости
Курсы повышения квалификации
Один раз в 3 года
Приложение 2
к Программе подготовки и переподготовки
специалистов служб авиационной
безопасности, должностных лиц
уполномоченного органов в сфере гражданской
авиации по вопросам авиационной безопасности и
безопасности полетов.
(Форма)
Лист ввода в должность инспектора подразделения безопасности
САБ (типовой)
Ф. И. О. специалиста _____________________________________________
Должность ________________________________________________________
Сроки ввода в должность __________________________________________
Теоретическая подготовка _________________________________________
(Ф.И.О. инструктора)
Практическая подготовка на рабочем месте _________________________
(Ф.И.О. инструктора)
Ответственный руководитель стажировки ____________________________
(Ф.И.О.)
1. Теоретическая подготовка
п/п
Перечень, основных тем (вопросов), подлежащих изучению
Время теоретической подготовки (в часах)
Роспись инструктора стажировки
Роспись обучаемого работника в изучении
1.
Введение в курс обучения.
Терроризм на воздушном транспорте. Цели. Краткая характеристика преступников, способы и методы совершения актов незаконного вмешательства.
2 час.
2.
Нормативно-правовые акты по обеспечению авиационной безопасности.
Правила авиационной безопасности. Инструкция - (программа) по авиационной безопасности гражданской авиации Республики Казахстан.
Программа по авиационной безопасности аэропорта (авиакомпании).
2 час.
3.
Типовое Положение о службе авиационной безопасности организации гражданской авиации Республики Казахстан.
30 мин.
4.
Структура САБ аэропорта.
30 мин.
5.
Должностная инструкция. Стандартные эксплуатационные правила (процедуры).
2 час.
6.
Средства применяемые при актах незаконного вмешательства. Способы проноса, сокрытия оружия. Отличительные признаки, методы обнаружения.
2 час.
7.
Правила перевозки опасных грузов на воздушном транспорте.
2 час.
8.
Контроль за доступом – люди. Аэропортовые системы контроля доступа, проверка эксплуатационного состояния контрольно-пропускных пунктов, индивидуальные пропуска, применение эксплуатационных процедур по контролю за доступом, паспортный контроль. Правила ручного досмотра багажа, ручной клади, и других предметов приносимых в контролируемую зону, запрещенные предметы. Досмотр лиц вручную, проходящих в контролируемую зону. Обнаружение необычной деятельности на контрольно-пропускных пунктах.
2 час.
9.
Контроль за доступом - транспорт. Проверка эксплуатационной готовности оборудования контрольно-пропускных пунктов, пропуска для транспортных средств. Досмотр транспортных средств с целью обнаружения запрещенных предметов, досмотр лиц находящихся в транспорте.
2 час.
10.
Патрулирование и охрана, приемы введения караульной службы. Организация защиты аэропорта, порядок допуска в зоны ограниченного доступа. Методы физической защиты, элементы ограждения, защита зданий, периметрового ограждения. Наиболее уязвимые места аэропорта. Регулирование движения транспортных средств. Применение стандартных эксплуатационных процедур в случае обнаружения признаков проникновения через физические ограждения аэропорта. Задержание правонарушителей, допустимые приемы конвоирования.
2 час.
11.
Защита воздушного судна и наиболее уязвимых объектов аэропорта. Организация защиты воздушных судов на стоянке. Обеспечение авиационной безопасности аэровокзального комплекса. Обеспечение безопасности складов горюче-смазочных материалов, объектов органов обслуживания воздушного движения.
2 час.
12.
Чрезвычайные ситуации и меры по предотвращению пожара. Правила пожарной безопасности, основы борьбы с ними, применение средств пожаротушения. Виды чрезвычайных ситуации возникающих в аэропорту. Порядок досмотра служебных помещении, внутри и снаружи.
2 час.
13.
Технические средства досмотра – металлодетекторы, принцип действия, правила применения.
1 час.
14.
Действия при обнаружении запрещенных предметов.
30 мин.
15.
Действия в чрезвычайных ситуациях при актах незаконного вмешательства.
1 час.
16.
Правила перевозки оружия на борту гражданских воздушных судов.
30 мин.
17.
Инструкция по противопожарной безопасности.
1 час.
18.
Инструкция по охране труда и технике безопасности.
1 час.
19.
Технология взаимодействия с подразделениями государственных органов, дислоцированных в аэропорту.
1 час.
Итого:
27 час.

2. Тәжірибелік дайындық
р/с
Технологиялық процесс операцияларының негізгі тізімі
Тәжірибелік дайындық уақыты (сағатпен)
Тәжірибелік дайындық нұсқаушының қолы
Тәжірибелік дайындықтан өткені туралы АҚҚ қызметкерінің қолы
1.
Пайдалану жағдайларында дағдылары мен білімдерін арттыру үшін жұмыс орнындағы дайындықтар. АҚҚ инспекторы міндеттерін орындау.
110 сағ.
3. Емтихан тапсыру
Емтихан қабылдау күні
Тәжірибелік білім, баға
Тәжірибелік әдістер, баға
Еңбекті қорғау және қауіпсіздік техникасы
Емтихан тапсырушының қолы
Емтихан қабылдаушының лауазымы, аты-жөні, қолы
Комиссия төрағасы _____________________________________________
Комиссия төрағасының орынбасары _______________________________
Комиссия мүшелері: 1 __________________________________________
2 __________________________________________
3 __________________________________________
Дербес жұмысқа жіберу туралы шешім ____________________________
Комиссия төрағасы _____________________________________________
20__ жылғы «__» ______________
Авиациялық қауіпсіздік қызметі
мамандарын, азаматтық авиация
саласындағы уәкілетті органның
авиациялық қауіпсіздік және ұшу
қауіпсіздігі мәселелері жөніндегі
лауазымды адамдарын даярлау және
қайта даярлау бағдарламасы
3-қосымша
(Нысан)
АҚҚ қауіпсіздік бөлімшесінің тексеру инспекторы (операторлары)
Маманның аты-жөні _____________________________________________
Лауазымы ______________________________________________________
Лауазымға тағайындалу мерзімі _________________________________
Теориялық дайындық ____________________________________________
(Нұсқаушының аты-жөні)
Жұмыс орнындағы тәжірибелік дайындық __________________________
(Нұсқаушының аты-жөні)
Тағылымдаманың жауапты басшысы ________________________________
(Аты-жөні)
1. Теориялық дайындық
р/с
Зерделеуге, оқуға арналған негізгі тақырыптар (сұрақтар) тізбесі
Теориялық дайындық уақыты (сағатпен)
Тағылымдама нұсқаушының қолы
Оқудағы оқытылған қызметкердің қолы
1.
Оқу курсына кіріспе.
Әуе көлігіндегі терроризм. Мақсаты. Қылмыскерлердің қысқаша мінездемесі, заңсыз араласу актілерінің амалдары мен әдістері.
2 сағ.
2.
Авиациялық қауіпсіздікті қамтамасыз ету жөніндегі нормативтік-құқықтық актілер.
Авиациялық қауіпсіздік ережесі.
Қазақстан Республикасы азматтық авиациясының авиациялық қауіпсіздігінің нұсқаулық-бағдарламасы.
Әуежайдың (авиакомпанияның) авиациялық қауіпсіздік нұсқаулық-бағдарламасы.
3 сағ.
3.
Қазақстан Республикасы азматтық авиация ұйымының авиациялық қауіпсіздік қызметі туралы Үлгілік Ережесі.
30 мин.
4.
Әуежайдың АҚҚ құрылымы.
30 мин.
5.
Лауазымдық нұсқаулық.
Стандартты пайдалану ережесі (процедура)
2 сағ.
6.
Заңсыз араласу актілері кезінде қолданылатын құралдар. Алып кіру, жасыру. Ерекше белгілер, табу әдістері.
2 сағ.
7.
Әуе көлігінде қауіпті жүктерді тасымалдау ережесі.
2 сағ.
8.
Техникалық тексеру құралдары, рентгендік-телевизиялық қондырғылар, металіздегіштер, әрекет ету қағидалары, қолдану ережесі.
3 сағ.
9.
Жолаушыларды, әуе кемелерінің экипаж мүшелерін, қызмет көрсету персоналын, қол жүкті, теңдеме жүкті, жүкті, поштаны және борт қорларды тексеру технологиясы.
3 сағ.
10.
Теңдеме жүкті, қол жүкті, почтаны және борт қорларды қолмен тексеру ережесі. Жеке тексеру. Қызметтік бөлмелерді тексеру ережесі.
4 сағ.
11.
Халықаралық сектордағы жолаушыларды тексеру ерекшеліктері.
1 сағ.
12.
Тыйым салынған заттарды табу кезіндегі әрекеттер.
1 сағ.
13.
Заңсыз араласу актілері кезіндегі төтенше жағдайларда қолданылатын әрекет.
1 сағ.
14.
Азаматтық әуе кемелері бортында қаруды тасымалдау тәртібі.
30 мин.
15.
Өртке қарсы қауіпсіздік жөніндегі нұсқаулық.
30 мин.
16.
Еңбекті қорғау және қауіпсіздік техникасы жөнінде нұсқаулық.
1 сағ.
17.
Әуежайда орналасқан мемлекеттік органдар бөлімшелерімен өзара әрекет технологиясы.
1 сағ.
Барлығы:
28 сағ.

