"Емдеуге жатқызу бюросы порталы арқылы тегін медициналық көмектің кепілдік берілген көлемі шеңберінде стационарға жоспарлы емдеуге жатқызуды ұйымдастыру жөніндегі нұсқаулықты бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2010 жылғы 3 шілдедегі № 492 бұйрығына өзгеріс енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2014 жылғы 5 маусымдағы № 302 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2014 жылы 4 шілдеде № 9565 тіркелді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрінің 2015 жылғы 18 желтоқсандағы № 975 бұйрығымен
Ескерту. Бұйрықтың күші жойылды - ҚР Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрінің 18.12.2015 № 975 бұйрығымен.
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2009 жылғы 19 қарашадағы № 1887 қаулысымен бекітілген Азаматтардың тегін медициналық көмектің кепілдік берілген көлемін алуын қамтамасыз ету ережесінің 3-тармағының 3) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. «Емдеуге жатқызу бюросы порталы арқылы тегін медициналық көмектің кепілдік берілген көлемі шеңберінде стационарға жоспарлы емдеуге жатқызуды ұйымдастыру жөніндегі нұсқаулықты бекіту туралы» Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2010 жылғы 3 шілдедегі № 492 (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 6380 тіркелген, 2010 жылы 19 тамыздағы № 219 «Казахстанская правда» газетінде жарияланған) бұйрығына мынадай өзгеріс енгізілсін:
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Емдеуге жатқызу бюросы порталы арқылы тегін медициналық көмектің кепілдік берілген көлемі шеңберінде стационарға жоспарлы емдеуге жатқызуды ұйымдастыру жөніндегі
нұсқаулық осы бұйрыққа қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын.
2. Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің Медициналық қызметке ақы төлеу комитеті (Қ.Қ. Ермекбаев):
1) заңнамада белгіленген тәртіппен осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды;
3) осы бұйрықты мемлекеттік тіркегеннен кейін оның бұқаралық ақпарат құралдарында ресми жариялануын қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасының Денсаулық сақтау вице-министрі Б.Т. Төкежановқа жүктелсін.
4. Осы бұйрық 2014 жылғы 1 қыркүйектен бастап қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Денсаулық сақтау министрі                        С. Қайырбекова
Қазақстан Республикасы
Денсаулық сақтау министрінің
2014 жылғы 5 маусымдағы
№ 302 бұйрығына
қосымша
Қазақстан Республикасы
Денсаулық сақтау министрінің
2010 жылғы 3 шілдедегі
№ 492 бұйрығымен
бекітілген
Емдеуге жатқызу бюросы порталы арқылы тегін медициналық
көмектің кепілдік берілген көлемі шеңберінде стационарға
жоспарлы емдеуге жатқызуды ұйымдастыру жөніндегі
нұсқаулық
1. Жалпы ережелер
1. Осы Емдеуге жатқызу бюросы порталы арқылы тегін медициналық көмектің кепілдік берілген көлемі шеңберінде стационарға жоспарлы емдеуге жатқызуды ұйымдастыру жөніндегі нұсқаулық (бұдан әрі – Нұсқаулық) стационарлық көмекті алу үшін жоспарлы тәртіпте науқастарды емдеуге жатқызуды ұйымдастыруға қойылатын бірыңғай талаптарды регламенттейді.

О внесении изменения в приказ Министра здравоохранения Республики Казахстан от 3 июля 2010 года № 492 "Об утверждении Инструкции по организации плановой госпитализации в стационар в рамках гарантированного объема бесплатной медицинской помощи через Портал бюро госпитализации"
Приказ Министра здравоохранения Республики Казахстан от 5 июня 2014 года № 302. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 4 июля 2014 года № 9565. Утратил силу приказом Министра здравоохранения и социального развития Республики Казахстан от 18 декабря 2015 года № 975
Сноска. Утратил силу приказом Министра здравоохранения и социального развития РК от 18.12.2015 № 975.
В соответствии с подпунктом 3) пункта 3 Правил обеспечения получения гражданами гарантированного объема бесплатной медицинской помощи, утвержденных постановлением Правительства Республики Казахстан от 19 ноября 2009 года № 1887, ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ Министра здравоохранения Республики Казахстан от 3 июля 2010 года № 492 «Об утверждении Инструкции по организации плановой госпитализации в стационар в рамках гарантированного объема бесплатной медицинской помощи через Портал бюро госпитализации» (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 6380, опубликованный в газете 19 августа 2010 года «Казахстанская правда» № 219) следующее изменение:
Инструкцию по организации плановой госпитализации в стационар в рамках гарантированного объема бесплатной медицинской помощи через Портал бюро госпитализации, утвержденную указанным приказом, изложить в новой редакции согласно приложению к настоящему приказу.
2. Комитету оплаты медицинских услуг Министерства здравоохранения Республики Казахстан (Ермекбаев К.К.) обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан в установленном законодательством порядке;
2) размещение настоящего приказа на интернет - ресурсе Министерства здравоохранения Республики Казахстан;
3) официальное опубликование настоящего приказа в средствах массовой информации после его государственной регистрации.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на вице-министра здравоохранения Республики Казахстан Токежанова Б.Т.
4. Настоящий приказ вводится в действие с 1 сентября 2014 года.
Министр                                    С. Каирбекова
Приложение
к приказу Министра здравоохранения
Республики Казахстан
от 5 июня 2014 года № 302
Утверждена
приказом Министра здравоохранения
Республики Казахстан
от 3 июля 2010 года № 492
Инструкция
по организации плановой госпитализации в стационар в рамках
гарантированного объема бесплатной медицинской помощи
через Портал бюро госпитализации 1. Общие положения
1. Настоящая Инструкция по организации плановой госпитализации в стационар в рамках гарантированного объема бесплатной медицинской помощи через Портал бюро госпитализации (далее - Инструкция) регламентирует единые требования к организации госпитализации больных в плановом порядке на получение стационарной помощи.

2. Осы Нұсқаулықта жазылған талаптар жоспарлы емдеуге жатқызу үшін стационарды еркін таңдауды, қолжетімділікті, тегін медициналық көмектің кепілдік берілген көлемі (бұдан әрі – ТМККК) шеңберінде емдеуге жатқызу үдерісінің ашықтығын қамтамасыз ету бөлігінде, сондай-ақ жоспарлы емдеуге жатқызу үдерісіне қатысушылардың арасындағы өзара іс-қимылды қамтамасыз ету мақсатында пациенттердің құқықтарын қорғауға бағытталған.
3. Емдеуге жатқызуды ұйымдастыру үдерісіне қатысушылар:
меншік нысандарына және медициналық қызмет көрсету деңгейіне қарамастан денсаулық сақтау субъектілері;
Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің «Республикалық электрондық денсаулық сақтау орталығы» шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорны (бұдан әрі – РЭДСО);
облыстардың, республикалық маңызы бар қаланың және астананың денсаулық сақтауды мемлекеттік басқарудың жергілікті органдары (бұдан әрі – денсаулық сақтау басқармалары) болып табылады.
4. Осы Нұсқаулықта мынадай негізгі ұғымдар пайдаланылады:
1) Денсаулық сақтау басқармасының жоғары мамандандырылған медициналық көмек (бұдан әрі – ЖММК) комиссиясы республикалық медициналық ұйымға емдеуге жатқызу мәселесін шешу үшін құрылған комиссия;
2) Емдеуге жатқызу бюросы порталы (бұдан әрі – Портал) – тегін медициналық көмектің кепілдік берілген көлемі шеңберінде пациенттердің стационарға жоспарлы емдеуге жатқызу жолдамаларын электрондық тіркеудің, есепке алудың, өңдеу мен сақтаудың бірыңғай жүйесі;
3) Емдеу-профилактикалық кеңес – пациенттерді стационарларға емдеуге жатқызуды ұйымдастыру, емдеуге жатқызу құрылымын басқару, медициналық көмек көрсетудің деңгейлері бойынша жоспарлы және шұғыл емдеуге жатқызудың динамикасы, жоспарлы емдеуге жатқызуға арналған жолдамалардың негізділігі, медициналық көмектің қолжетімділігі, пациенттің құқықтарын қорғау мәселелерін қарау мақсатында денсаулық сақтау басқармасының жанынан құрылған тұрақты жұмыс істейтін үйлестіруші және консультациялық-кеңестік орган;
4) жоспарлы емдеуге жатқызу – медициналық-санитариялық алғашқы көмектің (бұдан әрі – МСАК), медициналық ұйым мамандарының жолдамасы бойынша немесе пациенттің дербес жүгінуі кезінде өміріне қауіп тудырмайтын жай-күйдегі және шұғыл дәрігерлік араласуды талап етпейтін созылмалы аурулар кезінде медициналық айғақтар болған жағдайда науқасты стационарға емдеуге жіберу;
5) Жоспарлы емдеуге жатқызу коды – мынадай қағидат бойынша Порталда жолдаманы тіркеу кезінде автоматты генерацияланған Пациенттің коды: алғашқы екі белгі – облыстың коды (қайдан жіберілген); келесі төртеуі – медициналық ұйымның коды (қайда жіберілген); келесі үшеуі – төсек бейінінің коды (қайда жіберілген), соңғы сандар – пациенттің реттік нөмірі;

2. Требования, изложенные в настоящей Инструкции, направлены на защиту прав пациентов в части обеспечения свободного выбора стационара для плановой госпитализации, доступности, прозрачности процесса госпитализации в рамках гарантированного объема бесплатной медицинской помощи (далее – ГОБМП), а также в целях обеспечения взаимодействия между участниками процесса плановой госпитализации.
3. Участниками процесса организации госпитализации являются:
субъекты здравоохранения, независимо от форм собственности и уровня оказания медицинских услуг;
Республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения «Республиканский центр электронного здравоохранения» Министерства здравоохранения Республики Казахстан (далее – РЦЭЗ);
местные органы государственного управления здравоохранением областей, города республиканского значения и столицы (далее – управления здравоохранения).
4. В настоящей Инструкции используются следующие основные понятия:
1) Комиссия высокоспециализированной медицинской помощи (далее – ВСМП) управления здравоохранения – комиссия, созданная для решения вопроса госпитализации в республиканскую медицинскую организацию;
2) портал Бюро госпитализации (далее – Портал) - единая система электронной регистрации, учета, обработки и хранения направлений пациентов на плановую госпитализацию в стационар в рамках гарантированного объема бесплатной медицинской помощи;
3) Лечебно-профилактический совет – постоянно действующий координирующий и консультативно – совещательный орган, созданный при управлении здравоохранения в целях рассмотрения вопросов организации госпитализаций пациентов в стационары, управления структурой госпитализации, динамики плановой и экстренной госпитализации по уровням оказания медицинской помощи, обоснованности направлений на плановую госпитализацию, доступности медицинской помощи, защиты прав пациента;
4) плановая госпитализация – направление больного на лечение в стационар при наличии медицинских показаний при хронических заболеваниях, неопасных для жизни состояниях и не требующих экстренного врачебного вмешательства по направлению специалистов первичной медико-санитарной помощи (далее – ПМСП), медицинской организации или при самостоятельном обращении пациентов;
5) Код плановой госпитализации - автоматически сгенерированный Код пациента при регистрации направления в Портале по следующему принципу: первые два знака – код области (откуда направлен); следующие четыре – код медицинской организации (куда направлен); следующие три – код профиля койки (куда направлен), последние цифры – порядковый номер пациента;