2. Практическая подготовка
№ п/п
Перечень основных операций технологического процесса
Время практической подготовки (в часах)
Роспись инструктора практической подготовки
Роспись работника САБ о прохождении практической подготовки
1.
Подготовка на рабочем месте для закрепления навыков и знаний в эксплуатационных условиях. Выполнение обязанностей инспектора подразделения безопасности САБ (стажировка).
110 час.
3. Сдача экзаменов
Дата принятия экзаменов
Теорет. знания, оценка
Практ. навыки, оценка
Охрана труда и техники безопасности
Роспись сдавшего экзамен
Должность Ф.И.О. роспись принявшего экзамен
Председатель комиссии ________________________________________
Заместитель председателя комиссии ____________________________
Члены комиссии: 1 ____________________________________________
2 ____________________________________________
3 ____________________________________________
Решение о допуске к самостоятельной работе ___________________
Председатель комиссии ________________________________________
«__» ______________ 20__ г.
Приложение 3
к Программе подготовки и переподготовки
специалистов служб авиационной
безопасности, должностных лиц
уполномоченного органов в сфере гражданской
авиации по вопросам авиационной безопасности и
безопасности полетов.
(Форма)
Лист ввода в должность инспектора (оператора) досмотра,
подразделения досмотра САБ (типовой)
Ф. И. О. специалиста ________________________________________________
Должность ___________________________________________________________
Сроки ввода в должность _____________________________________________
Теоретическая подготовка ____________________________________________
(Ф.И.О. инструктора)
Практическая подготовка на рабочем месте ____________________________
(Ф.И.О. инструктора)
Ответственный руководитель стажировки _______________________________
(Ф.И.О.)
1. Теоретическая подготовка
№ п/п
Перечень, основных тем (вопросов), подлежащих изучению
Время теоретической подготовки (в часах)
Роспись инструктора стажировки
Роспись обучаемого работника в изучении
1.
Введение в курс обучения. Терроризм на воздушном транспорте. Цели. Краткая характеристика преступников, способы и методы совершения актов незаконного вмешательства.
2 час.
2.
Нормативно-правовые акты по обеспечению авиационной безопасности.
Правила авиационной безопасности Республики Казахстан.
Инструкция (программа)по авиационной безопасности гражданской авиации Республики Казахстан.
Программа авиационной безопасности аэропорта (авиакомпании).
3 час.
3.
Типовое Положение о службе авиационной безопасности организации гражданской авиации Республики Казахстан.
30 мин.
4.
Структура САБ аэропорта.
30 мин.
5.
Должностная инструкция. Стандартные эксплуатационные правила (процедуры).
2 час.
6.
Средства, применяемые при актах незаконного вмешательства.
Способы проноса, сокрытия.
Отличительные признаки, методы обнаружения.
2 час.
7.
Правила перевозки опасных грузов на воздушном транспорте.
2 час.
8.
Технические средства досмотра, рентгено - телевизионные установки, металлоискатели, принцип действия, правила применения.
3 час.
9.
Технология досмотра пассажиров, членов экипажей воздушных судов, обслуживающего персонала, ручной клади, багажа, грузов, почты и бортовых запасов.
3 час.
10.
Правила ручного досмотра багажа, ручной клади, почты, грузов, бортприпасов. Личный досмотр. Правила досмотра с служебных помещениях.
4 час.
11.
Особенности досмотра пассажиров в международном секторе.
1 час.
12.
Действия при обнаружении запрещенных предметов.
1 час.
13.
Действия в чрезвычайных ситуациях при актах незаконного вмешательства.
1 час.
14.
Правила перевозки оружия на борту гражданских воздушных судов.
30 мин.
15.
Инструкция по противопожарной безопасности.
30 мин.
16.
Инструкция по охране труда и технике безопасности.
1 час.
17.
Технология взаимодействия с подразделениями госорганов, дислоцированных в аэропорту.
1 час.
Итого:
28 час.

2. Тәжірибелік дайындық
р/с
Технологиялық процесс операцияларының негізгі тізімі
Тәжірибелік дайындық уақыты (сағатпен)
Тәжірибелік дайындық өткізетін нұсқаушының қолы
Тәжірибелік дайындықтан өткені туралы АҚҚ қызметкердің қолы
1.
Пайдалану жағдайларында дағдылары мен білімдерін нығайту үшін жұмыс орнындағы дайындықтар. АҚҚ инспекторы (операторы) міндеттерін орындау.
48 сағ.
3. Емтихан тапсыру
Емтихан қабылдау күні
Тәжірибелік білім, баға
Тәжірибелік әдістер, баға
Еңбекті қорғау және қауіпсіздік техникасы
Емтихан тапсырушының қолы
Емтихан қабылдаушының лауазымы, аты-жөні, қолы
Комиссия төрағасы _____________________________________________
Комиссия төрағасының орынбасары _______________________________
Комиссия мүшелері: 1 __________________________________________
2 __________________________________________
3 __________________________________________
Дербес жұмысқа жіберу туралы шешім ____________________________
Комиссия төрағасы _____________________________________________
20__ жылғы «__» ______________
Авиациялық қауіпсіздік қызметі
мамандарын, азаматтық авиация
саласындағы уәкілетті органның
авиациялық қауіпсіздік және ұшу
қауіпсіздігі мәселелері жөніндегі
лауазымды адамдарын даярлау және
қайта даярлау бағдарламасы
4-қосымша
(Нысан)
Авиациялық персоналдың және персоналдың авиация қауіпсіздігі мәселелері бойынша бастапқы дайындығының және қайта даярлау
курсының үлгілік-сызбалық бағдарламасы