6) Жоспарлы емдеуге жатқызу талоны – жоспарлы емдеуге жатқызу жолдамасының Порталда тіркелуі фактісін растайтын құжат;
7) жоспарлы емдеуге жатқызудың жоспарланған күні – жоспарлы емдеуге жатқызуға арналған жолдаманы тіркегеннен кейін Порталда айқындалатын емдеуге жатқызу күні.
Жоспарлы емдеуге жатқызу күнін стационардың маманы айқындайды немесе Порталда автоматты түрде айқындалады;
8) жоспарлы емдеуге жатқызудың соңғы күні – стационарға пациентті нақты емдеуге жатқызу күнінде Порталда стационардың маманы айқындаған емдеуге жатқызу күні;
9) Күту парағы – жоспарланған және соңғы емдеуге жатқызу күндерін айқындаумен жоспарлы емдеуге жатқызуға науқастарды жіберуді, емдеуге жатқызудан бас тартқан жағдайда жолдамаларды алып тастаудың себептерін көрсету мен негіздемесін тіркеудің электрондық нысаны;
10) Науқастарды қабылдау мен емдеуге жатқызудан бас тартуды есепке алу журналы – емдеуге жатқызуға пациенттер мен емдеуге жатқызудан бас тартуды есепке алу үшін электрондық пішімде Порталда іске асырылған денсаулық сақтау ұйымының бастапқы медициналық құжаттамасы («Денсаулық сақтау ұйымдарының бастапқы медициналық құжаттама нысандарынын бекіту туралы» Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрідің міндетін атқарушының 2010 жылғы 23 қарашадағы № 907 бұйрығымен бекітілген № 001/е нысаны (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 6697 тіркелген);
11) шұғыл емдеуге жатқызу – жолдаманың бар-жоғына қарамастан денсаулығына келтірілетін елеулі зиянның алдын алу үшін немесе өміріне төнетін қауіпті жою үшін шұғыл медициналық көмекті талап ететін аурулар мен жай-күйлер туындаған жағдайда науқасты стационарға емдеуге жіберу;
12) штаттан тыс жағдай - емдеуге жатқызу үдерісінің белгілі бір кезеңі рұқсат етілген шектен шыққандағы стандартты емес жағдай.
5. Жоспарлы емдеуге жатқызуға айғақтар болған жағдайда МСАК маманы пациентке қажетті клиникалық-диагностикалық, зертханалық, аспаптық және рентгенологиялық зерттеулерді, бейінді мамандардың консультацияларын жүргізеді.
6. Пациент стационарды, оның ішінде республикалық деңгейдегі медициналық ұйымды (бұдан әрі – республикалық клиника) таңдаған кезде МСАК маманы пациентке тиісті бейін бойынша бос төсектің бар-жоғы туралы ақпарат ұсынады.
Пациент таңдаған стационарда тиісті бейін бойынша бос төсектер болмаған немесе бастапқы таңдалған стационардан бас тартқан жағдайда пациентке емдеуге жатқызу күнін таңдау мүмкіндігімен таңдалған стационардың баламасы ұсынылады.
МСАК маманы пациентті таңдалған стационарға емдеуге жатқызылу күні және белгіленген емдеуге жатқызу күнінде міндетті түрде келу қажеттігі туралы хабардар етеді.
Пациенттің дәлелді себептер бойынша (ауа райы жағдайы, емдеуге жатқызу күнімен теміржол, авто- және авиа көлік кестенің үйлеспеу, жол жүру билеттердің болмауы, отбасылық жағдай (жерлеу, жақын туысының ауруы) белгіленген жоспарлы емдеуге жатқызу күніне келу мүмкіндігі болмаған жағдайда пациент бұл туралы МСАК ұйымын, медициналық ұйымды немесе стационарды хабардар етеді. Стационар емдеуге жатқызу күнін бір тәуліктен аспайтын мерзімге ауыстырады.

6) Талон плановой госпитализации – документ, подтверждающий факт регистрации в Портале направления на плановую госпитализацию.
7) планируемая дата плановой госпитализации – дата госпитализации, определяемая в Портале после регистрации направления на плановую госпитализацию.
Дата плановой госпитализации определяется специалистом стационара или автоматически в Портале.
8) окончательная дата плановой госпитализации - дата госпитализации, определенная специалистом стационара в Портале в день фактической госпитализации пациента в стационар;
9) Лист ожидания – электронная форма регистрации в Портале направления больных на плановую госпитализацию с определением дат планируемой и окончательной госпитализации, указания причин и обоснования снятий направлений в случае отказа в госпитализации;
10) Журнал учета приема больных и отказов в госпитализации – первичная медицинская документация организации здравоохранения (форма № 001/у, утвержденная приказом исполняющего обязанности Министра здравоохранения Республики Казахстан от 23 ноября 2010 № 907 «Об утверждении форм первичной медицинской документации организаций здравоохранения», (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативно-правовых актов за № 6697), реализованная в Портале в электронном формате для учета пациентов на госпитализацию и отказов в госпитализации;
11) экстренная госпитализация - направление больного на лечение в стационар при возникновении заболеваний и состояний, требующих экстренной медицинской помощи для предотвращения существенного вреда здоровью или устранения угрозы жизни, вне зависимости от наличия направления;
12) нештатная ситуация - нестандартная ситуация, когда какой-либо этап процесса госпитализации выходит за допустимые пределы.
5. При наличии показаний к плановой госпитализации специалист ПМСП проводит необходимые для пациента клинико-диагностические, лабораторные, инструментальные и рентгенологические исследования, консультации профильных специалистов.
6. При выборе пациентом стационара, в том числе медицинской организации республиканского уровня (далее – республиканская клиника) специалист ПМСП предоставляет информацию о наличии свободных коек по соответствующему профилю.
При отсутствии в выбранном пациентом стационаре свободных коек по соответствующему профилю или при его отказе от первоначального выбора стационара пациенту предлагается альтернатива выбранному стационару с возможностью выбора даты госпитализации.
Специалист ПМСП информирует пациента о дате госпитализации в выбранный стационар и необходимости обязательной явки в установленную дату плановой госпитализации.
В случае невозможности по уважительным причинам (погодные условия, несовпадение расписания железнодорожного, авто- и авиатранспорта с датой госпитализации, отсутствие проездных билетов, семейные обстоятельства (похороны, болезнь близких родственников) пациенту явиться в установленную дату плановой госпитализации пациент извещает организацию ПМСП, медицинскую организацию или стационар. Стационар переносит госпитализацию на срок не более суток.

7. Республикалық клиникаға емдеуге жатқызу үшін айғақтар болған жағдайда, барлық әдістер қолданылғанда немесе жергілікті деңгейдегі медициналық ұйымдарда медициналық көрсету мүмкіндіктері болмағанда пациент ЖММК комиссиясының шешімі арқылы емдеуге жатқызылады.
8. Пациент жоспарлы емдеуге жатқызуды күткен кезеңде МСАК ұйымдары жоспарлы емдеуге жатқызуға жіберілген сәттен бастап оны стационарға емдеуге жатқызғанға дейінгі мерзімде пациенттердің медициналық бақылануы мен емдеуге жатқызылуына қадағалау жүргізіледі.
9. Жолдаманы Порталда тіркеумен жоспарлы емдеуге жатқызу жоспарлы емдеуге жатқызудың жоспарланып отырған күнін:
МСАК немесе медициналық ұйым маманының жолдамасы бойынша стационар маманының белгілеуімен;
МСАК немесе медициналық ұйым маманының жолдамасы бойынша автоматты түрде белгіленумен;
пациенттер өз бетімен қаралған кезінде және стационар басшысы пациентті осы стационарға емдеуге жатқызу туралы шешім қабылдаған жағдайда стационардың қабылдау бөлмесі маманының белгілеуімен жүзеге асырылады.
10. Шұғыл емдеуге жатқызу кезінде пациентті Порталда тіркеуді стационардың қабылдау бөлмесінің мамандары жүзеге асырады.
11. Негізделген шұғыл емдеуге жатқызу санының күтпеген жерде артуы орын алса, стационар ТМККК көрсету бойынша өнім берушіні таңдайтын мемлекеттік органдарды хабардар етеді.
12. Стационардың қабылдау бөлмесіне жүгінген пациенттер туралы деректерді Порталда тіркеу Науқастарды қабылдау мен емдеуге жатқызудан бас тартуды есепке алу журналында жүзеге асырылады.
Емдеуге жатқызылмаған пациенттерге медициналық қызметтер көрсету мен дәрілік заттарды пайдалану жағдайында деректер осы Нұсқаулыққа 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша тәуліктік стационардың қабылдау бөлмесіне жүгінген, бірақ нәтижесінде емдеуге жатқызылмаған пациенттерге көрсетілген қызметтер мен пайдаланылған дәрілік заттардың тізбесіне енгізіледі.
2. МСАК-тың немесе медициналық ұйым маманының жолдамасы бойынша
пациентті стационар маманының жоспарлы емдеуге жатқызудың
жоспарланған күнін айқындаумен жоспарлы емдеуге жатқызуға
жіберу
13. МСАК-тың немесе медициналық ұйымның маманы жоспарлы емдеуге жатқызуға арналған жолдаманы осы Нұсқаулыққа 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша Порталда орналасқан жолдаманы тіркейді және пациентке осы Нұсқаулыққа 3-қосымшаға сәйкес нысан бойынша құрамында пациенттер туралы мәліметтер, емхана белгілеген жоспарлы емдеуге жатқызудың жоспарланған күні мен Жоспарлы емдеуге жатқызу коды бар Жоспарлы емдеуге жатқызу талонын береді.
14. Күн сайын стационардың мамандары осы стационарға емдеуге жатқызылуға жіберілген пациенттердің тізімін қарап шығады, бейіндері бойынша бос төсектер туралы мәліметтерді қалыптастырады және сағат 9.30-ға дейін оларды осы Нұсқаулыққа 4-қосымшаға сәйкес нысан бойынша Порталда орналасқан Бос төсектерді есепке алу парағына енгізеді. Жоспарлы емдеуге жатқызудың жоспарланған күні 2 жұмыс күнінің ішінде, ал соңғы күні пациентті стационарға нақты емдеуге жатқызу кезінде қойылады.