2. Практическая подготовка
№ п/п
Перечень основных операций технологического процесса
Время практической подготовки (в часах)
Роспись инструктора практической подготовки
Роспись работника САБ о прохождении практической подготовки
1.
Подготовка на рабочем месте для закрепления знаний и навыков в эксплуатационных условиях. Выполнение обязанностей инспектора (оператора) досмотра.
48 час.
3. Сдача экзаменов
Дата принятия экзаменов
Теорет. знания, оценка
Практ. навыки, оценка
Охрана труда и техники безопасности
Роспись сдавшего экзамен
Должность Ф.И.О. роспись  принявшего экзамен
Председатель комиссии ________________________________________
Заместитель председателя комиссии ____________________________
Члены комиссии: 1 ____________________________________________
2 ____________________________________________
3 ____________________________________________
Решение о допуске к самостоятельной работе ___________________
Председатель комиссии ________________________________________
«__» ______________ 20__ г.
Приложение 4
к Программе подготовки и переподготовки
специалистов служб авиационной безопасности,
должностных лиц уполномоченного органов в
сфере гражданской авиации по вопросам
авиационной безопасности и безопасности полетов
Типовые схематические программы первоначальной подготовки и
переподготовки авиационного персонала и персонала службы
авиационной безопасности по вопросам авиационной безопасности

1. ИКАО-ның Авиациялық қауіпсіздік жөніндегі өңірлік оқу орталығы қажеттілігіне қарай ИКАО/авиакомпанияның АҚОК және уәкілетті органмен келісілген ИКАО-ның Авиациялық қауіпсіздігі жөніндегі өңірлік оқу орталығы әзірлеген оқу бағдарламалары бойынша басқа ИКАО АҚОК сәйкес авиациялық персоналға арналған қосымша өңірлік және ұлттық курстарды өткізе алады;
2. Бағдарлама тақырыптарының мазмұны ИКАО-ның АҚОК модульдері мазмұнының талаптарын ескере отырып, әзірленуі тиіс;

1. Региональный учебный центр ИКАО по авиационной безопасности,
при необходимости, может проводить дополнительно региональные и
национальные курсы для авиационного персонала в соответствии с УКАБ
ИКАО/АВИАКОМПАНИЯ и другим УКАБ ИКАО по учебным программам,
разработанным региональным учебным центром ИКАО по авиационной
безопасности, согласованным с уполномоченным органом;
2. Содержание тем программ должны составляться с учетом
требований содержания модулей УКАБ ИКАО;

3. ИКАО-ның Авиациялық қауіпсіздік жөніндегі өңірлік оқу орталығы және осы Бағдарламаны іске асырушы Авиациялық оқу орталықтары оқытылатын тыңдаушылардың даярлану деңгейіне байланысты бағдарламаларға қосымша ИКАО-ның АҚОК-нен тақырыптар енгізе алады.
Авиациялық қауіпсіздік қызметі
мамандарын, азаматтық авиация
саласындағы уәкілетті органның
авиациялық қауіпсіздік және ұшу
қауіпсіздігі мәселелері жөніндегі
лауазымды адамдарын даярлау және
қайта даярлау бағдарламасы
5-қосымша
Авиациялық қауіпсіздік бойынша оқытудың таныстыру курсының
тыңдаушылары үшін
Тақырып атауы
Сағат саны
1
Заңсыз араласу актілеріндегі азаматтық аваицияны қорғау бойынша нормативтік актілер. Әуе кемесіндегі лаңкестік. Азаматтық авиация қызметіне заңсыз араласу актілері. Авиациялық қауіпсіздік саласындағы құжаттама. Заңсыз араласу актілері азаматтық авиацияны қорғау бойынша негізгі қағидаттары мен шаралары.
2-3
2
Әуежайдағы өткізу режимі
1-2
3
Әуежай аумағында (әуе кемесінде, көлікте, жайларда) жарылғыш құрылғылар, қару, оқ-дәрілер, күмәнді және қараусыз заттар анықталған жағдайда қолданылатын персоналдың іс-әрекеті
1-2
4
Заңсыз араласу актісі туралы ақпарат (анонимді телефон қоңырауы) алған кездегі персоналдың әрекет ету тәртібі
1-2
5
Заңсыз араласу актілері жағдайларындағы әуежай қызметкерлері мен уәкілетті мемлекеттік органдардың (ІІМ, ПКҚ, ҰҚК, ТЖМ) өзара әрекет етуі
1-2
6
Сынақ
2
Барлығы

3. Региональный учебный центр ИКАО по авиационной безопасности
и Авиационные учебные центры, реализующие настоящую Программу, могут
дополнительно включать в программы темы из УКАБ ИКАО, в зависимости
от уровня подготовленности обучаемых слушателей.
Приложение 5
к Программе подготовки и переподготовки
специалистов служб авиационной безопасности,
должностных лиц уполномоченного органов в
сфере гражданской авиации по вопросам
авиационной безопасности и безопасности полетов
Тема для слушателей ознакомительного курса обучения по
авиационной безопасности
Наименование тем
Кол.часов
1
Терроризм на воздушном транспорте. Акты незаконного вмешательства в деятельность гражданской авиации. Нормативные акты по защите гражданской авиации от актов незаконного вмешательства. Основные принципы и меры по защите гражданской авиации от актов незаконного вмешательства
2-3
2
Пропускной режим в аэропорту
1-2
3
Действия персонала при обнаружении на территории аэропорта (в воздушных судах, транспорте, помещениях) взрывных устройств, оружия, боеприпасов, подозрительных и бесхозных предметов
1-2
4
Порядок действий персонала при получении информации (анонимный телефонный звонок) об акте незаконного вмешательства
1-2
5
Взаимодействия служб аэропорта и уполномоченных государственных органов (МВД, СОП, КНБ, МЧС) в случае актов незаконного вмешательства
1-2
6
Зачет
2
Итого:

8-15
Авиациялық қауіпсіздік қызметі
мамандарын, азаматтық авиация
саласындағы уәкілетті органның
авиациялық қауіпсіздік және ұшу
қауіпсіздігі мәселелері жөніндегі
лауазымды адамдарын даярлау және
қайта даярлау бағдарламасы
6-қосымша
«Тексеру инспекторлары (операторлары) үшін авиациялық
қауіпсіздік» (бастапқы даярлау) ұлттық курсы бойынша
Үлгілік оқу-жұмыс бағдарламасы
1. Оқу үрдісінің кестесі
1. Оқу күндерінің саны             - 6 күн

8-15
Приложение 6
к Программе подготовки и переподготовки
специалистов служб авиационной безопасности,
должностных лиц уполномоченного органов в
сфере гражданской авиации по вопросам
авиационной безопасности и безопасности полетов
Типовая рабочая учебная программа
по курсу: «Предполетный досмотр»
для первоначальной подготовки инспекторов (операторов) досмотра
подразделения досмотра
1. График учебного процесса
1. Количество учебных дней - 6 дней

Бағдарлама бойынша бір тыңдаушыға оқу сағаттарының саны емтиханмен қосқанда - 41 часов (40+1=41) құрайды.
3. Курсты тағайындау.
Тексеру инспекторлары (операторлары) үшін, АҚҚ (авиациялық қауіпсіздік қызметінің басшылары, олардың орынбасарлары) тексеру бөлімшесі мамандарына, сондай-ақ әуежайларда және азаматтық авиацияға қызмет көрсететін басқа мекемелерде авиациялық қауіпсіздікті қамтамасыз ету жөніндегі шараларды жүзеге асыруға негізгі жауапты өкілетті органдардың немесе ұйымдардың қызметкерлеріне сертификат беру мен бастапқы даярлау үшін.
4. Оқуға түсетіндерге қойылатын талаптар.
Кандидаттар мынадай талаптарға сәйкес болуы тиіс:
-бастапқы кәсіптік даярлығы бар және уәкілетті орган бекіткен бағдарлама бойынша жұмыс орнында (жұмысқа алатын кезде, тексеру бөлімшесі маманының міндеттерін өз бетінше орындауға жіберер кезде) арнайы оқудан өткен, осы бағдарламаның лауазымға тағайындау Парағы көлеміне тексеру бөлімшелерінің тексеру инспекторлары (операторлары) міндетін өздігінен орындау алдында;
-азаматтық авиация ұйымының бірінші басшысының қолы қойылған жолдамасы бар.
5. Емтихандарға және аттестаттауға жіберу шарттары.
сабақтың 25 % астамын өткізіп алған тыңдаушы емтиханға жіберілмейді;
бақылау сұрақтардың 30 % қанағаттанғысыз жауап берген тыңдаушы, аттестаттаудан өтпейді;
қанағаттанғысыз баға алған тыңдаушы емтиханды қайта тапсыруға 3 күннен кейін жіберіледі;
емтиханды екі реттен артық қайта тапсыруға жол берілмейді.
6. Оқу мақсаты.
Тыңдаушылармен бірге авиациялық қауіпсіздікті қамтамасыз ету қағидаттарын, азаматтық авиацияны заңсыз араласу актілерінен қорғау үшін ескертпелік және жауап қайтару шараларын жүзеге асыруға арналған нормаларды, ережелерді, рәсімдерді зерделеу. Осы бағдарлама көлемінде пәнді оқу нәтижесінде тыңдаушы:
азаматтық авиация қызметінің негізін, авиакомпания, әуежай АҚҚ құрылымын, әуежай және авиакомпания қызметтерінің өзара іс-әрекетін;
әуе терроризмінің негізін, нысанын және онымен күресу әдісін;
ИКАО авиациялық қауіпсіздік жөніндегі стандарттарын және ұсынатын тәжірибесін;
Қазақстан Республикасының азаматтық авиация саласындағы авиация қауіпсіздігін қамтамасыз ету нормативтік құқықтық базасын;
авиакомпанияда, әуежайда авиациялық қауіпсіздіктің қамтамасыз етілуін ұйымдастыруды;
адамдардың және көлік құралдарының кіруін бақылау жөніндегі әуежайдың (авиакомпанияның) авиациялық қауіпсіздік нұсқаулық-бағдарламасын;
жолаушыларды, қол жүкті, теңдеме жүкті, почтаны және бортқорды тексеру жөніндегі нормаларды, ережелерді және рәсімдерді және оларды орындау әдістерін;
қару құрылымының, жарылғыш құрылғылардың негізін және оларды табудың ерекше белгісін және әдісін;
қаруды, оқ-дәріні, жарылғыш және күдікті құрылғыларды тапқан кездегі қауіпсіздік шараларын;
ықтимал құқық бұзушыларды анықтау жүйесін білуге тиіс.
Тасымалдауға тыйым салынған қауіпті құралдарды және заттарды табуды;
авиациялық қауіпсіздікті қамтамасыз ету үшін барлық қажетті шараларды қабылдауды;
авиакомпанияның авиациялық персоналынан, жолаушылардан және келушілерден авиациялық қауіпсіздікті қамтамасыз ету жөніндегі нормаларды, ережелерді және рәсімдерді орындауды талап етуді;
табылған қаруды, қару жарақты, жарылғыш заттарды, жарылғыш құрылғыларды және қауіпті құралдарды мамандар келгенге дейін сақтауды;
әуежайда заңсыз араласу актілеріне байланысты төтенше жағдайда дұрыс әрекет етуді;
әуежайдың басқа қызметкерлерімен байланысуды және өзара әрекет етуді, өзінің функционалды міндеттерін орындауды;
қол жүкті және теңдеме жүкті қолмен тексеруді;
жолаушылардың, әуежайдың бақылау аймақтарына өтетін барлық тұлғалардың жеке басын тексеруді орындауды;
әуежайдың (авиакомпанияның) Авиациялық қауіпсіздік нұсқаулық-бағдарламасына сәйкес жолаушыларды, қол жүкті, теңдеме жүкті, жүкті, почтаны және бортқорды тексеру жөніндегі іс-шаралардың жүзеге асырылуын орындауды және бақылауды орындай алуы тиіс.

Количество учебных часов по программе на одного слушателя вместе с экзаменом составляет - 41 часов (40+1=41).
3. Назначение курса.
Для первоначальной подготовки с выдачей сертификата для инспекторов (операторов) досмотра, подразделения досмотра (руководителей служб авиационной безопасности, их заместителей, руководителей служб досмотра САБ) САБ, а также сотрудников полномочных органов или организаций, которые несут основную ответственность за осуществление мер по обеспечению авиационной безопасности в аэропортах и других учреждениях, обслуживающих гражданскую авиацию.
4. Требования к поступающим на обучение.
Кандидаты должны соответствовать следующим требованиям:
- иметь начальную профессиональную подготовку и обучение на рабочем месте по программе утвержденной уполномоченным органом при приеме на работу, перед допуском к самостоятельному выполнению обязанностей инспектора (оператора) досмотра подразделения досмотра в объеме Листа ввода в должность настоящей Программы);
- иметь направление на обучение, подписанное первым руководителем организации гражданской авиации.
5. Условия допуска к экзаменам и аттестации.
слушатель, пропустивший больше 25 % занятий к экзаменам не допускается;
слушатель, ответивший на 30 % контрольных вопросов неудовлетворительно, не аттестовывается;
слушатель, получивший неудовлетворительную оценку, к повторной сдаче экзаменов допускается не ранее чем через 3 дня;
пересдача экзамена более двух раз не допускается.
6. Учебная цель.
Изучение со слушателями принципов обеспечения авиационной безопасности, норм, правил, процедур для осуществления превентивных и ответных мер для защиты гражданской авиации от актов незаконного вмешательства. В результате изучения дисциплины в объеме данной программы слушатели должны знать:
основы деятельности гражданской авиации, структуру САБ авиакомпании, аэропорта, взаимодействие служб аэропорта и авиакомпании;
основы воздушного терроризма, формы и методы борьбы с ним;
Стандарты и Рекомендуемую практику ИКАО по авиационной безопасности;
нормативную правовую базу обеспечения авиационной безопасности в отрасли гражданской авиации Республики Казахстан;
организацию обеспечения авиационной безопасности в авиакомпании, аэропорту;
инструкцию - программу авиационной безопасности аэропорта (авиакомпании), по контролю за доступом людей и транспортных средств;
нормы, правила и процедуры по досмотру пассажиров, ручной клади, багажа, почты и бортприпасов и методы их выполнения;
основы конструкции оружия, взрывных устройств отличительные признаки и методы их обнаружения;
меры безопасности при обнаружении оружия, боеприпасов, взрывных и подозрительных устройств;
систему определения потенциальных правонарушителей с учетом психологии поведения.
Уметь:
обнаруживать запрещенные к провозу опасные предметы и вещества;
принимать все необходимые меры для обеспечения авиационной безопасности;
требовать выполнения авиационным персоналом авиакомпании, пассажирами и посетителями норм, правил и процедур по обеспечению авиационной безопасности;
обращаться с выявленным оружием, боеприпасами, взрывчатыми веществами, взрывными устройствами и опасными предметами до прибытия специалистов;
правильно действовать в условиях чрезвычайной обстановки, связанной с актом незаконного вмешательства в аэропорту;
вести связь и взаимодействовать с другими службами аэропорта, выполнять свои функциональные обязанности;
выполнять физический досмотр ручной клади и багажа;
выполнять личный досмотр пассажиров, и всех лиц проходящих в контролируемые зоны аэропорта;
проводить опрос пассажиров по принадлежности ручной клади и багажа;
выполнять и контролировать реализацию мероприятий по досмотру пассажиров, ручной клади, багажа, грузов, почты и бортприпасов в соответствии с Инструкцией – программой авиационной безопасности аэропорта (авиакомпании).