7. При наличии показаний для плановой госпитализации в республиканскую клинику, когда использованы все имеющиеся методы или отсутствуют возможности оказания медицинской помощи в медицинских организациях местного уровня, пациент госпитализируется через решение Комиссии ВСМП.
8. В период ожидания пациентом плановой госпитализации организациями ПМСП осуществляется медицинское наблюдение и контроль госпитализации пациентов с момента направления на плановую госпитализацию до его госпитализации в стационар.
9. Плановая госпитализация с регистрацией направления в Портале осуществляется путем определения планируемой даты плановой госпитализации:
специалистом стационара по направлению специалиста ПМСП или медицинской организации;
автоматического определения по направлению специалиста ПМСП или медицинской организации;
специалистом приемного покоя стационара при самостоятельном обращении пациентов и решении руководителя стационара о госпитализации пациента в данный стационар.
10. При экстренной госпитализации регистрация пациента в Портале осуществляется специалистами приемного покоя стационара.
11. В случае непредвиденного увеличения обоснованной экстренной госпитализации, стационар уведомляет государственные органы, осуществляющие выбор поставщика по оказанию ГОБМП.
12. Регистрация в Портале данных об обратившихся пациентах в приемный покой стационара, осуществляется в Журнале учета приема больных и отказов в госпитализации.
В случае оказания не госпитализированным пациентам медицинских услуг и использования лекарственных средств данные вносятся в Перечень выполненных услуг и использованных лекарственных средств пациентам, обратившимся в приемный покой круглосуточного стационара, но впоследствии не госпитализированным по форме согласно приложению 1 к настоящей Инструкции.
2. Направление пациента на плановую госпитализацию
с определением планируемой даты плановой госпитализации
специалистом стационара по направлению специалиста ПМСП или
медицинской организации
13. Специалист ПМСП или медицинской организации регистрирует направление на плановую госпитализацию в расположенном на Портале Листе ожидания по форме согласно приложению 2 к настоящей Инструкции и выдает пациенту Талон плановой госпитализации по форме согласно приложению 3 к настоящей Инструкции, который содержит сведения о пациенте, планируемую дату плановой госпитализации, установленную поликлиникой и Код плановой госпитализации.
14. Ежедневно специалисты стационара просматривают список пациентов, направленных на госпитализацию в данный стационар, формируют сведения о свободных койках по профилям и до 9.30 часов вносят их в расположенный в Портале Лист учета свободных коек по форме, согласно приложению 4 к настоящей Инструкции. Планируемую дату плановой госпитализации проставляют в течении 2 рабочих дней со дня регистрации направления на плановую госпитализацию в Портале, а окончательную дату при фактической госпитализации пациента в стационар.

15. Күн сайын МСАК-тың немесе медициналық ұйымның мамандары Күту парағын мониторингілеуді жүзеге асырады және стационарға жоспарлы емдеуге жатқызудың жоспарланған күнін қойғаннан кейін пациентке осы Нұсқаулыққа 5-қосымшаға сәйкес нысан бойынша стационарға емдеуге жатқызуға арналған жолдама береді.
16. Пациент стационарға емдеуге жатқызуға арналған жолдамада көрсетілген жоспарлы емдеуге жатқызудың белгіленген күніне сәйкес емдеуге жатқызылады.
17. Пациентке мамандандырылған көмек (бұдан әрі – ММК) немесе ЖММК көрсету үшін медициналық айғақтар болған жағдайда МСАК маманы бөлімше меңгерушісімен не МСАК бас дәрігердің емдеу ісі жөніндегі орынбасарымен бірлесіп республикалық клиникаға Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2010 жылғы 20 желтоқсандағы № 986 бұйрығымен бекітілген (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 6711 тіркелген) Мамандандырылған және жоғары мамандандырылған медициналық көмек көрсету ережесінің 20-тармағын сәйкес ЖММК комиссиясының қарауына пациент құжаттарының пакетін (бұдан әрі - құжаттар пакеті) жібереді.
ММК немесе ЖММК көрсету туралы оң шешім қабылданған жағдайда ЖММК комиссиясы жолдаманы Порталда тіркейді және басып шығарылған Жоспарлы емдеуге жатқызу коды бар Стационарға емдеуге жатқызуға арналған жолдамамен құжаттар пакетін жіберген МСАК-қа береді.
МСАК ұйымы ММК немесе ЖММК көрсетуге арналған жолдаманы алғаннан кейін пациентті республикалық клиникаға жоспарлы емдеуге жатқызуға арналған жолдаманың күні туралы хабарлайды.
18. Науқас стационарда болған жағдайда, емдеуші дәрігер бөлімше меңгерушісімен немесе осы стационардың бас дәрігерінің емдеу ісі жөніндегі орынбасарымен бірлесіп пациентке республикалық клиникада ММК немесе ЖММК көрсету үшін медициналық айғақтар болған жағдайда факсимильдік байланыспен ЖММК комиссиясының қарауына стационарлық науқастың медициналық картасынан үзінді жібереді.
Стационардағы пациентке ММК немесе ЖММК көрсету туралы оң шешім қабылданған жағдайда ЖММК комиссиясы жолдаманы Порталда тіркейді және электрондық немесе факсимильдік байланыспен пациент жатқан стационарға автоматты қалыптастырылған емдеуге жатқызу коды бар ЖММК көрсету үшін Стационарға емдеуге жатқызуға арналған жолдаманы жібереді.
19. Пациентке ЖММК көрсетуден бас тарту туралы шешім қабылданған жағдайда ЖММК комиссиясы дәлелді бас тартуды қоса бере отырып құжаттар пакетін жіберген МСАК ұйымына немесе стационарға қайтарады.
20. Стационарда емдеудегі пациентті басқа стационарға ауыстыруға медициналық айғақтар болған жағдайда емдеуші дәрігер бас дәрігердің емдеу ісі жөніндегі орынбасарымен келісім бойынша жолдаманы Порталда тіркеуді жүзеге асырады.

15. Ежедневно специалисты ПМСП или медицинской организации осуществляют мониторинг Листа ожидания и выдают пациенту направление на госпитализацию в стационар по форме согласно приложению 5 к настоящей Инструкции после проставления стационаром планируемой даты плановой госпитализации.
16. Пациент госпитализируется в соответствии с установленной датой плановой госпитализации, указанной в направлении на госпитализацию в стационар.
17. Специалист ПМСП совместно с заведующим отделением либо с заместителем главного врача по лечебной работе ПМСП при наличии медицинских показаний для оказания пациенту специализированной медицинской помощи (далее – СМП) или ВСМП в республиканскую клинику направляет пакет документов пациента на рассмотрение комиссии ВСМП в соответствии с пунктом 20 Правил оказания специализированной и высокоспециализированной медицинской помощи, утвержденных приказом Министра здравоохранения Республики Казахстан от 20 декабря 2010 года № 986 (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 6711) (далее – пакет документов).
При принятии положительного решения об оказании СМП или ВСМП комиссия ВСМП, регистрирует направление в Портале и передает пакет документов с распечатанным направлением на госпитализацию в стационар с Кодом плановой госпитализации в направившую ПМСП.
Организация ПМСП после получения направления на оказание СМП или ВСМП информирует пациента о дате направления на плановую госпитализацию в республиканскую клинику.
18. В случае нахождения больного в стационаре, при наличии медицинских показаний для оказания пациенту СМП или ВСМП в республиканской клинике, лечащий врач совместно с заведующим отделением либо с заместителем главного врача по лечебной работе данного стационара, направляет факсимильной связью выписку из медицинской карты стационарного больного на рассмотрение в комиссии ВСМП.
При принятии положительного решения об оказании СМП или ВСМП пациенту, находящемуся в стационаре, комиссия ВСМП регистрирует направление в Портале и передает электронной или факсимильной связью Направление на госпитализацию в стационар для оказания ВСМП с автоматически сформированным кодом госпитализации в стационар, где находится пациент.
19. При принятии решении об отказе в оказании пациенту ВСМП комиссия ВСМП возвращает пакет документов с приложением мотивированного отказа в направившую организацию ПМСП или стационар.
20. При наличии медицинских показаний к переводу пациента, находящегося на лечении в стационаре в другой стационар лечащий врач по согласованию с заместителем главного врача по лечебной работе осуществляет регистрацию направления в Портале.

21. Жоспарлы емдеуге жатқызудың жоспарланған күнін МСАК-тың немесе медициналық ұйымның маманы:
гинекологиялық (экстракорпоральдық ұрықтандыруға жолдама беруден басқа) бейінге арналған жолдаманы қоспағанда, босандыру ұйымдарына;
балалар медициналық ұйымдарына;
ағзаларды транспланттауды іске асыратын медициналық ұйымдардың бөлімшелері;
инфекциялық, психиатриялық ауруханаларға, психоневрологиялық, туберкулезге қарсы күрес, наркологиялық, тері-венерологиялық, онкологиялық диспансерлерге;
аудандық маңызы бар және ауылдың денсаулық сақтау субъектілеріне;
Ұлы Отан соғысының мүгедектеріне арналған госпитальдерге;
республикалық маңызы бар және кіру жүйесі бар санаторийлерге;
оңалту орталықтарына;
хоспистерге, мейіргерлік күтім ауруханаларына;
көпбейінді стационарлардағы төсектердің мынадай: гематологиялық, онкогематологиялық, инфекциялық, психиатриялық, психоневрологиялық, туберкулезге қарсы, наркологиялық, тері-венерологиялық, онкологиялық, паллиативтік көмек және мейіргерлік күтім, балалар және босандыру бейіндеріне жіберген жағдайда стационардың маманы айқындайды.
3. МСАК-тың немесе медициналық ұйым маманының жолдамасы бойынша
жоспарлы емдеуге жатқызудың жоспарланған күнін автоматты айқындаумен жоспарлы емдеуге жатқызуға жіберу
22. МСАК-тың немесе медициналық ұйымның маманы жоспарлы емдеуге жатқызуға арналған жолдаманы тіркейді, Порталда автоматты белгіленген жоспарлы емдеуге жатқызудың жоспарланған күні туралы ақпаратты ұсынады.
23. МСАК-тың немесе медициналық ұйымның маманы пациентке құрамында пациент туралы мәліметтер, Жоспарлы емдеуге жатқызу коды мен Порталда автоматты белгіленген жоспарлы емдеуге жатқызудың жоспарланған күні бар Стационарға емдеуге жатқызуға арналған жолдаманы береді.
24. Егер пациент Порталда автоматты белгіленген емдеуге жатқызу күнінен бас тартса, МСАК-тың емдеуші дәрігері оған емдеуге жатқызудың кейінгі уақытын немесе ерте емдеуге жатқызу мүмкіндігі қарастырылатын басқа стационарды таңдауды ұсынады.
25. Стационарда емдеудегі пациентті басқа стационарға ауыстыруға медициналық айғақтар болған жағдайда емдеуші дәрігер бас дәрігердің емдеу ісі жөніндегі орынбасарымен келісім бойынша жолдаманы Порталда тіркеуді жүзеге асырады.
26. Пациент жоспарлы емдеуге жатқызудың белгіленген мерзіміне сәйкес стационарға емдеуге жатқызуға арналған жолдамада көрсетілген стационарға емдеуге жатқызылады.
27. Пациент жоспарлы емдеуге жатқызуға уақтылы мерзімде келмеген жағдайда стационар аталған төсекке шұғыл медициналық көмек көрсету үшін емдеуге жатқызылатын пациентті немесе емдеуге жатқызудың орташа мерзімінен аса жатқан пациентті орналастырады.

21. Планируемая дата плановой госпитализации определяется специалистом стационара при направлении специалистом ПМСП или медицинской организации в:
родовспомогательные организации, за исключением направления на гинекологический профиль (кроме направления на экстракорпоральное оплодотворение);
детские медицинские организации;
отделения медицинских организаций, осуществляющих трансплантологию органов;
инфекционные, психиатрические больницы, психоневрологические, противотуберкулезные, наркологические, кожно-венерологические, онкологические диспансеры;
субъекты здравоохранения районного значения и села;
госпитали для инвалидов Великой отечественной войны;
санатории республиканского значения и имеющие заездную систему;
реабилитационные центры;
хосписы, больницы сестринского ухода;
профили коек многопрофильных стационаров: гематологический, онкогематологический, инфекционный, психиатрический, психоневрологический, противотуберкулезный, наркологический, кожно-венерологический, онкологический, паллиативной помощи и сестринского ухода, детские и родовспомогательные.
3. Направление пациента на плановую госпитализацию
с автоматическим определением планируемой даты плановой
госпитализации по направлению специалиста ПМСП или медицинской
организации
22. Специалист ПМСП или медицинской организации регистрирует направление на плановую госпитализацию, предоставляет информацию о планируемой дате плановой госпитализации, установленной автоматически в Портале.
23. Специалист ПМСП или медицинской организации выдает пациенту направление на госпитализацию в стационар, которое содержит сведения о пациенте, Код плановой госпитализации и планируемую дату плановой госпитализации, установленную автоматически в Портале.
24. Если пациент отказывается от даты госпитализации установленной автоматически в Портале, лечащий врач ПМСП предлагает ему более позднюю дату госпитализации или выбор другого стационара, в котором предусматривается возможность более ранней госпитализации.
25. При наличии медицинских показаний к переводу пациента, находящегося на лечении в стационаре в другой стационар лечащий врач по согласованию с заместителем главного врача по лечебной работе осуществляет регистрацию направления в Портале.
26. Пациент госпитализируется в стационар, указанный в направлении на госпитализацию в стационар, в соответствии с установленным сроком плановой госпитализации.
27. В случае неявки пациента на плановую госпитализацию в установленный срок стационар размещает на данную койку пациента, госпитализируемого для оказания экстренной медицинской помощи или пациента с пребыванием, превышающим средние сроки госпитализации.

28. Жоспарлы емдеуге жатқызудың жоспарланған күнін автоматты айқындау осы Нұсқаулыққа 6-қосымшаға сәйкес жоспарлы емдеуге жатқызудың жоспарланған күнін автоматты айқындауға арналған критерийлерге (бұдан әрі – критерийлер) сәйкес стационарға емдеуге жатқызуға арналған жолдаманы тіркеген сәттен бастап Порталда жүзеге асырылады.
29. Келер жылға критерийлерді қалыптастыру үшін стационарлардың келесі қаржы жылының басталуына дейін күнтізбелік екі ай бұрын РЭДСО-ға мынадай мәліметтерді ұсынуы тиіс:
бейіндердің бөлінісінде бір жұмыс күнінде жоспарлы емдеуге жатқызуға жоспарланған пациенттердің саны;
бейіндердің бөлінісінде жоспарлы емдеуге жатқызу күндері;
операциялық және ургенттік күндердің кестесі;
санитариялық тазалауға арналған күндердің кестесі;
қызметі жоспарлы емдеуге жатқызу үдерісіне әсер ететін мамандардың еңбек демалыстарының, біліктілігін арттырудың, еңбекке уақытша жарамсыздығының кестесі;
пациенттердің дербес жоспарлы емделуге жатуындағы жоспарланған үлесі.
30. Критерийлерді қалыптастыру үшін мәліметтер өзгерген жағдайда деректерді жоспарланған өзгерістер басталғанға дейін он жұмыс күнінен кешіктірмей РЭДСО-ға ұсыну қажет.
31. Төсек қорын оңтайландырған жағдайда стационарлар Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің (бұдан әрі – Министрлік) тиісті ақпараттық жүйелерінде төсек қоры құрылымының өзгерістерін уақтылы нақтылауды жүргізу үшін жоспарланған өзгерістер басталғанға дейін күнтізбелік бір айдан кешіктірмей денсаулық сақтау басқармалары мен РЭДСО-ға хабарлауға міндетті.
32. Жоспарлы емдеуге жатқызудың жоспарланған күні МСАК-тың немесе медициналық ұйымның мамандары:
пациенттің еркін таңдау құқығын есепке ала отырып, республикалық клиникаларға (жоспарлы емдеуге жатқызудың жалпы санынан 10 % кем емес);
төсектің мынадай: гематологиялық, онкогематологиялық, инфекциялық, психиатриялық, психоневрологиялық, туберкулезге қарсы, наркологиялық, тері-венерологиялық, онкологиялық, паллиативтік көмек және мейіргерлік күтім, балалар мен босандыру бейіндерін қоспағанда, қалалық немесе облыстық деңгейдегі көпбейінді стационарларға жіберген жағдайда Порталда автоматты түрде айқындалады.
4. Пациенттер дербес жүгінген кезде стационардың қабылдау
бөлмесі маманының пациентті жоспарлы емдеуге жатқызудың
жоспарланған күні мен стационар басшысының пациентті
осы стационарға емдеуге жатқызу туралы шешімін айқындаумен
жоспарлы емдеуге жатқызуға жіберу
33. Стационардың қабылдау бөлмесінің маманы жоспарлы емдеуге жатқызуға медициналық айғақтары бар пациенттердің дербес жүгінуі мен стационар басшысының шешуі жағдайында бейінді бөлімшеге жүгінген күні кейін емдеуге жатқызумен және қажетті медициналық құжаттаманы ресімдеумен Порталда жоспарлы емдеуге жатқызуға арналған жолдаманы тіркейді.

28. Автоматическое определение планируемой даты плановой госпитализации осуществляется в Портале при регистрации направления на госпитализацию в стационар в соответствии с критериями для автоматического определения планируемой даты плановой госпитализации (далее – критерии) согласно приложению 6 к настоящей Инструкции.
29. Для формирования критериев на предстоящий год стационарам необходимо представлять в РЦЭЗ за два календарных месяца до начала следующего финансового года следующие сведения:
количество пациентов, планируемых для плановой госпитализации в один рабочий день в разрезе профилей;
дни плановой госпитализации в разрезе профилей;
график операционных и ургентных дней;
график дней, предназначенных на санитарную обработку;
график трудовых отпусков, повышения квалификации, временной нетрудоспособности специалистов, деятельность которых влияет на процесс плановой госпитализации;
планируемая доля на самостоятельную плановую госпитализацию пациентов.
30. В случае изменения сведений для формирования критериев необходимо представить данные в РЦЭЗ, в срок не позднее десяти рабочих дней до начала планируемых изменений.
31. В случае оптимизации коечного фонда стационары обязаны в срок не позднее одного календарного месяца до начала планируемых изменений уведомить управления здравоохранения и РЦЭЗ для проведения своевременной актуализации изменений структуры коечного фонда в соответствующих информационных системах Министерства здравоохранения Республики Казахстан (далее – Министерство).
32. Планируемая дата плановой госпитализации определяется автоматически в Портале при направлении специалистами ПМСП или медицинской организации в:
республиканские клиники с учетом права пациента на свободный выбор (не менее 10% от общего количества плановой госпитализации);
многопрофильные стационары городского или областного уровней, за исключением профилей коек: гематологический, онкогематологический, инфекционный, психиатрический, психоневрологический, противотуберкулезный, наркологический, кожно-венерологический, онкологический, паллиативной помощи и сестринского ухода, детские и родовспомогательные.
4. Направление пациента на плановую госпитализацию
с определением планируемой даты плановой госпитализации
специалистом приемного покоя стационара при самостоятельном
обращении пациентов и решении руководителя стационара о
госпитализации пациента в данный стационар
33. Специалист приемного покоя стационара в случае самостоятельного обращения пациентов с медицинскими показаниями на плановую госпитализацию и решения руководителя стационара регистрирует направление на плановую госпитализацию в Портале с последующей госпитализацией в день обращения в профильное отделение и оформлением необходимой медицинской документации.

34. Стационардың деңгейі мен меншік нысанына қарамастан, басшы пациенттің құқықтарын қорғау мақсатында халықтың мынадай әлеуметтік қорғалмаған топтары үшін жоспарлы емдеуге жатқызудың көлемінен 10% шегінде медициналық айғақтар болған жағдайда пациентті жоспарлы емдеуге жатқызу туралы дербес шешім қабылдайды: 18 жасқа дейінгі балалар, жүкті әйелдер, Ұлы Отан соғысына қатысушылар, мүгедектер, «Алтын Алқа», «Күміс Алқа» алқасымен марапатталған көп балалы аналар, зейнеткерлер, әлеуметтік маңызы бар аурулармен ауыратын адамдар.
35. Медициналық айғақтары бар пациенттердің дербес жүгінуі мен стационар басшысының шешуі жағдайында стационардың қабылдау бөлмесінің маманы пациент жүгінген күні мынадай стационарларда жоспарлы емдеуге жатқызуды дербес жүзеге асырады:
инфекциялық,
психиатриялық, психоневрологиялық,
туберкулезге қарсы күрес,
наркологиялық,
тері-венерологиялық,
онкологиялық,
Ұлы Отан соғысының мүгедектеріне арналған госпитальдер,
хоспистер мен мейіргерлік күтім ауруханалары,
гинекологиялық бейінге арналған жолдаманы қоспағанда, босандыру ұйымдары (перинаталдық көмекті өңірлендіруді есепке ала отырып),
хирургиялық, онкогематологиялық, гематологиялық емдеудің кезекті кезеңіне деңгейі мен меншік нысанына қарамастан, көпбейінді стационарлар.
5. Жоспарлы емдеуге жатқызу кезінде туындайтын штаттық емес
жағдайларды басқару
36. Штаттық емес жағдайларға: орындалмаған жоспарлы емдеуге жатқызу, жоспарлы емдеуге жатқызу деңгейіне жағымсыз әсер ететін жағдайлар, Порталда деректерді нақты және уақтылы актуалдандырмау жатады.
37. Орындалмаған емдеуге жатқызуға:
1) емдеуге жатқызуға жіберу кезінде пациентте тексеріп-қараудың ең аз көлемінің болмауы;
2) стационарға жоспарлы емдеуге жатқызуға медициналық айғақтардың болмауы;
3) стационарға емдеуге жатқызу сәтінде медициналық жарамсыздықтың болуы;
4) Порталға пациенттің деректерін нақты енгізбеу жағдайлары жатады.
38. Жоспарлы емдеуге жатқызу деңгейіне жағымсыз әсер ететін жағдайларға:
1) жолдаманы Порталда тіркегеннен кейін пациенттің емдеуге жатқызудан жазбаша бас тартуы;
2) пациенттің емдеуге жатқызуға келмеуі;
3) госпитальге дейінгі кезеңде пациенттің қайтыс болуын тіркеу;
4) емдеуге жатқызу рәсімінен тәуелсіз жағдайлар жатады.
39. Порталдағы деректерді нақты және уақтылы актуалдандырмауға мынадай жағдайлар жатады:
1) стационардың бос төсектер туралы ақпаратты уақтылы ұсынбауы;
2) стационардың жоспарлы емдеуге жатқызу күндерін уақтылы ұсынбауы.
40. Жоспарлы емдеуге жатқызудан бас тартуға жол бермеу үшін стационарлар дәрілік заттар мен медициналық мақсаттағы бұйымдардың болуын, сондай-ақ бейінді мамандардың өзара алмасу немесе басқа стационарға келісілген ауыстыру қажеттілігі жағдайында басқа денсаулық сақтау субъектілерімен ынтымақтасуды қамтамасыз етеді.