7. Әдістемелік ұсыныстар
1) «Азаматтық авиацияны заңсыз араласу актілерінен қорғауға арналған қауіпсіздік жөніндегі басшылықта» ИКАО көрсетілген нұсқаулық материалдарды пайдаланумен оқыту жүргізу;
2) тасымалдауға тыйым салынған заттар, қарудың, қару жарақтардың, жарылғыш заттардың, жарылғыш құрылғылардың имитаторларымен жабдықталған арнайы оқыту зертханаларында ИКАО (ТУМР) үлгілік оқыту-әдістемелік әзірлемелерін және тақырыптық оқытудың аудиовизуалдық оқу құралдарын пайдалана отырып сабақ жүргізу.

7. Методические рекомендации
1) Обучение проводить с использованием инструктивного материала, изложенного в «Руководстве по безопасности для защиты гражданской авиации от актов незаконного вмешательства» ИКАО;
2) Занятие проводить с использованием типовых учебно-методических разработок ИКАО в специальных учебных лабораториях оснащенных запрещенными к провозу предметами, имитаторами оружия, боеприпасов, взрывчатых веществ, взрывных устройств и с использованием тематических учебных аудиовизуальных средств обучения.

1-тақырып. Курсқа кіріспе.                                 - 2 сағат
1. Курс мақсаты, тақырыптық жоспар және оқыту әдістемесі.
2. Авиакөліктік жүйе қауіпсіздігіне қауіп төну сипаттамасы.
3. Құқық бұзушыларды қысқаша суреттеу, олардың әдістері мен мақсаттары.
4. Заңсыз араласу актісі объектісі ретіндегі әуе кемесінің ерекшеліктері.
5. Заңсыз араласу актілерін талдау, Қазақстан Республикасының азаматтық авиациясында авиациялық қауіпсіздік жағдайы.
6. Авиациялық қауіпсіздік саласында карьера жасау мүмкіндігін бағалау.
7. Әуежайдағы ең маңызды орындар.
2-тақырып. Авиациялық қауіпсіздікті нормативтік-құқықтық қамтамасыз ету                                              – 3 сағат
1. Авиациялық қауіпсіздік жөніндегі ИКАО конвенциялары.
2. Халықаралық азаматтық авиация ұйымы туралы конвенцияға «Қауіпсіздік. Халықаралық азаматтық авиация ұйымын заңсыз араласу актілерінен қорғау. Халықаралық стандарттар және ұсынылатын тәжірибе» 17-қосымшасы.
3. «Азаматтық авиацияны заңсыз араласу актілерінен қорғауға арналған қауіпсіздік жөніндегі басшылық», ИКАО.
4. Қазақстан Республикасы азаматтық авиациясының авиациялық қауіпсіздікті қамтамасыз ету жөніндегі нормативтік-құқықтық актілер.
5. Авиациялық қауіпсіздікті қамтамасыз етудің негізгі қағидаттары.
3-тақырып. Жарылғыш құрылғылар және қаруды табу.      – 6 сағат
1. Тасымалдауға тыйым салынған нәрселерді анықтау және топтастыру.
2. Басқа заттарда жасырылған, бөлшектерге бөлінген жағдайлармен қатар, қолдан жасалған жарылғыш және жанатын құрылғылардың, минаұстағыштың, тасымалдауға тыйым салынған құралдардың, қару және қауіпті заттар құрылымының негізі, ерекшелік нысандары, конструкцияларының негізі, айрықша белгілері, табу әдістері. Айрықша элементтер. Қауіпсіздік шаралары.
3. Құқық бұзушылардың жарылғыш және жанатын құрылғыларды, қаруды, қару жарақтарды, сондай-ақ тасымалдауға тыйым салынған заттарды жасыру әдістерін оқу.
4. «Бомба-сәлемдеме», «бомба-хат» белгілері.
4-тақырып. Әуемен қауіпті жүктерді қауіпсіз тасымалдау.
– 6 сағат
1. Қауіпті заттар және бұйымдар. Қауіпті жүк терминін анықтау. Әуе көлігімен тасымалдау ерекшеліктері. Әуе көлігімен тасымалдау кезіндегі қауіпті жүктермен авиациялық оқиға және инциденттер.
2. Қауіпті жүктерді тасымалдауды реттейтін нормативтік құжаттардағы тасымалдауды ұйымдастыру жөніндегі талаптар.
3. Қауіпті жүктер жіктеулері.
4. Жүк орындарын нысандау және қауіпті орындар белгілері.
5. Қауіпті жүктерді тасымалдау кезіндегі шектеулер.

Тема 1. Введение в курс.                           - 2 часа
1. Цели курса, тематический план и методика обучения.
2. Характеристика угрозы безопасности авиатранспортной системы.
3. Краткое описание правонарушителей, их методов и целей.
4. Особенности воздушного судна, как объекта акта незаконного вмешательства.
5. Анализ актов незаконного вмешательства, состояние авиационной безопасности в гражданской авиации Республики Казахстан.
6. Оценки возможности сделать карьеру в области авиационной безопасности.
7. Наиболее уязвимые места аэропорта.
Тема 2. Нормативно-правовое обеспечение авиационной безопасности.                                             – 3 часа
1. Конвенции ИКАО по авиационной безопасности.
2. Приложение 17 к Конвенции о Международной организации гражданской авиации, «Безопасность. Защита Международной организации гражданской авиации от актов незаконного вмешательства. Международные Стандарты и Рекомендуемая практика».
3. «Руководство по безопасности для защиты гражданской авиации от актов незаконного вмешательства», ИКАО.
4. Нормативные правовые акты по обеспечению авиационной безопасности гражданской авиации Республики Казахстан.
5. Основные принципы обеспечения авиационной безопасности.
Тема 3. Обнаружение взрывных устройств и оружия.    – 6 часов
1. Определение и классификация запрещенных к провозу предметов.
2. Основы конструкции, отличительные признаки самодельных взрывных и зажигательных устройств, мин-ловушек, запрещенных к провозу предметов, оружия и опасных предметов, включая случаи, когда они замаскированы под другие предметы, разобраны на части или спрятаны, способы обнаружения. Элементы неизвлекаемости. Меры безопасности.
3. Изучение способов укрытия правонарушителями взрывных и зажигательных устройств, оружия, боеприпасов, а также предметов, провоз которых запрещен.
4. Признаки «бомбы-посылки», «бомбы-письма».
5. Занятия по компьютерным программам интерпретации рентгеновских изображений ограниченных к перевозке предметов и устройств на гражданских воздушных судах.
Тема 4. Безопасная перевозка опасных грузов по воздуху. – 6 часов
1. Опасные вещества и изделия. Определение термина опасные грузы. Особенности перевозки воздушным транспортом. Авиационные происшествия и инциденты с опасными грузами при перевозке воздушным транспортом.
2. Требования по организации перевозок в нормативных документах, регламентирующих перевозки опасных грузов.
3. Классификация опасных грузов.
4. Маркировка грузовых мест и знаки опасных мест.
5. Ограничения при перевозках опасных грузов.

6. Жолаушылар және экипаж мүшелері тасымалдайтын қауіпті жүктерге қатысты ережелер.
7. Декларацияланбаған қауіпті жүктерге көмек көрсетуге арналған ережелер.
5-тақырып. Ықтимал құқық бұзушыларды вербалды және вербалды емес белгілері бойынша анықтау.                             – 6 сағат
1. Терроризм туралы түсінік. Терроризм - әлеуметтік мәселе ретінде. Терроризмнің әлеуметтік-психологиялық факторлары. Террористің тұлғасы және оның ерекшеліктері.
2. Сөйлесу түсінігін анықтау, сөйлесу құрылымы және құралы. Сөйлесудегі бірінші әсер. Сөйлесудің негізгі түрлері.
3. Әріптеске психологиялық тәсілмен әсер ету.
4. Ықтимал құқық бұзушыны вербалды емес жүріс-тұрыс (мимика, қозғалысы, пантомимика) ерекшеліктері бойынша анықтау. Бет ұсқыны және оның негізгі мінездемесі. Бет ұсқыны бойынша өтірікті анықтау. Көзқарас түрлері. Қозғалыс және оның ерекшіліктері.
5. Ықтимал құқық бұзушының сөйлесуінің вербалды белгісінен анықтау.
6. Қастықтың негізгі көрсеткіштері.
6-тақырып. Рентгендік - телевизиялық қондырғы көмегімен теңдеме
жүкті тексеру.
- 4 сағат
1. Рентгендік-телевизиялық қондырғылардың жұмыс қағидаты.  Рентгендік-телевизиялық қондырғыны жұмысқа дайындау тәртібі, рентгендік қондырғыны қосу және қауіпсіз пайдалану.
2. Рентгендік қондырғы мониторындағы көлеңке бейнесіне қарай тасымалдауға тыйым салынған немесе қауіпті болуы мүмкін заттарды анықтау.
3. Тасымалдау таспасына әр түрлі қол жүктері мен теңдеме жүктері түрлерін дұрыс орналастыру әдістері.
4. Стандартты пайдалану рәсімдеріне сәйкес қолмен тексеру үшін теңдеме жүкті таңдау.
5. Тасымалдауға тыйым салынған заттарды табу кезіндегі әрекет.
6. Тасымалдауға тыйым салынған заттарды алу тәртібі.
7. Рентгендік-телевизиялық қондырғылардың негізгі кемшіліктері.
7-тақырып. Металліздегіштер көмегімен тексеру.      – 2 сағат
1. Металліздегіштер жұмысының қағидаты. Металліздегіштерді жұмысқа дайындау тәртібі, қосу және қауіпсіз пайдалану.
2. Металліздегіштердің негізгі кемшіліктері.
3. Шағын металліздегіштер көмегімен жолаушыларды тексеру. Металліздегіштер сигналын бақылау және ол қосылған жағдайда пайдалану рәсімдік стандарттарына сәйкес әрекет ету тәртібі.
8-тақырып. Тексеру және әуежайдың тазартылған алаңында қауіпсіздікті қамтамасыз ету.                               – 1 сағат
1. Күтудің «тазартылған» алаңының негізгі түрлері.
2. Тасымалдауға тыйым салынған заттарды табу мақсатында күту алаңына қолмен тексеру жүргізу.
3. Күту аймағында «күдікті» заттарды тапқан жағдайда пайдалану рәсімдеріне сәйкес әркет ету тәртібін оқу.
9-тақырып. Бақылау тексеру, жолаушыларды техникалық құралдармен және қолмен тексеру.
- 4 сағат

6. Положения, касающихся опасных грузов, перевозимыми пассажирами или членами экипажа.
7. Положения для оказания помощи не декларированных опасных грузов.
Тема 5. Определение потенциальных правонарушителей по вербальным и невербальным признакам.                       – 6 часов
1. Понятие о терроризме. Терроризм как социальная проблема. Социально-психологические факторы терроризма. Личность террориста и его особенности.
2. Определение понятия общения, структура и средства общения. Первое впечатление в общении. Основные виды общения.
3. Психологические приемы влияния на партнера.
4. Определение потенциального правонарушителя по не вербальным особенностям поведения (мимика, жесты, пантомимика). Выражение лица и ее основные характеристики. Определение лжи по выражению лица. Виды взглядов. Жесты и их особенности.
5. Определение потенциального правонарушителя по вербальным признакам общения.
6. Основные показатели враждебности.
Тема 6. Досмотр багажа с помощью рентгено - телевизионной установки.                                                   -4 часа
1. Принцип работы рентгено - телевизионной установки. Порядок подготовки рентгено - телевизионной установки к работе, включение и безопасная эксплуатация рентгеновской установки.
2. Определение предметов, которые, судя по их теневому изображению на мониторе рентгеновской установки, могут быть запрещенными к провозу или опасными.
3. Способы правильного размещения различных видов ручной клади и багажа на ленточном транспортере.
4. Выбор багажа для досмотра вручную в соответствии со стандартными эксплуатационными процедурами.
5. Действие при обнаружении запрещенных к провозу предметов.
6. Порядок изъятия запрещенных к провозу предметов.
7. Основные недостатки рентгено - телевизионных установок.
Тема 7. Досмотр с помощью металлодетекторов.           – 2 часа
1. Принцип работы металлодетекторов. Порядок подготовки к работе, включение и безопасная эксплуатация металлодетекторов.
2. Основные недостатки металлодетекторов.
3. Досмотр пассажиров с помощью портативного металлодетектора. Контроль сигнализации металлодетектора и порядок действий в случае ее срабатывания в соответствии со стандартными эксплуатационными процедурами.
Тема 8. Досмотр и обеспечение безопасности в стерильной зоне аэропорта.                                                   – 1 час
1. Основные типы "стерильных" зон ожидания.
2. Проведение досмотра вручную зоны ожидания с целью обнаружения запрещенных к провозу предметов.
3. Изучение порядка действий в случае обнаружения "подозрительных" предметов в зоне ожидания, согласно эксплуатационным процедурам.
4. Сохранение стерильности зоны ожидания.
Тема 9. Контрольная проверка, досмотр пассажира техническими средствами и вручную.                                       – 4 часа