34. Руководитель, не зависимо от уровня и формы собственности стационара, в целях защиты прав пациента самостоятельно принимает решение о плановой госпитализации пациента при наличии медицинских показаний в пределах 10% от объема плановой госпитализации для социально-незащищенных групп населения: дети до 18 лет, беременные, участники Великой Отечественной войны, инвалиды, многодетные матери, награжденные подвесками «Алтын Алка», «Кумыс алка», пенсионеры, больные социально значимыми заболеваниями.
35. Специалист приемного покоя стационара в случае самостоятельного обращения пациентов с медицинскими показаниями и решения руководителя стационара осуществляет самостоятельную плановую госпитализацию в день обращения в следующих стационарах:
инфекционные,
психиатрические, психоневрологические,
противотуберкулезные,
наркологические,
кожно-венерологические,
онкологические,
госпитали для инвалидов Великой Отечественной войны,
хосписы и больницы сестринского ухода,
организации родовспоможения, (с учетом регионализации перинатальной помощи), за исключением направления на гинекологический профиль,
многопрофильные стационары не зависимо от уровня и форм собственности на очередной этап хирургического, онкогематологического, гематологического лечения.
5. Управление нештатными ситуациями, возникающими
при плановой госпитализации
36. К нештатным ситуациям относятся: несостоявшаяся плановая госпитализация, случаи, негативно влияющие на уровень плановой госпитализации, некорректная и несвоевременная актуализация данных в Портале.
37. К несостоявшейся госпитализации относятся случаи:
1) отсутствия минимального объема обследования у пациента при направлении на госпитализацию;
2) отсутствие медицинских показаний к плановой госпитализации в стационар;
3) наличие медицинских противопоказаний на момент госпитализации в стационар;
4) некорректный ввод данных пациента в Портал.
38. К случаям, негативно влияющим на уровень плановой госпитализации относятся случаи:
1) письменного отказа пациента от госпитализации после регистрации направления на Портале;
2) неявки пациента на госпитализацию;
3) регистрации смерти пациента на догоспитальном этапе;
4) не зависящие от процедуры госпитализации.
39. К некорректной и несвоевременной актуализации данных в Портале относятся случаи:
1) отсутствия своевременного предоставления информации о свободных койках стационаром;
2) отсутствия своевременного проставления даты плановой госпитализации стационаром.
40. Для исключения отказов в плановой госпитализации стационары обеспечивают наличие запасов лекарственных средств и изделий медицинского назначения, а также сотрудничество с другими субъектами здравоохранения при необходимости взаимозаменяемости профильных специалистов или согласованный перевод в другой стационар.

41. Форс-мажорлық жағдайлардың пайда болуы және тоқтатылуы кезінде стационар, оның ішінде республикалық клиника шұғыл түрде осындай жағдайлар және оның себептері туралы ТМККК көмек көрсету бойынша қызмет берушіні таңдайтын мемлекеттік органға, жергілікті денсаулық сақтау басқармасына және РЭДСО-на бір жұмыс күннің ішінде жазбаша хабарлама жібереді.
Стационардың, оның ішінде республикалық клиниканың қызметін тоқтатқан жағдайда РЭДСО МСАК ұйымын хабарландырады. МСАК маманы жоспарлы емдеуге жатуды күтіп отырған пациентке форс-мажорлық жағдайлардың пайда болуы туралы хабарлайды және басқа стационарды таңдауға немесе бұрын таңдаған стационар қызметін қалпына келтіргеннен кейін емдеуге жатуды ұсынады.
42. Сот-медицина сараптамасына тиісті жағдайларды қоспағанда, «Госпитальге дейінгі кезеңде пациенттің қайтыс болуы» себебі бойынша Порталда «Күту парағынан» жолдамаларды шешіп алу жағдайында қайтыс болуы туралы дәрігерлік куәліктің («Денсаулық сақтау ұйымдарының бастапқы медициналық құжаттама нысандарынын бекіту туралы» Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрідің міндетін атқарушының 2010 жылғы 23 қарашадағы № 907 бұйрығымен бекітілген № 106/е-12 нысанына сәйкес (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 6697 тіркелген) көшірмесін қоса бере отырып, мәліметтер РЭДСО-ға ұсыну (тіркеуден алғаннан кейін үш жұмыс күнінің ішінде).
43. Емдеуге жатқызуды ұйымдастыру үдерісіне қатысушылар жол бермеу бойынша басқару шараларын қабылдаумен штаттық емес жағдайларды мониторингілеуді жүзеге асырады.
44. Меншік нысанына қарамастан денсаулық сақтау субъектілері, оның ішінде республикалық клиникалар онкүндік сайын РЭДСО мен жергілікті денсаулық сақтау басқармаларына штаттан тыс жағдайларға жол бермеу бойынша өткізілген іс-шаралардың нәтижелерін ұсынады.
45. Стационарлар, оның ішінде республикалық клиникалар осы Нұсқаулыққа 7-қосымшаға сәйкес нысан бойынша пациентті емдеуге жатқызудан бас тарту туралы ақпаратты МСАК-қа жібереді, емдеуге жатқызудан бас тарту туралы нысанды қалауы бойынша пациенттің қолына береді.
46. Денсаулық сақтау басқармаларының басқару шешімдерін қабылдаумен мынадай көрсеткіштерге:
өңірдегі стационарлық көмекті тұтыну деңгейіне;
стационарлардың төсек қорының жұмысы және талап етілуіне сәйкес оны оңтайландыруды, төсектерді қайта бейіндеуге;
тәуліктік және күндізгі стационарлардағы емделіп шығу жағдайларының құрылымына;
негізсіз емдеуге жатқызу, оның ішінде күндізгі стационарлар мен амбулаториялық-емханалық ұйымдар деңгейінде емдеуге болатын жағдайларға;
штаттық емес жағдайларға тұрақты мониторингілеуді жүзеге асырады.

41. При возникновении и прекращении форс-мажорных обстоятельств стационар, в том числе республиканская клиника незамедлительно, в течение одного рабочего дня направляет письменное уведомление в местное управление здравоохранения, государственный орган, осуществляющий выбор поставщика по оказанию ГОБМП и РЦЭЗ о таких обстоятельствах и их причинах.
В случае приостановления деятельности стационара, в том числе республиканской клиники, РЦЭЗ оповещает ПМСП. Специалист ПМСП доводит до сведения пациента, ожидающего плановую госпитализацию о возникновении форс-мажорных обстоятельств, и предлагает выбор другого стационара или госпитализацию в выбранный ранее стационар после возобновления его деятельности.
42. В случае снятия направлений с «Листа ожидания» в Портале по причине «Смерть пациента на догоспитальном этапе» представлять сведения в РЦЭЗ (в течение трех рабочих дней со дня регистрации снятия), с приложением копии врачебного свидетельства о смерти (согласно форме № 106/у-12 утвержденной, приказом исполняющего обязанности Министра здравоохранения Республики Казахстан от 23 ноября 2010 № 907 «Об утверждении форм первичной медицинской документации организаций здравоохранения», (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативно-правовых актов за № 6697), за исключением случаев, подлежащих судебно-медицинской экспертизе.
43. Участники процесса организации госпитализации осуществляют мониторинг нештатных ситуаций, с принятием управленческих мер по их недопущению.
44. Субъекты здравоохранения не зависимо от формы собственности, в том числе республиканские клиники ежедекадно предоставляют результаты проведенных мероприятий по недопущению нештатных ситуаций в РЦЭЗ и местные управления здравоохранения.
45. Стационары, в том числе республиканские клиники направляют в ПМСП информацию об отказах в госпитализации пациента по форме согласно приложению 7 к настоящей Инструкции, по желанию форму отказа в госпитализации выдают пациенту на руки.
46. Управления здравоохранения осуществляют постоянный мониторинг следующих показателей с принятием управленческих мер: уровня потребления стационарной помощи в регионе;
работы коечного фонда стационаров и его рационализация, перепрофилирование коек в соответствии с их востребованностью;
структуры пролеченных случаев в круглосуточных и дневных стационарах;
необоснованной госпитализации, в том числе лечение которых возможно на уровне дневных стационаров или амбулаторно-поликлинических организаций;
нештатных ситуаций;