1. Жолаушыларды тексерудің төрт кезеңімен танысу.
2. Тексеру пункттерін жабдықтау. Қауіпсіздікті бақылау басталар алдында тексеру алаңының тазартылуын қамтамасыз ету. Тексеру технологиясы.
3. Жолаушылар ағымына қызмет көрсету және қауіпсіздік мақсатында тексеру.
4. Тыйым салынған заттар.
5. Тексерумен айналысатын тексеру топтарының әр қызметкерінің функцияларын оқу.
6. Жеке басын куәландыратын құжаттар, билет, теңдеме жүк бойынша және жүріс-тұрысы бойынша қауіпті жолаушыларды анықтау. Жолаушыдан жауап алу, стандартты сұрақтар.
7. Жолаушылар ағымын бақылауды орындау және әр жолаушыны металліздегіш арқылы бағыттау.
8. Стандартты рәсімдерге сәйкес жолаушыларды қолмен тексеру.
9. Төлқұжатты-визалық бақылау.
10-тақырып. Теңдеме жүкті қолмен тексеру.             – 3 сағат
1. Қол жүкті, почтаны, теңдеме жүкті және бортқорларды қолмен тексеру технологиясы.
2. Жолаушының көзінше әр түрлі қол жүк түрлерін қолмен тексеру кезіндегі әрекет тәртібі.
3. Қол жүкте бар болуы, тығылуы немесе жасырынуы мүмкін тасымалдауға тыйым салынған және қауіпті заттарды тану.
4. Қол жүкте немесе теңдеме жүкте тасымалдауға тыйым салынған немесе қауіпті заттарды тапқан жағдайдағы әрекет.
11-тақырып. Азаматтық әуе кемелерінде қаруды және оқ-дәрілерді тасымалдау ережесі.
– 1 сағат
1. Қаруды және оқ-дәрілерді рұқсат етілген тасымалдауды ұйымдастыру.
2. Әуе кемесінің жолаушылар салонында қаруды рұқсат етілген тасымалдау тәртібі және жағдайы.
3. Әуе кемесінің жеке теңдеме жүктік бөліктерінде қаруды және қару жарақты тасымалдау тәртібі және жағдайы.
4. Қаруды және оқ-дәрілерді әуе кемесінің ұшу уақытында экипажға беру технологиясы.
12-тақырып. Төтенше жағдайларда тексеру тобы қызметкерлерінің қолданатын іс-әрекеті
- 2 сағат
1. Әуежайда туындайтын төтенше жағдайлар түрлері.
2. Әуе кемесінің жарылу қаупі кезіндегі тексеру қызметкерлерінің іс-әрекеті.
3. Нақты оқиғаның орнын тексеру тәртібі.
4. Уәкілетті тұлғаның бастамасымен нақты алаңды «күдікті» затты табу үшін тексеру.
5. «Күдікті» затты тапқан жағдайдағы іс-әрекет тәртібі.
6. Заңсыз араласу актісі туралы ақпарат алған кездегі іс-әрекет тәртібі.
13-тақырып. Қол жүгі мен багаждың тиістілігі бойынша жолаушылардан сұрау жүргізу                                 – 2 сағат
1. Жолаушылардың мінез құлқы психологиясы.
2. Сұрау жүргізу тәртібі.
3. Күдікті заттар анықталған кездегі іс-қимылдар.
Бағдарламаға ұсынылған әдебиет тізімі қоса беріледі
Бағдарламаны құрастырған
________________________
________________________
(лауазымы, қолы, А-ж.)
20 __ жылғы «__» ____________
Бағдарлама                             ______________________________
______________________________
(құрылымдық бөлімшенің атауы)
мәжілісте талқыланған және расталған
20__ жылғы «__» ____________ № ___хаттама
Авиациялық қауіпсіздік қызметі
мамандарын, азаматтық авиация
саласындағы уәкілетті органның
авиациялық қауіпсіздік және ұшу
қауіпсіздігі мәселелері жөніндегі
лауазымды адамдарын даярлау және
қайта даярлау бағдарламасы
7-қосымша
(Нысан)
Авиациялық қауіпсіздік қызметі
мамандарын, азаматтық авиация
саласындағы уәкілетті органның
авиациялық қауіпсіздік және ұшу
қауіпсіздігі мәселелері жөніндегі
лауазымды адамдарын даярлау және
қайта даярлау бағдарламасы
8-қосымша
(Нысан)
Авиациялық қауіпсіздік қызметі
мамандарын, азаматтық авиация
саласындағы уәкілетті органның
авиациялық қауіпсіздік және ұшу
қауіпсіздігі мәселелері жөніндегі
лауазымды адамдарын даярлау және
қайта даярлау бағдарламасы
9-қосымша
(Нысан)
Авиациялық қауіпсіздік қызметі
мамандарын, азаматтық авиация
саласындағы уәкілетті органның
авиациялық қауіпсіздік және ұшу
қауіпсіздігі мәселелері жөніндегі
лауазымды адамдарын даярлау және
қайта даярлау бағдарламасы
10-қосымша
(Нысан)
Авиациялық қауіпсіздік қызметі
мамандарын, азаматтық авиация
саласындағы уәкілетті органның
авиациялық қауіпсіздік және ұшу
қауіпсіздігі мәселелері жөніндегі
лауазымды адамдарын даярлау және
қайта даярлау бағдарламасы
11-қосымша
(Нысан)
Авиациялық қауіпсіздік қызметі
мамандарын, азаматтық авиация
саласындағы уәкілетті органның
авиациялық қауіпсіздік және ұшу
қауіпсіздігі мәселелері жөніндегі
лауазымды адамдарын даярлау және
қайта даярлау бағдарламасы
12-қосымша
(Нысан)
Авиациялық қауіпсіздік қызметі
мамандарын, азаматтық авиация
саласындағы уәкілетті органның
авиациялық қауіпсіздік және ұшу
қауіпсіздігі мәселелері жөніндегі
лауазымды адамдарын даярлау және
қайта даярлау бағдарламасы
13-қосымша
(Нысан)
Авиациялық қауіпсіздік қызметі
мамандарын, азаматтық авиация
саласындағы уәкілетті органның
авиациялық қауіпсіздік және ұшу
қауіпсіздігі мәселелері жөніндегі
лауазымды адамдарын даярлау және
қайта даярлау бағдарламасы
14-қосымша
(Нысан)
Авиациялық қауіпсіздік қызметі
мамандарын, азаматтық авиация
саласындағы уәкілетті органның
авиациялық қауіпсіздік және ұшу
қауіпсіздігі мәселелері жөніндегі
лауазымды адамдарын даярлау және
қайта даярлау бағдарламасы
15-қосымша
(Нысан)
Авиациялық қауіпсіздік қызметі
мамандарын, азаматтық авиация
саласындағы уәкілетті органның
авиациялық қауіпсіздік және ұшу
қауіпсіздігі мәселелері жөніндегі
лауазымды адамдарын даярлау және
қайта даярлау бағдарламасы
16-қосымша
(Нысан)
Авиациялық қауіпсіздік қызметі
мамандарын, азаматтық авиация
саласындағы уәкілетті органның
авиациялық қауіпсіздік және ұшу
қауіпсіздігі мәселелері жөніндегі
лауазымды адамдарын даярлау және
қайта даярлау бағдарламасы
17-қосымша
(Нысан)
Авиациялық қауіпсіздік қызметі
мамандарын, азаматтық авиация
саласындағы уәкілетті органның
авиациялық қауіпсіздік және ұшу
қауіпсіздігі мәселелері жөніндегі
лауазымды адамдарын даярлау және
қайта даярлау бағдарламасы
18-қосымша
(Нысан)
Авиациялық қауіпсіздік қызметі
мамандарын, азаматтық авиация
саласындағы уәкілетті органның
авиациялық қауіпсіздік және ұшу
қауіпсіздігі мәселелері жөніндегі
лауазымды адамдарын даярлау және
қайта даярлау бағдарламасы
19-қосымша
(Нысан)
Авиациялық қауіпсіздік қызметі
мамандарын, азаматтық авиация
саласындағы уәкілетті органның
авиациялық қауіпсіздік және ұшу
қауіпсіздігі мәселелері жөніндегі
лауазымды адамдарын даярлау және
қайта даярлау бағдарламасы
20-қосымша
(Нысан)
Авиациялық қауіпсіздік қызметі
мамандарын, азаматтық авиация
саласындағы уәкілетті органның
авиациялық қауіпсіздік және ұшу
қауіпсіздігі мәселелері жөніндегі
лауазымды адамдарын даярлау және
қайта даярлау бағдарламасы
21-қосымша
(Нысан)

1. Ознакомление с четырьмя этапами процесса проверки и досмотра пассажиров.
2. Оборудование пунктов досмотра. Обеспечение стерильности зоны досмотра перед началом контроля на безопасность. Технология досмотра.
3. Обслуживание потока пассажиров и досмотр в целях безопасности.
4. Запрещенные предметы.
5. Изучение функций каждого сотрудника группы досмотра, занимающейся проверкой и досмотром.
6. Определение опасных пассажиров по документам, удостоверяющим личность, билету, багажу и по поведению. Опрос пассажира, стандартные вопросы.
7. Осуществление контроля за потоком пассажиров и направление каждого пассажира через металлодетектор.
8. Физический обыск пассажиров в соответствии со стандартными процедурами.
9. Паспортно-визовый контроль.
Тема 10. Досмотр багажа вручную.                       – 3 часа
1. Технология досмотра вручную ручной клади, почты, багажа и бортприпасов.
2. Порядок действий при досмотре вручную различных видов ручной клади в присутствии пассажира.
3. Опознавание запрещенных к провозу и опасных предметов, которые могут находиться, быть спрятаны или замаскированы в ручной клади.
4. Действия в случае обнаружения в ручной клади или багаж запрещенных к провозу или опасных предметов.
Тема 11. Правила перевозки оружия и боеприпасов на гражданских воздушных судов.                                             – 1 час
1. Организация разрешаемого провоза оружия и боеприпасов.
2. Порядок и условия разрешаемого провоза оружия в пассажирском салоне воздушного судна.
3. Порядок и условия провоза оружия и боеприпасов в изолированных багажных отсеках воздушного судна.
4. Технология передачи оружия и боеприпасов экипажу на время полета воздушного судна.
Тема 12. Действия сотрудников групп досмотра в чрезвычайных ситуациях.                                                   - 2 часа
1. Виды чрезвычайных ситуаций, возникающих в аэропорту.
2. Действия сотрудников досмотра при угрозе взрыва воздушного судна.
3. Порядок досмотра места конкретного происшествия.
4. Досмотр, под руководством уполномоченного лица, конкретной зоны для обнаружения "подозрительного" предмета.
5. Порядок действий в случае обнаружения "подозрительного" предмета.
6. Порядок действий при получении информации об акте незаконного вмешательства.
Тема 13. Опрос пассажиров по принадлежности ручной клади и багажа.                                                     – 2 часа
1. Психология поведения пассажиров.
2. Порядок проведения опроса.
3. Действия при обнаружении подозрительных предметов.
К Программе прилагается список рекомендуемой литературы
Программу составил                           ________________________
______________________________
(должность, подпись, Ф.И.О.)
«__» ____________ 20__ г.
Программа обсуждена и одобрена на заседании
_____________________________________
_____________________________________
(название структурного подразделения)
Протокол № ___ от «__» ____________ 20__ г.
Приложение 7
к Программе подготовки и переподготовки
специалистов служб авиационной безопасности,
должностных лиц уполномоченного органов в
сфере гражданской авиации по вопросам
авиационной безопасности и безопасности полетов
(Форма)
Приложение 8
к Программе подготовки и переподготовки
специалистов служб авиационной безопасности,
должностных лиц уполномоченного органов в
сфере гражданской авиации по вопросам
авиационной безопасности и безопасности полетов
(Форма)
Приложение 9
к Программе подготовки и переподготовки
специалистов служб авиационной безопасности,
должностных лиц уполномоченного органов в
сфере гражданской авиации по вопросам
авиационной безопасности и безопасности полетов
(Форма)
Приложение 10
к Программе подготовки и переподготовки
специалистов служб авиационной безопасности,
должностных лиц уполномоченного органов в
сфере гражданской авиации по вопросам
авиационной безопасности и безопасности полетов
(Форма)
Приложение 11
к Программе подготовки и переподготовки
специалистов служб авиационной безопасности,
должностных лиц уполномоченного органов в
сфере гражданской авиации по вопросам
авиационной безопасности и безопасности полетов
(Форма)
Приложение 12
к Программе подготовки и переподготовки
специалистов служб авиационной безопасности,
должностных лиц уполномоченного органов в
сфере гражданской авиации по вопросам
авиационной безопасности и безопасности полетов
(Форма)
Приложение 13
к Программе подготовки и переподготовки
специалистов служб авиационной безопасности,
должностных лиц уполномоченного органов в
сфере гражданской авиации по вопросам
авиационной безопасности и безопасности полетов
(Форма)
Приложение 14
к Программе подготовки и переподготовки
специалистов служб авиационной безопасности,
должностных лиц уполномоченного органов в
сфере гражданской авиации по вопросам
авиационной безопасности и безопасности полетов
(Форма)
Приложение 15
к Программе подготовки и переподготовки
специалистов служб авиационной безопасности,
должностных лиц уполномоченного органов в
сфере гражданской авиации по вопросам
авиационной безопасности и безопасности полетов
(Форма)
Приложение 16
к Программе подготовки и переподготовки
специалистов служб авиационной безопасности,
должностных лиц уполномоченного органов в
сфере гражданской авиации по вопросам
авиационной безопасности и безопасности полетов
(Форма)
Приложение 17
к Программе подготовки и переподготовки
специалистов служб авиационной безопасности,
должностных лиц уполномоченного органов в
сфере гражданской авиации по вопросам
авиационной безопасности и безопасности полетов
(Форма)
Приложение 18
к Программе подготовки и переподготовки
специалистов служб авиационной безопасности,
должностных лиц уполномоченного органов в
сфере гражданской авиации по вопросам
авиационной безопасности и безопасности полетов
(Форма)
Приложение 19
к Программе подготовки и переподготовки
специалистов служб авиационной безопасности,
должностных лиц уполномоченного органов в
сфере гражданской авиации по вопросам
авиационной безопасности и безопасности полетов
(Форма)
Приложение 20
к Программе подготовки и переподготовки
специалистов служб авиационной безопасности,
должностных лиц уполномоченного органов в
сфере гражданской авиации по вопросам
авиационной безопасности и безопасности полетов
(Форма)
Приложение 21
к Программе подготовки и переподготовки
специалистов служб авиационной безопасности,
должностных лиц уполномоченного органов в
сфере гражданской авиации по вопросам
авиационной безопасности и безопасности полетов
(Форма)