47. Денсаулық сақтау басқармалары есепті кезеңнен кейінгі айдың он бесінші күніне дейін РЭДСО-ға қабылданған шаралар туралы мәліметтерді ұсыну мен есепті кезеңнен кейінгі келесі айдың оныншы күнінен кешіктірмей меншік нысанына қарамастан, денсаулық сақтау субъектілерінің, оның ішінде республикалық клиникалардың басшыларын тарта отырып, ЕПК отырыстарын өткізеді.
Емдеуге жатқызу үдерісін мониторингілеу мен бағалау нәтижелері уәкілетті орган белгіленген тәртіппен МСАК тарифіне қосымша компонентті төлеу кезінде есепке алынады.
48.РЭДСО-ның республикалық және өңірлік емдеуге жатқызу бюролары:
1) меншік нысандары мен медициналық көмек көрсетудің деңгейіне қарамастан денсаулық сақтау субъектілерінің емдеуге жатқызу үдерісін үйлестіруді;
2) емдеуге жатқызу мәселелерін шұғыл шешуді;
3) Порталдың деректері бойынша емдеуге жатқызу үшін пациенттердің қозғалысын мониторингілеуді;
4) негізсіз емдеуге жатқызудың, «Күту парағынан» «Стационарға емдеуге жатқызуға арналған жолдамаларды» негізделмеген шешіп алуды, шұғыл емдеуге жатқызудан негізсіз бас тартуды, штаттық емес жағдайларды, республиканың медициналық ұйымдарының, оның ішінде республикалық клиникалардың бөлінісінде жоспарлы емдеуге жатқызуға кезектіліктің, төсек бейіндерінің қажет болуының себептерін мониторингілеу мен талдауды;
5) емдеуге жатқызуды ұйымдастыру үдерісіне қатысушылардың арасындағы өзара іс-қимылды қамтамасыз етуді;
6) меншік нысандары мен медициналық көмек көрсетудің деңгейіне қарамастан денсаулық сақтау субъектілерінің бөлінісінде жоспарлы емдеуге жатқызудың күнін айқындау алгоритмін қалыптастыру үшін критерийлерді айқындауды;
7) есепті кезеңнен кейінгі келесі айдың бесінші күнінен кешіктірмей мынадай ақпаратты ЕПК отырыстарының қарауына ұсынуды:
стационарлық көмекті тұтыну деңгейі;
жоспарлы және шұғыл емдеуге жатқызудың динамикасы;
негізсіз емдеуге жатқызу, оның ішінде емдеуді күндізгі стационарлардың немесе амбулаториялық-емханалық ұйымдардың деңгейінде жүзеге асыруға болатын жағдайлары;
тәуліктік және күндізгі стационарлардағы емделіп шығу жағдайларының құрылымы;
стационарлардың төсек қорының жұмысын талдау;
штаттық емес жағдайларға жол беру себептері;
өңірдегі емдеуге жатқызу үдерісін жетілдіру жөніндегі ұсыныстар.
8) меншік нысаны мен медициналық көмек көрсету деңгейіне қарамастан денсаулық сақтау субъектілерін емдеуге жатқызу мәселелері бойынша уақтылы оқытуды өткізуді;
9) емдеуге жатқызу кезінде штаттық емес жағдайлар туындаған жағдайда оларды шешу ұсыныстарын ұсынумен денсаулық сақтау басқармалары мен Министрлікке хабарлауды жүзеге асырады.

47. Управления здравоохранения проводят заседания ЛПС с привлечением руководителей субъектов здравоохранения не зависимо от формы собственности, в том числе республиканских клиник, не позднее десятого числа месяца, следующего за отчетным периодом, с последующим представлением сведений о принятых мерах в РЦЭЗ в срок до пятнадцатого числа месяца, следующего за отчетным.
Результаты мониторинга и оценки процесса госпитализации учитываются при выплате дополнительного компонента к тарифу ПМСП, в порядке, установленном уполномоченным органом.
48. Республиканское и региональные бюро госпитализаций РЦЭЗ осуществляют:
1) координацию процесса госпитализации субъектами здравоохранения независимо от форм собственности и уровня оказания медицинской помощи;
2) оперативное решение вопросов госпитализации;
3) мониторинга движения пациентов на госпитализацию по данным Портала;
4) мониторинг и анализ необоснованной госпитализации, необоснованного снятия «Направлений на госпитализацию в стационар» с «Листа ожидания», необоснованных отказов в экстренной госпитализации, нештатных ситуаций, причин очередности на плановую госпитализацию, востребованности профилей коек в разрезе медицинских организаций республики, в том числе республиканских клиник;
5) обеспечение взаимодействия между Участниками процесса организации госпитализации;
6) определение критериев для формирования алгоритма определения даты плановой госпитализации в разрезе субъектов здравоохранения, не зависимо от форм собственности и уровня оказания медицинской помощи;
7) представление на рассмотрение заседаний ЛПС, следующей информации в срок не позднее пятого числа месяца, следующего за отчетным периодом:
уровень потребления стационарной помощи;
динамика плановой и экстренной госпитализации;
случаи необоснованной госпитализации, в том числе лечение которых возможно осуществить на уровне дневных стационаров или амбулаторно-поликлинических организаций;
структура пролеченных случаев в круглосуточных и дневных стационарах;
анализ работы коечного фонда стационаров;
причины допущения нештатных ситуаций;
предложения по совершенствованию процесса госпитализации в регионе;
8) проведение своевременного обучения субъектов здравоохранения, не зависимо от форм собственности и уровня оказания медицинской помощи по вопросам госпитализации;
9) оповещение управлений здравоохранения и Министерства при возникновении нештатных ситуаций при госпитализации с предоставлением предложений их решения.

49. РЭДСО-ның республикалық емдеуге жатқызу бюросы Министрлікке ай сайын мынадай ақпаратты жолдайды:
есепті кезеңнен кейінгі айдың он бесінші күнінен кешіктірмей, талдамалық кестелерді қоса бере отырып, Портал арқылы емдеуге жатқызу үдерісін талдауды;
есепті кезеңнен кейінгі айдың он бесінші күнінен кешіктірмей денсаулық сақтау басқармалары өткізген іс-шаралар туралы;
есепті кезеңнен кейінгі айдың жиырмасыншы күнінен кешіктірмей ЕПК-тың жұмысы туралы жиынтық ақпаратты ұсыну.
Емдеуге жатқызу бюросы порталы арқылы
тегін медициналық көмектің кепілдік берілген
көлемі шеңберінде стационарға жоспарлы емдеуге
жатқызуды ұйымдастыру жөніндегі нұсқаулыққа
1-қосымша
Нысан
Тәуліктік стационардың қабылдау бөлмесіне жүгінген, бірақ
соңында емдеуге жатқызылмаған пациенттерге көрсетілген
қызметтер мен пайдаланылған дәрілік заттардың тізбесі

49. Республиканское бюро госпитализаций РЦЭЗ предоставляют в Министерство ежемесячно следующую информацию:
анализ процесса госпитализации через Портал с приложением аналитических таблиц, в срок не позднее пятнадцатого числа, следующего за отчетным периодом;
о проведенных мероприятиях управлениями здравоохранения, в срок не позднее пятнадцатого числа, следующего за отчетным периодом;
сводную информацию о работе ЛПС в срок, не позднее двадцатого числа месяца, следующего за отчетным периодом.
Приложение 1
к Инструкции по организации
плановой госпитализации в стационар
в рамках гарантированного объема
бесплатной медицинской помощи
через Портал бюро госпитализации
Форма
Перечень выполненных услуг и использованных
лекарственных средств пациентами, обратившимися
в приемный покой круглосуточного стационара, но
впоследствии не госпитализированным

(20__ жылғы __ ___ бастап 20__ жылғы __ __ дейін)
Пациенттің жеке сәйкестендіру нөмірі
Көрсетілген қызметтер
Пайдаланылған дәрілік заттар
Қызметтің коды
Қызметтің атауы
Қызметердің саны
Дәрілік заттың коды
Дәрілік заттың атауы
Дәрілік затардың саны
А
1
2
3
4
5
6
7
1
2
3
4
Медициналық ұйым: ___________________ Қалыптастыру күні: ____________
Емдеуге жатқызу бюросы порталы арқылы
тегін медициналық көмектің кепілдік
берілген көлемі шеңберінде стационарға
жоспарлы емдеуге жатқызуды ұйымдастыру
жөніндегі нұсқаулыққа
2-қосымша
Нысан
Күту парағы
Лист ожидания
Облыс/Қала
Область/Город ______________
Күні
Дата _____________________
Реттік   №
№ по порядку
Пациентті жіберу кодының № № Кода направления пациента
Науқастың тегі, аты, әкесінің
аты (болған жағдайда) (толық)
Фамилия, имя, отчество больного (при его наличии) (полностью)
Жынысы (еркек-1, әйел-2)
пол (мужской-1, женский-2)
Өңір (қала-1, ауыл-2)
Регион (город -1, село-2)
Науқастың туған күні
Дата рождения больного
Науқастың
мекенжайы
және байланыс телефоны
Домашний адрес и контактные телефоны
больного
Науқасты емдеуге  жатқызуға жіберген медициналық ұйым
Медицинская организация, направившего больного на госпитализацию
Жолдама
берген
ұйымның диагнозы (10 - Аурулардың халықаралық жіктемесі)
Диагноз направившей организации (Международной классификации болезней -10)
Науқасты жіберген облыстың коды
Код области, откуда направлен больной
Науқас бағытталған медициналық ұжым коды
Код медицинской организации, куда направляется больной
Төсек бейінінің коды
Код профиля койки
Пациенттің реттік нөмірі
Порядковый номер пациента
1
2
3
4
5
6
7
8
9
кестенің жалғасы
Науқас жіберілген медициналық ұжым
Медицинская организация, в которую направлен больной
Төсек бейінінің атауы
Наименование профиля койки
Өтінім тіркелген күн (күні, айы, жылы)
Дата регистрации заявки (число, месяц, год)
Емхана белгілеген емдеуге жатқызукүні
Дата госпитализации определенная поликлиникой
Стационар белгілеген
емдеуге жатқызу
күні
Датагоспитализации определенная стационаром
Емдеуге жатқызу бюросы белгілеген емдеуге жатқызу күні
Дата госпитализации определенная бюро госпитализации
Нақты емдеуге жатқызу күні (күні, айы, жылы)
Дата окончательной госпитализации (число, месяц, год)
Емдеуге жатқызуға жіберген дәрігердің тегі, аты, әкесініңаты (болған жағдайда)
Фамилия, имя, отчество (при его наличии) врача, направившего на госпитализацию
Емдеуге жатқызу орын алмаған немесе одан бас тарту күні және себебі
Дата и причина несостоявшейся госпитализации или отказа
10
11
12
13
14
15
16
17
18
Емдеуге жатқызу бюросы порталы арқылы
тегін медициналық көмектің кепілдік
берілген көлемі шеңберінде стационарға
жоспарлы емдеуге жатқызуды ұйымдастыру
жөніндегі нұсқаулыққа
3-қосымша
Нысан
ҚАЗАҚСТАН РЕСПУБЛИКАСЫ ДЕНСАУЛЫҚ САҚТАУ МИНИСТРЛІГІ
МИНИСТЕРСТВО ЗДРАВООХРАНЕНИЯ РЕСПУБЛИКИ КАЗАХСТАН
ЖОСПАРЛЫ ЕМДЕУГЕ ЖАТҚЫЗУ ТАЛОНЫ
ТАЛОН ПЛАНОВОЙ ГОСПИТАЛИЗАЦИИ
Коды/Код ___________________
Құжатты қалыптастыру күні ______  Құжатты қалыптастыру уақыты _______
(Дата формирования документа)    (Время формирования документа)
Азамат (ша) (Гражданин (ка)) ________________________________________
(тегi, аты, әкесiнiң аты (болған жағдайда)/
фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Туған күні (Дата рождения) _______________ Пол (Жынысы) _____________
Диагнозы (Диагноз) __________________________________________________
_______________________________________________________________
Жіберілді (Направляется)
_____________________________________________________________________
кім (кем)
Жіберілді (Направляется в)
_____________________________________________________________________
қайда (куда)
Емханамен белгіленген жоспарлы емдеуге жатқызу күні _________________
Дата планируемой госпитализации, определенная поликлиникой
Емдеуге жатқызу коды бойынша республика стационарларындағы бос
төсектер жөніндегі ақпаратты және Сізді емдеуге жатқызу жоспарланған
стационарыңыздағы кезегіңізді www.bg.eicz.kz сайтынан қарай аласыз.
По коду госпитализации Вы можете просмотреть на сайте
ww.bg.eisz.kz информацию о свободных койках в стационарах республики
и свою очередность в стационар, куда планируется Ваша госпитализация
Емдеуге жатқызу бюросы порталы арқылы
тегін медициналық көмектің кепілдік
берілген көлемі шеңберінде стационарға
жоспарлы емдеуге жатқызуды ұйымдастыру
жөніндегі нұсқаулыққа
4-қосымша
Нысан
Бос төсектерді тіркеу парағы
Лист учета свободных коек
Облыс/Қала
Область/Город _______________
Күні
Дата _____________________
Облыстың коды
Код области
Медициналық ұйымның коды
Код медицинской организации
Медициналық ұйымның атауы
Наименование медицинской организации
Төсек бейінінің коды
Код профиля койки
Төсек бейінінің атауы
Наименование профиля койки
Сметалық төсек саны
Количество сметных коек
Бос төсектер туралы мәліметтер
Сведения о свободных койках
Ағымдағы күн (күні, айы, жылы)
Текущий день (дата, месяц, год)
2 күн (күні, айы, жылы)
2 день (дата, месяц, год)
3 күн (күні, айы, жылы)
3 день (дата, месяц, год)
Бос
Свободные
Күтуде
Ожидают
Бос
Свободные
Күтуде
Ожидают
Бос
Свободные
Күтуде
Ожидают
Барлығы
Всего
Олардың ішінде әйелдер
Из них женских
Барлығы
Всего
Олардың ішінде әйелдер
Из них женских
Барлығы
Всего
Олардың ішінде әйелдер
Из них женских
Барлығы
Всего
Олардың ішінде әйелдер
Из них женских
Барлығы
Всего
Олардың ішінде әйелдер
Из них женских
Барлығы
Всего
Олардың ішінде әйелдер
Из них женских
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
Медициналық ұйым бойынша жиыны
Итого по медицинской организации
Емдеуге жатқызу бюросы порталы арқылы
тегін медициналық көмектің кепілдік
берілген көлемі шеңберінде стационарға
жоспарлы емдеуге жатқызуды ұйымдастыру
жөніндегі нұсқаулыққа
5-қосымша
Нысан
Қазақстан Республикасы
Денсаулық сақтау министрлігі
Министерство здравоохранения
Республики Казахстан
№ 001-3/е нысанды медициналық
құжаттама
Ұйымның атауы
Наименование организации
Медицинская документация
Форма 001-3/у
Стационарға емдеуге жатқызу
ЖОЛДАМАСЫ
НАПРАВЛЕНИЕ
на госпитализацию в стационар*
Коды/Код _______________________
_____________________________________________________________________
Бағыттаушы медициналық ұйымның атауы
(наименование направляющей медицинской организации*)
Жіберілді (Направляется в) __________________________________________
медициналық ұйым, бөлiмшенiң атауы
(наименование медицинской организации, отделение)
Азамат (ша) (Гражданин (ка)) ________________________________________
(тегi, аты, әкесiнiң аты (болған жағдайда)/
фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Туған күнi (Дата рождения) _______________________
Амбулаториялық науқастың медициналық картасының № ______________
(№ медицинской карты амбулаторного пациента)
Мекенжайы (Домашний адрес) __________________________________________
Жұмыс немесе оқу орны (Место работы или учебы) ______________________
Диагноз/диагноз _____________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
Халықаралық аурулар жиынтылығының коды (код по Международной
классификации болезней)
_____________________________________________________________________
Өңірлік комиссияға кім жіберді
Кем направлен на региональную комиссию ______________________________
Хаттаманың № ______________ Хаттаманың күні _________________________
№ протокола                 Дата протокола
Тіркеу күні _____________ Жоспарлы емдеуге жатқызу күні _____________
(Дата регистрации) ______ (Дата планируемой госпитализации) _________
_____________________________________________________________________
Тегі, аты, әкесінің аты (болған жағдайда), дәрiгердiң коды /(Фамилия,
Имя, Отчество (при его наличии), код врача)
Дәрiгер (Врач) __________________________
қолы (подпись)
Объективті себептер бойынша белгіленген емдеуге жатқызу күнінде
келу мүмкіндігі болмаған және растау құжаттары болған жағдайда Сізге
бұл туралы медицина-санитарлық алғашқы көмек ұйымын, медициналық
ұйымды немесе стационарды хабардар ету қажет. Хабардар етпеген
жағдайда, Стационар емдеуге жатқызудан бас тартуға құқылы.
В случае невозможности по объективным причинам явиться в
установленную дату плановой госпитализации и наличии подтверждающих
документов Вам необходимо известить организацию первичной
медико-санитарной помощи, медицинскую организацию или стационар. При
не оповещении, стационар имеет право отказать в госпитализации.
«Стационарды және емдеуге жатқызу күнін таңдауға келісемін»
«С выбором стационара и датой госпитализации согласен (а)»
Науқастың қолы _______________
Подпись больного _____________
Емдеуге жатқызу бюросы порталы арқылы
тегін медициналық көмектің кепілдік
берілген көлемі шеңберінде стационарға
жоспарлы емдеуге жатқызуды ұйымдастыру
жөніндегі нұсқаулыққа
6-қосымша
Жоспарлы емдеуге жатқызудың жоспарланған күнін автоматты
түрде айқындауға арналған критерийлер
Жоспарлы емдеуге жатқызудың жоспарланған күнін автоматты түрде айқындау Порталда стационарлардың мынадай деректерінің негізінде емдеуге жатқызу жолдамасын тіркеу кезінде жүзеге асырылады:
жалпы жоспарланған қаржыландырудың көлемі;
өткен жылғы деректердің негізінде нозологиялардың бөленісіндегі жағдайларды есепке ала отырып, жоспарлы және шұғыл емдеуге жатқызуға арналған қаржыландырудың болжамды сомасы үлес салмағының орташа жылдық мәні;
өткен жылғы деректердің негізінде емдеуге жатқызу үдерісіне қатыспайтын бейіндер бойынша нозологиялардың бөлінісінде жоспарлы емдеуге жатқызу жағдайларына арналған қаржыландырудың болжамды сомасының үлес салмағының орташа жылдық мәні;
есепті кезеңге арналған жалпы қаржыландыру жоспарына сәйкес есепті кезеңде жазылып шығуы жоспарланатын барлық жағдайлардың (жоспарлы және шұғыл) болжамды құны;
нозологиялар бөленісінде науқастың төсекте жатуының орташа ұзақтық мерзімі;
1 жұмыс күнінің ішінде жоспарлы тәртіпте емдеуге жатқызу мүмкіндігі бар пациенттердің саны туралы мәліметтер;
демалыс күндері, мейрам күндері (демалыс күнін ауыстырумен), операциялық, ургенттік күндер, санитариялық тазартуға арналған күндер туралы мәліметтер (медициналық ұйымдардың деректері бойынша);
еңбек демалыстары, біліктілікті арттыру кестесі, қызметі жоспарлы емдеуге жатқызу үдерісіне әсер ететін мамандардың еңбекке уақытша жарамсыздығы туралы мәліметтер;
пациенттердің дербес жоспарлы емдеуге жатқызылуына арналған үлес туралы мәліметтер.
Емдеуге жатқызу бюросы порталы арқылы
тегін медициналық көмектің кепілдік
берілген көлемі шеңберінде стационарға
жоспарлы емдеуге жатқызуды ұйымдастыру
жөніндегі нұсқаулыққа
7-қосымша
Нысан
Пациентті емдеуге жатқызудан бас тарту
Тегі _______Аты _______ Әкесінің аты (болған жағдайда)_______________
Жынысы: ер, әйел, айқындалмаған
Туған күні _______ күні ___________ айы _______ жылы
Мекенжайы____________________________________________________________
Тұрғын: қала, ауыл
Жұмыс/оқу орны_______________________________________________________
Телефондары:_________________________________________________________
Жеңілдік санаты______________________________________________________
Кім жіберді: дербес жүгіну, медициналық-санитариялық алғашқы көмек,
консультативтік- диагностикалық көмек, жедел көмек, басқа
стационар перзентхана, военкомат, басқалары
Диагноздың түрі
Диагноздың типі
Диагноздың коды
Диагноздың атауы
Жарақаттың сипаты
Емдеуге жатқызудан бас тартқан медициналық ұйым: ____________________
Бас тартуының себебі: _______________________________________________
Көрсетілген қызметтер:
Қызметтің коды
Қызметтің атауы
Саны
Жасалған операциялар/манипуляциялар:
Операцияның/манипуляцияның коды
Операцияның/манипуляцияның атауы
Саны
Пайдаланылған дәрі-дәрмектер:
Дәрі-дәрмектің коды
Дәрі-дәрмектің атауы
Саны
Бас тартуды тіркеу күні:_______ күні ___________ айы _______ жылы
Дәрігер: ________________            ________________________________
(қолы)                 (бас тартқан дәрігердің Тегі Аты
Әкесінің аты (болған жағдайда)

(с __ ___ 20__ – по __ __ 20__ года)
Индивидуальный идентификационный номер пациента
Выполненные услуги
Использованные лекарственные средства
Код услуги
Наименование услуги
Количество услуг
Код лекарственного средства
Наименование лекарственного средства
Количество лекарственного средства
А
1
2
3
4
5
6
7
1
2
3
4
Медицинская организация: ___________   Дата формирования: __________
Приложение 2
к Инструкции по организации
плановой госпитализации в стационар
в рамках гарантированного объема
бесплатной медицинской помощи
через Портал бюро госпитализации
Форма
Күту парағы
Лист ожидания
Облыс/Қала
Область/Город
_______________________
Күні
Дата _______________
Реттік
по порядку
Пациентті жіберу кодының №
№ Кода направления пациента
Науқастың тегі, аты, әкесінің Аты (болған жағдайда) (толық)
Фамилия, имя, отчество больного (при его наличии) (полностью)
Жынысы (еркек-1, әйел-2)
пол (мужской-1, женский-2)
Өңір (қала-1, ауыл-2)
Регион (город -1, село-2)
Науқастың туған күні
Дата рождения больного
Науқастың мекенжайы және байланыс телефоны
Домашний адрес и контактные телефоны больного
Науқасты емдеуге жатқызуға жіберген медициналық ұжым
Медицинская организация, направившего больного на госпитализацию
Жолдама берген ұйымның диагнозы (10 - Халықаралық аурулар жиынтылығы)
Диагноз направившей организации (Международной классификации болезней -10)
Науқасты жіберген облыстың коды
Код области, откуда направлен больной
Науқас бағытталған медициналық ұжым коды
Код медицинской организации, куда направляется больной
Төсек бейінінің коды
Код профиля койки
Пациенттің реттік нөмірі
Порядковый номер пациента
1
2
3
4
5
6
7
8
9
Науқас жіберілген медициналық ұжым
Медицинская организация, в которую направлен больной
Төсек бейінінің атауы
Наименование профиля койки
Өтінім тіркелген күн (күні, айы, жылы)
Дата регистрации заявки (число, месяц, год)
Емхана белгілеген емдеуге жатқызу күні
Дата госпитализации определенная поликлиникой
Стационар белгілеген емдеуге жатқызу күні
Дата госпитализации определенная стационаром
Емдеуге жатқызу бюросы белгілеген емдеуге жатқызу күні
Дата госпитализации определенная бюро госпитализации
Нақты емдеуге жатқызу күні (күні, айы, жылы)
Дата окончательной госпитализации (число, месяц, год)
Емдеуге жатқызуға жіберген дәрігердің тегі, аты, әкесінің аты
Фамилия, имя, отчество (при его наличии) врача, направившего на госпитализацию
Емдеуге жатқызу орын алмаған немесе одан бас тарту күні және себебі
Дата и причина несостоявшейся госпитализации или отказа
10
11
12
13
14
15
16
17
18
Приложение 3
к Инструкции по организации
плановой госпитализации в стационар
в рамках гарантированного объема
бесплатной медицинской помощи
через Портал бюро госпитализации
Форма
ҚАЗАҚСТАН РЕСПУБЛИКАСЫ ДЕНСАУЛЫҚ САҚТАУ МИНИСТРЛІГІ
МИНИСТЕРСТВО ЗДРАВООХРАНЕНИЯ РЕСПУБЛИКИ КАЗАХСТАН
ЖОСПАРЛЫ ЕМДЕУГЕ ЖАТҚЫЗУ ТАЛОНЫ
ТАЛОН ПЛАНОВОЙ ГОСПИТАЛИЗАЦИИ
Коды/Код ___________________
Құжатты қалыптастыру күні ______  Құжатты қалыптастыру уақыты _______
(Дата формирования документа)    (Время формирования документа)
Азамат (ша) (Гражданин (ка)) ________________________________________
(тегi, аты, әкесiнiң аты (болған жағдайда)/
фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Туған күні (Дата рождения) _______________ Пол (Жынысы) _____________
Диагнозы (Диагноз) __________________________________________________
_______________________________________________________________
Жіберілді (Направляется)
_____________________________________________________________________
кім (кем)
Жіберілді (Направляется в)
_____________________________________________________________________
қайда (куда)
Емханамен белгіленген жоспарлы емдеуге жатқызу күні _________________
Дата планируемой госпитализации, определенная поликлиникой
Емдеуге жатқызу коды бойынша республика стационарларындағы бос
төсектер жөніндегі ақпаратты және Сізді емдеуге жатқызу жоспарланған
стационарыңыздағы кезегіңізді www.bg.eicz.kz сайтынан қарай аласыз.
По коду госпитализации Вы можете просмотреть на сайте
www.bg.eisz.kz информацию о свободных койках в стационарах республики
и свою очередность в стационар, куда планируется Ваша госпитализация
Приложение 4
к Инструкции по организации
плановой госпитализации в стационар
в рамках гарантированного объема
бесплатной медицинской помощи
через Портал бюро госпитализации
Форма
Бос төсектерді тіркеу парағы
Лист учета свободных коек
Облыс/Қала
Область/Город _______________
Күні
Дата _____________________
Облыстың коды
Код области
Медициналық ұйымның коды
Код медицинской организации
Медициналық ұйымның атауы
Наименование медицинской организации
Төсек бейінінің коды
Код профиля койки
Төсек бейінінің атауы
Наименование профиля койки
Сметалық төсек саны
Количество сметных коек
Бос төсектер туралы мәліметтер
Сведения о свободных койках
Ағымдағы күн (куні, айы, жылы)
Текущий день (дата, месяц, год)
2 күн (куні, айы, жылы)
2 день (дата, месяц, год)
3 күн (куні, айы, жылы)
3 день (дата, месяц, год)
Бос
Свободные
Күтуде
Ожидают
Бос
Свободные
Күтуде
Ожидают
Бос
Свободные
Күтуде
Ожидают
Барлығы
Всего
Олардың ішінде әйелдер
Из них женских
Барлығы
Всего
Олардың ішінде әйелдер
Из них женских
Барлығы
Всего
Олардың ішінде әйелдер
Из них женских
Барлығы
Всего
Олардың ішінде әйелдер
Из них женских
Барлығы
Всего
Олардың ішінде әйелдер
Из них женских
Барлығы
Всего
Олардың ішінде әйелдер
Из них женских
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
Медициналық ұйымның бойынша жиыны
Итого по медицинской организации
Приложение 5
к Инструкции по организации
плановой госпитализации в стационар
в рамках гарантированного объема
бесплатной медицинской помощи
через Портал бюро госпитализации
Форма
Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігі
Министерство здравоохранения Республики Казахстан
№ 001-3/е нысанды медициналық құжаттама
Ұйымның атауы
Наименование организации
________________________
Медицинская документация Форма 001-3/у
Стационарға емдеуге жатқызу
ЖОЛДАМАСЫ
НАПРАВЛЕНИЕ
на госпитализацию в стационар*
Коды/Код _______________________
_____________________________________________________________________
Бағыттаушы медициналық ұйымның атауы
(наименование направляющей медицинской организации*)
Жіберілді (Направляется в) __________________________________________
медициналық ұйым, бөлiмшенiң атауы
(наименование медицинской организации, отделение)
Азамат (ша) (Гражданин (ка)) ________________________________________
(тегi, аты, әкесiнiң аты (болған жағдайда)/
фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Туған күнi (Дата рождения) _______________________
Амбулаториялық науқастың медициналық картасының № ______________
(№ медицинской карты амбулаторного пациента)
Мекенжайы (Домашний адрес) __________________________________________
Жұмыс немесе оқу орны (Место работы или учебы) ______________________
Диагноз/диагноз _____________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
Халықаралық аурулар жиынтылығының коды (код по Международной
классификации болезней)
_____________________________________________________________________
Өңірлік комиссияға кім жіберді
Кем направлен на региональную комиссию ______________________________
Хаттаманың № ______________ Хаттаманың күні _________________________
№ протокола                 Дата протокола
Тіркеу күні _____________ Жоспарлы емдеуге жатқызу күні _____________
(Дата регистрации) ______ (Дата планируемой госпитализации) _________
_____________________________________________________________________
Тегі, аты, әкесінің аты (болған жағдайда), дәрiгердiң коды /(Фамилия,
Имя, Отчество (при его наличии), код врача)
Дәрiгер (Врач) __________________________
қолы (подпись)
Объективті себептер бойынша белгіленген емдеуге жатқызу күнінде
келу мүмкіндігі болмаған және растау құжаттары болған жағдайда Сізге
бұл туралы медицина-санитарлық алғашқы көмек ұйымын, медициналық
ұйымды немесе стационарды хабардар ету қажет. Хабардар етпеген
жағдайда, Стационар емдеуге жатқызудан бас тартуға құқылы.
В случае невозможности по объективным причинам явиться в
установленную дату плановой госпитализации и наличии подтверждающих
документов Вам необходимо известить организацию первичной
медико-санитарной помощи, медицинскую организацию или стационар. При
не оповещении, стационар имеет право отказать в госпитализации.
«Стационарды және емдеуге жатқызу күнін таңдауға келісемін» «С выбором стационара и датой госпитализации согласен (а)»
Науқастың қолы _______________
Подпись больного _____________
Приложение 6
к Инструкции по организации
плановой госпитализации в стационар
в рамках гарантированного объема
бесплатной медицинской помощи
через Портал бюро госпитализации
Критерии для автоматического определения планируемой
даты плановой госпитализации
Автоматическое определение планируемой даты плановой госпитализации осуществляется в Портале при регистрации направления на госпитализацию на основании следующих данных стационаров:
общий планируемый объем финансирования;
среднегодовое значение удельного веса прогнозируемой суммы финансирования для плановой и экстренной госпитализации с учетом случаев в разрезе нозологий на основании данных прошлого года;
среднегодовое значение удельного веса прогнозируемой суммы финансирования для случаев плановой госпитализации в разрезе нозологий по профилям, не участвующих в процессе госпитализации, на основании данных прошлого года;
прогнозируемая стоимость всех случаев (плановых и экстренных), выписка которых планируется в отчетный период, в соответствии плана общего финансирования на отчетный месяц;
сроки средней длительности пребывания больного на койке в разрезе нозологий;
сведения о количестве пациентов, которых возможно госпитализировать в плановом порядке за 1 рабочий день;
сведения о выходных, праздничных днях (с переносов), операционных, ургентных днях, днях предназначенных на санитарную обработку (по данным медицинских организации);
сведения о графике трудовых отпусков, повышения квалификации, временной нетрудоспособности специалистов, деятельность которых влияет на процесс плановой госпитализации;
сведения о доле на самостоятельную плановую госпитализацию пациентов.
Приложение 7
к Инструкции по организации
плановой госпитализации в стационар
в рамках гарантированного объема
бесплатной медицинской помощи
через Портал бюро госпитализации
Форма
Отказ в госпитализации пациента
Фамилия ________ Имя _______ Отчество (при его наличии) _____________
Пол:     мужской,     женский,     не определен
Дата рождения _____ число ___ месяц _______ год
Домашний адрес ______________________________________________________
Житель:     города,     села
Место работы/учебы __________________________________________________
Телефоны: ___________________________________________________________
Категория льготности ________________________________________________
Кем направлен:   самообращение   первичная медико-санитарная помощь
консультативно-диагностическая помощь   скорая помощь
другой стационар    родильный дом    военкомат    прочие
Вид диагноза
Тип диагноза
Код диагноза
Наименование диагноза
Характер травмы
Медицинская организация, отказавшая в госпитализации: _______________
Причина отказа: _____________________________________________________
Выполненные услуги:
Код услуги
Наименование услуги
Количество
Выполненные операции/манипуляции:
Код операции/
манипуляции
Наименование операции/манипуляции
Количество
Использованные медикаменты:
Код медикамента
Наименование медикамента
Количество
Дата регистрации отказа: ____ число _______ месяц _____ год
Врач: _________    ______________________________________________
(подпись)       (Фамилия Имя Отчество (при его наличии)
отказавшего врача)